dicentur: quod fi familiam[domefticam vxoris aut venaliciam
pauit, contra puto obferuari debere. //aw'/ï(.)mz)
XXXII. VrPriANvsUibro XXXIII/ad Sabinum ?*.

A: Jf $ JUY: . ^ 1
Cv nui1c ftatus, eifet;, donationum inter virum et vxorem,

MO

l;J 'ä'n-o —æ
füljr*e "n Cor m

natu habita, auftor fuit Sehatui cenfendi, Fuluio f(emiliano et :
Nummio ?? Albino Confulibus, vt aliquid laxaret ?* ex iu- |
ris rigore. $. 1. Oratio autem Itjperatoris/ noftriide confir- Lisut p 547[ X
mandis donationibus non folum ad ea pertinét, quje riomine!- ^* « potef. £.
vxoris a viro comparata funt, fed ad ?? 'omnes donationes in- |

ter virum et vxorem factas: vt et ?? ipfo iure res fiant eius 2 2 EM
1 '/'L-(*W (VMJ, m

nor, quafi teftamento fit confirmatum quod donatum eft. $. 2.
Ait.oratio, FAJS| ESSE, EVM QVIDEM ?? QVI DONA-
VIT PXKENITERE: HEREDEM VERO ERIPERE FOR- .
SITAN ADVERSVS VOLVNTATEM |SVPREMAM) ?? wyro jemom,
EIVS QVI DONAVERIT Ü', pvnvM ET AVARVM 97 Mrue
ESSE; . $.—3. Dfenitentiam accipere debemus fupfemam.
Proinde fi vxori donauit, deinde eum pjenituit, mox defiit
pfenitere, dicendum eft, donationem valere, vt fupremum ?*
eius fpettemus iuditium. Quemadmodum circa fideicommiffa . N
folemus,|vel in legatis, cum de doli exceptione oppofita tra« ] $4 ^«ce.
Gmus, vt fit ambulatoria $* voluntas eius vsque ad vitgle fü-
premum $5 exitum. $. 4. Sed vbi femel donatorem pyeni- ;
tuit, etiam herediä'äuocandi poteftatem tribuimus, fi appareat, s. »., ejet.
defunc&tum euidenter reuocaffe voluntatem. — Quod fl in ob- 5524
fcuro fit, procliuiorjeffedebet iudex ad comprobandam dona- J« um
tionem. $. 5. Sí maritus ea qude donaugfit 59, pignori de- J ef zim: pofte. |

-Yuoy.

tinuit. (Quid; tamen, fi hoc animo fuit, vt vellet adhuc 68*..916..55!& .
L4 i 6y g, , donatum ? 64 a
abeft. BR. — 40 Vulg. d pactum. BR. | 41 Hal. et Vulg. fa&um. BR. — 42 [
Hal. nec fugitinum, aut. erronem praeftlari. G E B. 43 Hal. videbitur. 44.

Vulg. addit: ;ta. BR. — 45 Hal. meue quafi inter maliuolos alter. GEB. . 4
47 Vulg. fe baberet. BR. — 48
Vulg. obfoniis. BR. 49 Taur. ci/ariis, et mox ; ciV'aria. GEB. — 50 Hal.
praefitit. 51 Hal. lij. XXXIV. ad edicium. GER. 52, Vulg. Augnufiuss
abeít. BR. — 53 Hal. Nwmio. GER. 54. Hal. relaxaret. GEB. — 55 Hal.
et,loco: ad. GEB. . 56 Vulgo et, abéft. &R. — 57 Hal. fed, loco: et. GEB.
58 Hal.efl. GEZ. . 59 Ap. Hal. quidem, abeft, GEB. — 60 Flor. eft: SV/P-
PREMAM, et mox iterum: fappremam. GER. 61 Hal. et Vulg. donauit.
BR. 62 Hal in margine: alias, amavum. GEB. — 63 Taur. fuPremmn. G E B.
64. Taur. amV'ulatoria. GER. 65 Flor. eft: fuppremum. GEB, — 66 Hal.
67 Vulg. dedit. BR. —— 68 Vulg. iníerit: effe. E R.

7R

Lt p f
"w,u ,,tï,cbff'z «
y j : ^ A, . * . * * f** " j * 4
ääï*"ïm*äh fatisfeciffet, potuiffe eam per doli exceptionem confequi, vt
fà i L/*je".fibi mandentur aCiones. $. 6. Si donator feruus fuerit effe-

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. .

donatum? finge in poffeffionem precariam mulierem ?? re-
manfiffe, paratamque effe fatisfacere creditori: dicendum eft,
donationem valere: nam fi ab æiæniiio jei;*? ret obligatani'hoc
animo donaffet, dicerem *',ivim)habere donationem, vt para-
ta fatisfacere/mulier haberef doli exceptionem : quinimmo et fi

&us priuati, dicendum eft, non impletam, fed peremptam do-

mationem: quamuis morti feruitus comparetur: proinde et fi

ipfain feruitutem redigatur cui donatum eft, extincta erit do-

|iyrchog.

p 97

C ;1 ii M: ;3?'
"

ex ,

m :
?Lïz, i s. eft locupletior,

natio 77. $. 7. Si maritus vxori donauerit, et mortem fibi
ob fceleris confcientiam confciuerit, vel etiam ?? poft mor-
tem menioria eilis damfhata fit, reuocabitur donatio: quamuis
ea, quge aliis donauerit, valeant,|fi non mortis caufa donatït.
$. 8. Si miles vxori donauerit de caftrenfibus bonis, et fuerit
damnatus: quia permiffum eft ei/ de liis teftari, fi modo im-
petrauit vt teftetur cum daniharetur, donatio valebit "*: nam
et mortis caufa donare poterit, cui teftari permiffum eft. — $. 9.
Quod aitfbratiol co Nsv MPSISSE,; fic accipere fcle,bernus, ne
.is, qui donationem accepit, locupleïio-r actus ,fit: ceterum, fi
faftus eft' ^57 orationis beneficium locum habebit. Seäf:?"
fi non fit factus locupletior] déderit tamen tantam quantita-
tem, " : 1
poffe repetere *? id quod dedit) nec compen-
diuortio fecuto, ER

fare id quod confumphit: quamuis,
compeníatio locum habeat. $. 1o. Si diuortium

L sa/mv/wf donationem interceffit 5?, aut prior decefferit ??, qui donum

4 *,

. l,* accepit: veteri iuri ftatur
m*bflwä s

La Y€.

*

japes 4/07&:**1 voluntas

W
u T^3 gf:?m. i n

^

ræafw?æ.;lumf 2

L]
$M.

[ïffï

C3A Mi us interdum]et inter Confülares perfonas

*.. €t, ; .

: hoc eft, fi maritus vxori donatum
vult, $* valeat 5? donatio: quod fi non vult, exffinguitur ?*:
plerique enim cum|bona gratia difcedunt, plerique cum ira füi
animi et offenfa. $.—E& Quid ergo, fi diuortium factum eft,
deinde matrimonium reftauratur : Lägin diuortio vel mütata eft
vel eadem durauit: reättaur o tamen matrimonipi et
voluntáta donatoris recon£iliataffan donatio duret, fi conftan-
te matrimonio donator decefferit? Et poteft defendi, valere.
$. 12. Quod ?? fi diuortium non intercefferit, fed fribufcu-
orofeéto valebit donatio, fi friïäfc*ulum qufevit| ?.
. I3. Si mulier et maritus diu feorfum quidem ?? habitaue-
s lääe ant, quod fci-
fu

donationes non valere, quafi durauerint nuptige: non enim

rint, fed honorem inuicem matrimonii

,íCoitus matrimoniuri facit, fed maritalis affectio: fi tamen do-

nator prior deceíferit, &une- donatio valebit. $. 14. Si ambo
ab hoftibus capti ffht ?7, et qui donauit, et cui donatum eft,
quid digjmus ??? et prius illud volo tractare. | Oratio, fi an-
3W . l 7
^ij b iE y À t qae?,
69 Taur. in. poffeffiowem precaviaMulierem. nos literam, quam ille geminauit de-
trahimus. ( Nempe ita fecit Drenkm. in exemplo Taur. typis deftinato, vt fit:
in poffeffione precavia mulierem?) — Vicium enatum inde, quod librarius in legen-
do m a voce: mnlier decerpferit, et in fÍcribendo fimilem literam ipfi fubftan-
tiuo: poffeffiome adiecerit. Habent tamen omnes vt Taur. fimiliter inter Ícri-
ptos Vat. L et Bynkersh. pR. — Nempe I. fed et lL. vt et Hal. GEB. — 7O Ap.
Hal. ej, abeft. GEB. . 71 Hal, diceremus. GEB. — "72 Ap. Hal. donatio, abeít.
GER. 73 ÀAp. Hal etam, abeft. GEz. —— '74 Taur. valeVit. GEB. 75
Vulg. addit: locupletior. BR. 76 Vulgo et, abeit, BR. —— 77 Gothofr. in
nota: exffet. lta 'Taur. in margine, et ita omnes. BR. Etiam Hal. GEB. — 78
Hal. decefferit. 79 Hal. repeti, et mox: compen[ari. GEB. 80 Hal. bic.
GEB. 81 Contius bic: potefl abeffe, vt Flov. abeft. Dicendum erat, o!im
abfuiffe, fed effe fuppletum, quod adie&a figna oftendunt. BR. — 82 Vulg. zm-
terce[fevit. BR. — 83 Hal. deceffit. GER. — 84 Hal. praefigit: vt. GEB. 85
Vulg. valet. BR. 86 Hal. exflinguatur. G EB. 87 Hal. Quid fi, figno
nempe interrogationis poft: fribufculum, pofito. GEB. — 88 Gothofr. in nota:
frigufculum. Kal Flor. hic eft: fribufeulum, et mox: fribifculum, fed hoc li-
"brarii lapfas videtur. Blaublomm. habet: friwifculum, et in margine: friuicu-
lum forte aut certe friuiufculum, a verbo frio, frias, vel a friuolo. in nofiris exem-
plaribus legitur. fruniculum, quam vocem 1gnovamus. ita B'aublomm. . In Herua-
gii Var. Le&ion. etiam eft: friufculum.
in MSS. fribrnfculumn, in quibusdam : friuufculum.. Noricam
. gracferunt Raeuard, Torrent, Cafaubon, Voflius et Dukerus,

et Alciati fcripturam

dicendum eft, fi 1s decefjï:r"[güi factus.

ecutum, puto,

. 1o Hal. reuertuntuv. GE B.

Contius ait: in Vulg. eft frzuifeulum,.

quem vide ad Opn[c.

419

te mors contiperit ei, cui donatum eft, nullius momenti dona-
tionem effe voluit: ergo fi ambo decelferint, quid dicemus ?

naufragio forte, vel ruina, velincendio ?^? Etfi quidem pot-
fit apparere, quis ante fpiritum pofuit ?*, expedita eft qu;fe-
íftio: fif ?5 vero non appareat, difficilis) qudeftio eft: et ma-

gis puto, donationem vgluiffe: et]hislex verbis ?* orationis | 151 *0, 4...
defendimus: ait enim oratio, SI, PRIOR VITA DECESSE- 1ja, d,?f,&g.;g.)-]t

RIT, QVI DONATVM ACCEDX[IT,[hon videtur autem prior

vita deceffiffe, qui donatum accepit,]cum fimul decefferint. r;...,.5/ ]

Proinde recCtiffime dicetur, vtrasque donationes valere, fi for-
te, inuicem donationibus factis, fimul decefferint: quia neu-
ter alteri fuperuixerit ?9: licet de commorientibus oratio non
fenferit. .Sed cum neuter alteri füperuixérit) donationes mu-
tude&alebunt: nam et circa mortis caufa donationes mutuas/
idlerat ?? confequens dicere, neutri datam *?? condictionem:
ocupletes * igitur heredes donationibus relinquent ?. Se-
eundum [|háac|fi ambo ab hoftibus gäll:
que ibi decefferint,non;fimul: vtrum |captiuitatis fpeCtamus *

3 capti fint, ambo- s

?i
"

| 7 KX snae XGA

LJ ;.Ag»m,,:g ffm-'! l'l
-J Jtejuto HÜE, G |

ei-.

$

*
* £f *

tempus, vt dicamus donationes valere, quafi fimul decefferint: " — ^ ,

» e Viost 7^ , Jd' *or» e " .
an neutram ?, quia viuisielsfinitum Jeftimatrimonium: an fpe-
&amus , vterprius * decefferit, vt in eius perfona non.va-

. 'J/if—af?"f*. *
leat donatio : jáh| vter|rediit ?, vt ? eius valeat? Meà tamen

.. * p

fert opinio, vbi non reuerterunt *?, vt tempus fpe&andlïrïx ï"l J pri u g, |

fit captiuitatis, quafi tunc defecerint "*: quod fi alter redierit,
eum *? videri fuperuixiffe, Lgrgüïïggilgï3. $. 15.. Qui quas-

D t

d

L.l gtw, f€2 hero €,3

dam res ex his, quas donauerat, legaffet, quasdam non|non|* * Jex — ""e9oR. ]
videitur *5 ceteras Boluiffe *9 ad vxorem pertinere: ple- m nESMUE, Y
rumque enim antea legat, poftea donat: vel alia caufa fuit le- 7 v
gandi. $. 16. Oratio non folum virum et vxorem completti- r32 ^ M

tur, Eed etiam ceteros, qui propter matrimoniumïdonare pro-
hibentur: vtputa donat)focer nurui, vel contra: Xel. *7 focer
genero, vel contra:

VOV a.

confocer, confocero, quicopulatos ma- «« 7 o

trimonio in poteftate habent: nam, EX mente orationis, his fu/,,., Za,&,z* n

quoque omnibus permiflum eft in eündem cafum donare: et

e " r r " * L "Y ^
itae£ Papinianus hbroigäcg Refponforum fenfit *? : ficenim

i-f ÁMTY
*

fcribit: Socer nurui, vel genero donauit: pofteaMilius eius, vel Y CO a

filiay conftante matrimonio, vita deceffit :

donationis perfeueret, tamen, fi focer nullam qu4eftionem *?
donationibus intulit, poft mortem eius [contra]heredes 2E. ora-

tionis fententia vidäur interuenire,;inam quae ratio) ^* do-
nationem prohibuit, eadem beneficium datum implorauit ??.

Vtigitur valeat donatio ifta, Papinianus exigit vt et filius eius, -
qui donauit, ante decefferit, et focer poftedf durante- volun- ^

tate. $. r7. Si filiusfamilias, qui caftrenfe peculium habet,

Ctabimus.

t
LU A N * 4 »
J-— £AUA,, I) Cv t Wab:,fä i
7
J

runt. GE B. 89 Taur. quieBit. GEE. 90 Áp.
91 Gothofr. in nota: matrimonio. Hal, Sed idem etiam exhibet: babeant,
loco: babebaut. GE B. 92 Hal. funt. — 93 Hal. dicemss? — 94 Hal, trans-
ponit: decefferint, naufragio forte, vel vuima, vel incendio, quid dicemus?
Hal. pofuerit. —— 96 Hal.fi vero. — 97 Hal. et id verbis orationis. — 98 Hal.
fuperwixit. — 99 Vulg. erit. BR. — 100 Hal. et Vulgsdandam. 8R. — 1 Hal.
locupletiores. GE B. — 2, Hal. reliuquentav. GEB. — 3 Vulgo fimnul, abeft. & &.
4 Hal. et Vulg. decefferint: an finul vtriuque captinitatis tempus fpectemus. B R.
5 Vulg. ueutrum. klal. meutvas. BR. 6 Hal. fpectemus. — ? Hlal. vt et prior,
Vulg. vter prior. BR. & Hal. redierit. 9 Hal. et Vulg. vt in eius. BR.
11 Vulg. decefferiut. BR. I2 HaL et Vulg.
inferunt: folum. BR. 13 Taur. redit. GER. EHal. qui vediit. Vulg. qui ve-
dierit. BR. 14 Ap. Hal. et Vulg. z02, abeft. B. 15 Taur. videVitur.
GEB. 16 Hal. et Vulg, volaiffe. B R. 17 Ap. Hal. vel, abeft, et mox
iterum. GEz, I$ Hal femtit. GEB. — 19 Vulg. inferit de. BR. — 20 Hal.
baeredem. — Vulg. per infigne gloffema: poff mortem eius bevedes diflrabere do-
nationes on poffunt: quouiam ovationis fententia videtur interuemirve.BR. — 21
Vulg. oratio. BR. 22, 'Yaur. zmploraBit, expuncta tamen 5 Florentiae eft «

fuperfcripta, fed forte melius fimplex 5 retinebitur, vt maiuícula nihil opus fit.
Ex ifta tamen emendatione omnes habent: zmplorauit.
ratum implorauit. Quod aurem a Porta ait, Flor. effe datiuum,

Yyy

Hal. etiam: beneficium
de eo nihil ob-
feruafle

95 '

[

quamquam vitium 1./. ,

:::::

1 AMngo o»aLo ,

&1—. *
vel quafi caftrenfe, vxori donet: filii perfonam et mortem|fpe- CA Isf

r"-gjy?" der ia a 3

5DNen wX i

de Latin. Vet. ICt. p. 403. BR. Miror, Brenkmannum hic nulla MSS. con-
fuluiffe, cum de his et in notis tacear, et in collationibus, quae ad me peruene- ^ '
Hal. qnidem, abeft, GE , ^^*

Fj* A.

^

4 " |
)æ'.-(,, &-[va/:g't.*!j *.i '("'A |
Lfff.ici,-" eoTetéa

r

^ *
z d g. onmhei et
Ut i L u JX

5n:nam orátto 70&*; -

rddeco,

420

Ctabimus ?^3. $. r8. Si nurus focero donauerit, mortem nu-

rus £t perfeuerantem in fuprdmayí ^* diepí voluntatem ??

**M"*(*V"Zf?' exfünctam donationem? an, quia maritus viuity fi 22 vxori
— J Lumzf fuge fuperuixit, admittimus vim habere donationem? Ef fi qui-

rit: fin vero filius heres patrinon eft, finita erit donatio ra-
tione noua, . $& —19.[Si focer nurui nuntium miferit, donatio
erit irritaz]quamüis matrimonium concordantibus,viro et vxo-
| re, fecundum refcriptum Imperatoris noftri cum patre ?*
A&f /s comprobatum eft: fed quoflf ad ipfos, inter quos donatio fa-
Ca feftj ^5 finitüm eít matrimonium. — $. 20. Proinde et fi
duo confoceri inuicem ?? donauerint, idem erit dicendum, fi
| inuitis filiisshuntiumremiferint, inter ipfos irritam effe dona-
L4 Wer: tionem. In hac aufemd,gga.t&ä;inter foceros ?? facta, mors
-irie, iCmn, gdefideranda 3* eft eius, qui donauit conftante matrimonio et
iure poteftatis durante. ldemque et in his, qui funt in eorum
poteítatees, $. 21. Si confocer ?? confocero donauerit, et al-
ter eorum, vel vterque copulatos emancipauerit: debet dici,
! donationem &t orationem non pertinere: et ideo infirmari do-
J,)QQK)M nationem. $. 22. Si fponfusifponffe donauerit, in tempus
(1 6 6s ufi — matrimonii collatg donationg: quamuis inter virum et vxorem
— 4£A: ^. . [donatio]non videgtur 3? fatta, et verba orationis minus fuffi-
ciant, tamen donationem dicendum eft ad fententiam oratio-
denau .f nis pertinere, vt, fi durauerit voluntas vsque ad mortem, va-

F 3 *
j "
L "v
;

£J5A.

I 'ngtxlxttwm fy

*
E

J'ZL']""

fiue obligatio remiffa: poteft dici, donationem effe&tum habi-
tuüram: vtputa vxori accepttfmutulit donationisic&ufaquodi de-
bdat ?5: poteft dici, pendere accepüjationem non ipfam, fed
^ iï:ï-.m £í,'g, ifeCtum eius: et generaliter, vniuerífe donationes 35, quas
| p impediri diximus, ,ex' oratione valebunt. $. 24. Si inter vi-
| Jutpeo Jlfatï"*'rz*" rum et vxorem focietas donationis caufa contracta (it, iure
| A ff'ïv(fü'fmc vulgato]nulla eft: ?* nec poft decretum Senatus, emolumen-
TO. s*5 —tum ea liberalitas, vt a&tio pro focio conftituatur, habere po-
| J—Mfaä*j"ä*"; terit: quae tamen in commune tenuerunt, fine ipreftituto ??
LJ$A. — xäg"ööaüda'&fïöiï;flæü Idcirco igitur pro fociojaCtio non erit,
LJrz,f»:^v, quia nulla focietas eft, qu&e donationis caufa interponitur, nec
| inter ceteros: et proptér hoc jiég inter virum et vxorem.
$. 25. Idem erit dicendum, et fi emptio contra&ta fit donatio-
nis caufa: nam nulla erit. $. 26. Plane fi minoris res veni-

erit donationis caufa, vel poftea pretium fit remiffum, admit-
AA Y

j 4
H J ;2:, Q&JJ&)*': 6
, qm " f

E. LUfoy b verluntre.,
"p£ n u a 0

P
EM i "

quis fponfam habuerit *?, deinde eandem vxorem duxerit *t,

g Valeant/ *^ videamus? Et Iulianus traCctat hanc qujeftionem
| — . 4h minore.du im, annis, df in domum quafi mariti inmatura
|oqeeme d J^67. 9 dedu&ta: ait enim hanc fponfam effe, etfi vxor.non fit. Sed
"Aoepm *fcc,,z..-. "eft verius quod Labeoni videtur: et a nobis, et;àPápihiano li-

E 2ómas Íferint fponfalia, durent, quamuis jam *5, Vxorem effe putet ^*
ftic wf)m £. qui duxitj fi vere. non prdecefferint, neque fpügfalia effe, iquo-
/ . Biam) *? non fuerjnt **, neque nuptias, quód| nuptiae effe

; 4 (/4 4 i
: L:J»"Lf',ul::) .^. non potuerunt. Ideoque (fij fponfalia anteceffexïn.t ^T valet
E ol (OdÀA ET 5 |
L r« ex »'J.-..';?:.(«(?; LA

/ ^feruaffe memini. BR. -
! tem [peciabimus. Vulg. filii et perfonam et mortem [pectamus.BR, — 24 Yaur.
fuPremam. GE B. 25 Vulg. inferit: eius. BR. 26 Hal. viuus, loco: vi-
wit,[i. GEB. 27 Vulg. inferit: ezus. BR. — 28 Hal. inferit: pertinet. GEB.
299 Hal. inferit: fibi. GE R. 30 Vulg. confóceros. BR. 31 Hal. et Vulg.
confideramda. BR, 32, Vulg. facer. 5 R. 33 Hal videtzr. 34 Vulg.
fuerit. BR. 35 Hal. et omnes: debebát. BR.
37 Hal. praefigit fed. GE s. 38 Finis praeftitutus hic eft finis certus et ve-
rus, contracta in certam caufam focietate, quae fi&tae et donationis caufa factae

CM :

taxat, vt quae communicantur communia fint, hoc eft, quod alter 'p!u—s contulit,
alteri pro femitfe donatum fit. | Malc haec accepit Salmaf. Obf. u Ius Attic. et
Roman. c. 20. neque melius eo, quem ibi increpat, Heraldo. wYN K. — 39 Vulg.
pertinere, BR, A4o Hal. babuit.

donatio : 9

[ 14.4 [exfpectare nos oportet.] Quod üegocer ante decefferit, dicemus |

dem 'maritus folus focero heres exftitit, quafi(nöügj donatio
poteft feruari in maritum collata: vtlilla finita fit, alia cgepe- .

leat donatio. $-—23. Siue autem res fuit ?*, quie donata eft, |

temus donatigrnémyyvalere/ ?? gd Senatusconfültum. $. 27. Si.

cum non liceret: an donationes quafi in fponfalibus factae -

ristefpondit 9?.

bro dé&imo Qujeftionum probatum eft,|vt fi quidem praecef--

25 Taur, fpecaVimus. Hal. et im perfonam filii mor-

. vt, loco: tafin. GER.
56 Taur. donationls. G EB. .

epponitur, haec enim praeftitutum finem non habet, fed fit communicatio dun- -

41 Ap. Hal, duxerit, abeft, GEs. — 42 !

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. I TOU C g

L —]L4 zf)

^

minus, nulla eft: quia non quafi ad extraneam,
fed quaü[z&f)vxorem ecit; etideo nec,oratio locum habebit. süyr»"äwïn
$. 28.aSedefi Senator libertinamjdefponderit *9, vel.tutor pu-
pillam, vel quis alius ex his, qui matrimonium copulare pro-
hibentur, et duxerit, an donatio quafi in fponfalibus facta va-
leat? Et putem,mifponfalia[j"mprobanda, et quafi ab indi- 1;4»f2».
gnis ea, qude /donata funt, ablata, fifco vfndicari. 7 24 L m
XXXIIL IpEM llibro-XXXVE-^? ^té&.Sabinum. Sr H a
STIPVLATA fuüerit[mulier annuum *9, id ex &ipulatg)'pe-f/—dw:xmfw-
tere, conftante matrimonio, non poteft. Sed fi manente jma- j z7/2.
trimonio deceffiffe maritus 5* proponatur, puto, quia in an- — ^
nuo quoque donatio vertitur, poffe dici, ftipulationem 5? con-
firmari ex Sendtuscontulto 23.. $. r. Si vxor maritó; annuum -
verfa vice praeftiterit, reftituetur éi hoc, et poterit
id quod exjtat : &gegj poterigjzet condicére, in quantum locu- ! ?s?ee,
pletior faétus eft: äuia non[tatm/2^ follemhhe eft annuum, 55 z.

quod maritus vxoriébendit 59 uod vxor marito praeftatz «j "gac, .

9 ? 2odeL.

; ithmo ?? incongruens/eft, et contra fexus naturam. $. 2. Et —

fi forte maritus ab vxore ftipulatus fit id ?* annuum, deceffe-, — 7 4
* L] N e e P ^ : m
rltqueqmul1e1' conftante matrimonio, dicendum erit, ex oratio- r
neidonationemy conüalefcere. L— «t m

, XXXIV, Ip£w libr L. Sabinum *?. Srvk
J * 3. . L .* [ rj
vxor maàrito|resjdonaffet, isque ?? eas in dotem pro commu- 17

ni filia dediffet **: fiue poft donationem, quam in maritum
contulit, vxor paffa eft, eum pro filiajin dotem dare: benigne Je&f 24,
dici poteft, étüfi prima donatio nullius momenti eft, attamen ex
fequenti confenfu valere dotis dationem. «ex«tzz. T
.XXXV. IngM libro-XXXIV.^id;Edi&tum. Siwow J4^f

fecundum legitimam obfgruationem diuortium faCtum fit, do- demsyy ] ..

nationes poft tale diuortium factae nullius momenti fünt: cum
non videatur folutum umatrimonium, | cat t
XXXVI. Pavrvsdibro XXXVE 92 wmdiEdictum, Szx |
DONATJAE res exftant, etiam vindicari poterunt: fed quia «4) & v,
caufam, pogífidendi donatio praeftitit, nifi reddafur res, defti- 1. o« . .

| matio ffacienda eft iufto pretio: cauerique poffidenti debebit C 24 & s. x
de euictione fimpli, quanti ea res fit: idque etiam Pedio vide- , ^ev:

tur. $. 1. ?* Sponfus alienum anulum fponffe(munerj) mifit, '"/"Vyn:'!f"
et poft nuptias pro eo fuum dedit. Quidam et 9^ Nerua pu- ,,,(,;,mä
tant, fieri eum mulieris :: quia tunc factam donationem confir- Ja(j,
mare videtur, non nouam incloare 5?, Quam fententiam ve- al
ram effe accepi. | | ul u rurten.
XXXVIL IvnrAwvsiibro XVI&£ Digeftorum, — Saiex oj
MV LIER dolo fecerit, ne res exftaret fibija marito donataz
vel ad exhibendum, vel damfi iniurie cum eä;agi poterit, 99
maxime fi poft diuortium id commiferit, . 7,/; , "
Ulp: XXXVIIL .ALrENYs dibro IIL 3Digeftorum/a Paulo.

1 ! m um , . K .
Epitoematorum.?7. K 9I5 x gv vs communis viri et fratris eius, 1 4 -t

puerum donauit vxori fratris: pro qua parte[is feruus, qui( j
donaffet, viri effet, pro ea pargg.?)munugf non effe factum mulie- ,
| $. 1. Idem iuris erit *?, fi ex tribus fratri- 7
bus vnus vxorem haberet, et rem communem vxori donaffet: /. -
nam ex tertia parte mulieris res fa&ta non eft **: ex duabus ï/,;"*z*ï:;w
autem partibus reliquis, fi id fciffent fratres,aut, pofteaquam do- ——
nata eflet, ratum habuiffent, non *? debere mulierem reddere.

XXXIX,

Vulg. inferit: awwon. BR. — 43 Hal.eam, loco:iqm. GEB. — 44 Hal. putauit,
45 Hal. quae, loco: quonigm. GEB. 46 Vulg. quod iam nowu fuerint. BR.
47 Hal. anteceffevaumt. 48 Vulg. defponfauerit. BR. — 49 Hal. lib, XXXII.
GEB. 50 Hal.et Vulg. addunt: dari BR. ^ 51 Hal maritum. . — $2 Hal.
et Vulg. donationem. BR. — 53 Vide Bynkersh. V. Obf. 19. GEB. — 54 Hal.
55 Vulg. praefigit: qwam. BR. — 56 Vulg. impendit.
B R. 57 Vulg. inferit; etimm. BR. 58 Ap. Hal. id, abeft. GER. 59
Hal. lib. IV. ad ediclum. G. 60 Hal. vt, loco: isque. GEB. — 61 Hal.
davet. GER. 62 Hal. lib. XXXV. GERB. 63 Hal. et Vulg. praefigunt :
Si, quod probo. Bn. . 64 Hal. et Vulg. vt, loco: et. BR. 65 Hal. in-
cobare nouam. 66 Hal, praefigit et. GER. 67 Ap. Hal. a Pazlo epito-

matorum, abfunt. GE B. — 68 Hal, et Vulg. praefigunt: Si BR. 69 Hal.
rpoudi. GEB. — ^O Hal efe. — 771 Hal rem fathun non ee. — 72 Hal.

dicare Ls&, Ím:ie, —^

I

DIGES
XXXIX. IvrraANv s tlibro-V. æ

« .

jeje-"9. Vrm:
ifit.ei, vt a debi-

^ . : ln - " - Y
lgæïuproa&»-. Y XOR1 pecühiam cüni donare v ellet, iperm

iL tore fuo ftipuletur *^: illa cum idwft;e;ci' let, priusquam pecu- | funt ?9., : - aMeiedt DA
niam auferret ^5, diuortium jifecit. Qufero) vtrum vir eam J XLIX. MARCELLYS "libro VII. Digeftorum.. ISv&- m
à íe; füummam petere debeat, anjea *5 promiflione propter dorna- PI:C(—I v.s; Marcello ?? : Mulier, quaeé ad communem filium vo- |
rï &ä,gæ tionis caufam actio nulla eliet 77? Refpondi, inanem fu.:.ffe lebat, qui in poteftate patris erat, p P tortem patcis Fund
; l?. eam ?? ftipulationem. Sed ft promiflor mulieri ignorans fol- | peruenire, eum patri tradidit, vti poft mortem reftituatur fi-
il uiffet, fi quidemjpecunia ex/tat, vindicare 7? eàm debitor poteft: | lio. Qugfero, an donatio tibi videatur, vt nihil agatur? anva-
; fed fi a&tiones füas marito praeftare paratus eft, doli mali ex- | leat quidem, fed mulieri poteftas datur ??^, fi ffoluerit, eum. & £: a
" . .. Ceptione fe tuebitur: ideoque maritus hanc pecuniam debito- | repetere? iRefpondit 705, fi color vel titulus, vt fic dixerim, | 7
: r;:/*t':.ml, ris nomine vindicando,confequetur. Sed fi pecunia non ex- | donationi qujehtus eft, nkhil valebit " traditio: id eft ^, fi i"'""')?L
: — fat, et ntulier locupletior fa&ta gy&namtgs eam petet: intel- | beejexigi£ ? vxor, vt aliquid ex ea re interim commodi fen- pe: txeo«c , stl
n ")H't" . légitur enim ex re mariti locupletior facta effe)mulier: quo- tiret maritus: alioquinfi fgäl o eius minifterio vfa eft, etjd egit, &keetget, — 7 |
« — C23£fbwxkniam debitor doli mali exceptione fe tueri poteft. av TE vel reuocare fibi licere£, vel vt res cum * omni * fmolu- vt u À
du — XL. VrPrANVSllibro-IL.-Refpe j Qvon àápi- | mento per patrem poftea ad filium tranfiret, cur/non idem * "ewereta — ;
R hrc Q NON. dignitatis gratia ab vxore 1n maritum collatum eft; | perinde fit ;:atum,"ggü. cum extraneo tale negotium contraxif- -/4Lek?w., ]
& — £2A&rHX ss tenus [ratum eft, quatenus dignitatil fupplendie opus eft] fet, hoc eft, |Jextraneo in hanc auiam tradiditlet? 5«v 2Z, — | ( .. 3
&L - — Vhaavd- XLE -«Lïprf( ivs 9? mvrixvsliboVL 9? Regu- | — L.TAyorLzxysübreXHL-Epifülarum^. Sr, cvM n
hE o sJdarum. NAM ET lmperator lAnktoninus cog&ü'tmt» vtad pro- | muh.ef- vigiht feruum emiffet,, in eam emptionem vir quinque ' p
WE eefus 63 viM vxor ei donare polit, , E— BIE. ,,, - venditori dedit: diuortio faCto, omnimodo vir eam fümmam r* 3«
XLIL GaAiws WQ&M-— «um.jprouieiale. | exiget. Neque ad rem pertinet, qg/:iä feruus deterior fattus &*« «C. ..
1 Nv»rxn, ex indulgentia Principis Antonini, recepta, &t ,alia | fit: nam et fi mortuus effet, P quifique exattio ei competerek. 9t ) .

LAM. — caufa donationis, quam 'C',äcjmus honoris | g(auj.a: yt ecce, d xor
199

rie, pr: MW "viro laticlauii ?? pgj:ggä— 1 gratlakäqngg vel vt equeftris or-

M dinis fiat, vel ludorum gratia. àe turigu;(ef;(ere alieno iïlïfQZ ?, interuentu viri, liberata eft, quod. 4 e£ ;
, L".c»ume/jït à XLHI. PAvrivsUmweeengiaP Eu IxTER | potuiffet adhuc debere, fi vir pecuniam non foluiffet ^?: ne- i äff"-k'l/;- : 1
**f i virum et vxorem exilii caufa ;dc.uafio ;äm potfï.&. : . |que enim .mte?x;ïfïcl,e £ .qulg,jmcaufa m.uhgr pecuniam debuit: L,J ;(-,f » a:, m |
ho JXLIV. NamATIVsiibro V. — -Membranaram, r vtrumcr Qüää.æäwïäääämkggïäPi'aefï'are debeat ^*. /?;,ï&'w)af"'/fw?
L[26.. EXTRANEVS Tem viri, Ipnorans. gguspe;jfe,)ggnorapü vxori, ! $. I. Qupd fi muþl'ïerk noniemeratferuum, fed vt emeret, a vi- , — *foe*»: — |
ac ne viro quidem fciqnte eam fuam. eäig,j)e .onau,.-?mt:.r.nuher | ro pecuniam accepit: tum I2 vel|l mortuo, vel deteriore facto ficera Ceetore, hum
PUL rette eam * vfu * capift. Idemque 1uris. erit, fiis quiin po- fgrgc, damlhugn vad. virum p.ertinebig:: quia qpod aliter emptu- «2 «-f*'ï'"f'-l;,füw*':
s . teftate viri erat, credens fe Ratremiamxhas efle, vxori pattis | u ? non fuit, nifi pecuniam a viro accepiffet, hoc confum-*f.;wif**' .;),,Au
B ] donauerit. Sed fi vir féfcierit fuam rem effe priusquam víü- ' ptum ei perf T^, qui donauit: fi modb in rerum natura effe ^ . se gl a
:jä liA d x A capiatur, vindicareque eam. Vpoï:erit, nec Vole-t.,Le:t.-b;QQ. £ mulier/| deiii.t: inec.- ..Ej?videtur muligz lqcuplegiqr effe, quye neque a ä ;::' ä*
wæx:r, us ng;l;,ä;:(i,,*; interrumpetur poüefho.: quia tx:anfut m-ggusag;m ab eo cx:e.drtore fuoqhkerat,a eft, neqdüe id poífidet, quod ex pecuniac— 77 ii
" U,;,W;;; factae, donationis ipfius mulieris fcientia: propius ef, vt | viri emerat. fulus —— : E N d
ul : nullum adquifitioni dominii eius adferat impedimentum: non LI. PowPoNurivs ilibro. V. —ad-Quintum -Mucium.. :
ï*,*?*& "94 enim omnimodo vxores ex bonis virorum, fed-ex- caufa dona- | Qvxx rvs Mvcrvs ait, cum in. controuerliam venit, vnde . |
j J i, £cti.tionis ab ipfis fa&gä $9 adquirere prohibitye funt. 0 D | ad mulierem ggigiperueneritj: et verius, et honeftius eft, quod- m*/m:/awþ&.
TT XLV.VrPraNvsüibroXVIIL ?9'addedittum,, IïVIAR- |,non demonftratur *9 vnde habeát, exiftimari '7* a viro, aut M
(h& — ,* Xx4. eELLVvs librofepümo^?* Digeftorum fcribit, etiam eum de- fiqui in poteftate eiüs effet, ad eám perueniffe. Euitandi au-
4 mendt — trahere fine mulieris damno, et citra Imetum, ?? Sgnatuscon- Jlfemftggpïi's qudeftus gratia circa vxorem hoc videtur Quintus;

AU. (n]ti, quod detrahentib

: us negotiationis caufa occurrit.
C d —XLVI. InEMIl -93 g k

INTER

"mäl—-'lvæ'"*.f*' Z tur, T v :
'***'*'/"'"*affä*?vïrum et vxorem nec poffe.:füonis kvll,zy donatio eftjsvure Témem iil
" | ää..ï e&. XLVHJ, RCELS v s.libre-I-iDigeitorum.. VTRV.M ne-
" .gotium vxoriisigerens, an gffïgio mariti ductus, in rem eiusim-
D penderit vir, Jig&i non iuris eft quéeftio. ?* Coqlïe&u.r;a.' eius
rei ex modo étj ex ?* genere impénfJe non difficilis eft. -
, XLVII IpnEwibrolX.Digeiteram. QvaAkE iam nu-
FZM? mibil. GEB. 45 Hal. Minutio. GEE. 74 Hal. flipslaretar. — '75 Taur. -
aufeRet. Wal tulzffet. G E B. Z6 Hal. et Vulg, ex ea promi|lione. BR. — '77
Hal. fit. GER. 78 Ap. Hal eam, abeft. GEB. — 79 Hal. vindicari. . 8O
Gotliofr. in nota: adipifcemdae. Tta Vulg.BmR. 81 Hal Licmiw; GEP. — 82

Hal. lib. VII. GES. $3 Vid. Duker. ad Opuft. de Lat. Vet. ICt. p. 433.
»n. Hic proceffus de Magiftratibus, vt in L. :
de Imperatore: et proceffifjet. Capitelin. n Macrino c. 1. Proceffus Magiftra-
itnum adeo fumtuofi erant, vt inde diuortium Proculeiae ap. Martial. l;b. X. Epzgr.
41. Nihil tamen vetat, proce[fus hic fimpliciter intelligere prozreffus ad hono-
res fcilicet, et dignitates, vt apud Iuuenal. Sat. lL. v. 39. BYNK. — 84Hal. lib.
"XII. GEB. 85 Hal. lati claui. Vulg.ï laticlaui, BR. 86 Taur. peten Ti.-
GkB. $7 Hallib.L Gres. 88 Halet Vulg. inferunt: eutem. BR. — 89
Hal. fed ex donationibus ab ipfis factis. GER. go Hal. Eb. XXXI V. GEB.
91 Vulg. ljb. X. BR. — 92 Hal.in margine: alas, memtem. GxkmB. . 93 Hal.
fb LXXIII. GEB. . 94 Hal praefigit: Sed. GEE. —— 95 Ap. Hal. hoc
loco ex abeft. — 96 Vulg. fint. BR. 97 Diu fuit: MAR,CIANVS. Poft
litera 1 in E conuería, et fuperfcriptae LL, non deletis tamen AN. . Omnes
ramen re&e; Marcellus. In MS. Bynkersh, eft: Celfus.Bm. — Etiam Hal. MAR-
CELLVS. GEB. 98 Vulg. Sulpitius Marcello falutem, — Ex octo MSS. fo-

ORXM- LIBEXEIV. TIT. L

1. C. de Sentent. paff. et vefizt. .

"
"

I

*

4

ptáe maritus donauit, viri manent, etipoteft ea vindicare: nec ! |
quicquam refert, qüogï ampla legata ab vxore teii reliCta ,. pr: &^. 7 "- 1

s 1 ( [2
( cjf»fïa. 4'((;'(:4«2[«9

| Quferitur enim, ap mulier ex viri patrimonio locupletior,fit
eo tempore, quo dd dote agebatur 7? fatta autem ? intellégi-

»

Muciu$, probatfe. :
— ^ LII. PAPINIANY S, Uüfb£Q |
. i ? L : ^ eed* 9 Á L .
vxor&[ donationis caufa, |remy vilius locauerit, locatio n
cum'autem depofitum inter eas perfonas minorib donatiofig L.

æg, SI LVJ RJ .-'ï.:..'* ex ïyk,un é !'.D:

$. I. Vxor viro fructum fundi ab herede fuo dari ^*,

quod
lus Pal. XI. illam adie&ionem adgnofcit, ridicule autem idem et tres -al?.i ha.
beüt: Supplicius. Pal. IV. Vlpius Marc. Videlicet ipfi Marcello Vlpii praenos
men fuit. Pal IX. et Bynkersh. I. hanc legem fimpliciter ordiuntur: Malier
quae. BR. Sed Bynkersh. l. Sulpius AMarcellus. Tres, qui habent: Supplicius,
funt Pal. IIf. V. et Chriftin. Hal. v2 falutem non habet. GER. 99 Hal. et
Vulg. detur. & R. 1co Hal. fi voluevit eumm peteve ? Refponái. G E B. I Tautf.
vaüleVit. GER. 2, Flor. etiamnunc pro: zd eff, legitur: zdem, quod Taur.
pro manifefto mendo habuit. £ R.. , 3 Habent: egzt, Hal. et omnes. BR. — 4
Hal id. GEB. | 5 Hal. IABOLENVS khb. XIII. izicok2v, GEB. — 6 Vulg.
praefigit z2. BR. 7 Hal. agotar. GEB. 8 Vulg. iüferit: locnpletior. B R«

caufa deftimatur] depofitum eft. Héec '? ideo tam varie, Midusec
unidem fine megcede certa contrahi non pateft, * u
depofitum autem et citra, deXtimationem quoque/ dari potefvt.,f&y&w?uü&ü |

9 Vulgo f4o, abeft. BR. — 16 Hal. exfoiuiffet. — 11 Hal debebat. GEB. — 12
Hal. tanc. 13 Taur. in. Adnot. emptara. im P. et in vet. emptun. — In ipfo

textu tamen editores cft fecutus, qui omnes habentt emptuea. — E tredecim MSS.
Vat. L Pal. H IV. V. VI. IX, Chriftin. et $. Cruc. habentt emptam. — Pal.
VIIL empta. émptura autem Vat. .. Pal. XI. Barb. ct Bynkersh. L. B& Sed
Bynkersh. HL emptum. Etiam Hal. emptara. GERB. I4 Taur. perIt. GER.
15 Hal. et Vulg. inferunt: emim. 8R. — 16 Hal demnfirat. GEB. — I'T Hal.
geflimari. G E B. 18 Hal et Vulg. Hoc, g&. — 19 Vulg. addit: inffit: 8 &«

yyyg 20

422

quod ?? fi datus non fuiffet, certam pecuniam /mortis caufa

[promitti curauit: defuncto viro viua muliere, füipulatio fol-
uitur: vttraditio, quae mandante vxorefnortis caufa fatta eit :
nam quo cafujinter exteros/^* condicLio/nafícitur, inter mari-
,. tos ïz nihil agitur. LA-Ut Aepe ol ex Iram ts
/4 ' LLIIT. InewlibrollV] 23 Refponforum, M ORTIS fu/.äe
caufa genero vel nurui focerum fruftra donare conuenit: quia,
mortuo focero, nuptide non foluuntur: nec intereft, an pater

"j ; /j 'f'l : : : z : vant d ; j
V?*D/M;F"fü': filium vel filiam e)gheredauemt. 2^ Diuortii|fpecies, ea&'fl Fa-
", * r e 2« * » ; 1 3
W. Aprr: o,tione ??, diuerfa éft. $. r. Res in dotem geftimatas, confen-

$Xauat

/ff/ Qï'wï? £. £,, damni compenfatio non admittitur: ^" easdem res non Qg;e&;
fupu L ricpnt "ts 1. mulier fibi, quafi donatas, defende.t;i ex illis fo'rb1s, þ.qu1bus do-
: " mationes(eiia viroJlegatfe funt: cumi9iusmodi fpecies ^9 ne-

L] ! L] . * : j * (.-—(':'L' 4. 6 :
tiente viro, mulier in' vfu deteuores ?* fi Rant,

M. f

€ l

| Lfyd; '' * ''* que donari neque auferri viddtur ??. ^

| ï»»-j ]75 * RAS promifíie dotis in ftipulatum Fiedug(.erat, easque mon! pe-
