quoque adulterum vxoris fuae occidere permittitur: fed non

quemlibet, vt:patri: nam hac lege cauetur, vt liceat viro-
deprehenfhm.domi ** füae, mon etiam foceri, in adulterio

. Vxoris ^* occidere.eum qui leno fuerit, quiue ** artem ludi-
cram ante ^* fecerit *5, in fcaenam faltandi cantandiue cau-

fa prodierit: iudicioue publico damnatus, neque in integrum
reítitutus erit: quiue libertus eius mariti, vxorisue patris,
*? matris, filii,filiae *?, vtrius eorum fuerit, nec intereft T5
proprius cuius eorum, an cum alio communis fuerit, quiue

fernus erit. $. r. Et praecipitur, vt is maritus, qui horum
. quem occiderit, vxorem fine mora dimittat. $. 2. Ceterum
. fui luris, an filiusfamilias fit mgritus , nihil intereft, a pleris-
-que dictum . eft. $. 3. Illud in vtroque ex fententia legis

quaeritur, an patri Magiítratuma occidere liceat ? item fi filia

ignominiofa fit, aut vxor contra leges nupta, an id ius nihilo

minus pater maritusue habeat?. Et quid fi pater, maritus ??,
leno , vel aliqua ignominia notatus eft ^9 ? Et reCtius dice-
tur, eos ius occidendi habere, qui iure patris maritiue accu-
fare poffunt. . "ab dee . i deme, "
2 XXV. VrPrANvs libro II. ad legem Iuliam de Adul-

ters. CapeiTE quinto legis Iuliae ita cauetur, vt viroadul-

terum ?^* in vxore fua deprehenfüm, quem aut nolit, autnon

liceatoccidere, retinere horas diurnas nocturnasque conti-
muas ??, non plus quam viginti, teftandae eiusrei caufa, Tine

fraude fua ?? iure liceat. $.. r. Ego arbitror, etiam in pa-

| tre id feruandum, quod in marito expreffum eft. $. 2. Sed
.etfi non in domo fua deprehenderit maritus , poterit retinere.
$. 3. Sed femel remiffus adulter, reduci non poteft. $. 4.
. Quid ergo fi euaferit? an reductus cuftodiri viginti horis pof-
Ífit? Et putem, hic magis dicendum, reductum retineri poffe-

*teftandae ?* rei gratia. $. 5. Quod adicitur*, TEesTAN-
DAE EIVS ^? REI GRATIA, ad hoc pertinet, vt teítes

inducat teftimonio futuros accutfatori, deprehenfum reum in .

adulterio. |
XXVI. Inxw libro IIL. Difputationum. CowsTAxN- -

.adulterum. valg. Hal. Et ita quoque Barb. $. Cruc. IT Treuif Bynkersh. vt et

Relid.| At.S. Cruc. L. adultevium facere. GEB. — 9 Vulg. MARTIANVS.
B R. 10 Flor. additum : zsdiciorum. BR. —— 11 Vulg. domm;. BR. Vtet-
Rehd. GE B. 12, Vulg. addit: fuae. BR. — 13 Vulg. qui. ER. —— 14 Ap.
Hal. et Vulg. a2te , abeft. pR.— In Rehd. adeft. GE n. I5 Gothofr. in nc-
ta: fecerit, vt in fcenam. vazlg, Hal. Immo Hal. habet: vel zu ftenam. Vulg.

.aut in fcenam. B R. Rehd. vtVulg. GEB. — 16 Rehd. inferit: vel. GEB. IT

Rehd. filieue. GE B. — 18 Hal intereffe, fed ita reliqui etiam editi et fcripti,'
nifi quod quaedam MSS. habeant: wullius intercffe , quod tamen ct Fp-fum in
Barb. corre&um eft. Bk&.. Nempe in Barb. pro: uzlius, faQdum: mibil. Et ha-
bentz wallius intereffe , S. Cruc. 1. et Bynkersh, mibu inteveffe , S. Cruc. M. et
'Treuif. Ertita quoque Rehd. fed ex corre&ione, vt videtur, Florcatirae.
G E B. 19 Hal. et Vulg. maritusue. BR. Etiam Rehd. GEz. 20 Hal.

fit. 21 Gothofr. in nota: adulterum vxoris fuae deprehenfum. $s; V.

Immo Hal. et Rehd. habent: adalterum cmm vxore fua. deprebenjum. G .
24 Hal. boris diuruis moGurnisque continuis. GER. 23 Hal [zo. Et ita
erat in Barb. S. Crüc. 1. IT. Treuif, Bynkersh. Rehd. omiflo fupra: vt, in ini-
sio nempe verborum legitimorum h'nghabet: vt vl fine fz*a:zd? fao inre liceat.
24 Rehd. proteflandge einy vej gratja« GEB. — 25 Ap. Kial. eius, abcft. GE:&

1042

rE matrimonio, ab eo ?5 qui extra maritum ad accufationem
admittitur, accufari mülier adulterii non poteít: probatam
enim a marito vxorem, et quiefcens matrimonium non debet
-alius turbare, atque inquietare, nifi prius lenocini! maritum
accufauerit, $. r. Dereli&ctam vero a marito accufationem et-
iam ab alio excitari ^* vtile eft.- i Vitusoe if ls
XXVII. InEw libro IIl de Adulteriis. Sx poftulaue-
rit accufator, vt quaeftio habeatur de feruo adulterii .accufato
28: fiue voluit ipfe intereffe, fiue noluit, iubent iudices eum
feruum aeftimari: et vbiaeftimauerint, tantam pecuniam , et
alterum tantum ?? eum , qui nomen eius ferui detulerit ",
ei, ad quem ea res pertinet, dare iubebunt. .
fpiciamus *^, ena
minauit, ad qpen;) ea res pertine
amuis a
ïgr,m?su eum effe, ad quem ea res pertinet. .. 2. Eum quo-
que, qui pignoriaccepit 33, magis admittimus 1n eadern caufa
e

beri. $. 3. | ruél o alic :
dominuäm gt fruétuarium diuidi debet aeftimatio, $. 4. Et fi

communis plurium feruus erit, vtique intet eos quoque erit
aeftimatio diuidenda. $. 5. Si liber homo, dum feruus exi-

fimatur, tortus fit, quia et ipfe condicionem fuam ignorat: .
magis admittit Caecilius, aCtionem vtilem ipfi ** dandam ad- -

ueríus eum qui per calumniam appetit: ne impunita fit ca-
lumnia eius ob hoc, quod liberum hominem quafi feruum
deduxit.?9. in quaeftionem.
3? igbet de feruis, ancillisue eius, de quo, vel dequa quae-
reretur, parentisue vtriusque 35 eorum, Íi ea mancipia ad
vfum ei ?? a parentibus data fint. Diuus autem Hadrianus
- Cornelio Latiniano refcripfit, et de exteris feruis quaettio-

nem haberi, $. 7. Quaeftioni intereffe iubentur reus reaue,
et patroni eorum, et qui crimen detulerit,- interrogandique ;
facultas datur patronis. $. 8. De eoque *? feruo, in quo.
vfüumfru&tum reus habuit, magis eft, vt quaeftio hàberi pof- .

fit: licet enim feruus eius non fuerit, in feruitute tamen
fuiffe videtur: nec tam proprietatis caufa àd quaeftionem,
quam minifterii pertinet. $ 1
reo feruus alienus, admittit ** quis, interrogari eum per

quaeftionem poffe.: $. ro. Sed et fi feruus *fit*, cui fidei--
commiffa *? libertas debetur, vel ftatuta fperatur, torqueri
eum poffe, magiseft, $. rr. Iubet lex eos homines, de qui--
bus quaeftio ita habita eft, publicos effe: proinde in commu- -
ni partem puüblicamus: in proprio, cui *3 vfusfructus alienus-
eft, nudam pftoprietatem : in quo tantum vfumfructum ha-

buit reus, magis eft, vt perceptio vfusfructus ad publicum

incipiat pertinere: alienum feruum vtique non publicabimus -
4*. Ratio autem publicandorum feruorum ea eft, vt fine vllo .
metu verum dicant: et ne, dum timeant fe in reotüm ** po- -
teftatem regreffuros, obdurent inquaeftione, $. r2. Nonta-
men prius publicantur, quam quaeftio de illis habita fuerit. -

26 Hal. ab bis, qui, et in fequentibus: admittuütur. GEB.
erceri. BR. — Et ità in. Rehd, eft fuperícriptum. GE z.

BR. Etiam Rehd. vt Flor. GEB,
eum. Vulg, pecuniam adultetüm quantai eum. BR.
30 Hil. detulit. 31 Hal, et Vulg. difpiciamus. B R.
32 Hal emit. ^ 33 Vulg. acceperit. B R.
Hal. accufationem. vtilem fibài dandam. G s.
Rehd. inferit: Iuha. GER. 38 Ap. Hal. 24e, abeft. GEB.
eins.G* w ^ 40 Gothofr. in notà: Al. quoque. "
in margine, et Hal, et Rehd, GE g.
BR. — 42 Hal et Vulg. fideicommiffaria. BR.
recentior márnuüs: via. GEB.
tendum, quia fola geminatione correCtio conftat, p n, Nempe Taur. dare pot-
erat: cuiV Susfruélus. Etiam Rehd. cuius. GER. 44 Hal et Vulg. publica-
Ti4$. BR. — Etiam. Rehd. GER. 45 In Rehd. reorum , abeft. G. 46
Hal. et Rchd. a domiuo. GEB. — 47 Hal. viuerent. G E B. 48 Hal. et Rehd.

Rehd. vt Vulg. GER.

Rehd. vt Flor. fed adícripfir

s 31, cuiifta poena praeftanda fit: quia lex eum no- -
.et bit? Tgitur bonae fidei empto-
eo emerit 5?, qui dominus non eft, recte-

ffe: Ícilicet, quia intererat ?* eius, quaeftionem non ha- |
Sed et fi vfusfructus in feruo alienus fit, inter

$. 6. Haberi quaeftionem lex . T
| rem;, ealege teneri 5*, an et ad ftuprum referatur, videa-
mus: quod magis eft. — Certe fi ob aliam caufam ea lege 6t

$. 9. Ergo et fi bona fide feruiat j ad | : : vt adu
| teretur vxor: 9?* fiue enim faepius, fiue femel accepit 97,

27 Vulg. éx- ;
28 Hal. adaltevii ac-. :
cufati. Sed Bafil. Florentinam firmant: v xaTWyoQoUjbevoy GoUADV Év uoieíq. :
29 Hal. pecuniam adultevum et tantam |

Rehd. vt Flor. GEB. -
34 Hal.zuterérit, GEB. — 55 -
36 Vulg. deduxerit. BR. — 37 :
39 Hal.
. Ita: De eo quoque, Taur. —
41 Hal. admittat, quod prope malim. :

43 MHal. et Vülg. cuiu$, quod facilius admit- -

"

J DIGESTORVM LIB. XLVIII. TIT. V.

$. 13. Sed etfi negauerint, nihilo minus publicantur: ratié
enim adhuc eadem eft, ne, dum hi fperant fe in poteftatem
dominorur reuerfuros, fi negauerint, fpe meriti collocandi
in mendacio perfeuerent. $. 14. Sed et ferui accufatoris, fi
de his quaeftio habita fit, publicentur: eius enim ferui ne

| mentiantur, merito a dorninio ^9. eius recedunt. |Extranei
,

vero non habent, cui gratificentu?. . $. 15. Si reus vel rea
abfoluti fuerint, aeftimari per iudices lex damnum voluit,

| fiue mortui fuerint, quantae pecuniaé *ante quaeftionem *

fuerint: fiue: viuent *7, quantaé pecuniae in his damnum
datum fuerit, factumue effer. $. 16. Notandum eft, quod
capite quidem nono ^*? cauetur, fi feruus adulterii accufetur,

et accufator quaeftionem in eo haberi velit, duplum pretium.

domino praeitari lex iubet *?: at 5? hic fimplum. :
XXVIIL. MagcrANvs libro L de ludiciis publicis,

| Qvop ex his caufis debetur, per condictionem, quaeex lege
. defcendit, petitur. L UA |

XXIX. VuPiANVS?! libro IV. de Adulteriis. MaAs
RITI lenocinium lex coércuit; qui deprehenfam vxorem in
adulterio retinuit, adulterumque dimifit: debuit enim vxori
quoque irafci, quae matrimonium eius violauit: tunc autem
puniendus eft maritus ?^, cum excufare ignorantiam fuam
non Boteü, vel adumbrare patientiam praetextu incredibilita-
tis *?^: idcirco enim lex ita locuta eft, ?* Apvr'TERVM IN
DOMO DEPREHENSVM DIMISERIT ??, quod voluerit
in'ipfa turpitudine deprehendentem *5 maritum coércere,
$. 1. Quod ait lex, adulterii damnatam fi quis duxerit vxo-

condemnata, impune vxor ducetur. . $. 2. Ple&titur et qui pre-
tium pro comperto ftüpro acceperit. .Nec intereft, vtrum
matitus fit qui acceperit ?*, an alius quilibet: quicumque
enim ob conícientiam ftupri accepit ?? aliquid , poena erit 5?
plectendus, Ceterum fi gratis quis remifit **, ad legemnon
pertinet, $. 3. Qui quaeftum ex adultério vxoris fuae" fece-
rit ?, plettitur: nec enim mediocriter delinquit 9?,^qui le-
nocinium in vxore 9* exercuit. $. 4. Quaeftum autem ex
adulterio vxoris facere videtur, qui quid accepit 55, vt adul-

not eft eximendus: quaeftum enim de adulterio vxoris facere

| proprie ? ille exiftimandus eft, qui aliquid accepit, vt vxo-
p : q

rem pateretur adulterari meretricio quodam genere. Quod
fi patiatur vxorem delinquere non ob quaeftum, fed neglegen-
tiam , vel culpam, vel quandam 9? patientiam, vel nimiam
credulitatem: extralegem pofitusvidetur*?, $. 5. Sedmen-

fum ** haec fit *? feparatio, vt in nupta *? quidem ex die

diuortii fex menfes computentur, in vidua vero ex die com-

miffi ctiminis: quod fignificari videtur refcripto ** ad Ter- -

tyllum ** et Maximum Confules. Praeterea fiex die diuor-
tii fexaginta dies fint "?, ex die vero commiffi criminis quin«
quennium praeteriit **, debuit dici, nec mulierem poffe ace
b a i uD us - €ufaris
quod boc capite quidem won couetàr. G EB..— 49 Ap. Hal. lex 1nbet , abfunt,
In Rehd. adfunt. GER. 50 Taur. aD. GER. 51 Vulg. IDEM. 5R.
52 Hal.addit: eus. GEB. — 53 Vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt.
D. 422. h. 4. BR 54 Vulg. práefigit: Qui. BR. 55 Flor. eft: demife-
rit. GER. 56 Haàl. et Rehd. deprebenfum. GER. — 57 Hal tenetor, Rehd,
tenetur. GE B. — 58 Hal. accepit. — 59 Vulg. acceperit. BR. — 60 In Rehd.
aliquid, poena erit, abfunt, Ante: ple&emdus, addit nonnemo: efl. GE B.
61 Vulg. vemiferit. BR. 62, Hàl. fecit. 65 Hal. et Vulg. deliquit. BR.
Rehd. delinquid. GEB. 64 Hal et Vulg. vxorem. BR. Rehd. vt Flot,
GEBR. . 65 Hal et Vulg. accepeiit. BR. Etiam Rehd. GEB, —— 66 Hal. et
fiué , fequenti : énim, omiflo. GEs. — 67 Vulg. acceperit. BR. Etiam Rehd.
GEB. 68 Hal prope Gxs. 69 Rehd. quantamcunque. GEB. — 70 Rehd.-
pofitus eff. GEB. — 71 Etiam üunc Flor. eft:.men[awm. Vnde màlim cunt
Hal.et Vulg. menfium. BR. Etiam cum Rehd. GEm.' — 72 Hal. fet. GEB.
73 Rehd, m uuptam, et mox: in viduam. GEB. .. 54 Hal. fignificare vide-
tur vefcriptio. GER. — 75 Rehd, Tertulinm.GEmR. — "76 Hal funt. 777 Ha:;

fih
ni
lurt
d
pl
(ic
Qot
QU
n
aj
m
iis t
(it

frt ;
(ies 1

j

k
epi
imt
Quenn
pot
eni
(uum
pet poí

À
&L t
d
nelate
Verbis
Commi
Tttem
Dtti, Q
loite e
fint, in
(um alt
d
Ti db
tior,
fit qi
feünere

N

t Vil
DR,
M Flor' 6
V ] 6;
V feür, tv
Rehd. n
dit f x
E Vulg, !iez
9 fb G
93. Hal. ii
d Neho

fdc?o. GEP,
i 9,9 Vil i

UP n p
"t r l

""

D
lge t
]i r
vt
Kung
T
g
gb
tem d
vtadt
epït 61-
s at
RA
u
n
T (j
£ Qoft
j Te
T0
Jl quin-

cufari: vt, quod ?? dantur fex menfes vtiles, fic fit accipien-
dum, me crimen quinquennio continuo fopitum. excitetur.
$. 6. Hoc quinquennium obferuari legislator voluit, Ífi reo
vel reae ftuprum , adulterium, vel lenocinium obiciatur: quid
ergo, fi aliud crimen fit, quod obiciatur, quod ex lege Iu-
lia defcendit: vt füunt qui domum fuam ftupri caufa praebue-
runt./?, et alii fimiles? et melius eft dicere, ?? omnibus ad-
miffis ex lege Iulia venientibus quinquennium effe praeftitu-
tum **, $. 7. Quinquennium autem ex eo die accipiendum
eft, ex ?? quo quid admiffum eft, et ad eum diem, quo quis
oftulatus *?, poftulataue eft, et non ad eum diem, quo iu-

dicium de adulteriis exercetur. $. 8. Hoc amplius Senatus-:

confulto adiectum eft, vt, fi plures eundem poftulauerint, eius

qui perfeuerauerit reum reamue facere, poftulationis dies pri- !
ma exigatur, fcilicet vt, qui accufat, fuos libellos accufatorios -

exfpe&tet, non alienos. $. 9. Eum autem, qui per vim ftu-
prum intulit 5* vel mari, vel feminae, fine praefinitione hu-

iüs temporis accufari poffe, dubium non eft: cum eum publi-

cam vim committere, nulla dubitatio eft ?5.

XXX. Pavrvs 9$libro L. de Adulteriis. PATER
fine periculo calumniae non poteft agere. $. r. Sexaginta
dies a diuortio numerantur: in diebus autem fexaginta *et*
ipfe 97 fexagenfimus eft ?*. 3 ijesq

XXXI. IpnEM libro If. de Adulteriis: QvrzNQvEN-

NIVM non vtile, fed continuo *? numerandum eft. . Quid.

ergo fiet ??, fi prior mulier rea facta fit, et ideo adulter eo-
dem tempore reus fieri non potuit ?* , et diu tra&ta lite quin-
quennium tranfierit? quid, fi is qui intra quinquennium quem
poftulauerat, non peregerit? aut praeuaricatus eft, et alius
eundem repetere velit, et quinquennium transaCtum fit? ae-
quum eít computationi quinquennii eximi id tempus, quod
per poftulationem praecedentem confumptum fit.

XXXIL Mackn ?? libro L de publicis Tudiciis, N r-

&L intereft, adulteram filiamgrius pater occiderit, an non,
dum vtrumque occidat: nam ?? fi alterum occidit, lege Cor-
nelia reus erit: quod fi altero occifo, alter vulneratus fuerit,
verbis quidem legis non liberatur, fed Diuus ** Marcus et
Commodus refcripferunt, impunitatem ei concedi: quia, licet
interempto adultero mulier fuperuixerit poft tam grauia vul-
nera, quae ei pater infixerat ?5?, magis fato ?^, quam vo-
luntate eiüs feruata eft: quia lex parem in eos, qui deprehenfi

funt, indignationem exigit, et feueritatem requirit. $. r. |

Cum. alterum ex adulteris elegerit maritus, alterum non ante

accufare poteft, quam prius iudicium finietur ?7: quia duos |

fimul ab eodem accufari non licet: non tamen prohibetur ac-
cufator , fimul cum adultero vel adultera eum quoque accu-
fare, qui domum fuam praebuit, vel confilio fuit vt crimen
redimeretur. : | :

et Vulg. praeterierit. BR. Etiam Rehd. GEs. 78 Vulg. inferit: dicitur.
nRn. 79 Hal. praebuerint. — 8o Kal et Vulg. praefigunt: de. BR. Rehd,

vt Flor. GEB. — $1 Hal. praeftitum , et Flor. ta , expun&tae. BR. Etiam Rehd. |

vt Hal. GEB. 82 Vulgo: ex, abeft. GER. 83 Hal. pofiulatur, vitio,
vt reor, typorum. GEB. $4 Hal. et Vulg. zmtulerit. BR. — 85 Hal. et
Vulg. fit. BR. Rehd. vt Flor. Geg. — 86 Hal. PAPINIANVS. GER. — 87
Rehd. et vatione, loco: etipfe. GE B. — 88 Hal. et Vulg. et ipfe fexagefimus
dies efl.&R. — 89 Vulg. continuzm. BR. Etiam Rehd. GEB. — 9o Ap. Hal.
et Vulg. fiet , abeft. Erat olim Flor. ergo mec fi, loco: ergo fiet fi. & R. Rehd.
ergo fit. GEB. — 9I Hal poterit. GEB. — 92 Vulg. MARCELLV'S. B R.
93 Hal. "an4ue. 94 Vulg. Diui.BR. 95 Hal.et Vulg. inflixerat. BR.
Etiam Rehd. GEB. 96 Hal. et Rehd. fa&o. Sed nonnemo adícripfit: al.
fado. GEB. 97 Vulg. finiatur. BR. 98 Vulg. MARCELLVS. BR.
99 Vulg. inferit: effe. B R. ico Hal. zm praeiudicium fernum. eius torquere.
Vulg. im praeiudicium eius ferumm tovquere. BR, Rchd. vt Flor. GE B. I
"Plor, erat: forfaus, ex quo faum ; forfitan , quod habent Hial. et Vulg. B R.

XXXII Mancraxvs ?5 libro I de publicis Iudi- ,

GEB. "j Gothofr. in nota: Al. retinet. Ita Rehd. GEX.

| Vulg. inceflu. BR. Etiam Rehd. GEB.

' g8 Flor. eft:

! DIGESTORVM LIB. XLVIIL. TIT. V.. 1043

ciis. S1 quis adulterium a feruo fuo commiffum ?? dicat ín
eam , quam vxorem habuit: Diuus Pius refcripfit, accufare po--
tius mulierem eum debere, quam in praeiudicium eius fer-
uum füum *9?? torquere. $. r. Si quis adulterum non dimi- .
ferit , fed retinuerit, forfan * filium in nouerca ?, vel etiam
libertum vel feruum in vxorem:. ex fententia legis tenetur,
quamuis verbis non continetur?. — Quaeautem retinetur, pu-
nitur. Sed ^fÍi dimiffam reduxerit, verbis non tenetur: fed
tamen dicendum eít, vt teneatur, ne fraus fiat. .$. 2. Si
vxor ex adulterio viri pretium ? acceperit, lege Iulia quafi
adultera tenetur. 3 M $s
XXXIV. MopresTIiNvs libro I. Regularum. STy-
PRVM committit, qui liberam mulierem confüetudinis ? cau-

.fa, non matrimonii, continet * ; excepta videlicet concubina,
$. r. Adulterium in nupta admittitur: ftuprum in vidua, vel

virgine, vel puero committitur 9.
| XXXV. Ipxw libro VIII. Regularum. Accvsamv4
nvs adülterii, fi quid ? circa infcriptionem errauerit, fj !9
tempora largiantur, emendare non prohibetur, ne caufa **
aboleatur. | ' :
| XXXVI. PaprrNrzANvs libro IlL Quaeftionum. Sr.
minor annis adulterium commiferit, lege Iulia tenetur: quo-
niam tale crimen poft pubertatem incipit. - * |
XXXVII. IpEgM libro V. Quaeftionum. Frrrivmw-
FAMILIAS publico iudicio adulterium in vxorem *? fine vo-
luntate patris arguere * poffe* 7? conftitutum eft: vindictam..
enim proprii doloris confequitur. T
XXXVIIL. Inkw libro XXXVI. Quaeftionum. Sr
adulterium cum incefto ** committatur, vtputa cum priuigna,
nuru, nouerca, mulier fimiliter quoque punietur: id enim
remoto etiam adulterio eueniret. $. 1. Stuprum in fororis
filiam fi committatur, an adulterii poena fufficiat mari T? ,
confiderandum eft. Occurrit, quod hic duplex admiffum efts -
quia multum intereft, errore * 5. matrimonium illicite contra-
hatur, an contumacia iuris, et fanguinis contumelia concur-
runt **, $. 2. Quare mulier tunc demum eam poenam,
quam mares, fuftinebit, cnm inceftum iure gentium *? pro-
hibitum admiferit: nam fi fola iuris noftri obferuatio interue-
niet 7?, mulier ab incefti crimine erit excufata. $. 3. Non-
numquam tamen et in maribus incefti crimina, quamquam

| natura erauiora fünt ??, humanius quam adulterii tractari

folent: fi.modo inceftum per matrimonium illicitum contra-
Gum fit. $. 4. Fratres denique Imperatores Claudiae crimen.
incefti propter aetatem remiferunt, fed diftrahi coniunctio-
nem illicitam iufferunt: cum alias adulterii crimen, quod pu-
bertate ^* delinquitur, non excufetur aetate: nam et mulie-
res in iure errantes, incelti cririne non teneri, fupra dictum
eft, cum in adulterio commiffo nullam habere poffint excufa-. .
tionem. .$..5. [dem Imperatores refcripferunt, poít diuor-
tium, quod cum nouerca bona fide priuignus fecerit, non effe
| | : | : cri-

Etiam Rehd. GEB. — 2 Gothofr. in nota: in nouercam. vulg. Hal. Tta quo-

que fcripti. Nobis probatur: m momerca, et paulo poft; zm vxore. BR. Scri-
pti, qui habent: n mouercam, Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh. vt et Rehd. GEE,
3 Hal. contineretur. GEB. 4 Hal.et Vulg. inferant: et. BR. Etiam Rehd.
G E B. 5 Gothofr. in nota: A. praemium. — Nempe Flor. erat: praetum.
inde factum: praemium; et hoc notat Taur. in margine. BR. — Et ita quoque.
Hal. et Rehd. GE B. .. 6 Gothofr. in nota: Al. cupidinis. Ita Hal. et Rehd..
8 Ap. Hal.
counnittitur, abeft. G EB. 9 Rehd. fj quis. GEB. — 10 Hal. inferit: qui-
!I Vaulg. inferit:. crümimis. BR. Etiam Rehd. GER. 12;
13 In. Rehd. pofe, abeft. GER. I4 Hal. et
I5 Hal sarito. Vulg. faff-
Ciat, merito;: B. Rehd. vt Flor, GER. 16 Vulg. inferit: ;sris. B R.
17 Hal. et Vulg. coucurrant, quod malumus. BR. Rehd. vt Flor. GEB.
gentszm, per mendum, licet retinuerit "Taur. BR. 19
20 Hal 4uauquam graniora fint natwra. — 21 Vulg.

Vulg. 22 vxore. BR.
8

Hal. intevuenizat.

- Hhbhhhh | pl

1044 DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. V. VI.

crimen admittendumincefti. $. 6. Idem Pollioni in haecver-
ba refcripferunt: inceftae nuptiae confirmari non folent: et
ideo abftinenti tali ?? matrimonio poenam praeteriti delicti, fi
23 nondum reus poftulatus eft, remittimus. $. T. Inceftum
autem, quod per illicitam matrimonii coniunctionem admit-
titur, excufari folet ?* fexu, velaetate, vel etiam puniendi
corre&tione, quae bona fide interuenit: vtique fi error alle-
getur?5: et facilius, fi nemo reum poftulauit ?^9. $. 8. Im-

perator ?? Marcus Antoninus et Commodus filius refcripferunt,-

fi maritus vxorem in adulterio deprehenfam, impetu tractus
28 doloris interfecerit, non vtique legis Corneliae de ficariis
poenam excipiet ??, — Nam et Diuus Pius in haec verba re-
ícripfit Apollonio: *ei* qui vxorem fuam in adulterio depre-
henfam occidiffe fe non negat, vltimum fupplicium remitti pot-
eft, cum fit difficillimum ??, iuftum dolorem temperare: et
31 quia plus fecerit, quam quia vindicare fe non debuerit,
puniendus fit: fufficiet ?? igitur, fi humilis loci : .üt, in
opus perpetuum eum tradi: fiqui ?* honeftior, in infulam
relegari. $. 9. Liberto patroni famam laceffere non facile
conceditur: fed fi iure mariti velit adulteriiaccufare ?*?, per-
mittendum eft, quomodo, Íi atrocem iniuriam paffus elfet.
Certe fi patronum, qui fit ex eo numero, qui deprehenfus
ab alio interfici poteft, in adulterio vxoris deprehenderit: de-
liberandum eft, an impune poffit occidere? quod durum no-
bis effe videtur: nam cuius famáe, multo magis vitae parcen-
dumeft. $. 1o. Si quis in honore minifterioue publico fit,
reus quidem poftulatur, fed differtur eius accufatio, et ?*

cautione ?? iudicio fiftendi caufa promittitur ?? in finem ho- .

noris: et hoc ita Tiberius Caefar refcripfit.
| XXXIX. IpEw libro XV. Refponforum. V 1 paffam
39 mulierem, fententia Praefidis prouinciae continebatur: in
lege Iulia ^? de adulteriis non commififfe refpondi, licet iniu-
riam fuam, protegendae pudicitiae caufa, confeftim marito
renuntiari prohibuit. $. r. Nupta quoque muliere, tametfi
lenocinii vir prior non poftuletur: adulterii ^* crimen contra
adulterum ab extrario ^* poterit inferri. $. 2. In matrimo-
nio quoque defuncta vxore, vir iure adulterum inter reos ^?
recipi poftulat. $. 3. Nupta prius, quam adulter damnetur,
adulterii non poftulatur, fi nuptias denuntiatio , vel ad do-
mum mulieris miffa non praeceífit, $. 4. Mulierem oblatro-
num focietatem exulare iufíam, citra poenae metum in matri-

monio retineri poífe refoondi, quia non fuerat ^^* adulterii |

damnata. $. 5. Praefcriptione quinque annorutn crimen in-
cefti coniun&tum ^* adulterio non excluditur. $. 6. Duos
quidem adulterii, marem et feminam , propter commune cri-
men, fimul non iure, nec a viro poftulari conuenit. Cum
tamen duobus denuntiatum fuiffet ab eo, qui poftea defiftere
' volebat, abolitionem eífe neceffariam in vtriusque perfonam
*^9 refpondi. $. 7. Incefti commune erimen aduerfus duos
fimul intentari poteft. $. 8. De feruis quaeftionem in domi-
nos incefti poftulatos ita demum habendam refpondi, Ííi per
adulterium inceftum effe contraCtum dicatur. :

poft pubertatem. B R. — 22 Vulg. inferit praepofitionem: a. BR.— Etiam Rehd.

GEP. . 25 Vulg. delili ej, qui. BR. Etita quoque Rehd. GEB. . 24

Hal. inferit: zel. 25 Hal. allegatur. — 26 Hal. poflulauerit. —^ 2/7 Hal.
et Vulg. Imperatores, BR. Etiam Rehd. GEB. -
BR. ]n Rehd. fuit: in tratiy. Sed fa&um, vt eft Flor. et adícriptum: al. ta-
&nus. GE B. 29 Vulg. accipiet. &R. — 30 Vulg. difficillimum enim eft. B R.
Etiam Rehd. GEB. — 51 Hal et Vulg. inferunt: sagis, fed et Flor. eft fa-
peradditum. B R. Et habet ita Rehd. GE z. 32, Vulg. fafficit. 8 R. 33
Hal. bumili loco. GES. . 34 Hal. quid, Vulg. quidem , loco: qui. BR. Rehd.
vt Vulg. GE B. 35 V.ulg. addit: patronum. BR. . 36 Hal. vt, loco: et.
GEB, 37 .-Hal. inferit: in. GE B. 38 Hal. promittatur. S. Cruc. l. vt
et Rehd. permittitur. Florentinam bhabent: Barb. Treuif. Bynkersh. GER.
.$9 Hal inferit: effe. ^. 40 Quis hoc feret? Hal. et Vulg. reGQte: iu legem
Iuligm. BR. Etiam Rehd. GEZ. . 41 Hal. inferit: tamem. GERB. 42
Hal. extero. Vulg. extraueo. B R. Rehd. vt Vulg; GE B. — 43 Taur. inteReos.

28 Hal. et Vulg. tactus.

XL. Pavrvs libto XIX. Refponforum. Qvar-
siTVM eft, an ea, quam maritus adulterii crimine fe accufa--
turum minatus eft, nec quicquam egit vel iure mariti, vel

iure publico, nubere poffit ei, quem in ea ** reum adulterii

deflinauit ^* ? Paulus refpondit, nihil impedire, quo minus

ei, quem fufpectum maritus habuit, ea de qua quaeritur, -

nubere poffit. $. r. Item quaeritur, an idem maritus defti-
tiffe videatur, vel lenocinium commififfe, qui eandem redu-
xit vxorem ? Paulus refpondit, eum, qui poft crimen adul-
terii ^? intentatüm eandem vxorem reduxit ??, deftitiffe vi-
deri: et ideo ex eadem lege poftea accufandi ei ius 5* non

! fupereffe.

XLI. IpEs libro I. Sententiarum. Iw crimine adul-
terii nulla danda dilatio eft: nifi vt perfonae exhibeantur, aut
iudex ex ?^ qualitate negotii motus, hoc caufa cognita per-
miferit. - | YU :
! XLIH. TavpruHonixvslibro II. Difputationum. Srz
is qui ius anulorum ?* impetrauit, adulterium commifit in
patroni vxorem, autin patronam füam, autin eius, eiue*^,
cuius libertus patris, aut matris, filii, filiaeue fuit: an vt li-
bertus puniri debeat? et fi depreheníus fit ?? in adulterio,

an impune occidatur? Et ragis probo, fubiciendum poena

56 libertinorum: quoniam lege Iulia de adulteriis coércendis,
ad tuenda matrimonia pro libertinis eos haberi ?? placuit, et
deteriorem 5? caufam per iftud beneficium patronorum ha-
beri non oportet. ( | :
XLIIL Gazivs libro II ad legem XII. tabularum.
S 1 ex lege repudium miffum non fit, et idcirco mulier adhuc
nupta effe videatur: tamen fi ?? quis eam vxorem duxerit,
adulter non erit: idque Saluius Iulianus refpondit: quia adul-
terium , inquit, fine dolo malo non committitur ??: quam-

quam dicendum $*, ne is, qui fciret eam ex lege repuüdiatam

non effe, dolo malo committat.
- XKLIV. PAP1N1rANVSÓ?libro IV. Refponforum. D x-
FVNC'A quoque focru, gener incefti poftulabitur, vt adul-
ter poft mortem mulieris. . . j

| : TITO2 M :
AD LEGEM IVLIAM DE VI PVBLICA,
Mancraxvs libro XIV. Ínftitutionum. |

[ EkGE lulia de vi publica tenetur, qui arma, tela, domi
& fuae, agroue, in villa, praeter vfum venationis, veliti-

neris, vel nauigationis coégerit,

IL. Scakgvora * libro IV. Regularum. ExcrPr-

VNTVR autem ? arma, quae quis promercii caüfa habuerit,

hereditateue ei obuenerint. — . |
. . HI. Mamcianvs libro XIV. Inftitutionum.: Iw ea-
dem caufa fünt, qui turbae, feditionisue faciendae confilium

inierint, feruosue, aut liberos homines in armis habuerint.:

$. r. Eadem lege tenetur, qui pubes cum telo in publico
ii | | : r 7 fuerit.

| GER. 44 Hal. fuevif. 45 Vulg. iun&um. 8 R. Et ita quoque Rehd. — 46

Vulg. perfona, quod melius. B R. Rehd. feruat Florentinam. GEB. — 47 Hal.
et Vulg. in eam. BR. Rehd.vt Flor. GE B. — 48 Hal. et Vulg. deflinauerit.
BR. . 49 TYaur. adulterT. GE B. 50 Hal. et Vulg. reduxerit. BR. 5k
Taur. eIus. Rehd. zus accufandi eius. GEB. — 52 Ap. Hal. ex; abeft. GEB.
53 Hal. inferit: sureorum , fed et Vulg. ante: analorum. £ R. , Rehd. vt Hal.

| GEB. 54 Hal. et Vulg, easgue, et re&e, loco: eiue. BR. — Rehd. vt Flor.

GER. 55 Vulg. fuerit. BR. Etiam Rehd. GE R. 56 Gothofr. in nota:

| poenae. Yta Hal. et Vulg. et re&e. & m. Habent ita Bynkersh. et Rehd. At

Florentinam feruant Barb. et S, Cruc. L. GEB. — . 57 Taur. baberE. GEB.
58 Vulg. inferit: eorum. BR. Etiam Rehd. GE£B. — 59 Hal. tametfi. GEB.
60 Rehd.admittitur. GE B. — 61 Hal. et Vulg. addunt: eff. B R. Etiam Rehd.
GEB. 62, Hal. et Vulg. PAVLV'S. BR. | a
1 Halet Vulg. VLPIANVS. BR. — 2 Gothofr. in nota: excipiun-
tur

f

dfb!
f
lef

x

tenet
bu ?
(imi

Y

du
hibe
Yerb
n
(0mj

4 t

Iuh'a (
V Q

V
Tia
«
Qiferi
dif,
ditym:
Go
IT
Hda
thof
50! [
3 l
Id Eft:
liil
UT
17141. 6]
Vrj
ld qu
j Rehd'
N i

Itf
Xeni
I
-
2 li

iif
Qd
l]
que
lr

3
11

J
, uni
i

(( IP*
paett,

Iye
müiium

buerit

pubüco
foej

n j

i

.X* obligationem lex refcindit.

€0: quique. GE B.

adulteriis;GEB. 18 Hal excedat. GE B.

BR. 27 Hal .pulfaffe aut iniuria adfeife arguatur. G E s.

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. VL VIL

fuerit. $. 2. In eadem caufa funt, quipeffimo exemplo con-
uocatu ?^, feditione villas expugnauerint, et cum telis et 4
armis bona rapuerint. $. 3. Item tenetur, qui ex incendio
rapuerit aliquid praeter materiam. $. 4. Praeterea punitur
huius legis poena, qui puerum, vel feminam, vel quemquam
per vim ftuprauerit. $. 5. Sed et quiin incendio cum gla-
dio, aut telo rapiendi caufa fuit, vel prohibendi dominum
res füas feruare, eadem poena tenetur. $. 6. Eadem lege
tenetur, qui hominibus armatis poffefforem domo agroue fuo,
aut naui ? (ua deiecerit 5, expugnauerit concurfu *.
IV. VrnPeramwvslibro LIX. ad Edictum. V r1v& id
ftaret , homines commodauerit, :
V. Manmciaswvs libro XIV. Inftitutionum. . Qvr
coetu, conuerfu ?, turba, feditione, incendium fecerit, qui-

que ?? hominem dolo malo incluferit, obfederit: quiue fe-
cerit, quo minus fepeliatur, quo magis funus diripiatur, di-
frahatur: quiue per vim fibi aliquem obligauerit: nam eam
$. r. Sidevi, et poffeffione,

vel *? dominio quaeratur, ante, cognoícendum ?? de vi,
quam de *^ proprietate rei, Diuus Pius, v xoiw T«v Osc-

cxAwy *5 Graece *9 refcripfit: fed et decreuit, vt prius de.

vi quaeratur, quam de iure dominii, fiue poffeffionis. $. 2.
Qui vacantem mulierem rapuit, vel nuptam, vltimo fuppli-

1

cio punitur: et fi pater iniuriam fuam precibus exoratus remi--

ferit, tamen extraneus fine quinquennii praeícriptione reum
poftulare poterit: cum raptus crimen legis Iuliae de adulteris
*7 poteftatem excedit '*, ! .
VI. VrPriawvs libro VII. de Officio Proconfulis.
ET eum, qui puerum ingenuum rapuit, puniendum Diuus
Piusrefcripfit in haec verba. Exemplum libelli dati mihi aDo-
mitio Siluano *? ,. nomine Domitii Siluani patrui, fubici iuffi,
motus querella eius, quafignificauit filium fuumingenuum iu-
uenem admodum raptum, atque conclufum, mox ?? verberi-

bus ?* ac tormentis vsque ad fummum periculum adflictum:

Gemine ?? cariffime, velim audias eum, et fi compererishaec
ita admiffa, rem feuere exequaris. - !
VII. Ingw libro VIIL. de Officio Proconfulis. Lecx

Tulia de vi publica tenetur, qui, cum imperium poteftatemue

haberet, ciuem Romanum aduerfus prouocationem necauetit,
verberauerit ??, iufferitue quid fieri, aut quid in collum in-
lecerit ?^*, vt torqueatur. Item quod ad legatos, oratores,
comitesue attinebit, fi quis eorum (quem) ?? pulfaffe, etfiue
?$ iniuriam feciffe arguetur ?*. |

VIII. MaEecrzaNwvs libro V Publicorum. Lrecke

Tulia de vi publica cauetur, nequis reum vinciat, impediat-

ue, quo minus Romae intra certum tempus adfit,

turetiam. Hal. GEB. — 35 Gothofr. in nota : conuocata feditione. vzlgat. Hal.

Habent et MSS. couaocata , Barb, $. Cruc. L. Bynkersh. vtetRehd. GEB. — 4 Hal.
4c€. 5$ Rehd. mamu, loco: mami.G £B. Hal.vel maui. — 6 Hal inferit: ex-
cufferit, vltima voce: comcuvfu, omifía. Et ita quoque Rehd. nifi quod loco:
exchffevit, fit: concuffevit. G& B. — 7 Haec vox Flor. perantiquis vncis eft in-
clufa, et deeft in S. Cruc. I. Deerat in Barb. fed eius loco veluti coaeue ad-
ditum: concaufferit, et ita ab initio habuit Treuif. BR, Et Bynkersh. GEBR. — 8
Gothofr. in nota: id fieret. valg. 1ta quoque Hal, Quid fi legamus: vtiue id
praeflaret. Sed et Scripti habent: i4 fieret, et Barb. vtiue id flare id fieri. B R.
Habent: id fieret, S. Cruc. IL. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 9 Go-
thofr. in nota:. concuríu. vulgat, Haloand. GEm. IO Rehd. gai quem , lo-
I1 Réhd. eandem. GEB. — 12 Rehd. inferit: de. GE B.
X3 Hal addit: effe. Rehd. eff, GEB. - 14 In Rehd. de, abeft. GEE. — 15
Id eft: Fmniuerfitati Tbeffalorum. W1al.in Graecis: commaunitati et vniuerfitatz
Tbeffalorum. GE B. — 16 Ap. Hal. Graece, abeft. GER. 17 Hal. et Rehd,
| 19 Vulg. Saiuiano, et mox: Salui-
ani. BR. 20 Vulg.mox ,abeft. BR. Etiamin Rehd. GEgs. 21 Taur. ver Veri-
$us. GEB. . 22 Vulg. Germane. BR. Etiam Rehd. GEB. — 23 Taut. verVe-
Yauerit. GEB... 24, Rehd.izecerit. GEB. — 25 In Barb. quem , deeft. In S. Cruc.
I. eft fupplerum. Ia S. Cruc. II. femper adfuit. pn.. Treuif. Bynkersh. vt et Hal.
et Rehd. habent: quém eorum. GBB. — 26 Fortelegas: fime ei, loco : et fine.
! 28 Vulg. inferit:

.igni interdicitur.

