Scriptum erat: poteflacoberede, quae forte aliquis male diftinguens: potefla co-
berede conuertit in poteflate coberede, et ex hoc fenfum non habente alius di-

ftrahendo literas: potef?a te coberede, efhuxit. Editores tamen omnes refpuunt, |

TvTVRVM TE TiT10. :

gati. $. r. Omnibus, quibus fideicommiffum relictum eft, ad .

| colonum autem cum herede ex conducto, habere aCtionem.

.eit, fed addi poterat Eundem habere: fiut, loco: fumt. GER.

DIGESTORVM LIB. XXX.

modo relictum, Ex1G0, DESIDERO VTI DES, fideicom-
miffum valet: fed et ita, vorLo HEREDITATEM MEAM
TrTiI ESSE, SCIO HEREDITATEM MEAM RESTI-

f? Avrt'€ A

« a " Pï AUOVT UVEU
Regüluum. $T $kR- —

s

CXIX. MaARncriANys libro I.

vvs vetitus eft a teftatore rationes reddere, non hoc confe-

quitur, vt ne *?, quod apud eum fit, reddat, et lucrifaciat,
fed ne fcrupulofa inquifitio fiat: hoc eít, vt neglegentiae ra-
tio non habeatur, fed tahtüm, fraudium *9; Ideo et manu-
miffo non videtur peculium legari/ per hoc, quod vetitus eft bumn ,
rationes reddere. | AC
CXX. VrnPrrAwvs librolL,Refponforum *7. Nis:nr , . .
" : L. 5dorr r an ; DN ; 14 pro NW'(W
iproponi *?, cur/prohibeatur heres aedificia diftrahere, quo- ^ " .
rum *? reditus fportulae funt relictae: falua tamen caufa le i,,**f;üm
diftractionem jconfentientibus| nullam fideicommiffi petitionem ^ 'äz*ïf""'t'
fuperfuturam. $9« Fructus ex fundo pure legato poft adi- — "^
tam hereditatem a legatario perceptos, ad ipfüm pertinerez

47

EEE /
Jiarc. CXXI. MancrANvs librollIl.-Regulamm. Sx ovis ^ (ayrecd-
legauerit Titio cum Maeuio: et fine altero alter ad legatum ..
admittitur:-nam et cum dicit Praetor, vkENTREM CVM
LIBERIS IN POSSESSIONEM ESSE IVBEO, etfi non
intliberi, venter in poffeffionem mittetur,, '!f«7*-
. CXXII. PaAvrvs libro IlI..-Regularume CrivriTa-
TiBvVs ?? legari poteft etiam quod ad honorem ornatumque , ..
ciuitatis pertinet ^'. ^ Ad ornatum, puta quod ad inftruen-^7/^4« *
dum forum, theatrum, ftadium legatum fuerit. .Ad hono-

rem, puta quod ad munus edendum venationemhe! ??, ludos) 4« «t d-

fcenicos; ludos Circenfes, relictum fuerit ??, aut quod ad ï/c*(mï"*'af'f
diuifionem ?* fingulorum ciuium, vel epulum, relictum fue- -
rit: hoc amplius, quod Zf alimenta infirmae aetatis, puta fe-
nioribus, vel pueris, puellisque, relictum fuerit, ad honorem
ciuitatis pertinere refpondetür ??. $.1r. Lvcivs Txrrzvs
ET Ga1vs SkEivs Pvsrn10 MAEv1O iDÉCEM/ DARE .
DAMNÁS SVNTO; CGaius Seius heres non exftitit: Sabinus /' t^
ait, Titium folum legatum. debiturum ?5, Nam Seium pro .
non fcripto habendum effe: haec fententia vera eft: hoc eft,
Titius tota déém debebit ??. $. 2. Eum, cui fub hac con-,,
dicione fundus legatus eft,|fi centum/ heredi dediffet, fi tzfi-.|
tum fit in pretio fundi, quantum heredi dare iuffus eft: non —
eft legatarius cogendus fidéicommiffum a fe relictum praefta-
re: quoniam nihil ex teftamento videtur capere, qui taiftum,
erogat, quantum accipit. — - p | |
CXXIH. Mancrerrvs libro-fingulari Refponforum:
Lvervs TiTivs, cum duos filios heredes relinqueret, te- , ;
ftamento 1ta |cauifh QvisQVIS MIHI LIBERORVM .|(/ facudL,
MEORVM HERES ERIT, EIVS FIDEI COMMITTO,
VT SI QVIS EX HIS SINE LIBERIS DECEDAT, HE-
REDITATIS MEAE BESSEM, CVM MORIETVR, FRA-
TRIBVS SVIS RESTITVAT: frater decedens fratrem fuum
ex dodrante fecit heredem. — Quaero, an fideicommiffo fatis-
fecerit ? Marcellus jrefpondit $d,quod ex teftamento Lucii Ti- ;
tii fratriteftator debuiffet, pro.ea parte, qua alius heres ex-

fed et MSS. et in his Vat. Otob. habet: te, fed expunctum. BR. Reliqua MS8.
funt: Pal. I. IT. II. V. Bynkersh. Inter Editores refpuentes etiam Hal. eft. GER.
t1 Hal. et Vulg. baereditas, loco: ea. BR. 12, Vulg. Nor. ceterae; MAR-
CELLV'S. gR. 13 Hal. et Vulg. fiue. BR. 14 Vulg. inferit 7&. BR.
15 Hal. et Vulg. zec. BR. 16 Hal. fraudum. GEsB. — 17 Hanc infcriptio-
nem Hal. habet integram, ita tamen, vt addat: vefpondit. GEB. I8 Vulg.
proponitur. BR, 19 Gothofr. in nota: e quorum reditu fportulae. Hal. Ia
20 Hal. in-
ferit: etiam. GEB, | 21 Hal pertimeat. — 22 Hal.ad edeudum munus, venatio-
nein. 23 Ap. Hal. relichum fueviut, abfunt. G x a. 24 Copiofe Raeuard.
II. Vav. 16. BR. 25 Hal. videtur, loco: vefpoudetur. GEBR. ^ 26 Taur.
deVitavum. GER.. — 2/7 Ap. Hal. bot efft, Titius tota decem . debebit, abfunt.
* ^ GERBR.

j

-

X lg
J

DIGESTORVM LIB. .

titiffet, peti poffe, nifi diuerfum fenfiffe eum probaretur: nam
paruum ?? inter hanc fpeciem 4ntereft, et cum alias creditor

nem contra tabulas petierit: ficut legata, ita et m?ägceptio i

LIB. XXXI. $61

yare. pro parte, quam patronus abftulit, minuetur.

c:k?;b'"
CELÉE« MR

, debitori fuo extitit heres ?? : fed plane audiendus erit cohe- CXXVI. PAvrvs libro fingulari jde-feeundis.-tabulis, ;
- ^* res, fi probare poffit, ea mente teftatorem heredem inftituiffe| Ag gxuknkDjATI fuübftituto inutiliter letïäïääwx- L^.
fratrem füum, vt contentus inftitutione, fideicommiffo abfti- | go nec a legitimo exheredati fideicommiflum dari po.ferit: E.
nere debffet 39. $. r. In teftamento ita.fcriptum eft, G- | quod et legitimi eo iure praeftare coguntur, qu&ifi *9 fcripti
10 SEr:O ILLVD ET ILLVD HERES MEVS DATO: ET , fuiffent. Sed fi committente aliquo ex liberis ** Edictum
f;-,,(.t,,(ï.;fæE ROGO, Skr, FIDEIQVE/TVAE MANDO, VTI EA | Praetoris, quo contra tabulas bonorum poffeffionem]pollice- ; j 55 .

h. [

OMNIA, QVAE SVPRA ?* SCRIPTA SVNT, REDDAS
SINE VLLA MORA, EI REDDE RES IPSE ??. Quae-
ro, an tacitum fideicommiffum f(it, cum perfonam tettator, cui

tur, fcriptus quoque filius contra tabulas bonorum poffeffio-
nemjpetierit: fuübítitutus eius, legata pro modo patrimonii, — —— . . —
quod ad filium peruenit;-praéftabie perinde ac fi id quod per L,,w".,,,.,,».,;mw- TET

T. .*-711—;?44

Jpyod reftitui vellet, teftamento non fignificauerit ? Marcellus.réfpon- | bonorum poffeffionem filius habuit, a patre accepiffet. .z m
Ea s dit; fi in fraudem legum tacitam fidem Seius accommodaffet, | Cum a poftumo ita legetur, st HERES ERIT, et non nato
u r nihil ei prodeffe poteft ??, fi his verbis paterfamilias cum 'eo | poftumo fubftituti adeant: legata eos debere, exiftimandum
Jitus locutus effet: non enim. idem circumueniffe minus leges ef- | eft, quae ille, fi viueret debiturus erat. .
i, f&imandus eft 3*, cum perinde incertum fit; cui profpectum CXXVIL. IDxeM libro "ffetiasi domimnoGedicillomaum.
voluerit. i. : | zi -4 , Zk FRATRIS 7 poítumo fideicommiffum dari po'te&;fol'
A CXXIV. ,Ng&naT:vs libro V. Membranarum. Sr|enim voluntas feruatur in fideicommiffis: /et optinuit Galli
ld. « . HEREDES nominatim fnumerati dare quid damnati funt, | fententia, alienos quoque poftumos legitimos nobis heredes
propius eft, vt viriles partes debeant: quia perfonarum enu- | fieri. Mae oA | |
meratio hunc effectum habet, vt exfequentur in legato prae- CXXVIIL. MancrANvs libro II Ifttutionum.,, S1 — /// .
ftando, qui ?5 fi nominati non effent, hereditarias partes de- | Tv TO R pupillam fuam contra Senatusconfultum vxorem du gpete
: bituri eflent ?5.. ^JA£., | : xit, illa quidem ex teftamento eius capere poteft, ipfe autem t1$ 50
LA M CXXV. jR.yrrE tv s) M A3c-Ew v-s- 3&1ibm.üng-u.larl'äd. non poteít: et merito: delinquunt enim hi& qui prohibitas
egem dalei . S1 HERES centum pràecipere ?? iuffus | nuptias contrahunt: et merito puniendi fünt, quod imputari
',',,M fit, et reftituere hereditatem, et patronus bonorum pofleifio- | non poteft mulieri, quae a tutore decepta eft. |
: ' Jt,ä Jee fne3)$; 6 XYxx. Q(/;/&'Vt SCCE Z'x:/a//('t.'(" /i[s:: XXK Á. OX '€creétn&..,,
E A4asLIBER |TRIGESÍMVSPRIMYS.-«c»«. A
^DE LEGATIS ET FIDEICO M- bet ?, et hoc repellatur, non idem - dicendum eft:: pone eum,
! MISSIS.LZ. A cui deäergl et Stichus legatus eft, rogatum feruum manumit-
» ; WOH S E. 9 us tere: fi Falcidia locum habet, ex decem vtriusque legati quar- -
CLVL—PIANVS hbro'ïäüææfäwäæbmua.)m&wm - ta deducétur: igitur, repudiato feruo, non guitabüur (ï)nus
H N ARBITRIVM alterius conferri legatum, veluti condi- deductionis, fed legatarius ex pecunia duas quartas relinquet.
e cio, poteft: quid ^ enim intereft ? s TrTivs 1N CA- VL. IpEw libro jingulari-d49legem-Faleidiam GRE- | J X
A p PITOLIVM ASCEND;&fyllrr; mihi legetur, an, s1 vo- ! GE autem legato, non poteft * quaedam ? fperni qüaedam
Ug o OVER ER $. 1. Sedjcuni) ita;legatum fit, pupillo fiue pupil- vindicari: quia non plura, fed vnum legatum eft. Idemque

h !

]Jae ARBITRIO TvTORVM, neque condicio ineft legato,
neque mora: cum placeat, in teftamentis legatum in alterius

libus.

VIL InxM libro VI

dicemus *?, peculio legato, aut vefte, aut argento, et fimi-

! Viloiss, arbitrium]collatum, pro viri * boni arbitrio accipi: quaeenim | — .. ad-Plautium. S1 Tirro et
mora eft in boni viri arbitrio, quod iniectum legato velut. cer- | ei, qui capere non poteft, decem legata-fint: quia duobus he- ]. L*
tam quantitatem exprimit, pro yiriBtis videlicet patrimonii ? re& dare,damna£ur, et vnus. capere non poteft, quinque fola — .
| Il. PAvrvs libroj ad Edi&tum. Qvorrees ! Titio dantur. b VN o | ;
nominatim plures?ré&Tn legato exprimuntur, plura legata funt: .. VIIL InEw libro][Xj32-Pleutium. . Sx ovis feruum
ul * fi autem füpellex, aut argentum, aut peculium, aut inftru- | heredis vel alienum lega uex'1twï-ï, etis fuügiflet *^: cautiones :
jui mentum legatum-fit, vnum legatum eft ?. |— 77 interponendae fünt de reducendo eo:;fedj*? fi quidem viuo L 1 àá
L. T. II IpEM libro IV. "*adsPleutiumz |51 rTA/legetur, teftatore,fugerit, expenfis legatarii reducitur, fi poft mortem, , 1 45c o
HERES DARE DAMNAS ESTO, SI IN CAPITOLIVM |fümptibus heredis. $. r. [Si| itallegetur, SEMPRONIO Dk- ^" w;
NON ASCENDERIT: vtile legatum eft, quamuis in potefta- | CEM, AVT, SI NOLVERIT, |HOMINEM ScricuvMw d- ;ta e o.
te eiusfit, afcendere, vel non afcendere. ^ . . | LEGO: hoc cafu duo legata.funtz fed vr.mrïï* contentus effe dedet:
— ]V. Inew libro VIlL-3d-Plautium, NEMINEM eius- debet. $. 2.'Si quis legauerit ex illo dolio amphoras decem: j ^emee:. L* 6,
F* ; i^nollc, dem rei legatae fibi * partem welle,jpartem nolle, verius eft. | etfi non decem, fed pauciores inueniri poffjnt, non exftingui- y;,,
Edl V. Ip&w libro "Giraeítionura Skp nvonvs| tur legatum: fed hoc tantummodo accipit?/quod inuenitur.
! : legatis relictis, vnum quidem repudiare, alterum vero ample- | $.a« Si inter duos dubitetur de eodem leg;ato, cui potius dari
&i poffe, refpondetur. .$—x. Sed fi vnum ex legatis onus ha- | oportet 15: vtputa fi Titio relictum eft *^?, et duo eiusdem
n | | p i nominis

^ Haladdit: LIBER SECENDVS. GEB.. ..2 Hal, in margine:

GEB. 28 Gothofr. in nota: l. þärum.: Ita Hal. et Vulg.i* BR. 29 Hal )
| alias, nom potefl: quia enim. GE B. 3 Conf. Iof. Aueran. 11. Interpr. Iur.

debitori fuo baeres exfliterit. — 30 Vulg. abflimeret. BR. — 3 Ap. Hal. fupra,

abeft. GEB. . 32 Gothofr. innota: Zl. et reddas ipfe. Ita Hal. GEB. — 33 | 22. GER. 4 Taur. Biri; GEB. — 5 Ap Hal. ef?j, abeft. GEB. — 6 Taur.
Ap. Hal. potefl, sbeft. G E. 34. Hal. exiflimandum effe. GEB. — 35 Hal. | Vi. GEB. — 7 Hal. Pabeat. 8 Goth.o.h'. in nota: non poffunt. Hal. GEs.
quod,loco: qui. GEB. — 36 Hal. funt. Vulg. forent. BR. — 37 Hal. et Vulg. | 9 Vulg. inferit res. B R. Io Vulg. dzczmu;. £ R. 11 Hal. leg(;[,'e?. GE B.
IVLIANVS.s&R. 38 Vulg. percipere. BR. — 39 Vulg. perceptio. BR. — 40 | 12 Vulg. fugevit. BR. — 13 Hal. et, loco: fed. GEB. . 14 Gothofr. in nota:

Sed mihi vifum eft, effe le- .
vniCOnteutus. Idem
.MSS. funt. Pal.
16 Hal. fit.
17

41 Hal. et Vulg. inferunt zw. 'Tu Al vno. ita Hal. et editi omnes, etiam ícripti.

Hal. et Vulg. quafi, loco: 4uo, fi. BR.
42 Hal in margine: alias, bae-

vide lac. Curtium 11. Conieciur. 48. BR.
vedi poflumo. GEB. -

gendum: vmico, quod Taur. facile repraefentare potuiffet :
Bynkersh. Libro et cap. Obf. fupremo placuifle vidi. B.
I II III. Otob. Bynkersh. GEB.

]

15 Hal. oporteat. GEB.

nominis amici teftatoris veniant, et legatum petant, et heres
foluere paratus fit, deimde ambo defendere heredem parati
fint; eligerg.debere heredem, cui foluat, ,v& ab eo defenda-

tur *7, . $..4. Certam pecupiam legatam fi et legatarius

et fübítituti legatarii peterent;&5, et heres foluére paratus fit:
fi ambo defendere heredem parati fint *?, eligere debet he-
'res, cui foluat, vt ab eo defendatur: et fi neutrius manifefta
calumnia videatur, ei potius foluendum, cui primum legatum
eft. $. 5. Si cui certam partem hereditatis legauero: Diuus
Hadrianus refcripfit, vt neque pretia manumiflorum neque
,,, funeris impenfa déduceretur. — 1 7/. |
$du , IX. Mop ÉgrÁEvs libro EX-;Regelazum. Cvw Av-
TEM pars. bonorum ita legatur, BONORVM MEORVM,
QVAE SVNT, CVM MORIAR: dog ?? et manumifíforum
, pretia e ^* medio deducenda funt.. | d
adca; X. ladiorzNYs ^^ Wbto IlyexDlamte Cvw Fvx-
pvs noiinatim legatus fit ?^?, fi quid; ei poft teftamentum
factum adiectum eft ^*, id quoque legato cedit, etiam £ illa
verba ?? adieCcta non ffit, Qvxr MwEvs ERIT: [l modo

teftator eam partem . non feparatim. poffedit, fed vniuerfitati

prioris. fundi adiunxit. UE
Jael«s, XI. PowPoNiI libro VH-e-PlautiqQ. STATV-
LibERVM db herede ne tunc quidem, cum dubia fit eius ex
teftamento libertas, legatum fine libertate accipere pofle, La-
beo ait: quia feruus eius eflet, fed fi heres eandem condicio-
nem legato infferat ^5, quae libertati a teftatore data ^" prae-

pofita fuerit, valet lemgatum, nam et fi. cum moreretur he--

res, feruus liber eífe iuffus eflet ^?, recCte fine libertate ei ab
herede legari poffe conftitit: quia ^? fuperuacuum f[it, ei li-
bertatem dare, quam ex teftamento heredis capturus non fit,
fed ex ?? teftatoris habet. $. r. STrcHvw AvT PaAm-
JPHILV:MM, VTRVM HERES MEVS VOLET, Ti:T10 Da-
TO: DVM VTRVM VELIT DARE, EO DIE, QVO TE-
STAMENTVM MEVM RECITATVM ERIT, DICAT:
fi non dixerit heres, Pamphilum an Stichum dare malit, per-
inde obligatum-eurm effe4puto, ac fi Stichum aut Pamphilum
dare damnatus effet, vtrum legatarius elegerit. Si dixerit,
fe Stichum dare velle, Stitho mortuo, liberari eum. — Si ante
diem legati cedentem alter mortuus fuerit, alter qui fuper-
erit, in obligatione manebit. Cum autem femel dixerit heres
vtrum dare velit,;-ggqtæ;evgfemggtiam non poterit: et ita et ?*
Tuliano placuit. .. ——
XIl. Pavrvs libro TE-ad-

tas fit: heres pecünidm*lecatam dare compellitur: fiue de

fuo, fiue ex venditione rerum hereditariarum, fiue vnde vo- -

luerit. $. r. Quod ita legatum eft, ue&RES, CVM MORIE-
TvR, Lvcio Tir:0.DATO DECEM, cum incerta die
legatum eft, ad heredes legatarii non pertinet, fi viuo herede

decefferit. s
XIII. PoupProurvs libro Vik- QOvr1 pv-
os reos eiusdem pecuniae habet ??, "T'itium atque Maeuium,
.iMa legauit: QvoDp Mini TiTi:vs pEeBET, Mazcvio
HERES MEVS DATO: QvOoD ?? MAEgvivs DEBET ?*
SEk10 DATO: his verbis onerat heredem, sese cum actio-

17 Hal. addit: coufiat, GEB.— 18 Hal. fubflitutus legatavii petat. GE . 19
Hal. et Vulg. funt parati. BR. — 20 Ap. Hal. dos, abeft. GEB. — Vulg. conuer-
tit in do. R R. 21 Hal. de. GE B. 22 Hal. Labeo. GEB. . 23 Hal. eff.
GE B. 24 Hal. fit. | 25 'Yaur. Berba. GEB. 26 Vulg. inferuit. BR.
27 Refcribe: datae, librarius ad fequens vocabulum refpexit. Ex editis folus
Hal. data retinet. — Idem faciunt MSS. nifi quod haec vox in Pal. IV. prorfus
deficiat. Rurfus pro: praepofita, omnes editi, etiam Hal. habent: propofita,
quod etiam praefero. — Scripti tamen quinque ex o&o Florentinam feruant. Pal.
H et Otob. habent: propofita. et Pal. I. appofita. BR. . Florentinam feruant Pal.
L. HI. IV. V. Barb. Vat. Cum Pal. et Otob. facit Bynkersh. GEB. — 28 Vulg.
fit. BR. 29 Hal. et Vulg. quod. BR. 30 Ap. Hal. ex, abeít, et paulo.
poft; babet pariter abeft, GE B. — 31 Hal etiam, loco: ct. GEB. 32, Hal.

fit.

Lseliume. Sr PECV-|
N1A legata in bonis legafitis non fit, foluendo tamen heredi-

..52 Hal. baberent, GER.

x L

p
DIGESTORVM LIB. XXXL

4

fft "
nes fuas heres Maeuio praeftiterit aduerfüs /Titium, videtur 33

Maeuius facto eius liberatus effe: et idcirco Seio heres tene- Luee pea ab

bitur. $. r. Si is, qui vnum reum habebat, quod is fibi de- "
beret, duobus in folidum feparatim Iegaffet:*onerïur heres 1 £c/; ?*
duobus fatisfacere, vni aCtione 2? icedendo, alteri' pecuniam -
foluend 0. 4 jg !g—æz | L--,"'ï 'ræffn'bm/ m C COU dQ . *X d
: XIV. Pavrvs libro IV .ed-Vitellinz r'ïäm d
feruus et legatus et liber effe iuffus,fitg fauor libert-äï:gpraäi- Uf'f ,
ualet, fin autem et in pofteriore"fcriptura/legatus eft 37, et |
euidens ademptio libertatis oftenditur: legatum propter de- -
fqnö"ti voluntatem praeualebit. . $. 1. Seruo alieno herede in- -
ftituto, poft mortem domini eius, cui "ad'quiütä,ä"ereditas 28
et libertatem fideicommiffariam dari poffe conftat.- :
AdomXV.;CELsvs libro VI. Bi . $1 Qvis duo-
bus heredibus inftitutis, ita legauerit, STrcHvM Av D E-
CEM HEREDES DANTO: non poteft alter heredum quin-
que, alter partem Stichi dare, fed neceffe eft, vtrumque aut -
Stichum totum aut decem, foluere, . - Ti |
.. XVl. Ingw ?? libro XXE-—Disef SI Trrro
aut Seio, vtri heres vellet, legatum relictum eft: heres alteri
dando, ab vtroque liberatur: fi neutri dat *9, vterque perin- -
de petere poteft, atque fi ipfi foli legatum foret, nam vt fti-
pulando duo rei conftitui poffunt, ita et teftamento poteft

"1

Ao T. fieri.

-Xyïï. MancEerrvs libroX-Bigetteeme Str ovis
Titio,deCém legauerit, et rogauerit *^, vt ea reftituat Mae- 4'eurh.
uio, Maeuiusque fuerit mortuus: Titii commodo cedit, non -
heredis: nifi *? dumtaxat vt miniftrum Titium elegit **,

Idém eft, et fi ponas vfimfru&tum legatum. $. r. Si heres

damnatus effet, .deCémy vni ex libertis dare, et. non conftitue-
rit ^? cui daret: heres omnibus eadem decem praeftare co-
vendus eft, - £a p6 : |
XVIIL (OELsvs libo XV&. Digefesem. — Hramnr-
DEM meum ita &i obligare poffum, vt fi, quandoque 45 ego
moriar, tuus feruus Stichus non erit, dare eum tibi damnas

XIX. IpnEw.libro ;UUBT IS, cui le-
gatus fit Stichus, aut Pamphilus, cum Stichum fibi legatum
putaret, vindicauerit: amplius mutandae vindicationis ius non -
habet: tamquam ** fi damnatus heres alterutrum dare, Sti-
chum jdederit;, cum ignoret *? fibi
dare, nifMl repetere potfit ^?. L
: X. InEM libro & Er Pnocvrjo
placgbat, et a patre fic accepi? quo&, feruo communi legatum
fit, fi alter dominorum omitteret, alteri non adcrefcere: nomn
enim coniunftim, fed partes 5? legatas: nam ambo fi vindi-
carent, eam quemque legati pertem habiturum 5*, quam in -
ferhg haberet ?*j .. i H s ;
AXI. Ingw libro XX.-Bie um CvMw QvIDAM
vxori fuae dotem reddidiffet, 53 quadraginta ei legare voluif- . as
fet, et quamquam fciret dotem ?* redditam, hoc tamen/prae- [ )
textu vfus eflet, quafi dotis reddendae nomine eam fummam
legaret: exiftimo, deberi quadraginta: etenim reddendi ver-
bum 5?, quamquam fignificationem habeat retro dandi, reci- -
pit tamen et per fe dandi fignificationem,

AXII.,

35 Vulg. inferit: mbi. Em. 34 Áp. Hal. debet,
35 Vulg. videbitur. B R. 36 Hal. et Vulg. a&ionem. BR.
37 Vulg. fit. BR. — 38 Hal.addit: effet. Vulg. eff. &m, 39 Al. PAVLVS.
GEB. 40 Hal. et Vulg. dederít. BR. 41 Hal.idem. GEB. — 42 Vulg.
inferit: eum. BR. —— 45 Hal. wifi fi. GEBR. 44. Vulg. elegerit. B R. 45
Hal. et Vulg. confliterit. BR. — 46 Hal. vt fi quandoque, cum ego moriar. GEB. -
47 Hal. namque et, locoz tamquam. GER. 48 Hal. ignoravet. ^ 49 Go-
thofr.in nota: nihil repetere potuerit. £lal. immo ap. Hal. eft: poterit,loco : pof-
fit. GEB. 50 Vulg. inferit: videri. . BR. 51 Taur. baVituvum. GER.
53 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR, Et Taur. erat
dare: reddidissETquadraginta. GE R. 5ï Xïulg. ign,ferit: ej, BR, T55T:uarf
:

auevVun.

et Vulg. babebat. BR.
abeft. GEB.

permiffum vel Pamphilum 11 debebdor.

20

J (u

T m

[] n

m ö/wrmï

/

Jutiiw.
Wmmt j

[

^

&j

VOOUR UW UR SERRN, QUE

(

j 4
d Olvor

EM AE d u v C i m

EM

C

|gna
32erud.

DIGESTORVM

SURXIL. In&M 1ib$*ba;TDige&9rm divide $ T.
*ivs,in teftamento füo, Publio Maeuio militiam ?9 fuam

reliquit, fiue pecuniam eius ?*, quaecumque redigi ex vendi-
tione eius potuerit, cum fuis commodis: fed cum fuperui-
xit 5* teftamento ?? fLucius Titius, militiam vendidit, et
pretium exegit, et ?? dedit ei, cui illam militiam vel pre-
tium eius teítamento]dari voluerit **: poft mortem Lucii Ti-
tii iterum Publius Maeuius vel militiam vel pretium eius ab
heredibus Lucii Titii exigebat. Celfüs ??: exiftimo pretium
militiff praeftari non oportere: nifi legatarius oftenderit, te-
ftatorem, et poft factam folutionem, iterum eum pretium mi-
litiae accipere voluiffe. Quod fi non totum pretium militiae,

L1 2ebet, fed partem viuus teftator legatariojdedit reliqui fupereffe ex-

L aetut,

'Vharz., XXIII. MARCELLYVS libro |XHE Digeftor

aCtionem, nifi heres et 53 ab hoc/deceffiffe 5* teftatorem often-
derit: onus enim probandi mutatam effe defuncti voluntatem,
ad eum pertinet, qui fideicommiffum recufat. — |/f,
J Lv-
cio Tiri0 FVNDVM SEIANVM, VEL VSVMFR V-
CTVM FVNDI SEIANI LEGO: poteft legatarius vel fun-
dum vindicare, jvel/fructum: quod facere non poteft is, cui
tantum fundus legatus eft. z T :
Jdem, XXIV. V. P1ANVvS libroIE-FEieveomuttorum.
QviDAM ita fideicommiffum reliquiffet, RoGoRESTI-

J od pv AS LIBERTIS MEIS, QVIBVS VOLEJ: Marcellus

. g f . . : : .
putauit $5, polfe herédem 59 et indignum praeferre. At [ti
jtaj HIS QVOS DIGNOS PVTAVERIS $7: petere poffe

L. 2 detunt aitjeos, qui non oiïendgþfmït. Idem ait, fi neminem elégat 9*,

omnes ad petitionem fideicommiffi admitti videri, quafi iam

praefenti die datum 5?, cum fic relinquitur **, ovrBvs vo-

LEs, nec vlli offerat. |Plane, fi ceteri defuncti funt, fuper-
ftiti dandum, vel heredi eius, fi prius, quam peteret, jdeceffit.

À. &l no- Scaeuola autem notat, fi omnes petere potuerunt *, cum nul-
Ílaevont, li offenturj cur non et qui deceflerunt, ad heredem transmife-

L/ 'ö/oorïä?

L Sfjor'äz:

runt? vtique, fi vno petente iam eligere nonjpoteftj cui det*?
videtur enim Marcellus *?, cum fideicommitlum ita relinqui-
tur, EX LIBERTIS CVI VOLVERIS, arbitrari ^?, nifi of-
ferat, cui heres velit **, et ftatim offerat, fine aliquo fcilicet
interuallo, ftatim competere omnibus petitionem: cum igitur
omnibus competat, merito notatus eft, ,cür, ^5. fuperftiti foli
putét dandum: nifi forte antequam iuftum tempus praetereat,
quo potuit eligere, cui potius offerat, ceteri deceflerint. !
WMaec, XXV. MancEsrLLvs libo 2 -Di 81

vaeuy7 - *3 — ETAR EERL TE — À s M:
TÁNMEN quibusdam abfentibus praefentes petent *?, cum

praefentf, die relictum fit fideicommiffum, caufa cognita ftatu-
endum eft, explorandumque an et alii fint petituri.
XXVL Inrgw libro 2«y4. Digeftoerum. Is, cvrvs
A feruo proprietas erat, fructuario herede inftituto, alicui eum
feruum legauit: nonjpoteft heres doli mali exceptiofie vti, fi
legatarius vindicare feruum vellet ** non relicto herediczz

víüfru£tul L fasmetcas.

AXVIL Cgi:
.ïff?

uerVum. GEB. . 56 Conferinprimis Aueran. IT. nterpr.
57 Ap. Hal. eius, abeft. G E n 58 Hal. fuperuixiffet. GEs. 59 Vulg.
teflator, loco: teflauiento. BR. 60 Hal. et Vulg. inferunt boc.. kmmoFlor.
2 fpuria manu eadem vocula, fed. poft: ez, eftadiecta. BR. — 6t Hal. volaevat.
62, Vulg. addit: ait. BR. — 63 Ap. Hal. et Vulg, et, abeft. gR.— 64 Malim : dis-
ceffiffe, vel: receffiffe, quod habent omnes fcripti etediti. BR. — Etiam Hal. recef-
fille. Scripti funt: Pal L Il. HI. V. Vat. Barb. Otob. Bynkersh. GEB. - 65
'Taur. putaBit. GER. — Vulg. putat. BR. 66 Flor. fignis confuetis transpo-
fitum : beredem poffe et indignum. Ypfi tamen alterum quoque praeferimus. In-
de tamen omnes editi: baeredem poffe etiam zudienum. BbR. Etiam Hal. GEE.
67 Taur. PVTAbERIS. GEsR. — 68 Vulg. elegerit, Hal.eligat.BR. . 69 Hal.
additfit. GE B. — 7o Hal. veliuquatur, fequentibus ; quibus voles, omiffis. G E B.
71 Vulg. addit: et alimoluerumt. BR.— 72 Hal. Marcelle. GEB. — 73 Ap. Hal.
arbitravi, abeft. GEB. — 74 MHal. mifi offerat baeres, cui velit. — 75 Hal. cuim,
loco: cur, et mox: patagit, loco: putet, GEB. 76 Gothofr. in nota: Al.
petant, Jta HIal, et Vulg. BR. 71 Hal. et Vulg. velit. &E, — 78 Vulg. in-

n j -
/

ubro**ïveæ(æge&ææ. S1

Iur. 17. GER.

!

TIVS HERES ÁTTIO

OLIB.O O XXAL

$63-

rnrnvp aut illad legatum fit, vnunr legatum eft: ?? fi'fub
contrariis condicionibus aliud atque aliud legatum eft, vnum
legatum effe arbitramur: neque refert,-e& *? heredum, et eo-
rum, quibus legatum eft, diuerfas perfonas effe: veluti fi ita
legatum eft, s NERV A CONSVL FACTVSjERIT, [T 1-
FVNDVM: SI NON ERIT
NERVA CONSVL FACTVS,j SEIVS.HERES MaEvIO
CENTVM DATO. :
XXVIIL MARCELLVYS tX Dimefterum. . C v r
PATRONTVS ex debita parte inftitutus,. fideicommiffum reli-
T : g e 2 z : "" »
C&um ab eo praeftare non cogitur *?: fi omiferit inftitutio-

vIaec

vslibro XX£X. ]

nem, qui eam partem vindicant *?, vtrum eodem modo reti- /-

E--) dul 3

4

——

*f

€
E

ft.

ES

nerejjan vero praeftare debeafít ?* fideicommiffum? et ma- ;4 44.. 1 Lara,

gis eft, deberi fideicommiffum: quoniam quod illius perfonae
praeftaretur *?, hoc nequaquam ad alium pertinere deberat.
| AXIX. |/Cgrsvs libro* evt Disefternm. . Pa4-

TER ?5 meus referebat, cum effet in confilio Duceni 97 Vé,.

: ri Confulis,;*itsum'in fententiam fuam :. vt, cum Otacilius Catu- 1 —
lus 95, filigfex affe herede inftituta, liberto ducenta legaffet,

petiffetque ab eo, vt ea concubinae ipfius daret, et libertus,
viuo teítatore, deceffiffet, et quod ei relictum erat, apud fi-
liam relmanüfiet, *cogg;(tur f1.1.1a.id fideicommiffum concubi-
nae reddere. $. I. uod alicuius heredis nominatim fidei
committitur 9?, poteít videri ita .demmme-dari voluiffe, fi ille
exfüitiffet heres. — $. 2. Si *? filio heredi pars eius, a quo
nominatim legatum eft, adcrefcit: non praeftabit ?* legatum,
quod iure antiquo capit ?7. — — "
: Qvr-

J XXX. lpgw libro JOXSEVdk
DAM ?? teftamento ita|fcripfit, REr»
SCANOäylxgæ:* LEGO IN TVTELAM VIAE REFI-
CIENDJAAE *"",QVAE EST IN COLONIA EORVM, VS-
QVE AD VIAM ÁVRELIA M.
legatum.valeat? dTuuentius 97.Celfus refpondit, propemodum
quideni inperfeCta eft haec feriptura, 1N TvTELAM Av-
RELIAE 9,? VIAE:Qquiafumma adfcripta ?? non eft. Poteft
tamen videri tanta gumma .läg*ätä?'quanta ei rel fufficeret *?? :
fi modo non apparet ", aliam fuifle defuncti voluntatem, aut
ex magnitudine eius pecuniae, aut ex mediocritate faculta-

-

tium, quam ? teftatrix ? reliquit: tunc enim officio iudicis,

fecundum aeftimationem patrimonii, et legati quantitas definiri
poteft. D EONSNCON UE
XXXLl. MonprsTiNvs libro L-Resularum. Sr

QvIS, quos non poterit * manumittere, ]

[*33 13.$?11
L t AT

« 47 «
»/Vomna "

S r

od s b g—--.; "
egauit, vt manu- L'er,

VBLICAE GRavi- |^€,

Quaefitum eft.?9*, an hoc , 1*« er;'?; M*vm

——

mitterentur: nec legatum nec libertas valet.
adfcribunt j

teftamentis fine die vel condició ur, ex die aditae
hereditatis praefügntur 5. . $1« Fundum ante condicionem $
conpletam ab herede non traditum, fed a legatario detentum,
heres vindicare cum fructibus poterit. Z $. 2. Cum ita lega-

tur, ILLI HOC AMPLIVS FVNDVM ILLVM CVM
OMNIBVS REBVS, QVAE IN EODEM FVNDO
| ERVNTS:.

ferit: eius ferui. BR. 79 Haec priora Siillud — — legatwm efi, Hal.
ftellulae et femicirculo includit, et in margine addit: baec alias defumt. GEB.
80 Ap. Hal. haec prior vocula et, abeft. — 81 Hal. inferit det. GER. 82
Gothofr.'in nota: A. cogatur. Ita Hal, GER. $3 Hal. vindicat, Vulg.
vindicaret. BR. 84 Hal. et Vulg. debeat. BR. $5 Hal. praeflatur, et in
fine: debet. GEB. $6 Gothofr. in nota: 4l Celfus pater meus, Ita Vulg.
B R. . 87 Hal. Ducennii. Malo: Damacenl. BR. . 88 Hal. Catullus. GEB.
89 Hal. baeredis fidei nominatim quis committit. GEB...— 90 Gothofr. in nota:
Al. Vnde fi filio. Ita Hal. GEE. 91 Taur. praeflaVit. GEB. 92, Hal.
quod inve cadit, et in margine: alias, autiquo capit. GEB. 93 Hal Quae-
dam. GEBR. : 94 Vulg. Gallicauorum.. B R. 95 Ap. Hal. reficiendác abeft.
G EB. 96 Ap. Hal. cfl, abelt. 97 Hal. lubenutius. GEB. . 98 Ap. Hal.
Adreliae, abeft. GEB. — 9g Hal. ftripta. — 100 Hal. fuffiiat. GEB.— 1 Hal.
appareat. — 2 Hal. et Vulg. quas. BR. 3 Vulg. teflator. BR. — 4 Gothofr.
in nota: quos non potuit. Hal, quos non poterat. Non prior fed pofterior
lc&tio eft Haloandri. G E z. 5 Hal. praeffantur. G X B. 6 Scriptum Flor.

Brrr aute-

d

ü '?*
vl
TE I 4
L Agcem»
XLn vnür*—äï ,r... j
4

21 4MEC 1
/i tæfäx: Julern,, 4

ERVN'T: mancipia quoque cóntinentur, H[*' Cum ita.
legatur, QVIDQVID IN HORREO MEO ERIT: et is, cui
legatum eft, ex rebus non legatis, ignorante eo, ampliandi
legati füi gratia, in horreum intulerit: quod illatum eft, non
videtur effe legatum. . $. 4. Quod -a-legatario petitum erat,
vt alii reftitueret: fi legatarius decedat, heres quoque eius
id, quod legatum eft, praeftare debebit. $. 5. Species nomi-
natim legatae$ fi non repperiantur, nec dolo * heredis ideeffe)
probentur;. peti éx eodem teftamento non pofï'un.t: $. 6. In
fideicommi(fo, quod familiae relinquitur, hiuad petitionem eius
admitti poffunt, qui nominati funt: aut poft ortihes eos ex-
ftinétos, qui ex ? nomine defunéti fuerint eo tempore, quo
teftator moreretur, et qui ex his primo gradu procreati fint:
nifi fpecialiter defunctus ad vlterioreS/ voluntatem fuam ex-
tenderit. : : UE A
$. . -XXXHI. Ing w..libró P Herum .reipomdie
LeGATORvM petitio aduerfus heredes pro partibus here-
ditariis competit: nec pro his qui foluendo non fünt, onerari
coheredes oportet !*, $. r. Qui plurfes. h.eredes mfc&t':.ult te-
ftamento, a quibusdam nominatim relinquit *^ legatg: poft-
ea codicillos ad omnes heredes fcripfit, quaero, quae legata
debeant/!? ? Modettinus refpóiídit, cum manifefte teftator te-
ftamento exprefferit, a quibus heredibus$ legata pfr;geüam vel-
let, licet codicillos ad omnes fcripferit, apparet tattien ea, quae
codicillis dedit, ab his prae&aæa eiäe, quos munere fungi de-
ere teftamento füo oftendit ** teftator. ; — . |
; XXXIV. Inxx libro3&, Refponforum. T :T1A cum
teftamento facto decederet, *fï'??ääïbus-inlïcitutis Maeuia et Sem-
pronio filiis fuis ex aequis partibus, pet&; ** a Maeuia, vt Sti-
chum feruum fuum manumitteret, in haec verba: A TE Av-
TEM, MAEV1A FILIA |CARISSIM , PETO, VT ST1I-
CHVM SERVVM TVVM MANVMITTAS, CVM IN MI-
NISTERIO TVO 'ÉÓ TOT CAPITA SERVORVM TIBI

Io

|HIS CODICILLIS LEGAVERO, nec legauit. — Quaero,

24 cd )cdatu""/

DA e ZT
1 r

N ? N ,*.
l——À octeeeYo

J
) "M
E dueJ 3.

[ 31 n hn
OclF nez nd«'va
: d Val :

d o-f-
CF H LU 6 ^.

uid his verbis relictum videftur: cum vt fupra jcautumy **
eft, duobus heredibus inftitutis defunctayf teftatriceï "T et
mancipia hereditaria duarum perfonarum fuiffe '?, et codi-
cillis nihil relictum fit de praeftandis mancipiis, nec poifit vti-
le fideicommiffum putari, quod datum non fit, cum ?? legaf-

fe fe dixerit, nec adiecerit legati fpeciem, jnec-ab—herede, vti

praeftarentur mancipia, petierit? Modeftinus,refpondit, ex ver-
bis confultationiinfertis Maeuiam neque legati neque fideicom-
miffi petitionem habere, neque libertatem feruo fuo dare com-
pell. $. 1. Lucius Titius in teftagento fuo ita cauit :[O'xra-
Jutyg Sergerroviuy v1] yAouvrdza P ov Suyurpi Quxipeiv. — Bov-
Aopo xuTTV ?? mup éxurNS AXoéiv xwoloy ?3g VaQay oUv voiz
£v uouc xuToU. TrXcOue 79 b. — O'wreffityo A'Ae£dtvópm TO. yÀv-
xurkTqQ ^* uou Vip. E/£xíperov ?? flovÀouoj oäm;äu TX ÉxUTO)
A«éiv cvywrqoiv cyuyoQopov ^9 Kojukvqv, eüv &i &xet ^* dy-

antecondicionemanteconpletam. n m. 7 Hic Vulgati nonam legem inchoant,
teíte Contio. Etiam Hal. praefixo: IDEM. Bn. — $ Vulg, inferit: qmalo. BR.
9 Hal. eo, loco: ex. GEB. . Verum et hoc notandum erat, quod ldem 73 de-
funcli proxime fequens, omittat. — 10 Hanc infcriptionem habet Hal. integram.
GE B. II Bafil. u3 Qagoópevos ix mié 4AMAuv AmoQíuc. BR. I2 Hal. et
Vulg. reliquit.BR. — 13 Hal.et Vulg. debeantur. BR. — 14 Vulg. offeuderit. BR.
15 Hal. et Vulg. petiit. BR. "Taur. poterat fcribere: pet]t. GEB. — 16 Hal. n mi-
nifleriumtumu. GEB. — Y7Hal. compraebenfum,loco:castum.GEB. 18V ulg.
défuntta tefiatrice. BR, — 19 Vulg. fuiffent. BR. — 20 Hal. inferit et, Vulg. auis.
BR. 2I Steph. 75 j2í24. ER. — 22 Steph. éxeíviy. BR,— 23a Steph. 7àv xá-
(n. B R. 23b Steph. «v vai; iv &uT5 3uaic &mÁGauC. B R. 24 Steph, $3ízu,
BR. 25 Steph. i£zigérsv. BR.— 26 Hal. duvooógov. Conf ad /. $. Bynkersh.
VlI. Obf. 9. GEB. 2/7 Steph. ev 7a?; iv dvrais a. BR. — 28 Id eft,
Octauianae Stratonicae dulciffümae filiae meae falutem. ^ Volo eum a feipfa acci-
pere villam Gazam cum. impofitionibus fuis omnibus. Oclaniano Alexandro dalcif-
Jimo filio meo [alutem. Praecipumm volo eum a fe ipfo accipere Syutbefin flevilium vil-
larum cum impofitionibus fais. |Hal. inter Graeca ita vertit: O&anianae Stra-
tonicae dulciffimae filiae meae.S. Volo vt ipfa a femetipfa praedium Gazam. cum
omnibus eiu$ dotibus accipiat. — Oclauiano Alexandro dulciffimo filio meo, — Volo,

. videatur? . Modeftinus refpóndit, fideicommiffum ipfo iure

DIGESTORVM LIB. XXXI

Ououc mXcoic) ^* Quaero, an huiusmodi fcriptura integrum
