videatur vna et eadem poteftas vbique effe, tamen aliis locis
facilius, et leuibus ?? vfuris inueniuntur, aliis difficiljus, et
graujbus vfuris.
IV. VznPiaAwvsllbro-XXVH.39-adEdidum Qvop
fi Ephefi petetur, ipfa fola fumma petéfur, nec amplius quid z
nifi & quid ?* effet ftipulatus ?^: vel fi temporis vtilitas in-
teruenit. $. r. Interdum iudex, qui,ex hac actione cogno-
fcit 33, cum fit arbitraria, abfoluere jféum debet, cautione ab
eo, exaCia. de pecunia ibi foluenda, vbi promiffa ett. Quid
enim, fijbi vel oblàta pécunia actorijdicatur, vel depofita, vel
ex facili foluenda? Nonne debebit interdum labfoluere? In
fuümma, dequitatem quoque 3* ante oculos habere debet iu-
dex, qui huic actioni addi&us 335
V.Pavrvslibro2CXVHE-39—ad-Edictum. Sr npx-

RES a teftatore iuffus fit, certo loco quid dare, arbitraria actio ,.

L m /u«u* fuec * (r.
t m—-,'. G?/.& .

7 Ac,ÀmiC..

Lj a',m

: Cl 7/. b] l

[

U 148 r -t

pf -

GL m ) CA At hl

"m.n-a,,(,j,,z.,.
"d à

H

"ä-la f

LA-
"m

/ À eum f«

competit, : : : i - du
VI. PoxPoxivsdibro XXIE 57 adSabinum.. A v rJ251./77. x
| ) mutua
BR. 16 Hal. et Vulg. agit. BR. 17 Hal. Cartbagini. GEB. — 18 Hal4

I9 Vulg. ftem. BR. 20 Ap. Hal luligzmms, abcft.
GE E. 21 Hal. contiugat. GEB. 22,Hal. et Vulg. leco. BR. — 23 FHiil.
babeatur. GEB. — 24 Vulg. inferit potius. BR. — 25 Hal. dederat. GBE. 26,
Vulg. Quod. BR. 27 Hoc et, Hal. Vulg. omnes extrudunt. lmmo F.Ior,;,
deletum eft, fed recentius. BR. 28 Hal. lb. X. GER. 29 Vulg. /euio ri-
bus, et mox grauioribus. BR. 30 Hal. l. XXF. GER. 31 Vulg. zfi
quod. BR. 32 Hal. flipulatm& efl. GEs. —— 33 Hal. coguofcet. GE B. 24
Ap. Hal. quogue, abeft. GER. 35 Hal. additus, et in margine: alas, addi-
Curtius etiam legebat aditws in II.
Eraz, 9. Íed male. BYNK. — Alia loca, in quibus ümilit.er aditus dicit'ur. iudex
pro addiclus corrigit Briffonius 2m Lexico voce: Addici et Rad. Fornerius 1I.
Rerum Quotid, 1. L. antepen. D. de Iudic. et Macrob. J. Saturm. 16, Dvx.
36 Hal. jb. XX. Gx B« — 37 Hal. lib. IIIl. GER. 38 Hal. Et fi, loco Aut.

Yy3 GER.

"0. vtiliter. GER.

4 A r putéca TkQy-

CV « -m. 4
UA^ Ío ; cowedee m .

| , Ljof.
uu/wïuor EMW R

"

238 E DIGESTORVM LIB.

mutua pecunia Ífic,?? data fuerit, vt certo loco redda-

tur. .
VII.PAvrvsiüibroXXVHtE-^9-ad-Edi&um, Iw no-
NAE fidei iudiclis, etiam fi in contrahendo conuenit, vt cer-
to loco quid praeftetur, ex empto, vel vendito, vel depofiti
aCtio competit: non arbitraria actio *". -$31- Si tamen cer-
to loco (tfaditütüi;^^ fe quis ftipulatus fit, hac actione vten-
dum erit. "MA , |
: VIII. MFRICANVS HWibro-:THT.- Qu/e&ioauïn* Crx-
T VM Capuge dasi-ftipulatus, fideiufforem accepifti: ea pecu-
nia ab eo fimiliter, vt ab ipfo promiffore peti debebit:Mid eft,
vt fi alibi, quam Capuge petajítur, arbitraria agi debeat, lisque
tanti aéftimetur, quarii eius vel actoris interfuerit ^" eam
fummam Capude potius, quam alibi folui. Nec oportebit,
quod forte per reum ftetéfit, quo minus tota centum Capude
foluerentur, obligationem fideiufforisaugeri: neque enim haec
caufa reCte comparabitur ^^ obligationi vfürarum: ibi enim
duae ftipulationes fünt, hic autem ? vna pecuniae creditge
eít ^9: circa cuius exfecutionem, Seftimationis ratio arbitrio
iudicis committitur. '"Eiusque differentiae manifeftiffimum ar-
cumentum effe puto, quod fi poft moram fattam pars pecu-
niae foluta fit, et reliquum petatur, offi&ium iudicis tale effe
debeat, vt Iä—äämet quanti a€tori&jinterfit, eam dumtaxat
fummam, quae petetur *?, Capuae/folutam effe. o :
IX. VrprriANvs libro-XLVIL-495-ad Sabinum. Ts,

Qv1 certo loco dare promittit, nullo alio loto, quam in quo -

promifit, foluere inuito ftipulatore poteft. : |
— X. Pavrvs ilibro-IV.—Qu$eftionum-^?, Sr »osTm
toram factam, quo minus Capuae folueretur, cum arbitraria
vellet agere, fideiuffor acceptus fit eius aCtionis nomine, vi-

deamus, ne ea pecunia, quae ex fententia iudicis accedere

poteft, non debeatur: nec fit in cbligationg"jädeo vt nunc

quoque forte foluta, vel *9 fi Capuge petatur, atbitrium iudi-
. cis ceflét : nififi, ** quis dicat, fuiudex centum et vigihti. con-
demhhare debuerit, centtim folutis ex vniuerfitate, tam ex for-
te, quam ex pdena, folutum videri: vt fuperfit petitio eius,
quod excedit fortem, et accedat pgena pro eadem quantitate?
Quod non puto admittendum: tanto magis, quod creditor ac-
cipiendo pecuniam, etiam remififfe ?? pgenam videtur.

. /& DE PECVNIA CONSTITVTA. /y
VrnPriANVS dibro XXVII.—— ad. Edictutm.

oc Eprcrmo Praetor fauet naturali gequitatii^, qui con-
ftituta ex confenfu facta cuftodit, quoniam graue eft fi-
dem fallere.ä&ä. I) Ait Praetor, Qv1 PECVNIAM DÉEBI-
TAM/coNSTITVIT.| Qv fic accipiendum eft, Qv KEvE:
nam et mulieres de conftituta teneältur, fi non intercefferint.
$. 2. De pupillo, etfi nzhil fit expreffuüni?EdiCto, attamen fine
tutoris auctoritate conftituendo non obligatur. $. 3. Sed fi
filiusfamilias£conftituerit,-am teneatur, quferitur? Sed puto

verum, et ipfum conftituentem teneri, et patrem de peculio.

GEB. 39 Ap. Hal. fic, abeft. GE s. 40 Hal. ljj. XX. GEB. — 41 Vi-
detur vox a&io ex praecedentibus praeter neceffitatem repetita, nec vlla habet
editio. Et tamen fex M$S. quae hic confului, eandem vocem agnqícunt. BR.
Nec habet Hal. MS$S. qua ,habent, funt Barb.(vbi negati?)'?fciderat OtobTS.
Cruc. Treuif. Bynkersh? G E B. 42 Flor. erát fcriptum contradicturum, vnde
haud dubie Vulg. Hal. omnes: condicurum. BR. — 43 Hal interfuit. GEB.
44 'Yaur. comparaVitur. GEB. 45 Hal. tantum, loco autem. GEB. — 46
Ap. Hal. eff, abeft. GEB. — 47 Hal. et Vulg. peteretur. BR, — 48 Hal, lib, I.
GEB. 49 Hal. lib. V. ad Sabinum. GEB. — 50 Hal. velut. GEB. — 51 Ap.
Hal. fi, abeft. GER. 52, Flor. eft vemiffife. GEB. —
1 Hal Hb. LV. GER. 2, lTaur. aequitatE. GEB. 5 Vulg. in-
ferit vtzlitev. B R. 4 Hal. poffit. GER. 5 Hal. conuflituant, non tenentur.
Vulg. conflituerint, nom tenebuntur. BR. 6 Hl Hb JLGEB. . 7 Tlaut.
teneVitur. GEB.

8 Hal. lb LV. G£9. — 9 Vulg. inferit folni, vnde non- :

xiül- IT 1Y2 V

$. 4. Eum, qui inutiliter ftipulatus eft, cum ? füpulari volue-
rit, non conftitui fibi, dicendum eft deconftituta experiri non
poíffe: quoniam non animo conftituentis, fed promittentis fa-
C&um fit. $. 5. An poteft ^ aliud conftitui, quam quod debeg
tur, qugefitum eft? Sed cum iam placet, rem pro re folui pof-
fe, nkhil prohibet, et aliud pro debito conftitui: denique ti quis

0*

C .

icetitum, debens, frumentum eiusdem pretii conftituat, puto ,5 3£. (c)

valere conftitutum. $. 6. Debitum autem ex quacumque kàu-

fal póteft cöh&ift.:yi: id eft, ex quocumque contrattu, fiue certi,
fiue incerti: et fi ex caufa emptionis quis pretium. debeat,
vel ex caufa dotis, vel ex caufa tutelae, vel ex quocumque
&lie contractu.j4 $. 7. Debitum autem vel natura fufficit. — . g.
Sed €£ is, qui honoraria actione, non iure ciuili obligatus eft,
conftituendo tenetur: videtur enim debitum, et quodiure ho-
norario debetur: 1* ideo et pater et dominus de peculio ob-
ftriCcti, fi conftituerint, tenebuntur vsque ad eam quantitatem,
quae tunc fuit in peculio, cum conftituebatur :).ceterum, fi plus
fuo nomine conftituit, non tenebitur ? in id, quod plus eft.
LU Nvsilibro-XL.-9-Digefterüm. Qvonp fi
filii nomine conftituerit fe,deCem, foluturum, quamuis in pe-
culio quinque fuerint, de conftituta in gïþäþm, tenebitur *.

III. VnpeiANvs üibrc,XXVll:-«-äaä-Efli&Hä. , Qvop

fi maritus pluspfu conftituit ex-dete, gfmm) 3 facere"pot.ö"m"f :pquante
(quia debitum';conftitugrit)**, in folidum quidem tenetur: fed « :

mulieri, in quantum facere poteft, condeminatur. — $. r. Si
quis autem conftituerit, quod iure ciuili debefíat, iure prae-
torio non debebat, id eft, per exceptionem *?, an conftituen-
do teneatur, quéeritur? Et eft verum *?, vt gf *^ Pompo-
nius fcribit, eum non teneri: quia debita iuribus non eft pe-

cunia, quae confüituta eft. $. 2. Siis, qui et *? iure ciuili, 7« priex, G.

et praetorio debebat, in diem fit obligatus, an conftituendo te-
neatur? Et Labeo ait, teneri conftitutuni *^: quam fenten-
tiam £f Pedius probat: et adicit Labeo, vel propter has po-

tiffimum pecunias, quae nondum peti poffunt, conftituta jin- .. 44 eJft.

ducCta: quam fententiam non inuitus probarem *?: habet enim
vtilitatem, vt ex die obligatus, conftituendo fe eadem die fo-
luturum, tendaàtur. i
1]V. PavrivsllibroXXIX. *5 adEdictum. SEDp ET
fi(cieriore *? die conftituat fe foluturum, fimiliter tenetur.
V. VrnPiANVSlibro XXVIL.?9 ad Edictum, Evw,
Qvi Ephefi ptomifit fe foluturum, fi conftitiat alio loco f&
foluturum, teneri conftat. $. r. lulianus Legatum Romze
conftituentem quod in prouincia acceperat, putat conueniri
debere ?*: quod et verum eft.//jSed et fi nón cdin Rorüge ??
effét, fed in prouincia adhuc, conftituit ^? fe Romde folütu-
rum, denegatur in eum actio de conftituta. $. 2., Quod exi-
gimus, vt fit debitum, quod conftituitur, in rem jéXactum eft:
non vtique vt is, cui conítituitur, creditor fit: nam et quod
ego debeo, tu conftituendo teneberis, etquod tibi debetur, fi mi-
hiconftütuatur,debetur. $. 3. Iulianus queque librowhidécimo:
fcribit, Titius epiltulam ad me talem emifit. Scripfi me ?^ fe-
cundum mandatum Seii, fi quid tibi debitum adprobatum erit ?*,
me tibi cauturum, ietjfoluturum fine controuerfia: tenetur ?5
Titius
nulli codices pro conffituit, habent foluit. BR. IO Vulg. inferit quanti. BR.
11 Hal. conflituit. GER, 12, Hal. verba: id efl, per exceptionem parenthefi
includit, et addit in margine: alia$, deeff. GEB. — 13 Vulg. verius. BR. — 14
Ap. Hal. et Vulgo et, abeft, BR. 15 Ap. Hal. et, abeft, GER. 16 Ap.
Hal. conflitutum, abeft. Ipíe malim: teueri couflituto, aut : tenere conflitutum.
B R. 17 Hal probarim. GEB. 18 Hal. lij. V. GEB. — 19 Hal. in mar-
gine: alias, cíitiore. GEB. — Vide Gronou. IV, Obf. 11. vbi haec vox citerior,
vindicatur, etiam aliis fcriptoribus, in quibus citZor, vel certior, fubftitutum erat,
DVK. 20 Hal. lib, LV. GER. 21 Et Charondas et Contius legendum
putant 702 conuemiri, et coniecturae fauet, quod zon, ante con, facilius excide-
re potuerit. Vide tamen Ruffardum ad h. l. et Ottonem in praefat. Tomi IV.
Tbef. Iur. Rom. p. 26.f. BR. — 22 Hal. Sed fi cum uon Romae. GEB. — 25
Hal. diftinguit zm prouimcia, adbuc conflitust. GE B. 24 Ap. Hal. me, abeft.
GER. 25 Hal. fuerit. GER. 26 Vulg. diftinguit; foluturum, fine conutro-
werfia

4 Wl [i 4

; (dï?

ü.
- 1079 — ünsEQ — s4-6, — Üb «

Ltj

DIGESTORVM LIB. XIIL

A.
Titius de conftituta pecunia. $. 4. Sed ?? fiquis conftitue-
rit alium ?$ foluturum, non fe pro alio, non tenetur: et ita
Pomponius librooCtauo/fcribit. q. s. Item, fi mihi conftituas
te foluturum, teneberis. Quod fi mihi conftitueris, Sempro-
nio te foluturum, non teneberis. $. 6. Iuäanus libro ffiüegï:.

mo Digeftorum fcribit, procuratori conftitui poffe: quod Pom-.

nct« , ponius ita interpretatur, vt ipfi procuratori conftituas te folu-

turum, non domino. $. 7. Item tutori pupilli conftitui poteft,
et aCtori municipum, et curatori furiofi. q. 8. Sed eti ipfi
conftituentes tenebuntur. $. 9. Si a&tori ?? municipum, vel
tutori pupilli, vel curatori furiofi, vel adülefcentis ita confti-
tuatur MvNICIPIBVS SOLVI, Vel prvPrirLo, vel rv-
Rrioso, vel ADÜ rLESCENTI, vtilitatis gratia puto dandam
municipibus, vel püpillo, vel furiofo, vel adülefcenti vtilem

aCtionem. .$.—e-Seruo quoque conftitui poffe conftat: etfi
feruo conftituatur, domino folui vel ipfi feruo,

[— -t lemi fernaum domino adquirere obligationem 39.J- & $a.

loy

VIll.

LJ 5 Lree Li.-e- a"&

e&

VI. PavrvsMibro-H. ( IDEM/O&/eth
ei, qui bona fide mihi feruit, conftitutum fuerit.
VIIL. VLprANvsHbro-XXVH.-—-4 ad Edictum. Sxp
ET Ífi filiofamilias conftituatur, valet conü:jï ttin. . r. M

a, mihi aut TTitio ftipuler,| Titio conftitui fuo nomine non poffe,
TIulianus ait: quia non habet petitionem, tametfi folui ei |;b

32 .

VIII. Pavrvslliibro-XXIX.—?-ad-Edittum. Sx vx-
i o/ mihi, aut Titio conftitueris te foluturum, mihi competit
a&tio. Quod fi poftéfquam foli mihi te foluturum conftituifti,
folueris Titio, nihilo minus mihi teneberis.
IX. PAPIiNIANVS Llibro-VHE-Qudeftionum. — 'Tr-
TIVS tamen indebiti condictione tenebitur: vt quod ei per-
peram folutum eft, ei, qui foluit, reddatur. Pirom
X. PAvrLvsllibre[XXIX.-3*-ad-Edictum. Ipxw eft
et fi ex duobus reis ftipulandi poft ?5 alteri conftitutum, al-

poffit

l
teri poftea folutum eft: quia loco eius, cui iam folutum (äiäj

haberi debeths, cui conftituitur. |
Xl. VnPrANvsllibro XXVII.-?5-adEdictum. H^A c-
TENVS igitur conftitutum valebit ?7, fi quod conftituitur,
debitum fit, etiam-fi nullus apparát 35, qui interim debeat:
vtputa, fi ante aditam hereditatem debitoris, vel capto eo ab
hoftibus, conftituat quis fe foluturum: nam et Pomponius fcri-
. bit valere conftitutum ??: quoniam debita *^? pecunia confti-
tuta eft. . $. 1. Si quis lcentu.ggfgg[reos deben&si. dliæhtos/con-
ftituat, in centum tantummodo tenetur: quia ea pecunià; dé-
bita eft: ergo|jet is! qui fortem, et vfuras, quae non debeban-
tur, conftituit, tenebitur in fortem dumtaxat. (x.
; KIl. Pavrvs libr &äjï—ad-—Eäi&üma SED ET
fi décem debeántur, et decem et Stichum conftituat, poteft di-
ci, décem tantummodo nomine teneri . rzex'a—4a t—€, &:
XIIL, IneM ilibro 4 XXLX$ ^^-ad-Edictum. Srep *?
$1 quis viginti debens, decem conftituit fe foluturum , tene-
biturza x- G6 X p ol a um X.
XIV. VnPrAwvsllibro XXVII..^^ ad Edictum- Qvz
AYVTEM conftituit fe foluturum, tenetur: fiue adiecit *? cer-

uevfia tenetur. BR. 27 Hal. inferit et. GEB. —— 28 Hal. et Vulg. inferunt
pro fe. BR. 29 In Baíil. eft: cóvàiwoe méAsuc. BR. 30 Vulg. ipfi fernuo,
quare feruum domino acquirere qualem qualem obligationem. BR. — 31 Hal. lib.
V. GEB. 52, Bafil, xevfoXic 2« 8ewviuoe, folutionis efl capax. BR. 33
Hal. ljb. XV. GER. 34 Hal. lib. XV. GER. 35 Flor. pofl, antique
quidem fed extra ordinem in fine verfus eft adiectum, et videtur rotundior fen-
tentia absque eo. — Vulg. fubftituit przmo. — Hal. fequitur Florengigam, vt etfex
MSS. gR. Barb. Otob. Vat. IlI. S. Cruc. Treuif. Bynkc»rshf?!ïg. 36 Hal.
lib. IX, GER. . 37 Taur. valeVit. GEB. — 38 Hal. app&reat. GEB. — 39
'Taur. confl;TUm. GEB. 40 Hal.et Vulg. inferunt ea. — Si hoc faciendum,
legerem: debite ea pecunia. BR. Et forte ex debitea, more Taurelliano debit Ea
vox debita, extrufae, eftnata, GEB. — 41 Hal.lib. X. GER. — 42 Hal. lib. X X.
GEB. 43 Vulg. inferit et. B R. 44 Hal. lib. IX. GER. — 45 Hal. ad-
éecerit. GE B. 46 Hal. irrepferit. GE B. —— 47 Hal, decefferit. GEsS. — 48

TITSE 9

j
tam quantitatem, fiue non. $. r. Si quïsfgon.&ituerït fe pi-
gnus daturum, cum vtilitas pignorum inrepferit *5,: debet
etiam hoc conítitutum adnitti. $. 2. Sed et fi quis certam
perfonam fideiuffufam pro fé confütuerit, nihilo minus tene-
tur, vt Pomponius fcribit. . Quid tamen, fi ïgzuperf'ona nolit
fideiubere? puto teneri eym, qui confituit:[nifi aliud actum
eit. Quid, üante'ggcgmäg'[? Si mora interueniente, Zequum
eft teneri eum, qui conftituit]vel in id, quod intereft, vel vt
aliam perfonam non minus, idoneam fideiubentem praeftgr: fi
jnulla mora interueniente, [äagi;s puto non teneri. $. 3. Con-
ftituere autem et príefentes et abfentes poffumus: ficut pa-
| cifci, et per nuntidinj et per nofmetipfos, et quibuscumque
verbis. : X X /r.
XV.PavrvslbrojXXIX.^9-ad-Ediétum, Er rr-
CET libera perfona fit, per quam tibi conftituit4?, non erit
impedimentum, quod per liþeram perfonam adquirimus: quia
minifterium tantummodo hoc cafu praeítare videtur. -
AXVI. VrPraxwvs libroiXXVII. 59 ad Edictum. Sz
DvVO, quafi duo rei, conftituerimus, vel cum altero agi pote-
rit iníolidum. $. r. Sed et certo.loco et tempore conftitue-
re quis poteft: nec folum eo loqt/pofte-eum 5! petere, vbi ei
conítitutum eft: fed, exemplo arbitraride a&ionis, vbique

q

23

oteft. $. 2. Ait Praetor, sr APPAREAT, EVM s OVI
CONSTITVIT, NEQVE SOLVERE ?^?, NEQVE FECIS-
SE, NEQVE PER ACTOREM STETIT ??, QvO MINVS
FIERET, OVOD CONSTITVTVYVM EST.| $. 3. Ergo, fi
non ftetit 5*:' per actorem, tenet aCtio: etiam Ííi per rerum
naturam ftetit: fed magis dicendum eít, fübueniri reo debere.
$. 4. Haec autem verba Praetoris, NEQvE FECISSE RE-
VM, QVOD CONSTITVIT, ?? vtrum ad tempus confti-
tutifpertinent ??, an vero vsque ad litis conteftationem tra-
himus, dubitari poteft? Et puto, ad tempus conftituti. J
JA.XVII. Pavrvslibro-XXIX.—7 ad Edictum. Szp
E T |fiJalia, die offerat, nec actor accipere voluit, nec vlla cau-
fa iuite fuitþn' Óón, aä'cipiegdi, aequum eft, fuccurri reo aut ek-
ceptione, aüt iüfta interpretatione: vt factum a&toris vsque
ad tempus iudiciidpfinoceat: vt illaverba, NE&ovE recis-
sE/É **, hüc fignificent, vt neque in diem, in quem confti-
tuit, fecerit, neque poftea. XX |

XVII. VrrrANvS iibrojXXVI.—ad- Edictum 5?.
ITrxw illa verba Praetoris, NEQvE PER ACTOREM |ST E-
TISSE, eandem recipiunt dubitationem. Et Pomponius du-
bitat, fi forte ad diem conftituti per aCtorem non fteterit, an-
te/ fi 99, vel poftea? et puto, |et haed ad diem conftituti
referenda: proinde fi Valä:udine impeditus, aut vi, aut tem-
peftate petitor non venit, 1pfi nocere Pomponius fcribit. $. r.
Quód adicitur, EAMQvE PECVNIAM, CVM. CONSTI-
TVEBATVR, DEBITAM FVISSE, interpretationem, ple-
niorem exigit. Nam primum illud efficit, vt fi quid (tünc| de-

neat conftithttum: quia retrorfum fe actio refert. Proinde 9*
temporali aCctione obligatuff conftituendo, Celfus et Iulianus

fcribunt teneri debere: licet poft conftitutum dies temporalis
PCX Qs C
Hal EHb X. GER. 49 Hal confütuit. Wulg. confMtwitur. BR. 50
Hal. lij. XX. GER. 51 Hal. eo loco, fequentibus poffe eum, omiffis. GEE.
52, Hal. foluiffe. G E. 53 Hal. fietiffe. "Vulg. fleterit. al. fauet L. :3.
infra, vbi eft per actorem fletiffe. Sed Noftros in verbis edi&i allegandis fuper-
ftitiofos non fuiffe patet ex L. feguenti 17. vbi eft: neque feciffet, quamuis hoc
Hal. et Vulg. in feciffe, immutarint. BR. 54 Hal, ffeterit. GEB. — 55 Ap.
Hal. veum, quod con[lituit, abfunt. GE B. 56 Hal. pertiueant, et mox . tra-
bamus. GEB. 57 Hal. lib. XX. GEz. 58 Hal, et Vulg. feciffe, vt iam
monitum. BR. . 59 Ap. Hal. praeter nomen ICti nihillegitur. GEB. — 60
Hal. »on fletit, an ante fleterit, vel poflea. GEB. — Accipio hoc dicum per cl.
lipfin aduerfatiuae fed, vt integra fit oratio: fed ante fletit vel poffea. Eam au-
tem faepe omitti in hoc loquendi genere, docebit Gronouius ad. Lís. IH 71.
Simile eft in hoc Ciceronis pro Ligar. 9. non domum, in Macedoniam ad Cm.
Pompeii caftva venit. D VK. 61 Hal, et Vulg. inferunt et. Potuiffet more

Y y3 Tau-

bitum fnit, cum conftitueretur, nunc non fit. axhilo minus te- .

aCtioees

L*Lk)/äw f;? :
Liréc ex a, i. ^

,L AU p

XX

co

* 'yl * L 1
^ W, P v
E "^
fce i*/nv Qccäz/« Jfl* (j

O masa N- E

« » ' 7-
L. iecuy.
J

Ls :j.(-vu' (- »

oX

240'

aCtionis exierit. Quare et fi poft tempus obligationis fe fo-
luturum conftituétit, adhuc idem Tulianus putat: quoniam eo

E J tempore conftituit, quo erat oblieat[$ 9?, licet in 1d tempus,
Ed ? 4 63 O ry : u
| léem[in, quo non tenebatur ?*. 5915'32' lE re $^ autem eft hic fubiun-
1 £t ) pE * [5 J," * ( * »
| x hevé, k gere, vtrum poenam |continéat/ háec actio, an réij perfecutio-
p iens. nem? Et magis eft, vtjetiam.Marcellus putat, vt rei fit per-
a , P

fäc.u,ïjo 95 $. 3. Vetus fuit dubitatio, an, qui;hac actione
egit, fortis oblizationem confümat? Et tutius eft dicere, fo-
* lutione potius ex hac actione facta liberationem contingere,
non litis conteftatione: quoniam folutio ad vtramque obliga-
tionem proficit. |
- XIX. Pavrvsibro—XIX.—95—ad-Edictum. Ip,
—josepeieiu QV OD fub conditione, debetur, fiue pure, fiuej&erto die con-
7 'eraf é, o st ftituatur, eadem Condicione fufpenditur: vt exfiftente condi-.
l gbretur t - o ne teneatur: deficiente, vtraque actio depereat, $1. Sed.
Meexlcaim is, qui pure debet, fi fub cgzndigïï;one cotg&ituat, igquii Pom-
]1 A ae lg «f ponius, in ihuncjvtilem actionem 9* äffä.'.'j'fä..z. Si pater vel
La usethae, ib as dominus conftituerit fe foluturum, quod fuit in peculio, non
[pees LJemfe — minugfetur ^* peculium, eo quod *? ex ea caufa obftgiftus
[/uw.Aiseet ^. ^ effe coeperit: et licet interierit peculium, non tamen libe-
ratur. : : | : '
XX. IpEM llibro-IV.—9-ad-Plautium,- NEc ENIM,
quod crefcit peculium, aut decrefcit, pertinet ad conftituto-
riam actionem.
XXI. InEw.,libro XXIX. 77-ad-Edictum. ., PRoM1s-
SOR Stic]ii, poft moram/ab eo factam, igyortuo)ïggäg, fi con-
: Ítituerit fe pretium eius foluturum, tenetur. $. 1. Si fine die
; E . . lj 2 4. 2* . * .
| conítituas, poteft quidem dici, té' non teneri, licet verba Edi-
) &i late pateant: alioquin e& confeftim agi tecum poterit, fi
ftatim, vt conftituifti, non foluas: fed modicum tempus fta-
tuendum eft, non minus decem dierum, vt ZyaCtio celebretur.
$. 2. Conftituto fatis non facit, qui foluturum .fe conftituit,
fi offerat fatisfaCctionem, "?. . Si quis autem conftituat fe fa-

lieceex ^ v Um-

LE /RO
£U r L;ïw'

1

L-—-

—U*t/?rxum Á«efTC UC IMY
!

rL,(-e/X ,I(/q &" :

E Lj Á ïn;,æ tisdaturum, ) " Vtfideiufforem vel pignora jdet, non tenetur;
L. vic & öö,m. quia nihil interfit, quemadmodum fatisfaciat. '
Ea Eraw eDictgcb : XXII. ID/J'i;lel—Uibl?Q VIgBreutum- 7*, . S1I POST CORD-
ftitutam tibi pecüniam, hereditatem. ex Senatusconfulto Tre-

E.. jad CU " — belliano reftitueris, quoniam fortis petitionem transtulifti ad

[rbreeno alium, deneganda eft tibi pecuniae conítitutae, aCtio. Idem
x mf:"m,, eft in hereditatis poffeffore] poft euictam )hefgäitaggg.j Sed
magis eft, vt |
j5 eü'äz 76 ä&igbï,ï- $éc , £m 9ee . o zygtz";*iiïä? 0034 ao nb
| 46 ém ; fadas, ^^ XXHL f[vrrANvslUibroXI Digeftorum. PRowrs-
& g. » * ; — n j ew : H
SOR hominis, homine mortuo, cum per etim: ftaret, quo mi-
nus traderetur, gffi hominem daturum fe conftituerit, de con-
Ítituta pecunia tenebitur, vt pretium eius foluat. |
XXIV., MAncELLvs dibre -fingulari—Refponforum.
Tirivs Seio, epïïäüam fmifit in haec verba: Remanfetunt
apud me quinquaginta ex credito tuo, ex contractu pupillo-
rum meorum, quos tibi reddere debebo Idibus jMaiis; ^5 pro-
bos: quod fi *? ad diem fuprafcriptum non dedero, tunc da-
re debébo vfuras tot. Quiero, an Lucius Titius in locum

pupillorum Eac autione 9? rens fuccellerit? Marcellus jre-

e2ccto,

* $

Lwinw7kb

] maoe

"'Taurelliano fifti Proind E Temporali. E.
ne in Flor. opus eft duriori ellipfi. BR. — 63 Hal. tenebitur. GES. — 64 Vulg.
Bene, oco E ve, non intelle&a phrafi. Vide L. :. fupra de Reb. Credit. B.
65 Hal. vt rei perfecutionem. GEB. 66 Hal. lij. VI. GEB. . 67 Vulg. in-
ferit dandam. R. 68 Hal. minuetur. GEB. — 69 Hal ex quo ex ea canffa.
GER. . ^7OoHal Jb JII. GEB. — 71 Hal. Jlib. XX. GER. 72, Hal. et
Vulg. fcilicet fi offerat fatisdationem. 8 &. 73 Hal. et Vulg. fatisfa&urum, et
fideiufforem. B R. — 74 Taur. in margine: breuis edicli, ita nempe Flor. eft mu-
tatum. BR. — Hal. //b, VII. breuis edidli. GEB. . 7$ Hal et Vulg. euicit. B R.
76 Gothofr. in nota: A. fit. Ita Hal. GER. 77 Wulg. decernendam . effe
actionem, praecedenti vt; omiffo. B a. 78 Hal. Mazi. GER. 79 Hal. in-
ferit tibj. GEB. 80 Hal. et Vulg. ad cautionem. BR. 81 Hal. 4ui, loco
vt. GEB. . 82 Hal. Refpoudi. GEB. $83 Hal. lb, JII. GES. — 84 Hal.
invito eo conflituere quem poffe. — Vulg. znuito eo comflituere emm poffe. BR.

DIGESTORVM LIB. XIII.

: terpretatio.

fidecommiflario, vel ei quiivicit *5, |decernendaa|

62, Hal. et Vulg. obiïgatus, et fa- |

TIL M

;fpoädit,äz interceffiffet ftipulatio, fucceffiffe, Ttem qudero, an;7 .
fi non fücceffiffet, de conftituta teneatur ? Marcellus irefpon- ..
dit, in fortem teneri: eft enim humanior et vtilior ifta in-
: ) $iE U PM, :
XXV.,PApPiNIANVS|llibro(VIIE Qufeftiionum, Tr-
LvD aut|[llud/ debuit, et conftituit alterum: an yel/alterum,
quod non conftituit, foluere poffit, qudefitum eft? Dixi, non — |
effe audiendum, fi velit hodie fideml,cpnätg*tpfge rei frangere. E
$. r. Si, iureiurando delato, deberi tibiïïur'aueris, cum habeas
eó nomine actionem, recte de conftituta agis. Sed'et fi non
vltro detulero iusiurandum, fed referendi neceffitate compul-
fus id fecero, quia nemo jdubitat, modeftius facere qui refe- st ox m-inws
rat, quam vt ?* ipfe iuret: nulla diftin&tio adhibetur: tametfi /77et 74.c.
ob tuam facilitatem ac meam verecundiam fubfecuta fit refe- ,
rendi neceffitas. frima
XXVI. S

ad creditorem) litterag jeiusmodi Tecit: Decem, qude Lucius ! ,.
Titius ex arc& tua mutualacceperat, falua rationg"üüïürarum -l O^af*m
habes penes me, l[Deri gRefgäiidij; $2, fecundum ea, quae ^*- —
prcponerentur, aCtione de conítituta pecunia eum teneri. l/]ïaa Momine ——
XXVILVrPriANvslibroXIV.5?adEdictum. VrRvM "p ffiï !
prdefente debitore, an abfente, confüituat quis, parui refert., Al
Hoc amplius, etiam inuito ** conftituere eum poffeJl[Pompo-£ -^« ^
*niusLühäa» tri b,;- fimo quartejferibit. Vnde falfam putat opi-; j y u
nionem Labeonis exiftimantis, fi poftquam ** quä5 conífti- : 1
tuit pro alio, dominus ei denuntiet, ne foluat, in factum ex-
ceptionem dandam: nec immerito *5* Pomponius:| nam cum J 6524
femel fit obligatus, qui conftituit, factum debitoris non debet |
eum excufare. Vf MEPImS
XXVIIL Garvs.ilibrofIV. 5*5 ad Edictum prouinciale,
Vnr Qvis pro alio conftituitfe foluturum, adhucás, proquo
conftituit, obligatus manet. ! : |
Jrecuis XXIX. PAvrLvslibro XXIV.3? ad Edictum. Qvr
INIVRIARVM, Vel furti, vel vi bonorum raptorum tenetur
a€Ctione, ?? conftituendo, tenetur. |
XXX. IpEwVMibrodE-Sententiarum, Sr ovrs duo-
0pecuniam conftituerit, tibi, aut Titio, etfi ftricto iure prof--
i

! !
jien

u
(m:ufaä*f

aM
At

bus
priad a&tionf-?* pecüniae coliftitutae manet obligatus, etiam
Titio foluerit, tamen per ex£eptionem adiuuatvr. x
CIGNNAL s fEVOLA dibro-V. Digeftorum. Lvécrvs | T
Titius^Seiorum , debit äf:dgceiïit: hj,ä erfuaferunt Publio ?*
Mjeuio, quod héreditas ad cum pertingtet: etfecerunt, vt epi- 446v:
ftulam in, eos exponat&P, debitorem feff ?5, effe, quafi here-
dem pattüi fui, confitentem: qui et addidit epiftulde fuae, -
quod in rationes füas eadem pecunia peruenit ??: qugefitum
eft, cum àd Publium Mäeuzium eX hereditate Lucii Titií ?9 ni-
chil peruengfit, an ex fcriptura propofita de conftituta pecunia .
conueniri poffit: etan doli exceptione vti poffit ? .«Refpondit ?* ,.
nec ciuilem eo' nómine actiónem competere: fed nec de con-
ftituta|??, fecundum ea, quae proponerentur. Idem qufelit,
vfurarum nomine quod ex cáüía füpfáfcripta datüm fit, an re-
peti poffit? |Refpondit, fecundum ea, quje proponerentur,

115

Ms

.penemi pess.

Sed et haec fuperfcriptio recens deterfa eft. — Omnes tamen codices et editiones
XX. GER. 9O Hal. praefigit et. GER. 91 "Yaur. in. Ádnot. propriA-

1
85 Hal. poflea, quam. GEB. 86 Flor. antique $ fuperfcripta, vt effet 4zis. ;
habent quis. BR. Ftiam Hal. Codices autem Barb. Ortob. Vat. |. Bynkersh. g
G E B. 87 Hal. inferit id. GEB. 88 Hal. lib. V. GEB. . 89 Hal. lib.
Kzoni pro propria aclione, vt efl im vet. Atque ita codices et editiones omnes. | | -
BR. MNempe/fropria achione) etiam Hal. "Taur. tamen in textu vt in Adnotat, |
propriAGionicum dare débuiffet propriAGEonl h. e. propria aclione.

Ex eius-
modi fcriptu/a videtür natum, quod apud Háal. eft in margine: alias, propriatio-
ne. Codicds(ínt: Barb. Otob. Vat. . Bynkersh. GE &. 92, Hal. paupillo, loco
Publi. GEE. — 93Hal etVulg. exposeret. BR. — g4Hal.fe. GEE. — 95 Hal.
perueuiffet, GE B. — 96 Taur. T;t. . GEs. — 97 Hal. Refponudi, et mox iterum.:
GEB. 98 EHal addit eum tenueri. — Vulg. addit pecunia conuenivi poffe. BR.

,,..M
LE

qu
Wt

1 Go-

ILLAAA—AAWAX————————————.

DIGESTORVM LIB. XIIL

" UPLT
COMMODATI, LXEL CONTRA
( CXv
VrPrAwNvs|llibroXXVHE ad Edictum.
IT Praetor, QVOD QVIS COMMODASSE DICETVR,
DE EO IVDICIVM DABO. $. r. Huius EdiCti inter-
; , pretatio non eft difficilis: Vnum folummodo notandum: quod
Jdxiequi Edictum concepit, commodati fecit) mentionem, cum |Pa-
" pampendit , cuuius]|* vtendi fecitjmentionem. — Inter commodatum autem,
F et vtendum datum Labeo quidem ait tantum, intereffe, quan-
J 4vtnstum inter genus, et fpeciem:; commodari enim rem mobilem,
.. mon etiam foli: [vtendam darf/etiam fóli] Sed, wt'apparet,
proprie commodata res dicitur, et quáe foli eft: idque et ?
Caflius exiftimat. Viuianus amplius etiam habitationem com-
modari poffe àit. $. 2. Impuberes commodati aCtione non
tenentur: quoniam nec conítitit ? commodatum in pupilli
perfona»é fine tutorisauttoritate: vsque adeo, w&-etiam-fi pu-
bes factus dolum aut culpam admiferit, hac actione non tene-
ln kb "s giBa ab iubio nod COOHEELIL. — 6u 0 vt yet
M e . Il. PAvrvsiibro—XXIX. *-ad-Edictum.- NEc rw
furiofüum commodati aCtio danda eft: fedíad exhibendum ad-
h uerfus éós/dabitur, vt res exhibita vindicetur. |
n (2 L5 fa. Ml VrPrANvslibre-XXVIIE-ad-Edictum, Sxp
Liecopis^r"N RH I videtur, fi locupletior pupillusj faCtus fit, dandam vti-
. ,L, lemcommodati aCtionem, fecundum Diui Pii refcripftgm, I
PA /:;';ï;ärä ^"'Si reddita quidem fit res commodata, fed deterior reddita, ",
vewote, non vide turï?reddita, quae deterior facta redditur ?, nifi

* nà

C m I Hs
fe

ass

:d'""'fæmmö't"qüfd f9 ihtete
dita, quae deterior redditur. $. 2. In hat aCtionez/ficut in ce-
: teris bonde fidei iudiciis, fimiliter in litem iurabitur: féts!
to,fe/^; veiiudicandde !^ tempus, quanti !* res fit, obferuatur: quam-
Doirddes 3 H Rriäï:ifffü, litis conteftatde tempus fpeCtetur. $. 3. He
] res eius, qui commodatum accepit, pro ea parte, qua -hereslää
conuenitur: nifi forte habät *5 facultatem totius rei refti-
tuend;ïe, necfaciat: tunc enim condemfhatur in folidum: quafi
hoc boni iudicis arbitrio conueniBk, $. 4. Si filiofamilias fer-
. uoue commodatum fit, dumtaxat de peculio agendum erit;
C 3 /Á, (cum filio jaüitéem) familias ipfo et gire&O 79 quis sjZ,«poterit.
/u XU. Sed et fi ancillfe vel filiaefamiliaslcómmodauerit, dumtaxat de
pépulio erit|*? agendum. $ 5. Sed non tantum ex caufa do-

ii .. li earum perfonarum páter vél dominus condemhetur *?, fed.
, .. tipfius quoque doíinini Vel pàátris fraus dumtaxat venit: vt
7 . . Julianus libro vndéCimo circa-pigneraticiam actionem diftin-
| guit. $. 6. Non poteft commodari id, quod vfu confumitur:

nifi forte ad pompatül vel oftentàtionem quis accipiat.

: IV. GArv sllibro-L-deVerborumObligationibus, SAx-
^ E PE etiam ad hoc commodagtur peeuniae; vt dicis gra-

*42. 'Ic L) e 2 * P.
tiX numétationis loco intercedant. /7,,,.,.. |

OX iil V* Vrrrax vs jibroXXVIIL ad Editume S1, v

-X Gothofr. in nota: A. Pacunnius. Ita Hal. et mox fecerit. GEB,
. $, Àp. Hal. hoc et, et paulo poft amrplius, abfunt. GEB. — 3 Hal. confiflit. GE B.
4 Hal. perfonam, GEB. . 5 Hal temeatur. GEB. — 6 Hal. lib. VII. GER.
| 4 Vulg. facta. BR. 8 Taur. videVitur. Kal videtuv. GEB. — 9 Ap. Hal.
| quae deterior facia vedditur, abfunt. G EB. IO Videtur legendum 4uod. BR.
5 ! Etita Hal. GEB. — 11 Hal. «t, loco et, et mox obferuetur. GEB. — 12, Vulg.
täl | iudicatae. BR. — I3 Flor. olim erat 24anto. BR. — I4 Hal. addit zwris, GEBR.
15 Hal. babeat. GEB. 16 Flor. eft derecfo, vti fimpliciter dedit Taur. non
dEreíto. Wal. direcbo, GEE. Derigo pro dirigo dicebant veteres, — Vi&or. ad
Varr. de Re vufl. not. 102. Stat. ad Catuil. Carm. 22. DVK. 17 Vulg.
' H inferit agere. BR. I8 Ap. Hal. erit, abef. GEB. 19 Hal. condemnatur.

1rmicm
,vem'i]»sw

G E B. 20 Hal. enim, et in. margine: alias, faepe etiam, et vur(mm, iudicis
grat. etc. alias etiam. dictis gratia numerationis interc. etc. GE B. 21 Vide
| Schottum V. Obf. buman. 23. BR. — 22 , Hal. et,loco etiem. GEB. — 23 Ap.
J | Hal. ct, et in fequentibus adhucterabeft. GEB. — 24 Ap. Hal. Mutzi, abeft. GER.
! 25akal.inferitfi. GEB. — 255 Taur.ZNputandum. GEB. 26 Non malehoc al-
quid, mutaris in aligzod, et ita pleriquecodices, quos vidi. BR. — Etiam Hal. et in-
ter codices Vat. 1Il, $. Cruc. Bynkcrshäægqui itain Barb. factum, Cum Florentina

| certo loco vel tempore reddatur commodatum, conuenit, offi-
| cio 1ud1äs ineft, vt ratiohem.loci vel temporis habeat^* $ n

iacceffit: tunc enim, vt e

, praeftetur: proprie enim dicitur res non red-.

modatum, rogauit, pertinet:

II . VI. 241

Si quis (hac aCtione egerit, et oblatam litis $éffimationem fu-
fceperit, rem offerentis facit. $. 2. Nunc videndum eft quid
veniat in commodati actione?^ vtrum dolus, an [24 culpä? an
vero & omne periculum? Et quidem in contractibus inter-
dum dolum folum, interdum et culpam praeftamus : dolum,
in depofito: nam, quia nullzä vtilitas 5205 verfatur apud quem
deponitur, merito dolus äraä&atur folüs, nifi forte *& merces
ie&iconftitutum, etiam ?? culpa ex-
hibetur: aut fi hoc ab initio conuenit, vt et culpam, ét p'&e'ri-
culum ipraeftegis, penes quem deponitur. Sed vbi vtriusque
vülitas vertitur, vt in empto, Y£ ?? in locato, vt in dote, vt
in pignore, vt in focietate: et dolus et culpà praeftatur. . Com-
modatum autem plerumque folam vtilitatem continet eius, cui
commodatur: etideo verior eft Quinti u&i 24 feritentia, ex-
