1 Vil
HRL n
';gelm :
g.
Haljgefg
Qothofr.
m f
fl g
ü,

[*

u
-
ls.

ii
p
n
"n
H
üm
i
lum
l
iiid
sl

ts
i
na

tet
ii
T
n

fette

u
; I
n

DIGESTORVM LIB. L. TIT. III. V. 1165

IL. Ingw libro IIL. Opinionum. , Iw albo '? decurio-
num in municipio ** nomina ante fcribi oportet eorum, . qui

dignitates Principis iudicio confecuti fünt: poftea eorum, qui-

tantum municipalibus honoribus fun&i funt.
Eu TIT. V. |
DE MVNERIBVS ET HONORIBVS .
HgRMoGENrIANVS libro L. Epitomarum.

MAT vuERvM ciuilium quaedam funt patrimonii, alia * per-
, fonarum. $. 1. Patrimonii funt munera ? rei vehicu-

laris, item nauicularis, decemprimatus : ab iftis enim pericu- -

lo ipforum exactiones follemnium celebrantur. $. 2. Perfo-
nalia ciuilia funt munera, defenfio ciuitatis, id eft, vt fyndi-

cus ? fiat, legatio ad cenfus accipiendum. ^, vel patrimo-

nium, * fcribitus ? ) xauyA«cíz * annonae * ac fimilium cura,
praediorumque * publicorum, frumenti comparandi, aquaedu-

. €&tus: equorum circenfium fpectacula, publicae viae munitio-

nes, arcae frumentariae , . calefaCtiones thertnarum ,. annonae
diuifio, et quaecumque aliae curae iftis funt fimiles: ex his

uitatis *? ex confuetudine longa intellegi potuerunt **. $. 3.
illud tenendum eft generaliter, perfonale quidem munus efíe,
quod *? corporibus, *? labore, cum 5* i:ollici.t.udine animi
ac vigilantia follemniter *5 extitit *?: patrimonii ** vero *?,
in quo fumptus maxime poftulatur *?. $. 4. Aeque perfo-
nale munus eft tutela, cura adulti, furiofiue, item prodigi,
muti, etiam ventri ??, etiam ad exhibendum . cibum ?* ,. po-
tum, tectum, et fimilia: fed etin bonis, cuius officio ?? vfu-
capiones interpellantur, ac, ne ?* debitores liberentur , - pro-
uidetur. Item ?^*, ex Carboniano Edicto bonorum . poffeflio-
ne petita, fi fatis non detur, cuftodiendis bonis curator da-
tus perfonali fungitur munere. His fimiles funt. bonis dati
curatores, quae fuerunt eius, qui ab hoftibus captus eft, - et
reuerti fperatur. ltem cuftodiendis ab eo relictis ?? , cui nec-
dum quisquam ciuili vel honorario iure fucceífit, curatores
conftituti. | T INDE :

?

qui in patris poteftate eft. UMRU x
Ill. IpeM libro Il. Opinionum. E ? qui originem

ab vrbe Roma habent, fi alio loco domicilium conftituerunt.
27: qmunera eius füftinere debent. $. r. His qui caftris ope- |

ram per militiam dant , nullum municipale munus iniungi pot-
eft: ceteri autem priuati, quamuis militum cognati funt , le-
gibus patriae füae, et prouinciae oboedire ?? debent. . $.. 2.

zum, pro: alVo. GE. ro Taur. ALVO , fimili vitio, cum debegt effe.:
-AALu O. GEE. 11 Hal. et Rehd. et municipum, loco: in municipio. GE B.

1 Vulg, 4saedam , loco: alia. BR. 2, Rehd. cura , fed fuperfcri-

prum. al. wunera. GEB. 3 Taur. fVndicus. GEB. —— 4 Gothofr. in nota: .

accipiendos. Hal. vulg. Etiam Rehd. GER. 5 Gothofr. in nota: Scribatus.
Cuiacius ad tít. C. de tabulariis. nam etiam vox : fcribatus, extat in L. 4. C
de appellat. Hal. vt patrimonium feribatur. Vulg. vel vt patrimonzum. fcribatur.
Habent et M$S. fcribatur, ita vt in S. Cruc. II exs feribantur , tuerit fa&um:
fcribatur. BR.. Habent: fcribatur , Barb. S. Cruc. L. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd,
GEB. . 6 Hal. xayuAsAecía. Id eft: camelorum. agitatio exbibitioque. G XB.
* Vulg. habet: fitoniae, idéfl anmonae.BR. . 8 Rehd. prediorum quoque. G E B.
Hal. praediorum publicorum. — 9. Ap. Hal. etiam , abe(t. Rehd, ceteraet queper
legem cuiuscunque cinitatis. GEB. — 1O Hal. inferit: et. GE B.
Vulg. poterznt. BR, Etiam Rehd. GE s. — 12 Hal. inferit: cwm. GEB. — 13
Hal. et Rehd. inferunt: cum. GEB. . I4 Rehd. et, loco: cmm. GEB. — 15
Gothofr, in nota: vigilantia principaliter. vulg. Hal. Et ita: principaliter, et-
iam fa&um Flor. BR. Et ita etiam Rehd. G ER. 16 .Hal. exfiitit. Rehd.
exiflit. GER. .. V1 Gothofr. in nota: patrimoniale. Hal. vulg. Etiam Rehd.
GEB. 18 Rehd.addit: eff. GEBR. — 19 Ilal, et Rehd. poffulantgr. GER.

| IL Vrsrawvs libo XXI. ad Sabinum. . Qvop.ad.
honores pertinet, creditur in poteítate filium habere etiam is,

i1 Hal. et |

44 Hal. funt.

. Si i. metallum datus in integrum reftitutus fit, perinde ac fi

nec damnatus fuiffet, ad munera vel honores vocatur: nec
opponet fortunam, et cafus triftiores fuos ad hoc folum, ne
patriae idoneus ciuis efle videatur. $. 3. Corporalia munera
feminis ipfe fexus denegat : quo minus honores, aut ?? mu-
nera ?? iniunguntur ?*. .. $. . 4. Filio, fi nullam habet 32 ex-
cufationem, intercedere pater,.in cuius poteftate eft, iusnon
habet. . $. 5. Quod pater non .confenfit honoribus fiue mu--
neribus filii , ne illius patrimonium oneri fübiciatur, praeftat
defenfionem: non ciuem patriae vtilitatibus, quatenus poteft,
aufert.. .$.,6. Quamuis. maior annis feptuaginta ,. et quinqüe
liberorum incolumium pater fit, ideoque a muneribus ciuili-
bus excufetur:. filii tamen.eius fuo nomine competentia mu-

| nera adgnofcere debent: ideo enim proprium praemium im«
| munitatis propter filios patribus datum eft, quod illi fübibunt.
. fufcipere nulla iuris ratione-cogitur. — $. 8. Liberti muneri-
bus fungi debent apud originem patronorum: fed 33 fi (üa
| patrimonia habent fufiectura oneribus: res enim patronorum
| muneribus libertinorum ?* fubietta non eft ?*. $. 9. Quod
pater in reatu criminis alicuius eft, filiis *5 impedimento ad
enim, quae rettulimus, cetera etiam ? per leges cuiusqueci- |
| annis viginti quinque fieri, non militantes.tamen, pridem ?7

honores effe non debet. .$. ro. Decaprotos etiam minores

placuit: quia patrimonii magis onus videtureffe. $. rr. Ex-
attionem tributorum, onus patrimonii effe conftat. $. r2.
Cura frumenti comparandi munus eft: et ab.eo aetas feptua-

ginta annorum, vel numerus quinque incolümium liberorum
excufat. $. 13. Éos milites, quibus fuüperuenientibus hofpi-

tia praeberi ?* in ciuitate oportet, per vices 3? ab omnibus,
quos id.*?. munus contingit, fufcipi oportet. $. 14. Munus-
hofpitis in domo ** recipiendi ,* non perfonae, fed patrimo-

| nli onus e&;.. $. I5. Praefes prouinciae prouideat, munera
. et honores in ciuitatibus aequaliter per vices fecundum aeta-

tes et dignitates, vt ^? gradus munerum, honorumque, qui

antiquitus ftatuti funt, iniungi : ne line difcrimine et frequen-
ter isdem *? oppreffis, fimul viris et viribus Respublicae de-
. fütuantur,. $.. 16. S1duo filiiin patris poteftate fint **, eo-
| dem tempore munera eorum pater futtinere non compellitur,
| $. 17. Si is, qui duos filios relinquebat, . nihil de expedien-
. dis muneribus alterius filii ex communi patrimonio fuüppremis
| fuis cauit, propriis fumptibus is ^* et munera, et honores,
qui ei iniungentur, fufcipere debet, quaimuis pro altero vi-

uus pater eiusmodi onera expedierit.
IV. InEgw libro III. Opinionum. .CvnaA exftruendi
vel reficiendi^* operis in ciuitate, munus publicum eft, aquo

| quinque liberorum incolumium pater excufetur *7: nec,

i per vim extortum munus fuerit, excufationem, quam ha-
[ns hs ( : bet

20. Gothofr. in nota: etiam ventris. vulo. Fal Hial et ventvis. — Nempe fcri-
ptum: ventri, pro: ventri$, corrupte ex terminatione antecedentium. — E qua-

| tuor fcriptis folus Treuif. fecundo cafu exhibet, B&. Barb. Florentinam feruat,

In $. Cruc, L. erat: vt et ventvi. In. S. Cruc. II. etiam ventri, Bynkersh. ef

| ventvis et ad. exbibendum. Rehd, muti. veutvis etiam. ad etc. fed litera s. vi-
| detur poftea addita. GE B. . 21 Taur. ciVum. GEB. — 22 Hal. fed et cu-

ius officio in bonis v[ucapiomes. GE B. 23 Rehd. zeue, loco: ac ne. GE E.
24 In Rehd. ftem, abef. 'GEB. .. 25 Hal.et Vulg. addunt: bomis. idem

| Flor. fuppletum. B R. Addit et Rehd. GEB. — 26 Rehd. At,loco: Er. GEE.

27 Hal. et Vulg. conffituerint. BR. Rehd. vt Flor. G E R. 28 Hal. obedi-
re. GE B. 29 Hal. et Vulg. vel. Bu. — 30 Hal. inferit: ipfit. GEB. — 3I
Flor. fere coaeue faQdum : zniuugantur. B B. — Et ità habet Rehd. GER. 22
Vulg..fi filius nullam babeat. BR. lta et Rehd. GEB. — 35 Kal inferit: ita.
G E B. 34. Flor. literae ;z funt expunctae. 8 R. 35 KRehd. fubieffe norm.
funt. GEB. — 36 Rehd. filio. GEBR. 31 Rehd. Zempridem, loco: tamem,
pridem. GEB. — 38 Taur. praeVeri. GE8. 39 Vulg. vicos. B R. 49
Ap. Hal. id, abeft. GE s. — 41 Vulg. domwm. BR. . 42 Hal. et Vulyg.
áut, quod probo. BR. Etiamita Rehd. GEB. — 45 Hal. et Rehd. bis. GE B.
45 Ap. Hal. i5, abeft. GEs. — 46 Flor. fa&um: perficien-
di. BR 41 Mal et Vulg. exenfatur. — Et ita Flor, faQdum. B. — Et ita ha-
bet

11061 | JDIGESTORVM LIB. L. TIT. 1V.

bet ^* ab aliíis muneribus, auferet ^?, — $. r. Deficientium
facultatibus, ad munera, vel honores, qui indicuntur, excu-
fütio non perpetua, fed temporalis eft: nam fi ex voto hone-
ftis rationibus patrimonium incrementum acceperit , fuo tem-
pore, an idoneus fit aliquis ad ea, quae creatus fuerit, aefti-
mabitur. $. 2. Inopes onera patrimonii ipfa non habendi ne-
ceífitate non fuftinent, corpori aütem indiéta obfequia fol-
uünt. $. 3. Qui obnoxius muneribus fuae ciuitatis fuit, ?*
nomen militiae, defugiendi ** oneris municipalis gratia, de-
dit: deteriorem caufam Reipublicae facere non potuit.
^^ N, ScAEVOLA libro I. Regularum. NAv1cvLARII
et mercatores olearii, qui magnam partem patrimoni ei rei

contulerunt, intrà quinquenniummuneris publici vacationem- | , a . | [
hE at (55 ab ; pauerit, coércendum Diuus Seuerus refcripfit. . Ergo etfi is,

habent. 1 x ! ( kR s
-s VI. VrPrANvslibro IV. de Officio Proconfulis. R x-

feruari debet, quotiens idoneos et fufficientes omnes 55 con-
fingit: ceterum fi ita quidam tenues et exhaufti i.'uvnt, vtnon
modo publicis honoribus pares ncn fint, fed et vix de fuo vi-
&um fuftinere poffint: et minus vtile, ét nequaquam hone-
ftum eít, tilibus mandari Magiftratum: praefertim cum fint,

ui conuenienter ei 55, et fuae fortunae, et fplendori publico |
poffint 51 creari: fciant igitur locupletiores, non debere fe | . .non itü ]
. mno publico honorem ei committi, non eft dicendum , etiam
. cum ipfius pernicie minoris.

hoc praetextu legis vti: et de témpore, quo quisque in cu-
riam allectus ?? fit, inter eos demum effe quaerendum, qui
pro fubítantia fua capiant honoris dignitatem. . $. 1. Debito-
res rerum publicarum ad honores inuitari non poffe, cértum
eft, nifi prius in id, quod debetur Reipublieae, fatisfecerint.
Sed eos demum debitores rerum publicarum accipere debe-
mus, qui ex adminiftratione Reipublicae relinquantur ??. Ce-
terum fi non ex adminiftratione fint 99 debitores, fed mu-
tuam pecuniam a Republica ?^ acceperint: non funt in ea
caufa, vt honoribus arceantür. Plane vice folutionis fufficit,

vt 5? quis aut pignoribus, aut fideiufforibus idoneis caueat: |
ét ita Diui Fratres Aufideio ^* Herenniano referipferunt. — Sed |
et fi ex 5* pollicitatione debeant, quae tamen pollicitatio re- |

cufari non. poteít: in ea funt condicione, vt honoribus arce-

antur. $. 2. Si quis accufatorem non habeat 6.5', non debeat |
$6 honoribus prohiberi: quémadmodum non debet is ?* , cu-.

ius accufator deftiterit: ita enim Imperator nofter cum Diuo
Patre 99 fuo refcripfit. $. 3. Sciendum eft, quaedam effe
muneraaut perfonae aut patrimoniorum ?, itidem quosdam
eífe honores. $. 4. Muneéra, quàe patrimoniis iniunguntur,
vel intributiones ^?, talia funt, vt neque aetas ea excufet,
neque numerus liberorum , néc alia praerogatiua, quae folet

bet Rehd. G EE. 48 Rehd. baberet, et mox: auferret. GEB. —— 49 Hal.
eufert. — 50 Ap. Hal fwit, abeft. Vulg. inferit: et. BR. -Rehd. vt Flor.
G E B. 51 Rehd. fugiendi. GE B. — . 52 lta etiam eft in L. 2. $. 4. fupra
de Vulg. et Pupill. Subflitut. Hal. tamen et Vulg. Lupum. BR. Etiam Rehd.
lupum. GEB. 53 in Kehd. et , abeít. GEB. 54 GOthofr.. in nota : adi-
pifcatur. vulg. Fal Etiam Rehd. GEB. —— 55 Hal et Vulg. inferunt: effe.
B R. 56 Gothofr. innota: rei. Hal. Ita et Vulg. et ita Florentiae factum.
BR. Etita Rehd. GE z. — 57 Hal poffunt. — 58 Gothofr. in. nota: alli-
gatus. Vulg. Kehd. allegatus. GE B. 59 Gothofr. in nota: velquantur. Yta
nempe dudum Hal. Sed et Taur. in Adnotat. relinquantur. fic in. P. vectius ve-
liquautur. Yta. quoque Barb. alii duo vt Flor. B R. S. Cruc. I. II. quibus adde
Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 60 Hal. et Vulg. funt, et mox: acceperamt,

BR. Rehd. vt Flor. GE B. — 61 Hal. pecumiam veipublicae. GE B. — 62 Rehd.-

vbi, in fequentibus tamen: caueat. GEB. —— 63 Gothofr. in nota: Aufidio.
Hal. Claudio. vulg. Sed et Taur. in margine: Amfidio, nec dubito librarium
Flor. hic fcripta e fe correxiffe. In Rehd. tres voces exciderunt, in margine
íta fuppletae, manu vt videtur coaeua: fratres beremmio modeflino. GEB. — 64
In Rehd. ex, et mox: tamem, abíunt. GEB. 65 Vulg. babet. BR. — 66
Gothofr. in nota: non debet. Hal. ab bonoribus nom . debet. T debet, etiam
Vulg.agnofcit. BR, Etiam Rehd. GEB. — 67 Vulg. wec is debet. BR..— 68

! Vu'l"g.v fratre. E R. - Yta et Rehd. GER.
|perfonarmm. GEP. ^ ^O Vulg. im ve tributiones. BR. — Rehd. m retributione.
GER. 71 Vulg. excufare. BR. . Etiam Rehd. GEB. -

| quens. GE B.

,10". GER.

munéra, quae patrimoniis indicuntur, duplicia fuüntf: nam
uaedam poffefforibus. iniunguntur, fiue municipes fünt,
äue nón fünt: quaedam ?^ non nifi municipibus, vel incolis,
Intributiones *?, quae *^ agris fiunt vel aedificiis, poffeffo-
ribus indicuntur ; munera vero, quae patrimoniorum haben-
tur, non aliis, quam municipibus vel incolis.
.VIIl. MancriaNvslibro II. Publicorum. REvs, de-
latus etiam ante fententiam honores petere Principalibus Con-
ftitutionibus prohibetür. Necintereft, plebeius, an decurio
fuerit. . Sed poft annum, quam reus delatus eft, petere non
prohibetur, nifi per ipfüm ftetit *?, quo minus caufa intràá
annum expedietur ^?, $. r. Eum, contra quem propter ho-
nores appellatum eft, fi pendente appellatione honorem vfur-

qui honoribus per ** fententiam vti prohibitus eft, appella-

sScgiPTO Diuorüm Fratrum ad' Rutilium Luppum ?? ita de- | uerit, abítinere interim ** petitione honoris debebit.

claratur. Conftitutio; qua cautum'eft, prout quisque decu- | ..
tio creatus eft, vt ita et ^? Magiftratum apifcatur 54 . totiens |

VIII. VrerAwvslibro XI. ad Edictum. . Ap Rem-

velad munera, quae non patrimonii fünt, vel *? honores,

. admitti minores non oportet: *? denique nec decuriones cre-
. antur, vel ?* creati fuffragium in curia ferunt. . Annus au-
. tem vicenfimus quintus coeptus pro pleno habetur: hoc enim
in honoribus ?? fauoris cauía conftitutum eft, vt pro plenisin--

choatos accipiamus: fed 9?.in his honoribus, in quibus Rei-
püblicae quid eis*^ non committitur: ceterum , cum ?* da-

IX. Ipx « libro III. de Officio Confulis $9 S1quis,
Magiftratus in municipio creatus,. munere iniuncto fungi de-
trectet, per Praefides ** munus adghofcere cogendus eft re-
mediis, quibus tutores quoque folent cogi ad munus, quod

. iniunctum eft, adgnofcendum. .

X. MopresTiNvs libro V. Differentia'nm. How 0;

. R EM füftinenti munus imponi?? non poteft: munus fuftinen-
. ti honor deferri poteft. | |

Xl Ipnxw libro XI. Pandettarum, "V r *? gradatim
honores deferantur, Edicto, etvta minoribus ad maiores per-
ueniatur, epiftula Diui Pii ad Titianum exprimitur. $. r. Et-
fi lege municipali caueatur, vt praeferrentur ?? in honoribus

certae condicionis homines: attamen fíciendum eft, hoc effe
| obferuandum ?* , fi idonei fint: et.ita refcripto Diui Marci
.continetur. $. 2. Quotiens penuria eft eorum, qui Magi-

ftratum füfcipiunt, immunitas ad aliquid infringitur: ficuti
Diui Fratres refcripferunt. $. 3. Reprobari pofie medicum

| a Republica, quamuis femel probatus fit, Diuus Magnus An-

toninus cum patre ?? refcripfit.. $. .4. Eosqui primis litteris

| pueros inducunt ??, non habere vacationem , Diuus Magnus

a perfonalibus muneribus exuere **. $. 5. Sed enim haec | ?* Antoninus refcripfit. : ; XIL

69 Rehd. at patrimoniorum aut

! 72 Vulg. inferit:
vero, B R. 73 Eüam hic "Rehd. u retributione, ób vocabulum minus fre-
74 Gothofr. in nota: z agris. Ita Vulg. Hal. ex agris. BR;

Rehd. vtrumque nefcit. GEB. —— 735 Hal. fieterit. 76 Hal. et Vulg. ex-

pediretur. Bm. Etiam Rehd. GE s. — 77 Hal. et Vulg. fecundum. BR. Etiam-

Rehd. GEE. —— 78 Hal et Rehd. inferunt: z. GE E. 79 Vulg. inferitz
ad.BR. ^ $80 Hal.et Vulg. praefigunt: smimores. BR. Rehd. vt Flor. GE&.
81 Hal. »ec, loco: vel. GEB. 82 Rehd. minoribus, loco: im bonoribus.
GER. 83 Hal. inferit: et. GER. 84 Hal. reipublicae cura confiflit , es
85 In Rehd. cum, abeft, et paulo poft: eis, loco: ei. GEB.
86 Vide notata ad L. vn. fupra fi tut. vel cur. miag. BR. — 87 Rehd. prefidem.
88 Vulg. inferit: c»] zmferri. B R. $9 Rehd. Et, loco: Pt. GEB. , 90
Taur. praefe Rentur, malo: praeferamtuv. ita adhuc eft in L. 8. vt .... accipie-

o màus,inL.vlt. vt compellet , totidem indicia negligentiae corre&orum. BR. Et:

iam Rehd. praeferantur. 1mmo ipfe Hal. GEB. — 91 Hal. feruandum. GEB.

92 Ap. Hàl. cwm patre, abfunt. GER. ^ 93 Hal. imbuunt. Quid fi legasz
indusnt. BR. MSS. conítanter: inducumt. Barb. S. Cruc, L H. T reuif. at
. Bynkersh. dedueunt, et Rehd. indicumt. G E B.

94 Ap. Hal. et Vulg. .Ma-
: $I$ ,

publicam adminiftrandam ante vicenfimum quintum annum,.

yl
(e
frin
Au
Á
frip
oX
fa
fac
Qu
fce
ii
Qüi.
(00)
iran
QOVX«
eui

n
Qui

füni
Fiofi

pyr,
96 H
Mdtoqi
9t Eti
tu.GE
HGL S
ia
lA
, pl
hadria
Em
GE
NIAY
—l
CHAT
abelt,
Pj
tamen ;
Áu f
fc,o pOH
, ürim; ,
Yerby d
dt legi
hi
F]OT. ]
Ht

I"
atim
BIN
d-
J
^m

qui
m
[ r

qui

0f
iK

n
8 t
m
s
, d
WMard
J
firt
ao
j A
[iers
[agmls

n d
j
, jofert:
ii f
zgri)'- )N
Vg ?
T
. i
j,iià
a
nfïffl!a J
" 12
?yeþdïm'
j
i Mci?ii'
n
, (5h
T
[reüäl g
j 9
gnllï )

ANNIANVS. BR.

" DIGESTORVM .LLIB. L. TIT. IV.-

XIL laAvorEewvs ?5 libro VI. ex Caffio. ; Cvxr mu-
néris publici vacatió datur, mon remittitur ei, ne Magiftratus
fiat: quia id ad honorem magis, quam ad munera pertinet:
cetera omnia, quae ad tempus extra ordinem exiguntur,

veluti munitio viarum, ab huiusmodi perfona exigenda non

XIIL IpnEM libro XV. ex Caffio. . VaAcATIo0, item-

que immunitas, quae liberis et pofteris alicuius data eft, ad.

eos dumtaxat pertinet, qui eius familiae fünt. — :
— AXIV. CarrrsTRATvs libro.L. de Cognitionibus.
Hownomn municipalis eft adminiftratio Reipublicae cum digni-
tatis gradu, fiue cum fumpto ?9, fiue fine erogatione con-
tingens. .$. r. Munus aut publicum, aut priuatum eft. . Pu-
blicum. munus dicitur ?*, quod in adminifiranda Republica
cum fümpto ?? fine titulo dignitatis fubimus. $. 2. Viarum
munitiones, praediorum:collationes, non perfonae, fed loco-
rum munera funt. $.. 3. De honoribus, fiue muneribus ge-
rendis cum quaeritur, in primis confideranda perfona efteius,
cui defertur honor, fiue muneris adminiftratio, item origo
natalium: facultates quoque an fufficere iniun&o muneri ??
poffint: item lex, fecundum quam muneribus quisque- fungi

debeat. . $.. 4. . Plebeii filiifamilias *?? periculo eius, qui no-

minauerit ^, tenebuntur, idque Imperator nofter Seuerus

Auguftus in haec verba refcripfit. Si in numero plebeiorum -
filius tuus eft, quamquam inuitüs honores ex perfona filii (ü- .

Ícipere cogi non debeas: tamen refiftere, quo minus patriae
obfequatur periculo eius, qui nominauit, iure patriae pote-

ftatis non potes. $. 5. Gerendorum honorum non promifcua

facultas eft, fed ordo certus huic rei adhibitus eft: nam ne-
que prius maiorem Magiítratum quisquam, nifi minorem fu-
Íceperit ,-gerere poteft: neque ab omni aetate, neque coriti-
nuare quisque ? honores poteft. $. 6. Si alii non fint ?,
qui.honores gerant, eosdem compellendos, , qui gefferint *,
conplurimis ? Conftitutionibus cauetur. Diuus etizm 9 Ha-
drianus de iterandis muneribus refcripfit in haec verba. Illud
confentio , vt , fi alii non erunt idonei, qui * hoc munere fun-
gantur, ex his qui* iam funtti funt, creentur. ^
.. XV. PAPINIANvSlibro V. Refponforum, E-s:
filium pater decurionem effe voluit, tamen defunécto , honores,
qui filio decurioni congruentes poft mortem patris obtinge-
ruünt?, ad onus coheredis filii noh pertinent, cum ei decu-
rioni fufficientes facultates pater relinquerit *?.
. |

. )*

vnu$, abeft. BR. : Etiam in ,'Rehd.l:,GEB. .9& Hal. ZABOLENV'S. GEB.
96 Hal. et Vulg. firmptu. fed et Flor. eft corre&um. 8 R. Etiam Rehd. fzmptu,

.. adeoque erat Taur. dare: finmptO. GEB. — 97 Rehd. eff, loco: dicitur. GE 8^
. 98 Etiam hic Hal. et Vulg. fumpta , et Flor, corre&um. B R. Et ita in Rehd. legi-

tur.GEB. — 99 Taur. munerE. GEB. — 100 Gothofr. in nota: filiusfamilias.

Hal. Sed et Vulg. et vtraque mox: temebitur. . B R. ln Rehd. fuit: filiusf. -

fed corre&um in: filif. GER. 1 Hal. mominauit. 2, Vulg. quisquam.
BR.. 3 Hal funt. 4 Hal gefferuat. 5 Hal. quamplurimis. WVulg.
compluribus. BR. . Kehd. vt Vulg. GEB, 6 Rehd. díui etia;m antoninus et
badriamus, etomox: vefcvipferunt. GE B. — * Gothofr. in nota: Paulus. Hal.
Etiam Vulg. E R. 8 Hal. addit: ee. GEB. — 9 Hal. et Rehd. obtigerant.
GEB. . .1O Hal. et Rehd. religquerit. GEBR. II Hal et Vulg. PAPI-.
12, Erat Flor. epitorum , et fa&um : iuris epitomarum. 8 R.
15 Rehd. decuviome. G EmB. I4 Ap. Hal. zt, abeít. GE R. I$ Taur:
CHARESIV'S. debebat fcribere: CHAReSIVS. Ap. Hal. et Vulg. hoc verbi
abeít, licet ille reliquam inícriptionem habeat. BR. . 16 Vide Noodt. I.
Probab. 12. GEB. 17 Rehd. ducumtur, aut,loco: dicuntur, alia. . Liceat
tamen addere, librarium, poftquam has duas voces fcripferat, reliqüum vef-
fus fpatium reliquiffe vacuum, et fequenti voce : :mixta, nouum ver(um inchoaf-

Ífe, poftea cum, qui minio rubricas pinxit, vacuo fpatio hoc infcr;püffe ru- -

brum: de mwmeribus cinilibus, nempe ex.ipfa legis infcriptione, ac fi haec
verba effent noui tituli rubrum: fünt ea verba deinde deleta, fed ita vt commo-
de legi poflint. GE E. 18 Ap. Hal. vel,' abeft, Vulg. mutat in: et. BR.
Rehd. vt Vulg. GEB. | 19 Hal et Vulg. Calendarii. BR. Rehd. vt
Flor. GEB. .. 20 Hal. et Vulg. et pleraque MSS. babetur. S. Cruc. 1I. ba-

bentur. BR« .. Pleraque funt Barb. "Treuif. Bynkersh.. In $. Cruc. L. haec dcunt.

IIO7
| XVI. Pavrvs 'libro T. Sententiarum. AgscrwA-
TIONEM honoris, aut muneris, in pecunia, pro adminiftra- .
Hone offerentes audiendi nonfant. $. r. Qui pro honore pe-
cuntam promifit, fi foluere eam coepit: totam praeftare, ope-
ris inchoati' exemplo, cogendus eft. $. 2. Tnuitus filius pro
patre, Rempublicam faluam fore, cauerenon cogitur. $. 5.
Defenfionem Reipublicae amplius, quam femel, fufciperene-
mo cogitur, nii id fieri neceffitas poftulet. -
. AVIIL. HERMOGENIANVvs libro I Epitomarum *7,
SPONTE prouinciae facerdotium iterare nemo prohibetur.
$. r. Immunis ab honoribus et muneribus ciuilibus, fi decu-
rioni *? creato filio, quem habet in poteftate, confentiat, in
*^ muneribus et honoribus fumptus- fübminiftrare filio com-
pellitur. TM r u d a 38 j
XVIIL AncAprzvs CHamrsivs !5 libro fingulari
de muneribus ciuilibus. Mv Nknv ciuilium triplex diuifio
.eft ^*: nam quaedam munera perfonalia fünt, quaedam patri- -
moniorum dicuntur, alia !7 mixta. $. 1. Perfonalia funt,
quae animt prouifione, et corporalis laboris intentione , fine
aliquo gerentis detrimento perpetrantur: veluti tutela, vel
f .s;cx.lra. 5 2. Kalendarii *? quoque curatio, et quaeftura
in aliqua ciuitate, inter honores non habeatur 29 : fed perfo-
. nale munus eft. $. 3. Tironum, fiue equorum produéctio,
.et fi qua alia animalia necefíario ^* producenda, vel res per-
uehendae ??, fiue perfequendae ?3 fünt, vel pecuniae fifca-
les ?^*, fiue annona, vel veftis, perfonae ^* munus eft. $. 4«
Curfus vehicularis follicitudo, item angariarum praebitio 79,
perfonale munus eft. . $. 5. Cura quoque emendi frümenti,
?' olei; nam harum fpecierum curatores, quos ?8 g;rdyxc 29,
et &Àcuxvxc ?? , appellant, creari moris eft, inter perfonalia .
munera in quibusdam ciuitatibus numerantur: et calefactio
publici balinei 3*, fi ex reditibusalicuins ciuitatis curatori pe-
cunía fübminiftratur. |$. 6. Sed et cura cuftodiendi aquae-
ductus perfonalibus muneribus adgregatur. $. 7. Hirenar-
chae ?? quoque, qui difciplinae publicae et corrigendis mo-
ribus praeficiuntur. | Sed et qui ad faciendas 33 vias eligi fo-
lent, cum nihil de proprio patrimonio in hoc munus confe-
rant, [tem ?* Epiícopi, qui praefunt pani, et ceteris vena-
libus rebus, quae ciuitatium populis Cad ) cotidianum *5 vi-
cum vfui funt ?^, perfonalibus muneribus fünguntur. $. g.
Qui annonam fufcipit , vel exigit, vel erogat ?*, et exactores
pecuniae pro capitibus, perfonalis muneris follicitudinem fufti-
nent.

Rehd. vt S. Cruc. 1L. babentur. GER. 21 Hal. meceffaria. GEB. 22,
Vulg. prouebendae. B R. Etiam Rehd. GE n. 23 S. Cruc. II. profequendae.
BR. Flor. fetuant Barb. S. Cruc. I. Treuif. vt et Rehd. Bynkersh. vt S. Cruc.
Il. GEB. — 24 Íta Hal. et inde Taur. fifcalIs. Vulg. fifcaliv. 8R.. Rehd. vt
Vulg. GER. 25 Vulg. pevfonale. B. 26 Hal. praebibitio, et in mar-
gine: alias praeitio. GE B. 277 Halinferit: et, . — 28 Hal.inferit: Grae-
ci, GEB. 29 Id eít, framentarios. 30 Id eít, olearios. Hal. has voces
vti ipfe habet: eirvae xai éAePvuc, vertit: coPmendo frumento atque olco cn-
vatores Dpraepofitot. GEB. . 31 Taur. Valinei. GER. 32 Hal. et Rehd,
Irenarcbae. G ER. 33 Gothofr. in nota: /4/. ad reficiendas vias. Erat
quondam Flor. adficiendas, forte pro: ad veficiendas, vel: ad faciendas aut
veficiendas vids. Yta in fequentibus: ad extrmenda vel reficienda aedifiia, et
iterum ; faciendis vel veficiendis nawbus. — Omnes fcripti et editi: ad reficien-
.das, praeter Hal. qui habet: ad faciendas, vt hodie Flor. legitur. BR. — Scri-
pti Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh. quibus adde Rehd. GE . 34 Hal. in-
ferit: et. GEB. — 35 Taur. coTidiamum. GEB. 36 Gothofr. in nota;
víui iniungunt. vzlg. ^ Adhuc Flor. legitur: populiscotidianumuitlumu fuiui-
gunt. quod noftg& iudicio optime reftituit Hal. quem hic Taur. fequitur.
Nempe a in mgunt , imprudenter geminatum videtur ex antecedenti :
vfui, g autem degenerauit ex $ forte more Graeco (cripta. — Alia le&io eft
Blaublomm. populis quotidianum wi&um v[ui iungunt, quae variis MSS. com-
probatur. — Non longe abit Treuif. víai Pmuguntur. S. Ctuc. II. corrupte z
vfuiugautnr. BR. — Varia illa MSS. funt Barb. et S. Cruc. l. Bynkersh.
proptev cotidiawum . vicum v[ui iungmmt. Rehd. guae cimitatum populis co-
tidianum. vitum v[ui iuugunt. . Sed vltima funt ex corre&ione, et videtur
fuJfe foriptum: ofuiimimnguut. GER. — 37 Kehd. fafcipiunt. vél exigunt vel

i Q144449 m

noB . | DIGESTORVM LIB. L. TIT. IV. V.

nent. $. 9. Sed et curatores, qui ad colligendos ciuitatium
. publicos reditus elegi ?? folent, perfonali munere D fu4b11.un-
gantur ^?. $. 1o. Hi quoque, qui cuftodes aedium , vel ^^ ar-
cheotae, vel logographi, vel tabularii, vel xenoparochi, vt in qui-
busdam ciuitatibus, vel limenarchae, vel curatores ad extruen-
da vel reficienda aedificia publica, fiue palatia, fiue naualia, vel

manfiones deftinantur: fi tamen pecuniam publicam in operis

fabricam erogent, et qui faciendis vel reficiendis ^^ nauibus,

vbi vfus exigit, praeponuntur ^*, muneribus Ee'rfonalibus ad-
flringuntur, $. r1. Camelafia ^* quoque fimiliter períonale
munus eft: nam, ratione habita et alimentorum , et camelo-
rum, certa pecunia camelariis dari debet, vt folo corporis
minifterio obligentur. Hos ex albi ** ordine vocari , nec vlla
excufatione liberari, nifi fola laefi et inutilis corporis, et,*^
infirmitate, fpecialiter fit expreffum. $. 12. Legati quoque,
qui ad facrarium Principis mittuntür, quiaviaticum , quod le-
gatiuum dicitur, interdum folent accipere: fed et nyctoftra-
tegi ^7, et piftrinorum curatores perfovnal;e munus ineunt.
$. 13. Defenfores quoque , quos Graeci fyndicos ^* appellant,
. et qui ed certam caufam agendam vel defendendam eliguntur,

laborem perfonalis muneris adgrediuntur. . $. 14 Iudicandi | US,- licis , . . :
a Principibus fuiffe immunitatem indultam, et Diuus Vefpas -

! fianus et Diuus Hadrianus refcripferunt. |

quoque neceffitas inter munera perfonalia habetur. $. 15. Si
. aliquis *? fuerit ele&us, vt compellat eos, qui ?? propeviam
publicam poffident, fternere viam: perfonale munus eft.
$. 16. Pari modo , qui acceptandis, fiue fufcipiendis cenfua-
libus profeffionibus 5* deftinantur, ad perfonalis muneris fol-
licitudinem animum intendunt. $. r7. Maftigophori quoque
qui agonothetas in certaminibus comitantur, etfcribae magi-

ítratus, perfonali muneri feruiunt. $. 18. Patrimoniorum |

fünt munera, quae fümptibus patrimonii, et damnis admini-

ftrantis expediuntur. $. rg. Elemporia ?? et ofpratura Y

apud Alexandrinos patrimonii munus exiftimatur. * $. 20. Su-
fÍceptores quoque vini per prouinciam Africam patrimonii mu-

nus gerunt. $. 21. Patrimoniorum autem munera duplicia |

funt: nam quaedam ex his 5* muneribus polleffionibus fi-
ue patrimoniis indicuntur, veluti agminales equi, vel mu-
lae, et angariae, atque verhedi 55, $. 22. Huiusmodi igi-

tur obfequia et hi, qui neque municipes, neque incolae funt, | |
| merito praefcriptione repelluntur. $. r. Qui excufatione ali-
qua vtuntur, quotienscumque creati fuerint, etfiiam anteab- -

adgnofcere coguntur. $. 23. Sed et eos, qui faenus exer-
cent, etíi veterani fint, tributiones ?* eiusmodi adgnofce-

fe debere, 57 reícriptum eft. $. 24. Ab huiusmodi mu- |
neribus neque primipilaris, neque veteranus, 2ut miles, |
aliusue, qui priuilegio aliquo fübnixus ?*, nec pontifex ex- |
. litis exemplo Decretorum Principalium praeftare iubeatur ei,

cufatur. $. 25. Praeterea habent quaedam .ciuitates praero-
gatiuam , vt hi, qui in territorio earum poffident, certum quid

frumenti pro menfura agri per fingulos annos praebeant: quod

erogant. GEB. . 38 Hal. elig;. GER. 39 Gothofr. in 'n]o'ta : muneri, Hal. G E.
40 Ita Taur. fed Hal. fubiugautur. BR. Rehd. vtHal. GE&B. — 41 Gothofr. in

nota; vt archaeotae. Hal. Sed Hal. habet: vt arcbeotae , et haec verba paren-

thefi includit. GE B. Flor. vltima litera particulae disiunctiuae: vel, eft expun-

&a, vt nunc fit: aediumnue arcbeotae. De Archeotis vide Duker. ad Opufc. de La-.

tin. Vet.ICt.p. 405.n. 13. BR.— 42 InRehd, vel reficiendis, abiuat. GEB. — 43
Hal,proponuntur, GEB. — 44 Hal. habet intextu: Canlelafia , et in margine :
alia$, Camelafia, quod et ipfum pvobari poterit, fi amtiquo. more dilium putes
pro camelaria. quemadimodum eft pecuniafium , lex Fufia etc. Conf. Duker. ad. O-
pufc. de Latin. Vet. ICt. p. 428. . 19. BR.— 45 Taur. alVi. Hal. et Vulg.
4lio. BR. lta et Rehd. GEB. — 46 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft, et re&c.
At é quatuor Ícriptis folus S. Cruc. II, copula caret. BR. Reliqui tres Barb. S.
Cruc, 1. Bynkersh. quibus adde Rehd. G x s. 47 'Gutho& in nota: nico-
firatcgi. vulg. Haloaud. GEB. — 48 Hal. ew3iuovs , et vertit: fyndicos et com-
munem. veipublicae cau(Jam patroéimio defendentes. GEB. ^^ 49 Hal. Si quis
etiai. Vulg. Si autem aliquis. B R. Rehd. vt Flor. GEB, 50 Gothofr. in nota :
qui pecuniam publicam poffident. vulgat. Rehd. vt Vulg.. GER. 51 In Rehd.
profeffionibus, abeft. GEP. v
Hal. eft: elaeemporia. GERB. 53 Gothofr. in nota: Vulgata et Haloandri
editio habet ; bofpitatura. Florentinam repraefentat Barb. — At S. Cruc. II. le-
git: bofpitatüra. Monftrofe S, Cruc. L. bofpiratra , et 'Treuif. büc piratura. Vide

d

p

52 Gothofr. in nota: Eleemporia. Hal. Ap.

genus cóllationis munus poffeffiónis eft. . $. 26. Mixta mu.*k
nera decaprotiae, et icofaprotiae *?, vt Herennius Modefti-

nus et notando et difputando, bene et optima ratione decre-

vit: nam decaproti et icofaproti tributa exigentes, et corpos
rale minifterium gerunt, et pro omnibus 59 defunctorum fi- -

ícalia detrimenta refarciunt: vt merito inter mixta hoc munus
numérari debeat. $. 27. Sed ea ?*, quae fupra perfonalia
effe diximus, fi hi, qui funguntur, ex lege ciuitatis füae;
vel more, etiam 9? de propriis facultatibus impenfas faciant,
vel annonam exigentes- defertorum praediorum damna fufti-
neant $? ; mixtorüm definitione continebuntur. $. 28. Haec
omnia munera, quae trifariam diuifüimus, vna fignificatione
comprehenduntur: nam perfonalia, et patrimoniorum , et mixe
ta munera, ciuilia feu publica appellantur, $. 29. Siue au-
tem perfonalium dumtaxat, fiue etiam ciuilium munerumim-
munitas alicui ?^ concedatur: neque ab annona 9*, neque
ab angariis, neque a verhedo 9* , neque ab ofpite recipiendo,

neque a naue, neque ?* capitatione, exceptis militibüs et-

veteranis, excufari poffunt 9?, : $. 30. Magiftris, qui ciui-

.lium munerum vacationem habent, item grammaticis, et ora«

toribus, et medicis, et philofophis, ne ofpitem reciperent,

pE VACATIONE ET EXCVSATION&E
! : MVNERVM. lo u

Vr?Piamwvslibro II Opinionum, -

O MNIS excufatio fua aequitate nititur: fed fi praetendem- -

tibus aliquod * fine iudice credatur, àut paffim fine tem-

poris praefinitione, prout cuique libuerit, Hpermiü'um fuerit.
fe excufare, non erunt, qui munera nece
| blicis obeant: quareet, qui liberorum incolumium iure

muneribus ciuilibus fibi vindicant excufationem, appellatio-

nem interponere debent: et qui tempora praefinita in ordi-

