admodum confenfit. Halo. Sed ipíe Taur, ad marginem: confemfit. Eft muta- faee ; Z», — :
tio Florentiae tam antiqua, vt fere fit euanida, B R. 71 laur. valeVit. GEB. —
72, Hal. inferit cum. 753 Vulg. vendere, BR. 74 Hal. lib. XXV. GER.

75 Hal. lb. VIII. GER. 46 Hal. errarint, et mox putarim. GEB. 954
Vulg. asreolam. B R. — 78 Vide, fi lubet, Bynkersh. VI. Obf. 14. GEB. — 79
Hal..praefigit Sed. GX z. $o Hal. et Vulg. Zn eum, loco: meum. BR. — $t
Ap. Hal. boc, abeft. GEB. — 82 Vide, Aueran. £. Interpr. Inr. 16. GEB. — 83

Hal. u eum. GEE. — 84 Hoc nomen, wt cetera in his legibus, atramento fup-
pletum a manu quafi coaeua, fed digitis, vt videtur, recens fcriptura. deleta eít,
ita tamen vt etiam nunc clare confpiciatur. Fuerat autem a fícribente parum
fufficiens fpatium reli&um, quaíi pauciorum literarum nomen infarciri debuerit.
Sed idem quoque in L. :2. fa&um, quáe eidem Pomponio infcribitur, et ibi ta-
men nihil mutatum. — Nempe et aliasin huiusmodi calculum male inibant libra-
rii. Nos certe indicare voluimus, R R. Habent Pomponiwm Barb. Otob. Byn-
kersh. I. vt et Hal. GEB. — 85 Hal. lP. VIII. GER. 86 Hal. emit. GEB.
87 Hal. lip. VIII. GEE. . 88 Hal inferit et, GEB. — $9 Hal. et Vulg. tan-

Hhh tum,

—

308
XIX. In£w dibro XXXI.-?9- ad-Quintum Mucium.

Qvonp vendidi ?*, non aliter fit accipientis, quam fi aut pre-
.. tium nobis folutum fit, aut fatis eo nomine faCtum: vel etiam
.JMJ» fidem habuerimus emptorijfine vlla fatisfaCtione ?^.
(u. XX. IpngM dibro IX.—?-ad-Sabinum- , SABINVS
. Xefpondit, fi quam rem nobis fieri velimus gfäïæ 9^. veluti
ftatnam, vel vasaaliquod/?^, feu ?9 veftem, vt nihil aliud,
quam pecuniam daremus, emptionem videri: nec poffe vllam
locationem effe, vbi corpus ipfum non detur ab eo, cui id fie-

v

fz'(/u-n "Me. ,. Ére.:

Ltye U ä"iäd:'ugn,, ret: aliter, atque fä*eam daretm, vbi infulam aedificare&) quo-
| ss k marsó. — ymjam tunc a me fuübftantia proficifcitur.
püf ?7, obfcuritatem pacti nocere potius debere venditori,
qui 3d-dixerit ??, quam emptori: quia potuit re integra aper-
XXIÍI. VrLp1ANvsllbroXXVIIL ad Sabinum. Haxwc
du:t, legem v ndj[tionis, SI QVID SACRI VEL RELIGIOSI
| | fed ad modica loca pertinere. Ceterum, fi otmne religiofum,
| p vempne,, bmocX- el facruma, vel publicum venierit, nullam effe emptionem.
: j foluerit eo nomine, emptor condicere poteft. :
|] XX M. XXIV. VrrraxvsiibroiXXVliL-ad-Sabinum. Iw
E | .. Mwonicis autem ex empto effe ationem: quia non fpecia-
( o Á ob ""* Titer locus facer vel religiofus venit-*??, fed emptioni maio-
XXV. IpnEM libro-XXXIV. ^- ad Sabinugg—.r 491 ITA
eff*jm'f diftrahatur, YXLLA AVT ILLA RES, vtram eliget venditor,
dum emptoris facere: vt cogitur ?, qui fundum ftipulanti
Ípopondit.
— ScrENs emam/ab eo, cui bonis interdictum fit, vel cui tem-
L s , ii pus ad deliberandum de hereditate ita datum f[it, vtiei dgimi-
"u fi a debitore fciens creditorem fraudari, emero.
XXVH. PAvrvs ?llübro-VHE.ad-Sabinum,. Qvix 4
r 764!/ qui fine tutoris auctoritate a pupillo emit, vel falfo tutore au-
4* (ore, quem fcit tutorem non effe, non videtur bona fide ere-
XXVIII. 6VLP;ANVW£&« RrEx
ALIENAM diftrahefe -quenï !;jpofle, nulla dubitatio eft: nàm
.emptio eft et venditio: fed res erptori auferri poteft.
| memueer)u.snpet- feruus venit, non cüm peculio äiiä;ahitur: et ideo fiue non
)a?ïu. ' J

-XXI. Pavrvs liboo V.-ad-Ssbinum. LaAmxro fcri-
tius dicere. |
EST, lH1iVS VENIT NEHIL, luperuacuam ?? non elfe,
ipot XXIIL Pavrvsiibro-V.-ad-Sabinum. ET QvoDp
ris partis acceffit ".
haec erit empta. .$,-t: Qui vendidit, neceffe non habet fun-
XXVI. Poxrouzr1vslibro-XVII. ^ ad-Sabinum. Sr
dtdom «eniii), nuendi;poteftas non fit, dominus non ero, Dïiïïmiüter.atquä
quolibet rem emit, quam putat ipfius effe, bona fide emit. At
re, vt et * Sabinus fcripfit. e Xl,
'quuad ag ls XXIX.(IDED?M&XBH:&W (QVO TIENS
fit exceptum, fiue exceptum fit,/fij cum peculio veneat 7,

| (),.,,, non cum peculio diftrattus videtur. Vnde fi qua res fuffit
E ( )ä"" ..7 peculiaris a feruo fübrepta, condici poteft, videlicet quafi fur-
l ^agwla. tiua: hoc ita, fi res ad emptorem peruengfit.

XXX. IpnzMw libro-XXXll-ad
hibendum * agi/poffe£nihilo minus, -e& ex vendito, puto.
XXXI. PouPoNivs Wa&&bmum. S$ED

L XXX.

tum, loco: temen. BR. — 9o Hal. li. XXII. GEE. 91 Hal. et Vulg. ad-
dunt: ettradidi. Sed etaBafil. abeft. BR. — 92, Hal. fatisdatione. GEB. — 93
Hal. ljb. VIIL GEs. 94 Ap. Hal. etam, abeft. GEB. — 95 Hal. vafa ali-

qua. GEB. 96 Hic Hal. 73 etiam inferuifle videtur, quod paulo ante fuftu-
lerat. BR. 97 Hal. fcribit. GEB. . 98 Taur. dExerit. GE R. 99 Hal.
inferit: dicimus. GEB. . loO Taur. venlt. Mal. veuiit. GEB. I Confer
Aueran. II. Interpr. Iur. 2. GER. 2 Hal. Eb. XXIII. GER. 3 Vide

Noodt. IJ. Probab, vlt. BR. 4 Hal. li. XVIII. GER. 5. Hal. Idem.
C ER 6 Ap. Hal. et, abeít. GEB. — 7 Ap. Hal. ne cum peculio veneat,
abíunt. GEB. 8 Hal. exbil/endum. GE n. 9 Vulg. addit: ancillae. 5 R.
10 Hal. ljx. XIII. GEB. — 11 Hal. caetera. GEB. — 12, Hal. vendidit. GE g.
13 Hal. adicitur. GEB. 14 Flor. erat expecari. quid fi legatur expifcari.
mutatio in fpe&ari non eft ex antiquiffimis. Ita tamen omnes habent editi.
In MSS. fex conftanter reperi exfpedari. BR. Barb. Otob. Vat. L. $. Cruc.

DIGESTORVM LIB. XVIII. . TIT. L.

JKMt. " ld " * : ; 3
Cv üN)lege venditionis ita Ífit fcriptum, FLvMrINA, ;
STILLICIDIA, VTI NVNC SVNT, X- ITA SINT, neC [5 s.

l'ematurv^le«s $. r. Omnium rerum, quas quis habere, vel pof- 77 PA
fidere, vel perfequi poteft,.venditio re&e fit, quas Vero natu-. fmä& Jffï
ra, vel gentium ius, vel moreä ciuitatts commercio exierunt ?7, ; m 7N

emat, quam forte venditor habuit: -et. ? ?þ;ijfij"iudi,c—ig poffeffio- Z

um. SEDÍAD ex-

fu'*ez)? "TCDMW 5 8": ; É
et fi qugd poftea acceffit peculio, reddendum jeft venditori, vel-
uti partus ?, et quod ex operis vicarii perceptum eft. |L/ X 7!
XXXIL VrPrANvslibro/XLIV. !9 adSabinum. Ovr — —
TABERNAS argentarias, vel ceteras I;,, uae in folo publi-
co funt, vendit, non folum, fed ius efidif]!2: cum iftde ta» ven20t
bernae publicge funt, quarum vfus ad priuatos pertinet. L 7 énitedo $.
XAXIIIL. PouPowtvs WMMM :

jiadditur *?, quae flumina, vel/[ftillicidia: primum fp J
oportet, quid aCü/fit *^: fi non id appareat, tunc id accipitur, r &«. 1.
quod venditori nocet: ambigua enim oratio eft. ^ L« !
XXXIV. PAavrvslibro XXXIL 9 adEdictum. Sx
1N emptione fundi dictum fit, accedere Sticlíum feruum, ne-
que intellegatur, quis ex pluribus accefferit, cum de alio em-
ptor, de alio venditor fenferit, nihilo minus fundi venditionem
valere conftat: fed Labeo ait, eum Stichum debeny quem ven-
ditor ** intellexerit: nec refert, quanti fit acceffio, fiue plus
in ea fit, quam in ipfa re, cui accedat *?, an minus: pleras-
que enim res aliquando propter accefüonggïemimus, ficüt *9 j 4.,
cum, domys propter marmora ??, et ftatuas, et tabulas pitag $-^m 9.

earum nulla venditio eft. $. 2. Liberum hominem fcientes
emére non poffumus: fed nec talis emptio, aut ftipulatio ad- sj« -
mittenda eft, cvw sERVVS ERIT: quamuis dixþfimus, futu- "
ras resemi poffe: nec enim fas eít, eiusmodi cafus exfpe&are.
$. 3. Item fi et emptor et venditor fcit furtiüürm etfe quod. ve- s preSic, n
nit,a neutra parte obligatio contrahitur. Si emptor folus
t, non obligabitur ?? venditor: nec tamen ?^ ex vendito
quicquam confequitur, nifi vltro (uodj conuenerit, praeftet:.-
quod fi venditor frit, emptor ignoraüit, vtrinque obligatio
contrahitur: etita Pomponius quoque fcribit. $. 4. Rei fude.
emptio tunc valet, cum ab initio &2/agatur, vt poffeffionem

nis potior effet. $. 5. Alia caufa eft deguftandi, alia metien-
di: guftus enim ad hoc proficit, vt improbare ^* ]liceat: men-
fura vero non eo proficit, vt aut plus, aut minus veneat, fed
vt appareat, quantum ematur. $. 6. Si emptio ita fa&a fue-
rit, ksTO ? MiHI EMPTVS STICHYVS/ AvT PAMPHI- j.
Lv.s; impoteftate eft venditoris, quem velit dare, ficut in fti- 77 /"* ^^
pulationibus: fed vno mortuo, qui füpereft, dandus eít: et '
Ideo prioris periculum ad venditorem, pofterioris ad empto-
rem refpicit: fed gt fi pariter ?? decefferunt ??, pretium de--
bebitur: vnus enim vtique periculo emptoris vixit. Idem
dicendum eft, etiam fi emptoris fuit arbitrium, quem vellet
habere: fi modo hoc folum arbitrio eius commiftum fit, vt,
quem voluiffet, emptum ?* haberet, non et 3* illüd, jafijem-
ptum haberet. $. 7. Tutor rem pupilli emere non poteft:
idemque porrigendum eft ad fimilia, id eft, ad curatores, pro-
curatores, et qui negotia aliena gerunt. 'f
XXXV. Gaivsilibro .X. ad Edictum- prouinciale.
Qvon

LX

Treuif. änkersh. L immo et II Hal. fpe&ari, vt reliqui. GEB. — 15 Hal.
et omnes: quid achum fit. Nam et Flor. ita fed recentius mutatum. Bz. — Vt
Flor. ita boni au&ores. . Liuius XXIV. 6. VIII. 1. XXXII. 42. Gronou.
ad Liuimm XXXIL 37. pv Kk. — 16 Hal. làb. VI. GEs. — 17 Vide ad hanc
locum Aueran. I7.. Interpr. Iur. 2. et Van de Water II. Obf. 13.G&B. — 18
Hal. accedit. G E. I9 Flor. fa&um fubantique ficuti, et ita Hal. et Vulg.
BR. 20 Vulg. columuas marmoreas. B R. 21 Hal emitur. GER. 22,
Hal. exemerumt. GEB. 23 Taur, oblizsaVitur. GE B. 24 Hal. enim, lo-
CO: tamem. GEBR. 255 Hal. et Vulg. inferunt id, et ita etiam Flor. fed paulo
recentius fadum. BR. Habet praeterea Hal. agitur, loco agatur. GEB. — 26
Hal. vt, quod et ipfe malim. B R. — 27 Taur. improVare. GEB. — 28 Hal.et
Vulg.effo.BR. ^ 29Bafil. in Addendis ad lib. X1X. Tit I. Tom. 1. iv ii jomz, in
vnoinmento.BR. 30Mal.decefferint. GEB. — 31 Hal.empter. GEB. — 32 Hial.
,. etiamn.

]
l

u que

DIGESTORVM LIB. XVIIL TIT. L

Qvon fáepe arrde nomine pro emptione datur, non eo per-
7 tinet, quafi fine arra conuentio nihil proficiat: fed vt euiden-
tius probari ?* poffit, conueniffe depretio. $. r. lllud con-
hd ut ftat, i.gperfe&um effe negotium, cum emere volenti fic)vendi-
tor dicitE, QVANTI VELIS, QVANTI KEQVYVM PVTA-

TE db aeipos CL VERIS, QVANTI AESTIMAVERIS ?*, H A B EjB Í s
| p*f .. EMPTVM. $. 2. Veneni mali quidam putaf ?* non contra-
hi emptionem: quia nec focietas, aut mandatum flagitiofae
A : rei, vllas vires habet ??: quAe fententia poteft fane vera vi-
L. deri de his, qude nullo modo, adiectione ?* alterius materife,
RU XAht. NURS- nóbis efi'äf poffunt: de hiS$ vero, quae mixta aliis ma-
' terlis adeo nocendi naturam deponunt, vt ex his antidotij??,
U £a €t alia qu&edam falubria medicamenta conficigntur, aliud dici
w poteft. $. 3. Si quis amico peregre eunti mandauerit, vt fu-
ENY Juïnm gitiuum fuum,^? qujgerat, et .ü.muenemt., vendaát, nec ipfe
4 9^* contra Senatusconfültum committit **, quia non vendidit, ne-
xi* que amicus eius, quia praefentem vendit ^^, emptor quoque, qui
praefentem emit, re&te negotium gerereintellégitur. $. 4. Si
res vendita per furtum perierit, prius; animaduertendum erit,
hd 0 pepen qeenl. quid intereos de cuftodia rei conuenerat ** ; fi nihil appareat
^. ó-. conueniífe, talis cuftodia defideranda eft a venditore, qualem
P^ bonus paterfamilias fuis rebus adhibet: quam fi praeftiterit ^^,
" .J^&e ettamen rem perdidit, fecurus effe debet, vt *? tamen fcili-
t cet vindicationem rei et condictionem exhibeat emptori: vn-

" de videbimus in perfonagf eius, qui alienam rem vendiderit :
cum is nullam vindicationem aut condi&ionem habere poffit, **
Li48. objidiipfum damfandus eft: quia fs füam rem vendidiflet, po-
tuilfet eas attiones ad ciafttorem transferre. $. 5. In his,
quae pondere, numero, menfuraue ^* confítant, veluti fru-
mento, vino, oleo, argento, modo ea feruantur, quae in cete-
ris, vt fimulatque de pretio conuenerit, [videatur perfetta
venditio: modo vt, etiam fi de pretio conuenerit| non ta-
gqen aliter videatur perfecta venditio, quam. fi **5 admenfa,
L&;Adpenfa, adnumerataue ^? fint: nam fl omne vinum, vel oleum,
vel frumentum, vel argentum, quantumcumque effet, vno pre-
tio verljerit, idem iuris eft, quod in, ceteris rebus. Quod fi
vinum ita venierit, vt in fingulas amphoras: item oleum, vt
in fingulos 5? metretas: item frumentum, vt in fingulos mo-
dios: item argentum, vt in fingulas libras certum pretium
sie w wo, diceretur: qujeritur, :
ó»: fimiliter fcilicet quderitur et de his,
pro numero corporum pretium fuerit ftatutum. Sabinus et
Caffius tunc perfici emptionem exjftimant, cum, adnumerata,
(adricría|/ adpenfaue 5* fint: quia venditio quäiflfub hac con-
dicione videtur fieri, vt in fingulps ?^ metretas, aut in fingu-
jos modios, quos, quasue admenfus eris, aut in fingulas li-
bras, quas adpenderis, aut in fingula corpora, quae adnume-
raueris. $. 6. Ergo et fi grex venierit, fi quidem vniuerfa-
liter vno pretio, perfecta videtur, poftquam de pretio conue-

GN L
: *ae2c :

J J
J p
(hv;

43 'TTaur. proVari. GEB. 534 Ap. Hal. quanti aeflima-

etimm, GEB. :
353 Hal et Vulg. putant, ied et Flor. w recenter

eris, abfunt. GEB.

addita. Omnes etiam fcripti'/habent, KVat. Iï'efutauermit. BR. Reliqui
cripti Barb. Otob. S. Cruc. reuif. Bynkersh. I. et Il. G E. 36 Hal.

abeat. GEB. — 37 Vulg. per adiecliouem. BR. — 38 Hal.et Vulg. vfui BR.
9 Confer Duk. ad Opnfc. de Latiu. Vet. ICt. p. 341. BR. 40 Hal. fer-
3um,loco: fuum. GEB. — 41 Hal. coumnmnifit( GEB. 42 Hal. vendidit. GE B.

48 Ap. Hal fi abeft. GEm. 49 Ap. Hal ve, abeft. GER. — 50
Hal. et Vulg. fingulas. Sed Graeca vox & gergurae, maículigi generis eft. B.
&t Ap. Hal, ve, abeít. GEB. — 52 Hal. et Vulg. fiugulas. BR. 53 Ap.
: : Halim,abeft. GEB. — 54 Gothofr. in nota: doliario Hal. GES. — 55 Hal,
: vtyum omnium, omiffo pretum. GEB. 56 Hal. femel, omiffo z. — Flor. re-
centius fa&um zufimal. Yta et Vulg. et MSS.. Sed Graeci etiam ; epézaz et
De hoc notaui ad Flor. praef. lib. J. Dv&. MSS. funt: Barb.
57 Gothofr. in nota: A. teneri venditorem

58 Hal. li. V. GE8. — 59

G E B.

| deámof. BR.
- : Otob. Vat. l. Bynkersh.[ GE P. — '
| dicimus, v»lgat. — Vi Vulg. ita etiam Hal. GEB.

quando videatur emptio perfici. Quod -
qu£e numero conftant, fi

| ,/)),;Q, 43 Hal conuenit. GEB. 44 Hal. praeflitit. GEB. — 45 Gorhofr. in no-
"Mf t ta: tantum vt. ltanempe habet Hal. debet, tautum vt uindicationem, và [cili-
E cet omiffo. GEB. 46 Hal. praefgit certe. G EB. 47 Ap. Hal. ve, abeft.-

|

^
2

oc9
nerit: fi veroin ?? fingula corpora certo pretio, eadem erunt, |
quae proxime traCtauimus, $. 7.,Sed et fi ex dolehrio 5* pars : A. i ha
vini venierit, veluti metretae ägæ, veriffimum eft, quod deomee
et conftare videtur, antequam admetiatur, omne periculum ad
venditorem pertinere : necintereft, viütpretium 55 omnium , —
cetitum metretarum in ?5 dictum fit, anin fingulis eOsJ. 1 scuro , o
$. 8. Si quis in vendendo praedio iconfinem celaueï-it, quemF47 LA .$éc zm!M
emptor fi audiflet, empturus non effet, teneri venditorem 57. ,' ;; z

hs a /

U5 Éy: af CA

XXXVI. VrPrANVSsibro-XLIll.ad Edicum, Cvmw,. |
IN venditione quis pretium rei ponit, donationis caufa non ng;':æä,. ? ueMeS u

exacturus, non videtur vendere.
AXXVIL IpEw libro-HI.—5 Difputationum. — Sx
ovis fundum iure hereditario fibi delatum ita vendidiífet,
ERIT TIBI EMPTVS TANTI ??, QVANTI A TESTA-
TORE EMPTVS EST, mox inueniatur non emptus, fed do-
natus teftatori, videtur quafi fine pretio facta venditio: ideo-
que fimilis erit fub condiCione factae venditioni: quae nulla
eft, fi condicio defecerit.
XXXVIII. Ingwlibro-VIE-Difputationum. Sr Qvis
donationis caufa minoris vendat, venditio valet: totiens enim
dicimus, in totum venditionem nón valere, quotiens vniuería
venditio donationis caufa facta eft: quotiens vero viliore pre-
tio res, donationis caufa, diftrahitur, dubium non eft, vendi-
tionem valere. (Hoclinter ceteros: inter virum j;vero*99 et ,)/£.
vxorem donationis caufa venditio fatta pretio viliore, nullius t2 c»»-
XXXIX. IvrrawvsliüibroXV.-*! Disefterum. . Sr
DEBITOR remjpigneratam a creditore redemerit, quafi fuae /. Lpignere Daiame,
rei emptor, aöhone. ex vendito non tenetur, et omnia ij in- E
tegno, ?? funt creditori, $. r. Verifimile eft, eum, qui fru-
Cum oliuae pendentis vendidiífet, et ftipulatus eft Ldäcem!pon-
do olei, quod natum effet.53, pretium conftituiffe ex eo 'quod :
natum effet, vsque ad déffém, pondo olei: idcirco folis quilt-
que egolle&is,,'non .amplius emptor ?^ petere poteft, q;ïxïi
quinque pondo olei quae collecta effeit, ** a|plerisque re-
Íponfum eft. ; -/. H AC
XL. PAvrvs libro IV, Epitomarum-$5Alfeni *-Di-
rum. * Qvr FVNDVM *;'(7 vendebat *?, in lege ita -«
dixerat, vt emptor in diebus gægïlüg— proximis fuüundum meti-
:etur, et de modo renuntiaret, et fi ante eam diem non renun-
tiaffet, vt venditoris $? fides foluta effet: emptor intra diem
menfurae,;quo minorem modum effe credidit, renuntiauit, et
pecuniam pro eo accepit: poftea eum fundum vendidit: et, . S
cum ipfe emptori fuo admetilretur, multominorem modum agri, il rccjsro p
quam putayerat, inuenit: qugerebatuj?, an id quod ** mi-
noris effet; confequi a fuo venditore poffet? ,Refpondit *?,
intereffe, quemadmodum lex diceretur: nam fi ita diCctum
effet, vt emptor 43 diebus tri? proximis fundum me-
tiatur, et domino renuntiet *^, quantó modus 7? agri mi-
nor

Ap. Hal. teuti, abeft. GER. 6o Vulg. enim. ER. 6r Hal Ulb. XI1I.
GEB. 62, Hal. et Vulg. ommia integra. BR. —— 63 Taur. in Adnot. natum
effet, pretium conflitwiffe etc. am, natum effet, pretimm: confHtuife etc. Vulg.
pro decem pondo olei quod matum effet. .. Hal. addita nota interrogationis: decem
pondo olei quod natum efl? velut formulae loco, et fubítituto eff, pro effet. BR.

dgpent. N ts
g'LxL*t'/)(/',TbolPOh

* x 9 Oa o
£*. /f-m')',:" e ^ 1. , |

64 Mihi videtur hic caíus fubeffe: Vendidit quis fru&um oliuae pendentis, pretii :

loco ex ea fibi ftipulatus decem pondo olei, quod natum effet, cura et fumtibus
emptoris fibi praeftandum: fi plus colligitur, quam decem pondo, id omne cedet
lucro emptoris, fin minus, quodcunque natum erit, fuis impenfis praeftabit vendi-

tori. In hoc cafu legendum : sonm amplius ab emptore petere potefl. p R. — 65
Hal. et Vulg. praefigunt: et boc. BR. — 66 Hal. ézerouzv. GEB. — 67 Ád hoc

princ. cominentatur Bynkersh. Z7II. Obf. 15. GEB. . 68 Flor. erat: vesudebit,
recentius paulo mutatum in vendidit. Taur. minore mutatione fcripfit vendebat.
Cod. tamen Bynkersh. habet: vendidit. BR. Etiam iam Hal. vendebot. GER.
69 Vulg. veuditionis.BR. . '7O Hal. et Vulg. quaerebatur. Sed et Florentiae li-
terae ur adieGae, quod Taur. neglexit. BR. — 7I Vulg. qzo. BR. — 72, Vulg.
refpondi. BR. 73 Hal. inferit /u. GEB. — 74 Hal. addit: znutra id tesrpus.
GEB. $ Flor. pro 780du$, perperam erat fcriptum domgs. Xta ex Auguti-

Hhh23 no

f o — A.

L f2 -x/fæ[&

"m

. L. ,
L. fWexcqurat,
J ex—

* ('f E 2

r u fi, nj

j

—— Á

; |corre&tor fubftituit ex ove, neque aliter fcripti libri et editi,

3 :2 ()"(:c/f/hne] ln : fw;;) - :
norfit: qug2*5 poft diem trigefimum, renuntiaffet, nihil 77
ei profuturum. Sed fi ita pattum effdt] vt emptor in dlebus
proximis fundum mqLiatur, et de modo agri renuntiet: etfi
in diebus äæ—-ärenun&aüetz minorem mo'dum. agri effe,
quamuis multis poft *? annis, poffe eum, quo minoris *? mo-

dus agri fuiffet, repetere. $. 1. In lege fundi aquam asc(I:e-fm—
,ramdixit: quaerebatur, an etiam iter aquae acce(liffet ?«* |Re-
n 1ae acce[tí
LA

ondit, fibi *? videri id aCtum effe: et ideo iter quoque ven-
ditórem tradere oportere. $. 2. Qui agrum vgandebat, dixit,
fundi iugera decem et o€to effe: et quod eius admenfum
erit 93, ad fingula iugera certum pretium ftipulatus erat: vi-
äj inuenta funt; pro viglnti deberi pecuniam reiï)onfu?
G. 3. Fundi venditor frumenta manuJ fatà Kéceperat : in eo fun-
do ex ftipulaffeges erat fnata: quifefitum eft, an. pad*os 4cont1—-
neretur? Refpondit, maxime referre, quid eft a&pm "*s Oee
terum fecundum Verbäwäüeow aCtum, quod exuülpqla: "Fafg*ï*
retur, non magis, quam'äi qujd ex 39 facco faccarii cecidilfet ?*,
- s - 41 £X 89 b* AT. ; €; 2 j
aut ex €o, quod auibus 23 ex d£rej^ cecidiffet, n(atum .gget.
$. 4. Cum fundum quis vendiderat, et omnem fructum Xece-
- * -. , : T e Pa , I
perat, et arundinem, cZeduam ?? et filuam, in f:I u.('ftu. ef-
fe, refpondit. $. 5. Dolia, quae in fundo domini effent, ac-
ceffura dixit:Vetiduh ea, qu$e feruus, qui fundum coluerat,
emiffet, peculiaria emptorieceffura irefpondit "^. — $. 6., Rota
quoque, per quam aqua traheretur, niüilo minus aedificii eft,
eran !
uam fitula *^. . .
* XLL Ivrrawvs libro.1lI. ad -Vrferum-— Ferocet.
Cv MÁA n €o, qui fündum alii obligatum habebat, quidam fic
emptum rogaffet, vteffetis ?^ fibi emptus, fi eum liberaffet ??,

) - od x )u dummodo ante Kalendas Tulias liberaret, qugefitum eft, an

vtiliter agéte poffit ?* ex empto in hoc, vt venditor eum li-
b erz(äet? iRefpondit. ?7, videamus, quid inter ementem et ven-
dentem actum fit: [nam'fi 4àd actum eft] vt omni modo intra
Kalendas Iulias venditor fundum liberaret, lex empto erit actio,

[ A hvt liberet] nec fub condi&ione emptio fatta intellégetur, veluti

fi hoc modo emptor interrogauerit, erit mihi fundus emptus,
ita vt'eumfintra Kalendas Tulias liberes: vel ita: vt eumj in-
tra Kalendas ?? a Titio; redimas: íi vero fub condicione fa-

Menfam ?? argento coopertam mihi ignoranti prggi;gligg— roo
fK^ 5 E
no JIV. Emend. 2. Contius. Yta etiam erat in. L. 7. $. t. infra de peric. et
comm. rei vend. quod Auguftin. addere potuifet. BR.— 76 Hal. et Vulg. quod.

R. 77 Kal. inferit effe. GEB. 78 Hal. zn diebus triginta mom veuun-
ciaffet. Flor. defendit Bynkersh. III. O»f. 15. Edidones etiam omnes, quos

confülo, a negatione abftinent. E libris M$S. feptem, quos infpexi, qnatuor
non habent negatiuam. — In Otob. eft fuppleta. In Barb. et Treuif. femperad-
fuit. BR. — Quatuor illi: Vat. L. HIT. S. Cruc, Bynkersh. L,quibusadde II. G.
"9 Hal. poflea, loco pofi. GEE. — 8O Hal. et Vulg. mznoris, vna di&tione. BR.
$1 Hal. praefigit et. GEBR. 82 Faur. [Vi. GEB. — 83 Hal, effet, et mox
Jüipulatus fuerat. GEB. 84. Hal. quid acum cffet. GE B. 85 Hal. fecua-
dum verba non effe alum./ GEB. Sane negatiua vix carere poffumus, quare re-
ftituerem : ceterum, fecundum verba, non effe acbum, quod ex flipula mafceretur,
nou mogis, quam. fi quid/ex facco etc. BR. 86 Hal: ex eo, quod de (acco, vt
adeo voculas illas ex eo'in fequentibus perperam quaefiueris. GEB. 87 Ap.
Hal. cecidiffet, abeft. GE B. — 88 Vulg. fatis fpeciofe: mon magis, quam fi .quz'.(i
eo, quod ex facco faccarii cecidiffet, aut auibus. BR. 89 Flor. recentior aliquis
Non reprehendo
Taur. quod primam fcripturam fecutus eft, mallem modo vt matatam fcriptu-
ram in margine indicaflet. In Vat. . eit: quod auium ex ore. BR.'— Etiam Hal.
uibus ex ore, et Barb. Otob. Bynkersh. GE2. . Parum eft, quin hanc le&ionem
etuítiori praeferam. Nam quid hoc eft: cecidit auibus ex a?re ? Phaedrus [.
Fab. 4. quem tenebat ore demifit cibum et L. 14. emifit ore cafeum. DVK, — 90
d 'faur. locum absque omni diíftin&ione habentem: et arundinem caeduam et
Jfibuan in frnctum. ejfe, ita annotat. Brenkmanuus: Lege potius: et arundinem
et filuaum caeduam fola transpofitione. Nam arundineta femper caedua funt, fil-
uae non item. conf. L. 20. $. 2. Recte etiam Cod. Bynkersharandinem cae-
duamque filuam, niti quod longius. rex:æä.it ab archeïygo. : Qonf'. L. 9. .z'n- fn
fupra de vfufrutbu... Editi, quod miror a libro Flor. fxlhll diferunt, In fcriptis
praeter Byuicershl Barb. itidem habet ; caeduamaue filuam, quatuor alii vt Flf)r.
Haec Breukmanuas, quemadeo hic non obferuaffe miror, S. v.. Leeuwen et alios
recentiores absque transpofitione, commate tantum re&e collocato, huic loco

* * otc. . N :
&a emptijo eft, non poterit agi, vt condicio impleatur. $. r.
dam hoc confenfu

DIGESTORVM' LIB. XVIIL TIT. I

AT.
vendidifti imprudens: nulla eft]emptio, pecuniaque * eo no-
mine data condicetur. |
Juc: XLII. MARcxANVvS ibro-T. Inftitutionum.. Dowr-
Nr neque per fe, negyge per procuratores füos poffunt fal-
tem * criminofos [feruos/ vendere, vt cum beftiis ? pugna-
rent ^. Et ita Diui fratres refcripferunt.
| ALIH. FroRnENTINvYS/libro VHE Inftitutionum. E.A
Qv£KE commendandi caufa.in venditionibus dicuntur, fi pa-
lam4&dppareant, venditorem non obligant: veluti fi dicat fer-
uum fpeciofum ?, domum bene $ aediticatam :
minem li.gge.r,atum, velartificem, prdeftaré debet: nam hoc ipfo
pluris Veæg. $. r. Quaedam etiam polliäitationes vendi-
torem non obligant, fi ita in promyítu res fit, vt eam ermptor
non ignorauerit, veluti fi quis hony ]
emat, et de fanitate ftipuletur:
potius ftipulatus videtur, quam de eo, in quo fe ipfé decipie-
bat. $. 2. Dolum malum a fe abeffe praeftare venditor de-
bet: qui non tantum in eo efl, qui * fallendi caufa obícure

|loquitur: fed etiam, qui infidiofe, obícure ? diffimulat.

//^« XLIV. MARCriANvslibrollReeelarum, S: pvos
quis feruos emerit pariter vno pretio, quorum alter ante ven-
ditionem ^? mortuus eft, neque in viuo conftat emptio.
.XLV. Iprw Hibto- eu LaAntro libro **
pofteriorum fcribit, fi veftimenta *? interpola *? quis pro

at fi dixerit ho- j2ecauL 1.

Aicu La d

h

nouis emerit, "l'rebatio placere, ita epptori praeftandum quod Jü/noäöjlä-

intereft, fi ignorans interpola emerit: quam fententiam et
Pomponius probat, in qua étIulianus eft: qui ait, fi quidem
ignorabat venditor, ipfius rei nomine teneri: fi fciebat, etiam
damhi, quod ex eo contingit: quemadmodum *^ fi vas !5

CUUA h— Z 4* D* " : 4 i
auricffalQdum ** pro auro vendiditfet ** ignorans, tenetur, vt ** D $£.

aurum, quod vendidit, praeftet. m
XLVI. IpnEw llibro-fingulari ide Delatori

l Now
LicET exofficio, quod adminiítrat quis, emere quid vel per
fe, vel per aliam perfonam: alioquin non tantum rem amittit,

fed et in quadruplum conuenitur fecundum conftitutionem *3

Seueri et Antonini *?: et hoc ad Procuratorem quoque Cge-

faris pertinet. Sed([hoc/ita fe habát, nifi fpecialiter quibus-
59 eft. Li s & ec, XLVII.

iam fabueniffe, vt in textu noftro videre eft, vbi adeo vtrumque ef, non copu-
landi fed ampliandi habet fignificatum. — Male omnino Hal. et aruudinem cae-
duam,et filuam. De cetero MSS, illa quathm*?ääg "Otob. Vat. l. S. Cruc.
Treuif. quibus adde Bynkersh. II. GER. 91 Hal. et Vulg. u fruciu. Sed
et Flor/ litera finalis s fubantique deleta eft. B g. — Vt Flor. eft, habet Vat. I.

€ (latarcbuy £m 20 /3 fi.:*n 4b *

S. Cruc. Bynkersh. IL;at: zm f'rue.flfu/Barb. et Bynkcrsh.l/;iu frucius, Otob. o:t;/ztyf/'nä*v:'x

Treuif;in hoc tamen $ deleta eft. G. 92 Mallem ínterrogatiue: Etzam
ea, quae feruus, qui fundum coluevat, emiffet, peculiavia ? Emptori ceffuva refpon-
dit. Poffet etante: peculiaria, nota interrogationis poni. BR. Hal. ita diftin-
guiti etiam ed, quae feruus, qui fuudum colnerat, emiffet: peculiaria emptori ac-
ceffura vefpondit, et ad verba: emzffet peculiavia, in margine notat: alias, emif-
fet pecunia: empt. ceternm 72 acceffura, pro ceffura etiam alii habent. GER.
93 Rotarum aquilegarum meminit Tertull. de Auzma c. 33. et fitulae Aduerf.
Iudaeos c 1. BYNK. 94 Ap. Hal. is, abeft. GEE. 95 Hal. liberaret.

GEB. . 96 Hal. poffet. GER. 97 Vulg. refvondi. BR. 98 Hal. inferit
Iulias. GE B. 99 Hal, Maffam. G'EB. — Vide lac. Curtium IL.. Coniectur. 3 1.
BYNK. 100 Hal. folido. GER. I Hal. et pecania, quae, et mox: data
eft. GEB. 2, In Floro 7I $. eft fimilis locus. D Vk. 3 Taur. Veftüs.
G E B, 4 Hal, pugnent. GEB. 5 Daül. £ve4e. BR. 6 Taur. Vene.
GE B. 7 Taur. effofis, fuo more geminationem indicante hic neglecto. GER.

8 Hal. inferit aliguid. GER.

9 Mallem tantum alterum aduerbiorum. — Bafil.
habent Zuavoese, ob[cuve. B R.

IO Hal. traditionem. GER. II Hal bris.
G E B. 12 Ap. Hal. veffimenta, abeft. G E. 13 Hal. znterpolla, et mox
rurfus. — Vulg. vtroque in loco: zuterpolata, fcd et Flor. litera ta. recenter ad-
ditae. BR. — r4 Hal inferitet. GEB. — 13 Hal. quis, loco vas. GEB. — 16
Vulg. aurichalci. BR. — Adde quae habet Spanhem. ad Callimacb. bymm. Pall.
V. 19. Torrent. ad Suetou. Vitel. c. $. Seruius ad XII. Aeneid. $7. et Ci-
cer. ITI. Offi. 3. Dv K. — Vt et quae habet Aueran. £. Interpr. Iur. 19. GER.
17 Hal. vendidit. GE B. 18 Vulg. inferit duorum. BR, I9 Hal. addit
Lnpp. GER. 20 Gothofr. in nota: conceffum. — Yta nempe Taur. habet
in margine, et ita llor. eft correctum, EBR. Lal conceffum fit. GEB.
: 2I.

MO

"
J v m
:dn.u

DIGESTORVM LIB. XVIIL TIT. L.

XLVII. VrrrAN v s libro-XX3 : adSebinum. Sr

AQvyx ductus debeatur priedio, et ' ius aqude ?? tranfit
ad ?^ emptorem, etiamfi nihil dictum fit: ficut et ipfe fiftu-

Fa lde, per quas aqua ducitur. t
lertw henjnr h: 0 XLVII. PAvLvsUibro-V.-ad-Sabinum.. /ILicEeT ex-
?"'Z*;:ZZ a C XLIX. VEPEIANYV s lib 25-ad -Sabinum,| E
" ewnts. 0ee QVAMQVAM ius aquae non fequatur, quod amiffum eft: at-
22 GCRenyKo -- tamen fiftulae et caïäs, dum fibi ^? fequuntur, quafi pars
A. suwto 4 . edium ad emptorem perueniunt. Etita Pomponiuslibro de-

TC

o putat.
.PL. IpnEeM Jibro-XI.—^—7-ad-Ediéteum: Lankro fcribit,
Z Qemot-fi mihi bibliothecam ita vendideris, i Decuriones Campani lo-
cum mihi vendidiffent, in quo eam ponererm, et per me ftet,
quo minus id a Campanis impetrem, non effe dubitandum,
quin praefcriptis verbis agi poflit: ego, etiam ex vendito agi
T quo minus impleatur.
LI. PAvrvs ibroXXIL-29—ad-Edictum. LiTona,
quae fundo vendito coniunéta funt, in modum ?? non com-
putantur, quia nulljus funt: fed ?? iure gentium -omnibue-
vacant: nec vige publicge, aut loca religiofa, velfacra: itaque,
vt proficiant venditoti, caueri folet, vt viae, item litora, et loca
publica in modum cedanj;mï

gezpey st LIL. InM HibrofE) - Edictum.. SENA'ZI.'VS?&en—
RRE fuit, ne quis domu..m vi aæynue.dmueret, quo/ plgs fibi ag,qmre-
£ petur * : neue quis negotizndi caufa eorum quid emerét, ven-
deretue ??: péenalin eum, qui aduerfus Senatusconfultum fe-
ciffet, conftituta eft 3?^: vt duplum eius, quanti emiffet, in gez
rarium inferre cogeretur: in eum vero, qui vendidiffet, vt irri-
ta fieret venditio. Plane, fi mihi pretium folueris; cum tu du-
plum . gérario debeas, repetes a me, quod a mea parte irrita fa-
é&ta eft venditio. Nec folum huic Senatusconfultg locus erit, fi
quis füam villam vel dor um,, ged, et fi alienam vendiderit.
t $ emvo /-7//.

,l
LII.|Gatvs llibro X XVIILsad- Edi&tum- prouinciale,
VT nxs emptoris fiat, nehil intereft, vtrum folutum fit pre-
tium, an eo nomine fideiuffor datus fit. Quod autem de fide-
iuffore diximus, pleniffS)áqceptum eft, qualibet ?^ ratione fi
. venditori de pretio fatisfaCtum eft: veluti expromiífore, aut
qpee pignore dato, proinde ?? fit, ac fi pretium folutum eflet.
LIV. Pavrvs?*(üibro.l.ad-Ediétum-Aediltum-euru-
LI gebee dium. RES(QBONA fide/ vendita, propter minimam ?* cau-
00 £9v^: fam inempta fierif non debet. — fB. um Vffe - "
| LV. IpEw Il j dium.eurulium.
Nvpa et imaginaria venditio pro non fata eft: et ideo nec
alienatio eius rei intellegitur. f& A. T.

* ..

hoc pacto vendiderit ancillamy ne proftituatur 3?, et, fi con-

| UL2

J

Rs

,

21 Hal. lh. XXVIII. GEE. 22, Áp. Hal. et, abeft. GEE. 23 Hal. zus
aquaedudus. GE B. — 2,4 Hal.im,loco ad. GE&. — 25 Hal.lib. XXV'III. GE B.
26 Ap. Hal. fibi, abeft. Vulg. dum fubfequuntur. BR. 277 Hal. lib. XVII.
GED. 28 Hal. lib. XXVIII. GER. 29 Hal. inferit agri. GE B. 30
Hal. et loco fed, commate poft fznt pofito. GEB. — 31 Taur. adquiREtur.
G E B. 32, Hal. vendideretue. GEB. — 33 Ap. Hal. eff, abeft. GEB. — 34
Hal. vt quacunque, fequenti fi, omiffo. G E. 35 Hal. et Vulg. perinde. BR.
36 Hal. VLPIANVS. GER. 57 Caufa hic idem notat, ac vitium, Noodt.
IHI. Obf. 11. BR. 38 Hal. ib. LX. GER. 39 Hal. proflitueretur. G E B.
40 Hal. decurvit. "Vulg. concuvrerit. B R. 4I Lego cum editis: vendidit.
'Laur. facere debebat: venIt. BR. Etiam Hal. vendidit. GE B. 42, Hal.
efl. GEB.
* fubantique deleta fit, malumus correctionem fequi,
praepofitionem addunt: zm bac quaeflione. BR. — lta et Hal. GE B. 44 Re-
ftitue cum Vulg. Nor. ceteris: confumptae.BR. Memini fupra adnotatum, 702
excidiffe ob fequens cou, liceat ergo et hic conie&uram ferre: mom com[ampta.

Sed er Editiones hic

poífe, puto, quafi impleta condicione, cum per emptorem ftet,

43 "Faur. banc quaeffione Multum. | Sed cum in. banc Flor. litera -

^

31I

tra factum effet, vti liceret ei abducere: Eïü per plures em- E62

ptores gnancipium gng;'gggngW, ei qui primo y,?lldi.fz. AE ab.—Cenawrertt
ducendi poteftas fit *?. | VtnOLOIE,

LVII. PAvrvslibro-V.-ad-Plautimm. DowwvM emi, X5
cum eàm jet ,ego et venditof combuftam ignoraremus. Nerua, : $lod o f
Sabinus,JCaffius, nibil veniffe, quamuis area maneat: pecu- À. f v£.
niamque folutam condici poffe aiunt. .Sed fi pars domus ma-
neret, Neratius aifhadc qufeftionegi multum ^? interelfs
quanta pars domus incendio confumptg;^ permaneat: vt fi
quidem amplior domus pàárs exufta eft ^5, non compellatur 49
emptor perficere emptionem: fed etiam quod forte folutum
ab eo eít, repetet *7. Siá vero vel dimidia pars, vel minor
quam dimidäa exufta fuerit, tunc coartandus eft emptor ven-
ditionem adxmplere, gleiïïimatione viri boni arbitratu habita, vt
quod ex pretio propter incendium decrefcere fuerit inuentum
ab huius praeftatione liberetur. $. r. Sin ^9 autem venditor
