| Delade cmetoninh ftin. Vat. II. IIL. Bynkersh. — Hal. tradidiffem. GEB. — 26 Ap. Hal. t-z.'bi, abeft.
| (hessorá, t.t GEB. — 27 Vulgo: erit, abeft. BR. — 28 Hal. habere;. 29 Vulg. n dotem.
BR. 30 Hal 440 ad,loco: ad quod. GEB. — 31 Ap.Hal. et Vulg. is, abzft.
BR. 32 Hal et Vulg. permanet. BR. — 53 Vulg. hanc legem tribuit Paulo.
Sed et Hal. PAVLV'S lib. I. ad Plautium. Sed Batil. Gaio tribuunt. B R. 4
Hal, IDEM lib. VI. GEB. — 35 Hal. praefigit et. — 36 Hal. li. VIII. GE g.
37 Ap.Hal. iu, abeft. GEB. — 38 Hal. et Vulg. moritur. BR. — 39 Ap. Hal.
etiam, abeft. GEB. — 40 Hal. tenetur. GEB. — 41 Vulg. pecumiae. BR. — 42
Hal. in fundo. GER. 43 Vulg. pecuniarum. BR. 44 Hal. fed, loco: et.
45 Hal. et, loco: fed. GEs. 46 Hal. IABOLENV'S. GEB. 477 Hal.
et omnes: promiffione, et mox iterum. BR. ta quoque Pal. IIL. fed Vat. L. et

foftremeo 7A k o a d t [ o tl — Dfm '17/&77444'.

$

, ua ait, dotem pecuniania

|

DIGESTORVM LIB, XXIIL TIT. III.

dotejfint, et neceffarife iæpen'fäe in fundum ^^ faftde, Ner-
^? minui. Quid ergo, fi mulier
igppenfas marito foluerit? vtrum crefcét dos, an ex integro
data videbitur ? Cuiusæz;;ejg manifeftior iniquitas in fundo eft,
fecundum Sefeuolae noftri fententiam: nam fi definit dotalis
effe, poterit alienari: rurfüs quemadmodum peterit fieri do-

| talis, data pecunia? jan 1àmy pecunia in dotejeffe videbitur2
let ^* magis eft, vt ager in caufam dotis reuertatur, fed 45;/.-
interim aliendtio, fundi inhibeatur. L'^/7/ r fotoreantuituu, 0

LVIL/IAYorrEeNwvs ^?dibro T.ex Plautio,.
R A filiofamilias, fi focero dotem ita promiferit, Qvop rr-
LIVS TVVS MIHI DEBET, ID DOTI TIBI ERIT: in-
tereffe puto, vtrum filii obligatio, an patris perfecutio, et in
rem verfum promiffioni ^" contineatur? nam fi id, quod fi-
lium dare oportet, fignificatum eft, tota pecunia, in quam
filius obligatus eft, promiffioni dotis continebitur: fin autem

Lid, quod/patrem de peculio, vel *9 in rem verfo praeftare opor-

tebit, geftimare ^* debebit,quantum fit eo tempore id, quod 5?
promittitur: vt ea fumma dotis effe videatur, qua 5* patrem
eo tempore fili; nomine condemnari oportebit ??: quod fi
nom euidenter apparuit ??, de cuius mulier obligatione fen-
fit 5*, praefumptiorem &d filii debitum fpectare verifimile
eft, nifi euidentiffime contrarium adprobetur. L 22 €5.
SALIBVS wdum factis Titio dotem Seige nomine promi-
feris, cum iéà nubere;ei nollet, tamen, fi poftea nupferit, do-
tem debébig: nifi alife nuptife medige interueniffent 59. q. r.
5i mulier ancillam Pamphilam a Titio ftipulata, deinde ei nu-
ptura, quod is fibi debebat, doti habere permifit 57, etiam fi
non erit viri Pamphila, áh. 55 ipfa tamen Pamphila 5? in do-

tem*P et mulieris periculo erit? an et quod ea perperéfit 9£ percwit,

fiin fua caufa-
latio manfiffet, non redderetur 9?:
buerit]$^ rem, quam debebat vir,
batur, nam ita poterit videri res ipfa ad
& CO ercoacx. H .
non habuerit: jnam fi non habueritj magis (£it
gationis potius quam res ipfaad eumite 9? perueniffe videa-
tur: ideoque partus eius non debetur $5,

LIX. MARCELLVvS.lib VIL Digeftorum. S: wv-
LIER ita dotem promiferit, DÉUCEM Tin1i AvT Trfro

- .5 E " . *
DOTI ERVNT, hoc caíu dici poteft, vel Titio dari poffe:
L] * "- lc? LÀ » *
fed de dote virum teneri, quemadmodum fi 'Titio iuffiffet dari:
nec mirum: cum etiam promiflfüra»$? viro dotem, poffit de-
legante eo alteri promittere: etfi dici folet, alii quam marito
dotis|nomine) mulierem non poífe obligari: his enim 99 ca-
fibus viro dos qugeritur: non, enim eyfftimafimus illam ita

* reddi mulieri) debebit * 2"qufa, prior ftipu

promififfe, cum $? |velj de Titii nuptiis cogitaret. $. 1. Ex .«Jemfe — *
z.v

aíffe heres inftitutus, rogatusqué mulieri dodrantem heredita-

1

"
: f-T
ho Là
K* J

726(4»»

— —
- b - ,f,
VL
4

NvprTv-(?«r.)

—

1

Jsee P/f,, gn;

nifi forte refetit- 3, ha-j u idoLerelan.

quo tempore dosjconftitue- ) *s
Säm perueniffd: an j444 7;
vtiliberatio obli- .'2z
Gs

4
Z,

zynec, st R.

tis refütuere, iuffu eius, quod debet, doti promifit marito. | Ve- ) A. ^«t.

reor j?;non fit obligatus: nam mulieri in hoe tenetur, vt
hereditatem reftituendo transferat aCtiones, et quas habet, et
: quibus

II vt eft Flor. Bynkersh. IT. priore loco, vt eft Flor. pofteriore loco, vt habet
Hal. crediderjim Taur. potuiffe vtroque loco dare: promiffionl. GEsm. 48
Hal. et Vulg, inferunt de. B R. 49 Hal. et omnes: aefamari, quod. praefe-
rO. B R. 50 Hal. eo tempore, quo promittitur. GEB. 5i Hal im quam.
G E R. 52, Hal. oportuerat. GER. 53 Hal appareat. — 54 Hal. fenferit.
55 Hal Eb. XI. GEE. 56 Hal intércefferint. GE 2. 57 MHal permiferit,
et in margine: alias, promiferit. GEB. — 58 Vulgo an, abeft, ER. 59 Ap.
Hal. Pampbila, abeft. G E. 60 Hal. in doteim. GEB. 61 Vulg. peperit.
BR. — 62 Gothofr. in nota: non redderet. Hal. GE B. — 63 Vulg. referat. BR.
64 Hal. babuit, et ita in h. l. adhuc bis pro: babuerit. GEB. 65 Ap. Hal.

ita, abeft, Vulg. fubftituit: zam. B. 66 Hal. debeatur. GEB. — 67 Vulg,
promiffam. BR. 68 Hal. tamen, loco: enim, GER. 69 Hal. et omnes:
vt, pro cum. BR. : "O Gothofr. in nota: vereor ne non fit. Hal. [ta etiam

omnes editiones. non autem MSS. E tredecim quatuor Vat. III. P. IV. V. Otob.
habent: vereor me fit. in duobus pofterioribus tamen altera negatio recentius
fuppletà, Solus Vat. I. habuit, vt eft Flor. fed et hic nou in me reformatum.
| : Contius:

$

X Mu

Cum 7er€M V intee (Z pormeiatarwuoc 9une. lI! 4b . a. d 28. aM ara. ab 99 t "f"/?g emeet f A us n ttmiar. m ErO Wü/whaw&rz at parls ,a..',zg/..lm/'w m Mil
dl A lr A aof n Dl Lsb d of & p hs fee bj H a 0 us Ào f at n ass i fl 'art coll ib -

|
|
|

D j

;,"*':,8*

WM

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. III.

. . Quibus eft obftri&us: quas transferre ad alium quam cui de- |

IN E bet fidfgicqmmiü'qffï;ïfï non poteft. Aliquis dixerit, incerti
nv cum eO agi pofle, T 2«fideicommiffi praeítet aeftimationem:

huic ego.confentire non poffum: nam obligari mulieríis" debi-
torem ita Zequum eft, fi accipere idipfüm, quod ei debetur,
vir poteft. Sed ne indotata mulier effe videatur, dicendum
eft, ipfi mulieri ex Trebelliano reftituendam effe partem here-
. ditatis, quie ei relicta eft, vt ea fuo marito pro dote eam fol- -
rizproriLwenét 7: quiaet ad eam fideicommiffum, etlonera eius per-
[4/. tinent: delegatione[propter nimiam fuptilitatem et cafus ne-
ceíffitatem minime optinente. $. 2. Eius nomine quje libera
videbatur, décémn in dotemi^ dedifti: eo cafu habebis condi-
Ctionem, quo habere potuiffes, fi mulieris liberae nomine de-
diffes, nec nuptise (fecutge effent. manumiffa nupferit, ita
yrsiotj art demum dos erit, fi ea mente dedifti, vt quandoque fecutis nu-
44^4^ ., ptiis dos effet: igitur, fi mulierij donaturus dedifti, dominus
A. condicet: quemadmodum fi eum, qui fibi donaturus effet, mu-
lierilipfam, ^*. donare iuffiffet. ^s 97 La |
: LX. Crrsvs dibro—L-—Digeftorum. |Qv4Eno,
2 i -Aquantdef pecunide dotem promittenti adultfe mulieri curator
xe s fenfüm accommodare debeat? Refpondit ^5, modus ex

TY

fi£ Ox. m of

facultatibus et dignitate mulieris maritique ftatuendus eft,

: * -5* : Z -£ ^ a. .
quousque ratio ppátitürj, pr: horenteas, CmitTeratces

Iuliam «t Papiarà. Srvx generalis curator, fiue dotis dan-
díe caufa coníütutus fit, et amplius doti ** promiffum eft
. d HC * * m n .
" .. q«uam facultates mulieris valent, ipfo iure promitffio nón(valet: .
. quia lege rata non habetur auCtoritas dolo malo faéta. Quge-
rendum tamen eft, vtrum tota obligatio, an quod amplius pro-
. . miífum eft quàm promitti oportuit, infirmetur? * Et* vtilius
fj5«: t, eft dicere, id, quod (uperfluum eft, tantummodo infirmarg, * ?.

; *::äta JAcf. Hte jgutem curator res dotis nomine tradere debet: non
T etiam 59 [|Vt] vendat cuilibet, et pretium eius in dotem det.
Vil Dubitari autem ?* poteft, an hoc verum fit: quid enitu, fi aliz
. j5* ter honefte nubere non poffit, quam [vt pecuniam in dofem
H det: idque ei magis expediat? Atquin poflunt res in dotgm
: L dpl.^n, datáe plerumque alienani, et pecuniajin dotem conuerti. Sed,
: vt expediatur qudeftio, fi quidem res in dotem maritus accipe-
re maluerit, nihil amplius quderendum eít: fin autem non
. aliter contrahere matrimonium vir patitur *?, nifi pecuniis in
dotem datis, tunc offi&ium eft curatoris, apud euridem intra-
gzó. -- re ?? iudicem qui eum conftituit, vt iterum ** ei caufa co-
: «nt?ri^, enjta etiam viro abfente permittat rerum venditione celebra-

ta dotem conftituere. | a
LXII. MonEsTINYsiibroV. Refponforum. TrTiA,
cum effet minor vigifitiqui annis, quartam hereditatis ma-
i £ne2? tris fuge communem fibi cum fratribusffffiutauit *^, et acce-
|pit pro ea parte fundum, quafi emptione inter fe facta: hunc

—
—

v-'

fäf/)m/ "

pf Adk f fundum cum aliis rebus dotildedit. Qudero, fi in integrum re-
hu r s 4 Mituatur et partem fuam accipiet 99 iguartam, tetireddát i£uti-
4 É * A X :
J ) oset Àutul: äggg debeat maritus facere, an contentus effe debeat

,'w' .I 9 ^ . , hd LI
U7". "alisrebus in dotem datis? Item qugero, fi hdec decefferit, et
heredes eius in integrum reftitutionem ex perfona eius petie-
R. ut m X U. A. |

Contius Flor. tüetur. BR. Habent: me "02 fit Pal. T. IL III. VI. Chriftin. Barb.
Vat. II. Bynkersh. 1. his adde IL. GER. 71 Vulg. praefigit: baeres. BR.
*72, Hlal. et omnes praefigunt: vt. B R, 73 Hal. foluat.. "74 Hal. et Vulg.
in dotem. BR. 75 Yaur. malierlp(mm. Hial. gnemadmodum fi cum fibi do-
maturus effes, mulieri ipfi donave iuffiffet. GE B. — 76 Hal vefpondi.GEB. 77
Bafil. TEPENTIAN. BR. 78 Hal. detis. GEB. — "79 Hal. et omnes: znfiv-
Tuaví, BR. — 8O Ap. Hal. etiam, abeft. GEB. — 1 Hal. tamen, loco: etíam.
GEB. 82 Hal. patiatuv. — 83 Gothotr. in nota: impetrare iudicem. FHial.
Pafil. firmant Florentinam fed emendata. Pro: 2 eízov $ xovgéraug mQhe vàv &oxov-
vz, lege: &ssíro 5 xovoérug. BR. Forte legendum: apud eundem. inflave in-
dicem.BYNK. — $4 Hal vt interim. GEB. — 85 Taur. mnutaBit. GE B. Hal.
et Vulg. perimutauit. BR. 86 Hal. et omnes: accipiat. B R.
88 Hal. zeg) &eeuzriudy. GER.

87 Vulg. re-
. 89 Gothofr. in nota:

£entionecm. BR.

ex flipulatu, Yta Vulg. BR.

Lfgupüü'et, poftea ad priorem virum rediit: tacite dos ei recin-

|initio patre nuptiaefigse ** fuerint, fi poftea confenfegit: cum.

; . 4O
Vé* &x €, b a

rint: et ipfi petant quartam partem, et illijfundum: an mari-
tus cogatur reftituere fundum, contentus in retentione ?? lu-
cri dotis ceteris jrebus? Modeftinus refponditj nkhil proponi,
Ccür marito dos auferenda fit: fed in immeramy seftimationem — | 424 7265
praedii mulier, vel eius heredes condemnandi funt, in hoc f/fg, i £ 2
.tempus referendam, quo in dotem datus eft. : AVUR A
LXIII. Inew llibro-fingulari-deurematicis,99. Smr-: 7606 ono
PVLATIO de dote reddenda ab extraneo interpofita, fatto
diuortio ftatim committitur: nec gg;äïn'tägrato. matrimonio
aCtio ftipulatori 9? qt:feüta intercidit: denuo igitur confen-
tiente ?? ftipulatore dos conftituenda eft, necfequenti matri«
monio mulier indotata fit,|fi modo ea dos non ab ipfa profe-
&a fit,)quam alius permiffu eius ftipulatus eft, tunc enim con-
fenfüs eius non eft neceffarius. ,. p« Pab ts 5 72

ff.
fW uT
FRto 0& d.

)7
pic 6 f — daeh
e— u rgnffür " fe-ä'n?f-—
T2 1

LOW $ g us

A. Jx&e XI - /l)ldw;
Ul roeeXIbU.

L fc't/nw ";7:, Á Y

LXIVila$orxxvs?'librolV.exCaffüo. PosT di- L
: "vuEaAgn à ex- F RE A
uortium muliert ??, fi|de dote maritus nshilycauit, et cum alià UZ^-« MA

L/^c ex
egratur. x2
. . LXV. Pou»Pouzvs h -ad— utm—] :
$: ?? reG A T O)Jlaut hereditate aliquid ferno dotali obuenify/ le«/oc.
quod teftator noluit ad 'maritum pertinere, id foluto matrie |1^^ . J£.
monio reddendum eft mulieri.
| LXVI. Inw libroe-VHT.-3 eium SrI
mulier non -

vsvsrRvcTVvs ?? fundi, cuius proprietatem

"
N A

»

L^

| habebat, dotis nomine mihi a domino proprietatis detur, dif-

ficultas erit poft diuortium circa reddendum]ius mulieri: quo- 1445
niam diximus ?9, vífümfructum a fru&uario cedi (noni poffe
nifi domino proprietatis: et, fi extraneo cedatur, id eft, eii | , , -,
qui proprietatem non habéat ??, nihil ad eum tranfire, fed ad hadeéa o T* ]
dominum proprietatis reuerfurum vfümfructtum ?*: quidam - A.
ergo, remedii loco, re&te putauerunt introducendum,| vt vel $6t jaro i m
locet hunc vfumfructum mulieri maritus, vel vendat nummo
vno, vt ipfum quidem ius remaneat penes maritum, perceptio
vero fructuum ad mulierem pertineat. '
LXVII. PRocvrvslbreVIE Epiftularum. ??. PRo-
cvrys nepotifuo *?? falutem. — Ancilla quge nupfit, dotis- : 2l RA
que nomine pecuniam viro tradidit, fiue fciet. * f& *i ancillam. ^ 7- 777 7
effe, fiue ignoret, non poterit ? eam pecuniam viri facerez n /,,f,:?
eaque nihilo minus manfit eius, cuius fuerat antequam eo no- d

Log LA

M €c N ^
YXuejars CdautL. m

:

-I:()(N:
. 3

VCR Cv*
mine viro traderetut: nili forte vfücapta eft, xléc poítea, quam ts
apud eundem virum libera facta eft, eius pecunide caufam mu-
tare potuit: itaque nec ^ faCto quidem diuortio, aut dotisiu-
re, aut per condiftionem rpetere reGe poteft: fellis, cuius
pecunia eft, reCte vindicat eam. — Quod fi vir eam pecuniam
pro füo poffidendo vfücepit *, ícilicet quia ejffümauit mulie- —
rem liberam effe: propius eft, vt effftimem, eum lucrüfeciflez Lv , 2
vtique, fi antequam matrimonium efie/ incipereb; ?, vfucepitz '77/7 "--
et in eadem * opinione fum, fi quid, ex ea pecunia|parauit ?, 14 -
antequam ea dos fieret, ita V£ nec poffidet ? eam, nec dolo 1:.

fecerit, quo minus eam poffideret. J5 en,
Jaetr LXVIIL PAP1INIANYS(ibro XQwieä?üum. D o-
TIiS promiifio non ideo minus valebit *?, guod ignorante

Ltj Yén 4,., Ofninis
hic fallitur et le&ionem Hervagii Haloandro tribuit. BR. 91 Hal, IABO-
LENFS. GER. 92 Hal et Vulg. mulieri. BR. — 93 Vulg. inferitex. B R.
94 Hal, lib. V. ad Sabinmn. GEB. — 95 Videad P. L. Van de W'ater HII. O£f-
11.GEB. 96 Hal. dicimus. — 97 Vulg. babebat. BR. — 98 Vide Noodt. II
.de vfufr. 10. BR. — 99 Hal. àrioA2v, 100 Hal. nepti fuae. GR9. & Flon.
olim erat: fiue fciret, at v eft deleta, forte vt confonet fequenti igwóret. Sed
tunc etiam e.in 4 erat mutanda, vt nunc omines habent. Eodem modo MSS.
fex e tredecim, quatuor vero Pal. L. II. Otob. et Bynkersh. fciret. | Sed penul-
timum ex correctione, cum initio haberet: (cet, vt Flor. Et ita etiamnunc Vat«
L In Pal. IV. eft: fiue fcit, in Pal. IIL. fiue fcit five ignovat. BR. Sex ifti: Pal.
IHI. V. VI. Vat. II 3. Cruc, Barb. At Bynkersh. lL vt eft Flor. Hal. fciat. GE B.
.2 Ap.Hal. fe, abeft. GEE. — 3 Vulg. potuit. BR. — 4 Hal et Vulg. we. BR.

£t r.

9o Gothofr. in nota: con[cente, Mal. Qui

5 Hal. vfuceperit. 6 Vulg. coeperit. BR. 7 Hal.inferitadbuc. GE B. — 8 Vulg.
comparauit.hR. — 9 Hal et omnes: poffideat, BR. — 1o Hlal. valet, — 11 Ap.
Vvv23 | ! * Hab

406
[ p 9d l1 ^ omnis dotis promiffio futuri matrimonii tacitam cqndlg.wneä
| Á*j ^. accipiat. Nam etfi minor annis gmü.gggw't(maloridädU&a |

fit, tunc primum petétur cum maior.annis apud eundem effe

rJ '?- 5'.[ W)(U/-/ä'yrr: | : :
cjeperit: quod enim válgatum *? eft, dotis promiffionem in

£* imst, ^ primis dumtaxat nuptiis deftinarg. **, neque durare obligatio-
| mepeabwbrar — mem, fi poftjalterius matrimoritum ei nubat, cui dotem promi-

h. Lothéfenl :
u- eX15,, d.

ferat, tunc locum ihabetj cum intercefferunt aliae nuptiae.
— LXIX. Inz MJibro1V.—^-Refponforum. Cv PosT
diuorïä,grl'l viro —ggi*gg,tgmulïgr in pofleffionem ** praediorum,
qude in dotem promifit, longo tempore fuerit, conuenifle ta-
cite videtur, ne dos quae promiffa fuerat, petatur: ï:t-z 1i pete-
re ed| cóeperit, pacti exceptione a muliere repellitur *7. '$. 1.

Mulier *3/pecuniam fibi debitam a Seio cum vfuris futuritem--

] oris in dote promittenda demonftrauit: eas quoque dotis por
7,5^ tionem effe, quarum dies poft nuptias ceffit, rationis eft.^*.
$. 2. Vfuras dotis in ftipulatum eum dote poft diuortium de-
^* duétas, ex die fecundi matrimonii non effe praeftandas placuit:
quia nec fortis exactio locum , habere cóepit: medii autem
temporis debebuntur. $. 3. In d'ägqum abfentis vxore dedu-
&a, nullis in eam interea ex bonis viri fumptibus factis, ad ex-
hibitionem vxoris promiffas vfuras reuerfus vir improbe petit.

À exoA "ts $. 4. Gener/a focero dotem, arbitratu ?9 foceri certo die dari,
| í Mirata reivéel, 21 quanti 1 f : arbi-
E n non demonftrataà/rejvel, ?* quantitate ftipulatus fuerat: arbi
i '—r-)n-*'ïw;jf& .

trio quoque detracto, ftipulationem valere placu'it: nec videri
fimile, quod, fundo non demonftrato, nulium effe legatum vel
ftipulationem fundi conftaret: cum inter modum coni-'titueg—:
dáe dotis, et corpus ignotum differentia magna fit: dotis et-

] ^ « A i
Ü

u Lnalscen A ticonfitui poteft. $. 5. Nuptiis ex voluntate patris puel-
| Mrttt r n laääcum filio tutoris iure contraCtis, dos pro modo faculta-

Lt V.^* tium et dignitate natalium recte pïer' tutorem conftitui poteft.
Pa T . 6. Patrona [dotém/pro liberta iure promiffam, quod ?? ex-
4 26 fl titerit ?? Lifägrata, non retinebit. $. 7. Cum .res in dotem,

hi taidce ^f""» seftimatas foluto matrimonio, reddi/ placuit, fümma declaratu
- furor?e L 12 hon venditio contrahitur::ideoque]rebus euiCtis, fi mulier bo-

äj:* I f**(zg' ;. ma fide eas dederit, nulla eft aCtio viro: alioquin de tene-
E "*;fä'""f'fgm tur. $.8. In dotem rebus xeftimatis et ^^ traditis, quamuis

"l i r erseDoéei,, €8S mulier i? vfu habeat, Vimf 'dcminä?;&;fa&ugä vidgfetur, ^5.
LE doubfer /Lm^- $. 9. Partuin ?*. dotalium ancillarum dotis effe portionem
: ". .«onuenit: ideoque fruítra pacifci

| diftionjg fauoris

enim quantitas pro modo facultatlum $bà&ss. et dignitateääï" |

virum, vt inter vxorem jeti

N M:QWW:/ , L
| m m n * eipaitus communis fit.
* | EXX. PAvrvsibro-Vi.-Quiseitionum N AMBI-
I A. ;, «vrISs pro dotibus refpondere melius eft. L XEÀ
[ [ vt LXXI. Ipegx EH lei . Cvv no- |
ag W( " TEM mulieris nomine extraneus promifit, mulieris periculum
. fejee "* eft: fed 29 1i maritus nomenjfecutus, vfuras exegerit ^?, pe-

| /^^- riculum eius futurum refpondetur. :
LXXII. Ingw dibre-VHE-Refpenforum. ^ MvrrkR
E - bona fua omnia in dotem dedit. Qugero, an maritus, quafi he-
.A [À) — resloneribus|3? refpondere cogatur? Paulus(refpondit, eum
Ed quidem, qui tota ex repromiifione dotis bona mulieris reti-
| Joésien, , muit, a creditoribus conueniri eius non poffe, fed non plus ef-
: )«-«;/**ïkmw fe ixfpromifüone bonorum, quam quod fupereft ?* deducto

Hal. nom abeft. — Vulg. muptiae fatlae fuerint, pariter absque negatione. BR.
12 Hal. et Vulg. duca. BR. I3 Taur. 4Olsatum. GEB. . 14 Gothofr.
in nota; deftinari. Hal. Et omnes. BR. — 15 Hal. lib. III. GES. — 16 Hal.
poffeffione. 17 Hal. repellatuv. Vulg. repelletur. BR.
inferunt fi. BR. I9 Cuiacius hic legere mauult: ratomis nom efl. Sed hoc
fupplemento opus non effe, contendit Van de W/ater II. Obf. :5. GER.
20 Bafil. 3oxsuzvía, hoc eft: probatiome, inquifitione, examine. BR. 21 Ap.
Hal. ve vel, abífunt, GE&. 22, Vulg. fi, loco, 4uod. BR. 23 Hal. exfli-
tit. GE B. 24 Ap. Hal. et, abeft, non damnauerim. E R. 25 Hal. vi-
detur. — 26Hal.et Vulg. Partus, quod praeferrem. BR. — 2/7 Hal. lib. III. GE B.
28 Hal. ingeniofe : periculum effe: fimiaritus. BR. — 29 Taur. exIgerit, ad quod
Gothofr. in nota fua refpexiffevidetur. GE&. — Habet enim Gothofr. Al. exegerit.
30 Vulg. inferit: bereditavis.BR. ^ 31 Hal.fupereffet. GEB. — 32.In Vulg. et hic
et fequens $. nouam legem incipit, tefte Contio, BR. — 33 Gothofr. in nota;

. vfumfructum mulieri.

18 Hal. et Vulg. -

LBR.

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. IIL ,.
aere alieno. $. r. Paulus mää——d.lt 32, jn rebüs dotalibus

etiam patrem mariti dolum et culpam praeftare debere. $.25.
Paulus refpondit, fi mulier de fuo dotem dedit, et adhibuit

matrem quj$e ftipularetur: potuiffe eam poftea inftrumentum

dotale mutare. ii | | |
LXXIIL Ipxw JibroII Sententiarum. MvrTvs, fur-
dus, cdecus, dotis nomine obligantur: quia et nuptias con-
trahere poflunt. $. r. Manente matrimonio, non perditurde
vxori ob has caufas dos reddi poteft, vt fe]d fuosque alat,4vt
fundum idoneum [qmat, vt in exilium, ï" in infulam rele-
gato parenti praeftet alimonia»?*, aut Y£ egentem virum, fra-
trem, fororemiue fuftineat.

4 LXXIV. HEnMoGENIANV silibr ' 35TEg£.
tomaru 3'6.. SI SPONSA dotem dederit, nec nupferit, vel
minor ( annis, vt vxor habeatur: exemplo dotis, con-

| oris ratione, priuilegium,
aCtiones vertitur, tä,bui placuit 37,
LXXV.ITR€PHoN dæ!v s ?*- libro-VE Difputat
QvaAnwvis in bdïil'swniäritl)/ O
rito placuit, vt fi in dotem fundum uj?(e&imatum dedit, cuius

nomine duplae ftipulatione cautum habuit, isque marito eui-

quod inter períonales

. &us fit, ftatim eam ex ftipulatione agere poíffe: porro cuius ??
^? fuit, quodque ipfa |

intereft non effe eüictum, qüod in dote
eui&ione;.;lx ** paü creditur ob id quod eum in dotem habere
defnt, huius ^? etiam. conftante matrimonio, quamuis apud

maritum dominium fit, emolumentá/ poteftatdfhii effe creditur,

cuius etiam ^? matrimOnii)Lon'era maritus fuftinet. ries oneloeidsn., -

LXXVI. InE w tlibroIX-Difputationum. Sr PATER
mulieris mortis fuae caufa dotem promiferit, valet promiffio z
nam et fi in temphis, quo ipfe morereturj promififfet ^^, obli-
g'äzgtur: fed fi conualuerit, cur ei non remittatur obligatio

pér condictionem, atq
translatde, ita obligationis conftitutae mortis caufa condictio
lfft| Non idem dicendum eft in perfona mulieris, fi mulier ^*
mortis fuae caufamotem promiferit ^7: quia nifi matrimonii

loneribus feruiat, dos nulla eft. L BAf Casefau , Utrla " coDicito .. nedtbew, véfreluien- "

LXXVIL InzwibroDifputationum, Sr MvLIER
debitori fuo, qui fub vfuris debebat, nuptura ** dotem pro-
mififfet, quod is fibi deberet: poft contractas nuptias fecuti
temporis vfuras non effe dotales: quia illa obligatio tota tol-

lerétur ^?, perinde ac fi folutum debitumJ—mulgeri .]in dotem

. ab ea datum effet.

LXXVIIIL. InEwVi XL ionum, Cvmw rN
fundo mariti habens mulier vfumfru&tum, dotis caufa eum 59
marito dedit, quamuis ab ea vfusfru&tusyjécefferit 5*, maritus
tamen non vfumfructum/habet, fed füo fundo quafi dominus

feparatámivfufructu 5^:
tus ám

nihil emolumerfäti ob dotem habere videtur maritus: quia etfi
vxorem|eam (äohjduxüï'eï,ffïfm&uarife morte finitus vfus-

vel 1ta nempe Flor. eft repofitum, et habet Taur. in margine, et omnes. E&.
Etiam Hal. GEE. — 34 Hal et Vulg. alimonism. BR. —— 35 Afterifcis hoc
vocabulum: zuris, fignauimus (puta in exemplo typis deftinato) quia Flor. olim
aberat, et magis ad fuppletionem quam ad neceffitatem pertinet. BR. 6
Hal. zuris émivopiv, GEB. 37 Hal. placet. GEB. — 38 Flor. eíft: TREY-
FONINVS. GER. 39 Hal, ageve poffe pro eo, quod eius inteveft. GE B.
40 Hal. et Vulg. iu dotem. Bm. 41 Hal.et Vulg. euicione. BR. 42,
Gothofr. in.nota: huic etiam. Hal. Immo Eal habet: bwic enim. GEB.
43 Hal. inferit: cauffa. GE g. 44 Flor. eft: promiffifft. GEB. — 45 Flor.
olim erat: at fi. BR. 46 Ap. Hal. wmlier, et mox: fuae, abfunt. GEB.
47 Hal. promifit. 48 Hal. inferit zz, et mox iterum. — Flor. eft: promiffiffet.
GE B. 49 Hal. tolletuv. GE B. 50 Ap. Hal. eum, abeít. GER. 5X
Hal. difcefferit. G E.

52, Gothofr. in nota: ab vfufrudau. Yta Hal. et Vuls.
54. Hal. et Vulg. praefigunt: tamem. BR.

53

53 Hal. inferit egm, GER.

s fit, mnlieris tamen eft: et me- ..

H » * e 6'?-:40 . . »
| 2 N 'æwffïü ftipulanti quiüis aliuspromifif- 4577 6 ] '
fet, aut dotem alicuius nomine? nái vt corporis Vel pecunide — ^ — | .

vtitur, confecutus per dotem plenam fundi proprietatem, non j»/44

: . ; nec eft, quod non vtendo 5? mari-ku.*""b'e'ce(/m'tc
ittat. Diuortio autem facto conftituet in eodem fundo:

Quod, fiin matrimonio decefferit vxor, — i,« J J .. ln

)

; ^
Lifte )veb^o Qu lm .

» ^
é.. $

j / " m 1.1?
.
1
i
'L
f
r
7
: » . :

' K.re2 2etot:

1 Lue Uüäa fn'r : j
a ejewt — Wfib*
d loX a. ts Qdiï-, ;
| U

J

I
IT

,K 2'ic'ï':
U
£ TE

! m,;,,

T

a w

SMZJ 4
Mceij,'

"

ET.

) ! ! f

V

'Jj J;(;,W;(*z,;tur fructus: quod probandum: eft.

- U-ï'/o-oïui,,ï-'— ftatuto * tempore * folui debeat,

. "DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. IIL «

fruCtus ad. proprietatem rediret, ideoque necin funus con-
H.Wf fert ?^* mulieris. $. r. Plane fi pater filiae nomine, qui in
^^ fundo generi vfümfructum habebit 55, dotis conftituendfe
gratia eum dederit, et in matrimonio ?? mortua fuerit: habe-
bit ex fua perfona vfusfru&tus, petitionem. .. $.-2- Quod fi mu-
lier in fundo fuo marito qu;g;fru&um dotis caufa conftituerit,
tunc ex mariti perfona erit vfusfructus proprie: qui ?? et
b" non vtendo ipfifis/ ?? pereat: quod fi acciderit, videamus, an
etiam nunc dotata fit mulier ? Et, fi quidem dominium .apud
mulierem eft fundi; ad quem reuerfus eft vfusfructus, nihil
L ts ^t, em in dote»?? habet, .ggp:gq actione dotis confequatur ab eo,
. .€ui quod non vtendo ámifit vfümfructum imputari non poteft,
L'; ex quo ipfa lucrum habet: ideoque indotata erit. Quod fi
alienauerit vxor proprietatem, qude fine vllo mulieris emo-
lumento plenior fa&a eft, adhuc dotata eft: quia dotis attio-
ne teneri debet maritus, qui, quando licuit vfufructu vti, ami-
.. fit eum non vtendo: nam, fi habere perfeueraffet vfumtru-
i&*æ&;&um F.:ad diuorïiuäeffäö:rhæpdgæmulieris cederet eius refti-
tutio* quia etífi non protinus ad ipfam tranfiret, tamen vel
. 4áü 9* pretio, vel beneficio, fine incommodo mulieris,.ad pro-
o L u prietatem reuertetur ??. Siautem vfumfructum/maritus non
/^*/. ^ " miferit, morte mulieris non finitur vfusfructus apud mari-

lfA&zwtum. Diuortio autem faCto, primo 9* videamus et in hacj

et in fuperiore fpecie, an pro rata temporis eius anni diuidan-
Ipfius autem reftitutio
. ita fiet, vt habenti mulieri fundum| vfusfructus cedatur, et ita
: cüm proprietate confolidetur. Sed etíi non fit fundi domina,
"9L^. pihilo minus competit dotis a&io, vt dimittat a,fe maritus
jd. .. vtumfruCctum: nam vel ex empto a&tioneJadhuc, t vfumfru-

ffc,ïww , €tumipraefte& mulier tenetur,
"73ve eW'e. , ï

"n . : "D
rat, aut cuiuis magis gratia

o umamas

|A. . Vxoriviro vfumfructum dotis nomine dedit: manente matri-
jes ss monioeidem, fundum vendidit : quäefltum eft, diuortio facto,
quid dotis iudicio reciperéfe 59 debeat? Dixi, referre quanti
fundus veniffet: nam fi nudáe proprietatis ;(eiimatio facta fuit-

€ (? * * * DN M * : M
f i.&&p fet, mulier ?* dotis iudicio pretium vífusfructus reciperare de-

bet. Quid ergo eft 5*, fi[vir/ ante litem conteftatam mortuus.

fuiffet? heredes eius nihil praeftituros 9? : nam etíi quilibet
alius emptor proprietatis exftitiffet, heres viri nihil mulieri
]"2 praeftargt: feilicet vfüfructu reuerfo ad proprietàtem. Cete-
—f rum fi fundus totus veniffet, quanti debet "? venire (non) **
— fU detratto vfufructu intellegi mulierem dotem, manente matri-
7^7"^ monio, recepiffe.
erit, et focius egerit cum marito communi diuidundo, adiudi-
p'4) catusque fundus focio fuerit: in dc")tïeritguantitas, qua fo-
fitpm/» i ciug| marito daninatus fuerit: autífi,omiffa *^ licitatione, ex-
/*3 fundus fuerit, pretii portio qude di-

Uf k traneo agdg us j
P* i $tracta eit: fed]ita, vt non vice corpotis habeatur, nec diuor-

LfKhe, tio fecuto praefenti diejquod in numero 7^ eft reftituatur, fed
Latuto * — Quod fi marito fundus fue-
rit adiudicatus ?*, pars vtique data in dotem dotalis manebit:

535 Vulg. conferet. BR. —— 56 Gothofr. in nota: 4l habebat, ta Hal. et
Vulg. BR. 57 Hal. inferit ea. 58 Hal. quia. GEB. . 59 Gothofr. in
nota: ipíi perit. Haloand. Vulg. ipfi pereat. Inter MSS. quatuordecim folus
Bynkersh. habet: zpfius, vt eft Flor. O&o alia: zpfi, vt Hal. Chriftin. ipfi us
diuifa di&ione, fed us poftea deletae: reQtius Pal. VL. zpfi us. Pal. XI. ipfius
efus pereat. Denique S. Cruc. ipfi lis pereat. BR. — Bynkersh. L. qui habet, vt
eft Florentiae, addas II. qui habent: ;pfi, Pal. YII. IV. V. VII. IX. Barb. Vat. IHI.
Yi Treuif. füunt numero nouem. GE B. 60 Vulg. iu dotem. 8R. — 61 Hal.
et Vulg. inferunt: vs4ue. BR. 62, Ap. Hal. et Vulg. fi, abeft, quam lectio-
nem veriorem puto. BR. 63 Hal. et omnes: vezerteretur. BR.
primum. 65 Gothofr. in nota: a fe translatum. Hal. GEB. — 66 Hal. re-
cuperare, Vulg. recipere, et mox rurfus. BR. 67 Hal. mulierem et in fine
periodi: debere. — 68 Ap. Hal. eff, abeft. — 69 Vulg. praeflaturos. BR. — ']O
Hal. deberet. GEB. — 71 Negatiuam hic omnes fupplerunt editores, non aeque
. MSS. quatuor e quatuordecim eam non habent. Aberat quoque a tribus aliis,
verum ibi eít fuppleta. Denique in Pal. IX. duae voces: vemire t0m, abfunt.,

aut pretium eius confequi fpe- |
praeftarej quam relinquere apuä
(* *«* 3nimicum ius ad fe $? translatum, licere ei ciuile eft. $. 3.

$. 4. $1 fundus communis in dotem datus .

| in margine: alias, obuenerit. GEB.

64 Hal..

407

lj diuortio autem fa&to fequetur reftitutionem,|propter quam ad

maritum peruenit, etiam altera portio: fcilicet vt recipiat tan-
tum pretii nomine a muliere, quantum dedit ex condemínatio- j €«,
ne focio: nec audiri debebit alteruter eam pequitatem recu- o e. — .
fans, aut mulier in] fufcipienda parte altera quoque, aut vir in 1747* quamhTalee,
reftituenda. " Sed an conftante matrimonio non fola pars do- !
talis fit, qude data fuit in dotem, fed etiam altera portio *9, »c» & jvaor;
videamus? Iulianus de parte tantum dotali loquitur: et ** :
ego dixi ?? in auditorio, illam folam dotalem effe. $. 5. Si
marito dotis nomine ftipulanti promifit per errorem is quiex- -
ceptione tutus erat,(ne-"? foluat, cogetur ei foluere: et ha- | & m
bebit condictionem aduerfus mulierem, aut patrem, vter eo- v— ^ ,
rum delegauit, ob id quod indebitum marito promifit aut foluit. 442« Ser od g.
: LXXIX. [LABxO libro VI.-Pefterioram-a-Iaüoleno. 99 ^^ T.f
Epi À Avys neptis nominejfilioj $*. natae genero. 1. //tiex , |
dotem dedit, et moritur: negat Serujus, dotem ad patrem re- &-/r * o
uerti: et ego cum Serujo fentio, quia non poteft videriab eo l^ **-fe4m, |
profeta, quia nihil ex his fui *? habuiffet *5. $. r. Paterltu u-
filide nomine centum doti ita promifit, cv , co MMODIS- j5 ,,, us i.
SiMvM ESSET ?*: Ateius fcripfit, Serujum refpondiffe, A 1 |
cum primum fine turpitudine et infamia dari poffit, deberi.
LXXX. gwIAgQLE.NvHs 8 5 hr : iori
-Labeenis. 51 pEBiTOR mylieris.dotem fponfo promiferit, — . ,,
poffe mulierem (ante nuptiasja debitorejeam peäüniam petere, E L
neque eo nomine poftea debitorem viro obligatum futurum, v
ait Labeo. 155 Falfum eft: quia ea promiífio in pendentifeffet, - ftegun,
donec obligatio in ea caufa eft. : l10 a , |
| LXXXI. ParrwNriANvs ibro VIIL- Qugeftionum.
PATER filife nomine nummos alienos, quos mutuos. acce-
perat, aut in c»:äufam,credit'i receperat, in dotem dedit: con-
. : . E : N L :
fumptis his,dos)profeCticia; efficitur. '""repheté.,
LXXXII. PRocvrvs ilibre.V.-Epiftülacur
vXxXOR virum fuum, quam, pecuniam| fibi deberet, in dotem ! 1j« 7465j 6 ^a.
filide communis dare iuiï'erït, etüd)fecife dicatur: puto animad- «6 j a,
uertendum eífe, vtrum eam dotem füo, an vxoris nomine —7^*^. :
dedit: fi fao, nihilo minus vxori efim debere ?? pécuniam, fi !^ ^ 12
vxoris nomine ederit; ipfum ab vxore liberatum effe. 44v 1777
LXXXIII.iLA YOLEN v gilibzo VI. PofteriogumLabeo- «fgfz"* & d-
-nis-9?. Sr ?? debitor|[mulieris dotem fponfo promiferit, non Le t EEE
poffe mulierem ante nuptias fajdebitore eam ?* pecuniam pe- L2« &deosas,
tere: quia ea promiffio in pendenti effet, donec obligatio in
ea caufa eft. Sacs d-2 epo.
LXXXIV. iLAB Eollibro VI. P )2 s»Panledpis — , — :
-tomatorum- Sr pE dote promiiïaggffurj ?3. non oportetin !— äïfïfï& :
quantum facere poteft condemhari eum qui promifit. Paulus: du
immo, quod(ad/extraneum attinet, femper hoc verum eft : cete- :
rum fi manente agfinitate dotem promiffam gener|a|focero pe- ;« j« Q« b
tit ?^, vtique in quantum facere poteft focer condemhabitur: fi . i& z
idifempto matrimonio petitur, ex caufa et perfonaid tribuendum &"L) "pes
puto. Quid enim, fi focerfpe&;f' futurde dotisinduxeritlge- 5 , . , 5 .
4M9 G ; ; A. £ mbe AV Arer;
nerO ? 9, et, cum fciret fe praeftare dotem non poffe, id ege-
rit, vt generp infidiaretur ? LXXXV. L2ernzeam , 582

BR, Quatuor non habentia negationem Pal. IV. VI. VIL IX. Tria, in quibus
eadem fuppleta. — Vat. 1. S. Cruc. Treuif. Habent negationem Pal. L. IiI. V.
VIIL Chriftin. Barb. etiam Hal. GER. 72 Hal at fi admiffaAu GEB. — 73
Hal. bic, loco z5. 44 Hal. in numerato. 75 KHal. adiudicatus. fuerit, et
76 Vulg. pars. BR. — 77 Ap. Hal. Et,
abeft. G E B. 78 Hal. in margine: alias, didici, GE B. 79 Gothofr. in
nota: zec foluat. lta Hal. et Vulg. BR. $o Hal. laboleuo. G EB. SI
Gothofr. in nota: ex filio. Hal, Ita quoque Vulg. B8R. . Vide Bynkersh. 71I.
Obf. $. GEB. 82 Vulg. ex bomis fuis. BR. — 83 Hal. babuit. GEB. — 84
Hal. erit, et Bafil. ére AvsrreAP: Fses cum vtile evit. BR. 85 Hal. IABO-
LENVS. GER. 86 Hal. et Vulg. praefigunt quod. BR. 87 Hal. ézi-
coAdv. GEB. $88 Vulg. hic inferit: eam. BR. — 89 Hal. IABOLENV'S lib.
. VI. ex pofterioribus Lebeonis. — 90 Hal. in margine: Totmm boc caput zm ple-
