uiam in vacuam poffeffionem eiusdem fundi induxit. Quae-
ro, an donatio perfecta fit ? Refpondit, fecundum ea, quae
proponerentur, perfectam 9?: verum creditorem firmam pi-
gnoris obligationem habere.. $. 2. Auia fub nomine Labeonis
nepotis fui &xataem. pecuniam dedit, et vfnras femper Jcepit:
?9 et inftrumenta debitorum a ?* Labeone recepit, quae 1n
hereditate eius inuenta funt. Quaero an donatio perfecta ef-
fe videatur? ;Refpondit, cum debitor Labeoni obligatus eft
.992, perfettam donationem elfe,

AVSA DONATIONIBVS ET

CAPIONIBVS I./

ManciANvslibro IX. Inftitutionum.

M quam eum, cui donat: magisque eum, cui donat, quam
heredem fuum. -$.r. Sic et ^ apud Homerum [Telemachus
donat Pirfeo *. | U pae i i ortin. :
II. VLPIANXF libro XXXIL. ;ad ï;binuml' Ivu1A-
Nvs libro feptifodécimo 4Digeftorum, tres effe fpecies
mortis caufa donationum, ait. Vnam, cum quis nullo prae-
fentis periculi metu conterritus, fed fola cogjijatione mortali-
tatis donat.
cum quis imminente periculo commotus, ita donat, vt fta-
Tertium genus efle donationis ait, fi
quis periculo motus ?, non fic det, vt ftatim faciat accipien-
tis:| fed tunc demum, cum mors fuerit infecuta.
Hl. Pavrvslibro VII. ad Sabinum. Monrrzs cau-

4e. GEB. — 82 Vulg. inferit:captum. BR. — $3 Rehd. inferit: captum. GEB.

84 Gothofr. in nota: Al. nam. Nempe ita ipfe Taur. in margine. Et etiam
Hal. Rehd. znrenocabilis eff ; merces enim laboris. GEB. 85 Rehd. libero.
GE B. 86 Ap. Hal. fuo, abeft. GEs. — 87 Hal. affe. GERB. 88 Hal.
JMaeuio, et mox: Maeuiwm. GEB. — $89 MHal.et Vulg. addunt: effe. BR. Et-
iam Rehd. GEs. 9o Hal. percepit: fed et. Vulg."accepit: et. B R. Rehd.
vt Vulg. GEB. — 9I Gothotr. in nota: ad Labeonem. zulgat. Sed ita et Hal.
et Rehd. GE&. 92 Hal, et Vulg. effet. BR. j - :
| .. Y Gothofr. in nota: et captionibus. vulgat. Hal. Rehd. de donationi-
bus Twortis caufa, nec quicquam amplius. GEB. — 2 Rehd. inferit: magis.
GEB. 5 Gothofr. in nota: mauult. vulgat. vult magis. Hal. GER. 4
Vulg. et fi. BR. . 5 Hal. Piree. GEB... 6 Vulg. mortis. BR. Etiam Rhed.
GER, 7 dÓnRehd. ve/, abeft. Gzz.— g In Rehd. ast, abcd. GER.

3

4

onTIS caufa donatio eft, cum quis habere ? fe vult 3.

Aliam effe fpeciem mortis caufa donationum ait,|

| rum.

iffine

d

modum: vt promittat alicui

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. V. Vl

fa donare licet, non (tantum, infirmae valetudinis caufa, fed

periculi etiam propinquae mortis, vel? ab hoíte, vel a prae-
donibus, velab hominis potentis erudelitate aut odio, aut

jnauigationis ineundae: —— 56, .

IV. Garvs libro T, Rerum cottidianarum fitfé aureo»
A v T per infidiofa loca iturus: |
V. VrPiaANVSs libro II. Inftitutionum.
te feffus ?. ) . (
VI. Pavrvs libro VII. ad Sabinum. Haxc enim
omnia inftans periculum demonftrant. |1^t- .
. VIiI. VrnPrANVSs libro XXXII. ad Sabinum. $i ali.
quis mortis caufa donauerit, et poena fuerit capitis affectus z
remouetur donatio vt inperfe&ta: quamuis ceterae donationes
fufpicione poenae'factae '? valeant.
VIHI. IpEw libro VII. ad Sabinum.

À v T aetas

Qvz1 pretio ac«

cepto hereditatem praetermifit, fiue ad fubftitutum peruentu-

ra fit hereditas, fmfe ab eo ab inteftato fucceffurus **, mor-
tis caufa capére videtur: nam quidquid propter alicuius mor«
tem obuenit, mortis caufa capitur:
nus probat: et hoc iure vtimur.
condicionis implendae caufa capitur, vel a legatario, mortis
caufa accipitur: et quod pater dedit propter mortem filii vel
cognati, mortis caufa capi lulianus fcripfit. $—r- Denique
et fic poffe donari ait, vt fi conualuerit, recipiatur.
. IX. Pavrvs libro IIl. ad Sabinum.
mortis caufa capere permittitur, qui fcilicet *^ et legata ac-
cipere poffunt. - : !
cui mortis caufa donatum eft, poffe fübítitui conftat in huno
,Íiipfe capere non poffit, vel fub
alia condicione. b
XL IpgMw libro XXXIIL ad Sabinum *^. MonTtis
caufa filii füi pater recte donare poterit, etf/yh-con&ante maáe
trimonio filii. —— TAE |
: XIl. IpEw libro XLIV. ad Sabinum. $1 mulier ven-
tris nomine per calumniam, vt in poffeffionem ** mitti defi-
deret, pecuniam accepit, forte dum fübftituto patrocinatur,

vt inftitutum aliqua ratione excludat: mortis caufa eam cape-

e . 2.'-. e?3 *
re, [ulianus faepius fcribit *9, !

läuzam fententiam et Tulia--
am et quod a ftatulibero -

OuNIiBVS

^

O
V fu

gott
fl
en
u T
legitü

MT

rifL *

2 t
X tel
utilia:

jj ene f

m
um

- ^ wl

X. VnLPrANVs libro XXIV. ad Sabinum. E: '3,

d
r5 1
fis m
gaueris
quit
deme
1
quit
ditor
, E

- L: eito

Xlll.'IvrriANwvs libo XVITL. Digeftorum. Sr alie-
nam rem mortis caufa donauero , eaque víucapta fuerit: ve- -

rus dominus eam condicere non poteft *?, fed ego, fi con-
ualuero. $. r. Marcellus notat: in mortis caufa donationi«
bus etiam fatti quaeftiones funt.
vt omnimodo ex ea valetudine donator,e';'mortuo , res non red-
datur:-et-et-reddater-, etiam fi prior ex eadem valétudine do-

. Nam et fic poteft donari, .

nator decelfferit: fijiam,'? mutata voluntate reftitui fibi vo« famen.,

luerit. Sed et fic donari poteft *?, vt non aliter reddatur,
quam fi prior ille, qui acceperit, decefferit, Sic quoque pot-
eft ?? donari mortis caufa, vt nullo cafu fit eius repetitio :id.
eft;?*, nec ficonualuerit quidem donator ?^ ^ — . |
.. XIV. Ipz w?*?*libro XVIII. Digeftorum. Sx mortis cau-
fa donatus fundus,;eft?? , et in eum impenfae,; neceffariae at-
L1 exlet , "eA/JEn Je/f Q 7 , que

Rehd. ast etate confetus vel feffus. GE R, — 10 Vulg. quae fime fufpicione
poenae faflae funt. BR. — Rehd. fi fine fufpicione poenae factae fiut. GE B..— XX
Hal. fiue baereditas ad- fubfiitutum peruentura fit ab eo, [iue ab inteflato fuc-
ce(furus, quod. non difplicet. Vulg. fiwe ad fubflitutum peruentura fit fite ab
inteflato fucceffurum. — Poflet etiam legi vteft Flor, * a5 eo in: adeo, commu-
tato. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 12 Hal. et Rehd. inferunt: fideicounniffa.
GEB. 13 Rehd.Sj, loco: Ej GERB. 14 Haec: ad Sabinumn , Flor. fup-
pleta funt fed ab ordinaria manu. BR. — 15 Hal. poffeffioue. GE B. — 16 Rehd,
feipfit. GE B. . Y7 Rehd. potevit. GEB. — 18 Hal. tamez, loco: iam. GER.
(9 Rehd. poterit. GxB. — 20 Kfal. potef?. quoque donari, omiflo: fic. GE B.
21 Gothofr. in nota: et ideo, nec fi- Hal. Etita quoque Rehd.ïG'EB. 224

. Gothofr. in nota: donator, reuocabitur. Hal. Rehd. donator, vemocetur. G . B.

E R.

24

224 Flor.eft: IVLIAN V S, 23 Hal. ex Vulg. fuudus exflet et in eum. G

TOE

( dMis4
llis d
w Ti
N
" N
piis
fee
t re

füitr
Contri
, VeDife
, fpile
lts s
tftone
Qm m
IN

24 H
CELI
i N
Mi
lil "
Color |
(i ca
lim In
f
10n f&
7111!, V
thdüt |

.

*
P

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. VI.

que vtiles fa&ae fint; fundum vindicantes doli mali exceptio-
ne fummouentur, nifi pretium earum reftituant. — :
XV. IpnEw libro XXVII. Digeftorum. MaRcELLvs
notat ?*: cum teftamento relinquendi, cui velint , adapti fint
filiifamilias ^* milites liberam facultatem, credi poteft, ea
etiam remiffa, quae donationes mortis caufa fieri prohibent
26. Paulus notat: hoc et conftitutum eft, et ad exemplum
legatorum mortis caufa donationes reuocatae funt. |
hs. XVLl.üdvrnraAwvs?!libro XXIX. Digeftorum. M on-
T1scaufa donatio , etiam dum pendet?5, an conualefcere pof-
.fit donator, reuocari poteft.Axx, :

XVII. Inkx libro;XLVII; Digeftorum. E fi debi-

tor confilium creditorum fraudandorumi &en-habefet, auelli |
29 res mortis caufa ab eo donata debet: nam cum ?? legata-
x teftamento eius, qui foluendo non fuit **, omnimodo in-

utilia fint, poffunt videri etiam donationes mortis caufa fa-

L: A&A;vKtae refcindi debere ??: quia legatorum inítar optinent,

c

'-L.J)uolore

E /'V///. ;

XVIIL. Inkw libroLX. Digeftorum. Momn-Trscaufa

capimus non tunc folum, cum quis fuae mortis caufa nobis

L,g, .. 1. don$it ?* : fedet fi propter alterius mortem ?* id faciat ??: vel-

wti fi quis filio, vel fratre füuo moriente, donet Maeuio ea
condicione, vt fi conualuerit alterater eorum, reddatur fibi
res, fi deceíferit, maneat apud Maeuium.
rus mihi mortis caufa, debitorem tuum creditori meo dele-
gaueris, omnimodo capere videbor ?^ tantam pecuniam,
quanta 377 3 creditore meo liberatus fuero. Quod fiab eo-
dem ego ftipulatus fuero, eatenus capere exiftimandus éro,

quaténus debitor foluendo fuerit: nam etíi conualuiffet cre-.-

ditor, idemque donator, condictione ?7^, aut in faCtum actione
debitoris obligationem dumtaxat reciperet. $. 2. Titia ?*
cfirographía debitorum füorum , Septicii et Maeuii, donatura
ilis Ágeriae dedit: et rogauit eam, vt ea ? ? (Y deceffitfet,
illis daret: fi conualuiffet, fibi redderet: morte fecuta, Mae-
uia Titiae filia heres extitit: Ágeria autem , vt rogata erat,
-icfirographa Septicio et Maeuio jfuprafcriptis dedit. Quaeri-
tur, fi Maeuia heres fummam , quae debebatur, ex cffirogra-
phis fupra(criptis ^? petat, vel ipfa cffirographa: an exceptio-
ne excludi poffit? Refpondit ^*, Maeuiam, vel pacti conuen-
ti, vel doli mali exceptione füummoueri poffe. $. 3. Qui ho-
minem noxae nomine , vel alias obligatum mortis *? caufa ac-
ceperit: tantum cepiffe intellegendus eft, quanti ^3 is homo
venire potuiflet.
ri poterit, vt pretium excutiatur. - :
XIX. Inew libro/LXXX; Digeftorum. Sr filiofami-
lias res mortis caufa data *^ fiferit, et conualuiffet donator:
aCtionem de peculio cum patre habet. At fi paterfamilias,
cüm mortis caufa donationem accepiffet, in adoptionem fe
dederit: res ipfa a donatore repetitur, Nec huic fimilis eft

24 Hal. hanc legem fuperiori iungit in hunc modum: reffituant. item; MAR-
CELLVS notat. GEB, ^ 25 MHal. filiifamiliarum. GEB. — 26 Hal. ea et-
iam permiffa, quae im domationibus mortis canffa fieri debemt. Eft etiam in
Rehd. debent, loco: probibent, fed hanc vocem initio adfuiffe, ita vt pro-
bib veríum finierit, ent, fequentem inchoauerit, indicio eft er fcabrities et
color vtriusque fpatii, et quod illud vox: debemt, occupet, hoc explen-
di caufa literas; em, nihil fignificantes exhibeat, quibus nonnemo lineo-
lam impofuit, alius pun&a fubnotauit. GEB. -
fetuata litera prima, reliquis deletis, factum: IDEM, quod, cur hic Taur.
non receperit, vt alias, nefcimus. Hal. feruauit primam fcripturam : Iulia-
-u$, vt et in lege antecedente habcet. In Bafil. eft: iAEM. BR. — 28 Rehd.
pendet et am, prioris vocis vltimis literis male repetitis.. GEB. — 29 Hal.
inferit: tamem. GEB. 30 Rehd. inferit: bec. GEB. — 31Hal fmerit. — 32
Hal. potefl videri etiam donationes mortis cauffa fattas refcindi debere.
Hal.douet. 34 Rehd.mortiscaufam. GEB. 35 Vulg.efficiat. BR. — 36 Hal.
gideor. GEB. — 37a Hal. iu quantum. Vulg. in.quantam.BR. Rehd. vt Vulg.
GE 57b Flor eít, Taur. tefte ; condicione. 38 Conf. Noodtius II. Obf. 4.
RR. 39 Vulgoea,abeft,gm. 40 Rehd. inferit: cum fcir bec, gloffema pun-
&ulis etíam notatum. GEB. 41 Hal etVulg.refpondi.BR. 42 Erat elim Flor.

$. r. Si donatu-

| nis, eaäque in huius condictionis transfufam 55.

ldem in fundo, qui obligatus eft, obferua-

2/7 la erat olim Flor. fed ,.

r

,gjg, qui rem, quam mortis caufa accepefat, alii porro de-
derit: nam donator huic non rem, fed pretium eius condice-
Pet **. yIr. | n
XX. InEw libro I. ad Vr('eïum Ferocem. Ér, qui

cem dediffet heredi: non Afftam fummam is *5 dare debet, vt
partem fundi haberet *7, fed partem dumtaxat pro rata, qua
legatum confequitur ^?. . | d
! XXI. Ingw libro II. ad Vrf'efum Ferocem. . Evw,
qui vt adiret hereditatem , pecuniam accepiffet, plerique, in
| quibus Prifcus quoque /*?,, tefponderunt, mortis caufa eum
.capere. |-eF. :
J XXII. Arn1caANvs libro T. Quaeftionum. Iw mortis
caufa donationibus non tempus donationis fed mortis intuen-
dum eft, an quis capere poftit ??, us d x
XXIII. Ingw libro II. Quaeftionum. Sr filiofamilias
mortis caufa donatum fit, etviuo donatore moriatur filius, ?*
pater viuat: quaefitum eft, guid iuris fit ? Re(póndit, morte
filii condictionem competere, fi modo ipfe ?? potius filio,
quam patri donaturus dederit: alioquin, fi quafi minifterio
eius pater vfus fit, ipfius patris mortem fpectandam effe. Id-
. que ?? iuris fore, et fi de perfona ferui quaeratur. :
XXIV. IÍpex libro IX. Quaeftionum. Qvonbp debi-
toïä: acceptum faCtum effet mortis caufa, fi conualuerit dona-
tof, etiam tempore liberato ei poteft ** condici: namque ac-
ceptilatione interueniente abitum/ab iure priftinae obligatio-

.. KXV. Manczianvs libroIX. Inftitutionum. 'TAw
is, qui teftamentum facit, quam qui non facit, mortis caufa
donare poteft 59, $.—r: Filiusfamilias, qui non poteft facere
teftamentum ,.nec voluntate patris, tamen mortis caufa do-
nare patre permittente poteft. daiclo. ELAT
- XXVI Ipzx libro IIT, Regularum. Sr ?? qui inui-
cem ?? fibi mortis caufa donauerunt, pariter decefferunt ?? ,
neutrius heres repetát: quia neuter alteri fuperuixit. Idem
iuris eft, fi pariter maritus et vxor fibi donauerunt ?9, — .
XXVII. Ingw libro V. Regularum. V Br ita donatur
mortis caufa, vt nullo cafu reuocetur, caufa donandi magis
eft, quam mortis caufa donatio: et ideo périnde haberi debet,
atque alia quaeuis inter viuos donatio: ideoque inter viros et
vxores non valet: et ideo 9* nec Falcidia locum habet, qua-
fi in mortis caufa donatione. | | !
XXVIIIL. MaRcELLvs $? libro fingulari Refponfo
rum. 4AvvwcvLo fuo debitori mortis caufa donaturus,
| quae debebat, ita fcripfit: tabulae vel cfÁirographum tot 93,
vbicumque funt 9?^, inanes effe ?? , j
re. Quüaero, an heredes 99, fi pecuniam ab auunculo defun-
.€ti petant, exceptione doli mali tueri fe poffijt 57 Marc'lel-'-
| us

martis , vt etiam in L, 17. fuprab. t. BR.
telligendus eft quantum. GEB. 44 Hal. et Vulg. domata. BR.
GER. .45 Hal et Vulg. coudicet. BR. Etiam Rehd. GEE. -
i$, abeft. GE B. 47 Hal. babeat. 48 Rehd. confequetur. G EB.
Rehd. addit: eff. G E s. 50 Hal. potuiffet, G E .
ferunt: et. BR. Vt et Rehd. GER. 52 Vulg. zpfi filio potius. BR.
Rcehd. idemque. G E. 54 Hal. poffe. GER.

Etiam Rehd,
46 Ap. Hal.

531 Hal. et Vulg. in-
53

55 Hal eamque im buius-

45 Rehd. tautum accepiffe in-

non amplius parte capere poterat, legatus eft fundus, fi de- -

j*," yuecges /Q)s"'

Jaqg

: 147?/

neque eum foluere debe-

49 —

inodi conditionem tvansfufam. Vulg. eamque im. buiusmodi condictionem trausfu-.

fam dicimus. & R. Rehd. eamque im ius conditionis ( forte pro: condi&ionis,
vt faepe alias)) trausfufam. G EB. 56 Gothofr, in nota: lum mom poteft.
Et fane Rehd. hic habet negationem, forte ex eiusmodi gloffula fubnatam.
GER. 57 Hal inferit: bz, Vulg. zi. B R. Rehd. vt Vulg. GEE. — 58 Taur.
QViNVICEM. GEE. . 59 Hal. decefferint , et mox : vopetit. 60 Hal. 4o-
"uanerint. 61 Hal. iz ea, loco: ideo. GEB. 62 Rehd. MARTIANV'S,
.GEB. . 63 Vulg. tot, abeft. p R. Etiam 1in.Rehd. GER. 64 Hal. et Vulg.
fint. BR. 65 Vulg. addit: volo. B R. 66 Vulg. baeres , et mox : petat,
et poffet. &R. Rehd. beres eius, et fequentia pariter in fingulart, GEB. 67
Gothofr. in nota: poffit. Nempe: auunculus. [ta legendum effe, gloffa iam

admonuit. Habet tamen et Hal, poffiut. R. Immo ipfíe Taur. habet: poffint.

XyYYY , Si -

t erv i G RUT

st rl ii La v

—HÜ d

] ) d'er.

. GER.

788

lus refpondit, poffe: nimirum enim contra voluntatem defun-

&i heres petit 95 ab eo. "MX o
XXIX. VrrriANvs 9? libro;XVIL, ad Edictum. S1
mortis caufa res donata eft, et conualuit, qui donauit: vi-
dendum, an habeat in rem actionem? Et fi quidem quis fic
donauit *?, vt fi mors contigiffet, tunc ** haberet,cui dona-
tum eft, fine dubio donator poterit rem vindicare: mortuo
eo, tunc is cui donatum eft. — Si vero fic, vt iam nunc habe-
ret, redderet *? fi conualuiffet, vel de proelio , vel peregre re-
diffet *? : poteft defendi, in rem competere donatori **, fi
quid horum contigiffet: interim autemei, cui donatum eft. Sed
et fi morte nraeuentus fit is, cui donatum eít, adhuc quis da-
bit in rem donatori *?. : | ( um
XXX. IpEw libro XXL ad Edictum. Qv1 mortis
caufa donauit, ipfe ex paenitentia condiftionem , vel vtilem/
aCctionem ** habet.

XXXI. Garivs libro VIIT. ad Edictum ,prouinciale.

MonTrs caufa capitur, cum propter mortem alicuius capien- |

di.occa(io obuenit: exceptis his capiendi figuris, quae pro-
prio nomine appellantur:[certe enim et qui hereditario, aut
legati, aut fideicommiffi iure capit, ex morte alterius nanci-
fcitur capiendi occafionem: fed quia proprio nomine hae fpe-
cies capiendi appellantur/ ideo ab hac definitione *7 feparan-
tur. $. r. Iuliano placet, licet foluendo non fit debitor, cui
acceptum *? latum fit 7?, videri ei mortis caufa donatum.
$—2: Sine donatione autem capitur, veluti *? pecunia, quam.
ftatuliber, aut legatarius alicuiu$* condicionis implendae gra-
tia nümerat: fiue extraneus fit, qui accepíit $2, fiue heres.
33 Eodeém numero eft pecunia, quam quis in hoc accipit 9*,
vt vel adeat|hereditatem, vel non adeat: quique in hoc acci-
pit pecuniam, vt legatum omittat. Sed et dos, quam quis
in mortem ?? mulieris a marito ftipulatur, capitur fane **
mortis caufa: cuius generis dotes recepticiae Vchgtur. Rur-
fus id quod mortis caufa donatur, aut in periculumi ?* mor-
tis datur, aut cogitationem ?? mortalitatis, quod nos quan-
doque imorituros intellégimus.. $. 3. Siiufferis mortis caufa
debitorem tuum mihi, aut creditori meo expromittere de&em:
quid iuris effet *? quaeritur, fi ifte debitor foluendo non fit?
Etait Iulianus, ft ego ftipulatus fuerim ??, tantam pecu-
miam videri me cepiffe ?*, in quantum ?? debitor foluendo
fuiffet: nam etí! conualuiffet, inquit, donator, obligationem
dumtaxat debitoris recipere deberet, Si vero creditor meus
füpulatus fuerit, tantam videri me pecuniam accepiffe, in
quantum a creditore meo liberatus efíem. $. 4..Per accepti

d.

$i Brenkmannum fequi luberet, Taurellii diftin&io foret immutanda , et com-
ma poft: beredes, ante hanc vocem poft: az collocandum. GE&. — 68 Hal.
baeredes petere. GER. 69 Rchd. PAVLVS. GEz. . *7o Hal. donauerit.
71 Rehd. rem, loco: tuuc. GEB. 72 Vulg. fed vedderet. Mlal. vedderet
autem. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 73 Vulg. vel de peregrinatione vedüffet.
GE B. "74 Hal. et Vulg. actionem. BR. Etiam Rehd. GER. 75 Vulg.
quis dubitet in vem domatori competere. BR. Rehd. quis dubitat in vem dona-
tori competere. G E B. 416 Hal. iw vem, loco: actionem. Rehd. vtilem in
vem aclionem. GEB. 71 Rehd. diffinitione. GE B. 18 Hal. ec Vulg. ac-
cepto. B R. Etiam Rehd. GEz. 79 Vulg. eff..BR. $0 Ap. Hal. vela-
ti, abeft. GE&. 81 Hal. et Vulg. alicuius. B R. $2 Hal. accipit. . 83
Hal.et Vulg. praefigunt: Im. BR. — 84 Hal. hic et paulo poft: accepit. — 85
Rehd. morte. GE B. — 86 Ap. Hal. fane abeft. — 7 Gothofr. in nota: aut
in periculo mortis. Hal. Vt Hal. ita et Rehd. GEB. Integra tamen Hal. le&io
haec eft: vurfus id mortis cauffa donatur, quod aut im peviculo mortis. 88
Hal.cogitatione. GE B. — 89 Hal. fit. go Vulg. fuero. BR. Vt et Rehd.
91 Hal. et Vulg. accepzffe. BR. Etiam Rehd. GEB. 92 Vulg. in
quantam. BR. Etiam Rebd. GER. 93 Gothofr. in nota: Per acceptilatio-
nem quoque egenus debitor. Fal. Quocum facere Vulgatam, monet Brenkm.
94. Vulg. accepiffe. B R. 95 Verba: ad edictum , poítea adícripta funt. B R.
96 Hal. traditam v[ucepiffet : non videri ab eo accepi[fe. Rehd. videtur accepif- -
fe. GEB. 97 Hal. praeflaffet. G E B. 98 Rehd. MARTIANV'S. GER.
99. Ap. Hal. fic, abcft, GE s.

| poft mortem promifforis incipiat exactio. -

100 Hal. et Vulg, 42i$, quod malim. z .

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. VI.

quä(iue l'atighem egens ?3 debitor liberatus, totam eam pe-
cuniam, qudliberÁtus eft, cepiffe ** videtur. ". |
XXXII. Vrerawvs libro LXXVI. ad Edictum ?5..-
Now videtur perfeCta donatio mortis caufa faCta, antequam

mors infequatur. - :

XXXIII. PAvrvs libro IV. ad Plautium. Qviz alie-
nam rem mortis caufa traditam vfucepit, nonab eo videretur
cepiffe ?9?, cuius res fuiffet: fed ab eo, qui occafionem vfu-
capionis praeftitiffet ?*, !
XXXIV. MARCELLVS
Momn r1s caufa donatio etiam fic ?? conftitui poteft, vt quid
199 ftipuletur in annos fingulos quoad viueret: fcilicet vt'
LVH
XXXV. Pavrvslibro,Vl,ad legem Iüliam et Papiam.
SENATV S cenfuit, placere mortis caufa donationes factas in
eos, quos lex prohibet capere *, in eadem caufa haberi, in
qua effent, quae teftamento hislegata effent ?, gaibus cape-
re per legem non liceret. — Ex hoc Senatusconfulto multae
variaeque quaeftiones agitantur, de quibus pauca referamus.

98 libro XXVHL[,Dige&ofüfri. "

$. r. Donatio dicta eft a dono, quafi dono datum ? ,,rapta/*;- Lra a

à Graeco ?: nam hi dicunt/ógóv Xj dwpeiduj?. $. 2. Sed . -

mortis caufa donatio longe differt ab illa vera et abfoluta do- L jmö

natione, quae ita proficifcitur, vt nullo cafu reuocetur: et

ibi, qui donat *, illum potius, quam fe habere mauult: at

is, qui mortis caufa donat, fe cogitat, atque ? amore vitae
recepiffe potius quam dediffe mauult: et hoc eft, quare vul-

|go dicátur ?, fe potius habere vult, quam eum, cui donat: .
lum deinde ? potius, quam heredem fuum. .$.—3. Ergo

qui mortis caufa donat, qua parte fe cogitaf, negotium ge-
rit: fcilicet vt cum conualuerit, reddatur fibi. XNec dubita-
uerunt Caffiani, quin ** condictione repeti !'? poffit, quafi
re non fecuta, propter hanc rationem, quod ea, quae dan-
tur, aut ita dantur, vt aliquid facias, aut vt ego aliquid fa-

ciam, aut vt Lucius Titius *?, aut vt aliquid optingat *^,

et in iftis condictio *? fequitur, $. 4. Mortis caufa donatio.
fit multis modis.

fano et in bona ** valetudine pofito, et cui ex humana forte

mortis cogitatio eft. Alias ex metu mortis, aut ex praefen- -

ti periculo, aut ex *? futuro: fi quidem terra marique, *?

tam in pace, quam in bello, et *? tam domi , quam militiae,
multis generibus mortis periculum metui poteft. . Nam et fic.
poteft donari, vt omnimodo ?? ex ea valétudine donatore

mortuo, res non reddatur: et, vtreddatur ^*, etiam fi prior

ex gadem ?? valetudine decefferit, fi tamen mutata voluntate
j | reftitui

Ita etiam Rehd. — 1 Hal. accipere. GE B. 2 Hal. baberi, quae effet ,. fi
teflamento bis legata data effent. Vulg. baberi qua effent ea, quae in. teftámen-
to eis legata effent. BR. — 3 Hal. et Vulg. donz datio,BR. Rehd. dom doma-
tio. fuperícriptum z al. datio. Graeca plane abfunt. GEB. — 4 Gothofr. in no-
ta: tracta a. Graecis; Flor. erat: vaptaaegraeco. MSS. feptem habent: tra&a,
et tria: tra&um. BR. — Hal. tracfa vt et feptem illa: Vat. L. II. VI. Barb. Pal.
I. S. Cruc. L. et IL. quibus adde Bynkersh. et Rehd. — Tria funt: Chriitin. Pal.
I et Treuif. Magl. vt eft Flor. GER. 5 Hal.a Graecis. Et ita quoque
pleraque MSS. Vulg. tracta a Graeco; 3egs£ nam ita. Graeci dicunt. BR. — Ple-
raque illà MSS. funt Vat. I. HI. Darb. Pal. I. S, Cruc. I. Treuif. Magl. Bynkersh.
Habent.: a Graeco, Vat. VI. S, Cruc. II. Chriftin. Pal. II. . Cum iftis facere
voluit Rehd. licet per ícripturae compendium videatur habere: agervis. GEB.
6 lId eft: domum et domare. nec aliter Hal. in Graecis. GEz. — 7 KRehd. at-
que ibi bii, qui douaut, etin fequentibus: snalint. GX B.
loco: atque. Rehd. gqu0, loco: atque. GER. 9 Vulg. quod vulgo dicimus.
B R. IO Rehd. denique. GEB. I1 Vulg. inferit: et. Bx. — 12 Rehd.
inferit: id. GEB. — 13 Vulg.addit: aliquid faciat. BR. — 14 Vulg. contzn-
gat. BR. . I5 Flor. etiamnunc eít: condicio. Omnes tamen habent: condi.
&io, vt debebant. BR, . Etiam Hal. Sed Rehd. conditio, vt Flor. GEB. 16
1n Rehd. bona, abeft. GE B. — 17 In Rehd, ex, abeft. GEz. — 18 Hal prae-
figit: et. GEB. 19 Ap. Hal. et abeít. 20 Vulg. ommino. BR. . 2EL
Hal. et Vulg. wom reddantur et vt veddamtur. BmR. — 1n Rehd. wmom ab-
eft, fed a recentiori manu eft fuperfcriptum. G E. —— 22 Hal exes. GEE.

25

8 Hal. atqui ea, .

Alias,extra fufpicionem vllius periculi a, venra.,

|qdi
Q
|
, fcieta!
pl
eui
galne
o e
ficet

co aj

Pipiu
a
gt |
p
jr, hts
m
pf
exli

erütit

u
Cl
tis 1u!
&
vendi
.. 60
f aliog

— Byit
que n
w ts )
| d

/" m

(üs e

um
tür
tondic

trütts
f
f

23 Hl
TE
(ti GEx
Qf
tir. GxR,
6E
dt: q
& l ,
fCïip[um
Rehd. (
, abe
Yup, ],
(it i g
ierin:
Vtet R
3A Bu

[3 « :
| Qad&£ery miaeec

P
épue- 9 €

I *
£UuUMmA —.-fLL',.

. id eftqne ?* fijconualuerit quidem donator..

. nullam focietatem effe.

" et, abeít. B R.

. dit in eo, qui fic baeves infiitutus eff. BR. KRehd, vt Vulg, G E B.

DIGESTORVM LIB.

reftitui fibi voluerit. Et fic donari poteft, vt non aliter redda-
tur ??, quam fi prior ille, qui accepit, decefferit. Sic quo-
que poteft donari mortis caufa, vt nullo cafu fit ?* repetitio,
| $.. 5. Si quis fo-
cietatem per donationem mortis caufa inierit ^9 , dicendum eft,
$. 6. Si duobus debitoribus mortis
caufa donaturus creditor, vni acceptum ?* tulit ^9?, et con-
ualuerit: eligere poteft, vtri eorum condicat ??, $. 7. Sed
qui ?? mortis caüfa in annos fingulos pecuniam ftipulatus eft,

non eft fimilis ei, cui in annos fingulos legatum eft: nam,-

licet multa effent legata, ftipulatio tamen vna eft, et condi-
cio eiff, cui /Ypromiffum eft, femel intuenda eft.
AXVI. Vrurrawvs libro VIIL. ad legem Iuliam et
Papiam. Qvonp condicionis implendae caufa datur, licet non
ex bonis mortui proficifcitur ?*, capere tamen füpra modum
non poterit is, cui certum modum ad capiendum lex concef-
fit. Certe quod a ftatulibero coudicionis implendae caufa da-
tur, indubitate ?? modo legati conceffo imputatur: fic ta-

t. men, Ífi mortis tempore in peculio id habuit *?: ceterum fi

poít mortem, vel etiam fialijs pro eo dedit, quia non fuit

ex his bonis, quae mortis tempore teftator habuit, in eadem.

erunt caufa, in qua funt, quae a legatariis dantüur. | -
AXXVIL Ipxw libro XV. ad legem Iuliam et Papiam.
Inrvp generaliter meminiffe oportebit, donationes mórtis
caüfa fattas, legatis comparatas: quodcumgue igitur in lega-
tis luris eft, id 4t mortis cauía donationibus erit accipiendum.
$. r. lulianusait, fi quis feruum mortis caufa fibi donatum
vendiderit, et hoc viuo donatore fecerit: pretii condiCtionem
donator habebit, fi conualuiffet *^, et hoc donator elegerit:
alioquin et ipfum feruum reftituere,compellitur ??. - i
XXXVIII. MaARcErrvs libro l. ad legem Tuliam et
Papiam. IÍxTEmR mortis caufa donationem, et omnia ?*,
quae mortis caufa quis ceperit ?*, eft earum rerum differen-
tia. Nam mortis caufa donatur, quo ?? praefens praefenti
dat: aj?? mortis caufa capi intellégitur et *? quod non c3-
dit in fpeciem donationis. Etenim cum teftamento qüis fuo
*! Pamphilum feruum fuum liberum elfe iuffit ^?, fi mihi de-
cem dederit, nihil mihi donaífe videbitur: et tamen, fi acce-
ero a feruo décem, mortis caufa accepiffe me conuenit.
dem ^? accidit, quod quis fit heres inftitutus **, fi mihi de-
cem dederit: nam *? accipiendo ab eo, qui heres ** inftitu-
tus eft, condicionis explendae eius caufa, mortis caufa capio.

XXXIX. Pavrvs libro XVIL ad Plautium. Sr is,

cui mortis caufa feruus donatus eft, enm manumifit, tene- -

tur condi&tione in pretium ferui: quoniam fcit *" poffe fibi
condici, fi conualuerit donator. |
XL. PaAsiNrANVS libro XXIX. Quaeftionum. . Srz
mortis caufa inter virum et vxorem donatio facta fit, morte
fecuta reducitur ad id tempus donatio, quo interpofita fuií-
fet **; :

23 Hal, reddantar. 24 Hal. fiat. 25 Rehd. wec. GEz. — 26 Rehd. coierit.-

GEEBE 27 Kehd.accepto. GEB.— 28 Hal. et Vulg. tulerit. BR. — 29 Hal. condz-
eet. GEB. 30 Vulg. Si 4uis. BR. Etiam Rehd. GEgs. . 31 Rehd. prof-

dícaturv. GEB. — 32, Hal, et Vulg. indabitauter. BR. Etiam Rehd. GEB. — 33
Rehd. babuerit. GER. 234 Taur. con Baluzffet. GE B. 35 Hal. compelle-
iur. GEB. — 36 Hal.etea,quae. Vulg. et ea ommia , quae, B R. Kehd. vt Vulg.
GE B. 37 Hal coeperit ; male. 58 Florentiae ordinarius corrector fe-
cit: quod, quod omnes receperunt, et placet, ob fequens: dat. BR. Habent
et Hal. et Rehd. 440d. GEE. — 39 Flor. a eft deletum, quod Taur. priftinae
fcripturae tenacior fpreuit. Vulgo a, abeft. Hal. at mortis cauffa. BR. In
Rehd. v abeft, fed loco autecedentis: dat: eit: domat. G B. 40 Vulgo
41 In Rehd. fzo, abeft, GEB. — 42 Hal. iafferit. — 43
44 Hal. cum quis fic baeres. inflitutus efl.. Vulg. acci-
45 Rehd.
47 Wulg. inferit: id. BR.
49 Hal. et Vulg. petitionem.
50 Hal. proprie. GER. 51 Ap. Hal vita;

Vulg. Jdemque. B R.

inferit: fir. GE B. — 46 Hal. inferit: ;ta. GE B.
Vt et Rehd. GEB. 48 Hal. fuwit. GE B.
&R. Etiam Rehd. GEB.

.tem donare. !

" reddendi.BR. 69 Hal. velint. GEB. 'TO Taur. iufeQuta. GEB.

XLL Ipnrw libro II, Refponforum.

289

cidiae rationem venit, et in hereditatis petitione *? : item ex

Trebelliano reftituitur, |Ex peculio autem videtur dari, quo)(

ftatuliber donatum accepit, et dedit: et quod ab alio, nomine

ipfius, eo praefente datur, prope ? eft, vt ab ipfo datum in- .

tellegatur.

: : : Qvonp ftatuli- -
ber vni ex heredibus de peculio dedit, ei, qui accepit, in Fal-

XLIL Inrw libro XIIL-Refponforum. Skra, cum

bonis fuis, traditionibus fattis, Titio cognato donationis cau-

fa ceffiffet, vfümfructum fibi recepit, et conuenit, vt fi Ti--

tius ante ipfam vita ?* decefliffet 5?, proprietas ad eam 55:

rediret: 5* fi poftea füperftitibus liberis Titii mortua fuiffet,

tunc ad. feös bona pertinerent. Jgituríi res fingulas 5? here-
des Lucii Titii vindicent, doli non inutiliter;opponetur 59 ex-

an mulier prómittere debeat, fe bona, cum moreretur, filiis
Titii reftituturam ? incurrebat jhaefitatio non extorquendae
donationis, quae nondum in perfonam 57 filiorum initium ac-
ceperat.

gem in exordio datam,retinetur, non fecunda promittitur 99 ?
vtrum ergo certae condicionis donatio fuit, an ** quae mor-
tis confilium/ac titulum 5? haberet? Sed denegari 53 non pot-
eft, mortis caufa factam videri: fequitur **, vt foluta priore
donatione, quoniam Seia Titio fuperftes fuit,. fequens extor-
queri videatur: muliere denique poftea *5 diem functa 95 E

beri Titii fi cautionem ex confenfu mulieris acceperint, .con--

tributioni ** propter Falcidiam ex perfona fua tenebuntur.
$. 1. Cum pater iu extremis vitàe conftitutus, emancip
filio quaedam fine vlla condicione redhibendi 99 donaffet, ac

fratres,et coheredes eius bonis contribui donationes, Falci-
.diae cauía, vellent ^^: ius antiquum feruandum effe jrefpon-

di: non enim ad alia/Conftitutionem pertinere, quam quae le-
ge certa donarentur, et morte infecuta *? quodammodo **
bonis 'aufer/entur 72, fpe *? retinendi pererhpta: eum autem,
qui abfolute donaret, non tam mortis -eaufa, quam morien-
que Ox A. eauiale2n: Gl ouw: A
| XLII. NEeRAT1vs libro;L; Refponforum. Fvrci-
NIVS: inter virum et vxorem mortis cauía donationem ita fie-
ri **, fi donator iuftiffimum mortis metum habeat. Neratius :
fufficere exiftimationem donantis hanc effe, vt moriturum fe
putet: quam ?* iufte nec ne fufceperit, non ** quaerendum :
quod magis tuendum 7** eft. ".
— KLIV. PaAvrvs libro ,I., Manualium.
tis caufa donatum, fit, videamus, cuius mors infpici debeat,
vt fit locus condiftioni: domini, an ipíius ferui? Sed magis
eius infpicienda eft, ,cui; donatum eflet 7?: fed tamen poft
mortem *? ante apertas tabulas teftamenti manumiífum haec
donatio non fequitur. . |

|Winilos b hat l B ob as MLA ( olv p2 g, T.

abeft. GEB. — 52 Rehd. deceffevit. GEB. — $3 Hal. eum. GER.
praefigit: et. BR. — 55 Taur, reSingulas. GE B,
Etiam Rehd. GE 9. 57 Hal.et Vulg. zn perjona. BR. 58 Rehd. prius,
loco: pridem. GEB. — 59 Hal. effet. 60 Hal. et Vulg. datam perimetur ,
dum fecunda permittitur. Yle tamen in margine: alias, vetimeretur mom Jfe-
cunda promittitur. BR. Rehd. vt Hal.et Vulg. nifi quod habeat: perimeretar.
G E B. 61 Rehd. inferit: ez. GER. 62, AP. Hal. ac titulum , al)fuht.
G E B. 63. Hal. et Vulg. ztegavi. B R. 64 Vulg. addit: ergo. BR. Etiam
Rehd. GEE. 65 Ap. Hal. poflea, abeft. GE E. 66 Rchd. diem defun-
&a. GEB. . 67 Vulg. ad contributionem. BR. EtiamRehd. GE2. — 68 Vulg.
| 7b JHaL
Vulg.inferunt:a.BR. 72 Taur.aufeRentur. Rehd. auferentur.G E B. 73 Hal.
canffa,loco: fpe. GEB. — 74 Vulg. addit: putabat , demtis nempe duobus pun-
&is poft: Fulciuins. BR. lta et Rehd. GER. 45 Rehd. inferit: ita, GE F.
76 Hal. inferit: effe, quod Kehd. v«à qnaerendsum , fubiicit. G E z. 27 . HAL:
et Vulg. imtueudum. BR. Etiam Rehd. GEs. — 78 Hal, et Vulg. &ff. x n. 79

54 Vulg.
56 Vulg. proponuetur. B R.

Hal. et Vulg. inferunt: ez4j. R R. Etiam Rehd. G x z.
Yyyyy 3 | : : a

. eed numquid interpofita cautione prior donatio,
quae dominio translato pridem ?9 perfetta eft ??, propter le-

S1 feruo mor--

«

LAA€.

L U

LJcuaá,

*e

'yora/aoneü)vr,
ceptio: bonae fidei autem iudicio conftituto, quaerebatur , : :

&

/)ean/ »uevVéteev-

799
LIBER QVAD
TIT. L ORE
DE MANVMISSIONIBVS.
| "Vr»rANVS libro VI. ad Sabinum.-

irAcvrT eum, qui Calendis Ianuariis natus *, poft ?
fextam noctis pridie Kalendas quafi annum vicenfimum

viginti annis * permitti * manumittere, fed minorem manu-
mittere vetari: iam autem minor non eft, qui diem fupre-
mum agit anni vicenfimi. x

1l InEM libro XVII. ad Sabinum. S xheres, deliberan- :

te legatario, feruum legatum manumiferit, mox legatarius
repudiauerit, mánumiffum liberum fore placet 9. (
Hl Pavrvslibro XXXIX. ad Edi&um. Srxmvvs
? pignori datus, etiam fi debitor locuples ? , manumitti non
poteft. | | | :
IV. VrPrANvs libro VI. Difputationum. 1s, qui
