Hal. proneptis. GEB. — 56 Hal.abmepos. GEB. — 57 Hal. meptis. GEB. . 58
Hal. promepos. GEB. — 59 Hal. mepti5. GE B. — 6O Hal. prouepos. GEB. . 6K
Hal, nepos. GE B. — 62, Hal proueptis. GEB. — 63 Hal. uepos. GER. — 64
Hal. promeptis. GEB. — 65 Hal. et Vulg. funt. BR. — 66 Klal. foror. — 67

Taur. aV'aui aVauiaeue. GE B. Hal. fimpliciter: abauide. | 68 Ap.Hal. ifta:
Patris vel matris abp.atruus abauunculus abamita abmatertera , abfunt. G EB. :
69 Hal. duae. GE B. .. O Taur. aCedant. GEB. — 71 Hal. et Vulg. compu-
tantur. BR. — "72 Mal. duae. GEB. — 73 Taur. hic et mox iterum: aJauiae.
GER. 74 Hal.et Vulg. emumeranuimus. B R. 75 Hal.proauo, GEB. "76 Hal.
confobrini. GEB. ' 7 Hal aso. GE B. — '78 Vulg. propior fobrimus fobrina.
GEB. 79 Hal. fenas denas, GE8, 8O Hal, fic, loco: fit. GEB. $1 Hal.

Rrrir 9.

^» DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. X. XL XIL XIIL XIV.

CXX IN ! | :
cles, 9? ggn,,tmu?mwvïngintiäp*&gg Patrui maioris nepos perfo- | rit matrimonium, nequaquam bonorum poffeffio peti poterits äïa
"XVÍ... .mas continet fedecim: eft enim abaui abauiaeq3? pronepos: quemadmddurg nec ex te&amzento adiri hereditas, vel fecun- "
—— p[& €tcumabauus o€tieds numeretur , nepotés [bisf? "'o&i.evfsgon.x- dum taþu!as peti bon.drum. poffeffío poteft: nihil enim capi
« putatij fuprafcriptum ** numerum efficiunt. Patrui maioris | propter iniuftum matrimonium poteft. $. r. Vt autem haec
neptis item. 592 Auunculi maioris epos neptis, eadem ratio- | bonorum poffeffio locum habeat, vxorem eífe oportet mortis
ne perfonas iöï? complebunttt,riäf&fgdmugf87. Amitaemqiogis ne- | tempore: fed f .diuogt-ium quidem fecutum fit, werümtifuen -
fu. Dpos neptis,[eadem ratione item. Materterae ?? maioris ne- | iure durat matrimonium ; haec fucceffio locum non habet. |
seypre." pos neptis Jitem 9?. Etfic ex omnibus colligühtur centum | Hoc autem in huiusmodi fpeciebus procedit: liberta ab inui- jlha
vi?int octo. His perfonis auus auia,eius , de/cuius cognatio- | to patrono diuortit, Lex Iulia de maritandis ordinibus retinet didr

, x
[ J ^.
Q«4«457 O,, ?

ne quaeritur, propitus i fobrinid funt: pater, mater, fobrinus,
fobrina: is, de cuius cognatione quaeritur, fobrino natus eft:
hic proximo nomineidefinitur p*arentif fi ui; ?? fobrinus, vt 'Tre-
batius ait; rationem queque ?* nominis hanc reddit ?? , quod

iftam in matrimonio, dum eam prohiberet ? alii nubere inui-

to patrono: itemIulia ? de adulteriis, nifi certo modo diuor- L"E.u

tium factum fit, pro infecto habet,
pestiriar aM inrer'piln La T E-ER , RR E, o r fnetio

eda t s vltimi cognationgïim gradus fobrinorum fiunt ?3: itaque fobri- | ,
/ | ni filium recte proximum nomen: ab eo ipfo huius fobrini fi- DE VETERANORVM, XEX- MILITVM ii
lius dicetur: et ideo eos qui ex fobrinig nati funt, inter fe WarndLá SVCCESSIONE. /- u
proximum nomen appellare ?*: hos enim nullum proprium - Macru d RT lj
habere nomen, quo inter fe vocentur. Patrui magni pronepos EE nmpuarWilcacd NU EE 1 | fnt
proneptis. Auunculi magni pronepos proneptis. Amitae ma- MIL!TL qui capite puniri meruit, teftamentum facere a
gnae pronepos proneptis. Materterae magnae pronepos pro- | "- concedendum Paulus et Menander fcribunt: eiusque bo-.
. meptis. Ex his omnïþu&gæ,tä!ä.ï gjþjl oCto;períonae efficiun- .riägnteüatg , fi punitus fit, ad cognatos eius pertinere, fi ta- |
"X/f^— tur: qua ?5 fingulae appellationes ,fedecim; complent: nam 1:7(1-99 ex r/mhtam deli&to non ex,conimuny punitus eft ?. 55"
: ' cum, exempli gratia, patruus magnus quadrifariam intellegá- | ^ 77. II P AELNIANVS Hbro-XVI. Refponforum. BOoNA Mf
lz df 36 ad lingulorum patrídfüm ?" magrjorum ? perfonas mxhtls inteftatb * defunéti caftrenfia fifco non . vindicantur, j
(a' xXxlt* . quadruplieatu& pronepos, item proneptis , itriginta duo/?? per- | cum heres leg?tlm.us ad fihem quinti gl'ïldUS'LeX&ltm', auUpro--^ quacr(
; Fonas reddát *?9: totque quater numeratae illam, quae pro- | *!Imus cognatus eiusdem gradus jintra * tempus polleflionem, * W?-',L:
D pofita * eft, fummam efficiunt. Eorum patres, matresque. acceperit ". p uir ass c:ïl
La o ] jei ?, de;cuius cognatione quaeritur, fobrini fobrinaeque funt, | ,,, ,5 Luo At Tl . AIIH- : : Boor
| .. ápfae autem isdem ? fobrino fobrinaue natus. Patrui abnepos. L)M;,QVIB VS NON COMPETIT BONORVM :
Luic,nzä'r djneptis. Auunculi abnepos, abneptis. Amitae abnepos, ab- gadxssiod AL o H HUIUI
' peptis. ^ Materterae abnepos, abneptis: haec fingula vocabu- Mág , Ti um : i
: Ja fenas denas continent perfonas: verbi enim gratia, patrui ^ I-V'Lïw&:äf.yus Jibse—XVIH. Digeftorum. ä;*?
* LJW('th' abnepos fic enumeyabüm:, Lyj;.þgæfgg,amf patruo accepto, qug- ERVO Lïääwg&r g'äï; iufitulo: adio D ss Val merituid lameei
LC* at eelcer, t€t pronepos , totieng proneptis dt.lcatur, et fic ad. eorum fi- mutaretur, eumque poftea manujnifi. Quaefitum eft, an "
lios Veniapu .fegie.cæs computatos: eadem ratione a(.i, filiam, ! s&iones ei denegandae effent ? Refpóndi, hic cafus Veg"-?s Edi- i
item in ?^ cetenós: etz'eper hþgg'e.x,omnlbus.?fücætgr "s odl &y' non continetur: fed aequum eft, fi dominus dolojfecerit, T
EOs p e.rfonar um centum viginü 0&9' Hirfunt eigzde cuius né teftamentum mutaretur, quo feruus eius beres- ícriptus. "
cognauone quaserxtur, gonfobrmox:um Wääfääïs prþne.:ptes— erat, quamuis manumifíus adierit hereditatem, ei denegari: q
qpez. Eorum - de. a. toguarone W' patrut ma- | cum etiam emancipato filio denegetur *, fi pater dolo fecerit, il
ximi, auunculi maximi, amitae maximae, materterae maxi- | ro teframentum mutaretur u * nïP;j
inae filius, filia, tem proaui proauiae confobrinus. Fra- J d ( 'j*ff'JM
:räs f;?&o*ïi'ïgue& eäog, ï'epää: 9 p.ïrfonä.conäipentt.ggä- , porueiar s ipey ? i f 'i;ï'f?-""X"I'V ! : ! L,[ f:d11
um vieinti octo. ^ Trinepotis filius, item filia; trineptis fl- | ; p eL . "t pelc . T.f
lius, item filia: higcenfüïn viginti oGto fiunt: ; uod, ceäm ri-. (VT EX LEGIBVS,;SENAT VS,ä;E" CONSVLTIS.- T
nepás trineptisque, !?, vt fupra demonftrauimus, (cxápinta . BONORVM POSSESSIO,; DETVR.A..) . ,üiti
quattuor impleant ,/filius eorum eadem fnumeratione ** toti- VLPIANVS lbro—XLLiX.—ad Edictum.- lt
demque filia, computabitur. . | "EPT q qun nE : , IT
PRAET.OR ait, vVTIME QVA|OVg LEGE, SENATVSZ l n
COR X coNSVLTO,BONORVM POsSESSIOX É Y pARE thts

L J pfhedwy* IVNDE VIR ET VXOR./g/ - : |
: 1 L itorc n : i d feffio, quae ex alia parte (Edictijadgnita eft , i/æ edit iftam bo- n

|oronmrEBIT,1TA DABO. -& Numquam bonorum pof-u,ei( fün.

Pa Dertenc Rn T enaa] V insiaos
VLPIANVS VIT; ad-EdiCtum. | ; | r |
! : ; norum pofleffionem. $. 2. Cum ex lege 5cim "Tabula- TU
ï J T bonorum poffeffio peti poffit, vnde vir et vxor, iuftum | rum quis habet hereditatem, hinc non petit, fed inde rv w * &L d
effe matrimonium oportet *: ceterum fi iniuftum fue- | : QVEM
compraebendimus; GEB. — 82 Hal praefigit: fiunt. GER. — 83 Hal.abaniaene. | maiorum. — 99 Hal. deas. GE B. — 100 Hal. vreddent. Vulg. reddit. BR. — V.
$84 Taur. Vis. GEB. — 85 Hal. fupra ditium. GEB. — 86a Yaur. edidit: Pa- | Hal. pofita. GE E. 2 Vulg. eius.BR. — 3 Hal ipfae vero iis de fobrino. 3 Bl
trui maioris neptis. Ttem auunculi. 'Sed in erratis feipfum correxit legitque: | GEPB. 4 Hal. patrui enim werbi gratia. GE B. S Taur. Vifariam. G X B. qula"
Patrui maiovis neptis item. Aumculi maiovis. Hal.locum in huuc modum ex- | 6 Hal. ad, loco: im.GEE. —^ Vulg. perficietur. 8 R. 8 Hal. His ille, eth']z
hibet: wmumerum e Ciqnt: totidemque patrui smaioris meptis. auuncul item. loco: Eorum. GEB. — 9 Hal. abuepos abnejptis. Et hi.GBRBR. 10 Hal trz d,"ä
guaioris$.B R. Quidfibi hic velit Brenkm. cum Taur. erratis, ignoro. In Adnotat. neptis, — Y1 Hal,umeratione. G E B. : . ïc d
*yaur. haec ipfa leguntur: Patrai maioris meptis. Item auunculi etc. vedlius fic: I Hal.addit: comtradum, G En. 2 Mal. probibet. — 3 Hal. infes SEW
Patrui maioris neptis item:. Auunculietc. GE B. — 86b Taur. coNplebumt. 87 | rit: lex. GER. | : | ! : Te
Hal.duas. GE B. 88 Hal. eadem vatione. Item matevterae. GE B. $89 Ap. Hal. ». Hanc infcriptionem Hal. habet integram. GEB. — 2 Hal. pumitus Kä:w;v
Tj

itemi, hic abeft. GE B. — 90 Hal. parenti fuo, et fic Flor. quoque fa&um. B n.
91 Flor, eft: vationem4ue. BR. — 92 Hal.reddidit. GEB. 93 Hal.fimt. GE R.
94 Hal.appellarent. GEB. — 95 Gothofr. in nota: Al. quia. Nempeita ipfe Taur,
in margine et Hal. in textu. GEB. )
97 Flor. eft : patramn. "Taur. fcripfit: patrVm, et Hal. patrumm. B R. — 98 Klal.

E

96 Flor. eft perfpicue: zntellegitur. 8 R.

fit. 3 Hal. ziteflato, quod malo. MSS. tamen Flor. fequuntur. BR, Barb.
Otob. Magl. Bynkersh. GE B. 4 Hal infra. GEB. — 5 KHlal accepit.
' 1 Hal. denegeutur. GER.

I.Hal SENATVSVE CONSVLTO. —2 Vulg. tautum. RROC

Ül t
avm() t
ïtmemi
^ t

fl
le lo«
lt

) YA
U
Fpro. LJ—.'ækï(x

fl

n
—

M'S'i
p
x Oï' jí
m
TV

À

QVEM

j !
jfgb*(f?w.
j GEP
j i
pa. i

T
g:f'lllm

]
[]

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. XV. XVIL

QVEM EI HEREDEM ESSE OPORTET: quippe cum non
alias hinc competat bonorum poffeffio, quam fi *ex fpeciali-
ter deferat bonorum pofífeffionem.

E

/QVIS ORDO IN */ POSSESSIONIBVS
e:&þacc/m)g.,;) bioewás SERVETVRÁE

MopbzesTiNvs libre-VE.-Pandeéctarum. |

INTEST ATI lfia'g("adus vocantur, primum fui heredes, fe-
cundo legitimi, tertio proximi cognati, deinde vir et vxor.
Se Siue ? tabulae teftamenti non exftent, fiue exftent, fi
fecundum eas, vel contra eas bonorum poffeffionem nemo ac-
cepit: inteftati detur bonorum poffeffio. $. 2. Inteftati patris
liberis bonorum poffeffio datur, nonantum4fis, qui in pote-
ftategh ? parentis vsque in mortis tempus fuerunt, fed tt
emancipatis. |

II VrrrANvs libro-XLEX.-od-Edictum. — V r1LÉ
tempus eft bonorum poffeffionum admittendarum. lta autem
vtile tempus eft, vt finguli dies in eo vtiles fint: fcilicet vt
per fingulos "dies. et fcierit et potuerit admittere: ceterum
quacumque die nefcierit, aut non potuerit, nulla dubitatio
C 3éewt eft ,[quin dies ei non cedat. Fieri autem poteft] vt qui initio
- fcierit, vel potuerit bonorum poffeffionem admittere, hic inci-
— piat nefcire, vel non poffe admittere: ícilicet fi, cum initio
cognouiffet eum inteftatum deceffiffe, poftea quafi certiore
nuntio allato dubitare coeperit, numquid teftatus decefferit,
vel numquid viuat, quia hic rumor poítea pfrepferat ". Idem
et in contrarium accipi poteft, vt qui ignorauit initio, poftea
fcire incipiat. $& Dies bonorum polteffionis vtiles effe pa-
lam eíft: fed non feffionum * numerabuntur, fi moodo ea fit-be-
-Bememr poffeffio, quae de plano peti potuit. Qugd *, fi ea,
quae caufae cognitionem pro tribunali defiderat, vel quae de-
cretum expofcit ?? feifiones erunt nobis computandae, qui-
bus fedit is: quibusque per ipfum Praetorem factum non eft,
quo minus daret bonorum poffeffionem. .$—2: In bonorum
, poffeffione, quae pro tribunali datur, illud quaeritur, fiife*
'fjmritjdedi:* quidem Praetor pro tribunali, fed poftulationibusfnon
— —— — dedit: poteft dici, tempus ad bonorum pofleffionem non cede-
rix.tre, cum Praefes aliis rebus7 aut militaribus, aut cuftodiis,
*4"t- aut cognitionibus fuerit occupatus. $. 3. Si Praefes Prouin-
, ,€iaein proxima füit *? ciuifate, accedere debet ad vtilitatem
Li $P44*. temporis jratigr itineris **, fcilicet numeratione viginti milium
; paffuum *? facta *?: nec enim exfpectare debemus, vt Prae-
fes Prouinciae veniatad eum, quibonorum pofletfionem peti-
turus eft. $4 Si venter in poffeffionem miflus fit, bono-
rum poffeffionis tempus non cedere fequentibus, nequaquam
ambigendum eft: nec tantum intra centenimurm. ** diem, ve-
rumetiam quamdiu naíci polfit, nam et fi natus fuerit, ante
ei deferri bonorum poffeflionem fciendum eft. $. 5. Scien-

1 Hal et Vulg. inferunt: BONORE M. BR. — 2 Taur. fiBe. GEB.
5 Hal et Vulg. poteflate. BR. — 4, Hal. inferit: et. GEB. — 5 Hal. vepferat.
Vulg. irrepferit. BR. — 6 Graeci appellant: 4uégae fwMaTiwàc. BR. — '7 Klal.
et Vulg. Qzuod, íed et Flor. ita fa&um. — 8 Haec quatuor verba interpretis
effe putat Noodt. J. de Íurisd. 0. Habent tamen Baül &ee Xbyvuciy xai v
Qioua YyyeuQoy bmiavely.BR.. 9 Gothofr. in nota: f ]kdz:t. L. 2. $. 34. infr. ad
SC. Tertull. Solus eo modo, vt Florentiae eft, Hal. et folus quoque recte, vt
arbitror, fe dedit, videlicet iuri dicundo, vt mox: poflulatiomibus mon dedit.
Alteri le&ioni fi fedit tamen praeinere MSS. vt in ipfo Magl. fit: fi fedit. Ba-
fil. etiam: & 32 «2 dx4Sioe 6 Koxuv. — Quod autem Hal. in textu a Gothofr.
állato ex hoc loco fcribit: bwic vei fe dantis, pro: bwic vei fedentis, oppido
temerarium eft. gR. Vt Magl. habet, ita et habent Barb. Otob. Bynkersh.
De cetero Hal. emendatio mihi tam temeraria non videtur. ^ Quid-enim faci-
lius potuit contingere, vt aliquis legens: fedantis, ac fi effet a verbo: fedare;

non nocet. ,,, —

fpatium habet.:

//Ayff,w&m A0 .

12, Taur. pa([/Vm. GEE.

17 Hal. fueris. GEB.

intellivetuv , et cobaeres.
cum. Vulg. ficut fi. BR
Vulg. vt, abeft. B R.

redi tuo fübftitutus fuiffes *?, et'bonorum
ris : (quando ** coherestuus conftituéfit nolle pet
poffeffionem, tibi data *? tota intellégitur, cohere
plius petendae bonorum poffeífionis facultatem non habebit,
S—r Fiius non folum, 1i tamquam filius, fed éffi tamquam
adgnatus, vel tamquam cognatus ad bonorum pofl-ffiohem
vocatur ?*, annuum fpatium habet: ficuti ?2 páter filifim mà-
numififfet, quamuis vt manumiffor bonófümypoffeffionem ac-
cipiat, .t&tnen;ad bonorum poffeffionem accipiendam annuum

fpatium itineris. — Nempe Flor. fuit: ratiojtiniris.
mendoía, quis ibidem ex: vatz0, fecit: fbatio: vnde tandem: fpatium. GER.

bili traicctione literarum.
triScientia. GE B. — X6 Flor. eft fa&um.: patri fciemtia, ignorantia filio. B R,

in margine. Hal. quaudocumque. G E B.

AL'esyc,,

po

HEREDIBVS.//^.

-----

753

| tiam eam obferuandgm/Pomponius ait, *non* quae cadit in. ,
Buris prudentes, fed quam quis aut per fe, aut per alios adfe- 44 7««« 6,
qui potuit, fcilicet confulendo prudentiores, vt diligentiorem :
patremfamilias confülere dignum fit. |

II. Pavrvslibro-XLlV.-adEdiftum. CrimpcaA tem-

pora/bonorum poffeffionis patris fcientia *5 ignoranti *5 filio

CUT

ffeffüi'onem accepe- ——
ere bonorum L elcdfrx»,,f.fa.-fï.'?f)q
s??tuus am-'

..V. MancErLLvslibro-FX-Bimeftorum. Cv w filio- —
familiasibonorum poffeffio delata eft, dies, quibunge;:tigmrgfäFoabaIaw
patrem non poteft, vt veldubeat;adgno(íci bonorum poffeffio- , ( ,,,
nem, vel ratam -babeat-agnitionem bonorum poffeffionis, non . :
cedunt. Fingamus, ftatim primo die :
gnouiffe eum bonorum poffeffionem tceriiorare; patrem, vt 4 4 onecsnanc.
comprobet, non polffe: -&en- cedcfxf, : :
autem cedere, cum certior fieri potujt ?? : praeteritis autem
centum diebus, fruftra ratum habebit. -$—tx. — Quaeri poteft,
fi cum polflet filius petere bonorum poffeífionem, patre ita ab-
fente, vt certiorare eum non poflit, vel etiam furente, pe-
tere neglexerit, an peti amplius non poffit? Sed *t-^^ quid
noceat, non petitam bonorum poffeffionem, quaf fi petita ef-
fet, tàttien, non ante adquireretur, quam pater comprobaffet ?
$. 2. Si feruus alienus heres inftitutus veniffet, quaeritur,
an pofteriori domino dies bonorum poffeffionis petendae im-
putari oporteret ^? ? et placet, quantum priori domino fu-
perfuerit, ei imputari, -

, quo fuerit delata, ad-

dies ,centum, incipient

IDE..SVIS ET LEGITIMIS

VrLPIANVSlibro-XlI.-ad-Sabinum,-

NTESTATI proprie appellantur, qui cum poffent tefta- .
. mentum facere, teftati non funt, Sed et is, quiteftamen- (* /& t
tum.fecit, fi eius hereditas adita non eft, vel ruptum , vel ir- :
ritum eft téftamentum, inteftatus non Aifiproprie dic&tur de-
ceffiïfg. Plane qui teftari non potuit, proprie non eft intefta-
tus:;;puta impubees, furiofus, vel cui bonis interdictum eft, J'er.
fed fäs quoque pro inteftatis accipere debemus. Eum quoque,
qui ab hoftibus captus eft: quoniam per legem Corneliam füuc-

ceffio

quod plane non quadrat, inflexerit in fedemtis, quo pofito Hal. re&e emen-
daffet hoc ipfum: fedeutisin: fe dantis, GEB. IO Hal faerit. — 11 Hal.

Negle&a litera z, vere

13 Flor. erat: vigintimilitumfacwnpa(fa, nota-

B R. I4 Hal. centefimum. GEB.

I5 Taur. Pa-

18 Gothofr. in nota: A. quandoque. Ita ipfe Taur.

GEB. 21 Hal. vocaretur. GEB.
23 Hal. et Vulg. potuerit. B R.
25 klal. oporteat.

19 Hal.etVulg. delata. BR. 20 Hal.

22, Hal. fic et
24 Àp. Hal. ct

F
.L €4^ /
*

du

UM 'gx

r

L4 feos,

Ü

f[nteddum e&iem-filius .
7 puta, fi perduellionis fuerit damnatus pater poft mortem |/l

" quamdiu viuit ,

734 DIGESTORVM LIB.

lucrrctm TOR TP
ceffio |his defertur, quibus defeggtur r. fi in ciuitate .decef-
fiffet, nam et eius hereditas fuiffe creditur. $-- Quaeri pote-
rit, fi ex ea, quae in üdeænmigä ?eþþeg'tate?moram paffa
eft, conceptus et natus üt.,.gmfuus patg:ygu&at ? et cum pla-
ceat, eum ingenuum nafci, vt eft a Diuis Marco etaþy"ero-.et-
Imperatore noftro Antonino Augulto refcriptum , non in
totum pro manumifía -heee- habeatur, vt vxor ducta füum pa-
riatf? nec mirum fit, ex fdfua ingenuum nafci, cum ff ? ex ca-
ptiua refcriptum fit ingenuum nafci. Quare a.uülgn icere, et
fi pater huius pueri eiusdem fortis fuerit ^, cuius " mater mo-
ram pafía in libertate fideicommifla, ipfeque moram pafíus
eft ^; fuum eum patri nafci exemplo captiuorum parentium,
cum quibus rediit. Ergo fiue poftea pater eius poft moram

manumittatur, recipiet eum in poteítate: fiue ante decefferit, :

definiendum eritifuum"exiftere. $. 2. Suos heredes accipere
debemus, filiof, filias ,ïiiue ;mturales ; .flue adoptiuos. $. 3.
fáuS heres excluditur, fifco praelato, vt

fuam: hociquof * vt nec iura fepulchrorum hic filius habeat.
$. 4. Si filius fuus heres ? effe deliit, in eiusdem partem/fuc-
cedunt omnes nepotes neptesque ex eo,nati, qui in poteftate
funt: quod naturalir aequitate contingit. Filius autem fuus
heres effe defifit, fi capitis deminutione vel magna vel mi-
nore exiit *? de poteftate. — Quod fi filius apud hoftes fit,
nepotes non fuccedunt : proinde etfi,fuerit re-
demptus, nondum füccedunt ante luitionem: fed,fi interim
deceíferit, cfim placeat, eum ftatu recepto deceífifle, nepoti-
bus obftabit. $. 5. Sedíi quis non defiit effe in poteftate, fed
numquam coepit, vtputa, fi filius meus viuo patre meo, ab
hoftibus captus eft, mox ibi, me pataefamilias facto, dec?ffe-
rit 1*: nepotes in eius locum fuccedént. $—6« Non minus
autem neptes, quam nepotes fuccedent in locum parengfum.
S$e7. Interdum licet parens alicuius in poteftate effe non defic-
rit, fed nec coeperit, tàfnen,dicimus fuccedentes t hþ?ros
fuos exiftere: vtputa adrogaui eum , cuius filius ab hoftibus
erat captus, nepos autem in ciuitate: mortuo filioy adrogato ,
mortuo *et* captiuo apud hoftes, pronepos iíte fuus heres
mihi erit, .$4—8: Sciendum eft autem , nepotes, et deinceps,
interdum , etiamfi parentes eos mortis tempore praeceflerunt,
&äï"gggpoiï'e fuos heredes exiftere, quamuis fuccetfio in fuis
heredibus non fit: quod ita procddit, fi patcrfamilias tefta-
mento facto decefferit ** exheredato filio, mox deliberante
herede inftituto filius deceffit, poítea deinde rcpu.diaä-t heres

ánftitutus: nepos poterit fuus heses-effe, vt et Marcellus li-

bro de)ä'i;no fcrifpfit quoniamæ".gc'/ delata eft filio hefeditas.
Tdem erit dicendum, et fi filius ex affe fub condicione quae
fuitin arbitrio ipfius, vel nepos fub omni *? inftitutus, non
impleta condicione deceflfiÁt **: nam dicendum ent, fuos
polle füccedere, fi modo mortis teftatoris tempore, velin re-
bus humanis, vel faltem concepti fuerint: jidguer et luliano
et Marcello placet. $. 9. Poft fuos ftatim confanguinei vo-
cantur. S$—ze. Confanguineos autem Caffius definit eos, qui
fanguine inter fe connexi funt. Et eft verum -Le*ä*s effe con-
fanguineos, etiam fi fui heredes non extiterunt patri, vtputa
exheredatos: fed etfi pater eorum deportatus fuerit, nihilo
minus /eos/ ** inter fe eífe confanguineos, licet patri * fui
heredes non extitiffent. Et qui numquam in poteftate fue-
runt, erunt fibi confanguinei: vtputa qui poft captiuitatem

1 Taur. defeRetur. GEE.. ^ 2 Vulg. fideicommi[Jaria. 4 Ap. Hal.
et Vulg. et, abeft. BR. — 4 Ap. Hal. fuerit, abeft. GEBR. 5 Hal. infe-
rit: et. GEB. 6 Hal. fit. GER. 7 Ap. Hal. et Vulg. vt, abeft. z g.
$& Hal.et Vulg. boc quoque. BR. 9 Hal inferit: parentisv. GEB. Ife
Hal. exzerit. 11 Hal deceffit. 12 Hal. decefft. — 13 Hal. fub condi-
cione in[litutus. G E B. 14. Hal. et Vulg. decefferit. B R. 15 Hal. bos lo-
€0: €05. 16 Hal. patris. GER. 17 Àp. Hal. 44i abeft. I8 Hal, et

*

berto mortuo, primum

XXXVIIL TIT. XVI.

patris nafcuntur, vel qui ** poft mortem. $. rr. Non folum
autem naturales, verüm etiam adoptiui quoque iura confan-
guinitatis habebunt cum his, qui funt in familia, vel in vtero,
vel poft mortem patris nati. i | |
Il. InEgMw libro-XH-a rum. Pos' confanguineos
admittuntur adgnati, fi confanguinei non fünt: merito, nam
fi funt, confanguinei, licet non adierint hereditatem, legiti-
mis non defentur : fed hoc fic erit accipiendum, fi nec fperan-
tur effe: ceterum, fi vel nafci confanguineus , vel de captiui-
tate reuerti poteffj adgnati impediuntur. $. 1. Adgnati au- , |
tem funt, cognati virilis fexus ab eodem|ortig nam poft fuos z.;?*/ïü',.
£f confanguineos ftatim mihi proximus eft confanguinei mei -
filius; et ego ei: patris quoque frater, qui patruus appella-
tur: deincepsque ceteris "fi- qui funt, ;hinc orty *5 in infi-1/cerfi,
nitum. $. 2.-Maee- hereditas proximo adgnato, id eft, ei,! J««rt,
quem nemo antecedit, d-fertur: et, fi plures fint eiusdem
gradus, omnibus, - capitaí fcilicet: vtpusa- *^ dugs fratres"ïflïa
habuij vel duos patruós, vnus ex his vnum filium, alius duos[" ij
reliquit: hereditas mea in tres partes diuidetur. $. 3. Parui ! P»7ts
autem refert, adgnatus hic natiuitate, an adoptione fit quae-
fitus: nam qui adoptatur,Aisdem fit adgnatus, quibus pater
ipfius fuit, et legitimam eorum hereditatem habebit, vel ipfi
eius. $-« Legitima -heredisae tantum proximo defertur.
Nec intereft, vnus folus fit, an ex duobus prior, pluribusue,
an duo pluresue ab eodem gradu venientes, qui vel ceteros .
antecedant, vel foli fint: 4quia(is eft proximus, quem nemo ; $,*
antecedit: -& isivltimus, quem nemo fequitur:; et interdum Y
idem primus poftremusque ,iqui folus occurrit. $——5. Inter—l»-lgob»'*,f

dum vlteriorem adgnatum admittimus: vtputa fecit quis tefta-

te herede fcripto, patruus deceffit: mox heres inftitutus re-
pudiauit hereditatem: patrui filius admittetur. Ergo et bo-
norum poffeffionem petere poteft. $. 6. Proximum non eum
quaerimus, qui(tunc fuitj cum moreretur paterfamilias, fed Ls "
eum qui tunc fuit, cum inteftatum deceffifle certum eft. Se- 7^*
cundum quae, etþ fuus erat, qui praecedebat, vel confangui-«
neus, fi nemo eorum cum repudiatur hereditas , viuit 3 proxi-
mum eum accipimus, qui tunc, cum repudiatur hereditas,
primus eft. $.z Vndejbelle 79 quaeri poteft, an etiam ?*
poft repudiationem adhuc demus fücceffionem? Propone,he- ,
redem fcriptum rogatum (reflitneret hereditatem, repudiaffeJrfWC.
eam, cum nihilo minus compelli potuit adire hereditatem, et
reftituere, vt Diuus Pius refcripfit: finge eum fuperuixiffe ,
ceütum diebus, verbi gratia, jet interim proximum decelfiffe,i ) vferco.,,
mox eCeum, qui erat rogatus reftituere? dicendum, poíte-
riorem admitti cum fþï&rgüdeicommiif. LJ XX M.
Li., YII. ID w libredieEycmd-Sabi IxTESTATOli-
fuüis deferri hereditatem, verum eftz
fi hi non fuerint,tunc patrono. -$—& Libertum accipere de- —
bemus * eum*, quem quis ex feruitute adiciuitatem; Romanam ! / Cu/rveim,,
perduxit, fiue fponte, fiue neceffitate, quoniam rogaüus fuit
eum manumittere; nam et ad,hüius legitimam hereditatem
admittitur. |
ipfe patronus habetur ??, et ad legitimam hereditatem admit-
tetur ?^*. . 3. Is plane, qu&m hac lef& emi, vt manumit-
tam, etfi ex Conftitutione Diui Marci peruendfit ad liberta-
tem, tamen vt eadem Conftitutione exprefium eft, meus li-
bertus eft, et legitima eius hereditas mihi deferftur ??. $. 4.
| ui

Vulg. iucerti, loco: bincorti. Quod ipfum eft ab inépta correctione arche-
typi Florentini, BR. — 19 Hal. omuibus competere incipit , vtputa. Vulg. omni-
bus competit, fcilicet vt fi duos.BR. — 20 Flor. ineptus homo fecit: velle. Hal.
Vude vel. BR. — 21 Ap. Hal. etiam, abeft. GE B. — 22 Scriptum erat Flor.

Ex fi. Ynde Hal. Sed et fi. Vulg. Et fi. BR. 23 MHl babebitur. GE B.
24 Malim : admittitur. SufpeGa leCtio eft ob antecedens: babetur. BR.— 275 Hal.
deferes

mentum, cum haberet patruum, et patrui filium: deliberan- u

— m

-$—2.9£? Siidotalem, quis feruum manumifit ,udafalwgf

du
htel
tus|
hr
g
eil
inlj
furca
k
(
yil o
(ere ?
totem
NU
hs
te 1
tem.
at
al
T
)1
fequ
Inde

4 , Vfü
jyr T

MET
h
ln rer
Q i
d
pore
nitt
tetur
tente
tec [c
u'/r't;, yore r
B

t |
in )
€08,

(
(eide-
fato d
Q ad

|
erer«
Qudi
h Y
inde (
müm
d
fhàm

ol

d fenty,
qii. p
t W,
6E |
3l Hl e
V arten
33 H?.l. (
Häl. C
FOT» etia
41 HGI, [

I À

D Lf ,w:"y

CCLERQS
D
t9.
fatiu] M(iml
: L"J.Sï-* l
I$ ETU«
e u
DO —
, lduv
-Tuwd, |
O*
m .
;,pï(m-
1*,
ASUAP
E dl
rm

UUNILO ,
hia j | UPU
p

vl
m d
pe o ,
ymnom .
q i NY
.numïäïï,u "

Á df«

nanirt

o(l
VU

D

jlbee
gas
A
(u

yont ydte
W um
,j

Jofs

"

H
p !

7

PT

/Qui/** fi necem domini detexit, et ex Senatusconfülto liber-
tatem meruþ'tit ?* , Íi quidem ad(ignauit Praetor, cuius liber-
tus fit,.fine dubio-eiwserit, et ei legitima hereditas deferg-
tur: quod fi/Hon)addidit ^3, efficietur quidem ciuis ?? Ro-
manus, fed eius erit libertus, cuius proxime fuerit ?? feruus,
et ad legitimam hereditatem ipfe admittetur, nifificubi quafi
ándigno deneganda fuerit hereditas. . $.—5. Siquis libertam fic
jureiurando adegit, ne illicite nubat, non debere incidere in
legeih jïeliäïySentiam. Sed fi ;j;if';äïä'fäïw*m,;ïtempus ne du-
cgft. , neue aliam, quam de qua patronus confenferit, vel non
nifi c
-dere eum in legem Aeliami Sentiam , nec ad legitimam heredi-
tatem admitti, $.6. Si municipes fernum manumiferint, ad-

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL, TIT. XVI.

1

ibertam, aut patroni cognatam : dicendum. eft, inci-

mittghtur ad legitimam hereditatem in bonis liberti vel liber- .

taeinteftatorum. -$—z Miles manumittendo feruum peculia- :

. fem, fuum faciet libertum, et ad legitimam hereditatem eius
admittt£ur ?7, $. 8. Principem ad bona libertorum fuorum
admitti, plusquam manifeftum eft. $. 9. Vtique et ex lege
duodécim tabularum ad legitimam hereditatem is, qui in vte-
ro fuit, admittitur, fi fuerit editüs. Inde folet remorari in-
fequentes fibi adgnatos, quibus praefertur, fi fuerit editus.
Índe et partem facit his qui pari gradu füunt: vtputa frater
Liéft, vnus eft, et vterus, vel patrui filius vnus natus, jetjqui in
.Ntero eft. $. 1o. Eít autem traCtatumi, pro qua partem ??
faciat, quia ex vno vtero plures nafci poflunt? et placuit, fi
$n rerum natura certum fit, hanc, quae fe dicit praegnatem,
non effe: ex aífe iam effe heredem hune, quidem ?^ natus
eít, quoniam et ignorans heres fit: quare ?* fi medio tem-

z,,.::fi

pore decefferit, integram hereditatem ad heredem fuum trans- |

mittit. $. 1r. Poftdééem menfes mortis natus, non admit-
. ketur ad legitimam hereditaterm, De eo autem, qui
|,,, wenteffimo oCtogedfimo 35',L'eg:ïxf1:rgggfdie natus eft, [Hippotra-
L^T P^. tes fcripfit, et Difus PiusjPontificibus-referipfit, iufto tem-
| u")atf, pore videri natum: nec videri iu ferüituteh 3* conceptum,
,.., ,*€um mater ipfius ante centenfimurgy oCtogenfimum ?* ifecun-
i J-L*M'-gl-gg diem elfet manumiffa. | :
1V. PowPoNrivs-li YV inum, — Hricquo-
rum parens capite minutus eft, legitimae hereditatis ius, et
in ?? ceteris perfonis, et inter fe retinent: et alii aduerfus
T aNNO adiiese 22
V. Vrsrramvs-d dedict Sr quis,
cum haberet fratrem et patruum, decefferit teftamento facto:
deinde pendente condicione heredum fcriptorum, frater inte-
ftato decefferit, mox condicio defecerit : patruum poffe vtrius-
que adire legitimam hereditatem , conftat..

VI. Ivrriawvs hb 4 Timvivs
exheredato filio extraneum heredem fub condicione inftituit.
Quaefitum eft, fi poft mortem patris pendente condicione fi-
lius vxorem duxiflet, et filium procreaffet et deceffiffet, de-
inde condiciofinftituti heredis defeciffet: an ad hunc poftu-

dit ^9, qui poft mortem aui fui concipitur, is neque legiti-

mum nepotem legitima ?? hereditas aui pertineret. |Refpon- .

1mam hereditatem eius tamquam fuus heres, neque bonorum-

poffeffionem tamquam cognatus accipere poteft: quia lex düóc

deferetuv. Vuïg. defertur. YMlud malumas. BR. — 26 Gothofr. in nota: Al.
quid. . Ita nempe ipfe Taur. habet in margine et Hal. in textu. Vulg. conuer-
tit: quid, in: quod. BR. — 27 Hal. wernit. GEB. 28 Hal. adfignauit.
GEB. 29 Flor. eft: ciues. 'Taur. dare debebat: ciuEs. BR. — 30 Hal. fuit.
31 Hal et Vulg. admittetur. B R. 32 Scribendum: parte, nifi malis: par-
ie partem faciat. BR. More nempe Taur. PARTEm, GEP. 33 Ap. Hal.
et Vulg. a, abeft. B R.
55 Hal. centefimo ocfogefimo. GE B.
Hal. centefimum e&ogefimum. G EB.

s a
39

36 Hal. et Vulg. feruitute. B R.
38 Ap. Hal. in, abeft. GE s.

Flor. etiamnunc eft: Jegitimam beveditas. BR. — 40 Hal. et Vulg. refpondi. B n.
41 Flor. etiamnunc eft; morientem eo. BR. ^ 42, Erat olim Flor. defundi. BR.

34 Hal.et, loco: quare. Vulg. et inferit. BR.-

735

decim tabularum eum vocat/ad hereditatem, qui moriente
eo ^*, de cuius bonis quaeritur, in rerum natura fuerit.
VIL CErsvslibro AOXVHE, Digeitorum. V &r. fi vi-
uo eo conceptus eft, quia conceptus quodammodo in rerum
natura effe exiftimatur. PX (tll ,
Cfes VIIL Iv rraAx vs;libre-;LIX.. Digefterum, Irgw
raetor -Extéte-fre, proximitatis nomine bonorum poffeffio-
nem pollicetur his, qui defuncto *^ mortis tempore cognati
fuennt. Nam quod ) in *? confuetudine nepotes cognati ap-
pellantur etiam eorum, poft quorum mortem concepti funt,
non proprie, fed per abufionem, vel potius -«veéomce—*^ ,
accidit, $. r. Siquis praegna£em xxorem-reliquiffet, et ma-
trem, et fororem : fi yiua vxore mater mortua fuiíffet, deinde
vxor mortuum peperiffet, ad fororem folam legitima heredi-
tas pertinet *?; quia certum effet ^?, matrem eo tempore de-
ceffiffe, quo legitima hereditas ad eam non pertinebat.
iet, IX..MancrANV s/libro-V-Infitutig Sr explu- -
ribus legitimis heredibus quidam omiferint adire ^* heredita-
tem, vel morte, vel'qua alia ratione impediti fuerint ^*, quo
minus adeant: reliquis, qui adierint, adcrefcit illorum por-
tio: et licet decefierint antequam adcr fceg;'ät', hoc ius ad hé-
redes eorüm pertinet, lia cáüfa eft inftituti hefedis, et co-
heregä/;49 fübftituti : /huic/enim viuo defertur ex fubftitutione 4 1 77x .

£—4 ;'/cu',,

.hereditas, non etiam, fi decefferit, heredem jeius féquitur/ ; ; cvnæefuoäw

» . &. MoDESTINY S-libr —Differentiarum. — S r ad
patrem manumifforem filii inteftati legitima hereditas perue-
niat, vel non manumiffori/bonorum poffeffío competat: ma-
ter defun&i füummouetuf 59, —— x ' - :
Xl. PowProuwrvs 5! li —Qui l

| CAP1TIS deminutione pereunt 5? legitimae hereditates, quae

ex lege duodecim tabularum veniunt: fipe viuo aliquo, fiue
antequam adeatur hereditas eius , capitisjminutio] ?? intercef-
fit: quoniam definit, fuus heres, vel adgnatus recte dici: quae
auw:gy ex legibus nouis, aut ex Senatusconfultis, non vti-l .'4,
que 4. ; devs 3 X i
XII. Ing w libeo-XXX.ad-Quintum-Mueium, Finivs
patri adgnatus proximus elt. | :
. AIII. Garvs h - n- Iuliam-et P; u
Nvrra femina autihabet/fuos heredes [ aut definere habere /..| ^26cvciet ,
poteft propter capitis deminutionem. L. hadet -
»— . AXIV. IpneMw libro-XllÉi;ad legem Tuliamet Papiam, Ix
fuis heredibus aditio non eft necefíaria: quia ftatim ipfo iure
heredesexiftunt. —— xvMmt.
XV. PAPINIANVS AXXIX. Quaeftionum. 5r
pater apud hoftes moriatur, defun&üftui 55 iam jin jciuitateifi- / "ncta 7
lium, credimus patremfamilias deceífiffe, quamuis patria po- -
teftate, quamdiu vixgfit, non fuerit in plenum liberatus: ita-
que heredem habiturus eft ifte non reuerfo patre. Sed lii "-
poftliminio redierit pater iam defunécto filio, quidquid medio
tempore per eum quaefitum eft, habebit: et non eft mirum,
fi peculium quoque defuncti pridem filii defertur patri, cum
ex eo natus poteltatis ipfius fiat per fufpenfi iuris conftitutio-.
nem. hiE x XIN.
. XVI. Inew libre-X1L: rum. PaTERn inftrumen-
tojdotali/ comprehendit, filiam ita dotem accepiffe, ne quid aliud — /.
| ex

41 deás,

43 Hal. ex,loco: in. GEB. — 44 Id eft: per relationem , vt et Hal. in Graecis.
GER, 45 Hal pertimere, — 46 Vulg. efl.BR. 47 Ap. Hal. adire , abeft.
GEB. — 48 Ap. Hal. fuerint, abelt. GEB. — 49 Háal. et Vulg. cobaeredis,
quod probo. Habent et Baül. $ àé mw cvyxAwQevógos x $woxaTácsaTes $035
TWi. BR. 50 Hal. et Vulg. fubmouebitur. BR. ^' $1 Hal. IDEAM. GE B.
52 Flor. fcriptum erat : pemimutione perewnt , anticipata fequentis vocis prima
fyilaba. Sed literae pe funt. deletae, vt adeo legendum videatur: mazmutzone, vt
mox in fequentibus, B R. MSS. tamen Barb. Otob. Bynkersh. dzminatione. kial.
