hi feciffet, aut omni?o condigfticnem eo nomine de peculio
non haberem, aut eaténus haberem, quatenus ex re furtiua
auctum peculium fuiffegd tamen in propolito et retentionem
me habiturum, et fi omne peculium penes te fit, vel, quafi
plus debito foluerim, poffe me condicere. Secundum |[quae
dicendum |??, fi nummos, quos feruus ifte mihi fübripuerat,
tu, ignorans furtiuos efle, quafi peculiares adermeris, et 'cor;—
fumpferis; condictio eo nomine mihi aduerfus te competgt ?^,

quafi res inea ad tefine caufa peruenerit, $. r. 5i fciens alie-

16 Vulg. inferit? aduervfus venditorem. &R. — 17 Hal. inferit:
I$ Hal. inferittverum effe. GEB. — 19 Vulg. cotdemmabitur, B R.
21 KHal. fi quilibet alius eum vem. [nam tollere. probi-
23 Hal. Eb. IV. imwwrouzv Alfe-

nem. GE B.
e€9. GEB.
2o Hal. lib. IV. GER.
beat. GEB. 22, Hal. inferit: effe. GEE.
ni diseflorum. GEB. . 24 Hal dixit. GEB, —— 25 Vulg. uon caffata. BR.
26 Hal. effi. GEB. 27 Hal. et Vulg. fuerit, et mox: poterit. BR. 28
Hal. Miuutio0. GEB. 29 Bafil. &v Zyvoíe, im 2gnovatione. BR. — 30 Hal. /;5.
IX. GEB. 41 Vulg. a me. B R. — 32 Hal.addit: efl. GEB. - 33 Hal.
condidionemi e. m. wr. a. t. competere, — Vulg. conudidiio etc. competet. BR.
Ap. Hal. alieuam, abeft, quod ipfi mallemus, fi per Florentinam liceret. p g.

LIB.

34 .

XIX:C TIT- L

5 e e e e : e * [] [ ^ : : ' *
nam rem ignoranti mihi vendideris, etiam, prius quam euin-
catur, vtiliter me ex empto acturum putaui)f in id, quanti mea
interfit meam effe faCtam: quamuis enim alioquin iverum fit,

| venditorem Kactenus teneri, vt rem emptori habere liceat; non

etiam vt eius faciat, quia tamen dolum malum abeffe praefta-
re debeat, teneri eum, qui fciens alienam ?* non fuam igno-
ranti vendidit $5. — Idgyí jelp ?9. maxime, fi manumiffurob vel
pignori daturo vendiderit. H | |
XXXI. NenATIVslibrolll-37 Membranamm. Sr
EA res, quam ex emptospraeftare debe)/am, vi mihi adempta
fuerit, quamuis eam cuftodire debuerim, tamen propius eft,
vt nihil amplius, quam aétiones perfequend4e eius praeftari
a mej[emptori oporteat: quia cuftodia aduerfüs vim parum
- proficit: aCtiones autem eas non folum arbitrio, fed etiam pe-
riculo tuo tibi ?* praeftare debebo, vt omne lucrum ac di-
fpendium .te;&fequatur. -Se. 7? Et non folum, quod ipfe per
eum adquifg, praeftare debeo ^?, fed et id, quod emptorjiam
tunc fibi tradito feruo, adquifiturus fuiffet. $. 2. Vterque
noftrum eandem rem emit a non domino, cum emptio, ven-
ditioque fine dolo malo fieret, traditaque eft: fiue ab eodem
emimus, fiue ab alio atque alio, his ex nobis tuendus eft, qui

* * i 3 » » A

prior ius eius aliprehendit ^*, hoc eft, cui primum |tradita

dus eft. ^* |
XXXII. VrerrAwvs libro XI. *? ad Edictum. Srz
Qvis a me oleum, quod emiffet, adhibitis iniquis ponderi-
bus accepiffet, vtin modo me falleret, vel emptor circumfcri-
ptus fit a venditore ponderibus minoribus, Pomponius ait,
potfe dici venditorem, fibi danéjoportere, quod plus eft, petere:
quod habetrationem. |Ergo etemptor ex empto habebit aétio-
nem, qua contéftus elffe pollit. -7 :
Amnee| XXXIIL. Ingw dibro-XXHE-4^-ad-Edictum. E sr
vendito agi poteft.
XXXIV. IngwlibroXVHEadEdiéctum Sx rvxpo
vendito, in qualitate iugerum captio eftifex empto étit actio.
; XXXV. IpEgMwjlibroe-EXX.-ad-Ediétum. Sr ovrs
fündum emerit, quafi per eum fundum eundi agendi ius non
eflet, et interdicto de itinere aCtuque ^* .victus fit, ex empto
habebit aCtionem: licet enim ftipulatio de Büictione non com-
mittatur *?, quia non eft de iure feruitutis in rem actione ^*
pronuntiatum, tamen dicendum eft, ex empto actionem com-
petere. A
XXXVI. Pavrvsdibro-Vif.-ad-Plautium, V EN D1-
TOR domus, antequam eam tradat, damfi infeCti ftipulatio-
nem interponere debet: quia antequam vacuam poffeffionem
tradat, cuftodiam et diligentiam praeftare debet: et par$ eft
cuftodife diligentiaeque, hanc interponere ftipulationem: et
ideo, fi id neglexerit, tenebitur emptori. o $4 A.
XXXVII. In w di ;—:-ad-Plautium. SricvT
aequum eft,(bonfe fidei emptori alterius dolum non nocere,
ita non eft 4équumj eidem perfonae venditoris fui dolum
prodeffe. D. A KR eo): meculo | :
AXXVIIL. Cersvsdibro VHL-*^? Digeftorum. Sr
VENDITOR bhominis dixit, peculiumjeum habere decem, nec
quemquam ?? adempturum: etíi plus habetzngotum praeftet,

: 36 Ap. Hal. ef?, abeft. Cuiac. XIII. Obf. 37.
legit: Id eflÉ. Van de Water III. Obf. ». Idem.. Maxime. GER. 37 Hal.
lib. IV. GER. 58 Ap. Hal. tibi, abeft. GEB.- 39 Hal. hunc $. ita or-
ditur: At fi per aue fattum fit, quo qimus eam fuo tempore a me baberes, non. fo-
lum id, quod ipfe. GE B. 40 Hal. debebo. GER. 41 Hal. adgraebenudit.
GEB. 42 Hal.et Vulg.praefigunt: fed. BR. — 43 Hal. lib. XL.GEB. — 44
Hal. Ejb. XXXII. GER. 45 Vulg. inferit: prizato. BR. — 46 Hal. coumit-
titur. GEB. 47 Vulg, per iu vem atlionem, BR. 48 Hal. /ib. XI. GEB.
49 Hal. lib. IX. GEn. 50 Hal. et omnes: quidquasm, et merito. B R.
rentinam tamen ex Synopfi Balil. defendi poffe putat Aueran. quem vide 1J. Ia-

35 Hal. vendiderit. GE&.

terpr.

: : : J))cy]ätfo
ieft : fialter ex nobis a domino emiffet,iis omnimodo tuen—.);þïä

ynojpretio plures res emptae fint, de fingulis ex empto et TM

Flo- :

L

( r
s J

/
D 14 'u

L ;p;W

: n;geägcg a?unslxe&, vt danztagäat dfcgmfprae&aretï fä minus eft, | &u 7* infra domum Romae conftitutam ?5, nihil commemo-
Suäg P lefld ?** deCem, et ?^ talem feruum ef[e*. , Vt tan- | ratum eft.. Deceptus ob eam rem ex empto actionem habebit:
pireone r UR Recïliïþäbeat', $. 1. Si per emptorem fteterit, [quo mi- | itaque, fi conueniaturob pretium ex vendito, ratio inprouifi **
[- Jséroexinus] . : DM tmderetur,näm cibariis ?? per arbitnÉ |Aoneris habetur *7./4£ xetincnt- secmmilS um 6 rmpetnncer vf [ repred
C))ei um 5* indemhitatem pofl& feruari, Sextus Aelius, ** )Drufüs. XLII. PA UO iOsiioden. Srpve.
N "()t,,zï.-.glxerqu?t: quorum et mihi müiiäüma videtur «eMe fententia. 1 &5 ^ fandorum ?;äxäiïor æ;päg&&lggäeä;ämmï S1DVO-
fÁ'et^. S. 2. Firmus ?35 a Proculo quaefigt, fi de plumbeo caftello fi- | ..5 ssi K , modo cuiusque pro-
- d : p Va nungauerlä et ita vtrumque vno pretio tradiderit, et alteri

* ftulae fub terragä 59 miffae, aquàm ducerent in:aenum. ?? |1: :
ha, lm UT . : —— 196, Gquam : aenum; ^ Ua- | aliquid deffit 7?, quamuisi ! v 80 :
d at fare n fzef'll:).u;)mrcumftru&umïan-þ&e dedium effent? aif vt ruta, cae-. vnäm * iu:ggra a?t:rïlnn? Itero .exüïlp ïet, forte fi däxrt; - :
fa fixaque, qaae aedium non effent ?*. Ille refcriþ[if( d ; &iterum aucent nabere, non proderit et,

nr

I L d porte, : cc : . :
La ow)ureferre, quidfaCtiJeffet. Quid ergo,)fi nihil de ea re neque gääddgääïeä w.&w ïn?eämntur 5t, fi in altero dé-
lo Erasbinda.. di rebus euä& $? folet? nonne proptus eft, vt inferta et | (i«i9 Vtique fi exig d Fl E poteft dubi« i&v 'e, t
^ o ase Qeiact. inclufa aedififio $9. partem eius elfe exiftimemus? ari? Vtique fi exiguus modus filude defijt ^*, et plus in vi- j ,5
- e - | pO EE AE detib . neis habegt, quam repromiffum eft: an non facit ** dolo, qui :«2

M*'lï: Lj/w . A 1 85 . : p : *486 s " ; ,
ng::-&.. XXXIX. MoprsrINvs dibro—V. — Refponforum. | "9 , 2Pf;'ïPfï*ïl,0 vtitur? nec enim [hic! *5, guod/amplius in &« L: :
4 féc lu we, Q v KR O, fi quis ita fundum vendiderit, vti) venumda- HEOdQLJ inuenitur, quam alíoquin dictum eft, ad compen- —^ 74«2. -
tum 9^ effe videatur, quod intra terminos ipfe poffedit, fciens dium venditoris, fed-ad-95—emptoris pertinet, ettunc tenetur 1 f ha,
tamen aliquam. partem certam fe non poffidere, don;certiora- vendüæ, cum maner modus ipuenitur. Videamus tamen, ne J 55«
uerit emptorem, at ex empto iudicio teneatur, cum haec ge-- npllag É .que.reiia fit emptoris in eodem t:undo, fi plus inue- |
neralis adiectio ad ea, quae fpecialiter nouit qui vendidit, nec mgt;;»;/ in vinea quam in prato, cum .Vmuerfgs modus con- [
" . . f&.excepit, pertinere non debqat: ne alioquin iemptor capiatur, fat ?^. Similis quéeftio effe poteft ei, quie in duobus fun- / M
T "—»-fg"fm P *gui fortaffe, fi hoc cognouiffet, vel empturus non effet,(vel mi- dis agitata eft, et fi quis duos ftatuliberos vno pr etjo vena, ^^
L — "775 e».yoris empturus effet] fi certioratus de loco certo fuiffet: cum

et dicat, vnum ggä'gg dare iuffum, qui quindecim dare ?? de- L^v / Z
z o haecehoc et apud veteres fit relatum in eius perfona, quific exceperat, befat: nam et hic tenebitur ex empto a&ione, quamuis em- J xi/iss r
SERVITVTES, SI QVAE DEBENTVR ??, DEBEBV N-

ptor a duobus væ' t accepturus fit. — Sed rectius eft, ??
TVR: etenim iuris au&ores refponderunt, fi certus venditor

in omnibus fuprafcriptis cafibus lucrum cum damno compen- &
L LO * L 1 . j 1 " P : * 1 ^i 4
quibusdam perfonis ?? certas feruitutes debere, non admonuiffet fari: jet fi quidi deeft emptori, fiue pro modo, fiue pro quali- /*2 /* 74
emptorem, ex empto eum teneri debere, quando haec genera- |- | :

tate loci, hoc 9f refarciri.
lis exceptio non ad ea/pertinere debedt, quae venditor nouit, | XLIIL Ip u- . |
«ceptio ad eajperü u hais . Inew llibro V. Quaeftionum.- 'Trrrvs, cum
quaeque ** fpecialiter excipere et potuit, et aä?bmt, fed ad €*; | decederet, Seiae Stickum, Pamphilum, Aredfdufam ?* läer i aLf
,äuae jfnorauit, &t de qp*i.bus ER itïor M eero PC(äl?lUlt. deicommiffum reliyqui£ ?5, eiusque fidei commifit, vt omnes. E -
q-Herennius Modeftinus refpondit, fi quid circumueniendt em- ] 4d jibertatem poft annum perduceret: cum legataria fideicom- |

]abwn, . - 1 1 1 ; J 1 1 * j . m*
n P ïgrääzäf Zä-ï gläï im ïïäïcæg (ïe äua quaeritur, fecit, cx €I- | miffum ad 'fe pertinere noluiffet, nec tamen heredem a füa pe-
pto acu ;æl'»!l PUR ä AA (s : i4 t ^. ] titione liberafíet, heres eadem mancipia Sempronio vendidit,

nulla commemoratione fideicommiffge ?* libertatis fa&ta: em- | /-
ptor, cum pluribus annis mancipia fuprafcripta fibi feruiffent, , ;-
Are(gufam manumifit: et ?* cum ceteri quoque ferui, cogni- 125«
ta voluntate defun&i, fideicommiffam libertatem petiü—'ent,; et
heredem;ad jPraetorem, perduxiffent, iuffu Praetoris, ab here- ^ ^* nl m., m
de fünt fnanumiffi: Are(cufa quoque, nolle fe emptorem pa- , .f i €
tronum habere, refponderat: cum emptor pretium a vendito- //£.
| re, empti iudicio, Arefcufae quoque nomine repeteret, le&tum ^:,Z. Z 1(7
eít refponfum ;«Domitii'Vlpiani ?*, quo continebatur, Arefqu- ..« ,«5 L272omint.
fam pertinere ad refcriptum facrarum[conftitutionum, fi nollet r 3 xuuc: A

XLI ParrwrAxXvs libro.IIL. 72 Refponforum. Iw | emptorer habere:) emptorem tamen nihil poffe poft.,— —

VENDITIONE, fuper annua penfitatione ** pro aquaedu- | manumi nditore confequi: ego cum meminif- C j cagz"/,;,tm»m,,-

1
! XL. Poaxgoxivsllibro XXXIL-adiQuintumiMuch
ss : | QvxuTvs Mv €1vs fcribit, dominus fundi de pl:aedio ar-
um la^ - bores ftantes vendiderat, et ** pro his rebus pecuniam acce-
pit, e£ &2. tradere nolebat: emptor qugerebat *?, quid fe fa-
cere oportefet: et verebatur,yne háé arbores eius non vide-
£. yenturíaCae. Pomponius: arborum, quae in fundo continen-
tur, non eft feparatum corpus a fundo: et ideo, vt dominus,
fuas fpecialiter arbores vindicare emptor non poterit **, fed

ex empto habet actionem..

lonem a ve

"gerpr. luv. 27. GEB. — 51 Vulgo effe, abeft. g. — 52 Hal. et Vulg. vel. B R. Hal. inferit fie. Gxs. —— 64 Hal vt id vekundatum. GEB. — 65 Vulg. infe-
53 Ap. Hal. effe, abeft, GE s. $4 Vulgo ei maticipium, abfunt. BR. $5 | ritet. BR. 66 Hal. inferit: certis. GEB. — 67 Ap. Hal. que, abeft. GE B.
| . 'Jaur. ciV'ariit. GEB. 56 Hal. et Vulg. arbitrmm. BR. — 57 Hal.et Vulg. | 68 Ap. Hl et, abeft. GE z. — 69 Hal. acceperat, et. cum eas tradere molebat.
! hic inferuntet. Haec ex: Drnfus,facit: Dinus Seuerus. BR. — 58 Hal.et Vulg. | GER. — TO Hal. queefiit. GE B. 71 Hal. potef. GER. 72 Hal. Ji.
P Firmius. BR. — $9 Hal. fub terra. GEB. — 60 Vulg. habet: aquam ducereut | IV. GER. 73 Hal penfatioue. — Vulg. penfione. BR. 74 Hal propter
in equmm. Et ad hanc le&ionem Accurfius notat: forte aemeum, per cuius os$ | aquaeduclum. G B. —^5 Mal confüitutum, GEB. 76 Taur. Npvouifi, GE B.
füiliat aqua. alias abeuum. &R. Vide, fi lubet, meum de Caldee et Caldi apud | 'T7 'Hal. babebitur. GEB. ^ 78 Hal VLPIANVS. GEmR. 79 Lego: de-
Mn, Veteres potu. librum fingularem c. l. et IV. fi plura de hac re, de miliario | fit. BR. Etita dudum Hal. GER. 80 Hal. dixerit. GER. 81 Hal. in-
etc. noffe cupis, quamuis hanc legem ad iftum morem pertinere non putem. GEB. ueniantur. GE. $82, Hal. praefigit et, praemiffo, quod fequitur, interroga-
! | 61 Hal. au bae, vt iunla fixaque, aedium effent: am, vt vata caefaque, mom ef- | tionis figno, vt fit: profutura fit ? et poteft dubitari. v?ique."GEB. 83 Lego:
1 fent aedium? Ille. Priorem partem periodi re&e reftituit, in pofteriore nihil | defit. BR. Etita quoque Hal GER. . 84 ;Hal-. faciat. GE B. 85 Ex his
mutarem. BR. Minore mole ita transponas: aw bae aedium effeut, vt vintla verbis me non extrico, nifi lcgfxm:l amnon facit -rlolc»? gui iwre perperam fno vti-
' fixeque, au vt vuta caefa, quae aedium mon effent. De iuntta pro vin&a Rad. | tur. Forte perperam compendio fcriptum errori originem dedit. BYN K. 86
| ) Forner. J4. Rer. Quotid. g. Vide etiam Graeuium ad Cicer. Lael. 7. et Sal- Hal. boc. Vulg. id. BR. — 87 Hal et Vulg. inferunt: agri. ER. — 88 Ap. Hal.
i maf. ad Flor. L. 2;. Sed nihil mutandum arbitror. Vnda re&e dicuntur, quae | et Vulg. ad, abeft. Bz, — 89 Hal.me vila. GER. — 9O Hal. zmneniatur. GEE.
| : connexa et conferta inter fe funt. — Salluft. Catil. $. 1nde Catull. carm. 65. | 91 Hal conflet..GEB. 92 Hal inferit: debnerat, alterum decem qui. quinque
: ^ q. 366. vincula Neptunia Davdaniae vrbis dixit pro muris. DVK. . Non negli- | debebat,mamet. GEB. . 93 Nonnullac Edit. hic inferunt et, fed perperam. GE B.
4 : genda Taur. adnotatio: vinda. fic in P. forte melius: iunda. i vet. zmiunc&a. | 94 Vulg.Are(kuþm. BR. 93 Flor. z eít ex'pun&q, et ità Hal. et omnes. BR. 1
: Quae vox : zuiunüa eft in Barb. Vat. L II II. IV. S. Cruc. Bynkersh. vtro- | 96 Vulg. fideicommiffariae, et paulo poft : fdezc.omr.mg'arszz.- BRR. 97 Ap. Eal.
.que, ct in Treuif. ita fa&um.F ER . (62,Hal et Vulg. egemire. BR — 63 | &t abcfc.LGl Iï x. 98 Vulg. legum eft in anditorio Domitii Vipiaui refponfum.

Tïï,;,ïm,(ä .g/?L * (.n, f[[ä 546([ , W M | / *
a WZ; N IH ERN

h

MU

352

"fem ?? et Iulianum in ea fententia effe, vt exiftimaret, poft
manumiffionem quoque empti a&tionem durare, qugero, quae
.L &e-j , fententia vera eft 199? Tllud etiam in eadem copnitione no-

mine emptoris defiderabatur, vt fumptus, quos in vnum ex
his quem erudierat, fecerat, ei reftituerentur. TItem * qugfe-

sic, .. f& — U £. ro, Arefenfa, quae recufauit emptorem patronum habere ?, cu-
, .. àus fit liberta conftituta, ? an-poffit vel 1egatarxamä quae non
fjv b Íe. — liberagit, vel heredem patronum habere: nam ? ceteri duo
; / U e ab herede manumiffi fant? RefpondiZ';femper probahi ( Iuliani
'fLC/W ( UA

E fententiam, putàntis, *manum*iiïionäonf jnittitürjeo modo ) *.
L1 £t fu. p fumptibus vero, quos in erudiendum hominem emptor
! fecit, videndum eft: nam empti iudicium ad eam quoque fpe-
ciem fufficere exiftimo: non enim pretium continet tantum,
fed omne quod intereft emptoris, feruum non euinci: plane,
fi in tantum pretium excddiffe * proponasS; vt non fit cogita-
tum a venditore de tanta fumma, veluti fi/ponas agitatorem
poftea faétum vel pantomimum, euictum effe eum, qui mini-
mo venilt pretio, iniquum videtur, in * magnam quantitatem
obligari venditorem. r Vapes L
XLIV. Aien 1CAN v slibroIVELV-9-Qudeftionum. Cv w
&T !* forte idem mediocrium facultatium fit, et non vltra du-
lum periculum fubire eum oportet. |
XLV.PaAvrLüvslibre-V.-Quseftionum. Ipovx et '?

Iulianum agitaffe Africanus refert: quod iuftum eft: ficut '?

ÁIM

7[9;7&(/

fit, cum euincitur. $. r. Illud expeditius videbatur, fi mihi
alienam aream vendideris, et in eagí ego aedificauero, atque
ita eam dominus euincit ^^: nam, quia ** poffim petentem
dominum *^, nifi impenfam fedificiorum foluat, doli mali ex-
! ceptione fummonere, magis eft, vt ea res ad periculum ven-
| ditori$ non pertineat: quod et in feruo dicendum eft, fi in fer-

cedeS,et impenfas *5 praeftare debeat: quod.fi emptor non
poffideat 7tedifigïium, vel feruum, ex empto habebit aCtionem.
Ín omnibus tamen his cafibus, fi fciens quis alienum evendi—
derit, omnimodo *? teneri debet. $. 2. Supereft tertia de-
liberatio, cuius debet ?? effe libenta Aregpfa, quae recufat
emptorem? Et nonjfinejratione dicetur, eius debere effici þ—
beitam, a quo vendita elt, id eft heredis ?*, quia et ipfe ex
étbpto aCtione tenetur: fed hoc ita, fi non'hArefcufa elegerit

'ta, etille ex empto actionem non habet,

quia nihil eiusin-
tegeft, cum eam libertam habet ??, | |

'"BR. 99 Hal twm memini Iuliamum. G£2. — Yoo Hal. fit. GEB. — 1 Taur.
iDem. GEB. 2, Àp. Hal. babere, abeft. GEB. — 5 Hal. praefigit et. GE R.
4 Gothofr. in nota: quae eam non liberauit. Hal. GEB.
nam. GEBR. 6 Trcdccg ;hic . contuli. |.S. Cruc. (nimium dittans a Flor.
ananunifionem non amittà eo modo arb.: qmanumiffiounem mon. adimi eo modo.
etita corre&us Vat. L . InXBarb. fiper: adimi, ícriptum: aM admitti. | Vat. 1II.
* habet ita: manamiffionem mon admitti eo modo. Ya et Treuif. habebat, fed 4
ftea expun&ta, in margine pofitum: AL mom adimi acliomem ex empto. — Pal,
. et H mmanmmiffionem non adimi empti a&ionem, et in priori recte finalis g

J) 0.[ I M&l ,QqUi manunmniffionem-expynéta, et in margine adícriptum: 1. amstti. Pal |.
- w] mg;.vman nilftonem WT/'W empti acionem eo 110d0. — Similiter Vat, IV. nifi quod
a77 W(IUL() :€Óm b pro? Zuuap, habeat: adimitti. ln Bynkershlmanumijþone "01 admitti eo 110do
a JOgctipstao o^

. ; atlionem ex empto, et pro: admitti, repofitum: adimi. Otob. manumiffione a&io-
M "zem eo 110d0 "10n amitti, vbifapra: adiouem, il:riptum: fc. ex empto. — Vat. V.
pof? manumi[Jionem non adimi co modo, Denique Taurinenf. lI per mahaumif-
H 0'6 A . [j fionem mon admitti empti atlionem.de/Vide quam haec fluctuent, et quam parum
| «LNMULAM UP 7praefidii ex aliis codicibus fperandum fi£, ng'ä)qua haeret in archetypo. Sim-
j , ^ 4 phceiífima ratio eft, vt và tur deleas in: admittitur, et legas: manumi[fioue mon
KU, M VIKÜUM ACO at eo modo, videlicet, empti a&ionem, quod e praecedentibus repetendum.
MW L(,'t(*ï BR. Adiicio ex collationibus codicem quartum decimum Bynkersh. II. qui ha-
| ^. bet: poff manumi[fionem mon amitti. klal. putanutis manumi[fione ex empto actio-
[ nem eo modo non amitti. GER. 7 Hal. iu erudiendo bominem. GEB. — $8
Gothofr. in nota: AL exceffifíe. Ita Hal. et omnes. BR. Vide p. 367. de
Lat. Vet. ICt. adde Scalig. ad Catulli carm. 65. v. 110. p. 116. et carim. 67.
$oib É) 115 9K 9 Vulg. inferit tam. £R. — Yo Hal. li. V. GER.

minuitur praeftatió, fi f(eruus deterior apud emptorem effectus-

uitutem, non in libertatem euinceretur **, vt dominus mer-

emptorisjpatronatum : tunc etenim ?? et illius remanet liberr

dt Ap. Hal. et hic et paulo poft et, abeft.. Gx.

5 Hal. cum, loco;.

33 Hal. praefigit et. GER.

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. L

XLVI. Inzw libro XXIV. Qudefionum, Sx ovis
alienam rem vendiderit, et medio tempore heres domino rei
exjïiterit, cogetur implere venditionem. |

XLVII. InzwlibroVI-Refponforum. Lvérvs Ti- - g

TIVS, accepta pecunia ad materias vendendas füb p;äena cer- r
ta, ita vt fi non integras ?* Eäprae&auerit 25, intra ftatuta u
tempora póena ?? conueniatur, partim datis materiis decel- 4 »
fit: cum igitur teftator in poenam commiferit, neque heres B

eius reliquam materiam exhibuerit, an et ?? in pgenam, et in j
vfuras conueniri poffit? praefertim cum emptor mutuatus 'pe-
cuniam, vfuras grauiffimas expendit? Paulus refpondit, ex

contraétu, de quo qugeritur ??, etiam heredem venditoris in

poenam conuenigypolle, in actione quoque ex empto, officio
ludicis, poft moram intercedentem, vfurarum pretii rationem
haberi oportere. £e« ^ .
XLVIIL. ScKkvora libroIL.2? Refponforum. Ti-
Trivs heres Sempronii fundum Septicio vendidit ita, rv -
DVS SEMPRONIANVS, ?? QVIäQVID SEMPRONTIIS!
IVRIS FVIT, ERIT TIBI EMPTYS TOT NVMMIS:
vacuamque pofleffionem tradidit, neque fines eius demonftra-
uit. Quferitur, an empti iudicio cogendus fit oftendere 32 ex
inftrumentis hereditariis, ?5 quid iuris defunétus habuerit 34,
et finesïw&endergl?äefpondi id ex ea fcriptura praeftandum, ^
quod fenfiffe intellggu,ritur: 'quod fi non appareat, debere ven-
ditorem et inftrumenta fundi, et fines oftendere: hoc etenim *^* ^
contractui bonael fidei confonat 35. j
XLIX. HERMOGENIANY s dibro-TE. Turis-Epitoma-

rum-?9, QOvr Prn collufionem maginarium colonum, cir- £.

.cumueniendi emptoris caufa fuäþofuit, exempto tenetur: nec | 1l
defenditur, fi, quo facilius excogitata fraus occultetur, colo- - n
num Ét quinquennii penfioneS,in fidém füam)recipiat. $. r. C 2est | "^
Pretii forte, licet poft moram, foluta, vfurae peti non DotuL rv
cum hàe non fint in obligatione, fed offifío iudicis prae- | [w
ftentür. "*— v l
L. LAnBEo JibroIV. 37 Pofterioritm a T: 10-38 Epi p
-ematorum; BoNa fides non patitur, yf, cnm emptor ali- B
cuius legis benefiCio pecuniam rei venditye debere defüfet, n
antequam res ei tradatur 3PZtvenditor tradere compelyïfgly 40 Cb , | P
et re füa carereZ,*': poffeffione autem tradita futurum eft, L) m us
vt rem venditor *? 4e ue/äpi,tteret, vtpote cüm petenti eam L,g'"' ""
rem ( emptor exceptiotiém rei venditae et traditae obiciat, vtivc
perinde habeatur, ac üj-petitor eieneque vendidiffet, neque
tradidiffet. L^* misxib dif. H
n

12 Ap. Hal. et, abeít.
GEB. I3 Hal. inferit et. GER. I4 Hal. euincat. GEB. 15 Hal.
quum, loco quia. GER. 16 Ap. Hal. dominum, abeft. GER. 17 Hal.
in feruitute non in libertate eviucatur. GER. I8 Hal mercedis impenfas,
GERB. I9 Hal. oymiuo. GERB. 20 Hal, debeat. GER. 21 Ap. Hal.
id efl beredis, abfunt. G ER. 22, Hal, enim. GERB, 23 Hal. liberaim . ba-
beat. GE B. 24 Vulg, inferit: res. BR. — 25 Gothofr. in nota; pracítiterit.
valgat. Etiam Hal. habet: praefliterit. GEB. — VideDuk. de Lat. Vet. ICt, ?
3i7. BR. 26 Hal. et Vulg. n poenam. BR. — 27 Ap. Hal. et, abeft. GER.
28 Hal. quaeratur. G ER. 29 Hal. li, III. GER. 30 Hal. praefigit et.
G E B. 31 Hal. Semproniani. G EBR. 32, AÀp. Hal. oflendere, abeft. GER. /
34 Hal babuit. GER. 335 Hal. confonaus
effe. GE&. 36 Hal, imreudv. GEB. — 57 Hal. lib.III. GEB. 38 Hal.
laboleno. GEB. 39 Vulg. tradevetur. BR. — 40 Pro: compelleretur. — Sane
in $. Cruc. ex compelletur, fa&um: compelleretur. — At quatuor alii habent ;
compellatur, et ita Vulg. etNor. BR. — Hfti quatuor Barb. Otob. Treuif. Bynkersh.
l. immo et ita I. GER. 41 Hal. et Vulg. carere, B R. 42 Gothofr. in
nota; venditor eam amittat, vtpote. Halosnd. Vide annon legi poffit: equi-
dem amitteret. Ymmo malim nihil immutare, fed 72 aeque amitteret hic eandem
vim habere, ac fi effet: non amitteret, aeque fcilicet ac fuperiori in cafu, vbi non
amitit. Sed tunc fequentem lacunam copiofius fupplerem hoc modo: vtpote
cum petenti eam vem. ( emptor quidem exceptionem vei venditae ac. traditae obi-
ciat, venditor vero de dolo replicetur vt perinde habeatur ac fi) petitor ei meque
vendidiffet neque tradidiffet. Sed cedo libenter feliciori coniedurae. BR.. Omif- -
fis aliorum lectionibus et. explicationibus emendo: meqwe amitteret. ld enim
exigit

"

,; I, dptfi moräper veg;htorem emptori t:a&ägiï'e, ipfo moram fa- | lus: immo, fi cuiin ea infula, quam vendideris, gratis habita-
[ 3 oue kl menïä emptogg N g. I.[Quod fi fundum emifti ea lege, | tionem dederis, et fic receperis, HABITATORIBVS,AVT7
rocud vti ,&;,des&æumatrDKalendls Iuliif, etfi ipfis Kalendis]per | Qvaw QvisQvE DIEM CONDVCTVM HABET $?, pa-
C o as yendltorem effet fa&tum quo minus pecunia ei folueretur, de- | rum caueris: nominatim enim de his recipi oportuit: itaque
penom, Ande per te Pcz;ret, quo rpinus folueres, vti poffe aduerfus te | eos habitatores emptor infulae habitationexipune thi..
«j , YXege fua venditorem dixi ^*: quia in vendendo hoc ageretur, | bebit. ( pyU À arco . D
vggquandoque ^8 per emptorem factum fit, quo minus pecu- LIV. InEw llibeo-IL.—Pithanon 9?,. Sr sRv vs *9?,

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT.

- T
;; LI. IpnEM« ilibro-V.-Pofteriorunta Tauoleno -^? Epite-
mafórum. Sx kT per emptorem et venditorem mora fuiífet,
quo minus vinum praeberetur ^^, et traderetur, perinde effe
ait, quafi fi per emptorem folum ftetiffet: non enim poteft vi-

niam foluat *?, legis póenam patiatur: hoc ita verum puto,
müj&!quid in ea re venditor dolo fecit.

I.

p* "es, Peön/wn bee,

H.

333

parurh $5 ihabes/eo nomine cautum. Paulus: minime* fi mo-.

do in fepulchrum iter publicum tranfit. $. 2. Si habitatori-
bus habitatio lege venditionis recepta eft, omnibus ii éa hà-
bitantibus, praeter dominum, recte recepta habitatio eft. Pau-

quem vendideras, iuílu tuo aliquid fecit, et ex eo crus fregit,
ita demum ea res tuo periculo non eft, fi id impgrafti quod

LIL ScxEgvor A ub igeftorum. CRED| folebat ante venditionem facere, et fi id imperafti quod etiam It
T o fundum fibi obligatum, cuius cjrirographa tributorumgï non vendito feruo imperaturus eras. JT'aulus: minime: nam
debitore retro folutorum apud fe depofita habebat, vendidit | fi periculofam rem ante venditionem facere folitus eft culpa
Mdeuio ea lege, vt fi quid tributorum nomine debitum efiet, ! tua id fattum effe videbitur: puta enim eum fuiffe fernum
emptor folueret: idem. fundus ob caufam eorum tributorum | qui per catadfomum 7* defcendere, aut in cloacam dimitfi t
quae iam foluta erant, a conductore faltus, in quo idem fun- | folitus effet. Idem iuris erit, fi eam rem imperare folitus fue-
dus eft, venit: eumque idem Mfeuius emit, et pretium foluit. | ris, quam prudens et diligens paterfamilias imperaturus ei fer- R CM
Qugefitum eft, an empti iuditio, vel aliqua actione, emptokía | uo non fuerit. Qu&d, fi hoc exceptäääïuerit? Tamen potftf 3. .. 4 - quo?
venditore confequi poffit, vt, g;olutionum füprafcriptarum gchi- | ei feruo nouam rem imperare, quam imperaturus non fuiffet, L £* xo« ] o
5 | ,? rographa ei 59 dentur? .Refpondik, poffe emptorem empti iu- | fi (àoh) veniffet: veluti fi ei imperafti, vt ad emptoremiret, L— 5*f* !
) (-e»f: di-äo confequi, vt inftrumenta, de quibus qujereretur, exlli- | qui peregre effet: nam certe ea res ** tuo periculo effe non
beantur. $. I. Praedium geftimatum, in dotem a patre filiae | debet: itaque tota ea res ad dolum malum dumtaxat, et cul-
t fuae nomine datum, obligatumcreditori deprehenditur ?^. | pam venditoris, dirigenda eft. $. r. Si dolía octoginta *5
Qudefitum eft, an filius, qui hereditatem patris retinet, cum accedere furido, qufe infoffa effent, di&tum erit, et plura erffnt,.
ab eafe filia abftinuiffet dote contenta, aCtione ex empto te- | quam ad eum numerum, dabit emptori ex omnibus, quge vult,
neatur, v£?2,a creditore luer?/ 53 et maritoliberum ?* prae- | dum ?? integra det: fi fola oCtoginta funt *7, qualiacum-
[.omf^ ftaref? Bïejggyijg teneri. $. 2. Inter venditorem et empto- | que *$ emptorem fequentur, nec pro non integris quicquam
, gem milifiae ita conuenit, vt falarium, quod debghtur 55 ab il- | ei venditor praeftabit. ^eex'4.6£-: ^ — 55 $
LU. Lfb a perfona 59, emptori cederet. Qusefitum eff, emptor mili- | LV. PowPoxrivsilibro X. Epiftularum. Sr sEn- Kï
^ tide quam quantitatem a quo exigere debet 57 et,quid ex | vvs, qui emeretur vel promitteretur, in hofiium poteftate
eiusmodi pacto venditor emptori praeftare debeat? LB?EP,QBQL Ífit *?, Octauenus magis putabat, valere emptionem et ftipu- |
Leve- . eenditorem 58 acfiones extraordinarias eo nomine, quas ha- | lationem: quia inter ementem et vendentem effet commer-
beret, praeftagé,debere. $. 3. Ante domum marigunétam ?^, cium: potius enim difficultatem in praeftando eo ineffe, quam
2U«m. molibus iaCtis ripam. 9? conftituit: et vtilab eo pofleffa do- in *? natura: etiam fi officio iudicis fuftinenda,eflet;eius prae- (
L ia RR fuit, Gaiogägï'ävendidit. Qudero, an Vipà, quae ab ayf&to- | ftatio, fHlónec praeftari poffit. 1 X pro: ade aC t && 07«
d. /"^P"^ ve domui| coniunéta erat, ad emptorem quoque iure emptionis | | Suc/ghi)s d r

"A m
— / e /?2 22

wb — L.5 pertineat? ,Refpóndil] eodem iure fore venditam domum, quo

" dfuf ï GE L 3 ) p C t
/ALocATL4COoNDVOTIA/2, A. ao

J Liow/: fuiffet prius, quam veniret. Pa-f/lwfw | - E |
:;) , LHL LaAsroiibroWPithanenj$T. S5r MERCEDEM PAvrvSs ALiibæ:-e CXXEIV.- ad- Ediétum.
i ihfulae acceffuram effe 9^ emptori dictum eft, quanti infula OCATIO et conductio, cum naturalis fit, et omnium gen-
' locata eft, tantum emptori praeftétur. Paulus: immo fi in- tium, non verbis fed confenfu contrahitur: ficut emptio
| , fulam totam vno 9? nomine locaueris, et amplioris conälä&or et venditio. |
| JM*- , Aocauerit ?*, et in vendendasinfulasmercedem emptgglgffu- IL. Garvs libro.IL-Rerumcot£fidianarum; Locami0 , 6 |
| ram 55 effe dixeris,dd accedét, quod tibi totius infülae con- | et condu£tio proxima eft emptioni et venditioni: hisdemque * 74 Wæ
' ducCtor debebit. $. r. Si eum fundum vendidifti, in quo fe- | iuris regulis confütit ^. mNam vt emptio et venditio ita ? - L
pulchrum /habuifti, nec nominatim tibi fepulchrum excepifti, | contrahitur, fi de pretio conuenerit: fic et locatio et condu-
» : Cio
exigit fententia huius loci. BYN K. 43 Hal. labolemo. GEB. — 44 Malim: | camque n altum eueberet : puta cum vel auvova ïepmefentmzda erat Memnonem
! - probavetur. B R. 45 Hal. uon enim poffe videri moram per venditorem em- | vapieus, vel Inpiter Ganymedem, vel Diana Endymioni ofculum figens. vefereute
,, gtori fa&am 'effe, ipfo emptore pofleriorem 10ram faciente. GER. 46 Vulg. | id Polluce lib. IV.c. 19. — ld quoniam won f(ime magmo interdum peviculo evat
: gt ei, BR. lal vt. GEB. — 47 Hal. dixit. GER. 48 Hal. quandocunque. | eius, qui fe demittebat: idcirco Iurecon[ultus boc exempli loco adfumpfit, mimivum
! GE B. 49 Hal. quo minus ei pecunia foluatur. G EB. 50 Ap. Hal. ei, | ita dicum, quod iu longum fupra tbeatram prominens collum grtis veferret.. Pot-
: abeíft. GE B. 51 Hal. depraebenaitur. GEB. 22 Vulgo vt, abeft. GEz. | fis putare, Haloandrum haec debere Alciato, fed illius Norica huius primum
;. 3 Vulg. Iuere, et mox: praeflare. B R. 54. Hal, inferit: pmediumf G E B. Parergprmp libru.m Íeptem annis pracuertit, vt Alciatus fua potius debeat H—a-
55 Hal. et Vulg. debebatuv. BR. 56 Conf, Aueran. II. Iuterpret. Iur. 17. | loandro, nifi mah.s, ex eodem vtrumque fonte haufiffe. GX 8. 72, Taur. dl-
; GEB. $57AÀp. Hal et Vulg. debet, abeft. pm. — 58 Taur. Benditorem. GXB. | sitti. Kal demitti, quod verius exiftimo. GEB. —— 73 Hal et Vulg. potes,

59 Hal. iniunüaw. — Quid hoc eft elegantiae? BR. 6o Hal. pilam, loco r:-
paum, et mox iterum: pila, loco: vipa. GEB. 61 Hal zeavév. GEB. — 62
Ap. Hal. effe, abeft. GER. 63 Hal, eo nomine. GEB. 64 Hal. vt am-
plius coudu&tor locet. GEB. — 65 Vulg. acceffuram. & R. — 66 Hal. inferit: tibi.
GE B. 67 Hal.et Vulg. u quam. B R, — 68 Vulg. babeat. BR. — 69 Hal.
erci9uvay. GEB. 7o Hal et Vulg. inferunt: tuus. BR. — 71 Confer Bro- .
daeum Mift. III. 7. Bulenger. de Venat. c. 21. de Theatro L. 42. b VK. Hal.

et paulo poft; fasiffe. BR. — "74 Hal.vatione,loco: vres. GE B. — 75 Hal. oda-
ginta, hic et paulo poft iterum. GE. 76 Hal. dumuodo. GEB. 7 Hal.
fint. GEB. 78 Hal. et Vulg. inferunt: funt. BR. 79 Hal. effet. GEB.
80 Ap. Hal. iu, abeft. GEE. |

1 Hal. zsdemque. GEB. 2, Quafi: conflituta fit. Malumus: confi-
; Dafil. ózà vo)c dvroUc euvísavvma Xdvovac. Ita etiam Vulg. et e quinque co-

,. fuum xaá3gopov yegávov vertit: decurfum gruis, et addit: anacbinae id geuu$ m | dicibus tres. Otob. et Treuif. habent vt Florentiae. ta quoque Hal. pz. — l-
i tbeatro fuit, vnde quis e [ublimi vepente delapfus, de sedio aliquem telleret, fe- | li tres; Barb. S. Cruc. Bynkersh. L. immo et lL. GEB. — 3 Ap. Hal. ita, abeft.
j : BJIISg GEB,
l, :

U k.

334

&io contrahi intellegitur, fi de mercede conuenerit. $. I.
Adeo autem familiaritatem aliquam habere videntur emptio
et venditio, item locatio et condu.igïio, vt in quibusdam qu4ert

L12«; foleát, vtrum emptio jet/venditio fit, an locatio et conduc':Eo:

vt ecce, fi cum aurifice mihi ^ conuenerit, vt is ? ex auro

fä-/w"awdlof,,ï-:fuo anulóS mihi faceret cegti ponderis, certgeque formae, et

5'('-" /»-o

4 ,

m

u*.
—

Lm':/m: UM VE

£X

^

-

544 þ N e -
a -U VM TuYpPHONI gv s
joftÉconum, VEDEAM V S, ne non

acceperit verbi gratia trécenta: vtrum eimptio et venditio fit,
anlocatio et conductig?/Sed placet, vnum effe negotium *,
et magis emptionem ét vefiditionem efíe. Quod fi ego au-
rum dedero, mercede pro opera conítituta, dubium non eft,
quin locatio et condudfio fit. d :
IIl. PouxPoxuzvs /libro-EX.-ad-Sabinum. Cv rvx-
pnvs locetur, et aeftimatum inftrumentum colonuj accipiat,
Proculus ait id agi, vt inftrumentum emptum habeat * colo-
nus: ficuti fieret, cum quid aeftimatum in dotem daretur.
IV. IpnEw llibro-XVE.—3-ad-Sabinum- Locacro, pre-
