ne noftra repleatur, fi quando minustertia parte bonorum fuo-
rum .libe.ertus. vgl liberta eis relinquerit: ita fine onere, vt nec
liberis liberti libertaeue ex ea parte legata vel fideicommiffa
praeftentur, fed ad coheredes *9 hoc onus redundaret *?: mul-
tis aliis cafibus a nobis in praefata Conftitutione congrepatis ,
quos neceflarios effe ad huiusmodi iuris difpofitionem perípe-
ximus: vt tam patroni patronaeque, quam liberi eorum , nec
non qui ex transuerfo latere veniunt, vsque ad quintum gra-
dum ad fuücceffionem libertorum *8 vocentur, ficut ex ea Con-
ftitutione intellegendum eft: vt *? fi eiusdem patroni vel pa-
tronae, vel duorum duarumue ?? pluriumue liberi fint : qui
proximior eft, ad liberti feu ?* libertae vocetur fücceffionem ,

.etin apita, non in ftirpes diuidatur fücceffio: eodem modo et

iniis, qui ex transuerfo latere veniunt, feruando. Pene enim
confonantia iura ingenuitatis et libertinitatis in fucceffionibus
fecimus. $. 4. Sed haec de iis libertinis hodie dicenda funt;
qui in ciuitatem Romanam peruenerunt: cum nec funt alii li-

berti, fimul et Dediticiis et Latinis fublatis, cum Latinorum

legitimae fucceffiones nullae penituserant, qui ?? licet vt liberi
vitam fuam peragebant, attamen ipfo vltimo fpiritu fimul ani-
mam atquelibertatem amittebant, et quafi feruorum ita ^? bona
eorum iure quodammodo peculii ex lege Iunia ?^* manumiffores
detinebant, Poftea vero Senatusconfulto Largiano cautum fu-
erat, vt liberi manumifforis non nominatim exheredati facti,
extraneis heredibus eorum in bonis Latinorum praeponerentur,

Quibus füperuenit etiam Diui Traianiedictum, quod eumdem

H | hominem
nenda videtur. Add. Alciat. ib. nx.. Difpundl. c, 9. et Ant. Auguftin. Jb 1. E-
Tend. C. 7. $. 9. OT TO. 12 Contius exiftimat, re&e,folidum aeítimari
mille feftertiis , quia in £. 49. pr. D. foluto matrimonio decem folidi Raulo
po& vocentur decem millia. Atenimuero in illa Lege 49. D. fol. snatrim. TO fo-
lidorum irrepfifle, optimi ICti, eosque inter et Aueranius Jnterpr. iuv. Lib. 1.
C. 24. opinantur..Sane certum eft, centenarium libertum fuiffe, qui centum
millia in bonis habebat, £. 26. D. de Bon. lib. L. 16. D. de Iure Patronatas.
Centum millia feftertium efficiunt fummam mille aureorum, non centum; cum
aureus contineat centum feftertios, non mille. Dicendum adeo eít accifis Impe-
rii opibus et priuatorum facultatibus indies decrefcentibus, a luftiniano ita fum-
mam fuiffe determinatam. Aueran. d. L Ita quoque fere Marcilius, qui in L.
49. TO milliaà 'Tribuniano additum vult. - I5 Hal. : fucceffione. 14 Hal
inferit modis. 15 Hal. 2uod. 16 Hal. inferiteoraum. 17 Hal.redimdet.
18 Hal iiferit libertavumae. —— 19 Hal. et. 20 Hal daarmmque. 21
Hal. «2l. 22 Hal quia. 23 Ab Hal. abeft ;ta. 24 Vulgo additur
Norbana : fed '"Tbeophilus ignorat , et fimiliter Vlpian. t/t. 3. $. 3. lege
lunia cautum efl.. Xem Fragmentum regul ex vetere ICto $. $. et L. cm.
C. de Lat. lib. tol. Lata eít M, Iunio Silano et :Norbano BDBalbo Colf.
A. V. DCCLXXI. et quamuis ab vtroque Confule , qui eam tmlerunt, no-
men acceperit ; a priore vulgo appellatur. Plura de illis Ryckius ad "Tacit. /;h,
L. Amm. c. $9. Putauit Alciat. b. X. Parerg. c.. 7. in duobus titulis antiquis le-
gis huius memoriam reperii : CLEMENTI CAESARV M N. SER-
VOe äïCIN Q N. SERFV O, notam cnim N. adícriptam effe, quod
j illi

$0 . . INSTITVTIONVM LIB. IIT, TIT. VII. ViIL IX.

hominem, fiinuitovel ignorante patrono ad ciuitatem ^? venire
ex beneficio Principis feftinabat ^^, faciebat quidem viuum ci-
uem Romanui, Latinum vero morientem. — Sed noftra Confti-
tutione ?* propter huiusmodi condicionum vices, et alias dif-
ficultates , cum ipfis Latinis etiam legem Iuniam, et Senatus-
confultum Largianum, et edictum Diui Traiani, in perpetu-
um deleri cenfüimus, vt omnes liberti ciuitate Romana fruan-
tur: et mirabili modo quibusdam adieCtionibus ipfas vias, quae
in Latinitatem ducebant, ad ciuitatem Romanam capiendam
transpofuimus. |

: TIT. VH |
DE ADSIGNATIONE LIBER TORVM.

N fumma quod ad bona libertorum * admonendi fumus, cen-
fuiffe fenatum, et ? quamuis ad omnes patroni liberos, qui
eiusdem gradus fünt, aequaliter bona libertorum pertineant:
tamen licere parenti, vni ex liberis adfignare libertum, vt poft
mortem eius folus is patronus habeatur, cui adfignatus eft: .et
ceteri liberi, qui ipfi quoque ad eadem bona, nulla adfignatio-
neinterueniente, pariter admitterentur, nihiliuris in 1is d þo-
nis habeant: fed ita demum priftinum ius recipiunt, 1i is,

cui adfignatus eft, decefferit nullis liberis relictis. ^. $. I.
Nec tantum libertum, fed etiam libertam: et non tantum filio
nepotiue, fed etiam filiae neptiue adfignare permittitur. $. 2.

Datur autem haec adfignandi facultas ci, qui duos pluresue li-
beros-in poteftate habebit, vt eis, quos in poteítate habet,
adfignare ei*libertum libertamue liceat. Vndequaerebatur, fi
eum, cui adfignauerit, poftea emancipauerit: num euanefcat
adfignatio. Sed placuit euanefcere, quod et Iuliano et aliis
plerisque vifum eft, —— $. 3. Necjintereft, ? teftamento quis
adfignet, an fine teftamento: fed etiam quibuscumque verbis
patronis hoc permittitur facere , ex ipfo Senatusconfulto,
quod Claudianis temporibus factum eft, Suillo Rufo et Ofterio
gcapula $ Confulibus. | |
| TIT 1X

DE BONORVM POSSESSTONIBVS.

v s bonorum pofleffionis introductum eft a Praetore, emen-
. dandi veteris iuris gratia T. — Nec folum in inteftatorum
hereditatibus vetus ius eo modo Praetor emendauit, ficut fupra
dictum eft, fed in eorum quoque, qui teftamento facto decet-
ferint. . Nam fi alienus poftumus heres fuerit inftitutus :
quamuis hereditatem iure ciuili adire non poterat, cum infti-
tutio non valebat: honorario tamen iure bonorum poffeffor ef-
ficiebatur, videlicet cum a Praetore adiuuabatur. Sed etisa
noftra Conftitütione * hodie recte heres inftüituitur, quafi et

!

illi Latinae effent .conditionis , ex lege Norbana: quod mihi haud verifi-
mile videtur, er-vel ex fuperioribus fatis refellitur. o TT o. Apud Hal. eft Nor-
bena. 25 Hal addit Romanam. 26 Hal. feffimarat. 27 L. vu. C.
de Lat. lib. toll. et Ryck. Anzmadu. ad 'Tacit. Eb. 1. Hifl. c. 28. Adietliones
optime explicat Cuiac. xvi. Obf. 21. o TTO. . UR

1 Hal inferit attzuet, ^ .2, Hal. «t. 3 Hal bis, et mox recipiant.
4 Hal. omittit e. 5 Hal inferit am. 6 Vulgo Sabellio Rufo et Aflerio
Scapula Coff. Y aliis: Suelleo Rufo et Offerio , ve Suillo Rufo et Offerio. Theo-
philus: Suilo Rsfo et Hoflforio Scapula. Vlpian. in L. :. D. b. t. Velleio Rufo
et Offerio Scapulas vbi Ant. Augufílin. ri. EÉmend. 7. in Confulum nominibus
peccatum efle, ait, fed nihil definit, neque de wom. propr. D. pag. 25 9. Suillii
Rufi Confulis meminit Plin. lb. vit. c. 4. Oftorii Scapulae Tacit. lib. Xvi. Zuu.. c.
14. 1j. Agric. c. 14. O't' T O. Hal. Sabellio Rz;fo et Aflerio Scapula. Floflerio, vel
Oflerio cit ex L. 1. pr. D. b. t. fed Offorfus homini nomen fuit, vt Tacitus
faepe et 'Theophilus. Bynkershoek m Obf. 7. |

I Cuiac. in notisprimis addi iubet vel potius füpplendi, citra neceffitatem.
OTTO. 2, Quae fuit relata in tit, de incertis perfomis, de qua Strauchii differ-
tatio erudita extat, v. Comm. noftr. ad $. 2$. delegat. o t T o. 3 Hal. infe-
xit Praetor. 4 In aliis fimilem legi , vel.legis iurisconfl. o TT 0. 5 Vix
poteít intelligi, bonorum pofleflionem couira tabwlas effe ex teffamgnto, wt

iure ciuili non incognitus. $. r. Aliquando tamen neque
emendandi, neque impugnandi veteris iuris, fed magis confir-
mandi gratia ? pollicetur bonorum poffeffionem. — Nam illisquo-
que, qui recte facto teftamento heredes inftituti füunt, dat fe-
cundum tabulas bonorum poffeffionem. — Ttem ab inteftato fuos

heredes et adgnatos ad bonorum poffeffionem vocat. Sed et

remota quoque bonorum poffeffione, ad eos pertinet hereditas
iure ciuili. $. 2. Quos autem Praetor folus vocat ad here-

ditatem, heredes quidem ipfo iure non fiunt: nam Praetor he- .

redem facere non poteft: per legem enim tantum, vel fimi-
lem * iuris Conftitutionem heredes fiunt: veluti per Senatus-
confulta et Conftitutiones Principales: fed cum eis Praetor dat
bonorum poffeffionem, loco heredum conftituuntur, et vocan-
tur bonorum pofleffores. JAdhuc autem et alios complures
gradus Praetor fecit in bonorum poffeffionibus dandis, dum id

agebat, ne quis fine fucceffore moreretur. Nam anguftif(imis

finibus conftitutum per legem duodecim tabularum ius perci-
piendarum hereditatum. Praetor ex bono et aequo dilatauit,
$. 3. Sunt autem bonorum pofleffiones ex teftamento quidem

.hae. Prima, quae praeteritis liberis datur, vocaturque Contra

tabulas ?. Secunda, quam omnibus ure fcriptis heredibus
Praetor pollicetur, ideoque vocatur Secundum tabulas. Ét
cum de teftamentis prius locutus eft, ad inteftatos tranfitum
fecit. Et primo loco fuis heredibus, et iis, qui ex edicto
Praetoris inter fuos * connumerantur, dat bonorum poffeffio-
nem, quae vocatur Vndeliberi. Secundo legitimis heredibus..

Tertio decem perfonis, quas extraneo manumiffori praeferebat.-

Sunt autem decem perfonae hae: pater mater, auus auija, tam
paterni quam materni: item filius filia, nepos neptis, tam ex
filio quam ex filia: frater foror, fine confanguinei funt, fiue
vterini *. "Quarto cognatis proximis, : Quinto Tum quem ?

.ex familia, Sexto.patrono et patronae, liberisque eorum et

parentibus, Septimo viro et vxori. ^Octauo cognatis manu-

mifforis. — $. 4. Sed eas quidem Praetoria introduxit iurisdi-
. €tio: a nobis tamen nihil incuriofum praetermiffum eft, fed no-

ftris Conftitutionibus omnia corrigentes, contra tabulas quidem
etfecundum tabulas bonorum poffeffiones admitfimus, vtpote ne-
ceffarias conftitutas: necnon ab inteftato, Vnde liberi, et Vn-
de legitimi bonorum poffeffiones. . Quae autem in Praetoris e-
diCcto quinto loco pofita fuerat, id eft, Vnde decem.perfonae:
eam pio propofito, et compendiofo fermone fupernacuam o-
ftendimus. Cum enim praefata bonorum poffeffio decem per-
fonas praeponebat extraneo manumiffori, noftra Conftitutio ?,
quam de emancipatione liberorum fecimus , omnibus parenti-

. büus eisdemque manumifloribus contracta fiducia manumiffio-

nem facere dedit: vt ipía manumiflfio eorum hoc in fe habeat
priuilegium, et fuperuacua fiat fupradiCcta bonorum pofíeffio.
| | | | Sublata

hic dicitur. Sed ita fe res habet. Omnis fucceffio tum civilis tum praetoria

vel ex teftamento eft, vel ab inteftato. Si ab inteítato non eft, L. :. $. 2. Vn-
de liberi, fequitur, vt ex teftamento fit. Qui vero? Refcinditur quidem iudici-
um teftantis L. 1. pr. D. de legat: praeff. non tamen refcinditur ipfum tefta-

, mentum, de cuius iure, an valeat, nec ne, Praetor non quaerit, fed de iure

eius, qui petit bonorum pofleffionem. Immo nec poreft Praetor fübuertere id,
quod a lege fuit conftitutum , vt hic teftamentum paternum: poteit tamen in»
dire&e, vt hic, data bonorum poffeifione effe&um a legis fan&ione prodeun-
tem impedire. Vide haec vindicantem Iof. Aueranium Znterpr. inr.cin. lib. Y C. .
6 Omn. Char. ex ed.. Praet. fnis coummmeranttr. o Y T 0. Hal. addit baerede:.
7 Hal frater, fororue , con[auguimei, vel vterini. 8 Magna hic lecionum

eft varietas: tzuc quamdo, Cwm quae, ex qua, eum quem, twm qmia ex. Cha-

rondas in libro Dionyf reperit: 444 ex familia; Hotmani liber Tigurinus qu£
ex familia: Argentorat. tumi qui ex familia. Murets tauquam ita ex familia:
Marcil. ad xu. tabb. pag. 154. qua ex faemilia: Contius tum qua: Sed Cuiac.
imitatione L. :. et L. 4. Vndelegit. iegit twm quem, cui Fabrotus ad The-
oph. accedit: fed quia veteres Theophili Codices habent twm quam, VWigli e-

| ditio vero tanquam , non patemab iis difcedendum effe: nam adgnati patroni ad

eam bonorum poffeffionem tamquam ex familia patromi vocabantur: nec ipfe
Cuiacius Fb. Xx. Obf. c. 34. ab ea lectione alienus eft, quam et Maranus probat
in Parat. de bov. poJ. o Y Y 0. Hlal. tanquam ex familia. 9 L.«l C. de e-
?anc,

ii

(-— a -a od Lm -u o — m o —

"N $—— deou . o o r - d a rE

u L. CNMEIEE . m RE p n i n

Viees ul a g Sedh. Sasmdb

e

$»— £

LE

l
1r-

feg
n
liis
udem
ntm
dbus
H
ftum
(itto
Jfg-
bus.
lat,
Ej
D

Qe
)!
n«
"
ristl-
j 10-
idem
o fe-
tVt«
ris &-
jnae:
m o«
l per-
Itio 9.1
jent-
Yij«

"

lo
:318[3
«toria
Vi
üdic*
telt-
lc lutt
ert idæ
sen 1
odet-
J6 h
gä'f?dï'f ]
Sjotut
jni (
famz'?'is:
j Cuie
j T
vigi *
mol d
, ij
P[Obät
k
gb

INSTITVTIONVM LIB. HL TIT. IX X XI. T

Sublata igitur praefata *? quinta bonorum poffeffione, in gra-
dum eius fextam antea bonorum pofleffionem induximus, et
quintam fecimus, quam Praetor proximis cognatis pollicetur.
$. 5. Cumque antea fuerat feptimo loco bonorum poffeffio ,
'Tum quem ** ex familia, et octauo, Vnde liberi *? patroni
patronaeque et parentes eorum : vtramque per Conftitutionem
noftram, quam de iure patronatus fecimus, penitus vacuaui-
mus !?. Cum enim ad fimilitudinem fucceffionis ingenuorum
libertinorum fucceffiones pofuimus, quas vsque ad quintum
tantummodo gradum coartauimus, vt fit aliqua inter ingenuos
et libertinos *^ differentia: fufficit eis tam contra tabulas bo-
norum poffeffio,: quam Vnde legitimi, et Vnde cognati: ex
quibus poffunt fua iura vindicare, omni fcrupulofitate, et in-
.extricabili errore iftarum duarum bonorum poffeffionum refolu-
ia* $. 6. Aliam vero bonorum poffeffionem , quae Vn-
de vir et vxor appellatur, et nono loco inter veteres bonorum
poffeffiones pofita fuerat, etin fuovigoreferuauimus, etaltio-
re loco, id eft, fexto eam pofuimus, decima veteri ** bono-
rum poffeffione ,. quae erat Vnde cognati manumifforis, pro-
pter caufas enarratas *? merito fublata: vt fex tantummodo
bonorum poffeffiones ordinariae permaneant, fuo vigore pol-
lentes. $. 7. Septima eas fecuta , quam optima ratione
Praetores introduxerunt. Nouiífime enitn promittitur edicto
iis etiam bonorum poffeífio, quibus vt detur, lege vel Sena-
tusconfulto , vel Conftitutione comprehenfum eft: quam ne-
que bonorum poffeffionibus,. quae ab inteftato veniunt, neque
iis, quae ex teftamento funt, Praetor ftabili iure connumera-
uit: fed quafi vltimum et extraordinarium auxilium prout res
exegit , accommodauit, fcilicet iis, qui ex legibus, Senatus-
confultis, Conftitutionibusue Principum ex nouo iure, vel ex
teftamento, vel ab inteftato veniunt. — $. 8. Cum igitur plu-

res fpecies fucceffionum Praetor introduxiffet, eas?ue per or- |

dinem difpofuiffet: et in vnaquaque fpecie fücceffionis faepe
plures extent difpari gradu perfonae: ne actiones ereditorum
differrentur, fed haberent, quos conuenirent: et ne facile in

poffeffionem bonorum .defuncti mitterentur, et eo modo libi

confulerent: ideo petendae bonorum poffeífioni certum tempus
praefiniuit *$, $. 9. Liberis itaque et parentibus tam natu-
ralibus quam adoptiuis in petenda bonorum poffeffione annu-
um *? fpatium , ceteris ^? centum dierum dedit, Etíiintra
hoc tempus aliquis bonorum poffeffionem non petierit, eius-
dem gradus perfonis adcrefcit: vel fi nemo fit deinceps ?^* ,

ceteris bonorum poffeffionem perinde ex fuccefforio edicto pol- -

licetur, ac fiis, qui praecedebat, ex eo numero non eflet.

. Si quis itaque delatam fibi bonorum poffeffionem repudiauerit:

non quousque tempus bonorum poffeffioni praetinitum exceffe-
rit, expectatur: fed ftatim ceteri ex eodem edicto admittuntur.

. $. 1o. Ín petenda autem bonorum poffeffione dies vtiles fingu-

li confiderantur, Sed bene anteriores Principes ^^ et huic

10 Hal, praeditla. II Vid. fupra wot, $. OT TO.
I2 Apud Hal deeft liberi. I3 Hal enmacuauimus.
15 Hal vefoluta. ^ — 16 Hal. pro

manc, lib. o T TO.
Hal. Tanquam.
I4 Omnes Charondae l/bertos. O T T 0.
veteri habet 440que. 17 Hal. enumeratas.
OTTO. 19 Hal. anuni. 20 Vulgata addit ceteris vero agnatis vel cogna-
ti. Theophilus legiffe videtur cognatis aut extraneis: íed vtrumque gloflema
eít, quod MSS. ignorant. o T ro. Hal. addit aatem adgmatis vel cognatis.
2X Hal. vel fi nullus fit " deinceps. 22 L. vlt. C. qui admitt. ad bon. poff.
oTTOo. 23 Marcil. ad Horatii Odam 2 $. lib. 1. legit currat. o T T O. 24
Omnes Charondae: fií admittendi eam iudicium intra flatuta. W. Cuiac. o T-
TO. Hal fed quocunque modo admittentis eam. indicimm ( intra fl t. t. )
oftenderit. ! ! y

18 In quibusdam defimiuit.

1 Hic intelligi nequeunt operae fernorum, quod illae non pereunt capitis .

'deminutione, L. z. D. de vfwfr. leg. nec operae artificiales: quia, cum quafi
in pecuniae praeftatione confiftant, in heredem tranfeunt, et confequenter in
adrogatorem , L. 4. D. de operis lib. íed officiales, quarum proprietas cum in
edentis perfona , et in eius, cui eduntur, confiftat, L. 9. de operis lbert. per-
fonam patroni non egrediuntur, eique tantum íolui poflunt, noa extraneo,

|

Fuit is forfan vnus creditorugi, certe liber homo. o T T o.

caufae grouiderunt , ne quis pro petenda bonorum poffeffione
curet ?*: fed quocumque modo fi admittentis ^* eam indicium
intra ftatuta tamen tempora oftenderit, plenum habeat ea-
rum beneficium. :

SiIT X
DE ADQVISITIONE PER ADROGATIONEM..

E sT et alterius generis per vniuerfitatem fucceffio, quae
neque lege duodecim tabularum , neque Praetoris edicto,
fed eo iure, quod confen(u receptum eéft, introdu&ta eft. Ec-
ce enim cum paterfamilias fefe in adrogationem dat, omnes
res eius corporales et incorporales, quaeque ei debitae funt,
adrogatori antea quidem pleno iure adquirebantur: exceptis
ls, quae per capitis deminutionem pereunt, quales funt ope-
rarum obligationes *, et ius adgnationis. WVfíus etenim et v-
fusfructus, licet his antea connumerabantur, attamen capitis
deminutione minima eos tolli noftra prohibuit Conftitutio ?:

nunc autem nos eamdem adquifitionem,. quae per adrogatio-

nem fiebat, coartaüimus ad fimilitudinem naturalium paren-
tum. Nihil etenim ? aliud nifi tantummodo vfusfructus, tam
naturalibus patribus *, quam adoptiuis, per filiosfamilias ? ad-
quiritur in iis rebus, quae extrinfecus filiis obueniunt, domi-
nio eis integro feruato. $. r. Mortuo autem filio adrogato
in adoptiua familia, etiam dominium ? eius ad adrogatorem per-
tranfit: nifi fuperlint aliae. perfonae, quae ex Conftitutione
noftra * patrem in iis, quae adquiri non poffunt, antecedunt *.
Sed ex diuerfo pro eo, quod is debuit, qui fe in adoptionem
dedit, ipfo quidem iure adrogator non tenetur, fed nomine fi-
lii conuenietur ?, et fi noluerit eum defendere, permittitur
creditoribus per competentes noftros magifítratus, bona, quae
eius cum vfufructu futura fuiffent, fi fe alieno iuri non fubie-
ciflet, poffidere, et legitimo modo ea difponere.

TqIT KLo

DE EO, CVI LIBERTATIS CAVSA BONA AD-
i DICVNTVR F. :
A CcESsszrT nouus cafus fücceffionis, ex Conftitutione Diui
Marci. Namfiii, qui libertatém acceperunt a domino in
teftamento, ex quo non aditur hereditas, velint bona fibi addi-
ci libertatum conferuandarum caufa, audiuntur. $. 1. Dt
ita Diui Marci Refcripto ad Popilium ?^ Rufum continetur.-
Verba Refcripti ita fe habent: Si Virginio? Valenti, qui tefta-
mento fuo libertatem quibusdam adfcripfit, nemine fucceffore
ab inteftato exiftente *, in ea caufa bona eius efle coeperunt,
vt vaeniri ? debeant: is, cuius de ea re notio eft, aditus ra-
tioném defiderii tui habebit, vt libertatum tam earum, quae
directo, quam earum, quae per fpeciem 9 fideicommiffi reli-

. €ae fünt, tuendarum gratia addicantur tibi: fi idonee credito-

ribus caueris de folido, quod cuique debetur, foluendo. Et
| ; 1
qualis eftadrogator, L. 10. 1:. 12. D. eod. Ita ex Cuiacio xvir. Obf. 14. 4 CO-
STA. -2 Intelligit decifionem L. :6. C. de vfufr. o T YO. 3 Hal. euim.
4 Hal. parentibus. 5 Hal. filiosfamiliarum. — 6 Mial. inferit reram. 7
Baro Conftitut. graecam deperditam ; Ferretus L. vit. C. de tefl. maa. alii cum
Cuiacio L. vit. C comm. de fucc. intelligunt. o T T 0. 8 Hal antecedaut.
9 Lta etiam Theophilus; vulgo comgemitur. o T T O. EKt fic Hal.

1 Theophilus legiffe videtur adgquiruntur: fed addicumtur magis huc perti-
net, quod verbum etiam in contextu reperitur, et notat ius in aliquem trans-
ferre." Defcendit illud ex lege x1t tabb. et inter tria Praetoris verba folemnia
erat, Do, dico, addico, V jan. tit. :9. $. 10. Gaius apud Boct. z T'opic.
Quid. lib. 1. Faff. v. 47. Eadem ad au&iones quoque et priuatorum venditiones
imaginarias relata fuit, Horat. li. u. fat. g. v. 10g. Cicero lib. . im. Verr. c. 4.
Bonoraum poffeffiouumuue addittio. Crebros autem librariorum in eo lapfus Ant.
Auguítin. notauit Hb. 11. Ejmend. c. 3. O'TTO. 2 Haloander Pompilium.
Auguftinus lb. 111. Emend. c. $. Pampbilium legit: fed Theoph. IomiAoPsQu.
3 Hal, Verginio,
4 Hoc comma inde a voce aeimine Theoph. male omiíit. OTTO. — 5 Ha].
venire. 6 Vhys Charondae habet fpem, nec male, illius iudicio. O T T O,

G 3 ! 7 kial

h

$2

ii quidem .,» quibus dire&a libertas data eft , perinde liberi e- -

runt, ac fi hereditas adita effet. Ti autem, quos heres manu-
mittere rogatus eft, a te libertatem confequantur *: ita * vt
fi non alia condicione velis bona tibi addici, quam vt ? etiam,
qui directo libertatem acceperunt, tui liberti fiant. — Nam huic
etiam voluntati tuae, fiii, quorum de ftatu agitur, confenti-
ant, auctoritatem noftram accommodamus. . Ét ne h.musRe-
fcriptionis noftrae emolumentum alia ratione irritum fiat: fi fi-
fcus bona agnofcere voluerit, et ii, qui rebus noftris atten-
dunt: fcient *9 commodo pecuniario.praeferendam ** liberta-
tis caufam: et ita bona cogenda, vt libertas iis falua fit, qui
eamadipifci potuerunt, fi*^ hereditas ex teftamento adita eflet.
$.2. HocRefcripto fubuentum eft et libertatibus, et defunfþs,
ne bona eorum a creditoribus poffideantur, et vaeneant. Cer-

te fi. fuerint hac de caufa bona addicta, ceflat bonorum vendi- |

tio: extitit *? enim defun&ti defenfor, et quidem idoneus , qui
.de folido creditoribus cauet. —— $.5. Inprimis hoc Refcriptum
totiens locum habet, quotiens teftamento libertates datae funt,
Quid ergo fi quis inteftatus decedens , codicillis libertates de-
derit, neque adita fibi ** ab inteftato hereditas ? *? fauor
Conftitutionis debebit locum habere. le-
€edat, et codicillis dederit libertatem: competere eam nemint
dubium eft. $. 4. Tunc enim ** Conftitutioni locum eífe
verba oftendunt, cum nemo fucceffor ab inteftato exiftat: er-
o quamdiu incertum erit, vtrum exiftat, an non, ceflabit
Conititutio. Si *9 certum effe coeperit, neminem extare *?,
tunc erit Conftitutioni locus. $. .5. Siis, quiin integrum
reftitui'poteft, abftinuerit fe ab ^? hereditate; quamuis poteft
in integrum reftitui, poteft ^* admitti Confüitutio, et bono-
rum addictio fieri. Quid ergo fi poft addictionem libertatum
conferuandarum caufa faCtam, in integrum fit reftitutus?. Vti-
que non erit dicendum reuocari libertates: quia femel compe-
tierunt, $. 6. Haec Conftitutio libertatum tuendarum cau-
fa introducta eft. Ergo fi libertates nullae funt datae , ceffat
Confütutio. Quidergo fi viuus dederit libertates, vel mortis
caufa, et ne de hoc quaeratur, vtrum in fraudem creditorum,
an non factum fit, idcirco velint fibi addici bona: an audiendi
funt? Et magis eft, vt audiri debeant, etfi deficiant verba
Conftitutionis. $. 7. Sed cum multas diuifiones eiusmodi
"Conftitutioni deeffe perfpeximus, lata eft a nobis pleniffima
Conftitutio ^^, in qua multae fpecies collatae funt,. quibus ius
huiusmodi fucceffionis pleniffimum eft effectum, quas ex ipfa
lectione Conftitutionis poteft quis cognofcere,
TET XIL ; |
DE SVCCESSIONIBVS SVBLATIS, QVAE FIE-
^^^-BANT PER VENDITIONEM, ET EX SENA-
TYVSCONSVLTO CLAVDIAN O. :
E RANT ante praedictam fücceffionem olim et aliae per vni-
À 4 uerfitatem fucceffiones: qualis fuerat bonorum emptio ,
* Hal confequentur.
perinde liberi erumt. o 'T T O, ! :
addit effe. I2 Hal. ac fi. 13 Hal. exifi;t. 14. Hal. fit. 15 Hal
inferit a, et poft babere ponit ?. 16 Ita quidem MSS. Hotmani, Theophi-
lus, et Cuiac. Hb. xvi.. Obf.. c. $; in fimm. Vulgo iuteflatus. or'r 0. Hal. zute-
fiatus decefferit. 17 Voculam enuim omiferat Cuiac. in not. prioribus; quae
etiam abeft ab omnibus Charondae et Theophilo. o r T 0.
vero. 19 Hal. exflere. 20 Hal. omittit f2;5. 21 Hal. poffit, et poft
fieri ponit? 22, In L.vit. C. de teflam. manumt o x To. :
1 De his ambagibüus confule h. l, Theophilum.. —2 'Theophilus ordina-
via iudicia explicat, quae tempore conuentus habebantur. Quid autem comgen-
t1$, docet ad $. 4. 1. quib. ex cauf. mamumitt. q100 lic. Sed dicendum ordinaria
fuiffe, cum folemni more, et certis praefcriptisque formulis exercebantur; ex-
traordinaria vero absque iis, L. 47. D. de negot. gefl. C o S T A. 3 Hal. fuerart.
4 Hal. ef. 5 Vide Tacitum Z4unal, Xn. c, 5 3. Add. Cuiac. xxx.. Obf.. 1 6.
I Óta melius, quam in vulgata certo: nam Theophilus d7A07. o'rro.
Hal. certo. Q,,Sic)r.e&e veteres libri; non diuiditur: quid énim eft. diuifio
diuidáiüwur? o TrO. Hal diuiitur. » d |

9 Hal.inferit 77. IO Hal(cient. . x1Hal

18 Hal inferit.

3.

Certe i. teftatus I6 de-

8 Nil cauíae eft, cur Charondas malit: fed ita fcz'lz'cct'

ro, menfuraue * conftant ?:

. ri cohaereat. o'rT 0. Hal quoniam.

Hal. iedebitim.

INSTITVTIONVM LIB. IIL |TIT. XIL XII. XIII. X1V.

quae de bonis debitoris vendendis per mvltas ambages * fue-
ratintroducta, et tunc locum habebat, quando iudicia ordina-
ria ^ in v(u fuerunt * : fed cum extraordinariis iudiciis pofteri-
tas vfa eft: ideo cum ipfis ordinariis iudiciis etiam bonorurm
venditiones expirauerunt , et tantummodo creditoribus datur
officio iudicis bona poffidere: et prout vtile eis vifum fuerit^,
ea difponere , quod ex latioribus Digeftorum libris perfeétius
apparebit. $. r. Erat et ex Senatusconfulto Claudiano mi-.
ferabilis per vniuerfitatem adquifitio ?: cum libera mulier fer-
uili amore bacchata, ipfam libertatem per Senatusconfultum a-
mittebat, etcum libertate fübftantiam : quod indignum noftris
temporibus effe exiftimantes , et a noftra ciuitate deleri, et -
non inferi noftris Digeftis conceffimus.

TIT OXIDILe o55
DE OBLIGATIONIBVS.

NVNC tranfeamus ad obligationes. . Obligatio eft iuris vin-
culum, quo neceffütate adítringimur alicuius foluendae
rei, fecundum noftrae ciuitatis 1ura. $. z.. Omnium autem
obligationum fumma diuifio in duo genera deducitur: namque
aut ciuiles-funt, aut Praetoriae. Ciuiles funt, quaeaut legi-
bus conítitutae , aut certe * iure ciuili comprobatae funt.
Praetoriáe funt, quas. Praetor ex fua iurisdictione conftituit,
quae et*äm honorariae vocantur. $. 2. Sequens diuifio in
quatuor fpecies deducitur ?. — Aut enim ex contractu funt, aut
quafi ex contrattu , aut ex maleficio , aut quafi ex maleficio,
Prius eft, vt de iis, quae ex contractu funt, difpiciamus.
Harum aeque quatuor fünt fpecies. |Aut enim re contrahun-
tur, aut verbis, autliteris, aut confenfu, de quibus fingulis

difpiciamus. : |
QVIBVS MODIS RE CONTRAHITVR OBLI-
"GATIO. : *

RE contrahitur obligatio, veluti mutui datione. Mutui
autem datio iniis rebus confifit, quae pondere, nume-
veluti vino , oleo , frumento,
pecunia numerata, aere, argento, auro: quas res aut nume-
rando, aut metiendo, aut adpendendo in hoc damus, vt acci-
pientium fiant, Et quandoque ? nobis non eaedem res, fed
aliae eiusdem naturae et qualitatis redduntur:. vnde ^ etiam
mutuum appellatum fit, quia 3ita a me tibi datur, vt ex meó -
tuum fiat *; et ex eo contractu nafcitur actio , quae vocatur
condictio 9, $. r. Is quoque, qui non debitum accepit ab
eo, qui per errorem foluit, re obligatur: daturque agenti
contra eum propter repetitionem condicticia aCctio. Nam per-
inde ab eo * condici poteft, fi paret ? eum dare oportere, ac
fi mutuum accepiffet. "Vnde pupillus, fi ei fine tutoris aucto-
ritate non debitum ?.per errorem datum eft, non tenebitur in-
debiti condictione , magis *? quam inutui datione **. . Sed
haec fpecies obligationis non videtur ex contractu confiftere:
| E | | cum
I Hal menfura. ?, Hic enim res confiderantur, tamquam quantitates,
non tamquam corpora L. 94. $. 1. D. de folut. Sunt enim res vnitae, non fin-
gulae res vel corpora certa. Ideoque ex veteris Grammaticae regulis pluralira-
te carere dicuntur a Carifio veteri Gramimatico Ib. 1. Inflit. Grammat. A CO $-
TÁ 5 Vulgo quoniam: fed in omnibus Contii MSS. eft quandogue : atque
ita legendum effe Ant. Auguftn. lb. 111. Emend. c. 7. Nerius lit. 1. Ánal, c. 2 1.
et Panccirol. Jib, 11. Tbef. var. le&. c. 282. docuerunt. Charondas addit, ita in-
terpuugendum efíe: fiant, et quamdoque mobis ^ - veddanitur, vtveríus hic prio-
h ' 4 Hal. inde, et mox eff. 5 Con-
tra difputat Cuiacius 11,.— Obf. et mutüum di&um effe ait, quod res mu-
tetur. Quod non placet Marcilio, quia mutatio rei non faciat mutuum. proprie.
6 Male in quibusdam addicr certz, quod Charondas rcfellit ex L. :. D. de in-
terr. n i. fac. et L. 17 D. de cond. trit..o T Y 0. 7 Hal. er. 8 Veteres cum
vulgata habent apparet: fed re&tius in libris Charondae cft. paret , ex antiqna
iudicii formula, $. 14.-infra de aclion. Petron. c. 137. furiscou[ultus Paret s10n
Paret babeto, v. Manut. ad Ciceron. Diuinat. e. 17. o'r'ro. Hal epperet. — 9
10 Hal. n magis. I1 Hounanus mallet a&one. o T T 0.
12, lial

*

5^7
s :

Yif
nioe
ltem
DQu
leg
funt,
tuit,
10 if
, at
fcio,
Imis,
t
ul

]«
(0,
me
Ktié
d
tan
qeo
&t
! f:b
gæü
| p?ï-
(to«
* jj«
Sed
eres
cum

gt

of i
lu
4 COf
: o
jc p
5 (ote
s fl
jj am
jüq
at
p"
H

INSTITVTIONVM LIB. I1L. .. TIT. XIV. XV.

cüm is, qui foluendi animo dat, magis diftrahere voluit *? |

negotium, quam contrahere. $. 2. Item is, cui res aliqua
vtenda datur, id eft, commodatur, re obligatur , et tenetur
commodati aCtione, Sed is ab eo, qui mutuum accepit, lon-
ge diftat: namque non ita res datur, vteius flat: et ob id de
ea re ipfa reftituenda tenetur, KEtisquidem, qui mutuum ac-
cepit, fi quolibet fortuito cafu amiferit, quod accepit: veluti
incendio, ruina, naufragio, aut latronum hoftiumue incurfu :
hihilominus obligatus permanet *?. At is, qui vtendum ac-
cepit, fane quidem exactam ** diligentiam cuftodiendae rei
praeftare iubetur: nec fufficit ei tantam diligentiam adhibuifle,
quantam in *? fuis rebus adhibere folitus eft: fi modo àlius di-
ligentior poterit ** eám rem cuftodire. Sed propter maiorem
yim, maloresue cafus, non tenetur:. Ài modo non huius **
ipfiusculpais cafusinteruenerit. Alioquifi id, quod tibi com-
modatum eft *? , peregre tecum ferre malueris, et vel incurfu
hoftium praedonumue, vel naufragio amiferis: dubium non
eft, quin de reftituenda ea re tenearis. Comiodata autem res
tunc proprie intellegitur,, fi nulla mercede accepta vel confti-
tuta, res tibi vtenda data eft: alioqui mercede interueniente,
locatus tibi vfus rei videtur. Gratuitum enim debet effe com-
modatum. —— $.3. Praeterea et is, apud quem res aliqua de-
ponitur, re obligatur *? et actione depofiti: quia et ipfe de
eare, quam accepit, reftituenda ténetur. $Sed is ex eo folo.
tenetur, fi quid dolo commiferit: culpae autem nomine, id
eít, defidiae ac. negligentiae non tenetur. ltaque fecurus eft,
qui parum diligenter cuftoditam rem furto amiferit: quia qui
negligenti amico rem cuftodiendam tradidit ^?, fuae facilitati
id imputare debet. $. 4. Creditor quoque, qui pignus ac-
cepit, re obligatur: quia ^* et ipfe de ea re, quam accepit,
reítituenda, tenetur actione pigneraticia ?^?, Sed quia pignus
vtriusque gratia datur, et debitoris, quo magis pecunia ei cre-
deretur ?5, et creditoris, quo magis ei in tuto fit creditum:
placuit fufficere, quod ^* ad eam rem cuftodiendamexactam dili-
gentiam adhiberet: quamfipraeftiterit, etaliquo fortuitu ?* ca-

íu eam rem amiferit: fecurum efle, necimpediri creditum petere. :

DE VERBORVM OBLIGATIONE *, -
VERB rs obligatio contrahitur ex interrogatione etrefponfio-
ne ^, cum quid dari fieriue nobis ftipulamur: ex qua
duae proficifcuntur actiones, tam condiclio ?, fi certa fit fti-
pulatio, quam ex ftipulatu *, Ífi incerta ?: quae hoc nomine
inde vtitur, quia ? ftipulum apud veteres firmum appellabatur,
forte a ftipite * defcendens. .. $. r. In hac re olim talia ver-
ba tradita fuerunt, Spondes? Spondeo. Promittis? Promit-

12, Hal. voluerit. I3 Eft enim debitor generis, quod perire nonpoteft, L. y.
et 10. D. de vfufr. ear. rer. Et eft Dominus rei peremtae, L. 9. C. de pignor..
act. AddeSenecam Ib. vit, de Benef. c. 10. 4 CO S T A. Hal. vemanet. 14 Cu-
iac. im noti; et Hotman. malunt exa&ffinam ; quia ita liber Argentinenfis: ita
etiam quidam Charondae, et Gaius in L. 1. $. 4. D. de.obl. et at. vnde haec
ad verbum defumta, fcriptum habent. Sed Theophilus exacfam legiffe videtur;
quia vertit dzlzzenter vem cuflodive tenetur.. Marcilius faue exa&lam interpretatur
exaé&tffnam, .quafi articulus fa11e addat gradum, vtin L. . $. y. D. commod. cufto-
diam . plaue diligeutem. o t Y o. 15 Apud Hal. deeftzu. —— 16 Hal. poterat.
17 Hal. omittit hauius, et mox habet ziteruenit. 18 Hal.additdomi ^ 19 Cu-
iac.in notis legendum monet; 44 et actione depofiti ipfe, in quibusdam Char. eft :
quietipfe de eare, quam accepit , veflituenda tenetur actione depofiti, quod magis
