IX.,äfg:RïPH—g NINYSlibro-XXE-Difputatienum Q vx
duos impuberes filios habebat, ei, qui fupremus moritur ?*,
Titium fubftituit: duo impuberes fimul in naue perierunt.
Quaefitum eft, an fubftituto, et cuius hereditas deferatur?
Dixi, fi ?* ordine vita deceffiffent, priori mortuo frater ab
inteftato heres erit, pofteriori fubftitutus: in ea ^^ itamen
hereditate etiam ante defuncti filii habebit hereditatem : in
propofita autem quaeftione, vbi fimul perierunt, quia cum
neutri ?? frater füperftes fuit, quafi vtrique vltimi deceffife

fibi 23 videantur? an veroneutri, quia comparatio pofterio- LIoenewn,
15 q p ]

ris decedentis ex facto prioris mortui fumitur ??? Sed fupe-

rior fententia magis admittenda eft, vt vtrique heres fit: nam

et qui vnicum filium habet, fi fupremum ?? morienti ?^ füb-
fütuit, non videtur inutiliter fubftituiffe: et proximus ad-
gnatus intellegitur etiam, qui folus eff, quique nemimem
: ante-

concedit , vt opinor, vitio typographico , contra difertam fcripturam codicis
Etrufci, vbi eft: comcedat. BR. Etiam Hal. comcedat. GEB. — 16 Hal. partes
fuas. GEX. 17 Hal debesnt. GEB. '; 18 Halet Vulg. fust. BR. — 19
Hal. dediffet. GEB. . 20 Hal ei GEB. 21 Hal fignificaffet. GEB.
22 Gothofr. in nota: vt videatur. Hal. GER. 23 Hal. concedere. G E B.
24 Hal woveretnv, vt iam Goth. notauit. — Blaubl. morietur, quod malim.
BR. ...25 Hal. inferit: ex. GEB. 26 Vide Noodt. 17I. Probab. 10. BR.
2/7 Gotbofr. in nota : qui neuter frater fuperftes. Haloasnd. l1mmo Hal. ha-
bet: vtrum quia neater frater fuperfles fuit. Quid fi legas: quia cum meutrz
fratev. fupevfles fuit am quafi. B R. 28 Ap. Hal. et Vulg. fibi. abeft. B R.
29 Hal. fumatur, quaeritur. G EB. 30 "Taur. fuppremmm. ^ Sed Flor. eít
una p. Vulg. fupremo. & R. 51 Erat in Pand. Flor. bomomorienti. Vide-
tur fcripfille librarius: fupremam; quod corre&urus in: fupremo, vt in ple-
! ris-

NT
)

,'"l
j

t
üi
]u

13

fin
- tio

risqu
| — h
o uj
« H
d. g
W, '
Bol
li.
TE*m v

Qu

]

|
, L/am,

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. V. 643

antecedit: et hic vtrique, quia neutri eorum alter fuperftes
fuit, vltimi primiqué obierunt. $. r. Cum ?* bello pater
cum filio periffet, materque filii, quafi poftea mortui, bona
vindicaret, adgnati vero patris, quafi filius ante periffet: Di-
uus Hadrianus credidit, patrem prius mortuum. $. 2. 5i
cum filio füo libertus fimul perierit, inteftati patrono legiti-
ma defertur hereditas, fi non probatur fuperuixiffe patri filius,
hoc ?? enim reuerentia patronatus fuggerente dicimus. $. 3.
Si maritus et vxor fimul perierint, ftipulatio de dote ex capi-
: tulo, sSi IN MATRIMONIO MVLIER DECESSISSET,
— ;.;;,;ïzfgmhabebit locum, fi non probatur illa fuperftes virofuiffe. $. 4.

Si Lucius Titius cum filio pubere, quem folum teftamento:

.L.;'): fcriptum heredem habebat, jyperierite intellegitur]fuüperuixifle

filius patri, et ex teftamento heres fuiffe, et filii hereditas:

fucceü'orääüs eius defertur , nifi contrarium approbetur. Quod
fi impubés cüm patre filius perierit, creditur pater fuperui-
xiffe, nifi et hic contrarium approbetur. |

- X. VLPIANVS libro VE S 1 fuerit

legatum relictum ex cognatis meis qui primus Capitolium.

L'alfz,, aícenderit: fi fimul duo veniffe dicantur, nec apparet ?^ quis
prior venerit, an impedietur legatum ? vel ?? ei, qui mo-

numentuín fecerit, et plures fecerint: vel ei, qui.maximus

natïy[,efc , et duo pares aetate fint: fed et ?* fi legatum Sem-

profiio amico fuerit reli&um, et duo fint aequa caritate con-
junéti, Sed et fi duobus hominibue- ?7 eiusdem nominis fue-

rit legatum, puta Sempronii&, mox Sempronio ademptum fit,

nec appareat, cui ademptum fit: vtrum datio in vtriusque

22 . , perfona infringitur , ajademptio nulla eft ?$ , quaeri poteft.
""'fw**f item fi ex pluribus,feruis eiusdem nominis vni, vel quibus-
L' hb dam libertas reli&a. eft? Et verius fïfc , in his/omnibus etiam
: " Jegata et libertates impediri : ademptionem ?? autem in vtrum-
IDEIDEU valere. $. r. Plane fi ita libertatem iacceperit ancilla,^?,
*J&f;;c: PRIMVM MAREM PEPERERIT, LIBERA ESTO,
£L6 MT^ et haec vno. vtero marem et feminam peperiffet: fi quidem

QUP T - C donum eft, quid ^* prius edidiffet, non debet de ipfius fta-

Mul 5*) tu ambigi, vtrum libera effet ^* , necne: fed nec filiae: nam,
fi poftea edita eft, erit ingenua: fin autem hoc incertum eft,
nec poteft, nec ^? per fuptilitatem iudicialem manifeftari,, in
ambiguis rebus humaniorem fententiam fequi oportet , vt tam

ipfj libertatem confequatur, quam filia eius ingenuitatem,

ll-ffm,fjgng,// quafi iper praefumptionem priore mafculo edito.

UOPTEHT IU XE Ivzrawvs libro XXXVL Digeftome: Qvo-

TIENS libertis vfusfructus legatur, et ei, qui nouiffimus fu-
peruixerit, proprietas: vtile eft legatum , exiftimo enim omni-
bus libertis proprietatem fubihac condicione sx NOovissri-
MVS SVPERVIXERIT dari,. . ; aecsocone , :
XII. IpEw libro E-Digsefterum- QvoT1Ews in actio-
nibus, aut in exceptionibus, ambigua oratio eft **, commo-
diffimum eft, id accipi, quo res, de qua agitur, magis va-
leat, quam pereat. — — : 3 | |
XIII. Ipnxw« libro fingulari-de—Ambiguitatibus — S1
1s, qui ducenta depofuit, ita leget, Sero cvwm DpvcEx-
TIS,QVAE APVD EVM DEPOSVI, TRECENTA LEGO,
fingulae fummae feparatae quidem , certam habent demonftra-
' tionem, coniunCtione vero tali incidunt in ambiguitatem:

(

risque libris eft, v2 fupremuim addidit: mo, ex quo per alium additos bo, il-
le bomo confi&us eft, — Pro fequenti: mom videtur, etiam nunc Florentiae eft :
Qouidetur. BR. 32, Vulg. inferit: Zu. BR. 33 Hal. et Vulg. baec. BR.
24 Hal. appareat. 45 Hal. inferit: fi. GEB. 36 Hal ast, loco: fed
et. GEB. 37 Hal aut fi duobus eiusdem mominis. 38 Hal. zufringa-
tur , an ademptio mulla fit. 39 Gothofr. in nota: /Al. ademptione, et ita
Donellus hic legit. Tu vide Bynkersh, 74. Obferz. 25. In MSS. nihil eft prae-
fidii. In Pal. III. deerat praepofitio dudum fuppleta. Pal. IV. ademptionem au-
tem vtrimque valere, — Alii fex codices vt Flor. BR. Pal. T. II. V. Var. Barb.
Otob. quibus adde Bynkersh. Vt Donellus legit, ita dudum Hal, Ggg. — 4o

! fiffe: id accidit, quia fignificatio fumitur ex vniuerfo, inquo fi 7«

.RES ?? gsTo: non fatis voluntatem fuam declarauit, fi

|

fed dicendum eft, non trecenta, fed quingenta deberi, quia
duae fümmae iunguntur. — $. r. Si quis leget, FV NDVM :
SkIANVM HERES MEVS,ÁTTIO CVM;DrowE Mag- ; : |
Vij SERVO DATO: dubitatur quidem, ^* Dioni quoque /4 ^ , |
fundus legatus fit, an Dio cum fundo legatus fit. Sed ma-
gis dicendum eft, non folum fundum, fed etiam feruum Dio-

. nem effe legatum: maxime fi nulla$ iuftas caufas habuit Dio-

ni legandi, $. 2. Cum ita ftipulationem concipimus, sr Ho-

MINEM AVT FVNDVÁ NON DEDERIS, CENTVM DA-

RI ^* sprowpES? vtrumque eft faciendum, ne ftipulatio — —
committatur: id eft, fiue alterum, fiue neutrum factum fit, ^;2 /Loume ,
tenebit ftipulatio. Idemque eft euidenter, cum propofitis fpe- — us

| cialiter pluribus rebus, quas fieri volumus, ita ftipulamur, sx

QVID EORVM FACTVM NON ERIT? veluti, STr-
cHvM, ET DAMAM, ET HEROTEM 7* srsTi? Ssr
QVIS EORVM NON STETERIT 48, Q,ECEM. DARI? ne-
ceffe eft enim omnes effe fiftendos ^?, vt ftipulationi fatis-
fiat. Vel, vt propius accedamus, fingamus ita ftipulatio-
nem factam, sr SrrcuvM, gT DAMAM, ET Henos
TEM NON SISTERIS ", DECEM DARI? neque enim du-
bitabitnus ?*, quin aeque omnes fifti oporteat. $. 3. Vtrum
ita concipias ftipulationem, sr ILLVD, AVT ILLVD,FA- i 606
CTVM NON ERIT, an hoc modo, S1 QV1D EORVM F A- '
CTVM NON ERIT, QVAE VT FIERENT, COMPRE-
HENSA svN'T, hoc intereft, quod quamuis altero facto ve-
rum fit, hoc aut illud ere faCtum feffe, non ideo tamen ve- —
rum erit, hoc aut illud fa&curm]non effe: nam fimul ea poffunt.
effe vera, quamuis inter fe contraria furit *^: quia cum figni-
ficatio non ex vniuerfo, fed ex aliquo fumitur, fi veri ?* ali-
quid inde fit, veram efficit totam orationem, ficut e contra-

| rlo duae orationes pugnantia continentes fimul falfae funt:

veluti ST Qv1Y LIBERORVM PARTIM PVBERES, PAR-
TIM IMPVBERES DECESSERINT: nam et hoc falfum
erit, omnes impuberes deceffiffe: et illud, omnes puberes decef-

aliquid falfum eft, totam orationem falfam efficit. Animaduer-
tendum igitüréft, quid fit de quo quaeritur. Nam cum ita con-
cipio, SI ILLVD AVT KELYD 545 NON FVERIT??:quaeri
debet, an aliquid fa&tum non fit? illius effectus hic eft, vt neu-
trum fiat: huius autem, vt vtrumque fiat : nec in illo prodeft,
aliquid non feciíffe, fi aliquid factum fit: neque in hoc aliquid
feciffe , fi aliquid fa&tum non fit. $4« Proindefi quisita?9 in- —— |
terroget, EORVM QVID, QVAE OBIICIVNTV Rä*:ggg, 1 onnimiiiólonn ]

F.7/5 72

rFECISTI? ill neget: hocexprimat ?7, eorum quid, quae sss
obiciuntur, non feci: id eft, nihil horum feci.// $. 5. Si du

$5' N

quis autem plura in ftipulatum deducat, quorum vnum fieri m "
velit, ita comprehendere debet: zL LvD AVT ILLVD FIE- ii iE
RI SPONDES? SI NIHIL EORVM FACTVM ERIT, imeumias ;
TANTVM DABIS? 46 ltem fi paterfamilias in teftamen- Z. £. nchid horuam ]
to ita fcripferit, sT QvIS MIHI FILIVS AVT FILIA " ^"/ t ol |
|(GENITVR?, HERES MIHI ESTO: SI MIHI/Fr "/^ nec ex J
LIVS AVT]|PILIA HERES NON ERIT, SGEYE HMRe "0T 007 TU

Áí * 4 4 *
geeba l«X fec .fïl. '

non aliter extraneum heredem effe volet, quam fi neque fi- -
lius neque filia beres fit: hoc enim modo concipi oportet,

Flor. eft transpofitums amcilla atceperit. BR. — 41 Hal quod.GEB. 42 Hal.
fit. GEB. |. 43 Ap. Hal. et Vulg. vec, abeft. Bn. 44 Bafil, ZuqQigdAAeras
Qeésu. BR. 45 Vulg. inferit: am. BR. 46 Hal. dare. GEB. — 47 Flor.
afpiratio eft delera , vnde Hal. et Vulg. £rotem. BR. — 48 Hal fiiterit. GEB.
49 Hal. fiflere, loco : effe fiflendos. GEB. 50 Scribo cum Kal fliteris.
B R. 51 Taur. dubitaVimus. GEB. Hal et Vulg. dubitamaus. GEB. — 52
Vulg. fint. BR. — 53 Hal. verum. GEB. . 54 Kal inferit: fathum. GEB.
55 Hal erit.GEB. 56 Ap.Halite, abeft. GE z. — 57 Malo cum Hal. et
Vulg. exprimit. BR. 58 Gothofr. in nota: Antigue dixit genitur. glgne-
tur. Lal Vide A. Augaftin, 44 Emeud. 2, 38« 59 Ap. Klal. beres, ab-
'-pdddd —

'/7(/(-03-1"'1 "

,; 3
/

UTV w
Z pDAp,,
/ ,f

iten L'*'«'i—',f//
]

644

SI MIHI NEQVE FILIVS NEQVE FILIA $? HERES
x R1T: poteft autem interdum fuperior fcriptura effe neceffa-
ria, fl quis, cum filium)et filiam habeat, vtrumque heredem
inftituere velit: fed, fiue alter heres futurus fit, extraneum

mifcere $7: fiue neuter 9*, extraneum fubftituere: fed pro-

cliuior eft fententia teftatoris fic effe interpretanda 9?, vt, fi-
ue filius fiue filia nati ei fuerint, extraneus non admittatur,
nifi fpecialiter hoc teftator exprefferit ?^. !
ita fcripferit, ILLIS, Qv1i TESTAMENTVM MEVM SI-
GNAVERIXKT, HERES MEVS DECEM DATO: "Trebatius
vtile legatum éffe putat: quod ;Pomponius verius effe exifti-

mat, quia ipfum teftamentum confirmatur teftibus adhibitis : .

quod verum efíe exiftimo. !
XV. InEM libro IL-Regularrm. OvatknpadM funt,

in quibus res dubia eft, fed ex poftfatto retroducitur, et apparet
quid actum eft $?. Vt ecce fi res legata fuerit, et deliberante

st pre'a Hf legatario eam rem heres alii tradiderit: nam fi quidem volue-

| *C9U T&^£ /

"

A. €t,

rit legatarius habere legatum, traditio nulla eftz fi vero re-
pudiauerit, valet. Tantundem eft, etfi pecuniam hereditariam
legatam crediderit heres: nam fi quidem non repudiauerit le-
gatarius, alienam pecuniam credidit: fi vero repudiauerit,
Íuam pecuniam credidiffe videtur. Quid ergo, fi confumpta
fuerit pecunia? vtique idem erit ex euentu dicendum.

XVI. Ipnx libro HE-Regularàams Qvopnp de pariter

smortuis tractamus, et in aliis agitatum eft: vt ecce, fi mater
ftipulata eft ** dotem a marito, mortua filia in matrimonio,
fibireddi, etfimul cum filia perit *?*: an ad heredem 99 ma-
tris aCtio ex ftipulatu competeref? et Diuus Pius refcripfit,
non eífe commiffam ftipulationem : quia mater filiae non fu-
peruixit, &—r. Item quaeritur, fi extraneus, qui dotem fti-
pulatus eft, fimul cum marito decefferit, vel cum ea, pro-
pter quam ftipulatus effet: an ad heredem fuum actionem
transmittat ? / !

XVII. PaAvrvs libro XIL.-ad-Plauttam; Ipkw eft, fi

dos vxori praelegata fit, et fimul cum marito perierit.

Vfaec. XVIIT. MARc1ANYvS libro HE-Regselarem. S&p et
in illo quaeritur, f pariter pupillus, et qui ei fubftitutus erat
frater necetfarius, decefferit : an 9? frater fratri exfiftat heres,
an contra? vel, fi duo inuicem neceflarii fubftituti funt, et
vna perierint: an heredes exftitiffe videantur, vel alter alteri,
hoc eft *9,*& ihuicem hereditatem rogati fuerint reftituere?
In quibus cafibus fi pariter decefferint, necappareat quis an-
te fpiritum &mifit **, non videtur -aMeer alteri. fuperuixiffe.
$—1. Sed et circalegem Falcidiam, fi dominus cum feruis fi-
ul vitajfunctus fit, ferui,|quafi in bonis eius mortis tem-

pore fucrint, nom-computantur.

XIX. VrnPrANvSslibro-XXV.-ad-Sabinrum. Sr cogna-
tis legatum fit, et hi cognati quidem effe defierunt "^, in ci-
uitate autem maneant: dicendum, deberi legatum: cognati
enim teftamenti facti tempore fuernt. Certe fi quis tefta-
menti facti tempore cognatus nón fujt, mortis ? tempore fa-
€tus eft per adrogationem: facilius legatum confequitur.

eft. GEBR. 60 Kal. ztec filins nec filia. 61 Vulg. zmmüftere. BR. — 62
Hal. neutri. GERB. 63 Gothofr. in nota: procliuius eft, fententiam tefta-
toris fic effe interpretandam. Flal a vt Hal. etiam fcripti codices. Quid fi
7à éffe, fublato , fic diftinguamus: Sed proclinior ejff feuteutia teflatovis; fic
jntevpretauda. BR. — Quid fi: fj in fic latere credas, et legas: fed procliuior
eft feutentia teflatoris , fi fic effet intevpretanda. Haloandro praeiuere fcripti
Pal. I.II. IiI. Bynkersh. At Otob. habet Florentinam. GEB. — | 64 Hal. baec
teflator expreffit. GEB. 65 Halfit. GEs, — 66 Hal. effet. GEB. 67
Hal. peráffet. 68 Hal. an et baeredibus. Elorentina et mihi vitiofa videtur,
fed non placet remedium tam violengum. BR. — Neque tamen lenius habuit in
promptu. Quid fi dicas? fcriptum fuiffe primitus: am et beredE, ita vt illud;
éet degenerauerit in aT' et mox in; 4d, vox autem; berede pros beredi , eo

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. V.

legaffet.
XX. Pavrvs libro XIL.-

quis cognationi leget, idem eft, atque fi cognatis

tus temporibus Diui Marci permifffit collegiid legare 7*, nul- !

la dubitatio eft, quod ?5, fi corpori, cui licet coire, legyatüm
fit, debeatur: cui autem non licet, fi legetur, non valebit,
nifi fingulis legetur: hi enim, non quafi collegium, fed qua-
fi certi homines, admittentur ad legatum. /

XXI. Ip£gw libro XIV-—«d-Plautium. V prz eft verbo-

rum ambiguitas, valet, quod a&.ifö eft: veluti cum Stichum

ftipuler, et fint plures Stichi: vel hominem: vel ** CartKíagi--

ni, cum fint duae Cartfagines: femper in dubiis id agendum
eft, vt quam tutiffimo loco;res fi&bona fide contratta: nifi
cum aperte contra leges fcriptum eft. — L/ oeut,
aabeo, XXII. LA 2649.;4,;;;-5 vs ** ]ibroV.-exCaffio, Cvw pu-
bere filio mater riàufragio *? periit: cum explorari non. pof-
fit, Vter, prior 39 exftin&us fit, humanius eft credere, fili-
um diutius vixiífe. ! !
XXIIL. Garvs libro Vz-ad-legem-Iuliam—et-Papiam;
Si mulier cum filio impubere naufragio periit, priorem fi-
lium necatum effe intellegitur. :

diaet X xX1V. ManmcELLYs libro-XL Diseftetum, Cvv

| in teftamento ambigue, aut etiam perperam fcriptum eft: be-

nigne interpretari, et fecundum id quod credibile eft cogita-
tum,. credendum eft,

.XXV. Cxrsvs libro XXH-Digeftorem- QvgM -

REDI MEO DIXERO,VELLE ME LIBERVM ÉSSE,LI-

BER ESTO: CVi ,|VT, DARE DAMNAS SIT HERES
MEVS, DIXERO, EI HERES MEVS DARE DAMNAS

ESTO: teftatoris voluntas, fi quibusdam argumentis appa-
rebit de quo dixit, adimplenda eft,

XXVI. Ipx M« libro XXVE-PBi r "CvM quae-
ritur in ftipulatione, quid aCti ?* fit, ambiguitas contra fti-
pulatorem eft. — —

XXVII. MopnEsTINVvslibro T.-Regulatum. Sr quis
de pluribus vnum manumitti voluerit, nec appareat de quo
manumittendo teftator fenfit 9? ;
33 competit libertas, .

XXVIII. IAïOLE Nvs 9^ lib-o II ex-Poftertoribus-
-Labeonis. Qv habebat Flaccum fullonem, et Philonicum

piftorem, vxori Flaccum piftorem legauerat: quyfs' eorum

et num vterque deberetur ?9? Placuit primo eüm legatum.

effe, quem teftator legare fenfiffet: quod fi non appareret,
primum infpiciendum elfe , adinomina feruorum^deminus nota
habuiffet: quod fi ?* habuiffet, eum deberi qui nominatus
effet, tametli in artificio erratum effef: fin autem ignoka no-
mina feruorum effent, piftorem legatum videri, perinde ac
fi 55 nomen ei adiettum non effet. — |

AXIX. ScAEVOLA libro j BÉ«

RES teftamento manumiferat, in 'quibus Sabinam et Cypro-

t ^ P B : -
igeniam , cum quisque eorum ad tri$efimum annum aetatis

perueniflent ??: et, cum liber quisque eorum effet, certam

fum-

facilius literam 14 a fequenti voce attraxerit, quod et illud: d idem flagitare
videatur. GEB.. — 69 Ap. Hal. az, abeft. GER. 7O Àp. Hal. boc eff,
abfunt. GERB. 71 Hal. et Vulg. emiferit. GEB. 72, Hal.et Vulg. defie-
vint. BR. — 773 Hal. hic inferit: astem. GER. 74 Hallegari. GE B. — 78
Hal et Vulg. quim. nR. —— 76 Vulg. acum. BR. 77 Ap..Hal. et Vulg.
vel, abeft. 5 n. 78 Hal. LADEO. GEs. 79 Gothofr. in nota: "aus
fragio, qui Florentinam hic videtur habuiffe in textu, quae eft: nonuplragio,
GEBR.. 80 Hal prius. GEB. 81 Vulg. a&um. BR. :

fenferit. BR. ^ 83 Hal. et Vulg. fideiconmmiffavia. B R. 84 Hal ect Vulg.

LABEO. Bz. $85 Vulg. quis. E. — 86 Hal. debebitur. GE*. — 87 Hal.
et Vulg. inferunt; wota. B R. $8 Ap.Hal. fí, abefl. GER. $9 Hal et

*

V ulg.

J 2dK- 0.

nulli eorum fideicommiffarca)

Jlra.

82 Hal et Vulg. —

ET

Y
tbe

n
ker:

h

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. V. VL VIL VIIL IX. us

fümmam dari voluerat 90, et coniun&ta fcriptura ita cauerat: | quid , fi fübftitutum habeat huiusmodi m&ltutlo ? jRefpondit ^
SABINAE ET CY PROIENIAE DARI VOLO ?*, cvwM |?, pars hereditatis, de qua me confuluifti, ad fubihtutum |
AD STATVTAM AETATEM PERVENERINT, SIN- |/pertin&t: nam Senatus cum poenas ? legis Corneliae conftie ( 294 ne« ,
GVLIS DECEM, ET HOC AMPLIVS ALIMEN TORVM [tueret aduerfüs eum, qui fibi hereditatem vel legatum fcri-
NOMINE IN ANNOS SINGVLOS, QVOAD VIVENT, | pfiffet, eodem modo 1mprobafï'e videtur, quo improbatae funt
SINGVLIS DECEM, JQuaefitum eft, vtrum omnibus ma- | illae, QV EX PARTE ME TITIVJ üzsksebd AAE
numiífis alimenta debeantur, an vero Sabinae et Cyprofe- | Prv w xw TABVLIS SVIS RECITAV Hui*. $9 E

Z.l& niae folis? ,Refpondit ??, fecundum ea quae proponerentur, PARTE HERES ESTO: Vt perinde haberentur, ac fi infer-
videri omnibus ahmenta Iegata. tae teftamento non failfent.

IWi, * ; CIUTEE. VE !gfm&H ( ; äfhbrom.ge&æ&m. Qvag L 414
t(af-.f:qj?a)i/[-,?,. LDE Hü QV& POENAE CAVSA RE- d. teitamen , heque intellegerentur, quid fi- ,2 7542 ,

nificarent, ea perinde fi d i -eli-
LINOVVNTVR.' 5 p de füunt ^, ac fi fcripta non effent: reli

k : ; : 3 qua autem per feipfa valent.
| ArnRricaAxvs libro -Quaeítionum. — — | Zhez. HIl. MaRcrANYs libro XL-—Inífitutonum, Sr in
FILIOF AMILIAS ? velferuo herede inftituto, etiam ? metallum amnato quid extra caufam alimentorum relictum E
: À fÍ[iinpatris dominiue poenam illicite vel probrofe ^ datum fuerit: pro non jfcriptoieft, nec ad fifcum pertinet: nam poe-.;— a /cehoset
||^x,. eft, nullius momenti levatum effejrefpondit: non enim id | Dà€ feruus eft, non Caefaris, et ita Didus Pius refcripfit. &-c — "

folum , quod in heredes ?, fed omne, quod in Culusque lu- | Sed etfi poft te&amentum faCctum heres inftitutus|vel legata-| .
crum ahqmd $ ex vltima voluntate fentientis, talem " poe- | riusin metallum datu$ 5 fit, ad fiftum non pertinet. .$.-2- -
nam in teftamento fcriptum fit, nullius momenti habendum. Item, fi feruo alieno quid legatum fuerit, et poftea a tefta-
: —— Vhect. IL. MARCIANVS libro VL—W Doguwawltote rede:nptus fit, legatum exftinguitur. Nam quae in eam
'à condicione voluntas teftatoris feparat: etan ? poena, an caufam peruenerunt a qua incipere non poterant ^, pro non
condicio, an ? translatio fit, ex voluntate defun&i apparet, feriptis habentur.

; 1dque D1u1 *? Seuerus et Antonmus refcripferunt, - Al IV. Vneiawvs libro tertio *decimo-*-ad legem Tu-
P. us j 2 ha-m—-et—P&ptam— S1 eo tempore, quo alicui legatum adícri-
- Goc cqRHMPeVIER.: i 4 bebatur, in rebus humanis non erat, pro non fcripto hoc ha-
derunt nge felales E.)E REGVLA CATO NIANA;] bebitur.*. .$.—£- Sed et fi in hoftium poteftate erat, quo 9 -
à M asss Cs a d teftamentum fiebat, neque ab hoftibus. rediit, pro non fcri-
. Ri ! | ptoerit. Et ita Iuhanus fcribit.
s ATONIANA regula fic definit: quod fi teftamenti facti | V. Pavrvs ? libro XH—-Qme-&mm Qvopn quis
' tempore deceififlet teftator, inutile foret: id legatum, fibi adfcrlpfemt fi alii reftituere a teftatore iuffus eft, cum :
À | , quandocumque deceüeut non Valere. QUae definitio in qui- |4onere hdexcommdïw *? id apud heredem remanet, quamuis — RCR
** busdam falfa eft. .. S — qud enim , fi quis ita legauerit, sr | pro non fcripto effet * ", Idem efc et in tefïamento militis.
ST KALENDAS MORTVVS FVERO, Tl1r10 DATO?| — :
LA Caudla anuL, Qvljgggl;? nam hoc modo , fi ftatim mortuus fuerit, non | : TIT IX. L "ej/?h/fnwao neg3 metrijsllo V |
À ei íe datum legatum, verius eft quam inutiliter datum. 51-.-2-.-. | ; m perfes 'ceuu*,; : ,; «t offa
Item, &i tibi legatus . eft fundus -qui-fcmbendy, teftamenti tem- | . E) E HIS QVAE VT INDIGNIS Aïv F E- EW
j pore tuus eft: fi éüm, viuo teftatore alienaueris, legatum ti- : JVlaecti 0 RYNTVR.] Cue m
) fcftmefäääbl debetur: quod non deberetur, fi;tefta WLB:atlm decefüffet 3 MA äg; 4 ä ys libro m&mnw
jf : IIL. PAvrvs ubroW sEmetfü Bof - k | : : Dor u
r : .leg,fmeut SI FILIA WEX TiTIO NVPTA ERIT: füffi- b rvi Seuerus et Antoninus referipferunt, quafi indignum
cere vifum eft, fi mortis tempore nupta inueniatur, licet te—" 17 carere legato feu fideicommiflo libertum, quae ei ^ te- — , : ,
5* | ; : 4famenü facti tempore fueritimpubes. . . - - B;amento patrom relictajerant/^, cum patronum fuum poft £./ 72«
1 | ; : — TII. PAPINIANVS libro W C ATO- mortem eius &uzlüJllïxcltae mercis, negotiatorem detulerat, LA edan, ..
: J NIANA regula non pertinet ad hereditates, neque ad ea le- | quamuis et ? praemium meruit u L IHRS,

- gata, quorum dies non mortis tempore, fed poft adltam ce- II. Inzw libro Xl..ïu&ætuaonum,—Avr ERTVR here-

diherdem. : " ditas ex affe, et ad fifcum pertinet, fi emancipatus filius con-

)
f IV. VLPIANVS 11bro—Xf-a-d-Sabm-u-mr PraAcrr,|tratabulas bonorum poffeffionem patris vt praeteritus petie-
3 fn : Catonis regulam ad condicionales inftitutiones non pertinere, rit, et ex fübftitutione impuberis adierit hereditatem. ^$.—1.—
At s V. IpnEM libro XXIL.ad-Sabinam- RExGvrA C atos Item , li quis contra mandata duxerit vxorem ex ea prouincia,
D tiana ad nouas leges non pertinet.. —— in qua officium aliquid ? gerit: quod ei ex teftamento vxoris
p i Fabricn. m /,/m "ia adquifitum eft, Diui Seuerus et Antoninus refcripferunt, re- — '
f ETE "W"""W"ef*)dfmï'?f. 6 ITI. A. | tinere eum non poffe: tamquam fi tutor pupillam contra de-
" p LQE HIlS QVJAFJ PRO NON SCRIPTIS H ABENTVIU cretum ampliffimi ordinis in domum fuam duxiffej. Vtroque
" p 3 ergo cafu, etíi ex affe heres inftitutus adierit hereditatem,
: aaud I VLIANVS libro -EXXVHE-Bigefterum. fifco locus fit: nam quafiindigno ei aufertur hereditas. $. 2.
: S r quis hereditatem vellegatum * adfcripferit, quaeritur, | Per contrarium autem duéta tam ab eo, qui officium in pro-
: js an herechtas vel legatum pro non fcripto habeatur: et | uincia gerebat, quam a tutore illicite: magis eft, vt «dicatur -«
:;* - | capere
fg., Vulg. perueniffet. BR. 90 Hal dare voluit GEB. . 91 Ap. Hal. volo , 1 Hal et Vulg. inferunt: fibi. BR. 2. Hal. refpondi. GEB. 3
, abeít. — 92 Hal. refpondi. Hal. poenam. — 4 Haleffe, et infine: valere, loco: valeut. GEB. — 5 Hal.
Z I In Pand. Flor. eít: RELIN,QVNTVP B R. 2, Hal, Filo et- | ct Vulg. damnatus. ER... — 6 Hal. poffunt. GEB. 7 Hal babetur. GERB.
iam familias. G E B. 3 Ap. Hal. etiam, hic abeft. GEBE, 4 Vide Byn- | 8 Gothofr. in nota: Subaudi tempore. Et hanc vocem hoc in loco fupplent
: kersh. de Legato poemae c.4. BR. — 5 Hal baeredis, valde probablllter BR. | Hal. et Vulg. »5k. 9 Hal. IDEM. Vulg. IVLIANV S. B. 10 Hal.
| 6 Hal. et Vulg. aliquod, ER. 7 Ap. Hal. talem , abeft. GER. 8 Ap. | et Vulg. jïdezcommllf B R. 11 Hal. fit. GERI
Hal. an , abeft. GEB. 9 Hal. autloco: a. 1o Hal Diuus. GE B. : "I Halinferit ex.- GEB. — 2 Flor. fa&um fuerant, et inde ita Hal.
| i Vulg. inferit: quis..BR. - etomnes.BR. 3 Vulg.inferit; ibertatis. B R, — 4 Mal meruerit. — 5 Hal.

OMAU | Dddddz et

CWe. a. "

. 646

eapere illam 5 ex teftamento: nec quafi indignam effe repel-
lendam. .$.3. Idem erit, fi quis viui ignorantis bona, vel

partem bonorum alicuius cognati donauerit: nam quafi indi--

no aufertur. :
x IIl. Inxw libro V.-Regulerum.- Iu n1 G N v M,effe Di-

uus Pius illum decreuit, vt-et Marcellus libro dggjg Qïlï.lo
Digeftorum refert, qui manifeftiffime comprobatus eft * id

egille, vt per neglegentiam et culpam füam mulier, a qua.

heres inftitutus erat, moreretur.
IV. VrnPiANvs libro XtV;
Nvs libro as i , .
quafi per falfum adfcriptum accufauit: legatum ei non au-
ferria coherede reliCctum, quem non inquietauit..

V. PAvrvs libro l—de-iure-Fifei. ^ Pos' legatum

acceptum , non tantum ]licebit falfüm arguere teftamentum ,

PAPINIA-

i. 1 [fed et 9 non iure factum/contendere: inofficiofum autem di-

d , s
J ucoen s

. rit: reltituere id fifco debebo.
heres legatario exftitit, vel heredi fcripto: nihil huic nocere:

.X5 Vulg. voluntatesm. BR.

cere non permittitur. $. r. Ille, qui non iure factum con-

tendit, nec optinuit, non repellitur ab eo, quod meruit.

Ergo qui legatum fecutus ?, poftea falfum.dixit, amittere de-
bebit quod confecutus eft. De eo vero, qui legatum accepit, fi

neget iure faCctum elfe teftamentum, Diuus Pius ita refcripfit. |

Cognati/Sophronis licet ab herede inftituto acceperant '? le-
gata, tamen filis eius condicionis fuerit vifus, vt optinere
äereditatem non poffit, et iure inteftati ad eos cognatos per-
tinet **, petere hereditatem ipfo iure poterunt. Prohibendi
autem fint, an non, ex cuiusque '? perfona, condicione,
aetate, cognita caufa a iudice conftitaendum erit. $. 2. Amit-
tereid quod teftamento meruit '?, et eum placuit, qui tu-

tor datus excufauit fe a tutela, fedfi confecutus fuerit, non |

admittitur ^^ ad excufationem. — Diuerfüm puto in eo, qui
legatum tantum meruit, et a matre pupilli tutor petitus,
excufare fe maluit: hic enim nihil contraà-iudicium ** defün-
€i fecit. Sed hoc legatum, quod tutori denegatur, non ad

fifeum transfertur, fed filio relinquitur, cuius vtilitates de-
fertae funt. . $. 3. S1 pater accufauerit teftamentum, vel do-.

minus: denegabitur ei actio etiam eius, |quod/ filio eius vel
feruo legatum eft, fi ad ipfos emolumentum rei peruenturum
eft. Quod fi perfonam illorum *9 fpe&tet, diuerfum dicen-
dum eft. $4 Si feruum fuum rogatus fit manumittere , qvi
legatum meruit, vel etiam ipfi feruo vtrumque datum fit : di-
cendum eít, non debere obeffe feruo factum idominy, fed a
fifco redimendum, vt manumittatur: fijthfhen velit feruum
vendere: quia non poteft cogi, qui iudicium fpreuit *7? de-
functi. -.$.—5- Si filiusfamilias falfum accufauerit teftamen-
tum, videndum eft, an dénegari debeat a&tio patri? et puto,
fi inuito patre accufauit, non effe denegandam patri aCtionem.
$. 6. Sis, cui rogatus fum legatum reftituere, falfum dixe-
$. 7. Qui accufauit falfum,

dicendum eft. -$.—& Similis eft ei, et qui inofficiofüm dicit
T9, $. 9. Aetati eius, qui accufauit, ignofcitur: et maxime
fi tutor vel curator dicere falfuüm *? vel inofficiofum velit: et
ita Imperatores Seuerus et Antoninus refcripferunt. -$.—ro.
His vero ^?, qui teftimonio fuo intentionem accufatoris adiu-

uauerunt, deneganda eft aCtio: idque ?^* Diuus Seuerus de- ,

creuit. S.ii. Sunt qui putant, et reCte, et ei denegandam

et Vulg. aliguod. GER. 6 Ap. Hal. illam. abeft. GER. 7 Hal fit.

GEB. $ Hal. inferit: teflamentum. GER. 9 Hal. et Vulg. confecutus.
E R. 1o Hal acceperunt. G ER. II Hal et Vulg. pertimeat. BR. —— 12

Hal. cetriusque. GER. 13 Vulg. meruerit. BR. — Y4 Hal. admittetur, B R.
I6 Vulg. ad perfonas eorum. B R. 17 Flor.
olim erat: fperait; forte legendum: fpernit. . Sed omnes habent corre&tio-
nem Florentinam. BR. Etiam Hal. et fane nihil Flor. fuit, quam transpo'fi-
tio literarum: re. GEB. 18 Hal. dixit. GER. I9 Vulg. inferit: teffa-

mentun. R. 20 Hal 44044e, loco: veró. GEB. 21 Lial jdem4ne.

it, fi quis vium heredem, -

Vlarc: VI. MARCELLVSlibro XX

] liétum eft: P
Aebecie

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IX.

2?. qui accufatori adfuit, vel ?? fideiuffor pro eo exftiterit.
S-—£2« Quidam et Praefidem indignum putant, qui teftamen-
tum falfum pronuntiauit, fi appellatione intercedente heres
fcriptus optinuit. $—Ex3. Aduocatum fifci, qui intentionem
delatoris exfequitur, in omnibus officii neceflitas fatis excu-
fat. &—e4. Qui principale teftamentum arguit, et a fecun-
dis tabulis repellendus eft: item a codicillis ad teftamentum
fa&tis, licet non confirmatis. Non idem fequendum eft, fi
fecundas tabulas vel codicillos coarguit: quia non vtrumque
hoc cafürmprobaffe videtur. .$-—&5. An libertas ei feruo data :
qui teftimonio:fuo infringere voluerit ^* teftamentum , aufer-
ri debeat, videndum eft. Fideicommiffum vtiqué non eft di-
gnus confequi: et de libertate Diuus Pius iudicauit, effe ea
priuandum. - $. 16. Ei qui tutor datus eft, non prodeft ad
excufationem , quod falfum dixit: fed a legato remouctur.

-S—E. Qui mortis caufa donationem accepit a teftatore, non

eft fimilis in hac caufa legatario. .$.—8. Alia cauía eft eius,
qui propter teftamentum a legatario vel a ftatulibero accipe-
re iuffus eft: hic enim vt indignus repelletur ?5, -—&-19. Et
Falcidiae beneficiurn heredi fcripto auferri debere, Diuus Pius

et Diuus Marcus putauerunt, .$,—26. Omnes, qui vt indigni.

repellentur ^?, fümmouendi fünt a praemio, quod fecündum -

Edictum Diui 'Traiani ?^* datur his, qui fe deferunt.
j REscnr-
PTVM efta Principe, heredem rei, quam amouiffet, quar-
tam non retinere, et ideo fi is qui quadqqi;ägäfita habebat,
vniuería quadringenta legauit ^9, et heres centum fübtraxi(-
fet: trecentorum quartam retinebit, feptuagintaquinque fcili-
cet: et ducenta vigihtiquinque dabit lesatariis: ?? ex cen-
tum, quae fübripuit, legatariis quidem dabit -feptuaginta-
quinque: reliqua, id eft, vlglwtgj( üinque , ad fifcum venient.
. — Vl. MopresTmriNvs libro ifferenti QUv
Titii teftamentum falfum dixit, nec optinuit, heredi eius he-
res exfiftere prohibendus non eft: quia non principaliter in
Titii hereditatem füccedit. ^O ——
- $. &LH,LDEM 3? libro TX.- larum] Iwprcmwjo)he-

rede pronuntiato , adempta hgreditate, confufas a&tiones re--

. ftitui non oportet. |

IX. VrPrANvs libro -XIV.-ad-legem-Iuliam et Pa-

piam. 51 inimicitiae capitales interuenerunt inter legatarium

et teftatorem , et verifimile effe coeperit, teftatorem noluiffe

legatum fiue fideicommiffum praeftari ei, cui adfcriptum re-
agis eft, vt legatum ?* ab eo peti non poffit.
A Sedjetifi palam et aperte teftatori maledixerit, et in-
fauftas voces aduerfüs eum iaCtauerit, idem erit dicendum.
$—2- Si autem ?? ftatus eius controuerfiam mouit, denega-
tur eius, quod teftamento accepit 33, perfecutio: ex qua
fpecie ftatim fifco deferetur 9*, |
— . K. Garvs libro g
fraudem iuris fidem accommodat 35,

quitur, vel aliud tacite promittit reftituturum fe perfonae,

Ix

quae legibus ex teftamento cajere prohibetur: fiue Ichirogra-
. phum eo nomine dederit, fiue nuda pollicitatione repromife-
rit.

$. 1. 5i quis ei, qui capere poífit, rogatus fuerit refti-
tuere, et is mortis tempore prohibetur ?* legibus hoc cape-
re: non dubito, quin, etfi 4e&eit fideicommiffum, apud eum
. : tamen,

GEB.- 24 fa. denegandam. GY. 25 Hal. adfuerit, et. GER. 24.
Vulg. voluit. BR. — 25 Hal. et Vulg. repelitur. BR. A
ta: repelluntur. Hal. GE z. 277 Flor. eft: T'rabiani, vt Taur. habet, . Sed
etiam Brenkm. hic nihil annotauitaut emendauit. Quis autem dabit hoc Floren-
tino Codici, vt optimus Princeps Traianus ita deformetur? GER. 28 Hal.
legafet. 29 Hal. praefigit: fed. GEm. 30 Hal. et Vulg. CAIV'S. Bn.
31 Vulg. inferit: vel fideicommifum. 5 R. 32 Hal etiam, loco: autem.
GEB. 33 Hal et Vulg. acceperit. BR. —— 34 Hal. et Vulg. defertur.
BR, 35 Balil. vsguygáqeim. 9oxf Tv vójov, BR. — :

27

LC pro: i,

qui jvel id quod relin- , , ziot,

L)€43,
c

26 Gothofr. in no- -

36 Hal. probibeatur. GE B. -

aL
Lal

——
—

Ti
LCQ:

Vj
[
Hl
ln
073
: Gm |

]

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IX.

tamen, qui rogatus eft reftituere, manere debet 37: quia | mento fententiam ^4? fecundaum fe

L ao ^

nulla fraus eius interueniffe videtur: nifi fi in futurum ca-
fum fidem accommodauit 5* , id efb, vt, licet capere legibus
