18 Hal. ej iyxegftevrec. G EB. I9 Hal, &iev. GEB. 20 Hal. v«g£ 7-
ueíov. GE B. 21 Vulgata verfio eft: Twtores curatoresque. couflituti, prius-
quam officii (ai rationes reddunt, probibentur,ne quid de patrimouio Caefaris con-
du&wm babeant: ac fi quis id diffimulams mibilomimus ad conducenda Caefaris
pyaedia accefferit, perinde vt falfarius poena. afficitur. — Hocque fanxit Imperator
Seuerus. $. 1. Secundum: quae faue probibiti erunt et a fico conducere, qui tute-
lam curamue gerunt. Eundem in modum haec habet vería Hal. in Graecis. GE B.
'22Hal «eXxrü». GEB. 23 Hal IABOLENV'S etin eodem rubro: &e
£0A4v, Ífuo more. GEB. 24 Hal. et Vulg. ea, loco ex. BR. 25 Ap. Hal.
«ec conuenit u. $. p. l. b. t. praeftavetur plane abfunt, fed et abíunt a B.ahL B R.
26 Hal. et Vulg. refpondi. BR. — 2/7 kial. et omnes: vt baec conuentio, et fa-
nc alias quoque ex baec 7à ex enatum. Vid. L. 9. $. 2. inufra de tut. et vat.
dil|vab, BmR. 28 Hal. adprobetur. GEB. 29 Nihil in hoc loco Flor. eft
deletum, fupra a tamen e fcripta eft, vt indicaret corrector praeftare, fi legere-
tur: collocetur. Forte quod codicis auctoritate effet deftitutus, cum et alibi id
genus modettarum emendationum detexerimus, |Sex codicese decem, quos con-
Íului, habent: locaretur. — Vat. l. collocagetgij, et ante hoc verbum fuperf.cnptum:
certa pecunia. Miinc iam BynkershJam m fmgnlas operas certa pecuma locare-

.bus cauetur, eos, qui pro aliis pecuniam exfohy;iïnt 37 fortis

. non expellendo , colono intra tempora praefinita, fi penfioni-

tur, atque. ibi quidem verba: certa' pecumia, funt expuncta, Ita vt Dynkersh. .

|

34
LIV. Pavrvs *?-libroV. Refponforum- Qv K xno,

an fideiuffor condu&tionis etiam in vfuras non illatarum pen-
fionum nomine teneatur: nec profint ei conítitutiones, qui-

folummodo damíhum agnofcere oportere? Paulus refpondit,
fi in omnem caufam conductionis etiam fideiuffor fe obligauit,
eum quoque, exemplo coloni, tardius illatarum per moram co-
loni penfionum praeftare debere vfüras: víurde enim in bo-
níe fidei iudi&iis, etfi non tam ex obligatione proficifcantur,
quam ex officio iudicis applicentur, tamen cum fideiuffor in
omnem caufam fe applicuit ??, gequum videtur, ipfum quoque
agnofcerezonus víurarum, ac Íi ita fideiuffiffet, rv Qv Ax-
TVMJHLLVM|CONDEMNARI EX BONA FIDE OPOR-
TEBIT, TANTVM FIDE TVA ESSE IVBES? vel ita,
INDEMÍNEM ME ?? PRAESTABIS? $. I. Inter locatorem
fundi et condu&torem conuenit, ne intra tempora locationis
eius ^? conductor de fundo inuitus repelleretur: et ífi pul-
atus ^* effet, poenam d. prdeftet *^ "Titius locator Seio
condp&gri:' vel Seius conductor Titig *?, fi intra tempora J pv "$, h
locationis difcederel.vellet, Zeque Titio locatori|prae- !25.77;

—

ftare vellet, ** : äu.f)dl inuicem de fe ftipulati funt. Qugero, i, .. )
cum Seius conductor biennii continui penfionem non folue-
ret, an fine metu penae ^* expelli poffit ? Paulus (refpon- , ;.
dit, quamuis nihil expreffum fit in ftipulatione(pdenali de fo- U *

125 . . * ia o^ j1T , ('l'*. 1rx&d . .Sj) E
lutione/ penfionum, tamen verifimile effe, ita conueniffe de p - |

bus paruerit, jéty vt oportet, coleret ^?: et ideo fi pdenam
petere|cóeperit is, qui penfionibus fatis non fecit, profuturam
locatori doli exceptionem. — $. 2. Paulus ;refpondit, feruum **, 1
qui geftimatus colonae *? adfcriptus eft, ad periculum colo-
nae pertinebit: et ideo aeftimationem huius defuncti ab he-
rede colonae praeftari oportere ^?.
LV. InEMMibrojlLiSententiarum, Dowriwvs hor-
reorum, effrattis et compilatis ?? horreis, non tenetur, nifi
cuftodiam eorum recepit ?*: ferui tamen eius, cum quo con-
traCctum eft, propter (ediüciorum notitiam in qugeftionem ??
peti poffunt. $. 1. In condu&to fundo, fi conduttor fua ope-
ra aliquid neceffario vel vtiliter auxerit, vel aedificauerit, vel
inftituerit, cum id non conueniffet, adjrecipienda ea, quae im-
pendit, ex conducto cum domino fundi experiri poteft. $.2.
Qui contra legem conduCtionis fundum ante tempus fine/ iu-
fta jac| probabili caufa deferuerit, ad foluendaS, totius temporis
penfioneS;ex conducto conueniri poteft: quatenus locatori in
1d, quod eius intereft, indemnitas feruetur.
LVI. Inew l ri-de-officio Praefectt vigilum.
Cv pnonziNi horreorum infularumque defiderant, diu non
apparentibus, nec eius temporis penfiones; 55 exfoluentibus
, | - con- —
initio habuit, habet Vulg. At Hal. Flor. fcquitur'jB R. Sex, qui habent: lo-Tæf»? /*MAM/N. */'/a :
caretur funt; Otob. Vat. IV. Pal. I. et l, S. Cruc. Treuif. qui tamen vt et Byn- * 144 / 3
kersh. lL. habent: certa pecumia locaretur. — Sed et Barb. certa pecumia collocetur, WJMM/N/J(Zf

et ita fere Bynkersh,Jl.-certa pecunia collocaretur. GEB. — 30 Ap. Hal. fi, abeft. — 4f T« r
GEB. 31 Hal. perficevetu. GEB. — 32 Hal. fuudum locauero. GEB. — 33 mf Y f
Ap. Hal. quanti, abeft. GER. 34 Hal. PAVLVS. GER. 35 Hal. exi- £4.- "CA

cu
füit. GEB. 36 Hal. IDEM. GEs. 37 Hal. et Vulg. exfoluerint. BR. AU. T
38 Hal.obligawi. GEs. — 39 Tau. INDEMNEmE. GEm. — 40 Hal.et [ fuU0 LUR
Vulg. eius. BR. 41 Hal. pulfus. GEB. 42 Hal. praeflaret. GEB. — 43
45

Vulgo Titio, abeft. BR. — 44 Hal. praeflaret, loco pracflare vellet. G E B. T 1 |
Bafil. 4£44£ec, zimpunue. BR. 46 Hal. coluerit. GER. 47 Vlacet: ferum';T äg,/v *A1
alias fcribendum : pertimere. BR. Et ita dudum Hal. immo ita Barb. "Frzuif. . -
M

Bynkersh. L. et II. et ex corre&ione Vat. I. Otob. S. Cruc. G&sz. — 48 Gothofr.| ]. ff

L.

ne,

in nota: Al.coloniae. Ego tamen in feptem ícriptis et totidem editis non in-j
ueni, Florentiae tamen recte ; fuperícripta fuit, fed litera abrafa, forte quod
eadem vox bis fequeretur. Quare vbique reftituo: colouiae. B R. Sed non in-
telligo, quomodo Peres coloniae, dici poffit. Dv K. . MSS. non habent eodem
modo, colonae quidem Otob. Vat. L. HT. S. Cruc. Treuifzat colomo Barb. Byn-
kersh. I. et inIL.ita fa&um. — Hal. vbique: colo7taegöEB., 49 Hal. oportebit.

| M/,þ/;*;,?fï

GEB. 50 Gothofr. in nota: expilatis horreis. Hal. GER. 51 Hal. rece-
perit. GE B. 52, Graeci : Qurweiv Euflásavoy ÜQísuvrut BR. $3 Gethofr,
Mmm s2 i

A, «tf tem|in huiusmodi re biennii debet obferuari.
— LVH. IAYorrEewvs lib: ; " : *
,« . -beenis: Qvi DoMYvM habebat, aream iniunctam iefrdomui
( "'*'" "7: & Vicino/proximo locauerat: is vicinus, cum aedificaret in fuo,

^ ; n
a c'/w'v o,

F.
/

^

n

| od Ut eeorintato- difti, ita vt emptori mercf

m $E«

L adequa:?- : . . .
erei erat dictum, ante quam 9^ diem effici deberet: deinde, fi ita

facjero am-wj ftandum annuis vl2 ifiti nummisïco—nduxeraä: et ad refecCtionem

niam ifhpendi ?? íatisdaret. " [
: ^— . ÉIX. IAY orexvs tlibroV. Labeonis Pofteriorum. 55.
L 6s MaAncivs domum faciendam a Flacco conduxerat: deinde

A. 6é s *
jj'lmfuim wuej» — LVIILLAsxollbrotV.Poferiorum . 1tO
b bt tibus (icafi fmatorum; IN S v LAM Vno li)reüqgggtam 57 Jocafti, et eam vendi-
r y $auu:x. Á -

^ /7 terram ?? in eam aream amplius ??, quam fundamenta c;(g-
t Mprac]olo- ^ shenticia locatoris erant, congeffit, et ea terra adíiduis plu-

M dere, quae Vulg. LeQio. Barb. vt 'Taur. et ante hunc Hal. . Ego nihil,definio.

242 . ^. .DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. II. Md

,,-'7 A M ;
E g Aerergit. 3 i
—— 3aet XIp, Aeremplo / MC CA q»

condu&toribus, aperire 5*, et ea quae ibi funt, defcribere, a
publicis perfonis, quorum intereft, audiendi funt : [tempus au-

.. uiis inundata, r5 parieti eius, quilocauerat, humore ?? [prae-
/.c)eftituto]?? , aedificia corruerunt. Labeo ex locato
/i^':/ tantummodo aCtionem effe ait, quia non ipfa congeftio, fed
-**, humor ex' ea congeftione poftea damfo fuerit: damhi autem
| iniuriae aCtio ob ea ipfa fit, per quae non extrinfecus alia cau-

fa oblata, damiho quis adfectus eft. Hoc probo. . P

€
es inquilinorum accederent. Quamuis
eam conductor maiore pretiolocaret ??, tamen id emptori ac-
cedit, quod tibi conduétor debeat. $. r. In operis locatione|

fattum non effet, quanti locatoris interfuiffet, tantam pecu-
niam conductor promiferat. Eatenus eam obligationem con-
trahi puto, quatenus vir bonus de fpatio temporis feftimaflet :
uia id aCtum apparet effe, vt. eo fpatio abfolueretur, fine quo
äeri non poffit. $. 2. Quidam in municipio balfneum prae-

fornacis, fiftularum, fimiliumque rerum, celfftum nummi vt prae-
ftdfentür ei, conuenerat: conduétor gäïjumnummos petebat:
ita ei deberi dico, fi in earum rerum rgfeöhoneyügeam pecu-

operis parte effeCta, terrde motu concuffum erat dedifiCium.
Maffurius Sabinus ?7, fi vi naturali, veluti terrfe motu, hoc
acciderit, Flacci effe periculum. : xb eone
matorum. Cv 1N pluresannos domus locata eft, praeftare lo-

in nota: In fingulari ceyavópaov habet Harmen. . ZIT. tit. $. $. 35. quod eft, te-
Ífte Suida, Qis32c, Ó imig vic povie Tb "mrayDoxet Duoójeevoc. — TO veyavégaov elt a. ss-
yevíuos i. ieemórwe Tüc Uxíus vt Polux L $.7j. X. 3. 20. Eadem voce
eodemque numero et Bafilica hic vtuntur, Eft autem quafi dicas te&z legem.
Pro eo Scholia ivcíiov, quae ordinaria vox eft. BR. Stephanus deriuat a «ey5
et véuo i, impertior. seyavóuioy 1Hevces, quae per(oluitur ei, qui te&um locum im-
pertiuit. Pro Suida Gothofredus debuit ícribere Hefychium, apud quem funt,
quae refert, Eft et apud Euftath. zn Od. £. p. 1761. DVk. 54 Hal. apevi-
Yi borrea, et mox: defcribi. GER. 55 Hal. IABOLENV'S lib. IÍI. GER.
56 Gothofr. innota: velíterquilinium. v. L. 17. $. 2. fupra fi feruit. — Et ita
quoqué Bafil. xwz 9 xómgov. BR. 57 Vix haec intelligas, nifi amplius in-
terpreteris altiu$. BYN K, Re&e dubitatur de voce: amplius, et fententia re-
quirit, vtaccipiatur pro : a]tius, quemadmodum et Budaeus accepit, cuius expofi-
tionem probo. Sed defidero au&toritatem huius fignificationis. DvK. ^ 58 Ap.
Hal. et Vulg. ita, abeft. B R. 59 Flor. wmore, et paulo poft smor. GEB.
60 Pro praeflituto, Budaeus legendum arbitratur: per/Hllato, vel quid fimile.
Vulg. et Norica habent: praefiito, fequenti voce; madefacfo, prorfus omiffa, n &.
61 Hal. Jaboleno. GEB. 62, Vulg, pretio emifli, totamque. BR. 63 Hal.
locauevit, mox ; accedet, atque in fine: debet. GEB. — 64 Gothofr. in nota: an-
te quem diem. FHal GER. 65 Taur. in Adnot. refe(izomem eam pe-
euniaim impendi fic vecius. im P. efl, effechionem fe eam pecuuiam impen-
di etc. forte a fe. im vete. refeflione (e eamm pecumiam impendere etc. Flor.
reapfe eft: mearum rerum in effeclionem fe emm pecuniam dnpendi. "Wt vetus
ille Taur.,codex ita Bynkershff'l"res alii: refeclionem fe eam pecuniam impen-

BR. Vt Darb. ita Bynkersh. IL -Tres illi: Otob. S. Cruc. Treui B. 06
Hal. JABOLENV'S lib. V.ex poflevioribus Labeonis. GER. 67 Hal. addit:
eit. GEB. . 68 Hal. lib. VI. a-laboleno. GEB. — 69 Gothofr. in nota: Ka-
lendis Iuliis. Flal. EKloc probat Ánt. Auguítin. IV. Emend. 14. et íane hic
multa funt mendofa. Vulg. 72 z//s plane omittit. p R. — 7O Hal. locare et ba-
bitave cin aliis fi velit, et in margine: locare babitator cum aliis, quae eft Vulg.
fi praefigas : fí, và locare. & R. — 7X Hal. Iuliis, loco: lammariit. GEB. — 7Z
Vox: fulta, eft Taurellii. Flor. legitur: furta, ex quo Ant, Auguftin. IV. Emend.

cator debet, vtïnon folumjhabitare condu&tortex Calendis illis 6*

cuiusqueanni, fed etiam/locare habitatorf "?, ffvelit, fuo tem- / 24f $o

pore poffit. Itaque fi ea dormlæäjex Kalendis Tanuariis " **ful- / 7s
tdj^^ in Kalendis Iuniid ** |permanfiffet, ita vt nec habitare
quisquam, nec *^ oftendere alicui pofíét, nihil locatori con- ^

ductorem praeftaturum: adeo vt nec cogi quidem poffef *5,
ex Kalendis Iuliis 7* refecta domff * * -habitare, nifi i 78 para-
tus fuiffet locator commodam doómum 6i ad habitandum dare.
$. r. Heredem coloni, quamuis colonus non eft, nihilo minus

L..Jjnu'ia,,

domino poffidere exiftimo. . $. 2. Veftimenta tua *? fullo 39 -
perdidit: et habes vnde petas, nec repetere ?* vis: agis 9?. -

nihilo minus ex locato cum fullone. Sed iudicem ?? $éfti-
matürum, an poffis aduerfüs furem magis agere, et ab eo tuas
res confequi, fullonis videlicet füumptibus: fed fi hoc tibi im-
poffibile effe pépfpexerit, tunc fullonem quidem *tibi conde-
mlabit 5^: tuas autem a(Ctiones te ei praeftare compellet.

$.3. Lege dicta, domus facienda locata erat, ita, vt probatio

aut improbatio locatoris aut heredis eius effet: redemptor, ex

voluntate locatoris quÁedam in opere permutauerat. jRefpon- j
di *?, opus quidem éx lege dicta non videri fattum, fed quo-
mniam ex voluntate locatoris permutatum effet ?9*, redempto-

rem abfolui debere. $.. 4. Mandaui tibi, vt excuteres, quanti

villam gedificare ?" velles: renuntiafti mihi, ducentorum

impenfam excutere: certa mercede opus tibi locaui: poftea
comperi non poffe minoris trecentorum ?? eam villam con-
ftare: data autem tibi erant , ex quibus cum partem
impendiffes, vetui te opus facere. Dixi, fi opus facere per-
feueraueris, ex locato *? tecum agere, vt pecuniae mihi re-
liquum ?? refütuas. $. 5. Meflem, infpiciente colono ?*,
cum alienam effe non ignorares, fuftulifti ?. Condicere tibi fru-
mentum dominum pofle Labeo ?^ ait: et vt ydjfaciat, colo-
num ex conducto cum dominoacturum. $. 6. Locator Korrei
propofitum ?? habuit,fe aurum, argentum, margaritam ?*
non recipere fuo peri&xlo: deinde cum fciret has res inferri,
paffus eft. Pöinde ?? eum futurumtibijobligatum dixi, ac

fi propofitum fuïN, remiffüum videtur ?7. $. 7. Sejuum

meum mulionem conduxifi: neglegentia eius mulus tuus

14. facit vupta. — Vulg. et Hal. fracla. 'Taurellio fauent Bafil. jzágSoci Vxuv
$ oixos, Domus babens fulcimentum. B R. 73 Gothofr. innota: ex Kalendis
Iuliis fra&a vsque ad Kalendas Iunias permanfiffet. Hal, Immo Hal. habet:
vsque in Caleudas Iunias. Vulg.zm Calendas Iuuii.BR. ^ 74 Gothofr. in nota:
ne oftendi alicui poffet. Hal. immo hic habet: wec offendi alicui poffet. GE&.
75 Hal. poffit. GEB. 76 Gothofr. in nota: Kalendis Iuliis. Hal. Sedhoc
eft ipfa Florentina, Hal. ex Calendis Iuniis.GEs. 7'7Hal.et Vulg.domo. GE B.
78 Ap. Hal. fi, abeft. GER. 79 Hal. et Vulg. inferunt fi. & R. 80 Taur.
fOll. GER. 81 Hal. petere. GEE. — 82 Hal. ages. GER. 83 Hal.
inferit: putat. GEB. — $84 Taur. condemnaVit. GEB. 85 Hal. refponudit.
GEB. 86 Gothofr. in nota: locatoris quaedam permutata effent. Haloand.
GEZ. $7 Flor. eft: aedifacere, «t et habet Taur. GEB. — 88 Hal. quam tre-
centis. GE E. — $89 Hal. inferit zme. GER. — 9o Hal. vt partem mibi veliquam.
GEB. . 9I Forte legendum: znufciente colono, 1ta coniicit Van de Water. II.
Obf. 17. GER. 92 Ap. Hal. Labeo, abeft. GER. 93 Bafil mvee£ygave
et Scholiaftes Graecus zeéyosuum mrooréSeiua. BR. 94 Hal. sargarita, Vulg.
Tmavgaritas. BR. —— 95 Kal. et Vulg. periude. BR. 96 Hal. fuerit. GEX.
97 AÀp. Hal. videtur, abeít. GEs. Gothofr. putat negationem deeffe, legen-
dumque propofitum nou babuit, oppofite videlicet ad cafum, qui fequitur, ac fi
propofitum fuit. BR. — Difficilis eft hic locus, interque eos, de quorum fen-
tentia conftat, de verbis non aeque. Vulg. le&io fatis commoda cft, fed ita
perit videtur infine. $i emendemus: propofitum mon babuit vt emendat Dion.
Gothofrédus, efficimus locutionem fatis incongruam, propofitum mon babere mton
recipere, quae etiam, quid fignificet, vix affequor. Florentina tamen fcriptura
ftare non poteft. Vulgatam fequor vellego: periude emm futurum tibi obliga-
tum ac fi propofitum fuiffet vemiffun ? videtur. BYNK. Re&e hunc locum ex«
pofuifle Goueanum contendit Van de W'ater IT. Obf. 7. GE B. Re&te Bynkersh.
videtur fentire, negationem a Gothofredo infertam locum habere non poffe, id-
que etiam oftendi puto co, quod dicit:z paffus eft, quód ita accipio, etfi propo-
fitum habuit, fe ea, quae monuerat ICtus, non recepturum, tamen contra quam
propofuerat, ea inferri paffus eft. — Proinde cum futurum tibi obligatum . dixi, id
eft, itaque dixi etc. Sequitur ratio, quia videtur receffiffe ab ea voluntate,
: quam

UIL;'B)'—"'MC;":

L 4

J'üa- XAV. KigoCY;

" R

,Iro:ïæ 9f
9 1 fmïäasf)xm

C
m
j fiudz'

Í

!Nl

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. IL IIl

" *e TL . ,U—./[?'/h'[«: asE »
» . periit 98;9 Si ipfe fe)locaffet, ex peculio dumtaxat, et in rem
l, q"duXco,. verfum daminum tibi praeftaturüm|dico *??: fin autemüpfe |

L^. 5.eum locaffem, non vltra me tibi praeftaturum, quam dolum
UtJ malum et culpam meam * abeífe: quod ïjiihünä d&initione ?
perfonae mulionem a me conduxifti, et ego eum tibi dedif-
fem ?, cuius neglegentia iumentum perierit, illam quoque cul-
o n L. DA me tibi praeftaturum aio, quod eum elegiffem, qui eius-
| yMM/L pen modi damno te aïfïcerdn $. 8.[Ve?üculum conduxifi, vt
! -*f**—'**-/ï mgä'konusü tuum |portaretj et fecum iter facerdt ^: 1fä cum pon-
^« tem tranfiret, redemptor eius pontis portorium ab eo exi-
[ 144 — gebat: quferebatur, an etiam pro ipfa fola ? reda portorium|
maex "" daturus fuerit 52 Puto, fi* mulionon ignorauitfea fe . tran-
d. fiturum, cum vehiculum locaret, mulionem praeftare debere.
.€U77 . & 9. Rerum cuftodiam, quam horrearius conduétoribus prae-
ftare deberet, locatorem totorum horreorum horreario prae-
ftare non debere puto: niíifrf ? in locando aliter conue-

nerit.

u Ll :

LIN

LXL. Scázgvora libro-VIE-Digefterum. — Coro-
N vs, cum lege locationis non effet comprehenfum, vt vineas
poneret, nihilo minus in func *? vineas inftituit, et ^* pro-
pter earum fructum denis amplius aureis jan&üisV"^ ager lo-
; /' cari cóeperat. Qugefitum eft, fi dominus iftum colonum fun-
/W;'äw,,äu-fäo,, di '? eieCctum, penfionum debitarum mnomine conueniat,
an füumptus vtiliter faCtos in vineis inftituendis reputa-
"o 58 *^ poffit oppofita doli mali exceptione ? (Refpondit, * ,
vel expenfas confecuturum, vel nkhil amplius praeftaturum.
$. 1. Nauem conduxif *5, vt de prouincia Cyfénenfi Aquile-
[giam ** mnauigaret *5, olei metretis tribus milibus impofitis,
et frumenti modiis octo milibus, certa mercede: fed euenit
vthonerata nauis in ipfa prouincia nouem menfibus retinere-
tur, ethonus impofitum commiffo tolleretur. Qugefitum eft, an
ve&turas, *? quas conuenit, a conductore fecundum locatio-
nem exigere nauis ^? poffit? «Refpondit .^"*, fecundum ea, quae

roponerentur, polííe. E ääw T .
P P ', £ 3::11&4-3. 1: P dpp ft 9;, * '
LXIL,LAznzollbroL-Pithanorum,??. Sr RnivvMw,

quem faciendum conduxeras, et feceras, antequam eum pro-
bares, labes corrumpit ??, tuum periculum eft. Paulus: im-
mo fi foli vitio id accidit, locatoris erit periculum: 1i operis

vitio;/P* accidit, tuum erit detrimentum.

y.* !
J 7));*

uxiM»'»'ï

"*

9-

quam declarauerat, et quod propofuerat remififfe. Ea autem non bene expri-
mitur verbis: ac fi, quae fola in hoc $. cortupta exiftimo, quanquam nec ab-
furde coniici queat, poft ea aliquid excidiffe, quod ad integritatem fententiae
pertinebat, puta quod, vel fimile quid ; ita, ac fi, quod propofitum fuit, remi[[um
videatur. Dv K. 98 Taur. perIt. GER. 99 Credimus reftituendum effe:
et in vem ver(o, degeneraffeque terminationem ob fequens: dammum. lta fa-
ne Vulg..et e febtem MSS. folus Otob. vt Hal. et Taur., Erat quoque 1n Vat.
X. fed eit corre&füum. — In Vat. IIL. ab initio jta-fuit, fed et de fappletum ante ;n.
Correcti etiam/S. Cruc. et Treuif.',Bynkershï?cïn(pc'r habuit: et de zu rem ver-
[o.B&. Immo etll GEB, 100 Taur. in Adnot. dico in'P. dicio. ?m vet.
iudicio. 2" a/hjo vet. iudicimm. — Sed dico re&tum videtur, cum mox eadem ratio-
ne fequatur/ ajo. Ceterum fciolus aliquis recentior fuperfcripfit in P. Flor. lo-
cati iu, vt/fieret ; locati iudicio. Klinc Vulg. dammum me tibi praeftaturum lo-
cati iudicjo. Hal. dammum tibi dominum . praeflaturum, omiflo : dico. Habent
tamen e£, MSS. 7? iudicio, et quidem e feptem, quos infpexi, quatuor. - Bax:b.
iudico. /|Ita et Bynkcrsh.f*z led z eft fuppleta.] Denique Otob. fingulari ratio-
ne: tibzeflflatutum iudicto. Bm. M quatüor YVat. L HL .S. Cruc.. Treuif.
||quibus adde Bynkersh. Il. GER. t Ap. Hal. meam, abeft. GE B.f 2
HVulg*. difiinclione. BR. 3 Hal. dedi, GEB. 4 In omnibus eft : 2* fecum
itev faceres m — Nec aliter MSS. quinque, 'uc. O .
fateret, quin hoc retento poffet legi, vt tecum zter faceret. Sic enim fupra in
hác ipía lege $. 2. etiam nunc eft: fuas autem. a&iones, pro: tuas. BP. Reli-
qua MSS. Barb. Otob. Treuif. et Bynkersh. I. immo et I. ItaquoqueHal. faceres,
bt cum pontemmetc, GER. — 5 Ap. Hal. folo, abeft. ckp. — 6 Hal, fuerat. GEP.

!T M Uauffr I)Mï(fw ngägü»

w WA . t m

* u T

[ N

- l

/
]
/

(

.Hal GEB. .5

nifi quod S. Cruc. olim habuit: |

|

gt

IV.

/^DE yKESTIMATORIAY./2 $: aM
VrirrANvs üibro XXXII. ad Edictum.

s : |
CTIO de geftimato proponitur, tollendae dubitationis gra-
tia ^. Fuit enim magis dubitatum ?, cum res deftima-
ta vendenda datur, vtrum ex vendito fit actio propter gefti-
mationem: ,3n ex locato, quafi rem vendendam locaffe vi-
deor *: an[ex| condu&to, quafi operas conduxiffem 5: an man-
dati. Melius itaque vifum eft, hanc a&ionem proponi: quo-
tens enim * de nomine contra&tus alicuius ambigeretur, con-
ueniret tamen aliquam actionem dari, dandam xeftimatoriam
praefcriptis verbis aCctionem: eft * énim negotium ciuile ge-
ftum, et quidem 9 bona fide. Quare omnia et hic locum ha-
bent, qu&e in bonae fidei iudiciis ? diximus. $. I. -Aeftima- c
üo autem periculum facit eius, qui füfcepit: aut igitur ipfam
rem debebit incorruptam reddere, aut aeftimationem, de qua
conuenit, |
Il PAvrvs libre-XXX-ad-Editum, HaAzc adio

vtilis eft, etg)merces interuenit, [ 2;22e X W. Z :

/^DE RERVM PERMVTATIONE. /2

| LEAVLVS'*—Her XXXtfE- *-ad Ediftum, n P
Sïcv T aliud eft vendere/faliud emere, alius emptor, alius. — - K du
) ven.ditgr:.Li,ta,prgïjpm : aliud,J aliud merx: at in permuta-^ VL al fU g,
tione difcérni non póteft, vter emptor, vel vter venditor fit: & 2«/4
multumque differunt ^ praeftationes: emptor enim, nifinum- — '
mos accipientis fecerit, tenetur ex vendito: venditori.Z«fuffi-
cit ob eui&ionem fe obligare, poffeffionem tradere, et purga-
ri * dolo malo: itaque, fi euicta res non fit, nihil debet. Ín
permutatione vero, fi Vtrgïmque » pretium e&,[ïïriusque rem
fieri oportet, fi merx, neutrius: fed cum debeatetTéS, et pre- — — |
fium effe, non poteft inueniri, quid eorum merx, et qugd pre- . 1 m X )
tium fit : nec ratio patitur, vt vna eademque res et veneat, Hieoss

. et pretium fit emptionis. -S$-r. Vnde fi ea res, quam accepe-

rim, vel dederim, pofteajeuincatur, in fatctum dandam actio- ,.
nemjrefpondetur. $.—2. Item emptio ac venditio nuda con- u
fentientium voluntate contráhitur: permutatio autem ex
re * tradita initium obligationi praebet: alioquin, fi res non-
dum tradita fit, nudo confenfu conftitui obligationem dice-
mus: quod in his dumtaxat receptum eft, v'*qu?e nomen fuum
habent: vt in emptionegvenditionegcconductionec?, mandato.

$. B.

7 Hal. et Vulg. inferunt: portorium. BR, 8Hal etVulg.etfeea.BR, 9 Ap, Hal.
fi abeft. GE&B. — 10 Ap. Hal. n fundum, abíant. Flor. fa&um: £nu fundo, quod
malo,etita Vulg. &R. — 11 Hal.vt,loco et, mox vero: fru&ius, et paulo poft:
coeperit, loco: coeperat. GEB. — 12, Hal. et Vulg. inferunt zs. B R. Et forte Tau-
relliieratdare: omnals.GEB. I3Hal.et Vulg.fumdo.BR. — 14 Hal. repeterc.
Vulg.computare.BR.. — 15 Hal refpoudi. GEB. — 16 Hal. et Vulg. couduxi. B R.
17 Hal. Aquilegiam. GEB. 18 Hal. wamigarem. GEB. — Y9 Hal. praefigit

À x

in. GEB. 20 Hal. nauis exigere. GEB. 21 Hal.refpoudi. GEB. — 22 —
Hal. vei3av4v, GE B. 25 Hal. corrupit. GEB. 24 Hal. et hic inferit; i.

GER.

2 Hal. cauffa, loco: gratia. GEB. — 8
Hal. fuit enim ingensdubitatio. GEB. — 4 Malim : videar, vt omnes. BR. Etiam
Hal. conduxerim. GEB. —6 Hal,. vt quoties de nomine. GEBR.
Vide de hoc verficulo Timaeum Fabrum in Zmuot. fele. n. 101. BYNK. 7

I Vulg. addit: a&ione, BR.

Hal. dari : davetur aeftimatoria pracfcriptis verbis aclio: effeeuim. GE&. — 8 Ap.
Hal. quidem, abeft. GER. 9 Taur. fideIudiciis. GEB.
I Hal . XXX. GER. 2 Hal inferit: eorum. GEB, 5 Vulg.

inferit: vero. BR. — 4 Hal. inferit de. GEB. & Flor. vtraumque fubantique
mutatum in: vtrimque. BR. G Hal. non poteft difcerni, quid eorum. fit pre-
cium, et quid veneat : finul in margine habet, vt hic legitur-: alias,. inuenivi,
quid eorum merx, et quid precium fit. GE B. ! Vulg: u[l'fent: vtrinque. BR.
8 Ita quinque codices. In Barb. tamen fuppl&tum ; Jocatione, BR. Reliqui funt:

M Q Otob,

uej fhm)

344 DIGESTORVM . LIB.

$. 3. Ideoqme ? Pedius ait, alienam rem dantem, nullam con-
trahere permutationem. ,$. 4. Tgitur ex altera parte traditio-
ojv " ontolLt . me fa&ta, fi alter rem molit tradere, non in hoc agemus, F ä in-
^ aue) toeee]t, h . tereft| noftra *9, illam rem accepiffe, de qua conuenit, 1ed, vt -
- fU G r u Wiï ? . ere " . d
NTP res ** cÓntra, noblsfïeddgtur, condictioni locus eft, quafi re

E d non fecuta. : .
s a RE Mi : II. IpeMwdibro-V.-ad-Plantium. AmnrsTOo ait, quo-
puerer et — g noxisque *? folutum, et non effe fugitiuum feruum, prae-
/4 pE PRAESCRIPTIS VERBIS, ET IN
PAPINIANVS Llibw«VIH:'.(ILTa?&in. p
ONNYVMQVAM euenit, vt ceffantibus iudiciis proditis, e
.szzjïw"n non poffumus, facile|defcendemus ^ ad eas, guae in factum.-
appellantur. Sed ne res exemplis egeat, paucis agam. — $. I.
0/ nauem conduxerit, an merces. vehenda$, locauerit, ciuilem
! a&tionem in fa&um effe dandam, Labeo fcribit ?1/7 $. 2, Itein
neque commodatum erit: fed, non exþiibita fide, in factum ret-
s fuübicitur actio ^. : |
deficiant * vulgaria atque vfitata aCctionum nomina, praefcri-
ptis verbis agendum eft.
neceffe eft confugere, quotiens contractus exiftunt, quorum
appellationes nullggjs iure ciuili proditée funt.

'niam permutatio vicina effet emptioni, fanum quoque, fur-
. ftandum, qui ex *? caufa *^ daretur.
FACTYVM ACTIONEE.yWsl 1 /gg
N vulgaribus aCtionibus, cum proprium nomen inuenire
Domino mercium in magiftrum nauis, fi fit incertum, vtrum
fi quis pretii explorandi gratia rem tradat, neque depofitum,
; ]1L. Cersvsdibro-VHÍfL5-Digeftorum- NAM, CvM
LE IlILIvnrAwvslibroXIV. Digeftorum. Iv QvAM *

w Bu IV.VrPIiANVYSlibroXXX. adSabinum. NATVRA
L "ut. enim rerum £onditum. ? eft, vt plura fint negotia, quam vo-
cabula. Ml(ænöæcüm,,&.gf P PPL MA
| ) V. PAyrLvs ibro-V.7?- Qugefüonum.- NaATVRA-
: kr](en»«af ä-ji« Lis meus filius feruitftibif et tuus filius mihi: conuenit in-
P. atb ,,, ter nos, vt et tü meum manumitteres, et ego II. tuum: ego
LL fencabad o D. manumifi: tu non manumüifgl: qua zgöhone mihi teneris T.
! LXJRC. . qujefitum eft. In hac qugeftione itotius; ob rem dati tracta-
| L—'Jf;,,-);..l'f;tq,«tf/tï'dzüc&qtus *3 infpici poteft: qui in his competit fpeciebus. Aut
/ enim do tibi, vt des: aut do, vt facias: jaut facio, vt des: aut
[ 1 a rwec * « facio, vt facias.] In quibus quaeritur, quae obligatio nafcatur.

. $.r. Etfi quidem pecuniam dem, vt rem accipiam, [emptio
L 1 ezz:/.. et venditio eft: fin autem rem do, vt rem accipiam,|quia non
placet permutationem rerum emptionem efle, dubium non eft,
nafci ciuilem|obligationem : in qua actione id£yeniet **, non |

Otob. S. Cruc. 'Treuif. Bynkersh. I. immo et II. nec fuppleuit Hal. GEB. — 9
Hal. ideo absque que. GEB. — 1O Taur. in Adnot. ct znterefl moflfra. iu. P. vt
ves noflra. "Videtur autem haec corruptio orta ex fequentibus:? vt ves contra
2zi0bis, quae verba in codice, ex quo Florentinus deícriptus eft, videniur noftris
fuiffe fubiecta. — Vulg, quod zuteref? noflra. Praeiuere MSS. nagex fex, quae
adiui, quinque idem exkjbent. Vat. L. oji |citer habuit*/ZAhtereft noflra,
recenter autem füppletunk quod momy- 1CÁs "vtique quod intevefl moflva.
Vulg. non difplicet. BR. Keliqui codices: Barb. Otob. S. Cruc, TTreuif. Byn-
kersh. I. immo et ll. GEB.

II Hal.et Vulg. inferunt: nofira, BR. — 12 Hal.
eft emptioni, fore famum fuvtis quoque moxiisque folutum. GEB. 15 Hal. in-
ferit.ea. GEB. — I4 Vulg.inferit: permutatzonis. BR.
) I Hal. acfione. GEB. 2 , Gothofr. innota: defcendamus. Hal. t
,emnes. Etiam Taur. hoc poftea fui iuris fecit. Seruant Florentinam e quin-
| que MSS. duo: Otob. et $. Cruc. nifi quod in hoc ex : defceudemus, fit fa&um:
defcenderemus. BR. Habent defceudamus Barb. 'Treuif. Bynkersh. I. — At II.
Flor. feruat. Nempe etiam apud Taurellium hic eft defcendemus. GEB. — 3Hal.
fcripfit. GEB. 4 Hal. afHio fubiicitur. GEB. — 5 Hal. lib. IX. GEÉ. . 6
Gothofr. in nota: cum deficiunt. Hal. GEB. — 7 Gothofr. innota: Ad quam.
Hal. GER. 8 Vulg. »4llo. B R. 9 Gothofr. in nota: zudactum efl. Yta
Hal.et Vulg. £R, lle tamen in margine: alias conditum. GEB. Singularis
eft locutio, et dubito, an re&ta. — Vellem legeretur: — Natmra emit vevum con-
fouum eft, «el: INatura enim verum eonditio cfl. BYNK. lta in MS. bis: Na-

'[fäfüo]tranüer' ; fiue finitum non fugt *?, et tantum temporis /2/^, ] ,

XIX.. TIT.' IV. V,

vt reddas, quod acceperis *5, fed vt damneris mihi, quanti in-
tereft mea, illud, de quo conuenit, aceipere: vel, fi meum re-
cipere velim, repetatur *^ quod datum efít, quafi ob rem da-
tum, re non feguta. Sed fifcyphos tibi dedi, vt Sticlfum mihi
dares, periculo meo SticKus erit: ac tu dumtaxat culpam prae-
ftare debes. Explicitus eft articulus ille, do, vt des *?*. $. 2.
At cum do, vt facias, fi tale fit fa&tum, quod locari folef, pu-
ta vt tabulam pingas, pecunia data, locatio erit: ficut *9 fu-
periore cafü emptio: fires, non erit locatio, fed nafcetur vel
ciuilis aCtio in hoc, quod mea intereft, vel ad repetendum con-
diCctio. Quod fi tale eft fa&tum, quod locari non poffit, puta
vt feruum manumittas, fiue certum tempus adieCtum eft, in-
tra quod manumittatur, idque, cum, potuiffet manumitti, viuo

)/J::

confumptum fit, vt potuerit debueritque manumitti, condici
ei poteft, vel praefcriptis verbisagi. Quodihis, quae diximus, ] *t», L.
conuenit. Sed fi dedi tibi feruum, vt fernum tuum manumit-
teres, et manumififti, et is, quem dedi, euictus eft; fi fciens ,
dedi, de dolo in me dandam actionem Tulianus fcribite fi igno-1 )
rans, in faCtum ciuilem ?9. $. 5. Quod fi faciam, vt des, et
pofteaquam feci, ceffas ?^* dare, nulla erit ciuilis actio, et ideo
de dolo dabitur ??. $. 4. Sed, fi facio, vt facias, haec fpe-
cies traCtatus plures recipit. Nam fi pacti fümus, vt tu a meo
debitore Cartíagine ?? exigas, ego a tuo Romde: vel, vt tu
in meo, ego in tuo folo dedificem, et ego xedificaui, et tu cef- 1ff.
fas, in priorem fpeciem ?^* mandatum quodammodo interue- "
niffe videtur: fine quo exigi pecunia aliého nomine non poteft: ( 4n al
quamuis enim et impendia 'fgng tamen mutuum offläium nl—/,mh' ?uaglznm o
praeftamus : et poleít mandatum ex paCto etiam naturamfuam - )
excedere, Poffum enim tibi mandare, vt et cuftodiam mihi — M. 7
praeftes, et ?^* non plus impendas in exigendo, quam decem: :
et. fi eandem quantitatem impenderemus, nulla dubitatio eftz; "a n
fin autem a?er feä ?^9, vt et hic mandatum interueniffe vi-
deatur, quafi refundamus ?* inuicem impenfas: neque enim
de re tua tibi mando. Sed tutius erit, et in infulis fabrican-
dis, et in debitoribus exigendis, praefcriptis verbis dari actio-
nem: quae actio fimilis erit mandati aCtioni: quemadmodum
in fuperioribus cafibus, locationi et emptioni. $. 5. Si ergo
haec funt, vbi de faciendo ab vtroque conuenit, etin propo-
fita quaeftione idem dici poteft: et neceffario fequitur ^9, vt
eius fiat condemfhnatio, quanti intereft mea, feruum habere, quem
manumifi. .An deducendum erit, quod libertum habeo? Sed
hoc non poteft aeftimari, 4x/7 — :
VI. NEeRATIvs tflibro l. Refponforum. INsvLAM
hoc modo, vt aliam infulam reficeres, vendidi. Refpondit, nul-
lam effe) venditionem: fed ciuili intentione incerti agendum

i£179. 796 T. LIMfe, VII.

tura, forte vitio eius, qui has notas defcripfit, loco: Natzrae, et tunc, fi hae
placent le&iones, fcribas: NaturaEnim. GEP. —10Hal.lib. XV. GEE. — !I
Hal. inferit:item. GEB. 12 Halet Vulg. temearis. BR. — 13 Vulg. inferit: -
iu$, et mox habet 440d, loco: qwi. BR. — 14 Hal. vemit. WVulg. eueniet. BR. j
I5 Hal. accepifli. G E B. 16 Hal. et Vulg, vepetam. BR. 17 Ap. Hal.
haec vltima : Explicitus —— vt des, abífunt, GER. 18 Hal. inferit
in. GEB. 19 Hal. fzerit. GEB. 20 Confer Noodt. de Padlis c. 9. BR. |
21 Hal ceffee. GEB. — 22 'Taur. daVitur. GEB. . 23 Flor. eft: Cbartagzue. : t
Hal. Cartbagzui. GER. 24. Hal. Zu priore fpecie. GE B. 25 Hal. ct, lo- |
cOo: et, et paulo poft: zmpeuderimus, loco: impenderemmus. GEB. 26 Vide- t
tur omnino legendum: fim autem alter conuenit, alter fécit, vt et bic, quod li- li
cet ab ordinario fit repofitum, valde tamen obfícurum eft propter confufionem t
figni male pofiti. Vulg. fi autem aliter feceris: vt et bic. Klal. fin. autem al-

*
ter fecerit, vt et bic. t T?ada - fb |

MSS. infpexi nouem, quae omnia conueniunt in: alitér,

A

ít
U

PUR

—
Jüc jdlfc'aaäo-,

sstsnd

pro:.alter, nifi quod Vat.. IT. et DBarb. olim habuerint: alteI?; fecit autem i.'cu ïwim :
fecerit, quatuor habent, tria alia: feceris. Vat. IL. faciat. Barb. ex corre&io- VMTE u) ä
ne?QfücHHus. Eo amplius in S. Cruc. poft s2 aliter feceris, fupletum recenter ; u AA j

. Ms "o LT. . . : . Cnertt
magisefl. Denique 'aurin. IYI, ab initio habuit: fim autem aliter. feceris, - ma- 4 : "/KLE ?
