EIVS RELIQVI DONEC MENTIS COMPOS FIAT, ET
CONVALESCAT. Quaefitum eft, cum filius in eodem fu-
rore in diem mortis fuae perfeuerans decefferit, an vfusfru-
&us. interciderit ? ,Refpondit, verbis, quae proponerentur ,

perfeuerare legatum: nifi manifeftiffime probetur, aliud tefta- .

torem fenfiffe, $. 7. Heredis inftituti fidei commifit, filio
dae- annua ,deCem, praeftare: aut €à pftaedia emere, et adfi-
gnare, vt vfumfructum haberet, reditim 99 efficiéntia adíaua
decem,; filius fundos fibi ab herede fecundum matris volunta-
tem traditos locauit: et ?* quaefitum eft, defuncto eo, re-
liqua colonorum vtrumne ad heredem filii fruétuarii, an ve-
ro ad heredem Seiae teftatricis pertineant? ,Refpondit, nihil
proponi, cur ad heredem Seiae pertineayt. $. 8. Vfumfru-
&um tertiae partis bonorum fuorum vni ex heredibus legaue-
rat. Quaefitum eft, an pecuniae, quae ex rebus diuifis fe-
cundum aeftimationem effecta eft, tertia praeftanda gxt? |Re-
: rerum, anjaeltima-
tionis vfumfru&um praeftare vellet ?5. $9. Item quaefi-
tum eít, ?? tributa, praeter ea, quae vel pro praediis aut
mouentibus deberi et reddi neceffe eft, an. '*?? eximenda fint
ex

etiam Vat. at felus e nouem , quot contuli. Sex ex his: filise povtionis men-
te capto datae. Ad eundem modum co-—r.rc&us Otob. qui olim habebat: filiz
portionj; memte capto datae. Editiones habent: filiae, et: mrente capto. BR.
filie portiomis mente c.pto date.
nifi quod habeat: capte, loco: capto. Barb. filie portignis
94 Hal. perci-
piet. G E. 95 Editi omnes et Ícripti plerique inferunt: vfmmfruttum. Ca.
rent tamen ifto fupplemento e nouem duo: Vat. et Pal. V. &&. — Habet fup-
plementum Hal. et e fcriptis Pal. L Hl IIf. IV. Barb. Otob. Bynkersh. G E &.
96 Hal.redituum. GEB. | 97 Vulg. et, abeft. 2 &. 98 Flor, e pofterior
eft expunéta et i fuperícripta, 7 denique extrita, vt fit: celit. Correctionem,
99 Hal. et Vulg.
praefigunt: a». BR — AQQ Ap. Hal et Vulg am, bic merito abeft. BR.

Yyyy AEX x

Bynkersh. fimiliter ,

[ ;x..,-

604 DIGESTORVM LIB. XXXIII. TIT. IlI.
.. ex quantitate, vt* reliquae dumtaxat pecuniae, fi hoc heres | . XXXV. Inzw libro ZCXH. Digeftomeffi?/ Vxomnr !]l
|j0:7- elegerit ^, reddi debedt *? (Refpondit, reliquae pecuniae ter- | vfumfructum villaelegauit in quinquennium a die mortis fuae, 2
, tiam praeftandam. 44 AE o deinde haec verba adiecit, krT PERACTO QVINQVEN- | j
! XXXIIL jIn w libro^XV1E-Bieeftoruse/ SEMPRO-|NIO, CVM EIVS VSVSFRVCTVS ESSE DESIERIT, ,;),.;W
NIO EA, QVAE VIVVS PRAESTABAM, DARI VOLO:|'TTVNC EVM FVNDVM ILLISET ILLI/LIBERTIS DA- *'*'7";*
is etiam habitabatin teftatoris domo, quae vni ex heredibus | R voro. Quaefitum eft, cum vxor intra quinquennium f""'"""*"'*?,/"fl* d
praelegata erat. Quaefitum eft, an habitatio quoque debea- | decefferit, an libertis proprietatis petitio iam ,/an vero im-|4^ "^* " J l !
* f^ tur?;Kefpondit ^, nihi] proponi, cur non debeatur. $. r. | pleto quinquennio competat, quia peracto quinquennio tefta- . "
Ex his verbisteftamenti, Ly3BER TIS MEIS, QVIBVS NO-|tor proprietatem legauerat?,Refpondit, poft ** completum .^, L
MINATIM NIHIL RELIQVI, QVAE VIVVS PRAE- | quinquennium fundüm.ad libertos pertinere. - EE A. :
STABAM, DARI VoOrLOo. Quaefitum eft, an libertis, qui XXXVI. Inkw libro ZXX'-Digeftordi,/ Sa1csn o f
cum patrono füo in diem mortis habitabant, etiam habitatio | teftamento manumiffo fundi vfusfructus erat legatus, et cum :
/ Y . relicta videatur? ægfgoæig , videri. $. 2. Codicillis ita fcri- | is vti frnique defiffet, fidei heredum teftator commifit ** , vti t
püit, NEaG1pivM TirrvM, DroN EM LrsERTTOS | eum fundum dareft Lucioïï'itio : fed Stichus teftamento fuo - j äe

MEOS SENES ET INFIRMOS, PETO, IN LOCIS, IN | eiusdem fundi proprietatem nepotibus fuis legauit: et here-
QVIBVS NVNC AGVNT ", SENESCERE PATIAMIN I. | des Stichi ex teftamento eius legatariis nepotibus eum fun- j
Quaero, an ex hoc capite liberti feprafcripti ex fideicommiffo | dum tradiderunt. Quaefitum-efe, cum nepotes legatarii igno- |
fructus locorum ?, quibus morantur, recipere debeant: cum | rauerint condicionem fundi fuprafcripti priore teftamento da-

p àalia, quae eis fpecialiter legata funt, fine controuerfia confe- | tam, et plus quam tempore ftatuto poffederint, an eum fun- . ,- i
L:E cuti funt? ;Refpondit, verbis, quae proponerentur, id petitum, | dum fibi adquifierint? ;Refpondit *9?, fecundum ea, .quae ng? «
vt ad eum modum paterentur. heredes ibi eos effe, ad quem | proponerentur, legatarios fibi adquififfe. $. r. Idem quae- a
inodum .ipía patlebatüf. - — - — — füt, fi aliquo cafü legatariis auferri poífit *?, an repetitio- : f
: XXXIV. Ingw librozXVEHE-Biaeltorüm// C op1cir- | nemab heredibus Stichi eius nepotes habere poffint 2! Refpon- ) .
iis fideicommiffa in haec verba dedit: Lrp m T 1s L 1BER- | dit, fupra quidem de adquifitione refponfum: verum, fi ex
TABVSQVE MEIS, ET QVOS IN CODICILLIS MA- | alia caufa adquifitio ceffaflet, videri Stichum, fi poft mortem
NVMISI, FVNDVM, VBI ME KYMARI VOLVI, DA- | eorum, quibus proprietas legata effet, tefta entum feciffet, . 3
RI VOLO, VT QVIjJAB HIS DECESSERIT, PORTIO | potius quod;habere fe crederet, quam quod,ónérare heredes /-' /^7?^?7*.
EIVS RELIQVIS ADCRESCAT,ITA V T AD NOVISSI- | vellet, legaffe. ; b s : |
MYVM PERTINEAT,POST CYIVS NOVISSIMI DECES-| ^ XXXVIL Ipxw libro/XXXIM. Digeftorum,/ Vxonr [
E . SVM AD REMPVBLICAM ARELATENSIVM PERTI-|MEAE VSVMFRYCTVM LEGO BONORVM MEORVM, :
M ju,Ce(as. — gNERE VOLO: HOC.AMPLIVS LIBERÜ[S,LIBERTA-|vSQVE DVM FILIA MEA ANNOS IMPLEAT |OCTO- X * &C., l
"ETO BVSQVE MEIS HABITATIONES IN DOMO, QVAM- |Dxcrw/ Quaefitum eft, an praediorum tam rufticorum, —— |
L dlb . piv vivENT: ? PAéTiKE ET TROPHIÍMAE|DIAE-|Qquam vrbinorum, et mancipiorum, et füppelleCtilis, item- 3
TAS OMNES, QVIBVS, VTI CONSVEVIT;, HABITET | que calendarii vfusfructus ad vxorem pertineat ? jRefpondit ['/ZP, !
?: QVAM DOMVM POST MORTEM EORVM AD *^gEM- |?9, fecundum ea quae proponerentur, omniutm pertiiiäre. T t

d ipe

ho ce« XXXVIHQA,IDEM libro/HE-Refponfogam&/ Fvxwpr ?* — , , r
LÁEBVTIANI EDITVS VXORI MEAE, -QVQADL...?[W&M

PVBLICAM PERTINERE VOLO. Quaefitum eft, Rei-

. publicae fideicommiffum vtrum ab herede, an a libertis datum
;;j**"?f , fit?;Refpondit, **, fecundum ea quae proponerentur, pofle | vrvj&r ??, pAmRr voro. Quaero, an poffit tutor here- |
; ! ita verba accipi, vt eius legatarii, qui nouiffimus decederet , | dis fündum.vendere , et legatario offerre quantitatem annuatn, M
fidei commiffum videatur. ]Jdem quaefiüt *^, defunctis qui- | quam viusgLP.a'trefarnilias'24L ex locatione fundi redigere con- hi
d busdam ex libertis, quibus habitatio relicta erat, an portio- | fueuerat? Refpondit ^?, poffe. — Item quaero , an habitare 1 7 . | |
L4 U. — fhes domus, in quibus jhi,** habitaueragt, iam ad J&empu- | impune prohiberi poffit? .Refpondit, non effe obftrictum he- ! ' ^ !
jorÉy.,. bliqami pertineant ? tRefpondit, quoad aliquis eorum viuat, | redem ad habitationem praeftandam. Item quaero, an com- 4
j a fideicommillum -Reipublicae non deberi. $. r. Qui Sem- | pellendus fit heres reficere praedium ? Refpondit, fi heredis ) ". n
C 73 carovit, proniam ex parte decima, fet Maeuiam ex parte decima], alu- | facto minores reditus facti effent, legatäfihdlwfe&e defidera- | ]ej
mnum ex reliquis partibus in&itglerat heredes, curatorem | re, quod ob eam rem deminutum fit. Item quaero, quo di- , n
alumno dedit, cum iure facere pütarét: et curatoris fidei cotms | ftat ^9 hoc legatum ab vfufru&u? ,Refpondit, ex his quae ! w Jk"**jfïv à

mifit, ne pater áur fundüm venire, fed.'cum'Sempronia et | fupra refponfa effent, intellegi differentiam.
Maeuia nutricibus fuis -frþueräur reditu eius: et ima *^ parte| ^ ^ XXXIX. IpEw libro/Vi-Refponforum/ Frrros he- ; ul
teframenti ita adiecit, OM NEM VOLVNTATEM MEAM | redes inflituit: vxori veftem, mundum muliebrem, lanam, (

FIDEI HEREDVM MEORVM COMMITTO. Quaefitum | linum, et alias res legauit ^?, et adiecit, PRoPRrIETA- g
eft, an tertias partes vfusfructus fundi nutrices ex fideicom- | r M AV TEM EORVM, QVAE SVPRASCRIPTA SVNT !
: miffo petere poffint, quamuis curator ei receptus fit, quem | REVERTI VOLO AD FILIAS MEAS, QVAEVE EX HIS,
- F., iure dare non poterit ^* alumno? ,Refpondit, fecundum ea, | rvwc vivEewT. —Quaefitum f& vtrum vfusfru&tus, an |
: quae proponerentur, vtiliter fideicommiffo voluntatem füam |)proprietas earum rerum data fit ? :Refpondit ^5, proprietatem J & a. P.
confirmafle: id igitur cuique dediffef, vt et nutrices vna cum | legatam videri. a. | TA 31 TE
alumno- reditu fundi vterentur. j | Upk^ XL« AvFENVS VRs *";-JZS' libro/ K TTE Dioef | i
1. Ap. Hal. vt, abeft. GER. 2, 'Taur. elIgerit. GER. 4 Ap. Hal. red- | tuit. B R. 15 Hal. poterit. GEB. I6 Confer Aueran. II Iuterpr. lur. 1
di debeat , abíunt. GEB. 4 Hal. vbique : rvefpondi. GEB. 5 Gothofr. | 2:. GER. 17 Hal, commifevat. GER. 18 Hal. hic et mox iterum : re- l
in notá: Nigidium. fial. GEE. 6 Vulg. degunt. BR. — ^ Hal.et Vulg. | fpondi. GER. 19 Vulg. potuiffet. BR.. — 20 Hal. vefpondi. GKB. . 2t *
praefigunt: 2n. BR. 8 Hal. et Vulg. praefigit: fed. GER. 9 Ap. Hal. | Vide Noodt. IT. de vfufr. 1. et. 1. Prob. 3. in fine. BR. 22 Gothofr. in d
babitet , abeft, fimul commate poft: quibus, deleto. GER, 10 Hal. in- | nota: Trebatiani. Hiaj. ta et Vulgares. B R. 23 Hal et Vulg. víuet. BR. J
ferit: eaudem, GEB. — 1t Hal vbique: refpondi, GEB. — 12 Hal. ftem | 24 Lego cum omnmibus: viwas paterfamlias, BR. a et Hal GEB. ^ 24 j
quéR E 13 Hal i» qua, loco: im quibus bi. GEB 14 |.Hal. refpondi, hic et in fequentibus. G E. 26 Hal diflet. GE&. 2/7
- Vulg. et m vua. Hal. et im ima. Etfane; im, ame; im, facile excidere po- | Hal. legawérot. — 28 Hal. et Vulg. refpondi, BR. — 29 Hal. IVLIANV'S.

".

Vulg. t

6o$

DIGESTORVM LIB. XXXIIIL TIT. III. IV.
Ditomator ""'/?"ILLI CVM ILLO HABITATIO-
,NEMIL

Go: perindeeft, ac fi ita zL U1 kv xrrrz legaflet.
Jaweu, XLlilafonxwvs ?? librofH-ex«Pe&erioribus La-
J Cbeenisv/ Cv M itt legatüm effet, FRVCTVS ANNVOS FVN-
— |Dz ConNEL1iANI PvaR1iro MAxEv1O DO L EGO: per-

j 1 inde putat accipiendum effe Labeo, ac fi vfusfruétus fundi fi-
^ [ militer effet legatus: quia haec mens fuiffe teftatoris videa-

Z ( paüt

quia alterius legatarii perfona impedimento effet, quo minus |
,fohdus fundusä cum via vindicaretur. i

«abeo,1V.|LAY 0 LEN vs libro/IX. Epiftularum/ Sx is, qui
dpas aedes habebat, vnas) mihi, alteras tibi legauit: et me-
dius paries , qui vtrasque aedes diftinguat '?, interuenit, eo
iure eum ^* communem nobis efle exiftimo, quo, fi *^ pa-
ries tantum duobus nobis communiter effetilegatuse ideoque ; / & 669 s.

]

ur 3*,

t : |
" — XLIL Inzw libro W. ex-Pofterioribus Labeonie.// Tx

fru&u id effe intellepitur, quod ad vfum hominis inductum

eft: neque enim maturitas naturalis hic fpectanda eft, fed id-

tempus , quo magis colono dominoue eum fructum tollere ex-
pedit: itaque cum olea immatura plus habeat reditus, quam
fi matura legatur ?? , non poteft videri, fi immatura leCta eft,
Hifruétu neü effe, -- . "-
XLIIL. VexvrLEriVvs libro/&s&étionum./ ?
intereft, vtrum bonorum quis, an refüin tertiae partis vfuüm-
fructum legauerit. Nam fi bonorum vfusffüctus legabitur,
etiam 3* aes alienum ex bonis deducetur: et ?* quod in
aCtionibus erit, computabitur. At fi certarum rerum vfus-
fructus legatus erit, non idem obferuabitur, .

ET — HE-

DE SERVITVTE LEGATA-.
: r,l-'ï'-n*' .thf;i*: Z a s. lü"fv: E | DRODMAS

E antema i s EE - dodn i u
i - - A w m ? . n

vi duas tibernas coniunCtas habebat, eas fingulas duo-
bus legauit. Quaelitum eft, fi quid ex fuperiore ta-
berna in inferiorem inaedificatum effet: num inferior oneri
ferundo in füperioris tabernae loco contineretur? ,Refpondit,
3. feruitutem impofitam videri, lulianus *notat: videamus,
ne hoc ita verum fit, fi aut nominatim haec feruitus impofi-
ta eft, aut ita legatum datum eft, TABERNAM MEAM VTI
NVNC EST DO LEGO. — : d
;l Manc£zz£vs libro/XHE-Digeftorum/F vNDvM
'|communem habehtibus legari poteft via: cum et communis
'.feruus reCte viam fipuláur *: et cum duo ei, qui ipfe viam
/ fipulatus fuerit, heredes exftiterint, non corrumpitur * fti-
pulatio. n ' . !
III. InEew libro/XX / Sxy fundum Mae-
uio, et ad eum viam per alium fundum, et eundem fundum
fine via Titio legaffet: fi vterque fundum vindicaffet, fine via
legato * fundum ceffürum: quia neque adquiri per partemv
feruitus poífit. Etfi prius Maeuius fundum vindicaret, alte-
ro deliberante, poffe dubitari, an, fi poftea Titiusfomififlet4
viae legatum faluum effet? Et hoc magis videbatur. Quam-
quam fi;füby condicione quis fundum legaffet, viam pure: aut
pro parte fundum pure, pro parte fub condicione, et viam
fine condicione: fi, pendente ea, legati dies ceffiffet, interi-
turum fore 9 viae legatum , vt refponfum eft, cum alteri ex
vicinis, qui fundum communem habebant, viam fub condi-
cione, alteri pure legaffet ? :f pendente condicione deceffiffet :

Vulg. VLPIANVS. BR. 40 Hal. IABOLENV'S. GER.
Noodt L. Probab. 3. GEB. — 32 Vide Noodt. ad L. Aquil c. 17. BR. — 33
Gothofr. in nota: nonnihil. Hal. multum intereft. Vulgat. 'Tu vide Bynkersh.
I1I. Obf. c. penult. et Noodt. I. de Vfufr. 23. Ex VIIIL MSS. Pal, I. 1I. IV.
habent: multum, immo ipfe Vat. Pal. IL habuitz mibil, fed iam olim fa&um:
anultum. Barb. habuit: wibil, fuperfcriptum tamen : multum, et hoc eft ruríus
deletum. Hal, in margine: alias, mwultum. alias , mibil. &R Flor. habent Pal.
V. et Otob. quibus adde: Magl. et Bynkersh. GEB. 34 Hal. et loco:
etiam. 35 Hic aliquid excidiffe opinatur Noodt. IT. Obf. 12. GEE.
I Vulg. addit: vrbana et ruflica. B R. 2 Hal. PAPINIANV 'S.
Vulg. PAVLV'S. 8BR. 3 Hal et Vulg. vefpondi. BR. 4 Hal. Vlpia-
"u$. GEB. $5 Hal füpaletur. G EB. 6 Hal. corrunpatur. GEB. 7
Ap. Hal. legato, abeft, GE R. — 8 Lal feret. GEB. — 9 Elor. erat legaffe

'nio decedit, vel diuortium interuenit.

31 Vide

neque me, neque te agere poffe, ius non efíe alteri ita im-
mliï:as 13 habere: nam quod communiter focius habet, et in
** jure eum habere conítitit, itaque de ea re arbiter commu-
ni diuidundo fuümendus eft.

maxime teftamenti factio cum feruis alienis ex perfona. domi-

norum eít: ea tamen quae feruis relinquuntur, ita valent, fi

75 liberis reli&ta poffent valere: fic ad fundum domini viá:
feruo fruftra legatur. | |

VI. Inxw libro VIE- im./PATER filiae do-
mum legauit, eique per domüs hereditarias ius transeundi

^ L3./7* $73
-'-'.f:l--/u,gyl!--

praeftari voluit: fi filia domum fuam habitet, viro quoqueiius. ! ««« .

transeundi praeftabitur: alioquin filiae praeftari non videbitur.
Quod fi quis non vfum transeundi perfonae datum, fed lega-
tum feruitutis effe plenum intellegat: tantundem iuris ad he- -
redem quoque transmittetur: quod hic nequaquam admitten-
dum eít: ne quod affectu filiae datum eft, hoc et ad exkeros
eius heredes tranfire videatur. |
VIL PAvrvsdibro/XXE-Quaefriónum. / C v M a plu-
ribus heredibus inftitutis via legata eft, quia partem non re-
cipit, finguli heredes in folidum conueniuntur: quia et vno
ex heredibus adeunte vindicari poteft.

TL
D:E . DOTE PRAELEGATA *
VrriANVvs libro/XIXe-ad Sabiatim. //

CVM dog&elegatur 2. verum eft, id dotis legato * ineffe,
quod actione * de dote inerat.
virum et vxorem conuenerat, vt morte viri foluto matrimo-
nio, filio cofnmuni interueniente, dos apud mariti heredem
remaneret ?, et maritus decedens dotemprelegaueg : ftari
pacto non debet ob hoc, quod dos[g-elet ata eft: verum et
citraprelegationem hoc probari debét: nam quod eft admif-
fum, pofle deteriorém condicionem dotis fieri interuenienti-
bus liberis, totiens locum habet, quotiens ipfain matrimo-
G- 2. Je&-9 verum eft,
commodum in dotejprelegata effe repraefentationis, quamuis

annua * die dos praeftaretur 5. .$—» Eft et illud, quod ob

res donatas hodie poft Senatusconfultum nulla fit * exactio,

fi modo voluntatem non mutauit teftator. $. 4. Impenfae
autem ipfo iure dotem minuunt: fed quod diximus, ipfo iure
dotem impenfis minui, non ad fingula corpora, fed ad
vniuerfitatem erit referendum. — $. 5. Adeo autem dotis
aCctionem continet dotis

corre&or melius addidiffet t, vti dudum habent Edi-
io Vulg. diffinguebat. BR II Hal eam,
vitio, vt reor, operarum. GEB. 12 Vulg. quafi, BR. 13 Gothofr. in
nota: Al immiífum. Vulg.fcilicet. Sed et Hal. zmmiffum in eas. B R. 14
Vulg. et id. B. 15 Vulg. inferit: facEis. B R. i
1 Gothofr. in nota: Relegata. Hal. Flor. etiamnunc eft: PERLE-
GATA, manifefto indicio, praeet per faepe confundi. Sed et Charondas
notat cum Haloandro et Graecos et nonnulla MSS. facere. BR. 2 Vulg.
pmele('gatur.BR. 3 Hal.velegato. GEB. 4 Hal. actioni. Taur. erat fcribere
adionE. Habent; adioni, etiam MSS. Pal. I. III. Otob. At Bynkersh. acHio-
uem, etita fuit in Pal. IlL. GER. 5 Hal permaneret. G EB. 6 Ap.
Hal. et Vulg. £t, abeft. BR. . 7 Vide, quae fcripfit Bynkersh. VII. Ob-
ferm. i9. GER. 8 Hal praefietur. GRE. 9 Hal.et Vulg. fit. BR. — 10 Hal.

Yyyy2 | 3

et, loco e, quae deleta,
tores, BR. Etiam Hal. GEE.

S. I. Et ideo, fi inter | hereat .

7? jrelegatio , vt fi viuus eam vXo- S«c€A pre , 6n:
ri, ícilicet quibus licet cafibus, foluerit, ceffet legatum., , ;;5

( coniparni i^l ftat, quia nullajcorpora fint; !?.

Á "i
C
$4
7 2g1.

A

**
l^ ,5
Ft »

. demonftratae«*5,, fruítra. eft;^ ' $.
- £ nt.

606

£ ,
$. 6. Sed etfi mancipia fuerint in dote ** non fgädmata, et
haec demortua fint: legatum .dotis in his euaneícit. $. 7.
Sed et fi dotem promiferit mulier, neque dederit,. et dece-
dens maritus vxori dotem praelegauerit **, mulier nihil am-
plius quam liberationem habebit. Nam et fi quis ita legaue-
rit, CENTVM, QVAE IN ARCA HABEO, àUt, QVAE IL-
LE APVD ME DEPOSVIT: fi nulla fint, nihil deberi con-
$. 8. Si quis vxori fun-
dum '"litianum his verbis legaffet **,k1s EN1M Fv NDvsS
PROPTER ILLAM AD ME PERVENIT: omnimodo debe-
tur fufidus **: nam quidquid demonftrafae rei additur fatis
j / Celfus libro/ricefimo-Di
ibit./ fi focer *" nuruf dotemirelegauit , fi quidem
ius acCtionis de dote voluit/relegare, nullius momenti effe le-
gatum: quippe nupta eft: fed li voluit eam recipere dotalem
pecuniam , inquit, vtile erit legatum. Si tamen haec dotem
receperit, nihilo minus maritus dotis perfecutionem habebit:
fiue heres inftitutus effet *9, familiae hercifcundae iudicio: fi-
ue non, vtili a&ione.' Ego puto, quoniam non hoc voluit
focer, vtibis dotem heres praeftet *?, et mulierem agentem
ex teftamento, cauere debere, defenfum?? ini heredem ad-
uerfus maritum. — Ergo et maritus idem ?* debebit cauere,
aduerfüs mulierem defenfuj;iri, fi prior agat. $. ro. Per

LL UE XXX ///l. contrarium apud Iulianum libro;trigenfimo feptimo quaeritur,

fi focer filio fuo exheredato dotem nurus legaffet? Et ait,
agi quidem cum marito exheredato de dote non poffe: verum-
tamen ipfüm dotem perfecuturum ex caufa legati: fed non
alias eum legatum confecuturum ,| quam fi cauerit, heredes,
aduerfus mulierem defenfujiri ?^?, et differentiam facit inter
eum, cui dos/relegata eft, et orcinum libertum, cui pecu-
lium legatum eft: namque eum de peculio poffe conueniri
ait, heredem non poffe: quia peculium defiit ?? penes fe ha-
bere: at dotis aCtio nihilo minus competit, etfi dotem defie-
rit habere. S$-—Lár.'Idem lulianus quaerit, fi dotem marito

[-Jufelegauerit focer, an dote foluta mulieri legatum/ mariti ex-
fünguatur? Et dicit exftingui: quia nihil effet iam, quod ma-

rito poffet praeftari. $. 12. Idem ?* quaerit, fi dos alii le-
ata effet, eamque rogatus 2? fit mulieri re(tituere: an lex

Falcidia in legato locum haberet ? Et dicit habere: fed quod

minus eft ?^5 in fideicommitffo, mulierem dotis actione confe-
cuturam. Ego quaero, an commoda repraefentationis in hoc
legato fic obferuentur, atque fi dos ipfi mulieri fuiffet]tele-
gata? Et puto habere ^7, ^ $. 15. Idem lulianus quaerit, fi
mulieri dos fitzrelegata, eaque rogata dotem reftituere, an

Falcidia locum" habeat ? Et negat habere: quoniam fideicom-

miffum quoque negat valere. Quod fi praeterea quíd vxori
legatum fit ?^?, putat ex refiduo fideicommiffum praefttari :
quod vtique, habita ratione Falcidiae, mulieri praeftabitur.

2 4«jmt*x, S&ed,et, marito ex parte herede inítituto, a focero dote prae-

&
(v *

3 edits ;*' "P.
l

3

30 Hal, cideatur.

legata ^?, legatum dotis Falcidiam paffurum:: videlicet , jquia .

*2?, adhuc conftante matrimonio , indebita dos videtur 39»relega-

ta: verum quod Falcidia redidit ?*, in familiae hercifcundae
iudicio maritum praecepturum ?^: quemadmodum totam do-
tem praeciperet, fi non eü'egln;gglegata. — $. 14. Mela fcripfit
33 , fi fundus in dote|fit ?*, et fpecialiter fit legatus, mox
generaliter dos relegata: non bis, fed femel deberi fundum.

LAe0rs «
et Vulg. inferunt? pure. BR. 11 Hal, et Vulg. z dotem. BR. 12, Hal,
velesanuerit. I3 Hal. funt. GER. I4 Vulg. legauerit. ER. 15 Hal.

fundus debebitur. 16 Hal. demonfhrare. 17 Vulg. hic nouam.- legem
inchoat, teíte Contio. Bm. 18 Hal efi;. GER. — 19 Hal. et Vulg. prae-
flaret, íequenti copula et omifla. 20 Hal. defenfum iri, hic et in fe-
quentibus. GEB. 21 Kal itidem. Et quid fi librarius pro: zDidem,
Ícripfíerit: IDem. GEB. — 22 Hal. defenfum iri. GxR. 23 Hal. defierit.
GEZ. 24 Hal. Jtem. GE B. 25 Hal. inferit: is. 26 Hal. fit. GER.
2/] Ap.Hal. babere, abeft. |Et íane me etiam eadem vox offendit. BR. — 28
Hal. in margine: alias, fit puve. Ft ita Vulg. Bm. 29 Hal. relegata.
31 Hal et Vulg. recíderit. BR. — 32, Hal. percepta-

'W'W*

DIGESTORVM. LIB. XXXIIL TIT, IV.

$-—t5. Ibidem Mela coniungit 35, fi fundus in dote fuit lo-
catus ?^ a marito ad certum tempus: vxoregí non alias fun-
dum ex relegatione confequi: quam fi cauerit, fe paffuram
colonum frui: dummodo ipfa/penfiones percipiat. li.
1. Vreriawvs ?* libro/V.—Diiputationipt J/ €v «
quis vxori fuae dotemyrelegat ??, fideique commiffum ab ea
relinquit, hoc fideicommiffum ex commodo , quod ex relega-
tione mulier fentit ?? , deftimabitur: et ita Celfus quoque li-
bro -icefime Digeftorum fcripfit. Quod fi neceffariae fue-

jerirelegata eft ^*, oportere dici, etiam eam quantitatem pof-
fe fideicommiffum erogare *?, quae ipfo iure dotem minuit:
effe enim mulierem legatariam, nemo eít, qui dubitet. Sed
et fi non dos, fed pro dote aliquid vxori fuerit legatum: ad-

^
lz
i »
Á »
&

. 35 df n * 3 . . £a j C r
runtimpenfae, quae ipfo iure dotem minuunt, amplius dici/ :^*

oteft, fi,t£nta, quantitas dotis, quam ?? maritus accepit, -

"

5 »
LY prt,

huc quafi dos;relegata accipitur. Hoc amplius lulianus fcri-^/ /**

pfit *?, etfi non fueritadiectum, pro dote effe 'leg';'atum , hoc

——

(tabien animo relictum: adhuc eius effe condicionis. Vxor igi-
tur, fi rogetur vel dotem, veljquod/pro dote legatum eft, vel
quod in vicem dotis fibi adícriptum eft, reftituere: non co-
getur, nifi eatenus, quatenus diximus, reftituere. Et ideo
heres inftituta, rogataque quantitatem hereditatis reftituere:
id demum reftituet, quod quantitatem dotis excedit, idque
quod ex repraefentationis commodo fentit. Nam et fi quis,
cum a nurujdotem accepiffet, filium füum heredem inftitue-
rit, eumque rogauerit , quidquid ad eum ex hereditate per-

ueniffet, reftituere, mox morte.vxoris dotem fuerit lucratus : / &":

id non reftitudfet ^*, quod ex dote percepit: quia matrimo-
nii caufa id lucratus eft, non ex patris iudicio. $. r. Mulier
dotem promifit quadtj&entorum ^5, et dedit fundos duos in
ducenta:fpraeterea nomina debitorum in refidua ducenta:

mox maritus eius decedens pro dote fundos ei duos, non.

eos, quos in dotem acceperat, reliquit: et praeterea duos il-
los dotales, quos ,aeftimatos acceperat, reliquit: fideique
eius commifit, vt quidquid ad fe ex hereditate eius perue-
niflet, id reftitueret Seio, cum moreretur. ^ Quaerebatur,
quantum effet in fideicommiffo, muliere defuncta? Dicebam,
vxorem hanc, quae rogata eft ^9?, quidquid ad fe peruene-
rit ex teftamento, reftituere, in ea effe condicione, vt id de-
mum reftituere rogetur ^* , quod dedu&ta dotis quantitate ad
eam peruenit *?; dotem enim recepiffeléam magis, quam ac-
cepiíf: falee ee quod ex gommodo repraefentationis ab ea

fideicommitti potuit. Proinde id quidem, quod pro dote ma-
ritus ei reliquit, non cogetur reftituere, nifi plus fuit *? in
eo, quam in quantitate dotis: refiduüm vero, quod praeter-
ea illi reliéctum eft, cum fructibus cogetur reftituere. Ha-
bebit igitur praecipuam dotem cum fuis fructibus: id vero,
qui ad eam

quod extrinfecus ei relictum eft, cum fructibus,
peruenerint, reftituet. 245,,. :
ita legat vxori fuae, Tivr1iAE AMPLIV TEM,
AVREOS TOT HERES MW-EAX- DAMNAS ESTO DARE?:
manifeftus/ 59 eft, dotem quoque relegaffe 57,
IV. ArRrcANvs libro/Ve-Qwaefi jonum.
gari ?? modo dies legatorum profertur ??, nihil eam rem ad
dotis [relegationem ?^ pertinere ait: quia fuum diemjhabeat;

34 Hal. u dotem fuerit. Vulg. in dotem
35 Hal. coniunxit. Vulg. fubiunxit. BR. 36 Hal. et
Vulg. ;2 dotem locatus fit. — 3'] Hal. Idem GER. 38 Hal. relegauit. GER.
39 Hal. fenfit. — 40 Hal. et Vulg. quantam. B R. 41 Hal. fit. | 42 Hal.
fideicommiffo erogari. GEB. — 43 Taur. fcriBfit. GER. . 44 Gotbofr. in no-
ta: non reftituet. F;l. Sed et Flor. in vltima fyllaba literae re calamo aliquan-
to recentiori funt expunctae. pR. 45 Hal. quadringeutorum. GEB. 46
Hal. effet. 47 Hal cogatur. GER. 48 Hal. peruemiffet. G EB. 49
Hal.[it. GEB. — 50 Hal. et Vulg. mamifeflum. BR. 51 Vulg. legaffe. BR.
BR. 52 Taur. nOlgar. G&B. ^ 53 Hal. proferuntur. 54 Vulg. prae-

TuM. GEE. 33 Hal. fcribit.
fuevit datus. BR.

legatio-

DIGESTORVM LIB.
V. MA;-;:I ANVS ? : äRggralame Dorx

" ,f /gxgelegata 35 non yglï,c"hexïää audiendus, fi velit ob donationes
-" n mulierem factas folutioneyfí differre, vel ob impenfas alias,
.,quam quae.ipfo iure dotem minuunt: aliud eft enim, mino-
. ( yem efle fattam dotem , quod'per neceffarias impenfas acdi-
! L-/ 247 dit: aliud, pignoris nomine retineri dotem ob/ea, quaé mu-
; , lierem inuicem praeftare aequum eft. é
£otatorguft,/ Cv w fcriptum effet, ovA

te
971
L-6Q9(
/
L.

dTl

PRO-

E PECVNIA
2 GINTA, TANTVNDEM PRO EA DOTE HERES MEVS
L.I X«« DA TO: quamuis quadraginta/dotis fuiflent, tamen iquiniqua-
L-1dy jos ginta/ debere ??, |Alfenus, Varus Seruium refpondiffe fcribit,
: quia propofita fumma quinquaginta adiecta fit. $. r. Item ei,
quae dotem nullam habefiat, vir fic legauerat, QV ANTA
PECVNIA DOTIS NOMINE, ET RELIQVA: PRO EA
QVINÓVAGINTA HERES DATO: deberi ei legatum Of-
lius, Cafcellius, item et Seruii auditores rettulerunt: perin-
de $? habendum effe, ac fi feruus alicui mortuus, aut pro eo
centüm legata effent: quod verum eft: quia his verbis non
dos ipía, fed pro dote pecunia legata videtur. :
o£5, Vl j|PAPINIANVS libro/XVAH. -Quaeftione // P a-
' j heres

ER dotefm à tiüru acceptam filió' exheredato legauit:

E
patris, oppofita doli exceptione, non ante foluere legatum
cogendus eft, quam ei cautum fuerityde indemnitate,; foluto
atrimonio. -$«t; Sedfi prius quam legatum filio foluere-
tur, mulier dotem fuam reciperaüit: fruftra filius de legato
aget. «$«-2: Sed fi lex Falcidia locum in legato dotis aduer-
fusifilium exheredatum habuerit, et mulier folutionem ratam
fecerit: propter eam quantitatem, quam heres retinuerit, vti-
lis actio dotis ei dabitur, quod fi ratum non habeat, defendi
quidem debebit heres a viro, qui fe defenfurum promifit: fed
i totam litem vir folus fübierit, actio iudicati, fi cautum non
erit, pro ea quantitate, quae iure Falcidiae petenda eft, ad-
uerfus heredem;dabitur. — $.-3- Sed fi prius quam legatum
filio folueretur, mulier diuertit *$*: quamquam ipfa nondum
, [praecipere ?? dotem poffit, non ideojtameny a&tio filii differ-

[e; f
Jue
ls,
g.
[«
$J (n:
l0«
let

L.Jb | à &'I—rää
Cv a,

2272

Cum patri; 9? pfo psrte hefes éxftitit, et ad praeceptionem do-
tis, foluto matrimonio , poftquam heres exítitit, admiffus eft.
$. 4. Si forte per errorem cautio defenfionis omiffa fit , et
ex caufa fideicommiffi filius dotem acceperit: vt indebitum
fideicommiffum non repeteretur 9^. Cautionis enim praeftan-

fuit debitum, fed non erit iniquum, heredi fubueniri. $. 5.
Quid ergo, fi patris heres foluendo non fit? nonne iufte mu-
lieri dabitur aduerfus virum vtilis a&tio dotis? cui dos perire
non debet: quia Kf interpofuit per errorem heres cau-
tionem. d5 * |
| VIIL ÍpbEM libro7ZVIb-Refpenferums/ Vim vxori,
quae dotem in mancipiis habebat, pecuniam pro dote lega-
uerat: viuo viro mancipiis mortuis, vxor poft virum vita de-
ceffit: ad heredem eius actio legati reCte transmittitur: quo-
niam mariti voluntas feruanda eft.
- IX. Ipn&w libro/VIIE.-Refponfortftm /V x oR1 MEAE
FVNDVM Q*O&QNELIANVM,M ET QVAE NVPTVRA
OPTVLIT|AESITIMATA,|IN SPECIEBVS RESTITVI

p

E

*

legationem. BR. — 55 Hal.et Vulg. MARCELLV'S. BR. 56 Vulg. prae-
legata. BR. 57 Hal. IABOLENV' S. GERE.
[ 59 Hal. et Vulg. deberi. B R. 60 Hal. perindeque. 61 Hal diuerterit.
62 Hal.et Vulg. percipere. B R. 63 Hal, et Vulg. inferunt: fiülzus. BR.
64 Hal et Vulg. repetetwr. BR. 65 Hal. relegata. 66 Hal. fupra.
Ita et Hal. GER. 68

" G E B. 67 Lego cum omnibus: a&one. BR.
) Hal et Vulg. vefpoudi. BR. - 69 MHal mandatu Seiae. Vulg. ex manda-
f0 Seiae. BR. 7o Hal et Vulg. continentur, BR. "1 Ap. Hal. dena-

72 Conf. Aueran. IT. Iuterpret. Inv. 24. GEB..— 73 Ap-

yio$, abeít. GE B.
74 Hal àMQwxe. Vulgata verfio ita habet:

Xial Paulus, abeft. GEB.

PTER VXOREM MEAM AD Mäïf"ENIT 58 OVINQVA-

tur: quia tunc isdem diebus filio folui dotem refponfum ett..

dae neceífitas folutionem moratur: non indebitum facit, quod.

58 Hal. peruenit. GEB.

1

^RITO MEO,

XXXIIL TIT. IV.
V.0 L O. /Refpondi, non aeftimatum praedium in dotem datum ,
exceptum non videri: fed vniuerfa dote praelegata 5?, rerum
aeftimatarum pretium non,relictum: verum ipfas res, quales
iInuenirentur. : ;
: X. ScAEVOLA libro/VHE---Quaefti J . Q d
iae pro dote centum; fundus legatus fit, . e Maeuio z

607

,«afax.

. idemqu
quod Maeuio Falcidia aufert, pro eo, quafi concurfus non
fuerit, mulier plus vindicet: quia amplius fit in dote mulieris.
XI. Pavrvs libre7VIHE-Refpon(orath. / Sk1A, cum
nuberet Lucio Titio, dedit dotis nomine .cehitiim ,aureos, et
adhibuit Quintum Mucium , qui nihil numerauit, fed dotem
ftipulatus eft, fi morte mulieris folutum fuerit matrimonium.
Seia moriens teftamento fuo ita cauit, Lvczo Tivro wa-
CVI MAXIMAS GRATIAS AGO, DARI
VOLO SVPER ÓÍÓÜ pOTEM, QVj/AM EI DEDI, TOT
AVREOS. Quaero, cum inftituit Lucium Titium conueni-
re Quintus Mucius ex ftipulatu actionem $? : an repellere
.eum maritus poífit ex. verbis teftamenti? jRefpondit 58, :
fi Quintus Mucius mandante Seia ??, ton donationis caufa, '
ftipulatus eft, heredibus mulieris eum teneri: et ideo Quin- -
tum Mucium exceptione repellendum effe: quod íi donatio-
nis caufa Seia ftipulari permififfet, videri eum 3n eum ca-
füum, qui morte mulieris exftitit, mortis caufa ftipulatum : et
ideo fidei eius committi potuiffe in eum cafum, dicendum fore.
XIL ScaEvora libro/l Morudt/ QO v 1 dotem
in pecunia/numerata et laeftimatis rebus acceperat, vxori ita
legauit: SEIAE VXORI MEAE, SI OMNES RES, QVAE
TABVLIS DOTALIBVS CONTINEANTVR'P,HEREDI
MEO EXHIBVERIT, ET TRADIDERIT SVMMAM DO-
TIS, QVAM MIHI PRO EA/PATER EIVS INTVLIT,
DARI VOLO HOC AMPLIVS DENARIOS "! jDÉCEM;
Quaefitum eft, cum res in dotem datáé plüres ipfo vfu finitae ef-
fent, nec moriente marito fueraft, an quaíi fub impoffibili
condicione legatum datum debeatur?,Refpondi, videri con- ;
dicioni paritum;, fi, quod ex rebus in dotem datis fupererat,
in poteftatem heredis peruenit *?. E 1

i. E

l;nar(o ;

,
L2*

N
To

cum haberet ,

» IOT
4 "-€

Sfti: i fiiusfamilias,

dotetm ab ea acceperat, deinde paterfamilias faCtus, dotem ei,
vt folet, legauit: quamuis patri heres non erit, tamen id le-

gatum debebitur. | :
XIV. ScAgvora libro-XW.ss ám.; Tuko-
POMPVS teftamento facto duas.filias et filium aequis parti-
bus inftituit heredes, ét codicillis ita cauit: | Tz» 3uyxr£gx
pov Koiemlyav , jjv sjuxgouayy &ndoOvon , j Gv &i Q[Aoi pou uot] ol evy-
ysvéic doxiudawoi, mpovoxyasi iudoS»jvo, YloAAiuxvoc, eidwe uov ijv
yvopy, &x) rolg 1oo:, i oig xe] ryv xdsAQzv xurgg éEédwMx ]
**, Pollianus 7? a marito puellae iuratus fcripit, voluiffe / um ,
patrem eandem quantitatem in dotem accipere etiam mino-
rem filiam, quam maior accepiffet. Quaero, an eandem fum-
mam dotis nomine coheredes extra partem hereditatis minori
filiae praeftare ** debeant ? jRefpondit 7*, eum, cuiusfhotio
eft, aeftimaturum , vt eadem quantitas ex communi praeci-
pua minori filiae dotis nomine detur. — | 4«x:
Licxr placeat pigneratas res, velin publicum obligatas, he-
redem, qui dare iuffus eft, liberare debere, tamen fi is, qui
horghoa tales

| €6.

U ! Aodlcomneen »

L

Filimn meam Cri[fpmam, quam velem tradi muptmi, cuicumque amici wwet
et cognati approbabunt , prowidebit tradi Pollianus ftiens mentem meam,
in aequalibus portionibus, im quibus et fovorem eius tradidi. Mlal wertit:
Filia mea, Cri[pima, quam cupiebam collocare mmptum, cuicuuque amüci co-
