materiam, vnguenta forte, vel fi quid ad delicias, vel fi quid ad
turpes fümptus ;22, fugpipiniftrauit: neque enim fpe&tamus, an
bono dominilcefferit ?7, quodeenfümptum eft: fed an in ne-
gotium domini. $. 7. Vnde reCte dicitur, et fi frumentum
compatägrit feruus ad alendarq .domml familiam, et in Kofreo
dominico repofuit, et hoc periit, vel corruptum eft, vel arfit,
$. 8. Sed e)fi feruum domino neceffarium
emiffetjisque decefüiïgþ vel infulam fulfiffet, eaque ruiffet, di-
cerem ??, effe aCtioneiní( de in rem verfo,, , $. 9. Sedifilfic 3?
accepit, quafi in rem. domini verterét, nec vertit, et decepit

ts

1 1 n Z t2
creditorem, non videtur verfüum, mee-tenétür-dominus: ne

credulitas creditoris domino obeffet, vel calliditas ferui noce-

E * . -*' 9 LA * e
sccprcatret, Quid tamen, fi is füit feruus, qui folitus erat accipiens
Linieutudie, Vertere ? Adhucjfon/puto nocere domino, fi alia mente fer-

Qum.«
JZLW'a." J*

uus accepit: aut fi, cum hac mente accepiffet, poftea alio ver-

.tit: curiofus igitur debet effe creditor, quo vertatur. $. 10. ?*

Si mutuatus fit pecuniam feruus ad veftem comparandam, et
nutmi perierint, quis de in rem verfo agere poifit, vtrum cre-

J2 poscfitditot, an venditor? Puto autem, fi quidem pretium numera-

tum fit, creditorem de in rem verfo acturum, etfi veftis perie-
rit: fwutem non fuat pretium folutum, ad hoc tamen data pe-
cunia7|vt veftis emeretur, et pecunia perierit, veftis tamen fa-

""L ez r n* siliae diuifa eft, vtique creditorem dein rem verfo habere aCtio-

[/

nem."j Aniet venditor habegt ??, quia res eius peruenerunt in

Aj 2 "rem domini? Ratio hoc facit ??, vt teneatur, viide incipit|?* do-

minus teneri ex vna caufa duobus: proindejétfi &in pecunia,

em, [| $ *» e
qee ..;fewgï, quam veftis periit, dicendum erit, vtrique dominum jteneri j
"t —. quoniam ambo in rem dominij|vertere voluerunt. "AT
J-:')OW"M"*HV. GAr:vs : SED

D V.(VnLPIANVS dibro-XXEX.-ad-Edictum, Sx nEs

L Kéf.

lz
JAiet ,

i PH?M' ne/ tur.

P " feruusdomino emit, fi quidem voluntate eius emit, poteft quod

y ,Qn:
-7ud«mn

DICENDVM eft, occupantis meliorem condicionem effe debe-
re: nam, vtrisque ?* condemhbari dominum de in rem verfo,
iniquum eft. — ^" h n

domino inon/ necelíarias emerit feruus quafi domi1no neceffa-
ria/?5, veluti feruos: Kfa&tenus videri in rem eiüs verfum Pofn-
ponius ?* fcribit, quatenus feiggorum*xæræn pretium facit:
cum, fijneceffarias emiffet,[in folidümJq4fante ?9 veniffentj te-
$. r. Idem ait, fiue ratum habezt ferui contractum
dominus, fiue non, dein rem verfo effe aCtionem. .. $. 2. Quod
iuffu agi: fij vero non ex voluntate, fi quidem dominus ratum
habuerit, vel jalioquin| rem .neceflariam vel vtilem domino
'emit ??, de in rem verfo actio erit *?: fi vero nihil eorum
eft, de peculio erit aCtio. $. 3. Placet, non folum eam pecu-
niam in rem verti, quáe ftatim a créditore ad dominum perue-
nerit: fed et ** quée prius fueritin peculio. Hoc autem to-
tiens verum eft, quotiens feruus rem domini gerens, locuple-

quantipretiopretiofior. B R. 24 Hal fit. GEB. — 25 Vulg. addit effet. BR.
26 Hal. vel quod ad delicias vel ad turpes [umptus. (ubminiffrauit. GEB. — 27 Hal.
accefferit. GEB. — 28Hal.inferit n rem. — Vulg. invem domini Bm. — 29 Vulg.
dicemus. BR. — 30 Ap.Hal. fic, abeft. GEB. — 31 Hal, praefigit: Sed. GE R.
32, Hal. um et venditor babeat ailionem. — Valg. nam et venditor babet. BR.
33 Vulg. quae vatio facit. BR. — 34 Hal. incipiet. GE B. — 35 Hal. vtrinque.
GEB. 36 Hal. et Vulg. neceffarias. . immmo Flor. recentior corre&tor 5 ad-
iecit. BR. — 37 Hal. inferit l;bro quiuto. GEB. — 38 Vulg. 4uwmti, BR. — 39
Hal. emerit. GEB. 40 Atqui veriffimum eft, pinguiorem illam de iuffu actio-
nem etiam tunc dari, cum ratihabitio domini accefferit. Docet id res ipía et
L, 1. $. 1. infra, quod iuffu. Quare fic legerem et interpungere.m huncog. Qnod
feruus. domino. emit, fi quidem volumtate ciny emit, potefl quod inffu agi, fin vero

Wdominum

negotium gerens

IBER 271
tiorem eum facit nummis peculiaribus:. alioquin fi
culium dominus adimat, vel fi
vel reth eiüs peculiarem,
verfum. u ;
"eak. VI. [gayzp H—Q.HI*X vs ^?MibroL Difputationum, NAM
SI hoc verum effet, etiam antequam venderet rem peculiarem,
Ldglin)-lf]ggl ^^ verfo tenefétur: quia hoc ipfä"quod feruus rem J LUA .
in peculio haberet, locu'pleïior fieret: quod aperte falfum eft.
VII. VyPrANvsllibreXXIX.adEdictum.. Ev 1DE0, ccerono ss
et fi donauerit ^* feruus domino rem peculiarem, a&fio de in |
rem verfo ceflabit *9. Etífuntiftavera. $. r.Plane fi mutuum
feruus accepÉfit ^7, et donandi animo folukt, um non vult
eum debitorem facere peculiarem, de in rem verfo aCtip eftj « acfime -
$. 2. Illud verum non eft, quod Mela fcribit, fi feruo meo ar- ^ ««« 7-
gentum dederis, vt pocula tibi faceret ex quolibet argento,
mox factis ^* poculis feruus decefferit, effe tibi aduerfus mé
de in rem verfo aCtionem: quoniam poffum pocula vindicare, | ^* ^«£
$:^3. Ilhäg plane verum eft, quod Labs;p Ícribit, fi odores et
Idem ait, et fi hereditatem a feruo tuo efnero, quaé àd te per- 227 ^
tinebat, et creditoribus pecuniam foluero, deinde hanc *? he- &-zzex. 4
reditatem abftulerisimkhi, ex empto/a&tione*me idipfum con- lexe; ..
fecuturum :* videri;enim in rem tuam verfum: nam et fi here- ; £. EuE ]
ditatem a feruo emero, vt quod mihi ab ipfo feruo debeþ/atur, s umb "yfï !
compenfarem, licet nihil folui, tamen confequi me ex empto, .
dominu peruegn.it: ego autem non puto, de in rem x« zuu'v — &
verfo effé' actionem emptoryj nifi hoc animo gefferit feruus, ; 122
vt in rem domini verteret. $. 5. Si filiusfamilias pecuniam 4 : !
mutuatus, pro filia fua dotem dederit, in rem verfumipatris '- "a , s orr; u1
vidgtur, quatenus auus/pro nepte/daturus fuit. Quae fenten- | 44
tia ita demum mihsiovera viddtur, fi hoc animo dedit, vt patris — & & -; at
: etetu, : EL
,MIIl. PAvrvs libo XXX.-ad-Edictum.. ET wruir
int,e.rgi,.ï'elggompon.ius ait, filiae fufe nomine, an fororis, vel ne- /7.2£»see xiw. p
ptis ex altero filio natze dederit. Idem ergo dicemus, et fi
feruus mutuatus fuerit,/et domini fui filide nomine in dotem
dederit. Á i N
IX. IAiv/oneN vs ?* libro XII. ex Caffio. Sxz veno
pater dotem daturus non fuit, in tem patris verfum effe non
videtur.L 462 —
X. VrPriANVS libre-XXIX.ad-Edictum. . Sx »Ro

patre filius fideiufferit, et creditori foluerit, in rem patris vi-

Hs L feruo pe-
.- vendát eum cum peculio,
et pretium exigat, non videturin rem

x
(

fu.;

detur)verfüm: quia patrem liberauit. $. r. Cui fimile eft, ,J*amdæz;;ä,,m
quod Papinianus libro ä ?2 Qufeftionum fcribit, fl filius — 7 — 1
quafi defenfor patris iudi&ium fufceperit, et fit condemnatus,
de in rem verfo teneri patrem: namque filius eum iudi.äio fu-
fcepto liberauit. $. 2. Idem tractat ,Pspinianus, et fi, quod "/,0,,, i !

patrem gï—gfrg oporteret, a filio fim ftipulat*us, et ita conuenfr
rim filium: nam * et * hic de in rem verfo fore a&tionem: ,
nifi f donare pzäfri fili&s voluit, dum fe obügat. $. 3. Quare |2E4 ) :
jpotefU diCi, etfi de peculio aCtionem quafi defenfor patris fu- ( ,$4 ——
Íceperit, teneri patrem de in rem verfo vsque ad peculii quan-
titatem: cuius fententide id erit emolumentum, vt fi finita fit
aCtio de peculio, de in rem verfo conueniatur. Ego et ante
con-

non ex voluntate, fi quidem dominus vatum babuerit. — Vel alioquin *em meceffa-
viam vel vtilem domino emens, de in vem ver(o actio erit. BYNK. w1 Vulg.
inferit ea74. B R. 42 Ap. Hal. fi, abeft. GER. 43 Hal. TRIPHONI-
NVS. GER. 44 Hoc in loco: de zn rem exciderunt e codice Floxentino,
et cum nec ibidem fuppleta fint, eadem a Taur. debuiffent parenthefi includi.
Ea lacuna eriam nunc in S. Cruc. apparet: veítigium eius eft in Var. L. vbi erat:
inm verío tehetur, fcd reliqua funt fuppleta. — Alii etiam codices paffim vt Taur.
nec non editiones omnes. BR. Etiam Hal. et Barb. Otob. Vat IiI. Bynkersh.
LetllGEkE. 45 Hal douawit, GE B. — 46 Taur. ceffaVit. GEB. — 47 Hal.
accepit. GE B. — 48 Hal. et faclis mox poculis. GEB. — 49 Ap. Hal. banc, abf
GEBR. 50 Vulg. gereret. BR — 51 Hal. IABOLENVS. GEB. — 52, Vulg.

Ccoe:3 libre

(t
Tüapf

r

!'a./.-[-

DIGESTORVM LIB, XV. TIE. 1I1L

272
condemhationem, poft iudiäium patris nomine acceptum, de | füm quidem effe videtur: ita tamen, vt fiue minoris fit, quam , , :
... in rem verfo patrem teneri puto. $. 4. In rem autem verfum | eft emptus, tantum vidætqr in rem verfum, quant&dignus fit : L^ ,
fiejare /W videtur, prout aliqudd verfum eft: proinde, fi pars verfa eft, | fiue pluris fit, non plug$ videatur in rem verfum, quam em-
de parte erit aCtio. $. 5. Sed vtrum in fortem dumtaxat te- | ptus eft. H : : 1
nebitur dominus, an et in vfuras ? Et fi quidem promifit vfü- - XIIIL. VrPrANvVS X.—ad-Edictum. Srr 74
ras, Marcellus libro into Digeftorum fcribit, dominum prae- | rem ** alterius ex dominis verfum fit, vtrumjüs folus 9?, E?ï J))jf» [
LIf4, $ftaturum: fedlii[non fint promiffae, vtique non |debebuntur, | cuius rem verfum eft, an et focigs poiïit conueniri, qugeri-
Jonkarísquia in ftipulatum dedu&&e non funt. Plane, fi contempla- | tur ? Et fulianus fcribit, eum folum conueniri, in cuius rem
tione domini pecuniam dedi/non gerenti feruo negotid domini, | verfum eft, ficuti cum folus iuffit: quam fententiam puto ve- u
fed ipfe gerens, negotiorum geftorum actione potero etiam de | ram "?. — — ,. ,,, us . ( | L
vfuris experiri. $. 6. Verfüm autem fic accipimus, , vt duret XIV. IvrrAwgHlibre—XI.-Disefterutm-Marcellus no--
. . . Werfüm. Et ita demum de in rem verfo competit actio4finon | tat. IxTERDvM et propter hoc, quod in rem alterius focii ,
^ehre L, i. fitja domino feruo folutum, vel filio. Si tamen jiti/hecem cre- | verfum eft, dein rem verfo cum altero agilpoteft: qui conuen-/-y »je- i
TET ;g..e,,':)'dm/»',,&-:ditoris, id eft, perdituro feruo vel filio folutum fit, quamuis ! tus, a focio petere poteft id, in quo damhatus ** fuerit. Quid 5
folutum fit *?, definit quidem verfüm: sequiffimum autem eft, | enim dicemus, gtpecuhum feruo ab altero ademptum fuerit ? 2
: de dolo malofäduerfus patrem vel dominum competere actio- | Paulus: tergo [haec| quaeftio ita procedit, fi de peculio agi non
L 1f4. nem.] Nam et peculiaris debitor, fi fraudulenter feruo folue- | poteft. UP PROP ) | :
rit, quod ei debebat, non liberatur. $. 7. Si domini debitor XV. VrrraANvsllibro : ; : £a i. "
fit feruus, et ab alio mutuatus, ei folugfit, Ka&tenus non ver- | LivsFAM1LIAS conftituerit, quod pater debuit, videndum
. , ,tit, quatenus domino debet: quod excedit, vertit ?^. Proinde | eft, an de in rem verfo attio dari debeat? Atquií non libera- . , m
r&*k ,5f cum domino deberet tfipinta, mutuatus quadraginta, cre- | uit patrem: nam qui conftituit, |fe/ quidem obligat, patrem ve- 14"^/^^» | 'I
ditori eius foluerit, vel familiam exhibuerit, dicendum erit, de | ro non liberat: plane fi foluf/poft conftitutum 7?, licet pro K
in rem verfo in dékem competere actionem: aut 55, fi tantun- | fe videatur foluiffe, hoc eft, ob id, quod conftituit, in rem ta- *
' dem debeat, nkhil videtur verfüm: nam, vt Pomponius fcri- | men vertiífe patriï merito dicetur.
bit, aduerfus lucrum domini videtur fubuentum. Et ideo,fiKf| //5 XVIL. AvEEwvsilibro II .Di um- QvipnAM.
debitor fuit domino, cum in rem verterét, nihil vidgri ver- | fundum colendum feruo füo locauit ??, et boues ei dederat:
v J . — . ,fum: fiue 59 poítea debitór effé-dotninf. coeperit 57, define- | cum hi boues non effent idonei, iufferat eos venire: et hi
EN 0 e/t/z Mü-gïïd'/fä:verfum: idemque 55] et fi foluerit ei. // Plus dicit, etfi tan- | nummis,.qui |recepti effent,| alios iréparari **: feruus boues $u pro: "r&et -
| . tundem ei donauit dominus, quantum creditori foluit pro fe, | vendidenat: alios redémerat: nummos venditori non foluerat: 7/f^^ -
4 ,.,,5.5 * fij quidem remunerandi animo, non videri verfum: fi vero alias | poftea conturbauerat: qui boues vendiderat, nummos a domi-
| /M»Qecyg,,&-?z:/emfa, donauit, durare verfum. $. 8. Idemygugerit ??, fi decem in | no petebat 7? aäione de peculio, aut quod in rem domini ver-
(LQW'&I?IH domini vertit 9?, et poftea tantandem/ fummam ,a domi- | fum effet *5: icumi|boues,, pro quibus pecunia peteretur, pe- Lsf
VACI U p " 3 mutuatus fit, habeat praeterea ef peculium, decem, viden- | nes dominumieffenti Ref&göndit, non videri peculii quicquam. — -
(/fw:[,dum ait 961, vtrum defiit efï'e'w*c.arf:um? Àn vero, quoniam eft eiT(.e: nifi gg/quäd,.dedu&o. eo, quod feruus domino debuifiet, s.
[jf444, peculium, vndejtrahatur 92 debititm, de in rem verfo non tol- reliquum fieret: illud fibi videri, boues quidem in rem domi- : |
Lnveex B ub limus actionqfm? Àn potius ex vtroque pro rata detrahimus? | ni verfos effe, fed pro ea re foluiffe tantum, quant/'priores sce . ,. | *
| t)s4. Ego autem puto, ifüblatam de iprem.verfo a&ionem : cum de- | boues vemiï'e.yit :4fi quo Z* amplioris pecuniae pofteriores — 73 |
|o: ^ Lslien2am" bitor domini fit conihtuf:us. $. 9. Idem 9? qu erlt,.ü in rem | ues effent, eius oportere" dominum condemhari. " i
E —— tuam vertéfit 5*, et(debitor tüus factus fit, mox creditor eius- XVII. AgR1cAN v sili 18 Cudefti ;]S &n- J $A. h
Lpz. dem fumgidé, quam tibi debuit, an renafcatur de in rem verfo | vvs 7fin rem domini pecuniam mutuatus, fine culpa eam /
a&tio, an vero ex poft fa&to non conualefcat? Quod verum eft. | perdidi£: Nihilo minus pofféjCüm domino de in rem verfo agi,
$. 1o. Idem tractat, an ex älentu poffüt in rem patris filius | exiftimaui/ $?: nam et fi procurator meusin negotia meaim- ,., /
| - W. vertere: veluti fi duo rei pater et filius |fuerint, et filius)mu- | penfurus, pecuniam mutuatus, fine culpa eam perdiderkt ?*, 47
| . tuatus füuo nomine folvat: vel fi filio iuffu patris credidifti *?, | re&te eum hoc nomine mandati, vel negotiorum geftorumáezzizne) !
l4 et[filius creditum tibi foluiffet? Mihi videtur, fi quidem pe- | a&urum. $. 1. Cum Sticho vicário ferui tüi Pamphili con- — c«. Y
l. cunia ad patrem peru.epäx;at, videri inrem verfum: quod fi non | traxi: aCtio de peculio, et92 in rem verfo, ita ?? dari de-
u fuit, et füuum negotiam gerens filius foluit, non effe de in | bet, vt quod velin tuam ?* jpfius rem, vel in peculium Pam- "
rem verfo actionem/ : phili, verfum fit, comprehendatur 9*: fcilicet, etiam fi mor- ) /o/.., W
XI. Pavrvsui ' : diétum. — Qvop ** |tuo vel alienato Sticho, agatur: quod fi Pamphilo mortuo "
E feruus in hoc r?ä't—ö.atus fuerit, vt creditori fuo foluegéf, non | agam, magis eft, vt quamuis Sticftus viuat, tamen de eo, quod ls
—23^ 77 erit inrem verfüpi; quamuis actione] de peculio liberatus fit ! in peculi/Pamhili verfum eft, non nifi intra annum quamlis, ».([7;;t
dominus. n E. ia j deceffit, aCtio dari debedt: etenim quodammodo de peculio,; ;;, uw,ïs A
XIL Gazvs 9* H | Wneide. Sr| Pamphili&füfit/experiri videbor: ficuti, fiiquod 99 iuflu eius«t ; o ^ [«
FVNDVM patri domindjlä/ erlfit feruus vel filiusfamilias, ver- | credidiffem, experifef. Nec nos mouere debet, quod Sticltus, Taeme». . n
libro ochauo. BR — 53 Ap. Hal quamuis folutum fit, defunt. GEB. — 54 Vulg. | Ant. Auguftin. Z77. Emend. 3. &R. — 71 Legerem Taurell. more: in quoDanna-
verti. BR. — 45 Hal. at, loco aut. GEB. — 56 Vulg. fi vero. BR. — 57 Hal. | tus. BR. — Habent tam T qp dedit, Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh.
domini coepit, GEB. — 58 Vulg. idem aít. BR. — 59 Vulg. Idem quoque. BR. | nifi quod Otob. inw&?& izïä'äo. GEB. —472Hal.fi poft foluit conflitutum. G E B.
60 Hal. verterit. GEB. — G1 Ap. Hal. videndum ait, abífunt. GE B. — 62 Hal. | 73 Hal. locauerat. GEB.- — 74 Vulg.comparari. Etita Duarenus 1. Difp. 1 0. et in-
et Vulg. detr'ahagur. B R. 63 Hal ltem. GERB. 64 Hal. vertit. GEB. | ueni idem in Bynkersh. BR. — 75 Hal. vtrum uummos a domino petat, et pau-! |
65 Hal. credideris, et mox foluerit. GE . 66 Hal. inferit fí. GER. 67 | lo poft: an quod, loco: aut quod. GE B. 76 Hal. efl. GE&. 71 Hal. fi
Bafil rizv&. BR. — 68 Flor. eft: Si zn re, quod et vidit Ànton, Auguftin. 771. | quid. GEB. 78 Hal. lib. VII. GEB, 79 Hal. et Vulg. inferunt f. B R.
Emend. 1. Sed re&e Taur. communem eftfecutus. BR. — 69 Hal. folum. GEB. | 80 Hal. exiffimaui. GEB. 81 Hal. perdiderit. GEB. ^ $82 Hal inferit de.
40 Hal. ita habet: quam fententiam libro duodecimo digeflorum Iulianà MAR- | GER. 83 Ap. Hal. ;ta, abeft. GE . 84 Hal. inferit vel, euería phrafi
CEL'L.V S NOTAT. interdum et propter boc, quod in vem alterius focii verfum | latiniffima. BR. Ita ego quoque fentio. Vide quae habet Voffius de Confirack, -
eft, de in vem -uew.']b cum altgru agi potefà : qui conuentus a focio petere potefl id,in | c. y7. — San&tius lib. II. Miueru. ibique Perizon. —Praeterea non puto, ICtos di-
quó damnatus fuit. quid enim dicemus, fi peculium feruo ab altero ademptum fuevit. | cere: in vem ferui verfum effe. DvK. . 85 Hal. compraebendatur. GEB.. — 86
j . XIV. PAVLVS li. XXX. ad edittum. : Hal. ficuti et fi quid. — Sed et Vulg. quod in qwid mutat, quod mihi quoque vi-
Ergo baec quaeflio ita procedit, fi de peculio agi non potefl. — Improbauit dudum detur,

— DIGESTORVM .LIB. XV. TIT. IIL IV.

: de cuius peculio agitur, vïuat:lgïtlgndn noä alitér ea res in pe-
Jif/l"f/*fjg.« culio eius effe poteft, quam fi Pamphili peculium maneat.
Eadem ratio efficict, yt id, quod in peculio Pamphili verfum
* fit * 57, ita praeftari debere dicamus, fy*ïiprius eius, quod
: . tibi Pamphilus debuerit *9, deductio fiat: quod vero in tuam
^ lJrem verlüm]fuerit, praeftetur etiati nón deducto eo, quod
^ i Pamphilus)tibi ldebetY9?. 54 r m E m
XVIIL NreRATIVS Uibro. VIL..?9. Merfhbranarum.

Qvanvis in eam rem pro feruo meo fideiufferis, quae ita |

1 fraclals , icontratta eft, vt in rem rneam verfáretur ?* : veluti, giï cum
feruus frumentum emiffet, quo familia aleretur, venditoti fru-

2 L^ * e! * P $ Y Q«cténm . *
: (ic^^04*. menti fideiuffgris: ipropius/efttatnén, vt de peculio eo nomi- |

jzecugaa,, n€, hon de in rem verfo agere polífip: vt vnius dumtaxat (in

"r M;WW-QUW contra&jurA?s£de in rem verfo fit aCtio, qui; id ipfum-

-u ee rf Credidit, quod in rem domini xx;;arfum eft. cÁee t facari, d

] .f.LWN E .'.
C 344 77 XIX, PAvrvs ib EV. 32-Qufteftiont Frrivs-
s er fOWHL;FAMILIAS itogam emltf mgrtuo de.mde eo, pgter ignorans,
et putans fuam effe, dedicauit eam in funus-eims. Neratius
: | libro ?* refpónforum ait,[in rem pátris verfum viderif, in
UA — fepm"q, l" actione autem de peculio, quod in rerum natura non efletj vno
, a M ; , : : )
lï*äfv' wiódo $eftimari debere, fi dolo malo eius, quo cüm agatur ??,

AMcwmrem patris res ?* Verfzïgic,-xï'on nunc,|quo funerabätur n
fed quo tempore emit: funus enim filii, aes alienum patris eft.
EKthoc ?? Neratius quoque, qui de in rem verfo patrem tene-
ri putauit, oftendit, negotium hoc, id eft fepulturam, et funus

g filii, patris effe des alienum, non filii. F aCtus eft ergo debitor
: 5 7 Y*i445 $ * *
JH* peculii, quamuis res non e:glïet, vt etiam de peculio poffit

conueniri: in quam actionem venit, e£ quod in rem verfum
eít : qufe tamen adicctio tunc necellaria äj T99, cum annus
; poít mortem filii exceffit. | :
PaATER pro

XX. ScKxvorallibroE |
l filia dotem promifit: et conuenit, vt ipfe filiam aleret: non
: praeftante patre, filia a viro mutuam pecuniam accepit, et mor-
hj FA^ tua eft in matrimonio: refpondi,fi ad* eaid, quod creditum
,- eít, erogatum effet, fine quibus aut fe tueri, aut feruos pater-
? a .nos exhibere non pofíét ?, dandam de in rem verfo vtilem
A pl io o onem. $. r. Seruusabfentis Reipublicáe caufa, pupilli fer-
i. vis pecuniam, credidit, füubfcribente tutore, ftipulatione)in per-
, fonam tutoris translat3: qudefitum eft, an aduerfus pupillum
)e'??c" competat actio ? LRefpäïfdit fiJ cum in rem pupilli daretur, id
" in rem eius verfum ef& et quo magis actus feruorum ? con-

nb "19?*3-,2',, firmaretur, tutor[fpopondit, poffe nxnilo minus dici, de in rem
2 d. — — vwerfo cum pupillo actióniem fore. | ;
d XXI. InEw tlibro-—V.—Dige FrLIAMFAMI-
fejr? G- 1A4S duxit * vxorem, patre(dotem |pfgmittente: et conue-
h , ;*g;x,,,a',.«üynït inter omnes perfonas, , vti;eam pater, aut ipfa fe tueretur:
, 9,27 "rgaritug .ei mutuós nummos dedit, cum iufte pütaret,. patrem
^^ eius miniftraturum tantum falarium, quantum(dare; filiae fuae
i, J2e&f, inftituerat: eos nummos illaJin vfus neceffarios fibi, et in fer-
) — JA. - : 5
Jl i ie u us 985 tguos./f.ecugn habebat, confümpfit: aliquantum ^ et, cum
Jj )-z,o,wwe,, ei res familiargs cred1tz$£ effef(t 6, ex pecunia mariti in eas-
r ( JIrd C& o $. |

detur. BR. 87 Hal. n peculium Pampb. verf. efl. GER. 88 Hal. debuit.
| GEB. 89 Hal. debebat. GE B. go Hal. li. VI. GER. 91 Hal. et
t& omnes verteretur. ln quinque tamen codicibus reperi Florentinam. BR. — Barb.
Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. 92, Vulg, vt vni duntaxat cum quo
contratum eft. . Et banc le&ionem Hal.habet in margine. BR. — 95 Hal. Jib.
94 Hal. inferit fecrmmdo. — Vulg. V. BR. 95 Hal ageretur.
96 Hal. in margine: alids, alioqui. GEB. 97 Ap. Hal. et Vulg.
98 Hal cum funeratur. Vulg. nom tuuc, quo funerabatur.
99 Ap. Hal. boc, abeft. Vulg. bic. BR.
100 Flor. in effet, deletae: fe, vt fiat ef/, quod habent omnes. BR. Etiam Hal.
G E B. I Flor. eft: fj ab ea, manifefto errore nec correcto. BR. 2 Hal.
poiuiffet. GER. 3 Taur a&uSeruorum, GEE. — 4 Hal. inferit quis. GE B.
5 Vulg. aliquautulum. BR. — Hlal. aliquantum . etiam, ícilicet. pofterius, loco et.

! JiI. GER.
GEB.
Tves, abeft. B R.
BR. Taur. funeraVitur. GEB.

faCctum effet: atquin ?* fifilio pater togam- emere debuit, in .

| mandatum reugcaffet, et me certioraffet.

| pilli/fuerit creditum *7 "jp pupillum éffe dafidam actionem,

273

dem caufas conuertit: deinde prius, quam pater falarium ex-
pleret, moritur filia; pater ifpenfam recuíat: maritus res
mulieris retinet: qufero, an dein rem verfo aduerfus patrem
actio competat * [Refpondit ?, fi ad ea id, quod creditum eft, k/ Y-
erogatum effet, fine guibus 3utfe tueri, aut feruos paternos —
exJAübere non poífet *, dandam de in rem verfo vtilem a&tio-

QVOD IVSSV. /4/
VrrrANVvs llibro-XXIX; ad-Ediétum..

ERITO ex iuffu domini *.in folidum aduerfus eum iu-

di&ium datur, pam,c lo cu o gontrahitur, . . -. ;
diriuber $ x Mf dub od d o o at J nl n
to quis, fiue per epiäme verbis, aut per nuntium7 fiue .
fpecialiter jin; vno contraétu ? iufferit, fiue generaliter: et "*g',f o i
ideo,-e£ ^ (i fic conteftatus fit, Qovop vorxs cvMw STi-L $4 — |
CHO SERVO MEO NEGOTIVM GERERE|? pPkRYcv- //ersh
Eo/ videtur ad omnia iuffiffe, nifi certa lex

LO aliquid. $ ; ; ;
prohibét ". $.2. Sed ego qu&ero, an reuocare hoc Suïxä, . TR

antequam creditur ?, poífit ? [Et puto, poffe : güiéinbdmodum
fi mandaffet, et poftea ante contractum contraria voluntate
$. 3. Sed et fi man-
dauerit pater, dominusue, vidétur iuifdïgt. $. 4. Sed et fi fer-
ui ofirographo fübfcripferit dominus, ten&ur quod iuffu. «
$. 5. Quid eérgo, fi fideiufferit pro feruo? Ait Marcellus, non K
teneri quod iuffu: quafíi extraneus enim interuenijt. Neque J 4et a« E
hoc dicit ideo, 4uod tenetur *? ex caufa fideiuffionis: fed 41455 f Meoeter , 3
quia aliud eft iubere)* * , Denique idem fcribit, fl inutiliter f tl/þ'u)/!ujuþ&æ
fideiufferit, tamen [éümj obligari, quafi iufferit: quae fen- 99f , ^ ..
tentia verior *^ eft. $..6. Si ratum habuerit quis, quod fer- rP
uus eius geíferit *?, vd filius, quod iuffu aCtio in eos !^ da-
tur. $. 7. Si pupillus dominus iufffit, vtique non ten&ur,
- nifi tutore auctore iuffit. .S. 8. Si iuffu fructuarii erit cum 12
jferuo contraCctum , iitemy eius, cui bona fidejferuit *5, Mar-Z vva. 11 £,
cellus putat, quod iuffundandam in eos actionem. Quam fen-
tentiam et ego probo. $. 9. Si curatore adülefcentis, vel fu-
riofi, vel prodigi iubente, cum feruo contractum fit, putat La-
beo dandam quod iuffu actionem 3u eos, quorum feruus fuerit.
Idem jet;*9 in vero procuratore. 'Sed fi procurator verus non
fit, inoipfum potius dandam aCtionem, idem Labeo ait. L.
.. ]H.Pavrvsilbro-XXX,.-ad Edictum. Sr, TrvTo-
RISs iuffu, feruo pupilli&reditum fit, puto, fi ex vtilitate pu- - n—aymnc)(ll/.bj. |

L^ 2 A. e ate Xis,

-19 52; A. *

quod iuffit tutor. — $. r. Si 1uffu. domini ancillde, vel iuffu . :
patris filife cteditum fit, danda eft in eos quod iuffu a&io. n 2 a, n ;
$. 2. Si iuffu * *, meo cum alieno feruo contrattumjfuerityeum- — «f.

que poftea redémero, qgod iuffuj'*? nen tenebor: jne a&ioj'/W) a
e 9xc;

quae ab initio inutilis fugrit 29. euentu confirmetur. L E.
II VrPrrxaAmwvslibroll. Refpeniïgxum, DoxINvM, L"';' Ts Zo",
)ZQ0€0, «7 kvvréa

qui iuffit femiffibus vfuris feruo fuo pecumiam mutuam credi, ^. ..
faCtenus teneri, quatenus iuffit: nec pignoris obligationeta — i.5« .
locüm ^*

GE R. 6 Hal. ves. familiaris credita effet. GER.
8 Hal potuiffet. GE . |
1 Hal. inferit vel patrzs. GEB. 2, Ex : iuffum, Flor. inspte Zns fnunt,
factum eft. BR. 3 Hal. n euum contraclum. GEB. 4 Ap. Hal. et abeft.
GEB. 5 Lege potius: gere meo periculo. "Nam et hoc magis eXprimjt na-
turam iuffus, et diferte in Graeco elt: $zee 3éAee, euváAAafov, quodckngue vo-
lueris, contrabe. Sed videoipfam hoc iam habere Vulgatam. Hal. non habet,
fed Florentinam. BR. — '6 Vulg. aliud, BR. — 7 Hal. probibeat. GE 9. 8 Hal.
'bi. GEB. — 9 Hal. credatur. GEB. — YO Hal, quod non teueatur. GEB, — Vk
"Hal. aliud eft fideiubere, aliud iubere. Vulg. aliud eff inbere, alz?:d fideiubere, B R.
I2 Vulg.;elio.BR. . 13 Hal.eeffit.GEB. — 14 Hal. et Vulg. inemm.BR. Y5
Hal.feruiit. GEB. — 16 Hal. etiam, loco et. GE, 17 Hal. gupilli creditim fit.
GER. I$ Tauri4S4. GE R. — I9 Hal, inferit a&ione. GE . — 20 Hal. fue-

7 H refpondi. GER.

Tat.

h.

( $— 0

; & j
pe yro A u

( ficex ql'/. ["*:

picex Veclia,, o
E. [- ) paelon fanvei partna
Leex € —
2 ld b

ff

$.

274

Q* //. & .* $s
locum habere in his praediis, quae feruus non ex voluntate :

domini obligauit ?.

IV. InEeM Hibro—X.-ad Edictum, . Sr rvssv eius,

tibus/ mulievibus Dogma . Senatusconfultà nom auxilatur. B R. Prior verfio eft
etian Haloandri; G EB. 212 Flor. erat fcriptum demit, quod '"Faur. habet in

DIGESTORVM LIB. XV. TIT. IV. LIB. XVL TIT. L ju,a n t

fillioue numerari, nullà quyXeftio eft quin ipfi condici poffit.

Immo ?3 hoc cafu/de ^* iuffu aCtio non competit. $. r. Si s« än:"ïdaä

4 d d. ( ( KEX , m
Nvs vel pater pecuniam mutuam, accepturfis, mffexgt, feruo

qui adminiftrationi rerum ciuitatis praepofitus eft, cum feruo | vnus ex feruif dominis iuffit contrahi cum eo,^is folus tene- - Jdek- ,
ciuitatis negotium contractum fit, Pomponius fcribit, quod | bitur: fed fi duo iuffemjnt ?^?, cum|quouis in folidum agi , MO
iuffu cum eo agi poffe. | 4 | poteft: quia fimiles funt duobus imandantibus, - | od t
V. PAvrvs)ibro-IV.—2-ad-Plautium. Sr pnowr- &M Qf*g;wgälää*ngäy;f-w Feee peéhlioeTaiuintt w
: cLEE-—HF. DETVR, CVM EAS VIRILIBVS |oFFIeiIS| FVNGI,
& AD SENATVSCONSVLTVM ET EIVS GENERIS OBLIGATIONIBVS OBSTRINGI
D | VELLEIANVM. /A T NON SIT KEQVVM, ARBITRARI SENATVM, RE-
E -j R tdfu ; s PAU CTE ATQOVE ORDINE FACTVROS, AD QVOS DE.
pz XX deinee E adjee Pavrvs libo XXX. ad Edi&um. ( EA REj|ÍN| IVRE ADITVM ERIT, SI DEDERINT
ELLEIANO Senatusconfulto pleniffine comprehen- | oPERAM, v'T IN EA RE SENATVS VOLVNTAS
fum * eft,ne pro vllo femináe intercederent. $. . | sEeRvETVvR. $. 2. Verba itaque Senatusconfulti excutia-
Nam ficut,moribus ciuilia officia adempta funt femi- | mus, prius prouidentia ampliffimi ordinis laudata: quia *?
nis ?, et pleraque ipfo iure non valent, ita multo magis adi- | opem tulit mulieribus, propter fexus imbecillitatem *?, mul-
mendum eis fuit id offi&ium, in quo non fola opera nudum- | tis huiuscemodi cafibus fuppofitis, atque obieCtis. $.—8: Sed
que minifterium eirum verfayétur: fed etiam. periculum rei ! ita demum eis fübuenit, fi non callide üiüt verfatfe. — Hoc enim M dnR
familiaris ?. $. 2. f(equum autem vifum eft, ita mulieri fuc- | Diuus Pius et Seuerus refcripferunt: nam deceptis//£non de- p um
curri, vt in veterem debitorem, aut in eum, qui pro fe confti- | cipientibus, opitulatur '7. Et eftjef Gráecum)*9 Seueridt?,,, 6
tuiffet mulierem ream, atfio daretur: magis enim ille, quam 29 relcriptum :$ (Iale omarulooic fyuyigäïy 0 Óoyux TT7G Jäftavfiæww.
creditor, mulierem decepit. | : Pj i. K OM ANTOU 5322&; ufäq&eï* Zw:'m' $. 'rfïr(i,l;ïfäänarum,'m K ) CL ES
IL VrrrANvSüibro-XXIX. ud-Editum. ET PRrI- non callidita5; M : /ï) . Omnis omnino obli- 9,'*:,:,;:,;,,,
MO quidem temporibus Diui Augufti, mox deinde Claudii, | gatio Senatusconfulto Velleiano comprehenditur ?3, (iue verz*e*: Jat. &
Edi&tis eorum erat interdictum, ne feminge pro viris fuis in- bg—ä fiue re, fiue quocumque alio contractuintercefferint. $. s. C O »esust
tercederent. $. r. Poftea factum eft Senatusconfultum, quo | Sed etíi mulier defenfor 34 alicuius extiterit, procul dubio in- -f«
pleniffime feminis omnibus fubuentum £ft, cuius Senatuscon- ! tercedit: fufcipit enim if fé'alienám obligationem: quippe
fulti verba haec funt: ovop Mancys SILANVS *, ET |cum ex hac re fübeat condemfhationem. Proinde neque ma-
VzgrrrKs ?|] ÜTvroR *, CowNs*LES, VERBA FrFkE-|ritum, neque filium, neque patrem permittitur mulieri de-
CERYNT DE OBLIGATIONIBVS FEMINARVM, QV KE | fendere. : :
PRO ALIIS REAE FIERENT, QVIDj(DE ^ EA RE III. PaAvrvs ü .adEdiétum. SEkD sr eum «
FIERI])OPORTET P, DE EA RE LTA C ONS Vlr v £- | defendat, qui damhatus regreffum ad eam habefát, veluti cum
RVNT,": QvOD AD, FIDEÍVSSIONES ET MVTVI | venditorem hereditatis fibi venditde, velfideiuflorem fuum de-
DATIONES PRO ALïïs,jc?;,.QVIBvs INTERCESSE- | fendat, intefCcedere non vidétur. P
RINT '' FEMINAÁE, PERTINE/T, TAMETSI AN- IV. VrPriANvSs,dibro-XXIX.-ad-Edi&um,. j|S Enjsx J«
TE ^ VIDETVR ITAIVS DICTVM ESSE, NE EO( ego cum muliere ab initio contraxerim; cum ignorarem, cuiiJ 4
NOMINE AB HIS PETITIO Ü NEVE IN EAS AC TIan: haec ?5 factum ?* vellet, non dubito Senatusconfultum ceffare: "^"
vat. GEB. 2X Taur. obligajit. GE8. — 22 Hal. lib. IIT. GEE. — 25 Hal. | contextu. Sed iam olim inter s et fuperferiptum erz, non deletis de, quod
inferit 22. G EB. 24 Vulg. q4uod in[fu. BR. 25 Hal. infferint. GE R. demum recentius fadum. — Taur. tamen, quod miror, fimplex zerait; in margi-
| ne collocat. Septem codices ex vndecim habent: fumit, etin o&tauo Vat. 1. f4-
I Hal compraebenufmn. GEB. 2, Bafil. àv Asrrovgye? moAvTiMAG yeyi. | müit, eft ex correCtione. — In Barb. fuper fumit, fcriptum eft al. congrzit, atque
qnunia ciuilia mow obit mulier.| B R. 3 Hal verba: fed etiam perviculum vei | hanc le&tionem inuenio in duobus aliis Vat. III. et Pal. IIL:folus S. Cruc. merzit,
familiaris, ftellulis includit, t in margine addit: Haec alias defunt. GEs. 4 | exhibet. Hal. habet: commeruit, Nos demeruit a recentiori corre&ura vindi-
Hal. et Vulg. Syllanus. BR 5 Hal, et Vulg. ZVelleius. B R. 6 Hal.in | catum in contextum admittimus. B R; Quia in archetypo ab initio fuit denmit,
margine: alias, aucfor, alid$ ommno deeff. GEB. 7 Taur. OVIdE. GER. | nec nifi a correGore demeruit, et inde poftea : merzit, et commneruit, forte antiqua
8 Hal oporteret. "Vide IzC. Gothofredum ZAmzmada. Inv. Civ. c. 9. GER. Ícriptura, quae eft demit, facilius mutaretur in: dedit, vt ego olim reftituebam,
Gothofr. in nota: cenfug/unt Hot. I. Obf. 14.. Vide Noodt. 1. Obf. 1$. && quam in demeruit. BYN W. , Reliqui codices, quos numero feptem dixit Brenkm.
Re&um eft: confulueruyt, et exftat id ipíum verbum, in eandem fententiam, in | habere fumit, funt'äbgï'./Vat. IV. Pal. I Taurin. III. Treuif. et Bynkersh. I.
SC. Marciano de Baccbänalibus tollendis. BYN K. Exftat illud verbum inSCto | fed et cougrait habet Bynkersh. I. — Ceterum, emendatio Bynkershoekii vince-
Marciano fed non in Zam fententiam : .Ma?'cz'us. L F. Poflumius L. F. COS. | ret omnino, fi illud demeruit, antiqui corre&oris foret aeque ex ingenio: fed
Senatum con[ulueruyt. Xloc eft, quod hic dicitur: verba fecerunt. Poftea: | hunc antiquiffimum aliquem codicem effe fecutum, vero eft fimilius, vt et libra--
De Bacchanalibus, g foed.emti effent, 1ta edicendum cenfnere. GE 3. — 10 Hal. | rium Florentinum omiffione nonnullarum literarum in demeruit, potius peccaffe,
et Vulg. inferunt fro. Vide Noodt. alleg. L. Qbf. 1$. BR, Forte re&e dice- | quam cognitiffimae voci dedit, aliam fubftituiffe. —Demereri autem idem effe ac
retur: alicui iutercedere, pro, intercedere pro aliquo. Sic intercedere Titio, | mereri, annotauit Dukerus, locis in Lexicis adiiciens illum Ouidii n Epifl Hy-.
pro: apud Titium L. 16. pr. infra h: t $i transponas: quibns pro aliis, dicere- | pfip. ad. Iafon. v. 137. GER. 23 Hal. compraebenditur. GEB. 24 Hal.
tur : quibus, pto: quabus, refertur enim ad fideiuffiones et mutui dationes. BYNK. | in margine: defenfirix. Nempe non animaduerterunt, vocem defenfor, commu-
11 Hal. zstercefferunt. GE R. 12 Hal antea. GEB. — 13 Hal. addit fiat. | nis generis effe, ideoque barbare detorferunt in defentrix, et defenflrix. BR. — Si
