uandam ipfam rem fpeciemque eius neceffariae fint 5?, eas vir
ex fuo facit: nec vllam habet eo nomine ex dote 53 deductio-
nem. DL

TIT.

conuertere malumus, Similis error necdum corre&us eft in L. 15. vbi: ob do-
talem fundus, legitur. Klal. habet in margine: alias, fpecie. BR. 34 Hal.
Joluat. GER. 35 Hal. ljb. XXXV. GEB. — 36 Hal. pracfigit E. GEB. — 37
Hal. et Vulg. inferunt rem, fpeciofe, '"Taur.poterat fcribere: babeR EMulier. B R.
38 Hal. l;b. V I1. ad Sabiuum. GEB. — 39 Hal.lib. XXXV. GEB. — 40Hal. in
b. l. et fequenti, et vlt. praeter nomen ICti nihil habet. GEB. — 41 Vulg. praeffi-
tun.BR. 42 Halter,loco: itemque. GEB. — 43 Vulg. demortuarum. BR. — 44
45 Vulg. voluptuariae. BR. — 46 Taur. Valiuea.
GEB. 47HalljIV.GEB. 4SgSuperpriore: ef?, repofitum eft Flor. fit, nihil
praeterea. - Abundat autem manifefto pofterius; efj, Ex ifta tamen correctio-
ne tam fcripti, quam editi habent; impeufum fit. Omnes porro: id won in ea
caufa fit. Hal autem: zd demmm im ea cauffa fit. E fenfu hoc in loco nega-
tiua videtur defiderari. BR. — Scripti funt: Pal. L. II. 1II. IV. V. Barb. Bynkersh.
Ceterum Pal. I. et IJ. videntur habere: zmpenufwm fit id nom in mea caw[a fit.
G E B. 49 Taur. ciVaria, G ER. 50 Hal. quam, loco: et. GEB. — $t
Vulg. Zmpendiffe. B R. 52, Hal. meceffariae funt. 53 Erat Elor. im dote,

quod ftare potuiffet, mutatio tamen antiqua eít. 2 &.

i Ap.

ae funt, '

cultura, dotem minuent: omnia enim haec in fpecie neceffa- .

atb ue

434

|DE ACTIONEj* RERVM AMOTARVM.

| PAvrv S|libro VH.-ad-Sabinum4^.
RE RVM amotarum iudicium fingulare introductum eft ad-
uerfus eam, quae vxorfuit: quia non placuit, cum ea fur-
ti agere ? poffe: quibusdam exiftimantibus, ne * quidem fur-
tum eam facere, vt Nerua ?, Caffio, quia focietas vitae quo-
dammodo dominam eam faceret: aliis, vt Sabino et Proculo,
furto ^ quidem eam facere, ficuti filia patri faciat, fed furti
non effe a&tionem conftituto iure: in qua fententia et Iulia-
nus rectiffime eft. ;
: 1. GAIVs//libro ad-Edictum praetoris, titulo de re iu-
dicatal". NaAw rw honorem matrimonii turpis aCtio aduer-
fus vxorem negatur.
Ill. Pavrvs/libro VIi.-ad-Sabinum. / Ev 1Dxo, fi
« poft diuortium easdem res contreCtat ?, etiam furti tenebitur.
$. 1. Item fi feruus eius furtum fecerit, furti cum ea agére
poffumus. $. 2. Sed et cum vxore furti agere ? pofübile eft:
fi ei, cui heredes fimus, furtum fecit, vel nobis, antequam nu-
beret: tamen, propter reuerentiam perfonarum, 1n vtroque ca-
fu fürtiuam tantum condictionem competere, non etiam furti
aCtionem, dicimus. $. 3. ltem verum eft quod Ofilius ait,
etiam eas res, quas diuortii tempore mulier comederit, vendi-
derit, donauerit, qualibet ratione confumpferit, rerum amota-
rum iudicio contineri, $. 4. Si filiafamilias res amouerit, Me-
la, !9 Fulcinius aiunt, de peculio ** dandam aCtionem: quia
difplicuit eam furti obligari, vel *2 in ipfam ob res amotas
dari aéctionem. Sed fi pater adiun&a filia de dote agat, non
aliter ei dandam actionem, quam fi filiain rerum amotarum iu-
dicio in folidum et cum fatisdatione defendat: fed mortua fi-
lia, in patrem rerum amotarum actionem dari non oportere,
Proculus ait: nifi quatenus ex ea re pater locupletior [it,
IV. POMPONIVS//her XVI. ad Sabinum)'?. Do-
LovE malo fecerit, quo minus ad eum peruenerit.

// m V.fPAPINIANYS/libro XI. Quaeftionum./ VrvA
77 quoque filia, quod ad patrem ex rebus amotis peruenit, vtili

iudicio petendum eft. . x &
VL Pavrvsllibro VII. ad Sabinum.) Cow TRA nu-
rum quoque focero hoc iudicium dandum, Atilicinus et Ful-
cinius aiunt. $. r. Quotiens filiofamilias dos data eft, foce-
rum ob res diuortii *^ caufa amotas, furti agere non polfe.

$. 2. Item cum rerum amotarum etiam in virum datur iudi- |

cium, fi filiusfamilias maritus fit, vtrum de peculio, an inipfum
a€tio dari debeat?2 Eadem repetemus, quae de filiafamilias di-
ximus. $. 3. Si poft dinortium maritus deceflerit, heres eius
rerum amotarum 1udicio vti poteft. $. 4. Item heres mulie-
ris ex hac caufa tenebitur, ficut condi£tionis nomine ex caufa
furtiua. $. 5. Sed fi morte mariti folutum fit matrimonium,
heres mariti hereditatis petitione, vel ad exhibendum actione

eas confequi poterit: Arifto et condici ei *? poffe reCte pu- |

tat, quia ex iniufta caufa apud eam effent. $. 6. Quod fi mor-
tuo viro amouerit, non fecit *9 furtum : quia rei hereditariae
nondum poffeffae ** non fit furtum: ideoque aut vindicari
poterunt, aut in hereditatis petitionem venient.

1 Ap. Hal. DE ACTIONE. abfunt. GEB. 2, Ap. Hal. non nifi
nomen ICti legitur. GEE. — 3 Hal.agi.GEB. — 4 Hal. wec. GEB. — 5Hal.
inferit et. GEB. 6 Gothofr. in nota: Al furtum. Ita Hal. et Vulg. BR.
. 4 Hal. CAIVS lib. XII. ad edicum prouinciale. GEB. 8 Hal. contredet.
9 Hal. agi. GEBR. IO Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 11 Hal. et de pe-
culio im patvem,'To?; dandam attionem plane omiflis. I2 , Hal. et, loco:; vel.
GE B. 13 Hal. in hac et tribus fequentibus legibus nihil habet praeter ICti
nomen. GEB. I4 Taur. diBortii; GEB. — 15 Hal. condiclione, loco: con-
diáiei. GEB. — 16 Hal. et Vulg. facit. BR. — 17 Taur. poffeSae. GEB. — 18
Hal. praefigit: Cum. GEB. I9 Ap. Hal. mulier, abeft. G EB.
.XV. GER. 21 Hal. eff, GER. 22, Vulg. ea. BR.
datur. BR. 24 Hal. amouit. G E B.

25 Hal. lib. VII ad Sabiuum. GX s.

| bro feptimo.
. mox : cogitur. B R.

20 Hal. /ib. .
23 Hal. et Vulg.

DIGESTORVM LIB. XXV. TIT. II.

VII. VLPIANVS /flibro XXXVI. adSabinum./ ** Mv-

LIER habebit rerum amotarum actionem aduerfus virum: et

compenfare poteft mulier *? cum actione, qua maritus agere ,

vult ob res amotas. ; | | |
VIII. Powroxrvs]libro XVI. ?? ad Sabinum./ S1,
cvM dos folueretur mulieri, aut fatis doti fieret, dictum non
effet, acum iri rerum amotarum, nihilo minus agi poteft:
nam et cum dos nulla fit ^*, eadem ?? actio detur ?^?. $. r.
Sabinus ait, fi mulier res quas amouerit ?^ non reddat, aeíti-
mari debere, quanti in litem vir iuraffet, :
IX. Pavrvs/libro XXXVIL .ad-Edi£tum/^5. Nox
ENIM aéquum eft, inuitum fuo pretio res fuas vendere.
X. PouProurvsí/libro XVI. ^* ad Sabinum.] Inko-
QvE nec debere eum pro euictione promittere: quod ex con-
tumacia mulieris id ita acciderit.
XI. VrprAxvs/libro XXXIIL ad EdictumP7. Man-
cELLvs libro o&auo ?^* Digeftorum fcribit, fiue vir vxo-
rem, fiue vxor virum domo expulit, et res amouerunt ??, re-
rum amotarum teneri. $. r. Qui rerum amotarum inftituit
aCtionem, fi velit magis iusiurandum deferre, cogitur aduer-
farius iurare, nihil diuortii caufa amotum effe: dum prius de
calumnia iuret, qui iusiurandum defert. $. 2. lurare autem
tam vir quam vxor cogetur: pater autem amouentis iurare
non cogitur: cum iniquum fit, de alieno facto alium iurare:
is ergo cogitur iurare, qui amouiffe dicitur: etidcirco nec he-
res eius, qui, quaeue amouiffe dicetur ??, iurare cogetur.: $. 3.

| Si quis delatum fibi iusiurandum referre velit, non videtur

Praetor permififfe. — |
XIL PAvrLv s:jflibro VII. Breuium]?^*. Now wAars,
quam Ífi quis ei, qui furti agat, iusiurandutn deferat ?^, an

ipfe fur fit. : | |
XHL Vrrraxwvs/libo XXXIIL ad Edictum/??.

IpEo ?* Labeo fcribit, mulieri non effe permittendum re-

ferre ?5 iusiurandum; et ita Edictum ?9 ordinatum videtur.

XIV. Pavrvs/libro XVIIL ad Edi&tum/^*. D& nx-
Bvs amotis permittendum ?? marito, vel vxori, de quibus-
dam rebus iusiurandum deferre, de ?? quibusdam probare.

XV. VnPraxvsllibroXXXIVÍad Edictum/ N1n1 L/.

intereft, vtrum fimul, an feparatim habitauerunt 5?: cum
aCtio rerum amotarum competat etiam aduerfus eam, quae ex
ea domo fubtraxit, in qua non fimul cum viro habitauit ^T.
$. . Vxor, et nurus, et pronurus, viro, et focero, et profo-
cero furtum facere poffunt: furti autem non tenentur: nifi
forte emancipatus fit filius: tunc enim nurus patri eius etfur-
tum facit, et furti tenetur. : :
: XVI. HznwoGENIANvs|libro IL iuris Epitoma-
rum *?./ Ap riscv M mariti bonis deuolutis, vxor rerum
amotarum nomine in fimplum conuenitur: quamuis alii in
quadruplum condemnentur.. 0dabTmem L.
XVII VrrraAwNvs/libo XXX. ad Edictum/"?. Sx

CONCYVBINA res amouerit, hoc iure vtimur, vt furti tenea-

tur: confequenter dicemus, vbicumque ceffat ^^ matrimo-
nium, vtputa in ea, quae tutori fuo nupfit ^?, vel contraman- .

data conuenit, vel ficubi alibi ceffat matrimonium, ceffare re-

rum amotarum aCtionem : quia competit diuortii caufa. — $. T.
Res

277 Hal. lib. XXXV. ad Sabinum. — 28 Hal. lz
29 Hal. asmowit. WVulg. amouerit. BR. — 30 Vulg. dicitur, et
31 Hal. ad Sabinum. GEP. 32 Hal.referat. Grae-
ci tamen diferte: éejégei, cum veferre, fit, ZvreziQégei. BR. 33 Hal. l;b.
XXXV. ad Sabinum. GER. 34 Hal jdem. GEB. 35 Bafil. àvrezioéQen,
vt diximus. BR. 36 Hal. edicto. GEB. Vid. Donellus de zurezuv. C. 13. -
19. BYNK. 37 Hal. lib. II. feutentiarum. GEB. — 38 Hal. inferit eff.. — 39
Erat quondam Flor. deiuquibusdam, tanquam haefitaffet librarius, num de an i
Ícribere debuiffet. g. 40 Taur. babita Berunt. G EB. 41 Hal. et Vulg.
babitabat. B R. 42 MHal lib. II1. iuris &mvroudv, GEB. 43 Ap. Hal.
non nifi nomen ICti, G E z. 44 Hal ceffet. 45 Taur naBfit. GEB.

26 Hal. Eb. XIII. GE&.

46

4H.,

;; BH

DIGESTORVM LIB. XXV. TIT. IL III.

Res amotas dicimus non folum eas, quas mulier amouit cum
diuortii confilium iniffet, fed etiam eas, quas ^* nupta amo-
uerit, fi cum difcederet, eas celauerit. $. 2. Non folum eas
res, quae exftant, in rerum amotarum iudicium venire, Tulia-
nus ait, verum etiam eas, quae in rerum natura effe defierunt :
fimili modo etiam certi condici eas poffe, ait.
ro fuo res pignori datas amouerit, hoc iudicio tenebitur.
XVIIL PAvrvsjlibro VI. Quaeftionum/^7. Sxp xv
domino condictio competet: fed alterutri agere » re ) ^*?
permittendum eft. ! | .
XIX. Vrseiawvsi|ibroXXXIV.adEdictum]^?. Sx»
T Íi diuortii tempore fures in domum mariti induxerit, et
per eos res amouerit, ita vt ipfa nof contreCtauerit, rerum
amotarum iudicio tenebitur. Verum eft itaque, quod Labeo

fcripfit, vxorem rerum amotarum teneri, etiam fi ad eam res-

non peruenerit ??, :
XX. MAncErrLvs|lbro VI£ Digeftorum.) Sx nxw,
quam maritus bona fide emerat, vxor amouit ?*, vel opem fu-
ritulit, idque fecit diuortii caufa: rerum amotarum iudicio
damnabitur. 6 daci
XXI. Pavrvs/libro XXXVIIL. ad Edictum))5?.
MYLIER, cum de viri vita defperaffet, fübreptis quibusdam
rebus diuortiffet, fi conualuerit vir, vtilis rerum amotarum
aCtio ei danda eft. . $. r. Si feruus mulieris iuffu dominae di-

uortii caufa res amouerit, Pedius putat, ne ?? furtum eum fa--

cere: quoniam nihil lucri füi eaufa contrectet: nec videri fur-
tum facienti opem ferre, cum mulier furtum non faciat : quam-
uis feruus in facinoribus domino dicto audiens effe non de-
beat: fed rerum amotarum actio erit. $. 2. Atíi in dotem
feruus datus furtum viro fecerit, fi quidem mulier talem effe
eum fcierit, totum damnum viro farcietur ?^: quod fi ignora-
uerit, tunc non vitra condemnationem noxae multanda erit.
$. 3. Rerum amotarum actio damnum repraefentat, etiamfi
poftea dotis exactio competat. $. 4. Commodi quoque, fi
quod ?? amotis rebus amiferit vir, ratio habenda eft. $. 5.
Haec a€tio, licet ex deliCto nafcatur, tamen rei perfecutionem
continet: et ideo non anno finitur, ficut et ?? condiétio ?*
Praeterea et heredibus competit. $. 6. Nec viro,
nec mulieri prodeft in hoc iudicio, fi facere non poffunt 5??:
.. pendet enim id ex furto. . |
XXIL Ivrrawvs/libro XIX. ?? Digeftorum./
PROPTER res amotas egero cum mulierte, et lis aeftimata fit:
an actio ei danda fit, fi amiferit poffeffionem ? mouet * me *,
quia dolo adquifiit poffeffionem. Refpondi, qui litis aeftima-
tionem fuffert, emptoris loco habendus eít: ideo fi mulier,
cum qua rerum amotarum actum eft, aeftimationem litis prae-
ftiterit, aduerfus vindicantem maritum, vel heredem mariti ex-
ceptionem habet: et ft amiferit pofleffionem, in rem actio ei
danda eft. $. r. Si mulier mortis caufa res amouerit, deinde
mortuus eft ?? maritus: hereditatis petitione, vel actione ad
exhibendum.confequi poterit heres id, quod amotum eft.
XXII. Af mrcAwvs[libro VIIL $* Quaeftionum.J
REsDiNTEGRATO matrimonio, fi iterum diuortium factum
erit: ob res amotas prioris diuortii caufa, item ob impenfas

donationesque priore matrimonio faCtas, manere aCtionem

exiftimauit 9^.

46 Hal, inferit: mulier. GE B. — 4'7 Hal. lib. VII.ad Sabinum. GER.
nifefta repetitio, quae ab omnibus editis et fcriptis abeft. BR. Etiam ab Hal.
et a Pal, L. II. IlI. IV. V. Barb. Bynkersh. GE &. 49 Hal. lib. XXXV. ad
Sabinum. GEB. 50 Hal. perzenerint. G E B. 51 Hal. awi0uevit, et mox:
tulevit, et; fecerit, GEB. 52, Hal. li. VII. ad Sabimun. G E B. 53 Go-
thofr, in nota: A4/. nec. Et ita Hal. et fex MSS. quae contuli. p R. — Pal. I.
JI. HI. IV, V. et Barb. quibus adde Bynkersh. GER. 54 Vulg. farciet. B R.
55 Hal. fi quidem. Vulg. fi quid. BR. — 56 Hal. ficutiuec. GEB. — 57 Vulg.
inferit: ex caufa. BR. 58 Hal. poffint. .. 59 Hal. ljj. XVII. GEB. — 60
Hal. «mortunus ei fit. GEB. 61 Hal. lib. VII. GEB. . 62 Hal. exiflimaui.
GEB, 63 Ap. Elal, nil praeter JCti nomen, GER. ^ — 64 Hal. ljp. XI. in-

$. 3. Quae vi--

$1

48 Ma- |

433
XXIV. VrrraAxvslibro V. Regularum|5?. Ons nxs

amotas, vel proprias viri, vel etiam dotales, tam vindicatio,
quai condictio viro aduerfus mulierem con petit: et in pote-
Itate eft, qua velit aCtione vti.. (eMascetas — :
XXV. /MancrANvs,libro IIT. Regularum/9*^. Rx-
RVM quidem amotarum iüdicium fic habet locum, fi diuortii
confilio res amotae fuerint, -et fecutum diuortium fuerit: fed
fi in matrimonio vxor marito res fübtraxerit, licet ceffat 95
rerum amotarum actio, tamen ipfas res maritus condicere
poteft: nam iure gentium, condici puto poffe res ab his, qui
non ex iufta caufa poffident. : !
XXVI. Garvs/libro IV. 99 ad Edictum
RERv w amotarum a&tio condictio eft..— — Z25554,7
XXVIL PaprwrANvs/libro IV. Refpónforum/57,
Renvw amotarum actio ob adulterii crimen, quo mülier po-
ftulata eft, non differtur. .
XXVIIIL. PAvrvs/libro VI. Quaeftionum//e5, Sr

. VXOR rem viri ei, cui eam vir commodauerat, fübripuerit,

isque conuentus fit: habebit furti a&tionem, quamuis vir ha-
bere non poffit. —;4-
AXXIX. (TRYPHONINVY ,s,äæibro XT. $? Difputationum./
RrEnRvw amotarüm aeftimatio ad tempus quo amotae funt ??
referri debet: nam ** veritate füurtum fit, etfilenius "? codr-
cetur mulier. Quare nec abonae fidei poffeffore ita res amo-
tae vfucapiuntur: fed íi pluris fa&tae non reftituuntur quae
amotae funt, crefcit aeftimatio, vt in condictione furtiuae rei.
0 XXX.P AP1N1AN v s]libro XI. Quaeftionum/3. Cv
foluto matrimonio rerum amotarum iudicium contra mulie-
rem infütuitur *^, redintegrato rurfus matrimonio, foluitur
iudicium, |

a z/ € 7:24.':2 ced 'TIT. "HhE d. 33 fg'(:ff
DE AGNOSCENDIS |ET- * ALENDIS/LIBE-

RIS, [YEL PARENTIBVS, VEL PATRÓ-
NIS,-VA5-LIBERTIS.J

VrPrAxvs/libro XXXIV. ad Edictum/2.
ENATVSCONSVLTVM, quod factum eft de liberis agno-
fcendis, duas fpecies comple&titur: vnam eorum, qui

| agnofcunt: aliam earum, quae ? falfüm * partum fubiciunt.

S1|

$. 1. Permittit ? igitur mulieri, parentiue, in cuius poteftate
eft, vel ei, cui mandatum ab eis eft, fi putet praegnatem, de-
nuntiare intra dies triginta poft diuortium connumerandos,

ipfi marito, vel parenti, in cuius poteítate eft: aut * domum

denuntiare, fi nullius eorum copiam ? habeat. $. 2. Domum
accipere debemus, hofpitium, fi in ciuitate maneat: quod fi
non fit ?, fed in villa, vel in municipio, illic vbi larem matri-
monio collocarent ?. $. 3. Denuntiare autem hoc tantum,
effe mulierem ex eo praegnantem: non ergo hoc denuntiat,
vt mittat cuftodes maritus: fufficit enim mulieri hoc *?9 no-

| tum facere, quod fit praegnas: mariti eft iam aut mittere cu-

ftodes, aut ei ^* denuntiare *^ quod non fitex fe praegnas *3.
Hoc autem vel ipfi marito, vel alii nomine eius facere per-
mittitur. $. 4. Poena autem mariti ea eft, vt nifi aut cufto-
des praemiferit, aut contra denuntiauerit non effe ex fe prae-
gnatem,

67 Hal.
69 Hal.
71 Vulg. inferit
73 Hal. nil habet praeter ICti no-

flitutiolum. GERB. 65 Hal ceffet. — 66 Hal. lib. XIT. GER.
lib. I. de adulteviis. GEB, — 68 Hal. lib. XXXIX. ad ediclum. GER.
lib, VIII. GERE. 70 Hal. et Vulg. inferunt: res. BR.
7H. BR. 72 Hal. et Vulg. leuius. nR.
men. GEB. . 74 Hal. reffituituv. GER.
1 Hal. EL. GEB. — 2, Ap. Hal. praeter ICti nomen, nihil eft. GE 2.
3 Vulg. aiteram eorum, qui. BR. 4 Bafil. ócofoAsquatov, B R. 5 Hal. Per-
m"ittitur. GEB. 6 Hal. et Vulg. inferuntad. BR. — 7 Taur. cVpiam. G E.
8 Hal. addit: w ciuitate. GEB. — 9 Hal. collocauerunt. fortez collocarint. BR.
IO Ap. Hal. boc, abeft. GER. II Hal. eidem. GEF. I2 Bafil Zvzizz-
Quyyeiaus, contradeuunciare, BR, — Klal, rengnciare.
Aaaa

. 13 Hal. et Vulg, ex eo
prae-

prouinciale. //

£ / ; av ;

I 35 r
p2

. foret.
ait. Si quis lougo tempore. Klanc interpun&ionem mutauit Taur. (vt in textu |

436

'gnatem, cogatur maritus partum agnofcere: et fi non agno-
Debebit igitur refponde-

uerit, extra ordinem coércetur u
re, non eífe ex fe praegnatem, aut nomine eius refponderi.
Quod fi factum fuerit, non alias neceffe habebit agnofcere,
nifi vere filius fuerit. $. 5. Illud notandum eft, quod denun-
tiatio a marito non incipit, fed a muliere. $. 6. Sed fi mari-
tus vltro cuftodes offerat, et ea non admittat: vel fi non de-
nuntiauerit mulier, aut fi denuntiauerit quidem, cuftodes au-
tem arbitrio *9 iudicis non admiferit: liberum eft marito pa-
rentiue eius, partum *5 non agnofcere. $. 7. Si mulier ef-
fe !7 fe praegnatem intra tripginta dies ^^ non denuntiaue-
rit, *? poftea denuntians, caufa cognita audiri debebit. $. 8.
Quinimmo, et fi in totum omiferit denuntiationem, Iulianus ait,
nihil hoc nocere ei, quod editur. $. 9. Dies autem triginta
continuos ?? accipere debemus ex die diuortii, non vtiles.
$. ro. Eleganter autem apud lulianum libro nonodecimo Di-
geftorum quaeritur, fi intra dies triginta mulier marito non
denuntiauerit, et intra triginta partum ediderit: an Senatus-
confulto locus ^* fit? Et ait, Plancianutn ?? Senatusconful-
tum ceffare: quia de eo partu non videtur fentire, qui intra
diem trigefimum ?? nafcatur: quippe dies triginta ad denun-
tiandum praeftituit ^^ Senatus: fed hanc rem non facere prae-

judicium partui, arbitror. $. rr. Quemadmodum 25 per con-

trarium, fi maritus vxore denuntiante cuítodes miferit, nul-
lum praeiudicium fibi faciat ^9: licebit igitur ei partum edi-
tum ex fe negare: nec ei nocebit, quod ventrem cuftodierit.
Et ita Marcellus libro feptimo Digeftorum fcripfit ?"; ait
enim, fiue quis neget ?? vxorem, fiue ex fe praegnatem, fine

praeiudicio re&e mittet ?? cuftodes: maxime fi miffurus id

ipfum proteftetur. $. 1r2. lulanus libro nonódecimg, Dige-
ftorum fcripfii: quod Senatusconfulto comprehenfum eft, fi
mulier viro denuntiauerit, fe ex eo concepiffe, et is, cui de-
nuntiatum erit, cuftodes ad.ventrem cuftodiendum infpicien-

dumque 39 non miferit 3*, neque conteftato dixerit eam ex
; fe praegnatem non effe, vt ei id, quod editum fit, agnofcere
fit neceffe, non eo pertinet, vt, fi quis ?? agnofcere fe filium

diceret, fnum heredem haberet ??, quamuis ex alio conceptus
fit: quandoque enim, inquit, coepit ?* caufa agi, grande prae-
iudicium adfert pro filio confeffio patris. $. r3. ldem per
contrarium quoque ait, fi mulier, diuortio facto, non fecerit
ea, quae Senatusconfulto praecipiuntur, vt liceat patri non
agnofcere, non eo pertinere, vt filius natus fuum íe dicere
non poffit, fed ad id tantum, vt ita pater alere eum cogatur,
fi conftiterit eum filium effe. $. 14. Idem Iulianus fcribit ?^,
fi, vxore denuntiante fe praegnatem, maritus non negauerit,
non vtique fuum illi 5* partum effici: cogendum tamen ?*
alere.
longo tempore afuerit, et reuerfus vxorem praegnatem inue-
nerit, et idcirco reiecerit, fi quid ex his quae Senatusconfulto

praegnans. BR. — 14 Vulg. co?rceatur. BR. — 15 Hal arbitratu. GEB. — 16
Hal. inferit iam. GEB. 17 Ap. Hal. effe, abeft. GE2, — 18 Vulg. inferit:
contimuos. BR. — 19 Hal praefigit et. GEB. — 20 Bafil. ewzmrAs suéguc. BR.
21 Taur. /ocOs. GEB. 22 Hal et omnes: Plautiamum. BR. 253 Hal.
dies triginta. GEB. 24 Hal. praeflat. GEB. 25 Hal. inferit et. 26

Hal. et omnes: facit. Flor. fubantique, a deleta, repofita eft e; vt fit: faciet, -

quod recipiendum putamus. B R. 2/ Vvlg. fcribit. BR. — 28 Hal. et Vulg.
inferunt: fuzm. BR. — 29 Hal. mittit. GE 3. — 30 Hal. znfpiciendumue, — 31
Flor. eft; wifferit. GEB. — 32 Hal. won eo pertinere vt quafi indicio agnofcere,
etin margine: alias; vt fi quis agnofcere. GE R. — 33 Hal. babeat. GEB. — 34
Hal. quandocuuque enim ( inquit ) coeperit, et in margine: quauquam ( inquit )
cum coeperit. GEB. — 35 Vulg. ait. BR. 36 Hal. illico. GEB. — 37 Vulg.
inferit: &um. BR. 48 E MSS. feptem, quos contuli Pal. I. et IV. habent:
ceterum fi effet, et inhoc quidem fuper ceterum, fcriptum z. certe, et fupra: effet,
obfit. Otob. quondam habebat: fi effet, verum poft: fi, inter verfus ihppletüm;
ceffet; vt hodie legatur: fi ceffet effet. n Pal.IL. HIT. et Barb. fcriptum? fi cef-
faret. Sed pofteriora duo corre&a funt, repofito in hoc: fi effet, in illo: fi
Pal. V. habet: ceteram fic effet. ial. cetevum fi effet: fatis imiuviofum

L.f-n 'H.!

Ceterum » fi ) ?5 effe fatis iniuriofum ait, fi quis

DIGESTORVM LIB. XXV. TIT. III.

continentur, omiferit, fuum heredem ei nafci. $. rz. Ex his
apparet, fiue vxor omiferit ??, quae eam ex Senatusconfulto
obferuare oportuit, nihil praeiudicare ^? filio, fi filius eft, non
tantum in iure fui, verum nein alimentis quidem, fecundum
Diui Pii refcriptum: fiue maritus neglexerit facere quae ex
Senatusconfulto debet ** : natum cogitur ^? omnimodo ale-
re: ceterum recufare poterit filium. $. 16. Plane fi denun-
tiante muliere negauerit ex fe effíe praegnatem, tametfi cufto-
des non miferit ^?, non euitabit quo minus quaeratur, an ex
eo mulier praegnas fit ^*. Quae caufa fi fuerit aCta apud iu-

! dicem, et pronuntiauerit, cum de hoc agetur *?, quod ex eo

praegnas fuerit nec ne *?, in ea caufa effe **, vt agnofci de-
beat, fiue filigs non fuit *9?, fiue fuit, effe fuum *?,
llIyrriANvS/ibro XIX. Digeftorum./ Ix owxr-
Bvs caufis: quare et fratribus * fuis * confanguineus erit:
II. VuerAxvsjlibro XXXIV. ad Edictum. J Sxvx *9.
contra pronuntiauerit, non fore füuum, quamuis füus fuerit:
placet enim eius rei iudicem ius facere: et ita Marcellus li-
bro feptimo Digeftorum probat. Eoque iure vtimur. $. r.
Quia Plancianum ?* Senatusconfultum ad eos partus perti-
net, qui poft diuortium eduntur, aliud Senatusconfultum tem- |
poribus Diui Hadriani factum eft, vt etiam fi conftante matri-
monio partus fit editus, de agnofcendo eo agatur. $. 2. Quid
ergo, fi quis poft mortem patris nafcatur auo füperfüte, in cu-
ius poteftate ?? recafurus eft? vt ?? fi ex filio eius füfceptus
probetur? videndum ??, quid dici debeat. Et certe proban-
dum eft, cum auo praeiudicium 55 departu agnofcendo fimi-
liter agendum. $. 3. Quid fi hoc ipfum in quaeftionem ve-
niat, vtrum in matrimonio, an poftea editus fit?2 Dicendum
eft, et fuper hoc ex Senatusconfultis ** agendum. $. 4. Et
quid fit ?*, fi, an vxor fuerit, difceptetur? Et Tulianus Sexto
Caecilio Africano refpondit, locum effe praeiudicio. $. 5. Il-
Iud tenendum, haec Senatusconfulta poft mortem parentis cef-
fare, fi is fuperfit, in cuius poteftate ?? recafuri non funt.
Quid ergo eft in petitione hereditatis, quam filius intendit?
Quaeretur ??, vtrum ex eo natus fit, cuius hereditatem petit,
an non? 9? Adeo hoc verum eft, vt Iulianus libro nonodeci- |
mo Digeftorum fcribat, fi viuo patre redditum fit praeiudi-
cium, et antequam fententia feratur, pater decefferit: transeun-
dum 9* ad Carbonianum Edictum. .. $. 6. Item haec Sena-
tusconfulta pertinent ?^ ad eos, qui fui heredes adgnafcan-
tur 9?: eeterum fi forte non Ífintin poteíftatem $^ ïïecafurï
verius eft Senatusconfulta ceffare. :
IV. Pavrvs/libro IL. Sententiarum]65. NEcARE
videtur non tantum is qui partum perfocat 95, fed et is qui
abicit, et qui alimonia ?* denegat, et is ?? qui publicis locis -
mifericordiae caufa ? exponit, quam ipfe non habet.

(Jdem NV. N1 P1aNmvS (libro IT. de Officio.Confulis. J S 1 ovrs
aliberis ali defideret, vel fi *? liberi vt a parente exhibean-

tur?

videre ef?) probante Ant. Auguftino J. Emend. 9. Bynkersh. . O2f. 25. putat
legendum: Ceterum fic effe fatis: iniuriofumm ait, fl quislongo tempore. BR. — Byn-
kersh. liber cum Pal. II. facit. GEB. 39 Flor. eft: omifferit. GE R. 40
Hal. praeiudicabit. GEB. 41 Hal. deberet. 42 Mal. cogetur. — 453 Flor.
eít: mifferit. GEB. 44 Hal. et Vulg. addunt: wec ze. Bm. — 45 Gothofr.
in nota: cum de hoc ageretur. £lal. GEB. — Verum errat Gothofr. nam etHal,
habet: agetur. 46 Ap. Hal.mec -e, abfunt, GEB. — 47 Hal.efi.GEB. — 48
Hal, fuerit, t mox iterum. GEB. — 49 Hal. quafi fuus, loco : effe fumn. GE B.
50 Hal. Si vero. GER. 51 Hal. Plautiauum. GER. SZ'Vu-lg.- poteflatem.
B R. 53 Hal. et, loco: vt. GER. 54 Vulg. addit efl. B. ä; Go-
thofr. in nota: Al praeiudicio. Et ita Hal. 56 Hal. et Vulg. Senatuscon-
fulto. BR. 57 Ap. Hal. fit, abeft, nec difplicet. 2 R. 581(Vulg. potefta-
tem, BR. — 59 Hal. et Vulg. quaevitur, BR. 60 Hal. pracfigit: Et. GER.
61 Hal. inferit: effe. 62 Hal. inferit et. G ER. 63 Hal. et omnes: ód-
nafcuntur.BR. — 64 Hal.npoteflate. — 65 Hal. in hac et in omnibus fequentibus
h. t. legibus, praeter nomen ÍCti nihilhabet. GE B. — 66 Gothofredus hic male
ad abigentem delabitur. praefocat, habent Hal. et Vulg. — Vide Noodt. 4e Partus
Expofit. c. $. et Bynkersh. de Iure occidendiliber.c. 7. 3 R. — 67 Hal. et Vulg. ali-
moniam.BR. 68 Ap.Hal is,dbeft. GEB. — 69 Bafil, é22 éAsuuosóvg. BR. — '7O Ap.
* Hal.

DIGESTORVM LIB. XXV. TIT. IIL

tur: judex de ea re cognofcet. $. 1. Sed vtrum 'eos tantum
liberos, qui funt in poteftate, cogatur quis exhibere, an vero
etiam emancipatos, vel ex alia caufa fui iuris conftitutos, vi-
dendum eft. Et magis puto, etiam fi non funt liberi in po-
teftate, alendos a parentibus: et vice mutua alere parentes de-
bere. $. 2. Vtrum autem tantum patrem, auumue paternum,
proauumue paterni aui patrem 7?^, ceterosque virilis fexus
parentes alere cogamur 7?, an vero etiam matrem, ceterosque
parentes et *? per illum fexum contingentes cogamur alere,
videndum ?*. Et magis eft, vt vtrubique fe iudex interpo-
nat, quorundam neceffitatibus facilius fuccurfurus, quorundam
aegritudini: et cum ex aequitate haec res defcendat, caritate-
que fanguinis, fingulorum defideria perpendere iudicem opor-
tet. $. 3. Idem in liberis quoque exhibendis a parentibus di-
cendum eft. $. 4. Ergo et matrem cogemus, praefertim vul-
co *5 quaefitos liberos alere: nec non ipfos eam. $. 5.
i1tem Diuus Pius fignificat, quafi auus quoque maternus
alere compellatur. $. 6. Idem refcripfit, vt filiam fuam pater

exhibeat, fi conftiterit apud iudicium "$, iufte eam procrea-.
?

tam. $. 7. Sed ** fi filius poffit fe exhibere, aeftimare iudi-
ces debent, ne non debeant eialimenta decernere. Denique *?
idem Pius *? ita re(cripfit: aditia te 59 competentes iudices
ali tea patre tuo iubebunt pro modo facultatium eius: fi mo-
do, cum opificem te effe dicas, in ea valetudine es, vt operis
- fufficere non poffis. $. 2. Si vel parens neget filium, idcir-
coque alere fe non debere contendat, velfilius neget paren-
tem: fümmatim iudices oportet fuper ea re cognofcere: ?*
fi conftiterit filium vel parentem efle, tunc ali iubebunt: ce-
terum fi non conftiterit, nec decernent alimenta. $. 9. Me-
ininiffe autem oportet, et fi pronuntiauerint ali oportere, at-
tamen eam rem praeiudicium non facere veritati: nec enim
hoc pronuntiatur, filium effe, fed ali debere: etita Diuus
Marcus refcripfit. $. 1o. Si quis ex his alere detrecttet, pro

modo facultatium alimenta conftituentur: quod fi non prae- |

ftentur, pignoribus captis et diftractis cogetur fententiae fa-
tisfacere. $. 11. Idem iudex aeftimare debet, num habeat ali-
quid parens, vel an pater, quod ?? merito filios fuos nolit ale-
re. 'Trebatio denique Marino refcriptum eft, merito patrem
eum nolle alere, quod ?? eum detulerat. $. 12. Non tan-
tum alimenta, verumetiam cetera quoque onera liberorum pa-
trem ab iudice cogi praebere, refcriptis continetur. $. 13. ?*
Si impubes 95 fit filius emancipatus, patrem inopem alere co-
getur: iniquiffimum enim quis merito dixerit, patrem egere,
cum filius fit in facultatibus. $. 14. Si mater alimenta, quae
fecit in filium, a patre repetat, cum modo ?* eam audiendam.
]ta * Diuus Marcus refcripfit Antoniae Montanae in haec

verba. Sed et quantumtibi alimentorum nomine, quibus ne--

ceffario filiam tuam exhibuifti, a patre eius praeftari oporteat,
iudices aeftimabunt: nec impetrare debes ea, quae exigente
materno affectu in filiam tuam erogatura eífes, etiam fi a patre
Íuo educeretur 95. $. 15. A milite quoque filio, qui in fa-

Xlal. fi, abeft. GER. 71 Hal. verba: pateru ami patrem, ftellulis includit,
et in margine addit: baec alia$ defunt. GEB. 72 Ap. Hal. alere cogamar,
abfunt, GEB. 73 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — . 74 Vulg addit eff. B&.
75 Taur xOlgo GEB. 46 "Gothofr. in nota: 4l. iudicem. — Ha-
bet 'Taur. in margine: zmdicem. Tta Flor. fa&dum videtur. BR. Ita et Hal.
GER. 7] Hal inferit et, GE B. — 78 Hal. Deimde. GEB. — 79 Ap. Hal.
Pius, abeft. Vulg. praefigit: diwaus. BR. 80 Hal. et Vulg. ad Titianum.
Competentes, BR. . 81 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR. — 82 Ap. Hal. quod,
abeít. G E B. $3 Hal. et Vulg. quj. BR. — 84 Hal. praefigit Et. GEB. — 85
Ergo non fi pubes? apage. Hal. melius Florentina. Sed tamen quia fubie&ta
ratio nibil ad puberem vel impuberem, fi tantum aufim, pro impaubes, tefcribe-
rem: in opibus, et apprime tunc omnia conuenirent. BYN K. Quod mihi non
videtur: cum ita conditio praemiffa et ratio fubie&ta in idem recidant. Sed
et per fe patet, inopem filium inopem patrem nom alere: ratio etiam adiecta
non praecipue in facultatibus filii, fed in illo inter patrem et filium reuerentiae
vinculo eft quaerenda. Nec tamen ideo Haloandri fupplemento opus effe vi-
detur, qui habet: etfi impubes filius emancipatus fit..— Nempe poftquam conítat,

minus praeiudicio certare poffit, fi libertum fe neget.

1 $. 24. Sed et liberta cogitur patronum alere.

fpondit *. : !

437

cul.tatibus fit *?, exhibendos parentes effe, pietatis exiftimat ??
ratio. $. r16. Parens quamuis ali a filio ratione naturali de-
beat, tamen aes alienum eius non effe cogendum exfoluere fi-
llum, refcriptum eft. $. 17. Item refcriptum eft, heredes filii
agï ea praeftanda, quae viuus filius ex offieio pietatis fuae da-
bit ?*, inuitos cogi non oportere: nifi in füummam egeftatem
pater deductus eft ?^?, $. 1r8. Solent iudices cognofcere et
inter patronos etlibertos, fi ?? alendis his agatu? : itaque fi
negent fe effe libertos, cognofcere eos oportebit: quod fi li-
bertos ?^ conftiterit, tunc demum decernere, vt alant. Nec
tamen alimentum ?? decretum tollet liberto facultatem, quo
« I
Alimenta autem pro modo facultatium erunt praebenda,gegeg-
tibus fcilicet patronis: ceterum, fi fit vnde fe exhibeant, ceffa-
bunt partes iudicis. $. 20. Vtrum autem tantum patroni alen-
di fint, an etiam patronorum liberi, traCtari poteft? Et puto,
caufa cognita, iudices et liberos quoque patronorum alendos
decernere: non quidem tam facile vt patronos, fed nonnum-
quam et ipfos: nam et obfequium non folum patronis, verum-
etiam liberis eorum debere ?9 praeftari. $. 21. Sed et liber-
tus maternus alere cogitur. $. 22. Si quis a liberti liberto
ali fe defideret, vel ab eo, quem ex caufa fideicommiffi ma-
numifit, quemque fuis nummis redemit, non debet audiri: vt
et Marcellus fcribit: exaequatque eum ?*?, qui mercedes ex-
igendo ius libertorum amifit. $. 23. Sed et patroni filium,
qui capitis accufauit libertum paternum, negat exhibendum.
| ! $. 25. De ali-
mentis patroni arbiter folet dari, arbitraturus quantum fit in
facultatibus: vt perinde poffint ?9 alimenta moderari: quae
tamdiu praeftabuntur, quamdiu liberto fuperfit, patrono defit.
$. 26. Patrem ?? et matrem patroni, cum patronus et filii
eius minime fuperfint, alere egentes ipfi *?9?, fi idonei facul-
tatibus funt *, coguntur. .
VI. MopnEsTINvs'/libro fingulati de Manumiffioni-
bus.| AriwENTA, liberto petente, noh praeftando patro-
nus, amiffione libertatis caufa impofitorum, et hereditatis li-

| berti, punietur: non autem necefle habebit praeftare, etiam ft

poteft. $. r. Imperatoris Commodi conftitutio talis profer-
tur: cum probatum fit, contumeliis patronos a libertis effe
violatos, velillata manu atroci ^ effe pulfatos, aut etiam pau-

| pertate, vel corporis valetudine laborantes relictos: primum

eos in poteftate ? patronorum redigi, et minifterium dominis
praebere ^ cogi: fin autem nec hoc modo admoneantur, vel
a Praefide emptori addicentur, et pretium patronis tribuetur.
VII. IpngM/libro V. RefponforumJ] S1 xEGET, qui
maritus fuiffe dicitur, matrimonium effe contractum ?, eo
quod eam, quae fe vxorem fuiífe dicit, ancillam effe probare-
