filius non fit: verum et ?? fi viuo patre.nafcatur ?^: quid! ' ^ -
enim necefle eft, tempus €eftamener faciendi refpici, cum fatis
fit obferuari id tempus, quo nafcitur? nam etfi ita *5 verba
funt, QVX TESTAMENTVM FACIET, IS OMNIS |VI- | J'Gcrcat,
'RILIS| SEXVS, QVI EI SVVS HERES FVTVRVS
ERIT ?, et cetera: etiam Íi *-wigente-) 9^ parente
viuo, nafcantur. — $—— Sequenti pàfte, fuccedentes in
loqumj liberorum, non vult * lex *,,rumpere teftamen-
tum: et ita interpretandum eft, vt $9 fi ét filium, et nepo-
tem, et pronepotem habeas, mortuis |vtique 9?, pronepos in-
ftitutus fuccedens in fui heredis locum, non rumpat. Et be-
ne *? verba fe habent, sr Qv1is EX SVIS HEREDIBVS TR
SVVS HERES ESSE DESIERIT, ad|omnes cafuüs perti- ^. É)
HETTM MU ] - primo"hos, £:.. nentia;
- o ,

L:4 'äjo,,

| "
quod id non efl neceffe. . Mediam viam ingreffus eft 'Taurellius, et corre&tionem
ex parte fecutus. . Inde tamen H. a Porta in I[. et Baudoza habent: 40d id
"on effe neceffario. . Mihi verifimile 72 meceffario, ex? meceffarium, degeneraffe,
quare lego: "o effe meceffavium.. B R. lal quod mon efl neceffe. GEB. — 54
Hal. et certe «ec i mepote, 55 Hal. exigimus. 56 Hal. videamus, quae
voluit. 57 Hal. inferit ad. . 58 Hal. ergo et fi, loco: et rogo: fi. GER.
59 Gothofr. in nota: natum tamen. Hal. fed debebat dare integrum locum, qui
addita parentheíi docet, quid Haloander fenferit. Haber enim: et mepotem.
(nondum natum tamen) ex eo etc. GER. 60 Hal praefigit fí. GEB. — 6I
Vulg. Et veríus. BR. — 62 Malim legere: fi nepos quis. BR. Ap. Hal. qui
. abeft. . 63 Hal. verumetiam: | — 64 Gothofr. in, nota: patre inftituatur,
|Cuiac. vox mafcatur, et inflituatur deeft apud. Hal. — Ap. Hal. mafcaturv, abeít,
quod Flor legitur. "Vocem huic a Cuiacio fübftitutam apud Hal. non legi, non
opus erat monuiffe. G E B. 65 Gothofr. in nota: nam ita. Hal Sed et
idem Hal. habet in margine: alias,namet fi ita. GEB. — 66 Hal. omneis virilis
fexus, qui ei fui baeredes futuri erunt, et in margine: aligs, funs baeres futurus
erit. GEB, 67 Tavur. in Adnotat. viwente. fic recle, im P. *vouente' fic
clufum pvo deleto. — Nempe deletionem folitis in hoc codice vncinulis indicat;
.,Nos: vouente, corruptum conflatumque ex: vizo parente credimus, anticipata
nempe voce: vzo, legendumque fecundum antiquam corre&tionem arbitramur z
etiamfi parente viuo na(cantur. — Sed nec aliter fe res habet cum MSS. quorum
hic plura adiui, in quibus ipfum Vat. Taur. tamen olim vtrumque tueri conatus
eft, et viuente, et viuo, vt liquet ex eius enarratione in bunc locum, BR. — Abeft
.etiam và vouente vel viuente ab Klal. et praeter Vat. a Pal. L. II. III, IV. V.
Otob. GEsz. . 68 Hal. inferit: etiam. .« 69 Gothofr, innota: Al. vtrisque.
Nempe ita ipfe Taur. habet in margine; vbi Brenkm. addit: et loco 7o9 pro-
nepos, erat : propos, klabst etiam Hal, vtrisque, GkB. — 70 Taur. Vene. GEB.

3 "
: (4 44 Áaec ]' ére verl'æaþ Lh r«d.:þ: /«U"MLW) Cu«.ce([æowf Aäö "
t .

j* TA i !'/ ; « - "l $ v
C/(('— (,-71()( « f2^ohc//gé€ f« €^ PU. a2 l «ce CoA/Í[4ccelcess E
1 J : ] « *(fri^
É /Ww ;

^ " : ; - ( 1' 1 "
6!

Ergo etíi *? pronepos admittetur$qui natus erit,ex nepote, ——2 77';'7'"j

3

Jin
LAum
llsety',
C,m :

Z "
/4 L ^
ff j » * L] - vt
l; en ""-"y: a : $cc ed- ?m, Za n caqn );.a«'ïu!,,
( ,

DIGESTORVM LIB. XXVIIL .TIT. Il. III.

nentia, quos fupplendos in Gallit/Aquilii ** fententia diximus:
nec folum fi nepos viuo patre decedat, nef *? fuccedens pro-
nepos Läfyp.,. mortuo rumpat, fed jet; fi fuperuixit *? patri, ac

z "decedat, dummodo heres inftitutus ** fit, aut exheredatus.

w"ï"ï-, $. 14. Videndum, num .hác. pofteriore parte *?, sr oQvazs
EX SVIS HEREDIBVS SVVS HERES 48&£- DESI-
-*Lefuiw ERIT, LIBERI EIVS, et|cetera ^9, IN LOCVM SvVO-
" MK per RVM SW4-HEREDES SVCCEDjVIN T€IT, poffit] interpre-
);:r"lwnnuyï) - tationerf P 1ndup1, vt, fi filium apud hoi.ï:q,s,. habexgs, rklggotem
MP o fut,, ex eo .þeredem inftituas, non tantum fi-'vu-.xo. te filius edat,
LAv hort,, fed etiam poft mortem, antequam ab hoftibtrsrreuerfus fuerit,
Gs hosfo, fuccedendo non rumpét **: nihil enim addidit, quo fignifica-
És äï tempus: nifi quod, licet audenter ??, poffis dicere, viuo
M : patre hunc füum heredem -esfe-defiffe, licet poft mortem dece-
í. — |JeL'ct, dat:|quia nec, redit, nec poteft redire; $— Tlle cafus **
t if* ,difficigeü' *[fi* filium habeas, et nepotem nondum
| natum inftitüas, wue nafcatur viuo patre fuo, ac mox pater
ngï , decedat: non enim fuus heres eft tempore, quo nafcatur ?? :
"'Qf nec pofteri /t aliiy **. füccedendo prohiberi videtur rumpere,
EU T,. ag p . :
(9u4, quimn iamynatus erit ?*. . Denique gtl upemor& capite, vt
^:: liceatinftitui nondum natos, qui cum nafcettur *5 fui eruntjl
us [permitti/ ?7: pofteriore capite ** non) permittit inftitui, fed
od , g, Vetat rumpi: neue ob eam rem minus ratum effet ??, quod -
" [ A* *« ^" faccedit. Porro procedere debet, vt vtiliter fitinftitutus, quod
1im, JTe. nullo iure potuit, qui nondum natus erat. luliano tamen vi-

[2 devwt defftur ?9, duobus quafi capitibus legis commixtis, in hoc
,, r« : : £& Oera&Mnrs — ficeX " Wm, gm:
C u w;«j,ül quoque inducere legem, ne rumpantur teftamenta. ä"—-&äv
TAT 7—!* . |Quaeremus tamen, cum recepta eft Iulianoi ?* fententia, an,
| fi nafcatur nepos viuo patre iPuo, deinde emancipetur, fponte
adire poffit hereditatem ? Quod magis probandum eít: nam.
emancipatione (fuusheres fieri,non potuit, 4 »tef -
- — XXX. Garsvs [|libro KVIL. ad Edictum prouinciale. || .
i'g4 lNTER cetera, quae|ad ordinanda teftamenta neceffario defi-
dol'ed derantur, principale ius eft |de liberis heredibus inftituendis,
s el diey, ] 92 exheredandis: ne praeteritis iffis, rumpatur ?? tefta-
m d 'f) mentum: namque filio, qui in poteftate eft, praeterito, inutile
eít teftamentum. ! E u | e
o XXXI. PaAvrvs ||libro II. ad Sabinum.]|- iDrv w ?^
àpud hoftes eft filius, pater iure fecit ?? teftamentum, et re-
C&e eum praeterift: cum fi in poteftate effet filius, nihil va-
liturum effet teftamentum. | "sl ! TET
diar& XXXIL MAncriANYs ||libro IL.*Reeularmm. || 51
rFiLIO emancipato exheredato, is, qui in poteftate eft, prae-
teritus fit, ipfe quidem emancipatus, ?* fi contra tabulas petat,
nihil agit: ab inteftato autem et füuus et /dmancipatus venient.
! ! : gTIT. t L : -
DE INIVSTO, RVJPTO * JIRRITO
: FACTO TESTAMENTO. E
([PAPixrAxys ||liro L. Definitionum]| 732e»-
TAMENTVM autjnon iure faCtum dicitur, vbi fol-
lemnia iuris defuerunt: aut nullius effe ? momenti,

:j t"fmææ,,

ï*wmj&

ES

UL;.C Q"j,, Uum filius, qui fuit in patris poteftate, praeteritus eft: aut
£. —C""7X Taur. Aquill, GEB. 72 Hal.zen. GEB. . 73 Hal. fuperuixerit. — '74
'Taur.inflitutO;. GEB. — '75 Hal. Videndum autem, nmum pofleriore parte, — 76
Hal. et Vulg. caeteri, BR. 71 Hodienum eft Flor. fuccedunt. BR. 18

WVulg. per znterpretationem. BR. 79 Hal. rampat. — 80 Hal. ita interpun-
git. uifi (quod audenter licet) poffis. GE B. 81 Conf. Duker. ad. Opnfc. de
Latin. Vet. ICt, p. 443. BR. 82 Vide Duker. ad Opufc de Latin. Vet.
ÁCt. p. 390. BR. Dixi Obf. lib. F. c. vit. BYNK. 83 Flor. ab ordinario
corre&ore hic fa&um: mafcitur. Etita Hal. et plures. BR. 84 Hal. «ec
pofteriore alius. G E B. 85 Hal. erat. GEB. 86 Hal. mafcerentur. GEB.
$7 Hal. et Vulg. permittit, quod malo. BR. — 88 Ap. Hal. capite, abeft. G E B.
$89 Hal, fit. 90 Hal. et Vulg. videtur, quod malo in loco erroribus inqui-
mato. BR. 91 Gothofr.innota; Al luliani. Et ita etiam Taur. in margi-
ne, et omnes, BR. Etiam Hal. GEB. 92, Hal. et, loco: ve. GEB. — 93
Vide Aueran. J. Interpr. Iur. 10, GEB. — 94 Hal. et Vulg. Cum. BR« — 95
KHial. facit, et mox: praetewt. —— 96 Hal. pracfigit et. GE B.

| Püto igitur, exfiftente-quidem.

; JL Lo£n inarj; nvufo c'i"fïcAr-.' ,/an;t ,—f"c*c;uexäm ümclültff"b ([W;a l

425

rumpitüralio teftamento, ex quo heres exiftere poterit, vel
adgnationejfui heredis: aut in ? irritum conftituitur, nonadi- / ^.
ta hereditate. &oOcctun ! " ed :
II. VrerANvs ]|libro IT. ad Sabinum.||] Tvxc au-
tem prius teftamentum rumpitur, cum pofterius site-perfectum
eft: nifi forte pofterius vel iure militari fit factum, vel in eo
fcriptus eft qui ab intéftato venire poteft ^: tunc enim et po-
fteriore non perfecto fuperius rumpitur.

II. IpnEew |llibro IlL..ad Sabinum.]| Posrvwr
per virilem fexum defcendentes ?, ad fimilitudinem filiorum
nominatim exheredandi funt,,ne teftamentum adguafícendo
rumpm,(t. S—r- Poftumos autem dicimus €9s- dumtaxat 5,
qui poft mortem parentis nafcuntur. — Sed Jeti hi, qui poft te-
ftamentum factum in vita na(quhtur, ita demum per lezem
Velleam rumpere teftamentum prohibentur, fi nominatil fint
exheredati. $.—2. Vnde etiam * ante heredis in(titutionem,
vel inter medias heredum inftitutiones, vel inter gradus exhe-
redari poffunt:: nam Diuus Marcus decreuit, idem in poftumo,
quod 5 in filio, feruandum: nec ratio diuerfitatis reddi poteft.

L4 ,

én 7"(&"7.'

Ae-3* Ex . his apparet, aliam caufam effe filiorum fuperftitum,
| aliam. pofteriorum ?:

,2: illi iniuftum faciunt, hiijrumpunt: illi
femper, hi, fi nafgyntur, nec inueniant fe exheredatos. $.4.
Sed et fi]fit ante]*? hoc aliud teftamentum, a quo poftumus
exheredatus fit 4* : placet, fiue poft mortem teftatoris nafca- |-,,...,
tur, fiue viuo teftatorel*?, vtrumque rumptum *? effe, et fu- 1 sst h eves,
perius per inferius, et inferius per poftumum. .. $.-5: Nomi-
natim autem exhéredatus poftumus videtur, fiue ita, dixerit,
QVICVMQVE MIHI NASCEXRÉTVR '*: fiue ita Ex
SErA: fiue ita, VENTER EXHERES ESTO: fed et fi !*
dixerit, POSTVMVS EXHERES ESTO: natus vel poft
mortem, vel viuo teftatore, non rumpet. $. 6. Licet autem
poftumus praeteritus adgnafcendo rumpat, tamen interdum
euenit, vt pars teftamenti rumpatur: vtputa fi proponas, a
primo gradu poftumum exheredatum, a fecundo praeteritum :
nam hic primus gradus valet, fecundus ruptus eft "9.
IV. Inew ||libroIV«Difputetienum-|| DxN10vret
deliberantibus primo gradu fcriptis heredibus, qui fecundo gra-
du fcripti funt, heredes optinere hereditate? non poflunt:
gradu enim ruffpto *?, et infirmato, amplius hereditas inde
optinefi/non poteft. *
V. IpnEw ||libro IIT;«adeSabindin-|]| Namw,rrfi
fub condicione fit heres inftitutus quis, f quo poftumus non
eft exheredatus,jtamen pendente condicione rumpitur gradus,
vt * Tulianus fcripfit. — Sed et Ífi fit ei fübftitutus quis,
etiam *9? deficiente condicione primi gradus, non admittér
tur fübftitutus, a quo fcilicet poftumus exheredatus non eft.
condicione primi gradus, poftu-
mo potius locum fore: poft defe&um autem condicionis na-
tus poftumus gradum non rumpit: quia nullus eft. Rum-
pendo autem teftamentum, fibi locum facere poftumus folet,

l Jjanf::ï(,,

d

án.

- quamuis filius fequentem gradum, a quo exheredatus eft, pa-

tiatur

1 Hal et Vulg. rapto. -Haec etiam copulam et inferit, BR. — 2, Hal.

efl. GEBR. 3 Lego: aut irritum, et puto, librarium haefitafle, an fcriberet :
invitum. BR. Ktiam Hal. omittit: zz. GEB. 4 Vide Bynkersh. Lb et
Obf. 2. BR. 5 Nihil a Triboniani manu effe, contra Cuiacium tenet Byn-

kersh. VIII. Obf. 23. GEB. 6 Ap. Hal. dumtaxat, abeft. GE B. — 7 Hal.
et, loco: etiam. 8 Hal. et Vulg, inferunt et. B R, 9 Gothofr. in nota:
pofterorum, 2. Feud. 95. Al. pofthumorum. Nempe hoc pofterius habet Hal.
in textu, illudin margine. G E. IC Gothofr. in nota: 'fed.et fi ftante. Hial.
Idem tamen in margine: alias$, amte. GEB. I1 Gothofr. in .mota : .e.xherc-
datus non fit. Hal. Integra Hal. leGtio, fi fimul aduertas, 72 fit in initio pe-
riodi non adeffe, haec eit: exbaeredatus wom fit, fa&hum fit: placet, fiue etc.
GER. 12 Vulg. addit: baeres. BR. — 13Hal. et Vulg. ruptum, BR« 14 Malo: '
nafcetur, et ita omnes. B R. Etiam Hal. GEB. 15 Vulg. inferit: ita. BR. !
16 Flor. hic adie&um :. fed vtrum, quod vncis poftea iaclufum. Sed'cum nul-
la adíit erroris caufa, aliquid deeffe videtur. BR. Eadem a MSS. Pal. L. II. III.
Bynkersh. abíunt. GE &.. . 17 Hal, et Vulg. rupte B« 18 Hal. tamen,

J d

"n
L d ,,;'?4. em . ,

in hdu -11 [ Lurgt-lm(n *

LÉv coníra. Mdrtynam

L

i

| ^*

4
LJ ]7!'*0 7

p
XX ,

"i

496

tiatur valere. Sed fi a. primo gradu praeteritus, a fecundo
exheredatus fit, fi eo tempore nafcatur poftumus, quo aliquis
ex inftitutis vixit, totum teftamentum ruptum eft: nam tol-
lendo primum gradum, fibi locum facit **. :
VI. InxM ||libro X. ad Sabinum. || Sx Qvrs, filio
exheredato, nuru praegnate reliéta, decefferit, et extraneum
fub condicione inftituerit, et pendente condicione, poft mor-
tem patris, vel deliberante herede inftituto de adeunda here-
ditate, exheredatus filius decefferit, et nepos fuerit natus: an
rumpbk teftamentum? et dicémus teftamentum non rumpi:
cum nec exheredari huiusmodi ,pepos dg:'bi/etzo.ab auo, quem
pater praeceddfat. — Plane, fi forte inftitutus omiferit . heredi-
tatem, hunc 'auo jfuoj futurum heredem ?^* ab inteftato, non
dubitatur. Vtrumque propriis rationibus: nam adgnafcendo
quidem is rumpit, quem nemo praecedebat mortis tempore:
ab inteftato vero is füccedit, cutante eum ?? alii non eft de-
lata hereditas: non fuiffe autem filio delatam hereditatem ap-
paret, cum deliberante inftituto decefferit. Sed haec ?5 a,
ífi mortis aui temporein vtero nepos fuit. Ceterum fi poftea
conceptus eft ?^, Marcellus fcribit, neque vt fuum, neque vt
nepotem aut cognatum ad hereditatem, velzw bonorum pot-
feffionem poffe admitti, "$t Sed ?P fi pater eius, qui mor-
tis aui tempore in vtero fuit, apud hoftes erat, nepos ifte, pa-
tre in eadem caufa.decedente, poft mortem aui fuccedendo,
teftamentum rumpe : quia fuüprafcripta perfona ei non obftat :
nec enim creditur in rebus humanis fuiffe, cum in ea caufa
decedat ^9: quamquam captiuus reuerfus, patris fui iniuftum
faceret teftamentum, in eo praeteritus. $-& Siue autem in

ciuitate nepos fulit conceptus, fiue apud hoftes, quoniam da- |
tur et partui poftliminium,[füccedendo teftamentum rumpit[.

$. 3. Succedendo itaque füi non rumpunt, fiue fuerint infti-
tuti ??, vel exheredati ab eo gradu, ad quem hereditas/defer-
tur: fcilicet fi gradus ille valeat. .$—4- Quocumque autem
modo parentes praecedentes in poteftate effe defierint, fucce-
dentes liberi, fi fuerint inftituti vel exheredati, non rumgent
te&amentumg.üue per captiuitatem, fiue per mortem, vel poe-
nam. $. Irritum ?? |fit teftamentum, quotiens ipfi tefta-
tori aliquid contigit 22)—:- puta fi ciuitatem amittat per fübitam
feruitutem, ab hoftibus, verbi gratia, captus: velíi maior an-
nis [viginti venufyfé dari ?9 paffus fit ad :gl
Z. - $I d : e .
pretiumee. ?* partiéipandum. ..-$z-6- Sed et fi quis fuerit ca-
pite damnatus, vel 80 befítias, vel ad gladium, vel alia poe-
na ??, quae vitam adimit ??, teftamentum eius irritum fiet:
et ?^ non tunc, cum confumptus eft, fed cum fententiam pat-
fus eft: nam poenae feruus efücitur: nifi forte miles fuit ex
militari delicto damnatus: nam huiclpermitti folet] teftari, vt

wees Hadrianus refcripfit: et credo ??, iure militari tefta- -

bitur. Qnua ratione igitur damnato ei teftari permittitur?
numquid, etfi quod ante habuit ?^ factum teftamentum, fi
ei jpermiffum fit teftari, valeat? an vero poena ?* irritum fa-
Cum, rdficfendum ?? eft? et, fi militari iure ei teftandum fit,

loco: etam. GEB. 19 Hal. et Vulg. faciet. BR.
21 Signis traiectionis indicatum eft in archetypo, Ícribendum effe: beredem fa-
turum. ceteri tamen vt Taur. Porro pro: bwnc auo fuo beredem futuvum, le-
go: bunc auo fuum . beredem futurum. Diferte enim Graeci: yíveraé uov ómegóu-
ei0e xA4Qovápoc & Tyyovoc, Etiam Blaublomm. et Stephan. ediderunt: bunc auo
fuo fuum futurum beredem. BR. In hanc fententiam poffes more Taurelliano
fÍcribere: auo SV Om. GER. 222 Hal. fuccedit is, ante quem alii. Reftituo :
cum ante eum alij. BR. 25 Vulg. boc. BR.
25 Vulg. inferit et. BR. 26 Flor. eft factum: decedit, fed omnes habent:
decedat, praeter Hal. et H. a Porta in 1I. B R. 27 Hal. fi vel inflituti fue-
vint. GEB. 28 Hal. inferit! quoque. GEB. .
ria manu corrigente eft: contzugit. Et ita omnes. — Sed et apud eosdem fequi-
tur: vtputa. BR. Vtrumque etiam eft ap. Hal. GE&. 30 Hal. venundari
fe. GEB. 31 Verba: acfum gerendmn Flor. vncis a cetera. fcriptura exclnía
funt, quod Taur. neglexit, maxime, quod et *2 ve in: pretiumue, fimul delen-
dum effet. KHlabenttamen omnes fcripti «t ediü: ad pretimm participandum,

: DIGESTORVM .LIB.

| tum fitjeius teftamentum: quod fi taedio vitae, vel dolore,L- meyïïo
valere teftamentum ^*: aut ^5 fi inteftato deceffit ^^, *7 co-

| autem omnes, quorum teftamenta irrita damnatione fieri dixi-

| preffum, tametfi pronocantis, vel eius, pro quo prouocatur,

tio praerupta, factioque cruenta, vel alia iufta caufa, quam

40 Hal. debterit. GE B. —

24 Hal. et Vulg. fuerit. BR. —

29 Rurfus Flor. ab óordina- |

XXVIII. TIT.

dubitari non oportet, quin, fi voluit ?? id valere, feciffe id

III.

credatur. $. 7. Eius, qui deportatur, non ftatim irritum fiet
teftamentum, íed cum Princeps factum comprobauerit ^? :
tunc enim, et capite minuitur. Sed et «* decurione pu-
niendo, vel filio nepoteue, Praefes fcribendum Principi inter-
locutus eft, non puto ftatim feruum poenae fattum, licet in car-
cere ^* foleant, diligentioris cuftodiae caufa, recipi: nec hu-
ius igitur teftamentum irritum fiet, prius quam Princeps de
eo fupplicium fumendum refcripferit: proinde, fi ante decef-
ferit, vtique teftamentum eius valebit, nifi mortem fibi con-
fciuit. .Nam eorum, qui mori magis quam damnari malue-
rint ob confcientiaK criminis, teftamenta irríta conftitutiones
faciunt, licet in ciuitate decedant, Quod fi quis taedio vitae,; — —

. vel valetudinis aduerfae inpatientia, vel iactationis ^?, vt qui-'[wmwyï ( ";þ».j

dam philofophi ^? : in.ea caufa funt, vt teftamenta eorum va--

leant. Quam diftinftionem in militis quoque teftamento Di-

uus Hadrianus dedit epiftula/hd Pomponium Faleonem: vt, . .
fi quidem ob-eenmfcientiam [delicti militaris mori maluit, Li,m.L»Mef"ïw

gnatis: aut fi non fint, legioni iftalfint vindicanda. $. 8. Hii^f«t.

mus, fi pronocauegint, capite non minuüntur: atque ideo ne-
que teftamenta, quae antea fecerfirt, inrita fient: et tunc te-

ftarilpoterunt: hoc enim faepiffime eft conftitutum: nec vi-L-;""')'Wt*"Jt,.

debuntur ^?, quafi de ftatu fuij ^? dubitantes, non habere te- ^n:^potcrost,
ftamenti factionem: funt enim certi ftatus, nec ipfi de fe in- lJ^c. .
terim|certi 59. -$9.. Quid tamen, fi appellationem eiusiPrae- 1«*
fesjnon receplit, fed Imperatori fcribendo poenam remoratus l"«
eft? puto, hunc quoque fuum ftatum interim retinere, /nec/te- /. 1/ne et,
ftamentum irritum fieri: nam, vt eft oratione Diui Marci ex-

appellatio non fué It recepta, poena tamen fuftinenda eft,
quoad Princeps refcripferit ad litteras Praefidis, et libellum rei
cum litteris miffum: nifi forte latro manifeftus 5*, vel fedi-

mox Praefes lit.teris excufauit ??, moram non recipiafít 5?,
non poenae felftinatione, fed praeueniendi periculi caufa: tunc
enim punire permittitur, deinde fcribere. 4$—xe; Quid 5*, fi ,
quis füerit damnatus illicite, poenaJjinon fumptg9? an tefta- -- ^?» . ,.
mentum eius irritum fiat, videamus: vt puta decurio ad be- '.*'?Mi-fæ-ä":'
ftias ??, an capite minuatur, teftamentumque eius irritumk"m'y"(l""ï')
fiat? Et non puto: cum fententia eum non tenuerit. Ergo,
et fi quis eum, 'qui non erat iurisdiCctionis fuae ?9, damnaue-
rit: teftamentum eius ron éfit ifritum, quemadmodum eft
coníftitutum. -$--rrf- 5Sed ne eorum quidem teftamenta rata
fünt, fed irrita fient ?*, quorüm memoria poft mortem damna«
ta eft, vt puta *9-ex-eawfa- maieftatis, velialia tali cáufa 9.
$. 1r2. Quatenus tamen diximus, ab hoftibus capti teftamen-
tum irritum fieri, adiciendum elft, poftliminio reuerfifvires fuas
recipere iure poftliminii: aut, fi ibi decedant, lege Cornelia
| COn-

vti etiam eft in Inftitutionibus, g R. ta et Hal. Scripti funt: Pal. I. 1I. III.
Vat. Barb. Bynkersh. Gzsz. — 32 Vulg. vel ad aliam poenam. BR. — 33 Hal.
adimat. GEB. 34 Ap. Hal. et, abeft. GE. 35 Hal hic inferit: quod
immo et alii, de qua re vide Duker. ad Opsfc. de Latin. Vet. ICt. p. 252. BR-
36 Hal. babuerit. 37 Hal. poflea, loco: poema. GEB. 38 Hal. reiicien-
dum. GEB. 39 Hal. voluerit. 4O Taur. comproVauerit. GE B. 4E
Vulg. i carcerem. BR. — 42, Gothofr. in nota: vel ia&atione, Hal. GEB. — 42
Hal. et Vulg. addunt: qmortem fibi confciuevint. BR. 44 Hal. valeat, và te-
flamentum, omiflo. GEB. 45 Hal. at, loco; aut. GER. 46 Hal. (ïecejïv
ferit. 47 Vulg. praefigit: eius..BR. — 48 Taur. videVuntur. GEB. — 49
Hal. et Vulg. f40. B R. 50 Gothofr. in nota: Al incerti. jta nempe ipfe
Taur. in margine, et Hal. in textu. G ER. 5X Hal. addit fit. GER. 52
Hal. et omnes: excmfauerit. BR. — $3 Hal. et Vulg. vecipiat. BR. — 54 Vulg.
Quod. BR. .. .55 Yaur. Veflias. GEB. 56 Baüil cvxàv &mà &meosqQígou 3i-
x«soU, forte ab incompeteute indice. BR. . .57 Ap. Hal. fed irrita fient, abfunt..
Gx2, 58 Halinfentef Vulgo: ex cowfa, «bíunt. BR, — 59 Ap. Hal.

ï : eaufas'

J

w

L

» L'W.

i
4v

u

j

ud

DIGESTORVM LIB.

confirmari. Ergo et fi quis damnatus capite, in integrum in-
dulgentia Principis fit reftitutus, teftamentum eius conuale-
Ll'c.fadc. $. r3. Filüfamilias veterani, fuüi iuris morte patris fa-
L-[ ^ , €jm ?? teftamentum irritum non fieri conftat:-&amm quan-
n5 tum]ad teftandum de caftrenfi peculio pro patrefamilias ha-

"Lta:t;tgf.,m,,bendus eft: et ideo nec emancipationg, irritum fieri militis,«eli-

l*ïä DL d2 ] -
Pt VTE

veterani teftamentum, verum eft. D5 P MA L
VII. Vrrrawvs ||libro X. ad Sabinum.]|| 19* S1
MILES iure ciuili teftamentum fecerit, et primo gradu here-
dem eum fcripferit, quem iure militari poterat, fecundo, eum,
quem communi iure poteft, -et-peft annum miffionis deceffe-
: rit: primus gradus irritus| fiet, et a fecundo incipiet tefta-
m.».):l l mentum. m/A

VIII. Inzw ||libro;XI4 ad Sabinum.|| : VEnv *2

eft, adoptione vel adrogatione 9? filii filiaeue teftamentum -
a . * ] : TO * . -2 .2.'.
rumpi: quoniam fui heredis adgnationefoletrumpi. $. 1. Filia

j cum emancipatur, vel nepos, quia vna£mancipatione ?^ ex- .
L.l eunt de poteftate, teftamentum nonrumpunt. . —
D IX. Pavrvs ||libro:HE-ad-Sabinum.|| Sr PATER
ij ab hoftibus capiatur, filio manente in ciuitate: reuerfo eo,

non rumpitur teftamentum.
X. Inew ||libro-E-ad Vitellinm«.|| SEp wxc filius
poftliminio rediens rumpit patris teftamentum, vt Sabinus exi-
ftimauit. | "

: NAE tabulae proferantuür diuérlis 'tempori—bus, fatctae, vnae
w än;*äam»-iïmx »prius, aliae $? poftea, vtraeque Jtamen feptem teftium fignis

r fignatae, et apertae pofteriores vacuae inuentae fint, id eft, ni-
;*s ä;t hil fcriptum habentes omnino 95: fuperius teftamentum |non
UUUS df fiilam o eft ruptum: quia fequens nullum eft. | |
" ent, æ—iäfäï'IDEM l&ibro IV.Bifputatiorm.|| PosTrvMvs.
Ü L (A f& , praeteritus;viuo teftatore natus deceffit: licet iuris fcrupulofi-
pl 7 tate 57, nimiaque fatilitate tefta $8 vi.
, R. A que fuptilitate teftamentum rugiptum vi
. W,..,...E-'.,(LW deatur, attamen fi fignatum fuerit teftamentum, bonorum pof-
E ;nMg,."U;z j* | feífionem fecundum tabulas accipere heres fcgätus potem **
| | ^Z] 4 remque ?? optinebit, vtss.Diuus Hadrianusjet)Imperator no-
, . fter refcripferunt. ldcircoque ** legatarii et fideicommiffa-
( Lw, trii habebunt ea, quae fibi relicta fjnt *?, fecuri. Idem et
b . ,4 Cirea iniuftum et irritum teftamentum erit dicendum, fi bono-
:a-öï?ü;. — **' rum poffeffio data fuffxt leij qui rem &b iriteftato aüferre póf-
* i fit. $. r. Si paganus, qui habebat iam factum teftamentum,
m aliud feciffet, et in eo compraehendiffet, fidei *? heredis com-
go, mittere, vt priores tabulae valerent: omnimodo prius tefta-
je mentum rupiptum ** eft: * quo * rupto, pofeft , quaeri **,
et . . an vice codicillorum id valere debereV *9? Et cum **;haec
la U m/'ä"'-' verba fint fideicommiffij w fine dubio vniuerfa, quae illicjfcri-
Jl« u^A pta funt, inj caufa [fideipommiffi: erunt, non folum legata et
j J" " fideicommifla, fed et libertates, et heredis inftitutio.
4 XIII. Ga1vs ||libroll.Infitutionum.|| PosTrvwo-
n$ DACC EM locoofunt et hii qui *&, fui heredis loco **5 fuccedendo,
ojia LWZ,, quafi ag&nafcendo fiunt parentibus fui heredes: vt ecce, fi fi-

" lium, et ex eo nepotem neptemue in poteftate habeam, quia
filius gradu praecedit, is folus iura fui heredis habet: quam-

EZIA caufa,abeft.G B. — 60 Gothofr. in nota: AJ. fa&i. Ttanempeipfe Taur. in mar-
qBR' gine. Sedetitahabet Hal. GEB. — 61 Vulg.praefigit: Nam.BR. — 62 Vulg. Cer-
b tum.BR. 63Provtroque Bafil. 3 jioSecíac per adoptionem.B R. — 64 Gothofr. in
: [ nota: Z4l. vna cum emancipatione. l. vna cum emancipatur. | Prius illud eft Ha-
! loandri. Vulg. vna emanucipatione. BR. — 63 Hal.alterae. GEB. — 66 Ap. Hal.
,4ï id efl, nibil fcriptum babentes omnino, abfunt. G EB. 67 'Taur. iuri Scrupulo-
:t;; fitate. GEB. — 68 Hal. et Vulg. ruptum. BR. — 69 Hal. poterit. GEB. — '7O
j Vulg. baereditatemque. BR. — "7Y Ap. Hal. que, abeft. GEB. — 72 Hal funt.
419 */5 Hal. inferit fe. GE. 74 Hal. et Vulg. ruptum. BR. — 75 MHal quaeri
T poterit. Z6 Hal ct Vulg. debeat, BR. — 77 Hal. et Vulg. Cum et baec
r verba, a quo non fum alienus. BR. 78 Vulg. locwm. BR. 79 Hal. et
ij Vulg.moriatur. BR. — 80 Vulg. locum. BR. — 81 Hal. wancifci. GEB. — 82
- WVulg. vumpatur. BR. 83 Hal. et Vulg. rumpant. BR. — 84 Vulgo lunia,
^ abeítBm, — 85 Putamus effe debere: /i filius filia matus matate fit, nec abludunt

. rum.||

Jotateo XViLA,

XL VrPrANVS Hübroäl,VL adEdictum.|| Sz sr-|

XXVIIL TIT. IIL. dsp

| uis nepos quoque, et neptis ex eo, in eadem poteftate fint:

fed|fi filius meus me viuo morietur *?, aut qualibet ; ratione
exeat de poteftate mea, incipit nepos neptisue in eius loco 39
fuccedere: et eo modo"faa.iura fuorum heredum quafi adgna-
tione nancifcuntur **: ne ergo eo modo rümpat 9? mibi te-
ftamentum, ficut ipfum filium vel heredem inftituere vel ex-
heredare nominatim debeo, ne non iure faciam teftamentum,
ita etjnepote, neptemue ex eo neceffe Jeft| mihi |vel/ heredem
inftituere, vel exheredare: ne forte, me viuo filio mortuo, fuc-
cedendo in locum eius, nepos neptisue, quafi adgnatione rum-

| pat ** teftamentum: idque legetenia?* Vellea prouifum eft.

XIV. PAvrvs ||librofingulariidé'adfignatione-l
SI VITAJg?&a& exheredatio, ST FILIVS NATYS,
NATAVE SIT , EXHERES ESTO: vtrisque natis,
non *^ rumpitur teftamentum.
rum.|| Qvr

äemhäbebat, in hoftium poteftatem perue-
1

VXOREM praegna
] 10 nato, quo tempore teftamentum in ci-
uitate factum rumpatur? et fi filius ante moriatur, quam pa-

nit. Quaero, O£ .,

ter, o E an fcripti heredes hereditatem habituri fint? [Refpon-
di, non puto dubium efle, quiN per legem Corneliam, quae de-

confirmandis eorum teftamentis qui in hoftium poteftate de-
ceffiffent lata eft, nato filio, continuo eius teftamentum, qui
in hoftium poteftate fit, rumpatur: fequitur ergo, vt ex eo te-
ftamento hereditas ad neminem perueniat ?9, —
| XVI.PowPonivs*' ||libroI-ad-QeintemMucium.||
Cv 1N fecundo teftamento heredem eum qui viuit inftitui-

mus, fiue pure, fiue fub condicione: fijtamen condicio exifte- /

re potuit ??, licet non extiterit ??, fuperius teftamentum erit

| ruptum. Multum autem intereft, qualis condicio pofita fue-

rit: nam autin praeteritum concepta ponitur, autin praefens,
aut in futurum. n praeteritum concepta ponitur, velüti, sx
Tivrvs coNsvL FviT: äme condicio fi vera eft, id eft,
fi Titius conful fuiü**", ita. eft inftitutus heres, vt fuüperius

P—..
ECW

ær[ï:.
Jed n

teftamentum rumpatur: (tum ?* enim ex hoc heres effet ?9:| ;5

fi vero Titius conful non fuit, fuperius teftamentum non eft
ruptum. Quod fiad praefens tempus condidio adfcripta eft
herede inftituto, veluti, sr TiTrivs. coNsvrL EsT: eun-
dem exitum habet: vt, fi fit, poffit hääs effe, et fuperius te-

| ftamentum rumpatur: fi non fit, nec poffit heres effe, nec fü-

perius teftamentum rumpatur. In futurum autem collatae
* Md f poffibiles Ent. 97 exi 98 ]
condiciones, fi pofibiles fzint, exiftere potuerunt ?5, licet
noniextiterint ?*?, efficiunt, vt fuperius teftamentum rumpa-

tur, etiam fi non extiterint *??: fi vero impoffibiles funt, vel-

uti, TiTivs,^S4 DIGITO CAELVM TETIGERIT, HE-
RES ESTO, placet, perinde effe, quafi coridicio adfcripta non
fit, quae eft impoffibilis.
XVII. PapiNrANvs ||libro V.Refponfomem.|| Fr-
LIO praeterito, qui fuit in patris poteftate, neque libertates
competunt, neque legata praeftantur, fi praeteritus * fratribus
partem hereditatis auocauit ^. Quod fi bonis fe patris abfti-

nuit, licet fuptilitas * iuris refragari videtur *, attamen vo- .

luntas teftatoris * ex bono et aequo tuebitur.
XVIII.

MSS. Pal. II. IV. et Barb. habent: /i filius matus vel filia nata fit. — Pal. IHI. fi
filius filia nata fit. Habebat Pal. V. vt eft Flor. fed filiaue, ad marginem fup-
pletum eft. . Vat, tamen et Otob. id fupplementum non agnofcunt. BR. Hal.
fi filius natus nataue erit. — Bynkersh. facit cum Pal. Il. GEB. — 86 Ap. Hal.
non, abeit. GEB. 87 Hal IABOLENV'S. GEB. . 88 Hal. praefigit a.
GER. 89 Hal.et Vulg. praefigunt: 4quaero. BR. — 9o Hal. pertineat. GE B.
91 Bafil. rtevicvov. BR« 92 Hal. potuerit. 93 Flor. eft: exiflerit, vti
etiam habet Taur. fed dubio procul mendofe, ex praecedenti: exzffere. E.
94 Ap. Hal. id efl, fi Titius conful fuit, abfunt. GE B. 95 Hal. tuuc. — 96
Haleff. GER. . 97 Supplendum: et, vt omnes. 8R. Etiam Hal. GEEP. — 98
Hal. poterunt. GE&:.— 99 Ap. Hal. licet mon extiterint, abfunt. GEB. — 100

Flor. rurfus eft: exiflerint, et habet TTaur. poffet tamen legi: exifleremt. BR.
4 Confer Aueranium /.
5 Vide Auecran. I. In-

. terpret.

2, Taur. auocaBit. GEB.
4 Vulg. videatur. BR.

I Vulg. inferit 2. BR.
Intéerpret. Inr. $0. GE B.

45 DÀ
yr; E. m P.,

&

498

a

vaf)heres inftitutus eft, a teftatore adrogetur, po*-teü:' dici
fatis ei factum: quia et antequam adoptetur, inftitutio vt in
extraneo locum habebit 9. i
XIX. Ipnzgm ||libro VI.-Qm SrEGO et

2CCUmL,

CAEVOLA ||libro. V. Quaeftionum,]] . S1

"'Titius infütuti fimus, et a nobis poftumus exheredatus fit, a
fubftitutis noftris non fit exheredatus: Titio defuncto, netego
quidem adire potero: iam enim propter infütuti perfonam, a

quo poftumus exheredatus eft, in..cuius locum fubftitutus vo- -

H5 : h. T « | )
i nacues i catur, a quo poftumus exhStedatus nOn e;&JLruptum eft tefta-

jutivtuls, e« 45)em mentum. . $-f Sed fi ägüet Titius inuicem ifubftituti

a W(,ka. H

LLX

—

j ( nomt»;

L Ht ,

quamuis * in partem(ubítitutionis exheredatus non fit: mor-
tuo, vel repudianteé-Titio, me poffe adire puto, et ex aif? he-
redem eíffe. $.-2. In prima tamen.fpecie, etfi »viuat; Titius,

neque ego fine illo, neque jipfe/fine me adire poterit: quia in-
' exltero omittente rumpatür teftamentum: - .
5 | teftantis, vt tantum heredis inftitutio improbetur.

certum eít, an adhueg
itaque fimul adire poffumus. xu. — ..
TIVS, integra mente eg æfagtt ..udine, eiïam;—erïtm-n.f?mt, vti
oportet : poszea curfn'i-& Va]ätt.ld.mem adueríam incidiffet, men-
te captus tabulas éasdem incidit. Quaero, an her (ï.es his ?
tabulis inftituti adire poíffint hereditatem ? |Refpondit ^,. fe-
cundum ea, quae proponerentur, non ideo minus adini *?
pofle, |

| coatexsact T UT. UR
DE HiS, QVJAE| IN TESTAMEN

LENTVReAucL JNDVCVNTVR,
RASCRIBVNTVR. & |
|VrPrANYS ||libroXV.adSabinum.|]]]- .. ..
vAE in teftamento legi poffunt, ea inconfulto de]äta et
induéta,nihilo minus valent: confulto, non valent. ld
vero, quod yiónjiuffu domini fcriptum, inductum, |deletumhue
eft, pro nihilo eft. Lx«r autem fic accipiendum ?, non[in-
'tell6gi, fed/ oculis.perfpici, quae funt feripta. Ceterum, fi ex-
'&iilïä&us * intelléguntur, non videbuntur legi potfe: fufficit
autem, fi legibilia * fint ? inconfulto deléta, (iue ab ipfo, fiue
ab alio. Sed nolentibus * inducta accipiendum ett, et fi per-
duCtafint. $e&Quod igitur incaute factum eft, pro[nonjfa-
Co eft, fi legi potuit. Etideo'w&fi nouiffime, vt folet, tefta-
mento * fuerit adfcriptum, rrilrvlRAS, INDVCTIONES,
SVPERINDVCTIONES ? 1PsE FECI: non videbitur . re-
ferri ad ea, quae inconfulto contigerunt.. Proinde et fi incon-
fulto fuperfcripfit induxifie fe, manebunt: et, fi ademit, non
erunt adempta. $-er Sed fi legi non poflunt, quae inconful-
to delàta funt, dicendum eft, non deberi: fed hoc ita demum,
fi ante cozrifummatipnem teftàmenti factum eft. $. 3. Sed
confulto quidem deleta exceptione petentes repelluntur: in-
confulto vero, non repelluntur, fiue legi poffunt, fiue non pot-

O DE-

funt: quoniam ? fi totum teftamentum non exítet, conítat:

valere omnia, quaein eo fcriptafunt. Et fi quidem illud con-

terpret. Iur. 31. GEB.. — G Hal. babebat. GEB. — * Hal. inferit: quafi. GEB.

Poterat corre&or fublata geminatione facere : i/s, B R.

& Flor. erat: beredessiis.
9 Hal. et Vulg. refpondi. BR.
5 Flor. eft:

1 Vulg. inferit ET. . 2, Hal. addit eff. GER.

exfivin[ecus. G EB. 4 Taur. leg?Vilia. GE s. 5 Hal. funt. — 6 Hal. vo-
