toris: cétera, qui plures citantur, carent mumero. GEB. 45 Hal amureorum
|

AGionon ?? 6À jexx
De officio Proconfulis /2/641x re6axpx 5?
De poenis paganorum /i6Aiov sy
Publicon ?* /6A:x Tpie
De interdictis Bj6Aix s£
TesoruAMavoo
Quaeftionon fi&Aix oxrw 55
De caítrenfi peculio /£i&Aiov &v
| lousoU
Conftitutionon 59 J6Aux eioci
: OvAmixvov
Ad edictum /i&Xix oydogxuoyro mpix
Ad Sabinum £i6Aix mevrouovro &v
Ad leges fiBAux emoci
Difputationon 57 Bi&)ux Óexuo
Protribonalion 59 &A dexx
* De officio Proconfulis Zi&Aux dexux *
YIxvdeurovu PiGAim deua .5?
Regularion 99 jf;6Aux err«
Fideicommiflon 9* 5£,8!xse£ —
Opinionon 9? /fi&Aioy s£
De adulteris 9? BGX msvr&
De appellationibus 8/62ux receupx
De officio confulis Ai&ux pis -
Inftituton $* 8;6A;x óvo
Regularion f/i&Aioy ev. 9?
De cenfibus £/i&Aix £.
Refponfon 9* 8,6ix dvo
'Tov «vrov uovo6i6Ào 9*
De fponfalibus |
De officio Praefe&i vrbi
De officio Praefecti vigilum -
De officio Curatoris reipublicae
De officio Praetoris tutelaris

De

fiue verum. cotidianavum . libri feptem, GEB. —— 46 Taurell in adnotat, 3e9e»
xa)eATOU, ?h Pand. duoóswaotxrov literis partim graecis partim latinis et * dele-
ta. KHal. et a Porta ex Politiani praeícripto 3&2exa3£Arov. BR, — Adde Gronou.
hic cum Labitto pugnantem. GEB. 47 Hal Iufütutionum lib. tres. GER.
48 Taur. Berborum. GEB. 49 Flor. BB. T. BR. 5o Hal. Fideicom-
iifforum. Xdem hic addit: 4 edichum aedilium curulium lib. duos, et reliqua
ita exhibet Lib. fingulaves, De cafibus, Regularum, Dotalium, Ad formulam
bypotbecariam. GER. 51 Fal . füpulationum lib, decem et mouem. GER.
52, Hal. Aiouum. GEB, 53 Flor. veecsgz, et ita femper in fequentibus.
B R. 54 Hal Pablicorum. GER. 55 Hal. Quaeflionum lib. tres. GER.
56 Hal. Conflitutionum. GEB. 57 Hal. Difputationum, et in margine b
Hibvi alias quoque adducuntur quaefliowum. —— Ytem: paublicarum — difceptatio-
uwm. GE B. 58 Hal Ommiumn tribunalium. GER. 59 Hic verficulus
Flor. eft in margine repofitus, fed absque figno aliquo relatiuo. BR. Hal. ha-
bet av3ewróv, et quidem inter fcripta Vlpiani loco antepenultimo. GEB. — 6O
Hal. Regaularum. GEB. 61 Hal. Pideicommi([orum. GER. 62, Hal.
Opinionum. GERB. 63 Erat olim de adalterüs, vt infra inter Pauli tra-
Qatus: verum expun&a paulo recentius gemina j vnica fupra repofita eft,
Politianus tamen ípreuit correcionem. — a et reliqui (etiam Hal)) BR.
64 Hal ZInflitutiouum. GEB. "65 MHal hic huius verius habet ni-
hil: vltimo tamen loco bhorum tra&tatuum Vlpiani addit: Reegularum vurfus.
G E E. 66 Hal Refponforum. GEBR. 67 Hal Lib fmgsulares. GEB.
86

Ls t r ERUR cnsimdib M - —— — — Vv wQgma ^ —— o

" SMNBIE, —R —— T

axc 6 o s m — Qu - Qd — - — ——Sn

J

* "—— -« ER

De officio Quaeftoris **
: TixvAov
Ad Edictum Bi8Aix oydoyxovra
Quaeftionon 9? ji&Au emocisZ
Refponfon 79 Bi&im emocirpis
preuion 7* Bi6Àm emocimpix
Ad Plautium *? fi8Xux dexx onT
Ad Sabinum fiGAix dexuo £
Ad leges fji6&Aix Óexx
Regularion *? /&ux &T«
Regularion fji&Auov. &v **
Sentention sro; fa&on *5 i&ux s£
Sentention *9 J6/ux TevT
Ad Vitellium ** /iGAix T&66xpu .
Ad Neratium f8Aux TeG0x02x
Fideicommiffon 79 /6ix Tgux
Decreton *? i& Tgix
De adulteriis i6us Tgux
Manualium /£i&Aix 7p — :
Inftituton 99 j;6A;x Ovo :
De officio Proconfulis 9:6A1x dvo
Ad legem Aeliam Sentiam fiSuxy 9t
Adlegem Iuliam 9^ i/8Aix dvo -
De iure fifci £i6A1x àvo
Regularion £i8Aioy &v
De cenfibus ///&Aix dvo 9*
'Tou xvrou uovobGiGAx 9*
De poenis paganorum
De poenis militum —
De poenis omnium legum
De vfuris
De gradibus et adfinibus
De iure codicillorum
De excufationibus tutelarum
Ad regulam Catonianam
Ad Senatusconfültum Orfitianum — .
Ad Senatusconfultum Tertyllianum *?

fuiffe, mirum eft, .Ex Contio. BR. IndeHal. addit duos De officio confulavium,
3De excufationibus tutelarum, GEB. 69 Hal Quaeffliouum. GEB. '7o Hal. Re-
fponforum. GEB. 71 Hal Breuis edidli. GEB. 72, Hal, in margine
alias adducuntur quaeflionum ad. Plautium. GEB. 43 Hal Regalarum. G E.
^A kHic verfus, vt et penultimus inter tra&atus plurimorum librorum ab Hal.
loco motus eft: vtrumque tamen idem inter wovofifAz fiue libros fingalares col-
locauit in initiis: Regalavum iterum, Regularum tertio. GEB. 75 Hal.
Sententiarum fiue factorum. GEB. 6 Hal. Sententiarum veceptarum. GEB.
Hal. Ad Fitelium Sabinum. GXB. 78 Hal Fideicommifforum. GXx.
^9 Hal. Decretorum, et ia margine alicubi fic adduc. Imperialium fententiarum
im cognitiomibus prolatavum ex libris fex primo decretorum lib. fecundo. GEB.
&o Hal Iuflitutiouum. GEB. . $1 In Archet. BB. T. BR. 82, lTaur. in
margine Jzuiam, correctio eft a manu recentiore, BR. 83 Hic verfus ap.
Hial. abeft, qui eius loco habet 44d edifhum aedilimm curulium lhib. duos, G.
84 Hal Lib. fingulaves. GE B. 85 Pof hoc rubrum HaL inferit: 4d Re-
gulam Catoniqnam. GEB. 86 Hal addit et Claudiauum. GEB. &7
"'[aur. Belleiamum. GEB. — 88 Ap. Hal fes Claudiamum, abífunt. GEB. — 89

Ex hoctra&atu et tribus fequentibus nullae leges fumtae. Ex Contio BR.

&ial hic inferit De officio adfefforwm. ^ Gronou. etiam hic tutius effe putat,

Ad Senatusconfültum Silanianum 5$
Ad Senatusconfultum Velleianum 97
Ad Senatusconfültum Libonianum feu Claudianum 5$
De officio praefecti vigilum :
De officio praefecti vrbi
De officio praetoris tutelaris 9? :
De extraordinarüs criminibus
'Yro395x1xpix 9?
Ad Municipalem ?*
De publicis iudiciis
De inofficiofo teftamento -
De feptcmuiralibus iudiciis
De iure fingulari
De fecundis tabulis *
Ad orationem Diui Seueri
Ad orationem Diui Marci ?2
Ad legem Velleam ??
Ad legem Cinciam
Ad legem Falcidiam
De tacito fideicommiffo
De portionibus, quae liberis damnatorum conceduntur
De iuris et facti ignorantia
De adulteriis
De inftructo et inftrumento
* De appellationibus * 94
De iure libellorum
De teftamentis ?*
De iure patronatus
De iure patronatus quod ex lege Iulia et ?* Papia venit
De actionibus ?*
De concurrentibus aCtüonibus — *
De interceffionibus feminarum
De donationibus inter virum et vxorem
* Delegibus * ?$8
De legitimis hereditatibus

De libertatibus dandis
* De

-68 Reperiuntur et ex aliis Vlpiani libris fumtae legés, quos hic praetermiffos | vt iftorum quatuor locum occupent, De officio adfefforum, De variis leiouibus,

De conceptione formularum, Deadfignatione libertorum, quam fententiam, fi ater-
tio loco memorato fcripto difcefferis, Haloandri diligentia dudum occupauit.
Grz». 9o Hal Ad bypotbecariam formulam. GEB. —— 91 Gronou. notat,
jmaSwadeur Ad municipalem, effe Flor, in eodem verfuü, et, quod nullae Leges
ex his in Digeftis reperiantur, putat effe ab infulfa mann GER. — 92 H-al.
addit et Commodi. GEB. . 93 Nullas hac infcriptione reperiri leges obfer»

uat Gronou, ideoque mauult L. Fufiam Caniniam ex L, 37, de Condit. et de-

monftrat. et L. 215. de V, S. GER. 94 Poft haec Hal, inferit: De adfigna-
tione libertorum. GEB. 95 Neque ex hoc De tefflamenti; leges fumtae
funt, vti nec e libro De Iure Patronatus, quod ex Lege Iulia et Papia vemit,
item De Acionibus. Denique etiam De donationibus inter Virwm et Vxo-
rem, cum duobus proximis. Ex Contio. BR. 96 'r5 et a feriore manu efle
videtur. B R. 97 Hoc De Adonibus in margine repofitnum. BR. Eft adeo
Taurellii peccatum, quod ftellulas non addiderit, Grononius practerea obfere
uat nullas ex hoc libro fumtas leges, et ideo Taurellium arguit, quod admife-
rit in contextum, vz4e, inquit, zm ommes poflea libros bic error promanauit,
Qui autem bhic error, vt fequitur, potuerir inquinare Gregorinm Haloandrum et
maxime Angelum Politianum, aetate priores, me non capere, ingenne fateor, —
Gz8. 98 Nullasleges ex his tribus, quorum v2 de Legibus cít medium, ci«
táris

* De Senatusconfultis * ??
Tryplioninu 1
Difputationum /5iGAu eixoor &v | |
KoAAispxroU
De cognitionibus £i&Aix s£
Edicton monitorion *?9? Bi8x s£
De iure fifci Bi$Aix T&o0xpo *
Infütuton * J6Aux rp:&
Quaeftionon ^ //i&Aix Ovo
Maevavpov
Militarion ?. ]j&ux resespx
| MaguixyoU
Inftituton ^ fi6Aix Óexo; e£
Regularion 5 fi&Aux vevrs
De appellationibus /2/62ux dvo
Publicon 9 £i6Aix dvo "
'Tov xvTovu uovoG16A«
De delatoribus povoSi6Aov
"Yaro3xgixg : ovobi6Aov
Ad Senatusconfultum Tm'äpillianum pevo[uiGAoy *
: | TaAAos AuvAx 8 |
Refponfa ?
/ — Moéseivov
Refponfon !9 B& dexasvvex
lIxvóexrou BiGAiux Osux dvo **
Regularion ** BiBix deux
Differention *? Jfi6Aix svvsx
Excufationum /fi&Aix s£ UE .
. De poenis fi&lua TEOODDO . 55
'Tou xvrou gmovoGibAe ***

tari, poft Contium, vt fupra vidimüs, etiam obferüat Gronouw. et fübftitur cupit:
De articulis liberalis canfae et De cognitionibus.- G E B. 99 Liber hic de Se-
? matusconfaltis iungendus videtur antecedenti de Legibws, tum ob materiac affi-
nitatem, tum quod folummodo poft tra&tatum de donationibus inter virüm et
vxorem fignum continuationis feu infertionis reperitur, cum ceteroqui et* aliud
fignum collocari debuiffet poft eum, qui proxime antecedit. 2 n. puta, in ferie
'Taarelliana, ideft, ad titulum De Ebertatibus dandis qui Flor. verba De Seuatus-
coufultis, vtputa ia margine pofita, non antecedit, vnde notulae Prenkmannianae
nafcitur obícuritas, quae de cetero rec&te fe habet ita breuius et clarius tradenda:
Duo debere adeffe figna infertionis, alterum poft titulum De donatzonibus inter
Virum et Vxorem, in gratiam verborum in margine De Lecibus, alterum poft
titulum de libertatibus dandisin gratiam reliquotum in margine 1De Senatnms-
confultis, fed horum pofterius fignum Flor. abefle, adeoque illa duó in margine
collocata De legibus, De Senatuscon[ultis probabiliter effe iungenda. GEs.
1oo Hal. Edichi monitorü. G EB. I Hal Jufltutiomum. GEB. 2,' Hal.
Onaeflionum. GEB. 3 Hal JDe ve militari. GER. 4 Hal Znfütutio-
qunm.GER. 5 Hal. Regnlavum. GEB. 6 Hal. De publicis iudiciis. GE 8.
7 Hal Lib. fmgslaves. — De delatovibus. |.Ad. Senatusconfultum. "Turpilliauum.
Ad bypotbecariam formulam. GX s. 8 Hal IKLIVS AQVILA. Gronoa.
putat duos effe diuerfos Au&tores, Aelium Gallum, ob L. : x3,.de P S ec d-
lium Aquilam, iftiusqué opus propter velocitatem aut aliam quam defidiam a
fcriba Flor. omiíffam. GEB. 9 Hal Refponforum lib. ouwm. GEB. | . YO
Hal. Refponforum. GE B. Ii Hal sazv3sxvóv lib. duodecim. GEB. 12
Hal. Regularum. GEB. 13 Hal differentiarum. GEB. 14 Hal Lir.
fingulares. G EB. 15 Ex hoc et proximo trg&atu non fumtae Leges. Ex

De praefcriptionibus
De inofficiofo teftamento .
De manumiffionibus **
De legatis et fideicommiffis.
De teftamentis
De eurematicis
De enucleatis cafibus :
De differentia dotis
De '* ritu nuptiarum s
"Txopgouvr4vou *9 Ylareoyov
Militarion ** i& Tec6xpx |
| — Maupov

16

Militarion ?9 i&Aix óvo
Publicon ?^* /fi&Ax óvo -
De officio Praefidis /£;&Aux dvo -
Euxoewv ?? fi&Aiux duo
De appellationibus f£i6Aix. óvo
A puxdiou
De teftibus Bi6Awv sv
De officio praefecti praetorio Zi&Aioy ev. ??
De muneribus ciuilibus fi&Aiov &v ?*
: Povivov
Regularion ^5 Bi6Jux dexx dvo ?^ |
Avov qroi Owpoiou AvÜixyoU
Mepoc sómrou PibAux mevre ?7
| Ma£ikov
Ad lezem Falcidiam ^* - :
Eoquoyevixyoo -
Emmouws ?? ibAw sE
: —— Expuci eny; cÀ 99

Contio. RR. 16 Hal p ivesuaTisQv. —— Y Duo hi poftremi tituli, tan-
quam fynonymi, contigue vnus poft alterum fcripti in Archetypo. ER. 18
Hal Tarentius. Conter, fi lubet, Gronou. GE R. 19 Hal De re milita-
TY4. GER. 20 Hal De re miktari. GES. 21 Hal. De pubhcs indicüs.
GEB. .22, Hal.&xosóv fine ad. Legem vicefimam baereditatum, et quidem lo-
co vltimo, GEB. 23 Efthic, vt alibi, BB cv, etiam in proximo verficulo.
B R. 24 Hal triplex illud £ifvov sv initio expreffit per Lib. fingulaves.
GERB. 25 Hal . Regularum. GES.
iud. ex Lib. XIII. Regulavum. Ex Ruffard. &R. ^ 27 Hal Partis edidi
lib. quinque. GEB. 28 Hal addit lb. vnau. GEB. 29 Hal. émiro-
uv iuri$. GEB. 30 Scriptum eft Flor. vt hic dedimus 4 non vt Taurcll.
yA id ef: Habent verfus CCXXX. — Haec autem in calce ad marginem ad-
Ícripta funt a manu paulo recentiore. —Ceterum notat hic Contius: In aliis ex-
emplaribus huius editionis Fle'rentinae' excufum eft cà, non yA. vtrumque autem
in ipfo Tufco codice effe non poteft. Ergo fi eft illic fcriptum y4. fignificat
trecenties triginta millia verfuum haberi in libris fuperiori indice comprehenfis,
Atqui [uftinianus trecenties tantum. decem millia verfuum contineri dixerat,
Si autem fcriptüm eft «. figaificat ducenties triginta millia verfuum contineri.
Atqui Iuftinianus octoginta millia amplius addiderar. — Aut certe hic numerus
c^. fignificabit ducentos triginta verfus non in libris illis contineri, fed indicem
illum continere verfus feu lineas feu fcripturae ordines et duCtus 230. Hoc
enim modo verfus in his Conftitutionibus accipiendos effe probauiffe me arbi-
tror, lib. I. Subfecin. Lecl. ita Cont; vide ibi c. $. «dde Dunzaren. difpatat. anue
nerf. 6. RR. : :

DOMINI

Y

26 Deícripta eft etiam L. 34. de ve ,

TR
] Minag).

i ,4 WWMI:J lu

1&'&9('7
1 s i.
Pl

/

z

J

J lat LAgqo f , LO d : n eh d
&AL»M»CJ'/JL*&&"& 'zM 21**1 (LUA UCe Á u»ff n

N- 5 (7;;3/?) b yp ectrad

n40- À lo
j 24

t

-—

E
; [] * z

smd

WE

IVRIS EN
EX OMNI VETERE
SE

La / / P d
quechai 2« A

"i 1

.fq

J DIGESTORVM ?

Pa i
T0 jf ,4 ; : ,fi) d Lf: 3.;/ (eU n -5;/ x L I B E R P I: I M ;V;;— :S-. Pa /

DE IVSTITIA, ET IVRE. *
VrrriANVS libro L. Inftitutionum,

"* RI operam daturum prius noffe oportet, vnde nomen Tu-
ris defcendat. |
vt eleganter Celfus definit, fus eft ars boni et aequi u
. r. Cuius * merito quis nos Sacerdotes * appellet: lu-
$ftitiam namque colimus : etboni et aequi notitiam profitemur:

ur

fg:m $. aequum ab iniquo feparantes;: licitum ab illicito difcermi:ntes B)
— bonos non folum metu pblenarum, verumetiam praemiorum
/*X"'^ — quoque exhortatione efficere cupientes: veram, nifi fallor, phi-
! /mg lofophiam, non ? fimulatam affeCtantes *?. $. 2. Huius ftu-
" hu&:/ dii duae fuünt pofitiones, publicum, et priuatum. Publicum

jus eft, quod ad ftatum rei Romanae fpeCtat. Priuatum, quod
ad fingulorum vtilitatem **: funt enim qufedam publice vti-
lia, quáedam priuatim. Publicum ius in facris, in facerdoti-
: bus,in magiftratibus conftitit *?^. Priuatum ius tripertitum
eft: colle&um etenim eft ex naturalibus praeceptis, aut genti-
um, autciuilibus. $. 3. Ius naturale eft, quod natura omnia
4 o i, animalia docuit, nam ius iftud non ** humani generis propri-
] ,; um, fed omnium animalium, quae in terra *^, quae in mari *?
7 naífcuntur, auium quoque commune eft. Hinc defcendit ma-
c lul xis atque fdeminae coniunctio *?, quam nos matrimonium ap-.
pellamus: hinc liberorum procreatio, hinc educatio: videmus|

etenim cetera ??æggtïgä; feragetiam ^*, iftius iuris pe-

: waf)*;

K.

.Ll J 1494., 1m'd1$:1a TERTIM L
/j £, Triüa s ,caä'e MSf'gätldm äï*, quo gentes humanae,
: ytuntur: quod a naturali recedere, facile intellegere licet *?:|
ia illud omnibus animalibus, hoc folis hominibus inter fe
/ . &ommune fit ??, | A
,,,,;ï;gz;/g;f:f IL. Poxeoxrvs ?* libro fingulari Enchiridii. V z-
Vab ge[^- 34 V TY. erga Deum religio: vt parentibus. atmgg pareamus.
Meem)temeDu lil.FLonEkNTINVSlibroI. Inftitutionum. Vv vxwj
A atque iniuriam propulfemus. Nam iure hoc euenit, vt quod
Mquisque ob tutelam corporis fui fecerit, iure feciffe exiftime.

]

j

G o d 1 HaL Domini Jufliniaui . Sacratiffini: Principis Inris enucleati etc;i
" * Nulg. Iu Nomime Domini ameu. — Inflhiniani Sacratiffüni Principis Perpetut w
.* — exfH Iuris euucleati etc. GE B. 2, 1» ff Digeftorum indicium, vnde fit on
)q //*6 tum, coniicit Haloander in "Praefat. ad: Digefla. GES. —5 De Pandectarum
nomine, an mafculini generis fit, agit Brenkmannus Zu Hiflor. Pandedt. lib, 111
ä?WW c. 6. GER. — 4 Bafil.lib. II. '.fz.'t. I.' Tom. L. p. 27. 8 R. anf?r,' fl lubet;,
lh. fetr 4 quae fcripfi in D7ffertat. de Tufitia et Iure. GEB. 5 Vulg. inferit zus. B x.
1-;2 L. 9 Vide Gouean. Zar. Le&. lib. 1. C. 19. et 1p. et ad omnem hanc legem Gtz-
diedadias; [td oO Lopez Maderam Amimaduevf. Iuv. Ciu. c. 1. et Conftant.. Landum . Enar-
l ? / yat. . $. GEE.. . 7 Nempe Jaffitiae, vt adeo parenthefi verba illa mam vt
fæ: , Merd elegauter etc. includenda videantur Burgio in Ele&is lio. T. c. ?, GEP. 8Vile
7"*'(2' d u ^" Pagan. Gaudentium Jurid. Expofit. lib. 1. c. 42. GER. 9 Con£ Marqu. Fie-

10 Nonnullae editiones babent affechau-
Vide Feftum, voce adfecfarve. GEB. 11 Vulg. adát
I2 Hal conufiflitt Gz9». ' 13 Vulg. inferit folum. BR.
14 Vulg.inferit quaezncoelo. Male. Sequiturde auibus. BR. 15 Hal. que
. derra marique. GERB. 16 Vulg. couiugatio. BR. 17 Vulg. addit beffás.
BR. 18 Gothofr. in nota: Alias perzta. Sed Florentinam fequuntur o&o
Codices. BR. Puta Vat. I Ml IV. Pal F. Barber. S. Crucis. Magliabed.
'[rcuifan. G E B. IQ Hal. recedere, inde licet facile intelligere, BR. o
Hal. eff. GE E. 21 Nomen ICti hic non apparet in Paud. Flor. eo, quod
fcriptum erat, recenter abfterfo: fed re&te Pomponium non cditi folum fed et

|

qdes. Praeter rem.
.yertinet. B R.

j 4 ,/ À 3 ET , w "
f'd/ (,-3. i& t /'/nmv (/u'ü'/fuf f?2 6 d '-.//FU() T //th'
u " "
: &

&

DOMINI NOSTRI * SACRATISSIMI PRINCIPIS

Eft autem ? a iuftitia appellatum: nam,

r "
has

f

7 ï/ ("(ï;u ?* ZL ,j*äæ us LA

ee L Hua,

4 ts Mp p aL "
ao o i AL ?þ

"m

N L XAUN 4
VCLEATI *

"IVRE"* COLLECTT
V PANDECTARVM^.

| tur,et, cum inter nos cognatiodem quandam natura confti-
|tuit ??, confequens eft hominem homini infidiari nefas effe ?5,
IV. Vr»ramvs libro l. Inftitutionum. MANvVMIS- fw"e
ISITONES quoque iuris gentium funt. Eft autem manumifflio, "

ide manu miffio,fid eft,Jdatio libertatis ^*: nam, quamdiu quis
|in feruitute eft, manui et poteftati fuppofitus eft: ^" manu-
miffus, liberatur poteftate. Quae res a'iuré Bentium originem f«e ,
fumpfit: vtpote" Cum iure naturali omnes liberi na(cerentur, f oc ex 4 4
nec effet nota manumiffio, cum feruitus effet incognita: fed E
pofteaquam iure gentium feruitus inuafit, fecutum eft benefi-
cium manümiffionis: et cum yno naturali nominé hominesap-" — : .
|pellaremur ^9, iure gentium tria ^" genera effe coeperunts «f . . .
liberi, et his ?^9. contrarium ferui, et tertium genus liberti, id aE
eft, bi ^? qui defierant effe ferui. ;/?:dermoseruncaua-, o Bermoyens, Ti
^5 V. HiERMOGENIANVS libro|. Turis epitomarum ägf'"fgmæ- |prhme
Éx mnoc iure gentium introducta ?* bella: difcretae gentesz ^ |/ « — —
regna cotídita: dominia diftinCta: agris termini pofiti ??: Ze» p — ^ -
dificia co ta: commercium *?, emptiones, venditiones, X*'
locationes, conducCtiones, obligationes inftitutae: exceptis qui- '
busdam, quae * a * ?^ iure ciuili introductae funt.
VI. VnPrANvs libro|I. Inftitutionum.
eft, quód neque in totum a naturali ?*?^, vel gentium récedit, ^ -
nec per omnia ei 35 feruit: itaque cum. aliquid addimus, vel . -
detrahimus iuri communi; ius proprium, id eft ciuile, effici- 9«
mus, $. r. Hoc igitur ius noftrum conftat aut ex fcripto, — f.$.
aut fine feripto: vt apud Grdecos rv vóuwy ob ghv ÍyyQxQon j . .
ol àà &yoeQoi 37. [ON N«XCiNCHNJEFT PA Qio SJA^€X6Q aT. — .
VII. PAPINIANVS librogïï; Definitionum, Ivs Av« ff 1. 4
TEM ciuile eft, quódjex legibus, plebis fcitis, fenatusconfultis, 27 . ".

A

a.
EU

L

*

h]
/

lvs cr VILE )|jrimo

—Ü

eb
decretis principum, auctoritate prudentium venit. $. r. lus f.«,
praetorium eft, quod praetores introduxerunt, adiuuandi, vel - 127'.(
fupplendi, vel corrigendi iuris ciuilis gratia ?", propter vtili- v
tatem publicam: quod et honorarium dicitur, ad honorem ?? ad Á —e
praetorum *? fic nominatutn., "
| gur

Ícripti codices, vt Vat. UI. S. Cruc. Magliabech. et Bynkersh. agnofcunt, BA.
24 Hal conufituerit, GEB. 23 Vide, &i lubet, Ant. Gouean. Far. Lect.
lur. Ciu. lib. 1.c. 20. Petr. Perennon. Animada. fur. li. II. c. 18. et Cone
ftant. Landum Emorrat. c. T. GER. 24 Vide omnino Ferand. Addueníémx
Explicat. lib. l. — Ceterum Hal. hic habet Eff autem manuimifiíode manmu da-
tio. nuan. G E B. 2,5 Hal. praefigit et. GEB. 26 Hal. appellarentur. G E B.
2/7 Hal. inferit bominum. GEB, 28 Hal, z. GE B. 29 Hal tertium ge«
nus lbertiuz, qui, GEB. 3o Hal luris &xropsv. GEB. 31 Vulg. inferit
funt. BR. 32, Vid. Conftant., Landum. Énarrat. c. 24. GER. —— 33 Go«
thofr. in nota: commercia Haloagd. GEB. 24 Haec praepofitio a. recenti
manu eít, et poterat abeffe, adeft tamen in. omnibus Codicibus. 8 R. 35
Vulg. inferit Zwre. B R. 56 Legimus omnino ezs feruit, vel "Taurelliano mo«
re eiSeruit. Xlabent diferte Graeca 4vro?e Fmevas, BR, |Eft tamen, annoian
te Brenkmanno, in Barb. er Magliab, ei ferwit, et quid fi Vlpianus hic recte
fenferit, ius naturale et gentium non differre, Graecique errauerint? Sane
panlo poft meminit zuris commmumis in fingulari. GEB. 47 Id eft leguim
aliae quidem fcriptae, aliz? mow fcriptae. —Florentiaein XygaQor duplex y eft 5 R.
Hal. vertit Legum ipfazum partzm fcripto couflat, partim fime [iripto. Qui ad
voculam partzm, haeret, adeat Gellium INocf. Atti. X. 13. GEB. 38 Exem-
plis haec illuftrat Conftant. Landus Emarr. c. 26. GER. 39 Vulg. ab bo-
nor?. R R, AO Vid. Car, Ann. Fabrotus ad Tbeoph. tit. de lur. NNat, Gent,
d ! et

s

4 ';.CLLI«W)DD- 75 :

V

2
* st
La sirena: VIIIL. MaAncrANvs libro I. Inftitutionum. NAw ET
,L»(e(.ztïm*ïuw« ipfum ius honorarium|viua ** vox eft iuris ciuilis.

IX. Garvs libro T. Inftitutionum. Omwwezs populi,
. quilegibus et moribus reguntur, partim fuo proprio, partim
communi omnium hominum iure vtuntur. Nam quod quis-
,que populus ipfe fibi ius conftituit, id ipfius proprium ciuita-

m

ius gentium, quafi quo iure omnes gentes vtuntur ^^.
F i :
X. VrPiaANvs libro L. Regularum. IvsriTrIA eft
. conftans et perpetua voluntas ius fuum cuique tribuendi 4?.
H x .$72- lurisprudentia jeft;diui-

| ere, füuum cuique tribuere. |
TY iufti atque iniu-

æïï? ^" parum ^$, atque humanarum rerum notitia;
J pefea aU. — & fcientia.. ,
h. o owimus Ureht: XL Pavivs libro XIV.:ad Sabinum. Ivs »rvnRnr-
ja.---/; AV VYA u -0 A4T RR . 48.*5 ; .
£^ db BYXS modis dicitar. Vno modo, cum id quod femper
N [ aequum ac bonum eff?, ius dicitur: vt eft ius naturale. — Altero

£ Zyee eotrahcatt

— C LM —

Necminusius *? recCte appellatur ?? in ciuita-
Praetor quoque ius reddere dicitur,

eít iusciuile.
te noftra ius honfgrarium.;

appellatione collata.ab eo, quod fit, ineo ??, vbifit: quem lo-
cum determinare hoc modo poffümus: ?? vbicunque Praetor
: . . falua maieftate imperii fui, falupque more maiorum ?*, ius di-
4064 45 i il: core conftituit,is locusrecte ius appellatur. :
Lvo (XII. NIARgI ANVS libro I. Inftitutionum. NoNNvw-
QVAM ius etiam pro neceífitudine dicimus: veluti, eft mi-

"7 P

hi ?* ius cognationis, vel adfinitatis. )

- À 2 7

RE

J [* Ls

et. Ciu, GEB. 4I Vulg. q&afi viua. Sed ifta vocula etiam abeft a Bafil.
BR.. 42 Vulg. inferit bomines. BR.- 43 Dubitatum cft, num vox fit pro-
ATE batae latinitatis, fed perperam. — Vid. Columell. izb. IV. c. 24. n. 1. et 4. et
70 $w* Rhodium in Lexic. ád Scribon. Largum bac voce. GEB. — 44 Hal. vtantur. GEB.
| .. 45 Vulg. tribuens, cui fauent Baül. &kásw và Vrv imovípopca 3íxemov, — Simili-
ter Scholia. lure tamen Ruffardus improbat. g &. , Addé Alciat. Parerg.lib. I.
i * €,29g. Petr. Burgium Elecf. lib-I.. c. 1. .. Petr./ Auellanum in Locis reffit. et ex-
" oglicat. c. 28. Noodtium Probab) Tur. l LA 1. et 2. GEB. 46 Conte-
ras lo. Mercer. Opzn. lib. I^ c. 4.X et^ inprimis Petr. Perennon. Zmimadu. Iaur.
C ZLIL:d4GEB — fy Hal. inferit recte. GEB. 48 Vulg. vuo qui-
dem modo id, quod» & R. ^ 49 Vulg. inferit ciuile. BR. — 50 Hal. dicitur. GE B.
51 Vt rei ipdiätae füa conftet au&toritas. Conftant. Landus Emarrat. c. i.
G E B. 5Z.WVulg. imid. BR. . 53 Hal. praefigit vt, et in fine habet appel-
letur..G E B. 54 Verba faluo more maiorum, iurisdi&ionem denotant, illa ve-
xo falua maieflate imperih poteftatem et imperium. merum. Petr. Perennon.
Aninada. Iuv« Giu. lib. I. c. 12. GEB. 55 Apud Hal mibi abeft. GEB.
' I in Membrana Florentina erat folummodo: — De origzne iuris et omni-
um magiflvatuum et fucceffione, — Haec atramento tantum, non minio fcripta funt,
ideoque feriora. . Poít manu omnino recentiori adiectum eft eorzm. Sed Tau-
rellius Indicem videtur fecutus et Haloandrum. Et fic quoque Ícripti codices,
quos adiuimus. — Cuiacius VIIL Obf. 25. Au&orum iubítituere. nititur pro
eorum, vt in b. L. ?ufra $. 13.. Addi poteft L. 4. $. 12. fupra de Doli mali. et
Tet. except, Quod fi aliqua 72 eorimn. habenda effet ratio, haud abfürde repo-
neremus [Ctorum, In Bafil.hic titulus eft omiffus, nifi quod L. z. $. 3 1. lega-
tur fub tit. De Magzfivatibus et officiorumm etc. L. VI. T. L. BR. — Taurell. in
Adnotatis prudentium. fic in veteri et in indice Pandettarum. in Pan. eft eorum,
vt adeo incertum non fit, quos fuerit fecutus. — Codices fcripti, quos adiuit Br.
funt Treuif. Barb. Vat, IV. Magliab. qui habent przdentum, Vat. I. et III. vbi
) eit prudentium. GEB. 2, Hal. faffm*z'. GEB. 3 Hal. exzfizmauimns. G € B.
4 . Hal. conflat. GEB. 5 Melius tprtaffe perdacunt. ta Barb.:S. Cruc. Tre-
wif et quos contulit Ruflard. at MS. Vaticanum fidem feruat archetypo, n n.
MS. Illud eft Vat. lll. GER. 6 Vulg. eo. BR, 7 Haec trià verba fine

MCIRICA. 0 CIDV-ET
, v 7 /

d "]

tis eft: vocaturque ius ciuile, quafijius] proprium ipfius ciui-
E 1 j

Ii ï . * . .
Im"." ^"| tatis. Quod véro naturalis ratio inter omnes homines confti-
aé—a£. tuit, id apud omnes *? peraeque. cuftoditur *?: vocaturque

1&. I. Juris praecepta funt haec: hopefte viuere, alrerum non-
aed |

lf : x ^ a z e4 . * P .1 .ä .
u) uteemi at r o do, quod omnibus aut pluribusin quaque ciuitate/vtile eftz vt

etiam cum inique decernit 5*: relatione fcilicet faCta, nonadid,
quod ita Praetor fecit, fed ad illud, quod Praetorem facere conue-.
nit. | Alia fignificatione ius dicitur locus, in quo ius redditur:

gquma4tca r X5 Ct-0Er lC 6trarvo & g,M TY.

lr aui mentio fit fa&a, patris non item?TG E R. -

JDIGESTORVM-LIB. L TIT. f Itf

DE ORIGINE IVRIS, ET OMNIVM MAGISTR A-
, TVVM, ET SVCCESSIONE PRVDENTIVM *.
-/7"^" - (GaArys libroT.;ad legem XII. Tabularum. «52
F ACTVRVS ? legum vetuftarum interpretationem, necese
fario prius ab Vrbis initiis repetendum ekiftimaui ?: non

busconftaret ^. . Etjicerte/cuiusque rei potiffima pars principium z « — 9
eft. Deinde,fi inforo caufas dicentibus nefas, vt itadixerim, vi- p- fb
detur effe, nulla praefatione facta, Iudici rem exponere: quanto dfic/gv'jecc'e,d
magis ihterpretationem promittentibus inconueniens erit, omis- TE
fis initiis, atqu.eä)'äging 3on repetita, atque illotis, vtitadixerim,
manibus, protinus materiam interpretationis traCctare? namque
nifi fallor, iftae praefationes et libentius nos ad le&tionem propo-
fitae materiae producunt ?: et cum ibi 9. venerimus,yeuiden- j**
tiorem praeftant intelle&tum. /Za2)pmometmem u1 o 0000 -
ll. PouPourvs libro fingulari Enchiridii.
SARIV M itaque nobis videtur ipfius luris originem, atque pro-
ceffum demonfirare, |
populusfinelegecerta *, fine iurecerto primum agere inftituit:
omniaque manuaRegibus * gubernabantur.z4$. 2.. Pofteaau-
Ctaad aliquem modum ciuitate, ipfum Romulum ? traditur fo*-
pulumintriginta pàttes diliififfe, quas partes curiasappellauit *9: . X xX.
propterea quod tune reipublicae curam per fententias;partium
earumexpediebat. Etita Legesquasdamet ipfe cüriatas ad po-
pulum tulit. "Tulerunt et fequentes Reges: qu&e omnes con- -
fcript&e efftantin libro/Sexti| ** Papirii: qui fuit illis tempori-/ j//
bus/quibus Superbus *^ Demarati Corinthii fllius *3, ex prin-Ssserago f4
cipalibus viris. Is liber, vt diximus, appellatur ius ciuile Pa- 545 7^*
pirianum :'4fon quia Papirius de füo quicquam ibi adiecit, fed /
iquod leges fine ordine latasin vnum compofuit/u$. 3. Exactis [ 57*
deindeRegibuslege ** Tribunicia, omnes legeEZBgääs exole-/ /2edft
uerunt: iterumque coepit populusRomanus incertomagisiure, ——
et confuetudineali *5, quam per latiileSem *7: idque prope-ua «f
viginti ** annis paffus eft. $. 4. Poítea ne diutius hoc fieret: X
Lplacuit publica auctoritate decem ^? conftitui viros, per quos
A olb u ut , - X. : pete-

lege certa, interpretis effe cuiusdam vult Marcilius in Interpr. XII. Tabul. init.
G E B. 8 Hal manu vegib. GE B. — 9 Hal. ipfe Romulus. GE8. — 10 Hal.
appellarit. G E B. II Ipfe Pomponius infra $. 36. hunc Papirium vocat .Pu-
blium. GEB. — Cuiacius refert, in variig MSS. hanc notam VI. reperiri, et inde
forte effe mendum Sexti, quare cum Ruperto legimus £nu libro fexto Papirii BR.
12, Opinionem de Superbo, quod Tarquinius Prifcus fit, re&e refutat Ant. Au-
guftinus de Non. Propr. Pand. col. 275. mot. c. quod Papirius, fi Prifci tem- .
poribus vixiffet, non. gääi(.ifev*&?rpqium egum colligere leges. Hal. vocem Sa-
perbus, non habetl G ES.A * "13 Taurelliusin Annotatis fuperbus Demarati etc.
fic m Pau. et in veteri mauuferipto. .Quo ipfo innuere videtur, etiam Tar-
quinium Frifcam Demarati filium fuiffe appellatum fuperbum. — Sed Papirius, vt
di&um, ad Prifci tempora referri nequit. .Ant. Auguftinus de Nom. Propr.
Pand. col. 257. mot. c. Sunt, inquit, qui exiftiment fcribendum fili, filius aut.
FiLIus. EHuius loci non recordatus eft Corn. van Bynkershoek, qui inter Prae-
termiffa hoc retulit. — Premit autem hanc conie&uram quod bis peccaíle vide-
intur breuitate librarii, alter fcribendo filIloco fil, alter FILIus, loco filI filius,
k quod infolitum fit 73 fj filius loco mepos, et quod caufa non adfit idonea, /.
I4 Goueanus Z. Varior. 2 z,.Temgr*t» :
Tribunitiam legem putat cffe Terentillam a C. Terentillo Aría Trib. Pl. latam : (or:*!Ai 4
fd rectius Ruffard. Tribunitiam legem ad Brutum refert Tribunum QCelerum. (5560/
BR. I5 Vulgo bae deeft. 8R&.— 16 Hal. habet, confuetudine aliqua vti. n
io Cod. Flor. fupra 44am, quod proxime fequitur, fcriptum eft. 2uamti, ac fi-
Orre&or ex hifce tribus al, guam, per, facere. voluiffet aliguanti[per, quod vti-
que plane nullins vífus fuiffet, quare nec 'rägzjuam videtur aufus expungere. MSS.
Codd. vndecim c&njägt;ldi'rtz liqua q;tzï- quom.y in MS. 'Taurinenfi IV. pro
ei confuetudine fcriptum efUYet confuetudiste. ( Eynkershoekius ad veftgium Cod.
optimi reponendum cenfet àgi, id eft, reoz. a R; 7 Reperi in Collationibus Brenk-
nanni Codices decem, Bar. Vat. Y Ii. HI. IV. S. Cruc. Treuif, Taurin. I i ?V "
Nagl, G E B g dcä ärlam lege. Vat. IV. prolata lege. — Vat. 1^ ^ praeláta
hge,BE Qu r* TAR VEFAHO EK Ícriptum exiftimat V'Iginti amnis, et expóni de-
baiffe fexaginta aumis. BR. —— 19 Bynkersh. transponi vult verba in bunc mo-
dum placuit publica aucboritate, peterentur leges a. Graecis: cinitatibus, et decem

confii

ZASSF ,-
v

. » y" FA * - ^ « Je o DN S.
quia velim/verbofos; commentarios facere, fed quod in omnibus/ —f/*«yff?n É
rebusanimaduerto id[perfeCtum effe, quod ex omnibus füis parti-, ,25 g,ll '
* R

. * ce,9 L p IH W. 1 e * . " ! 3
s. . I. Et quidem initio ciuitatis noftgae 34 i o -
1 . |

4'jw!!d»f1

peterenturlegesa Graecis ciuitatibus, et ciuitas fundaretur legi-
bus: quasin tabulas eboreas ?? perfcriptas pro Roftris compo-
ffuerunt ^', vt poffint ^* leges apertius percipi ??: datum-
£r- que efteisius eoanng in ciuitate fümmüm: vti leges .et corrige-
A rent,|Mi opus effet,ïäinterpretarentur ?*: neque prouocatio ab
| ';ä;—eis, licut a reliquis magiftratibus fieret. Qui ipfi animadä;
j ASM ',ggïgrunt 2* gliquid deeffe iftis primis legibus: ideoque fequenti
E . anno alias duas|ad easdem] tabulas ?^* adiecerunt: et itajex| ^*

T /"Ml &'accïdentägppellatae funt legzes duodecim tabularum fz'quarum

m/»'m( 3 )
-
m

ï;ä"H ääfgïwa' ferendarum auctorem fuiffe decemuiris Her'mo.dorum quendam
w €Xj- Ephefium, exulantem in Italia, quidam retulerunt. $. 5. His
i legibus latis, coepit, vt naturaliter euenire folet, vt interpretatio
a. tes delideraret prudentium auctoritate neceffariam effe difputatio-
nem ?? fori. Haecdifputatio, et hoc ius, quod fine fcripto ve-
iA öaff nit, compofituma prudentibus, propria parte aliqua [nonlappella-
" | . tur, vt ceter(e partes iurisfuis nominibus defignantur, datis pro-
| priis nominibus ceteris ,p,:ïmb.us ??: fed communi nomine ap-
T pellatur ius ciuile.P«$. 6J Deindeex his legibus eodem tempo-
: re fere actiones compofitae funt, quibus inter fe homines difce--
L uf ptarent: quasaCtiones nepopulus, prout ?? vellet, inftitueret,
A Á "ef" certagj[gbllggesque effe voluerunt: etappellatur.?* haec pars
o ä/: Wïiurisï, eglis aCtiones, id eft legitimae actiones j??. , Et ita eodem
U rs r & óm609: a netempore tria haec iura nata funt: leges/dtï(öäecim]tabula—
: Ái4). xum: ex his fluere coepit ius ciuile: ex isdem legis actiones
AX — 25 pf 3 compolitae funt. Omnium tamen ?? harum, et interpretandi
EE fcientia, et aCtiones, apud collegium Pontificum erant: ex qui-
[] 1^^V ? busconftituebatur,/quis quoquo ?^ apno praeeffet priuatis: et
: f 'f/f*'j]*" Mclwgore 35 populusfannis prope centumhhac contuetudine vfus eft.
r )W MTA 77|Poftea cum Appius Claudius propofuiffet *9, etad for-
?mï' L.eJpa.cXnam ?* redegiffet has actiones: Gnaeus ?* Flauius fcriba
'57: U. —— €ius, libertini filius, fubreptum librum populo tradidit:| et adeo
L* 7 gratum fuitid munus populo, vttribunus plebis fieret, etfenator,
