D "77144. — ^ pof litem cdeptam, déminutionem fe conceffurum Praetor edi-

E |litstes/ di fi ad. funus fit aliquid
; litates/alias impediat: vtputa, fi ad. funus fit aliquid ne-
L ff ceffarium: nam funeris gratia dg':minution?m permittit.
^ ;ftem fi futurum eft, vt nifi pecunja '$ intra;diem folua-
C W"*', * — tur, pignus diftrahatur: fed et propter familiae cibaria **, ne-
[ VET . äceüïariaerit déminutio : fed "? |etiresitempore Pqïïäïä 13
| -Hf :Wfb mittere debetPraetor diftrahere. $. . .
| [ eimieir t5 bio Sergiano ?? refcripfit, vt Aelius Afiaticus ^* daret íatis

jre:faciatwr — Hoc ideg, quia fuftinetur z hereditatis petitionis iudicium,
donec falfi caufa agatur. — &—4. 7^ iudiCiorum ?5,
quae jd&/hereditatis petitiogä funt, ea auctoritas eft, vt nihil
2 in| praeiudicium eius iudicii ^^ fieri debeat. ek
| L-pe f o n XXHI. NI IDEM übroæääXV. ad Edictum ?^*. Sx rEs T -
1 t'[W'ï ^ MENTVM falfüm effe dicatur, L&; ex eo legatum petatur, vel
1 g praeftandum eft oblata cautione, vel quderendum, an debea-

tur. Et,fi tetamentum falfüum effe dicatur, ei tamen, qui
. falfi ?* accufat, fi fufcepta cognitio eft, non eft dindum.

[ n rvru m m*'*i";:" VIi. IpEw ubmäïy. ?? ad Edi&tum. $r ovrs li-
-fJO W'jrtm je. '"bertatem ex teftamento lib competiffe ?? dicat, non debebit

4 ægg'ï)-äffaþfïlläudex de libertate fententiam dicere, ne praeiudicium,de te-
[ —igqunlo dei"^ . ^ mento cognituro|fBdiat ?*: et ita Senatus cenfuit. Sed et

ita Diuus Pius refcripfit. Nam 3* cum quidam Licinyfia-
nus ?5 de ftatu fuo quáeftionem patiebatur, et, ne maturius ?
pronuntiaretur de condi&ione fua, nolebat ad liberale iudicium
ire ?7a, dicens, fufcepturum fe de inofficiofo teftamento iudi-
cium, et petiturum hereditatem, quia d » libertatem, et heredi-
| tatem ex teftamento &t defendebat, Diuus Pius ait, fi quidem
L: poiïeifiþr.ä'gz.et hereditatjs .1.,i,(:in»ügmms.3 *d, facilius audiendum :
guc Ím x x € quoniam effet hereditatis nomine iudicium fuícepturus, et

EII wywü' cium, donec de inofïïcigfo imäcium aut Inducatur, aut finem
| LLfeOt accipiat. $. r. Jta demum autem fuftinentur liberalia iudi-
*ia, fi iam deinofficiofo iudicium con*.:æ;üfamm eft :.[fgeterum9 fi
— Piehom: d :ordfy/ non conteftetur ??5, non exfpecCthntur liberália iudicia ?2. — Et

GEB. 5 Vulg.extiterit.pR. — 6 Ap. Hal.effe,abeft. GEB. — 7 Hal. mámumi-

fit. GE». 8 Vulg.funt. BR, — 9 Ap.Hal.ex, abeft. GEB. — 10 Hal. lib. X X.
GE B. II HalE5. XV.GEB. 12aHablerat, GEB. — I2b Hal. zucobaretur.
GEB. I3Halaeffimatione. GEB. — Y4 Hal. fola. GEB. — 15 Hal. vt Taurellius

habet tamen in margine: aZa$, nedum im totum deminutio impedita fit. G.
16 Vulg. inferit creditori. BR. — 17 Taur ciBaria. GEB. / 18 Ap. Hal. fed,
abeft.. G E B. 19 Bafil. 7à ?ujSagra, BR. 20 Hal. T'rebatio Seruiano, et
in margine: alias, Tvebio, alias, Inulio, item alias, Seiauo. GE B. 21 Hal.
in margine: alias, Hadriaticus. G E. 22, Hal. et Vulg. et fi. Sed hic or-
do indicatur. Clare Bafilica: 5 quis bereditatis petitione conuentus falfum - ob-
iiciat, dat fatis de bereditate, et tunc de falfo agit. B R. Habent et fic, Barb. et

d n S, Cruc. n Treuif. erat et fj.. 1n Bynkersh. faQum et fi. GEB. 25 Sufi-
netur hic eft, differtur, ómegrí3era: Bafil. BR. 24 Vulg. Quorum. BR. .. 25
Ceütumuiralium. | Siccama de Centuwmnuir. fudic. lb. EP, c. 6. BR. 26 Ap.

2/7 Hal. ad di&um, errore, vt reor, typorum. GE g.
29 Hal. lib, XV. GExn.

Hal. zudicii, abeft. GEB.
28 Hal falfun. GEB.

xit: ne *? in totum d£Eminütio impedita, in aliquo etiam vti-.

er-
$. r. Diuus Hádrianus 'Fre—.

'twä

M: aCUwde hereditate, quae ab eo petitur: et fig,?? falfum dicat)'

Diuus 'Traianus refcripfit, differendum de libertate ??5 iudi-

:34a Vulg. inferit aliam. 5 R.

30 Vulg, competere. B R. -

^DIGESTORVM LIB. V. TIT. IL

erat ?3/ inarbitrio eius, qui fe dominüm effe dicit ??, ager
de inofficiofo teftamento iudi&um ^?: nunc ** vero füb ob- ren(xi)
tentu iudicii de inofficiofo teftamento ab ipfo Licindiano non *
füfcepti per quinquennium, &ses- debere moram fieri feruitu- expslu,
ti. Plane, fummatim aeftimandum ^^ iudici conceffit, Jan/fot- - 54
te botia *3 fide imploretur iudicium de ^* teftamento : et, fi Ljo 9.
id ** deprehenderit ^5/, praeftituendum 26 modicum tempus: |
R | 2 ITR r T. ; ; :
intra quod fi non ifuerit conteitatüfü, iubeat iudicem liberta-C/fcet
tis partibus fuis fungi. $. 2. Quotiens autem quis patitur
controuerfiam libertatis, et hereditatis, fed *" fe non ex te-
ftamento liberumäicit, fed alias vel *5 a vivo teftatore ma-
numiffum, non débere impediri liberalem caufam, licet iudi-s*ex: &
cium de *? teftamento moueri fperetur, Diuus Pius refcri- :
pfit: adiecit plane in referipto, dummodo praedicatur iudici fs.
liberalis caufae, ne [vllum adminiculum libertatis *9 ex tefta-
mento admitggg. in J'Caiäa(pum*ï.ï f&
VHEI. PAvrvs libro XVI. 5*5 ad Edictum. Lrazr-
TIMAM hereditatem vindicare non prohibetur is, qui, cum
ignorabat vires teftamenti, iudicium defun&i fecutus eft.
IX. VnPrANvs libro XV. ad Editum. REGvrLa- 24——
RIRITER giä?gnie*ndum leftj eum demum teneri petitione he- 6^V
reditatis, qui vel ius pro herede, vel pro poffeffore poffidet,
vel rem hereditariam, 21
X. Garvs libro VA. ad Edifctum prouinciale. Lr- -
cET,minimam. $. r. Itaque quijex affe, vel ex parte he- &«
res leftj intendit ,?uidän hereditatem füam effe totam, vel pro J Sfte/
parte, fed hoc folum ei officio iudicis reftituitur, quod aduer-
farius poffidet: aut totum, fi ex affe fit héres, 5*5: aut pro
parte, ex qua heres eft, aem — 77 y M tj
XL VrPriaAwvs libo XV. ad Edictum. PRo muzx-
REDE poffidet, qui putatfeheredem effe. Sedanet ? is, qui
fcit fe heredem non effe, pro herede poffideat, quaeritur: et
Arrianus jlibro fecündg/de inetierdiggis, putatïæneri : quo iure
nos vti Proculus fcribit. .:Sedeenim etbonorum poffefforpro)he-
rede videtur poflidere. $. 1. Pro poffeffore vero poffidet praedo.

XII. InEw libro;LXVII, *?a ad Edi&um. Qv rx4X.A-

p*
[

5[ g&g gPl:

TERROGATVS, cur polfideat, refponfirus fit, quia poffideo,

nec contendét ??5 fe heredem, velper mendacium: . f
MIL IpEM libroXV.ad Edi&um. (Nkc viraMi*g 4X . ——
caufa&ypoü'efüoms poffit **5 dicere: et ideo fur, et raptor peti- v ^«
tione hereditatis tenentur. $. r. Omnibus etiam titulig hiec , 42
PRO POSSESSOREJhdJeret ?5, et quafi iniunctus 55 eft.l M
Dégique et »PRo £wp?TonkE tituloghderet 5*: nam43£- fi "ä" A A
a furiofo emero fciens, pro poffeffore poífideo. Item in ti- ^« Xl,
tulo PRO DONATO qujeritur, an quis pro poffeffore poffi- p
deat, vtputajvxor, vel maritus? et placet nobis Iuliani fen-
tentia, pro poffeffore poílidere eum: et ideo petitione here-
ditatis tenebitur. Item, PRo porrx titulus recipit pro pof-
feffore poffeffionem : vtputa, fi & minore du unannis, nu- 7. .
ta mihi, quafi dotem fciens accepi. ,Etjfi legatum mihi fo- o A 4 —

?

utum eft ex falfa caufa fcienti, vtique pro poffeffore poffide- —42«9* —— |

þfo., $. 2. Is autem, qui reítituit hereditatem, teneri heredi-
: | | | tatis
31 Hal cogmitioni fiat. GER. 322 Vulg. libertatis iudicium. BR. Et ita

Hal. GE . 320 Hal. conteflatur. GE R, 33 Hal wom exfpedtant, duabus
fequcntibus vocibus liberalia iudicia, omiflis. G k B. 34 Ap. Hal. Na, abeft.
G E B. 35 Hal. Licimiauus, et ita quoque in fequentibus. GEE. — 36 Hal. ;
ne quid durius. GEB. — 37a Vulg. vemire. BR.. — 37 / Hal. inferit et. GEB.
38a Hal baereditatis; Liciniauum. GE R. 385 Hal effeque, loco et erat.
GE P. 39 Hal. dominwm dicat, và effe omiflo. G E B. 40 Hal, iudicig.
GE B. 41 Hal. et Vulg. nou vero, negatione.ante debere, huc translata. 8 R.
42 Hal, exiflimaudum. GEB. 43 Hal. fi bona, a forte, omiffo. GE a. 44
Hal.et Vulg.inferuntzmoffiiofpy BR. ^ 454 Halinferitipfe. GEB. ^ 43b Flor.
et Hal. depraebenderit. GE B. — 46 Hal.inférit ej. GE B.- 477 Hal. et, loco fed.
48 . Ap. Hal. vel abeft. G E.
50 Hal. libertati. GX B.
52, Ap: Hal. et, abeft,

49 Hal et Vulg. inferunt znofficiofo, B R.
515Hal. baeves efl. G E B.
55 b Hal. conteudit. G E.
55 Vulg. adbae-
58 Xidl
inferit

53a Hal, lib. LX. Gx g.
545 Hal. potefl. GE B.

ret. BR. 56 Vulg. adiuncus. R. 54 Vuig. adbaeret. B.R.

M -

. DIGESTORV
LR C tfetet
tatis petitione non poteft, nifi dolo fecit ??a, id eft4fi fcit, eti? ?5
reftituit: nam et dolus praeteritus venit in hereditatis peti-
(s ex. tioné;/quafi dolo *9 defierit poffidere. $. 3.l|Neratius 9* li-
fks*&fwjm-bro fg& membranarum fcribit, ab herede péti 9? heredita-
** /At—tey poffe, etiamfi ignoret, pro^herede,vel pro poffeffore de-
, í SanCtum poffediflejl Idem. ibro feptimo ait, etiam 9? fi
L;&*g'wö-putauit heres eas res ex hac ?* hereditate effe, quae fibi de-
LÍACS jata eft. $. : Quid 95a, fi quis hereditatem emerit: an vti-
lisin eum petitio hereditatis debgret 9?5 dari, ne fingulis iudi-
ciis vexaretur? Venditorem enim 99 teneri certum eft. Sed
finge non extare venditorem, vel modico vendidiffe, et bonde
fidei poffeffórem fuiffe: an porrigi manus ad emptorem de-
beant? Et putat Gaius Caífius dandam ftilém a&tionem.
$.. Idem erit dicendum, et fi paruo pretio ?* iuffus ven-
dere heres Titio hereditatem vendidit: namiputat dicendum
Papinianus, aduerfus fideicommiffarium dari actionem: ab he-
.rede enim peti nonj expedit .$9» perexiguum pretium habentery
G. 6. Sed et fi 5? retenta certa quantitate, reftituere roga-
tus fit, idem erit dicendum. — Plane fi, accepta certa quanti-
tate, reftituere rogatus eft, non putat Papinianus, ab herede
petendam hereditatem: quoniam pro herede, quod condicio-
nis implendae gratia accepit, non poffidet f "?. Sed Sabi-
nus in ftatulibero contra. Et id verius eft *^: quia pecu-
nia hereditaria eft. $. 7. Idem et in eo, qui folos fructus ex
hereditate retinet, dicendum «etit: tenetur enim et is heredi-
tàtis petitione. $. 8. ^^ Si quis fciens alienam emit heredi-
tatem, quafi pro poffeffore polfidet: et fic peti ab eo heredi-
tatem quidam putant: quam fententiam, non puto veram.
Nemo enim praedo eft, qui pretium énumerauit: fed, vt em-
ptor vniuerfitatis, vtili tenetur. $. 9. Item fi quis a fifco he-
reditatem, quafi vacantem, emerit, aequiffimum erit, vtilem
aCtióhem ^? aduérfus eüin dari. $. ro. Apuüd Marcellum li-
bro qu: Digeftorum relatum eft, fi mulier hereditatem in
dotem dedit, marituin pro dote quidem polfidere hereditatem,
fed petitione hereditatis vtili £eneri, [fed et ipfam mulierem
LJQM directa teneri,|Marcellus fcribit: maxime, fi iam factum di-
L'ww£, qxortium eft. — $. II. Her.eäemi autem etiam earum rerum no-
mine, quas defünCtus pro emptore poffedit, hereditatis peti-
.tione teneri conftat, quafi pro herede poffdeat: quamuis
T'etiam ** earum rerum nomine, quas pro herede, vel 7*
pro poffeffore defunétus poffedit, vtique teneattur $. 12. Si
quis abfentis nomine poflideat hereditatem, cum fit incertum,
an ille rztum habeat, puto, abfentis nomine petendam heredi-
tatem, ipfibs|vero nequaquam: quia non videtur pro herede,
vel pro poffeffore poffidere, qui contemplatione alterius pos-
: fidet, rifi forte quis digt *?^, cum ratum non hab& 77, iam
—^"aMprocuricorem quafi praedonem effe: jtunc enim fuo nomine
E —J-'T*'m-tg*-te-ger-äx potefta $. 13. Lïi(äg folum autem ab eo péti hereditas
"æ"g;j)* X* potéft|'qui corpus hereditarium poffidet, fed et fi nihil j**.
d fl £inh an teneatur? Et Celfus liþrozg'ïiar o ?*5 Digeftorum
t,ex dolo eum teneri: dolo enim facere eum, qui fe of-

üf-: rl feïiïï

lo
m

od
U *
(
Jphiy ]

I
,
|
LE EE

^

«( f/&a»)Pa
,J
,
i
t

i -&-ä;ienmun &&?, fi non poffidens *? optulerit tarmen f& peti-
Hj

inferit et. GE B. 594 Hal. fecerit. GEB. — 59 b Vulg. fi fciens veftituit. BR.
60 Vulg. inferit zzalo. BR. 61 In Vulg. eft ]. Neratius, tefte Contio. 1ta
et habet H, a Porta. Praefigitur autem : Idem, BR. . 62, Hal. fcripfit, vel.ab
baerede eius peti. GEB. . 63 In Vulg. eft L. Etiam, tefte Contio. Nempe 7?
Jdem quod praecedit infcriptionis loco eft: at ap. H. a Porta in vtraque totum
ilud: Idem effe lib. VII. ait. BR, . 64 Vulgo bac, abeft. nR. 654 Vulg.
Quod. BR. 65 b Hal. debet, et mox, vexetur, GEB. 66 Ap. Hal. enzm,
abeft. GER. 67 Ap. Hal. pretio, abeít. GEB. 68 Hal expedire. G EB.
69 Hal hic: Sed et fi* retenta certa quantitate veflituere rogatus eft * ( idem erit
dicehdum, « Plane fi accepta certa quantitate veflituere vogatus eff ) non pntat etc.
et addit in margine: Quaedam babent vecepta, et faue n iis de[unt, quae femi-
circulis iuclufa cernis. — Nempe prima ftellula in. textu notat, recepta in quibus-
dam effe pro retenta, altera vero ftellula cum fignis Parentheíeos,quae in lisdem
abfuere, GEB. 7o Hal. et Vulg. poffidet. BR. 71 Hal. contra et qerius,
reliquis omiffis. GEB. — 72 Hal. praefigit Sed, etmox habet emerit. GEB. — 73
Ap. Hal. acfionem, abeft. GEB. — 74 Ap. Hal. etiam, abeft. GEB. — 75 Ap.

JEIB. V. JITOUHT

faulas| XV. (GA1vs libro |VLjad Edictum prouinciale.

pud Pomponium fcriptum eft, an dies venerit.

113

fert 57f petitioni. Quam fententiam;e eneraïiteyMat(c:ællus apud J 7 4—/
Tulianum probat: omnem, qui fe offert petitioni, quafi poffi- ; e»aäfm—
dentem teneri. $. r4. Item fi quis dolo fecerit, quo minus
poffideat, hereditatis petitione teneMitur. Sed Ífi alius na-
&tus poffeffionem, quam ego dolo malo amiferàm, paratus fit — ,,,
iudi&ium pati, Marcellus libro ^juarto Digeftorum tractat 97, rew u
* [ne ) 5? forte euaneícik aduerfus eum, qui defiit 9^, litis yneemt eec o I
Áeftimatio: et magis euanefcere ait, nifi petentis intereft. Cer- .552
te, inquit, fi rem paratus fit refüituere, indubitatum erit, eua- j« ;
nefcere: fedéfiis, qui dolo defiit *^, ante conueniatur, eum,
qui poffidet, non liberabit. $. 15. Item a debitore heredita-
rio, quafi a iuris poffeffore: nam et a iuris poffefforibus poffe
hereditatem peti, conftat. : ——
XIV. PAvrvslibro XX. ad Edictum. Skp ?5 vrRvM-
ex delicto, an ex contractu|debitor fit, nihil refert. JDebitor l
autem hereditarius intellégitur is quoque, qui feruo heredita-
. . . :2 74* 2. P , 7. 4«À.
rio promifit, vel qui ante aditam hereditatem damnüm dédit:

: VEL&

aliquam rem hereditariam 9* fubripuerit ??.| dilua : AAE
XVI. VrrraANvs libro g-(yl)ad Edi&um. Qvop f"
in diem [fit; debitor, vel fub condicione, a quo petita eft here- L
ditas, non debere eum damhari: rei plane iudicatze tempus

fpectandum effe *? fecundum Octtaueni fententiam, vt ?? a- s«

Quod (et/in u2
ftipulatione condicionali erit dicendum. — Si autem non vene- !
rit, cauere officio iudicis debeat ?* de reftituendo hoc debi-
to, cum dies venerit, vel condicio extiterit. $. r. Sed et is,
qui pretia rerüm hereditáriarum poffidet, item qui a debitore
hereditario exegit, petitione hereditatis tenetur. $. 2. Vnde -
Iulianus libro fexto ??,Digeftorum ait ??, ab eo, qui petit "^
hereditatem, et litis aeitimationem confecutus eít, heredita-
tem peti poffe. $. 3. Non folum autem a debitore defuncti, :
fed etiamja debitore/hereditario peti hereditas poteft. Deni- —
que ab eo, qui negotig hereditarig]^^ geffit, et Celfo et Iulia- w -t pr:
no videtur péti hefeditatem poffe. Sed fi herédis negotium, "" ^"
géffit, nequaquam: ab heredis |enim/debitore peti heredipas L./Jeffä; :
non poteft. $. 4. |Iulianus fcribit, fi is, qui pro herede pofi- V rde s. n
debat, vi fuerlt deieCtus, peti ab eo hereditatem pofiig,) quafi QQ uk, |
a iuris poffeffore, quia habetinterdictum v NpE vr, quo vi- cscó en2t-
&us cedere debet. Sed et eum, qui ?? deiecit, petitione he-
reditatis teneri: quia res hereditarias pro poffeflore poffidet.
$. s. Idem ?* Iulianus ait: fiue quis poífidens, fiue non,
rem vendiderit, petitione hereditatis eum teneri: fiue iam
pretium recepit ?7, fiue petere poffit, vt et hic actionibus ce-
dat. $. 6. Idem fcribit, patronum hereditatem petere non
poffe ab eo, cui libertusj??a in fraudem alienauit: quia Cal-
uifiana actione ei tenetur: patroni enim ifté debifor éft, non
hereditarius. Ergo necab eo, cui mortis caufa donatum eft, peti
hereditas poteft. $. 7. Idem ?*5 Tulianus fcribit: fi quis ex caufa.
fideicommiffi reftituerit hereditatem, vel fingulas res praeftitéfit,
peti ab eo hereditatem poffe : quläähabet condi&ctionem eàrum ??,
| d quae

TAE

LF D 2 5 J'E;) ;

Hal. pro berede vel, abfunt. G E. 76 Omnes editi et fcripti codices dixe-
rit. BR. Etiam Hal. fcripti funt Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEz. — 77
Vulg. babeat. BR. 78 Vulg. addit poffideat. BR. 79 Vulg addit ef7. B R.
£o Hal. poffideat. GEB. &ra Hal. fecundo. G EB. 8r £ Hal. hic, et mox
offerat. G E B. 82 Vulg. fcribit. BR. . 83 Hal. uum forte enanefcat, et in
margine ze forte, In 1V. MSS. reperi me forte. In folo S. Cruc. recentius[ au,
fuper ze, Bynkersh. fine gloff. diferte sum, exhibet. B R. W SS. funt :
Barblet Treuif. GEB. 84 Gothofredus et recentiores addunt pffidere. a R.
85 Vulg. addit poffidere. BR. 86 Hal. Et vtrum. GERB. $7 Hal. rem de
baereditate. GE B. . .88 Vulg. furripuit. BR. Kal. fubripuit. GEB. 89
Vulg. eff. B R. 90 Hal. fententiam, an dies veuerit: apud, ita vt illa in fe-
quentibus a7 dies venerit, fimul abfint. GE E. 91 Hal. debebit. GEB. 92
Vulg. feptimo. Bm. 93 Vulg. fcribit. al hic inferit et. BR. — 94 Vulg.
negotium baereditarium. BR. 95 Vulg. inferit v;. ER. 96 Vulg. ftem.
BR. . 97Hal et Vulg. receperit. BR, — 984 Hal. et Vulg. inferunc baeredi-
tatem. BR. — 98b Hal [tem. GEB. — 99 Hal. eorwm, et mox folute, Välg.
addit

l
i

W. |

T

114 |
)W þw'vw JMML Jm*.fam
quae funt ex ea;caufa folutae, et *9? veluti iuris poffeffor eft.
Sed etíi pretia rerum, quas diftraxit, ex caufa fideicommilfi
foluit, peti hereditetem ab eo pofle: quia repetere poteft.
JXu Sed |his cafibus aCtiones fuas dumtaxat eum praeftaturum,
cum et res extant, et poteít petitor etiam * perin rem actio-
nem eas vindicare. ? :

a XVII. Garvs libro VI.

ad Edictum prouinciale.

*

DIGESTORVM. LIB.

Qvonp fi poffeffor hereditatis obid, quod ex teftamento here-.

^/l, e29d: dem fe effe ^g putaret,|legatorum nomine de fuo foluit ?5, fi ?

.* r] E 2 * .j* Jku * » *
J i)oi quis ab inteftako jedr hereditatem jduincat, licet damnum vi-
y LJ "1 * * * LA
LUgaeem, £ Gdetur effe poffefforis^, quod fibi non profpexerit ftipulatio-
, Xe EVICTA HEREDITATE LEGATA REDDI, attamen
quia fieri poteft, vt eo tempore foluerit legata, quo adhuc
0 p 5 r ^ * »
lA. nulla controuerfia|rfótà 5 fit, et ob id nullam interpofuerit

cautionem, placet in eo cafü, euicta hereditate, dandam eigï—
fe|repetitionem. Sed * cum, ceflante cautione, repetitio da-
tur, periculum eft; ne propter inopiam eius, cui folutum eft
legatum, nfhil repeti poffit, et.ideo * fecundum Senatuscon-
Ífulti fententiam fübueniendaumjei, eft, vt ipfe quidem $ «

ex re-
:&—M/mf/' &-Itentione rerum hereditariarüm fibi fatisfaciat, cedat autem

U o attionibus petitori, |vt|27fuo periculo eas exerceat.
XVIH. VrrrAwvs libio XV]/jad Edictum. . ITrEM
ha £0v . | videndum, fi poffeffor hereditatis, venditione per argentarium
mripiern Sanie| fatta, pecuniam apud eum perdiderit, an petitione hereditatis
/Muazfä» teneatur, quia *? nzhil habet, nec confequi poteft: fed La-

àmT5-. | beo putat, eum teneri, quia füo periculo male argentario cre-
| didit: fed Oc&tauenus ait, nkhil eum, praeter aCtiones, prae-
ftaturum: ob has igitur actiones petitione hereditatis teneri.
& Mihi autem in &0, qui mala fide pofledit, Labeonis fententia
placet: in altero vero, qui bona fide poífeffor eft, Octaueni
fententia fequenda effe videtur. $. r. Si quis, cum petere-
tur ab eo hereditas, neque rei, neque iuris velut pofleffor
erat, verum poftea aliquid adeptus eft, an petitione heredita-
tis videatur teneri? et Celfus libro güárto Digeftorum recte
fcribit, hunc condemnandum, licetjinitio nihil poffedit. $. 2.
Nunc videamus, quae veniantin hereditatis petitione **. Et
placuit, vniuerfas res heredit in hoc iudiciüm '?a venire,
fiue iura, fiue corpora fint. [ -
XIX. Pavrvslibro XX..ad Edictum. ET Nwow
tantum hereditaria corpora, fed et/quae non funt hereditaria,
: quorum tamen periculum ad heredem pertinet ^ ?5: vt res pigno-
[ ri datde defuntto, vel commodatge, depofitdeue. Et quidem

pmavrt:

rei pignori datae, etiam fpecialis petitio eft, vt et *? herédi-
tatis petitione contineatur: ficut illae quarum nomine Pu-
bliciana competit. Sed licet earum nomine, quae commoda-
tae vel depofitae fünt, nulla fit facile actio, quia tamen peri-
culum earum ad nos pertinet,. áequum eft eas reftitui. $. r.
Quod fil»Ro eMPTonk víücapio ab heredeimpleta fit, non
veniet in hereditatis petitione: quia heres, id eít ** petitor,
eam vindicare poteft: nec vlla exceptio datur poffeffori. $. 2.
. Veniunt et res in hereditatis petitionem "?, in quibus
poffeffor retentionem habuit, non etiam petitionem: veluti fi
1urauerat ^9a defunctus petitoris rem non effe, et decefíerit * 95:

Jb 2
N
ff

100 Hal. etenzm. G E &.

addit rerum. E R. 1 Ap. Hal.etiam,abeft. — $a Ap.
Hal.effe. abeft. GEB. — 25 Hal. foluerit. GEB. — 3 Hal. et, loco fi. Vulg.
Y inferit ab.eo. BR, — 4 Hal. poffeffori. GES. — 5 Vulg. mata. BR. . 6 Hal. in-

ferit quia. GEB. "7 Hal. ideo ei,loco etideo, v ei in fequentibus omiffo.

MT « GEB. 8 Ap. Hal. quidem,abeft. GEB. — 9 Hal. qui, loco vt. GEB. . 1O
OM . Hal, qu5loco qmia. GEB. — 11 Vulg.petitionem. BR. — 12 Hal.zudicio. GE&.
)É f 12 b Hal. pertineat. GE. 13 Hal. vtvt. Vulg. ?? et, omittit. E fex MSS.
/ * "Treuif. erBynkersh. L. particula et, carent. — S. Cruc. pro et, fubftitnit z. — .Byn-
kersh. II. vt etiam zu. — Vat. l. et Barb. Florentinam fequuntur. BR. — I4 Hal.

I5 Hal. petitione. G E B.
I65 Hal. deceffit et mox amifit. GER. I7 Hal. pro culpa. GER.
Vulg. petitionem. BR. I9 Conf. Petr. Grangianum
20- Ap. Hal. etiam. abeft, GEx. 21
23 Vulg.

16a Vulg. zurauerit,

idemque, loco id eft. GE B.
VRR
18. Hal. reffitatone.
Pavadoxor. Iuv. Ciu. c. 28. GEB.
Ap, Hal, que, abeft. GE E.

22 Ap, Hial, quae, abeft.. GE.

|fi extrinfecus, non: quia perfonae poffefforis accedunt.

larum fine dubio augent hereditatem.

.eft ipfius Seratusconfulti interpretationem facere, verbis eius:

.TIVS ?? AÁvripivs, OEN

AU IIEE. HL

debent háe quoque reftitui. Imo et fi poffeffor fua culpa easis. |
a'l'fniferit, tenebitur hoc nomine. ldemgyé erit et in praedo-
ne, licet hic propter culpam ** non teneatur: quia nec jhic ?&[!LL]J
debet|has res retinere. $. 3. Seruitutes in refütutionem *$,;,:
hereditatis non venire, ego didici: cum rihil eo nomine pos-
fit reftitui, ficut eft in corporibus, et]fruCtibus: fed fi non
patiatur ire, et-agere, propria actione conuenietur *?,2.-
XX. VrrriaANwvs lbro XV. ad Edictum. Ivxw ve-
niunt in hereditatem etiam ?^? ea, quae heréditatis caüfa com-
parata funt: vtputa mancipia, pecoraque ^*, et fi qua alia,
quae ?? neceffarig ?? héreditati fünt comparata. Et i qui- j« e:
dem pecunia hereditaria fjnt comparata, fine dubio venient:
fi vero non pecunia hereditaria, videndum erit ^*: et puto
etiam häggjtvenire, fi magna vtilitas hereditatis verfetur: pre-
tium |feilieet/reftituturo herede. $. r. Sed non omnia, quae
ähereditaria pecunia comparata funt, in hereditatis petitio-
nem ?^5g veniunt, Denique fcribit Iulianus libro fésto Dige-
ftorum, fi. poffeffor ex pecunia þereditaria hominem emerit,
" .M A. 0. 2 hs. pE "n
et ab eo petatur hereditas, itajvérire n heredma[ix,!s petitionem, fi
hereditatis interfuit eum emi :Lä?zsb fi füi caufa emit, pretium
Xxægire. 5'0.2.' Simäli mgdo, et i fundum hereditarium diftra-
-xit 255, fiquidem fine caufa, et ipfum fundum, et fru&tus in
hereditatis petitionem venire: quod Ífi aeris exfoluendi pra- ^"
tiafhereditarii id fecit, non amplius venire, quam pretium.L Jsx ex al
$. 3. Item non folum ea, quae mortis tempore fuer(nt ^95, fed ?7 i
li qua poftea augmenta hereditati accefferünt, jvenire in| he-1 155t.
reditatis petitionem: nam heréditas ét augmentum recipit,
et déminutionem. Sed ea, quae poft aditam hereditatem ac- |
cedunt, fi quidem ex ipfa hereditate, puto hereditati accedere: j (
Ctus autem omnes augent heréditatem, fiue ante aditamue
;oft aditam hereditatem ?? acceíferint. Sed et partus ancil-
.S. 4. Cum praedixi-
mus ??, omnes hereditarias aCtiones in hereditatis petitio-
nem venire, quderitur, vtrum cum fua natura veniant,jàfi/ con-
tra: vtputa eft ?? qudedam a€tio, quae in(itiationé crefcitz 4m: Á
vtrum cum fao incremento, an vero in fimplum venit, vt le- at
gis Aquiliae? Et Iulianus libro fexto/Digeftorum fcribit/zfim-
plum foluturum,. $. 5. Idem recte ait, fi noxali iudicio con-
demhatus fit poffeffor defuntto, non poffe eum dedentem no-. Jl
xde officio iudicis liberari: quia tamdiu quis habet noxge de- j
dendde, 37 facultatem, quamdiu iudicáti ?* conueniatur: poft ——
fufcepfum jfudicium non poteft noxae dedendo fe liberare: fuü- 1«
fcepit autem per petitionem hereditatis. $.6.Praeterhaec ??g ^ —
multa repperimus tractata etde petitione hereditatis, $£ de di- Y st |
ítráctis reblis hereditäïiisfïde dolo praeterito,.et de fructibus, . J
de 3* quibus cum forma Senatusconfultg. fit data, optimum. U* — —^ —

—

f

u

$t

relatis: PRiD1xE Invs,M n'TIÁIS -&V':/['NTvg,- LvLiys
BALBVS,,ET PVÉLIVS ï ENTIVS CELSVS, d-b
36 SyEvERIANVS CÓxn-
SVLES.VERBA FECERVNT ?* pE HI1S, QVAE ÍIMuPxE- |
RATOR CAESAR, TRAIANI PAR[MICI FILIVS, m

neceffaria. BR. 24 Vulg. addit e» veniant. RR. — 254 Hal. petitioue et in
fequentibus bis. GEB. 2355 Hal fed,loco at. GEE. — 264 Gothofr. in no-
ta diflraxerit. | Atque ita Taur. in margine habet diffraxerit, et iam olim fic
mutatum. Priorem tamen fcripturam etiam recentiores tenuere, B R. Hal. mu-
tationem amplexus eft, Gxn. 26b Hal. fuerint, et mox accefferint. GEB. | f*]
27 Vulg. inferiz et. B R. 28 Hal. fiue ante aditam beveditatem fiue pofl ac- | E
cefferint. G EB. 29 Vulg. praedixerimus. n R. 30 Àp. Hal, ef, et mox
quae, abeft. GER. 31 Vulg. noxae dedendi, quod fere malumus. Hal, ta- t
men H. a Porta et Baudoza Florentinam expreflerunt, Neque aliter MSS. ER.
Barb. S. Cruc. "Treuif, Bynkersh. GER. 32 Hal. in margine alas, mom.
Ícilicet conneniatur. GER. 334 Ml inferit autem. GEB. . 335 Hal.
hic et mox iterum inferit et. GER. 34 Ap. Hal. de, abeíft. GEE. 33
Hal. 7?tus. GEB. 36 Hal. et Zrrius, et in. margine: alias, Oerius, alias,

Oenius, alias, Tyberius. Wwlg. Onerjus, R. 37 Wulg. fecere. 2 Rä
3t

z

«.

L )l Ü

JJ

- ll

Ka

T47 9-
LJ vtf enl s.
L&Zöhfcj

L: 1 7aec

-

| DIGESTORVM

pivi NenvXEe WEPos, MaApniANvs ÁvGvsTVS
IuwPERATOR AXIMVSQVE,PRINCEPS PROPO-

,SVIT OVINTO NONAS ManTuXAS ??, QV AE PROXI-

MAE FVERVN'T, LIBELLO COMPLEXVS *|ESSET/*? )
&VID RIERITVLAUEATT. D oj Bk "* ITA
CENSVERVNT:?ngfgïjïEïgjïmnpAgb&ä CADYV-
CXÁE, EX BONIS RvsTICI, FISCO IPETERENTVR,
HIG, QVISE HEREDES ESSE EXISTIMANT ^*, HE-
REDITATEM DISTRAXERINT **, PLACERE, RE-
DACTAE EX PRETIO RERVM VENDITARVM PE-
CVNIAE VSVRAS NON ESSE EXIGENDAS ^"
InkMQyE Ó IN SIMILIBVS CAVSIS SERVAN-
DvwÓf A ITkM PLACERE;7A QVIBVSIHEREDITAS

PETITA FVISSET, SI ADVERSVS EOS IVDICATVM
ESSET, PRETIA, QVAE ^ AD EOS RERVM EX

HEREDITATE|VENDITARVM| PERVENISSENT, ET.

SI EAÉ AN,.TE PETITAM HEREDITATEM DEPERIS-
SENT, DÉMINVTAEÉVE FVISSENT, RESTITVERE
DEBERE. ÍTEM EOS, OVI BONA INVASISSENT,
CVM SCIRENT AD SE NON PERTINERE, ETIAM'SI
ANTE LITEM CONTESTATAM FECERINT,, QV O MI-
NVS POSSIDERENT, PERINDE CONDEM/NANDOS,
QYASI POSSIDERENT: EOS AVTEM, QVI IVSTAS
CAVSAS HABVISSENT, QVARE |BONAJAD SE PER-
TINERE EXISTIMASSENTj;TVSQVEd?EO DVMT A-

XAT, QVO LOCVPLETIORES EX EA RE FACTI
ESSENT. PEeTIiTAM AVTEMAFISCO HEREDITA-
Twþ'ä? E LEMPBOJMEMEXISTIMANDVM ESSE,
Q VO PRIMN M SUTERIT ^ QVISQVE EAM A SE PE-
TI; ID EST, CVM PRIMVM AVT DENV.NTIAVTVM

ESSET EI, AVT LITTERIS, YEÉL EDICTÜ ?? Evo-
CATVS !! EsSET, CENSVERVNT ??. Aptanda eft igi-
tur nobis ?? fingulis verbis Senatusconfulti congruens, in-
terpretatio. $. 7. AitSenatus: Cvw ANTEQVAM PAR-
TES,CADYCKÁE FISCO PETERENTVR. AHocjf£uenerat
! : 223. 14 . :
vt partes cáducde fifco peterentur 5* g: fed Jetfifex affe fiát,
Senatusconfultum locum habebit. Idemjt fi/ vacantia bona
fifco vindicentur, vel ff ex alia quacumque caufa bona dd eüm
perüenerunt 5^ f. ,.9- 8 Senatusconfultum Koclocum habebit,
et fi ciuitati peteretur ??g. $. 9. In priuatorum- quoque peti-
tionibus Senatusconfultum locum habere nemo eft qui ambi-
giE??5: licetinpublica caufafactum fit. $. ro. Non folum au-
tem in hereditate ?? vtimur Senatusconfulto, fed et in pe-
culio caftrenfi, vel alia vniuerfitate, $. 1r. PeTrTAM au-
tem ?^ HEREDITATEM, et cetera: id eft, ex quo quis
Ícit a fe peti ?*: nam vbi fcit, incipit.effe malae fidei pof-
feffor,, 1D EST, CVM PRIMVMïw 35 . :DENVNTIA-
TVM/ ESSET ??. Quid ergo fi fcit quidem, nemo autem ei
denuntiauit, an incipiat vfuras debere|pecuniae redatctae? et

Ó ——

AT jesat DutÓ debere|97: coepit enim malae fidei potfeffor eífe.
, Se ponamus denuntiatum effe, non tamen fcit ??: quia

l

|

E.

38 Ap. Hal Imperator, abeft. GEm. 39 Hal quinto womis Martis.

GE B. 40 Keapfe verbum fubftantiunm hic 'Jädw ft q' Wulg. No-
rica, ceteris, Adelt nibilominus in MSS. "E R^ Balb: A t/19 -- Cruc. Tre-
uif. Bynkersh. GEB. 41 Hal. placeret. GEB. 42, Hal. deue ed re. GEB,

43 Hal. exiflimaffent. GEB. 44. Gothofr.'in nota aj diftraxerunt. Sed et
(Taur. in margine habet Ziffraxerumt. CorreQtio aliquanto recentior eft. BR.
Eam Hal fequitur. GER. 45 Additur in Bafill qerà 93f ómóuvow uT

Pysiyüvvéverus, poft admonitionem autem periculo ezus efl pecunia. BR. — 46 Hal.
inferit et. GEB. 47 Hal. addit effe. , Vulg. eff. BR. 48 Hal. preciaque,
loco pretia, quae. GEB. 49 Hal/ " Ktrft- lg. fciuerit. 8 R. 50 Hal.

edictis, Wulg. aut ediclis. BR. 51 Bafil 2 xwgbyuaTi: «^432, aut voce prae-
comis citetur. BR. — 52, Vulg. cemfuere. BR, — 53 Ap. Hal. nobis, abett. G E.
$44 Ap.Hal. vt partes caducae fifco peterentur, abfunt. GEB. — 54 b Hal. perue-
mevint. GEB. — 554 Hal.petetur. Vulg. peterentuv. B R.
GEBR. 56 Hal etVulg. inferunt boc. g R. — 57 Hal inferitfifto. GES. — 58
Hal, iftis id eff ex, omiffisita habet : qu0 quisque primnm [ciret, eam a. fe peti. G E B.

IID. X.

.reditaria, quae diftracta ett.

55b Hal. ambizat.

TL

I1I.

non ipfi, fed procuratori eius denuntiatum eft: Senatus ipfi
denuntiarl exigit, et ideo non nocebit: nifi forte is, cui de-
nuntiatum eft, eum certiorauerit ?*a6: fed non, fijcertiorare
potuit, necfecit, .A quo denuntiatum eft ^^/, Senatusnon exi-
git. Quicumjgfäel ergo fuit, lgïifiijdenuntiälät, nocebit. $. x2.
Hábc $5 aduerfus bonae fidei poffeffores: nam ita Senatus
locutus eff, kEoSs, QVI SE HEREDES EXISTIMAS-
sENT. Ceterum fi quis fciens, ad fe hereditatem non per-
tinere, diftraxit, fine dubio non pretia rerum, fed ipfae res
veniuntin petitionem hereditatis, et fruCtus earum, | Sed Im-

lI$

perator Seuerus $4 epiftula ad Celeremjidem videtur feciffe.
.etin malae fidei poffefforibus. «Atquin/ Senatus de his eft u*æ&ä/m,, At a -

locutus, qui fe heredes exiftimant $55. — Nifi forte ad eas res re-
feremus, quas diítralli expedierat, quae "bnerabait magis he-
reditatem, quam fructui erant ^*a: vt fit/in arbitrio petitoris,
qualem computationem faciat aduerfüs rmalae fidéi pofíeffo-
reihy vtrur ipfius rei et fruCctuum, an pretij et víurarum,
poft motam controuerfiam. $. 13. Licet autem Senstus de
his locutus fit 9*5, qzü fe heredes exiftim&nt, tamen et fi bono-
rum poffeffores 9) fe/exiftiment, vel-alies fuccefforesjiuftos 9?,
vel fibi reftitutam hereditatem, in eadem erunt condicione.
$. 14. Papinianus autem libro téftio Quaeftionum, fi poffef-
for *? hereditatis pecuniam inuentam in hereditatemnon at-
tingat, Qnegatmgumïomninqiin vfurasjconueniendum. $. 15.
REgDACTAE, inqut, PECVNIAE EX PRETIO RERVM
VENDITARVM. Redactam fic accipiemus, non folum iam
exaCtam *', verum et fi exigi potuit, nec exacta eft. $. r6.
Quid *?a, fi poft petitam hereditatem rqs diftraxerit? hic ipfae

Dd
MM

res venient ? ?5, fruéctusque earum. Sed fi ** aforte tales fuerunt,-
3

quae vel fteriles erant, vel tempore periturae 73b5, et hae di-

PA

ftraCtae fünt 7^z |vetopretio "^5, fortaffis poffit petitor eligere, « 4« a — 75

vt fibi pretia et víurae praeftentur. — $. 17. Ait Senatus:
PLACERE A QVIBVS PETITA HEREDITAS FVIS-
SET,SIADVERSYVS EOS IVDICATVM ESSET, PRE-
TIA, QVAE AD EOS|REÉRVM)EX HEREDITATE VEN-
DITARVM PERVENISSENT, ET SI ? ANTE PE-

TITAM HEREDITATEM DEPERISSENT, DEMINYV-
.TA;fVE ESSENT, RESTITVERE DEBERE. JDonge fi-

dei poffeffor, fi vendiderit res hereditarias, liue exegit pre-

tium, fiue non, quia habet afijonem, debebit pretium prae--cceg

ftare, — Sed, vbi habet a&tionem, fufficigt "56 eum aCtioneS prae-
ftare. $. 18. Sed fijVendidit, et euikasre reftituit, quod, ac-

cepit, non videbitur ad eum perueniffe: quamquam poflt * rés £: ec

dici, nec ab initio pretium venire "*^: quia non fuit res he-
Sed etfi Senatus rerum ex he-
reditate diftraCctarum, non heteditariarum fecit mentionem: re-
ftitui tamen [non/ debet, quia nihil apud eum remanet. .. Nam
et * Tulianus libro f£&to Digeftorum fcribit, jquod; indebi-
tum exegit, reftituere eum non debere: nec imputaturum,

quod gión debitnm foluit, $. 19. Sed "? fi res fit redibita, s« ex , jeck,

