
ftate habemus, quam nobiscum ipfi agere poffumus, .
-XVIL. VrrrANvslibro XXXIX. ad Sabinum, SEn-

vt etfilii noftri furtum quidem nobis faciunt, ipfi autem furti.

?3 yon tenentur: neque enim qui poteft in furem ftatuere,
neceffe habet aduerfus furem litigare: idcirco nec actio ei a
veteribus prodita eft. $. r. Vnde eft quaefitum, fi fuerit alie-

natus, vel manumiffus, an furti aCtione teneatur? Ét placet -
non teneri: neque enim actio, quae non fuit ab initio nata,

oriri poteft. aduerfus hunc furem. . Plane fi manumiffus con-
tre&tauit ^*^, dicendum erit, teneri eum furti iudicio: quia ho-
die ?? furtum fecit. $. 2. Curm autem feruus, quem emi,

traditusque mihi eft, a me redhibedtur ^*, non eftin eacaufa,

vt perinde habeatur, atque fi meus numquam fuiffet: fed et
?* fuit, et defiit: idcirco dicit Sabinus eum;, fi furtum fecit,
jin.ea effe caufa, vt fürti eius nomine is, qui redhibuit, agere

..non poffit: fed etfi non poffit, attamen ratio haberi debet eius

quod fecit, cum redhiberi coeperit: idque aCtione redhibito-
ria continetur. $. 3. lllud quaefitum eft, fi, cum in fuga
effet feruus, furtum domino ^? feciffet; an aeque poffet ha-
bere ?? atCtionem aduerfus eum, qui in poteftatem 39 domini
non regreffum bona fide poffidere coeperit? Mouet quaeftio-
nem, quod, quamuis poflidere. feruum eo tempore, quo in

| fuga eft, videor, attamen furti aCtione non teneor?*: quafi

non fit in mea poteftate: quod enim videor poffidere ?? ,. ad

vfucapionem tantum mihi proficere lIulianus fcribit, Dicitigi-
tur Pomponius libro feptimo decimo ex Sabino ??, compe-

tere.furti actionem huic domino, cuius feruusin fuga fuit ?^,
XVIIL. Pavrvs libro IX. ad Sabinum. Qvop dici-
tur noxam caput fequi ?? , tunc verum eft, vt quae ?* initio
aduerfus aliquem nata eft, caput nocentis fequatur: ideoque
fi feruus tuus furtum mihi fecerit, et dominus eius effectus
eum vendidero: non poífe me agere cum debitore ?7, Caf-
fiani putant, 5

furti füfficit rem demonftrari, vt pollit intellegi. . $. r. De

pondere autem vaforum non eft neceffe loqui. Sufficiet igi--

turita dici, lancem ?? , vel difcum, velpateram. Sed ad-
fcribendg ?? etiam materia eft, vtrum argentea, an *? aurea
*:, analiaquae ?? fit, $. 2. Quod fi quis argentum infe-

um petat, et maffam argenteam dicere, et pondus debebit
.ponere. $. 3. ^? Signati argenti numerum debebit comple-

G&i, veluti aureos tot, plurisue ** furto ei abeffe. $. 4.

| De vefte quaeritur, an color eius dicendus fit? Et verum eft, -
colorem eius dici oportere: vt, quemadmodum in vafis dicitur

pur

22 Hal. et Vulg. fuerit. Bn. | . 23 Hal. et Vulg. inferuntz wobis. B R. Im-
mo ille potius antecedens nobis huc transtulit. Híabet tamen et Rehd. vtro-
quc in loco: z0bis. GE B. 24. 'Taur. contrectaBit. Sed ctfuturum effe pot-
erat, Dafil. àu2à4ee , quod Fabrotus vertit: comtrecfet. BR. — Habet et Rehd,
contvectabit. GX B. 25 Flor. eft: odie, vt et Taur. habet. B R. 26 Hal.
vedbibetur. GEB. — 2/7 Kehd. fed et.fi fait. GEB. — 28 Hal. in margine ad-
dit : alias additur mibi, idem in fequentibus: poffm, loco: poffet. GER. — 29
,Vulg. inferit: furtz. BR, 30 Hal. poteflate, et ita correcum Flof. BR.
Rehd. poteflatem. GE R. 41 Hal. et Rehd. temebor. GEB, 32, Vulg.
addit: feraum. 9 R. 33 Vulg. ad. Sabinmmn. BR. 34 Vulg. fuerit. BR.
35 Kehd. noxa caput'fequitur. GEB, — 36 Rehd. vt aclio que in initio. GE.
37 Gothofr. in nota: emptore. Cuiac. ad. L. 13. fupra de Paclis, et XII. ob-
fera. 23. in fime. Sed ita et Vulg. B&. — In Rehd. eft : cum emptore vel. debi-
tore. verbis : cum emptore, fuperfcriptam : v. venditores verbis: vel debitore, fu-
perícriptum : ala littera. GEB. — 38 Vulg. inferit: vel fcypbum. BR. Rehd.
lancem , vel fciphum , vel pateram, vel difcum. GEB.' — 39 Hal et Vulg. de-
feribeuda. B R. lta et Kehd. fequenti: etam, omiffo. GE B. — 40 Rehd. vel,-
41 Vulg. addit: eff. Hal. fequens: : am, matat in: anzt.
GEB. 42 Vulg. quaeuis. BR. -
gnati. B R. R.ehd, absque copula habet: figillati,loco: figuati.GEB. — 44 Flor.
fv 1 pla-

XIX. VLXPIANV-S 1ib1;b XL. ad Sabinum, Iw a&ione

3 Vulg. haec conne&it: pomere,:et fi- -

pat
rd
ri
fj
p
ii
j
T
ha

gnor'f
nol.
. Qeni
etit
entt
fe
r
o im
tltde
I
"TRU
du f
m (
u &
um Vi
Tb p
] ve
tintom
Nutn e
rit, &
Que it
: Jerit, e
fs füer
fir erj
&is, Q
N
V freen
topent
decem v
rün f
li od sl
Qd (übr
d &f
ilenm v
füt fcit ;
tinit a[fen
Qd dbf

jltti, tl
Wnt li
fit. 3
B s
TEUM
& Vilp p
$ Vil
dUO Hmen w
J
NI Qu
"It Vi
It t p
llteram T
O Unker g
t TOqte j
Othofr
v i ; 'lu(
LO VI'.]g
MTM

T aj
Tenn
fed d
feci
Iu
o
tm
u
Mele
qua
: qui
V. al
, Q
j00 dit
o
32', us

cadine —

r
noet p*
E-T
P urd
W

yi, 25 Ir
: fehd. vt
m d p
ibCï j Reh !

j miïim i
L(,EFA 29
j
Mu il
nv i (5
"l
M ]

1
j
, ii r

- 56 Hal. faftulerit.

*

patera aurea, ita et in vefte color dicatur. Plane fi quis iu-
ret, pro certo fe colorem dicere non poffe, remitti ei huius
.rei neceffitas debet. $. 5. Quirem pignoridat, eamque fub-
ripit, furti aCtione tenetur. $. 6. Furtum autem rei pigne-
ratae dominus non tantum tune facere videtur, cum poffi-
denti, fiue tenenti creditori ^5 aufert: verum et ^** fi eo
tempore abftulerit, quo non poffidebat: vtputa fi rem pigne-
ratam vendidit ^7 : nam et hic furtum eum facere conítat: et
ita et ^? Tulianus fcripfit ^?. | T |
. XX. PavLvs libro IX. ad Sabinum, Cv aes pi-
onofi datur, etiam fi aurümeffe dicitur, turpiter fit, furtum

-non fit: fed fi datum eít aurum, deinde [cum dixiffet fe pon-
derare , aut obfignare velle, aes fübiecit, furtum fecit: rem -
enim pignori dataminteruertit. $. r. Si bonafide rem meam |

emeris, eamque ego fübripuero: vei etiam tuus vfüusfructus
fit,' et eam contreCtauero: tenebor tibi furti aCtione , et fi do-
minus rei fum ??: fed his cafibus vfücapio quafi furtiuae rei

non impedietur: quoniam et fi alius ?* fübripiat, et in mea po-

teftate ?* reuería res fuerit: vfücapiebatur ?. — . — |
XXI. VrrrawNvs ?*libro XL. ad Sabinum. Vvr-
GARIS ?? eft quaeflio, an is, qui ex aceruo frumenti mo-
dium fuftulit ?? ,'^totius rei fürtum faciat, an vero eius tan-
tum, quod abftulit? Ofilius totius acerui furem effe putat:
nam et qui aurem alicuius tetigit, inquit Trebatius, totum
eum videri tetigiffe : proinde ?? et qui dolium aperuit, et
inde paruum ?? vini abftulit, non tantum eius quod abftu-
lit, verum totius videtur fur effe. Sed ?? verum eft, in
tantum eos 9? furti aCtione teneri, quantum abftulerunt.
Nam etfi quis armarium, quod tollere non poterat, aperue-
rit, et omnes res quae in eo erant, contreCtauerit ?*, at-
que ita difcefferit, deinde reuerfüs vnam ex his 97* abftu-
lerit, et antequam fe reciperet quo deftinauerat, deprehen-

fus fuerit, eiusdem rei et manifeftus,. et nec manifeftus

fur erit, Sed et qui fegetem luce 9? fecat, et contreCtat :
eius, quod fecat, manifeftus, et nec. manifeftus fur eft.
$. 1. Si is, quiviginti nummorum faccum depofuiffet, alium
9* faccum, in quo fcit triginta effe, errante eo, qui dabat,
acceperit, putauit ?? autem illic fua viginti effe:'teneri furti
decem nomine placet. $. 2. Si quis aes fübripuit, dum au-
rum fe fubripere putat, vel contra: ex libro octauo Pompo-
nii ad Sabinum , aut ?* minus effe **, cum plus effet: eius,
quod fübripuit, furtum committit: idem Vlpianus *9. $. 5.
Sed etíi quis fübripuit furto duos facculos, vnum decem,
alterum viginti, quorum ? alterum füum putauit 7?, alte-
rum fcit alienum: profeCto dicemus tantum vnius, quem pu-
tauit alienum, furtum eum facere: quemadmodum fi duo po-
cula abftulerit,. quorum.alterum fuum putauit, alterum fcit

plurisue. Hal. pluveisue. GE B. — 43 Vulg. inferit: pisnus. BR. Etiam Rehd.
aufert piguus. GEB. —— 46 Vulg. verum etiam. ER. 47 Vulg. vendide-
vit. BR. — ,48 Ap. Hal. et, abeft. —— 49 Rehd. et ;ta Iuliauus fcribit.
GEE. . 50 Vulg. fim. n R. Etiam Rehd, GERE. St Hal. alter. GER.
52, Hal. et Vulg. i& meam poteflatem. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 53 Hl
et Vulg. v(ucapietur. Et ita e IV. MSS. tres: Chriftin. Barb. et S. Cruc. II.
duo tamen polteriores ex corre&tione. BR. Quartus eft S. Crüc. L. At Bynk.
et Kehd. vt plerique. GE8. . 54 Erat Flor. PAVLVS. fed eodem minio er-
Yor correQus, ex antecedenti lege oriundus. BR. 55 Yaur. VoLGARIS.
Ceterum vide quae ad P. ]. commentatur Aueran. £. Interpret. Iur. 23. GER.
57 Hal. proimde, inquit , qui. GER. 58 Gothofr.
in nota: parum. vzls. Hal. Et ita legimus, putamusque librarium per errorem
literam z geminaífe. B R. Etiam Rehd. parum. GE R. 59 Vide de hoc lo-
co Bynkersh. J. Obferu. 3. BR. 60 Vulg. eum, et mox: ab[flulerit. B R.
Ita quoque Rehd. G E B. 6t Hal. contrefanit. — 62 Rehd. ex biis. GE B.
63 Gothofr. in nota: fegetem ante lucem, valgat. Hal. Hal. tamen in margi-
ne: alias, luce fecat. Rehd. vt Vulg, GER. 64 Vulg. alterum. BR. 65
Hal. et Vulg. putauerit. BR. 66 In Rehd. ait, loco: aut. fed fuperfcriptum :
&l.ant. GEB. — 67 KHal vel contra ( vt libro olano Pomponins zx. Sabino ait)

X2

manus ejïk pntat, cum. GEE.

.et Vulg, infenditu. pR. — Rehd. vt Flor. GE R.

'Hal.et Vulg. inferunt: qwis, BR. Etiam Rehd. GER.

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. IL : '999

alienum: nam et hic vnius fit furtum. — $. 4. Sed ?* fi.an-
fam in- poculo fuam putaüit, vel vere fuit: totius poculi eum
furtum facere, Pomponiusfcripfit. $. s. Sed fi de naui orie-
rata furto quis fextarium frumenti tulerit, vtrum totius one-
LIs, an vero fextarii tantum furtum fecerit? facilius hoc quae-
Titurin horreo *? pleno: et dürum eft dicere, totius furtum fi-
eri. Et quid, ficifterna vini fit? quid dicet? aut aquae ci-
.Pcerna 73.? quid deinde, fi *^ naue vinaria, vt funt multae,
in quas vinum effunditur **? quid dicemusde eo, qui vinum
haufit? an totius oneris fur fit? Et magis eít, vt et hic non
totius *? dicamus. $. 6. Certe fi proponas, in apotheca am-
|phoras effe vini, easque fübtractas: fingularum furtum fit,
non totius apothecae: quemadmodum, fi ex pluribus rebus mo- -
u.entlþus in horreo reclufis vnam tulerit. $. 7. Qui furti fa-
ciendi caufa conclaue intrauit *", nondum fur eft, quamuis
furandi caufa intrauit *9, Quid ergo? qua a&ione tenebi-
tur? vtique iniuriarum, aut de vi accufabitur, fi per vim in-
troibit *?, $. $. Item fi ?? maioris ponderis quid aperuit,
aut refregit, quod tollere non poffit, non eft $* omnium re-
rum cum eo furti actio, fed earum tantum, quas tulit, quia
totum tollere non potuit: proinde fi inuolucrum , quod tol-
lere non potuit, foluit, vt contre&tet, deinde cóntreGtauit

quasdam res: quamuis fingulas res, quaein eo fuerunt ?7,

tollere potuerit, fi tamen totum inuolücrum tollere non po-
tuerit??, fingularum rerum, quas tulerit, fur eft, ceterarum
non eft: quod fi totum. vas tollere potuit, dicimus ** eum
totius effe furem, licet foluerit, vt fingulas, vel quasdam .
tolleret: et ita et ?? Sabinusait. $. 9. Siduo pluresue vnum
tignum furati funt , quod finguli tollere non potuerint: dicen-
dum eft, omnes eos furti in folidum teneri, quamuis id 95
contrectare, nec tollere folus poffet **: etita vtimur: neque
55 enim poteft dicere??, pro parte furtum feciffe fingulos , fed
totius rei vniuerfos: fic fiet, fingulos furti teneri. $. 1o.
Quamuis autem earum quoque rerum ??, quas quis non ab-
ftulit, furti teneatur ?*: attamen condici ei non poteft, id-
circo quia condici ea res, quae ablata eft, poteft: et ita et.
Pomponius fcribit ??. . | |
XXII. PAvrvs libro IX. ad Sabinum. Srquid fur
fregerit, aut rumperit ??, quod non etiam furandi caufa con-

treCtauerit, eius nomine cum eo furti agere ?^ non poteft.

$. 1. Si eo confilio arca. refraCta ?? fit, vt vniones, puta,
tollerentur, hique furti faciendi caufa contrectati fint: eo-
rum tantummodo furtum factum videri: quod eft verum ?5:
nam ceterae res quae feponuntur ?*, vt ad vniones peruenia-
tur, non furti faciendi caufa contrectantur. $. 2. Qui lan-

cem rafit, totius fur eíft: et furti tenetur ad id quod domini

XXIII..

68 Hal. commuittit, idem Yuliamus fcribit. Si-
militer Rehd. committit: ldem Iuliamas fcribit, fed e GEB. — 69 Taur.
quor Om. GEB. 7o Taur. putaDit. GEB. — 71 Vulg. inferit; et. BR.
72 Vlor. eft: m orreo. GEB. 73 Hal.et quidem fi cifferna. vini fit, vt
aquae ciflerna, quid dices ? quid. GE. 74 Hal. inferit: de. Etita fup-
pleot Barb. Chriftin. S, Cruc. I. II. Bynkersh. vt et Rehd. GER. . 75 Hal,
76 Gothofr. in notà: fz-
rem effe fcil. Et Vulg. omnino inferit: furem effe. BR. r Vulg. zutraue-
vit. BR. Etiam Rehd. et mox iterum. GEB. — 78 Hal. intrauerit. — 79 Go.
thofr. in nota: introiuit. £Zal. intrauerit. vulgat. Rehd. vt Vulg. GEB. .. 80
: 81 Rehd. inferitz
82 Hal. fueraut. GER. 83 Hal. potuit. 84 Hal di-
temms, GE B. $5 Ap. Hal. et, abeft. GE£. 86 Hal. inferit; vmas ttec.
GreB, $7 Hal potuit. GER. 88 Hal.zec, GEB. — 89 Hal. et Rehd.
dici.GEB. . go Vulg.addit: momine. BR. — 9l Rehd. teuetn'. GEB. — 92
Hal.et Rehd. fcripfit. GE B. 93 Gothofr. in nota: ruperit. valg. Hial.
Rehd. vt ifti. GEB. 94 Hal et Vulg, agi. BR. Etiam Rehda'GEB. 95
Hal, et Vulg. fradfa. BR. — Etiam Rehd. GE&. 96 Hal. videri. verum eft ,
omiffo: quod. GE B. — 97 Rehd. fupponuntur , fed adícriptum: al. feponnmn-
ÉPbhbEb3- — — u

enim. GE .

*

l0094 5059 DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. II

XXIIL VrsrANvs ?5 libro XLI. ad Sabinum. Iw-
PVBEREM furtum facere poffe, fi iam doli capax fit, Iulia-
nus libro vicenfimo fecundo Digeftorum fcripfit. Item. poffe
cum impubere damni iniuria agi , quia id ?? furtum ab impu-
bere fit 199 : fed modum effe adhibendum ait: nam in infantes
. id non cadere: nos putamus, cum impubere culpae capace, A-
quilia agi poffe. Item verum eít, quod Labeo ait, nec ope
impuberis furto fa&to teneri eum. : L Eb
XXIV. Pavrvs libro IX. ad Sabinum. N c minus
etiam condici ei poffe Tulianus fcripfit *. MECLHR
XXV. VrPriAxNvs libro quadragenfimo *primo* ad

! Sabinum. VEgmvM eft quod plerique probant, fundi ? furti ^

agi non poffe, $. r. Vnde quaeritur, fi quis de fundo vi de-

iectus fit, an condici ei poffit, qui deiecit? Labeo negat, fed -

Celfus putat poíffe condici poffeffionem, quemadmodum pot-
eft, re mobili fubrepta. $. 2. *Eorum quae de fundo tollun-
tur, vtputa *arborum, vel lapidum, vel harenae, vel fructuum,
quos quis fraudandi * animo decerpfit ^, furti agi pofle, nulla
dubitatio eft. n TAE
XXVI. PAvrvslibroIX.ad Sabinum. | S1 apes ferae
$n arbore 5 fundi tui apes fecerint *, fi " quis eas vel fauum

abftulerit , eum non teneri tibi furti: -quia non fuerint ? tuae:-

easque conftat captarum terra, .mari,.caelo, numero effe:
$. 1. Item conftat, colonum qui nummis colat, cum eo qui
fructus ftantes fübripuerit, aCturum furti: quia, vt primum
decerptus effet, eius effe coepiffet ?. |

XXVIL Vrrrawvslibro XLL ad Sabinum. Qvr
tabulas vel cautiones amouet *?, furti tenetur non tantum
pretii ipfarum ** tabularum, verum *? eius * quod interfuit:
quod ad aeftimationem refertur eius* fummae quae in his ta-
- bulis continetur: fcilicet fi tanti interfuit: vtputa fi chirogra-.
pha aureorum decem tabulae fuerint, *? dicimus hoc duplica-
ri. Quod fi iam erant inanes, quia folutum proponebatur:
numquid ipfarum tantum tabularum pretii videatur effe aefti-
. matio facienda? quid enim interfuit huius **? Sed poteft di--
ci, quia nonnumquam debitores ** tabulas fibi reftitui petant
:6, quia ** nonnumquam calumniantur debitores, quafi inde-
bito foluto ab his: intereffe *9 creditoris tabulas habere, ne
forte controuerfiam füper ea re patiatur. Et generaliter di-
cendum eft, in *? id quod intereft, duplari ?^9. $. r. Inde pot-
eft quaeri, fi quis cum alias probationes, menfeque ?* fcri-
pturam haberet, chirographi furtum paífus fit, an ?* aefii-
tnari ?? duplo chirographi quantitas' debeat: et numquid non,
quafi nihil interfit: quantum ?^ enim intereft, cum poffit de-
bitum aliunde probare? quemadmodum fi in binis tabulis in-
ftrumentum fcriptum fit: nam nihil videtur deperdere, fi ?5
futurum eft, vtalio chirographo faluo fecurior fit creditor.
$. 2. Apocha ^* quoque fi fuerit fubrepta, aeque dicendum
eít, furti actionem in id quod intereft, locum habere: fed nihil

tur. GEB. — 98 Rehd. Idem. Gg's&. — 99 Hal. et Rehd. et, loco: id. GE R.
1oo Hal.fiat. GE B. — 1. Hal. et Vulg. addunt: cum doli capax fit. 8&.. Quae
Rehd. ignorat. GEB. 2 Hal et Vulg. inferunt: momine. BR. KRKehd. wt
Flor. GER. 3. Gothofr. in nota : furandi. vulg. Hal. Sed Hal. cum Flor.
hàbet: fraudandi. At Rehd. cum Vulg. furandi. GEB. 4. Hal. decerpferit.
5 Hal. arborem. GE B. 6 Eiusmodi apes Bafil. appellant: yoevoroiisácus , fe-
tifjcantes. BR. — ^ Hal.et, loco: fi. GEB. — $8 Kehd. fuerunt. GEB. 9
Hal. et Rehd, decerpt effent, eius effe cóepiffent. G & B.
GE B. II Hal earum. GEB. I2 Hal inferit: et, Vulg. etiam. BR.
Rehd. vt Flor. GE B. 13 Hal. et Vulg. fuevint. nam dicimus. — Et ita quo-
que Flor. eft fuppletum. BR. 1ta quoque Rehd. GEB. — 14 Vulg. eius. BR.
Etiam Rehd. GEB. — 15 Taur. debitorls. GEB. ^ 16 Hal. et Vulg. petunt.
BR. Etiam Rehd. GER. 17 Hal. quod. GEB. . 18 Hal. interefl. GEB.

19 Vulg. ;2, abeft. BR. Etiam Rehd. GEB. . 20 Vulg. duplicari.BR. — 21
Gothofr. in nota: meníae. vulg. Hal. Sed Vulg. et Hal. menfae quam fcriptu- -

ram. Flor.eft in fine verfus: menfaequae, vltima diphthongo per monogramma
expreffa, et ex: baberet, fa&um: baberent, wt fit: alias probationes men[ae

quae fcripturam baberent, Quod "Taur. dedit, vix eft typographicum mendum.

[

IO Hal. amouerit. |

| intevfuit. BR.
Taur. comumiiSent. Hal. et Vulg. memzniffemt. Nempe homo fciolus Flor. -

mihi ?? videtur intereffe, fi fint et aliae probationes folutae
pecuniae. $. 3. Sed fi quis non amouit ?* huiusmodi inftru-
menta, fed interleuit, non tantum furti aCtio locum habet,
verum etiam legis Aquiliae: nam rupiífe videtur, qui cor-
rupit. | 2 |
XXVIIL Pavrvs libro IX, ad Sabinum. Sxp fi

fübripuit prius quam deleat, tanto ?? tenetur, quanti do-
mini interfuit non fubripi: delendo enim nihil ad. poenam -

adicit. : |

— XXIX. VrriaNvs libro XLIL ad Sabinum. Hoc
amplius et ?? ad exhibendum agi poteft, et interdiCcto quo- .

rum bonorum agi poterit , : | :
XXX. InEw libro IX. ad Sabinum. Sz1 hereditariae
tabulae deletae fint. . '

XXXL. InEM libro XLI. ad-SaBinum. Sgp et fi ima-

ginem quis vel librum deleuerit, et hic tenetur damno ?*

iniuriae, quafi corruperit 3?, $. 1. Si quis tabulas inftru-

mentorum reipublicae municipii alicuius, aut fuübripuerit, -

aut interleuerit, Labeo ait furti eum teneri. Idemque fcribit
et de ceteris rebus publicis, deque focietatibus ?3. |

XXXIL Pavrvs libro IX. ad Sabinum. QvipAM
tabularum dumtaxat aeftimationem faciendam in furti aCtione

"exiftimant: qua ?** fi iudici, apud quem fuürti agatur, poffit

probari quantum debitum fuerit, poífit etiam apud eum iudi-
cem eadem probare, apud quem pecuniam petat: fi vero in
furti iudicio probare non poteft, ne ?* illud quidem poffe 59
oftendi, quanti eius interfit : fed poteft ?? poft furtum fattum

tabulas nan&tus effe 9 a&or, vt ex eo probet, quanti fua in- -

terfüerit ??, fi tabulas nanttus non effet, ^ $. r. De lege
Aquilia maior quaeftio eft; quemadmodunr poffit probari, quan-
ti eius interfit ? nam fi poteft alias probare, non patitur da-
mnut. Quid ergo, fi forte pecuniam füb condicione credi-
dit, et interim *? teftimonia, quorum probationem habeat,
qui ^* poffunt mori pendente condicione? aut puta me pe-
tiffe creditum , et quia teftes et fignatores qui rem communif-
fent *^, praefentes non haberem, victum rem amififfe *?;
nunc vero, cum furti apgam, eorum memoria, et praefentia ad.
fidem creditae pecuniae vti poffum ^^.

. XXXIII. VrrPriaAwvslibro XLT. ad Sabinum. Tv-
TOR adminiftrationem quidem rerum pupillarium habet, in-
tercipiendi autem poteftas ei non datur; et ideo fi quid fu-
randi animo amouerit, furtum facit, nec vfucapi res poteft:
fed et furti aCtione tenetur, quamuis et tutelae agi cum eo
poffit. Quod in tutore fcriptum eft, idem erit et in curatore
adulefcentis, ceterisque curatoribus. Eu

XXXIV. Pavrvs libro IX. ad Sabinum. Is qui
opem furtum facienti fert, numquam manifeftus *? eft: ita-
^ | . que

BR. Rehd. vt Vulg. et Hal. menfe quam. GEB. — 22, Ap. Hal. an, abeft.
GEB. . 23 Rehd. inferit: in. GE B. . 24 Vulgo. qui. BR, — 25 Hal. et
Rehd. fed, loco: fi. GEB. — .26 Erat olim Flor. apotbeca. BR. . 27 Ap.
Hal. et Vulg. mibi, abeft. BR. Rehd. vt Flor. GER. 28 Taur. amoDit.
GEB. — 29 Gothofr. in nota: tanti tenetur va/g. lta quoque Hal. et Barb.
Chriftin. S. Cruc. I. Bynkersh. et Rehd. GEE. — 30 Vulg.etiam.BR. —— 3
Hal. dammi. GER. — 32 Hal. vaperit. GEB. 33 Rehd. focietatis. fuper-
fcriptum tamen: al. bus. GEB. —— 34 Gothofr. in nota; quia. .l1mmo Hal.

t Vulg. habent: quia. B. Vtet Rehd. GEB. — 35 Vulg. zec, BR. Etiam

Rehd. GE B.

36 Vulg. poffit. BR. 37 Hal in margine: alias, mec po-
tuit. GEBR.

38 Hal fachwm, fi tabulas nactus eff aclor. GEB. — 39 Vulg.
40 Hal. inferit: funt. GEB, 41 Hal. quae. GEB. — 42

ex: communifent, fecit: ameiminifent, et in fequenti: baberem, finalem literam
deleuit, vt fit: geminiffent praefentes nom babere. BR. — Rehd. qui rem meam
meminifent. GEB. — 43 Hal.et Vulg. vicdlum remanfiffe. £ R. Ita etiam Rehd..-
Flor. eft : amiffiffe. G & B. 44 Hal et Vulg. poffm. BR. —— 45 Rehcz. in-
: - ferit;

y'
eli.
qui
fefüt

yuot

yle

Q,
tem

b
fotar
QUin

RYX
liit,
tàtfa |

[

fri 3
qni i
d lg
Wlin,
T
P fïfl( df.
& N
$6 Bs
VN
Peffua fe'
QT
3. ]
65 tj
li eth
m"v u
OW
(

ln
*
itíry
Duent,
Joni

DAX
WO

a E

! i
Y
ye
m
Lt d
!3-
T
r
p tl
habet,
n
mnir

T

j T
Iäets in'
qnïdf :
s p
! qum
: gmfaf Q

I$ guï
s d
Q

g,

g5 |

j
Y am&fc
al.fïB"b'
y J
i t
j Ha
j fuam
"L p
j nj
6j 142'
(j
m
,5

f R;h j

; o
^ n

DIGESTORVM LIB. XLVII TIT. Il

que accidit, vt i$ quidem qui opem tulit, furti nec manifefti
*9: js autem qui deprehenfus eft, ob eandem rem manifefti
teneatur. | : E
XXXV. Powrowivs libro. XIX. ad Sabinum. $r

quis ** perferendum acceperit, et ^* fcierit furtiuum effe:

conftat, fi deprehendatur, ipfum dumtaxat furem manifeftum.

effe: finefcierit, neutrum: hunc,quia fur non fit: furem ^?,
quia deprehenfüs non fit.. $. r. Si vnus feruus tuus ?? hau-
?lü'et et abítuliffet, alter hauriendo deprehenfus effet, prioris
nomine nec manifefti, *alterius manifefti* teneberis. .

XXXVI. VrprraANvs libro XLI. ad Sabinum. Qvzr

- feruo perfuafit ** vt fugeret, fur non eft: nec enim qui ali-

cui malum confilium dedit 5?, furtum facit ??: non magis
quam fi ei ** perfuafit ??, vt fe praecipitet *5, aut manus fibi

inferret 57: haec enim furti non admittunt aCtionem. Sed

fi alius ei füugam 5* perfuaferit, vt ab alio fubripiatur, furti
tenebitur is, qui perfuafit, quafi ope ??, conlilio 9? eius
furtum factum fit, Plus Pomponius fcripfit, eum qui 5* per-
fuafit, quamuis interim furti non teneretur, tunc tamen in-

cipere teneri, cum quis fugitiui 9? fur.effe coeperit: .quafi-

videatur ope, confilio ?? eius furtum factum. $. 1. Item pla-
cuit, eum, qui filio, vel ferno, vel vxori opem fert, furtum

facientibus, furti teneri, quamuis ipfi furti aCtione non con-
ueniantur. $. 2. Idem Pomponius ait, fi cum rebus aufuge- -

rit fugitiuus, polffe furti actione follicitatorem conueniri re-

rum nomine: quia opem, confilium. ** contre&tatori tulit:

quod et Sabinus fignificat. $. 3. Si duo ferui inuicem fibi per-
fuaferunt *5, et ambo fimul aufugerunt : alter alterius fur non
eít. Quid ergo, fi inuicem fe celanerüant? fieri enim poteft,
vt 595 inuicem fures fint: et poteft dici alterum alterius furem
eífe : quemadmodum, fi alii ingulos fubripuiffent, tenerentur,
quafi alter alterius nomine opem tuliffent 9* : quemadmodum
rerüm quoque nomine teneri eos furti, Sabinus fcripfit.

XXXVII. PoxPoxrivs libro XIX. ad Sabinum. S1r

pauonem meum maníuetum 9??, cum de domo mea eftugiífet,

per(ecutus fis, quoad is perit ??: agere tecum furti ita pot-
ero, fialiquis eum habere coepetit. |
Pavrvs*?. Sz filiusfamilias ** fübreptusfit, pa-
trem habere furti actionem palam eft.
XXXVIII. Pavrvs libro IX. ad Sabinum; MaATxR
filii fubrepti furti aCtionem non habet. $. z. Liberarum per-

fonarum nomine licet furti actio fit, condictio tamen nus-

quam eft. |
. -XXXIX. VrbrrANvs'?libro XLI. ad Sabinum, V &-
RVM eít, fi meretricem alieham ancillam rapuit quis, vel ce-
lauit, furtum non effe: nec enim factum quaeritur, fed
caufa faciendi: caufa autem faciendi libido fuit, non furtum.
Et ideo etiam eum, qui fores meretricis effregit *? libidinis

ferit: fur. GER. 46'R£:hd. addit: tenmeatur. G E B.

quid, BR. 48 Hal. quod, loco: et. GEB. 49 S. L. in nota: Haloan-
der legit: illum: Alii: illum non effe manifeftum furem. — Sed Hal. non legit:

zlun, fed: alium. Vulg. vt bic eft: ilwm mom effe manifeflum. furem , quia. -

BR. Rehd. vt Vulg. GER.
perfuaferit. B R.
et Rehd. nou magis quam et fi pev(uafit. GE B. 55 Vulg. perfuaferit. B R.
56 Hal. et Vulg. fed et MSS. praecipitaret. £ R,. Chriftin. S. Cruc. T. H. Bynkersh,
vtetRehd. GEB. — 57 Taur. zufeRet. Credimus tamen effe legendum: zuferat ,
illudque: znferet, ex: praecipitet, efle ortum. BR. — Habent: znferret, Barb.
Chriftin. $, Cruc. E. II Bynkersh. vt et Rehd. GE B. 58 Hal. alius fugam fibi
períuaferit. GEB. — 59. Vulg. inferit: et. 8R, Etiam Rehd. GE&. — 60 Hal,
confilioue. GEB. . 61 Hal.cumquis, loco: eum qui. GEB. — 62 Hal. fugiti-
zu$. Diferte autem Bafil. éZv zi iv Quyóvra xAép9. & R. Rehd. vt Hal. GER,
63 Hal. confilioue. Rehd. et coufilio. GE B. 64 Vulg. opem et confilium. B R.
Ita et Rehd. Hal. confiliumue. GER. — 65 Vulg. perfuafevint, et mox: aufuge-

50 Hal. vuus e feruis tuis. GEB. 51. Vulg,

vint, et rurfus: celauerint , quod vltimum et Hal. habet: caelauerint.B R. Etiam

Rehd, per: fuaferint, aufugevint, celauevint. GE&. — 66 Vulg, inferit: ambo.
$R. 67 Hal et Vulg. tuliffet. B&. — Etiam Rebd. GE2. — 68 Baíil. xei3u 1

47 Vulg. inferit

52, Vulg.dederit. BR. — 53 Hal. fecit. GEB. — 54 Hal.

L Flor. GE B.

IOOI
caufa, et furesnon ab eo indu&ti , fed alias ingreffi meretricis
res egefferunt, furti non teneri. An tamen vel Fabia 7^ te-
neatur qui fübpreffit fcortum libidinis caufa? Et non puto te-
neri: et.itax etiam exfaCto cum incidiffet, dixi: hic enim tür-
pius facit, quam qui fübripit *5: fed fecum fadti ignominiam
compenfat: certe fur non eft. | | s
XL. Pavrvs.libro IX. ad Sabinum.

fibi commodata longius duxerit, alienaue ?9r
vfus fit, furtum facit.

. ,XLL. VrrraAwvs libro XLI. ad Sabinum. . $r cum
.quis in hoftium poteftate effet, furtum ei factum fit, et poft-
liminio-redierit: poterit quis dicere eum furti habere a&tio-
nem. $. 1. Adrogatorem poffe furti agere, fcilicet eius fürti
nomine, quod factum eft ei, quem adrogauit 77, antequam
eum 7* adrogaret, . certum eft: ceterum *fi* poftea, nulla
erit dub.xtatm-. $.. 2. Qnamdiu viuit is, qui furtum fecit,
non perit *? furti a&tio: aut enim fui iuris eft is, qui furtum
fec.x-t, et cum ipfo aCtio eít: aut alieni iuris effe coepit, et
actio furti cum eo eft, cuius poteftati fubiectus eft: *et hoc
eft*, quod dicitur, noxa caput fequitur. .. 3. Si quis.poft
noxam admiffam hoftium feruus fuerit fa&tus,- videndum eft,
an extinguatur aCtio? . Et Pomponius fcripfit , extingui actio-
nem; et fi fuerit reuerfus poftliminio, vel quo alio iure, re-
nafci *?.eam a€tionem debere: etita vtimur. - i
XLII. PaAvznvs libroIX.ad Sabinum. Szr fernus na-
uem exerceat non voluntate domini, de eo, quod ibi perit
**, vulgaris ?? formula in dominum danda eft: vt quod alter
admifit, dumtaxat de peculio: quod ipfe exercitor, adiciatur,
vt noxae dederet *?, ]gitur fi manumiffus üit, perfecutio
quidem in peculio ** manebit dduerfus dominum intra an-
num : noxalis ipfum fequetur. . .$. 1. Interdum et manumiffus,
et qui eum manumifit, ob furtum tenetur, fi ideo manumi- -
fit **^, ne furti cum eo agi poffit: fed fi cum domino actum
fuerit, ipfo iure manumiftum liberari Sabinus refpondit, quafi

Q vr iumenta
e 1inuito domino

decifum fit. m

XLIII. Vrrrawvslibro XLI. ad Sabinum. FaArsvs
creditor, hoc eft is, qui fe fimulat creditorem, fi quid. ?* ac-
ceperit, furtum facit, nec nummi eius fient ?*, $. r. Falfus
procurator furtum quidem facere videtur. Sed Neratius viden-
dum efle ait, an ?* haec fententia cum diftinCtione vera fit;
vt, fi hac mente ei dederit nummos debitor, vt eos creditori
perferret, procurator autem eos intercipiat, vera fit: namet
manent nummi debitoris, cum procurator eos non eius no-
mine accepit, cuius eos debitor fieri vult: etinuito domino
eos contrectando fine dubio furtum facit: quod fi ita det de-
bitor, vt nummi procuratoris fiant, nullo modo eum furtum
facere ait, voluntate domini eos accipiendo. . $. 2. Si is,
qui indebitum accipiebat, delegauerit foluendum, non ferit
urti

T&AXva.BR. — 69 HaletVulg, perzit.BR. EtiamRehd.GEsB. — 7O In Vulgatis
haec lex hoc in loco legitur. Hal. poft legem fequentem fub Vlpiani nomine
collocauit. Florentinus Codex eum ordinem non agnofcit. Vide Ant. Augu-
ftin. 211. Emend. 1. BR.. Habet tamen et Rehd. vt Hal. GEz. ^4^An.
Hal. familias, abeft. Rehd. filusf. GE R. 72 Hal. IDEM. Legem nempe
illam dubiam hic inferit inter XXXVIIL, et XXXIX. iftamque Vlpiano adícribit.
| BR. Rehd. nomen ICti repetit. GER. 73 Wulg. effregerit. BR. 74
Hal. Fauia. Vulg. addit: vei vz BR. Etiam Kehd. Fauia. G E E. 75 Hal.
fubripuit. GEB. 46 Gothofr. in nota: alioue modo vfus fit. vulg. Rehd.
alioue iuuito etc. GEB. . "77 Vulg. arrogauerit. BR. Etiam Rehd. GEB.
78 Ap. Hal. euwm , abeft. GEz. "9 Ita et Bafil. àux ZwéAAvra, — Sed Vulg.
fecit , competit furti. BR. Ita et Rehd. iuperfcriptum tamen : a]. -on perit.
GEB. 8o Flor. prima fyllaba deleta, fed male. Inde Hal. et Vulg. zafci.
Sed Graecl: &vavesra:. BR. Etiam Kehd. mafci. GE B. 81 Vulg. periit.
BR. Etiam Rehd. GERE. 82 Taur. u Olgaris. GER. 83 Hal. et Vulg.
adüciatur , aut noxae dedere. BR. Et ita quoque Rehd. GE z. 84 Vulg.
in peculium. 8 R. 85 Hal. et Vulg. manumiffus fit. BR. Etiam Rehd. GE s.
$6 In Rehd. 4wid, abeft. GEF. 87 Hal et Vulg. fiuut. BR. Rehd. vt
88 Erat Flor. aitnembaecfententia, vt adeo malim ; ait, zsm
baec

1002

furti a&tio, » f155? cum eo abfente folutum fit : ceterum .fi.prag-
fente, alia caufa eft, et furtum fecit ?9.. $. 3. Si quis ni-
hil in perfona fua mentitus eft, fed verbis fraudem adhibuit:
fallax ?* eft magis, quam furtum facit: vtputa, fi dixit fe lo-
cupletem, fi in mercemsfe collocaturum ?** quod accepit, fi
fideiuffores idoneos daturum, vel pecuniam confeftim fe fo-
luturum: nam ex ?? his omnibus magis decepit, quam fur-
tum fecit: et ideo farti non tenetur: fed quia dolo fecit, nifi
fit alia aduerfüs eum attio, de dolo dabitur. - $. 4- Qm al.le-
num quid ?^ iacens, lucri faciendi caufa fu&uþt., fugtl obftrin-
gitur, fiue fcit cuius fit, fiue ignorauit: nihil enim ad fur-
tum minuendum facit, quod cuius fit, ignoret. $. 5. Quod
fi dominus id dereliquit, furtum non fiteius, etiam fi ego
fürandi animum habuero: nec enim furtum fit, nifi fit, gui
fiat: in propofito autem nulli fit: quippe cum placeat Sabini et
Caffii fententia exiftimantium ftatim noftram effe definererem,
quam derelinquimus. $. 6. Sed ?? fi non fuit derelictum, pu-
tauit tamen ?9 derelictum, furtinon tenetur. $. 7. Sed fine-
que fuit, neque putauit, iacens tamen tulit, non vt lucretur,
(ed redditurus ei, cuius fuit, non tenetur furti. S. 8. Proinde
videamus, fi nefcit cuius effet, fic tamen tulit, quafi redditurus
ei, qui defideraffet, vel qui oftendiffet rem fuam, an furti obli-
etur? Et non puto obligari eum. Solent plerique etiam hoc
facere ?* , vt libellum proponant ** continentem inuenilfe ??,
et redditurum ei, qui defiderauerit: hi ergo oftendunt non
furandi animo fe fecifle, $. 9. Quid ergo, fi Évperga *??,
quae dicunt *, petat? Nec hic videtur furtum facere, etfi
non probe petataliquid. $. 1o. Si quis fponte rem teeieoT
veliaétauit, non $ quafi pro dereli&to habiturus, tuque hanc
rem tuleris : an fürti tenearis, Celfus libro duodecimo Digefto-
rum quaerit: etait, fi quidem putafti pro derelicto habitam,
non teneris *: quod fi non putafti, hic dubitari pofle ait: et
tamen magis defendit, non teneri, quia, inquit, res non in-
teruertitur ei, qui eam fponte reiecit ?. $. rr. Si iactum
ex naue factum alius tulerit, an furti teneatur? Quaeftio in
eo eft, an prodereliécto habitum fit. Etfi quidem derelinquen-
tis * animo iactauit *^, quod plerumque credendum eft, cum
fciat periturum, qui inuenit, fuum fecit, nec furti tenetur.
$i vero nón hoc animo, fed hoc *, vt, fi faluum fuerit, ha-
beret: ei, qui inuenit, auferendum eft: et fi fcit hoc, qui
inuenit, et animo furandi tenet, furti tenetur. Enimuero fi
hoc animo, vt faluum faceret domino, furti non tenetur:
quod fi putans fimpliciter iaCctatum, furti fimiliter non tene-
tur. $. 12. Etiamfi partis dimidiae nancifcar dominium in
feruo, qui mihi antea furtum fecerat: magis eft, vt extin-

guatur actio etiam parte redempta: quia, etfi ? ab initio quis

partem in ferüo habebat, furti agere non poterat. Plane fi

baec femtemtia. BR. —— 89 Aut haec, aut infequens particula, cum, redundat.
