IX. PAvrvslibro VIT. ad Ediftum. AnMwa Tos non

vtique eos ?? intellegere debemus, . qui tela habuerunt ?? :
fed etiam quid aliud, quod ?? nocere poteft.
.. .K. VrPriANvs libro LXVIIL ad Edicum, Q vrdolo
malo fecerit, quo minus iudicia tuto?* exerceantur, autiudices
vt oportet iudicent: velis, qui poteftatem imperiumue habe-
bit ^*^, quam ei ius erit 5* , decernat, imperet, faciat: qui
ludos, pecuniamue ab aliquo inuito polliceri publice, pri-
uatimue ?^ per iniuriam exegerit: item qui cum telo dolo
malo in concione fuerit, aut ?5 vbi iudicium publice exerce-
bitur: exceptus eft, qui propter venationem habeat homines,

| qui cum beftiis pugnent, miniftrosue ?9 ad ea ?7 habere con-

ceditur. $. r. Hac lege tenetur, et qui conuocatis homini-
bus vim fecerit, quo quis verberetur. 33, et' pulfetur 39 , ne-
que homo occifus fit. $. 2. Damnato de vi publica, aqua et

. . KL Pavrvslibro V. Sententiarum. — Hr qui aedes
alienas, aut villas expilauerint, effregerint, ^? expugnaue-
rint: fi quidem ^* in turba cum telo *? fecerint, capite puni-
untur. $. z. Telorum autem appellatione omnia, ex quibus
finguli homines nocere poffunt, accipiuntur. $. 2. Qui te-

um tutandae *? falutis fuae caufa gerunt, non videntur ho- -

minis occidendi caufa portare.

.. Xll. In&w libro fingulari ad Senatusconfuültum Tur-
pillanum. Qvz noua veCtigalia exercent, lege Iulia de vi
publica tenentur. - pR .

TIT. .VIL
AD LEGEM IVLIAM DE VI PRIVATA.
ManciANvs libro XIV. Inftitutionum.

DE vi priuata damnati pars tertia bonorum ex lege Tulia
" publicatur: et cautum eft, neSenator fit, ne * decurio,
aut vllum honorem capiat, neue in ? eum ordinem fedeat,
neueiudex fit: et videlicet omni honore, quaüi infamis, ex
Senatusconfulto carebit. $. 1. Eadem poena adficiuntur, qui
ad poenam legis Iuliae de vi priuata rediguntur, et fi quisex
naufragio dolo malo quid rapuerit. $. 2. Sed et ex Confti-
tutionibus Principum extra ordinem, qui de naufragiis aliquid
diripuerint ?, puniuntur: nam et Diuus Pius refcripfit, nul-
lam vim nautis fieri debere: et fi quis fecerit, vt feueriffime
puniatur. |

: Il ScaEgvora libro IV. Regularum. HAc lege tene-
tur, qui conuocatis hominibus vim fecerit, quo quis verbe-
retur *, pulfaretur *: neque ? homo occifus erit.

III.

tantum. BR. 29 HaletVulg. babueriut. BR. Etiam Rehd. GEB. 30 Flor..
olim: q40d , aberat. inde fa&nm:.fed etiam eo$, qui aliud, quod mocere pot-
efl. Inde Hal. fed etiam eos, qui babent, quod, et Vulg. fed etiam eos, qui
babent aliud, quod. BR. At Rehd. fet etiam eos, qui aliud , quod. nempe vt
Flor. fa&um. GE E. 31 Rehd. tutue, nempe librario fe corrigente in: ta-
te. GE B. 32, Gothofr. in nota: habebit aliter quam ei. o»lg. Hal. GEm.
33 In plerisque MSS. ius erit, in vnam vocem coaluit. Sed et in Barb. 4uae
iufferit, et in S. Cruc. IL.. quia ei quae infferit. BR.. Habent fimpliciter: zzf-
ferit, S. Cruc. E. et Treuif. Sed Bynkersh. exhibet Florentinam. Etiam Rehd.
iufferit, faperfcriptum tamen: al. zus erit. GEB. . 34 Hal. priuatimque. GE 8.
35 Rehd. iu continenti fuerit, vbi, vocula: aut, omiffa. GxB. 36 Hal.
minifiros enin ad ea. GERB. 37 Rehd. a4d eas. GEB. 38 Taur. verVe-
retur. GEB. 39 Gothofr, in nota: pulfetur, et fi neque. valgat. Hial.
Etiám Flor. 7 et fi fuppletum. BR.. Rehd. et fiwe bomo, forte pro: et fi nec.
G E B. 40 Rehd. et fregerint et. expugnaueviut. GEB. 41 Etiam nunc.
Flor. efts fi quid.BR. 42 Hal. et Rehd. telis. GE s. 43 Vulg. tuen-
dae. BR. Etiam Rehd. GE g. ;
I Hal "-ec. G E B. 2, Gothofr. in aota: neue in quatuordecim or-
dinibus fedeat. Cuiac. 1X. Obferu. 16. Non placet Cuiacius Bynkershoekio
VI..Obf. 13. qui in fequentibus legit : quafi infamis carebit. Ex SCto eadem
poena etc. et rurfus: vt fi quis, loco: et fi quis. GE B. 3 Flor. eft: deri-
puerint. GEE. 4 Taur. gerVeretur. GEE. 5 Hal pwulfetar. Ia

6
Hhhhhhh 23 Rehd.

1046

Hl Macxnlibro L. Publicorum. N'xc 'igtere&, libe-
tos an feruos, et ? füos an alienos quis ad vim faciendam con-
uocauerit. : $. 1. Nec minus hi, qui cgnuoca.tl'funt., eadem
lege tenentur. $. 2. Sed ? fi nulli coæuogatl-,.nulhque pul-.-
fati fint, per iniuriam tamen ex bonis aiienis quid ablatum fit :
hac lege teneri eum, qui id fecerit. ' | :
IV. Pavrvslibro LV. ad Edi&tum. Lxcrs Iuliae
de vi priuata crimen committitur, cum coetum aliquis, et
concurfum ? feciffe dicitur, quo minus quis in ius produce-
retur, $. r. Et fi quis quaeftionem de alterius feruo habuif-
fet, et ideo moderatius Edicto Praetoris de iniuriis vtendum

effe, Labeo ait. - | |
V. Vrrriawvs libo LXIX. ad Edictum. Sr quis
aliquem deiecit *? ex agro fuo, hominibus congregat:s fine ar-
mis, vis priuatae poftulari poffit **. |
VL MopesTiNvs '?^ libro VIIL Regularum. Ex
Senatusconfülto Volufiano, qui inprobe co&unt in alienatn
litem, vt quidquid ex condemnatione in rem ipfius redactum
fuerit, *? inter eos ** communicaretur *?, lege Iulia de vi pri-
uata tenentur. j RUFT |
VIL. CannrisTRATVS lib V. de Cognitionibus.
CnEDiITORES, fi aduerfus debitores fuos agant, per iudi-
cem id, quod deberi fibi putant, repofcere debert. Alioquin
fi in rem debitoris fui intrauerint, id nullo concedente: Di-
uus Marcus decreuit, ius crediti eos non habere. Verba de-
ereti haec funt. Optimum.eft, vt, fi quas putes te habere peti-
tiones, aCtionibus experiaris: interim ille in poffeffione debet
morari, tu petitor-es * : et cum Marcianusdiceret, vim nul-
lam feci, Caefar dixit, tu vim putas eífe folum, íi homines
vulnerentur ? vis ** eft et tunc, quotiens quis id, quod de-
beri fibi putat, non per iudicem repo(cit: non puto autem
nec verecundiae, nec dignitati ** toae conuenire, quicquam
non iurefacere. Quisquisigitur probatus mihi fuerit, rem vl-
lam debitoris non;ab ipfo fibi traditam fine vllo iudice temere

poffidere *?, eumque fibi ?? ius in eam rem dixiffe, ius cre- -

diti non habebit,

' VL MopnEsTINV s libro II. de P;oenis.' Sr credi-
tor fine auctoritate iudicis res debitoris occupet, hac lege te-
netur, et ^" tertia parte bonorum multatur, et infamis fit.

Rehd. fcriptum erat: zegmidi, quod non nemo 75 va-cat inclufit, fubter ta-
men Ícriptam: tegue. — Forte librarius fcribere volebat: megae ibi. GE B. 7
Ap. Hal. et Rehd. et, abeft. GEB. 8 Hal et Vulg. inferunt: et. B R.
Etiam Rehd. GE &. 9 Rehd. cum.cetu aliquis et coucuv(íu và cum , nonne-
mo fuperícripfit: al. qwod. Poffet et vocula: cum, geminari, GEE. 1O
Hal. et Vulg. dezecevit. B R. II Hal. poterit. GER. I2 Kal hic ite-
rum: MODESTINVS, wt fupra in L. 7. ad L. Iul. Mai. et infra in L. va.
ad L. Iul. de Ambitu. GEE. 13 Kehd. praefigit: eos. G E B.

inter bos. Etita Flor. fa&um. BR. 15 Vulg. communicetur. B R. 16

Hal. et Vulg. effe. . Haec etiam : et, omittit. BR. Rehd. t Vulg. Poflet Hal.

. le&io in hunc. modum latere: eSEt. GER. 17 Vulg. inferit: enm. BR.
18 Flor. hic inter verfus adfcriptum manu perantiqua: vel pietati , quod adeo
inter aíterifcos exhiberi meruerat. . Inde Hal. et Vulg. sec dignitati mec pieta-
tj tuae, nifi quod Vulg. 73 tzae non.agnofcat. Bm. — Agnofcere tamen videtur
Rehd..vbi eft: ?ec pietatiue, et excidifie videtur litera t ante: ze. JDe cetero
'Taur. non pro fupplemento, fed pro le&ione variante habuit, quod et vocula:
vel, quadantenus innuere videtur. GE B. 19 Hal. inferit; (vel'ackepi.[]'e) et
in margine addit: alias deefl. GEs. 20 kial. fioique, loco: ewmque fibi.
GEB. . 21 Hal.inferit: zu. GER. M -
I Taur. in margine: veneficis, Wt et Hial. et Rehd. GEB. — 2; Go-
thofr. in nota: veneficis. vnls. Hal. Taür. etiam in margine ita habet, in tex-
tu autem : Bemeficis. Etiam Rehd. cemefcis. GEB. — 4 Vide Bynkersh. 7.
Obf. 6. BR. |

14 Hal.

; J5 Gotþofr. in nota: zz capitalem caufam. 'Yaur. quaeflioniSub ,
et ita Hal. Poterat etiam dare: quaefliouis Vb, etita Vulg,' In MSS. quo- |

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. VIL VÍIT

TIT. VIIL - d
AD LEGEM CORNELIAM DE SICARIIS ET

VENEFICIIS .

Mancraxvs libro XIV. Inftitutionum. »

i E GX Cornelia de ficariis et veneficiis? tenetur, qui homi-

nem occiderit : cuiusue dolo malo incendium fattum erit: -

quiue hominis occidendi, furtiue faciendi caufa, cum teloam-

bulauerit: quiue cum Magiftratus effet, publicoue iudicio

praeeffet, operam dediffet , quo quis falfum indicium ^ pro-

fiteretur, vt quis innocens conueniretur, ,condemnaretur.

$. r. Praeterea tenctur, qui hominis necandi caufa venenum
confecerit, dederit: quiue falfüm teftimonium dolo malo di-
xerit, quo quis publico iudicio rei capitalis damnaretur: qui-
ue, Magiftratus. iudexue. quaeftionis, füb 5 capitalem cau-

| fam pecuniam acceperit, vtpublicalege reusfieret. $. 2. Et

qui hominem occiderit, punitur, non habita differentia, cu-
ius condicionis hbominem interemit. $. 3. Diuus Hadrianus
refcripfit ^, eum, qui hominem occidit ^, fi non occidendi
animo hoc admifit, abfolui poffe: et qui hominem non occi-
dit, fed vulnerauit *, vt occidat, pro homicida damnandum:
et ex re conftituendum hoc: nam fi gladium ftrixerit ?, etin
*? eo percufferit, indubitate occidendi animo id eum admifif-
fe: fed fi claui ^^ percuffit, aut cuccuma *? inrixa, quamuis
ferro percuflerit, tamen non occidendi animo, leniéndum $
poenam eius, qui in rixa, caufa *^ magis, quam voluntate ho-
micidium admifit *?. $. 4. Item Diuus Hadrianus refcripfit,
eum, qui ftuprum fibi *5, vel füis per vim inferentem occidit,

| dimittendum. $. 5. Sed et in eum, qui vxorem deprehen-

fam in adulterio occidit, Diuus Pius leuiorem '*7 poenam ir-
rogandam effe fcripfit ** : et humiliore *? loco pofitum ih exi-

lium perpetuum dari iuffit, in aliqua dignitate pofitum, ad

tempus relegari.

II. VneraAwvs libro I. de Adulteris. IxAvpzTVM

filium pater occidere non poteft: fed accufare eum apud prae-
fe&um, Praefidemue prouinciae debet, - : j
Ill. MARc1ANvs??libro XIV. Infitutionum. Erv s-
DEM legis Corneliae.de ficariis et veneficis ^* capite quin-
to, qui venenum ?? necandi hominis caufa fecerit, vel ven-
diderit, vel habuerit, ple&itur. $. z. Eiusdem legis 3 poe-
na ?* adficitur, qui in publicum . mala medicamenta vendide-
rit, vel hominis necandi caufa habuerit. $. 2. Adiectio au-

tem ifta, veneni ^* mali, oftenditeffe quaedam et non malave- .

nena, Ergo nomen medium eft, et tam id, quod ad fanan-
! dum,

que: fub, reperi. S. Cruc.Y. quaefzoui fub. — Sed et inS. Cruc. vtroque fuper:
fub, ícriptum: £. fuper. B R. — Occurrit v? fub , etiam in Barb. Treuif: et Byn-
kersh. vt et in Rehd. GE z. 6 De hoc refcripto vide Noodt. IV. Prob. Inr.
7..2. BR. — "7 Hal occiderit, et mox : admiferit. — 8 Hal.. occiderit, fed
vnuluetauerit. ^ 9 Gothotr. in nota: ftrinxerit, Haloand. Etiam Vulg. ffrin-
xevrit, quod malumus. RR. ]ta et MSS. Barb. S. Cruc. L. et II. BynkersH. vt
et Rehd. GER. IO Ap. Hal. in, abeft, et recte. Ortum eft ex fequentiz
Andubitate. BR. — Rehd. Florentinam exhibet. G E B. 11 Vulg. claza. Vide
Noodt. IV. Probab. 7. 1. 3. 8 R. Rehd. vt Vulg. GEB. I2 Gothofr. in no-
ta: cucuma. Hal. GER. 13 Hál. et Vulg. leniendam. Etita Flor. quoque
fadum. BR. Etita quoque Rehd. GER. 14 Gothofr. in nota: cafz, le-
gendum eft. Sed et'Faur. ita habuit dudum in margine, et ita quoque Hal.
et Rehd. Probatidem Van de Water J. Off. 16. GER. — 15 Hal. admiferit.
16 Taur. fiVi. GER. 17 Hal.Jexiorem. GEB. — 18 Hal et Vulg. vefcri-
pfit. BR. Etüam Rehd. Ggsz. 19 Vulg. bwmiliori. BR. — 20 Vulg. MAR-
| CELLV'S. B. 21 Taur. Beneficit. GEB. . 22 Hal.et Vulg. inferunt :
.malum. B R. 23 Vulg. inferit: Corneliae. B R. 24 Flor. etiam nunc eft:
poenae. Íed fcripti et editi redte. B R. Hal. et Barb. S, Cruc. V. et Bynkersh.
yt et Rehd. GE R. 25 Taur. vEN:, fatis contorta geminatio. we, eft in
veríus fine, mi, in fequentis initio, vt etiam ?. e medium excidiffe potuerit.
BR. Incaffum librarium hic defendi.a contorta geminatione, docebit L. 7. ;n-
fra de L. Pompei. de Parricid. vbi Nofter, quo excufet, nihil afferre potuit,
Et num illa geminatio magis conto;ta iftis;; def ENDun, sENTia etc. coties
| | OCCf

---

Gz(
44!(

ym

. i

Ti
eQn
Ils !
&01
11 (e[
bete:
( n
TY
nela
hn
prou
enim
I
Í qui
Xcider
prenu)

t
n
ht
Qut Go
Qs r
]OCO d
gi T
? tj
Ttun;:
Hor. $

Q prior

GEp,

TWütárim
E lal

Q
QU
À
T.
us
d
r
tdn:
r
iij

!
namnt
Wil

li^
il
qteti
Yl
mm r

n, 4

TWX
j pre

DRS
d
.
i
,

n jri
yeni v
p i
]-wfj', u
pr.qu
UL 1

DIGESTORVM . LIB.

dum, quam id quod ad occidendum paratum eft, continet:
fed et id quod amatorium appellatur. .Sed hoc folum nota-
turin ealege, quod hominis necandi caufa habet. Sed ex
Senatusconfulto relegari iufía eft ea, quae non quidem malo
animo, fed malo exemplo medicamentum ad conceptionem de-

dit, ex quo ea, quae acceperat, decefferit ?9, — $.. 5. Alio Se-

natusconfulto effeCtum 'eft, vt pigmentarii, fi cui temere ci-
cutam, falamandram ;"aconitum, pituocampas ??, aut ?* bu-
broftim ^?, mandragoram, etid, quod luftramenti caufa, de-
derint cantharidas ?9', poena teneantur huius legis. $. 4.
Ttém is, cuius familia fciente eo apifcendae, reciperandae ?*

. poffeffionis caufa arma fumpferit. Item, qui auctor feditionis

füerit, et qui naufragium füpprefferit ?^: et qui ?? falfa in-
dicia ?* confeffüs fuerit, confitendaue curauerit, quo quis in-
nocetis circumueniretur: et ?5 qui hominem libidinis *9, vel
promiercii caufa caftrauerit, ?" Senatusconfulto poena legis
Corneliae punitur 39. $. 5. Legis Corneliae de ficariis et ve-
"neficis ?? poena, infülae deportatio eft, et omnium bonorum
ademptio: fed folent hodie capite puniti, nifi honeftiore loco
pofiti fuerint, ^? vt poenam legis füftineant: humiliores 4
enim folent, vel beftiis ^^ fübici, altiores. vero deportantur
án infülam. $. 6. Transfugas licet. *?, vbicumque inuenti

. fuerint, quafi hoftes intérficere. :

TV. VrprrANvslibro VII. de Officio Proconfulis. L -
G € Cornelia de ficariis tenetur, qui, cum in Magiftratu effet
^* -eorum quid fecerit contra hominis necem, quod legibus
permiffum non fit *5. $. 1. Cum quidam per lafciuiam. *6
caufam mortis praebuiffet, comprobatum elt fattum Ignatii
'Taurini Proconfulis Veticae ^" a Diuo Hadriano, quod **
eüm in quinquennium relegaffet. $. 2. Idem Diuus Hadria-
nus refcripfit: conftitutum quidem eft, ne fpadones: fierent :
eos autem qui hoc crimine arguerentur , Corneliae legis poe-
pa teneri, eoramque bona merito fifco meo ^ ?. vindicari de-
bere: fed et in feruos, qui fpadones fecerint, vltimo fuppli-

cio animaduertendum eífe: et qui hoc crimine tenentur ?? fi
non adfgerint ^*, de abfentibus quoque, tamquam lege Cor-
nelia ?* teneantur, pronuntiandum effe. — Plane fi ipfi, qui
hanc iniuriam paífi funt, proclamauerint: audire eos Praefes
prouineiàe debét, ?? qui virilitatem amiferunt 5*4,.. Nemo

"enim liberum feruumue, inuitum finentemue caftrare debet:

neue 55 quis fe fponte caftrandum praebere debet du
fi quis adüerfus Edictum meum fecerit, medico quidem, qui
exciderit, capitale erit, item ipfi qui fe fponte excidendum
praebuit. dousrü i

occuitentibus? GE . — 26 Hal.deceft. —— 2/? Gothofr. in nota: pityocam-
pas Hal. GEB. — 28 Ap. Hal. aut , abeft. GE . 29 Gothofr. in nota:
bupreftin. Hal. vel potius: bupreflim. GE B. 30 Satius fuiffet loco horum ,
quae Gothofr: in nota prolixa affert, et de quibus ne dodiffimis quidem Me-
dicis fatis conftat, obferuaffe, ap. Hal. vocem: cantbaridas hic abeffe, fuoque
loco effe repofitam poft antecedentem vocem : suandragoram , atque deinde le-
gi:ant quid lufframenti, loco* , et id , quodlufiv. G EB. . 3* Hal. recuperaudae

et apifcendae, Kehd. recuperandae et adipifcendae. G B. .52, In Barb. 'eft cor-.

re&tum ; aa2ufragum. fupprefferít. BR. S. Cruc. 1. mendofe : maufragran. Sed vt
Flor. S, Cruc, Il. et Bynk. vt et Rebd. GEE. — 33 Hal, et Rehd. quiue. GEB.
44 Gothofr. in nota: indicia profeffus fuerit, profitendaue curauerit. FIal. G E B.
25 Ap. Hal. et in Rehd. et, abeft. GEE. 36 Taur. L/VidinisS. GEB. | 37
al praeligit: ex, et ita fa&um Flor. gR. Et ita quoque Rehd. GEB. 38
"Taur. pOnitur. GEB. . 59 Taur. Beneficis. GEE. 40 Gothofr. in nota; quam
wt vulg. Hal.GEB. . 41 Gothofr. in nota: humiliores. zulg. Hal. Nempe Flor,

eft: umiliores, vti et 'Taunr. exhibet. GE B. — 42 Taur. Fefiiis. GE B. 43 In .

Pand. Flor. in fine legis alterum : lcet, adícriptum , vt adeo hic delendum vide-
atur, licet corre&tor, haecinta&ta relinquens, hoc: HEcet, cum : vbicunque, con-
ftruxiffe videatur. In Barb. deletum : licet, prius. In Treuif. femper abfuit. In re-

liquis, fcriptum : fcilicet. BR. — Puta in S. Cruc. L'IL; Bynkersh. et Rehd.

qui priori loco: fcilicet , in fine: licet, habet. Ap. Hal. v? licet in fine abeft.
GEB. 44 laur. habet: qui cum in magifiratu eft , effet, nec ego quicquam-
mutarim, licet 75 ef? abíit a MSS. vel ab initio, vel expun&um. — Omittunt
etiam Hal. er Vulg. forte quod non fit: facit, fecerit. B R. Abfuit in S. Cruc.
Yl expun&tum eít ia $. Cruc. L. et Barb. — At Bynkersh. habet: effet eorum.

cerit, habuerit.

| Rehd. vt S. Cruc. II. Gz x.

Sic quoque. GEB.

de Water 1. Obf. 16. GER.

.18. GEB.

XLVIIL TIT. VHL — L

V. Pavrvslibroll. de Officio Proconfülis. — Hx 57
quoque, qui thlibias faciunt, ex Conftitutione Diui Hadriani
ïïd Ninium ?? Haítam, in eadem caufa fuünt, qua hi qui ca-
rant, |

4

. VL VEsNvLEIVS SATVRNINVS ? libro T. de Of
ficio Proconfulis. Is $? qui feruum caftrandum tradiderit,
pro parte dimidia bonorum multatur ex Senatusconfulto, quod
Neratio Priíco et Annio Vero 9* Confulibus factum eft.

. WIL PaAvrvslibro fingulari de publicis Iudiciis. Iw
lege Cornelia dolus pro fatto accipitur: ne 97 in hac lege
culpa 9? lata pro dolo accipitur. Quare fi quis $^ alto fe
praecipitauerit, et fuper alium venerit, eumque occideritz
autputator ex arbore, cum ramum deiiceret 55, non praecla-
mauerit 95, et praetereuntem occiderit: ad huius legis coér-
citionem non pertinet.

: V.IIL .VL PIANVS libro XXXIIL. ad Edictum. Srmu-
lierem vifceribus fuis vim intuliffe, quo partum abigeret, con-
ftiterit: éam in exilium Praefes prouinciae exiget.

IX. Ipkw libro XXXVII. ad Edictum. FvREw no-
Curnum 9* fi quis occiderit, ità demum impune feret, fi parcere
ei fine periculo fuo non potuit. '

—— UX.*ID EM libro XVIII. ad Edi&um. S'x quis dolo 58 in-
gqlaïn meam exuflerit, capitis poena pleCtetur, quafi incen-
iarius. — ! :

XI. MopesTIiNvs libro VI Regularum. CriRcvaw-
CIDERE ludaeis filios fuos tantum reícripto Diui Pii permit-
titur: 5? in non eiusdem religionis "? qui hoc fecerit, ca-
ftrantis poena irrogatur **.. $. 1. Seruo fine iudice ad be-
ftias *^ dato, non folum qui vendidit *?, poena "*, verum
et qui comparauit, tenebitur. $. 2. Poft legem Petroniam,
et Senatusconfülta ad eam legem pertinentia, dominis pote-
ftas ablata éft, ad beftias depugnandas fuo arbitrio feruos tra-

dere: oblato tamen iudici feruo, fi iufta fit domini querella,

fic poenae tradetur. - mf : :
.XIL ÍpnEMlibro VIIL. Regularum. IwraAws vel fu-

riofus, fi liominem occiderint *?, lege Cornelia 7*5 non fe-
nentur./*: cum alterum innocentia confilii tuetur 75 , alte-
rum fati infelicitas excufat. — " !

XHI. Ipne w libro XII. .Pan'de&arum. Ex Senatutscor.x-
fulto eius legis poena damnari iubetur, qui mala facrificia fe-

XIV..

| 45 Hal ef. . 46 Confer Van de Water
I. Obf. 16. GER. 47 lta nempe Taur. Etiam Rehd. zetice. Hal. Beticae.
GEB. 48 Rehd. cum, loco: 4uod. adícriptum tamén: ve q4od. GEB. — 49
Erat initio Flor. qe. BR, 50 Hal. tenerentur. GE B. 51 Vulg. fi abfue-
rint. BR. ' 52, Hal. legis Corneliae. GEE. 53 Hal. praefigit: et. GEB.
54 Hal et Vulg. amiferint. BR.- Etiam Rehd, G£n. 55 Hal. wec quis,
GEB. 56 Ap.Hal. debet, abeft. GEB. « 57 Rehd. Si quoque, forte pro z.
58 Hal. Nonium. Vulg. Junium. 'Tulege: Nóimmium,
et vidé Ant. Aüguftin. ad. Notm. propr. Pandedl. B&. 59 Hal. SCAEVO-
LA. 60 Rehd. fi 4uis. GE B. 61 Hal Nevatio Vero et Aunio Prifco,
G E E. 62 Hal uegue. Vulg. wec. fimiliter MSS. g R. Puta Barb. $. Cruc.
L JL 'Freuif. Bynkersh. Vulgatam repraefentantia. In Rehd. ze, plane ab-
fuit, fat tamen antiqua manus ex: 7 , fecit: wec in. GE B. 63 Conf. Van
64. Hal. inferit: ab, Vulg. ex. Etita MSS.
2 R. S. Cruc. IHl. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd. In Barb. et S. Cruc. L. ex, ab-

eft. GEBR. .. 65 Flor. eft: deieceret, et fa&um: deiecerit. llud feruauit Taur.

fed. faciendum erat Florentiae deiceret. BR. Hlal. deiiceret. Rehd. deiecerit.

Grz. - 66 Hal et Vulg. proclamauerit , quod malumus. BR. Et itá etiam

Rehd. GEz. 67 Confer Noodt. l. Probab. 9. et Van de Water 1. Obfera.
68 Vulg. addit: salo. B R. 69 Vulg. praefigit: at. BR.
Etiam Rehd. fed negle&o fequente: 22. GEB, 7o Vulg. addit: bominuem.
BR. ^ 71 Rehd. vrgeatur. GEB. q» Yaur. Veflias. GER. 73 Vu/lg.
vendiderit. B R. 74 Ap. Hal. poena, abeft. GEB. — 75 Hal. et Vulg. occi-
derit, et mox: tezetur. BR. Rehd. vt Flor. GEE. 76 Mal. et Vulg. legis
Corneliae. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 77 Hal tenetar. — "78 Vulg. tuea-

Hhhhhhh 3 us tur,

048 —— DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. IX X.

qui nouercam adulterabat, in infülam eum deportaffe: quod -

XIV. CarnrisTRATVS libro VI. de Cognitionibus.
Drvvs Hadrianus in haec verba refcripfit: in maleficiis vo-
s *? fpeCtatur, non exitus. t
- XV.PVLPI;NVS libro VIIL. ad legem Iuliam et Pa-
piam. Nimir intereft, occidat quis, an caufam mortis
Praebeääïï. MonpresTINVv s libro III. de.Po'enis./. Qvi case;
dem admiferunt 3? fponte, doloue malo, in honore aliquo
pofiti, deportari folent: qui fecundo gradu fünt, capite pu-
niuntur: facilius hoc in decuriones fi.erl potefc.: fic tamen, vt
confulto prius Principe, et iubente, id fiat : nifi forte tumul-
. tus aliter fedari non poffit. : i
XVII. Pavrvs libro V. Sententiarum. Sr in rixa
percuffus homo perierit, i&us vniuscuiusque in hoc collecto-
rum contemplari oportet. -

TIT. -X :
DE LEGE POMPEIA, * DE PARRI-

CIDIIS.
. ManctraANvs ? libro XIV. ïn&itutïonum,

EG E Pompelade parricidiis cauetur, vt ?,fi quis patrem,
matrem , auum, auiam, frátrem, fororem, patruelem,
matruelem, patruum, auunculum, amitam, * confobrin.un?,
confobrinam, vxorem, virum ?, generum, focrum *, vitri-
cum ^, priuignum, priuignam, patronum, patronam occide-
rit, cuiusue dolo malo id fattum erit: vt poena ea teneatur,
quae eft legis Corneliae de ficariis 5. Sed et mater, quae
filium ? filiamue occiderit, eius *? legis poena adficitur. Et
auus qui nepotem occiderit, 'Et praeterea quiemit venenum,
vt patri daret, quamuis non potuerit dare **,

]. ScaEvora libro IV. Regularum. FnRATER au-

tem eius, qui cognonerat tantum, nec patri indicauerat , re-
legatus eft, et medicus fupplicio affectus *^. | |
HI. MaRcraAwNvslibro XIV. Inftitutionum. Sxp ?
. fciendum eft, lege Pompeia de confobrino comprehendi **:
fed *? non etiam eos pariter complecti, qui pari proprioue
1* gradu funt ^*, Sed et nouercae et fponfae perfonae omif-
fae funt, fententia tamen legis continentur. .
| IV. IpEw libro I. de publicis Iudiciis. C vw pater et
. mater fponfi, !? fponfae, focerorum vt liberorum fponfi, ge-
nerorum appellatione continentur *?, 4
V. ïDEM libro XIV. Inftitutionum. Drvvs Hadria-
nus fertur, cum in venatione filium füumquidam necauerat,

tur. BR. — 79 Conf. Dynkersh. ZIT. Obf. 10. GER. — 80 Vulg. admiferint.
BR. $81 Vide Noodt. 1. Obf. 1. BR. '
1 Gothofr. in nota: Ad legem Pompeiam. vslg. Hal. 2, Vulg.
MARCELLVS.2R. 5 Ap. Hal. vt, abeft. GEB. . 4 Hal. et Vulg. infe-
tunt ; ?raterteram. Diferte etiam Graeci: Zveiv 3. àveqiày. B R. MSS. qaterte-
vam , ighorant Barb. $. Cruc. I. II. Bynkersh. vt et Rehd. GER. 5 Vulg.
uurum. BR. Et ita Bynkersh. et Rehd. At S. Cruc. L. II vt Flor. Etiam Barb.
ira tamen vt: z4Y475, habeat in margine. G E. 6 Hal. coufobrinam , vi-
THM, Vxorem, generum, murum, focevum, focrum. Etiam Graeci: mev9egiv,
-EV3eQàv. ER. Rehd. loco: focrum, habet: focerum. GEB. 4 Hal vidri-
crin, quod mendofum effe nullus dubito. B R. Satis benigne. Ego vero contra

fentio, cum, vt fupra, ita ethic Rehd. habeat: viclriegm. Codicem aliquem-

itaque fecutns eft Hal. ex quo eius religionem agnoícas. GE B. 8 Vide
Noodt. J. Probab. 11. BR. 9 Rehd. Sed et fi mater quoque filium. fuum
. filiamue. GER. IO Hal. et Vulg. buius. BR. Etiam Rehd. Gx s. 11
. Rehd. addit: buius legis poena afficitur. G B. 12 Hal. adfeclus efl. GE B.
13 Vide Bynkersh. I. Obf. 4. GE g, 14 Hal, et Vulg, comprebenfum effe,
et ita Flor. eftfaQum. BR. Etita habet Rehd. GE g. 15 In Rehd. fed,
abeft. G E B.
quoque in S. Cruc. L. fed fa&um: prioreue, eo modo ab initio habuit S. Cruc.
Denique Treuif. habet: propioreue. Paffim Flor. proprius, fcribitur pro: pro-
pius. BR. Vt Treuif. ita et Bynkersh. vt et Rehd, GE . 17 Hal fomt. 18

I6 Hal. propioreue. Vulg.. prioreue. Yn Barb. eft: priore. la.

latronis magis quam patris iure eum interfecit ?9?: nam pa-
tria poteftas in pietate debet, non ?^* atrocitate, confiftere.
VI. VrrraAwvs libro VIII. de Officio Proconfuülis.
VTRvM, qui occiderunt parentes, an etiam confcii, poena
parricidii adficiantur, quaeri poteft? et.ait Maecianus, etiam
conícios eadem poena adficiendos, hion folum parricidas: pro-
inde confcii etiam extranei eadem poena adficiendi funt.
VII. Ingaw libro vicenfimo *nono* ad Edi&um. $z
fciente creditore, ad fcelus committendum pecunia fit fub-
minifirata, vtputa fi ad veneni ?^ mali comparationem, vel
etiam vt latronibus adgrefforibusque daretur, qui patrem inter-
licerent: parricidii poena tenebitur, qui ** quaefierit pecuniam,
quique eorum ita crediderint ?^*^, auta quo ita cauerunt ?*.
VHL Ipgwlibro VIIT. Difputationum. PARRICI-

| D11 poftulatus, fi interim decefferit, fi quidem fibi mortem

confciuit ?^, fuccefforem fiftum habere debebit: fi minus,

eum, quem voluit, fi modo teftamentum fecit: fi ?? intefta-

tus deceífit ?^?, eos heredes habebit, qui lege vocantur.
IX. MopEsTiNvslibro XII. PandeCtarum. Pox-
NA parricidii more maiorum haec inftituta eft, vt ?? parrici-
da virgis fanguineis verberatus ??, deinde culleo infuatur 3*
cum cane, gallo gallinaceo, et ?^ vipera, et fimia, deinde
in mare profundum culleus iaCtatur ??: hocita, fi mare pro-
ximum fit: alioquin beftiis obicitur ?*, fecundum Diui Ha-

driani Confüitutionem, — $. r. Qui alias perfonas occiderint -
s praeter matrem et patrem , et auum,etauiam, quosmore

maiorum puniri füpra diximus, capitis poena plectentur 35,
aut vitimo fupplicio mattantur. $. 2. Sane fi per furorem
aliquis parentem occiderit, inpunitus erit 37, vt Diui fratres
refcripferunt füper eo, qui per furorem matrem necauerat:
nam fuffcere, furore ipfo eum puniri, diligentiusque cufto-
diendum effe, aut etiam vinculis coércendum. : b.
X.Pavrvs libro fingulari de Poenis omnium legum.
Eonvn, qui parricidii poena teneri poffunt , femper accufa--
tio permittitur. b |

DE LEGE CORNELIA * DE FALSIS, ET DE

SENATVSCONSYLTO LIBONIANO.

MancrANvs libro XIV. Inftitutionum,

: P OEN A ? legis Corneliae irrogatur ei 3, qui falfas teftatio--

nes faciendas, teftimoniaue falfa infpicienda, dolo malo
coiecerit ^. $. r. Item ? ob inftruendam aduocationem, te-
| p | ftimo-

Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. EFtiam Rehd, GE g. — 19 Hal, et Vulg. con-
tineantur. B R. — Rehd. vt Flor. GEB. — 20 Rehd. interfeciffet. GEB. Etiam
Hal. — 21 Rehd. inferit: zz. GER. !
quique. GE B. 24 Gothofr. in nota: 4l crediderit. l1ta Hal. GEB. — 25
Gothofr. in nota: A. cauerit. lta nempe Hal. Flor. fa&um: cameriut. B R.
Et hoc modo etiam Rehd. GEB. .. 26 Taur. confciBit. G EB. 27 Vulg.
inferit: vero. BR. Etiam Rehd. GER.
Ita et Rehd. et paulo ante: fecerit. GEB. — 29 Ap. Hal. vt, abeft, prae-
miffo pun&o. GEB. — 30 Taur. verVeratus. GEB. — 31 Hal. z culleo iufui-
tur. GEB. 32 Ap. Hal, et, abett. GEB. 33 Rehd. ia&etwr. GEB. — 24
Gothofr. in nota: Zl, fuübiiciatur. Rehd. fubicituv. GE B, — 35 Hal. qui alius
perfonas occiderant. Prius in mendo cubare exiftimo. Rehd. occiderit. GEB.
36 Rehd. plectetur. In fequentibus fuit: smittetur, loco: saetur , et factum:
mittatur, loco: madatur. GE B. 37 Hal zupunitus eft. TA
.X Gothofr. in nota: Ad legem Corneliam de falfis etc. vulgat. Hal.
2, Hanc legem illuftrant Bynkersh. 11J. Obf. 1$-21. et Schulting. ad. Collat.-
Leg. Mofaic. et Roman. Tit. .VIII. c. 7. B . 3 Vulg. zs eum, loco: ei.
BR. EFtiam Rehd. GEB. | 4 Gothofr. in nota: coierit, curauerit. Pleraque
MSS. coniecerit. Yn Barb. fupra: coiecerit, fcriptum: cofenferit. BR. MSS.
pleraque funt S. Cruc. I. II. Treuif. quibus adde Rehd. At Bynkersh. congeffe-
rit. GEB. Hal. legit: qui im falfas teflationes faciendas , teflámoniaue falfa
inuicem dicenda dolo malo coierit, —5 Klal et Vulg. inferunt; i. BR. Et-
- , . ' , au

/

22, 'laur. 4ENi. GEB. — 23 Hal.

28 Hal et Vulg. decefferit. BR. -

E.
f(
(
te
yi
u
j
(u.
! eo
"
pui
q
fii
d
po
g
g
fii k
(um,e
us
QU
p
fifc
jl
Qu
Curito
vl o

—Wwen

tun
ént,
tio f
Cet at
li :
f5
Bonon
POR
i

w ss
Mtes
* Gof
lil
UM
L
itiyg:
That ha
u
mtione (
ä ! M
npuar
Áni g
V Vule
mm: hi
fitis G.
Mi c
9.
Mi
ln aog;, |
LT
rj
N j

I
ht 25.
RIC
horten
hn
lls
"
Dor.
r
i
teni
d
n
QU
hr
Ororm
It
nent:
? CUf

lm
Id

g

eit-
j w
2 ip
i
(ig, at
1 frm
23 Hll.
p 5
"LL
]
[ri. *
x p
j
| ä,,g'ghllf
jl d
1.

1 Pkï i
; atl*
j W

*
—-

[— —R
a

*

cem corruperit, corrumpendümue curauerit, $. 3. Sed et fi

qeuint bec. gefferint, GE R.

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. X — D

fimoniaue pecuniam- acceperit, pa&tusue fuerit, focietatem |
$ coierit ad obligationem innocentium, ex Senatusconfulto
coércetur. $. 2. Sed et fi quis ob renuntiandum ?, remit-
tendumue teftimonium, dicendum, vel non dicendum, pecu-
niam acceperit, poena legis Corneliae adficitur: et qui iudi-

iudex Conftitutiones Principum neglexerit, punitur. $. 4.
Qui in rationibus, tabulis, cereisue *, vel alia qua re fine
? confignatione falfüum fecerint, vel rem amouerint, perinde
ex his caufis, atque *? fi erant ** falfarii, puniuntur: ficet
Diuus Seuerus *^ lege Cornelia defalfis damnauit praefectum
Aegypti, quod inftrümentis fuis, cum praeerat prouinciae,
falfum fecit *3. $. 5. Is qui aperuerit ** viui teftamentum,
legis Corneliae poena tenetur. $. 6. Is qui depofita inftru-
menta apud alium, ab eo prodita effe aduerfariis fuis dicit,
accufare eum falfi poteft. $. 7. Ad teftamenta militum Se-
natusconfültum pertinet, quo lege Cornelia tenentur *5, qui
fibi legatum fideicommiffümue adfcripferint, $. 8. Inter fi-
lium, et feruum, et extraneum teftamentum fcribentes , hoc in-

téreít, quod in extraneo, fi fpecialiter *9 fubícriptio fatta eft,

QVOÓD ILLI DICTAVI ET RECOGNOVI, poena cellat,
et capi poteft : infilio, vel feruo, vel generalis fuübfcriptio
füffüicit, et ad poenam euitandam, et ad capiendum. $. 9.
Exilla quoque caufa falfi poenae quis fübicitur, vt Diui **
quoque Seuerus et Antoninus eonftituerunt, vt *?;tutores et
curatores, et *? qui officio depofito non reftituerunt tutelam
vel curationem , cum fifco contrahere non poffint ??: ac*?* :
fi quis aduerfus hanc legem profectus ??, aerario .obrepferit,
vt ?? perinde ?* puniatur, ac fi falfum commififfet. $. 1Io.
Sed ad illos hoc non pertinet, vt idem ?? Principes fcripfe-
runt, qui, antequam tutelam fufciperent, haec gefferunt ?? :
nec enim excufationes ?* admififfe, fed fraudes exclufiffe ?*,
$. 11. Idem ?? Principes refcripferunt, ita demum eum, qui ra-
tionem tütelae vel curae nondum reddidit ??, cum fifco contra-
here non debere, Ífi viuat is, cuius tutela adminiftrata eft:
nam Íi decefferit, licet nondum heredi eius rationem reddi-

derit, iure eum contrahere. $. 12. Sed ?* fi iure heredita-

rio fuccefferunt in fifcalem contractum tutor vel curator, li-

cet ante rationem redditam, non puto poenam locum habere,

licet adhuc viuat is, cuius tutela vel cura adtminiftrata eft.
$. 13. Poena falfi, vel quafi falfi, deportatio eft, et omnium
bonorum publicatio: et fi feruus eorum quid admiferit, vlti-
3o fupplicio adfici iubetur. ; |
| 1llL. Pavnvs ?^ libro IIIL. ad Sabinum. Qvz tefta-

iam MSS. $. Cruc. L. et Barb. vbi vox: qui, eft addita, S. Cruc. II. "reuif. -

— Bynkersh. vt et Rehd. vbi femper adfuit. GEB. — 6 Kehd. focietatemue. G E D.

* Gothofr. in nota: denunciandum. vulg. Hal. GE&n. — 8 Gothofr. in nota:
Legendum cenfeo: ceterisue, vt'in L. 16. $. 1. $. 2. imfra eod. Legendum:
cerisue, et hoc deprehendi in S. Cruc. II. p z. Florentinam exhibent Barb. S.
Cruc. I. Treuif. Bynkersh. vtet Rehd. Hal. vt Florentiae. GEB. — 9 Gothofr.
innota: fiue confignatione. vulg. Hal. Vulgata eft in MSS. Florentinam fir-
mant Bafil. zwaxilíoe dedenyísoc. BR. Habent Vulg. et Hal. Barb. Treuif.
wt et Rehd. In S. Cruc. L. eft: aliqua ve fine conf. At in S. Cruc. II. aliqua
vatione con[. et in Bynkersh. aliqua ve conf. GEB. — 10 Taur. aDque. GEB.
II Rehd. fi fuerint. GEBR. 12 Rehd. addit: et antominus, retento tamen
fingulari in: dampnuauit. GEB. I3 Hal. fecerit. 14 Gothofr. in nota:
Apud Haloandrum legitur: perzertit, ia Vulgata: peruertevit. KRehd. varian-
tem Vulgatae in textum recepit: aperait vel peruerterit. GEB. I5 Hal. te-
metur, et mox: adfcripferit. GEB. — 16 Rehd. fpeciali. GE s. — 17 Rehd.
diuus. GEB. 18 Ap. Hal. et Vulg. vt, abeít, praemiffo pun&o. B R. Ita
Rehd..GEsz. . 19 Hal.inferit: bi. Vulg. zi. lllud etiam Flor. fuppletum.
