doza Profenwio Seuero, item in duobus e quinque ptis. n Pal L eft ero REcufauerit. Gz B. 85 Ap. Hal. ez, abeft. G. 86 Taur. in margine i'Q
fenio. BR. Mi duo fünt S. Cruc. et Bynkersh. cum glofl. Quintus eft Barb. | azxilio, quod elegantius. Scriptum autem erat auxiliomm, — Videtur itaque li- ;I
qui habet Profemnio. GE. 64 Vehementius paulo, ingeniofe tamen huic lo- | brarius fe correxiffe, adiectis , nec tameh. deleta o, vt faepe alias, at corre- :
co medetur Def, Heraldus f. de Rev. Iudicat. Auctor. 14. $. 4. LeQionem, | &or poftea pro o deleuit sm, quam correctionem etiam fequitur Hal. BR. — 87 51
vti iacet, defendit Sc. Gentilis 7. Parerg. 25. GEB. 65 Hal. addit defide- | Ap. Hal. funt, abeft. G x z. 88 Hal. fequens et, huc reuocat. GER. 89 Te'
vanti, GEB, 66 Hal. Licinio. GEB. 67 Taur. auteM?noribus. GEB. | Vulg. editi et fcripti commercium. BR. — Hal. commercio. Scripti funt Barb. S. ;a'
68 Hal. lb, XI. GEB. 69 Hal. buius. GEB. 7o MS. Bynkersh. cum | Cruc. Treuit. Bynkersh. GEB. 90 Hal. et Vulg. zuterdicatur. MSS. quae ïu
gloff. habet refzitutiomi. Euiam Barb. vbi tamen correctum. — Tres alii codices || contuli zuterdiceretzr. RR. — Nempe modo memorata, GEB. . 91 Hal.et Vulg, *
Flor. fequuntur. Sed et eadem le&id . recurrit in feq. $. 1. BR. . Cum Flor. | zntegra, loco u integro. BR. 92, Hal. audieudum ejfe, et mox repellendum, 6t
reperi facere S, Cruc. et Treuif. GEB. 71 Hal. id, loco et. GER. "72, | loco repelleudus efl. GEB. — : 93 Hal. peruenit, GER. 94 Hal. quod fi non h
Gothofred. 1n nota: Vlpiauus Papiniauum veprebeudit, quod minus re&te fa- | perweuit. GEB. 95 Taur. Berberibus. GE R. 96 Ap. Hal. et Vulgo et qu
&um contendit Marqu. Freherus J, Parerg..f. . Veiifni,.13. GEB.. — 73.Hal. | abeft. GE R. 97 Gothofr. in nota: Al. zutegrum, omiffa voce u. — Nempe ita u
reflitutioni. G EB. 74 Hal et Vulg. inferunt litem. BR. "75 Hl lib, |. 'Taur. in margiae iniegrum, puta omifía Praepoütione, quae antique deleta eft. Bu

m

7&«1'.

um
NT "
"Sll:t(-*»r Wi

TE

Beent- $r
- ZAUL,

ddbien

m

DIGESTORYM. LIB.

do circumfcriptus reftituetur, iubeat ?9 Praetor, emptorem
fundum cum fructibus reddere et pretium recipere: nifi fi'tunc
dederit, cum.eum rditurggl non ignoraret: ficuti facit in ea
ecunia, quae giæcön umptüo ?? C(r-editur to9, |Sed parcius
in venditione, quia * aes aliellum €i foluitur: quod facere ne-
ceffe eft, credere autem non eft neceffe. Nam et fi origo con-
fi kro:Q traCtus ita conftitit, vt infirmanda fit, fi tamen neceffe fuit pre-
ium foluij, non omnimodo emptor damho adficiendus eft.

peey )

: 3"."'/"3"'"'5. 5. Ex hoc Edi&o nulla propria actio ? vel cautio proficifgj-

/ï*tur: totum enim hoc pendet ? ex Praetoris cophütione. 2f«
XXV. Garvs libro IV. ad Edictum prouinciale. Ir-
nvp nullam habet dubitationem, quin minor fi non debitum
foluerit ex ea caufa, ex qua iure ciuili repetitio non eft danda,
fi£'ei vtilis atctio ad repetendum: cum £f maioribus viginti-
XX quinque annis iuftis ex caufis dari folet repetitio,, $. 1. 5i ta-
nceóet lis interueniat iuuenis ^, cui praeftanda fit Jj,"ä&tu*tio: ipfo
poftulante praeftari debet, aut procuratori ? eius, cui idipfum
nominatim mandatum fit: qui vero generale mandatum de vni-
uerfis neg;oïïis gerendis alleget, non debet audiri.
XXVI. PAvrvs libro XI. ad Edictum. Qvonp fi de
fpeciali mandatu dubitetur, cum refcitufio o&ulätgtr $, inter-
Lüäo pofita ftipulatione ratam rem dominum habiturum,jrei poteft *
mederi. $. 1. Quód fi is, qui circumfcripfiffe dicitur, abfit,
défenfor eius fatis iudicatum folui dare * debebit.
LJ)uKk' — XXVII. Ga1vs libro IV. ad Edi&tumprouinciale| P -
riectomRI pro filio omnimodo praeftanda reftitutio eft,| licet filius
.^L reftitui nolit: [quia patris periculum agitur, qui de peculio te-
l79 gaetur, Ex quo apparet ceteros gdonatos ? vel adfines alte-
^ rius effe condicionis: nec aliter audiri oportere, quam fi ex vo-
;'&y:ä;luntate adflefcentis poftulent, aut eius vitae fitiíte adfllefcens,
vt merito etiam bonis ei debeat interdici. $. r. Si pecuniam,
quam mlütuam minor accepit, diflipauit, denegare debet Pro-
conful creditori adüéríus eürm a€ ionem. Quod fi egenti mi-
; nor credideriti'am rO, yjterius procedendum non eft, quam vt iu-
(« /77* beatf. iuuenis/ !I a(tionibus fuis, quas habet aduerfus eum,
cui ipfe credidiffet, cedere creditori fuo. X Praedium quoque fi
ex ea pecunia pluris, quam oporteret, emit ^?,,ita temperanda
res erit, vt iubeatur venditor reddito pretio reciperare *? prae-
L.1f*. dium, ita vt fine alterius damno/etiam creditor a iuuene fünum
confequatur. Ex quo fcilicet fimul intell&gimus, quid obfer-
uari oporteat, fi fua pecunia plufjs, quam oportet, emerit: vt
tzO:xtamen *^ hóc, et fuperiore *? cafu venditor, (QuiJ retium red-
didit, etiam vfuras, quas ex ea pecunia percepit, aut percipere
potuit, reddat, jet fructus, quibus locupletior factus eft iuue-
nis *?, recipiat, Item ex diuerfo, fi minore pretio, quam opor-
tet, vendiderit adülefcens: emptor quidem iuberi debebit prae-
dia cum fructibus reftituere, iuuenis autem eatenus ex pretio
reddere, quatenus ex gä(pecunia locupletior eft. $. 2. 5i mi-

$R. Etiam Hal. omittit 72 /, GER. 98 Hal. iubebit. GEB, 99 Scri-
ptum erat Flor. quaeficonfumturo, s dcleta, e repofita, fenfu non admodum con-
cinno, forte 24ae quafi aut quae fic confumturo, ita nempe vt perdat, reponen-
dum erat, Ia M$S. nihil alicuius momenti inueni. in Bafil pronomen dcefi-
Cit: &i voU OmysíZovrog TÀ MÉMAOygS &ux96 ÜuTuyEy. BR. Coníuluit Barb. Pal. L
S. Cruc. Treuií. Bynkersh. &*äw * 1oo Hal crederetur. GEB. I Aes
'alienum eft ipfum pretium, 7 7íu4pe, vt diferte Bail. BR. —— 2, Quod nempe
praetor non dabat iudicem, fed ipíe-de caufa cognofcebat, ex fententia Iof. À-
ueran. JI. Interpr. Iur. 10, GER. 3 Hal. totum enim dependet. GEB. — 4
TJaur. 4 Benzs. GEB. 5 Taur. habet procarator Eius Qii, hoc eft procuratore
eius, cti. Sed clare ante e iam olim adícripta inter veriiculos. B R. 6 Flor.
eft pofluleretur, quafi pro poflularetur. — -Hal. pofialatur. BR. 7 Hal. poterit.
GEB. 8 Vulg. zudicatum folui fatisdare, negle&a tmefi. ER. o Hal co-
gnatos, videlicet ita corre&um eft in ipíis Pand. Flor. Et tamen fequor Taur.
quod inter corre&tiones fubantiquas, praefertim in hifce títulis, fint multa ma-
Dhifefte erronea. Habent Graeci: evyysve?z;, verum Graeci inter agnatos et CO-
gnatos non diftinguunt. BR. 10 Hal. eam credidit. G E B. 11 Vulg. za-
beat iuncnemi BR, — 12 Hal oportet, emerit. GEB. — 13 Hal. recipere. GEB.
14 Vulg, inferit /2. BR. — 13 Flor. corrupte hodienum exfaperioré. BR, Cor-

— —
——

IV.

TIL

IV. 83

L
nor annis vigintiquinque fine caufa debitori accept leri
AO LDESCIMOEMAM UE cauia debitori acceptum tulerit,
non folum in ipfum, fed etini fideiuffores, et im- pignora aéfio

XX

reftitui debet. Et, fi ex duobus reis alteri acceptum tylerit, in

vtrumque reftituenda eft actio. $. 3. Ex hoc intellégimus, fi

damnofam fibi nouationem ^7? fecerit, iforteMi ab idoneo debi-- . & »zs €o,, 7:

tore ad inopem nouandi caufa tranftulerit obligationem, oporte-
re eum in priorem debitorem reftitui, $. 4. Aduerfíus eos
quoque reftitutio praeftanda eft, quorum de dolo agere non
Ferm;gtitur: nifi ** quaedam perfenä fpeciali legec..exceptae
m u :
XXVIIT. l),CELSVS libro ll. Digeftorum. | Cv w wr-
NOR quam quinque et Vïä&gggti: annis ?^?, aduerfüus eum, cum
quo tutelae egit, reftituitur, non ideo tutori contrarium tute-
lde iudicium reftituendum eft.
XXIX. MopEesTINvs libroTE Refponforum. ETrrAw
fi patre, eodempnejtutore, auctore, pupillus captus probari pof-
fit, curatorem poftea ei datum, nomine ipfius in integrum re-
fï:ïtuïjonem poftulare non prohiberi. $. r. Ex caufa curatio-
nis condemnata pupilla, aduerfus vnum caput fententiae refti-

R

LaK

LI

tui volebat: et ^' quia videtur in ceteris litis fpeciebus rele- fde pnn: rl 0a

uata fuiffe, aCtor maior aetate, qui adquieuit tunc temporis fen-
tentige, dicebat totam idebere litem reftaurare ^?. |Herenni-
us|?^? Modeftinus refpondit, fi fpecies, in qua pupilla in inte-

L. u

grum reftitui defiderat, ceteris fpeciebus non cohzeret, nihil-«

proponi, cur a tota fententia recedi actor poftulans audiendus
eft ?^*. $. 2. 51 hereditate patris, detatis beneficio in inte-
grum reftitutus, abftinuit [fe(/^?, nemine de creditoribus pa-
ternis praefente, vel ad agendum a Praefide guocato, an ea re-

ftitutio recte faCta videatur, quderitur. (Herennius| Modefti- 1

nus refpondit, cum non euocatis creditoribus, in integrum re-
ftitutionis decretum interpofitum proponatur, minime id cre-
ditoribus praeiudicafle. « - |
XXX. DParrzwifAwvs libro HIT, Quaeftionum. 7, Sx
FriLIVS emancipatus contra tabulas non accepta poffeffione,
poft inchoatam reftitutionis quaeftionem, legatum ex teftamen-
to patris maior vigintiquinque annis petiflet, liti renuntiare
videtur: cum et fi bonorum poffeffionis tempus largiretur,
electo iudicio defuncti, repudiatum beneficium Praetoris exi-
ftimaretur. RY : :
XXXI. InEw libro IX. RRefponforum. Sxr wvrLrEm,
poftquam heres extitit, propter Ztetatem abftinendi caufa, in in-
tegrum reítituta fuerit, feruos hereditarios ex fideicommiffo
ab ea recte manumifíos, retinerelibertatem refpondi: nec erunt
cogendi viginti aureos ^? pro libertate retinenda dependere,
quam iure opfimo confecuti videntur. NNam et fi quidam ex
creditoribus pecuniam füam ?? ante reftitutionem ab ea reci-
peraffent, ceterorüm querelfa contra eos, qui acceperunt, vt
pecunia communicetur, non admittetur. £ -
^ ' XXXH-

1 i
re&te , Barb.,S. Cruc. Bynkersh. et ha&tenus etiam Treuif. nifi quod 4 fuperio-

vi praefigit in. G EB. I6 Taur. zuBenis. GEB. 17 Ruffardus ait impo-
nere, qui dicunt Flor. legi domatonem. Sed ita quondam fuit, et poftea cor-
rectum eft. 2 R. 18 Hal. inferit fí. GEs. —. 19 Hal. addit vt pater et. pa-
tronus. Sed haec etiam abfunt in Bafil. immo totam hanc claufulam, wifi quae-
dam etc. Caio abiudicat Noodt. ad Dig. b. & R. — Viciffim eidem vindicat Byn-
kersh. VII. Obf. 12. GER. 20 Hal. «uuorum. GEB. 21 Ap. Hal. et,
abeft. GEB. 22, Pupillam videlicet. Sed recentius mutata eíft vlrima litera,
vt fit reflanrari, quemadmodum Hal. Vulg. omnes. BR. 25 Hic et in fgqu.
$. Modeftino praenomen adücitur, de quo valde dubito, an genuine, vtcunque
Taurellius hunc fcrupulum non.habuerit. Qiuin et Vulg. caret Z Hereuuzus.
BR. Habet tamen Hal. et mallem addidiflet Brenkm. dubitationis caufam.

Interea in exemplo Taurellii a Brenkmanno typis deftinato hic vtroque in loco -

vocem Herennius duabus ftellulis inclufit, quod fecundum morem a Taurellio
feruatum indicat, ea in contextum Pande&tarum non efle inferta, verum poftea
addita per autiquum librarium. . Erant etiam hic M5S. confulenda. G E B. 24.
Hal. et omnes fit. B R. 25 Vulg. minor abfliumiffet, nemine. Ap. Mal fe
abeft. B &. 266 In Bafil. eft 2yà £ixosi vouísuaTa, quali dicas fiugulos viginti
qWAWi0f. BR. 27 Nihil hic figni habet Taur. licet in margine adícriptum fit

CC Ti

$3

X
x

|

fV «
fic ex d g vel

j';c/m "e-rn;v*ä*(o';

La M .V

f

DIGESTORVM
XXXII. PaAvrvs libro I. Quaeftionum. MrNoRn vi-

X*X/. gintiquinque annis, adito:Praefide, ex afpetu corporis ?^ fal-
Ío probauit ?? perfeCtam getatem; curatores, cum intellexif-
. fent effe minorem, perfeuerauerunt in adminiftratione: medio
tempore, poft probatam aetatem, ante impletum vicenfimum
quintum annum folutae fünt adulefcenti pecuniae debitae, eas-
que male confümpfit. Qugero, cuius fitpericulum: et quid-*?

84

^encto,,

fi curatores quoque ?* in eodem errore perfeueraffent, vt pu- K
tarent maiorem effe, þ)f abftinuiffent f&^ab adminiftratione, cu- -

rationem etiam reftituiffent: an periculum temporis, quod pott
probatam getatemijceffit 5?, ad eos pertineat? Refpondi: hij qui
debita exfoluerunt, liberati iure ipfo, non debent iterum con-
ueniri, Plane, curatores, qui fcientes eum minorem effe, per-
feuerauerunt(in eodem officio, non debueruntJeum pati accipe-
re pecunias debitas: et debebunt hoc nomine conueniri. Quod
fi et ipfi decreto Praefidis crediderunt, et adminiftrare ceflaue-
runt, vel etiam rationem reddiderunt, fimiles funt ceteris de-
bitoribus: ideoque non conueniuntur. u2 —— m
4, (XXXIID lAnvgxurvs ?? Varzgw|s libro VI. 36- pnn.

deicommifforum. . Sz wrwom vigintiquinque annis feruum
fuum, quijpluris ?5, quam in teftamento ei legatum fit, manu-

mittere rogatus fuerit, et legatum acceperit: non cogendum
praeftare libertatem, fi legatum reddere paratus fit, Tulianus re-
fpondit: vt, quemadmodum., maioribus liberum fit non accipe-
re ?95, fi nolint ?* manumittere: figclhuic reddenti legatum ne-
ceffitas manumittendi remittgtur. sj
XXXIV. PAvrvs librolL: Sententiarum. Sx wriwon
vigintiquinque annis filiofamilias minori pecuniam credidit,
melior eft caüfa confumentis: nifi locupletior ex ?* hoc in-
ueniatur litis conteftatae tempore is|?? quiaccepit ^?. S. r.
Minores, fi in iudicem comprolmiferunt, et ** tutore ajíCtore

144

€
/ LAf f&igulati füunt *?iintegny*? reftitutionem aduerfüs talem obli-
sieprino, Em " - gationem [iure] defiderant. ; ;
00 -amen, 7 XXXV.iHin woGENrIANvs ^* libro I. Iuris Epito-
LJJAA. marum 4?. Si rw emptionem penes fe collatam ^^ minor

ci Á ex Lectos., adie&tione *7 ab alio fuperetur, implorans 1n integrum refti-

í) &^*X J ^ adprobetur, veluti quod maiorum ei

- s " e P * PL 2 Ms 7- e
. — tutionem audietur, fi eius intereffe emptam ab eo rem fuüï;e
ius fuiffet: * ita * *5 ta-

AZn:LI/^. —— gen, vt id, quod ex licitatione acceffit, ipfe offerat venditori,
XXXVI. PaAvrvs libro, V. Sententiarum. Mrwom
' xxz. . vigintiquinque annis omiiï'am,*älfääg'aägp—ggn per in integrum re-
| ^ .. fütutionis auxilium repetere poteft. — : : '*
| p unferttur n JL))JJ..,,. XXXVII. I eno U y. libro III.. Difputationum.
pOT drntandós AvXxILIVM in integrum reftitutionis :gxfecutlow poena-
LLfA. rum paratum non eft: ideoqueiniuriarumiudicium femel amif-

La

est

fum repeti non poteft. $. r. Sed et in *? feXàginta diebus

praeteritis, in quibus iure mariti fine calumniavir accufare mu-
lierem adulterii, poteft, denegatur ei in integrum reftitutio,
quod ?. ius omiiï'um:(gi nunc repetere vult, quid aliud, quam
lg E |
vb fuam. — Bafil. hic fimpliciter 72 72:z, fua, feu re&tius fuam intelle&to xehuzra,
pecuniam. BR. 28 Verba illa ex afpe&u corporis, nobis quodammodo glof-
fematis fufpe&a funt, inprimis quoniam exulant a Bafil. vbi folum -Azs4«e ézv-
7) &mÉüsike TÉASi0V, BR. 29 Taur. probaBit. GEB. 30 Vulg. et quidem.
B R. 31 Hal. quoque eodem odo in. eodem errore, fed et fequenüa vt pnta-
vyent — — ab adminifwatione ap. eundem abíunt. G EB. 32, Hal. et
Vulg. znuterceffit. BR. 33 Vulg. Calphurnius. BR. 44 Hal. lib. V. GEB.

55 Hal. et Vulg. fupplent efj. BR. | Sed et MSS. fupplent eff/ Dbarb. et Byn-
36 Vulg. addit legatum. BR.

ol b

kerslt: Md erat, S. Cruc'.rce't Treuif G E B. 37
Hal. zsiokint, et fic reuera quondam legebatur Florentiae. BR. 38 Hal x
boc. GE B. 39 Ap. Hal. z5 abeft. GEB. . 40 Vulg. acceperit, BR. — 41

Hal. licet, loco et. GEB. 42 Sub poena videlicet. Ita Graeci noftri: cev-
yawyécti Emi 70W2, B R. 43 Vulg. u zntegrum. BR, 44 Vulg. Hermoge-
"e$. B R. 45 Hal, lib. l. érirouóv. GER. 46 Hal. penes fe collocatai.'
Sic item quinque MSS. e duodecim, quae adiui, nifi quod Magliab. l-labïtwfctgït-M
locata in fexto cafu, quodque in Vat. LTad eam formam emendatum fuit.'" De
Addi&ione in diem hunc locum accipiéndum effe, oftendit Ant. Matthaeus de
Autliom. c. 10, n. 23. et 4j. Aperte Bafil. oU véov dyogácavroc imó jmtQ3eua-
vispv, Fabrotus vertit: fj ves mzuori im diem addica fit, minus reCte. Ver-

tendum : fi minor emit fub pluvis licitatione. Nam vel ipfe in continenti ver-

M

LIB.

x E IY

delicti veniam, id eft, calumniae, deprecatur? ét cum neque
in delictis, neque in 5* calumniatoribus Praetorem fuccurrere
oportere certi iuris fit, ceffabit in integrum reftitutio. In de-sesx
lictis autem minor annis vigintiquinque non meretur in inte- 4 x
grum reftitutionem, vtiquejatrocloribus 5?: nifi quatenus in- [ 54,.;. )i..
terdum miferaiio detatis ad mediocrem pgenam iudicem pro- o 7s
duxerit 59, Sed, vt ad ?^ legis luliae de adulteriis coércen- — ^"* :
dis praecepta veniamus, vtique nulla deprecatio jadulterii pde- 4
nae eft/ fi fe minor annis adulterum fateatur ?», Dixi éf* necfi — Jf
fi quid eorum comyhiferit, quae pro adulterio eadem lex punitz 7.*
veluti fi adulterii damnatam fciens vxorem duxerit, aut inadul-./ Ut.
terio deprehenfam um'b'"ïfgml non dimiferit, qudeftumue de adul-
terio vxoris fecerit, pretiumue pro comperto ftüpfo acceperit, frspo.
aut domum praebuerit ad| ftüpfum adulteriumue in eam)com-J2 /é«« s.
étatis excufatio aduerfus raecepta (8,.7je3o
D MES

TIT.

mittendum: et nonfit 5* g
legum ei, qui dum leges inuocat, contra eas committit. 4,
XXXVIIIL. PaAvrvs libro«E Decretorum. — KEwr- £.
rLivs 59 Lagjanus ?? ab Opinio 99 fundum utilianum. 9* z. u—p«e—.
lege commifforia emerat, data parte pecuniae: ita vt fi intra puu
duos menfes ab'emptione ?? reliqui pretii partem dimidiam
* (s . . E Y 55 . Mi :
non foluiffet, inemptus effet: item, fi intra alios duos menfés 55.
reliquum pretium non numeraffet, fimiliter effet. inemíptus:'75* ex
intra priores duos menfes Ldfiiano defuncto Rutiliana pupilla- "^^
ris detatis fuccefferat, cuius tutores in folutione ceffauerünt: 425
venditor, denuntiationibus tutoribus faepe datis, poft annum ^
eandem poffeffionem Claudio "TTelemacho vendiderat: pupilla n
in integrum reftitui defiderabat: victa, tam apud Praetorem,
quam apud Praefectum Vrbi prouocauerat *?, Putabam, bene
iudicatum, quod pater eius, non ipfa contraxerat: Imperator (5i. |
autem $^ motus eft, quod dies compfittendi in tempus pupil- 4 àmc, e o as
lae incidiffet, eaque effeciffet, ne pareretur legi Vendiï[i)onis.
Dicebam, poffe magis ea ratione reftitui eam, quod venditor
denuntiando 95 poft diem, quo pläïl]erat effe comgüiffum, et re...

-

preïi&m petendo, receffiffe a lege Ua videretur: non ?* me 3ie s
mouérij 7, quod dies poftea tranfiffet: non magis, quam ü"rjräyt.

creditor pïä?lhs diftraxiflet poít mortem debitoris, die folutio- ,^ t íc.
misfinita, Quia tamen lex comnfifforia displicebat ei, pronun- s
tiauit, in integrum reftituendam. — Mouit etiam illud Impera-
torem, quod priores tutores, lggi)lnon reftitui defideraffent, fu- — —
fpe&ti pronuntiatiséranu — $. r. [?*a Quod dicitur, non folere ]1j?
filiisfamilias poft emancipationem adhuc minoribus füccurriin " —
his, quae omiliffent 995 manentes in poteftate, tunc recte dici-
tur, cum patri adquirere poffunt. — /b&eu«2o — .
XXXIX. ScaxvoLa libro 1f. Digeftorum. IxTRA
vtile tempus reftitutionis apud Praefidem petieruntin integrum
reftitutionem minores et 5?g de aetateíua probauerynt; diéta ve **
pro aetate fententia, aduerfarii, vt impedirent cognitionem
Praefidis, ad Imperatorem appellarunt: Praefes in euentum «erv-T
appellationis cetera cognitionis diftulit. Quaefitum eft, fi fini-
bum ózegSeuarícue teddit, qui pluvis licitatus fuerit. BR. . Ad &WäïaägL'mcllxlnewwtm
que pertinent Vat. II HI. Taurin, I ReliquaWunt: Barb. Vat. IV. Pal. L S, Tot 7f
Cruc. Treuif. Bynkersh. forte alter, vt alter fueritinter illa quintus. GEB. — 47 :
Vulg. habet addi/ione. BR. — 48 Recentius adiectum. BR. — 49 Hal. omittit
Sed, et legit Et im. Vulg. omittit z2 et legit Sed et, BR. 50 Hal 4uia.
GEB. 51 Hal. loco meque im, habet mec. 1n Vat. HL reperi weqme m ca- ||
lumuiationibus. Sex alii archetypum referunt. BR, — Barb. Pal. I. S. Cruc. Tre-. ||
uif. Bynkersh. GEB. 52, Graeci interpretantur: &i uÀ £x movwgle Wvxie xo4 /
mQomiQéceug tyévweas &ápáoruqua. BR. 53 Vulg. perduxerit. Et forte rectius. '

äd.gumilpr. faciunt MSS, feptem, vnum habet perdaxerit, nempe S. Cruc. B R.

*

r

duct

Ad illa referas Barb. Vat! IIIA^Pal. T. Treuif. Bynkersh. GER. 54 Taur. aT.

GE B. 55 Hal. adulterium fateatur commififfe. G8. 56 Hal. Sed, loco " üpe,c
Dixi, GEB. 37 MHal fit. GES. — 58 Hal. Aemilius. GEB. — 59 Hal. in mar- bf

6o Hal. Ounio. Erat olim Flor. ab obuinio, veluti
61 Hal. et Vulg. Pateolamuwm. BR, — 62
Vulg. inferit eus. BR. — 63 Taur. proBocauerat. GEB. — 64 Vulg. inferit 4n-
toninus.BR. 63 Hal remunciando, GE B, G6 Hal.wec. GEB. 67 Vulg. mo- -
uit.BR. 684 HaletVulg.pracfigunt [d. BR. — 68 P. Ap. Taur. omiffiffeut legi-
tur, operarum forte errore. GEB. — 69 a Ap. Hal. et; abeft, praemiffo pun&o. G x B.
: 69b

gine alias, Largzanus. G E B.
ülibrarius íe ipfum correxiffet BR.

l"
l 1
"n

——
——
P

DIGESTORVM LIB.

a — ÓGmpm D - J5
ta apgellationis japud Imperatorem cognitione, et (iniufta ay-
pellatione pronuntiata, egrefli getatem deprehendantur 5?5, an
" cetera negogi,tfo implere poflgitit * *, cum pereos non fteterit,
D quo minus res finem accipiat? Refpondi, fecundum ea quae
m proponuntur, perinde cognofci, atque fi nunc intra zetatem ef-
Vvl . dfent. $. r. Vendentibus curatoribus minoris fundum, emptor
lu extitit Lucius Titius, et fex fere annis pofledit, et longe lon-
æ.- [aïäd geque "? rem meliorem fecit: qugero cum fint idonei cura-
A i fcä'f; tores, an minor aduerfus Tiäium emptorem in integrum refti-
I d) tüi potfit? Refpondij ex omnibus quge proponerentur, vix efle
j 3ia4, eum reftituendum: nifi & 7? maluerit omnes expenfas *^,
J.l(/ä' quas bona fide emptor feciflefadprobauerit, ei praeftare: maxi-
l me, cum fit ei paratum promptum *? auxilium, curatoribus

^

eius idoneis conftitutis. '

Ms dobr -
K;,?,g XL. Vrrrawvs libroV. ? Opinionum. Mrxom an-
« E XX //. nis vigintiquingue, cui fideicomgmfium folui pronunïiatumerat,"
: — cauerat, id fe accepiffe: et cautionem 7* eidem debitor, quafi
Ts creditae pecuniae fecerat: in integrum reititui poteft: quia
lia partam 7* ex caufa iudicati perfecutionem nouo contractu ad
3 . jnitium alterius petitionis redegerat. $. r. Pr4edia patris fui
w .)S)(/V minor afinis ugäw ob debita rationis tutelae aliorum,
" "p quam pater adminiltrauerat, in folutum inconfulte dedit: ad
u | fuam Aequitatem per in integrum reftitutionem reuocanda res
ill, -« Q€ eft, vfuris pecuniae quam conftiterit ex tutela deberi, reputa-
" LLf&, tis, et|cum|quantitate fructuum perceptorum compenfatis..
^ —— . -Fepva, XLL[IvnraAwvs libro XLV/ *? Dieeftorum. . 51 1v-
LÀJus XX , p g x. circumuento in venditione adulefcenti iuffit fundum re-
.i(,gä ftitui, eumque pzc'gtium empg:oriezïed' ere, et ääc golit ï h;zc in
d üg/waülntegrum refhtu'gone,cPaemten—ttg acta: ex ptm.nemovtllem,
ln iil : aduerfus petentem ïäfægïu.m,.quaü ex caufa iudicati, adulefcens
" , habere poterit: quid|vnicuique licet contemhere haec, quae
-t* jv pro fe introducta fünt. Nec queri poterit venditor A p E r
* -£pter dütutus fuerit in eam 82,'.cg1ufam, in qua 8? fe ipfe conftituit,
" .et quam mutare non potuillet, fi minor auxilium Praetoris non
,MJ imploraffet. : N " :
R XLIL VrPrAwvs libro IT. de officio Proconfulis. -

| PnaAESsES prouinciae minorem in integrum reftituere poteft,
lffi;*)m,,etiam contrac,fuam,/&v.elldecefibl;is 8T ini fententigbräï:,-.quod
enim appellatio, interpofita maioribus praeftat, hoc ibeneficio
aetatis confequüntur ?? mifores. cov/&untas
yS XLII. MARcELLvs ?$ libro ;I. de officio Praefidis.
M DE AETATE eius, qui fe maiorem gnnïs vigintiquinque di-
cit, cáuía cognita probandum eft: quia per eam probationem
in integrum reftitutioni eiusdem ad?qolefcentis, et ?* aliis cau-
| üs Pl'/äeiUdicaïäE. ) as J*L.t'/"*vd üp«f,,/;rä-ikbglc*fb'oxg

XLIV. VrrraAwvs libro V. Opinionum. |Now
XX/, OMNIA, qude minores annis vigintiquinque quinque gerunt, irrita
funt, fed ea tantum, quae caufa cognita, eiusmodi deprehenfa
!&"&y:ït'f/" funt, vel ?5 ab aliisicircumuenti, vel fua facilitate decepti, aut
;.,4 quod habuerunut, amiferunt ??, aut quod adquirere emolumen-
: &.Wld* tum potuerunt,jomiferint: aut fe/oneri quod non futcipere li-

4e Sm cuit, obligauerunt ?9, | ene - eo
: XLV. Carg/AsTrRATvs libo L Edicti monitorii.

P^ ! -

S.,;xurt

'Lwtm
fit Ti

TIAM &i, qui, prius quam naíceretur, vfücaptum amifit, re-

W. d lmperatorLT:ïx—-sz-n-
"o Hal et Vulg. megocia. BR. 71
72 Hal. et Vulg. longe lategue, Re&te Flor. vt
73 Ap. Hal. et Vulgo fi, abeft. BR. . 74 Hal.
mmpen(as, GEB. 75 Ap. Hal. promptum, abeft. GEB. 76 Hal. izb. V.
GE B. 77 Bafil. 3aveiuuiv youuenvetov, creditoriam fcripturam, noue fed ana-
logice. BR. — ,Z78, Vulg. paratam. BR. . "79 Hal. lib. XXV. GERB. 80
, Hal, et omn 1 funt, et ita in fex codicibus reperi. BR. — Darb. Pal. I.
i S. Cruc. Treuif. Bynkersh. vtroque. GE B. &I.Nouem Codices, quos vidi,
; omnes babent venditor, nii quod in Pal. L. emptor poftea fubftitutum fit, et in
Vat, I, II et Barb. pro interpretatione fupra fcriptum reperiatur z. emptor. BR.
Reliqui funt Vat. IlI. S, Cruc. Treuif. Bynkersh. L et II.. Etiam Hal, vt Flor.
venditor. GEB. . $2 Hal eandem. GES. . $3 Hal im quam. GEB. . 84

ftituendam aCtionem Labeo fcribit.
, 69 b Taur. depraebendantur. GEB.
| ! Hal. et Vulg. poffint. B R.
d in illo sagzs magisque. BR.

IV. TIT. IV. "

aC r

toninus refcripfit ?*, eum, qui fraude tutoris aduerfarium fuum

diceret abfolutum, et agere cum eo ex integro vellet, licen-
tiam habere, prius cum tutore agere.
ALVI. PAvrvs libro Il. Refponforum. Evw, ovz
ex fug voluntate minorem annis in iudicio defendit, et con-
demnatus eft, ex caufía iudicati poffe conueniri: nec eius,
quem defendit, getatem ad reftitutionem impetrandam ei prodef-

fe, cum caufam iudicati recufare non poffit. . Ex quo apparet, | 4
nec eum, cuius nomine condemnatus eft; auxilium reftitutio-
nis propter eam fententiam implorare poffe. 1 ;
XLVII.| ScAEvoraA libros*E- Refponforum. 'TvToRn fewf&.
vrgentibus creditoribus, rem pupillarem bona fide vendidit, L. -I vt« zert,
denuntiante tamen matre|et ?^ emptoribus: qudero cum vr- L 2cef£
gyentibus creditoribus diftraCta fit, nec de fordibus tutoris me-
rito quippipm/dici poteft ??, an pupillus in integrum reftituài ,.
poteft ?^? Refpondi, cognita caufaäzggämandum: nec idcirco, .X o fa3 def.
fi iuftum fit reftitui, denegandum id auxilium, quod tutor de- — —^ exk
licto lvagaret $t — $ r. Curator adülefcentium praedia com- — ,^.

munia fibi, et[his, quorum curam agminiftrabat ?9, vendiditz
quglero, fi decreto Praetoris adulefcentes in integrum reftituti

4fuerint, an eatenus,venditio refcindenda fit, quatenus adülefcen- 4 fl Eu i

tium pro parte fundus comméinis fuit? Refpondi, eatenus re-
(cindi ,. nifi femptor a toto contra&u velit difcedi, quod par- 4 &2 exjeee -
tem empturus non effet. [tem quáero, emptor vtrum a Seio us ——
et Sempronio pupillis ** pretium cum vfuris recipere debe- (15444 —
ret, an vero ab herede curatoris? Refpondi, heredes ?* qui-
dem curatoris teneri, verum ?? in Seium et Sémpronium pro
parte, qua eorum fundus fujt, aCtiones dandas: vtique fi ad eos
accepta pecunia pro eadem parte-perueniffet. |
- XLVIH. PAvrvs libroT. *??9 Sententiarum. MrNOR,
fe in id, quod fideiuffit, vel mandauit, in integrum reftituendo,
reum principalem non liberat. $, r. Minor ancillam vendi-
dit, fi eam emptor manumiferit, ob hoc in integrum reftitui
non poterit: fed aduerfus emptorem, quanti fua intereft, a&tio- ce

r

E

nem habebit. $. 2. Mulier minor vigintiquinque annis, fi pa- X*X
tione dotis deterior condicio eius fiat, et tale paCctum inierit, ^
quod numquam maioris detatis conftitutaé pacifcerefitur ",
atque ideo reuocare velit, audienda eft.
XLIX. VrPraAmwvs libro XXXV. ? ad Edictum. Srz
RES pupillaris vel adülefcentis diftrata fuerit, quam lex diftra-
hi non prohibet: venditio quidem valet, verumtamen,fi grande — 1 A .
damnum pupilli vel ad&lefcentis verfatur, etiam fi collufio non ,. o
. . : . . CUR 2 ' Es
interceffit, diftraCtio per in integrum reftitutionem reuocatur. a?.;'"f"ï: ^L,

L. PowPourvs libroIX. Epiftülarum Jet-variarumrde-
&ionum ?. Iwivs ^ Diophantus Poriponio fuo falutem.
Minor vigintiguingue annis nouandi animo interceífit pro eo, XX
q iz.[tempg])raii aCtioge tenebatur tunc, cum, adhuc fupexgjanäp'n&m('l)a/ar;

m dies, et poftea in integrum reftitutus eft: vtrum refti- &«cece.

tutio, qude creditorijaduerfus priorem debitorem datur, détem , CHHst.
dierum fit, plenior? Égo didici, ex tempore in integrum J—MIV;L«-O:
reftitutionis tantundem temporis praeitandum, quantum fü- ,
|pererat: tu quid de eo putas, velim refcribas. Refpondit, A
fine dubio quod de temporali actione, in qua interceffit,minor,
fenfifti,|puto verius efie: ideoque et[pignus, quod dederat pri- ] .16X.

or debitor, manet obligatum.
T11«

84. Vulg. praedecefforis. &R. 85 Taur. confeCuuntur. GEB. — 86 Hal. Ma-
cer. GEB. . 87 Hal. inferit z. GEB. — 88 Hal. vt, loco vel. GE . 89
Hal. amiferint. GEB. 90 Hal. obliganerint. GER, 91 Vulg. Zmpevato-
res Titus et Autoninus rvefcripferumt, quae et nouam legem hic orditur. B R.
92 Ap. Hal. et Vulgo et, abeft. B R. 93 Hal. poffit. GER. 94 Vulg.
po[ft. BR. 95 Hel. caret. GEB. 96 Hal. adminuiflirauerat. G E B. 97
Hal. adoleftentibus pro pupillis. GEB. — 98 Hal. baeredem. GEB. 99 Hal.
verum et. GEB. Ico Hal. Ej. III. GE R. I Hal. couflituta pacifceretuv.
GEB.. .2 Hal lh XXF. GER. 3 Hal. lib. IX. im«soAóv, et nihil prae-
terea, GEB. 4 Hal Iuuius, etin margine Mitius. lnter i et m Flor, fu-
perícripta a vt fieret Iunius. Et fane miramur, eum 'Taur. tam probabilem cor-
rectionem, etfi recentiorem, in margine non annotauerit. B R.

Cc2 Y Vide

^ N EES

36
SEBPECANCO 002 UA
; . ACcAE
DE CAPITE/MINVTIS, /47

C GaAr1vs þhürg Dj ad Edictum procuinciale.
apitis M/minutio ^|eft|? ftatus permutatio *.

IL VrsraAwNvs libro XIL ? ad Edictum. PEeRnrTri-
NET hoc Edictum ad eas capitis därqinuäones, quae falua ci-
uitate contingunt: ceterum fiue amiffione ciuitatis, fiue liber-
tatis amiffione * contingat capitis d&minutio, ceffabit Edi-
&üm: neque poffunt hi;penitus conueniri: dabitur plane aCtio
in eos, ad ^ quos bona peruenerunt eórum. $. r. Ait Prae-
tor:i QVX QVAEVE, :
ACTYM, CONTRACTVMVE SIT, CAPITE DEMINVTI
DÉMINVTAÁEUE ESSE DICENTVR, IN EOSAEASVE
PERINDE QVASI ID FACTVM NON SIT, IVDICIVM
pAno. .$. 2. Hij qui capite ? minuuntur, ex his caufis, quáe
capitis déminutionem praeceflerunt, manent obligati ,naturali-

J i lm t
,,Matc. c/jhw
( aAw)

LA 54 ter: ceterum fi poftea, ir?lputare qlzüis'güïi. Mebebit, curi contra-
xerit, quantum ad verba huiuskEdiCti pertinet. Sed interdum,
ífi contrahatur cum his polft capitis d(mieäugionem, danda eft
arr a€tio. Et quidem, fi adrogatus fit, nullus;labor: nam perinde

obligabitur, vt filiusfamilias. — $. 3. Nemo delittis exuitur,
quamuis capite minutus fit. — $. 4. 2Ei, qui debitorem füum ad-
rogauit, non reftituitur à&tio ià eüm, poltquam fui iuris fiat.
$. 5. Hoc iudicium perpetuum eft, et in heredes, et|heredi-
bus datur. ! o feddot;

C

HL Pavrvslibro XL ad Edi&tum. LrsEmos, qui.

| adrogatum parentem fejduntur, placet minui capíitj "? cum
J in aliena poteftate fiht **, et cum familiam mutauerint. $.T.
lzim — cce — Emancipato filio, et ceteris perfonis capitisfminutio *? mani-
! aM feftü !3 accidit: cum emancipari nemo polfit, nifi |in) imagi-
L ? natiam feruilem caufam deductus. Aliter atque cum feruus
manumittitur: quia feruile caput nullum ius habet: ideo **

nec minui poteft. A

| $ X
IV. MopEsT:Nvs libro I. Pandectarum *^. Ho-

pixe !9 enim incipit ftatum habere.

V. Pavrvs libo XI. ad Edictum.

ciuitatis *7 |fit capitis]fminutio *?, vt in aqua et igni

AMISSIONE
I9 in-

L.Jff( ää('-do

terdictione. $. r. Qui deficiunt, capite minuuntur: deficere
Quudeffesft . autem dicuntud qui ab hüs, quorum fub imperio funt, . defi-
(* L1eR, ftunt ??, et in hoftium numernumi fe conferunt: fed et hig quos
26m Senatus hoftes iudicauit, vel ^*plege lata: vtique vsqueZeo ??
/.-fe«z'w,fe«)u/«f* vt ciuitatem amittant. $. 2. Nunc refpiciendum, quae capitis
t Á E. deminutione pereant: et primgy de ea capitis deminutione,

E-— " L * . : L e . d
qude falua ciuitate accidit, per quam publicaiura non inter-
uerti conftat: nam manere Magiftratum, vel Senatorem, vel iu-
dicem, certum eft. ——

j) ,
rö[?d/fo á

I Vide Guil. Fornerium 7. Selecl. 26.et Yof. Fern. de Retes ad tit. D.
de Interd. et veleg. lib. I. c. 3. GER. 2.Hal. deminutio. GEB. ^. 3 Vulg.
inferit prioris. BR. 4 Hal. mutatio. GEB, 5 Hal. lb. XI. GER. 6
Ap. Hal. amiffione, abeft. GER. 7 Taur. a T. GER. 8 Hal. mznunuti mi-
nutaeue. GEB. 9 Vide Iof. Fern. de Retes od T?t. D. de Interd, et Releg.
lib. I1I. c. 6. in Tbef. Inr. Ciu. Tom. V, col. 12$3. GEB. IO Gothofred.
in nota A/. capite. .Et ita Hal. omnés, etiam fcripti codices. B R. Barb. S.
Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. II Hal. et Vulg. funt, ex mox mutaueramnt,
B R. 12 Hal deminatio GERB. I3 Hal. manifefle. GY.B. 14. Flor.
tecentius q, inter verficulos adfcripta cum pun&o ad latus, vt fit: ideoque, fed
absque praegnante caufa. BR. — 15 Hal Jjb. X. vevàexrzóv. GEB. —— 16 Hal.
.Eo die, loco Hodie. G E. 17 Bafil. z v4c woAvreíac &nz]ocei, cum excidit a
vepublica. BR. —— 18 Hal. deiminutio. GEB. 19 HaL aquae et ignis$. GEB.
20 Ita etiam MSS. quae vidi. Vulg. defcifeuut. — Bafil. fimpliciter & ZvrópoAoi,
