paratus fit: alimenta quidem liberis praeftare interim com-
pellendum: fin autem conftiterit eam feruam fuiffe, nihil ei,
qui pafcendos curauit ?, ex hoc praeiudicium generare T re-

VIII.

et impuberem filium et emancipatum ad alimenta patri praeftanda teneri, fpon-
te fua fequitur, omne reliquum filiorum genus, fi in facultatibus eft, ad eandem
pietatem obftringi. G EB. 86 Vulg. cum commodo. 8R. — Vide Van de Wa-
ter IHI. Obf 12. GEB. — 87 Ap. Hal. Ita, abet, praemiffo commate. GEB,
88 Vulg. educaretur. BR. — 89 Hal. efj. GEB. — 9o Hal. et Vulg. exigit. B R.
91 Taur. daVit. Hal. dabat. GE B. 92 Bafil. & & äzgwg eréyeT a, BR. Hal.
deduétus fit. 93 Hal. et omnes inferunt: de, et dubio procul excidit. BR.
94 Hal. et omnes inferunt: effe. B R. 95 Hal. alimentorum. GEB. 96
Hal. debet. GE B. — 97 Hal. qui exaequat eum. €i, qui. GEB. 98 Hal. vt
proinde po[ft. GEB. 99 Hal. inferit: quoque. GEB. — IOO Hal. alere l-
berti ipfi, fi. — Alii 7? egentes retinent, et 72 lzberti fupplent, vt Blaubl. et. Ste-
phanus. BR. 1 Hal fiut. 2 Hal.et Vulg. atrocius. BR. — 3 Flor. erat;
potefle. ta faperius fcriptum. debebat addi s. — Habent tamen vt eft Flor. Steph.
et Hal. BR. 4 Hal. inferit: zubemus. GEB. 5 Flor. olim erat matrt-
monium effe contractumn effe. B R. 6 Taur. caraBit. GEB. . "7 Hal, et Vulg.
praeindicii generari. Sed in Pand. z»nibil valet idem, quod: nom. B R. 8 Flor.
erat fcriptum: refpoudi, et ita omnes habent, fpreta vltimae literulae. adiectio-

,A,aaa z | ne.

458 DIGESTORVM LIB.

VIII. MARncELLVvS |libroT. adlegemIuliam et Papiam.//
Now ovEMADMODVM mafculorum liberorum noftrorum
liberi ad onus noftrum pertinent, ita et in feminis eft: nam
manifeftum eft, id quod filia parit, non auo, fed patri fuo ef-
fe oneri: nifi pater aut ? non fit füperftes, aut egens eft "9.
IX. PAvrvs/Übro fingulari dejiure| patronatus./ Iw
BOoNxrs fuperititum libertorum nullum omnino ius patroni Ji-
beriue patronorum habent: nififi tam effe infirmos *^, tam-
que pauperes, praefidibus probauerint ^?, vt merito menftruis
alimentis a libertis fuis adiuuari *? debeant. Idque ius ita
plurimis Principum conftitutionibus manifeftatur.

DE INSPICIENDO |VENTRE/ JCVSTO-
DIENDOQOXE PARTV.

VrrrAxvs/ibro XXIV. * ad Edictum./
EMPORIBVS Diuorum Fratrum cum hoc incidiffet, vt
maritus quidem ^ praegnatem mulierem diceret, vxor ?
negaret, confulti,Valerio Prifciano Praetori Vrbano refcripfe-
runt in haec verba. Nouam rem defiderare Rutilius Seuerus
videtur, vt vxori quae ab eo diuerterat *, etfe non efle prae-
gnatem profiteatur ?, cuftodem ? apponat: et ideo nemo mi-
rabitur, fi nos quoque nouum confilium et remedium fugge-

ramus. lgituríi perftat * .in eadem poftulatione, commodif-

fimum eft, eligi honeftiffimae feminae domum, in qua ? Do-
mitia veniat: et ibitres obftetrices, probatae ? et artis et fidei,
quae a te adfumptae fuerint, eam infpiciant: et fi quidem vel
omnes, vel duae renuntiauerint praegnatem videri, tunc per-
fuadendum mulieri erit, vt perinde cuftodem admittat, atque
fi ipfa hoc defideraffet. Quod fi enixa non fuerit, fciat ma-
ritus, ad inuidiam exiftimationémque fuam pertinere: vt non
immerito poffit videri captaffe hoc ad aliquam *? mulieris in-
juriam: fi autem vel omnes, vel plures, non effe grauidam,
renuntiauerint, nulla caufa cuftodiendi erit. $. r. Ex hoc re-
fcripto euidentiffime apparet, Senatusconfulta de liberis agno-
fcendis locum non habuiffe, fi mulier diffimularet fe praegna-
tem, vel etiam negaret: nec immerito: partus enim, ante-
quam edatur, mulieris portio eft, vel vifcerum: poft editum
plane partum a muliere, iam poteft maritus iure fuo filium
per interdictum defiderare aut exhiberi fibi, aut ducere per-
mitti,extra ordinem. Igitur Princeps in caufa neceflaria fub-
uenit. $.2. Secundum quod refcriptum euocari mulier ad
Praetorem poterit, et apud eum interrogari, an fe putet prae-
enatem: cogendaque erit refpondere. $. 3. Quid ergo, fi
non refponderit, aut non veniat ad Praetorem? numquid Se-
natusconfulti poenam adhibemus *", fcilicet vt liceat marito
non agnofcere? Sed finge, non effe eo contentum maritum:
qui fe patrem potius optet, quam carere filio velit. Cogenda
igitur erit remediis Praetoris, et in ius venire, et fi venit, re-
fpondere: pignoraque eius capienda, et diftrahenda, fi con-
temnat *?: vel multis coércenda. $. 4., Quid ergo, fi inter-
rogata dixerit fe praegnatem? Ordo Senatusconfultis *? ex-
pofitus fequetur: quodfi negauerit, tunc fecundum hoc refcri-
ptum Praetor debebit obítetrices adhibere. $. 5. Et notan-

ne, Inter fex MSS. tria carent hoc verbo. Pal, I. habet: vefpondendum eft. Otob.
habet compendium fcripturae. BR. MSS. quae carent hoc verbo Pal. III. IV.
V. fextum eft Pal. II. qui habet: gemevari vefpondi. Bynkersh. caret vltima vo-
ce, vt et Hal. GER. 9 Hal. argute: pater ami. BR. — Yo Hal. et Vulg. fit.
B R. 1I. Hal. nifi fi tam znfirmos fe effe. leui crifi. fieri poflet: mifi fe tam
effe infirmos. BR. mmo absque crifi more Taurelliano: mifi ( tam effe iufiv-

1105, vel quod mihi verius videtur: wifi fi tam ef SE infirmos. GEB. — Y2 Taur.
probaBerint. GEB. I3 Taur. adiuDari. GE B.
I Hal. j. XXXIV. GEP., 2 Hal.quidam. GES. . 3 Vulg. in-

ferit: autem. BR. 4. Hal. diuertit. GER. 5 Hal. profitetur. GEB. — 6
Hal. cuflodes. ^ 7 Vulg. perfeuerat. BR. — 8 Hal. et Vulg. u quam. BR. — 9

AAV. IIL-I1IE JV.

dum, duod non permittitur marito vel mulieri obftetricem ad-
hibere, fed omnes a Praetore adhibendae funt. $. 6. Item
Praetor domum honeftae matronae eligere debet, in qua **
mulier veniat, vt poffit infpici. $. 7. Quid ergo, fi infpici fe
non patiatur, vel ad domum non veniat? Aeque Praetoris
auctoritas interueniet. $. 8. Siomnes, vel plures renuntia-
uerint praegnatem non effe, an mulier poffit iniuriarum expe-
riri ex hac caufa? Et magis puto, agere eam iniuriarum pof-
fe: fic tamen, fi iniuriae faciendae caufa id maritus defidera-
uit: ceterum, fi non iniuriae faciendae animo, fed quia iufte
credidit, vel nimio voto liberorum fufcipiendorum duttus eft,
vel ipfa eum illexerat vt crederet, quod conftante matrimonio
hoc *? fingebat, aequiffimum erit ignofci marito. $. g. Me-
miniffe autem oportet, tempus non effe praeftitutum refcri-
pto: quamuis in Senatusconfultis de liberis agnofcendis tri-
ginta dies praeftituantur mulieri. Quid ergo !52 femper '*
dicemus marito licere vxorem ad Praetorem euocare? an. ve-
ro etipfi triginta dies praeftituimus? Et putem, Praetorem
caufa cognita debere maritum et ** poft triginta dies audire.
$. ro. De infpiciendo ventre, cuftodiendoque partu, fic Prae-
tor ait:i SI MVLIER MORTVO MARITO PRAEGN A-
TEM SE ESSE DICET, HIS ? AD QvoOS EA RES
PERTINEBIT, PROCVRATORIVE EORVM, Bris ??
IN MENSE DENVNTIANDVM CVRET, VT MIT-
TANT, SI VELINT, QVAE VENTREM INSPICI-
ENT ^ MiTTANTVR AVTEM ^^ MYVLIERES LI-
/BERAE DVMTAXAT QVINQVE: HAEQVE SIMVL
OMNES INSPICIANT: DVM ?? NE QVA EARVM,
DVM INSPICIT, INVITA MVLIERE VENTREM TAN-
cAT. MvLIER IN DOMY ?* HONESTISSIMAE FE-
MINAE PARIAT, QVAM EGO CONSTITVAM. Mv-
LIER ANTE DIES TRIGINTA QVAM PARITVRAM
SE PVTAT , DENVNTIET HIS AD QVOS EA RES
PERTINET, PROCVRATORIBVSVE EORVM, VT MIT-
TANT,SI VELINT, OVI VENTREM CVSTODIANT.
IN QVO CONCLAVI MVLIER PARITVRA ERIT, IBI
NE PLVRES ADITVS SINT, QVAM VNVS: SI ERVNT,
EX VTRAQVE PARTE TABVLIS ^^. PRAEFIGAN-
TVR. ÁNTE HOSTIVM EIVS CONCLAVIS LIBEREI
TRES, ET TRES LIBERAE CVM BINIS COMITIBVS
CVSTODIANT. QÜvOTIENSCVMQVE EA MVLIER IN
ID CONCLAVE ALIVDVE QVOD, SIVE IN BALI-
NEVM IBIT, CVSTODES, SI VOLENT, ID ANTE
PROSPICIANT: ET EOS QVI INTROIERINT, EX-
CVTIANT. CvsTODES, QVI ANTE CONCLAVE PO-
SITi ERVNT, SI VOLVNT ^', OMNES, QVI CON-
CLAVE AVT ? poMvM INTROIERINT, EXCYVTI-
ANT. MvLriER, CvM PARTYRIRE INCIPIAT ??,
HIS AD QVOS EA RES PERTINET, PROCVRATORI-
BVSVE EORVM DENVNTIET, VT MITTANT ?? Qvr-
BVS PRAESENTIBVS PARIAT. MriTTANTVR MV-
LIERES LIBERAE DVMTAXAT QVINQVE: ITA VT,
PRAETÉR OBSTETRICES DVAS, IN EO CONCLAVI
NE PLVRES MVLIERES LIBERAE SINT, QVAM DE-
CEM: ANCILLAE, QVAM SEX. ?* HAE, QVAE IN-
TVS

Vulg. probatiffünae. 8 R. — Yo Ap. Hal aliquam, abeft. GEB. — 11 Vulg. ex-
bibebimus, ct forte excidit: bi, vt pauloante, vbi eft: exbiberifiy loco: exbiberi
|fibi. B R. I2 Hal. et Vulg. contemmet. BR. 13 Gothofr. in nota: A/.
Senatusconfulti. Et fic quoque Hal. 14 Hal. n quam. immo potius more
Taurelliano : n quaMulier. GER. I5 Hal, inferit: ommiuo. GEB. 16
Hal. Quid igitur ef? ? GER. 17 Hal. femperne. — 18 Hal. et Vulg. etiam.
BR. I9 Vulg. dicat, iis. BR. 20 Taur. v1S. GER. 21 Hal. et Vulg.
infpiciant. BR. — 22, Àp. Hal. autem, abeft. GEB. — 23 Hal. et, loco: dum.
GEB. 24Hal domo. — 25 Vulg. putet. BR, — 26 Vulg. tabulde. BR. — 2/7
Hal. et Vulg. voluerint. 3 R. 25 Hal. inferit z. GExz. 29 Hal,. zncipiet.

i Vulg. incipit. BR. 30 Vulg. inferit: mlieres, BR, — 31 Hal. praefigit :
| Sed,

(j

et.
it;

-'ell,

DIGESTORVM LIB.

TVS FVTVRAE ERVNT, EXCV TIANTVR OMNES IN
KA0 CONCLAVI, NE QVA PRAEGNAS SIT. TRrxA
LVMINA,NE ?^ MMINVS; IBI'"SINT: SCILICET,
QVIA TENEBRAE AD SVBICIENDVM ?? APTIORES
svNT. Qvop NATVM ERIT, HIS AD QVOS EA
RES PERTINET, PROCVRATORIBVSVE EORVM, SI

INSPICERE VOLENT, OSTENDATVR. ÁPVD EVM.

EDVCATVR ?^ APVD QVEM PARENS IVSSERIT:

Si AVTEM NIHIL PARENS IVSSERIT, AVT IS,
APVD QVEM VOLVERIT EDVCARI, CVRAM NON
RECIPIET, APVD QVEM EDVCETVR, CAVSA CO-
GNITA CONSTITVAM. Ís APVD QVEM EDVCABI-
TVR, QVOD NATVM ERIT, QVOAD TRIVM MEN-
svM ?? siT, BIS IN MENSE: EX EO TEMPORE,
QVOAD SEX MENSVM SIT, SEMEL IN MENSE: A
SEX MENSIBVS QVOAD ANNICVLVS FIAT, AL-
'TERNIS MENSIBVS, AB ANNICVLO, QVOAD.FARI
POSSIT, SEMEL IN SEX MENSIBVS, VBI VOLET,
OSTENDAT. S1Ii CVIVENTREM INSPICI, CVSTO-
DIRIVE, ADESSE ?? PARTVI LICITVM NON ERIT,
FACTVMVE QVID ERIT, QVO MINVS EA ITA FI-
ANT, VTI SVPRA COMPREHENSVM ?* EST: EI,
QVOD NATVM ERIT, POSSESSIONEM CAVSA CO-
GNITA NON DABO. SIVE QVOD NATVM ERIT,
V T SVPRA CAVTVM EST, INSPICI NON LICVERIT.
QvaAs vriQVE ACTIONES ME DATVRVM POLLI-
CEOR HIS, QVIBVS EX ÉDpriCcTO MEO BONORVM
POSSESSIO DATA SIT: EAS, SI MIHI IVSTA CAV-
SA VIDEBITVR ESSE, EI NON DABO. $. r1. Quam-
uis fit manifeftiffimum Edictum Praetoris, attamen non eft ne-
glegenda interpretatio eius. $. r2. Denuntiare igitur mu-
lierem oportet his fcilicet, quorum intereft partum non edi,
vel totam habituris hereditatem, vel partem eius, fiue ab in-
teftato, fiue ex teftamento. $. r3. Sed et fi feruus heres in-
ftitutus fuerit, fi nemo natusfit, Arifto fcribit, hic ?** quoque
feruo, quamuis non omnia, quaedam tamen circa partum cu-
ftodiendum arbitrio Praetoris effe concedenda. Quam fenten-

tiam puto veram: publice enim intereft, partus non fubici:

vt ordinum dignitas familiarumque falua fit: ideoque etiam
feruus ifte, cum fit in fpe conftitutus fucceffionis, qualis qua-
lis fit, debet audiri, rem et publicam et fuam gerens. $. 14.
Denuntiari autem oportet his, quos proxima fpes fucceffionis
contingit ??: vtputa primo gradu heredi inftituto: non etiam
fubítituto: et, fi inteftatus paterfamilias fit, his, qui primum
locum ab inteftato tenent: fi vero plures fint fimul fucceffuri,

omnibus denuntiandum eft. $. r5. Quod autem Praetor ait,

cauía cognita fe poffeffionem non daturum, vel actiones dene-
gaturum, eo pertinet, vt fi per rufticitatem aliquid fuerit omif-
fum ex his, quae Praetor feruari voluit, non obfit'^? partui.
Quale eft enim, fi quid ex his, quae leuiter obferuanda Prae-
tor edixit, non fit fa&tum, partui denegari bonorum poffeffio-
nem? Sed mos regionis infpiciendus eft, et fecundum eurm et
obferuari ventrem, et partum, et infantem oportet.
IIL. IvrrawNvs/libro XXIV. ^* Digeftorum.) Epr-
cTvM de cuftodiendo partu derogatorium eft eius, quod ad

Sed, quod poft fex, facile excidere potuit. BR. 52, Hal. et Vulg. wec. BR.
33 Vulg. inferit: partum. BR. — 34 Vulg. educetur, forte dices : ex anteceden-
ti - oflendatur per affinitatem foni, illud edacetur, abiiffe in : edzcatur. BR. — 35
Hal. senfium,etmoxiterum. GEB. — 36 Hal. cuflodiri, adeffeue. GEB. — 37
Hal. compraebenfum. 38 Gothofr. in nota: bwic. Habet Taur, 72 bwic in

margine, quód vt ab ordinaria manu corrigente profe&um, idem negligere no--

luit. lta habent omnes, licet 72 bic aduerbialiter intelligi poffit. p R. — Etiam
Hal. buic. GEB. 39 Taur. in Adnot. contingit. continguit in Pan. — Voluit

nempe Taur. hoc feruare, vt alias z2 vrguere. — Deleta tamen eft litera z, fed re-

center. BR. 40 Hal. obfiet. 41 Hal. jj. XIX. GEB. . 42 Hal fuit.

43 Ap. Hal. in /. ct fequ. |, nibil, praeter nomen ICti, GEB. — 44 Hal. fidei-

XXV. TIT. IV. V. - 439

Carboniani decreti exemplum comparatum eft. $. r. Sed hoc
aliquando remittere Praetor debet, fi non malitia, fed impe-
ritia mulieris factum fuerit *?, ne venter infpiceretur, aut
partus cuftodiretur. ,
IIL. Pavrvsílibro XIV. ad Plautium)^?. Qvz vxx-
TRI fuübftitutus eft, velinftitutus, fi ventrem feruare velit,
audiendus eft. FOrcéi . v
Eaete IVIScAEvorA[libroXX. Digeftorum]l/Ts 4 ovo,
fi fine liberis decelfiffet, quidquid ad eum ex bonis perueniffet,
forori fideicommiffum ^^ reliCctum erat, deceffit poftuma he-
rede inftituta *?, etfubftitutis aliis. Quaefitum eft, cum vxor
defuntti praegnatem fe dicat, an forori, procuratoriue eius, fe-
cundum formam Edicti, ventrem infpicere, et partum cufto-
- dire permittendum fit? Refpondi, in eiusmodi *9 fpecie, de
qua quaereretur, poffe videri ad eius, cui fideicommiffum da-
tum effet, follicitudinem perfpiciendum *?, idque caufa co-
gnita ftatuendum.

; CTIT. V.
SI VENTRIS NOMINE MVLIEREJIN POSSES-

MALO AD ALIVM TRANSLATA
ESSE DICATVR. & /
as i

VrPrANxvs/libro XXXIV. ad Edictum/*.
Ho c Eprcro rectiffime Praetor profpeim dum in fa-
uorem partus poffeffionem polliceatur ?, aliis praedae oc-
cafionem praebeat. $. r. Idcirco conftituit aCctionem ? in mu-
lierem, quae in alium hanc poffeffionem dolo malo tranftulit.
Non * folum mulierem Praetor coércet, verum eum quoque,
in cuius poteftate ea fuerit ?: fcilicet fi dolo ipforum alius in
poffeffionem fuerit admiffus: aCtionemque in tantum pollice-
tur in eos, quanti interfuerit eius, qui experitur. $. 2. Ne-
ceffario Praetor adiecit, vt qui per dolum venit in poffeffio-
nem, cogatur decedere ?. Coget autem eum decedere, non
Praetoria poteftate, vel manu miniftrorum, fed melius et ciui-
. lius faciet, fi eum per interdictum ad 1us ordinarium remiferit.
$. 3. Intereft autem eius, qui experitur, admiffum alium in
poffeffionem non fuiffe: cum forte bona fide fructus perce-
ptos confumpferit: aut fi praedo venerit in poffeifionem, a
quo fructus confequi non poffit, quia foluendo non eft. — $. 4.
Haec aCtio etiam poft annum dabitur: quia rei habet perfe-
cutionem. $. 5. Et fi filiafamilias * fit, quae dolo fecit, in
patrem dabitur aCtio, fi quid ad eum peruenerit.
Il. Pavrvs/libro XXXVlII/ad Edictum// Doro fa-
cit mulier, non ? quae in pofíeffionem venientem non pro-
hibet: fed ? quae circumfcribendi alicuius caufa clam et per
quandam machinationem in poffeffionem introducat *?. $. r.
Si et patris et filiae factum arguetur, in alterum, quem aétor
velit, reddenda eft aCtio: quia in id, quod agentis intereft,
datur: ideo fi id, quod ei abeft, ab eo, qui in poteftate ** eft,
feruari poífit, praeter fumptus litis caufa fattos, inutilis erit
ei haec actio.

. TIT.

commiffo. GEB. —— 45 Hal. poflumo berede inflituto. GEB, — 46 Vulg. bu-
iusmodi.BR. — 477 Hal. et Vulg. profpiciendum. — Ypfi putamus, i.'ubihtm poffe :
refpiciendum. Et ita habet Pal. II. eft tamen faper fyllabam re fcriptum pro.. Pal.
H infpiciendum. —Otob. perfpiciendum. E R. — Cum Pal. lL facit Bynkersh.
GEB.
1 Hal. in hacet h. Tit. altera lege, praeter ICti nomen habet nihil. GE &.
2, Vulg. pollicetur. BR. — 3 Vulg. inferit: m factum. BR. — 4 Hal, Nec. GE B.
5 Hal. fuit. GER. 6 Vulg. difcedere. BR. 7 Ap. Hal familias, abeft.
GE B. 8 Vulg. inferit: tamtzm. BR. — 9 Vulg. inferit: etiam. BR. Vide
Cuiac. XXIII. Obf. 39. GERB. 1o Vulg. introdacit. BR. 11 Hal. pof-

feffione, et in margine; alia5, poteflgte. GEB.
| Aaaa 3 | 1 Hal.

SIONEM--MISSA EADEM POSSESSIO/DOLO .-—L/jm L

L Ilhb.
4 $a €.;

DIGESTORVM .LIB.

TIT. VL
SI MVLIER VENTRIS NOMINE IN POS-
SESSIOI;,E;N CALVMNIAE CAVSA

É .
o n * $t
EERAE DIQERTVE 7 ab

VrPrawvs /libo XXXIV. ad,|Edictum/*.
SI pE poffeffione ventris nomine quaeratur, et deferente

440

herede mulier iurauerit praegnatem fe effe: feruandum

eít iusiurandum: nec tenebitur mulier, quafi calumniae cau-
fa fueritin poffeffionem miffa: nec vis ei facienda eft poft ius-
iurandum: 1Íi tamen peperit ^, quaeretur veritas, an ex eo
praegnas fuerit: alteri enim nec prodeft nec nocet iusiuran-
dum inter alios factum: nec partui igitur ? nocebit. . $. r.
Et hoc Edictum ex eadem cauía proficifcitur, qua fuperius:
debet enim Praetor, quemadmodum facilis eft circa bonorum
poffeffionem dandam mulieri ventris nomine, ita calumniam
eius impunitam non relinquere. $. 2. Per calumniam autem
in poffeffione 9. fuiffe videtur, quae fciens prudensque fe prae-
gnatem non effe, voluit * in poffeffionem venire. $. 3. Hanc
autem a&ionem Praetor intra annum vtilem pollicetur, vltra
non: videlicet, quafi poenalem. $. 4. Simili autem modo et
hic, quanti agentis interfuit, Praetor actionem ? pollicetur.
G. 5. In parentem etiam Praetor a&Ctionem pollicetur: fi mo-
do per eum factum fit, vt in poffeffionem per calumniam ve-
niret. $. 6. Competit autem haec ? actio ei, cuius interfuit
in polfeffionem miffam *? non effe: vtputa, vel coheredi fpe-
ranti partum, vel » is ) !* qui fubftitutus fuit, vel qui ab
inteftato, fi partus non fuiffet, fuccedere potuit. $. 7. Inter-
eíle autem videtur primum de alimentis, quae in ventrem funt
| erogata: nec enim alias haec repetuntur, nifi per calumniam
| in poffeffionem venit: ceterum, fi res calumnia caret, nihil
praeftabit mulier, qua fine caufa alta ^* eft fub praetextu ven-
tris. $. 8. Nonnumquam augebitur quod intereft: fi quis for-
te dubitans, an praegnas fit, exclufus fit hereditate: nam he-
redi eius, qui exclufus eft, dandam hanc actionem Iulianus
ait: fiquidem eius quoque interfuit, non fuiffe calumniae cau-
fa in poffeffione ** mulierem: quia hoc fi non fuitfet, adeun-
do hereditatem inftitutus, heredi fuo locupletiorem heredita-
tem fuam relinqueret.
deminuta funt multa in hereditate: dum hic contemplatione
. 9. Idem f[Iulianus-H-
li ** fubftitutus manen-
eres eius eadem actione
$. 1o. Sed an decedant

E d ventris non attigit ** hereditatem.
Ls — 3ev»t, bro-nonedecimo- ! eitorum
te muliere in poffeffione.decefferit,
pretium hereditatis a muliere exiget.

legata ceteraque onera hereditatis, videndum? Et mihi vide- |.

tur *5 poffe dici, legatarios potius cum muliere vfuros hac
aCtione: quia et ipforum interfuit adiri hereditatem. Q. rr.
Libertati ^* plane fubueniendum erit aduerfüs eum, qui pro-
pter hereditatem hac a€tione egit *9; fcilicet vt fideicommit-

.. 1 Hal. poffeffionem. GE &. 2, Vulg. dicatur. BR. — $ Ap. Hal. ni-
hil hic praeter ICti nomen. GER. 4 Hal. pepererit. GEB. — 5 Taur. par-
iuloitur. GEB. 6 Hal. poffeffionem. 7 Hal. voluerit. 8 Hal. inferit

hanc. GEB. 9 Ap. Hal. baec, abeft. GEs. Io Hal. miff[mn, at in mar-
gine: alias, mifJam. GER. 11 Deberet effe: e/, qui. nec aliter MSS. et
editiones. 'Taur. pro fuperuacuo habuit, vti omnino eft. BR. MSS. funt: Pal.
X. II. HI. IV. V. Barb. Bynkersh. In Otob. ita eft fa&um. — Habet etiam Hal.
ei GEB. — 12 Hal. quafi fie cauffa alta fit. Sed qua, hic eft: quatenus. :B n.
13 Hal. poffeffionem. —— 4 Hal. attiugit. I5 Hic Vulg, nouam legem inci-
pit: fj fubflitutus. Sed et paffim additur: ventri. BR. I6 Hal. fequens:
potius, huc transfert. 17 Gothofr. in nota: al. legitur libertatibus. Nem-
peap. Haloandrum. G E. 18 Hal. aget. GER. I9 Hal. libertates.

t Ap. Hal. nulla legum huius tituli quicquam in rubro habet, praeter
ICti nomen, Et cum hae lacunae apud Eundem in fequentibus augeantur in in-

sed et hoc imputatur mulieri, quod -

| non committitur,

j

| et Daudoz. 7u patris.

XEY. : IITCOWELE

VII.

farias cogatur is praeftare, qui pretium vtique etiam eorum
confequitur: fed et direCtis credo Praetorem fuccurrere opor-
tere, vt interuentu fuo tueatur earum libertatem *?, $. 12.
Si dolus filiaefamilias interuenerit, et particeps doli fuerit pa-
ter, füuo nomine tenebitur. *

COCRPIT AWIL
DE:.CONCVBINIS.

VrrrANvs/libro II. ad legem Iuliam et Papiam ..
VAE in concubinatu eft, ab inuito patrono poterit difce--
' dere, et alteri fe aut in matrimonium, aut in cóncubina-
tum dare. Ego quidem probo ? in concubina adimendum ei
conubium, fi patronum inuitum deferat: quippe cum hone-
ftius fit patrono libertam concubinam, quam matremfamilias
habere. $. 1. Cum Atilicino fentio, et puto, folas eas in con-
cubinatu habere ? pofte fine metu criminis, in quas ftuprum
$. 2. Qui autem ^ damnatam adulterii in
concubinatu habuit, non puto lege Tulia de adülteriis teneri:
quamuis, fi vxorem eam duxiffet, teneretur. $. 3. Si qua ?
in patroni * fuit concubinatu, deinde ? filii effe coepit, vel
in nepotis, vel contra: non puto eam recte facere: quia pro-*
pe * nefaria eft huiusmodi coniunCtio: et ideo huiusmodi fa--
cinus prohibendum eft. $. 4. Cuiuscumque aetatis concubi-
nam fhabere ? poffe, palam eft: nifi minor annis duode-
cim fit. ! |

II. PAv rvs/lbroXII. ad legem IuliametPapim.]) Sx
PATRONVS libertam concubinam habens furere coeperit, in
concubinatu eam effe humanius dicitur. :
(tllaveies i Ptate ,
IL;:MARctIANvSs/libro XII. Inftitutionum.| Iw cox-
CVBAT V'W"ï"ömt aliena liberta, et ingenua, et **
maxime ea, quae obfcuro loco nata eft, vel quaeftum corpore
fecit: alioquin fi honeftae vitae, et ingenuam mulierem in
concubinatum *^ habere maluerit, fine teftatione *5 hoc ma-
nifeftum faciente non conceditur: fed neceffe eft ei, vel vxo-
rem eam habere, vel hoc recufantem ** ftuprum cum ea com-
mittere. $. r. Nec adulterium per concubinatum ab ipfo
committitur: nam quia *? concubinatus per leges nomen af-
fumpfit *9, extra legis poenam eft: vt et *? Marcellus libro
feptimo Digeftorum fcripfit *$. |

IV. PAvrvs ,t'ïilibrö XIX. Refponforum./ Coxcv B1-
NAM ex fola animi deftinatione aeftimari oportet.

r/; * .
V. IpnzEwjlibro IIl. Sententiarum. CoxcvBrzNAM
ex ea prouincia, in qua quis aliquid adminiftrat, habere
poteft. :

LIBER

finitum, confilium cepi in fequentibus eiusmodi defe&us editionis Haloandrinae
his virgulis: — || fignare. GEBR. 2 Hal puto. GEB. — 3 Hal.
et Vulg.baberiBR. — 4 Hal etmm.GEB. —5 Hal Si quae. GEB. — 6 Steph.
Etiam Bafil. $ vw«AAzxevSe?cm 7À "7«TQ res eodem re-
dit. BR. — 7 Hal, fequens z huc transfert, quod non difplicet. pzR. — 8 Hal.
pro. Bafil Z3éwrós i& — Dubito an Hal. habeat fatis re&te, B& R. Sed Bafil.
idem dicunt. GrR. 9 Hal. baberi. G EB. 10 Gothofr. in nota: in con-
cubinatu. fJal. — Ia coucubitu ferri poiTet, non aeque: z concubatu. Vt Hal.
etiam reliqui editi et fcripti, BR. —Pal. T. II. HI. IV. V. Barb. Otob. et Byn-

kersh. GEB. — ; I1 Hal. fed, loco: et. GER. 12, Hal. et Vulg. n concu-
binatum, quod praefero. BR. 13 Hal. conteflatione. Bafil. iv éxpagrvgío.
B R. 14. Hal. recufante eo. B R. 15 Hal. cum, loco: quia. I6 Taur.

aSumpfit.: G E.

17 Ap. Hal. et Vulg. et, abeít. BR.
fcribit. BR.

18 Hal. et Vulg.

1 Quid

"UR ai—n

L n

DIGESTORVM .LIB. XXVI.

LIBRER
d ide B
|FAYLYSj||libroJOOVHEb-ad Edi&um. ||/"
VTELA eft, vt Seruius definit, vis ac poteftas in ca-
pite libero ?, ad tuendum eum qui propter ? aetatem
fuam ^ fponte fe defendere nequit, iure ciuili data, ac
permifía ^. $. z. Tutores autem funt, qui eam vim ac pote-
ftatem habent: exque re ipfa * nomen ceperunt *: itaque
appellantur tutores, quafi tuitores ?, atque defenfores: ficut
aeditui dicuntur, qui aedes tuentur ?. $. 2. Mutus tutor da-
ri non poteft, * quoniam auctoritatem praebere non poteft. *
$. 3. Surdum non polfe dari tutorem, plerique, et Pomponius
libro *(Qexagxgx fifho norad Edi&ïzïï ^) !? probant: quia non
tantum loqui, fed et audire tutor debet. »/( - fiin |
| IL.PowPouzrv slibroIII. * adSabinum./ Now kescT
exigendum a pupillo, vt fibi tutorem petat, aut vt ad tutorem
fuum proficifcatur. | |
[. . HLiVrerawvs([libro XXXVII. *? ad Sabinum)) Qvz

HABET tutorem pupillus vel pupilla *?, fi furere coeperint,

in ea caufa fünt, vt in tutela nihilo minus durent: quae fen- :

tentia Quinti quoque Mucii fuit, et a Iuliano probatur: eo-
que iure vtimur, vt ceffet cura, fi tutelae aetas ** indigeat.
Quare.fi tutores habent, per furorem in curam non redigun-
tur: fiue ** . non habent, et furor eis accefferit 16. nihilo mi-
nus tutores accipere poterunt *?: quia lex duodecim tabula-
rum ita accepta eft, vt ad pupillos vel pupillas non pertineat.
$. 1. Quia autem in pupillorum ** Eerfbna adgnatos curato-
res non admittimus, idcirco putaui *?, etfi minor viginti quin-
que annis furiofus fit; curatorem ei non vt furiofo, fed vt adu-
lefcenti dari, quafi aetatis effet ?? impedimentum: et ita de-
finiemus, ei quem aetas curae vel tutelae fubicit, non effe ne-
ceffe quafi dementi quaeri curatorem: et ita Imperator Anto-
ninus Auguftus refcripfit: cum magis aetati; quam dementiae
tantifper fit confulendum. $. 2. Si pupillus pupillaue cum
iufto tutore, tutorue cum eorum quo ?* litem agere ?^* vult,
et curator in eam rem petitur: vtrum ipfis pofcentibus datur,
an vero et aduerfario ^3?2 Et fciendum eft, fiue agant, fiue
conueniantur, dari hunc ^* curatorem poffe: fed ?? non alias,
quam fi ipfe petat, cui dari eum oportet. Denique Caffius li-
bro fexto fcripfit, talem curatorem neminem dari poffe, nifi
pracfentem: neque cuique ?* mifi praefenti et poftulant.

1 Quid haec figna. || |] fibi velint, fupra iam eft monitum ad in-
Ícriptionem legis primac tituli proxime antecedentis, qui eft Libri XXV. vlti-
mus. Nempe apud Haloandrum in hac pofteriore Digeftorum parte plurimae
legum infcriptiones, praeter nomen ICti, nihil exhibent, quod ipfum totiens
meminiffe taediofum foret.: Quare, vt et chartae parcatur, placuit ea, quae ap.
Hal. abíunt, his ipíis fignis includere, vt hic. | | ib. XXXVIII. ad edictum. ||
eoque ipfo indicare, inclufa abeffe. De cetero, vbi aderunt plura, praeter ICti
nomen, fed a Taurellii le&ione diuerfa, ea, vt haCtenus fa&um eft, ftudiofe in-
dicabuntur. Vbi nihil annótatum offendes, B. L. nec figna ifta offendes, indi-
cio erit, infcriptionem Haloandri cum Taurelliana confpirare. GEB. — 2 Hal.
addit: couflituta, GER. — 3 Hal. per. GER. 4 Lege potius fua. — Ita Cel-
fus Izb. I. c. 1. fuae fpontis efft. BR,.. Sed et Hal. ita dudum habet. GEB. — 5

. Data opera hanc Seruii definitionem explicui in Programmate peculiari Differ-

tationi de Hevélo cito ob inaequalitatem in melius veformando adiecto. GE B.
6 Vulg. ipfi. BR. 7 Hal et omnes: acceperunt. BR. — 8 Taur. in Adno-
tat. tuitores. tuitutores in P. Nempe librarius feipfum correxit, fed male. GE E.
9 Aedituus potius eft aeditimus. |Vide pluribus Menag. Amoen. lur. Cim. c. 3 9.
GEB. IO Quid his vocibus additum fignum (ibi velit, ignoro. n arche-
typo hic nihil eft notatum, neque etiam ifta verba funt fuppleta, fed omnia con-
tinua fcriptura decurrunt. — Forte dices, Taurellio dubium vifum, an Pomponius
tot libros ad Edi&um fcripferit. 'Sed idem ad L. 1. $. Pomponius infra de
Carbon. Ediio nihil figni appofuit, vbi tamer Pomponii liber feptuagefimus

que, quod ?* cum his ageretur.

LLE. R

441

VICESIMVSSEXTVS.

Itaque infanti non poteft dari. Idem ?? Caffiüs ait, fi pupil-
lus curatorem pofcere non vult, quo minus cum eo agatur, co-
gi eum a Praetore debuiffe. $. 3. Quolibet loco et tempore
hunc curatorem dari poffe, Pomponius libro fextodecimo .ad
Sabinum fcripfit. $. 4. Si pupillus petat talem curatorem,
nec addat in-quam rem, an in omnes controuerfias datus fit?
Et ait Celfus, Seruium conftituiffe, in omnes res datum videri.
IV. Pavrvs/libro VIII. ?* ad Sabinum.| Qvo» di-
citur, fi indiftinCte datus fit curator, in totam litem datum vi-
deri, fortaffe eo fpectet ??, fi familiae hercifcundae, aut com-
muni diuidundo, aut finium regundorum actio effet cum tu-
tore: et fi indiftincte datus effet, non folum eo nomine cura-
tor eflet, quod ?? ageret pupillus pupillaue, fed inuicem quo-

res in plurium locum, vel vnus in plurium, vel vnus vnius lo-
co, vel in vnam litem, vel in plures curator peti.
V. Poxrourvs/libro XVII. ?? ad Sabinum./ Cv
SEMEL petitus fit ?? talis curator, quamdiu is curator ma-
neat, alius in eandem litem curator peti non poteft. . $. r. Et,
fi Titius, verbi gratia, aduerfus Seium curator petitus fit, idem
Titius aduerfus alium tutorem dari poterit 3*: vt ex diueríis
caufis vnus duorum curatorum locum optineat. Quod qui-
dem et aduerfus eundem accidet, fi in diuerfas lites in 35 di-
uerfis temporibus idem petatur. x XX /fllt. eou
1544 VL W nP1AN vs/|| libro trigefimo 39:o&tauo ad Sabi-
num. | Mv o itemque mutae impuberibus tutorem dari
polfe, verum eft: fed an auCtoritas eis accommodari poffit, du-
bitatur? Et, fi poteft tacenti, et muto poteft. Eft autem ve-
rius, vt ?* [ulianus libro vicefimoprimo Digeftorum fcripfit,
etiam tacentibus auCtoritatem poffe accommodare ?9?. $. r.
Sub condicione a Praefidibus prouinciarum non poffe dari tu-
torem, placet: et fi datus fit, nullius effe momenti dationem:
et ita Pomponius ait: hanc autem adieCtionem, quam Praefi-
des prouinciarum faciunt, Tv TOR EM DO, SI SATISDE-
DERIT, non condicionem in fe habere, fed admonitionem 3?,
non aliter ei tutelam committi, quam fi fatisdederit, hoc eft,
non aliter ei gerere permittendum, quam fi rem faluam fore
cauerit. $. 2. "lutoris datio neque imperii eft, neque iurisdi-
Ctionis: fed ei foli competit, cui nominatim hoc dedit vel lex,
vel Senatusconfultum, vel Princeps. $.3. Surdo impuberi po-
terit tutor dari. $. 4. Ei, cuius pater in hoftium poteftate eft,
tutorem dari non polífe palam eft. Sed fi datus fit, an in pen-
| denti
Vulg. omnino habet: ljj. XVIII. ad Edictum,
II Hal. lib. XVI. GEB. . I2

nonus ad EdiQum allegatur.
et Hal. libro decimo fexto ad Sabinum. BR.
Hal. lb. XXXVIII. GEB.

&a eft. In MSS. etiam eft: tutelae, fed pro: zndigeat, vulgo: zndulgeat. BR.
In hunc modum Barb. corre&us eft. Pal. I. habet: tutele. Bynkersh. tutelae.
Hal. vt Taur. tutelae. G EB. I5 Hal. fj vero, GEB. 16 Vulg. poffunt.
B R. 17 Hal. accefjit. 18 Vulg. inferit: furioforum. BR. 19 Hal. et
Vulg. putamus. BR. 20 Hal. fit. 21 Ap. Hal. tutorue cum eorum quo,
abfunt. GEB. — 22 An litem agere latine dicatur, dubitat Curtius Évxas.. II 17.
fed habet Tertull. de Spe&ac. c. 21. BYNK. Confer Eund. VII. Obf. 13. GER.
25 Vulg. addit: petente. BR. 24 Hal. dari bis bunc curatorem, Vulg. dari
bic curatorem. BR. — 25 Hal licet, loco: fed. — 26 Hal et omnes: cuignam.
B R. 2/7 Nlal. Idemque. 28 Hal. ljb. IX. GEB. 29 Hal. et omnes*
fpectat. BR. 30 Hal. 440 ageret. GEB. 31 Hal. 44.. GEB. — 32 Hal.
lib. XVI. GEB. 33 Hal. eff, et mox: manet. — 34 Hal. et aduerfus alium
cuvator effe poterit. — Vulg. aduevfus aliuu tutov effe poterit. BR. 35 Vulgo
in, abeft. Hal. fubftituit et. a Vulg, non fum alienus. BR. 36 Flor. trige-
fimo, eft a manu fapplente. BR. 37 Hal. et omnes inferunt et. B R. 38
Hal. et Vulg. accommodari, quod forte re&tius. BR. 39 H. a Porta ad oram
pofterioris, 1In Pand. Flor. fed admomitionem [atisdederit boc eft mon aliter
ei gerere, — Sed huius rei nihil inueni in archetypo. Hal. hic: admonitionem :
| "01

$. 1. Poffunt autem vel plu- .

13 Ap. Hal. pupillus vel pupilla, abfunt. GEB. .
. 14 Flor. nunc reapfe eft: tutela aetas indigeat. nam e finalis in: tutelae expun-

aHänïuG

442 DIGESTORVM

denti fit datio, quaeri poteft?2 Et non puto dationem valere:
fic enim poft patris regreffum reccidit in poteftatem, atque fi
numquar pater ab hoftibus captus fuiffet. Immo curator fub-
ftantiae dari debet, ne in medio ^? pereat. |
VII. VrPrAxvs/]|libro II. Difputationum.||/ S1 r1-
LIVSFAMILIAS tutor a Praetore datus fit, fi quidem pater

tutelam agnouit, in folidum debet teneri: fi non adgnouit,

dumtaxat de peculio. Adgnouiífe autem ViQetur, fiue geffit,
fiue gerenti filio confenfit, fiue omnino attigit tutelam. Vn-
de cum quidam filio fcripfiffet, vt diligenter tutelam gereret,
CYM SCIAS, inquit ^', PERICVLVM AD NOS PERTI-
NERE, dixi, hunc quoque videri adgnouiffe. Plane, fi fo-
lum monuit filium, non videtur ^^ agnita.
VIII. Ingx/|| librost Opinionum. ||] PArRowvs
quoque tutor liberti füi fidem exhibere debet: et fi qua in
fraudem debitorum *?, quamuis pupilli liberti gefta funt, re-
uocari ius publicum permittit. :
Eos extra ófdinem animaduertitur, qui probentur ^? num-
mis datis tutelam occupaffe, vel pretio accepto operam dedit-
fe vt non idoneus tutor daretur: vel confulto in edendo pa-
trimonio quantitatem minuerit ^?: vel euidenti fraude pupil-
lorum bona alienaffet ^7. * »
X. VrPraxvs/||libro II. ad-Idiétermr-||/ EmTrAM
non * municeps tutor dari poteft, dummodo municipi detur.
XI. PAvrv s/)||libro TII. ad Vitellium.|| / FvRrzosvs,
fi tutor datus fuerit, poteft intellegi ita dari, cum fuae ^*
mentis effe coeperit. ^ /j.
XIL. InEw/||libro;X, Refponforum. ||| QvAEesrTvMw
