numeratae dotis ex ftipulatu pater, in matrimonio defuntta
filia, fi petat, gener, qui refiduae dotis promiffae faenus füpu-
latus eft, ita demum ad finem vice mutua debitae quantitatis
compenfationem opponere iufte videtur, fi propriis fumptibus
vxorem fuam exhibuit: alioquin, fi patris fumptibus exhibita
fit, inanis vfurarum ftipulatio compenfíationi non proderit. $. 3.
Ad virum vxore poft diuortium reuerfa, iudicium acceptum ex
ftipulatione, quam extraneus ** qui dotem dederit *? ftipula-
tus fuerit '?, non difífoluitur: nec officio iudicis abfolutio
continetur **, . | :
XLHI. ScaAEvora libro -H.--Quaeftiomm/*5. Si
MARITVS in id quod facere poteft condemnatus fit, et no-
mina fint ad dotis quantitatem, neque amplius, neque habe-
bit mandare actiones **.

uit, minus vera erit, fi quid iudico, Pauli fententia. BYNK. 4 Hal. lib. I. ve-
fponforum. GEB. — 5 Hal wmumerauerit. — 6 klal. jb. XII. GEB. — 7 Taur:

nobis dedit: Q Idem, quod eft: gai quidem. Sed nolui quicquam mutare in
textu, cum dubium fit, annon fit fcribendum : guIdem. GE B. Gothofr. in nota:
qui dotem confentiente. Fal. 8 Hal. et Vulg. inferunt: effe. BR. — 9 Hal.
inferit zz. '1o Hal. et Vulg. hic inferunt: autem. BR. II Gothofr. in
nota: qua extranens. lito miodo Hal. et omnes, B. 12, Hal. dedit. GE E.
I3 Hal. fverat. GER. 14 Hal. coutiucbitur. GEB. 15 Hal. lib. V. di-
geflorum. G E B. 16 Gothofr. in nota: neque amplius habebit: mandare a&io-
nes debet. Hal. Nos legimus: meque amplius meceffe babebit etc. — Similis lo-
cutio eft in L. fegu. — Graeci hic habent: Zvzyxá£era, in quo noftrae emenda-
tioni accedunt. MSS. nihil habent praecipui. Vulgo in fine debet vel debebit
fupplent, verum 72 «egue, bis retinent. Singularis leQio eft Pal. II zegue- am-
plius babebit, neque aciones mnandare potefi. BR. — Corrupta procul dubio eft
haec lex; credp omnium optime pofle reftitui, fi pro: neque babebit, legamus *
nueceffe babebit: idque conuenit cum Bafilicorum 4veyxé£eze;, et cum Dorothei
$ d Z u2 AE : 6OeÍAc

430

CER a genero heres inftitutus adierit hereditatem, quando-
que *? mortuo patre, cum herede eius filiam de dote actu-
ram, Nerua et Cato refponderunt: vt eft relatum apud Sex-
tum Pomponium Digeftorum !? ab Ariftone libro quinto: ibi-
dem ?" Ariftoni confenfit, Ergo ?* dicerem ??, et fi eman-
cipalfet pater filiam, ipfum quoque conueniri poffe. $. r. Lu-
cius Titius filiae fuae nomine centum doti promifit Gaio Se-
io: *et* inter ?? (aium Seium et Lucium Titium patrem
mulieris conuenit, ne dos a viro, viuo Lucio Titio, id eft, pa-
tre mulieris ?*, peteretur: poftea culpa mariti diuortio fatto
folutum eft matrimonium: et pater mulieris decedens alios
heredes inftituit, filia exheredata. Quaero, an ab heredibus
foceri maritus exigere dotem poteft ?^?, cum eam mulieri red-
diturus eft ^*? Refpondi, cum filia, aliis a patre heredibus in-
ftitutis, aCctionem de dote fua reciperanda habere coeperit, ne-
ceffe habebit maritus aut exaCtam dotem aut actiones ei prae-
ftare: nec vllam exceptionem habebunt foceri heredes aduer-
fus eum: cum ?? abfüurde dicitur ?^?, dolo videri eum facere,
qui non ipfi, quem conuenit, fed alii reftituturus petit ??:
alioquin et, fi poft mortem patris diuortiffet nondum exacta
dote, excluderetur exactione ?? dotis maritus: quod non eft
admittendum: fed etfi ex parte filia heres patri fuo exftiterit,
debebit maritus coheredes eius pro parte virili exigere, et mu-
lieri reddere, aut actiones ei praeftare. | :
[ XLV. IDEmflibroMLwïäzQuae&iem;)/ GArvs Se-
IVvS auus maternus Seiae nepti, quae erat in patris poteftate,
-certam pecuniae quantitatem dotis nomine Lucio Titio mari-
to dedit, et ?? inítrumento dotali huiusmodi pactum et fti-
prlationem complexus eft: fi inter Lucium Titium maritum
et Seiam diuortium fine culpa mulieris faCctum eífet, dos omnis
Seiae vxori ??, vél Gaio Seio auo materno redderetur refti-
tuereturque.. Quaero, cum Seius auus maternus ftatim vita
defunctus ?^ fit, et Seia poftea fine culpa fua diuorterit viuo
patre fuo, in cuius ?? poteftate eft, an, et cui attio ex hoc pa-

Co ex ?^ ftipulatione competat: et ?? vtrum heredi aui ma--

terni ex ftipulatu ??, an nepti? Refpondi, in perfona quidem
neptis videri inutiliter ftipulationem effe conceptam: quoniam
auus maternus ei ftipulatus proponitur ??: quod cum ita eft,
heredi ftipulatoris, quandoque ^? diuorterit mulier, actio com-
petere videtur. Sed dicendum eft, Seiae poffe dotem folui,
quamuis aCtio ei direCto non competat, ac fi fibi aut illi dari
auus ftpulatus effet: fed *' permittendum eft ^^ nepti ex

hac auita conuentione, ne commodo dotis defrudetur *?, vti- :

lem actionem ^*: fauore enim nuptiarum, et maxime propter
affectionem perfonarum, ad hoc decurrendum eft ^5.
XLVI. Inxw/libro.nono-—*-decimo.*-.Quaeftionum/^5.
Qvi pocEd ftipulanti vxori promiferat, eidem teftamento

éQeíAeiin Ícholiis. — Ceterum omnes hanc legem ita interpretantur, fi maritus -

in id, quod facere poteft, damnatus fit, et nomina habeat ad vsque quantita-
tem dotis, neque amplius, quam fcilicet eft in dote, enm oportere cedere: vel
ita: non amplius cedere debere, quam ad quantitatem dotis. Prior interpre-
tatio dicit, omnibus a&ionibus maritum cedere oportere, fi non excedant quan-
titatem dotis, fl nempe nihil habeat quam actiones. Sed hoc repugnat bencfi-
cio, quod competentiae dicimus. — Altera interpretatio dicit: non plus eum ce-
dere oportere, quam debet. — Sed quisfanus de eo dubitauerit? Ego illud: negwe
ainplius, refero ad id 4uod facere poteft, hoc fenfu: licettotam dotem ex nomini-
- bus foluere poflet, ita tamen a&iones cedendas, vt fibi retineat vidum, megze

amplius, id eft, vltra quam facere poteft: nam ita, neque aliter condemnatus eft, -

Vt idem iuris fitin nominibus, quod in pecunia, fundis, fimilibus, BYNK. Cum
hi» compone quae Idem fcript V1I. Obf. 2. Inter MSS. Barb. fupplet: de-
bebat. Pal. MI. et Bynkersh. potefl. Pal. . IV. V. debet. GEB. 17 Hal. /ib.
quacflionum. GEB. 18 Vulg. quandocunque. BR. 19 Àp. Hal. Digefflo-

vuin, abeft. Vulg. apud Pomponium hbro fexto Digefforum et ab, BR. 20
Hal. vbi idem. GE B. 21 Hal. Ego, et in margine: alias, ergo. GEB. — 22

23 Hal, interque. — 24 Xp. Hal. id efl patve wulieris,
26 Hal fit. GEB. — 27 Vulg. cui. BR.
30 Hal, adione. GRB. — 31 Ap.

Vulg. dicemnus. BR. 3
abfunt. G EB. 25 Hal. poffit. .
2$ Hal. dicatur. GEB. — 29 Kal. petat.

XLIV. Pavrvs ,'/'ïlibro X.;-Onsefttonüm)" *. Sr so-

'tratu :
rum.

ran. F. [nterpr. Iuv. 24. GER.

|

DIGESTORVM .LIB. XXIV. TIT. III.

quaedam legauerat, ita tamen, ne dotem ab heredibus peteret?
ea, quae legata erant, vxor capere non potuerat. Refpondi,
dotis attionem mulieri aduerfus heredes non effe denegandam.
X Quaeftienmmmr?^ ",
CvMw wmvrrEm viri lenocinio adulterata fuerit, nihil ex dote
retinetur ^?; cur enim improbet maritus mores, quos ipfe aut
ante corrupit, aut poftea probauit *? ? Si tamen ?? ex mente
legis fumet ?* quis, vt nec accufare polífit, qui lenocinium
vxori praebuerit ?*: audiendus eft 5?. |
XLVIIL. CAnÉISTRATV sllm - Quaeftrens :
SI DOTALI inftrumento ita ftipulatio interpofita fit, vt libe-
rorum nomine dos apud maritum refideat: nepotum quoque
nomine dos retinebitur. |
XLIX. PAvz v slibro VII. ?* Refponforumz) M AEv TA
marito fuo, inter alias res dotis, etiam inftrumentum 5* foli-
dorum decem tradidit, quo Otacilius eidem Maeuiae cauerat,

XLVII. ScaEgvoraA/libro -X

daturum fe, cum nuptum ire coepiffet, decem milia 5*: ex
eo inftrumento maritus nihil exegit, quia nec potuit. Quae-

fitum eft, fi dos a marito petatur, an compellendus fit etiam.
illam fummam, quae inftrumento continetur 5?, refundere ?

Refpondi, potuiffe quidem eum, cui actiones mandatae funt,

debitozem conuenire: fed, fi fine dolo malo vel culpa exigere
pecuniam non potuit ??, neque dotis nomine eum conueniri
poffe, neque mandati iudicio. $G. r. Fundus aeftimatus in do-
tem datus, a creditore antecedente ex caufa pignoris ablatus

eft. . Quaefitum eft, an mulier, fi aeftimationem dotis repe-

tat, exceptione fummouenda fit: ait enim, fe propterea non
teneri, quod pater eius dotem pro fe dedit, cui heres non ex-
füiterit? Paulus refpondit, praedio euicto fine dolo et culpa
virij, pretium petenti mulieri doli mali exceptionem obeffe:
confequi enim eam pretium fundi euicti, euidens iniquitas eft,
cum dolus patris 1ipfi nocere debeat. |
L. ScaEgvonra/libro IL -Refponforum eF A
STIMATIS rebus in dotem datis, paCtum interceffit, vt ex
quacumque caufa dos reddi deberet, ipíae res reftitnerentur,
habita ratione augmenti et deminutionis, viri ?* boni arbi-
?3 quae vero non exfítarent, ab initio 94 aeftimatio ea-
Quaefitum eft, cum res quaedam quas maritus vendi-
derat exftarent, an fecundum pactum et haec 95 ad mulierem
pertinerent ? Refpondi ??, res quae exftant, fi neque volente
neque ratum habente muliere veniffent, perinde reddendas,
atque fi nulla aeftimatio interueniffet. — .
LI. Hgg&M 0*—&"WW"*W*S&/H'bfWHïä*kïFïS*Eþï.tOf mari u
AÁEkSTIMATAE res, vfu etiam mulieris periculo mariti de-

teriores efficiuntur. J . , , :
LIL/Tav» Hüïælïï; s|libro VIL Difputationum; M 4-

RITVS dotem, a

Jleo

quam non accepit, ** poft diuortium per er-
rorem foluit: repetet: quia non numeratam caáuerat 9??: ex-
igi enim ab eo non potuit. : LT.

35 Taur..in Ad-

Hal. numerus abeft. GE . 32, Hal. inferit Zw. GER.
35 Erat Flor. 775

not. vxovi. vxoris im P. GER. 34 Vulg. funcius. BR.
CHiM$ in poteflate. BR. — 36 Hal, et Vulg. et, pro ex, forte reGius. BR. 37
Ap. Hal. et, abeft. GER. 38 Ap. Hal. ex fpulatu, abfunt. G E B. 39
Hal. proponeretur. GEB. 40 Vulg. quandocunque. BR. 41 Hal. inferit
et. GEB. 42, Gothofr. innota: permittendam effe. Fíal. GEB. — 43 Hal.
defrandetur. GEB. — 44 Vulg. addit: babere, et potuit ante: fauuore, excidiffe.
BR. 45 Hal. decurrendum effe. — 46 Hal. praeter: IDEM, habet nihil. GE B.
47 Hal. iterum nihil, praeter ICti nomen. GER. 48 Hal. retinet. Vulg. ve-
tinebitur. BR. 49 Taur. proVaBit. GEB. — 50 Gothofr. in nota: fed etfi,
Hal. nempe loco: fj tamen. GEB. — 51 Hal fumat. 52, Hal. praebuit.
53 Confer Valer. Maxim. Jib. VIII. c. 2. $. 3. BYN K. 54. Hal. Ilzb. V I. fli-
pulationum. GEB. 55 Hal. li». II. GE&. 56 Vide ad haec verba Aue-
57 Ap. Hal. milia, abfunt. GES. — 58 Hal.
contineatur. 59 KHal. potuerit. — Go Ap. Hal. praeter ICti nomen nihil adeft,
GEB. 61 Vulg. praefigit Sj. BR. — 62 Taur. Diri; GEB. — 63 Hal. prae-
figit fí. GEB. 64 Ap. Hal. et Vulg. a? imitio, abfunt. BR. 65 Hal. et
Vulg. et bae. BR. — 66 Hal. refpondit. GER. — 67 Hal. émvroudw. GEB. — 68
Hal.et Vulg. praefigunt fi. BR. — 69 Hal. quafi non umnerataum pecuniam caue-
vif,

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. II

LUT. Inxw |libro—TE.-79-Difputationum ) Sr ri-
LYIOFAMILIAS dos data eft, ipfe quidem dotis actione te-
netur, pater autem eius de peculio: nec intereft, in peculio
rem, vel pecuniam dotalem habeat, nec ne: fed quatenus fa-
cere poteft, hic quoque condemnandus eft. Intellegitur au-
tem peculio tenus facere poíle, quod habet rei iudicandae **
tempore. J Atquin ??, fi cum patre agatur, deduceretur *?
ex peculio, quod patri vel fübiectis ei perfonis filius debet: at
fi cum ipfo filio agatur, alterius debiti non fiet detra&tio in
computatione quantum facere poffit filius. .
LIV. PAvrvs|libro -hingulari-de-—iure—fingulari))7^.
ManiTvs facere poffe creditur, nullo deducto aere alieno:
item focius, item patronus, parensue: atis, qui ex donatione
conuenietur, omni aere alieno deducto facere poffe intellegitur.
LV. Ipnxnjlibro M.ad.Plautium.]) Cv w Mv rrER de
dotis repetitione poft folutum matrimonium agit, cauere de-
bet marito, qui aedium nomine damni infecti cauit, fi velit
eam recipere, vt periculum mariti amoueat "?. -
LVI. Ingw/libro Vi-sd-Plautium$ Sr Qvis fic fli-
puletur a marito, sr Qvo cAsv TxvrA TiBI NVPTA
ESSE DESIERIT, DOTEM DABIS? Hac generali com-
memoratione, et ab hoftibus capta ea committetur ftipulatio :
vel etiam fi deportata fuerit, vel ancilla effe&ta *?: hac enim
conceptione *?^ omneshi cafüs continentur. Plane quantum

veniat in ftipulatione? vtrum quafi mortua fit, an quafi diuor-

tium fecerit? *3 Humanius quis id competere dixerit, quod
" propter mortem conueiit. |

LVII. .LLJMa-;ä'— libro VH.Diseftorum.) V sv-
FRvcrTV imdotem dato, fi diuortium interuenerit, nec pro-

prietas rei apud maritum vel mulierem fit: eam dotis effe re-
füitutionem, vt maritus caueat, quamdiu vixerit paffurum fe
vti frui mulierem heredemque eius: quod *? an verum fit
circa adiectionem heredis, dubito. ?? Intereft, quemadmo-
dum fit vfusfructus in dotem datus. ?* Si cum haberet mu-
lier fructum $?, viro, cuius erat proprietas fundi, vfumfru-
Ctum ceffit: nihil mulier heredi fuo relinquet ??: debebatur
enim ei vfüsfructus, qui ad heredem non folet tranfire. Quod
fi fundi füi fru&tum mulier viro ceffit, reftitui is a viro debet:
cum proprietate enim ad heredem eius transiffet, fi vir in
reddendo eo non feciffet moram.
prietas, aut aliquis fundi fui vfumfructum mulieris iuffu viro
eius dederit in dotem: infpiciendum eft primum, quemadmo-
dum mulieri pollit reftitui: poteft autem vel cautionibus in-
terpofitis, vt ficut poteft vir iure fuo cedat mulieri, fruique
eam patiatur: vel, fi fe accommodauit ?* dominus proprieta-
tis, volente eo mulieri conftituatur vfusfructus: nam aut fru-
Ctum fundi illée mulieri poterit cedere, aut aliquid videlicet
pro eo, vt 5? inter eos attum fuerit, dare: nam et ?? finge,
hoc ipfum mulierem pofífe proprietatis domino vendere: quo
cafü non inique, etiam mulieris herede agente, vir facere co-
getur: quippe fi moram non feciífet, pretium fructus ?* mu-
lier heredi fuo reliquiffet. Quod fi facultstem vfusfructus
vendendi proprietatis domino mulier non habuerit, patientiam,
quam percipiendi fru&tus 93 praeftare ipfi debuit, etiam *?
heredi eius praeftat ?9. 5

E

fit. GEB. 7o Hal. lib. VIII. GER. 41 Hal. et Vulg. vei iudicatae. BR.
"/2, Hal. Et quidem, loco: Atguim. GExB. 73 Hal. deducetur. 74 Haec
lex cum duabus fequentibus ap. Hal. nihil infcriptionis habet, praeter 1Cti no-
men. GER. 75 Hal. qmarito amoueatur. GE B. 76 Haec tria verba. vel
ancilla effea Florentiae viücis funt inclufa. Adíunt in tribus fcriptis, in quar-
to, Pal. V. plura excidere, nempe haec: vel etiam fi deportata fuerit vel ancilla
effetia. Hal ifta habet, fed pro: effecfa, fada. Bm. Tres ili: Pál. W. LI.
Bynkersh. GER, — 77 Vulg. couuentiowue. BR.
99 Hal. id, loco: 4uod. GEE. 80 Hal. praefigit Sed. GER.
praefigit vt. GEB. — 82 Hal. vfumfruchum. GEB.
84 Hal. accommodanuerit. 85 Hal. prout, loco: vt. GEB. 86 Ap. Hal.
et, abeft. GE B. $7 Hal. et Vulg. frucdluum. BR. — 88 Lubenter cum Hal.
89 Hal.

81 Hal.

transpofuerim : patieutiam percipiendi fruclus, quam, praeflare, B R.

-eis [91. SERvvs dotalis heres ab aliquo inftitutus,

Si vero alienata fit pro- -

78 Hal. praefigit Sed. GEB..

83 Hal. reliuquat. GEB. -

LVIIL. MopzsTrIN v sillibro üngkwwäe ms
iuffu vel adire vel repudiare debet hereditatem : fed ne mari-
tus aut facile repudiando, vel temere fufcipiendo incognitam
fucceffionem, dotis iudicio vxori fuae obligetur ??, confülen-
dum eft, mulierem coram teftibus interrogari, vtrum velit
omittere, an adquirere hereditatem: et, fi repudiare fe dixe-
rit, facile mariti iuffu repudiabit *?: quod fi hereditatem agno-
fcere maluerit, reddendus eft a marito feruüs vxori ea condi-
cione, vt, cum iuffu eius adierit, rurfum marito retradatur.
Ita et mariti follicitudini confuletur, et vxoris defiderio pare-
LIX. IviiAx vs llibro II-ad-Vrfei umdlfereeemj?^. Fr-
LIAE meae emancipatae et aegrae vir in hoc repudium mifit,
vt mortua ea dotem potius heredibus eius, quam mihi redde-
ret. Sabinus dicebat, vtile mihi eius dotis reciperandae iudi-
cium dandum effe. Gaius idem ?5.
LX. PRocvrvs libro V.—Epiftularum.
LIAFAMILIAS nupta decefferit, et pater funus ei fecerit:
tametíi ei dotem poft aliquod ?? tempus gener reddere debe-
ret, tamen continuo focer agendo confequetur, vt impenfam
funeris praefentem recipiat: cetera dotis ftatuto tempore fol-
uantur. af i
LXLgPAPINIANvYS|]ibroXE-Quaeftienum/??. Do-

TALEM feruu inuita vxore manumifit: heres folus vir

E 1130 1^5 .2 C £* ^*

m Í/9 6

m vir
a liberto inftitutus portionem hereditatis, quam vt patronus

.confequi potuit ac debuit, reftituere debet: alteram vero por-

tionem, dotis iudicio: fi modo vxor manumittenti refragatur.

mariti ,

y

Ht :LXIL. VrrraAwvs][ libro XXXHI-—??—ad.-Edictum. J/

Qvon fivir voluntate mulieris feruos dotales manumife-
rit *9?: cum donare ei mulier * voluit, nec de libertatis cau-
fa impofitis ei praeftandis tenebitur. !
.. LXIII. Pavrvsilibro3E-ac
ET ? pEsrINIT feruus in dote
di caufa * donare liceret, ei
mitteret manumittere.
: LXIV. iV rPrANvsS; libro VIE-ad-legem-Inham:
Papiam. $: vERO Regotium gerens mulieris non inuitae,
maritus dotalem fernum voluntate eius manumiferit: debet
vxori reftituere quidquid ad eum peruenit ?. $. r. Sed et fi
quid libertatis caufa maritus ei impofuit, id vxori praeftabit.
$. 2. Plane fi operae fuerint » a ) * marito exhibitae, non
aeftimatio earum: non erit aequum hoc nomine vxori mari-
tum quippiam praeftare. $. 3. Sed ? fi poft manumiffionem
aliquid ei fueritliberto impofitum, id vxori praeftandum eft.
$. 4. Sed et fi reum maritus acceperit ?, adpromifforemue *?,
aeque aduerfus ipfum obligationem debet praeftare. $. 5.
Item quidquid ad eum ex bonis liberti peruenerit, aeque prae-
ftare cogetur, fi modo ad eum quafi ad patronum peruenerit :
ceterum, fi alio iure, non cogetur praeftare: nec enim bene-
ficium, quod in eum libertus contulit, hoc vxori debet, fed id
tantum, quod iure patronatus adfequitur, vel adfequi potuit.
Plane fi ex maiore parte quam debet, heres fcriptus fuerit,
quod amplius eft, non praeftabit: et fi forte, cum ei nihil de-
beret libertus, heredem eum fcripfit, nihil vxori reftituet.
$ 6.
et,loco: etimm. — ,9o Hal. et omnes: praeflet, B R. 91 Hal. lib. þvgulari
de differentia dotis. G E B. 92 Hal. oblieget. GEE. | 93 Taur. vepudiaVit.
GER. 94 Hal. VLPIANVS li. XXXV. ad Sabinum. G E. 95 Ap.
Hal. Gaius idem, abfunt. GER. 96 Hal. IDEM lib, XXV. ad edicwm.
GEB. 97 Taur. aliquo T. GEB. — 98 Hal. Papinianus, cetera abfunt. GE B.
99 Hal. ljj. XXXIV. GEB. IOOo Hal. manumifit. : Hal. et Vulg. in-
ferunt: feruos. BR. — 2 Hal Hb. VII. ad Sabiuum. GEB. — 3 Vulg. inferit:
fic. BR. — 4 Hal casffyn. GEB. — 5 Gothofr.in nota: Ea Flor. libro LVIT.
ad Edict. Hal. Immo lb. XXXIV. GERE. 6 Hal. peruenerit. 7 Haec
praepofitio abeft ab omnibus, etiam a V. MSS. quae infpexi. n R. — .A Pal. I. 1I.
HIL. IV. Barb. Otob. Bynkersh. quorum funt adeo feptem, Etiam ab Hal. G x g.
8 Hal. inferit et. GER. 9 Hal acceperat. GEB. 10 Gotho/r. in nota:

Zz22383 expro-

efe: quia cui manumitten-
quodammodo donaret, quod per-

^YawWata

* m

/2,,

le z

[

u

x

f x

—

*

bona liberti pertineant: videndum efít, an heres hoc nomine

14 Ap. Hal. patronum, abeft. GE s.

432

$. 6. Dabit autem, vtaitlex **, quod ad eum peruenit. Per-
ueniffe accipimus, fiue iam exegit, fiue exigere poteft, quia
aCtio ei delata eft. $. 7. Adicitur in lege, vt *^ et fi dolo
malo aliquid factum fit, quo minus ad eum perueniat, tenea-
tur. $. $. Si filium exheredauerit patronus, et *? ad eum

DIGESTORVM LIB. XXIV.. TIT.- IH.

teneatur? Et cum nihil neque ad ipfum patronum *^, neque
ad heredem eius perueniat *^, quomodo fieri poteft, vt hoc
nomine teneatur? $. 9. De viro, heredeque eius lex tantum
loquitur: de focero, fuccefforibusque foceri nihil in lege fcri-
ptum eft. Et hoc Labeo quafi omiffüum adnotat. In quibus
igitur cafibus lex deficit, non erit nec vtilis actio danda.
$. ro. Quod ait lex, QvANTA PECYNIA ERIT, TAN-
TAM PECVNIAM DATO: oftendit, aeftimationem heredita-

. tis vel bonorum liberti, non ipfam hereditatem voluiffe legem

praeftare *?^, nifi maritus ipfas res tradere maluerit: et hoc
enim benignius admitti debet.

LXV. ScaAEvoraA/flibro-fingulari Quaeftionum-publi-
ce- ^ -7 ^ Harc actio, etiam conftante matrimo-
nio, mulieri competit. - |
LXVILjllAyorENvs llibro VI. *9 ex Pofterioribus

Labeonis./ INtrfS rébUs, quas praeter numeratam pecuniam
doti vir habet, dolum malum et culpam eum praeftare opor-
tere, Seruius ait: ea *? fententia Publii Mucii eft : nam is in
Licinnia Gracchi ^? vxore ftatuit, quod ?* res dotales in ea
feditione, qua Gracchus occifus erat, periffent: ait ^?, quia
Gracchi culpa ea feditio facta effet, ?^? Licinniae praeftari opor-
tere ?*. $. r. Seruis vxoris vir nummos in veftiarium de-
derat: quo parato ??, deinde intra annum diuortium inter-
cefferat: placuit Labeoni ?^9, 'Trebatio, qualia veftimenta poft
diuortium effent, talia viro reddi. Idem iuris futurum fuif-
fet ?7, fi ipfa veftimenta vir emiffet, et feruis dediffet. Quod
fi veftimenta non redderentur, tum virum pretium in dote ??
compenfaturum. $. 2. Filiafamilias, diuortio faCto dotem pa-

tri reddi, iufferat: deinde, parte dotis perfoluta, pater decelfe-

LUR VICES

TIT. WIZ/HM Qetat us

FACTIS.

!/ V x 9xAx v slibro XXXVI. ? 3&*??7; Sibinum.// )

— "

MPENSXRvM quaedam funt neceffariae, quaedám vtiles,
quaedam vero ? voluptariae. $. z. Neceffariae hae di-
cuntur, quae habent in fe neceffitatem inpendendi: cete-
rum, fi nulla fuit ^ neceffitas, alio iure habentur. $. 2. In
neceffariis impenfis hoc fciendum eft, eas demum inpenfas do-
tem minuere, quae in dotem factae fuünt: ceterum, fi in do-
tem factae non fint, non habent in fe reputationem. — $. 3. In-
ter neceffarias inpenías e(fe Labeo ait, moles in mare vel flu-
men proiectas: fed et fi piftrinum vel horreum neceffario fa-
Ctum fit, in neceffariis impenfis habendum ait. Proinde Ful-

11 Hal. addit: Zulja. GEB. — 12 Ap. Hal.
13 Hal. vt. GE &.
I6 Hal.

expromifforemue. Hal. GER. :
Vt, et mox: aliquid, et tandem: teneatur, abfunt. G EB.
15 Vulg. perueniadnt. BR.
praeftari. 17 Ap. Hal. eft nomen ICti, nec quicquam aliud. GEE. — 18
Hal. IABOLENV'S lib. V, GER. 19 Gothofr. in nota: et ea quoque vel
eaque. Pofterior ledio eft Hal. qui poft: fententia quoque inferit et. GER.
20 Hal. in margine: alias, »ore antiquo deefl afpiratio. GEB. 2,1. Hal. in-
ferit quae. GEB. — 22 Vide Bynketsh. 7II. Obf. 22. & R. Ap. Hal. ait, abeft.
GEB. 253 Hal. praefigit: eas. GEB. 24 Hal. oporteret. — 25 Gothofr.
in nota: A. peracto. 1ta Hal. et Vulg. BR. — 26 Hal. et Vulg. inferunt et.
B R. 2/7 Hal. et Vulg. fuiffe. BR. 28 Hal. et Vulg. ; dotem, quod ve-
rius puto. BR. 29 Hal. necdum. GEB. — 30 Hal inferit et. GEB, — 31

Hal. et Vulg. debet. BR. — 32 Ap. Hal et,abeft. Gzs. — 33 Ap. Hal, et

LIB.-XXV. TIT. 1

rat: reliquam partem, fi nec ??. delegata, nec promifía nouan-
di animo patri fuiffet, mulieri folui debere, Labeo ?9?, 'Treba-
tius, putant: idque verum eft. $. 5. Mancipia in dotem ae.
ftimata accepifti: pactum conuentum deinde factum eft, vt
diuortio facto, tantidem aeftimata redderes: nec de partu do-
talium ancillarum mentio facta eft: manebit, inquit Labeo,
partus tuus: quia is pro periculo maneipiorum penes te effe
deberet ?*. $. 4. Mulier, quae centum dotis apud virum ha- -
bebat, diuortio fa&to ducenta a viro errante ftipulata erat. La-
beo putat, quanta dos fuiífet, tantam deberi: fiue prudens mu-
lier plus effet ftipulata, fiue imprudens. Labeonis fententiam
probo. $. 5. Vxor diuortio faCto partem dotis receperat,
partem apud virum reliquerat: deinde alii nupferat: et ?^ ite-
ruim vidua facta, ad priorem virum redierat, cui centum de-
cem ?? doti dederat, neque eius pecuniae, quae reliqua ex
priore dote erat, mentionem fecerat: diuortio facto, reliquum
ex priore dote lisdem diebus virum redditurum ait Labeo, qui-
bus reddidiffet, fi fuperius diuortium inter eos factum non et-
fet, quoniam prioris dotis caufa in fequentem dotis obligatio-
nem effet translata: et hoc verum puto. $. 6. Si vir focero
iniuffu vxoris, manente matrimonio, dotem acceptam feciffet:
etiam fi id propter egeftatem foceri faCctüm effet, viri tamen
periculum futurum ait Labeo: et hoc verum eft. $. 7. Si
quis pro muliere dotem viro promifit, deinde, herede muliere
relicta, decefferit 5*: qua ex parte mulier ei heres effet, pro
ea parte, dotis periculum, quod viri fuiffet, ad mulierem per-
tinere ait Labeo: quia nec melius ?5 aequius effet, quod exi-
gere vir.ab vxore non potuiffet, ob id ex-detrimento viri mu-
lierem locupletari: et hoc verum puto. - TM
LXVII. PowPoNrvs Jlibro*M:&piWö. oÍw

PARTEM dotis reddendae erit id, quod mulieri ex peculio

ferui reftitui debebit: et ideo et dolum et culpam in eo pe-

culio vel adquirendo vel conferuando maritus praeftare debet:
et fruCtus ex eo percepti, quomodo cuiuslibet rei dotalis, ad
maritum pertinebunt. ha s |

|IALVSQVINTVS

cinius inquit, fi aedificium ruens, quod habere mulieri vtile
erat, refecerit: aut fi oliueta reieCta ? reftaurauerit: vel ? ex
ftipulatione damni infecti ", ne committatur, praeftiterit. ;
Il. PAvrvs/libro-VlII.-ad-Sabimumm / Vr 1iw vale-
tudinem feruorum impenderit, | j
III. VnprANvs libro/XXXVI-S--ad-! "/ VEer
sr vites propagauerit, vel arbores ? curauerit, vel feminaria
pro vtilitate agri fecerit: neceflarias inpenfas fecifle videbitur.
$. 1. Nos generaliter definiemus *?, multum intereffe, ad per-

| petuam vtilitatem agri, vel ad. eam quae non ad praefentis

temporis pertineat, an vero ad praefentis anni fructum **: fi
in praefentis *?, cum fruCtibus hoc compenfandum *?: fi ve-
ro non fuit ad praefens tantum apta erogatio, neceffariis in-
penfis computandum **. ! :

IV. PAvrvs(libro XXXVE-ad-Edi

m)'5. ET1IN
| totum,

Vulg. decemn, abeft. pg. 34 Hal. deceffit. 35 Hal. et Vulg. wec anelius
"0C dequiMs. B R. 36 Hal. ljb. XI. ad. Q. Mutium. G.

I Hal. et Vulg. z rebus dotalibus. BR. | 2, Hal. lib. XXXV. GER.
3 Ap. Hal. vero, abeft. GgB. — 4 Hal. fit. GER. 5 Gothofr. in nota:
defe&a. Hal Steph. H. a Porta, Baudoza: deieffa. BR. Probo Stephani le-
&ionem, et confirmo ex L. 12. pr. fupra de Vfufr. et L. $8. fupra de Coutrab.
emt, nifi quis malit: eie&la. BYN K. 6 Hal. inferit fi. GE B. ? Hal.et
Vulg. addunt: zomine. BR. 8 Hal. lb. XXXV. GER. 9 Taur. arVo-
res. GEB. —— 1O Hal. et Vulg. defimimus. BR. 11 Hal. quae ad. praefentis
tempovis, at vero quae mon ad praefentis temporis fruclum pertineat. GEB. — Y2
Hal. u praefeus. G ERB. 13 Hal. computandum. G E B. I4 Hal. et Vulg.
addunt: Juliamas putat. BR.

15 Hal lib. VII. ad Sabiuum, GEB.
16

DIGESTORVM LIB. XXV. TIT. ].

totum, id videtur neceffariis impenfis contineri, quod fi a ma-
rito omiffum fit, iudex tanti. eum damnabit *^, quanti mulie-
ris interfuerit eas impenfas fieri. Sed ** hoc differt, quod
factarum ratio habetur etli res male gefta eft: non fattarum,
ita, fi ob id res male geíta eft. Ttaque-fi fulferit infulam ru-
entem, eaque exufta fit, inpenfas.confequitur: fi non fecerit,
deufta éa nihil praeftabit. : "m ER C UT "
dicitur, neceffarias impenfas dotem minuere, fic

. erit accipien-
dum, vt et Pomponius ait, non vt ipfae res corporaliter demi-
nuantur, vtputa fundus, vel quodcumque aliüd corpus: etenim
Abfurdum eft, deminutionem corporis fieri propter pecuniam:
ceterum haec res faciet *? definere effe fundum dotalem, vel
partem eius: rhanebit igitur maritus in rerum detentatio-
nem ??, donec ei fatisfiat: non enim ipfo iure corporum,
fed ^*. dotis fit deminutio. Vbi ?? ergo admittimus demi-

nutionem dotis ipfo iure fieri ? vbi non fünt corpora; fed pe--

cunia: nam in pecunia rátio admittit " deminutionem fieri.
Proinde fi aeftimata corpora in dotem data fint, ipfo iure dos
deminuetur per inpenfas neceffarias."" Hoc de his inpenfis di-
Ctum eft, quae in dotem ipfam factae fint: ceterum, fi extrin-
fecus ^*, non imminuent ?* dotem. . $. 1. Sed fi inpenfis
neceffariis mulier fatisfecerit, vtrum dos crefcat ?5, an vero
dicimus, ex integro videri dotem ? Et ego, vbi ^5 pecunia ??
eít, non dubito dotem videri creuiffe. $. 2. Si dos tota folu-

ta fit non habita ratione inpenfarum, videndum eft, an condi--

ci poffit id, quod pro inpenfis neceffariis compenfari folet: et
Marcellus admittit, condictioni effe locum: fed et fi plerique
negent, tamen propter aequitatem Marcelli fententia admit-
tenda eft. $. 3. Vtiles autem impeníae funt, quas maritus
vtiliter fecit, remque meliorem vxoris fecerit ?^9?, hoc eft do-
tem. *? 3 | : |
VL Pavrvsílibro VIL-ad-Sabiaumm«) VEernvT: fi
nouelletum in fundo factum fit, aut fi in domo ?? piftrinum,
aut tabernam adiecerit, ** fi feruos artes docuerit. !
VIL[V rPrAmwvs'libro XXXVI.-32-ad-Sabimums, V o-
LVPTARIAE autem inpenfíae funt, quas maritus ad volupta-
tem fecit, et quae fpecies exornant ?5, ^ $. r. Quarum vtiles

non quidem minuunt ipfo iure dotem, verumtamen habent ex- -

actionem. »

VIIL Pavrvs/libro-VIL-ad-Sabigum./ VTILIVM

nomine ita faciendam deductionem quidam dicunt, fi volunta-

te mulieris faCtae fint: iniquum enim effe, compelli mulierem -

rem vendere, vt impenfas in eam factas folueret'3*, fi aliunde
foluere non poteft. — Quod fümmam habet aequitatis ratio-

nem. |
IX. VnuprAN vsllibre X XXVE-35.ad-Subinum,j 35 P n o
voLvPTARIIS impenfis, nifi parata fit mulier pati maritum
tollentem, exaCtionem patitur: nam fi vult habere ?? mulier,

3

reddere ea, quae impenía funt, debet marito: aut fi non vult,

16 Taur. damnaVit.GEB. . 17 Hal. et Vulg. inferunt Zz. B R.
XXXV. 19 Hor. etiam nunc eít: ficiet. BR. — Hal, faciat..
in nota: AL detentione. Quicquid elegeris, faltem s in fine abeffe deberet.
Deteutatio etiam occurrit in L. :5. $. vlt. fupra ex quib. cauf. mai. Kabet
etiam Pal. V. m veruum detentatione. Tres alii: m verum detemtione. Pal. [.
et Nor. 71 rerum detentionem. 8BR. Yn Collationibus duos reperio, qui habent :
iu vevumi detentione, Pal. IV. et Barb. Bynkersh. vt eft Flor. Hal. zm wermm
detentiouem. GEB. 21 Hal.in margine:; alias deeft. fed. GE B. — 22, Hal.
in margine: alias, fine interrogatione. et. ibi ergo. GEB. 253 Flor. eft: ex-
fivinfecus. G s. 24 Hal. demiuuent. GEB. — 25 Hal, crefcit. GEB. — 26
Hal. inferit et, GER. — 2/7 Hal, et Vulg. inferunt: data. BR. — 28 Gothofr.
in nota: quaeque rem mulieris meliorem reddunt. Hal. GEB. Flor. literae:
er fubantique funt expun&tae. B R, 29 Verba haec: 5oc efl, dotem, num VI-
piani fint, dubitat Van de Water III. Obf. 15y. GER. 30 Hal. dommui, lo-
co: 5 domo. GEB. . 31 Hal.et Vulg. praefigunt: Idem erit. BR. 32
Hal. li. XXXV. GEB. 33 Etiamnunc Flor. eíft: exgnafpeciesexornant. Vt
ergo Taur. ex in et. mutanit, quod manifeftum erat, ita nos fpecies in fpeciem

18 Hal. ljb.

") Qvop

- 20 Gothofr. .

: Ap. Hal. zd efl; abfunt. G E.

I

433

pati debet tollentem, fi modo recipiant feparationem: cete-
rum, fi non recipiant, relinquendae fünt: ita enim permitten-
dum eft marito auferre ornatum quem pofuit, . füturum ett
eius, quod abftulit. - | | :
X.Pavrvsllibro XXX3 «Lemd-Editum5. Qvopfi
* hae res, in quibus impenfae factae fünt, promercales fuerint:
tales impenífae-non voluptariae, fed vtiles funt. "e

XL VrrramNvs|hlbro-XXXVI. 3?-ad-Sabinum] IN
voLvPTARIiIS autem Arifto fcribit, nec fi voluntate mu-
$. r. Donationem in-

lieris faCtae funt, exactionem parere.

| ter virum et vxorem circa inpenfas quoque inhibitam, vere Sa-
| binus fcribit. - H

ACl C.413.1 13 i^

XII. PAVLVS,hibI'O E -ad-Sabinum. / OMw1xo et
. in aedificandis aedibus, et in. reponendis propagandisque vi-
neis, et in valetudine mancipiorum, modicas impenfas non de-
bet arbiter curare: alioquin, negotiorum geítorum potius,
quam de dote iudicium videbitur. :

XIII. Ipnxw ^*9/libro-V.H.-E

: . iDE: ! euium./ Nrovk ftipen-
dium, neque tributum, ob dotalem fundum praeftita At xb
gere vir a muliere poteft: onus enim fructuum haec impen-
dia funt.. b

XIV. VLPIA.'NVS//Hbl'OWHW IwPENSAE
neceffariae fünt, quibus non fa&tis dos imminuitur: veluti ag-
geres facere, flumina auertere, aedificia vetera fulcire, item-
ue ^^ reficere, arbores in locum mortuarum 43 reponere.
. I. Vtiles funt, veluti pecora praediis imponere, id eft 44
ftercorare. $. 2. Voluptuofae *5 funt, balinea ^9 exítruere.

r
XV.CNLRA T1v S[libro-H.-*7 Membranarum. /)O vop
dicitur, impenfas, quae in res dotales neceffario f"ä&Lt |
dotem deminuere, ita interpretandum eft, vt fi quid extra tu-
telam necefíariam in resdotales impenfum eft, id » eft ) ^$,
in ea caufa fit: nam tueri res dotales vir füo fumptu debet:
alioquin tam cibaria *? dotalibus mancipiis data, et 59 quae-
uis modica aedificiorum dotalium refectio, et agrorum quoque

riarum inpenfarum funt. Sed ipíae res ita praeftare intelle-
guntur, vt non tam inpendas ?* in eas, quam, deducto eo,
minus ex his percepifle videaris. Quae autem impendia, fe-

cundum eam diftinCtionem, ex dote deduci debeant, non tam
facile in- vniuerfum definiri, quam per fingula- ex genere et
magnitudine inpendiorum aeftimari poffunt.

"

XVI Ipxw/libro Afe"Membranarum, ) ETaNwTE
omnia quaecumque inpenfae quaerendorum fru&ctuum caufa fa-
Cae erunt, quamquam eaedem etiam colendi caufa fiant, ideo-
que non folum ad percipiendos fructus, fed etiam àd confer-
