Habent zgmnittendae Otob. Vat, ML Treuif. GER. 16 Hal. IDEM, quod
lex Pauli apud eum praecedit. GER. 17 Ad h. l. commentatus cft Guil.
Fornerius /J. Selecf. 28. ^ Adde Lud. Vitalem IJ. Leck. Var. 3. GER. 18
Ap. Hal. hoc et fequens et, abfunt, GER. — 19 Vide haec explicantem Noodt.
I. Probab. Iur. 3. GER. 20 Hal. inferit quidem. GEB. 21 Taur. par-
tls. GER. 22 KHal poterat. GEB. —— 23 Gothofr. in nota: Al. fünplicé
vf4, via. Baro inepte. . Non tam inepte Baro, vt putat Gothofr. Flor. enim ad-
ie&ta eft z altera, et facillime hic excidere potuit, Et nunc eft Flor. fi cui fim-
plici vfu via. KHinceo modo Vulgares, fed Hal. et H. a Porta in vtraque : fi. cud
fimpliciter via. BR. 24, Vulg. concedatur. BR. 25 Forte melius zu infi-
nitum. Bm. 266 Vulg. ciuili tamen 110d0. B R. 2/7 Hal. et Vulg. et. BR.
Fauent finales literae in poffit. GER, 28 Hal. fic et, loco fiest, *à quoque
pariter retento. GEB. — 29 Hal. qua liberet. GER. 5o Vulg. quo. BR.
31 Taur. dominl. GEB. .. 32 Yaur. &Olgo. Hal. vslge. GER. 43 Hal,
fit. GER. 34 Hal IABOLENTVS, et mox ézico22v. GEB. 35 Hal.
habet ea inire, reliqui omnes ea zre, . Et hoc ctiam tres codices Ícripti ex o&to,
In quarto Vat. l z $v iu;re deletum eft. Vat. UL et Bynkersh. fíine gloff.
habent per eam iri. Sicuti etiam factum in Treuif.4Cod. S. Cruc. et hic fidem
feruat.archetypo. — Videri poffet legendum eam zmiíe veluti confufa m cum fe-
quentibus zz. . Sed malim per traie&ionem z ea ire, quemadmodum in conti-
nenti peruerfe fctiptum: jter qmam magis vig. BR. —Lxes ill primi funt Barb.

lii
7I

MW
f&wä

2

-

Mil

b w

j
2
Mnv/g
L.J4h,

t — vfm'

n

o:fluaxiffim

DIGESTORVM .LIB.

iter magis, quam via, aut actus adquifitus videbitur: fed fi|
iumentum $g, ?? duci poterit, non, etigm vehiculum 5?*,
actus videbitur adquifitus. :
XIV. PAvrvstlibroe-XV—ad-Sabmem, SEmRvrTv-

fe) TES praediorum ?* rufticorum, etiam fi ?? corporibus ac-

g

.*'f-/'f)/:'*; cedunt, incorporales tamen funt, et ideo *? vfu non capiun-
" tur ^*: vel ideo, quia tales funt feruitutes, vt non habeapt
— , » l

certam continuamque ^^ poffeffionem : nemo enim tam per-
petuo, tam42? continenter ire poteft, vt nullo momento pos-
((Mdoa x feífio eius interpellari videatur. [f Tdem et in feruitutibus prae-
P diorum vrbanorum obferuatur. $. I. Seruitus itineris ad fe-
pulchrum, ^*, priuati iuris manet: et ideo remitti domino
fuüidi ferüientis poteft *?: et adquiri etiam poft religionem
fepulchri haec feruitus poteft. $. 2. Publico loco interue-
niente, vel via publica, Kauftus feruitus imponi poteft, aquae--
du&tus non poteft: a principe autem. ^? peti folet vt per viam
publicam, aquam ducere fine incommodo publico liceat. $Sa-
cri et religiofi loci interuentus etiam itineris feruitutem im-
pedit: cum feruitus per ea 10(33« nulii deberi potet ..
XV.Pow»rourivsiibro XXXllL-adSebieum. Qvo-
TIENS nec hominum nec prZediorum feruitutes funt, quia
nihil vicinorum interéft, non valet ^95: veluti, ne per fundum
tuum easjaut ^? ibi confiftas: et ideo, fi mihi concedas, ius
tibi non effe fundo tuo vti frui, nfhil agitur: aliter atque fi
concedas mikhi, ius tibi non tefíe infundo tuo aquam quaere-
re, minuendae aquae meae gratia. $. r. Seruitutum non ea
matura eft, vt aliquid faciat quis: veluti vijdjava? tollat ?*,
aut amdeniorem ?? profpeCtum preítet, aut in hoc, vt in fuo
pingat: fed vt aliquid patiatur, ant non faciata&gu?. : :
Wm;:m n«s, XVl M vrrawvs Hibro-XLIX-Diseftorum. Er oQvr
pighori furnidum accepit, non eft iniquum, vtilem petitionem
feruitutis dari, ficutí ipfius fundi vtilis petifio dabitur. .
]dem 53 feruari conuenit et in eo, ad quem vectigalis fundus
pertinet. - "26 n
XVII. PouPoxzivslibrofingulag-Regu

f0 mimuse,

- ex

: | : SUVIAR,
itineris, aCctus, aquaeductus pars in obligationem deduci non.
poteft: quia vfus eorum indiuifus eft: et ideo, Ífi ftipulator
decefferit pluribus heredibus relictisr fingulijfolidàm ?* viam
petunt: et fi promiíffor decefferit, pluribus heredibus relictis, |
a fingulis heredibus folida petitio elt. zv&efzo u
| XVIIIL. PAvzv sui : ronum, Papiniani
notat ?», Iw owwrsBvs feruitutibus, quae aditione confu-.
fáe funt, refponfum eft, doli exceptionem nocituram legatario,
ii non patiatur eas iterum imponi.

L

Otob. Bynkersh. alter. GER. 36 Hal. et Vulg. per eam daci. BR. 37
Vide Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 36. GEB, 38 Adde van de WAater 1l.
Obf. 18. GERB. 39 Hal. et fi. GEB. 40 Hal idcirco. GEB. —— 41 Ba-
fil. àu 3eemótovras Qub xohccuc, BR. — 42, Dafil. 4344x670c, fine interruptione. B R.
43 Hal et Vulg. tamque. BR. 44. Efferebantur enim mortui, quod fimilli-
muinle&icae. Vid. Aueran. J Iuterpret. Iur. 30. GEB. — 45 Ap. Hal. poteff,
abeft. GER. 46 Hal temen. GEB. — 47 Vulg. pofft. BR. 48 Hal.
valent. GEB. ^ 49 Hal. et hicinferit ue. GEB. jo Vuvlg. viridavia. Kial.
viridiaria. BR. 51 Gothofr. in nota: an auferat, an erigat. lano a Cofta
placet prius, Cuiacio pofterius, quod probat et firmat Menag ZImoeu. Iur. Cin.
cap. 29, GEB. — 52 Hal vt ipli folemne, amaeniorem, quod iterum monuiffe,
fufficiat. G E B. 53 Hal. datur. Idemque. GEB. 54 Hal. et Vulg. zm fo-
lidum. BR. 55 lnitium legis italegitur. —Papzmiamas motat. Sic Kuffard, |
et omnes editi excepto Hal. Quiiét fex fcripti hic collati. In duobus aliis
MM ijm Cruc. et Bynkersh. IL. prorfus defunt verba: Papimiani vel Papiniamus motat.
: «' R. Nempe Hal. habet vt Taur.| Codices reliqui funt Barb. Otob. Vat. L. I
W?uj 'Ireuif. Bynkersh. . GEB, 5
lauoleni epitomarum. — Mutatio eft fubantiqua et recta quoque.

Florentiae erat: Jauolemoepitomarum, quafi
Contrario er-

rore in L. 15. infra Commun. praed. erat: . Pauli epitomatorum proy epitomarum.
Similiter in L. 25. zsfra. Mandat:.
alibi: a Paulo epitomatorum.
fcriptum erat: a Pazlo epitomarum. ».R.

Vti autem ibi eft: Pauli epitomavum, ita
Inmo in L. 7$. fupra de Rei Vindic. erronee
57 Hal. vendit. G EB. 58 Ver-
Charondás notat,

fructus tuus fit, 4edium proprietas mea, quae/£onerà/ vicini

' ptum eft in duobus aliis.

ba huius loci: dedere et debere in Hal. et Vvlg. abfunt,

TIL-L

VIIL
U XIX. Lango/librolV. Pofteriorum 4

IT. 153
/LUWC /o L* Á
Tatioleno-epi&e
matorum ?^. Er FvNDo, quemquis vendat ?*, feruitutem
imponi, etfi non vtilis fit, poffe exiftimo: veluti, fi aquam ali-
cuiidedere)Jducere non expediret, nthilo minus conftitui ea fer- L—;;J)Cï-f
uitus poffit: quaedam enim(leberel ?^* haberepoffumus,quam- ^ .
uis;ee nobis vtilia non fünt.j: u dl omdeq,
| . XX. laA$orewvs ??ilibro-V. -ex-Pofterioribue-La-
beonis. QvofrENs viaautaliquid 9? ius fundi emeretur, (; G
cauendum puta'tiäfgLabeo, per te non fieri, quo minüus eo
iure vti poffit *: quia nulla jótüsmodi iuris vacua traditio ef- /e— /m
fet. Ego puto, vfum eius iuris pro traditione poffeffionis ac-
cipiendum effé. Ideogfé et 9^ interdicta veluti poffeiforia

confüituta funt.
/'/æ
SI INTERCEDA'T folum publicum, vel via publica, . ne-
) que itineris, aCtusue, neque altius t;glle'gdi, feruitutes im-
pedit: fed immittendi, protegendi, profubendiji?, item flumi-
num et ftillicidiorum feruitutem impedit: quia caelum, quod
fupra id folum intercedit, liberum effe debet, $. r. Si vfus-

La2

| as d- , |
[DE SERVITVTIBVS PRAEDIORVM £L j«f f

V RBANOR V .LxI:J « VPER PFictroa. ./quf At :C?M»I-i'n.

PAvrLvs
^j Jf iikaM :

fuftiinere debeant, mecum in folidum agi poteft: tecum 255 ) —
nullo modo. ,. /,5 CUT UMe Deniga roderiza És Ua t
Il. j/GAr1vsilibro-VII. ad Edictum-prouineiale. "V n-
BANORVM praediorum iura æalia funt: altius tollendi et *
officiendi luminibus Vicingfä'ï'ü*ïön extollendi. ltem ftüillici-
dium auertendi in teCtum vel;aream vicini, aut non auer-
tendi. ltem immittendi tigna in parietem vicini:|et denique [. //4.
proiciendi ?, |protegendilue, caeteraque ifüs fimilia. LJ4
III. Vnrrawvs libre-XXEX.-ad-Sabinum. EsT et
hdec feruitus 5, ne profpectui officiatur.
A: lV. PAVLvsliibrowg»-LJ&itugic—num. LvwiNwvm Eu
i? feruitute conftituta, id adquifitum videtur, vt vicinus lu-
mina nofira * exciplat. Cum autem feruitus imponitur, ne
luminibus officiatur, hoc maxime adepti videmur ?, ne ius
fit vicino, inuitis nobis altius gedificare, atque ita minuere
lumina noftrorum aedificiorum. d- É G
V. VLPIAstylibmääïiI:ad-;E-d&&um IN viTvM I;XV/.
autem in feruitutibus accipere debemus, non eum, qui con- i'""'",*"
tradicit, fed eum, qui non confentit;;ää,?" Idecszomponius li- [Ueva G a
p bro

deeffe etiam in MSS. quod ipfe in o&o codicibus ita fe habere deprehendi, nifi
quod Bynkersh. fine gloff. habeat: debere ducere, et in S. Crucis, vbi aderat
dedere, deletum fit dere, vt proinde effet dedacere, quemadmodum etiam fcri-
Quod ad de?ere, ante babere, attinet, 1d verbum in
quibusdam ícriptis legitur, Leoninus F. Emendat. 9. m. 3. cenfet 73 debere,
vt redundans expungendum effe. n Bafil. neutrum eorum verborum efít: &ces
ÉAx«tw Ü3ug. 9uváueSu yào Exew viw xo| uÀ Vvra xoeiaou, vt trabere, i, e. ducere,
aquam : po[fumus enim babere momnulla, etiain quae non fmt vtilia. — Addendum
in recentioribus quibusdam editionibus vtrobiqye exhiberi: debere, vt habetur in .
Bynkersh. Il, gR. — Duo illi, vbi eft deducere) funt Otob. et Vat. II Abeft

E

dedere, fimpliciter a Barb. Vat. I. Maär. Treuif. Bynkersh. l. GEB. — 59 Hal.
IABOLENV'S, vti et in rubro praecedentis legis: Jaboleno. G E. Go Hal.

et Vulg.aliquod. BR. — 61 Hal.et Vulg. poff/m. BR. . 62, Vulgo et, abeft. B R.
: 1 Haec lex ap. Hal. eft vltima tituli praecedentis, qua de caufa numeri
legum huius tituli apud Eundem cum noftris non conueniunt. GE B. 2, Hal.
proiiciendi, loco probibendi GEB. 3 Hal. inferit vero. GE B. 4 Hal. in
margine alias, aut. G EB. 5 Hal. proiiciendi. G E B. 6 Hal. addit eovzm.
GER. 7 Aut verbum conflituta, abundat, aut praepofitio zu, quae ex : fi-||
nali fubnafci potuit. — Aderat aliud vitium Flor. fcriptumque erat : euminum in
feruitute. Praepofitio communi fuffragio, etiam in MSS. eft proícripta. B R.
Etiam Elaloandru MSS. funt Barb. Otob. Vat. L. IH S. Cruc. Treuif. Byn-
kersh. GEB. 8 Hal. viciui, loco nofira. GE R. 9 Hal. adeptum. videbi- '
twr. GEB. — 10 Hal. mon folum qui coutvadicit, fed et qui nou conjeutit, Vulg.
; 75107£

L fraxéro ,

154 :
bro quadragermfimo /** Lt 14 infantem et furiofum inuitos
recte dici ait: non enim ad faCtum, fed ad ius feruitutis hdec
verba referuntur. Mjfne | : |
VI. Garvs (libro.VHI-ad-Edictum-prouinciale. H AEc
autem iura fimiliter, vt'/Tufticorum quoque praediorum, cer-
to tempore non vtendo pereunt: nifi quod haec diffimilitudo
eft, quod non omnimodo *? pereunt non vtendo: fed ita, fi
vicinus fimul libertatem vfücapiat: veluti fi /jedes tuae gedi-
bus ** meis feruiant, ne altius tollantur, ne luminibus mea-
rum aedium officiatur, et.ege per ftatutum tempus feneftras
meàas perfixas ** habuero vel obftruxero, ita demum ius me-
um amitto, fi tu per hoc tempus aedes tuas altius fublatas
habueris: alioquin, fi ** nihil noui feceris, retineo feruitu-
tem. ]tem fi tigni immiffi aedes tuae feruitutem debent. **,
et ego exemero tignum, ita demumamitto ius meurm, fi.&r fo-
ramen Vnde exeníptum eft;jtignum, obturaueris, et per confti-
tutum tempus ita habueris: alioquin, fi nihil noui ** fece-
ris, integrum ius [fuuir '? permanet. ^£-—— :
VII. Powrown:rv s jlibre-2cV- ' '

-—-—--""'-——

: Jz& Qvop autem| dedificio meo me polfe confequi, vt libertatem

1

ü. Q *4 Oa ces -:mo,l V[II, G AIVS i
g

bt
! '5/ !

r ;)
be——M

vfücapereyf, dicitur, idem me non confequturum, fi arborem 2?.
eodem loco fitam ?* habuiffem, Mucius ait: et recte: quia

non ita in fuo ftatu et loco manétet ?? arbor, quemadmodum
paries, propter motum naturalem ?? arboris ?*. j2
o jinci P.a-
RIETEM, qui natnrali ratione communis eft, alterutri vici-
norum demoliendi eum, et reficiendi ius non eft: quia non
folus dominus eft. . LC n

^&«o, IX. VrPriAwvsll H.—25—ad-Edictum. Cv«

xo, qui tollendo ^* obfcurat vicini aedes, quibus non feruiat,
nulla competit actio. gaarte 200 Raeleer
X.MaAncEerLvs dibro-IV.—PDig G. A-V-RALS
Marcelo ?*: ,Binas ?^5 aedes habeo, alteras tibi lego:
heres aédes alteras altius,.tollit, et luminibus tuis officit :

L Piian, cendum eft 3*, fi alterijaedesj altesraliarum ?* vfumfrutctum

ET

j

c1!

i

: V : : u
quid ?? cum illo agere potest??? et an intereffe pfïte*ät : m

—— " fuas gedes altius tollat,&ty hereditarias? ?^ Et de illo qudero,

an per alienas aedes acceffum heres ad eam rem, quge lega-
tur, práeftare debét: ficut folet quaeri, cum vfugfructus loci
legatus eft, ad quem locum accedi, nifi per alienum, non pot-
eít ? Marcellus refpondit ?5: Qui binas ?* aedes habebat, fi
alteras legauit, non dubium eft, quin heres alias ?? poltfit al-
tius tollendo obfcurare lumina legatarum jedium. Idem di-

L

mon. folum eum, qui contradicit, fed et eum, qui confentit. n B. 11 Vulg. l;b. .

X. gg. — I2:Àp. Hal. et, abeit, GEE. — 13 Hal, ommino. GEB. . 14 Taur.
tuAEdibus. GE R. 15 Hal. et Vulg. praefixas, nec aliter fex MSS. e nouem.
Et ipfe ita malim. BR. Ifta funt: Otob. Vat. I. Magl. Treuif. Bynkersh. Re-
liqui tres funt Barb. Vat. II. S. Cruc. et habent Fio»rentinam. GEE. — I6 Vulg.

inferit ?z. BR. — 17 Hal. debeant, GE B. I8 Taur. z20Di. GE B. 19 Hal. .

Vulg. omnes zzsaneum. — Similiter reperi in tribus fcriptis, cum totidem zus fusmn,
haberent. n Barb. fuper us fumm, pofitum elt feraztutis fcil. Quod autem $.
Cruc. habet n zntegrum ius fuum, calu videtur fa&um, — In Flor. fubintelligen-
dumaut: cuiquemoflrum, aut: fermituti. BR. 'Yertüus, qui habet: zus fuum, eft
Otob. Ifti tresfunt Treuif. et Bynkershocekiani. GEz. — 20 Hal inferitm. G E .
21 Forte pofitam, vt coniicit.van de Water II. Obf. 1$. GEB. — 22 Vulg.
guamnet. B R. 23 Hal. motus naturales. — Vide, fi lubet, Nic. Catharinum J;5.
Obf. in Thef. Iur. Ciu. Tom, I. col. 496. ct Rad. Fornerium Rer. Quotid, lip.
Il cts GE 24. Vide Petr. Burmannum ad . Petroniic. 131, BR. — 25
EHak 5b F. GER. 26 Vulg. extolleudo. BR.' — 2/7 Hal. Scawrus Marcello
$. In Vulg. verba? Gauras Marcello, plane abfunt, et ininfícriptione eft; Ga-
ius$ quod ex Gaurus, enatum. BR. . Con£. Iac. Conftantinaeum /I. Subtil. Eno-
dat. 20. GEB. 28 laur. Finas. GEE. — 29 Hal. Vulg. omnes? z:4q4id
cumn illa. Ex o&o MSS. folum tres habent zumquid, quartus S. Cruc. ad. eum
moduim corre&us eft. — In Barb. erat: quzcum ilo ageve potes? In Vat. EL fu-
pra quid, additum z. au. Bynkersh. autem íine gloff. Vat. I. et If etiamnunc
habent vt Florentina. — Forte 47d, accipias pro ad quid, aut gemines interroga-
tionem 4uid? cum. illo agerepotes? BR. — Qui numquid, ab initio habent, funt :
Otob. Treuif. Bynkersh. cum glof GEB. 30 Hal. putes. GEB. — 31 Vulg.
potefl. BR. — 32, Hal. praefigit Sed, GEB. — 33 Hal. Marcellus vefpoudi?G & B.

DIGESTORVM .LIB. VIIL. TIT. i.

legauerit. Non autem femper, ?? ?.mïale eft itineris argumen-
tüm: quia fine acceffu null.uä eft fruCtus legatum, ??: habi-tare.
tare *? autem poteft, et ** aedibus obfcuratis. ^Ceterum,
vfufru&u lóci legato, etih acceflus dandus eft: quia, et liau-
ftu *?^ relicto, iter quoque ad Jàuriendum praeftaretur. Sed
äta'-ofücereluminibus et obi;f'ïurare legatas aedes conceditur,
vt non penitus lumen reclgdatur, fed tantum relinquatur,
quantum fuüfficit habitantibus in víus diufni moderatione ^?.
' XL Vr»PraAwvs llibro "Lde-officio-Confulis. Qvr
LVMINIBVS vicinorum officere, aliudue quid facere con-
trajcóimodum eorum vellet, fciet ** fe formam ac ftatum
antiquorum Z4edificiorum cuftodire debere. $. 1. Si inter te
et vicinum tuum non conuenit, ad quam altitudinem extolli
aedificiä A. quäe facere inftituifli, oporteat, arbitrum acci-
pere.poteris.£.; , . u
. XIL IAyOrENvs ^?j|lbroX.—ex Caffio. 7LA k D 1v 1-
æLc IA, quae ;fgruituteäj patiäntur ^*, ne quid altius tollatur, 3/z4n:«.
viridianz ? füprá 4*: eam altitudinem habere poffünt: at fi de
profpectu eft, eaque obftatura funt, non poffunt. |e2v
us Xl ;PROCVLYS/librez7lt—Epiftmierum- 9. Qvr- /fä
DAM Püberus ?^ nomine, qui habet poft hoyrea mea infu- '
lam, balnearjave? fecit|fecundum parietem communem: non ^
licet autem tubülos habere admotos ad parietem communem, ,
ficutidiGgz? parietem quidem 5* fuum per 55 parietem com- ^ ^
munem. De tubülis;éó amplius hoc iuris 59 eft, quod 5*

per eos flamma, firretur ?? paries :équa de re, Lyolowt,cuml.- Im ï:viïffïn
bero ?? loquaris, ne rem/illicitam faciat. Proculus i. ,,fyon-*',ffï:';,,fi;-
. ?. r] : - H , ' Z apcailarude ^ :
dit: Nec Hiberum pro ?? ea re dubitare puto, quod rem non ""

Déjmiffam facit 9*, tubülos fecundum communem parietem

^

dum Capitonis fententiam: ficut licét mihi 9? pretiofiffimas
picturas habere in pariete communi: ceterum, fi demolitus
fit vicinus, et ex ftipalatu actione.dampi infecti agatur, non
pluris, quam vulgaria teCtoria, aeftimari debent. Quod ob-
feruari et injincruftatione,; oportet. — 5^/"« m/Peeeion : /
^—— XIWV-Parinrvs- 9? |Dxs V s; libro T. de Conftitutio-
nibus.j IwPERATORES * Ántoninus et Verus .Augufti jevtras e
refcripferunt, in ** area, quae riülli ferüitutem debet *9, pof- ^^ — -
fe dominum vel alium voluntate eius gedificare, intermiffo le-
gitimo fpatio a vicina infula. —4zexrr; (
XV. VrPriANvs|libro-XXIX.-adSabinmum. IwTER
feruitutes, ne luminibus officiatur, et ne profpectui 9* offen-
datur, aliud äg aliud obferuatur: quod in profpectu plus quis
: | ' ! habet,

34 Taur. P?nas. GER. 35 Ap. Hal. elas, abeft. GE s. 36 Ap. Hal.
7) efl deletum. GEB. 57 Hal. inferit aedium. GEB. 38 Ap. Hal. fem-
. perabeft. GEB. —— 39 Vulg. nullus eft fructus legatario. BR. 40 Hal. ba-
bitari. GER. 41 Hal. etiam, loco et. GEB. — 42 Hal inferit agzae. GE B.
43 Hal, et Vulg. soderationem. BR, — 44 Hal. volet, [ciat. GEB. — 45 Neu-
tiquam dubitamus, quin aedificia, quae Ícribendum, vt ,edit(g& $, Qrangs. Inter
MSS. tamen Barb, hapet aedificio,(licet vel ipfe Codexgs. Crüc-Bic aithetypum
deferuerit) Immó'in Hunc modum habet: ad quam altitudimem extollig, aedifi-
cio, quae 'Tacere injz'tuz']ii, j oporteat arbitrum accipere potevis. "Yaurell. con-
ftruxiffe videtur extolli, aedzficio quae facere deffiuafli, oporteat etc. BR. —/ede-
ficia, habet etiam Hal. et Otob. S. Cruc. Treuif. et Bynkersh. GE8. — 46 Hal.
IABOLENVS. Gx . 47 Hal. et Vulg. patiuutur. BR. 48 Vulg. vi-:
vidaria. Klal. viridiaria. BR. 49 Vulg. fuper. R. 50 Hal lib. L. ivi-
&0AQy. GEB. 51 Hal. Iberius. GEB. 52, Vulg. balneaviam facit. Dalil.
co0Uy BeAeveiy facere balueum. BR. 53 Hal et Vulg. mec. BR. 54
Vulg. 420que. BR. 55 Hal. faper. GEB. 56 Vulg. boc ius. BR. 57
Hal. quia. GER. 58 Hal. in margine: alas, zuflammavettr. GEB. 59
Hal. [berio, ect mox Ibevium. GEB. 60 HaletVulg, deea re. Ft fane Flor.
eft locutio fingularis pro ea re, hoc eft: prupter eam vem. Exempla tamen alia
non deefle arbitror, vt ap. Terentium zn. Ennuch, V. 4. 19. — Ego te pro ifüis
dichis et factis vleifcar, id eft, propter ifta di&ta et fata. — Adde Plautum m Ra-
dente IV. 4. 71. BR. 61 Hal, faüciat. GE B. 62 Ap. Hal. mibi, abcít.
G E B. 65 Hal. PAPYRIVS et in fine infcriptionis conffitutionum. GEB.
64 Vide Iac. Conftantinaeum ]7. fubtil. Enodat. 21. GER. 65 Hal. inferit
em GEE. 66 Hal. deberet. GEs. 67. Hal. et Vulg. »e profpectus offen- .

"
——

daizr. la quinque tamen MSS. Florentinam deprehendi, inter quos Barb. ex -
' COrTée

extruendo. $. r. Parietem communem incruftare l'icet-fecun-»-äï'/'")»ï*wg |

jl
(Mi

(
n

DA

u

i

Mi Xl!l-u.ly(;

a, '

U

Md

j

DIGESTORVM LIB. VIII.

Qeylf'
: e ; 5 C:
habet, ne quid [ei/ $9. officiatur ad 9? gratiorem profpeCtum,
et liberum: in luminibus autem non officere "?, ne lumina

^-6X; cuiusquam obícuriora fiant: quodcumque igitur faciat ad lu-

Ctwrawco )«

minis impedimentum, prohiberi poteft, fi feruitus debeatur:

At oe, opusque 7* ei nouum nuntiari poteft, fi modo fic faciat, vt

w m ii m

LXX VA.

lumini. noceat. pOTR
! XVI. PAvrvs libro-Il. Epitomarum-7?- Alfeni Dige-
ftorum. LvMwEN, id eft, vt caelum videretur *?: et inter-
eft inter lumen, et profpeCtum: nam profpectus etidm ex in-
ferioribus lócis eft:clumen ex inferiore loco effe non poteft.
Acynv: XVII. VnPrANvSuibroXXEX-adSabinum. Sr Am-
BOREM ponat, Vt-lu.min,iff)fficiäf';"ääqu,e dicendum erit, con-
tra irfipofitam feruitutem eum facere : nam et arbor efficit **,
quo minus cielf ? videri poffit. , Si tamen id quod ponitur,
Jumen quidem nihil impediat, folem autem auferat, fi quidem

[^eo loci, quo gratum erat eum non effe, poteft dici, nfhil con-

D

le*fw:&(

tK r

tra feruitutem facere 75: fin vero Jfeliocamino, vel folario,
dicendum erit, quia vmbram facit in loco ?*, cui fol fuit ne-
ceffarius, contra feruitutem impofitam fieri. $. r. Per con-
trarium, fi deponat aedificium, vgl g.rþoris ramos, quo facto
locus opacus quondam coepit folis effe plenus, non facit con-
tra feruitutem: hancenim debuit, ne luminibus officiat: nune
non luminibus officit, fed plus aequoilumen 7? facit. $. 2.
Interdum dici poteft, eum |quoque, qui tollit aedificium, vel
deprimit, luminibus officere: [l forte xomo -xvrewonAoci Mu
vel preffura quadam *? lumen in eas aedes deuoluatur. $. 3.
Haec lex traditionis, ST1iLLICIDIA, VTI NVNC SVNT,
VT ITA SINT, hoc fignificat, impofitam vicinis necelfita-

tem ftillicidiorum excipiendorum : non illud, vt &tiam em-

ptor ftillicidia fufcipiat aedificiorum vicinorum: Mioc| ** igi-

tur pollicetur venditor, fibi quidem ftillicidiorum feruitutem.

deberi, fe autem nuili debere.

$. 4. Quaedejftillicidio feri- .

pta funt, etiafà in ceteris feruitutibus aocipienda funt, fi in.

contrarium ntihil nominatim actum eft. A

XVIIL PowPoxivsiibro-X.—ad-Sabinum. Srr -

þs-ry LKE, per quas aquam ducás, aedibus meis. applicatge,
damnum rnrhi d&nt, in faCtum attio mihi competit: fed gt

; M EEE PA us
damni infecCti ftipulari à té' potero. .

! feilicet, loco ei. GEB.
| vem. GERB.
»quoque, v& ei polt mouum reiedo. GEB.

f'

VKl . XIX, BAVv.LVS

*
E o d

iunétam parieti.communi, quae aut ex caftello, aut ex céelo .

aquam capit ??, noniure haberi, Proculus ait: fed non pof-
fe prohiberi vicinum, quo minus balfhneum ?? habeat fecun-
duim parietem communem, quamuis humorem ?^ capiat pa-

correQione habet nominatiuum, —Sextus Treuif, initio habebat profpectu, fed 7
/ eft addita. BR. Reliqua funt: Otob. S.'Cruc. Bynkersh. GE s.
j 69 Hal. in-margine: alias, obüciatur comtra gratio-
76 Ap. Hal. «onu officere, abfunt. GER.
; Z2 MHal lib. V. imwwokv. GEB.
43 Hal. et Vulg. videatsr. BR. —— 74 Vulg. offiit. .-BR. . 75 Hal. et Vulg.
habent caelum..BR. 76 Hal fieri. GEB. .. 77 Hal locwm. GER. 78
Hal heminis. GEB. — '79 Wd eft, per vefraclionem. feu repercu[fionem. — Pofte-
yiori voce víus eft Hal. interpretando, Graeca, in'ipfo tamen textu habet: xa7
&yáxAasiw quod placuit Alciato J7. Paverg. 25. GEB. 8o Vulg. fi forte prof-

68 Hal. ]

71. Hal inferit .

fuüra quadam, omiffis Graecis. . Ap. Hal. viciffim ve] preffura quadam, prorfus -

abíunt. BR. 81 Hal. Haec. G E. 82 Hal. caperet. GEB. . 83 Taur.
Valineum. GÉB. —— $84 Flor. vmorem. GEB. . 85 Hal et Vulg, velit, loco
vel, et in fequentibus effundere. BR. 86 Flor. iterum vmorem. GEB.
Hal. ideo, G EB. .88 Vulg. figuliuo. BR.
"Nempe cantique Fl iae deleta eft. Hal. eae. 8R. — 9o Gothofr. in nota:
"Videtur legendum(pabendi confuetudziy. |Sed ita dudum omnes dederant, excepto
Haloandro. Efex mcommunem le&tionem confirmat. »&,. Cum
Flor. faciunt Otob. S. CruezTreuif. Byhkersh. vtetHal. GEB.
4m.GEB. 92Proaliquo vtor, vti habet Codex S. Cruc. lii
tinam retinent. In Barb, fuper alzguid, quis co eatits elt : d. n partibus quibus-
dam. BR. Reliquiquinquefunt ob. Vat. I. II. Treuif. Bynkersh. GEB. — 93
Vulg. et quafi fatlo quodam. — Ylal. et fic quafi fatto quodam, et facile potuit c
"aute 4 excidere. — In plerisque MSS, de: deprehendi, et in S. Crucis, in
quo aderat, fuit deletum. — Retinuerunt tameh duo alii. Denique Bynkersh.
fine gloft. diferte habet fic, B& — MSS. funt eddem, quae paulo ante funt me-

91 Hal. moenia-
x codices Floren-

et.

$64

89 Taur. in, margine bae. -

. duci, ignoro.

i.

TIT.

Y
ries: non magis, qu ü-&ej.r $5 inltriclinio fuo, vel in icubi-

; m Tf

cue L*l:i c

culo/aquam effunder

cino, poffe prohiberi eum. — $. I. [uxta; communem parietem
: * * SsSs W »* :
cameram ex fighno opere faCctam, fiita retineatur, vt,

etiam fublato pärieteïmaneat, fi modo non impediat refeCtio- "

nem communis parietis, iure 'h.abe'rï? licet. $. 2. Scalas poffe
me ad parietem communem habere, Sabinus recte fcribit: quia
remoueri (haec/ 9? poffunt. X(K. — ^« j
XX. IpE M llibee-XV--d Sabr
quae in fuperficie confi(tunt, poffeffione retinentur. .Nam, fi

ATU A Sed Nerdfius ait, fi talis fit vfus te- -
pidarii, vt adfiduum humorem ?* habeat, et id ?7 noceat vi-

4,

Licenelo

SERVITVTES,

forte ex sedibus meis in aedes tuas tignum immiffum habue- , '

roj [hoc vttimmiffum habeamj per caufam tigni poffideo ha-

bendiconfüetudinem ??. Idem eueniet et fi menianum ?* in
tuum immiffum habuero, aut ftillicidium in tuum proiecero :
quia in tuofaliquid ?* vtor, et(fjj ^? quafi faCto quodam poffi-
deo. $. r. Si domo mea altior area tua effet, tuque mihi per
aream tuam in domum meam ire agerejceffifti ?*, nec ex pla-
no aditus ad domum meam per aream tuam effet, &ek gradus,
vel cliuos, ;propius: ianuam meam [iut&/ facere poffum: dum
ne quid222vltra, quam quod necefleg2? eft-?^?, itineris cau-
fa demoliar.Wlatam fit aedificium, ex quo füillici-
dium cadit, vt ?? eadem fpecie et qualitate reponatur, vtili-
tas exigit, vt idem intellegatur: nam alioquin, fi quid ?? ftri-
Ctius interpretetur, aliud eft, quod fequenti loco ponitur: et
ideo, fublato aedificio, vfusfruétus intey;ä 799* quamuis area
pars eft * aedificii. — $. 3. Si feruxtus ftillicidii impofita fit,
Tlon licet domino feruientis arede ibi dedificare, vbi caffitare ?
cdepiffet 5 ftillicidium. — $. 4. Si antea ex tegula caffitauerit

| füillicidium, poftea ex tabulato, vel ex aliap materia] caffitare

non poteft. $. 5.[Stillicidium, quoguo modo adquifitum fit,
altius tolli. poteft: leuior enim fit-eó facto * feruitus: cum
quód ex alto cadet ?, lenius 6 fet interdum dire tum;[ne£ per-
ugniat ad locum feruientem: inferius demitti non poteft, quia
fit gráuior feruitus, id eft, pro füillicidio flumen. . Eadem cau-
fa *, retro &educi poteft ftillicidium: quia in noftro magis
incipidt cadere: produci non poteft, ne' alio loco cadat ftillici-

| dium, quam in quo pofita ? feruitus eft: lenius *? facere po-

llibto-VL—ad-Sabinamme FiQisTVLAM

terimus, acrius non. Et omnino ** fciendum eft, meliorem
vicini condläï.onem. fieri poffe,] deteriorem non : oflez uifi ali-

quid nominatim',jferuitute imponenda '?, immutatum fuerit.

$. 6. Qui in area, in qua ftillicidium cadit, zedificat, vs-

que ad eum locum perducere aedificium poteft, vnde ftilli-

morata, Qaui voculam fi retinuerunt, funt Barb. et Vat. I. GEBR. — 94 Vulg.
conceffifli. Hial. comceffiffes. BR. —— 95 Vulg. inferit aliud. BR. 96 Hal.

neceffarimm. GEB.: 97 Mal et Vulg. effet. Erat Flor. foriptum: eff. Sed
antiquiffime et coaeue, vt opinamur, ante £ inter verficulos additae litérae fe,
vt nempe effet efficiatur. , B R. 98 Hal. et Vulg. et, loco vt. BR. . ,99 Hal.
et Vulg. fi quis fividins, practer rem. — Vide. Duker.. ad Opufc. de Lat. Vet.
ICE. Q 334 . 16« BR« Ioo Hal znuterüt. GEB. I Hal. et Vulg.
fit. BR. 2, Hal. et Vulg. cafitare, hic et in fequentibus. Con£. Duker. ad
Opu[t. de Latin. Vet. ICt. p. 393. ". 7- BR- 3 Hal. coepit. GEB. - 4 Hal.
pado. G EB. . 5 Hal. et Vulg. cadit. BR. 6 Vulg. Jezius, cadat et zmter-
dum direlum. Sed et Hal. lemius et interdum nec directe perueniat. . Ynter octo
MSS. quinque habént dire&fzm. — In Otob, ex lenzu$ videtur fa&um leuzus. Cer-

te fuperius adícriptum : z. leuiter. lIn Yreuif.fane 'fe—mperlmius,,fu"it. Bynkersh. |
leuius et iaterdum mec . divefum, quae Ícriptura proxima eft |

fine gloff. habet :
Haloandrinae. BR. 1
Vt Flg? Cruc. et forte Bynkersh. alter. GER.
cauffa.
ret. BR.

Habent: diredhbum, Barb. Otob, Vat. I. IJ. Treuif. Bynkersh.
( 7 Hal et Vulg. ea de
Syerlivey .ä('äd c Verum inter feptem alium non inueni, qui ita habe-
ReliquiTint: Otob. Vat. L. S. Cruc. Tréuif. Bynkersh. GER.
Hal. retro quoque'duci. — Scd vnde fit in tribus ex laudatis codicibus: vetro pro-
In vno eorum etiam corre&a eft fcriptura. &R. — Hic eft Treuif.
reliqui duo: Barb. et Bynkersh. GER. — 9 Hal et Vulg. zmmpofita. BR. — 10
Vulg: leuims. B R. 11 Vulg. omnzmodo. BR. 12 Hal. et Vulg, zm ferai-
tute impomenda. Keícribo: feruitute im ponenda. — Et ita, quomodo diuinaba*
mus, diferte habet Cgd. S. Cruc.quatuor alii communem exhibent. Barb.,
Florentinae «dhaeret. |BR. — Wi funt ;TOtob. '(Treuif. Bynkersh. GEB.

Á x

81

aeem-

L , ..;quæ*

A

2 k«..)

$ 4 N OR u
L. ee 6X * Tbr tl t g,
"Y d-2 $g,

7«3,)1W4n9m W
L 12 50

7aec- XJH. ved Xtv^,

dret
jet
( 35f.

LU.

20
;m

; : :
', - -
LP ng 8U ) u
L/

E

j
*

KH.-
cidium cadit e&e- 13 : fed et *^ fi jin aedificio cadit [ftillici-
dium, fupra aedificare ei conceditur: dum tamen ftillicidium
* reCte * irecipiatur. capcstie Lt ep rv :
AXNL Powrowrvsibro-XXXIIE-ad-Sabinum. Sr
Doxvs tuaaedificiis meis vtramque fcruitutem debéret, *? ne
altius tolleretur, lét vt füillicidium aedificiorum meorgm reci-
|.J ?* -. pere deberet 75,Jet tibi;conceffero, ius efle, inuito|me, altius
tollereaedificia tua, quod ad ftillicidium|meümytfinet/fic ftatui
debebit, vt, fialtius fublatis aedificiis tuis ftillicidia mea cadere
in ea non poffint, ea ratione altiustibi Kedificare nonliceat: fi
non impediantur füillicidia mea, liceat tibi ** altius tollere.
Kwo XXIL IvrrAwvs ibroH-ex-Minieio- ^. Qvr A&-
"us — DIFICIVM habet, poteft feruitutem vicino imponere, vt non
*' folum. de his *? luminibus, quae in praefentia erunt ??, fed
etiayà de his, quie poftea fuerint, caueat. a4err:

h ' aÁ, Buf r ,;;,gyi '3

i

lfWka) .sERviTVS impofi 41 fuerit, |lumina, quae nunc fünt, vt ita
lL fint, de futuris luminibus nikhil caueri videtur: quod fi ita fit
cautuni, ne luminibus officiatur, ^* ambigua eft fcriptura,
vtrütm ne hisluminibus officiatur, quae nunc fümt ??, an etgyh
his, qude poftea quoque fuerint? Et ?? humanius. eft, verbo
generali omne lumen fignificari, fiue quod in praefenti, fiue
quod poft tempus conuentionis contigerit. $. r. Futuro quo-
que aedificio, quod nondum eft, vel imponi vel adquiri ferui-
tus POte&- at r :
XXIV. PAvrvslüibro-XV.-adSabinum, Cvrvs ae-
L 14 cbfu.. — dificium iure füperius eft&ius ef] ^^ in infinito 25 fupra fuum
ntat ii X U^ Sedificinm imponere: dum ?* infériora aedificiagäfi;gfäfüiore
( L.29 - — fergitüte/oneret, quam pati debent ?*.&ce»f xf execv:
LL'dabeset , et o 1à — rent, XXV.PowPowrv slibroc€XXHE-adSabinum. H oc,
quod dictum eft de iffimiffis, locum habet ex dedificio alio in
dodwmLuQ, aliud: aliter enim füpra[alienum aedificium fuperius habere
d nemo poteftas $. 1. Si ex tribus fedibus in loco)ixzyþari pofi-
tis, aedes mediae fuperioribus feruiant aedibus, inferiores au-
| [v tem nulli feruiapt, et *aries com.murïis, q.ui f1tEnïjter S.des,in—
D u fperighs t lol fgrlores,. et medias, gltius a figg]xno inferiorum ,aedtum,fubla- -
j | x Ir. tus fit, iure eum altius Kabitürum Sabinus .--zut'.j Val ep:
;, - J — XXVI. Pavnvsiibro,XV.-aed SebiHüm, . Iw RE
| /— —f communi nemo dominorum, iure feruitutis neque facere quic-
quam intiito altero poteft, neque prohibere, quo minus alter
' faciat ?9?: nulli enim res füa feruit. Ttaque propter irhmen-
[ [ U A rv fas contentiopegälerumque res ad diuifionem peruenit: fed ??
| paeixleLxus per communi diurdundo aCfioném confequitur focius, quo mi-
nus opus fiat, |aut slid opuïy quod(fecit, tollat: fi modo to-
ti focietati prodeft opus ?? folli. LR t
o^ AXXVIL,PoMPON1xS. [ XXHE :
Srp ?* sz inter me et te communes funt Titian&e aedes, et
ex his aliquid non iure in alias aedes meas proprias imtniffum -
cÁ fit, nempe tecum mihi agere 1icä 37. aut rem perdere. Idem
fiet, fi ex tuis propriis aedibus in communes meas et tuas àe--
[ Z A. xieed des quid fimiliter effet proiectum :[mihi enim foli tecum eft
Xtr.JusVoÁ:i aCtio. $. r. Si in area communi £edificare velis, focius pro-
hibendi ius habet, quamuis tu aedificandi ius]habeas a vici-
tio conceffum: quia ??, inuito focio, i&iuré ?* communi non
habeas ius aedificandi.

13 Hanc vocem re&e, nulla agnofcit editio, in fine legis eandem vo-
cem omnes habent. Vbi tamen Flor, non nifi ex manus recentioris fup-
plemento adcít. BR. — 1ta; vt dictum, etiam Ííe habet. Haloandrina. GER.
14 Ap. Hal. et, abeft, G x B. I5 Hal. er Vulg. praefigunt ef. BR. 16
TE Mal. reciperet. GEB. — 17 Halinferit ea. GEB. — 18 Hal. ex Minutio, GE B.
. 19 Vulg. hic et intra de zis. — Hal.inferit ej, BR. — 20 Hal. fumt. GEB. — 21
(U& TL Hal. praefigit 444. G E n — 22 Florcitfimt. BR. —— 23 .Ap. Hal. et,aþäfï.
J E B. 24. Hal. et Vulg. ei Zus eff, et recte, ni fallor. Sic Bynkersh. L. et
: ! àd eum modum correcti S, Cruc. et Treuif, Otob. habet zzs eff, miffo prono-
"mine. Vat. L. ei eff ius. Barb. eff ims ej, Bynkersh. IL. eius eflius. — Quid ni
'Taur. fuo. more e/zs efl. B R. 25 Vulg. znfinitum, quod malim. 5 R. 26
