Etiam Hal. MSS, funt: Darb. Otob. Vat. I. Bynkersh. GE2. — 28 Ap. Hal.
triginta, abeft. GEB. — 29 Hal. in margine: alias, quaeque. GEB. — 30 Hal.
veudere eaim wibi vem. — Nulg. vendere id mibi. BR. 31 Hal. venmiat. GER.
232 Hal. demouflreutur. GER. 33 Hal. veniamt. GERB. 34 Mens ICti
clara cít, non item verba. — Sufpicari quis poffit, num legendum fit: ex pacfio-
«e venuditio, vel: vi pa&bi venditio. Van de Water II. Obf. 19. GEB. 35
Flor. fuit zzremetpattio, forte legendum : et in vrem paclio. BR. — 36 Hal. et Vulg,
fit. BR. 37 Hal. dederit. GEB. 38 Vulgo mec, abeft. pm. — Praecedenti
negaiiuae fubiici zec, pro ze quidem, rarius eft, poffunt tamen ita accipi haec
Liu. XXXIL 35..— Philippi nullus vsquam nec muncius ab eo per. aliquot. boras
veniebat, X X XIV. 32. crinina tibi obiici dicebas non quidem nec ip[a mediocria.
DVK. . 39 Ap. Hal. effe, abeít. GEB. 40 Hal. et Vulg. inferunt emim.
BR. 41 Hal. addit zj, GER. 42 Hal. folet. GEB. — 43 Hal. agit. Gx z.

/

LI

| licitfe funt.

24

£t
folutione facta. Idemqueietü accepto lata fit pecunia, vel con-
di&io defecit ^7, ob quam pignus contractum eft, vel fi pactum
cui ftandum eft, de pecunia non petenda factum eft. $. 3. S;
in fortem dumtaxat, vel in vfuras obftri&tum eft pignus, eo
foluto, propter quod obligatum eft, locum habet pignärat,iäia. fut
Siue autem vífurae in ftipulatum fint deductáe 45, fiue non *jwi"waf-q»hï
fitamen pignus et in eas obligatum fuit *?, quamdiu quid ut. ^^ —
ex his debetur, pigneraticia ceffabit.*! Alia caufa eft earum 4 E , a fs
quas quis fupra licitum modum promifit: nam ihae, penitus il.,. lw
. $- 4. Si creditori plures heredes 6)gäiterint, et
vni ex his pars eius foluatur, non debent ceteri heredes cre-
ditoris iniuria adfici: fed poffunt totum fundum vendere, ob-
lato debitori eo, quod coheredi eorum foluit. Quae fententia
non eftíine ratione. $. 5. Solutam autem 5? pecuniam ac-
cxplendumäïon folum fi ipfi, cui obligata res eft, fed df fi alii
fit foluta voluntate eius: vel ei, cui heres exftitit 51, vel pro-
(,:u.ratori eius, vel feruo pecuniis exigendis praepofito. Vnde j«
f1 domum conduxeris, et eius partem mihi locaueris, egoque ; cx t ass
locatori tuo penfionem foluero 5?, pigneratifia aduerfüs te f ex W , u
potero experiri. poffe: et fi VE

D

Nam lulianus fceribit, folui ei
partem tibi, partem ei foluero, tantundem erit dicendum. Pla- .
ne in e-a.ir)h dumtaxat fummarh inuecta mea 53 etjllata tene- Jr £ . s ,
buntur/ in quayí cenaculum conduxi: non enim credibile eft &« 27985
hoc 0,999?*4399 vt|ad[vniuerfam penfionem infulae friuola 5* ^ ^ ^ M
mea tenebuntur ?^?, — Videtur autem tacite et cum domino ae- D LE EE La
dium hoc conueniífe, vt non pactio cenacularii proficiat do- rv . £.
mino, fed fua propria. $. 6. Per liberam antem perfonam pi- "
gnoris obligatio nobis non adquiritur: adeo, vt ne:56 per pro- [3
cur.agqren.ï B;erüm' ue, vel 57 gg—tofem adquirm:yrv:f et ideo if)ü Y K :
aCctione pighératicia conuenieéntur. Sed nec miütat, quod con-
ftitutum eft ab Imperatore noftro, poffe per liberam perfonam 4-.
poffeffionem adquiri: nam hoc eó pertinebit, vt poffimus 5*
pignoris nobis obligati poffeffionem per procuratorem vel tu-
torem adprehendere: ipfam autem obligationem libera perfo-
na nobis non femper adquiret. $. 7. Sed fi procurator meus,
vel tutor rem,pignori dederit, ipfe agere pigneratitia poterit.
Quod in procuratore ita procedit, fi ei mandatum fuerit pi-
gnoridare ??:; :
XII. GArvsllibroIX. 59 ad Edi&um prouinciale;" V x r.
vniuerforum bonorum adminiftratio ei permifía eft ab eo,..qui
fub pignoribus folebat mutuas pecunias accipere. k |
XIII. VzeiANvslibro.XXXVHE- 9* adEdictum. Sz, xXXXUlll i2 . t
cum venderet creditor pignus, conuenerit 9? inter ipfum, let| 3 Xa2us XXk/u^)
emptorem, vt, fi foluegit ?? debitor pecuniam pretii emptori, |1/3.. 1.
liceret ei recipere rem fuam, fcripfit Iulianus, et eft refcri- E
ptum, ob hanc conuentionem pignerati&iis ä&ionibus tenerà — L - A. ,
creditorem, vt debitori mandet ex vendito aCtionem aduerfus-/p ^" XIA |
empterem: fed et ipfe debitor aut vindicare rem poterit, aut |
in factum actione aduerfüs emptoremJagere. $. r. Venit au-
tem in hac a&tione 9* et dolus, et culpa, vt in commodato z
jäenit et cuftodia 95: vis maiór non venit.

TP

XIV.

44 Hal. lib. VIIT. GER. 45 Hal. lib. XXXVIII. GEB. 46 Hal. con-
ueutus fit. GEB. 47 Hal. defecerit. GER. 48 Hal. dedutlae funt. G E B.
49 Hal. fuerit. GEB. — 50 Ap. Hal. autem, abeft. GEB. — 41 Hal. ad verba ;
vel ei cui beres exfltit, parenthefi inclufa in margine notat: laec zm mounullis
defunt. GEB. 52, Conf. Aueran. 11. Interpr. Iur. 12. GEB. — $3 Hal. in
ea, loco mea. GEB. 54 Priuola mea Vmexogicixe pro fupelle&tile. . Solent
homines ita loqui, et patrimonium vocare peculium, L. 16. pr. ad SCt. Tre-
bell. vel paupertatem, vt in L. 73. $. 12. eod. Yuuenalis Sat. I11I. v. 19 $. iam
Friuola transfert Vcalegon. et. Sat. V. v. $8. Romanórum omnia regim Friola.
'Tertull. contra Marc. //b. J. c. 1$. frinola creatoris, pro mundo. Generaliter .
pro inftrumento et fupelledile, Seneca de Tranquill Animi.c. 1. BYNK. — 55
Hal. teneantuv. GEB. 56 Hal. et Vulg. zec. BR.' 57 Hal. uec, loco vel,
GEB. 58 Hal. inferit guidem. GERB. 59 Hal. fi maudatum . fuit, vt pi-
gnori daret. GEB. —— 6Oo Hal. lib. XI. GER. 61 Hal. z. XXXV. GER.
G2, Hal. conueuit. G EB. 63 Hal. foiueret. GEB. 64 Hal. in banc actio-
uem. GEB. .65' Optime confuluit huic loco Noodt. J. Probabil 4. et lib.
j Z22 I1I.

246 DIGESTORVM LIB. XIIL TIT. VII.

* XIV. Pavrvslibro XXIX. ad Edictum $95. EaA rci-|ribus res fimul pignori deälr, ;(equalis omnium caufa eft.
TYR, quae diligens paterfamilias in fuis rebus praeftare fo- | $. 2. Si per creditorem ítetit, quo minus ei foluatur, recte
let, a creditore exiguntur. x x Viti. | : agitur pigneraticia. $. 3. Interdum et fi foluta fi& pecunia, ln
DA ulas XV.,VrrP1iANvSilibro/XXVIIL - ad Edictum. /'CRE- tamen pigneraticia actio inhibenda eft: veluti fi creditor pi- Mi
DITOR, cum pignus reddit, de dolo debet debitori repromit- | gnus fuum emerit a debitore. (52 e27 - AE
tere: et fi praedium fuit pigneratum 57, et de iure eius, re- - XXI. IpnEw llibro- reuium. *", Dowo pignori
promittendum eft $5, ne forte feruituteB, cellante vti credi- | data, et area eius tenebitur **: eft enim pars eius: eticontra, |, J — | j
tore, amilfde fint. &^ ex exwnt. t»-: ius folit fequiétur zedificium 9?, «»"fe«a fotome o ) ] | sie prora, g. J J
. .XVL Pavrvsilibro-XXIX.-ad Edictum. TvToR, XXIL. VrPrANvSjlibro XXX. ?9 ad Edi&um. Srx "
d lege non refragante, fi dederit rem pupilli pignori, tuen- | PrGNomk fubrepto, furti egerit creditor, totum quidquid s
mnim[, — dum ? erit: fcilicet fi in rem pupilli pecuniam accipiatf"[dem | percepit, debito eum 'ïi.mrïïpugare .^* Papinianus confitetur. — 20 N
efít ^9 et in curatore adülefcentis, vel furiofi. $. 1. Contra- | eft verum, etiam fi ci pa creditoris furtüm fa&ümLüä' Multo L/fe-t. rR
riam pigneraticiam creditori actionem competere certum eft. | magis hoc erit dicendum in eo, quod ex condi&tione confecu-
Proinde fi rem alienam, vel alii pigneratam, vel in publicum | tus eft. Sed quod ipfe debitor furti actione praeftitit credito- — s
obligatam dedit, tenebitur: quamuis *t ftellionatus crimen | ri, vel condictione, an debito fit imputandum, videamus? Et
ä:« ra/tbiw'* committat. Sed vtrum ita -d.emum fi fcit,aæ et üignora' t*t? quider.n. non oportere id ei refcitgi, qgodzipf*e ex furti actione
: r jffw /m s Ek[g,gantm:n ad.crqn.en pertinet, e).ccufat"j-fïgnorantla;:]iquantugn p?a?fhtlt, .per;(eæ/x'e ?? relatum eft, et tráditum. *Eg)tita Pa-
"* , . ad contrarium iudicium, ignorantia eum *? non excufat »iwt| pinianus libro Jïiäu.o ?* Quaefüionum ait. $. 1. Idém/ Papi- u
laQ Lfeet. (Marcellus libro fexto Digeftorum fcribit.| || Sed fi fciens cre- | nianus ait ?*, 6 fi metus cäalïfäj?ärülm ipigneratum. debitori w
EE J*[W"l ditor accipiat, vel alienum, vel obligatum, vel morbofum, con- | tradiderit, quem bona fide pignori acceperat: nam/jfi egerit, ] Libut,
]. dv os 0 trarium el non competit. $. 2. Etiam vectigale praedium pi- | quod. metus caufa fattum eft, et quadruplum fit confecutus, |
gnori dari poteft. Sed et fuperficiarium: quia hodie vtiles ncihingggg?af reftituet ex eo, quod confecutus eft, nec de- |
actiones fuperüciari& dantur. | . | bito imputabit. $. 2. Si praedo rem pignori dedgfit, compe- | (s
Affr Lt XVII. : MARncrAxNvs libro-fingulari ad-formu tit ei et de fructibus pigngratiä,ia aCtio, quamuis ipfe fructus |
u ^ pothecariam- SANwE,"? DidfSeuerus et Antoningis irefcri- | fuos non facift ?9&fa praedone enim fructus Éf vindicari ex-
| Ub ues: d tumnrma. , pferunt ?^ sfine déminutione mercedis foli obligàbitur *5. | tantes poffurit, et confumpti condici: proderit igitur ei, quod
j [,",J'*,ü;ïb iXX XVIIL Pavrvsilibi KXIX.ad-Edi&tum. Sr com- | creditor bona fide poffeffor fuit. $. 3. Si poft diftra&um ?* ..
E j vENERIT, vt nomen debitoris mei pignori tibi fit, tuenda | pignus debitor, qui|precario rogauit, vel conduxit pignus, pop. i^*^-
3 eít a Praetore haec conuentio: vt et te in exigenda pecunia, | feffionem ?5 non reftituat, contrario iudicio tenetur. $. 4.
: et debitorem aduerfüs me, fi cum eo experiar, tueatur. Er- | Si creditor, cum venderet pignus, duplam promifit, nam vfu| ^^.
fic "K vutri- pO fi id nomen pecuniarium fuéfit, eäa&am pecuniam tecum | hoc äe,ïjenerat, et conuentus ob euiä"g]iongm erat, t)[ condemia-
UL MU. cae enfabis *9: fi vero jcorporis álicuius, id, quod acceperis, erit | tus, an haberet ?? regreffum pigneraticiae contrariae actio- !
rE . 4 ixpignoris loco. $. r. Si nuda proprietas ägänox'i data fit, | nis? Et poteft dici, efle regreflum, fi modo fine dolo et cul- Jf'm
| Wæfufa i L.^ Vfüsfructus, qui pg&eaxadcreuemt.", pignorierit ?? Eadem | pa fic vendidit: et vt paterfamilias diligens id geffit: fi veroó ;
| vb et od uro. caufa eft alludionis *?. , $. 2. Si fundus pigneratus veriferit, nualä;m emolumentum tahswggndmgo TO agtulät, fed tanti ven-
| W*;öääïü/*"* manere caufam pignoris 5?: quia cum fua caufa fundus trans- | détét; quantó; * vendere potüt, etiam fi hàec inory promifit, re-
'LW; * (Q,, €at: ficutin partu ancillae, qui poft venditionem natus fit. | greffüm non habere. . . M. lt
"d /W : $. 3. Si quis cauerit, vt filua fibi pignorij effet, nauem, ex ea | £ 25 XXIII. ,—nggp ügwoäm,l)(y*s Jibro- VHIT.- Difputationum: ut
PU J materia faCctam, non eftfe pignoriii[ $1. Caffius ait: quia aliudí| NEc e£w1w amplius a debitore, quam de?oiti?'fï'ummaj;2 con- l 9 , | hii
Hee - fit materia, aliud nauis: et ideo nominatim in dando pignore | fequi poterit. Sed fi ftipulatio vfurarum ? fuerat, et poft Mi
lT riew f tmt adiciendum effe ait, Qv KxXiovE EX srLvA FACTA NA-|quinquennium forte, quam prétium ex re obligata (|confecu- t«« xv. g.
TAvr 9? sqN/T. $. 4. Seruus rem peculiarem Íi pignori | tus)eft)) *, victus eam emptori reftituit , e?ïävm medii tem-ifet. — — A
dederit, tuendum 5? eft, fi liberam peculii adminiftrationem | poris vfuras a debitore petere poteft: quia nihil éi folutum , .. — . r
" habuit: nam et alienare eas res poteft 9^. - — , |effe 5, Vtlauferri non poffit, palam faCtum eft: fedfi fimplum-. / / 7 ^ — u
( dH XIX.(MARCIANYS ibro-fingulari ad Formulam Jfy- praefcitit,Jaoli exceptione repellendus erit ab vfürarum. peti- £,; J — .
pothecariam- EApEw et de filiofamilias dicta. intellégémus. | tione: quia habuit vfüm pecuniae pretiij quod ab emptore : LE
XX. PAvrvs liboXXIX. 55* ad Edittum. ArrENA | acceperat. | *' :
res pignori dari voluntate domini poteft: fed et fi ignorante | XXIV. VrPrANvsllübro XXX.- ad-Edictun; Err- |
7"""?; "E data fit, et ratum habuerit, pignus valebit 9. $. r. Siplu- | GAN TER apud me quésefitum eft, fiimpetraffet creditor a Cge-
[ prina t ( : | | fare
: d//:" um t II c. 3. legendo: culpa. At im commjodato venit et cuflodia. BR. In hoc $. | tatione Graecorum. Sed Vulg. mibil ei veflituet. — Hal. mibil expunxit. H, ; 68
Niellius Difput. Feudal. III. coroll. fub lit. k. legit: at iu commodato vemit et | Porta in L. vtramque negationem omifit, In IT. nibil aeque reflituet. BR. — Te- - P.
cuflodia. Noodtio igitur praeuenit. BYNK. — At n commodato adícriptum erat | meraria hic omnis mutatio. lnfinita funt exempla apud bonos au&tores. Vide l
meo exemplari ante annos plus centum. Dvk. 66 Hal ad Sabimum. GEsB. | Riniumad Salluff. Catil. c. 12. Gronou. de Pecun. vet. III. 17. Dvk. 96 ü
67 Hal. pignoratum efl. GE?. — 68 Ap. Hal. efl, abeft. GE B. — 69 Gothofr. | Hal. et Vulg. facit. BR. 97 Gothofr. in nota: Contradum. Hotm. F. Obf. "
in nota: Aj tuendus. — T'uendum erit, Ícilicet pignus. BR. — 70 Ap. Hal.efl, | :2. hmmo redte legitur: pof? difiratum pignus.. 'Tenetur enim debitor contrario ; "
abeft. GEB. — 71 Hal. et Vulg. igmorat. BR. — 72 Ap. Hal. eum, abeft. GEB. | iudicio, quia creditoris eft, pignoris diftra&ti poffeffionem tradere L. :5. infra "
73 Vulg.fequens vt, huc tranftulit. BR. — 74 Taur. veferiBferunt. GEB. — 75 | de difivact. pignor. BYNK. 98 Hal. et Vulg. conduxit, piguovis poffeffionem, d
Hal. obl;igaretur. GEB. 76 Hal. penfabit. Wulg. compenfabis. BR. "77 | et ille in margine: 'alias, pignus n poffeffionem. BR. — 99 Hal. promifit: (nam "
Hal. adcreuit. GE B. — 78 Hal. cedit, loco erit. Vulg, cedet. BR. — "79 Taur. víu boc evenerit) couueutus ob euiclionem et coudemnatus, an babeat vegre(fum. "
alluBionis. GEB. 80 Hal. addit cozf/itit. G E B. 81 Hal. piguori. GEB. | GEB. — . 100 Gothofr. in nota: conditio. Hotm. V. Obf. 12. At dudum Hal. hi
82 Ap. Hal. ve, abeft. GE. 85 Florentiae litera ; fubantique deleta, fu- | in margine: alias, conditio. GEB. — 1 MHal. vendidit, qnauti. GES, — 2 Hal : | "
perícripta eft s, fed absque magna caufa. — Vide L. 16. fupra imitio. BR. — 84 | et Vulg. addunt eff. . 3 Hal. Sed fi flipulatus v[uras fuerat. GEB. — 4 ic
al.potuit. GEB. 85 Taur. hic habet vicenfimo nono. — Sed Flor. eft: 201o | Vulg. fupplet ex re oblzgata acceperat. Ex nouem codicibus tres tantum habent : (( da']
vicenfimo, nec quicquam mutatum. BR. $6 Taur. valeVit. GEB. . 87 Go- | confecutus-efl, S. Cruc. Treuif. et Bynkersh. fine gloff. nifi quod poftremus ha- z
thofr. in nota: Al. Prezuis edi(li. Et ita habet Taur. in margine, et Hal. GER. | beat fzerit, loco eff. I adhuc deeft verbum. — Deerat etiam in Vat. IL. ! "
$8 Taur. teneVitur. GER. 89 Vulg. e contrario folum. fequitur aedificium. | et lII atibi fuppletum eft: acceperat. & R. —Wulgatam itaque habent: Barb. Otob.- ]t
B R. 9o Hal. ljbj. XXVIII. GEB. — 91 Hal. debito imputari. GEB. — 92 | et Bynkersh. alter. Hal. vt "Yaur. comfecutus eft. GEB. 5 Hal. reffituat. u:
Hal. in margine: alias, aperte. GEB. — 93 Hal. ofauo. GEB. — 94 Ap. Hal. | GER. 6 Hal. addit pro ewiclione. GER. 7 Hal Hb XXVIII. GEB. n
Papinianus ait, abfunt. GEB. — 95 Nibilneque e& loco ueque. quicquam, imi- 8 Vulg. u

H:*W«»frm
ln

Jf L

Mu

,
m n h
i

0u—t,

DIGESTORVM .LIB. XIIL.

fare, vt pignus g?.mdei'et, idque euictum elffet, an habeat con-
trariam ælgneratlgam? Et videtur finita effe pignoris obliga-
tio, et[ä contraCtu 9 receffum. . Immo vtilisiex empto accom-

, modata ? eft, quemadmodum fi pro foluto ei/rés data fuerit,

VM

Jefj vt in quantitatem debiti ei| fatisfiat, vel in quantum eius in-
terfit: *? et compenfationem habere poteít creditor, fi forte
pigneraticia, vel ex alia caufa cum eo agetur. $. r. Qui re-

d.b probos nummos foluit creditori, an habek ** pigneraticiam
| attionem, quafi foluta pecunia, quderiturZ Et conftat, neque
Iyst^. pigneraticia eum agere, neque liberari !l* ;poffe: quia repro-
ba pecunia non liberat foluentem, reprobis videlicet nummis
äwgw?gbg&. reddendis !3. $. 2. Si vendiderit quidem creditor pignus plu-
stl r—?»r Tis, quam debitum erat, nondurg autem pretium ab emptore
p mast exegepit, an pigneratiäio iudicio conueniri - poffit ad fuper-
-* "* üuum reddendum? an vero vel exlpe&tare debeat, quoad em-
ptor foluat, vel fuüfcipere aCtiones aduerfus emptorem? Et ar-
bitror, non effe. vrguendum ad folutionem creditorem:; fed
., aut exfpe&tare|deberel debitórem, aut fi non exfpectat *^, |màfi-
P;;'*;*ä&ï* lai *5 eiaCtiones aduerfus emptorem, periculo tamen ven-
lf&me, ditoris, 'Quod fi accepitiam pecuniamï[ïuperüuum reddig. -S$.-3-
waigneratifqio iudicio venit, et fi res pignori datas male tracta-
u'g creditor, vel feruos debilitauit *9. Plane fi ** pro ma-
déficiis fmis coércuit, vel vinxit, vel optulit Praefe&cturfe, vel
Praefidi, dicendum eft, pigneratiäi—ahcreditorem non teneri:
quare fi proftituit ancillam, vel aliud improbatum facere coggit,
ilico pignus ancillae foluitur, |
| . XXV. IpnEM dibro XXXE.-*3-ad-Edittum.- S1 senR-
vos pigneratos artificiis inftruxit creditor, fi quidem iam
imbutos, vel voluntate debitoris, erit a€tio contraria: fi vero
nkhil horum interceffit *?, fi quidem artificiis neceffariis, erit
actio contraria, non tamen [fic, vt cogatur feruis carere pro
quantitate fumptuum debitor: ficut enim neglegere credito-
rem dolus, et culpaj quam praeftat, non patitur, ita nec ta-
2329. « " . G. * n u
lem efficere éth|pignefatam, vt grauis fit debitori ad recipe-
randum ??: puta, faltum grandem pignori datum ab homine,
qui vix luere poteft, nedum excolere, tu acceptum pignori ex-
coluiftijfic, vt magni pretii faceres: alioquin non eft aequum,
aut quäerere me alios creditores, aut cogi diftrahere, quod

L O.

det

As m

Lt a.

Jimelis: velim receptum, aut£isie? g penuria ?!/j coactum derelinquere.li

cndtoo i ic l ?? igitur haec a iudice erunt d]fpicienda: |vt neque[de-

LLb sox — licatus ?3 debitor, nequg/onerofus creditor audiatur.
$o rA TOV XXVI. InexlibrollI. ?^]Difputationum. Now EsT
Wewts — girum, fi ex quacumque caufa Magiftratus in poffeffionem ali-
aee,ess. quem miferit, pignus conftitui: cum teftamento quoque pi-
[ I5a». gnus confütui poffe, Imperator nofter cum patre'fepiffime
X .

refcripfit ??, $. z. Sciendum eft ?5, vbi iuffu magiftratus pi-
enus confítituitur, non alias conítitui, nifi ventum fuerit in

f
poffeffionem. s i pl;'g):

8 Vulg. inferitpriore. BR. — 9 Hal. accompodanda. GE8. — Yo Hal. praefigit fed.
GEBR. IlHalbabeat. GEB. — 12 Hal.inferit ewm. GEB. — 13 Hal. in mar-
gine: alias,vefoluendis. GEB. — Y4Hal.exfpecfet. GEB. — 15 Vulg. mandet. B R.
16 Taur. debilitaVit. GEB. — 17 Ap. Hal. antecedentia ita fe habent: za pe-
euniam, nec (uperfluam veddit : im pignevaticio iudicio venit, quemadmodum et fi
ve$ pignori datas ?nale tvatfauit creditor vel feruos. debilitauit: quanquam [i pro
malef.GEB. . 18Halli&. XXX.GEs8. 1gHalntercefferit. GE&B. — 20 Vulg.
vecuperandumn. Hal.vecipiendum. BR. — 21a Ap. Hal. tibá; abeft. GEB. — 215 Flor.
eft paeuuria. GEE. — 22 Seníus eft : Iudici mediam viam in his tentandam effe. Vu.l-,
o tamen inde fa&um : metibí. Ita et Hal.H. a Porta fubftituit mediocriter. B R. Sic
etiam locutus eft La&tantius de Vero Cultu lib. VI. c. 15. quem locum et alia
huc pertinentia retulit Salmaf. ad Spartiami Sewerugt c. :. pr. EYNK. Hal.
ita interpungit: derelinquere me tibi, — Igituv baec, atque ita antecedens tibi, vt
iam monui, fuit omnino expungendum. GES. 23 Taur. in Adnot. delicatas.
diligatus im P. pro dilicatus et iterum p. 13 9 1. 8. dilicate. Sed hoc in loco dilicatus,
corre&um eft in delicatus, idque ni fallor, ab ordinaria manu. B R. Hal. transponit:
vt neque ouerofus creditoer audiatur, neque delicatus debitor. GEB. 24 Hal.
lib.V.GEB. —25Hal.etVulg. vefcripferit. BR. — 26 Hal. tamen, loco eff. GEB.
2* Vulg. ad manum. BR. 28 Hal.et Serwiama. GEB. — 29 Taur. deFi
tor, GE B. 30 Hic vox momine, pro debito accipiendum, alias pro, abunda-

EIT. AE 247
XXVIL IpnEw llibro VI.Opinionum. PrETENTI müe jj«
tuam pecuniam creditori, cum) prae manu, ?^* debitor non ha- j& 7a«
beret, fpecies auri dedit, vt pignori apud alium creditorem po-
neret. Si iam folutionejliberatas receptasque eas is, qui füfce- /2?«4/ ,
perat, tenet, exhibere iubendus eft. Quod fi etiam nunc apud s ex m e:
creditorem creditoris funt, voluntate domini nexée videntur: |
fed, vt liberatae tradantur, domino earum propria actio aduer-
fus fuum creditorem competit. |
AXVIIL IvrrAwvsilbroXL Digeftorum. Sx cnux-
DITOR, qui rem pignori acceperat, amiffa eius polffeffione,
28 Seruiana aCtione petierit, et litis Zeftimationemi confecu-
tus fit, poftea debitor (eandem rem petens exceptione fummo-
uetur: fliü;JE erat ei debitor ??, quod proeo folutum eft. $. r.
Si feruus pro ?? peculiaritnomine pignus acceperit, actio pi-
gneraticia aduerfus dominum debitori competit.
XXIX. Inew([ibro-XLIV. 27 Digeftorum. Sr gEw 744
alienam bona fide emeris, et mihi pignori dederis, ac preca- ! 56 ss
rio rogaueris, deinde me dominus heredem inftituerit, | defi-
njf ?^ pignus effe: et fola precarii rogatio fupererit: idcirco
vfücapio tua"interpellabitur ?3, — 1 224f pÁ.
XXX. PAvrvs Llibæ-ïvï:-Ep'räm&mmA eni Vaf Di-
geftorum ?^. Qv nATIARIO|crediderát, cum ad diem pe- 24c6x , L.
cunia non folueretur, ratem in flumine fua auctoritate detinuit:
oftea flumen creuit, et ?5 ratem aïï&ulit: fi inuito ratiario
äetinuiffet, eius periculo ratem jfuiffe, refpondit 39: fed fi de- ) 7//*
bitor fua voluntate conceffiffet, vt retineret ?*, culpam dum- -
taxat ei praeftandam, non vim maiorem.
XXXI. Arn1cAwvslibroVIIT5*-Qugeftionum. Sr
sERVVS pighori datus, creditori furtum faciat, liberum eft
debitori feruum pro noxae deditione ?? relinquere: quod fi — ..
fciens furem, pignori mihi dederit, etfi paratus fuerit pro no«. L-et .
xde dedità ^? apud me relinquere, nihilo minus Kabiturum me | ^ 2tàme.
pignerati£iam actionem, vt indemfnem me praeftet.
«feruanda effe Tulianus ait, etiam cum depofitus vel commoda- — ^:
tus feruus furtum faciat ^'. 25 // EX
VIsc XXXII. MARc1ANvs HibroJV, Regularum.*?. -Cvw
DEBITORE, qui 3lienam rem pignori dedit, poteft creditor
contraria pigneraticia agere, etfi foluendo debitor fit. — . ^ , ,.
XXXIIL Inew ?? libro-fingulari ad .Formulamg-ü;þm LP*

thecariam. S1x eEkcvNrAM debitor foluerit, poteft pignera- | Jo« Cb

pignus fit, hoc verbo ^? poterit vti. :
Wa XXXIV. MARcELLLVsSdibro fingulari Refponforum. — V
( rTrvs, cum credidiffet pecuniamjSempronio, et ob eam Eoce &miex. $,
pignus accepiffec, futurumqueTeffet, vt di(fraheret l-fþäg,nu) ^6 L orofi ov

P Rl':l Ó os OLU

G Erzfun

vt fundym certo pretio emptum haberet: et, cum impetraf-
fet, epiftulam, qua fe vendidiffe fundum creditori fignificaret,
| f o um — — o f5 € £&. emifit:
ret, et abeft ideo a Nor. Sed et illud pro, agnofcunt codices, nifi quod pleri-
que cum zá peculiari coniungant;propeculiari, " mfz Ita e feptem codicibus
quatuor, foli re&e Otob. et Bynkersh. vterqüe? E.* Reliqui: Barb. Vat. III. S.
31 Hal. ljpj. XIV. GERB. 32 Bafil. Ajero4 và évé-
xugov, foluitur pignus. BR. Hl defimet pignus e[fe. GEB. 33 DBafil. 3ia-
xámcTETo4 intevciditur. BR, — Taur. znuterpellaVitur. GE RB. 34 Hah d. F.
refponforum. GEB. 35 Hal. inferit znde. GEB. 36 Hal. refpondi. GE B.
37 Hal. retineretur. GEB. — 38 Hal. lb. VII.GEB. . 39 Hal, dedito. GE B.
40 Vulg. deditioue. BR. 41 Hal. et Vulg, facit. BR. 42, Hal. MAR-
CELLV'S lib. IV. Digeflorum. GEB. 43 MARTIANVS. GER. 44
Vide Noodt. JJ. Obf. . BR. — Hal. vertit ávríxgusiw, mutuum pro credito pi-
gnoris vfum. GEB. 45 Gothofr. in nota: Id eft, bac pignueratitia actione.
Vel potius: bac formula, vt etiam habetur in L. 4. $. 2. infr. de Vulg. et Pupill.
fübflit. Noodtius alleg. 11. Obf. 9. GEB. 46 Procul dubio hoc eaim, eft
.ex ob eam, quod vno fere verfu anäecedit. Varie codices, ,In ya—t: I. et IlI.
etiamnunc eft eam, fed in ä&æro fupe(ïæeï!iptum eft pro/ id; in*ffero vero : vem
pignoratam. n S. Crucis eam, quod initio erat, verfum in id. — Hoc id ab ini-
tio fcriptum in Barb. et Bynkersh. Lce&n Treuif, erat egm, fed eft deletum.
In Otob, legitur pzgnus, loco eam, et in Bynkersh. IL. eft: vt diflraberet iliud
idein creditor. — Hal. habet d. —|Vulg. iliud. BR, 47 Yaur. petit. GEB.

Cruc. Treuif. G ER.

423 48

Eadem 4:ex €£on26e7. f —4m,

ticia aCtione vti ad reciperandam (ivrixpyomj^^: nam, cum , anrcphirmam. éwr

creditor, quia pecunia non folueretur, petift *7 a creditore,- 1** fevterys &

248

ficep TW Em r i. b :
emifit: qulero, && hanc venditionem debitor reuocare poffit,
offerendo fortem et vfuras quae debentur? Marcellus rrefpon-
dit, fecundum ea, quae propofita effent, reuocare non poffe.
XXXV. FroRENTINVS libro VIIL. Infütutionum.
Hcx'a^aQvw ET fortis nomine, et vfürarum aliquid debetur ab eo,
| qui füb pignoribus pecuniam debet, quidquid ex venditione pi-
rve—* — gnorum recipigtur ^9, primum;vfuris ^?, quas iam tunc de-
lm o H i conftat, deinde, fi quid fupereft, forti accepto ferendum

J-fdiat, eligit ?9, quo nomine exonerari pignus füum malit.
$. r. Pignus, manente proprietate debitoris, folam poffeffio-
nem transfert ad creditorem: poteft tamen et precario, et pro
conduécto debitor re fua vti.
XXXVIL. VrriANVvsi|libro-Xf.—ad-Edictum-**.
x r Qvis in pignore 5? pro auro aes fübieciffet[creditori, quali-
L. w^^3' ter teneatur, qudefitum eft? In qua fpeciejrectiffime; Sabinus
du ins, fcribit, fi quidem dato auro des fubieciffet,] furti teneri: quod
fi in dando ges fubieciffggät'urpiter fecifle] non furem effe:
fed et 55 hic »uto pigneraticium iudicium locum habere. Et
ita Pomponius fcribit. Sed et extra ordinem ftellionatus no-
mine pleétetur: vt eft fáepiffime refcriptum. — $. r. Sed et fi
quis rem alienam mihi pignori dederit fciens prudensqué, vel
fi quis 5^ alii obligatam mihi obligauit, nec me de—hec cer-
tiorauerit *5 eodem crimine pleCtetur. Planefi ea res ampla
eít, et ad moäicum aeris fuerit pignerata, dici debebit, ceffare
non folum ftellionatus crimen, fed etiam pignératiciam, et de
dolo 595 actionem: quafi in nullo captus fit, qui pignori ?*
fecundo loco accepit. : : rity &ni "u$
XXXVII. PAvrvsiibro-V.-ad Plautium 58, Sr »r-
GNVs mihi traditum locaffem domino, per locationem retineo
potfeffionem : quia, antequam conduceret debitor, non fuerit
eius poffeflio : cum et animus mihi retinendi fit, et conducen-
ti non fit|aninius[pofleffiónem apifcendi ??. u.feroc
f XXXVIIL (MopEesTINVvS cibro L. —Diiïergntiaæum.
Pv»rirro capienti pignus, propter metum pigneraticiae actio-
nis, necefíaria eft tutoris auctoritas. |
XXXIX. IpEmw libro-IV.—99 Refponforum. GaArvs
. Seius ob pecuniam mutuam fundum füum Lucio Titio pigno-
ri dedit: pofcgza pactum inter eos faCtum eft, vt creditor pignus
E faüurn i conpenfationepi 9* pecuniae fuge certo tempore pos-
EFb 2 me(ü« cum À. fideret]$?: verum ante expletum tempus creditor cum fupre-
| ss emmptesande at bv ( ordinaret, teftamento cauit, vt alter ex flliäg fuis ha-
beret eum fundum, et addidit, QvEM Dpx L'*v:tq;[o 63 'Tli.
TIO EMI, Cum non emiflet: hoc teftamentum inter ceteros
Aic 6 um f fiomauit et Gaius Seius, qui fuit debitor. Qufero, an ex hoc,
quod fignauit, praeiudicium aliquod fibi fecerit, cum nullum
inftrumentum venditionis proferatur, fed folum pactum, vt
creditor certi temporis fructug caperet? Herennius Modefti-
nus refpondit, contraCtui pignoris non obeffe, quod debitor
teftamentum creditoris, in quo fe emiffe pignus expreffit, fignaf-
fe propouitur. -

£s
Sr

^ /]
/'ï"'

48 Hal. recipietur. GEB. — 49 Vulg. in vfuras. BR. — 50 Hal. eligat. GER.
51 Hal, ad Sabinmm, GEB. 52, Hal. inferit dando. GEB. 53 Ap. Hal.
et, abcít. GEB. — 54 Hal. ant, loco vel, fequentibus fj quis omiffis. GEB. — 55
Hal, certiorauit. GER. 56 Hal. inferit alo. GEB. — 57 Vulg. pignus. & R.
58 Hal. ad editium. GEB. — 59Hal.adipifceudi. GEB. — GoHal. lib. HHT. G g g.
GYTaur. co Npenfationen. Klal. penfationem. G £ B. — 62, Vulgata hic inferit : et fra-
&us cum debito compen[audo acciperet.B R. — 63 Hal. habet Lucio Attio, ne nempe
confundantur Lucii Titii, qui hic diuerfi ftatuendi. Sed nihil temere mutan-
dum. Vide Bynkersh. I. Obf. 22. E R. 64. Hal. inferit piguoris, et in fine
periodi cogitar habet. G EB. 65 Hal. Idem lib. VIIT. G&5. 66 Hal.
Idem. GEE. . 67 Hal. quae vite efl fadia. GEB. — 68 Hal. li. V1II, G &,

DIGESTORVM .LIB. XIIL

eft. Nec audiendus eft debitor, fi, cum parum Ádoneum fe effe .

[ taj7?, tunc et ante pecuniam folutam in id, quod intereft,

TIT. VII.

VOPMUPIAMAP -7
XL.;PAPiNiANvSslibroTII. Refponforum, Degnr-
TOR a creditore pignus, quod dedit, fruítra emit, cum rei
füae nullaémptio &t: necfi minoris emerit, |et pignus/petat,
aut dominium vindicet, ei non totum debitum offerenti credi-

tor poffefüonegznZ64 rlef;cituerelcggetur. $. r. Debitoris filius, |
qui manet in patris poteftate, fruitra pignus a creditore patris) [L 122*
peculiaribus nummis comparat: et ideo fi patronus debitoris
contra tabulas eius ngjfe[fggngmjacceperit, dominil/lpartem oï');-L du
tinebit: nam pecunia, quam filius ex re patris in pretium de- p»- : o
dit, pignus liberatur. $. 2. Soluta pecunia, creditor poffeffio- -
nem pignoris, quae corporalis apud eumä reftituere debet z
nec quicquam amplius praeftare cogitur. Itaque fijmedio.| &
tempore pignus ereditor pignori dederit, domino foluente pe-
cuniam, quam debuit, fecundi pignoris neque perfecutio dabi-
tur, neque retentio relinquetur. 7
XLI. PaAvrvs llibeo—AHE. -—-"55""Qtrp(e&i'em&h Rrgw
ALIENAM pignori dedifti, deinde dominus rei eiüs effe cge-
pifi: datur vtilis aCtio pigneraticia creditori. XNon eft idem
dicendum, fi ego Titio, qui rem meam obligauerat fine mea
voluntate, ihéres;extitero: hoc enim modo pignoris perfecu- — .
tio concedenda non eft creditori : e ytique/fufficit ad com—iw'gj*?y*
petendam vtilem pigneratiäam aCctionem, eundem effe domi- geutens
num, qui etiam pecuniam debet. Sed fi conueniffet de pigno- 12«:*,
re, vt ex fuo menda£io arguatur, improbe refiftit, quo minus
vtilis aCtio moueatur. |
XLII. PaezNrANvS 98 librollI. Refponforum. Cnx-
DITOR iudicio, quod de pignore dato proponitur, vt füper-
fluum pretii cum vfuris reftituat, iure cogitur: necaudiendus, .. ,, ,
erit, fi velit emptorem delegare: cum in venditione, quae ffit, p "V'(f"üf
€x facto/^7 fuum creditor negotium gerat. ,«b facto, Eu n sf fasts
XLIII. ScÁEvOLA llibro-V.—93—Di Ab r o
CV-M purum gignoräïfefäïï:ggj*jf obligauit: eique inftrumen- re(eiz, £al
tum emptionis |tradidit: et, cum eum locum ingedificare vel- - e) ,
let, mota fibi controuerfia a vicino de latitudine, quod alias , 27^t. 74
probare non poterat, petit "? a creditore, |vtiinftrumentum a awæa M
fe, traditumy g'ugor.i?atigä,fïuï: exhibqret: quo non exhgbente, JN&..W 'a;a,,
minorem locumjaedificauit: atque ita *^ damhum paffus eft. u .
Qudefitum eft, an fi creditor pecuniam petat, vel pignus vin- — . ——
dicet, doli exceptiæe&äüta, ludex huius damni rationem] ha- L 258 edowe
bere,debeat? jRefpóndit| ^3, fi operam non dediffet, vt inftru- f
menti facultate fübducta, debitor caperetur, poffe debitgkrem,fï?fdyfwïm

L. o* * [/ udt e m D) J rn(, L(Ml; .
Kpecuniz"folüta **, pigneraticia agere: opera autem Zf ÉÓ |[ia- Y, ao* -

cum creditore agi. $. 1. Titiusjeum ? pecuniam mutuam
accepit a Gaio Seio füb pignore culleorum, iftos culleos jcum L. 9 exhus;
Seius|in horreo haberet, miffus, ex officio annonae Centurio
culleos ad annonam füftulit: Lää 77 poftea inftantia (Gafi ,Swejjjg:"agf/e«'

» . ec E E * 2 £yn*i L fod ,
creditoris recjperati funt. Qugero, intertrituragí, quae ex ope- ;MZ?"J"«'S"-

ris faCta eft, vtrum Titius debitor, an Seius creditor, adteno- ^
fcere debeat? |Refpondif **, fecundum ea, quae proponeren- *
tur, obid, quod eo nomine intertrimenti *? accidiffet, non.
teneri.
x wune Cfg/æpt x QUA. JW'(W'MM - féux- //a,päa*?mrm- Q:ZO&L*XUL : ,»
| . LIBE

69 Hal. Pignori creditori locmn. puvum obligauit, Vulg. Steph. Baud. Pignori
creditori fundum obligauit, quod non intelligerent, qüid hoc in loco fit locus pu-
YH$, BR. 7o Hal. petáit. GEB. 71 Hal. zufirumentum auctiouis a fe tra-
ditum exbiberet. "Vulg. inflrumentum a fe traditum actori exbibevet. 8R. — '72,
Ap. Hal. ita, abeft. GER. 73 Hal. Refpondi, et ita. quoque in fequentibus.
GEB. "74 Hal fi pecunzam foluat. GEB. — 75 Vulg. operam autem co dante.
BR. "76 Ap. Hal. cam, abeft. GEB. — 77 Ap. Hal. ac, abeft. GEB. . 78
Hal. refpondi. GE R. "9 Eugraph. ad Terent. Heautontim. 711, 1. 59. In-
tertrineuta funt, quaeintus terendo damna perficiunt. — . Adde Feftum in Termen-
tum. BYNK. -

1 Hal.

Lt
E W

£f

L
Sl

*'*Cw

B

m

jj

p h.
VA hd
.

DIGESTORVM LIB. XIV. TIT. I |
- égordine Vgdfetran. XA. — 26 peoco Perceret
4 QVARTVUSBECIWMTS.

—LII——E |
A DE EXERCITORIA ACTIONE. /Ar

| XX

ViPrANvS libroXXVIIL * ad Edi&tum.

F IMR H eosruae M s

TILITATEM huius Édicti patere, nemo eft, qui igno-
ret: nam cum interdum ignari, cuius fint condicionis
vel quales, cum magiftris propter nauigandi neceffita-
tem contrahamus, fequum fuit, eum, qui magiftrum naui im-
pofuit, teneri: vt tenetur, qui inftitorem tabernae vel nego-
tio praepofuit: cum fitlmaior neceífitas contrahendi cum ma-
ieofiKeiftro, quam infcgwrfe: quippe,res patituä, vt de condiäïone
quis inftitoris difpiciat, et fic]contrahati: in nauis magiftro
non ita: nam interdum locus, tempus non patitur plenius dé-
