reliquit libertatem , recepit *: non ftatim extinguitur fidei-
commiflaria libertas, fed differtur: quia poffit tempore proce-
dente, vbicumque occafio ferui redimendi fuerit , praeftari li-
bertas. Qui autem ex fideicommiffi caufa manumittitur, non
teftatoris fit libertus, etiam fi teftatoris feruus fit, fed eius,
qui manumittit. At is, qui directo teftamento liber effe iube-
tur, ipfius teftatoris libertus fit, qui etiam orcinus ? appella-
tur. Nec alius vllus directo ex teftamento libertatem habere
poteft, quam qui vtroque tempore teftatoris fuerit, et quo fa-
ceret teftamentum, et quo moreretur. Directo ? autem liber-
tas tunc dari videtur, cum non ab alio feruum manumitti ro-
gat, fed velut ex fuo teftamento libertatem ei competére vult.
$. 3. Verba autem fideicommiflorum haec maxime in vfu ha-

LIBER T

TLT. h |

DEHEREDITATIBVS, QVAE AB INTESTATO
DEFERVNTVR.

NTESTATVS decedit, qui aut omnino teftamentum non
fecit *, aut non iure fecit: aut id, quod fecerat, ruptum
árritumue factum eft : aut nemo ex eo heres extitit ?.
$. 1. Inteftatorum autem hereditates ex lege duodecim tabula-

man. neceffaria eífe exiftimat ob L. ». et L. 23. C. eod. , licet in Argentinenfi
fuo libro ea in margine repererit. o'T T o. Habet et Hal. 44 Id eft, inten-
dat, minus folemniter reli&tum fuiffe fideicommiffum ; forte quod non interue-
nerant quinque teftes, A Cos TA. Hal. recarrat. 45 Hal omnino -

1 Hal tamen.
pee num. 3 Hal. addit et.
perceperit, quod 'Theoph. confirmat, O T T 0.
tronus in Orci familia numeratur. Alii Orcbzuus. o T T O.

2, Hal. veluti fundum, argentum, bominem, veflem , et.
4 Omnes Char. et L. 6. C. de fid. lib, habent
5 Orcinus ab orco, cuius pa-

6 Hal JDireda.

1 Hal. inferit effe. 2 In vno Charondae difcederet , cui "Theophilus
fauet et Charondas; quia in quibusddm reperiebat zw Africam. Sed aliis id non

videturj quia epiítolae ab abfentibus magis, quam praefentibus fcribuntur, O T- -

T O. 3 Qnod codicillis Lentuli teftamento licet confirmatis relidta effent,
nondum conftituto codicillorum iure. De legatis incapacibus relictis interpreta-

tur Theophilus fed praeter rem, Errat et. Cuiacius, dum 74 mot. pofler. telta- |

gefta effent.

bentur: Peto, Rogo, Volo, Mando, Fidei tuae committo.
Quae perinde fingula firma funt, atque 11 omnia in vnum con-

TA XXV.
| DE CODICILLIS.

. NTE Augufti tempora conftat codicillorum ius non fuiffe?
fed primus Lucius Lentulus (ex cuius perfona etiam fi-
deicommifla * coeperunt) codicillos introduxit. Nam cum de-
cederet ? in Africa, fcripfit codicillos teftamento confirmatos,
quibus ab'Augufto petiit per fideicommiflum , vt faceret ali-
quid. Et cum Diuus Auguftus voluntatem eiys impleffet, de-
inceps reliqui eius au&toritatem fecuti, fideicommiffa praefta-
bant: et filia Lentuli legata, quae iure non debebat ?, foluit.
Dicitur autem Auguftus conuocaffe Prudentes , inter quos *
Trebatium quoque, cuius tunc auCtoritas maxima erat, et
quaefiffe, an poflet hoc recipi, nec abfonans a iuris ratione
codicillorum vfus effet: et "Trebatium fuafiffe Auguíto, quod
diceret vtiliffium , et neceflarium hoc ciuibus efle, propter
magnas et longas petegrinationes, quae apud veteres fuiffentz

vbi fi quis teftamentum facere non poffet, tamen codicillos: -

poffet. Poft quae tempora cum et Labeo codicillos feciflet,
iam nemini dubium erat, quin codicilli iure optimo admitte-
rentur. $. r. Non tantum autem teftamento facto poteft
quis codicillos facere, fed inteftato ? quis decedens fideicom-
mittere codicillis poteft. .Sed cum ante teftamentum factum
codicilli faCcti erant, Papinianus ait, non aliter vires habere,
quam fi fpeciali poftea voluntate confirmentur. Sed Diui Se-
uerus et Antoninus refcripferunt, ex lis codicillis, qui tefta-

mentum praecedunt, poíle fideicommiffum peti: fiapparet 9 '
eum, qui pofteateftamentum fecit, avoluntate, quam * codicil-

lis expreflerat, non receffiffe. $. 2. Codicillis autem here-

ditas neque dari, neque adimi poteft: ne confundatur ius te-

tamentorum et codicillorum: et ideo nec exheredatio fcribi.
Directo autem hereditas codicillis neque dari neque adimi po-
teft: nam per fideicommiffum hereditas codicillisiure relinquitur.
Nec condicionem heredi inftituto codicillis adicere , neque fub-
ftituere dire&o 9 potett. $. 3. Codicillos autem etiam plures
äuis facere poteft, et nullam folemnitatem ordinationis deli-
erant, .

ERTIVS

rum ?, primum ad füos heredes pertinent *. — $.2. Suiau-
tem heredes exiftimantur, vt et fupra ? diximus, qui in pote-
ftate morientis fuerint: veluti filius filia *, .nepos neptisue ex
fillo, pronepos proneptisue ex nepote, ex filio nato progna-
tus prognataue. Nec intereft, vtrum naturales fint liberi, an
adoptiui, Quibus connumerari necelfe eft etiam eos, qui ex
legitimis quidem * matrimoniis non funt progeniti, curiis ? ta-
men
mento reli&a inquit. A COS TA. — 4 Hal. znterque eos. 5 Hal fed et in-
teflatus. 6 Hal. appareat. 7 Hal. inferit ;n. 8 Hal. inferit gzis.
1 Vid. L. 1. D. de fuis et leg. ber. L. 1. D. de iniufl. vupt. Vlpian. tit. 26.
$. , OT TO. 2 Hal, aut fi ex eo memo b. exfliterit. 3 Immo duodecim
tabulae hereditatem magis datam declarant, quam nominatim deferunt, his nempe
verbis: Cui fuus beres mec eftit , quia (ui vocantur ipfo iure naturae, L. 7. D. de
bon. dainnat. & COS T A. 4 Ex Gaii Eib. xu.. Inflit. in Collat. LL. Mofaic. tit.
16. $, 2. OT TD. 5 $.2. de bered. qual, Mox pro progmatus prognatame ,
quidam habent progewitus progenitaue: Íed Cuiac. b. t. prognatum de nepote
vel pronepote proprie dici, ex Cicer. Jib. Yu. "Tufc. Quaefl, obferuauit, Ono progua-
tus eodem Horat. . fat. 1. 9. 26. o Xj o. Apud Hal. deeit er. 6 Hal filia-
ne. 7 Hal. inferit uuptizs vel. 8 Curias enim fugere et deferere ciuitates fo-
lebant, rus habitandi gratia, munéra municipalia patfim detre&antes : in quos poe-
naconftituta, fundi, quem praetulerant ciuitati, confiícatio in L, vx. C, fi cur. vel.
cn. TÀ$ babit.ónal. Sed et beneficio hiC commemorato ad «iuitàtes incolenda$ iu-
uitare

£t2. "-t

ecmA00 ——f - 0 v

—— —— o e

edm
mpe
d
: fib
il y
Pote
r
il
fe
t
rd.
j

. 4. C. de mat. lib. o Y'1 0.

INSTITVTIONVM LIB. IIL ' TIT. L p

men ciuitatum dati fecundum diualium Conftitutionum ?,

quae fuper his pofitae fuünt, tenorem, heredum fuorum iura
nancifcuntur. Nec non eos, quos noftrae amplexae funt Con-
ftitutiones ?, per quas iuffimus, *? fi quis mulierem in fuo
contuübernio copulauerit, non ab initio affeCtione maritali,

eamtamen, cum qua poterat habere coniugium **, etex ea libe-

ros fuftulerit: poftea vero affectione procedente, etiam nupti-
alia inftrumenta cuim. ea fecerit, et filios vel filias habuerit:
non folum eos liberos, qui poft dotem editi funt, iuftos et in
poteftate patris effe: fed etiam anteriores, qui ^^ et iis, qui
poftea nati fünt, occafionem legitimi nominis praeftiterunt,

Quod obtinere cenfuimus , et fi non progeniti fuerint poft do-
tale inftrumentum confettum liberi, vel etiam nati ab hac lu-
ce fuerint fubtracti, Ita demum tamen nepos neptisue, pro-.

nepos proneptisue , fuorum heredum numero funt, fi praece-
dens perfona defierit in poteftate parentis effe, fiue morte id
acciderit, fiue alia ratione, velut emancipatione. Nam fi per
id tempus, quo quis moreretur *?, filius in poteftate eius fit:
nepos ex eo füus heres effe non pcteft. Tdque et in ceteris
deinceps liberorum perfonis dictum ** intellegimus. — Poftumi

quoque, qui, fi viuo parente nati effent, in poteftate eius fu-

turi *5 forent, fui heredes funt. $. 3. Sui autem heredes

etiam ignorantes fiunt: et licet furiofi fint *5, heredes pof- |
funt exiftere: quia quibus ex caufis ignorantibus nobis adqui-
ritur, ex his caufis et furiofis adquiri poteft, Et ftatim morte

parentis quafi continuatur dominium: et ideo nec tutoris au-
étoritate opus eft pupillis, cum etiam ignorantibus adquiratur
füis heredibus hereditas, Nec curatoris confenfu * * adquiritur
furiofo, fed ipfo iure. ^ $. 4. Interdum autem licet in pote-
ftate parentis *5 mortis tempore fuus heres non fuerit, tamen
fuus lieres parenti efficitur: veluti fi ab hoftibus reuerfus quis
fuerit poft mortem patris *?: ius enim poftliminii hoc facit.
$. 5. Per contrarium ?? euenit, vt licet quis in familia defun-

éti fit mortis tempore, tamen fuus heres non fiat: veluti fi-

poft mortem fuam pater iudicatus fuerit perduellionis reus, ac
per hoc memoria eius damnata fuerit. Suum enim heredem
liabere non poteft, cum fifcus ei fuccedit ^*: fed poteft dici,
ipfo ?? iure fuum heredem effe, fed definere. —— $. 6. Cum
filius filiaué, et ex altero'filio nepos neptisue exiftunt, pari-
ter ad hereditatem aui ?? vocantur: nec qui gradu proximior ^^
eít, viteriorem excludit. Aequum enim efle videtur ?^?, ne-

potes neptesquein patris fui locum fuccedere??. — Pari ratione.

et fi nepos neptisue fit ex filio, et ex nepote pronepos prone-
ptisue, fimul vocantur. Et quia placuit, nepotes neptesque,
item pronepotes et proneptes ?* in parentis fui locum fuccede-
re: conueniens effe vifum eft, non in capita, fed in ftirpes

hereditatem diuidi: vtfilius partem dimidiam hereditatis habeat,

uitare voluerunt 'Theodofius et Valentinianus Impp, A COSTA,. ELGCUE
9L 1:0. L'ri. C. de nat.lib. oTTO. - - 10
Hal. inferit vt. II Plenius L. 10. C. de matuv. lib. cum quis a muliere l-
bera et cuius inatrimonium monu eff legibus iuterdiclum , nominatim. exclufa an-
cilla, cuius tamen nuptiae generaliter permiflae in INom. $9. et 217. Forte
'Tribunianus et hic nondum conftituta fed meditata admifcuit, quod eum alias
fecifle, Cuiac. in f. b. t. not. pofler. docet. ^ COSTA. I2 Omnes Cha-
rondae quia et iis, quod Theoph. confirmat. O TT O. 13 Hal moritur.
14 Hal. addit effe. 15 Eius abeft a pluribus. Hotman, addendum p.tat: et
proximum a patref. eradum. babituri, Sed vid. fupra $. pem. de tutel. o T T O.
16 Paul. lib. 1V. Seut. in. Collat. LL. Mof. tit. 16. $. 3. addit: autznfantes , et
peregrinantes , quaetamen hic non funt addenda, cum Elb. Leonino E&. v. Emend.
c. 6. Adde L. 24. D. de obl. et acl. et L. 18. in fin. C. de iur. del. o'Y T O.
17Halaffenfu. —
addit fu. 20 Hal. inferit autem . boc. 21 Hal fnccedat. 22, Hal.
inferit quidem. 25 Voculam azi melius omififfet Cuiacius; quia non tan-
tum abeft ab omnibus Charondae, fed etiam a di&. tit. 16. Colat. LL. Mof.
pag. 792. Re&tius etiam in Gaii Inftit, Ijb. zr. tit. $.. $. 2. legitur patri vel auo :
neque enim filius ad hereditatem aui vocatur, fed patris; qui nepoti auus eít.
Denique Elb. Leoninus l/b. v. Emend. c. 6, ex marginali additione, notat, di-
&ionem azi éxpungendam effe. In verfu autem fequente re&e omiffa eft vox fui,

I8 Vox parentis abeft ab omn. Char. o T TO. — 19 Hal.

et ex alterofilio duo pluresue nepotes alteram dimidiam. Ttem fi
ex duobus filiis nepotes neptesue ^? extant ^?, ex altero vnus
forte aut duo, ex alterotres aut quatuor: ad vnum aut duos
dimidia pars pertineat, ad tres vel quatuor altera dimidia.
$. 7. Cum autem quaeritur, an quis fuus heres exiftere poffit:
eo tempore quaerendum eft, quo certum eft, aliquem fine te-
ftamento deceffiffe, quod accidit et deftituto teftamento. — Hac
ratione fi filius exheredatus fuerit, et extraneus heres inftitu-
tus eft ??, et filio mortuo poftea certum fuerit, heredem in-
ftitutum ex teftamento non fieri heredem, aut quia: noluit effe
heres , aut quia non potuit, nepos auo fuus heres exiftet.
Quia quo tempore certum eít, inteftatum deceffife patremfa-
milias, folus inuenitur nepos: et hoc ?* certum eft. $. 8.
Et licet poft mortem aui natus fit, tamen auo viuo conceptus,
mortuo patre eius, pofteaque deferto aui teftamento, fuus he-
res effüicitur. Plane fi et conceptus et natus fuerit poft mor-
tem aui , mortuo patre fuo, defertoque poftea aui teftamento,
fuusheres ?^ nonexiftet: quia nullo iure cognationis patrem fui

.patris tetigit ??, — Sic ?* nec ille eft inter liberos aui??, quem

filius emancipatus adoptauerat ?9. — Hi autem cum non fint ?*

quantum ad hereditatem liberi, neque bonorum poffeffionem
petere poffunt, quafi proximi cognati. Haec de fuis heredi-

bus. $. 9. Emancipati autem liberi, iure ciuili nihil iuris
habent: nequeenim fui heredes funt, quia?? in poteftate paren-
tis 39 effe defierunt, neque vllo alio iure per legem duodecim
tabularum vocantur. Sed Praetor naturali aequitate motus,
dat eis bonorum poffeffionem Vnde liberi, perinde ac fi'in po-
teftate: parentis tempore mortis fuiffent: fiue foli fint, fiue
cum fuis heredibus concurrant, Ttaque duobus liberis extanti-
bus ^?, emancipato ** et qui tempore mortis in poteftate fue-
rit: (ane quidem is, qui in poteftate fuerit ^^, folus iure ciui-

.li heres eft, id eft, folus fuus heres eft ^?. Sed cum eman-

cipatus beneficio Praetoris in partem admittitur , euenit, vt
fuus heres pro parte heres fiat. . $. 10. At hi, qui emanci-
pati a parente in adoptionem fe dederunt, non admittuntur ad
bona naturalis patris quafi liberi: fi modo , cum is moreretur,
in adoptiua familia fuerint. NNam viuo eo emancipati ab ado-
ptiuo patre, perinde admittuntur ad bona naturalis patris, ac fi-
emancipati ab ipfo effent, nec vmquam in adoptiua familia fu-
ifent. Et conuenienter, quod ad adoptiuum patrem pertinet,
extraneorum loco effe incipiunt. Poít mortem vero naturalis
patris emancipati ab adoptiuo **, et quantum ad hunc ^?, ae-
que extraneorum loco fiunt : et quantum ad naturalis parentis ^*
bona pertinet, nihilo magis liberorum gradum nancifcuntur.

-Quod ideo fic placuit, quia iniquum erat, efíe in poteftate pa-

trisadopriui, ad quos bona naturalis patris pertinerent^*, vtrum.
ad liberos eius, an ad adgnatos. $. rr. Minus ergo iuris
! | ; 5 habent
pro qua retinenda Vinn. fruftra difputauit. o'rro. . 24 Hotman. mauult
propior; quia proximitatis verbum Praetorium cft, et ad cognatos pertinet,
Atque ita Gaius dicl. tit. 16. Collat. LL. Mof. o Y T0. 25 Receptum adeo
hoc fuit interpretatione Prudentum, quod et nominatim Gaius fcripfit in frag-
mento, quod extat in Collat. Legg. Mof. cum LL. Rom.tit. 16. & COS'TA,
26 Id ex aperta mente Decemuirorum a ICtis eft introdu&um. — Euidenter lege
duodecim tabularum cauetur: quod et bonoravii iuvis obferuatio fequitur , ait
Diocletian. in L. 3. C. de fuis et legit. vid. L. 6. $. f. de V. S. o T TO. 2/7
Hal. proneptesue. 28 Neptesue abeft ab omn. Char. et Theoph. OT'TO.
29 Hal. exifiant. 30 .Apud Hal. deeft efj. — 31 Hotman. et boc adeo cer- -
tum eft legit, vt $. feq. vno fpiritu coniungat. Potius Iuftinianus voluit indica-
re, Papiniani fententiam pro nepote obtinuiffe, in L. 7. D. fi tab. teff. no"
ext, O TT O. 32 Hl inferit azo. 33 Hal attigit. 34 Hl fed.
43 Veteres libriauo, au&ore Charonda. o T T 0. 36 Hal. adoptauit, 37*
Hal. inferit fu. 38 Hal. qui. 39 Theoph. et MSS. Char. ignorant pa-
reutis. In verfu feq. Hotman. ex gloffa fumptum putat per legem Xu. tabb. ; aut
praeter legem fcribendum efle, fi retineantur. OT TO. 40 Hal exiffentibus.
41 Hal emanc. vuo et eo , qui. 42 MHal fuit. 43 Hal baeres
eft, et folus [uus baeres. 44 Hal addit patre. 45 Hal addit
adoptiumm |patrem pertinet. 46 Ml patris. 47 Hal pertineant,
j 5 | 48 Hal.

u INSTITVTIONVM LIB. HIL . TIT. 1.

habent adoptiui ^9 quam naturales, Namque naturales eman-
cipati, beneficio Praetoris gradum liberorum retinent, licet

jure ciuili perdunt *?, — Adoptiui vero emancipati et iure ciui- -

li perdunt gradum liberorum, eta Praetore non adiuuantur ??,
et re&te: naturalia enim iura ciuilis ratio perimere non poteft:
nec quia delinunt fui heredes effe, definere poffunt filii filiae-
ue, aut nepotes neptesue effe. Adoptiui vero emancipati ex-
traneorum loco incipiunt effe: quia ius nomenque filii filiaeue,
quod per adoptionem confecuti funt, alia ciuili ratione , id
eft, emancipatione deperdunt ?*, $. 12. Eadem haec obfer-

uantur, etin ea bonorum poffeffione, quam contra tabulas te-

ftamenti parentis liberis praeteritis, id eft, neque heredibus

inftitutis, neque vt oportet exheredatis , Praetor pollicetur. .

Nam eos quidem, qui in poteftate parentis ?? mortis tempore
fuerint, et emancipatos, vocat Praetor ad eam 55 bonorum
pofleffionem: eos vero, qui in adoptiua familia fuerint per hoc
tempus, quo naturalis parens moreretur, repetlit. Item ado-
ptiuos liberos emancipatos ab adoptiuo patre, ficut ab intefta-

to, ita longe minus contra tabulas teftamenti ad bona eius .
non 5^ admittit: quia definunt numero liberorum ?? effe.

$. 13. Admonendi tamen fümus, eos, qui in adoptiua familia
fünt, qui *5 po(t mortem naturalis parentis ab adoptiuo patre

emancipati fuerint: inteftato parente naturali mortuo, licet ea .
parte edicti , qua liberi ad bonorum pofleffionem vocantur ,

non admittantur: alia tamen parte vocari, id eft ?* , qua co-
gnati defuncti vocantur. Ex qua parte ita admittuntur, [i ne-
que fui heredes liberi, neque emancipati obftent, neque ad-
gnatus quidem vllus interueniat. Ante enim Praetor liberos
vocat tam fuos heredes, quam emancipatos: deinde legitimos
heredes, deinde proximos cognatos. $. I4. 5ed ea omnia
antiquitati quidem placuerunt: aliquam. autem emendationem
a noftra Conftitutione *9 acceperunt, quam füuper his ?* per-

fonis pofuimus, quae a patribus fuis naturalibus in adoptio-.

nem aliisdantur. Ínuenimus etenim nonnullos cafus, in qui-
bus filii et naturalium parentum fucceffionem propter adoptio-
nem amittebant: et adoptione facile per emancipationem fo-
Juta, ad neutrius patris fucceffionem vocabantur. Hoc folito
more corrigentes, Conttitutionem fcripfimus , per quam defi-
niuimus 99, quando parens naturalis filium fuum adoptandum alii
dederit , integra omnia iura ita feruari, atque Ífi in patris na-
turalis poteftate permanfiffet, nec penitus adoptio fuiffet füb-
fecuta: nifi in hoc tantummodo cafu, vt poffit ab inteftato ad
patris adoptiui venire fucceffionem, — 'l'eftamento autem ab eo
fatcto, neque iure ciuili, neque Praetorio, ex-hereditate eius
aliquid perfequi poteft, neque contra tabulas bonorum poffeffi-
one agnita, neque inofficiofi querela inftituta: cum nec necet-
fitas patri adoptiuo imponitur, vel heredem eum infüituere ,
vel exheredatum facere, vtpote nullo vinculo naturali copula-

tum, neque fi ex Sabiniano Senatusconfulto ** ex tribus ma-.

ribus 9? fuerit adoptatus. Nam et in huiusmodi cafu , ne-
que quarta ei feruatur, neque vlla actio ad eius perfecutionem

48 Hal. addit fii;. 49 Hal. perdant. 50 Hal admittnntur. 31 Hal.
perdunt. 52 Apud Eal deeft parentis. 53 Hal. eandent. 54 Ke-
étius abeft particula 202 ab omnibus Char., quià praecedit louge minaus. o T T 0.
55 Mal u mum. lib. eius. 56 Hal. quiue. 57 MHal fcilicet. 58 L.

penult. C. de adopt., qua toties gloriatur, etiam $. feq. ot'ro. .. 39 Hal z
et comtpofuimus. — Go MHal. defiuimus. 61 Quo, quantum ex 'Theoph. con-

jicere licet, caaütumi videtur, vt ei, qui ex tribus maribus adoptatus effet, 1s in
cuius poteftatem adoptione veniffet, non minus quam quartam partem heredita-
tis fuae relinqueret. MVRETV S. 62 Alciat. lib. IV. Parerg. c. 3. ex tribus
auanibus legendum cenfet, et trinam mancipationem intelligit. Raeuard. c. 4. de
anéb. prud. tribus mancipationibus. Scd quia in L. pen. $. 3. C. de adopt. eft tr;-
bus maribus ; ct 'Theoph. TO- Sabiniauum 36)*;&0& ex tribus qnavibus habet: 1deo
Cuiac. ad L. «it. C. de decur. nil mutandum effe probauit. Re&tius etiam Murc-
tus b. 1. et Iac. Gothofr. ad L. 132. C. T. de decur. fententiam S&i Sabiniani
hic abrogati, ex Theoph. explicarunt, quam Connanus 11 Cosm. 1 $. Fabrotus
ad Theoph. ait : Qui lectionem bauc zmmutant, corrumpumt, mon corrigant bunc
locum , qui mendo vacat. Qui 'T'beopbilum baec comminuifci putaut, a veri regio-

'ei competit, Noftra autem Conftitutione exceptus eft is,

quem parens naturalis adoptandum fufceperit. Vtroque enim
jiure, tam naturali quam legitimo, in hanc perfonam concurren-
te: priftina iura tali adoptioni feruauimus *?, quemadmodum fi

. paterfamilias fe dederit adrogandum. — Quae fpecialiter et fin-

gilatim ex praefatae Confütutionis tenore poffunt collegi.
$. 15. Item vetulttas ex mafculis progenitos plus diligens,. fo-

-]os nepotes ?*^, qui ex virili fexu defcendunt, ad fuorum vo-

cabat *? fucceffionem, et iuri ** adgnatorum eos anteponebat:
nepotes autem , qui ex filiabus nati funt, et pz*onepotes
ex neptibus cognatorum loco numerans ?*, poft adgnatorum
lineam eos vocabat, tam in aui vel proaui materni, quam in

.auiae vel proauiae, fiue paternae fiue maternae fucceífionem.
. Diui autem Principes 55 non paffi funt talem contra naturam
iniuriam fine competenti emendatione relinquere: fed cum ne-
potis et pronepotis nomencommune eft ?? vtrisque, qui tam*?

ex mafculis, quam ex feminis defcendunt: ideo eumdem gra-

. dum ct ordinem fucceffionis ei ** donauerunt. Sed vt ampli-

us aliquid fit eis, qui non folum naturae, fed etiam veteris

iuris füffragio "? muniuntur: portionem nepotum, vel nep-
^tum, veldeinceps, de quibus fupra diximus, paulo minuen-
! dam effe exiftimauerunt, vt minus tertiam partem *? accipe-

rent, quam mater eorum vel auia fuerat acceptura, vel pater

eorum , vel auus paternus, [fiue maternus, quando femina

mortua fit, cuius de hereditate agitur: iisque, licet. foli fint,
adeuntibus , adgnatos minime vocabant. Et quemadmodum
lex duodecim tabularum ?^ filio mortuo nepotes vel neptes,

pronepotes vel proneptes in locum patris fui ad fucceffionem.

* ^ E , '. . . 41* : * . * .
aui *? vocat: itaet Principalis difpofitioin locum matrisfuae vel
auiae, eos cum iam defignata partis tertiae deminutione vocat,

$. 16. Sed nos, cum adhuc dubitatio manebat ?*inter adgna-

tos et memoratos nepotes, quartam partem fübftantiae defun-
Cti adgnatis fibi vindicantibus, ex cuiusdam ** Conftitutionis
auCtoritate: memoratam quidem Conftitutionem a noftro Co-
dice fegregauimus, neque inferi eam ex 'Theodofiano Codice
in eo conceffimus. Noftra autem Conftitutione promulgata,
toti iuri eius derogatum eft: et fanximus, talibus nepotibus
ex filia, vel pronepotibus ex nepte, et deinceps füperltitibus,
adgnatos nullam partem mortul fucceffionis fibi vindicare: ne
hi, qui ex transuerfa linea veniunt, potiores iis habeantur,

qui recto iure defcendunt. Quam Conftitutionem noftram ob-
tinere fecundum fui vigorem et tempora et nunc fancimus: ita,
tamen, vt quemadmodum inter filios et nepotes ex filio anti-

quitas ftatuit, non in capita fed in ftirpes diuidi hereditatem:
fimiliter nos inter filios et nepotes ex filia diftributionem fieri

iubemus *?, velinter omnes nepotes etneptes??, etaliasdein-
ceps perfonas: vt vtraque progenies matris fuae ?? vel patris,
auiae velaui, portionem [fine vlla deminutione confequaturz

vt fi forte vnus vel duo ex vna parte, ex altera tres aut qua-

tuor extent, vnus aut duo dimidiam, alteri tres aut quatuor

alteram dimidiam hereditatis habeant.
. TIT. h

"e wultum aberrant.. Adde Senecam Ijb. 11. coutr. 1. Diues tres. fuflulit filios ,
poterat vnim in adoptionem dare. o't'Y o. 63 Hal. feruanus. 64 Hal
inferit vej neptes, et poft 2ui, quaeuc. 65 Hal.cocabant, operarum peccato.
66 Hal zwre. — 67 Hal coummeraus. 68 Valentin. 'Theodo£ et Arcad.
L. 6. C. de [uis et legit. o'T T 0. 69 Hal. fit. 7o Hal tamqui, exmox
quam qui. al ei : fragii ;
T H'Tuï : x(äl ïïal. eis.. 72 Kal Rzþæ;z&zzs. 13 Hal. tertia parte.
[4, Hic Iegr AW ta b. tribuitur, quod verbislegis nonfuit comprehenfum, fed
cx aperta mente illius a Prudentibus conftitutum eft, quod non minus legiti-
mum dicitur, quam quod verbis legis eft indu&um, L. 6. $. vlt. D. de V. s
$. vu. F. de legümma patron. tut. & COSTA. 75 Hal inferit fuz. 76
HaL maneret, — 'P7 Eiusdem legit Cantiuncula, Ferrarius, Contius et Ho:-
manus, atqueita in libro Dionyf. Charondas reperit. Conftitutio L. 4. C. T. de
i-cgäzt.l l;er.q[quai ql;alduältcm introduxit, inferta quidem eft Codici fultinianeo,
fc;][ : etracta clauiuia de quarta adgna.tomm in L. 9. C. de uat. , quam quartam
uftulit in L. vlt. C. eod., et rurfus trientem in Noz. 19.et 119. O TT O. 78
Hal. zabeamus. 79 Mal. inferit et uter pronepotes et pronepics. 8o A-
pud Hal. deeft fuac. :

Aem—o a m | OW PONITRHADMISHIN L E VAE n

PO C GE P

INSTITVTIONVM

de TIT. 4 o | !
DE LEGITIMA ADGNATORVMSVCCESSIONR.

y nemo fuus heres, vel eorum, quos inter fuos heredes

Praetor, vel Conftitutiones vocant, extat *, qui fucceffi-

onem quoquo modo amplectatur: tunc ex lege duodecim ta-
bularum ad adgnatum proximum pertinet hereditas. $. l.
Sunt autem adgnati ^, vt primo quoque libro ? tradidimus,
cognati per virilis fexus perfonas cognatione coniuncti, quafi
apatre'cognati. Ttaque eodem patre nati fratres, adgnati (ibi
funt, qui et confanguinei vocantur: nec requiritur, an etiam
eamdem matrem habuerint. Item patruus fratris filio, et in-
uicem is illi adgnatus eft. Eodem numero funt fratres patrue-
les, id eft, qui ex duobus fratribus procreati funt, qui etiam

confobrini vocantur. Quaratione etiam ad plures gradus ad--

gnationis peruenire poterimus. li quoque *, qui poft mor-

tem patris nafcuntur, iura confanguinitatjs nancifcuntur..

Non tamen-omnibus fimul adgnatis dat lex hereditatem: fed

iis, qui tunc proximiore ? gradu funt, cum certum efle coepe--

rit, aliquem inteftatum deceffiffe. $. 2. Per adoptionem
quoque adgnationis ius confiftit: veluti inter filios naturales,
et eos, quos pater eorum adoptauit. Nec dubium eft, quin
improprie ? confanguinei appellentur. tem fi quis ex ceteris
adgnatis tuis: veluti frater, aut patruus, aut denique is, qui
longiore gradu eft, adoptauerit aliquem , adgnatos inter fu-
os * effe non dubitatur. ^' $. 3. Ceterum in mafculos quidem
adgnationis iure hereditas etiam longiffimo gradu vltro citro-
que capitür. Quod ad feminas vero ? ita placebat, vt ipíae
confanguinitatis iure tantum capiant hereditatem , fi forores
fint: viterius non capiant. Mafculi autem ad earum heredita-
tes, etiamfi lonsiflimo gradu fint, admittantur. Qua de cau-
fa fratris tui, aut patrui tui filiae, vel amitae tuae hereditas

ad te pertinet ?: tua vero ad illas non pertinebat. Quod ideo

ita conftitutum erat, quia commodius videbatur ita iura confti-
tui, vt plerumque hereditates ad mafculos confluerent. Sed
quia fane iniquum erát, in vniuerfüum eas, quafi extraneas,

repelli: Praetor eas ad bonorum poffeffionem admittit ea parte,

qua proximitatis nomine bonorum pofleíffionem pollicetur.
Ex qua parte ita fcilicet admittuntur, 1i neque adgnatus vllus,
neque proximior cognatus interueniat, Et haec quide.n lex

duodecim tabularum nullo modo introduxit: fed fimplicitatem

legibus amicam amplexa, fimili modo omnes adgnatos, fiue
mafculos fiue feminas cuiuscumque . gradus ad fimilitudinem
fuorum inuicem ad fucceffionem vocabat; Media autem iuris-
prudentia *?, quae erat ** lege duodecim tabularum iunior,
Ímperiali autem difpofitione anterior, fubtilitate quadam exco-
gitata, praefatam differentiam inducebat, et penitus eas a fuc-
ceffione adgnatorum repellebat, omni alia fucceffione incogni-

ta: donec Praetores paulatim afperitatem iuris ciuilis corrigen-

tes, fiue quod deerat, implentes, humano propofito alium or-

1 Hal exiflat. 2 in definitione adgnatorum non confentire videntur
YCti. Vlpianus enim in Fragment. tit.1, et im L. 2. $. 1. D. de fuis et logit.
bered. adgnatos cífle dicens,.a patre cognatos virilis fexus, per virilem fexum
defcendentes , feminas e numero adgnatorum manifefte excludit. Sed bene VI-
pianus adgnatos defcripfit, non fimpliciter, fed ratione tutelae, et ratione fuc-
ceffionis legitimae, ad quas caufas teminae non admittebantur. Iuftinianus autem
generaliter definiuit, ita vt et feminae per mafículos nos contingentes contineantur.
A COSTA, 3 Tit.15. &. 1. de legit. adgnat. tut. o T 'Yo. 4 Hal. etiam.
4 Hal. proximiores. 6 Cuiac. in notis ad b. . potius legendum putat qzin hi pro-
pries ob L. 1. $. vlt. D. de fuis et leg. L. 2. G. 19. D. ad SCt. Tert. Sed quia
adoptio non affertius fanguinis L. 3 5. D. d. adopt. fed ciuilem cognationem £. 4.
$. 2. D. degrad., rece Muretus, Charondas et Marcilius omnium codicum fcriptu-
ram tuentur. O T T O. '7 Xta pro adenatus inter fuos legit Ferretus,Ferrarius,Hot-
man. et Charondas: vtriusque autem leGtionis idem eft fenius. Sed aliorum lc&tio
iuter fuos beredes manifefte mendofa cft. o x T o. Hal. agnat«s inter fuos bevedes.
8 Hal.inferit attznet. 9 Hal. pertinebat. IO Hanc mediae Iurispruden-
tiae defcriptionem illuftrat Galuan. de Vfafr. c. 6. n. 7. Sed Zalms tom. 11.
Opp. p. 126. a Traiano ad lu&inianxum: Cl. Perizon. ad leg. F'ocon. p. 19$. ab

ftirpes, fed in capita diuidenda.

LIB, PbESSTITCOPES : 45

dinem fuis edictis addiderunt, et cognationis linea proximita-
tis nomine introducta, per bonorum poffeflionem eas adiuua-
bant, et pollicebantur his bonorum poffeffionem, quae Vnde
cognati appellatur. Nos vero legem duodecim tabularum fe-
quentes, eteius veftigia in hac parte conferuantes: laudamus
quidem Praetores fuae humanitatis **, non tamen eos in ple-
num *? caufae mederi inuenimus. |Quare etenim vno eodem--

quegradu naturali concurrente, etadgnationis titulistam in maf-

culis,, quam in feminis aequa lance conftitutis , mafculis qui-
dem dabatur ad-fuccetfionem venire omnium adgnatorum **,
ex adgnatis autem mulieribus nulli penitus, nifi foli forori,
ad adgnatorum fucceffionem patebat aditus. Ideo in plenum
omnia reducentes, et ad ius duodecim tabularum eamdem di-
fpofitionem exaequantes *5, noftra Conftitutione fanximus ^
omnes legitimas perfonas, id eít, per virilem fexum defren-
dentes, fiue mafculini generis, fiue feminini fint, fimili mo-
do ad iura fücceflionis legitimae ab inteftato vocari, fecundum
fui gradus praerogatiuam: nec ideo excludendas, quia confan-
guinitatis ^* iura, ficut germanae, non habent. . . $. 4. Hoc
etiam. addendum noftrae Conftitutioni exiftimauimus , vt
transferatur vnus tantummodo gradus a iure cognationis in le-
gitimam füéceffionem: vt non folum fratris filius et filia, fe-.
cundum quod iam definiuimus , ad füccefüionem patrui fui vo-
centur: fed etiam germanae confanguineae vel fororis vteri-
nae filius et filia foli, et non deinceps períonae vna cum.his
ad iura aunnculi fui perueniant: et mortuo eo, qui patruus-
quidem eft fui fratris filiis, auunculus autem fororis fuae fo--
boli, fimili modo ab vtroque latere fuccedant: tamquam fi o-

qmnes ex mafculis defcendentes, legitimo iure veniant *9, fcili-.

cet vbi frater et foror fuperftites non funt. .His etenim perío-
nis praecedentibus et fucceffionem admittentibus, .ceteri gra-,
dus remanent penitus femoti, videlicet hereditate non ad *?:
$. 5. 5i plures fint gradus
adgnatorum, aperte lex duodecim tabularum proximum vocat.:
Itaque 11 ( verbi gratia) fit ^9 defunéti frater, et alterius fra-
tris fhilius, aut patruus, frater potior habetur. | Et quamuis.
fingulari numero vía lex ^* proximum vocet: tamen dubium.
non. eft ,(quin et ?? fi plures fint eiusdem. gradus ,. omnes ad-.
mittantur. Nam et proprie proximus ex pluribus gradibus in-
tellegitur: et tamen non dubium eft, quin, licet vnus fit
eradus adgnatorum, pertineat ad eos hereditas. $. 6.. Pro-.
ximus autem, fiquidem nullo tettamento- faéto. quisquam . de-.
cefferit, per hoc tempus requiritur, quo mortuus eft is, cu-
ius de hereditate quaeritur. Quod fi fa&to teftamento quis-
quam . decelferit, per hoc tempus requiritur, quo certum effe
coeperit, nullum ex teftamento heredem extiturum: tune e-
nim proprie quisque inteftato ?? deceffiffe intellegitur. .Quod
quidem aliquando longo tempore declaratur. 1n quo fpatio
temporis faepe accidit, vt, proximiore mortuo, proximus et-
fe incipiat, qui moriente teftatore non erat proximus. $- 7^
d ! PJacebat

Hadriano, edi&i perpetui conditore, ad Conftantinum; Grauina J/b. 1. Orig.

"n. 46. à Cicerone ad Auguítun, per annos feptuaginta nouem, tempus cius

conílituit. o T To. — . II Hal. inferit quidein. I2, Graecum hoc dicendi ge-
nus Ant. Auguftin. [/b. 1. emend. c. 1. et Muretus Obf. Zur. c. 11. declararunt:
eft vero ellipfis T3 caufa, ergo, momines vt accufo te furti, voti te dammno , id
eft propter votum, voti caufa. Celfus Ib. 1. landatur Hippocrates artis et facuudiae..
V, SanGii Mznuerzu, lib. 1v.c. 4. O TT O, 13 Hal.inferit huic. I4 Hotmai.
agnatevitin propter initium $. o T TO. I5 Inquibusdam Charondace exequentes.
Conftitutio Latina eft in L. pen. C. de legit. bered. o T T 0. 16 Hal. faucinus.
17 Confanguinitas in iure noftro, vt apud probos auctores, eft fraternitas, Cü-'
iac. lib. x1.. Obf. c. 26. Sed.et fratrum filii in L. 44. D. de adopt. dicuntur
confanguinei, Re&e, cum et fratres patrueles dicantur. Vno in loco confangui-
nci latiflima fignificatione dicuntur cognati , L. vw. C. de imponenda Iucratina.
deftriptione : íed eft locus eius temporis, quo et linguae et iuris elegantia pef-
furi iam ire coeperat. 4 COS T A. I8 Quae fequuntur vfque ad czJelicet, Con-
tius et Hotmanus parenthefi includunt, o T 1 0. 19 Hal . 20 Hal.fint.
21 Hal addit daodecim tabularum. 22, Hal. omitiit et. 25 Hal. inteflatus.

