- oXIX. VreriaAwvs libro 9V. ád-Sabinum.. LEGATA
inutiliter data, Papinianus putat libro 9? ,quaeftionum confir-
mari per repetitionem, id eft per hanc fcripturam 99 poftea
forte in codicillis factam, Hoc AMPrLrIvs ?* Éi xfEnES
MEYVS DATO: et diuerfum efífe in illa fcriptura, QvAs P-
CV NIAS LEGAV;LäzV; BYS DIES,ADPOSITVS NON
EST, ANNVA, BLhMA, TRIMA DIE, HERES MEVS
DARE DAMNAS ESTO: non enim hoc egiíle teftatorem,
| "

euvr. . immo omnes editi habent: 420d. Ex o&o MSS. ífoli Pal. III. et IV.
quo, exhibent. BR. — His tamen addendus erat Magl. Habent:; 4nod, Pal. I. II.
V. Vat. Barb. Otob. Bynkersh. vt et inter editos Hal. GEB. — 48 Vulg. exi-
guum. Sed reGe fe habere iftum comparatiuum docet Au&or Anon. in Opnfc.
de Latin. Vet. ICt. p. 388. ER. — 49 Gothofr. in nota: quia ineft. H/. Flo-
yentiae eft: zmeffe, vti etiam habet Taur. fed omnino illa t ante fequeus d ex-
cidit. Ceterum etiam Hal. habet zzeffet, non: znefl, vt ait Gothofr. BR. Ex-
hibent quoque: zmeffet. Pal. I. 1MI. IV. Otob. Bynkersh. GEB. — 50 Taur. va-
leVit. GER. 51 Taur. quamDis. GEB. 52, Flor. lineis traiectionis eft
effe&um : alter partem folam. BR. —— 53 Flor. fuperne eft adfcriptum: et boc,
atque ita habent Editores. pR. Etiam Hal. GEBR. 54 Yaur. Berum. GEB.
55 Flor. olim erat: adiectoeiomine, et perquam probabile eft, ex dubia figura
literae N generatum illud: ez, quod hic mifere languet. Omnes tamen editi
id agnofcunt. Verum ex octo MSS. Vat. eó pronomine caret, caruit etiam
Otob. fed hic recentius fuppletum eft. In Pal. II. fuper ez recenter adífcriptum:
beredi, interpretationis, vt reor, caufa. BR. — Elabent: ei, Pal. L. II. HI. IV. V.
Bynkersh. vt et Hal. GEz. 56 Hal. perueniret. GEB. — 57 Vulg. poftba-
7/10. B R. 58 Taur. viudicaVit. GER. 59 Graeci: ZvaAoyotvrm pépu. BR.
61 Hoc: decimo, antiquius ad-
fcriptum eít, et prope coaeuo atramento. BR. — 62 Gothofr. in nota: Zexeiepós :
Varro Andabata: Hlaec loca aliquid genunt. — Lucretius 3. Tanto sa93s infician-
dum totum extra corpus durare genique. Prifcianus lib. X. Geno pro Gigno ve-
tufliffimi protuleruut, | Narro 4. de re ruft,. Antequam genat filiguas. ^ Sed fua
fere debet. Auguflino 1I. Emendat. z. Adde Duker. ad Opufc. de Latiu. V*t.

Idem erit et fi quiriquaginta voluit legare,

| $45
vt confirmaret quae inutilia fünt $8 : fed Vtïäiem vtilibus pro-
rogaret. $. 1. Ideni/eodem loco, et & fübftituto impube-
ri; $9 feripfit *?: vt, fi fuerit ab impubere inutiliter lega-
tum, fubfüitutus ** hoc debeat, &i hoc amplius legatum ab eo
fit reli£tum aliquig, nec ille patri heres ex&iteritï et 1?. de-
cefferit. $. 2. In legatóy pluribus relictós, fi partes adiecta
non fünt, aequge *? feruantur.
| XX. PoupPouivs libroS&ad-Sabinumz"Qvr pvog

feruos habgfet, t^f vnum ex his legaffet, vt non intellegere-

tur quern legaffet: degatarii 'eft. eletio; &ffet &tectz» /eozza p
XXl. VrPrANvs libro -V« ad-Sabinum. . GREGE

pertinent ?5, ( ^ ^^.

A:« XXIL. PoupPowxrzvs Hbro-Vh ad.Sabinum. Sr GHE-

legato, et quae poftea accedunt, ad legatarium

GE legato, aliqua. pecora viuo teftatoreemortua jeffent, in eo-
rumque locum aliqua ** effent fubftitata: eundem gregem
videri: et fi deminutum ex eo grege gggls effet, et vel vnus
bos fupereffet, eum vindicari poffe, quamuis grex defiffet eife z
quemadmodumj[infüla legata, fi combufta effet, area pofüt *?
vindicari. ! x : |
XXIIL PAvrvs.lbro-LL 79-ad-Sabinum. Sr oQvrs

bonorum partem legauerit, vt hodie fit, fine fru&ibus refti-

tuitur: nifi mora intercefferit heredis. /Ac (egir XX/ll. totv: PL r ln o guait D

. XXIV. PowPoxrivs,libro Vr-ad-Sabinum... Qvop

in rerum natura adhuc non fit, legari poffez veluti, o v 1p-
QVID ILLA ANCILLA PEPERISSET, conftitit *?: vel
ita, EX VÉNO, QVOD IN FVNDO MEO NATVM
EST *^, vEL FETVS ' TANTVM DATO. $. 1. Si
vfumfructum habeam, eumque legauerim, nifi poftea proprie-
tatem eius nactus fim, inutile legatum eft. $. 2. Siquis poft
teftamentum factum fundo Titiano ?? legato partem aliquam
adiecerit, quam fuündi Titianj 33 deftinaret: id, quod adie-
Ctum eft, exigi a legatario poteft: et fimilis eft caufa alluuio-
nis: et ** maxime fi ex alio agro, qui fuit eius, cum tefta-
mentum faceret, eam partem adiecit. .$..3« Quod fi poft te-
ftamentum factum, ex fundo Titiano aliquid detraxit, et alii
fundo adiecit, videndum eft, vtrumne eam quoque partem le-
gatarius petiturus fit, an hoc minus, quafi fundi Titiani effe
defierit: cum noftra deftinatione fundorum nomina et domus,
non natura conftitugfentur 352 Et magis eft, vt quod alii de-
ftinatum eft, ademptum effe videatur. $«« 99 Si nauem le-
gauero, et fpecialiter meam ?? adfcripfero, eamque per par-

: tes totam refecero carina eadem manente: nihilo minus recte

a legatario. vindicaretur 9.
AXV. Pavrvs libro II& "Ad.$
herede etiam pure patri legari poteft z«

ec intereft, an die
cedente
ICt. p. 416. Adde L. 15. $. 3. infra de. Reb. dub. Hal. habet: giguitur. B &.
63 Ap. Hal. eff, abeft. GER. 64. Vulg. inferit ab. BR. 65 Videtur hic
libri numerus excidiffe in Codice Florentino, vti exciderant proxime anteceden-
tia: legata inutiliter data Papiuianus, quae ad marginem íunt repofita. — Vulg.
Nor. omnes exhibent: Jibvis. B R. 66 Ap. Hal. id efl, per bauc fevipturan.,

. 0 1. 13 ^
: D: z

abfunt. GEB. . 67 Vide Cuiac. VIII. Obf. 36. &R. — 68 Hal. effeut. — 69
Etiamnunc Flor. cít: fabfHtuto puberis. Hlal. m fubflituto impuberi. BR. — *O
Taur. feri B(it. Hal. fcribit. G E B. 41 Taur. fubfi; TVs. GER. 72 Hal.

exfliterit, aut impubes deceffevit. GEB. — '73 Hal-ae4uegs — 74 Potuit excidiffe
fi, vt in. L. 22. erat: combufla effet, pro: fs combufia effet. — Et ità habent. Hal.
H.a Porta et Baudoza, qui etiam antecedens; baberet, mutant in: babebat.
Vulg. legit: baberet, et vmum, atque hoc adhuc-magis placet. BR. — Nempe
quod cam Taur. adoptare poterat Ícribendo: baberE T. vuum. . Cum Vulg. omni-
no faciunt MSS. Pal. I. II III. Vat. Barb. Otob. Bynkersh. GE R. 75 Haec
vox: pertineut, Flor. alia omnino manu adfcripta elt et grandioribus liceris, fed
COaeuis. BR. 76 Hal. alia. G b. 77 Hal.et Vulg. poffet. Bn. 78
Flor. eft: vefponforum ad. Sabiuum, íed prima vox vncis inclufa eft a librario fe
Corrigente. BR. 79 Hal. quidquid illam anucilaim pepeviffe coufliterit. GER.
So Hal. natum evrit. Vulg. mafciturum ejfl. BR. 81 Hal. vel FOETV. Ego
lego: vel, FEITVS TANTVM DATO. zm. ltaautem et Taurellius iam dc-
dit. GEE. $2 Hal faudi Titiani. GERB. 83 Hal et omnes: fuuda
Titiauo, quos fcquor. BR. 84 Ap. Hal. et, abeft. GEB. 85 Hal.
conflituantur. G E B. 86 Hal. praefigit Er. GE. $7 Hal et omnes:
dap, quod pracfero. BR,

$8 Hal vindigbitur. Vulg. eindiatur. n R.
59

L.4 ngtmra. /fv Á
ascfK.

* Pv -
c*arg/(J'th,,

l *e

£.

—— "— nms.
, |

|.J fle CX TAoiu€ -

.rint,tí!m:d

L gieex p-te, i

bo f(
E (ä*;"

" ;ngXVI; [P. o

L"AMP Lrivs legatorum nomine ad quemquam pertinere vide-

^C EMPI

54.6 "sluntale « yi -')ädj)oü)hïte u

cedente legati in patris poteftate/fit. Tgitur, et fi iuffu patris
adita fit hereditas, imputabitur ei in Falcidiam.

. libro VW Now

tur, quam quod dedué&o eo, quod explendae condicionis eer-
-fa datum elfet, füpereffet $?. $. r. Si certum corpus heres
dare damhatus fi&, nec fecerit, quo minus ibi, vbi id effet, tra-
deret ?? : fi id poftea fine dolo et culpa hefédis perierit, de-
terior fit legatarii condicio. $. 2. Cum, bonorum parte le-
gata, dubium fit ?*, vtrum rerum partes an aeftimatio debea-
Sabinus quidem-et €affius gg&gmatlonem, Proculus et
Nerua rerum partes effe legatas exiftimauerunt. Sed oportet
heredi fuccurri: vt ipfe eliigat, fiue rerum partes fiue aeftima-
tionem dare.maluerit In his ;ta;n',?:.g. rebus ipartemr dare he-
res conceditur, quae fine damno diuidi poffunt: fin autem vel
'maturaliter indiuifae dfht, vel fine damno diuifio earum fieri
;non, poteft ??, jaeftimatio ab herede 'omnimodo praeltanda
eft. ! Zb j
XXVII. PAvrvs 1ibroï& PoTrEsT

autem ?3 heres vel paücióribus vel f vna £f relittauf partem

rbm:'gquæ&;"ïm,quggziggrim dare,in quam vel legagïmus confenferit, .V?l iudex
: iaeftimauerit: ne neceffe haberet legatarius in omnibus re-.

Ü P
pH QJ—L-- f

l

L4 laniüm, vim et effectum legag.

A'ef.,

L..-J-ng'.

bus vindicare portionem. . py T :
, XXVIII. , VEPIANVS libro XIX. ad Sabinum. Si
cRED1ITORI meo, tutus aduerfüs eum exceptione, id quod
ei debeo, legéti: vtile legatum eft: quia remiffa * ei * exce-
ptio videtur: ficut ?* Arifto ait, id, quod honoraria aCctone

mihi debetur, fi legetur mihi, legatum valere: quia c'iuil)igs mi:'
hi datur a&io pro honoraria. . $. t. Marcelius libro vicefimo

oCtauo 995 putat, rem, quam ex ftipulatu mihi debes, fi ?* le-
gaueriäüjytlie effe lepatum : vt neque Falcidia hoc : minuat.
XXIX. Pavrvs libro VI. àddesem-Iuliam-et.Papiam.
SiN AVTEM neque modo, neque tempore, neque condicio-
ne, neque loco debitum differatur ?* , inutile eft legatum.-
— -XXX. VrPiANvS libro XIX, ??-ad-Sabinum, — T A-
LIs fcriptura, QVAS,.PECVW LEGAVI, QVIBVS
DIES ADPOSITVS NON EST, EAS HERES MEVS AN-
NVA,BIMA, TRIMA DEE DATO, ad corpofa legata non
pertinet, fed ad ea, quae pondere, numero, menfura continen-
tur. S$—r- Et ad ea-tantum legata pertinet, quibus dies non
eft adpofitus: proinde fi forte pure legatum eft,'ex hac adie-
€tione prorogabitur *?9, $2 Quiigi fi forte centüm ? mi-
hi legata funt ? praefentia? Vtrum annua ^ die dabuntur, an
vero praefentia ?-Et*sit Sefuius et Labeo, 5 praefens deberi,
Quarüis igitur füperuacua ^ fit haec adieCtio, quantum ad
pertinet: itamenrad hoc proficiet, vt
praefenti die legatum debeatur. -$.-3» Sed JZ fi in annos fin-
eulos autjfingulos menfes fit legatum relictum, ceffabit ea
Ícriptura, quiajhoc legatum et initium et finem habet. .$.-4.
Sed et fi füb condicione fit legatum relictum, poteft dici, cet-
fare annuam adieCctionem: quia dies incertus appellatur con-
dicio. $«4: Cui congruit, quod 'Trebatius exiftimat, fi cui
legetur, quando/ annorum, viginti erity vulgarenf hanc claufu-
lam ceffare. $46* Item fi legetur pecunia, quae in ardà eft,

m

$9 Hal. fupereft. GEB. — 90 Hal. tvaderetur. GEB. — 9Y Hal. effet, etpaulo poft:
deberetur. GEB. — 92 Hal. pofft. GEB. — 93 Hal. etiam, loco: autem. GER.
94. Hal. exiffimauerit: nec neceffe babet. GEB. —— 95 Hal. Sic et, loco Sicut.
GEB. 96 Hal. et Vulg. inferunt: quaeffionum, BR. — 977 Hal. inferit: mibi.
G E B. 98 Legendum effe: differat, vix dubitandum videtur Ioanni Van de
Nater I. Obf. 9. GER.; 99 Flor. fcriptum: libro decimo nono decimo. . lta
librarius fe ipfum correxit. BR. ICO 'Taur. prorogaVitur. GEB. I Hal.
et omnes: Quod fi. BR — 2 Vide Aueran. L. Interpr. Iur. 24. GEB.. — 3 Hal.
fmt. — 4 Hal et Vulg. inferunt: bzwa trima.BR. — 5 Hal praefigit in. GER.
6 'Taur. fuaperna Qiia. literam a, illam in fuaper, fuperuacuam errori typorum
tribuo, licet Brenkm. hicnec notauerit quicquam nec correxerit. GEB. — 7 Hal.
inferitet. GER. ' — 8 Hal. et Vulg. legatur. BR. 9 Hal. et Vulg. dicimus.

|

demonítra£ig eorum fatta *5;

NE, Vbi transferre voluit ^* legatum in nouifi

-eft.

DIGESTORVM LIB.. XXX.

[ bd s ln h | 9 : 3 ' .
vel vinum, quod )f apotHeqszePt,. glgendum eft; ceffare clau«
fülam : quoniam, quotiens fpécies légéur 5, ceffare diximus ?.

S. Hanc autem fcripturam non folum ad praecedentia fo-

la *9 legata, fed ad vniuería, quae teftamento adícripta funt,
extendi, Gallus Aquilius, Ofilius, Trebatius refponderunt :
idque verum eft. T | !

s sl ao libro II ad-Sebinume. Srp ETYZÉ

ad ea, quae codicillis confirmatis poftea legata fuerint, haec
claufula pertinet. T |

a filio pupillo herede inftituto, cum is in tutelam fnam venif-
fet, pecuniam legaïeïjj, et a fübftituto herede legata repeti-
erat **; impubere filio mortuo, fecündus hétes legatum :non
debebit: quod ita verüm Clle tam Sextus quam Pomponius pu-
tant *?, fi repetitio legatorum ad eum modum concepta fit;
veluti *?, QovAE& K FILIO MEO LEGAVI, QVAEQVE
EVM DARE IVSSI, SI MIHI HERES ESSET, d HES

XOMXIE Va eradt vaclibro O N imems- Stiqure -

RES MEVS ISDEM DIEBVS DAToO: fed fiita repetita -

fuerift, *^ QvAE A FILIO MEO LEGAVI, HERES
MEVS/DATO: pure repetita videbuntur legata, et dumtaxat
! igitur et hoc ipfüm legatum,
de quo quaeritur, praefens debebitur. $. x. Si quis plures

Sticfos habens, Stichum legauerit: fi non apparet, de quo

Sticho fenfit, quem Fwfelegerit, debet praeftare *". $. 2. Si
parti ciuitatis aliquid fit relictum, quod ad. ornatum vel con-
pendium Reipublicae fpecCtat, fine dubio debebitur.
XXXIIL PaAvrvs libroIIL Reeuwlernt. SiPrLvRr-
Bvs eadem res legata fuerit: fi quidem coniuncim/ etiam
fi alter vindicet, alter ex teftanento ag& '5, non plus quam

partem habebithis, qui ex teftamento ag£t. Quod fi feparatim, -

li quidem euidentiilime apparuerit, ademptione a priore lega-
tario fatta, ad fecundum *? legatum teftatorem conuolafíe;
folium poü:ean'orem ad legatum peruenire placet, fin autem lo

mifiime apparere p6teft, pro virili portione ad legatum omnes-

venire.: fcilicet nifi ipfe teftator ex feriptura manifeftiffimus ??
eft ?', xsremqee eorum folidum accipere voluiffe: tunc
enim ?? vni pretium, alii ipfa res adfignatur, electione rei,
vel pretii feruanda ei, qui prior de legato fiue fideicommiffo

litem conteftatus eft, ita (£dihieHi, vt non habeat licentiam al- -

tero electo, ad alterum tranfire. — x xyx,

.XXXIV VrrPiamvs libro XXI. &&

Es5

L æa us e

| leg fimum, priori
non debebitur: tametfi nouiffimus talis fit, in cuius perfona

l) L

14 0ri

legatum non conftitit. At fi coniun&i disiunCijue ?* com- lz

^ w . * '., . I'
mixti fint, coniuntti vnius pérfonae poteftate funguntur. .. 1.

Si eadem res faepius legetur in eodem teftamento, amplius .

quam femel peti non poteft, fufficitque vel rem confequi, vel
rei aeftimationem. : (
dem res legata fit ?^?, bis petere potero: vt ex altero tefta-
mento rem confequar, ex altero aeftimationem. | $& -s Sed fi

. non corpus fit legatum, fed quantitas eadem in eodem tefta-

mento faepius, Diuus Pius refcripfit, tunc faepius praeftan-
dam fummam, fi euidentiffimis probationibus oftendatur tefta-
torem multiplicafte ^* legatum voluifle. . Idemque et in fidei-
| [T6. commifío

BR. 'IO Ap. Hal. et Vulg. fola, abeft. &R. — 11 Hal. et omnes: repetierit.
BR. I2 Hal pstat. GEB. — 13 Ap. Hal. veluti, abeít. GER. 14 Hal.
praefigit: legata. Vulg.eandem vocem zà fuerint,adiicit. BR. — 15 Hal. legata,
duntaxat monflratioue eorum fadia. GEB. — 16 Hal. habet: quem * (baeres)
elegerit, et in margine: * alias deefl. GEB. 17 Hal. praeflari, GER. 18
Hal. agat. . 19 Hal. et Vulg. legatarium, lle tamen in margine: alias, le-
gatum. BR. 20 Graecanica haec locutio, quales vide in L. 3. infra de Dote

praeleg. ap. 'Tacitum 11. Aunal. 57. XV. Aunal. $4. 60. et 66. et ap. Au&or.,
22, Hal. ez, loco:

de Clar. Orator. c.. 16. BY N K. 21 Hal. effet. GER.
enim. GEB. 23 Taur. Boluit. GEB. — 24 Hal. et Vulg. disiunclique. Flo-
rentinae fauent Bafil. í u2v cuvefevygévos ós 92 Diezeuygévor, BR. 25 Hal.
26 Hal. et Vulg. maltiplicare. BR. 1ta quoque MSS. Pal. III. IV. V.
Í Barb.

$-—2- Sed fi duorum teftamentis mihi ea-

E A P T n GuUm o N dRb — i.

Ó

uf

Jiri,

DIGESTORVM LIB. XXX.

commiffo conftituit ^7, Eiusque rei ratio euidens eft, quod
eadem res faepius praeítari non poteft: eadem fumma volen-
te teftatore multiplicari poteft. $. Sed hoc ita erit acci-
; piendum, fi non certum corpus nummorum faepius fit reli-
. , €tum, vtputa centum, qua.'ggin ardà habet, faepius legauit:
-Ldel:al; tunc enim fundo legato effe comparandum| credo. —5 Sed
[etfi pondus auri vel argenti faepius fit relictum, Papinianusire-
L,& fpondit, magis füummae Jegate comparandum: merito, quo-
^ .miam non fpecies certa relicta videatur. —$-—6: Proinde et fi
quid aliud eft; quod pondere, rumero, menfuraw*? contine-
tur, faepius relictum, idem erit dicendum, id eft, faepius debe-
ri, fi hoc teftator voluerit ??. -$— Quod fi rem emiílem
mihi legatam, vsque ad. pretium, quod mihi abeft, competát
mihi ex teftamento a&tio. $-8. Et multo magis hóc dicen-
-dum äïï:, fi duobusteftamentis mihi eadem res legata fit, fed-?9g
Kt alter me reftituere rogauerit, vel ipfam rem, vel aliud pro ea,
aut fi 395 fub condicione lezaffet dándi quid pro ea: nam ha-
Cenus mihi abeífe res videtur, quatenus fum, praeftaturus.
. 9. Si coniunctim res legetur, conftát pártes àb iüitio fieri:
L'on g;?ä,, nec folum hi£partem faciunt, in quorum perfona conítitit le-

gatum, verum hi/juoque, injquorum perfona non conftitit le- -

r d
Uquo-nfm,, gatumy; vtputa.fi Titio, et feruo proprio fine libertatef?*.
L'conftfE, $. ro. Sed 3* fiin pupillari teftamento alii eandem legaue-
A leaélur, rit, quam mïh.ä in füo teftamento legauit, Tuligffus fcribit, con-
' curfü partes ríos habere: [interim igitur partem habebit 1s, cut
U 31 derasl. in fuo teftamento legauit] $. rr. 5i duobus|fit ** legata :
1"vef, quorum alter heres inftitutus '&t: a femetipfo ei legatum in-
A utiliter videtur: ideoque quod ei a fe legatum eft, ad colle-
. — gatarium pertinebit. .$.-12. Inde dicitur, fi duo fint heredes,
£i'dnc, vnus ex vncia, alter ex vndecim vnciis, et eis fundus legatus
fit: unciarum heredem vndecim partes in fundo habiturum:
coheredem vnciam. $. r3. Plane fi aer ex legatarüis heres
extiterit heredi, a quo legatum erat relictum, non ideo minus
partem collegatario faciet: retinet enim pro parte legatum.
$. I4. Si ita Titio legetur,, FvNDvM SEIANVM, VEL
J NSVMFRVCTVM EIVS SIBI HABETO: duo effe legata,
jet) ?5 arbitrio eius effe, an velit vfumfructum vindicare. $.15.
Sed etíi quis ita leget Titio, FVNDVM DO LEGO, VT
EVM PRO PARTE HABEAT, mihi videtur poffe dici, par-
i'pum., tem|habiturum: videri *5 enim fundi appellatione non totum
-- j4n4* « appellatur. | :
| XXXV. Pavrvs libro IIT. «d-
alienum hominem 3 ddté danihatus fi
numiífus fit: nihil ex hoc legato debetur.

f; et 1

inüum: S51I HERES
ic a domino ma-

XXXVI. PowromnNrivs libro VI. ad Sabinum. Tr-
TIAE TEXTORES MEOS OMNES, PRAETERQVAM
LEG O.

QVOS HOC TESTAMENTO ALÍII LEGAVI,
PLoriAE VÉRNAS MEÜS OMNES, PRAETERQVAM
QYOS ALII LEGAVI, LEGO:' cum effent quidam-et. ??
vernae, Áidem *? et textores: Labeo ait, quoniam nec quos
'litiae textotes non legauerit, aliter apparere poífit, quam fi
cognitum fuerit quos eorum Plotiae legauerit, jrec quos Plo-

Barb. Otob. Dynkersh. GeB. — 27 Hal. couflituitur. GEB. . 28 Vulg. men-
furaue. £ R. 29 Ap. Hal. id efl — -— woluerit, abfunt. GEB. ^ 304
Hal. fi, loco: fed. GEB. — 30b Ap.Hal. fi, abeft. GEE. — 51 Gothofr. in nota:
legetur Íícilicet. Et hoc ipfum addit Vulg. BR. 32 Hal inferit et. GEB.
33 Gothofr. in nota: Alres fitlegata, ta nempe Vulg. BR. — 34 Hal. Jega-
tuin. GEB. 35 Hal et omnes inferunt i, quod magis placet. BR. 36
Vulg. videtur. BR. — 37 Suppletum eft Florentiae fundi, et ita habent omnes:
pars fundi fundus. Sed re&e hoc Taur. vt gloflema reiecit. BR. Etiam Hal. fup-
plementum habet. GE z. — 38 Hal. Si alieuum bominem baeres. GEB. . 39 Ap.
Hal et,abeft. GEz. — 40 Taur. Idem. GEB. — 41 Gothofr. in nota: Plotiae
vernas non legauerit, intelligi poffit. Hal. GE B. — 42 Hal.effe. GEB. — 43 Hal.
qui et vernae et textores funt, neutri fui[fe legatos. — 44 Hal. et Vulg. differt.
BR. 45 Laur. vtruVique. GEB. — 46 Hal. dedit. — 477 Vulg. inferit: fuiffe. B R.

fundum, fed partem appellaffe: nam et pars 9* fundus recte

' [ 31 dejem : .. . EM .
tiae ** legauerit, pofhitj neutrius legato/exceptos effe eos, de
quibus quaeritur: communes ambobus effez hoc enim

f&í s*

ceptum.
OMNES,

$. 1. Quod fi hoc modo effet legatum, rExTonxs
PRAETER VÍÉRNAS, et rurfüs, vERNjAS

ggj,ï',e,tf neutri fuiffe lematum ^?.
italegetur, Tirro r Marvrio: an ita, Tirro cvM
MaAzvro: vtrubique *5 enim coniunctim legatum videtur.
damnatus fuerat, et antequam interpellaretur ab altero, Sti- i
chus mortuus eft: heres non tenetur: quia nihil per eum fa-
Ctum ^** intellegitnr.
XXXVIL VrrraAmwvs libro XXI. d- um. Lr-
GATO generaliter relicto, veluti homiq&: Gaius Caffius ^*
fcribit, id elfe obferuandum, ne *? optimus vel peffimus ac-
cipiatur: quae fententia refcripto Imperatoris noftri et Diui
Seueri iuuatur ??: qui refcripferunt, homine legato aCctorem — 1
non poffe eligi. $. 1. Si de certo fundo fenfit teftator, nec
appareat, de quo cogitauit: electio heredis erit, quem velit

a--—À

dare: aut ?*g, fi appareat,[ipfe fundus vindicabitur. Sed et
fi lancem legauerit, nec appareat quam, aeque electio eft here-
dis, quam velit dare,] 2.£ /Avr: — — |
XXXVIIL. Pourouivs libro VL.-adSabinum, L-
GATARIVS pro parte adquirere, pro parte repudiare lega-
tum nón póteft: beredes eius poffunt: vtalter eorum partem
fuam adquirat, alter repudiet. $. r. Si legatum : nobis reli-
&um conftituerimus nolle ad nos pertinere, pro eo erit, quafi
nec ?*5 legatum quidem fit: etideo dicimus, nec confufas fer-
uitutes, fi forte praedium mihi legatum praedio meo debue-

^

gatus fit ei ??, cuius nomine furti agere ipoteritflegatarius. ; 94 277
"at XXXIX. VLP1ANVSÓ*brepOEbadSabinum; CvM .^,^
sERvvs legatus in fuga effet ??, vel longinquo abfens exi-
gatur: operam pracftare heres debet, vt eam rem requirat, et
praeftet: et ita Iulianus fcribig: nam et fürnpptum 5* gj in

X

libro- x

hancrem facere heres debfet 5",/African
Epiftularum-?5 apud Iulianum quaerit/
praeftandum: quod et ego arbitror fequendum. $. 1. Fru-
| &us autem hiideducuntur in petitionesfi, non quos heres per-
cepit, fed quos legatarius percipere]potuit: et id ?? in ope-
ris feruorum, vel vecturis iumentorum, vel naulis nauium di-
cendum j$?. Quod in fructibus dicitur, hoc et in penfioni-
bus vrbanorum aedificiorum intellependum erit. Invfurarum
autem quantitate mos regionis erit fequendus. udex igitur
vfurarum modum aeftimabit ?* et ftatuet. Ipfius quoque rei
interitum poft moram debet 9?: ficut in ftipulatione, fi poft
moram res interierit, aeftimatio eius praeftatur ??. ltem par-
tus ancillarum. . Et 11'fei7i1us fuerit legatus, et 9* hereditas,
vel legatum, veljquid, * per eum adquifitum fit: heres prae-
ftare debet, $. 2. Si Titius a me fem efniffet, et eandem mi-
hi legaffet, antequam ei tradererg, mox ei tradidero, et pre-
tium recepero 99: videtur quidém i$' prima facie rehi ifiihi
! meam

L,—,J :rh ^

i

48 Taur. CaSiut. GEB, . 49 Hal. inferit vel. ^ — 50 Taur. inBatur. GER.
51a Hal. at, loco: aut. GEB. — 515 Hal. we. GEB. — 52 Hal. et Vulg. prae-
figunt Sed. BR. 53 Ap. Hal. ei, abeft, quod pronomen et me offendit. BR.
54 Flor. 3 V'Ipianus, eft vncis inclufum repofito poftea atramento v3 Paulns.
Hoc neglexiffe videtur Taur. quod vna atque altera nugax corre&tio praecederet,
fed vel maxime ob L. f7. Inde tamen omnes hanc legem Paulo tribuunt. 8 R.
Etiam Hal. GEB. — 55 Ap. Hal. effet, abeft. GEB. — 56 Hal. ftvibit. an vero
et fumptum in bauc. etc. GEB. 57 Hal. debeat. — 58 Ap. Hal. libro vicefi-
$o Epiflulavum, abfunt. GEB. Vulg. hic nouam legem inchoat. B R. 59
Hal. idem, loco: id. GER. 6o Vulg. addit eff. BR. 61 Taur. aefii-
maVit. GEB. 62 Ap. Hal debet, abeft. GER. 63 Ap. Hal. ifta
omnia: fi poff moram — —— praeflatur, abfunt, GE R. 64 Hal. inferit
vel. GEB. 65 Hal. aliud,loco; quid. GEB. —— 66 Taur. recIpero. GE.

Pppp | ï 79 ,

iuris eft *?, etfi neutrius/legati nomine quicquam effet ex- ! — few UÍIrwceqa ,

OMNES PRAETER TEXTORES: qui et |verna et textor, : s «ne & Texiover
$. 2. Nihil diftat **^, vtrum /3 e*aa /[22,,.

$. 3. Si alteri Stichum heres dedéfit ^*, quem duobus dar'*e-(lzj;ä?;ndigen j-f,-z,a."f

e e 5 . ,. * * 7 JSX Y
, rit feruitutes, ?^ et integra jfurtijaCtio manebit, fi feruus le- £4 TAtteri,
J

a

i. ,,/)' ..Lä ;' "

pu atque,Kfumptum* ? g'uertän*

C

]'Jrsl.fv'a'!—', 36:
Á AM;/.»;r777,'f-ïfvx -- actione liberatus, vtique per legatum rem vindicare potero,

bom. o

[

L f ^«

?

QiniuEnau: i 2 7: d -)

Ll'l' ;"(7,041474.10* z

3
i

"uv ecicteuw. PTE^

: 4
« CUWITT. «

én marg: th :

L

LL d wy'ï 4(2... !che

i

LA a,

lo "E.

AL 'debéri .

^

f

; , j
LA 'umw& ,

^H $ à )..
f o ïratlïtdt,je,tjcu $48

tneam legaffe, et ideo legatum non confiftere, fed ex empto -

' [ea fuppletum, vt videtur. BR.

Vulg. inferunt: poffe. BR.

Sed fifnondum erat folutum mihi pretium, Iu-
lianus fcribit 97, ex vendito quidem /me acturumj, vtjpretium.
exequar 9?, ex teftamento vero, vt rem, quam vendidi et tra-
didi, recipiam. Idem fubiungit, fi pretium quidem mihi erat

- folutum, rem autem nondum tradideramy ex teftamento me

agentem liberationem confequi.L. $. 3. IdemjTulianus;?? fcri-
bit, fi fundum teftator, queniab alio emerat, mihi legauit :
heredem cogendum mihi actionem ex empto praeftare: fcili-
cet fi nondum res tradita fuerit vel defuncto, vel heredi. $. 4.
Si quis alicui legauerit, licere lapidem caedere: quaefitum eft,
an etiam ad heredem hoc legatum tranfeat: et Marcellus ne-
gat, ad heredem ? transmitti, nifi nomen heredis adiectum
legato fuerit. $. 5. Heres cogitur legati praedii foluere ve-
€tigal praeteritum, vel tributum, vel folarium, vel c]oacarinm,
vel pro aquae forma. $. 6. Scio ex fatto tra&tatum, cum qui-
dam duos fundos eiusdem nominis habens, legaffet fundum
Cornelianum, et effet alter pretii maioris, alter minoris, et
heres diceret minorem legatum, legatarius maiorem: volgo **
fatebitur 7^, vtique minorem eum legaffe, fi maiorem non
potuerit docere ?? legatarius. $. 7. Conftat etiam res alie-
nas legari poffe, vtique fgïärari 7^ poffint: etiam fi difficilis

€ . . Cex $ ^
earumjparatio fit. .$ee& Si vero Saluftianos hortos *?, qui |

funt Augufti, vel fundum Albanum *$, qui principalibus vfi-
bus deferuit, legauerit quis, furiofi eft, talia legata teftamen-

to adícribere. $. 9. Item campum Martium, aut forum Ro-

manum, vel aedem facram legari non poffe conftat. $.—re
Sed et ea praedia Caefaris, quae in formam patrimonii redacta
füb procuratore patrimonii funt, fi legghgür: -&ee aeftimatio
eorum debet praeftari, quoniam commercium eorum, nifi iuf-
fu Principis, non fit. **, cum diftrahi non foleant *^.
XL. InEM libro[IL. Fideicommifforum] SEp sr res
aliena, cuius commerciumf legatarius non habet, ei, cui ius

pofüidendi non eft, per fideicommiífum relinquatur, puto aefti-

mationem| deberi XÀNX:
- XLL Ipzw libroiXXI & j , CETERA igitur
praeter haec videamus:-et quidem corpora legari omnia, et
iura, et feruitutes poffünt. -&-x. Sed ea, quae aedibus iun-
&a funt, legari non poffunt: quia haéc legari non poffe Sena-

tus cenfuit, jJAuiola/ et Panfa Confulibus. .$.—2« "l'ractari ta- |

men poterit, i. *? quando marmora, vel columnae fuerint fe-
paratae ab aedibus, an legatum conualefcat? Et fi quidem ab
initio non conftitit legatum, ex poftfatcto non convalefcet:
quemadmodum nec res mea legata mihi, fi poft teftamentum
factum fuerit alienatà: quia vires ab initio legatum non ha-
buit. Sed fi fub condicione legetur, poterit legatum valere,

67 Taur. fcri V'it. GER. 68Hal .etVulg. confequar. BR. — 69 HicVulgares no-
uam legem faciunt tefte Coniio. &z. — 70 Hal. inferit : boclegatun. G E B.
'Yaur. &Olgo. GEB. — 72 VideDuker. ad Opzfc. de Latin. Vet. ICt. p. 35 8.. Hal.
fatebatur. B R. 73 Hal. nou effe doceret. B&. — Sed Hal. habet: fi maiorem
non e(fe doceve: legatarius. Quod Hal. tribuitur, habet Ruffardus in margine.
Forte Hal. fcribere voluit: fi, maiorem e[fe nom potuerit docere (aut, fi mauisz
z101. docevet) legatarius. GEB. — 74 Vulg. compavari, et mox: comparatio. BR.
75 Vide Lipfium ad. XIIL. A"nal. Taciti p. m. 359. BYNK. 76 Taur. Al-
Vanum. GEB. 71 Hal. eff. GER. 78 Flor. vox: foleant, deerat, poft-
79 Hal. et, loco: fi. GEB. 80 Hal, et
81 Hal. legauerit. 82 Taur. valeV;it. Hal.
valeat. GEB. . 83 Hal. ex, loco: ab. GEB. 84 Hal. haec: id efl, nonu
diftvacluris, parenthefi includit, et in margine addit: aizes defunt. GEB. — $85
Scriptum Flor. in fine verfus Jege' i. e. legem. fed fa&um clare: leget, et qui-
dem antique. Nihilo minus Taurellio affentimur. , Omnes tamen íeu manu
feu typis exfcripti habent: leget. BR. Etiam Hal. MSS. funt: Pal. |. II. IHII.
Otob. Bynkersh. GER. — 86 Hal. cum, loco: cui. GER.
Caius. BR. $8 Taur. valeVit. GEB. . $89 Hal inferit et. — 9o Flor. fàa-
&um: promiferunt, quae correctio etiam mihi fufpe&ta ef. Habent tamen ita
omnes. BR. - Etiam Hal. GEB. . — 91 Hal. inferit quid. GEB. — 92 Hal. eo-
que ad id, loco: et id ad. GE B. — 93 Hal. transferri. GEB. — 94 Hal. Plo-

-caufa id haberent.

7Y

$7 Vulg. inferit: ]

— Á

DIGESTORVM LIB. XXX.

jiepro € 4SR-
fi exfiftentis condicionis tempore mea non fit, vel aedibus iun-
a non fit: fecundum eos, qui et- emi rem meam fub condi-
cione, et promitti mihi ftipulanti, et legari 9? aiunt. Purum
igitur legatum Catoniana regula impediet: condicionale non:
quia ad condicionalia Catonjana non pertinet. $.3.Item quae-

ri poteft, fi quis binas aedes habens, alteras legauerit, et ex

alteris aliquid'jiunctum ei, cui aedes legauit ?*: an legatum
ivalebit; 5? ? ldzuet quaeftionem, quod ex Senatusconfülto et
conftitutionibus licet nobis ab ?? aedibus noftris in alias ae-
des transferre poffefforibus eàrum futuris: id eft, non diftra-
&uris $^: et ita Imperator nofter et Diuus |Seuerus/refcripfe-
runt. Numquid ergo et legari poffit ei, cui aliam domum le-
$59 Sed negandum erit: quiacuif?? legatum eft, non
eít poffeffor futurus. $. 4. Si duobus ** domum. legauerit
Sempronianam, et ex ea alteri eorum marmora ad exftructio-
nem domus Seianae, quam ei legauerat: non male agitabi-
tur, an valeat, quia dominus efít vtriusque legatarius. Et
quid] fi quis domum deduttis marmoribus legauerit, quae vo-
luit heredem habere ad exftruendam domum, quam retinebat
in hereditate? Sed melius dicetur in vtroque detractionem
non 'va,lere: legatum tamen valebit ?9, vt ,äähnatio eo-
rum práeftetur. $. s. Sed 9? fi quis ad opus Reipublicae fa-
ciendum. legauit, puto, valere legatum: nam et' Papinianus
libro (vfidecimo/ refponforum refert, Imperatorem noftrum et
DiuumiSeu£fum, conttituiffe, eos, qui Reipublicae ad opus pro-
mifegnt ??, poffe ?* detrahere ex aedibus fuis vrbanis atque
rufticis. et id ad ?? opus vti: quia hitquoque non promercii

poffit, in cuius territorio eft, àn et de alia ciuitate in aliam

Sed videamus, vtrum ei foli ciuitati legari:

d.5

L 2" uakc at..

ljieau[ ;

L]'('L (/uo.,
$A: "Cl»(i -1'.0

p ()
Jj( -fmö,,

transferre ?? poffit? Et puto, non effe permittendum. Quam- -

quam conftitutum fit, vt de domfij quam aliquis habet, ei per-
mittatur in'domum alterius ciuitatis transferre. $. 6. Hoc
Senatusconfultum non tantum ad vrbem| fed jet-adialias ciui-
tates pertinet. $7: Sed et Diuorum Fratrum eft refcriptum
ad libellum ;Procliany ?* et , Epitynchani.

$. 8. Hoc Senatusconful-

tum non tantum ad aedes, fed et ad balfa
aedificium, vel porticus, feee ?*2 aedibus, vel tabernas, vel fo-
pinas extenditur. $.-9. Item hoc prohibetur »-haee-) ^??
legari, quod * non alias praeftari poteft, quam vt aedibus de-
trahatur, fubducatur ?: id eft, marmora vel columnae. Idem
et in tegulis, et in ? tignis, et oftiis Senatus cenfuit. Sed
et * in bibliothecis parietiff inhaerentibus. $—te. Sed ?

fi.cancelli fint, ivelivelaj legari poterunt: non fajnem * fiftus1 . udue, — |
lae * , vel caftelli *. $—r£& Sed ? au,gorrätar;a ?, aut fi quif] - |

canthüri *? per quos aquae faliunt, potefunt legari: maxime

fi

criami, Vulg. Proculiami. BR. .. 95 Hl Epitycheni. Videtur huius Viri
meminiffe ipe Marcus vv && íxvràv lib. VIII. obíeruante Menagio Zmoem.
luv. Ciu. c. 31. GEB. — 96 Taur. deVitum. GEB. —97 Hal permitteretuv :
qui eis. GEB. 98 Hal. balnea. —— 99 Gothofr. in nota: porticus in aedi-
bus. Fal. Sed ita etiam Vulg. Et ille in margine: alias, fime. BR. 100

Hal. Item probibentur baec legari. I Hal. 444e, loco: quod, et mox: pof-
funt,loco: potefl. GE B. — 2, Hal. detrabantur vel fubducantur. GEB. — 3 Ap.
Hal. et in, abfunt. GER. 4 Vulg. inferit: idem. gR. — 5 Vulg. inferit et.
B R. 6 Nefcio, cur haec vox Taurellio fufpeéta fuerit? adiecta eft. manu or-
dinarii corre&toris et. 72 vel, eiusmodi fupplementum flagitat. 8R. . Non opi-
nor hanc vocem Taurellio fuiffe fufpectam, neque id ftellulae adie&ae volunt.
Rectus feníus fine hac voce huic loco vix conftat: et hocfigno fe vfum ait Taur.
in praefatione, vbi et absque iis fenfus re&us conftabat, fed addit notanter: pla-
rimum, adeoque non femper, cuius rei non recordatus eft Nofter. GEs. — 7 Go-
thofr. in nota: Z/. caftella. 1ta omnes, praeter Blaublomm. — Vide pro Flo-
rentina Duker. ad Opafc. de Latiu. Vet. ICt. p. 339. BR. — Omnino et Hal. ca-
fiella. GE&. — 8 Hal.inferitet. GEB. — 9 MSS. hic exhibent monftra. Barb.

: : ?5 ob debitum 9?9/"f
publicüm defiderantium, vt fibi diftrahere permittatur, quod ?**

/ófüus diftrahendi denegauerunt. H
je2 ?9, vel aliud quodi : |

J ; tl
0! -* 45
-mam,
"Glalu'ca.ml,,
u
[ ;("
IU
Jan
D
n

. Vulgo baec, abeft. — Flor. ex repetitione flu&uantis librarii videtur ortum. BR..

aut ometari. Otob. aut qetaria. Pal. l1. ant ornaría et MI. amourtaria. Vat. azut.

emataria. Pal. L. awtemataria, BR. Bynkersh. aut ouiaria. GEB. Io De

hac voce vide Alciat, J. Parerg. 20. quam omnes retinent, nif) quod Stepha-
; nus

