fuüis nummis emitur, epiftula Diuorum fratrum ad Vrbium
Maximum in eam condicionem redigitur, vt libertatem adipi-
íÍcatur. $. r. Et primo quidem nummis füis non proprie vi-
detur emptus dici, cum fuos nummos feruus habere non pof-
fit. Verum conniuentibus ? oculis credendum eft, fuisnum-
mis eum '? redemptum, cum non nummis eius, qui eum

redemit, comparatur **. Proinde fiue ex peculio, quod ad.
venditorem pertinet , fiue ex aduenticio lucro, fiue etiam ami- |.

ci beneficio, vel liberalitate, vel prorogante eo, vel repro-
mittente *?, vel fe delegante, vel in fe recipiente debitum

redemptus fit: credendum eft, fuis nummis eum redemptum :
13: fatis eft enim, quod is, qui emptioni fuum nomen ac- .

commodauerit, nihil de füo inpendit. $. 2. Si ab ignoto em-
ptus fit, poftea autem pretium fuum optulerit, dicendum erit,

1^ non effe audiendum : ab initio enim hoc agi debet, vt ima--
ginaria fieret ** emptio, et per fidem contractus inter em- -

ptorem et feruum agatur, $. 3. Siue igitur non hoc ab ini-
tio effet * actum, vt fuis nummis redimeretur: fiue hoc
aCcto, nummos feruus non dedit '*: ceffabit libertas. $. 4.

J Vude quaeri poterit, fi, cum hoc ab initio effet aCtum, em-.

ptor feftinauit, et pretium numerauit *?: an poftea ei fatis-
faCto, feruus Conítitutione vti pofüt? Et puto, *? poffe.
$. 5. Proinde et fi ei nummos prorogauit ?? emptor, cum
ei pariauerit ?*, poteritad libertatem peruenire. $. 6. Siue

autem exprimetur ?? in contraCtu, velut in emptione, hoc,
vt manumittatur, fiue non exprumatur: verius eft libertatem :

Y Hal. addit: fity Vulg.efl. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 2 Vulg.
ánferit : boram, BR. Vt et Rehd. GE R. 3 Hal. vicefimwm , et in fine le-
gis: vicefimi. G EB. 4 Flor. erat : saiori viginti ammis viginti, vt adeo et
prius: viginti, deleri potuiffet, et forte re&ius. BR. —— 5 Hal et Vulg. per-
müttitur, et in fequentibus: vetatur.BR. Prius illud etiam eft in Rehd. G E B.
6 Rehd. addit: et verum efl..GEB. 7 Rehd. inferit: fpecialiter. G EB.
8 Hal et Vulg. addunt: fit. BR. Etiam Rehd. GER. 9 Taur. commiBen-
tibus. GE B. IO Vulg, inferit: effe. BB. Etiam Rehd. GEs. — 11 Hal. et
Vulg. comparetur. BR. Etiam Rehd. GEB., — 12 Vulg. promittente. BR Et-
iam Rehd. G £ B. 13 Rehd. addit: effe. G. 14 Rehd. pracfigit;
euH. GEB. — I5 Gothofr. in nota: 4l. fiat. Ita Hal, GE B. 16 Hal. eff.
GE B. 17 Rehd. dederit. G EB. I8 Vulg. vt pretinm mumeraret. 9 R.
Etiam Rehd. G E?. 19 Vulg. praefigit: vti. B R. 20 Vulg. fi nummos
praerogauerit emptor. BR. 21 Gothofr. in nota: paruerit, Fal et male.
pariare eft, ita rationes reddere, vt paria fint expenía acceptis. Nempe haec
ex Auguftino 1. Emend. 12, Habet etiam Vulg. paraerit. BR.. Etiam Rehd.
G E B. 22, Hal.et Vulg. exprimatur, et ità factum Flor. BR. Et ita Rehd.
GEsR. 23 Vulg. inferit: feruum. BR. Rehd. ferumn, loco: fit. GEB. — 24
Hal. et Vulg, ei, loco: et. BR. Rehd. cum et eius nomen, et paulo poft: em-
ptor fibi accommodet. GE B. 25 Hal. inferit: a. GEB. — 26 Vulg. cuius-
cunque,.BR. Etiam Rehd. G E n. 27 Vulg. vendiderit. BR. Etiam Rehd.
G E B. 28 Rehd. interueuit. GE B. 29 Ap. Hal. fj, abeit. GEB.. . 30
Valg. addit: efl. £R. Etiam Rehd. G Es.

E

3 compleuerit, poffe manumittere: non enim maiori

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. I.

RAGESIMVYS.

competere. $. 7. Ergo et fi forte quis fic ?* comparauerit
fuis nummis, ne eum manumittat: benigna eft opinio dicen-
tium, hunc ad libertatem peruenire: cum et ^* nomen em-
ptionis imaginarius ifte emptor accommodet , et praeterea ni-
.hileiabfit. $. 8. Nihil autem intereft , a quo quis fuis num-

que ?5 fit fexus is, qui emit, Sed et fi minor fit viginti an-
nis, qui vendidit ?7: interueniet ^9 Conftitutio. Nec com-
parantis quidem aetas fpeCtatur: nam et fi pupillus emat,
aequum eft, eum fidem implere, cum fine damno eius hoc

| fit futurum. JIdem, et fi feruus eft, $. 9. In illis fane fer-

uis non interuenit Conftitutio, qui in totum perduci ad liber-
tatem non poffuünt: vtputafi ^? exportandus ??, vel ?* hac
lege venierit, . vel teftamento hanc condicionem accepe-
rat ??, ne vmquam manumitteretur. $. 1o. Suis autem num-
mis redemptus, etfi totum pretium non numerauit ??, ex
operis tamen ipfius accefferit aliquid, vt repleri pretium pof-
fit, vel fi quid fuo merito adquifierit: dicendum eft liberta-
tem competere. $. ir. Quod fi partem fuis nummis redime-
ret ?^, cum partem ferui haberet, ad Conftitutionem non
pertinebit: non magis quam qui cum proprietatem haberet,
vfumfructum redemit ?*?, $. 12. Sed quid ?*^, cum fru&tua-
rius effet, et ?" proprietatem redemit *? ? in ea condicione
eft, vt ad Conftitutionem pertineret ??. $. 13. Sed et *? fi
duo feruum ** redemerint, alter propriis nummis, alter num-
mis ?? ferui: dicendum erit, Conftitutionem ceflare : nifi for-
te is, qui propriis nummis redemit, manumittere fuerit pa-
ratus. $. 14. Sed et fi partem quis redemit, pars altera ex
caufa lucratiua accefferit: dicendum erit, Conftitutionem lo-
cum habere. —— : PT N .
V. MancrawNvs ?? libro II. Inftitutionum. Szx quis
dicat, fe füis nummis emptum, poteít confiftere cum domi-
no füo, cuius in fidem confugit, et queri, quod ab eo non
manumittatur: Romae quidem apud Praefectum Vrbi ^*, in
Prouinciis vero apud Praefides ex facris Conftitutionibus Di-
uorum fratrum: fub ea tamen denuntiatione, vt is feruus,
qui hoc intenderit, nec inpleuerit, in opus metalli detur:
nifi forte dominus reddi eum fibi maluerit, vtique non maio-
rem ex ea caufa poenam conftituturus ^?, $. 1. Sed et fi ra-
tionibus redditis ** liber effe iuffus fuerit: arbiter in ^* fer-
uum et dominum, id eft, heredem, datur *? de rationibus
excutiendis. : : |

VL ArLPzskexvsVAnvs libroIV. Digeftorum. SER-

v vs pecuniam ob libertatem pactus erat *?, et eam domino
| : E de-

Hal. et Rehd. acceperit. G EB. 43 Hal. uuinevauerit. 34. Hal. et Vulg.
vedemerit. BR. Etiam Rehd. GEE. — 35 Rehd. redemiffet. GEP. — 36 Flor.
in: quid, olim vltima litera d fuit deleta. nempe corrector negle&a gemina-
'tione vltimarum duarum literarum in: effet, legit: fed qui, cum fruchuavius
effet, proprietatem redemit, iu ea condicione etc. Poflet et legi: Sed quid?
cum fructuarius effet, proprietatem vedemit. — In. ea condicione. BR. Kal. et
Rehd. fed qui , cum. fequenti et omiffo, GE B. 37 Taur. effEt. GEB. — 38
Hal. redemerit. 39 Hal. et Rehd. pertimeat. GEB. — 4O Ap. Hal. et, ab-
eft. GE n. 41 In Rehd. feruum, abeft. GE. 42 Ap. Hal. muemmis ,

fil. ómà &igsciy Aoyomoi i«c. B R. 47 Vulg. inter. BR. — 48 Rehd. detur. GER.
| 49 Scriptum elt Flor. ob libertatem: acceptus pacbus erat, et, acceptus, vncis
elt inclufum. — Legimus: acceptam, hoc eft, accipiendam , nifi hanc ipfam vo-
cem fubftitaere malis. Inde Vulg. ob libertatem accepevat. . E duodecim MSS.
feptem fimilitez habent. — Octauus Pal. IL. ob libertatem acceptam pa&bus evat,
vt nos couieci:äus. Chriftin. ob libertatem acceperat paclus erat. S.. Crucis: ob
libertatem acceptus evat. — Vat. VI. et Barb. vt Taur. et vt correctum Flor. iz
pofteriore tamen poft: libertatem , inter verfus adíciiptum : zmpetrandam a. do-
mino, et polt: pa&hus erat , adie&um: ab initio. BR. Septem ilfa: Vat. II. HT.

31 Hal inferit: fi. GEB. — 32 |

IV. V. Pal. I. S. Cruc. L. Treui, At Bynkersh. ob libertatém acceperat. vel pa-
' 5 &nus

mis ematur, a fifco, vel ?^* ciuitate, vela priuato: cuius- -

abeít. G E B. 43 Gothofr. in nota: Marcellus, Graeci. . Etiam Hal. Sed.
Bafil. MAPKIAN. BR. Etiam Rehd. Martiaumus. GEB. . 44 Clare Flor. eft:
vrbis;BR. , 45 Hal confliturus, forte errore typorum. GEB. 46 Ba-

p
wl
viti
Ws
.libe
qua
ye
e
foi
fer
bor

pO?D
qwa
TUf
l
€,
fün
f 3
Dia

mini

hyc ]
tusm
du
J

prol
debi
nt]
fato)
Tuet
fifal
tener
Téttr,

fb «
hn

( ü
rians;
Confo
SLN
5 l
GER,
Wt
et, p
i, [
lutiy,
edid (
petultim
filet R«
hä& Y
!s Qu
'mei'ir,m,(
qm alOC
MUET

À.

u

100

e-

Val
, Plor.
,cmïna-
huarthd
| g
p «
m
DL
»zam.*nfï,
T
yr d
éy
107
? aniS
m
j55

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. L | 731

dederat: dominus, prius quam eum 5? manumitteret, mor-

tuus erat, teftamentoque ?* liberum effe iuíferat, et'ei pe-

culium fuum legauerat. Confulebat 5?, quam pecuniam do-

mino dediífet ob libertatem , an eam fibi heredes patroni red-
dere deberent, nec ne? Refpondit, fi eam pecuniam dominus,
pofteaquam accepiflet, in fuae pecuniae rationem ?? habuif-
fet, ftatim defiffe eius ** peculii effe: fed fi interea, dum eum

manumitteret, acceptum feruo rettuliffet, videri peculii fuif-

fe **, et debere heredes eam pecuniam manumiflo reddere.
VII. Inew libro VIL Digeftorum. Dvo filiifamilias
peculiares feruos feparatim vterque habebant: ex his alter fer-
uulum ?? füum peculiarem viuo patre manumifit 57: pater
vtrique teftamento peculium praelegauerat. Quaerebatur, fer-
uus ifte vtrum amborum, an eius , a quo manumiffus erat 59,

- libertus effet? Refpondit, fi prius teftamentum pater feciffet,

quam filius eum liberum eífe iuffiffet, vnius effe libertum:

ideo quod eum quoquein peculio legaffe videretur: fed fi poft--

ea teftamentum pater feciffet, non videri eam mentem eius
fuiffe, vt eum, qui manumiífus effet ??, legaret: eumque
feruum, quoniam . praelegatus non effet, mortuo patre am-
borum feruum fuiffe. | k x
VIIl. MARcCIANVvS *? libro XIII. Inftitutionum. Qvrx
poenae ferui efficiuntur, indubitate manumittere non poflunt:
quia et ipfi ferui fünt. $. 1. Sed nec rei capitalium crimi-
num manumittere feruos fuos poffunt, vt et Senatus cenfuit.
$. 2. Diuus quoque Pius Calpurnio refcripfit, libertates ab
eo, qui iam lege Cornelia damnatus effet, vel cum 9* futu-
rum profpiceret, vt damnaretur, leruis datas non competere.
$. 3. Sed ne ?* quidem illos ad iuftam libertatem peruenire

Diuus,Hadrianus refcripfit, qui ideo manumiffi funt, vt cri- |
. iini fuübtraherentur 93, : : |

IX. Pavrvs libro fingulati Regularum. SkEnvvs
hac lege venditus, ne manumittatur, vel teftamento prohibi-
tus manumitti, vel a Praefecto, vel a Praefide prohibitus ob
aliquod delictum ** manumitti, ad libertatem perduci non
poteM o 11 g Wa
.. K. IngMw Imperialium fententiarum in cognitionibus
prolatarum ex libris fex libro *9 fecundo. AEkrrANvs 97

debitorfifcalis Euemeriam $? ancillam ante annos multos eme-

rat hac lege, vt manumitteret, eamque manumiferat: procu-
rator, cum bona debitoris non fufficientia quaereret, etiam
Euemeriae ftatus quaeftionem faciebat. Placuit non effe iuri
fifcali locum , quo ?? omnia bona debitorum *? iure pignoris
tenerentur: quia ealege empta eft, et ** fi non: manumitte-
retur, ex Conftitutione Diui Marci ad libertatem perueniret.
. XI. Inxw libro LXIV. ad Edictum. SEeRvvMw, qui
fub condicione legatus eít, interim heres manumittendo li-
berum non facit. | : |

XIL. InExw libro L. ad Edictum. Lxax Fauia pro-

éhus erat. Kehd. noua ratione: ob libertatem accepevat alias matfus erat. Va-
rians nempe leCio videtur recepta in textum , quam tamen corrector pun&is
confodit, tres nempe voces vltimas. G E B. 50 Ap. kal, eum, abeít. GEB.
51 Rehd. teflamento quoque. GEB. 52 Flor. fa&um: confalebatur. BR.
55 Hal. ratione. GEB. 54 In Rehd. eius, abeft. GE. 55 Rehd. effe.
GEE. . 56 Halet Vulg. feruum. BR, Etiam Rehd. GEB... 57 Hal. et Vulg.
ananuniferat. B R. 58 Hal et Vulg. fzuerat. B R. 59 Hal. fuiffet. Vulg.
erat. BR. Rehd. vt Vulg. GE2. — 60 Vulg. MARCELLVS. gm. 61 Vulg.
iam, loco: cum. BR. 62 Hal. nec, loco: -e. GEB. — 63 Hal. fubtra-
hantur. 64 Hal. crzmen. GEB. —— 65 Hal. et Vulg. potevit. BR. Vt et
KRehd. GER.
penultima: /ijro, abfit. GER. 67 Vulg. luliawus, BR. . Et ita quoque ex-
hibet Rehd. coerulea tamen paragraphi nota poft vocem iftam adiecta, ac fi
haec vna cim illa altera: Jdem inícriptionis fit: in hunc modum: Jdem Iulia-
"»45, cum tamen legis praecedentis au&tor fit Paulus. GEB. 68 Hal. Eube-
meviati , quod malumus. Vulg. Eumeriam.BR. Et itaRehd. GER.
quod,loco:4uo. GEB. ^O Kal debitoris. "71 Hal. effet empta, vt et fi. Rehd,
empta efl, vt et fi. GER. — 'Tz Vulg. iutuebitur. BR. Etiam Rehd. GEB. — 75

"Rehd. poterit. GEKB. — 74 Hal. debet. GE B. — 75 Hal. praefigit : feruus. GE 9.

66 Hal. hanc infcriptionem habet integram , nifi quod vox

69 Rchd. .

hibetur feruus, qui plagium admifit, pro quo dominus poe-
nam intulit, intra decem annos manumitti : in hnoc tamen non
teftamenti fa&ti tempus, fed mortis intuebimur *?. — .
XIIL. PowProNzivs libro I. ex Plautio. SEgmvvs
fíriofi ab adgnato curatore manumitti non poteft *?, quia in
adminiftratione patrimonii manumiffio non eft. Si autem ex
fideicommiffi caufa deberet *^ libertatem fnriofus, dubitatio-
nis tollendae caufa, ab adgnato tradendum feruum, vt ab eo,

cui traditus effet, *5 manumittatur, Octauenus ait.

. £AIV. Pavrvs libro XVI. ad Plautium. APvp eum,
cui par imperium eft, manumittere non poffumus. — Sed Prae-
tor apud Confulem manumittere poteft. $. 1. Imperator cum
feruum manumittit, non vindictam imponit, fed cum voluit,
fit liber is, qui manumittitur, ex lege Augufti.-
XV. MancErLLVvs libro XXIIT. Digeftorum.. Mon-
TIS caufa feruum manumitti poffe, non eft dubitandum.
Quod non ita tibi ** intellegendum eft, vt ita liber eífe iu-
beatur, vt ** fi conualuerit dominus, non fiat liber: fed,
quemadmodum fi vindiéta eum liberaret abfolute, fcilicet quia
moriturum fe putet, mors eius exfpectabitur, fimiliter et in
hac fpecie in extremum tempus manumifforis vitae confertur
libertas: durante fcilicet propter mortis caufae ** tacitam
condicionem *? voluntate manumifforis: quemadtnodum cum
rem ita *? tradiderit, vt moriente eo fieret accipientis, quae
ita demum alienatur, fi donator in eadem permanferit volun-
tate. ! | | |
.XVI. MopesTINvs libro I. Regularum. $Sr con-
fentiente patre filius minor annis viginti feruum eius manu-
miferit, patris faciet libertum: et vacat 9* caufae probatio
32 ob patris confenfum. — . $g A
— XVIl.Ipenulibro VI. Regularum. Semnvr quos filius-

| familias in caftris quaefiit $5, non in patrisfamiliae ** com-

putabuntur: nec enim pater tales filii ferunos manumittere pot-

XVIIT. Garvslibro XII. ad legem Tuliam et Papiam.
Evw, qui venierit ?5, venditor et promiffor , et »- ?* ) quem
promiferit, manumittere poffunt. — | !
- , XIX. PAPrIN:1ANVS libro XXX. Quaeftionum. Sx
quis ab alio nummos acceperit, vt feruum füuum ?* manu-.
mittat, etiam àb inuito libertas extorqueri poteft, licet ple-
rumque pecunia eius numerata fit, maxime fi frater, vel pater
naturalis 5? pecuniam dedit: videbitur enim fimilis ei, qui
fuis nummis redemptus eft.. : |
XX. InEM libro X. Refponforum. CavsAw minor
viginti .annis, qui fernuum donatum manumittendi gratia
accepit, ex abundanti probat, poft Diui Marci litteras ad
Aufidium Victorinum ?9: etenim , Íi non manumife-

rit?*, ad libertatem feruus perueniet ??, $. 1. Non ?? idem

in

926 Ap. Hal. tibi,abeft. GE B. — 77 Hal. et, loco: vt. GEB. . '78 Hal. cauf-
fa. GEB. . 79 Vulg. propter tmortis cau[am tacita conditione ex voluutate. n R.
KRehd. vt Flor. eft, niüi quod vocula: ex, adíit. GER. 80 In Rehd. zta,
abeft. GEB. — 81 Taur. in Adnot. vacat. zz P. vagat. g pro c. Adeoque fcri-
bendum erat : vaGat. Hal. vacabit. GE B. 82 Vulg. inferit: et valet ma-
namiffo.BR. Etiam Rehd. GER. 835 Hal. filiifamiliarum iu caftris ad-
quirunt. GEB, — 84 Hal. et Vulg. familia. Nempe et Flor. e eft deleta, quod
fere malumus quam fubaudire: ferazs. B R. Rehd. quefiuit : non in bonis patris- -
jamilie. G E B. 85 Vulg. potefl, BR. 86 Hal. Et eum, quem zvendiderit.
Rehd. Ewm quem venirerit, priori tamen v pun&o notata. GEB. 87 Ap.
Hal. et, abeft. Vulg. mutat in: eu;. BR. Habent vt Hal. Vat. IT. III. S. Cruc.
L vt et Rehd.. At Chriftin. et promz(for, quod promifit. Plerique vt eft Flor.
Barb. Vat. IV. VL Pal. I. II. S. Cruc. II. Bynkersh. GEB. 88 Hal. ferues
fuos. GEB. 89 Hal. fi pater vel frater naturalis. 9o Vulg. addit: mif-
fa5. B R. 91 Vulg. manunifit. BR. 92 Hal. ad libertatem enim feruus
perueniet, et fi mon manumiferit. Rehd. ex babundanti probat, cum poft diut
mavci litteras ad aufidimn vittorinum ad libertatem fevuus perueniet. non idem
etc. illis nempe: eteuzm fi non manmniferit, plane omiffis. GE E. — 95 Vulg.

Yyyyy 38 in-

792 | DIGESTORVM LIB. XL. TIT. L IL

in fideicommiffaria libertate iutis eft , cuius caufam minor d.e..
bet probare: nam libertas nifi ita manumiffo non competit.
$. 2. Puellam ea lege vendidit, vt poft annum ab emptore

manumitteretur: quod fi non manumififfet **, conuenit, vti .

manum iniceret ?5, aut decem aureos emptor daret: non
feruata fide, nihilo minus liberam ex fententia Conftitutionis
fieri refpondit ?5: quoniam manus iniectio plerumque auxilii
ferendi caufa interuenit: itaque. nec pecunia petetur, cum
emolumentum legis voluntatem ?* vénditoris fecutum fit.

$. 3. Tempore alienationis conuenit, vt homo libertatis cau- -

fa traditus, poft quintum annum impletum manumitteretur,
et vt certam mercedem interea ?? menfítruam praeberet: con-
dicionem libertati ?? mercedes *?? non facere, fed obfequio
temporariae feruitutis modum praeftitutum * elfe refpondi:
neque enim in omnibus ? libertatis caufa traditum comparari
ftatulibero ?. 64
XXL IpEkm libro XIIT. Refponforum. SxEmRv v w do-
talem vir, qui foluendo eft, conftante matrimonio manumit-
tere poteít: fi autem foluendo non eft, licet alios creditores
non habeat, libertas ferui impedietur, vt conftante matrimo-
nio deberi dos intellegatur. |

XXII. Inz w libro IT. Definitionum. N»os ex fi-
lio voluntate aui, vt ^ filius voluntate patris poteft manumit-
tere, fed manumiffus patris vel aui libertus eft. |

XXIII. InEw ? libro XV. Refponforum. — Garvs
Seius Pamphilam hac lege emit, vt intra annum manumitte-
retur: deinde intra annum Seius feruus pronuntiatus eft.
Quaero, an ex . ? lege venditionis, finito anno, Pam-
phila libertatem confecuta fit? Paulus refpondit, cum ea con-
dicione ancillam emptam, domino adquifitam, cum qua con-
. dicione * veniffe proponeretur. n
XXIV. HeEnMoGENr1ANvSs libro T. Turis Epitoma-
rum. Lrgcklunia Patronia *, fi difífonantes pares ? iudi-
cum exiftant fententiae, pro libertate pronuntiari iuffum *?,
$. r. Sed etfi teftes non difpari numero tam pro libertate,
quam contra libertatem dixerint, ** pro libertate pronuntian-
dum effe, faepe conftitutum eft. !

! XXV. Garvs libro I. de Manumiffionibus. Iv nisra-
tio efficit, vt infantibus quoque competat libertas.

XXVI. Iavorexvs '? libro IV. ex Po&erigor'ibusx
Labeonis. SEeRvv M furiofüum omni genere manumiffum ,
ad libertatem perduci putat poffe Labeo, |

inferit:- e&zam. B R. 94 Flor. eft: wanunifhfet. GEB. 95 Hal. zniice-
yet. GEB. 96 Hal. et Vulg. refpondi. &R. 97 Hal. eoluntate. GEB.
98 Rehd. znterim. GEB. 99 Hal.et.Vulg. libertatis. BR. Etiam Rehd.
GE B. 1oo Vulg. snevcedem. B R. I Rehd. praeffitum , forte ex codice
pleno geminationum , vt legendum effet indicio Taurelliano : praefti T Vim. G E B.
2 Vulg.inferit: feruum. B R. quod Rehd. facit poft: traditum. GE B. 3 H.
a Porta in II. P. Fl. fflatuliberum. Yra ceft, fed manifefto errore. bR,. Eundem
tamen feruat et Rehd. GEB. — 4 Rehd. ast,loco: vt. GEB. — $ Hal. PAV-
. LVS. GEB. 6 Ap. Hal. ex, abeft. GEB. 7 Ap. Hal. condicione , abeft.
G EB, 8 Gothofr. in nota: A. Petronia. ta nempe habet Hal. in margi-
ne, et probat Ant. Auguftin. de Nom. propr. Paud. vti et eft in L. 11. $. 2.
iufra ad L. Cornel. de ficar. Sed Rehd. vt Floreutiae eft: Patromis GER.
9 Rehd. partes. GER. 10 Hal oifum. Vulg. prowwnciatae flare iuffum eft.
Rehd. prouumtiato flare oifum efl. GE B. 11 Hal. praefigit: tamen. 12
Rehd. labiuus. mira ratione compofito nomine a primis literis in abolenus, et
vltimis in: Sabiuus. Nempe Rehd. vt Hal. femper habet: labolemws. GEB.-
I Vulg.inferit: legatum.-uR. — 2 Hal.nam buic, loco : nam et bic. GE B.
3 Vulg.inteflatus.R R. — 4 Hal. smatatam , et mox: voluntatem. GEB. 5 Flor.
eft: maunniffiffet , et in fequeutibus manwmififf.GEB. 6 Hal. et Vulg. mann-
mattit.BR. Edam ehd, GEB.— 7 Vulg. volente domino. BR. Etiam Rchd. G E n.

idem fuafi.

i TIT. 1. |
pE MANVMISSIS VINDICTA.
^"Pg MPONIVS libro I. ad Sabinum,

AP-V'D Praetorem, eundemque . tutorem poffe pu,pill.un;
ipfo auCtore manumittere conftat. : )

Il. Vzerawvs libro XVIII. ad Sabinum. Sxr minor.

fit annis viginti fructuarius, an confentire libertati poffit? et
puto, confentiendo poffe ad libertatem perducere.
]. InExw libro IV. Difputationum. — Srz heres fer-
uum legatum manumittat, mox * repudiet legatarius:; retro
competit libertas. , Idemque eft, et fi duobus pure feruus le-
getur, et poft alterius manumiffionem alter repudiaueritz
nam et hic ? retro libertas competit, - |
IV. IvrraAmvs libro XLII. Digeftorum. - Srz pater
filio permiferit feruum manumittere, et interim decefferit in-

teftato ?, deinde filius ignorans patrem fuüum mortuum, li-
bertatem impofuerit : libertas feruo fauore libertatis contingit,.

cum non appareat mutata * effe domini voluntas. Sin autem

| ignorante filio vetuiffet pater per nuntium, et, antequam fi--

lius certior fieret, feruum manumififlet ?, liber non fit : nam
vt filio manumittente feruus ad libertatem perueniat, durare
oportet patris voluntatem: nam Ífi mutata fuerit, non erit
verum volente patre filium manumififfe. $. r. Quotiens do-

minus feruum manumittat $, quamuis exiítimet alienum effe -

eum, nihilo minus verum eít, voluntate domini ? feruum 9

manumiflum : et ideo liber erit. .|.Et ex contrario, fi fe Sti«

chus non putaret manumittentis effe: nihilo minus libertatem
contingere. Plus enim in re eft, quam in exiftimatione ?

.et vtroque cafü verum eft, Stichum voluntate domini *?-ma-
numiffum effe. ldemque iuris eft, et ** fi dominus et fer-

uus in eo errore effent, vt neque *? ille fe dominum, nec

hic fe feraum eius putaret. $. 2. Minor viginti annis domi--

nus nec communem quidem feruum fine confilio re&cte manu-
mittit. Paulus notat: fed *? fi pignori obligatum fibi minor

viginti annis manumitti patiatur, recte manumittitur: quia -
non tam. manumittere is, quam non impedire manumit«

tentem intellegitur. —— | | !
— —.M. IvrrANvs eodem libro **, Axw apud fe manu-
mittere poffit is, qui confilium praebeat **, faepe quaefitum
eft? Ego quum meminiffem *? Iauolenum *? praeceptorem
meum, et ** in Africa etin Syria !? feruos füos manumi-
fiffe ??, cum confilium praeberet, ^* exemplum eius fecutus,
et in Praetura et Confulatu meo quosdam ex feruis meis vin-
dicta liberaui: et quibusdam ?? Praetoribus confulentibus me

CR

8 Hal. inferit: effe, V. Aueran. F. Interpr. 16.2. 14. GEB. 9 Rehd. plus enim
efl, quod in ve efl, quam. quod eft in extimatione, vt faepe pro: exzflimatione.
GEE. IO Rehd. colente domino. GEB, — X1 Rehd. Idemque iuris effet, f.

GEB. 12 Rehd.mec.GER. 13 Hal.inferitzet. GEB.. 34 IV LIANVS eod.-

lib. claufum parenthefi in P. F. quae funt verba Hugonis a Porta in IX et ita
eft. Nomen: IVLIANVS 'ibidem rubrica . exaratum, et folenniter inchoata
lex eft.. Sed correder cum effet idem ille ICtus, qui et praecedentis legis eft
auctor, fuperfluam putauit hanc infcriptionem ,. et vncis inclufit. ^ Recte au-
tem hos Taur. neglexit, cum hoc caput ex alio prorfus loco huius libri defum-
tum videatur. Vulg. et Nor. hic: Paulus, habent, quod infolens fit nomen
repeti, idque alias per: Jdem, indicari foleat. B m. Rehd. feruat v2 Iulianns g.
vtÍcriptum Flor. GEB. — 15 Hal. et Vulg. praebet. B R. Rehd. preberet. G EB.
16 Etiamnunc Flor. cft: quem meminiffem. Hinc Vulg. et Hal. ego quidem ame-
mjni, hicin margine: ego quem merui[fogi, vt reor, pro: ego quem memini[-

fem. | Ap. Ruffardum eft:; qui meminijfem , quod fere placet, cum in his libris

cgn[*cantcr' cum. Ícribatur, non quum. BR. Kehd. egoque quideim memini.
GEB. 17 Hal. laboleuun. G x B. 18 Ap.. Hal. et Vulg. et, abeft. p n.
Etiam in Rehd. GEs. 19 Ap.Hal.etin Syria, abíunt. GEs, 20 Flor, eít:
manwmiffe. GE R. 21 Mal praeberet. et ego exemplum. GEB. — 22 H'arl-
4 : s infe-

l

eofm
(
prol

fu.
f
Jatar
gt

"n
nom
eaJf
gt
que
tete
D
r
eui

- pam's

fius

tnito:
at
tora

f lu

Ils
fllus
qup
i, d
Q
qui
ler
fnet

N
n
HI qu«

Wert:
at B
6H.
Q
a N
triby
u
2)'(186
ejïe j
epu
prr
H
m
30 H
vtmqu
1 H
Q: [
6E
,(äd It
: n
4 Erg
Tttt:
&r d
Nitet
ïw li
q

Mu

iil
lsl

U

ILUS,
Til«
li

DIGESTORVM LIB, XL. TIT. IL C - 0005

/^ VL Ingw libro IL, ad Vrfeium Ferocem. Sxmnvvs
eommunis quin a minoribus viginti annis dominis poffit apud
confilium manumitti, quamuis vnus ex fociis caufam ?? ad-
probauerit, dubium non eft.
Vil. GArvs libro T. Rerum cottidianarum fiue aureo-
rum., Now eít omnino neceffe pro tribunali manumittere:
itaque plerumque in tranfitu ferui manumitti folent, cum aut
lauandi, aut geftandi, aut ludorum gratia prodierit Praetor,
aut Proconful, legatusue Caefaris. | |
VIII. VrnPraAmwvs libro V. ad Edictum ?*. . Eco,
cum in villa cum Praetore fuiffem, paffus fum apud eum ma-
numitti, etfi liCtoris praefentia non effet. —— AE
IX. MaARcrzANvslibro XIII. Inftitutionum. IvsTA
caufa manumiffionis eft, fi periculo vitae infamiaeue domi-
num ferusliberauerit ^?, — $. z. .Sciendum eft, qualiscum-
que caufa probata fit, et recepta, libertatem tribuere ?9 opor-
tere: nam Diuus Pius refcripfit, caufas probatas reuocari non
oportere, dum ?? ne alienum feruum polfit quis manumitte-
re ??: nam caufae probationis ?? contradicendum, non etiam
caufa iam probata retractanda eft. —
X. InEgw libro IIL. Regularum. | Svgprz vel muti

patris filius iuffü eius manumittere poteft ??. Furiofi vero

filius non poteft manumittere. : |
| XlLl. VrPriaANvs libro VI. de Officio Proconfulis. Sz
minor annis viginti manumittit ?*, huiusmodi folent caufae
manumiffionis recipi, ?^ fi filius, filiaue, frater, fororue na-
turalis fit: - | "d
. . EXlL Ipxw libro II. ad legem Aeliam Sentiam. V xr
fi fanguine eum contingit ?: habetur enim ratio cognationis.
XIII. InEw libro de Officio Proconfulis. Szx collacta-
neus, fi ?* educator, fi paedagogus ipfius, fi ?? nutrix, vel
filius filiaue cuius eorum, velalumnus, vel capfarius, id eft,
qui portat libros: vel fi in hoc manumittatur, vt procurator
fit, dummodo non minor annis decem et octo ?? fit : praeter-
ea et illud exigitur, vt non vtique vnum feruum ?* habeat,
qui manumittit, Item ?* fi matrimonii caufa virgo vel mu-

. lier manumittatur, exacto prius iureiurando, vt intra fex

menfes vxorem eam duci oporteat: ita enim Senatus cenfuit.
XIV. Mancramwvs libro IV. Regularum. — Arv-

MNOS magis mulieribus conueniens eft manumittere: fed et.

in viris receptum eft, fatisque eft, permitti eum manumitti,
in quo nutriendo propenfiorem animum fecerint, $. r. Sunt

inferit: aliit. GEB. — 25 Hal. et Vulg. inferunt: swom. Florentinam. appro-
bant Bafil. «àv à eic 9síges YuAoyov diríuv. B R. Etiam Rehd. habet negationem.
GEB. . 24 Flor. aderat etiam: praetoris. Sed vncis eft inclufum, quam
corre&ionem fecutus eft Taur. non aeque in L. 35. 37. et 44. infra de Oblig.
et Adion, vbi? praetoris, pariter vncis inclufum eft. p . Kehd. hanc legem
tribuit luliano. GEB. 25 Hal. liberauit. GEB. 26 Vulg. tribui. BR.
27 Flor. fcriptum eft: oportedum , cumque fequatur: vetra&anda efl, non: re-
tractandam ejfe, malumus legere: mom oportet dum. Wulg. caufas probatas mom
effe permittendum reuocave , probibendumque me alienum. Yial. non nili: dum;

expungit, BR. Rehd. Vulgatam exhibere voluit, fed minus emendate: caafas .

probatas venocavi mou effe permittendum permitteudaumue ne alienum. GEB. 28
Hal. verba: we alieuum [evuum poffit quis manumittere , parenthefi includit, et
in margineaddit: glias baec defunt. G E B. 29 Hal. nam caufae probationi.
40 Hal. et Vulg. hic et mox iterum: poterit. , loco potefl. gR. — Vt et Rehd.
wtroque inloco. GEB. — 31 Hal. manwmittat. — 22, Hal. praefigit : vt. GE B.
33 Hal. contzugat. 34 Hal vel,loco:fi. GE B. . 35 Haliterum vel, lo-
co: fi. 36 Hal. et Vulg. feptem. 8 R. 36 Rehd. feruum vnum tantum.
GEB. 38 Hal. inferit: et. GER. 49 Hal. inferit: et. 40 Rehd.
fed ita forte fi cum. quoudam fevuus fuus. Nidetur. cuimn. fuiffe prima fyllaba vo-
Cis : couferuus. GE B. 41 Ap.Hal. ef?, abeft. GEE. 42 Vulg. eff. B R.

43 Erat Flor. u proelia, íed eit corre&um. BR. . 44 Hal. adiunerit. Rehd.

repetit :/q40d , ante: contra. GEB. 45 lta eft Flor. aegrum. — Sed corre-
&or aliquis recentior, cum caudam.literae G et femotam et pertenuem non
videret: eum, fubftituit. Et ita Hal. Vulg. ad vnam omnes. BR. Etiam Rehd.
licet Brenkmannum bic non fatis capiam. GEB. 46 Kehd. volaerit. G E B.
47 Hal quee GEB. | 48 MHal. agitar.

49 Ap. Hal. et Vulg. Hi, ab-

- qui putant etiam feminas poffe matrimonii caufa manumitte-

re: fed ita, fi forte, ?? conferuus ^? fuus in hoc ei legatus
eft, Et fi fpado velit matrimonii caufa manumittere, poteft,
Non idem eft ** in caftrato. — |
XV. PAvrvslibro I. ad legem Aeliam Sentiam. E T-
IAM condicionis implendae caufa minori viginti annis manu-
mittere permittendum eft: veluti fi quis ita heres inftitutus
fit ^?, (f feruum ad libertatem perduxerit. $. r. Ex prae-
terito tempore plures caufae effe poffunt: veluti quod domi- .
num in proelio *? adiuuauerit, ** contra latrones tuitus fit,
quod aegrum *? fanauerit , quod infidias detexerit: et longum
eft, fi exequi voluerimus *^?, quia multa merita incidere pof-
fünt, quibus honeftum fit libertatem cum decreto praeftare:
quas ^? aeftimare debebit is, apud quem de ea reagatur ^*.
$. 2. Plures vindicta pariter manumitti poffunt, et fufficit
praefentia fernorum, vt vel plures manumitti poflnt. $. 3.
Abfens quoque caufam probare per procuratorem poterit.
$. 4. Si duo matrimonii caufa manumittent, recipi caufa non
debet. $. 5. Hi *?, qui in Italia vel alia Prouincia domici-
lium habent, apud alterius Prouinciae Praefidem confilio ad-
hibito manumittere poffunt. : s |
- XVI. VrPIiANVS libro II. ad legem 5? Aeliam Sen-
tiam. Írrvp in caufis probandis ?* meminiffe iudices opor-
tet, vt non ex luxuria, fed ex affectu defcendentes caufas
probent 5?: neque enim deliciis, fed iuftis affectionibus ?3
dediffe iuftam libertatem legem Aeliam Sentiam credendum

|(9$4, «G. r. Si quis minori viginti annis hac lege feruum de-

derit aut 55 pretio accepto, vel ?9 donationis cauía, vt 57
eum- liberum faciat: poteft ?? ille caufam manumiffionis il-
lius iuftius *? probare, hoc ipfüm allegans, legem datam, et
99 perducere ad libertatem : ergo hic debetoftendere, hoc ?*
inter ipfos actum, vt proinde vel ex lege donationis, vel ex
affeCtione eius, qui dedit, res aeftimetur. : |
XVII. PaAvrvslibro L. ad Edictum. A»v Procon-
fülem, poftquam vrbem egrefius eft, vindicta manumittere
poffumus. — $. 1. Sed et apud legatum eius manumittere
poffumus. - | [
XVIIL Ipnkw libro XVI. ad Plautium. — APv» fi-
liumfamilias Magiftratum manumitti 9? poteft, etiam fi ipfe
filiusfamilias manumittere non poteft. $. 1. ?* Apud colle-
gam füum Praetor manumittere non ?? poteft. $. 2. Fiiius
quoque voluntate patris apud patrem manumittere poterit ^^.

XIX.

eít. BR. Etiam in Rehd. GzE. — 50 Flor. erat: ad legem fuliam Aeliam Sen-
tiam. correxit fe in continenti librarius et vox: Zuliam vncis eft inclufa. B n,
51 Rehd. aprobandis. GE B. 52, Vulg. approbent. B R. Etiam Rehd. Gz g.
$53 Rehd. inferit: fe, ideoque habet in fequentibus: /ege elia feutía. GER.
54 Vulg.addit: efl. BR. — 55 Elal.et Vulg. vt, loco: aut. BR. Etiam Rehd.
G E B. 56 Vulgo vel, abeft. pR. Etiam in Rehd. GEB. — 57 Ap. Hal.
et Vulg. vt, abeft. pm. Etiam in Rehd. GEB. — 58 Hal. et Vulg. poterit. B R.
Etiam Rehd. GEBR. - 59 Taur. in textu: V Stius, et in margine: zflius.
Nempe olim erat: manumiffionibusilliustiusprobibere, pro: mauwmifüonis illius
feu iflius iuflius probare, quod fane mirum ef in accurato ceteroquin fcriptore.
Elb. Leoninus VI. Emend. :0. 1. 4. putat Pauli Refponfum inüipidum effe,
ni geminando legatur: ilius iuflius, atque ita fane recentiores. At Vulg. et
Hal. correctionem receperunt. BR. — Nempe qu. vt et Rehd. habent: qmaua-
miffionis iflius approbare. — Ceterum hoc refponíum non eft Pauli, vt Leoninus.
alleg. loc. fcripfit, fed Vlpiani, nec de legato feruo hic fermo eít, vt idem fi-
bi perfuafit, quod in fequentibus verba: offendere boc imter ipfos aumi, fatis
oftendunt, G E. 60 Hal ewm, loco: et, deleta praecedente diftin&ione.
Rehd. legem dandam et fic perducere. GE R. 61 Vulg. inferit: ipfum. BR..
Etiam Rehd. GE 5. 62 Hal.et Vulg. addunt: ex 440 prouimciam ingre[fus.
efi. BR. Etiam Rehd. GEB. . 63 Hal. pater maummittere; Vulg. pater eius
manumittere. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. —— 64 Rehd. pracfigit: Et. GEn.
65 IniRehd. negatio abeft. GEp. 66 Digua funt verba Auguftim IP.
Emend. vlt. quae adfcribantur: Apud Collegam fuum praetor mauumittere mon
poteft ( filius quoque voluntate patris apud patrem. manumittere uon. potefl ) fi-
lius quoque voluntate patris apud. patrem. inaummittere poterit. . Sic Flor. fcri-
ptum eit, et ita error fcrip;oris emendetus namque id illis nots fignificatur.

Quam- -

794 DIGESTORVM LIB. XL. TIT. IL. IIL IV.

XIX. Cersvs libro XXIX. Digeftorum. |Sx minor
annis " apud confilium matrimonii caufa praegnatem ma-
numiferit 99*, eaque interim pepererit: in pendenti erit , fer-

H

