: » . gatio mandati: ficut euenit, cum in rem fuam procuratorem
t 3 &i la jpraeftamus, eoque nomine iudicatum folui promittimus: nam
fi ex ea promiífione aliquid praeftiterimus, non mandati, fed
r d ex vendito ?, íi hereditatem vendidimus ?, vel ex prittina
LfA caufa mandati agere debemus: vtjfij cum fideiuflor reum pro-
1 p curatorem.dedm.«* | ita : :
D -^ 'x, tusconfulto reftituta eft, heredem iure dabit procuratorem.
, P/EéectS. 1. Sed et dominum pignoris creditor recte dabit procurato-

Eyyy
accufabitur, confirmant Bafilica: $vx ivxeogc Tà Ümomw]ov wwe?rai Dàà Qwv roU.

tionem inclinafle, Tta in Barb. a feriore manu fupra acczfabitar, Ícriptum 7.
: fendetur, et plenius in Vat. IIL. z. accufatus defendetur, B &. — Keliqui
| Z Pal Y S. Crac. Magl Treui( Bynkersh.[G E B. 98 Ap. Hal. et, abett,
*XK [ 7) .GEB. — 99 Hal. praefigit et. GER. 100 Hal. ex/tit, G ER. I Vulg.
' - inferit primo. GEB. 2, Hal. a&ionem. Flor. firmant Bafilica: x4v 366aci
7iv ixavooocíav. BR. 3 Hal. foeminis. GEB. 4 Vulg. permittitur. BR.
5 Taur. poffiTameu. GE B. 6 Hal. dicendum. — E ícriptis fex Barb. et Byn-
J kersh. fine gloffis, habent d/cendum, fed prior non iääx correctione. BR. Re-
liqui funt Pal. I. Treuif. S. Cruc. Bynkersh. altetzr —^ * Videtur omni-
no refcribendum: de vi publica, fiquidén manifefte Bafil, me9 fae 3wpocínc.
$e1 iam ita coniecerat Leunclauius, notante Baudoza. B& R. Nempe IJ. Notat.
I3. GER. 8 Multo plenius Ba(il. wam fi bereditatem vendiderzm, xo ix
mQ0d3Áctuc àurüs ivuySe, ct ex praenentioue eius conuentus fuerim (Fabrotus
vertit: et eum creditores bereditarii aduev(us me agere occupa[feut,) emtovem pro-
curatoreim fecerim, eoque momine audicatum. folui promzferim, et. aliquid praeffite-
yàn, nou ago anandati, fed aclione ex vendito. BR. — 9 Vulg. vendiderimus. 5 R.
10 Vulg. inferit procuratorem. BR. — *I Vulg. inferit 2udiczo. B R. 12, Hal.
expliciri, GEB. — 13 Hal. citra. GEB. — 14 Hal. quidam.[GEB. — 15 Hal.
iferit procuratorem. G EB. I6 Hal.et Vulg. tramsferatur. BR. —— V7 ba-
fil. «av Tiv i)exéuevov voímov, fecundum continzeutem, hoc eft, poffibilem -
dun. BR. 18 Hal. et Vulg. probibeutur. BR. 19 Flor. olim erat quae-

Pb VUEA: F. Frur. P.

LIB.

.sx longinquo fit afuturus, vel alia iufta caufa interuenerit.

$. 3. Is cui héreditas ex Trebelliano Sena-

Eandem exhibent MSS nouem:et tamen animaduerto recentiores in hanc muta- -

A4
G EB.

UL TIT. IIL -

rem ad Seruianam. $. 5. Porro, fi vniex reis credendi confti-
tutum fit, isque alium *? /yx conftitutam|pecuniam det: non
negabimus poffe dare. Sed gt ex duobus reis promittendi, al- &
ter alterum ad defendendum procuratorem dabit. $.6. Si
plures heredes fint, et familiae hercifcundae, aut coitbmuni di- .
uidundo ïäagatur, pluribus eundem procuratorem non e&,g—ü:u)c'cab
permittendum dare: quoniam res exg,)ediri '^ nonperelocin- - ——
ca *3, adiudicationes, et condemhationes: plane pez*rhitszn-
dum dare, fi vni coheredi plures heredes exiftant. $. 7. fReoSJA
latitante poft litem conteftatam, ita demgym fideiuffores eum
defendere videbuntur, fi vel vnus ex his éum pro folido defen-
dat, vel omnes, vel-quiïft ex his vnum *? dederint, in (iuem .Lf 43 äm
iudicium transferétur *$. E — 94m.
XLII. InEMw libro IX. ad Edictum. Mv'mvs et für-
dus per eum modum, qui procedere poteft *7?, procuratorem
dare non prohibetur,*?: forfitan et ipfi dantur: non quidem
ad agendum, fed adadminiftrandum. — $. 1. Cum quaeretur !?,
an alicui ?? procuratorem ?* habere liceat, infpiciendum erit,
an non prohibeatur procuratorem dare: quia hoc Edictum pro-
hibitorium eft. $. 2. ]E?lpopularibus aCtionibus, vbi quis quafi f4
vnus ex populo agit, defenfionem vt procurator/ praeftare co- i& tm, .
gendus noneft. $. 3..*Is,ïqui.icuratorem alicui praefenti pe- ] ££ ec2 rec; »xa«.
tàt ?^?, non aliter audietur, nifi adulto confentiente: quod fi aX
abfenti: ratam rem eum habitürum, neceffe habet 39&dare 2^, |
$. 4. Pdena non defendentis procuratoris haec eft, vt denege- -
tur ei aCtio. $. 5. Si procurator agat, et praefens fit abfentis &
feruus: Atilicinis ait feruo cauendum, non procuratori. | Ml
$. 6. 25 Qui non cogitur defendere abfentem, tamen fi iudi- ^ u-
catum folui fatisdedit, defendendi abfentis * gratia * ?9: co-
gendum procuratorem ?* iudicium accipere ?5, ne decipia-
tur is, qui fatis accepit : namleos ??, qui noncogunturrem ?? | . $f :
defendere, poft fatisdationem cogi, Labeo ?*, cavfa cognita, mi[ É
temperandum ??2] et fi captio ?? actoris fit propter tempo- 4 : z. I
ris tractum, iudicium eum accipere cogendum: quod fidut ad- f- if ol at
finitas diregípta fit, aut inimicitiae intercefferint, aut bona ab- re//þïï' vec.
fentis poffideri ceeperint. us n
XLIV. VrPiANvs libro VII. Difputationum. y—E" !
a
AXLV. PA&LVS libroff X. ad Edictum. , Now,coaEmw- — 1 3007 F
pvM. Sabinus autem |?^ nullas Praétoris partes efe ad cofii- a»(,' reà ÁL,
pellendum defendere, fed ex ftipulatu ob rem non defenfam / :
agi ?? poffe, ac fi ?* iuftas caufas ?* habeat,. cur iudicium J.Z:*'/erm«d,äw-;);
accipere nolit, fideiuffores non teneri ??: quia vir bonus ar- . ?
I bitraturus /7/ Pa "74*

Jx cOC .i)7£f!£dm »

Vd'rzzcw/

d

j

retur, fubantique in quaeratur, transmutatum. — Omnes autem qauaeritur. ' Sed
rectius meo iudicio Taur. BR. Hal etiam habet gwaeritur, et Taur. fcribere
debebat quaer Etur. G EB. 20 Taur. alQii. GER. 21 Hal. inferit eum.
22, Hal. et Vulg. petzt. BR. 25 Hal. babebit. G EB. 24 Hal.
et Vulg. fatisdare. BR. 25 Hal praefigit et. GER. 26 Florentiae ia
hac voce gratia, recens quidem atramentum apparet, at fuperindu&tum credimus
veteri fcriptnrae. — Poffet alias et hellenifmus videri, quales complares obferuat
Ant. Auguftinus /I. Emend. 1. atque iftud, quod vetus fcriptura fit, Taurellio
quoque fuboluiffe videtur, qui figna alias non erat appofiturus, quin alibi totam
huiusmodi adícriptionem neglexit. conf. L. 15. $. :. zufr. ad L. Iul. de adult.
B R. 2/] Hal. cogeudaus iudicimmn accipere, và procuratorem, negle&to. —Et fa-
ne vt nunc eft, cum praecedentibus haec parum cohaerent, quod Taur. fruftra
maiore interpun&ione diffimulare annititur. Ceterum ne penitus procuratorem
perire finamus fubftitui poffet procuratorimm. MSS. quae vidi, nihil hic adfe-
runt quod difficultatibus mederi poffet, quin preffe Flor. fequuntur. B R. Pal. ä
I. S. Cruc. Treuif. Byn1961*sh.-rdEB. 28 Yaur. accEpere. GEB. 29 Hal. T ff;ff 4 ï
eo$ tamenm. WVulg. mam et eos. BR. 30 Vulg, reu;m. E fex MSS. non nifi E
Pal, L. habet rezm. BR. Reliqui Barb, S. Cruc. Treuif. Bynkersh.,vt reor, vter- 5
que. GEB. 31 Vulgo addunt azt. BR. 32 Mal hic addit et. — Vulg.
effe. B R. 33 Hal. in margine ad verba et fi captio, habet weu cantio. GE B.
34. Hal. inferit at. GE P. 35 Hal, agere. GER. 36 Scribunt et inter-
pungunt omnes poffe.at fi. Huic tanent Graeci: fv3& 9b, cum vero. BR. — 377
Hal. poffe. .A fi inflam canffam. GEB. 38 Hal et Vulg. mec þdezujfore:v
tenueri.

g EE
aM u-

$$

bitraturus non fuétit ??, vt qui iuftam excufationem ddferret,
[ defendere coglefï;ga)tur. Sed et fi fatis non dedit, fed repromit-
f f:48c , tenti ei|creditum eft: idem ftatuendum eft. — $. r. Qui ita de
prt promei t fD publico agunt, vt et priuatum commodum defendapt, caufa
cognita, permittuntur:procuratorem dare: et pofteaalius agens
exceptione ^? repellgtur. $. 2. $i proceuratori opus nouum
nuntiatum fit, isque interdiCcto vtatur, NE EX VIS FIAT
haEDIFICANTI: defenforis partes eum fuftinere, nec com-
pelli cauere ratam rem dominum .habigurum Julianus ait. Et
fi fatisdederit, non animaduerto, inquit Iulianus, quo cafu fti-
pulatio committàtur. ; : us
XLVI. Garvs lhibro IIL. ad Edictum prouinciale,

Qvr pPRoPnrIO nomine iudicium accepiffet, fi vellet ** pro-

curatoregädare, in quem actor transferat iudicium: audiri de- |

m bet follenfniterque pro,.à iudicatum folui fatisdatione cauere.
L. | 9&?5 I. Ei, qui defendit eum, cuius nomine ipfe non agat.nz—s,
RA QBM*L 0)' liberum eft vel in ^^ vnajh rggjgïerïdere.. . $. 2. Qui alium
LT ('/401-6"»' ïj— defendit, fatisdare cogitur. Nemo enim alienae litis-idoneus
v*

e r . u AL X ia d-
., defenfor fine fatlsdaïlone 1ntellgg1£:rur. $. 3. 1tem quaeritur,
4 f iudicium accepergt *? defeníor, étj aCtor in integrum refti-
— tutus fit, an cogendus fit reftitutorium iudicium accipere, et
Jmm magis placet cogendum|P?^. $. 4.|Procufátorj vt in ceteris

: 'L..& [v quoque ^* pegotils gerendis, ita et;injlitibus ex ^9 bona i*ïde :
L-54. rationem reddere debet. Itaque *? quod ex lite confecutus

erit, fiue principaliter ipfius rei nomine, fiue extrinfecus ob
eam rem: debet mandati iudicio reftituere: vsque adeo, vt
t 59 fj ?* per errorem, aut iniuriam iudicis non debitum
confecutus füerit: id quoque reddere debejt. $. 5. Item con-
tra, quod ob rem iudicatam procurator foluerit, contrario man-
dati iudicio reciperare debet; Péenam autem, quam ex fuo
delicto prae&itiäeci erare non debet. $. 6. Litis irpendia,
bona fide faCta vel ab actoris procuratore, vel a rei, debere ei
reftitui aequitas fuadet.

ob id minus procurator intellegitur, quod 1s;gu*5"q*ae; cum quo
agitur, procurator fit,

Qvr pvos procuratores omnium rerum fuarumlreli uit hi
nifi nominatim praecepit, vt alter ab altero pécuniam petat,
non videtur mandatum vtrilibet eorum dediffe.
XLVIIT. GA1vs ?? libro IIT. ad Edictum prouinciale.
IrAQovE fi hoc fpecialiter mandatum eft, tunc, excipiente eo,
cum quo agitur, fi non mihi mandatum fit, vt a debitoribus ?^
peterem: aCtorem ita debere replicare ??, aut fi mihi manda-
; tum eft, vta te peterem ?^. 7zy, : |
læï"*f"gmw"li XLIX. PAvrvs libro LIV. ?? ad Edi&um. ITgxwo-
A. lälï)NTI s domini condicio deterióf per procuratorem fieri non
ebpet, .. :
L. Garvs libro XXIIL.j *$ ad Edictum prouinciale.

teneri. MSS. a Flor. non differunt. B R. Barb,:di)al. L S. Cruc. Treuif. Byn-
kersh. GEB. 39 Hal. fuit. GEB. 40 Nempe doli, vt addunt Bafil. ix-
fáAAsTUi 9ÓAOU TruQmyQuQ?. BR. 41 Hal. accepit, fi velit, GEB. — 42 Hal.
et Vulg. inferunt eo, et fauent Bafil. 4o4 3e0ve: jz2Q dwroU v3» deQáAeiuy Tie iu-
m ANQUcEwG T&V xgidéyTUV. BR. 43 Hal, et Vulg. agit. B R. 44 Hal. in mar-
gine: alias, vel vnam vem. GEB. 45 Flor. antique vltima 2 in z mutata,
"quod tamen fpreuit Taur, Inde omnes acceperit. 8 R. EtiamHal. G E R. 46
'Vulgo addunt procuratorem, quod defendit Leoninus J. Émend. 1:5. m. 4. Íed
geminatio, quam fibi fingit, inepta eft. Bafil. ctiam in toto hoc $. non nifi de-
fenforis meminerunt. BR, 47 Ap. Hal. quoque, abeft. 48 Ap. Hal. ;ex,
abeft. GEB. 49 Hoc loco abuti multos in quaeftione de iure thefauri a
mercenario inuenti, obíernat Bynkersh. 17. Obferu. 4. BR. 50 Ap. Hal. et,
abeft. GER. 51 Vulg. vt fi aut per. BR. 32 Mal. fi duobus mandata
admiuiflratiome eorinn alter. GEB. . 53 Hal.et Vulg. reliquit. BR. — 54 Hal.
creditoribus. GEB, 55 Hal. et Vulg. addunt placet. BR. 56 Hal. ante-
"cedens aut, mutat in at, et poft péterez, in fine fignum interrogationis addit:
Vulg. aut fi mibi mandatum s10n fit, vt a te petereim, . a Porta in vtraque :
- Si non mibi maudatum [it, vt a te peterem. — Mihi videtur, replicationis formu-
lam concipi potuiffe, vt habetur Flor. hoc fenfu: awt füi wbi mandatum, vt a

$. 7. &i duobus mandata fit admini- |
ftratio negotiorum, quorum ?? alter debitor fit mandatoris: -
an alter cum eo recte acturus fit? et vtique, recte: non enim.

DIGESTORVM LEIB. FL-TIT.

1

XLVIL Ivrraxvs libro IV. ad Wrfeium Ferocem. |

. miffa eft, poteft exigere ,?Lff, aliud pro
O

HU

QvAcvMQvz ratione procurator tuus a me liberatus eft, id
tibi prodeffe debet. J tsb z ferturm MeióC :
xx; LE VrprAwvs libro LX. ad Edictum. | Mrwom vi-

ginti quinque annis, fi defénfor exiftat, ex ?? quibus caufis in

integrum reftitui poffit, dqfeiïforiïdoneus non eft: quia et ipfi,

. et fideiufforibus eius perin integrum reftitutionem fuccurritur.

$. r. Quoniam tamen 9? defgndere eft eandem vicem quam
reus fubire: defenfor mariti ià ^* amplius, quam maritus fa-
cere poffit, non eft condemnandus. $. 2. Is, qui fuüfcepit de-
fenfionem, etti locupletiffimus eft; ?. ,äæ EX
LU. PAvrvs libro|LV1Ii 5 ad Edi&tum. Er sr **
confularis fit. Lb L jrimo K0L i RCX |
LIH. VrPrAxwvs libroiLX. ad Edictum. Now vr-
DETVR defendere, nifi fatisdare fuerit/paratus. /54, |

LIV. Pavrvs librojLiad Ediétum. Novz femina' ^

neque miles, [neguelqui Reipublicae caufa dfuturus eft, auti$?

LL F

morbo perpetuo tenetur, aut[magiftratum initurus eft, aut!jin- £ ex:tus

uitus iudicium pati non poteft, u?äoneus defenfor intellegitur.
$. 1. Tutores, qui in aligüo; 59 loco adminiftrauerunt $7, eo-
dem loco et defendi debent. ]
. LV. Vurramwvs libro LXV. gä;Edl&um PRocv-
RATORE in rem fuam dato, praeferendus non eft dominus
procuratoris| $?
dam: qui enim fuüo nomine vtiléS actiones ltibet 9?, rite eas
intendit. : a X lM. haben/f
LVI. Inew libro LXVI. ad Edictum, ^ Ap nE mo-
bilem petendam datus procurator, ad exhibendum rette aget.

LVIL Ipnxw libro LXXIV. *? ad Edi&um. . Qvz

PROCVRATOREM dat, v( confeftim agat, L];SXL intellegendus

eft permittere procuratori, et poftea litem peragere. $. r. Si
quis remifit ^* exceptionem procuratoriam, non poterit ex

paénitentia eam opponere. — « XXfM. qeb .x
LVIII. Pavrvs libro LXXI. *? ad Edictum. Pno-

LÀ J,y * e /4 * e- .
CVRATOR, cui generaliter libera adminiftratio rerum com-.

tX4 ad Plauäum. E. D

d

LIX. Iprw libro iX | ÉY
quoque ei mandari videtur, vt foluat creditoribus. ] [Xl.
LX. IpEw libro IV. Refponforum. MaAwxnaATO ge-
nerali non contineri etiam transaCtionem decidendi "? caufa
interpofitam: et ideo fi poftea is, qui mandauit, transactionem
ratam non habuit, non pofíe eum repelli ab aCtionibus exer-
cendis. . : p C
LXI. IpnEmw libro L ad Plaufium. PraAvfrivs ait:
Procuratorem damínatum nqn debere conueniri, nifi ^* aut in
rem fuam datus effet, aut optuliffet fe, cum fciret cautum non
effe, omnibus placuit. Idefnerit,obferuandum, et fi defenfo-
ris loco cum fatisddtione fe liti optulerit.5 ,
LXIL Pow»oxrivs libro II. jex Plautio **.
LEGATVM petendum procuraton datus, fiinterdicto vtatur ad-

dic GK laC o m ; f du zL uerfus
te peterem, fupple vecfe qe agere. B R. 57 Hal. lib. IV. GEBR. — 58 Hal.

lib. XXIII. GEB.
61 Ap. Hal. zn, abeft.
nus etiam Flor, immutauit. BR, 63 Hal. l;b. VI. GER. 64 Hal. aut fi.
GE B. 65 Vulg. aut qui morbo, et mox aut qui magiffratum, atque iterum
aut qui inuitus. BR. 66 Hal, T'utores, quo in loco. G E B. 67 Vulg. ad-
miniflrauerimt. BR. 68 Kal procuratori, et Flor. litera vltima . deleta cít,
fed recentius, vt videtur. BR. — 69 Vulg. babent, et mox znutenduut. BR. Vi*
Hal. /jib. XXIV. GER. 71 Vulg. omiferit, remittens omittit, - Bafil. à aa-
QeaxeQheac. BR. 72 Hal lib. LXXX. GER. 43 Vulggaddit nouare.
Hal. in margine: alias additur, mouare. — Kiabent certe et MSS, conftanter 46-
uare, quod ex nouem compertum habeo. Probat quoque communem Noodt,
c. 27. de Pa&. et Tvansadl. Sedita etiam ea, quae Gothofr. hic adfert, ad-

59 Hal i». GEB. 60 Hal quoniam autem. GEBR.

- ag ,;)Gi Q L:
AD

ÀSÀ as

in litem mouendam, ,vel pecuniam fufci.pien-LL-:ï,'!ïäg

LI3egft.
gjeö'yy

U

lio permutare,. .Jjncvert
id ** X]. peic
veJ- W, bwuk

yj.

62 Hal. et Vulg. fit, Etita quidem recentior ma--

dendae fuiffent. BR. — Nouem illa funt; Barb. Vat. I. III. Pal. L, S, Cruc. Magl. :

Treuif. Bynkersh. GEB. — 74 Flor, erat quondam fedezulguoque, — Quare pof-
fet etiam reftitui fed zel id quoque, mutatio tamen fubantiqua eft. BR. 75
Gothofr. in nota: Deminuend; Cuiac. Inftit, de rer. diuif, probante Noodtio
c. 27. de Pacl. et "T'rausacl. B. 76 Hal. uifi fi aut. GER. 77 Hal. ad
* j I : Plautiini.

2
p
)l p

)

l.
Eb
if.
Tünl

DIGESTORVM : LIB. JL . TIT. . IH. | $9.

fþ 1 M : P L
'"gerfus heredem de tabulis exhibendis: procuratoria exceptio,
quafi non et hoc effet ei mandatum, non obftat.

LXIL Moprsrixvs librojVI. 73 Differentiarum.

i£PRocvRATOR totorum bonorum, cui res adminiítrandae

: ". . — .
mandatae *? funt, res domini neque mobiles, vel ?? immo-
biles, neque ?* ferugs 5? íine fpeciali domini mandatif, $?

7 alienare poteft: nifi fruCtus, aut alias res, quae facile corrum-

pi poffunt. y FR
— LXIV. IpEw libro Recularum. Is 9?*, cv1vs
nomine defenfor exftitit, fi ante litem. conteftatam in praefen-

ttia fuerit, et poftulet fuo nomine litem fuícipere: caufa cogni-

ta audiendus eft. V Dareiito; Qeurtm —— -
LXV. InEkM libro fingulari de («Egr&maticis. *5 Sz
PROCVRATOREM ?9 abfentem dominus fatisdatione releua-
re velit, litteras fuas ad aduerfarium dérigere 97 debebit, qui-
bus fignificet, quem aduerfus eum procuratorem, g in qua cau-

fa fecerit: ratumque fe habiturum, quod cum eo aétum fit:

^9: hoc enim cafu, litteriseius 5* aäprobatis, velut praefentisïfi)-

curatorem interuenire intellégendum eft. Itaque etli poftea,
mutata voluntate, procuratorem ?? effe noluerit, tamen iudi-
cium, quo quafi ?? procurator expertus eft, ratum efte debet.

C 1^. AW'-"LXVL ?* PAprNrANVS libro IX. Quaeftionum. .S1
jt 9A 18, qui Sti

véel Damait ??, vtrum eorum ipfe véllet, fti-
pulatus eft! et ?3 ratum habeat, quod alterum procuratorio
nomine Titius petit: facit vt resyä iudicium deducta videatur,
et ftipulationem|confumit ?^. 60 $ Sorom, |

| Z LXVII. InEw ?? libro|II. ?5 Refponforum. . P R O-

* e P . Q 1 æ . .
CVRATOR, qui pro euictione praediorum, quàé vendidit, fi-
dem fuam adítrinxit, etfi negotia agere ?* defierit, obligatio-
nis tamen^onere Praetoris auxilio nonjleuabitur: nam procu-

1 ;Qäerator, qui pro domino vinculum obligationis fufcepit,honus eius

fruítra recufat. , r M. nE
LXVIIT. InEgw ?? libr;ïIIL ?? Refponforum. Qvon

procurator ex re, domini, mandato non refragante, ftipulatur:

inuito procuratore, dominus petereJpotelft. *« "
o P p FULj g
JUexpet. T XIX. PAvrvs "u libro III. Refponforum. Pav-

LVS refpondit,ptia&reum, qui ad litem fufcipiendam procu-
ratorem dedit, caufae fuae adeffe non prohiberi.

Plautium. GEB. 78 Hal. ljb. IT. GE2R. — 79 Hal. commiffae. GEB. — 80
Hal. et Vulg. neque. BR. 81 Hal vel loco weque. GERB. 82 Hal. et
Vulg. feruos. — Contius Flor. tuetur hoc fenfu, vt feruus ei fit a&or et difpenfa-
tor. Si Taur. in communem inclinaffet, nullo negotio repraefentaffet ferzV's.
BR. MSS, habent feruzos Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 83 Vulg.
snandato. B R, $4 Vide ad h. l. Henr. a Suerin u Repetit. Ledt. lur. Cim.
6 13. GER. 85 Hal. lib. fingulavi zeQ? fvgauavisGv. G EB. 86 Hanc le-
gem Modeítini cum aliis huius ICti Brenkmannus nofter explicauit in Diatriba
de Eurematicis c. 2. p. 34. fequ. GER. 87 Hal. dirigere. GEB. 88 Ba-
fil. pro eius habent s?v ivéyovrocs, aloris, BR. $9 Vulg. inferit ezm. BR.
90 Ap. Hal. qzafi, abeft. G E B. 9I Scriptum eft Flor. IDEM Hibro deci-
310 Pande&arum PAPINIANVS libro uono. Quaeftionum, deinde priora dele-
ta funt, appofitis fufpenfa manu vncinulis. Quid fi dicamus idem a Papiniano
di&um effe et a Modeftino iisdem aut fimilibus verbis: conf. L. :8. zm fiu. imfv.
de Negot, geflis. Profe&o Modeftinus fcripfit XII. libros Pandectarum, neque
xlla eorum in proximis aliquot inícriptionibus mentio eft, vnde hic error veni-
're potuerit, neque numeri denarii. l1mmo vero L. :5. fupr. b. t. eft ex codem

. Modeftini libro decimo Pande&arum, quod hanc ex Modeftino infcriptionem

ynire firmat. Erat quidem Papinianus Modeftino praemittendus, fed quia pro-
xime'antecedens caput ex Modeftino eft, per IDEM. eundem JCtum continua-
runt, infuper habito aetatis dignitatisque discrimine. — Nobis fane perfuafum eft,
duplicem illam infcriptionem retinendam effe, vt etiam vifum Hal. Hugonta
Porta in vtraque et Baudozae. Sed hi copulam interponunt, et Hal. et Dau-
doza Graeco idiomate savàexráv Ícribunt, vt paffim alias. — Perperam. Vulgo
Paulus, BR. His adiicio haec tria : fufpicioni, librarium per errorem ad . .. : £.
b. in fcribendo delatum effe, mox animaduerfo errore veram rubricam adiecifle,
forte cuidam fubnafciturae obftare voculam IDEM : deinde in illa copula et apud
kHal. latere huius cum Brenkm. aoftro confenfum : denique ap. Hal. legi . 1X.

O LXX. ScaEvora libro L Refponfornum. ^ PaAvreR
filio, fuo pupillo tutorem dedit Sémpronium creditorem fuum,
is, adminiftrata tutela, reliquïi fratrem fuum heredem: qui et

ipfe deceffit, et per fideicommi(füm nomen debitoris Titio re-

lijuit, eique mandatae funt aCtiones ab heredibus. Qudero, cc
cum tam tutelae actio, quam pecuniae creditae, ex hereditate cc-

Sémpronii defcendant, an non aliter màhdata * attio ei detur,
quam fi defendat heredes, a quibus ei aCtiones mandatae funt?
Refpondi, * debere * defendere.

LXXIL Pavrvs libro . Sententiatum. — Ansxxs
reus caufas abfentiae (per) ^ procuratorem r—edþ]ere poteft.

LXXITI. Ipew libro,W Manualium. Pxeg& PRocvna-
TOREM non femper adquirimus aCtiones, fed retinemus:
veluti fi reum conueniat intra legitimum tempus: vel fi pro-
hibeatjopus nouum fieri, vt interdiftum nobis vtile fit, ov op
VI AVT CLAM: nam et hic priftinum ius nobis confer-

uet 3 D
LXXIIT. IpnEx libro fingulari de Officio Adfefforum.
$1 REVS paratus fit ante litem conteftatam pecuniam folue-
re, procuratore agente, quid fieri opontet ? nam iniquum eft,
cogi eum iudicium accipere,, propter- quod, fufpectus videri
poteft, qui praefente domino non optulit pecuniam. Quid; *
fi tunc facultatem pecuniae non habuit, numquid cogi debeat ?

. & x . £ . 1. * Y
iudicium accipere? quid enim * fi et famofa fit actio? Sed

hoc conftat, vt ante litem conteftatam praefes iubeat in dede
facra * pecuniam deponi: hoc enim fit et in pupillaribus pe-
cuniis, Quod fi lis conteftata Jeft: hoc omne officio iudicis

dirimendum eft. |OOefinrtr m i :
J a.

LXXIV. Vrrraxvs libro IV. * Opinionum. Nxc
CIVITATIS aCtor negotium publicum per procuratorem age-
re poteft. |

LXXV. IvrrAmvs libro III. Digeftorum. Qvr As-
SENTEM emptorem, eundemque pofleflorem fundi defende-
bat, et iudicium nomine eius accipiebat, poftulabat a vendito-
re ? fundi, vt ab eo defenderetur: venditor defiderabat caue-
ri fibi, ratam rem emptorem habiturum. Puto eum venditori
de rato fatisdare debere: quia, fi fundum agenti refüituerit "?,
nihil
refponf. quod H. a Porta et Baudoza fequuntur, ille fimpliciter, hic Flor. le- -
Cione in margine annotata, quod a Brenkmanno non effe obferuatumm miror.
GEP. . 92 Accufatiuo Graeco. Omnes Damam. BR. Etiam Hal. GEB.
93 Ap. Hal. et, abeft. GER. 94 Hal. con[umat. GEB. 95 Hal Papi-
niamus. Wulg. idem ; quia vero proximo capiti Paulum praefigit, non fignifi-
catur Papinianus, vt debebat. BR. 96 Hal. lib. T. GER. 97 Taur. me-
gotiAgere, id eft, negotia agere, Sed eodem remedio potuiffet repraefentari
negotiage RE, pro megotia gerere, vt correxitmanus recentior. luuat tamen Tau-
rellium L. 74. infr. b. t. quod ibi diferte eft. segotzum agere, nifi dicamus ibi
proprie de a&ore fermonem effe, qui per procuratorem agit, non de ipfo pro-
curatore, Rurfum 7) gerere megotia magis poteft videri accedere. ad negotio-

.rum geftorum actionem, quam ad materiam de Procuratoribus. Ceterum Vulg.

Norica, omnes corredionem fecutae wegotia gerere, exhibuerunt. Similiter MSS,
tantum non omnia. Par huic error eít, eademque Taur. haefitatio in L. 2. $.
30. fupra de O. I. qui curam viarum gereut.. Sic enim Florentiae eft. pnR. Nem-
pe megocía gerere habent Barb. Vat. I. III. Pal. L. T reuif. Dynkersh. Cum Flor.
folus facit S. Cruc. GEB. 98 Etiam Vulgata habet Jdem, fed ruríus male,
quod hoc fe refert ad Paulum. 5R. 99 Hal ii5 Il. GEs. — 100 Vulg.
Idem, re&e, quia Paulum habet inantecedentibus. BR. — I Vulg. manudati. BR.
2 Vocula per confufa videtur cum fyllaba prima in procuratorem. — Contrario
fere vitio eft fupra in L, 45. $. 1. prprocuratorem. BR. 3 Hal. et Vulg.
con[eruat. BR. 4 Hal et Vulg. inferit enzm. BR. 5 Hal. debet. GEB.
6 Ap. Hal. euzm, abeft. GEBR. 7 Vulg. aedem facram. B R. 8 Hal. Lib.
VI, GER. 9 Flor. erat quondam aztuenditoreyeredo inde, quod in exem-

. plo, vnde Flor. Codex deícriptus eft, fuerit auaeuditore, pro. abuenditore, con-

fufa nempe z confonante cum £, vt faepe alias. BR. 10 Flor. fcriptum erat
initio refftuereit, aut veflituercit, quod antique in reffituerat mutatum. Omnes
tamen refZituerit, praetulere, quod et Taur, cít fecutus. 8 &. Etiam Hal ref;
: tuerit,

Jor V. , Bs Maans,,

A ex /&VJ,,

"*
f74— L 240);
£

bitratu defendendus eft. OE u )
| LXXVIIH. ArnrzcaNvs libro VI. Quaeftionum. Er
Ms . w X . 16 7.« . j 'l. df d-
IDEO non poteft videri viri boni arbitratu litem defende
re is, qui aCtorem fruftrando, efficiat, ne ad exitum controuer-
fia deducatur. $. r. Ad,duas res petendas procurator datus,
fi vnam rem petat, exceptione non excluditur: et rem in iudi-
cium deducit. A. ! :

QVOD- CVIVSIeV-MIOVE * VNIVI*;LRSITATIS
- NOMINE VEL CONTRA EAM AGATVR ?.

Garvs libro III. ad Edi&um prouinciale.

"NEQVE focietas *, neque collegium, neque huiusmodi
| corpus paffim omnibus habere conceditur: nam et legi-
bus, et fenatusconfuültis, et Principalibus conftitutionibus ea
res colircetur. Paucis admodumlin caufis conceffa funt huius-
modi corpora: vt ecce, vectigalium publicorum fociis permif-
fum eft ^ corpus habere: vel aurifodinarum, |vel argentifodi-
narum] et falinarum. . Item collegia Romaeïggrtaj?fugt, quo-
rum corpus fenatusconfultis, atque conftitutionibus Principali-
bus confirmatum eft: veluti piftorum, et quorundïam aliorum,
LL fA. jet(nauiculariorum, qüi et in prouinciis funt. S. r. Quibus
| autem permiflum eft corpus habere collegii]?, focietatis, fiue
..U?l- wl cuiusque $ alterius eorum nomine, proprium eft, ad exemplum
C«5 Wetpublicae habere res communes, arcàm communem, et acto-
rem fiue Syndicum, per quem, tamquam in Republica *, quod
fen' ag communiter agi fierique oporteat, agatur 3, fiat. $. 2. Quod
d fi némo eos defendat, quod eorum cormmune erit, polfideri:
et fi admoniti ? non excitentur ad fui defenfionem, venire fe
iuffurüm Proconful *? ait. Et quidem non effe actorem,.vel
Svndicum tunc quoque intellégimus, cum is abfit, aut valetu-
.ääimpedietur *!, aut inhabilis fit jad/ agendum. . $. 3- Et,

M
T

ELAT um P
| 98 ;lu',;rmaüb

Ufþ

"
*

7* fieutin priuatorum '? defenfionibus obferuatur: quia eo mo-
^ . do *3 melior condicio vniuerfitatis fit. |

rtOT LA

QUE
f « !d
] ^- (2 (4 CA
] ^r14

d " L

Le, Xl- a ocroti:. ^5 P enovit, et nullus dubito, librarium fcribendo refituereit, fe correxiffe ipfum. G.
: 1 C onutaszon tbl 1* o E ; :
E fLOve m 11 Hal et Vulg. dominium vepeteve. BR. 12 Vocalis & recentius eft Flor.

(d Q nenz prozj/*- adícripta, et merito dubitari poteft, annon hic ex confueta ICtorum Syntaxi in-
f dicatiuus praeferendus fit? BR. 13 Hal praeffliturus. GEB. I4. Hal.
n d (j4 — fideiuffores adlor ire. GEB. 15 Vox feptimo, ab antiqua et quafi coaeua ma-
Qet)ern. lag ^5 ! mu eft. BR. . Hal lib, VIII. GEB. .. 16 T? Viri, quod Taur. vt in Codice
4 5 uadfrcconlu t Flor. non reperiundum omiáüt, de noftro adiicimus, cum admodum probabile
| fit; hoc verbi ob praecedens videri intercidifle, cuius prima et vltima fyllaba
U0* - ilud ziri efficit. — Adeft eadem vox in Norica Vulg. et ceteris omnibus, fed alio
/z;f& .in loco, magis ad confuetam huius formulae ordinem quam ad probabilem er-
'Foris caufam attendentibus. Itaque pro viri boni arbitratu habent boui viri av-
bitratu. Sic editi libri, fic MSS. et in fpecie Vat. L. III. Pal. I. Barb. S. Cruc-

- LCHP,
f- M
/E5474 ! CA X

[ p | | du
At in Vát. L. eius loco 7? videri adhuc exulat. B R.
: 1 Vulg. Cuiusque. BR. 2 Hal. agetur, nempe ita et Flor. eft cor-
re&um, et quidem fubantique. — Diffidet tamen Index Pande&is praefixus, qui
facit cum priore fcriptura. BR. 3 Hal focictatem, ^ Vulg. leuiori immuta-

denotet.

6o DIGESTORVM LIB.
Mpeferc cK mihil prohibet dominum rem petere **, et cogi venditorem |
mo v ladr; rurfus defendere. oDb m
F& (r€ fdorarn * LXXVI Ipzw libro V. ad/Minicium/ 'Trrzvs, cum
[inta) jtere abfentem defenderet, fatisde(git, et prius, quam iudicium acci-
- /J' nf peret, defiit reus foluendo ?iïe: quam ob caufam degg:nff)r re-
(U weexit cufaääï iudicium in fe reddi oportere. Quéero, an id éi con-
cedi oporteat ^?? Iulianus refpondit: -Defenfor, cum fatisde-
L£f, dit] domini loco habendus eft: nec multum ei praeftaturus *?
eft Praetor, fi eum non coggerit iudicium accipere: cum ad fi-
fuwex;&. deiuflores eius irj *^ pofüt: et hi, quigquid praeftiterint, a
. defenfore confecuturi fint. L5 YTZ7A :
| : LXXM M, Pavrvs libro iguin uao*gäïmo&* fepti-
C JVl., / W/ — angj* *5 ad Edictum. Owxozs qui defenditur, boni viri ar-

. ,. .fi extraneus defendere velit vniuerfitatem, permittit Proconful,lf

Magl. Treuif. et vterque Bynkershz Initiotamen non aderat/ïin Barb.')et $. Crac*
immo verbnä ipfit bonmrat illius Codicis librarius, cum per fe nihil

1I. o

TIT. HDÉÍdV.
IL. VrPrawvs libro VIIIl;ad Edictum, |Sz, wv wrcz-

PES vel aliqua vniuerfitas ad agendum det attorem, non erit E*

dicendum, quafi a pluribus datum fic haberi: hic enim pro Re-
publica vel vniuerfitate interuenit, non pro fingulis. J

IIl. Inkw libro IX. ad Edictum. Nvrrr permittä-'
tur ** nomine ciuitatis vel curiae experiri: nifi ei, cui lex Iägg ;,'m':

U ER

Bermittitæï, aut lege ceffante ordo deïï:, cum duae partes

adelfent aut amplius quani duae. L VIiI.

IV. PAvrvs librolX. ad Edi&um. PrAxr, vt :*
duae partes Decurionum adfuerint,^is quoque, [quem| decer-

nent *?;€numerari ?? poteft.
. V. VrPramvs libro VIIII"* ad Edi&um. Irrvp
notandum, Poffiponius ait, quod &t patris fuffragium filio pro-
derit, et filii, patri.
J—Vl. PAvrvs libro TX. ad Edictum.
qui in eiusdem ?? poteftate|funt;|
dit, non quafi domeftica períona. Quod * et * in bofórum
pétitiong erit feruandum: nifi lex municipii vel perpetua con-
fuetudo prohibeat. $. r. Si Decuriones decreuerunt, actio-
nem per eum mouendam, quem Duumuiri ?? elegerint: is

IrEM eorum,
quafi Decurio enim hoc de-

videtur ab ordine eleCtus: et ideo ?* experiri poteft: parui -

enim refert, ipfe ordo elegerit ?^?, an is, cui ordo negotium
dedit. Sed fi ita decreuerint, vt quaecumque incidiffet con-
trouerfia, eius petendae negotium Titius haberét
id decretum nullius motnenti éffe ?9*: quia non poffit videri
d& eare? ", quae adhuc in controuerfia non fit, decreto datam per-
Wnem. Sed hodie jhaet oiinia pér Syhdicos folent fe-
pI D CMe-. . 4 d. .. z .
cundum locorum confuetüdinem explicari. $. 2. Quid, ?5, fi
aCtor datus, poftea decreto Decurionum prohibitus fit, an ex-
ceptio ei noceat? Et puto, fic hoc accipiendum, vt ei permiffa
videatur, cui [et] permifía durat ^?. — $. 3. Actor vniuerfitatis
fi agat, g/orïlpellitur etiam defendere: non autem compellitur
cauere de rato. Sed interdum fi de[decreto dubitetur, puto
interponendam et de rato cautionem. —Actor itaque ifte pro-
curatoris partibus fungitur: et iudicati aCtio ei ex Edicto non
datur, nifiin rem fuam datus fit: et conftitui ei poteft. Ex

e Q' . L . * *
üsdem caufis mutandi actoris poteftas erit, ex quibus etiam pro-

oudtis
[

r " I &»ämïe
: ipfo iure £5 .

NE

K

em
T-1J0C €Xx: $*

U .

! 2
h r |

rnaputtheva KE It L] *3* .19 L] " " C N —
curatoris, Actor etiam filiusfamilias dari poteft. (X hüs 96, m m

VIIL. VrPraAwvs libro X. ?? ad Edictum. SicvT
municipum nomine actionem Praetor dedit, ita et aduerfus eos
iüftiffime £dicéndum putauit. Sed et legato, qui in nego-
tium publicum ?* fümptum fecit, puto dandam aCtionem in

municipes. $. I. Si quid vniuerfitati debetur, fingulisnon de-;(:»o.x-.laäiv f

quod debet vniuerfitas, finguli debent. $. 2. In
vel aliis vniuerfitatibus nihil refert, vtrum omnes
idéim maheant, an pars maneat, vel omnes immutati fint, Sed
fi vniuerfitas ad vnum rédit ??, magis admittitur poffe eum
conuenire et conueniri: cum ius ornnium in vnum reccide-
rit ??, et ftet ?* nomen vniuerfitatis. d.

tione connertit fequens babere 1n baberi. PR. Leunclauius /, Notat. 14. ma-
uult focietates, quod Graeci vertunt vroiey. ézaugíus, h. e. facere vel inflitueve fo-
cietates. GE B. —— 4 Vulg. vel. BR. 5 Vulg. inferit fiue. B R. 6 Hal.
et Vulg. cuzuscunque. BR. 7 Hal. in vempublicam. GEB. 8 Vulg. infe-
rit et. B R. 9 Hal. momiti,. GE B. —— 10 Bafil 6 «eáwe. ta autem hunc
locum exprimunt: et fj vel fic differunt, interloguitur. Praetor, vt ves veneant.
B R. 11 Hal. et Vulg. zmpediatur. BR. Et ita quoque Barb. , Treuif., Byn-
kersh. Cum Flor. facit S. Cruc. GER. 12 Hal. et Vulg. inferunt quoque.
B R. 13 Ap. Hal. modo, abeft. G. I4 Hal. inferit bic, GEB. 15
Hal. permittitur. GEB. — I6 Puta, municipalis. Noodt. ad Dig. b. BR. — 17
Vulg. cui ex lege permittitur. BR. I8 Vulg. vbi. B &. I9 Hal. decer-
"niunt. GER. 20 Hal. et Vulg. adnumerari. BR. 21 Hal. lib. IX. GER,
22, Hal. et Vulg. inferunt patris. BR. — 23 Bafil £ sgarwyh. BR. — 24 Ap.
Hal. ideo, abeft. GER. 25 Hal eligat. GEB. 26 Hal. addit videtzur.

betur: ne&g

Decurionibus,

GEBR. 27 Vulg. videri eius vrei. BR. — 28 Hal et Vulg. Quod. BR. | 29
.Hal. videantur, quae.et permiff[a durant. GEB. — 30 Hal. liv. IX. GEB. — 531

Hal. im megocio publico. GERB.
derit. G E. 24 Hal.

32, Hal. recidit. GE B. 33 Hal reci-
et exflet, et in margine: alias, ffet. GER,
35

