catim pafcuntur, et fues autégà pecorum appellatione conti-

Gum. GEB. — 98 Ap. Hal. coutinentur, abeft, GEB. — 99 Hal. contiue-
l ventur. GEB. 10O Hal.et Vulg. eo venit. BR, . 1 Ap. Hal. et Vulg,
l : etiam , abeft. BR. 2 Ap. Hal. fexum , abeft. G EB. 3 Hal. eosdem ve-
1 : petendos. GEB. — 4 Conf. Aueran, /I. Interpr. Inr. c. 28. GER. 5 Hal.
r verifumile. GE B. 6 Hal. voluit. GEB. 7 Hal. fit. 8 Hal. collatae
: GEB. 9 Hal. perimeret. GEB. 10 Hal. ipfas quoque pecunias, et in fi-
2 ne periodi: debere, loco: debeant. GEB. — 11 Ap.Hal. patem , abeít. GER.
it 12 Ap. Hal. fuerint, abeft. GEB. 13 Gothofr. in nota: Forte legendum
h pifcationibus. Sed ita dudum Hal. GER. 14 Hal effemt. GEB. — 15
j Hal. mutetur. GEB. 16 Hal. fuerzut. 17 Gothofr. in nota: dicendum
' eft, qui legatus eít, artificio, in quo plerumque. Hal. GEB. I8 Taur.
! j Bev(aVatur. GEB. 19 Taur. fcri Bfit. Hal. feribit. GE B. 20 Puto le-
) : gendum: wagifiram, BR. ^ 21 Hal. fuerint. 22 Hal recipiat. GEB.
^ 23 Hal.et Vulg. ftribit. GEB. — 24 Flor eft: Oduffie. Locus eft Lib. XIII.
j Q. 407. et 408. BR. 25 Hal.?. GEBR. 26 Flor. eft manifefto: zerQn ,
) «Quyi , ApsSoucws, licet Taur,. ter iota adícriptum neglexerit, B R. Vulgata
E Graecorum verfio ita fe habet: :

werfabatur *9. G. 3. Ornmatricibus legatis, Celfus fcripfit *?,

LIB. XXXII. «91

.SX.
nentur: quia et hi(gregatim pafcuntur, fic denique et Home-
rus in Odyffea/?* ait: — // 472 -
/.Ajeic rov ye cvssct mrxp)usvoy, d) ?5 0b véuoy]a , d-«-eemer
j Yixo Kóépauoc mérQy, Evl T& xpovy ,Apgääudn/ZG. ,f-La-J.HeccttoHlïecioe;
$. 5. Iumentis legatis, boues[non continentur: nec contra, ""«« 9eset À
$. 6. Equis autem ?* legatisj et equae continentur. -$-7. !
Ouibus ?? legatis, agni non continentur: quamdiu autem
agnorum loco fünt ?^?, ex vfu cuiusque loci füumendum eft:
nam in quibusdam locis ouium,numero effe videntur, cum ad / *« ; l: o«cons,
tonfuram venerint. | 3 SENBES
: LXVI. Pavrvs libro/TEe-Sententiarum./ /AviBvs
gegatls anferes, phafiani, et gallinae , et auiaria debebuntur
: phafianarii autem , et paftores anferum non continentur
nifi id teftator expreffit 37. | EOK
Wiec.,LXVIL MancraAwNvs 3?/libro VHe-Ilaflitutionum. /
Qvz faltum Beftiuum legauit, et hóc amplius etiam rég. 4.) ex.,
legauerit 3? , quae ibi effle folent, non videtur de illis peco- |
ribus fenfiffe, quae hieme in hibernis, autjaeftate in aeftiuis

"

efie folent: fed de illis fenfit ?*^, quae perpetuo ibi funt.
^ - LXVIII. VnrPrANVS -'":—-:-,--—----—----- fmimio5 ) : 4t.
refpondit. lTEsrATORENMadiclendo PRAEDIVM SEIA- —^

SEIA-' J CL9a Omeour-
NYM OMNE,/eam quoque partem fundi jfuprafcripti;quafi 1 — , (/ic«,
ad fe pertinentem videri per f&deicozamiffum reliquiffe, quam .. ..l
ex caufa pignoris nactus eft 35, faluo feilicet iure debitoris, — ^ — — K
$. r. Ex hiäverbis CVRATE AGROS ATTENDERE ?7*,
ET ITA FLET, VT FILIVS MEVS FILIOS VESTROS
VOBIS CONDONET: fideicommiffum peti non poffe. $.-2.
Seruos communes aSeia ita relictos, s1 MEI ERVNT, CVM
MORIAR: non deberi: fi modo hoc fenfit teftatrix, vt ita
deberentur, fi in folidum]eius fuiffent. $. 3. Praediis cum .| 74,,,.
his enthékis ?5, quae in ea polfeffione fünt, relictis, manci- ïf;;fu
pia quoque praediorum , cum illic/ tetamenti fa&ti tempore ;;;.;. — |
fuerunt, cedéht: fed et quae poftea accefferunt, fi modo hoc — &
teftator manifefte expretfit. |
LXIX.:MARCELL Vs—jlibrojüag-ulaäæke(:penüwum»//N ON WA ,
aliter a fignificatiorie Verborum ?? recedi oportet, quam cum ' ! cnarc. ,
manifeftum eft, aliud fenfiffe teftarorem. &-x. Titius codi- ' )j v 9
cilis fuis ita cauit, PVBLIO MAEVIO OMNES IVVE- h
NES ^9?, QvoS IN MINISTERIO HABEO, DARI VO-
LO. Quaero, a qua aetate iuuenes, et in quám intellegi de- — , 3
beant. Marcelluas.».mfpgndit;. quos verbis quae propon;/gntur, ! oPasc. :4? à
demonftrare voluerit teftator, ad notionem eius, qui ** de , j,(5,,..,-
ea re cogniturus effet, pertinere: non enim in,cafü/teftamen- ,,7.,,5 ——
torum *? ad définitionem vtique defcendendum eft **, cum "N
plerumque abufiue ** loquantur, nec propriis nominibus ac
vocabulis femper vtantur: ceterum eXfftimari poiï'(ï(iuuehis45
is 49. qui-adälefcenf]s exceffit *" aetatem, quoad incipiat **
inter feniores numerari,

LXX.

Inuenies bumc affidentem. fuibus qnae pafcimtur
luxta Coracis faxum , iuxtaque fontem Avetbnfam.
Hal. metrice vertit: Se&anutem videas, qui erraut per pafcua, povcos |Ad Co-
vacaé faxum , iuxta. fontemque Avetbufae. G EB. 27 Ap. Hal. autem , abeft.
28 Taur, OBibus. GEB. 29 Vulg. fiut. B R. 30 Hal. debeutur. G EB.
51 Hal. et Vulg. exprefferit. B R. 32 Hal. et Vulg. MARCELLV'S. g.
33 Ap. Hal. leganerit, abeít. GEB. — 34 Ap. Hal. fénfit, abeft. GEm. — 55
Ap. Hal. loco infcriptionis funt haec: VLPIANJVS lib. IL vefpon[orum.
. Ipfam autem legem orditur: lumiauo refpondit. teflatorem etc. Et fic malim.
De Junianio etiam dubito , licet ap. Gruter. p. 40. s. 6, occurrat:. IVNIA-
NIVS AMABILIS. "Vulg. habet: Iulianus vefpondit. BR. 36. Hal. effet.
GEB. 37 Hal. in margine: alias, accendere, GEB. 38 Hal. siv vajc
ijS4x«s , et vertitz cum dotibus. GE B. 39 Taur. Bevborum. GEB. — 40
Taur. IVbLENES. GER. 41 Hal. quae, typis errantibus. GEB. 42
Vulg. teflatorum, BR. 43 Hal. effe. GEB. 44 Exempla dabit lof. Aue-
ran. /. Interpr. Iuv. 139. GEB. 45 Taur. is BenisW. GEB. 46 Hal. Pof'

fe eum iuueuem. GEB. 47 Hal. exceffiffet. GEB. 48 Hal. incperet.
K Vvvv 3 49

DIGESTORVM LIB. XXXII.

$92
- - CC CC .
| LXX. VrPfANVS libro/XXEHE-ad-Sabinum/|Sx cvx | magis eft vt contineantur:.fi modo fuorum appellatione, eos,
T P . lana legetur, id legatum videtur, quod tinctum non eft, fed | quos fuorum numero þabuit, voluit contineri. .$..2. Eos |
f agpees, i ;av'q-oæug.g,"'. $. r. Siue autem facta eft, fiue infecta, lanae | vero, quos quis pignori hygothecaeue. dedit, fine dubio in- | [j
41: fw / , appellatione continetur. $.-2- Quaefitum eft, vtrum lanae | ter fuos legaffe videbitur debitor: creditor nequaquam. -$«-3.
m ,,, appellatione ea fola contineatur, quae neta non eft: an et ea, | Proinde fi quis /ferüos ** habuit *? proprios, fed quorum
" operas locabat, vel piftorias, vel hiftrionicas, vel alias fimi-

AY TO GF ..

quae neta eft, vtputa, ftamen et fübfemen ??? Et Sabinus et
5: netam contineri putat: cuius fententia vtimur. . $.-3. La-
nae appellationem eatenus extendi placet, quoad ?^jad telam
perueniffet. .$. .4. Et fciendum ?? fuccidam ?^ quoque con-
tineri, et lotam, fi modo tin&ta/non fit. .$.-5; (Lanae appel-

les: an feruorum appellatione etiamhos;legaífe videatur 792 !/ ho^

Quod et praefumi oportet: nifi contraria voluntas teftatoris
appareat. $.4. Eumqui venaliciariam vitam ** exercebat*?,
puto fuorum numero non facile contineri velle eiusmodi *?
mancipia: nifi euidens voluntas,fuit, *? etiam de his fentien-

L/;/&ï',,

L ul xefa. ; Jatione tomentum ?? non continebitur. $-6« Sed nec ea la-
F J 22: ) na, ex qua quis qüïgïle&imentum fecerit|valetudinis |vélde- | tif, nam quos quis ideo comparadiit, vt ilico diftraheret, mer-
4 s 1ühüdciarum gratia, continebitur. -$.-7. Ne ea quidem, quae | cis magis loco, quam fuorum habuiffe credendus ** eft. $. 5. |
m — fomentationis gratia parata funt vel medicinae , lanarum ap- | Vicarios autem./fernorum fuorum numero non contineri, Pom- / ; A b r
pellatione continentur. .$.-8» Sed et pelles lanatae conti- | ponius libro ,quinto, fcribit. | i
neantur? et hoc 55 lanae cedere, manifeftum eft. $. 9. La- LXXIV. PowPourvs libro/Vk-ad-Sabinu Jnin
d ieieee mantf- na legata, etiam leporinam lanam,|et anferinam, et capri- | quis füos feruos legauit, communes quoque continentur, et "ls h
ftm eft, ^ .mam credo .contineri, et de lignor2A ; quam ??j£pgiZvAoy ?? | in quibus vfusfructus alienus füit 9?.
2 appellant. .$.—re- Linum autem, lana legata, vtique non /)afT LXXV. VrPraANvs librojX wad,-Sa-bi-nuæJ Nv w«-
J.96€6 ^ * agontüpe /ïur J$. 1r-Lino autem legato, tam factum, quam.| »ers indiftin&te legatis, hoc receptum eft, vt exiguiores **
p ot. infe&um continebitur ^?, quodque netum] quodque in tela | legati videantur: fi neque ex confuetudine patrisfamiliae, ne- NY
d. eít, quod eft nondum detextum. — Ergo aliud in lino, quam | que ex regionis ?*, vnde fuit **, neque ex contextu tefta- *lff
inlana eft. Et quidem fi 5* tin&tum linum fit, credo, lino | menti poffit apparere. ia Jaliru
^(nsl,. Ccontinebitur. —S$-—s. Vjerficoloribus 9? videndum. eft, et LXXVI. Inxw libröWæmf Cy( ARTIS le-
zng. conftabat 93.apud veteres, lanae appellatione véfficoloria ** | gatis, nemo dicét fcriptás 9?9, et libros iam factos, legato m
non contineri: fedea 99 omnia videri legata, quae tinéta funt | cedere. Hoc idem et in tabulis eft, , &0-$, " 4 [ 4
et neta, quae neque detexta, neque contexta funt. Proinde | J5 LXXVII. llaVorLEsNvs 9* äl-ier/ZL,»æxwi;,;glauþi-Q'/fïlg 8 j J |
-quaeritur ,. an. purpura appellatione verficolorum 9* continea- | Cv w in fübftitutione legata fepetüntur, libertates etiam con-
tur? et ego arbitror, ea. quae tincta non fünt, verficolori- | tinentur. '* ; | n
bus non adnumerari: et ideo neque album, neque naturali- LXXVIIL PaAvrvs libro Il ielium, OvaAr- .M,W
ternigrum contineri, nec alterius coloris naturalis: purpu- | sz-rv.w eft, Stichum feruum ?? ex eo fundo ante annum K)
is abductum, et difciplinae traditum, poftea in b

eum fundum non;reuerfüm: an deberetur? Refponfum eft, Liseey . D g

& ftudendi caufa mififfet/?? , non quode fundo eum ?* alior- , 5 z^" "
fum transferr&&, deberi. $S—. MaAEvx FILI, QVOD IAM

|.Ugaia, — TAf autem et coccum, jquoniamy nihil natiui colófis funt 57,
7 contineriarbitror: nifi aliud fenfit teftator. .$.—E3. Purpurae.
autem appellatione omnis generis purpuram. contineri puto:

&. : * $ e —a e! e 3. 5
/ l'LabisfÁla. fed coccum non continebitur : fucinum 95 , etfianthinum/con--

tinebitur. Purpurae appellatione 'etiam fubtemen $? factjim
contineri, nemo dubitat: lana tinguendae purpurae caufa *9

deftinata non continebitur. CS
. .LXXI. In « libro/2eX,-ad Sabinum,/ Cv w fuae an-

X5 o tur, quos paterfamilias|fuorum ** numero habuit. -
OM Der wrvs ; LXXII. PAVLV.SJ' L0«j a8binum. EApEkMin
omnibus rebus, quas fuas quis legauerit, dicenda funt.//.-

Lguamihiess — LXXIIL V rx AwYs-libro, XXs-ed-Sabinume/ [Sv o5
ao gros, 2utem feruos 7* vel ancillas eos accipimus , qui funt'pleno
if Lehg; ATE teftantis: inter quos fructuarii non continebuntur. G.
p Cmïf&'z*w Sed qui bona fide teítatori feruiunt *?, fuorum 'appellatione

49 Id'eft: fpoute natum. Sed haec: fed Zv]eQv?e, ap. Hal. vt in aliis Tau-
relliana antiquioribus editionibus abíunt, BR. 50 Vulg. flamem et fubfla-
sien. BR. Hal. fubtegmen. 51 Hal. etiaum. — 52 Vulg. quo ad telam. Hal.
quatenus ad telam peruenit. BR. 53 Vulg. inferit: efj. BR. Etiam Hal.
54 Gothofr. in nota: füccida Hal. Taur. f'Ocidam , fed fctibere debebat: f'O-
Cidam. . Sed et Flor. ordinarius corre&or o in 4 conuertit, & R. Habent etiam :
fuccidam Pal. Y. II. IHI. BYNK. GER. 55 Gothofr. in nota: tormentum,
FHal. At' Hal. ita non. fcripfit: tormentum, fed tomentum. ^ Confudit Goth.
Heruagiana cum Haloandro. 55. 56 Hal. Sed etiam pelles lanatae conti-
nentur, nam et bas lanae etc. GE B. 57 Flor. ícriptum erat: et diliguorum,
forte: et ligmorum , (ed omnes habent: de liguo, vti eft corre&um Flor. In
Pal I. inueni: de Emo. BR. Reliqua Pal. I. III. IV. Otob. Bynkersh. habent
vt Taur. et ita quoque Hal. GER. 58 Hal et Vulg. inferunt: Graáeci. B R.
59 Id eft: Janam ligneam. Etiam Hal. vertit: ligneam. lanam , et addit: puta
quae go[fipinis aut eius genevis avbovibus depeclitur. G. 60 Hal. contine-
tur. 61 Hal. Et quidem etf. 62, Gothofr. in nota: 4/. de verficolori-
bus. ]ta Hal. et Vulg. B. 63 Hal. et conflat. GEB. 64 Vide Duker.
ad opufc. de Latin. Vet. ICt. pag. 197. BR. 65 Hal. zis,loco ea. GER.
66 Hal. et Vulg. verficolorium. B R. 67 Gothofr. in nota: Al. habent.
Ma Hal GEE. .68 Gothofr. in nota: Hal. fimpliciter habet : buciuum. G & B.

; cillae fiue ferui in teftamento fcribuntur, hidefignariividen-

TIBI MAXIMAM PARTEM FACVLTATIVM DEDE-
RIM, CONTENTYS ESSE DEBES ?* FVNDO SiÉM-

PRONIANO CVM SVIS INHABITANTIBVS, ID EST//len.,

FAMIÉJA, ET QVAE IBI ERVNT. Quaefitum eft de no-

minibus debitorum , et nummis. Eadem ?? epiftulam talem
mifit . ?^, ARGENTVM OMNES|ET SVPELLECTI-
LEM, QVODCVMQVE HABEO ??, TIBI DONO "5, g T
QVIDQVID IN PRAEDIO SEMPRONIANO HABEO:
an fupellex, quae in aliis ?* praediis vel domibus[effet, ad /
Maeuium pertinei*þt: et an ferui, quos ex eo fundo aliis le-
gauit? Refponfum eft, nomina et nummos non videri debe-
ri, nifi manifefte de his quoque legandis voluntas defunctae

69 Hal. et Vulg. fubtegmen. n R. — "70 Ap. Hal.cawfa,abeft. GES. — t
Hal. feruorum , et in fine: babuerit. GEB. 72 Vulg.legem orditur: Ser-
uos autem fuos. BR. 73 Taur.ferBiumt. GEB. / "74 Vaur.ferBos. GE B.
75 Hal. babuérit, — *6 Diu Flor. fuit: videtur. BR. — 77 Ap. Hal «
tam, abeft. GER. 78 Hal. exerceat. GEB. — 79 Vulg. buinrmodi. BR.
80 Hal. et Vulg. fmerit. BR. 81 Hal et Vulg. credendum. ER. $2
Hal.fit. GEB. — 83 Qui hic fint nummi exiguiores, dixi 1/. Obf. 13. BYN K.
84 Hal. neque ex patrisfamiliae, neque ex vegionis confuetudime. GE B. 85
Vulg. fuerit. BR. $6 Gothofr. in nota: feripturas. — Yta nempe ipfe Taur,
in margine, et Hal. in textu. Gez. — 87 Hal. IDEM, GER. 88 Flor. ,
olim erat: ex/Hipulatio. ^ Ordinarius tamen corre&tor reftituit: ex Plawtío. Vi-
detur fuiffe fcriptum in prioribus exemplaribus : ex palatio, ex quo deinde ve-
luti emendando fa&um: exflipulatio. BR. 89 Hal. mancipium , loco: St;-
cbwm ferumm. GEB. —— 9o Flor. eft: mifffftt. GEB. . 91 Hal. id. GEB.
92 Taur DEfES. GER. 95 Hal. Eidem. GEB. 94 Hal. mifit. G EB.
95 Hal. qui Flor. feruat, verba: quodcumque babeo ; parenthefi includit. Conf,

Bynkersh. J. Obfera. vlt. et Ducker. ad Opufc. de Latiu. Vet. Id. p. 360.

Keliqui habent : gzancumque, etiam pleraque MSS. Vat. et Otob. Flor. fet-

uant. BR. Reliqua funt: Pal. HI. IV. V. Barb. Bynkersh. Ap. Hal. parenthefis ad-

eft, nec tamen quicquam in margine notatum. GEE. $96 Hal do.GEBR. 97Ap.
* : a *

L mtungipia, fi

DIGESTORVM

d
adprobaretur: feruos ex isdem fundis aliis datos, deminuiffe
filii legatum: de arïento et fuppellectili, quae alibi effet, eum,

;..cuius notio eft, aekimaturum, vt id optineat, quod teftato-

ri placuiffe a legatario ?* adprobabitur ??.. $. 2: Praedia
quidám reliquit, adieCtis * his * verbis, vTI A ME POS-
SESSA SVNT, EY QVAECVMQVE IBI ERVNT, CVM
MORIAR. Quaefitum eft de mancipiis, quae in his praediis
morata fuerunt, veloperis ruftici caufa, vel alterius officii,
ceterisque rebus, quae ibi fuerunt in diem mortis: an ad lega-
tarium pertinerent? Refpondit *??, ea omnia, de quibus quae-
reretur,. legata videri. $. 3. PETO VT FVNDVM MEVM
-QAPANIANVM * GENESIAE ALVMNAE MEAE AD-
SCRIBATIS DVCENTORVM AVREORVM, ITA. VTI
EST ?. Quaeritur, an ? fundóet reliqua colonorum, ff man-
qua ^ mortis tempore iin eo;fuerunt ?, debeantur?
efpondit 5, reliqua quidem colonorum non legata, cetera ve-
rovideri illis ^ verbis, 1T A9 v Tx Es , data. $. 4. lllud for-
taffe ? quaefitufüs;fit aliquis, cur argenti appellatione etiam
fattum argentum comprehendetur *?: cum, Ífi marmor lega-
. tum effet * *, nihil praeter rudem materiam demonítratum vi-

L1'zue3€ deri poffe 1*? cuius haec ratio traditur: quippe ea, iquag ta-

lis naturae/fint, vt,faepius in fua redigi poffint initia , ea ma-

^fteriae potentia Lyijfä,' numquam vires eius effugiant. $. 5.
Coccum quod proprio nomine appellatur, quin verficoloribus

i3

LIB. XXXIL.

$23
rit, ac rurfus area ?? fit, quamquam tunc peti non poterat,
nunctamen debetur. $. 3. Seruus quoque legatus, fi inte-
rim manumittatur, et poftea feruus factus fit, peítea ?* pe-
ti poteft ??. | $.
LXXX. InEM libro"XXXV...Digeftorum.)
CTIM heredes inftitui, aut coniunttim legari, hoc eft: to-
tam hereditatem, et tota legata fingulis data effe, partes au-
tem concurfu fieri. m | :
LXXXI. MopESTINVS libräïïägäpiffereäiamm.
SERVIS legatis, etiam ancillas quidam deberi recte putant :
quafi commune nomen vtrümque fexum contineat. Ancillis
vero legatis, mafculos non deberi nemo dubitat. Sed pueris
legatis, etiam ?? puellae debentur. ld non aeque, in puel-
lis pueros contineri ?^, dicendum eft. — $. r. Mulieribus vero/
legatis, etiam virpines debentur: ficuti viris legatis, etiam

2

pueros deberi refpondetur. -$—e: Pecudibus autem legatis,
et boues, et cetera iumenta continentur. .$—3. Armento au-

d * P . H "
tem legato , etiam boues contineri conuenit, non etiam gre-
ges ouium et caprarum. .$.—4e Ouibus legatis, neque agnos,
neque arietes contineri quidam recte exiftimant. $. 5. Oui-
um vero grege legato, et arietes et agnos deberi nemo du-
- LXXXII. IpzeM libro PX«Reguleram | SkRvvs,
quiin fundo morari folitus erat, fi fugerit; Ticet poft mor-

z

: "d em. 2erunl .

i s ww
Li -)L,C/,W £ ^ Cs

cederc;, nemo dubitatát. ^ Quin minus porro coracinum
aut ifrinum ** aut melinum füo nomine, quam coccum pur-
puraue defignatur?: $. 6. Cum vir ita legalfet, Qv AE v x o-
RIS CAVSA PARATA SVYNT, EI DO LEGO;-ego apud
L 9;4;"eyglPraetlöremLfïdeicöinmiffarium petebam etiam res aeftimatas,

tem teftatoris adprehendatur, fundo legato, vt inftructus eft
etiam ipfe legato ?? cedit. - - :
LXXXIIL IpEmw libro /X,—Refponferum.; Qvonp
his verbis relictum eft, oQvriDQV1D EX HEREDITATE
BONISVE MEIS AD TE PERVENERIT, CVM MORIE-

; f* 53 quarum pretium in dote| erafft !5, nec ogtinu*ifj quafi te- | RIS, RESTITYAS, 7^ fru&tus, quos heres vinus percepit,
! C.4/ — dtator non fenfiffet de his rebus: ïqum .fi in yfud *9 eius | item quqïgru&uum vicel?* funt, non venire placuifle38: nec — /. tG«
ijedd Jlgio datae fint, nihil intereft , ab ipfiy ^*., an ab alio comparatae | enim. quicquam proponi, ex quo de his quoque reftituendis
E C funt **, pofteaapud Aburnium Valentem inueni ita relatum: | teftatricem rogafle, probari poteft 5?. .$. 3. Idem teftator
UL .*wwuem., mulier res&eftimatas in dotem dederat, ac deinde *? maritus | qui libertis fideicommiffum relinquebat, fubftitutione inter
' fiex, ei legauerat his verbis, QVAE EIVS CAVSA COMPARA- | €05 faCta expreifit, vt poft mortem extremi ad pofteros eo- ,

rum pertineret! Quaero, cum nemo alius fit, nifi libertus ! ( 7CX

TA EMPTAQVE ESSENT ^?: dixit,. emptorum parato-

rumque appellatione non contineri ea, quae in dotem data ef--
maritus eas res, pofteaquamjipfius, factae effent ,.

fent: nifi ff :
in vxoris vfum conuertiffet. .$.-7. Rebus, quae in fundo funt,
legatis acéedunt etiadín ea, quae tunc non funt, . fi effe fo-
lent ?*: nec, quae cafü ibi fuerunt, legata efftimantur.
LXXIX./Ckrsvs libro7LX--Digeftesum. $1 cHO-
mRvs aut familia legetur ??^, perinde eft, quafi finguli ho-
mines legati fnt. -$e— His verbis, QVAE IBI MOBILIA
23 MEA ERVNT, DO LEGO, nummos ibi repofitos, vt
mutui darentur, non effe legatos Proculus ait: at eos, quos
praefidii ?^* caufa repofitos habet ^* , vt quidam bellis 29 ci-
uilibus faCtitaffent ?*, eos legato$contineri: et ?? audilfe fe
rufticos fenes ita dicentes pecuniam Ííine peculio fragilejéf
effe; peculium appellantes , quod praefidii caufaj feponeretur
29. ( 2. Area legata, fi inaedificata medio tempore fue-

Hal als, abeft. GEB. 98 Hal. legatorio, per manifeftum fphalma.
GEB, 99 Vulg. probabitur. BR. 1co Hal. et Vulg. vefpondi. BR. — 1
Gothofr. in nota: A. Campanum. 1ta Hal. Sed Flor. non adeo antique w
primae fyllabae ca eft adícripta, vt nunc fit: Campanianwm , etita Vulg. BR.
2, Hal. ducentis aureis, vti efl. GEB. 3 Hal inferit: cum. GEB. 4
Hal. fi q44€, GEB — 5 Flor, fa&um: fueriut. BR. — 6 Hal. refpondi. GE.
* Ap. Hal. ;llis, abeft, GER. 8 Ap. Hal. ita, abeft. Grs. 9 Ap.
Hal. fortaffis. GEB. 10 Hal. comprebendatur. G E B. II Hal. efj. GX B.
12 Hal. poffit, Vulg.poffet. BR. 13 Hal, crociuum, GEB. 14 Hal, et
Vulg. byfgznum. BR. 15 Videtur legendum: z2 dote erat, ita mox: con-
aerti[fent, Ícriptum , pro: comuertiffet. Ynterea omnes habent: im dotem erat.
ERR. Etiam Hal. GE . I6 Hal. in vfu. GEB. 17 Hal. ipfo, quod re-
étius. BR. 18 Vulg. fint. BR. 19 Hal inferit: dotem. GEB. 20
Hal.parata famt emptaque. GEB. — 21 Hal folebant. GEB. 22, Hal. le-
gatur. GEB. 23 Yaur. MOZILIA. GER. 24 Conf. Duker. ad Opnfc.
de Latin, Vet. ICt. p. $6. àd fin. BR. Adde ad h. $. Aueran. IL Interpr.

"

zium/. Nv»rkn conftitutum eft a Principe, vtet non adie-

eius., gui extremo ,52 mortuus eft, an is ad fideicommiffum
admitti debeat ? ,Refpondit, pofterorum appellationé Aiberos
tantummodo ^*, ,non etiam libertos eorum, quibus fideicom-

miffüm relictum eft , -&deieommiffe- contineri ,

| nequaquam in-
certum eft.... . 5 v s TAE
LXXXIV. aj rgx vsj*? libroTi-exCalfio. Cvr,
quae Romae effent, fegata funt, ei etiam quae cuftodiae cau-

ía in horreis extra vrbem repofita funt,, debentur.

Wis. LXXXV. Powroxurivs libro/H—

&o hoc w & v w, fi qUis corpus alicui leget, et ita fentiat,
vt ita *? demum praeftetur, fi fuum fit: ita valere legatum,

vt appareat, magis fententiam legantis, |non) hoc verbum / !*

ME v M, refpiciendum effe, et ideo elegans eft illa diftinctio,
vt quotiens certum corpus |legatur; ad praefens tempus ad-
» | iectum

Iw.29.GER. — 25 Hal baberet. GER. — 26 'TYaut. Vellis.GER. — 27
Hal. vt quibusdam bellis ciuilibus factitaffet , €t in margine: alias, quidam el-
lis cinilibus fadlitaffent. — 28 Hl et Vulg. inferunt: faepe. BR. — 29 Vulg.
reponeretuv. BR. 3o Hal. inferit: fa&a. GEB. . 31 Haec vox Flor. vn-
cis inciufa eft, fed non adeo antiquis: videtur omnino ex antecedentibus irrep-
fiffe, Reípuunt eum editi omnes, praeter Baudozam , immo et ommes fcripti,
quos confului. p R. Refpuit et Hal. MSS. funt Pal. L. Il. III. Vat. Barb. Otob.
Bynkersh. GE B. 32 Hal in margine: elias, wom potefi. — Vide Ant. An-
guítin. J. Emend. 3. Defendit quoque Flor. Goeddaenus de contrab. et comnitte
flipnlat. c. 12. w. $. BR- 453 Ap.Hal. et pueris etiam legatis puellae. G B«
34 Ap. Hal pueros contimeri, abíunt. GEB. 55 A». Hal. legato, abeft.
38 Hal placuit GE B. — 39 Hal et Vulg. pofft, 8m. — 40 Vid, Ducker. ad
Opuft. de Latiw. Vet. ICt. p. 417. im fime. B. 41 Hal et Vsg.
tantum, BR. — 42 kia. Idem. GEPR, 43 Ap. Hal ita, abeft. Gxm.
44

6 /DIGESTORVM LIB. XXXII

*
ie&tum ^^ hoc verbum Mv *?, non faciat condicionem: , fet inftru&ior, deberi conuenit: colonorum reliqua non de-
fi'vero incertum corpus legetur, velutiita; vrNA/wEA/*$,| bentur. $. 2. Pater filio ** tabernam purpurariam cum fer-
VESTEM MEAM, videatur pro condicione hoc verbum effe | uis inftitoribus et purpunis, quae in diem mortis eius ibi fue-
MEA ^?, vt ea demum, quae illius fint *?, videanturlegata: | runt, legauit: neque pretia purpurae condita4 neque debita, |
quod non puto fortiter poffe defendi, fed potius et hicveftem, | neque reliqua legato contineri placuit. $..3. TriT:0 s£&ra- |
vel vinum, quod fuorum numero habuerit, hoc legatum e(- | NA. PRAEDIA, SICVTI COMPARATA SVN T, DO,
fe: fic enim refponfum eít, etiam quod coacuerit *? vinum | Lgao: cum effent Gabiniana $? quoque fimul 93 vno pre- . ;
legato cedere, fi id vini numero teftator habuiffet. Plane in | tio comparata, non fufficere folum argumentum emptionisjre- . ^^*
mortis tempore. ?? collatum hunc fermonem, | vks EM | fpondi, fed infpiciendum, an litteris et rationibus appellatio-
QVAE MEA ERIT, fine dubio pro condicione accipiendum | ne Seianorum Gabiniana quoque continentur $^, et vtriusque ,.
puto: fed et s'rTCHVM, Qv1 MEVS ERIT, puto pro con- | poffeffionis confufi reditus, titulo Seianorum accepto jlati ef- |./ *2^
dicione accipiendum: nec intereffe, vtrum ita, Qv1 MEVvS |fent. $. 4. Balneas legatae domus effeJportionem conftabat z / Ja;';ym,,
Con hus $s. ERIT,8nita, s; MEVS ERIT: Vtrubique condicionem eam | quod fi eas publice praebuit, ita 9? domus effe po riionem 156
uv us eífe 5*. Labeo (tamen| fcribit, etiam in futurum tempus col- balneas, fi per dotnum quoque intrinfecus adirentur $9 , et
-T latum hunc fermonem Qv1 MEVS ERI1T, pro demonftra- | in vfu patrisfamiliae vel vxoris nonnumqüam fuerunt, et mer-
tione accipiendum. — Sed alio iure vtimur. | cedes-eins-^7 inter ceteras meritoriorum domus rationibus

C z

LXXXVI. PnocvLvs libro /Ve-Epidularum. / S1 | accepto ferebantur, et vno pretio comparatae, vel inftructae
1TA legatum eft, poMvM, QVAEQVE MEA IBI ERVN'T, | communi coniunctu; *9 - fuiffent. $- 5. IQuii domum poffide- L/ 2«
CVM MORIAR: nummos ad diem exactos a debitoribus, vt | bat, hortum vicinum aedibus comparauit, ac poftea domum
: aliis nominibus collocarentur, non puto legatos effe. Et La- | legauit: fi hortum domus. caufa comparauit, vt amoeniorem d
beonis diftinctionem valde probo, qui feripfit, nec quod cafu | domum ac falubriorem poffideret, aditumque in eum per do- "
abetfet 5?, minus effelegatum: nec quod cafu ibi fit, magis | mum hiabuit, et aedium hortus 9? additamentum fuit, domus " (

efle legatum. — : — — | legato continebitur. $. 6. Appellatione domus infulàm quo- . T
| LXXXVIL Pavrv sZfibro/esad-lepem-Iuliam-et Pa- | que iniun&tam *? domui ** videri, fi vno pretio cum domu i
pimm./ ET fideicómmiffum, ét mortis cáufa dornatio appella- | *? fuiffet comparata, et vtriusque,penfiones/ fimiliter accepto
tiobe legati continotlf ??. .* — 9 — AUR | latas rationibus oftenderetur. . — / j'4jf(cencs, |
j:zUt LXXXVIILiIDEkw.-5*brofV-—adlegemduliametPa-| ^ — XCIL Pavrvs libro //XHI z Refponforum. / Sz. wi-
piam.// LANA legata; veftem, quae ex ea fatta fit, deberi | ux MaAEvt1A ET Nia1D1A *? piLIAE MEAK/HEE-
non placet. .$.—r. Sed et materia legata, nauls, armarium- | DES ERVNT, TvNC MAEVIA E MEDIO SVMIT, n
ue ex ea factum, non vindicetur ??.. $.-?. Naue autem le- | PRAzCIPITO 74 SIBIQVE HABETO FVNDOS MEOS *Jf'flwq"

"Ya r

gata diffoluta, neque materia, neque nauis debetur. $. 3. | ztuLLv M ET 1LLV M CVYM CASVLIS ET CVSTODIRVS | Jm
Matla autem legata, fcyphi ex ea facti, exigi poffint . — |oww1vM HORVM FVNDORVY M,[ET CVM HIS OMNI- |- ; 2, Jj
LXXXIX. DIpxw libroJME-ad-legem-Iuliam--et-Da- | Bvs AGRIS, Qvt AD CONIVNCTIONEM CVIVSOVE X n
-piamz- RE coniun&ti videntur, non etiam verbis, cum duo- | EOR VM FVNDOR VM.,EMPTIONE, VEL QVOLIBET|-4a 255 t
bus feparatim eadem res legátur. Item verbis, non etiam re, | AL TO caAsv ppïxïäEïINï)i ITEM CVM OMNIBVS EE r/
; $SCrto. QoevVY

I feek Vs "Trrio g£* SkTO FVNDVIM| AEQVIS PARTIBVS DO | MANCIPIIS, PÉCORIBVS, IVMENTIS, CETERISQVE ,5/;, ^ /.. ;- |
: LEGO: quoniam femper partes habent legatarii, Praefertur | vNIVERSIS SPECIEBVS, QVAE IN ISDEM FVNDI Sy fs cononapine, il
igitur omnimodo ceteris, qui-e& re et verbis coniunctus elt. | QYv OvE& EORVM, cvM IMORIAR, ERVNT: VTI OPTI-'"" r m *,ï;:g.mïwf
Quod fi re tantum coniunctus fit, conftat non effe potiorem. | M1 MAXx1MtIQVE SVN T, VTIQVE EOS IN DIEM MOR- , .. . | |
Sivero verbis quidem coniunctus fit, re autem non: quae- | r18 MEAE POsSEDI ; ET, VT PLENIVS DICAM, ITA' M
ftionis eft, an coniunttus potior fit? et magis eft, vtet ^" | vrx ctvpvN TvR 75. [n fündo autem vno ex his qui prae-
ipfe praeferatur. :j ! legati funt, tabularium eft, in quo funt et complurium man-

U. —— XC. r In g w ?? libro]V;-ed-legem-Tuliam-et- Bapiam./| cipiorum emptiones, fed et fundorum et variorum icontfá- t «
PPR.,. NowiNATIM legatum accipiendum eft, quod a quo lega- | &uum infirumenta, [praeterea et nomina debitorum. Quae- - 35,,,7 | —
g2 tum fit, intellegitur: licet;nomen pronuntiatum non fit. ^ |ro, an inftrumenta communia fint? Refpondi, fecundum ea, — . '
at t X !.QWQPINIANVVS 3? lib.JN forum,/P n A k- | quae proponuntur ?5, inftrumentajemptionum , item debito-
s piis per praeceptionent filiae datis cum reliquis aCtorum et rum, quae in fundo praelegato fþmahferunt, non videri le-
colonorum, ea reliqua videntur legata, quae de reditu prae- | gato contineri. $. r. His verbis domibus legatis, FIDEI m
(yliorum in eadem caufa manferunt: alioquin pecuniam a eolo- HEREDVM MEORVM COMMITTO, VTI SINANT EVM
mis exaCtam, et in Kalendarium in eadem regione veram, | rABERE DOMYS MEAS,- IN QVIBVS HÁBITO, NVL-
reliquis non contineri, neque colonorum, neque a&torüm, | Lo o MNINO EXCEPTO, CVM OMNI INSTRVMEN-
| facile conftabit *?, tametfi nominatim a&ores ad fifiam per- | To, ET REPOSITIS OMNI Bvs, non videri teftatorem -
LUw. tinere voluit. $. r. Ex his verbis, Lvcro T 1710 PRAx- | de pecunia numerata, aut inftrumeptis debitorum fenfiffe. |
DIA MEA ILLA CVM PRAETO RIO, SICVT A ME IN|- XCIII. ScAEvora libro 3 «-Refpon: *' Lvy- |
: DIEM MORTIS MEAE POSSESS/ASVNT,DO:inftrumen- | c1vs Titius teftamento fuo cauit, nec vllo ** modo prae- . | '
tum rufticum, et omnia, quae ibi fuerunt, quo dominus fuit- dium, fuburbantty aut domum heres alienaret ??: filia eius — — L
44 Ap..Ha. adieclum , abeít. GEs. 45 Taut. merbuMewm. GER. 46 | inferit: cum Seianis. BR. .64 Hal. et Vulg. continerentur, g R. 65 0
Hal. þmfent: et. GEB, 47 Hal. boc verbum , mea, effe. GE B. 48 | Vulg. inferit: demum. BR. 66 Hal. adibautur. GEB. 67 Ego accipio: i
Vulg. fuut. BR. 49 Taur. coaQüerit. GER, — 50 Hal. et Vulg. tempus. | eius, fcilicet: vfus. BR. 68 Id eft: coniunélione, Kal communi Ciure ) :
B R. 51 Hal. vtrobique enim conditionem ine(fe. G E B. 52 Hal. abfit. | coniunctae fuiffent. Et in margine ad illam parenthefin ftellula flgnatam; alias
GEB. — 53 Hal et Vulg. coutinetur. BR. —— 54 Hal. ipfum nomen ICti | deeff. alia$, commmmhiter comium. BR. 69 Taur, bortOs. GE&. . 70 Hal. '
repetit: PAVLVS. GEE. — 55 Hal. vindicentuv, G E s. 56 Flor. fa&um | et Vulg. iuncam. — Vide tamen L. 57 fupra Locati, B. 21 Vulg. inferit: l
D TE P. i ità omnes, B. Etiam Hal. GEg, 57 Ap. | legatam. BR. 72 Hal. domo. GER. 75 Taur, NEGIDIA. íed fcribi 1
Hs . abel GER. — 58 Hal rurfus: PAVLPS, GE. — $9. Hal. PAV- | debebat: NeGIDIA. B&. — 74 Hic rede Tanr. PRAECePITO, sm. — Sed G
LVS. GEB. 60 Taur. conflaVit. Hal. couflat. GER. . 61 Hal.etVulg. | et Hal. praecipito, GEB.—— 575 Hal. et Vulg. clauduntazv. 9 R. 76 Hal. et- ;
d

jiiae, BR. 62 'Taur. bic et paulo poft: GaVinisma. G B. 63 Vulg. | Vulg. proponerentwr. BR. — 77 Hal, fito ita cauit: nwllo wtodo, GEB. — 78 Hal;
| n DEU qi t alienet.

d ^*.4- i
L 4fh

, j

| daj Jn*i n

vtl
| iiæ r:n-täw

. l * *
H

3 n
Amini
j
)l
j
J
hi ] ,,,,.
"L 4
j

DIGESTORVM

heres fcripta heredem reliquit filiam fuam: quae easdem res
diu poffedit, et decedens extraneos heredes inítituit. Quae-
.5 Xditum eft, an praedia pertinerent ad Iuliam , quae Lucium Ti-
L. /^, £ium teftatorem patruum maiorem habuit? ;Refpondit *?, ni-
. hil proponi contra voluntatem defuncti fattum, quo minus ad
heredem pertineret 5?, cum hoc nudum praeceptum eft.* $. r.
SEMPRONIAE MYLIERI MEAE REDDI IVBEO AB
HEREDIBVS MEIS CENTVM; AVREOS, QVOS M V-
TVOS ?* ACCEPERA M. Quaefitum eft, fi hanc ?? pecu-
. , La fcO - C ^ 40 ;
niam, vt debitam Semproniáà petens victa fit: an fideicommit-
fum peti poffit?, Refpondit, fecundum ea, quae proponeren-
tur, poffe ex cauffa fideicommiffi peti, quod apparuiffet non
fuiffe ex alia caufa debitum ?3. — $. 2. Quidam praedia legauit
libertis, adie&tis his verbis: v TI A ME POSSESSA SVNT,
ET QVAECVMQVE IBI ERVNT, CVM MORIAR. Quae-
fitum eft, an mancipia, quae in his praediis morata in diem
34 mortis patrisfamilias fuerunt operis ruftici caufa, vel alte-
rius officii, ceteraeque res, quae ibi fuerunt, ad legatarios
«D, .. pertineant? (Refpondit; pertinere. $. 3. Quaefitum eft , an,
^ . quod heredes fratribus rogati effent reftituere, etiam ad fo-
Al-i*?, rores pertineret ? Refpondit, pertinere, nifi aliud fenfiffe te-
ftatorem probetur. $. 4. Collegio fabrorum fundum cum
Li e/t, filuis, quae ei cedere folent, vti optimus maximusque jeffet!,
/ . Jegauit.. Quaero, an ea quoque quae in diepí ?? mortis ibi
fuiffent, id eft, faenum, pabulum, paleaA$, item machina ?7,
vafa vinaria 99, * id eft, cuppae, et dolia quae in cella defixà
u futit, item.granaria * legata effent. jRefp ,.gg:djg, non reü&e—peti.,
L^** quod legatum non effet). $. 5. Ex parte dimidia heredej? ? infti-
Ls /,,,.D'kf(- tuto, per praeceptionem fundum legauit, et ab eo ita petit ?^:
Doeaíf- 7- BEO: VIEEOVUELIS DOSFEREDEM TIBI RECIPERE IN

vM,COGNATVM TVV M. Quaero,,an pars fundi ex cau-
. fa fideicommiffi nepoti deberetur? , Refp
^WipiassXCIV. V ALENS ?^ libro E-FideicommHiorum)
Qvrcomplurésibertos relinquebat ??, tribus ex his fundum

|L 1 twarzla legauerat: et petierat, vticurarent, ne,gs nomine fuo exiret.

L] * e

& b cautvelor, Quaerebat4ó5,, ex tribus qui primus.moriebatur, vtrum vtri-

que, vel alteri ex his, qui fibi in legato coniuncti effent, re-
linquere partem fuam deberet: an poffit vel alii 'COnliberto fuo
eam relinquere? Placuit, etíi voluntatis quaeftio effet, fatis
illum fatcturum, et fi alii relisquiffet ?. q[Qiiod fi nulli de-
diffet: occupantis, an omnium conlibertorum: et num eorum
tantum , quibus pariter legatum effee, petitio fideicommiffi eí-
fét, dubitabatur? et Iulianus reCte omnibus deberé ?5 pu-
t tanmt ^* Pa ! us ' |

QvisOovis MIHI HERES ERIT, DAMN A$S

r " N,. Á
- :Loerwn

ESTO DA-
RE, FIDEIQVE EIVS COMMITTO, VTI DET QVAN-
