: ' alias ** heres peculium praeftare debet , nihi eicaueatur, de- | deberet, atque exfolueret? 4Refpondit, fecundum ea, quae j
, fenfus7 iri adueríus creditores peculiarios 4*, propter confuüetudinem proponerentur, id quoque peculio le-
| [ | gato
33 Ap.Hal im, abeft. GgB, — 34 Hal. feripfit. — 35 Hal. et Vulg. re- | t*» forte melius. B& — 51 Áp. Hal arte, abef. GEB. — 52 Hal et

Vulg. [ABOLENV'S. BR. 53 Hal. foluerat. GEB. 54 Hal hic et
infra iterum: vefpondit. GEB. $5 Hal. hanc vocem: qxwartam , includit
parenthefi, et in margine addit: las deeff. GER. 56 Vulg. addit: ast.
B R. 57 Vvlg. vicariis. BR. 58 Taur, red DIt. GE B. 59 Vulg. ad-
uevfus ommes debitores. BR. 60 Hal. pecuniam. GEB. — OY Mal pecuimm
Íunn, GEB. 62 M. de, leco: ex, GEB. 63 Vulg. rationem. E n.
ÁAaaaa | : ó4

fpondi. BR. — 36 Hal. et Vulg. effet, et ita malim. BR. — 37 Hal. et Vulg.
Tefpondi. BR. . 38 Vulg. inferit: velStichi. BR. — 39 Vulg. idem efl. B R.
40 .Ap. Hal. et Vulg. qua , ábeft. B &. 41 Hal. poffit. 42 Hal. ZABO-
LENVS.GEB. 43 Vulg. praeflare beredem. R. 44 . Hal. MARCEL-
LVS. GEB. 45 Hal. et Vulg. peculiavibus. BR. 46 Hal. aliter, lo-
C0:.aliasg; GEB. . 47 Hal. defenfum iri. GEB, .. 48 Hal. et Vulg. pecu--
lieres. BR, — 49 Ap. Hal, et tbcül, GE R. — 50 Hial. et Vulg. praeften-

4« -- -

"
|
,
3 L s

620

gato contineri, quod et dominica ratio deberet , et folita erat
reddere. $. 2. Seruis libertates/legataque dederat, et Cop(zl-
cionem ita feripferat, "Ocoeuc nar&mroy iAsvSépovc umj vX 9*

H ; s ' * H prregar t -
Agydra curoic, roUTOUG [BojÀouo &ivoj iveEerdeouc|95. — Quaefi-

j ;H—Ax.iiï', v-:ïs!& *

* $ 5 y77.
(Cum Av "" 4 ?

z fpondit, fecundum ea quae proponerentur , non videri legata.

um quafilegata retinere poffint : aut ü res dominicas apud
fe habuerint **, aut fi qui/eorum coloni praediorum fuerunt,
penfiones ? ;Refpondit, fupra refponfum 9*?.«/ -
XIV. VrnPrzawvs libro XLEHE müm. 51 le-

*

j :;;,,l Unásl j (4 Oven, vn

J

| 4 MJäænq

non fequitur, nifi legetur.

XV. Cgrsvs libro XIX.-Digefteram. Sr1 feruus li--

i
1

ber effe iuffus fit, eique peculium legatum fit:. vicariorum
eius vicarii legato continentur. -Lvé. * |

FILI,E MEDIO PRAECIPITO:. $?, SVvMITO, TIBI-
QVE HABETO DOMVM ILLAM, ITEM AVREOS,CEN-
TvM: alio deinde capite peculia filiis praelegauit. Quaefitum
eft, an peculió; praelegato; ^?, et centuim, aurei, et vfürae eo-
rum debentur 4*: cum rationibus breuiariis in aere alieno et
fortem et vfüras inter ceteros creditores complexus fit? jRe-
fpondit, fiid faenus nomine filii exercuiffet, et vfux:as, 'jta vt
proponeretur, filio adfcripfiffet, id quoque peculio legato
deberi.. ^ : ! T* d at : "I .

M.QKJ

VrPrANvs libo XXiV.—ad-Sebinut. .. ——
xori fuae in annos fingulos penoris aliquid heres dare iuf-
| fus e&,fïfrnon*dediiïet, nummos dare damnatus eft.
Quaeritur, an penus legata peti poffit: an vero folummodo.
fit in praeftatione, et, fi non praeftetur, tunc quantitas pe-
tatur? Et fi quidem femel penusfit legata, non per«iïn'glglos
annos: certo iure vtimur, vt et Marcellus libroggiääi;mo ho-

noj* Digeftorum apud lulianum notat, in praeítatione eífé

dumtaxat penum , quantitatem .vero et ?^ peti poffe: habebit
igitur heres oblationem tamdiu, quamdiu lis cum eo de pe-
cunia conteftetur: nifi feste aliud tempus -vel- mente vel ver-
bis teftator praeftituit ?. Quod fiin annos fingulos penus lega-
ta fit, per fingulos annos penus adhucy poterit praeftari: fi mi-
2027 t4 nus, fummae per fingulos annos petentur. — Quid ergo, fi
H r fümma legata fit, et primo penus non fit praeftita? Vtrum
tota fumma debeatur, quafi toto penoris legato transfufo: an

vero quantitas primi anni aeftimationis fola fit translata, du- .

. F06, ia m i LU i p i poteft. Puto tamen, fic voluntatem fequendam teftato-
ris, vt^tota fümma ilico, poftquam ceffauerat * heres dare pe-
, num vxori, praeftetur, heredis indeuotione * coércenda. -
/lae«* l1l. MARcIANYS,libro -HE : i PENV cer-
ta cum vafis certis legata et confumpta, necvafa quidem ce-
dunt legato, exemplo peculii, Pt | hst

« 4
9.

64 Ap. Hal. rà, abelt. GER. 65 Id eft, Onotquot veliqui liberos atque
ei$ legata, eos ipfos inexcuffos volo. Hial. autem vertit: quibuscumque libertatem
veliqui et legata , bosce volo , excnutiendis vationibus folutos effe. G EB. — 66
Hal. videantur. G& B. — 67 Hal. babuerunt. GER. - 68 Hal.et Vulg. addunt:
effe. BR. 69 Hal. percipito. GE R. 7o Vulg. peculium praelegatum. B R.
41 Hal. debeautur. Vulg. deberentur. B R..— "O.
1 Hal. tricefimo ofauo. GEB. — 2 Vulgo et, abeft. GEB. — 3 Vulgo
praeffituerit. BR. — 4 Hal.et Vulg.ceffawerit. BR, — 5 Vid. Duker. ad Opafc,
de Latin. Vet. ICt. pag. 362. BR. — 6 Bafil. mávra và Boóciuz uu và mócuuu. B R.
7 Vulg. li. XX. Digeftorum ad Vitellium. & &. 8 Hal borum. GEB. 9
Hal. patrisfamilias. G EB. 1o Hal moariam, quae vera lectio. BR. Ergo
erat Taurellii dare: suriaMel. GE R. II Latertas, genere muliebri etiam
dixit Iuuenalis Satur. III. v. 231. BYNK. - 12 Hal Potulenta. GEB. 13

DIGESTORVM LIB.

tum eft, an peculia quoque legata his videbuntur 55?,Re-

$. 3. Item quaefitum eít, an exásdem verbis reliqua ratio-

.gatus fuerit feruus, peculium excipere non eft neceffe, quia.

TIT." VEEIL IX,

HT. VrriAwvs libto XXILI.ad Sabinum. Qvr pe-
num legat,. quid legatg complectatur, videamus, et Quintus , .
Mucius fcribitlibro fecündo iuris ciuilis, penu legata conti-! / (cr:;7. ,
neri, quae efui potuique funt *, idem Sabinus libris;? ad Vi-, ; £*
tellium fcribit: quae harum , inquit, pátrisfatiliae ?, vxo-
ris, liberorumue eius, xelfamiliae, quae circa eos effe folet:
item iumentorum, quae dominici vfus caufa parata funt. $. t.
Sed Arifto notat, etiam quaeäf"ui potuique non funt, conti-
nerilegato: vtputa ea, in quibus effe folemus: oleum forte,
garum, muria *?, mel, ceteraque his fimilia. &.—2. Plane,.
inquit, fi penus efculenta legetur, Labeo libro fiono pofterio-
rum feribit, nihil eorum cedere, qui/non haec effe, fed per
ea folemus. "Trebatius in melle contra fcribit: merito, quia
mel effe folemus. Sed Proculus omnia haec contineri recte
fcribit: nifi contraria mens teftatoris appareat. .$—: Efcu-

XXXIIIL.

| lenta vtrum ea quae effe , (àn et ea per quae effejfolemus, le-

XXVL Scakvora libro IL-Refpenforum. — Tricri

gauerit? Et ea quoque legate contineri credendum*?,nifi con- .. . .
, traria mensjpatrisfamilias doceatur, mella certe femper efcu- .Li«fä"föm
lentae penui cedere. Lacertas ** quoque cum muria fua con- | 44/-a,
tineri, necLabeo negauit. $. 4, Poculenta !*? penü ?3, ea,
quae vini loco paterfamilias habuit, continebuntur: * fupra-
fcripta vero non continebuntur *, $ —5: |Penori acetum qüo-uï: m
que cedere nemo dubitat, nifi exftinguendi ignis caufa fuit ** pene ema4
* paratum,; tunc enim efui potuique non fuit*: etita Ofilius ?«t«n..
libro;fexto decimo,** a&tionum fcribit. $. 6. Sed quod diximus,
VSVS SYI|/GRATIA l'*Ó PARATVM, accipiendum erit, et //causa..
amicorum eius, et clientium, et vniuerforum, quos circa fe
habet **: non etiam eius familiae, quam neque circa fe, ne-
que circa fuos habet:j/puta fi qui funt in villis *5 deputatiz I2on
quos Quintus Mucius fic|definiebat, vt eorum cibaria * * con- // 4«f -
tineri putet, qui opus non facerent: fed materiam praebuit ,
Seruio notand!, vtjtextorum et textricum/cibaria adiceret 29 /- Iet- 1e

contineri. Sed Mucius eos voluit fignificare , qui circa paträm.—";'j" d te.
familias funt. $. 7. Simili modo;ef iumentorum cibaria pe--],g;ff";;

nuf ^* continentur, fed' eorum iumentorum, quae vfibus
ipfius et amicorum- deferuiunt ??: ceterum fi qua iumenta .
apris deferuiebant, vellocabantur, legato non cedere cibaria .
.eorum. $.-8& Siue autem frumentüim, ;fiue; quig leguminis ;gcüï-,
.in cella penuarià/ habuit, penoz,legato continebitur. Sed-et ;/4-/. a,
. hordeum fiue fgmäjae fiue iumentorum gratia: et ^* Offilius
Dd 1 4a4/) * V UXE M. uv -* LO ,
hfcmblt libro fexto lecimo actionum. — $.. 9. ngna et cgrbones D u
^1ceteraque ^* , perjqüáe penus conficeretur, an penomijlegato 42« 4« ,
contineantur ?*, quaeritur? Et Quintus Mucius et Ofülius ; / /loreios,
negauerunt: non magis quam molae, inquiunt, continen- :
tur. Idem et tus ^9 et ceras; contineri negauerunt. Sed Ru-
tilius et ligna, et carbones, : quae non vendendi caufa parata
funt, contineri ait. — Sextus autem ?* Caecilius etiam tjis,
et cereos in domefticum vfum paratos, contineri legato ícri-
.bit. $. 1o. Seruius apud Melam, et vnguentum et chartas
;epiftulares;penoris 'effe fcribit, et eft verius, haec omnia, odo-
res quoque contineri: fed et chartas ad ratiunculam ?? velad
logarium ?? paratas contineri. $. rr. Vafa quoque penua-
ria quin contineantur, nulla dubitatio eft. Arifto autem fcri-

^bit,

p1 u 9 : 0.
i) :jfolaf f!f,
ET

Vulg. addit: legata. BR. — — 14 Hal. fuerit. — 15 Hal. decimo quinto. Vulg.
lib. XL BR. 16 .Hal et Vulg. cauffa. BR... 1'7 Hal. hic et paulo poft:
babuit. 18 Hal w villaf. GER. I9 Taur. ciVaria, et in eundem .mo-
dum in hac lege adhuc ter. GEE. 20 Flor, a in: adiceret deleta eft bis,
etantique et recenter, vt fit; diceret, vti habent omnes. BR. Etiam Hal. GE B.
.21 Hal.pems.GEB. — 22 Hal.deferuiebant. GE B. — 253 Hal. gratia paratum.
contineri, Ofllius. GEB. — 24 Wulg. et caetera. GER. 25 Mal. penore le-
gato contimeatur , forte per edaAua. — Verfus cum ifta fyllabaz contimea- fini-
tur, vt adeo z facile excidere potuerit. G E&. 26 Hal. tbus, hic et paulo
poft GEB. — 27 Ap. Hal. autem exulat. — 58 Vulg. ratiunculas, et ita
quaedam MSS. B R. Puta Pal. L IV.. Sed Pal. IIT. V. et Otob. vt eft Flor. Pal.
. H, habet monftrum : vezczucula. GEB. 29 Gothofr. in nota: Aeyágev. Ha-
loand. Videtur omnino hic latere gloffema, — Nam et Dafil. folum habent: s
A u^ , . UC RT ' 7àÀ

u
! 4

m

/v; «
Ti

DIGESTORVM LIB.

bit, dolia non contineri :: et eft verum fecundum illam: diftin-

ïäoï'ï &tionem, quam fupra in vino fecimus. . Nec frumenti, nec

t f) qua alia funt, quae horrei penuarii, vel cellae penuariae in-
i2 JLX* / ftruendae| ?? gratia habentur, non continebuntur:. fed ea fo-
la continentur, fine quibus penüs haberi non recte poteft.
Liricpwe . quidae materiae fit ?? , quia per fe effe non poteft, rapit fe-
*sersof., €um in acceffionis locum id , fine quo effe non poteft: vafa
i autem , acceffio legatae penus, non legata funt. Denique pe-
nu]äq"fyfumpta ; yg—[þwggn",debältur. Sed et fi penug*ä, 5*5 cum
vàíis fpecialiter fit legatilm:: vafa non debebuntur, vel confum-
ptá penu, vel adempta. $. r. Si,cui, quaein promptuario
fint ?5, legata fuerint: non omnis penuslegata eft. $. 2.

Wll:e .,faä

C 3

tur: fed ea fola, quae in penuji ?* (ibiifeparabau, quod fi

LJ jenyJer
hábebat, cere/, familiaeque eius, ceterorumque, qui.?? circa eum funt,
—— legato cedet: quod fere, inquit Sabinus, euenit im perfonis
LA2allaegs, mercatorum , aut quotiens icella efi-eles et vini, quae venire
folebant, in hereditate relicta. $. 3. Nomenautem PEN v s mi-
hi traditum eft omnibus..?? generibus dictum. ——5 5i ita
legetur, PENvM ? QvAE Rowak srr: vtrum *^,
quae eft intra continentia, legata videtur, an vero ea fola,

UT
adum,

Attut,
rotenus finiri, Romam continentibus, et vrbem Romam aeque
continentibus.. —$—35- Quod fi vrbana penus fit legata: omnem

LA nalla,Tatfit vrbico vfui deftinata: ficuti vrbica minifteria dicimus et
^^ quae extra vrbem nobis miniftrare confüeuerunt. $i au-

J"e[fejü Li dvansdL.. tem extra vrbem, Romae,tamen fit, fed et fi in hortis fit vr-
wi h ibi iunCtis: idem erit dicendum. — $.. 6. 5i cui penus legata
[Zæ:f"; fit praeter vinum , omnis;penus/legata videtur, excepto vino.
| Sed fi ita (criptum fit, owNEM PENVM, PRAETER VI-
. ue[d. wvM,QvoD ROoMAE/ERIT: folóypenus, quae Romae eft,
A legata videtur. Et ita e&-*? Pomponiuslibro fexto ad 5abi-
)dd.t, : Jaaelet V - aI DEM Hibi .. ' . iNow omne quod-
l, ibetur ^9, in penu habetur: alioquiyneceffe eft ^*, vt *?

omnia medicamenta, quae biberentur *?, contineantur: ita-
1,&;(:'7»1', L hao que ea demum penoris effe, quae alendi caufa jbiberentur:
quo in numero antidotum non eft, et fane vere Cafhus fenfit.
$k jSed; quod quidam negauerunt, piper, et ligufticum, et

^

eg Lj
"L,,ö ( " . &

jjdle

s AoyoSésus yendiivei, BR..— Hal. ad fuum Aoyégev in latine verfis addit : idem | -

quod vatiumcula. — Pal. L. logatarium. V. et YII.. Jegatavium. V. locarium. YV. et
Orob. vt'eft Flor. GEB. — 30 Hal. et Vulg. praefigunt: vel. BR. — 31 Taur.
EU ' arGulae. GEB. — ..32 Hal, infleuendi, praecedenübus verbis: vel cellae..pe-
. r* wuarine, parenthefi inclufis, et addito in margine: alias defwmt. GEB. — 33
| NI Hal.efl ; GEB. 34 HaletVulg. penus, et mox: legata. GEB. — 35 Hal.
M funt. 36 Vulg. pro commerci. Vid. Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt.
2 j. 364. BR. — 37 Hal.im peuz. 38 Hal.quae.^: 39 Gothofredus . fallitur
. in nota, dum ait: dici boc penus, dicitur: boc penum. — Vide. Gellium IF. 1.
f ! et Duker. de Lat. Vet. ICt. p. 361.2.5 $. BR. — 40 Hal. penus. GEB. .. 41
j Vulg. addit: penus. BR. . 42 Ap. Hal. eff abett.
vbique eft,legatum. GEB. 44 Vulgoet,abeft. BR. 45 Hal. etzam. GEB. 46
Gothofr. in nota: bibitur. — Bibetur nempe omnes , corruptum forte ex fequen-

ti: babetur. BR. Mihi videtur Taur. debuiffe fcribere: bibEtwr. Saue et Hal.-

bibitur. GEB. 47 Hal. erit. GER. A48 Hal. inferit: et. GEB. 49
Hal. bibentur.. — 50 Hal. corraeum. GERE. 51 Gothofr. in nota: coqui-
| naria:Hal. cocinatoria. Cuiac. IT. obfera. 6. iu fme alis item . cociatoria aliis
| item cocinatoria. .Quod ad MSS. attinet, Vat. et Barb. concimnatovia , wt eft
in Vulg. Pal. L. cocinatoria, quae videtur vera le&tio. Pal. II. VIl. et Otob. con-
! citatoria. Au Pal, V. fa&um: cocimatoria. BR. Híal. etiam habet in margtne :
í alias, concinmatovia, et in ipfo textu: coquimaria im pemu. Pal. IV. coutina-
* toria. Bynkersh. concitatoria, vt Pal. V. Bynkersh. V1I. OLf. 7. tuetur : cocita-
| tovia. GEB. 2, Hal. libertosque. GEB. — 53 Hal. fit. 54. Taur. a IN-
phorae. GEB. .55 Hal debegntgr. — 56 Kial. refpondi. GER.

| nentur.

Item fi quis folitus fruCtus fuos vendere, penum legauerit : |
. : coO»»t . 3 6 | ef Y*o9 $3
non omnia, quae et promercii ?? caufa habust, legalie vide- -

promifcue vti folebat , tunc quautum ad annuum vfum ei fufti-

quae eft *^ intra murum? et quidem vrbes fere omnes mu-

quae vbique eft, legatam *? videri , Labéó äit,«edam- fiüin vil-
mentorum -* gratia parata fint, non effe in fupellectili: quia ^
| nechae! quidem ipfae res, quibus adtributaejeffent; füpellecti-
lis inftrumento cederent.

, iam quae in pretio magno funt: nam et pelues *? argenteas,

43. Hal. omme , quod |

XXXUOD: TIT; - IX. X. 621

| [4 . . 9 :
| careum 59, eä yafer, et cetera huiusmodi X penu non efle,
improbatum elit..
» k : 3.
leguminum thecae, ?? anculae ?* forte, vel fportae, vel fi |

VI. InE M Jibroe-X.-ad Sabinum. INsTRVMENTVM
piftrini, item vniuería vafa cocitatoria ?** penu non conti-
000 Sceum j | |
VIL i:Scagvoralibro-HEL-Refponforum. PeNvw
MEAM OMNEM AD MATREM LIBEROSQVE?? M&OS,
QVICVM MATRE SVNT, PERTINERE VOLO. Quae-
ro, fi tutores pupilli eam. folummodo penum deberi, quae
m caenaculoteffet 535, dicant, finf autem et in horreis am-

4/,7* ! oéc antan- ,

phorae ?*: an hae quoque deberentur ?*? ül,RefPOHdiï. EE m
quidquid penoris vfus eamfa vbidiyique habuiffet, deberi. . CO
DE SVPELLECTILÉ, * LEGATA.
x PowPownivs libro-VL.-ad-Sabinum: | !
SVPELL EX -efr domefticum patrisfamiliaÉ inftrumentum, -
quod neque argento, auroWé facto vel vefti adnumcere-
Il. FLonENTINYS libro XI.-Inftationume . Ip eft,
res;mouentes, * , nonqanimales/ ^. | Comoblles., $.. 0 "anernieia ,
Ill PAvrvsiibro IV. ad Sabinum. SvPeErrxkcrr- [f*«mrü,/
L1I legata haec continentur, menfae, trapezophora, delficae . .. PT
*, fubfellia ^, fcamna, le&i etiam inargentati, culcitrag, L"*t d a.
toralia, imperia ", vafa aquaria, pelues ?, aquiminafia ?, —— 47* c
candelabra, lücernaé,ptrebe? '?. $.-& Item vafa aenea ** —— ed erakaa ,

vulgaria, id eft, quae jÜnon, Proprie I2 effent loco adtributa. -^ u6 -D

| $. 2. Praeterea capfae *i€ armaria:[fed fuünt, qui recte ** E— inmaem 2 6d
putant,.capfas et armaria , jfulibrorum aut veftium autarma- 46 a,
CL A Slerer 9 .S-A :

u rv
| * s 5 3. Vitrea efcaria . et potoria in f 2 'esve.
fupelleCtili funt, ficut fiCtilia: nec folum vulgariZ?, fed et- « 76»t.

. et aquiminajia .5 argentea, et menfas et leCtos inargentatos, ! Y.
velinauratos, atque gemmatos, in füpelle&tili effe non dubi-
tatur: vsque adeo, vt idemjuris;fit, et fi tota argentea, vel 14 « er«cs,
aureafint. $.—4- De murrinis et criftallinis *? dubitari poteft,
an debeant adnumerari fupelleCti, propter eximium vfum et
pretium: fed et de his idem dicendum eft. — $. 5. Nec inter-
eft, cuius materiae funt ?? res, quae funt in fupellectili : fed
jcraterem,argenteum en-effe in füpellectili, nec vllum vas ar- ; ; ca
genteum, fecundum feculi ^* feueritatem ?^* nondum admit-
! , tentis

* Etiam hic Taur. habet: fuppelledile, fed in ipfis huius tituli legi-
bus variat, et vel in ipía L. 7. pr. habet fupellect;Es , vbi tamen. origo vocis,
quod fignificauerit primo ea, quae fub pellibus vfui futura erant, aífertur, quod-
etymon iftam fcripturam per duplex p generaffe videtur. GEB. 2 Hal. ad-
numneratur.. GE B. 3 Hal et Vulg. ves sobiles. BR. 4 Vulg. anzmalia.

B R. 5 Hal. delphbica. GEB. Vide de his Procop. de Bello Vandal. I. 1g.
| BYNK. 6 'Taur. in Adnotat. fubfelia in P. [fuvfelia. i. vwevo l. V.
|fubfellia. — Sed et Hal. habet: fubfeMia, et Bafil. eovfeéoous. BR. .. *7 'Gothotr.

in nota: «eosxeQá2ia,. Cuiac. impelia aut impilia X. obferu. 23. 1n MSS. haec
mifere fünt deprauata, Ex o&o codicibus Vat. habet: zmpanaliofa. P. . IL.
IIL. IV, zmperialía vafa. . Pal. IV. inperia, vafa. Barb. et "Otob. vt eft Flor.
Hal.mappae, villfae, vafa aquaria. — Cuiaciana le&io videtur effe recta. 5 R.
Vide tamen Pancirol. Z/ar. Led. Il. g2. BYNK. et Io. Seldenum de Vxore
Hebraic. lib. T. c. 14. GERB. & Taur. pelBer. GEB. — 9 Gothofr. in notaz
aquiminaria Hal. Sed et ipfe Taur. in margine habet: aquzminaria. BR. — 1O
Hal. trullae, GF 8. 11 Hal abeuea. GEB. / 12 Vulg. proprio. Sed et
Bafil. u3 iWeLóvrus &Qogueuéva cw) vémo , mo" priuatzm a[fignata .alicui loco.
BR. I5 Vulg. inferit: et. BR. — 14 Vide Bynkersh. IV. obf. 6. BR. 15 .
Gothofr. in nota: armorum. Yta Hal. et Vulg. BR. 16 Vide ad h. 1. Sal-
mafium Obferuat. Iur. Att. et Rom.. c. XXIII. p. 464. 8YNK. 17 Taur.
pelBes. GEB.:. 18 Taur inmargine: aguimimaria, et ita Hal. in textu. G E B.
19 Taur. crV/flalliuis. GE B. — 20 Hal.fimt. — 21 Hal. Cafcellii, loco: fecu-
li. GEB. 22, Salmatius Obf. Iur. Att. et Rom. c. 23. pag. 464. manult le-

| gere : dicumdum feculi feneritate, ne verbum, quod fenfum fuppleat, defit. BY N k..-
: | a

Aaaaa2

f

622 . « pDIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. X.
nteam. Hodie propter vfum imperi- | uio diffentio, non videri quemquam *? dixiffe, cuius non füo
445 29*- eoram 23 , fi in argento relatum fit, candelabrum argenteum, ^* nomine vfus fit; nam etíi prior atque potentior eft, quam
— argenti effe videtur, et error ius facit. E M2 Dd dicentis , tamen nemo firie voce dixiffe exiftimatur:
IV. IpE w Aibro-fingulari de inftrumenti fignificatione/ nifi forte et eos, qui loqui non poffunt, conató; *5 ipfo et ,
REDAk ?*, et fedularia ?? fupellectili ?5 adnumerart folent: fono quodam 9j- ;æuocp.?rpgg..mï]a,s didebe eüffiimamus *^*, L. ] «
' V. Ins w/libro-IV.-ad-Sabinnm./ D& tapetis quaeri | ...— VIII. Mop £j vs 7 BotoBe-Refonforem. Cv - foe fes-
4 *« poteft, fubfellia ?* cathedraria quibus infterni folent, vtrum quidam vxori fuae legaUe.rgtsdomum cum iure füo omni , (
/wt. jn veltefint, ficut ftragula, janiin fupellectili , ficut toralia ; et'm&;'uxmento, et fupelle&hh. nj quaerebatur, an videré- .
quae propria^* ftragulorum non fünt* Et hoc magis placuit, | tur-etargentum efcale et potorium legato contineri? jRefpon- P.
ea/ fupellectili contineri. $.—r- De tapetis autem vel hntejs dit, fi quid in .fupelleähh argentum 5* ?&, .d"eber-x:. éfbale
quibus infternuntur ?? vehicula, dubitari poteft, an fint in | autem vel potorium argentum non deberi, nifi hoc quoque
füpelle&ili? Sed dicendum eft, potius inftrumenti viatorii ea | teftatorem fenfiffe legatarius doceat. . — : gt
, eüä:: ficut pelles,e'( quibus inuoluuntur veftimenta: lonà quo- | IX PAP.I:NIANVS 52 Jibro VIL. Refponf "dTb
r GATA fupellectili ?, cum fpecies ex abundanti per imperi-

11*« — que, quibus/hae pelles conftringi folent. — VR LA ; j lj 55, cum fpe
ov g VL /ALEENY.s,libre-IlI.—Digefterim-a Panlo-epito- | tiam enumerentur 77, generali legato non derogatur: fi ta-
[ aäy?ï- " matomüm. SVPELLECTILIS eas effe rées puto, quae ad | men fpecies certi numeri demonftratae fuerint, modus gene-
vfum communem patrisfamilias paratae eflent, quae nomen | rl datus in his fpeciebus intellegitur.. Idem feruabiturinffu- [*^.
fui generis feparatim non haberent: quare quae ad (Vartllficn. ge- €&o praedio legato, fi quaedam fpecies numerum certum ac- : "w
nus aliquód pertinéfent, neque ad communem vfüm patrisfa- | ceperint. $. 1. Supellectilis menfas effe cuiuscumque mate- [*
milias accommodatae effent, füpellectilis non effe. , $. 1. Sed | riae, fcilicet vel argenteas vel argento inclufas , placet, nam
nec pugillares et codices in fupellectili funt. . etargenteos 5? leCtos, item argentea candelabra -fupeue&ipz |

tentis fupelleCtilem arge

. VIL/C&rsvs libre-XIX- rüm: LAnBEO ait, | cedere,,pofterior aetas recepit: cum et Vlixem ex ?* aüro et^ du d
1gi ili 10d oli T li l | | ar&entojlect 1 i : : : u5T [f5 u eÁ in,
d originem fuiffe fupelle&tilis, quod olim his, qui 191egatlope$ argento|leCtum)viuentis arboris truncis aedificatum ornafle?*, — 1
! apgeliee Uf 39 proficifcerentur , locari foléfent , quae ifuüb pellibus, vfui fo- | quem Penelopa, ?* recognofcendi virijügnumgqcepit, vt VO- | D.5
j rent. $. L. Tubero hoc modo demonftrare fupellectilem ** luit Homerus. ' $—2. Supellectili fua omni legata, acceptum — luml
| temptat ?^, inftrumentum quoddam patrisfamilia& ?* rerum | argentum pignori non continebitur: quia fupelleCtilem fuam — - ! 7( TR
! ad cottidianum vfuüm paratarum, quod in aliam fpeciem ?* |legauit: vtique fi non in vfü *? creditoris id argentum vo- 4, z«f :

| non caderet: wb, verbi gratja, penum, argentum , veftem , | luntate debitox:is'fuit ,Lf;e;dj propofitum $9- propter contra&tus . /;þu —g
o sssenas| Ornamentás inftrumenta agri, aut domus. Nec mirum eft, | fidem, ac reftituendae rei vinculum. "3
i2 ^T | gmoribus ciuitatis, et vfu rerum, appellationem eius mutatam |4a6co, X. lag oLEewvs ** libro-IIL. ex- Pofterioribus-La- Y
effe: nam fictilig/aut lignea, aut vitrea, aut aerea denique | beonis: Qv 1 veftem omnem, et res plurium generum fupel- a

fff .. fupelle&tili vtebantur: nunc ex ebore, atque teftudine, /etat- | le&ili( 92 expenfo ferre folitus erat, is vxori fupellectilem

U as p d )| gentóy iam ex auro etiam atque gemmis fupellectili vtuntur, legauerat. Rqe&e negabdnt, veftem legato ceffuram Labeo, !] £iic ,
(s ponii i 544 | quare fpeciem potius rerum , quam materiam intueri oportet, | Oftilius, ?5 Caffellius: quia non poffet videri veftis appella- /^"*4- A
| ao k Aggio Jï*)kïff*;f fupellectilis potius, an argenti, an veftis fint ?», $. 2. Ser- | tiorie fupellectilis contineri. ! at ruk " j
3 uius fatetur, fententiam eius, qui legauerit ??, afpici opor- | — XI. InEx libro X.-exPofterioribus Labeonis. V AsA MM
| tere, in quam rationem ea ?? folitus fit referre: verum fi ea, "läsäl'ea* ** falientis aquae pofita *5, jtemfi quid aliud magis 1) « ?fz
^aivio, de quibus non,ambigeretur, quií in alieago genere effent, vt- 4de iciarum quam vfus caufa paratumjeffet, non effe fupelletti- j4,4. " b
puta efcarium argentum, aut paenulas ;et;togas, fupellectili | lis, Labeo, £? 'Trebatius putant. —Mürrea *" autem vafa, et /Z W
II quisjaüfcribere folitus fit, non idcirco exiftimari ?** oporte- | vitrea, quae ad vfum edendi et bibendi caufa parata effent,in "
re , füpelle&tili legata ea quoque contineri: non enim ex opi- | fupellectili dicuntur 99 eífe. ' | E
u nionibus fingulorum, fed ex communi vfü nomina exaudiri . XII. LABEO libro IV.-Pi n epi :
4147 *. debere. Id Tubero parum fibijlliquereiait: nam quorfum no- | rum; QvEMADpMODvM vrbanus feruus et rufticus diftin-

mina, inquit, nifi vt demonftrarent;?? voluntatem dicentis ? | guitur non loco, fed genere vfus: ita vrbana penus et fupel- | uf
,equidem non arbitror quemquam dicere, quod non fentiret | lex ad vfum vrbanum, non ad locum vrbanum aut peregrinum $
*^, vt maxime nomine vfus fit, quo id appellari ** folet: | dirigenda eft: multumque intereft, penus et fupellex ea, quaeds]
nam vocis minifterio vtimur: ceterum nemo exiftimandus eft | in vrbe fit, an vrbana legetur vel promittatur. 3 A»Nbl,, —
ol 'o dixiffe, quod noa mente agitauerit. ^ Sed etfi magnopere *? ( XH. MopÉ ;2( j )(fyv slibto d& Refponforum/re£ U CNNEE
me Tuberonis et ratio etauctoritas mouet, non tamen a Ser- |-ditr$?. NvwQv A ex eo, quod fupellectilem flegauit düss cned

: j ritus
23 Hal. in mgrgine: alia$, imperatorum. GEB. 24. Gothofr. in nota: In- | ita. BR. $o Hal. cum iuve fuo, et omni inflrumento ét fupelledile. 51
ftrumenti fignificatione rhedae. Hal. G E B. 25 Gothofr. in nota: feliqua- | Hal. argenteum. . GEB, 52 Hal. IDEM. GER. 53 Vide ad hoc pr.
ftra. Hal. G E &. 26 Hal. in fuppellettili. 27 Gothofr. in nota: fubfel- | Bynkersh. 11I; Obf. 2. BR. 54 Hal. et Vulg. enumerantur. BR. 94 .* :
lia et cathedraria. Hal. GER. 28 Hal. et Vulg, proprie, forte rectius. B R. | Le&os auro argento ebore ornatos memorant Salomo Cant. Cantic. III. $. 1.

29 Hal. inflernantur. — 30 Cocl. Rhodigin. lib. XVII. Lect. Antiqu. c. 14. | Philo de Legibus fpecial. p.m. 6$0. etde Vitacontemplativ. p.m. 750. Plutarch.
mauult: legiomem confutatus a Gentili de legat. f. cap. 14. et Elb. Leonino VI. | de fuperflitione T. L. p. m. 313. et Vit. comp. in Lycurgo p. m. 8j.luuenal.
Emendat. 9. m.1. BR. 31 Taur. fuppellectilem Flor. eft vna p. BR. 32 | Sat. XI. v. 94.et 95. Claudian. de Rapta Proferp. Ill v. 74. feqv. BYN K.
Hal. temtat. GEB. — 53 Hal. etVulg. patrisfamilias. BR — 34 Baüil. lie Fre- | 56 Hal. cum et Vlyffes auro. GEB. 57 MHal. inaedificatum ornaffet. G E B.

eov ovoua, BR. 35 Hal. et Vulg. in hunc modum legunt, inferunt et di- | 58 Hal. et Vulg. Peuelope. B R. 59 Triboniani manum hic adeffe Van de
ftinguunt: oportet. Sed de bis quidem , de quibus dubitavi potefl, fupellechilis | N/ater I. Obf. 10. exiftimat. GEB. 60 Gothofr. in.nota: quid fi legas fup-
potius, am argenti, am ve[lis fint : Sevuius fatetur etc. B R. 36 Hal. lega- | pofitum? Hal. repofitum. Malo: pofitum, vt pro, ex propter , Wper errorem fue-
*it. 57 Maleam. GEB. 38 Hal exiffimare. GE B. — 39 Hial. et Vulg. | rit anticipatum. B R. Habent: repofitum, Pal. 1. II. iI. Vat. Barb. Otob. Byos »
M AA d du 40 Hal. fentiat. 41 :Hal. inferit: mom. GEB. 42 | kersh. GEeB. ' 61 Hal. JIABOLENV'S. GEB. 62, Hal. inferit: momnti- E
Hal. Sed etiamfi magno opere. GEB. — 43 Hal. quempiam. GEB. 44 Baül. | wme. GEB. 63 Halinferit: et. — 64 Gothofr. in nota: ahenea. Hal. GER. eire
TR xugío --- bvépuTi, BR. Gothofr.in nota: qui non fuo. Hal. 45 Gothofr. | 65 Baíl. zà z Uóeo AvafjALovT WuAxà cx£uw. B R. 6E idal, dapitit. h i m
in nota: conatu ?pto. Hal. " immo ita. omnes, et debebat fcribi: comatO. BR. | 67 Hal.et Vulg. wurrbea. BR. 68 Hal. dicwnt im fupellectile - effe. G.EB: 1 w
46 Id eft: inarticulata voce. Hal. addit: et confufa. GgB. — 47 Hal. exifli- | 69 Hal. hanc infcriptionem habet integram. Libro tamen IX. li. 11. fubftituit. u

Wiemuwi. GkB. . 48 Hal PAVLVS. GEB. — 49 Hal et Vulg. in(erunt: i "

p i fcus enim *?, fi eo nomine quid ab eóvobis deberetur, **
m exemplum fequetur. — am nunc fciatis, partes ** eorum, |
M : :
GES. ^O Bafil d Aeyáro -- -- ivx cas]«s. BR. — "71 Hal. etiam loco:
" et. "72 Hal. inferit: ad vfum. GEB. UM
i I Vulg. ET. BR. — 2 Taur. CISARIIS. GEB. — 5 Flor. fa&um:
j senumdari. BR. — 4 Ap. Hal,etVulg. quoque , abeft. BR. — 5 Gothofr. inno-
5 ta: Al. diftringantur. Ita nempe ipfe Taur. in rargine, et hoc Hal. et omnes
W' geceperunt. BR. — 6 Vulg. baberi. BR. — 7 Hl inferit: ex. — 8 Hal. Fafa-
mcal' li. Vulg. Fauillae. B. 9 Hal praeflare. GEB. —— XOo Hal. facce(fionem.
" G E B. Ii Hal. Fafalii. GEB. —— 12 Hal quid,loco: quis.GEB. 13
m Hal. etiam, loco: enim. GEB. I4 Hal. debebitur, id exemplum. GEB.-
Gb 15 Hal. parti$, forte voluit dare: partejs. G EB. I6 Ap. Hal. uv abeft.
. d y7 Taur. in Adnotat. in Graecis: eroxeicus. fic fane in. Pandeclis, mifi quis
rp putet. Eroixeieon ilic legi. nam prima littera ou ommnino certa illic eff. Hal..
Ll &mwueucOus legit. quod fi tantopere variare prifcam. fcripturam liceret, potius
m emendarvem sr« xsi92i, — Sed manifefte eft in archetypo CroixEiEeAr — Nem-
" pe lineola , quales dirigendae fcripturae caufa in omnibus prope MSS. pertrans-
J ueríam paginam ducuntur, hic aberrante ad finem verfus librario mediam C fe-
;;' cat, atque ita C fpeciem praebet. BR. . 18 Id eft, Libertis libertabusque qeis,

'habitationem, in qua /fupellex fuit, legaffe
ntra defun&i voluntatem habitationexá fibi
*e, procul dubio eft.. — r |

ESTORVM LIB. XXXIIL TIT. X. LIB. XXXIV. TIT. I

: AT V S/ libro IIE.-de-Cognitionibus;

d

SENTIS xfEfL. * CIBARIIS ?
| LEGATIS. - | |

v , Aibéo- W:rmb*unahbm. ) e d

- jerint legata: dici poteft, etiam aquam lega-
' in ea regione fuerint legata, vbi venunda-
B o .5 m Seuqe g
ANvslibro VIII. Infitutionum. S1 quis
-*eliquerit: etfi legati fuerint ferui et rogati
:tere, ad fideicommiffum admittümmr : vtet-
Seuerus et Antoninus refcripferunt. $. r.
bona fuerint;deuoluta, ex quibus alimenta
anda funt, ificuti fi ad quemlibet fuccefforem
ANvs libro II. de officio Confulis/ So-
- ex caufa alimentorum, libertos diuidere,
— 3nt heredes; ne a fingulis heredibus minu-
. stehtes þi&r?&ntur) 5:quam diuifionem per-
tet, atque fi paterfamilias ipfe libertog diui-
— — vnum eligere, per quem alimenta praeften-
- atate defuncti, aut * arbitrio fuo, vt refcri-
- dunt. — Exemplum libelli dati mihi a liber-
- bis, fciens, ad exemplum iftam rem perti-
m ytefcamentis fuis praeftany? libertis iubent
quia minimiaeris funtf, ad'nihilum perdu-
1res heredes coeperunt per fucceffiones ?

caufa puto vos recte facturos, fi4 enuo-
UOW heredibus, procuratoribusue eorum, con-
ituerifis, cui a ceteris dari debeat pecunia, ex cuius vfuris
^ alimenta praeftentur: debebit autem/is, qui accipiet, caue-
re eis, qui dabunt, redditurum fe, vt quisque exjlibertis
decefferit, alioue quójmodo in ciuitate effe delierit, tantum
ex forte, quantum efficiet pro portione computatio. — Di-
uus Pius Rubrio cuidam Telefphoro refcripfit, Confules vo-
catis his, a quibus vobis alimenta deberi ex caufa fideicom-
miffi conftiterit, vel omnes ab vno, vel facta pro rata di-
ftributione, quis !^ et a quibus percipiatis, decernónt. Fi-

quos viuens in teflamiento et codicillis mauumifi , vcl manumittam, dari volo mea

(LIBER. TRIGESIMVSQVARTVS

623

Fvwpo legato, inftrumentum eius non aliter legato cedit
*?, nifi fpecialiter id expreffum fit. Nam et ** domio lega-
ta, neque inftrumentum eius, neque füpellex aliter legato ce-
dit , quam ffi idipfum *? nominatim expreffum ateftatore fuerit.; / / 32 - :

: iUb :X X Xllf.. i cond l
cuc[(:m : /L&Af (Ull(("ri( n(eu»- [ ^

./;f.aJ/;;& (ay-'/i..—-, Jsä *X& D escrf - o d- XXX

rum heredum. E

. ,. IV. Mopz££fffvs libro X.- : (To:z vs
mz:s)..ävelfspoz; . Talg T& cTEÀSUJÉQxig u0U ,. OUG (dcox Éy Ts T2 dix-
| Xuwp, Ev re T »udiulAJup vjAsudépuox, d dAsuSspuau, 6t;.97'ïz/ou
foUAopou T& Éy Xfoic uov 19 »uopla* Eml À wo] 6ox Qucyc uov
&ÀxuBxvoy, éroryeicdoa T? &yrol xiBxplou uot Besixplou óvópikr, 88
)uaero, quam habeant ? fignificationem: vtrum vt ex prae-
diis alimenta ipfi capiant, an vero vt [praeter, 29 praedia, et
cibaria ?^* et yeftiaria ab herede percipiant? et vtrum pro;)rïe—
tas, an vfusfructus relictus eft ??? et fi proprietas relicta
fit, aliquid tamen füperfluum inueniatur Jf reditibus, quam ;
eB: in quantitate cibariorum et veftiariorum , an ad heredem
patronae pertinet ?^?? et fi mortui aliqui ex libertis fint, an

C 2desunl.

1 t proyfer,
'E3

dæ; cedente —-fideicommiüï,; morigntig;g gibertormme portiones ^" .
ad heredes eorum, an ??teftatonis decurrant? ModéffiMus re- -«/,.-
fpondit, videntur mihi ipfa praedia effe libertis relicta L—Vt Pa
pleno dominio haec habeant, et non per folum vfümfructum: —
et ideo et?? fi quid fuperfluum ?* in reditibus, quam in ciba-
riis erit, hoc ad libertos pertinegt ^9. | Sed etíi decefferit fi- !
deicommiffarius ante diem fideicommiffi cedentem, pars eius |
ad ceteros fideicommiffarios pertinet : poft diem autem ceden-
tem fi qui mortui fjnt, ad füos heredes haec transmittént. — ..
$. r. Lucius Titius teftamento,fuo libertis libertabusque;?9 : ! feftov,
[cibaria et veftiaria a liberis] fuis 3?« jeisdemque? heredibus : -; Je-4/
praeítari iuffit, nulla condicione addita; Quaero, an, fifine ; "«« ——
