G £ B. 27 Hal. petitionem. GEB. 28 Àp Hal. zpfo, abeft. GEB. — 29
Hal. guidlibet, Dubito, annon haec vox fit feparanda quod libet, maxime ob
fequens 24 qua ve libet. BR. 30 Vulgo, et quatenus compromi(fum eft, ab-
» funt. BR. 31 Hal. dictum efl, non in quolibet : licet a. quibusdam variatum
r fit. et pato de re non committi, et in margine ad voces de re: alias, vere. G k B.

P

4

d
e. e. 9 L] hd
uentus, ne fententiam diceret, nihilominus nullo cogente di-
cere perfeueraflet, libello cuiusdam id querentis ?5, Impera-
tor Antoninus fubfcripfit ^?, poífeleum|vti doli mali exceptio- [.]/.

ne. Etidem, cum a iudice confuleretur, apud quem poena . i. pj«

*

petebatur, refcripfit, etiam fi apyellari non pokteft, doli mali ex- r(.'ce.,(.-/fm,..,.., É
^e»c

deptionem in péenge petitione ^" obftaturam. Per hanc ergo
exfeptionem qus&edam appelfandi fpecies eft, cum liceat retra- |
Ctare d fentenïiæarbitri. $. 15. |De officio arbitri(traCtanti- | 1./X€
bus fciendum eft, omnem tractatum Ljex 1plo ?^* compromiffo l'effe.
fumendum: nec enim aliud illi licebit, quam quod ibi, vt lef- ep?

biter poterit, nec in qua re libet: nifi de qua re compromif-
fum eft4et !
eft de fententía dicenda? et dictum ^-, non quamlibet: licet
de quibusdam variatum fit: et puto, vere.non committi, fi di-
cat ad iüdicem de hoc eundum veljfe, veljalium: Q

p

ficere]poífit, cautum eft: non ergo quodlibet ?? ftatuere ar- L. .Yfx"
uatenus compromiflum eft|??. — $. 16. Quaefitum &:bäff

| in alium-compromittendum ??. Nam et Iulianus, inpune ?* yenarL-4 — —

non pareri, fi iubeat ad alium arbitrum ire ?^, ]ne finis nonfit) 7«C27« exje tG

Quod fi ?? (hocjmodo dixerit, vt arbitrio Publii Maeuii fundus j 0. 1.

traderetur, aut fatisdatio detur, parendum effe 39 fententiae:

idem Pedius probat ??: ne propagentur arbitria, aut in 5v ec—

alios interdum inimicos aggnfiurn transferantur,]fua fententia j $47
tinem controueríiae eum imponere oportet ?9: non autem fi- 4

niri controuerfiam, cum aut d.;*ïgratur arbitrium, aut in alium fTO t e, n

transferatur: partemque fentenfjae effe, quemadmodum fatis-
detur, quibus ?? fideiufforibus: idgf)igfdelegari non poffe, nifi
ad hoc comæggniffum' fit, vt arbitcr ftatueret, cuius arbitratu [ K
fatisdaretur. $. 17. Item fi iubeat, fibi alium coniungi, cum
id in compromiffo |non fit| non dicit fententiam:-nam. fenten- ; 1/4.
tia effe debet de re compromiffa: de hoc autem compromif- At^ ey Pa

. fum non eft. .. $. 18. Si djomini; qui inuicem ftipulati fint &9,

2

procuratorepn fuos ** agére apüd arbitrum velint, poteft iübe-. /
re, ipfos etiam adeffe. $. r9g. Sed fi et heredis ^^ in compro-

t

E

miffig ^? mentio fit, poteftiubere, etiam heredeff; eorum adeffe, fc'v/m'm;, [L.J

$. 20. Arbitri officio continetur et quemadmodum detur va- . j ,v
fieffio. An et fati iturum 44: x
cua poffeffio. An et fatis ratam rem Jabiturum *^? Sextus
Pedius putat: quod nullam rationem habet **: nam ^*9 fi
ratum non habeat dominus, committétur ftipulatio. $. 21. Ar-
biter nibil extra compromiffum facere poteft: et ideo necef-

A
farium eft adici |del die compromiffi proferenda: ceterum im- UJ/-..,

pune iubenti non parebitur.

PORMPSCNIUERROMD Ea — ctten

XXXIIL PAPINIANVS libro I. Quaeftionum. An- ; / a«

BITER ita fumptus ex compromiífo, vt et diem proferre ^* — .
pofflt., hoc quidem facere poteft: Ltgdfgr;gef ^$ autem contradi- lJJïW

centibus litigatoribus, non poteft. Ls

XXXH. ^

32, Hal. ad zudicem de boc eundum vel fe, vel alium, vel etiam in alium. compro-
mittendum. — Vulg. ad iudicem de boc eundum vel in fe vel in alium. compromit-
tendum. '| Bafil. digeTby QixacHv yevéoDus durby ï)ä"'reeov. B R. 33 Hal. inferit ;
üit. GEB. 34 Hal. irj. GEBR. 35 Hal. fed nec fi. GER. — 36 Gothofr. l
in nota: Nom effe Prateius legendum effe monet. — Vulgo fcribunt: parendum
effe fententiae Pedius negat, —Idem Pedius probat. Prote&o male ífe habet hic
locus, nec tamen Haloandri aut Prateii medicina placet. BR, Apud Hal. eft
parendum effe fententiae. — Item Pedius probat. GEB. 37 Gothofr. in nota
Al. negat. et fic Accurfius retulit in Pandectis Pifanis legi, fed falfo. Et hoc
ipfum Gotbofr. recte negat. B R. 58 Hal. et Vulg. oportere. BR. — 39 Hal.
fatis ei detur, quibusque. GEB. 40 Hal. et Vulg. funt. BR. 41 Hal. per
cuvatores fuos. Vulg. per procuratores [uos. Bafil. 3à évroAfev dyuvíamcDas, j

per procuratores certave, h. e. litigare, BR. — Vt Vulg.tita Barb. S. Cruc. Treuif. / : Z
Bynkersh. "GEBR/^ 42j Vulg. baereduw, et mox gaeredes. B R. 49 Hal. (

compromiffo. G E B. 44 Hal. aw et fatis vem vatam. dominum — babiturum.
Vulgo az et fatisdare rem vatam dominum babiturum debeat. MSS. etiam, quae
hic adiui, tantum non omnia habent fatsdare, tam ex prima fcriptura quam ex
correQtione, Bafll. quemadmodum . oporteat tradere vyacuam . poffeffionem , mon
etiam, vt detur cautio pro vàto. BR. — Ex prima fcriptura Barb. Pal. L. Bynkersh. (

ex correctione Treuif. Vt Flor. S. Cruc. GEE. 45 Hal quod nulam id

Esb p
vationem buübeat. GEB. 46 Hal. inferit et. GEB. 47 Hal. ïefewe]'c-'rEB. TW
L

48 Gothofr. in nota Zntenertere, vid. Cuiac. 11I. Obf. 7.2n fiue. — Hal. proferre,
et fic feptem codices, quos vidi, Cuiacii explicationi concinunt Bafil qui lo-
: $a

9- Jf

&

A.

4—)

fl:l7 &L:W
C —f

Abelimer

sst ii

98

TE
LOA TC f,]i.:,t-

XXNXIV. Pavrvs libro/XIIT. ad Edictum. | Sr pvo

rei fünt, aut credendi, aut debendi, et vnus compromiferit, is-

;.f?jfa (,,, que vetitus|fit petere, aut ne ab eo petatur: videndum eft, an,
] fi alius petat, vel ab alio petatur, poena commuttatur. ]dem in
lJf. ^ duobus argentariis, quorum nomina fimul qunt. ^?. . Et fortaffe
u poterimus ita üdeiuiïbribusrcomung;:re, n ocii funt äþahas nec
Heex'tí, ate petitur, nec ego peto "?, negLrjeo nomine]petitur, licet
L— atelpetatur, $. 1. Semel commilfla poena folui compromlf—
[ JS Rm ?u,ninge&ius pui:o dici: nec amplius poffe committi, nifi id aCctum
Vi fit, vt (linf) fingulas caufas totiens committatur. — — .
J/)U fit, XXXV. Gazrys,libro V. ad Edictum prouinciale, $r

pPvPILLVS fine tutoris auCtoritate compromiferit, non eft ar-
biter cogendus pronuntiare: quia, fl contra eum pronuntietur,
póena non tenetur, praeterquam fi fideiuflorem dederit, a quo
péenajpeti poffit: idque et Iulianus fentit. ;
^XXXVIL VrP1ANVS libroZXXVITE. 5* ad Edictum.

ER

! f Str rERIATIS diebus, cogente Praetore, arbiter dicat fenten-
LA ff.
| : b
1. Kag

À F d i

tiam, et petatur ex compromiffo poena, excegtioþ;iemi locum
non habere conítat: nifi alia ?^ lege eadem dies ?? feriata,
in qua fententia dicta, efäf?gä—excepta..
XXXVIH. C&rsvs libro Il. Digeftorum. QvaAnwvrs,
arbiter alterum ab altero petere VetlïiP, fi tamen heres.Lf).5 4 pe-
tit, poenam committet,P2^: non enim differendarum 111311191
caufa, fed tollendarum ad arbitros itur. — 77z, — adfresttesiers (4f)
XXXVIH. MopsesTiNvs libro VI. Régularum ?*.
Cvw PÓENA ex compromiffo petitur, [is| qui coryïïliüt Ti
damnandus eft: nec intereft, an aduerfarii eius interfuit, arbitri
fententi$, "? ftari, nec ne. ij *
XXXIX. IAYy,onrEgNvs 9? libro XIljex Caffio. Now
ex omnibus caufis, ex quibus arbitri paritum fententiae non
eft, pdena ex compromiflo committitur: fed ex his duætaxat,

L

LAJA
At

i . * Q z
quae ad folg;ctgonem pecuniae, autjoperam praeb.endam t per-
l 9. [»W Pfu»)tineft. déj ?2 contumaciam litigatoris arbiter punire po-
J&Zwa-ygf !A« terit, pecuniam eum aduerfario jdari'iubendo 9?:; quo in nu-
L ; $ P ^» ** H . »
Ms a mero haberi non oportet, 1i teftium noming ex fententia arbi-
; E LC .1(/ M Q1* ; 64' "t m * e
EU. 7 ag ri exhibita,non funt 9^. $. r. Cum arbiter diem compromis-
. deíav B,c'öonm )»LCW'C t (e 5 p

— , * r » * (* "^ *
fi proferre 95 iuffit, cum hoc ei permiflum eft, alterius mo-
ra alterime 9* ad poenam committendam prodeft.

ko- Hejma XL. PoMrowrivs libo XI. ex Variis leCtionibus.
L //) AnsBrTER Calendis lanuariig adeffe iuffit, et ante eum(diem]
P* deceffit, alter ex litigatoribus non adfuit, procul dubio péena
L4/f. Jninime commifía eft:. nam et Caiïx)um audille * fe * dicentem
Jft Arifto ait, in eo arbitro, qui ipfe nón veniffet, non effe com-
miffam 9*: quemadmodum Seruius ait, fi per ftipulatorem ftet,
quo minus accipiat, non committi pdenam.
" XLIL CALLISTRATVS Hbrof. Edicti monitorii, Cv
, .[,,.ä jd del' 2', LEGE lulia cautum fit, ne[minor vi9Tbti annis iudicare coga-
| tur, nemini licere minorem yi annis compromiflarium iu-
| |/, dicem eligere: (ideoqu (pöena ?* ex fententia eius nullo mo-
do committitur. M

aiori camen Viägti annis Ífi minor vigin-

AW

co diem proferre, habent: Z3simw émew]efvew. vacationem producere, loco veferre.
veoxoovitev quafi tempus anteuertere, B R. MSS. funt: Barb. Vat. HIT. Pal. I.
S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 49 Hal. eruut. GEB. .. 50 Hal liet
e20 petam, et in margine alias, mec ego peto. GEB. 51 Hal lb. XXVII.

GEB. 52, Hal. aliqua lege, fed Bafil. érégo vóps. BR. 33 Ap. Hal. dies,
abeft. GEB. 54 Hal. et Vulg. fuerit. BR. 55 Vulg. inferit ab altero. B R.

.56 Vulg. poema connnittetuv. BR.
58 Hal. compromifit. G EB.

57 Hak Hb. V1. differentiarum. GER.
59 Hal. et Vulg. fententiae. BR. 60 Ial.
IABOLENVS. GER. 61 Balil. xo4pava 3o0vos 3 moiiauf Ti pecuniam da-
ve aut facere aliquid. BR. 62 Hal. Siguidem et. "Wulg. Sed etiam. Halo-
andrinam probat Noodt. m Connent. b. íed et 72 Idem referri poterit ad . Cas-
fium. B R. 63 Hal. dave iubendo. Sed et mutatum eft Flor. in dare fed . re-
center, Et fic in magna vocalium e et permutatione malumus. |Si enim cum
'Taur. velimus antiquam fcripturam tueri, nos molefte habebit 73 ewm. ^ Noodt.
in Commentar. idla: pecumiam emm aduev(ario davi iubendo, fpuria efle. exiftimat.
Eft tamen et in Dall. mgocripobv 7À wrK4e QuTOU. BR. 64 Hal. et Vulg.
fint. B R. 65 Hal. proferri. GEB. 66 Flor. tantum erat eflaiteviusad

poenam committendaprodefl. Subantique autem. reformatum, vt in textu, fed.]

DIGESTORVM .LIB.

IVS CTTIT. MWILD.
tiquinque annis 9? fit, ex hac caufa fuccurrendum, fi temere
auditorium freceperit, multi dixerunt. J««« A. QT
- XLIL ParrwrANvs/libro,Il Refponforim. Ammi 7 77
TER intra certum diem feruos reftitui iufüt, quibus non refti- t
tutis péenge caufa fifco fecündum formam ,compromiffi con- ..
demhnauit *?, Ob eam fententiam fifco nihil adquiritur: fed
nihilominus ftipulationis pdena committitur, quod jab yarbi-
tro ** ftatuto non fit obtemperatum.Wä—"ä!aw—yä p
XLIII. ScKevora libro I. Refponforum. öfw./wä E-
Bvs controgerfüsque omnibus compromiflum in arbitrum **
a Lucio Tifio, et Maeuio Sémptonio fattum,eft: fed. errore
quaedam fpecies in petifionem ?? a Lucio Titio dedu&ae non
funt: necarbiter de hjs quicquam pronuntiauit: quaefitum eft,
: « [ . C /€ PBL *
an fpecies omifíde peti polänt? Refpóndit, peti poffe: nec
poenam ex compromiffo committi: quod fi maligne hoc fecit,
petere quidem poteft, fed pdende fubiugabitur. . |
XLIV. Ingmw libro IL. Digeftorum.: Ix TEen Caftel-
lianum 7^ et Seljum controuer(ia de finibus orta eft, et arbiter
lelectus eft, vt arbitratu eius res terminetur: ipfe fententiam
dixit, praefentibus partibus, et terminos pofuit: quaefitum eft, sie : -«
an, fi ex parte Caftelliani arbitro *? paritum non effet, póena &y*^«5
ex cox?lpromifibn commiffa eft *9, Refp(fö'ditfi arbitro paritum
non eflet in eo, quod vtroque praefente arbitratus effet *?, pie- -
nam commifíam. ! |
XLV. VrPrANvs libro XXVIILI*? ad Sabinum. Ix
COMPROMISSIS arbitrium perfonae infertum per(onam non
egreditur 7?. | |
,KLVI. Pavrvs, libro XIL ad Sabinum. D mris re-
bus, ét rationibus, et controuerfiis iudicare arbiter poteft, quae
ab initio fuiffent inter eos, qui compromiferunt, non quae poft-
ea fuperuenerunt, JjXcexra, —— | | "
XLVII. IvrrAwvs libro IV. Digeftorum.. Sx comw-
PROMISSVM ita faCtum eft *?, vt praefente vtroque, aut he-.
redibus eorum, arbiter fententiam dicat, et alter ex litigatori-
bus,decefferit, pupillo herede relicto: non aliter videtur fen-
tentia dicta effe, nili tutoris autoritas interpofita fuerit, / $1.
[litem, fi alter ex compromittentibus furere coeperit,

XLVIIL MopssTrxvs librojIV; Regularum. Am-'! -

m d

BITER ad ferendam fententiam non compelletur. 11] A
ALIX. [v r rANvs libroIV. Digeftorum. Sep gT 95 75
interpellatur ?27, !gäeozynmus fententiam dicat, quia nfkil Cco-

in. 3

ram furiofo fierijintellégitur. Quod fi furiofus curatorem ha- j 5,/;4;
bet, vel habuerit, adhuc litigio ?? pendente, poteft $5.. prae- / ye
fénte curatore fententia dici. $. 1. Arbiter adeffe litigatores
vel per nuntium, vel epiftulamiubere poteft. $. 2. Siab al-
tera dumtaxat parte heredis mentio comprehenfa fuerit, com- — . ,
promiflum foluetur morte cuiusque ?? ex litigatoribus: ficut Sff"*ä,,
folueretur altero mortuo, fiäg&gsjkheredis perfona comprae-
henderetur. ^ t rl fa. :

L.;A L/E ENVS libro VII. 59 Digeftorum. AnsrirER
Lgto, £: TUbo: 6 ; . ex

nimis liberaliter, vt nobis videtur, cum potuiffet fieri: altevius mora alteyi ad :
poenam, committendam prodofl, atque ita fane fex MSS. — Hal. pofterius alterins,
omittit. &R. . MSS. funt Barb. Vat. HI. S, Cruc. Trenif. Bynkersh. GEB. — 67
Vulg. addit poezam. R. 68 Hal. poenam, ctin fequentibus committi. GE B.
69 Ap. Hal. anuis, abeft. GER. —— 7o Taur. condemnaBit. GEB. — 71 Hal.
quod arbitrio. "Wulg. quod avbitri. BR. 72 Ap. Hal m arbitrum, abfunt,
GEB. 73 Florentiae diu fuit Zm petitione, et vltima litera z2 recenter adie-
&a ex receptiore conítruendi ratione, Miramur Taur. eam recepiffe. — Profe-
&o melius Hal. Vulg. et H. a Porta. BR. 74 Hal. Statilliauum, fed in mar-
gine: alias Caftelliauum. GER. — 75 Hal. Statzlliani avbitrio. GEB. — '76 Hal.
effet. GEB...— '7]7 Hal. baec habet valde traie&a: fi.zm eo, quod vtroque prae-
Jeute arbitratus efl, avbitro pavitmn mou effet. GEB. — 78 Hal. Hb. XXV, GER.
79 Hal trausgreditur. GEB. 80 Flor. erat fa&umnit. Vnde plerique ha-
bent factum fit. BR. Etiam Hal. GEA. 81 Vulgo et, abeft. BR. — 82 Id
eft, impeditur, Ruflard. Plenius Bafil. uZAAov piv óUv xoj xw^óeTu:. Quin inmo
et probibetur. BR. 83 Vide Iac, Curtium. Erzes. J7. 17. GER. 84 Hal.

et Vulg. inferunt quidem. E. 85 kjal et Vulg. cmiuiuis. B R. 86 Hal.
: ls. VT.

DIGESTORVM LIB.

. X colmpromiiï'o fumptus, cum ante eum diem, qui confüitütus
£ compfomiffo erat 97, fententiam dicere non poffet, diem com-
*l promiffi proferri iufferat: alter jexj litigatoribus dicto audiens
non fuerat: confulebatur, poffetne ab eo pecunia ?5 ex com-
Axí,promiffo peti? Refpondi, non pofle: ideo quod non effet 9?
| arbitro compromiflum, vtüd/ haberet ?9. &«4eret.
"v g* ub L. MaRcfXXvs libro II. Regularum. Sz nE nE
fua quis arbiter factus fit, fententiam dicere non poteft, quia ?*
L. 4 -v fe facere iubegt, aut petere prohibejft ??^: neque autem impe-
; 4 rare fibi, neque fe prohibere quisquam poteft. :
LLL ",W LIIL. In&w libro IV.jRegularum. — Sx ovy/ iuffus
Wæ left|?* arbitro ex compromiffo foluere pecuniam, moram fece-
" rit ?^, pgenam ex compromiffo| debet: fed poítea foluendo
péena liberatur. & la frlueet ,

NAVTAE, CAVPZMES, STABVLARII, VT

[5 o XXIMIL., £m : RECEPTA RESTITVANT. /
A. VrrrAwvs libro/XIV. * ad Edictum.

—— À

U ye eun s
i QvoD cVIVÉOVE SALVVM FORE RECEPE-
;-Q—/&.qa RINT ^. NISI RESTITVENT 3 IN EOS IVDICIVM
DABO. $.r. Maxima vtilitas eft huius Edicti: quia necelle
: : .0 06525 : ;
" t] eft plerumque eorum fidem fequi, et/res cuftodiie eorum com-
M mittere. - Nqþquisqäam/ *^ putet grauiter Joe aduerfus eos
- 2* .. / confüitutum: nam eít in ipforüm arbitrio, ne quem ?* reci-

* piant: et nifi hoc effet ftatutum, materia daretur cum furibus
aduerfüs eos, quos ? recipiunt, coéundi: cum neZnunc qui-
dem abftineant huiusmodi,fraudibus. $. 2. Qui funt igitur,
]ef. qui teneantur, videndum jeft] / Ait Praetor, nautde. Nautam
accipere debemus eum, qui nauem exercet: quamuis, nautae
J appellantur omnes, qui nauis nauigandae caufa in naue fint *:
ml ' fed de exercitore folummodo Praetor fentit: nec enim -debet;
. . inquit Podfponius, per remigem, au
aL sà per fe, vel per nauis magiftruin "
^w(jj, nautis committi iuffit, fine dubio debeat oblipart.- . 3. E«
.. füntquidam in nauibus, qui cuftodiae gratia nauibus praepo-

EE L)w oel,,, BUntur, VtyxuQuAxueg, ?, et dietarii *9,. Si quis igitur w
U

2a 0 ii ls atu: TECED it, r??lto in,exercitorem dandam actionem: q ia i y
J D* hn rf s TC Säï"o?f'lzto"graegonit, committi eis permittit: quam-
m eü49x €- quam ** ipfe *^ nauicularius *? vel magifter id faciat, quod *4/
| &:*:*Deff etg£ufdoÀoy) *5 appellant. Sedetíi hoc nnnlgä[ged $, (tamen|de
ijat "^. recepto nauicularius ** tenebitur. $. 4. D6 exercitoribus ra-
—^ 0 Quf KM —— 9s GÉ ELZamns, e)zeé. L— .

u1 x ctf'än bo. L.
lib. VI. GER. 87 Bafil. vna voce, 2usgoSécuie, Zntva conflitutum diem. BR.
U f i WHaL poena. GEB. 89 Vuläï*ä??'gk. 90 Quaedam hic omiffa erant,
*exét£, ó». quaedam repetita, certe non adeo recenter corre&a funt in: arbitro. permijfum
vt id iuberet. — Quia tamen in repetitis clare iterum compromiffun, deprehendi-
tur, et pro Paberet, fuit. baberit, libenter Taur. fequimur. — Nil tamen. mirum,
etiam MSS, habere: arbitro permifJum, vt id iuberet, Noricam vero íe magis ad-
huc veteri fgchptm:as accommodaffe arbitro n compromi(fo permiffum, vt id in-
beret. Ceterum compkqmi(fum, hic nihil aliud. eft, quam. compromiffo conce-
fum vel permiffum, et iZWzaberet hoc eft, id facultatis haberet, nempe iubendi
imponendique pecuniae dati In Baül. eft: Z3eiv voórov p A«fv facul-
Es* wm.däw.b. tatem eius vei w07, accipiens. B R. SS. funt: Bhrb. S. Cruc. Pal L. Treuif.
rf Bynkersh.sin Pal.L. eft 42/a, loco quod. GEB. — g1 Bynkershoek. mauult qua;
ffwt ' VII. Obf. 2;5. GER. 92, Hal. zuberet, aut. parere probiberet. GEB. -
Hal. fi quis iuffus eft ab arbitro. GEBR. 94 Hal. et ioram. facit. GEB.

93

2, Taur. FOreCEPERINT. GER. 3
4 Hal. et Vulg. sec quisquam. — Quinque MSS. ha-
bent Neque quisquam. BR. Barb, Treuif. Bynkersh. In S. Cruc. ita factum.
GEB, 5 Hal ne 4uáequam. GEB. . 6 Hal quibus, loco quos. GEB. — 7
Hal. et Vulg. u naui fwut. BR. 8 Vulg. sagiflros. B R. 9 Id eít, za-
uiwm cuflodes. Yta et Hal. GEB. IO Olim erat Flor. detarii.
pta eft ; fed et addi debebat a, vt efficeretur diaetarüi. Eft enim a Graeco 3ie
7«. Hal et Vulg. diaetarii non habent. Alciatus III. Difpuná. vlt. vocem
non expunxit, vt perperam aiunt Dlaubl. et H, a Porta, fed reftituit, cum antea
, effet viatoria, quamuis dietarios etiam agunouerit Accurfius. B R. 11 Mauuit

" , I Hal. li. XIII. GEg.
Hal. veflituaut. GEB.

AIT Praetor: NAvTAE, CAVPONElB, STABVLARII,

mefonautam obligari : fegl
: äuänü?äääïf»ïyeääic ] ex

Superícri--

IV TAT VA

. " e ä/ *e L] * [1 3
tium, item lintrariis ** nihil cauetur: fed idem conftitui opor- ;
tqréj Labeo fcribit: et hoc iure vtimur '?. $. 5. Caupones
autem, ,et ftabularios feque eos accipiemus ??, qui caupo- T—,ä" u |
nam, yel ftabulum exercent, inftiforesue eorum. — Ceterum, fi .—/;:WZ-—* sed o ]
*HZI,; * -9 . i * * "-T 3
qugä. opera mediaftini fungitur, non continetur: vtputagtü- | f £, i. u
arli, et focarii, et his fimiles. $. 6. Ait Praetor: Qvop cve- . a rtad)
Ivs]óà sALVVM FORE RECEP&RINT:QOC eft, quam- ^ E ]
cumque rem, fiue mercem receperint] [Inde 23 apud Viuia- Mf*^^ — - rA
numj?^* relatum eft, ad eas quoque res hoc. Edictum pertine- 27 5 DARO
re, quae mercibus accedgfent ??: veluti, veftimenta, quibus in W 9L E
nauibus vterentur, et cetera,, qude ad cojtidianum vfüm ha-.- ^ D 46422

IX. :

"d

1. .
LY
Gr£Ldm :

bemus. $. 7.]]tem/ Pomponius libro qtrig enfimowggayggf'ö 7 $x m g
feribit, parui referre, res noftras, an alienas intuljmus ?7, fi ^ /5& 1 )xxx y

tamen noftra interfit faluas efle: etenim nobis magis, quam .. X XX IIN. L.
ïguorum funt, debent folui: et ideo fi pignori merces accgpe- siur, t u f gjög;
ro ob pecuniam nauticam ?$, mihi magis, quam debitori nau- F E. E
ta tenebitur, fi ante ?? eas füfcepit. $. 8. ] Recipit autem fal- e. |hec, |
uum fore, vtrum fi in nauem res miflde, eí adfignatae funt]àn, ^ ; z
et jfijnon Q?,t adfignatae, hoc tamen ipfo, quod in nauem. 39 /wec (jf
miílae 3* fünt, receptde vidéntur? Et puto, omnium eüm re-
cipere cuftodiam, quae in nauem illatae,funt: et factum non €., : |

"
COP :
€

folum nautarum praeftare deberejffed et ve&torum: 154 .
A« Il GArzvs libro V. adïdi&um;pæ&i-noh&e. SICVTä'ZQA&/ 1
et caupo viatorum. Xvi, Xl i, - '7«'1/:

IH. VrPrANvVS libro&"ï*'ïm&ï&ü&m ET 1TA^ !
de fa&to vectorum etiam Pomponius libro trigenfimo quarto ?*3 ; x x )/I( ,
fcribit. Idem ait, etiam fi nondum fint res in naugm receptae, .« —— |
fed|in litore perierint, quas femel recepit, periculum ad eum | f L'pernt,, coh.
pertinere.. $. r. Aitdf.Praetor: Nisi RESTITVENT ", $ m))&; m

IN EÓS IVDICIVM DABO. ÉEx hoc Edi&to in factum actio
proficifcitur. Sed an fit neceffaria, videndum: quiaagi ciuili — — ..
aCtione ex hac caufa poterit. Si quidem ?? merces jinterue- L/A£.
nerit, et locato vel conducto: fed ?7" Íi tota nauis locata fit, j PA
qui conduxit, ex conducto etiam de rebus, quae defunt, agere
poteft: fi vero res perferendas nauta conduxit, & 3* locato | ex.
conuenietur: fed fi gratis res füfceptae fjnt, ait Pomponius de- Jf — o«
pofiti agi pojfile 3?. Miraturigitur, cur honoraria actio fit
induCta, cum fint ciuiles ^?? Nifi forte, inquit, ideo, vt in- |
notefceret Praetor ^* curam agere reprimendae improbitatis
hoc genus hominum: et *^ quia in locato.S2/conduéto cul- - »
pa, in depofito dolus dunttaxat praeftatur: at hoc Edicto omni- 'u*&r ex;
modo qui recepit tenetur, etiam fi fine culpa eius res pertit 44 Jurint

vel damnum datum efít: nifi fi quid daufhoJ fatali contingit ^?.. ..
! /;( : | /O/ &L'Tft / ghlnde Ht
/fÀ redoest

tanquam, Byakersh. IJ. Obferu, 14. BR. 12 Hal. inferit vel. GER. 13
Taur. nauiGularius. GEB. I4 Hal. inferit Graeci. GER. I5 Hal. in
Graecis vertit zmmilfionem stnamus, et addit: mam iniectio manus apud Paulum de
fernis exportandis et cetero$ aliud efl. GE B. 16 Flor. antique fuper extet eft
er adícriptum ac flk corrector exercet, repolitum voluiffet, quod habent Vulg.
libri. Sex MSS. AE confpirant, pro quo Baronis liber eff, habebat. B R. |
MSS. fünt: Barb. Vat. III, Pal. L, $. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE B. 17 laur.
nauiGularius. G EB. I8 Flor. erat |yntrarius, fed et loco y fimplex 7 refcri-
benda erat. BR. 19 Hal vtitwr, errantibus, vt reor, typis. GEB. 20
Hal. accipimnus. GEB. 21 Hal. qui*. GEB. 22 Tau. CVIVsALVVM

/

FOreCEPÉRIN T. Flor. ad CVIVS, recenter SQVE adfícriptum, vt nunc
fit cuiusque. Etita Hal. et Vulg. B R. — Hal. in márgine alas, forte cepevint.

GEB. 23 Vulg. Item. BR. — 24 Hal. et Vulg. Iulianum. BR. — 2
accedumt. B R. 2,6 Hal. libro tricefimo quinto. G EB. 277 Gothofr, in no-
ta intulerimus. ta Taur. in margine. Mutatio fubantiquaeft. BR. — 28 Ap.
Hal. ob pecumiawi mauticam, abíunt. GE B. — 29 al fi a me eas. GER. — 30
Vulg. manim. BR. 31 Vulg. zmmiffae. BR. 32 Hal L. XIII. GEB.
33 Hal. tricefimo quinto.. Vulg. XXIV. BR. 34 Hal et Vulg. inferunt
enim. BR. 35 Hal. rcflituaut. GEB. 56 Hal . fi quidem enim. GEB.
37 Hal. ex locato et conducto, et f. GEBR. 38 Hal. ex locato, GEB. — 39
Vulg. poffe. B R. 40 Vulg. cumt fit. cinilis. BR. 41 Hal. et.Vulg. z0-
tefceret, praetorem. — Sed Hellenifmus eft, vt apud Virgil. I7. Aeneid. 377. fe11;—
fit medios delapfus im bofles, pro. fenfit iu medios fe delapfum bofles. BR. — Ad-
de Sc. Gentilem /. Parergor. 6. GEB. 42 Ap. Hal. et, abelt. GEB.. . 43
Hal, et Vulg. inferunt et. BR. — 44 Hal, perierunt. GEB«.— 45 Hal. et Vulg.

25 Vulg.

Ee contigerit.

d DwluMus

L

; $ 495 X :
-t jprim i Wäpud eum ftabulari: et tamen cuftodide nomine ?? tenentur.

L'mw. g quifaluum forevecipit, non folum a furto, fed etiam a damno
xrs'f*,f'mïww/- .. recegere 9? videatur. Xl |
ial VLiPavrvs libo XXIL $5 ad Edidum. — Lickr
gratis nauigaueris, vel in caupona ?* gratis dguerteris ?*,

PUES I caite vtaris, e£ damnum mihi det, vel furtum faciat, quamquam et

1 o DIGESTORVM LIB, IV.' TIT. IX.

wücal — n ,l aeur)
Inde ^5 Labeo fcribit, fi quid naufragio, aut þär vim pï;ata- |
rum perierit *7, non effe iniquum, exceïitïonem &i dari. Idem
erit dicendum, et fi in ftabulo, aut in caupona vis maior con-
tigerit. $-2: Eodem modo tenentur caupones, et ftabularii,
L-..xff*quokcafs exercentes negotium|fuum(recipiunt. Ceterum, fi ex-
c«« tra negotium receperint ^?, non tenebuntur, $. 3. Si filius-

fL'C
4 ad familias aut feruus receperit, et voluntas patrisj|domini ?? in-
1'ud, teruedit ?**, in folidum erit conueniendus. ' Item fi feruus
d. - . . 2 o " * * ^
lw exercitoris fubripüit, vel damrum dedit, noxalis actio ceffabit:

fw4 quia ob receptum fuo nomine dominus conuenitur. Sin. vero
fine voluntate exerceant, de peculio dabitur. $. 4. Haec fU
tem ,22 rei perfecutionem continet, vt Pomponius ait: etideo
etin heredem, et perpetuo da)zS,i'Eur 53, $. 5. Nouiffime vi-
fietx:édendum, an eiusdem rei nomine et de recepto honóraria actio-
ne, et furti agendum fit? et Pomponius dubitat: fed magis
eft, vt vel officio iudicis, vel doli exceptione, alterutra efle con-
tentus debeat. ! l K teà
IV. PAvrvs libro XIIT. ad Edictum. SrE»p x ]jipfi
| nautae furti actio competit, cuius fit ?* periculo ??; nmifi
/;m.»ii /W'J[ f- 59 ipfe fubripiat ?*, et poltea ab eo fubripia/fftur, aut alio
: fübripiente, ipfe nauta foluendo non fit. $. r. Si nauta?nau-
rseytof f ftabularius ftabularii, caupo cauponis ?5 receperit, deque
k: "tenebitur. $. 2. Viuianus ?? dixit, etiam adjeas resjhoc Edi-
— t — €um pertinere, quae poft imipofitas merces in nauém, loca-
7 427 tasq.u.e' st infeæntur ?*, et fi earum v.e(:"turangn debetur: vt
a du veftimentorum,dpenoris cotfidiani: quia haec ipfa ceterarum
- fee 0x: w/* rerum locationi accedunt. | :
vel

s. ifautes V. GArVS! libro V. ad Edi&um prouinciale. Nav-
Is TA, et caupo, et ftabularius mercedem accipiunt, non pro cu-
lus C ii ftodia, fed nauta, vtitraiciat ?? vectores, caupo, vt viatores
facins GKUV eanere in caupona patiatur, ftabularius, vt permittat iumenta

64

d

Jf d Nam et fullo et farginator non pro cuftodia, fed pro arte
7! ^ mmercedem accipiunt, et tamen cuftodiae nomine ex locato te-
. . pentur. S—3. Quáecumque de furto diximus, eadem et de
L. 1. damnoJdebent intellegi:-non enim dubitari oportet, iquin is,

A * " .2. -7* ?. . L d
Hoimiu ,,, mon tamen ih fatüm aCfiones tibi denegabuntur, fi danfnum
1 :003/r9 L££- 3piuria palffus es. $. 1. Si feruo meo in naué -xel in- caupona

furti aCtio et damnariniuriac.? ? mecum fit *9, haec tamen aétio,
o [T3guia ** in factum eft, etiam ferui mei nomine aduerfus te
MJ/") competit, Idem dicétur *?, et fi commiunis *? fit, tu ta-
| men, quod ?^ mihi praeftiteris eius nomine, vel communi di-

coutigerit,BR, — 46 Vulgo Idem, loco Iude. B R. — 4'7 Hal. periit, aut damnum
datum eff,"onu effe etc. GER. 48 Hal. fi quod, Vulg. qui, et ita quoque

cít mutatum , Flor. ER. 49 Taur. recIperint. GEP. 50 Hal. deminiue.
GEB. — 51 Hal. et Vulg. interueperit. BR. — 52 Vulg. enzm. — Hal. poft au-
tem, inferit aciio. B R. 53 Flor, antique 57 deletae funt, vnde omnes datur.

BR. Etiam Hal. GER. — .54 Hal. fit. GER. 55 Vulg. addit res. GER.
56 Ap. Hal. fi, abeft, GEB. , 57 Hal. fubripuit. Wulg, furripuevit. BR. — 58 .
Hal. et Vulg. inferunt/reszedEtiam Darb. et ambo Bynkersh. Suppletum .in S.
Cruc., Treuif. habet receperzt vem. BR. 59 Hal. in margine alias, Iulumus,
ct ita Vulgata in textu. BR. 60 Hal. collocatas$ue. GEB. 61 Vulg. zufe-
vuntur. R. 62 Hal traüciat. GEBR. 63 Vulg. inferit ex locato. BR.
64, Vulg. opera. BR. 65 Gothofr. in nota: recipere, et ita vulgata. Immo
'Taur. habet in margine recipere, et ita pridem Flor. correctum. Bm. Et ita
quoque Hal. GER. 66 Hal. /jb. XIII. GER. 67 Hal. cauponam. GER.
68 Hal. diuerteris. GEB. — 69 Hal. et Vulg. Zuiuviae. BR. 7o Wulg. fit
moxalis, ferii mei momzine, bdec tamen. Hal, folum moxalis, recepit. B R. 71
Hal quae. GEB. — T2 Vulg. ftem dicitur. BR. —— 73 Hal. inferit feruus. B R.
74 Vulg. quid. B R. 75 Hal. cum id, et mox foleat. GEB. 76 Hal. eius-
dem. GEB. 774 Hal inferit etimm. GER. — 77b Hal debemms. GzB.
78 Hal Eb. XIII. Fg&( 79a Haàl. et Vulg. addunt fimt, neque aliter
MSS, praeter S. Cru&þ .' Nempe Barb. Trenif. Bynkersh. GEB. 79 b

Hal couuenietur. GEB. SO'Hal.v fed fi quidem. GEB. 81 Hal. et

uidundo, vel pro focio actione, aut, fi partemi eius, vel totum
conduxifti, etiam ex conducto habebis me obligatum. $-2.
Sed fi damnum in eo datum fit ab alio, qui in eadem naue vel ,
caupona eft, cuius *5 factum Praetor geftimare folet, non pu- ^^ *
tat Porhponius eius ** nomine(hanc[actionem vtilem futuram.L457
$. 3. In factum actione caupo tenetur pro his, qui habitandi "
caufain caupona fünt: hoc autem non pertinet ad eum, qui
hofpitio repentino recipitur, veluti viator. $. 4. Poffumus au-
tem furti vel daníni iniuriae aCtionevti **g cum nautis, vt cer- *
ti hominis factum arguamus: fed vna contenti effe debelfi- »«c re (s,, ex-

mus **[.. Et, fi cum exercitore Geerimus, praeftare ei ldebök")";"?m
mus actiones noftras: quamuis ex conduéto àttio adUerfus ^* ^^
eos competat exercitori. Sedgfi abfolutus fit exercitor [hac/J4l
a&ifgæne, deinde agatur cum nauta, exceptio dabäur: ne fdepi-
us )del eiusdem hominis lalimiffo quderatur. . &t contra, fi de $, r
admiffo viiius höinitï.isxa&U1n fit, deinde in faCtum actione aga- e»wet^ -

ddiftur, expeptio dabitur. uS&-: 3 €ex XEPIL, Em:

VII. Vnp1Axvs libro; XVIIT. *5,ad-Edictum. Dz-
BET exercitor omnium nautarum fuorum, fiue liberifz?a, fiue
ferui, faCtum praeftare: nec itmerito factum eorum praeftat,
cum ipfe eos fuo periculo adhibuerit: fed non alias praeftat,
quam fi in ipfa naue damnum datum fit. Ceterum, fi extra na-
uem, licet a nautis, non praeftabit. Ttem Ífi praedixgfit, vt t
vnusquisque veCtorum res fuas feruet, neque damnum fe prae- seex:eeres«

j : äg * (^y * . L)
ftatarum, et confenferint |veCtóres; praedictioni, non conueni- .«

r

tur ^9b. $. 1. Haecactioin faCtum, induplumeft. $.2.|Sedifi Lt

quid 9? nautae inter fe damnj, ?* dederint, hocjad exercito- "v £x:0, .

rem non pertinet. Sed fi quis fit nauta et ïnegcagor;* debebit ,[Mü:n Bul
illi dari. *&£ Quod fi quis, quos vulgo 9? Z£üTgziBuras ?*, di-^ x, , 4
cunt, et huic tenebitur: fed «93, huius fa&tum praeftat, cum fit monetas-
et nauta. $. 3. Si feruus nautae daminum dederit, licet feruus /^7 b«l
nauta 5* non fit, dequiffimum äfj,t, in exercitorem actionem ?^ ^—€2 -
vtilem dare&. 97. $. 4. Hac autem actione fuo nomine exerci-
s d. f , i : . : :
tor tenetur: culpaejfcili&et füa&;9?, qui tales adhibuit: et 4:&&
ideo, et fi decefferint, non releuabitur. Seruorum autem fuo- he- 1772
rum nomine, noxali dumtaxat tenetur: nam cum alienos ad-',ff ,ïïfiff"
hibet, explorare eum oportet, cuius fidei, [cuius| innocentiae reuetsbr —
fint: infuis venia dignus eft, fi quale äeq ad inüruenakffwgm;w
dam nauem adhibueritowf$. 5..5i plures nauem exergeant,19^
[vnusquisque pro parte, qua nauém exercetJconuenitur. $. 671 J
Haec iudicia, quamuis honoraria funt, tamen perpetua funt: in . ex: 2
heredem autem, non dabuntur. Proinde, letfjfi ?? feruus na-
uém exercuit, et mortuus eft, de peculio non dabitur actio in
dominum, nec intra annum. — Sed, 4* aKicum voluntate patris vel ) $7 f
domini, feruus vel filius exerceit ?E f "nauém, vel cauponam, vel uT "?
ftabulum, puto etiam hanc actionem in folidum eos pati debere: T
quafi omnia, quaejibi ?^ contingunt, in folidum recepertnt.
Vulg. dammum. BR. . 82 Flor, coaeue et abäd/e?;, ni fallor, manu 1nter
davi, et quod, eft et, vel ei, fuperfcriptum. — Ttaque refcribendum arbitramur :
Et quid fi quis (fubaudi, fit ex his vel horum numero ) quos vulgo &migáruc di-
cunt, et buic tenebitur ?. Sed et buius fachum praeflet, cum fit et mauta. Sane
et Ant. Auguftin. legit ZV. Emend, 16. velut e Pand. Flor. Et quid fi quis
quos. Supplementum id archetypi confirmant MS$. quae hic dgxi confulenda.
Maior enim pars habet: Et quid fif pro Quod fi. — Praeterea on?ïfe?).ferc fit, in-TM- fæ(j;
ferunt inter quis, et quos;et paulo plenius Treuif.: z Gjuéd [i quis fit. ex Pis, quof,,/:"r Pal A T.

u

Hanc fÍcripturam Hal. Vulg. et H. a Porta in vtraque receperunt. BR. Prae* T
ter Treuif. confulti Barb. Pal. L. $. Cruc, Byïïkersh- G E B. 85 Taur. 2 Olgo.-' gf T»,
GEB, 84 Vulgata verfio; Id eft, veumm pro maulo et vecturae pretio foluen- NA W P
te, At Hal. et a Porta in vtraque habent: quos vulgo wecovsvrac, Graeci vev- j
reziBárac dicunt, Noricam Alciatus, vt fere perpetuo, J. Parerg. 13. fecutus
eft, cum tamen re&te haberet I11. Difpu&. glt. obíeruante Ant. Auguftino IV
Emend. 16. BR. — Hal. uesováorac vertit: quafi ex parte et son ommino mautas,
at vevrezifláruc: vOumm pro maulo et vetlurae pretio ducentes. GEB. — 85 Hal.
tenetur, et buius, GEBR. — 86 Hal. feruus nautae. GE .. — 87 Vulg. dari. BR.
88 Hal, addit Zmputaturus. GEB. . — 89 Vulg. qualescunque. B R.. 9o Hal.
Proinde cum. — Vvulg. Proiude fi. Mal]lem interpunétione iuuare Proznde. et, ff
B R. 914 Vulg. inferit fi, nempe v5 eumt, praepofitionem crediderunt. 5 R.
