randum vfurum dumtaxat, Labeo A: fed neque lana, neque

i ï& k * . » * 1 m
A asnis, neque la&e *5 vfürumd fiaec enim magis in fructu,
CObl s Wb c sU d. c a : -
C lé5teü. ^Hocamplius)&tidin modico lacte vfurum puto? neque
d pR

enim tam ftri&te interpretandae funt voluntates defunctorum.
G. 3. Sed *5 fi boum armenti vfus relinquatur, omnem vfum
habebit, et ad arandum, etjad) cetera, ;ad,." qude boues apti
funt. &*ZD Equitii quoque legáto vfü, videndum, ne et do-
mare ^* poffit, et ad'vehendum fub iugo vti ? et fi forte au-
riga fuit *?, cui vfusdequorum relictus eft, non puto eum ??

'5 * . . .
Ja/u Circenfibus (bis/5* vfürum: quia quafi locare eos videtur:

L:g 3074 videtur 97 Jtiamj de hoc vfu fenfiffe.

fed fi teftator, fciens eum huius effe inftituti et vitae, reliquif,
$. 5. Si vfus minifte-
rii alicui fuerit relictus, agæ fuum minifterium vtetur, e£ad ??

l/&k liberorum coniqäisgue, negue/videbitur 3* alii conþeüffe, fi

fimul cum ipfis vtatur. Quamquam, fi filiofamilias vfus fer-

J auciat i|fit relictus, velferuo, patri dominoue adquifitus, *? ipfius

dumtaxat vfum exigat 9?, non etiam eorum, qui fünt in po- |

xit poffe. XHabent et Bafil. 3óvavas &miévei, — Neque tamen neceflaria eft adie-
&io, BR. 53 Teur. fruct Os. GEB. 54 Hal. inferit zpfa. G EB. 55
(Kaur. fraVm, GEB. 56 Vulg. inferit autem. BR. lmmo et Hal. GER.
57 Vulg. addit i. BR. 58 Vulg. fit datus. BR. 59 Bafil. dvamare?, fur-
fam veríus graditur: quafi reembnulat. BR. — 6O Bafll. yvuvéteras. — Forte. vt
Florentini fare efercitio, pro ambnulave. BR.
liguis. GEB. — 62 Dafil óv «wQic «égàoc. Bm. 653 Hal. fed ad vfum, monu ad
abufum. — Vulg. fed ad vfum fcilicet, wou vtique ad abufum. BR. — 64 Vulg. Item
Nernua adiicit. BR. . 65 Contra Connan. Donell. et Cuiac. difputat Io. Stekius
iu Vindic, Les. anticrit, c. 8. . De hoc foliorum vfu porro agunt Gilb. Regius
xoavrioQ, lur. Cin. lib. l. c. g. Guil. Fornerius II. Sele& z. lo. Leunclau.
Il. Notát. 27. ct vberrime Iac. Gothofredus Auzmaduerf. Iur. Ciu. c. $. GE B.
66 Ap. Hal. etiam, abeft. G E B. 67 Vulg. Nqp^ omnes /fibi fuisque. Erat
autem Flor, fibifuisquemersa, poftea illud 4ue, poft^fmi expunQum eft, et in
margine repolita funt, quae exciderant. Cum autem falti$*ee-faQus fit a 4qxe
in fuisque, ad quae, ante merud, probo communem ícripturam. B R. uae etiam
eft in Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. 68 Hal etiam. GEB.
69 Hal. Iuuentius autew. GEB. 7Oo Bafil. uerà vÀv cupmoTóv xoj CucOÍvauy
&vroU. BR. 71 Hal aliquo modo. .Vulg. aliquanto. Neutram lectionem
inueni in quinque MSS, — Prope eft vt probem. Vulgatam, donec quis oftendat
e probatis auctoribus, h pro aliquanto, vfurpari. Certe plura hic mendo-
Íe Ícripta apparent. BRX Mja quinque funt Barb. Otob. S, Cruc. 'Treuif. Byn-
kersh. GEB. — 72 Hal. Poruin, fi babundent. GEB. — 73 Hal. inferit et. GE.
74 Yaur oBilis. GEB. 75 Bafil. sevie, amgnfle. BR. 76 Hal. inferit et.
GEB. .77 Yaur. aT. GEB. 78 Flor. fcriptum erat initio videndumetdo-
«are, Subantique ze inter verficulos fuppletum fuit. Pro we, Vulgares habert
Hal. Florentinam in textu feruans, habet in margine: alzas, mam edomare.
Tantum in Barb, fu-

".
[(zletcmm in quinque MSS. Filorentinam reäfri illibatam.
pra ue, íÍcriptum £. am, ct pro domarä: nare. B R.
Cruc, Treuif. Bynkersh. GEE. . 79 al fuerit. GEB. . 80 Hal, et Vulg.
s1 Hal. Zs, GEB. 82 Hal. videbitur. G EB. 83
84 Flor, fcriptum erau (onimngisqueni-

inferunt 29. BR.

Ap. Hal, et Vulg. ad, abeft. GER.

Pomis autem et oleri-

.an adquiram, quÁeriturfír ex re mea, vel ex operis eiu:

. vfa, videri conftitutum ?, qui et ab.ihitio 4

61 Hal. Sabinus et Caffius etiam

Vulg. operis. BR. — XoO Hal li. XVIII G&m. 1 Hgl eff. GER. »]ln
- Vulg. eft L. Sed fi, t((:fftc.COntio. BR. 3 Libri Vulgathf/Sed fi de frutin [iue Af
vfu adimendo fenþt,f[g;zeïzgw u'äïjdz'camus, víum videri com -mæt;m. Hal. Sed—fj// /WLL

Reliqua funt Otob. S.-

TE CVILH. '
| : Yij l: Paf WP
teftate. $. 6. Operas autem ferui vfuarii. non ïocaï»ït, neque
aliitvten /Bchoncedet 2et ita Labeo. Quemadmodum enigg 6«v —
concedere alii operas. poterit, cum ipfe 99 vtj debeat? Idem — ( y'eemveeee 0
tamen Labeo putat, fi fundum conduxerit quis, vfuarium fer-
uum poffe ibi operari. Quid enim intereft, in qua.re 3? ope-
ra eius vtatur? quare,et fi lanam conduxerit vfuarius expe«--
diendam ??, poterit-efiam per vfüarias ancillas opus perfice-
re. Idemque ?*, fityéftimenta texenda redemerit, vel infu-
lam vel nauem fabricandam, poterit ad haec ?? ope,ris |vtijvfu- L/.:
arii ?^?. Nec offendetur illa Sabini fententia, t ancillde vfa — a
dato, ad lanificium eam nonjmitti ?^, nec ex operis merce-
dem capi: fed fibi lanam facere iure cogere: fibi enim facere
videtur "^, qui non operag eius locauit, fed opus, quod con- *
[2ws XII. (GArys librojVIL/ ad Edi&um prouinciale. /'
SED ** ipfi feruo ancillaeWe ro'opera 2? mercedem impo: ^. LLsie d , com
ni poffe, Labeoni placet. '?54- u " d
XIV. VrrrAxvslibrojXVIL, f99xadSabinum. Prxm XIllL, 1XUd
SERVVM Vfuarium fi ftipuler, ve pelïïil:'m itlonem accipi VE M
: ipan, ^—. r35.
li quidem ex operis eiüs, non valebit: quoniam]nec locare ,— i
operas eius pollumus : fed fi ex re meàj)dicimus feruum vfu- C- 2 Veut
arium ftipulantem, vel per traditionem "accipientem, m abos :
quirere,[cum hac opera eius]vtar. g. lj)LVfus?u&us, an fru- E 3 A.sey£-qua: Xl
Ctus legetur,[nihil intereft: nam ä*u&ui et vfus ineft: vfui C 4 A pw a X
fructus deþiï; et fruCtus quidem fine vfu eííe non *'pote& : |
vfus fine fructu [poteft. Denique fi tibi fruCtus, deducto vfa, L^ .
legatus fit ^, inutile eüi'e flegatum, Pomponius (libro-quinte 4/& Lv Üexc) d p
2gd Sabinum-feribit: et fi forte, vfüfructu legato; fructus adi-- 7 JEdE o o n rl
matur, totum videri acïemptLl:äm |fcribit) Isädää erïgttä; ä*xlfe Z;Jïjæï |
| conftitui poteft] C^ 3:/& - 4 .^.
Segï üff?/ru&u ? legato, vífus adimatur, Arifto. fcribit, 51(;;&&) [?] äææf,
efie ademptionem. Quae fententia benignior * Läïf $- 2. uf u6 M |
Vfu legato, fi eidem fructus leg&tu£) Pomponius ait contun- 'y'æ&? od ]
di eum cum víü. Idemait, etíi tibi vfus, mihi fruCtus, lege- : i.

) U w*y :

tur, concurrere nos in vfu&é, me folum fructum habiturum.. L. lpmefnfioo |
$- 3. Poterit autem apud ahu.mzlküe vfus, apud alium fructus WW&&-?&;;;,
line vfü, apud alium proprietas: veluti fi *, qui habép fun-. 4 |
| J dl erpriclas, dum, f r s u)
deuitur. Solum w fuperflua in coniumgis olim deleta, recentiffime tamen weque, ,
ülperfcx-xpum.a.. Quare Taur. hanc correQionem perinde habuit, ac fi fa&a non
fuiffet, et edidit : coniugisque (neque) uideVitur. Hal. habet: mec videbitur. & 8
Habent illud negue etiam Barb. Otob. Vat. I S. Cruc. Treuif. Bynkersh. Gr g.
85 Hal. praefigit /z. GER. — 86 Hal. exigetur. GEB. — 87 Hal. Vulg. omnes
vtendas. Klabent quidem et MSS. quae vidi, vtendas, credo tamen in exem-
-plo, ex quo Fior. defumta, extitifle vteud Om pro vtendum. BR. Habent MSS.

Barb. Otob. Vat. L Bynkersh. In S. Crüc. fa&um: vteudas coucedawt. lre- (
uif|vt Flor. GEA. 88 Hal. et Vulg. inferunt tamtwm. BR. — 89 Hal im|TQ/Tr af
quam vem. GEB. 9o Credidi aliquando, legendum effe expelfendam. | Sed T
.et expedire, poteft defendi. MSS, quinque nihil innouant. BR. Barb. Orob. ( 3
S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GERB. 91 Hal Itemgae. GE B. 92, Vulg. ad
boá BR. 93 Hal. et Vulg. vfaarius. B R. 94 Vulg. praefigit fcilicet. BR.
95 Hal. et Vulg. admitti. BR. — 96 Hal. videbitar et mox locabit. GE B. 97
Hal. expediet. Vulg. expedit. BR. 98 Hal inferit et. GER. 99 Hal.et

de fradiu (iue vfu fenfit, vfum videri conflitutum. 1n MSS. quofum XIV. con- 4 AO Ib?/ ; /-,
tuli, quinque aut fex nouam legem ordiuntur, praefixo Pomponii aut Pauli no-T L. mf ,
mine. Quod ad verba controuería attinet, omnes exhibenf eam fcripturam, 4^ LT Mul
god Magl. . a i
m

quam Vulgatam diximus. Exigui enim aut nullius momengi (ans, ul
fi; habeat pro fed fi, et Bynkersh. fed et fi, et Pal. III. W*ääfcww, et p9P»»?»" h
quod in Vat. III. et Barb. praepolitio ante frauhz, initio dbfüit. Ádde Noodr, / 6, ! ] N ais |
Il. de Vfufr. 1. BR Reliqua MSS. funt: Otob. Vat. I'.:ïï. IV. "Taurin. II, " « [ 10U. ]
Pal L. l.. S. Cruc. Bynkersh. GER. 4 Vulg. qui ab initio. Nor. quia et /|
iuitio. E qugruordecim MSS. duo tantum a Flor. recedunt, Vat. V. quia et ab
iuitio. BarbTcum et ab iuitio. B R. ^ 5 Gothofr. in nota of[ufruciu. Tta'Taur.
habetin margine: vfufracu. — CorreCtio antiqua eft, quam et omnes receperunt,
Concinunt et Eafil. £& 32 qe5esag xapmrv AwyavsuSsícus, BR, — Habet et Hal, GEB.
6 Taux. fefig"ioï«- GEB, '"]Haler Vulg. imsfwm. RR. — 8 Eal inferic

3l

DIGESTORVM LIB.

dum, legaudfit Titio vfum, mox heres eius tibi fructum le-
gauerit, vel alio modo conftituerit. |
déie XV. PAvrvs|lbro-Hk-ad-Sabinum, — Fvxpr vfu

L» legato, licebit vfüario et ex penu, quod in annum dumtaxat

I30

7.« fufficiat, capere: licet mediocris práedii eo modo fructus con- -

fumantur: quia jet domo et feruo ita vteretur, vt nihil alii fru-
&uum nomine fupereffet, $. 1. Sicutis, cui vfus fumdi le-
gatus eft, quo minus idofinus/ agri colendi caufa ibi verfetur,
prohibere non poteft, alioquin etfrüi dominum prohibebit ?,
(; ita necheres quicquam facere debet, quo minus is, cui vfus
legatus eft, vtatur, vt bonus paterfamilias vti debet.
XVL PowPowivsilibee-V.-ad-Sabinum. Sx rTA
legatus effet vfüs fundi, vt inftrüctus effet *9df earum|refumj
f«)j quaeiinftrumento fundi ** effent, perinde ad legatarium vfus
—— "gl pertinet *?, ac fi nominatim |ei) * *àZearum rerum vfus legatus
. fuiffet. Q. r. Dominus proprietatis, etiam inuito vfufructu-
ario, vel vfuario, fundum, vell;ledes,g*xgä?"fa!ztuariufn, vel 1n-
fularium cuftodire poteft **^: intereft'enim eius, fines prge-
dii tueri. Eaque omnia dicenda funt,-quolibet modo corifti-
tutus vfusfruéctus vel vfus fuerit. $. 2. Seruo, cuius vfum
dumtaxat, nonjetiam fructum, habemus, poteft egæ,,ï a nobis

LZuap. ] ag

P — t oxarr QUi ari, veljetiài ex pecunia noftra negotiatum -*[ elfe,
[5 X eteli * vt, quidiiuid eo modo adquifierit, in peculio noftro ütLuc(rzoan
p t9. g XVIL AfenicANvsHlibro tiomam. Frniío-
EL . FAMILIAS Vel feruo aedium vfu legato, et ** vtile lega-
L At tum eífe exiftimo, et eodem modo perfecutionem eius com-
]f4ue petituram,[quo competeret, fi fructus quoque legatus eflet.
2 í Itaque non minus abfente, quam praefente filio, feruoue, pa-
| ) ter dominusue in his aedibus habitabit. *&ex -
: j »cmo XVIIIL. PAvrvsilibroe-LX.—ad—Plautium. — Sr/[po-
| , L--^ ^" wwg|vfus legatus fit fine fruCtu, communis refectio eft [reij "?
P ] £. m fin fagtis teCtis] *?, tam heredis, quam vfyarii] Videamus ta-
| — . e Yi men, ne,fi fruCtum heres accipiat, ipfe reficere debeat: fi ve-
L 25f. ro talis fit res, cuius vfus [gelegatus ??4éftj vt heres fructum

Q&f percipere non poffit, iegatarius reficere lcogendus jeít/ ^*. Quae
diftinCctio rationem ]|habet. tll

) ?ven at :
E20 ( & i

fercis XIX. IDEMWIïE—MeyH-m— ?7. VMsvs pars
legari non poteit: natmn frui quidem pro parte poflumus, vti
pro parte non poffumus ?*.
^wéiar?; . XXAMARCELLYS/libro-XHE 25-Digeftorum. SEn-
/ : T TT lul - . : 25
-e4 vvs, cuius mihi vfus legatus eft, adquirit mihi, fi inftitor
| L£ erit ?5, et operis eius vtar intaberna: nam|mercibus Vendffn-
J 00is. 51 emfendigque ?? adquirit mihi: fed etíi iuffü meo, per
traditionem accipiet ??. Jeee
XXI. MopEsTiNvsilibro-TI-Regularum. — Vsvs
aquae perfonalis eft: &tüdeejad heredém/vfuarii transmitti non
. poteft. L'svem., [ aad; !

IO Hal. ef?.. Vulg. fequenti earzm,
11 Hal. gaae 2n inflrumento effent. — Valg. quae in in-
I2 Hal. pertineret. G E. 13 Ap. Hal. e
. 15 Ap. Hal. et, abeft. Vulg. ha-
16 Gothofr. in nota: nego-
. 18 Ap.
20 KHal.

i. GEB.
praefigit etiam. BR.
firumentis fundi effent.. B &.
abeft. G EB. 14 Hal. poterit. GE B.
bet etiam, eo, quod fequitur, expuncto. B R.
tiatio permitti Hal. GEB. 17 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. B.
.Hal. rej, abeft. GEB.; 19 Bafilicis farta tecta funt Zvexéguua. BR.
legatus. GE B. ZItHal. fit. GEB. 22, lTaur. ViteLium. GEB.
fterioribus hifce fufpe&tae fidei figna appofuimus ( puta in exemplo a Brenkm.
typis deftinato ) in hunc modum: * vti pro parte mon. poffumus ) cum olim in
textu non effent. Poflunt videri adiecta fupplendi fenfus gratia, potuit etiam

9 Hal. probiberet. GER.

- . librarius ab vno poffumus, ad alterum aberrare. Mirum, Taur. hic nihil figni
" appofuiffe, cum mox L. 22. $. 7. in fimili plane fupplemento afterifcos appo- |
: fuerit. E fex MSS. Otob. adiecta illa ab initio non habuit, fed recentius de-
" ,mum fuppleta funt. n Barb. fuper pro parte, fcriptum et pro quota. — Ceterum

1 fuppleta etiam Graeci agnofcunt. EHabent enim Bafil. «zezíZec9us y2g iv uégei,
àv 3À xo4 ày uíQss vsygooni 9uváueSa, frui quidem 1n parte, ngu tamen etgn parte
vti poffumus. BR. Hlabet adiecta et Hal. Reliqua MSS.'funi7Vdt. TII. S.
Cruc. Treuif. Bynkersh: B. 24 Hal. lib. XiI. GEB. 25 Bafil. égya-
cweiéexuc officinae praefe&tus. nR. — 26 Hal fit. GEBR. — 2/7 Vulg. venamn-

dandis. B R. 28 Vulg. addit praepofitus. — Flor. recentior aliquis e pofterius

; iR emiendis, in 4, conuertit. — Ceterum cum haec periodus erronee repctatur, ex
im. |
ïru.' :,.. 'L... ) " E I d .' ^
* L d -* [À 3 " . ; ,w
í 31 | i X ULRITM LIDUE
à » '. 4 i $ * f P ?. i a* 1
j6t í i -. B. 4 3. * " * &
» ^ I At L) ^ * ä—,; tle-" T

253 Po-

VIII.

TT

AT, POMPONIVSUibPeJ.L-&d-—QH-inhmr-Mu&&m.

VII. I X.

Drvvs MApnriANVvS, cum quibusdam/ vfus filuae legatus .«i»e *
effet, ftatuit fructum quoque eis legatum videri: quia nifi li- |

ceret 1egatari;11ä.æcaedere filuam, et vendere, quemadmodum
vfufructuariis licet,; nihil habituri effent ex eo legato. $. r.

Licet tam anguftus eft legatarius, cui doibüs vfus legatus eft,
|,Nt, non poffit occupare totius domus vfum, tamen eispd,«quae
vacabunt ?'T, proprietarius non vtetur: quia licebit vfuario,
jalis-et aliis ?? temporibus, tota domo vti: cum interdum
domini quoque aedium, prout temporis condicio exigit, qui-
busdam vtantur, * quibusdam non vtantur *. $qS. 2. Víule-
gato, fi plus vfus fit legatarius, quam oportet, officio iudicis,
qui iudicat, quemadmodum vtatur, dWid ?? continetur? ne
aliter, quam debe£, vtatur. lus i
^ — XXIIL PaAvzvs|jlibrogf ^-d-Neratium. — .NERa-
Ta3xeg ??: vfuarife rei fpeciem[is, cuius proprietas eft, nullo LWU**]
modo commutare poteft. Paulus:|deteriorem enim caufam | $42
vfuarii facere non poteft: facit autem deteriorem,/jetiam ? tjä
meliorem ftatum commutata,?7. a( Jus "a, ex AU fuel , s.

T PA 4
c.e. Corncc:

QVSVFRVCTVARIVS QVEMADMODVM

W *5

CAVEAT. F : ! |

VrLPIANV S|libroX- ; F^
I cvivs rei vfusfruCtus legatus fit, Áequiffimum ? Prae-
tori vifüm?eft, de vtroque legatarium cauere, et vfurum
fe boni viri arbitratu, et, cum vífusfructus ad eum pertinere , ,
definet, reftituturum quod inde extabit. $. 1. Haec ftipulatio, L* xf m
fiue mobilis res fit, fiuefoli, interponidebet. $. 2. lllud fci- 7 ^* &
endum eft, ad fideicommifía !etzäijaptari eàin debere. Plane; ;
$E a . : : ! ii
fe8 i ex * mortis caufa tione vfusfrutctus conftituatur,
exemplo legatorum debebit haec caufio príeftari. Sed etfi .
Lä—?;jal.jg quacumque cauía conftitutus /fuesrt vfusfructus,) idem 53?;5./1»
dicendum eft. $. 3. Cauere autem debet, viri boni arbitratu
perceptgLiri * vfumfructum :fhoc eft, non deteriorem fe cau- v4xuec, -
fam vfuüsfructus facturum, ceteraque facturum, quae in re fua £,
faceret. $. 4. Recte autem facient et ? heres, et legatarius, peynoe
1qualis res fit, cum frui incipit legatarius, fi in teftatum ? re- !
dégerint: vt inde poffit apparere, an, et quatenus ^ rem pe-
iorem legatarius fecerit. $. 5. Vtilius autem vifum eft, fti- ^^«
pulationede hoc caueri, vt, fi quis non viri boni arbitratu vta-
tur, committgtur 9 ftipulafio ftatim: nec expectabimus ?, vt J*cl)gn:a,
amittatur vfusfruCtus. $. 6. Habet autem füipulatio iftaj duas ^ J&?xu,
caufas: vnam, fi aliter/quie Vtátur, quam vir bonus arbitrajfi-
tur: aliam de vfufruttureftituendo: quarum prior ftatim com-
mittetur *?, iquam aliter fuerit vfus, et faepius/** committe-

ipfa repetitiohe elucet fcripturae conftantia. Nam iterum elt emendis, non, vt
in altero corre&tor voluit emar4dis. bER. — 29 Hal accipiatL GEB. — 30 Nem-
pe partibus, quod fuppleuit Vulgata, Sed et Bafil. habenz ellipfin: v« xea«-
Cobcaie. BR. 31 laur. Bacabunt. GEB. 32, Hal. vfuario et alis tempo-
ribu$. KeCtius Flor. Nam et Dafil. xaà 3,edógove woigo)s. BR. 33 Vulg.
id continetur. kial| omittit 4uid, detracto fimul interrogationis figno. BR.
34. Hal. /;b. IIl. GER. 45 Hal. addit ait. GEX. 56 In Vulg. Paulas,
abeft. Hal. z PAVLV'S inter fequens potefl, et facit, collocat. BR. 36
Hal. loco etzaem habet et, GER. 37 Hal commutando. Wulg. re commma-
tatd. BR. :
I Florentiae etiamnunc vox CAV EAT, defideratur, adeoque parenthefi ,
illud inclufimus (puta in exemplo Taurellianae editionis typis a Brenkm. defti-
nato) Taurelliano more. Is enim id facere neglexit. — Ceterum et Hal. in mar-|
gine notauit: alias deeffe. B R. — Habent taimen 72 caueat, Barb. Vat. l. Magl.
lreuif Bynkersh. GEE. —2 Tlaur. aequiSimum. GEB. — 3 Ap. Hal. ex, abett.
GEB. 4 Hal. et Vulg. perceptum iri. BR. 5 Ap. Hal. hoc primum et
abeft. GE B. 6 Balil. Qavegotvrec 2 éxuagvugío, manifeflantes in teflificatione.
.BR, 7 Hal. in margine: alias, a aliquatenus. G ERB. 8 Gothofr. in no-
|ta: AL committatur, Nempe loco committetur, vt habent Hal. Vulg. omnes,
Similiter £. $. $. 1 b. t. etiamnunc Flor. eft: vt cauetur, Atqui
iftic tamen Taur. cageatur, repofuit. BR. 9 Taur. expeclaVimus. KWal. ex-
l pectandum fit, dum vt etc.. G E B. IOo Hal committitwr. GEB. 11 Hal.

— —

faepiffime.

| 0

"],J';'?M

P
Aj

| 4

duv

u
um

]
j
j
x

I^

EMb

Á

"if

( ^
C M:

à

"]
W ,
A.^
Ü

ii

H ,
n

DIGESTORVM .LI
$ /dt. |
tur: (fequens co mittetus *?, finito vfufru&u. $. 7. Sed
quod diz«:ïlmus',xivä'x
ipfam rem ftipglatur proprietarius: inutiliter enim rem fuam
ftipulari videgtür: fed ftipulatur reftitutgrAr- "*, quod inde
ex[tabit. Interdum autem *5 inerit proprietatis aeftimatio, fi
forte fruCtuarius, cum poffit vfucapionem interpellare 7*,
neglexit **: omriem enim rei curam fufcjpit. e)]Afexrev:

Il. PAvrvs Hibre- : NaAM fru-
,,€uarius cuftodiam ** praeftare debet. wil. honoad £9- —
L. XWl. IIl. VyPrAwNvs li IX | [Oxwxxs

4 e , f, 50tem cafus continentur huic uibus vfustru-
,w.-x,zh' C&us amittitur. 73$.. 1» Delinere ; fruct
L X U. Fïemuts, etiam ?? fi;nec coeperit pertinere, quamüis) legatus
6t ce tht* €U CO
ïr?aæ/»ütfigge, quod nec cfe[ $. 2. Si vfusfructus repetitus
[ df ,,, erit legato, quotiensque ?? amiífus fuerit, nifi ?* vtiliter fue-
rit cautum, committetur ifta ftipulatio: fed exceptione opus
erit. $. 3. Sed et fi quis vfumtructum tibi legauerit, et fub
condicione, SI LIBEROS HABVERIS, prg)prietatem,
amiffo vfuüfruCtu, committetur quidem ?* ftipulatio, fed ex-
ceptio locum habebit. $. 4. Si heres alienauerit ?? proprie-
tatem, et poftea amittatur vfusfructus, an ex ftipulatu agere
poffit, videamus? Et fortius dici poteft *^*, ipfojiure/non com-
; . amitti ftipulationem: quia neque heredi, fuccefforibusue eius
J f* pepeer veftitui potch, neque,is, cui poteft; id—ef&, ad quem |peruenit
ff. proprietas,)pertinet d ftipuiationem. — Sedhis, ad quem per-
d f&uava- UeBiLi , tempore udefiti :dominiijfibi! profpicere alia cautio-

21

u nejdébet, quod et fi non/fecerit, nihilo minus in rem a€tione
E t Wj*'aä' vti pote&. TE L..,-j'/ï?*wm,ft;æ-u LA Ac pro"i É A
d d Lomonat, IV. V ENIVILEIV S ?^2 ; S1

L Jabelus FR V CT V ARIVS proprietatem adfecutus fuerit, definit qui-
dem vfusfructus ad eum pertinere, propter confufionem: fed
a. fi ex ftipülatu cüm éo agitur ??, aut ipfo iure inutiliter agi
dicendum eft, fi viri boni arbitrium huc vsque porrigitur, aut
in faCtum excipere debebit. f x o, a,
* L. AXeo; V. VLPIANVS d»bmäzgz"äädï&um Hv:cot!
YGJft, fipulationi poLvM,MALVM ?? ABESSE, lafuturumque
[jgg,, €Me .contingjïïu.r: let, Cüm in jrem fit doli mali mentio concepta,
omnium dolum comprehendere videtur fucceflorum, et adopti-
ui patris, . $. r. Sed i vfus fine fructu legatus erit, adeph-
pta fruCctus caufa, fatisdari ^ iub&b Praetor. Hoc mertito:
"ero n Vt de folo vfu, non etiapi de x£ufructu ?? caueatur ?9. $. 2.
j^*: Vtao, et fi fru&us fine víu optigerit, ftipulatio 1 habe-
u MfgO, ] viu optigerit, ftipu/atio ilocum habe- -
f bit. $. 3. ?* Et fi habitatio, vel operae hominis, vel cuius-

-Let, alterius agimalïs relictae fuerijit, &igulafio locum habebit: li-
L-12«ecv. cetipér orünia) haéc vfumfruétum ?? non imitantur ??.

VL PavhLvsh [EXXV.--ad-Edictum. 1iDEÉM-eft
nróí«ey; * et-* [ifi) reditu praedii: ficuti &i vindemja legata,eff
"pre)ef, vel meíis;; guamyiszex víufructu g&th
morte '41*]e fWedem redeunt, ??

l$Y x " ; o ancem
MJWWW X PLv oX y

e legata

faepiffüune. GEB. —— Y2 Hal iterum committitur. GER. 13 Hal. reffitui.
Vulg. veffitutum iri. BR. 14 Taur. vefl; T Viri, Vltima fyllaba vi aliquan-
to recentius eft inducta, vnde Hal. et Vulg. reffitui, recentiores autem re[Htu-
tum iri. BR. I3 Hal. etam. GEB. I6 Bafil, exxóas 29 2ix xgovíac vé-
gotc Oeomoreíav, exfcindere, id eft, interrumpere dominium per diuturnam poffef-
fionem. BR. 17 Hal. weglexerit. GEB. I8 Baüll. vcav Àv PmWMÉAGay
xod QUAmxdw. BRR. 19 Àdi Duker. ad Opzfc. de Lat. Vet. ICt. p. 337. n. 2.
Florentinam etiam Vulgata feruat. Praeterea eandem in quinque MSS. reperi.
BR. Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. Hal bac ffipulatione. GEB.
20 Hal et fí. GEER. — 21 Hal coeperit. GE B. 22 Pro quotienscumque
vt et Hal. habet et Vulg. BR. 23 Hal. in margine: alias, licet. ftellula zà
nifi appofita. G EB. 24 Ap. Hal. quidem decft. G EB. 25 Hal. inferit
ante. Florentinam firmant Dalil. E2 & xA«Qovópoc éx7ros4oes TTv 9ecvroTEÍXV, BR,
26 Hal. poterit. GEB. 277 Hal. peraenit proprietas. — Vulg. peruemerit. BR.
28 In Pand. Flor. Seu£riov eft praecedentis capitis, vt notat hic H.a Porta in Il.
»R. 29 Hal. li». V1II. GEB. — 30 Hal. et Vulg. agatar. R. — 31 Hal

quod inde exftabit, jreftitutg zi *?, non |

mmittetur nihilg minus ftipulatio, Iquafi definat/ per- |/«

B. VIL TIT. dX I$I
VII. VrPrANVvS Jlibro-LXXIX.ad-Edi&tum. [E;f?'

sr vfusfructus nomine, ré trádita, fatisdatum non fuerit, Pro-
culus ait, poffe h/eredemmggjvfndigare: et, fFobiciatur ^* ex« —.' .
ceptio, de;re|vfusfructus norine tradita, replicandum erit *5. Epirvtr
Quae fententia habet rationem: fed;et'ipfa ftipulatio condici
poterit. . $. r. Cum vfusfruétus pecuniae legatus effet *9, ex-
primi debent hi duo cafus in ftipulatione: Cv w MORIERIS, (C.—ez4
AVT CAPITE MINVERIS *', DAmRrI:lidcirco hilduo foli L05
cafus, quoniam pecuniae vfus aliter amitti non poteft, quam
his cafibus. | adtLenrms
VIII. PAvrvs li XXV. ictu S1 TIBI
. Vfüsfructus, et mihi proprietas legata fit,|mihi cauendum eftz .
ffed fi mihi fuüb con»difione proprietas ^? legata fitj quidam, L ^ .
let *^? Marciantís; et heredi, et mihi cauendum effe, putant. i.5 ,
Quae fententia vera eft. . Item fi mihi legata fit/jt, Cum ad
me pertinere defierit, alii, et hic vtrisque cauendum, vt füpra,
placuit/^;Quod/fi duobus coniunctim vfüusfruétus legatus fit,
et *? inuicem fibi cauere debebunt, et heredi in cafum illum,
SI AD SOCIVM NON PERTINEAT VSVSFRVCTVS,
HEREDI REDDI. D M L
IX.. VrPrANvs /ibroiLI ad Edictàm. Sr: vsvs--
FRvcTVS mihi legatus fit, eumque reftituere fim Titio roga-
tus, videndum eft, quis debeat cauere: vtrum [Titiusj àt ego,
qui legatarius füm? an illud dicimus 5*, mecum heredem
aCcturum ??, cum fideicommiffarió me agere debere? et eft
expedifius, hoc dicere, fi mihi fpes aliqua durat vfusfructus, - |
et, cum tu amiferis, poteft ad me d'eccidere; hoc eft, ad lega- p YE&€ d Áepn verad. -
tarium, ita rem expediri, vt tu mihi, ego domino proprietatis! »e. — ' E
caueam. Quod,fizfideicommiffarii caufa vfusfruCtus mihi re- ,3-c«. |
lictus eft, nec eft vlla fpes ad me reuertendi ;fructus, reCta 51172
via fideicommiffarium *cauere oportet domino proprietatis. -
$. 1. Illud fciendum eft:/fiue iure ipfo//quis vfumfruttum ha- l
*bäit 53, fiue etiam per tuitionem Prgetoris, nfhilo minus co-
gendum effe fruCtuarium cauere, aut a&tiones fufcipere. Qi*gg

j
/

!
7 £4 g CA Áx,
*

N

^«

Plane fi ex die proprietas alicui legata fit, vfusfructus pure, ; ex MM
dicendum effeJPomponius-ai& remittendam effe ?^ hanc cau- f ,7; , GR odl
tionem fructuario: quia certum fit, ad eum proprietatem, velg, ^5 757

ad heredem eius peruenturam. $. 3. Si veftis vfustructus le- «zek ^en
atus fit, fcripfit ** Pomponius, quamquam. heres ftipulatus &
ät, finito vfüfruCtu, veftem reddi, attamen non obligari pro-
mifforém; f eam fine dolo malo adtritam 59 reddiderit, $. 4.
Si plures domini fint proprietatis, vnusquisque pro fua parte

[

X. PAvrvsllbroXL.ad Edictum, Sr sknvr, qui

nobis communis erat, vífugifructum tibi legauero, neceffaria
erit haec cautio heredi meo: quamuis enim, de proprietate

poffit communi diuidundo ?* f-experi.ri,-»tamemïgggmfg/ vfüsfru- — ^eer:

ä,&us, qui tuus proprius jefty ad officiunt communi diuidundo

iudicis non pertinebit.

Aats Xl jPAPINIANVS Jlibro-VIL.-Refponforum. Vsv

quoque

.32, Taur. DOLVmALVM. GER. 34 Hal et
54 Hal. et Vulg. fatisdare. BR. 35 lta habet
TTeur. vfufrutu, et ita quondam erat Flor. Sed vfz tam euanidis et antiquis
vncinulis eft inclufum, vt Taurellium fugiffe videantur. Atque hinc codices
omnes, fcripti, editi habent fructu. BR. Etiam Hal. et Darb. Otob. S. Cruc.
Treuif. Bynkersh. GESR. 36 MS. S. Cruc. caueretur.'Fæ B. .. 27 Hal. prae
figit Sed. GEB. 38 Noodt. mauult vfzm fructumue. — Vide I1I. Probab. Iuv. — |
&.et L. de Vfufr. 18. BR. 39 Hal. Zmitentur. GEB. — 40 Hal. fit. GEB. : Md
41 Hal, percipiantur Thorteque legatarii. "Wide Noodt. L. de V[ufr. 18. BR. "
42 Hal. redeant. GEB. 43 Ap. Hal. et Vulg. Et, abeft. GEB. — 44 Hal.
obiciatur. GEB. ^ 45 Hal eff. GEB. — 46 Vulg. relicius eft. — Tal. legatus
efl. BR. — 47 Hal. minutus eris. GEB. — 48 Ap. Hal. proprietas, abeft. G E .
49 Hal. et Vulg. vt. BR. 50 Ap. Hal. et Vnlg. et, abeft. BR. — 51 Vulg.
dicemus. BR.
weam, et cutu. BR.

Hac flipulatione. G E B.
Vulg. inferunt et. BR.

52 Hal. aclurum, vt caueat, et cum. Vulg. a&urum «t ca-
54 Àp. Hal. effe, abeft. GE E.
57 Hal .

53 Hal. babeat. GEB.
56 Hal. modo vulgan attritam. GEB.

55 Vulg. fcribit. BR.
g d od 4

inferit
H

*

132
que domus relicto, viri boni arbitratu cau&ionem interponi
oportet: nec mutat 5?, fi pater heredes filios fimul habitare
cum vxore legataria voluit. ^ ecfauodeve :
XIL VLPriAwvsHibro-XVIII. ad-Sabinum. Sr vA-
u yefeack - soRv ipforum ?? yfüsfructus reli&ugk fit, non erit cautio
, ä Senatusconfulti neceffaria: fed illa |folà) Bowrx vaimr ??
Siigitur tra-

-

ARBITRATYV VSVRVM *5 FRVITVRVM.

r f,"f x ; ^
; o-rujf

h .A IN VNEA de u M2 : : z;,
Jocipst h. VIIA d. iaad: M ; "VZB

u j DE SERVITVTIBVSJ&m A, —
LMARCIANVS ilibre-EH.—-Revuarum. JM":&W!
ERVITV'TES aut perfonarum funt, vt vfus, Jet ? vfus4
fru&tus: aut rerum, vt feruitufés)rufticorum praediorum,
et vrbanorumg A. cnre. Xili«atue ve X .
IL. VrPrawvs jibro-pXViL-ad—Edictum. VNvs
ex dominis communium aedium feruitutem imponere non
poteft. Áak ; U n ; :
II Pavrvs]llibre—XXE—ad-Editum. SEmRVviITV-
TES praediorum aliae in folo, aliae in Ifuperücie confifturt.
IV. PaPeixiAxvSibro|Vit-Qugeftionum. SERVI-
-Tv TES ipfo quidem iure neque ex tempore, neque ad tem-
'^ pus, neque fuüb condicione, neque ad certam condicionem,
1 verbi gratia, QvAMDIV VOLAM, confütui poflunt: fed
E tamen Ífi haec adicianturfgg/*pa&i, vel per doli exceptionem
) occurretur, contra placita:

vt 9 certum pondus vehatur, vel ?
? tur, aut carbo portetur. $. 2. Interualia
rarum, non ad temporis caufam, fed ad modum pertinent iu-
Y re conftitutae feruitutis. | | | ;
V. GarvsLlibr b v

II

[

So 0

-

"4 quibus et vfumfructum conftitui diximus. $. r. Víus ferui-
titjum temporibus fecerni poteft: forte, vt quis poft Koram
terfiarn vsque in horam decimam[eo iure vtatur, Ygl, vt al-
ternis diebus vtatur. Jdiexyms — Lrneo eà n yoofpeo del. M
VL[PAvrvslibro-XXf-adEditnm ADp cERTAM
partem fundi feruitüs tam remitti, quam conftitüi poteft.
(f« VII. VnPrANVvs libro XIII. ** ad legem Iuliam et
Papiam, Ivs cloacae|mittendae *5 feruitus eft. —
| L.

| 1 1 , 4 / / lj
" ] - duv AC£C
n *
O mrviu ,

inferit iudicío. GEB. . $8 Hal.matatur. GEBR. — $9 Ap. Hal. ipforum, abeft.
GEB. 60 Taur. bIRL GEB,— 61-Hal fe vfurum fruiturum. . Vulg. vfa-
vum fe et fruiturum. BR, 62 Hal 'accipit. GEB. 653 Vulg. a fure con-
dicere, et ita etiam quinque MSS. n &. Barb, Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh.
G E B. g

— MMM

I Ád hunc tit. fcripfit Em. Merillius conmentarium qui reperire eft u
Tbef. Iur. Ciu. Yom. HII. col. 6?3. GERB. — ;2 HMal. ljb. Il. GES. — 3 Hal.
vt. GEE. — 4 Hal. adiüciantur: per pacti. G£2. . 5 Vulg. placitum. BR. — 6
Ap. Hal. vel «ou agatur, abfunt. GEB. 7 Hal. cel vt equo. GEB. 8 Hal,
4nt certum. GEB, 9 Hal. et Vulg, infergpt yt. BR. 10 Vulg. ves illae.
Et fic quoque octo MSS. excepto folo|S. Crüt.Otob. habet: vel res illic trans-

P
: ducatur. Bynkersh. fine gloff. vel jllaé"ves tmn?spovtant?r. Sed et Hal. habet
. T«.QQ, uf weba Mmducatun BR. Reliqua MSS. Bïïb. Vat. l. Il. Magl./ff*,fnm alter Bynkersh.
—-—MEB. II Hal. inferit 240qgue. GEB. I2 Hal. aquaeductus. — Vulg, baa-
j W4M ( 1$ aquae. BR. I3 Hal. ezsdem, et mox conflituuntur. GEB. — ^ Y4 Hal.
, ( lib. XIV. Sed et haec lex apud eundem in locum fequentis, et haec in iftius
Wlocum commigrauit. G E B, 15 Hal et Vulg. imnnittendae, addit Hal. in
1 M,L W M.JMfznïtrgþle: alias, snittendae, alias, admz'ttearzda?. E feptem .fcriptis tres i*tgnt a
* Í priori le&one, totidem ab altera, Sed et in WC. qui folus fidem feruat
MTVR archetypo adfcriptum inter verficulos: al. zmmittendae, al. a, hoc eft, admitten-
3».-13, BR. Habent admitteudae Barb. Dyukersh. ,Vat- "

*

M

*

|Utpime]X. |CELSYS ! ;

. poteftatem habéret: ficuti
i | argumento riui vtebatur, quém .primo qüalibet ?? ducere li-
feruitutem vindicanti. Idque -& |

LOA Sabinumjrefpondiffe Caffius retfulit, etfibi placoere. $. r. Mo-
s dum adici feruitutibus pofte conftat: 'xf eluti[quo genere vehi- |
r!ä 'v-i i * Ed L * $ 1. 4,
& d M ' . culi agatur, vel non agatugc' :ly 7 vt equo dumtaxat, vel

j . tum fit, qua ??, nifi opere facto, iri non poffit, licere
rex ille *? transducag |
&:'T dierum et ho- | : t
|PARTE dominii ?* feruitutem//adquiri non poffe, vOlgo 32
|traditur. Etideofi quis fundum habens, viam ftipu
L—ac : jneial | partem fundi füi poftea alieneGj corrumpit Ptipulag
h«f jter, aCtus, du£kus aqude *^£isdem *? fere modis conftituitur,

ic ex coirrectione. J

DIGESTORVM LIB. VIL. TIT. IX. LIB. VIIL TIT. L

dita funt fruendi caufa, nemo dubitat, non fieri eius, qui ac-
cépit $?: non enim ideo traduntur, vt dominium recedat ab j
eo, qui tradit: fed Yf vtatur fruatur legatarius. Ergo, cum ". :
non fiant/früctuarii *Jïafa? vindicari a proprietario poffunt, cau- st lr pe,
tione non data. "Videndum eft de condiftione, an polfit lo-

cum habere? -Et proditum eft, neminem rem fuam, mifiYu-
—2 24 (

Ij!9?3 condicere poffe.

: ? " í Uuï'ü—þ*f , ; :
Pv R x L P LE AIERQTT RERRAPIRRECM E

v

ER OCTA:VVS)V///./? |

: - ;
j« VIIL PAvryvs 79 liro-XV.-d-Plautiem. "V Po-
wvM ** decerpere liceat, et !? vt fpatiari, et vt cenare in
alieno poffimus, feruitus iiponi non *? poteft. $. r. Si-
praedium tuum mihi feruiat, fiue ego partis prdedii tui domi-
nus effe coepero, fiue tu mei, per partes ?? feruitus retine-
tur, licet ab inifio per partes ^* adquiri non potertt ?2, |
- 31 cvi ümpl-, ; u«

m * x J s / —
cius ^? via perïïï;dum cuiuspniam cedatur ?^, vel relinqua- ^ —

.

.tur, in infinito ^?, videlicet per quamlibet eius partem, ire"ffjï';*,ä;m.zg.

L i À * o 5* ve139* .- : ; 6 : —^ : D
agere licebit: ciuiliter modo ^5. Nam quaedam in fermone ue, £. ciodz

.tacite excipiuntur: non enim per villam ipfam, nec per me- ^"*

dias vineas ire agere finendus eft, cum id aeque commode JJ
per alteram partem facere poffit £Z,. minore feruientis fundi
detrimento. | Verum conftitit, vt,, qua, primum viam diréxif- s&g—f))fil
fet, þäzg demutiyire agere deberet, nec amplius mutandae eius f«52 5
7,, 9abino quoque Videbaf;u.r,[(jui.äjf?ï'
cüiffet: poftéaquam düttus éffet7 tfansferre non licéret.& Quódos.
et in via feruandum effe, verum eft. ]1 r atX o
. X. IpnEMwLlibro XVIIT- Dizefterum. Srz 1zTrER legae ocfaus 2tive
. e fodien-
do, fabftruendo, iter facere, Proculus ait. [1"/1«**;-32 ! |
XIl. MopksTrzN v s(libr —BDifferenttarem. PRo

letur, et
tionem, in
eum cafum deducendo, a quo ftipulatio incipere non poffit.
Pro parte quoque neque legari, neque adimi via poteft: et, fi
id factum eft ??, neque legatum, neque ademptio valet. ,
XII. lAYornEeNvs ?* |ibro-HV-—Eprftutare NON'/'—F
dubito, quin fundo municipum per feruum recte feruitus ad-
quiratur. ! |
XII. Powronwrvs]libro XIV.—s | |
Sr rAM angufü loci demonftratione facta, via conceffa fue-
rit, vt neque veliiculum, neque iumentumjea jyire ?5 poffit,
J iter

. ?

* - ;
