T AS eft naturalis facultas eius, quod cuique facere libet, gjfi
Aiquid vi, aut iure prohibetur. /$. r.)Seruitus eft copftitutio
juris gentium, qua quis dominio alieno contra ;1ättlrag1jfub101—
tur. $. 2. Seruiex eo appellati funt ^, quod Imperatores ca-
ptiuos vendere, ac per hoc feruare, nec occidere folent, /5. 3./

E^ : æ(,ojtgþu,Mancipia vero dicta, quod ab hoftibus manu capiantur.

; d

V. MamcrzaxNvs libroil) Inftitufionum. E-m s&m-
voRvM quidem vna eft condicio: liberorum autem hominum

quidam ? ingenui funt, quidam libertini. $. 1. Serui autem
——446 .. »o in dominium noftrum rediguntur, aut ture cu;uþ, aut gentium.

fure ciuili, fi [quis|fe maior[viginti annis ad pretium participan-

ERY : : 3 :
7 E[:X)g ! dum venire paffus eft *. fure gentium ferui noftri funt, qui
ab /hoftibus capiuntur, aut qui ex ancilis noftris nafcuntur. -

$. 2./ Ingenüi funt, qui ex matre libera nati (unt: .fu:fïïcit
enim 7* liberam *fu'jgfe $ eo tempore, quo ?. pafcitur, hcetf an-
cilla concepit: et(éjcontrario ^^ fi libera conceperit, deinde
ancilla !II pariat, placujit eum, qui nafeitur, liberum naíci.
Nec intereft[iuftis. nupttis concepit *^, an vulgo *?: quia
non debet calamitas matris nocere ei, qui in ventre 7^ eft.

fit, deinde ancilla poftea facta, aut expulía ciuitate *9 pepe-
verit :?: liberum, an feruum pariat? et tamen rectius proba-
tum eft, liberum nafci: et fufficere ei, qui in ventre eft, libe-
ram matrem vel medio tempore habuifle.
VI. Garvs libro t In&itutionurr;.i';
VIL Pavrvs librofingulari deportionibus; quáe libe-
ris damnatorum conceduntur. Qvi rw vtero elt, perinde ac
fi in rebus humanis effet, cuftoditur, quo(fiens de commodis
ipfius partus *qu/aþritur: quamquam alii, antequam naícatur, ne-
quaquam *? profit. — —
VIII. PAPrNIANVS libroilIT, Qu;le&ionu.m. IwPr-
RATOR Titus Antoninus refcripfit, non ldedi ftatum libero-
rum ob tenorem inftrumenti male concepti ??. |
IX. InEM libro XXXI. ^* Quäejï:ionum. Iw uvr-
q1s iuris noftri articulis deterior eft condicio feminarum, quam
mafculorum.
X. VL?IANVS libro T. ad Sabinum.
Hermggrþrggitum ?2 cui comparamus ??? et magis puto eius
fexus ^^ deftimandum ??, qui in eo práeualet.
^ XL PAv/r.vs libro XVIIL Refponforum. PAvrvs ?5
refpondit ?*, ggl;æ; qui viuente patre et ignorante de coniun-
Qedd : , ;

—f — [S. 3 Ex hoc quaefitum eft: fi ancilla praegnas *5, manumiffa.

LQisnkRTINI

Noodt. J. Probab. 12. BR. 4 Yta quoque Pomponius in L. 239. $. 1. infra
de V. S. et hiaper. in $. 3. F. de Iur. Per(ou. immo et Auguftinus de Ciz. De;
XIX. 15. et Vcterum plures. , Sed Salmafius de Vfur. p. 256. ab Acolico cé-
Vid. Menag. /moen. Inr. Ciuil. c. 39. GEB.
5 Hal. bominum multae. — (Quidam enim ingemii. GEB, 6 Mwulieris ex SC.
Claudiaio, fed a luftiniano fublato, hic mentionem feciffe Marcianum, acute
coniicit P. Burgius zm Eledl. lib. I. c, $. licet hic emblema non adfit; vt rec&te
notat Bynkersh. quem vide VII. Obf. 10. GER. 7 Hal autem, loco enim.
$ Vulg. inferit matrem. GEB. — 9 Mal fuiffe, quo tempove na[citur. GEB.
10 Hal. conceperit, e contvario et fi. GEB. — 1l Vulg. inferit fa&fa. BR. . 12
Vulg. conceperit. BR. 13 Taur. vOlgo. GEB. I4 Vulg. vtero. BR,
15 Hal. praegnans. GEB. 16 Haec verba ant expulía cimitate Hial. paren-

.. thefi inclufit, adie&is ab vtroque latere ftellulis, licer in margine nihil addide-

.rit. MHaefit nempe ad eundem fcopulum, ad quem et Raeuardus, quem vide in-
terpolantem ZV. Var. 12. — Aliter fuccurrit. Goueanus. JI. Var. Lec. XI. a
-Raeuardo Zvevópec notatus. GE B. 17 Hal peperit. GEB. 18 Explicat
hanc definitionem Io. Mercer. J. Opinzon. 10. GEB, I9 Olim mequequain,
forte pro wequiquam corrupte ex mequicquam. nm. 20 In Schol. Bafil. ad-
. ditur: quid euim fi muliev libera aut propter vecordiam, aut pev obreptionem, ant
fraudem, $m5 uugíac, 5 euvapmuystc, 3 &máruo, fe in infirumento ancilam. vocaue-
Yiüi; BR. 21 Flor. eft trigeufimo primo. Kal lib. XXV. GEB. — 22 Taur.
in Adnotat. Hermapbroditum. bermaproditum u Pan. nou male, b tamen. poft
addita. De Hermaphroditis ex antiquitate differit Conft. Landus n Exercitat.
libello ad b. l. àn. Thef- Iur. Ciu. Tom. IIT. col. 1397. GEB. 23 Vulg.coin-
paremus. BR, — 24 Vulg fexum. BR. — 25 Kal exiflimandgm. GES. — 26

DIGESTORVM LIB. L TIT. V.

.TV. FromENTINVS libroIX.Inftitutionum, LxsEn- |

ScvsA ?^, fi tres pepererit ?5, libera effe teftamento iufía,

implenda mulieri eft: fed non dubitari debet, quin vltimus li-

o 2 M j ^ TE l
JAibera edatur, quod poftea nafcitur **: veluti fi quáelibet :

1tio ergo facti pofius eft, non ?* iuris. 4 «Ievtont r t tf nf

QvAERITVR

RCR TE NEEIET u a TE IRRHTINOPATAET NTP A gtl AMAT ERN a p n m m a MICUA:L- dDs LADC r UAESUBONIBA UE i L o RRU ER ., "m

Sdiap IUO PBS n i FE Je lebe jc-,rpms" &Myäw m /x-r'*c;(fi;/)aä;fa.?

Gione ?* filiae conceptus eft, licet poft mortem aui natus fit, ",
iuftum filium ei, ex quo conceptus eft, |&ffe/^? nón vidéri, — 1 /4£. E
XIL IpnEw libro XIX. Refponforum. SE&evrrwo mene- — — 4

fe nafci perfectum partum, iam receptum eft propter .auctorita-
tem doCtiffimi viri Hippocratis ?? : etideo credendum eft, eum,fyrecra —
ui ex iuftis nuptiis feptimo menfe natuseft, iuftam filium effe. N
c»o XIII. He&RMoGEN1ANVS libroL [urisepitómarum??, —
SEnvvs in caufa capitali, fortun&e iudicio ?* a ämino com-
miffus, etfi fuerit abfolutus, non fit liber. |
XIV. PAvrvs libro IV, Sententiarumäf NowN SVNT
liberi, qui contra formam humani generis conuerfo more pro-
creantur: veluti fi mulier monftrofum aliquid, aut prodigio-
fuüm enixa fit. Partus autem, qui membrorum humanorum of- N
ficia ampliauit, aliquatenus ?? videtur effectus: et ideo inter
liberos connumerabitur. Ti Aonss. Owecsu
XV. TR"??PHONI)&SZQ libro X. Difputationum. Anx- i
primo partu vnum, fecundo tres peperit: quaefitum eft, an ?$,
et quis eorum liber effet? haec condicio libertati adpofita iam

ber nafcatur, nec enim natura permifit fimul vno impetu duos
infantes de ?* vtero matris excedere ?9: vt ordine incerto
nafcentium non appareat, vter ?? in feruitute, libertateue na-
fcatur. Incipiente igitur partu exiftens condicio efficit, vt ex

äïïä&öondicio libertati mulieris adpoütaiparturiente T* g, exigljl—;:æefä;v:
ftat: vel, ^* manumiffa füb hac condicione, fi decem miliahe- .^:
redi Titioue ^^ dederit, eo momento, quo parit ^5, peï:..ali-ï".;jæïï.-
um impleuerit condicionem: iam libera[peperiffe credenda eft, | /^-*- ^s ]
XVI. VrPyANvs libro;VILé* Difputationum. Ingw ) /?.. |

erit, fi eadem Arefchfa primo duo ** pepererat *?, poftea ge- Jw/?a"ï? N /
minos ediderat ^?: dicendum eft enim, non poffe dici vtrum-.
que ingenuum nafci *?, fed eum, qui pofterior nafcitur, qude- - —

Xl, . XVII. Inzw libroXXIIJ 32/ad-Edictem. Ix onmEeA- |

Romano ?? qui funt, ex Conftitutione Fmpemtöfïs! f5 0Ehige "* ] j
| nini ?* ciues Romani effecti funt. L9 0 I E IXX IPM ) 'fl
-XVlll. Enew lipro XXVII. ad Sabinum. IMäERA-.- fe
: j

TOR ä&rianus Publidp ?* Marcello refcripfit, liberaimj quae
praegnas vitimo fupplicio damnata eft ?*, liberum parere, Et .
folitum effe]feruari eam, dum partum ederet. Sed 5? $i ei,J/t &
quae ex iuftis nuptiis concepit, aqua et igdi interdictum eft 5?,
ciuem Romanum parit, et in poteftate patris. Ly?;?,.þ,,,&&;g,, |

Ap. Hal Paulus, abeft, GEB. — 27 Vulgo Pawlus vefpoudit, abeft. GEB. ; fiüi
28 Gothofr. in nota: Hal. conditione. GER. 29 Ap. Hal. effe, abeft. GE s. Ü i
30 Adeatur doGtiffimus Fabrotus in Exercitat. L quae eít de tempore bwmaui ; m
partusin "Tbef. Tur. Ciu, "T'om. IIT. col. 1149. GEB. 31 Hal zwris émirouéy. [ i |
GEB. 2328unt, quilegunt fortunae indicii. 8 R. Nempe Menag. Amoenitat. Iur. s
Cin. c. 6. ctPetr. Burgiusin Eleclisc. 15. — Cum Flor. faciunt Barb. Vat. L. Pal. I,S. i
Cruc,Treuif, GEB. — 33 Hal. alicuus videtur effe&tus. Ant, Auguftin. /. ämend.xg. lls
Ícribendum ait aliquatenaus 'ä?iet i effetbum. — Sed 1pfi fcribimus aliquatenus vide-
tur effélus. BR. — Habenttarféenéffedhus Barb. S, Cruc.'Trevif. G x 2. 34 Vulg.
Aretbufa. BR. — Conf. Conft. Dandum in Lzbell. Exercit.in Tbef. Iuv. Ciu. "Tom. y
IIL.col 1400. GEB. . 353 MHal. peperijet. GEB. 36 Vulg. au. aliquis, et ]; *
BR. 37 Hal. inferit vno. GEB. 38 Vulg. procedere, B R. 39 Hal. . BM
vtrum. GEB. 40 Hal. qui. GER. 41 Vulg. «uefcatur. BR.. —— 42 Olim É
in Pand. Flor. fuit parturitiente, fed paulo poft corrcétum eft. B&. 43 Hal. 3 nf
et. GEBR. 44 Ap. Hal. 2e abeít. Adeit tamen in Barb.. Vat. I Pal. z. S. |.- i
Cruc. Magl. 'Treuif. GEB. — 45 Hal. praefigit fí. GEB. — 46 Hal. kb, V TI. j o u
. GER. 47 Vulg.duos Bm. — 48 Vulg. pariat. BR. — 49 Hal.edat. Vulg. Bu
ediderit. B R. 50 Ap. Hal. wafci, abeft. GE B. 51 Vulg. quam, loco son. I
B R. 52 Florentiae legitur vicenfimo fecundo. Hal. lib. XII. GER. 53 ERN
Vulg. im vrbe Roma. Dudum correxit Alciat. IT. Dispuu&. 22. Bafil. ctiam goif
i T5 P pR ys et Scholia oi iv À xóxXo Vvrsc v P apeuxü, TovrÉSW, ol TtAOUY- 3 Gip
v:é Umb P wuaíow. BR. Adde Noodt.b. p. 22. GER. 54 Vulg. inferit dif. à
B R. 55 De Antonino, cuius haec fuit Conftitutio, copiofe egit Spanhemius EU
de Orbe Romano Exevcitat. II. c, 1. feqq. BR. .. 56 Hal. Publio. GEB. — $7 |-— 4
Hal. fit. GEB. 58 Hal. inferit et. GER, 59 EFlor. olim erat et, non ef,

1 T

nec

" ?æ QÁ .ä :d £i1-

MR ' i
Íc-zt .

-UXIX. CErsvs libro;XXIX. Digeftorum. Cv« rr-

x
k
AE

vulgo 97 qu&eütus, matrem fequitur. | /& |- ]
"o - XX. VrPrANvs libro XXX II! 97 ad Sabinum.
Qvr rFvRERE Cóepit, et ftatum, et dignitatem, in qua fuit,
. ^fuaé dominium retinet 9*, as
VAT, t XXI MopEsTINvs libro|VIT. Regularäm. Howo
' . fiber, qui fe vendidit, manumiflus non ad fuum ftatum. reuer-
titur, äuo fe abdicauit: fed' efficitur libertine condicionis.
' XXII. InEM libro XII. Refponforum. HenENxtvs
Modeftinus refpondit, fi eo tempore enixa eft ancilla, quo fe-
cundum legem dOHaïiönis manumiffa effe .debuit: cum ex con-
ftitutione libera fuerit, inyenuum ex ea natum $*. |
^ XXIIL Ipzw libro ;L.|Pandectarum ?*. Vvrco 9?
concepti dicuntur, qui patrem demonitrare non poffunt, vel
qui poffunt quidem, fed eum habent, quem habere,non licet:
qui et fpurii appellanturerzgd rv omopay 99. Xf 1 EMNChOP )—c
XXIV. VrPriAwvs libro XXVIIL. 9? ad Sabinum.
LEX NATVRAE haec *? eft, vt qui nafcitur fine legitimo
matrimonio, matrem fequatur ?*,' nifi lex fpecia]is aliud in-
ducit. . AR Leczj 9 u-
COSXXV. Ipn,libro L. ad legem Tuliam et Papiam. Iw-
K:jmtum, G E NY v M accipere debemus etiam jeum, de quo fententia la-
ta eft, quamuis fuerit libertinus, quia res iudicata
aéceipitur- Z^ ^ ^* 0 Apenelo Yel p |
XXVI. IvrrAwvs libroiLXIX, *^ Digeftorum. Qv1
" in *? vtero funt, in toto pene iure ciuilt intelleguntur in rerum
natura effe.
200 AfmsH . tur: etfi praegná$ mulier,ab foftibus capta:fit *5, id, quod
j MA LA uatum erit 76,- poftliminium habet: item-pátris, vel matris
condicionem fequitur. Préetereafi * ancilla * prgegnas fup-
repta fuerit, quamuis a'pu'd-bonïbüdei—emptorempepe t
id quod natum erit, tamquam furtiuum, vfu non capitur. His
cortfequens eft, vt libertus quoque, quamdiu patroni filius na-
— , , fci potfit, eo iure fit, quo fünt, qui patronos habent. - :
ao m XXVIL VreraAwvs libro V./Opinionum. Ev w, qui

^

VVVVVV

fe libertinum effe fatetur, nec adoptando patronus ingenuum
facére potuit, p t j ss

GaArvs libro T. Inftitutionum. -

* fui iuris funt, '-qu;(e'dam'z alieno iuri fübie-
€ae funt. Videamus itaque de his, quae alieno iuri fubie&fe
funt; nam fi cognouerimus, quae,iftae perfonae funt, fimul in-
tellézémus, quaefui iurisfunt: difpiciamus itaque de his, quae
in aliena poteftate funt, /s.-1/ Igitur in poteftate fünt ferui
dominorum. Quae quidem poteftas iuris gentium eft: nam
apud omnes perifeque- gentes animaduertere poffumus, domi-
nis in feruos vitae necisque poteftatem fuiffe, et quodcumque

nec fine emphafi effe prima fcriptura. videtur. BR. — 60 Hal. funt. GER.
61 'laur. 2:Olgo. GE8. ^ 62 Flor. trigenfimo: oclauo. GEBR. 63 Hal. in-
ferit et. GEB. —— 64 Vox retinet minime cft ab antiqua manu. Taur. aíte-
riícis fignauitin Adnot. B R. ^ Verba Taurelli funt: retzuet..* retiuet *. cum ad-
di id verbum mon evat neceffavium : quod tamen. additum in P, GEE. — 65 Vulg.
addit effe. B R. 66 Hal. zav3exrav. GEB. . 67 Yaur. VoLGO. GER.
68 Id eft a fatione. — Ita quoque Hal. De variis etymis vocis fpuriz, Menag. Amoenit.
lur. Ciu.c.39. GEB. . 69 Hal.lib. XXII. GEB. . '7O Ap. Hal. baec, abeft.. G .
71 Quid fitmatrem fequi traditYo. Mercer. IT. Opin. 9. GgB. — "72, Elor. eft fexa-
genfmouono. MHallib.LXVIII. GEB. — '73 Taur. QuIn. GER. . 74 Hal. iis.
GE B. 75 Hal jeent GENM . 46 Hal f GER. . . ..
X Ap. Hal perfonae, abeft. G E. 2 Hic Hal. in margine alias
* quaedam (guae i pand. Fl. in quo fallitur. B R. 4 Hal. acquiri. GER.
4.Vulgo inferunt Pz. BR. . 5 Taur. pOmiri. GEE. . 6 Hal. faeuiat. G E B.
7 aur. Veticae, Hal. Beticge, Vulg. Vticae, BR .. 8. Hal, inamfeftatur, G k B-

—— — VEREGRUNUSMERIS CC M L: ——
/ od

| ADBIGESTORYM- LIB. UL CTITO Y VE

crTIMAKE nuptiae faCtae fint 9?9, patrem liberi fequuüntur: | E A
fupra modum, et fine caufa legibus cognita in feruos fuos ffe- 149* $/7—.

et magiftratum , et poteftatem videtur retinere, ficut ?? rei.

| que violationem compellat: quae fint partes Praefidis, ex re-

pro veritate.

Nam et legitimáe hereditates his ** reftituun- .

? L. ? VI- /;]23; L...j;vne'r:)(l/.wvfyæ'y;z*..(
/z DEJHIS QVI SVI VEL ALIENI IVRIS/SVNT/A

i D.E IVRE perfonarum alia diuifio fequitur: quod -qu,*f/edam'

niculum inueniffe in domo füa: placet nobis Iuliani fententia,

Exciderant haec et pronepos, repofita autem funt ab eadem manu, quae fupra

'wc' T

-

fuyr 820

L

€37*

Yl

per fernum (adgujgimxjid domino adquiritur ?. $. 5. Sedhoc

tempore nullis hominibus, qui fub imperio Romano funt, licet.

vuire. Nam ex Conftitutione Diui * Antonini, qui fine caufa
feruum fuum occiderit, non minus puniri * iubetur, quam qui
alienum ferunum occiderit. Sed et maior afperitas dominorum
e'iu*s&æx-m Principis Conftitutione coércetur. - "t o
- l. VrPraAxvs libro VIII. de officio Proconfulis. Sx f
DOMINVS in feruos ffeuierit 5, vel ad ifipudicitiam turpem- ,. ,.
fcripto Diui Pii ad Aeliüm MarcianumProcgnfulem Baeticae, * Gofirns
manifeftabitur ?. Cuius refcripti verba haec fuht: Domino-
rum quidem poteftatem in füós feruos illibatam effe oportet,
nec cuiquam hominum ius fuum detrahi: fed dominorum in--
tereft, ne auxilium contra fZeuitiam, vel famem, vel intolera-
bilem iniuriam ? denegetur his *?, qui iufte deprecantur.
Ideoque cognofce de querelfxs eorum, qui ex familia Iulii Sa-
bini ad ftatuam confugerunt: et fi vel durius habitos, quam
equum eft, vel infami iniuria affeCtos cognoueris, veniri **
iube, ita vt in poteftate *^ domini non reuertantur: qui **
fi meae Conftitutioni fraudem fecerit, fciet *^ me .X5 admis-
füm feuerius exfecuturum,' Diuus etiam mdrianus Vmbri&t-. eee
am quandam matronam in quinquennium relegauit, quod ex
leuiílimis caufis ancillas * atrociffime traCtaffet.
IHI. Garvs libro I. Inftitutionum. IrEw in potefta-
te noftra funt liberi noftri, quos ex iuftis nuptiis procreaueri-
mus ^*: quod ius proprium ciuium Romanorum eft. — :
..IV. VrPrANvs librol. Inftitutionum. NAMw crvr- /722:5
vM Romanorum quidam funt patresfamiliarum: * alii *8 fïlii—[gg&.-j'—yf
familiarumj][*: qu&edam matrekfamiliarum ; qu3edam filiaefa- ij' —— À Lrn a
miliarum. Patresfamiliarum funt, qui fünt fuae poteítatisz j122ocn- o
fiue puberes,)fiue impuberes: fimili modo *? matresfamilia- (7552 f -

M—

5te

x
2/1!- :
v2 LA
L

siin ; 'et Hilise, jaude. 7- fonodm aliena poléis aedas, A alnen )
ftate. Nam qui ex me et vxore mea nafcitur ^*, in mea po- "a. 4275 . ——

teftate eft: item qui ex filio meo et vxore eius nafcitur, id eft,
nepos meus et neptis, aeque in mea funt poteftate: et prone-
pos ??, et proneptis, et deinceps ceteri. (
V. InpEx libro XXXVI. ad Sabinum ?^?5. Nx»sorEs AL
. -0 t . . :
ex filio, mortuo auo, recidere ?^ folent in filii poteftatemf, hoc , , — ..
eftfpatris fui . ^*: fimili modo et pronepotes ?9, * et * ?"if'"/':füt
deinceps, vel in filii poteftate ^9, fi viuit, et in familia man- , ,.
fit: velin eius parenfis, qui ante eos in poteftate eft. Ethoc, , s
non tantum in naturalibus, verum iri adoptiuis quoque iuris eft, 1—7«07 ^ m
Vl. InE« libro IX. adiSabinum; FErirrvaMw eum defi-| ) ^^ 6; u

a.i?f(»(dl-

nimus, qui ex viro et vxore eius nafcitur. Sed fi fingamus 4Á. , " Médi
afuifle ?? maritum, verbi gratia per decennium, reuerfum an- ' V ob ais n

hunc non effe mariti filium. Non tamen ferendum lulianus|u/£4— —— '
ait, eum, qui cum vxore fua (adfidue moratus nolit. filium .ggif WÓ y
enofcere, quafi non fuum. — Sed mihi vic;letur, quod et Scge-
uola probat *9?, fi conftet maritum aliquamdiu cum vxore non :
con- :

cdl ^5 vadame cve:

9 fntolerabilis iminria, fiue, vt infra, imfamis imimria eft contumeliae fpecies,
quae:alias fiuprum appellatur, vt ex initio legis apparet. BR. — 1IO Hal iir.
GE B. II Hal. venire, et ita etiam mutatum Florentiae. B R. 12 Hal.
potefiatem. GEB. — 13 Hal 44od. GER. 14 Vulg. et Barb. et Bynkersh.
fciat. B R. 15 Vulg. inchMBR. Et ita Barb. S. Cruc. Treuif. GET.
16 Hal. inferit fzas. GE a. 17 Hal. procreamimus. GEB. 18 Hal 4ui-

daem. GEB. I9 Hal. inferit et. GEB. 20 Hal. filii vero et filiae. fami-
liarum, qui. GEB..— . 21 Hal. mafcuntur, et mox fmnt, loco eff. GE R. 22

addidit * a/z filii familiarum *, vt mirum fit, hic non aeque appofitos effe
afterifros a Taur. BR. — 23 Hal. ad edifum, GEB. 24 Flor. reccidere.
GER. 25 Ap. Hal. boc efl, patris fii, abfunt. G R. 26 Vulg. prone-
pos. BR. 2/7 Hoc, et, tam antique eft fuppletum, vt coaeuum vider! poffit,
Vulg. habet et ceteri deinceps. £ R, — 28 Hl poteflatem. Vulg. potefiate
[unt, BR. — ,29. Hal obfwife, Gàx. — $30 Taw. proFat. GEB.

) 1 j/ [7/ a £ 5. 7 n Á ao Wüäl'f*ü«fme rci

12

concubuiffe infirmitate intérueniente, velalia caufa, vel 3* fi
'L',, ea valetudine paterfamilias fuit, vt generare non. poffit: hunc,
ui in domo natus eft, licet ?? vicinis fcientibus, filium non--äï'e.;
» U VIL. IpnEM libro/XXV. ad Sabinum. Sr Qva poena
—— pater fuerit affectus ?3,:vt vel ciuitatem *amlttat,.vel feruus
poenae efficiatur: fine dubio nepos filii loco fuccedit. |
VIII. Inkex libro XXVI.adSabinum. PaTmRE'furiofo
cÁ, liberi nihilominus in patris fui poteftate funt. . Idem etinomni-
t 'E&('f't) bus eft þ-äre.ntibus., qui habent "libei'os in pgte&ate: nam;cum
EY | ius poteftatis moribus fit receptum; nec poffit definere quis ha-
jL"Wc)æ&mæwa»" bere in poteftate, nifi exierint liberi, quibus cafibus foléntz|ne-
2e5b^- ^ quaquam dubitandum eft, remanere eos in poteftate, - Quare
non folum eos liberos in poteftate habebit, quos ante furorem
genuit: verum et fi qui ante furorem concepti in '.furore;editi
funt, fed)et|?* fi in furore agente eo. vxor concipiat, viden-
dum &f, an in poteftate eius nafcatur filius: nam furiofus li-
cet Vkorem ducere non poffit, retinere tàmen matrimonium
poteft. Quod cum ita fe habegt ?*, in poteftate filium habe-
bit. Proinde et fi furiofalfit vxor, ex ea ante conceptus in po-
— (Éí.teftate nafcetur: fed,efin furore eius conceptuslab eo, qui non
— furebat, fine dubio in poteftate nafcetur ?*: quia retinetur ma-
(t. trimonium. - 33 et jj ambo in füurore agant, et vxor et
22 maritus, et tunc concipiat, partus in poteftate patris nafcétur ??,

CUM

—

quafi voluntatis reliquiisin furiofis manentibus: nam cum con-
fifrat matrimonium altero furente, ,-conþþïet: 49 letivtroque.
/5'. $7 Adeo autem retinet ius poteftatis pater furiofus, vt et
adquiratur illi commodum eius, quod filius adquifiuit.: 4 .
^:IX. Pourouwrivs libro XVI. ad. Quintum Mucium.
FrnivsrFAMrILIAS inpublicis caufis loco . patrisfamilias ha-
betur, veluti vt **: magiftratum gerat, /vt/tutor detur. .
! X. VrnPrANVvS libro IV. ad Legem Iuliam et Papiam.
Sr rvpEx nutriri,vel ali oportere pronunciauerit: dicendum
eít, de veritate q'u.;ferendum, filius fit, an non: neque enim ali-
mentorum caufa veritati facit praeiudicium. . ^ .. ^ —
! XL MoprsriNvs.libro Z4 PandeCtarum.. Iw vrTa
filii naturales, vel emancipati, non rediguntur in patriam po-
teftatem. j | ia , MK p

/X DE ADOPTIONIBVS, ET jEMANCIPATIONI-

ll,fff:'b'uf/wïy/af*ä*,, BVS ET ARIIS MODIS, QVIBVS|POTE- .
| | STAS| SOLYVITYR. l u dl 3

TE E MonpEsTiNvs libro II. Regularum..
« E;uLrosrFAMIiLIAS ^ non folum natura, verum et adoptio-
| 1 4 faferna m/;üu F nes faciunt. | / $. 1J Quod|fadoptionis nomen e&-quäiergj
|— weex ha, ie. generale: in duas autem fpecies diuiditur: quarumygltera/ ado-
: ptio fimiliter dicitur: altera, adrogatio. ^ Adoptantur filiifa-
milias ?: adrogantur qui fui iuris funt. It rb
Il. Garvs libroT. Inftitutionum. GENERAL1S enim
adoptio*duobus * modisfit: aut Principis au&ofi-tate,gxut fna-

41 Hal.hic habet velut. GEB. . 32, Hoc eft, licet vicinis teftibus contra&o ma- |
A A ]

trimonio. Noodt. b, Op. p. 26. GEB.' 33 Hal adfeciusw. GEB. - ;
Hal et, abe. GEs. ^ 35 Vulg. addit efi. B R; ^^ 36 Hal babét. GER.
37 Vulg. hic et in fequentibus bis mafcituf, B R. 538 Vulg. Sed, abeft. z x.
39 Vwlg. addit.4uia retinetur matrimonium. BR. . 40 Vulg. conflát. BR,
4I Hal. veliiti fi vel, et mox rurfus vel loco vt. GEB. ( b

1 Hal. quibus patria poteflas. — Vulg. quibus ius patriae poteflatis. BR.
$ Hal fiosfamiliarmm. GEmB. — 5 MHal flufumiliarum. GB- C
van de Wter 11I. Obf. 16: GER. — — $ 99e Etymo hoc aliter Gellius P. Nod.
Attic. 1$. quod probat Menag. Amoen. Iur. Cin. . 39. vide tamen Hier. Ale-
ándrum ad Juflit. Caii b. GE s. 6 Gothofr. in nota: A4/. nondum poffunt,
et ita legendum videtur ex. L. 123 zufra de V. S. « Contra difputat; et. Floren-
tinam tuetur Chriftoph. Riccius ;2 Vindic. Tuf. c. 4.. GER. 7 De differen-
tia inter Eunuchos et Spadones v. Anton. Auguftin. JIT. Emend. f. GER.
$& Hal. addit cafirati &àutewr non pol|mut. GEE..'" g' Hal.fed etiam. GER.

/L'( (WPM Wbï' Cd:tkn/r(l,lg—a cpAB 9/,( u

4 - XICIngM libro

[e-*^txXTI, PAPINIANVS libro XXXVI. 7? Quaeftionum.

We dv

DIGESTORVM 'LIB. L^ TIT. VL VII. j |

fa. f Dmæ?ï éedifere u *j
giftratus imperio. Principis"wau&oritatg/ adoptamus'eos, qui
fui iuris fünt: quae fpecies adoptionis dicitur.adrogatio, quia
et is, qui adoptat, rogatur, id eft, intejrogatur ? 'an velit eum,
quem adoptaturus fit, iuftum fibi filium efle: ét is qui adopta-
tur, rogatur, an id fieri patiatur. Imperio magiftratus adopta-
mus * eos *, qui in poteftate parentis funt: fiue primumgra-
dum. liberorum optineant, qualis eftfilius, filia: fiue inferio-
rem, qualis eft * nepos *, neptis, pronepos, proneptis. / $. IJ
Illud vtriusque adoptionis commune eft: quod.et hi, qui ge« :
neraré [nont 9 5of1'unt, quales fünt fpadones *, adoptare pof- " r

Óertad ;

funt 3. J$. 2.] Hoc vero proprium eft eius adoptionis, quae
per Principem/fit: quod is, qui liberos in poteftate habet, fi fe
adrogandum dederit: non folum ipfe poteftati adrogatoris fubi-
citur, fed et ? liberi eius in eiusdem fiunt.*? poteftate,. tam-
quam-nepotes. ^ .. 75 500 FEl t f r x
— HL PAvrvs libroIV. ad Sabinum, $r Cowsvr vel
Praefes filiusfamilias fit: poffe eum apud femetipfum vel eman-

r
/4 Ti lïz['l,-;frzz-wn&

/ rt.æM d-:itö'n ex): GMFZ-W". ,

l

du
Í

cipalif vel in adoptionem dari, conftat. |/&eex 7€ : . —— -
. IV.'MopssTINVs libo IL. Regularum. MMacar- , . |
STRATV-M; apud quem legis|aCtio eftl * et.* emancipare .fïf!';'ffgïïg?m«fi /W
lios fuos, et in adoptionem dare apud fe pofie, Neratiifenten- — — — | u
tia eft. XVim. | Kal . |
w ,&&CELSVS Jibro iX XVIIT, Digeftorum. - IN Apo- '
PTIONIBVS, eorum dumtaxat, qui.fuae poteftatis funt ?7, — . !
voluntas exploratur: fin autem a patre dantur in adoptionem,
in his *? vtriusque arbitrium fpeCtandum ** eft, vel confen-
tiendo, vel non contradicendo, — . .. .. . Mp |
: VI. PAvrvs.libro XS(XV ad Edictum. CvMw NE&- M
PoSs adoptatur, quafi ex filio natus, confenfus filii exigitur.
! Idque etiarn Iulianus fcribit. . JA abaw Qo, s dd ^
; 2XMH. CEersvs liboo XXXIX, ?^ Digeftorum. Cv«
ADOPTIO fit, non elt neceffaria in eain rem auCtoritas eorum,
inter.quos iura adgnationis. confequuntur. 44ma. — . i
4de NHI MopresTiwvs libro II. Regularum. Qvop;
nej!5 curatoris auctoritas intercederet in adrogatione, ante
tenuerat, füb diuo Claudio reCte mutatum eft. . ; MAIES
— IX. VrprANVS librol.ad Sabinum. /E'txAMw cjgecus
adoptare vel adoptari poteft. . .. .. 0. rl a
X. Pavrvs libro II. ad Sabinum. Sr,ovzs nepo-
tem, quafi ex filio natum, quem in poteftate habet, confentien-
te filio àdoptauerit, non adgna(citur auo. *5 fuus heres:zquip-.
e cum poft mortem aui quaiiin patrisfuirécidit ** poteftatem. — — »
FX adSabinums. 51 15,qu ? f . ,. —
um haberet, in nepotis locum adoptaflet, perinde atque fi ex eo Grf ghenc dert
filius natus effet,let is *? filius au&tor factus non eflet : mor» &
tuo auo, non effe nepotem in poteftate filii. AT YU MC
.XII. VnsrANvS libro XIV. ad Sabinum ?9. — Qva
ho«

[ M
L.Sf*l?rv
Á

|4

LIBERA' TVS eft patria poteftate, is poftea in poteftate
;nefte.reuerti non-poteft, nifi adoptione| ?* ..íeí/r,,

IN owxr fere iumej finita

patris adoptiui poteftate, nullum ex -
fi 0CA s; . OJboW n

priftino

ro Vulg. funt. BR. II Hal Inw adoptionibus eorum, qui fuae poteflatis fumt,
ipforum dimtaxat voluntas. GE B. ^^ Y2 Hal zs. GEB. - 13 Hal exfpefam-
dum. GEB. I4 Hal. lb. XXXVIII. GER. 15 Vulg. Quod nec. BR.
Hal Qmuod vt "ec. GEB. ^ 316 Hal inferit vt. GER. 17 Vulg. vecidati
BR. Flor. reccidit. GEB. ^ Y8 Hal. Si quis, cum. filinsm. GER. 19 Hàl.
fi- ek 'eo. filio natus effet, et filbus. GEB. 20 Scriptum in Archetypo ad AMaf-
fitviun Sabiuum, fed '"Taur. 72 Maffurium tépudiauit, quod poftea idem uncis de-
. letitiis inclufum fit.' Sed merito nobis fufpe&ta eft haec correctio, eo folo ni«
téns, quod paffim in infcriptionibus habetur ad Sabimwm. Atqui vulgo iftic
legis Alphem:s, neque tamen hoc impedit, quo minus alicubi plenius Ícribatur [ 'ja,V/*
Alpbemus Varus. BR.' — 2X In omnibus editionibus, excepta Haloandrina, fube - b
! iicitur verficulus hic integer: fed: fi femel fuerit adoptatus, amplius adoptari ^nom [ ï/MJ "
potefi. Rufífardus hoc re&e pro gloffa habet ad conciliandum hoc refponfüm
'cum L. 37. ínfra eod. — lpfe in '"VIY. codicibus MSS.,quos eontuli, nihil horum 1l
réperire potui. &R. — Puta in Barb. Vat, IV. Pal. 1. 3. Cruc, Magl. Treuif. fepti :
7 22 Hal hb XXXVIIL GEB, /

.mimf annotatuni non réperi^ G&g.-

,[j/.,/./f.

DIGESTORVM .LIB. L TIT.^YVIE

prfüino ?? retinetur vefügium: denique et patria dignitas
qudefita per adoptionem, finita ea, deponitur. :
( hRàIQUXIV. Powrowrvs libo V. ad Sabinum. SED
| 5* £vrAw ?* nepos ex filio apud adoptatum ?* patrem conce-
Lifä;"*'f«&" ptus;Vet natus, per emancipationem iura omnia perdit ?^?,
L o us XV. VrnPrAwNvs libo XXVL. ad Sabinum. Sz Pa-
TERFAMILIAS adoptatus fit: omnia, quae cius fuerunt, fet.
)etstadquiri poffunt| tacito iure ad eum tranfeunt, qui adoptauit:
] esof videte hoc amplius, liberi eius, qui in,poteftate ? funt, eum /fequun-
: tur: fed et hi, qui poftliminio. redeunt, vel qui ini vtero fue-
L^. runt, * cum * adrogaretur, fimili modo iff' poteftatepx adro-
gatoris rediguntur. 55 17 Qui düos filios, et ex altero eorum
nepotem habet, ffi vult nepotem quafi ex altero natum fic ?*
&fase,- , 8doptare: poteft hoc efficere,fi eum emancipauerit/et fic adopta-
l JJS.k.ueritzl [quafi ex altero natum: facit enim hoc quafi quilibetAuon
: $. fr. quafi/auus :)ef]qua rationgg/ggiüex quolibet natum poteft ado-
o« ptare, ita poteft et quafi ex altero filio. $. 2. In adrogationi-
E bus cognitio vertitur, num forte minor fexaginta annis fit,
n uuar* quia * adrogat, quia ?? magis liberorum creationi ?? ftu-
| / '.. dere debeft 3*: nifi forte morbus, aut valétudo in caufa fit,
P " . gut lia iufta caufa aärogandi.: veluti 1 coniunctam fibi perfo-
| ^s 7^ :gam velit adoptare.. A. 3/ Item non debet quis plures adro-
7* "gare, nifi ex iufta cáufa. ^Sed nec libertum alienum: nec ??
.. ,maiorem minbr , ^* jro" -t VM. — cefto
£z6 N £: XVL. lJAYorgwvs ?? libroVL. exCaffio. AporTro
j' enim in his ?* perfonis locum habet, 1in quibus etiam. ?? na-

tura poteft habere ?^. : Ed
XVIL VrrraAwNvs libro XXVI. ad Sabinum. Nec
Er permittitur adrogare, qui tutelam, * vel * curam alicuius
adminiftrauit, fi minor viginti quinque annis fit, qui adroga-
f.tur: ne forte eum ideo adroget, ne rationes reddat. Item in-
L ;&fwänya?'fqmreggum eft, neforteturpisicayfa adrogandi fubüt. $17 Eo-
- ^grum ?? dumtaxat pupillorum adrogatio permittendd'eft his ?*,

At —jpk[:;f,, qui vel naturali cognatione, vel fanctiffima affectione[ ?? du-
i od ci adoptareüt: ceterorum prohibenda] ne eflet ** in potefta-
: te tutorum et finire tutelam, et fubftitutionem a parente fa-
3 &am extinguere. /$. 2. Et primum quidem excutieudum erir,
— 4 quae facultates pupilli fint, et quae eius, qui adoptare eum ve-
Xbh-lit: vt aeftimetur ex comparatione earum, an falubris adoptio
poffit pupillo intellegi. Deinde cuius vitaeMit is, qui velitpu-
,WBW pillum redigere in familiam fuam. — Tertio, cuius idem. ^* ae-
T , tatis fit: vt aeftimetur, an melius fit de liberis procreandis co-
Tl mesäew)gitare eum, quam ex aliena familia quemquam redigere in po-
: extc- teftatear fzgglf"- $. 3. Préeterea |videndum eft, an. non ^? de-

.CC R beat permitti ei, qui vel vnum habebit, vel plures liberos, ado-

|dwi'e, ptare alium:; ne aut illorum, quos ? iufüis nuptiis procrea-
jéto. . Uerit *^, déminuatur fpes, quam vnusquisque liberorum ob-
fequio paret ^^ fibi: aut *^9, qui adoptatus fuit ^*, minus
. percipiat, quam dignum erit ^* eum confequi. $. 4. [nter-
([t&, dum et ditiorem permitdätur ^? adoptare pauperiorri, fi vitae
er-äm, eius fobrietas clara fit, vel affeCtio 59 honefta nec incognita.

$. 5. Satisdatio autem in his cafibus dari folet.
XVII. MAncErrLvs libro XXVI. Digeftorum. Now
ót, ALITER enim voluntati eius, qui aärogare pupillum volet, fi
caufam eius ob alia probabit ?*, fublcribendum erit, quam 1i

2 Hal. inferit ure, GEB. — 24 Hal.Sedet. GES. — 25 Hal adoptiuum, ma-
le adoptatus pater hic dicitur ratione aui adoptantis. BR. 26 Hal perdet.
GEB. 27 ial inferit cius. GEB. — 28 Nullus. dubito, quin illad fic adopta-
jeþatum fit e fequenti fic adagfïgmerit, quod in proximo verliculo ifti eft fubic-
€unh. Halfic eiecit. Vulg! habet watws fitfBR. Cum Hal facit Treuif.

T-erf /44 74/fnec;

Y Vulgatà Qarb. vbi legitur matum . fit, et fa&um matus fit. GER. 239 Hal.
-///;4,-/ a Az;( is, qui arroget, quimiagis. GEB. . 30 Vulg. procreatiowz. BR. — 51 Vulg.
. — (lebet. BR. Hal 4cq4€. GEB. — 33 Taur. laVoleuus. ial labolemus.

/ GEB.... 34 Hal^ 35 Vulg. et BR.
z r R, . Mis, loco Eorum. GEB. 38 Ap. Hal. bis, abeft. GEB.
E N 39 Hal adfeclione. QgB. — 40 Hal fit. GEB. . 41 Hal. demum, loco zdent.
GEB. 42 Vulgo sonm, Qeclt. BR. — 43 Hal. inferit ex« GE P. — 44 Hal.. procrea-

36 A»v. Hal. babere. abcit.

/ll/f 06"(7)7(10710"; '?ä:;?::m a,rf'ojn,ï;ty— [V'() CAVÉR . u—Z ;':/V/'Lk De — it«-f CUU . 0.

.äliquis

. que adoptare, neque adrogare quis abfens, jnec)per àlium eius-

13

cauerit feruo publico, fe re&iäm]turuwz, quïe ex bonis
eius confecutus fuerit, illis, ad quos res peruentura effet, fi ad-
rogatus permanfiffet in fuo ftatu.

XIX. VrriANvs libo XXVL »d Sabinum.

Hris

VERBIS fatisdationis, quae ab adrogatore praeftari debet, ad .c&-/,wlhD( m
quos ea res pertinet, et libertatibus profpeCtum effe, quae fe- :
cundis tabulis datae funt, et multo magis fubítituto feruo 53, — 2 l
item legatariis, nemo dubitat. ,. $. r. Quae fatisdatio fi omifï!wcff)/wäno Tadu t

fa 5^ fuerit, vtilis aCtio in adrogatorem datur.
XX. MancErrvs libro XXVI. Digeftorum. Haxc
autem fatisdatio locum habet, fi ifmpubes deceffit. Sed et fi
de pupillo loquitur, tamen hoc et ?? in pupilla obferuan-
duin 35 efh Gu . .
XXl. Garvs libro fingulari Regularum. NAw xT
feminae ex refcripto Principis adrogari poffunt 57. j o L.
XXII. VneraAwvs libro XXVI. ad Sabinum. Sx Ap-

ROGATOR deceflerit,/impubere relicto filio adoptiuo, et mox: LJ jufea ao T :

impube$ decedat/an heredes adrogatoris]teneantur? Et dicen- gre "av — f p t
dum eft, heredes quoque reftituturos et ?5 bona adrogati et "RDv — cenalfs |
ipraeterea quartam partem. .. $. 1. Sed, an ifpuberi adrogator "*«« J2 era-.,
fubftituere poffit, qugeritur? Et puto non admitti fübftitutio- L*v fereu li
nem: nifi forte ad quartam folam, duam ex bonis eius confe- 3
quitur; et ha&tenus, vt ei vsque ad pubertatem fubftituat. £,
Ceterum fi/ fidei eius committat ?*, vt quandoque reftituatzy.$7t-
non oportet skdhmitti fideicommiffum: quia hoc non iudicio ||g4.
eius ad eum peruenit, fed Principali prouidentia. $. 2^ Haec»^
omnia dicenda

N

"i —

funt, fiue in locum filii, fiue in locum nepotis ü?w
impuberem adroganuerit. — — | DTEV
XXIIL Pavrvs libro XXXV. $9 ad Edictum. Qvx ^
rN adoptionená datur, his quibus adgnafritur, et-9* cognatus
fit: quibus vero non ad$nafcitur, nec cognatus fit: adowgtfä
enim, non Jus fanguinis, fed ius adgnationis adfert: et ideo oj
fi filium adoptauerim ??, vxor mea illi matris loco non eft: «*
