placet ; quia fimilis conftru&io eft in $. feg, et 1n Digeftis pro quia eft qzi.
oTrTO. Hal rme oblgatur, teneturque ad. 20 Hal. tradit , non ei, fed.

21 Qw et ipfeYlotman: et Charondas. o T TO. — 22, Hal. pignuoraticia. 33

Kal. credatur, 24, Hlal. fi, etmox adbibeat, 25 Hal. fortuito.
I Vulgata obligatzomibus, vt in Dig. fed Theophilus in fingulari. o T r 6.
Hal. obligatiomibus. 2, InD. eft refponfu, vt ex. flipulatu. o' Y TO 3 Hal.
addit certz. 4 Huius differentiae ratio cft, quod im condi&tionibus intendi-
tur, alterum dare oportere. In ftipulatione adeo certa, femper obtinebat condi-
&ionis formula. Sed ad ftipulationem incertam pértinebatet hoc, quod quid fie-
ri promiffum effet, verbi gratia, cum infulam aedificare, aut domum reficere
quis ftipulanti promiferat, quo cafu condi&io dari non potuit, quod ftipulator
noà dare fed faccre intenderet. Prodita adeo in hoc cafu formula ex ftipulatu.

-

$2

to. Fidepromittis? Fidepromitto 3, Fideiubes? Fideiubeo.
Dabis ? Dabo. Facies ? Faciam. — Vtrum . autem Latina an
Graeca, vel qua ? alia lingua ftipulatio concipiatur, nihilin- -
tereft: fcilicet fi vterque füipulantium intellectum eius !9 lin-
guae habeat: nec neceffe eft, eadem lingua vtrumque vti, fed
fuffcit congruenter ad interrogata ** refpondere. ^ Quinetiam
duo Graeci Latina lingua obligationem contrahere poffunt.
Sed haec folemnia verba olim quidem in vfu fuüerunt, Poftea
autem Leoniana ^^ Conftitutio lata eft, quae folemnitate ver-
borum fublata, fenfum et confonantem intellectum ab vtraque
parte folum defiderat, licet quibuscumque ** verbis expreffum
eft. $. 2. Omnis itipulatio aut pure, aut in diem, aut fub
condicione fit. Pure, veluti, Quinque aureos dare fpondes?
Idque confeftim peti poteft. In diem: cum adie&o die, quo
pecunia foluatur, ftipulatio fit: veluti, Decem aureos primis
Calendis Martiis dare fpondes ? Id autem quod in diem ftipula-
mur, ftatim quidem debetur: fed peti prius, quam dies vene-

rit ^^, non poteft. At ne eo quidem ipfo die, in quem fti-

pulatio faCta eft, peti poteft: quia totus is dies arbitrio fol-
uentis tribui debet. Neque enim certum eft, eo die, in quem.-
promiffum eft, datum non effe, prius quam is praeterierit,
$. 3. At fi ita ftipuleris, Decem aureos annuos, quoad viuam,
dare fpondes? et pure facta obligatiointellegitur: et perpetua-
tur: quia ad tempus deberi non poteft. . Sed heres petendo,
patcti exceptione fubmouebitur *5. $.. 4. Sub condicione
ftipulatio fit, cum in aliquem cafum differtur obligatio: vt fi -
aliquid factum fuerit, aut non fuerit, ftipulatio committatur :
veluti, Si Titius Conful fuerit faCtus, quinque aureos dare
fpondes? Si quis ita ftipuletur: Si in Capitolium non afcende-
ro, dare fpondes? perinde erit ac fi ftipulatus effet, cum mo-
rietur *? fibi dari **. Ex condicionali ftipulatione tantum fpes
eft debitu iri **, eamque ipfam fpem in heredem transmitti-
mus, fi prius quam condicio exiftat, mors nobis contigerit,
$. 5. Loca etiaminferiftipulationi folent: veluti, Carthagïne"
dare fpondes? Quae ftipulatio licet pure fieri videatur, tamen
re ipfa babet tempus iniectum ??, quo promiffor vtatur ad pe-
cuniam Carthagine ^" dandam. Et ideo fi quis Romae ita fti-
puletur, Hodie Carthagine dare fpondes? inutilis erit ftipula-
tio, cum impoffibilis fit repromiffio. ^ $. 6. Condiciones,
quae ad praeteritum, vel praefens tempus referuntur, aut fta-
tim infirmant obligationem, aut omnino non differunt: veluti,
Si Titius Conful fuit, vel, Si Maeuius viuit, dare fpondes?
Nam fi ea ita non funt, nihil valet ftipulatio: fin autem ita fe
habent, ftatim valet. Quae enim per rerum naturam funt cer-
ta: non morantur obligationem, licet apud nos incerta fint. -
Ceterum fi incertum promiffum erat dari, condi&io incerti omnino competebat.
ACOSTA. . 5 Hal additfit. — 6 Hal, 4uo4. 7 Quia durior haec con-
ie&tura videbatur, Ferretus ex libris quibusdam ffzipa, Hotmanus c;wr*rc;ï re!po-»
nit, hoc eft denfo, fpiffo: fedin quinque MSS. Contii cft p;te. o T T 0. 8
Fidepromittis? Fidepromitto in nullo reperitur Charondae,. nec in MS. 'Tiguri-
no Hotmani; at Theophilus habet, .et libri Contii. o'r T 0. 9 Fal aalibet.
10 Alii eiusdem, alii buius, aliiemius. o t T O. I1 Znterrogatum omnes Cha-
rondae et Theoph. o T T 0. I2 Non Leonina, vt vulgo. o T T o. Hal. Leonina.
13 Hal quibnscunquetandem omiffo, licet. I4 Veniat,mom potefl, ac tec, o-
mnes Char.oT TO. / r5Stipulatio huius $. eft ptra, quod necdiem nec conditio-
nem adiectam habeat; an perpetua fit, poterat dubitari, cum ex voluntate con-
trahentium tempore circumícripta fit, nimirum vita ftipulatoris. Huic dubita-
tioni occurrit Iuftinianus, dum afferit, tempus non efíe legitimum modum tol-
lendae obligationis. Et ideo etiam obligatio poft mortem durat, et ex ca dari
a&io heredibus ftipulatoris poteft, quae tamen per doli mali aut pa&t exceptio-
nem eliditur. A. COSTA. IG Hal. moereretur. 7 Nec locus eft cau-
tioni Mucianae, quae in lepatis a. voluntate defüncti pendentibus admittitur;
fibi enim debet ftipulator imputáre, quod tolem legem ftipulationi dixerit. L.
26. D. de veb. dubzs. & COSTA. 18 Hal. debitum iri. 19 Ia pro Cer-
tbagini ex MSS. Contius quoque legit, et L. :4:. D. d. V. O. et Grammati-
corum , Diomedis et Prifciani, canones legi iubent, Quamuis enim Plautus et
Cicero in datiuo videantur víurpare, magis tamen eft, vt fubintelligamus par-
ticulam. zw. V. Vofl de arte Gramm. lib.'vii c. 46. oTTOo. Hl Car-
tbagini. |— 20 -Hal adiedum. 21 lial. Cartbagiui, €t mox iterum.
i3 22 Hal.

$4 INSTITVTIONVM . LIB. lil

$. 7. Non folum res in ftipulatum deduci poffunt, fed etiam.

fa&a: vt fi ftipulemur aliquid fieri, vel non fieri: et in huius-
modi ftipulationibus optimum erit poenam fübicere, ne quan-
titas ftipulationis in incerto fit ^^, ac necefíe fit attori probare,
quid ?? eius interfit. Itaque fi quis, vt fiat aliquid, ftipule-
tur, ita adici poena debet, Si ita factum non erit, tu ^* poe-
nae nomine decem aureos dare fpondes? Sed fi quaedam fiert,
quaedam non fieri, vna eademque conceptione ftipuletur ??,

claufula hniusmodi erit adicienda: Si aduerfus ea faétum erit, |

fiue quid ita factum non erit ^?, tunc poenae nomine decem
aureos dare fpondes ? "
: : TITS X

DE DVOBVS REIS STIPVLANDI ET PROMIT-
i o COISUEENENDLC "

T ftipulandi et promïttendiï duo pluresue rei fieri poffunt.
Stipulandi ita, fi poft omnium interrogationem promiflor
refpondeat, Spondeo: vt puta cum duobus.feparatim ftipulan-
tibus ita promiffor refpondeat, Vtrique veftrum dare fpondeo.
Nam fi prius Titio fpoponderit, deinde alio interrogante :
fpondeat: alia.atque alia erit obligatio, nec creduntur du rei
ftipulandi effe. Duo pluresue rei promittendi ita fiunt, Maeut
quinque ? aureos dare fpondes? ? Sei eosdem quinque aureos
dare fpondes? Ííi refpondent * finguli feparatim ,. Spondeo.,
$. r. Ex huiusmodi obligationibus ?, et ftipulantibus ? fo-
lidum fingulis debetur, et promittentes finguli in folidum te-
nentur. jn vtraque tamen obligatione vna res vertitur, et
vel alter debitum accipiendo, velalter foluendo, omnium peri-
mit obligationem, et omnesliberat, — $. 2, Ex duobus reis
promittendi, alius pure, alius in diem, vel fub condicione ob-

ligari poteft: nec impedimento erit dies aut condicio, quo mi- .

nus ab eo, qui pure obligatus eit, petatur.
: | TIT. XVIl v ;
DE STIPVLATIONE * SERVORVM.

SE Rvvs ex perfona domini ius ftipulandi habet. Sed ? he-
reditas in plerisque perfonae defuntti vicem fuftinet: ideo-
que quod feruus hereditarius ante aditam hereditatem ftipula-
tur: adquirit hereditati, ac per hoc etiam heredi pottea fa&to
adquiritur. — $. r. Siue autem domino, fiue fibi, fiue con-
feruo f&o, fiue imperfonaliter feruus ftipuletur : domino ad-
quirit. ldem iuris eft et in liberis, qui in poteftate patris
fünt, ex quibus caufis adquirere poffunt. — $. 2. Sed cum fa-
&um in ftipulatione continebitur, omnimodo perfona ftipu-
lantis continetur: veluti fi feruus füipuletur, vt fibi ire agere

42 Sic etiam fupra locutus eft priuc. de Vucap. me vevimm domimia i incerte
effeut, etfi Gaius in L. 1. D. «od. me incerta dominia effeut. Vid. Contius
K 1 o1:tf9. 23 Hal. quod. 24 kíal twuc. — 25 kHal addit quis.
46 Hal fuerit. i ii j :

. X Hal interroganti. — ? Hal. decem, idemque mox iterum. . 3 Hal,
Anferit et. 4 Hal.refpondeant. . —5 Quae multae effe poffunt cum et ex
ceteris contraQtibus, veluti emtione venditione , locatione condu&tione, depo-
fito et commodato, immo et teftamento duo rei promittendi fieri poffunt, L.
3. D. hi t. & COSTA 6 Ita Cuiac: pro flipulatiomibus recte legit ;; nam
'lheophil. Fabroti habet 5 40 rv émegurwvyTGV &xosq: et licet quaedam
aliae , etiam Viglius xoj 7y &xepwr0Ewy legant , Contius et. Charondas
Cuiacio adftipulantur. In verfu proximo idem Cuiac. ex Theophilo reftituit e-
Tim, pro tamen. O T'TO. Hal ffpulationibus : verum tamem elt in prima edi.
tione Cuiacii , quod reftituimus. r | IU

1 Marcilius contra Cuiacium contendit, ex quibusdam legi debere fipu-
lationibus. O Y 'Y O. 2, Hal. inferit et. . 3 Aliud itaque eft, fi iter, actum,
viam ftipuletur feruus, tunc enim non fa&um fed ius ftipulatur , et adquirit
domino obligationem. & COST A. 4 Hal. alicui. 5 Hal füpulatur.

1. Alio fenfa praetoriae quaedam ftipulationes iudiciales vocantur in. L. ?.
D. de praetor. flipul. quia a Praetore quidem ipío, fed iudicii futuri conftituen-
di cauía vel vt ait d. L. 1. propter iudicium interponuntur. A COS T A. 2, In

TIT. XV. XVL. XVH. XVIIIL XIX.

liceat: ipfe enim tantum prohiberi non debet, non etiam do-

minus eius ?, — $. 3. Seruus communis ftipulando, vnicui-

que dominorum pro portione dominii adquirit, nifi iuffu vnius
eorum, aüt nominatim cui ^ eorum ftipulatus eft: tunc enim
ei foli adquiritur. Quod feruus communis ftipuletur ?, fi al-
teri ex dominis adquiri nor poteft , folidum alteri adquiritur,
veluti fi res, quam dari ftipulatus eft, vnius domini fit. -

AMILS A VIIL |
DE DIVISIONE STIPVLATIONVM.

TIPVLATIONV M àliae fünt iudiciales$, aliae Praetoriae,
aliae conuentionales, aliae communes 'tam Praetoriae,
quam iudiciales. $. r. Iudiciales * funt dumtaxat ^, quae
a mero iudicis officio proficifeuntur, velati de dolo ? cautio,
vel de perfequendo feruo, qui in fuga eft, reftituendoue pre-
tio. $. 2. Praetoriae funt, quae a mero Praetoris * officio
proficifcuntur, veluti damni infe&ti, vellegatorum. Praeto-
rias autem ftipulationes fic exaudiri oportet, vt in his contine-
antur etiam Aedilitiae: nam et hae a iurisdiCtione ? veniunt.

.$. 3. Conuentionales fünt, quae ex conuentione vtriusque

partis concipiuntur: hoc eft neque iuffu iudicis, neque iuffu
Praetoris, fed ex conuentione contrahentium : quarum toti-
dem generafunt, quot, pene dixerim, rerum contrahenda-
rum. $. 4. Communes ? ftipulationes funt, veluti rem fal-
uam fore pupilli ^: nam et Praetor iubet rem faluam fore pu-
pillo caueri: et interdum iudex, fialiter expediri haec res non
poteft 5 , vel de rato ftipulatio ?. | !

5 TT LTA. d
pE INVTILIBVS STIPVLATIONIBVS,

MNrIsres, quae dominio noftro fubicitur, inftipulationem
? deducipoteft: fiue illa * mobilis, fiue foli fit, $. x. At
fi quis rem, quae in rerum natura non eft, aut effe non po-
teft, dari ftipulatus fuerit: veluti Stichum, qui mortuus fit,
quem viuere credebat: aut hippocentaurum, qui effe non pof-
fit: inutilis erit ftipulatio. $. 2. Idem iuris eft, fi rem fa-

cram, aut religiofam,. quam humani iuris effe credebat: vel ^

publicam, quae vfibus populi perpetuo expofita fit, vt forum,
vel theatrum, vel liberum hominem, quem feruum effe crede-
bat, vel cuius commercium non habuerit, vel rem fuam dari
quis ftipuletur. Nec in pendenti erit ftipulatio ob id, quod
publica res in priuatum deduci, et ex libero feruus fieri poteft,
et commercium adipifci ftipulator poteft, et res ? ftipulatoris

effe definere poteft: fed protinus inutilis eft *. TItem contra.
licet initio vtiliter res in ftipulatum deducta fit: fi ? poftea in

earum

L. g. D. de V. O. ex qua totus hic titulus defumtus, et a compoütoribus ad-

iedis quibusdam exemplis locupletatus eft, legitur 42ae duntaxat. OTTO. | 3
Quando nempe iudex non tantum iubet reftitui rem , fed etiam ftipulatione in-
terpofita caueri, dolum malum abeffe, abfuturumque effe, L. 10. L. 45. D.
de R. V. L. 9. $. $. et 7. D. quod metus caufa L. 21. $. 1. D. de Zedil. edi-
Go. ^ COSTA. 4 Hal isdicisb. ——5 In libris Accurfianis eft a zurisdidhio-
ne Praetoris: fed quia vox Praetoris non reperitur in. L. j. D. de V. O. nec
apud Theophilum, nec in quibusdam MSS. diligentiffimi quique interpretes ,

| Baro, Duarenus, Charondas, Ruffardus et Donellus ad d. L. $. item Hotma-

nus, et Vinnius ad b,]l. coníentiunt, eam expung'endam effe: nec tamen ab-

firde ita legitur, vt putabat Hotmanus. V. Commentarium. o TT O. Hal. addit.

Praetoris. Vetus gloffema hoc eft, vti do&e demonítrat Ianus a Cofta ,. quem
contuliffe non poenitebit. — 6 Alio fenfu dicuntur nonnullae ex praetoriis
communes , L. i. D. de Praetor. flipulat., de quo vid. a Cofta. Ab Hal.
abeft fizpulationes. 7 Hal pupilo. — $8 Hal resexped.mon poteft. 9 In

quibusdam JHpulatio exigitur; in aliis vero Cuiacii et Charondae deeít poftre-

mum exemplum, fcut in L. . D. de verbor. obligat. Sed 'Theophilus habet.
Contius coniicit bic legendum vel duplae ffipulatio , ob L. 1. D. de Praetor.
füpilat. o'rTo. o :

1 Apud Hal. deeft illa, et fit habet poft mobilis. — 2, Hal. inferit rem.
3 Haladditfua. — 4 Ex regula Catoniana, quae vult, ea, quaeinitio non value-
runt, ex poít fa&to non conualeícere. Quam et in ftipulationibus locum habere
docuit Cuiac. ad. L. 2. et 16. D. de verb. obl. a COSTA. — . 5 Hal. addit ta-
l men.

E dar s aE x ii p —— —— — db r

PUbe Ed . K OX . x - d ÉM diRn AL

-- $— — um 9^ — —— d- - £4€D —— — M

- — WE 3 Sdba o

e5 s -

M
p
lit,
pof-
f
d^
utn,
ede-
dari
quod
xell,
atoris
'ontra
te? j
4
j at
$
j m
. D.
T
lii
| n«
retes ,
otma-
e d
addit
qu
etorti?
) fa.
, lt
otre
habet
rittif

u
yalue-
jbere
t tr
quéth

INSTITVTIONVM

earum qua caufa *, de quibus fupra di&tum eft, finefatto pro-
mifforis deuenerit: extinguitur ftipulatio. At nec ftatim ab
initio talis ftipulatio valebit, Lucium Titium , cum . feruus e-
rit, dare fpondes? et fimilia: quia quae * natura fui dominio
noftro exempta funt, in obligationem deduci nullo modo pof-
funt. $. 3. Si quis alium daturum facturumue quid fpopon-
derit *, non obligabitur: veluti fi fpondeat, Titium quinque
aureos daturum, — Quod fi effetturum fe, vt Titius daret, fpo-
ponderit, obligatur. . $. 4. Si quis alii, quam cuius iuri
fubiectus fit, ftipuletur, nihil agit. Plane folutio ? etiam in
extraneam *? perfonam conferri poteft: veluti fi quis ita ftipu-
letur, Mihi aut Seio dare fpondes? vt obligatio quidem ftipu-
latori adquiratur, folui tamen Seio, etiam inuito eo, recte
poffit, vt liberatio ipfo iure.contingat: fed ille aduerfus Seium
habeat mandati aCctionem.' — Quod fi quis fibi etalii, cuius iuri
fubiectus non fit, dari decem aureos ftipulatus eft: valebit
quidem ftipulatio, fed vtrum totum debeatur **, quod in fti-
pulationem dedu&tum eft, an vero pars dimidia, dubitatum eft.
Sed placet non plus quam dimidiam partem ei adquiri. — Ei qui
iuri tuo fübieCtus eft, fi ftipulatus fis, tibi adquiris: quia vox
tua tamquam filii fit, ficuti filii vox tamquam tua intellegitur
in iis rebus, quae tibi adquiri poffunt. $. 5. Praeterea in-
utilis eft ftipulatio, fi quis ad ea, quae interrogatus fuerit,
non refpondeat: veluti *^ fi *? decem aureos a te dari ftipule-
tur, tu quinque promittas, vel contra: aut fi ille pure ftipule-

tur, tu fub condicione promittas, vel contra: fi modo fcilicet
id exprimas, id eft, fi cui fub condicione vel in diem flipulan-

ti, tu refpondeas, Praefenti die fpondeo. Nam fi hoc folum
tefpondeas, Promitto: breuitervideris in eamdem diem vel con-
dicionem fpopondiffe, Neque enim neceffe eft in refpondendo
eàdem omnia repeti, quae ftipulator expreflerit. —— $. 6. Item
inutilis eft füpulatio, fi vel ** ab eo ftipuleris, qui.tuo iuri
fubiectus eft, vel f is a te ftipuletur.
folum domino fuo obligari non poteft, fed ne alii quidem vlli:
filii vero familias *? aliis obligari poffunt.
neque ftipulari, neque promittere poffe, palam eft. Quod et
in furdo receptum eft: quia etis, qui ftipulatur, verba pro-
mittentis: et is, qui promittit, verba ftipulantis aud.irevdebet:
vnde apparet non de eo nos loqui, qui tardius exaudit: fed de
eo, qui omnino nonaudit ^?. — $. 8. Furiofus nullum nego-
tium gerere poteft: quianonintellegit, quae ^* agit. . $.9.
Pupillus omne negotium reCte gerit, vt tamen ? ficubi tuto-
ris auctoritas neceffaria fit, adhibeaturtutor: velutifi ipfe ob-
ligetur: nam alium fibi obligare etiam fine tutoris auctoritate
poteft. —^$. 1o. Sed quod diximus de pupillis, vtique de iis
verum eft, qui iam aliquem intellectum habent:. nam infans,
et qui infanti *? proximus eft, non multum a furiofo diftant:

'quia huius ?? aetatis pupilli nullum habent intellectum. — Sed

in proximis infanti ^^, propter vtilitatem eorum, benignior
juris interpretatio fa&ta eft: vt idem iuris habeant, quod pu-

muen. 6 Vulgata im aligmam eorum caufam;: quidam Charondae im earum
quam caufam. o Y Y 0. Hal. fi tamen pofleain aliquam eorum caufam. 7 Hal. 4zae
ennn omiilo quia. 8 Hal proimiferit. t ?
conferri nequit, fa&um poteft ; foluendi autem licentia facti cft, atque ita dare,
in perfona ftipulatoris eff. dominium transferre, in perfona adie&i fimpliciter
tradere; res enim adieQo non adquiritur, fed quod accepit ,- cogitur actione
maudati ftipulatori reddere, L. : 3:. $. v]t. D. de cerb. oblig, 4 CO ST A. IO
Extranei oiunes Charondae. 0 T T O. II Hal addit ffipulatorz. 12 De
pugna .Legis 1. $. 4. D. de verb. obl. cum noftro $. vide ngn. a Coftg et Mar-
ciium; quorum optima fententia, in hoc $. Imperatorem fecutum eiie Gaium ,
cuius tamen fententia poftea emollitd , et ftipulatio illa benigna interpretatione
Prudentum fuftentata eft, quod obtinuittempore Vlpiani in d. L. 1. $. 4. D. de
verb. obligat. 13 Hal inferit guis. I4 Velnon eft apud Theophil. necin
MSS.o'Tr TO. 15 Hal. familiarum. -.— AG Exauditin L. 1. $. 14. D. deobligat.
et a&iou. etin omnibus Char. o T T o. 17 Hal uod. 18 ita rectius, quam
vulgo ;ta temen, vt vbi. O T TO. Sic apud Hal. 19 Thcuphilus et Accurfi-
us infautiae : ali zmfantibui: ali im proximis infamti. o'T YO. kial infumtiae.
PX Hal buiuimodi. 21 ilal inufauiiae. 22, A,Xäi attizero; quidam teti-

Sed feruus quidem non .

9 Obligatio in alienam perfonam |

j

Ípondere debemus.

LIB,HL :TIE.XIX. $5
bertati proximi. Sed qui in poteftate parentis eft impubes,
necauctore quidem patre obligatur. $. 11. Si impoffibilis
condicio obligationibus adiciatur: nihil valet ftipulatio. .Im-
poffibilis autem condicio habetur, cui natura impedimento eft,
quo minus exiftat: veluti fi quis ita dixerit, Si dicito caelum
attingero ?^?, dare fpondes ?5? At fi ita ftipuletur, Si digito
caelum non attingero, dare fpondes? pure facta obligatio in-
tellegitur: ideoque ftatim petere poteft. $. 12. Item verbo-
rum obligatio inter abfentes concepta, inutilis eft. Sed cum
hoc materiam litium contentiofis hominibus praeftabat , forte
poft tempus tales allegationes opponentibus, et non praefentes
efle ^*, vel fe, vel aduerfarios fuos ^? contendentibus: ideo
noftra Conftitutio, propter celeritatem dirimendarum litium
introducta eft, quam ad Caefarienfes Aduocatos fcripfimus ?5z

| per quam difpofuimus, tales fcripturas, quae praefto effe pat-

tes indicant, omnimodo eíle credendas: nifi ipfe, qui talibus
vtitur improbis allegationibus, manifeftiffimis probationibus ,
vel per fcripturam, vel per tefzes idoneos adprobauerit, in ipfo
toto die ^*, quo conficiebatur inftrumentum , fefe vel aduer(a-
rium fuum in aliis locis effe ?5. $. z3. Pofít mortem fuam
dari fibi nemo ftipulari poterat: non magis, quam polt eius
mortem, a quo ftipulabatur. .Ac necis, qui in alicuius pote-
ftate eft, poft mortem eius ftipulari poterat: quia patris vel
domini voce loqui videtur. Sed et fi quis ita ftipuletur, Pri-
die quam moriar, vel, Pridie quam morieris, dari ?^?? inuti-
lis erat ftipulatio. Sed cum (vt ita ?? di&tum eft) ex confenfu
contrahentium ftipulationes valent ?*: placuit nobis etiam in
hunc iuris articulum neceffariam inducere emendationem: vt
fiue poft mortem, fiue pridie, quam morietur ?^ ftipulator,
fiue promiífor, ftipulatio concepta eft ??, valeat ítipulatio.
$. 14. Item fi quis ita ftipulatus erat, Si nauis ex Afia ?* ve-
nerit, hodié dare fpondes? inutilis erit 55 ftipulatio, quia
praepoftere concepta eft. Sed cum Leo inclytae recordationis,

. in dotibus eamdem ftipulationem , quae praepoftera nuncupa-
$. 7. Mutum |

tur, non effe reiciendam exiftimauit ?5: nobis placuit ec huic
perfeCctum robur accommodare, vt non folum in dotibus, fed
etiam in omnibus valeat huiusmodi conceptio ftipulationis.
$. 15. Ita autem concepta ftipulatio, veluti fi Titius dicat,
Cum moriar, dare fpondes? vel, Cum morieris: vt ?* apud
veteres vtilis erat, et nunc valet, $. 16. Item poft mortem
alterius recte ftipulamur. $. 17. Si fcriptum in inftrumen-
to fuerit, promififfe aliquem: perinde habetur atque fi iater-
rogatione praecedente refponfum fit. $. 18. Quotiens plures
res vna ftipulatione comprehenduntur, fi quidem promiífor

fimpliciter refpondeat, Dare fpondeo: propter omnes tenetur.

5i vero vnam ex his, vel quasdam daturüm fe refponderit *5:
obligatio in iis, pro quibus fpoponderit, contrahitur. Ex
pluribus enim ftipulationibus vna, vel quaedam videntur efle
perfeCtae: fingulas enim res ftipulari , et ?? ad fingulas re-
$. 19. Alteri ftipulari ( vt fupra dictum
! eft )
gero. OT TO. Hal. attigero vulgari fcribendi ratione. 23 Acute Marcilius -
ftultam et nugatoriam appellat hanc ftipulationem. Ex eius fententia voluit, aut
debuit Tribunianus ita dicere: Centum wübi dare fpondes ? Si digito caelum ad-
tigeris dabo : quae feftiuáe funt negationes. 24 Hal fwife. « 2$ Non-
nulli aduerfarzs fuis. o Y Y 0. 26 Ad interrogata Aduocatorum fcripra, fed
miffa ad Ioannem Praefe&tum Praetorio Orientis et Illyrici, vt conftat ex L. :4.
C. de contrab. et committeuda [lipulatione. Simile exemplum eft in$. 2. verf. Et
ex contravio J. Quib. alien. lic.veluon. A CO S'T A. 2/7 Hal. toto eo die. 28
Íta etiamr omnes Charondae, non fwifle. o'Y TO. Sic Hal, 29 Hal. dare
fpondes. 30 Hal zam. 31 Hal. valeant. 32 Hal moriitur. 33
Hal. fit. 34 Contius, cura Theophilo, quem non laudat, ex Afia eras ve-
merit; vt praepoftera fpulatio magis appareret. Quamuis vero libri MSS. et
Accurfius, vt ex gloíla éius conftat, particulam cros iguorent, tamcn, praeftat
eam fübintelligere vel inferere, q«am cuim aliis, interpun&ione poft voculam
bodie reie£ta, huic difficultati fubuenire, quod etiam Fabroto ad Yheophilum
difplicuit. o T T O. 35 Hal. erat. 36 Hal exiflimanerit. 37 Hal, et.
38 Hal fpoponuderit. 39 Hotman. uo» ad [ing. quia fufücit dixiffe, pro-
aitto.

&

x F d P^

$6 INSTITVTIONVM LIB. III. TIT. XIX. XX. XXI.

eft) nemo poteft ^?. Inuentae fünt enim huiusmodi ^* obliga-

tionesad hoc, vt vnusquisque fibi adquirat, quod fua intereft: -

ceterum vt ^? alii detur: nihil intereft ftipulatoris. Plane fi
quis velit hoc facere, poenam ftipulari conueniet: vt nifi ita
factum fit, vt comprehenfum eft, committatur poenae ftipula-
tio etiam ei, cuius nihil intereft. Poenam enim cum ftipula-
tur quis, non illud infpicitur , quid interfit eius , fefi quae fit
quantitas in condicione 4? ftipulationis. Ergo fi quis ftipule-
tur Titio dari ^^? nihil agit: fed fi addiderit ^? poenam, Nifi
dederis, totaureosdare fpondes? tunccommittiturftipulatio^?.
20. Sed et ^* fi quis ftipuletur alii, cum eius intereffet,
placuit ftipulationem valere. Nam fi is, qui pupilli tutelam
adminiftrare coeperat, ceffit adminiftratione Ms contutori fuo,
et ftipulatus eft *? rem pupilli faluam fore: quoniam intereft
ftipulatoris fieri, quod ftipulatus eft, cum obligatus futurus
effer 59 pupillo, fi male ?* gefferit, tenet obligatio. Ergo et
fi quis procuratori fuo dari ftipulatus fit, ftipulatio vires habe-
bit. Et fi creditori dari ?? ftipulatus fit: quod fua intereft,
ne forte vel poena committatur, vel praedia diftrahantur ,
quae pignori data erant, valet ftipulatio. $. 21. Verfa vice,
qui alium facturum promifit, videtur in ea effe caufa , vt non
teneatur, nifi poenam effe 53 promiferit. —— $. 22. Item ne-
mo rem füuam futuram , in eum cafum, quo fua fit ?*^, vtili-
ter ftipulatur. .
promiflor: perinde nulla contrahitur obligatio, ac fi ad inter-
rogatum refponfum non effet: veluti fi hominem Stichum a te
quis ftipulatus fuerit, tu de Pamphilo fenferis, quem Sti-
chum vocari credideris. $. 24. Quod turpi ex caufa promif-

fum eft: veluti fi quis homicidium vel facrilegium fe facturum.

promittat, non valet. $..25. Cum quis fub aliqua condicio-
ne ftipulatus fuerit ,. licet ante condicionem decefferit: poftea
exiftente condicione heres eius agere poteft. Idem eftet ex
promifloris parte. $. 26. Qui hocanno, aut hoc menfe dari
ftipulatus eft, nifi omnibus partibus anni vel menfis praeteritis,
non recte petet. $. 27. Si fundum dari ftipuleris vel homi-
nem, non poteris continuo agere , nifi tantum fpatium ??
praeterierit, quo traditio fieri poffit. |
| TIT ÀX |
DE FIDEIVSSORIBVS.
PRo'eo, qui promittit, folent alii obligari, qui fideiuffores
appellantur *: quos homines accipere folent,. dum curant,
vt diligentius fibi cautum fit. $. r. In omnibus autem obli-
gationibus adfumi poffunt, id elt, fiue re, fiue verbis, fiue li-
teris, fiue confeníu contractae fuerint, At ne * illud quidem
intereft, vtrum ciuilis, an naturalis fit obligatio, cui adicia-
tur ? fideiuffor: adeo quidem vt pro feruo quoque obligetur,
fiue extraneus fit, qui fideiufforem a feruo accipiat, fiue ipfe

mitto. O TT O. 40 Regulam de abfente intelligit Cuiacius, et ex diuerfo
admittit, alteri praefenti non inutiliter nos ftipulari, quod et confirmare niti-

tur in Paratitl. Cod. de imutilibus flipulationibus. Sed tutius effe generaliter

hanc regulam recipi, tam de praefenti, quam de abíente, oftendit 4 CoS'T A.
41 Hal inferit fHipulationes vel. 42 Hal. fi. 43 OQnaeque conditio eft in
L. 38. $. 17. D. de V. Q. «nde Hotman. . hic legit q2antitas conditioque, fed
inuito 'Theophilo. oT T 0. 44. Hal. fi quis ita fipuletur, Titiodavi? — . 45
Hal. adiecerit. 46 Hotman. ait, aut abuítue committitur poni pro contrabi-
tur, aut addendum effe, |fi nou dederit. . o Y t o. 47 Voculam et quidam
veteres ignorant et Theoph. o T TO. 48 Omnes Charondae cefferit admiui-
firationem , €t Ício promifcuein Pande&is hoc verbum regere accufatiuum et a-
blatiuum: fed frequentior et venuftior eft pofterior loquendi ratio; idem enim
efít, ac fi diceret, abícedere ab adminiftratione in grátiam contutoris, per elli-
píin praepofitionis. Vid. San&ii Mineru, lb. rI. c. 3. voce cedo ibique Perizon.
in notis z, 22. Mox pro gefferit, alii cefferit. o'f'r 0. Hal. cefferit admanifiva-
tione. 49 Hal /[Hpuletur. 50 Hal. fit. 51 Hal inferit res, — 52
Hal. fuo quis inferit et omittit dari, 553 Hal. ipfe. $4 Paul. in L...$75.
D. de V. O. dixit qza fua fit. o T TO. 55 Spatii omnes Charondae. o T To.
*

I Item adpromiffores L. j. $. 2. D. de verb. obl, et L. 64. $. 4. D. folut.
matrin. ^ COSTA, cii adde Marcilium. 2 Hal. nec. 3 Hal. adicitur.

$. 23. Si de alia re ftipulator fenferit, de alia |

.6 Hal. aut.

dominus in id, quod fibi naturaliter debetur. — $. 2. Fideiuf-
for non tantum ipfe obligatur, fed etiam heredem obligatum
relinquit. $. 3. Fideiuffor et praecedere obligationem , et
fequi poteft, — $. 4. Si pluresfint fideiuffores: quotquot e-

runt numero, finguli in folidum tenentur. Itaqueliberum eft.

creditori, a quo velit folidum petere. Sed ex epiftola Diui
Hadriani compellitur creditor a fingulis, qui modo foluendo

funt litis conteftatae tempore, partes petere. ldeoque i quis

ex fideiufforibus eo tempore foluendo non fit, hoc ceteros o-
nerat. Sedfiab vno fideiuffore creditor totüm confecutus fu-
erit, huius folius detrimentum erit, fi is, pro quo fideiuffit,
foluendo non fit: et fibi imputare debet, cum potuerit adiuua-
ri ex epiftola Diui Hadriani *, et defiderare, vt pro parte in
fe detur actio. $. 5. Fideiuffores ita obligari non poffunt,
vt plus debeant, quamdebetis, proquoobligantur. g:ïam eo-
rum obligatio acceífio eft principalis obligationis: nec plus in

acceffione poteft effe, quam in principali re. .. At ex diuerío,
vt minus debeant, obligari poffunt. Itaäue fi reus decem au-

reos promiferit , fideiuffor in quinque reCte obligatur , contra

vere obligari non poteft. Ttem fi ille pure promiferit, fideiuf-
for fub condicione promittere poteft, contra vero non poteft.

Non folum enim ? 1in quantitate, fed etiam in tempore minus
et $ plus intellegitur. Plus eft enim ftatim aliquid dare, mi-
nus * poft tempus dare. $. 6. Si quid autem fideiuffor pro
reo foluerit, eius recuperandi caufa habet cum eo mandati iu-
dicium. $. 7. Graece fideiuffor ita accipitur, 7 éwz Tíse
xsÀsUm , AÀéym, JéAw, fiue /JovAouoj, Sed et fi Qu dixerit,
pro eo erit, ac fi dixerit A£yw ?. $. 8. In ftipulationibus fi-
deiufforum fciendum eft generaliter hoc accipi: vt quodcum-
que fcriptum fit quafi actum, videatur etiam aCtum. — Ideoque
conftat, fi quis fcripferit fe fideiuffiffe, videri omnia folemni-
ter aCta, . | |
TIT. XXL |
DE LITERARVM OBLIGATIONE *.,

O LIM.fcriptura fiebat obligatio ?, quae nominibus fieri di-
cebatur, quae nomina hodie non funt in vfu. Plane fi
quis debere fe fcripferit, quod ei ? numeratum non eft: de pe-
cunia minime numerata, poft multum temporis exceptionem
opponere non poteft: hoc enim faepiífime conftitutum eft.
Sicfit, vt * hodie, dum quaeri ? non poteft, fcriptura oblige-

tur: et ex ea nafcitur condictio, ceffante fcilicet verborum ob-

ligatione, — Multum autem tempus in hac exceptione antea
quidem ex Principalibus Conftitutionibus ^ vsque ad quinquen-

nium procedebàt: fed ne creditores diutius poffint fuis pecuni- -

is forfitan defrudari , per Confhitutionem noftram tempus co-

artatum eft, vt vltra biennii metas huiusmodi exceptio mini-

me extendatur.

WIDDE. AX LL

4 Id eft Antonini Pii, qui et ipfe Hadrianus vocatur. In Peuli Seutent. lib. 1.
tit. 20. legendum erat: ex epiflola Diui Pii, non vt vulgo: ex Edidho Praeto-
vis: Ícriptum enim erat. E. D. P. MVRETVS. 5 Vulgata habet aatem, pro
qua ftat Hotmanus, fed Th ophilus EÓà *yxp póvov. o TTO. MHal. autem.
7 Hal. inferit eff. 8 Hal Graece etigm fideiuffor ita accipi-
tur, Tj E£juj TÍsei XeAeUm &ym. Sed et fi dixerit Ü£Ao, | fiue fBsAojoy ,
fed et Qul pro eo erit, ac fi dixerit A&yw. Graeca idem itaexplicat: 2 $-
Uu ise xeAseUm Pyc , mea fide iubeo ego: 0&AÀw, volo: ,Bä/ïoyoq Cgn-
fulto volo: $77,u2, adfimo: AÉyw , dico. |
I Hal. obligationibus. —— 2, Quando pecunia numerabatur de arca et do-
mo, vt eft in L. 40. D. de veb. cred. , erat neceffaria Ripulatio: quando autem
de menía argentarii, obligatio fine vlla verborum folemnitate contrahebatur,
quia vires accipiebat obligatio ex fcriptura menfae, L. 27. $. :. D. de furtis.
Sed tantum chirographo cauebat debitor, fe a, puta Maeuio, creditore pecu-
niae, certam quantitatem accepiffe de menfa argentarii, quo chirographo amif-
fo, per fcripturam meníae probari poterat, numeratam fuiffe pecuniam. V. Cu-
iac. lib. xXX1t.. Obf. c. 4. et ad L. 9. et 27. D. de patlis. ^ COS T A. 3 Hal.
fibi. 4 Hal inferit et..— — 5 Hal querz. 6 L. vn. C. Tbeod. Si certum
pet. cbirogr. et L. wu. C. Hermogen. de canta non. myinerata pecnn. MVRETVS.

l

da
ttà
pu
at
f
vd
hus
a
bu:

infra
4H
tond.
dàe (
if c
funes
lres
0 n

F J

Ti5
rerit
sf
tf«
que
I

fi (i«
jne 1
epe
onem
» elt
bige-
mo»
antel
p
gl
ys t
i

j
A b
Pt
y, p
quith
T
La
j

Ti
0 quem
yebitif
j fgïff)':
, FCCU'

INSTITVIIONVM LIB.IIL TIT. XXIL XXIIL — UW

TIT.OXXiB |
» . DE CONSENSV OBLIGATIONE *.
C ONSENS v fiunt obligationes in emptionibus, venditioni-
bus, locatiohibus, conductionibus , focietatibus , man-

datis. Ideo autem iftis modis confenfu dicitur obligatio con-
trahi: quia neque fcriptura ^, neque praefentia omnimodo o-

pus eft, at nec dari quidquam neceffe eft, vt fubftantiam capi- -
atobligatio: fed fufficit eos, qui negotia ? gerunt, confenti-

re. Vnde inter abfentes quoqüe talia negotia contrahuntur,
veluti per epiftolam, vel per nuncium. Item in his contracti-
bus alter alteri obligatur in id, quod alterum alteri ex bono et

aequo praeftare oportet: cum alioqui in verborum obligationi-

bus ahus ftipuletur, alius promittat ^. . :
: TIT. XXIII. RU
DE EMPTIONE ET VENDITIONE,

EMP TIO et venditio contrabitur fimulatque de pretio con-
À 4 uenerit: quamuis nondum pretium numeratum fit, ac ne
arra quidem data fuerit. Nam quod arrae nomine datur, argu-
mentum eft emptionis et venditionis contratCtae. Sed hàáec *
quidem de emptionibus et ? venditionibus, quae fine fcriptura

venditionibus innouatum efít.

