quia dolum eum praeftare debere oftendimus. $. 17. Si quis
rem vendiderit, et ei acceffurum quid] dixerit ??^, omnia qui- /4,
dem, qude diximus in re diftra&a, in hoc quoque fequenda
fjnt *?, vt tamen euictionis nomine non in duplum teneatur, -
fed in hoc tantum obligetur, vt emptafi $* habere liceat, et[vezu, ; &
$. 18. Qui autem habere
licere ** vendidit, videamus, quid debeat praeftare: et mul-
tum intereffe arbitror, vtrum hoc 99 polliceatur, per fe, ve-
nientesque a fe perfonas non fieri, quo minus habere liceat:
an vero peromnes. Nam fi perfe, non videtur id praeftare *7,
ne alius euincat, proinde fi euicta resierit, fiue ftipulatio in-
terpofita eft, ex fäpuiatü non tenebitur, fiue non eft, interpo-L J "E
fita, ex empto non tenebiturf fed Iulianus libro qüimto deci- g
m Digeftorum fcribit, etiam fi aperte venditor pronunpi& ?9, , .
per fe heredemque fuum nonä&fx&rï 3?, qno minus habere li- fiewu, fe3 fs.
ceat, poffe defendi, ex empto eum in hoc quidem non teneri,
iuod emptoris :ntereft, verumtamen, vt pretium reddat, teneri.
Ibidem ait, idem ?? effe dicendum, et fi aperte in venditione
comprehendatur, nihil euictionis nomine praeftitum ?* iri,
pretium quidem deberi re euicta, vtilitatem non deberi: ne-
que enim bonje fidei contractus|hd& patitur conuentionef??,
vt emptor rem amitteret,ret- pretiemy venditor retineret: nifi !

, / y t s' 43 ,v- PA D ' 7 4 — ; p forte
L p PT J — (aMer C € 7 Con i Pa )u...ala- ,aa.t?M » Jmþ

! 71 Hal. et Vulg. pluvimo. BR. —— 72 In Vulg.
Emtorem, tefte Contio. BR. 73 Hal. et Vulg. fcribit. BR.
74 Ap. Hal. emptor, abeft. GE . 75 Hal fit. GEB. . 6 Gothofr. in
nota: quzuto. Sex tantum libros ad Minicium fcripfit. Quod ex indice ante
Pand. colligunt. |Hal. etiam hic: Denigue ad Minutium libro quinto ait. BR.
717 Vulg. dupla promitteretur, B R. . 78 Ap. Hal. iu, abeft. GEs. — 79 Hal.
expreffum. GE-, 80 Hal. repromittet. G EB. 81 Hal. obligatum. GE B.
82 Taur. quiDixerit. GEB. — 83 Hal. et Vulg. funt. BR. — 84 Hal. et Vulg.
inferunti rem». BR. $5 Hal. inferit: promitteus. GER. — 86 Ap. Hal. boc,
abeft. GEB. — 87 Vulg. addit: debere. BR. — 88 Hal. pronumciat. GEB. — 89

eft lex noua:

Hal. et omnes: fieri, loco: tenueri, cui confenfui non repugnarim. ER. 9o
Hal, item. GER. 9t Hal, praeflitum. GER. 92 Hal. et Vulg. banc pa- -
* | titut

S. Iz'lgäem ** libro f JJ/Asauus. -
| cundo Refponforunmrai&,. emptorem noxali 1üdi m ]

)J' —?

R

ü

IN

tjow,
MOlaR
i

. * a
fjv

J DIGESTORVM .LIB. XIX. TIT. L

forte, inquit 93,"üf' ?^ quis omnes iftas fuprafcriptas conuen-
tiones recipiet ?5,' quemadmodum recipitur, vt venditor num-
mos accipiat, quamuis merx ad emptorem non pertineat, vel-
uti cum futurum iactum retis a pifcatore emimus, aut indagi-
nem plagis pofitis a venatore, vel paätþeram ?* ab aycupe:
nam etiam fi nihil capit, n&hilo minus emptor pretium praeftare
.L 54X, neceffe habebit, fed in fuprafcriptis conuentionibus contra/erit
, . dicendum, nifi forte fciens alienum vendif, tunc enim, fecun-
A. qdum fupra a nobis ?? relatam Iuliani fententiam, dicendum
eft, ex empto eum teneri, quia dolo fücit. -
XIl. Czrsvs libre XVITI-— Dise Sr rA-
cTvM retis emero, et laCctare Letegf ?9 pifcator noluit, in-
1. certum eius rei feftimandum eft (filquod extraxit pifclum, réd-
Lff dqgere fhíhi noluit, id aeftimari debet, quod extraxit. :
XIII. VuLPrANvSllibro-XXXll.ad-Edictuem Ivrra-
wvs libro quintó-decuno ?? inter eum, qui fciens quid, aut
ignorans vendidit, differentiam facit in condemhatione ex em-

yat i -oo—905 .. ait enim, qui pecus morbofum, aut tignum vitiofum ven-

didit, fi quidem ignorans fecit, id tantum ex empto aftione
, praeftaturum, quango "?? minoris effejy * empturus, fi id ita
-,-z:,fï«'-fueffe fciffem. ^: fi vero fciens reticuit, et emptorem decepit,
omnia detrimenta, quae ex ea emptione emptor traxerit, prae-
ftaturum ei: fiue igitur Kedes vitio tigni corruerunt, dedium
;(gïämationem, ügp pecora contagione morbofi|pecoris: perie-
rünt, quod interfujt idonee ? veniffe, erit praeftandum. — $. 1.
]tem qui furem vendidit, aut fugitiuum, fi quidem fciens, prae-
ftare debebit, quanti emptoris interfuit non decipi: fi vero
, 3gnorans vendiderit ^, circa fugitiuum quidem tenetur, quan-
)d![-f,, ti * minoris empturus effet, fi-eem- effe] ^ fugitiuum fcitfet :
| circa fuürem non tenetur: differentiae ratio eft, quod,^ fugi-
tiuum quidem habere non licet, et quafi eui&ionis nomine
tenetur venditor, furem autem habere poífumus. $. 2.
Quod autem diximus, QvANTI EMPTORIS IN-
JPEuHPUVIT NONCJBECIPI, multa continet, et * fi
: alios fecum folficitauit, vt fugerent, vel res quasdam
maimum.abftulit. $. 3. Quid tamen, ífi ignorauit quidem furem
— effe, adfeuerauit autem bonae frugi, et fidum, et ? caro.

L

.5*2"/["-' 0, vendidit2 Videamus, an ex empto teneatur? Etputem *?, te-

CH 'CA—tquïignorauït: fed non debuit facile, quae ignorabat,
Ym adfeuerare. nter hunc igitur, et (qui fcit, intereft : )lqui
fcit **, praemonere debuit furem effe, hic non debuit facilis
elle ad temerariam indicationem. — $. 4. Si venditor dolo fe-
.edcerit *?, vt rem *? pluris venderet, puta de
£ tus eft, aut de peculio, empti eum iudicio teneix;ijvt prae&j—
.et !* emptori, quantó pluris feruum emiffet, 11 ita peculia-
tus effet, vel eo artificio inftructusJ $. 5. Per contrarium quo-
que idem Tulianus feribit, cum "Terentius Victor deceffitfet,
reliéto herede fratre fno, et res quasdam Jex(hereditate, et in-
. ftrumenta, et mancipia Véllicus quiddm ** fubtraxiffet, qui-

C lL«
Cb
w 2094

Afkebfet-
u J* de

?«f ' bus fubtra&tis, facile, quafi minimo valeret hereditas, vt fibi ea
in*?iæa-,,&w: :
titur conuentionemn. Bk.
Hal. veciperet. GEB.
97 Yaur. noVis. GEB.
non adeo antique fed probabiliter. E R.
IV. ;. 45 Adde Varron. de Re Ruft. III. .
Prifcian. ljb. V. p. 659.et ib. VII. p. 759. DVK.
vum. BR. . Xoo Hal. quauti. GER. 1 Hal effet. GEB. — 2 Hal. fi id
ita fciffet, pofterius etiam habet Vulg. BR. 3 Taur. idouE. GEB. — 4 Ap-
Hal. vendidevit, abeft. GE B. — 5 Hal. quauto. GEB. 6 Ap. Hal. effe, abeft.
$ Hal.zt fi, quod et ipfemalim. BR.

93 Taur. znquiD. GEsB. — 94 Hal. fi. GER.
96 Vid. Duk. ad Opuft. de Lat. Vet. ICt. p. $00. BR.
98 Hal. et Vulg. vete, et Flor. quoque m expunta,
Pro Florentina eft locus Plauti n Rad.
Charif. lib. [. p. 20. et 4j.
99 Vulg. addit: Digeffo-

Grz. 7Hal, quia,loco:quod. GE B.
9 Gothofr. in nota: vt caro venderer. Halosnd. Vulg. et care etiam. vendidit.
BR. 10 Hal. puto. GEB. i1 Vulg. Nor. omnes: iuter bunc igitur et

eum, qui fcit, intereft : quoniam qui fcit. Sed longe elegantius Taur. lacunam
expleuit. "Treuif. et Bynkersh[habent: et eum qui fcit intevefl : quoniam et
qui fcit. . Otob. et qui fcit boc intereft, quod qui [cit. S. Cruc. et eum qu fct
interefl : qui fcit. Denique Barb. vt Taur. BR. Bynkersh. IL. zntev. bunuc :gt-
£ur qui fcit interefl, quoniam qui fdit. GEB. 12 Hal fecit. GEB. — 13 Ap.

Hal, rem, abef.. GE B. 14 Hal. praefiet. GE B. 15 Flor. etiam. hic no-

artificio menti-

95

327

venderetur, perfuafit, ah venditi iudicio teneri poffit? Et ait
lulianus ** competere aCtionem ex vendito in tàntum
pl gt

quan- /«x co«

Zrvt.'

iÓ, pluris hereditas valeret, fi hae res "7 fübtractae non fuif- L

fent. $. 6. Idem Iulianus, dolum folere a venditore praeftari
etiam in huiusmodi fpecie oftendit: fi cum venditor fciret fun-
dum pluribus municipiis legata debere, in tabula quidem con-

fcripferit *9, vni icinio deberi 7? :
pferit *^, vni municipio deberi ^?, verum poftea NleemV/7z-,,rs . , £:

confignaugfit, fi qua tributorum, aut vectigalis, indictionisue
iquidl 29 nbmine, autfadfviae collationem pï'aefï:are omet a1
id emptorem dare, facere, praeitarequéi ^? oporter&: 23 ek
empto eum teneri, quafi decepiffet emptorem: quae fententia
vera eft. $. 7. Sed cum in fa&o proponeréfur, tutores hoc
idem feciffe, qui rem pupillarem vendebant: qujeftionis effe 24
ait, an tutorum dolum pupillus praeftare debeat ?5 ? Et fi
quidem ipfiltutores vendiderunt, eos]teneri, nequa-
quam dubium eft. Sed fi pupillus auctoribus eis vendidit, in
tantum tenetur, in quantum locupletior ex eo fattus eft tu-
toribus in refiduum perpetuo condemnandis, quia nec trans-
fertur in pupillum poft pubertatem hoc, quod ^* dolo tuto-
rum factum eít,, $. 8. Offerri pretium ab emptore debet, cum
ex empto agit/ff: et ideo st 27 fi pretii partem offerat, non-
dum. eft ex empto aCtio ?*: venditor enim, quafi pignus, re-
tinere poteft eam rem, quam vendidit, .$.-9.— Vnde q-u;ierïtur
f pars fit pretii foluta, et ?? res tradita, poftea euicta fit vtrum
eius rei ?? confequätur. pretium integrum ex empto ,agens:
an vero, quod numerauit; et puto magis id, quod numerauit
propter doli exceptionem. — $. 1o. Si fru&tibus iam maturis
ager diftractus fit, etiam fructus emptori cedere, nifi aliud con-
uenit, exploratum eft. $. 1TZSi 9* locat ager fuit, pen-
fiones|vtique ei cedent ??^, qui locauerpt: idem et in praediis
vrbanis: nifi f-quid nominatim conuenilfe proponatur, $. 12
Sed et fi quid praeterea rei venditae nocitum eft, actio empto-.-
ri praeftanda eft: damni forte infeCti, vel aquae pluuiäe ar-

CV 54 ": *
äf-ü,, Bs TA

14 yécex :'/pcoJ, s.

Jl'[/þ v('(klll f.*'* :

*

l£f». Ldegt.; Lt*

M

cendge, vel Aquiliae, vel interdicti quodvi, aut clam(j*$. 13à& | J,4. e

Item fi quid ex operis feruorum, vel vecturis iumentorum, vel

nauium qujefitum eft, emptori praeftabitur: 3? et fi quid 3* l

peculio eorum acceffit: non tamen, fi quid ex re venditoris.
$. 14. Si Titius fundum, in quo nonaginta iugera erant, ven-

diderit ??, etin lege emptionis dictum eft, in fundo celfh

effe iugera, et, antequam modus manifefüétur, decém iugera

11 * 36 d » [ * LI [ * L *
jallugione a c.teuqum.t, placet r.m:ju Neratii fententia exifti-
mantis, vt, fi quidem fciens vendidit, ex empto a€tio compe-.

|

tat aduerfus eum, quamuis iugera adcreuerint ?7:
quia dolo fecit, nec dolus purgatur: fi vero ignorans vendi-
dit, ex empto actionem non competere ??, . $. rs. Si fun-

dum mihi alienum vendideris, et hic ex caufa lucratiua meus 5j hu o

fa&;us fit, nihilo minus ex empto mihi aduerfus te aCtio com-
petit. $. 16. In his autem, quae cum re empta praeftari fo-
lent, non folum dolum, fed et culpam praeftandam arbitror:
nam et Celfus libro o&fio ?? Digeftorum fcripfit, cum con-
: | : uenit,
men: Vellius in Bellicus fubantique eft mutatum. — Sed et recentior aliquis Cor-
re&or faper e fcripfit ? eo procul dubio indicans pro: Fellicus, legendum 'effe:
villicus. . Neque aliter fcripti codices vel editi. Hal. etiam 72 quidam praeter;
mifit. BR. Sed hocipfum: quidam videtur innuere nomen effe magis proprium,
quam commune. Adde fi villicus legeretur, id fine dubio de villico Terentii

Vi&oris foret accipiendum,guj gum feruus eius effet, qubmodo hereditatem eius
emit, DVK. Scripti funt? « Otob. S. Cruc. Bynkersh. vterque. GER.

— — BA

16 Ap. Hal. Juliauus, abeft: G E B. 17 Ap. Hal. ves, abeft. GE &. 18
Hal. fcripferit. GEB. — 19 Hal. debere. GEB. ^ 20 Hal. quidem. GER. 2
Hal. et Vulg. oporteret. BR. — 22 Hal. praeflare, non adie&to que. GEB. — 23

Hal. praefigit: refpondit. GEB. — 24 Hal.fuife. GEB.
GE B. 26 Hal. pofl pubertatem, licet quid dolo. GEB, 27 Ap. Hal. et,
abeft. GER. — 2$ Hal. addit: ad rem acquirendam. GEB. — 29 Hal. Si parte
pretii foluta, ves tradita. GEB. — 30 Hal. inferit z0mine, et mox habet: confe-
quatur. GEB. — 3X Gothofr. in nota: fin is ager locatus fuit. Hal. GEB. — 32
Vulg, cedere debent. BR. — 33 Hal. praefigit: fed. GER.

25 Hal. deberet.

inferunt de. BR. 35 Hal vendidit. GER. 36 Taur. alluDioue, BR. — 37
'Taur. ad Greuerint. G EB, 38 Hal. a(fio ten competat. GE. 39 Hal.
K kk 3 ' 9.0719,

24 Hal. et Vulg.

13

|

EX2 frzz,

ï

|
|
|

b

p

L.JW J'(.fw-')
[. ].$4.2299: :

L4

;MM:

328

uenit ^9?, vt venditor praeteritam mercedem exigat, et empto-
ri praeftet, non folum dolum, fed et culpam eum praeftare de-
bere. $. r7. Idem Celfus libro eodem fcribit, fundi, quem
cum 'Titio communem habebas, partem tuam vendidiiïif et
' , antequam traderes, coaCtus es communi diuidundo iudicium
r&/twäf?"*ïaccipere: fi focio fundus fit ** adiudicatus, quantum ob eam
^ rem a Titio 4^7 confecutus es, id tantum emptori praeftabis :
Jesstat. quod fi tibi fündus totus adiudicatus eft, totum, inquit, eum
emptori trades: fed ita, vt ille foluat, quod ób; eash. rerh Ti-
tio condemínatus es: fed ** ob eam quidem partem, quam ven-
didifti, pro eui&tione cauere debes: ob alteram autem, tantum
|1f4. de dolo malo rdpromittere ^*: aequum eft enim, eandem e£-
fe condicionem emptoris, quae futura effet, fi cum ipfo a&ctum
effet communi diuidundo: fed fi certis regionibus fundum in-
fieeyti-.ter te et Titium iudex diuifit, fine dubio partem, quae adiu-
. dicata eft emptori, tradere debes. $. 18. Si quid feruo diftra-
&o venditor donauit ante traditionem, hoc quoque reftitui de-
bet: hereditates quoque per feruum adquifitde, et legata
omnia: nec diftinguendum,|cuius refpeCtu ifta fint relicta *?.
Ttem quod ex operis feruus praeftitit venditori, emptori refti-
tuendum eft ^?: nifi ideo dies traditionis ex*^ pacto proro-
gatus eft, vt ad venditorem operge pertinerent. $. rg. Ex
vendito actio venditor: competit ad ea confequenda, quae ei
.. &b emptore praeftari oportet.(4$. 20» Veniunt autem in hoc
— Z iudicium *9 infrafcripta: in primgs pretium, quanti res yemt:
item, vfürae pretii poft diem traditionis: nam cum réfeémptor
üatui ;(equifümmmg&k:äïnjvfuras pretiifpendere ^?. — $. 2r.
Poffeffionem autem traditam accipere debemus, |etfij ?? pre-
caria fit poffeffio: hoc enim folum fpeCtare debemus, an ha-
bedt facultatem fructus percipiendi. $. 22. Praet.erea,. ex ven-
dito agendo, confequetur etiam füumptus ?^, qui fa&i funt in
re diftra&a: vtputa fi quid in «edificia diftratta erogatum eft:
Ícribit ?? enim Labeo et Trebatius, efle ex vendito hoc no-
mine aCctionem. [Idemiet fi|5? in xegri ferui curationdpá 22/
impenfum eft ante traditionem, aut fi quid 5.5 in d1fc1phnas, 29
quas verifimile erat etiam emptorem velle impendi. Hoc am-
plius Labeo ait, et fi quid in funus mortui ferui ?* impen-
fümifitj ex vendito coníequi oportere: fi modo fine culpa ven-
ditoris mortem ?9 obierit. $. 23. Item fi conuenerit, cum
res veniret, vt locuples ab emptore reus detur, ex vendito agi
poffe, vt id|fiat. $.24. Si inter emptorem prdediorum et ven-
ditorem conueniífet, 4€ ?? fi ea praedia emptor, heresue eius
pluris vendidiffet, eius partem dimidiam venditori praeftaretj

$-

le/f |

p s 77' '&ü heres emptoris.pluris ea praedia vendidiífet, venditorem, ex

L 44.

vendito agendo, partem eius, quo pluris vendidiffet, confecu-
turum. $. 25. Si procurator vendidéfit, et cauerit emptori,

L * / * * .
quzeritur, an domino, vel aduerfus dominum attio dari de-

ex beat ;Wpinianus libro téftio ?? Refpónforum putat, cum

-05n0. GEB.
Tlo. GEE. |
ifla velica funt. GEE.
B R, 48 Hal. udicio. G E B.
fi. GER. — 51 Hal. coufequaturaus eft fumptus. GE R.
53 Hal, Idem efi, fi quid. GE B. 54. Hal. curatione, GER.
fi quid, abeR. GEB. 56 Hal, et Vulg. pracfigunt z. B R. :
defunti, loco: mortuz fevrui. GE B. — 58 Hal orte. GEB. — 59 Ap. Hal.
et Vulg. vt, abeít. BR. — 60 Vulg. quarto. BR. 61 Vulg. Idem. BR. 62
Hal. conuemit. GER. — 63 Hal. inferit pretii. GEB. — 64 Vulg. 'addxt.zd. B R.
65 Vulg. adüciatur. BR. — 66 Vulg.addit: agendum. BR. — 67 Vulg, inferit:
antem.BR. — 68 Ap. Hal. effe, abeï*t,.prae.cedenn tamen commate fublato. G E.
69 Vulg. inferit s. BR. — O Hal. inferit i. GEB. 71 In Pand. Flor. eft :
putealia. Dubium autem, an vltimae literae ia 'expun&.ac iïnt,. nec ne.- Inde
tamen eft vulgata lcdtio. Hal. habet: pztea, et in margine ; alias, .put-ea?za. In
Otob eft: putearia, vt reor, per errorem. — In Vat. II. fuper: putealia, fcnptum:.
j. quo puteum aperitur, parier per errorem pro: operitur. Bafil. pro i.ïngula'n
ftant, in quibus eft: &s ze9 Qgézroc exémacua. .Solebant Veteres putealia figil-
lis exornare. — Cicero: Tb mando pntealia. figillata duo. BR. Sed dubium eft,
num Bafil. ad finem legis noftrae eiusque vltimam vocem refpexerint, an. magis
fententiam legis fequentis 74. exprefierint: id cff, quo putemm operitur. — At-

40 Hal conuenevit. GEB. — 4Y Vulg. fuevit. BR. - 42 Taur.
45 Vulg. Et. BR. 44 Vulg. promittere. BR. — 43 KHal.
46 Hal. ignorat efj. GE R. 47 Hal. et Vulg. ex.
49 Hal. dependere. GEB. — 50 Hal. etiam
52, Hal. fcripfit. GE B.
55 Ap. Hal.
57 Hal . ferui

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. L.

)'—;'MQWW"&": ; ,
domino ex empto agi poffe vtili a&ione, ad exemplum infli- :
toride aCtionis, fi modo rem vendendam mandauit:)ergo et ] 244 Àures,
per contrarium dicendum eft, vtilem ex empto actionem do-
mino competere. $. 26. Ibidem ?* Papinianus refpondiffe fe].54 .
refert, li conuenerit ?*, vt ad diem pretio non foluto, ven-
ditori duplum 9? praeftaretur, * in fraudem conftitutionum
videri adiettum 9^, quod vfüram legitimam excedit, diuer-
famque caufam commifforiae effe ait: cum/jea fpecie, inquit,
non fZenus illicitum contrabatur, fed lex contractui non im-
probatagdicatur $?. $. 27. Si quis colludente procuratore
meo, ab eo emerit, an poffit apere ex empto? Et puto Jfa-
€&enus ^?, vt aut ftetur emptioni, aut difcedatur. $. 28. Sed
et fi quis minorem xgg;üägmgqug annis circumuenerit, et huic
Kactenus dabimus actionem ex empto, vt diximus, in fuperio-
re cafu. , $. 29. Si quis a pupillo fine tutoris au&toritate eme-
rit, ex vno latere conftat contrattus: nam qui emit, obligatus
eft pupillo, pupillum 97* fibi non obligat. $. 30. Si venditor
habitationem exceperit, vt inquilino liceat habitare, vel colo-
no,,yt perfrui liceat ad certum tempus, magis effe Seruius pu-
ta&l)äf, ex vendito effe 59 aCtionem: denique Tubero ait, fi ifte
colonus damhum dederit, emptorem ex empto agentem co-
gere poffe venditorem, vt ?? ex locato cum colono experia-
tur, vt *? quidquid fuerit confecutus, emptori reddat. $. 3r.
Kedibus dif&raäïs, vel legatis, ea effe aedium folemus dicere,
quae quafi pars aedium, vel propter aedes habentur, vt puta
puteakZ?: —— XX x tt. :
XIV. PouProurvsilibro XXXI. ad Quintum Mucium.

, d ) o

s

Ip Es r, quo puteury ? operitur. 4 & co.- ;
2 l. VuPiANVS li -AAIIT.-ad-Edictum. — Lr-
Wxs 73, et 74 labra|*5, falientés, (fl-iþUI;(e quoque, quae fa- )g,g.-j:

liengibus iunguntur, quamuis longe excurrant extra gedificium, 1177
aedium funt. Item canales. Pitces autem, qui fünt in pifci-
na, non funt fedium, nec fundi: :

^ XVI. PowPourivs dlmeXX'Eæïi—ad-QuJ,ntum Mu-

cim. Now MAGIS,| quam pullij| aut cetera animalia, quae
|jin fundo fünt. ;

ftc :;-un m4j4:1 ,[;77,/ f«am p /Ji/d(/,, a Ls
XVII. VrrrAX&vsQibro XXXIL-ad-Edi&um. | Evw- I- 3 At
D1 nihil eft, nifi quodierraj ? fe tenet. JKedium autem mul- , &.
ta effe, qude sedibus adfixa non fünt *9, ignorari non opor- -«*
tet, vtputa feras, claues, clauftra: multa etiam defoffa effe,
neque tamen fundi, aut vill;(edu,äti; vtputa vafa vinaria, tor-
cularia: quoniam haec inftrumenti *? magis funt, etiam fi 4e-
dificio;Cohaerent ??. .$.—&. Sed et vinum, et frué&tus perce-
ptos, villde non effe conftat. $. 2. Fundo vendito;)vel lega-
to, fterCulinum 3* et ftramenta, emptoris et legatarii funt:
ligna autem, venditoris vel heredis: quia non funt fundi, tam-
etfi ad eam rem comparata 9? funt. n fterCulino autem di-
ÍftinCctio Trebatii probanda eft: vt, fi quidem ftercorandi agri
* ia caufa
tamen ex his ipfis verbis Pauli: 74 eff, quo fatis conftare puto, legendum effe:
puteal,(non putealia, vti habent cetera MSS. Barb. Vat. l. S. Cruc. Treuif. Byn-
kersh. X er I) GEz. — Locus Ciceronis eft Z. ad Attic. 10. DVK. — 72 Flor.
recentius puteu, fadum. — Mal. hic: patesm. BR. Sed idem Hal. in princ. le-
gis quoque habet: Item, etin margine: alias, id eff id. praeterea in fine huius
breuiffimae legis: cooperitur. GEB. 13 Taur. in Adnot. JIzues. fic zu P. et im..
vet. m quo vetuflus quidam gloffator ante. Accurfium. exponit limes id efl funes.
Ita ägägguoquc reperi in Pal. IL. /es, et fupra: funes. n Barb. limes, cum ea-
derí/voce fuperfcripta. In Vat. IM. Fines, cum nota: alias, fames. Et ipfe Hal.
PFunues. "*9 limes ex duodecim MSS. quos confului, feptem exhibent. Jn Vat.
I et IL. 72 //nes mutatum in lzmes4 Solus Otob. Flor. feruauit. BR. Reliqua
MSS. funt quae Jimes habentw Vat. IV, Pal. X. S. Cruc. Taur."N[.. Byn-
kersh. L et II.— Etiam Hal. ad verbum ; Fwnes habet in margine : alias, liueae.
G E E. 74 Ap. Hal. et, abeft. GE B. — 75 Labra Graecis hic funt. Aovzigec,
et hoc a Acós, lauo, vti Marius Vi&torinus labrum dici vult, quafi lanabrum. In
Barb. fupra Jabra ícriptum: à. imagimes. 'Yreuif. erronee habet: libra, pro la-
bra. BR, 76 Hal. lz. XXI. G E B. 77 Vulg. zntra. Bafil. $ (/.?1 fvaTos
75 yi, quod non vnitum terrae, Bm. 78 Hal. fiut. GER. 79 Vulg. in-
Jirmnenta. — Bafil. uUv yàg T4c i£vmA(ctóc isí, B R.
BR, — 81 Hal. flerculinium, et mox: flerculiuio. Gx.

8o Vulg. «0u cobaereant.
82 Hal. ad eum pa-
"s Tata.

"

gt

d

t

Yit
du
&de
fe.
fux
li

WtU

tl
fü"p(
loq
fs ]
UR
Q
fiti
fitu
67095;
h

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. lL.

caufa comparatum fit, emptorem fequatur: fi vendendi, ven-
| . ditorem: nifi f&.aliud aCtum eft. ,, Nec intereft, in ftabulo ia-
|6k. ceat, an aceruus fit. $. 3. Quabltabulae pictae/pro tectorio
^ ,, Ancuduntur, itemque 53 cruftae marmoreae, aedium funt.
[-wfm $. LL.LBGtiCUH cifca columhnas, plutei circa pariete$, item ci-
lici& vela, aedium non fünt. $. 5. Item quod infulde caufa
, paratum eft, &i nondum perfectum eft, quamuis pofitum in
TOR Aedifi&io fit, non tamen videtur fedium effe. $. 6. Si ruta ?*

És t r Cuf/if'
,Levy:. e

m

eruta funt, vt Karena, creta, et fimilia: cefa éa 95 éffe, vtar-
bores cdefas, et carbones, et his fimilia. Gallus autem Aqui-
Jius, cuius Mela refert opinionem, reCte ait, fruftra in lege
venditionis.de rutis et caefis contineri: quia, fi non fpeciali-
ter venierfnt 99, ad exhibendum de hi& agi poteft: neque
enim magis de materia cdefa, aut de cyementis, aut de Wfarena

cauendum eft venditori, quam de ceteris, quae funt pretiofiora.

r Xi Áa'GS. 7. Labeo generaliter fcribit, ea, quae perpetui vfus caufa
2757 ;j in dedificiis funt, dedificii|efle: quae vero ad praefens, non
" effe aedifici, vtputa ! 37 temporis quidem caufa po-
fitae, non funt aedium: verumtamen, fi perpetuo fuerint po-
fitae, aedium fuünt. $. 8. aCaPcella plumbea, putea ?3, oper-
cula puteorum, ?? epitongh ?9 fiftulis adplumbata, aut quae
r: Xf terra continentur.,þguamuis non fint adfixa, aedium effe con-
ítat. $. 9.|Item oriftaty figilla ?*, colunfhas quoque, et per-
" quogugue; fonas, ä( quórum rg&ri's aqua falire folet, villfe effe. (9$. 1
[/ W&,—,äxjga,[guge 'ex Redificio detracta; füunt, vt reponantur, aedificii
feà Em : u
Lemeci & xz, Pali, qui vineae caufa parati funt, antequam collocen-
tur, fundi non funt, fed qui exempti funt hac mente, vt ??
collocentur, fundi fuünt. ^ex«fa e€ Sabolrcees, o aorpplir i prrhon -
i£g XVII. LI.AæLE,.E.jV s ?? Jibro-VIL.-ex Ca: 3ÀR A-
NARIA, quae ex tabulis fieri folent, ita aedium funt, fi **
ftipites eorum in terra defoffi funt: quod fi fupra terram funt,

M

IW::&
"

rutis et caefis cedunt. $. r. Tegulde, quae nondum ?* ae-.

dificiis impofitae fünt, quamuis tegendi gratia allatdg funt, in
rutis et caefis habentur: aliud iuris eft in his, quae detractde
funt, vt reponerentur: aedibus enim accedunt.
XIX. Garvs &d Ediéctum-Praetoris ?5 titulo-de Pu-
blheanis. VrETERES in gæptjgþgj, venditiondque, appella-
tionibus ?? promifcue vtebantur, , 22« vv —
fui d — n .XX. Inenllibro-vicefimó * primo *-ad EdiCtum prouin-
: "— 45 aale. IpnEM eftet ?9 in locatione, et conduCtione.
: AXI. PAVng!Eb&rXXXïH:*ad*Edi&um. SISTE-
: RILIS ancilla fit, cuius partus venit, vel maior annis quin-
quáginta, cum id emptor ignoraug/it, ex empto tenetur ven-
ditor.
| f& . tenetur ex empto: quddifi ignorans non praedixerit, quod for-
| te hereditarium praedium erat, non tenetur. $. 2. Quamuis

[3fi fope).

juc t Á
) yr: e/ny/'tfmw

^s
;

vütd. GEB. $5 Ap. Hal. que, abeft, — Vulg. item quae. BR.
et,abeft. pR. — Vide Menag. Zmoen. Iur. Ciu. c. 39. GEB. — 85 Hal. negle-
" xit: ea. GEBR. . 86 Hal.. venierint, et in fine: pofit. GEB. — 87 Flor. quon-
» dam erat: vtputaetemporis fed inter a et e fübantique fiffula fuper Ícriptum, vt
| adeo nefciam, cur Taur. 73 fifiaulae, parentheü incluferit, tanquam prorfus abef-
fet. BR. 88 Quis fanus dubitet; aedibus venditis accedere patea, id eft, pro-
* funditates in terra effoflas aquae habendae ergo. Quum vero Gloffa Graeco-
g du
: latina £oóz7iz explicet cupas vel cupellas, eaque vox etiam latine efferatur, vt
g vtrumque Salmafíius obferuauit, ad Capitolini Maximin. pro patea, quae induco,
reftituo butia, hoc eft, cupas vel vafa, quae perpetui víus ergo fiftulis aquariis
fupponuntur, aut alia$ ad perpetuum domus commodum deftinata funt. BYNK.
Locus Salmafii allegatus eft ad. Capitol. Maximinos c. 22. vbi goóziov non butzum
fed butionem latine vertit, et tribus Anaftafii locis, vbi tamen conftanter butro-
xes Occurrunt, confirmat. Quare num ex locis fcriptoris Seculi IX. per conie-
&uram emendatis, verba Vlpiani illuftrari et reftitui queant, alii viderint. Sub-
ftitit tamen Bynkersh. in hac fententia V. Obf. g. GER. 89 Vulgata pro :
gutea, opercula puteorum habet: putealia. BR. — 9O Gothofr. in nota: Quid fi
, émisópuz legamus ? Ita dudum Budaeus, Hal. Vulgata. BR. 91 Egregie hunc
I;ï' locum illu&rant Gloffae Petronianae, in verbis: €Mar/yae perfenae, ainnt, fen fr-
4 :

caefa excipiantur in venditione, ea placuit effe ruta, quae -

nt: at quae parata funt, vt imponantur, non funt aedificii. |

$. r. Si praedii venditor non dicat de tributo fciens,

$4 Vulgo |

329

fupra .d1.xu;3.us, cum 1n corpore confentiamus, de qualitate au-
tem diffentiamus, emptionem feífe ??, tamen venditor teneri
debet, quanti intgre?c 9? non effe deceptum: et * fi vendi-
tor quoque nefciét ^, veluti fi menías, quafi citreas 3 emat
quae non funt. . $. 3. Cum per venditorem fteterit quo mi-
nus rem tradat, omnis vtilitas emptoris in deftimationem ve
nit, quae modo circa ipfam rem confiftit: neque enim, fi po:
tuit ex vino, puta, negotiari, et lucrum facere, id z.'e&in;andum
eft, non magis quam fi triticum emerit, et ob eam rem, quod
non fit traditum, familia eius fame laborauerit: nam ;' (ä
triticiztnon feruorum fame necatorum, confequi r
: non feru . : equitur: nec ^
maior fit obligatio, quod tardius agitur, quamuis ? crefcat fi
vinum hodie pluris fit: merito: quia ? fiue datum effet, ha-
berem|emptor, fiue non: quoniam faltem hodie dandum eft
quod iam olim dari oportuit, $. 4. Si tibi fundum vendidero,
Vt. eum gondu&um certajfummajhaberem, ex vendito, eo no-,-
mine, mihi actio eft: quafi in partem pretii ea res fit. s
Sed etíi ita fundum tibi vendidero, vt nulli alii eum, quam mi-
-hi venderes, actio eo nomine ex vendito eft, fi alii vendideris
$. 6. Qui domum vendebat, excepit fibi habitationem donee
viueret, aut in fingulos annos détem, emptor priíno anino ma-
luit décem -praeftare, fecündo anno habitationem. praeftare *
Trebaþus ait, mutandde voluntatis poteftatem eum habere.
fingulisque annis alterutrum praeftare poffe, et quamdiub ara-
tus fit alterutrum praeftare, * petitionem non effe. — ET

, XXII. IvrraAwvslüibro VIL-?-Digeftorum. Srz 1N
qualitate fundi vendätor mentitus fit, non ?n modo eius, ta-
men tenetur emptori: pone enim dixiffe eum, quin*"&'uag,inta
iugera effe vineae,-et-quinquaginta prati: et 7? ihwpratd pluä

inueniri: effe tamen omnia centum iuggra- L.
XXIII. Inkw llibro-XIIT. Di Srovrs fer-

uum, quem cum peculio vendiderat, manumiferit, non folum
peculii nomine, quod feruus habuit tempore quo manumitte-
batur, fed et eorum, .quae poftea adquirit, tenetur, et praeter-
ea cauere .debet, quläquid ex hereditate liberti ad eum perue-
nerit, reftitutum iri **, /Marcellus notat: illa praeftare ven-
ditor ex empto debet, quae haberet emptor fi homo manumif-

4 /» i : $
fus non effet: non continebuntur igitur *?, quae, fi manu- .

miffus non füit, adquifiturus non effet,

. XXIV. Ivriaxvs libro-XV.-13. Di S1
SERVVS, in quo vfusfrucCtus tuus erat, fundum emerit, et
antequam pecunia numeraretur, capite minutus fueris: quam-
uis pretium folueris, aCtionem ex empto non habebis, pro-
pter talem capitis déminutionem, fed indebiti a&iongm x
aduerfus venditorem habebis: ante capitis autemjininutio-"
nem *5 nihil intereft, tu foluas, an feruus ex eo peculio
quod adjte pertinet: nam vtroque cafu actionem ex em-

pte

gilla, ex quorum voftris, aut alia corporis pavte aqua falive folet, vavie efficla.
In foutibus et puteis putealia appelantur. "Vnde et improbabis, quod lacob.
Curtius Coniecl. II. 9. pro perfonas, legendum cenfeat zconas. BYN K. 92
Hal. inferit: iterum. GEBR. . 93 Hal. IADOLENV'S. GER. 4 Hal. in-
feritet. GEB. — 95 Hal. inferit: adbuc. GER. 96 Hal.- CAIVS lib. IV.
ad editlum praetoris vrbani. GER. 97 Hal. Veteres emptione venditioueque
in appellatiouibus. Vulg. Veteres emptionum veuditionumque appellationibus. B R.
98 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 99 Gothofr. in nota: emtionem nuon effe. Ha-
lo. IV. Aug. 17. Cuiac. 1I. Obf. j. Adde Duaren. ad L. 22. de V. O. nR.
Negationem inferendam effe cenfet etiam Aueran. £. Iuterpr. 19. j. DVK.. Ad-
de Bynkersh. VIII Obf. 20. GEB. IcoO Hal. inferit: emptoris fe. GER.
1 Hal. etiam, loco:et. GEB. ^ 2 Vulg. mefciat. BR, 5 Hal. citria$. GEB.
4 Hal.et Vulg. inferunt:;emzm. BR. — 5 Vulg.inferit: aeffimatjo. BR. — 6 Go-
thofr. in nota: quia fi datum effet, hoc haberet emptor: quoniam vero non de-
dit faltem hodie etc. Haloend. GE . 7 Ap. Hal. praeffare, abeft. G.
8 Vulg. praefigit: tamdiu. BR. — 9 Hal. li. XII. GER. IO Hal. et Vulg.
inferunt: zzm vinea qMinus. BR. II Ita habet Hal. Taur. vefiTVivi. GEB.
12 Vide Pancirol. Var. Lecf. IT. 21. BYN K. Hal. ergo, loco: igitur. GER. — 13
Hal. li. XXFV. GEB. — 14 Hal. condiclionem. GX B. — 15 Vlal, deminutio-
neilk.

i " RUP n
u JJ 2zon u
A^

Jay ue(d.l('aiï,. n W* t('f'fb
" *

l ) Dact TH«

ä'lb- *

s b&/*. l,l)(' 5

E^

A

fl'r/««o ;

4,«:,mld4 i rauit, qui mihi traditus eft: pofle te

DIGESTORVM

$56

to 19 habebis. $. T. Seruum tuum imprudens a fure bona

fide emi: is ex peculio, quod ad te pertinebat, homtinempa-
! eum hominem mihi con-
dicere] Sabinus dixit, fed fi quid mihi abeffet ex ]: * negqlt.lo,
£« quodAis geffiflet, ** inuicem me tecum a.(':ïgy'qm de peculio.
Caffius veram oinionem Sabini retfulit: in qua ego quoque
füm. $. 2. Seruo vendente hominem, fideiullor V..?ndltmpls:
omnia praeftare debet, in quae obligaretur, fi pro libero fide£
iuffiffet: nam etin dominum actio ficdatur, vt emptor eg&gm
confequatur, quae, libero vendente, confequi debuiffet: fed|

1 1 UPE L RRARIAAS HC ;
vltra peculii taxationem dominus non condemhatur t^. ?
XXV. Ip&u [libro-LIV.-29-Bigeftorum. Qvi PEN-

» 1 . y i » " Tb 4343 4* E
pEeNTEM vindemiam emit, fi vuamjegere pr ohibeatur a ven

—4 t^ ditore, aduerfüus eum petentem pretium, exceptione vtt pote-

M*h—-sw -

stepez , f.. quod fi non feciffem, pdenam promifi. Réfpondit, venditor,

D J /;:rïfjk LA

: ? :
dcc Cf CUP2Z, c(«? *

—
L £4.

U f4.

fec 9)(70-(4/, D

4 1 14(;0' )n'*'ïmn G/?,,

-à 98n ef€)

7 ^
id,rfz(.tv,x th Sm:

E. o f ;
rit, Sf EA PECVNIA, QVA DE AGITVR, NON PRO EA

EsT. Ceterum, poft traditionem, fiue lectam vuam calcare,

fiue muftum euehere prohibeatur, ad exhibendum, yel iniu-
riarum agere pot]erit :tquer?admodum fi aliam quamlibet rem
am tollere prohibeatur ^^. : .
2 XXVI. PA Läþi: Nvs V.Anvs libro.H. Digeftorum. S1
Q[VIS , cum fündum .y'end.eï*eþ,. (.klha centum, quae in fundo
elle adfirmabat, acceffura ?? dixiffet, quamuis ibi nullum do-
lium fuiffet, tamen dolia emptort -debgæbgt. :
XXVIL Pavrvsüibro-IHL-Epitomarum .Alfemi.^?.
Qvibovip venditor acceffurum dixerit, id integrum ac zf'ï..
num tradi oportet, veluti fi fundo dolia acceflura dixidet 4^,
non iquaffalé?, fed integra dare debet. : ;
XXVIII. IvrrANvs dibro-IIL-ad- Vrfeium Ferocem.
PuaArEDiA mihi vendidifti, et conuenit, qæ,hqpud facerem:

antequam poenam ex ftipulatu petat, ex vendito agere poteltt :
" - $ - Lj i * L p -,1 6
[etfi confecutus fuerit, quantum poenae nomine ftipulatus effet T 5
agentem ex ftipulatu, doli mali .enge?ptl.-o fammouebit: ü ex fti-
pulatu p$enam confecutus fueris ^*, ipfoiure ex vendito age-
re nonjpoterigl nifi in id, quod pluris eius interfuerit, id fieri.
7// r XXIX. IngM JlibrosVs-ex-Minictio ^?. Cvr REs fub
condicione legata erat, is eam imprudens ?* ab herede emit:
aCfione ex empto poterit confequi emptor pretium, quia non

ex caufa legati rem habet. — : Dum
XXX. fäïlgkl CANvslibro VIH.39 Qugeftionum. Sxn-

4 : : : 3]: .- .IUQ ).. , LÀ L
vvs, quem de me ?* cum peculio emifü, prius quam tibi

traderetar, füurtum mihi fecit. Quamuis jiea;res, quam fubri-
puit, interierit, nihilo minus retentionem eo nomylne, ex pe-
culio me habiturum ait, id eft, ipfo iure ob id factum minu-
tum effe peculium, eo fcilicet, quod debitor meus ex caufa

condidtionis fit faCtus: nam licet, fiiam traditus furtum mi- .

