velut Germania?szïä D Wäæï*af* ortus, in altera * adfi-|/g
debit: nec videtur * in fua prouincia adfediffe. 4/42— |
IV. PAPriNrANVS libro IV. ? Refponforum. Drgw
fun&to Legato Cfefaris, falarium Comitibus *? r
quodJaf?* Legatis praeftifftum *^ eft, debetur: modo fi *? hoc ibdm ol
non poftea Comites cum aliis eodem tempore fuerunt. Di-»« .
uerfum in eo feruatur, qui fuccefforem ante templqls accepit.

.N. PaAvrvs lbrol.Sententiarum. |CowNSILiA Aä&ffj'æ,wf
eo tempore quo agid t, negotia traCctare in fuum quidem au—lfjjlgfï
ditorium nullo modo" conceffum eft: in alienum autem, non
prohibétur. E APE A

VI. PAr»riNrANVSs libro |primo|/ Refponforum.

&

nfor Iu
cONSILIVM Curatoris Reipublice vir eiusdem ciuitatis ad- (
fidere non prohibetur, quia publico falario non frujtur, T

R;UII IA?OngXs ? libro VI.exCaffio. Cvr 1vnrs-
nricTIioO dafa eft, ea ? quoque concefla effe videntur, fine
quibus iurisdictio explicari non potuit. ^. 4
: IIl. VrzPrAxvs flibro IL. ^ de officio Quaeftoris. Iw- 3l i.

PERIVM autjmerum ? * aut mixtum eft. Merum ePcL. * uþwyf

imperium, habere $ladii 9 poteftatem /ad | animaduertenlæg ]
facinorofos * homines, quod etiam Poteftas appellatur. Mix-
| | tum

Y
I Vulgo additur onmmium iudicum. — Vide Commentat. meam de larisdi-
&ione fecundum doctrinam | Romanorum, vbi in praefat. de fcriptoribus longe
pluribus et c. 1. $. 1. de verborum zuris di&lio fignificatione egi. GER. 2
Hal IABOLENTVS. GEB. . 5 Hal ez GER. 4 Hal libro fimgulavi,
Et fane in Iuftiniani Indice citatur Iber fimsularis Vpiani de officio Quaeflovis, .
et propterea eo modo legendum cenfet Contius, etfi Flor. et in MSS. aliter ha-
beatur, BR... Vide L. vm. fupr. de Offic. Quaeflor, et ad ittam L. vn. Noodt.
in Comment ad Dig. GER. 5 Ap. Hal. et Vulgo ef?, abeíft. BR. 6 Gla-
dius accipitur vel pro ipfo ferro, quo quis feriri debet L. $. $. 1. infr. de. Poc-
«is, vel pro omni genere vltimi fupplicii L. 6. $. 8. fupr. de Offic. Praef. L. 6.
Jupr. de Offic. Proconf. vel pro omni grauiori poena ad merum imperium per-
tinente, cuius gladius fub Imperatoribus fuit infigne. —Aueran. Interpr. fu.
Bb 1 t. GER 7 Nullus eft manu defcriptorum codicum aut editorum,
quin habeat ad animaduertendumnVnfacinovofos bomines. — Gothofredus in mota;:
. Varronis locis non probat, quo: äïobandum erat, latine dici amimadzerten- |
dum. boiines, pro in. bomines, vti te&e dicitur repudiare artem, inücere frema,|
nec hoc conficitur ex loco Ciceronis pro S. Roftio Amer. c. 40. Praeterea poft |
antecedentem 74 fimilis plane, totidémque du&uum vox zz nullo negotio exci- |
dere potuit. Profe&o admodum indigne tractata eft haec lex a librario Flo—;ä
rentino, tum oiniffis neceffariis, tum eliám pluribus aliunde admixtis, quae ta- |
men ab ordinario corrigente reftituta fuxt. pR. — Conf. Bynkersh. qui aliis lo- |
cis Flor, defendit VIIL Obf. 2;. MS& Codices funt Barb. S. Cruc. Treuif

Bynkersh.

refidui temporis, d ïfþ seh Ó

LE n f l,

8 7 :mfl&m /um/ndl/þd "UAR $ /

DIGESTORVM. LIB. IL TIT. L^ ^

"p2 p ,
tum leftj imperium, cui * etiam iurisdictio ine&]"qugg in dan-
da bonorum poffeffione confifit, ? Iurisdictio eft etiam iu-
, dicis dandi licentia. . |
: ^ g. IV.!InEgM libro I. ad Edictum. — Ivs n caverf "?
Praetoria ftipulatione, et in pofleffioriem mittere, imperii ma-
^ gis &ft, quam iurisdictionis/ — ^7 Cs
| üpy? V. Iv1raAwvs lbro L Digeftorum. Monx maio-
^ déva[-)u4, yum ita comparatum eft, vt is demumjiurisdiCctionem mandare-
'cowþng poffit, qui eam fuo iure, non alieno beneficio haberet **./a6et
[ Vl. Pavrvs librojII. ad Edictum. Ev QvxaA nec
, . principaliter ei-iurisdiCtio data eft, nec ipfa lex defert, fed con-
du — seinexscim firmat mandatam iurisdictionem: ideoque fi is, qui mandauit
w:"zä(.-,.,g,,
. ta elt iurisdictio, geri coeperit, folui mandatum Labeo ait, ficut
-c n teliquis caufis. dos EECMT Daeeiipni aL

d t — VII. VrPrANvs libro E—ü-&d-Edæ&um"

M.

SI QVIS

—— "uenco dR incidit 475 [in &lbo| vel in cKfarta, ve

i a materia propofi-
oyege- in alia materia propo

s (t * . L « On 6"*- .
7.,,4,t0m erit, dolo malo corruperit: datur 11fþäum1qtyngeuæ£gm d

que, et filiifamilias ** verbis Édicti continentur.
vtrumque fexum Praetor complexus eft. $: 2« Quod fi dum
proponitur, vel ante propofitionem quis corruperit, Edicti

TLT

u

N a däendäntur' ** a dominis, etZ* eos, qui inopia laborant, cor-
: z ox'zai g DUS torq endum eft. $. 4. Doli .tïl—gïiaüt'em ideo in verbis
i? ; TM Edicti fit& mentio,guod fi per imperitiam vel rufticitatem, vel
— eaan;ab ipfo Praetore iuffus, vel cafu aliquis fecerit, non tenetur ??,
.. - $. 5. Hoc vero Edicto tenetur et qui tollit, quamuis non cor-
ïæäm'eärgperit:*e' em f qui fuis manibus facit, et qui alii ^* man-
- €x^^, dat: fedjfi alius fine dolo malo fegit, alius dolo malo manda-
-M9£, uit: qui mandaiit, tenebitur: fi vterque dolo malo fecerit: am-
K'Z, bo tenebuntur: nam et fi plures fe'cerinï,) vel corruperint, vel

— Á

—-Wz"'*mandauerint,'omnes tenebuntur. ) ib s r
| VIII. Garvs libroü)gggäl&gmgæ;1iggigg' ADpEO
L ïm)a* quidem, vt non fufficiat, vnum]éorum) poenam luere.-Fré-
TM IX. Pavrvs libro IlT. ad Edictum. Sxz raAMrrr,
. Zi[dfafe'h furto, ne[in reliquos actio detur; fi tantum dominus, cum de-
"7 gmffendere voluit ?*, vnius nomine praeftiterit ^*, quantum li-
ust, ber prge&g&rä fortafle, quia. hic -et: contempta, maieítas Prae-
Add ^ lþtoms vindicatur, et plura fatta intelleguntur?ïqgggadmodum 3
fzcex " cum plures ferui iniuriam fecerünt, vel damnum dederünt:

"$ac«., quia ?* plura facta fünt, non, vt in furto, vnum. . OCtauenus

L/,.;*'E;,,ä.;zmdolo. malo curauerint ^9, vt ab alio album corrumperetlütj:
4 quia ^? tunc vnum confilium fit, non ?? plura facta: idem
Pomponius libro decimo notat, -

X. VrPrAwvs libro IIf. ad Edictum. Qvz rzvnrs-
DICTIONTI praeeft, neque fibi ius dicere debet, neque vxori,
vel liberis fuis, neque libertis, vel ceteris, quos fecum habet.

animaduertendum — in facz'nowf(ff .&&mi-
nes. GEB. 8 Taur. Qiii, GE R. 9 Hal praefigit vt, fequentibus . verbis
ef? etiam, omiffis. GEB. IO Hal. cawere, vtrumque dici poteft, melius in
paffiuo. Sic et Bafil. 72 xsAévew 3092vzi moavróQuav àcdáAtiny, BR. —— I Hal.
babet. Sunt etiam non adeo recenter literae re deletae in Pand. Flor. B.
12 Taur. QO. GER. I3 Vulg. won quidem. BR. I4 Vide Noodt. ad
Digefla b.p. 48. GEB. — 15 Hal. 4winquaginta. Sed quingentorum legunt
Graeci ad. L. penalt. infra de Falfis. |Quin et bic loci babent Bafil. mevrasócie
vouícuurz, MSS. certe conftanter quzngentorum. BR. Sunt illa Barb.,S. Cruc
"Treuif. Bynkersh. GER. 16 Modo talis fit períona, cui per edidum poftu-
lare licet, L. 4. iufra de Popular. atiion, — Noodt. ad Dig. p. 49. GEBR. 17
Hal. filiifamiliagum. G EB. 18 Hal. defendantur. GEB. I9 Treuif, in-
ferit zn. GE B. 20 Hal. teneatur. GEB. — 21 Flor, hic et, adícriptum in-
ter verficulos,/fed recenter. Inde támen Vulg. Nor. omnes item et qui. BR.
22 Hal aliisó GEB. — 23 Vulg. Poc, BR. 24 Hal defenderet. Wulg. de-
feudere,volucit. BR — 25 Hal praeffitit. GER. — 26 Hal. inferit et. GX5

rj f p n

" Bynkersh. Inter editos etiam Hal.

iurisdictionem, decefferit, antequam res ab eo, cui *?^ manda-

$uG &:id, quod iurisdä&ionis perpetuae caufa, non|quod ,*?, prout res .

a1); , 2üreorum iudicium, quod populare eft *9?. $. x. Seru;,"(ï'üb-'
Is Sed et

* quidem verba Cegïabgnt,QPomponiu?æIläm il'fggätentiäm Edi-
ij €ti porrigendam éffe ad háec. . $. 3. I Terüos autem, fi non

* LE e ? *e1* . 1* * J :
alicuius album corruperit: non fimiliter hic ?? edicitur, vt(in/|
t Rn . : * LÀ :
. fungetur ?? vice eius, qui mandauit, non fua.-

. caufam fufceptae ante

. . habuerat 54.nï/ggf— jeni
" hic quoque dominó füccurrendum ait: Sed hoc potett diciääl | E

| 27 Ap. Hal. quih, abcít. GER.
| do. GB R,
Wi. BR.

L E2

i babuerit. B R.

". XL Garvs libro (IL. ad Edi&um prouinciale.; Sx

IDEM cum eodem pluribus aCtionibus agat, quarum fingula-
rum quantitas intra iurisdiCtionem iudicàntis fit, coaceruatio
vero omnium excedat modum iurisdictionis eius: apud eum agi
potfe, Sabinp, Caífio, Proculo placuit: quaefententia refcripto
Imperatoris ** Antoniji confirmata eft. — $ 1; Sed et 3? f
mutuae funt ?? aCtiones, et alter minorem quantitatem, alter
maiorem petat: apud eundem iudicem agendutm eft ei, qui
quantitatem minorem petit: vfy-g.ejin poteftate calunïäiofa aduer-
farii mei fit, an apud eundem ?^ litigare poffipr£35. $.5
Si vna actio communis fit plurium perfonarum, veluti fami-
liae hercifcundae, communi diuidundo, finium regundorum:
vtrum fingulae partes fpeCtandae funt ?9 circa iurisdictionem
eius, qui cognofcit? quodYXOfilio, et Proculo placet: duiavnus-
quisque ?* de parte fua litfgat: an potius tota res, |quia fet]*ff
tota res in iudicium vernit, et vel vni adiu.dicari[po'g-lï? quod

i.a »9-.,
* / .4
A

jet] ? Caffio et Pegafo placet: *|et * fane eorum|fententia

probabili$" 49 eft. $ce pnmoo. epuu: — iv
. XIl. VrPrAwvs libro] XVIIL. aad
STRATIBVS municipalibus fupplicium a feruo fumere non li-
cet: modica autem catftigatio ** eis non eft deneganda. :
XHI. Ipnxw libro .Zïïä Sabinum. Evw, Qvt
iudicare iubet Magiftratum effe oportet. -$. 1. Magiftratus au-
tem, |velfisi^?, qui in poteftate aliqua fit ^*, vt puta Pro«
conful, vel Praetor *?, |vel alii]qui prouincias regunt, iudica-
re iubere eo die, quo priuati futuri effent ^,/non)poffunt.
XIV. InEgw libro XXXIX. ad Edictum.. Esr n&-

r r n

4274

x * * LLNRCONEEESLNUT E E ; "
cEPTVM, eoque iure vtimur, vt fi quis maior, vel aequalis
fubiciat fe iurisdictioni alterius: poffit ei, et aduerfus eum ius
XV. Ipnkw libro II. de Omnibus Tribunalibus. . Sx
PER errorem alius pro alio Praetor fuerit aditus, nihil valebit,
quod actum eft: nec enim ferendus eft, qui dicat, confenfiffe
eós in Praefidem **: cum, vt TIulianusfcribit, non confentiant,
quierrent *?, . Quid enim tam contrarium coüifenfui eft^ *?,
d e - Yl LO . à
quam érror, qui imperitjam detegit? L]44. .
.. KVI. IpEw lbro III. de Omnibus Tribunalibus.

LET Praetor ?? iurisdiCtionem mandare: etaut omnem mau-
dat, aut fpeciem vnam: 22 etis, cui mandata lurisdiCtio eít,

aE

* XVII. Ingw libro l. Opinionum. .PRAETOR, ficut
vniuerfam iurisdictionem mandare alii poteft, ita et in perfo-

nas certas, vel de vna fpecie ?5 poteft: maxime, cum iuítam
Wfaäïïïyatum aduocationis alterius partis
XVIIL. A(zR1cANvs libro VII. »5?.Quaeftionum. Sz

CONVENERIT, vt alius Praetor, quam ,cuius)iurisdicCtio ef-
fet, ius diceret, et priusquam adiretur, mutata voluntas fue-
rit: proculdubio nemo compelletur ?? eiusmodi conuentioni
ftare. : | ss if MO !

XIX*'.'

28 Hal. curanerit. GEB. 29 Hal. quan-
30 Hal. zec. GE B. 31 Vulg. Duperatorum Seueri et. Antoni-
32 Vulg. Quod fi. &R. 23 Hal. fint. GEB. 24 Supra tres
literas nde in eundem tria punéta coaeua funt pofita in fignum deletionis. — Ke-
ftat adeo apud eum litigare. B R. 35 Hal. poffit, et in margine alias, poffim.
G E R. 36 Hal. fint. GEB, 37 Ap. Hal. eft fimpliciter quisque. GEB.
38 Ap. Hal. et, abeíft. GE R. 39 Ap. Hal. et, abeft, Sed et in fFlorentina
fupra hoc et pun&ta deletionis apparent. B R. 40 Hal probabilior. GER.
41 Hal. bhic inferit zu. GEB. 42 Flor. quiuquagenfimo przmo. GEP. 43
Ap. Hal is, abeft. GEB. — 44 Hal fumt. GEB. — 45 Ledionem hanc Flo-
rentinam quae et Haloandri eft,. fed quam alii follicitant, tuetur Noodt. /£.
Prob, é. BR. 46 Hal. funt. GER. 47 Conf van de Water HII. Obf.
G E B. 48 Hal errant. GEB. — 49 Ap. Hal. eff, abeft. GEB, 50
Vulg. inferit fua78. B R. 51 Vulg. pracfigit uam. BR. 52 Hal. hic ha-
bet fungitur. GEB. 53 Vulg. vel vnam [peciem. BR. 54 Hal. et Vulg.
55 Hal /i Fl. GEBR. 56 Hal compellitsr. Cont, Noolq;.
1 9

eXa4: g i
d Edi&um,/ Maar-JL Xf A.

e;ug

So«.

ASÁ

fc6 €xX. q«of o

LLicé ex. — e-
LL

"

$- '

L1 gF
H . :

— yKteon.

DIGESTORV
: XIX. VrPrANVS libro VI. Fideicommifforum. Cv«
ixe5punt iil2 QVAEDAM puella apud competentem iudicem litem fufce-

;f perat ?*, deinde ?* condemnata erat, pofteaque ??, ad viri

26

, | 9£., matrimonium alii 5? iurisdictioni fubie&ti peruendrát: quae-
E t rnt; ,«,,,,j—-f*w*"'rebatur, an prioris iudicis fententia! exfequi poffit 9*? Dixi
^^ Aj* pofle quiaante fuerat fententia dicta. |Sed jet/fi poft fufce-
u Uï""ä ptam coguitionem,/ante fententiam, hoc eudniet 97, idem pu-
tb . tarem ?j fententiaque ?? a priore iudice recte fertur 9*^. — Quod
VP [ ER generaliteretin omnibus huiusmodi ?? |cafibus/ obferuandum

eít. $. 1. Quotiens (de) quarititate ad. iurisdictionem perti-
nente quäeritur, femper, quantum petatur quderendum eft, non
quantum debeatur. " |
XX.[PAvrvs librolL|ad Edictum.] ExTnRaA territo-
rium ius dicenti impune non paretur. Idem eft **, et|fi|fu-
(0wÁ

pra iurisdiCtionem fuam velit ius dicere.

QVODA4QVISQVE IVRIS IN ALTERVM STA-
TV[IERIT "|vr|7 1PSECEODEM IVRE VTATVR.

LAU, V o Nv s libro LL ad Edictum.

.Hoc EprcTrvw fümmam habet dequitatem, et fine cu-
iusquam indignatione iufta..-
idem ius fibi dici, quod ipfe aliis dixit, vel dici eflecit? $. r.
Qvi wAGISTRATVM POTESTATEMVE * HABEBIT,
SI QVID IN ALIQVEM NOVI IVRIS ? STATVERIT:
3PSE QVANDOQVE ? ADVERSARIO POSTVLANTE EO-
DEM IVRE VTI DEBET. SI QVIS APVD EVMng(r*I'ZMA-
GISTRATVM POTESTATEM/(VE "* HABEBIT, ALI-
QVID NOVI IVRIS OPTINVERIT, QVANDOQVE PO-
STEA ADVERSARIO EIVS POSTVLANTE, EODEM IV-
RE ADVERSVS EVM DECERNETVR: SCILICET,
QVOD IPSE QVIS ? IN ALTERIVS,PERSONA AXEQVVM
ESSE CREDIDISSET ?, ID 'O|IN/ ri»Psivs lovOQVE
PERSONA VALERE PATIATVR. |

CC

Dapflncierls

4
L.I Aot,,

[ 2

z;,

* * 3 ) j
59&*/?7*1/ .,Lou."ï/h an:

! Pi9reUA Lïæfi;f&äw ; ;
i/

f $. 2. Haec autem ver-
ba, |quod ftatuerit, qui iurisdictioni praeeft *?, cum effectuiacJ

A a . Cipimus, non verbotenus: et ideo, fi cum * vellet ftatuere,
E«l q€ prohibitus fit, nec effectum * decretum habuit *?, ceffat E-
] dictum. Nam ftatuit *? verbum rem perfeCtam fignificat, et
xX d confummatam iniuriam , nonjCoeptam. .Et ideo Íi inter eos

*5 ^5 . e . - j4 » ^ cet
quis dixerit ius, inter quos iurisdictionem non habujit, quo-
| £ ^ miam pro nullo hoc *^ habétur, nec eft vlla fententia, | ceffare
d d. Edicum putamus: quid enim offuit *5 conatus, cum iniuria
4 — A pullum habuerit effectum ? s |

lib. II. de Inrisd. c. 12. GE R. 57 Vulg. fufceperit, mox condenmata fit, et
tandem peruenmerit. BR. ^ . 58 Hal deiudeque. GER.
pofleaque, abfunt. GEB, . 60-Vulg. alterius. BR, 61 Hal poffet. GE B.
62 Hal.euemiret. GER. — 65 Hal. putarem de feutentia; quae a. GEB. .. 64
. Hal. ferretur. GEB. 65 Hal. buiusmodi. G ER. 66 Ap. Hal. eff, abeft.

GEE.

I Hal. flatuit. GE R. 2 Hal vt5 Vulgo vt, abeft. BER. .. . 5 Hoc
eít, negabit, vel recufabit, Scip. Gentilis . Parerg. 13. Noodt. b. BR. 4
Magiflratus videtur efle magiftratus vrbanus, foteflas, magiftratus prouincialis.
Noodt. «d Dig. b. Appofite Suetonius zz Claudio c. 25. lurisdidionem de
fideicommiffis — — — per prouincias potcflatibus maüdauit. BR. — 5 Quod
idem valet, ac iniquum. .. Vide Rad. Fornerium 171. Rer. Quotid. 24. GE R.
6 Vulg. quogue. BR. — ^ Hal. poteflatemue. GEB.
GEB. 9 Hal. credidit. GER. IO Flor. initio fcriptum erat credidiffedin-
ipfius etc. recentiori omnino mamu litera t fuperne adícripta eft, intrufaque 7
vt fieret credidiffet id im ipfius.
d pro t pofita occafionem poteft dediffe. Attamen omnes, quos vidi codices,
calamo et typis exarati, eo modo exhibent, vt hic ex Florentina "Taurell. BR.
: ^. - Yfti funt Barb. S. Cruc, Bynkersh. GEs. II Norica expunxit haec qui ia-
A AU 01199, isdiclioni praecfl, et Bandoza aunotat, eadem nec in Flor. nec in aliis codici-
" m M ! bus reperirt, quod de Flor. Cod. certe falfum eft. Videntur expun&ta, quod
"E fupra non reperiuntur in ipfo edicto, quae ratio videtur idonea .Noodtio ad D.

e
-
—
v s

j

LUBSIROTITO .

.vti: nec te, nec ipfum oportet hoc impetrare, etfi interdum pa-
Quis enim afpernabitur ?

Magiftratu in hoc Edictum incidit; an in his ?? ationibus 6

VT

| tra eum fecerit, qui iple eorum quid feciffet: et reCte: ne fci-
licet vel Magiftratus, dum ftudet hoc Edictum defendere, vel

.59 Ap. Hal. erat,

8 Ap. Hal. quis, abeft..
| ta interpunQtione enatae. BR.

Forte autem 73 zd fine incommodo abeffet, et |

" M. P j
II. Pavrvs libro IIT. ad(Editum, Hoc EprccTo
dolus debet ius dicentis puniri: nam fi Adfefforis impruden- j
tia ius aliter diCctum fit quam oportuit: non *? debet hoc Ma-
giftratui officere *7?, fed ipfi Adfeffori. 7- dul ur a,
HI. Vrrrawvs libro IIl ad Edictum. Sx ovis , .
iniquum Ad-Ediétumr(*? ius aduerfus aliquem impetradit: eo /—Jbï'*"ï
iure vtatur ita demum *?, fi per poftulationem etus hoctve- AaeeusDt -
nerit. ??; ceterum[&*ipfo non poftulante, non cogrcetur: fed
[ét|fi impetrauit, fiue vfus eft iure aliquo, fiue impetrauit ?7,,, J/,-f

vt vteretur, licet ufus non fit, hoc Edi&o punitur ??;- $. 1. , ,.
5i procurator meus poftulatüt ^?: qujeritur, quis eodem iure

vtatur: et putat Pomponius, me folum: vtique ?^, fi Hóf ei
fpecialiter mandaui, vel ratum habui. Si tamen ?? tutor,vel — —
curator furiofi poftulauerit, vel adulefcentis ^5: ipfe hoc Edi- aol
Cto coércetur. Item ?? aduerfus procuratorem id obferuan-
dum eft, fi in rem fuam fuerit datus., $. 2. Haec poena ad-
uerfüs omnem ftatuitur, qui in Edictum incidit, , pon folum eo

poftulante, qui ab eo laefus eft äqfepgïæfg gg mni, iquij qUandoqueJ—Wfï |
experitur. $. 3. Si.js pro quo ipopon ifti, impetrauerit ^?, 1. eraf.
ne aliquis debitor(iphus/aduerfus eum exfeptione vtatur: de-/.«/
inde tu in ?? negotio, in quo fpgpondifti, velis exffeptione Jl

tiaris ?* iniuriam, fi foluendo debitor non fit, Sedíi tu in-
cidifti in Edictum: reus quidem wvtetur exceptione, *[tu *Jiro;zwngc
non'vtägis] 32, pec poena tua a*d,geu.mï*ää)æül endi pertinebitz ;;Xg:"-fw :
et ideo mandati attionem non häb'efgïät. $. 4. Si filius meusin /mumï

quas ex perfona eius intendo ?^, lhióc ?5 Edi&to locusfit? Et

non puto: ne mea condi&io deterior fiat. $. 5. Quod autem.
ait Praetor, vt is eodem iure vtatur, an etiam ad heredem haec
poena transmittatur? Et fcribit Iulianus, non folum ipfi dene-
gari aCtionem, fed etiam herec-i,ijäus. $. 6. Illud quoque non
fine ratione fcribit, non folum in his actionibus pati enm pge--
nam Edicti; quas tunc habuit, cum incidéfét ?9 in Edi&um, ..
verum*üïg quae poftea ei adquirentur. $. 7. Ex hac caufa k J
folutum repeti non poffe Tulianus putat: füperefie enim natu- ,
ralem caufam, qude inhibet [rdpetitionem ?5, 772 x
|. . .« IV. GaAr1vs libro I. ad |Edictum prouincialej
eleganter Praetor excepit ??, Praeterquam fi quis eorum con-

Jgæ.'&.s,

J xvAl Y
LLVDL P

cHpm-

litigator, dum vult beneficio huius EdiCti vti, ipfe in poenam
iphus *9 Edicti committat. | r
b. bR. — 12 Hal babzerit. GER. — 13 Vulg. ffatueri. BR. — 14 Hal.
baec. GEB. — 15 Hal. obfuit. GEB. 16 Conf. Defid. Heraldum de Rer.

Indicat. Auttor. lib. 1. c. $. $. 11, vbi et verba finalia fed ipfi adfeffori, aduer-
fus A, Fabrum delere cupientem tuetur. G E B. 17 Yaur. offEcere. GEB.

I8 Ap. Hal. ad, ediclum, defunt, immo ab omnibus, quotquot vidit, codicibus
àabefle adnotat Ruffardus, quod et nobis perquam probabile eíft, ex infcriptio»
ne illa irrepfiffe. Simpliciter etiam Graeci in Bafil. 49:óv 74 xaTZ dvriDÍMOV, BR.
Quod ipfum dudum ita cenfuit Rad. Fornerius. 17. Rer. Quotid. 3. GEB. .. 19
Hal. zpfe eo iure ita demum «tetur. GER. 20 Vulg. euenerit. BR. —— 2
Hal. Sed et fiue impetrauit et vfus eft iure aliquo, fiue impetrawit, vt. Vulg.
Sed fi impetrauerit, fiue vfus cfl iure aliquo, fiue impetrautvit, vt. Planior No-
rica. Florentina tamen fubfiftit. B R, 22 Hal pauuietur. "Vulg. pmniatur.
B R. 23 Hal. in margine alzas,. Zmpetrauit, manifeíte ex glofla. BR. 24
Hal. ate folum vti, fi boc ei. Egregium fpecimehn variantis le&ionis e-male ini-
25 Hal Si vero. GEE. , .26 Hal. furiofi
27 Hal Idem, fequente id, omiffo. G E.

vel adolefcentis pofiulauit. G E. ]
30 Vulg. iníerit

28 Vulg. inferit a/. B R. 29 Hal. zmpetrauit. G E R.

ev. GEB. — 31 Hal. patiatzr, et in margine alias, patiarit. GEB. —— 32, Hal.
tu vero Wüo0n viéris. GEB. 33 Hal.z/;s. Vulg. ipfis. BR. 34 Hal in-
tento. GEB. 35 Hal. buic. Saepe in Pand, boc pro buic. BR. 56 Hal.

38 Hal quae repetitio-
40 Vulg. b»-

1 Olim

37 Hal. inferit et. GER.

et Vulg. zucidit..BR.
39 Ml «t Vulg. excipit. RR.

nei iubiberet. G XR.
iuj. BR.

iw Jwü Mm»( en /l[,nczm' Á« aan /t//&w

iab C — M EL

j

*

"fj

p*

Sfc'cg»);

^ «Tærïjj '

"x

L^

HX tmf'-Sgd 3 nec eum quil *
" Hátur ?. Práetered'Ín ius vocari non debet $, ,qui vxorem du-
m M P . um
J(&"M[-äf CÀt. ** Aut eam; quae nubàt: nec iudicem,jdüm|de re cogno-
., « Ícat: nec eum *, dum quis apud Praetor
ls.* que funus ducentem familiare, Quftaue mortuo, facientem ) $.
vhosinus ll ALÉIiSTRATVS libro L. Cognitionum. Vr
í»Q vrI.cadáuer profeduüntur: quod etiam videtur ex ? reícri-

- gandi caufa neceffe habet in iure, veljcerto loco fifti: nat

. yauerit. — Vulg. addit boc edicfo zpfe etc. B R.
^GEB. 7 De qua mouetur controuerfia, — Vide Grangianum zx Paradox. Inr.

jer: (s Len]n

,F 4 4 * '
&

£. AERTTÀATYIT.

/ SEQVIS IVS DICENTI NON OBTEN-
RE PERAVERPET *. /&
VrPrAwvs libro l ad Edictum,
( N N15vs Magiftratibus, non tamen * Duumuiris, fecun-
dum ius poteftatis füae conceffum eft iurisdictionem fu-
am défendere pdenali iudicio. $. r. "Is 3 videtur ius di-

centi non obtemperaíffe, qui quod extremum jin iurisdi-

; . COBM . B - 1.
.. .& €üone eit, non fecit: veluti, fi quis rem molüilem vindi-
£e«—.. Canb afe paffus non eft, fed dgwgi eam, velsferri ^ paffus eft:
9r€- ceterum, fi et fequentia recufaüit, tunc non obtemperaffe vide-

tur. $. z. Si procurator tuus, vel tutor, vel curator ius dicen-
ti non obtemperaüüt ?: ipfe punitur, non dominus, vel pupil-
lus. $. 3. Non folum autem reum, qui non obtemperauit $,
hoc Editto teneri Labeo ait: verüm.etiam petitorem. $. 4.

Hoc iudicium, non ad idjQüod intereft, fed quanti ea res eft 7,

concluditur: et cum/[meram poenam contineat, néque poft an-

num, neque in heredem datur.

: 2 -,(Defam "'JL O/chfü

/ DE IN IVS VOCANDO. /?/Zg

CZI PaAvrvs libroIV.ad Edictum.

; * . " : i x 2
N IYS vocare, eft iuris experiundi caufa v,ocark, f& 94 , i

cari * non oportet, neque Confulem, neque Praefectum, ne-
que Praetorem, neque Proconfulem, neque ceteros Magiftratus,

: . * ] * . h». 0-2. * ]. * L]
| qui imperium habent, quijcoércere aliquem poffünt, et iubere
.in carcerem duci: nec Pontificem, dum facra facit: nec eos,

uo publico in * caufa publica transue-

qui propter loci rï;i"ä;ionem inde fe mouere ^ non poffunt.

( Acaufam agit:|ne-

:

oc, pto nglgä;ril**ratmm comprobatum effe. Ya9

IV. VrPriawvs librofVigd Edictum. Qvrovk J)titi-
fu-
rfiofos, vel infantes. $. 1. Praetor ait: PAREN TEM, Pa-
TRONVM, ParnRoNaAM, LisEnos, PARENTES24/7?

J)f.a)m»w'i;n MUET enmUUN * :

I Olim in Pand. erat optemperanit. BR. 2, Gothofr. in nota Al.
tantum. Quinque MSS. ,quae hic confului, Florentinam conftanter fequuntur.

Etiam Bafilic Dt xuwQhs rv sghrwy4v, quod Fabrotus vertit exceptzs magz-
Jiratibus municipalibus, 8 R. — Adde Yofeph. Aueran. Interpr. Puv. lib. I. c. 4.

—

ft. 42.. Petr. Perennon. ad hoc edidtum commentantem, et le&ionem »om tan- :

tum duumuiris, tuentem, Io, Koolium ad L. Ater. Tarpeiam de multis cap. 4.
eandem impugnantem. De cetero illa quinque MSS. funt Barb. Pal. I. S. Cruc.
"Ireuif. Bynkersh. n Barb. tamen eft fuprafcriptum alias tautum. Hal. vt
Flor. tazen. GER. 3 Rob. Steph. et Heruagius: Is »on videturius dicenti
-on. obtemperaffe, qui, quod. extremum in z'uvz'sd,ifïione efl, fecit. 'Temere. Etfi
ves fortaffe eodem recidat. — Bafilica habent: Ov 3exs? wei3agxeiv v Dixucz, vt
€ft Florentiae. BR..— Adde Noodt. ad. Dig. h. vbi etiam textui poft verba ferri
apafus eft, per ellipfin verborum zws. dicenti obtemperaffe videtur, fuccurrendum
efle re&te monet: alias enim ad. fuperiorem emendationem recurrendum foret,
quae inde nata eft, quod videret ille, qui primus a Florentina difceffit, exem-
,plum non ad non obtemperantem aut non facientem, fed ad facientem obtem-
perantemque pertinere. — Ceterum et Petr. Grangianus Paradox. Pur.. Czu. c. 47.
hic ellipfin iam agnouit. GE &. 4 Vulg. aufferri. BR. 5 Hal. obtempe-
6 Hal. rurfus obtemperanerit.

Ciu. c. 47. GER. :
I Hal, vocaere. GEB, — 2 InPand. Flor, initio fuit femoseri, vti ex in-
genio voluit legi Raeuardus 1. Far. 6. at immutatio admodum antiqua eft.
GPerfpicue autem . Bafilica pro inde fe monere habent. 2£ Zvvv (ózov) àvxaugs-
i, ex illo loco fecedere. BR. — Cont. Yof. Nerium 1. Analect. 4. GEB. 3 Ap.
Kal Sed, abeft. GE B. — 4 Gothofr. in nota: Hotomann, vultlegi im cenfu

Il. VrrrzANwvs libro V. Ladægïdi&um.) IN rvs vo-.

DIGESTORVM LIB. Il TIT. IIL IV. 27

ParRoNI PaTRONAE **, IN IvS SINE PERMISSV .
MEO[NE|OVIS vockT. $G. 2. Parentem *7 hic vtriusque ?
fexus accipe. Sed anin infinitum, quaeritur? ** Quidam, pa-
rentem vsque ad tritauum appellari aiunt: fuperiores, maiores
dici. — Hoc veteres exiftimafle Pomponius refert: fed Gaius
Caffius omnes in infinitum ** parentes dicit: quod et hone-
ftius eft, et merito optinuit. $. 3. Parentes etiam eos acci-
pi Labeo exiftimat, qui in feruitutegäägm,fufceperünt: nec ta-
men *9, vt Seuerus ** dicebat, ad folos iuftos liberos *8, fed
etfi vulgo *? qugefitus fit filius, matrem in ius non vocabit.
V. PAvrvs libro IV. ad Ediétum. Qvza femper 29
certa eft ^*, etidpi fi ^^ vulgo ?? conceperit: pater vero is
eft ?^*, quem nuptiae demonftrant. :
Vl. InExw libro T. Sententiarum. PamEeNwTEs na-
turales in ius vocare nemo poteft: vna eft enim omnibus pa-
rentibus feruanda reuerentia. | |
VIL. Ingw libro IV. ad Edictum. ,DATRrIS adopti-
ui parentes impune vocabit, quoniam hi |eius| parentes non
fünt: cum his ?? tantum(co hatus/fiat, quibus et adgnatus.
VIII. Vrerawvs libro V. ad EÉdictum. Aporrr-
vv patrem, quarhdiu in poteftate eft, in ius vocare non poteft,
iure magis poteftatis, quam praecepto Praetoris: nifi fit filius,
qui caftrenfe habuit ?* peculium: tuncenimcaufacognita per-
mittitur ^*. Sed naturalem parentem, nez?3 quidem dum eft

in adoptiua familia, in ius vocari ??. — $. r. PA TRONVM, Ler
inquid, PATRONAMze ??, . Patroni hic 3* accipiendi funt, ^*
qui ex feruitute manumiferunt: vel *f* 97 collufionem de- nys
texit, vel fi qt? ?? praeiudicio pronuntietur effe libertus, cum J

alioquin non fuerit: aut fi iuraui eum libertum ;meum effez|

61 hd u- — —,.— — —— ÜC^dCooity: 7;'
quemadmodum per contrarium pro patrono non habebor, üü .^ "7 ""

contra me iudicatum eft: aut fi, me deferente, iurauerit fe li-

bertum non eífe. 4..7. Sed fi ad iusiurandum adegi, ne vxo- .
1 . 7Z H L e :
rem ducatjjne)nubat: impune in ius vocabor: et Celfus qul-"ua(

dem ait iri tali liberto ius 3* ad filium|1méüm; me viuo, noit .
tranfire. Sed lulianus contfajferibit. ?? ^ Plerique Tuliani
fententiam probant: fecundum quod euenift, vt patronus qui«
dem in ius vocetur, filius, quafi innocens, non vocetür.

IX. PAvrvs libro IV. ad Edictum. Is qvoovg,

qui ex caufa fideicommiffi manumittit] non debet in ius voca- ////4

; . ^ Ws L
ri$ quamuis vt manumittat,in 1us vocetur.

X. VrPrANVs libro;V.ad Edicum. Skep sr hac ge | i CC )oyvzm o
lege emi, vt manuxmtt-aæf et ex Conftitutione Diui Marci ve- :4. .. 6 426

; nit

publico. Sed Florentinam Bafü. confirmant, in quibus eft: z)» 3« Swueeix»
Xgeíav Béusvra v Ouuocío Doóuw, qui ob publicum v(um cuvfu publico transue-
bitur. BR. — Cum Flor. etiam faciunt Barb. ,Vat. I. II Pal. I. S. Cruc- Bynkersh,
et Hal. GE &, 5 Hal transuebitur. GEB. — 6 Vulg. decet. BR..— 7 Hal.
qui vxorew. ducit: aut quae mubit. nec iudicem oportet, dum de ve cognofcit, nec
dum quis. GEB. 8 Minus affequor, cut haec tantopere fufpecta fuerint
Taurellio. Certe in Bafil. itidem lego: eUre viv yeuovvra 9 T? vyapgougfvav,
éur& Dinusüy, iv Üoo Dueywómuer, oUve vàv. AAX Qu wggftuäusvw. Vulg. habet
mec eun, qui apud praetorem can[am agit, et itaffa&ufffï in Pal. L. et $. Cruc
BR. Cum for. tamen faciunt Barb. Treuif. Bynkersh.['G E b. 9 Ap. Hal. /-
et Vulgo ex, abeft. B n. IO Vulg. parentesque. BR. II Hal. patvonae-
«e. GEB. I2 Vulg. Parentes, et mox iterum. BR. I3 Hal praefigit
Et. GEB. I4 Hal. vsque in infinitum emnes paventes. G E a, I5 Vulg.
inferit filios, B R. I6 Hal. wec tantum. GER. . Y7 Hal Seraius et in
margine alias, Seuerus in F. GEBR. 18 Hal. addit pertiwet. GEB. I
Taur. zOlgo. GER. 20 Áp. Hal. femper, abeft. GEB. 21 Vulg. addit
mater. BR. 22 Hal etfi. GEB. 23 Tauwr &Olge. GES. . 24 Hal -
loco off, habet tantmm. Flor. fcriptum erat palermerbisetquem - etc. quod de-
mum recentius mutatum. BR. . 25 Hal zs, GER. — 26 Hal babeat. GER.
27 Hodie in Pand. exftat permittetur litera 7 iam olim in e transformata. BR.
28 Hal. uec quidem. GEB. — 29 Hal. et Vulg. addunt licet. 8R.—. 35 Vulg,
Patronamue. BR. 31 Ap. Hal bico abeft. GE n. 32 Hoc fupplemen-
tum fj recentis eft et atramenti et figurae, — Hal, vel qai collufiomes. detexerunt,
Vulg. vel fi collufiouem detexerit. Bafil etiam fingularem habent: xa 5 evg-
mwavyviav éAÉyiae xal 6 £ d hQou dvoQavS60e. BR. 33 Vulg. fi quis. Ap.
Hal, 2uj, abell. BR..— - 24 Hal. inferit patronatus. GEB. 35 Hal. praefi-
T : « gir

-

p hs /
;uamnxjud €.—7?»n )a..

Tiff' eæy ;

| p m CFUOU '"**y'" "

[ (/ y— &ä
,' "at MA Pg,l L'kïjl ;
^-4 ) ; ,v
hon

La*

L u

41 At .

4

/

TT Üowvyneee ;j f:,ïfvl/'*'h"""'
f

LA
w/«pitno YYvty n ena- s

ZA C -..J.'tuïu«l.u/]t**

lrE
i :

m
'.
w

à, JÁc.

D.

"

i M: 'nom(/ïi)

Lj Sst.

1

RE
»

19' s gabi : nam non
«P) uerfitatem velit experiri, zdiéti iel
^ a&torem eorum conftitutum in ius fit vocaturüs, $. 5. L1-

28

nit ad libertatern: cum fim patronus, in ius vocari non potero:
fed fi fuis nummis emi, et fidem fregi, pro patrono .non habe-

bor. $. r. Proftituta. contra legem venditionis, . venditorem .

habebit patronum, fi hac lege venierat, vt, fi proftituta . effet,
feretlibera. At fi venditor; qui manus jniectionem excepit,
ipfe proftituit: quoniam et haec peruenit ad libertatem, fub
illo quidem, qui vendidit, libertatem confequitur, rem
haberliei gequum non eft: vtjet-* 9 Marcellus libro. fekto .Di-
geftorum exiftimabat ?. $. 2. Patronum autem accipimus,
etiamfi capite minutus fit, vel fi libertus capite minutus] ??,
dum adrogetur ?? per obreptionem: cum lenimfhoc ipfo,
quoJ*? adrogatur, celat condi&cionem ^1: non id actum vide-
tur, vt fieret ingenuus. — $. 3. Sed ^2 fijius anulorum acce-
pit, puto eum reuerentiam patrono ex ibere debere, quamuis
omnia ingenuitatis munia habet. — Aliudaf , fi natalibus *^
fütrefitutus: nam Princeps ingenuum facit. $. 4. Qui ma-
numittitur a corpore aliquo, vel collegio, vel ciuita [
ft illornm libertus, fed

onorem h «t f aduerfus Rempublicam, vel vni-

db

L4

BEROS, PARENTESQVE 45. . pPATRONEI,'PATRO-
NAEQvE *5, vtriüsque fexus accipere ** debemus.

$. 6. Sed ]^* fi
reda&tus fi£ patronus, putat Pomponius eum amififle honorem:
fed f fuerit reftitutus, erit ^? ei etiam huius. Edicti commo-
dum falum. $. 7. Parentes patroni etiam ?? adoptiui exci-
piuntur: fed tamdiu, quamdiu adoptio durat. $. 8. Si filius

meus in adoptionem datus fit, vocari à liberto meo in 1us non

; AM i ^ ; , : i j M PUA :
Bd "goæmt: * fed * 5* negonepos in adoptiua familia Ifufceptus)

ed fi filius meus emancipatus adoptauerit filium, hic nepos
in ius vocari poterit: nam mihi alienus eft. $. 9. Liberos au-
tem fecundum Caffium, vt in parentibus, et vltra trinepotem
accipimus. $. Io. Si liberta ex patrono fuerit enixa: mutuo

fe ipfa, et filius eius, inius non vocabunt. $. rr. Sif autem

liberi patroni capitis accufauerunt libertum paternum, vel in

feruituteWq petierunt ??: nullus eis honor debetur. - $. I2.
Prdetór . ait,
QVIS.VOCET: permil
fit, velpudorem non fa
velparentes. Et totum hOé, caufa cognita, debet facere: nam
interdum etiam ex caufa famofa, vt Pedius putat, permittere
debet patronum in ius vocari a liberto: di eum, grauiffima in-
iuria adfecit, ?? flagellis forte cecidit. $: 13: Semper aytem
hunc lionorem patrono habendum, et fi qüafi tutorj vel-eürater,
vel defenfor, vel aftor]interueniat patronus. Sed fi patroni
tutor, vel curator interueniat: irpune poffe eos in ius vocari,
Pomponius fcribit: et verius B. o [
XL Pavrvs libro IV. ad Edictum. QvAmwvzs non
adiciat 59 Praetor, caufa cognita fe poenale iudicium daturum:
tamen Labeo ait, moderandam [iurisdictionem: veluu ?* fi

üs enim eít, fi famofa actio non

36 Hal. mon cffe Marcellas. — Vulg. mon eff vt Marcellus. w R.
Jta quoque Flor. fa&um, fed paulo recentius. ldeo cor-
rectio merito fufpe&ta vifa: Taurellio. B R. 38 Hal addit fit. GER. 39
Kial. adrogaretur. G EB. 40 Hal. et Vulg. 4q4od. BR. 41 Vulg. addit
fuam. 9 R. 42 Hal.inferit et. GEB. — 43 Hal. et Vulg. addunt efj. B R.
44 Hal. in margine alias, naturalibus ?n. Flor. in quo vehementer fallitur. 5R.
45 Ap. Hal. que, abeft. GER. 46 Hal. patromaeue, G E B. 47 Vulg.
excipere. B R. 48 Ap. Hal. Sed, abeft. GEB. 49 Hal. fore, loco erzt.
G E B. o Hal. Parentes etiam patroni etin margine alias, Patvomi etiam
parentes, et ita quoque Accur. legit. GE B. $1 Suppleta haec particula ad-
