Cibus, et omni tempeftate contempta iter continuari ?? co-

gatur: neque tam delicate ?? progredi debeat, vt reprehen-

aprili. GEB. — 28 Rehd. quero. GEB. —— 29 Rehd. aprilis primas. G E B.
Hal. calendas aprilis. 30 Vulg.fit. BR. Etiam Rehd. GERE. 31 Hal
et Vulg. voluerit. BR. Etiam Rehd. GER. :
Etiam Rehd. GEs. 33. Vulg. inferit: pretium. BR. Etiam Rehd. GEB.
34 Hal. foluat. GEB. 35 Hal. et Vulg. omnes, etiam fcripti inferunt: fi.
BR. BDatb. Vat. I. Chriftin. $. Cruc. I. Bynkersh. etiam Rehd. G E B. 36
Vulg. boc. BR. Etiam Rehd. GER. 37 Rehd. fpoponderit. ex quo fa&um:
fpoponderat. G E B. 38 Hal. reliquit. 39 Erat olim Flor. poffet, et po-
terat retineri. B R. 40 Hal. et Rehd. zntereffet. G E B. 41 Hal. Refpon-
dit. GER. 42 Hal. in flipulatione. GEB. —— 43 Rehd. appellaretur. G E B.
44 Rehd. quis. GE B. | X
Hal. Flor. fuit: cumminus. Sed in prima fyllaba & in o mutata, . Vt Hal. ita
€ fex codicibus fcriptis tres: Vat. I. Barb. S. Cruc. K. at in Barb. fuperfcriptum ;
al. cominus. At.S. Cruc. M. et Magl. vt Flor. Chriftin. quod minus, nullo
fenfu. BR. Bynkersh. vt et Rehd. vt Hal. Vat. I. et reliqui. GEB. — 46 Go-

.thofr. in nota: aliud agere coepetit. vulg. Hal. Conf. Bynkersh. IT. Obf. 23--

Bn. 47 Hal mi. GEB, — 48 Vulg.a&um, BR. Etiam Rehd. GEB. — 49
Vulg. inferit: partis. BR. — Etiam Rehd. fed antecedente: ex, neglecto. GE B.
5o Halfm. ^ 51 Flor.eft: Efefi, hic et in fequentibus. GE B. — 52 Hal.
53 Hal. et Vulg. vemittamus. BR. Etiam
55 Hal. et
56 Vulg, i5, loco: vt. &&

aut, loco: id efl, ad. GER.
Rehd. GEz. . 54 Vulg. efficere. BR. — Rehd. vt Flor. GER.
Vulg. promifit, BR. — Rehd. promiferat. G E B.

32, Vulg. inferit: dzem. RR.
dIlicate. G E B.

45 Gothofr. in nota: cominus. v4lg. quo minus..

. fione dignus appareat: fed habita ratione temporis, aetatis,

fexus, valetudinis: cum ?^* id agat 9?, vt $3* mature per-
ueniat, id eft, eodem ?* tempore quo plerique eiusdem con-
dicionis homines folent peruenire, eoque ?? transacto, quam-

.uis Romae remanferit, nec poffit Ephefi pecuniam dare, ni-

hilo minus ei recte condicetur, velquia per ipfum fteterit,
quo minus Ephefi daret, vel quoniam per alium Ephefi poffit
dari ^?, vel quia vbique poteft foluere: nam et quod in diem

fi duplomate 9?'vfus, aut felici nauigatione, maturius quam
quisque *? peruenerit Ephefum, confeftim obligatus eft: quia
in eo quod ** tempore atque facto *? finitum eft, nullus eft
conieCturae locus. $. 3. ltem qui infulam fieri fpopondit,
non vtique conquifitis vnJique fabris, et plürimis operis ??
adhibitis, feftinare debet: nec rur(fus vtroque 7^ aut altero
contentus effe, fed modus adhibendus eft fecundum rationem .
diligentis aedificatoris, et temporum locorumque: itemíi nom -
inchoetur opus,.id tantum aeftimetur, quod in illo interuallo
effici potuit ** : transactoque tempore quo infulam confum-
mare oportuerit *5, fi poftea aedificetur, liberetur ** reus:
ficut liberatur qui fe daturum fpopondit, fi quandoque tra-
dit *?, $. 4. Illud infpiciendum etft, an qui centum dari pro-
mifit, confeftim teneatur, an vero ceffet obligatio, donecpe-
cuniam conferre poffit? quid ergo, fi neque domi habet *?,
neque inueniat creditorem ? Sed haec recedunt ab impedi-
mento naturali, et refpiciunt ad facultatem dandi. Eft au-
tem facultas, perfonae commodum incommodumque, non re-
rum quae promittuntur: etalioquin, fi quis Stichum dari 39

. fpoponderit, quaeremus vbi fit Stichus: aut fi ** non mul-

tum referre videatur, Ephefi daturum fe, an quod Ephefi fit,
cum ipfe Romae fit, dare fpondeat: nam hoc quoque ad fa-
cultatem dandi pertinet: quia ?^ in pecunia et in 53 Sticho
illud commune eft, quod promiffor in praefentia 9^ dare
non poteft. Et generaliter caufa difficultatis ad incommodum -
promifforis, non ad impedimentum ftipulatoris pertinet: ne
incipiat dici, eum quoque dare non poffe, qui alienum fer-
uum, quem dominus non vendat, dare promiferit *5, $. 5.
Siab eo ftipulatus fim, qui efficere non poffit, cum alio ?5
poffibile fit: iure faCtam obligationem , Sabinus fcribit. — $. 6.
Cum quis füb hac condicione ftipulatus fit, fi rem facram,
aut religiofam Titius vendiderit, vel forum , aut bafilicam, .
et huiusmodi res quae publicis vfibus in perpetuum relictae
fint, vbi omnino condicio iure impleri non poteft, velid 9*
facere, ei non liceat: nullius momenti fore ftipulationem, pro-
inde 99 ac fi.ea condicio quae natura impoffibilis *? eft, in-
ferta effet: nec ad rem pertinet, quod ius ?? mutari poä-
E : e

Ita quoque Rehd. GER. 57 Rehd. promiferat. GEB.. — $8 Gothofr. in
nota: Duplomate, id ett, diebus, etc. vulg. diplomate. Hal. 59 Gothofr. in
nota: continuare. vzlg. Flal. G EB. 60 'laur. dilicate, qui dare debebat:
61 Vulgo: cum , abeft. B R. 62, Hal. et Rehd. agatur.
GEB. . 63 Rehd. inferit: et. GEB. —— 64 Vulg. eo. £R. .. 65 Ap. Hal.
que, abelt. GEB. 66 Hal. et Vulg. dare pofft. BR. Ita et Rehd. GER.
67 Vulg. inferit: amte. B R. 68 Vulg. po[jit. B R. 69 Hal. diplomate.
Rehd. hic et fupra, vt Flor. GEB. 7Oo Hal. 4uisquam. GEB. — "741 Vulg.
quidem , loco: quod. BR. Etiam Rehd. GE 5. 73 Gothofr. in nota: plu-
rimis operariis. Haloand. vulg. Yta ct Rehd. GER. 74 Gothofr. in nota:

"nec rurfus vno aut altero. vzlg. vno atque altero. Haloaud. GE8B. — 75 Rehd.

potefl. G E B. 76 Rehd. potuerít. GEB. — 77 Kehd. inferit: omnuimo. G EB.
78 Hal tradidit. Vulg. tradiderit. BR. 79 Hal. babeat. 80 Hal. et
Vulg. dare. BR. Etiam Rehd. GEB.. 814Hal. et Vulg. vt fic non multum ,
quod probabile. 5 R. Rehd. aut fic, faperícripto: al. vt. GEB. 82 Hal.
et Vulg. inferunt: et. BR. — Etiam Rehd. GER. 83 Ap. Hal. et in Rehd.
in, abeit. GER. — 84 Rehd.im praefenti. GEB. — 85 Hal. promiferat. Rehd.
promiferat dare. GE B, . — 86 Gothofr. in nota; cum alii, Haloand. Rehd.
cum ab alio. GE B. 87 Taur. vel ; T. Hal. et Vulg. et fi velit facere. BR. -
Ita et Rehd. GEB. 88 Gothofr, in nota: perinde, Haloand. GEB. $9
Taur. impoffiVilis. GE R. 90 Rehd. 4wamuis, loco: 4uod ius. GEB.

Vvvvvv gt

96 DIGESTORVM. LIB. XLV. TIT. L
eft ?* , etid quod nunc impoffibile eft, poftea ?? poffibile fieri: CXLI. GaArvslibro IT, dé Verborum obligationibus. ;;'15
non enim fecundum futuri temporis ius, fed fecundum prae- | S1 feruus aut fihusfamdläs.? ita &1pulfttus fät, ILLAM Rä*.M don
fentis , aeftimari debetftipulatio. . $. 7. 5i, vt aliquid flatf, bïïüj AVT I LL? *Sä ,fT'TRfV M EdG i():. VdeïM f 110? P..E;f:r h ï—, y cw'jj
pulemur: et vfitatius et elegantius efle Labeo ait, fic fü ici | minusue, fed filius teruusue deftinare .e alterutra ^" debet. . p
| poenam, SI.ITA FACTVM NON ERIT: atcum quid ne|$. r. Extranel quoque ä);erfona fi comprehenfa fuerit, . veluti : p
- fiat, ftipulemur ??, tunc hoc modo, s1 ADVERSVS EA| hoc modo, v TRAM EARVM TiTivs ELEGERIT: f
) FACTVM ERIT: et cum alia fieri, ?^ aliá non fieri, con- | non ahter.iþpulator alterutrius petendae facultatem habet, *
iuncte ftipulemur?5, fic comprehendendum ?*, s1 ?* NON | quam fi Titius elegerit. — $. 2. Puplllus.hcet, ex quo fari j
FECERIS: SI QVID ADVERSVS'EA FECERIS. | coeperit, recte ftipulari poteft , tamen fi in parentis poteiïca.te ( gt
$. 8. Praeterea fciendum eft, quod dari ftipaulemur ??, non | eft, ne auctore quidem patre obligatur: pubes vero qui in ' i í

poffe !99 nos vni ex heredibus adquiri *,. fed neceffe effe | poteftate eft, proinde, ac fi 5? paterfamilias, obligari folet,

2 omnibus adquiri: atcum quid fieri ftipulemur ?, etiam vnius | Quod autem in pupillo dicimus, idem et in filiafamilias ?*

períonam recte comprehendi.

CXXXVHL Ipxmw libro IV. Stipulationum, . EvM
qui certarum nundinarum diebus dari ftipuletur *, Rrämg die
? petere poffe, Sabinus ait. Proculus autem et ceter! diuer-
fae fcholae au&tores, quamdiu vel exiguum tempus ex nun-
dinarum fpatio fupereflet, peti." poffe exiftimant *: fed " ego
cum Proculo fentio. S. 1. Cum pure ftipulatus fum, illud
aut illud dari, licebit tibi, quotiens voles, mutare volunta-

tem in eo quod praeftaturus fis: quia diuerfa caufa eft volun-

tatis exprelíae, et eius quae ineft. — . . : A
CXXXIX. In&w libro. VI. Stipulationum. Cv ex
caufa duplae ftipulationis aliquid intendimus , venditoris he-
redes in folidum omnes conueniendi funt, omnesque debent
fubfiftere : etquolibet eorum defugiente I9 ,c.eteri's.fubh&?re
nihil prodeft: quia in folidum defendenda eft venditio, cuius

indiuifa natura eft: fed cum vno defugiente omnes defugifle.
ZI videantur, ideoque ** omnes teneantur, *? vnicuique pro-

parte hereditaria praeftatio incumbit. — . ! !
CXL. PAvrvs libro Ill. ad Neratium. PrvmRisvs

febus praepofitis. *^, ita ftipulatio fatta eft, kA oMN1A,

QVAE SVPRASCRIPTA SVNT, DARI? propius *^eft, vt
tot ftipulationes, quotres fint *?. $. r. Dehac ftipulatione,
ANNVA, BIMA, TRIMA DIE ID ARGENTVM QVA-
QVE * prxk DARI? apud veteres varium *? fuit. Paulus:
fed !? verius ??, et hictres efle trium fummarum ftipulatio-
nes. $. 2. Etfi placeat ?^* extingui obligationem, fi in eum
cafüm inciderit, a quo ipcipere non poteft : non tamen hoc
in omnibus verum eít: ecce ftipulari viam, iter, actum ad
fundum communem, focius non poteft: et tamen fi is, qui
ftipulatus fuerat, quos heredes relinquerit ^^, non extingui-
tur ftipulatio: et per partem ?? dominorum feruitus adquiri
non poteít: adquifita tamen conferuatur ?*, et per partem
domini: hoc euenit ?*, fi pars praedii feruientis, vel cui fer-
uitur ?95, alterius domini effe coeperit, -

91 Halpofit. G&&. . 92 Hal. inferit: fit.GEB. — 93 Vulg, ffipulamur. & &.
Etiam Rehd. GE R. 94 Hal. praefigit: et. 95 Vulg. coniunctim flipu-
lamur. BR, Rehd. alia fieri, alia mou, fhpulamur comiuuctim. GE s. 96
Vulg. addit: eff, BR. Etiam Rehd.GEB. . 97 Hl inferit: ;ta. GEB. 98
Hal. et Rehd. fize, loco: fi. GEE. 99. Vulg. cum quid dari flipulamus.
BR. iOÓ Scribo cum Vulg. Nor. omnibus: wom po[fe per mos. B R. 1
Rehd. adquirere. — Quid fi dicamus, librarium Florentinum legiffe : adguirIr1,
et more fuo literarum geminatarum feciffe compendium, aut voluiffe fcribere:
adquiRE, et vel ex arïtecedentis«voc.alis Foü(bnanxtia exortum effe 2 adquiri.
GE E. 2. Hal. et Rehd. ef?. GEB. 53 Nulg. flipulamur. BR. . 4 Vulg.
flipulatuv. BR. —— $ Wulg. inferit: mumdinarum. B R. 6 Vulg. caeterigue.
-gR. Etiam Rehd. GEn. 7 Hal et Vulg. inferunt: so5. BR. Etiam Rehd.
G.E B. 8 Vulg. exiflimabant. BR. Rehd. exiflimauit. GE B. 9 Rehd.
inferit: et. GE£. — 1O Vulg. deficiente, hic et mox iterum. BR. Etiam Rehd.
vtroque. in loco. GE. -1 Rehd. defuiffe, acute, et 72 deficiente, conue-
nienter. GEB. . Nec aliter Hal. 12, Réhd. inferit: cum. GEB. 15 Hal.
ideoque et ommes teneautur et vnicuique. G E B. I4 Vulg. propofitis. B R.

15 Erat Flor. proprus , fine dubio vice od proprius. Sed: propius, habent
omnes.B R. At Rehd.reapfe : proprias , confueta harum vocum confutione. GE P.
16 Vulg. tot. flipulationes finit , quod ves funt. BR. 17 Hal. quoque. GE B.
18 Hal. vaviatum efl. Vulg. variatum fuit. BR. Rehd. vt Vulg. GE&B. 1mmo et
Hal. variatiin fuit. X9 Ap.Hal.fed,abeft.GEB. 20 Rchd.addit: e/f. Gr z.

| citeriore die. 1ta habet Rehd. Taur. cEteriorem. GEB.

impubere dicendum eft, $.'3. Si ita fuero ftipulatus, wrmr
AvT T1T10*? ettu mihi daturum te fpondeas ??; fecundum
omnium opinionem ad interrogatum te refpondere: quia con-
ftat mihi foli adquiri obligationem, "Titio autem dumtaxat
recte foluitur, $. 4. Siinter eos qui Romae funt, . talis fiat
füpulatio, rop1E CaAnTHAGINE ?? pARE SPONDES?

| Quidam putant, non femper videri impoffibilem ?^ caufam fti-

pulationi 3* cont;äeri: quia poffit contingere, vt tam ftipula-
tor, quam promtillor, ante aliquod ?* tempus fuo quisque
difpenfatori notum fécerit, in eum diem futuram ftipulatio-

nem: ac demandaflet promiffor quidem fuo difpen(stori, vt
daret: ftipulator autem fuo ??, vt acciperet: quod fi ita fa-
Ctum fuerit, poterit valere ftipulatio. . $, 5. Cum mihi aut .

Titio füpulor ??, dicitur, aliam quidem rem in perfonam

meam, aliam in Titii defignari non poffe: veluti mihi decem,

aut Titio. hominem, íÍi vero Titio ea res foluta fit, quae in
eius perfona defignata fuerit ??: licet ipfo iure non liberetue
^? promiffor, per exceptionem tamen defendi poffit ^'. $. 6.
Tempora vero diuerfa defignari poffe, veluti; wiur Ka-
LENDIS lANVARIIS, AVT livio0 KareNwDbis Fg-
BRV ARIIS? Ilmmo etiam citeriorem *? diem in Titii perfo-
nam conferri pofíe: veluti, w1H81 KArEgNDiISs FEBRVA-
Riü1S, ** Ticvi10 KarkwNDp:is laNvARIIS ^*2 Quo
, cafu. talem effe ftipulationem intellegemus, sx Txrro K a-
LENDIS laNvARIIS NON DEDERIS, MiHI KALEN-
DIS FEBRVARIIS DARE SPONDES *?. $. 7. Sed rur-

fus mihi quidem pure, aut ** Titio fub condicione, ftipulari

poffum. . Contra vero, Ífi mihi fub condicione, aut Titio
pure: inutilis erit tota ftipulatio , nifi in meam perfonam con-
dicio exftiterit: fcilicet quia nifi, quod ad ^" me, vim acce-
perit ^* obligatio, adiectio nihil poteft ^? valere. :Hoc ta-
men ita demum tractari poteft, fi euidenter apparet ??. pure
Titii perfona adieCta?*: alioquin cum ita ftipulor, sx N A-
VIS EX ÁFRICA VENERIT, MIHI AVT TliTI1O DA-
| | RI

-

x

21 Hal. et Rehd. placet. Sed in hoc litera a eft fuperfcripta. GEB. . 22, Hal.
reliquerit. G EB. 23 Vulg. pro parte. BR. — Rehd. per partes, GER. 24
Vulg. confirmatur. BR. Etiam Rehd. GEB. — 25 Rehd. vemit. GEB. — 26
Hal. feruitus debetur. BR...— 2/] Hial. et Vulg. vtram, et ita Flor. eft fa&um.
BR. Etita quoque Rehd. GEB., . 28 Rehd. et hic: de alterítro. GEB. | 29
Hal. vtram earum, fide, vt reor, alicuius MS. nam Rehd. inuería rationez
vtram eorum. GEB. — 30 Hal, et Vulg. perinde ac paterfamilias. B R. Rehd.
perinde ac fi..G EB. 31 Vulg. filzofamilias, n R. 52, Hal. te vefpondeas.
Rehd, fimpliciter: vefpondeas, omifflo: te. GEB. ^ 533 Hal. Cartbaginz,
GEB, . .34 Taur. impo[fiVilem. GE B. — 35 Vulg. flipulationis. BR. Etiam
Rehd. GE &. 36 Vulg. ante id tempus. &R. — Rehd. anute boc tompus. GEB.
37 Vulg. addit: difpem[atori. BR. Etiam Rehd. GER. 38 Vulg. addit;
dari. &R. Etiam. Rehd. GEs. 59 Hal. fuit. 40 Vulg. liberabitur. BR.
Etiam Rehd. G E z. 41 Hal. poterit. GE R. 42 Gothofr. in nota: A.
43 Vulg. praefi-
git: aut. BR. Etiam Rehd. GEB. — 44 Vulg. addit: dare fpondes, BR. . 45
Vulg. fpondeas. BR. 46 In Rehd. ast, abeft. GEE. 42 MHal. fcilicet
quod nifi a me vim. — Vulg. fcilicet quia nifi a me'vim. BR. Rehd. fcilicet 4uia

uifiamevim, BR. Kehd. fcilicet quia nifi quidem a me vim. GEB. — 48 Hal.. -

accipiat. G E B. 49 Vulg. poterit. BR, Etiam Rehd. G &. 3Oo Hal. et

Vulg. appareat. BR. . Etiam Rehd. GEz. — 51 Hal ct Vulg. perfonam . adic-
' vt ol 2 &am

p

lus fe
gt
?0
f
p
QOQICL
ri hf
qum d
dl
ii
trodt
m
ltl (
tiht

(att s
ATE
ï
Qpf
CA
lg

RUR
M «
rit:
H

CO

; n

&i

um
lbt
r
Tite
in
ll
à u
N
WO
T
nlv
Is fl
)B$?
fs
um
d
h f
I ait
(onom
0
»en
etetut
M
! o
N
w
il
1
j ]u
|.LEM
d n
puli
: TO
Itl«
d
d
]
N
M

n
| À
) )
fidun
L
qtiont;

n

mwdeaf' |

hm

61
gidits
317
; J
yit
p
t
! Ijm
bl
|d
lt
um

. entem et. BR. Rehd. vt Vulg. GER.

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. I — 557

&gr1 *?^spowpES? Titii quoque perfona füb eadem condi-
cione adici videtur. $. 8. Ex hoc apparet, fi diuería condi-
cio in meam perfonam , diuerfa in Titii pofita fit, nec in meam
perfonam extiterit condicio, totam ftipulationem nullius mo-
menti futuram: exftante vero mea ?? condicione, fi quidem
'itii quoque condicio extiterit, poterit vel Titio ** folui: fi
vero in illius perfona defecerit, quafi non adiectus habebitur.

$. 9. Ex his omnibus apparet, licetalterius perfona non recte

adiciatur, non ideo minus in noftra perfona ?^ vtiliter proce-
dere. ftipulationem. " EEE d !

4

"rTean.

DE DVOBVS * REIS CONSTITVENDIS.

| MopEsT:I N vs libro II. Regularum.
l'at2 &ipulatur., reus ftipulandi dicitur: qui promittit, reus
promittendi habetur. . p t

IL IavorgNvs? libro IIL. ex Plautio. Cvw duo |-

eandem pecuniam aut promiferint 5, aut ftipulati fünt: ipfo
iure et finguli * in.folidum debentur, et finguli ? debent:

ideoque petitione, acceptilatione ? vnius, tota foluitur obli-
gatio. - QUE D EM o :
DI VrPrawvs libro XLVII. ad Sabinum. Iw duo-
'bus reis promittendi fruftra timetur nouatio: nam licet ante
yprior refponderit, ? pofterior etfi ex interuallo ? accipiatur
9. confequens eft dicere, priftinam obligationem durare, et.

fequentem accedere: et parui refert, fimulfpondeant, an fe-

paratim promittant: cum hoc actum inter eos fit, vt duo rei |-
conftituantur, neque vlla.nouatio fiet *?.. $. r. Vbi duo.

rei facti funt, poteft vel ab vno eorum folidum peti: hoc eft
enim duorum reorum **, vt vnusquisque, 'eorum in folidum
fit obligatus, poffitque ab alterutro * peti: et *? partes au-
tem a fingulis peti poffe, nequaquam dubium eft: querhad-
modum et a'reo et ädeiuffore petere poffumus: vtique enim,
cum vna fit obligatio, vna et ** fümma eft: vt, fiae vnus fol-
uat, omnes liberantur *5; fiue *5 ífoluatur ab altero, libe-
ratio continpgat. — . | E HH t O

— 1V. PowPouivs libro XXIV. ad Sabinüum. Dvo.
rei promittendi, fiue ita interrogati, SPONDET1S? refpon--
deant sSPONDEO, aut SPONDEMVS: fiue ita interrogati,
SPONDES? refpondiffent, sPoxpEMvs: recte obligantur.

V. IvriANVS libro XXII. Digeftorum. Newo eft,

qui nefciat ** alienas operas promitti poffe, et fideiufforem |
adhiberi in ea obligatione: et ideo nihil prohibet duos reos ,
ftipulandi conftitui, vel promittendi: ficuti fi ab eodem fabro-
duo rei ftipulandi easdem operas ftipulentur: et ex contrario

&an. BR. Etiam Rehd. G E x. 22 Ap. Hal. dari, abeft. Vulg. dare, E R.
Rehd. vt Vulg. GE B. 53 In Rehd. ea, abeft. GER.
yit: vel mibi. BR. Etiam Rehd. GE R.

"BR.

BR. .2 Hal. IABOLENV'S. GER. !
runt. vzlgat. Hal. .Rehd, etiam: promiferumt. GEB. — 5 4 Gothofr. in nota:
et fingulis in folidum debetur. vulg. Hal. Quod ample&or. pR. Etita etiam

Rehd. GE E. 5. Vulg. inferit: u folidum.. B R. 6 Gothofr. in nota: et
.acceptilatione vulg. acceptilationeque. Fal. Rehd. vt Vulg. GE B. 4 Vulg.
praefigit: poffea. B R. 8 Hal et poflerior ex interualle..GEB. . 9 Vulg.

concipiatur. B R. Etiam Rehd. GE £.

13 Vulg. et, abeft. Hal.. Partes
14 Gothofr. in nota: vna etiam
fumma. Hal. Vulg. et vna eticm fumma. 8&. Rehd. vt Flor. GEB..— 15
Hal. et Vulg. liberentur. BR..— Rehd. vt Flor. GER.

12 Hal. et Vulg. inferunt: folidum. ER.

54 Vulg. infe- :
55 Vulg. im mofiram perfonam. -

I Vulg. DE DVOBVS REIS STIPVLANDI ET. PROMITTENDI. .
3 Gothofr. in nota: aut promife- |

IO Gothofr, in nota: fiat. vulg. Hal. ,
GEB. 11 Vulg. boc emim ius duovum veorwm efl. BR. lta et Rehd. GE B.

16 Vulg. inferit: 9. :

fl

ratio proprii temporis habebitur; nam etfi maxime parem cau-

| BR. 'Etiam Rehd. GEZ.

. Hal. et Vulg. addunt: efl;BR. WVWtet Rehd. GER.

duo fabri eiusdem peritiae easdem operas promittere intelle«
guntur, et duo rei promittendi fieri. E. :
. VIl. Ip&w libro LII. Digeftorum. Dvos reos pro-
mittendi faturus !5, fi vtrumque interrogauero, fed *? alter
dumtaxat refponderit: veriusputo , eum qui refponderit, obli-
gari: neque enim füb condicione interrogatio in vtriusque
perfona fit, vt ita demum obligetur, fi alter quoque refpon-
derit. $. 1. Duobus autem reis conftitutis, quin liberum fit
Papulatom.", vel ab vtroque vel ab altero dumtaxat fideiuf-
forem accipere, non dubito. $. 2. Sed fi a duobus reis fti-
pulandi interrogatus refpondiffet vni fe fpondere: ei foli te-
net;x: T $. 3. Duo rei fine dubio ita conftitui poffunt, yt
gg temporis ratio habeatur , intra quod vterque refpondeat
M Modgcum tamen interuallum temporis, item tnodicus
aCtus, qui modo contrarius obligationi non fit, nihil impedit,

quo minus duo rei funt ?^, Fideiuffor quoque interrogatus,

inter ?? duorum reorum refponfa fi refponderit, poteft vide-

Ti non impedire obligationem reorum : quia nec longum fpa-

tium interponitur, necis actus ?* qui qontrarius fit obligationi.
. .. VA. FronenuTINvs libro VIIL. Inftitutionum. Ex
duobus reis promittendi ^" alius in diem vel ?* füb condicio-

ne obligari poteft: nec enim impedimento erit dies, aut con-

dicio, quo mipusab eo, qui pure obligatus eft, petatur. -
| VIII. VrPraNvslibroI. Refponforum. |His verbis,
EAQVE^? PRAESTARI STIPVLANTI TIBI SPOPON-
D1MVS, intereffe ??, quid inter contrahentes aCtum fit: nam

fi duo rei fa&ti fint, eum quiabfensfuit ?*, nonteneri: prae-

fentem autem in folidum effe obligatum: aut fi minus, in
partem fore obftri£&tum, . AMDOURDT T ervr r |
.,IX. PaPiNraAmwvs ?* libro. XXVII. Quaeftionum.
EANDEM rem apud duos pariter depofui, vtriusque fidem
in folidum fecutus: vel eandem rem duobus fimiliter ?? com- .

| ..m.od-aui.: 'fi.,unt duo rei promittendi : quia non tantum verbis
4tipulationis, fed et ceteris contraCtibus, veluti emptione,

venditione, locatione, conductione, depofito, commodato,
teftamento : vtputa fi- pluribus heredibus inftitutis teftator di-
xit;'Tirivs kKT MaAgvivs SEMPRONIO DECEM DA-
TO ^. $. r. Sed fi quisin deponendo penes duos, pacifca-
tur, vtab altero culpa quoque praeftaretur ?? : veriuseft, non
effe duos.reos, a quibus inpat füfcepta eft obligatio. Non
idem probandum eft, cum duo quoque ?* culpam promifif-
fent ?*, fi alteri poftea patto culpa remiffa ?* fit: /quia po-

fterior conuentio, quae in alterius perfona interceífit, ftatum
.et naturam obligationis, quae duos ?? initio reos fecit, mu-

tare non poteft: quare fi focii fint, et communis culpa inter-
ceffit ^?, etiam alteri pactum cum altero fattum proderit.
$.. 2. Cum duos reos promittendi facerem ^* . ex diuerfis lo-
cis Capuae pecuniam dari ftipulatus fim: ex perfona cuiusque

fam.

17 Rehd. inferit: vel. GER. 18 Rehd. ad-
dit: fzm. GEB. 19 Gothofr. in nota: interrogauero , et alter. Hal. Vulg.
interrosauero x fed fi altev. E. R. Rehd. znterrogauero. Sedet fi alter. GEB. — 20
Rehd. fiipulanti. G E B. 21 Vulg: tenevetur. B R. 22, Vulgo: et, abeft.
BR. Etiam in Rehd. GE E. 23 Rehd. vtrique vefpondeant. GEB. 24.
Hal.etVulg. fimt. BR. . Etiam Rehd. GER. 25 Rehd. intra. GE B. 26
. 24 Vulg. inferit: alius
pure. BR- . 28 Rehd. alius, loco: vcel. GEB. 29 Hal. ecVulg. ea quae.
B R. 30 Vulg. znteveff. BR. 31 Hal. et Vulg. faerit, BR. 32, Go-
thofr. in nota: Juliamus, Hal. Vulg. VLPIANVS,5nR. ltaet Rehd. G£R.
53 Vulg. fimul. B R. Etiam Rehd.GEB.. 34 Vulg. danto. BR. 35 Vulg.
praeffetur. RR. — 36 Vulg. inferit: vej. BR. Etiam Rehd. GEB. 37 Flor.
eft: promiffiffent. GE n. 38 Taur. remiSa. GEB. 39 Rehd,. inferit: zm.
GEB. . 4O Hal et Rehd, interceffevit. GEB. — 41 Gothofr, in nota: et ex
diuerfis. zulg. fi ex diuerfis, Hal. Sed et Vulg. facerem in : faceret , et fequensz
fim , inz fit, commutat. Forte iftis fupplementis negle&tis, loco: fim, recte :
fum , legeres. B R. Rehd. faceret , et ex diuerfis . C. p. d. Jlipulatus fit. GE B.
Vvvvvva i | : DA

Na — . . DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. IL IIL.

fam fufcipiunt, nihilo minus in cuiusque perfona, propria
fingulorum confiftit *? obligatio. : | | *
X. InkM libro XXXVII. Quaeftionum. . S1x duo rei
promittendi focii non *? fint, non proderit alteri, quod fti-
pulator alteri reo ^* pecuniam debet ^?, MW A
XI. InEM libroXI. Refponforum. REos promittendi
vice mutua. fideiuffores non inutiliter accipi conuenit: reus
itaque ftipulandi aCtionem fuam diuidere fi velit, neque enim
diuidere cogendus eft, poterit eundem vt principalem reum,
item qui fideiuffor pro altero exftitit, in partes conuenire *:
non fecus ac fi duos promittendi reos diuifis ^* attionibus
conueniret. $. r. Cum tabulis effet comprehenfüm , illum
et illum centum aureos ftipulatos, neque adiectum, ita vt
duo rei ftipulandi effent: virilem partem finguli ftipulati vi-
debantur. $. 2. Et^? econtrario, cum ita cautum inuenire-

tur, TOT AVREOS RECTE ?? DARI STIPVLATVS EST |

Ivnivs CanRPvs ??: sPOoPONDIMVS EGO ÁNTONI-
NVS ÁCHILLEVS ?*, kT ConNELIVvS Divs ??: par-
tes viriles deberi: quia non fuerat adieCtum , fingulos in foli-
dum fpopondiffe, ita vt duo rei promittendi fierent.
: KXIL. VEewvrLErVvs libro II. Stipulationum. . Srz ex
duobus qui promiffuri fint 5?, hodie alter, alter ?^ poftera
die refponderit: * prolutus) ?? non effe duos reos: ac ne obli-
gatum quidem intellegi eum qui poftera die refponderat 55:
cum actor ad alia negotia difcefferit, vel promiffor, licet per-
actis illis rebus refponderit. $. 1. Si a Titio et pupillo fine

tutoris auCtoritate ftipulatus fuero eadem decem, vela 5*.

feruo: et quafi duos reos promittendi conftitui, obligatum-
que ?? Titium folum ?? [ulianus fcribit, quamquam, fi feruus

i;)oponderit $? , in a&ione de peculio eadem obferuari debent |.

3X ac[filiberfuiffet. « .

XHI. InEw libro III. Stipulationum. .Sr reus promit- .
tendi altero ?? reo heres extiterit, duas obligationes eum fu- -
ftinere dicendum eft: nam vbi quidem altera differentia obli- -
gationum effe poffit, vt in fideiuffore et reo principali, con-
ftitit ** alteram ab altera perimi: cum vero eiusdem duae po- -
teftatis fint, non poteft repperiri, qua altera.potius quam al--
teram confummari 9*: ideoque etfi reus ftipulandi heres ex-

füiterit, duas fpecies obligationis eum futtinere. -

XIV. PavrvslibroII. Manualium. E ftipulationum-

Praetoriarum duo rei fieri poffunt. |

id quod ego et Titius ftipulamur, in fingulis perfonis pro-

prium intellegatur: non poterimus duo rei ftipulandi confíti-

42 Hal. can]lz'tz't. GER. 43 In Rehd. "on, abeft. GEB. — 44 Hal.'reva:...
43 Hal. et Vulg. debeat, '

vun. Vulg. eorum. BR. Rehd. ut Vulg. GEs.
BR/ Etiam Rehd. GER. 46 Vulg. Poterit itaque reus. flipulandi aclionem
fnam diuidere, fi velit. Neque enim diuidere cogendus efl, fed poterit eundem
t principalem couuenire veum. — Iteim eum, qui fideinffor pro altero. exflitevit,

in partes conuenire potefl: mom fecus etc. Elaec nimium recedunt. Ego vno-

-Xerbo geminato legerem et interpungerem: Rezs ztaque flipnlandi aclionem fuam
diuidere, fi velit, neque enim diuidere cogendus efl, poterit: potevit eundem.

wt principalem veum, item qui fideinffor pro altero exftitit , in partes conueni- -

re. BR. Hal. vt eftFlor. nifi quod habeat; item eum, qui. Rehd.per omnia,
vt Vulg. nifi quod in fine poft: m partes conuemire, và potefl, ablit. GE m.
4 Hal et Rehd. diuerfi. GEB. | 48 1n Rehd. et, abeit. GEB. | 49 Vul-
go: rede, abeft. GER. . 50 Gothofr. in notaz Carpius. »lgat. Hal.
Etiam Rehd. G E 5. 51 Gothofr. in nota: Archilleius. Hal. YImmo Hal.
et Vulg. Antonius-Acbilleius. B R. 52, Gothoft. in nota: Cornelius Diuus.
Hal. Cornelius diuidi in partes viriles debere dixi etc. vulgat. . Rehd. fimpli-
citer: Acbillezus et. Cornelius. GEB.
Rehd. GEB. 54 Vulg. qui prouiffuri funt bodie , alteri ab altero. BR. Yta.
et Rehd. nifi quod loco: alteri, fit: alter. GEBR. 55 Gothofr. in nota :
probatur. Hal. promitto. valg. alij. prolocutus. alii prolatus, id eft, delatus.
vera Haloandri le&io , nifi forte legas: Proculus. Et in hanc partem inclinant
Bynkersh. J. Obf. 18. et Van de Water III. Obf. 9. Ceterum Vulgatam ex-
hibent Barb. Vat. l. Chriftin. S. Cruc. L II. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd.

Magl. vt Flor. GEB. — 56 Hal. refpoudit. Vulg. refponderit. &R — Rehd. va-';j

53 Hal. et Vulg. funt: BR. Etiam

tui: veluti cum vfuümfruCtum, aut dotis nomine dari ftipule-
mur $5: idque etTulianus fcribit. Idem 99 ait,et 9? fi Titius
et Seius decem, aut Stichum qui Titii fit, ftipulati fuerintz
non videri eos duos reos ftipulandi, cum Titio decem tan-
tum, Seio Stichus aut decem debeantur: quae fententia eo
pertinet, vt, quamuis vel huic, velilli decem foluerit, vel

Seio Stichum, nihilo minus alteri obligatus manet 99: fed

dicendum eft, vt, fi decem altero 9? foluerit, ab altero libere-
tur. !
- KVI. Inxnlibro III. de Verborum obligationibus. E x
duobus reis ftipulandi fi femel vnus egerit, alteri prómiffor
offerendo pecuniam, nihil agit. -
. XVII. PAvrvs libro VIII. ad Plautium. Sizvxa
certis perfonis hereduüm nominatim legatum effet 79, fiue ab
omnibus excepto aliquo: Atilicinus, Sabinus, ** Caffius, pro
hereditariis partibus ?? totum eos legatum debituros aiunt,
quia hereditas *? eos obligat **: idem eft, cum omnes heredes
nomipantuf. | ; ! 1
. .XVIII. Pourowrvs libro V. ex Plautio.. E x duo-
bus reis eiusdem Stichi promittendi factis, alterius factum al-
teri quoque nocet. : ! ! |
XIX. IngMw libro trigenfimo *feptimo* ad Quintum
Mucium. Cvmwduo eandem pecuniam debent *5, fi vnus

capitis deminutione exemptus eft obligatione, alter non libe- -

ratur: multum enim intereft, vtrum res ipfa foluatur, an per-
fona liberetur: cum perfona liberatur, manente obligatione,
alter durat obligatus: et ideo fi aqua et igni interdictum eft,
alicuius ** fideiuffor poftea ab eo datus tenetur.

T | TT H 105
. DE STIPVLATIONE SERVORVM *
IVLIVA';st'libro LII. Digeftorum. .

( j.vm feruus ftipuletur *, nihil intereft, fibi, an:-domino,

an vero fine alterütra eorum adiectione, dari ftipuletur,
$. 1. Sifernus tuus, qui mihi bona fide feruiebat, peculium
habuerit ? quod ad te pertineat *, et ego ex eo pecuniam Ti-
tio credidero: nummi tui manebunt: ftipulando autem mihi

feruus eandem pecuniam , nihil aget *: vindicando érgo eam -
| | pécuniatn tu * confequi poteris. $. 2. Si feruus communis,
XV. Garvs libro IL. de Verborum obligationibus. Sx

meus et tuus, ex peculio quod ad te folum pertinebat, mu-
tuam pecuniam dederit: obligationem tibi adquiret: et fi ean--

"dem mihi nominatim ftipulatus fuerit, debitorem a te non li-

beraþit :

Vulg. GEB. $7 Ap. Hal. a, abeft. Vulg. eandem vem vel a Titio et fer-
u0.BR. Rehd. eandem vel a feruo et quafi etc. GER. 58 Hal. et Vulg.
obligatum , et Flor. quoque ? 4ue eft eraíum. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 59
Vulg. inferit: fore.BR. . 60 Hal. fpopondiffet. ^ 61 Hal. deberent. GEB.
62, Gothofr. in nota: alteri. vulg. Fial. Ita quoquein L. 1. im fin. infra b.t.
vbi tamen Florentiae eft correctio adhibita. Sunt hic plura ofcitanter relecta,
BR. Rehd. vt Hal. et Vulg. GEB. — 63 Hal.et Vulg. conflat. BR. Etiam
Relid. GE B. 64. Hal, quare altera potius quam altera confumatur. - Abeft
và qua, a Vat. L S. Cruc. I. II Bynkersh. Treuif. qui ptoz altera, habet: alte-
vam. In Barb. et Chriftin. erat: 4ui altera, et deleto? qui, fattum: alterant,
BR. Magl. vt Flor. In Rehd. pariter: 444, abeft. Reliqua vt Flor.GzB. — 65
Hal. et Vulg. flipulamur. BR. Etiam Rehd. GEs, — 66 Vulg. Idemque. B R.
67 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. pR. Etiam in Rehd. GEE. 68 Hal. ma-
ueat. Kehd. vt Flor. Gx g. 69 Hal. et Vulg, alteri, et ita factum Flor.
Vide L. 13 fupra b. t. BR. Et ita quoque Rehd. GEE, 70 Hal. eff. — 71
Hal. et Vulg, inferunt: et. BR. — Etiam Rehd. GER. 72 Wulg. portionibus.
Sed et Hal. et Vulg, hic inferunt: z. BR. Rehd. etiam: portiomibus, íed abs-
que: iz. GER. 75 Wulg. inférit: zm totum. BR. Etiam Rehd. GEB. — 74
Hal. obliget. GE B. 75 Hal. deberent, GEB. 46 Hal. et. Vulg. eff ali-
cui, fideiuffor. BR. — Et ita quoque Rehd, GER. |
: 1 in Rehd. haec rubrica plane abeft. GEB. — 2 Gothofr. in nota: fli-
pulatur. vulg. Flal. G E g. 3 Hal. et Vulg. babuit. GEB. 4 Gothofr. in
nota : Pertincbat. vulg. Hal. GER. 5 Vulg. agit. BR. Etiam Rehd.
GEB. 6 Vulg. inferit: ab eo, BR, Etiam Rehd. fed poft: pecuniam. GE.

7

b

L

fatt,
. n
mb
feri
(onit
betüt
hat
,
puit
(
lus i
Éhatio
Tii t
pis Ti
ys T
n DA!
i
puit
proni
J
pnitis
unie
W
I
t
fuitos
l
fnts
büs
& Tito
QQira

1 Ui ln
hu d.
t jm
Tl w
NT
QUttey e
dl W a
B& Drodit
ld.
f j
, Qp
RCS d n
MT
& Vul

lhj
l

It elfo
qu.ï'ï**
* li
,
iöfü BR't
TY
* tj

Ü
«
W

d
Qs
fs
L«
dQ
vd
Im

KO«

Ix |

Niot

I
TY
hp
tlti
ereda

t d
Qüm

untum
DT
tb
i p
li,

1d,

m
]ettt,
um
um T»
m m
Tp am
m

)S

if ate
j pon ]
peabits

Tl
t Vilg,
&
t GED
Lfïil b- h
[[ck&i.
, Bran
.M
"m
gena
)
qje,B h
1r m
mHW
A
T
['gd d
. i
j d

7
f, if
hd
GEP.

d

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. IIL. 959

berabit: fed vterque noftrum habebit a&ionem, ego ex fti-
pulatu, tu quod pecunia tua numerata fíit: debitor tamen
me doli mali exceptione fummouere poterit. $. 3. Quod
feruus meus meo feruo dari ftipulatur, id perinde haberi de-
bet, ac fi mihi ftipuletur: item quod " tuo feruo ftipulatur, per-

inde ? ac fi tibi ftipulatus effet: vt altera ftipulatio obligatio-

nem pariat, altera nullius momenti fit. $. 4. Communis fer-

uus duorum feruorum ? perfonam fuftinet: idcirco fi pro-

prius meus feruus communi meo et tuo ferbo ftipulatus fue-
rit, idem iuris erit in hac vna, conceptione verborum, quod
futurum effet, fi feparatim duae ftipulationes conceptae fuif-

fent, altera in perfonam mei ferui, altera in perfonam tui fer-

ui: neque *? exiftimare debemus , partem dimidiam tantum

mihi adquiri, ** partem nullius effe momenti: quia perfona

ferui communis eius condicionis eft, vtin eo quod alter ex

dominis poteft adquirere, alter *^ non poteft, perinde hà- |

beatur, acfi eius folius eflet, cui *5 adquirendi facultatem

habeat **. $. 5. Si fru&tuarius feruus ftipulatus effet fructu-

ario, aut *? proprietario *^: fi quidem ex re fructuarii fti-

pulatus effet, inutilis eft ftipulatio *? : quia vtrique ex re fru-

Cuarii aCtionem adquirere *9 potuiifet: fed fi aliud *? ftipu-
latus fuiffet, proprietarium petere poífe: et fi promiffor fru-
