bebam !', Tiéio vendidi, antequam eisenosaiae-age/ tur sae-
um to: /qugefitum eft, fi de peculio cum Titio aut
z cum Seräggonio ageretur, atïzteius geculii, quod apud me effet,
(j snentratio haiþgifz deberet *? ?';:Dixifi cum Sempronio agere-
! : tur, numquam rationem elus peculii quod apud me effet, ha-
beri debéret quia is jnullam aduerfu&;(me actionem; haberet,

t ia g. P

E5
LW

) '
ta,mïw(,

O ccerrco t
ïgw "4 per quamid, quod praeftitiffet, confequi poffgt. -Sed et fi cum
fj C* 'Titio poft annum quam vendidiffamy ageretur, fimiliter non
uZ. effe computandum peculium, quod apud me eft *^: quia iam
niecum afíi dé péculio non poffet. Sin autem intra annum age-
retur, tunc quoque habendam huius peculi rationem: poft-
quam placuit, alienato homine, permittendum creditori et cum

praeterea in margine: alias, vepetems. GER, — 96 Ap. Hal.et, abeft. GE.
97 Taur. 20Vis. GEB. 98 Hal. vendiderit. GEB. 99 Hal. IABOLE-
NVS. GEB. 100 Ap. Hal. hoc primum ax exulat. GEB. — I Hal. teuea-
tur. GEB. 2, Hal. et Vulg. addunt familias. BR. 3 Hal. conueniatur.
GEB. 4 Hal. fcribit. GEB. 5 Hal. mamqffe etfi. GE B. 6 Hal.
a&ionem, et in margine: alias, adieclionem. GEB. . '7 Vulg. inferit ezus. BR.
$ Flor. initio erat teners. forte melius, mutatio tamen eft antiqua. BR. 9

Hal, foluit. G E B. 10 Taur. vindicaVis, GEB. 11 Hal hbabsi. GEB.

dellébit aCtió éi aduerfüus dominum proprietatis, deducto(eo, £.)

IU NIL- -u Srp

emerit,, et atälil fcripferit fe octo emiífe, |
/'47 z .

I

venditore et cum emptore agere. $. 5. Si actum fit de pecu-
lio cum eo, qui vfumfructum injferuo|habet *?, et minus con- — ! 'fe«oe.
fecutus fit creditor, non eft iniquum, vt ex vniuerfo eius pe- — —
culio, fiue apudjfruCtuarium, fiue apud proprietarium erit, rem J «»»..
confequatur. Nihil intereft/;operas fuas conduxerit ferL,ïus a
fructuarip; an pecuniam mutuam ab eo acceperit: dari itaque 7

267

,
,
C EC a u i/zMg

quod feraus/peculii nomine apud fructuarium habet.
XXXVIIL Afrn1cANv s libro-V.HE-15-Quaeftionum.
DxPosvz apud filiumfamilias .dgäg'ä, et ago depofiti de pe-
culio: quamuis [nihil patri filius debég[" 7, et haec deCem te- TET
neat, nkhilo magis tarien pattém damfnandum exiítimauif, fi L- 15 22 |
nullum praeterea peculium Kfit£ hanc enimpecuniam, cumfméa ;/4/7. —— — 1
[maneat, non effe peculii. Denique quolibet alio agente de | Óv (z)
peculio, minime dubitandum 'ait, computari non oportere: 142 d nbnif.
itaque ad exhibendumï:agere me, *e& exhibitam vindicare debe- |
re. G. r. Si nuptura filiofamilias, dotis nomine certam pecu-
niam . promiferit, et diuorïic faCto agat de dote cum patre,
vtrumne tota pxlomifügne, an deducto eo, quod patri filius We-
beat, liberari eim opofteref? (Refpondit, toty/promiffion&jeam. — 2e£: à4za.,
liberandam effe: cum certe et fi ex promiífione cum ea *$ 75 . '
ageretur, ex&ptione doli mali tueri fe potfet. $. 2. Stic)*ïus.'L
habetjin peculio Pamphilum, |qui eft n: idem Pamphilus 4
debet domino ue. Si agatur !? de peculio Sticfii nomi- ^
ne,'placebat, deffimari debere pretium Paäæhili: et quidem
totumy non deducto eo, quod domino Pamphilus debet ?9?: .. (
neminem enim poffe intellégi ipfum in fuo peculio effe. Hoc
ergo cafu damt um dotninum paffurum :/&tjpateretur, fi cuiliþet Jcl-m-'ï'a-/«uï":
alii feruorum füorum peculium non habenti credidiffet: idque, j*2 — £--
itagfe habere euidentius appariturum ait, fi Sticlfo peculium 24 , E
legatum effe proponatur: qui certe, fi ex teftamento agát, co— (* 04 ts l
gendus non eft, eius Kuod vicarius ?* fuusjdebet, aliter quam. | . Yml
eX peculio ipfius dédu&ionem pati: alioquin futurum, wt 1277 2977 777
tantundem, vicarius domino debejt, ipfe nHiil if peculio m a Ce^uut. 1
; L CC E GA rE fs T " ; "
bere intellégatur: iquod cectejeft abfurdum( |. $. 3. Seruo, quem JW um Kæ 1
j - 3

tibi vendideram, pecuni.am credidi :W(ïü-awä itum eft, an ifd thi- Q(«QJGZ'?(,,.QQ
hi in te actio de peculio deri debeat, vt deducatur id, quod.

apud me ex eo remanferit. Quod quidem minime verum eft:

nec intererit, intra annum, Lq&am: vendiderim, an pofted ex- *
periar:-mam:[nec|ceteris quidem, qui tunc cum eo contraxe- udee&. exZ«

mecum his, qui antea cum eo ferbo contraxiffgt, non dedu-
cam id, quodipoftea mihildebere cééperit. Ex quo apparet ?*, /
Aonus eius peculii, quod apud me rersanferit ?*, ad pofterioris
temporis contractus pertinere non debere. :
XXXIX. FLoRENT (I(( v Sdibto-XTIi P^5-Inftitutionum.-
PEcvrLrIivM etex eo confiftit, quod parfimonia fua quis pa-
rauit, vel offidio meruerit ^^ a quolibet fibi donari : fidque/ gue?.
Veluï proprium patrimonium feruum (üum habere quis vo-
luerit. |

Ulaec?!XL. .MARcrANVvsUibre-V.-Regularum. Prc v LI-

ri$t ^?, in me aCtio datur. In centrarium quo??e, agentibus Jx;'aa- mee,

1 ')(n/'?g"ærn .

v . nafcitur,|crefcit, decrefcitj^A" moritur? etideo eleganter 1 JA e€
PapiriusFronto ?? dicebat, peculium fimileeffe homini. $. 1. ^ — *v
Quomodo autem peculium nafcitur ??, quefitum eft? Et ita
veteres diftinguynt ??: fi id,ïögdquifäg ferüus, quod dominus £ (X.p-
neceffe non habet ?* praeftarej(id efle peculium: f[i vero tu- fs i ")f l
nicas, aut aliquid fimile, quod ei dominus necefe habet prae- Lz E eE i

ftare,

15 Hal.debeat. GE B. — 14 Hal. effet.
I6 Hal. ljb. 1X. Gxs. —Y7 Hal debeat.
19 Hal. agerctur. G E B.

| 12, Vulg. inferit intra anmum. B R.
GEB. 15 Hal. babeat. GEB.
GER. 18 Hal cum eo, puto typi vitium effe. BR.
. 20 Hal. deberet. GEB. 2I Hal.inferit feruus. GEB. — 22 Hal. contraxe-
vünt. GE B. .. 23 Hal.apparebit. GEB. , 24 Hal.remanfit. GEB. — 25 Hal.
lib, X. GEB. 26 Hal, mernit, et in fine voluit. GER. 27 Mal inferit
et. GER. — 28 Vulg. Papimiamus Frontoni vt in. L. 4. fupra de Lege Rodia. 8'R.
29 Hal. wafcatur. G k B.

B R.

30 Taur. difingFnt. GEB. — 3X Vulg. infeit ei,
C o

)
4

E ii

| p du f eviesc Gto reo *^9| minus effet confecutus: et hociure vtimur.

v 440 karum

L. [ ric ex anefo, Én:

L.o— 6r€

268

ftare, Lnbfg jeffe peculium: ita igitur nafcitur peculium. — Cre-
CA BID fcit, cum auftum;fuerit *?, — Decrefcit, cum ferui vicarii mo-
) r ex a, t Yiuntur, res intercidäjät. Moritur, caum ademptum fit ??.
Z XLT. VrPriANvslibro-XLHE-ad-Sabinum. |Nrc
u sERVvVvs quicquam debere poteft, nec feruo poteft deberi.
Sed 3* cum eojverbo abutimur, faétum magis demonftramus,
uam ad ius cinile reférimus obligationem. — Itaque quod fer-
uo debetur, ab extraneis dominus récte petet: quod feruus
ipfe-debet, eo nomine in peculium, et fi quid inde in rem do-
mini verfüm eft, in dominum jactio datur; AUR
XLIL Ipxwdibro-XIE-ad-Edictum; ,ÍIN ADROG -
. X* » AC 9K €, £ on :
TOREM de peculio actionem dandam, quidam recte putant:
quamuis Sabinus, et Caffius, ex ante gefto de peculio actio-
nem non effe dandam exiftimant ?*, . |
XLIII PavrvsübreXXX.ad-Edictum.. Sr, ros-T-
EAQVAM tecum de peculio egi, ante rem iudicatam feruum
vendideris, Labeo ait, etiam eius [peculii nomine, quod apud
emptorem qudefierit, damihari te debere: nec füccurrendum
tibi: culpa enim tua id ?9 accidiíffe, qui ?* feruum vendidiffes.
XLIV. XïLPIAstdibæ[ä;)ä-H;--a&E&äum. $1 ovis
cum filiofamilias contraxerit, duos habet debitores: filium in
' folidum, et patrem dumtaxat de peculio. j
D qea , XLV. PAvr.vsiibro.LXI.-33 ad Edi&um i£Tpxo-
: &ä fi pater filio peculium ademiffet/22, nihilo minus cre-
u & | ditores cum filio agere poffunt. '
ieetorud. — ) 7« XLVI. EpgM dibro-EX.-^9 ad Edictam. — Qvr »r-
| ( CVi adminiftrationem concedit, videtur /permittere gene-
raliter, quod et fpecialiter permiffurus eft 4T. L/neexwe, b
XLVII. InEw idibroIV, 4^?-ad Plauti QvoTriExNSs
jc**'^ 3n taberna itaJ^? fcriptum fuiffet, cv w /IANvARIO SER-
/ VO MEO GERI [(NEGOÓ T1VM/ VETO:/ hoc folum confecu-
tuim ^^ effe dominum conftat, ne infütori] teneatur, non

etiam *? de peculio. ;réfpoi ,g;m a],äsfäg "
, Cf fe uvg'kfï eluffitz..

AL
L^ fericeo»
/

E " * :
UEL ,/;((ultbïm 7

ECOLYIE

L—

r t i i

] deee.ie $. 1. Sabinus;t

aCtionem in dominu

DIGESTORVM LIB. XV. TIT. L

eadem funt et fi alio quouis genere dominium mutatum fit:
vt legato, -detis- datione: quia, quafi patrimonium liberi homi-

nis, peculium ferui intellegitur, vbicumque effet 5*. — , 4zW.
. XLVIII.]L p E M llibroIXVIE 7^ ad Plautium. LrsBERA [ ]7 at
peculii adminiftratio;rión permanet neque in fugitiuo, neque, ^"* "7*:
in fübrepto, 5? neque in eo, de quo nefciat quis, viuat, af *««
; Y5 d . : n - 2ef:
mortuus fit. $. r. Cui peculii adiiniftratio data eft, delegare
debitorem fuüum poteft. i 3
XLIX. Powrowurvs libr ; | uc
Now sorvw id peculium eft, quod dominus feruo conceffit:
verum id quoque, quod ignorante quidem eo adquifitum tfi£, dje

tamen ff refcifet; paffurus;efat effe in peculio, — $. 1. Si igno- $z; ^.

L

rante me feruus meus negotia mea dgïdnää&muerit,jtantidem M A.

debitor mihi intellégetur, quanti tehebafur 55, fi liber nego- "^**

j &ia mea adminiftraffet. -$—2. Vt 59 debitor vel|feruus domi- p o 'an,

no, vel dominus|feruoüntellégatur, ex caufa ciuili computan- L5j m p
dum eft: ideoquefi dominus in rationes fuas referat, fe debere ;'):,',",*';Zæ"
feruo fuo, cum omninoneque mutuum acceperit, neque vlla cau- i
fa praecefferat ^* debendi, nuda ratio non facit eum debitorem.
12 L.j PAPINIANYS Hibro-IX.—53 Oufeftionum, Eo
TEMPORE, quo in peculio nihil eft/pater latitat: in bono-
rum poiïefüo.neyügglus iré& fepuandae caufa mitti non poffum,
qui,; de peculio cuti éó'actürusfum: quia-sen fraudationis cau-
fa latitat, qui, fi iudi&ium acciperet, abfolui deberet. Nec ad
rem pertinet, quod fieri poteft;/vt damhatio fequatur: nam et
fi in diem vel fub cgndi&ione debeatur, fraudationis caufa non
videtur latitare : tametfi pofgft iudicis iniuria condemhari. Sed
fideiuflorem datum eo tempore, quo inihil/in peculio eft, te-
neri putat Iulianus: quoniam fideiuffor futurae quoque actio-
nis *? accipi poffit: fi tamen fic[acceptus eft 59. $. r. Si
creditor patrem, qui de peculio tenebatur, heredem inftituerit:
quia mortis tempus in Falcidife ratione fpectatur, illius tem-
poris peculium confiderabitur. $. 2. Etiam- poftquam domi-
. nus de peculio conuentus eft, fideiuffor pro feruo accipi poteft.

dhihi, aut ob rem yeculiarem fideiulfiffet ^5.
$. 2. 81 femel actum]fit de peculio/ quamuis minus inuenia-
tur rei iudicandde tempore in pecylio, quam debet, -tamen cau-
tionibus locum éffe don placuit de futuro incremento peculii :
hoc enim in pro focio actione/Jocum habet, quia fociuisi vni-
uerfum debet. $. 3. Si creditor ferui ab emptore effet par-
tem confecutus, competere ii reliquum in venditorem vtile iu-
ditium, Proculus ait: fed ré integra non effe permittendum
uf Aogr: aCtori, diuidere aCtionem, vt fimul cum emptore et cum ven-
U zie pea'eL, M ditore experiatur: fatis eaim effe, hoc folum ei tribui, vt re-
fciffo fuperiore iudicio, ia alterum détur éjaCtio ^7: cum ele--

$- 4.

U uvcc, Nontantum autem quiuís creditor cum yggditore ex Binte ge-
wa'fï ^^'^ ftoJagere pote& fed etipfe emptor: idque iet Iuliangyvidetur:

quamuis et deducere ipfe poteft aduerfus alium |agentem ^? :
dum tamen id, quod 4pud fe habet, computet. $. 5. Si fer-
uus, dedu&to peculio venditus fit, procedit, vt venditor et.de-
ductione vt poffit/et ??, fi poft venditionem céeperit ali-
quiad venditori feryus debere, non minuit peculia: quia non
domino debet, $. 6. Quae diximus in emptore?ét venditoreg*

i £l « nvffor(?m " t«f/

9-

/.
/

Bh. 32 Hal fxít. GEB. 33 Hal. efj. GEB. — 34 Hal. inferit et. GE.
55 Hal. exifliment. GEB. — 36 Ap. Hal. id, abeft, GER. 57 Hal. et Vulg.
quod. B R. 38 Hal. lib. LX. GEB. — 39 Hal. ademerit. GER. 40 Hal.
lib. LXI. GEB. — 41 Hal. effet. Etiam Baül. vtüntur praeterito : 2zirQémzew
XueAAev, perinifJurus erat. BR. 42 Hal. lib. III. GE g. 43 Ap. Hal. ta,
abeft. GE2/ — 44 Hal. et Vulg. confecuturum. 8 R. 45 Hal. inferit ne. GER.
46 Flor, eat fideiuffife. .A manu antiqua fuperfcriptum tet, vt fieret fideiuffiffet
et: hoc támen e£ reiecerunt editiones et quinque codices. B R. Etiam Hal. et
Barb. Orob. Treuif. $. Cruc. Bynkersh. G E B. 4'7 Hal. detur exactio. G E B.
48 Hal/ in margine: alias, emptore, nempe loco reo, ad quam vocem ftellula po-
fita. GEB. — 49 Vulg. exigentem. BR. — 50 Hal. fed, locoet. GEB. 51 Hal.
efj. GER. — 52 Hal. l. XVI. GER. — 53 Hal. pracfigit fed. GEE. 54 Vulg.

Et ideo qua ratione, fi poft aCtionem di&tátam feruus pecu- j
äiam ey.d'oluerit 8 tnon magis repetere poteft, )g.!f&lïrïl: fiiiudi-
tium diéctatum -en fuiffet: eadem ratione fideiuffor quoque
vtiliter acceptus videbitur, quia naturalis obligatio, quam etiam — ,
feruus füfcipere viddtur, in litem translata non eft. . $. 3. 1i&/»
Seruus alienus, cum bonjé fidef 9^ feruiret mihi, nummos a sic df
Titio mutuatos mihi dedit, vt edm 9? manumitterem: etma-
numifi: creditor quderebat, quem de peculio conueniret? Di-
xi, quamquamycréditor/eleCtionem alias haberet, tamen in pro-
pofito dominum efíe conueniendum: et eum ad exhibendum
mecum acturum.pecunide nomine, quáe ipfi effet adquifita, .
necin eam caufam alienata, quae pro capite ferui faCta ^* pro-) «ecenen,
poneretur : yggfgä ,£nim admittendüm 95 effediftin&tionem Jj«
exiftimantium, li hory manumittam, domini pecuniam effe: ma- «" 9 f o
numiffione verojfequta, videri pecuniam ex re mea qusefitam X**
mihi: (quoniam/ magis propter rem meam, quam ex re mea,
pecunia mihi daretur. |) Qteex$eamstos:
4Ll. Sc4xvoraAdi -Qaüdgefti M; Qvop debe-
turLfgrggQ( ab extraneis, agenti de peculio, non omnimodo do-
minus ad quantitatem debiti condemhandus eft, cum et fum-
| | | ptus

tamti.BR. — 55 Hal. temevetur. GEB. — 56 Vulg.A4n,loco Vt.BR. — 5'7 Hal.
praecefferit. GEB. — 58 Hal. ljb. VII. GEE. — 59 Hal.obligationis. GEB. — 6O
Hal.fit. GEB. — G1 Hal. exfoluit. GER. — 62, Hal. et Vulg. bona fide, quod re-
ponendum videtur, , Inípex; quinque codices, fed vnus Otob. archetypum re-
fert. BR. 'Rcliszægï Cruc. Treuif. Bynkersh. L. etIl. Gez, — 63 Go-
thofr. in nota: Ita Florent. fed reponendum, quomodo Haloa. vt eum. lmmo
Florentiae ita non eft vt eam, fed merum mendum typographi in Taurelliana.
Ap. Ruffardum tamen et alibi pro variante le&ione eít annotatum. BR. 64
Hal. data. GEE. 65 Vulg. admittendam. BR. . Vide dehoc genere loquen- -
di Perizon. ad San&l. 1. 15. p. 12 $. edit. pofir. et San&, I1I. $. Ap. Cicer.
12. de Senedut. — Langius e MS. fed motandum putaui libidinem, et fic quidem

III. Offi. . aut magis fugiendum . cenfet mortem . paupertatem, — Seroius n X,
( | Aeneid,

li

DIGESTORVM LIB. XV. TIT. L IL 269

Wepk «f ff. |
: LVIL /Tayr?nuowr[xivs/libro-VIT. Difputationum.
'Sx rrrivs vel feruus, cuius nomine dumtaxat de peculio : j
aCtum eft, ante]finitum/iudicium decefférit, id peculium refpi- AUE Amgiqein- df

,, ptus in petendo 55, et euentus exfequtionis poffit effe incer-
^j« tüs : et cogitanda fit mora temporis, quód) 57 datur iudicats, "

" aut venditionis bonorum, fi id magis faciendum erit 9?: er-
j

"a ä'o,'tü pa;:,tqs fit a&xong.s. mandare, abfoluetur. Quod enim | cietur *?, quod aliquis eorum, cum moriebatur, haþj;ïþ. $. I. 64 s C 7 |
f'."** W Icitur, ij cum vno ex fociis agatur, vræmerfum pecuhung com- Sed eum, qui feruluum teftamento liberum -effe/iubet, et ei pe-| nv *2 T M
" rz«a&putandum, quia fit cum focio aCtio: in eodem *7 redibit, fi | culium/legat, eius temporis peculium]legare intellegi Iulianus r- -; ,. u^
m 47/3":1&1.0n.es. paratus Lfït praeifcarez jet/in ommbusz ïguggL.l—cimrco te- | fcribi&, quoalibertas competit: ideoque omnia incrementa pe- | g];mï M?J
b äerf d.1c1?uï,o&lä.þäþggg aCtionem, delegatio pro iufta prae- | culii quoqtío]modo ante aditam hereditatem adquifita admanu- — — lg r
atione fity/*?. -u " . | ! miffüm pertinere. . $. 2. At fi quis extraneo peculium ferui
2 | .LI ; P-fvavs RE ie! lMEx FAcTO legauerit, in coniectura voluntatis teftatoris quaeftionem effe,
«3 L* qugeritur, qui tutelam, quafi hber,.adnun&f;tæäbmaä,; feruus pro- | et VeFü Yimilius/?7 effe/id legatum, quod mortis tempore in. t 7 ^«jz» /i metion
s i nuntiatus eft: an, fi conueniatur eius domirius a pupillo, cu- ! peculio fuerit: ita vt, quae ex rebus peculiaribus ante aditam — //^^ G - d
Wa J Àccdow--3us |quidem potiorem caufam quam creditorum ceterorum fer- | hereditatem acceíferint, debeantur: veluti partus ancillarum
: TuAagm- . * « . ; « : * K : A : ls.
N ui habendam .r?fcrxptumï eig, an &a«wel.id Qeducatur ex pecu- | et otegus pedäm?m: quae autem feruo donata fuerit, fiue
TM !10, quod domino debetur * et, fi putaueris poffe dedPCf, an | quid ?* ex operis fuis adquifierit, ad legatarium non pertinere.
a, — "[rfp, redtpunct interfit, vtrum, cum adhuc in libertate *? ageret, domint de- LVHE $6 XEVOLA libro-V.-Digefterum.- Vx1 x n
w — —— /ou-£rt. bitor faCtus eft, an poftea, et an de peculio ifgipuberi/compe- | heredibus praedia legauit 9? inftrt MR
| : p | gauit *?, vt inftructa erant, cum feruis,

J C tat? Bgfþägïjj nullum priuilegium praeponi patri vel domino
u jWWL poteít, cum ex perfona filii vel ferui)de peculio conueniuntur:
plane in ceteris creditoribus habenda eft ratio priuilegiorum.

11,'t. Quid enim, fi filius dotem accepit, tutelam adminiftrauit? Me-

et ceteris rebus, et quidquid ibi effet: hi'ferui domino ??
debitores fuerunt ?*, tam ex aliis caufis, quam ex ratione Ka-
lendarii: quaefitum eft, an ceteris heredibus aduerfus eum
pecuniae ab his debitde atctio de

] Je4. d r r

ruit : crrmeo. .

f juun ,-vg.ïg, IpEw tl : | $I -SGTIC;:( O | annum, non ex quo emancipatus eft, fed ex quo peti potuit :
peculium cum manumitteretur, adeníptum non eft, videtur con- aondi&ione exfiftente. $.3. Merito autem temporariam ? inhóe gcex 6, ,.
ceffum: debitores autem conuenire, nifi mandatis fibi aCtio- cafu fecit Praetor aCctionem: nam,' cum morte vel alienatione :
nibus, non poteft. .. exftinguitur]$ peculium, fufficiebat, vsque ad annum produci —— 2
. LIV. ScXEvoLA llibreo-E-Refponferum- Firro(rA-| obligationem. $. 4. Alienatio autem,jet! manumiffio, ad fer- , , iz.
| of MILIAS 8I vpi ex þeredïþus Eraedia-praelegauit, vt infgru- uos pertinet, non ad filios. Mors autem tam ad feruos, quam
«j w£,/ " €ta eradt, cur» feruis: hitferui domini debitores fuerünt: | ad filios, refertur: emancipatio vero ad folum filium.9 .Sed et
W . quaefitum eft,. an ceteris heredibus aduerfus eum a&tio de pe- | fi alio modo fine emancipatione defierit effe in poteftate, anna-
2 culio competgt ? Refpondit *?, non competere. lis erit aCctio. Sed et fi morte patris vel deportatione, fui iu-
^M UuffotA.e — LV.NxnATIVSIlibreT.-R Is cvw quo | ris fuffit effectus filius, de peculio intraannum heres patris vel
cof" . de-peoalio agebam, a te vi exen;ptus eft: quod tunc, cum v | fifcus tenebuntur. $. 5. In alienatione accipitur vtique ven-
1 44 ;,,SXimer in &$ peculio fuerit, - pe&tari] 94. jerifwe t m p ditor, qui aCtione de peculio intra annum tenetur. $. 6. Sedet
OCRNM CAMR PAYTRVYS J 1 Qvonp fer- | fi donauit feruum, vel permutauit, vel in dotem dedit, in ea- ;
L154; wus meus pro debitore meo mihi expromifit, ex peculio de- | dem caufa eft. $. 7. Ítem heres eius, qui ieruum legauitfnon C - K o
fvill.duci debet, et a debitore nkhilo minus debétur. Sed videa- | cum peculio: nam fi cum peculioivel)legauitj vel liberum effe - pI
mus, neccredendum fit, peculiare fieri nomen eius, pro quo |fiuffi g;gfe&iämäfmt * Et mihi verius videtur, non dandam ne- Inæ E

eculio competit ?? ? N
4 0ab d )al : fWrito igitur et in I.'eruo, dgy pro tutorefegit., id refcriptum eft: | dit ??, non competere ?^. : p isefpon E Ws
U L -f quia occupantis melior folet effe condicio, quam ceterorum, : —DLIT, IL-—
/"-*ï'*ffMW*(*ü nhibebituy ** actio. Plane fi ex re pupilli nomina fecit, vel / ')?z QVANDO DE PECVLIO- ACTIO
furacfis, D6* yecuniam in arca»t? depofuit, dátur ei;yindicatio nummorum, | ANXALIS EST .
-9l ^ et aduerfus debitores vtilis aCtio: fcilicetj fi nummos confum-- | - VrPIANVSllibro XXIX-ad Edi&tum.
ferü,nt: hic enim alienare eos non potuit: quod et in quo- PRAETOR ait: POST MORTEM EIVS, QVI IN ALTE-
uis tutore dicendum eft. ^Nec tamen intereffe puto,hugn—d,g/ RIVS POTESTATE FVERIT, POSTEAYE QVAM
domino debere cepit "^, vtrum cym in libertatis poíffeffio- | xs EMANCIPATYS, MANVMISSVS, ALIENATVSVE -
. ne e.ü'et, an po&gä;,,igäm et fi Titinlfegggzicredic?eæ", eiusque | FVERIT, DVMTAXAT DE PECVLIO, ET SI1 QVID DO-
lj»r.- EX dgrpmus effq cpeperg,üdeducgm quodäg;gs—;l—gredlgu fi CODUe-| LO. MALO EIVS, lN CVIVS POTESTATE EST, FA-
/.12.. niride peculio c$eperó; Quid eygo lenwæi V RIT ^, QVC MINVS RECVLII ESSET, IN AN-
, $—"deficit, vtilis actio in doarpïï;pm d4fltátelae * ^ erit;" V6 quo ä QVO PRIMVM DE EA LäE] EXPERIVNDI POTE-
.^ e*:.ï::/o ille pro patrimonio habuit, pecufium elfe écütur. $. L. [.9TAS ERIT, IVD Iä IVM DABO. $. r. Quafindiu feruus
/;i ,f. * €& dos filiofamilias fit data, vel tutelam adminiftraugrit, haben- ! vel filius in poteftate eft, de peculio aCtio perpetïi?a eft: poft ,
y da erit ratio priuilegiorum in aCtione de peculio, dilata inte- | mortem autem eius, Wel! poftquam emancipatus, manumiffus, L1ec.
J gim ceterorum creditorum aCtione, vel interpofita cautione, | alienatusue fuerit, tempokaria ? effe incipit, id eft, annalis. : velidd: m? |

P TTE

, [
J.,&A

fi priores agant, qui priuilegium non habeyft, reftituc4si-' ,
quod acceperunt, fi inferatur poftea cum patre a&tio priuilegii "^.

expromiffum eft, Paulus *5: vtique, fi de peculio agente ali-
quo deducere velit, illud nomen peculiare facit. L2t,
Aeneid. 628. L. 6. infra de SCt. Vellei. DVk,
impendendi. GEB. 67 Vulg. quae. BR. 68 Hal. fit. GE. 69 Hal.
et Vulg. inidem, BR, — 7O Hal et Vulg. eff. BR. — 71 Hal. l;b. I1I. GEB.
2 Ap. Hal. aw, abeft. — Vulg. am vero id. BR. — 73 Hal. in libertatem. GEB.
74 Vulg. in id dabitu. BR. — 75 Hal. et Vulg. im arcam. BR. 76 Hal.
'ïifïlor. fuit aliquamdiu tatelaedaer?t, et da expunctum re-

66 Hal. in margine: alias,

coeperit. GEB.
/ 7 Wdäcenïius. Puto legendum : tutelae dauda erit. B g. 78 Yaur. reffi T Viri. Hal. | mittere poteft. — Aueran. JI. Interpr. lur. 28. "1. 9. GEB. :
0*0*( veflituturi. GEB. ^79 Hal. priuilegiorum. GEB. 8o Hal. /jb». XII. GEB. 1 Hal. Q». ad. de pec. annalis fit. GEB. — 2 Hal.fuerit. GE* — 3-
' 81 Hal.in margine: alias, totwum boc capnt deeff. Vid. Ant. Auguftin. Z. Emend. 7. Vulg. temporalis. B R. 4 Ap. Hal. hoc alterum et, abeít. GE B. : 5 Vulg.
R. $2 Hal Refpondi. GEB. — 85 Hal. inferit eo. GEB. 84 Vulg. addit temporalän. B R. 6G Hal. exflinguatur. GEB. 4 Hal. Caelms.SGg;Il;.
; CC Z al,

$. 2. Annus autem vtilis computabitur: et ideo gt * fi con- Enwen
di&ionalis fit obligatio, Iulianusjfcripfit, ex eo computandum "cw«.

que in manumiffum, neque in eum, cui legatum fit peculium, N
dépeculio actionem. 4 An ergo tene&tur/heres? EtaitjCdecilius L. 5x —
4 ^ ; IN ( "TavCrmofe aco0Teuv-
T A JÁH: a prcctre ccua teneri:- 'Lrw'u;,i
oportet, fed fubauditur refpondit. BR. $5 Vulg. addit: refponde. gR&. — 86 | x Alicvnaek
Hal. infpicietur. G EB. $7 Hal. et Vulg. verifimilius. B R. 88 Ap. Hal.
quid, abeft. Vulg. mutat in 240d. BR. $9 Gothofr. in nota: pr»edia prae-
legauit. Hal. GE&. — go Hal. domiui. GEB. — 91 Hal. fweramt. GEB. — 92
Vulg. competat. BR. 93 Hal. refpondi. GEB.

94 Neque enim dominus
actionem, quam aduerfus feruum fuum non habuit, ad quempiam heredam trans-

270

CUum Te uäa»äü : :
teneri: quia/peculium penes eum fit, qui;tradendo/id ? legà-
tario, fe liberaüit ?. Pegafüs autem caueri heredi debené ait
.ab eo, cui peculium legatum fit: quia ad eum veniunt credi-
: tores: ergo, fi tradiderit fine cautione, erit conueniendus.
fb pr» m,^: G. 9. Si praecepto *? feruo "ét^peculio, rogatus fit heres re-
flituere hereditatem, Ífi de peculio conueniatur, "rebelliani
|//&. exceptione non vtetur, vt Marcellus-traétans admittit, Is au-
, tem *?, cui reftituta eft hereditas; non tenetur, vt ,Scz(epola
| ait: cum peculium non habejt, nec Eïolo f.ecerit, quo minus
| J xsx ,2 Àll; haberet. $. 9. Vfufructu quoque exftin&o, intra annum aCtio-
À . . mnem dandam in Vftleru&uarium[ï.lïompomus hbro&[wggägg
«X primoj^ fcripfit. $. ro. Qu4zefitum eft *? apud Labeonem,

Lal

E ho dtne, di, cum;.flhus viueret, tulcredens eum moræurp, anl—xääh a(:hgi-
fþ) &^ Nelcgeris, e& quia annusbpraeterierat, exceptione fis repui-

E- . J.J!ü*/'f"«mf": fus, an rurfüs experiri tibl, comperto errore, permittendum
ts dr eít **2 Et ait, permitti debere/ dumtaxat de peculio, non etiam
us - de in rem verío:/nam prioré iudicio de in rem verfo J)recte
[. 15^«""" »s&um eft quia annua exceptio ad peculjgm,ä non adin rem
C Omven/22: wverfum, pertinet !5. URos Podua u d o i
]lL. Pavrvs Hibro-XXX.-ad-Edictum. Cv jPOST/
mortem filiifamilias annua aduerfus patrem aCtio eft, quemad-
J qodum aduerfus eum effet perpetäavviuö filio,[ideo, fi ex cau-
ric; r Ww,b0: fa redhibitionis erat de peculio)[actioj féX menfium erit pott

M

M0 3
L, J C/'waf'yf * e e
" ralibus aCtionibus. $. r. Si feruus, cui cred1tutr£1 eft, apud ho-

: ftes; &t, de peculio actio in dogntfï]um non anno finienda eft,
R. jurequetI: quamdiw *5 poftliminio reuerti poteft.— / —— — ^ L
,** IlIl. PowPoxnzav silibre -z? ad/Quintum Mucium.
) , DÉfFIN1TIONE peculi interdum,vtendüm. eft, gtiam i/i fe;—
-J&67, wgs in rerum natura effe) defiit, et actiohem Práétor de pe-
L CC Zboohén ipecada quabe culio intra annum dat: nam et tunc etgacceiïionen!, iet deces-
accipconde. 0. , ^ ionem ^9, quafi peculii, recipiendam,quamquam iaf]^* de-
L/ net J o |fiit/ morte ferui vell manumiffionej effe peculium : vt poffit ei
Eert m accedere yk peculió, fructibus, vel pécorum fetujfancillarum-
,,,,W[.d- que partubws ?^: et decedere, veluti fi mortuum fit animal,
luv p li, b vel alio quolibet modo perierit. 2 i D
/y DE.1N REM VERSO.//
E- 4 VoLun - , VrPIANVSlby XXEG-ad Ediétam. 777
[— J!": Z*Z** " SI HY, qui in poteftate sliéna fufit, nrhil in peculio [habent,

$. 1.

uerfum fit: quafi cum ipfis potius contractum videatur.

füfficeret de peculio. Reétiffime enim Labeo dicit, fieri pof-
fe, y£et in rem verfüm fit, et ? ceffet de peculio aCtio. Quid
enim, fi dominus petülium ademit fine dolo malo? Quid fi
morte ferui exítinctum eft peculium, et annus vtilis prae-

F J m
XIF- Atv

habet;)fiue ademit fine dolo malo, fiue aCtio de peculio anno

8 Hal. tradendo id, a/legatario. GEB. . 9 Taur. liberaBit. GEB. — 10 Vulg.
vecepto. BR. — 11 Hal. emim, loco autem. GER. I2, Hal. libro vndecimo.
GERE. 13 In Vulg. eft hic L. 2. tefte Contio. BR. 14 Hal. fit. GER.
15 Hal, pertiueret/ GEB. I6 Ap. Hal. que, abeft. GER. 17 Hial. infe-
rit erit. GEB. . 18 Hal. 4»ia, loco quamdiu. GEB. — 19 Hal, lic. III. GER.
20 Hal. nam et tunc acceffiones et deceffiones, ct mox recipiendas. GEB. 21

Inde tamen deeft in omnibus editionibus. gn. Etiam apud Hal, GE R. 22
Hal. argute: vt poffit et accedere peculio, veluti fru&ibus, pecerum foetu, ancilla-
vumque partubus. — Vulg. vt poffit ei accedere, t iu peculii fru&tibus, vel pecorum
foetu, vel ancillarum partubus, Praeferrem Noricam. B R. Mihi Flor. non peior
videtur. / Verba: vt poffit ei accedere vt peculio etc. coniungi poffunt, cum iis,
quae préecedunt: et acceffiomem et dece[fionem quafi peculii recipiendam. — Quod
ibi eft; quafi peculii, mox dicit: vt peculio. Intermedia, àc 2v vzgev3éees, dicta
accipás. DVK. -
— 5 Gothofr. in nota: tementur. Tta ipfe Taur. in. margine. Litera a
fubantique eft deleta. — Hal. et Vulg. mibil iu peculio babeant, iu folidum. tamen

W. 8 ^Y

x

DIGESTORVM LIB.

mortem filii. Idemque ** dicendum ** in omnibus tempo- .

vel habeantj d& in foiidum tamen: tenejfítur * qui éos
hab'äe;dt in poteítate, fi in rem eorum, quod acceptum eft, con-

Nec videtur|fruftfá) de in rem [Verfo a€fio promiffa ?, quafi |

teriit *? de.in rem verfo namque actio perpetua eft, et locum |

Hoc ian, etiam Flor. vncis inclufum, quos tamen tuto fpernes, ita recentes fünt. -

CAV EDE LUE

finita eft. — $. 2. Ttem fi plures agant de peculio, proficere hoc
ei, cuius pecunia in reiüjfvería eft, debet: vt ipfe vberiorem
aCtionem habeat. — Certe, fi praeuentum fitab aliquo, etactum —
" de peculio, de in rem verfo actio an ceffet, videndum/?7Et re- 1542f
fert Pomponifis, Tulianum exiftimare, de peculio|[actionéfper- »eeetore.
gmi de in rem verfo, a&i.fonenz: quia in peculium conuérfum , ,77; &n"ä-w
5 . . . 0203 L E LA WAZAT.
eft 5, quod in domini rent efát vetfüm: et pro feruo folutum s
eft , [(lquemadmodum fiipfi feruo a domino fuiffet folutum.].0f.c^:««e:
Sed ita demum, fi praeftiterit ex aCtione de peculio dominus,
quod fernus in rem eius verterat: ceterum, fi non praeftiterit,
mahet actio de in rem verfo. sejeo mf b 14 XK
! Ill. IAmorewvs di X a Qvi
NvMMIS acceptitig ? feruum manumifit ?z, agi cum eode in
rem verfo non poteft: quia, dando libertatem, locupletior ex
nummis non fit. i Db
Ill. VrPrAwvsllibro-XXIX.—ad-Edictum. Qvop
fi feruus domino quantitatem dederit, vt manumittatur, quam- s
3 me mutuam accepit, in peculium ;quideny haítc uantitataiäLJ m
non computari, in xgem aut?äæö"fïder'i&xlfäfum, fi quiä plus fit i 'f.'fgï;ïxä
eo, quod feruus dedit, quam eft in ferui pretio. $. 1. In rem
autemiverfum videtur, iiueäpfüm, quod feruus accepit, in rem
domini conuertit ?5: veluti fi triticum accepf/it, et idipfum in
familiam domini, cibariorum *? nomihne confumpferit: aut fi .
pecuniam a creditore acceptam dominico creditori foluertit.
Sed et fi errauit in foluendo, et putauit creditorem eum, qui
non erat, deque in rem verfüm effe, Pomponius libro jffexagen-4^Y l-
fimo * primo * ** ait, quatenus indebiti repetitionem domi-
nus haberet: fiue cum feruus domini negotiij *^ gerendi ad-IJ.
miniftrandiuejcaufatquid gelfit: veluti fi mutuatus fit *? pecu-
niam, vtfrumentum compargfet ad familiam alendam, velfi-* *.
ad veftiendam: fiue peculiariter mutuatusJ poftea in rem do-] 54
mini vertit. Hoc enim iure vtimur, vt etiam fi.prius in pe-
culium; vertit pecuniam, mox iftrém domini .gjfgdïe/'iäf'reäi J

. P

NI
E

rem verfo effe aCtionem;quibus, cafibus procurator mandati, J «£«
vel iqui/megotig * * geffit, negotiorum geftorum habffet actio- — "^ .
nem, quotien$que aliquid ^* confumplit feruus, vt aut melio-
rem jrem|dominus habyefit **, aut non, deteriorem. .$.—3.
Proinde fi fernus fumpfit pecuniam, vt fe aleret et veftiret fe-
cundum,contuetudinem/dcmini, id eft, vsque ad eum modum,
quem dominus ei praeftare confuüeuerat, in rem videri domini
vertiffe Labeo fcribit. Ergo idem erit et in filio. $. 4. Sed .
fi mutua pecunia accep(gg,wdgïïï&mjdominicam exornauit tecto-
riis, et quibusdaim aliis, quae magis ad voluäþa;ggl ipertinelk, j o2 —*
H non videtür;verfum: quia nec procurator du
haec imputaret *5: nifi forte maüdatum domini, aut volunta-
tem habuit: nec,debere *? /ex/ ä;&&merari dominum; quod ipfe .
faéturus noneelffet; quid ergo eft ??2 Pati debet dominus, cre- !
ditorem haec ?^* auferre, fine domuüs fu.nï" vidélicet igilïi'ia, ne $24
cogendus fit dominus vendere domum, vt quanti pretiofior ?^3

fatta eft, id praeftet. $. 5. Idem Labeo ait, fi feruus mutua-
tus

1Jsc€x 449b,

2, Hal. permiffa, et in margine: alias, promiffa. G EB,
4 Taur. hic praeterIt, íed manifefte eft Florentiae prae-
6 Hal. iterum effet. GER. 92 Hal .
IABOLENVS lib. XI. GER. 8 Gothofr. in nota: Nummis acceptis vul-
gat. et ita Graeci, à Azàv vouícuzza, Sed ipfe Taur. in margine habet acce-
ptis, quam correctionem primae fcripturae longe praeferendam ceníeo. Bm. — Prae-
tulitetHal. GEB. — 9aFlor.manumnifft. GEB. — 9b Hal.conaerterit, in fequen-
tibus vero, accepitet conf(umpfit. GEB. — 1o Taur. ciVariorum, GEB. — 11 Nem-
pe 72 primo, elt a manu recentiori. Hal. et Vulg. libro vudecimo. BR. — 12 Hal.
dominici negocii gerendi. Vulg. dominimegociagerendi. BR. — 13 Hal. efl. GER.
14 Hal. olendam, vel veffimenta ad vefliendam. GE9. — 15 Hal. megocinm, G E B. ,
16 Hal. inferit ta. GER. 17 Hal. baberet. G E. 18 Hal. boc imputat.
GEE. I9 Hal. babuerit. nec debet, GEB. — 20 Hal. quid ergo? absque off.
GEB. 21 Hal boc. GEB. — : 22, Flor. i in fui eft in e conuerfa et a fuper-
fcripta fubantique. — Cui placet prima fcriptura, confulat Duk. ad Opzfc. de La-
tin. ICt. Vet. p. 369. n. 3. BR. Hal. fuge. GEB. 25 ilodienum efít Flor.

tenentuv, qui eos. BR.
3 Hal. etiamfi. G E B.
teríit. BR. 5 Hal effet. GEE.

quanti-

verfo actio/poffit. $. 2. Et regulariter dicimus, totiens de mïf,!.f/:aïïw

L 3
i,
ol
) 71

w.'flä:

i-

dul
pf d
JuuMi,

X ?owï,

u

-

d

. :,'42 W

$

DIGESTORVM "LIB. EV.* TIT.

B ^ *..,þ 3 . . 9
tus nummos a-me, alijeos crediderit, de in rem verfo domi-

num teneri, quod! nomen ei adquifitum eft,?*: quam fenten-
tiam Pomponius à& probat, fijnon/peculiare nomen fecit, fäï

pec ä;?ä-.quaü dominicae rationis|^5 : ex qua caufa þfa&ärïus erit dóri-

Jtmrem

fua

Á Hnrovideri 131 verfum.

Jtnvem.,
-Aoek ,

mus obligaátu$, fVt, fi LljïöE*puta;sübi expedire nomen debitoris
habere, cedat creditori aCtionibus, procuratoremque eum fa-

ciat.| $. 6. Necnon illud quoque in rem domini verfüm Labeo -

ait, quod mutuatus feruus, domino efnit volenti ad luxuriae
