vtroque eorum recte experietur, $. 1. Labeo fícribit, fi filio

91 MHal. competet. GEB. —— "72 Vulg. poffeffori non femper effe. &m. Tta

et Rehd. GgB. — 75 Rehd. quantum, loco: 4quod. Ggs. —— ']4 Hal. per-

tiueret , et ita cod. Chriftin. quod probamus. Vulg. pertimet, etita quatuor -
alii fcripti. — Adde ad ifta priora, $. 2. adhuc Flor. legi: imemptwm effe, pro: -
effet, et L. 13. $. 1y. haberi: wallins effe, fimili peccato omiffionis. B R. Illi .

quataor fünt Vat. L. VL S. Cruc. L. I Sed et Barb. et Bynkersh. annotatus
eft inter illos, qui habent: pertzneret. Rehd. autem cum quatuor : pertinet.
GER. 75 Vulg. Evgo. ER. Vtet Rehd. GER. 76 Hal fada fit,
et mox iterum. — 77 In Rehd. aut etiam fatla efl, ab(unt, frequenti lapfu
librariorum in vocibus recurrentibus. GEB. — 78 Rehd. inferit; emzm. GE B.
9 Rehd. fit. GEB. $o Vulg. et Hal. dixerit. &R. Rehd. vt Flor. GEF.

.$1 Hal. et Vulg. z poffeffione, et Flor. w deleta. BR. - Rehd. tamen exhibet

primam fcripturam. GEB. — 82 Vulg. qualitercunque. B R. Et ita Rehd. GER.
$3 Rehd. au, loco: iam. GEE. 84 Hal. dubitat, G £ B. 85 Rehd. in-
ferit : et. GEB. 86 Rehd. contingit. GEB. . 87 Rehd. arbitrio, GEB.
$8 Flor. olim erat: 4uid, fed và al antiquiffime additum. G EB. 89 Ha.l.
ad, loco: iw. GER. — go Vulg. interdidlo. BR, — 91 Hal. et Vulg. competit.

Rehd. zec. GEB.

XLIL, TIT XXIV.- : 91

?* prohibente opus faCtum fit ?5: et te habere interdiCtum,
ac ?*5 fi te prohibente opus factum eft ?*, et filium tuum
nihilo minus, $. 2. Idem ait, aduerfus filiumfamilias in re
peculiari neminem clam videri feciffe: namque, íi fcit eum
filiumfamilias effe, non videtur eius celandi gratia feciífe,
quem certus ?* eft nullam fecum actionem habere. $. 3. Si
eX fociis comtunis fundi vnus arbores fucciderit, focius cum
eo hoc ?? interdicto experiri poteft: cum ei competat, cuius
intereft. $. 4. Vnde apud Seruium amplius relatum eft, cfi»
mihi concefferis , vt ex fundo tuo arbores caedam, deinde eas
alius vi aut clam caeciderit, mihi hoc interdi&tum competere:
quia ego fim *??, cuius intereft: quod facilius erit admit-
tendum, fia te emi *, vel ex aliquo ^ contra&tu hoc confe-
cutusfim, vt mihi caedere liceat ?. $. 5. Quaefitum eft, fi,
cum praedium interim nullius effet, aliquid vi aut clam fa-

€tum fit, an poftea, dominio ad aliquem deuoluto, interdi-

€o locus fit: vtputa hereditas iacebat, polítea adiit heredi-
tatem Titius: an ei interdictum competat? Et eft apud Vi-
uianum ^ faepiffime relatum , heredi competere hoc interdi-
Ctum eius ? quod ante aditam hereditatem factum fit. Nec
referre, Labeo ait, quod non fcierit, qui heredes futuri 9 ef-
fent: hoc enim poffe quem caufari etiam poft aditam. heredi-

tatem. . Ne* illud quidem obftare, Labeo ait, quod eo ? tem-

pore nemo dominus fuerit: nam et fepulchri nemo dominus
fuit, et tamen fi quid in eo fiat, experiri poffum quod vi aut

clam. Accedit his, quod hereditas dominae ? locum opti-

net 7?, et recte dicetur, heredi quoque competere, et cete-
ris fuccefloribus, fiue antequam fuccefferit **, fiue poftea ali-
quid fit vi aut clam admiffum. $. 6. Si colonus meus opus
fecerit, fi quidem me volente, vel ratum habente: perinde
eft, atque fi procurator meus feciffet: in quo placet, fiue ex
voluntate mea fecerit, teneri me, fiue ratum habuero, quod
procurator fecit, $. 7. lulianus ait, fi colonus arborem, de
qua controuerfia erat, fucciderat *^, vel quid ** aliud opus
fecerit: fi quidem iuffu domini id factum fit, ambo tenebun-
tur, non ** vt patientiam praeftent, fed vt impenfam quoque
ad reftituendum praebeant: fiautem dominus non iufferit, co-
lonus quidem tenebitur, vt patientiam et impenfam praeftet z
dominus vero nihil amplius quam patientiam praeftare cogen-
dus erit. . :
XIV. IvrriaAwvs !* libro LXVIII. Digeftorum. NA«w

et fi feruus meus, ignorante me, opus fecerit, eumque ven-

didero vel manumifero: mecum in hoc folum *9 agi poterit,
vt patiar opus tolli: cum ,eemptore autem ferui, vt aut !*
noxae dedat , aut impenfíam ,. quae in reftitutione facta fuerit,
praeftet: fed et cum ipfo manumiffo recte agi poterit. .
[ XV. VrP1aANVslibro LXXI. ad Edictum. SEM-
PER aduerfus poffefforem operis hoc interdictum competit :
idcircoque fi quilibet, infcio, vel etiam inuito me, opus in
fundo meo fecerit, interdicto locus erit. $. r. Is cui ä'un—
d üm

&R. Etiam Rehd. GE». — 92 Ap. Hal. et Vulg. a abeft. gR. Etiam in Rehd.
GEB. 93 Rehd. ex, et itaS. L. et Recentiores. GEB. — 94 Hal. et Vulg.
inferunt: tzo. BR. n Rehd. fuperícriptum: $. two. GPEB. 95 Hal. eff.
96 Hal. interdidlum. at fi. GEB. .. 97 Hal. fit. 98 Hal.et Vulg. certun.
BR. Vt et Rehd. GEB. 99 In Rehd. boc, abeft. GE B. ICO Hal. fu.
1 Hal. emerim. GE B. 2 Rehd. alio qQuo. GEB. |..3 Rehd. liceret. G E B.
4 Hal. et Vulg. Iulianum. BR. Etiam Rehd. GEB. — 3 Hal. boc interdictune

- peredi competere eius , quod. Vulg. boc interdictum beredi competere . eius nomi-

ne, quod. BR. Rehd. vt Vulg. GE£B. — G. Ap. Hal. futuri, abeft. GE R. 7
8 Hal. inferit: i, quod et. Flor. fuppletum. BR.
Gothofr. in nota: domini, vslgat. Mal. G EB. 1O Hal. obtineat. GEB.
i1 Hal et Vulg. fuccefferint , quod malim. plura enim id. genus vitia fuperfunt.
pBR. Etiam Rehd. fuccefferint. G E B. 12, Hal. et Vulg. fuccidevit. BR. Et-
iam Rehd. GE s. 13 Hal. et Vulg. q4od. BR. Etiam Rehd. GEB. 14
Hal. inferit: tamtum. GEB. 15 Vulg. VLPIANVS. B R. 16 Rehd.
in boc in boc folo. infigne exemplum repetitarum vocum. GEB. 17 Vulg.
Oooooo 3 st

gf DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XXIV.

dum paftinandum locaueras , lapides fuftulit ** , et in vicini
proiecit praedium : ait Labeo, te *? vi aut clam non teneri,
nifi iuffu tuo id fa&tum fit: ego puto conductorem teneri : lo-
catorem autem non alias, nifi aut patientiam praeftare poffit,
aut ?? aliquam actionem habeat, quam praeftet, ceterum te-
neri non oportere ?*. $. 2. Si iu fepulchro alieno terra
congefta fuerit iuffü meo, ageudum effe ?;u.o;'i 'vi aut clam
mecum, Labeo fcribit: et fi communi confilio plurium id fa-
étum fit, licere, vel cum vno vel cum firigulis experiri: opus
enim quod a pluribus pro indiuifo fa&um eft, ün'gqlos in fo-
lidum obligare: fi tamen proprio quis eorum confilio hoc fe-
cerit; cum omnibus effe agendum, fcilicet in folidum. — Tta-
"que alter conuentus alterum non liberabit ^*: quinimmo per-
ceptio ab altero: füperiore etenim cafu alterius conuentio al-

terum liberat. Praeterea fepulchri quoque violati agi poteft..

$. 3. Hoc interdictum in heredem ?? ceterosque fücceffores
daturin id quod ad eos peruenit: et poft annüm . non com-
petit. $. 4. Annus autem cedere incipit, ex quo id opus fa-
"&um ?* perfe&tüm ?* eft, aut fieri defiit, licet péerfectum non
fit: alioquin, fi a principio operis coepti annum quis nume-
ret, neceffe eft, cum his qui opus tardiffime facerent, íae-

pius agi. $. 5. Sed 26 fj is fit locus, in quo opus factum.-

eft, qui facile non adiretur, vtputa in' fepulchro ?^* vi aut
clam fatctum eft, vel in abdito alio loco, fed etfi fub terrafie-
ret ?? opus; vel füb aqua, vel'?? cloaca aliquid factum fit:

etiam poft annum caufa cognita competit interdictum de eo.
"quod fa&tum elt, nam caufa cognita anntuiaam exceptionem re- .

smittendam ??, hoc eft, ?* magna et iufta caufa ignorantiae

interueniente. " $. 6. Si quis Reipublicae caufa afuiffet, de-

inde reuerfus interdicto quod vi aut clam vti vellet, verius
eft, non excludi anno eum, fed reuerfüm, annum habere:
nam et fi minor viginti quinque annis Reipublicae caufa abeffe
coepiffet ??, deinde maior effeCtus fit, dum abeft Reipubli-
cae caufa: futurum ??, vt, ex quo redit, annus ei compu-

tetur, non ex quo impleuit vicenfimum quintum . annum ?*:-

et ita Diuus Pius, et deinceps omnes Principes refcripferunt.
$. 7. ?? Hoc interdiCto tanti lis aeftimatur, quanti actoris

intereft id opus faCtum ?5 effe. Officio autem iudicis ita opor- |

tere fieri réftitutionem, iudicandum eft, vt in omni caufa ea-
dem condicio fit aCtoris, quae futura eífet, fi id opus, de

quo actum eft, neque vi nequeclam factumeffet. $. 8. Ergo-

nonnumquam etiam ?" dominii ratio habenda eft: vtputa fi
propter hoc opus, quod factum eft, feruitutes amittantur,
aut vfusfru&tüs intereat: quod non tantum tunc eueniet, cum

quis opus aedificauérit, verumetiam ?? fi diruiffe opus pro--
ponatur, et deteriorem cóndicionem feciffe, vel feruitutium, .
vel vfusfructus, vel ipfius proprietatis. $. 9. Sed quod in- ?'
terfuit *?, aut per iusiurandum, quod in litem a&or iuta-

uerit, aut, fi iurare non poífit, iudicis officio aeftimandum

ef. $. 1o. Eum autem, qui dolo malo fecerit *?, quo mi-

l

«t ferutim moxae. B R.' Rehd. ot ferumn aut noxae. GEB:. « 18 Halet Rehd.-

abflulit. G B. 19. Hal. inferit? qwod.. :20 Rehd. inferit: fí.GEB. — 21
Hal. oportet. GEB. /'^ 22 Taur. liberaVit. Gr.g. 23 Vulg. baeredes. B R.
24 Ap. Hal fathum, abcft. GEB. . 25 Vulg. perfetlumnue. BR...——— 26 Vulg.
inferit: et,BR. Etiam Rehd. GEB. 277 Hal. inferit:: quid. Rehd. 4uod.
GER. . 28 Hal'fat. GEB. .. 29 Rehd. inferit: fub. GEB. 30 -Hal.
annua exceptio vemittenda efl.: GE B. 31 Hal. et Vulg. praéfigunt? ex.
BR. Etiam Rehd. GEB.. .. 32, Hal. coeperit. 33 Hal. addit: efj. 34
Hal. vigimti quinque amnos. GEB. 359 Vulg. praefigit: Im. BR. Etiam
Rehd..GEz..... 36: Hal, et; Rehd. inferunt: non. GEg. 37 In Rehd. et-
iam , abeft. GEB. . :58 Rehd. quoque, loco: etiam. GEB. . 39 Vulg.
interfuerit. BR....Etiam Rehd. G£B. ^. 40 Hal. fecit. GER. 41 Hal. in-
terdichun. GBB.^, 42 Hal.boc, loco: id. ; 43 Rehd. acliome, quod inter-
efl, fuevit confecutus, GEB. .. 44 Hal. opus mon effe t faclum. Gx B. 45
Vulg. inferit: boc. BR. Etiam Rehd. fed negle&o: ex. . GEB. :|. 46 Rehd.
inferit: autem. GEB. ^ 47 Vulg. frutliferas. BR. — ^ 48 Gothofr. in. nota:
cypreffos. vulgat. Hal. GEB.

clam videris 55 opus feciffe, quod interim feceris. -

49 Rehd, debet tamtwmwiodo. GEB. —— 50

'nus poffit reftituere, perinde habendut, ac fi poffet. $. tr.

Culpam quoque in hoc interdicto ^^ venite, erit probandum:
quae tamen arbitrio iudicis aeftimanda erit. $. 12. Quia au-
tem hoc interdiCctum, id *? quod intereft, continet: Ííi quis
alia aCtione fuerit confecutus id quod interfuit *3, opus non
effe ^* fattum, confequens erit dicere, ex *? interdicto nihil
eum confequi oportere. T

XVLI Pavrvs libo LXVIL ad Edi&um, Comw-

PETIT $ hoc interdictum etiam his, qui non poffident: fi

modo eorum intereft. $. 1. Si quis vi aut clai arbores non
frugiferas *" caeciderit, veluti cupreffos *^?: domino dumta-

Xat competit interdictum. . Sed fi amoenitas quaedam ex hu-

iusmodi arboribus praeftetur: poteít dici, et fructuarii inter-
effe propter voluptatem et geftationem, et effe huic interdi-
Co locum. $. 2. In fumma, qui vi aut clam fecit, fi polfi-
det, patientiam et impenfam.tollendi operis: qui fecit, nec

poffidet, impenfam: qui poffidet, nec fecit, patientiam tan-

tum debet *?, d ntiea n Mp
. XVIL IpEgMw *? libro L XIX. ad Edictum. IwTxn-
DICTV M quod vi aut clam, pcr quemuis domino adquiritur,
Hcér-peramdulndde. * - ALE RTa
.. AXVIIL . Cxrsvs libro XXV. Digeftorum. S1 inmatu-
ram filuam caeduam ?* caecidit?? quis, interdicto quod vi aut
clam tenetur: fi maturam fimiliter caeduam, neque damno do-
minus adfe&tus eft: nihil praeftabit ??. $. r. Nonabfurde re-
fponfum eft, fi Magiftratum rogaffes, vt adueríarium tuum
adeífe ad iudicium 5* iuberet, ne opus nouum tibi nuntiaret :

| XIX. VrPiANvs libro LVII. ad Edictum *5. Iw-
TERDICTVM quod vi aut clam. competere, filiofamilias co-
lono arboribus fuccenfis **, Sabinus ait. Wl r
XX. PAvrvslibro XIII. ad Sabinum. V 15* facit tam
is, qui prohibitus fecit, quam is, qui, quo minus prohibea-
tur, confecutus eft: periculo ?? puta aduerfario denuntiante,
aut ianua puta 9? praeclufa. $. 1. Prohibitus autem intelle-
gitur quolibet prohibentis aC&u: id eft, vel dicentis fe pro-
hibere, vel manum opponentis,.lapillumue iactantis prohi-
bendi gratia. $. 2. Tamdiu autem vi 9* facit ?? prohibitus,
quamdiu res in eodem ftatu permanebit 9?: nam fi pofteacon-
uenerit cum aduerfario, definit vi 9^ facere. . 3. Item fi
prohibiti heres, velis qui.ab eo emerit, ignorans caufam

praecedentem , fecerit: dicendum effe, Pomponius ait, non .

incidere eum in interdiCctum. $. 4. Quod in haue fit, velin
alia qualibet re vel ampliffima, mobili tamen, non continetur
hoc interdicto. — $. 5. Siue in priuato, fiue in- publico opus

fiat, fiue *in loco facro, fiue* in 5 religiofo $9: interdictum

competit.

XXI. PouProutivs libro XXIX. -ad Sabinum. Sr

opus, quod quis iuffus eft a 5? iudice, qui ex hoc iuterdicto
füumptus effet 59, reftituere, alius quis vi aut clam fuftuliffet:
Hal.etVulg. IVLIANVS. BR. — 51 Rehd. inferit: wteam. GEB. 52
'Hal. ceciderit, — 33 'Yaur. praeflaVit. GE B. 54 Vulg. adeffe indicio. B R.
55 Hal. videri te. GEB. — $& Hal. hanc infcriptionem habet integram. G E B.
57 Gothofr. in nota: fuccifis. vulgat. Hal. Etiamnunc Flor. eft: fucceffis.
Sed omnes, etiam fcripti, habent: faccifis; BR. — Adeoque et Hal. et Vat. I,
IK Barb. Chriflin. Pal. I.. S. Cruc. I. Il. Bynkersh. vt et Rehd. . Sed Magl.
fucceffis, vt Flor. GEB. ^. 58 Gothofr. in nota: l. Vim facit. Et ita Rehd.
GEB. 59 Gothofr, in nota: Al periculum, . Et ita. dudum Hal. et Vulg.
et probo. BR. Etiam Rehd. habet: periculum , et mox cum Hal..et Vulg, de-
nunciando. quod Brenkm. fe neutiquam probare ait, ob. Bafil. quae habeant:
6 uirà xX&AvCI moOhcouo, x«l Ó ATtARCaG T&. Àv]PoÉxo , dvu u3 X AUSS, Sed fi
tam ftri&e Bafil. effet inhaerendum , etiam 72 denamciante in; denunciams; fo-
ret conuertendum. G E B. 60 Ap. Hal. et Vulg. puta, abeft.BR. Rehd. vt
Flor. GER. . 61 Vulg. vim. BR. Etiam Rehd. GEB. .. 62 Hal. faciet. GEB.
63 Taur. permaneVit. GEB. . 64 Rehd. vim. GEB. 65 Ap. Hal. in

abeft. 66 Bafil.3 ày iegd Tómo 3 uvwueío. BR. 67 Flor. olim fuit: adiudice,
et d demuim recenter delcta.. Forte legendum : ab 14dice. BR..— 68 Klal. eff.
| 69

lm f
a
g d
fnine
tois !
gri)e
0
[ocis
hat
ientn
(AX
fondtr
jihi d
lener
V o
quem
tenes
Chru
ptre,
Qum
djunat
mitt (
ROW
fl

fj

| M
T
QY
j
Dil]

M.
J
!
It«

Ynett
qui

T2l

(

$t
«
j
f

TE
j h
6jb

jb

DIGESTORVM . LIB. XLIIL' TÍT. XXIV. XXV. XXVL - p13

nihilo minus idem ille omnimodo iubetur opus reftituere.
$. r. Si iuffero feruum meum opus facere, cum, quantum ad me

. pertinet, in clandeftini füfpicionem non veniret 5?, feruus

autem meus putauerit, fi refciffet *?9 aduerfarius, prohibitu-

rum eum: an tenear? et non puto: cum mea perfona fit in-

tuenda. $. 2. In opere nouo tam foli.quam czeli menfura

facienda eft. $. 3. Si quis propter opus factum ius aliquod |

praedii amifit ** , id reftitui ex hoc interdi&to debet.-
| AXXII. VENvzLErIVS libro II. Interdictorum. S 1 vi-

tem meam eéx fundo meo in fundum tuum deprehenderis ??,.

eaque in fundo tuo coaluerit, vtile eft interdictum quod vi
aut clam intra annum, fed fi annus praeterierit, nullam re-
manere aCtionem: 7? radices ^^, quae in fündo meo fint,
tuas fieri: quia his acceffiones fint. $. r. $i quis vi aut clam
arauerit, puto eum teneri hoc interdicto , perinde atque *?

- fi foffam feciffet: non enim ex qualitate operis huicinterdicto
locus eft, fed ex opere faCto, quod cohaeret folo. $. 2. Si ,

ad ianuam meam tabulas fixeris, et ego eas prius, quamtibi

denuntiarem , refixero,'deinde inuicem interdicto quod viaut
clam exégerimus 79: nifi remittas mihi, vt abfoluar, conde-
fnnandum te,quafi rem tion reftituas, quanti mea interfit: aut -

*7 exceptionem mihi profuturam, sr wNON vi, NEkC *?
CLAM, NEC PRECARIO FECERIS. $. 3. Si ftercus per
fundum meumtuleris, cum id te facere vetuiffem: quamquam
fihil damni feceris mihi, nec fundi mei *? mutaueris, tamen

teneri te quod vi aut clam, 'Trebatius ait: Labeo contra, ne

3? etiam is, qui dumtaxat iter per fundum meum fecerit, aut
auem egerit, venatusue fuerit line vllo opere, hoc interdicto
teneatur. $. 4. Si quis proiectum aut füillicidium in fepul-
éhrum ?* immiferit ?^: etiam fi ipfum monumentum non tan-

geret, recte cüm eo agi , quod in fepulchro vi aut clam fa-

€tum fit: quia fepulchri fit non folum is locus, qui recipiát
humationetn *?, fed omne etiam fupra id caelum: eoque no-
mine etiam fepulchri violati agi pofíe, $. 5. Siis, qui de-
nuntiauerit fe opus facturum, confeftim ?^ opns fecerit, clam
feciffe nor intellegitur: nam fi poft tempus, videbitur clam
fecile, — d ul il n | |
E s E XXV..
DE REMISSIONIBVS
VrPraxvs libro LXXI. ad Edi&um.

'AIT Praetor, QVOD IVS SIT ILLI PROHIBERE, NE
SE INVITO'FIAT, IN EO NVN TIATIO TENEAT
2:cETERVM NVNTIATIONEM MISSAM FACIO *.
$. r. Sub hoc titulo remiffiones proponuntur. $. 2. Etverba
Praetoris oftendunt, remiffionem ibi demum factam *, vbi
nuntiatio non ? tenet: et nüntiationem ibi demum voluiffe
Praetorem tenere, vbi ius eft nuntianti prohibere, ne fe in-
uito fiat. Ceterum fiue fatisdatio interueniat, fiue non: re-
iniffo facta hoc tantum remittit, in quo non * tenuit nun-
tiatio. Plane fi fatisdatum eít, * exinde remiffio facta eft:

—

69 Hal cemirem. GEBR. . 7O Hal. et Vulg, vem fciffet. BR. Etiam Rehd. -

GrB. 70 Halamiferit. — 'J2/ Gothofr. in nota: deprelfferis. valgat. Hal.
Sed Hal.habet: depraebenderis, vt et Kehd.Ceterum 72 deprefferis , tuetur Me-
wag. Amoen. Lir. Ciu. c. 3. GEB. '73 Rehd. praefigit: et. GEB. "4 Hal.
addit: quoque. 75 Taur. aDque. GEB. *16 Gothofr. in nota: egeri-
mus. Hal. Sed et Taur. ita in margine, et Rehd. GEB. ^ 77 Hal. inferit:
certe , et fane ita quoque Flor. inter verfus eft adícriptum, & R. Inferit et Rehd.
GEB. . "$8 Rehd. »non. GEB. Hal. habet: fundi mei faciem. G E B.

Vulg. fpeciem , et ita XI. MSS. Pal. L. faciem, Chriftin. formam. B R. Vndecim
illa MSS. Vat. I. H. III. fV. V. VI, Barb. Pal. II. S$. Cruc. L. IT. Treuif. quibus
adde Bynkersh. vt et Rehd. GEB. 80 Hal. wec. GE B. 81 Hal. zm . fepulchbro.
GE R. 82 Hal et Vulg. miferit BR. Etiam Rehd. GEs. 83 Floren-
tiae legitur; bumanitionem. BR. — Eft forte correQio librarii bumanitatem cum:
bumatione . confundentis, exiftimantisque, fuperfluas literas zj correctoris in-
duitria tollendas effe. GE B. — 84 Taur. coMfeflim. GE R.

Taur. aedigMearmmn. GX n. 9 Rehd.et tenebitgr. GEB. — 10 Ita quoque Hal.

non eft neceffaria remiffio. $. 3. Ius $ habet opus nouum
nuntiandi, qui aut dominiumautferuitutem habet. $. 4. Item

Iuliano placet, fraétuario vindicandarum feruitutium ius effe: -

fecundum quod opus nouum nuntiare poterit vicino, et re-
miffio vtilis erit: ipfi aütem domino praedii fi nuntiauerit,
remiffio inutilis erit: neque ficut aduerfüs vicinum, ita ad-

uerfus dominüm agere poteft, ius ei non effe inuito fe altius -
aedificare: fed fi hoc fa&o vfüsfru&us deterior fiat, petere -

vfumfructum debebit. Idem Tulianus dicit? de ceteris, qui-

bus aliqua ferüitus a vicino: debetur. $. 5. Ei quoque, qui
pignori fundum acceperit *?, fcribit lulianus, non effe ini-

quum detentionem ** feruitutis dari.
TIT. XXVL
QUE POR E GUARIO.,
x VLPI ANVS libro I. Inftitutionum.
'R ECARIVM'eft, quod precibus petenti^ vtendum conce-

L ditur tamdiu , quamdiu is, qui conceffit, patitur, $. r.
Quod genus liberalitatis ex iure gentium deícendit. $. 2.

.Et diftat a donatione, eo quod qui donat, fic dat, ne reci-

piat: at * qui precario concedit, fic dat, quafi tunc receptu-
rus, cum fibi * libuerit precarium foluere. $. 3. Et eft fi-
mile commodato: namet qui comimodat rem ?, 'fic commo-
dat, vt non faciat rem accipientis, fed vt ei vti re commo-
data permittat. p 2 r r ROE
j ll. Tpgw * libro LXXT. ad Edictum. Arm Praetor,
QVOD PRECARIO AB ILLO HABES, AVT DOLO MA-

| LO FECISTI VT DESINERES HABERE, QVA DE RE
AGITVR, ID ILLI RESTITVAS. $. r. Hoc interdictum

refitutorium eft. $. 2. Et naturalem habetin fe aequitatem :
rtiamque precarium reuocare volenti competit. Eft enim na-

tura aequum, tamdiu te liberalitate mea vti, quamdiu ego .
velim: et * yt poffim reuocare, cum mutauero voluntatem-

Itaque cum quid * precario rogatum eft, non folum hoc in-
terdicto vti poffumus: fed etiam praefcriptis verbis actione
quae ex bona fide oritur. $. 3. Habere precario videtur,
qui pofíeffionem vel corporis vel iuris adeptus eft, ex hac fo-
lummodo cauía,' quod preces adhibuit, et impetrauit *, vt
fibi poffidere aut vti liceat. MP -—
IHI. Gazvs libro XXV. ad Edictum prouinciale. VEr-

vTI Ífi me precario rogaueris, vt per fundum meum ire,

velagere tibiliceat: vel vt in teCtum vel in aream aedium

mearum$ ftillicidium, vel tignum in parietem immiffum ha-

beas. i
IV. Vnrrawvs libo LXXI. ad Edictum. Iw rebus
etiam mobilibus precarii rogatio conftitit. $. r. Meminiffe
autem nos oportet, eum, qui precario habet, etiam poífi-

dere. $. 2. Tenetur ? hoc interdicto non vtique ille, qui
"precario rogauit, fed qui precario habet: etenim fieri poteft, :
vt quis non rogauit *?, fed habeat precario: vtputa feruus

ineus

1 Rehd. ze eo zuuito. GEB. 2 Hal. et Rehd. tesnet. GER. 3
Hal. facite. — Vulg. muuciatioue vemifa faciet. BR. — Rehd, muntiatione remifja
faciat. |G E B. 4 Vulg. addit: valere. BR. 5 Vulgo: won, abeft. BR. Vt
etin Rehd. GE E. ' — 6 Vulgo, nou, abeft. BR. " Etiam in Rehd. GEs. . 7
Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. Etiam Rehd. GEs. — 8 Hal. inferit: z.
9 Vulg. fcribit. B R. IO Hal. accepit. ^ 11 Gothofr. in nota: petitio-

. nem. Cuiac. — Nempe 1. Obf. 14. Mauult: zutentionem Van de Water, l1[.

Obf. $. et: defenfionem Bynkersh. V. Obf. 25. GxB.

I In Rehd. at, abeft. Poteft haec: vocula effe abforpta, potuit Flo-
rentiae effe enata ex vltimis antecedentis vocis literis. GEB. . 2, Taur. fiV;i. GE B.
3 Rehd. addit: fzam. GEB. 4 Vulg. IVLIANV'S. BR. 5 InRehd. et ab-
eft. ^6 Rehd. quidem,loco: quid. GEB. — 7 Vulg. addit: precibus. BR. 8

et

s x DIGESTORVM LIB.

meus rogauit, mihi adquifiuit precarium , vel quis ** alius
qui iuri meo fubieCtus eft. $. 3. Item fi rem meam preca-
rio rogauero, rogaui quidem precario, fed non habeo pre-
cario : idcirco quia receptum elt, rei fuae precarium non efle.
$.. 4. Item qui precario *? ad tempus rogauit, finito tempore,
etiamfi ad hoc temporis *5 non rogauit, tamen precario pof-
fidere videtur: intellegitur enim dominus, cum patitur eum,
qui precario rogauerit ! ^, poffidere, rurfus precario concedere.
: V..PowPowNrivs libro XXIX. ad Sabinum. SEp
. fi manente adhuc precario, tu in vlterius tempus rogafti, pro-
rogatur precarium: nam nec mutatur caufa pofleffionis, et
non conftituitur eo modo precarium: fed in longius tempus
profertur. Si vero praeterita die rogas, propius eft, vt fo-
luta iam caufa precarii non redintegretur, fed noua ** con-
ftituatur. | : 2
' VLl VrrraNvs libro LXXI. ad Edictum. CenTE
fi interim dominus furere coeperit, vel decefferit, fieri non
poffe, Marcellusait, vt precarium redintegretur: 'et hoc verum
eít... $.. 1. Si procurator meus , me mandante ,. vel ratum ha-
bente, .precario rogauerit !*, ego precario habere proprie
dicor. $. 2. Is, qui rogauit, vt precario in fundo moretur,
non poffidet: fed poífeffio apud eum, qui conceifi&, remanet:
nam et fruCtuarius, inquit, et colonus et inquilinus funt in
raedio:.et,tamen non.poflident. $. 3. lulianus ait, eurm,
qui alterum deiecit, et ab eodem precario rogauit, I8 defi-
nere vi poffidere, et incipere precario: neque exiftimare, fibi
. ápfüm caufam poffeffionis mntare, cum voluntate eius, quem

19 deiecit, coeperit precario poffidere: namfi ab eodem emif- .

fet, incipere ?? etiam pro emptore poiï;e dominium capere.
$. 4. Quaefitum eft, fi quis rem fuam pignori mihi dederit,
et precario rogauerit: an hocinterdictum locum habeat: quae-
ftio in eo eft, vt ^* precarium confiftere rei fuae poffit ?? ?
Mihi videtur verius, precarium confiftere in pignore: cum
poífeffionis rogetur, non proprietatis: et eft haec fententia
etiam vtiliffima ?3?: cottidie enim precario rogantur creditores
ab his, qui pignori dederunt: et debet. confiftere precarium.
Vil. VENvrE:vs libroIll. Interdictorum. . Sgp et
fi eam rem, cuius poffeffionem per interdictum vti poffidetis
retinere poffim , quamuis futurum. effet, vt tenear de pro-
prietate, precario tibi councefferim: teneberis hoc interdicto.
VII. VrPrawvs ?^ libro LXXLl. ad Edictum.

QvarsiTvM eft, fi Titius me rogauerit, vt re Sempro-.
nii vtatur , deinde ego Sempronium rogauero vt concederet, |
, CAR10.?? poffeffio conftitui. ?* poteft, vel inter praefentes,

etille, dum mihi vult praeftitum ?*, concefferit. . ^9 'T'itius
a mehabet ?? precario, et ego cum eo agaminterdicto de pre-
cario. Sempronius autem non aget?? cum eo: quia haécverba,
AB ILLO PRECARIO HABES, oftendunt, ei demum com-
petere interdictum, a quo quis precario rogauit , non ?? cuius
res eft. An tamen Sempronius mecum , quafi a me rogatus,

interdictum habeat? Et magis eft, ne habeat: quia non ha-

beo precario ??, cum non mihi, fed alii impetraui: mandati
tamen actionem poteft aduerfus me habere: quia me mandante

.et quinque fcripti. « Vnus Chriftin. rogawerit. Editi ceteri: vogarit. Saltum
hic fecerat librarius, fcripferatque: vt qmis mom vogauit mibi adquifit. Omit-
fa adpofita funt ad marginem poft verbum: vogauit: fed babeat precario, vt-
puia feruus meus rogauit, cum reponi debuiffent ante verbum: vogauit, haec:
rogauerit, fed babeat precario vt puta feruus meus. bR. — Quinque illa: Vat. I.

IV. Barb. S. Cruc. I. II. quibus adde Bynkersh. et Rehd. GEs. 1I Vulg.

aliquis. B R. 12, Vulg. pvecavium.B R. Etiam Rehd. GER. 13 Hal. et
Vulg. ad boc tempus. BR. Etiam Rehd. GEB. . 14 Hal. rogauit. GER.
15' Vulg. inferit: et. B R. P N
nit. GEB. . I8 Rehd. praefigit:et. GEB. . Ig Hal.4wi GEB. 20 Rehd.
inciperet. GEB. — 21 Hal. quwod, loco: vt. GE B. 22 Gothofr. in nota:
non poffit. Ha/. Rehd.vt Hal. GEB. — 23 Rehd. fubtiliffima. perperam. G E B.
24 Vulg. IDEM. &R. Vt et Rehd. VENVLEIVS. GEB. — 25 Rehd.
pracflari. GE B. . 26 Hal. et Rehd. concefferit: es Titius. GEB. — 27 Hal.

L95"

16 Vulg. inferit: caufa. B R. 17 Hal voga-

. fecerit. B R.

LALPL:UTILUXAVL,

dedit tibi: aut 3* fi qhis dixerit, non mandatu 32 meo, fed

magis mihi credentem ?? hoc feciffe, dicendum eft, in fa-
Ctum. dandam actionem et aduerfüs me. $. 1. Quod a Titio

precario quis rogauit, id etiam ab herede eius precario habere

videtur: et ita et Sabinus et Celfus fcribunt, eoque iure vti-

mur. Ergo etaceteris füccefforibus habere quis precario vi-

detur.. Idem et Labeo probat, . et adicit, etiam fi ignoret

quis heredem, tamen videri eum.ab herede precario habere,

$. 2. Illud tamen videamus, quale fit, fiaà me precario ro-

gaueris, et ego eam rem alienanero; an precariumeduret, re -

ad alium translata? Et magis eft, vt, fi ille non reuocet, poffe
3^ interdicere, quafiab illo precario habeas, non quafi a.mez
et fi paffus eft aliquo tempore a fe precario habere, . recte in-

| terdicet *^, quafi.a fe precario habeas. $. 3. Eum quoque pre-
| cario teneri voluit Praetor, qui dolo fecit, vt habere define-

ret. ?$ [llud adnotatur, quod culpam non praeftat is ** qui
precario rogauit, fed folum dolum praeftat ?5: quamquam ??

is;:qui commodatum fuüfcepit *?, non tantum dolum, fed et-

iam culpatm praeftat: nec immerito dolum folum praeftat is,

qui precario rogauit:;: cum totum *hoc* ex liberalitate defcen-
.dat eius, qui precario conceffit, et fatis fit, fi dolus tantum

praeftetur. . Culpam tamen dolo proximam contineri quis me-
rito dixerit. . $. 4. Ex hoc interdicto reftitui debet in prifti-
nam caufam: quod fi non fuerit faCtum, condemnatio in tan-

tum fiet, quanti interfuit actoris, ei rem reftitui ** ex eo

tempore, ex quo interdictum editum eft. Ergo et fructus
ex die interdicti editi praeftabuntur. . $.. 5. Si feruitute. vfus
non fuit ^^ is, qui precario rogauit, ac.per hoc amiffa fit: vi-

deamus, an *? interdié(to teneatur?. Ego arbitror, non alias,
quam fi dolo fecerit. . $. 6. Et generaliter erit dicendum, in .

reftitationem venire dolum et.culpam latam . dumtaxat, ce-
tera non venire, Piane poft interdictum editum oportebit **

- et ^? dolum;, et culpam, et omnem . caufam venire: nam vbi

moram quis fecit: *?. precario,; omnem caufam debebit contti-
tuere **, $. 7. Interdictum hoc et ** poft annum compe-
tere.Labeo foribit, eoque iure vtimur: cum enim nonnum-
quam in longum tempus precarium concedatur, abfurdum eft
dicere, interdictum locum non habere poft annum. . $. 8.

| Hoc interdicto heres eius, qui-precario rogauit, tenetur,
| quemadmodum ipfe : vt, fiue habet ^? , fiue dolo fecit, quo

minus haberet vel ad:fe perueniret, teneatur: ex dolo autem
defun&ti hactenus , quatenus ad eum peruenit. . . j
. IX. Gatvs libro XXVL ad Edictum prouinciale, Pn &-

vel inter abfentes: veluti per epiftulam, vel per nuntium.
| X. PowpPonrvs libro V. ex Plautio. QvAMvis

ancillam quis precàrio rogauerit, id aCtum videtur, vt etiam -

quod ex ancilla natum efiet,-in eadem caufa haberetur.

| .Xl. Garvslibro VIL. Digeftorum, $1 debitor. rem .
pigneratam precario rogauerit ??, foluta pecunia, precarium

foluitur: quippe id aCctum eft, vt vsque eo precarium teneret.
. XIL. Ipnkw ?? libro XXV. Digeftorum. Cv pre-

.cario

babesat. GEB. .. 28 Hal.egat. GEB. . | 29 Rehd. inferit: ez; GEB. . 30
Vulg. precarium. BR... . 31 Halacfi. GBB. .. 32 Vulg. mandato. BR. Et-
iam Rehd. hic et alias. G E B. 33 Vulg..qme intercedente, BR. , Et ita quo-
que Rehd. G ER. 34 Hal poffib. GEB. . 33 Vulg. interdicere. BR. — 26
Vulg. praefigit: Et. BR. Vt et Rehd. GEz. — 37 Ap. Hal. i, abeft. GE z.
38 Ap. Hal, praeflat, abeft. G EB. 39. Vulg, quamuis. BR. ^ 40 Hal. et
Vulg. fufceperit. BR... 41 Hal.inferit: et. GE F.
rit.BR. Rehd. vt Vulg. GER. 43 Vulg. inferit: boc, BR. —— 44 Taur.
oporteVit. G E B. 45.Vulgo: et, abeft. GEna. — 46 Hal. et Vulg. facit.
BR. Etiam Rehd. GEB. — 47 Hal. et Vulg. reffituere. BR. . Etiam Rehd.
GER. 48 Ap. Hal. et Valg. et, abeft. B. 49 Vulg. babeat, et mox :
50. Vulg. Precaria. B R. 51 Ea Hal, et Vulg. Flor. eft:

Cónsissti, pro quo, Taur. habet: confifli, quod ftare non poffe aibitror. B R.
52 Hal. rogauit. G E. 53 Mlal. IV LIA-
| Ri NVS.

Etiam Rehd. coufitui. G & B.

42 Hal. fit. Vulg. fue--

fttd
p

(ri$Q
(4te &
i

frnm
fiidur
lf :
Wnm
lw
Vi

N
feri: j
6H
j
li
Wt
f]m.
ïPIfC Ta
Ti
titit Y
6n,
GE
1 H
LT
60

i
|
|
|

[fiftunt, poffümus, vt'immiífa vel protecta 9^.

DIGESTORVM LIB. XLIIL . TIT. XXVL

cario aliquid datur, fi conuenit, vt in Kalendas Tulias preca-
rio poffideat: numquid exceptione adiuuandus eít, ne ante
ei poffeffio auferatur? Sed nulla vis eft huius conuentionis,
vt rem alienam dominoinuito poffidereliceat. $. 1. Precario
$* rogatio et ad heredem eius, qui 5? conceffit, tranfit: ad
heredem autem eius, qui precario rogauit, non tranfit: quippe

jpfi dumtaxat, non etiam heredi ?9 conceffa poffeffio eft.

. XIII. PoxPoNurvs libro XXXIIL ad Quintum Mu-
cium. S: feruus tuus tuo mandato ?* precario rogauerit,
vel ratum habueris, quod ille rogauit tuo nomine: teneberis,
quafi precario habeas. Sed fi te ignorante, ífuo nomine vel
feruus ?? vel filius rogauerit, non videris tu precario habere:
fed illi erit aCctio de peculio, vel dein rem verfo 5?. .. -
XIV. PAvrvs libro XHI. ad Sabinum.-
€TvM de precariis ?? merito introductum eft, quia nulla eo
nomine iuris ?* ciuilis actio eflet 5?^: magis enim ad donatio-
nes 9? et beneficii caufam, quam ad negotii contracti , fpectat
precarii condicio. E H |
* XV. PowPonurvs libro XXIX..ad Sabinum. . ET
habet füummam aequitatem, vt eatenus quisque noftro 9* vta-
tur, quatenus ei tribuere velimus.. $. r. Hofpites, et qui
gratuitam habitationem accipiunt, non intelleguntur précario
habitare. $. 2.' Precario habere etiam ea, quae in iure con-
$. 3. Cum
quis de re fibi reftituenda cautum habet 5*, precarium inter-
dictum ei non competit. $. 4. Eum, qui precario rogaue-

. rit, vt fibi poffidere liceat, nancifci poffeffionem non eít du-
. bium. Anis quoque poífideat, qui rogatus fit, dubitatum

eft? placet autem, penes vtrumque effe eum hominem, . qui
precario datus effet: penes eum, qui rogaffet, qua 9?* poffe-
derat corpore: penes dominum, quia non discefferit. animo
poffeffione??. — $. 5. Quo quis loco precario aut poffideat,
aut coeperit poffidere, nihil refert, quod ad hoc 9? interdi-
Gum pertinet. - $ 59 | : -

XVL IpnEkw ?? libro XXXII. ad Sabinum. Srad-| - B icinst
| q IT Praetort, QVAE ARBOR EX AEDIBVS TVIS IN

Ooptauero eum,

m, qui precario. rogauerit, ego quoque preca-
tio poffidebo **. u | TOE TU DN

XVII. Ipgw7?? libi*o AXIII. adSabmum Q vr t. precariö f

fundum poffidet, is interdicto vti poffidetis aduerfus omnes,
praeter eum., quem rogauit, vti poteft. .. . BL
.^ —XVHI. Ivrrawvslibro XIII. Digeftornum. Vxwvs-
QVISQVE poteft rem fuam , quamuis.non poffideat, precario
daté.ei, qui poflideat 23,. 035 55 0s* | al
XIX. IpEgw **libro XLIX. Digeftorum. .Dvo in fo-
lidum:precario'7?* habere non magis poffunt, quam duo in
folidum vi poffidere,-aut clam: nam neque iuftae neque in-
iuftae poífeffiones duae concurrere poflunt. /$.'/x. Qui fer-
uum meum precario rogat, videtur a me precario habere, fi
