rit: etlis ex diuerfo leuis, proteruus *?, defidiofus, fomnicu-
lofus, pig?exf, tardus, cótefor *3 inueniatur: haec omnia vi-
dentur ieo/ pertinere, ne id, quod adfíirmauerit ** venditor,
amare *5 ab eo exigatur, fed cum quodam temperamento *5 :
vt fi forte conftantem effe adfirmauerit, non exa&a grauitas

et conftantia, quafi a phil(äig? defideretur, et fi laboriofumj ,WWL o "*:579

et vigilacem adfirmauerit effe, non continuus labor per dies
noCtesque ab eo exigatur **: fed haec omnia ex bono et ge-
quo modice defiderentur. Idem et in ceteris, quae venditor :
adfirmauerit, intellegemus, ' $. 1. Venditor, qui optimum jco- fcl*öx:'l:wfbdp/rmf pe
cum effe dixerit, obtimumlin eo artificio !3 praeftare debetz - i. — |
qui vero fimpliciter cocum effe dixerit, fatisfacere videtur,
etiam fi mediocrem cocum praeftet. Idem etin ceteris gene- -
ribus artificiorum. — $. 2. Keq qe,Lfä(quis fimpliciter dixerit pecu-. L.
liatum effe feruum, fufficit, filis vel minimum habeat peculium.
XIX. VrPiANvs libro-E-ad-Edictum JXedilium-curu-
4Aum- ScrEewNDvM tameneft, quaedam, etfi dixerit *?, prae- —— ,,,
Íftare eum non debere: fcilicet ea, quae ad nudam laudem fer- £* ^* ** ^:
ui pertinent: veluti fi dixerit, frugi, probum, dicto audien- 4 ?-7: »-
tem: vt enim Pedius fcribit, multum intereft, commengandi | | 76« 92« :
ferui caufa quid dixerit ^?, an vero praeftaturum fe promife-
rit quod dixit. $. r. Plane,|fi dixerif, aleatorem non effe, ] V£
furem non effe, ad ftatuam numquam confugiíf», oportet eum
id praeftare. S$.—2: Dictum a promiffo fic difcernitur: di-
C&um accipimus, quol verbotenus pronunïiatum eft, nudo-)-f LL &* , e
que fermone finitur ?*: promiífüum autem poteft referr et( ;
ad nudam promiffionem, fiue pollicitationem, vel ad fpon- " "-
füum ?^?. . Secundum quodjincipiet is, qui dg) huiusmodi
caufa ftipulanti fpopondit, et ex ftipulatu pofle conueniri, et

X

" L 1 '*7; * Awcor

^ 4 *
] m gt ,

redfibitoriis aCtionibus:|]noa-Rouum ??: nam et ^* qui ex sdrpro ep t p
. empto ;
rant. BR. Io Vide Duk. ad Opuft. de Latin. Vet. ICt. p. 342. 8R. . Hal. !

curacem. — .Conf, Bynkersh. J. Obf. 2;5. GE2. — 11 Conf. Duk. ad Opnfc. de
Latin. Vet. ICt. p. 343. BR. . Hal. praemittit: ast. GER. I2 Taur. pro-
terBus. GER. I3 Vide Duk. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 409. BR.
Hal. comeffor, et in margine: quidain legere voluit comcffator, vt Goth. iam an-
notauit, Budaeus. GEB. — I4 Hal. adfivinauit et ita in fequentibus, GEB. — I5
Bafil eüx àe Zxoev. mon ad (ummmm. BR. In eandem fententiam legitur in
L. 28. infra de Donat. inter V. et V. BYNK. IG Graeci: ZAAR uécuc VWros
cvyuexoapévac fed mediocritey fiue temperate. BR. 17 Bafil. gloffa margina-
lis : &,ov évowjeeQéusiw o?o cóvow. BR. 18 WVulg. artificiuii. BR, I9
Hal. dixit. GE B. 20 Hal. dixit, et mox: promifit. GEB. 21 Hal. in
margine: alias, fungitur. GERB. 22 Gothofr. in nota: ad fponfio-
nem. Fal GERE. 23 Vulg. redbibitoriis ahonibus ewm teneri, mom eft
"ouun. ial ou mutat in mec, praeteraque nihil BR. 24 Ap. Hal.

364

empto poteft conueniri, idem etiam red)übitoriis aCtionibus
conueniri poteft. $. 3. Ea autem fola dicta fiue promiffa ad-
mittenda funt, quaecumque fic dicuntur, vt praeftentur: non
vt iactentur. . $. 4. lIllud fciendum eft, fi quis artificem pro-
miferit, vel dixerit, non vtique perfeäcpm eum praeftare debet:
fed ad aliquem modum peritum, |vü neque ]confquä!,ig'"
fcientiae accipias, neque rurfufn ^?. indoctum effe ?* in arti-
fi&ium. ?? : fufficiet igitur ^? talernieffe, quales vulgo ?? ar-
tifices. dicuntur. . $. 5. Deinde aiunt Kediles, xwPTORr,
OMNIBYSQVE, AD QVOS EA RES PERTINET, IVDI-
€1vM DnAniMvs. Pollicentur emptori actionem, et füccef-
j,»t, oribus eius, qui in vniuerfum ius fuccedünt, Emptorem,ac-

K - 0O Á

/"*.' æ" Qon L CUPR ,
^. 6 . tee,

2 .4;17?.

: )
j ex /cæce u

rit 3T,idic , vtrumque emptoris et venditoris loco
ese U | !

[haberi, -et vtrumque þoff:ï ïx hoc ]L;h&o äXpexgrï j g. fö Tïm-
| ; s autem 1fe dfibitionis| fex menfes vtiles habet: fi autem
M»M äïmcipium nonTregMibeatur] fed quanto minoris agitur ??,
fle&x. "amnen,iannus vtilis eft: fed tempus. redflibitionis ex die venditionis
currit: aut ?? fi dictum promiffumue quid eft,;ex eo, ex quo
eicex "7:«79,, Í-. di&tum promiffumue quid ?* ett) L J eerwd. — u
XX.lGarvs llibæe-lr—adr«Edæ&umm;/(edxhum-earuhum.

?v*'*ffu,-n""h;"S-I VERO. ante venditionis tempus dictum intercefferit, dein-

duste. — de poft aliquot dies interpofita fuerit füipulatio, |Cfelius Sa-
b&t»ïfa j ., binus fcribit, ex priore caufa, quae ftatim, 1nquiï, vt veniit ??

Jieok U— ^^ 3d mancipium, eo nomine peffe agere Cgepit *5 —
» XXI. VnPrANVvs librod. ad-Edictum-Xedilium-euru-

lum. REpmHÓiBERE eft facere vt rurfus habeat venditor

] |
F quod habuerit 37 : et, quia reddendo id fiebat, idcirco redfi-
- f& &x *f, - bitio eft appellata, quafi redditio 589* $. 15 Cum redditur ab
4 H be, emptore mancipium venditori,/de dolo-malo promitti oporte-
ld , rejeli, Pomponius ait: et ideo icautiones neceffarias effe: ne
—*7" forte aut pignori datus fit feruus;àDB; emptore, aut iuffu eius
] J5 , — furtum fiue damnum]|cui datum fit 5?. $. 2. Idem Pompo-

nius iaitj interdum etiam dtjj;)liciter cautioneS, interponi debe-
re: alias in praeteritum, alias in futurum: vtputa fi eius 2,fer.
vi nomine qul redhibetur, emptor procuratorue eiusjiudicium
accepit, vel quod cum eo ageretur, vel quod ipfe eius.-nomine

i LL&/;PUTI!'PL.WæC -;Afi *

* L de. e, agerejtffLCauendum autem. effe ait, fi. quid ^? fine dolo ma-
lo emptor condemjfatus fuerit, aut ** dederit;his rebus re-
Cte praeftari: vel fi quid ex eo, quod egerit,jad eum peruene-
Lf&üL — xitjjdolose malo,, vel culpa eius factum fit, quo minus perue-
J d ateruont niret,hisdem|idiepus) ^?/reddi,/ $.3. Idem ait, futuri temporis
d réées nomine cautionem ei, qui fciens vendidit, fieri folere. Si in fu-
4 seest, gaetthomo fline culpa emptoris, et nihilo minus condemíha-

44 m | | * | |
et abeft. GER. 25 Vulg. Nor. omnes: zeque emn fummae (cientiae. Ele-
gans mihi videtur Florentina, vel potius Taurelliana leQio. — Flor. enim etiam-
nunc eft: confuminae fcientiae, fimili ratione ac in. L. 25. $. 4. infra b. t. vbi
adhuc mendofe legitur: ante litem conteflam pro conteflatam. Ex ifta adeo
le&ione confunmae, Vulgaris eum . fummae eft fubnata. BR. — Quod ad MSS.
attinet, 2egue emi f(umime s. a. neque habent Pal. 1. II. IHI. V. V1. Chriftin. Barb.
Vat. TI. Bynkersh. vterque, at Otob. son eum funmne. Vat. Y. megque fumnne.
Pal. IV. neque vt eum [ime. GEB. — 26 Hal. vurfus. GEB. — 2/7 Ap. Hal.
effe, abeft, GER. 28 Gothofr. in nota: Al in artificio. Ita Hal. et omnes
et nos quoque id reponimus. ER. — 29 Hal. ergo, loco: igitur. G ER. 30
Taur. 4Olgo. GE2. — 31 Hal. fed fi permautatum . erit, et in margine: alias,
quis permutauevit. G EB. 32, Hal. agatur. GEB. 33 Hal. at, loco : ant.
G E B. 34 Ap. Hal. quid, abeft. GEB. — 35 Hal. et Vulg. vemit. BR. — 36
Hal. mancipium, coepit, eo nomine poffe agere, GEB. — 37 Hal. babuerat. GEB.
38 Hal. in margine: alias, vebabitio, ex fententia nempe Fefti. Vide Menag.
ZAmoen. Iuv. Ciu. c. 39.. Vlpianus Stoico more allufione vtitur. GE B. — 39 Hal.
iuffu eius damnuum aliá datum fuvtumue fatlum fit. GEB. Poffum turbam exem-
plorum dare, vbi vel vnum verbum duplici fignificatione ponitur, vel pofteriori,
non item priori refpondet. Prioris generis funt, quae leguntur apud Iuftin. J.
9. 12. IHI. 1. 9. Flor. £. 9. 1. T. 26. . Pofterioris apud Florum ZII. 21:. 26.
vbi videatur Graeuius, Terent. Andr. ZIJ. j. $. Liuium XXIII. 3o0. Adde
Gronou. ad Senecam III. de Ira. 3. DvK. — 40 Vulg. fi quidem. BR. |Nec
hanc mutationem admitto, — Si 4uid, et mifi quid Latini dicunt vel pro: fi qua
in ve, nifi qna in ve, vclita, vt 4uid, abundet, — Vatinius ad Cicer. V. Ep. :0.

DIGESTORVM LIB. XXI

| risfugitiuu

cipere debemus eum, qui pretio emit: fed fi quis permutaue- ,

bae — —— asfuseffet.GEB. -65 Vulg. indicio. B R.

THT OE

jue &.:Llïlumz -
tur venditor: fuiü enim cauere ^? oportere, vt emptor ho-
minem ^^* perfequatur, et in fua poteftate redàfctum vendito-
mjreddat, Lt 5,,4,; A |
XXII. /GArvsüibro-T. ad Edictum Kedilium.curu !
ET wEQvE per fe, neque per heredem faum futurum, quo
minus eum hominem venditor habeat. |

XXIII. VL.PrANvs librolL-ad Edictum-Kedilium curu-

lium. CvMw Av TEM redNibitio fit, fi deterius mancipium s&x tc, £m. - "
| fiue animo, fiue corpore ab emptore factum eft, praeftabit ^5e7 ?4, z.

emptor venditori: vtputa fi ftupratum fit, aut ffeuitia empto- i
effe ceperit: et ideo, ^9 inqui£Pomponius, vt $« €x ^f 4
ex quacumque caufa deterius faCtum. fit, id arbitrio iudicis

aeftimetur, et venditori praeftetur. Quod fi fine.iudice homo exZ&— ;

redhibitus fit, reliqua autem, qude diximus, nolit emptor red-
dere, fufficiat venditori ex vendito aétio. $. r. Iubent Kedi-
les reftitui et quod ver ditiohi acceffit, et fi quas acceffiones fäæ(?ug :
ipfe praeftiterit *7, Vtgäwo48. Yétoluta emptione, nihil am- , 325/.,
plius ^* confequatur, quam » mon-) 5? haberet, fi venditio j

| faCta non effet. $. 2. Excipitur etiam ille, qui capitalem frau-

derp nifit.'«t Capitalem fraudem admittere eft, tale aliquid
delinquere, propter quod capite[puniendus fit: veteres enim. [ 2 4.

fraudem pro pfena ponere folebant. Capitalem fraudem ad- ^* ss

mififfe accipiemus./77;doloJmalo, et per nequitiam : ceterum
fi quis ?? errore, fi quis ?? cafu fecerit, celfabit Edictumz »exte, lo
vnde Pomponius ait, neque impuberem, neque furiofum ca-
pitalem .fraudgmng, videri admififfe./4 $. 3) Excipitur et ille, qui 1 t ,
,mortigläffönfigggendfe ** caufa quid fecerit. 4 Malus ?? fer- 1 Dol:j
uus creditus eft ?*, qui aliquid facit **, quo magis fe rebus :
humanis extrahat: vtputa ?? laqueum torfíit, fiue ?? medi-
camentum pro veneno *? bibit *', praecipitemueffe ex alto
miferit ^?, aliudue quid fecerit, quo fatto fperauit mortem
peruenturam: tamquam non n&hil 9? in alium aufurus, qui hoc .
aduerfus fe aufus eft ^*. $. 4. Si feruus fit, qui vendidit, vel
filiusfamilias, in dominum, vel patrem de peculio gedilicia &-..
aCctio competit: quamuis enim péenales videántur actiones,
tamen quoniam ex contractu veniunt, dicendum eft, eorum
uoque nomine, qui in aliena poteftate fünt, competere: pro-
inde et fi filiafamilias vel ancilla diftraxit, feque dicendum eft
aCtiones aedilicias]ocum habere. $. 5. j3Ktiones, quge ifee.
ex hoc Edicto &ïïhïtuf, etiam aduerfüs heredes omnes com- ^ d
petunt. -$.—6. Et fi bona fide nobis feruient liberi forte homi- —
nes, vel ferui alieni, qui vendidegunt, poteft dici, etiam ihosy reeZ;
hoc Edicto contineri. $. 7. lulianus ait, iudigïum $5 redfii- 1-52, x noJ
bitorifeaCtionis vtrumque, id eft $, venditorem et emptorem, -
| j j | quodam-

( , À o '
Nos, fi quid iflic opus erit, defendes. — .Ouid. Ep. Hypfip. v. 151. quod fi quid :
áb alto Influs ades votis lupiter ipfe meis, vbiplura Heinfius. Cic. XIII. Ep. 7 3.
nifr fi quid exiffimas 12 ea ve violari exiffinationem tuam. DVK. — 41 Ap. Hal.
fuerit, aut, abfunt. GEB. — 42 Gothofr. in nota: iisdem de rebus, Hal. GE s.
43 Gothofr. innota: tum eum cauere oportet. Hal. GEB. — 44 Ap. Hal. bo- -
minem, abeft. GEB. 45 'Taur. praeflaVzt. GER. 46 Hal. fequens ct,
huc tranftulit, et 72 Znquit pracfixit. G EE. 47 Mal. et fi quid ipfe praefti-
tit, reponendo 4uid, loco: eas acceffioues. G E B. 48 Hal. vtriuque. GEB,
49 Hal. nibilo plus, loco: mibilamplius. GES. 50 Nos s? 1101 credimus ex
fequentibus: 05 effet, anticipatum. — Abeft plane ab omnibus editionibus. So-
lus Blaublomm. 4uam quod baberet, atque ita e fedecim MSS. quinque. In fo-
lo Vat. l. 7à non ab initio fcriptum fuit, fed redundans negatio in quod conuer-

fa. In Pal IV. et Barb. quam vt baberet. cetera fimpliciter: quam baberet. B R.

Etiam Hal. negatione caret, Abeft zon fimpliciter ab Otob. Pal. T. II. EL VI.-
VIL XI. Chriftin. Quinque illa farit; Pal, V. VIII. IX, Vat. III. S. Cruc. GER.
51 Hal accipimus. GEB. — 52 Hal. quid. GEB. — 53 Hal. et hic habet : quid.
GE B. 54 Hal. confciendae. GEx. ^ 55 Hal. inferit euim. GEB. — 56 At
fponte fua finire vitam apud Romanos non modo licitum fed et honeftum, Di-
ces, in feruo hoc coniun&um effe cum domini iniuria, adeoque ciuiliter non li-
cere. Bynkersh. IV. Obf. 4. GER. 57 Hal. faciat. GEE. 58 Hal. in-
ferit f. GEB. — 59 Hal. fi, loco: fiue. GEB. — 60 'Taur. Beneno. GEB. — Vi-
de Bynkersh. IV. Obf. 4. BR. 61 Taur. PiVit. GER. 62 Hal. mifit,
et mox: fecit. GER. 63 Hal. nibil now, cui fubfcribo. & R. — 64 Hal. qui
| 66 Hal. et, loco:
id eft.

J 4&.

j

quodammodo üinintegrum reftitaere debere. $. 8. Ouarefiue

Ed JM*ZX emptori) feruus furtum fecerit, fiue alii cuiliiäget, ob quod fur-

dzosbw, *'' tum emptor aliquid praefüiterit, non. gliterj,] ,lhominem ven-
r t du,, ditori reftituere3ubetur; quam fi indérmfhem eum- praeftiterit.

;« ^. Quid ergo; inquit Iulianus)Jfi noluerit venditordl hominem re-
L. jlw *'^ cipere? non eíle cogendum ait quicquam praeftare: nec am-
( 4857 * , plius, quam pretio condemfabitur ??: et hoc detrimentum
4j* "^ ^ fua culpa emptorem paffurum, qui, cum poffet hominem no-
q(z:',.,, x;[.e fïedei'e, malgeri;: litis gæïf-þimation,e.m gfiï.;fï:'erre.x Et äki.(ïgtur
*34 vEUE npþl 9 Iuhapw 2 .fent.enua humanior etíe. 5. g.vCum red-
U VM hibitur mancrprum, fi quid ad emptorem peruenit, [vel culpa
-Fa^ 132 Aseins non peruenit;] reftitui oportet: non folum fi ipfe fructus
"E2 ; (-L'.M'Qäff.gpefcepit, mercedesue a feruo, veljconductore feruijaccepit **,

p

-Z— 1ed etiam fi a venditore] fuerit idcirco confecutus, quod tar-

ul C-J,*æ' dius jefjhominem reftituit ^?: fed et fi a quouis alio pofleflo-
M | re fructus accepit emptor, reítituere eos debebit. Sed e& fi
3 ,;.,;:';*e,u,n quid fructuum nomine confecutus eft, id praeftet *?. Item fi

legatum, vel hereditas feruo obuenerit. MNeque refert, potue-
rit haec confequi venditor, an non potuerit, fiferuum non ven-

; didiffet, Ponamus enim, talem efle, qui capere aliquid ex te-
gf;m Y ftamento non potuerat ^*^: nihil hdec res nocebit. Pedius

quidem etiam illud non putat elfe dpectandum, cuius contem-
platione teftator feruum heredem ícripferi£ *?, vel ei legaue-
rit: quia, etfi venditio remanfiffet 7^, nihi] haec res emptori
| . .. proderat: et per contrarium, inqui£, 1i contemplatione vendi-
Wi O5 U: ":ft*f*'toris inftitutus proponeretur, tamen dicenemus, reftituere em-
Hf;j, c*æ ptorem not debere venditori, 1i rnollet eum redhibere.
ET GENERALITER dicendum eft, quiïquid extra rem em-
ptoris per eum feruum adquifitum eft, id iuftum videri reddi
oportere. ApUEERN
XXV. VrPraANVvS llibro-L.-ad-Edictun
Jium. JAXEnrLESs etiam hoc praeftare emptorem volunt, fi in
aliquo deterior fa&tusiit feruus: fedita demum, fi poft vendi-
x tionem, traditionemque factus fit : ceterum Íi ante fuit *7,
non pertinet ad hoc iudicium, quod ante fa&tum eft. $. 1-
Siue ergo ipfe deteriorem eum fecit, fiue familia eius, fiue
! procurator, tenebit a&tio. -$—2: Familiae apffellatione omnes,
J qui in feruitio fünt, continentur : etiame liberi homines, qui
| &i bona fide feruiunt, vel alieni 78: accipe eos quoque, qui
in poteftate eius funt. $. 3. Procuratoris *? fit mentio in
", hae aCtione: fed Neratius procuratorem hic eum ?? accipien-
dum ait, non quemlibet, fed cui vniuerfa negotvira, aut idipfum,
propter quod deterius factum fit, mandatum jefti $. 4. Pe-
dius ait, (equum fuiffe, id dumtaxat imputari emptori ex facto
wut, procura oris et familiae, quod non fuit $, pallurus feruus,
7 nifi ei 3? veniffet: quod autem paffurus |erat; etiam fi non ve-
niffet, in eo concedi emptori ferui fui noxde deditionem: et
ex eo, inquif, quod procurator commifit, folum actionum prae-
ftandarum neceffitatem ei iniungi. . $. 5. Quid ergo, fi culpa,

LE LTÓS

: id efl. GE B. 67 Hal. hic inferit: cogetur, omiffo in fequentibus 7 Znbetur.
Grz. 68 Hal quam iu precio condemnandum. GEB. — 69 Ap. Hal. snibi,
abeít. GEB. 7o 'Taur. videtür 72 fententia in fexto caíu accepiffe, credimus
tamen probabilius effe Iuliani feutentia. Et ita eft apud omnes. MSS. quoque
complura ita habent, praeter duo, Pal. IV. vbi eft: Iuliaui feutentiam bumanio-
vem effe, et Otob. vbi eft: Iuliammm . fententiae bumanioris effe. Si 75 Iulianus
feruandum effet, (criberem ; Julianus fententia bumaniore effe. B R. — Miror Brenk-
manno Taurellii àrtificium hic non in mentem veniffe: bumaniorEsse. Klal. vt
reliquae editiones: Iuliani fententia bwmanioreffe. MSS. quae Iuliani habent :
PalLILIIL V. VIL VHI Chriftin. Barb. Vat. L. II. Bynkersh. GEB. 71
Ap. Hal. 75 accepit, abeft. G E B. 72 Hal. et Vulg. praeffitit, haec pergit:
cum et fi. BR. 73 Hal praeflabit. GEB. — 74 Hal. potuerit. GEB. ' —5
'Jaur. fcriBfevit. GE B. 76 Etiam hic Hal. in margine de Budaeo, cuius
Gotholr. in nota meminit: Quidaw bic legendum. putat, venditoris manfiffet.
Grz. 77 Ap. Hal fi aute fuit, abfunt. GE B. — 78 Hal. addit: ferui. GE B.
79 Hal. inferit quoque. G E B. 80 Ap. Hal. eum; abeft. GEB. 8t Hal.
jufet. GES. | 82 Hoc ei in archetypo expunQum ef — Hiabent tamen omues

SDIGESTORVM LIB. XXL TIT. L

. ri, ex huiusmodi caufis noxae de

- Codices editi et fcripti, et horum exemplo Taur. Nos arbitramur, fuiffe fcri-

365

non etiam dolo emptoris feruus deterior fa&tus it? Keque j
condemfhabitur ?. $. 6. Hoc autem, quod deterior factus
eft ** feruus, non folum ad corpus, fed etiam ad animi vitia
referendum eft: vtputa fi imitatione conferuorum apud em-
ptorem talis fattus eft: aleator forte, vel vinarius, velirro eua-
ii-g 8 5. : : :

LY u/ Bs Crronsaas
$. 7. Sed notandum eft, quod non permittitur empto- M um
| &re feruum füuum: nec enim 1. !£rronees A.
factum feruorum fuorum, itemque procuratoris praeftat. . $. g.
Item fciendum eft, haec omnia, quae exprimuntur Edicto AXe-
dilium, praeftare eum debere, fi ante iudi&ium acceptum fatta
fint: idcirco enim neceffe habuiffe $9 ea enumerari 57, ivtj fi
quid eorum ante litem conteftatam contigilffet, praeftaretur z
ceterum poft ?5 iudicium acceptum, tota caufa 5? ad homi- ^«&«
nem reftituendum in iudiäio verfatur: et tam|fruCtus veni- vex efcam.,, a.
unt ??, quam id, quo. deterior jfactus, eft, cetera-queïjrä'ïïiunt: E orad
iudici enim, ftatim atque iudex factusg eft, omnium rerum of- TouE )
fifium incumbit, quaecumque in iudi&o 'eäï'äïntur: ea autem, dMeoE um
qu£e ante iudi&ium contingunt, non valde àd eum pertinentz - ^ 474 ^ 7
ni ] .fuerinti ei nominatim iniuncta. . $. 9. (Praeterea in Edicto /cä/ pem ïvnywïöfm :
adicitur ?'g fic: ET QV ANTA PECVNIA PRO EO (HIOMI- s ex n , o 3
NE SOLVTA, ACCESSIONISVE NOMINE | DATA Tacec eterca e
ERIT, NON REDDETVR: CVIVSVE PECVNIAE QVIS J 260 A.
EO NOMINE OBLIGATVS ERIT, NON LÍBERABI- ;
TYR. ?15 $. ro. Ordine)?? fecerunt Xediles, vt ante vendito-
fi emptor ea esmmim quae fupra fcripta funt, praeftet: fie
deinde pretium confequatur.
VaelAs XXVI. JGAtv s ibro-L-ad-Edi&um Aedilium curalium,
VipxkAMVS tamen, ne iniquum fit, emptorem compelli' di- ! (
mittere corpus, et ad actionem iudicati mitti ?*, fi interdum
nkhil praeftatur propter inopiam venditoris: potiusque res ita
ordinanda fit, vt emptor caueat, fi intra certum tempus pec-:ïi:-
nia fibi foluta fit, fe mancipium reftituturum.

XXVII. VrPrANVvS libro I.-ad-Edictum «-,Xedili-um--eu-
rulium. DxnET autem récipere pecuniam, quam dedit pro , . .....;
eo homine, vel fi quid aaceffionis nomine.| Dari autem non )b hoíeep d
id folum accipiemus ?*, quod numeratuy venditori, vtputa s« e Q — n«*
pretium, et vfuras eius: fed et fi quid emptionis caufa eroga- "aerro ——
tum eft: hoc autem ita demum deducitur, fi ex voluntate ven- :
ditoris datur: ceterum, fi quid fua fponte datum efíle propo-
natur, non imputabitur ?5: neque enim debet, quod quis/fuo p9f ..
arbitrio dedit, a venditore exigere. Quid ergo 11 forte veCti- ;ex
salis nomine datum efít, quod emptorem forte fequeretur?
Dicemus, hoc quoque reftituendum: indemnis enim emptor
debet difcedere. ^ /, 7 | |
XXVIIL iGA 1v s Hibro-L ad----Edi&umJedilium—curu— $
lium- Sr vexprTOR de his, quae EdictojAedilium conti- *
nentur, non caueat, pollicentur aduerfus eum (-ad-) redhiben-
dum iudiäium ?6. intraduos menfes, vel quanti emptoris in-
terfit, intra fex mentes.

"^g

P d

Lo), 4
——
Lj
ycetevrTM .

XXIX.

nifi fi veniffet, et forte literam s per Graecum figma. BR. Habet e; et
Hal. G E &. 83 Taur. condemnaV'itur. G E B. 84 Hal. feruus factus fit.
GEB. 85Hal velerroneus, loco: vel erro euafit. Wulg. vel erromeus fit. B R.
86 Hal faiffe. GE B. — 87 Videturlegendum: emmmerare. BR. Adcoquea Taur,
fcribendum: enaumevarlI. G E B. 88 Confer Aueran. 1. Interpr. Inv. 30. GER.
89'Hal. totaea. GEB. 9O Ap.Hal. veniunt, abeft. GE a. 9ta Hal. dicitur. G E B.
915 Taur. LJIBERAuITV. R.GEB. 92 Vulg. Ordiuem. BR. — 93 Vulg. admitti.
BR. 94EHal accipimus. GEB. — 95 Taur. zmpautaVitur. GEB. 96 Pro: aduer-
fus eum vedbibendum iudicium, vt Flor. etiamnunc eft, probabilius refcriberetur z
aduev(us eum vedbibendum iudicium, vt Flor. etiamnunc elt, probabilius refcribe-
retur: aduev(fus eum redbibendi indicium, facilius enim terminatio mediae vocis
vtrique fe accommodat, quam vt praepofitio excidiffe videatur. ta fane habet
codex Chriftinae. Vulg. et Norica: zudicimm rvedbibitorimm. Etita MSS.
Octo, quinque alia vt Flor. redbibendum indicium. — Vat. l. venturum . iudicium,
quod non affequor. pR. — OGto illa: Pal. L. II IV. VI. VHI. Barb, S. Cruc. Tre-
uif, Vt Flor. nempe absque vocula: ad, Pal. HI, V. Vil Vat. H Bynkersh.

Ppp3 i, quibus

ptum M

366
XXIX. VrrrAwNvs libroT.-ad-EdiCtum-Aedilium eu-
v lac lia raühum Irrivpn fciendu.m. eft, fi emptor venditori haec non
L.haadu»é, — praeftat, quie defiderantur infa&tione ?*, non poffe ei vendi-
— £ hae, torem condemfiari: fi autem emptori venditor ifta non prae-
ftat ?*, condemfhabitur ?? ei, $. 1. Item emptori paeftan-
f £:/a. dum eft, vt pecunige, cuius *?? nomine obligatus emi/ libe-
fu £ml retur: fiue ipfi venditori obligatus fit, fiue etiam alii, $.. 2.
E - 7 Condem]fxatioläütem fit, quanti ea res erit: ergo, excedét *
| d seaeginaee xt; pretium, an non, videamus? Et quidem continet condemfha-
Dd tio] pretium, acceffionesque: an et vfüras pretii confequatur,

quafi quod füa interfit debeat accipere, maxime cum fructus
quoque ? ipfe reftituat?. Et placet confegu?g;ru-m-. T58854.- 51

quidítamen damni fenfit, vel fi quid pro feruo impendit, con-
fequetur arbitrio iudicis: fic tamen, non vt eijhprum nomine
venditor condemfetur, vt ait Iulianus: fed ne alias compel-
latur hominem|venditori reftituere, quam fi eum indemnem
praeftet. JUES U 33
P a, um XXX.'PA/LVSZL' i lictu dlhgme&m?ru*m
nv ^^ TE Ífi ferui redMibendi nomine emptor iudicium accepit,
lao* vel ipfe eiusfnomine dictauit, cauendum ex vtraque parte erit,
/ vt, fi quid fine dolo malo condemfhatus fit, vel fi quid * ex eo.
Ij4: 9. quodjegerit ^, ad eum peru.enemt,udoloue malo eius factum
. fit;, quo minus perueniret, id reddat. $. r. Quas impenfas
y''tx |-us, neceffario in curandum feruum poft litem conteftatam emptor
C s ' fecerit, imputabit ?: praecedente$, ? impenfa& nominatim
füejuro Iul | » : ; usl : "
"4 . 4 comprehendenda$, Pedius jf : fed cibaria * feruo data non eí-
*- ïg*-—f—-—'t fe imputanda, Arifto *ait *: nam nec ab ipfo exigi, quod in
u minifterio eius fuit ?. |

— oXXXI.VrnPIANVSlbrel-ad um- !
fulium Qvon fi nolit venditor hominem recipere, non in
maiorem fummam, inqui] quam in pretium ei&condenfhan-
dum. Ob haec ergo, qude propter feruum damna fenfit, fo-
lam dabimus ei corporis retentionem, ceterum poterit euita-
re *? praeftationem venditor, fi nolit hominem recipere: ,quo
fatto, pretii praeftationem, eorumque, quae pretium feguun-
tur, folam non egitabit **. $. 1. Si venditor pronuntiauerit
vel promiferit, furem non effe, tenetur ex fua promiffione, fi
furtum feruus fgtit *^: effe enim |hoc *? cafu furem, non
| tantum eum, qui extraneo, fed et eum *^, qui domino fuores
L. st ul a. pei C« :Tübtraxit, intellegendum eft. $. 2. Si ancilla redhibeatur, et
o das o quod ex ea poft venditionem natum erit, reddetur *?, fiue
À. 226:04 v — Vyus partus fit, fiue plures. $. 3. Sed £f i forte víusfru&tus
proprietati adcreuerit *^, indubitate dliätï 7 quoque reftitue-
tur *9.9&$. 45. Si peculium quiefiit apud. emptorem, quid de
hoc dicemus? Et, fi quidem ex re emptoris acceffit, dicen-
dum eft, apuä ipfum relinquendum : fi aliundereuit *?, ven-
ditori reftituendum eft ^?. $. s. Si plures heredes fint em-
ptoris, an omnes ad redKibendum confentire debeant, videa-
mus? Etait Pomponius, omnes confentire debere ad redfi-
bendum: dareque vnum procuratorem :7? forte venditor in-

L quibus adde I. GE s. — 97 Taur. habet: z ACtione vt legas: zn ac actione.
Malim dicere Pac excidiffe, Sane ita omnes fcripti et editi. BR. Etiam Hal.
et inter fcriptos Otob. Pal. III. IV. V. VI. Barb. Bynkersh. L. et II In Pal. I.
erat: in áctione, deleto tamen: zm, repofitum: bac. . n Vat. IL. erat: 77 adhio-
7m, nunc eft: zn bac actioue. GER. 98 Hal praeflet. GEB. — ' 99 Taur.
condemnaVitur. Hal. condemnatur. GEB, 100 Hal. vt cuius pecuniae mo-
mine. GEB. Vide tamen L. jo. $. 2. iufra de Legat. 3. DVK. I Hal. et
Vulg. excedat. BR. 2, Ap. Hal. quoque, abeft. GEB. — 3 Vulg. fi quidem.
GERE. 4 Hal. agitur. GER. 5 Hal. fecerit, officio iudicis imputari. G E B.
6 Hal. et Vulg. inferunt: autem. BR. 7 Wulg. addit: azt. BR. — 8 Taur.
cilaria. G E B. 9 Hal. fuerit, GER. IO Flor.initio fuit: vitare, fed cor-
re&io eft fübantiqua, quam omnes fequuntur. BR. Etiam Hal. ewitare. GER.
II Taur. ezitaVit. GEB. I2 Hal. facit. GEB. — 13 Hal, inferit iu. GE B.
14 Ap. Hal. eum, abeft. GER. 15 Hal. reddet. GEs. — 16 Hal. adcreuit.
19 Vulg. accre-

)74.'/1"'" 44, an: :

$ LI

L. hoc.,

n

GER. 17 Hal. bec. GEB, 18 Hal. addit e. GEB.
zit. BR. 20 Ap. Hal. ef/j, abeft. GEB. — 21 Vulg. inferit zom. BR. — 22
Hal. guanto. "Vulg. fed quanto. BR. 23 Hal acceffiomeis. GE B. 24

'Taur.-hanc vocem accepiffe pro acceffiones ex interpunctione patet. Vulg. ha-

^ M L]

DIGESTORVM LIB. XXL TIT. L

iuriam païiatur, dum ab alio partem. recipit hominis, aliij2* o
jn partem pretii conde r
$. 6. Idem ait, homine mortüo, vel etiam redhibito, fingulos s«*
pro fuis portionibus reCte agere. ^Pretium autem, et acceffio- ^ * *«f 5,.
nes ?? pro parte recipient: fed et fru&tus, ]acceffiorls ?*^, et te£,
fi quo deterior homo fattufs eft, pro parte praeftabitur ab ipfis z évg.
nifi forte tale fit, quod diuifionem non recipiat: vtputa ancil- frz ex'»», £.
lfe partus: in hoc enim idem feruandum ?? eft, Iquod| in ipfa »zsj». ^.
matre vendita, quam. pro parte redJüberi -poffe negauimus. J *4, -
$. 7. Marcellus quoque fcribit, fi ferous communis feruum

| emerit, et fit in caufa redfribitionis, vnum, ex dominis pro par-

te fua redJfibere feruumn non poffe: noni magis inqui&; quam 2 01 Z sapoe
cum emptori plures heredes exftterunt, nec omnes ad. redfi-
bendum confentiunt. $. 8. Tdem Mda[rdellus ait, non poffe al- 47
terum ex dominis confequi aétionen?*
L 7T€mn €. r e, . ia
parte venditor(tradat, ?? fi pro portione pretium dabit: et
hoc in emptoribus feruari oportere ait: nam venditor pigno-
ris loco, quod vendidit, retinet, quoad emptor fatisfaciat. '
$. 9. Pomponius ait, fi vnus ex heredibus ??, vel familia eius,
vel procurator, culpa vel dolo fecerit rem deteriorem, fequum
eiïeäin folidum eum teneri arbitrio iudicis: hoc autem expe- 42*
difius effe, fi omnes heredes|vnum procuratorem ad agendum J/54.
dederunt:-&une et ?? fi quo deterior feruus culpa vnius he- .
redünmy factus, eft, et hoc folutum eft, , ceteri familife herci- -
fcundíe iudicium aduerfus eum habgnt ?*: quia propter
ipfüum damnum fentiunt, impediuntfifque redhibere. $. ro.
Si venditori plures heredes exfiterint, fingulis pro portione ! ^
hereditaria poterit feruus redhiberi: et fi feruus plurium ve- seox £,5
'rit, idem erit dicendum: nam fi vnus a. pluribus, vel plu-
res ab vno ??, vel plura mancipia ab vno ?? emantur, ve-
rius eft dicere, fi quafi plures rei fuerunt ?^ venditores, fin-
ulis in folidum redfibendum: Íi tamen $5 partes emptge eZ»
ab medo

int a fingulis, reCte dicetur, alteri quidem cj)tife redüiberi, cum

altero autem agi quanto minoris. Ttem f1 plures finguli par-
tes ab vne emant, tunc pro parte quisque eorum experietur:
fed 39 (fi)in folidum emant, vnusquisque ?* in folidum red- L£
hibebit.,, $. 1r. 5i mancii:pium , quod redhiperi oport.äc'; "ogetup J
mortugffmemt, hoc quger$tur, numquid culpa emptoris, vel 1; 5
familide eius, vel procuratoris homo demortuus fit: nam fi
culpa eius deceffit, pro viuo habendus eft: et ?? praeftentur
jeajomnia
omnem accipiemus, non vtique latam: propter quod dicen- ] £25,,....
dum eft, quamcumque occafionem mortj) ^^ emptor praeftitit, 4 i
deberejeum *?: etiam (ijnon adhibuit medicum, *Wäü—'amxj pof- L e. c..
fit, vel malum adhibuit, fed culpa fua. $. 13. Sed hoc dice- 1 47«
mus, fi arite iudifium acceptum deceífit: ceterum, fi poft iu- j
di&ium acceptum deceffiffe proponatur, tunc in arbitrium iu-
dicis veniet, qualiter mortuus fit: vt enim et Pedio videtur,
ea qu/Aecumque poft litis conteftationem 4centingunt, arbi-
trium iudicis defiderant **. $. r4. Quód in procuratore di-
: ximus,

—— effl;".fzæ :

- Lumt,

bet: et frucbus et acceffiones. — Hal. fractus, acceffiones. 1n errorem putem in-
cidiffe librarium, credidiffeque: acceffiones, regiab antecedente: frucius, vt non-
nulli habent recentiores remoto commate. Adeoque fimpliciter reponendum:
acceffiomes. BR. — Et Taur. fcribere debebat: acceffionIs. GER. 2,5 Hal. eb-
feruandum. GEB. — 26 Vulg. inferit:fi. BR. — 2/7 Hal. adfioném. GEB. 28
Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. 29 Hal. et Vulg. addunt: emptoris, fane
fubaudiendum eft. B R. 30 Hal. et Vulg, tunc etemim. BR. 31 Hal. et
Vulg. babebunt. GEB. — 32 Ap. Hal. vel plures ab vno, abfüunt. GEB. — 33
Videntur effe verba explicantis. g R. — Videntur tres fpecies poni, I. fi vnus em-
tor emat vnum a pluribus venditoribus. 2. fi plures emtores emant vnum ab vno
venditore. 3. fi plura mancipia emantur ab vno venditore. Sed tamen deinde
tertiam fpeciem praeterit ICtus. D v K. 34 Hal. fueriut. GE B. — 35 Vulg.
inferit: plures. Bm. 36 Hal. inferit et. GEB. — 37 Hal. fimpliciter: 4uis-
que. G EB. 38 Hal. oporteret. GEB. 39 Vulg. vt, loco: et. BR. — 40
Hal. ez praeffantur omnia, omiffo: ea. GEB. 41 Hal. inferit; autem. Vulg.
enim. BR. 42, Hal. et Vulg. smortis. BR. 43 Gothofr. in nota: teneri.
Hal, Etiam Vulg. debere eumn teuevi. BR. — ^ 44 kHal videtur: quaecumgue

poft

uantéf ? minorishs homo fit, s*d-g;,.æ?:ä(??;

ex empto, vt fibi pro4) o ] C &.

i

^9, quJe praeftarentur, filviueret. $. r2. Culpam[* L[rieex ä*;*,k £:

din

$J
AU R
l^

à "
TL

[

r

DIGESTORVM LIB. XXI. -TIT. I

$ 5 L] L] S L] 3 L]
ximus *5, idem et *5,in tukore. et curatore dicendum erit,

W** "w c?terisquez gui ex officio pro aliis interueniunt: [eï ita Pedius
n - w;,:;w;alt, et adicit, ; ibus adrpxm&ratiq |rerum ^7, culpamj.[abeffe
» a2ucia. praeftare non glhigue dominum cogi. $. r5. Idem]Pedius ait,
À J Azmedj^*familiae appellatione et filiosfamilias demonftrari: facta enim
& : .',,'f' domefticorum, redyfibitorïa agentem praeftare voluit, $. r6.
AUMRU quis egerit quanto minoris propter ferui fugam, deinde agat
" propter morbum: quanti fieri condemfhatio debeat? Etjqui-
s L15e3. demi ffepius agi poffe quanto minoris, dubium non eft: fed

,Q'-/wud, aät Iulianus,.* id agendpm effe, ne lucrum emptor faciat, etlbisl
*' eiusdem rei aeítimationem confequatur. $. r7. In factum
actio competit, ad pretium reglperandum ^9, fi mancipium
redhibitum fuerit: in qua non hoc quileritur, an mancipium
i in caufa redhibitionis fuerit, fed hee tantum, aif fit redhibi-

wk,f«, t£um: nec immerito: iniquum eft enim, pofteaquam venditor
, 1àAgnouit, recipiendo mancipium, effe id in caufa redhibitionis,
)dd:üm, tunc ^? qugerij vtrum debuerit redAiberi, an non debuerit:
ficp "^ Í-nec de tempore quaenótur *?^, an intra tempora redhibitus
uczcæäizwvütfeü'e videatur. $. 18. Iliud plane haec actio exigit, vt fit red-
hibitus 5* : ceterum, nifi fuerit redhibitus, )deficit;ifta , actio,
" C J3«t etiam fi nudo confenfu placuerit, vt redhibeatur: conuentio
viszecQeti4. ergo de redhibendo non facit locum huic a€tioni, fed ipfa red-
hibitio. /£$. 19 Reftitui autem debet per hanc actionem, etiam
)'M.IZ..J, quod ei feruo in venditionéjacceffit. $. 20. Quia agdfidua eft
dupife ftipulatio, idcirco placuit, etiam ex fgmpto agi offe, fi
. duplam ?^ venditor mancipii non caueat:;ea enim,tqcü[') eifünt
( "?2».-moris-et-confuetudiü5 in bonge fidei iudi&iis debent venire.
u fzynom4. : G. 2t. Qui mancipia verfiuntf nationem cuiusque in venditio-
"f nepronuntiare debent ??: plerumque enim nàtio ferui aut
£m , . prouocat, [aut ïgïg 54 emptorem: idcirco intereft noftra
200 EDIenn t icire nationem y praefumptum etenim eft, quosdam feruos bo-
MC uI nos eífe, quia natiófie 5* funt non infamata: quosdam malos

- * — ifc-ac, videri, quia ea natioie funt, quae magis infamis eft. Quod fi
