3à 95 éEywy * Xpxoj, no] xUTOic TpOc TOUC (QeUyovruc, uoj voic 99 ïä:"j'*'
QsUyous: "rpog xUTOUc, eicoymwyluoug eiveu TXc Oluxc. — Id eftz (5 4
Magiftratus,"Quo anuo. cum imperio funt, neque propriam, nue-
cio, vel agendo, vel defendendo [uflinento. — Simul ac. vero. Ma- suaeticces
giflratus dies. exierit, non ipfis tantum. aduerfus veos fuos, fed, ^* ?«
etiam alüs aduev[us ipfos litem intentare ius fafque efto 97.
XLIX. IpnEMw libro IIT. $* Refponforum. . VEwpr-
TOR ab emptore denuntiatus, vt eum euictionis nomine de-
fenderet, dicit fe priuilegium habere fui iudicis. — Quaeritur,
an poffit litem ab eo 1udice, apudfquem res inter petitorem et
emptorem cóepta eft, ad fiülüm iüdicem reuocare? Paulus re-
fpondit, venditqugï emptoris iudicem fequi folere, — $. 1. Tu-
| dices

66 'Taur. iudicls.
Ba-
40 Ap. Hal.
72, Bafil. xoj & u3 Tüe dwrímg
73 Hal. et Vulg. inferunt fcilicet.
BK. . ' 74 Bafi. hic habent: 3weiópara, vt in. L. 36. BR. 15 Vulg. pu-
pillae. B R. 76 Ap. Hal puellae, abeft, G E. 77 Hal additus. GEB.
78 Hal inferit q4ia. GEB. . 79 Hal. lib. II. cognitionum. GEB. 80 Conf.
Em. Merillii Comment. ad lib. I. Quaeft. Callifflrati ad b. l. GEB. 81 Hal.
et Vulg. petit. BR. 82 Hal. et Vulg. permittatur. BR. — 83 Hal. g, abs-
que Trt, GEB. $4 Ap..Hal. «qwérecav, abeft. GER. / 85 Hal. iézà 93 ,
loco ive22» 93o. GE B. ^. 86 Ap. Hal. vo?e, abeft. G E. 87 Hanc verfio-
nem praeter folitum hoc in loco reliqui, quamuis Florentiae nulla fit verfio,
adeoque etiam Taurellius merum.Graecum textum dederit, maxime ideo, quod
etiam Hal. qui non nifi Graeca in textu exhibet, eadem in Graecis ita verterit,
vt Vulgata, nifi quod in ipfo initio o2c Zgxovras, reddit praetores. GE B. . 88 Hal.
; lib.. IV.
Ferjeflau-—

in Bafil. et fideiu(fuwi. B R. 65 Hal. fubicitur. GEB.
G EB. 67 Hal. lib. XXIII, GER. 68 Hal. et Vulg. inferunt zure.
fil. habent xzAde, vecfe. B R. 69 Hal lb. XXIV. GEB.
fieri, abeft. G E. 741 Hal. kb. IV. GER.

*

. * i . A0 k5 zc'nirm j
que eorum, quorum tutelam vel curam. gerunt, caujam in iudi- peozmmsice

[
um
|

lilb
U

L
!

ft

t

li
W
A
,|
Wy- A

wj
L

U

I

rl
m
iA
a

M'j"

r 'f("""
p
UML(AX
lum

ia ho

6 cum habere? Hic putemj

fcct COP
Lí. AzexL-a;

ää«f paulo poft bis eo loco. GE B.

DIGESTORVM LIB. V. TIT. L 10j

dices a Praefide dati folent etiam in,tempus füccefforum

U* eins 9? durare, et cogi pronuntiare: easque fententias ferua-

ri, In eundem fenfumiSc£euola refpondit. -Le C — v:e

4. .0 . n * L]
Jfe5es FX L. VrserAwvs liboflVI. ?? Fideicommifforum. Sr
ag FIDEICOMMISSYVM abaliquo petatur, isque dicat alibi efle
maiorem partem hereditatis, non erit ad praeftationem com-

pellendus: et ita multis conftitutionibus cauetur, vt ibi peta-
tur fideicommiflum, vbi maior pars hereditatis eft: nifi fi ?'
probetur, eo loco voluiíle teftatorem fideicommiffum praeftari,
vbi petitur. $. r. Tractatum eft de aere alieno, fi in ea pro-
uincia, vbi fideicommiffum petitur, plus effet|aeris alieni, an,

I quafi maior Fïä alibi effet,| praefcriptio locum haberet? Säd
et ?? jic placuit, nfhil facere aeris alieni nomen: cum [non|

U feex'o, lodi|fit aes alienum, fed vniuerfarum facultatfum: 3zes enim

alienum, patrimonium totum imminuere ?* conftitit ?^, non
certi loci facultates. — Quid tamen, fi forte certis oneribus de-
íftinatum lit ugj'patrimonium? vtputa alimentis praeftandis,
quae Romae praeftari paterfamilias iufferat, vel tributis, vel qui-

E DM -T Á . ; . .
busdam aliis mexcufaþäþgg;lsggonembus, an poffit praefcriptio lo-

REO . *s J
? juftius dici, locum habere. $. 2.

Sed et refcriptum eft, vt illic fideicommiffum petatur, vbi do-

& .;3);,. micilium heres habát. — Quotiens autem coepit quis fideicom-
£W?mua'äïcmmllïtun foluere, non poteft Kac praefcriptione vti ao a

M. L. B*'IARE(ITIANVS libro VIL. Inftitutionum. QvaAnw-
vrs ad eum hereditas fuerit deuoluta, qui domicilium in pro-

* * ) *. w . *
., uincia habét. Sed et Diui Seuerus et Antoninus refcripfe-
4 runt, fi confenferit fideicommiffarigg ? alio loco dare ?*, ne-

ceífe habere fecundum confenfum dare, vbi confenferi.
LII. Vrsrawvs.libroVI. ?* Fideicommifforum. Sxp
ET S1 fufcepit,actionem fideicommifft, et aliis defenfionibus
vfus, hanc dinifit: poftea, quamuis ante fententiam, reuerti ad
hanc defenfionem non poteft. $. r. Si libertis fuis| tefleras
frumentarias ?? emi voluerit: quamuis maior pars heredita-
tis in prouincia fit, tamen Romae debere fideicommiffum folui,
dicendum eft: cum apparet id teftatorem fenfiffe ex genere
comparationis. $. 2. Sedjétjfi proponas, quibusdam clariíti-

?'mis viris argenti vel auri pondo relicta, et fit fufficiens ad hu-

iusmodi fideicommiffa Romae patrimonium: licet maior pars
totius patrimonii in prouincia fit, dici oportet, Romae effe

praeftandum : nec enim verifimile eft, teftatorem qui honorem -

^ m u j

. kabitum voluit Kis, quibus reliquit? tamj modica fideicommiffa

in prouincia praeftari voluiffe. $. 3. 51 ea res, quae per fidei-

9

X commiffim reli&a eft, eo loqy **? 1it, dicendum eft, non de-
". bere praefcribi ei, qui petit, quafi maior pars hereditatis alibi
st exbifit, $. 4. Sed[fi non fideicommiffum petatur eo logj, |fed fi-

Aff« deicommitfo fatiszs: videndum eft, an haec praefcriptio locum
; habeat? et non puto habere. . Quinimmo, et fi nihil fit eo lo-

»«—6-—»-—-—-.-. E * " » — BUESE E í
:3e- Cl [attamen iubendum fatisdare: quid enim veretur, cum fi fa-
^« zojc tis non dederit, mittatur aduerfarius in poffeffionem jfideicom-

miííi feruandi caufa? - |
jg LIII. HenwoaGENzrANVS libroI. IurisEpitomarum ?.

lib. IV. GER. 89 Hal. ei. GER.
Ap. Hal. et Vulg. fi, abeft. GEz. — 92 Ap. Hal. et, abeft. GE. 93 Hal.
miuuere. GEB. 94 Vulg. conflat. BR. 95 Hal et putem. — Vulg. et bic

putem. BR. 96 Vulg. fi confenferint fideicommiffarii, et in fine vb coufen-
ferint. BR. 97 Hal. et Vulg. dari, BR. .. 98 Hal. lj». VII. GEB. . 99

Bafil. zeAvixbv. evrugécvoy vocant, cinzlem asuonam. BR. — Adilof, Aueran. omnem
rem frumentariam illuftrantem 1/7. Zuterpr. Inr. 1$. GEB. 100 Hal. hic et
t Hal. fed de fideicowmiffo fatis. "Wulg. fed
fideicommiffi fatisdatio. . Barb. fatisdari petatur, et ita corre&um in Treuif.
Bynkersh. cum gloff. fatzfieri petatur. — Bynkersh. fine gloff. fed fideicom-
mifario fatisdare, — Florentinam feruant S. Cruc. et Vat. IIl. BR. 2 Hal.
lib. 1I. iuvis émvropóv. GEB. 3 Gothoft. in nota probat lectionem Holoan-
dri zu certis caufjis.. Aliter fentit Ant, Auguftinus I1I. Esend. 9. fed et Drenkm.fen-
tentia Gothofredi vti non vult. GE B. — 4 Hal. et cenfas ac falfae.. Vulg. poft etiaur,
inferitfraudati.BR. — 5 Vulg. fideicommiffariam. B R. — Hal. fi fideicommi(f[aviam,
etinfine, petant, GEB. — G Ap. Hal.effe, abeft. GEy. — 7 Hal et Vulg, inferunt de,

*

go Hal lib VIL GER. 9l.

V rx ? certis ex caufis aduerfüs dominos feruis confiftere per-
miffum eft: id eft, fi qui fuppreffas tabulas teftamenti dicant
in quibus libertatem fibi reli&tam adfeuerant. Ttem, artioris "
nonae populi Romani |cenfus etiam, jet(^ falfae monetae cri- |ec 7«2 24
minis reos dominos detegere feruis permiffum eft. Praeterea L1/4.
[fideicommiffam 5 libertatem ab hi& petent. Sedet fi qui füis | $A/
nummis redemptos fe, et non manumiffos contra placiti fidem. — f
adfeuerent. Liber etiam effe|9 iuffus, fi rationes reddiderit, & « c2 Je4.
arbitrum contra dominum £ rationibus excutiendis rette petät: IE
Sed et fi qui;g i*idem alicuius .ele:o; erit, vt nummis eius redima- rsieex:
tur, atque his folutis manumittatur, nec ille oblatam pecuniam ^* €*« (7014
fufcipere velle dicat, contractus fidem detegendi feruo pote-
ftas tributa eft. rév : « da-cfo. ,
| LIV. Pavrvs libro I Sentehtiarum. — PEmn MINO-
. REM caufam maiori cognitioni praeiudicium fieri non opor-
tet: maior enim quaeftio minorem caufam ad fe trahit, »/»»324/. 6X2 (c fs. £.
LV. IpEew libro fingulari de officio Aïï'gïïbrum. Epr- J& E
CTVM, quod ab anteceffore datum eft, in numero trium Edi-
Ctorum connumerari debet. Plane, licet (omnisj * ab antecef- 1 1./.
fore numerus finitus fit, folet ? fuücceflor vnum Edictum dare.
LVI. VurrAmwvs libro XXX. adj|Sabinum !9. Lz- ££
CET Vverum procuratorem in iudicio rem deducere verifrnum —
eft, tamen, let|fi qui&ä"cum procurator non effet, litem ifitcon- . ./*.
teftatus, deinde ratum ldominus habuerit,| videtur retro res in ^^ Dcef
iudicium recte deducta. : u — m
LVII. InEw libro/XLI; ad Sabinum **, Taw gx 44 defzf; a.
contractibus, quam ex delictis in filiumfamilias competita&tio: J .^ oernt DCR
fed, mortuo filio poft litis conteftationem, transfertur iudicium E s
in patrem. dumtaxat de peculio, et quod in rem eius verfum :
eft. Certefi quafi procurator alicuius filiusfamilias,iudicium if&,þcä 772
acceperit, mortuo jeoj in eum, quem defenderit, , jo I* , 9 Y
vel iädicati[datur. E us "mb n o æ&fä&ïïïtïaææf* n

/4

LVIII. PAvrvs libro äIII. adSabinum. IvprcivM X

s m E
.

; 2
foluitur vetante eo, qui iudicare iuflerat: vel etiam eo, qui ma- , d.
ius imperium in eadem iurisdictione habet, vel etiam, fi ipfe i.w/g;ï; XAXM., — .
æudex eiusdem/imperii effe c,öepergþ QS,IUS erab, qui iudicare Xl 4 1
iuffit. : Fereoce(gt. : ; |
. .. LIX. VrPriANvs librefL]. ad Sabinum. Sr rocvs s é^ x A
in iubendo iudicare non eft comprehenfus, videtur eo loco iu- f a. X Il
dicare iuffiffe, quo folet iudicari fine incommodo litigantium. [2 &:r* !
LX. PAvrvs libo XIV. *? ad Sabinun. Mom- 5 ; ^. :
RO : $3 : : — Q « Qench [CUbtndé
TvoO iudice, quod eum iudicare oportuerat, idem eum, qui ^ ^ *
fubditus eft, fequi oportet. — xXx1f v d
LXIL Vr»raAwvs libro XXVI. *^ ad Edictum. So-
: * 7^ . . UPNIESDU aE d *
LEMVYS quidem dicere, id venire 1n iudicium, de quo, aCctum |
L] : *",9 L L v7L
eft inter litigantes:. fed Celfus ait, periculofeleffe *?, ex; per- j/i»ml TAE d
fona rei hoc m&tiri, qui femper, nel condempetur, hoc dicet T6 L. Jé fedoet
non conueniffe. Quid ergo? melius eft dicere, id venire in ,,,
iudicium, non de quo aCtum eft, vt)veniret **, fed id non X ;;
venire, de quo nominatim actum eft, ne veniret. $. 1. La-
trunculator de re pecuniaria iudicare non poteft.
LXII.

BR. $Ap.Hal.etVulg. oumis,abeft. BR, — 9 Hal. et Vulg. inferunt. tamen.
BR. IOHalad Edithum.GEB. . 11 Hal.lib. XL.ad ediclbum. GE B. . 12 Go-
thofr. in nota: iudicii translatio datur. — Haloand. MSS. communiter habent | (
trauslatio iudiciá datur. — . Ant. Faber in. Ratzonal. þ/ probat Petri fententiam, ||
qui J. Semefiv. 12. 13. legcbat, tmmfertmr/a&iaf mauult tamen tranfit actio. ?
Adde Bynkersh. 14. Obf. 23. BR. Hak^quoque habet defemdit, loco defeme |
derit. MSS-funtBarb.-Vat,-HI. $. Cruc. Bynkersh. In Vat. L et IL ita fa-
&um, vt et in Treuif. vbi erat tvanslatio vel iudicium. In S. Cruc. quoque 7à
vel, adtuit. GE B. — 13 Hal. ljb. XXIII. GEB. . 14 Hal. li. XXVII, GEB.
15 Ap. Hal. effe; abeft. Vulg. periculofum effe. Adftipulantur MSS. tantum
non omnia, quae vidi. BR. Bafb. Treuif. Byukersh. et in $. Cruc, ita factum.
GEB. 16 Hal. dicit. GEB. 17 Hal. id venire im iudicium, de quo vel
acum mon eft, vt venivet. Baudoza: uon id veuire iu iudicium, de qmo aílum
efl vt veniret, MSS. o&o archetypum ad vnguem exprimunt. Nam quod in
Vat. IlI, et Bynkersh. fine gloff, poft vltimum zemire, repetitur m zudicium,
non facit ad. pracíentemn diffcultatem. — Non diíplicet Daudozae transpofitio, fi
ita

: 4
£s

[ E
Ce.,

t

e

353 JAt.

L«f
Ü

: fenäimä;,nïj P
E é

f&' ex: WV»S
KIl.

LA fX
La .

p 'pEnEMPTORIVM Edictum hoc ordine

x L XXV.
| LXIL IpEw libro XXXIX. ad Edi&tum. Ixrrm l-

tigantes nóh alitér lis expediri poteft, quam fi alter petitor,
alter pofleffor fit: effe enim debet, qui£onera petitoris futti-
neat, et qui commodo poffefforis fungatur. j«
| LXIHL IprEw libro;XLIX. ad Edictum. Rxcrx de-
fendi, hoc eft, iudicium accipere, vel per fe, vel per alium, fed
cum fatisdatione: nec ille videtur defehdi, qui, quod iudica-
tum eft, non foluit. |
LXIV. IpEw libro I. Difputationum.

io6

Nomw Ag 1u-

exc— dice doli aeftimatio ex eo, quod intereft, fit, fed ex eo, quod

in litem iuratur: denique et praedoni depofiti, et commodati,
ob eam caufam competere aCtionem, non dubitatur. $. 1. ol
quis alio iudifio aCturus, iudicatum folui fatis acceperit, dein-
de in !5 alio iudicio agat, non committétur ftipulatio: quia
de alia re cautum videtur. -
LXV. Ipkw libo XXXfV- '? ad Edictum. — Ex-

iGERE dotem mulier debet illic, vbi maritus domicilium ha-

buit, non vbi inftrumentum dotale ?? confcriptum eft: nec.

enim id genus contractus eft, vt et ?* eum |locum, fpectari
oporteat, in quo inftrumentum dotis vfa&umfei*c, quam eum,
in cuius domicilium ä)ipfa mulier per condicionem matrimo-
nii erat reditura.

LXVI. ÍpoE« libro II. Difputationum. Sr ovrs in-

tentione ambigua vel oratione vfus [fit, id, quod vtilius ei eft, -

accipiendum eft. :

LXVII. IÍpEx libro VIL/?? Difputationum. Qvr sE

. dicit füis nummis redemptum, ifi "hoc; probauerit, exinde liber

erit, ex quoj?? redemptus eft: quia Conftitutio ^* non libe-
rum pronuntiari praecipit, fed reftitui ei libertatem iubet. Pro-
inde compellendus erit manumittere eum, qui fe fuis nummis
redemit 25. . Sed et 79 fi latitet, exempla Senatusconfulto-
rum ad fïdeicommifiü 27 ]ibertatem pertinentium debere ??
Anduci ?? oportet.

—

LXVIII. IpEgw

N

IX
libro/VIII. Difputationum ??. . Ap
enitur, vt primo
quis petat poft abfentiam aduerfarii Edictum primum: mox
alterum, ' : |
LXIX. Ipxw libroIV. deomnibus Tribunalibus.
interuallum non minus decem dierum: : |
LXX. Ipnxew libro VIII. 31 Difputationum. ET rEm-
TiVvM ??; quibus Ba-xigpöiitis, tunc peremptorium impetret:
quod inde hoc nomeu fumpfit, quod perémerét difceptationem,
hoc eft, vltra non patergtur ?? aduerfarium tergiuerfari.

LXXI. Ipnxex libro IV. de omnibus Tribunalibus.

PrEeR

IN

eec ia t - PEREMÉTORIO 83tem comminatur is, qui Ediétum dedit,3£
fecer » L^

etiam abfente diuerfa parte cogniturum fe, et pronuntiaturum.
LXXII. Inew libro VIII. **z Difputationum. Nos-
NYVMQVAM autem hoc Ediétum poftjtot[numero edicta, quae
praecefferint ??5, datur: nonnumquam poft vnum, vel alterum :
nonnumquam ftatim, quod appellatur|vnum|pro omnibus. Hoc
autem deftimare oportet eum, qui ius dig,a.;gt *861.et ?*. pro. con-
CL niepnme, Íon; C Visgee
ita interpungatur ?relius eff dicere, mon, id, venive n iudicium, de quo actum eff,
fed, id mom vemire, de quo etc. BR. Reliqua MSS. funt: Barb. Vat. IL. $.
Cruc. Magl. Treuif. Bynkersh. cum gloff. GE &. I$ Taur. in Adnotat. de-

' inde im alio. forte ve&tius deim alio, vt im Pand. lapfu fcriptoris repetitum. fit. de-

indein. Hal. deimde alio iudicio. G EB,
Bafil. evifó2.2:ov, contvactus, BR. 21 Vulg. vt potius eum. BR. 22 Hal.
lib. VII. GER. 25 Vulg. inferit fententia. BR. 24 Vulg. inferit diuo-
vum fratrum. — Haec eft quaedam interpretatio, defignaturque L. 4. züfr. de Ma-
qumi[fJ.vt etiam Gloffa obferuat. BR, 25 Vide Leunclauium 7/. Notat. 2 j.
GEB. 26 Ap. Hal. et Vulgo et, abeft. BR. 2/7 Vulg. fideicommzffariam.
BR. 28 Ap. Hal. debere, abeft. GEE. 29 Hal. in margine alias, zndici.
GEB. " 30Hal.lib, IX. GEs. — 31Hal.lb. IX. GEB. — 32 Conf. Noodt. J.
Obf.$3.GEB. 33Vulg.patiatuv.BR. — 34 Hal. qui edit.. Vulg. qui edictimn edit,
»&. 35aHallibIX.GEB. 35bHal praecefferunt. G E.B. 36 Hal. in margine
alias, qui indicit. Vulg.quiius dicit. BR. — 37 Ap.Hal. et, abeft. GEs. — 38
Hal. praecedens et, huc revocafíc videtur. GE£. 49 Hal ect compendium

19 Hal. ljj. XXX. GER. 20

DIGESTORVM LIB. V.

[

TIL -^L

ot f4,
* - »' . : 'e4 . e
dicione caufae, vel perfonae, vel temporis, 3184;ta/zordmem edi-

&orum vel compendium moderarg ??. 5 ^. Z6
LXXIIL. IpnEw libro IV. -de—emnibus "Tribunalibus.

ET posT Edictum peremptorium impetratum, cum dies eius

fuperuenerit, tuncabfens citari debet :| et, (Gue| refponderit, fiuejeo — .

non refponderit *?, agetur caufa, et pronuntiabitur: non vti-
que fecundum praefentem, fed interdum vel abfens, fi bonam
caufam habuit, vincet. $. r. Quod fi is, qui Edictum perem-
ptoriumiimpetrauit, abfit die cognitionis, is vero, aduerfus
quem impetratum eft, adfit, tum circumducendum erit Edictum

jgaclm:

€x &1— CUARÁ

peremptoridih]: ^neque;$Aecaufa cognofcetur, nec fecundum J5 /m: 444

praefentem pronuntiabitur. $. 2. Circumduéto ^7? edicto vi-
deamus, an amplius reus conueniri pofht: an vero falua qui-

dem lis eft ^?, verum inftantia tantum Edicti periit? Et ma-'ionif r 4
gis eft, vt inftantia tantum perierit, ex integro autem litigari -

poffit. $. 3. Sciendum eft ^*a, ex peremptorio abfentem con-
demnatum fi appellet, non effe audiendum: fi modo per con-
tumaciam defuit ^^b6: fiminus, audietur. TANDPA
LXXIV. Ivrraxwvs libro V. Digeftorum. Dx QvaA
re cognouerit iudex, ^* pronuntiare quoque cogendus erit.
$. r. ludex, qui vsque ad certam fümmam iudicare iuflus eft,
etiam de re maiori iudicare poteft, fi inter litigatores conue-
niat£)$. 2. Cum abfentem defendere vellem, iudicium, mor-
tuo iafn ^5b eo, accepi, etcondemnatusfolui: quaefitum eft, an
heres liberaretur: item, quae acCtio mihi ** aduerfus eum
competeret? Refpondi, iudicium, quod iam mortuo debitore,
per defenforem eius accipitur, nullum efle: et ideo heredem
non liberari: defenforem autem, fi ex caufa iudicati foluerit,
repetere quidem non poífe, negotiorum tamen geftorum ei

aCtionem competere aduerfus heredem: qui fane ^* exceptio-

ne doli mali tueri fe poffit, fi ab aCtore conueniatur.
LXXV. IpkMw libo XXXVJX. *?. Digeftorum. — Sr
PRArETORm iufferit eum, a quo debitum petebatur, adeffe, et
Lordine EdiCctorum pera&to pronuntiauerit abfentem debere **,
non ?? vtique iudex, qdui de iudicato cognofcit, ?* debet de
Praetoris fententia cognofcere: alioquingluforia ?? erunt hu-
iusmodi ediéta et decreta Praetorum. f£íMarcellus notat: fi per
dolum fciens falfo aliquid allegatit ??, et hoc modo confecu-
tum eum fententignPraetoris ?^ liquido fuerit jadprobatum,

H €y tipt cl-

exiftimo debere iudicem querelfam rei admittere. Paulus ?9A.

notat: fi autem 56 morbo impeditus, aut Reipublicae caufa
auocatus, adefíe non potuit reus,
eo cafü in eum denegandim 57,'g£-ljexfequi Praetorem ita 1u-
dicatum non debere. Jf |
LXXVI. ALfENVS libro VI. Digeftorum. PnRoro-
NEBATVR, ex his iudicibus qui in eaydem reyf dati effent,
nonnullos caufa audita excufatos efle, inque eorum |
alios effe fumptos: et qugerebatur fingulorum iudicum muta-
tiojeandem rem,

modo fi vnus aut alter, fed £t fi omnes iudices mutati effent,

tamen Éf rem eandem, et iüdicium idem, quod ante&fuillet,

,' perma-

moderari. Ymmo Flor. deleta e finali repofita eft ;. Sed recenter.
noftra fententia fufpecta vifa eft correctio Taur. Adi Duker. ad. Opufc. de Lat.
ICOt Vet,p. 229. BR. 40 Hal in margine: alias,.et fi wom refpouderit,
agetur. GE B. 41 Vulg. et Norica hic megme de cam[a. BR. 42, Id eft,
indu&o, interlito. Ita Graeci zegryeádew, tollere, dclere, obliterare, expun-
gere. "Translatio eft a fabris, qui ea quae amputaturi funt, circumfcribunt, et
praecidunt. BR. — 43 Hal.fit et mox perierit. GEB. — 44a Àp. Hal. ef?, abeft.
GEB. 44b Hal. defuerit. GEB. 454 Vulg. praefigit de ea. BR. — 455
Hal.ignorat jam. GEB. | 46 Ap. Hal mibi,abeft. GEz. — 47 Hal quia exce-
ptione. GEB. — 48 Hal.lib. XXXV. GER. — 49 Conf. Noodt. de Inrisd. et
Imper.lib. [.c, $. GEB. — 50 Ap. Hal. hic swon, abcit. GET.
"0n,hicadeft. GEB. — 32 Vulg.zlluforia. BR, — 53 Taur. allega Bit.
garit. GEB. 54 Hal. et boc fecutum in. fenteutia practorem, et in margine:
alias boc modo fecutam praetovis fententimn; alias, confecutum. eum. fenteutiam,
GEB. . 55 Flor. olim erat aulus, corre&tio autem fubantiqua. BR. — 56 Hal.
et Vulg, aut. loco autem. RR. — 57 kaur in margine denegaudam, — Vtrum-

qu C

puto vel attionem iudicati

Et rccte

51 Ap. Hal.
Hal. aile-

u gx a2u —

löcum f:l-w:*bznïvr,

L

. . . * nj *« (* i . . o
an aliud iudicium feciffet? Refpondi, non Jicex: o

as U^ A - . — Ms 7 D

|
]. |
lu

ln |
*l !
* [
k

b n

L

fü*€xt£1n'cf D.

| L. Jsie pro:

DIGESTORYM d143B .W TITSE TL

.permanere: neque in hoc folum eueniref ut partibus com-
neexo mytatis eadem xes. effe exiftimaretur, fed e£jin multis ceteris
iR. rebus. Nam et legionem eandem haberi, ex qua multi de-
ceífiffent, quorum in locum alii fübiecti effent: et (ipopulum
ÁA:i»te: eundem hoc tempore putari; qui abhinc centum annis fuif-
Zm"*z*jgj-g 58 cum ex illisinemo nunc viueret. Itemque nauem,
Maziuik»li 5? adeo faepe refeCta effet, vt nulla tabula eadem, perma-
pAmzéx mneret, quae non noua fgiiï'et, ni&ilominps eafdem Lnäqyeü'e
myäïaü exl/ïimari. Quod fi quis putaret, partibus commutatis aliam
z*A, rem fieri, fore, vt ex- ? eius ratione nos ipfi non ifdérh *7
effemus, qui abhinc anno fuiffemus: propterea quod ??, vt
[ ;)MPhilofophil$3 dicerent, ex quibus particnlis minimis confi-
'füfiemu, teremus 9* haec$? cotfidie ex noftro corpore idécederent,|
: aliaeque extrinfecus in earum locum accederent. Quapro-
pter cuius féi fpécies eadem confifteret, rem quoque ean-
dem effe ex,i'fcimari. | UIepr., F a Verh ,
Á E*
LXXVIL Af*R:icANYvS libro;lll Quaeftionum. Ix
pater filium, vel filius patrem iu-

L. d
G. qr,€RIVATIS negotiis ?^g
dicem habere poteft:
Acexie- V

LXXVIH. Pavrvs libro ggäl ;.,! 66f
T Ü m eit.

QvrirPx iudicare munus publicu

J& x Ot T
LXXIX. Vrrraxvs libro V. de officio Proconfulis.
' EvM,0QvEM temere aduerfarium füum 97 in iudicium vo-
caffe confügit 93, viatica, litisque fümptus aduerfario fuo
reddere oportebit. $. r. ludicibus de iure dubitantibus Prae-
l'aJfides refpondere folent: de faQót'S s Confulentibus non de-
.. bent Praefides confilium impertiré, verum iubere eos, prout
J—'W" religio fuggprit/*?, fententiam proferre : haec enim res non-
numquam infamat ^*, et materiam gratiae vel ambitionis

$^ )J [j . e :
: LXXX. ;Egggglxug libro If. ad Sabinum. $x xw
uv iudicis, nomine, *^ praenomine erratum eft, Seruius refpon-
Uf dit, fi ex conuentione litigatorum/is iudex adgiftus ?? ef-

ad Plautium;

ricexsit íct, eum effe iudicem, de quo litigatores fenfiilent. , —

inionumg Qvz

s —

[ïoorif;- LXXXI V LP IA xvs libro V. &g

( Eu Gd : ?neque iurisdi&ctioni praeeft, neque a Principe poteftete ali-

qua praeditus eft, "^ neque ab' eo, qui ius dandorum iudi-
cum habet, datus eft, nec ex compromiffo fumptus, vel ex
aliqua lege confirmatus eft, iudex effe non potuit.

LXXXII. Inx« libroT. deofficio[Confulis **. Now-
NvMQvVAM folent magiftratus populi Romani viatorem *^
nominatim vice arbitri dare: quodraro, et non nifi re vrg)Aen-
te faciendum eft. ' | !

que re&e, etíaepe alibi talis mutatio fa&a, vbi non notat Taur. BR. Ftiam
Hal. denegandam. GE . 38 Hal. et Vulg. fuiffet. GEB. — 59 Hal item-
que fi nasis adeo, GEB. 60 Vulg, ex abeft. pR. — 6I Taur. Jdem, G E B.
62, H. a Porta in II ad marginem: n P. Fl. praeterea quod. — Inde Ruffardus,
imponere, ait, qui hoc notant. Immo non imponunt, Credidit nimirum
'faur. manifeftum vitium in corrigendo praetermiffum: praefertim cum pri-
dem omnes libri babuiffent propterez. Re&tius tamen de hac re monuifílet in
Adnot. fuis. — Eft autem prae fcriptum in fine veríus, terea initio fequentis,
quod errorem foueré potuit, &R. — 63 Confer Ouid. XV. Metamorpb. fab. 3.
BR. (64Halconfifferemus.GEB. G65MHaleae GEB. — 66a Vide Aueran. £.
Iuterpret. Inv, j., GEB. G6b Hal. lib.VI. GEB. — 67 Ap. Hal. fuum, abeft. GE B.
68 Hal. et Vulg.confHiterit. B&, — G9 Hal.fed de facto. Vulg, de facto autem. B.
*;jo Hal. et Vulg. fugzefferit. BR. 71 Hoc eft, fufpe&um reddit. Vide ad
b. $. Rad. Fornerium F. Rer, Quotid. 1:. GEB. 72, Hal. et Vulg. inferunt
qel BR. /73 Hal habetaditus. Rectiffime Taur. BR.— 74 Àp. Hal. ef abeft.
GER. 75 Hal proconfulis. GE B. — 76 In Bafil. eft: Z«gigass, quafi exfecuto
yem. — Yta L. 7 $. éx£ifüldzevas exfequitur. Immo et eft 948o, vado, incedo. B R.
——X Conf ad P. 1. Bynkersh, V. Obf. ;j. GEB. 2 Hal proximi, et
in margine: aHa$ propril,o GER. 3 Hal. ebtinendi fpem non babeant. GXB.

| e.. : ?,* PA 2 & * s *
füus héres vel legitimus potuitet fieri, fi in vtero fuerit mor-

ftamentum matrjs fa&tum, exfeCto ventre extraCtus eít, pofte
| queri dico.
^nem ab inteftato non admittuntur, de inofficiofo egerx5|ne-

4 Hal. ljb. IIT. Ggz. — $ Malumus de inofficiofo. Praepofitionem enim etiam

107

/ADE INOFFICIOSO TESTAMENTO. /2

VrPIANVS libro XIV. ad Edictum. Ill d
S ciENDVvM * eft, frequentes effe inofficiofi querellas:
omnibus enim, tam parentibus, quam liberis de inofficio-
fo licet difputare. Cognati enim proprii? qui funt vltra fra-
trem, melius facerent, fi fekfurmptibus inanibus non vexarent,
cum optinere fpgm non (haberent ?. promeluren . decn 7 E Es
IL, äMAR CrANvs librollV. * Inftitutionum. | Hoc-AL -«
coroj[RE/inofficiofo * teftamento agitur, quafi non fanae fum/(f PA
mentis fuerünt 5, ytiteftamentum ordinarent "g. Ethoc di- u
citur, non quafi vere furiofus vel demens teftatus fit, fed reCte
quidem fecit ? / teftamentum, fed non ex officio pietatis: nam
fi vere futiofus effet, vel demens, nullumjeft ?5 teftamentum.
; II. Mancrrrvs libfó II Digeftorum. Iworrr-
ciosvM teftamentum dicere, hoc eft, alleeare, quare exhe-
redari vel praeteriri non, debuerit: quod plerumque accidit,
cum falfo parentes inftimulati liberos fuos ?*5 vel exheredant,
vel praetereunt. [j 2 Ms s
- IV. Garvs librofingularyad legem fülitiam ?. Now z .
T9 iniuriamj ad- ïLM re» od

xsT enim confentiendum parentibus, -qui
uerfus liberos fuos teftamento ind : quod plerumque fa- | L. 4

ciunt, maligie circa **a fanguinem(fuumjinferentes iudi&ium, 154 , a.
nouercalibus delenimentis **5 inftigationibusue corrupti.
V. MamczerrLvs '^a libro III. Digeftorum. NAw
ET his, qui non ex mafculis defcendunt, facultas eft agendi: &« fproi8x, um
icumjet de matris teftamento agajítiet optinere adfidue fole- , , /4..,^ æ
Ed 7U

o
BR

þ!u'/ PTR &*,üf/,
(

J ol atrr

,

L

ant. Huius autem verbi pE rNoFFICIOSO vVis illi,
xi, eft, docereimmerentem fe, et ideo.et-*?/ indigne praeteri- Li/4.
tum, vel etiam exheredatione fummotum: resque illo colore ,.
defenditur apud iudicem, vt videatur ille quafi non fanfe men- — —
tis fuiffe, cum teftamentum iniquekordinaret. L — A ab ,,
. WL VrerAwNvS liboo XIV. ad]Edictum. PosmTv- scexee — —— —|
Mvys inofficiofüm (teftamentum poteft dicere eorum, quibus) s ; re) p t
Áuec; cnsff — « w« , '2
tis eorum tempmre-&fwäSed et cognatorum 7*: quia et ifio- ( 2oecve 7««672:««
rum ab inteftato potuit bonorum polleffionem accipere. Quid J

EE UES Gd olb m fe Wï |

—— — À 9

ergo? eis imputatur, cur inteftati non decefler
hoc nemo apud iudicem poteft impetrare: non enim interdi- 7,,,
* *.&- H f &- : 165 H 1 * .. . ?. z IT ,,W ."w
citur. teitamenti 1actio . Hoc piane ei imputare - av TCctia. L2b i
poteft, cur eum heredem non fcripferit; potuit enim fcriptus X/L«« W. 42045 )
heres in poffeffionem mitti ex claufüla pE vEkNTRE 1N K : DA
POSSESSIONEJÉ MITTENDO: item natus SECVNDVM -—«mer
: j IS . 21* E : ; P j n
TABVLAS habgret|*?. Simili modo et eum, qui poft te- j , sj f r |
$. r. Si quis ex hi perfonis, quae ad fücceffio- — —

A E mo

MSS. omnia habent, fi non ex prima Ícriptura, tamen ex correCtione, licet Hal.
Florentinam retinuerit. B R. — MSS. funt illa Barb. et. Bynkersh.3haec $. Cruc.
et Treuif. G EB. 6 Hal. fueviwt. GEB. — a Vulg. fuerit, qui teftamentum
ordinauerit, MSS:rquae contuli, 444, habent loco vt, praeter S. Cruc. quod
non folet fine caufa grauiffima recedere ab archetypo. — Pro erdinarent, Barb. et
Bynkersh. fine gloff. ordinaret, Bynkersh. cum gloff. erdinauerant, 8R. — Ad-
dàs memoratis Treui. GE B. — 75 Hal, fecerit. GEB. — 8« Hal. effet. GEB.
& Hal. inferitteftamento. GEB. — 9 Hal. etH. a Portain vtraque MAXIMPS
-ad L. Falcidiam, et ille in margine: alias, CAIV/S lib. fingulari ad L. Leuticam.
Cum Cuiacio facir Gu. Pancirol. /J. Var. Lec 23. — Ant. Augulitin, Zm INot. ad
Nomina propr. Pand. inclinatin L. Glauciam, | Omnia incerta iure merito exiftimat
Bynkersh. IJ. Obf. :2. 8R. 10 Vulgo qui, abeft. . Sed ertunc eftin fequentibus zn-
ducere, Yoco inducmut.BR. 114 Vulg.contra. BR. — 115 Hal. dclznzmentis. G E B.
I24Bafil. MAPKOT. vt etin l. 0. BR. — 12b Hocet Hal.ignorat. GER. — 13
Hal.et Vulg. fi m vtero sRortis eorum tempore uon fuijfet, Vle tamen in margine :
alias, fi in vtero fuerit mortis eorum tempore. BR. — Y4. Con£. van de Water I.
Obf.:z. GEB. 15Vulg.deceffermmt. BR. — 16 Vulg.fachio.BR. — 17 Hal. et
Vulg. eisimputari, et mox feripferint. BR, — 18 Vulgo additur &ouorum pojfeífio-
| ueH.

Tl l. Tran.
äl;mmc.

108

mo enim eum repellit *?, et cafu optinuerit, non ei profit ??
victoria, fed his, qui habent ?* ab inteftato fucceffionem:
qí,,0 200 inteftatum patremfamilias facit ??.. $. 2. Si quis infti-
g AA dl at a sccufatione inofficiofi decefferit, an ad heredem fuum
um querellam transferat ?- Papinianus refpondit, quod ,e£ quibus-
Ju &XM idam/ Refcriptis fignificatur, fi poft adgnitam bonofüm poffes-

L M; " fionem decefferit, effe ficceffionem accufationis. ^37 Etfinon
L^** — fit petita bonorum poffeffio, iam tamen cgépta controuerfia,
fcéeex;c» —— vel práeparata, vel fi, cum venit ad mouendam inofficiofi
I l6ralbus . querellam, deceffit ?30, puto ad herngm tranfire,..,. , u
abtr; VII. PAvrvs libro fingulari; de Septemuiralibus; ?*

,v:yffü"wn Jetr iudicäs. QvgMADMonv praeparaffe litem quis videa-
"feper, lLerallbus tur, yt ?? poffit transmittere aCtionem, videamus? et pona-
! . ,,, Nus in poteftate füiffe eum, vt neque bonorum poffeffio ei
—p: $^" weceffaria etaditio hereditatis füperuacua fit: is, L (ijcommina-
É d« ma»y:a)- tus tantum. accufationegl äerätüm,qu*a*i denuntiationem,
- strjite vel libelli dationem prüecefferit ^^, ad heredem fuum accu-
fationem|transmittet: idque Diuus Pius de libelli datione et
denuntiatione refcripfit. Quid ergo fi in poteftate non fugfit,
[ an ad heredem ?? actionem transmittat ? etrecte videtur litem
( ioni0x: 0. Wpraelparalfe, fi ea'fecf;*'it, quorum fupra mentionem habuimus.
* j VIL VrzrrrAwvs libro XIV. ad Edictum. Pa»rr-
(Ib67, b Pt EX p A N v s libro quinto/ Quáeftionum rette fcribit, inofficiofi
querellam patrem filii fui nomine infütuere non polffe inuito
€o: ipfius enim iniuria eft. Sequenti loco fcribit, fi filius ??
poft adeGnitam litis ??Aordinandae gratiaebonorum poffeffio-
nem decefferit, finitam effe inofficiofi querellfam, quae non
patrij?9?, fed nomine dabátur filüisw $. r. S1 quis poft rem
inofficiofihordinatam litem dergliquerit, poftea non audietur.

1 p a ci teftaifientum, ffepiffime refcriptum eft. S..glzþ[-lz,ïjlgini'gqus
4« " libro fecundo Refponforum ait, contra veterani patrisfamilias
(5 &R c Q A. teftamentum effe ;möifücxoü:querel,ïam, ietfi. ea] fola bona ha-
pOT buit, quae in caftris qudefierat. $. 4. Si quis in militia fe-
| cerit teftamentum, et intra annum poft militi
rit, dubito, an, quia ad hoc usque temporis ?? üure- militari,
TET WCM teftamentum eius valet,[querelfaminofficiofi ceffé&: et poteft
T dici, querellam inofficiofi. ceffare] ?3. — $. 5. Sed nec impu-
L--)est. Cperis fülii mater inofficiofum teftamentum |dicitk: quia pater ei
L4/*. oc fecit: et ita PPapinianus refpondit ?*^: nec patris fra-

E. ter: quia filii teftamentum eft: ergo nec frater impuberis,
,J&fgc:fnþääæö, Íi patris non dixit. Sed fi in patris obtentum eft ??, nec
hoc valebit: nifi4i ?5 pro parte patris re ciäïum eft: tunc
.n'c/m.-d, enim pupillare valet. $. 6. Si quis morti$ cauía filió, dona-
uerit quartam partem eius, quod ad eum effet peruenturum,

fi inteftatus paterfamilias deceffiffet, puto fecure eum teftari.

ïæ"*? , $. 7. Si quis impuberi filio fubiftituit, fecundas tabulas 375

, i donit faciendo, non ob hoc ddimittémus ?* ) ipfümimpuberem ad inof-
| Uu^t .. , ficiofi querellam. $. 8. Quoniam autem quartaJdebitae por- -
( pv /22«. tionis fufficit ad excludendam querellam, videndum erit ?$,

9,/0)8. BR. t9 Vulg. fi nemo eum vepulerit. BR., 20 Hal, proficit. GER.
21 Hal. babebant. GER. 22 Hal fecit GEB. — 234 Hal. praefigit Se4.
GEEB. . 23b Hal.decefferit. GEB. — 24 Hal. habet centumuiralibus, quod pro-
bat Bertrandus zn V;ta Pauli, etSchulting, ad Pauli fentent. 1V. tit. j.init. Sed
cum archetypo faciunt Cont. et Charond. confentientibus MSS, BR. — 25 Vulg.
et, loco, vt. BR. 26 Hal. et Vulg. procefferit. BR. — 2/7 Hal. inferit fuum.

G E B, 28 Hal. et Vulg. addunt familias.B R. . 29 Confer lol. Aueran.
Í. Intevpret, Iur. $. et loann. van de Waater J. Obf, 1:1. GER. 30 Vulg,
patvris. BR. 31 Verba poff militiam, in Bafil. abfunt. BR. 32 Hal et

33 Ap. Hal. querellam inofficiofi ceffare, abfunt. ^ Vulg..
34 Vide Petr. Grangianum zm Paradox. Iur.
Ciuil.c.$3. G EB. . 35 Ap. Hal. efl; abeft. GEB. . 36 Ap. Hal. et Vulgo f;,abett.
BR. .37aHalinferitez GEB. 37b Hal. admittimus. GEB. 38 Vulg. eff. B R.
39 Halinferit et, GEB. — 40 Hal, ex vno tres puta, pluresue, ex vno onus: vui-
cum fefcuncia, vnum ex illis femiuncia querela excludit. 1n margine: alias, ex
vno plures ( tres puta) ex vno vnus: vnicus fefcuncia, vnus ex illis.femiuncia
querelam excludit; item dlias, querela exclnditur. : Vulg, vnius fefeuncia, vmius

Vulg. tempus. BR.
