. — prohiberi coeperit, reftituat. $. 2. Reéte dictum eft, fi pa-
E ter filii ??, quem in poteftate habebat, tacitam fidem interpo-
fuerit, non debere id filio nocere: quia parendy neceffitatem
habuerit ^9, M appares 9c»
XIL. PaAPrNIANVSlibroXV.Quaefionum, Henxs,
qui tacitam fidem contra legeS; accommodauit, in ea parte,
quae ** fraudem adhibuit, Falcidia non vtitur: et ita Senatus
cenfuit. Sed fi maior modus inftitutionis, quam fraudis fue-

LA J'tidï'ïm te

rit, quod ad Falcidiam attinet, de fuperfluo quarta retinebi-

tur. ve».
XII. InzM libro XVL Quaeftionu&. — Cv w quidam
fcripfiffet heredes, quos inítituere non potyerat *?: quam-
wis infüitutio non valeret, neque (uperius-teftamentum ru-
asf , ptum effet, heredibus tamen vt indignis, qui non habuerunt
— . fupremam voluntatem, abftulit iam pridem Senatus heredita-
tem. Quod Diuus Marcus in eius perfona iudicauit, cuius
momen peracto teftamento teftator induxerat: caufam enim
ad PraefeCtos aerarii mifit. Verum ab eo legatá relicta falua
manfegüt
quaeftio, et legatum ei non denegabitur, nifi hoc. euidenter
. ! teítatorem voluiffe appareat. . |
f XIII. IpEM libro XeXH.—Quaefti
/& Seleucus Papiniano füo ^? falutem.

Aa-— — —— —— M0 &

- CrLAvDivs
Maeuius in adulterio

'. Semproniae damnatus, eandem Semproniam non damnatam

duxit *^ vxorem: qui moriens héredem eaàm reliquit. Quaero,
an iuftum matrimonium fuerit, et an mulier ad hereditatem
admittatur? jRefpondi, neque talé/matrimonium ftare, neque
hereditztis lucrum ad mulierem pertinere ^5 : fed quod reli-
Cum eft, ad fifcum peruenire *?. — Sed etü talis mulier vi-
rum heredem infütuerit, et ab ég' quafi ff indigno heredita-
tem auferri dicimus. . : W N E
XIV. Inew libro XXXIIT.-Quaeftionum, Mvrrr-
&EM, quae ftupro cognita in contubernio tmnilitis fuit, etfi
facramento miles folutus intra annum mortem obierit, non

"i
f'ï e

3^

admitti ad teftamentum iure militiae factum , et id quod reli--

Cum eft, ad fi(cum pertinere, |proxime tibi-refpo: X
fos codicillos effe dixit, neque optinuit, hereditas non aufer-
us m fi,táfflen aliquid a coherede codicillis acceperit, eius actio
. . denegabitur. Itaque fi bonorum inter heredes dinifionem de-
funétus codicillis fecerit: partes quidem hereditarias, in qui-
bus legatum confiftere non potuit, tenebit: fed Falcidiae be-
: Ljdufs, meficioi non vtetur, fi tantum in amiffis portionibus erit,
ü"ä*u&. Falcidiam aequitate compenfationil recufaref ^7,
: - XVI. IpEw libro | : Cvw tabulis
"fecundis pater impuberi filio fratris filios, coheredibus datis,

—— 79:*0;( i
.mum tv6. ,

M " fubftituiflet, ac fubitituti fratris filii, poft mortem pueri,
E^ matrem eius partus fubie&ti ream poftulaffeft, vt hereditatem
B;M patruilegitimam optinerent: viCtis auferendam effe partem
tU

í. ! hereditatis ex caufa fübftitutionis, refpondi: quia ex tefta-

E | f LX

(«

37 Hal. et Vulg. debent.BR. — 38 Hal. accommodauerit.

n rentinam tuetur Elb. Leonin. V. Emeud. 7. n. 6. BR. 40 Hal. babuit. . 41
1j Lege: qua, vt recentiores Hal. et Vulg. habent: m q4a. BR. — 42 Hal. po-
terat. 43 Ap.Hal. fuo, abeft. GEB. —— 44 Hal . inferit: zm. GER. 45
u Ap. Hal. pertznere, abeft. GEB. — 46 Hal. hic locat: pertimere, loco: per-
» uenire, GEB. . 47 Mal. recufet. GE B. 48 Gothofr. in nota: fententia
d fecundum fe dicla mou babereut: ita legit et emendat Ant. Faber V/I, coniect. 9.
: Hal. quia fententiam fecuudum fe dilam mou baberent. — Sed vt Faber, ita du-

——
*

dum Stephanus. B R. Apud quem itaque vt apud Hal. ex teffamento abíunt.
GEB. 49 Confer. Pancirol. Vur. Lediou. lb. IJ. c. 102. BYNK. 50
Gothofr. in nota: quidam etiam legunt: plewo amore, quod non improbat
AÀnt. Faber 111 couie(k. 4. Yta nempe Kal pleno amore, etin margine : alias

Bo U A

4 4

| Marco placuit, etideo cum ftio jonere fifcum]füccedere,

L] U- L] L] * , O'- ,' L] Z-- 1
Dé praeceptionibus eidéti dátis volüntatis érit

tor aliud teftamentum mutata voluntate facere voluit $5,

39 Hal.filio. Flo- |

- 647
di&aþf( non haberent.

$- r. . Quoniam *? ftuprum in ea contrahi non placuit, quaey /4 5««
fe nonjpatroni concubinam effe patitur: eius , qui concubinam

habulit, qued-tefasento relictum eít/'táctio non denegabitur£zdew.,

idquejin teftamento Coccei Caffiani cfariffimi viri, qui Rufi- . 47065

nam ingenuam honore5? pleno dilexerat, Optimi Maximigue
Principes noftri iudicauerunt: cuius filiam, quam alumnam te-

ftamento Caffianus nepti coheredem datam appellauerat, vul-

go quaefitum 5* apparuit. $— Cum heredis nomen imuta-
ta voluntate paterfamilias incifis tabulis 5* induxiffet, atque
ideo fifco portionis emolumentum adiudicatum fuiffet: cam
rem legatariis non obeffe, qui retinuerant voluntatem , Diuo

"

L. 4 honore , .lew
. . AVII. Ipnw libro XHI.-Ref ! HenREDEM, "
qui fciens defuntti vindictam infuper habuit 5?, frn&tus o- EU
mnes reftituere cogendum exiftimaui: nec probe defideratu- Bo u
rum, aCtionem confufam reftitui, Deceptum autem ipnora- :
tione facti, bonae fidei poffefforis defenfionem habiturum :
ante motam fcilicet controuerfiam, fi ratio fru&tuum fübduca-
tur: nec improbe confufam a&tionem reddi poftulaturum.
, XVIIL IpEM libro : à UUR w ds M L
tacitum) fideicommiffum in fraudem legis fufcepit, eos quo- ^^** Ms aE
que fructus, quos ante litem motam percepit, reftituere co-
gendum refpondi: quod ?* bonae fidei poffeffor fuiffe non vi- ; — !
detur, exemplo bonorum fifco vindicatorum. — Poft amotany99 ? , ?eran
de tacito fideicommiffo. controuerfiam, ante pretia fructuum
percepta cum víuris effe reftituenda refpondi: fed ?* omnium ; 45
fructuum, quorum pretia percepta fuerant, quod fi fructus
in vfu habupt ?*, eorum pretia táfitüm reftitui fatis erit 59, l^««
Sed Diuus Seuerus boncrum tacite relictorum, citra diftin-
Ctionem temporis, fruCtus dumtaxat deberi, non etiam víu-
ras eorum, benigne decreuit, quo iure vtimur. $. r. Bonis
vniuerfis ex caufa taciti fideicommiffi fifco reftitutis, heredem
onus aeris alieni non fge&are conuenit. Nec aliud feruatur,
morte non defenfa, Si quid füWien ob aditam hereditatem, Es AMREN
a€tionibus aut feruitutibus confufis, ,amiferit,, auxiljib/99 re« L.! amu,
ftitutionis non.merebitur. $. 3.-Pre.parte heres inítitutus, /|^ &«
praediy legatum acceperat,-etin hereditatem$! non capienti) //7.
reftituendi tacitum minifterium fufceperat: quamquam lega-
tum pro ipfius parte non conftitiffet, ideoque portionem iftam
pro herede poffideret , táfffen;ei praedium integrum effe relin-
quendum,;refpondi: neque enim rationem 97 iuris, ac poflef- —^ -
fionis varietatem inducere diuifionem voluntatis. ^ COP
. f XIX. Pavrvs libro XVE-Refr rem-refpondit 93, ^" *'1 w i
51 fcriptis heredibus ideo hereditas ablata eft 5*, quodtefta- ^^ "^^ |
et
ab vniuerfo iudicio priore receffi(fe

* " £2 G'Q'"" (v q9 9376
lata
impeditus ab ipfis eft ?5;
eum videri.
XX. HgwocENzANvs libroHtT-turis- rums
EÉr, qui mortem vxoris non defendit, vt indigno dos au-
fertur. ' w
XXI. PAvrvs libro V.—Sententiaremme — Pon-Tro-

NESÍQVE/ ** eorum fifco vindicantur, qui mortem liberto-
Qs '756073 ; rum

bonove. GEB. 51 Hal. et Vulg. quaefitam. & . 52, Hal. zneifis onmmi-
bus, loco: inucifis tabulis. GEB. 55 Hal. vindidam omifit, et infapev ba- |
buit fruclus: ommes etc. nempe haec orta ex ignorantia phrafqos: inufuper ba ^
bere, de qua vide Duker. ad opu[c. de Latin. Vet. ICt. p. 413. BR. 54.
Exponit hanc legem Noodt. IT. de foenor. et cfur. 12, B. 55 Vulg. quía. ,
B R. 56 Hal. inferit: autem. GE B. 57 MHal. inferit: et. GER. , 58
Hal. babuifet. GEB. — 59 Haleffe. GEB. — 60 Vulg. auxilium. BR. 6I
Hal. et baereditatem "om. Fere legerem: et im bereditate mom capienti vefli-
tuenda. 62 Hal. ratipue. GEB. 63 Habet et Hal. loco inícriptionisz
PAVLVS re[pondit. G E. 64 Hal effet, GEB. — 65 Vulg. volzerit. B R.
Hal volwiffet. — 66 Hal. effet. .67 Gothofr. in nota: Al, quoque. Nem-
pe ita ipfe Taur. in margine : et etiam Hal, in textu: Porijones quoque. GEB.

dd dd 5 68

f Vi non «

|.Ji«, jbit tutorem, qui non fuis

: x j *//*«
J d cCun n us -

ænt' (n «ConL ,.

1 P ! & a :ii, //

Ms

648

rum fufpeCto 59 decedentium non defendef;fnt., i Omnes
enim heredes, vel eos, qui loco heredis funt, officiofé age-
re circa defuncti vindictam conuenit. ; j
XXII. TRxPxnonixvs libroV.Difpu um. T v-
TOREM, qui pupilli fuíi nomine falfum vel inofficiofum te-
ftamentum dixit, non perdere füa legata, fi non optinuerit,
optima ratione defenditur: et, fi libertum patris pupilli fuo
$? nomine capitis accufauerit, non repelli a bonorum offef-
fione contra tabulas: quia officii necefüjcas, et tutoris fides
excufata effe debet. Nec qui$quam iudicum calumnia nota-
imultatibus accufationem fub no-
mine ?? pupilli inftituit, fed cogente forte matre pupilli, vel
libertis patris inftantibus. Et fi tutor reum aliquem poftu-
lauerit pupilli nomine, et ideo non fit exfecutus 7* , quod in-
terim ad pubertatem pupillus peruenerit: non oportet jdici 1n
'Turpillianum *? eum, Senatusconfuültum incidiffe : difcreta funt
enim iura, quamuis plura in éeandem perfonam deuenerint ,
aliud tutoris, ,aliudilegatarii: et cum non fuae perfonae ture,

fed pupilli accufauerit, propriam poenam mereri non debet.

Denique pupillo relictàrin eo teftamento, nifi a Principe con-

i);.c; .W aflgüï:,þy P jxj,gïl-ä ,--'t? )( X X 13/4.

(LTBER- TRIGESIM

TLT L

At

pE CONDICIONIBVS.ET, DEMONSTRA-

: , 2». 7947*
TIONIBVS, ET CAVSIS, ET MODIS EORVM, QVAE

d «ng*'&-:w-n atha mr:;«b'(,anï: "','-, 'Lw TEST AM ENT O ScC IRM,NMLXEU,

L d Lett

A"cun, H

* 4
* r ,
L jftame « unt

^C BR.

WWJGEBHQMSQ : libro III. ad Quintum Mucium;)dzest.

EGATIS, quae reliquuntur, aut dies incertus ?, aut
condicio . adfcribitur: aut,fi nihil horum factum fit,
praefentia funt: nifi , vi,? ipfa condicio infit. $. r.
Cum dies certus adícriptus * eft, quamuis dies nondum ve-
nerit, foluiitamen poflunt: quia certum eft ea debitu/iri ?.
$.—2- Dies autem i1ncertus eft, cum ita fcribitur, HERES
MEVS CVM MORIETVR, DECEM DATO: nam diem in-
certum mors habet eius, et ideo, fi legatarius ante deceffe-
rit, ad heredem eius legatum non tranfit: quia non ceffit dies
viuo éo, quamuis certum fuerit moriturum heredem. $. 3.
Ineft autem condicio legati 5, veluti cum ita legamus, QvoD
EX AnkESC|VVSA" NATVM FVERIT, HERES DATO:
aut, . FRVCTVS, QVI.EX EO ? FVNDO PERCEPTI
FVERINT,HERES DATO: àlüit, SERVVM,QVEM ALII
NONLEGAVERO, SEIO DATO. !
Il. VrPrANvs libro V.-ad-Sabimum. |Cowpicro-
N vM quaedam funt, quae quandoque ? impleri poffunt etiam
viuo teftatore: vtpüta, SI NAVIS EX ÁSIA VENERIT:
nam quandgque '? venerit nauis , eendiereni |paritum, vide-
tur, quaedam4?* , -quae non nifi poft mortem teftatoris: '?
SI DECEM DEDERIT: Si CAPITOLIVM ASCENDE-
RIT: nam, vt paruiffe quis condicioni videatur, etiam fcire

debet Kan£ condicionem infertam: nam, fi fato fecerit, non

videtur obtemperafle voluntati.

68 Vide Opnfc. de Latin. Vet. ICt.p. 259. BR. — 69 Refícribe : fui, vt ha-
bent omnes. BR. Etiam Hal. GE g. 70 Balil. iv wgoxAgavwe fub praetexta.
BR. 71 Vide Duker. ad Opufc. de Latiu. Vet. ICt. p. 359. BR. — 72 H.
a Porta notat in II in Pand. Flor. z» Terpupilliauum , íed quid ea dictione fi-
gnificetur, plane non video. Sic ille. Debebat autem a Porta iunctim haec
exhibere, iisdemque characteribus, vt extant Florentiae: i'nterpupillianum.
Scilicet cum multa fit in hac lege: pupili, mentio, librarius 7? inturpilli,
legit; znterpupili, quibus cum adderet terminationem : auum , effecit, vtper-
quam indecore nunc legatur: zntev paupill anum , pro: £m Turpiliianum. Bafil.
etiam habent: vZ TovgmiAAmavéio OóypaTi. B R. 73 Hal. et Vulg. negauerit.
74 I-l'ilc-prorfus affentior Haloandro , qui nouam hic inchoat legem,
et infcriptionis loco haec ipfa habet : .Apud Scaeuolam lib. XXX. digeft. CLAV-
DIVS notat. BR.— 15 Hal.inferit: a. GEB.

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IX. LIB. XXXV. TIT. L

feruata fint, pereunt: adeo ille eft accufatoris defenfor, et
quafi patronus, idem et Sabinus libris ad Vitellium feripfit. -
XXIIL GA 1v slibro fiagulari- oitis-fideicommiffis,
S 1 quilibet heres ex cuiusgáwique teftamento tacite rogatus
fuerit? vt quadrantem, quem legis Falcidiae beneficio reti-
nuit, non capienti reftituat: aeque locus erit Senatuscon-
fültó, neque enim multum intererit inter tale fideicommiffum,
et cum quis id quod ad fe ex hereditate peruenerit, reftitue-
re rogatus fit. |
. XXIV. PAPIiNIANVS]libro XVHI-Quaeftionum, S 1
teftamentum patris iure factum filius negauit *?,- quoniam
de iure difputauit, non iudicium impugnauit, aut accufauit,
retinet defuncti voluntatem. :
XXV. IpnE w libro-XIV.—Re rim. Srgener fo-
cerum heredem reliquerit, taciti fideicommiffi fufpicionem
fola ratio paternae affectionis non admittit, -$—£. ApudScae-
uolam Hbro trigélimo Digeftorum |Claudius notat **: fi viuo
teftatore deceflerit is, cui illicite legatum rclictum erat, non
7*5 fifco*|ec vindicatur, fed apud eum, a quo relictum eft,
remanet,| Aer: «cstlur [ 1 jemtome s n T. | |

VSQVINTVS
III. Inzw libro VL ad Sabinsm, OpTiNvriT,im-

poffibiles condiciones teftamento adfcriptas pro nullis . ha-
bendas. u

IV. .Po ;I/g ON IvSs libro HL-ad-Sabimum Sr his le-

Praetor condicionem: vt et patrono, et heredibus fcriptis
pro portione dentur condicionis explendae gratia. $. 1. $i
ita fcriptum fit: s N QV1INQVENNIO PROXIMO, Tr-
TIO FILIVS NATVS NON ERIT, TVM,DECEM,SETAE
I3ugRES DATO: Ífi Titius ante mortuus fit, non ftatim
Selae ggf;'gm deberi, quia hic articulus T v w extremi quin-

quennii tempus fignifieat. | | |
V. Pavrvs libroI inuf CONDICIONI-
"Bvs pupillus, et fine tutoris auctoritate parere poteft, nec
quem moueri *^, quod expleta condicione neceflarius heres
aliquando effe poteft: nam(hogiure poteftatis fieri *^, non
condicionis expletae. $. Item feruus vel filiusfamilias fi-
ne iuffu patris vel domini condicionem implere poffunt: quia
eo facto nemo fraudatur. '

VI. PowPownzrvs libro HL-ad-Sabinum ^ Mvr TA

teftamento non committitur ab herede, vel legatario, vel eo,

monumentum facere iuffus fit * 5, f 1s, cuius arbitrium eft, non
. d - » g . ; 0' O'- *
viuat, vel adeffenon poffit, aut rei ** arbitmürhnolit, .. 1. Si
feruos certos quis manumififfet *, heres efle iuffus erat: qui-

eum condicione: nec aeítimabat, pareri ^? poffet condicioni,

LIA ET MATER MEA VIVEjNT ^^, altera iam mortua,
* L L] D *
non defici condicioné; idem eft et apud Labeonem fcriptum.

Sabi-

2, Hal. Legatis, qmzä relén-

I Hal. et Vulg. VLPIANPVS. RR
quuntuv, dies dut certus, aut incertns, aut comditio. GEB.
literam z in: vi, deleuit, et e repofuit, vt fit : wifi fiue, ex quo forte Halo-
andri le&io fubnata: mzfi vel ipfa. BR. — Recte: vi ipfa, pro: ex matura vei.
Geimina locutio eft ap. Gellium 41. 7. 2YN K. — 4 Hal.feriptus. GERB. — 5 Hal.
debitwm. iri. Vulg. deberi. BR. 6 Hal. et Vulg. legatis. BR. — '7 Vulg. Ziretba-
a, vt faepe alias. BR.—. $ Ap. Hal. eo, abeft. GEB. . 9 Vulg. quandocunque. 5 R.
IO Hal. quaudocumque. G EB. ^ 11 Hal. addit: funt. GER. 12, Hal.-
praefigit: velati. 13 Hal hic et mox iterum : Seio, loco: Seiae. GEB.
I4 Hal. monuerit. GEB. I5 Hal. fit. GER. 16 Hal.isff[usofl — 7
Gothofr. in nota: autcei. Lal GERB. 18 Flor. eft: mawumiffiffet. G EB,

I9 Hal. refpondebat. GEE. 20 Hal parere. GE u.
22

busdam ex his ante mortuis, Neratius wefpondit *?, defici.

necne. Sed Seruus jrefpofidit, cum ita effet fcriptum , sx rr- |

3 Flor. quis-

gatum eíft, quibus patronus legata praeftat, temperare debet -

5

qui ex vltima voluntate aliquid lucratur, qui alicuius arbitratu:] |

21 Hal.viset. GEB. |

-T o EE T E ATA

p

hf
Inferi
Q j
(l J.
l N
(ici,
d i

a* 1)' r
d -

"DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. L

,Sabinus quoque et/Caffiusy quafi impoffibiles eas condiciones

" uaþ*t& , s

in teftamento pofitas, pro non fcriptis effe: quae fententia
admittenda eft ?2, ——

VII. VrprraNvslibro XVIlLl.ad Sebipams MvcrA-

! -aukeonijuit- $N A Ejcautionis vtilitas/3 confiftit in condicionibus, quaein non

ï..-.--—--

faciendo fünt conceptaej vtputa syx rzx CAP1TOLIVM NON
ASCENDERIT,SI STICHVM NON MANVMISERIT, et
in fimilibus: et ita ^* Ariftoni, et Neratio, et Iuliano vifum
eft: quae fententia et ^* Conftitutione Diui Pii comprobata
eft. Nec folum in legatis ^9? placuit, verum in hereditati-
bus quoque idem remedium admiffum eft. -« &—& Vnde fi vxor
maritum fuum, cui dotem promiferat, ita heredem fcripferit
?? ex parte, SI DOTEM, QVAM EI PROMISI, NEQVE
PETIERIT, NEQVE EXEGERIT: denuntiare hr poffe
coheredi, paratum fe accepto facere dotem , vel cauere: et
ita adire poffe hereditatem, fed fi ex aífe fit inftitutus mari-
tus füb ea condicione: quoniam non eft, cui caueat ??, non
ámpediri eum, quo minus' adeat hereditatem: nam iure ipfo
videtur impleta condicio, eo quod non eft, quem poffit de
dote conuenire ipfe adeundo ?? hereditatem. :
VII. Powroxrivs libro V--ad-Sabinume. — Sx qui
ita legauerit, Dv M VXOR MEA CVM FILIO ERIT, H E-
RES MEVS EI TANTVM DATO: fi ea latitans patronum,
de medio difceffit ??, Wt tafien confilium retinerét habendi
fecum liberos, deberi ei legatum, "Trebatius et Labeo aiunt:
quia non omne momentum exigendum.fit, vt cum liberis
fit, fed fi ?* eam mentem, jetj id propofitum habeat, ne fi-
lium a femet dimittat, neue per eam ítet, quo minus cum

. £a filius leducetur.

4

his non fenfiffe,

. VrPIANVS libro XX.—ad-Sabinum- SorLr-

MYS dicere eum, quiin tempus liberorum vxori legat, de

maritus.

»X. InEM libro XXIHL-ad-Sabinum. HaAEc condi-

2 ; Z a .
Cio, FILIAE MEAE, CVM NVPSÉERIT|; ??, talis eft, vt.

qui teftatus eft, impleri folummodo condicionem voluerit:
non fatis egerit *?^, quando: et ideo, et ?* fi viuo teftatore
nupferit poft teftamentum factum, inpleta condicio videtur,
praefertim cum condicio haec talis eft ?5, vt femel impleri de-
beat. Sed enim non omnes coniunCtiones implent condicio-

nem: puta enim nondum , nubilis aetatis in domum mariti de-

ducta ?^, non paruit condicioni, fed etfi ei coniuncta fit, cu-
ius nuptiis ei interdiéctam fit, idem dicemus. An tífién nu-
bendo poftea parere condicioni poffit, quafi &en. nupferit 27,
dubitari poteft? et fi teftator de primo nuptiali iugo fenfgt,

-Aefertum, puto defe&tam condicionen? *[: benigne tamen dicendum : eft,

!Zur. GEB.

GEB,

nondum impletam condicionem 3? defeCtam. $. r. Si fic le-

gatumfit, SY NAVIS EX ÁSIA VENERIT, et ignorante-

teftatore nauis venerit ^? teftamenti 4aé&& tempore: dicendum
^*, proimpleta haberi. Et i cui fic legatum eft, c v Pv-
BES ERIT, Íimili modo hoc erit dicendum.

; Xl. PAvrvs libro 1nun S1iiam faCta
ffint^?, quae condicionisloco ponuntur , et fciat teftator: quae

22 Vide, filubet, Aueran. Interpr. Iur.xII. 24. GEBR.
t;5. BR. — 24 Hal. et Vulg. inferunt: et. B R.
26 Hal. inferit: zd. GER.

. 45 Vulg. weceffi-
25 Hal. ex, loco: et. GER.
22 Yaur. fcriBferit. GER. 28 Hal canea-
29 Hal. ipfo adeunte, et in margine: alias, ipfe adeundo. GE B.
50 Hal difcefferit. 31 Hal »vt, loco: fi. GER. 32 laur. NV SE-
RIT. GERE. 33 Hal. «n etiam fatis exigi. Conf. Bynkersh, VI. Obf. 12.
34 AÁp. Hal et Vulg. et, abeft. BR. - 55 Hal. fit. GEB. 36
Hal. deduciam, íed puncto appofito. GEB. — 57 Taur. muBferit. GE g. Vulg.
inferit: adbuc. BR. — 38 Hal.et Vulg. conditionem. BR. — 39 Gothofr. in no-
ta: mon defecfam Cuiac. XIII. obferu. 14 &dde Elb. Leonin. Hlib. VII. Emend.
€. 1j. Prope eft, vt reponam : mondum inpletam. condicionem nec defe&lam.
B R. Mihi nihil melius occurrit: quam vt transponamus : zodum defectam. conm.
dicionem , impletam , vel: impletam conditionem mondum defetlaim , vel: mon-

dum impleta conditione defeidlam, BY N K Conf, quae idem fcrip&t VI, Qlf. 12« |.

quos iam tunc vxor habuit, cum teftaretur

649

iterum fleri poffunt, exfpe&entur, vt fiant: fi vero nefciat,
praefenti ** debeantur. $. i. Item fciendum eft, promifcuas
condiciones poft mortem impleri oportere, fiin hoc fiant,
vt teftamento pareatur: veluti, sr ^* cAPrTOLIVM
ASCENDERIT, et fimilia, non promifcua£, etiam viuo te-
ftatore exiftere poffe: veluti, sy TYT1vs cossvr FAcTVS
ERIT. : : |
XiL. VcPrANvs libo XXIV. ad Sábinum. Sr ita
lega)tgqm lit, QVONIAM FILIVS MAIOR EX ARCA MEA
DECEM SVSTVLIT, HERES MINOR FILIVS DÉCEM
E MEDIO Sv Mi TO, debetur legatum: quia idcirco reliétum
eft, vt condicio filiorum exaequaretur, et fane haec caufa eftz
mam,*? caufa in praeteritum, poena in futurum confertur.
.. Xl PaAvrvs libroMX.ad Sabinum- Sr fündus ali-
cui legatus fuerit, fi pupillo vel füriofo pecuniam dediffetz
videtur expleffe condicionem, curatori vel tutori dando.
«. XIV.POMPONIVSli-broVH-I—-ad-Sabi-&a-mu-TITIvs,
SI ^^ STATVAS IN MY NICIPIO POSVERIT, HERES
ESTO: Íi paratus eft ponere, fed ^" locus a municipibus ei
non datur: Sabinus, Proculus, heredem eum fore: et in le-
gato idem iuris effe dicunt. g
XV. VrPriawvs libro XXXXM.-ad- Sabinutn. jC vx
^? fuerit füb hac condicione legatum, Sz 1N FAMILIA NV-
PSISSET ": videtur impleta condicio ftatim atque du&ta eft
vxor, quamuis nondum in cubiculum mariti venerit: nuptias
enim non concubitus, fed confenfus facit. |
. XVI. Gaivs libro. i |
ioriée lw his, quae extra teftamentum incurrerent 5?, pof-
funt res ex bono et aequo interpretationem capere. Ea vero,
quae ex ipfo teftamento orórentur 5*, neceífe eft fecundum
fcripti iuris rationem expediri.
XVIL. Ipn Em libro IL.-de-lesati 'aetoris-
- DeMoxsTRATI0 falía eft, veluti fi ita fcriptum fit,
SERVVM SrTicuvM,QVEM DE TiTIO EMI:FVNDVM
TvscvLANVM, QVI MIHI A S$E10 DONATVS EST,
nam fi conftat, de quo homine 5?, de quo fundo fenferit te-
ftator: ad rem non pertinet, filis, quegf ** emilfe fignifica-
uit, donatus effet 5^, aut, quem donatum fibi effetfignifica-
uerót ?^, emerit. -.$-—E. lgitur etfi ita feruus legatus fit,
STICHVMICOCVM, STICHVM/| SYTOREM ,LrTIiO LE-
G 0: licet neque cocus, neque futor fi£, dd legatarium per-
tinebit, fi de eo fenfiffe teftatorem conueniat **, nam et f1 in
perfona legatarii defipnanda aliquid erratum fuerit, conftat

52

| 58 autem, cui legare voluerit: perinde valet legatum, ac fi

nullus error interueniret ??. $. 2. Quod autyf iuris eft in
falfa demonítratione, hoc vel magis eft in falfa caufa: veluti
4ta, Txrro FVNDVM DO, QVIA NEGOTIA MEA CV-
RAVIT, item, rFvNDvMIrTivs FILIVS MEVS PRAE-
CIPITO, QVIA FRATER EIVS IPSE Ó€? EX ARCA TOT
AVREOS SVMPSIT, licet enim frater huius pecuniam ex
arca non.fumpfit **, vtile ^^ legatum eft. $. 3. At fi con-
dicionaliter *? concepta fit caufa , veluti hoc modo, T 1110,
SI NEGOTIA MEA CVRAVIT, FVNDVM DO: Tairivs
! [ F I«

GER. 4o Vulg. inferit: ex Afis. BR.—— 41 Vulg. addit: eff 3. — 4x
Hal. fant. 453 Hal. in margine: alias, praefenti die. GEB. — 44 Kal et
Vulg. inferunt: z". BR. 45 Hal. wanque. GEB. 46 Vulg. Si Titins.

BR. 47 Hal. licet, loco: fed. GEB. — 48 Hal. et Vulg. Cum. BR. — 49
Taur, NV bSISSET. Hal. uaupfit. GES. 50 Hal. imcurrumt. 51 Hal
oriuntur. Vulg. orzrentur. Taur. fcribere debebat: orEventur. B. 52 Flor.
a manu ordinaria adiectum: vrbani, quod et nobis fufpe&tum. &&R. — 53 Hal.

et Vulg. inferunt: ét. BR 54 Hal. inferit: fe. GEBS. — 55 Hal. fit. GEB.
56 Hal. figuificauit. GE B. 57 Kal. conuenerit. GB8. — 58 Hal. conflete
G E B. 59 Gothofr.in nota : interueniffet. £al Immo Flor. eft: intern£«
nieret, foite, vt etiam Tàur. habet pro: interwemiret. BR. 6o Ap. Hal.
et Vulg. ipfe, abeft. BR. 61 Hal et Vulg. fmmpferit. BR. — — 62 Hal.
inferit: tgmem. GEKB, — 63 De hoc aduerbio vide Duker, ed Qpzfc. de La-
: tin.

L./ 73495»9g $,

e--

r d

/

!

$ z ** j
[ , 2 & 1
Li quocenfhchuam,

jJ£x, produci.

P d

659
d
FILIVS MEVS, SI FRATER EIVS,CENTVM, EX AR-
CÀ SVMPSIT, FVNDVM PRAECIPITO: Àta vtile.erit
legatum , fi etille negotia 9^ curauit, et huius frater cen-
tum ex arcà fumpfit. $.—4« Quod fi cui in hoc legatum fit,
vt ex eo aliquid faceret, veluti 9? monumentum teftatorij vel
opus, aut epulum municipibus faceret, vel ex eo vt partem
alii reftitueret: fub modo legatum videtur.
XVIII. InEx libro ; Ediétum- : .
hYs, cuifub condicione non faciendi aliquid reh&qm eft, ei
^cilicet cauere debet Muciana cautione, ad quem iure ciuili
deficiente condicione hoc legatum, eaue hereditas pertinere
potett. | | - . |
XIX. VrPrawNvs libro V. onum. Iw con-
dicionibus primum locum voluntas defuncti optinet, eaque
regit condicionef, denique et in ea condicione, $f FILIA
MEA CVM TririO NVPTA ERIT, placuit, non femper
mortis tempus obferuari, fed voluntate patrocinante tardius

L ; A

DAMNAS ESTO DARE , pro condicione non eft acci-
pienda, magis enim demonftrauit teftator, quando legatum
debeatur, quam condicionem inferuit: nifi forte hoc animo
fuerat 97 teftator, vt faceret condicionem. Proinde nec il-
dud dicendum erit facere condicionem, QvrpQvrp MIHI
EPHESIOPORTET DARI, HOC DO LEGO. Sed fific
leget,si PRIMVS MIHIHERES NON ERIT, DAMNAS
ESTO SECVNDVS DARE, et Primus heres exítitit 9 : le-
gatum non debebityf, fi Primus adierit cum Secundo, non ex-
ftiffe condicionem, nequaquam ambigendum eft. $. 2. *
Si patronus contra tabulas bonorum pofleíffione accepta debi-
tam portionem occupet: legata, quae fic data funt, s1 Pa-
TRONVS HERES NON ERLT, non debet coheres patro-
ni praeftare ??. Si a Primo ita legatum eft "?, s1 s E-
CYVNDVS HERES NON ERIT, VIGINTI l1TIO DATO:
fimili modo, a Secundo, eidem Titio ita legatum eft **, s1
pRIMVS HERES NON ERIT, etambo heredes exftiterint:
legati condicio deficiet: *^ fi alter heres exftitit, alter heres
23 non exftitit, legatum debeJjtur. F
/sc7. | XX. MaRmcErLLVs apud-hliarmm libro XXV1IE-Dr-
t*^, Now dubitamus, quin turpes condicio-
nes remittendae funt *?; quo in numero plerumque funt et-
iam iurisiurandi, | e
XXI. Iv LIäþ(VS lbro XXXE-Dipeftorma. — Mvr-
q v M intereft, condicio facti an iuris effet *9. Nam huiusmo-
di condiciones, St NAVIS EX ÁSIA VENERIT, Si T 1-
vT1Ivs CoNsvrL FACTVS ERIT, quamuls impletag effent
7*, impedient heredem circa adeundam hereditatem, quamdiu
ignoraret *? eas impletas effe. — Quae vero ex iure venient,
in *? his nihil amplius exigendum , quam vt impletae fint,
veluti fiquis fe filiumfamilias exiftimat, cum fit paterfamilias:
poterit adquirere hereditatem, quare et ex parte heres fcri-

ptus, qui ignorat; an tabulae teftamenti apertae fint, adire-

»

hereditatem poterit.

XXIL. InE « libro XXXV. Bigeftorum. QvoriENs

/

tin. Vet. ICt. p. 446. BR.
ta vt, loco: veluti. GEB. 66 Hal. centum dave dammas eflo. GEB. — 67
Hal. fuerit. 68 Hal. et Vulg. exffiterit. BR. 69 Hic Brenkmannus in
exemplo 'Taurellii typis deftinato alteram ftellulam a 'Taur. omiffam adícripfit,
eoque indicauit, hunc integrum $. Flor. in contextu fuiffe omiffum, et poftea
per antiquum librarium additum. GE B. 7o Hal. /it. 71 Hal. fi eidem
Titio ita legatum fit. 72 WMulg. praefigit: fed. BR. — . 75 Hal. hic omit-
tit: beres, ^ — '74 H. a l'orta ad oram pofterioris editionis notauit? In Pand,
Flor. non effe initium capitis. fed Seuziov praecedentis. . Verum enim vero
in Pand. Flor. haec omnino difícreta capita funt, et pro iis Haloandri editio-
. nem nominare debebat, quiet hic a ceteris editoribus diffenfum eft aucupatus.
B R. 75 Hal. fint. 46 Hal. et Vulg. fit. B R. ** Gothofr. in nota:
impletae fint. Hal. GEB. 78 Hal. igworarit. GEB. — 79 Hal. ex. GER.
&o Taur. naBferit , et mox iterum. G E B. 8I Gothofr. in hota: -- im-
pleri. Sedita dudum Blaubl. et Hal, quorum ille etiam in fequentibus habet ;

$ Haecifcriptura, Ss1 PRIMVS HERES ERIT,

64 Hal. inferit: meas. GEBR. — 65 Hal. pa- |

" figunt: et. B R.

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. I

füb condicione mulieri legatur, fi non nupferit 99 , et eius- ,
dem fidei commiffum fit, vt Titio reftituat, fi nubat: |commo- ;
de ftatuitur, et fi nupferit, legatum eam petere poffe, et non »

effe cogendam fideicommiífum praeftare. |
XXIIL. Ipzgw libro XLHT. Digeftoraum- Qvr duobus
heredibus de&&m dare iuffus eft,* et * fundum fibi habere , ye-
fius eft, vt condicionem fcindere non poffit: ne etiam legatum

fcindatur. Igitur quamuis alteri quinque dederit, nullam

partem fundi vindicabif; nifi alteri quoque adeunti heredita- .

tem reliqua quinque numerauerit, aut illo omittente heredi-
tatem, ei,qui folus adierit hereditatem, tota;/decem dederit.
XXIV. IpEMw libro i

o "

ac fi impleta condicio fuiffet. Quod plerique et ad legata et
ad heredum inítitutiones perduxerunt. Quibus exemplis füi-
pulationes quoque committi quidam recte putauerunt, cum
per promiíforem fattum effet, quo minus füpulator condi-
cioni pareret, | u

XXV. Ipew libro EXEX.-Di

Cv vir vxo-

fi, quandoque 37 liberos habebit, fundum legat 93: fi mu-

lier diuortio facto liberos ex alio procreauerit, deinde foluto
fecundo matrimonio, ad priorem maritum redierit, non in-
tellegitur expleta condicio, quod teftatorem verifimile non eft
de his liberis fenfiffe, qui fe viuo ex alio fufcepti fuiffent.
XXVL IpnzwlibroLAXXIE Digeftorum. H Axc fcri-

ptura, SY VIGINTI DEDERIT, AVT IVRAVERIT SE

ALIQVID FACTVRVM, Vnam condicionem exprimit haben--

tem duas partes, quare, fi ?* quicumque heres fcriptus erit

fub condicione, fi iurauerit fe déCem daturum, aut monu-

mentum faCcturum: quamuis verbis ediCti ad hereditatem vel
legatum admittatur, taáífien compellitur facere id quod factu-
rum fe iurare iuffus eft, folo iureiurando remiffo. $. r. Cum

eddem res alteri pure, alteri füb condicionellegatur, aut cum t 3

alter pure, alter füb condicione]heres fcriptus eft: pars lega-
ti vel hereditatis, deficiente condicione adcrefcit etiam here-
di eius, cui pure legatum ?*' -Vel hereditas data eíft: fi tàtüen

- hereditas ewes adita fuerit,

^ULgft. X XVII. LALFENY.S 86 V. A-R-v-8/ libro-V. Digefterum:

Iw teftamento 57 am fcripferat 59, vtfibi monumentum

? quidam |
ad exemplum eius, quod in via Salaria effet Publii Septimiy
Demetrii, fieret: 5? nifi fattum effet, her£des magna pecu-

nia multare ??: et cum id monumentum Publii Septimii De-

metrii nullum repperiebatur ?*, fed Publif Septimiy;Damae, 4 .
erat ?*, ad quod exemplum füfpicabatur ?? eum, qui tefta--
| rmentum fecerat, monumentum fibi fieri voluiffe: quaerebant

heredes, cuiusmodi monumentum fe facere oporteret: et fi
ob eam rem nullum monumentum feciffent, quia non reppe-
rirent ?^ ad quod, ?** exemplum facerent, num poena tene-

rentur? ,Refpondit, fi intellegeretur, quod monumentum de-,/v. — — "

monftrare voluiffetlis, qui teftamentum feciffet: tametfi in

——
^ *

fcriptura |non tumj?9 effet, tattien ad id, quod ille fe demon- 1;? n:ïm

ftrare animo fenfiffet, fieri debere: fin autem voluntas eius
F ignoe

"0n fuiffet. Probat negationem huius loci Elb. Leonin. ZV. Emend. «it. w.
1. 6. 9. B R. Hal; tamen in margine notat: alas deefl megatio. G ERB. 82
Hal.et Vulg. quandocungue. B R. 83 Hal./egamit. . 84 Ap.Hal. et Vulg.
fi, abeft, et reuera abundat forte a librario anticipatum. BR. 85 Hal et
Vulg. inferunt: eff. BR. 86 Hal. fimpliciter ALFENV'S. $7 Vulg.
inferit: zta. BR. 88 Taur. fcriDBferat. GEB. 89 Hal et Vulg. prae-
90 Hal. et Vulg. qultarentur. BR. 91 Hal. reperive-
tur. GER. 92 Hal. effet. GEE. 93 Paffiue. Hal. tamen: /mfpica-
bantuy. BR. 94 Hal reperiretur. GEB, 95 Vulg. cwius.BR. —— 96
Hal. in fcriptura ita mon. effet. Sed Flor. olim pro: montum, erat: i0n^
tum, Íeu potius: mqentum, pro,quo dubio procul: mendum, vel Taur.
more: seu T'um eft reftitnendum. Bynkershoekii conie&tura eft IV. Obf. 25 . le»
.gendum eíle : on mwotum.-BR. —Sed ab hac etiam emendatione, quia.
Rad. Fornerius 414 Rer. Quotid. 1. ipfum praeuenit, rurfus difceffit Idem , et.

r
*

d

C
?

ao ;Me..

p

: dvRE ciuili L/ &4em,
receptumy eft, quotiens per eum, cuius intereft condicionem U s pro^ve
impleri 5* , fit quo minus impleatur: vt perinde habeatur, p^f«, n*

fi, G]
dicio
Gn,
Ttidid,
Bf

i duem,'
lU Jï;'/pm "
! rþi*t""u n
t
.
W
"

f*
ll«
]LO

E

d

1

;A. * 9*

:

L1 Cogerit.,

Jer, [s.

C

p6 " DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. L

ignoraretur, poenam quidem nullam vim habere: quoniam

ad quod exemplum fieri iuffiffet ?*, id nuS$quam exfíteret:
mohumentum tamen omnimodo fecundum fuübítantiam et di-
gnitatem defun&ti extruere ?? debere.
XXVIIL PaAvrvs libro.IL—Epitomarnm- ?? Alfeni
Digeftorum. . Frrrak fuae ita quis legauit, sr Air1A
FILIA MEA ARBITRATV Lvcii Toirrii1 NvprsERIT
199, ET TOT HERES MEVS DATO. Titio ante teftato-
regi mortuo, Atkia nupferat. ^ Quaerebatur, an legatum ei
deberetur?|Refpondit, deberi. $. 1. ATrrriA * vxoR MEA
OPTATO PuinaARGYRVWM PVERVM ", ÀÁGATHEAM
ANCILLAM, QVI MEI ERVNT CVM MORIAR: /is qui
teftamentum fecit, Agatheam, quam Ltj.fiämän*tü' tempore ha-
buit, vendidit: et poftea ancillas emit: ? ex his vni Agatheae
nomen impofuit. Quaefitum eft, an haéc legata videetur ?
cRefpondit, legatam videri. — 2l |
XXIX. IvriaANvs libro 1. —ad Vxfeium- . .Ferocem.

HaEkc condicio, SI IN CAPITOLIVM ASCENDERIT,

/fic recipienda eft, fi * cum primum potuerit Capitolium afcen-

dere. | :
XXX. Inenw libro L—ex-Minieie, S 1 feparatim mihi
totus fundus pure, tibi füb condicione legatus fuerit, et tu
decefferis antequam condicio exftiterit: non habebo neceffita-
tem implere condicionem , 'vtpote cum etiam fi condicio dé-
