fic 6 he cee- rius habuit: fi minus, videri effe experiundi |poteftatem: quia | LEs, commeatu accepto, fi domo fua ?? eft, Reipublicze cau- BN

-5 Jexuf/ma aCionis etiam excPptio ei, qui Reipublicae caufa afuit, com- Zodgrlom h osi dub pl a M p iche caufa nonabeft. /..0 Ll
: 4 ais petit: forte, fi res ab eo polfeffionem. 5* nafCto vfndicentur. | &** — XXXV. PaAvrvs libro gþ ad legem Iuhaï et Pa- )]UJ. "8 34

hat f - f K6 $. 6. In attione ref'cigloria, quae aduerfüs militem |competit,]| piam. Q vx wrrTvNTVR, vt milites ducerent, [aut reduce- 2* B.

—

- M dequiffimum effe Pomponius ait, eius quoque Rtempcris, quo —rg:,nd on. aut legendi ?I curarent, Reipublicae caufa abfünt.s/7mo, E
; 4. x abfens defenfus non eft, fru&ctus eum praeftare. Ergo et mili- | & x« Hi quoque, qui miffi funt. ad gratulandum Principi.g"'äïäj'æ i us
L.;fe//f ^ ,ti debebunk) ?? reftitui :vtrimque ^* aCio erit. d S&2- Item Procurator Cäeää'rls,»non folum cuüi rerum prouin- p
* Ul'eï/ï —-äbïä?( ArnicANVvS libro VITI Quaeftionum. V rp - | ciae cuiusgMé procuratio mandata erit ??, fedetks, cuirerum;jíec t — — zrw
L diint, 34- LICcET 4* necui officium publicum vel damno, vel compen- | quamuis non omnium. [Itaque plures ibi procuratores diuer- , . , | Qw
— üefit (arunt (5* Reipublicae caufa abefle intellguntur. $3- Prae-[/ ]" — | l 3;
XXX. Pavrvs libro XIL ad Edictum. — Cv:w wr- | feCtus güüque Aegypti Reipublicáe caufa abeít, quiue aliám 3"('4, W*J !
LES, qui vfücapiebat, decefferit, et heres impleuerit vfuca- | 6 Mam Keipublicae gratiajextra Vrbem aberit ^^. $.4. —— TU
pionem, aequum eft refcindi, quod poftea vfucaptum eft: vt Se.d etin vrbaniciiis ?P nu]L1t1bus.1dem, Diuus Pius confti- J/c ïx]"jf g
eadem in heredibus, qui in vfucapionem fuccedunt, feruanda | tuit. $. 5. Quaefitum eft de eo, qui ad compefcendos malos ;f,f;;;;" /

fint: quia poffeffio ** defuncti, quaifliun&än 43. defcendit ad | homines Qmiffus/e& 506, ä;l Reipublicae caufa abeffet. — Et pla- |
heredem: et plerumque nondum hereditate adita completur. | cuit, Reipüblicae caüfa eüm abefle. $. 6. Item paganum, qui E ä

é0eeK "A $. 1. Si is, qui Reipublicae capfg..äftïi.t,. vfucepit, et poft vfu- | in expeditione d Confularis ?* iuffu tranügr,ä,t, ibique in acie
jj/A, Capionem alienauerit|rem| reftitutio facienda erit: et licet fine cec:1dera.t: heredi enim eius chcurxtendum g&. gS: 1. Qm : :
"o-olo ** abgüerit, et vfuceperit, lucro eius occurri oportet. Item Rzelpubhcae caufa Romam profecCtus eft, abeéffe Reipublicde — . & il
ex reliquis omnibus caufis reftitutio facienda erit, veluti fi ad- | càufa videtur. Sed et fi extra patriam füuam Reipublicae caufa r
uerfus eum pronuntiatum fit ^?. o profectus fit, etiamfi per Vrbem i itér competit, Reipublicae )' :
a. XXXl. InEw;libro4LIIL; *5 ad Edictum. — Sr rzs, | caufa abeft. $. 8. Similiter qui in prouincia eft, vt primum , Wj*'*ï
UNDPLMBIT .cuius rem vfücepit Reipublicae caufa abfens, pc.)ffei-ïionem fuae autydomo fua prgf?&u.s e&,y aut cum in eadem prouincia deäät 153
pE ,. reiab illo vfücaptge najf&tus fit: et fi poftea amiferit, non tem- | Reipublicae ymmxfcrandäeþwä** : fimul ?? agere Rempubli- ;
hi ex Z. poralem, fed perpetuam habet aCtionem. ,. A. cam c;äegit ?, ad fimilitudinem abfentis habetur. $. 9. Et q
XXXIIl. MopresTiNvs lbro IX. ?* Regularum. | dum eat in caftra, et redeat "^, Reipublicae caufa abeft: quod —
' | at e.
Jfudiorum. BR. 55 Hal. inferit q4od. GER. 34 Hal. praefigit et. GEB. | MSS. habent delati. BR, Etiam Hal. MSS. funt Barb. S. Cruc. Treuif. Byn- EM !
35 Hal. addit fcilicet. "Vulg. emm. BR. — 36 Vulg. demus. BR. 37 Vulg. | kersh. Conf. Perrenon. 1J. Auimada. 26. GEB. 56 Hal IABOLENV'S. W*W/M
addit ef?. B R. 38 Conf. Bynkersh. VIII. Obferu. 25. GEB. 539 Vulg. | GER. 57 Pro domi fuae, vel m domo fua. Pofterius Vulg. elegit, fecuta : fMd
debcat, B R. 40 Hal. et vtrique. Pal. l. vtrinque, Treuif. et. vtrinque, tres | ícriptos codices. Prius.l:äl&. E quinque M$SS, Bynkersh. I. Florentinam ex- EE
alii et vtrique, Bynkersh. fine gloff, et. vtrisque. BR. li tres, qui cum Hal. | primit, BR. — Cum Vulg- t Barb. S. Cruc, Treuif. GER. 58 Hal ps- |
faciunt, funt Barb. S. Cruc. Bynkersh. cum glofl. GER. 41 Hal. inferit vt. | blicum. GER. 59 Hal. lib. IV. GER. 60 Brenkmannus aut reducerent, "
|| GER. 42 Vide Rad. Fornerium /1. Rer. Quotid. 20. GER. 43 Floren- | in fuo exemplo ftellulis includit, et addit: Im sargine eff pofitum, et quod và | ^
. tiae pofterior manus 7u fuperfícripfit ante zunéfa. "Vnde Hal. habet zuiwn&a. | ducere etzam 73 reducere, includat, ab omni fufpicione non. efl liberum. — Potuit i
Vulg. couiunéiim, ali legunt vin&a, tefte Contio et Charonda. B R. 44 Hal. | tamen et facile excidiffe, et plura bic vitia fant. Yiabent vt Flor. Barb, et S. | f (
- inferit zmalo. GEB. 45 Conf. Henr. a Suerin m Repetit. Le&. Iuv. c. 14. | Cruc. Hal. vt Taurellius. Gx P. Gr Vulg. legéndi cuvagm ageremt. Kuf-| | . udsm *]/*W f
GER. 46 EHal. lib. IV. GER. 47 Hal. lb. VIII. GEB. 48 Vrbem | fard. legendi curam darent, quam in duobus MSS. reperi.ü??äl LT legendi cura- L^ N W
hic non Romam fed quamcunque metropolin interpretatur Bynkersh. VT. OPf. | veutur. Dynkersh. L. legendi cura, V. eligendi curarent. Denique duo alii a 3 '
18. GER. 49 Gothofr in nota: Prouinciam accefierit. Petr. Faber apud | Flor. non difcedunt. Bafil. haec vna voce abíoluunt: & egaroAoyoüvree, muüili- F-
Cuiac. XII. Obf. 33. Ypíiita legendum putamus, poftquam vidimus Dafil. ha- | tum; dele&um babentes. Bm. Kal legendi cuvam gererent. Dwuo MSS. quae l.
bere: x2v £r. àew iv IT2AÍu, BR. 50 Hal. et Vulg. inferunt et, BR. 51 |.cum Flor. faciunt, funt Barb. et S. Cruc. GER. 62 Hal erat. GEB. .. 63
Gothofr. in nota exceffit. Nempe ita 'Taur. in margine excefft. Quod in tex- | Hal. et Vulg. inferunt vera:, quod omniy 08X idiffewidetur. Sed et fex MSS. u
tu legitur haud dubie corruptum eft ab excefferit, quod proxime antecedit. Vn- | ita habent, et in folo S, Cruc. 72 rewfäfeï pä?ää 'æþäettlm eft. BR.. Re-Dfi- 1 t
de etiam re&te er deletac funt, fed quia recentius paulo h&c fa&um, Taur. emen- | liqui codices funt: Barb. Vat. I. 'Treuif. Bynkersh. GER. 64. Hal. et Vulg. z
datam vocem in textum recipere noluit, cuius modeftiam et nos fequimur. BR. | abzerit. BR. 65 Hal. orbanicis. Wulg. vrbamis. "Vide Duker. zu Aninadm. (
Puta in exemplo typis deftinato. Hal. habet exceffit, mea fententia reGte, ne- | ad Opufc. de Lat. Vet. ICt. p. 326. Bafil. &i v Pájeg cguvióTEi. B R. 66 | .
que enim feruando manifeftos errores vlla poteft acquiri ïaug modeftiae, niaxi- | Bafil. A«c63:6x74e, latronum perfecutor. BR. — 67 Vulg. expeditionem. BR. — 68 6
me quando non de dubia iuris vel legis fententia, fed de fyllabis literulisque | Vulg. comfulis. |Hal, comfulari. BR. 69 Hal. et omnes fimul atque ageve. | l
nihil ad fenfum facientibus quaeftio eft. G E. 52, Hal. inferit etzam. GEB. | Solus Barb. Florentinam repraefentat, repraefentabat et $. Cruc. Sed aliquan- H
53 Balil, eóve3go: xo4 Dopézixos TÀv Aexévruv. Adfeffores et domeflici Praefidum. | to recentius in margine adie&um atgme. "Treuif. 72 atgque habet in textu. Byn- (| f
B R. 54 Ap. Hal. delati, abeft. G E B. 55 Budaeus maluit, legere relati. i kersh. autem J.. fimaul etiam qui agere. 8R.— 70 Vulg. coeperit. BR, — 71 Hal - i
/ Q | E ^ addit | d«
; A4ec 7'(1/1/4' uT Wftfqiït W ;77';47-:' f67( ZL Jz'tm':eg //:AM 2&2*(4*9*0 Mcrïz' J fw;&n J'WJ pE É LE - L'þi-fþüleiwiäp räm AC ä LW::/,CW ///22406- a r —'f'f d
( 'mem., T. C ?J'*'ï"m'* w NCPT. u üäw'-**f ft.»zl/äfr' ;:2/4!4, M 7 52' CPrrecetorto a"»?giziff ä,jf fM /(JW P f:?z:ï du a ,,,lfggf/(jpïf" 22222 2m74fdf£ , ! ä

I,J'lü';nrmo)
« U O
h W
"
i

u

t
ït S- X

|

B

|

l
T EM
q l
s !
quá

,

D
I
Vil
77 A
66
!]
qger^
iqhan- ï
yre i
[ H'&L

,f 7

fJ/C !

-

j

|

E

t

4

Lt

£« potuit: et erit moderatum, tempora ei

r

j — u DIGESTORVM . LIB.
(rv £xum. Qum. €m.; 44
etieundum fitin lcaftra militaturo, et redebindum. & Viuianus *?
Lbï'cribit, Proculum refpondiffe, militem, qui "3 (cgmimeatu ab-
fit, dum domum vadit, aut redit, Regpublicae caufa abefle:

dum domi fit **, non abeffe. ^cymv0 u15 tuoeft
e5oom VI. Vr PrANvs libro !; Iäs adflesenr Tuliam et
? Papiam. efte eos folos intellegimus,

'REIEV B2rcAEk caufaa
'gui non fui commodi caufa, fed coacti abfunt.
f:70 XXXVIE Pavrvs libp IIL ** adjlegemr Iuliam et
Papiam. Hj Qvx in prouincia fua, vltra tempus à cóhftitu-
tionibus cohceffum '**, aäüdent,Lpublkä 18 caufa abeffe hión]
intelléeuntur. — "- ! at HH
J55 XXXVIIE VnLPIANVS libro&lþ 7? adyegem Iuliam
ét Papiam.) Sx cvx in prouincia fua Princeps adfidere fpe-
ciali beneficio permiferit, puto eum Reipublicae caufa abefle:
quod'fi:non ex penmitlur *? hoc fecerit, confequenter dicemus,
cum crimen agtmifit 5*, non habere eum priuilegia eorum, qui
. Reipublicae caufa abfunt. .. $. 1. [Tamdiu[Reipublicae caufa ab-
effe quis videfitur, quamdiu officiogaliquo 9* praeeft. Quod
fi finitum||fuerit Jofficium, iam definit abeffe Reipublicae caufa.

Sed ad reuertendum illi tempora computabimus -ftatim atque
defiidReipublicae caufa abefle, ea T qänþus reuerti in Vrbem

tuit: ! 1 dare, qude lex reuerten-
, tibus praeftitit 9^. Quare, fi quogetlexerit. 9? fuüae rei: cau-

I* . fa, non dubitamus id tempus ei nofí proficere: habitaque dinu-

L

r
fäw
Lc f4l

/

!wävfm
j

Í

J*« »c dedit, non pergmitur

*
1

p

í

pu

i. Pe

P

//4'*0
-JM

'à dicitur Reipublicae caufa abeffe eum ??, qui fui priuati nego-

merdfionejtemporis, quo reuerti potuit ?^, itatim eum dice-
mus defiffe Reipublicae caufa abeffe. Planefi infirmitate im-
ditus, cofitinuare itér non pótuit, habebitur ratio humanita-
J.' tis: ficug haberi folet et h)emis,v et nauigationis, et ceterorum,

quae cafu contingunt. — — — — D EMONROS
| XXXIX. PaAvrvs librol. Sententtam, |Ts, Qvr
Reipublicae caufa àfuturus erat, fi procuratorem reliquerit,
per quem defendi pótuit, in integrum volens reftitui.non au-
ä—lr 87,MW ; i ,/,(./l!. : p
XL., VLPIANVS libro V. æinionum. Sr QvA mi-
liti accufatio competat, *5 tempore; quo Reipublicae operam

859, . $.ur. Quod eo tempore, quo in in-
90

fula aliquis fuit ex psena ei irrogata, cuius reftitutionem
impetrauit, ab alio vfüurpatum ex bonis, quae non erant adepá-
ta, probatum fuerit, fuae caufze reftituendum eft. :
)E M libro XXXV. Digeftoerum. 51 ovrs Ti-

ctio legauerit, fi mortis füae tempore in Italia effet, aut in an-.
«2 mosfingulos, qu

(ä ?1 in [ftalia effet, et ei fuccurfum fuerit,
quia ob id, quod Reipublicae caufa äit, exclufus fueyit a le-
gato : fideicommiffum ab eo reli&tum praeftare cogitur,et Mar-
cellus notat: Quis enim dubitaüit, falua legatorum et fidei-
ZyCOmmiiïbmm caufa, militi reftitui hereditatem, quam ob id per-
diditgseuod Reipublieae caufa dfuit? - Z m
XLIL Arn$xxvs libo V. Digeftorum. Now vERE
etii caufa in legatione eft. LSP
k XLIIL ArRicANvs libro VII. Quaeftionum. — Sz
ovis ftipulatus fit in annos fingulos, quoadV?? in Italia eflet
vel ipfe, vel promiffor, et alteruterReipublicae caufa abefle cde-

—3Ó» ob u i ^ : ; :
f fit, officium Praetoris eft, introducere vtilem actionem. . Ea-
o : ; : : Fjei! m :
dem dicemus et fi ita concepta ftipulatio fueritj,fi quinquen-
addit miles. G E B. 72 Hal in margine alias, lIuliamus. GEB. 43 Go-
: thofr, in nota: Owi cum commeatu, id eft, cum licentia. Etita cum commea-
F tu habet et Hal. et Vulg. 2 R. — Et, ni fallor, ex.vero, quod 7à. cum vel potius

74 Vulg. efl. BR. 45 Klal. lib. VII.
71 Cont. Petr. Burgium zm Eled. c. g.
Vulg. reipublicae canu[a. BR. 79 Hal.
dib. VII Gxsz. $80 Hal permiffioue. GEB. — 81 Vulg. admüfevit. BR. — 82
KHal. et Vulg. alicuz. BR. 83 Ap. Hal. ea, abeft, GEB. 84 Vulg, prae-
flat. BR. 85 Vulg. fj quod tempus effluxerit. : klal. fi quid excefferit, et in
margine: alias, extra fluxerit. Qmnis varicetas hoc in loco inde nata vidctur,

cQin, lateat in COMmeatu.. GE B.
GEB. 76 Hal. lib. IV. GER.
GEE. 28 Hal, ex publica cauffa.

quod literae in archetypo male fucrint feparatae in hunc. modum fj quod. eflexe-

IN TIT. £VE

' 4
K

VII.

€x ymorruuf9, cm
nio proximo Romae fuerit, vel ita, fi Romae ?^* non fuerit,
centim dare fpondes? w 6035 79 10 C u M
—— — XLIV. PAvrvs libroIL ad Sabinum. 1s, ovr Rei-
quhcae caufa abeft in aliqua re Iyeïus, non reftituitur, in qua,
etiam fi Reipublicae caufa non dfuitlet, atinum erat paffurus.
XLV .SCAEV'OLA libro l. Regularum. | MirrrxS
omnes, qui difcederelfignis ?? fine periculo non poflunt, Rei-
publicae caufa abefle intelleguntur. |
»XLVI. MaRncrANVS libro II. Regularum. Qvr Rei-
publicae caufa afuit, etiam aduerfus eum, qui pariter Reipu-
blicae caufa jifuerit, reftituendus eft, fi aliquid damni iufte

queritur. « iaf«

— RA

&

PiDE ALIENATIONE, IVDICII MVTA
| CAVSA, FACTA. ?
GArivs libro IV.. ad Ediöjgum prouinciale.
MNIEVS modis Procon(ul id agit, ne cuius.deterior cau-
fa fíàt ex alieno facto. . Et,[cum intellaperet iudiciorum
exitum interdum duriorem nobis * conftitui, oppofito nobis
alio aduerfario, in eam quoque rem profpexit: vt fi quis alie-
nando rem alium nobis aduerfarium 1uo loco fubftituerit, idque
data opera in fraudem noftram fecerit, tanti nobis in /factum-
aCtione tenäur, quanti noftra interfit, alium adueríarium nos
non habuifle. $. r. ltaque fi alterius. prouinciae hominem,
aut potentiorem nobis oppofuerit aduerfarium, tenebitur:
II. Vr?erANvs libro XIII. * ad Edictum. Avv alium,
qui vexaturus fit ? aduerfarium. : !
II. GAzvs libro IV. ad EdiCtum prouinciale. QvrA .
etiam fi cum eo, qui alterius prouinciaesfit,]experiar, in illius o« 4f x.
prouincia| experiri debeo, et|potentiori pares efle non poffu- y4.. A Je«
mus. $. r. Sed et fi hominem, quem petebamus, manuimife- |
rit, durior noftra condicio fit, quia Praetores faueyht libertati- aex;/t Aist;
bus. $.2. ltem, üJlocgzn,' in quo oipus feä'erïs, cuius nomine n rcDäe/
| interdictg ov oD VX AY T CLAM, vel aCctione AQVAE PLV- eewum.
VIAE ARCENDAE tenebaris, alienaueris, durior noítra condi-
cio facta intellegitur, quà ^ 1i tecum agerctur, tuis impenfis
id opus tollere deberes, nunc vero, cum incipiat, mihi aduer-
fus alium actio effe, quam qui fecerit, coffipellorymeis impen-
fis-id-tollere: quia qui ab alio fattum poffidet, yz&enus iftis
aCtionibus tenetur, vt paï.atur id opus tolli. $. 3. Opys quo-
que nouum fi Li;jfoiülun-tfïauerïm, tuque eum locüi

a, B

NDI

1 ^. (Pa, * 3 :
€

(*

* v
L.et

üi alienaueris, L1/-
et emptor opus fecerit, dicit&r, t;ä lloi: iudicio teneri: quafi *
neque tecum ex operis nouijnuntiatione agere pofliym, quia ni-Liz x & , u
chil feceris : neque cum eo, cui id * alienaueris, quidjeijnun-
fiatum nonfit. $. 4. Ex quibus apparet, quod Proconful in
integrum reftituturum fe pollicetur: vt hac actione officio tan-
tum iudicis confequatur actor, quantum eius interfit alium ad-
uerfarium non habuiffe: forte, fi quas inpenfas fecerit, aut fi M
quam aliam incomroditatem paffus erit, alio aduerfario fubfii- x iaie
tuto. $. 5. Quid ergo Jeft(?«£fi is aduerfus quem talis aCtio .£5t. gt delefan
competit, paratus fit vtile iudicium pati, perinde ac fi poffide- ^e&G D
ret? Recte dicitur, denegandagí effe aduerfus eum ex hoc Edi- /ex (/
Cto actionem.
IV.

rit, quod ibidem corre&um, an corruptura, in figuodeffuxcrit. BR. 86 Hal.
debuit. GER. — 87 Hal. audietur. GEB. — 88 Hal. et Vulg. praefigunt eo. B R,
89 Hal. et Vulg. perimetur. BR. 90 Hal. et Vulg. inferunt a princzpe. BR.
9I Taur. 440D. | Hal. fimpliciter qnod. G E. 92 Ap. Hal. euw, abeft.
GER. 93 Hal. quod, loco quoad, GEB. — 94 Ap. Hal. Romae, abeit, GE R.
95 Gotbofr. in nota Al.a fignis. 1ta Hal. et Vulg. »&. ag
I Ap. Hal. wobis, abeft. G E. 2 Hal li. XIL GER. 5 Ad
hanc vocem fit Brenkmannus in exemplo typis deftinato ftellulas appofuit, quod

recentior adiedtio, et abeffe poffit. G E. 4 klal et Vulg. q&ia. Sed Flo-
rent, Ant, Auguftin, 4I, Eumeud. z. tuetur. BR. — 5 Vulg. quis. BR. — 6 Vulg.

addit zoui. BR. 7 Vwlg.id, abeft. && ,. 8 Ap. Hal eft, abeft. — Vulg.

poit

a

d fate abramanit ts pÜone. JLaseois, psliedumm u ha Hf odl peatiit us odX foyeie

ä uat. soqumfor p nos Xa|V. n r p n 8 u r fa. a

MÉ il La r

DIGESTORVM LIB.
IV. VrrraAmNvs libro XIILLJg ad Edictum. ImrEw fi

res fuerint vfücaptae ab eo, cui alienatfe fint. *9, nec peti àb
hoc !* poffint, locum habet hoc Edictum. $. r. Itemque *?
fieri poteft, vt fine dolo malo quidem *$, poffidere defierit,
verum iudicii mutandi caufa id fiat. Sunt[et alia &omplura ta-
lia. ; Poteft autem ** aliquis dolo malo definere poffidere, nec
tamen iudicii mutandi caufa fecife, nec hoc Edicto teneri:
neque enimïalienat, qui dumtaxat omittit poffeffionem. . Non
tamen eius factum improbat Praetor, qui tanti habuit *? re
carere, ne propter eam ffepius litigaret: haec enim verecun-
da *5 cogitatio eius, qui litefs?'*exfegiratur, non eft vituperanda:
fed eius dumtaxat, qui cum rem habere vult, litem ad alium
transfent, vt moleftum aduerfarium pro fe fubiciat.ü/j. 2.. Pe-
dius libro nong;non folum ad dominictranslationem hoc Edi-

92

uX
V]III 9 e & L * »
L3ME. , &um pertinere ait, verum ad pofleffionis ** quoque: alio-
15€ 44, quin Jf?, cum quo in rem agebatur, inquit, fi poffeffiongjceffit,
, " q2* 2 [5 L
F non tenebitur. $. 3. Si quis autem ob valétudinem, aut deta-

-jes)i«797^ ^^ tem, aut occupdtiones neceffarias litem in alium tranftulerit,
(f,L| inea caufa non eft, vt hoc Edicto teneatur: cum|in|hoc Edi-
. &o doli mali fiatmentio. — Ceterumjerit|intérdictum e&per pro-
-Lád:zemgeas] |
: /*-- , translato. $.4. Adiuraetiam praediorum hoc Edictum per-
& — n ent ec "-6/"'* tinet: modo fi dolo malo fiat alienatio. $. 5. Haec actio in
id quod intereft, competit: proinde fi res non fuit petitoris,
aut fi is, qui alienatus(eft, fine culpa deceffit, ceffat iudicium:
nifi i *? quid actoris praeterea interfuit ^?. $. 6. Haec actio
non eft pdenalis, fed rei perfecutionem arbitrio iudicis continet:
quare et heredi dabitur: in heredemJautemr: — —
X(. V. PAvrLvs libroäïä" ad Edictum. Vr fimilem.
-- NL Vrriawvs libro XII;'. 22 ad Edictum. VEr
poft annum, non dabitur:
VII. Gazvs libro IV. ad Edictum prouincialee. QOvzrA
pertinet quidem ad rei perfecutionem, videtur autem ex deli-
Cto dari. |
VIIEL Pavrvs libro XIL ad Edictum..-
Edicto tenetur et qui rem exJfibet, fi arbitratu iudicis prifti-
nam iudicii caufam non reftituit. $. r. Ait Praetor: Qv AE-
| du nE . VE ALIENATIO IVDICII MVTANDI CAVSA FACTA
d Pal (g,EniT ??, id,eft, fi ^^ futuri iudicii [*?/ caufa, non eius quod
". 3am fit. $. 2. Alienare ?5 intellégitur etiam, qui alienam
rem vendidit. $. 3. Sed heredefn
quis alienet, huic]Edicto locus non erit. $. 4. Si quis aliena-
uerit, deinde receperit, non tenebitur hoc Edicto. $. 5. Qui
venditori fuo redlfibet, non videtur iudicii mutandi caufa ab-
alienare 2* : & je2eyyoft 46 a
[c/wiuq);u 25 IX. Pavzvs libro(L.| adiEdic&em Kedilium cur(ilium.

D)X f0 Es QvrA, redibito homine, omnia retro aguntur: et ideo non
. videtur iudicii mutandi caufa alienare, qui redhibet, nifi fi4?
MDDLWf propter hoc ipfüm redhibet, non redhibiturus alias. |
( . K. VrPIANVS libro XII. ad Edictum. Naw et fi
J J'ajmilive,, Obligatus foluero, quod [a me petere,velles, huic Edicto locus
nonerit. $. 1. Si tutor pupilli vel adgnatus furiofi (alienaue-
j IÀ &«eL r c)&/: '

Qc

l inftituendo, vel legando, fi

LJ $X

£tpvC

poft ef?, inferit et, BR.
1I Hal. ab eo. "Vulg. ob boc. BR. 12 Vulgo que, abeft. B R. I3 Vulg.
inferit quis. BR. 14 Hal. etiam, loco autem. GEB. 15 Vulg. babnerit.
B R. 16 Hal. verecundia et cogitatio. GER. 17 Hal poffeffiouem. GE B.
18 Vulg. addit z. Hal, et zs. BR. I9 Ap. Hal. fi, abeft. GER. 20
"Vulg. znterfuevit. BR. 21 Hal. ljb. XIl, GEB. — 22 Hal. li. XII. GER.
23 Hal fuerit. GEB. —— 24 Ap. Hal fi, abcíft. Sed elegantius Flor. intel-
le&tis ex antecedentibus alzenatio facta erit. BR. 25 Vulg. iuferit mautandi.
5 R. 26 Hal. Abalienare. GE B. 27 MHal. et Vulg. alieuare. BR. 28
Hal et Vulg. wifi forte propter. BR. 29 Hal. et Vulg. alienauevit. BR.
50 Hal. Licimia. GER. : | j
1 Vulg. inferit Avbitris. Noodtius mallet de receptis arbitrüs. BR.
2, In. Codice Florent. V leuiffime indu&a eft, fuperpofita , et hoc non antique
tantum, fed eadem fczibentis manu, eodemque minio. — Confonat Index ante r1.
3 R. 3 Hal li». l. GEX. 4 Bafil. «à digeriv Wxeshguv, Et fic paffim

9 Hal. lib. XII. GEB,

// DE RECEPTIS

j?t Pffw*curatores litigare, dominio in eos plerumque ex iufta caufaj]

Ex uoc

Io Hal. et Vulg, fuut. Bm. | compromifin a Graecis appellatur. B.

TIL - WEHSLVIIL

IV.

ri
inire non poffunt. . /4ee ..

XI. InEgx libro V. Opinionum. Cv« wirrs poftu-
labat, fuo nomine litigare de poffeffionibus, quas fibi donatas
effe dicebat, refponfum eft, fi iudicii mutandi caufa donatio fa-
Cta fuerit, priorem dominum experiri oportere: vt rem magis,
quam litem in militem tranftuliffe credatur,.
. XIl. MaARcr1ANvs libro XIV.Inftitutionum. Sr ovi1s
iudicii communi diuidundo euitandi caufa rem alienauerit/jex

lege Licinfia ?9 eiinterdicitur, ne£communi diuidundo iudi-.

cio experiatur: verbi gratia, vt potentior emptor per licitafio-
nem vilius eam accipiat, et per hoc iterum ipfe recipiat. Sed
ipfe quidem, qui partem alienauerit, communi diuidundo iu-
dicio fi agere velit, non audietur. Is vero, qui emit, fi expe-
riri velit, ex illa parte Edicti vetatur, qua cauetur, ne qua alie-

c

natio iudicii mutandi caufa fiat.

* QVI ARBITRIVM RECE- .
PERÜNT , VT SENTENTIAM DICANT.'&

PAvrvs libroä $ ad Edictum. |
C oMPROMISsSVM ^ ad fimilitudinem iudiciorum * redi-
gitur: et ad finiendas lites pertinet.
IL. Vrrrawvs libro IV. ad Edictum. .Ex comw-
PROMISSO placet exceptionem non naíci, fed póenjge peti-
tionem. | : PAU |
IIL IpnEw libo XIIL, ad Edictum. Lasro ait, fi
* : : . a, : p :
compromiffo facto fententia dicta éft, quà. 9. quis a minore vi-
intiquinque annis tutelae abfolueretur, ratum id a Praetore
noni-äagenaum: neque,pende eo nomine commiflae petitio
dabitur ". $. r. Tamíetfi neminem Praetor cogat arbit/fïium ,
recipere ?, quoniam,liaeg res libera etä)luta eft, et extra ne-
ceffitatem iurisdictionis pofita, attamen, vbi femel quiSfLm" fe
receperit arbitrium, ad curam et *? follicitudinem fuam hanc
rem pertinere Praetor putati non tant
lites finiri, verum quoniam non *? ,debeérént/decipi, qui eum,
quafi virum bonum, difceptatorem inter fe elegerunt. Finge
enim, poft caufam iam femel atque iterum tractatam,. poft nu-

??, vtilis a&tio competit: quia confilium huius fraudis

, quod (tuderet *7, «

x Xv

j& SU,
»2
U s

Vs

data vtriusque intima, et fecreta negotii aperta, arbitgum vel I3"riwängc' ?
gratiae dantem, yel/fordibus corruptum, vel alia qua ex caufa ** LZ?/J :

nolle fententiam dicere: quisquamise.

cium ** quod in fe recepit *?, impleret *?? $. 2. Ait Prae-
tor, OVI ARBITRIVM PECVNIA ?? COMPROMISSA
RECEPERIT. $. 3. TraCtemus de perfonis arbitrantium.
Et quidem arbitrum cuiusgupique ?* dignitatis coget. offi-
cio, quod füfceperit, perfungi: etigmfifit Confularis: nififor-

ió.poteft negare, aequis-, n« -
fimum fore, Praetoremlinterponere—ïg debuiffe f9, vt offi-'it sb

te fit in aliquo Magiftratu pgütus, vel poteftate, Conful forte, .
vel Praetor: quoniam in|hog| ^* imperium ?? non habet. L415/- Asf

IV. PAvrvs libro XIIIjad Edictum. NAw wAGr-
sTRATVS füperiore(?^, aut pari imperio ^?. nullo modo pof-
funt

& Bafil. Poje xvgío Suwuewoío. — Si-
mile eft proprio iudicio, fiue illj, quod proprie iudicimm. 8 R. 6 Hal. et Vulg.
qua. BR. 7 Hal. petitionem davi. GEB. 8 Hal arbitrium. GEB. 9
Bafil. digezZe 9uwásui. BR. — 10 Hal inferit ad. GE a. — 11 Hal. fludeat. GEB.
12 Vncinulorum hic oblitus eft Taur. reuera enim Flor. etiamnum absque ne-
gatione legitur, quonzam. deberet decipi, altero manifefto errore in v? deberet,
exiftente, — Ceterum 7 »0n habent omnes, quos vidi, codices, Treuif. et Byn-
kersh. 1. debent, pro deberent. &R. — Reliqui Codices funt Barb. Vat, I. Pal I.
S. Cruc.,Hal. quoniam mon debeant decipi. G E B. I3 Hal. inferit d. G EB.

I4 Hal. vel ex alia cauffa. GE B. 15 Vulg. quisquam mon, B. I6 . Ap.
Hal. debuiffe, abeft. G EB. 17 Vulg. inferit quidem. BR. 18 Vulg. re
ceperit. B R. 19 Hal. zmpleat. GE B. 20 Hal. poeua. GEB. 21 Hal,

cuinsque. GER. 22 Vulg. im bos. Bafil »eva voórov. BR. , 23 Bafil
iovcíav woAacixsV, poteflatem punitiuam. BR. — 24 Hal. fuüperiores] GE B. . 25

Olim erat Flor. imperie, xecens manus imperio, fecit, et ad vecem fuperiore li-
" teram

D T
&

res,

f

V '1
M
»AM

pl

Mw

DIGESTORVM LIB. IV. TIT. VII. 93

f [] o : d L] L , 0
funf cogi: nec intereft, ante, aF ^jipfo-Magiftratu arbitrium | dum. " Tantundem 5^ etfi quantitas certa ad hoc apud eum

^ füfceperiytt: inferiores, Po;ü'unt cogi 27.' deponatur. Proinde, et fi alter|rem, alter| pecuniam ftipulan- t-«
' V. VrPrawvs libro XIIf. ad Edictum. Sx» etfilius- | ti promiferit, plenum compromiffum eft 55: ec cogetur fen-
familias compelletur. tentiam dicere. $. 3. Interdum, vt Pomponius fcribit, recte

. VI. Garvs libroV. ad Edictum prouinciale. ^5. Qvrm- | nudo pacto fiet compromiflum: vtputa fi ambo debitores fue- s
rieqäf ETIAM de rqïþatris dicitur filiumfamilias arbitrum effe: runt, et pacti funt, ne peta£ quod fibi debetur, qui fententiae 4 ,Lfff A.
n

| , nam 29 et iudicem eum efíe poffe plerisque placet. : arbitri non paruit. $. 4. Ttem Iulianus fcribit, non cogen- A s
L,?W'XM" Cm*KWVIL, VrerANvs librofXlIll lad Edictum. Pxprvs | dum arbitrum fententiam dicere, fi alter 5* promiferit, alter
f*ä, «libro noio et Pofnponius libro trígefifimo tértio 39 fcribunt, | non. $. 5. [dem dicit et fi füb condicione fuerit poena com-

parui referre, ingenuus quis, an libertinus fit: integrae famae | promifía: veluti, fi nauis ex Afiía venerit, tot milia: non enim|./ 7f
» D. u . . YX P j P e * ssts RRNC
quis fit ?* arbiter, an ignominiofus. In feruum Labeo com- | prius arbitrum cogendum fententiam dicere, quam condicio

| promitti non poffe libro vtdecimo fcribit: et eft verum, UP ey&gtegg. ne fit 1.ncei cax *^, deficiente condicione: et ita £.
W HWIT: Mnde Iulianus ait;ftin!i Titium, et feruum compromiffum fit, | Pomponius libroitrigenfimo tertio ?9 ad Edictum fcribit. XX M.
. mec Titium cogendum fententiam dicere, quia cum alio rece- XII. Pavrvs libro XIllljad Edictum. Qvo casv Te«e PJecihe

jt: quamuis ferui, inquit, arbitérium ?^ nullumfit.;, Quid,4 ad Praetorem pertinebit, in eo forfitan folo, vt, fi poífit dies
tamen, fi dixfit fententiam , T'itius? poena non cormmitti- | compromiffi proferri, proferatur.
tur ?25 : quia non, vt recepérit 9?, dixit fententiam. XIII. VreraAxvs libro XIill/ad Edictum. PoWMrpo-
a. VIII. Pavrvs libró XIIL. ad Edictum. . Skp fi ita | wrvs ait, et fi alteri accepto lata fit póena compromiffi, non
. .. 4compromiffum fit, vt vel ?*. alterutrius fententia valeat|??, | debere eum compelli fententiam dicere. $. r. Idem [Pompo- Jj fit.
JX TTitium cogendum. — vt Z« rfb f o nius feribitt 5ide meis folis 5? controuerfiis fit compromif-
i IX. VrrPrANVS libro XIII. ad Edictum. . SEp i|fum, et de te pgenam (üm füpulatus, videndum, nejnoem fit . :
| in feruum compromittatur, et liber fententiam dixerit, puto, fi | compromiffum. — Sed cui rei *? moueatur, non video: nam / r PC
esf liber faCtusMecerit confentientibus partibus valere. $. 1. Sed | fi ideo, quia de vnius controuerfiis folum compromiffum eft, ' -
LJ'veey.t, meque in pupillurg, neque in furiofum, aut fuüráum, aut mu- | nulla ratio eft: licet enim et de vna re compromittefe? fi ve-
,,; tum, compromittétur, vt Pomponius libro Wæäï; 37 | ro ideo 9*, quia ex altera dumtaxat parte ftipulatio interuenit, -
XANS fcribit. $. 2. Si quisiudex fit, arbitrium recipere eiusA rei, | eft ratio. Quamquam fi petitorj$? q uisl,&ipulatus 63 eft 64 fdi&&f&&
x fela- de qua iudex eft, i/ä.&.. e/ compromitti iubere prohibetur lege poffit dici plenum .elle compromi füm:^quia is, qui conueni- '
Iulia: et, fi fentefítiam dixerit, non elt danda -p;zfen/ïe.perfecu- tur, tutus eft veluti ** pacü exg,/epuone; is 55, qui conuenit,.

Yl tio. $. 3. Suntet alii, qui non coguntur fententiam dicere: fl*arbitgtg ?* non pareatur, habet ftipulationem. ' Sed id ve- 728
p vtputa fi fordes, aut turpitudo arbitri manifefta fit. $. 4. Iu- | rum effe non puto: neque enim fufficit exceptionem habere,
yi - .. Jianus ait, fi eum infamauerunt litigatores, non omnimodo | vt arbiter fge;u/þenfxam dxce.äre cogatur. $. 2. Recepiffe autem |
; . . Praetorem debere eum excufare, fed caufa cognita. — $. .5. arbifrium videtur, vt Pedius libro nonggicit, qui iudicis par- 477/ |jtwA ,
n Idem 234 et fi, fpreta auctoritate eius, ad iudicium, — ., ^ | tes fuüfcepit, finemque fe fuz feüitentia controuerfiis us ——
u E . . Pavrvs libro XIITI. ad Edictum. ^ Vgzyalium | rum pollicetur. Quod fi, inquit, faCtenus interuenit, vt ex-
m arbitrum Nl X xXx X periretur, an confilio fuo, vel auctoritate di(cuti litem pate- x
n : Xi. VrPrANVvS libro[XIIT. ad Edictum. Lzr-mrGa- | rentur, non videtur arbitrium|recepi(fe. $. 3. Arbitere& com- 44 ,
f"w i 4L TORES ierint ^?, niox ad,eundem arbitrum redieript: Prae- ' promiflo his diebus non cogitur fententiam dicere, quibus iu- z
| torem non debere eum cogere inter eos difceptare, qui ei con- | dex nonicoget ?5: nifi dies compromilffi exitura fit, nec pro-
tumieliam hanc fecerünt, vt eum fpernerent, et ad alium irent. | ferri poffit. $. 4. Proinde fi forte vrzweatur,a Praetore ad '| Ze«e
nb . $- X. Arbitrum autem *^ cogendum non effe fententiam dice- fenten»tiam,./äequ.iiïimum erit, fi iuret fibi d& caufa ndndum li- —
yit re, nifi compromiffum interuenerit. $. 2. :jt Quod ait Prae- | quere, fpatium ei ad pronuntiandum dari, €- ZJ— 4
Uffn ÁLu&.tor PECVNIAM COMPROMISSAM»(zZaccipere nos debe- XIV. PowPoxnrvs libroiXJjad $? QQuintum Mucium. 1. panc;[nME )

à : , x d. 4 s . * ey ?^ M s
lh as TOT 5 noan f* H Vtg;nque,". péena nummaria, fed ^* fi'et| SEp sx compromiffum fine die confectum eít, neceíffe eft ar-. !^ "6 x

ii j« rolia res vice poenae, 1i quis arbitri fententia *9 non fteterit, | bitrp" "? omnimodo dieg. ** ftatuere: partibus fcilicet ? con- $, Cmi g.
4 féex:LL promiffa fit: et ita *? POï!lpOHiUS feribit. Quid ergo, fi res | fentientibus, et ita *? caufam difceptari *^: quod fi hoc ** ,. SRD -
kzó«;,, apud arbitrum depofitae fiínt eo pa&to, vt ei daret,|quijvice- | praetermiferit *^, omni temporecogenduseft fententiamdicere, ^ ^ ' ^ 67*
)"W n vel,*ä ?* yeamr rem ?? daréfj fi nori pareatur ?? fen- XV. VrrriaAwvs libro XIÍI. ad Edictum. . Lrcecm
,tentiae, an cogendus fit fententiam dicere? et puto cogen- | autem Praetor deftricte fdicat ** fententiam fe arbitrum di-
UL Qub — N : j pE cere
l teram s adiecit. Alterum Taur. recepit, alterum non. Quid fi legamus sa- | Hal. viciffet. GER. 51 Vulg. inferit ztz, B R. 52 Ap. Hal. vem, abceft.
| f giflvatus [uperiores et paria imperia. ProfeQo fuperiores, commendat, quod | GER. $3 Hal parveretur. G EB. 54 Hal inferit eff. WVulg. erit. BR.
fequitur znferiores, imperia autem ipía vetusfcriptura eft. — Hal. habet: pari im- | 55 Hal. fit. GE s. 36 Vulg. inferit poenam. BR. 57 Wulg. addit fen-
perio qui funt. Sed in Treuif. iam habetur: qmi pavi imperio funt. Ceteri h- | temtia. BR. — 58 Hal. tricefimo tertio. G E. 59 Vulg. folum. 8R. —— 60
bri, vt hic habetur, nifi quod Bynkersh. KWH: in ponat ante pari. BR. Ad | Forte cuius vej, nempe, gratia, — MSS. pleraque habent cw? ves mjomeatur, quod
( ceteros libros pertinent Pal. L. et $. Cruc - GÉ R. 26 Hal. et Vulg. zu ipfo, | nihili eft, — In Treuif. habetufï?mf res moneatur, quam Íícripturam palffim rece- nglwwq,m,
| neque aliter MSS,S. Cruc",?lïabet an ante difzn ipfo. BR. Reliqua MSS. funt | perunt editores. Solus Codex S. Cruc. Flor. tenet, vt faepe alias, "l'enuit et
— Barb. Trenif. Bynkersh. GE . 27 Ap. Hal cosi. abeft. GEB. — 28 Ap. | Pal, 1. fed poftea mutationem paffus eft. 2 R. Sufpicor non Pal. L. fed Vat. I,
Hal. nihil adeft, praeter ICti nomen. Gz&. 29 Nam et iudices ilià non | mutationem effe paffum. — Ita enim eft in Collat.f.Bafththi ves 1R80ueatuv ) Pal. 1. i
nifi ex voluntate partium litigantium dabantur. : Vide 'Aueran.7. Interpr. Inr. f. Byukersb., Vat. 1. fadftrm vt Barb. — . Hal. vt Fl.prentlae. GEBR. 61 Ap. Hal. J /W f ? |
GER. 3oVulgotertzo, abeft. Hal. tricefimo tertio. BR. — 31 Taur. quiSit. GER. ideo, abeft. G EB. 62, Hal.- tanquam fi petitor fit. Vulgfcpfanqzmm fi peti- T^ ^ " V PÉC,
| 32, a Hal. arbitrium. GEB. .. 32 Hal. committetur. GEB. .53 Hal.recepit, GEB. | torv fuit» R. 63 Taur. quiStipulatus. GEB. — . 64 Gothofr. ia nota: tan- æy/k/b(.';
" 34 Vulgo vel, abeft. BR. 35 Vulg. inferit Julianuus fcribit. BR. 36 Vulg. | quam fi petitor be qm'fhpulatus eft. Haleand. G EB. ; .65 Ap. Hal. -velzzti,«r W |
! inferit et. £R. — 57 Ap. Hal. libro trigeufino tertio, abíunt. GEB. — 38 Hal. abefc.æ 66 Hal. addit vero. GE 67 Hal. arbitrio. GEB. o8 Fab vb — f E;W
| et Vulg. einsdem. E R. 39 Vulg. inferit at. BR. — 40 Hl ermt, ct mox | cogeretwr. GE B. — 69 Taur aT. GEB. — '7O Vulg.arbitrum. BR. /— '71 ZEZ' -AaueT u
