altero agatur: non enim electione, fed folutione liberantur.
Proindeíi ambo dolo fecerunt ?5, et alter, quod intereft, prae-
ftiterit, alter non conueälietur: exemplo duorum tutorum.
Af eróve (Quod fi alter] vel nihil |vél| minus 9* facere poffit, ad alium
peruenietur. ldemque et fi alter dolo non fecerit, et idcirco
fit abfolutus: nam ad alium peruenietur. $. 44. Sed fi duo
depofuerint, et ambo agant, 1i quidem fic depofuerünt, ivt/vel
vnus tollat tótum, poterit in folidum agere 5*: fin vero pro
parte, pro qua eorum intereft, tuncdicendum eft, in partem d
condeminationem faciendam. $. 45; Si ?? depofuero apud te,
vt poft mortem tuam reddas, et tecum, et cum herede tuo,
pollum depofiti agere: poffum enim mutare voluntatem, et
ante mortem tuam depofitum repetere. $. 46. Proinde et fi

L Idft.

fic depofuero, vt poft mortem meam reddatur ??, potero et ego, .

et heres meus, agere depofiti: ege. ?* mutata voluntate.
$. 47. Quia ?? autem dolus dumtaxat in hagc aCtionerm venit,
quaefitum eft, fi heres rem apud teftatorem depofitam vel com-
modatam[diftraxit, ignarusx?3ddepofitam, vel commodatam) an
teneatur? Et quia dolo non fecit, non tenebitur de re. An
tamen vel de pretio teneatur, quod ad eum peruenit? Et ve-
279 p,/,io &,,rius eft, teneri eum: fhg.c enim ipfo|dolo facit, quod id, quod
ad fe peruenit, non reddit. a.
. Jl Pavrys.-li ,
fi pretium nondum/exegit? aut minoris, quam debuit, vendi-
dit? A&tiones fuas tàntummodo praeftabit. : :

D 24X

Commodati. B R. 74 Ap. Hal. vel, abeft. GER. ^5 Flor, erat: offendae
funt, nempe vt in praecedentibus, comprebendendae ita hic. offendendae Ícribere
voluit librarius. &R,/ Immo fcripfiffe credidit per folitum compendium of EN-
Dae, fed iftam vocem non congruere animaduertit corre&tor, faciliori correctio-
Sed et iam Hal,

Sed
8I

79 'Yaur. Ego, vt hic.

18 Hal. zgnorauit. GEB.
80 Hal. vt, loco et. GEE.

óportere. GEB.
Florentiae clara fcriptura eft: Ergo. BR.
Vulg. veniet. BR. 83 Hal. et Vulg.

/O.Vulg. fcribit. BR. 82 Hal. veuit.

86 Hal. quod fi mibil alter vel

85 Hal. fecerimt. G E B.
89 Hal.

87 Hal. agi. GE T. 88 Vulg. iu parte, BR.

" Vitur. GE B.
Mninmx GEB.
L]
4

fpecies compraehendendae fint?.

DIGESTORVM LIB. XVL

i

lictum. Qvrp ergo, |

e ob illud compendium fa&a, quam videtur exhibuiffe Taur.
| : M oflenfue. GE B. "16 Hal. 4uod fi et res ofen[ae, fpecies forte vel vefles, et fic |
| . ( depofitae, adiiciendas et fpecies et vefleis. ^ Vulg. quod fi ves oflenfae fint et [pe-
: nup /W cies et veflis, et fic depofitae, adiiciendae funt et fpecies et veflis. BR. — 77 Hal.

| MINEM apud fe depofitum, vt queftio * de eo ha
^ac propterea vinCtum, vel ad malam manfionem ? extenfum,

Jaur. extorqueVitur. GEB.

TIT d
IIl. VnperAwvsiibro XXXI. ?^-ad Edi&um.. Pr ss

NE fi poffit rem redimere, et praeftare, nec |jvelit/ non caret .
culpa: quemadmodum ?* fi redemptam, vel alia ratione fuam
fa&am noluit praeftare, caufatus, quod femel ignarus vendiderit,
IV. Pavrvslibro-V.ad Plautium. Skp xTs1 non
fit heres, fed putauit fe heredem, et vendidit, fimili modo lu-
crum ei extorquebitur ?9. £a $
—— W. VrPiANVSllibroXXX.ad Edictum. |Erj APvp
quem depofitum effe dicetur; contrarium iudicium depofiti
datur: in quo iudicio merito in litem non iuratur: non
enim de fide rupta agitur, fed de indemfhitate eins, qui
depofitum füfcepit. $. r. In fequeftrÉm ?* depofiti/ acfio //*.
competit: fi tamen cum feque&rä 98 Qggugniu vt certo loco.
rem depofitam exhiberet, nec ?? ibi exhibeat, teneri eum pa-
lam eft. Quod li de pluribus locis conuenit, in arbitrio eius
eft, quo lcfcämo exfKibeat: fed fi nihil conuenit, denuntian-
dum eft ei,| vt apud, Praetorem exhibeat. $. 2. Si velit fe- 122.£,
quefter offitium deponere, quid ei faciendum fit? Et ait Pom- Locoi a
ponius, adire eum Praetorem oportere, et ex eius auctoritate ** *»: "
denuntiatione facta his, qui eum elegerant, ei rem reftituen- , |
dam, qui praefens fuffit, Sed hoc non femper verum puto : t )ostits,
nam plerumque non eft permittendum *, offitium, quod fe-
mel fufcepit, contra legem depofitionisdeponere: nifi iuftiffi- -
ma caufa interueniente, et cum permittitur, raro ei/res refti-.
tuenda eft, qui venit: fed oportet eam,|arbitratu ^ iudicis, 1 9^ r«

féyh ^ in fggue&rä eft depofitum, quod a pluribus in folidum ,......-. «.
certa condicione cuftodiendum reddendumque traditur. pX

VII. VnPrxANvsHibro-XXX. ad Edictum. Sr mo-

þefetur ^

fequefter foluerit mifericordia ductus, dolo proximum effe
quod faCtum eft, arbitror: quia, cum fciret cui.rei pararetlir,
intempeftiue mifericordiam exercuit, cum poffét non fufcipe-,-
re talem caufam»$,;quam decipere. $. r. Datur aCtio. depo-
fiti in heredem ex dolo defunéti in folidum. Quamquam enim
alias ex dolo defunécti non folemus teneri, nifi pro ea parte,
quae ad nos peruenit, tamen ? hic dolus ex contractu reique
perfecutione defcendit: ideoque in folidum vnus heres tene-
tur:jplures vero proea parte, qua quisque heres eft. D icode
Quotiens foro *? cedunt nummularii, folet primo loco ratio
haberi depofitariorum, hoc eft, eorum, qui depofitas pecunias.
habuerunt ^*, non quas ffenoné, apud nummularios, vel cum
nummulariis, vel per ipfos exercebant: et ante priuilegia igi- ,
tur, f bona venierint *?, depofitariorum ratio habetur: dum- J.5/ /z,
modo eorum, qui poftea vfuras acceperunt, ratio non ha-
beatur, quafi renuntiauerint depofito. $. 3. Item quderitur,
vtrum ordo fpectetur eorum, qui depofuerunt: an vero fimul.
omnium depofitariorum ratio habeatur? Et conftat, fimul/ad-

VIII.

L£2
mittendos : (hoc/ enim refcripto Principali fignificatur.
j s N
2 L od "n

et Vulg. inferunt fic. BR. — 90 Vulg. reddas. BR. —— 91 Ap. Hal. et Vulg.
ego, abeft. BR. — 92 Hal. Quoniam. Vulg. Quod. BR. —— 93 Hal. et Vulg.
79hovans$. BR. . 94 Hal. lib. XXX. GEBR. — 95 Hal. inferit nec. GEB. 975
tar. 97 Hal. et Vulg. fequefirum. — Sequefter Bafil.
peceyyusric, quali dicas : medius fideiuffor. Definitionem vide ap. Gellium X X.
10. BR. 98 Hal. et Vulg. fegueflro. B R. 99 Hal. wifi. GE R. IOO
Hal. et Vulg. 440 loco. BR. I Hal. permittendus. GE B. 2, Taur. arVi-
trats. GEB. — 3 Hal. ljb. XXXI. GEB. — 4 Ap. Hal. et Vulg. auten, abeft.
B R. 5 Flor. eft 2uefatio, difrupta diphthongo. BR. 6 Bafill. QuAaT1éus-.
| vo? ii TÀ Üw.rwcw épfSáeuyov ÜvrosHva. BR. " Red&e h. l. interprctantur Bafil.
Vldc et Calpurn. Flacc. Declamat. IV. et fic intellige Scholiaft. Iuuen, 71 j7.
infigere codici, id eft, trunco fiue vobori. BYNK. 8 Vulg. addit sagis. BR.
9 Hgl. m.fcrlt quia. GEB, IO Bafil. 2àv 3yuocía vv iBíuv 8xo5 cQumeZÍvue, fi
publice fnis abfiflat, id eft, cedat mmenfarius. BR. 11 Hal. babuerint. GEB.
12 Hal. priuilegia. igitur fi boua veneriut.. Poferius forte ex errore typographi.

apud ae(?[em aliquam dfeponi. ia b ?Otïb.nä'aæ/f r a, wbqwfnw& & L Lgaol
» VL Pavrys libro Pnorni&dü- 7 .

?Xlöwltiæ.
j

g
a

"L

v .
!

* ^H B
hi L] Ra
( i

E

t

fg.

Larzprelrayw. Afia depofitum fuerit, vt Romaetr

sc6/a.^- qguniter et in omnibus bonae fidei iudiciis.

Lp neek

n
jJe€

? Llcom oor« huius folutionis, liberari poteft 24* bona enim fidest'

4t,,,0Qam, vt audiendus fit: quon
J 1idiferuatur.

P
um«

Á

DIGESTORVM LIB.

d VIII. PaPrNrIANVvs libroIX.-Oudeftionum-- Qvop
priuilegium *? exercetur non in ea tantum quantitate, quae
in bonis argentarii,Z2; ex pecunia depofita reperta eft, fed in
omnibus fraudatorïs']ïïfyblg?tjbus: idque propter neceffarium
vfum argentariorum éx vühtate publica receptum eft. Plane
fumptus caufá, qui necefíari& *? factus eft, femper praecedit:
nam, deducto eo, bonorum calculus fübduci *? folet. |

IX. PAvrvslibroXVIL 7* ad Ediéctum. Iw pEPo-

siT:I aCtione, fi ex facto defuncti agatur *5 aduerfus vnum
ex pluribus heredibus, pro parte hereditaria agere debeo: fi

Lex/f^ —e vero ex füo delicto, pro parte non ago: merito, quia géftima-

tio refertur ad dolum, quem in folidum ipfe heres aBimiüit.

fs X. v LiANvs librodi. ex Minicio- ?. NEC AD-
vERsvs Coheredeg' ?? eius, qui dolo carefit, depofiti actio
competit. |
fb XL MrRrANvSs|lbroXLL adSabinum. Qvonp fer-
.uus depofuit, ii$j apud quem depofitum eft, feruo re&iffime
reddet ex bona fide: nec enim conuenit bonge fidei, abnegare
id, quod quis accepit, fed debebit reddere ei, a quo accepit:
fic tamen, fi fine dolo omnig?* reddat, hoc eft, vt nec culpae
quidem fufpiGio fit: deniqu&Sabinus hocexplicuit ?^?, adden-
do, nec vlla caufa interuenit?äuar?þutare 23 poffit, domi-
num reddi nolle: hoc ita fi potuit fufpicari, iufta fcilicet
ratione motus: ceterum fufficit bonam fidem adeffe: fed jéfi
ante eius rei furtum fecerat feruus, fi tamen ignorauit is,
apud quem depofuit, |velr credidit dominum non 1axägm fore
:;| bona. xigituür.
Non tantum lautem)fi remanenti in feruitute fuerit folutum,
fed etiam fi manumiffo vel alienato, ex iuftis caufis liberatio
contingit ^^: feilicet, fi quis ignorans manumiffum vel alie-
natum, foluit. Idemque et in omnibus debitoribus feruandum
Pomponius fcribit. | |
XII. PouPowrvslibro-XXIL-29—ad-Sabinum, S1
atur, videtur id actum,
vt non inpenía ?7 eius id fiat, apud quem depofitum fit, fed
eius, qui depofuit. $. r. Depoüt&m eo loco reftitui debet, in
quo fine dolo malo eius eft, apud quem depofitum eft: vbi
veto; depofitum eft, nihil intereft. Fadem dicenda funt com-
Sed dicendum eft,
fi velit aCctor fuis inpenfis, fuoque periculo perferri rem Ro-

$. 2. Cum fequeftré ?* -re&e-agátur depofiti fe-
ueftraria aCtione: quam ?^? et in heredem eius reddi opor-
tet 399. $. 3. Quemadmodum quod ex ftipulatu vel ex tefta-
mento dari oporteat ?*, poft iudi&ium acceptum cum detri-

Kd.;e mento rei periret ??, fic depofitum quoque eo ?^ die, quo

depofitjj aCtum fit, periculo eius, apud quem depofitum fue-
rit,eft/ fi iudicii accipiendi tempore potuit id reddere reus,
nec reddidit. 9. of jantrato as fs. :
XIII. PavrvsüibroXXXE&3^adEdictum. Sr ovrs
infitiatus fit non aduerfus dominum, fed quod eum, qui rem
depofitam petebat, verum procuratorem non putarret, aut eius,
| fa

GE B. 13 Bafil. 7v moovíuusw. BR. 14 Bafil. 2eyugomgárou, avgenti ven-
ditoris. Yta etiam vocantur in Noz. 136. et ap. Suidam voce: ágyvgépoifoc. B R.
15 Hal.et Vulg.meceffario. BR. — 16 Vulg. fubiii.BR. — 7 Hal. lib. XX XI.
G E B. 18 Hal. agam. GER. 19 Hal. Minuti. GEB. . — 20 Vulg. be-
vedes. BR. — 21 Flor. fübantique a fuperfcripta, et ita habent ompges WIW
Quinque codices contuli. Solus Otob. omni. S. Cruc. omnino, teltQui pumiza *
fed et hic editiones praerer Noricam addunt dolo mzalo. Yn illis quinque MSS
Otob. et Bynkersþzgzïïg, non habent. Barb. et Treuif. dolo s. S. Cruc. d
lo malo. Yta hoc fupplementum natum eft. BR. Nempe etiam Hal. habet onmnib,
non : dolo sinalo, nec hochabet Bynkersh. II. benetamen: omnza, vt L GEB.
Hal.explicawit. GEB. — 23 Hal putar GEB. — 24 Hal. poterit. G E 8.
Malim contigit, vt Vulg. Hal. contimgat. BR. — 26 Hal. lib. XF. GER.

XMECTIISGNRE 283

qui depofuiffet, heredem, nihil dolo malo fecit: poftea autem i
Íi cognouerit, cüm eo agi poterit: quoniam ijunc ?* incipit , j* t.
do.lccc)L malo facere, fi reddere eam non vult. $. r. Competit
jetiàtn/condi[tio, .depefitde rei nomine: fed non antequam id 3*
dolo admiffum fit: non enim quemquam hoc ipf7 quod de-
pofitum acofpi;(t, condif&tione obligari, verum quod dolum ma-
lum admiferit ?7, J.

XIV. Garvs llibro IX.-ad-Edi&um-prouinciale Sx
PLYVRES]heredes exKtiterint ei, qui depofuerit, dicitur, fi ma-
lor pars adierit, reftituendam rem praefentibus. Maiorem au-
tem. partem non ex numero vtique perfonarum, fed ex magni-
tudine portionum hereditariarum intellegendam 35f cautela
VAdonea ?? reddenda. $. r. Siue autem cum ipfo **, apudf
quem depofita ** eft, aCtum fuerit, fiue cum herede eius, et
fua natura res ante rem iudicatam interciderit, vefuti fi homo
mortuus fuerit,] Sabinus et Caffius, abfolui debere eum cum
quo .a&um eft, dixerunt: quia Zequum effet *?, naturalem
interitum ad aCtorem pertinere: vtique, cum interitura ef-
fet *? ea res, etfi reftituta effet aftori. 13«««

XV. IvrraAwvs li : : LM
fuam deponi apud fe Vatitur l ami EU
p p p , vel vtendamirogat, nec depofiti,
nec comnmodati aCtione tenetur: ficuti qui rem fuam condu-
cit, aut precario rogat, nec]precario tenetur, nec ex lo-
cato. vf
XVL AxsfrcAxvs libro(VI/-Qufeftionum.- Sr 15.
apud quem reri depofueris, apud alium1eam deponat, et ille
. dolo quid ajfniferit, ob dolum eius, apud quem poftea fit de-
pofitum, eatenus eum teneri apud quem tu ,dgpofueris, vt ;;
aCtiones fuas tibi praeftec. V ,

XVII. FLORENT&'SM&OEK]D&äæ&e&W L
cET deponere tam plures quam vaus poffunt, attamen apud
feque&räï ** non nifi plures deponere poffunt: nam -tam id
fit, cum aliqua res in controuerfiam deducitur: itaque hoc
cafu in folidum vnusquisque videtur depofuiffe: quod aliter
eft, cum rem communem plures deponünt. $. t. Rei depofi-
tde proprietas apüd deponentem manet *5, fed et poffeffio:
nifi apud fequeftrm depofita eft: nam tum demum fequefter
poffidet: id enim agitur ea depofitione, vt neutrius poü'eiïion;[
iidj tempus ^?. procedat. ' :

Ljf)f.

yx.

J 'Aemines ,

« N
J . gt D(*-m
4

7A
j 74'
.

XVII. NERATIVS Llihmm.ILMembränarum, D -

. 3 : 5 1 : e . í IG x :
iam et in ad exhibendum a€tionen| 4-0-^", quod tumultus, incendii, ruinae, naufragii caufa de-

pofitum eft, in heredem de dolo mortüi actio efr ^* pro here-
ditaria portione, etyin] fimplum, et intra annum quoque: in
ipfum ^?, et in folidum, Jet in duplumy'et ii perpetuum da-
tur. : : | ] $& x Xlc» ;
XIX. VLPIANVS : -Edi IvLfA-
xvs et Marcellus putant, filiumtamilias depofiti re&e agere
poffe. ( Bgeyx sedownferaertroa o i. a, rf as li homart u AC ln JJ;/*' |
XX. PaAvrLvsilib ID L*äd"Eöt&HB&-. S1 SI- 646 r
NE, dolo malo rem depofitam tibi ??, amiferis, [nec depofiti «-«* ov p
nec cauere debes, fi depraehenderis, eam reddi: fi ta- 44* éve L ed

men ad te iterum peruenerit, depohiti teneris. gum o as Legeem. pof
XX] X**"-- vnrDyo u COVR Gu C
28 Hal. fequeftro.

LOI L—1 ft'.«*/ 560 Coni Sufrajfj quas. tf M od r |
Taur. iNpen[a, eodemque modo $. 1. zNpenfis. GE B. g df f p gt :
31 Hal. opor- |

l:-dtvü»n» n n c:v;* ,

G E B. 29 Hal. quum. GEB. 30 Hal. oporteat, GEB.
tet. GEB. 32 Hal. perit. GEB. — 33 Vulg. ex die. BR. 34 Hal. lib.
XXX. GEB. 35 Hal tumc. GE B. 36 Hal. et Vulg. 2ujd. 8R. — 37 Hal.
accipiat, verum quod dolum malin. admiferit, obligarz conftat. GE B. 58 Hal.

39 Bafil. £eQuAésue Afioyo£ov. BR. 40 Vulg. Cumi
eo. B R. 41 Hal. et Vulg. inferunt res. BR, 42 Hal. fit, Vulg. cft. BR.
43 Hal. fit. GEz. — 44 Hal. fequefirum, et in $. 1. iterum. GEB. — 45 Faur.
deponente Manet, et Flor erat: deponenteManent. BR. 46 Hal. nentviaus in-
terim poffeffionis tempus procedat. GEB. 47 Ap. Hal. et Vulg. De eo, ab-

iutelligendum. GE B.

funt. BR, 48 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 49 Hal, addit vero. GE .
50 Hal. li. XXX. GEB. 51 Hal. l/». XXXI. GER. 52 Àp. Hal. tiPi,
Eee abcft.

AF o /[t
$^s L]

284 X€xad
XXL InEM WLPGW -ad-Edi&um.— S: APvD

filiumfamilias res depofita fit, et emancipatus rem teneat, pa-
ter néc intra anriüm dé pecülio debet conueniri: fed ipfe filius.
$£. Plus Trebatius exiftimat, etiam fi apud feruum depofi-
tum fit, et manumiffus rem teneat, in ipfum dandam actio-
nem, non in dominum, licet ex ceteris caufis in manumiffum
aCtio non dàtur. ;
' XXIIL. MARcELrLVYS MWibro-V. 5*

pnvo heredes rem apud defunéctum depofitam dolo interuer-

uiferint decem milia 5?, quie ap'aïdefun&um depofita fue-
rant, et/qUing/ niia gg'&ulempt, et vterque foluendg eiïc 252 1
partes obftricti erunt: nec enim amplius aétoris intereft.
Quod fi lancem conflauerint, autcomflari 5* abaligjfo 59 paffi

- md

fuerint, aliàue quxe ?? fpécies dolo eorum interuerfa fuerif,

J ey "wi'-'?fy J.:-» GL),I: 'f&

m in folidum conuéniri poterunt, ac fi ipfi feruandam fufcepit-
fent: nam certe verum eft, in folidum quemque dolo feciffe:
| Mi ol i et, nifi pro folido, res non poteft reihggl. . Nec tamen abfurde
ET hae — fentiet, qui hoc *? putauerit, plane, trifi/integrde rei reftitu-

tionep/eum, cum quo|actum fuerit, liberari non polífe: con-
demhandum tamen, fi res non reftituetur 9*, pro qua parte
heres exftitit. ;
XNII. MopnpresrTriNwvvs tllibro II.— Differentiarum.

AcTrioNE depofiti conuentus, feruo conftituto ?? cibario-

Lre. rum ?? nomine, apud eundem iudicem vtiliter experitur ?^.
aQ eda w XXIV. PAPINIANVS Mibro-.IX.-Quaeftionum. Lv-
crvs Titius ** Sempronio falutem. Centum nummos, quos
fü ,W"n,,ä..: hac die commendafti mihi, adnumerante feruo Stichó actore,
| at^: effe apud me vt notum haberes, hac epiftula, manu mea fcri-
: : .pta, tibi notum facio: qud& 99?, quando ivoles, éf vbi ?* |vo-
n L"l"jud*qffäf imtihi b ; t fi 68
L-éteteenes 7577 7108J confeftimtibinumerabo. Qugeritur, propter vfurarum

incrementum. Refpondi, depofiti ac&Gonem locum habere:
quid'eft enim aliud commendare, quam deponere? Quod ita
verum eft, fi idaCtum eft ^?, vt corporamummorum/eadem red-
derentur: nam 1i, vt tantundem folueretur, conuenit, egredi-
]. e, |tur ea res depofiti notiffimos terminos. :13 qua qu;legäoxye,( bü
-|ecx A. t^: — depofiti aCtio non teneat, cum conuenit tantundem, non idetri
Ckcvc)X, «t5t, reddi,|rationem vfurarum haberi, non facile dicendum eft. Et
DN us cJem rcà»c, eft quidem conftitutum, in bojríde fidei iudiciis, quod ad vfuras
| attinet, vt tantundem poffit officium arbitri, quantum ftipula-
! tio: fed contra bonam fidem et depofiti naturam eft, vfuras
ab eo defiderare ? temporis ante moram, qui beneficium in
fufcipienda pecunia dedit: fi tamen ab initio de vfuris prae-
ftandis conuenit, lex contraétus feruabitur **.
XXV. InE w libre-Ht.- Dri& sPONSA-

abeft. GEB./ — 53 Hal. jb XL. GEB. — 54 Hal. ljb. I. GEB. — 55 Flor.
funt: milia, hic et paulo poft vncis inclufa. Re&e adeo Norica et quae eam
fequuntur carent hac voce./ Bafil. etiam habent: 3«« you t cpu TU, Vulg. tamen
qulia retinet, — Confului dodices fex. Horum duo: Otob. et S. Cruc. snilia
WJ(' non agnofg/gnt abeyat egam a Vat. V. fed recenter fuppletum. BR. Reliqua,
77quae mili(kagno iht: Barb. Treuif. Bynkersh. L. immo et Hl. GEB. — 56 Hal.
fit. GEB. 57 Vaur. coMflari. GEB. 58 Hal. ab alio. GEB. — $9 Flor.
erat: aliauequefpecies/ fuper e in que a pofita, vt: — aliauequafpecies legeretur.
BR. . 6o Hal ba/t. GEB. 61 Hal. reflituatur. GEB. — 62, Gothofr. in
; nota: Pet. Pithoeus reponit: feruo reffitato. Non legerim cum Pithoeo reff;-
[ - - tto, quia reftitutoferuo finitum eft iudicium, atque ita ceffat mutua petitio, quam
pv reconuentionem Vocant. Forte: ferzo conftitutorum cibaviorum womine. BY N K.

L^. Ar M*W' 5 Taur. cVariorum. GEB. 64 Hal, experietur. GEB. — 65 Hanc legem
fï ./ [, i an ; interpretatur Noodt. de Pa&. ct "T'ransaclion. c. 19. BR. 66 Hal. et Vulg,
L* PU 04 04X ?Wos. B R. 67 Hal. vt, et in margine: alas, vbi. GEB.

| 68 Hal. vfura-
C ix. GEZ. —— 69 Hal effet. GER.

7o Hal. defiderari. GEB. — 7Y Taur.
feruaVitur. GE B. 72 Vulg. n vfus. BR.
[J , (.' gv"(. l-/fir' 4-1'»0,,;,

sb ln L

J aftaug. /

onconsstitl

73 Hal. claufam, GE s.
Hoc ordine voces in archetypo quoque fcriptae funt. Subantique tamen figna
transpofitionis appofita, vt fieret: fama faluaue, quod malumus. BR. — 75 Hal.
caeterumn. G EB. i 76 Hal. ex altero. G E B. 71 Vulg. addit reffitues. B R.
$ Hal. eodceeiy FupQuvirs. GEB. 79 aur. xogwyuee, et ita eft Flor. BR.
80 ld eft, fufcepi babeoque apud me titulo depofiti fupra fcripta denarium. avgen-
ti decem anilia: meque ad praefcriptum omnia praeflaturum et promitto et profi-
teor: counentione fcilicet inita, vt quoad omme argentum reddatur, im [ingulos
i CULe co M . ;
' »(*9&' &f Áadto i^ ( Cwm- 7?7; 7«»747»4! 5o. ftw,ö[t*v*?vü' f"*"t M;owü Muääw

L'l""'"",

DIGESTORVM LIB. XVI TIT. III.

terint, quodam vtique cafu in partes tenebuntur: nam fi di-.

fp/(ïndlt, ifilió; $. r. Luäius Titus ita cauit: E?'Aoc/a*ou, o

céj, et quod excurrit.

.J| ef nomen viri, cui Sempronii decem dederant ex caufa depofiti: dicitur et Toó-

74 |

)C-?"M K ervua, factieme K Chooti. ! i( ho u : —&ion,
('WU, ) 7? fmm d Uupuoqa me/f:fe (rüïäy' D77À : Vr |
2 .

LronRvM aut poftea, res oblatas puellae, quae fui iuris fuit,
pater füfcepit: heres eius, vt exhibeat, reCte conuenietur etiam
aCctione) depofiti. . $. 1. Qui pecuniam apud fe. non Obüg(iïfä—
tam, vt tantundem redderet, depofitam, ad ?? vfüs proprios
conuertit, poft moram in vfuras quoque iudicio depofiti con-
demlnandus elt. sl ) ) Bb
XXVI. PaAvrvsUibro,IV. Refponforum. PyvnrrA;
Maeuia, cum proücifceæïtur ad maritum fuumigrcamgc tifam 73
cum,veí/te, et inftpuraentis c endauit Gaile] Seife, et dixi
ei :/c-ï;ääæfäää WW V&'&ä& mäli: certe **, iä
aliquid mii humanum contigerit, filio rheo, quem ex alio **
marito fufcepkä!ïæd)efuüä ea inteftata, defidero, res com-
mendatae cui reftitui debeadt: filio, an marito? Paulus re-

^A^
:

X

vteidmmcnortm.
ex abb: jro«c
-*nvh:f.äe,&tfæ
e'au acct

Exw &ig Aóvyov TxguMxToxue TX Trpoysypxjuéve oU doyuplou
Óxvopix pupla, xoj qrXyTX Tovnjcw, xc] cuuQuydo *5, uoj wuo-
Àoyuao, we Trpoyéypcr TOU* xo] cuyeJÉuy xopyysiao] *9 cor vüxoy
éxosye pyEG ExdsoU wqvoc OffoÀoug véccuouc, méwpi Tic omo0ó- — Ó
c&wc TxvTOg TOU cpyupíov]??. Qudero, an vfurge peti poffunt? — . La
Paulus,irgiþ&n.dig, eum contractum, de quo qujeritur, depofitje - i/ju-'ij'm
pecuniae modutn excedere:; et ?* ideo fecundum conuentioaï,ffm;"'*"';,lfï;(,.t
nem vfurae quoque acCtione depofiti peti poffunt ??. $. 2. T '
Titius ** Semproniis/?* falutem. Habere me a vobis auri pon-
dpf pluglmmgïäeqem, et difcos duos, faccum fignatum, ex l «4'v«,
quibus debetis mihi decem, quos apud Titium depofuiftis: item
quos Trophimati ?? decem: item ex ratione patris veftri- de- sijve, -
] . Quéero, an ex huiusmodi fcriptura |
aliqua obligatio nata fit, fcilicet quod ad folam pecuniae cau-
fam attinet? , Refpondit, ex epiftula, de qua qugeritur, obliga- 4«
tionem quidem nullam natam videri, fed probationem depofi-
tarum rerum impleri poffe: an autem is quoque, qui deberi «
fibi cauit in eadem epiftula deGem, probare poffit $9 hoc, quod 24 -

Ícripfit, iudicem dé]timaturum. | :
ibro-VIT. » ;
in poteftate Seiam, "Pä&þ WQ jää X

AXVII. Ingw
tius, cum haberet/fflfa
alieno in matrimonitlm 97 collocauit: cui etiam dotem dedit,
quam fub titulo depofiti in cautionegi contulit: g poftea nul-
la denunfjatione ; *5 domino fatta, pater deceffit: mox et
Pamphilus feruus. Qu$ero, qua actione Seia pecuniam petere
poíffit, cum ipfa patri heres extiterit? Paulus irefpondit, quo-
niam dos confütui non potuit, ex caufa depofiti actione de pe-
culio pecuniam rgdpetendam. |,.^* g7 :
XXVIII. ScXevora libro: Qvrix-
TVS C,ft'ecil.ius ICandidus ad Pacéium *? Rogatianum ?9 epi-L,-& — .
ftulam fcripfit in verba infra fcripta. Cdecilius Candidus Pac- " ^ 2 ^* -
atb : | Co
menfes, fingulasque libras, vfurarum nomine, quateruos tibi obolos fubminiftrem.
Ita haec vería etiam ap. Hal, in Graecis leguntur. GEB. — 8I Ap. Hal. et, abeft.
G E B. 82, Hal. vfuras quoque aclione depofiti peti poffet. 'Non dubito, vo-
luiffe dare: petere, loco: petj, GEB. — 83 De fcriptura et fententia huius $. z.
valde tumultuantur Heraldus Obf. II. et Salmafius Obf. Iur. A. et R. c. 2g.
BYNK, 84 Hal Sempronio. GEB. . $85 Gothofr. in nota: Id eft nutricii
Aug. 4. Emend. 16. xovoergoderov. — Hal. wovgorgoQerov, male: Trophimas enim

O£rHTonarn inles.
inuaveme Lamans

Queec 2. ad. Timotb. in fi. Xlaec Gotbofr. Alciatus I. Difpundl. $. primus
explicuit tropbimati de eo, quod in nutriciis expendit, et probat Ant. Augufti-
nus Joc. alleg. non. vt vult Gothofredus aliquod xoevezrgede?ov. — Hal. Ícripfit :
xovgorgoieísv. — Alciati et Auguftini fententiam videtur fecutus Taur. quod ha-
bet tropbimati, litera initiali minore. — Vintimillius etiam edidit literis graecis:
7QoQ^ueTi. — Trophimatem effe nomen viri primus monuit Cuiacius librobV . Re-
[ponf. Pauli ad b. . Adde Bynkersh. III. Obf. 7. BR. Hal. inter Graeca
latine verfg haec habet: xovgergoQuóv (( nam ita legendum eft ) de alimentis puero
(-vef puevis ) praeffitis. G.B. 86 Hal. 4m autem is quoque, qui deberi fibi
cauit, eadem epiflola decem probare poffit? boc etc. GER. 87 Hal n ma-
trzmon:. GEB. —— 88 Omnes editiones, praeter Noricam, a omittunt. Sed
minus r.e&e hae. . De SC. Claudiano fermo eft, quo cautum, fi qua mulier li-
bcra.aheno feruo fe iungebat, vt domino ferui denuntiante fieret ancilla, non de-
nuntiante domino, liberta. Ceterum hoc caput diligentiam compilatorum effu-
BIt contra mentem Imperatoris, qui illius SCti nullum veftigium in Digeftis fa-
pereffe voluit. BR. 89 Vulg. Pacatimm. BR, 9o Vide Pancirol. Var. Le-

-

o AE

LE ANE P^ GBUUI HEORRNS ÀT TOREIST: o AESRQRSS CT RRU ONNSSR UR ARTTE RU UR AUPVR ERa E P.

DIGESTORVM LIB. XVI TIT. IIL LIB. XVIL TIT. L

. 284

[3 : XX/. "s Meek t pert
cio Rogatiano fuo falutem. Vigintiquingue nummorum ?*, | omnibus perfonis, quae negotio ifto ** continguntur, imple- x
quos apud me effe voluifti, notum tibi 4ta-?? hac epiftula fa- | tur, mihi reddenda funt, quä '? fa&to fceleftiffimo adepípta /c4*57//^«
cio,'a.d.ratiunculanï, meam ef'perueniffe, quibus vt primum | funt: et probo hanc effe iuftijjiam, quae fuum cuique ita tri- i
. profpiciam, ne vacuatibi fint, id eft, vt vfuras eorum accipias??, | buit, vt[non diftrahatur ab vllius perfonae iuftiore IWdpetitio- 1//^c
^^*' eurae habebo. Qujefitum eft, an ex ea epiftula etiam vfurae | ne *?. " Quod fi ego ad petendazeamon veniam, nihilo minus Ll g, Jentpeofi
xzàca., peti poflunt? ,Refpohdi, deberi ?* ex bonge fidei iudicio vfü- | ei reftituenda funt, qui depofüit, quamuis male quaefita depo-
[í ! T3 ?5, fiue percepit, fiue pecunia in re fua ?? vfus eft. — |fuit. Quod et Marcellus in praedone et fure fcribit. Si ta-
: XXIX. PAvrvsllbrol.Sententiaram.. 51 sAccv- | men ignorajis latro, cuius filio, vel feruo rem abftuliffet, apud
LvM vel argentum fignatum degofuero, et is, penes quem | patrem dominumue-etas depofuit ignorantem, nec ex iure gen-
depofitum fuit, me inuito contr&Ctauerit, et depofiti et furti | tium confiftet depofitum: cuius haecjeft/poteftas, vt alii, non ,v«
a&i(ïfmihi in eum competit. $. r. Si ex ?* permiflu meo de- | domino, fua ipfius res quafi aliena feruanda detur. Et (i rem z E
pofita pecunia is, penes quem depofita eft, vtatur, vt in ce- | meam fur, quam ** me ignorante fubripuit, apud me etiam
* teris bonde fidei iudiciis, vfuras eius nomine praeftare mihi | nunc delictum eius ignorantem depofugrit, re&te dicetur non
E cogitur ??. | : contrahi depofitum: quia non eft ex fide bona, rem fuam do-
dl pai ^. XXX. NenaA rv s [lbro-1.? .SEFIDE-|minum praedoni reftituere compelli: fed £t i etiam nunc :5
ff 43;* : J £VvSSOR prote, apud quem depofitum eft, litis aeftimatio- | ab ignorante domino tradita fit, quafi ex caufa depofiti, tamen
ii .Udj-l ne ?? damnatus]fit, rem tuam fieri. " indebiti dati condiftio competét *9. $ t2 7- :
" " Jdeyh XXXIL TEX Hg&?ls 1 C fDifputati XXXII. Cxrsvsil . Di Qvopn Ner-
LM;/&:, r BowaA '?? fides, quae in c ntra&xläu . exigitur, ;(equltat?m üa. ** (31- , latiorem culpam dolum effe, Proculo displice-
d fummam defiderat. Sed eam vtrum mamus ad merum ius * bat: mihi veriffimum videtur. Nam et fi quis non ad eum 44—«
WW centium, an vero cüm praece.ptis ciuglibus,c et prae.toriis? veluti | modum, quem lhominum,natura defiderat, diligens eft, nifi ta- . Orrotienm. ertmetry o
reus capitalis iudic depdgfmt apud teicentum; is deportatus , men ad fuumjmodum curam in depofitó, praeítat, fraude non.— ^6 ^£^« —— **
eft: bona eius publicatal funt: vtrumne ipfi /haéc; reddenda, | caret: nec enim falua fide minorem/is **, quam fuis rebus, , ^"^ Logpecien É
"i an * in publicum deferenda fiht? Si tantum naturale et gen- | diligentiam praeftabit. L | A I fUcv : "s
tium ius intudinur ?, ei, qui dedit ?, reftituenda funt: fi ci-| — XXXIII. LAxzo llibro VI. Pofteriorum a; Epi- . i
p -- uile ius, et legum ordinem, magis in publicum efgägnda funt. tomatorum. Sg:vas tuus pecuniam cum lÁttio *? in 29 x«, £: a &b L 66
L Nam male meritus pubücgvt exemplo aliis ad dgterrenda ma- | fequeftné depofuit apud Mifeuium, ea condicione, vt ea tibi red- , ,7;.
Ad; s leficia * fib, etiam egeftate laborare debet. $. T. Incurrit hic | deretur, fi tuam efle probaffes: ,fi minus, vt j/Attio/reddere- 74 o]emezpál ; t
W. UA,;«n et alia infpe&tio, -Lbonam. fidem inter eos tä;tunfïcïïïos : cor;- tur ?'I. Pcff3 Ldj&]/" cum eo, apugtquemoggpoütg eiï'etä izï.. Wacaow.mz:
D traétum eft, nu.llo $ egctrmfecus adfumptc,mg&maye debemus t: , certi agere 2 , id eft, .ad exhibendum ?*, ?ggxhlbxtïazrgfvlndþ Àpr: a, äa;a,fzi.æaa
e L'axie. , an refpe&tu etiam aliarum perfonarum, ad quas id, quod geri- | care ?: quia feruus in deponendo tuum ius deteriüs facere gl at m o lt us
h: o tur pertinet? exempli loco,latro fpolia, quae * mihi abftulit, | non potuiffet. d : : W du 9 ts ] t
rl i« pofuit ? apud Seium infium de malitia deponentis: vtrum la- XXXIV. InxM M&PHW"Q&Z $, |PoTES agere 1 4.
BOLT troni, an mihi reftituere Seius debeat? Si per fe dantem, ac- | depofiti cum eo, qui tibi non aliter, quam nummis a te acce- E
! Láyr:^s£ — cipientemque intuäpur 19, ihaec eft bona fides; vt commiffam | ptis depofitum redd?re yoludiit ?*, quamuis fine mora et in- Ej p Ra. .
i f7 ^ rem recipiatis, qui dedit. Sitotius rei dequitatem, quae ex | corruptum ^? reddiderit. 6)(),,/&»:2 46: X A
aL DA éapleece 15 XW7. N pg. (utep — X — olb |
; has LIBER SEPTIMVSDECIMVS.
- LLT.—I | | voxo, fiue vANDO, fiue alio quocumque verbo ? fcripfe-
MANDATI, VEL CONTRA. rit, mandati actio eft. //$. 3. Item mandatum et in diem dif-
| ii libro XXX&, * adEdi& : ferri.?, et fub condicione contrahi pþte&.æä] 4 Mandatum,
AVLVSlibro XX ^ ad Edictum. |mnifüZgratuitum nullum eít: nam originem ex officio, atque (
.,ä;,cgm, BLIGATIO mandati, confenfu contrahentium confiftit. amigitia traþit: cont'r.arium lergo.^ ef.t officio merces: inter- s5 Érr. : jovro
EC GH $. r. Ideo per nuntium quoque vel per epiftulam man- | ueniente enim pecunia, res ad locationem et condu&ionem / ;j«».
datum fuüfcipi poteft. y . gäm; fiue RoGo, fiue | potius refpicit.- - ! IIL. G-
&in. L 79. n. 21. BYNK. — 9I Hicaut suilia, excidiffe, aut faltim fubin- | generare potuit. Forte etiam 440d legi poffet, hoc eft: 4qs;z. Vulg. Norica
telligi debere videntur. |1n Pande&. Flor. equidem pro mwmmorum, repofitum | ceterae confpirant in 4mae. Quinque codices confului, In Barb. fuper: quo,
wummuos, pro: ea, eos, ficut pro: BaQwa, vacui, fubantique quidem, íed non | fcriptum: z. « quo. — Bynkersh. in contextu habet: a quo. Vulg. fceleffiffimo,
/,magis haec fe probant mihi quam Taurellio: ea enim et BaQua manifefte ad : | fubftituit fcelevatz([imo, et ita ex illis guinqxlc, tres habent, S. Cruc. habet fce- :
: : anilia, fe referunt. Et vidit idem Contius. Editiones tamen et MSS. rum plu- | Jefliffrno, fed eft mutatum in : fceleratiffino. Solus Otob. Florentinae fidem fer- /Wöu/*'g .
j ra infpexi, incorrectiones confípirant. BR. — Etiam Hal. MSS: fih W.'&arb. Otob. | uauit. BR. — Tres, qui habent: quo, funt S. Cryc. Treuxf..Otob.Ft praeterea / -u t
; Vat. I. Treuik ríh. Ler;]L — Ab omnibus abeft 72 milia. Omnes admit- |. Bynkersh. II.;fceleratiffimoy habent Barb. Trcmf./.Bynkcrs.h. et quidem vterque. T J: 14*
j tunt corre? oneS?era terw qui habet eo et vacua. GE B. 92, Ap. Hal. | GEE, 13 Hal. et Vulg. petitione, ille tamen in margine: alias, repetitione.. :
:. |et Vulg. ita, abeft, fed faepe redundat, vt fic. V. Byukersh. I. 6 r BR. | BR. 14 Hal. 4ai. GEBR. 15 Hal etiamnum. GEB.. — 16. Hal. compe ;
: 93 Ap. Hal. id eff vt víuras eorum accipias, abfunt. — Et fane Caecilii Candidi | tt. GEB. .17 De hïs ognmc anfxanu? Comment. Iar. Cm. lz.h. V II: 6 d
. non funt, forte ICti, aut Compilatorum. BR. 94 Hal. debere. GER. 95 | ". 7..mglc Any. Faber in .brror. Pragim. lib. XXVI. c. 2. aliam eius le&ionem
: Ap. Hal. vfuras, abeft. GEB. — 96 Hal. et Vulg. in vem fuam. BR.- 97 Ap. conftituit Curtius ?I. Coniedl.28. Sed qua tuto poiï'uqms carere. BYNK. — 18
: Hal. ex, abeft. GE R. 98 Vulg. cogetur. B R. 99 Vulg. zu litis aefima- | 'Yaur. Is.' Hal. bi9 GE &. — 19 Hal. Titio, et mox iterum. GER. .. 20 Hal.
Ü iienem. BR. 100 Vide Noodt. I11J. Probabil. Iur. 2. BR. 1 Hal. aat, | et Vulg. n fequefhro. BR. — 21 Ap. Hal. redde:retmr, abeft,. GEz. — 22 Hal.
f loco az, et deinde funt,. GEBR. 2, Hal. iutueamaur. GEB. — 5 Hal. depofuit. À poffe dixit. Vulg. Po[fe dz'c.z. BR .2.3 Hal. agi. GER. 24 Hal. idem et
l GER. 4Bafil 3ix )v vv áueqrupáruv xavámocw. ad deliflorum vruinam.BR. | ad exhz'þenflzm?, et in margine: alias, id e]iwad exhzf. alias deefl. GE B. 25
" Cicero fimili ratione 77. Offic. 24. loquitur: ommes emim immuemorem oderunt, | Hal. -vmdzc:/m. GE B. 26 Hal meSa«vóv, GEB. 27 Mlal. -volu;t. GEE.
1 eamque ininriam in deterrenda liberalitate fibi etiam fier? putant. DVK. — 5 Hal. | 28 Bafil. é«égesov. B R. m um 3 j
, quos inter. , Vulg. uter quos. BR. 6 Hal. uibil. GEB. 7 Hal. debeamus. ! 1 Indxcandu.m erat H? 'Taur, m hunc modum: trzgenfimo fe.czmdo po-
