laudat Charondas, prae eo, qui eft in Vulgata. o T To. Apud Hal. vt in Vulg.
eft poff. ex fent. Praef. 27 VWtclariffime docet L. 17. $. 2. D. de pattis, cum
qua confer, -quae tradit a Cofta. 28 Hal inferit ofj. 29 Afhione
'Theoph. or TO. 30 L. 238. $. 2. D. de verb. fignif. Pignus enim eft pro-
yrie, quod deponere dicitur debitor apud . creditorcin :: vnde depofitum pignus

INSTITVTIONVM

nis in controuerfüs rerum corporalium proditum. non eft.

biles.

libertus fit, vel de partu agnofcendo.

LIB. 15 71T. VL

tem experitur quis de rebus coloni, quae pignotis iure pro
mercedibus fundi ei tenentur, Quafi Seruiana autem ?? , qua
creditores pignora hypothecasue perfequuntur. ([nter pignus
autem et hypothecam, quantum ad actionem hypothecariam
attinet, nihil intereft. Nam de;qua re inter creditorem , et
debitorem conuenerit, vt fit pro debito obligata: vtraque hac
appellatione ?? continetur. Sed in aliis differentia eft. . Nam
pignoris appellatione eam proprie rem contineri dicimus, quae
fimul etiam traditur creditori, maxime fi mobilis fit ?. At
eam, quae fine traditione nuda conuentione tenetur, proprie
hypothecae appellatione contineri dicimus, — $. 8. In perfo-
nam quoque aCtiones ex fua iurisdictione propofitas habet
Praetor ?*; veluti de pecunia conttituta, cui fimilis videbatur
receptitia, Sed ex noftra Conftitutione, cum et fi quid pleni-
us habebat, hoc in actionem pecuniae conftitutae transtufum
eft, ?? ea quafi fuperuacua iuífa eft cum fua auctoritate a no-
ftris legibus recedere. Ttem Praetor propofuit ?? de peculio
feruorum, filiorumque familias: et ?* ex qua quaeritur, an
a€tor iurauerit, et alias complures. $. 9. De conftituta au-
tem pecunia cum omnibus agitur, quicumque pro fe, vel pro
alio foluturos fe conftituerint: nulla fcilicet ftipulatione inter-
pofita: nam alioquin fi ftipulanti promiferint: iure ciuili te-
nentur. . G. 1o. AGtiones ?? autem de peculio ideo aduerfus
patrem dominumue comparauit Praetor: quia licet ex contra-
étu filiorum feruorumue ipfo iure ?? non teneantur: aequum
tamen eft peculio tenus, quod veluti patrimonium eft filiorunm
filiarumque, item feruorum, condemnari eos. $. ir. Item

.fi quis poftulante aduerfario iurauerit, deberi fibi pecuniam ,

quam peteret, neque ei foluatur: iuftitfime ?? accommodat ei

. talem aCtionem ??, per quam non illud quaeritur, an ei pecu-

nia debeatur, fed an iurauerit, |.. $. 12. Poenales quoque a-
Ctiones bene ?? multas ex fua iurisdictione introduxit: veluti
aduerfus eum , qui quid ex albo eius corrupiffet *?: et in.e-
um, qui patronum vel parentem in ius vocaflet, cum id non
impetraffet: item aduerfus eum, qui vi exemerit eum, qui in
ius vocaretur, cuiusue dolo alius exemerit, et alias innumera-
$. r3. Praeiudiciales ^* actiones in rem efie viden-
tur ^?, quales fünt, per quas quaeritur, an aliquis liber, an
Ex quibus fere *? vna
illa
apud Paulum i/5. 1. Sent. tit. f. quod aliis auctorum veterum locis illuftrat A
COSTA. 21 Et hoc, colore quaefito a iure ciuili, vt obferuat A COST A.
32, Hal. inferit et. 33 Hal. inferit a&zonem. 34 Vulgata eam ex qua:
ali illem ex; in alis vtrumque deeft. o T T 0. Hal. fikorumque familiavum : et
edt, ex qua. 55 Minus accurate 'Theoph. de pecalio cx*ywwiv, actionem :
nam ex omni contraQu dantur aQiones de peculio L. 5. D. de pecul, O YT O,
36 Puta ciuili, cuius regula, vnumquemque ex füo contra&tu, non ex alieno ob-
ligari oportere, L. peu. C. me vxoy pro mavito. A C OST A, 37 Sed iterum :
colore quaefito ex iure ciuili, vt obferuat A Cos'T A. 38 At&ionem ex iure-
iurando, quae et in fa&um L. 11. $. 1. D. de iureiur. L. $. C. de veb. cred. et
vtilis L. 13. $. 1. L. 29. D. de iureiur. dicitur. MARCILIVS. 39 Vulgo
acliones multas; alii peius paene anultas : (ed bene multae funt zumumerabiles, vt

in fine $. explicatur. Beme eft particula ZuEzrix5 » et vebementer notat. Cic,

lib. V. epifl. 12. Qui femel verecundiae fmes tranfierit , eum bene et nauiter opor-
tet effe impudentem. Lucret. lib. V. v. 704. Donec eum contra pleno bene lumiue

jfulfit. Vid. Giphan. znd. Lacret. et Fabrot. ad "Tbeopb, b. $. o'r TO. Hal.

acliones Praetor multas. 40 Paulus Ijb. 1. Sent. tit. 13. $. 3. et adde, quae
ad hunc locum de forma albi notat A COST A. 41 lta di&tae duplici de
caufa, et quod aliis caufis, fi quae interuenerint, iudicium per coníequentias
afferunt, et quod ante et priore loco difceptantur et iudicantur. Potius autem
dicendae videantur cognitiones, quam aGtiones, quod maiores iudices requi-
rant, L. 32. $. 7. D. de vecept. Sed dicendum, generaliter fumpto a&ionis
nomine praeiudicia quoQue contineri, L. 5;7. D. de obl. et a&liou. Et aliquan-
do in his quoque a Praetore recuperatores, id eft, fele&os iudices fuiffe datos,
probat A CO S'T A. 42 Dominium enim propría a&ione vindicatur: fed vbi

-de ftatu homini$ agitur, quod caufam proprictatis implicitam quodammode ha-

beat, de proprietate fimul agi videtur. A COS'TA ct MARCILIVS, 43
More fuo "oTheophilus particulam fere omifit, quae. tamen neceffaria eft, quia
haec a&io quaedam habet ex edi&o Praetoris L. 14. et feg. D.. L. 21. C. de
lib. casf. V. Ian. a Cofta ». $. Male Cuiac, in notis primis pro fere legit certe;
peias

-----

INSTITVTIONVM .;LIB. IV.. TIT. VI 69

illa legitiniam ** caufam habet, per quam quaeritur, an ali-

quis liber fit: ceterae ex ipfius Praetoris iurisdictione fübftan-

tiam capiunt. $. 14. Sic itaque difcretis a€tionibus, cer-
tum eft, non poffe aCtorem füam rem ita ab aliquo petere, Si
paret ^? eum dare oportere. ^Nec enim quod actoris eft, id ei
dari oportet: quia fcilicet dari cuiquam id intellegitur, quod
ita datur, vt eiusfiat. NNec res, quae iam actoris eft, magis
eius fieri poteft. Plane odio furum, quo magis pluribus actio-
nibus teneantur, effeCtum eft, vt extra poenam dupli aut qua-
drupli, rei recipiendae nomine fures etiam hac actione tene-
ántur, Si paret *9 eos dare oportere: quamuis fit aduerfus eos

.etiam haec in rem attio, per quam rem fuam quis effe petit.

$. 15. Appellamus autem in rem quidem actiones, vindicatio-
nes: in perfonam vero actiones, quibus dare *? facere oporte-
re intenditur, condictiones: condicere enim eft denuntiare
prifca lingua ^9. — Nunc vero abufiue dicimus , condictionem
aCctionem in perfonam effe, qua actor intendit dari fibi oporte-
re ^?: nulla enim hoc tempore eo nomine denuntiatio fit.
$. 16. Sequens illa diuifio eft, quod quaedam actiones rei per-
fequendae gratia comparatae funt, quaedam poenae perfequen-
dae, quaedam mixtae ?? fünt. — .$. r7. Rei perfequendae

. caufa comparatae funt omnes in rem actiones. Earum vero a-

Cionum, quae in períonam funt, eae quidem , quae ex con-
traCtu nafcuntur , fere omnes rei perfequendae caufa compara-
tae videntur: veluti quibus táutuam pecuniam, velin ftipula-
tum deduCtam petit actor : itemque commodati, depofiti,
mandati, pro focio, ex empto, vendito, locato, conducto.
Plane fi depofiti agatur eo nomine , quod tumultus, incendii,
ruinae, naufragii cau(ía depofitum fit, in duplum actionem
Praetor reddit: fi modo cum ipfo, apud quem depofitum fit,
aut cum herede eius, ex ?* dolo ipfius agetur: quo cafu mixta
eft aCtio. — $. 18. Ex maleficiis vero proditae actiones, ali-
ae tantum poenae perfequendae caufa comparatae funt: ?* ali-
aetam poenae, quam rei perfequendae, et ob id mixtae funt.
Poenam tantum perfequitur quis aCctione furti: fiue enim ma-
nifefti agatur quadrupli , fiue nec ?? manifefti dupli, de fola
poena agitur, Nam ipfam rem propria actione perfequitur

quis, id eft, füam effe petens: fiue fur ipfe eam rem poffideat,-

fiue alius quilibet. Eo amplius aduerfus furem etiam condi-
Ctio eft rei. $. 19. Vi autem bonorufn raptorum actio mix-
ta eft, quia in quadruplum ?* rei perfecutio continetur: poe-
na autem tripli eft. Sed et legis Aquiliae aCtio de damno in-
iuriae ?* mixta elt , non folum fi aduerfus inficiantem in du-
plum agatur, fed interdum et fi in fimplum quisque agit ??:
veluti fi quis hominem claudum aut lufcum occiderit, qui in
€o anno integer et magni pretii fuerit ^^, fecundum iam tradi-

j

peius Muretus fere ornatus caufa additum putat. o T T 0. 44 Ex XiI. enim ta-
bulis deícendit L. 2. $. 24. D. de O. 1. 4 CoSTA. 45 ReGe: non ap-

paret. v. fupra ad $. 1. quib. mod. ve contr. o'rro. Hal appavet. || 46 Hal :

fi appareat. 47 MHal inferit aut. . — 48 lta etiam Philoxenus z2 gloffis :
denuntiatio autem eft comminantis , vt docet Donatus in T'erent. Adelpb.
A. 2. Sc. 1. qua nihil opus in vindicatione, quae rem afficit, non perfonam.

A COSTA et MARCILIVS. 49 Scilicet fecundum id, quod hodie obtinet -

'et obferuatur: vt illae tantum a&tiones in perfonam in veteri condidionis nomi-
ne remaneant, etiam fublatis denuntiationibus, quae dari, id eft, dominium
transferri intendunt. A COST A. 5o Hal mifiae. 51 Hal de, et mox
sifla, et fic vbique. 52 Hotmanus addit alzae rei, vt contincatur condi-
&io furtina, de qua in fine. $. vbi vero a quibusdam Charondae vox rej abeft.
O T T 0. 53 MHal. «on.
Accuríftus damno ininriadato. o Y'T 0. Sic et Hal. 56 Hal. agat. 57 Vul-
gata hic addit: ftauti euim dammatur , quauti is bomo eo im aumo plurzini fnerit.
OoTTo, Habet Hal.
lib, XX. Conietl. c. 10, irreptitia cenfet, et delenda verba tam w vem, quam
in perfousm, tamquam ex gloffis profeda, quod mihi non videtur. o T T O.
Hal. inferit a&/o , et loco 4aae habet qua. 6o Hal quamplurimis.
6X Hal. caaffis. 62, Hal. abfiulevit. 63 Deducitur, id cft fit vel ducitur.
Petron. cap. 10. vt veterem cmn. Gitone qneo. vationem deducerem, Sueton.. Ang.

| na: et ideo in duplum eius fit condemnatio.

$4 Vulgata quadvruplo. o'r'*o. $ic Hal. 55.

38 Ant. Faber de error. pragm. p. 4. dec. 94. ". $. et.

tam diuifionem. — Item mixta eft aCtio contra eos, qui relicta
facrofanctis Ecclefiis , vel aliis venerabilibus locis legati vel fi-
deicomimiffi nomine, dare diftulerint ufque adeo, vt etiam in
iudicium vocatentur: tunc enim et ipfam rem , vel pecuniam,
quae relicta eft, dare compelluntur,, et aliud tantum pro poe-
: $. 20.. Quae-
dam actiones mixtam caufam obtinere.videntur, tam in rem,
quam in perfonam ?? : qualis eft familiae ercifcundae actio ,
quae competit coheredibus de diuidenda hereditate. — Item
communi diuidundo, quaeintereos redditur, interquos aliquid
commune eft, vtid.diuidatur. ]ltem finium regundorum ?? ,
quae inter eos agitur,' qui confines agros habent. In quibus
tribus iudiciis permittitur iudici rem alicui ex litivatoribus ex
bono. et aequo adiudicare: et fi vnius pars praegrauari videbi-
tur, eum inuicemcerta pecuniaalteri condemnare. $.21. O-

mnes autem actiones, vel in fimplum conceptae funt, vel in

duplum, vel in triplum, yelin quadruplum, Vlterius autem
nulla actio extenditur. $. 22. In fimplum agitur: veluti ex
füpulatione, ex mutul datione, ex empto , vendito, locato,
conducto, mandato, et denique exaliis compluribus $? caufis.

| $. 23. In düplum agimus: veluti furti nec manifefti, damni

iniuriae ex lege Aquilia, depofiti ex quibusdam cafibus $.
Item ferui corrupti: quae competit in eum, cuius hortatu con-
filioue feruus alienus fugerit, aut contumax aduerfus domi-
num factus eft, aut luxuriofe viuere coeperit, aut denique
quolibet modo deterior factus fit. . In qua attione etiam earum
rerum, quasfugiendo feruus abftulit ??,. aeftimatio deducitur??,
]tem ex legato, quod venerabilibus locis relictum eft, fecun-
dum ea, quae fupra diximus. $. 24. Tripli vero, cum qui-
dam maiorem verae aeftimationis quantitatem ** in libello con-
uentionis inferuit, et 9? ex hac cauía viatores, id eft, execu-
tores litium , ampliorem fummam fportularum nomine exege-
rint: tunc enim id, quod propter eorum caufam damnum paf-
füs fuerit reus, in ?* triplum ab actore confequetur: vtin hoc

triplo, et fimplum, in quo damnum paffus eft, connumeretur,

Quod noftra Conftitutio induxit $*, quaein noftro Codice fulgetz
ex qua dubio procul eft ex lege condiCticia ?? emanare *?.
G. 25. Quadrupli *?: veluti furti manifefti, item de eo quod
metus caufa factum fit: deque ea pecunia, quae in hoc data
fit, vtis, cui datur, calumniae caufa negotium alicui faceret,
vel non faceret. Item ex lege condicticia ex noftra Conftituti-
one oritur **, in quadruplum. condemnationem imponens iis
executoribus litium, qui contra Conftitutionis normam a reis
quidquam exegerint. $. 26. Sed furti quidem nec marifefti
aétio, et ferui corrupti, a ceteris, de quibus fimul locuti fu-
mus, eo differunt, quod hae attiones omnimodo dupli funt z
Pcife at

c, 42. populi vationem deduceret. V. Yo. Fred. Gronou. I;5 11. OPf. c. 10. ct notas
variorum. ad Ciceron. lib. 1. de off. c. 18. o r T O. 64 Vulgata: T*ipli vere
agimus, cum qnidam majorem vera aeffimatione quantitatem inlibello conuentzo-
nis inferunt : íed Hotman. et Char. Cuiacio adftipulantur. o T T o. Vulgatam Hal.
fequitur. — 65 Hal.«t, moxque exigerent. 66 Particulazz abeít ab omn.

"CChar. OT TO. 67 Hal. iutroduxit. 68 Conudiditiam Hotmanus , contra

'Tigurini aliorumque librorum auctoritatem lcgit:, probat cti.am Charom'ias,. ct
firmat inprimis Theophilus, vertens: 407 daubium eji., quin ex couflitutione
condi&lioexlege nafcatur. Vulgata vero : quam proculdubio ceztin efl, exlege cou-
diditia emanare. o 'Y T 0, Sic et Hal. Otto habet condicfitiam. 69 Olim
nempe in ius vocatio fiebat a priuatis, poft;a a mag'lüratxb.us intcrpella.tione
a&oris interpofita , .. 4. C. de frnud. et lit. -exg)ev'zj. perviatores, qui pro
modo quantitatis l'ibeno expreffae fportu!.ag a reis gxxgcbant. lN*uïlum. in þac re
erat periculum , quamdiu poenae Plus petitionis obtinebant $. 23. h. fed fublato
hoc periculo Conttitutione Zenonis , ibid. maiorem fummam comple&ebantur a-
&ores libello , vt reos onerarent: quam iniuriam, vt compefceret Iuihmaqus
lege condi&itia, conítituta in a&qrcs tripli poena, (-3-on.i7t'iturj.onex.n in Codice
fulgentem clacubrauit, ex qua et illa altera lex condi&titia viatoribus pofita ,

$. feg. emanat. Cuiac. lib XI. Obf. c. 22. A COSTA €t MARCILIVS. — "O

Hal. inferit zutem agitur. — "]1 Vulgata: Jtem ex lege comdicitia nofira Con-
Bitutio oritur. Hotmanus ex coniectura: [tem cendidjtia ex lege, quae ex noftra
: | : Cen/li-
d^.

13 ! :

"- INSTITVTIONVM.LIB.IV. TIT. VI.

atillae, id eft, damni iniuriaeex lege Aquilia, etinterdum **

depofiti, inficiatione duplicantur: in confitentem autem in .
fimplum dantur. Sed illa, quae de iis competit, quaerelicta -

venerábilibus locis fünt, non folum inficiatione . duplicatur,
fed etiam fi diftulerit relicti folutionem , vsque quo iuffu ma-

giftratuum noftrorum conueniatur. 1n confitentem vero *?, |

antequam iuffü magiftratuum conueniatur, foluentem, fim-
plum *^ redditur, —— $. 27. Item actio de eoquod metus caufa
faCtum fit, a ceteris, de quibus fimul locuti fumus, eo dif-
fert: quod eius natura tacite continetur, vt qui iudicis iuffu i-
píam rem actori reftituat, abfoluatur. — Quod in ceteris cafibus
non ita eft *5: fed omnimodo quisque in quadruplum condem-
natür, quod eft et in furti manifefti aCtione. $. 28. A&io-
num aütem quaedam bonae fidei fünt, quaedam ftricti iuris * $,
Bonae fidei funt hae: ex empto, vendito, locato, conducto,
negotiorum geftorum, mandati, depofiti, pro focio , tutelae,
commodati, pigneratitia, familiae ercifcundae, communi di-
uidundo, praefcriptis verbis, quae de aeftimato proponitur, et
ea, quae ex permutatione competit, et hereditatis petitio.
Quamuis enim vfque adliuc incertum erát, fiue ** inter bonae
fidei iudicia connumeranda fit hereditatis petitio, fiue non ??:
noftra tamen Conftitutio aperte eam effe bonae fidei difpofuit.
$. 29. Fuerat antea et rei vxoriae aCtio vna ex bonae fidet 1udi-
ciis: fed cum pleniorem effe ex ftipulatu actionem inuenientes,.
omne ius, quod res vxcria ante habebat, cum multis diuifio-
nibus in actionem ex ftipulatu, quae de dotibus exigendis pro-
ponitur, transtulimus *?: merito rei vxoriae aCtione fublata,
ex ftipulatu ??, quae pro ea introductaeft,. naturam bonae fidei
iudicii tantum in exaCctione dotis meruit, vt bonae fidei fit.
Sed ?* et tacitam ei dedimus hypothecam. Praeferri autem a-
liis creditoribus in hypothecis tunc cenfüimus, cum ipfa muli-
er de dote füa experiatur, cuius folius ?^ prouidentia hoc in-
duximus. $. 3o. In bonae fidei autem ?? iudiciis libera po»
teftas permitti videtur iudici ex bono et aequo aeftimandi,
quantum actori reftitui debeat. In quo etillud continetur, vt
fi quid inuicem praeftare aCtorem oporteat: eo compenfato, in
reliquum is, cum quo actum eft, debeat condemnari. Sed et
in ftrictis ?^ iudiciis ex refcripto DiuiMarci, oppofita doli mali
exceptione, compenfatio inducebatur. Sed noftra Conftitutio
eas ?? compenfationes, quae iure aperto nituntur, latius in-
troduxit: vt actiones ipfo iure minuant, fiue in rem, fiue in
perfonam , fiue alias quascumque: excepta fola depofiti aCtio-
ne, cui aliquid compenfationis nomine opponi, fatis impium
effecredidimus?9: ne füb praetextu compenfationis, depofita-
rum rerüm quis exactione defrudetur. $. 31. Praeterea
quasdam aCtiones arbitrarias, id eft, ex arbitrio iudicis. pen-
dentes appellamus: in quibus, nifi arbitrio iudicis is, cum
quo agitur, actorifatisfaciat: veluti rem reftituat, vel exhibe-
at, vel foluat, vel ex noxali caufa feruum dedat, condemnari
debeat, Sed iftae aCtiones tam in rem, quam in perfonam in-
ueniuntur. Ínrem, veluti Publiciana, Seruiana de rebus co-
loni, quafi Seruiana, quae etiam hypothecaria vocatur. In

Con[litutione oritur. Quidam 'Charondae: Item condicitia ex lege ,'quae ex mo-
Jira. Conflitutioue ovitur , in quadruplun. condemnationem inponit. ln Marcilii
membtanis: Item ex lege conditlitia, quae ex noftra Confl. oritur. o Y Y 0. Hdl.
vt Vulgata, et mox ztoffrae Conflitutionis. 72;, Dedolo addit Accurf. o r Y O.
3 Theophilus et omnes Char. vero et antequam. o T'Y 0. 74 Hal fimpli.
75 MHal non eft ita. 76 Quidam zudiczi; fed Cont. Zgris mage probat. 'The-
oph. legit quaedam fiviclae. o'T T 0. De trimembri a&ionum diftin&ione in bo-
nae fidei, ftri&i iuris, et arbitrarias lege differentemI. a Cofta ad 7. $. et Nic.
Hier. Gundling. peculiaritra&atione de vfu praclico actionum bonae fidei et flvicti
invis.Hal Sax. 1724. 4. ^^ 77 SiueHal, omittit. 78 Hal. conn. b. p. effet,
an mou. 79 Hal transtulerimus.
a Theoph. et quibusdam Char. o r'ro. 82 Recte Accurfius, s&ulzeris , male
'Fheophilus, dotis, wom donationis propter nuptias , deceptus a L. 12. $. vlt. C.
qui potiores iu pign. Liberis tamen indulgendunr effé non dubitat Cuiac. vt ex-
pofuit'ad Nos. 91., quod et pati videtur vox folius. Sed cum Iuftinianus tam
aperte profitéatur, fe contemplatióne mulieris hoc friuilegium induxiffe, credi-

-tate apud eum actum eft. .

Jivichi iuris.
Vulgo vi aut tetus cau(a, ícd viabefta'Theoph. etomn. Char. o T T o. Habet Hal. -

80 Halinferita&zo. ^ 8X Sedabeft

perfonam, veluti quibus de eo agitur, quod ?? aut metus cau-
fa, aut dolo malo fattum eft. lItem cum id, quod certo loco
promiffum eft 5?, petitur. Ad exhibendum quoque attio, ex
arbitrio iudicis pendet. n his enim attionibus, et ceteris fi-

milibus *?, permittitur iudici ex bono et aequo fecundum cu- -

iusque re1, de qua actum eft, naturam aeftimare, quemadrmo-
dum aétori fatisfieri oporteat. $. 32. Curare autem debet
iudex, vt omnimodo ??, quantum poffibile ei fit, certae pe-
cuniae, vel rei ?* fententiam ferat: etiamfi de incerta quanti-
$. 33. Si quis agens, in intenh-
tione fua. plus complexus fuerit, quam ad eum pertineat :
?? caufacadebat, idelt, rem amittebat, necfacile in integrum
aPraetore reftituebatur, nifi minor erat viginti quinque annis.
Huic enim, ficut in aliis caufis, caufa cognita füccurrebatur,
fi lapfus iuuentute fuerat: ita et in hac caufa füccurri folitum

erat. Samne fi tam magna caufa iufti erroris interueniebat , vt

etiam conftantiffimus quisque labi poffet: etiam maiori viginti-
quinque annis fuccurrebatur: veluti fi quis totum legatum pe-
tierit: poft deinde prolati fuerint codicilli, quibus aut pars le-

gati adempta fit, aut quibusdam aliis legata data fint, quae ef-

hiciebant,:vt plus petiiffe videretur petitor, quam dodrantem,
atque ideo lege Falcidia legata minuebantur ??. . Plus. autem
quatuor modis petitur: re, tempore, loco ?^, caufa. Res

veluti fi quis pro decem aureis, qui ei debebantur, viginti pe-

tierit: aut fi is, cuius ex parte res eft, totam eam, vel maiore
ex parte ?? , fuam effe intenderit. "Tempore:, veluti fi quis
ante diem vel ante condicionem petierit, Qua ratione enim
qui tardius foluit, quam foluere deberet, minus foluere intel-
legitur: eadeim ratione qui praemature petit, plus petere vide-
tur. Loco plus plus petitur: veluti cum quis id , quod certo
loco fibi ^* ftipulatus eft, alio loco petit, fine commemoratio-
ne illius loci, in quo fibi dari ftipulatus fuerit ?*: verbi gratia,
fiis, qui ita ftipulatus fuerit, Ephefi dare fpondes? Romae
pure intendat íibi dari oportere. 1deo autem plus petere intel-
legitur, quia vtilitatem, quam habuit ?* promiffor, fi Ephef
folueret, adimit ei pura intentione: propter quam caufam alio-
loco petenti arbitraria actio proponitur, in qua fcilicet ratio

habetur vtilitatis, quae promiffori competitura fuiffet, fiillo

loco folueret ??. . Quae vtilitas plerumque in. mercibus maxi-

mainuenitur; veluti vino, oleo, frumento, quae per fingulas

regiones diuerfa habent pretia. Sed et pecuniae numeratae
non in omnibus regionibus fub iisdem vfuris fenerantur. $i
quis tamen Ephefi petat, id eft, eo loco petat, quo vt fibi de-
tur ftipulatus eft, pura actione recte agit: idque etiam Praetor
monftrat, fcilicet quia vtilitas foluendi falua eft promiffori.
Huic autem qui loco.plus petere intellegitur, proximus eft is,
qui caufa plus petit: vt ecce fi quis itaa te ftipuletur, Homi-
nem Stichum aut decem aureos dare fpondes? deinde alteru-
trum *?9 petat : veluti Hominem tantum , aut decem aureos
tantum, 1deo autem plus petere intellegitur, quia in eo ge-
nere ftipulationis promifforis eft electio, vtrum pecuniam an
hominem foluere malit. Qui igitur pecuniam fantum , vel
| | o hominem
derim, non effe indiftin&e contendendum liberis aduerfus creditores, et hoc fo-

. lum cafu aluftin. excepto, liberos effe pracferendosanterioribus creditoribus, cum

83 Ab Hal. abeft autem. 84 Hal.

aduerfus nouercas agunt. A COST A.
86 Hal [aue iniquum ejfe credimus. 87

835 Hal.easdem.

88 Vocesalio loco in quibusdam adie&ae, fapiunt gloffema. o T T o. 89 Vtin
Pauliana L. 10. $. 15. D. quae in fraud. creditor. in Fabiana L. s. D. fi quid in
fraud. patron. in aQione finium regundorum L. 2. et L. s. D. fin. reg. in redhibi-
toria L. 45. D. de aedil. ed. in aCtione rerum amotarum L. $. f. D. rer. amot. in
a&ione confefloria et negatoria ferüitutum L. 7. D. fi fert. vindic. A CoS'T A.
90 Hal.ommino. . Q9X Certae rei 'Theoph. et quidam MSS. o r T o. omifla fcil.
voce pecimiae. 92, Hal. inferit a. 93 Hotmdán. verba haec vel transponenda,
vel voculam ;deo intercidendam efle ait. o r T 0. 94. Hal. inferit et. 95
Hal. maiorem partem. o6 Hal. inferit dari. 97 Hal. eff. 98 Hal. ha-
beret. 99 Vulgares libri addunt quo fe foluturum fpopondit. Alii quo foluere
deberet; Ííed meliores ea ignorant. or'ro. Hal addit qwo fe f. fp. IO?

!

j

n
i,
tum
X
lt
|pe
jl
eg
"
iem

R;

ort

INSTITVTIONVM. LIB. IV TIES VE VIL 71

hominem tantum fibi dari oportere intendit, eripit eleCtionem
aduerfario: et eo modo fuam quidem condicionem meliorem
facit, adueríarii verofuideteriorem. — Quade caufa talis in ea re
prodita eft a&io, vt quis intendát hominem Stichum, aut au-
reos decem fibi dari oportere: id eft, vt eodem modo peteret,
quo ftipulatus eft. Praeterea fi quis generaliter hominem fti-
pulatus fit, et fpecialiter Stichum petat: aut generaliter vinum
ftipulatus *?*, fpecialiter Campanum petat: aut generaliter
purpuram ftipulatus fit, deinde fpecialiter Tyriam petat, plus
petere intellegitur: quia electionem aduerfario tollit, cui fti-
pulationis iure liberum fuit, aliud foluere, quam quod petere-
tur. Quinetiam licet viliffimum fit, quod plus petat *??,
nihilominus plus petere intellegitur : quia faepe accidit, vt
romiffori facilius fit illud foluere, quod maioris pretii eft.
ged haec quidem antea in vfu fuerant : poftea autem ^** lex

Zenoniana et noftra 19* remcoercuit *??. Et fi quidem tem-
pore plus fuerit petitum: ftatui oportet ^?^, quod Zenonis |

diuae memoriae loquitur Confítitutio. Sin autem quantitate

vel alio modo plus fuerit petitum: *?* omne, 1i quod forte

damnum, vt in fportulis *??, ex hac caufa acciderit ei, contra

quem plus petitum fuerit, commifla tripli condemnatione, fi-
$. 34. Si minus in *?* inten- |
tione ^1? complexus fuerit aC&tor, quam ad eum pertineat: -

cut fupra diximus, puniatur.

veluti fi cum ei decem *** deberentur, quinque fibi dari opor-
tere intenderit: aut fi cum totus fundus eius effet, partem. di-

midiam fuam efle petierit: fine periculo agit: in reliquum e- -

nim nihilominus iudex aduerfarium in eodem iudicio ^^* con-
demnat, ex Conftitutione diuae memortiae Zenonis.

fed in eodem iudicio cognita veritate, errorem fuuim corrigere
ei permittimus ^*?; veluti li is, qui hominem Stichum petere

deberet , Erotem petierit : aut fi quis ex teftamento fibi dari-

oportere intenderit, quod ex ftipulatudebetur. —— $.36. 5unt
praeterea quaedam actiones, quibus non 114 folidum, quod
nobis debetur, perfequimur: fed modo folidum confequimur" ^?,
modo minus: vt ecce, fi in peculium filii feruiue agamus.
Nam fi non minus in peculio fit, quam perfequimur, in foli-

dum dominus paterue *** condemnatur; Ííi vero minus inuenia--

tur , eatenus condemnat iudex , quatenus in peculio fit.
Quemadmodum autem peculium intellegi debeat, fuo ordine
proponemus, . $,37. ltem fi de dote *** iudicio mulier a-
gat: placet eatenus maritum condemnari debere, quatenus fa-
cere poffit, id eft, quatenus facultates eius patiuntur. taque
fi dotis quantitati concurrant facultates eius, in folidum da-
mnatur: fiminus, intantum, quantum facerepoteft. Propter
retentionem quoque dotis repetitio minuitur. Nam ob impen-
fas in res dotales faCtas, marito **? retentio conceffa eft, quia

Haàl. alterum. ior Hal inferit fít, et. IO2 Vulgo guis petat. In quibus-
dai Charondae quod. quisque. o'T T o. Hal. quis p. 103 Hal vero. . . 104
De his Zenonis et Iuftiniani Conftitutionibus vide Cuiac. l. xit. Oóf. 2 1. 105
Hal. coartanit. 106 Alii quid flatui oporteat. Yn pluribus quod flatui oportet.
oTTo. Hal. quid flatuioporteat, omiflo fequentiqwod. — ' 107 Hal, inferit Zg.
IO8 Charondas voces vt im fportulis in quibusdam reperit, et Theophilus hoc
exemplo víus eft : fed quia Vulgata eas ignorat, forfan interpretis funt. o T T o.
Kal eas ignorat. 109 Praepofitio in. nullo Charondae MS. et paucioribus
tantum excufis reperitur, o T T O. 110 Hal. addit. fu. III 4ure in
Vulgata eft interpretis; ficut particula fi in verfu fequente, abeft ab omnibus
Charondae et 'Theophilo. o rro. Habet awrei Hal. 1I2 Hal. inferit e;.

113 Quaíi hac noua Conftitutione: vulgo autem permittitur. o T T o. Sic Hal.

Olim errorem corrigere licebat ante litem. conteftatam. ipfo iure, poft litem
conteftatam ex decreto Practoris, L. 3. C. de edendo. Quod indiftin&e permi-
fit absque Praetoris auxilio Iuftinianus hac noua Conftitutione, quae alibi non
eXtat. A COSTA. 1i4 In alis additmur mon femper folidum , inuitis libris
veteribus, fed 'Theoph. habet. o r T o. Habet et Hal. 113 Hal perfequimar.
II6 Omnes Char. pater dominusue. o T T O, 117 Hal. inferitzn. 118 Cu-
jac. particulam quafi re&te hic omifit, quam 1n Vulgata fciolus aliquis adiecjt,
propter L. vnm. $. s. C. de rei vx. atf. ex qua omnis retentio ceffat. At veto illa
non extat apud (Theophilum, nec iu MSS. Charondae, nec extare debet, quia

|

Si quis aliud pro alio intenderit, nihil eum periclitari placet, | hi
| igitur iuffü domini cum feruo negotium geftum erit: in foli-
um Praeter aduerfus dominum acCtionem pollicetur : fcilicet

uis quaeftus pertinet.

é

ipfo iure neceffariis fumptibus dos minuitur, ficut ex latioribus
Digeftorum libris cognofcere licet. $. 38. Sed et fi quis
cum parente fio patronoue agat: item fi focius cum focio, iu-
dicio focietatis agat: non plus actor confequitur, quam aäuer-

| farius eius facere poteft. . Idem eft, fi quis ex donatione fua

conueniatur. $. 39.. Compenfationes quoque oppofitae ple-

rumque efficiunt, vt minus quisque confequatur, quam ei de-

4IIS9 N : : 1 1 M
bebatql ^. * JNamque ex bono etaequo, habita ratione eius,
quod inuicem actorem ex eadem caufa '?? praeffare oportet:
in reliquum eum, cum quo aCtum eft, condemnare *?*, ficut
lam dictum eft. —— $. 40, Eum quoque "??, qui creditoribus
fuis , bonis ceffit, fi poftea aliquid adquifierit, quod idoneum
emolumentum habeat: ex integro in id, quod facere poteft,
creditores cum eo *?? experiuntur. lnhumanum enim erat,
Ípoliatum fortuhis fuis in folidum damnari.

TIT. :VIE |

QVOD CVM EO CONTRACTVM EST , OVI IN
ALIENA POTESTATE EST F.

VIA tamen fuperius mentionem habuimus de actione,
.qua in peculium filiorumfamilias ^ feruorumque agitur:
opus eft, vt de hac aCtione, et de ceteris, quae eorumdem
nomine 1n parentes dominosue dari folent, diligentius admo-
neamus. Et quia fiue cum feruis negotium geftum fit, fiue
cum iis, qui in poteftate parentis ? funt, his * fere eadem iu-
ra feruantur: ne verbofa fiat difputatio, dirigamus fermonem
in perfonam ferüi dominique, idem intelle&uri de liberis quo-
que et parentibus, quorum in poteftate funt. Nam fi quid in
his proprie obferuatur ?, feparatim oftendemus. $. r

quia ? qui itacontrahit, fidem domini fequi videtur. $. 2. Ea-
dem. ratione Praetor duas alias in folidum actiones : pollice-
tur: quarum altera exercitoria , altera inftitoria appellatur.
Exercitoria tunc habet locum, cum quis feruum fuum magi-

| ftrum naui praepofuerit, et quid cum eo eius rei gratia, cut

praépofitus erit, contraCtum fuerit. ldeo autem exercitoria
vocatur, quia exercitor appellatur is, ad quem cottidianus na-
Ínftitoria tunc locum habet, cum
quis tabernae forte, aut cuilibet negotiationi feruum *.prae-
pofuerit, et quid cum eo eius rei caufa, cui praepofitus erit,
contraCtum fuerit. Ideo autem inftitoria appellatur, quia qui
negotiationibus praeponuntur, inftitores vocantur. [ftas ta-
men ? duas a€tiones Praetor reddit, et fi liberum quis homi-
nem, aut alienum feruum naui aut tabernae aut cuilibet üe-
gotiationi praepofuerit: fcilicet quia eadem aequitatis ratio et-
iam eo cafuinterueniebat?, ^ $.3. Introduxit et aliam actio-
nem

expreffe de iure Digeftorum loquitur, et ad illa nos remittit. V. Fabrot. ad Tbe-
opb. Yan. a Cofta b. $. et Cl. Schulting. ad Vipian. tit. $. $. 9. o T T O. Hal. habet
quafi. 119 Hal. debeatur. 120 Voces ex eadem cau(a Cuiac. in notis cen-
Ííct re&ius a Theoph. omitti: fed I. a Cofta et Marcilius eas retinent, quia in
omnibus libris veteribus reperiuntur. o T T 0. Haec verba ex eadem cau(a, exiu-
re veteri interpretanda, quo in bonae fidei iudiciis admiffa tantum fuit compen-
fatio ex eadem caufa, Sed deinde admiffa fuit ex diuerfa etiam , vt Paulus docet
lib. 3. Seut. tit. s. Quod non animaduertens TTheophilus, haec verba pro fu-
perftuis habuit, quae tamen conftanter retinent omnes libri. 4 COS T A. I2EI
Diffentit Hotmanus, quia in M$SS. omnibus eft condemmare, et in impreffis an-
tiquis paullo ante praecedit index, igitur mauult: poterit iudex - - condemmare :
in aliis coudemmari placet. Vulgata habet condemmnat, omiíla voce zudex. o T T 0.

| Cuiacii editio ita habet, vt nos dedimus: Ottonis iudex - - condemnat : Hal.

122 Accurfius cum eo quogme: alii Is

condemmat omiffo vocabulo iudex.
123 Cum eo omittit Hal.

quoque. o T Y 0. Hal. cum eo quoque.

Vulgata: Quod cwm eo, qui in aliema potefiate eft , negotium geftum effe
dicituv. orYro. Sic Hal 4 Kal fiiormmfamiliaerum. 3 Hal paren-
tum. 4 Apnd Hal. deeft bis. 5 Alias feruetur. o TTO. Sic Hal
& Vulgo 4wia is qmi. o'r'To. Sic Hal. — '7 Hal. addit fuum. — 8 ifüas am-
tem in pluribus Charondas et Theophilo. oTT29. 9 Fal ínterucuiat,
10 Hal,

72 | INSTITVTIONVM LIB. IV. TIT. VII. VIII -

nem Praetor, quae tributoria vocatur. Namque fi feruus in
peculiari merce fciente domino negotietur, et quid cum eo e-

ius rei caufa contraCtum erit: ita Praetorius dicit, vt quid- -

quid in his mercibus erit, quodque inde receptum erit, id in-
ter dominum, fi quid ei debetur *?, et ceteros creditores ,
pro rata portionediftribuatur. Et**quia ipfi domino diftribu-
tionem permittit , fi quis ex creditoribus queratur, quafi mi-
nus ei tributum fit, quam oportuerit: hànc ei actionem ac-
commodat, quae tributoria appellatur. $. 4. Praeterea in-
troducta eft aCtio de peculio, deque eo, quod in rem domini
verfum erit: vt quamuis fine voluntate domini negotium ge-
ftum erit, tamen fiue quid in rem eius verfum fuerit, id to-
tum praeftare debeat: fiue quid non fit in rem eius verfum, id
eatenus praeítare debeat,' quatenus peculium patitur ^^. n
