i LLE/ TE MQMW!&W fcnptumw In folo Barb. faCum, quandoquidem. — Praeterca
u qa 7

varer WaC, V Tet idem Bynkersh. Hberer, | Cum recepta vero concinunt Bafilica: -
4AsuSPQuuas y29. BR. n Vat. IL. videtur fuperfcriptum ieut l'ld. per
abbreuiationes, quas Brenkm. in Collationibus adpinxit. ] Religui LVat.

Iv. Palfi. HHi. Magl, Taur. L IV. S. Cruc. Treuif. GEB.
. 1'Vulg-inferit Julja. BR;. " 2, Ap. Hal. autem, abeft, GEE..— 5 Hunc
locum perobícurum interpretatur Noodt. m JDioclet, et Maxim. c. 14. BR.
Conf. Brenkm. de L. Remmiae exitu c. 20. mot. à. GEB. — 4 Wulg. inferit
in. BR. 5 Etiam hic Vulg. inferit zm. BR. 6 Vocula Namn, hic non ha-
bet vim caufae, fed vim incipiendi, vt in L. 2. $. 1. zufr. de Vi bonor. vaptor.
et in L. 6. iufr. de Rei Vindic. Noodt. alleg. loco. BR. Hal hic habet Er,
loco Nam. GER. 7 Hal. et Vulg. praefigunt fed. BR. 8 Hal et Vulg.
inferunt pecuniami — Yle eriam habet acceperit. BR, ^. 9 Hal ceffet. GER.
Yo Hal. inferit /icitiíé. GEB. II Taur, accIpiffe. GER. I2 Nenmpe fit.

*

tem accepiffe

ptum 77. pumes

cuniam dare: et ex hac caufa litem perire iuffit. Nam 9 tra«
Cari poteft, fi aduerfarius, non per calumniam ftltranügendi th
animo * accepit, an conftitutio ceffat ?? Et puto ceflare: fi-
cuti hoc quoque iudicium: neque enim transacfionibus *? eft
interdiCctum, fed fordidis concuffionibus. $. 4. Pecuniam au-
** dicemus, etiam fialiquid pro pecunia acce-

Il. Pavrvs libro X. ad Edictum. . QvrzxETIAM, ,
AY/quis *? obligafione liberatus fit, poteft viderif cepiffe pujactp— — 4
Idemque "?. fi gratuita pecunia vtenda data fit, au£ minoris -
locata venditadé res fit. Nec refert, (5 ipfe pecuniam acce-
perit, an alii dari iufferit, vel acceptum füo nomine ratum ha-
buerit. o
HI. VrPrAwvs libro X. ad Edictum. Ec '* cx.
NERALITER idem erit, fi quid omDino compendii fenfit pro-
pter hoc: fiue ab aduerfario, fiue ab alio quocumque. $. r.
Si igitur accepit, vt negotium faceret,]fiue fecit, fiue non fe- t
cit&aPS"et qui accepit, ne faceret, et fi feït, tenetup ^^ UM ,.
B Hoc Edicto tenetur etiam is, qui depe&tus eft. Depeétus 29j«
"autem dicitur turpiter paCtus. — $. 3. Illud erit notandumgmd fa deeeptu
qui dedit pecuniam, vt negotium quis pateretur, non habebit
ipfe repetitionem: turpiter enim fecit: fed ei dabitur peti-
^tio ?^a, propterquem datum eft, vt calumniaeifiat. Quare fi
| quis etate pecuniam accipit ^* b, vtmihinegotium faceret,leta ^eswnt
me, ne mihi faceret,] duobus iudiciis mihi tenebitur.)4onf —— 2
— IV.,Garvs libro IV. ?^* ad Editctum prouinciale. Aulus
HaAkc AcTI1O heredi quidem non cornpetit, quia fufficere ei
debet, quod eaàm pecuniam, quam defunctus dedit, repetere
poteft.
V. VrPrANvs libro X. ad Edictum. Iw gnkegE&pEM
autem competit in id, quod ad eum peruenit, Nam eft confti-
tutum, turpia lucra ?^? heredibus quoque extorqueri, licet cri-
mjna extinguantur: vtputa, ob falfum ?*, vel iudici ob gra-
tiófam fententiam datum, et ?? heredi extorquebitur: et fi
quid aliud fcelere qudefitum. $. 1. Sed etiam praeter hanc
actionem condictio competit, fi fola turpitudo accipientis ver- ct
fetur: nam f ét dantis, meliorcaufa eritpoffidentis. Quare 2$
fi füerit condictum, vtrum tollitur ^* h£áec actio, an vero in ^^
triplum danda fit? an exemplo furis et in quadruplum aétio-
nem damus, et condi&tionem ? Sed puto, füfficeré alterutram /et
a&ffionem. Vbi autem condictio competit, ibi non eft neceffe i
poft annum dare ?* in fattum actionem. :
Judas Vl. CaArzvs libro IV. ?? ad Edi&tum prouinciale.
AmxNwvs autem in perfonam ?? quidem eius, qui dedit pecu-
4 niam,

Erat Flor. pecumiacceptum. ^ Recentior manus nulla neceffitate, quin abfurde
prorfus accepzmms, repofuit. al habet accepit. Vulg. accepiffet. BR. —— 15
Vulg. inferit a. BR. I4 Vulg. accepiffe. B R. I5 Vulg. inferit eff. BR,
16 Vulgo praefigunt a^. BR. 17 Flor. olim erat Zt. B R. 18 Hal. et
Vulg. hic inferunt temetzr. BR. 19 ReGe adnotat H. a Porta in Il. Iu
Pand. Flor. Si igitur accepit ne faceret et fi fecit tenetar. — Aptatum taimen. eff
ibidem literis antiquiffimis fic: Si igitur accepit, vt negotium faceret, fiue. fecit,
fiue non fecit, et, qui accepit ne faceret, et fi fecit, tenetur. Sic ille. Nobis
autem fufpicio eft, inferendam in pofteriore parte negationem, vt fenfus con-
ftet, nimirum et qui accepit, me faceret, et fi uon fecit, tenetur. — .Si enim fecit,
quid dubii effe poter.t. BR. — Sed pariter quid poterat effe dubii, fi. non fecit,
cum pecuniam accepiffet in hoc, ne faceret. Absque negatione hic poteft. efle
fenfus, eum qui accepit pecuniam, ne faceret, non ideo fe poffe excufare, quod
tamen fecerit, quod ipfum poterat poft acceptam pecuniam forte feciffe, ne pe-
cuniam, calumniae caufa, accepiffe videretur, G z. 20 Hic de fignificat sia-
le, vt in dezero, quod eft turpiter iuro. — Contius. Hac tamen in. parte Vlpia-
num cauillatur Valla 1. Elegant. 63. . Vide Opufc. de Latin. ICt. Vet. p. 283. f44.
Quod autem Hal. in margineannotat: alias vtrinque, difpettas, nihili eft. BR.. A.d-
de Val. Guil. Forfterum 1. Obfera. fuccifiu, 1 4. et Sc. Gentilem £. Parerg. ?52. GEB.
21a Hal.vepetitio. GEB. — 21 P Hal. acceperit. GEB. — 22 Hal. lib. III. GER.
253 Hal. et Vulg. inferunt ab. BR. — 24 Hal. et Vulg. inferunt. teffzmonium. Ba-
fil. quoque habent in genere: 273 voü zA«so?, proprie ob fi&litium. BR. 25
Vulgo et, abeft. B R. 26 Hal et Vulg. Quaeritur. BR. —— 2/7 Hal tolla-
tur. GE B. 28 Vulg. dari. BR. 29 Hal. ljb. IIl. G&s. ^ 30 Hal zx

perfona,

! / » ^ 3 L : , à : , 3 i
ZZ /Ww//*:/hui' d chewa pPCFÜA /',;«ä /'H'W/'L f&xä /t&m/uan PHAVIMA Pa poxesseede OMT. ,f;,—[&
4-"/' j

m

E
14
lpl
lgl

u W]"f"ää* Kieret, acceptum elft, eteLi patri a&fio danda eft, lItem fi fili-

DIGESTORBVM LIB. H IT NI LIB dYO TIT. L

a£o ! j
.mandatüj?? ei dederit, ne fiat: tunc etiam ^? ipfam repete-

niam, ne fecum ageretur, ex eo tempore cedit, ex quo dedit:
.a e^ fi modo poteftas ei fieret ?* experiundi. In illius yero per-
fonam, cum quo vt agatur, alius pecuniam dedit, dubitari poteft,
vtrum ex die datae pecuniae numerari debeat, an potius, ex
quo cognouit datàim eff£: quia qui ngäcit, s videtur experiun-
di poteftatem non habere, et verius jefty ex egjiïnumfhumerari,
ex quo cognouit. A.
VIL Pavrvs libo X. ad Edictum. Sxr ovrs ab
A od lio acceperit pecuniam, ne mihi negotium faciat ??: fiqui-
fs peiu g Q€ . mandatü ?? meo ?^* datum eft, vel a procuratore meo
4«3:r omnium ?? rerum, vel ab eo, qui negotium meum gerere vo-
lebat, et ratum habui: ego dedifíe intellécor. Sinautem non
uada.mandatjj meo alius ei, licet (mifericordiae caufa dederit, ne
M oseec. 835 36. neque ratum habui: tunc et ipfum repetere, et me in
quadruplum agere poffe. $. r. 5i, vt filiofamilias negotium

usfamilias pecuniam acceperit ??, vt faceret negotium, vel

non faceret: in ipfum iudicium dabitur. Et fi alius|nen-meo,
sls IT Aoist

AogTnuMne .
DE IN INTEGRVM RESTITV TIONIBVS.

undece^c M EPIANVS libro XI. ad Edictum.

T v111T^s huius Tituli non eget commendatione: ipfe
enim fe oftendit. Nam fub hoc Titulo plurifariam Prae-
P tor hominibus vel lapfis, foä circumfcriptis! fubuenit:
R:'—J .,fiue metu,| fiue calfiditate, fiue /etate, hue abfentia incide-
-LMGJMMZ runt * in captionem. L »
"^m EI. PaAvrLvs libro I. Sententiarum.] SrvE per fta-
»tügon . tüs mutaff:ionem, aut iuftum errorem.. !
Pbipfa, 5€9 IIl. MonkesT1Nvs libro Vill[PandeCtarum. OwwEs ?
iAf i oe. 3n integrum reftitutiones, caufa cognita a Praetore pfomittun-
. tur ?: fcilicet vt iuftitiam earüm caufarum examinet *, an
4C0K:U verae fint, quarum nomine fingulis fubuenit ^. E
. pt. , «( . POT.
pmeo gaþ IV. CarfazsTnATVs libro], Edi&timonitori. Scro
ww Giillud a:-quibusdam obferuatum, ne propter fatis * minimam
rem vel fummam, fi maiori rei vel fummae praeiudicetur, au-
)u/tu diatur is, quijinlintegrum reftitui poftulat. |
V. Pavrvs libro VI?. ad Edictum. Nrmwo vide-
ifyg *turj;xclufus 7, quem Praetor in integrumjigärg:&iggm&gypol-
R p NoNwN so-
U fwa*'"*.. CA

liceatur. | x . i ] A'reftitac,
VI. VrPrawvs libro XIII. ad Edi&tum.
"LvM minonig ?, verum eorum quoque qui Reipublicae caufa
Z/ afuerunt ?: item|omnium| qui ipfi potuerunt reftitui in inte-

grum, fuccefforestin integrumfreftitui poffunt: et *? ita ffe-
pifime eftconftitutum, — Siue igitur heres fit, liue is cui he-

L1IBE

u7/k

-
neteorn ,

LAf
Le

perfona, et paulo poft fimiliter Iu illius vero perfoua. GER. 51 Hal. fuerit.
GE B. 32 Hal. faceret. GE P. 33 Vulg. mamndato. BR. 44 Hal. et
Vulg. inferunt e; BR. — 35 Taur. meOmmium. GEE. — 36 Hal. fieret. GER.
37 Hal. etiam. GEB. 38 Hai. accepit. GEB.
die The0 ej. BR. 40 Hal. et. GE£. 41 Hal retzuct. GEE. 42, Hal.
debetur. GERB. 3 Hal, dicentur. GER. 44 Hal.et Vulg. im duphnum
pretü. Necaliter fere MSS. fiue ab initio fiue ex correQione. Adde Bafi.
40 OvrAcUs Ti AvToU is5c. Attamen fcriptugam Florentinam non mutari
quae recte fe habet, 8R. — Habent preti? Barb. Pal. I. Bynkersh] é'In Treuif eit:
corre&um).[ S, Crutz vt Flor. GEB. ,

I Vulg. iuciderimt. BR. — 2 'Taur. OMNiS. GEB. — 5 Hal. et Vulg.
permittuntur. B R. 4 Forner. II. Sele&f. 24. inferendum putat et. — Tu vide
Noodt. ed. Dig. b, BR. Nempe Guil. Fornerius putat 7? et latere in vltimis
literis ro2 examinet, Adde Rad. Fornerium I. Rer. Qxzuotid. 19. GEB. 5
Hal. fnbueuitur. GE B. 6 Blaublomm, notat z2 f/atis non legi in antiquiffi-
mo MS. apud.S. Vi&orem Parifiis, et Budaeus malebat fame. — Inde forte Hal.
propter aniuimam faue vem. BR. —— 7 Crediderim Flor. legendum efle videtur

*cxclufus, — Nam quod prior c etiam media (ecatur, vt nunc formam v? e cxhi-

39 Vulg. et fi. alius nmomi- -

69

re, e£ me in quadruplum agere poffe. $. 2. Cum publicanus
mancipia retineret ^*, dataque ei pecunia effet, quae non de-
beretur *^: etipfe ex hac parte Edicti in factum aétione te-
netur. ! s
| VIII. VreraAwvs libro IV. Opinionum. Sx as xo,
qui innocens fuit, fub fpecie criminis alicuius, quod in eo pro-
batum non eft, pecuniap acceptamyis, cuius de ea re notio eft,
edoctus fuerit: id quod illicite extortum eft, fecundum Edicti
formarm, quod de his eft, qui pecuniam, vt negotium facereht,
àub non facerefkt, accepifle dicerentur *?, reftituf] iubeat, et
ei, qui id commifit, pro modo delicti pfenam irroget.
IX. PAPI)( ANVS libro 1I. de Adulteriis. Dsa srm-

j

r&,*, Z&?)»:-d K , fld;:rt;!
3 £

Á

Li LL ex /,7«(43),;—;;h

vo, qui accufatur, fi poftuletur, quaeftio habetur: quo abfo-| .t

luto, in duplum pr fgum ^* accufator |[demine- damnatur: fed
et citra pretii ;ggmafionem"qu;&eritur de calumnia eius. Se-
paratum eft etenim calurmniae crimen a danfno, quod in feruo
propter quaeftionem domino datum eft. |

B OVABILVS

reditas reftituta eft, fiue filiifamilias militis l'acceffor: in inte-
grum reftitui poteriU ^*. Proinde et fi minor in feruitutem
redigatur, vel ancilla fiat, dominis eorum dabitur, non *? vl.
tra tempus ftatutum, in integrum reftitutio, Seifet fi forte

nus ^* libro f?þ.-äi.iïlg'fdegimü. *? Digeftorum Kcribit,| abftinen-
di facultatem dominum poffe habere, non folum zetatis bene-
ficio ^?^, verum et ^* fi detas non patrocinetur: quia-non
apifcendae *? hereditatis gratia legum beneficio vfi funt; fed
vindictae gratia. 3b 2 t |
VII. MARcELLVS libro,llLDigeftorum. Dzvvs An-
toninus Marcio jAuito Praetori de fuccurrendo ei, qui abfens

E
€

fcit, fubueniendum eft: itaque fi citatus non refpondit,
, * m
tribuna-

$.

19
Aro

hoc more pronunäatum,e&, confeftim alitetm

parum exaudita voce praeconis defuiffe: ideoque reftitui poteft.
$. r. Nec intra has folum ?* fpecies confiftét ?? huius gene-
ris auxilium: etenim ?? deceptis fine culpa fua, maxime fi
fraus ab aduerfario interuenerit, fuccurri ^* oportebit: cum ?*
etiam de dolo malo actio competere,foleat: et boni Praetoris
eft potius reftituere litem, vt .e£ ratio jet gequitas poftulabit,
quam attionem famofam conftitaere: ad quam tunc demum
defcendendum eft, cum remedio locus effe non poteft.
Vflaveellas V TTT. iMAczn ?* libro -ll de Appellationibus. Iw-
TER fminores yigintiquingue annis, et eos qui Reipublicde
4 caufa
beat videtur effe a ligula transuerfa praecedentis e imprudentius products, Et
.tamen IX, MSS. quae hic contuli, item omnes editi, quibus vtor, conftanti fcri-
ptura, vt Taur.,videtur ve exclafus. — Et quod longe maioris ponderis eft, non
aliter Bafil. àu 9ox£& vie dxmemqoxíumw crodyuaroc, 1104 videtur quis ve excidiffe,
nimirum quemadmodum dicimus, caufa cadere. BR. Taur. repraefenta: vide-
tuRe exclufus. — Nouem MS$S.. funt Bdrb. Vat, L. I. II Pal. L. S. Crac. Tre-
uif, et Bynkersh. vt reor, vterque. Etiam Hal. ve exclmfus. GER. 8 Vulg.
minórum. BR. 9 Vulg. abfuerint, et mox potauerint. BR. 16 Hal ct,
loco et. GEB. — 11 Hal. potef. GEB. . t2 Hal inferit tamew. GEB. — 13
Hal. adierat. GE B. I4 In Vulgatis eft L. 7. Isliauus, rcfte Contio. un.
15 Vulg. ljb. XIII. BR. 16 Taur. in Adnot. beneficio. — Feneficio in P. et
pluries talem fcribeudi modum iuuenimus. G E B. 17 Hal. verum etiam..GE R.
18 Hal adipiftendae. G EB. 19 Hal. inferit fol;to. G E . 20 Hal. fe-
dentez. lta et quinque MSS. e feptem. In fexto, quod eft Trewif,ad eum
modum correctum eft. — Praeterea Bafil. vgoxaoWLéyo EoyoyTt, pm?ejiäen,tem iudi-
cei, BR. Adilla quinque referas Barb. $. Cruc. Bynkersh. — Cum Flor. facit
Pal. L. GER. 21 HaL folummodo. GES. 21, Vulg. comfiflit. B R. 23
Hal. inferit et. GEB. 24. Taur. habet fuccmri. — Verifimiliter dare woluit
fuccuRi. GER. 25 Xlal. quamnis, loco cum. GER. 26 Vulg. JMarcellus.

Aag g R.

hic minor erat captus in hereditate, quam adierit *?1lTulia-

rem amiferat, in hanc fententiam refcripfit: Ktfi niljl facile
|mutandum eft ex follenfnibus: tamen, vbi &equitas eu.x-de,nsiggo-
t o

L-—— M v

jéc e^. t

,?ul L'a.Mv(«f M X nl-ä :

p

W

SE OR ,

j5 1« — À. . j
li te fedentes^? adiit: exiftimari poteft, non ua. culpa, ileduvüy)l

e6

XXU.

n r l
P

7O
e e . Q: .//' "
. «aufa abfunt, hoc intereft: quod minores ?^ annis etiam, qui
(j, pertutores curatoresue fuos defenfi funt, nihilominus in inte-
erum contra Rempublicam ?? reftituuntur, cognita fcilicet

caufa: ei ?? vero, qui Reipublicae caufa abfit, ceteris quo-
ue ??, qui in eadem cauía habentur, fi per procuratores fuos

/14«// defenfi funt, |haftenus;in integrum reftitutionez?* fubueniri

/^ folet, vt appellare his permittatur.
Mdo r ss ) 1 $ CÁVSA) GESTVM. ER
o« &x QVOD,* METV3 (CAVSA| VM ERIT./v.
VrPraAwvslibro XÁad Edi&um, —— —

AIT Praetor: Qvobp wETVS CAVSA GESTVM ERIT,
l)JÁA £ À RATYVM NON HABElho. Olim ita edicebatur ^; ovo p
| VI. METVSVE CAVSA, vis enim fiebat mentio, propter ne-
Ladoc]/

», 1 r i
L:

oX
igA,vVTYV
1:5» LUV

ceffitatem. impofitam contrariam ? voluntati: metus,jinftan-
tis vel futuri periculi caufa mentis trepidationgJ ^: fed poftea
detraCta eft vis mentio: ideo ? quia quodcumque vi atroci
fit, id metu quoque fieri videftur.
» d 1l Pavrvs libro I. Sententiarum. . Vxs
maioris rei ifhpetus, qui repelli non poteft.
j d ramo, II. Vrerawvs librojXL; ad Edictum. .CowTINET
250] igitur haec claufula et vim, et metum: et, fi qui& Vi conipul-

AVTEM eft

Q emaox füs ali('juiäfecit, per hoc Edictum reftituitur. $. 1. Sed vim
—nma* accipimus atrocem, et ? eam, quae aduerfus bonos mores fiat:
: J.d.fM,DM;eiü'am non eam, quam Macgiftratus recte ? intulit, fcilicet iure licito,

et iuré honoris, quem ? Yuftinet. Ceterum ? fi per iniuriam
quid fecit populi Romani Magiftratus, vel prouinciae Praefes,
Potnponius fcribit, hoc Edittum locum habere: fi forte, in-
quit, mortis, aut verberum "? terrore pecuniam alicui extor-

e

g. ferit. BÉ | |
" —— * ]V. Pavrvs libro XI. ad Edictum. ; Eao Prvro
E ol nc etiam feruitutis timorem, fimiliumque ittendum. .
ab d V. VrprrANVSs libro XI. ad Edictum. MTv acci-

; piendum. Labeo dicit, non quemlibet timorem, fed maioris ma-
aj [ p lipubisl P. r
2?00&01»"

M-Mf VI. Garzvs

ZM. |
libro IV, ad Edictum prouinciale. Mr-
TvM autem non vani hominis, fed qui merito et *? in homi-
ne conftantiffimo *? cadat, ad hoc Edictum pertinere dicemus.
VII. VrerANvs libroiXL ad Edictum]] Nec T140-

u |:X. &EM infamiae hoc Edicto contineri Pedius dicit, libro fept-
EM MA — MP MM alicuius vexationis ^? timorem per hoc Edi-
; ,-6;7,,,',,,4, &*ugl re?citu.i.. Proinde, fi quil.s-metlcuïoius 1.5 rem /U,Uam. p
u ' fruftra timuerit *?, per hec Edictum non reftituitur: quoniam
B R. 27 Vulg. inferit XXV. £R. — 28 Gotbofredus in nota: contra vem
iudicatam. |Gouean. l. le&. 44. Cuiac. arg. L. :. Cod. fi aduevf. vem. iudic.

Sed diferte Bafil. »arà «óxw &voxaSÍThvTas, contva ciuitatem veflitunntur. BR,
Miror Noftrum hic MSS, fua non confuluiffe. Hal. coutra rempublicam vtFlor.
GE P. 29 Vuly. eis, et mox abfunt, B R. 30 Hal. caeterisque, qui. GE B.
31 Vulg. per ?n iutegrum vefiitutionem. BR.
I Vulg. De eo, quod. Sed re&e etiam Bafilica: $zeg dégov mQa71óue-
yov x w. BR. 2 Hal. et Vulg. dicebatur. BR. 4 Alias contrariae,
probante Noodtio. BR. 4 Hal. metus autem, proptevr inflautis vel futuri pe-
riculi cauffa mentis trepidationem. — Vulg. metus eff inflautis periculà. vel futavi
cauía meutis trepidatio. Nec hoc mirum, cum Flor. vltima fyllaba vocis' trepi-
datione deleta fit, fed a manu recentiore. Nos fere minima mutatione: 7e-
tus iuflantis vel futuri periculi caufa mentis trepidationem, fubaudito propter, ex
antecedentibus, aut faltim minore molimine: metus enim imflantis vel futuvi pe-
viculi caufa mentis trepidationem. B R. — Batb. suetus euim inflantis vel futuri pe-
viculi caufa mentis trepidatio, ibique ante emim recentius eff/ additum legitur.
Pal. I. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. metus|znflantis vel futmi periculi caufa men-
tis trepidatio. GEB. 5 Ap. Hal. ideo, abeft. GE R. 6 Flor. v et anti-
que deletum eft, fed obícure et poftea recenter expun&um, quod Taur. forte fefel-
lit. 8R. — 7 Ap. Hal.re&de, abeft. GEB, — 8 Hal.in margine alas, quod. GER.
9 Hal. etenim, loco cetevmm. GERB. IO Perperam H, a Porta in II. et Bau-
doz. verborum. Eft enim . et in Bafil. 2 cAwyà». BR. 1I Gothofredus in
nota: JMalitas, quomodo dicitur bonitas, fceleritas. L. 3. imfr. de bomis eor.
qui ante feut. uflardus tamen. mauult calamitativ. Charond, in MS, legit

. vel dedit aliquid, vel fe obligauit:

DIGESTORVM LIB. IV. TIT. L 1L

neque vi, neque metus caufa T? factum eft. , $1. Proinde, fi
quis in furto, velfadulterio deprehenfus, vel in alio flagifio,Jj .
Poftiponius libro X&ä) ] ; nova-
o€tauo recte fcribit, poffe eum ad hoc Edictum pertinere: ti- zex
muit enim vel mortem, vel vincula, quamquam non omnem XX//
adulterum liceat occidere, vel furem, nifi fé'télo defendat: fed 54 & &-
potuerunt ?? vel non iure occidi, et ideo inítus fuerit metus, ^**^
Sedet fi ne prodatur ab eo, qui deprehenderit, alienauerit: fuc- A.
curri et ?^* per hoc Edictum videtur: quoniam, fi proditus ef- e&
fet, potuerit ?^? ea pati, quae diximus. *
VIIT. PAvrvs lbro XI. ad Edictum. IsTr ovr- .2

ld

| DEM et inlegem Iuliam inciduntjQuód ?? pro conperto ftu-

pro acceperunt. Praetor tamen etiam, ?* vt reftituadt inter-
uenire debet: nam et geftum eft malo more, et Praetor non re-
fpicit, an adulter fit, qui dedit, fed hoc folum, quod hic acci-€
pit ^? metu mortis illato. $. r. Siis accipiat pecuniam, qüi
inftrumenta ftatus mei interuerfurus eft, nifi dem: non dubi-
tatur, quin maximo metu compellgf 29 :|vtique fi iam in fer-litpr,
uitutem petor, et illis inftrumentis perditis, liber pronunïiari'öm Q*
non poffum. $. 2. Quod fi dederit, ne fiupruin patiatur vir, at
feu mulier, hoc edictum locum habet: cum viris bonis ifte
metus maior, quam mortis, effe debet ?^7. $. 3. Haec, quae 6eac
diximus ad Edictum pertinere, nihil intereft, in fe quis veritus -^.
fit,ianjinj ^* liberis fuis, cum p affeCtu parentes magis in li-
beris terreantur. £^ eXawt [A)t. : |
IX. VrPraANvs libro XI. ad Edictum. Mg-Tvw au-
tem praefentem accipere debemus, non fufpicionem inferendi
eius: et ita Porüponius libro vicénlimo ottàüo fcribit: ait XXV I
enim, meturm illatum accipiendum, id eft;??, fi illatus,eft ti- eeq;io
mor abaliquo. Denique tractat, fi fundum métüim der/äli ue- fj«
ro, audito quod quis cum armis veniret, an hyic Edicto ocusää

fit? etrefert, Labeonem exiftimare, Edicto locum non effe,

et?? vwDpE vr interdictum ceffare: quoniam non videor 3*
vi deiectus, qui deici ?^ non expectaui, fed profugi. Aliter
atque fi, pofteaquam armati ingreffi funt, tunc difceffi: huic /). F
enim [Edicto| locum ifacere; ??. [dem ait et fi forte adhibita ) 3 &&
manu in meo folo per vim gedifices, et interdictum Qvonp vrÍegt7
s ; ET * a teta. ve pb ;
AVT CLAM, et hoc Edictum locum habere: fcilicet quoniam/77 , ;; o
metu patior id te facere. Sed et fi per vim tibi poffeffionem Qp n
tradidero: dicit Porhponius ho€ ?^ Edicto locum effe, $. r.sipummo, —
Animaduertendum autem, quod Praetor hoc Edicto generaliter «t ha
et in rem ?? loquitur, nec aHicit, a quo geftum: etideo fiue ]2 —
fingularis fit perfona,gguae metum intulit, vel populus, velye,
curia, vel collegium, vel corpus: huic Edicto locus erit. Sed ^
licet

malignitatis, Profe&o waxoSsAcíz, qua voce Bafilic. vtuntur, qmalignitatem: de-
notat, Plures tamen probant le&ionem Florentinam etiam Duker. zm got, ad
Opnu[c. de Latin. ICt. Vet, p. 325. fequ. P R. Hal. habet malz. — Ceterum iis,
qui z2 zjalitatis probant adde Leunclau. /I. Notat. 16. et Val. Guil. Forfterum
I, Obferu. fuccif. g. MSS. tamen Barb. Pal. l. S. Cruc. Treuif.. Bynkersh. ha-
bent «alz. G E B. 12, Vulg, etzam. 8BR. 13 Hal. zu bomiuem conflantis-
fünum. GEB. I4 Hal. libro oclauo. GEB. .. 15 Flor. olim fuit exactionis.
Mutatio tamen vetus eft, Sane et Bafil. vertunt s?v exvAg?v, quod licet parum
vfitatum fit, tamen analogice deducitur a exóAAouus, vexor, fatigor. BR. 16
Taur. metVculofus. GEB. — . 17 Vulg. rem vllam, E MSS. folum Barb. ab
initio habuit rezz vllam. — Yn tribus alits & in "allam, expun&a eft. Quintum
et fextum, quae funt $. Cruc. et Bynkersh. fine gloff. eam literam intactam re-
tinuerunt, Certe in Bafil. eft: éz $vóev) zgéáyueri. Si hoc retinemus, expo-
nendum reor, rem nullius momenti. BR, — Hlla tria funt Pal. L. Treuif. et Byn-
kersh. cum glof. Etiam Hal. wzlam. GEB. — 18 Hal. metwerit. GEB. — 19
Hal. neque metu factum ofl, GEB. 20 Hal potuerat. Vulg. potuerit. B.
21 Hal. et Vulg. ez, loco et. BR. Et ita Barb. Treuif. Bynkersh. Sed S. Cruc.
vt Flor. GER. 22, Hal. potuwiffet. Gx8. 25 Hal, et Vulg. qui quid. -& R.
24 Ap. Hal. etiam, abcft. 25 MHal. et Vulg. accepit. BR. 26. Hal. et
Vulg. compellar. 8BR. — 2/7 Hal. debeat. GEB. — 28 Ap, Hal. zs abeft. GE B..
29 Ap. Hal. id efl, abfunt. Etiam a Barb. At Vat. I. S. Cruc. Bynkersh. ederrz,
30 Hal.fed et, G'É B.
32, Hal. deiici. G E B. 23 Hal. et Vulg. fore. B R.
35 Generaliter et iu vem, idem valent, obfer-
ugante

idE -:d*g«—

loco id ef. — Vat. II. IJI. Pal. I. Treuif. vt Flor.[G E &.
31 Hal. videav. G E.
34. Hal. et Vulg. buic. BR.

L?fwf'cfmlzf« MJ'M.

J

p

n
:

URUTTN
F

j

[Jwo.
g

]i

du
u
«

Q«
1

»

F

(s jecio,. Yum reddere, verum et de dolo repromittere debere.

DIGESTORVM . LIB.

licet vim faCctam a quocumque Praetor conpleCtatur, ele-
ganter tamen Pofhponius ait, fi, quo magis te de vi ho-
Íftium, vel latronum, vel populi tuerer, vel liberarem, ali-
quid a te accepero, vel.&e-obligauero:,non debere me hoc
Edicto teneri, .nifi ipfe hafic tibi vim fummifi 39: ceterum fi
US&aliMus Qïäüü", teneri me non debere: ego enim ope-
fit&ráe potius meae 39 mercedem accepiffe videor. $. 2. Idem
Pomponius fcribit, quosdam bene putare, etiam ferui manu-
miffionem, ,vel gedificii depofitionem, quam quis coactus fecit,
^ . .ad reftitutionem huius ?? Edicti porrigendam effe. — S. 3.
/£^XPSed quod Praetor ait, ratum fe non )fabitg 'um *?: quatenus
'accipiendum eft videamus. . Et quidem, aut imperfecta res eft,
/4 licet metus interuenerit, vtputa ftipulationem numeratio non
4 €ft fecuta: aut perfecta, fi poft ftipulationem £ numeratio fa-
4 €ta eft, aut per metum accepto debitor liberatus eft, vel quid
fimile contigerit, quod negofium perficeret, Et Pofnponius
| fcribit, in negotiis quidem perfettis et exceptionem interdum,
: LLf et a&tionem competere: in|[imperfectis autem, folam exceptio-
4j nem. Sed ex facto fcio, cum Campani, metu cuidam illato,
extorfiffent caufionem pollicitationis, refcriptum effe ab Impe-
ratore noftro, poffe eum a Praetore in integrum reftitutionem
poftulare: et Praetorem, me adfidente interlocutum efle: vt
- fiue aCtione vellet aduerfus Campanos experiri, effe propofi-
tam: fiue exceptionewaduerfus petentes, non deeíle exceptio-
nem. Ex quaconfttutione colligitur: vt, fiue perfecta, fiue
imperfecta res fit, et aCtio, et. exceptio detur. $. 4. Volenti

. autem datur et in rem aCtio, et in perfonam, refciffa ^* acce-
- Lldx]/ptilatione, velialigllibetjgüone. $. 5. u"'ï Iulianus, libro téftio

12 ;gé Digeftorum putat eum, cui res metus caufa tradita eft, non fo-
$. 6. Li-
lu cet tamen *3 in rem actionem dandam ex,ïfcimemus, quia res
c'eytr. in bonis eft eius, qui vim paffus eft: verum non fine ratione
A- dicetur, fi in quadruplum quis egerit, finiri in rem actionem,
: vel contra. $. 7. Ex hoc Edicto. reftitutio talis ^^ facienda
'Lþk(&f)e&a Fäïäi ^? in integrum officio iudicis,(vt4 fi per vim restra-
( $i4 /&t, dita eft, retradatur, et de dolo, ficut dictum eft, repromittatur,
p neforte deterior res fit fa&ææ Et, fi acceptilatione liberatio

—— gewelii interuenit, reftituenda erit iinypriftinum ftatum obligatio: vs-
L : ; . P L Q^ : * $ ii 4.6
(aäm:/t—aanque adeo, vt Iulianus fcribàt libro quarto Digeitorum ** fi pe-

"- ecunia debita fuit, qude accepta per vim fatta eft *7, nifi vel
J f&5 foluatur, vel reftituta obligaläione iudicium accipiatur,] quadru-
, plo ^* eum condemfandum. — Sed et fi per vim ftipulanti pro-
mifero, ftipulatio accepto facienda erit. ^ Sed et fi vf'üsfructus,
.. velferuitutes amiffae funt, reftituendde erunt. $. 8. Cum au-
* Lf* tem|haec|actio in rem fit fcripta, nec perfonam vim facientis
— eer co8&rceat, fed aduerfus omnes reftitui velit, quod metus caufa
. Ía u.mf efij:: non inmerito [ulianus a Marcello notatus eft fcri-
AUxbens, fi fideiuffor vim intulit, vt accepto liberetur: in reum
non efle reftituendam a&tionem: fed ügeiuübrem, nifi aduer-
fus reum quoque actionem reftituat, debere in quadruplum con-
demhnari. Sed eft verius, quod Marcellus notat, etiam aduer-
fus reum competere hanc a£tionem, cum in rem fit fcripta.
X. Garvs libro IV. ad Edictum/preuineiade. Irrvp
verum eft, fi ex facto debitoris metum adhibentis fideiuffores
acceptilatione liberati funt, etiam aduerfus fideiuflores agi pof-
fe, vt fe reponant in obligationeim,| $. r. 5i metu a te coa-
: t T?//.
uante Noodtio ad Dig. b. adeoque et fine interpunctione Ícribenda. 8R. — 36
Hal fubmif. GEB. 37. Vulg. fi alius vim. (abmifit. BR. 38 Vid. Byn-
kersh. IIj. Obf, 21. BR. 39 Flor. quondam erat buiuscaledicti, deletis cal
recentius. — Forte corruptum ex buiusce, quod librario infolens fuit. B R. 40
Hal RATVM NON HABEBO. GE&R. — 41 Vulg. vecifa. &R. — 42 Hal.
praefigit Jtem. GEB. 43 Hal. etiam, loco tamen, GE . 44 Ap. Hal.
talis, abeft. GEB. 45 Hal. v? id efl, traiicit poft verba . officio indicis. G ER.
46 Ap. Hal. Digeflorum, abett, 47 Mial. quae debita fuit, accepto per vnm
facla efl.. Sed MSS. ab archetypo non diffentiunt, nR. — Nempe Barb. Pal l.
$. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE2 — 48 Hal . et Vulg. iu. quadruplam. BR.

N

E TIT. E ! I
fwe&jflsä feoexy 7»-
ctus acceptam tibi ftipulationem fecerim] /arbitratu iudicis,
apud quem ex hoc Édieto agitur, non folum illud continetur, Z
vt in tua períona redintegretur obligatio, fed vt fideiuflores
quoque vel eoä(llem', vel alios non minus/idoneos adhibeas:
praeterea vt et pignora qude dederas, in eauxdem cau(aní 4?
reftituas. |
XLl. PAvrvs ?? libro IV. Iuliani Digeftorum notat.
SI QVIS alips ünq malifia fideiufforis, vt fideiuffori aCcep o J &
fieret 2* a, vim fecit, non tenebitur fideiuffor, vt rei quoque Qs
obligationem reftituat. |
XIIl. VrPrawvs libro XI.adEdi&um. Sgp r partus
ancillarum, et fetus ** h. pecorum et fructus reftitui, etomnem
caufam oportet: nec folum eos, qui percepti funt: verum fi
plus ego percipere potui, et per metum impeditus fum: hoc ?*
quoque praeftabit ??. $. r. Quaeri poterit, an etiam ei, qui
vim fecerat, paflo vim reftitui Praetor velit per hoc Edictu:
ea quae alienauit? et Porüponius fcribit libro vicenfimo octz
uo non oportere ei Praetorem opem ferre: nam cum liceat, in-
quit, vim vi repellere, quod fecit, paffus eft. Quare fi metu te
coegerit fibi promittere, mox ego ?* eum coégero metu, te
accepto liberare, nihil effe, quod ei reftituatur. $. 2. lulia-
nus ait eum, qui vim adhibuit debitori füo, vt ei folueret, hoc :

fl n

ääaæu,,znfw ,7.9 :
p

XX UI

Edmtq non teneri, .propter naturam .55 metus caufa[actionis, o f79 MMM
uae camnum exigit:| quamuis negari non poffit, in ?9 luliam t ia lao fren
eum de vi incidife, etjius. crediti amufiffe. " t uäamfam
X G LfirsrRATvs libroV?de Cognitionibus. E x- W&t* Üearec
sTAT enim Decretum Diui Marci,inihdec verba: Optimum ett, d |
vt fi quas putas te habere petitiones, actionibus experiaris. /^/?"o-um —
?? Cum Marcianus diceret, vim nullam feci: Caefar dixit, tu vim £ **ï E Íus
- " T. 2 . : M : A B 4490
putas efte fo.luyn, fi homines vulnerentuf? vis 58 eftjet,tunc, uff,-?» 25
quotiens quis id, quod deberi fibi putat, non per iüdicem re- ^^ ^ */-«7*
pofcit. Quisquis igitur probatus mihi fuerit rem vllam debi- — of enem ,
toris, vel pecuniam debitam 5? nonab ipfo fibi fpohte datam, WP YU :
line vllo iudice temere poffidere, vel accepiífe, isque fibi 9? A LR A.
ius in eam rem dixiffe: ius crediti non habebit. ROE

XIV. VrriaAmvs libro KT. ad Edictum. ZITEM!" ng
fi cum exceptione] aduerfus teï.pggäääm tutus; effemj cocgero M dedió 7.
te acceptum mihi facere, ceffare hoc Édictum: quia nihil tibi 9*je/€ev7 o L1
abeft. $. r. 5i quis non reftituat: in quadruplum il eum ii- cïg,
dicium pollicetur. Quadruplabitur autem omne, quodcumque
reftitui oportuit. Satis clementer cum reo Praetor egit, vt da-
ret ei reftituendi facultatem, fi vult pgenam euitare, Poft an--
num vero in fimplum actionem pollicetur: fed non femper,
fed caufa cognita. $..2. In caufae autem cognitione 9* ver- .
fatur, vt fi alia *? actio non fit, tunc haec detur: et (ane cum. -f—' Ea
per metum facta i;.lïuria anno et 9* quidem Vtgiliq65 exokhe- o5
rit: jdonea jeffe| cáufa debet, vt poft annum actio haec darr de- Jj
beat. Alia autem actio effe fic poteft: i is, cui vis adfniffa , ,oe' [|./.
eft, decefferit, heres eius habet hegeditatis »petitionem: quo-
niam pro pofleffore, qui vim intulit poffidet: propter quod he-
redi non erit ?* metus caufa actio: quamuis, fi annus largi-
retur, etiam heres in quadruplum experiri poffit. Ideo autom
fuccefforibus datur, quoniam et rei habet perfecutionem. $. 3.
In/hac|acfione non quaeritur, vtrum is, qui conuenitur, analius
metum fedit: fufficit enim hoc docere, metum fibi illatum, vel
vim: et ex hac re eum qui conuenitur, et fi crimine Kcaret, lu-
| crum
49 Hal. et Vulg. imeadem cau(fa. BR. — 50 Hal. Marcellus. GEB. — 51 a Vulg. fer-
ret. MSS. vt Flor. B R. Pal, l. S. Cruc, Treuif. Bynkersh. GEB. 315 Hal. foetas.
GEB. 352Halbaec. GEB. — 53 Vulg.praeflabitur. BR. — 54 Hal. ego tuim eum.
GE B. 55 Hal. etVulg. inferunt quod, fruftra. V. L. 14, $. 2. iufr. h. t. BR.
36 Hal. et Vulg. inferunt Jegem. B R. 57 Hal praefigit Et. GEB. 58
Vulg. inferit eum. BR. 59 Ap. Hal. vel pecuniam debitam, abfunt. GEB.
60 Hal. accepiffe fibigue. GEB. 61 Vulgo ZItem abeft. B. 62 Vulg.
inferit boc. B R. 653 Ap. Hal. ala abeft. GEB. 64 Ap. Hal. et Vulgo
et abeíft, BR. 65 Flor. olim erat et quidem inutili. TÀ im cx praecedenti
litera zz totidem pedum enatum effe videtur. B&. — 66 Hal. inferit quod. G E g.

Aa3 67

-

' d te t *
|- 6 Wl)-iw*zw/um Ro

LJ /*t.
Ym t6d od |

72

crum tamen fenfiffe: nam cum metus habeat 9* in fe igno-
.rantiam, merito ?? quis non jaditrihgitur, vt defignet, quis/ei|
metum vel vim adhibuit 9?: etideo ad hoc tantum actor ad-
ftringitur, vt doceat metum in caufa fuifle, vt alicui acceptam
pecuniam faceret, vel *? rem traderet, vel quid aliud faceret.

1 :
LA )/f";

t edun., Nec cuiquam iniquurp videtur ^*, ex alieno facto alium in
: quadruplum condemmnari: quia non ftatim 7^ quadrupli eft
[A47. actio, fed[filres non reftituatur. $. 4. Haec autem actio cum
arbitraria *? fit, habet reus licentiam, vsque ad fententiam ab
arbitro datam *^, reftitutionem, fecundum quod jfupea dixi-
mus, rei facere: quod fi non fecerit, iure meritoque quadru-
. pli condemnationem patietur. $. s. Aliquando tamen, et fi
. -(4 ametus adhibitus proponatur, arbitrium .aþ.folutionem.agfegt:
preni flwwæ 45!,75"'9, quid enim, fi metum quidem Titius adhibuit me non eónício,
puat ab M isié^ — res autem ad me peruenit, et haec in rebus humanis non eft
fine dolo malo meo: nonge ?? iudicis officio abfoluar? aut *?
A. dl 44 fi fernus in fuga eft, deque, fi cauero iudicis oHici,og me, fi in
&7 mw'ï::f meam ppte&atem peruengriä, reftituturum, abfolui deþä)þjo.
