D. de infiv. vel inflrum. leg. Adde L. g. et 12. $. 27. et Jeq. D. eod. et L. 1.
C. eod. et confer a Coftam Marciliumque , qui Tribunianum hic fatis incircum-
fpe&te fententiam Labeonis merito explofam fecutum exiftimat, — 58 lta etiam
Theoph. et libri veteres Hotmani. Male vulgo autem. 1n vno Charondae effe

enim. o TT O. Hal. autem. 59 Vox dicimus abeft ab omnibus Char. o TT o.-

60 Hal. addit aliquid. 61 Hal. buiusmodi. 62, Hal. impenderit. 63 Hal.
addit meus." — 64 Veteris iuris hic eft corre&io , quo legato per vindica-
tionem relico, legatarii erat eledio, per damnationem, heredis, vt Vlpianus

docet P. t. Conf. Cuiacius xvit. Off. 2$. et a Cofta. 65 Binae voculae, id

eft, abfunt ab vno Char. o T T o. 66 Hotmani duó MSS. babebat olim in fe

p T TITOXX

ferat, habebat $5 in fe condicionem: et ideo, nifi ig)fe legata-
rius viuus optauerit ?7, ad heredem legatum non $? transrnit-
tebat 9?, Sed ex Conftitutione noftra et hoc ad 79 meliorem
ftatum reformatum eft: et data eft licentia heredi legatarii o-
ptare feruum 7*, licet viuus legatarius hoc non fecit "?. . Et
dilizentiore traCctatu habito, et hoc in noftra Conftitutione ad-
ditum eft, vt fiue plures legatarii exiftant *?, quibus optio re-
li&ta eft, et diffentiant in corpore eligendo: fiue vnius legata-
rii plures heredes **, et inter fe circa optandum diffentiant,

alio aliud corpus eligere cupiente: ne pereat legatum ( quod

plerique Prudentium contra beneuolentiam introducebant) for-
tunam effe huius optionis iudicem , - et forte *? hoc effe diri-
mendum, vt ad quem fors veniat *^, illius fententia in optio-
e praecellat. $. 24. Legari autem illisfolis ** poteft, cum
quibus teftamenti factio eft, $. 25. Incertis vero perfonis,

nequelegata, neque fideicommiíía olim relinqui conceflum e-

rat. Nam ne miles quidem incertae perfonae poterat relin-
quere, vt Diuus Hadrianus refcripfit. Incerta autem perfona
videbatur, quam incerta opinione animo fuo teftator fubicie-
bat: veluti fi quis ita dicat, quicumque filio filiam fuam in
matrimonium dederit *9, ei heres meus illum fundum dato.

Illud quoque quod iis relinquebatur, qui poft teftamentum feri-

ptum primi Confules defignati erunt * *, aeque incertae perfo-
nae legari videbatur. Et denique multae aliae eiusmodi 9?
fpecies funt. Libertas quoque incertae perfonae non videbatur
poffe dari: quia placebat nominatim feruos liberari, ^ Sub cer-
ta vero demonftratione , id eft, ex certis perfonis, incertae

perfonae reCte legabatur: veluti, Ex cognatis meis, qui nunc.

funt, fi quis filiam meam vxorem duxerit, ei heres meus il-
lam rem dato. Incertis autem perfonis legata vel fideicommit-
fa relicta, et per errorem foluta, repeti non poffe, facris Con-
füitütionibus cautum erat 5*. — $. 26. Poftumo quoque alie-
no inutiliter *? legabatur. .Eft autem alienus poftumus, qui
natus inter fuos heredes *? teftatori ?* futurus non eft. . Ideo-
que ex emancipato ?? filio conceptus nepos, extraneus erat
poftumus auo. $. 27. Sed nec huiusmodi fpecies penitus
eft fine iüfta emendatione relicta: cum in noftro Codice Con-
ftitutio pofita eft 5^, per quam et huic parti medemur, non
folum in hereditatibus, fed etiam inlegatis, et fideicommilffis:
quod euidenter ex ipfius Conftitutionis lectione clarefcit. . 'Tu-
tor autem nec per noftram Conftitutionem incertus dari debet:

quia certo iudicio debet (J;Uis pro tutela fuae pofteritati cauere. .
T

$. 28. Poftumus autem ?* alienus heres inftitui et antea pote:
rat, et nunc poteft: nifi in vtero eius fit, quae iure noftro v-
xor efíe non poteft, $. 29. 5i quisin nomine, cognomine,
o ' . praeno-

*

conditionem fed vocem elzm '"Theoph. ignorat. In quibusdam aliis eft tacitam
conditionem; et ita 'Theoph. ac gloffula Argentinenfis Hotmani. o TTO. Apud
Hal. eft olim. 67 Aliü optauerat; vulgo optaffet. o r T O. Sic Hal.. . 68 A-
beft negatio haec, quam et Hal. agnoícit, a prima editione Cuiacii, fed ope-
rarum certe vitio. Eam ergo et van de W'ater et Otto in fuis editionibus iure
exprefferunt. 69 Hinc Muretus h. l. exiftimat, in L. :9. D. de opt. leg.
'Tribunianum detraxiffe negationem, — Sed verius eft in d. L. 19. legatum efie
non optionis , Ííed eleGionis,. vt a Cofta, vel vt Marcilius inquit , al-
ternationis fiue disiun&ionis. 70 Hal, zn. 7Y Serumm deeft in pluribus
Charondae. o T T 0. 72 Hal. fecerit. —— '73 Hal. exfiterint. 74 Hal.ad-
dit fnt. 75 Quod in iure non eft nouum, vt hic docet a Cofta. Maluit autem
Praetor rem forti committere, quam ambitionis aut gratiae füfpicionem fubire, L..
24. $. 17. D. de fideicommiff. libert. 7G Vulgo venerit : in omn. Char. per-

- ueniat. o't T 0. Hal. veniat. 7* Hal. folum. 78 Omnes Charondae addunt
. gloflema: zd ef?, collocauerit. o x T 0. 79 Hal.effent. &o Hal. buiusmodi.

81 Veteres cautum efl: íed Conftitutiones defiderantur. o T T o. 82 Hal.
addit antea. 83 Hal. fuos, baeres. 84 Hanc lectionem firmat Theoph.
et pr. de bou. poffL n pluribus Charondae eft toffatoris. Senfus eft, qui non
nafcetur fuus. OT TO. 85 Vocem emancipato Notmanus fuperuacaneam YO^
cat, O T TO. 86 Hal fit. . $87 Vulteius et Bachou. cum Alciato l;5. 1X.
Parerg. c. 1. malunt son alienus, ct apud "Theophilum Sx 0523.67,0106 . quod
L difplicuig

ol . L A - m N 0 uden . RexEa r LL

tioni
bici-
T
üato,

at

1f«

verlü-
d' ] 80
itüt
(f«
rtae
iil
j
yt
(fte
aïïe-
. Qii
(de-
efat
itU$

non
ffis
Te-
:bet:
yete,

pote-
10 Y^

[]

tll
10

"Wid. L. 115. de V. S. ot r o. Hal. caranerit.

'97 Hal. addit ferzo.

303 Hal. quampluvimis.

INSTITVTIONVM LIB.IL TIT. XX. XXI. XXII

praenomine ?* legatarii $9 errauerit: fi 3? de perfona conftat,

nihilominus valet legatum. Idemque in heredibus feruatur,

et recte, Nomina enim fignificandorum hominum gratia re-
perta funt: qui fi alio quolibet modo intellegantur, nihil inte-
rett. $. 3o0. Huic proxima eft illa iuris regula, falía de-
tnonftratione legatum non perimi. Veluti fi quis ita legaue-
rit, Stichum feruum meum vernam do lego: licet enim non
verna, fed emptus fit, fi de feruo tamen conftat, vtile eft le-
gatum, Et conuenienter fi ita demonftrauerit, Stichum fer-
uum, quem a Seio emi, fitque ab alio emptus, vtile eft lega-
tum, fi deferuo conftat. — $. 31. Longe magis legato falfa
caufa ?? non nocet: veluti cumquis itadixerit, Titio, quia me

abfente negotia mea curauit, Stichum do lego: velita, Titio,

quia patrocinio eius capitali crimine liberatus füm, Stichum do
lego. Licet enim neque negotia teftatoris vmquam geffit ?*
Titius, neque patrocinio eius liberatus eft ?*, legatum tamen
valet. Sed fi condicionaliter enunciata fuerit caufa, aliud iu-
ris eft: veluti hoc modo, Titio, fi negotia mea curauit ?? ,
fundum ?^* do lego. $. 32. Àn feruo heredis recte lega-
mus ?*?, quaeritur. Etconfítat pure inutiliter legari ?*, nec
quidquam proficere, fi viuo teftatore de poteftate heredis exie-
rit: quia quod inutile foret legatum, fi ftatim poft factum te-
Ítamentum decefífiffet teftator, non hoc ideo debet valere,
quia diutius teftator vixerit. Sub condicione vero reCte lega-
tur?*, vt requiramus, anquotempore dieslegati cedit, inpo-
teftate heredis non fit.
feruo, quin domino reCte etiam fine condicione legetur, non
dubitatur. XNam et fi ftatim poft factum teftamentum deceffe-
rit teftator, non tamen apud eum, qui heres fit, dies legati

cedere intellegitur : cum hereditas a legato feparata fit, et

poflit per eum feruum alius heres effici, fi prius, quam iuffu
domini adeat, in alterius poteftatem translatus fit: vel manu-
miffus ipfe heres efficitur, quibus cafibus vtile eft legatum.
Quod fi in eadem caufa permanferit, etiuffu legatarii adierit,
euanefcit legatum. $. 34. Ante heredis inftitutionem inu-

tiliter antea legabatur, fcilicet quia teftamenta vim ex inftitu-

tione heredum ?? accipiunt, et ob id veluti caput atque fun-
damentum intellegitur totius teftamenti heredis inítitutio.
Pari ratione nec libertas ante heredis inftitutionem dari poterat.
Sed quia inciuile effe putauimus , ordinem quidem fcripturae
fequi, quod et ipfi antiquitati vituperandum fuerat vifum,

fperni autem teftatoris voluntatem: per noftram Conftitutio-
nem et hoc vitium emeudauimus,; vt liceat et ante heredis in-

fütutionem, et inter medias heredum inftitutiones, legatum
relinquere, et multo magis libertatem, cuius vfus fauorabilior

eft. ^ $.35. Poft mortem quoque heredis, aut legatarii, fi- -

rmili modo inutiliter legabatur: veluti fi quis ita dicat, Cum
heres meus mortuus erit ??, do lego. ltem, Pridie quam
heres autlegatarius morietur. Sed íimili modo et hoc corre-
ximus, firmitatem huiusmodi legatis ad. fideicommifforum fi-
militudinem praeftantes: ne vel *9? hoc cafu deterior caufa le-

difplicuit Hotmano , Fabroto.et Roberto 1. Rec. fent. 3. o rTo. $87 Cuia-
cius cum Ánt. Auguftino r1r. Em;end. g..Íuftulit vocem. agnomine, quamque
"Iheophilus et Hotmani codices antiqui non habent: fed extat in aliorum editi-
onibus et omnibus vett. Contii manufcriptis, etiam in L. 4. C. de teflam. , ex
quo hic $. defumptus eft. o TT o. Apud Hal. extat vox agnomime, qui et ini-
tio $ loco fi quis habet fi quidem, 88 Hal. addit teffator. 89 Hal. cumn.
O Hal. inferit adiecta. 91 Hal eefferit. 92 Hal fit. 93 lIta me-
ius in praeterito cum Theophilo et D. quam carauerit infuturo, cum Vulgata.
94 Hal. addit eum. 95
Hal. legemus. 96 Quia, cum feruus, quidquid adquirit, Domino adquirat,
non fibi, L. 7. D. de adquir. vel omitt. bered., fequeretur, heredi ipfi a fe-
metipfo legari pofle, heredem fibi ipfi debere, fecum experiri poffe, quod fieri
mullatenus poteft, L. 2:. $. s. D. de fideiuff[. 4 CoSTA, cui adde Marcilium.
98 Hal baeredis. 9 Hal. fuerit. ^ too Hal.
n. IOI Hal addit autea. I02, Ratio huius veteris fententiae haec fuit,
quod legata nón alterius coercendi, fed honoris ergo, et vt amicis relinqueren-
tur, inuenta funt , et ab amore et beneuolentia proficifcuntur. 4 COS T A.

104 Hal. figuifcaretar. 105 Apud Hal deeít

$. 33. Ex diuerfo herede inftituto -

22

gatorum , quam fideicommifforum inueniatur. ^ $. 36. Poe-
nae quoque nomineinutiliter *?* legabatur *??, et adimebatur,
vel transferebatur. Poenae autem nomine legari videtur,
quod coercendi heredis caufa relinquitur, quo magis aliquid
faciat, aut non faciat: veluti fi quis ita fcripferit, Heres me-
us fi filiam fuam in matrimonium Titio collocauerit, velex di-
uerfo, Si non collocauerit, dato decem aureos Seio: aut fi ita
fcripferit, Heres meus fi feruum Stichum alienauerit, vel ex
diuerfo, Si non alienauerit, Titio decem aureos dato. Et in
tantum haec regula obferuabatur, vt quampluribus 493 Princi.
palibus Conftitutionibus fignificetur *?*^, nec Principem qui-
dem *9? agnofcére, quod ei poenae nomine legatum fit, . Nec
ex militis quidem teftamento talia legata valebant, quamuis
aliae militum voluntates, in ordinandis teftamentis valde ob-
feruabantur. Quinetiam neclibertatem *95 poenae nomine dari
poffe placebat: eo amplius nec heredem poenae nomine adici
poffe, Sabinus exiftimabat: veluti fi quis ita dicat, Titius he-
res efto, fi Titius filiam fuam Seio in matrimonium collocaue-
rit, Seius quoque heres efto. . Nihil enim intererat, qua rati-
one Titius coerceretur, vtrum legati datione, an coheredis
adieCtione, Sed huiusmodi fcrupulofitas nobis non placuit z
et generaliter ea, quae relinquuntur, licet poenae nomine fu-
erint relicta, vel adempta, velinalios *?? translata: nihil di-
ftare a ceteris legatis conftituimus, velin dando, vel in adi-
mendo, vel in transferendo : exceptis videlicet iis, quae im-
poffibilia funt, vellegibus interdicta, autalias probrofa. Hu-
iusmodi enim teftamentorum difpofitiones valere, fecta meo«
rum temporum non patitur 195, — : |
DE ADEMPTIONE ET TRANSLATIONE LE.
d us GATORVM' * ^ t
|DEMPTIOlegatorum, fiue eodem teftamento adimantur
legata ^, fiue codicillis, firma eft, ? fiue contrariis ver-
bis fiat ademptio: veluti fi quod ita quis legauerit, Do lego,.
ita adimatur, Non do, non lego: fiue non contrariis, id eft ^,
alis quibuscumque verbis, — $. 1. Transferri quoque lega-
tum ab alio ad alium poteft: veluti fi quis ita dixerit, Homi-
nem Stichum, quem Titio legaui, Seio do lego : fiue in eo-
dem teftamento, fiue incodicillis hoc fecerit. Quocafu fimul*
'Titio adimi videtur, et Seio dari.

: TIDOXXIL
DE LEGE FALCIDIA *.

SVP EREST, vt delege Falcidia difpiciamus, qua modug
Q nouiffime legatis impofitus eft. Cum enim olim lege duo-
decim tabularum libera erat legandi poteftas, vt liceret vel to-
tum patrimonium legatis erogare (quippe ^ ealege ita cautum
eflet, Vtilegaffit fuae rei *, ita ius efto) vifum eft hanc le-
gandi licentiam coartare: idque ipforum teftatorum gratia
: : prouifum

quidem. ^ 106 Hal libertates. 107 Hal. alium. IO8 Puta, fi heredt
impoffibilitas imponatur, vt in hoc exemplo: Heres fi coelum dzgth tetigeris,
Titio decem dato, non valct legatum, et penes heredem manet , quia iniquum

.eft, heredem puniri, fi non faciat id, quod eít impoffibile eum facere. Sin
.vero legatario impoffibilitas imponatur hoc modo:. Zjtie cemtwm f[olidos de

lego , 'fi coelum afcenderit: valet legatum , et Titio ab herede praeftandum eft,
perinde ac fi impoffibilis conditio adiecta non fuiffet. 4 Co S'T A.

I Rubrica D. addit et fideicommi[forum. V ulgata male omittit et trauslatzone ,
quae Theoph. habet. oTTo. .Hal, omittit. 2 Apud lal deeft legata.
3 Hal. inferit fed et. 4 Hal. fed. 5 Hal. addit et.

1 Similiter Theophilus: fed in.vno Charondae Ad legem Falcidiam, vt in
D.ec C oTTOo. 2, Hal. addit cn. 5 An haec genuina fint verba Xit,
tabb. vid. Comm. noftrum pag. 104. 105. Vulgatahabet VTI QVISQVE,ficut. -
in Now. 22.62. V TI LEGASSIT QVISQVE DE SV A. RE, f?cundum
antiquam linguam. Sed Cont. ad P. ]. Certent , inquit »quamdin volent , Idi, Qmm-
matiti, Philelogi, nom pofe tamen certo fiotui arbitror , bis, an illis verbis , fu-
| erint

4ó. INSTITVTIONVM LIB. II.

prouifum eft, ob id, quod plerumque inteftato ^ moriebantur,
recufantibus feriptis heredibus pro nullo aut minimo lucro he-
reditates adire, Et cum füper hoc tam lex Furia, quam lex
Voconia latae füunt, quarum neutra ? fufficiens ad rei confum-
mationem videbatur, nouiffime lata eft lex Falcidia, qua caue-
tur,.ne plus legare liceat , quam dodrantem toterum bono-
rum: id eft, vt fiue vnus heres inftitutus effet ^, fiue plures,
apud eum eosue , pars quarta remaneret 7, $. 1. Et cum
quaefitum effet, duobus heredibus inftitutis, veluti Titio et
Seio, fi Titii pars aut tota exhaufta fit legatis, quae nomina-
tim ab eo data fünt , aut fupra modum onerata: a Seio vero
aut nulla reli&a fint legata, aut quae partem eius dumtaxat in
partem dimidiam minuant: an quia i1s quartam partem totius
hereditatis aut amplius habet, Titio nihil exlegatis, quaeab o
relicta funt, retinere liceret $, placuit, vt quartam partem fu-

ae partis faluam habeat, poffe retinere: etenim in finzulis he--
$. 2. Quantitas:

autem patrimonii, ad quam ratio legis Faleidiae redigitur ,.

fedibus ratio legis Falcidiae ponenda eft.

mortis tempore fpe&tatur?. Ttaque fi, verbigratia, is I? cen-
tum aureorum patrimonium in bonis habebat, centum aureos
legauerit: nihil legatariis prodeft, fi ante adiram hereditatem
per feruos hereditarios , aut ex partu ancillarum. hereditaria-
rum , aut ex foetu pecorum tantum accefferit hereditati, vt
centum aureis legatorum nomine erogatis, heres quartam par-
tem hereditatis habiturus fit , fed neceffe eft, vt nihilominus
quarta pars legatis detrahatur. Ex diuerfo, fi ** feptuaginta
quinque legauerit, et ante aditam hereditatem in tantum ex-
creuerint *? bona, incendiis forte, aut naufragiis, aut morte
feruorum, vt non amplius quam feptuaginta quinque aureorum
fubftantia , vel etiam minus relinquatur, folida legata deben-
tur 13, - Nec ea res damnofa eft heredi, cui liberum eft non
adire hereditatem : quae res efficit, vt fit necefle legataziis,
ne deftituto teftamento nihil confequantur, cum heredein
portione ** pacifci. $. 3. Cum autem ratio legis Falcidiae
ponitur, ante deducitur aes alienum, item funerisimpenfa, et
retia feruorum manumifforum: tunc deinde T5 in reliquo ita
ratio habetur, vt ex eo quarta pars apud heredes ** remaneat,
tres vero partes inter legatarios diftribuantur, pro rata fcilicet

portione eius, quod cuique eorum legatum fuerit. Itaquefi

fingamus, quadringentos aureos legatos eífe, et patrimonii
quantitatem , ex qua legata erogari oportet , quadringentorum
effe, quarta pars legatariis fingulis debet detrahi.
trecentos quinquaginta legatos fingamus, ocCtaua debet detra-
hi. Quod fi quingentos legauerit, initio quinta, deinde
quarta detrahi debet. .Ante enim detrahendum eft, quod ex-
- trà bonorum quantitatem eft, deinde quod ex bonis apud he-
redem remanere oportet. - T A n |
TITy - XXILH.. :
DE FIDEICOMMISSARIIS HEREDITATIBVS'.

MT vxc tranfeamus ad fideicommiffa. Et prius eft ^, vt de
hereditatibus fideicominiflariis videamus.

erint conceptaserba.o T TO. Hal.V TT QVISQVE LEGASSET. — 4Hal. |
.$ Non Furia, quod numerum legatariorum mon definiret ,-

inteflati.
&tque ita euenire poterat, vt multiplicato numero legatariorum heredi nihil fu-
pereffer: non Voconia, quod ea falua, pluribus legatariis exiftentibus, vnus
aureus ad heredes peruenire poterat. Ex 'Theophilo A CO STA. 6 al fit.
4 Hal. remaneat.
itvt. o'r TO. Hal liceat; et placuit. ponit poft fequens Pbabeat. 9 Ratio
fcilicet eft, quod hereditas et legata a tempore mortis teftatoris deferantur, et
cedant. L. vu. $. 1. C. decaduc.toll. & Co S 'TA. ^ 10 Hal Itaque (v. g-) fi i5,
4ui; et mox babeat. II In L. 75. pr. D. b. t. fi ex centum ,. feptuaginta
quinqhe. o'T TO. —2 Hal decrewerint. — 13 Ya in D. et Haloander. In
omnibus autem Charondae eft dentur. o T T 0. I4. Ín D. portione Jegatorum.
OTTO. 15 Vulgo demin : in quibusdam deniqwe. o T T 0. . Apud Hal. de-
vium. 16 Hal. baeredem. |

1 Omifit Cuiacius et ad. fenatusconfultwm Trebellianum , quae neque 'The-

Quod fi-

.S. 1. Scien-

8 Sic veteres Contii et omnes Charondae: liceret, placu- .

|

TUL X EXML —— ,

dum itaque eft, omnia fidéicommiffa primis temporibus infir-
ma effe ?, quia nemo inuitus cogebatur praeffare id, de quo
rogatuserat. Quibus enim non poterant hereditatem , vel le-
gata relinquere * , fi relinquebant, fidei committebant eorum,

qui capere ex tefítamento poterant ?, Et ideo fideicommifla
appellata funt, quia nullo vinculoiuris, fed tantum pudore e-
orum, qui rogabantur, continebantur. Poftea Diuus Augu-
ftus * femel iterumque gratia perfonarum motus, vel quia per
ipfius falutem rogatus quis diceretur , aut ob infignem quo-
rumdam perfidiam, iuffit Confulibus * auctoritatem fuam in-
terponere. Quod quia iuftum videbatur, et populare erat,
paulatim conuerfum eft in affiduam iurisdictionem: tantusque
eorüm fauor faftus eft, vt paulatim etiam Praetor proprius
crearetur , qui de fideicommiffis ius diceret, quem fidei-
commiffarium appellabant. $. 2. In primis igitur fciendum
eft, opus effe, vt aliquis re&to iure teftamento heres inftitua-
tur, eiusque fidei committatur, vt eam hereditatem alii refti*
tuat: alioquin inutile eft teftamentum, in quo nemo heres in-
ftituitur. Cum igitur aliquis fcripferit, Lucius Titius heres

| efto: poterit? adicere, Rogo teLuci Titi, vt cum primum po-
teris hereditatem meam adire, eam Gaio ? Seio reddas refti-

tuas. Poteft autem quisque et de parte reftituenda heredem

rogare: etliberum eft, vel pure, vel fub condicione relinque-

re fideicommiífum , velex diecerto, $. 3. Reftitutaautem
hereditate, is quidem , qui reftituit, nihilominus heres per-
manet: is vero , quirecipit hereditatem , aliquando heredis,
aliquando legatarii loco habebatur * ?. $.4. Et Neronis qui-

dem temporibus, Trebellio Maximo et Annaeo Seneca Contu-

libus, Senatusconfultum fatctum eft: quo cautum eft, vt fi
hereditas ex fideicommiffi caufa reftituta fit, omnes aCtiones,
quae iure ciuili heredi et in heredem competerent , ei et in e-
um darentur, culex fideicommiffo reftituta eft ** hereditas.

Poft quod Senatusconfultum Praetor vtiles *^ aCtiones ei, et

in éum , qui recipit *? hereditatem, quafi heredi et in here-
dem dare coepit. ^ $. 5. Sed quia heredes fcripti, cum aut
totam hereditatem, aut pene totam plerumque reftituereroga-
bantur, adire hereditatem ob nullum vel minimum lucrum re-
cufabant, atque ob id extinguebantur fideicommiffa : poftea

Vefpaliani Augufti temporibus, Pegafo et Pufione Confulibus,

Senatus cenfüit, vt ei, qui rogatus effet hereditatem reftitue-
re, perinde liceret quartam pàártem retinere, atque ** lege
Faleidia ex legatis retinere conceditur, Ex [fingulis quöqä&
rebus, quae per fideicommiffum relinquuntur, eadem retentio
permiffa eft. Poft quod Senatusconfültum ipfe heres onera
hereditaria fuftinebat: ille autem, qui ex fideicommiffo rece-
pit *5 partem hereditatis, legatarii partiárii loco erat, id eft,
eius legatarii, cuiparsbonorumlegabatur, . Quae fpecies lega-
ti partitio vocabatur : quia cum herede legatarius partiebatur
hereditatem, — Vnde quae folebant ftipulationesinterheredem et
partiarium legatarium interponi, eaedem interponebantur inter
eum, qui ex fideicommitfo recepit hereditatem, et heredem,
id eft, vt et *9 lucrum et damnum hereditarium pro ratd parte

! . | inter
oph. habet, neque codices Charondae. o T T 0. Hal.habet. 2, Omnes Char.
et prius de. o 'TTO. Kal Sed prius eft, vt de. 3 Hal. fuiffe. 4 Inpri-

mis LatinisIunianis, qui nec hereditatem nec legata capere poterant, teíte Vlp.
Fragm. b. t. 9. 7. M COSTA. , 5.Hal. addit baereditatem. 6 Hal. addit
primus. . ] Gronou. ad Liu. ljb. XXVIL. c. 24. mallet Confules; quia iubere
femper ponitur cum cáfu quarto: fed Paulus in L. 26. D. de adq..ber. fi iu[fero
filio vel feruo adire. Yta quoque Cicero, Caefar, Curtius, Claudianus et Ma-

crobius. Et quamuis Voflius zubeo tibi non aliter, quam Hellenifmo, putet ex-

cufari poffe, Jib. vit. de art.. Gramm. .c. 36. vide tamen exempla optimorum a-
pud San&ium Iib. 11.. Minera. c. 4. ibique Perizon. in mot. s. 6. o T T O. 8 Hal.
poteft. 9 Hal. Caio. 10 Hal. babetur. II Hal effet. ^ 12 Noa
dire&as, quod fideicommiffarius verus heres non fit: directae autem aGtiones

gpud verum heredem permanent, fed poft SC. fine re, id eft, fine effe&tu,

propter exceptionem SC., qua fe ipfum tueri poterat aduerfus creditores here-
ditarios , L. 1. $. 4. D. ad SCtwm Trebel. & COSTA. 13 Hial recepit.
14 Hal. iníerit ex. —— 15 lal recipiebat, 16 Apud Hal deeft et,
: É . 17 Sed

: ——-—.fb'!, 4(- a T — . dMEL pe

&
i.
Y
Q
li
tht
Sqle
Yils
(
lm
l-
d
j"
i
ny.
n
eden
u-
ütem
per-
qui-
n(u-
vtl
1e5,
i e
:&US-
a&
Tete-
m au
Tog
m re
yoftea
]ibus,
tme-
* dege
yoque
tentio
onefa
t^
Jegi
jatur
o et
1nte?
dett,
p

i

;Char.
L [npfi'
i Vl
: addit
j übctt
(afr
" Y
qut
yun t
8Hal.
j M
fs
s hr
u
f t
75:4

reftituere rogatus fit ?9.

INSTITVTIONVM . LIB. I1I.

inter eos commune effet, . $. 6. Ergo fi quidem non plus,
quam dodrantem hereditatis feriptus heres rogatus fit reftitue-
re, tunc ex Trebelliano Senatusconfulto *? reftituebatur here-
ditas, et in vtrumque actiones hereditariae pro rata parte da-
bantur: in heredem quidem 1iure ciuili: in eum vero, qui re-
cipiebat hereditatem , ex Senatusconfulto 'Irebelliano tam-
quam in heredem. At fi plus quam dodrantem, vel etiam to-
tam hereditatem reftituere rogatus eflet, locus erat Pegafiano
Senatusconfulto: et heres, qui femel adierit **5 hereditatem ,
fi modo fua voluntate adierit, fiue retinuerit quartam partem,
fiue retinere noluerit, ipfe vniuería onera hereditaria fuftine-
bat. Sed quarta quidem retenta, quafi partis et pro parte fti-
pulationes interponebantur, tamquam inter partiarium legata-
rium et heredem: fi vero totam hereditatem reftitueret, em-
ptae et venditae hereditatis ftipulationes interponebantur. Sed
Ífi recufet *? fcriptus heres adire hereditatem , ob id, quod di-
cat, eam fibi fufpeCtam effe quafi damnofam: cauetur Pegafia-
no Senatusconfulto, vt defiderante eo', cui reftituere rogatus

eft ^?, iuffu Praetoris adeat, et reftituat hereditatem: perin-

deque ei et in eum , qui recipit hereditatem , actiones daren-
tur, ac fi ^* iuris eft ?^?,. ex Trebelliano Senatusconfulto.

Quo cafu nullis ftipulationibus eft opus: quia fimul et huic,.

qui reftituit, fecuritas datur, et actiones hereditariae ei, et in
eum transferuntur, qui recipit hereditatem, vtroque Senatus-
confulto in hac fpecie concurrente.
tiones ex Senatusconfulto Pegafiano defcendentes et ipfi anti-
quitati difplicuerunt, et quibusdam cafibus captiofas eas ho-
mo excelfi ingenii Papinianus appellat ??, et nobis in legibus
magis fimplicitas, quam difficultas placet: ideo omnibus no-
bis fuggeftis tam fimilitudinibus , quam differentiis vtriusque
Senatusconfulti : placuit, explofo Senatusconfulto Pegafiano,
quod poftea fuperuenit , omnem auctoritatem "Trebelliano Se-
natusconfulto praeftare, vt ex eo fideicommiffariae hereditates
reftituantur: fiue habeat heres ex voluntate tettatoris quartam,
fiue plus, fiué minus, fiue nihil penitus : vt tunc quando
vel nihil, vel minus quarta apud eum remanet, liceat ei vel
quartam , vel quod deeft ^*, ex noftra auctoritate retinere,
vel repetere folutum, quafi ex Trebelliano Senatusconfulto ,
pro rata portione, actionibus tam in heredem, quam in fidei-
commiflarium competentibus. Si vero totam hereditatem
Íponte reftituerit , omnes hereditariae actiones fideicommifla-
rio et aduerfus eum competunt??. Sed etiam id, quod prae-

cipuum Pegafiani Senatusconfulti fuerat, vt quando recufabat

heres fcriptus fibi datam hereditatem adire, neceffitas ei impo-
neretur totam hereditatem volenti fideicommiffario reftituere,
et omnes ad eum et contra eum tranfire ^^ actiones: et hoc
transponimus ad Senatusconfultam Trebellianum, vt ex hoc
folo et neceffitas heredi imponatur! fi ipfo nolente adire, fi-

deicommiffarius défiderat reftitui fibi hereditatem, nullo nec

damno, nec commodo, apud heredem remanente. $. 8.
Nihil autem intereft , vtrum aliquis ex aífe heres inftitutus,
aut totam hereditatem, aut pro parte reftituere ?7, an ex par-
te heres inftitutus, aut totam eam partem, aut partem partis
Nam et hoc cafu eadem obferuari
praecipimus , quae in totius hereditatis reftitutione diximus.

17 Sed cur non Annaeanum dictum eft? L. enim Annaeus Senecá cum Trebel-
lio Maximo fait Conful fuffe&us ex Cal. Iul. a. 814.. An dicemus ita dictum a
principio; fed poftea translatum effe ad nomen Trebellii, quod L. Senecae, vt
perduellionis rei, damnata fit memoria? 1ta hariolatur MA RCILIV S, 18
Hal. adierat, idemque mox iterum, etretznuerat ac voluerat. I9 Hal. recs-
]that, et mox d:ceret. . 20 Hal.effet, moxque adiret et veflitueret, et veciperet,
21 Apud Hal.deeft fí.. — 22, Charondas ait, forte legendum ac fi veflituta eff,
quod 'T'heoph. iuuat. o TT 0. 23 Atqueita iterum iítas ftipulationes appellat
ipfc Iuftinianus in confirmatione Digeflorum $. 6. Scilicet heredi primo res erat
cum creditoribus hereditariis , deinde cum fideicommiflario agere debebat ex
fipulatu, vt recuperaret, quod creditoribus foluiffet. A CoS TA, . — 24 Deeft
quartae in vno Char. et Theoph. oT TO. | 253 Hal. competaut. 26 Hal.

$. 7. Sed quia ftipula--

)

TITOX3XHI 41

$. 9. Si quis vna aliqua re deducta, fiue praecepta, quae quar-

tam continet, veluti fundo vel alia re, rogatus fit reftituere

hereditatem: fimili modo ex 'Trebelliano Senatusconfulto re-
ftitutio fiat ^?^, perinde ac fi quarta parte retenta rogatus effet
reliquam hereditatem reftituere. Sed illud intereft, quod al-
tero cafu, id eft, cum deducta fiue praecepta aliqua re vel pe-
cunia ?? reftituitur hereditas, in folidum ex eo Senatusconíul-

to actiones transferuntur ; et res, quae remanet apud here-

dem, fine vllo onere hereditario apud eum remanet, quafi ex
legato ei adquifita. Altero vero cafü, id eft, cum quarta par-
te retenta rogatus eft heres reftituere hereditatem, et reftitu-
it: feinduntur ?* actiones, et pro dodrante quidem transfe-
runtur ad fideicommiflarium : pro quadrante remanent apud
heredem. Quin etiam licet vnare aliqua deducta, aut prae-
cepta, reftituere aliquis hereditatem rogatus eft, qua ?? :ma-
xima pars hereditatis contineatur: aeque in folidum transfe-
runtüraCctiones, et fecum deliberare debet is, cui reftituitur
hereditas , an expediat fibi reftitui. KEadem fcilicet interueni-

unt, et fi duabus pluribusue deductis praeceptisue rebus, re-

Ítituere hereditatem rogatus fit. Sed etíi certa fumma dedu-
Cta, praeceptaue, quae quartam vel etiam maximam partem

hereditatis continet, rogatus fit aliquis hereditatem reftituere,

idem iuris eft, Quae autem ?? diximus de eo, qui ex affe he-
res ** inftitutus eft, eadem transferemus ?? et ad eum, qui
ex parte heres fcriptus eft. $. 1ro. Praeterea inteftatus quo-

| que moriturus poteft rogare eum , ad quem bona fua vel le-

gitimo iure, vel honorario pertinere intellegit: vt heredita-
tem fuam totam partemue eius, aut rem aliquam, veluti fun-
dum, hominem, pecuniam, alicui reftituat: cum alioquin le-
gata, nifi ex teftamento , non valeant. . $. 1r. Eum quo-
que, cui aliquid reftituitur, poteft rogare, vt id rurfum alii
aut totum, aut pro parte ?9, vel etiam aliquid aliud reftituat.

. $. 12. Et quia prima fideicommifforum cunabula a fide here-

dum pendent, et tam nomen quam fubftantiam acceperunt:
et ?* ideo Diuus Auguftus ad neceffitatem iuris ea detraxit??, -
nuper et nos eumdem Principem fuperare contendentes, ex
facto , quod Tribunianus vir excelfus, Quaeftor ?? facri pala-
tii, fuggeffit, Conftitutionem fecimus: per quam difpofui-
mus, fi teftator fidei heredis fui commifit, vt vel hereditatem,
vel fpeciale fideicommitlum reftituat, et neque ex fcriptura,
neque ex quinque teftium numero, qui in fideicommiffis legi-
timus effe nofcitur, polfit res manifeftari, fed vel pauciores
quam quinque, vel nemo penitus teftis interuenerit: tunc fi-
ue pater heredis, fiue alius quicumque fit, qui fidem heredis
elegerit, et ab eo reftitui aliquid voluerit: i heres perfidia
tentus adimplere fidem recufat, negando rem ita effe fubfecu-
tam: fi fideicommiffarius iusiurandum ei detulerit, cum prius
ipfe de calumnia iurauerit: neceffe eum habere, vel iusiuran-

. dum fubire, quod nihil tale a teftatore audiuit *?^, vel recu-

fantem ad fideicommiffi, velvniuerfitatis *^*, velfpecialis folu-
tionem coartari, ne pereat ^? vltima voluntas teftatoris fidei
heredis commiffa. Eadem obferuari cenfuimus, et fi a lega-
tario, vel fideicommiffario , aliquid fimiliter relictum fit.
Quod fi is, a quo relictum dicitur ^?, confiteatur quidem a fe

aliquid
transferve, et mox transpofuimus. 2/7 Hal. addit rogatar. 28 Hal rogatur.
29 Hal fiet. 30 Verba vel pecumia non habet Hal, 31 Scindantuv ,

transferantur , maneant in. omn. Charondae. o T T 0.
33 Voxantem abeft ab omn. Char. et Theoph. o TT o. 34. Apud Hial. deeft
beres. 35 Hal trausferimus. 36 Hal. ast partem. 37 Apud Hial.
deeft et.- — 38 Ka in plerisque: vnus Charondae habet eadem traxit, quam
ile re&ctiorem le&ionem efle putat. o T T o, Hal. retraxit. 39 Male vulgo
Exquaeflore. o't'ro. Kal Tribonieuus vir excelleutiffünus exquaeftore. 40
Hal. audiuerit. 41 Vniuerfitatit omnes Char. o Y ro. Hal. vuinerfalis.
42 Hal. depereat. 43 Cuiac. expunxit verba pof?guam megauerit, quae ne-
que in L. fiu. C. de fideic. neque apud Theoph. neque in Cyni, Contii, Fabro-
ti, Ioh. Fabri, et Charondae MSS, reperiuntur. Marcilius vero retinet et Hort-
: | man,

32 Hal. fit, n qua.

42 INSTITVTIONVM LIB.IL TIT. XXIIL XXIV. XXV. -LIB. IIL. TIT. I.

aliquid relictum effe, fed ad legis fubtilitatem decurrat *^:
omnimodo 45 foluere cogendus eft.

TIT. XXIV.

DE SINGVLIS REBVS PER FIDEICOMMISSVM |

RELICTIS.

oTEsT autem * quis etiam fingulas res per fideicommif-
füm relinquere, veluti fundum, hominem, yefcem, au-
rum, argentum, pecuniam numeratam ?:.et vel ipfum here-
dem rogare, vt alicui reftituat, vellegatarium, quamuis a le-
gatario legari non poffit. ^ $. 1. Poteft autem non folum
proprias res teftator per fideicommiffum relinquere : fed-" he-
redis, aut legatarii, aut fideicommiflarii, aut cuiuslibet alteri-
us. ltaque etlegatarius et fideicommiflarius nonfolum de ea re
rogari poteft, vt eam .alicui reftituat, quae ei-relicta fit, fed
etiam de alia, fiue ipfius, fiue aliena fit. Hoc folum obfer-
uandum eft, ne plus quisquam rogetur alicui reftituere, quam
ipfe ex teftamento ceperit: nam quod amplius eft, inutiliter
relinquitur. Cum autem aliena res per fideicommiffum relin-
quitur, neceffe eft ei, qui rogatus eft, aut ipfam redimere et
praeftare, aut aeftimationem eius foluere. ^ $. 2. Libertas
quoque feruo per fideicommiffum dari poteft, vt heres eum ro-

äïetur manumittere , vel legatarius, vel fideicommiffarius. ,

ec intereft, vtrum de füo proprio feruo teftator roget, an de
eo, qui ipfius heredis, aut legatarii, vel etiam extranei fit.
Itaque et alienus feruus redimi et manumitti debet. Quodfi
dominus eum non vendat, fi modo nihil ex iudicio eius, qui
