€uius pars foluta fit: ex reliquo poteft plena Falcidia retineri.
XVIL. IpEw libro Quaeltti S1 poft miífio-
nem faciat codicillos miles, et intra annum decedàt: ex te-
ftamento, quod in militia iure militari fecit, plena legata ex
codicillis, habita Falcidiae ratione, praeftari debere dicitur:

fed res ita expedietur, fi cum quadringenta habgfet, tefta-

smento quadringenta, codicillis centum legauerit: ex quinta
parte,jid eft, octoginta, quae ad legatarium ex codicillis per-
uenirent, fi Falcidiam non pateretur, quartam, id eft, *i-
giüti, heres retinebit. - Q w w
— XVIIL PavrvslibroXLI-Quaeftionum. ?5 Frrivs-
FAMILIAS, Qui militauerat, decedens patris fui fidei com-
mifit codicillis, vt peculium fuum caftrenfe Titio poft mor-
tem reftitueret. Quaerebatur, an vt heres quartam deducere

poffit ?^5 ? Dixi, legem Falcidiam inductam effe a Diuo Pio et- |

jam in inteftatorum fucceífionibus propter fideicommiffía : fed

jn propofito nec hereditatem effe: quamuis placeret mihi, ex- .

traneo herede inftituto, fieri hereditatem aditione eius: nam
cum apud patrem remanet, ius priftinum durat, et peculium
eít, nec huic contrarium eft, quod in teftamento eius, qui

apud hoftes deceffit, exercetur Falcidia : nam fictjó legis Cor-

neliae et hereditatem et heredem facit: fed me non dubitare
97, quin debeat id quoque indulgeri legis beneficium, fiqui-
dem quafi ?? patrisfamiliae bona reftituere cogitur ?? , et he-
res fcriptus , omiffa ex teftamento aditione, exemplo Edicti
legatorum nomine conuenietur. $;—- His confequens erit,
vt, fi ex fruCtibus medio tempore quartam, et quartae fru-
€tus habuerit|pater, etiam 'Trebellianum Senatusconfultum
inducamus, et vtiles actiones exerceri poffint, fiatque heredi-

XIX. ScaEvora libro VHE-Quaeftionum, S1 di-

gnum détem fundum damnetur heres quilique vendere, fine

*

dubio qüinque erunt imputanda Falcidiae.

qeditatem fnam. G EB. 88 Hal. addit: cuwm eo. GER. 89 Hal. debere-
1ur. GE B, 9o Haec: fini quadrantis , per fe fignificant: qmadrante tenns.
Vide Phylargyr. ad 111. Georgic. Vireilii v. $3. BYNK, 91 Ap. Hal. et ;
a2beft. GE B. 92 Hal, £onorumque, quae. GEB. 953 Hal. fidei(:'ommzj]b-
et mox coeperit. — 94 Hal. minuetur. GEB. 5 In P. Flor. incipit:. S
filiusfamilias etc. fideicommififfet. . 1ta Fi. a Porta, in Il.. Sed perperam. Ha-
97 Hal. fed nemo ds-

663

XX. IngMw libro IX. Quaeftionum.- Sxr a ferno meo
herede inftituto mihi legetur, et mihi adquiratur hereditas,
negat Maecianus , id legatum in Falcidia»A?9 computari : quia
non debeatur. : WRem !
XXl. Pavrvs libro XIL-Quaeftionum.- Sr pupillus,
cui fine tutore auctore decém mutua * data funt, legatum a
creditore meruerit, füb hac condicione, fi deCem, quae acce-

| perit, heredi reddiderit: vna numeratióne et implet condi-

* [*4 . L] r r * E * e
cionem, ..g,aflhberatur naturali obligatione, vt etiam in Falci-
dia heredi imputentur: quamuis non imputarentur, íi tan-

.tum condicionis implendae cauía data fuiffent. Adeo autem

et foluere videtur, vt repudiato legato, vel Sticho, qui le-
gatus eft, mortuo, nihil repetere poffit. -$.—£- Si ego, et
feruus meus heredes inftituti fimus ex diuerfis partibus, nec
a feruo erogatus dodrans his, quibus a me jlegatuäy eft: con-
tra Falcidiam proderit, quod ex portione ferui ad me perue-
nit fupra Falcidiam eius portionis. Ex contrario fi feruo meo
feruus, et mihi decem legata fuerint: ferui Falcidia ex decém
mihi legatis non tenetur ?, exemplo eodem Falcidiae: nam

quartam retineo ex perfona ferui, quamuis de mea portione
nihil exhauftum fit. |

XX[I. IpEM libro XXAE [ NESENNI-
vs Apollinaris Iulio Paulo ?. . Ex fatto, domine, fpecies

eiusmodi incidit. Titia filias fuas tres numero aequis ex par-

tibus fcripfit ^ heredes,
ab vna;tamenyita legauit
neis, vt Falcidiae fit locus. — Quaero, an aduerfus coheredesg
fuas ?, a quibus legata jet/ipfa accepit, vti poffit Falcidia: et
fi non poflit, vel doli exceptione fummouenda eft 5 , quem-

eta fingulis legata inuicem dedit,

iadámodumy aduerfus extraneos . computatio Falcidiae finiri pof- . )

fit ? |Refpondi, id quidem, quod a coherede legafórum no-
mine percipitur, non folet legatariis proficere, quo minus
Faleidiam patiantur: fed cum is, qui legatum praeftaturus
eít, ab eodem aliquid ex teftamento petit, non eft audiendus,
defiderans vti aduerfüs eum Falcidiae beneficio, fi id, quod
percepturus eft ex voluntate teftatoris fuppleat, quod dedu-
cere defiderat. Plane ceteris legatariis non vniuerfüm, quod
coheredi * praeftat, imputabit: fed quantum daturus effet,
fi nihil ab eo perciperet ?. $. r. Seruo herede inftituto , fi
a domino fideicommilfa, $ feruo legata data funt, prius ratio
legatorum habenda eft, deinde ex eo, quod fupereft, fideicom-
mifforum. Dominus enim ideo tenetur, quod ad eum perue-
nit: peruenit autem, quod deductis legatis fupereft: plane
Faleidiam exercet. -$.— Sed et fi dominus, omiffa heredi-
tatis aditione, feruum fibi fübftitutum adire iuffit, prius ero-
gantur, quae ab ipfo domino data funt: tunc eorum, quaea
feruo relicta funt, jratio; initur, fi patitur Falcidia. $. 3. Si
debitori liberatio legata fit, quamuis foluendo non fit, totum
legatum computetur ?: licet nomen hoc non augeat heredita-
tem, nifi ex euentu. Igitur, fi Falcidia locum habeat, hoc

plus videbitur legatum, quod huic legatum effet *?: cetera
. quoque minuentur Jegate-per hoc, et ipfum hoc per alia: ca-

pere enim videtur eo quod liberatur. -$.—4« Sed fialii hoc
nomen legetur, nullum legatum erit: nec ceteris contri-
buetur. | A |
XXIII. ScAEvora libro XV. Quaeftionum. S1 fun-
dus mihi legetur et via, in Falcidiae ratione, fif,tantum
fit invia, quantum.** amplius eft in Falcidia, integer fun-
r dus

bitabit. GER. — 98 Áp. Hal. quafi. abeft. GEB. — 99 Hal. cogatur, — 100
Hal. et Vulg. i2 Falcidiam. B R. I Kial.et Vulg. mutzo. BR. —— 2 Hal,
et Vulg. vetimetur. BR. 3 Vulg. addit: falutem. B&. — 4 Taur. fcri B-
fit. GEB. 5 Hal. fuos. GE . 6 Hal. fubmouenda fit. GEB. — 7 Hal.
cobaeredib»s. GE B. 8 Hal. percepiffet. G E B. 9 Gothofr. in nota: Al.
computatur. Ita Hal. GEz, — 10 Hal. legatwm eft. — XX Gothofr. in nota:
ff ff 3 | | Vi

tam coheredibus eius, quam extra-

" ;Jd * to,,

s

664
dus capietur, etvia perit *^. Sed fi vialegetur, nec foluen- !
do fit hereditas: non debebitur. Videndum etiam, fi fun-
do et via legato, minus ex vtroque defideret *?, quam fit viae
pretium **:' poteft coacta ratione dici, non tantum fundum .
folidum capi, fed etiam vt doli exceptio tantum farciab, quan-
tum deeft: ne plus habeat, quam Falcidia defiderat, vt tunc
folum via intercidat, quotiens plus Falcidia defiderat, quam
eft viae pretium. ^p- £
Xï))(IV. PAVLVS libro,XIM..Re.fp:anfarumJyefgoqd1t u
FArLcrpIAE ]legis rationem, fi haberi oportet. t9. jta ha-
bendam, acíijhae res, quae ab herede fubtractae funt: in he-
reditate relictae non fuiffent. -$.—r: Idem irefpondit, partus
ancillarum ante diem fideicommifli editos , ad heredes eius,
ui rogatus eft, pertinere: eosque in quartam et quartae f.æ—
äus computandos , fi de lege Falcidia quaeftio intercedat ^''.
$. 2. Idem |refpondit; fru&us ex propria -&e-heredis, quae
legata eft, poft diem fideicommiffi cedentem perceptos, etíi

- non fíht reftituendi fideicommiflario, heredi in quartam im-

N- .
TA
p*
,'II.' :
* AE læ*r
1 j 1
|—odee?
3 "

putari non folere. |
XXV. ScaEgvora libro EV; MaAni-
v v M fuum et filium communem aequis partibus heredes 1n-
fütuit. — Quaefitum elft, an in rationé/legis Falcidiae 1mpu-
tandum !9 fit marito, quod ad eum ex eadem hereditate per
filidin perüenit? /Refpondit *?, fi ex inftitutione filii tantum
retineat ?9, quantum ad Falcidiam fatis fit: nihil quartae no-
mine deducendum. J$e A liberto, cui fundum legauerat,
per fideicommiffum Seiae'annua decem dedit. ngeütum eft,
fi lex Falcidia liberti legatum minufriti ^*, an 5eiae quoque
annuám fideicommiffum minutum 22 xzäiggaatur, cum reditus
largiatur annuam praeftationem? |,»Refpondit/ fecundum ea.

quae proponerentur, non videri minutum, nifi slia mens te-
ftatoris probetur. '

XXVL Inzw libro V.-Refponferum. LrwEAM mar-
saritorum ?? trigintáquinque.legauit, quae linea apud lega-
tarium fuerat mortis tempore. Quaero, an ea linea heredi
reftitui debéfet ^* propter legem Falcidiam ?:Refpondit, pofle
heredem confequi, vt ei reftituatur: ac ^?, fi malit, poffe
vindicare partem in ea linea, quae propter legis Falcidiae ra-
tionem deberet/ ^9 remanere. -S$—£& Quaefitum eft, an pre-
tium ftatuarum Falcidiam ?? pati debeat? ; Refpondit, debere.
XXVII. Inxzw libro VL Refponforag — SE1vSs ET
Acrknivs ?? Sy INTRA DIEM TRIGIESIMYM,MOR-
TIS MEAE REIPVBLICAE NOSTRAE CAV EiRÍNT,
CONTENTOS|SE FVTVROS TOT AVREIS LEGIS FAL-
CIDIAE BENEFICIO OMISSO,HEREDES MIHI SVN-
TO:QVOS INVICEM SVBSTITVO:J|QVOD SI VOLVN-
TATI MEAE NON CONSENSERINT, EXHEREDEg
sv/NTo. Quaefitum eft, an heredes inftituti hereditatem
adire poffint, fi condicioni parere nolunt ?*, cum habeant
fübítitutos eadem condicione praefcripta? jRefpondit, Seium
et ASerium primo loco inftitutos perinde adire poffe, ac fi
ea condicio , quae fraudis caufa ?? adfcripta eft, adícripta non
effet. '

]àéet. .^ XXVMHI. QI AECIANVS libro L Fideicommifforum)
Parrn quoque"In legatis, quae filius ei ?* dedit, alio he-

. &e QAáfwv TUv vopíuov. B R.

rede inítituto, legis Falcidiae rationem patitur.

12 Hal. peribit. 15 Hal. defide-

Vitlgares.þquanta. Hal. quanto. GE B.
15 Hal PAVLVS libro

retur. G E B. I4 Hal praefigit: et. GERE.
refponforum vefpondit , fcilicet omiffolibri numero. GE £. — 16 Hal. oporteat.
17 Hal incidat. GE B. 18 Vulg. computandum. B R. 19 Hal. refponi,
hic atque infra iterum, GE2. — 20 Hal.et Vulg. tantum peruemerit.BR. — 21
Bafil. megueoQg và AwyároY. BR. Hal. minuit. ^ 22 Hal. et Vulgï unni-
nutum. BR. 23 Vulg. margaritarum. BR. — 24 Hal. et Vulg. debeat. B R.
25 Hal. aut, Vulg. at, loco: ac. BR. 26 Hal. debet. . — 2/7 Hal. Fal-
cidia. GEB. 28 Vulg.Augerius. BR. — 29 Hal. molint. GEB. — 30 Bafil.
: 431 Ap. Hal ej, abeft. GEB. — 32 Hal. Mar-

tianus. GEB. 33 Hal jnducet. GR B.

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. Ib

XXIX. PAv nvs ?? libro IL-Fideieommifforum. S1
a me tibi fideicommiffum vel legatum eft, tuque id poft tem-
pus rogatus fis mihi reftituere, non puto hocimputandum ef-
fe in Falcidiam : jquia; incipio poftea quafi fideicommiflarius id
recipere. La qeom- | 4

XXX. MXxé1ANvs libro VIIL. -Fideicommifforum.

Iw rationerlegis Falcidiae mortes feruorum, ceterorumque

* * » * * b * L oea *
animalium, furta, rapinae, incendyy, rulnae, naufragi», vis
hoftium , praedonum , latronum, debitorum facta peiora no-

mina, in fümma quodcumque damnum, fi modo culpa legata-

rii careant, heredi pereunt: quemadmodum ad heredis lu-
crum pertinent fru&us, partus ancillarum , et quae per fer-
uos adquifita funt: vt ftipulationes, rerum traditiones, lega-
ta, hereditatesue his datae, ceterae donationes , item feruitu-

adquifitae, vt furti, damni iniuriae, fimilesque, quorum ni-
hil in rationem legis Falcidiae cadit, -$— Vendere autem vel
emere iuffus certo pretio fundum, aliamue quámpiam rem,
in legis Falcidiae ratione, cum quantum fit legatum, requi-

ratur, taütum eo nomine inducetur ??, quanto pluris mino-
,

risue fit res ea quantitate , quam quo pretio teftator accipi, da-
&is facienda erit, amplius deducetur, quippe non noftri cau-
tum effe intellectum eft. .$.-2: |Rurfus;?* diligenter animad-

ris illata ad folum heredem refpicere, vsquequaque, et fine
vlla diftinétione recipiatur: quod enim, remota lege Falcidia
in totum ?7? iuris foret, hoc idem fore ? in ea parte, quae
lege Falcidia conftitueretur, hoc enim attinet, damna poftea.
facta non deduci, ne amota portio legatis fideiue commiffis
detrahatur. $.5« Verum elt autem, his folis, quae ponde-

dente, ex portione, quae fieri *? ad aeftimationem eorum bo-
norum, quae mortis tempore fuerunt **, quicquam detrahi.
$.—4. Certis vero corporibus, et his ipfis ita relictis, P Ecv-
NIAM, QVAM IN ILLA ARCA: VINVM, QVOD^EN ^*
YLLIS DOLIIS "; PONDVS AR GENTI,QVOD IN IL-

runt, vel deteriora funt faCta: procul dubio aut nihil debebi-

bonorum, quae mortis teftatoris tempore fuerint. $. 5. In-

fuis rebus incertam rem teftator reliquiffet, veluti, ARGEN-
TVM, QVOD ELEGERIT, et omne argentum teftatoris in-
teriffet fine culpa heredis: nihil deberetur *?: fin vero argen-
ti pondus pure relictum effet, quamuis omne argentum tefta-
toris deperiffet,'a/miffa lege l'alcidia, portio eius quantita-
tis fumetur, quae fuit in bonis eo tempore, quo teftator de-
cefüt: nec adjiiminuendam ^* eam quicquam damna poftea

nulla parte, ac ne aeftimatio quidem debeatur ^7: non magis,
quam fi omnes res per fpeciem enumeratae relictae eflent.
$.—7. Tametü autem ^ legis Falcidiae ratione, quae condi-
$ : | cionis

tamen in margine: eljas, ot ej, GEB. — 35 Haal. capit, loco: capi id. GE F.
36 'Taur. ROr[íus, fíed et Flor. ab ordinaria manu fuperfcripta; P, wt fit:
Prorfus, et ita omnes fcripti et editi, &R — Etiam. Hal. fed in hbunc modum:
legatum. effe provfus intellechum eft.— Diligenter etc. — Scripti funt Pal. L. 1I. IHI.
IV. V. Vat. Barb. Otob. Magl. Bynkersh. Gxs. — 37 Vulg. n toto. BR. 38
Hal. foret et, loco fore. GEB. 39 Vulg. memfurame.BR. — 40 Gothofr.
in nota: fieri folet, Hal. GEB. — 41 Vulg. fZeriut. B R.
hic abeft. GE z. 43 Flor. eft: doleis. GE B. 44 Taur. SÍue. Hal. non,
loco: fime. GEB. 45 Vulg. debebitur. GEB. 46 Hal. deminuendam.

34 Ap. Hal. vt, abeft, 1dem |

Gz2, 47 Hal debebigr. G&B. . 48 Eal, inferit; óm, Vulg. habetz Tam-
. ; : . stf

tes, ?uibus liberata praedia pretiofiora fierent: actionesque -

riue iuffit, fed vt ?* ei quidem portioni, quge legatis dedu- -
fa capi id ?5 pretium: fed eo deducto pretium reliquum lega-

uertendum eft,;ne quod/dicitur, damna poft mortem teftatos- , ;;;

re, numero, menfura ?? conftant, nec damno poftea inci- -

LIS HORREIS HABEO: -fine ^^ culpa heredis deperie- .

tur, aut eorum, quae exftabunt, qualia erunt,ea portio de- — —
bebitur, quae per legem Falcidiam efficiatur /ex aeftimatione; «X ^inafne

certae autem res relictae diftinCtionem recipiunt, nam fi ex .

incidentia proficient. $. 6. Res(tamen, quae/interierint, pro

42 Ap.Hal. in, .

Qu
üt
eli
(elt
| &
gi

eu

re)
foli
pec

ui.

Por
Q
tu
t
de
]ni
int
100
&i
lerc
€01n
ellet.
Tenty
Tie pn
Quoqu
Tuttnr
!'ei, df
thàhse
, heted
" Clitio
pto Q
latu h
interpj
lation

flitiffe

Uf ao
Hal. &t !
33
ffetur. G
dfbetur. !
äo UET :
Wt

(
ebie
b
pne t
[r-
ex
;N-
it»
?f«
)
(t«
ritü-
: d&«
of ,
u
g
gffent.
9ni-
cjons

65 L
«t t
gdim-
j. Il
E
o
'al. ffhy
EL
li

Tut"
efft

*n'
us dl

F

Àe ;
L4€ ;

mis implendae caufa,

DIGESTORVM LIB, XXXV. TIT. II

» LA : L 2 '
cionis implendae caufa heredi(funt data, in quartam non com-

^.. putantur:;tamen id, quod non figura condicionis accipere
iuffus eft ab eo, cui hereditatem reftituere rogatus eft, Cel. |

fo et Iuliano noftro placuit computari, quemadmodum fi ea
fumma heres vendere eas res iuffus effet, quia non condicio-
I fed quodammodo pro pretioinferre funt
juffíÍ. Quo loco amplius quaefitum.eft, an fideicommiffarius
quoque inuitus cogatur dare eam fummam, et recipere here-
ditatem, quafi et ipfius fideicommiffum effet? Sed id verifi-
mile non eft, cum talis oratio magis ipfius caufa, quam con-
tra ipfum pofitavideatur. $. 8. Cum lex Falcidia interuenit,
non veniunt in contributionem, quae ipfi heredi a femetipfo
vel feruo eius legata fideiue commiffa funt. ^ Alia caufa eft
eorum, ,quaein die certa ^? dantur: nam, fi libertatis dies
coepit cedere, ei debebuntur, et in contributionem veniunt
59, Ac** ne ea quidem, quae quis feruis füis inutiliter fine
libertate legauit, fideiue 5?. commifit, in computationem
eius legis cedunt. $9. Res, quas neque per fideicommif-
fum relinqui poffe certum eft, in legis Falcidiae computatio-
nem non vehiunt, viæ;; : : :
XXXlI. Powron vs libro H.-Fideicommifforum. /I s,
cui fideicommiffum foluitur, ficufis, cui legatum eft, fatis-
dare debet, quod amplius ceperit, quam per legem Falcidiam
ei licuerit, reddi: veluti cum propter condicionem aliorum fi-
deicommiflorum, vel legatorum, legis Falcidiae caufa pende-

bit. Sed et fecundum Caffii , et vetejïm opinionem, fi a pu--

pillo fideicommiffa capifíntur 53 , propter ea, quae a fubftituto
erunt relicta, cauere debebit is cui foluatur. mNam quamuis
repetitio fit eorum, quae fideicommiíli nomine non debita
foluentur 5^, támen, fatisdato cautum debét effe ei, a quo
pecunia proficifceretur *^, ne damnumjfentiat;deficiente eo ,
cui folutum erit. * ! Cafenkudu, — |
XXXII. MAEgGr1ANVs libro IX. ideicommifforum.;
PorewarEs actiones, fiue legitimae, fiue honorariae, ex-
ceptis popularibus, in bonis a&toris non ideo minus compu-
tandae fünt, quia morte reorum intercidere poffünt. E con-
trario autem eaedem aéctiones nihil?bonis rei, defuncto eo
detrahunt, Sed ne ** in actoris quidem bonis, defuncto eo,
iniufiarum actio poterit computari : quia et ipfa fimul cum eo
intercidit, vt vfusfruttus: etid, quod in dies, menfes, an-
nosue fingulos alicui ??, quoad viuat, debeatur5?. Etenim
ea demum obligatio rei bonis deminutionem praeftat, quae in
heredem tranfit. — Nec contrarium eft, quod, viuente reo,
eo minus in bonis eius intellegebatur: nam etfi ita ftipulatus
effet, vt cum moreretur, debere ei inciperet, tathen auge-
rentut bona eius, quemadmodum fi ipfe fub eadem condicio-
ne promififfet, defuncto eo minuerentur. .$.-r. Honorariae
quoque actiones, quae intra certum tempus a Praetore pro-
mittuntur ??, cum bonis aCtoris, defuntto eo, augmentum
rei, deceffionemue 9?, fitales erunt, vtin heredem quoque
transeant, praeftabunt. $.—2- lulianus fcribit, ífi vtriusque
heredis pars exhaufta jeft( ** legatis, et alter ex heredibus
cautionem praetoriam accepit a legatariis, non aequaliter, fed
pro fuo modo legis l'alcidiae rationem, et actionem ex ftipu-
latu habiturum: omnes enim Praetorias ftipulationes eiusdem
jnterpretationis effe: nam conftare, ex iudicatum folui ftipu-
Jatione, fiue a parte actoris fiue a 5* rei plures heredes ex-
Ítitiffent, non omnibus, nec aduerfüs omnes actionem/ 9? con-

EH
K F
é

etfi ante levis Falcidiae vatiomem. BR. — 49 Vulg. im diem certam. & R. — 50
Hal. et Vulg. veuient. BR. 51 Vulg. at. BR. 52 Hal. inferit: ezus.

GEB. 53 Hal. capiantwr. 54 Kal foluautur. GER. 55 Hal. profici-
fcetur. GEB. 56 Hal. Sed nec. 57 Yaur. aliQui. GER. 58 Hal.
debetur. $9 Vulg. permittuntur. B R. 60 Hal. twm bonis aclovis defun-.

élo eo augmentum , tum vei vevo deceffionem , fi. GE B. — 61 Hal. fit, et mox:

ecceperit. — 62 Ap.Hal a, abeít. GEB. — 65 Vulg. adfiones, BR.

64 |

|/vU totum , quidquid ex teftamento cepiffet, reftitueret.

recipiat *^, quam Falcidia detraxit? Caecilio placebat, fi quid;

66;1

tingere, fed dumtaxat his, qui viciffent, et 5^ aduerfus vi-
Cos: hisque, aduerfüs quos res defenfa non effet, aduerfüs
eos, qui rem non defendiffent, . $. 3. Annua,! bima,; trima
die aureis centenis legatis, ex omnibus fümmis , non tantum
ex pofterioribus , portionem legis Falcidiae detrahi placuit.

—— 81 Titio Vifml;i" legatis pm;gjo per legem Falcidiam de-

traCta effet, cum ipfe quoque quinque 95 Seio rogatus effet
reftituere: Vindius nofter tantum Seio pro portione ex quin-
que detrahendum ait, quantum Titio ex vigintiidetra&ctum ef-
fet: quae fententia et aequitatem et rationem magis habet:
quia exemplo heredis legatarius ad fideicommifía praeftanda

obligabitur: nec, quia ex fua perfona legatarius inducere le-.

gem Falcidiam non poffit, idcirco, quod paffus effet, non
imputaturum: nifi forte teftator ita fidei eius commififfet,
2
5i autem manumittere feruüm vel füum vel alienum rogatus
fit, omnimodo praeftare debebit libertatem, nec hoc contra-
rium eft füperiori: quia fauor libertatis faepe et alias beni-
gniores fententias exprimit. : :
AXXHI. Pavrvs libro HI. Fideieommifforum. Srx
feruus tibi legatus fit, eumque rogatus fis manumittere, nec
praeterea capias vnde quartam, quae per Falcidiam retine-
tur, /récipere poffis: Senatus cenfuit, ceffare Falcidiam.
XXXIV. MafcErrvs libro -XLIE.-Digeftorum Iu-
liani notat 99, — w-teftatoris feruo non erit Falcidiae locus.
Si vero pecuniam, aliudue quid legauerit, ffideique legatarii
commiferit, vt alienum feruum vel legatarii manumitteret ,
locus erit. | |
XXXV. VrrPramwvslibro VE-Difputationum. . Pr.A-
NE Íi quid fit praeterea legatum ipfi feruo, Falcidiae locum
fore Senatus declarauit. Vnde Scaeuola ait in eo, quod prae-
terea feruo legatum eft 57, ita Falcidiam admittendam, vt
inde, et quod pro feruo praeftandum eft, fumatur. !
AXXVI. Pavrvs lib idei ifforum. SkEDp
fi non feruus ipfe legatus fit, fed pecunia , rogatusque fit le-
gatarius feruum fuüum manumittere, Falcidiam patietur, et
nihilo minus cogetur manumittere: quia tanti laeftimaffe vi-
debitur feruum fuum. $. z. Quid 5?, fi;alienus.feruus fne-
rit? in eo non plus, quam accepit, ad redimendum cogitur
?? impendere. $.—2. Sin vero heres feruum rogatus fit ma-
numittere, placet, pretium eius, vt aes alienum, deducen-
dum effe. $. 3. Sifolus feruus legatus, et fideicommiffa 79
libertate donatus fuerit: licet Falcidia interueniente, totus
vindicari petiue poteft, fed etíi aliud praeterea capiat legata-
rius, adhuc feruus totus peti poteft, quartam autem vtrius-
que ex legato retinendam, ne impediatur libertas. $.—4« Si
incertum fit, an libertas praeftari debeat, veluti quod ** fub
condicione, vel poft tempus data fit, numquid incerto eo,
an praeftetur, cum poffit aut feruus mori, aut condicio defi-
cere, interim Falcidia admittenda eft? deinde cum libertas
competere vel deberi coeperit, tum|legatarius illam partem ;
ex operis eius medio tempore confecutus fuerit heres: d ir
pretium eiüs *? erogare eum debere, propter legis Falcidiae
rationem. "d M |
XXXVII. VarEmSslibro VI-deFideicommiffis. Ervs
ferui aeftimatio, perinde ae-ftatuliberi fieri debet. $.—r. Sed
et fi heres feruum alienum rogatus eft manumittere, placuit,
i vt

Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 65 Vulg. hic et in fequentibus: guindecim. B R.
66 Hal. MARCELLV S apud Inlianum lib. X XXV. notat. Vulg. MARCEL-
LVS. Iulianus notat. Im teflamemtis. BR. —— 67 Hal.legatum fit. — 68 Hal.
et Vulg. Quod , figno nempe interrogationis in fequentibus omiffo. E R. 69
Hal. et Vulg, cogetur. BR. 7o Hal. fideicommij(laria. GEB. 71 Go-
thofr. in nota: veluti fi fub. Hal. G E B. 72 Hal. er Vulg. recipiet. Et ita
Flor. eftf correctum, 28R. — 723 Vulg. transponit: pretiwm eims in id. BR.
| ! 74

[ i oe o

X* . .
octeeta ,

LAXXX..

F.
-

ye

U?Hj

í

P
r 4
y
^

g2 .

" "A.
/t . * /ÉgeERA P «

' Cohere

r2

L. AH r

. J
"A
à

( )

4 LA Acberd

lejäaäa cidia aeftimatio pretii rerum ex veritate facienda eft. :
XLIIL Inzx libe-XIX-adEdiétum. /SEnvr, qui.

'apud hoftes funt, poft mortem teftatoris reuerfi, quod ad

666
vt etiam huius pretium ex aeftimatione hereditatis deduci de-

beat. ! ! |
XXXVIII. HERMOGENIANYS libro T. -uris-Epito-
marum. STATVLIBER heredis/non;/auget familiam. — $.-r.
/Communes, ferui in vtriusque patrimonio connumerantur.
$.—2- Cuius vfusfruCtus alienus eft, in dominio proprietatis
74 connumeratur: pignori dati, in debitoris: fub lege com-
mifforia *5 diftraCti, item ad diem "9 addicti, in venditoris.
XXXIX. PAvrvs libro HE-Sententiarum. AERIS
alieni loco deducuntur, non folum pretia eorum , qpibus h«
bertas data eft, et eorum, qui fppplicio funt affeäþ: fed et
eius, quem Praetor propter indicium proditae mortls." , vel
dete&tae eorum ?? coniurationis ?? , libertate donauit.
XL. HERMoGENIANVS libro IV.-iuris-Epitoma-
rum. Ap veterani ?? teftamentum, fiue paterfamilias, fi-

ue filiusfamilias fit, licet intra annum miffionis decedat, l(g:g :
$. r. Si cui,-fr decem dediffet, viginti -

Falcidia pertinet. . :
fundus fuiffef legatus: is in toto fundo legatarius habebitur.

XLI. Pavrvs libro EX.—ad-Edictum. Doro carere

non videtur, fi iam mota quis controuerfia hereditatis legata .

fine cautionibus det.

/2.XLIL/V 1LPrAwvs 9* libro XIV.—ad-Edi&um. — lw

|Falcidiam pertinet, locupletiorem faciunt hereditateni.
—— (f XLIV] Ingw libro XXE-ad-Ediétum. — FALCIDIA
interuenire non poteft, fi ftatuliber de alieno dedit, non de
'-bonis defuntti: vel alias eft homo liber, qui condicionem im-
F XLV. P A&';Lvs libro EX.-ad-Edictum. Iw lege Falci-
dia non|habetur pro puro, quod.in diem reliéctum eft: medii
enim temporis commodum computatur. $. 1. In his legatis,

quae fub condicione relicta funt, Proculus putabat, cum quae- :

ritur ?^ de lege Falcidia, tantum effe in legato, quanti veni-
re poffunt 5?: quod Ífi eít, et deductio fic poteft fieri, vt
tantum videatur.yi 9* deberi, quanti nomen venire poteft:
fed haec fententia non probatur: cautionibus ergo melius res
temperabitur. : | | "c.
XLVI. VrPrANvslibro EXXVE-ad-Edictum. jQiv z,
quod per ?? Falcidiam retinere poterat, voluntatem teftato-
ris fecutus fpopondit fe daturum, cogendus eft foluere. .

XLVII. IpEw libro LXXEX--ad-Edictum, . L x Fal-

cidia, fi interueniat, in omnibus penfionibus locum habet,

fed hoc ex poftfaCto apparebit: vtputa in annos fingulos le-
gatum reliéctum eft: quamdiu Falcidia nondum locum habet,
integrae penfiones annuae dabuntur: fed enim fi annus vene-
rit , quo-fit, vt contra legem Falcidiam vltra dodrantem
aliquid debeatur, eueniet, vt retro omnia legata fingulorum
annorum/fiminuantur 97. — $. r. Numquam legatarius vel
fideicommiffarius, licet ex Trebelliano Senatusconfulto refti-
tuitur ?? ei hereditas, vtitur legis Falcidiae beneficio.

74 Hal. et Vulg. proprietarzi, quod malim. |Comprobant Bafil. ?» 72 o 3«-
emó]ov Ícilicet $vefa, ., ?5 Kal commiffaria. . &t licet Heruagius et Vintimil.
ita exhibeant, non dubito tamen effe mendum typographicum. rR. —^76 Hal.
n diem. 7 Gothofr. in nota: Domini fcilicet. Graecz bic. — Qui habent:
Qià và wm]apuvócus T3V TOU Oro7é]oU dvaigecw. BR. — 78 Gothófr. in notàá : re-
Srum. Hal.x«v' éwrüv. Eclog. 17. aduerfus ipfos. Puta: dominos, quod Flo-
rentinam confirmat. BR. 79 Hal. aut deteffae comiurationis reorum. GER.
$0 Ball. vàv &vosQaTtuSÉvrTuv. BR. 81 ÁAp. Hal et Vulg. haec lex poft
proxime fequentem eft reie&ta; caufa erroris , quod effet ad marginem libri
Florentini fcripta. Ant. Auguftin. Z77. Emend. :. Bafil. eundem ordinem fer-
want, qui hic confpicitur. BR. 82 Hal. quaereretuv. 83 Hal. poffet.
:$4 . Hal. et Vulg. loco: vz, habent; wde. B R. Voculam hanc, vt literas ex:
videatur, repetitas, prorfus deletam vult Bynkersb. VII. Obf. 2;. GEB. — 85
Hal. inferit: legem. G E B. 86 Taur. Beuerit. GER. 87 Hal. et Vulg.
pnuantur. BR. 88 Hal. veflituatuv. GES.

dicunt, mox é£ezixóv extraneum , vocant, B R.

89 Vu.lg. legauit, puta 1

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. IL

| XLVIIL PaAvrvs libro TI.-ad-Edi&tum Aediliam Cu-
rulium. Cv w emptor venditori, vel contra heres exftitit,
euicto homine.vtrum éuplum in aes alienum deducere vel
computare debeat, an fimplum? duplum enim effet, fi alius

heres exftitiffet. |Et benignius eft, eodem herede exiftente,

fimplum ei imputari.
XLIX. In EM libro Xlf-ad-Plautium, PrAvTrivss
feruo, quem tibi legaueram , fundum legaui 5?. Atilicinus,
Nerua, Sabinus, primum in feruo rationeyá legis Falcidiae

habendam, et quota pars ex eo decederet, eam partem in
fundo legato inutilem futuram: deinde ex reliquis partibus

fundi legis Falcidiae portionem deceffuram, ficut ex omnibus
legatis. Caffius ??; quod feruo pars lege Falcidia decedat;

incipere feruum fieri communem heredis et legatarii: com-

muni autem feruo cum legatum fit, totum pertinere ad fo-

cium: quia in eam perfonam legatum confiftereppoffit ?* : qua !.'
ratione femel ex fundo partem legis Falcidiae ?? deceffuram. -

Paulus: Caffii fententia vtimur ?5: nam et Diuüs Pius refcri-
pfit ?*, feruo communi fideicommiffum datum, totum ad fo-
cium pertinere. -$.—r: Interdum euenit,-vt propter rationem
legis Falcidiae, fequens legatum exftingyfatur, veluti fi fundus
et ad eum via legata fit per alium fundum: nam fi pars fun-

di remanferit in hereditate, non poteft procedere viae lega- -

tum: quia per partem ?? feruitus adquiri non poteft.

L. CEgrsvs libro XIV.-Digetteróm. — . Nox e&'du-;

bium, quin ea legata, a quibus heres fummouere exceptione .

petitorem poteft, in quartam ei imputentur, nec ceterorum
legata minuant *9, . - |

- LI. IvzrAxvslibro LXE-Di

tereft, vtrum ab initio quafi inutile ?? fuerit, an ex /&ociden- -

ti poftea in eum cafüm perueniffet ?? legatum, vtactio eius
79? denegaretur. ,f,z. ; lr 21 7 04
LH. Manckrrvs libro IX.-Digeftorum. — Ex affe
patronum heredem inftütuit libertus, cum ducentos aureos

rj . * i . 1* * : -75. »j- :
in bonis haberet, et legauit filio centum viginti, extraneo

reliqua * : deminutio legati, quod extraneo praeftat legatum ?,
proficit filio ad confequenda folida, quae ei legata funt. $..
Quacumque ? ex caufa legata non praeftantur, imputantur he-
redi in quartam partem, quae propter legem Falcidiam rema-
nere apud eum debét. | j Va
LII. Cersvs libro XVII.-Digefterum. — Sr propter
ea, quae fub condicione legata funt, pendet legis Falcidiae
ratio: praefenti die data, non ^ tota vindicabuntur. -
| LIV. MaARcEkrLrLvs libro XV.-Di 'um, PATER.
filium, ex quo tres habebat nepotes, heredem infüituit, fi-

deique eius commifit, ne fundum alienaret, et vtin familia

* lk
])5(4[' Jf d

eum relinqueret: filius decedens tres filios fcripfit " heredes. j :t..

Quaerendum eft, an omnino quafi creditores vnusquisque in

ratione legis Falcidiae aliquid poffit deducere: quia in pote-
ftate fua habugt ? pater, cui ex his potius relinqueret? Sed
hac ratione nemo in Falcidiae ratione quicquam deducet: quod
videndum, nedure confituatur: vtique enim in alieno aere

Plautius, quod tamén ICti nomen eft. 2&. — 90 Vulg. addit: ajt. BR. — 9Y-
Vulg. potefl. BR. — 92, Hal. lege Falcidia, at in margine: alias, legis Falci-
diae. GEB. — 93 Wulg. Paulus Ca[fii fententia vtitur. BR. 94 Taur. re-
fcriBf. GEB. ^ 95 Hal, pev partes, Vulg. pro parte. B. 96 Hal. et
Vulg. we ceterovmm legata minuantur. BR. 97 Hal. hanc infcriptionem
habet integram. GER. 98 Ba(il dvwmósavov. BR. 99 Hàl peruenerit.
GEB. toO Hal. ei, loco: eius.GEB. . 1 Hal in margine: alias, et le-

gatum filio ceutum , vigimti extraneo veliquit. Florentinam fic firmant Bafil. A«-

yaTíucac Ti Ó CxuTüv Yixogs VouícpuTE , 4u3 ÜAAO TR Awvu2. Quem hic Za»ov
2, Hal. quod extraneo prae-
3 Hal inferit: emim, et
4 Gothofr. in nota: ta-
üux éxOiMOUVTEG
babuerit. GEB,

1

flatur , proficit. và legatum omiffo. GER.
in margine notat: aHas deefl enim. GERB.
men tota. Veteres, Goneanus. Bafil. firmat Florentinam.

És óAóxAMQOV. B R. 5 Tlaur. fcriBfit. GER. .. 6 Hal.

— 7 . - QR — ((9- 5 wb LamA — USQV GE — 0 g. QU pR —— — v ov 9 —

fii

fe
obf

(l

GIS

- Cl fon

! ng aX

^ di
Com
f0f
10 ?
Don

h

^ Bl
dn q
Y
Cïl Vul;
lt
*
G.
E

-

DIGESTORVM LIB.

habuit fundum: neceffitate quippe * obftri&us fuiffet filiis
i eum relinquendi.- !

aïïxï j j LV. In&x libro XX--Bigeftorum. -CvwTitio in an-
^ nos i?ngulos ldena legata.funt, et iudex legis l*alcfdme ratio-
' nem inter heredem et alios legatarios habent: viuo quidem
i litio, tanti litem aeftimare debeat *, quanti venire id lega-
i . tum poteft ; in incerto pofito quamdiu vitturus fit'Titius : mor-
» tuo autem Titio non aliud fpectari debat, quam quid ? heres
, ex ea caufa debuerit.
bm LVI. Ing « libro XXIL-Digefterem. | Cv w quo de
$ - peculio agi poterat, heres creditori exftitit. Quaeris *? , cu-
8 ius temporis peculium computari oporteat in Falcidia lege?
ts Plerique putant, quod tunc in peculio fuerit, cum adiretur
I hereditas, infpiciendum. . Ego dubito: quoniam mortis tem-
" pus in ratione/legis Falcidiae ineunda placuit obferuari: quid
uHf enim intereft, peculium ferui poft mortem creditoris deminu--
m tum fit, an debitor pauperior faCtus fit ** ?2 .$&—r. Aliquis
Wt dicet, quid ex contrario, fi ante aditam hereditatem adqui-
d fierit feruus? et ego quaeram, ** fi debitoris, qui tunc non
ünem erat foluendo, ampliatae facultates fuerbnt *? ? etcum in ifto
Is placuerit, ex poít fatto vberiorem videri fuiffe hereditatem, fic-
Iu uti cum condicio crediti exftitit poft mortem, ita etiam pe-
legie culii incrementum pleniorem faciet hereditatem. — $. 2. Scae-
uola notat: quid ergo, fi idem feruus defuncto et alii dena
L dl . debuit **, et vna décem habuit **? augetur ícilicet et his
lone hereditas, deéem , quae defunéto naturaliter debebantur , in
m hereditate manentibus. -$—3. Is, qui in bonis vnum dum-
taxat feruum habebat, legauit eum 'Titio, et fidei eius com-
t il« * mifit, vt poft triennium manumittefet: debet[ex eo, quod in-
idet« [. 4 de- terimJex operis feruiZád *9 Titium peruenire poteft, quart£/|
eu$ df apud heredem remanere: quemadmodum fi directo poft trien-
nium feruo libertatem dediffet, eiusque vfümfructum ei legaf-
if fct: aut ei proprietatem per fideicommiflum relinquit EL
- fo:tlchum tibi, feruo tuo decem. legauit: vel contra, ti-
" bi decém , feruo tuo Stichum, libertatemque Stichi fidei eius
