" deiuffores eius; quantitatis, quam ex fideicommiífo petere .

effe repraefentandam ?? hereditatis reftitutionem, quando
n " Qui fidei- |
: 3 e 1* j Mi j 11* . 2
Ls ptun commiffam ^* hereditatem ex Trebelliano , cum fufpectatjdice-

proprio nomine defun&ti precibus adítringi.| Secundum quae

piíte, fatisaei*c. - Quod fi prior recufauerit, placuit, vt reta |
via fecundus poffit poftulare, vt heres adeat , iet fibi reftituat, -

21 Vulg, extraueo. Vide -

^ ( | «e)0T]
$. 3. Quid ergo, fi non alii, fed ipfi hered; rogatus fit refti- Dïïïïs
| tuere? quia non debet eidem quandoque quarta reddi W p
U s É M due o : , quam IONE
perdidit: propter huius portionis retentionem erit audiendus j "
| Sed nec illud translaticie omittendum eft, inftituto qui OE Coma,xa,an
| aCctus eft adire, fideicommiffi petitionem d?t/f;fanäam effe: rosnma
cur enim non videatur indignus, vt, qui deftituit fupremas d "
defuntt preces, confequatur aliquid ex voluntate? quod for- a^ ;adu
tius probabitur, fi poftimpletam condicionem coactus eft adi- —— v'emä.e
re: nam fi ?? pendente condicione, durum eritidem probare, j L'Vï
cum et Falcidiam paenitendo potuit inducere. Nec ignoro pof:- rl
fe dici, nullo modo fideicommiffi petitionem denegandam ei$ uartda j
| **, qui iura fepulchrorum adquiri infequuntur. 3À Adeo Se- lïeæita«r
natus nihil apud eum ex ea parte, quam derelifquit 3?, vo- iE
lugt relinquere, vt nec Falcidiam exercere pofít, nec praece- uoqueur
ptio apud eum relinquatur, nec fübftitutio quoque fecundarum | deinell
tabularum ita fatàa, QvirsQvxzs wminr nknEs ERIT, FI-, tempof!sb,
LIO MEO HERES ESTO, eidem daretur *. . $. 4. (Cuij .. COHIPU[?'[U
| litiana hereditas ex Trebelliano Senatusconfülto reftitnta cft ARuS
Maeuianam hereditatem, quam 'Titius defunéctus ex Trebeli n tempusrffff
liano Sempronio reftituere debuit, et ipfe reftituere poterit, w "
ficut alius quilibet fucceffor.. $. z. A&tiones tem porariag /- p
Trebelliani folent effe, eui&ta hereditate ab eo, qui, po&ea—-' ",nini
quam fideicommiffam ?* reftituit hereditatem , €vi&tus efi: ia
fcilicet ante reftitutionem lite cum eo conteftata, poteftas n A
enim euictionis tollit intellectum reftitutionis, indebito fidei- 'laf.l()fw[*--e |
commiflo confiituto. Plane i fideicommiffum ab eo quoque bj repettc
qui poftea vicit, relictum eft: quia poffeffor in ratione red- netii &t
| dendae hereditatis partem, quam fideicommiffario reftituit, li quuque
heredi reputat, defendi poteít, ?5 a&iones Trebelliani du- eit, qui.
rare, y/lfJ. : ; r nus non fo
. -LVI. Ipzw libro VIL— ! FPitrAM ffas werit, o n
trl.bqs, certis rebus acceptis, hereditatem reftituere pater vo- pdit : g
luit: ante reftitutam : j in poffeffionem hereditatis milfario 2
filiam quoque mitti placuit: cum autem interea filii res bono- eytis edtt
rum in folidum diftraxiffent, item alias pignori dediffent: he- te, lm ]
reditate Poüea reftituta, conftitit ex eo facto ceterarum. quo- &i Dui d
que portionum venditiones,.item pignora confirmari. ^ ex butis Q

que reot
fto relttoe
Teditir p
li fétneri

LVII. Ingw libro Vi HknEDES.
MÉI QVIDQVID AD EOS EX HEREDITATE BONIS-
VE MEIS PERVENERIT, ID OMNE POST MORTEM
SVAM RESTIT&&T PATRIAE MEAE COLONIAE

BENEVENTANORVM: nihil de fructibus pendente condi- lerede, qu
clone perceptis petitum videri, conftitit. $. r. Cum ita fue- (ia müoris
ratícriptum, FIDEI FILIORVM MEORVM COMMIT- - Tlto praedior
TO, VT, SI QVIS EORVM SINE LIBERIS PRIOR . . fevlum 9*
DIEM SVVM OBIERIT,[PARTEM SVAM SVPERsTI- L -esuit. W (
TI FRATRI RESTITVAT: QVOD SI VTERQVE SINE /' tibusre&iwe;f
.LIBERIS DIEM SVVM OBIERIT, OMNEM HEREDI- s féts veorum
TATEM AD NEPTEM MEAMÜLAVDIAM PERVENIRE " tediein'ädeic«:
voro: defunctojaltero fuperftite filio, nouiffimo autem fine brs ld
liberis, neptis prima quidem facie propter condicionis verba Detjdes i
non admitti videbatur: fed cum in fideicommiffis voluntatem . : E.
fpectari conueniat, abfürdum effe irefpondi, ceffante prima L/fpeciat ob TM

fubftitutione, partis ?" nepti petitionem denegari, quam to- 7 F. fdetmyir

tum habere voluit auus, fi nouiffimus fratris quoque portio- — ' F. f
nem fufcepiflet. $. 2. P&TrO DE TE, VXOR |CARISSI- |/cfa., Treclinug
MA, VTI CVM MORIERIS, HEREDITATEM MEAM 55 BiceVi.
RESTITVAS FILIIS MEIS, VEL VNI EORVM, VEL ;Zt;t'ïllg- Wif
" NY
Ba Pt duobus hisee:
| A ! B Cuy poft,
25 Hal. reputaudam. GER. 24 Taut. Qni GE B. 25 Hal. poffit. GE B. tt Hl Qm
26 Hal. et Vulg. jïdez.commzj]k;»mm, B R. 277 Hal. cenfiflit , loco : conflitui- biï?ï'ed'z'tat;,-,, o
tur. GEB. —— 28 Hal.et Vulg. Nec. B R. 29 Hal. ftellula ad vocem : pe- 2BÀ - |
cuniam , collocata addit in margine: al as, mec pecun. GER. 30 Ap. Hal Bmke;-sä atggrp.p

fi, abeft. GEP. — 31 Hal et Vulg. ei, et in fequentibus: infequituv. B Ri
52, Hal. praefigit: Sf?d. GER. 33 Hal. dereliquit. — 34 Hal. detur. GER.
35 Hal et Vulg. fideicounniffariam. — 36 Hal. praefigit:et. GEB, — 37 Hal.
Pütïif-

Otgb. Àt Maalï
c»:—rrentem. GE

1
xf
leii :
N
W.
i.
Tl
j
2 dl
tebdl.
tnt, -
ag
Xtes-
e:
fidei-
Ique
? qe
fituity
—

du
f 0.
hts
"
. dee

que

;DES
)K1se
RTEX
»NIAE
qotd-
i fre
r
IOR
Ti
ub
DT*
yIRE
q fe
; vertà

maem . d r |

uam ( *:k i
ä portlo-v
Y 1$5
EU
"RL

o
g'CLfm'P
n

l
|

|

I'.ih&f .

& ^.
IUA.
J gid d

NEPOTIBVS ME

DIGESTORVM LIB. XXXVL TIT. L.

sI 35 cv1 VOLES EX TOTA COGN A-
TIONE MEA: inter filios refpondi fubftitutionem ?? fidei-
commiffi ^9 factam videri: circa nepotes autem, Cet) cete-
ros ** cognatos, facultatem eligendi datam : ex ceteris autem
cognatis, fi nepotes fupereffent, non re&te mulierem electu-
ram,propter gradus fideicommiffi *7 praefcriptos: deficiente
vero gradu nepotum, ex cognatis, quam velit perfonam eli-
gi poffe. | ! !
LVIIL Ipnxwlibro Ex DgpvcraAparte
quarta reftituere rogatus hereditatem , prius quam reftitueret,
hereditario debitori heres extitit: quoniam aCtio se*? confu-
fa , pet 'l'rebelliantiy redintegrari ^^ non poteft, pecuniae
quoque. debitae dodrans ex caufa fideicommiffi petàtur ^* :
fed in eum diem, quo a&tio confufa eft, vfurae praeteriti
temporis, quae in obligatione vel A officio iudicis fuerunt,
computabuntur: pofterioris ita demum, fi mora fideicommif-
fo fa&a fit.. $. r. Cum hereditas ex cauía fideicommiffi in.

GNATIS M)EI'S,

. tempus reftituendajeft| non idcirco nominum periculum ad

heredem pertinebit, quod heres a quibusdam pecuniam exe-
gerit. $. 2. Qui poft tempus hereditatem reftituere rogatum
*6 . vfuras a debitoribus hereditariis perceptas, quarum dies
poft mortem creditoris ceffit, reftituere non cogitur: quibus
non exaCtis, omnium vfurarum aCtio, nam hereditaria ftipu-
latio fuit, ex Trebelliano transferetur ^'. etideo nec inde-
biti repetitio ^5 erit. Ac fimiliter ^9 hereditario creditori, fi
medii temporis non foluantur vfurae, fideicommiffarium in
his quoque "Trebellianum tenebit. Nec ideo querellae locus
erit, quod de fru&tibus heres, quos iure fuo percipiebat, fae-
nus non foluerit. Quod fi faenus heres medii temporis fol-
uerit, eo nomine non erit retentio, cum proprium negotium
geffit 5?: quippe fortem reddere creditori coactus, fideicom-
miffario nihil vfurarum medii temporis imputabi $. 3. Ac-
ceptis .cehtum, eentum- 5I hereditatem -fegat£us. reftitue-

re, totam pecuniam iure Falcidiae ?? percipere videtur:

et ita Diui Hadriani refcriptum intelle&tum eft, tamquam fi
ex bonis nummog retenturus fuiffet. ^ Quod tunc quo-
que refpondendum eft, cum pro parte hereditatem coheredi
(no reftituere rogatur. Diuería caufa eft praediorum pro he-
reditaria parte retentorum : quippe pecunia omnis de portio-
ne retineri poteft : praediorum autem alia portio non nifi a co-
herede, qui dominium habé£ 53,accipitur. Cum autem prae-
dia maioris pretii, quam portio hereditatis, effent: in fuper-
fluo praediorum petenti fideicommiffario Falcidiam interueni-
re vifum 5^ eft: concurrentem ?? enim pecuniam conpenfari
placuit. $. 4. Hereditatem poft mortem fuam exceptis redi-

tibus reftituere rogatus, ancillarum partus non retinebit, nec
te diem fideicommiffi cedentem fruttus et vfurae, quas debi-
tores hereditarii, cum poftea'

fetus pecorum , qui fummiffi 59 gregem retineitz " $.—5. An-
Cyceffiffet dies, foluerunt: item
mercéges praediorum ab herede percéptae, portioni quadran-
patris. GEB. 38 Vulgo: fi, abeít. B R. 39 Taur. fObflitutionem, — 4O
Hal. fideicommiffo. G EB. — 4X Kal caeterosque , loco: et cetero$. GEB. — 42
Hal. fideicommiffo. GE E. 43 Vulgo: eo, abeít. B R. 44 Hal confufa
Trebellanum vedimtegrare. Vulg. confufa ex Trebelliano vedintegrari. BR.
45 Hal. et Vulg. petetur, et ità quoque Flor. eft corre&um. BR. —— 46 Hal.
.et Vulg. rogatus efl. BR. — 47 Hal. et Vulg. transfertur. B R. 48 Vulg.
petitio. B R. 49 Hal et Vulg. infetunt: et. BR. — 50 Hal. gefferit. — 51
Ex duobus hisce: cemtum, alterum vncis inclufum eft, vt redundans, et in inar-
gine crux pofita. Sed re&e iftam lituram Taurellius fpreuit. Inde tamen Blaubl.
et Hal. Numis acceptis ceutum ,
baereditatem. — Vtrumque habent libri fcripti, nempe ex o&o quatuor priori
modo, quatuor pofteriori. BR. — Diti funt; Pal. II. H1I. IV.. Vat. quibus adde
Bynkersh. Hi Pal L. V. vbi tamen: ceutum , totidem literis legitur, Barb.
Otob. At Magl. acceptis centum beveditatem. 52 kal Falcidia. G EB.
53 Hal. babeat. 54 Hal iwffum, loco: wifum. GEB. — 55 Taur. cV M-
currentem. G E B. 56 Taur. fummiSi. GEB. — 57 Hal.. eorum. credebam

/

»

1$, YVEL CVX VOLVERIS, VEL CO-|

mendum, fed ita quoque Heruag. et Vintimil, 2 R.

baeveditatesi. Stephan. Acceptis wmamis C. .

687

tis imputabuntur. $. 6. Cum autem poft mortem fuam roga-
tus hereditatem reftituere, res hereditarias diftrahere non co-

gatur heres, fortium, quae rde pretiis earum! ?? redig' po- MP

tuerunt, vfurae propter vfum medii temporis perceptae non
videbuntur: denique nec periculum mancipiorum aut vrbano-
rum praediorum praeftare cogitur: fed nihilo minus vfus et
cafus eorum quadrantem qä.öque deminuit. $. 7. Quod ex
hereditate füperfuiffet, cum moreretur, reftituere rogatus,
fru&us fuperfluos reftituere non videtur rogatus: cum ea ver-
ba deminutionem quidem hereditatis admittunt 55. fructudm
59-.-a&!eem- additamentum non/recipiant. $. 8. Heres eius,
qui bonorum fuperfluum poft mortem fuam reftituere fuerat
rogatus, pignori res hereditarias datas, fi non in fraudem id
faétum fit, liberare non cogitur. g «*. . obl
LIX. Pavrvs libro IV--Quiaeftionum- DEesrToR
fub pignore, creditórem héredem ififtituit, eumque rogauit
reftituere hereditatem filiae fuae, id eft, teftatoris 9?: cum
nollet -.adire WE fufpeCtam, coattus iuffu Praetoris adit ?*, et
reftituit: cum emptorem pignoris non inueniret , defiderabat
permitti fibi, ?* iure dominii id poffidere. jRefpondi, adi-
tlongjquldem hereditatis confufa obligakio eff. Videamus au-
tem , ne £f pignus liberatum fit, fublata naturali 7* obligatio-
ne. Atquin fiue poffidet creditor actor ?^, idemque heres,
rem , fiue non poffidet, videamus de effectu rei: et fi poffidet
nullaactione a fideicommiffario conueniri poteft : neque pigne-,-
raticia, quoniam hereditaria eft aCtio: neque fideicommiffum
$5, quafi minus reftituerit, recte petetur: quod eueniret , fi
nullum pignus interceffiffet: poffidet enim eam rem quafi cre-
ditor, fed etíi fideicommiffarius rem teneat ** , et hic Seruia-
na aétio tenebit $7: verum eft enim, non effe folutam pecu-

| niam: quemadmodum dicimus, cum amiffa eft aCtio propter

excepj:ionepff. Igitur non talitum» retentio, fed etiam peti-
tio pignoris nomine competit, et folutum non repetetur $5.
Remanet ergo propter pignus naturalis obligatio. In 9? re
autem integra non putarem compellendum adire, nifi prius
de indemuitate eífet ei cautum , vel foluta pecunia effet. Nam
et cum de lucro heres fcriptus ajit 79 iquod forte legatum
accepit **, fi heres non extitiffet: refponfüum eft, non effe
cogendum adire , nifi legato praeftito: vbi quidem potuit di-
ci, nec *? cogendum effe heredem adire quodammodo contra
voluntatem defuné&i, qui legando heredi *?, fi non. adiffet,
in ipfius voluntate pofuit aditionem: fed cum teftator alter-
utrum dederit, nos vtrumque ei *^praeftamus. — $. Ir. Ea,
quae dotem dabàt, pa&ta erat cum marito, vt mortua fe in
matrimonio, dotis pars matri eius redderetur: nec eo nomi-
ne ftipulatio a matre interpofita eft: moriens deinde matrem
et maritum 7^5 füum heredem fecerat: et f matre petierat,
vt hereditatem Titio reftitueret : iudex (addi us ** de heredi-
tate diuidenda, partepí dotis, quafi ex vtili pacto, pro parte
matri adiudicauerat.
fideicommiffi praeftanda fit? quam ** non effe reftituendam

| 58 Hal. et.omnes: ad-
59. Taur. frudtVm. GY. B. 60 Ap. Hal. id efl, teflatoris ;
ó1 Hal et omnes: adüt. BR. Et Taur. erat dare: adlt,
yt, et mox habet: poffideret. GER. 63 Vi-
Iur. 11. GEB.

qmittant. BR.
abfunt. GEB.
GE B. 62, Hal. praefigit:
de Yofeph.: Aueran. 4I. Interpr.
65 Hal. fideicommifJaria. G E B- 66 Hal. et Vulg. vetineat. BR.
et Vulg. a&ione tenebitur. BR. 68 Hal, repetitar. GEB. — 69 Vulgo In,
abeft. n R. o Gothofr.innota: 1ta: afit, Flor. al. agit. Sed et Flor. £.
faperícripta, vt fiat : abfit, quod re&e fpreuit Taur. — Nos: agit, reponendum
exiftimamus, cum Steph. et H. a Porta, et ex octo ícriptis, Pal. L et Barb.
Plerique codices habent: abfit, etita Hal. Et rurfus Pal. V. et Vat. adfit. BR.
Ifti plerique funt Pal. II. IHl. IV. Otob. Magl. Bynkersh. GEB. 71 Hal, et
Vulg. acceperit. BR. 72 Hl weque. Vulg. m0n. BR. 73 Hal co-
baeredi. GEB. 4 Ap. Hal ei, abeft. GEB. 745 MHal. et matrem. et
muavitumn. 76 Gothofr. in nota; non neceffe eft, vt legatur: aditus.
Ita tamen legunt Vulg. Nor. omnes. B.R. 71 Ap. Hal. quam , abeft. GE R.

liiii 3 . 48

67 Hal.

';v; * L
&Cucs5 CX Leonmt

$3-

4 tcena.«

i

5 VN
J wce)eamaes,

£ :/Vu;:-ä quo àe jm&
; (.. é ,

L

Quaerebatur, an etjea| portio ex caufa .

puto:

64 Vulgo acfor, abeft. BR. —

4p m t P.
4 ec0tc€€CLU 5 ,.

688

puto: quia non quafi heres, fed quafi mater ex pacto accepit:

nec occafione hereditatis, fed errore ex pacto eam habuit.

DIGESTORVM LIB. XXXVL TIT. L

hereditatem? (fi) enim ?* hoc fuerit fabfecutum,

hereditatem reftituere cogitur: nifi euidentiffimis probationi-

etiam.eam-

fei
e

LX. InxM libro XL-X5-Quaeftionum. PATRONVS | bus fuerit ab herede adprobatum ?7?, contemplatioiie fui fer- etdlï
ex debita portione heres inftitutus, fextam partem reftituere uum effe heredem in&itutugn». . $. 5. Refcripto Diui JÁnto-, ,. D reru
rogatus reftituit: non transeunt ex Trebelh.zfno actiones, quo- | nini/ ügmücatuy, vt 98 fl quis accepta a Titio Pesgiis, Quae * ] " Y
niam non fuit debitum , quod reftituit: &t ideo, fi per erro- | quartam þepedltagls continet, rogatus fit ei reftituere heredi- : ti.
rem fecit, etiam repetetur. //X, r dem) , , | tatem : licet tardius detur pecunia, fine vfüris eam dari debe- »
LXI. InEw libro XIV,—Refponforum, PAvrvs,;re- Te, quia quanto tardius quisque pecuniam dat ATT A p
fpondit, his verbis, SEMPRONI, HkREDEM TE NON | dius ad fidéicommiffum peruenit, et medii temporis fruc&tus t*u?
SCRIPSI, FESTINANS PER INFIRMITATEM,IDEO-|perdit, Quamobrem f ante datam pecuniam tenuerit heredi- teï
QVE EI DARI VOLO TANTVM, QVANTVM IPRO | tatem, fructus, iquos/ percepit !99, , reflituere heredi eum//;zex | ta's.r
La precuneta. VNCIA HEREDITATIS COMPETERET: videri quidem. oportere, $.6. Idem fusis eft, et fi quis itàjheredis fidei com- ^ ^^ - Tlfu.u
| magis quantitatem, quam portionem hereditatis, relictam : | miferit, RoGo,srz Trvivs v IBI CÉNTYVM DEDERIT, | " ï'
fed fic accipiendum, vtf videatur -de-vneie. etiam reftituenda | REs TITVAS EI HEREDITATEM MEAM. $. 7. Si füb ii
fenfitfe. I condicione heres inftitutus fit » qui fufpe&tam fibi hereditatem lete
u LXII. Scagvoralibro IV.- A Frr.1A | effedicit: fi nequedifficultatem, neque turpitudinem vllam ha-
;naferpetit *9, vt fi liberis fuperfüitibus moreretur, partem eius,. *bfet.copdicio, necimpendium/ aliqujd, iubendus eft parerecon-i-pEc, | Jfri
! -quae *? ad eam ex bonis patris perueniffet: quod fi fine libe- dicioni , et adire, et ita reftituere: fi vero turpis aut difficilis fit.- ent
ris, vniuerfüm fratri reftitueret, ^ Quaeritur, defun&ta ea condicio, aperte iniquum eft, cogi eüim explere eatm alterius folu
. "a matrimonio, fuperftite filia: an heres eius, cum parte | gratia, fed et remitti eam ab initio vifum eft ^: plus enim tuti
hereditatis, eius quoque, quod'/dotis nomine datum erat, | tribui a Praetore ei, qui fideicommiffum petit, quam tefta- nen
"P. partem reftituere 3ebeat? i«Refpondit 5*, id quod in dotem | tor voluit, abfurdum eft: vtique autem teftator, nifi expleta ïä??
ib

fit condicio , neque fcriptum heredem ad hereditatem vocauit, ,
neque per hunc illi voluit reftitui hereditatem. $-—8. Sijdan- Q
da£ pecuniáé ? condicio adfcripta eft heredi, debet ei offer- fe
| — li

fuiffet, non contineri in partem hereditatis, quae reüitpenda
eft *?: fed etfi ex promiffione dotis aliquid debitum fuit L
-Aeris alieni loco habendum. $. 1. Alumno certam pecuniam

legauit, et eam recipi a Sempronio mandauit, et certas vfu- re pecuniam is, qui ipofcit fideicommiffum, vt hereditatem: ;///pe.-
ras alumno praeftari *^, donec ad vicenfimum annum perue- | 1mpleta condicione poffit adire, et reftituere, .S--9- Quod fi v (um
nerit "^; deinde alumni fidei commifit, vtfifine liberis dece- | condicio adfcripta eft, et ea eft, quam Praetor remittit: fufü- s us
| deret, partem- reftitneret Sempronio , partem 'epticiae, Quae- | cere Edictum ^, vtdTulianus ait: 5 haCctenus iubendus eft, Go delto
| T fitum eft, defun&to alumno intra annum vicéhfimum, an füb- | vt conftituat Praetoriis 9 aCtionibus vti, aut petat bono- pirere
- ^n, — füitukilfideicommiffum 9* petere pofüint, an vero in id tempus | rum poffeffionem fecundum tabulas, vtita nadctus a&tiones, Teditt
fuftinere, quo fi viueretalumnus, vicenfimum annum imple- | tunc reftituta hereditate transferat eas ex Senatusconful- terith
ret? Refpondi, fecundum ea quaze proponerentur, poffe 57, | to. $. xoó. Sivero nominis ferendi condicio eft, quam Prae- to tron
, LXIII. GAzvs libro Il. Fidei T FAcTA|tor exigit: recte quidem fat;tgdfus videtur, fi eam expleuerit : inarQUsqU
in fideicommiflarium ** reftitutione, ftatim omnes res in bo- | nihil enim male * eft, honefti hominis nomen adfumere, nec — &íip
| nis fiunt eius, cui reftituta eft hereditas, etfi nondum earum | enim in famofis et turpibus nominibus hanc condicionem exi- " "
L €ff. o — nalitus fuerit poffeffionem| — $. 1. Siis $? qui hereditatem fi- | git Praetor: fed táiben, fi recufet nomen ferre, remittenda - n
7*0*7 bireddi ab herede ftipulatus fit, eique ?9 ex ftipulatu agenti | eft ei condicio, vt Iulianus ait, etjpégmittendae ? vtiles attio- - oowg li
reftituta fuerit hereditas , conftat nihilo minus transferri actio- | nes: aut bonorum poffeffio fecundum tabulas danda eft ; vti Jl teriot:
. mes: hoc ita eft, fi is, cum quo a&um fit, reftituat heredi- nanctus aCtiones, transferat eas ex Senatusconfülto. $.—rr. - lm
LiUar tatem: fi vero ob id, quod non reftitu£rit], aeftimatione here- 51 cum füfpectam(videret ? hereditatem 9 , poftulante -m*Q);HfifäïL?üff** —— "ii
. ditatis condemnatus fuerit, remanent a&tiones hereditariae | iuffu Praetoris adieris, et reftitueris mihi: itavtarlegis Falcidiae D 4 —b
apud eum qui condemnatus fit : áftor autem quantitatem con- | beneficio aduerfus legatarios, fi tu quoque ;ea ** lege vti po-ritenm, — p
- fequitur. $. 2. Si heres fcriptus reftituerit hereditatem, et po- , teras, et quatenus vti poteras: nam fi quid praeterea a me^ "^^ Semtos

ftea de hereditate controuerfiam paffus vi&tus fit, aut lite ?* | alicui per fideicommiffum reli&tum fit , id quafi a legatario re- — . l

cefferit, durare aCtiones conftitit in fideicommiffarium femel liétum non venit in computationem eius legis, fed extrinfe- - ulo don
translatas. $. 3. Si quis maiorem partem reftituerit, quam | cus numeratur. $. 12. Si Titius rogatus fit hereditatem ts fl
rogatus eft, in eam parfem, quae excedit, non tranferuntur | Maeuio reftituere, Maeuius Seio certam pecuniam, et Titius ti: v
aCtiones: fed cum praecepta ?^ aliqua re, aut fümma, roga- quartae retinendae beneficio aduerfus Maeuium- vfus fuerit z feliti
tus fit heres refütuere, et omiffa retentione totam bereditatem | Neratius fcribit, Maeuium quoque Seio eo minus aequum effe Wroeel
budeg Lb nopera : : ii : : U* : w
refutuþþt, recte dicitur ?? transferri attiones. 9- 4. Si he- | praeftare2, ne ipfe de füo damnum fentiat. $. 1i3. Iulianus Á
res ante reftitutam hereditatem feruum hereditarium heredem | ait, fi heres inftitutus Titio rogatus fit reftituere, fubftitutus - " qugd
ab aliquo inftitutum iufferit adire hereditatem , negat lulia- | *? Maeuio, etinflitutus fufpectam fibi hereditatem effe dicatz ,
nus, debere hanc hereditatem reftitui : quia de ea "^ roga- | defiderante Titio iubendum eum adire, et reftituere. $. I4.
tus non effet: et hoc eft fatendum: requir endum,tatfien, et il- | Ci quis bonorum poffeffori$ fidei commiferit de hereditate re- T
lud eft, num ?? cum incremento reftituere heres rogatus fit ftituenda, et is paffus fuerit diem bonorum pofleffionis adgno- l; M.a'Rcrl
jeeus : fcendae Tl4Nys
? ; ; . : : ] Taur.()
78 Baud.libro XIl.sm. — 479 Hal. peU7. GEB, $80 Vulg. gwod. BR. 81 | 1 Gothofr, in nota: impedimentum. Hal. Immo Hal, impedimentum. aliquod., tf )
! Hal vefpoudi. GEB. 82 Hal. effet. GEB. 85 Hal. fuiffet. GE B. 84 | Sed et Vulg. impedimeutum aliud. B R. 2 Confer Aueran. £I. Interpr. Inr. H.dgcq'r?;.
KHal. et Vulg. addunt: voluit. BR. 85 Hal perueniret, — 86 Hal. fideicom- | 24. G. 3 Vulg. in danda pecunia. B R. 4 Taur. fufficerEdidum. GEB. 3 Fl if
qzuü[[a. GEB. 87 Vide Aueran. II. Interpr. Inv. 21. GER. 88 Hal. f.- Hal. et Vulg. fufficit edidum. &n. 5 Hal et Vulg. praefigunt: e£ , quod 9* ib
deicommiffi, loco: im fideicommiffarium. G n. 89 Ap. Hal. zs, abeft. GEz. receperim. B R, 6 Taur. PraetorIs, GER. "] Hal. et Vulg. sali. Atque "l G
90 Ap. Hal. que, abcft. 91 Hal. et Vulg. Jitem. BR. 92 Hal. perce- | ita reuera malim, maxime in probabili caufa erroris ob fequentem vocalem. TM hj
$ts. GEB., 93 Vulg. dicetur. BR. — 94 Hal.eo, loco: ea, GER. 95 | zR. Immo Taur. dare peterat: malE. GER, 8 Vulg. remittendae; BR. B
Vulg. hic inferit: fi. BR. 96 Vulg. nunc: et, loco: fi enim. BR. 97 | 9 Recentiores: zideres. B R, 1Oo Vulg. fufpefla videretur baereditas..B R. r n
Vulg. probatum. BR. 98 Ap. Hal. vt, abeft. GE. 99 Hal. det, et | 11 Taur. quoguEa. GEBR. 12 Vulg. «qui fubflitutus ef Maesio. BR. lr
mox; perueniqt , et denique: perdat. 10o Hal et Vulg. perceperit. B. Eu d d 15 TET là

l file

t
lais
Iu lnts.
l, Que ;
* hergj.
lti dele.
Q0l0 tut,

3 ff
TL eredi-

iï'&zeü ET
3 1

i
|

Dmm,
M. 5) I)
ltellit
uDnys

LDttetetora

üds —

fRIT sls
: Dlts erim
qum tefs-
IUl exple
I YOcutl
E
^ Sian-
Rt el oftere

nereditatem;;efïæ |

|
|

4QR -

nittt: fofre
bendos ef,
pett Dono-
bs afones,
atostonfül«
quum Prae-
axplenerit :
jmere, net
;jonem eri«
remittenda
vtiles attio-
inda ed, vt

hj

vl

a 08
jgiaro fe
i4 extritle-
peredittetm
T et Titius
vlus foerit:
aequum eüe
f ulanus
à fobibtuts
; d diats
gre ) h
nereditit I
[fionis iig
0 j

d p*

. [j h h.
- cifg P
n

0
fgit: J c

ytulante m À

iegisf'alcidiaefïw ;
Í ore rHi fQ«L1 o^
lege&tlp hat

^

(
h
Mf

j

r

-.4s$, Sx eius pupilli,

DIGESTORVM LIB. XXXVI. TIT. I

fcendae transire, aut per hoc tempus, quo is, cui reftitui
-debebit hereditas, aliqua ex caufa non potuit adire Praetorem,

et poftulare, vt petita bonorum poffeffione reftituatur|fibi he-
reditas: füccurri ei debet: id eft, vt reftituatug tempus bo-
norum poffeffionis admittendae, exhibendi fideicomtmiffi gra-
tia. $. 15. Admonendi autem fumus, fiis, qui foluendo non
fit, Titio herede inftituto feruum liberum elfe iufféfit, et ro-
gauerit Titium hereditatem eidem reftituere: vix efle, vt Ti-
tius recufáns adifé heréditatem cogatur, nam licet defideran-
te feruo Titius adierit hereditatem , non ,tdmien; poteft liber-
tas feruo competere, quafi in fraudeyíf creditorum data, licet
Titius locuple$ fit: qua de caufa nec hereditas ei reftitui po-
teft: fed ex fententia legis dicendum eft, perinde habendum,
acíiis feruus folus liber et heres fcriptus effet, nec Titius
heres eifet. — ,^ . ;
LXIV. MXEcrANvs'? libroIV. Fideicommifforum.;
—cüi|fine tutoris auctoritate pecunia credita
erat, reítituta ex éo Senátusconfulto mihi fuerit hereditas: fi
foluam creditori, non repetam: atquin ** heres, fi poft refti-
tutionem foluat, repetet non ob aliud, quam quod ab eo in
me naturalis obligatio translata intellegitur. Etfi eius mihi

- reftituta fit hereditas, qui pupillo fine tutoris auctoritate cre-

1«5« bus reftituere jogati füunt: quia etiam neceffarii heredes, fi-

diderit: fi foluerit mihi pupillus, non repetet: at fi heredi fol-
uerit, repetet, non repetiturus, fi ante reftitutionem foluif-
fet. $. 1. Si neceffarii heredes fub condicione quamuis
leuiffima heredes fint inftituti, /cüi,* * parere folent ** : dicen-
dum eft, cogi reíticuere hereditatem defiderantibus his, qui-

» / " * (* L L . D * * . $ *
€/&.deicommiffae *5 hereditatis reftituendae gratia, condicioni

|wna«s quisque ^* reftituiffet, pro ea
" —etfiipfe partem reftituiffet, pro ?? parte interim tranfitu-

——

b eaiuipeiripe d a

1

dta etiam Pal. L II. Otob. et Hal.

parere erunt compellendi. $. 2. Siquis rogatusreftituere he-
reditatem , deceffit *? antequam eam reftituat: heres eius.po-
terit hereditatem reftituere, et ex Trebelliano Senatusconful-
to transeunt ?? aCtiones: fed fi duo ei heredes extitiflent, vti
parte tranfituras aCtiones: nam

ras, verius eft, fed et fi plures heredes extiterunt ?? ei, qui

rogatus eft reftituere hereditatem, fi quidam 2* interim refti-
li» »4,4; tuerint, vel cum eiJ cui ^5 reftitui debuit, plures heredes ex-
.— titerint: vt cui reftitütà erip 29, is pro ea parte ex hoc Se-.
^matusconfülto habebit actiones. $. 3. Si patronus ex parte
debita heres inftitutus, rogatus fuerit eam liberis exheredatis

defuncti liberti reftituere: fi fua fponte adierit, érit Falcidiae
locus: fi coactus, in folidum transi'bunta,äz&g&iones ex hoc

- Senatusconfulto.

LXV. Ipw libro V.Fideicommifforum. Sen v o, in-
uito domino vel ignorante, non recte reftitu&tur ^9 heredi-
tas : fed (fi» ?? poftea ratum habuerit, confirmabitur refti-
tutio : verum ipfi domino adquirentur aCtiones : nec, quia he-
reditatis adquifitionis ?? fimilis eft haec reftitutio, iuflum
praecedere oportet: fed, vt dictum eft, etiam ratihabitio fub-
fequi poterit, exemplo bonorum poffeffionis. Neque inter-
eít, quod ad propofitum attinet, ipfi domino, an feruo quis ro-

i
L:

13 Flor. fcriptum erat: MARECIANT'S. Videtur librarius in animo habuif-
íe: MARCIANVS. Sedlitera R eodem minio eft deleta. g &. Hal. .MAE-
TIANVS. GERE. 14 Taur. aD4uin. GER. 15 Hal. et Vulg. quauis.
16 Taur. Qii GEB. — 17 Vulg. cwi parevi folet. BR, — 18 Ap. Hal. etiam
meceffarii bevedes, fideicommiffae, abíunt. Vulg. fideicommiffJaviae. BR. 19
Hal. decefferit. 20 Hal. transibunt. GEB. — 21 Vulg. vnusquisque. BR.
22, Hal. inferit: ea. GEB. 23 Hal. exfüiterint.
co: quidam. G EB. 25 Taur. Qii. GEB. 26 Hal. exfliterint , cui ve-
fütuevint. GE B. — 2/7 Vulg. inferit: w eos. BR. — 28 Hal. reflituitur. — 29
Sed abeft fupplementum a Magl. GE .
31 Hal. opere. GE B.

30 Hal. et Vulg. adqwifitioni, quod praefero. B R.
34. Hal. et Vulg. u-

32 Taur. aD4quin. GEB. — 33 Hal. dicerent. GEB.
plerit. B R. 55 Hal. poffint.
Hal. fub bis. GEB, — 37 Hal. eff. GER.
39 Hal. iubet. GEB. 40 Ap. Hal. vt, abeít, GER.

36 Taur. fub isdem , negle&o fuo artificio.
38 Ap. Hal etiam, abeft. G E B.

41 Vulg. fi qui- .

És5

24 Hal. quidem, lo-

.Hal. adiri. GEB.

689

getur reftituere hereditatem : nec in ea re confenfu aut ope-
31 ferui opus eft: atquin ?? in bonorum poffeffione, vel in
adeunda hereditate confenfus eius neceffarius eít: itaque fi
qui fufpe&tam dicent ?*? hereditatem , poftulante domino com-
pellendi erunt adire, et reftituere hereditatem. . $. r. Si te-
ftator rogaífet heredem , vt reftituat hereditatem mulieri, fi
non nupliffet 5^: dicendum erit compellendum heredem, fi
fufpeCtam dicat hereditatem, adire et reftituere eam mulieri,
etiam fi nupfiffet. Idem if cetéris qdoque condicionibus Iu-

lianus nofter probat, quae fimiliter nili fine vitae expleri non ,

poffeyit 35: fecundum quam fententiam .cautione praeftita

jbis, quorum intereft , ab his, quibus reftitui fubiisdemj*? con-

dicionibus heres rogatus effet ?7, reftituet hereditatem. $. 2.
Cum Praetor, cognita caufa, per errorem, vel etiam ?? am-
oitiofe iuberet ?? hereditatem vt *? ex fideicommiflo reftitui:

. e&iasm publice intereft reftitui, propterrerum iudicatarum au-

Coritatem. 3 $. 3. Si pupillo infanti reftituere hereditatem

l ho o«

N

quis rogatus fit, fi fponte adierit, etiam feruo eius, etipfi pu- -

pillo, tutore auctore, reftituetur hereditas: fi quidem eo,
iquodj^* fari non poteft, non magis ea res impedietur, quam
in muto pubere volentif^? fibi reftitui hereditatem. 5i autem
heres recufet adire hereditatem, quemadmodum res expediri
poffit, difficile eft: quia neque tutore defiderante, periculo
pupilli adiri hereditatem , 'Trebelliano Senatusconfulto locus
fit futurus: neque pupillus ipfe id defiderare poffit, cum fari
non poffit, quod aliquatenus circa mutos expediri poteft: nam
fi auditus capaces funt, vel interrogati , jnutu rpoffint fignifa-
cere ^?, velle fe periculo fuo hereditatem adire ^*^: quomo-
do abfentes per nuntium. Sed et infantygnon dubito omnimo-
do fuübueniendum: idgue ex fimilitudine iuris ciuilis vel ho-
norarii conftituendum eft: fiue enim heres inftitutus effet,

L mectt ,,

non dubie pro herede, tutore auctore, gerere polfe videtur .

. ^5: fiue de bonorum poffeílione agitaretur, peti éi per tuto-

rem poffet: ideoque et heres compelli per tutorem poteft ad-

ire, et reftituere hereditatem. Quo exemplo et mutus, qui

nihil intellegere poteft, perlcüratorem adiuuatur *5. $. 4.

Si fingulae res ab herede traditae funt ^" iuffu meo ei, cui
eas vendiderim *3: non dubitabimus *?, jmihijintellegi fa-

- ctam reftitutionem. Idem erit, et fi iuffu meo tradantur cui

?? ego ex fideicommiffo, aliaue quá,?* caufa eas praeftare de-
buerim ?7, velin creditum ire, vel donare voluerim.
: LXVI. Pavrvs libro IÍ. Fideieommferum; Qvr
ita inftitutus effet 55 , fi coheres eius adiffet: vti poteft lege
Falcidia, etfi coheres eius coactus adiffet: modo,ti ipfe non
coaCtus adierit hereditatem. $. r. Etiam abfentis procurato-
ri , dir defiderare 5*, poffe reftitui hereditatem ex hoc Sena-
tusconfulto, lulianus fcripfit: fi táfhen;caueat de rato haben-
do, fi non euidens abfentis voluntas effet ??; fed dicendum

£ Jh?uïc'hd P

t
.CJora.
j' (/ r

eft, vt heres, qui fufpectam dicat ?9, non fit compellendus -

adire, fi ffícertum fit 57, an mandauerit: quamuis ei cauea-
tur, propter fragilitatem cautionis: quod fi fponte adierit he-
reditatem 59 , non magna captio eft: fed actiones, fi non
man-

dem in eo, qui. BR. — 42, Hal. et Vulg. volemte, quod probo. BR. Et Taut.
dare poterat: voleutl. GERB. 43 Gothofr. in nota: fignificare. Hal. Hoc
verbi: figuifacere tuentur Scioppius, Voflius, Briffonius cum ob analogiam,
vt in: lucrifacere, tum ob fimilem formam in: aedifacere in L. 60. $. 4. fapra
Locati. Ego tamen cum Vülg. Nor. ceteris fcribo : figmificare , atque ita etiam
MSS. quae vidi, omnia, Et fimiliter in alleg. L. 6o. praetulerim : aedificare.
Adi Duker. ad Opuft. de Latiu. Vet. ICt. p. 354. BR. — Vidit hic Nofter Pal.
L HI. [II. Otob. Bynkersh. In Magl. tamen reperit Florentinam. GEB. — 44
45 Hal. videretuv. GEB. 46 Taur. adinDatur. GEB.
48 Hal. veudideram. GE n. 49 Hal. et Vulg. dubitamus.
51 Hal. inferit? ex. GEB. 52 Hal. de-
bueram, etin fine: volueram. GEDB. 53 Hal. eff. GEB. 534 Hal. de-
fideret. Vulg. procuratorem defiderare poffe. B R. 55 Hal. fit. GEB. 56
Hal. addit: Paereditatem GEB. — 57 ial fi certamm non fit. G EB. 58 äï
| al.

47 Hal. fint.
B R. 50 Taur. Qi. G E B.

w-—

Lfmnn.lf :

L I 'Cat

, j [*(/'Z'.,
L d e«.

L4 ïl 79 ,

Ll

6 Hal. volenti. GEBR.

690

mandauit 5?; transibunt eo tempore, quo ratum habuerit.
G. 2. Si damnum in feruo hereditario datum fit, licet perfer-
uum hereditarium heredi competere actio coepit, non tamen
tranfit legis Aquiliae attio ad -fideicommiiïariun-xg e enim
a&tiones transeunt, quae ex bonis defuncti pendent. $. 3.
Si legatus Romae compulfus adierit hereditatem, et reftitue-

» . .).,« . * /. * 9 á [ j
rit: cogetur Romae a&tiones pàti fideicommiffarius, quamuis

heres non cogetur 59?, An vbi defunctus conueniri

debuit, et fideicommiffarius debeat, videndum ?* : fi fua fpon- :

te heres adit ?? et reftituit hereditatem , an tribus locis fidei-
commifífarius defendi debeat: vbi defunétus, et vbi heres, et
vbi ipfe domicilium habeat? oportet itaque ibi fideicommiffa-
rium conueniri, vbi vel domicilium habet, vel maior pars re-
ftitutae hereditatis habetur. : | |
