depugnet. G EB. 35 Hal et Vulg. inferunt cwm, neque aliter MSS. BR.
Puta Barb. S. Cruc. Bynkersh. GER. 36 Vulg. depugnuauerzmt. BR. 37
Hal. et Vulg. zuultatur. BR. 38 Vulg. inferit Zu, BR. 39 Ap. Hal. bic,
abeft. 40 Hal. poflulent. GEB. 41 Vulgo inferunt placzto. BR. 42
Hal. 4ou. GEB. 43 Haladicit. Vulg.adiecit. BR. 44 . Ap. Hal. eum,
abeft. GE B. — 45 Vulg. Zs. BR. 46 Hal. accipitur. Vulg. accipimus.
B R. 47 Vulg. reflitutionem | impetrabit. BR. 48 Hal. leguatur. G EB.
49 Vulg. quae a principe efl. XMlal quae a principe datur, am quae a fematm.
MSS. quae vidi, nihil hic fupplementi habent. BR. Nempe Barb. Treuif. Byns* — , ^.
kersh.f GE B. 50 Hal. inferit vel. Gx8. 51 Vulg. fi cui. BR. 52 Vi
Hal. fubueniant. Vulg. fubmenerit. BR. 53 Hal. et Vulg. inferunt zsimor.
B R. 54 Bafil. i£ driuomoio) 9wkacwofov, quafi dicas : ex infamifico iudicio. B R.
$5 Hal. hic et paulo poft adiicit, et Vulg. adéecit. &a. 56 Hal patronawe.
: GEB,

/"'anwï

C b E ,

QUiS i W;', EM,D: a;z*u;(z-.

59

vnoxÁr 7: de quibus perfonis fub titulo p 1N 1vs v o-
cCANDO plenius diximus. Iciärn adicit: LIBERISVE SVIS,
FRATRE, SORORE, VXORE, SOCERO, SOCRV, GE-
NERO, NVRV, VITRICO, NOVERCA, PRIVIGNO,
PRIVIGNA, PVPILLO, PVPILLA, FVRIOSO ??, rFv-

P
. v m
" L ossnnad

, )

&6)25, RIOSA ; CUM : CIP du ..
.:cfï;:?;äuu;'&.f??": ,czzïdö TL (GGarvs libroiI ad Editctum prouinciale. FATVo,
| Zadus I ex Jacfao, fatua: cum iftis quoque pertonis curator detur.
^ psicox M. velic 77 . HL Vrerawvs libo Vl..ad Edictum.

Cvri ko-

Ll fd . RVM A PARENTE,S,AVT| GL ? MAIORIS PARTIS TV-
Lb "TORVM SENTENTÍA,|AVT AB EO, CVIVS DE EA RE
' AXCU «(I*vVRISDICTIO FVIT, EA,TVTELA CVRATIOVE DATA
U P a n 2. ^ .. 73-1 Z«
Jieumb: cicnas E RIT. - $. I. Agünitates non eas accipere debémus, quae
dauxt quöïäam fuerunt, fed praefentes, $. 2. Item. 'omponius,
E7 j nurus, et generi] appellatione, et foceri, et focrus, et vlte-

J quibus jezxo [prae;þgütig folet accedere contineri ait.
RP nE Ín curatoribus ?? debuiffe eum adicere **: (muti ce-
L4 2:&11«4";* ^terorumque, quibus dare 9? folent: id eft 55, furdo, prodi-
. 7*2 go, et aduleícenti. À d
Y IV* Pavrvs libro V. ad Edictum. ITrkxw, quibüs,
propter infirmitatem, curatorem Praetor dare folet Ts
v . W. VrrIiANVS libo IX. ad Edictum. ET ovr ne-
| goï;ïi,s jfuis aliquo perpetuo morbo fuperefle *?^ non poffunt.
— "VI. Inz« libro VI. ad Editctum. , Pv r o autem omnes,
ui non fponte, fed neceffario ófficio funguntur, poffe fine of-
-fenfa Edi&ti poftulare; etiam fi hi fint, qui nonnifi pro fe po-
íftulare poffunt. $. 1. $i quis aduocationem praeftare fuerit

/ff $. Meext - riores

D
LÀ LÀ

VIL Garvs libroIlI/ad Edictum prouinciale. Qvos
prohibet Praetor apud fe poftulare, omnimodo prohibet, etiam
fi aduerfarius eos patiatur poftulare. | :
VIIL. PapPrNriANvs libro II. Quaeftionum. IwpPr-
gRATOR Titus Antoninus refcripfit, eum, jcuij ^* aduocatio-
nibuslitriquinquennio 9* interdictum eflet, poft quinquennium
pro omnibus poftulare non prohiberi. Diuus quoque/Mfadria-
nus refcripferat $9, de exilio reuerfum poftulare poile, nec
adhibetur diftinCtio, quo crimine /filentium, vel exilium fit ir-
£, rogatum: ne jfj[,fcilicet póena tempore determinata, contra

. L1 À.
! .-J /ié a,«gpci,,-ï";

yic ext

L/'r"/".'"w.y/l fententiae fidem ^9, vlterius portigatur. |
n;,/? d ,&oC IX. IpEgxw libro L. Refponforum. . Éx £a caufa pro-

hibitus pro alio poüuþfe, gu;(e infamiam non irrogat, ideoque
ius pro oninibus poftülandi non aufert, in ea tantum prouincia
pro aliis non recte poftulat, in qua Praefes fuit, qui fententiam
dixit: in alia vero non prohibetur, licet eiusdem nominis fit.
| X. Pxwurvesm.bro fingulári Regularum **. Hrz**,
Qvi fifci caufas agunt, fuam, vel filiorum, et parentium *?

$5

GEE. 57 Hal, patronaeque. GEB, 58 Cum hic Taur. parenthefin omi-
fiffet, monuit in Adnot. deeff id verbum : furiofo, im P. | Adeft item in omni-
bus tam fcriptis, quam editis. z. Etiam ap. Hal, GER. 59 Ap. Hal. de,
abeft. GE B. — 60 Hal. inferit item. GEB. 61 Hal, adicere, et apud eum
4b muti prorfus abeft. 5 R. 62, Hal, et Vulg, dari, curatores nimirum. Ego
dare accipio de praetoribus. BR. 63 Hal. inferit 2iuto. GER. 64 Hal.
curator davi folet. G EB. 65 Bafil, 3ioixeiv 72 5iu. B R. 66 Taur. Qii.

GE B. 67 Hal quinquewnimm. GER. 68 Hal refcripfit, G E. 69
Vulg. se cuj. BR. — TO Hal in margine alias, fimem. GER. 71 Ap.Hal.
libro fingulari regularum, abfunt, GE B. 72, Hal. Iji. GER. 73 Hal. vel

parentum. GER. 74 Hal, cau(fam. GERB. 75 Hal. Tuipbonius. GER.

76 Anfelmus in nota Gothofredi: Caracalla, fub quo viguit Trypbouius. Ali

wolunt Seuevmm Alexandrum. — Pofteriorem fententiam ampleGtitur Ranchinus
Var. Ledt. lib.. L. c, 4. GEB. 71 MHal.et Vulg. caufam. — .E fíex codicibus
MSS. quos hic adiui quatuor quoque habent casfam, in reliquis duobus Barb. et
S. Cruc. ad eum modum ícriptura correGta eft. BR. — Taur. hic caufAdaer[us.
Codices quatuor funt Pal. L. 'Treu. Bynkersh. forte vterque, GER. 78 Hal.
toti huic $. :. fpongiam induxit. .Delere nimium eft. Sed tamen Triboniani
potius efle quam Tryphonini haud grauate inducor, vt &atuam,. nifi fortaffe po-
namus, Tryphonini libros difp'utationum fimiliter titulis diftributos fuiffe, et
quidem eodem ordine collocatis. BR« .. 1154 :

E

DPIGESTORVM .LIB.

rohibitus, fi quidem apud fe, vt folent facere tempore Magi-
ftratus fui, püto eum poftea apud fucceflorem eius adéfte poffe.

EILSOTIE GE qEC.

füorum, vel pupillorum, quorum tutelas gerunt, caufam et ad-
verfus fifcum agere non prohibentur. $. r. Decuriones quo- i/'pA,
que contra patriam füam, caufas *^ agere prohibentur praeter "
fuperiores perfonas. $) ,Zez&e4 —— | :
XL Taveuowixvs ^? libro V. Difputationum. A
ParwcreE noftro * refcriptum eft, non prohiberi tutorem
adeffe pupillo in negotio, in quo aduocatus contra patrem ,
. ? o* * *11. * (** 2 L d 1 , | udg
eius fuiffet. Sed et illud permiffum àb éo eft, agere tutorem swpowe — wï?
pupilli caufa»£? aduerfus fifcum, in qua aduerfus patrem pu-gj;ä??;:" "
piltij d fifci fuiffet Hautem inter ip» £^ eu ^.^ hi
pilsijantea aduocatus fifci fuiffet. $. r. Quiautem inter ine &4- Bv
fames funt, fequenti titulo explanabitur ?9, | .. m
| í q, ! Ui eKz b f ; L o a m.) vaWg
| ODE-HDS, OVI NOTAgTVR' INFAMIA. æMj
* T p T : " L—'Qm :4 .u'.?.;, E " :
IVLIANVS. hbroæg. ad Edictum. )cfL ff,Lmj:*n,, :
PRAETORIS verba dicunt: INFAMIA NOTAlTVR, Qv1 lÓv , ii
AB EXERCITV IGNOMINIAE CAVSA"AB IMPE- ^g
RATORE, EOVE, CVI DE EA RE STATVENDI]POTE- ] X. äft
1

fahebutuiatun d
"

qu/'c"'-'t', E 93

n EE usl E. MP —X

L
STAS FVERIT, DIMISSVS ERIT. Qvi ARTIS ^Lv-
DICRAE PRONVNCIANDIVE ? CAVSA|IN SCAENAM ]A

PROD:ELLQB-I—T. Qv LENOCINIVM FECERIT. QVIl?þrä' | V;,m'
IN * IVDICIO PVBLICO CALVMNIAE PRAEVARICA- | K:Sïat
TIONISYÉ ? CAVSA QVID FECISSE IVDICATVS Bs
ERIT. Qvi rvnvI " VI BONORVM RAPTORVM, IN- d
IVRIARVM, DE DOLO MALO ET FRAVDE ^, SVO NO- JWQ

MINE DAMNATVS PACTVSVE ERIT. Qvi RO SO- | 4
CIO, TVTELAE ?, MANDATI, DEPOSITI, SVO NOMIe-« 4
NE .NON CONTRARIO IVDICIO DAMNATVS ERIT.
QvirxAM,QVAE IN POTESTATE 'EIVS ESSET, GE- [ fun)

NERO MORTVO, CYM EVM MORTVYMÍESSE|SCIRET, 1 ul
INTRA ID TEMPVS, QVO ELVGERE ? VIRVM MO- u 0
RIS EST, ANTEQVAM VIRVM E[LVGERET, IN MAÀ-/. Duy& | ä/;
TRIMONIVM COLLOCAVERIT: EAMVE SCIENS QVIS$ 2 ^ . 7/|
VXOREM DVXERIT, NON IVSSV EIVS, IN CVIVS ' j g
POTESTATE EST:|ET QVI EVM, QOVEM IN POTE- 4 W
STATE HABERET '?, EAM, DE QVA SVPRA COM- P j
PREHENSVM EST, VXOREM DVCERE PASSVS FVE- A d
RIT. QvrivE svo NOMINE NON IVSSV EIVS, DN fïmä
cvivs [PO TESTATE ESSET|(?', EIVSVE NOMINE,l|SX P*
QVEM QVAMVE IN POTESTATE HABERET 19 -BINA |
SPONSALIA, BINASVE NVPTIAS * 1N * ** EgopEM ""
TEMPORE CONSTITVTAS HABVERIT. ïf
IL VrseriawNvs libro VI. ad Edictum. L(ïïfe-fr alt A. f;
Praetor, quiab exercitu dimiffus erit: dimiffum accipere de- »
bemus, militem caligatum *^*: velfi quis alius vsque ad Cen- B.
| d s. turionem, j
I Taur. in Ádnotat. Iulianus. fic in P. putamus tamen Vlpiauus, mam 1.9
Iuliaus non fcripfit ad edicfum, — lnterea tamen et Bafilica tribuunt hoc caput a:ml
luliano, vt et Scholia. |Contius exiftimat, Flor. re&é fe habere, et intelligi. li- "
bros Digeftorum ad Edi&um. BR. Sed iam Ant, Auguftinus ad INom. Propr. "
Pand. col. 68. annotauit, Iulianum ipfum Edi&um perpetuum edidiífe, adeoque il
Tribonianum forte ex ipfo Ediéto luliani haec defumíifle. GE B. 2, Flor. eít :
aritis. Forte ars eft ab àgezic, a virtute, vnde arits, pro artzs, indeque tandem du
QY$. B R. 3 Bafl. 3ià 73 vgecuuves. — Tigoswudsvo, eX praefignifico, porteudo. cafi
Nempe Zz»goc dicitur, qui non bene pronunciat, qui obfcura et informi elocu- i
| tlone vtitur. Scholia: xÁgwv TOU TrgovouvrimTEUGus 9 TTQocHRÉVXS, BR, 4 Àp. ?ag
Hal. in, abeft. GE &, 5 Graecihic ita circumícribunt: 3 eeedeüvzs 7& T0 i
óc &uroU cuywyogevoufyoU OÍxmiz TÀ lyavrío wíges vel prodendo iura eius, cui 3'
patrocmatur contraviae parti, BR. 'Taur. PRAEPARICATIONISVE. GEB. j
6 'Taur. FoRTI. GER. 7 Wlpianus in L. 4. $. vit. h. recitans hanc edicii AE
partem omifla fraude, faltim doli sali meminit, vt obferuat Noodt. de forma ^ nj

emend. doli :alic.7. Bafilica etiam hic folum habent: zeg? 36Aev, B R. 8 2

Confer Noodt. J. Probab. Iur. ?. BR 9 Hal /wgere. GER. .. 10 Hal. b
babet. GER. Ii Hal. eft. GE g. 12 Hal. babet. GE B. 13 Ap. Hal, ht
in, abeft.. GE B, I4 Ball. &z3 vàw vsosQavsórwv ab mouitiüs mülitibus, vbi Hs
in.Schol. 4à» &axxwyáro» vbv vsodi cQaTsucÁqQEvoV , vroi TV PuTEMM GQaTieTWV, $d
Fabrotus vertit: caligatum, mouitium anilitem, fiue vilem atque gregarimn: adde — T

Scholiog

)l xy h
Nf

fiin,
' E) iiv

"'W'. .

n

"
jle!rï

]

I ULLS(Q)

] XJ,T
:
!

i*

m

d
Jiod

L/&x. fa.

DIGESTORVM .LIB.

fUc Gro fb G t . C
turionem . *5, vel Praefectum cæürtls, vel alae, vel legionis:
«uL; Nvel Tribunum fiue cohortis, fiue legionis *? dimiffus eft.
Hoc amplius Porüponius ait, etiam eum, qui exercitui praeeft
licet confularibus infignibus vtitur ^*, ignominiae caufa ab
Imperatore miffum hac nota laborare. Ergo et fi dux, cum
exercitui praeeft, dimifius erit, notatur. Et, fi Princeps dimi-
n 5**70 ferit, et adiecerit ignominiae caufa fé !5 mittere, vt plerum-
;que facit, non dubltapgäï-m et|ex ?? Edicto Praetoris eum
[/65/47/ infamia effe notatum. . Nontamen, ümtra mäs)g;natlonem Prin-
SXewicipis fucceffor ei datus eft.. $. r. Exermtum tum autem, non vnam
£ osuto . cohortem, neque vnam alam dicimus: fed nümeros multos mi-
U,(Zgisä litum: nam exercituf praeeffe dicimus eum, qui legionem, vel
legiones cum fms auxilis ab IÍmperatore commiflas admini-
ræuïyïtrat Sed /l';giä etiam eurm, qui ab ahquo numero militum
ffus eft, quaü(abjezermtu miffum fic accipiemus.. : $. 2. Igno-
: miniae cauj;ä miffüum ??: hoc ideo adiectum eft, quoniam
f WW,,L, multa ?3 genera funt miffionum. .. Eft |?* hone&a, quae eme-
L14£. ritis ftipendiis, vel an*te[a;þj[mperatore indulgetur: et ?? cau-
. faria ^?, quae propter valetudine laboribus mlhtne foluit:
/ eft ignominiofa. lgnominiofa auäx(l miffio totiens eft, quo-
j,.j,.o tiens is, qui mittit, addit ^* nominatim ignominiae cauía fe
À uwmxttele femper enim n debet addere, cur miles mittatur. Sed
Qu et fi eum exauttorauerit, id eft ?9, infignia militaria detxaxe—
rit ^?, inter infames. efficit, licet non addidiffet ?9, i&nomi-
(awL mniae cauía|fe| eum ?* exauctoraffe. " Eft et quartum genus
LLSá. mli)foms, fi quis euitandorum dmunerum caufa militiam fubif-
. fet: haec autem mifífio g&—ïhmgnoncm non laedit, vt eft f,a(e-
piffime refcriptum. . $. 3. Miles, qui lege Iulia d& adülteriis.
fuérit danï'nafus, ita infamis eft, vt etiam ipfa fententia eum
facramento iznominiae caufa foluat. .
je L^ m?fzmlfii S| neque in Vrbe, neque alibi, vbi Imperator eft, morari li-
cet. $.5. Ait Praetor: ovt ([frx) ?? sCAENAM . PRODI-
ERWBT, infamis eft ?^. Sc/ena 35 eft, vt Labeo definit, quae
ludorum faciendorum caufa quolibet. loco , Vbi quis Ic üs |confiftat;
maaeaturqwfpe&acuium fui praebiturus, pofita fit in pubhco,
;Batoue, vel in vico ?$: quo tamen loco paiï'im homines.
fgä&acuh 3* édufa aämütantar 38.. Eos enim, qui quae&us
iaufa in certamina defcendunt, et omnes propter praemium in
enam prodeuntes, - famofos. effe Pegafus et Nerua íilius re-
fponderunt.
III. GaAxzvs libro I. ?? ad Edictum proumcnle. QOvi
AVTEM operas fuas locauit, vt iprodiret, 'nns ludicrae caufa,

L,.H...e

a.utem

ugüæ

fut ÓX

x

'15

$
,(.,LOXL

Scholion Cyrilli. Gloffa calznatum infimum ac obfcurum interpretatur, ac fi a
caligine di&i forent. B R, Paü Gaudentius JI. Iurid. Expof. 37. putat, caligis
non víos effe milites, nifi peit quam in numeros effent relati,. GEB. — I13 Flo:
Centyriouem. GER. IG Áp. Hal. haec vel Tribumum fiue cobortis fiue le-
gionis, abfunt. GEB. 17 Vulg. vtatur. B R. 18 Vulg. inferunt eum. . B R.
19 Hal. et Vulg. dubitabitur. R.
autem fupplentboc. BR. — 21 Ap.Hal.bic, abeíit. GE .

22, Ap. EHal. sufjum,
abeft, quia haec vox non ef in edi&o.

Suffecerat, fi Taurellius zffzm, com-
munibus literis fcripfiffer. BR. 23 Conf Pag. Gaudentium [I. lurid. Ex-
pof. 12. GER. 24 Vulg. inferit euzm. BR. 25 Hal. et Vulg. eff. B R.
26 Confer Noodt. I1. Obf. 11. GER. 27 NVulg. adicit. kial addidit. Fa-
Qum fcilicet addidit Flor. verum noftro indicio recentius et temere. BR. — 28
XCarpit hanc definitionem verbi exauctorare Valla VI. Elegaut. 62. Vide Opn-
fiula de Latin. Vet. ICt. p. 26$. fequ. et Duker. u Addit. p. 482, BR. Adde
Pagan. Gaudentium 171. Expofit. Iurid. 17. GER. 29 Hal fed fi ita exam-
élorauerit, vt infignia militavia detrabevet. GEB. 30 Hal. addidit. GEB.
31 Hal.ita,loco eum. GEEB. 32 Vulg. ignominiae antem caufa mifjis. Hal.
ignominia miffit. BR. 35 Hanc praepofitionem Taur. parenthefi inclufit, ac
fi plane abeffet in archetypo, quia nempe recentiffime adiedam efíe credidit ;
nobis autem iam olim adícripta videtur, at fuperdu&ta recenti atramento. B R.
24 Ap Hal. zufamis ejl, abíunt. GEB. — 35 Vulgo inferunt aztem. BR. — 56
Baíil. ? éyeà, vel agro. BR. 37 Vula fpec'ïuudz B R. 38 Hal. admzi-
tat. GER. — .39 Hal. l. I]T. GEB. — 40 Hal. et Vulg. prodüt. BR. — 41
Hal. inferit eos, GEB. 42 Vulg. Tbymelici. Yíto modo etiam Bafil et
Schol. Videntur autem 2v3ógiz denotaxe, quae in ingrefiu dicuntur ad portam.
&R. Hal etiam tbymelici, et Florentiae 4 et y plOnïïiLu" Occurrunt. GEB.
43 Hal et Vulg. Xyffici. MSS. praeter monítra nihil habenr. DBarb. fextici.
Tïemf ctBynkersl) duo f aujxïzcz. 9. Cruc. feuftici f plures plbebat confulere.

$- 4 ]I&nominiajautem] xb

20 Vulgo et, ct ap. Hal. ex, abeft,omnes ,

rum : arbitratores [acrorum certaminum. G E B.

BEOTIBUJEL $1
neque prodit ^?, non notatur: quia non eft ea res adeo turpis,
vt en',a)il confilium puniri debeat.
IV. VrprraAwNvs libro VI. ad Edifctum. . AvrnrkTAS
autem Sabinus et Cafftus refpondcrunt omnino artem ludicram
non facere: virtutis enim gratia hoc ** facere. Xt genera-
liter ita omnes opinantur, (etivtile videtur: vt neque thämeh-
cij ??, neque Jexufti£i *9, neque agitatores, nec qui ^^ aquam
equis fpargunt, ceteraque eorum mlmüema, qui certaminibus
facris deferuiunt, Jgnommwü habeantur.
autem, quos Graeci I/ggxGevrxg
non facere Celfus probat: quia mmliteuum, non artem ludi-
cram exerceant. Et fane locus ifte hódie 4 Prmcxpe non pro
modico beneficio datur. $. 2. Ait Praetor, qui lenocinium fe-
cerit. Lenocinium facit, qui quaeftuaria *? mancipia habue-
rit **: fed et qui in liberis hunc quaeftum exercet in eadem
caufa eft 5iue autem principaliter hoc n otium ger üiue
x&um 116(,41" :

^* appellant, artem ludluam

alterius negotiationis acceffione vtatur: :
vel &abulauus et mancipia talia habuit miniftrantia, e
fione m1n1Pcer11 quaeftum facientia: fiue balneator fuerit, V& t
in quibusdam prouinciis fit, in balineis ^* ad cuftodienda ve- À

ftimenta condu&aghabzenti49 mancipia: hoc genus obfgruan-x

tia ?? in officina, lenocinii poena tenebitur, $. 3. Pompoe T Ackof i A
nius, et 5* eum, qift in feruitute peculiaria mancipia pm&xtu—-*g u p p
ta habmt, notari ?? poft hbertatem ait. $& 4. Calumfiniatorita ,
demum notatur, li fuerit caluminiae caufae danfhnatus: nequef
enim fufficit caluníniatum, Item praeuaricator ??. Praeuari-
cator autem eft, quafi vam;iator, qui diuerfam partemadiuuat 5*, (;*'Zf";fï"z du
prodita /caufa/ fua 55: quod nomen Labeo?a varia'certatione uamm,,f /l-
traetum ait: nam qm praeuaricatur, ex vtraque parte äconih- Una^cA TA CUT
ti2?^: quinitimo ex aduerfa. $. 5. Item fi qui ?* fuürti, vi V À, -?,ä;
bgncrum raptorum, iniuriarum, de dolo malo, Täö-Jnomme da- 3-5 r
mnatus, pa&us*i'ïei ge'flt fimili modo infames funt ?93. *« Vre /mf o det

ii av vss hbro V. ad Edictum. Q
tellegitur confiteu crimen, qui pacifcitur.
VL[VrsrANvS libro VI. ad Ediétum. — Fvgr1 ac-
cipe fiue manueftg[ïïhue héc manifefti. $. z. Sed[fi L-(mrtl,
vel aliis famohïa&mmbus quis condemnatus prouocauit, peri-
dente iudicio nondum inter famofos habetur: fi autem omnia
tempora prouocationis ïapfa funt, retro infamis eít: quamuis,
fi iniufta appellatio eius vifa fit, hodie notari puto, non retro
notatur ?9, $. 2. Si quis alieno nomine condendnatus fuerit,
non

QVONIAM in-

Taedium nonnihil leniuit, quod in poftremo MS. lepidam hanc commentatio-
nem verficulis interie&am vidi : 7. quz faciunt ignem cum ove, fciliceta fe vvendo
di&os: fenjflicos. n Bafil eft vv iv £ve &yuviz Polkfvuv, n xyflo fe exercentium.
In ícholiis autem xyflici plcmm eypommtur voyrísw $; dv £usà Gywwluevor

| mÜxTai TUXDV xoq vou/yubc) xod Ücor voioUTo:, ld cít, qui in xyPco certant, puta pue-

Adde Conft. Landum in Exercitat. libello
ad h. l GcEm 44 Vide Alciatum V. Parerg. 3. Ruben. II EJed. :$.
Noodt, od Dig. b. BR. Et Petr. Pantoiam de Ayala ad L. fm. €. de Aleator.
in Tbef. fur. Cin. Tom. IV..col. 1097. GER. 45 Hal. in verfione Graeco-
46 Vide Bynkersh. Z. Obf. 2 .
GER. — 47 Hal babet. GEB. — 48 Vulg. balucís. BR. — 49 Hal et Vulg.
babeat, nempe verbis: velut in quibusdam prouwinciis fit, parentheii inclufis, prae-
figit Hal. et, Vulg. vel. Lubentiffime legerim Pabeus, E MSS. fex 'Tveuif. et
alter Bynkersh. (imiliter babeat, eïhlbent Ly Cum Florentina faciunt Barb.
Pal l $, Cruc. G;;Vt coniicio Bynkersh. aheïGEB 50 Vulg. inferunt won.
BR. 51 Ap. Hal. et, abeft. — Vulg. etza;. B R. 52, Hal. ec Vulg. inferunt
et, BR. 53 Taur. praeDavicator. G E B. 34 laur. adiuBat.. GEB. 55
Loco nominis praeuaricator Graeci hic definitionem fubftitnunt: $ 72v iav vmó-
Segwy "rQo3idoUc xo4 và &vrixe &vroU (owBuv. — Aduerífus noftram definitionem
hic infurgit Valla VI. Elegawt. $0. Vide autem Opafc. de Laetim. ICt. Vet.
p. 163. fequ, 8 R. 56 Hal. et Vulg. confijlit, et ita etiam in. L. 1. Zufra de
Praeuaricator.. Ceterum in antecedentibus pro wam . qmi praemaricator, edam-
num in archetypo legas wam. qui etc. quod forte poiïet ferri, pofita interroga-
tone pof confifizt, ipd magis placet wam» recepta in omnibus codicibus fcri-

giles et tragoedi et his fimiles. B R.

ptura. BR. 57 Hal et Vulo fi quis. BR. 58 Hal mfzw is$ eft. Vulg.
infamis fit.B R. Cum Hal. faciunt Darb. et Treuif. um Flor. $. Crac. et Byn-
kexshTGEB. 59 Hal inierit fit. G E B. 60 Ap. Hal notatqr, abeit.
; d ót

/—rcjf* XU,L u : (Wl WW ï/me CUM. 0rC.

$. r. Defignatores:

LJwt^
féc, 5X .e

;7&' LNASS inu(/ UOv
G&rt')-a;u?fn
] ^ eif.fmw ;,a,;.y la

L«—X?d u -du?:n/:.. fg,(

f:fl wfu;u
-

0C .xzik: x* aJ 7

C

äfff*

14.

:*5?

J&i'

e

TAl uY /*W

erd

) 4

non laborat infamia: etideo nec procurator meus 9* vel de-
fenfor, vel tutor, vel curator, vel heres, furti, vel ex alia fimili
040 fpecie condemnatus, infamia notabuntur 92:9 nec ergo: 9?, fi
/ gbinitio per procuratorem caufa agitata eft. $. 3. PAcTvs-
ovE;/^*, inquit, knrT. ^ Pactus fit; $? accipimus fi cum

7 2—1—-6 . : - umau t /,/ ^ . .
^ p préüQ qnantocumque pattus eft: alioquin éf qui precibus im-

petrauit, ne fecum ageretur, erit notatus: nec erit venide vlia
ratio: quod eft inhumanum. — Qui iuffü Praetoris pretio da-
: 0E pactus eft, non notatur. p Sed'et fi iureiurando dela-
le/ to iurauerit quiszlinon deliquiffe, non erit notatus: nam quo-
^7- dammodo innocentiam füam iureiurando zdprobauit. $. 5.
MauwnDbATI condembatus 99?. Verbis Edictó 57 notatur non
folum qui mandatum fufcepit, fed et is, qui fidem, quam ad-
uerfarius fecutus eft, non praeftat: vtputa, fideiutffi pro te, et
folui, mandati te fi condeninauero, famofumkfacio. $. 6. Il-

1 /t
, ?A*
E E LE

2gm

(::: ;W" lane addendu? eft, quod interdum ét heres füo nomine
[ d: ur, et ideo fnfamis fit, fi in depofito vel in mandato ma-
^ deérlatus fit. Non tamen in tutela, vel pro focio heres fuo
JA hc nomine damííari poteft: quia $87 heres neque in tutelam, ne-

que in focietatem fuccedit, fed tantum in des Seïllienum defun-
&i. $. 7. Contrario ? iudicio damnatus mnori, erit infamis.
Nec ifhmerito: nam in contrariis non de perfidia agitur, fed
de calculo, qui fere ;£? iudicio folet dirimi. d
x VIL PAvrvs libro V. ad Edictum. Iw AcT1I0NI-
Bvs, quie ex contra&u proficifcuntur, licet famofje fint TE
et&dangflati notantur, attamen pactus non notatur: merito,
|- [ rieex 'actto/tn: quoniam ex his caufis non tam turpis eft gpkaäig; quam (fupe-
rioribus. P dv | -en
| "m VIII. Vreraxvs libro VI. ad Edictum. GENERO,
inqui£, MORTVO. Merito adiecit Pragtor, CVM EVM MOR-
, .fäu.trvvm ESSE SCIRET, ne ignorantia puniatur: fed cum
jre9. w4, tempus luctus continuum eft, merito et ignoranti cedit ex die
( d odüs'eses — mortis mariti: et ideo fi poft legitimum tempus cognouit, La-
2 et £- beo ait, ip(à die et fumere eam lugubria et deponere.
27 U IX. Pavrvs librojV. ad Edictum. V*xomEs viri
deni Ll ö!'/l lugere nón conipellentur ?. $. r. Sponfi]?? nullus lu&tusjeftj
L44.172.9. K , X, IpEM libro VIIL. ad Edictum. 5o
pO t* ' pe impetrari, vt intra legitimum tempus mulieri nubere liceat.
$. r. Quae virum eluget, intra id tempus fponfam fuiffe non
nocet, : j

L f

$

XI. VrrrAwvs libro VL adEdictum. LriskeRORVM
autem et parentíum luctus impedimento nuptiis non eft. — $. 1.
,/lz;ä! grz?ü talis fit maritus, quem more maiorum lugeri non oportet,
^ n pofle eam J* nuptum, ? intra legitimum tempus collo-
Z cari: Praetor enim ad id tempus fe reftulit, quo vir elugete/
A W tur, qui folet. elugeri propter turbationem 7* fanguinis.
$. 2. ** Pomponius eam, quae intra legitimum tempus par-
tum ediderit, putat ftatim poffe nuptiis ** fe collocare: quod

61 Ap. Hal. menus, abeft. GER. 62 Vulg. wotabitur. BR. —— 63 Omnino
reponendum reor mec ego, fi etc. — Sic enim diferte legitur in membrana Floren-
tina. Sicque Vulg. et H. a Porta in priore exhibent. Sic denique etiam MSS.
Addo Baülica: à. 3à 3& é&vroAéoc iE dgujic Dd d DÍnu, Üure à TAupuEMnac
árwuioürui, — Si vero ab imitzo pev procuratovem lis inoueatur, neque is, qui dcliquit,
motütur. "Yaur. videtur Hal. fecutus et Hugonem a Porta in II. qui ergo repo-
fuerunt. Contra ego praetulit Hotmann. VII. Obf. 16. et Noodt. ad Dig. b.

BR. 64 Hal. et Vulg. pacfusue, etiam MSS. quoniam fícilicet ita eft in edi-
&o. BR. MSS. funt Barb. Treuif. Pal. L. Bynkersh. Sed $. Cruc. facit cum
Flor. GEB. 65 Hal. et Vulg. pa&um fic, torte: PACTV'S fic accipimus. BR.

Sane ita quoque memorati codices, etiam S, Cruc. GEE. 66 Ap. Hal conu-
! demmatus,abeft, quia abeftab edicto. Ez. — 67 Hal. et Vulg. edii. RR, — 68
Vulgo inferunt bzc. BR. 69 Ad hunc $. vide Noodt. J. Probab. Tur. 13. BR.
7o Hal. im iudicie. Sic quoque Scholiaft. Bafil. &» 3uxaswgío. — Bynkersh. I.
Obf. 6. mauult ndicio, probante Noodt. n Dig. b. quibus omnino fuffragamur.
Illud perquam notabile, quod in Barb. ex zudicio, fa&um fit zndicio. — Ceterum
( ex o&o MSS, fola duo praepofitionem admiferunt ante iudicio. BR. Nempe
gïTaurin. IV. et forte Bynkersh. alter.. Non admiferunt Vat. T. Pal I. S, Cruc.
! Mazl. Treuif. Bynkersh. GEB. 71 Hal fuut. GEB. ^ 72 Hal et Vulg.
et fere MSS. compelluntur. BK, Nempe Barb. Pal, L Treuif. Bynkersh. — So-

SoLET à Erinïï— |

"a DIGESTORVM LIB,. IIL TIT. II

£0 H
verum puto. $. 3. Non folent autem lugeri, vt Neratius ait, —
hoftes,|vellperduellionis damnati: nec fufpendiofi, nec qui ma-//1/2esft.
nus fibi intulerünt, non táedio vitg/e 79, fed mala confcientia, .
SL qu;f'sj $9 ergo, poft huiusmodi exitum mariti, nupü&im| 9* fe c
collocauerit, infamia notabitur ??.. CS. 4. Notatur etiam, qui
eam duxit, fed fi $9 fciens: ignorantia enim excufatur noniu- .
ris, fed facti. Excufatur, qui iuffu eius, in cuius poteftate erat, -
duxerit: et ipfe, qui paffus eíft ducere, notatur. Vtrumque :
re&e: nam et qui obtemperauit, venia dignus eft: et qui paf.
fus eft ducere, notari,?^ ignominka. 4 £ 5t, f
XII. PaAvrvs libro V. adZEdi&um. Qvri rzvssv
patris duxit, quamuis liberatus poteftate patria eam retinuit,
non notatur. d | | [ DN
XIII. VrPerAwvs libro VI. ad Edictum. . era
go fi non ducerefit ** paffus, fed pofteaquam duxit, ratum pedlus
habuerit ? &(putaägmüogqorauit. talem elle, poftea feit **:, 5 &
non notabitur. Praetor enim ad initium nuptiarum fe rettu-
l. $. r. $i quis alieno nomine bina fponfalia conftituerit, jc ex;'si
non notatur: nlfi eius nomine conftituat, quem quamue in po- ^efaiohr,
teftate haberet ?*. ^ Certe qui filium, vel filiam conftituere
patitur, quodammodo ipfe videtur conftituille; $. 2. Quodait .
Praetor, o DEM TEMPORE: non initia fponfaliorum eodem £«««
tempore factorum accipiendum eft, fed fiinid $9? tempuscon- U 2ee]t
currant. . S. 3. Item, fi alteria£? fponfa, alteri nupta fit: ex
fententia Edi&i, punitur..,$-4. Cum autem factum notetur,
etigmfi cum ea quis nuptias ?9 ve]fponfalia conftituat, quam

L]

0. 4. »
vxorem ducere vél non poteft, vel fas non eft: erit notatus.

. per omnia fententia eft. .. $. 6. Quantum ad infamiam pertinet, .
multum intereft ?* in caufa, quae agebatur, caufa cognitaali- —
quid pronuntiatum fit, an quaedam extrinfecus funt "? elocu-[4 .
ta: nam (ex|his infamia non ihrogatur. $. 7. Poena grauior 225*.
vitra Jegem impofita exiftimationem conferuat : vt et coriftitu- 'etex,
tum éft, et refponfum : vtputa, fi eum, qui partejbonorum mul- |/si-óx f, &«
lletari debuit, Praefes relegauerit, dicendum &tit duriori fenten- j 6 -t
ia cum eo transaCtum de exiftimatione eius: idcircoque non æ?,w.q.
effe infamem. Sed fi in caufa furti nec manifefti in quadru- ^ —
plum iudex condenfnayit, oneratum ?3 quidem reum poena 4
aucta, nam ex furto noif ?^ manifefto in duplum conueniri ?? J
debuit: verum hanc rem 96,,,exäimationem ei non conferuaf- J 'ï/ï
fe ?*, quamuis, fi iifbéenainióny pecuniaria eumtoneraffet, trans- f'-t*g*' d
aCtum cum eojvidetür ?3. — $. 8. Crimen ftellionatux infamiam L',ä;""'
irrogat daninato, quamuis publicum non eft iudicium. - É
| XIV. PaAvrvs libro V. ad Edictum. SEsRvvs, cu-
ius nomine noxale iudicium dominus accepgrit ??a, deinde eun-
dem liberum et heredem inftitugzit, ex eodem iudicio danina-
tus, non eít famofus, quia noh fuo nomine condemnatur:

un-

qui ppe/cumjginiïio lis in eum conteftata non fit. XV.
lum S. Cruc. feruat Florentinam. GEB. 75 Vulg. inferit emm. BR. —— 74
Hal. «won poterit tamen nmuptum. GER. 75 Vulg. uuptui BR. - 76 Con-
fer Io. Mercer. 1J. Opin. 20. et Sc. Gentil. J. Parerg. 24. GEB. 77 Hal.

praefigit Vnde. GEB. 78 Hal. putat.vel flatim poffe fe muptum collocare. ,/
Reapíe Flor. eft uuptus pro maptis. BR. n Barb. abeft fe, S. Cruc. Treuif.
Bynkersh. vt Flor. GEB. 79 Confer Fabrotum Exercitat. V. quae eft de
morte voluntaria. G EB. 80 Hal. et Vulg. fi q24, illetamen in margine alzas,
quis. BR. 81 Vulg, «uptis. BR. 82 Hal wotetur. GEB. 83 Ap.
Hal. fi, abeft. GE8. — 84 Gothofr. in nota: notatur. Ffal. GER. 85 Flor.
erat ducere fi pa(fas, deleto fi repofitum eff, fed recentius. Inde Vulg. ducere
pa(f«s eff. — Hal. verbumfubftantiuum neglexit. Recte edidit Taur. 5 R. 86
In Treuif. figno polito in margine adie&tum et patitur. & R. — Barb.] fezuzt. Pal.TJ 11?1&(/
I. S. Cruc. Treuif. et Bynkersh. vt Flor. GEB. $7 Hal. babet. GEB. — 88 -
Hal. idem, GER. 89 Vulg. alterius. BR. 9o Hal. inferit faciat. GX B.
91 Vulgo inferunt au. BR. 92 Hal. et Vulg. fiut, et tamen ex odo MSS. :
fex indicatiuum retinuerunt, BR. — Reperi tales Barb. S. Cruc. Taur. IV. | byn- W
kersh. — Siut eft in Pal. I, et Treuif. GER. 93 Hal ouerat. Wulg. óuera-

nit. BR. 94 Hal. 4ec. GEB. 95 Van de W/ater mauult condemmari, H.
Obf. 20. GEB. 96 Hal. bac re. GEB. 97 Hal. couferuat. GEB. 41. 98

injlz'tuejïztj GE B.
99 5

ÁMI

n a at t t t

Hal. videretur. GEE. — 99 a MHal acceperat, et. mox

LE ,( ——

$. 5. Ex compromiífo arbiter infamiam non facit: quia non P ibfff*m

9!

t Y

jra
lr
ifit
10l
E a
&iom
Dyik
«v
mum
&iO, (
UE
Tar,
u dj
fl o
TU e
Qub
&tore.
LT

r

DIGESTORVM LIB.

XV. Vr»rAwvs libro VIIL. ad Edictum. No'a-
TVR, quae per calumniam ventris nomine in pofleffionem mif-
ä fa eft, dum fe adfeuerat praegnatem ?? b.
j XVI. Pavrvs liboo VIII. ad Edictum.

praegnas effet, vel ex alio concepiffet.
- XVII. Vrrrawvs libro VIII. ad Edictum. Dxesvairc

enim coérceri, quae Praetorem decepit. Sed ea notatur, qude,
cum fude poteftatis effet, hoc fdcit;^90;
XVIIL Garvs libro IlI. ad Edictum prouinciale. Ea,
QVAE falfa exiftimatione decepta eft, non poteft videri per ca-
luníüiam in pofleffionejfuiffeT". [ezzee — wf
XIX. VrperANVvs libroVIIJ. ad Edictum. NowN ArLrA
autem notatur, quam ea, de qua pronuntiatum eft, )caïunfniae
caufa eam fuiffe in poffeffionem miffam. Idque et in patre

Cvw NON

exe

in poteftate habebat, in poffeffionem ventris nomine mitti.
fu. A XX. ParrNrANVs ^ libro lL/-Refponforum. Os
— ^HAEc verba fententia£ Praefidis prouinciae, callido Commen-
to videris accufationis inftigator fuiffe: pudor potius'Oneratur,
quam ignomini|wvidetur irrogati: non enim, qui exfortatur,
mandatoris * opera fungitur. |
XXL Pavrvs libo IL Refponforum. Lvcivs
'l'iTivs crimen intendit Gaio Seio, quafi iniuriam paflus, at-
: ; : i * ETILS .
que in eayá rejfi teftationem apud Praefectum Praetorig: recita-
uit: Praefe&tus, fide non,habita 2gefcafäonis ?, nullam iniuriam
Lucium Ti&um páffumiéffeá Gaio Séio, pronuntiauit. Quáe-
ro, an teftes, quorum teftimonium reprobatum eft, quafi ex fal-
fo teftimonio, inter infames habéptur ?? Paulus refpondit, ,ni-

/L. c hil proponi, cur hi, dequibus quaeritur, infamium loco haberi
— 3À debeant: cum non oportet ^ ex fententia, fiue iufta, fiue in-

s Cllaceriufta, pro alio habita alium. prfegrauari. f

Lt

ho lus dlacee XXIL (MancErLvs ? libroIl. Publicorum. Icrvs
UA "Wartis,fuftium ? infamiam non importat, fed caufa, propter quam id
oïeWm Y pati meruit: fi ea fuit, quae infamiam damhato irrogat *9. — Tf
U'wfcth,,öïn; .. 4K. ceteris quoque generibus poenarum eadem forma ftatuta eft.
UM — i BLA 7XXIIL. Vrrriawvs libro Vlil.-ad.-Edictum. — Pa-
! ^RENTES, et liberi vtriusque fexus, hec non et ceteri adgnati

ul | A ieuye] cognati, fecundum pietatis rationem, et animi fui patien-
tiam, prout quisque voluerit, lugendi funt: qui aütem jeos jnon

i'äM eluxit, non notatur infa'mia. : :
R:Z; XXIV. InEw libro W. ad ."Ech.(?cu..mr . o Iwp ERA-
A ss "usf TO R Seu.erus re.'['cmpüut,rnog otfuiffe muheggs-pamþþ eiüs quae-
W 00 $sls ftumy ^ in feruitute factum. | €77 Loy ad
XXV. PaprNiasNvs libro IL. Quaeftionum. — Ex-

HEREDATVM !? quoque filium luctum habere patris memo-

99 b Hal praeguautem , et in fequentibus praeguams. GEB. IcO Hil.
et Vulg. fecit. GEP. 1 Hal. per calgmmiam fuiffe im poffefionem, —— Vulg.
per calumniam fuiffe wniffa im poffelionem. BR. — ^2 Hal. idque erit et im pa-
tre. Vulg. idemque erit in patre. BR. 3 Bafil. nAu1AN. fimiliter in L. 2 5.
infra b. Papianus pro. Papzuianas,ita et alibi. B R. 4 Censez Drenkmannum
noftrum de L. Remmia c. 4. GEE. 5 Hal. et Vulg, quod malim.
[ E fex tamen MSS. folus Treuif. habet in dandi caft nifi ex corre-

q
€éHone, cum et iftic anteg ge 'gaus fuerit. BR, Reliqui Barb. Pal. I. S. Crulc.
'g'g'v, ' 6 Hal. et Vulg. babeantur. BR. 7 Hal.

Bynkersh. forte vterqu j
et Vulg. oporteat. B R. Hal Martiamus. GEB. . 9 Flor. videtur pri-

gnum fcriptum fuiffe poffium, aptatum tamen eft fufium. — Inde, opinor, cft le-
&io, quam Hal. habet ad latus: al/as, poflerzorum. Bafil. à jomapépevos 5 EA-
Aes TuueQeÜuevog üux &rusoUrur pomraMCuevos proprie eft claua percuffus. nn.
"Jaur. dedit fOffium. GxmB. — 10 Hal irrogaret. GEB. — 14 Ap. Hal. Ij». PT.
ad ediclum, abfunt. GER. 12 Flor. fuit fcriptum ezusquaeftimneius, €t pofte-
rius e/us in fignum deletionis vncinulis inclufum eft: fed. melius, opinor, alte-
yum et prius inclufum effet. Profe&o idem fedit editoribus, quos coníulo,
omnibus. BR. Etiam Hal. GEA. I3 Hal. exberedztatum, forte typorum
errorc. GE B. 14. Hal. in margine: alias deeft wegatio. Habent tamen Barb.
Vat. L. II. Pal. L. S. Cruc. Magl. Treuif. Bynkersh. GE B.
I Vulg, mandato. BR. 2, Vulg. conflitutitur autem. 5 R. 3 .Vulg.
feipft, BR. — 4 Hal appelletur. GEB..— 5 Hal, et Vulg. pracfigunt fajten.

erit ? feruandum, qui caliumniae caufa paffus eft filiam, quam .

'

DILCTIT H :3
rï?(e placuit. Idemque et in matre iuris eft, cuius hereditasad ,/».; ;
filium non 7^ pertinet. ,$. r. 5i quis in bello ceciderit, et fi / 7 /Zdi*/. ï?fE

*

— : J :
