- fübintelle&o ,. proximo nempe fubitantiuo: furto ; Rehd. etiam habet: vendi-
,cavi ab eo exbibitos porcos poffe. GER. $4 Halinferit: et... .55 Hal. et Vulg.
percipere. B R. Etiam Rchd. GEB. .
61 Hal. alieuatas —

Vulg. amtea aliemata, BR, — Rehd. poflea alienata. GEB. . 62 Vulg. inferit $ . |
anite, BR. Rehd. quia perfeuerat per longum tempus poffe vfucapi, etin mar-.-
gine antiqua manu: alias eff ljttera quia perfeuerat per lougum tempus v[ucas.

64 Vide Noodt. 1Í. Obf. 6, in fine. adde Duaren. II.-

ha y

qui
fat
lice
ceti
C

ïüf f
9^

g Do
eicu

faber

qui
funt,
adqui
tiobis ä

xo Ib
p fte
eondi
ii ne
etd.
ltem p
«V
obliga
m
od
Crate
yel al
enit u
n f
86 ger
yefa
lo
eüeïzt |
que*) ï

t Y
Em |
erunt:
*5 NI
&o Flo
po a
Quintum
thd, jl
redur, 2
Ti etV
d ]
Magï. n
fu.
Guf Y
vider
H ej
£t d)
Hl et
fee lt
Dthis
3 Tày
Ttitt, Ne
& Nehd.
Q ltre
A: (
Wl-*flfïfyer.l
q*;i.'!?j*eïet

um ü

]

AE T.
t al
&
I
üsqum
p
ltgo
| lt
d
QOlff
Dotem
"
xüm?
i
a
if
l CUf
ftl j
nit
an i

i he
r nog

)D ftt
o fe
um df,
M
fonite

" M&d'
cedentb
t ',';*ndl"
L et Vilb
ebd, n
t u
| dub
Ü TL
«l g
"L
i UP
gatel ^"
m
j V

1 hs
]^

L
TM
j m
[
[ m[dl[ ,
p
fh

"widetur fuiffe: cepit, et fa&um : ceperint. GER.
"Hal. etiam fi,

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. I ' V g

— L.Powrouxivs libro VI. ex Plautio. QvAwvts
quod in litore publico vel in mari exftrüxerimus, noftrum
fiat: tamen decretum Praetoris adhibendum .eft, .vt 1d facere
liceat: immo etiam manu prohibendus eft, ficum incommodo
ceterorum id faciet 7?: nam, ciuilem' eum attionem de fa-
ciendo nullam habere, non dubito. F |

LI. Ckrsvs libro II. Digeftorum. "TRANSFVGAM

iure bellirecipimus. $. r. Et quae res hoftiles apud nos funt,
non ** publicae, fed occupantium fiunt.

LIL MoprsTINvs libro VII. Regularum. R&gw-
in bonis noftris habere intellegimur, quotiens poffidentes

exceptionem, aut amittentes, ad reciperandam eam , actionem
habemus. | j | !

LIT. IpEw libro XIV. a;.ï Quintum Mucium. Ea

.xuae ciuiliter adquiruntur, per eos, qui in poteftate noftra

funt, adquirimus: veluti *? ftipulationem : quod naturaliter

adquiritur, ficuti eft poffeffio , per quemlibet *5 volentibus
.Amobis poffidere adquirimus. : :

. - LIV. Inzn libro XXXI. ad Quintum Mucium. H -
240 liber hereditatem nobis adquirere non poteft: ** qui bo-

. ma fide nobis feruit, adquiret 7*: fi tamen fponte füa fciens -
. «ondicionem fuam adierit: nam fi iuffu noftro adierit, neque

Ádibi neque nobis adquiret, fi non habuerit animum fibi adqui-

rendi: quod fi eam mentem habuit, fibi adquirit *?. $. 1.

Ttem promittendo nobis liber homo qui bona fide nobis ferüit,
vt ? emendo, vel vendundo, vel locando, vel conducendo,

obligari ipfo iure poterit. $. 2. Sed ?*-damnum dando, da--

mni iniuriae.tenebitur: vt tamen culpam in damno dando ex-
igere debeamus grauiorem, nectamen ? euem, quam ab. ex-
traneo, $..3. At fi iuflu noftro quid in re noftra *?. gerant,

.vel abfentibus nobis quafi procuratores aliquid agant: danda

erit in eos actio, non folum 1i eos emerimus, fed etiam fi do-
nati fuerint nobis , aut ** ex dotis nomine ** aut ex legati
59 pertinere ad nos coeperunt ??, aut ex hereditate, idem
praeftabunt: nec ?? folum fi noftros putauerimüs, fed et 9?
fi communes aut fruCtuarios; vt tamen, quod adquifituri non
€lfent, fi reuera communes aut víuarii ?9 effent, id hodie-

que?^non adquirant, $. 4. Quidquid tamen liber homo, vel-

re. Vulg. acquirit. BR. Rehd. acquivet, G ER. 75 Hal.et Vulg. faciat. B R.
E£tiam Rehd. G E B. 74 Rehd. inferit:fumt. GEB. —— 75 'Hal. et Vulg. in-
ferunt:-per. BR. Rehd. per fpulationes. GE B. — 76 Taur. quemliVet. GE B.
77 Rehd. praefigit: Sed. GEB. — *78 Hal. adquirit. 79 Hal. adquiret.
8o Flor. erat: wuobis fevuitute emendo, et fa&um, mobis feruit et emendo , et
pro vendundo, repofitum : vemdendo. 'Yamr. priftinae — fcripturae adhaefit
quantum potuit. Hal. vt Flor. eft fa&dum. Vulg. ferwit vel emendo. BR.
Rehd. nobis feruierit emendo. GEB.

eít. n1. MSS. funt Vat. I. Chriftin. Pal. IL. $. Cruc, L. Bynkersh. vt et Rehd.
Magl. vt Flor. GEB. — 85 Rehd. zu vem nofiram. GER. . 84 Rehd. inferit:
f GEB. 85 Ap. Hal. somine, abeft. GEE. — 86 Hal. et Vulg. inferunt:
cauffa. bR, . In Rehd. nonnemo zálegati, adícripfit s. GEB. 87 In Rehd,
88 Hal. wom. GEB. . 89
9o Hal frucuarii, loco: v[uarii GER. 9t Ap. Hal.
«ue, abeft. Vulg. bodie quoque. BR. In Rehd. 4ue, pariter abeft. GE B. — 92
Hal. et Vulg. alienus feruu$, qui. Quia alia in hoc loco in mendo cubant,
fere legendum cenfeo: Jiber bomo 4ui bona fide nobis feruit, vel feruus alienus.
De his enim duobus in fequentibus fermo. g R. Rehd. vt Hal. et Vulg. GER.

93 Taur. feru Os. Hal. id, filiber bomo eft, fibi, vel fi alienus feruus eft, do- j
5ino. Rehd. 74 vel fibi liber, velalienus feruus fieft , domino. GEP. 94 Hal.|
.et Rehd. 2uod ius eff. GEB. — 95 Hal. et Rehd. inferunt: zom. GEB. 96

K.ehd. poffidetur. G EB. Hal. poffideatur. , 97 Klal.mec. —— 98 Vide Noodt
JI. Probab. 6. n. 3. et ad L. Aquil. c. 18. init. BR.-. — 99 hlelumus: cum in
eo baereret, confer L. 7. n fin. b. t. Vulg. habet: cum im eo cobaeveret. prae-
ftaret: cuwa cobaereret, Et ita decem fcripti e duodecim. in vno horum; nem-

pe Vat. Vi. fuppletum: z» eo. Solus S. Cruc. 1. ab initio habuit: cum im eo

cobaereret. Vat. L vt ipfi malumus: cwm zn eo baereret. RR. Habent: cum
cobaereret DBarb. Vat. If. IIl IV. V. Pal I. II. S, Cruc. II. Bynkersh. - Sed
Chriftin. cum eo coberet. Rehd. cum cobereret , fed primae fyllabae fuperícriptum ;
4l e9, GE B. — OO klal fequens: 4w4ero, hic collocaj. GR 3. — -a Hal.

fevit. BR 9 Hal. diutinus. Rehd. dis. GE B.

| 81 Hal et Vulg. inferunt: et, forte -
gedius . BR. Ita quoque Rehd. GEB. — 82 Gothofr. in nota: Al. tam. Ita
XHal. et Vulg. Sed et MSS. habent: tam, excepto Darb. qui tamen corre&us

. Hal. qui vt et Rehd. babet; iuitio mata. GER.

alienus, quiue ?? bona fide nobis feruit, non adquirit nobis,
id vel fibi liber, vel alienus feruus ?* domino füo adquiret ;
excepto eo, quod vix ?^* eft, vt liber homo poffiderfdo víuca-
pere ** poffit, quia nec poffidere intellegitur, qui ipfe poffi-
deretur ?*: fed nec per feruum alienüm, quem nos bona fi-
de poffidemus , dominus peculiari nomine ignorans vfücapere
poterit: ficuti ne ?* per fugitiuum quidem, quem non pof-
fidet. -COE GEREEO , MT
LV. PRocvrvs libro IL Epiftularum, . Iw laqueum
quem venandi caufa pofüeras, aper incidit: cum ?? eo
haererét, exemptum eum abftuli: *9? num tibi videor * tuum
aprum abftuliffe? et fi tuüm putas fuiffe, fi folutum eum in
filuam dimififfem ? : eo cafu tuus effe defiffet, an 3 maneret?2.
et quam actionem mecum haberes, fi defiffet tuus effe: num
in fa&um dari oporteret quaero ^, Refpondit 5, laqueum,
videamus , ne interfit in publico an in priuato pofuerim: et
fiin priuato pofui ?, vtrum in meo, an in alieno: et fi in alie-
no, vtrum permiflu eius,cuius fundus erat,'an non permiffu
eius pofuerim * praeterea, vtrum in eo * ita haeferit 9 aper,
vt expedire fe non poffit ipfé, an diutius ? luétando expe-
diturus fe fuerit. Summam tamen hanc puto effe, vt (i
in meam poteftatem peruenit *?, meus fatus fit: fin autem
aprum meum ferum ** in fuám naturalem laxitatem dimifif-
fes *?, eo *? facto meus effe defiflet, et 1* actionem mihi
in factum dari oportere *5: veluti refponfum eft, cum qui-
dam poculum alterius ex. naue eieciffet 16 — —— . . 7-
| LVL Ip£&w libro VIII. Epiftularum. . IxsSvraA eft
enata ** in flumine contra frontem agri mei, ita vt nihil ex-
cederet longitudo regionem praedii mei: ** poftea aucta eft
paulatim ,. et proceffit contra frontes *?. et fuperioris vicini;
et inferioris. Quaero, quod adcreuit, vtrum meum fit,quo-
niam meo adiunctum eft: an eius iuris fit, cuius effet ; - inis
tio ea ?? nata ?* eius longitudinis fuiffet? Proculus refpon-
dit, flumen iftud, in quo 1nfulam contra ?? frontem agri tui
eam ?? natam ?^ effe Ícripfifti, ita vt non excederet longitu- -
dinem agri tui, fi alluuionis ius habet ?5, et infula 2* initio
propior ** fundo tuo fuit, quam eius, qui trans (lumen ha- -

98

videav. GE B. — 2 Flor, eft: dimififfesw. GE s. — $ Vulg. inferit: tuss. & R.
4 Ap. Hal. vt dictum hic: quaero, abeft, GERE. 5 Hal. Refpoudi. GE R.
6 Hal.etVulg. pofuerim. B R. .. 7 Ynferunt hic aliqui; cafa, .. 8 Vulg.cóbae-
Io Hal. peraemerit. . XX
Hal. et Vulg. weum facwm. BR. .Rehd. vt Flor. GEB. . .12, Flor. eft: di-
miffes. GEB. 13 Rehd. eoque. GE . —— 14 Taur. defiffEt athionew. Hal.
etiam : defiffet et achionem. — Magis placet Vulg. eoque facto meus effe defiiffet ,
actionem , nifi .quod mallem ; et eo.. Conf, Bynkersh. ZV. Obf.. 24. 8 &. Rehd.
vt Vulg. GEE. 15 Hal oporteret, — 16 Hal. proieciffet. Vulg. deieciffet.
BR. In Rehd. eft: ezeciffet, fed nonnemo primae literae füperfcripfit: de. GE R,
17 Hal. et Vulg. uáta. BR. Et Rehd. GE z. — 18 Hal. et Vulg. praefigunt s.
et. BR. Etiam Rehd. Gzn. — 19 Hal frontem agri. Rehd. frontem , fed z
dgri, abeft. GE B. — 20 In Rehd. ea, abeft. GEB. — 21 Gothofr. in notaz
Al. enata. Nempe ita ipfe Taur. in margine. Flor. olim erati fi imtioeanata.
factum antique; fi znitio emáta. Poltea e quoque deleta. Et ita babet H. &
Porta in II. fed prior emendatio omnino reCta, n R, Hugoni a Porta praeiuit
— ..22, Hal. circa , loco: coz-
tra. GER, 23 Ap. Hal, et in Rehd. eai , abeft. GE B, 24 Gothofr. ia
nota: 4l. enatam. Ipíe Taur. hic habet in margine: ematam. — Cceterum vi-
detur et hic corrector in litera e aliquid tentaffe, vt reftaret: matam, íed tan-
tum leui expun&dione, cum 72 am linea traie&tum fit. Denique $. z. fuit;
Vipde teae nata pro: vipae mieae emata, abíorpta altera e, quod forte priora
vellicandi occafionem dedit. BR. Forte altera e non eft Aabíorpta, fed latet
in ;zege vt poflet fcribi; meaEmata. Etiam hic Hal.et Rehd. habent: matam..
GEB, ^ 25 Hal.Lbabeat. — 26 Rehd. inferit: im. GE B. — 27 Taur. in Ad-.
notat. propior 7 P. prior. Putat tamen Dynkersh. 7, Obf. 4. et alibi: prior ,
denotare: propior, proximior. 1n fequentibus facpius eft; propior, in quo ta-
men etiam fluctuatur. nam mox:; t prior, erat, repofito: pro. Ruríus clare
adhuc: cai þropiorr. Tum vero: ficum prior, mutatum tamen. Denique bisz
proprior, fed corré&tum in: propior, expun&a r. Eftque haec lex perquam vi-

tiofe fcripte, QGmpes edis habeni; gropigft ejam Fal MSS. valde difíen-
od n i C V

$

942

bebat 25 : tota tua fa&ta eft: ^? et quod poftea ei infulae al-
luuione acceffit, id tuum eft, etiamfi ita acceffit ^?^, vt pro-

cederet infula contra frontes ?* vicinorum füperioris atque |
32 inferioris : yel etiam vt propior effet fundo eius, qui trans .
$. I. Item quaero, fi cum propior ripae meae -

flumen habet. !
enata ?? eft infula, et poftea totum flumen fluere inter me,

et infulam coepit ?*, relicto fuo alueo, quo 1aior amnis |
fluerat 35: numquid dubites, quin etiam infula mea maneat *
et nihilo minus eius foli, quod flumen reliquit, pars fiat mea *-

rogo 35, quid fentias, fcribas ^? mihi. Proculus refpondit ,
fi, cum propior fundo tuo initio fuiffet infula, flumen, reli-
&o alueo maiore, qui inter eam. infulam fuerat et eum fun-

dum vicini, qui trans flumen erat, fluere coepit ?5 inter eam

infülam et füundum tuum: nihilo minus infula tua manet: fed
39 aluens , qui fuit inter-eam infulam et fundum vicini, me-

dius diuidi debet: ita vt pars propior infülae tuae ^?, tua:

pars autem propior agro vicini, eius effe intellegatur: intel-
lego, vt et ** cum ex altera parte infulae alueus fluminis ex-
aruüerit, defiffe infulam effe:;fed quo facilius res intellege-
retur, ^^ agrum , .qui infula ^? fuerat, infulam appellant a.
j -.LVII. PAvrvs libro VI:.ad Plautium. P ER feruum
donatum 4^? a marito, nec ex re quidem eius cui donatus *^
éft, adquiri quicquam pofle, Tulianus fcribit: hoc enim in
eorum perfona conceffum eft, qui bona fide feruiunt d m
LVIiIl.Tavorrewvs ^*?libro XI. ex Caffio.

effe, qui extraxit, quam dominus/eam pro derelicto habere
gpoepit:?9,; &« ,: r |soultdibem s
LIX. CartüisTRATVslibro ILl.Quaeftionum. R&s

ex 5* mandatu ?? meo empta, non prius mea fiet, quam fi ??

. amihi tradiderit, qui emit. j U5 DT
.. 5 LX. ScaxEvoraA libroI. Refponforum. 5* TrTivs.
horreum frumentarium nouum, ex tabulis ligneis fattum, ,

mobile in Seii praedio pofuit: quaeritur, vter ?? horrei do-
minus fit2 Refpondit, fecundum ?? quae proponererntur, non
eífe factum Seii. : : ! :
* LXL HeRwocGEwrANVvs libro VI. Turis Epitoma-
rum, HmEDITAS in multis partibus iuris pro domino
habetur, adeoque ?* hereditati quoque vt domino äer feruum
hereditarium adquiritur. In his fane in quibus factut !
nae operaeue fübftantia defideratur, nihil hereditati quaeri
per feruum poteft : ac propterea, quamuis feruus hereditarius
heres infütui poffit, tamen, quia adire iubentis domini ??

perfona defideratur, heres exfpettandus eft. $. I. Víusfru-

thunt. "Habent: iu initio proprior Vat, VI. Chriftin. S. Cruc. Y. IT. et Treuif. |
at Pal. I. etBarb. proprims. Pro: Znitio propior in Vat. I. H. III. IV. fcriptam :-

vicinior proprius. — Sed in horum vltimo repofitum : z2 inmitio. rurfum Vat. V.
vicinior propviov. poftremo Pal. II. habebat, vt Vat. L. fed repofitum: zn ini-
tio proprior. BR. Cum Vat. VI. et reliquis facitetiám Bynkersh. vt et Rehd. GE g.
28 Vulg. babeat. BR. | ^ 29 MHl praefigit: fed. GEB. — 30 Vulg. acceffif-
fet. BR.. 31 Vulg. frontem. g. Etiam Kehd. — 32 Vulg. vel. B R. 45
Vulg. nata. BR. .

Et ita quoque Rehd. nifi quod male habeat: ceperit.
prtam: s. vipam. GE B.
placet. Hal. fluebat. BR.
37 Vulg. refcribas. BR.

Ibidem fuper: eam fcri-
35 Gothofr. in nota: 4l. fluxerat. ta Vulg. quod
Rehd. vt Vulg. GE E. 36 Vulg. addit: te. B B.
39 Taur. fe T. GER. 40 Ap. Hal.
tuae, abeit. GE x.
telligpo eniwi, vt cum. GERB. — 42 Hal.pracfigit: etiam. Vulg. emm. BR. — 43
Etiam nunc Flor, eft: ;nfulam. BR. — 44 Wulg. appellafli. BR. . Etiam Rehd.
GER 45 Gothofr. in nota: vxori. Et hoc inferit Vulg. B R. Etiam Rehd.
G EB, 46 Rehd. donatum. GE B. 47 Hal. conceffum effe, qui bona fi-
de feruiant. 48 Hal. IABOLENVS. GER. — 49 Gothofr. in nota: Al.
mari, Jta Hal. et ita in Rehd. videtur fadum. GE R. 50 Hal. coeperit.
51 Ap. Hal. ex, abeft. GE n.
53 Hal.et Vulg. inferunt:; ille. BR. Etiam Rehd. GE B. 54 Hal. et Rehd.
Si Titius. GEB. .55 Vulg. vtrum. BR.. . 56 Hal et Vulg. inferünt: ea.BR.
küam Rehd. GEP. 57 Mal.et Vulg, ideoque. Et ita Flor. eft factum. B R.

um perfo-

34 Flor. erat: coerit, corre&tor fuit: coeperit. fuffecerat
cum Taur, y mutáre in p. BR. Hal. flumen inter eaui et infulam fluere coeperit. -

- : 58 Hal. et Vulg. ceeperit. ER. . Kehd. ceperit, .
euitata diphthongo, vt fupra. GEB.
41 Hal et Vulg, zntelligo emim, cmm. BR. Kehd. im-

52 Vulg. mandato. B R. Etiam Rehd. GEB.-

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. L

étus , qui fine. perföna conftitui non poteft, hereditati per fer-
^ uum non adquiritur. 2 vb L

LXII. PAvrvs libro IT. Manualiumd. ^QvaAxpAM
5? quae non poffunt fola alienari, $? per vniuerfitatem trans-
eunt **, vt fundus- dotalis, ad heredem: et 9? res, cuius
aliquis commercium non habet 9??: nam etífi legari ei non
poffit, tamen hetes 9^ inftitutus dominus eius. efficitur.
. LXIIL. TRvprzHoNiwvs libro VII. Difputationum.
Sris, qui in aliena poteftate eft, thenfaurum $? inueneritez
in-perfona eius cui adquirit 9*, hoc 9* erit dicenduüm, vt fi
in alieno *? agro inuenerit, partem eiadquirat: fi vero in pa-
rentis dominiue loco inuenerit, illius. totus fit: fi autem in
alieno, pars 9?. — $. r. Si communis feruus in alieno inue-
nerit, vtrüm pro dominii partibus, an femper aequis adqui-
ret *9?? et fimile eft, atque in hereditate, vel legato, vel

quod ab. aliis donatum feruo traditur: quia et ** thenfaürus. -

donum fortunae creditur: fcilicet vt pars quae inwentori ce«

dit, ad focios, pro qua parte ferui quisque dominus eft, pet--

tineat. .. $. 2. Si communis feruus in domini vnius fundo pro-
prio inuenit 7?, de parte, quae foli domino femper cedit,
non eft dubium, quin folius domini praedii fit: verum, an

aliquid ex parte ?? ferat alter focius, videndum eft: et num- -

quid fimile fit, atque cum ftipulatur feruus iuffu vnius domi-

| ni, aut per traditionem aliquid accipit ** vel nominatim alte-
QvaAE-.
CVMQVE res ex mare ^? extraCta eft, non ante eius incipit.

ri? quod magis dici poterit. $. 3. Quod fi feruus, in quo **
vfusfructus alienus eft, inuenerit in eius locum *9, qui fer-
uum proprium habet ** : an totum illius fit? et fi in alieno,

an partem eidem adquirat, an véro fru&tuario? Infpectio in -

illo. eft, num ex operis ferui adquiratur. Finge, terram fo-
dientem inueniífe:; vt hoc dicatur fructuarii effe :: quod vero
fubito in abdito loco pofitum, nihil agens, fed aliter ** am-
bulans inuenit: proprietatis domini fit. Ego nec illius ad frü-
€tuarium pertinere partem arbitror: nemo,enim feruorum
operathenfaurum quaerit "?: nec ea propter tunc 9? terram

1 fodiebat, fed alii ** rei operam infumebat, et fortuna aliud
dedit, 1taqueífi in ipfius fru&tuarii agro inuenerit, puto ?*
partem folam, vt agrt dominum, habiturum: alteram ad eum, .

cuius in feruo proprietas eft, pertinere. .$. 4. Quod fi cre-
ditorinuenerit, in alieno videbitur inueniffe: partem itaque
fibi, partem debitori praeftabit *?.: nec recepta pecunia refti-
tuet, quod iure inuentoris, non creditoris *^, ex thenfau-
ro apud eum permanfit *^, Quae cuin ita fint, et cum ex
Principis auctoritate creditor vt proprium agrum tenere coe-
pit ** iure dominii: intra conftitutum luendi tempus pignoris
| | - cau-

ftaet Rehd. Grz. — 48 Vulg. adire iubentis quoque per[ona. 2 R. Rehd. adi-
ve inbentis quoque domiui pev[ona. GE B. 59 Hal. et Vulg. inferunt: funt.
BR. Efthaec vox etiam in Rehd. fed pun&is confoffa. Gzz, . 60 Hal. et
Vulg. praefigunt: téwen. BR. | 6I Verba in fequentibus: ad beredem, Kial.
et Vülg. huc transferünt. BR. Leguntur eadem in Rehd. et hic et fuo in lo-
co. hic ramen pun&is confeffa funt. GEB. . 62 Hal. et Vulg. vel, lo-
CO:'et. BR. 63 Hal et Vulg. babeat. BRR. Etiam Rehd. GEE. | 64
Hal. inferit: eizs. GEB. 65 Hal. tbefaurum ; ;Bic. t inlfcquentibus.
G E B. 66 Vulg. am perfomae eius, im cuius efl poteflate, acquirit. BR.
Itaet Rehd. GEB. — 67 Rehd. inferit : enim. GE BP. 68 Vulg. altérius ,
loco: alieno. 8 R. Ita et Rehd, GER.

&enerit. 73 Rehd. inferit: alje. GE , . 14 Hal. acceperit. — [5 Hal.
cuius, loco: im quo. GEB. . "76 Gothofr. in nota: 4.loco. Ita Hal. et

Vulg. B z. Rehd. vt Flor. GE s. — 77 Vulg. babeat. BR. — 78 Videntur
haec transponeugda: mibil aliter agens fed ambulans. B R. S. Cruc. L. et Bynkersh.
nibil agens fi alter ambulat. | Sed Florentinam habent Barb. Vat. I. II IV. V.
.VI. Chriftin. Pal. II. Etiam. Rehd. GER. 79 Vulg. inuenerit. B R. 8O
Vulg. tuuc , abeft. g. 81 Hal. alteri. Vulg. alterius, et mox: fumebat.
BR. Rehd. vt Vulg. GE z.. 82 Ap. Hal. puto, abeft. GEs. — 83 Taur.
praeflaVit. Rehd. praeflat. GEB. 84 Vulg. addit: momine. BR. 85

Gothofr. in nota: A. remanfit, ^ Nempe ita ipfe Taur. in margine. Hal. et
. Rehd, priftinam fcripturam: permanfit exhibent, GEs. , 86 Hal WFP"gfz'

69 Ap. Hal. fi autem zn alieno, pavs, -
abíunt. Vulg. fiu anutein in alieno, pars domino acquiratuv. BR. Rehd. vt Vulg. -

?4
1
N

ctil
j &
tO v«
n
"ii
p ]

gulari
(i, 1

ritt.
tibi r
ris àd
tibi n
]dem
guilet
et &
infil
Puil
tofa i
gent
biico|
(etmü
flmin
f ità
qu ip
tylts
Tad t

utaed
UT

prie
ii
feür

Dr

Poss
T
$ fl
fl
$9 M
TC
No
34 Lri
fht ity
f
6Eb .
Y ].
abfunt. l
(f
Hü]. €v
Rähd. 6
! irgi

R n

h ix
L.
C'uïus
& 10

oty,
Mlenite
t
m

1'1' q;-.' i
SENUM

"M
Cion t
X tj
ttün, a
& DI
i5 domi-
tin ilte
1 ?
qu i.
|dieno,
xto in
mn f
ul vet
M
TT
m
^ teym
a aol
n "
al en,
x d ete
D gt
utia rf
x tnenli
&an
enete n
i gt
tl

l Kf/ï'i AIJZ"
j fih
o T. &
edem; Hd'
fio i lo
" h r
30
fcqutmlb'if.
l üiïff- h
iij du
d 1
d Wzrgo
n
quit
j Videti
| (czB?nkfüff
» p
. P
,3 füt«
TO
«;m:: Hal- ,et

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. L IL.

caufa vertitur, poft tansa&tum autem tempus, thenfaurum
in eo inuentum ante folutam pecuniam totum tenebit: obla-
to vero intra conftitutum tempus debito , quoniam vniuerfa
praeftantur, atque in fimplici petitozge 97 reuocantur, refti-

tui debebit, fed pro parte fola: quia dimidium inuentori fem- -

per placet relinqui.. . ^ . ! :
LXIV. Qvxu Tvs Mvcervs ScaEvorA libro fin-

gulari Opedv ** Qva x quisque ?? aliena in. cenfum dedu-

cit, nihilo magis eius fiunt, . ^ — - : :
.LXV. LaAzEo libro VI. Pithanon a Paulo epitomato-
rum. — $r epiftulam tibi mifero non.erit ea tua, antequam

tibi reddita ?? fuerit. |Paulus: immo contra: nam fi mife- |
ris ad me tabellarium tuum, 'et ego refcribendi caufa litteras:

tibi mifero: fimul atque tabellario tuo tradidero , tuae fient ?*.
Idem accidet ?^?in his litteris, quas tuae dumtaxat rei gratia
mifero: veluti, fi petieris a me, vti te.alicui commendarem,
et eas commendaticias tibi mifero litteras. $. 1. Si qua?3
infula in flumine ?^ propria tua eft, nihil in ea publici ?? eft.
Paulus: immoin eo genere infülarum, ripae ?9 flumini, et li-

tora mari proxima publica funt , non fecus atque in conti-

nenti agro idem iuriseft ?^*. $. 2. Siqua infula in flumine pu-

blico proxima tuo fundo nata eft, ea tua eft. /Paulus: vi-.
deamus, ne hoc falfum fit de ea infula, quae non ipfi alueo-
fluminis cohaeret, fed virgultis, aut alia qualibet leui. mate- .
ria ita fuftinetur ?? in flumine, vt folum eius non tangat, at-
que ipfa mouetur: haec enim propemodum publica, atque
ipfius fluminis eft infula. $. 3. Paulus: fi infula in flumine

nata tua fuerit, deinde. inter eam infülam et contrariam ri-
pam alia infula nata fuerit: menfura eo nomine erit inftruen-
da ?? a tua infula, non ab agro tuo, propter quem ea infula
tua facta fuerit: nam quid intereft, qualis ager fit, cuius

propter propinquitatem pofterior infula, cuius fit, quaeratur?
$. 4. Labeo libro eodem *??;.fiid quod in publico innatum.

autaedificatum ^ eft, publicum eft, infula ^ quoque, quae
in flumine ? publico nata eft, publica effe debet. :

LXVL VxuvrEivslibro VI. Interdiétorum. Cv w-
praegnas mulier legata, aut vfucapta, alioue quo. modo alie-:

nata pariat ^: eius fient ? partus, cuius eftea, cui * eme-
retur: non cuius tunc fuiffet, cum conciperet. .. w

Wib 0s UER |
DE ADQVIRENDA, VEL AMITTENDA *

», POSSESSIONE.
PaAvrvslibro LIV. ad Edi&um ?.

P ossrEssro appellata eft, vt et Labeo ait, a fedibus3, qua--

li pofitio: quia naturaliter tenetur ab eo, qui ei infiftit:

367 Hal. et Vulg. atque «t iu jimplici pfgnözfe venocantur. BR. Rehd. atque in :

fimplici petitione. G E B. 88 Hal. hanc infcriptionem habet integram. G E B.
$9 Rehd. 4uis. GX B. 9o Rehd. tradita. G E B. 91 Vulg. taas efficio.
B&. Rehd. tuam effici. GEB. 92 Hal. accidit. 93 .Ad hunc et fequentem
$. confer Van de Water I. Obf. 7. Gr s. 94 Hal et Rehd. inferunt: mata,
&R. Eüam Rehd. GEB. ^ 95 Hal. publicuw. GEB. . 96 Hal. in(ularum eft ,

quo vipa in. flumine. vipae autem fluniui et litora. Rehd. eo genere eff znfula,-

quo vipe in flumine. — Etlittora. GEB. — 97 Hal.agro. Idem iuris eft, figna.
GEBR. 98 Hal fubflinetur. | 99 Kal inflituenda. GEB...— 100 Flor. haec
verba: Labeo libro eodem , funt nouae legis infcriptio. . Sed ap. Hal. et Vulg.
abfunt. BR. .Et in Rehd. GEB. . 1 Forte legas: matum aut inaedificatum
efl, B R. 2 Hal. in infula quoque. 3 Vulgo fhumine, abeft. B R. 4
Klal.et Vulg. pariet. BR. Et Rehd. GEB.. — 5 Hal.et Vulg. fiet. BR. Etiam
Wehd. GER.

in margine. Et exhibet quoque Rehd. Hal. cum. emiteretur. GEB. — ]
1 Taur. in Adnotat. amittenda. in P. omittenda. in.iudice tamen. Pan-
dectarum amittenda. — Sed et Hal. amittenda. MSS. variant: Barb. et Vat. V.
et Vat. l. admittenda, fedin vltimo d eft expun&ta. Vat, IL. et retiuenda. Byn-.
kersh. et amittenda.. Vt'Yaur. Vat. HII. IV. VI. Chrittiu. Pal. L II. S. Cruc.
J. Il. Rehd. de acquirenda admittenda poffeffioue. — Sed: $3 et eft fuperfcriprum,
2 kianc infcriptionem integram quoque

litera d tamen non deleta, G E B.

6 Gothofr. in nota: Aj.quae. llud 4uae.ipfe Taur. habet.

843
quam Graeciwxrox;jv ^dicunt. $. r. Dominiumque' retum ex
naturali poffeffione coepiffe Nerua filius ait: eiusque rei vefti-
gium remanere de 5 his, quae terra, mari, caeloque capiun-
tur: nam haec protinus eorum fiant $, qui primi poffeffionem.
eorum adpraehenderint. ltem bello capta, etinfula in mari
enata*, et gemmae, lapilli, margaritae in litoribus inuentae,
eius fiunt, qui primus eorum polffeffionem nanctus eft. $. 2.
Apifecimur * antem poffeffionem per nosmetipfos. $. . 9
Furiofus et pupillus fine tutoris auétoritate *? non poteft **
incipere poffidere: quia affe&tionem tenendi non habent, li-
cet maxime corpore fuo rem contingant: ficuti fi quis dormi-
enti aliquid in manu ponat. ^ Sed pupillus tutore auctore in-
cipiet poffidere *?, Ofilius quidem et Nerua filius, etiam fi-
ne tutoris auctoritate poffidere incipere poffe pupillum aiunt:
eam enim rem fa&i, non iuris effe: quae fententia recipi pot-

| eft, fi eius aetatis fint *5, vt intelle&um capiant. $. 4. Si

vir vxori cedat poffeffione **, donationis caufa, plerique pu-
tant poffideré eam: quoniam res facti infirmari iure ciuili non
;poteft ; et quid attinet dicere, non poffidere mulierem , cum
maritus, vbi noluit poffidere, protinus amiferit poffeffionem ?
. 5. Item adquirimus poffeffionem per feruum, aut filium,
qui in ** poteftate eft, et quidem ** earum rerum, quas pe-
culiariter tenent, etiam ignorantes, ficut Sabino, et Caffio "
.et Iuliano Placuitv, quia noftra voluntate intellegantur *? pof-
fidere, qui ** eis peculium habere permiferimus. Igiturex caufa-
peculiari et infans et furiofus adquirunt poffeffionem , et vfu-
capiunt: et heres, fi hereditarius feruus emat. $. 6. Sed et.
per eum, quem bona fide poffidemus, quamuis alienus fit, vel

liber, poffeffionem adquiremus ?. * Quod * fi mala fide eum pof-

fideamus, non puto adquiri nobis poffeffionem per eum. , Sed
nec véro domino, aut fibi adquiret ??, qui ab alio poffide-
tur.. $. 7. Per communem ?*, ficut per proprium, adqui-
rimus ?? etiam finguli in folidum, (i hoc agat feruus, .vt vni
adquirat: ficut in dominio adquirendo. $. 8. Pereum,in
quo vfümfructum habemus, poffidere poffumus, ficut ex ?*
operis fuis adquirere nobis folet: nec ad rem pertinet, quod -
ipfam ^* non poflidemus: nam nec filium. ^ $. 9. Ceterum
ile, per quem volumus pofífidere, talis effe debet, vt ha-
beat intellectum pofífidendi. $. ro. Et ideo fi furiofüm fer-
uum miferis, vt poífideas, nequaquam videris adprehendif-

| fe poflefhonem. ..$. r1. Quod fi impuberem miferis ad poffi-
| dendum, incipies poffidere: ficut ?? pupillus, maxime tutore

auctore, adquirit poffeffionem.. $. r2. Nam per ancillam, -
quin poffis nancifci poffeffionem , non dubitatur. $. 15. Pu-
pillus per feruum ?? fiue puberem, fiue inpuberem adquirit

| poffeffionem , fi ?? tutore auctore iufferit eum irein poffeífio-

nem. $. I4. Per feruum, qui in fuga fit, nihil poffe ng;S«
"n Cv j | : poíii-

exhibet Hal. 3 Gothofr. in nota: a pedibus, et Labeo ait, quafi pedum .
pofitio. valg. . Confer Duker. ad opufc. de Lat.. Vet. ICt. p. $5. BR... Et Me-
nag. in Amoen. Lur. Ciu. c. 39. Kehd. vt Vulgata habet: ait, 4mafi pedune
pofitio. G E B. 4 Hal. vertit ««vox3v detentionem, poffeffionem. Rehd. guauz
Graeci »«toxu vocant. facile agnofcitar vox xarexj. GE B. — 5 Gothotr. in
nota: Al.in. Et hoc ipfe Taur. habet in margine, et Hal. amplechitur, et
Rehd. habet. GER. 6 Hal. fieri. | 7 Hal et Vulg. wata. BR. Et Rehd.
GE R. $ Rehd.adipifcimur. GER. 9 Vulg: 'p.ra-efïgi.t: Sed. BR. R
Hal. verba: fime tutoris autboritate , parenthefi includit, et in margine -
addit: alias deefl. GE B. I1 Hal. won poffunt. GE B. 12 Erat Flor. iu--
cipiet poffe, id cum fenfum habeat, miramur Taurellio correül.onem placuifle. '
B R. 13 Hal.fit, et mox: capiat. GEB. " — 14 Gothofr. in nota: poffef-
fionem, vt Hal. Etiam Rehd. poffefionem , vtHal. GEB. — 15 Rehd. inferit:
uoffra. GEB. ^ 16 In Rehd. et quidem, abíunt. GEB. - — 17 Hal.et Vulg.
intelliguntur. BR. Etiam Rehd. GEs. — 18 Hal. quod.Vulg. 4uia. 8 R. 'Rei.xd.,
quia eis peculimn. GEB.. t9 Hal.et Vulg. adquivimus. B R. Re-hdm,acqm-ye-» ,
muswt Flor. GEB. 20 Vulg. addit: poffeffioucm. B R.^ ^ 21 Vulg. additz
feruum. B R. Etiam Rehd. GEB. — 22 Vulg. inferit poffeffonem. BR. — 23

| Ap. Hal. ex, abeft, GeB. — 24 Rehd. ilism, loco: ipfum. GEB. ^ 25 Hal.-
fiquidem et, loco: figgt. GEB« — 26 Hal. inferit: fugm« € EB..— 27 Volg. -

844

poffidere Nerua filius ait: licet refpondeatur, quamdiu ab alio
non poffideatur, a nobis eum polflideri : ideoque interim etiam
vfücapi. Sed vtilitatis caufa receptum eft, vt impleatur vfu-
capio, quamdiu nemo nactus fit eius poffeffionem. z
nem autemi per eum adquiri, ficut per eos quos 1n prouincia
"habemus, Caffii et Iuliani fententia efc.. S. ES5. Pser feguum
corporaliter pignori datum, non adquirere nos ? poffeffio-
nem Iulianus ait: ad vnam enim tantum caufam v1d.e1;;10eum a
debitore poffideri: ad vfücapionem ??: nec creditori ^": quia
nec ftipulatione, nec vllo alio modo per eum adquirat, quam-
uiseum poffideat, $. 16. Veteres putauerunt, non pofie nos
per feruum hereditarium adquirere , quod fit eiusdem heredi-
tatis. Itaque agitatur, num haec regula longius producen-
da fit: vt fi plures ferui legati fint, per vnum an poifint ce-
teri poffideri? Idem tractatus ?* eft, li pariter empti vel do-
nati funt2 Sed verius eft, ex his caufis pofle me per vnum

reliquorum adquirere poffeffionem. $. 17. Si ex parte here--
di inftituto feruus legatus fit, propter partem, quam ex cau-

fa legati habet, adquiret fundi hereditarii poffeffionem. — $. 18.
Idem dicendum eft, fi feruum communem iuflero adire here-
ditatem: quia propter partem meam adquiro. $. 19. Haec
quae de feruis diximus, ita fe ha.bent, fi et ipfi velint nobis
adquirere poffeflionem. Nam fi iubeas feruum tuum Pgiïide-
re, et is eo animo intret in poffeffionem, vt nolit tibi, fed
potius Titio adquirere: non elt tibi adquifita poffeffio. $. 20.
Per procuratorem, tutorem, curatoremue poffeffio nobis ad-

. quiritur. Cum autem füo nomine naCti fuerint poffeffionem ,

non cum ea mente, vt operam dumtaxat füuam accommoda-
rent: nobis non poffunt adquirere ??. Alioquin, fi dicamus,
per eos non adquiri nobis poffeffionem , qui noftro nomine
accipiunt: futurum ??, vt neque is poffideat, cui res tradita
fit, quia non habeat animum poffldenus5 34: neque is qui tra-
diderit, quoniam cefferit poffeffionem ??. — $. 2r. 5i iufferim

' venditorem procuratori rem tradere, cum ea ?? in praefentia

fit: videri * mihi * traditam Prifcus ait: idemque effe, fi num-

» mos debitorem iufferim alii dare: non eft ** enim corpore et

actu 39 neceffe adprehendere poffeffionem , fed etiam oculis
et affe&u: et argumento effe eas res, quae propter magni-

tudinem ponderis moueri non poffunt, vt columnas: nam pro

traditis eas ?? haberi, fi in re praefenti confenferint: et vina
tradita videri, cum claues cellae vinariae emptori traditae
fuerint. $. 22. Municipes per fe nihil poffidere poffunt, quia
vni ^?' confentire non poffünt. Forum autem, et bafilicam ,
hisque fimilia ** non poffident: fed promifcue:his vtuntur.
Sed Nerua filius ait, per feruum, quae ^? peculiariter ad-
quifierint ^* , et poffidere et vfucapere poffe: fed ^* quidam
contra putant: quoniam ipfos feruos non poffideant. - |
IL. VnrrANvslibro LXX. ad Edictum. S»p hociu-
re vtimur, vt et poffidere, et vfucapere municipes poffint:

idque eis et per feruum, et per liberam perfonam adquiratur.-

II PAvrvslibro LIV. ad Edictum. Possipkemnr
autem poffunt, quae funt corporalia. $. 1. Et apifcimur pof-

inferit: tazem. BR. Etiam Rehd. GER, 28 Vulg. nobis, loco: n0s. B R.
29 Vulg. vfacapionem fcilicet. fed wmec. BR. 30 Hal. fed mec creditorem.
GEB. 31 Vulg. tra&lat:m. BR. Et ita Rehd. GEB. —— 32 Hal. mobis ac-
commodarent: won poffunt adquirere. — 33 Mlal.addit:efl. . 34 Hal. et Vulg.
poffidendi.BR. Etiam Rhed. GER. 35 Malim: poffeffioue, vt H. a Porta.
BR. 36 Vulg. inferit: ves. BRR. 37 Hal.effe. GE B. .. 58 Vide Noodt.
Probab. II. 6. 9. $. BR. 39 Ap. Hal. eas, abeft. GEB.
innota: vniuerfi. FIal. Sed et Vulg. ita, et MSS. et Flor. etiam 72 verfi, adie-
&um, quod tamen íenfum prorfus inuertit. BR. MSS. funt Barb. Vat. I. IV.
Vi, Chrifin. Pal. L. II. S. Cruc. L II. Magl. Bynkersh.
GER. 41 Rehd. inferit: smanicipes. GEB. 4L Rehd. q4j. GER. — 43
Hal. et Vulg. adquifierit. BR. Ftiam Rehd. GEz. 44 Hal. licet , loco:
fed .. et mox : putent. GEB. . .45 Flor, erat fcriptum: vtraque. B R. 46
'Taur. gleVas. G E B. Vulg. addit: eius. BR.
ti; bac, omiffo. GEB. — 48 Hal. ptaefigit: Zt emim. GEB. — 49 Ap..Hal.

Poffeffio-

cuftodia noftra: quibus confentio.
fis poffidere eandem rem poffumus, vt *? quidam putant: et.

| rit accedere: amififfe ?^ eum poffeffionem placet.

40 Gothotfr,

Etiam Rehd. -
| GEB, 62 In Rehd. 440que, abeft. GEs.

47 Hal. inferit: ea, fequen- |

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. If

| feffionem corpore, et animo: neque pet fe animo ,ant per fe

corpore. Quod autem diximus, et corpore, et animo adqui-

