quifitione * dare coeperunt, deindePraetores ex Conftitutioni-
bus 3. . Nam füpradictis legibus neque de cautione a tutóri-
bus exigenda, rem faluam pupillis fore: neque de compellen-
dis tutoribus ad tutelae adminiftrationem , quicquam caueba-
tur. $. 4. Sed hociure vtimur, vt Romae quidem Pracfe-
&us vrbi, vel Praetor fecundum . fuam iurisdictionem ?: in
prouinciis autem Praefides ex inquifitione ^? tutores crearent,
vel Magiftratus iuffu Praefidum, fi non fint magnae pupilli fa-
cultates. $. 5. Nos autem per Conftitutionem noftram et **

huiusmodi difficultates hominum: refecantes , nec expectata.

iuffione Praefidum difpofuimus , fi facultas *^ pupilli, vel ad-
ulti vfque ad quingentos folidos valeat, Defeníores ciuita-
tum !?, vna cum eiusdem ciuitatis religiofiffimo Antifüte, vel

alias publicas perfonas *^, id eft, Magiftratus, velluridicum.

Alexandrinae ciuitatis, tutores, vel curatores creare, legitj-
ma cautela fecundum eiusdem Conftitutionis normam praeftan-
da., videlicet eorum periculo, qui eam accipiunt. . $. 6.
Ímpuberes autem in tutela effe, naturali iuri. conueniens eft:
vt is, qui perfectae aetatis non fit, alterius. tutela regatur.
$. 7. Cum igitur pupillorum. pupillarumque tutores negotia
geruht *^, poft pubertatem tutelae iudicio rationes reddunt.

b

1 Apud Hal. deeft Roma. —— 1 Hal infenit zu. 5 At in his tribus
cafibus et aliis quibusdam neceffaria fuere SCta, L. pe. D. de tutel. et L. i.
$. 3. D. de teflam, tut.. Bene. - Nam haec ipfa SCta illas leges ad hos cafus
traxere. A COST A, 4. Hal. exiflebat... Exheredato puta filio impubere, cui
datur tutor, et extraneo herede inftituto, qui non vult adire. — Quid vero di-
cendum, fi poft mortem teftatoris tutor mortuus fit? KHoc cafu ex '$. penalt. J.
de legit. Adgnat. tut. argumento a contrario fenfu definiendum. videtur, non
fuccedere legitimum, quia ait locum eíle legitimo, fi viuo teftatore tutor de-
cefferit. "Vlpianus tamen L. 11. $. 3. D. de teflam. tut. et Paulus in L. 6.
D. de legit. tutor. hoc cafu dant legitimo , quoniam hoc cafu SCtum ceflat.
. Hocque tandem ita obtinuifle cenfendum eft. A CosTa. .X 23 Hal exfHiterat,
et moX venerat, iterumque ex/[Zterat.
Sueton. zz Claud. c. 23. 4 COS TA. 4 Sic legitur in omnibus MSS. Contii
et Charondae. Hotmano autem non contemnendum videbatur, quod 'Theo-
philus habet: xoTX iurisdiclionem : fed. Fabrotus ex melioribus MSS. ei rcfti-
tuit xoToO iyXoUiciT[oyx. Pro Praetores Hotmanus legit Praetor, o T TO.
$ Diui Marci, V. Capitol. u Vita. ^ COST A.
Ccium fuum, vt in L. 2. C. de confirm. tut. et in. L. 3. C. qui petant tutores ;
id eft, Pracfectus vrbi extra ordinem , ex Conítitutione quadam nobis inco-
gnita; (non fane ex L. 1. C. de tutor. et curat. Illufir. per(on. vide L. pen. $.
3. 1. de excuf. tut. ) Praetor vero tutelaris, iure ordinario. A.COSTA.
10 Verba ex inquifitione 'Theoph. omifit, quae Fabrotus aeque hic neceflaria
iudicat, quam in $. praeced. o T T o. 11 Apud Hal. decft et. I2 ]ta om-

nes Charondae, quibus Theophilus accedit vertens vsrósxoíc écty. Facultas pa-
trimonii ait Paul, L. 12. $. 3. D. deadmin. etpevic. o't TO. — Hal, facultates, ct
14 Sic et

, mex caleant. I3 Decurones, L. 179. D. de Tutor. dat.

in prouinciis vero a Praefi- |

6 Ex conftitutione Claudii fecundum-

. 9 Hoc eft, fecundum ofh- !

[

INSTITVTIONYM LIB.L TIT. XX XXL XXIL :

TM XX -
DE AVCTORITATE TVTORVM.

VcTORITAS Àutem tutoris in quibusdam caufis neceff-.
ria pupillis eft; in quibusdam non eft neceffaria. "Vt ec-

A

ce, fiquid dari. fibi ftipulatur, non eft neceffaria tutoris 'au-

&oritas: quodfi aliis pupilli promittant, neceffaria eft. . :Nam-
que placuit meliorem quidem fuam * condicionem licere eis fa-
cere, etiam fine tutoris autoritate::deteriorem vero non ali«
ter, quam ? tutoris auctoritate, "Vnde in his caufis, ex qui-
bus obligationes mutuae nafcuntur, vtin emptiorübus, vendi«

tionibus, locationibus, conductionibus, mandatis, depofitis ,

1is lucrofa fit,

fi tutoris auctoritas non interueniat, ipfiquidem, .qui cum
his contrahunt , obliganturi. at inuicem pupilli non obligan-
: $. r. Neque tamen hereditatem adire, neque bono-
rum poffeffionem petere, neque hereditatem ex fideicommiffo *
fufcipere aliter poffunt, nifi tutoris auctoritate, quamuis il«
nec * yllum damnum habeat. — :$.2. Tutor
autem ftatim in ipfo negotio praefens debet au€tor fieri, fi hoc
pupillo prodeffe exiftimauerit ?. - Poft tempus vero, aut * pet.
epiftolam interpofita au€toritas nihil agit. . $. 3. 5i inter
tutorem pupillumque iudicium * agendum fit, quia ipfe tutor

inrefua ? auctor effe non poteft, non Praetorius tutor, vt o-

| definit. .

lim , conftituitur, fed curator in eius locum datur: quo ? in-
terueniente, iudicium peragitur, et eo. peracto curator eífe
z GUPIT. X Xbf
OQVIBVS MODIS TVTELA FINITVR. !
É)vprtrrL:pupilaeque, cum puberes effe coeperint *, tua4
& - telaliberantur. Pubertatem autem veteres quidem ? non
folum ex annis, fed et&am ex habitu ? corporis in mafculis *-

| aeftimari volebant. Noftra autem Maieftas dignum effe caftita-
| te noftrorum temporum bene putauit, quod in feminis et anti-

quis impudicum eft vifum efle ?, id eft, infpeétionem habitu-
dinis- corporis, hoe etiam in mafeulos extendere. Etideo 9.
fanéta Conftitutione promulgata pubertatem in tafculis, póft
quartum decimum annum. completum, ilico ifiitium accipera

difpofuimus *: antiquitatis normam in feminis perfonis * bene
|pofitam.?^, fuo otdine relinquentes, vt poft duodecimüm an-

num completura viripotentes effe credantur. $. r. Item fi-
nitür tutela, fi adrogati fint adhuc impuberes, vel deportati.
Item f n feruitutem pupillus redigatur, vt ingratus, a patro-
d | : s | nOs/

lam Theoph. ;5 at Fabrotus cum Cüiacio ad À. g. ex L. $0. C. de Ep. aud. legen-

dum putat: velalüis publicis perfonis, vel magifhrütus : hoc fenfu, vt defenfoe

Charondae additur quidem fuam: non prorfus otiofe. o r'TO.

res ciuitatum dent tutores, vna cum Epifcopo, vel cum aliis, publicis Perföni&g.
Adde L. 7.$. y. C. de curat. fur. o T T 0. 15 Hal. gerant. b
I Apud Hal deeft fzam. 4 In omnibus
, 4 Verborum
finalium vanae funt Accurfii aliorumque explicationes: fed cum ex hereditate
quaeftuofa nemo poffit damno affici;, omnino vt hic legendum ; atque ita Gaius
in L. 9. $. 3. D. b. t. Theophilus, Ant. Auguftinus Zb. 1. Emend. c. 7. em.

? Hal. inferit camr.

.Ferand. Adduenfis lib. W. . Explicat. c. 2i. Vulgo me vlhean damuum babeant..

Alii et-nulhm xelmeque vihum. o'rro. .Xlal we vlum. 5 Dceíunt haec o-
mnia: fi boc pup. prod. exifl.in L. 9. $. y. D. b. t. o T T O. 6 Hal. vel,
7 Alüizudicie. orrO. . $ Halzm vem fuam. 9 Hal addit cwratore.

- Hal inferit | a. 2, Hotman. q»idam , vt Prifcus Yauolenys cum fuis,
"Vlpian. tzt. 1:. $. fim.; idque probat Ampl. Bynkershoek HEb. 111. Obf..c. 24.
Contius vero Lyeurgum , Platonem et Caflianos intelligit. o T'r o. 3 Al
babitndime, pro babitu; et folebant, pro. volebamt. o r TO. 4 Proculiami
nempe ex annis, Sabiniani ex habitudine corporis, quam infpecionem in ma-
ribus vere fuiffe fa&tam contra fpeciofe negantes defendit Bynkershoek Jib. 111.
Obf. hw. c.24. — 5 Hal effe vifum eft. 6 Hal inferit moffra. ^ ^
Neque tamen Imperator hoc primus vidit. Fuit idem ante eum et refponfis
Prudentum, L. f. D. qui teflam. facere poffumt, et apud Paulum in fentent.
tit. de teflam. atque etiam felcriptis Imperatorum, £. 4, C. Qui teflam. fac.
poff- comprobatum. A COST A. 8 "Theoph. et Cont. femiuis, Cbarond. f?-
"iuis perfonis, ali femimeis pevfonis. O r 'Y O. — Hlal. femimis. 9 Hal iníerit
3.

INSTITVTIONVM LIB.L TIT. XXII XXIIL XXIV.

no !9, vel ab hoftibus fuerit captus, — $. 2. Sed et fi vfque
. ad certam condicionem datus fit ** teftamento, aeque euenit,
vt definat eíffe tutor, exiftente condicione. $. 3. Simili
1modo finitur tutela morte, . vel pupillorum , vel tutorum,
G. 4. Sed et capitis deminutione tutoris, perquam libertas, vel
ciuitas eius *^ amittitur, omnis tutela perit. Minima autem
capitis deminutione tutoris, veluti fi fe in adoptionem dederit,
legitimatantum tutela perit *?: ceterae non pereunt, Sed pu-
pilli, et pupillae capitis deminutio, licet minima fit, omnes
tutelas tollit. $. 5. Praeterea qui ad certum tempus tefta-
mento dantur tutores, finito eo , deponunt tutelam. $. 6.
Definunt autem *^ tutores effe, qvi vel remouentur a tutela
Ob id, quod fufpe&ti vifi funt: vel :? ex iufta caufa fefe excu-
fant, et onus adminiftrandae tute'ae deponunt, fecundum ea ,
quae inferius proponemus. | —» p
CEPEEIS COAX EPE
DE CVRATIONIBVS 7*.

B&ASCVLI ? puberes etfeminae viripotentes ,. vfquead vice-
fimum quintum annum completum curatores accipiunt:
qui ? licet puberes fint, adhuc tamen eius aetatis funt, vt fua
negotia tueri non poffint. $. 1. Dantur autem curatores
ab hisdem Magiftratibus, a quibus et tutores. $Sed curator te-
ftamento non datur.^, fed datus ? confirmatur decreto Praeto-
ris vel Praefidis. $. 2. Item inuiti adulefcentes, curatores
non accipiunt , praeterquam in litem : curator enim et ad
certam caufam dari poteft.
gi, licet maiores vigintiquinque annis fint, tamen in curatio-
ne funt adgnatorum ex lege duodecim tabularum ?. . Sed fo-
-.jent Romae Praefectus vrbi, vel Praetor, et in prouinciis
Praefides ex inquifitione eis curatores dare.
*nente captis, et furdis, et mutis, et qui perpetuo morbo la-

borant, quiarebus fuisfuperefie * non poffunt, curatores dandi
$. 5. Interdum autem et pupilli curatores accipiunt ;

funt. -
vt puta, filegitimus tutor non fit idoneus: quoniam habenti
tutorem tutor dari non poteft ?, TItem fi teftamento datus tu-

tor, vela Praetore, vel *? Praefide, idoneus non fit ad admi- .
niftrationem, nec tamen fraudulenter negotia adminiftret, fo-

let éicurator adiungi. ltem in locum ** tutorum, qui non in
perpetuum, fed ad tempus a tutela excufantur , folent curato-

. dn. IO In omnibus Contii MSS. defunt verba vt zngratus a patrono: nec
agnofcit Vlpian. in L. 14. $. 1. D. de tut. — Accurfius aut Charondas. — Hotmanus
vero illa ex libro antiquo, Cuiacius ex Theophilo forían adiecit, fed in omni-
bus eius Codd. non reperiuntur. Ego additionem illam non fperno, quia 7. L.
24. apto exemplo illuftrat, et fimiliter $. feg. re&te additur vox teflamento,
quamuis Vlp. ea non fuerit vfus in L. 14. $. 3. D. detst. o T TO. Apud Hal.
defunt verba «t zmgratus a patrono. idem mox vel fi ab boff. II Hal.infe-
rit tutor. I2 Ab Hal. abeít ezus. I3 An et legitima tutela Pationi?
Kianc mon periüffe vult Cuiacius, contra quem accurate difputat A Cofta,
14 Theophilus legiffe videtur etzam , vwti Accurfius, Haloander et Cont. Sed
in omnibus Charondae eft autem , et bene Cuiac. obferuat differentiam inter
deinere tatelam et finiri, ficut Paulus ljb. 1. tit. 6. $. 28. et 3 3. Íeparat amit-
tere víumfru&um et finiri. o T TO. 15 Haladdit qu;.

I Ita Cuiacius ex libris vett. et melioribus Theophili, quibus tres Regios
addit Fabrotus. Similiter Gaius lib. 1. Zuff. tit. $. et fupra de tatelis, non de
f«toribus. Marcilius caratoribus retinet, et quidam Codd. de caratoribus dan-
dis, vel confirmandis. o't T 0. — Hal. de curatoribus. 2 Hal addit qwidem.
3 Hal4wia. — 4 Quod L. XII. Tabb. nihil hac de recautum effet. A CO s T A.
5 Hal. addit tamen, omiflo fed. 6 Minoribus primum profpectum eft lege
Laetoria , vt acciperent curatores cauía cognita, puta, fi malis effent moribus.
Inde Claudius curatoris auctoritatem neceilariam edixit puberi, íe in adroga-
tionem danti, L. $. D. de adopt. Poftea D. Marcus volentibus, quem petiiffent,
caufís non redditis, dandum curatorem conítituit , nec facile adoleícentibus
committendam rei fuae adminiftrationem ante vicefimum quintum annum , edixit,
etiam res fuasbene gerentibus, quodita fua tempeftate obferuatum teftatur Vipianus
in L. i. $. 3- D. de minor. omnium grauiffime huic $. obftante. Hoc tamen
poftea mutauit Antoninus Caracalla, et inuitis minoribus curatores dari noluit,
wt patet ex L« 1. C. Qui pet. tut. 4 COSTA €t MARCILIVS, — 7 Cocpit

$. 3. Furiofi quoque et prodi--

$. 4. Sed et

A

(

fore, ex forma edi&i interponi. O T T O.

17

res dari. $..6. Quod fi tutor aduerfa valetudine, vel alia
neceffitate impeditur, quo minus negotia pupilli adminiftrare
poffit, et pupillus vel abfit, vel infans fit, quem velit a&to-
rem periculo ipfius tutoris, Praetor, vel qui prouinciae prae-
erit, decreto conftituet. i

| SDONIT XXIV.
DE SATISDATIONE TVTORVM VEL CVRA-

'TORVM.
NE tamen pupillorum pupillarumue, et eorum, qui, quae-
uein curatione funt, negotia a curatoribus tutoribusue
confumantur, vel deminuantur: curat * Praetor, vt et tuto-
res, et curatores eo nomine fatisdent. Sed hoc non eft per«
petuum; namtutores teftamento dati fatisdare non coguntur ^2
quia fides eorum et diligentia ab ipfo teftatore probata ? eft.
Item ex inquifitione tutores vel curatores dati, fatisdatione
non onerantur: quia idonei eleti funt. $. 1. Sed fi ex te-
ftamento velinquifitione duo pluresue dati fuerint, poteft v-
.mnus offerre fatis ^ de indemnitate pupilli, vel adulefcentis, et
contutori 5, vel concuratori praeferri, vt folus adminiftretz
vel vt contutor $ fatis offerens praeponatur ei, ^ etipfe folus
adminiftret. Itaque per fe non poteft petere fatis? a contutore,
vel concuratore fuo ; fed offerre debet, vt eleCtionem det contuto-
ri wel concuratori ? fno, vtrum velit fatis accipere, anfatisdare,
Quodfi nemo eorum fatis offerat; fi quidem adfcriptum fuerit a
teftatore quis gerat, ille gerere debet. Quod fi non fuerit ad-
fcriptum , quem maior pars elegerit, ipfe gerere debet, vt E-
diCto Praetoris cauetur. Sin autem *? tutores diffenferint cir« .
ca eligendum eum, vel eos qui gerere debent, Praetor partes
fuas interponere debet, Idem et in plu-ibus ex inquifitione da-
tis probandum eft, id eft, vt maior pars eligere poffit, per
quem adminiflrratio fieret **. —— $. 2. Sciendum ,autem eft,
non folum tutores, vel curatores pupillis, vel adultis ceteris-
que perfonis ex adminiftratione rerum teneri; fed etiam in eos,

.qui fatisdationem accipiunt, fubfidiariam actionem effe, quae

vltimum eis praefidium poffit adferre, Subfidiaria autem actio

in eos datur, qui aut omnino a tutoribus vel curatoribus fatis-

dari non curauerunt, aut non idonee patfi funt caueri. Quae
quidem tam ex Prudentium Refponfis ,, quam ex Conftitutioni-

busImperialibus etiam inheredes eorum extenditur *?, $..3.
j Ms : | Qui«
haec interdictio a moribus primum, deinde translata eft in XII 'Tabulas, L. :z.

D. de curat. furiofo dandis, tandem et per Praetorem faQa, d. L. 1., et apud
Paulum lib.u. fenut. tit. 4. $. 7., hac formula: Qaando tua bonua paterna, aki-
taque , nequitia tua di[perdis, liberosque tuos ad egeflatem perducis, ob eam rem
tibi ea ve commercioque interdico. A COS T A. 8 Gellius li. 1. c. 22. hanc
loquendi formam , vt zudidtam infcitamque vituperauits fed praeter Vlpian. L.
12. D. de tut. et cur. et Paul. L. 2. D. de curat.. fur. Cicero, Tacitus et Sue-
tonius fzpeveffe, pro confulere et profpicere vfurparunt. v. Palmer. Spicil. pag.
6gj. et landati apud Gronou. ad d. |. Gell. o rTo. 9 Quia pupillus non
poteft effe in poteftate duorum fimul, ita vt poteftas fit in folidum. A CoSTA.
Io Hal. azt. 11 Hal loco.

i Omnes veteres libri Contii et Charondae curet, non curat Praector, wt
in L. 19. $. 1. D. de damn. iuf. Et fane cautio haeceit ex Conftitut, Principum,
non ex edi&to Praetoris, $. 3. de Atil. tut. lpíe quoque Cuiacius in omnibus
vett. libris curet legi teftatur, et tamen ad edi&um Praetoris, ex quo fit pro-
uocatio, nos ablegat, cum potius ad decretum eius hoc referri malit Contius.,
Illud certum eft, praetoriam ftipulationem .Remr pupilli vel adolefcemtis faluams
Hal curet. — 2, Nec ii, qui non
iure teftamento dati funt, puta, ab iis, qui impuberes, quibus tutores dede-
runt,.non habent in poteftate. Nec obftat L. . D. de conufirm. tut., qui de
Magiftratu municipali loquitur, tutorem non iure datum confirmante, qui o«
mni modo fatisdationem exigerecogitür. A COS T. A. 3 Hal. adprobata. 4
Sic omnes Contii ac Charondae, et mox . $. petere fatis, pro fatisdatiomem z
et reQe; v. $. vlt. de fufp. tut. et rubr. D. n us vocati vt eant, aut fatis vel
cautum deut. o'T TO. — Hal. fatisdationem. 5 Hal addit fwo. 6 Hal
addit aut concurator. 7 Hal inferit zt. 8 Hal [atisdationem. 9
Hal. concuratori vel contutori. 10 Hal. inferit ipfi. 11 Hal. fist. 12
Hac tamen cum differentia, quod Magiítratus ex omui culpa teneatur, hereg
; autem
C

18

tutores vel curatores, pignoribüs captis coerceantur. N eque
autem PraefeCtus vrbi, neque Praetor, neque Praefes prouin-
ciae, neque quis ** alius , cui tutores dandi ius eft, hac a-
&'i(;ne tenebitur; fed hitantummodo, qui fatisdationem exige-
re-folent.

Ls TIT XXV.
DE EXCVSATIONIBVS TVTORVM VEL CV-
| «s RATORVM.

XCVSANTYVR autem tutores vel * curatores variis ex
caufis : plerumque autem ? propter liberos, fiuein poteftate
fint, fiue emancipati, 5i enim tres liberos fuperftites Romae
quis habeat, velin Italia quatuor, vel in prouinciis quinque ,
a tutela vel cuta poteft excufari, exemplo ceterorum mune-
rum: nam et tutelam vel curam placuit publicum munus ? effe.
5ed adoptiui liberi non profunt: in adoptionem autem dati,
xaturali patri profunt, Item nepotes ex filio profunt, vt in lo-
cum patris ^ fuccedant: ex filia non profunt. Filii autem fu-
perfrites tantum ad tutelae vel curae muneris excufationem
profunt: defunéti non profunt, Sed fi in bello amiffi funt,
quaefitum eft, an profint. Et conftat, eos folos prodetie,
qui in acie amittuntur. MHi enim, qui pro Republica cecide-
runt, in perpetuum per gloriam viuere intelleguntur. $. 1.
Item Diuus Marcus inSemenftribus ? refcripfit, eum, quires fi-
fci adminiftrat, a tutela, vel cura, quamdiu adminiftrat, ex-
cufari poffe, — $. 2. Item qui Reipublicae caufa abfünt, a
tutela, vel cura excufantur, Sed etfi fuerint tutores vel cura-
tores ^, deinde Reipublicae caufa abeffe coeperint, a tutela
vel cura excufantur, quatenus Reipublicae caufa abfünt: et in-
terea curator loco eorum datur. Qui fi reuerfi fuerint, reci-
piunt onus tutelae; nam nec anni habent vacationem, vt Pa-
pinianus libro quinto Refponforum refcripfit: nam hoc fpatium
habent ad nouastutelas vocati. —— $. 3. Et qui poteftatem ha-
bentaliquam, fe excufare poffunt, vt Diuus Marcus refcripfit:
fed coeptam tutelam deferere non poffunt. . — $. 4. Item pro-
terlitem, quam cum pupillo vel adulto tutor vel curator ha-
ïet, excufare nemo fe poteft *: nifi forte de omnibus bonis
vel hereditate controuerfia fit. $. 5. Item tria onera tute-
lae non adfectatae, velcurae, praeítant vacationem, quamdiu
adminiftrantur: vt tamen plurium pupillorum tutela, vel cura
eorumdem bonorum, veluti fratrím, pro vna computetur.
$. 6. Sed et propter paupertatem excufationem tribui, tam
Diui Fratres 5, quam per fe Diuus Marcus refcripfit, fi quis
imparem fe oneri iniuncto poffit docere. $. 7. item pro-
pter aduerfam valetudinem, propter quam nec ? fuis quidem

autem ex Magiftratus dolo vel lata culpa tantum, £. 4. D. de Magiflr. conuen.
et L. z. C. eod.. Yta enim contra iuris ciuilis regulam ex Conftitutionibus igno-
rantiae heredum fubuentum eft L. vlt. D. de fideiuff. tut. Secus vifum eft Cuia-
cio, cui refpondet A COS T A. 13 Hal. vel. 14 Hal quwisduam.

I Hal et. 2, Hal. tamen. 5 Olim neutiquam vifum, tutelam pu-
blicum munus effe, quod illa non reipublicae aut prouinciae, fed vnius priua-
tae domus vtilitátem refpiciat. Fauore tamen pupillorum, poft aliquam con-
trouerfiam, tandem placuit munuscíle publicum.A COS TAet MVRETVS. — 4
Hal.addit /w. — 5 Hal. Semefiribus. Semcítriafunt Conftitutiones, de quibus feme-
' ftresíuostenatores D. Marcus confuluerat, — Habebant enim Principesolim aliquot
fenatores forte dele&os, quibus cum per femeftre tempus communicabant de his,
quae volebant conftituere. — Hocque fuiffe Augufti inftitutum ex Suetonio con-
fat. ^ CoSTA. Locus apud Sueton, eít c. 25,, cui adde Dionem Izb. r1n. p.
$11 €t LVi. [ p 44 6 Vox dati abeft ab omnibus Cbarondae , et re-
&c hic omittitur; quia fermo cft de tutoribus, qui tutelam -gerere iam coepe-
yunt, OT TO. Hal habet 4ati. 7 lal exceufari wom potefl. 8 Male
'Iheophilus; oj Jeiororor cdeAQoi 2e95poc xoj Avrwvivoc. Dini Fra-
tres funt M. Antoninus Philofophus et Lucius Verus. MVRETVS. 9 Hal.ne.
o Hal eo$, 4. l. wefciunt, effe excufandos. 11 Hal. poffiut. 12 Hal.
iníerit j5 X3 Hal. et cwra fe poteft excufare. 14 lal excnfatione epus. fit.

INSTITVTIONVM LIB.IL TIT. XXIV. XXV.

- QuibusConffitutionibus et *? illud exprimitur, vt nifi caueant

negotiis intereffe poteft, excufatio locorn habet. — . 9. Si-
militer eum, qui literas nefciret, excufandum effe *9 Diuus
Pius refcripfit: quamuis et imperiti literarum poffunt ** ad
adminiftrationem negotiorum fufficere. $. 9. Item fi pro-
pter inimicitias aliquem teftamento tutorem pater dederit, hoc
ipfum praeftat ei excufationem: | ficut per contrarium non ex-
cufantur, qui fe tutelam adminiftraturos patri pupillorum pro-
miferunt. $. 1o. Non effe admittendam excufationem eius,
qui hoc folo vtitur, quod ignotus patri pupillorum fit, Diui
Fratres referipferunt. $. 11. Inimicitiae, quas quis cum
patre pupillorum vel adultorum exercuit, fi capitales fuerunt,
nec reconciliatio interuenit, a tutela vel cura folent excufare,
$. 12. ltem ^? qui ftatus controuerfiam a pupillorum patre
pafíus eft, excufatur a tutela. ^ $. 15. Item maior feptua-
ginta annis a tutéla vel cura excufare ífe poteft *?. Minores
autem vigintiquinque annis, olim quidem excufabantur; a no-
ftra autem Conftitutione prohibentur ad tutelam vel curam ad-
fpirarez: adeo vt nec excufationis opus fiat **, Qua Conftitu-
tione cauetur, vt nec pupillus ad legitimam tutelam vocetur,
nec adultus: cum erat *? inciuile, eos, quialieno auxilio in
rebus fuis adminiftrandis egere nofcuntur, et ** aliis reguntur,
aliorum tutelam vel curam fuübire. $. 14. Idem et in milite

| obferuandum eft, vt nec volens ad tutelae onus admittatur.

$. 15. Ítem Romae Grammatici *?, Rhetores, et Medici, et
qui in patria fua id *? exercent, et intra numerum funt *?, a
tutela vel ?? cura habent vacationem. $. 16. Qui autem
vult fe excufare, fi plures habeat excufationes, et de quibus-
dam non probauerit: aliis vti intra tempora ^* non prohibetur.
Qui autem excufare fe volunt, non appellant: fed intra dies:
quinquaginta continuos, ex quo cognouerunt ?*, excufare fe
debent: cuiuscumque generis fünt ^?, id eft, qualiterceumque
dati fuerint tutores , Ífi intra centefimum lapidem í(ünt ab eo
loco, vbi tutores dati funt. Si vero vltra centefimum ^^ habi-
tant, dinumeratione faCta viginti millium diurnorum ?5 et.
amplius triginta dierum: quod ^* tamen, vt Scaenola ?? di-
cebat, fic debet computari, ne minus fint quam quinquaginta
dies. $. 17. Datus autem tutor ad vniuerfum patrimonium
datus effe creditur. — $. 18. Qui tutelamalicuius gcflit, in-
uitus curator eiusdem fieri non compellitur: in tantum vt li-
cet paterfamilias ?* , qui teftamento tutorem dedit, adiecerit
fe eumdem curatorem dare, tamen inftitum eum curam fufcipe-
re non cogendum, Diui Seuerus et Antoninus refcripferunt??,
$. 1g. lidem refcripferunt ?? , maritum vxori fuüae curatorem
datum, excufare fe poffe ?* , licet fe immifceat ??, $. 20.

$i quis autem falfis allegationibus excufationem tutelae meru-

it 5?, non eft liberatus onere tutelae 34

-

TIT. XXVI.

Y5 Hal fit. — 16Hal. ab aliis. 17 Quipriniasliteras docent, nonhabent
unmunitatem, L. 2. $. lr -D.-de vacat. mun. Vide omnino hic Muretum.
I8 Hal. bas artes. I9 Quem definiuit D. Pius L. 6. $. 2. D. de vac. mum. ra-
tione habita dignitatis ciuitatum. A COSTA. 20 Hal et. 21 Additur
vulgo conffituta: fed abeft ab omn. Charondae, et Theoph. tempora excufatio-
"i. O TTO. Apud Hal eft conflituta. 22, Hal. coguoueriut. ^ 23 MHal.
fint. 24 Kal addit lapidem. ^. 23 Yta et in L. 1. D. fi quis cautioni im
iudicio fiftendi canfa fattae nom obtemp. L. 3. D. de V. S.; fed Vegetius decem
m.dllia Praefiniuit, lh. in. de Re milit. Rece, vt in homine armato et impe-
d.xmentls grauato. A COSTA. 26 Hal qui, et mox debent. 272 Et vbe-
rius Modeftinus in L. 15. $. 2. D.b.t. 4 COSTA. Vberrime autem de hoc $.
a me di&um eft in Excurfu vi. et vltimo in. Ordie meo Inftitut. a P. 334. -
que adfinem libelli. 28 Omnes Charondae et Theoph. pater. o'r T 0. 29
Hal. vefcripferint. 30 Melius hic retinet Cuiac. haec verba, quae ad £. i.
D. b. t. delerida effe putarat.— V. Ian. a Cofta b. 1. De voce excufare pro re-
pellere; prohibere, confer Hll. Bynkersh. Ji/. 1v. Obf. c. 11.. Melius autem in
L. 17. C. b. t. elt excuave fe debet. o'T T 0. 31 Idem eft, ac excafare. fe de-
bere, ita vt Íciens prudensque hoc faciens infamis fiat, L. 4. et i«* Q bt A
COSTA et MARCILIVS, 32 Et hoc eft a D. Marco conftitutum, L. 17.
C. b.t. 4 COS'T A. 33 Hal meraerit. — 34 Et hoc ex facris Conttitutio-

nibus elle docet Paulus L. 6o. pr, D. de rit. uüpt. A COS'TA.

INSTITVTIONVM — LIB. L. TIT, XXVL:--LIB. IL. TIT. I

pE SVSPECTIS

RIBVS:

'SC'IEN nvM eft, fufpecti crimen ex lege duodecim tabula-
rum defcendere. $. r. Datum eft autem ius remouendi
tutores fufpeCtos, Romae Praetori, et in prouinciis Praefidi-
.bus earum, et Legato Proconfulis *. — $. 2. Oftendimus,
qui poffent de fuüfpecto cognofcere: nunc videamus , qui fu-
fpetti fieri poffint. Et quidem omnes tutores poffunt ^, fiue
teftamentará fint, fiue non, fed alterius generis tutores.
:Quare etfi legitimus fit ? tutor, accufari poterit.. — Quid fi pa-
tronus? adhuc idem erit dicendum: dummodo meminerimus,
famae patroni parcendum * , licetvt fufpeCtus remotus fuerit ^.
$. 3. Confequens eft, vt videamus, qui poflunt fufpettos po-
Ítulare. Et fíciendum eít, quafi * publicam effe hanc actio-
nem *, hoc eft, omnibus patere. . Quinimo et mulieres ad-
mittuntur, ex Refcripto DiuorumSeueri et Antonini; fed eae
folae , quae pietatis neceffitudine duCtae, ad hoc procedunt:

vt puta mater, nutrix quoque et auia poffunt * , poteft et fo-

ror. Se4d et fi qua alia. mulier fuerit, cuius Praetor perpen-
fam ? pietatem intellexerit, non fexus verecundiam egredien-

tis *9, fed pietate productam , non contiuere ** iniuriam pu--

pillorum , admittet eam ad accufationem. — $. 4. Impuberes

non poffunt tutores fuos fufpectos poftulares puberes *^ autem.

curatores fuos ex coníilio neceflariorum fufpettos poffunt ar-
guere, etita Diui Seuerus et Antoninus refcripferunt, $. 5.
oufpectus autem eft, qui non ex fide tutelam gerit, licet fol-

»*

| TIL h :
.DE DIyISIONE RERVM, ET QVALITATE *.

VPERIORE libro deiure perfonarum expofüimus: mo-
.AJ do videamus de rebus, quae vel in noftro patrimonio,
vel extra patrimonium noftrüm habentur.
turali iure communia fünt omnium, quaedam publica ?, quae-
dam vniuerfitatis, quaedam nullius, -pleraque fingulorum,
quae ex variis caufis cuique adquiruntur, ficut ex fubie&tis ap-

I Scil ex Refcripto Seueri in L. pen. D. de offi. eins, cui-mand., cum |

antea nullus alius quam Praefes, hoc eft, is qui prouinciam regit, de hoc cri-
mine potuerit cognofcere, L. 1. $. 1:. D. ad SCt. Turpil. & .COST A. 2,
Hal. Et pof[unt.quidem omnes tutores fieri fufpedii. 5 .Hal fuerit. 4 Hal.
addit . effe. 5 Pofteriora haec gloílem;a effe videntur Ampl. Brenkmanno Ez-
vem. Mod. c. 6. n. 9. quiain L. 1. $.. $. D. b. t. non reperiuntur: verum Theo-
philus habet. o T T o. 6 Particulam 4uafi omittit Theophilus, more fuo pra-
uo eiusmodi temperamenta negligendi, cuius varia exempla Marcilius hic colle-
git in notis. OT T O. 7 Xlal. accufationem. 8 Apud Hal. deeft poffuut.
9 Ita Florentiae legitur in L. :. $. 7. 4D. b. t. Sed omnes Charondae propen-
Íam; quomodo Theophilus etiam legiffe videtur. o't T o. — Hal. quam: Praetor
propena pietate. Io Hal. f- v. n. egredientem. II Hal. fuffinere. 12
Nam iure ciuili nulla datur actio pupillis aduerfus tutores ex caufa, quae coepit
tutelae tempore, nifi finita tutela L. 10. D. de tutel. et vation. diffrab.: pu-
beres autem aduerfus curatores fuos et fideiuffores eorum ; fimul ac quaeque eis
res falua definit, etiam manente adminiftratione, agere poffunt, L. 16. $. fin-
D. eod. L. 26. D. de Adminiflr. tut. ^ COSTA. I3 Hal. fcripfit, idem-
que mox iterum. 14 Theoph. &xér:, mequaquam. — Accurfius interpretatur
o'un/xpn'mcsg, non funiliter infamis eft: Baro uex adeo: — Contius mullo s10do.
OTTO.
tiuum faciunt, ait Seru. in I. Georg. Tn fine$. re&e habetwiniflerüs ex L. 5.
6. 15. D. b. t. , et probat Charondss , licet omnes MSS. miuiflevium tutelae.
Nimirum minifleria funt miniftri Praetorum, L. 6. $. 3. D. de off. praef. Apu-
lei. ib. 11 Met. Tunc me publica minifleria perducuut. Sic alii fermitia pro
feruis, coniugia pro coniugibus , praefidia pro praefidiariis, quae cumulat Bern-
art. ad Stat. lib. V1. o T T O. I6 Hal. mittitur. 17 Hal inferit auten.
18 Apud Hal. deeft vel curam. I9 Hal. addit effe.
oph. et omnes Charondae: male vulgo etigm. o T TO. — Et fic Hal.

TVTORIBVS VEL CVRATO-

lum, famofus eft: fi ob culpam, non aeque '*.

Quaedam enim na-.

publica appellantur. o TT 0.

| profluens idem videtur effe, quod flumen, íed videtur tantum.

I5 Duae negationes pro vna* duo negatiui enim Vnum confirma--

20 Sic ctiam 'The-

uendo fit, vt Tulianus quoque refcripfit !13,^ Sed'et ante.quam
incipiat tutelam gerere tutor, pofle eum quafi fufpe&tum re-
moueri, idem Iulianus refcripfit, et fecundum eum conftitu-
tum eft. — $. 6. Sufpectus autem remotus, fi quidem ob do-
e 251
quis autem. fufpectus poftulatur, quoad cognitio üniaäurï in-
terdicitur ei adminiftratio, vt Papiniano vifum eft. — $. $..
Sed fi füfpe&ti cognitio fufcepta fuerit, pofteaque tutor vel cu-
rator deceflerit, -extinguitur fufpeCti cognitio. . $. 9. $i
quis tutor copiam fui non faciat, vt alimenta pupillo- decer-
nantur , cauetur Epiftola Diuorum Seueri et Antonini, vt in

.poffefhonem bonorum, eius pupillus mittatur, et quae mora

deteriora futura funt, dato curatore diftrahi iubentur. Erseo
vt fufpectus remoueri poterit , . qui non .praeftat alimenta,
$..1o. Sed fi quis praefens negat, propter inopiam alimenta
non *? pofífe decerni, fi hoc per mendacium dicat, remitten-
dum um effe ad PraefeCtum vrbi puniendum, placuit: ficut
ille remittitur, qui data pecunia minifteriis tutelam redemit,
$. x1. Libertus quoque fi fraudulenter tutelam filiorum vel ne-

potum patroni geífiffe probetur, ad PraefeC&tum vrbi remitti-

tur*?puniendus. ^. $. 12. Nouiffime *? fciendum eft,eos, qui
fraudulenter tutelam ,. vel curam !* adminiftrant, etiam fi fatis
offerant, remouendos *? a tutela: quia fatisdatio tutoris pro-
pofituia maleuolum non mutat, íed diutius graffandi in re fa-
miliari facultatem praeftat. Sufpectum enim ?? eum: puta-
mus, qui moribus talis eft, vt füfpectus fit. . Enimuero tutor,
vel curator, quamuis pauper eít, fidelis tamen et diligens,-

remouendus non eft qualüi fufpeCtus.

CVNDVS

parebit. — &. r. Et quidem naturali iure communia fünt o-

mnium haec, aer, aquaprofluens?, etmare, et per hoclitora

maris. , Nemo'igitur ad litus maris accedere prohibetur, dum -
tamen ^ villis, et monumentis , et aedificiis abftineat,
quia non funt iuris gentium, ficut et 5 mare. — $.2. Flumi-
na autem omnia, et portus publica funt, ideoque ius pifcandi
omnibus commune eft in portu fluminibusque. . $. 3. Eft
autem litus maris, quatenus hibernus fluCtus maximus ex-
$ : | currit,

1 Verba et acquireudo revum. dominio, quae in vulgata hic reperiuntur,

| Theophilus, Contius, Pacius et Charondas fimiliter non agnofcunt: Aft quia

maior huius tituli pars eft de acq. rer.dominio, a$. 1 1. ad finem, ideo pofterio-

Fa incuria librariorum videntur amiffa effe, nam et in Pand. frequentius eít,

vt titulus, quod pollicetur, non praeftet, quam vt ab vna tantum parte fuma-
tur. v. Cuiac. Pavat. iu D. lib. X. tit. 12. 0 TT o. Hal. de vrerum diuifione et ad-
quireudo ip(arum dominio. 2, Non fatis caufae fuit, cur Hotman. lzb. v111.
Obf. c. 4. et im motis b. l. maluerit quae eadem publica, vel quorum quaedam
publica, neobftet L. 2. D. h. t. aut quia pleraque eorum , quae communia funt;
Sunt haec defumta ex Marciani Inftitutionibus ,
L. 2. D. de diuif. rerum, wbi tamen verba 4quaedam . publica non leguntur.

Cum adeo et aliunde conftet, veteres inter communia et publica non diftinxiffe,

non male cum Hotmano legendum 444e eadem publica, exiftimat Noodtius,
quem hanc in communes fiue publicas res, in res vniuerfitatis, nullius, et fin-

gulorum diuifionem explicantem vide in Probab. Iuv. lib. 1. c. 7. et $. Adde ta-

men, fi res tanti eft, quae pro vulgata le&ione difputat A .Cofta. 3 Aqua
Flumen con-
ftat alueo et àqua, quae alueum occupat, et hoc publicum eft, nec cedit oc- -
cupanti. AÁqua autem profluens eft, quatenus femper fluit, pro, id eft, femper,
Contio interprete, et in ea fpe&atur víus, qui communis eft. Ouid. ljb. vi.
Metam. Quid probibetis aquas ?. vfus communis aquarum. eft... Nec folem pro-
priwm watura "—0c aera fecit, Nec temues vndas. A COSTA €t MARCIe
