QU i. Mnde quidam putant, bonà fide[ ** emptorem ab eo qui vim
jwül;c.rf/luh' intulit, comparantem non teneri: nec eum, qui dono accepit,
" :

. vel cui res legata eft. Sed rectiffime Viuiano ** videtur,
Aj J e& etiam]Hbs teneri: ne metus, quem paffus fum, mihi captiofus
ll fhaloxiee — gun it. u-Pedius quoque libro o&tauo fcribit, arbitrium iudicis in
u J* reftituenda re taie e.üeää(ää vt eum quidem, qui vim agdimifit,
x 1ubeat refhtuere,'&ggtj'ü ad alium res peruenit: eum autem,
324jA. ad quem peruenit,Zetiamffi alius metum fecit: nam in alterius
praemium verti alienum metum non oportet. $. 6. Labeoait:
fi quis per metum reus fit conftitutus, et fideiufforem volen-
tem ?? dederit: et ipfe, et gideiufibrll-iþeratur.SäSi,LoLgfs fide-
haie amnia. Jesunt i. 3ndfor[metu accelfit, non letiami reus:efolus fideiuffor liberabi-
| margilecn ecpiféto^ tur, — $. 7. Quadruplatur autem id, quanti ea res erit, id eft 5*
nl a droripfa cum fructibus, et omni caufa, — $. 8. Si quis per vim fifti ??
| promittendo, poftea fideiuflorem adhibeat: is quoque libera-
tur. $. 9. Sed et fi quis per vim ftipulatus, cum acceptum
i mon faceret, fuerit in quadruplum condenihatus: ex ftipulatu
Á )el/l eum agentem, aduerfüs exdeptionem replicatione adiuuari, Iu-
lianus putat: cum in quadruplo et fimplum fit reus confecu-
c& tus, Labgo autem etiam poft quadrupli aCionem nihilominus
a»71 exfeptione fumimouendum ?? eumj"qui vim intulit, dicebat:
quod cum durun; videbatur ?^, ita temperandum eft, vt tam .

ja 9* . dnpon Condem/j]atione pleCtatur, quam acceptilationem, omni?
xnodo. facere compellatur. $. 10. Quatenus autem diximus,
u/J4 —— quadruplo fimplum ineffe, fic/hoc difponendum eft, vt in|con-

den'hhtione quadrupli res quidem omnimodo contineatur, et
eius reftitutio fiat, pdendé [autem|usque ad triplum ftetur ?.
$. rr. Quid $* fi homo fine dolo malo et culpa eius, qui vim
intulit, fet/ condemfbatus eft, periit? in hoc cafü [afrei conde-
mhatione ideo relaxabitur, fi intra tempora iudicati aCtionis] ?*
E od moriatur, quia tripli poegäj $$ propter facinus fatisfacere co-
; juDiwiJZ!ä' & gitur. Pro eoautem quilin fugaml| ?? efle dicitur, cautio .ab
, '-:";" & Laf €o ?? extorquenda eft, quatenus et perfequatur, et omnimo-
Mu f ( 67
E o 7 as

a ff
jüc /fräuo//szwaf-
LJ' $5. Q f4

Hal. babebit. GEB. .. 68 Vide Ferand. Adduenfem I. Explicat. libr. ad b.
69 Hal. adbibuerit. GEB. 7O Hal. inferit ita. GEB. 71
Hal. et Vulg. videatar. BR. 72 Vide hanc vocem et h. locum et caput h.
l: finale illuftrantem Hieron. Elenum 17. Diatrib. j. GEB. 73 ln Bafil. d-
eev4 ici, quali dicas eligzbilas eff, B R. 74 Hal. veus licentiam ab avbitro da-
to vsque ad fenteutiam. veflitutionew, et in margine: alias usque a fententia ab
arbitro data. GE B. 45 Hal. 401. GEB. 76 HaL ügec d GEB. ."7T7
Hal. bonae fidei. GEB. 78 Hal. Iuliano, et in margine alias, Iuniano, alias,
Viuiano. G EB. 79 Vulg. addit debere, B R. 8o Hal molentem impro-
bante Anton. Auguftino Z, Emendat. 2. diferte etiam Bafil. eyyvzrzv éxóvre. BR.
81 Ap. Hal. ideffl, abíunt. GEB. — 82 Vulg. inferit udicio. BR. — 83 Vulg.
inferit effe. B R. 84 Hal. videatur. GER. 85 Hal poena autem vsque
ad triplum praefletur. Vulg. poena a. u. a. t. flet. BR. — Hal. in margine an-
notat: alias fletur. GEB. . 86 Hal. et Vulg. Qxod. BR. Ad b. $. com-
mentatur Henr..a Suerin 77 . Repetit. Le&iom. LIuv. c, ;6. GEB. $87 Flor.
non ita antique fa&tum zudicationis ex zudicati ackiomis, Sed merito hanc mu-
tationem contemíit Taur, cum eani recepifíet Vulg. B. — Neutiquam Hal. GE &.
$88 Vulg. poenae. BR. — $89 Hal. fuga, GEE.

DIGESTORVM .LIB.

T.

IV IPE

ef !
do eum reftituat: et nihilominus in rem, vel ad ex'fibendum,
vel fi qua alia ei competit actio ad eum recipiendum, integra
ei qui jvimr paffus eft, feruabitur: ita ?* vt fi dominus eum
/düoduo ?? modo receperit, is qui ex ftipulatione conuenitur,
exdeptione tutus, fiat. Héec fi poft condeníihationem: fi au- A
tem ante fententiam homo fine dolo malo et culpa mortuus

fuerit, tenebitur: et hoc fit ?? his verbis Edicti: NEQVE ,
EA RES ARBITRIO IVDICIS RESTITVETVR ?^. Er-4.
go ?5 fi in fuga fit feruus fine dolo malo et culpa eius, cum

quo agétur ?5: cauendum effe per,iudicem, vt eum feruum

per['ecu?us-reddat. Sed et fi 9'; üop culga ab eo, quo cum 1 6*4.

agitur ?9, aberit ??: fi tamen peritura res nón fuit, fi metum — .
non ggübuiü?st, tenebitur reus: ficut '9?? Ligllinterdi&o VNDE Ubaji
vI, Vel QVOD VI AVT CLAM, o*bferuaïyr. Itaque inter- i'/;
dum hominis mortui * pretium recipit, qui ^ eum venditu- &»: -
rus fuit ?, fi vim paffus non effet. $. 12. Qui vim intulit,
cumï?offefüonem a me fit confecutus, fur non eft: quamuis

qui * vi * ^ rapuit, fur ïmprobioræeffe videatur, vt luliano
placet. $. 13. Éum qui metum fecjt, et|de| dolo teneri cer-7].$4.

tum eft, et ita Pomponius; et C(Elfumi alteram aCtionem per
alteram exceptione in factum oppofita. $. 14. lulianus ait,
quod intereft, quadruplári folum: et ideo eum, qui ex caufa
fi.dzeicommiiïï qg—äfgggl,nta debebat 5, fi trgï:enta proiiiferit pér U.f
vifn, et]foluerit, ducentorum fexaginta quadruplum confecu-[ibek£o
turum: in his enim cum effeCtu vim paffus eft. $. r5. Se- "*
cundum hgéc, fi plures metum adhibuerint, et vnus fuerit con- £.
uentus: fiquidem fponte rem ante fententiam reftituerit, omnes «rexso -
ll.beratgtagguglt. Sed *. et fi [id Jnoti fecerit, fed ex fententia qua- LI 54t.
druplumireftituerit, verius eft, etiam fic perimi aduerfus cete-
ros * metus caufa actionem. Qd gl |
XV. PAvrvs libro XI. ad Edictum,]. Av 1 id da-
bitur aduerfus ceteros actio, quod minus ab illo * exaCtum fit ?. 1 «v
XVL VrirPiAwvs libo XL. ad Edidtum. — Qvop
diximus, fi plures métüm admiferunt, idem dicendum erit, et m
fi ad-aliumres peruenit, alter *? metum adhibuit. $. 1. Sed **
fi ferui metum adhibuerint, noxalis quidem acfio ipforum no-
mine erit, poterit autem quis ^^ dominum, ad quem res per-
uenerit, conuenire: qui ** conuentus fiue rem, fiue, fecun-
dum quod iam dictum Jeft|/ quadruplum praeftiterit, proderit eti A
feruis. Si vero noxali conuentus, maluerit noxde dedere, ni- '
Aþjlominusjipfe poterit conueniri, fi ad eum res peruenit, $.2.)54&
Haec actio heredi, ceterisque fuccefforibus datur, qu:ö'—rïam rei " 2
habet perfecutionem. Ín heredem autem, et ceteros in id,
quod peruenit ad eos, datur: non inmerito: licet enim péena
ad heredem non tranfeat, attamen quod turpiter, vel jfelere expeft a.
quaefitum eft, vt eft;et(refcriptum, ad cofnpendium heredis non J**
debet pertinere. — L(2e£ /v2 M Go comprren 0 LO |
XVII. PAvrvs libro|Li "^ Qudeftionum. — VrpEA-i65
M VS ergo, fi heres, ad quem aliquid peruenerit *?g, confum- ] $6
pferitid ^?5, quod peruenity'5,[definat teneri, an vero fufficit " — "-
| : A cüEVD E* femel :

(Zuöïn/"üi,,

LAf

Cv

GEB. . 9I Hal. inferit temen. GEP. 92 Hal quocumque. GE R. 93
Hal. idque, loco et boc fit. GER. 94 Hal.et Vulg. reffituatur. BR. 95
Hal. inferit et. GER. 96 Vulg. agitur. BR. 97 Gothofredus in notaz
Sed eiíi culpa, Cauiac. Florentinam contra Cuiacium afferit Leoninus 111. Emend.
L. max/ime Bafil.2 98 xo4 Q3 xav& be3uuíav. B R. 98 Hal calpa eíus,
cum quo agetur. GEB. 99 Hal. obierit. Graecos fimiliter legiffe obzert, du-
dum obleruauit Leunclau. 77. Notat. 17. BR. 100 Hal fic et in interdi-
&o, et in margine: alzas, ficut. GER. 1 Ap. Hal. ortui, abeft. GEB. — 4
Hal. quanti, et fauent Bafil. óc usaAe mwroásuew. BR. 5 Hal. fuerat. GER.
4 Dubitamus totumne recens fit, an tantum fuperdu&um. Facile autem vi ob
praecedens gai excidere poterat. BR. Immo librarius potuit hoc ftudio feciífe,
vt Taur. fcribere poffet 2/77. GER. 5 Hal. debeat. GEX. 6 Hal. Quod,
loco fed. GEB. . ^ Hal. inferit 44od. GER. 8 Hal ab alio. GEB. | 9
Halef GEB. — 10 Hal inferitet. GER. II Hal. et Vulg. inferunt et. B R.
12, Hal. inferitet. GEB. — 13 Hal. quod. GER. 14 Hal. li. V. GEB. — 134
Hal.peruemit. GEB. — 155 Halidignorat, GEB, — 16 Vulg. ad eum pernenervit,
Sed ethaec et Hal. andefinat. BR. — y7 Hal.et Vulg. fufficiat, et panlo poft com-

go Áp. Hal. ab eo, abfunt. [

petat

«

l.
Uil

5
Ü
r Bx:('ü,sr
us

feme] perueniffe? et fi confum t—gï.etphx(lecefferit, vtrutfm aduer- |
fus heredem eius omnimodo cómpeétitjaCfio , quoniam heredi- 1
tariam fufcepit obligationem: an non fit danda, quoniam ad
— ékfecundum heredem nihil peruenit? Et *5 melius eft, omni-
L15f.modo|competere|in heredem heredis aCtionem: fufficit enim
femel peguenifle ad proximum heredem: et ^* perpetua a&tio
effe cgepit: alioquin dicendum erit nec ip(um q.ui.g(äïnj['umpüt,
. quod ad eum peruenit, teneri. LAféeegee ^ 9Àt |
7M XVIIL IvrriAwvs libro LXIV.Digeftorum. Sx r»Psa4
res, quae ad alium peruenit, interiitz non effe locupletiorem
dicemus. Sijf vero in pecuniam aliamue rem conuerfa fit, ni-
— foli.) il amplius)^" quaerendum eit, quis exitus fit, fed omnimodo
x locuples faCtus ^^ videtur, licet poftea, deperdat ^?. Nam etj
Mlmperator Titus ?? Antoninus Clauliio Frontino de pretiis re-
T hereditariarum refcripfit, obfidfipfum peti àb éo héredita-
tem polfe, quia licet res, quae in hereditate fuerant, apud eum
/- non fint: tamen pretium earum, * quo ) ?* locupletem eum
vel faepius mutata fpecie «faciendo, perinde obligat ^?, ac fi
da: corpora ipfa in eadem fpecie manfiflent. * .. -
XIX. Garvs libroIV. ld-Edictum prouinciale. Qvop
£4. autem in hereddm|eatenus ?* pollicetur actionem Proconful,
(itecü quatenus ad eum peruenerit, intellegendum eft, ad perpetuo dan-
dam actionem pertinere. - |
XX. VrnPriANVvS libro XI. ad Edictum. QvawTvw
autem ad heredem peruenerit, litis conteftatáe tempüOfe fpecta-
! bitur: fi modo certum fit aliquid ^" perüeniffe. ldem etüüpfi-
! Ju/'f [2s, qui vim intulit, fic ?? in corpus patrimonii peruenit
4. aliquid, vt certum fit ad heredem peruenturum, id eft ??, fi
debitor liberatus eft. X*
XXl. Pavrvs libro XI. ad Edictum. Sr wvrrEm
contra patronum fuum ingrata facta (ciens fe ingratam, cum de
- fuo ftatu periclitabatur ??, aliquid patrono dederit, vel promi-
ferit, ne in feruitutem redigatur: ceffat Edictum, quia hupc
fibi metum ipfa infert.

d

$. 1. Quod metus caufa geftum erit,
nullo tempore Praetor ratum habebit. $. 2. Qui pofleffionem
S»t. . u* * 4* DXUSNUS . - w
inonjfui fundi tradidit, non quanti fundus, fed quanti poffeflio
. -eft, eius 27. quadruplum, vel fimplum cum fructibus confe-
£.. quetur:,aeftimatur enim, quod reítitui oportet, id eft, quod

n d abeft: (labefi]) ?? autem nuda polleffio cum fuis fru&tibus:

petat baec a&fio. & R. — 18 Flor. erat fcriptum admelius. Ergo non male for-
te corre&um effet at melius, mutatio tamen eft fatis antiqua. 9 n. 19 Hal.
inferit quod. GEB. —— 20 Hal cltra, loco -amplius. GEB. - - 21- Ap. Hal.
fadtus, abeft. jEB. 42 Libri Vulgares habent depereat. E quinque autem .
MSS, folum Tf Barbarz'at fextum quod eft Bynkersh. fine gloii., deperat, P
incertum fit, d àn e excidéerit. B R.( 'Sed et'in Barb. ita eft. fa&um. | Reliqu A*
funt Pal. L. S. Cruc. Treuif, Bynkersh. cum»gloiï.,-.in Treuif, eft adícriptum J
perierit. GEB. 23 Vulg. Pius Autoniuus. BR. 24 E nouem codicibus,
quod miror, feptem illud 440 agnofcunt, immo. vero in Barb. in quo aberat,
fuppletum eft. Rurfus in Magl. et Treuif. notatum eft, abundare. Denique in
Bynkersh. fine glotfis 220 preto inuenies. Ex editis libris Hal. Steph.'et H. a
Porta in vtraque illo 440 carent. BR. — ' Nempe in Magl. et " reuif,.in mar-
gine notatum babundat, et abundat. Wiabent praeter illa iftam voculam Vat.
HT..5. . Cme Bynkcrsh.äin Taurin. IV. eft bavum quo. ln Pal. I abeft. GER.
2,5 Hal. obliget. GER. 26 Ap. Hal. eatesus abeft, GE B. 27 Vulg. in-
ferit ad ewm. BR. ^ 28 Taur. confueto remedio exhibere debebat S7c. Omnes
.tamen feu fcripti feu editi codices quotquot vidi, particulam fi fupplerunt. Hal.
habet: Idem et fi in ipfius, qui vim iutulit, corpus patrimonii fic peruenerit. alz-
quid etc. BR. — Video tamen notatum in Collationibus 73 fj in Barb. etiamnam
abeffe. 1n 8. Cruc. legi: Idem et fi ipfius. Atin Treuif, et Bynkersh. IHlem
| eft et fi ipfius. GER. 29 Hal peraenturum. ldem fi. GE B. 30 Vide
'-de hoc patronorum in libertos ingratos iure Pagan. Gaudentium £. furid. Ex-
pofit. 10. et Henr. a Suerin Repetit, Le&onm. lur. c. 3. GEB.. 31 Hoc pro-
nomen omnes traiiciunt, excepto Haloandro. Vulg. habet: tradidzt nom quaut:
fundus, fed quanti poffeffio eius efl : quadruplum etc. — Hal. tradidit : nom quantt
fundus eft, fed. quanuti poffelfio: eius quadruplum etc. BR. 32 Hoc fupple-
, mentum requiri, animaduerterunt omnes fcripti et editi. B R.
| feripti funt: Barb. Pal. L. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB.
j| feribit, Vulg. ait. .BR. 24 Hal et Vulg. inferunt vel. BR.

53 Hal. glddit
35 Hal. et

DIGES TTORVM -LIB. :IV/: TIT..:.IL

Inter hos et Hal. :

73

quod et Pomponius ??. $. 3. Si dos metu promiffa fit, non
puto nafci obligationem : quia eft veriffimum, nec talen; pro-
miffionem dotis vllam effe. $. 4. Si metu coa&tus fim ab em- :
tigne ?^, locatione difcedere: videndum eft,
act-?5, et antiqua obligatio remaneat: an hoc fimile 39 (t £: acto
acceptilationi, quia nulla ex bonae fidei obligatione 37 pofli. — 47
38.d95.. 39 - | | echen- poue . O. u
mus *^jniti "?, cum finita fit dum amittitur: et magis eft, | 5 C,u...
vt fimilis fpecies acceptilationg, *?9. fi£: et ideo l-)r:äetori-, :
actio ** naícitur *?. . $. 5. Si metu coactus adfi hereditatem.
puto me heredem effici, quia quamuis, fi liberim effet, noluif: iR
fem, tamen coactus volui: fed per Praetorem re(tituendus fum,
vt abftinendi mihi poteftas tribuatur. $. 6. Si coactus here-
ditatem repudiem, duplici via Praetor mihi füccurrit: aut vtis -«
les actiones quafi heredi dando, autactionem 43 metus cau- .f
fa praeftando: vt quam viam ego elegerim 44,ïaeg mihipateat. 7
XXIL PaAvrvs libro l. Sententiarum. Qvrz,ix car- 1$ -f
cerem quem dgtrufit, vt aliquid ei extorqueret, quiäqüid ob :
hanc caufam fattum eft, nullius momenti eft. ü
XXIII. VnprrANvs libro V. Opinionum. Now EST
verifimile compulfum iff vrbe inique indebitum foluiífe eum,
qui claram dignitatem fe habere praetendebat ^^: cum po lo uv O4-
rit ^* jus publicum inuocare et adire aliquem poteftate&prae-
ditum, qui vtique vim eum pati prohibuiffet: fed huiusmodi
praefumptioni debet apertiffimas probationes violentia Oppo- L93 2v
nere. $. r.]Si|iufto metu perterritus coggüiongm?-*&ï[, q 57 z jogue
quam vt vinctus iret, potens aduerfarius minabatur, id quod ':-Tä"/l'dg""

fidem prouinciae refüituitur. $. 2. Si ffenerator inciyiliter!
cuftodiendo athletam, et'a certaminibus: prohibendo cauere
compqllerit vltra quantitatem debitae pecuniae: his p*rqbw I
competens iudex rem fuae aequitati reftitui decergat *9. .
$3. 9l quig,, quod aduerfario|non debebat, delegante äa* per 1 , Jtäfæcym'ï*m
vim, appamgtione ^? Praefidis interueniente, fine no ione iü- 154
dicis coactus dare: iudex inciuiliter ?? extorta reftituifab
eo, qui rei ani!;lum praeititerit, iubeat. JQuod,fi debitis 5*
fatisfecitfimplici iuffione ?^, et non cognitione babita: quam-

LÀ

uis non extra ordinern/exattionem]fieri, fed ciuiliter ogortuit, L J/t.
tamen quae folptioni debitarum ab eo quantitatfum 53* profez^ccext

*

É : COX T. 2. À
cerünt, reüocare, 5* inciuile eft. ' —

CEIT.

omues a&un. — Aliam le&ionem etiam in MSS, frufr quaeras. Eft tamen ifta
locutio valde familiaris Pand. noftris. gR. MSS? Tunt Barb. Pal. T. S. 'Cruc.
Treuif. Bynkersh. GEB. | 36 Vintimillius repofuit dzffimuile, fcilicet ex op-
pofitione eius, quod fequitur et qmagis vt fimilis etc. — Amplius dicam e veftiguis , 414 ,med,(y
fcripturae Flot. hoc fa&um. — Erat olim dfimile, attamen duo pun&a antiqua füper
impofita funt prioribus duobusliteris, BR, Hal. fünile. Etitain Barb.Vat. IHI. Pal. s
l.Magl Treuif Bynkersh. — Etiam nuncin $. Crucis, vbi tamen erat dz(frmile. G E B.
37 Libri Vulg. malla aétione ex bonae fidei oblizatione. . Hal. nulla bonaé fidei obliga-
tioue, Puto fcripturam Florentinam poffle feruari per ellipiin, ac fi effetuuila obliga- [
tione ex bonae fidei, nimirum obligatione, Scite quaedam MSS. ex weula bona
fide.etc. BR. . Nempe TYreuif. guia ex mulla bona fide. Vat. Hl et. bynkersh.
vt Flor. GER. 38 VulgTpoffumnus, atque ita etiam eft Florentiae, fed ex re- ].
centi meritoque fufpe&ta correQione. B. 39 Libr Vulgares ziZ, fubnería
elcgantij locutione, quam.vel in quibusdam fcriptis libris feruatam vidi. n l 2
'Treuif. fupra niti fcriptum 'alias//?vtz'. BR, Niti eít ixïïVat. H et Bynkersh. | ;i(/:?llfl 2
Vti in Pal L S. Cruc. et Magl.TGE z. 4O Taur, acceptilation E. GE B. Suï'-';,);.' fM /*/ 431[-)

"
i

I

pra e Flor. Ícriptum recentius, aut certegnigriore atramento $, vt fiat accepti-
lationis. Prius fequuntur Vulg. et H. a Porta ij l. pofterius KTal.
-MSS. nullum reperire potui, in quo fit genitiuüs. BR. 41 Ap. Hal. a&io '
abeft. GEB. — 42 Hal maftatur. GEB. — 453 Hal inferit ;2204. GEB. — 44
Hal. elegevo. G EB. 45 Hal. praeteudat. GEB. 46 Hal. inferit s. G E B.
47 Hal. coguitione iudicis ad quem. . Vulg. ob coguitionei ad quam.BR. -:48
Hal. et Vulg. decernet. BR. 49 Apparitio pro apparitoribus, vt miuiflerium
pro minfivis. Bafl. xo4 Tüe TÓÁEewe muQaxoAovSoÓcuc, coborte [ub(equeute. BR.
50 ld eit, non conuenienter iuri et ordini ciuitatis, vt 1n G. anuteced. et in L. 2.
et 3. infr. de Extvaord. Coguit, Noodt. ad Dig. h. Bafil, videntur vertiffe:
Pa «woémovroc, quod Fabrotus zubonefie interpretatur. BR. 3t Hal. debitor.
GE B, 52, Ball. »ev& daMw xéAcocw, uudniu[fone. &R. — 53 klal. quantita-
tun. GEB. 54 Hal. renocari, GE B.

Inter octo Ms

i^

j Hal.

an nihjl fit cX] — rv A

T out . « 22cu 2 r . $
habere licebat, compulfus vendidit: reifuae xequitati per Prae- /rej: etfexjymb—üm

QVAT a 1» Mee

74

2 ?)*Z DE DOLO MALO ^*
VrPriaANvs libro jXT. ad Edictum.
Ho c EprcrTo Praetor adueräüs varios et dolofos, qui aliis
ol offuerunt calliditate quadany fubuenit:; ne vel illis mali-

—^A. —^ gtiafuafit lucrofa, vel iftis fimplicitas damnofa. $. r. Verba
1,3,74 autem Edicti talia funt:-;QVAE DOLO MALO E/ji&cc TA ES-
: /., SE DICENTVR, SI[DE HIS REBVS ALIA ÁCTIO NON
La J ERIT, ET IVSTA CAVSA ESSE VIDEBITVR, IVDI-
di£ civwm DABO." $. 2. Dolum malum Seruius quidem ita defi-
oU t Mt, 4 machinationem quandam alterius decipiendi caufa, cum
Y él tv d fimulatur, et aliud agitur. Labeo autem ?, poffe et ?
: , ; Ls . , à
T Ac/t'wf n ia« dine lümulatione id agi, vt quis cix:cunlpei.ligi;ggg, pofle et finel
L as mauq: cermaninn dolo malo aliud agigzaliud fimulari: ficuti faciunt.^, qui per
st eiusmodi ? /diffimulationem, * tdeferuiant/", et tuentur vel fua
u w - vel .aliä'na. taque ipfe fic dä&ï.gizgg, dolum malum effeomnem
äöæ[lï[;(' ; ï!:;;:'Calhdatem, fallaciam ?, machinationem ad circumueniendum,
T. . .'yg,*.m.,,'th*lfgygndum, decipiendum aft-grurp adhibitam. - Lab,eoms P(j-ägn—
— "L^ ^ & vera eft 19. - $. 3. Non fuit ** autem contefftus Praetor
o -u DoLvM dicere, fed adiecit wALvM: quoniam veteres do-
L:;'() * 4 lürá etidm bonum dicebantgfet pro follertia hoc nomen accipie-

bant;| maxime, fi aduerfus hoftem *2 latronemue quis machi-
netur. $. 4. Ait Praetor, sr DE ,HIS REBVS ALIA
ACTIO NON ERBr. Merito Praetor ita demüm hanc áctio-

-7 ^ mem pollicetur, fi alia]P? nonfit: quoniam !* famofa actio
ä(/'Wj/. D "as — montefüere débuit.a Praetore decerni, fi fit ciuilis, vel fonora-
: a: " ria, qua *? poffit experiri. Vsque adeo, vt.et Pedius libro
Lt 1;33,2( .o€tauo .** fcribat: etiamüintqrdi&um T^5 que quis expe-
r n vel ex]cï-xpäo:., qua fe tueri pofüg,l ceffare hgc quäfcum.
"* 1[dem-ee Bomponius libro vicenfimo ó&huo * 8:33& .mdicit, et
E í . 4i ftipulatione tutus fit quis, eum aCctionem de dolo habere non
fPrra x : J e poflgf vtputa fi de *? dolo ftipulatum,?? fit. $. 5. Idem

La r Á XXV//ZPOUPP.OUiUS ait, et fi aCtionem in nos dari non oporteat, V,eïuti(L
| e d dnegit t ts [f;jihpuiäq tam turpis ^* dolo malo fata fit, vt nemo&ïgggg
| "j JMJ;WW-JW »J fit ex ea aCtionem, non debere laborare Zz,mvt habeamy ?^* de
ET dolo malo actionem: cum nemo fit aduerfus me daturus actio-
E : f*'*/'*'*"'*"/a*/"ff nem. ]l $. 6. Idem. Pomponius ré ert;. Labeonem exfftimare,
| 4 5 4 *ttiamti quisin integrum reftitui poffit, non; debere ei hanc
| Uöüj d——— -^. actionem competere: et.Ífi ?^ alia actio tempore finita fit,
L — x hanc competere non debere: fibi imputaturo eo, qui agere fu-
P. * perfedit: nifi in hoc quoque dolus malus admiífus fit, vt tem-

1 . . . . $ U«
C[oeex fetent- pus ?5 exiret, $. 7. Si quis, cum actionem ciuilem, haberet,
velkónorariam in ftiptlatum deductam 7, agceptilahong?vel
dul alio-modo fuftulerit: de dolo experiri non potierit, quoniam ha-

IHaLlZ4efmit.GrEB. 2 HaletVulg.adduntaitB8 R, 3 Áp.Hal. et, abeft.
GEE. 4 Hal faciant, forte erroretyporum. GEB. . 5 Vulg. buiusmodi. BR.
6 Complures fcripti codices diffiuulationem, conuertunt in fimnulationem, haud du-
bie ob praecedentia aliud agi, aliud fmuulari. Sed non animaduerterunt, aliud
agere, a:iud fimulare, effe diffimulare. Diffimulámus enim id quod agitur, ex
contrario fimulamus, quod non agitur, fed quod agi fingitur. Scripti codices
e nouem, quot contuli, funt Vat. L IL IIT, Pal. L Barb, et 'Treuif. BR. Hos
Komnes ita habere fa&um, reor. lta enim Idem in Collation,: Barb. fa&. per
buiusm. fumulationem Vat. L II IHT. Pal. L "Trewif.. Vt Flor. S. Cruc.,Magl.
! vt Darb. GER. FHal.' et Vulg. feruaut. MSS, paffim Flor. referunt.
f : M V Uf |in Barb. factum Zeferuiant. Et fic ab initio eft fcriptum in Pal.I. et Bynkersh.
r G;QH APV -ï.ïcum gloff. In Barb. fuper deferuientgeft fcriptum:zz. valde feraiemt.[àm. . g
! : 'fb rf'Hal. defimit. GER. 9 Taur. in Aänot. fallaciam fallicimis u P. conf. L. g.
! (5* $. z.fupr. de Transa&. BR. — Yo Vide Perennon. £. Anznaduev[. 2 1. et Marqu.
CC,,( ï wa( Freherum I17. Vevifim. ;7. GER. II Vide ad P. $. Noodt. de Forma emen-
i d dandi doli amali c. 1. BR. 12, Vide fi placet, Petr, Grangianum m Paradox.
Iuw. Ciu,c. . GER. I3 Hal. inferit acfzo. G E B. 14. Hal. inferit. tam.
GEB. . 15 Hal inferit quis. G E B.

16 Flor. antea fuiffe videtur ocfaunco,
expun&ae antiquitus o c deletaeque poftea a w vt folae teo remaníerint.

Pro-
fe&o locus male acceptus eft, vt et alia in praeccdentibus et fequentibus. B.
Hal, vt Pedius libro mono fcripferit. GE B. 17 ln Bafil. vogucàt mageyyeMa :
leealis praeceptio. Pro eo autem, quod de exceptione fequitur: ? zegeygad?, le-
gendum omnino 7 vagzyezos. llud enim czreumferzptzonem notat. BR. — 18
Vulg. libyo X XVII. ita fcribit. Xlal. làbro. vicefimo octauo, et ita adücit. B.
I9 Forte etiam hic reQtius sà de abcflet, vt in fegw. $. ln Bafll cft ià» xazà

DIGESTORVM LIB. IV. TIT. II

n

e& djtäc)e[ dam — p 7-
buit aliam actionem: nifi ?* in amittenda actione |dolum ma-
lum paffus eft. $. 8. Non folum autem fi aduerfüs eum fit
alia actio, aduerfus quem de dolo quaeritur.
IL. PAvrvs libro XI. ad Edictum.
res feruari poterit. &c
^ Hl Vnrrawvs lbroXI.jad-Edictam. NoN HABET
hoc Edictum locum: verumetiam 1fi aduerfüs alium. j
IV. PAvrvs libro (XI/ ad Edi&um. | Syv AcT10:lJ XX
vel fi ab alio res mihi feruari poteft ^?. .. &^. $mX —— . , Wg.
V. Vr?raxwvs libro XI. ad Egi&-um. Ip ä&wvg*ü r
quis pupillus a Titio, tutore ladctore|conludente circumícriptus st
fit, non debere eum de dolo ?? actionem aduerfus Titium ha- 4..
bere, cum habeat tutelae actionem, per quam confequatur, quod £, ;
fua interfit. Plane, fi tutor foluendo non fit, dicendum erit, -
de dolo actionem dari ei. dapg.; — —— r x Vaudus, b
VI. Garvs,llibro-IV. ad Edictum-prouineiale. NAmw
irs nullam Videtu? agtionem habere, cui propter inopiam ad-
uerfarii inanisLafc'l;iNg; eft, . L454t. -
VII. VrnPrriawvs,lbro-XTE-ad-Edi&um. ET ?* Erz-
GANTER Pomponius haec verba, st ALIA ACTIO NON
siT, fic excipit ?^, quafi res alio modo ei, ad quem ea res
pertinet, falua effe non poterit 5?. — Nec videtur huic fenten-
*"gi.ae.xä(?ugr.farþ, quod Iqlianus.liþro uarto fcribit, fi minor annis l.
viginti gümguejponüho ferui circeumícriptus, eum vendidit cum v* n.
peculio, emptorque eum manumifit, dandam in manumiffumïï'
de dolo actionem. . Hoc enim fic acqipimus, carere dolo 'em- 1«
34 Ls M rnin n*l
ptorem, vt ex empto ?^ teheri nón póffit : * aut * nullam !* .
effe venditionem, fi in hoc ipfo, vt venderet, circumfcriptus
eft: et quod minor proponitur, non inducit in integrum refti-
tutionem 3?: nam aduerfus manumiffum nulla in integrum re-
[titutio poteft locum habere ?9, $. r. Secundum quje, et fi
péenali actione indenfnitati eius confuli poffit, dicendum erit,
ceffare de doloactionem. | $. 2. Pomponius autem 37 etiam fi
popularis actio fit, ceffare de-dolo--ä—i;t- actionem. $.3. Nonío- :
lum autem fi alia actio non fit, fed et fi dubitetur, an alia fit, ; autzem--
putat Labeo de dolo dandam gctionem: et aggert talem fpe-;;?
ciem. Qui feruum mihi debebat, vel ex venditione, vel ex fti-
pulatu, venenum ei dedit, et ficeum tradidit: |vel fundum, et,]. ] .64.
dum traïdxg ix"üpof'uit ei feruitutem, vel fedificia diruit, arborés pauinm;
excidit,jvelj?9 extirpauit: ait Labeo, fiue cauit ?? de dolo, A. |
fiue non, dandam in eum,de dolo actionem: quoniam, fi cauit, .
dubium eft, an competat ^? ex ftipulatu actio. Sed éft verius,
fiquidem de dolo cautum eft, ceffare /actiótiem/dé dolo 41, quo- 4^t.
niam! éft.eX ftipulàtu actio: fi non eft cautum, in ex empto
qui-

VEL/AB eo 28

UF o oDf ima» ,

96A0V EmtpuTHSA. BR. 20 Hal. et Vulg. flipulatus. BR. 21 Hal. et Vulg.
inferunt de. BR. 22, Hal. et H. a Porta in vtraque som. debere laborari. Yn
quibusdam MSS, eft »0w debere me laborave: vt in Barb. et vtroque Bynkersh.
At in Treuif. ^notandum, reperi 071 deberem laborarem. ^ KeQius tamen
noftro iudicio $. Crucg& cum eo Vulg. vt eft Flor. Nam et alibi fupplendum wafw
eft mente pronomen. ER 25 Flor. erat vtiabesm, vt credimus pro. vt ba- ;
beam, at intrufa recenter afpiratio fuo duGtu illam z obruit. 2 R. 244 Hal.
Sed et fi. GER. 2,5 Hal. inferit d. GER. 26 Hal. praefigit eez, GEB.
27 Hal. inferit et. GEB. — 28 Hal. Vela quo. "Wulg. Vel fi ab eo. BR. — 29
Hal. et Vulg. poterit. BR. 30 Hial inferit sale. GEB. 31 Hoc pr.
emendauit et explicuit Noodt, de Jurisd. et Imper. lób. J.c. 14. et de Forma
emend, dol. mialic. 14. BR. — 32 Editiones, quin et MSS. quae vidi,excepit,
Sed exczpit, hic eft zntelligit, imterpretatur. BR. — Vidit Bdrb. Pal L $. Cruc.(ü Ma
Treuif. BynkershT Habet et.Hal. excepit. GE B. — 33 Hal. poffit, GEB. — 34 er :
Vlpianum hic ex emto, dicere pro ex veudito, ab Accurfio eft annotatum, pro-" ^ d
bante Noodtio de Form. emend. d, . c. 14. BR. 35 Hunc locum Hal. f-j,*;te/w j
ita habet: Sise emim accipimus c. d. e. u. e. e. t. q, p. fiue mullam effe vendi- —
tionem $, 3. b. u. u. civemnfcviptus eft. (quod et proponituv) non. inducitur in in-
tegrum ve[litutio. Ceterum Noodtius haec verba: aut mallam . effe venditionem,
Ji im boc ipfo vt venderet circumn[triptus efl, effe indo&ti interpretis contendit,
cui opinioni fauet, quod 7? azt afterifcis inclufüm, in Pand. Flor. fit omnino
recentioris notae. BR. — 36 Hal. reflitutio locum babet, GEB. — 37 Ap Hal.
autem. abeft. GEB. 538 Hal. inferit vueam. GEB. 39 Taur. caBit. GEB.
Vulg. cauerit, BR. — 40 Hal. inferit &j, GE g. 41 Flor. olim erat de domlo,
j : quafi

Wl

A ]

et Y

GE
Tit
f
flet

I
H
t
pun
ll i

iteng

DIGESTORVM . LIB. IV. TIT:.-HME

L?m&cwn g'quidem actione ceffat de dolo actio, quoniam eít ex empto: in
li n ori, €X ftipulatu *?, de dolo a&tio neceffaria eft $. 4. Si feruum
EC v['tiErium 43 proprietarius occidit: legis Aquiliae actioni ^*
1 nal.2, et ad exhibendum jaccidit ^?, fi poffidens proprietarius occi-
" atvl dit: ideoque ceffatxï'e*"äölo aCio. $. s. Item fi feruum lega-
L éuiate)^, em lieres ante aditam hereditatem occiderit: quoniam prius
quam factus fit legatarii, jnteremptus eft, ceffat legis Aquiliae
actio: de dolo autem * actio ** ^*, quocumque tempore eum

)u | ! occidérit, ceffat: quia ex teftamento aCtio competit. $. 6. Si
— . :quadrupes tua, dolo alterius, damfium mihi dederit, quafritur,
i | an de dolo habeam aduerfüs eum actionem ? E,/ï placuit mihi
l. | *Fjl' quod Labeo fcribit *7: fi dominus quadrupedis non fit foluen-

do, dari debere de dolo *3: quamuis, fi noxde deditio fit fe-
— LIL/Áicuta, non puto *? dandamj neoxiniid, quod excedit. $. 7.
U «1dem Labeo quéerit, fi ggæedlgun.:feruum meum, vt fuge-

75
' * K. .
nem aduerfüs eum, qui adüirmauerat, idoneum effe eum, cui 9* u
mutua pecunia dabatur: quod verum eft: nam nifi ex magna 7^ Jf peno Grtitotan]
letjeuidenti calliditate, non debet de dolo attio dari. 1 l.ï*oï'y;
VIIL iGArvsllibroIV.-ad Edictumprouineiale Qvop; ;
fi, cum fcires eum facultatibus labi, tui lucri gratia adfirmafti £5
mihicidoneum effe: merito aduerfus te, cum mei decipien&ï
gratia alium falfo laudafti, de dolo iudicilumi dandum eft. LA T.
( IX. VrrrANvs[lbro-XE-ad Edictum. Sr ovrs ad-
firmauit $* minimam effe hereditatem, et ita eam ab herede
emit: non eftide dolo actio, cum ex vendito (ufficiat. EE
5ikautem mihi perfuaferis ??, vt repudiem hereditatem, quaft
minus foluendo 9? fit: Vel,,ä&[optem ieruum quafi melior eo /]| 9471—
in familia non fit, dico de dolo dandamafZu^di callide hoc fe- -
ceriS $9. $. 2. Item fi tabulde teftamenti, ne de inofficiofo s
diceretur, diu fupprefffe fint, mox mortuo filio prolatae: he- z
redes filii aduerfus eos qui fuppreflerunt, eiïlege Cornelia et(de L! JX E;—' »*.
dolo) 9? poffe experiri. || $3. Labeg-l-i-bæ trigenfimo feptimo Z9 &5« ex :4o90, cm;
pofterforum fcribit **: fi oleum tuum, quafi fuum 4
'itius, et tu hoc 'GIQUE& depofueris apud Seium, vt is hocven- . 4
deret, et pretium feruaret, donecjnter vos/déiudicetur ?2, cu- ; ;« cóg: ao
ius oleum effet: neque Tiitius velitiudicium accipere, quoniam
neque mandati, neque fequeiü(rig seium conuenire[potes, nong LI$X — .
demr impleta condicione depofitionis: de dolo adtæ?füswï* TTE

1 73 v (l

tium agendum. Sed Pomponiuslibro vi :
poffe cum fequeftr& *^ [gjäïgfcriptis verbis aCtione agi: vel, fi
Is foluendo non fit, cum 'Titio de dolo: quae diftinctioweraf |
efle videtur. $. 4. &* fiigf. feruum pignératum noxae mihi J Z Xcae |.
dederis ZgZCpgr iudicem, ye þïa;!" abfolutus, de dolo teneris, Uf' u
fi apparuerit éffe eüm pignori *9 datum: háec de dolo actio f L4 fe^s
noxalis erit: ideg/Labeo quoque libro trigenfimo Praetoris Pe- XXX .
regrini fcribit de dolo actionem ferui nomine, interdum de pe-
culio, interdum noxalem dari. Nam [iea res eft, in quam *? :
dolus|cammiffus eft, ex quade peculio daretura&tio: et nunc 9? L.lää-———— 3

in peculio ** dandam: fi& vero ea fit, ex qua nofo& od //
quoque noxale futurüm. $. 5. Merito caufde cognitionem /» ^««. ".
Praetor inferuit: neque enim paffim háec à&tio indulgenda eft. :
Nam ecce in primis, fi modica fümma fit, cce-
X. [PAvrvsHibro-XLl.-d-Edi&um. Ip EesT, vsque

ad duosaureos:] 4.. .^ 4 $5

^V.

;*&*

*
-

us

A.

Hal. libro feptimo. GE. 51 Vulg. haec iungit antecedentibus, et ab his,
quae fequuntur, nouum caput orditur, praepofito: Idem, nimirum: polTe expevivz
Labeo libro XXXVII. pofleriorum (cribit. 1DEM. Si oleum etc. 31 a Por-
ta ifta infcriptionis loco habet ita: poffe experiri; LABEO libro XXXVII.
pofteriorum (cribit, fi olemn etc. notata tamen in margine Florentina, BR. — 72
Pro diadicetur ex genio orthographiae PandeOar. blorentin. p R. Taur, iia-
que iíti genio obfequi debebat, et dare: dEudicetur. — Hal. imter wos diiudica-
retur. GEB. 73 Wulg, addit fcribit. BR. 74 Hal et Vulg. feaquefiro.
Vide de fequeftre et ad h. l. varia commentantem Perrenon. J. Auzmaduerf. 12.
et 1y. GEB. 75 Vulg. inferit tz, BR. 76 Dafil. 2x32z o*. BR. 77
Taur. itAbfolutus, et in Adnot, et itAbfolutus: de dole etc. au potzus, «t itAb-
folutus de dolo tenevis, fi apparuevit effe. eum pignori datum, haec de dolo aéiio
noxalis evit. XKiaec Taur. fuam mutans interpunctionem. — Ceterum Flor. recen-
tior manus zt deleuit, fed et a fequens, linea deletionis imprudentius producta.
Kepofuit autem inter verficulos fis. — Vnde H. a Porta in Il ad. marginem: Iu
P. F. noxae quibi dederis per iudicem et fis abfolutus. Hinc certe Vulgati libri,
traie&o infuper et: dederis, et per udicem fis abfolutus. At Hal. et H. a Porta
in vtraque dederis: per iudicem abfolutws, de dolo etc. — MSS. quod attinet in (b : ")
plerisque (maxime in Barb. et S. Cruc,) eft et fis abfolutus. — Pal. L et Treuif ef jv EE /ï/j
co amplius tran'spoütione vtuntur, quam retuli ex Vulgatis. Denique alio mo- J o
do Bynkersh. fine gloffis: woxae snibi per iudicem dederis, & fis ab[olutus. Kae- -
| uardus Z14. V'ariov. 7. Klorentinam fimpliciter tuetur t, nempe íeruus, qui ab-
folutus. eft, S.ex:uum enim, qui condenngatur, duci, .qui.aþl.'ol:.:utu.r,. ire ;1uber1.
Sed hanc fubtilitatem euertunt Bafil. fj feruum dederis mibi im iudicio, xo4. iAsv-
3e9037«, et abfolutus fis, babeo aduer(us te actionem de dolo. Quid fi vero et ex-
pungerem, tanquam natum a fequente ;t, aut per illud corre&um fcriberem :
noxae miübi dedevis per iudicem: ita ab[olutus de dolo temevis, fi apparuerit etc.
