quanti minoris emiffet emptor, fi fciffet hanc feruitutem im-
pofitam. :
LXIT. MonEesTINvsHibroeVHE. Differentiarum. Ap
RES donatas Edictum Aedilium curulium non pertinere di-
,cendum eft: Qt-äüquguidgz fe reftituturum)donator repromit-

tit ?, quando nullum pretium interuüeniat? Quid ergo, fi res

WM, a $ P * e
f'àb eo,-ews donata eft, melior fatta fit? numquid quanti eius,

qui meliorem fecit, intereft, donator conueniatur ? Quod mi-
nime dicendum eft: ne eo cafu liberalitatis fuae donator p4e-
nam patiatur: itaque fi,qua res donetur, neceffe non erit[ea

PA w æ/ rf -gä)rormttere ^, quáe [i) rebus venalibus Kediles repromitti
imiine& 7€— 3nbent: ffane de dolo donator obligare fe et debet]et folet: ne,

É

jau s W. 9

(Zlf/ 52&:123-

ies Ts

im'&'zh-

us.ü Q 94AC,
ä»o-. !fl '|

Li fs

A ;
M](:?

f &LW lz:/ &. D

E f- /

quod benig&üä contulerit, fraudis confilio reuocet. .
LXIII. VrLPIANYSibroW5 i W
mium. ScrEeNDvM eft ad venditiones folas hoc Edictum
pertinere, non tantum mancipiorum, verum ceterarum quo-
que rerum. Cur autem de Mocatiohibus nkhil edicatur, mi-
rum videbatur: haec tamen,ratio, redditur: vel quia numquam
iftorum,de hac re fuerat iurisdiftig: vel quia non fimiliter lo-
caüones, vt $ venditiones, |fiunti ^ 2e£nc, L:«
LXIV. PoxPoxrvsdibro XVIL-Epifülarum ". La-
&EO Ícribit, fi vno pretio plures feruos emifti, et de vno age-
re velis, .in?æyie&imatie&em $ feruorum proinde ? fieri debe-
re, atque vt *? fieretin äefcimationefäwï bonitatis agri, cum
ob éüictam partem fundi agatur. $. . Idem ait, fi vno pre-
tio plures feruos vendidifü, fanosque eífe promififti, et pars
dumtaxat eorum minus fana fit, de omnibus aduerfus dictum,
promiffumjreCefagi '^.. $. 2. Ibidem ait, errare et fugere
iumentum poffe, tnec: tamen errgïglem"'agt fugitiuum efle, agi
poffe. La o at (me d ha. :

LXV.'VigN vrEIVS onum.; ÁNIMI
tius, quam corporis vitium eft, veluti ^? fi ludos adfidue &älit
Ípectare, aut tabulas piCtas ftudiofe intueatur, fiue ^* etiam
mendax !?, aut fimilibus vitiis teneatur. $. r. Quofiens
morbus fonticus nominatur, eum fignificari Caffius ait, qui no-
ceat *9: nocere autem intellegifQu: perpetuus eft. *"*, non qui
tempore finiatur: fed ** morbum fonticum eum videri, qui
- . DN . * $AL C ecy [ .
inciderit in hominem, poftquam jis natus fit: [fontes enim no-
centesldj,cg *9 $. 2. Seruus tam veterator, quam nogï&ius
ow/ . sv £n, octer dC d in oro U. hn :,/.a,, at s WJWIZH,,
.2, Hal. et Vulg. Quid euim. BR. 3 Hal.
vepromittat, et mox: interuemit. GEB. — 4 Hal. erit, n ea ve promittere. G E B.
5 Hal. IDEM lib. II. GER. 6 Vulg. et, loco: vt. BR. 7 Hal. lib.
VII - dmuoA4. GEB. 8 Reponendum cenfemus: zu aeffimatione fermovum,
vti m.x: in aeflimatione bonitatis agri, qua licentia eo fecurius vtimur, quod
in praecedenti lege etiamnunc perfpicue eft: zurisdiétioue pro: duvisdiélio, et
in hac ipfa lege: ve&e ait ibidem ait, pro: retfe agi. Ibidem ait. Vulgata le-
&ionem elegit, quae,et nobis placet. Norica fimpliciter habet: aeffimationem.
Contius et recentiores diuifis di&ionibus: zmter aeflimatiomem. MSS. pluri-
mum variant, e nouendecim tredecim, fi quis corruptam orthographiam Vari-
antibus vellet accenfere. — Ne nimius fim vocem : extimatio, pro cadem habebo
cum illa: aeffzmatio. Otob. iuter aefizmatzonem. Ya et habebant Vat. L et
Pal. VIIL fed in hoc praepofitio expun&ta, in ifto conuerfa in: ;ta. Hoc: ita
aeftimationem ab initio habuere et vcl nunc habent Pal. VI. XI. et Chriftin.
Hiabebat et Vat. IL. fed. ibi 2 itg, expun&um. — Im aeffómationem referunt
Pal. II et Barb. aeffimationem Óimpliciter Pal. VIT. et IX. — Denique fingulares
Pal IV. vbi: aeffimationi. Pal. Yl vbi: u exiffimatione et Vat. IIL. vbi: zm-
terüm aeflimationem, legitur. BR. —Vt Pal. VIIL itaet Treuif. Sed et Bynkersh.
IL habet: ita aeffimatione. — Vt Pal. lL. et Barb. habent quoque Pal. V. $. Cruc.
et Bynkersh. l. GER. 9 Gothofr. in nota: 44 eff, perinde. — lta autem Hal.
et Vulg. 8R&. — 10 Ap. Hal. et Vulg. zt, abeft. BR. 11 Hal. et Vulg. zn
aeflimatione, quod amplectimur. 5 R. 12, Taur. in Adnot. redfe agi. in P.et
jn vet. vetle ait. in alio vet. vecle agitur. E tredecim MSS. quae ipfe adii, fex
habent: rede agitur, quatuor: vede agit, quintum: recle aget. — Flor. eft: vedle
ait ibidem ait, vt iam didum. — Omnes editi habent: recfe agi, quod tamen in
nullo fcripto inueni. BR. Hal. rede agi, vt ceteri. — Sex illa: Pal.I. II. V. VI.
XI. Treuif. Quatuor haec:; Pal. IX. Barb. Vat. I Bynkersh. — Quintum Pal.
YV. at redle ait, vt Florentiae Pal, VIIL, et Chritin. GER.— 13 Àp. Hal. zcl-

V

1 Hal li. XXVIII. GER.

. Hal. et Vulg. bic. BR.

371

& L $ : c
dici poteft: fed)veteratorem, non fpatio feruiendi, fed genere

et caufa aeftimandum, (Cdelius ait: nam quicumque ex veu. x*

4
*t/(
.j € ^
*

licio nouiciorum emptus, alicui minifterio praepofitus fit, ft. ! Uagsca, J Ro
tim eum veteratorum numero effe? nopicium autem non tk s-« é, &..

r * * . 01'0 t * . "
rocinio animi, fed condicioneé feruitutis intellegi. Nec ad

JlLoïm'; fe» Asv

rem pertinere, latine ?? íciat,/Inecne ?* : |nam;/ ( nee-) ?? ob L. 4 Zogus,

id veteratorem efíe, |fij liberalibüus ftudiis eruditus fit.
eec;

DE EVICTIONIBVS, ET .DVPrL/AE

STIPYLATION]|E|'.

| VrrprAwNvs dibro XXVIHE.—-ad!Sabinum.
S IV E tota res euincatur, fiueai;pars, habet regreffum em- :
ptorjim * venditorem, fed cum pars euincatur 5, fi qui-
dem pro indiuifo euincatur ?, regreffüm habet pro quantita-
te euiCtde partis: quod fi certus locus fit euictus, non pro in-
diuifo portio fundi,|pro bonitate loci erit regreffus: quid
enim, fi quod fuit in agro pretiofiffimum, hoc euictum eft,
aut quod füitin agro viliffimum? aeftimabitur * loci quali-
tas, et fic erit regreffus. EE i P
Il. Pavrvs/libro V..ad-Sabinum.. Sx pvprrA non
promitteretur *, et eo nomine agetur, dubpli condemfhandus
eft? reus. N
IIl. Ingw dibro4XJ/?-ad-Sabinum. Cv rw ven-
ditione ferui peculium Temper exceptum effe intellégitur, is
homo ex peculio fummam quandam fecum abftullerat: fi, pro-
pter hanc caufam, furti cum emptore actum fit, non reuerte-
retur ^^ emptor ad venditorem ex /Atipulatione duplde: quia
fyrtis, noxisque folutum effe, praeftarfij debetivenditionig tem-

1 4t6, Con;

e

u —À—ÀM. "nt— —

.pore, haec ?^ autem attio poftea effe céeperit !3.

., IV. Vr?PriaANvs dibroXXXIL-ad Edictum. Irrvp
qu;(eritur, anfis, qui mancipium ** vendidit, debeat fideiuffo-
rem ob euictionem dare, quem |vulgo !5 auctorem fecundum
vocant? Eteítrelatum, non debere: nifi hoc nominatim actum
eft. $. r. Si ifhpuberis nomine tutor vendiderit, euictione
feguta, Papinianus libro tertio RefpGüforum ait, dari in eum,
cuius tutela gefta fit, vtilem aétionem, fed adicit *9, in id de-
mum, quod &4 rationibus eius accepto latum eft *5: fed an in
totum, fi tutor foluendo non fit, videamus? Quod magis pu-
to: neque enim male contra)ïitur cum tutoribus.

utí,abeft. GEB, — 14 Vulg. fitue. BR. — 15 Hal. hic addit: fit. GEB. — 16
Vide Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 39. GEBR. 17 Hal fit.'GEB. . 18 Hal.
inferit et. G E B. 19 Hal. dicuntur. GEB. 20 Bafil. j»uais. Romane.

B R. 21 Hal. addit: logui. G ER. 22, Vulg. Nor. omnes: mec ob id ve-
teratorem eum effe, omiflo: mam. 'Taurellii tamen fcripturam plerique codices
Ícripti confirmant. Nam e fedecim decem habent: wam uec, cum in folis tri-
bus fimplex: mec habeatur. Decrat quoque: a inquarto, fed ibi fuppletum
eft. Contra vt Florentiae ita in Pal. XL. et Bynkersh. L zec prorfus defidera-
tur. Deerat item in Vat. L. fed iftic: poftea adie&um eft, Singularis eft Pal.
VIL in quo: am nec exfulat. — Item Pal. II. vbi pro: nam mec ob id, habetur:
nam mec obici,manifefto mendo. BR. li qui hàbent: auem zec funt: Pal. IV.
VI. VIII. Chriftin. Barb. S. Cruc. Treuif. vt adeo verius videatur id quod ap.
Brenkm. in litura reperi, horum codicum non effe decem fed feptem, maxime
quod computatis tribus, vbi ztam, abeft, Pal. III. V. IX. et quarto, qui videtur
effe Var. lL. et iis, quorum nominatim in notula fit mentio, codices fint nume-
ro fedecim. GEE. - !

i Vulg. flipulationibus. BR.
inferit ezu$. BR. — 4 Hal. ad. GEEB. . $5 Hal. euincitur. GER.
enincatur, abeft. G EB. 7 VYaur. aefiimaVitur. GEB. 8 Gothofr. in nota:
non repromittetur. Hal. GEB. — 9 Hal.erit. Geg. — 10 Hal. li. XV. G.
11 Gothofr. in nota: Zj reuertetur. Ita Hal. et Vulg. et eft melius. BR. — IZ
I3 Florentiae in hac voce er deletae, vt fit: coepit,
et ita Hal. et omnes. BR. . Sed et MSS. Otob. Pal. IIL. Bynkersh. GES. — I4
Cuiac. XXI. Obf. 1. et Salmaf. de Vfur. c. $. maluntt sancipio, quod difpli-
cuit Dcfid. Heraldo Zzmiadu. ad Salmaf. Ius Att. et Rom. lib. IV. c. 2. m. 3.

2, Hal. lb. XXIII. GEB. — 3 Vulg.

6 Ap. Hal.

et 4. adftipulante Schulüngio ad. Caii Inflit. lib. T. tit. 6. $. 3. 2. 27. BR. — 15
Taur zOlsv. GEB. — 16 Hal.addit. GEB, — 17 Vulg. inferit ex. BR.— 18
Qqq Hal, fit.

] "
U)&r: UAPTA , óon UA£b

4poc AL
& Cctc * 491

* "
" V aldii F f
Q..::l « , | P d "d.
y " *

Lovt ,

P ,
L.2 S0leconeat,

b 4,
£O5 9 X 2!/, m t
C o
L föc/ Ui E.

^A

/V. Pawrvs libro XXXIIL ad Editum. SrEmv:

venditor peculium acceffurum dixit: fi vicarius euictus fit,
nihil pràeftaturum vénditórem Labeo ait: quia fiue non fuit "?
in peculio, non acceíferit ??9: fiue fuerit ^*, iniuriam a iudi-
1 4 ce emptor paífus eft: aliter atque fi nominatim, feruum acce-
P , dere|dixiffet: tunc enim praeftare debgfet ?? in peculio eum effe.
L sée "m AVÍ , VL Galvs dibro—X.-ad Edictum-—preuineiale $1
FVNDVS venierit, ex confuetudine eius regionis, in qua nego-
tium geftum eft, pro euictione caueri oportet.
VII Ivriawvsdibro-XHE-25-Digeftorum. Qvr A
pupillo fubftitutum ei feruum emerit, agere cum fubftituto
ex empto poteft: et ex ftipulatu de euictione, cum neutram
earum aCtionum aduerfus pupillum habere potuerit.
VIII. IpngMw dibro igef -0 VENDITOR
' : : $ 4 . . Z *
hominis emptori praeftare debet, quanti eiüs intéreft homi-
nem venditoris fuiffe: quare fiue partus ancillde, fiue here-.-
ditas, quam feruus iuffu emptoris adierit ^*, (Guicta fuerit, agi
ex empto poteft: et ficut obligatus eft venditor, vt praeftet
licere habere hominem quem vendidit, ita ea quoque, qujle
per eum adquiri potuerunt, praeftare debet emptori, vt habeat.

IX. PAvrvslibre-EXXVI. ?5-ad-Edi&um. .Sr vks-

fL.C/ LU T com

&

. :
fu*/m Ammvo,, 2w. :

A 5 L
j4€ €x /[þo,,ïn.:

fotncipome V.

: ; $4 « CAUv 7376 .j*
: é DIDERIS feruum mihi Titii, deinde Titius heredem me re--

liquerit, Sabinus ait, amiffam aCtionem pro euictione, quoniam
feruus móri poteft euinci: fed in ex empto aCtione decurren-
C wüm-ett:^*. |
.X. CErsvslHibro XXVIL ?7" Digeftorum. Sx ovrs
per fundum, quem cum alio communem haberet, quafi folus
dominus eius effet, ius eundi, agendi, mihi vendiderit, et ceí-
Íerit, tenebitur mihi euictionis nomine, ceteris non ceden-
tibus. |
^ XLl. Pavrvsuibro VE-Refponforum- Lvcrvs Tr-
E TIVS praedia in Germania trans Renüm emit, et partem pre-
tii intulit: cum in refiduam quantitatem heres emptoris con-
ueniretur, quaeftionem retfulit, dicens has pofleffiones ex
praecepto Pripcipali partim diftrattas, partim veteranis in prae-
mia adfignatas. Qujero, an huiu,særäi periculum ad vendito-
rem pertinere poffit? Paulus refpondit, flyturos ^* cafus eui-
Cionis poft contrattamjemptionem ?? ad venditorem non per-
tinere: et ideo fecundum ea quae propongnntur ??, pretium

X-L*n 4

/y)-: - QWU

- N1
ä*t:aj*'*"d&w/

lat tnet- d
ol äjïm 6'74 .t
veC ^Z, dercenm

putabat, quae fuiflet venditionis tempore, non cum euince-
retur ?3 : « e,
Hal. fit. GEBR. I9 Hal fuerat. GER. 20 Hal. et Vulg. acceffit. BR.
21 Hal. fuerat. Vulg. fuit, quod malim. 2R. . 22 Hal. debere, Vulg. debebit.
BR. 25 Hal. li. XIV. GER. 24 Hal. adierat. GER. 25 Hal. lib.
XXXIII. GEE. .. 26 Flor. praepofitio iz eft deleta. — Vulg. Nor. omnes fub-
ftituere: ad ex empto a&ionem.
fuo loco reftituere, addita tamen litera ;; ad vocem: a&ione. lta fane omnes
Ícripti, quorum vidi vndecim, nifi quod in Treuif. olim videatur plane abfuiffe.
In Pal. HL. pro: decurrendum, eft curreudum, et in Pal. IV. recurrendum. BR.
Reliqui codices funt: Pal. V. VII. XI. Chriftin. Vat. L II. S. Cruc. Bynkersh.
GEB. 2/7 Hal. ljb. XXVIII. GEB. — 28 Graeci videntur legiffe: fortai-
tos, habent enim Bafil. zvxsqe &vrízi. BR. — 29 Hal. euiclionem. GER. — 30
Hal. proponerentur. GEB. 31 Hal. et Vulg. noxa, et ita legendum arbitra-
mur. BR, Etiam MSS. Otob. Pal.I.II. HL IV. V. VI. Vat. I. II. Bynkersh. ha-
bent: zoxa. At Darb. feruat Florentinam. GEB. — 32 Hal. Refpoudit. GEB.
33 Hal. et Vulg. addunt: res. BR. — 34 Hal. ljó. XXXII. GEB. — 35 Hal.

DIGESTORVM LIB. XXL TIT. II

ablata, ex caufa ftipulationis duplum confequi;

L atf U.. P raediorum peti poffe. $. r. Ex his verbis ftipulationis du-
" /:*AOJ?""WPH:;(e vel fimplae, v HOMINEM, QVO DE AGITVR,
OT MP TNEE OXAfM ESSE SOLVTVM, venditorem conueniri non
n ao T ao polfe propter eas noxas, quge publice coérceri folent.
- Pel, : — . KIl. ScKkvora dibro-IL-Refponferat, QvrpAM
ex parte dimidia heres inftitutus vniuerfa praedia vendidit:
et coheredes pretium acceperunt: ieuictis his, quiero, an co-
A. heredes ex empto actione teneahtur ? (:Refpondi ??, fi cohere-
r des praefentes adfuerunt, nec diffenferunt, videri vnumquem-
: que partem fuam vendidiffe. ;
XIII. Pavrvs ibro V. ad Sabinum. BowriTATIS
La of aeftimationem faciendam, cum pars jenincitur; Proculus recte

Ego cum Taur. et MSS. malim praepofitionem -

Hal. fit. GERB.

x. . XIV. VzPerANvsHibto XVII.-3*-ad Editum. Noxw

ln dimidiam quantitatem pretii. | L|
XV. PAvrLvs libroV.adSabinum.- SEp?5 sr quid , - n
poftea alluuione ?* acceffit ?7j4tempus quo accédit infpicien- -j« " "

dum.o.$. 1. Si vfusfructus euincatur, pro bonitate fructuum LE u
/e&imatio facienda eft. Sed et fi feruus ?5 euincatur, quan- ftþ A /——Mgïæ )
t ** minoris ob id praedium eft, lis aeftimanda eft. sz»e ZA
XVI. PouPourivs/lbre;IX.-59-ad-Sabinum. Evr- ]X
CTA re vendita, ex empto erit apendum de eo quod acceffit: ^
quemadmodum ea ** qude/empto fundo nominatim acceffe- 7-
runt, fi euicta fint, fimplum praeftatur ^^. $. r, Duplde fti- |
pulatio committi dicitur tunc, cum res reftituta eft petitori, |
vel damfiatus eft,litis aeltimatione,43, vel poffeffor ab em- 44 ^m
ptore conuentus abfolutus eft. $. 2. Si feruus, cuius nomi-L— * ex£— ».
ne duplam ftipulati fümus, euictus fuerit a—aobis ** ob id, iz;/Love -
quod fugitiuus ^?, vel fanus non fuerit *5, jan$^7? agere ni-Z4 m £:
hilo minus poffius, quderitur. Proculus videndum ait, ne L'ï?aïä;
hoc ^* quoque interfit, vtrum tuff ^? eui&tus fit, cum meus ss G.
factus non eífet: an tuif cum meus fattus effet: in eo enim g :
cafü quo meus factus eít 5?, ftatim mea intereft 5*, quan- |
to ?? ob id deterior eft 5?, et quam aCtionem femel ex ftipu- — .
latu habere cfepi ?*,[ eam necjeui&ione)nec morte, nec ma- /LefAieer;tam —
numiffione, nec fuga ferui, nec vlla fimili caufa amitti:| at iïtjef,;f' IÍ — 1.*
in bonis meis factus non fit, nihil ob"ä&?:quod fugitiuus m |
fit, pauperior fim *^, vtpóte/?? cum in bonis meis non fit.&&ex fwm, .. -
Quod fi fanum effe, erronem non effe, ftipulatus effem, ,ta.n-g,x'fd-wli"fuja.; b !
tum mea interefle, quantum ad praefentem víum pertin£fety ^ p«teu&.. ")
tametfi ** in obfcuro effet: vtpote ignorantibus nobis, quam- U,Jg'ï'*,,, o
diu eum habituruS;effem, et an futurum effet, vt eum quis- gU Ym ojb
quam autfime, aut ab eo, cui vendidiffem, cuiue fimiliter pro- d
mififfem, euinceretz- füummam autem opinionis fude hanc effe,
vt tantym ex ea ftipulatione confequar, quapíi mea interfit, AA jprb s;
ä poft ftipulationem interfüerit, eum feruum fugitiuum .
non effe. | :
XVIL VrrrAwvs/libro-XXIX.—ad-Sabinum. ViNw-
DICANTEM venditorem rem, quam 5? ipfe vendidit, exce-
ptione doli poffe fümmoueri, nemini dubium eft, quamuis alio
iure dominium qugefierit: improbe enim rem a fe diftractam
euincere conatur: eligere autem emptor poteft, vtrum rem
velit retinere, intentione per exceptionem elif3: an potius re J df:5«,

[2

| | : : Mij
XVIIL Pavrvs4dibro V. ad Sabinum. Sg BDÉiTEER . . *
exceptio ormiffa fit, aut oppofitaea, nihilo minus euicüusfit, ex n« ox aob .
duplde quoque ftipulatione, vel ex empto $? poteft conueniri. Jà

XIX. VnPrANvs|libroXXIX.adSabinum. SEp ET

i füpulatio nulla fuiffet ** interpofita, de ex empto actione

idem dicemus. $. r. Si homo liber, qui bona fide feruiebpt 97, ;
venierit mihi a T;tio, Titiusque eum heredem fcripferit quaft »o«acáo, &
liberum, et ipfe mihi fui faciat controuerfiam: ipfum de fe |
obligatum habebo.

XX. PowPourivs libro-X.—3 ad Sabinum- Fvx-
pvM meum obligaui, deinde alienauiiibi: vt eo nomine non
3 obli-

inferit et. GEB. — 36 Taur. alluDione. GEB. — 57 Hal. accefferit. GER. 38

Redte legituri feruas, mancipium illi fundo addictum, inquilinos vocat L. 112.

pr. infra de Legat. 3. non: fernitus ob aduerfatiuam : fed, qua ab vfufru&u di- .
ftinguitur. BYN K. 39 Hal. quanto minoris. G EB. 40 Hal. lb. XIX.
GEB. 41 Hal et, loco: ea. GER. — 42 Hal. n fimplum praeflantur. GE B.
43 Gothofr. in nota: damnatus in litis aeftimationem. Haloand. Ya et Vulg.
BR. 44 Hal et Vulg. inferunt az. BR. — 453 Taur. fagitiDus. GER. 46
Hal. »on fanus fuit. G. 47 Ap. Hal et Vulg. a», hic abeft. BR. — 48
Hal. bic. Vulg. id. BR. . 49 Hal twnc. GEB. — 350 Hal. effet. GER. 5t
Hal. zntereffe. G E B. 52, Hal. in margine: alias, quam ob id. GER. 3
54 Hal. coeperim. GEB. — 55 Hal. ob boc. Vulg. ob id. BR.
56 Hal. pauperiorem effe. GE s. 57 Hal. et Vulg. vtputa. BR,. — 58 Hal.
inferit d. GE B. 59 Hal. q40d, loco: vem, quam. GEB. 60 Hal. vel ex
empto parenthefi inclufit, et in margine addidit: alias, defumt. GERB. 61
Hal. fuit. GEB. 62 Hal fermierat. G ER. 63 Hal li XIX. GER.

64

JEMM
i,
Ó
Pl
]
[ RLT
W&x: ;

"

ubh.

-

^
/

obligaberis 5*, fi eum poftea aMÁ te ^* emam, et fatis pro
euictione mihi ldes, ,jéXcipiendumac auiiong 95, quod pro me

ilï?/ 5*;4'—-0*4" obligatus fit ?7: quia etiam non excepto eo, agendo eo nomi-
ejU a- s ; '

yro m

Lieva/

[34: 9. |iudicio accepto viétus eflet, et litis deftimationem fuftuliffet,.

4 od.^ri, quis non dediffet,

fcl*,äm ;'hw)*??,foris, damfïl

L-MN

^

ne contra te, doli mali exceptione poffim fummoueri.
XXI.VrnPrANvslibro-XXLX.-adSabinum. SrsEm-
vvs venditus decefferit, antequam ,euingatur, ftipulatio non
committitur: quia nemo eum. euincàt 95, faftum 9? hu-
manae fortis: de dolo tamen poterit agi, fi dolus interceffe-
rit.(* . D. Inde *? Iulianus librogqgwag;ggggmgfgïäg ) elegan-
ter definit, duplde ftipulationem tunc committi, quótiens res
ita gimittitur, vt eam emptori habere non liceat propter ipfam
euictionem,((4$. ? Et ideo ait, i. emptor hominis mota fibi
controueríia venditorem dederit procuratorem, isque victus
litis aeftimationem fu&ugffit 71, füpulationem duplde non

committi: qüia nec mandati actionem procurator Jffi£ idem-

3* . * w * e
que venditor habet *?, vt ab emptore litis aeftimationem con-
fequatur. Cumigitur neque corpus, neque pecunia emptori
abfit, non oportet committi ftipulationem: quamuis, fi *? ipfe

placeat committi ftipulationem: vt ét ipfe lulianus eodem li-
bro fcripfit. Neque. enim habere licet eum, cuius fi pretium
übraduerfario auferfetur 7^: prope *5 enim
hunc ex fecun gw'e'mptione, id eft, ex litis aeftimatione, empto-
ri ^9 haberf'hicet, non ex priftina. $. 3. Idem Iulianus eo-
dem libro fcribit, fi lite conteftata fugerit homo culpa poflef-
atus ^. quidem erit poffeffor *?, fed non ftatim
eum ad venditorem regreflurum, et ex duplge ftipulatione actu-
rum: quia interim non propter euictionem, fed propter fugam,

.£L; teihominem habere non licet. Plane, inquif, cum affprehende-

-T.

"funt. GEP.

rit poffeffionem fugitiui, tunc committi ftipulationem Iulianus
ait ^?: nam et fi fine culpa poffetforis fugiffet, deinde cau-
tionibus interpofitis abfolutus eflet, non alias committeretur
ftipulatio, quam fi adprehenfüm hominem rettituiffet: vbi(igi-
tur/litis &e£timationem optulit, fufficit adprehendere: vbi ca-
uit, non prius, nifi reftituerit.
— XXII. PowPoervsMibre-L-ex-Plautio-59. S1 PnRo
re pupilli, quam emit, litis deftimationem tutor non ex pecu-
nia pupilli, fed ex füo praeftiterit, ftipulatio de euiCtione pu-
pillo aduerfüs venditorem committitur. Gx$. 1) Si pro euictio-
ne fundi, quem emit mulier, fatis accepiflet, et eundem fun-

. dum in dotem dediffet, deinde aliquis eum a marito per iudi-
'€ium abftuliffet, poteft mulier ftatim agere aduerfus fideiuffo-

res ?* emptionis nomine, quafi'minorem dotem habere)cge-
piffet, vel etiam ?? nullam: fi tantum maritus optuliffet, quan-
ti fundus effet. * : | |
XXIII. VrnPriANvSs libroXXFX--ad-Sabinum. SEn
ET fi poft mortem mulieris euincatur, regreífus erit ad du-
plde ftipulationem: quia ex promiffione maritus aduerfus he-
redes mulieris agere poteft: et ipfi ex ftipulatu agere poffunt.
XXIV. AäFRICANVS ' L—Qu4efu Now
TAMEN €i contequens effe, vt e&-98? fi ipfi domino nuptura,

Y

64 Gothofr. in nota: non obligaueris. Ffal. Immo Hal. habet: obligarevis, At
'Taur. oblizaVeris. GEB. 65 Hal. fi eum a te pofles. GEB. — 66 Gothotr.
in nota: excipiendum eft a cautione. Hal. GEB. 67 Cod. Bynkersh. obl
gatus fis, abeft autem ibidem a fequentibus zon. BR. 68 Hal. e(.tz'nczt. G E B.
69 Taur. in Adnot. factum. fic m P. et n vet. nempe ipfe intellexit legendum
elle : fatumm, vt omnes habent.. Sed et complura MSS. vidi ita habere. BR.
Habet Hal. fatum et Pal. IL. IHT. IV. V. VI. Barb. Vat. IL. III. Bynkersh. Eft

tamen in Vat. L. fa&um, vt et in Pal. L vbi tamen punctum confpicitur in cor-

pore literae c quafi delendi caufa. GEB. 7o Vulg. Vde. BR. 71 Vide
Duk. ed . Opnfc. de Latin. Vet. ICt. p. 359. BR. 72, Hal. babeat. G ERB.
73 Vulg. inferit emptor. GEB. 74 Yaur. aufeRetur. GEB. — '75 Hal. pro-
prie. GER. — 16 Ap. Hal. emptori, abeft. GEB. — 77 Vulg. damnandus. 5 R.
^8 Hal. damuandum quidem poffefforem. GEB. — '79 Ap. Hal. Iulianus ait, ab-
8o Hal. li. I. énisoAdv. GER. 81 Hal. fideinfforem. G E.B.

82, Ap. Hal, etiau, abeft. GEB. 83 Ap. Hal. et Vulg. et; abeft. n&. — .84

DIGESTORVM-. LIB. €XIl TIT.

IT. 373

in dotem .emem- dederit, committi ftipulationem dicamus :
quamuis .g(equ-e indoäa mulier futura fit:fquoniam quidem
etiam fi 5^ verum fitj habere &i non licére feruum, illud ta-
E . - : , :
men verum non fit, iudicio eum euictum effe: ex empto ta-
men contra venditorem mulier habet aCtionem. — 43
XXV. VnPrANvs4 X !
SERVVM, cuius nomine duplam ftipülatus fis, manumiferis,
nihil ex ftipulatione confequi poffis 59: quia non euincitur,
quo minus habere tibi liceat, quem ipfe ante voluntate tua
perdideris, — |
ioma:.XXVLl(PAvrvsübreV.STadSabinum. Skp gmoc
nomine, quod libertum quis non habeat, ex vendito actionem
habet, fi fcierit venditor, alienum fe vendere. Sed jettíi ex
caufa fideicommiffi emptor coactus fuerit eum manumittere,
ex empto actionem habebit. V.
XXVIL-PowrPonrv s tlibresX : &« Hoc
IVRE vtimur, vt exceptiones ex perfona emptoris obiectae
fi obftant, venditor ei non teneatur: fi vero ad perfonam ven-
ditoris refpiciónt , contra:|certe nec ex empto, nec ex fti-
pulatione duplfe, nec fimplde, aCtio competit emptori, fi ex-
ceptio ei ??, ex facto ipfius oppofita, obftiterit: d
XXVIII. VrPrANvs dibro—LX3cX.—9—ad-EdiCtum.
SED SI ex vtriusque perfona,| et ayi&toris, oris ext-
ptiones obicientur ?*, inf£feri£, propter quam exäptionem
iudex contra iudicauerit: et fic, [aut committetur,
committetur ftipulatiot] — 9 /c/aufnex,,
XXIX. PowPoNivs-libro XI. ?? ad-Sabinum. Sr
REM , quam mihi alienam vendideras, a domino redemerim,
falfum effe quod Nerua refpondiffet,
tium confequi ex vendito agentem, quafi habere mihi rem
liceret, Celfus filius aiebat: quia üïg bonge fidei conueniret,
et ego ex alia caufajrem haberem. $. r. Si duplge) füipula-
tor, ex poffeffore petitor faCtus je& viCtus|fit, quam rem, fi
poffideret, retinere potuerit,]|peti]?? autem vtiliter non pote-
rit]|?9, vel ipfo iure promiffor duplge tutus erit, vel certe do-
li mali exceptione fe tueri poterit: fed ita, i culpa, vel fponte
duplfe ftipulatoris poffeffio amiffa fuerit.
pore venditori renuntiari ?? poteft, vt de ea re agenda adfitz
quia non praefinitur certum tempus in ea ftipulatione: dum
tamen ne prope ipfam condemfiationem id fiat.
» . XXX.IpzxMlibro-XIX.-?35.adSabinum. Sr kwPTO-
RI, qui ftipulatus fit, furtis noxisque folutum efle, heres ex-
ftiteritis, cui feruus furtum fecerit ??, incipit is ex ftipulatu

*

aCtionem habere, quamadmodum fi ipfe alii praeftitiflet. — »cz« ^s /c DN
XXXI. VrnPrAwvslibroXLlIkhadSabinume S1 ITA j4«22»«-e XL.

quü&iwläggie&fpondeat » SANVM ESSE, FVREM NON
ESSE,|VISPELLIONEM)'??, NoNgESSE, et cetera:
inutilis ftipulatio quibusdam videtur: quia fiquis * eft in hac
caufa, ifhpoflibile eft quod promittitur: fi non eft, fruftra eft:
fed ego Bäægeïg?s» hanc iïipglatiogïfem, FVREM NON ES-
SE, [VISPELLIONEM NON ESSE) SANVM ESSE,

Hal. quaudoquidem etfi. GE E. 85 Hal. ljb. X. GeB. .. 86 Hal. poteris.
G E R. $7 Hal. lib. X. GER. 88 Hal. refpiciant. GEB. — 89 Ap. Hal.
ej,abeft. GEB. — 9o Hal. ljb. XXXII. GER. — gt Hal. obiiciantur. GE B.
92 Hal. lib. XV. GEB. 93 Abeïï: poff? a Bynkersh. vtroque. GEB. — 94.
Flor. etiamnunc eft:z amet pretimm, forte: a we et pretimm. BR. ^ 95 Taur. in
Adnot. peti. fic in vet. in P. corrupte petita, Sed Contius miratur Taur. a fide
fui exemplaris difceffiffe, cum, inquit, ferri vtique haec le&iopotuerit. Steph. Hal.
H.a Porta, Baudoz. habent: petere. Vtriquefauent MSS. quin: peterein Vat. L.
corre&um in: petz. BR. Habent: petz, Otob. et Bynkersh. peteye Pal. I. etIl, GE B.
96 Hal. et Vulg, potzerit, quod reponendum videtur. BR. . Nihil magnopere obftare
videtur, cur Florentinaretinerinon debeat. — Si vi&us fit, petens rem, quamfl poffi-
deret retinere potuerit (vel potuiffet) fed quae tamen vtiliter ab eo peti non po-
terit, i. e, quam ipfe vtiliter peti non poterit. DVK. 97 Hal. et Vulg. de-

nünciavi. BR. — 98 Hal. lib. X. GER. 99 Hal. fecerat. GE&. — yoo Hal.
habet; Vefpillenem, et in margine: alias, verfipellem. GE z. 1 Hal. quid. GER.
Qqqa2 : 2 Hal.

ife-93 tea meJ?^ pre- | &^.

$. 2. Quglibet tem- »

Jt't*, &.. :?m,,

a

4 /e

IEr T 'ï.-]/e ,
Jojre at d

TL

Aj a m |

nl av F. .
j P2 ,Tfæ,,, [ 3 2et

? E E -

L.

(..u'ä'. exTY;

FEV Pwn »on ä
L £t !

/zl*!;,t * a, L.

. duobus, fi tantum fugitiuum effe fciffet emptor: hiec confe-

L/n

ïaa-ïw-;w»wf ""XXXHï;'IDEM,dibæ;ïrLLa&S&bi-ngæ SI SERVVM
! '"emero, et eundem vendidero, deinde emptorihob hoc fuero
haecex . — —tconderjhatus, quia tradere non potui euictum, committitur !?

!]

«s5 — | [dupie-ftipulatio.

&r. d. Mpteippo i
| $GCX CU ,
f€dua ntcy, E

$
s "
j'a*&;( LE

eft, quo genere iudicii euincatur, vt mihi habere mnon liceat.

: A A. 4 : L/:ïhb'c
d M :ewew vateref.,

- XXHIIl.
.JA(:F/x &K;«O(,

. 10 Hal. boc. GE B. II Hal. ljb. L. GEs. I2 Taur. hic non habet vo-

kHal li. XIX. GEB. 14. Ap. Hal. effet, abeft. GEB. 15 Hal. in mar-

procedit, quod Tulianus libro quintó.decimo.? Digeftorum fcri-

pturus. Secundum haec *? faepius ex jïipulatu agi poterit:

. conuenit: nóf;tamen vt fatisdetur, nifi [?? fpecialiter id'a&tüim

374 j DIGESTORVM LÍIB. XXE JIT. lL

vtilem effe: hoc enim continere ?, quod 'irg;grefc, horum quidj
effe, vel horum quid non effe: fed et ? ficut, * horum fuerit
adiectum, PRAESTARI, multo magis valere ftipulationem:
alioquin ftipulatio, quife ab A[gldilibus proponitur, inutilis erit,
quod vtique nemo fanus probabit. &&v « ^ -
XXXIL Inrw dibro-XLVI.-ad Sabinum. Qvra di-
citur, quotiens plures res jiit ftipulationem deducuntur, plures
effe ftipulationes: an et in dupl/e ftipulatione hoc idem fit,
videamus: ? cum quis fipulatur, FvG1TIVVM NON ES-

€to Kedilium curglium promittuntur: vtrum vna ftipulatio eft,
an pluresP Et rdtio facit, vt plureg fint. $. r. Ergo et illud

bit: egit, inqüif, quanti ? minoris propter f"ugan?P ferui, dein-
de agit propter morbum: id agendum eft, inqui£, ne lucrum
faciat emptor, et bis eiusdem vitii geftimationem confequatur.
Pingamus emptum decem: minoris autem empturum fuille

cutui propter fugam: mox comperiífe, quod non effet fanus:
fimiliter duobus minoris empturum fuiffe]j fi, de morbo non
ignoraffet: rurfus copíequi debebit duo: nam, et fi de vtro-
que fimul egiffet, quáttuor effet confecuturus: quia eum for-
te, qui neque fanus, et fugitiuus effet, fex tantum effet em-

neque enim ex wae ftipulatione, fed ex pluribus agitur.

; Ls fl |
XXXIV. PowPoNrv s dibro-XXVH.—3-ad Sabinum.
S: MANCIPIVM ita emeris, ne proltituatur, et cum profti-
tutum fuiffet, vt liberum effet: fi contra legem venditionis fa-
ciente teJad libertatem peruenerit, tu videris quafi manumi-
fiffe: et ideo nullum aduerfus venditorem habebis regreffum.
$. 1. Si communi diuidundo mecum attum elfet *?^, et aduer-
fario feruus adiudicatus fit, quia probauit eum communem ef-
fe: habebo ex duplfe ftipulatione aCctionem: qui&/ non inter-

$. 2. Duplge ftipulatio euictionem non *? vnam continet,|fi
quis|dominium rei peïieritite:-eæ&eer&t': ded et fi/Seruiana actio-

ne experiatur, 7 ' A fate X ( gt
XXXV. PAvrLvslüibro-IL.-ad-Edrétum Kedili

lium EvicrTrvs autem a creditore tunc videtur, cum fere
fpes habendi abfciiïa T9 eft. Itaque fi Seruiana actione eui-
€tus fit, committitur quidem ftipulatio, fed quoniam foluta a
debitore pecunia poteft feruum habere, fi foluto pignore ven-
ditor conueniatur, poterit vti doli exceptione. ! :
XXXVI. Inzwlibro-XXIX. " ad-Edidtum, Navr
aut domip *? empta, fingula Cfementa vel tabulde emptie non
intelleguntur: ideoque nec euictionis nomine obligatur ven-
ditor, quafi euicta parte. D o
XXXVII. VrnPrANVS dibro-XXXIHE- ? ad-Edictirm.

EwPToRn:i duplam promitti a venditore oportet, nifi aliud

proponatur, fed vt repromittatur. $. r. Quod autem diximus,
duplam promitti oportere, fic erit accipiendum, vt non ex

2, Hal. coutiuet, GEB. — 3 Àp. Hal. et Vulg. et, abeft. BR. — 4 Vulg. quid.
B R. 5 Hal. praefigit puta. GEB. 6 Hal. inferit; furem mon effe, quod
Vulg. primo loco inferit: furem mon effe, fugitinum etc. Florentiae pro: erro-
"«em, elt: errorem, quod iam notauit Auguftin. 7II. Emend, 7. BR. — 7 Hal.
addit: quoque. GEB. — 8 Hal. et Vulg. vicefimo. BR. — 9 Hal. quanto. G E B.

cem: duplae, quae a manu legitima, hoc eft. fupplente, profe&a videtur. — Ha-
bent omnes. BR. Etiam Hal. et Otob. Pal. I. et II. Bynkersh. GEB, 13

"

t e 5 -V e . i $
omni re id accipiamus, fed de his rebus, quae g)reiwüores ef

fent ?*: fi margarita forte, aut ornamenta pretiofa, vel veftis : |

ferica, vel quid aliudjnóti| contemptibile veneat ?2, — Per edi-evex JQ-,«* 7 d

Ctum autem curulium etiam de feruo cauere venditor iubetur.
$. 2. $i fimplam pro dupla per errorem ftipulatus fit emptor,
re euicta, confecuturum: eum ex empto Neratius ait, quanto
minus ftipulatus fit: fi modo omnia facit emptor, quae in fti-
pulatione continentur: quod fi non fecit ??, ex empto id tan-
tum ?^ confecuturum, vt ei promittatur, quod minus in fti-
pulationem fuperiorem deductum eft. !

6 : d o j 7 | F
SE ERRONEM NON ESSE, etcaetera " quíe ex Edi- |. : . i
,ä" - , AXXVIIL Ipzgw lbre-cH--Difentationum. Iw cgE-

DITORE, qui pignus vendidit, traCtari poteft, an re euicta .
vel ad hoc teneatur ex empto, vt quam habet aduerfusldebito-**ïw?"t"e'"*
rem aCtionem, eam praeftet:-habet autem contrariam pigne-
raticiam aCctionem. — Et magis eft, vt praeítet: cui enim non
fequum videbitur, vel hoc faltem confequi emptorem, quod
fine difpendio creditoris futurum eft?2 — senpaguir , !
XXXIX. Iv r1Aw v silib H. | CM
woR vigintiquinque annis fundum vendidit Tifio: 2 eum
Titius Sejo: minor fe in ea venditione circümfcriptum dicit,
et inpetrat ??. cognitionem non tantum aduerfus Tifium, fed
etiam aduerfus Seium: Seius poftulabat apud Praetorem, vti-.
lem fibi de eui&tione,ftipulationem in Titium dari: eco dan-
c!arr.l putabam. QReIþäfldi ^5, iuftam rem Seius poftulaï : nam
fi ei fundus praetoria cognitione ablatus fuerit, Kequum erit,
per eundem Praetorem et euictionem reftitui. $ 1, M fer-
uus tuus emerit hominem, et eundem vendiderit Tifio, eius-
que nomine duplam promiferit, et tufa yenditore ferui ftipula- 1. jn tf
tus fuerig: fi Titius feruum petierit, et äïgfä]ziqi&us fit, quod "i, 6raf: ;

feruus tuus in tradendo fine voluntate tua proprietatem homi-J ?** 6 -

nis transferre non potuiffet 9. fupererit - ? iQeeb £. $,
potui , fupererit Dupliciana actio, etz A. LUa

| propter hoc duplée ftipulatio ei non committetur: quare ven- jz.. Z

ditor quoque tuus ?ggp,tem te ex ftipulatu, poterit doli mali ff Atf
exceptione fümmotfére,^"Alias autem ?* fi feruus hominem ——
emerit, et duplam ftipuletur, deinde eum vendiderit, et ab
emptore euictus fuerit: domino quidem aduerfus venditorem
in folidum competit aCtio, emptori vero aduerfus dominum
dumtaxat de peculio. Denuntiare vero de euictione emptor
feruo, non domino debet: ita enim ?^ euicto homine, vtili-
ter de peculio agere poterit: fin autem feruus decefferit, tunc :
domino denuntiandunyeft. $.5. Si a me beíffem fundi eme- JV/"D/ m
