p W et/jediliscurulis: hic 3? liber, qui aCtionescontinet, appellatur

J4 — Qogeesiacede us ciuileFlauianum: ficutiille *9, ius ciuile Papirianum)f nam
T f'*-*",,*"ewhec Gnaeus Flauius de fuo quicquam adiecitjlibro.] Auge(cente
. $,,, ciuitate, quiadeerant qudedam generaagendi, non ^* poft mul-
V Lody. "u w AÉ xPe- .O m : 4
ouxQe. 2ett; tum temporis fpatium Sextus Aeliusalias a&tiones compofuit, et
TAE librum populo dedit, qui appellatur iug&äelianum&f&'. 3.] Dein-
-- /,j de cum eflet in ciuitate lex duodecim tabularum, et ius ciuile,
47:424)04»7( eflentetlegisactiones: euenit, vt plebsindifcordiam cum patri-

"Ti

A.

K deüu.. Com[htui viros, per quos ciuitas fundavetur legibus. BR. — 20 Confer Bynkershzin
: Praetermif.b. GEB. 21 MS. Bynkersh. finegloffis pofuerunt. bR. — 22, Vulg. ct
Xlal. poffent. Ap. Hal.leges, abeft. GE B. — 23 Vulg.perfpici. BR, — 24 Hal. vtiet
leges corrigevent, fi opus effet, et iuterpretarentur. — Nulg. vtileges corrigerent, et, fi
epus effet, znterpretarentur.. Yta etiam Pal. L IIL IV.alii. BR..— 23 Hal. qwi
ipfi cum, amimaduerterunt. — Vulg. qui et ipfi amunaduerteruut. 8R.— 26 Vulg.
.4lnas eisdem tabulis. Pal Y. L. YV. duas eisdem tabulas. B. 27 Al ex ac-
cidenti, et ita fex MSSta. BR. — Reperi in Collatione Le&dionuüm variantium
Barb, Vat. IV. S. Crüc. Bynk. annotatos: 'Treuifanum tamen habere vt Floren-
tiae eft. Hal. ex accidente. Taurcll. in'Adnotat. accilentia, fic in. Pan. in. vet.
accidenti, reclius. G E B. 28 Taurellius in. Adnotat. aucoritate uecelfariam
effe difputationem fori,in P. difputatiome. quod fi admittimus, oportet effe an-
&ovitatem. in vetuflo codice efl, auctoritatem, neceffariamque effe difputationem
. fori. re&ior tamen videtur noflra leclio, uam fequitur, baec difputatio et boc ius.
; tïpü tamen in alteram !ec"tio?gn; ?'uc'torimtem, ueceffariamgue effe difputationem
m jori procliuiores fumus, — 1r8 Qä '.ïV.MPal. ! .&aurin. L IV. Treuf. et Byn-
l"'(.mr kersh.-(ümilbt&' ääat. I. et f nifi quod illi AU quey/ poftea fit additum;g" hic

tl | . Nero v effe'eti it etiam 1n Vatïcy, MLAvbi praeterea pro
4 g dex $. Cruc. ad pfac "s corre&us eít.

^

m defidereg:
ztecefJariamque, eft et meceff; miaää
Add. Bynkershoek in Praeterm. b. BR. Et, fi placet, Def. Heraldum de Rer.
Iudic. Auctor. lib. L. c.. 1. $. 6. GER. 29 Verba datis p. ". c. partibus Hal.
non habet, et multis abundare videntur, inuito tamen Bynkersh. in Praeterm.
b. BR. 30 Hal.vt. G x x. 21 Hal. appellabatur. G EB. 32, Ap. Hal.
id oft legitimae a-iiomes, defunt. De Legis AG&ionibus vide Iac. Raeuard. de
Auctor, Pand. c. 2. et Barnab. Briffonium Sel. Anutiqu. lib. IV. c. 20. GER.
$3 Cuiacius XVIII. Of i:1. in fine lego omnium tamen XII. tab. et inter-
pretandi Ícientiae etc. pro omnium tamen harum. Quod improbat Bynkersh.
àn Practerm. b. et mauult barum. conuertere. in. borum. BR. 34 Hal. 4uo-

. gue, deterius Pal. IV. 4uisque quo. BR. — 35 Ap. Hal fere abeft. GE B. — 36

TF a peienn at odl apedhalu V.. l lr a rl T a m o M L

DIGESTORVM LIBE T. TIT. IL

bus perueniret, et fecederet: fibique iura conftitueret, quae[iurzg

3
plebis feita ^* vocantur. Mox cum reuocata eft ? plebs:
quia multae di(cordiae nafcebantur de his plebis fcitis, pro le-
gibus placuit ftTeaJobferuari, lece/Hortenfia ^* : et ita faCctum

republicae per vnum confuli: nam Seriatus non perinde omnes
pruincias probe gerere 55 poterant 595. ]eitur conftituto
Pincipe, datum eít ei ius, vt quod con&ituifï'et, ratum eflet.
/S- £2./ Itain ciuitate noftra, autiure, id eft, 57 lege conftituitur

e

erpretatione conü&it:[gaut funt legis aCtiones, quae formam
aPndicontinent: autple

ifcitum, quod fine au&toritate Patrum
conftitutum: auteft magiftratnum edi&tum, vnde ius honora-
rimnafcitur: autfenatusconfultum, quod folum Senatu confti-
oente induciturfinelege: auteft principalis Conftitutio, id eft,
viquod ipfe Princeps conftituit, pro lege feruetur. $. 13. Poft
ginemiuris, et proceffum cognitum, confequens eft, vt de ma-
gi[tratuum nominibus,etoriginecognofcamus: quia, vt expofui-
mus, per eos, qui 10ri dicundo praefunt, effe&tus rei accipitur
lgantum ?* eftenim iusin ciuitate effe, nifi fint, qui iuraireg e-
r^? poffnt? Pofthoc dein 99 de auctorum 9? füccelfione

$16. Exactis deinde Regibus, Confules conttituti funt duo ^^,
» penes
dg. compofuiffet, inuito Bynkersh. in. Praeterm. b. R. 37 Cuiac. ad for-
Jdai,inuito Bynkersh. b. g£R. — 38 Hal Cneus. GER. 39 Hal. binc.
E B. 40 Hal. illud. Gx a, 4l Hal et qui praeeraut qmaedam geneva
eudi compofuerunt, nec poft multum etc. Vulg. qui aderaut, quaedam gemera
enudi compofuerunt, n0u poft iultum etc. Conf, Bynkersh. in Praeterm. b.
l. 42, Hal. plebifcita, et mox plebifcitit. GER. 43 Hal effet. GE.
. Hal. Ortenfia. GEB. — Vulg. addit /ata. B g. 45 Hal. leges. GE R.
al. zutereffet. G E B.

3

1

"Archetypo Florent. hodieque exítat v/as, et in Cod. Treuif; idera reperitur,

. qui omnes
bent: ad pauciores viro$ iuri$ etc. G EB, 53 Bynkersh. in Praeterm. b.
niicit legendum per patres, h. e. Scnatum. BR. 54. Florentiae legitur ne-
SSSEt, more Taurellii, qui tales voces literis inaequalibus Ícripfit, vt nempe
aiores geminationem indicent, cum Florentiae eiusmodi voces aequalibus lite-
s fint exaratae, vt haec NECESSET, quod hic in notis femel monuiffe fufficiet,
EB. 55 Hal.regere. Defendunt Florentinam Cuiac. et Bynkersh. b. Ex
'obe gerere, in Pal. L. enatum prouebere, et in Vat. IV. protegere. Vulg. ha-
et loco probe 72 prouide. BR. 36 Hal. et Vulg. poterat, et ita fcribendum
le mihi non eft dubium. B R. 57 Pal. HL at lege, ita vt mediae voces zz-
^ ide[l, defint. B. 58 Hal parum, loco quantum. GER. 59 Hal.
tddere. GE E. 60 Hal. pof? deinde. — Vulg. poft baec deinde. — Pal. W. . pof£
pc demmu. BR. 61 Quo fenfu ICti hic dicantar au&ores, disquirit Iofcpiu
erius Znalecf. lib. IT. c. 1. GER. 62 Ap. Hal erat qui, abfunt. GER,
5 Vulg. veges eiiciendi. B &. 64 Aufelmus, inter. Notas Dion, Gothofredi
[ allegatus,

L

?

m 2(72

eft, vt inter plebis fcita, etlegem. *5,fpeciesiconftituendi inter- * ^. z ,
eflent *9, gote&as autem 4 eadeää?&ïäfg. -5.3])leiïäe:nqtäafwfxm.pff e.,,z;c,'g,,g
difficile plebs connenire coepit, populus certe ^9 multo difiple — ; Es
liusin tantaturbahominum: neceffitasipfa curam reipubliche ad
Sepatum deduxit. lIta coepit Senatus fe interponere, et quiä. | :
qud con&xktäüe.t, ob/feruabatur: idque ius app;elïa)þg*c.ul- fenatu?— VR pont
:läonfultum&/r Sjuïoq Eodem tempore et magiítratus iura redde-
! ant: et vt fciréht ciues, quod ius dequaque re |quisque/ dicturus.. LJ ^ence 220
eiïþt, feque praemuniret, *?: edicta proponebant : quae edictá. ndi o
Pnetorum ??, iushonorarium conftituerunt.. Hoforarium di- « ——
citir,quod/ab lipgor ä l'zgf(l.to is veneratAK$. rr. Nouiffime, ^^ 7«« C. m
üdïtad muciofää'ïuä Cónfitüdldi via ^^ 4 "anfiffe, 'ipfis rebus aüæ'f;, u
ditantibus, videbatur: perpartes ?* euenit, vt neceffe effet. 54 odl WM CU

aM 7-?; ^É , df fm
nmw;zwcï.*rra&ïfï' ( ;'/tövru :
| ) - :;«;rouäg, v ,?ncrk/./;w*w R* l
ai eft proprium ius ciuile, quod fine fcripto in fola prudentium ^"* /2*** '' *

i xorerc, z

emus: quod conftare non poteft ius, nifi fit aliquis iurisperi- — at , p :
tS,per quem polfit cotfidie in melius produci. $. 14. Quod M/ä/;ï poos ln
a magiítratus attinet, initio ciuitatis huius conftat, Reges LA epro ET U
dnem poteftatem habuiffej" $.. ; J Isdem temporibus et Tri- 127 -N
num celerum fuiffe conftat. " Ts autem erat qui 9? equitibus - E
aeerat, et veluti fecundum locum a Regibus optinebat: quo in -4 lo .
imero fuit lunius Brutus, qui auctor fuitRegis eiciendi 93. L Fageera. at EC

! /aae,wä

N- atl fs ia
£oonuf of jyripne , :
depirthum . Dare qurd
46 P^. Íon.i eäe/rajewd "

. 47 Ap. Hal. autem abeft. G k g. 48 Mal popu- poften o t Ayitada. dQ :
[que, ità vt 73 certe plane abfit. GE z. 49 Hal. praemsuirent. GER. — 50 7 4«; QR VET
p. Hal. edicta Praetorant, abfunt. G x B. 51 Hal.'ad bonmorem. GEB. — 32, , VA Wa

[ 4 :

Bynkefsh. Vian,in ceteris omnibusz7a. Praeterea ex IX, MSS. poít pau- ^« 24, /.»ru-' »
es, inferunt viros. Bynkersh. transponit ad viros pauciores. Gloffa eft, quam 4 uu u /,,Z,, Ls
quens voX zmuris, peperiffe videtur. Carent ea Vat. II et Barb. BR.. In pf at p e-Jæ/ me
ollationibus reperi Vat. IV. S. Cruc. Magliab. ''reuifan. annotatos, AT.

/oyt...| .

L:

j 4

penes quosfümmum ius vti effet, lege rogatum eft. Dicti funt

fibi vindicarent, lege lata faCtum eft,

peromniaregiam poteftatem .
vtab eis prouocatio effet, neue poffent in
| - .. whur.— maduertere iniuffü populi: folum relictum eft illis vt coercere
LK "" J"- yoffent, etin yincula publica duci ?? iuberent /5. 17.] Poft
f "a mai—,fAY, deindecum cenfusiam matori tempore qäendusv 8 effet, et Con-
: -"-va ?* fulesnon fufficerent; huic quoque officio(Cenforesconttituti fünt.
Látu. Livipintar /S?ï*fs./ Populo deinde aucto, cum crebra orerentur 9?. bella, et
hs M*m*/wab.. C qu/äedamacrioraafïnitix:nis[inf?rrentur 79, interdum re exigente,
E . lacuit maioris poteftatis magiftratum conftitui; 1taque Dictato-
pr "?je* &6 res proditi fünt, a quibus nec prouocandiiusfuit: et quibus ettum
| *fw."" r p capitisanimaduerlio data eft. Huncmagiftratum, quoniam fum-
LLf iee: —— qam poteftatem habebat, non erat fas vitra fextum menfem r«ti-
£, Ó cntecs. Bere, "$ I 9:) Et hisDi&at-o:ibus Magiftri equitum iniungebin-
tur **: fic, quomodo Regibus Tribuni .
: — T,.« .. fere tale erat, quale hodie Praefectorum praetorio: magiftraus
i3». tamen 77 habebantur legitimi. /$. 20./1sdem temporibus cim
plebs a Patribus feceffiflet, anno fere feptimodecimo ?? polt Le-
Cesexattos: Tribunos fibiin monte Sacro creanit, qui eflent ge-
Kal beii magiftratus: di&i Tribuni, quod olim :
: 2 fvnc " pulusdiuifuserat, etex fingulisfinguli creabantur: vel quia[ri-
PL erijon', buum fuffragio creabantur. / $. 21./Itemquevteffent, qui adi-
: bus praeeffent, in ** quibusomnia fcita fua ** plebs deferebt:
| duos ex plebe conftituerunt: qui etiam Aediles appellati funt.
** effecgepiflet: vt

Ldd.n s 4 /5. 25 /Deinde cumjaerarium populi auctius ,
- ! effent *5 qui illi praeeffent, conftituti funt Qudgeftores, qui je-
.. AfXt cuniaepraeeffent **: dictilab eo, (quod) ixjuirendae, et confr-
: Mb";e;; E uandae pecuniae caufacreati erant.../ $. 23. Et quih, vt diximis,
1 7&5,-;;?,,&4;(2. [,, | de capite ciuis Romani iniuffu popüli, non erat lege perimiffim
J ^ "MiCenfulibus, ius dicere : propterea Qu&eftores conttituebantur ?
! à populo, qui capitalibus rebus praeeífent: hi appellabanur
! XiL]- Qufeftores parricidii 5*: quorum etiam meminit lex duodecm|
E V fæ/w tabularum. /5. 24../' Et cum placuiflet leges quoqqejfgg;j/: latxgx
Pab AO. — Teug eft ad populum, vti omnes magiftratt 82] fe abdicarent, quo
od t Decemuiri conftituti $* anno vno ** cum magiftratum prop-

Senoneceot.^" garent fibi, et cum $6 iniuriofe tractarent, neque vellent den-
E LY db ümtþ)*ï ceps fufficere magiftratibus 37 vtipfi, et fadifio fua perpetuo ren-
EO 4| publicamoccupatam retingre $8-. pimia atque afpera domin-

E : :
w Q;:cn' [r^^ . tione eQremiperdyxerant **

j[: iwheet : ;,-vloö-aïïu hoAortm

d * r ? / —— 351 V s .
u — Initium fuiife feceffionis dicitur Verginius ?? quidam, qui cun

,

allegatus, confudit Confules fuffe&os cum ordinariis, et inepte in L. r. $..
iufra de Offic. Quaefl. vbi dicitur SC. fa&um Decimo Drufo et Porciua. COS.
tres Confules memorari exiftimat. BR. — 65 Taurell in Adnot. qm tamu.
Sic iu vet. au quia Tamen: mwam quiatamem n Pam. Hae voces quia tainu,
interpretatione a proximis funt feparandae, et cum fequenti incifo lege lata? -
élun efl, conftruendae. BR. 66 Barb. iu vincula produci. 'Yrewif m vi-
cula publicainduci. Yleinepte,hictemere. Vat. IV. et $. Cruc. vt Florentiae. B.
67 Bynkersh. in Praeterm. h. mauult iubere, et fe quoque ita conieciffe ait B.
Simul tamen fatetur, nullum codicem huic coniecturae fauere. GEB. . 68 Hal. -
iore t. agendus effet.. Vulg. wazori iam tempore augendas effet. n MS. Bynkersh.t
Camp. a majori tempore, V. ipfum Bynkersh.in Praeterm. p.BR. 6gVulg. orzrc-

/ f do.BR. 71 HaletVulg. iungebantur,quod probat Bynkersh. in Praeterm. h.&MS.
| fequi Florent. depreheudit B R. puta Barb. $. Cruc. Treuf. GEB. ^ 72 Hal emu,
loco tamen, omiffa fimül voce legitzmi. Conf. Bynkersh. in Praeterin. b. B.
73 Medius hic Pomponius inter alios au&ores. v. Bynkersh. b. BR. — 74 Vu..
et MS. Bynkersh. L tznc, loco olim. BR. —— 75 Bynkershoekio placet lecb
MS. Campenfis et quibus ( puta. Aedilibus) omnia fcita fua etc. BR« 46 A.
Hal. fua, abeft. GE B. 77 'Yaurell. in Adnot. aucius. — Sic m vet. in P«.
aulu : aptatumque autiquitus, auclius. — Sed nec inepta prtor le&tio. au&u. . f. 3-

?
| qg*Mt ; äþ&* [3 78 Ap. Hal. vt effent, abfunt. G.
i. QUT: ez y Gz 9 Ap. Hal. qui pecumiae praeeffeut, abfunt. GE B. 80 Taur. confiitueVa-
] L TMM (tür. GEB. &1 Hal. paricidii. GER. 82 Hal qsagiflratus. GEB. - t
, m* Eal et, loco qw.. GEB. — 84 Hal. inferit funt. GE B. — 85 Hal, inferit j

pio Gentilis in Parerg. c. 34. GEE.

R
e

ab eo, quod plurimum reipublicae confulerent: qui tamen ?? ne

caputciuis Romani ani- -

celerum, quod officium.

74 ip tres partes JO- .

vtexercitus arepublica fecedert. -

tur. BR. "7Olnarchetypo legitur zufererentur, ex quo inferrentur,contra&um C-

d ts ) puli effe coepiffet aerarium. — labent an&um Nat. YV. Pal. I. IlI, IV.T Illud a- |
/I:"/NOL : dendum antiquiffimo tempore 7 fuperne inter t et 4 velut infertum effe, $ vo
longe demum poft adie&tum videri. BR. Defendit primaeuam Florentinam $-

DIGESTORVM LIB. L TIT. IL

praemiffo pun&o. — Ceterum adde huic loco non vnam medicinam facientem

EPT *»*'*'*.sä&ïæ&ä&yæ&h r UPE o AEREDUCSPOL ERal t Pt o RR EScEa m

animadhertiffet, Appium Claudium, contra ius, quod ipfe ex ve- : /
tereiure in duodecim tabulas ?* tranftulerat, vindiciasffiliae fuae. Z & E

afeabdixiffe?7: etfecundum eum, quiin feruitutem ab eo fup—-æ***fä E .
pofitus petierat, dixifle: captumque amore virginis omne fas ac "h Mi
nefas mifcuiffe : indignatus, quod vetuftiffima iuris ob,fefr,uantia in Z;Q/:ca)htas 1 ï?w
perfona filiae fuae defeciflet, vtppte cum Brutus, qui primus Ro- J&ex, f»., - Pf

máe Conful fuit, vindiéias fecundum]ibertatem dixiffet in perfo- j47 - EM
na Vindicis ?? Vitelliorum ferui) qui proditionis coniurationem duf , ,JLU
indicio fuo detexerat, et caftitatem filiae ** vitae quoque eius. - 1
praeferendam putaret : arfepto ?? cultro detaberna lanionis fili- f B :

am interfecit :- inhoc fcilicet, vt morte virginis contumeliam ftu- f&« f
priarceret, ac protinus recens a càede, madenteque ?6 adhuc fi- 2« )l J
liae cruore, ad commilitones confugit: qui vniuerfi de Algido ?*, f
vbi tunc belli gerendi ?? caufa legiones erant, relictis ducibus 7^ ?^- — Uw
prifinis ??, figna in Auentinum tranitulerunt: omnisque 4b |
plebs vrbana mox eodem fe contulit, * populique confenfu par-
timincarcerenecati ) *?9. Tta rurfus respublica fuum ftatum re-
cepit. /$. 25.] Deinde, cum poft aliquot anfos, (quam) * duo«. —
decim tabulae latde funt, et plebs contendétét cüm patribus, et pt p
vellet ex fuo quoque corpore Confules crear&f£, et patres recu- It ^
farent, fatum eft, vt'Tribuni militum creareriüüir, partim ex ple- . m

be, partim ex patribus, confulari poteftate. "Mique conftituti siepro n ,
funt vario numero: interdum enim vig inti fuétunt, interdum f«f XX
plures, nonnumquam pauciores) ? $. 26./ Deinde cum placuiffet — « !
creari etiam ex plebe Confules: coeperunt ex vtroque corpore !
conftitui. Tunc vt aliquo pluris patres/ haberent ?, placuit sew'es :

duos ex numero patrum conítitui: ita facti funt/Aediles curu--""t/2:*^5. N
les. /$. 27.| Cumque Confules auocarentur * bellis finitimis, 44 4, j
neque effet, qui in ciuitate ius reddere poffet: factum eft, vt ; ! j
p

Praetor quoque crearetur, qui Vrbanus appellatus eft, quod in E
vrbe ius redderet ?. /$. 28./ Poft aliquot deinde annos, non fuf- If E
ficiente eo P'raetore, quod multa turba etiam peregrinorum in
ciuitatem veniret: creatus eft * et aljus Praetor, qui Peregri-
nus áppellatus eft, ab eo, quod plerumque inter peregrinos ius
dicebat. - /5.035. -Deinde cum effet neceflarius magiftratus, qui
tae(praeeffent ^; Décemuiri in 3 ]itibus iudicandis fuäf!gtï*jc)/'ll,—/
conftituti. /$. 30./.& Eodem tempore et Quattuorviri,(qui cu- , ;,-,-;53,1-
ram viarum(gererent/*9j: et Trinmuiri monetales, a)eris, gelb» 3. . :
ti, auri flatores: et Triumuiri capitales, qui carcerts, cu odiam gg"ü*fm'o
haberent: vt, cum animaduerti oporteret, interuentu orum-fwïïï-e»bq*'?g
fieret. //5. 31./) Et quia magiílratibus, vefpertinis tempáribus, L.Jääuwt,,

86 Hal vem, loco cum. GE B. $87 Hal. ma- '1';."

Bynkersh. in Praeterm. B R.
89 Hal rempublicam perdu-

giflratus. GE B. $8 Hal retinerent. GER.
xerunt. GEB. — 9o Vulg. Firgimius. BR. — 91 Hal. tabularum. GEB. 92
Pal L. abdicaffe. Budaeus reftituit abiudicaffe: praeter rem. BR, 93 Vulg.
Vindici. BW. ^ 94 Hal. inferit fuae. GEB. 95 Taur, in Addu&. arrepto.
Sic im vet. arretto i Pan. quafi erectg elatoque ad vuluerandum. — Barb, accepto.
Magl, tamen vt Taur.,et Vat. IW. vt et Treuif. arepto. GEB. 96 Vulg.
madensque, et ita plures M. Codd. adftipulante Bynkersh. 8&. —Codices illi
fant Vat. IV. S. Cruc. Magl. Treuif. GE&. , 97 Et montem et vrbem fuiffe
Algidum putat Ruffard. P. —Vulgo additur de Allgido monte, et poft in Aven-
tinum monutem. B R. 98 Hal. belligerandi. GE B. 99 Vulg. protznus, loco
priffit. & R. —— 1OO MHal contalit, ita populi coyfeufa partim decem viris in car-
cere mecatis, partim in exfilium adlis, vurfus vespublica etc. A Florentina non, ,v
1*egedcndum probe monet Bynkersh. b. BR&.| Sane vt Flor. babent Vat, I. 'II.T-(EI?W),'])"?*
II IV. S. Crac. Magliab. Treuif. Taurin. L. neque tamen omittendum,in Taur. ^ ^ 2
IV. effe partim im carcere mecatis. '"Yaur. in Adnot. populique confenfu etc. fic
in Pam. et in vet. GEB. I Hanc particulam fuppleuerunt omhes editores,
l(getiïm Hal.) licet abfit etiam ab aliis MSS.,vt Barb. 'Treuif. Vat. IV. vide Byn-
ersh. in Praeterm,, b.*BR.( V, l? CYe i, 4B R. Hal. baberentur. :
Vulg. t« Vat. .Jäïäägws pluresg' /Ka J'D;ä; Iliggmgä S....C;k-.:.c..3 ac. Magl. Tre. ^
uif, et Bynkersh.:ct aliquo plures páffesbaberent. — Vat. Wl.(cum Flor. faciens) 3
fupra vocem pluris, habet adfcriptum z*fliquo maioris bonoris.| B R. 4 Täur.Ta? M(a/b
aDocarentur. GEB. 5 Hal. dicebat. GE R. 6 In membrana Flor. 72 eff, Mu5 BJ?
expunctum videtur. BR, — 7 Hal. praeeffet. GEB. 8 Ap. Hal. zw, abeft. 4 fy p |
GE B. 9 Hal.repetit Confituti funt eodem etc. GE B. 10 Taur. in Ad- Í 1/5 : a.
not, gererent. n vet. agerent. iu Pau. gerent. aut itaque agerent putamus at M& / W'g
geR.E'nt. .(- CfW.".M.; tu)

Md
m

i h.

aM

"
'!f.]l"fw jl |

F o nüí
4 um

^l h

uf

Il

X ijositi, deinde diuus Claudius duos Praetores adiecit, qui de fideicom-

T oses

eues. .,Qd/( ; pracfenti. BR.

DIGESTORVM LIB.

z $- p e « e . * "iNES *
in püblicum ** effe inconueniens erat, Quinqueuiri conftitu-

444-ti funt cisTiberim, et vltis *^ Tiberim, qui poflint pro,magi-
/' firatibus füngi. /$. 32. Capta deinde Sardinia, "moxiSicilia,
C ritem Hifpania, deinde Narbonenfijprouincia: totidem Praetores,
putem quotprouinciae in ditionem *? venerant, creati funt: partim
7 qui vrbanis rebus, partim qui prouingialibus praeeffent. — Dein-
da,de Cornelius Sulla ** q'l;yfyeftiones publicas conftituit: veluti
) de falfo, de parrícidio !?, de ficariis *^: et Praetores
(&f Jtuorladiecit. Deinde Gaius Iulius Cáefar duos P'raetores, et
.. .-. duos /Aediles, qui frumento praeeffent, et *Tx23 Cergqre| Cerea-
&ä* j les conftituit.||| Ita duodecim] Praetores, fex /Aediles funt crea-
^pyf ti. Diuusdeinde Auguftus fedecim Praetores conftituit. Poft

L 'miffo *9 ius dicerent: ex quibus vnum diuus Titus detraxit:
et adiecit *? diuus Nerua, qui inter fifcum et priuatos ius di-
ceret. Ita decem et otto Praetores in ciuitate ius dicunt.
| $. 75.| Et haec omnia, quotiens in republica funt magiftratus,
BN ,,5Qbferuantur: quotiens autem proficifcuntur, vnus relinquitur,
j P " dOui ius dicat: is vocatur PraefeCtus vrbi ?^?, qui PraefeCtus
. olim conftituebatur, poftea fere ?* jLatinarum/feriarum caufa

"ntroductus eft,et quotannis obferuatu.r:väa"m ?? Praefectus
annonae, et vigilum ?? non funt magiftratus: fed extrafordi-
E/

LI
*

nem, vtilitatis caufa, conftituti funt; et ^* tamen hi, quos Ci-
ftiberes 25 diximus, poftea Aediles fenatusconfulto creaban-
tur ?9. /$. 34J Ergo ex his omnibus decem '[ribuni plebis.

s -Llïth?/ï,, Confules duo, Jdecem et octo Praetores,Mex /A/ediles, in ciuita-
lf& w teiura reddebant. $. 35. ugs giui 18 fcientiam plurimi, et
maximi viri profeffi fünt: (*Lcïämf eiie

eorum maximae dignatio-
BRU w | o ag PU true
t ev'ad.tnis ^* apud populum Romanum uerunt, (eoruty ?* in prae-
& 7^ fentia ^? mentio habenda eíft, vt appareat, a quibus et quali-
IV. Lovt; bus haec iura orta et tradita funt. | , Et quidem ex omnibus, qui
nact; fcientiam nancCti funt, ante Tiberium ,Coruncanium ?? publi-

£,.. ce profeffüm neminem traditur: ceteri autem ad hufic ?*. vel

W/,&abant. /5. 36.]Fuit autem in primis peritus Publius ?* Pa-
: 'pirius, qui leges regias in vnum contulit. Ab hoc g/pius
: Claudius, vnus ex Decemuiris, cuius maximum confilium in
,, Quodecim tabulis fcribendis fuit. Poft hunc Appius Claudius
fuma , eiusdem generis maximam fcientiam habuit: hic Centemma-
derapeon. DUS 35 appellatus eft. — Appiam viam ftrauit, et aquam Clau-
£L ajo/u'«mdiam induxit, et de Pyrrho in yrbe ?? non recipiendo fenten-

geREnt. Hal. agerent. | Bæc]t,g i gublico. BR. 12, Bynkersh.
g «A/le j. cz;auult vl. "Vulgo eftfczt rdettt ac5, DTETA. B. 13 Hal. ditiones. G E B.
D od v u PL $4 G ER I5 Hal paricidio. GEB. IG Gothofr. in nota:
' Quidam addunt et de imimrüs. Wli qwida;s fant Hal et qui eum funt fecuti.
Probat hoc additamentum Pet. Pithoeus, improbant Io. Franc, Ramos in Evrror.
Tribon. de poena. Parric. lib. IV. p. 110. ct van de Water Obf. lib. l. c. 1 6.
G EB. 17 Ap. Hal. et, abeft. GER. 18 Vulg. fideicommiffis. 8 R.
Vulg. inferit vmum.. BR. — 20 Vulg. vrbis. BR. — 21 Vulg. vero. BR. — 2
Hal fame. GEB. — 23 Hal inferit quanquam, GEB. — 24 Ap. Hal et abeft.
GEB. 25 Hal cis Tyberim. GES. 26 Haec Bynkersh. in. Praeterm. b.
ita reftituit, et tameu bi et quos. Cifliberes diximus, poffea, vt aediles SCto crea-
bantur. BR, 27 Wulg. dignuitatis. BR. 28 Vox eorium Ylor. adícripta in
,. margine, vt adeo alterifcis, non parenthefi includi debuiffeta Taurcllio. g RJ Hal
brarii inepta pofterioris anticipatione cffe enatum. GEE. 29 Vulg. zu
40 Hal Tyberium Coruncaumm, GEB. :
et reperi in Collationibus Brenkm. Barb. S. Cruc. 'ófreuif. ita habere. GEB.
32, Vulg. confaltoribus, vel coufultatiouzbus. 8 R. 33 Ap. Hal. vacare decft.
Bynkershoekius mallet vacabaunt. BR. 34 Hal Sextus, GERB. 35 Hal.
caecus, loco centemmanns, habet in textu, at in margine alias centemmiauns, alias
centimanus, fed parum vecle, GER.. " 36 Hal. in vrbem. GEB. 57 Vulg.
inde. B R. 38 Hal. Claudius vfu, qui videtur ad boc etc. GER. 39 Ergo
ante hunc nec Roma, nec Romulus, nec populus Romanus dicebantur, quae
nemo vnquam putauit. Atfidicas, hunc primum Valerios et Furios dixiffe,
minus ineptum fit. Apud Ciceronem inuenio L. Papifium L. F. M. N. primum

4

Papirium vocatum, Praetor is fuit et Di&tator anno Vibis 415. quadriennio -

pol Conful, Cenfor anuo 435. At Appius Cenfor fuit anno A4L - Conful

uat- ,

;»,3n latenti ius ciuile retinere cogitabant, folumque confüultato- .
-eAribus ?^ vacare ??, potius quam difcere volentibus fe prae-

Al Hal adbuc,

ius eorum omifit, et videtur fane perquam verifimile, hoc ipfum prius eorum |

mde Conful, et Afiae Proconful fuit: Paulus Verginius: et ,u,'m
Quintus Tubero, ille Stoicus, Pan(9e 9? auditor, qui et ipfe 7

! lerii effeut et pro. Fufüs Fuïz'waln archetypo olim fuit vt pro Valerüi effent et

blica. GE R.

POVEENESOSUS

h ooBidisoHb

tiam tulit: hunc etiam a&tiones fcripfiffe traditum eft
mum de vfurpationibus, qui liber non exftat Idem 37 Ab
pius Claudius, qui videtur ab ? hoc proceffiffe, J 39 ]i ez "Gs
raminueinit: vt pro Valefii Valerii effent, etproFufiisFuriis 49 41.;7&4(; 724,,-&
. 37-] Xuit poft eos maximáe fcientiae nggroniu's*";*"';h]el- Ms .

;

pri-

I
"

populus Romanus coQc» appellauit: nec quisquam, ante hune, c (5 $ 4r.
j » 41 ; 1 " u : j pac ol : : & La
aut poft hunc *^, hoc nomine cognominatus eft, |Gaius *7 qe -

Scipio Nafica, qui optimus a fenatu appellatus eft: cui etiam
];mblikgg-.-43 domus in facra via data eft, quo facilius confuli
poffet. -fï)ein;ie Quintus Mucius ^* qui ad Carthaginienfes :
miü'ug,Llegatusäcum. effent dtgþþteffe?je pofitáe, vna pacis, al« u J wW—
tera belli, arbitrio fibi dato, vtram vellet, referret ** Romam, **flM'Jw
vtramque fuftulit, et ait, Carthhginienfes petere debere, vtram. ^97?* /MfÉ of "u
mallent accipere. $. 38. Polt4hós|fuit Tiberius Coruncani- -*Jjä Jéiteas ag
us *$,.vt dixi, qui primus profiteri coepit: cuius tamen fcri- ( 6 — 9«eneeneas
ptum nullum exítat, fed ^" refponía complura *? et memora- x 3.
bilia eius fuerunt. Deinde Sextus *? Aelius, et frater eius ' '

Publius!äelius,,et Publius] Atilius *?, maximam fcientiam in/ Dacc 2ertn igorrt o
profiterído habuerunt: vt ?* duo Aelii etiam Confules fuerint. 27* " ^
Atilius autem primus a populo fapiens appellatus ett. Sex- * M*"Wc**ï*
tum/Aelium etiam Énnius 'lau-dauitmf*g', et exítat illius liber, zzzzz-- ^ m

qui infcribitur 'ripertita *?, qui liber veluti cunabula iuris — .
qencp) X
2Oemye : :

continet. . Tripertita autem dicitur, quoniam lege duodecim
tabularum. praepofita, iungitur interpretatio, dein fübtexitur
legis aCctio. Eiusdem effe tres alii libri referuntur 5*: quos

tamen quidam negant eiusdem efle. fos feCtatus ad aliquid j :

eftCato. Deinde ?? Marcus Cato ?^ princeps Porciae fami- ;
liae, cuius et libri exftant: fed plurimi filii eius, ex quibus ce- -
teri oriuntur. |$."39.) Poft hos fuerunt Publius Mucius, et s«
Brotus, et Manilius: qui fundauerunt ius ciuile. Ex his Pu-
blius Mucius etiam. ?* Ydecem lit)eno reliquit : Brutus,]fe- «s UX. Q
tem: Manilius, tres )? eægdïaïffväümfxïa fcripta *?, Ma- 4/J exz7- t 2
nilii monumenta. lili dàó confulares fuerunt: Brutus, prae—- nv ,;,,.2;, m/
torjus: Publius autem Mucius, etiam Pontifex maximus. M^ m

/57 *$5.| Ab his profecti füunt Publius Eïjutilius Rufus, qui Ro- ka.

Conful **, Etiam Sextus Pompeius Gnaei Pompeii patruus je* .
fuigfLeodem tempore: et Coelius *?^. Antipater, jqui hiftorias : ;M -a
conícripfit: fed ;glus eloquentiae, quam fcientiae iuris operam j«
dedit: etiam Lucius Craffus, frater Publii Mücii, qui Mucianus [2
diCtus eft: hunc Cicero ait iurisconfultorum difertiffumum $?.
| ' abole A I
quinquennio poft. FHaec habet Ant. Auguft. de Non. propr, ufrmd. col. 307.
n0t. (. confer eundem col. 343. not. c. GEB. 4O0 Vulg.þ-vt pro Valefiis Va- !

Mu /

pro Fufüs Fuvis. Correctio eft a. recentiori manu. BRÍ Hal vt pro Valefüs
I vah e. & iz "

Valerii effent, et pro Fufüs Furii. GER. 4I Verba aut. pof bunc, 2pud Hal.
et alios defunt, forte ob Atilium fapientem, cuius mentio infra $. 38. verum, 4465 1 r 0s
quia Atilius ibi primus ita appellatus traditur: potius illa amte bmuc aut, de- & rug.; 7270
lenda fuerant, Ceterum quamuis reipfa idem velit vtrumque, aliter tamen B 7 ud
nat Sopbus, aliter Sapiens. BR. — Confer Val. Guil. Forfterum de. I»r. Interpr..
lib. I. c. 2. à. 24.. Sc. Gentilem s Parerg. c. 21. lac. Curtiam . &sas. [ib. I.
6 327, GES. 42 Hal e8 Guaius praemittit Sed et. GEB. — 43 Hal pa-
44 Rupertus fubftituit za Macius v Maximms, probante byn-
kershoekio. BR. Faurell. in Adnot. Qmuimtus Mucius. fic im PFam. et m vet.
Hal. Quiutus Fabius. GEB. A5 Vulg. referre. BR. — 46 Hal Tyberius
Corauncanis. GEB. 47 Hal licet, et mox faerint. GER. 48 Hal. com-
pluria. GEB. 49 Flor. eft Sextus Caelius, ex fortiori, vt opinor, clocutione.
In MSS. Bynkersh. et Campenfi eft Sextus Caecilius. "W. Bynkersh. in Prae-
term. b. BR. 5o Vulg. Attiizus. B R. 51 Halet, et mox fuerunt. GE B.
52 Taur. laudaBit. GEB. 53 Vulg. tripartita. BR. 54. Vulg. feruutur.
BR. . $5 Ap. Hal. Cate. Deznude, abfunt. GER. 56 Vulg. Hos ]ec'fatuf
eft deinde ad. aliquid Mavrcus Cato. BR. 57 An. Hal. etism, abef. GEB.
58 Ob locum Ciceronis Iib. IT. de Oratore c. 5 . Bynkersh. i Praeterm. le-
git Brautus tves, Manilius feptem. BR. 59 Hal iuferipta. Vide Bynkersh.
in Praeterm. b. G E. 6o Hal. habet Pemnaetzi GEB. 61 Negant h.oc
do&iffimi Viri, Vid. Bynkersh. in Praeterm. b. GEB. 62 Hal fPompems
Cnei Pompei patruus. — Fuit ct eodem tempore Caeiins. Vulgo pro parrue lc-
gebatur patricius. B R 63 Lucius Qratfus fuir ICtus difcrtiflimus, fed non

,Mue
Q 2 "ET

£ ^ cio. Namque eum dixifle, turpe efle patricio, et nobili, et cau-
d . fasoranti *5, ius, in quoverfaretur, ignorare: ea velut contu-
Lictwr melia Sdjuius tra&tatus **, operam dedit iuri ciuili: et pluri-
: mum eos, dequibus locuti fümus, audiitzfinftitutus ** a Bal-
abal» bo Lucilio *?, inftructus autem maxime a C:allo Aquïhoï, qui.
exta^t Íuit Cercinde *?. I// Itaque libri complures eius exftant Cerci-

Mwïngwfït lus Romanus pro Roftris pofuit, et hodieque ?* exftat ipro

LS 1. s runt: Alfenus Varus, Gaius 95, Ajjlus (OfiliusJ F itus Caefi-
Miqueoei L^ u$ *^, Aufidius 'Tucca, ?*, Aufidius Namufa, Flauius Prifcus

u æ'-ä[ 7:« Gaius Ateius Pacu uius/*5, Labeo Antiftius, Labeonis Antiftii
at uf pecisg pater, Cinna, Publigius Gellius 5?. — Ex his decem, libros

6 , DIGESTORVM . LIB. L TIT.

/5. '41/ Poü,,l;gs Quintus Mucius Publii filius, Pontifex maxi-
mus ius ciuile primus conftituit, seneratim in libros decem
A et octoredigendo. $. 42. Mucii auditores fuerunt complu-
res: fed praecipuae auttoritatis Aquilius Gallus $*, Balbus
- Lucilius, Sextus Papirius, Gaius Iuuentius: ex quibus Gallum
/. maximje auctoritatis apud populum fuifTe, Seruius dicit: omnes
tamen ?? hia Seruio Sulpicio nominantur, alioquin per fe eo-
rum fcripta non talia exftant, vt ea ad ^* omnes ?* adpetant:
denique nec verfantur omnino ?? fcripta eorum inter manus
homintum, fed Seruius libros fuos compleuit: pro, cuius, fcri-

H i , z 4 Qee(e
] ptura 9?, ipforum quoque memoria habetur. fl Sr.gcz; : Em
aut p TtO EF

: Wcum in caufis orandis primum locum,
k* l4 1*. . . 2 7^ f* ;
t Marc i raditur ^?, ad ,confulendut
: Oft Mftvlhi " Olïtllï.&?tïef?.t , .—t s þüïïä* ï&**ä?e* ;
^A Quintum Mucium de re amici fui perueniffe,'c üm fibi
&efpondiffe de iure Seruius parum intellexiffet, iterum " Quin-
p ^tum 73 interrogaffe **, et a Quinto Mucio geipon(:um efle,
nec tamen: percepifle: et ita obiurgatum efle *? a Quinto Mu-

nae confeCti. Hic cum in legatione periflet, ftatuam ei popu--

RoftrisAugufti, Huius volumina complura 32 eggiär;ï; eli-
qit autem prope centum et oCtaginta ?? libros. |$. 244
hoc plurimi profecerunt ?^: fere tamen hi libros cornfícripfe-

xc

E.

oCto/ ?? confcripferunt, quorum omnes qui fuerunt, libri di-
gefti funt ab Aufidio Namufa in centum quadraginta libros,
P. Mucii frater. Inde forte Hal. haec verba /unc C. a. i. difertiffimum paren-
thefi inclufit, et in margine adiecit : (now omnia exemplavia babent) Forte fcri-
ptum L. Craffus, et legendum — Lciumus. Craffus, vt plures Viri do&ti volunt.
Florentiae legitur. Mwnuianus, et feruauit Hal. at in margine adiecit alas Mz-

tiauus. WVulgo habetur AMwtzus. BR. Ciceronis locus ignoratur. Bynkersh.
in Praeterm. b..— Addam 'Yaur. in Adnotat. Muciamus. — Sic im wet. im Pam,
Munianus. de P. Crajfo Mwuciano nou femel apud Ciceronem. GEB. —— 64 Flor.

eft Aquilius Callus, manifeto mendo. BR, Ant. Auguftinus de Nom. Pand. col.
213. mauult Aquillius, vt et mox Lucillius, GEB. 65 Hal. emim, loco ta-
Te"n. GEB. G6 Ap. Hal.ad abeft. GEB. . 7 Vat. L. Pal. I IV. Barb.
Magl. et Bynkersh. iL inferunt bomines.| S. Cruc. tamen et Taurin. IV. vt
Flor.|Pal. II. et Treuif. vt vulgo eft emendatum:zt ea omues adpetaut. BR.
68 Vulgo omnia, probante Bynkersh. in. Praeterm. h. BR. 69 Hal. ex ca-
ius feriptura. Vulgo et in quibusdam MSS. per cuius fcripta. Bynkershockius
mauult per caius feripturam. BR. 7o Hal Sermins autem. Vulg. Seruius
antem Sulpicius. B R. "1 Hal. aut certe. GEB. 72, Yaur. optzuere T'radi-
tur. GEB. — 73 Vulg. inferit Mutium, BR. — 74 Hal. eumque eum de iure ve-
[poudentem pavum intellexiffet, et iterum. Quintum zuterrogaffet, et ita in fe-
quentibus effet, et percepiffet. G E B. "5 Hal. ita obiurgatum, vt 72 et, et và
effet, abfint. GEB. 76 Hal. et mobili viro caufas exoramti, am ideo quod
olim in archetypo erat ex caufas orauti? Vulg. et uobili viro et caufas ovanti.
Vulg. et nobili viro et caufas oranti. B. '""7 Hal. tra&us. Erat. quondam
Flor. tractatus, vti etiam Taurellius edidit, at corre&or nefcio quis deleuit r et
cta nimis praecipitanter. Si enim tracfatus in tra&us reformare voluiffet, c fal-
tim intactum relinquere debebat, fin in tac£us, etiam r delere. Vulg. habet ta-
é&us. Defendi poffet tra&us per. L. 29. $. 1. infra ad L. Iul de Aduit. At
