fane fünt alia in hoc tra&u mendofa. Scripti tamen omnes, quos adiui, exhis
bent: bonum. BR. Barb. Vat. I. II. IlI. VI. Chriftin. Pal. L. II. S. Cruc. L Iól.
Bynkersh. Etiam Hal. et Relid. GEE, 7 Flor. olim' erat: quinonoagenft«
"0. BR. 8 Ita Taur. fed Flor. cft : ocfagenfimo. cauda literae G eft tenuif-
fima, et a literae corpore remota, vt literae fubiectae adhaereat. BR. 9
Hal. et Vulg. legati. BR. Etiam Kehd. GE &. 10 Erat olim Flor. fidei-
comuiffum , quafi pro fideicommifforum. b R. — Sed tunc fequi deberet: fernan-
dorum. GE B. 11 Hal. 44j, et in fequentibus probibait, et imgreditnr.
BR. I2 Vulg. we bona debitoris mmgrediatur. B R. Etiam Rehd. GEB. — 13
Vulg. addit: n fachum. B R. Etiam Rehd. Ggz. — 14 Halef.GEsB. 15 Hal.
diiiiig ! ^

872 — DIGESTORVM LIB.

. XV. VrPIANYS]libro VI. Fideicommifforum. Is qui
rem permutatam accepit, emptori fimilis eft. Item is, qui rem
án folutum accepit, vel qui lite aeftimata retinuit *9^, vel ex
caufa ftipulationis,. non ob liberalitatem, eft confecutus.

à i LP IT. V.
DE REBVS * AVCTORITATE IVDICIS

POSSIDENDIS *SEV VENDVNDIS * ?,.
Gaivs libro XXIII. ad Edictum prouinciale.

VEäISRE bona ibi oportet, vbi quisque defendi debet: id
eÍt.74 !
IIL. Pavrvs libro quinquagenfimo quarto * ad Edi-
&um. Vsmszr domicilium habet: [
A. Garvslibro XXIII. ad EdiCtum prouinciale. Av T
vbi quisque contraxerit ?. —Contratctum autem non vtique eo
loco intellegitur, quo negotium geftum fit $: fed quo fol-
uenda eft pecunia. |

IV. PAvrvslibro LVIT. ad Edi&um. S1 feruus füb |

condicione * heres inftitutus fit, aut dubium fit, an is heres
liberque futurus fit: non eft iniquum, poftulantibus creditori-
bus ita decerni, vt, fi ante certum tempus is heres non ex-
. titerit, proinde ? omnia obferuentur, ac fi is heres ita infti-
tutus non effet : quod plerumque accidere ?, fi füb condicio-

ne dandae alicui pecuniae heres inftitutus fit, nec dies adpo- |

fitus fit. Sed hoc, quantum ad bona, ita obferuandum '?.

Ceterum libertas ei quandoque ** competet !^, et a Praeto-
re conferuanda eft, etiam fi certum fit, neque heredem, ne-
que bonorum poffefforem futurum. $. 1. Si quis tamen he-
redem fe fpondendo *?, vel actiones patiendo, defunctum de-
fendat, bona defuncti venire non poterunt. . !
: V. VrPiANvslibro LX. ad Edictum. |Sx minor vi-
gintiquinque annis, qui habet curatores, a curatoribus **
non defendatur, nec alium defenforem inueniat: bonorum
venditionem patitur, etfi non latitet: licet non *? fraudatio-
nis caufa latitare videtur.*5, qui fui non eft idoneus defenfor.
VI. Pavrvs libro LVIII. ad Edictum, Sz non ex-
pedierit pupillo hereditatem parentis retinere, Praetor bona
defun&ti venire permittit, vt quod fuüperauerit *?, pupillo re-
fütuatur. $. r. Sipupillus antequam abftineret, aliquid gef-
ferit; feruandum eft: vtique fi bona fide geffit. ' $. 2. Quid
ergo, fi quibusdam creditoribus foluit *9, deinde bona ve-
nierint ? 5i quaeratuür, an repetitio fit, ex caufa id ftatuendum
. Tulianus ait: ne alterius aut neglegentia, aut cupiditas, huic
. Squi diligens fuit, noceat. - Quod fi vtroque inftante tibi gra-
tificatus tutor foluit *?, aequum effe ??, aut prius eandem

portionem mihi quaeri, aut communicandum quod accepifti: |

et Vulg. eeffiatur. BR. Etiam Rehd. GEsz. —— 16 Vulg. rem temuit. Bn.
Etiam Rehd. GEB. | i | kev.

1 Gothofr. in nota: fex bomis. Ktita Vulg. DE DONIS. &R. 5
Haec Flor. addita ab ordinaria manu. Vulg. feu venuudandis. BR. Vt et R ehd.
GEB. . 3 Halet Vulg. voces: id efl, verbis legis fequentis praefigunt. — Et
ita quoque Graeci in L. fequ. zeóresiw , Vmov ó;«sz. BR. Rehd. vt Flor. GE ,
4 Scriptum erat Flor. quinquagenfumo feptimo, nempe a L. 4. fequente. BR.
.5 Mal. coutraxit, GEB. — 6 Hal. eft. .2 Bafil óxà &igssiv voU 3otvas v2 xeh-
ATU BR. 8 Hal. et Vulg. perinde, et ita quoque Flor. eft. fa&tum a fo-
lita manu. BR. 9 Erat Flor. acciderefub , omiílo: fi. .Ab eodem au-
. tem, a quo fi fuppletum , etiam t addita ad : accidere, quod nec ipfum fper-
nendum videbatur. Atque ita fane e fcriptis: Vat. 11. VI. Chriftin. S. Cruc.
lIIl At Vat. I. et IV accidit , atque ita quoque Pal, I. fed hic mutatum in:
accideret. Denique Vat. III. Pal. IL. Barb. accidet. BR. — Hal, quoque habet:
eccidet ; et Bynkersh. accidit, et Rehd. accideret, vt Flor.fa&um. GEB. — IO
Rehd. addit: e/z. GER. II Vulg, quaudocumque, BR. I2 Hal. compe-
tit. GE B. I3 Gothofr. in nota: refpondendo. Hal. ta autem, vt Hal.

etiam habet Taur. in margine. Pro prima fcriptura funt Bafil. . émayyeiAdqeevos

Vulg. PAVLVS. BR.

Hal. quacumque ex ve debitoris perueuerjut. — Vulg. quaecyuque ex. ve delitoris

COX CTH GINSSY.-

et hoc Tulianus ait. Apparet autem loqui eum ?*, fi ex bo-
nis paternis folutum fit. Quid ergo, fi aliunde pupillus fol-
uerit ? reddi ei debebit, necne? et vtrum a creditore, an ex
hereditate?2 Scaeuola nofter ait, fi aliquid fit in bonis, dedu-

| cendum ex ?? hereditate folidum , exemplo eius, qui geffit ne-
| gotia. Sed fi nihil fit in bonis, non effe iniquum aduerfus .

creditorem dandam repetitionem, quafi indebiti foluti.
. VII. Garzvs ?? libro XXIII. ad Edictum prouinciale.
HenED1TARnRIVM aes alienum intellegitur etiam id ^*, de
quo'cum defuncto agi non potuit: veluti, quod is cum mo-
reretur, daturum fe promififfet ^?.. Item quod is qui pro de-
fun&to fideiuffit, poft mortem eius foluit. | icn
VIIL. Vy.exANvs ?5 libro LXI. ad Edictum. Iw ven-
ditionem ^" bonorum etiam vfüsfructus veniat ?9?, quia ap-
pellatione domini fructuarius quoque continetur, | $. rx. Si

quis fructus ex praedio debitoris ?? capi poterit, hunc credi-

tor, qui in pofleffionem praedii miffus eft, vendere vel loca-
re debet, . Sed hoc ita demum; fi ante neque venierit, neque

locatus 39 erit: nam fi iam a debitore vel locatus erat, vel
venierat, feruabit Praetor venditionem et locationem a debi-
tore faCtam, etfi minoris diftractum eft, vel locatum: nifíi
. fi ?* in fraudem creditorum hoc fiat: tunc enim Praetor arbi-

trium dat creditoribus, vt ex integro locationem vel vendi-
tionem faciant. $. 2. De ceterarum quoque rerum fruttibus

idem erit dicendum ??, vt fi qui locari poffint, locentur: pu-

ta mercedes feruorum vel ?? iumentorum , ceterorumque quae
poffunt locari. $. 3. De tempore locationis nihil Praetor lo-
cutus eft: et ideo liberum arbitrium creditoribus datum vi-
detur, quanto tempore locent ?** : quemadmodum illud eft in
arbitrio eorum, vendant, vel locent, fcilicet fine dolo maloz
ex culpa autem rei non fiunt. .. $. 4. Si vnus fit qui poffideat

| bona, expeditum erit de locatione, Quod fi non vnus, fed

plures fint , quis eorum debeat locare vel vendere, quaeritur?

Et fi quidem conuenit inter eos, expeditiffimum eft:: nam.

et omnes poffunt locare, et vni hoc negotium dare: fi vero
non conuenit ?* , tunc dicendum eft, Praetorem caufa cogni-
ta eligere debere, qui ?* locet vel vendat. vine
. IX. InEM libro LXIH. ad Edictum. PRAETOR ait,
SI QVIS CVM IN POSSESSIONE BONORVM ESSET,

.QvOD ?* EO NOMINE FRVCTVS CEPERIT, EI AD

QVEM EA RES PERTINET, NON RESTITVAT ??: sr-
VE QVOD IMPENSAEP?? SINE DOLO MALO FECERIT,
EINON PRAESTABITVR: SIVE DOLO MALO EIVS
DETERIOR CAVSA POSSESSIONIS FACTA ESSE DI-
CETVR: DE EA RE IVDICIVM IN FACTVM DABO,
$. 1. Quod de fructibus ait, etiam de ceteris, quaecumque
ex re debitoris peruenerunt *? intellepyendum eft: et fane de-
buit hoc ita effe: quid enim, fiex compromiffo, vel alio cafu

. poenam

xAugtvopsiy. BR. Etiam Rehd. vefpondendo. GEB. — 14 Hal. et Vulg. czura-
tore'w , & curatore. BR. — Rehd. ex parte feruat Flor.. curatorem a. curatovibus.
G E B. 15 Hal. latitet, mec fraudatiomis. GEB. I6 Hal. et Vulg. vi-
deatyr. BR. Rehd. vt Flor. GER. 17 Vide Duker. ad Opufc.. de Latim.

— Vet. ICt. p. 380. 1. 25. In Bafil. 7à zegirzv. BR. — 18 Rehd. foluerit. GEB.
' 21 Hal..

Necnon Hal. I9 Hal.foluerit. 20 Hal et Rehd. eff. GE s.
et Rehd. aautem effe verum. GEB. 22 Yn Rehd. ex, abeft. GEB. — 23
, 24 Hal. etiam id quoque. GEB. ^ 25 Flor. eftz
promiffiffet. G € B. 26 Vulg. CAIV'S. Et ita primum fuit Flor. ex lege an-
tecedente, BR. Hal. PAVLVS. Rehd. GAIV'S. GER. 27 Hal. et Vulg.
venditione. B R. Etiam Rehd. GE B. [
eft deleta. BR. Et Rehd. venit. GEB. 29 In Rehd. debitoris, abeft. GEE.
30 Rehd. fi autequam venierit, locatus mom evit. GE B. 31 In Rehd. fi,
abeft. G E B. 32, Scriptum erat Flor. idem erit , dicendum evit, et alterum
erit, more corrigentium eft deletum. B R. 33 Vulg. inferit:? vechurae. B R.
34 Hal. et Rehd. /ocetur. GEB. — 35 Hal. conuenerit. — 36 Hal. et Vulg.
qHis.BR. Etiam Rehd. GEZ. . 37 Vulg. quos, B R. 38 Hal. reffztuet.
GE B. 39 Vulg. inferit: nomine, ex $. 2. BR. Etiam Rehd. GER. — 4O

ad

28 Hal. et Vulg. veuzt. Et Flor.a

|
l

T

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. V.

poenam confecutus eft? nam eam poenam, quam confecutus
eft, praeftare debet, $. 2. Quod ait Praetor, sive ovopn
IMPENSAE NOMINE ** SINE DOLO *MALO* FECIT
**, EI NON PRAESTABITVR: hoc eo fpeCtat, vt fi quid
ipfe erogauit *? creditor, & modo fine dolo malo ^* eroga-
uit, hoc ei praeftetur: fufficit igitur fine dolo ^* erogaffe,
etiam fi nihil profuit erogatio eius rei debitori. $. 3. His

verbis, ^* AD QVEM EA RES PERTINET, etiam curator

bonis diftrahendis datus continebitur, etipfe debitor, fi con-
tigerit ne bona eius veneant. Et ipfi itaque creditori aduer-
fus hos dabitur aCtio, quos enumerauimus, fiue quid in fru-
Cibus percigiendis ** 'erogauit ** , fiue irí familia alenda cu-
randaue, *? praediis fulciendis vel reficiendis, vel damno
infeCto 5? promittendo, vel ** feruo noxali iudicio defenfo:

fi modo non magis eum expedit ?? dedere, quam retinere: |
quod fi dedere expedit, confequens erit repetere eum non ??

debere. $. 4. Generaliter etiam dicendum eft, quidquid im-

pendit in rem, f: modo fine dolo malo impendit, repetere ?*

eum poffe: nam .negotiorum geftorum agere non magis pot-

eíft, quam fi focius commune aedificium fulfit: quia hic quo- -

que creditor commune non alienum negotium geffiffe videtur.

$. 5. Eft praeterea quaefitum, fi deteriora praedia fata ?? .

fuerint fine dolo malo creditoris, vel iura eorum amifía, vel
aedificia. diruta, vel exufta: item familiae pecorumque acta
cura non fit, aut poffeffio alii tradita, fine dolo tamen malo:
56 an teneatur? Etapparet eum non teneri: quia dolo tnalo
caret: eritque melior eius condicio, quam in pignore credito-

ris, qui non tantum dolum. malum, verum culpam quoque

débet.. Eadem caufa eft curatoris ** bonorum: nam et is te-
netür *9, vt creditores *?, $. 6. In eum quoque, qui ne-
que locauit *? fructum praedii, neque vendidit, in factum
aCtionem dat Praetor: et in hoc condemnabitur, quanto mi-
nus propter hoc perceptum eft, quia neque.vendidit, neque
locauit. Ceterum fi tantum perceptum eft, quantum perci-

peretur, fi locatus vel diftractus fructus 9* effet: nihil ei im- |

putabitur 9?

Praeftat: autem per id ?? tantum temporis, |

quo in poffeffionem fuit 9*, vel ipfe, vel iuffu eius alius, |
quoad inde de poffeffione difceffum eft: nam neque hoc im-.
putatur.creditori, cur in poffeffionem non venerit: neque il- :

lud, cur de poffeffione decefferit 5*: cum voluntarium et

füum potius negotium creditor gerat. Aeftimatio autem fit, |
quantum $9 intereft eius qui experitur. |$. 7. Hae actiones -
neque temporariae fünt: et tam heredibus, quam in heredes :

dabuntur, ceterosque fucceffores.

$. 8. Si polffeffionis cau- -
fa deterior fatta effe-dicetur dolo . eius, qui in poffeffionem |

ad creditorem. peruenerint. £R. Rehd. vt Vulg; GEBR. — 41 Ap. Hal, womi- -

st6 , abeít. GE B. 42 Hal. et Vulg. fecerit. BR. Rehd. erogauerit. GE B.
43 Hel. erogauerit. —— 44 Ap.Hal. malo, abeft. GE 8. 45 Hal. et Vulg.
inferunt: smalo. BR. Etiam Rehd. GEB. : 46 Hal. et Vulg. praefigunt: ei,
BR. Etiam Rehd. Gzzs. . 47 Hal. et Rehd. reczpiendis. GEB. — 48 Hal.
et Vulg. erogauerit. BR. Etiam Rehd. GEB.
vel.GEB. - 50 Hal dammi imfecdhi. Vulg. de dawmmo imfeilo. BR.

49 Hal. praefigit: fi»e, Rehd.:
Et ita -

MSS. vt Vulg. Barb. Vat. L. II. VI. Chriftin, S, Cruc. I. Bynkersh. Etiam

Rehd. At S. Cruc. I. vt Flor. GE F.
Hal. expediit, et mox iterum. 53 ln Pand. Flor. hic deeft negatio, quam

51 Rehd.inferit: pro. GEB. — 52

adeo absque omni indicio non debebat inferere Taurellius. Monuit tamen -
idem in Adnotat. u P. deeffe mou, iu vet. effe additum. — Ceterum 73 repetere .
eum , finit verfum et 7à debere fequentem inchoat, vt adeo haec particula faci- |

le excidere potüerit.
Sed et diferte Bafil. àvx, ££e« &v&Aspuv. B R. Scripti funt Barb, Vat. I. Chri-
ftin. $. Cruc. V. II. Bynkersh. vt et Rehd. et Hal. GE B.
BR. Etiam Rehd. GEB. — 55 In Rehd. facta, abeft. GEn. 56 Vulg.
praefigit: debitov. B R. 51 Vulg. n curatoribus. BR. Etiam Rehd. GEP.
58 Vulg. ifli tenentur. B R. Etiam Rehd. GX B. 59 Hal. ifle tenetar , «t
creditor. GEB. — Go Vulg. locauerit, et mox: vendiderit , fimul traiectis his
Vocibus. BR. Etiám Rehd. voces: locawit, et: vendidit, traiüicit, quod co
ordine in fequentibus occurrant. GEB. — 61 Vulgo: fraiius, abeft. gm. — 62

54 .Vulg. petere..

Nec aliter habent tam Íícripti quam editi, quos vidi. :

1

$83 Rehd. in.actione. G E B.

. Haloandrum Ant. Auguftin. I7. Emend. 3.

873
miffus fit: aCio in eum ex dolo datur, quae neque poft an-
num, neque in heredes ceterosque fucceflores dabitur: cum
ex delicto oriatur, poenaeque nomine concipiatur.
. X. Pavrvs ?* libro LIX. ad Edi&um. Nisr qua-
tenus ad eum peruenit. :
XI. VrrraAwvs libro LXIL ad Edi&um. Hkmnzxpr
autem dabitur: quia et rei continet perfecutionem. :
. KIl. Pavrvslibro LIX. ad Edicum.. Cv vnus ex
creditoribus poftulat in bona 9? debitoris fe mitti: quaeritur
vtrum folus is qui petit, poffidere poteft ?*? an cum vnus
petit, et praetor permifit 7?, omnibus creditoribus aditus
fit? et commodius dicitur, cum Praetor permiferit **, non
tam perfonae folius petentis, quam 77 creditoribus, et in rem
permiffum videri: quod et Labeo *5 putat. Nec videbitur li-
bera perfona adquirere alii: quia. nec fibi quicquam adquirit
cui Praetor permittit **: fed aliquid ex ordine facit: et ideo
ceteris quoque prodeft. Plane fi is poftulauerit, qui credi-
tor non eft: minime dicendum eft, vel eum qui creditor eft
poffidere poffe: quia nihil egit talis poftulatio. Aliter atqu(;
fi creditor, cui permiffum ?* eft poffidere, poftea recepit de-

bitum fuum: ceteri enim ** poterunt peragere bonorum ven-

ditionem. $. r. Is qui poffidere iubetur, eo loco iuffüs vi-
detur, cuius cura ad iubentem pertinet. $. 2. Si propter na-
turam rei, veluti fi praedium inundatum fit, aut propter la-

tronum potentiam , non poteft poffideri: recte dicitur, non ef.

fe quod poffideatur. | :
XHL Gaivs ?? libro XXIII. ad Edictum prouinciale. -

QvaMvis poffeffa non fint bona, quia forte nihil fuerit

quod poffideatur, aut fine controuerfia non poffideatur: cre-
ditor, qui in poffelfionem iniffus eft, perinde habetur, ac fi
etiam ** poffeffa bona fuiffent. - i p :
. XIV. Pavrvs libro LIX. ad Edictum, CnREDI1ToO-
REin pofleffionem rerum debitoris miffo, cürator conftitui
debet , fi *?. quaedam actiones periturae fünt $9. $. 1. Da-
tur in creditorem actio, qui in poffeffionem miffus eft, de eo
quod ex bonis debitoris ad eum peruenit: fi 8* nondum fit-
aliquid confecutus, a&tiones füas praeftabit 52: datur autem
in factum actio aduerfüs eum: et omne quod in actionem 33
negotiorum geftorum veniret, fi poffet agi, reftituendum a ^
creditore. — J j '
.. XV. VrPriaNvs libro LXIL. ad Edi&tum. Cv pla-
res creditores in poffeffionem rerum debitoris mittantur, nec
corrumpantur?^ rationes, vni hoc negotium a creditoribus 9*
effe dandum , quem maior pars creditorum elegerit. Ego puto
creditoribus inftrumentorum 'etiam »vaygaQ»jv 99 facere 97,
— | | - d. non

Hal. zmputatur. GE &. — 63 Vulg. pracflat autem id pev tantum temporis,.
quod malim. Ita Graeci: wagéxu 93 7à ómg oU xoóvov uívou, «6 Ctc. BR.
Rehd. vt Flor. GER. 64; Hal. et Vulg. in poffeffione fuerit. BR. Etiam
Rehd. GEB. — 65 Hal. difcejferit. GE . 66 Hal. et Vulg. quanti. Bn.
Etiam Rehd. GE B. 67 Hal. CAIVS. GEB. . 68 Rehd. iu bonis. GEB. -
69 Hal. poffit. GE B. *70o Hal. et Vulg. permiferit. BR. Etiam Rehd. GE s.
41 Hal. permifit. G EB. 72 MHal. et Vulg. inferunt: ali;s. BR. Rehd, vt
Flor. 73. Yaur. LaVeo, G E B. ^4 Hal. et Vulg. addant: boc. B n. . Et-
iam Rehd, GE s. . 475 Taur. permiSum. GEB. 76 Kehd. autem, loco -
enim. GEB. — T7 Vulg. PAVLV'S. & R. Etiam Rehd. GE g. .28 In Rehd.
etiam, abeftt. GEn. — 79 Rehd. inferit: ez, GER. 80 Hal.fiut. ^|.$8t
Vulg. inferit: autem. BR. Etiam Rehd. GEE. 82 Taur. praeflaVit. GEB.
84 Gothofr. in nota: mittuntur, ne corrum- -
pantur. Hal. Sed ita etiam habet Vulg. quod probo. — Sola geminatione pec-
catum . et Vulgatam firmant Bafil. 2ià 72 u5 $Seígec9us và Aoyomoiiut, BR. — Et-
iam Rehd. we corrumpantur, G ER. 85 Rehd. creditori, lóco: a creditori-
bus. GER. , 86 ld eft: defcriptionem. 87 Gothofr. elegerat puto: et-
&yaypadxv fe facere, infttumentorum; non vt deícribantur etc, Hal. Correxit
3 Interim tamen in. Pande&arum
quoque Florentinarum le&ione aliquid eft fupplendum, et id. etiam Graeci fa-
ciunt: 3:7 32 &vwygaQhw yíveo3un. BR. Eal genuina le&io eft: pars creditorim
elegerit, puto: et àvwyguQv [cilicet facere infirumeutorum: mon vt defcribaut

ipfa

.et inter creditores potior is, cui maior pecunia debebitu

974

non vt defcribant ipfa corpora inftrumentorüm, . fed. quot
fint, ?? de qua re fint, fubnotent fibi, et guaü.muentz.trmm
faciant: quod etiam vniuerforum facere eis erit permitten-

dum. Praeterea nonnumquam Praetor caufa cognita 1 S:etlam
defcribere aliquid ex inftrumentis creditoribus debebit ^* per-.

mittere, fi qua idonea caufa interueniat. $. I. Vtrum fe-
mel, an etiam faepius recognitio, difpunctio ?? concedenda
fit creditoribus, videamus. Et ait Labeo ?* , amplius quam
femel non effe * concedendam*: fi quis tamen , inquit, iura-

uerit non calumniae caufa fe poftulare, neque habere quae
difpunxerit, iterum ei faciendam poteftatem ait, nec amplius

quam bis i

CvM ?3 bona veneunt débitoris, in comparationem ?^ ex-
tranel, etxeius qui creditor cognatusue fit, potior habetur
creditor cognatusue : magis tamen creditor, quam co'gr,matlsl,s5 ;
f:295

XVII. VnP1iANVSlibro LXIIT. ad Edictum. . QvaAx-

-siTvM eft, vtrum ità demum priuilegium habet ?? funeraria,
-fiis, cuius bona veneurnt, funeratus fit: an etiam fi propo-

nas alium effe füuneratum ? et hoc iure vtimur, vt quicümque
fit funeratus, id eft ?*, fiue is cuius de bonis agitur,. fiue
quid is debuit, quod reddere eum, fi viueret, funeraria a-
étione cogi oporteret, priuilegio locusfit. Paruique referre

" dicamus, qua a€tione hic ?* fümptus repetatur, funeraria,

NX

an familiae hercifcundae, an qua alia? dummodo fumptus fu-
neris caufa faCtus fit. Quacumque igitur. actione ob fune-
ris fümptum vtatur: etiam funerariam ei competere, — Quare

fi in ftipulatum funeris inpenfa deducta eft ??, dicendum eft,
locum effe priuilegio, fi modo quis non abiciendi priuilegii
caufa ftipulatus eft *??.

$. 1. Si fponfa dedit dotem, et nu-
ptiis renuntiatum eft: tametíi ipfa dotem condicit, tamen ae-

quum. eft. hanc ad. priuilegium admitti, licet nullum matri

monium contractum eft, Idem puto dicendum, etiam fi mi-

nor duodecim annisin domum quaíi vxor deducta fit, licet :
mondum vxor fit. | ! d

XVIL Pavrvs lbrosLX.-ad EdidumicimTEÉdRe

xsT enim Reipublicae, et hanc folidum confequi, vt aetate
permittente nubere poffit. —— . . |
XIX. VrPiaAmvs libro LXIIT. ad Edictum.. Dazgr--

$. 1.. 51

MVSQYVE ex his caufis ipfr mulieri priuilegium. ,

quis, cum tutor non effet, pro tutore negotia geffit : priui- |
qui geffit, fiue heres . eius, .ceterique fuccelfores : ipfe autem
pupillüs habet priuilegium,.fed eius fucceflores non habent.
"Sed aequiffimum erit, ceteros * quoque, quibus curatores ? |
quafi debilibus vel prodigis dantur, ' | | :

ipfa etc. Rehd. hunc: locum ita exhibet: pars creditovmmi elegerit. ego. puto:

creditoribus inflrumentorum copiani facere. debere Grete et. datorum ct accepto- -

vum collationem facere mon vt defcribant ipfa etc. Videtur librarius vocis Grae--

cae expofitiohem r textum recepiffe. "Céterum vocem Graecam Vulgata et
HaL vertit: deferzptionem , hic autem addit: vt Cicero? vel vt 9ulgus , iuuen- '
88 Hal. ct Vulg, praefigunt: et. g. R. Rehd. etía. GEB.
9o Erat Fior. defuniio. Vna manus fecit: et di- .
Cur Taur. et hcn hábeat, nefcio. !

tarium. GESB; -
89 Taur. debeVit. GER.
fpuuctio, quod et habent Hal. et oinnes.
BR.- Non poterat nefcire Nofter, qui paulo ante ipfe monuit, Taurellium ,
qua poteft , religiofe fequi primam fcripturam, et occurrunt in Pand. Flor.
pluria talia &cívberz, quae etiam paffim ample&titur Drenkmann.
Rehd. carct copula. GEB. — 9t Taur. LaVeo. GER.

DE PRIVILEGIIS CREDITORVM. Ymprobat autem Ant. Auguftinus
Lib. I11. Emend. cap. 1. hanc rubricam, — Habent tamen eandem MSS, quae vi- -
di omnia, non tamen vno modo. Var. L habéet: DE PRIVILEGIIS CV-

RATORVM CREDITORVM. Vàt. I DE PRIV. CREDITORVM .

vubrico. n Vat. VI. rubrica ad marginem pofita eft, coaete tamen, et mi- .

nio. . In Chriftin. habetur ;. DE PRIVILEGIO CREDITOR. n Barb. j.

XVI. 'GAIVS libro XXIV. ad Edi&uml, .pr.ouinciale.

:Rä'hd. GER.
bi. GEB.

immo et
: x 92 Taur. Pis. GE B. .
93 Gothotr. in nota: In Vulgata et Haloandri le&tione hic incipit. Titulus : ;

DIGESTORVM .LIB. XLII. TIT..V.

XXI. GAr1vs libro viceffimo quarto ad Edictum pto-
uinciale ?. . Vr fatuo, - AC o
XXIL. VrPriamwvs libro LXIII. ad Ediftum. In&w
priuilegium competere. $. 1. Sed fi bonis curator datus fit,
vel abfentis, velab hoftibus capti, vel dum deliberant fcripti
heredes de adeunda hereditate, non oportebit 9 priuilegium
dari: non enim in eadem caufa eft. T
XXII. Pavrvs libro LX. ad Edictum. |S: nego-
tium impuberis aliquis ex officio amicitiae gefferit, debet bo-
nis eius venditis priuilegium pupillo conferuari: et ita ac«
cepi. t . d
XXIV. VrsraANvs libro LXIIL ad Edictum. Sr
ventri curator datus fit, nec partus editus, priuilegium cef-
fabit. $. 1. Diuus Marcus ita edixit: creditor, qui ob refti-
tutionem aedificiorum crediderit,.in pecunia, quae. credita
erit ^, priuilegium exigendi habebit: quod ad eum quoque
pertinet, qui redemptori domino mandante, pecuniam füb-
miniftrauit. $. 2. In bonis menfularii vendundis, poft pri-
uilegia potiorem. eorum caufam effe placuit, qui. pecunias
apud menfam , fidem publicam fecuti, depofüerunt. Sed enim
qui depofitis nummis vfuras a tmenfulariis acceperunt , a cete-
ris creditoribus non feparantur:.et merito: aliud eft enim
credere, aliud deponere. . Si tamen nummi exítent, vindica-

ri eos poffe puto a -depofitariis : et futurum eum qui vindicat ;

ante priuilegia. .. $..3. Eorumi ratio prior eft creditorum ,
quorum pecunia ad creditores priuilegiarios peruenit.. Perue-
nifle autem quemadmodum. accipimus ? vtrum fi ftatim pro-
fe&ta eft ab inferioribus ad priuilegiarios? an vero, etífi per
debitoris perfonam ? -hoc eft, fi ante.* ei numerata fit, et fic
debitoris taCta, creditori priuilegiario numerata eft? ? Quod
quidem poteft benigne dici, fi modo. non poft aliquod inter-
uallum id fattum fit. — Y* n G. ia
XXV.IpnEgw libro LXIV. ad Edictum. Arc Praetor,
QVOD POSTEA CONTRACTVM ERIT, QVAM IS, CV-
xtgs BONA VENIERINT, CONSILIVM RECEPERIT
RIT: NE ACTIO EO NOMINE DETV R. ,
. XXVlI. Pavrnvs libro XVI. breuis Edicti. Qvz in

nauem exítruendam, vel inftruendam "? credidit *?,. vel et-

iam emendam: priuilegium habet. ! |
- XXVH. VrtPrAmwvs libro L de officio Confulis. Srx
magiftratus fideicommiffi fernandi caufa in poffeffionem mife-
rint, dare arbitrum poffunt ad. ea diftrahenda , quae mora de-

teriora futura funt: ita vt pretium. ex his reda&ctum apud fi-

deicommiffarium in caufa depofiti fit, donec de fideicommiffo b
quod ei debetur *^, conftet. ( :
.XXVIII. lAvorewvs ** libro I. Epiftularum. | P A-
TERFAMILIAS ** impuberi filio, fi ante pubertatem de-
qosan ssM VaL ii valev as R ceffiffet ,

deüque DE PRIVIL, CREDITORIS, Sed alii codices vt eft in editis.

BR, Hi alii codices funt Vat. II IV. Pal. I. Il. S. Cruc, I. II. Treuif.. At

Bynkersh. habct vt eft in. Chriftin. Magl. vero nouum titulum nefcit. | Deni-
que Rehd. vc plurimi fed in minio : de primilegós creditorum. GEB. — 94
Hal. et Vulg. comparatione. BR. Rehd. vt Flor. GER. 95 Hal. et Vulg,
deletur. BR. Rehd. vt Flor. GE8. 96 Hal. et Vulg. babeat. BR. Etiam
.97 in Rehd. id eff, abfunt. GEB. — 98 Rehd. is, loco:
99 Hal. et Vulg. Jit. BR. Etiam Rehd. GER. IOO Hal,
füpulutus fit. — X Hal.ad caeteros. Vulg. caetevis, BR. — Rehd. vt Vulg. GE s.
2,Hal. curator, et in fequentibus: datzr. GEP. — 3 Hal. hac rubrica omiffa,
vérba eidem fubie&ta anne&it legi antecedenti. Vid. Auguftin, III. Emend. 1,
BR. . 4 Hal et Vulg. inferunt: vel. B. Etiam Rehd. GEE. 5 Hil,
hanc infcriptionem haber integram. GEB. . Ó Hal. ez Rehd. oportere. GE R.
7 Hal,erat. GER. .. 8 Rehd. ante eu ei. GEr. 9 Ap. Hal. ef?, abeft.
GEB. . 1O Malim cum Stephano: ceperit. BR. 11 Hal. confiliam frau-
dandi veceperit. Rehd. coufilimm veceperit fraudandi. GES. —— 12 Vulg. vel
avmandam. | B R. 13 Hal. et Vulg. crediderit, BR. — Etiam Rehd. GER.
14 Rehd. debeatur, G & 8. 15 Hal. labolemus. GE B, 46 Vide noftrum

,
Aa
d
ELj
5
3
i
j
1
|

FRAVDARE !'*, SCIENTE EO QVI CONTRA XE-

i
fim
Qu
n
tané
ld
(
18; E
P
m
psn
qepto
üt^
pet ,
tir,
geddà
quom'z
g m
U
d
flint
jLom!
TO
h
tc !
fu.
bus?
diit
rei
nl
ts

hr
N
Y
CA
&l

bus
f

(Í0
MT

Sra
pet

Tud
CO
N
GH
d.
ts
DR.
nt
ini
n
hnj
Etian
Qu
31
Fl
YV
(iji
nj
hUT
6tr
u
Ty
l

i
"
lll

Ia
m
Cete«
Ti
lt«
"P

lt«
J«
L
lo

l(v

Ea
fs
HAL'
;Eb
n'![fh
]. ^
nl
(f
gbt&.

/'3':15'

r

um

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. V. " 875

ceffiffet , fübftituit heredem: is filius paterna hereditate fe ab-
füinuit, ideoque bona patris venierunt: poftea filio hereditas
obuenit, qua adita deceffit. Quaero, cum Praetor in ipfum
pupillum, quamuis poftea hereditas obueniffet, creditoribus
tamen patris aCtionem non daret: an in fubftitutum creditori-
bus patris danda fit aCctio, cum ex bonis paternis, quae fcili-
cet ad creditores miffos ad *? bona pertinent, nihil adquirat

18: et cum creditores nihil iuris in bonis pupilli habuerint, |

eorumque nihil interfuerit, adiretur nec ne pupilli hereditas,
cum ea bona admiffa *? a fubftituto hereditate ^? ad credito-
res non pertinebant ?*2 Me illud maxime mouet, quod prae-
ceptoribus tuis ^? placet, vnum effe teftamentum. — Refpon-
dit ?^?, quod Praetor filio, qui a paterna hereditate fe abfti-
net, praeftat, ne bonis patris eius venditis in eum actio de-
tur, ^* tametíi poítea ei hereditas obuenit, creditoribus non
reddat: idem infubítituto filio herede feruandum non ?? eft:
quoniam filii pudori parcitur, vt potius patris quam eius bo-
na veneant. ([taque in id, quod poltea ei obuenit ?9, actio
creditoribus denegatur: quia id ?* ex aduenticio adquifitum
eft, non per patrem ad eum peruenit. At cum fubftitutus
filio hereditatem adiit, poftquam pupillus fe paternae mifcue-
rit ?9 hereditati, tunc hereditas et patris et filii vna eft, et
in omni aere alieno, quod aut patris aut filii fuerit, etiam
inuitusheres obligatur: et quemadmodum ?? liberum ei non
$9 eft poft obligationem, vt non omnimodo , fi non defendi-
tur ?!, ipfius bona veneant: ita ne feparare quidem aes alie-

. mum patris et filii poterit: quo cafu efücietur, vt creditori-

busin eum actio dari debeat. . Quod fi fubftitutus heres here-
ditatem non adierit, creditoribus patris in id, quod pupillus
reliquit, aCctio dari non debet: quoniam neque pupilli bona
venire debent propter aes alienum patris, neque in bonis pa-
tris eft, quod pupiilus adquifiüit *?. i u |
.. «XXIX. PaAvrvs libro V. ad legem Iuliam et Papiam.

Fvrrpnivs ?? refert, ftatuas in publico pofitas, bonis di-.

firactis eius cuius in honorem pofitae ?^ fünt, non effe em-

ptoris bonorum eius: fed aut publicas, fi ornandi municipii.

caufa pofitae fint: aut eius, cuius in honorem pofitae fint?^:
et nullo modo eas detrahi ?9 poffe,

XXX. PaPinivs ÍvsTvslibro I. de Conftitutioni-

bus ?**. I«PERATORES Ántoninus et Verus ?" Augulti re-
fcripferunt, eos, qui bona fua negant iure veniffe, praeiudi-
cio experiri debere, et fruftra Principem ?? defiderare refcin-

di venditionem. ..

wv o i asslb H d Genbus Cribungtiua

S:1 creditores heredem íufpectum putent, fatisdationem exi-
gere poffunt pro fuo debito reddendo: cuius rei gratia co-

"racfat. ve() EveuuzriwZy c. 7. $. 6. et 7. BR, 17 Rehd. z4, loco: ad.
GEB. 18 Flor. eft fa&um: adquirant, fed nemo eft fecutus. BR. — 19
Gothofr: in nota: A. omiffa. Ita Taur. in margine, et Hal. R'ehd. obmiffa.
GER. ^X 20 Vulg. a fubflituto baerede, B. Ita et Relid. fed fuperfcriptum:
al. bereditate. G'EB. 21 Hal pertiuerent. G EB. 22, Vulg. £aris , loco:
tuis.BR. 1n Rehd. twis prorfus abeft, G EB. 25 Hal et Vulg. refpond:.
&n. EtiamRehd. GEB. 24 Hal. praefigit: et. GEB. 25 Gothofr. in
nota: Haec negatio videtur expungenda propter L. 42. de adquiv. bered. — Et
in idem dudum confénfi c. 7. de Éuremat. $. 6. w. 6. Bafil. tamen Florenti-
ham difertiffime firmant. BR. Etiam in Rehd. negatio abeft. GEE. — 26 Vulg.
obueniat. BR. Etiam KRehd. GE R. 2/ Hal. et Vulg. inferunt: qwod. BR.
Etiam Rehd. GE E. 28 Hal. mifcuerat. Rehd. mifcuit. GE B. 29 Vulg.
quemadmodum enin. BR. ln Rehd. et, ante: quemadmodum , abeft. GEE.
30 In Rehd. ei non, abfunt. GEE. 3r Hal. defendatur. — 32, Erat olim
Flor.adquifitBR. ^ 33 Gothofr. in notá: Fulcinius. Hal. Aufidius. vulg. Rehd.
vt Vulg. GEER. — 534 Hal. propofitae. G E B. 35 Hal. funt. 36 Vulg.
diflrabi. n&. Etiam Rehd. GEn. — 37 Hal. PAPFRIVS IVSTVS lib. XÍ.
Conflitutionum. GE B. 38 Vulg. Seuerus. Sed et Flor. fe fuperfcriptae. B R.
Etiam Rehd. vt Vulg. GEB, — 39 Hal. etVulg. à priucipe. BR. Etiam Rehd.
G E B. 40 Rehd. inferit: beredem. GEPB. 41 Vulg. poffulauerint. B R.
42 Vulg. exffzmatur. GE B. 43 Hal. et Vulg. vel, et ita và fed, etiam

Flor. eft aptatum. B R. Etiam MSS. habent: vel, Vat. l. IV. V. VI. Pal. l..

IL S. Cruc. f I. vt et Rehd. GEB. 44 Erat Flor. commendit, poht-

gnofcere Praetorem oportet: nec ftatim eum ^4? fatisdationis
neceffitati fübicere debet: nifi caufa cognita conftiterit, pro-
fpici debere his, qui fufpectum eum poftulauerunt ^. $. r.
5Sed fufpectus heres non isdem modis, quibus fufpectus tu-
tor aeftimatur ^?; fiquidem tutorem non facultates, fed frau-
dulenta in rebus pupillaribus, fed ^? callida conuerfatio fu-
fpectum corpmendet *^*, heredem vero ^*5 folae facultates.
$. 2. Plane in recenti aditae hereditatis ^9 audiendi erunt
qui fufpectum poftulant: ceterum fi probentur paffi eum in
hereditate morari, nec quicquam ** poffint ^8 obicere cri-
minis, quafi dolofe verfato eo, non debebit poft multum tem-
oris ad hanc neceffitatem. compelli. $. 3. Quod fi *quafi*
* fu.f'pe&us fatisdare iuffus, decreto Praetoris non obtempe-
rauerit, tunc ?? bona hereditatis poífidere 5* , venum pue
dari 5? ex Edicto fuo permittere iubebit 55?. S., 4 Plang fi
doceatur nihil ex bonis alienaffe, nec fit quod ei iufte | rae-
.tär paupertatem obiciatur: contentus effe Praetor debetP vt
iubeat eum nihil minuere. .$. 5. Quod fi nec inopia labc;ran-
tem eum creditores oftendere poterint ?*, iniuriarum actio-

ne ei tenebuntur. . d |
XXXIL Pavrvs libro fingulari Regularum. Pnzr-

'V.*ILEGI.;? non ex tempore*ae&imantur, fed ex caufa: et f1
. eiusdem tituli fuerunt ?? , concurrunt, licet diuerfitates tem-

poris in his fuerint. - pE T. L
XXXIII. VrPrAwvs libro IIL Regularum. Sr pu-

pillus ex contractu fuo non defendatur, ideoque bona eius

creditores poffidere coeperint: deminutio ex his bonis fieri
debet, vefcendi pupilli caufa. « $. r. Defendere debitorem, fi-
cut antequam ?? bona eius poffiderentur, licet: ita 57 ;,)oft
bonorum quoque poffeffionem eius, fiue ipfe fui 58, fiue alius
defenfionem eius fufcipiat, debet fatisdare: vt fatisdatione in-

| terpofita iudicium accipiatur, et a poffeffione difcedatur. .

.. XXXIV. Mancriawvs ?? libro V. Regularum.'

Qvonp quis nauis fabricandae, vel emendae 9?, vel arman-

3b : | | | :
dae ?*, vel inftruendae caufa, vel ?? quoquo $? modo credi-

derit, vel ob nauem venditam petat, habet priuilegium poft

fifcum. !
.. XXXV. Ip&x libro fingulari ad Formulam hypothe-
cariam. Evw,quiin poffeffionem miffus fit ** eius, qui Rei-

publicae caufa afuit ??, íi apparuerit eum dolo malo Reipubli-

. cae caufa abeffe, iure in pofleffione 95 effe placet, donec fo-

lidum foluatur. Eum autem, qui rerum eius, qui fine dolo

| malo Reipublicae caufa afuit, in poffeffionem miffus fit, pi-

gnus non contrahere, et ideo difcedere oportere de poflef-

.XXXVI.

ea fa&um:. commuendet. Bynkersh. J. Obf. v]t. mauult, comdemmet, cum
fit in Bafil. xeíverz«, vbi tamen 73 fufpechum, in: fufpedti, foret commu-
tandum. Pro communi fcriptura, quam omnes fcripti et editi habent, Sal-

! fione. |

uittius facere exiftimat Graecum zagewsas , quod et: commendave notat et: fi-
