vi folet, Barb. S. Cruc. , Trenif. Ita et Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 59 Rehd.
ayt, loco: am. GEB. . 60 Hal. et Vulg. di-erétuv. BR. Rehd, vt Flor. G E B.
61 Vulg. inferit: recfe. BR 62 Rehd. inferit: familiarium, GEB. 63
Hal, placere. GEB. 64, Gothofr, in nota: 4l. fui, Ita ipfe Taur. habet

Àn margine, et Hal. in textu, Nempe s in plica latens veterem manum fuper-
'fcribentem: cuz,latuit. Vide Brenkmann. im Hiflov. Paud. lib. ET. c. I. p. 101.

Etiam Rehd. fuj. GEB. . 65 Hal. praefigit: au. Rehd. vel teclores, ope-
varii. GEB. 66 Ap. Hal. agris , abctt. GE R. 67 In Rehd. zz, abett.

G E R. 68 Gothofr. in nota:; a&ores. Hol. Vulg, vedores. MSS. fere funt
corrupta. B R. In S, Cruc. L. vicores , in $. Cruc. IL. viclo ves etc. Barb. Zucto-
ves. "Freuif. re&ores , Bynkersh. vicores. et ita quoque Rehd. fuperícriptum ta«
men: al veilor. G&B, , — 69 Flor. traiecta funt verba lineolis fuperimpofitis ,

2';'&'?0'
! li*
';u'lS "P
L

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVI.-

m 1 appellatio 79 tres fignificationes habet: vnam, cum omnes
feruos pueros appellaremus: , alteram, cum puerum contra-
rio uomine puellae diceremus: tertiam, cum aetatem pueti-
lem demonftraremus. LA E
CCV. InEw libro IV. Epitomarum Alfeni; Qv fun-
dum vendidit, pomum recepit: nuces et ficos ** , et vuas ??
dumtaxat duracinas, et purpureas, et quae eius ?? generis
eífent, quas non vini caufa haberemus,. quas Graeci mpa£í-
sovz ** appellarent, recepta *5 videri, ..
. CCVL IvrraAmwvs *5 libro VI.:ex Minicio. Vzrwa-
RIA Vafa proprie vafa torcularia effe placet: dolia autem et

ferias tamdiu inea caufa effe, quamdiu vinum haberent:; cum.
fine vino' effe definerent, in eo ?? numero non ?? effe: quo-

tum in his addatur ??: eandem caufam amphorarum effe, . yt
cum vinüm habeant, tüm in vafis vinariis: cum inanes fint,
turinr ** extra numerum vinariorum firt:.quia-aliud in his addi
. CCVII. Arnr1caxvs libro III. Quaeftionum. Mkn-
C1Ss appellatione homiries non contineri.,.. Mela ait: et ob eam
rem mangones non mercatores, fed venaliciarios appellatiait,
et recte. : " od of Een
5002 CCOVIIL IpnEw libro IV. Quaeftionum. BoNoRnvM
appellatio, ficut hereditatis, vniuerfitatem. quandam ag:—ius
fucceffionis, et non fingularesres ?? demonftrat.
. CCIX. FLonRENT1NVvs libro X. Inftitutionum, . Co-
RAM Titio aliquid facere iuffus, non videtur praefente eo fe-
ciffe , .nifj is intellegat: itaque (i furiofus , aut infans fit, aut
dormiat, non.videtur. coram:eo feciffe.. . Scire . autem, . non
etiam velle is debet: nam et inuito eo recte fit, quod iufium
gui natus eft. ex fnancipiis vrbanis, aut miffus eft in. villam
* natriendus, in vrbauis feruis conftituetur..

niam ad alium vfum transferri poffent *?: veluti fi -frumen-

CCXI. FLoRENT1iNvs libro. VIIL lrn&it'utiomim. |

Fvxp41 5* appellatione. omne aedificium et omnis ager con-

tinetur: fed.in vfu vrbana aedificia , aedes: ruftica, villae di-

cuntur. ' Locus vero fine aedificio,. in vrbe, area: rure 9*

Aautem ager appellatur.. Idemque aget cum 'aedificio fundus

CCXIL. VrPtiaAwvs libro I. de Adulteriis. Pa &-
VARICATORES ** eos appellamus, qui caufam aduerfariis
fuis donant, et ex parte aétoris in partem rei concedunt 97 ;
a varicando enim praeuaricatores dicti funt. -
. ; COXHL.Inkmw libro l, Regularum. -CkpERE diem
fignificat, incipere deberi pecuniam: v kNr RE diem fignifi-
cat, eum diem veniffe, quo pecunia peti poffit. Vbi ?5 pure
quis ftipulatus fuerit *?, et ceffit, et venit dies: vbi in diem,
cefát dies , fed ?? nondum venit: vbifüb condicione, neque
ceifit, neque venit dies, pendente adhuc condicione. $. I.

«t nune fit? . Alfen? epitomarum ; hoc in fequenti lege éft negle&um , adeoque
'Taur. et hic neglexiffe videtur. B R. 7o Hal. appellationem, et mox: ba-
bere. GEB, 71 Gothofr..in nota: ficus. Ial GER. 72 Taur.
&Bas. GEB.- í -
erunt. GEB.' — 74 ld eft: comefübiles. et ita quoque Hal. in Graecis. GE B.
75 Hal. receptas. GE B. 76 Hal. VLPIANVS. GER. Ti Ap. Hal.
eo, abeít. GE B. 18 Vulg. fine vino effe ceepevint, definere in eo numero
effe. BR. Rehd. fine vino effe definevent it eo mumere effe, cum haec fenfum

non haberent, librarius vel corrector 72 effe, in: effent, conuwertit. GEB. . 794

Hal. po[funt. 80 Hal. condatur, et vetíus finem: condi. Vulg. abdatur , et
abdi.BR. Rehd. vt Vulg. GE&. — 81 Hal tunc. 1n Rehd. plane abeít:
tum. GE B. 82 Taur. fingulaRES. Hal. fiugalaves ves. Rehd. fimgulas res.
G E B. 85 Rehd. in vila. GE B. 84 Vide Anon, iu Opwfc. de Latim.
Vet. ICt. pag. 70. f«d. GEB. — 85 Hal. ruri. Rehd. in rure,. GE B. 86
Adi Anon, i2 Opsfc. de Latin. Vet. ICt. pag. 167. fequ. BR. 87:Hal.
cedant. G F. E. $8 Hal inferit: erz0. GEB. — $9 Hal. et Vulg. fuit. GEE.
90 in Rehd. fed, abett. GEB. 9t Confer Opufc. de Latin. Vet. ICt. p.

3 Hal. et Vulg. eiusdem, £ R. — Rehd. et que eiusdem generis |

1133

| Aes alienuim eft, quod nos aliis debemus:: aes frum eft, quod

alii nobis debent,. $. 2. Lata culpa eft nimia neglegentia, id
eft, non intellegere, quod omnes intellegunt. .
. CCXIV. MancianvslibroI. publicorum Iudiciorum.
Mvxvs ?* proprie eft, quod neceffarie ?? obimus ??, lege,
more, imperioue eius, qui iubendi habet poteftatem. — Dona
autem proprie funt, quae nulla neceffitate iuris, officii 24
fed fponte praeftantür: quae fi non praeftentur, nulla reprae-
henfio eft: etfi praeftentut, plerumque laus ineft: fed in futu-
ma ?? in hoc ventum eft, vt non quodcumque munus, id et
?5 donum accipiatür: at quod donum fuerit, id munus recte
dicatut....5 i55 UT EM : D
(v COXV. Pavrvs libro fingulari ad legem Fufiam Ca-
niniam. PoTEsTATIS verbo plura fignificantur, in per-
fona Magiftratuui, imperium, in perfona liberorum, patria po-
teftas:.in perfona ferui, dominium. At cum agimus de noxae
deditione cum eo, qui feruum non defendit: praefentis cor-
poris copiam facultatemque fignificamus. In ?* lege Atinia
in poteltatem domini rem furtiuam veniffe videri, etíi eiug

vindicandae poteftatem habuerit, Sabinus et Caffius aiunt.

CCXVI. VrPiauvslibroI ad legem Aeliam Sentiam,
VEnvM eft, eum, qui in carcere clufus 98 eft, non videri
neque vinétum, neque in vinculis effe, nifi corpori eius vin-
cula fint adhibita: dul As !
CCXVIL fAvorrwvs ?? libro I. ex Pofterioribus
Labeonis. Iw T ER illam condicionem, cv w FARI POTVE-
RIT, et POSTQVAM FARI POTVERIT, multum inter-
eft : * nam * 1?? pofteriorem fcripturam, vberiorem effe con-
ftat: at * cvM FARI PO TVERIT, artiorem: et id tantum«
modo tempus fignificari *, quo primum fari poffit. $. r -
Item ? ita data condicione *; rz1.Lvbp FACITO IN DIERBV S,
fi nihil praeterea fuiffet adie&um, in biduo condicionem'im-
pleri oportet. . .. . 2APR |
CCXVIIL PaprrwrAwvs libro vicenfimo * fepti-

| mo* Quae&jOnum, VERBVM, FACERE, omnem omnino
. faciendi caufám compleé&titur, dandi 5, foluendi, numerandi,

iudicandi, ambulandi. - gt . :
COXIX. InEM libro IL. Refponforum. I conuentio-
nibus contrahentium voluntatem potius, quam verba fpectari
placuit. Cum igitur ea lege fundum veéctigalem municipes
locauerint, vt ad heredem * eius, qui fufcepit, pertineret:

| ius heredum ad legatarium quoque transferri potuit.

CCXX. CarrisTRATvs libro II. Quaeftionum. Lr-
BERORVM appellatione nepotes et pronepotes, ceterique,
gui ex his defcendunt, continentur: hos enim omnes füorum
appellatione lex duodecim Tabularum comprehendit: totiens

| enim leges neceffarium ? ducunt ? , cognationem fingulorum

*? nominibus vti, veluti FILII, NEPOTES, PRONEPO-
TES '^, ceterorumue, qui ex his defcendunt, quotiens non
omnibus, qui poft eos funt, praeftitum voluerint: fed folis

his

41. fequ.B R. 92, Hal. et Vulg. veceffavio. BR. Etiam Rehd. GE z. 93
Hal. fubimus. GEB. 94 Hal. néceffitate , iuré , officio. GEB. 95 Vul-
go: in fumma, abfunt. BR. In Rehd. per compendia fcriptura videtur effe:
fed buc ventum efl. G E B. 96 Vulg. idem, loco: id et. BR. [ta et Rehd,
GEB. 97 Hal. Ex. GER. 98 Hal. qui in carvcevem claufus efl. Rehd.
qui in carcere claufus efl.. GEB. 99 Hal. IABOLENV'S. GER. IcO
In Rehd, 2am, abeft. G& B. I Ap. Hal. et Vulg. at, abeít, et Flor, eft
deletum. BR. Etiam in Rehd. abeft. G E p, 2 Hal. fignificare. G E B. 3
Vulgo: Jtem, abeft. s n. 4 Hal.à Item, omiffo , habet: ita datam con-
ditionem , hac ipía voce etiam verfuüs finem occurrente. GER. 5 Hal. do-
nandi. G E B. 6 Hal. baeredes, GEB. 7 Gothofr. in nota: liberorum.
Hal. Nempe loco: fuorum, et ita quoque Vulg. $R. Etiam Rehd. GEg.
8 Etiamnunc Flor. eft mendofe: meceffariam. B R. 9 Vulg. dicunt. BR.
IO Hal. coguattonum fingularum. Rehd. coutra generationem Jingulorum. GE B.
11 Hal. et Vulg. nepotis. pronepotis, et ita Flor. fa&um, et re&e. B. In Rehd.
eft: Wepotis, at: pronepotis, abeft, Sed et ibidem eft: ceierarmique, — Quid
Ttttttt 3 u^

1124

lüs fuccurrent, quos nominatim enumerent ??, At vbi non
perfonis certis, non quibusdam.gradibug praeftatur , fed otmni-
bus, qui ex eodem genere orti funt, liberorum appellatione
compraehenduntur. $. T. Sed et Papirius Fronto libro ter-
tio Refponforum ait, praedio cum vilico et contubernali eius
et filiis legato, nepotes quoque ex filiis contineri , nifi volun-
tas teftatoris aliter *3 habeat: filii enim appellatione faepe et
mepotes accipi, multifariam 'placere. . $. 2. Diuus quoque
Marcus refcripfit, non vxder.l fine liberis defun&um , qui ne-
potem fuum heredem reliquit. $..3. Praeter haec omnia na-
türa nos quoque docet, parentes plos , qui liberorum procre-
andorum animo et voto vxores ducunt , filiorum appellatione
omnes, qui ex nobis defcendunt, continere **i nec enim
dülciore 1* nomine poffumus nepotes noftros, quam filii, ap-
pellare: :tenim idcirco filios, filiasue c.cmcep!mu.sr": , atque
edimus, vtex prole eorum , earumue, diuturnitatis nobis me-
moriam in aeuum relinquamus. - M 1
^CCXXL Pavrvslibro X. Refponforum. PaAvrvs
fefpondit, falfum tutorem eum vere ^* dici, qui tutor non
eft, fiue habenti tutor ** datus eft 1?, fiue non: ficut fal-

füm teftamentum, quod teftamentum non eft: et modius ini-

quus, quimodius non eft, — — " — : dl
" . CCXXII. HxgnwoaGENr1ANVS libro II. Turis Epito-
marum. PxecvNwiAEnomine non folum, numerata pecunia,
-fed 29 omnes res, tam foli, quam mobiles, et tam corpora,
quam i'ura continentur. .. " :
CCXXIII. PAvrvslibro II. Sententiarum. | LATAE
culpae finis eft, non intellegere id, quod omnes intellegunt.
$. 1. Amicos ?* appellare debemus, non leui notitia contun-
étos: fed quibus.fuerint iura cum patrefamilias, honefüis fa-
miliaritatis quaefita rationibus. . . - : H
CCXXIV. VxwvrLErivs libro VII. Stipulationum.
ViucvrLoRvM appellatione ??, vel priuata, vel publica
vincula fignificant ?? ; cuftodiae vero, tantum publicam cufto-
at — ! | | | |
— ^ QCXXV. TavPnouixvslibroT. Difputationum. F v-
GiTivvs ?? eft, non is, qui folum confilium fugiendi a
^; domino fufcepit, licet id fe faCturum iactauerit: fed qui ?$
: Spfo fa&to fugae initium mente 2* deduxerit: nam et furem,

adulterum, ?? aleatorem , quamquam aliqua fignificationeex |

animi propofitione ?? cuiusque fola quis dicere poífet: vt et-
jiam is ??, qui numquam ?* alienam rem inuito domino fub-
traxerit, ?? numquam alienam matremfamilias corruperit, fi
modoeius mentis fit, vt occafione data id commiffurus ?? fit:

autem vetuit, quo minus Tanr. daret: wepotEs, promepotEs. GE B. — Y2 Haal.
euunerant. Nulg. ensmeravent. E. R. Rehd. vt Flor. fed in antecedentibus:
fuccurreret. GE B. 13 Hal. et Rehd. inferunt: fe. GEB.

-Rehd. vt Flor. GEB. 17 Bynkersh. 1. Obf. 13. transponit: ewm dici,
qui vere, In S. Cruc. II eft: eum debere dici, qui, 8 R. Habent vt Flor. Barb.
$. Cruc. L et Bynkersh. vt et Rehd. GEP. — 18 Rehd. tutorem. GEE. — 19
Hal. fit. 20 Hal. inferit; et;a?» GEB. — 21 Rehd. inferit: omnmes. G EB.
22 Flor. fa&um: appellatio. BR. — 23 Flor. fa&um: fignificat. Vulg. figni-
ficantur. Hal. fignificari. BR. Vulgatam habent Barb. S. Cruc, I. Bynkersh,
vt et Rehd. Immo et S. Cruc. II. ex correctione. G E B. 24 Hal. publica
enflodia. 25 VideBynkersh. IIT. Obf. :0. BR. — 26 Hal. inferit: im. GE p.
'41 Vulg. qui in ipfum faätfm fugae vitium mentis deduxerit. Nempe otiofa
fnanus Flor. 72 44; adícriplit: w inter verfus, vt fit quim ipfo faclo, ex quo
illud.: iu, natum videtur. 8 R. Rehd. fed aui in ipfo faclo fuge vitium mentes de-
duxerit. in: zrentes, wltima litera pun&to eft fignata, fed et nonnemo fuper-
— fcripfit: i. GEB. 28 Hal. et Rehd. et furem , et adulterum, et aleato-
*yem. GEB. 29 Vide Duker. ad Opsfc. de Latin. Vet. ICtov. p. 386.n. 19. BR.
.0 Hal. dicere po[fit etiam bunc, qui. Kehd. fola dici poffet, etiam eum, qui.
GER. 31 Taur. nOuquam. GEB. — 32 Rehd. praefigit: qui. GE B.
"Yaut. commiSurus. G E B. 34 Hal. opertet. GEB. 35 Hal, et Rehd. fa-
üe GrEB. . 236 Hal ewm. GEB. 37 Flor. fa&um eft; quem mei, Vulgo-:

| que pun&is deleuit. GEx.
14 Hal. conti- |
geri. 15 Rehd.meque emüm dulciori. BR. 16 Hal. et Vulg. concipimus. BR. |

DIGESTORVM LIB. L; TIT. XVL

tamen oportere ?* eadem haec ctimina adfümpto a&u intelle-
gi: et ideo fugitiuum quoque, et errtonem non fecundum
propofitionem folam, fed cum aliquo actu ?* intellegi con-
". : CCXXVI. Pavrvs libro T. Manualium, MaAGNA ne-
glegentia, culpa eft: magna culpa, doluseft. —— — ^ -

CCXXVIL IpEn libroIL Manualinm. Ex illa parte

Edi&ti, rvM, ?* Qv&M Ex ?" HEREDEM ESSE OPOR--

T E T, heredis ?? heredibus bonorum poffeffio non defertur. $. r.
Item in fubftitutione his verbis, QYTSQv1S MIHI HERES

ERIT, proximus heres tantum fignificatur, immo non tan-

tum proximus heres, fed etiam fcriptus.
^^ CCCXXVIII. IpxM libro fingulari de Cognitionibus,

| Mv x1c1»xs ?? intellegendi funt, et ^? quiin eodem mu-

nicipio nati funt; . . : |
s55 "COXXIX, IpnEM libro fingulari de tacitis fideicommif-
fis.. TRANSAC'T A finitaueintellegere debemus , non folum,
^* quibus controuerfia füit, fed etiam, quae fine controuer-

fia fint *? poffeffa.

CCXXX. IDEM lïbfo fingulari ad Senatusconfultum.

Orfitianum. 'V v funt iudicio terminata, transactione compo-
fita, longioris temporis filentio finitt. : rE
-^ 5*COXXXL IpEx libro fingulari ad Senatusconfultum
Tertyllianum, . Qvon dicimus, eum, qui nafci fperatur,
pro füperftite effe, tunc verum eft, cum de ipfius iure quae-
ritur: aliis autem non prodeft, nifi natus ^?.

: CCOXXXH. Garvs libro I. de Verborum Obligati-o—ni; |

bus.. HaAEc enuntiatio, QVAE SVNT "** PLVRIS AV-
REORVM TRIGINTA , fimul et quantitatis et aeftimationis
fignificatiua eft. - "2 s Pv RRU
« .. CCXXXIIIL. IpxM libro I. ad lepem duodecim Tabula-
rum. Sr caLvirVR ** ET MORETVR, ET FRVSTRE«
T VR. Inde et calumniatores appellati funt, quia ^? per fraudem,
et früftrationem alios vexarent litibus. Inde et cauillatio **
di&ta eft, $. 1. Poft Kalendas Ianuarias die tertio pro falute

Principis vota füfcipiuntur. $. 2. Telum vulgo ** quidemid -

appellatur, quod ab arcu mittitur: fed nunc ** omne fignifi-
catur, quod mittitur mánu, lta ?? fequitur, vt et ** lapis,
et lignum, et ferrum hoc nomine contineatur. — DiCtumque
52 ab eo, quod in longinquum mittitur **, Graeca voce ?*
figuratum « Tob T4Ào0 ??. Et hanc fignificationem inue-
nire poffumus et in Graeco nomine: nam quod nos telum ap-
pellamus, illi £Xoz appellant, eoque nomine vulgo ** qui-
dem id fignificatur, quod ab arcu mittitur: fed non minus
omne fignificatur, quod »cum) ?* mittitur manu, xzo roU
Hü | t , | ! ( 49&À-

éi, abeft. & R. Rehd. habet, vt Flor. fa&um.; 'Sed nonnemo & mei, quin-
58 Ap. Hal. beredis, abeft. GEB. — 39 Adi
Opu[c. de.Latin. Vet. ICt. pag. 39. et 45. BR. . 4O Rehd. inferit: bii. GE B.
Hal. bj. — :41 Hal. et Vulg. fed et fcripti codices praefigunt: de. BR, Darb.
S. Cruc. T. II. Bynkersh. vt et Rehd. GER. 42 Hal. et Vulg. fant. BR.

Etiam.Rehd. GEz. . 43 Hal et Vulg. addunt; fit. BR.. Etiam Rehd. GER.
. 44. Vulg. fuit. BR. Etiam Rehd. GE g. /

: : . 45 Gothofr. in nota: calumnie-
tur. P'ulgat. Confer Opuft. de Latin. Vet. ICtor. p. 163. . In plerisque MSS.
eft vt in Vulg. n Barb. erat: caluetur, fed fa&um: calumnietur. In S. Cruc.
I male fa&um: calluevit. BR. In S. Cruc. Il. TFreuif. Bynkersh. fadum; ca*
lumpnietur. Sed Rehd, ita ab initio. Conf. Menag. Zmoen. Imr. Ciu. c. 39-
G EB. 46 Hal. et Vulp. qui. BR. Etiam Rehd. GE. 47 Yaur. ca Dil-
latio. G B. 48 Taur. 4 Olgo. G E B. 49 In S, Cruc. II. legitur: etiam,
loco: wsnc. BR. Et ita quoque Bynkersh. At Barb. S. Cruc. I. et Treuif. vt
et Rchd. habent vt Flor. GEB. — 50 Hal. et Vulg. Itaque. BR, Etiam Rehd,
GEB. 51 Vulgo: et, abeft. E R. 52 Ap. Hal. et Vulg. 4uc, abeft.
B R. 53 Hal. et Vulg. euittaturv. BR. 54 Ap. Hal. Graeca voce, ab-
funt. GEB. — 55 Id eft; ab eo quod efl longe. nec aliter in Graecis Hal. Con-
fer Menag. Zmoen. lur. Ciu. c. 39. GER. 56 Taur. «Olgo. GEB. — 57
Forte legendum ; cominus mittitur, ex arcu eminus mittitur, At omnes edi-
tores. cum , deleuerunt. Barb. et S. Cruc. I. habent: quodemmque. — In S. Cruc.
IL ex: 4wod, itafaQum. ln Treuif. cugn, abeft, BR. — Vt et in Dynkersh. et
' j ' in

[3

Yf

ib

12

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVL — — 113j

paXAsa3o) 59, . Admonet nos E£voQuv 5?: nam ita fcribit,
Kal rÀ fBéAg Ouócs ÉQépero, AOywu, ToLsUuwrx, cpsvióvoi,
qÀsiso) dà xl Aljor99. . Et id, quod ab arcu mittitur, apud
Graecos quidem proprio nomine róZsuux $* vocatur, apud
nos autem communi nofnine 9? telum appellatur.
. CCXXXIV. InEw libro II. ad legem duodecim Tabula-
rum. Qvos nos hoftes appellamus, eos veteres perduelles ap-
pellabant, peream adiectionem indicantes, cutin quibus bellum
eífet. $. 1. Locuples eft, qui fatis $* idonee habet pro ma-
gnitudine rei, quam actor reftituendam effepetit. $. 2. Ver-
bum viuere quidam putant ad ,cibum pertinere: fed Ofilius
ad Atticum 9^ ait, his verbis et veftimenta et ftramenta con-
tineri: fine his enim viuere neminem poffe. . ..
CCXXXV. InEew libro III. ad legem duodecim Tabula-
rum. FeRRr*proprie dicimus, quaequis füo corpore baiulat

.. $61 portari ea, quae quis ** iumento fecum ducit: agi ea, quae

animalia funt. $. 1. Fabros ignarios 95 dicimus non eos
dumtaxat, qui tigna 9? dolarent *?: fed omnes qui aedifi-
carent. « * . ! ]
7^ €CXXXVI. IpnEMlibroIV. ad lemem duodecim Tabula-
rum. Q v r venenum dicit, adicere debet, vtrum ** malum, an
bonum ?? : nam et medicamenta venena funt: quia eo nomine
omne *3? continetur, quod adhibitum naturam eius, cui ad-
hibitum effet, mutat: cum id, quod nos venenum appella-
mus, Graeci QXpuxnoy dicunt: apud illos quoque tam medi-
camenta, quam quae nocent, hoc nomine continentur: vnde
adieCctione altertus, nomine diítinCtio fit: ** admonet **
nos fummus apud eos po&tarum Homerus: nam fic.ait $,
Qpuaux TOAX uiv àcJÀx nsuryuüvx, ToOÀÀX dà Avypu**.
$. 1. Glandis appellatione omnis fru&tus continetur, vt Iauo-
lenus ? ait, exemplo Graeci fermonis , apud quod omnesar-
borum fpecies cxpoógux *? appellantur. :
« . « COXXXVII. IpEw libro V. ad legem duodecim 'Tabu-
larum. Dvonsvs ?? negatiuis ?* verbis quafi permittit lex

magis, quam prohibuit: idque etiam Seruius animaduertit. .

^ CCXXXVIHI. Ipgw libroVI. ad legem duodecim Tabu-
larum. PrLEns eftceteri ciuesfine Senatoribus. $. r. Detefta-
tum eft ?? teftatione denuntiatum. $. 2. Pignus appellatum 93
a pugno ?*: quia res, quae pignori dantur, manu traduntur:
vnde etiam videri poteft, verum ?? effe, 99 quidam putant,

in Rehd,.et p Hal. GEB. — $8 Id eff: a iaciendo. Hal. vertitz ab emittendo.

GEBR. 59 Vulg.&éveQov. Id eft: Xenopbon. Go ld eft:et tela fimul fereban--

tur. baflae, fagittae ,. fundae , plurimi etiam. lapides. Ceterum haec omnia: Ad-
sionet n. X. m. i. f. . v. B. 0. 6. A. T. 0. 0. 9. . AíS05, ap. Hal. plane abfunt.
GEB. I Id eft: fagitta. ita et Hal. GEB.. 62 Hal. et Rehd. inferunt:
et. GEB, . 65 Rehd. inferit: et. GEB. — 64 De hoc Attico vide Menag.
Ainoen., Tur. Ciu. c. 42. et Ant. Auguftin. de Nom. Propr.. Pand. in. Tbef. Iuv,
Ciu. Otton. p.244. GEB. — 65 Vide Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 175.
fequ. BR. 66 Taur. VaiOlat. GEB. — 67 Hal. inferit: i. — Rehd. fao.
GERB. 68 Gothofr. in nota: tignarios. , valg. Hal. Sed et Taur. tigna-
vios, habet in margine. ta etiam Rehd. GER. 69 Gothofr. in nota: ti-
gna. vulg. Hal.Qui ad Florentinam procul dubio refpexit, vbi eft : Digza, vt et
habet Taur. in textu, et in margine: lgma. Etiam Rehd. tigua. GE B. — '7Ó
Hal. dolant, et mox : aedificant. 7X Ap. Hal. vtrum, abeft. GEB. — 72
Hal. addit: fit.,:Rehd. effe. GE B. — 73 In Rehd. omme, abeft. GE B.
Hal. adieclioue alterius nominis diflinttionem fieri admonet. Sed ex MSS. ha-
bent: alterius nominis: Barb. S. Cruc. L Il. Bynkersh, vt et Rehd. GEB.— 75
Rehd.inferit:et. GEB. — 76 Gothofr. in nota: Odyffea 5 verf. 23o. Vulg.
fic dicens , omiíffo: mam. 77 Wulgata veríio ita fe habet: Venena mnuita
quidem bona mixta, multa autem mala. Haloander autem in Graecis veríum
Homeri fequenti Latino reddidit: JNoxia permiffim meque mon bona multa ve-
nena. GEB. 78 Hal. Iabolenus. GEB. 79 ld eft: extremitates arborum.
Haloander in Graecis: fru&us avborei, quod e fummis avboribus demantur.
GEB. . $o Hanclegem praecedenti fubiiciunt Vulgati. g. — Etiam Rehd.
GEB. $t Gothofr, in nota: negantibus. Hal. Taur. megatiBis.GEB. $82
Vulg. inferit: cwm. BR. Etiam Rehd. GEB. — $83 Hal. addit: eft. 84
Vide Menag. Zmoen. Iur. Ciw. c. 39. GEB. — 85 Flor. fa&um: verbum ,
noítra opinione re&e, vt ad: piguas, referatur. BR. — 86 Hl et Vulg.

4| Hal. Vide Menag. Amoen. Iur. Cin. c. 39. GER,

| pignus proprie rei mobilis conftitui, $. 3. Noxiae 9? appel«

latione omne delictum continetur,
COXXXIX. PowPoxurvs libro fingulari Enchiridii.
PvPirLLVvSs eft,qui, cum impubes eíft, defiit in patris pote-
ftate effe aut morte, aut emancipatione. $. r. Seruorumap-
pellatio ex eo fluxit, quod Imperatores noftri *9 captiuos ven-

dere, ac per hoc feruare, nec occidere folent. $. 2. Incola

eft, qui *? aliqua regione domicilium fuum ?? contulit: quem
raeci mxporev ?* appellant. Nec tantum hi ?^, qui in op-
pido morantur, incolae funt: fed etiam, qui ?3 alicuius op-
pidi finibus ita agrum habent, vt in ?* eum fe, quafi in ali-
quam fedem, recipiant. $. 3. Munus publicum ett officium
priuati hominis, ex quo commodum ad fingulos, vniuerfos-
que ciues, remque eorum imperio Magiítratus extraordina-
rium ?? peruenit. $. 4. Aduena eft, quem QGraeci xoixov
** appellant. $. 5. Decuriones quidam di&tos aiunt ex eo,
quod initio, cum coloniae deducerentur, decima pars eorum,
qui ducerentur ?7?, confilii publici gratia confcribi folita fit.
$. 6. Vrbs ab vrbo ?* appellata eft: vrbare ?? eft aratro de-
finire: et Varus ait, vrbum *9?? appellari curuaturam aratri,
quod in vrbe condenda adhiberifolet. $. 7. Oppidum ab ope
dicitur, quod eius rei caufa moenia fint conftituta. $. 8. Ter-
ritorium eft vniuerfitas agrorum intra fines cuiusque ciuitatis:
quod ab eo dictum quidam aiunt, quod Magifítratus eius loci
intra eos fines terrendi, id eft, fummouendi ius habet *.
$. 9. Verbum sv v w, ambiguum eft, vtrum de toto, àn de
parte fignificat ?^ : et ideo, qui iuret ?^, fuum non effe, adicere
debet, neque fibi communem ? effe. | |
CCXL. Pavrvs exlibris * fex, libro primo Imperia-
lium fententiarum in cognitionibus ? prolatarum. C v w quae-
rebatur, an verbum SOLvTO MATRIMONIO DOTEM
REDDI, non tantum diuortium, fed et mortem contineret,
hoc eft, an de hoc quoque cafu contrahentes fentient *2 et
multi putabant * hoc fenfiffe, et quibusdam, aliis contra vide-
batur: fecundum hoc motus $ Imperator pronuntiauit, id
actum eo pacto, vt nullo cafu remaneret dos apud maritum.
" CCXLL QvixTrvs Mvcavs ScAEvora ? libro
fingulari odv *?, Iw rutis caefis ea funt, quae terra non
tenentur, quaeque opere ftructili, tectorioue non continentur.
. CCXLIL lAvorEunvs ** libro II. ex Pofterioribus
d i»e, La-

þraefïgunt: quod. BR. Etiam Rehd. GE2. — 87 Hal. et Rehd. moxae. Gz B.
88 Ap. Hal. mofiri, abeft. Rehd. poft: nofiri, inferit: iubent. GEB. 89
Gothofr. in nota; A[. qui in aliquam regionem. Atque ita Hal. et Rehd.

| GER. 9o Flor. fuum , eft vncis inclufum. B R. 91 Id eft: zuxta babi-
| tantem. Hal. vertit: accolam. n Rehd. eft: mapsxov, íub quo latet: --

Qouxov. GEB. 92, In Rehd. bi, abeft. GE B. 93 Hal.inferit: z4, et ita

, quoque S. Cruc. II. et Bynkersh. vt et Rehd. — At Barb. et S. Crac. 1. vt Flor,
| GEE. . 94 Hal zntra. GEB. — 95 Hal. extraordinario. Bynkersh. extra-

ordinarie, Rehd. extraordiueariam , librario fe corrigente , fed & puncto eft de-
letum. GEB. . 96 Id eft; domo profugum, colousm aduenieutem. Hal. faum
Émowxov vertit: vt qui nouas fedes in deducenda colouia quaevat, et addit: aliag
tamen legitur: momov, vt qui prioves fedes deferuerit. Kehd, Haloandro ad-
uerfatur, in cuius : azukon facile &mowov, agnofces. Videtur autem legiffez
L-wuxv, GEB. —— 97 Hal. deducerentur. GEE. — 98 Gothofr. in nota: vruo.
99 Hal. vruare. GE B.
100 Hal, et hic: eruum. GEE. — 1 Hal. et Rehd. babent. GEB. — 2a Hal.
fignificet. Rehd. vt Flor. GE2. 25 Hal. zurat. 3 Gothofr. in nota: commu-
ne. Hal. Etiam Rehd. vt Hal. commune. GEB. — 4 Flor. fcriptum erat: ex libre

fex. BR. $ Rehd.poft nomen ICti habet haec: Sententiarum incognitorio , ac

fi boc effet initium legis, prima etiam litera S minio exornata. GEE. 6 Hal.

fentirent. Vulg. femtiamt. BR. Rehd. vt Vulg. GEs. — 7 Rcehd. inferit: de.

G E B. 8 Vulgares habent: Titus, loco: motas. BR. Etiam Rehd. GEB.
9 Hal.QVINTVS MVTIVS, omiffo: SCAEVOLA , reliqua vt Flor. GE B.
IO Haec inícriptio integra, licet mendofe, legitur in Rehd. ita quidem ac fi
ipfa et lex e Mutio petita partem vltimam legis praecedentis efficiat. Latina
funt: quintus inutius fceuola libro fignat. Vox Graeca ita expreffa, ac fi li-

| brarius legiffet: ogmvv, ops N vm, vltima tamen litera per lineolam transuer- .

fam dclct:l, quo quid fibi voluerit corre&or, non intelligo. GEB, — 11 Hal.
Ttttttt 5 | IA-

**

1136 DIGESTORVM .LIB.

Labeonis, WMArvM nauis elfe partem, artemonem autem

non effe, Labeo ait: *^ quia pleraeque naues fine malo inu-.|

tiles effent, ideoque pars nauis habetur: artemo ^^ autem
magis adie&tamento ** , quam pars nauiseft. . $. . Interpro-
ie&tum et immiffüm hoc intereffe ait Labeo, quod proiectum
effet id, quod ita proueheretur 15, vt nusquam requiefceret,
qualia maeniana *5, et fuggrunda ** effent : immiílum autem,
quod ita fieret, vt aliquo loco requiefceret, veluti tigna, tra-
bes, quae inmitteretuar *?, $. 2. Plumbum £? . quod . ??
tegulis poneretur, aedificii effe, ait Labeo : fed id, quod hy-
paethri ^* tegendi caufa poneretur, contra effe, $.3. Vi-
duam non folum eam, quae aliquando nupta fuiffet, fed eam
quoque mulierem, quae virum non habuiffet, appellari ait
Labeo: quia vidua fic di&ta eft, quafi vecors, vefanus, ?fug
fine corde, aut fanitate efífet: fimiliter viduam dictam elie,
fine duitate, . 4. Straturam ?* loci alicuius ex tabulis fa-
&is ^?, quae aeftate tollerentur, et hieme ponerentur, ae-
dium effe, ait Labeo: quoniam perpetui vfüs ^* paratae b
effent: neque ad rem pertinere, quod interim tollerentur.

CCXLIH. ScA Ev OL Alibro XVIII. Digeftorum. ScAx--

vOLA refpondit: femper acceptum eft ^9, vt libertorum ap-
pellatione etiam hi contineri intellegantur, qui eodem tefta-
mento vel pofteriore loco manumitterentur: nifi manifefte is,
a quo peterentur ?* , contra defuné&ti voluntatem doceret peti.
CCXLIV. Lagxo libro IV. Pithanon a Paulo epito-
fatorum. Srquapoena eft, multaeft: fiqua multa eft, poe-

na eít. Paulüs: vtrumque eorum falfum eft ^*: namque ha-

rum rerum diffimilitudo ex hoc quoque apparet, quod depoe--

na prouocatio non eft: fimul atque enim viétus quis eft eius
maleficii, euius poeria eft ftatuta, ftatim ea debetur: at mul-
- tae prouocatio eft, nec ante debetur, quam aut non eft pro-
uocatum, aüt prouocator victus eft: nec aliter, quam Ííi is
dixit, cui dicere licet, Ex hoc quoque earum rerum diffimi-
litudo apparere poterit, quia poenae certae fingulorum pec-
catorum fünt: multae contra: quia eius iudicis poteftas eft,
quantam dicat, * nifi cum lege eft conftitutum, quantam dicat *,
CCXLV. PoMPowivs libro X. Epiftularum. STA-
Y AE adfixae bafibus ftructilibus , aut tabulae religatae ? ca-
tenis, aut erga parietem adfixae, aut fi fimiliter cohaerent
lychni 3?, non funt aedium: ornatus enim aedium caufa pa-
rfantur, non quo ?* aedes perficiantur. ' $. 1. Idem ?? Labeo
ait, prothyrum, quod in aedibus, *iterum qui) 3? fieri fo-
let, aedium eft. | E
CCXLVI. Ingw libro XVL. Epitularum. A»v» La-
beonem ?^ Pithanon ?? ita fcriptum eft. Exhibet, qui prae-

IABOLENVS.GEZ. '12 Hal.et Vulg. inferunt: et verius efl. GBR. — 13
Gothofr. in nota: artemon. a Hal. et Rehd. GEB. — 14 Hal. additamen-
20. Vulg. er MSS. additamentum effe.BR. Barb. Treuif. S. Cric, L. WT. Bynkersh.
in quibus tamen 73 effe non occurrit. Vnus S, Cruc. I. haber: efl. iftis adde
et Rehd. GEE. 15 Vulg. protenderetur. GEB. 16 Gothofr. in nota:
moeniana. Hal.GEB. . 17 Vulg. habet: fuggrundia. BR. Rehd. fubgranda,
et Hal. fubgrundae. GEB. — 18 Malumus cum Hal. et Vulg. immitterentur. BR.
Etitaquoque Rehd. G£B. — 19 Vulg. addit: amtem. B R. Etiam Rehd. G E B.
20 Gothofr. in nota:; pro tegulis. Fíal. Ita quoque Vulg. S. Cruc. I. 4uod te-
gulis finitur. S. Crucis M. de teglis poneretur. — Alii duo fcripti vt Flor. B R.
Hi duo funt Barb. et Treuif..— At Haloandrinam exhibent Bynkersh, et Rehd,
GEB. 21 Taur. habet: bypaetbrbi. et ita Flor. fuit. b quidem deleta, fed
uae non debebat, vt nunc fit: bypaetrbi. —Volebat corrector: bypaetbri,
facere. Vulg. habet: bypaetbrii. Hal. autem Graece in hunc modum: fed id
quod jmuidgíov tegendi cauffa ómaíSgiov ponevetur. 8R.. Ydem Graeca fua vertit:
fubdialis; etx: fubdiale. GE . 22 Gothofr. in nota: ftructuram. Hal. ita
quoque Vulg. et pleraque MSS. Hal. in margine: alias, flaturam , quod nul-
lius momenti. BR. Forte errore typorum pro: firataran. Treuf. Strudiuva ---
s fa&um. S. Crac. L. Strucluram — -- — --- fa&a, S. Cruc, lL Stracluvam
- -- faclam. Bynkersh. Stratwram --- --- fatfam. EKt denique Rehd.
Seruduram --- -—- fatdhis. GEB. — 23 Hal. et Vulg. factam. & R, — 24 Hal.
inferit: canffa. GE B. 25 Rehd, parata. GER. — 26 Haleff.GEB. 27
. Hal et Vulg. peteretur. BR. Rehd. vt Flor. GE&. 28 Rehd. effe. GEB.

249 Gothofr. in nota: religatae. Hal. Nempeé Taur. habet relEgatae. GEB. |

LE TITÀ X WL XVIE

| ftat "eïug.,. de quo-agitnr, ppaefentïam: nam etiam qui fiftit,
praeftat eius, de quo agitur, praefentiam, nec tamen eum ?9
exhibet: et $" qui mutum aut furiofum , aut infantem ex«-

hibet, .non 35 poteft videri eius praeftare praefentiam: ??

nemo enim ex eo genere praefens fatis apte ^? appellari pot« -

eft. $. 1. Reftituit nontantum, qui folum corpus , fed etiam
qui omnem rem condicionemque reddita caufa praeftet ^*, et
tota reftitutio iuris eft interpretatio, À |

d

DE DIVERSIS * REGVLIS IVRIS ANTIQVL

: PAWI*'FVS libro XVI. ad Plautium.
REG vLA eit, quae rem, quae eft, breuiterenarrat. Non

^ ex regula ius fumatur: fed ? ex iure, quod eft, regu--

la fiat. Per regulam igitur breuis rerum narratio traditur, et
cum in aliquo vitiata eft, perdit oficium füuum. — — -
. Il. Vrpzamvslibrolad Sabinum, PEmMiNAE ab
omnibus officiis cinilibus, vel publicis remotae funt: et ideo
nec iudices effe poffunt, nec Magiftratum gerere, nec poftu-
lare, nec pro alio interuenire, nec pfocuratores * exiftere.
$. r. Item impubes * omnibus officis ciuilibus debet abfti-
— .. HI. IpnEw libro III. ad Sabinum. Ezxvs eft non nolle
$, qui poteft ? velle. -

IV. InEgM libro VI. ad Sabinum. VELLE non cre- (

ditur, qui obfequitur imperio patris, vel domini.
^5 M. Pavrvslibro Il ad Sabinum. Iw negotiis con-
trahendis alia caufa habita eft fürioforum , alia eorum, qui fari
poffunt, quamuis actum rei non intellegerent *?: nam.furio-
fus nullum negotium contrahere poteft: pupillus omnia **,
tutore auctore, agere poteft. |

VL VrrraANvs libro VII. ad Sabinum. Now vult.

heres effe, qui ad alium transferre voluit ** hereditatem.,
: VIL PowPoxivslibro IIIl. ad Sabinum. ]1vs no-

ftrum non patitur eundem in paganis , et teftato, et inteftato

deceffiffe: earumque rerum naturaliter inter fe pugna eft, te-

| ftatus et inteftatus *5. '

VII. Ipxw libro IV. ad Sabinum. Ivna fanguinis
^ nullo iure ciuili dirimi poffunt. T
^ " [X. VrPrANVS libro XV. ad Sabinum. SkMPER in

Obfcuris, quod minimum eft, fequimur. -
X. PavrLvslibro IIl ad Sabinum, SgcvwpvyMna--

: : | turam
30 Hal. aut fimiliter quae cobaerent *tignis, etin margine: "alias, lignis.

| alas, lychnis. Rehd. lignis. GEB. — 31 Hal. 24od, loco: 440. GEB. — 52
| Hal Jtem. GEB. . 33 Hal. interdum , loco: itevum qui. Et ita Barb. vbi

ita fa&um, S. Cruc. L. II. Treuif. At Bynkersh. et Rehd. iteram, omiffo: qui,
hic tamen in antecedentibus babet: 4zxi, loco: quod. G EB. 34 Hal. et

Vulg. inferant: libyis.EB. ^ 35 Kal ceiavàv, et vertit: verifimilium. G E B.

37 Ap. Hal. ewm, abeft. GE. 37 Ap. Hal. et in Rehd. et, abeft. GEs.
38 Hal. inferit: euim. GEB. 59 Hal. praefigit: cum, et omittit fequensz
enim.GEB. — 4O Flor. etiam nunc eit: fatisade, forte legi poffet: fatis ex«
