füis
p
poltu
Gtel
ii d
bett
ts,

B
f äiqu
Tier
MP
ferui |
Quts
f
d
Q
lites
alius )
hered

p f
Tedita
huec v
U nf
(s
Yrele
t
lQ

&if

hi
Aliqie

uf Quem

4uint,

!
*

Uunéy,
n

per lo
"
fl
Vg
Qu
tün ;
hi

56 Vulgw
59 Hil
funtibug |
Miin

Wif j

d
) M
l

r
]i
m
ts

i ïe-l"luim,

ES !

itiens.
d
r
'Edifäs eïm,
Wf LU j
1
eiitt
Imiilde
v
^0 a MA
1 n
a
1 fl
ddej-
entet
Mi
u
toete
quid
m
at
e,quar-
"Ts
j t*
"&i
i refte
ette
efrni
? ün-
o
.Sähu. ;
quis«flï p

| Gicele

J, qUOd
u

—*
^ L

dncttt. It
;mnes liri
; Pil- ,
;adtltf-BR'
80
TE
"
j 43
T
, fb
!jzjïiü'ü'
a,
rid

j

j

VET
( 9' !
]

DIGESTORVM. LIB.

in duobus , quorum alter fufcipere voluit hereditatem , alter
non. $. rr. Sipater filio, quem in poteftate habet, roge-
tur reftituere hereditatem: an filius patrem fuum , & fufpe-
Cam dicat hereditatem, cogere poffit? et non eft dubium,
* — patrem a filio per Praetorem cogi poffe. -$:—12: Sed etíi id
fideicommiffum ad caftrenfe peculium fpeCtaturum eft 59, et
filiusfamilias is füit, qui mjyhus militiae fuftinebat, alioue
quo officio praeerat: multo magis dicendum erit, poffe eum -
poítulare, vt pater fuus cogatur adire, et reftituere heredi-
tatem: quamuis contra obfequium patrij debitum videtur 5*
id defideraturus. &—T3. Sed fi feruo fuo rogatus fit cum li-
d 5,. bertate quis hereditátem reftitüere: fiue directa data fit|liber-
ü»fa/,—' tas, fiue fideicommiffaria, dici poterit, eum a feruo fuo non
. poffe cogi adire hereditatem : quamuis, fi fponte adiffet, co-
geretur praeftare fideicommiflariam libertatem, et hereditatem:
* idque Maétianus libro fegtitno df fideicommiffis fcribit. Sessute
Idem quaerit, fi quis paratus fit domino cauere de indemnita-
te: an pofkfit cogi adire hereditatem, maxime et ?? fi pretium
ferui offeratur? Et reCte ait, non oportere fub incerto cau-
tionis committere fe aditioni hereditatis. $. ti5. Hif, qui fo-
: lidum capere non poffunt, ex affe heredes inftituti, et rogati
reítituere folidum , adire hereditatem, et reftituere cogentur:
€um nihil oneris ?? apud &osyremanfurum $927 $. 16. Siego
fhieres inftitutus, et * rogatus fim Stichum manumittere, vel-
alius legatarius: fidei autem -seee- commiffum fit, vt Titio
. hereditatem reítituam: deinde Titii fidei comimifit 9?, vt
Lá /,y[g/i Sticho eandem redderet: Stichus cogere me|[poffit; ? adire,
et reftituere hereditatem. .$;—17- "Talis quoque cafus a Diuo
Li9eíf: Pio terminatus eft: nami * feruo vhi ex heredibus legato,
per fideicommiffum erat ab eo libertas data, et ab altero he-
reditas, Diuus etenim Pius refícripfit Caffio Dextro 95 in
haec verba: Hermiaf fi Mofco 5* Theodoto ex parte herede
97 inftituto a Pamphilo teftatore legatus eft, eumque Theo-
dotus, poftquam adierit *9 hereditatem, 9? prius quam a co-
herede eiusdem Pamphili adiretur hereditas, ad iuítam liber-
tatem perduxit, et ob hoc in eum cafum res perdutta eft, vt
Qp is qpi.legauit, inteftatus effe non pollit, Hermia pof(ulargte
ärgäæ þggglu) id -,Euaæüatg-sfo comg)ellendgs eft peï'lCiii]:O *T eiys
^adire, et ex cauía fideicommifhli hereditatem *? reftituere.
E lideic Hfierems/ Ex facto

XVIL. InEw libro/ j
tractatum eft, an per fideicommiflum rogari quis poflit, vt
: aliquem heredem faciat ? et Senatus cenfuit, rogari |quidem
L..L?W:D)Mff quemi vt aliquem heredem faciat, non pofle: verum videri
.qu4m, per hoc rogaffe, vt hereditatem fuam ei reftituat: id eft,
[ . . quidquid ex hereditate füa confecutus eft **, vt ei reftitue-
ret. $. r. lulianus quoque libro quadragefífimo Digeftorum
fideicommiffum tale valere ait, FIDEI TVAE COMMITTO,
VT HEREDITATEM TITII RESTITVAS, cum eflet is, -
qui rogatus eft **^, a'Titio heres inttitutus. $. 2. Non,tan-
tum|autem, fi heredem quem f[cripfero, potero rogare, vt
heredem faciat aliquem: verum etiam filegatum illi, velquidi

4 i'
(/WLEM i,

4

56 Vulg. fpefat. BR. — 47 Hal videatur. — 58 Hal et maxime. GEB.
59 Hal. nibil fit bonovis. GE R. 60 Vulg. addit hoc in loco: fit, prae-
cuntibus MSS. Etíane: fit, ante: fi, facile excidere potuit. BR. Praeeunt
Pal LIIL Otob. GEB. — 6t Ap. Hal. etabeft. — 62 Hal et omnes: com-
auiffum fit. BR. 63 Hal. et omnes: potefl. Et ita etiam Flor. eít. corre-
€tum. Ego fere: poffet, reícribo. BR. 64 Hal. cum, loco: mam, prae-
miíflo commate, et mox effet loco: erat. GEB. 65 Hal. Caffio Extero. G E B.
66 Hal. Quonism Hermias Süniafco Tbeodoto. GEB. 67 Hal. et Vulg.
baeredi. quod fequor. B R. Et fequi poterat Taur. fcribendo: beredE. GER.
68 Hal. et Vulg. adierat. BR. - 69 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. . 7O
Gothofr. in nota: A4/. Euareftüs. — Hloc autem ipíe Taur. in margine indicauit,
Sed et antecedentia Flor. mutata fünt, vt hodie legatur: Hermia poftulante 1ne
Titius Euareflus. Mal. habet: Hevmia poflulamte. Titius Enaveflus. Quid fi
legamus : Hermia id poflulante Titius Enareflus ? 9 . 7X Flor, eft: peri-
1 C4l4i, mendo non correcto. BR. — 72 Hl inferit: ej; GE B. — 73 Hal

quis fpecialiter etc. B R. Bynkersh. cum Pal. II. facit. G E z.

XXXVI. TIT. I

aliud relinquero **, nam HaCenus[erunt obligati 75, qua-

679

tenus|quid ad eos ** peruenit *?, $. s. Si quis cauerét *?,
PETO, VT ILLI DES, àit, ILLI FIDEICOMMISSVM
RELINQVAS, aut, ILLI LIBERTATEM ADSCRIBAS*?
admittenda fünt, nam, cum in heredum inftitutione Senatus
cenfüit vtile, de ceteris quoque idét erit accipiendum. $. 4.
5i quis rogatus fuerit, vt, fi fine liberis deceflerit, reftituat
hereditatem: Papinianus libro oé&taüc Refponforum fcribit,
etiam naturalem filium efficere, vt deficiat condicio: etin li-
bertino, eodem 89 coflliberto hoc fcribit. Mihi autem, quod
ad naturales liberos attinet, voluntatis quaeftio videbitur 8*
effe, de qualibus 9? liberis teftator fenferit: fed hoc ex di-
gnitate, et ex voluntate, et ex condicione eius qui fideicom-
mifit, accipiendum erit. $. 5. Ex facto traCctatum metmini,
rogauerat.quaedam mulier filium füuum, vt fi fine liberis de-
ceihífet, reftitueret hereditatem fratri 83 fuo: is poftea de-
portatus, in infula $* liberos fufceperat: quaerebatur igitur
.an fideicommiffi condicio defeciffet? Nos igitur hoc 85bdice:
mus 5^, conceptos quidem ante deportationem ; licet poftea
edantur, efficere vt condicio deficiat: poft deportationem ve-
ro fufceptos, quafiab alio, non prodefíe: maxime cum &étiam
bona cum fua quodammodo caufa 9* fifco fint vindicanda.
$. 6. 5i quis rogatus fuerit filiis füis, vel cui ex his volue-
rit, reftituere hereditatem: Papinianus libro o& f5 Refpon-

lun pead^ei; 44-

forum etiam deportato ei tribuit eligendi facultatem, cuili--

ber factus fideicommiffum reftitui velit. Sed fi feruus 8* pä"ä-
nae fuerit conftitutus, nullo ante concepto filio, iam parere

condicioni non poterit: deceffiffeque fine liberis videtur, fed -

cum decedit, elecCtionem illam , *quam Papinianus de
dedit, huic dari nonjoportett $. 7. Si quis autem fufcepe-
rit quidem filiuni,|werem viuus amiferit: videbitur fine li-
beris decefliffe. Sed fi naufragio, vel ruina, vel adgreffu,
vel quo alio modo fimul cum patre perierit: an condicio de-
fecerit, videamus? Et magis non defeciffe arbitror , quia non
eft verum ??, filium eius fuperuixiffe, Aut igitur filius fu-
peruixit patri, et extinxit condicionem ?? fideicommiffi: aut
inon/ fuperuixit, et extitit condicio: cum autem quis ante, et
quis poftea decefferit, non apparet, extitiffe condicionem fi-
deicommiíli magis dicendum eft. $. 8. Si quis ita fideicom-
millum reliquerit, FIDEI TVAE, FILI, COMMITTO, VT
SI ALIENO ?' HEREDE MORIARIS, RESTITVAS
SErO ?^ HEREDITATEM: videri eum de liberis fenfiffe
Diuus Pius refcripfit: etideo, cum quidam fine liberis dece-
deret, auunculum ab inteftato bonorum poffefforem habens,
extitifle ?? condicionem fideicommiffi refcripfit.
XVIII. Ingw libro/X i-5abimam.,; Iw fideicom-
miffaria ?^ hereditatis reftitatione conftat non'venire fruétus *
nifi ex mora facta eft ?*, aut cum quis fpecialiter fuerit ro-
gatus et fruCtus reftituere. — $. r. Plane fructus in quartam
imputantur, vt eft et ?? refcriptum. $. 2. Quotiens quis(ro-
gatur|hereditatem reftituere, id videtur rogatus reddere, quod
: . à x - fuit

portato

effet. GE &. 44 Hal. erat. GEB,

95 Hal. reliquero. GER. "6 Hal.
et Vulg. erit obligatus. BR.

77 Hal et Vulg, eum. BR. — 78 Vulg. per-
uenerit. BR. 79 Hal. et Vulg. cagerit, et ita quoque Flor. eft corre&um.
BR. Et forte Taur. erat darecáuer Et. GEB. 80 Hal. eoque. Vulg. eodem-
que. B R. $1 Hal. et Vulg. videtur. BR. — - 82 Hal. et Vulg. de quibus.
B R. 83 Vulg.patri.BR. — 84 Hal et Vulg. im iufulam.Bm. — 85 Vulg.
bic. BR. 86 Hal. dicimus. GXB. 87 Hal. bona [ua quodammodo cum fua
cauffa. G E B. 88 Taur. feru Os. GER. 89 Vulg. verifimile. BR. . 99
Vulg. et "0* extitit conditio..BR. 91 Vulg. ct fi fime baerede. B R. 92
Taur. RESTITVAsEIO. GERB. 93 Taur. ex T Iffe. GE B. 94 Hal. fi-
deicommi[[aviam4, et / moxi reflitutionem. GEB. 95 Aut:ex, redundat,
aut: efl. Ex o&to MSS. Vat. Pal. I. et V. habent: uwifi sova facta efl. In Otob.
vbi vtfumqu'c aderat, praepofitio eft expun&ra. — Ne haec prozfus pereat, Pal.
II. IHI, IV. et Barb. habent: wifi et mora facta eft. Hal. uifi twora facta fit, aut
96 Ap. Hal. et

—

$ ££ é Pa g
m Ojjollefl,

L Jï( *

L : £ A
L-. — Ef Ta du

ien, C'ondleto

L|

^.
"BWTA

/

aro Ceezum,,

[q

Cs

680

fuit hereditatis: fru&us autem non hereditati, fed ipfis re-
bus accepto feruntur. $. 3. Si legatum fit heredi relictum,
et rogatus fit portionem hereditatis reftituere: id folum non
debere eum reftituere, quod.a coherede accepit: ceterum
uod a femetipfo ei relié&tum eft, in fideicommiffum cadit : et
id ?" Diuus Marcus decreuit ?.
XIX. PAvrvs libro/IL ad-Sabinum, Vnr pure fi-
deicommiffum datum eft, fiadiectum fit, RoGo DES FI1-
LIO TVO, FACIASQVE VT AD EVM PERV EINIATy
refcriptum eít, videri in id tempus dari, quo capere poteft
99 id-eft !o? gfui iuris fiat.. $. r. TE Roco, XL'&;CI T.1-
TI, HEREDITATEM MEAM CVM ÁATITIO ^ PAR-
TIARIS: ex Senatusconfulto Trebelliano in eum, cui refti-
tuta eft hereditas, actiones * competere Arifto ait: quia pro
hoc accipiendum fit, RoGO HEREDITATEM ILLAM RE-
STITVAS, nec verba fpeCtantur Senatusconfulti, fed fen-
tentia quibuscumque verbis: dum teftator fenferit, vt here-
ditas fua reftituatur. $. 2. Quiin diftrahendis conferuandis-
ue rebus hereditariis fumptus factus eft, imputari-heredi de-

bet. j
XX. VrPrANvslibro/XIX-ad-Sabinum/ Sx p etfi ad
tempus liberorum fuerit legatum relictum, et is vxoré/prae-
gnáte/decefferit: ad heredem fuum transferat ? legatum.'
XXL PowPoxurvs libro/XXlI---Sabtnut. / H x-
RES, cum debuerat quartam retinere, totam hereditatem re-
fütuit, nec cauit fibi ftipulatione propofita: fimilem eum ef-
fe Arifto aitillis, qui retentiones, quas folas habent, omit-
tunt: fed poffe eum rerum hereditariarum ^ poffeffionem vel
repetere, vel nancifci, & aduerfüs agentem doli mali exce-
ptione vti poffe eum, et debitoribus denuntiare, ne foluere-

tur-* utog : |
XXIL Vrrrawvs libro, V.—Di i 5 Mv-
LIER, quae duobus filiis in poteftate patris reliCctis alii nu-
píerat, pofteriorem maritum heredem inftituit , eumque ro-
cauit, liberis fuis, poft mortem patris eorum, hereditatem
fuam reítituere, vel ei, qui eorum fupereffet: eisdem eman-
cipatis a patre fuo vitrious reftituiffe hereditatem dicebatur:
mox alter ex filiis viuo patrejdeceffiffe/ Quaerebatur, an is,
jui fuüpererat ex filiis, partem fratri fuo reftitutam petere pof-
fit, quafi praemature datam ? Scaeuola Diuum Marcum in au-
ditorio de huiusmodi fpecie iudicaífe refert. Bralidas quidam
Lacedaemonius 9, vir Praetorius, cum filiis fuis ab vxore di-

"Xortio feparata, fi, morte patris, fui * iuris fuiffent effeCti ,

fideicommmiflum relictum effet, eos emancipauerat: poft eman-
cipationem fideicommiffum petebant: decreuiffe igitur Diuum
Marcum refert, fideicommiffum eis repraeftandum?, intellecta
matris voluntate: quae quia non crediderat patrem (eos/eman-
cipaturum, diftulerat in mortem eius fideicommiffum , non
dilatura id in mortalitatem, fi eum emancipaturum fperaffet:
fecundum haec dicebam, et in propofita quaeftione ? decre-
tum Diui Marci effe trahendum: et recte fideicommiffum
vtrisque folutam. $. r. Non eft dubitatum *?, cogi poffe
heredem inftitutum adire et reftituere hereditatem feruis, fi-
ue directa, fiue fideicommiffaria libertas eis data fuiffet : [cum

Vulg. et, abeft. nR. 97 Hal. u fideicommi(fum cadere diuus. Marcus decre-
qit. GEB, 98 aur. decreBit, GEB. Vulg. diuus Pinus refcvipfit, n R. 99
Hal. po(jit. GE B. IOO Vulg. et, loco: zdeffl. BR. I Vulg. Titio, BR.
2, Hal. actionem. G E B. 3 Hal tranusferet. — 4 Mal. baerveditarium , mani-
fefto, vt reor, typorum vitio. GEP. —— 5 Hal. et Vulg. me foluevent. BR.
6 Flor. eft: LLacedemonius, vt habet 'Taur. GE B. ? Taur. patriSui. GE B.
8 Hal.et omnes habent: vepraefentandum, — Ex o&o fcriptis habent. quatuor:
eis praeflandum , duo, Vat. et Pal. V. vepraefentandum. Pal. L. eis praeflan-
dum et repraefentandum. — Sed idem codex in proxime feqüentibus manifefto
gloflemate eft inquinatus: zutellecta eisdem fuis filiis emancipatis matvis volum-
tgte. E R. — Quatuor ifti funt: Pal. II ITI. IV. Barb. Octauus eft Otob. qui com-
pendio fcripturae vtitur, vt tamen facile agnofcas 3 eis repraefeutanduin. Sed

DIGESTORVM LIB. XXXVI. TIT. I

afpernari heres non deberet perfonam cogentis: habet enim .

hic quoque aditum: vt qui ** nondum petere fideicommiffa-
riam libertatem *? poffit, nec directam fibi vindicare, pro-
pter fpem tatnen,libertatis et hereditatis, aditum ad Praeto-
rem et per fe habeat. $. 2. Si heres poft multum temporis
reftituat, cum praefenti die fideicommiffum fit: deducta
quarta reftituet, fruétus enim qui percepti funt, neglegentia
petentis, non iudicio defuncti percepti videntur. — Alia caufa

eft, fi fub condicione, veljin diem/ rogatus fuerit: tunc enim ^

quod percipitur, fümmouet Falcidiam: fi tantum fuerit, quan-
tum quartam *? facit, et quartae fructus: nam früctus, qui
medio teipore percepti funt, ex iudicio teftantis percepti vi-
dentur. |.$.—3« Sed enim fi quis rogetur reftituere heredita-
tem, et vel ferui decefferint, vel aliae res perierint: placet
non cogi eum reddere, quod non habet: culpae plane rédde-
re rationem : fed eius quae dolo proxima eft: etüta Neratius
libroIRefponforum fcribit, Sed et ** fi, cum diftraherete-
-bese&, non fecit lata culpa, non leui, et rebus fuis confue-
ta neglegentia: huinsmodi rei rationem reddet. Sed et fi ae-
des tyftae funt cülpa éius *^, reddet rationem. — Praeterea *5
fi qui partus extäw
non habentur. Sed et ipfe, fi quem fumptum fecit in res he-
reditarias, detrahet.
temporis aedes vfu adquifitae fint, aequiffimum erit, nihil
eum praeftare, cum culpa careat, $. 4. Cum propóoneretur
quidam filiam fuüam. heredetm inftituiffe, et rogafíe eam *8, vt fi
fine liberis deceffiffet, hereditatem Titio reftitueret, eaque
*? dotem marito dediífe certae quantitatis, mox decedens fi-
ne liberis, heredem inftituiffe maritum fuum, et quaereretur,.

.an dos detrahi poíffit? dixi, non poffe dici in euerfionem fi-

deicommiffi fattum, quod et mulieris pudicitiae, et patris
voto congruebat. Quare dicendum eft, dotem decedere, ac
fi, quod fuperfuiffet, rogata effet reftituere. Quod fi tantos

Jix9cem, .

r

t, et partuum partus: quia in fructibus hii |

Quod fi fine fmé&e. eius, prolixitate ** -

fructus ex hereditate mulier percepit ^9, vt inde boterit]?*, : pe/[At,

doti/fatisfieri: dicendum eft, potius fruCtibus hoc expenfum
ferendum zz,dgcïow fideicommiffo. $. 5. Vt Trebelliano lo-
cus effet ^?, non fufficit'vte. hereditate rogatum effe: fed qua-
fi heredem rogari oportet.
tatis fuerit legata, legari enim poífe etiam portionem here-
ditatis, placet nobis, rogatusque fuerit hanc partem refiitue-
re: dübio procul non fiet reftitutio ex Senatusconfulto: id-
eoque nec quarta retinetur ??, - !
dMdp. XXIIL. Ivrramwvslibro | ige 4 Qvo-
TIENS paterfamilias vnum vel duos heredes coheredibus fuis
reftituere hereditatem iubet, intellegitur easdem partes in fi-
deiconimiffis ^* facere, quas in hereditate diftribuenda fece-
rit ^*. Sedfi iubeantur hif, quibus fideicommiffum datur, pe-
cuniam numerare, atque ita fideicommif(à; ?? recipere: ex
quantitate pecuniae, quam dare iubentur, voluntas colligen-
da eft patrisfamilias. — Nam fi ex difparibus partibus, heredes
fcriggi aequas partes dare iubentur, propius ?? eft, vt viri-
les,recipere debeant: fi vero fümmá pecuniae dandae congruit
portionibus , hereditarias portiones accipere debebunt.
AXIV. PApPriN1iANVslibro XVz-Qaseeeftionam, Nox-
! NV M-

et Bynkersh. fimpliciter habet: fideicommiffum vepvaefentandum. GER. 9
Hal. in propofitam quaeflionem. GEB. — Yo Vulg.dubitandum. BR. — 11 Hal.
inferit: licet. GE B. 12, Ap. Hal. libertatem , abeft. G B. 15 Hal. et
Vulg. quarta. B R. 14 Ap. Hal. et, abeít. GER. 15 Hal. vflae futt ,
culpae eius veddet vationem. 16 Hal. inferit: et. Y7 Hal. inferit: aa-
tem. GEB. . 18 Taur. roga[[Eaw. GEB. — I9 In P.Flor. aeque dotem. Sic ha-
bet H. a Porta inII. Nempc in Pand. Flor, fcriptum erat: aegzae , nec quicquam
mutatum, quam quod pofteriora fit deleta, BR. 20 Hal. perceperit.
thofr. in nota: 4j. poffit. Jta Vnlg. B R.
GEB. 23 Gothofr. in nota: Aj. fit, Ita Hal. GEB. — 24, Taur. Qiii. Hal. et
Vulg. fi qua, BR.. 25 KHal, vetuebitur, GEB. 26 Hal. in fideicomu(fo. G F. n.
24 Kal. fecit. GER. 28 Hal et Vulg. fideicounmiffum. BR. 29 Vti
| alibi,

21 Go-.-
22 AÀp. Hal eft: expenfum fiendum.

—— ?:-

yf!
eatü

p 0j

p
REDI
PAIM
A
Quter
j nb

4 qieqi

mitm

T0f fidoo
-l - i

b ln
a
fol te
Celer
&, u
Joc at
rede f
feditate
$i qui
Quos p
|
J li
! eit,
efe j
praeft
plius,«
. Wihug]

EE U
Wæmhas,

? ul tusq

Denique fijcuj ?* nortio heredi-// $««.

polteaq
Alient,
tori el
dlo x
ptoni
Qücer
& àdq

Ouy;
feliuj
BRU
Tl
g&ü, Y
ät N i
^ , Utfefih
*«"Wareditatel
Quam f
letes

at
D y
ER
Hal. qu
thofr, i
Quit Ea
decveei
Gu

Ya dt

:
orig
i
Qtia
u
énim Ludugr
p
QUi
ij
Jutst
M

fslv

—— À

EV
RAS !u
dfée.
u
es ]e-
e !
niil
elot
! vtl
n
&pue
ens L-
m fl«
gaüis

f d

L4 QU«44,,

onfüta
u '10.
iqu.
yeredi- ^
T
frtge
0: fe

t
MU
if
fett^

r Pe' ? 7

e
lg"
rede$
: Vïfï-
ngflllf

N0v
ynr

ET. ]
pj d
, fitth
Qï: d
gt
um
jor:
h
jj &
GEP
9 v
aïibig

( j« Jaha. XXV.|

"

DIGESTORVM LIB. XXXVL TIT. L

. NYMQYAM gutem,ex voluntate varie refcriptum ?? et indi-

catum eft: videlicet fi non füb appellatione heredum, fed
propris nominibus expreffis fideicommiffum relinquatur. .

libro XX XTX-Bigefterum.

DEIQVE TVAE COMMITTO, VT QVIDQVID EX HE-
REDITATE MEA AD TE PERVENERIT, FILIO MEO

PRIMA QVAQVE DIE, j|AVT| ?* SI PRIVS QVID EI-

32 ACCIDERIT, MATRI EIVS..DE,SS ?? REDDAXS

Quaeritur, cum antequam ?* adeatur hereditas, puer decef-

ferit: an fideicommiflum matri debeatur ? jRefpondi, fi puer,
antequam dies fideicommiflf/Cedat, decelffiffet 35, fideicom-
miffum translatum effe ad matrem: poftea autem quam dies

fideicommiffi cediti?9, fi decefferit, ad heredem pueri fidei- -

commiflum pertinere. Sed an ea voluntas fuit, ?? patrisfami-

| ur&"/w:"ton.,lias,. vt fi ante [rdftitutum fid'e"zijcorä)rhiiïum puer deceffiffet,
5&^: gmatri potius quam heredibus praeftaretur: Praetor aeftimabit |

ex perfona matris, et ex perfona heredis pueri, Marcellus:
fed teftatoris voluntati congruum eft, quandocumque puer de-
ceflerit, fiue antequam dies fideicommif(i(cedit ?8, fmg poft-
ea, ad matrem transferri fideicommiffum, Ííi non iáty puer
hoc acceperit ??;: eoque *? iure vtimur. $. 1. Si feruo he-
rede fcripto, dominus rogatus eft eidem feruo reftituere he-
reditatem, cum liber effet: vtile fideicommiffum eft. -$.—2.
Si quis filium feue éx' affé herédem infüituit, et codicillis,,
quos poft mortem filii aperiri ** iuffit, fidei eius commifit,
vt, fi fine liberis deceíferit ^?, hereditatem fuam forori|fuae

- dl , reftitueret : et filius, cum fciret, quod in codicillis fcriptum
efiet, Stichum feruum hereditarium teftamento fuo liberum !

eíie iuffit: heredes filii pxjgtium 53 eius ferui forori defuncti
praeítare debent, libertate;fauore füi ** feruata *5: hoc am-

plius, etíi ignoraffet filius codicillos a patre factos, nihilo

minus heredes eius pretium praeftare debebunt, ne faCctum
icuiusquam:/ ^* alteri damnum1jadferat. .$——3: Sed et fi feruus
ife a Sempronio heres inftitutus fit, eamque hereditatem ,
pofteaquam ex teftamento fratris ad libertatem peruenerat ?*,
adierit, hereditatis quoque aeftimationem heredes fratris fo-
rori eius praeftare debent: (ua, *9, fi manumiffus non effet,
iuflu mulieris adire eam potuiffet: fi vero viuente filio Sem-
pronius deceíferit, hereditas in caufa fideicommiffi non de-
duceretur ^?: quippe ab ipfo filio adire iuffus hereditatem ,
€i adquireret. |
. XXVI. PaAvrvs libro fingulati-de-Senatuseonfultis;
OnNzinBvs ciuitatibus, quae füb imperio populi Romani funt,
reítitui debere et poffe hereditatem fideicommiffam , Apronia-
num Senatusconfultum iubet, , Sed et actiones in eas placuit
2, XXVII. IvriAxyvSlibro 3cE-Di :
men , vt his ??, quibus reftituétur hereditas , aCtotemre ig
et ad agendum, et ad excipiendas aCtiones. $Q. r. Si feruum
hereditarium heres, qui coaétus adierit, iuffifet ** adire he-

L

E ] [J'hg,,-g)g reditatem ab alio/eideny ferqo reliétam, et tunc hereditatem , -
: quam fufpectam fibi effe dixerat, reftituerit: an etiam eam

hereditatem , |quae/ per feruum adquifita effet ??, reftituere
qfü-d«m " .

l

alibi, ita et hic in Pand. Flor. eft: proprius. Ita etiam fcripti complures, BR.
Pal.I. . IV. V, Vat. Otob. Magl. Bynkersh. G ER. 30 Hal. et Vulg. fcri-
ptum. BR. — 31 Hal. vel, loco: aut. — 32 Hal. ea, loco: ei. GEB. — 33
Hal.et Vulg. eiusdem , loco: eius des, demto fimul commate. B R. 34
Hal. quaeritur, fi ante, quam. GEB. — 35 Hal decefferit. GE B. . — 36 Gó-
thofr.in nota: A. ceffit — Neinpeita Taur. habet in margine, et idem pla-
cuit Haloandro. BR. — 37 Hal. et Vulg. fuerit. BR. — 38 Hal.cedat. 39
Hal. accepit. 40 Vulg. bocque. BR. 41 Hal, aperire. GEB. — 42, Hal.
deceffiffet. GEB. . 43 Hal. inferit: omme. GEB. — 44 MHal. ferui, loco: fui.
GE B. 45 Haec verba Triboniani non effe contra Ánt. Fabrum adftruit
Van de N/ater 11. Obf. j. GEB. . 46 Hal, et Vulg. eius, loco: eniusquam.

Qh-'

DAM ita teftamento fcripferat, A TE, HERES, PETO, FI--

ex Trebelliano transferri. Sed municipes ad eas admittuntur..

deberet 53, quaefitum eft? Dixi, non magis hanc heredita-
tem in reftitutionem venire, quam quod feruus hereditarius
poftaditam hereditatem ftipulatus fuiffet et/ ** per traditio-

nem accepiffet: aut fructus , quiex rebus hereditariis perce- -

pti fuiffent: vtique fi nulla mora fideicommitfo facta fuiffet ,
fed fi quidjante aditam hereditatem feruus ftipulatus fuilffet,
aut per traditionem accepiffet, id reftitui debebit, ficut fru-
&us ante aditam hereditatem in reftitutionem venient. .$. 2.

, Qui fufpectam fibi hereditatem dicit, nullum commodum ex

teftamento confequetur,|quod habiturus non effet, fi heres
inftitutus non fuiffet, aut non adiffet; et ideo fi pupillo fub-
ftitutus fuerit, itaque ??, ovirsQvis MIHI HERES ERIT,
IDEM FILIO MEO HERES ESTO: hereditatem, quae ex
fubftitutione *5 ad eum peruenerit, reftituere cogendus erit,.
fi vero idetracto/ hoc articulo, Qvi1sovis wriuir --
ERIT, fübftitutusita fudfit, Tirivs F1110 wko ungnzs
ESTO:tumfi folus patrifheres extiterit, nihilo minus cogen-
dus erit hereditatem pupilli reftituere: fi vero coheredem ha-
bulfit, retinebit pupilli hereditatem: quia potuit coherede
adeunte , quamuis ipfe patris omififfet ?? hereditatem, ex
fubítitutione adire. $. 3. Si pater filium, quem in potefta-
telhabebat, heredem ícripferit, et ab eo petierit, vt heredi-
tatem Sempronio reftitaeret, isque fufpectam fibi effe dicet:

I4 ;;i(:$'1(t

L pro,

LA detonto,

poterit ex Trebelliano Senaátusconfulto hereditas reftitui: qua- :

re etfi non inmifcuerit fe hereditati, nihilo minus attiones,
quae ei, et in eum competebant, ad Sempronium transferen-
tur, $. 4. A patre heres fcriptus, et exheredato filio fubfti-
tutus, fi rogatus fuerit hereditatem , quae ad eum ex fubfti-
tutione peruenerit, 'litio reftituere: cogendus non elt viuo
pupillo patris hereditatem adire: primum, quia fuüb condicio-
ne fideicommiffum datum eft: deinde, quia non probe de he-
reditate viuentis pueri aget *?, mortuo autem pupillo , com-
pelli debet hereditatem patris adire. — .-$—5- Quod fi duo he-
redes a patre inftituti fuerint, et vtriusque fidei comiffum fit,
vt exheredati filii hereditatem reftituerent, fatis erit, vel
vnum cogi adire: hoc enim facto etiam is, qui patris here-
ditatem non adit ?? , filii hereditatem adire et reftituere co-
getur. $. 6. Quo&ens filits emancipatus bonorum poffeffio-
nem contra tabulas aceipit, nulla ratio eft compellendi here-
dis ad reftituendam hereditatem : et ficut neque legata, ne-

. que fideicommifíla cetera praeftare cogitur, ita/nez?? ad refti-
| tutionem quidem hereditatis compelli debet. ,Marcellus; pla- ,

ne non eft compellendus adire , ftiain filiis bonorum poffeffio-

| nem 9?* : ne intercidat fideicommiffum , mortuo herede infti-

tuto, et omiffa a filio bonorum poffeffione. ..$. 7. Qui ex

"Trebelliano Senatusconfulto hereditatem reftituit, fiue petat

a debitoribus hereditariis, fiue ab eo petatur: exceptione re-
ftitutae hereditatis adiuuari 9?, vel fümmoueri poteft: actio-
nes autem fideicommiffario competunt: quas habuit heres eo
tempore, quo fideicomtmiffum 9? reftituebat. —Marcellus : fed
eas quoque actiones, quae fub condicione erant, et quarum
dies eo tempore non cefferat, fideicommiflario competere
placet. Sed antequam reftitueretur ?^ hereditas, exceptione
aliqua herés adiuuandus ?? non eft: cum hoc minus ex Ca!il.-
| a

BR. 4 Hal. peruenit. Vulg. peruenerit. BR. — 48 Hal.et Vulg. quia. B R.
49 Hal. et Vulg. deducetur. BR. 50 Hal bi. Vulg. i. BR. 51 Vulg.
coactus adiit, iufferit. BR. EtitaHal — 52 Vulg. fit. B R. 53 Vulg. de-
beat. B R. 54 Yaur. faiff[ET. GEP. Vulg. fuiffet, aut.BR. 55 Hal. et
Vulg. ita, demto antecedente commate, et íane v2 44e, Flor. ex fequenti vo-
ce: quisque, videtur prognatum. Nec hoc inemendatum manfiffe mirum , cum

^in fequentibus etiamnunc Flor. legatur: HERES ISTO, pro: HERES
57 MHal. ami- ,

ESTO. BR.
fiffet, G EB.
")0C. BR.
GEB,

56 Ap. Hal. ex fubflitutioue , abíunt. G EB.
58 Vulg. agituv, B R. 59- Hal. adiit. 60 Hal. et Vulg.
62 Taur, adiuBari.
65 Taur.
ed-

61 Hal. et Vulg. addunt: accepit. BR.
63 Vulg. fideicommiffario. R.

64. Hal. reffituatur.

$

632

£a fideicommiffi reftituturus|65. $. . Trebellianum Senatus--

confültum locum habet, quotiens quis füam hereditatem, vel
totam, vel pro parte fidei heredis committit ?. .$--9. Qua-
re fi Maeuius te heredem inftituerit et rogauerit, vt Chere-
ditatem Titii reftituas, tuque)|?* hereditatem Maeuii ?? ad-

Seris: perinde a te fideicemmiffum petetur, ac fi fundum,

l i.

LA mtra, ce^
ul'/nw/f 2

[.4 Cm lwlt?i)io,,

t
a
— F
- Tf,"
:

4 n

IL«.
Ll " :

t1€ ;xf:mï!(euäe. y

(t .L a"-'* *
] 7j

'Jf ii'^4 P
L. Ufeveud,

E od .

b pe^ ; -
*

debet.

€e: beveditatem , ad eandem rurfus occurrentem per errorem delato.

&ial. et Vulg. vecepit. B R.

qui tibi a Titio legatus efet, reftituere rogatus fui.iï'eä: ideo-
que et *? fi füfpectam Maeuii hereditatem dixeris, cogi te

non oportet eam adire. $. ro. Quod fi Maeuius te rogauerit, .

et fuam hereditatem et Titianam reftituere, tuque fponte adie-
ris hereditatem: ivteris/legis Falcidiae corpn.m.do., et partem
quartam Maeuianae hereditatis retinebis , dimidiam et quartam
ex fideicommiffo reftitues, nec intererit, eidem vtramque he-

reditatem, an alii Maeuianam, alii Titianam rogatus fueris

reftituere, fed fi füfpe&tam Maeuianam hereditatem dixeris,
cogeris eam adire, et reftituere ei, cui ** rogatus, fueris : is
autem, cui Titianam heredifàtem reftituere rogatus fueris,
non poterit te compellere ad adeundum. $. 1i. Si ex Tre-
belliano hereditatem reftituit heres, et fructus ipraediorum/

72 ypetinet, vel ipfa praedia, fiue etiam debitor eius, qui te--

ftamentum fecit, fuüerit: neceffarinm eít, aétionem aduerfus
eum fideiconimiífario dari,. : Marcellus: hoc idem neceflario

faciendum eít, cum parte hereditatis reítituta, familiae erci-.

fcundae iudicium inter eum, qui reftituit hereditatem, et qui

receperit *?, accipietur. $. 12. Qui rogatus eft emancipa-

to filio reftituere hereditatem, cogi debet adire, et reftituere:
quamuis filius contra tabulas bonorum poffeffionem accipere
pofüt. $. r3. Si patronus ex parte debita heres inftitutus, et

rogatus reftituere hereditatem, fufpe&tam fibi effe dicat: pu-

to reCtius facturum Praetorem, fi coegerit eum adire heredi-
tatem etreftituere: quamuis poífit mutata voluntate eam par-
tem hereditatis(retinere; $. 14. Si praeceptis ** quibusdam
rebus heres rogatus fit refüituere hereditatem , et coa&qs.eagn
adierit, an praecipere *? debeat? |Refpondi, eum qui iuffu
Praetoris adit ** hereditatem , /(omnij commodo prohiberi de-
bere. $.—L5. Sed fi eidem legatum eifet füb M. condicio-
ne, fi heres non effet, et füfpeCtam fibi hereditatem dicat;
non aliter cogendus eftadire, quam vt ?? legata, quae fub
condicione, fi heres non effef, data erant, reftituantur: non
quidem a coheredibus, nejonerentur: fed ab eo cui ** refti-
tuta fuerit hereditas: nam ficutiexplendae fidei gratia cogen-

dus eft adire hereditatem, ita ob idipfum damno 4jadfici . non
$. 16. Heres ex alfe erat inftituta confobrina mea ,let ,
€iusífidei commiffum, vt partem dimidiam hereditatis ftatim

Publio Maeuio refütueret, alteram partem, cum ipfa more-
retur, eidem Publio Maeuio: praeterea alia aliis legata data

funt*?: Maeuius partem dimidiam hereditatis ftatimfpercepit,

et cauit, quod amplius quam per legem Falcidiam liceret, ce-
piffet, redditu iry*?: fed et ceteri legata folida acceperant ,
adinDBaudus. GEB.
commifit bW. — 68 Taur. in hoc fupplemento Haloandrum fecutus eft. Vulg.
habet in hunc modum: vt baereditatem "Fitii adeaset veffituas tnque baeredi-
tatem etc. — Videtur 73 adeas, eíie otiofum: interea eofe commendat hoc fup-
plemnentum quod longius fit : integer verfüs hic excidiflé videtur librario , a vo-
M$S. et-
iam, quae contuli, pleraque habent: adeas et reflituas , puta ex o&o quatuor,.
et in quinto, Otob. in iftum modum locus mutatus eft. — In Pal. V. aliud fuit
fupplementum breuius, fed itidem mutatum eft. Barb. habet: vt bereditatem
Titianam veflituere et. beveditatem Maenii adieris. n Vat, etiamnunc habetur,
vt eft Flor. B R.
GEB. . 69 Taur. bereditateMaeuii, GEB. — 'JO Ap. Hal. et, abeft. GE.
71 Taur. QZi. GE B. 72 Hal. cum praedio, loco: praediorum. GEB. — *73
. 74 Hal perceptis. GEB. 75 Hal. percipere. :
GE R. 76 Hal. adiiffet. GE B. 71 Erat Flor. vtellegata. forte refcriben-
dum: vt et legata. B R. 178 Yawr. Q4i. GEB. —^9 Ap, Hal, funt, abeft.
GEB. $80 Hal et Vulg. redditum iri. B. . 81 Hal acceperumt. GEB. — 82
Klal. et Vulg. ezusque. 8 R. 83 Hal. et omnes: debeat. BR. 84 Taur.
Ícripfit: exuBerant, vt nempe indicaret, fibi placere: exuperant, vel: exfu-

perant, Sunt tamen commutationes elementorum B et P, fi fcribfit, et uubit |

repetere quid debeam, et quantum? Item quaero, fi
his ex ftipulatione percepero, et quod apud confobrinam meam L"/u'i.,sää
E

debebit. ,

jj DIGESTORVM LIB, XXXVL TIT. L.

et fimiliter de reftituendo, quod arhpliüs-percepiiï'ent.; caue-

runt: mortua confobrina mea Publius Maeuius defiderat fibi

alteram partem hereditatis cum fru&tibus reftitui, Quaero ita-
que, quantum ei reftituere däb"'aïryf vtrum quod fupra qua«
drantem bonorum penes confobrinam meam remanferat, nec
amplius quicquam: an, et ab aliis, quibus legata foluta fünt, -

fupra quadrantem remanferat, non efficigt partem dimidiam

hereditatis: an ex incremento, et fruCtibus eius fummae, quae -

fupra quadrantem bonorum penes confobrinam meam reman-
fit, fupplere ei debeam dumtaxat, ne partem dimidiam he-
reditatis quantitas, quae reftitueretur, excedat? an vero, fi-
cut Publius Maeuius defiderat, quidquid fepofito quadrante
bonorum, eiusiZ^ quadrantis fructibus perceptum efít, refti-.
tui ei debet ?? qupm quadrantem penes confo-/»45 ,
brinam tuam remanfit, fi adieCtis fructibus quantitetem par-—
tis dimidiae hereditatis, quae mortis tempore fuit, non mi- .
nuet, totum Publio Maeuio reftituendum. — Nec ex ftipulatio-
ne ab his, quibus legata foluta fünt, repeti quigquam poteft.
Si vero fruétus quantitátem pártis dimidiag, exfiberant 9*,[i4.
quadranti tuo et fructffus eius accedét, fi vero fru&tus eius —
partis , quae füpra quadrantem apud confobrinam tuam reman-
ferat *5, non implent ?*5 quantitatem partis dimidiae bono-

rum: ex ftipulationeagi poterit, Infumma, ratioita ponen- pZ u . « -
da eft, jvt.curt omni modo quadrantem excedit fruCtus, Jf in ff
57 tantum excreuerit, vt quantitatem partis dimidiae bonorum 4 15«

Pal

excedat: etiamjid; quod excefferit, retineas. $. 17. Qui fios
fer(gos rogatus eft manumittere, et hisdem ?? hereditatem
reftituere: detracto pretio feruorum hereditatem reftituere
| V, :

quéd, ab Zajäuf;)o

