TAS SYMMAS DICTAVERO, DEDERO. Ariíto res quo-
que corporales contineri ait, -vt-praedia, mancipia, veftem,

argentum: quia et hoc verbum Qv AN TAS non ad numeratam

alienet. GEB. 79 Hal refpondi, et ita per totam legem. GEs. — 80 Hal.

et Vulg. pertimerent, quod malo. BR. — 81 Hal. et Vulg. sutuo. BR. 82
Vulg. eain. 5 R. 83 Hal.jdebitam. GEB. 84 Vulg. zu die. hR. 85
Vulg. rurfus: n die. BR. 86 Flor eít: paleam, et ita Taur, Sed Hal. et

omnes: palea, et reGte. llla z4 eft a terminatione antecedentium vocum. BR.
$7 Hal. macbinae. GEB. 88 Taur. Dafa Binaria. GEB. — 89 Vulg. bae-
yedi. B R. Mea fententia recte, et Taur. dare debebat: beredE. — Adde Van de
Nater. ]. Obf. 1. GER. 9o Vulg. petijt. BR. Sed et Hal. et re&te. Tau-
rellii erat ícribere: petlt. GER. 91 Vulg. Claudium. BR. 92, Hal. et
Vulg. VLPIANV'S. BR. 93 Hal. reliquerat. GEB. 94 Hal. et Vulg.
quaerebatur, Et ita Flor. a folita manu eft factum. BR. 95 Hal. reliquiffet.
GE B. 96 Forte: deberi. lta etiam in fine antecedentis legis erat: debe-
ye, BR 97 Taur. putaBit. GEB. 98 Vulg. praelegatione. BR. 99
Hal. appareret. GEB. 100 Flor. initio fcriptum erat: appellatione, wt vi-
deri poffit , legendum effe: fummae appellationem fimil;ter accpi debere, Sed

4

| PATERFAMILIAE ?

: Q. ac .
FVNDO lvLIANO MEO, QVjEM AMPLIVS [PE RECI-
PEREIVSSI, CLODIVM ?* VERVM, NEPOTEM ME-.

|/^y:., XCVIIL -T5 wj libro 1fi de--forma-te
S1 plures gradus íint heredum, et fcriptum fit

! tuY. GER.

LIB. XXXII.

$35

dumtaxat pecuniam referri, ex dotis relegatione ?* et ftipula-
tionibus emptae hereditatis apparet ??: et sv w MA & appella-
tio *?? fimiliter accipi deberet ^, vt in his argumentis, quae
relata effent, oftenditur ^: voluntatem praeterea defünGi,
quae maxime in fideicommiffis valeret, ei fententiae fuffraga-
ri: neque enim poft eayí praefationem adiecturum teffatorem
fuiffe res corporales, jfijdumtaxat pecuniam numeratat prae-
ftari voluiffet. , |
XCVI. Gairvs libro/ IE-Etrdeieomamitosum. . Sr Ti-
tius ex parte heres rogatus fit Maeuio hereditatem reftitue-
re, et rurfus Titio coheres eius rogatus fit partem fuam,
aut partis partem reftituere: an,hanc quoque partem, quam
a coherede ex fideicommiffo regipit ?, "l'itius refütuere Mae-
uio debeat, Diuus Antonidus confultus refcripfit *, . non
debere reftituere: quia hereditatis appellatione, neque lega-
ta neque fideicommiffa continentur. . NTP
. XCVII. Pavrvs libro7HeDeeretorum./, (Osrp1vs
quidam, inftüituta filia Valeriana herede, aCtori fuo ,. Antiocho

] ( anjtcc n

data libertate , praedia certa, et peculium, et reliqua ? félega- :

uerat, tam fua, quam colonorum: legatarius proferebat

*

manu patrisfamiliae reliquatum *, et tam füo, quam colono-
rum nomine: item in eadem fcriptura adiectum in hunc mo-
dum : ITEM QVORVM RATIONEM REDDERE DE-
BEAT, SCILICET QVAE ^ 1N CONDITO HABVERAT
3 » FRVMENTI, VINI, —T-CETE-
RARVM|RERVM, quae et ? ipfa libertus petebat, et ex re-
liquis effe dicebat, -et-apud Praefidem optinuerat, | Ex diuer-
fo cum diceretur *9, reliqua colonorum ab eo ;1ïgäl'pet;3:i1, nec
propria: diuerfam autem caufam effe eorum , quae in condi-
to effent: Imperator interrogauit partem legatarii, quaeren-
di caufa: pone, inquit, in condito centjäs *I aureorum ef-
fe, quae in vfum fumi folerent, diceres totum, quod effet
reli£ctum in arca, deberi? et placuit, recte appellafle. A par-
te legatarii fuggeftum eft, quaedam a colonis poft mortem
patrisfamiliae exacta:jrefpondit, hoc quod poft mortem ex-
aCctum fuiffet, reddendum efle legatario.

I Pc^wd

U &
HdHIICTELQE aítoanio 1

HERES.
MEVS DATO: ad omnes gradus hic fermo pertinet: ficuti
haec verba, QVISQVIS MIHI HERES ERIT. Itaque "

" . , L.r 3 * m
quis velit non omnes heredestegatorumipsaeftatione onerare, ) .

fed aliquos ex his, nominatim damnare debet.

tione, " SERvzis vrbanis legatis, quidam vrbana mancipia
non loco fed opere feparant, vt licet 3n praediis rufticis fint,
tamen, fi opus rufticum non faciint, vrbanui,videntur *?. Di-
cendum autem eft, quod vrbani intellegendi funt *?, quos

paterfamilias inter vrbanos adnumerare folitus fit: quod ma-

| ximeJex libellis familiae, item cibariis *^ deprehendi poterit.

&f Venatores et aucupes vtrum in vrbanis, an in rufticis
contineantur, poteft dubitari: fed dicendum eft, vbi pater-
familias moraretur *5, et hosalebat, ibi eos numerari. . $..2
: Mu-

correCtio iuftae aetatis eft. BR. 1 Vulg. debet. B R. 2, Hal. oflendere-
3 Hal. recepit. 4 Taur. vefcriBfit, GESR. 5 Credimus
effe legendum: veliqua. legauerat ; repetita nempe eít fyllaba anterioris vocis
initialis. Neque enim de dote hic fermo. Ft ita omnes, etiam MSS, nifi quod
in Pal. II. vox: legauerat, penitus abfit. Nempe non intellectum fuit hoc vo-
cabulum: religua. — inde in Pal, Ul. et IV. et peculium ei legauevat, et veli-
qua. In Vat. et peculium. veliqusum legauerat. n Barb. et peculium veliquum
ei legauerat. BR. Habent autem: reliqua legauerat, Pal 1. V. Otob. Sed
Bynkersh. cum Pal II et, IV. facit, Hal. quoque: religua legauerat. G E B.
6 Hal. patrisfawilias velinquatum, íequenti etiam: et, negle&o. GEB.
7 Hal. fi quae, loco: fciicet quae. GEB. 8 Hal. paterfamilias. GEB.
9 Vulg. 4'ae ab ipfa. BR. 10 Vulg. contradicebatur. BR. 11 Hal.
centiens. Tu vide Ant. Auguftin. Il. Emend. 6. ER. t Iof. Aue-
ran. ]. Interpr. Iur. 24. GEB. I2 Hal et. Vulg. vrbama videantur.
B R. 13 Hal fint. 14 Taur. cFarüis, GEB. i3 Hal morabatur.

XXXX 16

irsctsapegqunee
"""*J- *
'I

J^ne,

DIGESTORVM LIB. XXXIL

Muliones de vrbano minifterio funt: nifi propter opus rure- | rum non effe legata: cetera vero videri illis verbis ITAY'TI

$96

4 4sm. fire teftator eos|deftinatos habebat. .$.—3. Eum, qui natus | s T data. b
^. eft ex ancilla vrbana, et miffus in villam nutriendus , interim CII. Ipx w libro/VH--Bigeftorum,/ Hs .verbís le-
in neutris effe quidam putant: videamus, ne in vrbanis efíe Hüplf ? vonertir EAEJLA TEUM D ncudted orus
intellefgatur ? quod magis placet. $. 4.-Sezuis leCticariis le- | j,. QVinovem/ TX wrs -6 OiNt *D*ITV verlbict n as
| gatis ;! fi idem lecticarius, fit et cocus : accedet legato. . $. 5. MEMBRANTVIISMEA MANVSORIPTIS Ao9wTrWRL 4
Si alii vernae, alii curfores legati funt, fi quidam et vernae BVNTVR,NEC EA SINT EXACTA ^^, CVM MORIAR, 77 NI
et *5 curfores fint, curforibus cedent: femper enim fpecies | , iC 1 h AprONES MEAS Rs mA T EO N M i
generi derogat. . Si ** in fpecie, aut 1n genere vtrique Hobi o uv gGNES D KUroSRI AU TERM CL .
plerumque communicabuntur. — RiM: hic chirographa debitorum, et pecuniam, cum effet
Jueh.i. . C.lIAyorzxvs 7*/libro/ Ti-—ex-Poferioribus-Ls- | profe&turus in Vrbem, in lateralibus condidit: et 4? cfiro- ETU
. —peenmi&)- HERES MEVS DAMNAS EkSTO Lvcrio Tr- | graphis exaéctis, qu&m pecunia erogata, reuerfus in patriam. ;
TIO STiCcHVM SERVVM MEVM REDDERE: Vel| poft biennium alia C)iiirog.rapha:prgedicrtlr.rz , quae poftea com-
itàj ILLVM SERVVM MEVM ILLI REDDITO. |Ca-| parauerat, et pecuniam in lateralia condidit. Quaefitum eft,
;ï-a"eägfcellius:- ait, deberi: neque id Labeo improbat: quia qui | an ea tantum vuhäþur nomina ei lggaiïe, quae poftea reuer- T2
» reddere iubetur, fimul et dare iubetur. $. r. Duae ftatuae | füs in hisdem ^^ lateralibus condidit *5 ? ;Refpondit ^9, fe-; ^*«
F J duwnt marmoreae(cuidam nominatim: item omne marmor ergj;)lega- cundqm ea quae pr.oponf/entur, non deberi ; quae mortis tem- D
t GN tum. Nullam ftatuam marmoream, praeter duas, Cafgellius | pore in his lateralibus effent, et membranis manu étüs fcri- ! [330"
putat deberi. Ofilius *?4- Trebatius contra: Labeo Caftgellii . ptis c.ontinef'entx.ïr. - I[dem *f? | qüaeü,*?, :an cum emptiones
fententiam probat: quod verum puto: quia duas ftatuas le- | praediorum in hisdem lateralibus condiderat 45, praedia quo-

'* gando, poteft videri non putaffe in marmore fe ?? ftatuas le- que legato cedant? Refpondit, non quidem manifefte appa-i / /'äv
| gare. $. 2. VXOR1 MEAE * VESTEM *, MVNDVM

D V9 4 j ? " " 4 a -
rere, quid de praediis fenfiffet: verum fi ea mente emptiones, ; : --
MVLIEBREM, ORNAMENTA OMNIA, AVRVM, AR-j|ibi haberet, vt his legatariae datis proprietas -praediorum
GENTVM, QVOD EIVS CAVSA FACTVM PARATVY M- | praeftaretur, poffe defendi, praedia quoque deberi. ^ $. 1. Pa-

L "f;t , | QVE,;ESSET ?^ü'l OMNE DO LEGO. Trebatius haec ver- | terfamilias ita legauit, LANCES N YMERO DVAS LEVES,
d ba, Qv oD ?? E1VS CAVSA FACTVM PARATVMQVE|QVAS DE SIGILLARIRBVS (EMI, DARI/VOLO: isde
L 'eham, EST, àd aurum-eé argentum dumtaxat referri putat: Procu- | figillaribus leues quidem non emerat, lances autem emptas
| l'9vihs lus ad omnia: quod et verum eft. $. 3. Cui Corinthia vafa | habebat: et dictauerat teftamentum ante triduum. quam mo-
W. legata effent, etj8xcsic^? quoque eorum vaforum collocan- | reretur. . Quaefitum eft, an hae lances, quas emptas. de fi-
- Pice dorum caufa paratas deberi, "Trebatius jrefpondit; Labeo au- | gillaribus habuit *?, legato cederent 59, cum nullas alias de ;
/"Zy , . . tem id non probat, fijeas ?BXceic 2* teftator numero vaforum | figillaribus em;ä,l*it, nec legauerit? Refpondit, fecündum ea, /^» .

2* habuit. Proculus vero reCté'ait, fi aeneae quidem fint ^^, | quae proponerentur, deberi eas, quas de figillaribus emiffet. |

JECETUORe non autem Corinthiae, non deberi. $. 4. Cui teftudinea le- | $. 2. Alumno praecepit militiam ?* his verbis, SEwpROo- :
r i gata eflent, ei leCtos/teftudineos pedibus inargentatos deberi, | Nio ALv wNOo MEO ILLVD ET ILLVD: ET IOY M PER 1 £. |
L — galtt, Labeo ?*, 'Trebatius refponderunt: quod ?? verum eft. | ^ETLATEM LICEBIT MILITIAM ILLAM CYM..IN- |

CI. SCAEVOIZA?H&)I'QW// Qvr habe-| TROI TV ?? COMPARARI VOLO: HVIC QVoQvx 53
-bat in prouincia, ex qua oriundus erat, prüptia praedia, et OT NTA darioheqe uf Quz.zefitum eft, fi S?nïpmm*us eam
?? alia pignori fibi data ob debita, codicillis ita fcripfit: /T5 | militiam fibi ^* comparauerit, an pretium eius, fed et id,
T yhvxuriry uov qrxrpidy [Mdulouo, 39 elg v 3* ufpy avrüc do9j- | quod pro introitu eroig,ai; fol.?t, ex caufa fidelcomml.-fül abhe- — .
CI- 'G—f'ha, u vop **, xogpicw xUT] xupla Tyrx, 0gcx £v Xuplg wíuTq4uoy, redibus confequi pofht? jRefpondit, fecundum.ea 'quae pro2. 7 .

relgna 9eramit. CUv TXci/ TOlg évoUcip fhoocwquaciv 33, QovAoN , x«pmole wojé- | Ponerentur, .pofie. $.. Idem teftator liberto militiam his
|/owo s . TOc *, werxcoxevxie Toxicj? 9. ,. Quaefitum eít, an etiam | Verbis legauit, Skr0 i Es E On EEPDRECEMONCHDAR
po*-o* praedia,-quae.pignori -habuit teftator, patriae fuae reliquif- | FEGO ILLAw: quasn; militiam ^' eqt'g:e&ato? habuit. Quae-
15 I fe videatur ? Refpondit39, fecundum ea, quae proponerentur, fitum eft, an onera ?? omnia et introitus militiae ab herede |
non videri relicta: fi modo in proprium patrimonium , quod *f;,nt danda? jRefpondit, dandïir. L..-,/J u , d g
fere ceflante, debitore ?? fit, non fint redatta. $. 1. P - Lóce«et CIII. IpEM libro finguleri.Quaeftionum-publice-t ;
TO FVNDVM MEVM ITA VTI ÉST, ALVMNAE tarnm./ gïïät& exheredato filio fubftituit heredeni extra- " dQ
; MEAE DARI. Quaefitum eft, an fundo ?* et reliqua co- | neum, deinde ille extraneus hunc filium heredem inftitnit W !
"n lono.rum, et mancipia, fi qua mortis tempore in eo fundo | et heres factus intra pubertatem decedat: puto, a fubftituto ,
fuerint, debeantur? (Refpondit; ??, reliqua quidem colono- Pl dvsa [ | R g
16 Taur,. vernaEt. GER. Hal. et Vulg. inf tv i li oni i 1 | miMIOM ^ | 1
17 8. mierunt: véro BR. 18 Hal. LA- | adfignoque illi vuiuev(ía praedia, quae im Syria poffideo, cum ommibus, quae
BOLENVS GERE. I9 Hal. et Vulg. inferunt: et. 20 Halém marmore, Jed | illic funt , pecoribus, feruis, fructibus, veconditis , ommi apparatu. GER. — 36 —
flatuas. GEB. — 21 Hal.éfl. 22 Videin hunc locum Dynkersh. 1J. Ovf. 18. 8 R. | Hal. et Vulg. refpondi. BR. — 37 Taur. debitoré. GEB.- 38 Hal. et Vulg, )
23 Id eft: bafes feu fulcra. Fuit olim Flor. evBacesic, fed N in T commutata fa- | fundus. BR. - 39 Hal. refpondi. GEB. ^ 40 Omnino fcribendum: Jatera- . li
um : et Qacoic. Hal. habet : buicabaces quoque. Vide Ant. Auguftin. IV. Emend. | lia, vt in fequentibus conftanter, et omnes editi et Ícripti. Hal. tamen in mar» h
216. BR. — 24 Gothofr. in nota: Abaces Vulgata et Nebrviffem. Ymmo ctiam gine: alias, lateraria. B R. Scripti funtPal. L. III. Bynkersh. GE . 41 Taur. ;
Hal fi eas abaces. GEB. 25 Taur. Baforum, hic et paulo ante. GE&. | SCRIPTIS. GER. 42, Hal. neque exacta erunt. GER. — 43 Hal. et Vulg. n
26 Hal. addit: abaces. G ER. 2/7 Kal et Vulg. inferunt: et. B R. 28 | inferunt: tam. BR. 44 Hal. eisdem, et ita in fequentibus,: quoties bisdenz
Hal. inferit: et. GER. 29 Hal. uec non , loco: et. GEB. 30 Ap. Hal. | occurrit. 45 Hal. condidevit. GER. 46 Hal. vefpondi, et ita etiam in ]
CoAspsi, abcft. GER. 31 Hal. in margine: alias, 7»?, GEE. 32 Go- | fequentibus per totum. GE2z. . 47 Hal. Jtem. GER. 48 Hal. condiderit. x
thotr. in nota: A. e«Sivai. Tta nempe Hal. fed Alciat. Steph. H. a Porta àe34- | GE B. 49 Hal. babebat. Vulg. babuevat. BR, $O Hal.cedamt.. . && u
vei xo &Qopífa. BR. 33 Mal. eiw mási veig Pivoüci BocwhuaTi. vbi tamen | Vulg, inferit: emi. Malim: emi militiam. BR. 52, Conf, Aueran. 1I. 1n- H
,—wn.um.quod.(.;ne iota finale duobus pun&is fuperius eft ornatum , forte totidem terpr. Iuv. 17. GER. 53 Hal. baecque, loco: bwic quoque. GEB. 54 6;
v indicantibus, GEB. . 34 Hal. &ezow , magaSéro. GER. 35 Id eft: fua- | 'Taur, fiVi. GER. Hal. fi. Sempronius ipfe eam fibi wülitiam. $5 Hal. le-
uz.]]ïmae patriae 12eae volo n partem fuam dari, et ipfi feparatim adiudico prae- | oo, illam militiam , quam et. GER. 56 Gothofr. in nota: bonoraria legit h
dia omnia, quaecunque im Syria poffideo, cum oumibus im eis exiflentibus , et | Cuiac. ad L. 7. C. de prox. facr. fcrin..— Re&e . fe habet Flor. Ad illa expli- m:
pecoribus et feruis et fruclibus et vía confunptibilibus et appavatu omni. Xial. | canda pertinent , quae habet Iuretus ad Symmach. 1V. ep. jj« BYNK. . 57 Hal. ï-i
vertit; Quo magis daleiffüna patria 6a fomes ac territoria fua. tmeatur: decerno , : : | 'in]iitmizt. ua)

m
J,Wï?fï rf,]

n

: :

, d

- cefferit ,jquia;non principaliter, fed per fucceffionem bona fra-

tum, deinde commiffo Ediéto per alium filium accepit partis

DIGESTORVM LIB. XXXIL LIB. XXXIIL TIT. I

,607;"' éncoD0 r i
ei fili&omninolegata praeftari non debere: quia non direCto, !
fed per fucceffionem 'ad filium hereditàs patris peruenit. -f
Plus ego in fratre, qui, cum heres exftitiflet patri, exhere-
datum fratrem heredem inftituit, accepi, fubítitutum eius le-
gatum non debere: ac necquidem fi inteftato fratre ?9 fuc-

tris ad eum peruenerunt, $. 2. Si filius ex vncia heres in-

fütutüs fit, et ab eo ?? legata data fint, habeat et fubftitu-

$97

dim.idiae bonorumapoH'eüïonem: fubftitutus eius vtrum ex
vncia legata praeftat 9?9, an vero ex femiffe? . Et verius eft,
ex fem.iiï'e : fed $* ex vncia, omnibus: -ex reliquis, liberis et
parentibus. $.—9» Contra quoque fi ex dodrante inftitutus ,
comnälgo Edicto, 9? femiífem acceperit bonorum poffeflio-
nem $?
modo enim augehtur $15.vbi amplius eft in bonorum polief-
fione ^*: fic et vbi f[it?us eft, deducitur. . ^» . X///c/7 CX

LIBER TRIGESIMVSTERTIVS.

ODURIR T .
DE XNNVIS. * LEGATIS, ET
; — FIDEICOMMISSIS. |

. vM in annos fingulos quid legatum fit, neque adfcri-
ptum, quo loco detur: quocumque loco petetur, da-
pi debet: ficuti ex ftipulatu, aut nomine fatto pe-
tatur 3. o , a
IL IpEmw libro -d-—&

VE | ,/] IN ANNos fin-
gulos heres damnatus finere me frui fundo *, fifinitio anni,
quo colóre deberem, morariy fecerit: licet poftea patiatur,
uia 5 cultura fim exclufus, tamen 6 totius anni nomine mi-
hi tenebitur: quemadmodum * fi diurnas operas Stichi dare
damnatus, non a mane fed ^ fexta diei hora det, totius diei
nomine tenetur 9. . . ! VAE
: III. Vrsriawvs ? libro/ A&X
legatum fit relictum annua, bima

TO, trima die, itriginta/for-

^ te: dena per fingulos debentur annos, licet non fuerit adie-

&um AEOvIS PENSIONIBVS. $.E Proinde et fi adie-
&um fuérit P E NSIONIBVS,licet non fitinfertum AEQV1IS:
item ** fi fcriptum fuerit AEQVIS, licet non fit adiectum
PENSIONIBVS: dicendum erit, aequas fieri. $.—2. Sed fi
adie&tum ,f P kNS1ONIBVS INAEQVIS 131 inaequales
debefyntur. Quae ergo debeantur, videamus. Et puto eas ,
deberi, nifi fpecialiter teftator ele&tionem heredi dedit, qui

.X4 vir bonus fuerit arbitratus: vt pro facultatibus defuncti

et depofitione *? patrimonii debeantur. $. 3. Sed et fi fue-
rit adie&tum v 1RI BONI ARBITRATV, hocfíequemur, vt
pro pofitione ** patrimonii fine vexatione et incommodo he-
redis fiat. G. 4« Quid ** fi ita, PENSIONIBVS QVAS
PA TAVERIT LEGAT ARIVS? an totum petere poffit , vi-
deamus. Et puto totum non petendum fimul: ficut et in
heredis eleCtione: fieri enim penfiones debere teftator voluit,
quantitates dumtaxat penfionum in arbitrio *9 heredis aut. lega-
tarii contulit, $. 5. Sed fi itafit legatum, HERES MEVS
Tlirio DEÓCEM TRIMA DIE DATO, Vtrum penfionibus,
an vero poft triennium debeatur *?? Etputo fic accipiendum,
quafi paterfamilias de annua,
natur. $. 6. Si cui ?? certa quantitas legetur, et quoad
praeftetur, in fingulos annos certum aliquid velutivfuras iufle-
rit teftator praeltari: legatum valet, fed in vfuris hactenus

58 Hal fratri, et fane debebat Taur. dare: fratrE. GEB.
60 Hal. et omnes : praeflet : et ita et-
61 Hal.inferit: et. GEB. — 62

poffeffione.

anfhituat.
9 Ap. Hal. ab eo, abfunt. GER.
jam Flor. factum ab ordinaria manu. BR.
Hal. praefigit: zu. GEB. €3 Bynkersh. V. Obf. 25. mauult:

GEB. 64 Hal. augetur. GEB. 65 Hal. poffeffionem. GE B.
I Vulg. inferit: et menfiruis. GEB. — 2, Hal. et Vulg. VLPIANV'S.
pgR. 23 Hal. peteretur. GEB. 4 Vulg. fundo vti frui. BR. 5 Hal.

quia tamen a cultura. GEB. — 6 Ap. Hal. tamen, hic abeft. GEB. — 7
Hal. inferit: et. GEB. $8 Hal. et Vulg. teuebitur. B R. 9 Hal. ec Vulg.
IDEM. BR. Io Taur. Vzma. GER. 11 Hal.et Vulg. inferunt : et. BR.
12 Hal. et.Vulg. inferunt: /it. BR. — 13 Hal zuiquie. GEB. — 14 Gothofr.
in Bota: 4445 vir. Qui tamen annotare debebat, ipfum Taur. ita in mar-

bima, trinm die fenfifle propo- |

debet valere, quatenus modum probabilem vfurarum non ex-
cedit ?t. : u
IV. Pavrvs tibreJLXIL-ad.Edictum, Sr in fin-
gulos annos alicui legatum fit, Sabinus, cuius fententia vera
eft, plura legata effe ait, et primi anni pufüm, fequentium
gondicïöhz.üe: videri enim hanc ineffe condicionem ??, s1 v 1-
VAT, et ideo, mortuo eo , ad heredem legátum non tranfire.
"$d ;V. MopxsTinvslibro/XcRefponiorum,// À vonrs
QVOQVE CETERI HEREDÉES-;PETO, VT VXORI
MEAE PRAESTETIS QV OAD VIVERET?? , ANNVOS
(D EC E.M/ AvREOS? vxor füperuixit marito quinquennio et
iquattuor menfibus. Quaero, an heredibus eius fexti anni

Á

legatum integrum debeatur? Modeftinus |refpondit, integri |

fexti anni legatum deberi. x
.. VI. Ingw TibreXL-Refponiorna / AÁNNVAM pecu-
niam ad ludos ciuitati£?* reliquit, quibus praefidere heredes

voluit: fucceffores heredum negant fe debere: quafi teftator

| tamdiu praeftari voluiffet ?*, quamdiu praefiderent' heredes.

Quaero igitur, an ^9 cum praefidendi mentionem fecerit , ad
tempus fideicommiffum, an perpetuo praeftari voluerit ? Mo-
deftinus refpondit, fideicommiffum quotannis in perpetuum
Reipublicae praeftandum effe.
VII. Pourouiv slibroMHE-adsQuirtum-Maeiumy ".
QviwTvs Mucius ait, fi quis in teftamento ita fcripfit,
FILII FILIAEQVE MEAE IBI|SVN TO, VBI «E*ï)'s M A-
TER SYA ESSE VOLET, EISQVE HERES MEVS IN
ANNOS SINGVLOS, ngjg Y-E"PVEROS PVELLASQVE
SINGVLAS,DAMNAS ESTO DARE CIBARII NOMINXE

Nl :'A 7

'v,,-. L 511111; 1 1113. 275 ^*

AvREOSDECEWM: Íi tutores eam pecuniam dare nolunt ei, ;

apud quem pueri atque puellae funt, nihil eft, quod ex tefta-
mento agere poffit: nam ea res eo pertinet, vtd ?? tutores
fciant, quae voluntas teftatoris fuit 29 , vti poffint eam pecu-
niam fine periculo dare.
fcribuntur, quae ad auctoritatem dumtaxat fcribéntis referun-
tur, nec obligationem patiüint. Haec autem talia funt, fi te
hefédem folüm inftituam, et fcribam vti monumentum mihi
certa pecunia facias : nullam enim obligationem ea fcriPtura
recipit, fed jad, auctoritatem meam coqfe.ru.andat.n poteris , fi
velis, facere. Aliter atque fi, coherede tibi dato , idem fcripfe-
ro, nam fiue te folum damnauero, vti monumenturm facias,
coheres tuus agere tecum poterit familigé hercifcundae, wtij
facias : quoniam intereft illius? Quin etiam fi vtrique iuffigeftis
hoc facere, inuicem aCtionem | habebitis. Ad auctoritatem
' fcribentis
15 Gothofr. in nota: pofitione.
quae eít: et pofitiome, GEB. Puto
vel: et e pofitione. Pofitio eft ftatus ,
fequ. et L. 11. $. 3. fupra de pecnulio.

gine habere, fed et ipfum Hal GEFP.
Haloandrinam le&ionem innuere videtur:
legendum diuifis vocibus: de pofitione .
conftitutio, magnitudo patrimonii. v. $.
BYNK. 16 Vulg. pro portiome. BR. — VT Hal. et Vulg. Quod. BR. — 18
Hal. et Vulg. arbitrium. ER. 19 Hal. et Vulg. debeantur. BR. 20 Vi-
de hic Noodt. de Foen. et. Vfur. 1. BR, 41 Hal. excedat. 22, Hal. con-
ditione , typis, wt reor, errantibus. G E B. 23 Lego cum Hal. et Vulg.
viuet. BR. 24 Vulg. cinitatis. B R. 25 Hal. voluerit. GE B. 26 Ap.
Hal. an, abeft. GEB. — 27 Ap. Hal. qui hanc infcriptionem habet integram,
eit; lib. XIII. GEB. — 28 HaletVulg. vt.pm. — 29 Hal. fuerit. GEB.

XXxx52 30

ÁÁf
, LOGOZnROM, JQm .

, ex femiífe ,tantum/ legata fubftitutus debebit: quo- .

Pomponius:, in teftamentis quaedam

[ :
y"y & 4 jó £ *
i.4 J €t räiza.f € t« gecoD»n
* j j H
€eot »t 7 i 30:?'"'

) «
-L.. 4 eML,
[ t oluev t

La Y-

LÀ a ,

LT Ht .

" l

r Y "" 4 ,
lg fU )f ( C a C008;

- - hanc

fcribentis hoc quoque pertinet, cum quis iuffit in municipio
imagines poni: nam fi non honoris municipii gratia id fecif-
fet, fed füa, aCtio eo nomine nulli competit. —Itaque haec
Quinti Mucii fcriptura,, LIBERI MEI IBI SVNTO, VBI
EOS MATER SVA ESSE vOLET, nullam obligationem
parit: fed ad auctoritatem defuncti conferuandam id pertine-
bit ?9, vt, vbi iufferit, ibi fint. Nec tamen femper volut(ltas
eius aut iuffum 3* conferuari debet: veluti fi Praetor doctus
fit, non expedire pupillgu;n eo morari, vbi pater ?? iufferit,
propter vitium, düod pàter forte ignoraust 1n eis .peä'goms ef-
fe, apud quas morari iuffit.. 5i autem pro cibariis eorum
in annos fingulos aurei decem 1'ehgh fint: fiue hoc ferm?.n(ï
fignificantur ?*, apud quos morany mater pupd.ï.osdävoluei itt
fiue ita acceperimus hunc fermonem, vt ipfis filiis idjlegatum
debeatur: vtile erit: et magis enum. eft, vt prouidentia fi-

| He ex: norceus.]iorum füaorum hoc feciffe videatur. Et in omnibus, vbi au-

47) 1

$ [ 4
L] j
L4 rcec pmro: 9u$s.,
"

A. s

/

&oritas fola teftatoris eft, neque omnimodo fpernenda, ne-
que omnimodo obferuanda eft: fed interuentu 1u;hms haec
omnia debent, fi non ad turpem caufam feruntur ?? , ad effe-

Gum perduciz : u ss pu t | I

VIII. GA1vs ad- 1 Tnliam et-

iing'ulos' annos relictum legatum. fimile eft vfuffructui, cum.

morte finiatur: fane capitis deminutione non finitur, cum
vfusfructus finiatur : ?9 et vfusfructus ita legari poteft, T1-
TIO VSVMFRVCTVM FVNDI ?? LEGO, ET ?? Qv.o-
TI ENSiönVE 39 CAPITEZXZMINVTVS ERI T, EVNDEM
vsvMFRYVCTVM, EI,DO.. lllud certe amplius eft in hoc
legato, quod ^? ingreffu cuiu?ïibet anni, fidecefferit legata-
rius, eius anni legatum heredi fuo religquit **, quod in vfu-
fruéctu non ita eftf, cum fructuarius, etiam fi maturis fru-
&ibus, nondum tamen perceptis decefferit, heredi fuo eos
fructus non relinquet *?. "-
IX. Pa PiNrANVvS libro /VIE—Refpenforg
pvs, quem paterfamilias libertis legatorum nomine, quae
in annos-fingules-relinquit *2, pignus ** efle voluit: ex cau-
fa fideicommiffi rei feruandae gratia reCte petetur. . Paulus
notat: hoc admittendum eft ^*, et in aliis rebus hereditariis,
vt-e& in eas legatarius mittatur. — — —— | E o
X. IpnEw libro/ VE Refponforum./ SEg10 AMi-
CO FIDELISSIMO, SI VOLVERIT, SICVT MEIS
NEGOTIIS INTERVENIEBAT, EODEM
LIORVM MEORVM INTERVENIRE, ANNVOS SENOS
AVREOS, ET HABITATIONEM QVA VTAI/[TVR, PRAE-
STARI VOLO: non ideo minus annua Seio pro parte here-
ditaria viuentis filiae debeni; placuit, quod ex tribus filiis Ti-
tiae ^? duo aliis heredibusinftitutis vita decefferunt *", cum
tam labor, quam pecunia diuifionem reciperent *?, $. i.
MEgpico SEeMPRONIO QVAE viVA *? PRAEST A-
BAM, DARI VOLO: ea videntur reliécta, quae certam for-
mam erogationis annuae, non incertam liberalitatis volunta-
tem habuerunt. $. 2. VxoRrz, PRAETER ID QVOD A
ME VIfO "" ANNVI NOMINE ACCIPIEBAT, A -
REOS CENTVM DARI VOLO: annuum videtur, et femel
centum aureos reliquife. $.3. LiBERTIS DARI VOLO,
QVAE VIVA PRAESTABAM: et habitatio praeftabitur :
fumptus ?* iumentorum non debeþltur , quem ?? actori do-

31 Hal. inffus. GE&.
34 Vulg. fienificatur.

50 Hal. conferuandam. pertinet, omiífo: id. GEnR.
32 Hal mater. GER. 33 Hal. ciVaris. GEB.

B R, 35 Hal. et Vulg. referantur. B R. 36 Hal. praefigit: fed. 37
Vulg. inferit: do. BR. 38 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 39 Hal. quoties-
que. GEB. — 40 Flor. eft: n ingreffu, tam manifefte, vt praepofitionis omif-

fionem apud Taur. typorum vitium putem. — Et ita quoque omnes. BR, Etiam -

Hal. GE&.
velinquat. GEB.
44 Hal piguori. GEB.
Vulg. teffatricis. B R.
vYecipiqut. BR. 49 Vulg. viuus. B B.

4X Hal velingnat. 42 Hal. zu eos frucus aclionem mom
43 Hal. reliquit, et etiam Flor. litera « eít deleta. BR.
45 Ap. Hal. eff, abeft. Vulg. effe. B. 46
47 Hal. decefferiut. GER. 48 Hal. vecipiat. Vulg.
50 Hal a 4AMaenio, loco: q me

LIB. XXXIII.

MODO FlI-

ET.

mina praeftare folita fuit vtilitatis fuae caufa. deo nec füni-
ptum medicamentorum medicus libertus recte petet: quem,
vt patronam eiusque familiam curaret, acceptabat. a
XL PaAvrvs libro/XXL-Quaeftionum. / Cv in an-
nos fingulos legatur, plura legata eífe placet, et per fingula
legata ius capiendi infpicietur. Idem in feruo infpiciendum
eft ex perfona dominorum. X
XII. Ingw libro/XHiRefponforum./ Garivs Se.
ius praedia diuerfis ?? pagis Maeuiae et Seiaelegauit, et ita
MPRAESTARIS4AVTEM VOLOEX PRAEDiISPo- ..
piTrANIS PRAEDIIS LvTATYÁNIS ÜDÜ ANNVA HA-L4 ^.
RVNDINIS MILIA TR|EÉCENA ?? ET SALICIS MV N-
DAE ANNVA LIBRARVM SINGVLA MILIA. Quaeroan ..
.id legatum defunéta legataria exftin&tum fit? Paulus refpon-; / —
dit, feruitutem iure conftitutam non videri, neque in perfos -
nam, neque in rem: fed fideicommiffi petitionef' competiífe
ei, cui praedia Lutatiana ?? legata funt. Et ideo, cum an-
nua legata fuerint, mortua legataria, finitum
| XllIL. ScaEvoraA libro/fV-Refponíoru.
Vv1A nepotem ex Maeuio puberem heredem inftit
cio Titio italegauit: Lv cro Tirrzo viROo BoNOo,cvrvs
OBSEQVIO GRATIAS AGO, DARI VOLO ANNVOS,
QVAMDIV VIVA'C ?? AvREOS IDÉCEM, SI REBVS
NEPOTIS MEI INTERVENIAT ??,.0MNEM/QVE AD-
MINISTRATIONEM RERVM NEPOTIS MEI AD SOL-
LICITVDINEM|SVAM/ REVOCAVERIT. Quaero, cum
Lucius Titius aliquo tempore Maeuii negotia gefferit 59, et
pereum non ftet ^*, quo minus gerat: Publius autem Mae-
uius nolfec. $2, eum adminiftrare: an fideicommiffum praeftari
debeat? ,Refpondi, fi non propter fraudem, aliamue quam
iuftam caufam improbandaé
gotiis, quae adminiftrare fecundum defunéti voluntatem vel-
let, percepturum legatum. $. r. Vxore herede fcripta ita
cauit: LIBERTIS MEIS OMNIBVS ALIMENTORVM
NOMINE, SINGVLIS ANNVOS DENARIOS DYODE-
CIM, AB HEREDE DARI VOLO, SI AB VXORE MEA
NON RECESSERINT., Quaero, cum paterfamilias fua vo- a
luntate de ciuitate difficile prófectus fit, éa autem adídue 4 eeheb:
proficifcatur: an liberti cum ea proficifci debeant? ,Refpondi,i / 4«
non poífe abfolute refponderi, cum multa oriri poffint, quae ^ 7*.,
pro bono fint aeftimanda: ideoque huiusmodi varietas 9? viri
boni arbitrio dirimenda eft. Item quaeritur, cum profici-

(
L-PTI)P O £ [ F]
z w«n-:ä--F!'-Q:- ;.

fcens eis nihil amplius optuléfit, ac per hoc 9^ eam fecuti

non fint: an legatum debeatur ? ;Refpondit **, ethoc ex lon- /':æ
ginquis breuibusque excurfionibus, et modo legati/aeftiman-
dum effe. d | |
: XIV. VrPiaAwv s libroff. Fideicommifforum,
annuum fuerit 99 relictum 1£ine adiectione fümmae: nihil vi-
deri huic adfcriptum Mela ait: fed eít verior Neruae fenten-
tia, quod teftator praeftare folitus fuerat 97 , jidivideri reli- /./'a5,
Cum: fi ^* minus, ex dignitate perfonae ftatui oportebit.

Q d. XV-MA—,LENQ libronP.»- j,g. ! ;h.ämm T

1 ..I/'J-')( 5

-

x -& eum, quüi rogatus poft decém annos reftituere
í ^* . * L » £0
pecuniam, ante diem reftituerat, irefpondit *?, fi propter ca-/ f
pientis perfonam , |quod' rem familiarem tueri non poflet, in:

nis diem
vito. GER. 51 Hal inferit: autem. GEB. 52, Hal. debebumtur, quos.
G E B. 53 Vulg. inferit: pofita. Confer Noodt. 1. Probab. 3. BR. 54.

Vide Noodt. J. de V[ufr. 7. verfus fiuem. R. 55 Hal. ex praediis Lu-

&atianis, praemiffo commate, G E R. 56 Hal. et Vulg. trecenta, BR. — 57
Hal. Luctatiana. GE B. — 58 Hal, viuet. — 39 Hal. interuenerit. GEB. — 60
Hal. geffit. 61 Hal. fifetzt. GER. 62. Hal. molit. GER.. - 63 Hal.

varietatem, et mox: dirimendam effe. GEB. 64 Hal. propter boc. GEB.
65 Hal. et Vulg. vefpondi. BR. — 66 Vulg. inferit: legatum. BR. - 67 Hal. fuit.
GEEB. 68 Hal.Ji. GEa. 69 Hal, hac integra infcriptione omiffa, loco eius
primam in Flor, ipfius legis vocem: IABOLEN'S habet, GEz.. 70 Vulg.

vefpondi

P

L.

joperae caufa remotus effet a ne- / « Jsiri

, .
|
(
"
(
1
m DL

t MÀMÁ

:DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. L.

$99
diem fideicommiffum relictum probetur 7*, et perdituro ei | ad heredem Titiae pleno iure redierit, an alimenta, ex fidei-
id heres ante diem reftituiffet, nullo modo liberatum eífe: | commiffo, Pamphilo et Sticho debeantur? jRefpondi, nihil ; 7*.
quod fi tempus heredis caufa prorogatum eflet, vt commo- | proponi, €ütj debeant praeítari ab heredibus Titiae: äum ab EEE
dum medii temporis ipfe fentiret, liberatum eum intellegi : . vfatructuario alimenta relicta fünt ??^. [dem quaefüt, an d 3 quejonect
nam et plus eum praeltitiffe, quam debuiílet. ia heredibus Maeuii legatarii praeftanda ünt?;Ref—pöhäitgä, nibil ;; f;þi'-uigi)mm ,
E XVI.P.fw L v s THbro Hi-adsNera i. S.ERV'?TS poft | ab herede 1egzïtgrii ?T4 Bili teftator[yi manifefte ;p"r*öbetu.i" VO- /2& of
— V. deécem annos liber effefiuf usjeft, legatumque ei ex die mor- | luiffe etiam finito vfufructu, praeftari: fi modo id lquod Ri s Nb n
Eb * WW;«-tis doriini ifi anios fingulos relictum eft: eorum quidem an- | ex vfufruétu receptum effet, ei reijparandae, ?* W RREUE, j yerend«go «
Z:A;;h:c[; "'norum, quibus iam liber erit, . legatum debebitur: interim $. 1. Qui Marco homini do&o certa annua praeftabat, tefta- 4— «€«: ^ Ce«e-
jb .4. Xutem heres ei alimenta praeftare. compïïl'gur. mento cauit; DOMINA SANCTISSIMA, SCIO TE DE -& 4rv.;,
—— X H WATVM ita eft:; ATTIAE DONEC VERV.MTAMEN ET MARCO DXARI OCTINGENTA.
, NVBAT, QVINQVAGINTA DAMNAS ESTO HERES Quae.h.taum eft , an Marcus, praeftitis fibi ex caufa legati octin-
« MEYVS- DARE: nieque adfcriptum eft rv ANNOS srINGV- | gentis, annua quoque confequi debeat? /Refpondit, nihil pro- /. ^^.
Los: Labeo 473, Trebatius praefens legatum deberi putat | poni, cur non fecundum ea, quae in confultatione ?? colla-
—— 7^, Sed rectius dicetur , id legatum in annos fingulos debe- | ta effent, debeantur. $. 2. Lvc1o TiT10 AVRIPON- ( vaeyyis condois
U rhrSeq.VixwrFALERÀTI, QVOD.DOMET NASC&RE-|DO TRIA ?7, QVAE VIVA PRAESTABAM ??. . Quaero, / :*gï'uo*«-.ïam.f,
TVR /, QVOTANNIS IN ANNOS SINGVLOS BI-|cum teftatrix quadraginta Titio, quoad viueret??,falari no- , — X2 745
Nos cvLEOS ^^ HkRES MÉVS ÁTTIO DATO: etiam | mine certam füummam, et amplius feftorum dierum nomine — ii
pro eo anno, quo nihil *7 vini natum eft *8, deberi duos | certum pondus argenti, aut pro eo pretium praeftiterit, an
culeos *?, fi modo ex vindemia/ ceterorum annorum dari eadem ex caufa legati vel fideicommiíti ab heredibus eius Ti-
offff 99 ' | | ! tio praeftari debeanïï? i«Refpondit, nihil proponi, cur prae- o |
XVIIL. ScAEvoOLA libro/ RI 4 g^l ftanda non [unt.*?9... .
DICILLIS teftamento confirmatis, fundum libertis legauit, . N XX. InEM libro/XVHE-Digeftorum,/ Awwva his
eumque alienari vetuit: fed pertinere voluit et 8* ad filios li- | verbis vlegamt ; SI MORARENTVR lL CVM MATRE MEA,
bertorum, vel ex his natos: deinde haec verba adiecit: A| QVAM HEREDEM EX PARTE INSTIT V I. 1Quaeütum
QVIBVS PRAESTARI VOL O HEREDI, EX REDIATV eft, an, mortua m?&tre., condicio adpoþta (.iefeciüe videratur:
EIVS FVNDI DECEM PER ANXOS [SIN GV LOS, VS-|ac per hoc neque cibaria, neque veftiaria his debeantur? ;Re-
) . .1$4. QvE AD ANNOS; T RIGÍNTAQVINQVE A DIE MOR- fpondit w fecundum ea quae proponerentur, deberi. $. r.
" | TIS MEAE. Quaefitum eft, cum heres a Titio inftitutus, | Attia fideicomruiffum his verbis reliquit, QvisoQvirs MrHrE,
L. La intra trigefimum quintum 82 annum aetatis decefferit: an re- | RKERES. ERIT, FIDEI EIVS COMMITTO, VTI D E(
fidui temporis fideicommiffum ex yerbis fuprafcriptis here- | EX REDITV CENACVLI MEI ET HORREI POST
