quidem fciebat domum effe exuftam, emptor autem ignorabat
nullam venditionem, ftare, fi tota domus ante venditionem ex-
ufta fit: fi vero quantacumque pars Áedifi&ii ffmaneft, et fa-
re venditxol.ïem et venditorem emptori quoä intereft reftituere.
$. 2. Simili quoque modo ex diuerfo tractari oportet, vbi em-
ptor quidem fíciebat, venditor autem ignorabat *?, et hic
enim ?* oportet, et venditionem ftare, et omne pretium ab
emptore 'venc'i.itori3 fi non depenfum eft, folui: vel, fi folutum
fit, non repetit; $. 3. Quod fi vterque fciebat, et emptor et
venditor domum jeffe; exuftam totam, vel ex parte, nkhil actum
fuiffe, dolo inter vtramque partem compenfando: et iudicio
quod ex bona fide defcendit, dolo ex vtraque parte veniente, 5*
ftare non. concedente. i :
LVHI. PAP1N1ANvslibroX.Qugeftionum. Anno-
nIBVS quoque|vento deiectis, vel jabfüümptis igne, ditum eft, 1 .
emptionem fundi non videri eífe contra&tam, fi contemplatio;-w/f"*ïi/f 7
ne illarum arborum, veluti oliueti, fundus comparabatur: fiue : -
fciente, fiue ignorante venditore:|fiue autem ?? emptor fcie-
bat, vel ignorabat ??, vel vterque eorum, haec optinent, quae
in fuperioribus cafibus pro ?* aedibus dicta funt.

RAR X rum. CvM vEN-
DERES fundum, non dixifüi, ITA vT OPTIMVS MAXI-

fe €x ),Wg/c»(n- :

LA JX..

*

.. z ,
ul- f[eext c?t (,;4;; $C

MYVsQVvE ??: verum eft, quod.Quinto Mucio placebat, non «« /.w"'( vtzo, .f ft
liberum, fed qualis effet; fundui praeftari oportereZ Idem et ,,s4. *v — *.
in vrbanis praediis dicendum eft. Woow ]5 hd .
LX. MARCELLVS Llæbæ-V/ 55 Digeftorum. Cow-
PRAEHENSVM erat ?* legecvenditio-nis, dolia fexaginta em-
ptori acceffura: cum effent centum, in'venditoris fore pote-
ftate g;.elfpänfum eft, qufd vellet, dare 59, — j« t getm, bt qeR 00 ,
LXI. InEw dibr ke ' rum ExrgTiMo [ **« €jeme,

poffe me id, quod meum eft, füb condiäjone emere:; quia for-
te fperatur meum efle definere.
LXIL MopresTiNvsMibroV. Regularum $?. Qvz
iorricix caufain prouincia agit, vel militat, praedia com-
J x atf m- parare

nvk. 45Halfit. GEB. — 46 Gothofr. in' nota: non tantum compella-
tur. Hal. non tantum non compellatur. Hotom. Z Ofbf. 34. repreheníus a
Roberto l. recept. 16. Florentinam defendit Cuiac. aduerfus eundem XI7,
Obf. ::. Re&e quidem hoc facit Cuiacius. Exempla omifíi: tantwm, ante:
fed. etiam fuppeditabit Gronou. ad Liuimm XXVIIL i1. DvK. — 47 Hal. fo-
lutum efl, ab eo vepetat, GEB. 48 Sequentia vsque ad finem legis non effe
Pauli, cohtendit Noodt. de form. emend. dol imal; c. 11. BR. — 49 Yaur. zgno-
vraVat. GEB. — 5OoPer tmefin pro: bic etenim. — Cod. Bynkersh'.rLSed bic enim.
BR. Non puto, tmeíin effe, fed dici: wmam bic qmoque oportet. DVK. — Cum
Flor. faciunt Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. II. vt et Hal. TG x z. $1 Hal.
praefigit venditionem, fupplemento fic fatis probabili. 5 R. 52, Et haec non
efle Papiniani probat Noodt. alleg. loco. BR. 533 Taur. ienoraV'at. GER.
54 Hal. de. GE*. 55 Hal. et Vulg. addunt ef£. Sed et Flor. ita eft fup-
pletum, quod ree fpreuit Taur. BR. 56 Hal. l. V. GER. 57 Hal. in-
ferit z. GEB. 58 Hal. cum effeut centum im venditoris fovte poteftate,

i refponfum eff, daturum, quae vellet. GE2. — 59 Hal.lib. VI. GEs. — 60 Hal. ve-

Hhh*5 fpouforum.

312
pararein eadem prtouincia non poteft: praeterquam fi pater-

lffl:&m na eius|ajffifco diftrahantur 9*, — $. r. Qui nefciens l.ogä
at facra, velreligiofa, vel publica, pro priuatis comparauit, licet

' * s
jfic €& n Ine i

emptio non teneat, ex empto tamen aduerfus venditorem ex-
perietur,/&—þconfe juatur, quod interfuiteius, ne deciperetur ^?.
$. 2. Res in ?? auerfione empta, 9?* fi non dolo venditoris
fattum fit, ad periculum emptoris pertinebit: etiam fi res ad-
L*Jf fignata non fiL. — ,. - U. |
LoCGUT. IA&?OLENVS dibro. 65 ex-Caília. (Cwvw
SERYVO dominus rem vendere certde perfonde iufferit, fi alii
vendidiffet $9, quam cuiiuffus erat, venditio non valet. Idem
iuris ?* in libera perfona eft, cum perfici venditio non potuit
in eius perfona, cui dominus venire eam noluit. $. r. De-
monftratione fundi facta, fines ** nominari füperuacuum eft:
Íi ? nominentur *9, etiam ipfüm venditorem nominare *!
oportet, fi forte alium agrum confinem polffidet.
LXIV. Ipnxw libr iftülarum."7. Fvmwpvs ille

eft mihi et Titio emptus. Qugdero, vtrum in partepí, an in

It jes"mifw.53- totum, venditio confiftat, an nihil actum fit? Refpondi *5,

: s perfonam 'Titii 2* fuperuacuiaccipiendam puto 7^: ideoque
Es at iusífundi emptionem ad me pertinere. -
L13 fuc Qtefk : tOtlg,S,l unc p z : :
p LXV. In&x dibrojXIj-Epiftularum.79. CowvExiT
L) X.. mihi tecum, vt certuüm numerum tegularum mihi dares certo

| , E ycaf i. pretio : dád vtj ** faceres, vtrum emptio fit 7*8, an locatio ?
2 : ägfþ—ongit 79. fi ex meo fundo tegulas tibi faCtas vt darem,

uvl — Niam, iter, a&um,2 aquaedu?gum praeftatu iri ?5. |
feruitutibus vrbanorum praediorum. $. r. $i cum feruitus

L /wC..

f j« raes.

conuenit, emptionem puto efle, non conductionem: totiens
enim conductio alicuius rei eft, quotiens materia, in quó "?
aliquid praeftatur, in eodem .ftatu ei.usdem:jïïänet: quotiens
vero et immutatur 9*, et alienatur, emptio magis, quam lo-
catio intellegi debet. | |
LXVlI. Powroxurvs libro XXXI. ?^ ad. Quintum
Mucium- Iw vEsxDENDO fundo quiedam, etiam fi non dgxi-
dicantur 9?, praeftanda fünt: veluti, ne fundus euincatur, aut,
vfusfructus eius, qudedam ita demum, fi dicta fint ?^: veluti

venditis praediis deberetur, nec cómmemorauerit venditor, fed
Íciens effe reticuerit, et ob/ id per ignorantiam rei emptor non
í«: vtendo per ftatutum tempus eam feruitutem amiferit, quidam

U]Woövf ;Jàd.Quintus Mucius fcribit, [qui—feripfief 99 RxäA CAESA,

| : QVE AEDIVM EYNDI
| — enpeanc Ti - iääem fcriptumfnam ruita l'c;(eiä)?za funt, qufe neque

VE NON SVNT,

isx 87
eaium

—

neque fundi funt. | | |
LXVIL. Ipex dlibro. X XXDS- 5? ad Quintum Mucium,

ALIENATIO cumíit, cum fua caufa dominium ad alium trans-

fponforum. GES. — G1 Hal haec: praeterquam f. p. e. a. f. diftrabantur. ftellulis
includit, et in margine addit: Haec im antiq. defunt. — Sed neque Accurfius ba-
buit. GER.. 62, Yaur/ d Iciperetur. GEB. .. 63 Hal. zn, omittit. Vulg. u
adauer(ione. B R. 64 Hal. praefigit yel. GEB. 63 Hal. IABOLENVS
lib. IIl. GES. — 66 Hal. vendiderit. GEE. — 67 Hal. inferit et. GEE. — 68
Hal. et Vulg. confiues/ BR. — 69 Vulg. inferit autem. BR. — 7O Hal. in mar-
gine: alias, igitur fü ton mominentur. GEB.
Hal. émieoAdv. GER. 73 Flor. corre&tor quidam fecit: refpondit. B.
Vulg. inferit pro. BR. 75 Ap. Hal. puto, abeft. GEB. — 76 Hal. ézieoAóv.
GE E. 71 Gothofr. in nota: quas ta faceres. ta Vulg, BR. 78 Hal.
efl. GEB. 79 Xial vefpoudi. GEB. 80 Arbitror, legendum qza, vt ha-
bent omnes. BR. Etiam Hal. GEE, 81 Hal. mutatur. GER. 82, Hal.
Lb. XXI. GER. 83 Vulg. dicantur. Primam fyllabam cou Flor. deletam,
ait Contius, idem in meis annotationibus non inuenio. BR. 84 Gothofr. in
nota: fi condicta funt. Halo. GER. 85 Hal. praeflaturi. — Vulg. praeffitum
iri. BR. 86 Taur. fcriBfit. G En. 87 Vulg. male; Quintus Mutius fcri-
bit: vuta caefa aedium fundiue non fumt, mifi id fcriptum eft.. Ya et. Hal. nifi
quod habeat fcripfit, loco? ftribit. B. 88 Hal, lb. XXX. GER. 89
Hal. éizisoAZv. GER. 90 Hal, ad haec verba: zdeftn. s. s. a. t. d. 1. a. $. e. q.
culpa ftellulis inclufa in margine notat: Pbaec paffim fere in antiq. codicib. defunt.
GE B. 9I Hal. qui tamen, et fi..— Vulg. quod etiamfi. BR. — 92 Taut. va-
Qiüan. GEB. 93 Hal. potofl, GER. 94 Hal. aeffimetur. GEB. —— 95
Hal. Jlib. VilL énieAsv. GEB. 96 Flor. fuit olim Palla, et nunc ita eft in

Idem et in.

recte putant venditorem teneri ex empto ob dolum. $. 2.

71 Hal. wominari.GEB. 72 -

"NMIGESTORVM.LIB. . XVHL- TIT.- 4

ferimus, qufe effet futura, fi apud nos ea res manfiffet: id-
que toto iure ciuili ita fe hgxbe/tþ,zäraeterquam (fi aliquid. rio-
minatim dit - conftibitüm. ; eecomeeAeso D ais
LXVIII. PRocvrvsilibro VL Epiftulerum-5?. . Sr,
cvM fundum venderes, in legeiïïixiiï'es, quod mercedis no-
mine a conductore exegiffes, id emptori acceffürum effe: ex-
iftimo te in exigendo non folum bonam fidem, fed etiam di-
ligentiam praeftare debere: id eft, non folum, vt a te dolus ;
malus abfit, fed etiam vt culpa ??. $. z. Fere aliqui folent ] j
haec verba adicere, DoLvs MALVS A VENDITORE ABE- !
R1T:jgui etiam ?* fijadiectum/ non eft, abeffe debet. $. 2. 144.05

Nec videtur abeffe, fi per eum fa&tum eft, aut fiet, quo minus — f x 9-

fundum emptor poffideat: erit ergo ex empto actio, non vt "^^
venditor/vacuam *? poffeffionem tradat, cum multis modis
accidere (poterit,??, ne tradere poffit, fed vt fi quid dolo nià-
lo fécit, aut facit, dolus malus eius ácftimaretur 9 bó o as o
LXIX. InEmw libro-XE-Epiftularum.?5, RvmciLIA opi

Polla ?5 emit l)(gcum Sabatenem angularium " et circa eum
lacum pedesidecem. Qujlero, numquid et. 35 decemypedes, qui

tunc accefferunt, fub aqua fint, quia lacus' creuit, an proximi s«f s. 6

pedes;decem/ab aqua, Rutiliae Pollae iasis-fint? Proculus D
Ípondit *?, ego exiftimo, eatenus lacum, quem emit Rutilia -
Polla, veniffe, quatenus tunc fuit, et circa eum decem pedes, J.4.7.
qui tunc füerunt: nec ob eam rem, quod lacus poftea creuit, -
latius eum poffidere debet *?9, quam emit. x Tazttfa É d
LXX. Liici ;6 ,( gy-g Uv s rxey-s-ibro-VIIT, -Regula- EL
ruf. Lrnsremi hominis ? emptionem contrahi poffe pleri-
que ex,ï/&imauerunt: fi modo inter ignorantes id fiat. Quod
idem Flacet, etiam fi venditor fciat, emptor autem lgnoret z sic p 2, Gu
quod fi emptor fciens liberum effe, emerit, nulla emptio con-
trahitur. J . E !
| LXXI,PAPzimivs ? IvsrTys)libro L. Confttutio- !^*
num. IwPERATOR[S:Antoninus et|Verus *; AuguftijSex- I "feotras
to Vero ? in haec verba refcripferunt: Quibus menfuris-^ 4^-
aut pretiis negotiatores vina compar//ent ?, in contrahentium —
poteftate elle *: neque enim quisquam cogitur vendere, fi
aut pretium, aut menfura difpliceat: praefertim fi nihil contra
confuetudinem regionis fiat. -
f* LXXII. PAPINIANVYS libro-X.-Quéeftionum.. P 4-
cTA conuenta ?, quáe poftea fa&a detrahunt aliquid emptio-
ni, contineri contraCctyjvidentur: quáe vero ádiciunt, credi-
inus ? non ineffe, Quod locum habet in h'ä,'s, quae ad-
minicula fünt emptionis, veluti ne cautio dupïalf;i praeftetur:
aut, E cum fideiuffore cautio duplfe praeftetur: ied quo Z Zes.
cafu agente emptore non valet pattum, idem ** vires habe-
bit iure exceptionis, agente venditore. JAn idem dici poffit,
! aucto

Nor. ceteri omnes: Polla, vt corre&um ef. — Etiam in fequentibus eft: Pollae et
Polla, vbi tamen Hal. feruat Pallae et Palla. Simili errore pro Jacum, erat lo-
cum. BR. Polla eft Paulla. Sic Vxor D. Bruti Pojla, quae erat Paulla Valeria,
vt Manut. ad. Cicer. 11. Ep. $. et alio loco in iisdem epiftolis. |Occurrit et
Ve[pafia Polla, Vefpafiani Imp. mater. Polla Argentaria Lucani Poétae Vxor. Sta-
tius praef. 2. filu. et. filu. vit. eiusd. libri. DvVK. — 97 Gothofr. in nota: $a-
batianenfem anguillarium. Haloand. —Angularius autem forte eft, qui in angulo
fundi pofitus eft.— Horat. O i augalus ille proximus accedat, qui uunc denormat
agellum. | Auguillarium quoque legit Guido Pancirol. Var. Le&. II. ;8. aliis
etiam mutatis Phil. Cluuer ftal. Antiqu. Vol L. Il. 3. f. $23. BYNE. Cel.
lar. 1. Geogr. Ant.. 9. fufpicatur angulariuin effe 2loffam ortam a. nomine op-
pidi huic lacui adiacentis, Amguillera. Dv K. — Confer quae idem Bynkersh. fcri-
püt VI. Obf. 20. GEB. — 98 Ap. Hal. et, abeft, G. 99 Hal. refpondi.
GEE. — IOOHal, et Vulg. debere. BR. — 1 Hal. LICINIVS. GEsE. — 2 Taur.
ominis,licet Flor. correctum fit. n R. 3 Hal. PAPYRIVS. GEs. 4Vulg,
Seuerus et Antouiuus. BR. 5 Hal Sexto Vero, et in margine: alias, Sex-
tiio Nerowi. alias, Seuero. GER. 6 Vulg. comparent. 9 R. 7 Hal eff.
GEB. 8 Confer inprimis Noodt. cap. 2. de Pact. et Trausadl. GEg. — 9 Omnes
editi confpirant ad tollendum boc, quod etiam longe malim. Nec aliter fcripti
libri, quorum fex confului. Vnus $. Cruc. habet adhuc, vt 'Taur. ex archetye
po. BR. Suftulit iftud Poc et Hal. nec agnofcunt Barb. Otob. Var. L. Treuif.
Bynkergh. vterque, GER. — 10 Vulg. inferit quidem. BR. 11 Hal. eodem.
G E E.

w j 4

;n*.'fm"

i tio eius valebit ** : necvenditori proderit exceptio, quae non
" habuit locutm. :
lial LXXII. Ipnzw bro-HE Refponforum- /(xpx fucra
ii terrze motu diruta, locus aedificii non eft- profanus, et ideo
: veniré non poteft. $. r. Intra maceriam fepulclírorum hor-
dJowt tis vel ceteris culturis loca purajferuata, fi nihil venditor no-
s2jeic— minatim excepit ^*, ad emptorem pertinent.. :
! "f loää -LXXIV. Ipxw dibro-1.4Dsf : CLAVIBVS
Hs raditis, ita mercium in horreis conditarum ^? poffeffio tradi-
Ucig:x"&« ta videtur, fi claues apud Korrea traditae fjt *?: quo fatto,
DH, ^A «onfeftim emptor. dominium et pofleffionem adipifcitur, etfi
Wf&'ä"' wreropwau.non aperuerit horrea: quod fi venditoris merces non fue-
AMe , fa. münt ^?, vfücapio confeftim inchoabitur a. : :
Lt o Q és LXXV. )HfkRMOGENIANVvSibro-IL-iuris Epitoma-
i UO Cnm 22. QvrrvNDve vendidit, vt, eum certa mercede
lL pesaet. conductum ipfe habeat, vel, fi vendat, 4?Xron alii, fed fibi di-
ssut .. ftrahat: vel fimile aliquid pacifcatur, ad ^* complendum id ??,
m quod pepigerunt, ex vendito agere poterit.
LXXVI. PAvrvstilibre—-VE.-Refpenforum, Dorra
E y£,, in4d/rreis defofla, fi non fint nominatim in venditione exce-
P E ia P68 horreorum venditionijj effiffe lägderl. $. r. Eum, qui in
yr7 locum emptoris fuccefíit, lisdem. defenfionibus vti pofie,
^ quibus venditor eius ?* yti potuiflet: fed et longde pofleflio-
E nis praefcriptione, fi vtriusque poffeffio impleat tempora con-
ä-*äff* ftitutionibus ftatuta. of
| 2 LXXVII. IAY'orrwvs? $ libro-IV.-ex-Pofterioribus.
nE i« IN nEGE fundi vendlndi ?? lapidicinae in eo
L4f*«n, fundo, vbigue 9? effent, exceptde erant: et ?' poft multum
( Q,,,, temporis in eo fundo 1'epe;;ä1e erant lapidicinae: eas quoque
p u 9t as v enditoris effez'Tuberojrefpóndit/ Labeo, referre quid actum
: .Jff;:*&ï*"gæ' fit: fi, non appareat ??, non videri eas lapidicinas efle exce-
y b ptas ingnginem enim nec vendere, nec excipere, quod non fit,
; d ræ)äaï.ö. et lap1d1c1.nas nullas gffe, nifi quae apparent 3?,fïgt.(;vi—e,(lantur:
; utagas: i5 aliter ** interpretantibus, totum fundum lapidicinarum fore,
; : fi forte ?* toto eo fuüb terra effet lapis: ?* hgf probo.
E pteUup **Wfï"ü'*. XXVIII. LABE olibféIV.PotteriorumTtTauolen Epi-
: — æmaäuw. FisTvrLAs emptori acceffurás in lege dictum

I f^:

-"C;ML 4 '
L fj LIGIOSI, AVT PVBLICI EST, EIVS NKHIL VENIT,

au&o poftea vel déminuto pretio, non immerito quaefitum eft:
quoniam emptionis fübftantiajconftitit *? ex pretio. Paulus
notat: fi omnibus integris manentibus, de augendo vel demi-
nuendo pretio rurfuity conuenit, receffum a priore contra&tu,
J feseesacYiet noua emptio interceffiffo videtur *9. // $. 1. Papinianus *^:
9d G - lege venditionisjlla/ *5 faCta, st Qv1D SACRI, AVT RE-

Lf

fi res non in vfu publico, fed in patrimonio fifci erit, vendi-

GER. 12, Hal. confiflit. GE R. 134 Hal. et wouam emptiouem intevceffiffe
videri. GE B. I4 Hal. in margine: alias, incipit bic mouwm caput. GEB.
15 Vulg. ita. BR. — I6 Taur. valeVit. GE B. — V7 Hal. exceperit. GEB. — 18
Hal. veconditavum. GER. 19 Hal funt. GEB. 20 Hal. fuerimt. GEB.
21 Hal. confeflim incobabitur v[ucapio. GEB. — 22 Hal. émmopóv. GEB. — 23
Hal. et Vulg. praefigunt vt. En. 24 Taur. aT. GER. 25 Ap. Hal. id,
v abeft. GEs. — 26 Hal. zsdem. GEB. — 2/7 Ap. Hal. ezus, abeft. GEB. . 28
j Hal IABOLENVS. GE2. 29 Vulg.venditi, BR. — 30 Gothofr. in nota:
vbicunque Hal. quod probatur ab Ant. Auguft. I1I. emend. 7. «t Cuiac. Infl.
- de feruit. Nec Íolus habet Hal. néc ea lectio probatur Auguftino vel Cuiacio.
Vide Duk. ad Opafc. de Lat. Vet. ICt. p. 415. n. 4. BR. | Si vbique legas, et

interpreteris vbicungaue, follicitusfum de huius legis iurisprudentia. Quid enim, -

qui ita excepit, annon omnes lapidicinae debebuntur, etiamfi non appareant?
dixit, non, quae illo loco fünt, íed, quae quocunque. Forte: vbique, in: bi
quae mutandum. lapidicinae fcilicet quae ibi erant, fcilicet, quae ibi exerceban-
tur. BYNX. — Nondum diícedo a fententia ob ifta Bynkershoekii, Apparet ex
. lege nullas ibi lapidicinas exercitas fuiffe, fed a venditore exceptas, quae deinde
appariturae eflent, et quacumque in parte illius fundi. DVK. Dukeri fcnfen-
tiae videntur obftare verba: eas QV'OQVE venditoris effe, et ruríus: EAS
lapidicimas effe exceptas. — Labeoni vifum, eas tantum lapidicinas exceptas, quae
effent, cum nempe venderetur fundus, id eft, iam exercerentur, ne, fi forte to-
tus fundus fieret lapidicina, nihil venditum effet. GE B, — 31 Ap. Hal. et, abeit.
G E B. 32, Vulg. appareaut. BR, 33 Hal, et Vulg. apparcant. Ego ma-

DIGESTORVM LIB.. XVIII.

locatio eft, aut alius ?5 genus contractus,
| "a

caf. folit. et infol. c. 2. $. $. BR.
GEB.

. me irrepere potuit ob primam literam fequentis vocis,

TITAGLE 313

erat: quderebatur, an caftellum, ex quo fiftulis aqua ducere-
tur, accederet ? | Refpondi ??, apparere id actum effe, vt id
quoque accederet, licet fcriptura non continfägur 385 X fs
Fundum ab eo emifti, cuius filii poftea tutelam adminiftraris ??,
neguaquam, accepifti 4^? poffefionem. Dixi **, tradereltelti- 54j« t &V
bi poffeffionem hoc modo pofle, vt pupillus et familia eius de-. —
cedat de fundo, tunc demum tu ingrediaris $? poffeffionem, IU M
$. 2. Qui fundum]ea lege emerat, vt foluta pecunia tradere- f 24 Cadem ,
tur ei poffeffio, duobus heredibus [reliCtis deceífit: fi vnus 4e&. . — '
omnem pecuniam foluerit, partem familiae hercifcundze iudi-
Cio feruabit *?: nec, fi partem foluat, ex empto cum vendi-
tore aget: quoniam ita contractum aes alienum diuidi non
püot-'uit. $. 3. Frumenta, quae inj|hf£rbis ^* erant, cum ven- 11 c7u/2,mmnwtc».
didiffeg/ dixifti, te, fi quid vi, aut tempeftate faCtum, effet, prae- É o
ftaturum: ea frumenta niues corruperunt: Íi|impmoderatge Pt 6
fuerunt, et contra confuetudinem tempeítatis *?, agi tecum A
ex empto poterit. '

net «6 cdm

LXXIX. IAä onLENvS *? dibro- V. ex- Pofterioribus.
Labeonis Fvxwpr partem dimidiam ea lege vendidifti, vt
emptor alteram partem, quam retinebas, annis décem certa ** L:
pecunig in annos fingulos conduétam habeat. Labeo et Tre- )u« "um -
batiusinegant, poffe ex vendito agi, vt id, quod conuenerit,
fiat. Ego contra puto: fi modo ideo vilius fundum vendi-
difti, vt haec tibi conductio praeftaretur: nam hoc ipfüm, pre-
tium fundi videretur ^7, quod eo pa&to venditu$; fuerat ^* :
eoque iure vtimur. ;
(obo(ca o

. LXXX. Lanzoibse, V. Pofteriorum ayfauoleno-4?
Epitomaférum.- Cvw wAwv fata in venditione fundi ex-
n-

cipiuntur, nop, qu e in[pe (E&O 50 ïäj Beeecew
tur ^T ( fed QL—Mïöäl&ï ü&x?*ä w d 6&5 1&?&4&&&

4

üs
eorum tollatur ?^: nam aliterinterpretantibus, vites et arbo-
res omnes excep?e videbuntur. $. r. Huius rei emptionem
poffe fieri dixi, ?? QvAE EX MEIS AEDIBVS IN TVAS
AEDES PROIECTA SVNT, VT EA MIHI ITA HABE-
RE LICEAT: deque ea re ex empto agi. $. 2. Silua cge- m
dua in quinquennium venlierat: quaerebatur,|cum glans deci-1l/*. Lf
quinquen quai ] glans deci |
diffet, vtrius effet? Scio Seruium refponditffe, primum fequen-
dum effe, quod appareret actum effe: quod fi in obícuro ef-
fet, 5* quaécumque glan$ ex his arboribus, que ciefde non
effenty cecidiffet, venditoris effdt 5?: eas ?9 autem, quae [engim.
in arboribus fuiffet eo tempore, cum haec ?? cxederegtur, em-
ptoris. $. 3. Nemo poteft videri eam rem vendidiífe, de cu-
ius dominio id agitur, ne ad emptorem transeat: fed hoc aut

u

;

LXXXI.

lim: apparent, vt caedantur. BR. 24 Eadem locutio eft in L. $0. znfr. b.t.
et gemina in Sueton. Claud. c. 15. abfentibus, pro: cum alii abeffent. BYNK.
Plura huiusmodi fünt ap. Perizon. ad Sauclzum IIL. 9. 2. p. 461. et IV. 4. 28.
et $6. DVK. 35 Hal. et Vulg. inferunt zw. BR. 36 Hal. praefigit et.
GERB. 37 Hal. refpondit. GEB. — 38 Hal. contiueretur. GER. — 39 Hal.
adminiflras. GE B. 40 Hal. wec accepiffi vacuam. — Vulg. wec vacuam acce-
pifli. BR. . Vid. Rad. Fornerium J. Rer. Quotid. 30. D VK. 41 Hal. dixit.
GE B. 42 Hal. inferit zn. GEB. 43 Taur, feraaVit. GEB. — 44 Taur.
berVis. GE B. 45 Vide Noodtium 2/7. Probab. 11. et Ottonem de pracfiat.
Meretur addi Aueran. 11. Interpret. Iur. 26.
46 Hal.. IADBOLENVS. GER. 47 Hal.videtur. GEB. — 48 Hal.
fuerit. GE B. — 49 Hal. Jaboleno. GEB. — 50 Lego: zm perpetuOm. - Omanes
etiam editi habent: m perpetumui. — Codicestamen, quorum quatuor vidi, vt Flor,
BR. Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. L.fed II. u perpetuum, vtet Hal. GEB.
sr Hal.videntur. GEB. — 52 Hal. et Vulg. tollautur. 8 R.— 55 Hal. praefigit feilz-
cet. GEB. 54 Hal.praefigitot. GEB. 55 Malim:effe.BR. — 56EHal.ea. GEB.
57 Litera c non quidem adeo antique, re&e tamen deleta eft Florentiae, et facilli-
quae Flor. etiamnunc
eft: cederentur, loco: caederentar, quod monftrat haec non effe relecta. — Editi
omnes: cum bae cederentur, — Praeiuerunt MSS. Solus S. Cruc. habet: 440 cae- -
derentur. B R. MSS. reliqua: Barb. Otob. 'Treui. In Bynkersh. I.]'Eee. Hal.;Tf YVW
vt editi reliqui. GEB. $8 Hal. et Vulg. al/ad, et ita etiam Flor. recenter !
corre&um. BR. Et mea fententia recte, cum fons erroris fit manifeftus, finilis
. Íequen-

rét

;;;;;

314. DIGESTORVM LIB.

AVIIL - TIT. £ IL

LXXXI. ScAEvVOLA libroVII. Digeftorum 5?. "l'r- | &a interciderit, velancilla deceiï'erit; an partus vel fru&us eius. . "
TT1vS, cum mutuos acciperet tot aureos fub vfuris, dedit pi- | nomine adiectio ? admitti poffit? Et negat admittendam|(ad- f Àmiod. 1.
L/4«]- — gnori fiue Myjpothecae praedia, et fideiufforem Lucium: cui jg&i—ggg—näguia ,glterius rei, quam eius quae diftrbfta eft, non 22«f — | W""
promifit, intra triennium proximum fe eum liberaturum : fol[gjadie lo adrmtt;ü $. 2'.x»:1-d?m T lulianus eodéim libro Hseex , £. W
quod fi id non fecerit die fuprafcripta, et foluerit debitum fæ- fcribit, fi ex duobps fex:uxs viginti Vendftls, et in diem addi- ? $C o UL . M
deiuffor creditori, iuffit praedia empta effe, quae creditori- | Ctis, alter deceiï*er,lt, demde: ynius nomine, qui füpereft, em- | '"'.gt
bus 9? obligauerat: qudero,cum (non) $* fit liberatus Lu- | ptor extiterit, qui füpra viginti promitteret, an difcedatu.r » J
€ius fideiuffor a Titio, an, fi foluerit creditori, empta habgret | priore contractu? etait, diffimilem effe hanc fpeciem ** partïs'" "
,/2(, fuprafcripta praedia? .Refpondit ??, fi non vt in caufam [obli- | fpeciet/*?, etjideo hic difcedi a priore emptione, et ad fecun- i
L. 19 —— gationis| fed vt empta habeat 5?, füb condi&ione emptio facta | dag!? peruenir, $. 3. Sed et Marcellus libro quirito; Dige-
eft, et ?* contractam effe obliggtionem. , - Ay u cus Aitiys | ftorum fcribit, pure Vendlt.gj. et in diem addicto fundo, fi me- dl*
promifit de fundo fuo centum /atifid "nfottiG ii --(-m - ]z&- condicio allata fit, rem pignori effe definere, fi emptor eüm !
nua praeftare *5 praediis Gaji Seli: poftea Lucius Titius ven- T'fundum pignori dediffet. Ex quo colligitur, quod emptor me-
"didit fundum, additis verbis his, Qvo, 1vRE, QvAQVE | dio tempore dominus effet **; alioquil-nec pignus teneret, , — ,.
CONDIÉCIONE EA PRAEDIA Lvéir Trrir Hoprx|g.4/[Idem *5 fulianüs libro oGagenfimó ? oftauo| Digefto-, y 7 m
SVNT, ITA VENEVNT, ITAQVE HABEBVNTVR:|rum fcri?gfgtg/ïf*',' eum, qui emit fündum in diém !9, interdi.f«2w:mr, — ,,;::
« D qu&ero, an emptor Gaio Seio ad praeftationem frumenti fit | &o quod vi aut clam vti pofíet; nam hoc interdictum ei com- —6 - L
Fy. obnoxius?,Refpondit *^, emptorem CGaio Seio, fecundum ea, ] petit, cuius intereft opus non effe faCtum. — Fundo autem, in-
quae proponerentur, obligatum non elfle. MUFU quit, in diem addicto, et commodum, et incommodum oiiíne) |
| "AT OU E ad emptorem pertinet, antequam veriditio transferatur: etideo, |
/ : -TIDIÉE 4X 'llüfüf-mf": | fi quid tunc/vi aut clam faétum eft, quamuis melior condicio Liséeprn bdd, . j
D. of primcam i /»äj ÍIDE IN DIEM AD m&[glf.yo NE/* allata füerit, ipfe vtile mterdx&umwhabeblt, fed eam aCtionem, ! Mj
[ egem haae fefedi Habrera 0 : f KU speepe ao : ficut fructus, inquit, quos percepit *?, venditi iudicio prae- n
! L L Ipecadieio. éoi'0deee, PAvLYSLlübro-X—ad Sabinum. s ftaturum ??, $. 5. Cum igitur tunc recedatur ab emptione,
fae X hes: "EXN prEM jaddicig!ita fit: rt1E FvNDvs icENTYM | vbi pure contrahitur, vel tunc non impleatur, vbi fub condi- yi. !
l1 rex&2ccte, & ESTO TIBI EMPTVS,[TNISI £ i) ^ Qvris INTRA |cioneifit/cum melior con.diïo fit allata, fi falfus emptor füb- |/f^4 j :
£mi: JY554459- K ALENDAS IANVARIAS PROXIMAS MELIORE)|M | iectus fit, eleganter fcribit- abinus, priori rem effe emptam: |
(2 79klo, |QONDIGION EM FECERIT, QVO R ES A DOMINO qufï non videgtur melior condicio allata effe, non exiftente ve- !
M o VLABEAT. | | |ro emptore: fed etfi exiftat alius emptor, meliorem tamen
r mjæ *s Il. VnbrrAwNvs dibro-XXVIII. ad Sabinum—.b Q v o- | condicionem non ágferat, aeque dicendum erit, perinde babe- .. — —
| L. ve pnn f m /thIE xs fundusig diem addicitur, vtrum pura emptio eft, fedi| ri, ac fi non exifteret. $. 6. Melior autem condicio aferri LIoocto d p
a "7^ fub condicione E'gfoluäur: an vero condicionalis fit magis | videtur, fi pretip/fit additum. — Sed et fi nihil. pretio laddaturj j2 ^m |
DIRAY^ emptio, quaeftionis eft ? Et mihi videtur verius, intereffe quid | folutio tamen ofleratur facilior pretii, vel maturior, melior &**
actum fit: nam fi quidem hoc actum eít, vt meliore allata | condicio afferri videtur. Praeterea ?*, fi locus oportuniorl'*j/f' ;:52; :
| l od ag condicione [fdifcedatur ?, erit pura emptio, quae fub condi- foh.lendo pretio quue mþeligrcondiäiq allata videtur: 3«2 mj
p 7 cione refoluitur ^: fin autem hoc actum eft, vt perficiatur | et ita Pomponius libro,iono/ex Sabino) ?? fcribit. - Idem ait, Ll
emptio, nifi melior condicio offeratur 5, erit emptio condi- | et fi perfona idppär ?* accedat ad emptionem, aeque videri CeSae ——
'ïionalis. Q*$. x» Vbi igitur, fecunduglwquod difünximus, pu- | meliorem condicionem allatam TP^. Proinde, fi quis,accedatf?—'f,ä)&"
ra.9 venditio eft, Talianus fcribit, huric, cui res in diem agd- | eiusdem pretii emptor, fed qui leuioribus emat condicionibus, aä)—ä*'wfï*?
di&ta eft, et v(ücapere poffe, et fru&tus, et acceffiones lucrari, | veljdüijfatisdationem nullam exigat, melior condidjo allata vi- '—/7 : P dadie
et periculum ad eum pertinere, fi res interierit. debitur 25, Ergo idem erit probandum 25, etfi vili or;i?ypretio aäp?zz É
IH Pavrvs libro4V. ad Sabinum. ^ QvoNwrAw | emere fit paratus, ea tamen remittat, quae venditori grauüla « , 4« "
poft interitum rei iam nec adferri poffit melior condipfio. erant iï-priore emptione. L^ weex^e , . i lä
IV. VrrrANvs libro AXVHL-ad-Sabinum. Vni1 V. PowPoxrvsllbro.IX, ?7.ad Sabinum. Qvrb- x
AvTEM condi&ionalis venditio eft, negat Pomponius vfüca- | ov1p enim ad vtilitatem venditoris pertinet, pro meliorecon- j
j pere eum poffe, nec fruCtus ad eum pertinere. $. r. Idem ?. digone haberi debet. 1 | j«
lulianus libro quirtodecimo ? qujgerit, fi res in diem addi- VI. VzPxANxvs ??jlibroX XXHE adSabinum, IvEw
r " x P | d quod
fequentium vocum terminátio. GEB. 59 Hal. lib. VII I: quaeflionum. GES. | accuratio, a qua difcedimus. z n. I2, Florentiae fuit, vt dedit Taur. fed fub- f
60 Hal. creditori. GEB, 61 Ita fuppleuit 'Taur. fed et in fex fcriptis nega- | antique ibidem eft ; fuperfcripta, vt fiat fpeciej, et id vox: diffimilem flagitare
tionem inueni, in S. Crüc, fuppletam. B. Reliqui: Barb. Otob. Vat. I Tre- | videtur. BR. Itaet Hal. GEB. Probo corre&ionem. —Poffet tamen et vetus /) W i
| uif. Bynkersh. I./-' Sed nec aliter II. et Ha.l. GEBR. .. 62, Hal. re]þoi.zdz'. GEB. | fcriptura defendi ilio— Horatii J. Sat. 3. v. 9 g. Prodiderit commiffa fde. Adde 44j YU f I
k | 63 Hal. babeantür. GEB. —— 64 Ego leui mutatione legerem : emptio facta ef- | quae habet Voffius JI. de Analog. 1 9. DVK. 13 Flor. legebatur: ad fecum-4 . , M t
Vfet, contvra&lam. effe oblzgatzonem. BR. 63 Hal inferit pro. GEB. — 66 Hal. | da peruexive. Sed.faQum: perueniri, et ad fecunda eft ; adiecta. — 'Taur. po-] | 7 M 6
et Vulg. refpoudi. 'B R. QU fterius, et paulo recentius, neglexit. Nos vtrumque neceffarium putamus. MSS, Iïw i
t Cum etiamnum Florentiae habeatur ADDITIONE, pro ADDI- | tamen fex peruenire, et $. Cruc. ad. fecundas . Sed m. eft adie&a, nm. Etiam( W i
CTIONE recentior aliquis in L. 1. vocem addictio infulfe corrupit expungen- | Hal. ad fecundam. perueniri, MSS. reliqua: Barb. Otob. Var. L Treuif. Byn- l
do c. Sed et obferuandum, cum in h. t. faepe occurrat adZicere, Íeu. vt amant kersh.IGEB. I4. Flor. olim erat efj, quod melius arbitramur. Erat autcmx q
P. F. adicere, per errorem illud confufum efie cum d addicere. Vide Ant. Àu- Ícriptum in fine verfus: es, et in initio fequentis f/, quod corre&ioni anfam de- )
guít, li. II. Emendat, cap. 3. BR. 2 Vulgo fi, abeíft. BR. 3 Hal et| dit. Halhabeteff mz. 16 Etiam hic Vulg. nouam legem orditur: 2DEM. ^
Vulg. addunt: ab emptione. BR. — 4 Hal.vefoluetur. GEB. — 5 Hal etVulg. | Ewm qui. BR. 16 Gothofr. in nota: quadragefumo, — Nempe ipfe 'Taur. ha- !
adferatur. & R. — 6 Flor. eft pure, fed a fuperícripta,e non deleta. BR. — 77 Hal. | bet in margine: gmadragenfimo. — Hal. quadragefimo, GEB. 17 Hal. feribit, Q
Item Íulianus. ln Vulg. noua lex eft: Idem. Si res im diem, vt adeo perperam | Grz. 18 Hal. addit addiclum. G. 19 Hal. perceperit. GER. 20 j
Vlpiano tribuantur, quae Iuliani funt. BR. 8 Forte hic quaefionum, excidit | Hal. praeflaturus efl. GEB. 21 Hal. Propterea. GE E. 22 Hal libro "
ante quaerit. BR. — 9 Hic et in fequentibus in Vulg. et ap. Hal. eft: addicio, | quinto ad Sabinum. — Vulg, lib. VIII. ad Sabinum. BR. 23 'Taur. idon Eor, ü
et addiilionem. — Male. Saepe in b. t. pro addiclio, fubítituitur adiefiiog prorfus | ac fi foret: zdonior, cum tamen i hic potius exciderit. BR. — Sed idon:or et ido- H
autem hanc vocem excludendam effe, nimium foret. BR. IO Ruríus Vulg. | neior dici promiícue, dixi I Obf. 2y. BYNK. Hal idomeiorn. GEB. — Adde "
hic nouam legem inchoat: 14em. Si ex duobus. BR. II Flor. etiam nunc | de Lat. Vet. I. p. 287. DVK. 24 Hal addit efe. GEB. — 25 Taur. ide- :i;
eft: anc fpeciem absque afpiratione, vt et Taur. habet. fed nimia videtur haec | Vitur. GEB. — 26Hal. dicendum. GER. 27 Hal. l. V. GEE.. 28 Balil. f
| IAEM,

P'E D
L
" Á

AxTitrt

(s
: /(ddi f bere coníftat, fed ?? venditori: et ita Iulianus libro &a*ä?ä—
o ume Ti geffimo octauo Digeftorum diterit,

: * -,41 * ff* e
qui, totiens verüm eft, quotiens nullus emptor exifti

!DIGESTORVM: LIB.. XVIIL- TIT. 1l

* : : gux ; p
quod di&um eft, fru&us interea captos emptorem priorem fe-
meliorem condicionem ágferat, vel falfus * exfifut * ??: fiy
verofexftitit emptor pofterior] fructus refundere priorem de-

Ain : fCI.'.iBfïfäl $. r. Si quis e
qui meliorem condidonem agfera , Qeinde prior emptor ad-
uerfus eum licitatus fit, et penes jeuimJemptorem ?*| manfe-

- ff re. rit, dubitari poterit, vtrum fructus ipfe habedt, quafi nulla me-

liore condiäione allata: an vero venditoris fint, licet eadem
fit perfona, qude meliorem condicionem attulit ??? Quod ra-
tio facere videtur: intererit tamen, qujd lgCul?? fit: et ita
Pomponius fcribit. T eum.artarr :

J VILgPAvrnvs *2 .ad — Lricker an-

: Aibro V.-ad-Sabinum.-
[/;&/W/z,&.., tem véhditori, melior& dllata condiäione, addicere pofteripri

ure,

nifi prior paratus fit plus adüicere. 1. — |
VIH.IpEedüibroXXXHl.-ad-Edittum-5», NrecressE
autem habebit venditor, meliore cond.iäi'one allata, priorem
emptorem certiorem facere, vt, fi quid 39 aliuggdidt 3* dpfe

PL , &
quoque adicere poffit. fs ex um
IX. VnpriANVSdibto-XXVH.E-ad-Sabinum. SaAnr-

; .
E . o À * * e e . t.
a , wvs fcribit ??, licere] venditori meliorem condicionem lobfa-

u mäa(æfv)

$

*

non admitthf. Ajv m A.

tam abicere ??, fequique primam, quafi meliorem. Et ita
vtimur. Quid tamen, fi hoc erat nominatim actum, vt liceret
refilire emptori meliore condigone allata? Dicendum erit,
diffolutam priorem emptionem, etiam fi venditor fequentem
: Sep *9.s1
non poteft

X. Ivrnrawvs.ilhbr H--Pig :
proponatur, a creditore pignus in diem addictum,

videri bona fide negotium agi, nifi adiectio *^ recipiatur.

Quid ergo eft, fi inops emptor *?, et impedienda£/) tantum-
modo venditionis caufa interuenit? Poteft creditor, fine pe-
riculo, priori emptori adgicere.
XI. VrLPIANY.SS lib | Qvopnp
autem Sabinus fcribit, fundum in diem addici non poffe rurfus,
qui femel fuerjt in diem addictus, ratione,eiusimodi/defendit :
quia prioris, inquit, emptoris ftatim fit, ü:jlicet quafi non vi-
deatur melior condi&io allata, fi, non fecure ,fecündo, emptori
fundus addicitur,^?, fed alia licitatio profpicitur. Sed lulia-
nus libro quirtódecimo ^* Digeftorum fcripfit,27, intereffe
multum, quidinter contrahentes aCtum fit, nec imþäire quic-

