(h ü

0

A
Scri;
6

6H

LE
&
5
ln
l0Y
Thtrrre
f
Tm
fradi

^

frdit
ii
QUos v
bCRI 0

* a . * . 4 SS " É * 2 * ! d -mm *
dew(detur: per aCtiones debitorum ciuitatis, agentibus fatisfieri | que ** cum]is moritur *? fuerint, gefferit: fienificant illud i;f?/ä—tf—w ä*fm..w
i N um * . . z c» - : - & g : ;
oportet. - x : xj AH , tempus, quo quis poft mortem alicuius negotia geffit: de quo "h') M a
Q*L IX. Powroxrvs libo XIIL ?^* ad Sabinum. — Sr | fuit neceffarium edicere; quoniam neque teftatoris iam defun- — ./ ( — "" **
: z : : 7 das* : 9d * » * : b P : ; 4 4 H : i I3 ER — - * *
TiBI cum municipibus hereditas communis erit: familiae | Cti, neque heredis, qui nondum adiit?*?, negotium geffiffe vi- | 4557 a.

DIGESTORVM . LIB.

;z't(/»:f:VHI.' IA(&) LENVS ?? libro XV. ex Caffio. »L[A*gj; 86
c1VITA[TES) li per eos, qui rés earum adminiftrant, non de-
fenduntur, nec quicquam eít corporale Reipublicae, quod pos-

hercifcundae iudicium inter vos redditur. Idemqüe dicendum
eít ?3 in finium regundorum ?? et aquae pluuiae arcendde *?
iudicio. | |
. X. Pavrvs libro I. Manualium., CoxsTiTVr pot-
eft actor etiam ** ad operis noui nuntiationem, et ad ftipula-
tiones interponendas: veluti legatorum, dantni infecti, iudica-
tum folui: quamuis feruo potius ciuitatis caueri debeat: fed
et fi a&tori cautum fuerit, vtilis aCtio adminiftratori rerum ci-

IHI.

TIT. Lj V.

mihi aduerfus eum negotiorum geftorum a£tio. Curatori autem
furiofi, vel furiofae aduerfug— eum, eamue dandam '? a&tionem « P
Labeo ait. $. 6. Haec verba, fiue quis negotia, quae cuius-

6I

detur. Sed fi quid acceffit poft mortem, vtputa partus, et fe-
tus, et fructus, vel fiquid ferui adquifierint **: etíi p-Jex 5*
his verbisnon continentur *?, pro adiecto tamen debentaccipi.

$. 7. Hjáec autem a&tio, cum ex negotio gefto oriatur, lety; e- iLl

redi et i(.n heredem competit. $. 8. * Si exfecutor a Praetore
. . : I7 4 2 - aW «3 .
in negotio meo datus dolum mihi fec.cut, (L/LB/?:ur mihi ad-
uerfus eum actio * *9. $. 9. Interdum in necotiorum gefto-
rum actione Labeo fcribit dolum folummodo verfari: nam, fi

—

Ty

Wa

M uitatis dabitur. : E. P affe&ione coactus, ne bona mea vdirabantur, negotiis te meis cc — ; ()74
Ug ETU Ia optuleris: Zequiffimum effe, dolum dumtaxat te praeftare. £ o
s / [ "IIS GESTIS * 8: Quae fententia habet gequitatem. $. 1o. Hac actione tenetur cc o u
v 56 DE N E GO!T EO non folum is, qui fponte, et nulla neceffitate cogente, immi-
: VrnPrANvs libro X. ad Edictum. fcuit fe negotiisalienis, et ea geffit: verum et is, Qui aliquane-
! HOC EgnicTvM neceffarium eft: quoniam magna vtilitas | celfitate vrgvente vel neceffitatis fufpicione geífit. $. rr.
Ó abfentium: verfatur, ne indefenfi,rerüm, poffetiionem) aut | Apud. Marcelium libro fecundo Digeftorum qugeritur, fi, cum ,eï;ü..l:.t E d
.'dr"äw* n venditionem patiantur, vel pignoris diftractionem, vel poenae propofuitlem negotia Titi gerere, tu mihi mandaueris, vt ge- m
" LUA committendae actionem, vel iniuria rem fudimjamittant. , — | ram: an vtraque a&ione vti poffim? Et ego puto, vtramque/ ec — /isveon

ticésfüas .K GArVs libro IH ad Edictum prouinciale. . Sr
/Qvis abfentis negotia geflerit, licet ignorantis: tamen quid-
uid vtiliter in rem eius impenderit, vel etiam ipfe ? fe in
[J ff xe»? abfentis[alicui[obligauerit, habeat eo nomine actionem.

locum habere: quemadmodum 1pfe Marcellus fcribit, fi fide-

iufforem acceperoi *? negotia gefturus: nam et hic dicit, ad- |e ;f o-

uerfus utrumque effe actionem.

«

IV. InEw libro XLV. ad Sabinum. Se» vripEa- $

A

M ec Ytaque eo cafu vitro citroque.nafcitur actio, quae appellatur ne- | wvs, an fideiuffor hic habere aliquam actionem poffit? et ve-
x gotiorum geftorum.. Et fane, ficut Áequum eijf, 1pfum .a&us rum e&,.nego lorum geftorum eum agere pofle, nifi donandi
uf j O rationem reddere: et eo nomine cog(.i.enü']a.rl, g*gä—g-qmd vel | animo fideiuffit. : |
3 feog non, vt oportuit, geffit, vel ex his negotiis retinet: ita ex (di- V. Ipxw libro X. ad Edictum. ITEmw fi, cum puta-
U )t&: uerfo iuftura eft, fi vtiliter geffit, praeftari ei, quidquid eo no- | uiate ?? mihi mandatum, ?* negotia geffi: et hic nafcitur
r mine vel abeft ei, vel afuturum eft. 7f. s negotiorum geftorum aftio, ceffante mandati aCtione. Idem -
u C ne wf IIL VrrrAwVvS libro X. ad Edi&tum. Arr PRAx- eftietiánr, fi pro te fideiuffero, dum puto mihi $ t6 mandatum p
L TOR: StOYIS NEGOTIA ALTERIVS, SIVE QVIS NE- | effe. $..r. Sed et fi, cum ?? putaui Ti lä negotia effe, cum /
. i GOTIA, QVAE CVIVSQVE * cvM 1S MORITVR ?| elfent Sämpii*onii, ea ?? geffi, folus Sämgronius mihi aCtione. pO
i, eh- FVERINT, GESSERIT: IVDICIVM, EO NOMINE DABO. negotiorum geftorum tenetury/ pe: nwHta teger dis fFinetho Ticcfe t CUP COT g
h $. r. Haec verba fi quis, fic füht accipienda, srv E QVAE: VI.,Ivrriamvs libro III. Digeftornm feribit;?^*. — Sx fecud À. /,,,;M&cä;,:g

l NE lge iudicio tenear.is: negotiorum geftorum tïjüabeþf?) obliga- 64 | Q
u fiue plura. $.5. Alterius inquit: et hoc ad vtrumque fexum | tüm: fed et pupillum: modo fi locupletior fuerit factus ??. | 1 Labco [40
de—;imzw refertur. $. 4. Pupillus;fane" *, fi negoïia gefferit, poft re- | $. 1. Item, 11 procuratori tuo mutuam pecuniam dedero tui
m fcriptum Diui lgii etiam * conueniri poteft in id, quod ? fa- | contempla ione,(yt creditorem tuum, vel pignus tuum liberet: :
- /hg &tus eft locupletior: agendo autem, compenfationem eius, quod aduerfus te negotiorum geftorum habebo ?? atCtiohem: aduer- «ex:óeo
dC geílit, patitur. $. 5. Etífi furiofi negotia geflerim: competit | fus eum, cum quo contraxi, nullam. Quid tamen 1i a procu-
m : | ratore
: 35 Hal. IABOLENV'S. GEE. 36 Redundat manifefte haec vocula Z4m. | Vulg. fcribit contimeatur, Ego ifa contiuentur et debent, conftruo cum verbis
l Abeít quoque ab omnibus tam fcyiytis, quam editis. gR. Etiam ab Hal | partus fetus etc. B R. Etiam Hal. coutznetur et debet. GEB. p Fïal.a prae- 7 ï;'«' J "
T Scripti funt Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 37 Hal Hb XII | tove datus iu negocio geremdo. doln.* G. B. I8 Haec a 'Taurellio hic afte- / F
GE B. 38 Vulg. inferit et. BR. 39 Bafil cweg? ógo3esíuv. noue fed re- | rifcis inclnfa ab eadem manu, quae codicem Flor. fcripfit, ad' paginae calcem : :
- üe. BR. 40 Dafll «eg) Ü2uvos óAwo0, de aquae tractu. BR. 41 Hal et. | fuppleta funt, pofito figno Martis, quo folet vti in omiflis. BR. Conf. hic Lu- £.
*föï GER. ; / dou. Vitalem J. Far. Le&. 12. GER. I9 Taur, acclpero. GER. 20 y "
" : | Flor. olim fuit autemibZ, forte pro ab te vel abs te. V.. L. 75. fupr. de Pvo- . $4
d t Ap. Hal, rubrum eft Negociormm gefforum, absque praepofitione. GEB. | car. potuit etiam librarius pro a te m. . . in coniun&ta fcriptura autext, legiffe, «5 12 Aaec t
v 2, Hal. ctiaim fi fe. GEB. 3 'Taur, habet in margine rezz, corre&io antiquior | B R. 21 Hal praefipit tua. G EB. 21 Ap.-HaL'cmn, abeft G ER -:23 47 . aC paset
n eít, quam omnes receperunt. Bm. Etiam Hal. GEB. — 4 Hal cuiwy GER. Hal. eaque. GEP. 24 Hoc caput antecedenti agglutinauit Hal. hoc pac&to Oi*
" 5 Hal. moriretur. GEB. G Vulg. accipere debemus. BR. 7 laur. pupil | tenetmr, vt Iuliauus libro teæ:tz'o? Digeflorum fcribit: Si pupiti: etc. Ruffardus Is - E :
. luSaue. GE B. 8 Ap. Hal. etiam, abeft. GE B. 9 Vulg.in id, in quo. B R. | putat 72 vt ex nota numerali V. cile enatum: perperam omnino, cum talesno- 4 6: Ff.
D 1o Vulg. inferit negotiorum geflorumm. BR. — YI Hal. cuims. GEB. I2 Hal. | tae qecjn Pan.d. Flor. nec in alx.xs .quïbusm-s cod1c1'b1.15 extent. Hal.oandrum A
" qnorivetur. GER. 13 Vulgo addunt bereditatém. 8 R. 14 Hal adquifie- | mouit fingularis fo.rma huius mfc.mpt.wms, adiecto fcribet. — Et Íane coqmngenda
k vunt. GEB. 15 Flor. z» ex deletum eft, fed tam tenuiter, vt aciem oculo- | funt haec duo capita, fed ex raïlombqs, quas profert Duker. a2 Opu]c.. de La-
j5 yum effugiat, ( quod ipfüm fignum antiquitatis cft, ) idque Taurellio videtur | tzu. ICt. Vet. p. 319. 7- $.. Vuïg: hmphcxter,q v folet praeter nomen ICd
AP fraudi fuiffe, nifi forte dubitauerit, an ea phrafis, ex biy verbis comtineutur, de- | cctera recidere; Iuizauns. $; pupilli etc. BR. — Eo ipfo; quod Hal. d'*,'ïs leges in
i fendi queat, ita nimirum, vt ex bis verbis, accipiatur, quantum ad haec verba | vnam contraxerit, fa&um eft, vt numeri legum in Norica a noftris differant, et
» attinet: won contiuentur, quali effet: edidto non continentur. Omnes tamen fint in eadem leges huius tit. XLVIII. hic autem X"LIX.1 quod ia gratiam eo-
j quos vidi, codices ex pro deleto habuerunt, BR. Etiam Hal. GEB. 16 Ha- | rum, qui aliquam fequentium legum ap. Hal. quaerere voient, hic annotare lu-
nti bent omnes, quotquot adiui, contiuctur in fingulari, et in fcquentibus devct. | buit. GEE. 25 Vide Lud. Vitalem 1. Var. Led. 10. GEB. 26 Hal.'lm-
317 - o 87 A2 * beo.
)

. . vant .
qpam et mulieres negotiorum geftorum agere pofle et conueni-
ri non dubitatur. $.2. NEGofra fic accipe *: fiue vnum,

PvPILLI tui negotia geffero, non mandatu tuo, fed ne tute-

62
: £ vnéed: eÁ
ratore tuo ftipulatus fum ?72 Potef: dici fupereífe mihi ad-
rt uerfus te negotiorum geftorum actionem: quia ex/abundanti
hanc ftüipulationem interpofui. $. 2. Si quis pecuniam, vel
aliam quandam rem ad me perferendàm acceperit: quia meum
. mnegotium geffit, negotiorum geftorum mihi actio aduerfus eum
/tsit. competit. $. 3. Sed et ?^5 fi quis negotia meageffit, non mei
)--,L,'Lit contemplatione, fed fui lueri caufa: Labeo fcrää? ?9?, fuum
D eum potius, quam meum negotium geffiffe: qui enim depr£e-
dandi caufa accedit, fuo lucro, non meo commodo ftudet. Sed
cÁ mihilo minus, immo magis et is tenebitur negotiorum gefto-
cc rum aCtone. Jpfe tamen, fi circa res meas aliquid impende-
fL. rit non ?? in id, quod ei abeft, quia improbe ad ?* negotia
ia meamn quod ?? ego locupletior factus füm, habet
f «e contra me actionem ?3, ( : i
fatus eft, vtvfaumr negotium in fuis bonis quafi meum geffle-
cc rit: nulla ex vtroque látere nafcitur a€tio: quiajnég fides bona
3cj. hoc patiptur "?. Quod fi ét fuüm ?* et méüm quafi meum
;,»,,S00erit: in meum tenebitur. Nam jet/fi cui mandauero, vt
A9 meum negotium gerat, quod mihi tecum erat commune: di-
cendum eífe Labeo/aitj fi et tuum geffit fciens, negotiorum ge-
ftorum eum tibi teneri. $. 5. 5i quis quafi feruus meus nego-
tium iméuip geflerit, cum effet vel libertus, vel ingenuus: da-
bitur negomäorum geftorum a&tio. $. 6. Sed fi ego tui filii ne-
gotia geffero, vel ,ferui, videamus, an tecum negotiorum ge-
,,, ftorum habeam a&tionem? et mihi videtur verum, quod Labeo
//l. diftinguit, et Pomponius libro vice fimo fexto probat: vt, fi
quidem contemplag

Cf

done ?7 tui negotia geffi pecujiaria, tu mi-
hi tenearis: quod fi amicitia/filii tui, vel ferui, vel eorum con-
templatione, aduerfus patrem vel dominum de peculio duimta-
«c . xat dandam attionem. Idemque eft et fi fui iuris effe eos pu-
taui. Nam et fi feruum non neceflarium emero filio tuo, et
cf. turatum habueris: nihil agitur $2, ratihabitione. Eodem loco
K. Pomponius fcribiä&oc adieCto, quod putát, et fi nihil fit in
peculio, quoniam |plàs patri dominoue debetur, et in patrem
dandam aCtionem, in quantum locupletior ex mea adminiftra-
i & tione factus fit. $, 7. Sed ÍP? fi hominis liberi, qui tibi bona
E 5.- [ üde feruiebat, negotia geflero: fiquidem putans tt'iurp effe fer-
EM /Z um geffi: Poftiponius feribit, earum rerum peculiarium ^4?
caufa, quae te fequi. debent, tecum mihi fore negotiorum ge-
ftorum atctionem: earum vero rerum, quae ipfum fequuntur,
non tecum, fed,cum ipfo. Seda?1/ fi liberum ifeiui; ^?: earum
uidem rerum, quae eum fequuntur ^?, habelbjofaduerfus eum
aCtionem: earum vero ^^ quae te fequunturj aduerfus te.
$. 8. 5i Titii feruum putans, qui erat Sempronii, dedero pecu-
niam, ne occideretur: vt Porhponius ait, habebo negotiorum
geftorum adüerfus Semprónium aCtionem, $. 9. Item quge-
ritür apud Pedium libro feptimo: fi Titium quafi debitorem
tuum, extra iudicium admonuero, et is mihi foluerit, cum de-
bitor ^? non effet: tuque poftea cognoueris, et ratum habue-
ris: an negotiorum geftorum attione me poffis conuenire?
Et * ait * *5, dubitari poffe: quia nullum negotium tuum

u v cc

— xner m

[ eexaniar,

LA 60S. o

s
a40UCA .

/ h,

QUnTRO u F0
| G »vn. C CS

—

beo. GE R. 277 Hal. fuero. GE.

28 Ap. Hal. et, abeft. GEs. 29
Hal. fcribit. GER.

20 Vulg. inferit etiami, BR. 31 Taur, a 7. GER.
. 82 Hal.ct Vulg. 44o. BR. — 33 Vide Noodt. III. Probab. 9. 8R. — 34 Hal.
praefigit Sed. GEB, — 35 Hal. et Vulg. patitur. Videlicet Flor. a antique
deleta. Et tamen vel fic Taurellio merito fuit fufpe&a ifta litura. BR. 36
Hal. inferit megociwm. GEB. 37 Vide Duker. ad Op»fc. de Latiu. ICt.
: Vet, p. 318. n. 1, BR. 38 Vulg. agi. BR. . 59 Hal. et Vulg. inferunt
3 et. BR. . 40 Ap. Hal. peculiarium, abeft. Habet tamen in margine al/a$ ad-
ditur, pecaliarium. GEB. — 41 Hal.inferit et. GEE. — 42, Taur. fciBi. Gx g.
43 Hal. confequuntur. G ER. 44 Hal. inferit verum. GE R. 45 Hal. in-
ferit tuus. GEB. — 46 Manus eft recentioris. BR. — 47 Hal. conflituit. GE .
48 Hal. et Vulg. tuj. BR. — 49 Hal item. GEB. — 50 Ap. Hal. beres, abeft.
GEB. 51 Taur. ADquzn. . Hal. et Vulg. atqui. BR. 52, Hal. boc. G E B.
53 Ap. Hal. fi. abeft, GER. 54 Hal. et Vulg. inferunt actzone. BR. 55
Vulgo et, abell. nR&. — 56 Flor. olim erat quodicputo, quafi-quod lic puto ve-

bit poft ratihabitionem aduerfus me competere a('"t(ïo»,d Sicjra- 19

$. 4. 3* Siquis ita fimpliciter ver- |

DIGESTORVM:. LIB. IIl TIT. V.

geftum eft, cum debitïr tuus non fuetit. Sed ratihabitio, in-
quit, fecit tuum negotium: et ficut ei a quo exaCtum eft,, ad-
uerfüs eum datur repetitio, qui ratum habuit: ita et ipfi ijobe- pétto
tihabitio conftituet ** tuum négotium, quod ab initio tuum -*
non erat, fed tua *9 contemplatione geftum. $. 1o. Idem *?
ait, fi Titii debitorem, cui te heredemff)utabam, cum effet Se-
luslheres, 59 conuenero fimiliter, df exegero: mox tu ratum /,J 4
habueris: effe mihi aduerfus te, et tibi mutuam negotiorum
geftorumatCtionem. Atguin ** alienum negotium geftum eft:
fedjratihbabitio hoc conciliat: quae res efficit, vt tuum nego-
tium geftum videatur, et a te hereditas peti pofüit. $. 1r.
Quid ergo, inquit Pedius, fi, cum te heredem putarem, infu-
lam fulfero hereditariam, tuque ratum habueris? an fit mihi -
aduerfus te aCtio? Sed non|fore ait: cum hoc faE&o meo alter ; 4d a«c,
fit locupletatus, et alterius re ipfa gettum negofium fit: nec
poffit, quod alii adquifitum eft ipfo geftu, hoc tuum, negotium
videri. $. 12. Videamus in perfona eius, qui negolt.ia admini-
ftrat: fi quaedam geiï"& quaedam non: contemplatione tamen
eius alius ad haec 57* non acceffit, et fi. 93 vir diligens, quod
ab eo exigimus, etiam ea gefturus füit: an dici debeat, nego- .
tiorum geftorum [P^ eumvaténeri et 55 propter ea, quae non|g«rzent
geffit? Quod ?* puto verius. Certefiquida fe exigere de^^ — .

byit, procul dubio hoc ei imputabitur: quamquam enim hoc ei

imputari non poffit, cur alios debitores non conuenerit: quo-
niam conueniendi eos ?* iudicio facultatem non habuit 58,
qui ?? nullam æfionem intendere potuit, tamen a femetipfo
cur non exegerit;yeifimputabitur: Ejä forte non fuerit 99 vfu- jf n
rarium 9* debitum,incipit $^ effe vfurarium: vt Diuus Pius 125^
Flauio Longino refcripfit: nifi forte, inquff, vfuras ei remi-
ferat 93. $, |
V. PAMLVSllibw--ïX:'"äd Edictum. OvraA 5* tan-
tundem ip bonie fidei iudiciis officium [iudicis|valet, quantum/ 154.
in ftipulatione nominatim eius rei facta interrogatio. Z

.. VIII. VrPriANvS)Jlibro-X.-ad-Edictmum, S1 AvTEM
is fuit, qui negofia adminiftrauit, a quo mandatum non exige-
batur: potfe ei imputari, cur oblata de rato cautione, eum non
conuenit: fi modo facile ei fuerit fatisdare. — Certe in fua per-
fona indubitatum "? eft: et ideo fi ex 99 caufa füit obliga-
tus, quae certo tempore finiebatur, et tempore liberatus yeft:
nihilo minus negotiorum geftorum attione erit obligatus. Á
Idem erit dicendum etinea caufa, ex qua heres non tenetur 97 y:sreio
vt Marcellus fcribit. $. r. Item üæfundum tuum, vel ciuitatis
per obreptionem 9? petiero négotium tüum vel ciuitatis ge- —
rens, et ampliores, quam oportuit,|fructus|fuero confecütus : 249*
debebo hoc ipfum tibi vel Reipublicge praeftare, licet pae(ttere !
nón potüerim. $.2. Si quocumgue modo ratio compenfátio- :
nis habita noneft a iudice: potiefLcontrario iudicio agi. Quod s/ec Á r
fi poft examinationem[ reprobatae fuerint/penfationes $?: ve- 1;et
rius eft,quafr re iudicata, amplius agi contrario iudicio non pof- ^««f
fe, quia exceptio reiiudicatae opponenda eft. $. 3. Iulianus
| libro

Tiu$. BR. 57 Vulgo inferunt zm. B R. 58 Hal et Vulg. babuerit. BR.
59 Vulg. quia. BR. 6o Hal. fuerat. GER. 61 Flor. fuit vffurarum, re-
centiffime 7 fuperfcripta, in duabus ff nihil immutatum. — Forte ; infertá, vt cum
fequente vfararium, quadraret. —Poffet alias legi cfurarum debitum. Omnes
tamen víavarium exhibent, adftipulantibus Bafllicis. 8R, Etiam Hal. GE .
62 Hal zucipiet. GEB. — 63 Hal. vemiferit. GEB. — 64 Vide ad b. l, Noodt.
de fenor. et vfur. lib. III. c. 6. BR. 65 Hal. uou dabitatum. GE B. 66
Vulg, inferit ea. BR. 67 Taurellius hic in margine habet temeretur, et. ad«
dit Brenkm. eft hoc ordinarii corre&oris, et tamen Vulgati libri pracfens tempus
retinent, et cum 1lis recentiores. Hal. tamen maluit teueretur. GER. 68
Hal. et H. a Porta in vtraque adícribunt in margine alias, errationem. — Sed re-
&e hoca nemine in contextum admiffum. Bafil. etiam: xazà cvyagmayne, vt

et alias faepe, ac fi nempe vox latina, obreptio deriuaretur ab obripio, cum fit ab
69 Hal. et Vulg. compen[ationes, non re&e, nam plaribus in
Bafil. habent evppacis-
D6 $,

obrepo. BR.
locis Noftri hoc fenfuü habent pemfare, et penfatie.

HU

Wwelrpufi

: Cm

m
h
Tur

QT

DIGESTORVM LIB.

)libæ-teW : Si ex duobus ?? fociis alter me pro'hibue— |
n. ri&aiminifcrare, alter non: an aduerfus eum, qui non prohi-
buit, habeam negotiorum geftorum aCtionem ? [mouetur] eo,
. quod fi data fuerit aduerfus eum actio, neceífe erit et eum -
Kspertingi 7*, qui vetuit: fed et illud effet7^ iniquum, eum,-
;j qui non prohibuit, alieno facto liberari: cum 72, fi mutuam .
pecuniam alteri ex fociis, prohibente focio, dediffepí, vtique -
eum obligaregí: gf puto fecundum Iulianum .debere dici, fu- |
pereffe contra eum, qui non prohibuit, : negofiorum geftorum
"d -.aöfionem: ita tamen, vtiis, qui prohibuit, ex nulla parte, ne- :
"f''que per focium, neque per 7* ipfum, aliquid daníni fentiat.
: IX. Sc€ EVOLA ibr ionums PoMPONIVS
: fcribig 75, fi negotium a te, quamuis male geftum, probauero:
negotiorum tamen geftorum te mihi non teneri. |
o r $gO & 1n dubio hoc an ratum habeam, actioy negotiorum ge-
, $torum pendeat: nam quomodo, cum femel cgeperit, nuda vo-
z luntate tolletur? fed fuperius ita verum ?5 fe putare| fi do-
Scaeuola: ** Immo puto, etfi.compro-

-

^u.

)eí

- L ]us malus a te abfit.

. [4) 4.bem, adhuc negotiorum geftorum aCionem effe. Sed eo di-

&um 7?, te mihi non teneri//quod repfobare *? nón poffjm
emel probatum : et quemadmodum, quod vtiliter geftum eft,
neceffe eft apud iudicem pro rato haberi: ita omne, quod ab
ipfo probatum eft. Ceterum, fi, vbi probaui, non eft negotio-
rum 59 actio: quid fiet, fi a debitore 5* meo exegerit, et pro-
f&X bauerim, quemadmodum recipiam ? item Ífi vendiderit? ipfe
'denique, fi quid impeyídit, quemadmodum recipiet ? nam vti-
que mandatum non eft: erit igitur et poft ratihabitionem ne-
gotiorum geftorum actio. KRT
X. VrrPrANvs|[libro-X-ad-Edictum. SEep AwN vltro
cf. mihi tribuitur aCtio füumptuum, quos feci? et puto competere:
nifi fpecialiter id aCctum eft, vt neuter aduerfus alterum habeat
aCtionem. — $. r. Is autem, qui negotiorum geftorumiagit,
non folum fi effe&um habuit negotium quod geffit, aCtione
ifta vtétur: fed (ufficit, fi vtiliter geffit 9^, etli 95 effectum
non habuit negotium: et ideo, fi infülam fulfit, vel feruum ae-
grum, curauit, etiamfi infulaïexu&a eft, vel feruus obiit 9*, aget
LL/f. negotiorum geftorum ??: idque et Labeo probat.
Celfus refert, Proculus apud eum notat, non femper debere da-
r. Quidenim fi eam infulam fulfit, quam dominus quafi im-
ar fumptuydereliquerit, vel quam fibi neceffariam non puta-
u lOnerauit ?*, inquit, dominum fecundum Labeonis
fententiam, cum vnicuique liceat et damni infeCti nomine rem
dérelinquere. Sed iftam fententiam Celfus eleganter deridet:
| L.

—14

evo)e, noue, fed non adeo male, quafi dicas concalculatiomes. BR. 7o In
Vulgata incipit L. Si duobus, teíte Contio. Reéte autem hic Bynkersh. fine
glofis. BR. — 71 Omnes habent perflviugi, Sed et nouem MSS. vnanimiter
contra Florentinam infurgunt, quam adhuc tue&r, quod taewgere a probatis au-
Goribus adhibeatur pro laedere, perftringere. B R, |SS) funt Barb. Vat. I. Ilf.
Pal. L. S. Cruc, Magl. Treuif. Bynkersh. Etiam Hal. perfiriugi. GER. 72
Vulg. effet. & R. 73 Hal. et Vulg. cum etfi. £R. 74 Hal. per fe zpfum.
Pronomen hic non incongrue fubaudiri putem. — Adeft tamen in quinqïä IV;SS.
eíex, quae contuli. Sextus eft Bynkersh. fine gloffis — Ceterum in "Treuxf.. eo
amplius fuper ipfun, nonnemo fcripfit gefforem. & R. AKeliqui fünt Barb. Pal, I.
Bynkersh. Sed Treuif. et S. Cruc. habent, vt Florentiae, f1 Collationibus cre-
das. GE R. 75 Vide Perennon. J. Auimadu. 3. GE . 76 Ap. Hal. ve-
vum, abcít. G ES. 77 Ap. Hal. Scaenola, abeft, GEB. — 78 Hal. et Vulg.
, €0 didlo. Sic quoque feptem MSS. nifi quod in S. Cruc. olim fuerit eo d
f ( quod etiam tuentur Leonius et Faber a G -t/ho&jgapota allegati. B R.
|| ; habentes Barb. Pal. L. Treuif. Bynkersh. GhE. * MO Flor, etiamnum eít vejvo-
/| Bari Quid fi poffimi, in poffit, mutemus? Effet xaSoAixóregoy, — Sed alterum ta-
men magisex ingenio Codicis, vbi e et z facillime permutantur. —Vt autem Tau-
rell. ita et Editores ante eum, et MSS. feptem, nifi quod in Barb. pro poffim, fit,
SeocuUgef«m, quod nihil expedit. BR. — Taurellii tamen erat nobis dare reprobarl,
.,...f—L-*(um habeat reprobare, vti ante eum quoque Hal. GER. 8o Hal. et Vulg.
inferunt seflorum. BR. 81 Taur. in Adnot, debitore, deFztore per f enimin
P. GEE. — 82 Hal. coepit loco geffit. GEs. — 83 Hal.etimmfi. GEB. — 84
Taur. obIt. GER. 85 Vulg. addit actoue, B R. 86 Hal, putarit. GEB.
87 Taur. oneraDit. GEB. 88 Hal aegrum, GEB. 89 Hal. et Vulg. Jpe-

Videndum -

Sedj vt -

171
Repäzi*zggä

b"

II.

is enim negotiorum geftorum, inquit, habet aCtionem, qui vti- ;
liter negotia geffit: non autem vtiliter negofia gerit, qui rem — 9« -
nón neceffariam, vel quae4oneratura eft patremfamilias, adgre- , ,
ditur. 1luxta hoc eft et quod Iulianus feribit: eum, qui infu- 7 **75/( -
lam fulfit, vel feruum degrotum 99 curauif, habere negotio- /6€/€2 6«
rum gefto;am actionem, fi vtiliter hoc faceret, licet euentus '
nonfitfecutus. Ego qugero, quid fi putauit fe vtiliter face-
re, fed patrifamilias non e.xpeäiiebat? Dico hunc non habitu- z
rum negotiorum geftorum aCtionem: vt enim euentum non
fpeCtámus 9?, debet vtiliter effe cgeptuni. |
XL PoMPoNrvs|libro-XXLE-29.ad-Ouintum Mucium,
$1 wEGo TrA abfentis et 7.* ignorantis,geras: et culpam, 4* [ 7A
et dolum praeftare debes. Sed Proculus,jinterdum ?? etiam
cafuüum praeftare ?? debere, veluti fijnouum-negotium, quod | 4
non fit folitus, abfens facere, tu nomine eius geras: veluti ve-
nales nouicios) egémendo ?*, vel aliquam negotiationem in-
eundo: nam fi quid ?? damnum ex ea re fecutum fuerit, te
fequetur: lucrum vero, abfentem: quod fi in quibusdam]Tu- /|. 3 2«
crum fa&tum fuerit, in quibusdam|damnum: abfensipenfare ?5 |
lucrum cum danino debet. :
XII. VrrraAwNvs]Jlibro-K.-ad-Edictum. Svccksso- |
RI eius, cuius fuerunt negotia, qui ?? apud hoffesldeceffit, L^. —
haec aCio danda erit. $. r. Sedifi filiifamilias militis defun- - La
&i teftamento facto geffi ??: fimiliter erit danda aQuo. $.2. .«
oicut autem in negotiis viuorum geftis fufficit vtiliter nego-
ium geftum ??: ita et in bonis mortuorum, licet diuerfus exi-

tus fit [[??. li :
s[libro-IX- ad-Edicum. DenrTOR ^e«o

63

SXIIL Pavrv : «l
meus, qui mihi quinquaginta debebat, deceffit: |huius heredi- -7
tatis curationem fufcepi, et impendi decem: deinde * reda-

&a ex venditione rei hereditariae centum in ardà repofui: haec Y2

fine culpa mea ? perierunt: quaefitum eft, an ab herede,
qui quandoque extitiffet, vel creditam pecuniam quinguagin- efïbw aC
m .

ta * petere poffim, vel ^ decem, qude impendi? :lulianus X-
fcribit, in eo verti quaeftionem, vt animaduertanius, an 1uftam -
caufam habuerim feponendorum centum: nam íi debuerim et c^ |
. . . L 9* W;W 3 . , — 7
mihi, et ceteris hereditariis creditoribus foluere: periculum oU
non folum fexaceinta, fed egtgreliquuorum; quadrag intä »- nette- 3,/1; )VL
) 5 me' praeftaturum: decem tamen, quae impenderim 1 J24247—.
retenturum, id eft, fola nonaginta reftituenda 9?: Si vero iu- "X
fta caufa fuerit, propter quam integra centum cuftodirentur, c
veluti fi periculum erat, ne praedia in publicum committeren-
tur, ne póena,traieCtitiae pecuniae augeretur, aut ex compro-

: 5
: Iy
!* / 4

LIDser. — a miffío
Gemus, BR, — 9o Hal Ub. VII. GE&. — 91 Vulg. etimum. BR. — 92 Hal.

hic inferit ait. GEB. 93 Hal. praeffari. GEB. 94 Vulg. emendo. BR.
95 Hal.440d. GEE. 96 Hal. et Vulg. compen[are. RR. — 97 Hal.fi GES.
98 Vulg. megotia geffit. BR. 99 Hal megocinm wtilhter coeptsm. GEB.
10O Supremam huius legis di&tionem fecztas, non habet Taurellius. — Eft autem
illa in membrana Flor. recenti atramento obdu&ta, "Vnde videtur exiftimafle
Taur, prorfus recentem effe. Verum praeter veftigia vetuftae ícripturae inda-
bitato argumento funt pun&ta finalia, legibus fubiici folira, quae non funt fu-
perdu&a. Eodem plane loquendi modo in L. 1:0. verfus finem eft Zcet emem-
tus non eft fecutus, licet hoc ipfam forte Taurcllii fufpicionem corroborauerit.
Omnes interea feu fcripti feu typis impreífi codices noftram hanc vocem exhi-
bent. Addo Graecos in Bafil. xv davríav Vcxsv dmeríAssuu, quemadmodum
etiam in d. L, 10. BR. — Exhibet hanc vocem fecutns, etiam KHal. et fcripti
Barb. Pal. l. S. Cruc. Treuif. Dynkersh, GER. I Hal. demmm, loco deimde.
GEB, 2, Hal. in margine a&as, zu ea. GEB. 3 Accipe cáv quinquagizuta
in fecundo caífu. "Temere adeo Hal. credita quimqnagimta. B W. 4 Hal et
GEB. 5 Flor. induécta eft dittio milmm. —Atqui fupra in L. 33. de proce-

ratov. Velantiquitus deleta funt szilia, et tamen illic noa. tantum non omiit
ea Taur. fed ne figni quidem quicquam appofuit, vt adeo in his non tam litu-

rae, quam fenfas rationem habuiffe videatur. — Interea hic milia tuetur Bynkersh.
ad L. Leda c. 3. Abeft tamen hic smzlium ab omnibus codicibus fcriptis,"edï»
tis, quos mihi videri contigit. BR. Etiam ab Hal. Vidit autem fcriptos
Barb. Pal. L. S. Crac. Treuif. Bynkersh. GEB. 6 Ap. Hal. haec . id ef? fola
monaginta veflituenda defunt, interpretationes huiusmodi non folet Hal. ad-

U

mittere, tamen liaec ipía, licet nec in Bafil. inueniatur, non eít éliininanda. E R.

Z 3

4 Vulg.

Á

--

PA UCTS

d &
& F

f

|

tur reddere. ! t fe
eius, quod in feruitute geftum eft, ab eo, quod in libertate ges- -

64

miffo commltterefïr': non folum décem, quae in hereditaria

Á qe X » - z £ eUm . : D .
, negotia impenderig, fed etiam quinquaginta quáe mäl debita

funt, ab herede ttie confequi polfle. ,4
XIV. VrriaANvsjlbroX;ad Edié&um. Sr rrinrvs-
FAMILIAS negoäa gefiilfe proponatur: dequiffimum erit, in
patrem quoque actionem dari, fiue peculium habet, fiue in rem
patris fui vertit. Et, fi ancilla *, fimili modo, |
XV. P-*vrvsiibroTIX.-ad-Edi&um. PoMProwivs

libro vicenfimo fexto, in negotiis geftis,) initio cuiusqïe tem-
j

poris condicionem fpectandam ait, Quid enim, inquit, fi pu-
pilli negotía cdeperim gerere, etinter moras pubes factus fit ?
vel ferui, aut filiifamilias, et interea liber, aut paterfamilias ef-
feCtus fit? hoc et ego ? verius efle didici: nifi fi ab initio
quafi vnum negotium gefturus acceflero, deinde alio animo ad
alterum acceffero eo ? tempore, quo iam pubes, vel liber,
vel paterfamilias effectus eft: hic enim quali plura negotia ge-
fta funt; et pro qualitate perfonarum et actio formatur, et
condenfnatio moderatur. |
XVI. ,InEw tlibro (VlIt ad Plautium. Sgp xrT cum
aliquis negotia mea gerit *^,, non multa negotia funt, fed
vnus contraétus: nifi lab initio ad vnum negotium aéceflit,
vt fihito"eo difcederet: hoc enim cafu, fi noua vo:untate aliud
quoque adgredi cgeperit, alius contraCtus eft,**. job —/(ént.

XVTL. VrpiaxvsuibroXXXV. *?-ad Edi&um., E v w
ACTVM, quem quis in feruitute egit, manumiffus non cogi-
Plane fi quid conexum *? fuit, vt feparari ratio

fit, non poffit: conftat venire in iudicium vel mandati, vel ne-
gotiorum geftorum, etj ^^ quod in feruitute geftum eft. De-
nique fi *? tempore feruitutis aream emerit, et in ea infulam
Aediflcauerit, eaque corruerit: deinde manumiffus fundum lo-
cauerit: folaloc:?fiofundorum iniudicio * negotiorum

gïeiïc-
rum deducétur *7?: quia ex fuperioris temporis adminiftratione

nihil ampliusfiüdicio ** deduci poteft, quam id, fine quo ratio

libertatis terpore adminifiratorum negotiorum expediri non

poteft. Ed g j D o $ee-preniri
.j XVIIL Pavrvsibro-IX-—ad-Edictum. | PRocv-

Lvs *?, et Pegafus bonam fidemjeumj qui in feruitutemgerere
cyfepät, praeftare debere aiunt: ideoque quantum, fi alius eius
negotia geffiffet, feruare potuiffet, tantum eum, qui a femet-

ipfo non exegerit ??, negotiorum geftorum a(fione praeftatu-

rum, fi aliquid habuit in peculio, cuius retentione id feruari

poteft. M . a T
XIX. In Ev Hibro 11. ad Neratium. ATQXIIEMF? na-
tura debitor fuit, etiam £-in peculiojnibil habuit, fet|fifi poft-
eaj2?? foluere debet in eodem actu perfeuerans: ficut^is, qui

J 45 hahut A.

7 Vulg. addit fit. BR. 8 Hal et boc verius. GER. 9 Hal alio amimo,
ad aliud : aceo tempore, zà acceffero, omiflo. GEB. — YO Flor. aperte legitur ge-
vat, nec video cur Taur, id repraefentare noluerit communem fecutus. BR. — Im-
mo et Hal. habet vt Taur. gerit. GEB. II Hal.erit. Wulg. fit. BR. 12
Hal. lib. XXV. GER. 13 Florentiae eft conexum pro conuexum, quod me-
rito retinuit Taur. etfi non ita recenter altera zadícripta fit. Pro fuit quoque
omnes fuerit, exhibent. BR. — Hal. habet coumexsum, et quid quaefo vetuit fcri-
bere coNexum. GEB. 14 Vulg. etiam. BR. I5 Flor. fuit deuigueefl;-
tempore, forte per transpofitionem legendum denique et fi tempore, certe. cor-
rc&tio recens eft. B R. I6 Hal. fzudi iu 1udicium. G. 17 Hal. dedn-
ciur. GEB. 18 Hal. iu iudicium. GEB. I9 Vide Detleu, Langebeck ;u
Annuotat. c. 9. GEB. 20 Taur. exIgerit. GEB. 21 Ap. Hal. /dem Ne-
ratius, abfunt. GEB. 22 Taur. AdQV IN. Hal, Et qui. GEB. Vulg. At
qui expun&o fequenti etf, BR. 23 FKlor. olim erat et fi poflec, adiectio ta-
men zv bi ordinariae manus eft. Omnes, vt di&um, s? et, dcierunt. Vulg.
et H. a Porta in vtraque infarciunt babzerit. BR. — Ap. Hal. quoque et, abcft.
GE B. 244 Hal. fcribit, a capite rationem veddendam, debere fic etc.. GER.
2,5 Taur. fer Bicbat. GE B. 26 Hal. babuit affeium, De phrafi vid. Duker.
ad Opu[c de Latin. ICt. Vet. p. 321. n. 4. BR. — 2/7 Vulg. fuerit. BR. — 28
Hal. praefigit S4, GER. — 29 Cuiacius Jjb.. XIII. Obf. 16. ait: in archetypo

DIGESTORVM .LIB.

* 71- *
-contraria compeut, !

'Seruiäg refpondit, vt eft Eelatum/apudrAI&num libr
1

mo moho

TTV

Ill

C ' : T
temporali a&ione tenebatur, etiam poft tempus exa&tum ne-

gotiorum geftorum actione id praeftare cogitur. $. r. Scfe-
uolainoftenait, putare fe, quod Sabinus fcribit, debere ?* a ca-
pite rationem reddendum, fic intellegi, vt appareat, quid reli- dam .
quum fuerit tunc, cum primum liber effe cdeperit: noli vt do-
lum, aut culpam in feruitutenadmiffam in oblieationem reuo- eine.
cét: itaque fi inueniatur vel malo more pecunia in feruitute-
erogata, liberabitur. $. 2. Siibero homini, qui bona fide imi-
hi feruiebat ??, mander, ut aliquid agat, non fore cum eo
mandati aCtionem, Labeo ait: quia non libera voluntate exfb-1) F
quitur rem fibi mandatam, fed quafi ex neceffitateferuili: erit — .
dgiturnegotiorum geftorum a&tio: quia et gerendi negotii mei LJ ergo,
habuerit aflectionem ?$, et is fuit ^7, quem obligare poffem.
$. 3. 2* Cum me abfente negotia mea gereres, imprudens rem
mearm emiíti, et ignorans vfu ?? cepifti: mihi negotiorum ge-
ftorum ?*, vt reftituas, obligatus non es: fed fi antequam vfu-
capias, cognofcás rem meam effe: fubicere ?* debes aliquem,
qui a te petat meo nomine, vt et mihi rem, et tibi ftipulatio-
nem euictionis committat: nec videris dolum malum facerein — ,
hac fübiectione: ideo énim hoc facere debes, ne acfione ne- v sieor
cotiorum geftorum tenearis. $. 4. Non tantum fortem, ve-
rumetiam vfüras ex pecunia aliena perceptas negotiorum ge-
ftorum * iudicio * ?^ praeftabimus: vel etiam quas percipe- oj
re potuimus. . Contra quoque vfüras, (quas) praeftauimus 33, — -
vel quas ex ?^ noftra pecunia percipere potuimus, quam in
