916 Hal. exercet. GEB. — 92 Hal. ab illis, loco ibi. GEB. . '
: 1 Àp,

r IA
f
i-n

N d

B.
BN

La

-

Ü ï,zt |

|
1
1

——

— — — fT 0

«t
A

9.

J
AT
M
rlb
"TRUE

r
J
U[IMX.
MA um
)
ais

"i
B.
qu

' P
M i »L«C'tæ/;ïäw z *,n)v.f d n

äk/)/[k *'þf W'! ü b2 f;/z'i" ?z

t

Qw;,m?!wz? £t äü&m) d reedéco leto Z
]

/HT. j |
IVDICHS ET * VBI QVISPX ^

AGERE VEL CONVENIRI DEBEAT. /4) -

/ |
—— $ pE

] C onee i V L exANVS libro I ? ad Edi&um., /

I SE SVBICIANT aliqui iurisdictioni, et confentiant ^,
inter confentientes cuiusuis iudicis, qui Tribunali prae-
j - eft, vel aliam iurisdictionem habet, eft iurisdictio.
Il. InEgw librolll.ad Edicttum. CowsENsissE au-
tem videntur, qui fciant 5 fé^nóof effe fübiectos iurisdictioni
.eius, et in eum confentiant. QCeterum, fi putent eius iurisdi-
€tonem effe, non erit eius iurisdictio: error enim litigato-
rum, vt lulianus quoque libro primo, Digeftorum feribit, non
habet confenfüm: aut 9 fi putauerünt alium effe Praetorem
* pro *a alio, a&que error non dedit ? f iurisdictionem: aut ?
( )ïtfg) fi, cum reftitiflet quiuis ex litizatoribus, viribus Praetürae ? com-
| — pulfus eft, nulla iurisdiCtio eft. $. 1. Conuenire autemvtrum
«t inter priuatos)fufficit, an verojetiam ipfius Praetoris confenfus
A'Jïgeceü'arius eft-T?? ]lex [ulia iudiciorum ait: Qvo MINVS
X INTER PRIVATOS CONVENIA'T: fufficit ergo priuato-
rum confenfüs. ^ Proinde fi priuati confentiant, Praetor au-
s. tem ignoret confentire, et putát ** füam iurisdiCtionem, an
£ —vwtt legi gatisfaägm fit, videndum e?fc? et puto poífe defendi,
eius éffe iurisdiCtionem. — $. 254S1 e£ iudex ad tempus datus,
et omnes litigatores confentiant, nifi fpecialiter Principali ius-
fione prorogatio fuerit inhibita, poflunt tempora, intra quael
iuffus eft litem dirimere, prorogari. $. 3. Legatis in eo, quod)
ante legationem contraxerünt, item lhüs, qui teftimonii caufa
JL44 /uocati funt, vel fi quiþ' 1? iudicandi caufäïwlc fune !?,
vel in prouinciam deiïi/nati, reuocandi domum ifuámy *^ ius da-
,&7;&.5 tur. Eo *? quoque, qui ipfe *5 prouocauit, non imponitur
neceffitas intra ** tempora prouocationis exercendae, Romae,
. ., wel alio loco, vbi prouocatio exercetur, aliis pulfantibus re-
Lcenl.am. fpondere: nam, Celfus (huic etiam/|IdomuS !9 reuocationetn.
L'iowta,» dandam ait: quoniam ob aliam caufam vengtit: haec)CeHs fen-
tentia, et *? rationabilis && Nam et Diuus Pius Plotio Cel-
h—æmmmflano refcrgfl):üt, eum, qui tutf:lae reddend;*ä TP Zgaufq Romhm
? /'";ää*.s E,g,a:t;,,a—fä euocatus, alterius tutelae Wäa; ^ cuius .caufa
T ^.,non erat euocatus, non debere ""compellgu-1udïcmmxh£fc1pere.
ci *7/'*£ idem Claudio Flauiano ?3 refcripfit, minorem vigifitiquingue
: anuis, qui defidefgtat ^* in integrum reftitui aduerfus Afinia-
num ??g, quigalterius negotii caufa venerat, non effe Itomae
audiendum, $. 4. Omnes autem ifti domum reuocant, fi non

L

9

Lbgu

C

I Ap. Hal. De Iudiciis et,ab(unt. GE B. — 2Hal quis. GE£. 3 Hal.
lib. L. GEB. — 4 Vide Pard. Prateium IV. Senteutiar.g. GEB. — 5 Hal. fciuut,
et mox confeutiunt. GEB. — 6 Hal. vt, loco aut, evmox putauerimt. GEB.. 7 a Kal.
prae GEB. — 75 Hal. dederit. GEB.. $8 Hal.ac,locoast, GE B. — 9 Hal. pracfe-
éhurae. GEB.— 10 Àp. Hal.eff, abeft. GE B. — 11 Taur. in margine patet. Corre-
&iofubantiquaeft. 5&. — 12Libri Vulg. fi qui. Praeiuerant MSS. quorum non nifi
vnum $. Cruc. ex corre&ione ita habet. Reliqua ab initio. Immo argute
Barb. Si qui de judicandi caufa. — lal, vel arceffiti W*Pædi canfa. 8R. Nem-
ge voculis fj qz2, plane omiffis. Reliqua MSS. fumt, Vat. I. WL Treuif. Magl.
ynkersh.| G E B. 13 Ap. Hal. faut, abeft. G E B. 14. Vulg. fuam, abceit.
7A5 Hal, et Vulg. ei,íed et MSS. B R. Barb. S, Cruc. Magl. Treuif.
psh. GEB. I6 Ap. Hal. ipfe, abeft. GE B. 17 Hal. inter. GER.
/Mal. domum. GEB. 19 Hal et baec fententia vera et ratiomabilis off.
ïxlg, baec Celfi feutentia rationabilis efl! BR, — 20 Àp. Hal. reddendae, abeít.

BR.
" Byn
1

-DIGESTORVM LIB. V. TIT. L^

' /61GEST0RVM SEV PANDECTARVM
PARSSECVNDA/ i

/LIBER QVINTVS/

ET

QcCIML u

/

ibicontraxerfínt ?55, vbiconueniuntur. Ceterum, fl contraxe- o diesg
ránt ibi, reuocandi ius non habent: exceptis|legatis, qui licet AzécamT | ^a^£/
ibi contraxer&nt, dummodo ante legationem contraxerfnt, non |
compelluntur fe Romae defendere, quamdiu legationis caufa
hic ^? demorantur: quod et [ulianus fcribit,jet Diuus Pius 44.
refcripfit.| Plane,Ífi perfe&ta legatione fübfiftant, conuenien-
dos eos Diuus Pius refcripfit. $. 5. Item fi extra prouinciam
fuam contraxerfínt, licet non in Italia, quaeftionis eft, an Ro-
mae conueniri poffint? et Marcellus ?*, in eo folo, priuilegio
eos vti domum reuocandi, quod in ciuitate fua, vel certe intra
prouinciam ?5 contraxerfint. Quod éft vérum. | Sed et ??
fi agant, compelluntur'fe aduérfus omies defendere. Non ta-
men, fi iniuriam fuam perfequantur, vel furtum, vel damhum, s« /f. yerme
quod nunc paffi funt: alioquin, vt et ?? Tulianus eleganter
ait, aut impune contumeliis et damnis adficientur, aut erit in /4 & ex:«.
poteftate cuiusque, pulf:ndo eos, fuübicerelipfos(iurisdictioni, 1./ «2
dum fe vindicant. $. 6. Sed $7 fi dubitetur, vtrum in éa quis in—**f«) m
caufa fit, vt domum reuocare poffit, nec ne, ipfe Praetor debet £ "1. t«c ? ^jee
caufa cognita Kftatuere. — Quod fi conftiterit, in ea , eum effe p c—2 "*l
caufa, vt domum reuocet, debebit cauere im-iudicio fifti: fta- [ s
tuente Praetore,' in quém diem promittat. Sed, vtrum nudat«!c-« c— « -
cautione, an fatisdatow??, Marcellus dubitat. Mihi videtur, —6&«. "
follai,promifïione: quod et Mela 33 fcribit: alioquin ?* com- r35»ex$
pelletur iudicium accipere, quam inuenire eos ?^5, qui fatis pro 1X ,.
eo dent. $. 7. In oxrvä)nil:m;1 jautem/ 3?, in quibus p?*o1:elatr.-u.rp36 : "ï?ïäwd: |
admonitio, hoc procedere fine temporali damno .creditorum AA Ua r
oportet, $. $. His datur mulfde dicendae ius, iquibus/ D 46 — .. ]
ce ?* iudicium eft, et non aliis: nifi hoc fpecialiter eis per- Lo«c ^^ * A^
miffum eft. : | |
. lIÉ IpnEw libro IV. ad Edi&um. . Now vrpETvR
fruftrandae iattionis/ caufa latitare, qui praefens fufcipere iudi-
cium non compellitur. | r
IV. Garvs libro I. ad Edictum prouinciale ?85, Lrs
NVLLA nobis effe poteft cum eo, quem in poteftate habemusz:
nifi ex caftrenfi peculio. u | |
V. VrriaNVvs libro V.jad Edictum., . Sx ovxzs ex
aliena iurisdictione ad Praetorem vocetur, debet venire, vt et
Pomponius et Vindiuscripferunt ??. Praetoris eft enim gefti-
mare *?, an fua fit iurisdictio: vocati autem, non contemne-
re auCtoritatem Praetoris: nam et legati, ceterique, qui reuo-
candi domum ius habent, in ea fünt caufa, vt in ius vocati ve-
niant, priuilegia fua allegaturi. . :
VI. Inzx libronVL ;** ad Edictum. Casgcvs iudi-
candi ^^ officio fungitur. | |

J

M Z
X

þr»'w'?? E f/*, :]
wFft. ERNX -

GEB. 21 Hal. Romam erat ad fe enocatus. — Vulg. Romam effet euocatns. n &.
22 Ap. Hal. et Vulgo cartfa, abeft. . BR. 25 Hal. in margine al/as, Fauiauo.
G E B. 24 laur.defideRAt. GER. Vulg. defiderat. 8 R. 2532 Vulg. ZAfia-
num. BR. 25 b Hal. hic et in fequentibus coutraxerint. GEBR, — 26 Hal.
ib et mox fcripfit. GEE. . 2/7 Hal. addit at. GEB. — 28 Vulg. inferit faam.
BR. 29 Ap. Hal. et abeft. GE&. — 30 Ap. Hal. et abeft. GE&. — 31 Vulg.
inferit et. BR. 32 Vulg. fatisdatione. BR. 33 Flor. dia fuit Melas. £,
Ratio eft in promtu, fequéns s initialis, et quod librariis Graecis ille Nger, ar-
riferit. G E B. 34 a Vulg. inferit sagis. BR. — 34 5 Hal. addit poffit. G 8.
35 Hal.etVulg. addunteanuffis. BR. — 36 De Verbis buius $. ecipfa re, num hicla-
teat Tribonianus Bynkersh. VIII. O&f. 19. GER. 37 Hal. pablicum. G E.

38 Hal. ad edichum publicum. G Em. 39 Vulg. ref»onudermut, BR. — 40 Hal.
exiflimare. GEB. 41 Hal. ljs. ViII. GE. 42 Hal iudicantis. GE B.
Ee2 d ( 43

J g

Y02

, r i
VII. Ip&M libro;VIT. ^? ad Edictum. . Sx ovzs,
pofteaquam in ius vocatus eft, miles, vel alterius fori effe cóe-
perit, in ea caufa ius reuocandi forum non habebit, quafi
praeuentus.
VIII. Garvs libro !II,T.:gf'* ad Edictum prouinciale.
S1 ^^ ovrs in legatione conftituerit, quod ante legationem
debuerit, non cö'gi eum ^5 ibi iudicium, pati, vbi conftituerit.
IX. VrPramwvs libroIX.ad Edictum. IwsvraAre **

taliae, pars Italiae funt, et cuiusque prouinciae.

(X. Ipxw libro X. ad Edittumó DzsTrrrssm is*

; vwidetur, non qui diftulit, fed qui liti renuntiauit in totum : de-

fiftere enim eft, de negotio abftinere, *?, quod calumhiandi
animo *?4 infítituerat. Plane, fi quis, cognita rei veritate,

E ^ ' " . ; P . " 7A
jiceyd-ntiuum negotium deferuerit ^?5, nolensin litéimproba /^? perfe-

aVl
$t LA

Ll A

0(;'-1,,: Ut Uv-t)f/ä"'

$5 marg: as veeterf ia quidam|natura& [quidam moribus.]] Natura, vt furdus, mutus,
A,?/':Ufeä[(mifmgmndt&,et perpetuo furiofüs, et impubes: quiaiudicio carent. Lege

*

—

es u CK yraet —v
MUA u P

kh
L[-L'c* deleto "a,

L.j 4*.

uerare, quam calumniae caufa non inftituerat, is deftitifle non
videtur. : XX lf
XL IpnEwJlibro,XIL ** ad Edictum. — Sr 4 w&
fuerit adrogatus, qui mecum erat litem conteftatus, vel cum
quo ego, folui iudicium, Marcellus libro tertio Digeftorum fcri-
bit: quoniam nec ab initio inter nos potuit ?? confiftere.
XII. PAvrvs libroi[XVIIL5? ad Edi&um. Cv«
PRAETOR vnum ex pluribus 1udicare vetat, ceteris [id| com-
mittere videtur. $. r. Iudicem ?* dare poffunt, quibus(hocf? ?
Lege, vel Conftitutione, vel Senatusconfulto conceditur. Le-
ge, ficut Proconful& ?**4| Is quoque, cui mandata eft iurisdi-
étio, iudicem dare poteft: vt funt lesgati Proconfulum: item
hi, quibus id more ?? conceflum eft propter vim imperii: fi-
cut Praefectus Vrbi, ceterique Romae Magiftratus. ..$.2. Non
autem omnes iudices dari poffunt ab his, qui iudiqïs dandi ius
habent: quidam enim lege impediuntur, ne ?? iudices fint:

impeditur ??, qui Senatu motus eft. Moribus ??, feminae,

et ferui: non quia non habent iudicium, fed quiareceptum eft, -

vt ciüilibus officiis non fungantur. $. 3. Qui poffunt effe iu-
dices, nihil intereft/ in poteftate, an fui iuris fint.
.XIIL Garvs libro|VIL ad Edictum iprouineiale $T.
IN rRiBnvs iftis 9? iudiciis, familiae/ercifcundae, communi
diuidundo, et finium regundorum quaeritur, quig aftor intel-
legatur: quia par caufa omnium videtur? Sed magis placuit,
eutii videri aCtorem, qui ad iudicium prouocaffet. !
XIV. VzrrANVS libroll. Difputationum. SE»p cum
ambo ad iudicium prouocant, forte res difcerni folet.
XV. IpEx libro XXI. ?? ad Edictum. 9* Frirrivs-
FAMILIAS $54 iudex, ff litem fuam faciat, in tantam quanti-
tatem tenetur, quae tuncin peculio fuit, cum fententiam di-
cebat. $. r. Iudex tunc litem [fuam! facere intellegitur, cum
dolo malo in fraudem legisjfententiam dixit. Dolo maloau-
tem videtur Kge facere, fi euidensarguatureius vel ??5 gratia vel
inimicitia, vel etiam fordes: vt veram gaeftimationemlitis prae-
ftare cogatur. weext d

43 Hal. ljj. I. GER... 44 Hal, ljb IIT. GES. — 45 Conf. Noodt. de Iurisd.
et Imper.lib, I1. c. 13." GEB, ^ 46 Hal. debuit, ton cogitur ibi, et in fine, con-

flituit. GEB. ^ 477 Conf. Fer. Adduenfis lib. I, Explanat. ad b. . GEB. . 48
Hal. in margine alias, abfiflere. . Vulg. a megocio iu totum abflinere. BR. — 49a
Baül. xevzà evxodavvíny, per calummiam. BR. — 495 Hal. deferuit. GEB. 50
Bafil. &ripe?ens Avoixóvvo 3nz, immorari impudenti li. BR. 51 Hal l.
XXIL. GEB. — 52 Vulg. inferit udicium, BR. — 53 Hal. lib. XVIII. GER.
54 Hal. et Vulg, inferit autemm. GEB. — 55 Ap. Hal. boc, abeft. GEB. — 56

Hal, et Vulg. Proconjhl. BR. 57 Ap. Hal. more, abeft. Conf. Petr. Perre-
non. [. Aninadu. :2. GERB.
59 Ap. Hal. zmpeditur, abeft. GER.
Hal. Caius lib, ad. editlum publicum. GER.
63 Flor. eft vincenfuno primo, vt etiam habet Taur. GEB. — 64 Hal. fequens
fi huc transfert, GEB. — 65 a Conf. Leunclau. J7J. Notator. 21. GEB. — 65b
Hoc vel Hal. ignorat. G E B. 66 Hal. etimm. GEB. — 67 Hal. lib. XXI.
GEB. 68 Hal. lib, XXII. GEB. 69 Ap. Hal. ef?, abeft. GEs. 70
Vide, fi lubet, Petr. Perrenon. 11. Animadau. 20. GER. 4X Hal. can(fa, et

6o Vulgata hic inferit vt. BR. — 6I
62 Ap. Hal. ifis, abeft. GER.

DIGESTORVM LIB. V.

58 Hal. in margine alas, vt iudice$. GEB.

TIL. £
XVI. InEM libro QV

tem 95, in heredem iudicis, qui litem fuam fecit, putat actio-
nem competere: quae fententia vera non eft, et a multis no--

: "^ ,*', r
od d '?S'?l F.

,. ad Edi&um. IvrraANvs au-

tata eft. t ol MT
XVIL. Ingw libro XXIL $* ad Edictum.S4M v r.ra-
-NvS-ait:| Si alter ex litigatoribus iudicem folum heredem, TR ch

vel ex parte fecerit, alius iudex neceffario fumendus eft: quia
iniquum eft, aliquem fuae rei iudicem fieri. $*** & — , , 14272 M
| ! T n : ^ * * |ecotfrmo famnSo t j
. XVIIL InEw libroXXITLJ5* adEdictum. Sx rowatvs s exem-
fpatium interceffürjum erit, quo minus iudex datus operam pos- 5$
fit dare, mutarieum iubet Praetor, hoc eft ?? fi forte óccupatio a-
liquaiudicem non patiatur operam iudicio dare "?, incidente infir- 44
mitate, vel neceffaria profeCÉione, vel rei fuae familiaris periculo.
$. 1. Si filiusfamilias ex aliqua noxa **, ex qua patri actio com-

DN

petitjvelit experiri, ita demum permittimuslei agere *?, KQE** Ls
.non fit qui patris nomine agat. Nam et Iuliano placet, hi fi- j
liusfamilias legationis'7*, vel ftudiorum gratia aberit 75, yet s ex eC f-
xel furtumJ vel damnum iniuria *9g paffus fit: poffe eum vtili Zerz»s, :
iudicio agere: ne, dum pater expectatur, imggnita fint malefi-
cia: quia pater venturus non eft, vel dum veni£ *^, fe fuübtrahit
is, qui noyïgm commifit. Vnde ego femper probaui, vt fi res
non ex maleficio veniat, fed ex contractu, debeatffilius ** age- feamsse:
Lfäümäc'lo, forte depofitum repetens, vel mandati agens, "t 7
vel pecuniam, quam credidit, petens: fi forte pater in prouin- ) £
cia fit, ipfe autem forte Romae vel ftudiorum caufa, vel alia l- r2 en €.,
fta éx caufaagat *?: he ^? fi ei non dederimus actionem, fu-
turum fit, vtimpune fraudem patiatur, et egeftate Romae la-
boret, viaticulo fuo non recepto, quod ad fumpturh páter 6i de-
ftinauerat 5?, Etfinge Senatorem effe filiumfamilias, qui pa-
trem habet in prouincia, nongiéy augetur vtilitas per digni-
tatem ? : 07112 | "o
XIX. InEw libro LX. ad Edictum **. Hemnxs ab-
fens ibi defendendus eft, vbi defunttus debuit, et conuenien-
dus, fi ibi inueniatur, nulloque fuo proprio priuilegio excufa- /f & :
tur. $. r. Si quis tutelam, vel curam, vel negoti? vel argen-
tariam, vel quid aliud, vnde obligatio oritur, certo loc;' 52 . ad-
miniftrauit, et fi ibi domicilium non habuit, ibi fe debebit de-
fendere: et fi 393 non defendat, neque ibi domicilium habeat,
bona poffideri patietur. $. 2. Proinde et fi merces vendidit P
certo loci, vel difpofuit 9*, vel comparauit, videtur, nifi alio s« ; be,
locf, vt jä defenderet, conuenit, ibigï—äm.jaäa?,.gfeüdefendere*.'-'n,.seböd:

Numquid ?* dicimus *5 eum, quia mercatore jquidj compa- 7 ;2 ^.

; " 2 xv sb u o * ^
rauit $? aduena, vel ei vendidit, quem ícit inde confeftim

profe&urum, non oportet ?? ibi bona poffideri ?*, fed domi- &^. -
cilium fequi eius? at fi quis ab eo 7^.^ gui tabernaä vel offi-
cinaff certo loci conductafg ?? habuit, in ea caufa eft ?^, vt
illic conueniatur: quod magis habát rationem.. .Nam vbi fic
venit, vt confeftim difcedat, ?* quafia viatore[émptis, veleo,
: Kt 96 l : Àenv? it: Mu 1 Xudet
qui transvenépatur *^, ivel eo, qui z«g«zAey , emit: du-, !
Bu . ; A u » : riffimum

in margine alas, tt0xa. GE P. 72, Hal. permittitur agere, vt adeo ei, plane
abfit. GEB. 73 Hoc fi, quod exciderat, fuppletum recentius eft. — Debebat
ergo Taur. illud. afterifcis includere, non hoc figno vti, tanquam omnino non

adeffet. BR. — 74 Hal. legatione, GEB. . 73 Hal. abierit. GEB. ^ "764 Hal.
vel damum zeliniurimm.G &s. "76b Hal vemiat. GEB. 77 Hal.vt fi res moneat
nec ex maleficio veniat fed ex coutractu debeatur filáus po[fitagere. GEB. — '78 Hal.

degat. GE B. 79 Vulg. Nam fi. B&. — 80 Hal. deflinauit, Vulg. definauerit. B R.
81 Ap. Hal. praeter ZDEM, nihil legitur. GEB. — 82 Hal. et Vulg. hic et in
fequentibus certo loco. BR. — 83 Hal. inferit fe, et mox habet defeuderit. GE B. -
84 Vulgo et ap. Hal. in margine depofuit. BR. — 85 Hal. mifi alio loco, fefe

vt defenderet, G EB. 86 Vulg. ibi. BR. 87 Vulg. »am quid. BR, — 88
Hal. et Vulg. dicemus. BR. 89 Hal. inferit fcilicet. G EB. 9o Hal. et
Vulg. oportere. B R. 91 Taur, poffiderI, al poffidere. GE B. 92. Hal.
addit comparauit. GEB. : 93 Hal. certo loco conducas. G EB. 94 Hal.

96 Ap. Hal. emptis, vel eo qui -
Hal. habet 74cé-

TÀÉ, C

effe. G E B. 95 Hal, pracfigit et. GER.
transuebebatur, abfunt. G E R. 97 Id eft praeternanigat.

jz &b ulb i. 7,7/5 oero r orteraat, Mf/g/ä 2;/: n CTRA7'I a, Ia o /WM/L(&*M/ W 7A m)yä« TareLun. f /YC ääfw-y

L

p 9t -ä;w

TA
t
Vi (

(it,
in
hir,
lr ]
Ti
4
161
ltgal
Füt
fibr
feri

| li

LJX,
um

A9
Ab

L

f

m

x
T

DIGESTORVM .LIB. V. TIT. L. 103

riffimum eft, quotquot locis quis nauigans ??, vel iter faciens
. delatus eft, tot locis fe defendi *?. At fi quo conftitit, non
J & .dico mr.e;domlclhhged tabernulaä 709, pergulam *, Horreum,

. e « LÀ L] » * . L
"^*,armmarium ?, officinam conduxit ?, ibique diftraxit, * egit:

ERN defendere fe eo l.ocä debebit. $. 3. Apud Labeonem quderi-

r "

u mercium gratia Romae habéf) ?, quod cum eo feruo contra-

, tur,? fi homo prouincialis, feruum inftitorem vendendarum

&tum eft, ita habendum atque fi cum domino contractum fit,
quare ibi fe debebit defendere. $. 4. Illud fciendum eft, eum;

l- qui ita fuit obligatus, vt in talia.folueret *, fi in prouinéia
/;ïw habuit domicilium, vtrübique ?*4 poífe conueniri, et hic et ibi:

"— etüta et? b Iuliano et rhultis aliis videtur. 9247
üumwR XX. PAvrvs libro LVIII. ad Edictum. : OwNEnw
d wägationem pro contractu habendam, e?fä"f
f« wbicumque aliquis obligétur et contrahi videatur: quamuis
non ex crediti caufa debeatur ?. 4reecLA
XXL. Vrrriawvs libro LXX. ad Edictum. Srz pz-
, 8ITORI meo velim actionem edere, probandum erit, (i fatea-
f& [, tur fe debere, paratumque *? dicatfoluere, audiendum eum:
dandumque diem cum competenti cautela ** ad foluendam
pecuniam: neque enim magnum damnum eft in mora modici
temporis. Modicum autem tempus hic intellegendum eft,
quod poft condem'nationem reis indultum eft. j
XXII. Pavrvs libro IIT. ad Plautium. | Qvr Now
ào cogitur in aliquo loco iudicium pati, fi ipfe ibi agat, *? cogi-
tur excipere aCtiones, et ad eundem iudicem mitti. /.
[ 86445X XXIIL Ipngw libroXVIL,] ** ad Plautium. — Now
POTEST videri in iudicium veniffe id, quod poft iudicium ac-
£ ceptum accidiffet **: ideoquealia interpellatione *? opus eft.
XXIV. IpEgw libro XVII[| *5 ad Plautium. Now
rcl—a;aä ALIAS in eos, quos Princeps euócauit, Romae competit actio,
quam fi Koc tempore contraxerint. $. r.[Legati ^*a ex deli-
67 tis|in legatione commiffis coguntur iudicium Romae pati:

* * TU -U ** e
/ in rem aCtio aduerfus legatum, nümquid danda fit, quoniam

" l)w fiueipfi admiferifnt *75, (iueferui eorum. — $. 2. Sedfi poftulatur
,

(oMenemeg, f ex praefenti poífeffione haec aCtio eft? Calfius refpondit, íic

feruandum, vt, fi fubdfli?:?t'ür minifterium ei, non fit conceden-
da aCtio: fi vero ex multis feruis de vno agatur, non fit inhi-.
benda. Iulianus, fine diftin&tione denegandam aCtionem *?5.
Merito, ideo enim non datur actio, ne ab officio fufcepto lega-
tionis alnocetur. «s 8 Y | :
| AXV. IvrrANvs libro T. Digeftorum.f& Sr Ea A-
iee Fon'rroNIS tempore quis feruum, vel aliam rem emerit, aut ex

] fí:i, i, aliajcaufa poffidere cdeperit, non inique cogetur **5 eius nomi-

/^ gpe iudicium accipere: aliter étiim poteftas dabitur legatis (glïlg!

É .. W*'/ Jíac fpecie res alienas domum auferendi '?.
: i ZW/' JA4, XXVI. PAvrvs libro/XVIL ?? ad Plautium. . D&
EO autem, qui adiit hereditatem, Calfius ícribit, quamuis Ro-

mae adierit hereditatem, non competere in eum actionem, ne

cÀc, et vertit practernauigabat. GEB. 98 Hal. nauigat. GEB. 99 Hal. .

et Vulg. defendere, ob pronomen, quod, niii per eum interpreteris, Florentina
vix defendi poteft. B. — 3100 Vulg. tabernam, BR. 1 Vide Cuiac. XI.
Obf. 11. BR. 2 Hal et Vulg inferunt fez. 8BR. — 3 Hal. condauceus. GE B.
4 Hal.et Vulg. inferuntzel B. — 5 Hal.praefigitquid. GEB. — 6 Hal. babeat ? et
aít, quod. Vulg. babuevit, quod. 8R. — 7 Hal. folueretur. GEB. — 8a Vulg. vtro-
bique. BR. — 8b Ap. Hal.et,abeft. GEB. — 9 Hal. quamuis ex cauffa crediti debea-
tur, etin margine alias, uwom ex cauffa. GEB. — Yo Hal.et Vulg. inferunt fe. BR.
11 Balil 4£emícue &cduMZousvi, idonee cauenti. B R. I2, Vulg. repetit hic i,
fed re&tius Hal. fi ipfe agat, ibi cogitur. BR. — 13 Hal. Eb. XVII. GEB. — 14
'Yaur. acc Ediffet. . Vid. Nic. Catharinum in Obf. in Tbef. Iur. Ciu. T. l. col.
4987. GER. 15 Conf. fi lubet, Noodt. 2e Iurisd, et Imper. lib. 1. c. 13, GER.
16 Hal. ljb. XVIII. GEB. — 1'7a Ruffardus ait zmponere, qui Flor. legi: De-
legati, awzotant. Facit autem id H. a Porta in fecunda. Kes ita fe habet.
Fuit réuera initio Delegati, fed fyllaba de antiquiffime eft expuncta, adeo tamen
fubtiliter, vt magnam atrentionem ea litura defideret. gR. — 175 Hal. adrmi-
feviut, et periodo fequente pofiuletur. GEB. — 18a Hal. addit azt. GEB. — 185
Halcogitur.GEBR, — 19 Vulg.afferendi, BR. — 20 Flor. cft more folito feptzmo de-

mandum eft: vt-

impediatur legatio: et hoc verum eft. Sed nec legatariis datur
a€tio, fed, nifi fatisdet, mittuntur ?* in poffeffionem rerum he-
reditariarum: quod étin hereditariis cteditoribus dicendum eft.
XXVIL IvrraANvs libro 1. Digefterum. . Qvrp
enim prohibet, legatum publico munere fungi, et a&torem cu- I :
ftodiae caufa in poffeffioneY*? rerum hereditariarüm effe2 —— Yerc, 1 /X/ Zb plamz , |
XXVIIL PaAvrvs libro(XVIL ?? ad Edi&umJf Sep LUx. 22 A. |
xT fi reftituatur ei hereditas ex Trebelliano,fa&iofmn eum non.| ,,, 1 |
dabitur: fiue fponte, fiue coactus heres eam adierit: commo- |. ,S'j :fa: p
dius enim eft, reddi, quidem ei hereditatem, perinde autem : du 5 l
habendum'/ac fi ipfe adiffet I*Sfeditatem. Á. r. Contra fi le- ïw s.
gatus tempore legationis adjerit, et reftituerit, daàtur in fi- J u 77,")7€
deicommiffarium actio :[nec exceptio Trebelliani obftat ex per- ^e» ,æ:ï'/?('
fona legati: quia hoc legati ?^* perfonalebeneficium eft. $.2. — f^. me
Ex quibus autem caufis non cogitur legatus iudicium accipe- &. . ^ . -
re, nec iurare cogendns eft, fejdare non oportere: quia hoc 1 A (;W"
iusiurandum in locum litis conteftatae füceedit. $.3. Aedi- ,. .. - — ^ -
um nomine legatus daníni infecti promittere debet, aut vici- s :
num admittere in poffeffionem. -$-4- Sed et(fi(dies actionis L1/€. /
exitura erit, caufa cognita aduerfus eum iudicium Praetor dare |
debet, vt lis conteftetur, ita vt in prouincia ?? transferatur.
.$. 5. Si paterfamilias ?5 mortuus effet, relicto vno filio, et ..
vxore praegnáte 227, 'non, recte filius a debitoribus partem di- :
midiam crediti petere póteft, quamuis poftea vnus filius ?8 ^^. ,
natus fit: quia poterant plures nafci: cum. per rerum naturam ^
certum[fueri; ^?, vnum nafci. $ed Sabinus|Caffius 39, par- ra4^ 1 AX Vg
tem quartam peti debuiffe& quia incertum effet, an tres nafce- ] --
rentur: nec rerum naturam intuendam, in qua omnia certa 5
effent, cum futura vtique fierent: fed noftram infcientilitn] .
afpidi **5 debere. Lóe, p téur N
.. XXIX. Inzw libro VIIL.iad Plautiusm. Qv appellat ,
prior ??, aglt. aX — l*€ ex &ib at m i V, m u of at at i Df
XXX. MancErrvs libro|l. Digefterum] Vnsr Ac-- xxw; T
cEPTVNM ??q lt fémel iudicium, ibi etfinem accipere debet. " - —
XXXI. CELsvs libro XXVII. Digeftorum. Sr vx- u&yä;oo L.
TITOR plüres héredes reliquerit, vnusque eorum iudiciojege-
rit, nonerit verum, totam rem, quae in priore iudicio fuerit i. P
deductam effe: nec enim quisquam alienam aCtiónem in iudi-
cium inuito coherede fpeifducere poteft. L.I 4 ,
XXXIL VrrramNvs librod; de officiovConfulis 3*, ^ ^ , . .
51 IVDEX, Cui certa tempora praeftita ?5 erant, decefferit, ;cex :
et alius in locum ?9 eius datus fuerit, tanta ex integro tem-
pora in perfona eius 37 praeftifüfa ?? intellégemus, quamuis
Magiftratus nominatim hoc in[fequentis datione non expreffe- | yz- a';/ej«-»
rit: ita tamen vt legitimum tetipüs ?^? non excedat ^9. .. eócief |
XXXIII. MopnEsTINVs libro Ill.iRegularum. Now
VIDETVR in iudicem confenfiffe, qui edi fibi genus apud eun-

p ii titus at ao n

, t

dem ^** iudicem defiderat actionis. -'--?y 2227
XXXIV. [H[A gOLENVS ** librgX Voex Caflio. S118, 2 « ol a^
H | J Uf o gl dU

cimo. Sed pofterior vox vncis inclufa eft, recentioribus tamen, et perperam,
vt poft Taur. et nobis videtur. Nam L. 24, iam erat ex hoc libro XVII vtet
quae poft fequentem fequitur. Hial. Lb. XVIII. BR. 21 Hal. licet, uifi fa-
tisdetur, mittantur. GEB. — 22 Hal. poffeffionem. GEB. — 23 Hal. lib. XV 111.
GERB. 24 Ap. Hal, boc legati, abíunt. GER. 25 Hal. et ita in prouzau-
cimn.GEEX. — 26 Videad b. $. Bynkersh. IV. Obf 15,BR. — EtMarqu. Freherum
II Parerg. fiue Vevifün. j. GEB. — 2/27 Hal. praegtaute. GEB. — 28 Ap. Hal.
filius,abeft. GE B. — 29 Vulg. fuerat. BR. — 30 Hal. Sed et Sabinus et Caffius di-
cuut,partem. GEB. — 314 Vide Bynkersh. IV.Obf. 1$. GEB. — 315b Hal.'adjþici.
GER. 32 Vulg. Qui prior appellat, prior agit. BR. — 35 Hal. et Vulg. Vi :
coeptum.BR. . 33b Hal. fuit. GER. — 34 Ha]. lib. V. de officiis proconfulum. G E 3. .. G/T M :
Ls «

35 Vide Bynkersh. HI. Obf. 1. 8R. — HaE? habet pmq/iz'tut(f:tGEB. 36 Hal. :
ínloco. G E B. 37 Hal. tantundem ex integro temporis in pevfonam eius. — Habete
Codex Bynkersh. zn perfonam eius. G E B. 38 Ita et Barb. S. Cruc. Bynkersh.
At Treuif, m perfoma eius praeflita. GE B. 39 Vulg. legitima tempora. BR.
Quod ad rem ipfam attinet, Bynkershoekius legitimum tempus interpretatur,
tempus ipfi Magiftratui danti iudicem veteri iure praefinitum VII. Obf. 23. GEB.
40 Hal.excedant. GEB. — 41Halewsu. GEB. A42Hal IABOLENV S. GEB.

bEBe3 . 43

qui Romae indieium acceperat, deceffit, heres eius, quamuis do-
les OL. mnicilium|trans tfiare/habet *? g, Romae tamen defendi debet:
; quia fuüccedit in eius locum,,a quo hergg relictus eft. |
f XXXV. Ipnxn libro X. Epiftularum *^?b. Now QvEw-
Z ADbMOoDnDvM fideiufforis obligatio in pendenti poteft effe, et ^*
£^* vel in futurum concipi, ita iudicium ifi pendenti poteft effe,
i^

J5 rinee f**/p «leNam neminem puto dubitatqrpm, quin fideiuffor ante obliga-
"Wfaiwe» ^ tionem rei accipi poffit: iudicium vero antequam aliquid debea-
fur, non pofle 4*. .
* XXXVI. CarrrsTRATVS librolI. Cognitionum. Ix-
^"-gRpvM exiuftis caufis, et ex *? certis perfonis fuftinen-

L eients dae fünt cognitiones: veluti, fi inftrumenta litis, *7 apud eos
48 .Tu
: udqt

.u £odun wdvid:eome €lle dicantur, quilReiEublicaQ«gggjgw aberunt 49 Di-
F : ,,ui Fratresin haec verba refcrl.pferunt;.Humanpm eft propter
HEc 8ilome fenos t^ * foetuitosjcafus dilationefn accipi, veluti quod *? pater litiga-

^

.OP* hn w tor Isfllium vel filiam, vel vxor virum, vel,filius parer j;,e.ä,w ami-
gde prineo, &u:';u i if8 *, et in fimilibus caufis cognitioneth ad;aliquem modum
fuæ fwa p f* faftineri.
j

$. uincia, non debet iudicium recufare negotiorum. geftorum:

- ),wze/zz fw;?-/-lïf .0 XXXIX. (PAPiN1ANvS librolIL. Qudeftionum. Cv
rvRIOSVS iudex addicitur ^*, non ideo minus iudicium erit,
quod hodie non poteft iudicare, vt fcilicet fuae mentis effeCtus,
quod fententiae 9? dixerit, ratum fit: neque enim in ad;äp-en-
.4do praefentiavel fcientia iudicis neceffaria eft. $. I. Qw le-
gationis caufa Romam venit, ex qualibet caufa fideiubere
poteft: cum $? priuilegio fuo, cum fit indtalia contrattum ^*,
.vti non poteft. y//i X *
| libro 41Vj Quje&ionum. Now QVvtrtp-

XL. IpEM
A QvrD iudicis poteftati permittitur, id fubicitur ?* iuris ne-
' ceffitati. $. r. Iudex, fi quid aduerfus legis praeceptum in iu-
dicando dolo malo praetermiferit, legem offendit.
E XLI. IpEM libro/XI. Quaeftionum. IN owNrisvs

] x & én;

L ssmd

432 Hal, babeat. GEB. — 43 5 Hal. émisonsv. GEB. — 44 Ap. Hal, et, abeft. G x &.
45 Hal. poffit. GEB. — 46 Ap. Hal. ex, abe'f*:.G EB. 4A4TBahlOweeuuTu 7"3:); íxuc,
propriezuflificatioues. BR. —.48 Vulg.abfumt.BR. — 49 Hal.ideo. Vulg.ideoque.
s&R. S5oHalcum,locoquod. GEB. — 51 Yaur. amifit, Verum eft euidens arche-
typi fcriptura awiferit. Hal «mufit. Vulg. parentes amiferimt. BR. — 52 Vulg.
recipere. BR.' — 52 Vulgata verfio Id ef: commnumi feu veipublicae "Theffalo-
.yum. . Hal. hic habet diuus Hadrianus và xowü cugawoveíov refcripfit quod. ver-
tit in Graecis : vniuerfitati fiue reipublicae Syracu[auorum. G ES. — 54 Hal. LI-

CINIVS. GEB. 55 Vulg. fiquidem pevfonali acione exigatur. BR, 56
Ap. Hal. et Vulgo fi, abeft. B. 57 Ap. Hal fi, abeft. GEB. — 58 Taur.

HOrEO. GER. 59 Vulg. inferit centum. BR. 60 Vulg. addit dari vo-
lo. BR. . 61 Hal. additur, ct paulo poft.addendo, pro addicendo. GE B. 62,
Vulg. fententia. BR. .. 63 Hal. in margine quanquam. priuilegio [uo, cum im
alia fit coutra&tum, vti mon, poffit. Sed fex codices archetypi fcripturam fideli-
.ter exprimunt, In folo Barb. qui feptimus eft, prius: cmmz. in. tameny tranfit.
gm, lfiíunt: Vat. I. IHI. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 64 Additur

f

5
— Q unt

areduct f d.

DIGESTORVM .LIB. V.

vel de his rebus, quae poftea n obligationem aduenturde fünt..-

$. r. Senator, fi negotiis alienis fe optulerit in pro--

« fed actionem eum g'-igcipere 52 oportere, Iulianus jrefpondit,

|—Laut d .cum fua fponte fibi hanc obligationem contraxerit. :
| | XXXVII. InEw libro V. Cognitionum. Sr pE vr,
£.. et poffeífione quderatur, prius cognofcendum de vi, quam de
n j proprietate rei, Diuus Haqlmanus Eo ngazægg:ggsaaæhczggïi,
[ notier Kai . CaraeceMrilferipfit. at L.T v». »c.occt vu& Tuccn A. Yab
[ of nada pietur 12l n - XXVIIL i:Lxezxx1vs,?2*. Rvrixvs libro IV. Re-
[ er — LO «s erularum. Qvopnp l.egatur, fi q.mdem) per 1perf01 em actioném
QTCC€ ue:c exigetur 55, ibi dari qgebet, vbi eft: qxhä*fcg olo r.nalo. he-
.. 4 redis fubdu&tum fuemf: tunc enim ibi dari debet, vbi petitur.
L* f?ef: ^ JPraeterea quod—gondere, aut numero, aut menfura continetur,
füce«y;/ü")æd ibidari debet, vbi petitur: niüät&j" adieCtum fuerit, cE N-
| L f TVM MODIOS EX ILLO HORREO 5:8, aut VINI AM-
J.L-c.qf pHoRAsÍ^) Ex ILLO DOLIO $9. Simautem per in rem
L : /— r d actionem . l.egatpm petgtur, etiam ibi peti debet, vbi res eft.
pv ,, j Et, fi mobilis fit res, ad exlibendum agi cum herede poterit,
p vt exhibeat rem: ficienim vindicari a legatario ipoterit,

v Ouyívakouévue, mec mifi caufacognita. BR.-

W meeg; A£c i. L o KUl VE o ; XIA üfrryæä.myf : Vfi/gï,j/;fmz;;, . fino MVWM&?MW g mïrcï)oa-xäw yrypnims M,/æm :
uyfyfw)w"d& 7:0&1/ /MMLMZ//WM (udécen cuvm. as m C o - pflv»rï'ïafcfJt)v/fd()uuftïfafævfydfajiwüw (ZDWJ;Q' ;rfaj

TIT.

L

bonae fidei iudiciis 59, cum nondum dies praeftandae pecu-
niae venit, fi agat aliquis ad interponendam cautionem, ex iu-
fta caufa condemnatio fit. céecvri - — XXyI (
XLII. In & w libro XXIV. 9* Qugeftionum. Sx vxonj
a legato Romae diuerterit, dotis nomine.defendendum Romae

virum, 99 refponfum eftzec, xu ]R ;
XLIII. Ipxw libro z AVID- T Quäe&ionum. Evnw,
QVI infula-rä Capuaeffieri /9 cérto tetpore ftipulatus eft, eo
finito, quocumque loco agere poffein id, quod intereft, conftat. A. .
XLIV. IpEw libro/Il, Refponforum. .Now rzpcin-/ [ 56
co iudicis officium impeditur, quod quidam ex tutoribus poft ///.
litem aduerfüs omnes inchoatam Reipublicae caufa abeffe cde-
perünt: cum praefentium, et eorum, qui non defenduntur, ad-
miniftratio difcerni etfàeftimari poffit. - $. 1. Cum poftea fer- — -
uus afparuit, cuius nomine per procuratorem fueratactum, ab- j«:-—/e^—
folui debitorem oportet. Quze res domino quandoque pro?"**;:;tm
priam litem inferenti non obftabit. L $46, €n; Jqu.
XLV. IpnEM 1ibrok[I.I—[j7I Refponforum. AnGkENTA-
RIVM, Vbi contractum eft, conueniri oportet: nec in hoc di-
lationem, nifi ex iufta caufa *?, dari/vt *? ex prouincia co-
dices 7^ aüferantur. Idem in aCtione tutelae placuit. $. 1. ——
Nomine|puellae ** tutoribus in prouincia condemhatis, cura- $ & —pile
toresipuellae *5 iudicatum Romae facere coguntur, vbi mu-^/7"^
tuam pecuniam mater accepit, cui filia heres extitit. . Ejogues
XLVI. Pavrvs libro,Il ,Quaeftionum. IvpEx da-
tus, in eodem officio permanet,licet furere coeperit: quia re-
, !ePc 2

cte ab ininioqiudexgajdi&us : fed 79 iudicandi neceiïï-ll::)/äegi
tatem morbus fonticus remittit: ergo mutari debet. — 7C 5f. X

f2€ - XLVII. (CALrisTRATvs libro L.) Qudeftionum 7?.( 9340 z.

"u

OsskRvANDVM ?? eft, ne is iudex detur, quem altera pars -

nominatim petat ?*, id enim iniqui exempli -effe; Diuus Ha- -

drianus refcripfit, nifi hoc fpecialiter a Principe ad verecun-
diam petiti iudicis refpiciente, permittetur 9?, |
XLVIIT. PAvrvs libro II. Refponforum. Pans li-
terarum Diui Hadriani:((ToUe Zpyovroec, £v . &pxovciy £Jevrà od
Q T& 59 eisiévoy dluxv idíxy, wirs Ouexóvroy ware Qsvybvrmv* vt li
püjTs cepl Qv &mírpomoi ] wovpiiropsc eisy npiérwcxv ?*.. E^meiddy | «« bt
