G6 Hal. et Vulg.addunt: fit. BR. — 67 Mial. etVulg.

Ifta quatuor funt: Pal.I If HII. IV. quibus adde Bynkersh. :

affe heres inftitutus, partem hereditatis mihi pure , ctibi )5?
poftulante me adit ?*, -et-mihi totam ex Senatusconfulto re-
ftituit: quandoque ?? condicio extiterit, an fructus partis
-fuae-?? reftituere tibi debeam, non immerito dubitabatur ?^.
Et plerisque placet, non effe eos praefrandos: quia nec ab
herede praeftffentur, fi fua fponte adiffet: fufficifit ** autem,
lus tuum tibi integrum confernari, non etiam meliorem con-
dicionem tuam fieri, $. r.(lidem ?9 tamen/effítimababs, fi

que ?? condicio exítiterit, femillem tibi effe reftituendum.
. $.. 2. Sed nec lege Falcidia in propofita fpecie vfurum me pu-
to: quamuis fcriptus heres, fi fponte adiflet, vteretur.

excipias, in his libris rariores. — Et «2 exuberant, habet commodum fenfum.

tu, in margine tamen: alias, exuberaut. BR. 85 Hal. et Vulg. remanfe-
vünt, Íed tunc antecedens: 4uae, in: qui mutandum eflet. ER.
implerent, GE B. | !
quadvantem excedit fruclus, et in tautum excreuit, Xlal. quoque ita, et H. a
Porta et Baudoza, pro: excedit, tamen, et: excremit, fubfttuunt: excedat,

men in loco valde mendofo nimis argutum videtur. BR.
GEB. 89 Vox: tibi, Flor. adícripta eft, fed recentius, qdam adeo Taur,
pro non fcripta habuit. Hal. et Vulg. alteram vocem fupplent: pmre, partem
-tibi fub conditione. BR. — go Vulg. addit: baereditatem. BR. 91 Hal. et
omnes: adiit. B R. 92 Hal. quandocungue. GEB. . :
partis tuae. £ial. ^ Res manifefta eft, et habet Otob. partis tuae, et in Pal.
HII. et Barb. dudum ita corre&um. — In Pal,IV, tamen ex: tzge, fadum: fuae.
Pal, V. habet: partis fuae fibi. BR. .. Cum Otob. facit et Bynkersh. G EB.

—

füub condicione reftituere rogatus, cum fufpe&tam diceretiRgyocfetem ]

"Vid, Columella Lib. IX. c. 3. Hal. habet: exfuperaut, wt Taur. vult, in teX« -

86 Hal.
87 Hunc locum ita reftituunt Editores: vt fi omni moda:

et excrenerit. "Yaur. ingeniofe legit: frucfuSIn, hoc eft, frattus fiim , qugd'ta-—
88 Hal zsdem..

93 Gothofr. in nota:

XXVIIL. ArR1cANvs libro;/VE/Qumefienmm. Ex , |
J ll mïvm "

Ó —

^

(3d 45 )
ex affe heres inftitutus, mihi quadrantem pure, tibi aeque
quadrantem fub condicione reftituere rogatus fit, et ggzs fu-
fpeCtam hereditatem diceret, cogente me adi£ ?": quando-

í

XXIX. (MAnc //;! vs)ibro. lV, infitutienum, Sr
( Va .) : ATH e , q

94 Hal. dubitatar. 95 Hal. fufficere. Vulg. fufficit. BR. — 96 "Taur. Idem.
fed-et Hal. non geminationis c.aufa,'fcd quod idem pergat: Idem tapen ex-.
yiiünabam. G ER« 97 Mal. adierit, Vulg. adiit, BR, ^ 98 Eal quando-
! ; - d. cunque

1.f fnetibt,
3 I
LU wlttt
g,
conttan

E
"/fpe&an

i d
gatur:
adite:
putut
tur; r
fett
Ti
(ün dl
Qantonet
fitur
eunt ex
10gn f
duntor
ipud fid
fitutus,
CU
hus d
téftitem
bUS 13: :
fetiens
X
fe Ihert
f&l f
QL, &t n
D0t potef
t
peftam &t
dyiano felr
fiti:
Df
gämsque he
& dfe hn

C!mqug. N
a habtï TauL
3 Pa
V, B. V
1 Sitj
lt fünr fuppl»
Pfeg jtter, |
Gothofr. T

n m

" J
: be"dgn ï;
Mpj (
N GER,
li p ,
hrj Ià

15 ems
Femit«
D. .
tonet- d!
s fin dv
omuum U
Qui (s
&dittam

1

a WE d

]

*
t

*
^j
U
/,
/
at

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. I.

quis priore fatto teftamento, pofterius fecerit teftamentum:

etiam fiex certis rebus in pofteriores tabulas heredes inftituit,
füperius[tathen teftamentum fublatum eft, vt Diui quoque Se-
uerus et Antoninus refcripferunt: cuius Conftitutionis verba
retfuli, cum alia quoque praeterea in Conftitutione exprefía

funt ??. |Imperatores Seuetüs ét Antoninus Cocceio Campa--

no 7?9, 'leftamentum fecundo loco factum, licet in eo cer-

tarum rerum heres fcriptus fit, iure valere, perinde ac fi re-

rum mentio facta non effet: fed *.teneri heredem fcriptum, -

vt contentus rebus fibi datis, aut fuppleta quarta ex lege Fal-
cidia, hereditatem reftituat his , qui jprioré teftamento fcripti
fuerant, propter inferta fideicommiflarig ^ verba, quibus, vt
valeret prius teftamentum, expreffum eft, dubitari non opor-
tet. Et hocita intellegendum eft, fi non aliquid fpecialiter
contrarium in fecundo teftamento fuerit fcriptum. T
XXX. IpEMn librojVITE jlafütutionum, S1legatus fu-

Vitil,
2/*"""'*ï!peö'tam hereditatem dicat, et legationis tempore compellen-

3 UM
jl hn

Lv/,—lx -^
a 90 p
pl
-

atur ;
A u '

T

dus eft accipere iudicium: quia hi& nón multum officio occu-
patur: et licet deliberare fe dicat, an adeat, cogendus eft
2dire: fed non vt ftatim reftituat, fed vt reuerfus domum, fi
putauerit fibi expedire, Mmddg Falcidiae vel teftamenty vta-
tur: vel fi non putauerit, reftituat totam hereditatem, ne o-
nera patiatur. $. r. Si quis bona fua , vel omnia fua rogaue-
rit reftituere: fideicommiffariam reftitutionem effe intellegen-
dum eft: nam meorum et tuorum appellatione etiam actiones
E . . n * (** ZD ( . oomAmo
contineri, dicendujityeft. $. 2. Sifiliofamilias veljferuoj? xe-
fütuatur *, et poftea pater vel dominus ratum habuerit: trans-
eunt ex Trebelliano Senatusconfulto aCctiones. $. 3. Multum

/ & /,- , : 5 . * * * .
Liyg,iz?fw,lnteææ , vtrum qua- ^ pars 1ure heredltamoszgt;nga;ug/, an ve-

ro in re,vel 9 pecuniam]/ "Nem. füperiore/cafü actiones diui-
duntur inter heredem et fideicommiffarium : pofteriore/vero
apud fideicommiflarium funt actiones. $. 4. Et heres * in-
fütutus, rogatusque ? hereditatem reftituere, praecepta ?
aliqua fumma vel re: etiamíi in praeceptione minus quam quar-
ta pars effet, non amplius Principem pati !? vindicaturum.
$—5 Sed ** et fi fine vlla praeceptione ** rogatus fuerit he-
reditatem reftituere , plerumque quarta donata eft a Principi-
bus '?: etita Diuus Traianus et Hadrianus et Antoninus re-
Ícripferunt.- V |
XXXI. InEw libro;IX. Infitutionum. Sx cui ** pu-
re libertas, et per fideicommiffum füb condicione hereditas
felicta eít: cogitur heres adire hereditatem, fi fufpectam di-
cat, et reftituere , w& deficiente condicione libertas ei eripi

non poteft. $. r. Si autem *? ei, qui in diem libertatem ac- |

cepit *^, hereditas per fideicommiflum relicta fuerit **: fu-
fpectam eam interim non poffe adiri, Diuus Pius Caffio Ha-
driano refcripfit, cum non poteft ** nondum libero hereditas re-
ftitui: nec rurfüs contra voluntatem defunéti libertatem effe
praeftandam '!?. $. 2. Si füb condicione heres inftitutus, ro-
gatusque hereditatem reftituere, non vult condicioni parere
et adire hereditatem: fi facti eft condicio, debet ?? parere, et

eunque. BR. 99 Hal. fimt. — 100 Ita Hal. et omnes. SedFlor. eft : Cumpazto, vt

ethabet Taur. BR. 1. Hal.inferit: et GEB. 2 , Hal.etVulg, fidezcommiffi. 8 R.
$, Etiamnunc Flor. eft: vel domino veflituatur. Ex fequenti : dominus, ortum men-
dum. 8R. VtFlor.eft, ita habent Vat. et Magl. Vt Taur. ita Bynkersh. At Pal.
Y. . HL.— S; filzo vel feruo. Yn Otob. fuit: fi filiofamilias vel et poflea pater, quae
ita funt fuppleta: fi filiofamilias vel domino vel feruo veffituatur beveditas et
po/lea pater. GEB. 4 Hal. addit: baereditas, vt habet Otob. G E. 5
Gothofr, in nota: AJ. quarta. Nempe Hal. habet: ctram pars quarta iuve ,
atin margine: alias, quae pavs iure. GEB. — 6 Kal et Vulg. inferunt: zm.
B R. 4 Vulg. Si princeps fit inflitutus. BR. 8 Hal. ita hunc $. orditur:
E£t beredem inflitutum vogatumque. G B. 9 Hal. percepta, et paulo poft:
perceptione. GER. — 1O Hal fe,loco: pati. GE B. — 11 Hal. Pariter, loco:
Sed. GEz. — IZ2 Hal. perceptione. GEB. — 13 Hal a principe. GEB. — 14
Taur. 47 T. GER. I5 Vulg. inferit: a zze. BR. I6 Hal. et Vulg. ac-
eeperit. BR&, — V7 Hal.erit, — 19 MlaletVulg. pofit. BR 19 Klal. liber-

NE LIBERIS MORIETVR,

683

adire, et reftituerez vel fi in dando fit, offerente fideicom-
miffario, recufante autem herede fa&tum adimplere, licentia
dabitur fideicommiffario fecundum imitationem dationis fa-
Ctum implere; et tunc necelfitas imponitur K adire) ?* heredita-
tem. Ceterae condiciones, quae non funt in poteftate here-
dis, ad officium Praetoris non pertinent, .

XXXU. Cgrsvs libro XX. Digefterum, ,»ä Arjr-

^ST A filiumfamilias he?edem infütuitsta,R g t LrANvs?* | ( Vre.

SI CAVERIT COLONIAE PHILIPPENSIVM, SI sI-

QVANTACVMQVE PECV-
NIA EX HEREDITATE DE BONIS MEIS AD EVM
PERVENIT /^?, EAM PECVNIAM OMNEM AD COLO-

NIAM PurLniPPENSIVM PERVENTVRAM. iRefpondi , ,.
ex his verbis quae proponis, id eft, ?* PEcvNrAM, exifi- - .
mo etiam fructus, quos ex hereditate percepit ^5, reftituere — ^

eum debere: perinde quafi
fiffet. lass

AXXIIT.

äfpecialiter hoc teftator expref-

C.
Mamnciaxys libo WVHEÉ-—Infitutionum..
ScnrnBair Celfas Bibeo-vicenfimo Digeftorum,79, fi ??a, qug/
quadrigenta ?? in bonis habebat, petit ?*^ ab herede fuo, vt ft
fine liberis moreretur, quanta pecunia ex hereditate fua ad
eum perueniffet, Maeuio reflitueretur: fi ex fruCtibus me-
dio tempore quadrigenta perceperit, et fine liberis decefferit:
heredem eius Maeuio quadrigenta debiturum. ^ Etcum diu
multumque tractauit ^?, an cum augmentum hetes fenfit, et

, 3? periculum füftineat, an per contrarium: nouiflime ait,

iniquum efle ad fideicon*xmiffff//um damnum pertinere, ad

quem augmentum non pertinet ?*: et an ad fupplendum,

inquit, quódcumque ex uquadt;i[äentis defuerit, etiam augmen-
tum ad eum pertinebit: hoc eft, vt vsque ad fummam qua-
drigentorum damng et fruCtus computentur: quod verius ef-
fe arbitror. x |

w : i éx
XXXIV. Ipxdw libro f jS r, eias-5?, qui
nouiffimus exfiliis mortuus eft ?5, partem hereditatis pro-
pinquo voluit pater reftitui ?*, et fimul fratres diem fuum
obiflent: propinquum, fi non oftenderit quis nouiflimus ob-
illet, ad partem hereditatis non admitti: fed matrem ex Ter-
UL . . * 1 * e
tylliano Senatusconfulto ad vtriusque - hereditatem admitti

conítat. , !

. XXXV. Vr PraANvs ?5libro VI.-deOfficio Proconfu-

ls Cv heres inftituta furiofa hereditatem effet rogata re-.

ftituere: curatorem eius fecundum tabulas bonorum pof-
fefione accepta poffe transferre a€tiones, Diuus Pius de-
creuit, | LOm |

XXXVI. Pavrvslibro XIll.ad.Edi&um. Cv he-

reditas ex fideicommiffi caufa reftituta eft, fi ante cum here-.

de ?? compromiffum eft, puto fideicommiffarium cauere de- -
bere heredi, ficut cum heres multa, antequam reftitueret ,.
adminiflrauit: nam quod dicitur, retinere eum oportere , nom
eit

tas praeffanda fit. GER. 20 Hal. fi fadhi eft , conditioni debet. GEB. — $E
Etiam boc in loco : adire, fuperne adfcriptum eft Flor. et mox recenter dele-
tum, nectamen, vt opinamur, confulto. — Adiecerat correGor praeter iftam
vocem;: bere, quas literas poftquam animaduertiffet adeffe in textu, omnia fu-
perfcripta imprudenter deleuiffe videtur. Inde autem eft, quod Vulg. Nor.
omnes habeant; Zmponitur baeredi baereditatem adire. 88R. — 2/, Gothofr. im
nota: Trebellianus. Elal. Sed et Vulg. et omnes idem referunt. Forte legasz
Rubellüanus.BR. 23 Vulg.peruenerit. GER. — 24 Àp. Hal. id eff, abfunt. GE
25. Hal. haec verba: exiffimo e. f. q. e. b. percepit, non ineleganter parenthefi in-
cludit, GE B. . 26 Vulg. Fuflitutionum. & R. — 2/7a Hal. et Vulg. addunt : zs. B R.
2/]b Hal. et Vulg. petiit. — 28 Hal. hic et in fequentibus : quadringenta. G E B«
29 Hal.tradauerit, ex mox; fenferit. — 30 Ap. Hal.et, abceft, GEeR. — 3F
Hal. pertineat. 532 Vulg. eum. BR. 33 Hal. effet. 34 Vulg. veflz-
tuere, BR. Sed et Hal. reffituere: fi fimul. GER. 35 Hal. idem. GER.
36 Vulgo: cum. berede, abfunt. g g. — Mal. eqgm. baerede c01zzgz*03;z;'g'xæ.1ä gï;.

1111

ET

( Z7J/^ yr m *
a dl er€ , r.g
h-

£s
i

L "m (
ftt)hrp Q 6m:

Á f v-i/?
| 4n An £j )N-

1

684

utasccosds eft perpetuum : quid enim, fi nihilleft ?7, quod retineat? vel- |
. "«ti cum omnia in nominibus. ?* funt aut in corporibus, quae -
non poffideat: nempe, enim is, cui ?? reftituta eft, omnia ,
perfequitur, et|tàfnen:heres iudiciis, -qgnþus conuentus ,eifc, :
aut ftipulationibus, quibus neceffe habuit/promittere »-esmit- .
|-tere2 ^?, obftrictus manebit: ergo non alias cogetur reftitue-

re, quam ei caueatur. -

XXXVILVrnP:ANVS

idem erit dicendum.

ditatem , :«Diuus Seuerus in perfona *? jArrii*? Honorati pupil- :

li decreuit ^?, iqui Arrio; ?? Antonino patruo et tutori fuo re-
ftituerat.

, pupillo fine tutoris auCtoritate reftitui conftat.

/LeV Vv K )

perinde eft, atque Ífi mihi reftituta effet hereditas. — $. r.-
Reftituta hereditate iura fepulcrorum apud heredem rema- |
nent. v ! | ',
XLHL VrrrAwvs libroXXlkad-Edictum. PaA»r--

: XXXVIIL Pavrvslibro XX-ad-Edictum. Nowenim -
5* folutio"eft hereditatis reftitutio, fed-et ?^ fucceffio, .cum;.
obBiretak ^ 7. - . XX.-
XXXIX. VrPraAwNvs libro -XVt SED.
nec ipfi tutori indiftinCte reftitui poteft. — |
XL. PAvrvs libro XX.—ad-Ediétwrm. | QvAwMvis

Senatus de his aCtionibus transferendis loquatur, quae iure

r 21* ? * H : 't L o^ 1 *
ciuili heredi et in heredem competunt: .táthen, honorariae

aCtiones transeunt: nulla enim feparatio-eft. Immo et cau-
fa naturalium obligationum tranfit.. $.—r- Perfona autem he.-
redis inftitati Trebelliano continetur: verum hoc iure vtimur, -

vt et fucceffor heredis recte ex Trebelliano reftituat: veluti

heres, bonorumue poffeffor, vel pater, dominusue, quibus :
adquifita eft hereditas: omnes enim, quod iuris habent, ex |
Trebelliano Senatusconfulto reftituere debent: nec intereft, :
is qui inftitutus eft, an pater, dominusue, rogatus eft refti- :
tuere. S$.—2. Nihil intereft, cui ?* noftro nomine reftituitur, |

paterfamilias fit, an is, qui in aliena poteftate eft.

vel fi ?? ratum habuerimus , reftitui poteft.

XLIL Pavrvs libo XX.—ad—Edictum. — Qvra-

NIANVS tractat, fi quis heres inftitutus ex femiffe rogatus

GEB. 357 Vulg. addit: z corpovibus. BR. — 38 Taur. in Adnotat, Z z0-
miuibns. in P. in ommibus. —^ Et hoc modo, vt Flor. eft, etiam habet Otob.
reliqui feu fcripti feu editi habent recte; B R. Hi fcripti funt Pal. Y, 1I. IJI. Byn-
kersh. At vt Otob. ita et Magl. Etiam Hal. rede. GER. 39 Taur. ,Qüi.
GEB. 40O Hal. 3 emittere, vt manifeftam geminationem literarum ex : promit
teve, rcéte omifit, quod et faciunt Pal. I. II. IIT. Otob. Bynkersh, — Attamen
Magl. Florentinam exhibet. GEB. — 41 Taur. veflituerEt. GEB. — 42, Hal. vatam.
43 Hal. refituet. GEB. 44 Hal. babuérit. G& B.
46 Hal.inferit: fibi. G E B.
GEB.

47 Hal. et Vulg. perfonam. B.
49 Taur. decreDit. G E B.

48 Taur. Arrl[.
50 Taur. in Adnotat. Zrrio. ita fecimus

quia fupra Arrl. vt mepos et patvuus paritev Arrii fuevint , aut pariter Aprii.

Iu P. w. Arri, Aprie. — Sed dudum Ant. Auguftinus /71. Emend. 7. ob-
feruauit ex vnius literae in libro Florentino errore hic duorum verborum men-
dum ad omnes libros perueniffe. Vulg. eo tempore habebat: quia pvior, ad-
dita litera r, atque ita Blaubl.Inde Hal. ui prior, fecit. Nos, inquit Au-

J&—2: Sed etfi pupillo fit reftituenda, non poffe

| hereditate decefferit.

XLI. GArxvs ?? libro H—Fideicommifferum. MV—-E

LIER, an mafculus, etideo feruo quoque voluntate noftra , -

45 Hal, etVulg. Nec. B R. —

j

b

1

| reftitutione , pofteaquam portio adcreuit. .
, : |wc, XLIV. MARcELLYvs libro XV.
libro XV-ad-Edictum, — ;Rie- |
STITV'T A hereditas videtur, aut reipfa, fi fortepaffus eftheres .
poffideri res hereditarias, vel totas, vel aliquas earum, hac |
mente, vt vellet reftituere et ^* ille fufcipere: non fi ex alia .
caufa putauit te poffidere. Sed et fi poftea ratum ?? habuit, -
Sed et fi verbo dixit fe reftituere, vel |
per epiftalam, vel per nuntium reftituat, audietur. Sedet
fi voluntate tua alii reftituerit, in te transibunt aCtiones. Item -
fi alius iuffu meo reftituit **, velratam habuit ** reftitutio- |
. nem , tranfiffe aCctiones videntur. S$.—£. Pupillus autem ipfe |
debet reftituere tutore auctore, non tutor fine pupillo, nifi-
Anfanseft: quia nec mandare actiones tutor pupilli fui poteft. -
Ne ^* fe quidem auctore pupillum reftituere ^* potuiffe here- |

1

DIGESTORVM LIB. XXXVI. TIT. I

fit reïï?tuete hereditatem , et eam füfpe&am dicens, compul-
fus adit ?*, deinde fideicommiffarius ignarus fit, adcreuiffe

portionem fhereditatis poít reftitütionem fcripto heredi: an -

opus fit ei alia aCtione? Et ait, fecurum effe eum poffe, de
illó plane » loco) ?? folo quaerendum ait, an ei opus fit nolja

i ! 'PO-

STVLANTE Sticho, qui eodem teftamento libertatem et fi-

deicommifíarm; *? hereditatem acceperat, heres fuüfpeCtamiadiit: Liscpr t

mox Stichus, antequam moram in recipienda hereditate face-
ret,'deceffit relicto herede Titio: quaero, an in Titium, fi
nolit recipere fideicommiffam hereditatem, a€tiones ex Sena-

tusconfülto competant? iRefpondi, quoniam fér&is , qui com«/ 24 df

pulfus eft adire tiereditatem, confeftim ei reftituet, de ma-
numiffo dumtaxat Senatusconfulto 99 comprehenfum eft, nec
heredis facta éft mentio, poteft;tamen euenire vt reftitutionem
diftulerit heres,| veluti fi pe
quam retinere maluit, quam petere: ceterum exiftimo, idem

.in herede eius conftitnendum, quod in illo conftitutum eft:

cur enim recufaret, quam recufare non potuit is, cuius he-

reditatem füfcepit? Quod fi forte ante hereditatis] reftitutio- | ii

nem Ííine herede decefferit libertus, perinde bona eius credi-
toribus hereditariis vendere permittendum eft, ac fi reftituta
-&—E Sed 9* in huiusmodi quaeftione
rogo refpondeas, an recte fenferim ? Rogata eft filia ex affe
heres reftituere hereditatis partem dimidiam, dedu&tis lega-

| tis minimis, et aere alieno non magno, vt legi Falcidiae lo-

cus non fit: mora facta non ?? eft reftitutioni fideicommiffiz
defidero verbotenus smihi reftitui hereditatem, vt ex "Tre-
belliano Senatusconfulto agenti: etex eo competentibus actio-

nibus etiam vfuras debitas ex Ifior,!is diei *5 in tempus reftitu- / .. ..
| dionis, perfequar. votic n
tionum obligatio in hereditate fuit: ab herede fruéctus nulns— — 7-

Item quaero et de penfionibus, quia loca-

peto: fed illa defiderat refundere me, aut concedere ei actio-
ues vfurarum et penfionum: non poffum perfuadere, heredi-
tatis appellatione, quam rogata erat mili reftituere, etiam

hanc ftipulationem vfurarum 9* ad me pertinere2 iRefpondi, '
p I & |

omnia & *5 hereditatis appellatione continentur: quantum

enim, quod 99 ad hoc refert, inter haec cetera (que), quae-

fub condicione fünt promiffa , aut injannos fingulos, vel men-
fes, nihil intereft. — Sane pro fructu rei, quae ?* hereditate
continetur, haec cedunt: neg. fructus fideicommiffarium $*
fequitur, fi mora non interceffit. — Sed quia non vt heres fi-
deicommiffum, vt fic dixerim, fuppleat, poftulet: fed $?
qualis nunc eft hereditas, defideret reftitui fibi: nequaquam
id debet heres recufare , nam et quodammodo in partem here-
ditatis Senatus recipi voluit fideicommiffarium, et haberi he-
redis loco, pro qua parte ei reftituta effet hereditas. Sed cum
hereditarios nummos faenerauerit ?, autex fundis fructus per-
cepit **: nihil eo nomine praeftat ei, cui hereditas per fi-
deicommiffum relicta eit, Ífi non interceffit mora, fcilicet
: - qua

-guftinus. qui Avrio , Ícribendum cenfemus, Ha&enus Augufünus. BR. —5t

Hal. Non enim tantum , fed per Graecismum fubaudiri debere vult A. Angu-
ftinus. 1T. Emend. I. BR. 52, Vulgoet,abeft.BR. — 53 Hal, obligentur. GEB.
54 Taur. Qii. GER. 5$5 Flor.eft: PAVLVS, quam mutationem, cum
fuüi iuris fecerit Taurellius, faltim indicare debebat. nn.
GEPR. 56 Hal.et Vulg. inferunt: poffes. BR. — 57 Hal adierit. GEB. — 58
Ita corrupit in prima fcriptura vocem : folo, librarius, quam deinde corre&io-
nis caufa addidit. BR. Quam adeo vocem loco, vt fpuriam delendamque Hal.
recte omifit. GE E. 59 Vulg. fidezcommiffariam, et paulo poft iterum. R R.
6o Hal.fematusconfultum. GEB. — 61 Taur. SeT, forte re&ius fcripfiffet :
SET. Vulg. enim: Sed et, Hal. Et. B. 62 Ap. Hal. won, abeft. GEB.
65 Hal et Vulg. ex smortis tempore. BR. 64 Hal. inferit: et penfionem,
GE B. 65 Hal. et Vulg. baec, loco: ea. BR. 66 Ap. Hal. et Vulg.
quod, abeft. BR. 67 Hal 4ui, loco: quae. GEB. . 68 Hal fideicom-

Wüffwn. GEB. 69 'Taur. seT. GER. — ' TO Hal. foenerauit. GE&. .. 71 Vulg.
u o vv FD

pecuniam ei debuerit defunctus ,1 7« a.

vn

vv

Etiam Hal. CAIVS. .

(et
(l

(
fe1
(f
beli
(icat
| cal
tedi
hett

lc])) r

]Y'
n far
.'),-.mmw:(m w
l, It M a
(Ie
lus
. ME
- qei
Maxir
LUA

.p7€

pris
ducia
i pef
celt;
pis ha
eitom
1
T. Site
Qj ?

Af ws
(

| 54

T :
hi
fette 1

heredit
o

Wü&ïm

p
guia Dro
Q tme
Tar, n
fitium,
hatc di
006 t
GEb
chicubem
diCitUr;x
UL GER,
ttm pie
Ht «
zef', qua
tabit Seii
e;tiamnüllc;
Drarits

fs ii

Dütum fs
Quus

rf 1

JUS crej
t reltitot
quaeftione
[l ex aff
itts lgt
dcdae lo«
eeommitts
iter T
Wa -

iL

]s reiutu-;gä
; "

qui ts
fs lls -

* at«
», lu
UT Qü'äm :

. quinm
(qe) g
ps, t I
$1 perct
MM
m
yt: ,
: pequa] um
m t
; hiar De
j m
ts*
dias t
" fciod
Qi

j
(hns, » ,l
u ; A"Ull'
21 EH
UL 9
. Obnïngm ü
a,

[

]

[
l

m

fre iulfus erat.

DIGESTORVM LIB.

qua *? füo periculo faenerauit, colendoue fündo, velin co-
&endis fruCtibus infümpfit operam: nec aequum erat, alte-
rius, vt fic dixeris ^?, procuratorem conftitui. Nullum au-
tem impendium vel opera intercedit "* heredis, cum his mo-
dis, de quibus eft quaefitum, augmentum * heredis ) *? recepit.
XLV. MopEsTINvS lbro-fingulari-de-Eurematieis:
Qvz1 totam hereditatem reftituere rogatus, quartam retine-
re non vult, fidumque obfequium defuncti precibus praebere
defiderat: fua fponte adire debebit hereditatem, quafi ex Tre-
belliano eam reftituturus: fuaferim tamen, fufpectam potius
dicat hereditatem , coactusque a praetore reftituat: hoc enim
cafü exipfo ** Trebelliano reftituere videtur, expofitoque he-
reditario metu,vniuerfas aCtiones in eum transferri, qui recepit
hereditatem. s : p
XLVI. IAgorrEwvs **'libro XI. Epi

1vs *5 Saturninus ?? archiCubefnus ex claffe

! ; SE-
Britanica 89 te-

ftamento fiduciarium reliquit heredem Valerium Maximumltrie-

rarchum:, a quo petit 5*, vt filio fuo Seie Oceano, cum ad
annos fedecim perueniffet, hereditatem reftitueret: Seius ?*
Oceanus , antequam impleret annos , defunctus eft: nunc Mal--
lius 3 Seneca, qui feauunculum Seii Oceani dicit, proximi-
tatis nomine haec bona petit: Maximus autem jtrjerarchus fi-
bi ea 5* vindicat ideo, quia defunctus eft is,|cui ?? reftitue-
Quaero ergo, vtrum haec bona ad Valerium
Maximum trierarchum heredem fiduciarium pertineant, an ad
Mallium Senecam, qui fe pueri defuncti auunculum effe di-
cit 92 i(Refpondi, fi Seius Oceanus, cui fideicommiffari" he-
reditas ex teftamento Seii Saturnini, cum annos sfédecim/?*?
haberet, a Valerio Maximo fiduciario herede reftitui debeat,

priusquam praefinitum tempus aétatis impleret, deceffit: fi-

aeicommifífi conftituiffe videatur.

duciaria hereditas ad eum pertinet, ad quem cetera bona Qcea-
ni pertinuerint 5?: quoniam dies fideicommiffi. viuo Oceano
ceifit: fcilicet.fi prorogando tempus folutionis, tutelam ma-
gis heredi fidüCiario perinififfe ??, quam incertum diem fi-
. XLVH. PowPoxnurvs libro;I-variarum lectionum.
S1 heredi eins, cui natura debuerit, aliquis foluerit: ei,
cui ?* fideicommifía/Z^ hereditas relicta fit, id reddendum.
XLVUlL Pavrvs libro XIV. Refpesforum. « PAv-
Lvsrefpondit ??, fi certa portio hereditatis alicui ?* reh-

. &ta proponitur ?^, etjis res hereditarias quasdàm furatus fit:

in his rebus , quas fubtraxit, denegari eijportionemyoportere,
recte refpondetur. /2,445- : TDetetseni vj
XLIX.j.PAPrNrANvs lbro lT. Quaetti Cv
hereditas ex 'Trebelliano Senatuscon(ulto reftituitur, f1 res vr-
gueat, et metus erit ?9, ne per abfentiam fortdfideicommit-
farii dies aciionis exeat: heres iudicium fufcipere cogitur.
$—R Similique modo, filio de poffefione contra tabulas de-
liberante, fcriptus heresa creditoribus hereditariis conuenitur.

$-

perceperit., BR. — 72 Gotbofr. in nota: w fuo. kta Hal. et omnes:
quia pro: qua, et idem malo. BR. 73 Flor. adhuc legitur: dixerixs, ma-
lim tamen: dixerim, vt Hal. ez omnes. g R. 74 Hal. intercidit. GEB. — "75
"'Taur. in Adnotat. beredis. fic z. P. s. augmentum per. beredem facium vecepit
fideicommijavius. aut loco bevedis debuit fcribi im P. beveditas . Sed videtur
haec di&tio ex fuperiori verfu hic iterum irrepíiffe, Interim Vulg. Nor. omnes:
baeres exhibent. BR. — 76 Abcft ipfo ap. Hal. — 77 Hal. JABOLENV'S.
GEB. 78 Taur. STEIVS. GEsB. "79 Gothofr. in nota: Seius Satv-ninus ar-
chicubernius. Fl4l. Nempe Taur. habet : ZArcbiCubernus, Graeco more, quo
dicitur: xvfiégyus. BR.—. $O Hal. Britaunica. Nempe Taur. erat fcribere: Brzta Nz-
€t.GEB. 81 Hal.et Vulg. petzit. B R. Taur.erat dare: pet/t. GEB..— 82 Scri-
ptum hic eft Flor. Seeizs, quod cur non aeque exhibuerit Taur. ac fuperius:
Sieius, et poftea: Sieii, non video. ^ Sed et in hoc pofíteriori loco erat:
Siei, quafi per transpofitionem pro: Sezj; Omnia mendofe: quis enim dubi-
tabit Seii Oceani patrem fuiffe Seium Saturninum? in lege etiam 25. feqn. tit.
etiamnunc in P. eft: Szeius: quod ibidem non repraefentauit Taur, . Nempe
librarius credidit, adeffe initium faepius alibi occurrens: Si eius. B R. 83

. Xial. ct Vulg. Manlius, et paulo poft: Mauliwm. BR. — 84 Kal eam. GER.

-XXVI TIT. I. 6854

. L.I»pzwlibro XI-Quaeftionum, IwmPxRATORHa-
drianus, cum Viuius|?* Cerealis filio fuo Viuio ?8 Simonidi
?? , 4 in poteftate fua effe defiffet, hereditatem reftituere ro-
gatus effet, ac multa in fraudem fideicommifüi *9? fieri pro-
baretur : reftitui hereditatem filio iuffit, ita ne quid ^ ea
pecunia, quamdiu filius eius viueret, iuris haberet: nàm quia
cautiones non poterant interponi conferuata patria poteftate,
damnum condicionis propter fraudem inflixit, poft decreti au-
tem auctoritatem, in ea hereditate filio militi comparari de-
buit, fi res a poffefforibus peti, vel etiam cum debitoribus
agi oporteret: fed paternae reuerentiae congruum eft, egen-
ti ? forte patri officio iudicis ex eyï:eüïonibus * hereditariis
emolumentum praeftarj] u7 ! 2 !
— LL InEw libro X)/H. Quaeftionum. Cvwheres de-
du&tis legatis hereditatem per fideicommiffum reftituere roga-
tur, non placet ea legata deduci, quae peti non poterant.
5ed cum vxori pro parte heredi/ fcriptae dos praelegetur *,
eaque deductis legatis hereditatem reftituere rogatur: etiam fi
quartam ?, quam per legem Falcidiam retinet, tantum effi-

L4 a45.

É '
à Y
[ FKFGCao-- -«

ciat, quantum in dote eft, tamen . pro fua portione dotis prae- -

legatae * partem deducit: cum enim vtrumque confequitur,
nihil intereft inter hanc mulierem, et quemuis alium credito-
rem heredem inftitutum, et hereditatem reftituere rogatum.

ddemy, * probatur, et fi non. deductis legatis fideicommiffum .

ab ea relictum fit. xM . —

'l:?fi.o legata fuerit& isque domino rei herede inftituto pe-
tierit, vt hereditatem Maeuio reftituat: Maeuius legatum in-

utiliter petet, non enim poterit confequi, quod ad inftitutum,

id eft, rei dominüm peruenire non ,poterat, $. r. Seruus
ab altero ex heredibus libertatem, ab altero fideicommiffum
hereditatis ? accepit: fi neuter adire velit, nullae praetoris
partes erunt: quia neque propter folam libertatem compelli-
tur adire: neque is a quo libertas data non eft, propter eum,
qui nondum liber eft, vtjdeat, compellitur, et Senatuscon-

fulto ? locus eft, cum ab omnibus direCta, vel fideicommif- ,.,. $

fa,Zi libertas ab eo datur, a quo hereditas quoque relinqui-

tur? fed fi forte is, a quo libertas|data eft, portionem fuam
repudiauit, vel condicione exclufus eft: cum portio eius ad
alterum peruenerit, defendi poterit, adire cogendum: quid
enim intereft, quo iure debitor libertatis et hereditatis idem
effe coeperit ? |
Lill. IpEM libro XX. Quaefiionum, Nox eft cogen-
dus heres füfpeCtam adire hereditatem ab eo, cui *^ libertas
a legatario, hereditas ab herede relicta eft : cum ftatus homi-
nis ex legato pendeat, et nemo fe cogatur adftringere here-
ditariis aCtionibus propter legatum, quid enim , fi inter moras
non manumittente legatario feruus decefferit? fi autem viuo
| | teíta-
85 Taur. Qii. GEB. 86 Hal dixit. 87 Hal et Vulg. fideicommiffaria.
| 88 AI. fexdecim. G EB. 89 Hal. peruenerunt, GE B.

. BR.
eft; peruiffiffe. 9I Taur. Qij. GEB. — 92 Hal fideicommiffo. Vulg. fidei-

commü(faria, BR. — 93 Ap. Hal. Paulus vefpondit , abfunt, GER. — 94 Taur.
aliQi&. GEB. 95 Hal proponatur. 96 Hal. fit. GEB. 97 Gmtþoffx':,
in nota: Iunius. £al Taur, VIus. GE B. — 98 Hal Iunio GEB. 99 Scri-

ptum erat in Pand. Flor. fimonidefiünpoteflate , t literae es funt expundtae, vt
nunc; fi, defi. Videtur autem redte tuiffe: Sinonide , feu verius cum diphthon-
g0: Sinenidae, Wt Anchifes, Anchiíae. .'I-t-a«eü reftituenda priftina ci.'cr-;ptu.ra.
Si correctionem fequaris, 7? fi,efta'Taurellio. BR. IOO Áp. Hal. Jïdezcomrn.zj]i,
abeft. G E B. Hal. et Vulg. probarentur. BR. 2, Omnes codices fcripti
et editi inferunt: z, et nullum dubium eíft, praepofitionem excidiffe. BR.
Scripti funt: Pal. L. II II Otob, inter editos etiam ng. GE2. 3 Hal.
agenti. GEB. 4 Bafil. ix vv xagmüv xa agosó)uv , e fruchibus et. prouentu
feu veditu. BR. 5 Hal velegatur. GE R. — 6 Hlal et ommes: q4uaeria,
quod longe malim. En. * Mal. relegatae. GEB. 8 Vulg. Idemque.
BR. . 9 Vulg. fideicommiffariam. béreditatem. B5. 10 Hal. et Vn"lg ins
ferunt: tumc. — IX Halet Vulg. fideicemmiffaria, BR. — X2 Yaur. Qü. GE B.
liiii 2 R r

,

9o Flor.

u dä(/*(fj,/

LIL IpEM libro;XIX;—Quaeftionum. — S1 res alienaía |

L5 $,

Lo- /wi()jf ^

l
LA ad-

* quos

|.A3

686

teftatore legatarius decefferit, benigne refpondetur, cogen-
dum adire, cum in ipfius fit poteftate, manumiffo reftitue-
re hereditatem. |

LIV. Ingw libro XLX-Ouaeftiónum. T iTivs ro-

gatus eft, quod ex hereditate fuperfuiffet, Maeuio reftituere:
quod medio tempore alienatum, vel deminutum eft, ita *?

quandoque peti non poterit, fi non interuertendi fideicommil- |

11 gratia tale aliquid fattum probetur: verbis enim fideicom-
miíüi bonam fidem ineffe,. conftat; X Diuus aütem Marcus,

cum de fideicommiffaria hereditate cognofceret, his verbis, -
QVIDQVID EX HEREDITATE MEA SVPERFVERIT, .

ta'vet liiusas, ROGO [RESTITVAS, et !* viri boni arbitrium ineífe cre-

didit: iudicauit enim erogationes, quae,t2 hereditate factae -
dicebantur, non ad folam fideicommiffi deminutionem perti- |
"hemunr, Mere: fed pro rata patrimonii, quod heres proprium habuit, :
- diftribui oportere, quod mihi videtur non tantum aequitatis .

—f ratione, verum; exemplo quoque motus fecifíe. Cum enim
de conferendis bonis fratribus ab emancipato filio quaerere-

tur, praecipuum '!? autem, quod in caftris fuerát adquifitum -
confultus imperator, fuümptus .
*^ "*"5"*, quos miles feférat, non ex eo tantummodo patrimonio, quod -
munus collationis pati debuit, fed pro rata etiam caftrenfis -
pecuniae decedere oportere *? confítituit. Propter huiusmo- .
di traCtatus *? Maeuius fideicommiffi nomine cautionem exi--

| L conjw"s^4 militi, relinqui placeret ** : :c

gere debet: quod eo pertinet, non vt ex ftipulatione petatur,

£

r d
L.J petore ,
]
!

LV. IpnxM libro XX- 51 patroni filius

) : . extrario ?* reftituéfitex Trebelliano hereditatem, operarum .

actio, quae transferri non potuit, apud heredem manebit:

nec ei nocebit exceptio, cum eadem prodefle non polfet ei, -

qui fideicommiffum accepit, et generatim ita refpondendum
eft, non fümmoueri heredem, neque liberari ex his caufis,

quae non pertinent ad reftitutionem. — $. 1. Imperator Titus.

Antoninus refcripfit, in t?fhþïä'm direéto data libertate, non

perfona, non eft; .cui; ^* reftitui poteft ^?.' $. 2.

L 65e
8V

retur, totam recepit, fi ipfe quoque rogatus fit alii reítitue-

re, totum reftituere cog&tur: et erit in hac quoque reftitutio- .
ne Trebelliano locus: quartam enim Falcidiae iure fideicom- -

.2 5«4. "mniffarius retinere non potuit. —Nec ad rem pertinet, iquod

nifi prior, vtadiretur hereditas, defideraífet, fideicommitfum -

fecundo loco datum intercidiffet: cum enim femel adita eft

hereditas, omnis defuncti voluntas rata conítituitur ^?, Non :

28 eft contrarium, quod legata cetera non vltra dodrantem
praeftat: aliud eft enim ex'perfona heredis conueniri, aliud

des

J, r £péawle,
" ?;fäm poteft dici, non effe prioreitantum defiderante cogendum in-
ftitutum adire, vbi nulla portio remanfura fit apud eum: vti-
que fi confeftim, vel poft tempus cum fru&tibus rogatus eft
reddere: fed etíi fine fructibus rogatus eft reddere, non erit
idonea quantitas ad inferendam adeundi neceífitatem: nec ad
rem pertinebit, Ífi prior etiam libertatemjaccepit, vt enim ??
— — &* pecuniam, ita nec libertatem; ad cogendum iníftitutum acce-

B9 4

Y /
-JeC€£t1:1Tn

T Pt

13 Hal ;d, loco: ita. GEB, — 14 Vulg. et , abeft. p m. 15 Hal. et Vulg, þ'

inferunt: ex. fortet quae e bereditate. BR.
Erat. Flor, placerit, fadumque: p/acet. Re&ius Taur. placeret. Poterat et
fieri: placuerit. Sed omues habent: placeret. B R. Etiam Hal. Sed et Taur.
poterat dare: placevIt. GEB. — 18 Vulg. debere imputavi eonflituit. BR. 19
Hal. tradfatum. GEB. 20 Vulg. potuit. BR.
Duker. ad Opaufc. de Latin. Vet. ICt. p. 419.8R. — 22 Vulg. iu tempore. 8 &.

16 Vulg. peculium. BR. — 17

DIGESTORVM LIB, XXXVI TIT. L.

quod ex fideicommiffo peti non poterit ^?; fed vt habeat fi-.-
