NEgMo rem fuam futuram in eum cafüum, qua *? fuafit, vti-

liter ftipulatur. |

LXXXVIII. IpnEw libro VI. ad Plautium. Mona rei
fideiuffori quoque.nocet. Sed fi fideiuffor feruum obtulit??,
et reus moram fecit: mortuo Sticho fideiuffori füccurrendum
eft. Sed fi fideiuffor hominem occiderit, reus liberatur *^,
fideiuffor autem ex ftipulatione conueniri poteft. :
LXXXIX. Ip£x libro IX. ad Plautium.

$1 a colono,
ita ftipulatus fuero, Qv1DQvID TE DARE FACERE

quod iam dari oportet: in ftipulatione "? enim deducitur quod
iam dari oportet "*: Ífi autem adiciatur, oPORTEBITVEZ
etiam futura obligatio deducitur. | |
XC. PowProxivs libro III. ex Plautio. Cv ftipu-
fors foluta non fit: etiamfi fortis obligatio in iudicium fit de-
duéta , adhuc tamen. poena crefcit: quia verum eft, folutam
pecuniam non efíe. |
— . XCl. PAvrvs libro XVII. ad Plautium. . Sr feruum
73 ftipulatus-fuero, et nulla mora intercedente ** feruus g.e-'
*aro | ceffe- -

fyllabae in: fefionem, in fine verfus fpatium. paulo maius, quam literae: fe-
&io requirunt , et deletionis veftigia manifefta exhibens, occupant, vt omnino
ibi fuiffe videatur: fecutiome. GEB. 52, Hal, et Vulg. fpectant. £R. Rehd.
vt Flor. GE B. - 53 Vnulg. praefigit: et. BR. . Etiam Rehd. Gx&. 54
Vulg. probibear. B R. Etiam Rehd. GEB. . 55 Hal. et Vulg. caeteris. B R.
Etiam Rehd. GEB. — 46 Hal.etVulg. farciet.BR. Etiam Rehd. GEs. — 57
Ap. Hal. outem , abeft. G E B. 58 Rehd. poterit. GEB. 59 Vulg. au-
tem, loco: vero. BR. Rehd. fimiliter. GE g. 60 Hal.et Vulg. in folidum.
BR. Rehd. folidwm absque: im. GEB. . . 61 Hal. et Vulg. foluerentur. 8 R.
Etiam Rehd. GE B. . 62 Vulg. fim, wou confequar. Sed et Hal. in margine z
alias, mon conf. BR. Rehd. fum , non confequar. GEB. — 63 Ap. Hal. et Vulg.
milia, abeft. BR. Etiam in Rehd. GEB. — 64 Vulg. inferit: flipulantz. B R.
65 Rehd. i c. GE B. 66 Hal. partes fundi dari. Vulg. partes fundi poffe
dari.BR. Rehd. vt Vulg, GER. 67 in Rehd. quemadiodaum mon prodeft
ad pignus liberandum , abfant. G E B. 68 Hal.curamit. GE B. — 69 Hal.
et Vulg. obligatur. BR. — Etiam Kehd. GE B. 70 Hal et Vulg. flipulatioue..
BR. Et Taur. dare poterat: fhpulationl. — Habet tamen et Rehd. ffipulationz.
GrB. 71 Rehd. PLPIANV . GEB. — "72 Gothofr. in nota: quo fua fit
vulg. Hal. G E. 73 Hal. obtalerit , et mox : fecerit. 74 Rehd. libe-
rabitur. GEB. 45 Vulg. i» quinque ammos. BR. 76 Rehd. iw fiipu-
latiouem. GEB. 71 Ap. Hal et Vulg. im flpulationem enim deducitar ,
quod iam dari eportet , abfunt. B R. 48 Vulg. inferit: Sticbum. BR. Et-
ian Rehd. GEB. 49 Vulg. ipterueniente. R. Etiam Rehd. GEs.
T ttttt . - $9

948 DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. I "

cefferit: fi quidem occidat eüm |promiffor, expeditum eft:

fin ?? antem *neälegat infirmum, anteneri debeat promiffor ?
confiderantibus 5*, vtrum, quemadmodum in yln,dl.eatlone
hominis, fi neglectus a polffeffore fuerit, culpae huius no-
mine tenetur poffeffor, ita et cum dari promlüt.: an culpa,
quod ad ftipulationem attinet, in faciendo *^ accipienda fit,
non in ??. non faciendo ? quod magis. probandum eft: quia
qui dari ** promifit, ad dandum , non faciendum, tenetur.
$. r. Sed ** fi fit quidem res in rebus humanis, fed dari non
poffit ,. vt fundus religiofus, puta, velfacer fattus, vel fer-
uus manumiffüs, vel etiam ab hoftibus fi capiatur, culpa in
hunc modum diiudicatur: vt, fi quidem ipfius promifforis res,
vel tempore ftipulationis, vel poítea fuerit, .et quid eorum
acciderit, nihilo minus teneatur. Idemque fiat $9, et fi per
alium, pofteaquam ab hoc alienatus fit, id contingerit ?7.
Sin $? autemalienus fuit ??, et abalio tale quid accidit, non

tenetur: quia nihil fecit: nififi ??, pofteaquam. moratus eft |
folutionem, aliquid huiusmodi acciderit: quam diftinCtionem-

et Iulianus fequitur. Item fi homo qui fuit promifforis, ex
praecedenti caufa ablatus ei fuerit, quod -.&at.ulit?er fuit ?-,
perinde habendus fit ?^, ac fi alienum promififfet: qua ??
fine fatto ipfius defiit eius effe. $. 2. De illo quaeritur, an
etis, qui nefciens fe debere occiderit ?*, teneatur, quod
Jülianus putatin eo ?*, qui, cum nefciret a fe petitum codi-
cilis, vt reftitueret, manumifit. . $. 3. Sequitur videre de
€o, quod veteres conftituerunt, quotiens culpa interuenit debi-
toris, perpetuari obligationem , quemadmodum inteliegendum
fit. Et quidem fi effecerit ?? promiffor, quo minus foluere
poífit: expeditum intellectum habet conftitutio: fi vero mo-
ratus fit tantum, ?7 haefitatur, an, fi pofteain mora non fue-
rit, extinguatur fuüperior mora? Et Celfus adulefcens fcribit,
eum, qui moram fecit ?* in foluendo Sticho, quem prorni-
ferat, poffe emendare eam moram poltea offerendo: effe enim
hanc quaeftionem de bono et aequo: in quo genere plerum-

que füb auctoritate iuris fcientiae perniciofe, inquit, erratur.

Et fane probabilis haec fententia eft,' quam quidem et Iulia-
Itus fequitur:' nam dum ?? quaeritur dedamno, et par vtrius-
que caufa fit *??, quare non potentior fit, qui teneat *, quam
qui perfequitur. $. 4. Nunc videamus, in quibus perfonis
haec confütutio locum habeat? quae infpectio duplex eft: vt
primo quaeramus, quae perfonae efficiant perpetuam obliga-
tionem: deinde quibus eam produeant. Vtique autem prin-
cipalis debitor perpetuat obligationem. — Acceffiones ?^an per-
petuent, dubium eft. Pomponio perpetuari ? placet: quare
enim facto fuo fideiuffor fuam obligationem tollat? cuius fen-

tentia vera eft: itaque perpetuatur obligatio tam ^ ipforum,

quam ? fucceflorum eorum ?: acceffionibus quoque fuis, id

$o Hal. $i. GE B. $1. Hal. quaerentibus confiderandum efl, . Vulg. fimili-
ter, omiffo tamen: quaerentibus. BR. Rehd. vt Vulg. GE &. $2 Vulg. in-
ferit: quidem. B R. Etiam Rehd. GER: — $83 Hal. aw won faciendo. Conf.
Elb. Leonin. . Emend. 4. BR.. Rehd. au autem in non faciendo. GEB. — 84

Hal. et Vulg. dare. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — $5 Rehd. inüferit: et. GEB.-

. 86 Hal. et Vulg. fiet. BR, Rehd. vt Flor. GE B. 87 Hal. et Vulg. contige-
vit. BR. Rehd. vt Flor. vbi tamen nonnemo literam *s pundo confodit. Gx r.
$88 Hal.et Vulg. Si. Bn. Etiam Rehd. G ER. 89 Hal. ét Vulg. fuevit, et
moX: acciderit. BR. .Etiam Rehd. GEB. — g0 Ap. Hal. fi, abeft. Rehd. sif-
fi, vbi quidem prior s pun&o fubnotata eft,' re&ius autem corre&tor inter duas
$ vocalem ; inferuiffet, G E p. 91 Hal. fuerit. GER. 92, Hal. efl. G £5.
95 Taur. in margine: 4uia. et ita Hal. BR. Etiam Rehd. GER. 94 Hal.
occidit. G EB. 95 Rehd. i« eum. GEB. — 96 Hal. et Vulg. fecerit. B R.
Etiam Rehd. G E B. 97 Vulg. praefigit: bic. BR. 98 Hal. et Vulg. fe-
cerit. BR, Etiam Rehd. GER. 99 Hal et Vulg. cum. B R. Etiam Rehd.
GEB. 1OO Halefl GEB. — t Hal . tenet. G E B. 2, Gothofr. in ncta:
Vulgata legit: accefforia, et male. Immo vero Vulg. legit: acceffores. Et
haec pariter ac Hal. inferit: autem. BR. Etiam Rehd. vt Hal. acce[fiones an-
tem. GE B. 3 Vulg. perpetuare. BR. — ^ 4 Vulg. inferit: im. E R. Etiam
Rchd. GE. 5 Vulg. et hic inferit: i5 BR, — 6 Hal. et Vulg. inferunt:

coghita denegandam actionem puto: nec raro probabilis caufa

Rehd. vt Flor. GEB.

eft, Hdeiüiï'oribus,' perpetuant obligationem: quia in totam

caufam fpoponderunt. $. 5. An filiusfamilias, qui iuffu pa- -

tris promifit * , occidendo feruum, producat patris obligatio-
nem, videndum-eft. Pomponius prodncere putat, fcilicet,

i

uafi acceffionem intellepgens eum, qui iubeat, $. 6. Effe-

Ctus huius conftitutionis ille eft, vt adhuc homo peti poífit,

Sed et.acceptum ei poffe ferre * creditur, et fideiufforem ac-
p p

cipl eius ? obligationis nomine, Nouari auteman polfit haec '

obligatio, dubitationis eft, quia neque hominem qui non eft,
neque pecuniam quae non debetur, [tipulari poffüumus, *?

Ego puto nouationem fieri poffe, fi hoc aCtum inter partes

fit, quod et ** [uliano placet. - | : | 5
XCII. Ip w libro XVIIT. ad Plautium. Szita ftipu-

ler, PER TE NON.FIERI, QVO MINVS MIHI HER E-

DIQVE MEO. VINDEMIAM TOLLERE LICEAT? etiam -

heredi datur aétio. .. :

XCIIL Ipxw libro III. ad Vitellium; Szfic ftipulaz *

tus fuero, PER TE NON' FIERI, QVO MINVS HOMfI«
NEM EX HIS QVOS . HABES '^?^, svMAM? . electio mea
erit.. b us " gt |

. XCIV. Ma R.(JJE-L'L-V-S 73 Jibro TII, Dige&orum. T k T«

TICVM dare oportere ftipulatus eít aliquis. Facti quaeftio -

eft, noniuris. lgitur fi de aliquo tritico cogitauerit, id eft,
certi generis, certae ** quantitatis, id habebitur. pro ex-
preffo: alioquin, fi, ceum deftinare genus et modum vellet,
non fecit ^?, nihil ftipulatus videtur: igitur ** ne vnum qui-

dem modium. : : - ; :
.. XCV. Ingn libro V. Digeftorum, Qv infülam fieri '
| füpulatur, ita demum adquirit obligationem, fi apparet !*

quo in loco fieri infulam voluerit *?, fi et *? ibi infülam fieri
intereft eius ??, F |

^2 XCVL Inxw libro XIL. Digeftorum. Qvr feruum
| mihi ex füipulatu debebat, fi in facinore eum deprehenderit,
| impune eum occidit ?*: nec ytilis actio erit in eum confti-

tuenda. : i : ! :
. .'XCVIL. Crrsvslibro XXVI. Digeftorum. . Sr ita

fipulatus fuero, TE sisri1? ?? Nisr: sTETERIS ?3,

|HIPPOCENTAVYRVM DARI? proóinde ?* erit, atque ?^9 te-
| fifti: folummodo ftipulatus effem. $. 1. Poffum vtiliter a te
dtafüpulari, Tirir woMmiNE TE 7* sornvTvnvw ?72
neque enim hoc fimile eft illi, 'TrrT1vw ?? nDATvRvM?

fed ex ea ftipulatione; dum intereft mea, agere ^? poffüm:

.etideo fi locuples fit Titius, nihil ex hac ftipulatione confe-
.qui poffim ?? : quid enim mea intereft id a te fieri, quod, fi

non feceris, aeque faluam pecuniam habiturus fum. - $. 3.
OITIBI NVPSERO, DECEM DARI ?! sPpPoNDES? caufa

eius

perfona. 8 R. Etiam Rehd. GE s. Hal. integra le&io eft: fuccefforum . fuorum per-

foua. . 7 Hal. promiferit. GEB. . 8 Hal. et Vulg. ferri. quod malim. BR.-
IO Hal et Vulg. prae--

9 Rchd. eiusdem. GEB. :
figunt: et. BR. Etiam Rehd. GER. II Ap. Hal. et in Rehd. et, abeft,
GEB. .-I12 Kehd. baberes. GEB. — 13 Hal. Idem. Rebd. Mod.GEB. — 14
Hal. et Vulg. et certae. BR.— Rehd, certaeque. GE B. 15 Hal. et Vulg. fe--
cerit. BR. Etiam Rehd. GE. 16 In Rehd. zgitur, abeft. GER. 17
Hal. et Vulg. appareat. B R. Rehd. vt Flor. GEB.' . 18 Vulg. voluit. BR.
Etiam Rehd. GE B. — 19 Rehd. fi euzm ibi. forte fuit in archetypo: fic enim
jbj. Eft literarum c et e magna cognatio, ideoque potuit librarius fibi perfua-
dere, polfteriorem hic male effe geminatam. GEB. — Ap. Hal. fi. abeft. 20
Hal. eius iatervfit. G E B. 21 Hal. occidet. BR. —— 22 Hal et Vulg. prae-
figunt: et. BR. Etiam Rehd. GER. 23 Hal. fliteris. Nullus dubito, Taur.
debuiffe dare: fifteris, quum et Rehd. Florentinam habeat. G E E. 24. Go-
thofr. in nota: perinde erit, vu/g. Haloand. Habent et MSS. perinde, Barb.
Vat. I. Chriftin. S. Cruc. I. Bynkersh. vtet Rehd. GEB. — 25 Hal, et Vulg.
infernnt: fi. Sed et Flor, ita fuppletum. B R. ]lta quoque MSS. modo memo-
rata. GEB. — 26 Vulg. inferit : mibi.BR. 27 Rehd. addit: fpondes. GE B,
28 Vulg. te, loco: Titiwm. BR. — 29 Vulg. inferit: tecum. B &. Enam Rehd.
GEE. . 30 Hal. poffum. 31 Hal et Vulg. dare. BR. — Etiam Rehd. GE.

y

j
m
fiit
"
(
futim
tndut
fhteni
ia
Jiioné
t
vt
hn
Y
Qu
r
i
TAV
&s i
ilb
BIEYRI
wl
v
Wi
toin d
fm a
(
hiduir

J
ü

(s
] 4

Qb -
FVl
b
Mi ij
.M
REhd.Gg
UY
S of
li, iF
l.
in "
T Clb
L
"at

j « W

ls
HERE
! (

Mp

QH (N[«
L0 m

IET?
Jeto
ld
10 &«
vdht,
Dqi*

anten:

u F
lum er
femm

1
anaor

MUV .H,
T

TITM.
yolum:
j COUf«

quod,ü

a
o
elus

p t
1ïim- N
LA
"o
. M
Vil fe
K
ii 9^
j m
bi pew
[
j 6

n

"T
"n »
st
"s
)

ii f H,ä.'b: ;

DIGESTORVM

eiusmodi 32 ftipulationis eft.: Item 33 fj vir a muliere eo ?*
modo non in dotem ftipulatus eft. | . . . |
XCVHL Mancerrvs libro XX. Digeftorum. Ex-
ysT1MO poffe ?? id, quod meum eft, fub condicione ftipu-

lari, item. viam ftipulari 5* ad fundum poffe, quamquam inte-
.tim fundus non fit meus: aut fi hoc verum noneft, et alienum

fundum fub condicione ftipulatus fuero, isque ex lucratiua
caufa meus effe coeperit, confeftim peremeretur ?* ftipulatio:
et ?? fi fundi dominus fub condicione viam ftipulatus fuerit,
ftatim fundo alienato euanefcit. ?? ftipulatio: et maxime fe-
eundum illorum opinionem, qui etiam ea, quae reCte con-
ftiterunt ^?, refolui putant, cum.in eum cafum recciderunt
**, a quo non potuiffent ^^ confiftere, $. r. Ex hac ftipu-
latione, INSVLAM FVLCIRI *?sPONDKES? quando naíca-
tur aCtio, quaeritur: . et vtique non *eft * exfpeCtandum,
vt ruat: nec enim nihil ftipulatoris intereft, fultam ** potius
effe, quam non effe: nectamen reCte agetur, fi nondum prae-
terierit temporis tantum, quo fulcire potuerit redemptor. .
XCIX. Ckrsvs libro XXXVIII. Digeftorum. Qv1p-
QvID adítringendae obligationis *? eft, id nifi palam verbis
exprimitur ^* , omiffum intellegendum eít: ac fere ** fecun-

. dum promiíforem interpretamur: quia ftipulatori liberum fuit |

verba late concipere. Nec rurfum protniffor ferendus eft, fi

eius intererit, de certis potius vafis forte, aut hominibus
aCum ^5. $. r. Siftipulatus hoc modo fuero, s1 IN TRA

BIENNIVM CAPITOLIVM NON ASCENDERIS, DARI?
non nifi praeterito biennio reCte.petam: mnam etíi ambigua
verba fünt, fi tamen exaudiuntur , fi inmutabiliter verum fuit,

$?5 te Capitolium non afcendiffe.

—— €& MopxsriNvs libro VIII. Regolarum. Coxpre-
c1o in praeteritum , non tattum *?^ praefens tempus relata,

ftatim aut peremit *? obligationem, aut omnino non differt ?*;
PvskERES

CI. Ipew libro IV. de Praefcriptionibus.
fine curatoribus fuis poffunt ex ftipulatu obligari. A
CII. Ingw. libro V. Refponforum. | VEND1TORES

.emptori cauerant pro euiCtione ??^, quanti eius ?? intereffet:

fed et 5* fpecialiter ** adgnituros, fiin lite mota fuümptus
feciffet , 59 emptori ftipulanti promiferant: poft mortem em-
ptoris, vnus ex venditoribus ad iudicium vocauit 57, pretium
fibi deberi dicens, heredes:?* eius, qui fumptus in defen-
fione caufae factos, cum probarent pretium folutum fuiffe,
ex ftipulatione petebant. Modeftinus refpondit, fiin ?? eas
impenías venditores promiferunt $9, quae ob litem de pro-
prietate inftitutam fa&tae effent : minime ex ftipulatu peti poffe,

quod erogatum $* eft *?, dum alter ex venditoribus pretium,

quod iam fuerat exfolutum, petit. - !
CHI. IpEw libro V. Pandectarum. LrsEm homo in

.. fipulatum deduci non poteft: quia nec. dari oportere intendi,

mec aeftimatio eius praeftari poteft: non magis quam fi quis

32 Hal. buius. Vulg. buiusmodi, BR. Rehd, vt Hal. GER.
GER. . 34 Hal. eodem sodo. ^. 35 1n Rehd. poffe, abeft. GEB. . 36
Ap. Hal. flipulari, abeft. GEB. . 37 Gothofr. in nota: perimetur. Hialoaud.
GEB. 38 Vulg.fed, loco: et. BR. , 39 Hal. euamefcet. GEB. — 40
Hal. et Vulg. confliterint. BR, Etiam Rehd. GE R. /ul :
Etam Rehd. GEB. — 42, Rehd. potuerunt. G E B.
Rehd. inferit: znfulam. GE E. 45 Hal. inferit: cauffa. Vulg. caufa diclum.
BR. Rehd. vt Vulg. GEE. 46 Hal. et Vulg. exprimatur. BR. .Etiam
Rehd. GEB. — 47 Rehd. aut certe,. loco: ac fere. GEB. — 48 Hal. addit:
éeffe. GEB. 49a. Vulg. fuerit. BR. Etiam Rehd. GEB. — 495 Hal. inferit : zm.
$0 Gothofr. in nota: perimit. Hal. poterat Taur. dare: perEmit. GEB, — 51
'Faur. diFert. GEB, — 52, Taur. euEclione. GE R.
GER. $4 Àp. Hal. fed et, abfunt. GEB. — 55 Hal. et Rehd. inferunt: fe.
GEBE. 56 Hal. praefigit: et. Taur. poterat dare: feciffET emptori. GE B.
57 Gothofr. in nota: ad iudicium vocauit heredes. vu/g. Et ita quoque Rehd. ni-
fi quod habeat: beredem. GEB. — 58 Gothofr. in nota: Sic veflitue: heredes
emptoris fumtus in defenfione. Dudum Vulg. beredesque eius fumtws. BR.

VtetRehd, GER, — 59 Ap. Hal. ct Vulg. is, abeft, &R. Vt et Rehd. GE.

LIB.: XLV.

33 Hal. Idem..

41 Vulg. recideriut. BR.-
43 Vulg. fulcire, BR. — 44

53 Rehd. fza, loco: eius..-

TILD.L 949

: ägri-&ïpulatus fuerit 5*5 mortuum hominem, aut fundum ho-
CIV. lavorkewvs 9* libro XI. ex Caffio. . Cv fer-
uus pecuniam pro libertate pactus eft $*, et obeam rem reum
, dedit *^: quamuis feruus ab alio manumiffus eft; reus tamen
reCte obligabitur: quia non quaeritur, a quo manumittatur,
fed vt manumittatur. — .. | : |
CV. InEM libro II, Epittularum. STiPvrLATvS
fum , Damam aut Herotem 5* feruum dari: cum Damam da-
res, ego, quo minus acciperem, in mora fui: mortuus eít
Dama: an-putes me ex ftipulatu a€ctionem habere? Refpou-
dit, fecundum Maffurii ** Sabini opinionem puto te ex fti-
. pulatu agere non poffe: nam is reCte exiftimabat, fi per de-
bitorem mora non effet, quo minus id, quod debebat, folue-
, ret, continuo eum debito liberari. !
| . CVI. Inzm libro VI. Epiftularum. Qv ex pluribus
fundis, quibus idem nomen impofitum fuerat, vnum fundum
. fine vlla nota demonftrationis ftipuletur 9? , incertum ftipu-
latur: id eft, eum fundum ftipulatur, quem promiffor dare
| voluerit: tamdiu autem voluntas promifforis in pendenti eft,
|quamdiu id quod promiffum eft, foluatur. pE
. .CVI. IpEw libro VIII. Epiftularum.. VTRv tur-
peni talem flipulationem- putes, an non *?, quaero: pater
naturalis filium, quem Titius habebat in adoptionem, here-
dem inftituit, fi patria poteltate liberatus eífet: pater eum
.adoptiuum ** non alias emancipari *? voluit, quam fi etiam
73 dediffet, a.quo ftipularetur, certam fummam ; fi eum ma-
numififfet: "^ poft emancipationem adit heres *5 filius: pe-
.tit nunc pecuniam pater ex ftipulatione fupra relata. Refpon-
dit **, non puto ** turpem effe caufam ftipulationis, vtpote
€um aliter filium emancipaturüs non fuerit: nec poteft videri
iniufta caufa ftipulationis, fi aliquid adoptiuus pater habere
voluerit, propter quod a filio poft emancipationem magis
cüraretüT. — D hi
^- -. CVIII. IpEw libroX. Epiftularum. À T 1Tr10 ita fti-
pulatusfüm, Sz QvA MiHI NVPSERIT, DECEM DOTIS
EIVS NOMINE DARE SPONDES? quaerebatur "5, an
confiftat talis ftipulatio? Refpondit, fi ftipulanti mihi dos ita
promiffa eff, QVAMCVMQVE VXOREM DVXERO, DO-
TIS EIVS NOMINE DECEM DARE SPONDES? nihil in
1? caufa eft, quare ea pecuniacondicione expleta *? non de-
beatur:. nam cum condicio etiam ex incertae perfonae facto
parere obligationem poiïït, veluti sz qQvis IN CaPriTO-
LIVM ASCENDERIT, DECEM DARE SPONDES? ** Sx .
QVIS A ME DECEM PETIERIT, TOT DARE SPON-
pDES? cur non idem *^, et in dote promiffa, refpondeatur,
ratio reddi non poteft. $. r. Nulla promiffio poteft confi-
ftere, quae ex voluntate promittentis ftatum capit. ,
.CGIX. PowPoxurvs libro IIJ. ad Quintum Mucium.
6o Hal. Pïgmi]ig'æzt. Vulg. promifeæ:ant. BR. Rehd. vt Vulg. (.iEB. : 6I
.Flor. erat: quod rogatum , ferius et ghcno loco.e fappleta, puta in margine,
qui locus alias integris vocibus omiffis eft deftinatus. corre&io tamen eft ge-
nuina, vt videtur. pgR. Etiam Rehd. erogatwm. GEB. —— 62 Hal. effet. GE B.
63 Hal. fuerat. GEB. — 64 Hal. et Rehd. Venuleius. GEB. 65 Hal. fit.
Grz. 66 Hal et Vulg. dederit. & R. , Rehd. vt Flor. GEB. .. 67 Hal.
et Vulg. Erotem. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 68 Hal. et Vulg. Mafurii. B R.
Rehd. vtFlor. GE2. — 69 Hal. et Vulg. flipulatur. B R. Rehd, vt Flor. GE n.
zO Vulg. o5 me. B R. 71 'Gothofr». in nota: adoptiuus. Hal. Sed et Flor.
factum : adoptiuus. BR. Ét ia Rehd. GE B. ' 72 Hal. et Vulg. emancipare:.
aR. Etiam Rehd.GEE. — 73 Gothofr. in nota: Al ei. . Nempe ita ipfe
Taur. in margine, et Hal. et Rehd. GES. — 74 Hal. et Rehd. praefigunt:
et. GE E. 15 Hal. er Vulg. adiit bereditatem filius, — Sed et Flor. altera 7,
vt fit : adiit, adícripta. & R. . Rehd. vt Hal. et Vulg. GEm. —— 76 Hal. et
Vulg. vefpondi. BR. — In Rehd. vltima litera t pun&o eft fubnotata. GE r.
77 ÀP. Hal. psto, abeft. GEB. . 78 Taur. quaerePatur. GEB. . '79
Ha4l inferit? ea. 80 Vulg. completa. BR. Etiam Rehd. GEB. —— $t

Vulg. praefigit : vel.GEB. . $2 Erat olim Flor. igitwr, loco; idem.nBx.
: JCTttttt 2. | 5 ; : 83

S: ita füpulatus fuero; DECEM Av QVINDECIM DA-|

grs? decem debentur. Item fi ita, PosT ANNVM AVT
BIENNIVM DABIS? poft biennium debentur. ; Quia in fti-
pulationibus id feruatur , v.t,gquod minus effet. 53 , quodque
longius, effe videretur ** in obligationem deductum.

koseed 1j . ad Quintum Mucium.. . $x mihi |
Caskngrat Hbro dv a GD | quod aliquod tempus ante Kalendas Tunias fuit ,. quo ? ftipu-
lator.non defiderauit id ante Kalendas lunias effici,.-id eft,
| quod. ? non eft arbitratus vt fieret, quod fieri non poterat s
non augeat meam partem. $. L Si ftipulatus fuero de ?^ te | autfi hoc falfum eít, etiam fi ftipulatus ?^pridie Kalendas [u-
* nias mortuus effet,;poena commiffa non effet: quoniam mor-
| tuus arbitrari.non potuiffet, et aliquod ?^ tempus poft mortem
eius operi perficjiendo fuperfuiffet: et propemodum ,. etiam fi

et Titio, in cuius poteftate non fim, füpuler decem : non
tota decem , fed fola quinque.imihi debentur: pars enim alie-
na 55 deducitur, vt quod extraneo inutiliter. ftipulatus füum,

VESTEM TVAM, QVAECVMQVE MVLLIEBRIS EST;
DARE SPONDES? magis ad. mentem ftipulantis, quam 33
mentem promittentis, id referri debeat ?* :. vt, quid in

re fit, 3? aeftimari debeat, non quid fenferit promiffor: ita- |

que fi folitus fuerat promiffor muliebri quadam vefte vti, ni-
hilo minus debetur ??, d 4 - Tf od unglá x
— . CXI. Inew libro V. ad Quintum Mucium. . S1 ftipu-
Jatus fuero , per te non fieri, quo minus mihi illa domo vti

liceat, an etiam fi . me non prohibeas, vxorem autem meam |

prohiberes.?* , vel contra vxore mea ftipulata. ?? me. prohi-
beas, an committatur ftipulatio? Et latius ?? eft haec verba
fic accipi. . Nam et fi ftipulatus fuero, perte non fieri, quo
minus mihi via, itinere, actu ?^ vti liceat: et fi ?? non me,
fed alium nomine meo ingredientem, prohibeas, fíciencum

erit ?5 committi ftipulationem.

CXII. In EM libro XV. ad Quintum Mübium. 5 $1 qvuïäï.

i;cipulatus fit, Stichum, aut Pamphilum, vtrum ipfe vellet: |

quem elegerit, petet, et is. ?* eritfolus in obligatione. Àn
autem mutare voluntatem poffit, et ad alterius .petitionem
transire, quaerentibus refpiciendus. erit fermo: ftipulationis,
vtrumnetalisfit, QvEM VOLVERO, aü, QVEM VOLAM:
nam fi talis fuerit, Qv w vorvEgRo: cum femel elegerit,
mutare voluntatem non poterit:.fi vero tractum babeat fermo
ilius, et fit talis, Qv EM vorAnw: donec iudicium dictet,

qnutandi poteftatem habebit. : $. 1. Si quis, ita . ftipulatus.

fuerit, PRO CENTVM. AVREIS SATISDABIS? et reum
dederit in iftam fummam: Proculus ait, femper in fatisdatio-
nis ftipulatione ?? venire, quod intereffet ftipulantis :: vt alias
tota fors ineffet ??, veluti fi idoneus promiflor non fit *??:
alias minus, fi in aliquid, * idoneus effet debitor: alias nihil,
Ífi tam locuples effet, vt noítra non interfit , fatis ab eo acci-
pere, nifi quod plerumque idonei non tam patrimonio, quam
fide quoque aeftimarentur. | .. . . TuD d H
.CXIII. PRocvrvslibro- II. Epiftularum. Cv fti-
pulatus fim mihi , Procule, fi.opus arbitratu meo. ante Kalen-
. das lunias. effectum non. fit, poenam, et protuli ^ diem:
putasne vere me polfe dicere, arbitratu meo opus effetctum non
effe ante Kalendas lunias, cum ipfe arbitrio. meo aliam *
operi laxiorem dederim ? Proculus refpondit, non fine caufa
diíinguendum eít, intereffe, vtrum per promifforem mora

83 Ap. Hal, effet, abeft. Ges. — $4 Hal. vt quod minus, quodque lougius
eft, videatur etc, Rehd. quodque lougius: effet , videtur in obligationem deductum
fit, fubnotatis vltimae voci pundis. GEB.. . 85 Gothofr. in nota: aliena in
obligationem deducitur. v»/g. in obligatione. Hal. Immo et Vulg. habet: n
ebligatioue. bR. .. 86 Rehd. a te..GEz. — $7 Hal. et Vulg. debet. quod
malim. BR. Rchd.vtFlor. GER. — ..88. Hal.inferit: eg. GE B. 89 Rehd.
vt quid fit in eave, id aeffmari. GER. 90 Hal. et Vulg. debebitur. B R.
Etiam Rehd. GEB. .. 91 Hal.et Vulg. probibeas. BR. . Etiam Rehd. GER.
92, Graecismus. Vid. Ant. Auguftin. 1. Emend. 1. vt in L. $ 6. S. 1. infr. defi -
deiuffor. n Barb. recentius fuperfcriptum eft: oxorem autem meam flipulataimm
«0n probibeas. BR.:. Ceterum Flor. referunt: Chriftin. Vat. I. VIII. S. Cruc. I.
II Magl. Treuif. vt et Rehd. GER. 93 Hal. et Vulg. fatius. Sed quinque
MSS. quae infpexi ,. Flor. feruant. BR. Barb. Chriftin. S, Cruc. Y. lL. et. Vat,
l. quibus adde Rehd. At Bynkersh. fatis efl. GE . 94 Rehd. acfuque.
G E B. 95 Ap. Hal. fj, Vulgo:'et fi, abfunt. B. »96 Vulg. eff. BR.
EKtiam Rehd. GEB. ...97 Hal bic, loco: is. G.ER. 98 Hal. flipulatio-
nen. Vulg. flipulationem id. 8 R.. Rehd. vt Hal. GEB. — 99 Rehd. interef-
fe GEB. — 100 Halefet. GER. — & Vulg. m aliquo BR... Etiam Rehd..

R. Etiam Rehd. GEB. —^ 4 Hal. addit: twnc. GER.

DIGESTORVM LIB.-XLV.' TIT. I.

mnon fuiffet, quo minus opus ante Kalendas Tunias ita, vti
' ftipulatione comprehenfum erat ,. perficeretur: an *,:eumiam:
opus effici non poffet ante Kalendas lunias,: ftipulator diem
.in Kalendis Auguftis 5. protuliffet ? nam fi tum. diem ftipu-
ator protulit, cum iam opus ante Kalendas lunias effici non

poterat, puto poenam efle commiffam : nec ad rem pertinere;

ante Kalendas Iunias futurum effe coepit, opus ante eam diem
effici. non poffe, poena commiffa eft. $. r. Cum venderet

aliquis, promifit emptori fideiuffores praeftari,*?, et rem ven-
ditam liberari; quae vt liberetur; nunc defiderat emptor: **
|in mora eft is,- qui ea *^ ftipulatione id futurum promifit.
Quaero quid iuris fit? Proculus refpondit, tantilitem *? ae-.
| ftimar! oportet, quanti aCtoris intereft. — ..5 00

CXIV. Vrrtawvslibro XVIL ad Sabinum.. $x fun-
dum certo *^ die praeftari füipuler, et per promifforem ftete-
rit, quo minus ea die*? praeftetur: confecuturum: me quanti

mea interfit, moram faCli. ** non effe, « !

5000 0XV. PAPINIANVSlibro II, Qüaeftionum. . ImA ftüi-
pulatus fum, TE.s1ST1 1N !* cERTO LOCO: SI NON
STETERIS *?, QVINQVAGINTA AVREOS DARI ?
sPONDES* fi dies in;ftipulatione per errorem omiffus fue-
rit, cum id ageretur, vt certo die fifteres, inperfecta erit ftiz
pulatio ::non fecus.ac.;fi, quod pondere,.numero; menfura
continetur, fine adieCtione ponderis ,, numeri, menfurae fti-
pulatus effem: vel infülam aedificari, non demonftrato loco:
vel fundum dari , nori adiecto nomine, .Quod fi ab initio id
agebatur, vt quocumque die fifteres, ^et fi non ftetiffes ^9,
pecuniam dares: quafi quaelibet füipnlatio fub condicione con-
cepta, vires habebit, nec ante committetur ?*, quam fuerit
declaratum, reum; promittendi fifti non poffe. — .$. 1. Sed et
fi ita ftipulatus fuero, s 1N CAPITOLIVM NON ASCEN-
DERIS, Vel ALEXANDRIAM. NON IERIS, CENTVM

DARI ^? sPoNDES ? non ftatim committetur ?? ftipulatio ,.

quamuis Capitolium afcendere , vel Alexandriam peruenire po-

tueris, fed cum certum effe coeperit, te Capitolium sfcendere,.

vel Alexandriam ire non poffe, . $. 2. Item fi quis ita ftipu-
letur, st PaAMPHILVM NON DEDERIS,CENTVM DARI

?* sPONDES? . Pegafus refpondit, non ante committi ftipu- -
lationem, quam defiffet poffe Pamphilus dari. : Sabinus autem-
exiftimabat, ex fententia contrahentium, poftquam hofno po-

tuit ?? dari, confeftim agendum: et tamdiu ex ftipulatione
non poffe agi, quamdiu per promifforem non ftetit ^5, quo
. | | minus

GEB.I 2, Hal. et Vulg. protulerim. GE!S. .5: Hal. et Vulg. inferunt: diem.,

in calendas Augufli. B R. .. Rehd. vt Flor. GEB. — 6 Rehd. tumc. GEB.. 7
Rehd. et q40d, loco: quo. GEB. $ Vulg. 4u0. quod fere malim. BR. —:9a

Gothofr. in nota: 4j ftipulator. Ita Nempe. Taur. in margine, et ita Hal.

Erat olim Flor. ffipulatus et. diem kalendas. B R.^ Etiam Rehd. flipulator. G E B.
9ó Flor. eft: aliguot. "Yaur. dare poterat: aliqwoT. ^^ YO Hal. praeffa-
ve , et mox: liberavre. GEB.. 11 Hal. praefigit: et. GER. 12, In Rehd,
etea, et ex, abfunt. G B. . 13 In Rehd, litem, abeft. GER. - 14 Vulz.

certa. BR. l? In Rehd. die, abeft. GEB. . . 16 Gothofr. in nota: 4l.

factam. . [ta Hal. et Vulg. et' fcripti. BR. Barb. Vat. L. Chriftin. S. Cruc.
I IL Bynkersh. etiam Rehd. GER. 17 Vulgo: in, abeft. BR. | 18
Hal. et Vulg. fliiteris. B8R. Rehd. 'vt Flor. v. L, 97. fupra b. GEB. 19
Vulg. ddre. B R. Etiam Rehd. G£R. — 20 Hal. et Vulg. ffitiffes. BR. Rehd.
vt Flor. GERB. 21 Vulg. addit: ffipulatio. BR. 22 Vulg. dave. B R.
Ltiam Rehd. GEB. ^ 23 Rehd. committitur. GEB. 24 Hal et Vulg.

dare. B & . Etiam Rehd. G s. .25 Kchd. potuiffet. GEB.- « 26 Hal. fte-

tiljet.

5 Hal. et Vulg.-

pinüs
]gg;ifäf
pot.

(
tateq!;
fett
puri
qpoNo
DAR
"r
probatw
Qebenti
lutoon
volünta

hts 1
allietio
ln pott
w erit.
Wt erum
ris d)
pitat: i
(eDitunas
* Mant
tiois d
fede pute
ton recte
(X
fitts, Q
quam di;
iditor |
fücceller
(X
wn, [
lnf milj
User fe m
fs Jber h
€r esdem
Tabebit ei
quiereret
QUi bona-
f promit
etüptori
lis caul
DIE DAR
lia pef;
l& qij j
l0 &t d

tf Ti
lt ii
tl ts
ttlm t
malim. Dh
Etn Ro
Áinlti, i
fulri ]
M o
W-GEB. .
Vfl eb'aa: (
fure
A
43 Hal. Q(ï!u'
k Pt
UrtRqe Ea
itij, Vil,
i d o

hr : Qj

W
m&m
üipu.
finw
r
ii
ld
lh
sl
du
&tl
uY
It
emy
tor, !
omil
p g.

rf
om fete.
e quit

Infie
V OX
w
li
li enid
menlt
Ylone f
nio o
Q
Go
at fet
[ del &
ASCEM
CETY
fipui,
od
ol
ii n
yros ante
! bofno o«
jplitte
,f269quo
punud

fgmntï i
jj « Val
, G EL l
p.i
m
;u!a:w.üEB'
Hg,wd&
T
14Vdg
T
j $
aüd
a ?
;:l , WBR.
" j

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L ' | 951

minus hominem ?? daret: idque defendebat exemplo . penus
legatae. Mucius ?* etenim heredem, ífi dare potuiffet pe-
num,.nec dediffet, confeftim in pecuniam legatam teneri
fcripfit :: idque vtilitatis caufa receptum eft ob defun&ti volun-
tatem , et ipfius rei natura.^?, Itaque poteft Sabini fententia
recipi, fi ftipulatio non a condicione coepit ?? : veluti, sr
PaAMPHILVM NON DEDERIS, TANTVM DARE ?*
SPONDES? féd ita concepta fit ftipulatio ??2^, PA w PHILVM
DARI?? sPONDES? SI NON DEDERIS, TANTVM DA-
R1?? spoNDES? quod fine dubio verum erit, cum id actum
probatur,.vt, fi homo datus non fuerit, et homo et pecunia .
debeatur.. . Sed. et fi ita cautum fit, vt fola pecunia non fo-:
]juto homine;debeatur, idem defendendum erit: quoniam fuiffe
voluntas probatur, vthomo foluatur, aut pecunia petatur.
S4C€XVL Ipenw libroIV. Quaefionum. .Dkczw ftipu- ,
latus.a Titio, poftea quanto minus ab eo,confequi poffes,. fi
a Maeuio ftipularis 3^: fine dubio Maeuius vniuerfi ?? pericu-
lum poteft fubire: fed.et fi decem : petieris a Titio,. Maeuius -
non erit folutus, nifiiudicatum Titius fecerit. Paulus notat:
non.enim funt duo rei Maeuius et Titius.eiusdem obligatio-
nis, fed Maeuius füb condicione debet, fia Titio exigi non
poterit: igitur nec Titio conuento Maeuius liberatur, quian
debicurus fit, incertum eft: et foluente. Titio. non liberatur
35 Maeuius, qui ?? nec tenebatur ?? , cum condicio ftipula-
tionis deficit : nec. Maeuius pendente ftipulationis condicione .
recte poteft conueniri: a Maeuio enim ante Titium excuflum
nonrecte petetur. . - ii ;

-- CXVII. Inxw libro XIL Quaeftionum. S1 centum ho-
mines, quos ego heresue meus elegiffet ??, füipulatus, ante-
quam.eligerem *?, duos heredes relinquero **: numero di-
uiditur ftipulatio: diuerfüm erit, fi iam, eleCtis hominibus
füccefferint. | o s xs
; CXVIIL. InzM libro vicenfimo *feptimo* Quaeftio-
num. LiB&En homo, qui bona fide feruit mihi, quod ftipu-
lanti mihi promittit, prope eft, vt omnimodofit vtile, quam--
uis ex 'té mea promittat: nam quid aliud dici poteft, quo mi-
nus liber homo teneatur? nec tamen ideo , fi ftipulanti eidem
ex eadem caufa fpondeam, tenebor: quemadmodum etenim
habebit eius aCtionem aduerfus me, quod ab 'alio ftipulatus
uaereret mihi? hocitaque latére fruCtuario ferüo, velalieno,
qui bona fide feruit, comparabitur: feruus autem fructuario
fi promittat ^* ex reipfius, vel alienus; qui bona fide feruit,
eimptori : nulla de peculio dabitur in dominum a€tio : nam in
his cauíis *? domini effe intelleguntur. . $. r-. DeEcEw:.Ho-
DIE DARI ** sPoNDES? Dixi, poffe vel eo.^? die pecu-
niam peti; nec videri praematurius agi, non finito ftipulatio-
nis die: quod in aliis temporibus iuris eft: nam peti non de-
bet; quod intra tempus comprelienfum folui poteíft: in propo-
fito enim diem non difíferendae aCtionis *9 infertum videri,

tiffet. Vulg. fleterit. Bn, 27 Hal. et Vulg. eum, loco: bominem. et Flor.
ita facum. BR, Etiam Rehd. ezz. G E E. 28 Ap. Hal. et Vulgo: Mmcius,
abeít , transpofitis fequentibus vocibus: Haeredem etemim. BR. . Kehd. voces
etiam transponit, et tamen habet: /Matiws GEB. 29 Vulg. naturam , quod
malim, BR.. Et ita quoque Rehd. GEB. .. 30 Hal. et Vulg. coeperit. E R.
Etiam Rehd. GEx. — 31 Hal. dari tautwm fpondes. GEB. | 324 Ap. Hal.
füipulatio, abeft. GEB. — 325 Hal.dare. 33 Rehd.dare. GEB. — 34 Hal. ffi-
puleris.. 35 Hal. euiuerfum. Ap. Vulg. vuiwerfi, plane abeft. BR. Etiam in
Rehd.GEz. 36 Vulg.lberabitur. BR. — 37 Vulg. quia.BR. 38 Hal. tene-
iur.GEB.. 39 Eratolim Flor. beredesue meus eigerem , vt fieri potuerit: beres-
ae1uens eligeret. BR. — 40 Hal. et Vulg. elegerim.BR. Etiam Rehd. GEB. — 41
Hal.et Vulg. veliquero. BR. Rehd. vt Flor. GEB. . 42 Hal. promittit. GE B.
43 Hal. et Vulg. cafibus. BR.. Etiam Rehd. GEB. — 44 Hal. et Vulg. dare.
BR. Etiam Rehd. GE B. — 45 Gothofr. in nota: eodem die. valg. Hal. Etiam
Florentiae fa&um: eodem. RR. Et ita quoque Rehd. GEB, — 46 Hal. inferit:
gratia. Vulg. caufa. & R. Rehd. vt Vulg. GEB. — 47 Hal. offeudatur , refpou;
