fecerit, pars, quam vindicaturus eras, mihi adcrefcat. :
- XXXIL ArnR1icAmwvSslibro Il—Quaefonum, Iu te-
ftamento ita erat fcriptum, ST1cHvs ET PAMPHILA L1-
BERI SVNTO:ET SI IN MATRIMONIVMI|COIERIN'T)
HERES MEVS HIS CENTVM DARE DAMNAS ESTO:
Stichus ante apertas tabulas deceffit. ;:Refpondit ,.partemwätl—
chi defeCtam eífe: fed et Pamphilam defectam condicioné Vi-
deri, ideoque partem eius apud heredem remanfuram. Sed
etfi vterque viueret, et Stichus nollet eam vxorem ducere,
cum mulier parata effet nubere: illi quidem legatum debffe-
tur ?, Stichi autem portio inutilis fiebat 9. .Nam cum vni
italegatumfit, Ti1vrr10, s SEIAM VXOREM DVXERIT,
HERES MEVS CENTV M DATO:fÍi quidem Seia moriatur,
defe&tus condicione intellégi£ur 7: at fiipfe decedat, nihil

ad heredem fuum eum transmittere, quia morte eius condi-

cio defeciffe intellegitur? : vtroque autem viuente , fi quidem
ipfe nolit vxorem ducere, quia ipfius facto condicio deficit,
nihil ex legato confequitur ? : mulieré autem nolente nubere,
cum ipfe paratus effet, legatum ei deb&tur t
XXXII. Ipg wlibro2X, Quaefionum. QvAMwvrSsra-
E : ^ * * : ]. * "-t/m f
tiones reddere, nihil aliud fit, quam reiiqua äqluere. itamen,
fi et ftatuliberi et heredis culpa, fine fraude tatfien ferui, mi-

nus folutum fit, et bona fide redditas eífe rationes exiftima-:

tum fuerib, liberum fore: et nifi ita obferuetur, neminem,
qui füb condicione ita manumiffus effet, vmquam ad liberta-
tem peruenturum, Ífi per inprudentiam minus folutum g.iïet.
Haeg ita accipienda ** ait, fi quando is, qui rationes rédde-
.re iuffus fit, per aliquem errorem fid dolo malo ita rationes
ediderit *^, vt dominus quoque circa computationem erraret.
V, AXXH.|!MARCcriANvS '? libro VE-Metüituttorumm
FArsA demonftratio *^ neque legatario neque fideicommifía-

V. Obf. 25 mauult legere: mon tam effet. GE B. — 97 Hal. vocem : sonn-
suentum, eÍequentibus huc transfert. GE B. . 98 Hal. exflrui. GER. 99
Cum haec vox epitomarum Ylor. in fine verfus effet, fuperne quidam adícri-
pfit: iuris. BR. — 100 Taur. NVPSERIT, et mox: maBferat. GEB.— 1
Hal. 77:/a, loco: ZAttia. GEB. — 2 Hal. inferit: et. — 3 KHal. vendidit. po-
flea ancillag emit , et ex bis. 4 Ap. Hal. abett: fi. GER. 5 Hal. debe-
yfi. GEB. 6 Hal. portionem inatilem fieri. GEB. 7 Hal. defectum con-
dicione intelligi. G E B. 8 Hal. zntellizatur. G EB.. 9 Hal. eum confequi.
GER. 10 Hal. deberi. GEB. Ii Hal inferit: effe. GER. 12 Hal.
veddiderit. GE8. — 13 Hal.etVulg. PAVLV'S. Bg. — 14 Bafil. 4 342ucis, fi-
gnificatio, iudigitatio. B R. — 15 Hal.etVulg.tale, loco: aliwd.B&, — 16 Vulg.

| MIHI HERES HEREDESVE ^? ERVNT,

651

rio nocet, neque heredi inftituto: veluti fi fratrem dixerit, vel
fororem, vel nepotem, vel quodlibet aliud *5: et *5 hoc ita

iuris ciuilis ratione, et Conftitutionibus Diuorum Seueri et

Antonini cautum eft. $. r. Sed fi controuerfia fit de nomi-

M L H » : e g *
ne inter plures, qui probauerit ** ffenfiffe de fe, defunctum, J« ere .
8 1* a :

ille admittetur. $. 2- Sed *? fi cui quafi liberto, id eft; inter-
libertos, legatum fuerit, non idcirco legatum amittit, quia
poftea anulos ab Imperatore acceperit: nam honor eius ay-

Ctus ePc, non condicio mutata: et ita D.illiJSGUEI'US et AntO- L fhs&(j

ninus refcripferunt !?. $-9- Si quis legauerit rem ita, fi
mortis tempore eius erit, nec tunc eius inuenitur ??: nec
aeftimatio eius legari ^* videbitur. $. 4. Quid ergo, fi quis
ita fcripffit ^?, Sr1c8 v g&r PAMPHILvM Tiri0 po
LEÉGO,SIMEI ERVNT CVM MORIAR, 6et vnum ex his
alienauerit? an vel alter pofüit a legatario vindicari? ?^* D]a-

cet vindicari: nam hunc fermonem, licet pluralis fit, pro eo
oportet;accipi, atque fi feparatim dixiffet, STrcHvw ss —

MEVS ERIT CVM MORIAR ?*,

XXXIV. FronzgwTiNvs libo XL-Infttetienom

4

$ '/;
LA^cg7

$

^

NowiNATIM alicui legatur ?*ita, Lvexo T rvro:jamper 497

demonftrationem corporis, vel artificii , vel officii , vel neceffi-
tudinis, vel adfinitatis, nihil intereft: nam demonftratio ple-
rumque vice nominis funpgitur: nec intereft, falfa an vera fit,
fi certum fit, quem teftator demonftrauerit. —$.—£ Inter de--

monftrationem et condicionem hoc intereft, quod demonfira-
tio plerumque factam rem oftendit, condicio futuram.
ff Á P P
jag, XXXV.PowrPowNivslibro

VISSIMA libertatis condicio ea intellegenda eft, quae ad li-
bertatem perducit, quamuis natura grauior et durior fit.

Wlag?, XXXVI. MARCELLV S libro

Pvsnrivs Maeuius teftamento fuo ita cauit, Qvisovis
DO, LEGO,
FIDEIQVE EORVM COMMITTO, VTI DENT GaArIO
$ EIO SORORIS MEAE FILIO 1N HONOREM CoNsv-
LATVS QVADRINGENTA ?*; viuo Maeuio Seius Conful

defignatus eft, et munus edidit: deinde ex|Chlendis Tanuarüis !

Contulatum ingreffus eft, atque ita Maeuius deceffit. Quaero,
an quadringenta Seio debeantur? Marcellusjrefpondit, debe-
ri, $. r. Titia codicillis de praediis, quae teftamento Septi-
ciae reliquerat , iÓ cáuit, A Tk PETO, SEPTICIA, VT
FILIO MEO, CVM ANNORVM SEDECIM ESSET ??,

EADEM PRAEDIA RESTITVERES ??: QvOD SI F1-

ILIVS MEVS SEDECIM ANNOS NON IMPLEVERIT,
PETO, VTI REDDAS EA ?? RnESTITVAS PvsbBrr:io
Marzvrio &r Garo CogNELIO. Quaero, cum Septicia
decefferit , deinde filius,quifitumdecimum annum 37 agens de-
functus fit: an repraefentetur fideicommiffum ,.quintodecimo,

$

anno impleto: et 3? heredes Septiciae reftituere idj?? Publio 147 .

Maeuio et Gaio Cornelio debeant? Marcellus irefpondit, Se- /*^

pticiam ius, quod in his praediis habuiffet, heredi fuo reli-
quiffe: etenim -videzi contra voluntatem teftatricis ?^ reprae-
fentationem fideicommiíli defiderari, vt amplius ad fubftitu-
tos perueniat, quam ad puerum peruenire, vel a Septicia, -
vel ab heredibus potuiffet, et verba quidem videntur ?? re-

praefentare fideicommiffum : ifedínon eft 99 verifimile, vt ma-

LA &€ fe. turius

et,abeft, BR. 17 Taur. probaBerit.GEB. — 18 Hal.et Vulg. inferunt: et. n R.

20 Hal.znueniatur. — 21 Hal.legata. GEB.
23 Hal. praefigit: et. — 24 Hal. et Vulg. ad-
dunt: Pampbhilum, fi meus evit, cum vioriar. le tamen ad haecin margine
notat: alias$ defamt. B R. 25 Hal. Si mominatim alicui legetur. GE B. 26
A. baeredesque. 2 Con£ Aueran. £. Interpr. Iur. 24. GEP. 28 Hal,

et Vulg. erit. wR« — 29 Gothofr. in nota: 4j. reftituas. Hal. Ya etiam Vulg,
31 Hal quinde-

I9 Taur. vefcri Bferunt. G E B..
22, Taur. fcriDfevit. GEB.

BR. 20 Hal transponit: cti ea reddas voflituas. GEP.
cim ammos. GEB. — 32 Gothofr. in nota: et an haeredes. Hal. GEB. — 33 Ap.
Hal abeft:id. 34 Hal teflatoris. GRB. — 35 Halwideri. GX &. 26 Hal.
Eeeee : e[e.

"

(X

&5

6;2

turius voluerit teftatrix ad fübftitutos id transferre ?*. — Nec
quicquam mutat ??, quod Septicia ante deceffit: nam etfi
puer viueret, non prius Septiciae heredes , quam Septicia pol-
fent conueniri. : [ h
XXXVII. Pavrvs librofinguleriaddegem-Fufiam ??
aniniam. Sr quis eum, quem ipfe manumittere non pot-
erüt, legauerit ita, vt eum legatarius manumitteret: etfi a.
legato non repellatur, ihon/ eft compellendus, vtjymanumittat,
quoniam totiens fecundum voluntatem teftatoris facere com-
pellitur, quotiens contra legem nihil fit futurum: idque Ne-
ratius fcripfit *9 : et táilen a legato non effe eum repellen-
dum: quoniam magis legatarium aliquid ^* commodum te-
ftator in hoc feruo, quam heredem habere voluiflet, —
XXXVIII. InEw libro &ingulan U :
Srita fcripfero ?, QvaNTv M coprC€inLIS Tivro L &-
GAVERO: licet codicillis legatum explicetur, taifién ex te-

.5 « ftamento-vale&: folaque quantitas in codicillo ^? delata eft:
/^*^. mam et apud veteres legata taliafuere, Qv ANTVM EI PER

"i & ans d
L DEBUTIOHREA

L J LY€ 'l.l.dl e st €.

-joro i

^

* A

Á *

hereceoreo, SE3AN VM DATO.

viua matrefamilias decefferat.

EPISTVLAM SCRIPSERO *^*: QVANTVM EX

ACTIONE DETRAXERO, HERES DATO.
XXXIX. IA*orgwvs *? libro I.—ex-Polfterioribus.
Labeotis; QvaAx'condicio ad genus perfonarum , non ad
certas et notas perfonas pertineat, eam exiftimamus totius
effe teftamenti, et ad omnes heredes inftitutos pertinere: at
quae/condicio ad certas perfonas avcommodata fuerit, eam
referre debemus ad eum dumtaxat gradumj quo'hae perfonae
inftitutae fuerunt. $. 1. Cum ita ** in teftamento fcriptum
erat, (V T ALIQVID IN FORO FIAT, neque adfcriptum
era-t? in quo foro: Labeo ait, fi non appareat quid mortuus
fen eü, in eius municipii foro faciendum , in quo is, qui
teftamentum fecerit ^7, domicilium habuerit: quam fenten-
tiam ego quoque probo. — . 5 :
XL. Ipnxw libro jibeonis Qv r-
Bvs diebus vicinus tuus te via publica, cum ad parendum
condicionigri velles, ire prghibuerit, nec per te ftaret ^8,
quo minus agendo ob calumnias ^? eum fummoueas: hi dies
condicioni non imputabuntur. . $. r. Quidam ita legauerat,
'si Pvsrtivs CORNELIVS IMPENSAM, QVAM IN
FVNDVM SEIANVM|FECI),;HEREDI MEO/DEDERIT,
TVM HERES MEVS PvsBLI1O, CORNELIO FVNDVM
Cafcellius àybat, etiam pretium fundi
dari debere. Ofilius impeníae verbo negat pretium fignifica-
ri: fed eos dumtaxat fumptus, quos in eum, pofteaquam em-

ILLA

;pptus effet, fecit ^?, IdemjCinna fcribit, adiecto eo, quod

non deduttis fructibus impenfarum ratio haberi debeat 5*: et
hoc ?? magis verum puto. $. 2. Quidam 'Titio centum le-
gauerat, deinde infra ita iufferat, QvAS PECVNIAS CVI-
QVE LEGAVI, EAS HERES MEVS, S1 MATER MEA
MORITVR, DA'TO: mortuo patrefamilias Titius vixerat, et
Mortua matre heredibus Titii
legatura deberi Ofilius/refpondit: quoniam non fub condicio-
ne eflet legatum , fed ante legatum pure, deinde dies foluen-
di adiecta; videamus, inquit Labeo, ne id falfum fit: quia
nihil interfit, vtrum ita fcribatur, QYAS PECVNIAS CVI-
QVE LEGAVI, EAS HERES MEVS, SI MATER WE.A.
MORITVR, DATO: an ità, NISI MATER MEA MO-

effe. GEB. . 37 Hal. trausferri GER. 38 Hal mutavi. GER. 59
Alii paffim: Fzfiam Caniniam. 'Yheophilus in Inftit. et Vlpianus in Fra-
gment. Furiam. B R. Haefit ad hanc vocém Brenkm. et ideo in fchedula faepe a]-
legata confuluit Saluinium faum: ad legem Fufiat an. Fufiam ? refponfique loco
a Saluinio adícriptum: Fafiam. G E B. 4O Taur. fcriDfit. Hal. et Vulg, fcri-
bit. BR. 41 Hal. et Vulg. aliguod. Bm. — Yta etiam Pal. II. Otob. Floren-
tinam exhibent Pal. III, IV. V. GEE, 42 Taur. frriBfero. G E.
Hal. et Vulg. valet fola quantitas, quae in codicillos, B R. 44 Taur. SCRI-
&SERO. GER. — 45 Hal ZABOLENVS. GEB. — 46 Ap. Hal. ita, ab-
eft. GER. 47 Hal fecit. GEB. — 48 Hal. probibuit, mec per te fletit.
49 Hal. ob calummiam. GES. — 5o Hal.feciffet. GEB. — 51 Flor. olim erat:
deberat , quafi voluerit fcribere: deberet, BR, — Immo véro: debgergt, et forte

me vel 5* datum vel ademptum elffe legatum.

'NVM,;

.Ap. Hal, boc, abeíft. GER.

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. I

RiTVR ??, NE DATO: vtxübique enim füb . condicio«
Labeonis re-
fponfum probo. $. 3. Dominus feruo aureos atíinque, fic le-
gauerat, HERES MEVS STICHO SERVO MEO, QVEM

TESTAMENTO LIBERVM ESSE IVSSI, vaVREo.sLumf-.:;'cfg;i-',,

QVÍNQVE, QVOS IN TABVLIS DEBEO, DA'TO. Ni-
hil feruo legatum effe, Namufa Serufum refpondiffe fcribit:
quia dominus feruo nihil debere potuiffet. Ego puto, fecun-
dum mentem teftatoris naturale magis quam ciuile debitum
fpeCtandum eífe: et eo iure vtimur. .$.—4. Qui dotalem fun-
dum nullum habebat, ita legauerat, FV NDvM CORNELIA-
QVEM ILLA MIHI DOTI DEDIT, EI HERES
DATO. *Labeo,* Ofiliusf; Trebatius, refponderunt, fun-
dutn nihilo minus legatum effe, quia cum fundus/ Cornelia-

nus in rerum natura fit, , demonftratio falfa legatum non per-1/«zex»,

C27t ..

emit 55, $. 5. Thermás 55. Minor, quorum arbitratu mo-
numentum fibi fieri vellet, teftamento fcripferat 5?: deinde
ita legaueratä-*va CIIS, Pvsrii1185, CoRNELIIS AD
MONVMEN'TVM MEVM AEDIFICANDVM MILLE HE-
RES MEVS DATO,. "rebatius refpondit, pro eo habendum,
ac fi ita legatum effet, fi fatisdediffent fe ita id monumentum
ex ea pecunia faCturos. Labeo Trebatii fententiam probat:
quia haec tmens teftantis fuiffet, vt ea pecunia.in monumen-
tum confumeretur, idem et ego et Proculus probamus. !
XLI. VLriaNvs ?? libro XX ; i | La
G A'TA füb condicione relicta non ftatim, fed cum condicio

exftiterit, deberi incipiunt: ideoque interim delegari 5? non -

potuerunt. - |
XLIL ArnricANvslibrolIL-OQnuaeftionum — Frrrio-
FAMILIAS legatum eft füb hac condicione, fi in pote(late
patris manfiffet: magis patri legatum videri ait, et patrem
füo nomine legatum petere. 1dem iuris effe, et fi feruo fi-
militer legetur. — Argumentum rei eft 59?, quod etfi cibaria
feruis Titiilegentur, procul dubio domini eft 9*, non fer-
uorüm legatum. « :
, ALIH. Pavrvs libro-Vlil.-ad-Plautium- . Prav-
T1VS: rogatus eft heres ??2 liberto teftatore, vt perceptis fibi
decem, totam hereditatem reuenderet ?? : poftea patronus de-
functi bonorum poffeffionem contra tabulas petierat, et par-
tem hereditatis, quae debebatur, abftulerat. Proculus 9*,
Caffius, fideicommiffarium pro rata quod foluit repetere de-
bere aiunt. Paulus 95: hoc iure vtimur: nam quemadmo-
dum praeftatione fideicommifforum et legatorum heres exó-
meratur per Praetorem, ita etiam ipfe partem confequi debet.
$. 1. Diuerfum eft, fi Falcidia interueniat, et minuat legatum z
nam his cafibus nihil repetetur: quia $5 in folidum condicio-
ni paretur. $—2 Item fcinditurius dandi, fiis, cui legatum
eft, non poteft partem hereditatis fibi relictam, totam ca-

pere: nam verius eft, partem eum praeítare debere, partem

illos, qui auferunt ab eo, quod plus relictüm éft, quam a le-
geconceditur. $. 3. Neratius libro primo Refponforum fcri-
bit, ex duobus fcriptis heredibus, fi vnus rogatus fit tibi here-

r

"OUY d
P Ya

ditatem reftituere, tu Titio certam fummam dare, et benefi-

cio legis Falcidiae in reftituendo heres vtatur: quanto minus
tibi praeftiterit, tanto minus te Titio praeftare, non effe ini-
quumé o XLIV.

librarii mens fuit, literás: b et &, valde Cognataás et faepe confufas, vna b
exprimere, homo plerisque in locis literarum. perquam- parcus. GE B. 52
: 53 Hal. moriatur. 54 Ap. Hal. -et Vulg.
vel, abelt. BR. 55 Hal. et Vulg. perimit. BR. — 56 Hal. Thermius. GER.
57 Taur. fcriBferat. GEB. . 58 Hal. IDEM. GEE. 49 Hal. et Vulg.
legari. Bafil. Florentinam confirmant, EHabent enim petüíoec9mi, transferrü,
B R. 60 Hal. fit. GER. 61 Hal. effe. GE B. 62, Vulg. itaà orditur:
Plautius beves vogatus efl. BR. 63 Gothofr. in nota: venderet. Hal.
Ilnmo Hal ei venderét. GER. Lego: rependeret, pro: vedderet. BYNK.
Et in hoc perftitit; 7II. Obf. 25. GER. 64 Hal. et Vulg. inferunt: et.
B R. 65 Vulg. addit: "efpondit. B. 66 Hal et Vulg. 4uod. BR.

67

L. Wf

:
:
Í

K —— —— Aa—— "L5 —

if
v
fü
ü
Ó
Q
l)

pu

Y0
BEI
Qi:
vd
lne

é
"o |
tedj
Quj
itt
ei

L J ee-
« fuwnt

4 axtes,
fi 22 n "":ijra
T NY *
KT — /
il m at

jle yné9 o n otaset:

ij:'"ii
lii
212
m

| . DIGESTORVM LIB.
XLIV. Ingw libro LX.-ad-Plautiemr. Qvzx heredi da-
teiluífus eft, feruo alieno inftituto, Lnon domino dare de-
bet, nam et fi alio herede inftituto/iuffus eft feruo Titii dare,
ipfi feruo datur: quia quae facti funt, non transeupt ad do-
minum, quemadmodum fi mihi aut feruo Titii ftipulatus fim:
non Titio, fed feruo eius dari poteft, et haec vera funt. -e-&
Sed cum heredi dare iuffus eft, videamus, ne domino dandum
fit: et confequens eft, et hic feruo dari. .$.—9» Certe ftatuli-
ber, quin domino dare debeat, non eft dubium. $. 3. Con-
tra, qui domino debet dare, non implet condicionem dando

feruoeius, nifi-&97 dominus confenferit : nemo enim 1n ta-

li fpecie condicionem, nefcientéjme vel nolente, implere pot-
eft. $. 4. Cum hereditas ex Trebelliano Senatusconfulto re-
ftituta eft, heredi dandum eft, vt impleatur condicio: nec hoc
reftituendum eft ex caufa fideicommiffi, $. 5. Sed cum fu-
fpe&tam adiitet reftituit: dubitabatur 9*, an ei auferendum
fit? et benignius eít, et ?* in hoc cafu nihil ei auferri.
S—6: Si autem me herede inftituto , controuerfia mihi fiet
hereditatis, fi cauet lagatarius, euicta hereditate reddi lega-
tum: etipfi cauendum eft, reddi "? quod dedit. $. 7. Sed fi
iuffus fis mihi de&ém dare, et accipere hereditatem ex Sena-
tusconfulto: decém tibi ex caufa fideicommifli non reftituam.
$. 8. Si duorum feruo legatum fit fub condicione dandi, non
poffejper partes; condicioni pareri quidam aiunt, fed femel
dandam pecuniam: fed ego contraputo. $. 9. Si pars rei le-
gatae vlucapta fit, an in folidum parendum fit, dubito: et

/;»cà poteft dici,[pro parte/ parendum ex fententia teftatoris. $. 10o.

Plautius: vni ex heredibus fundum legauit**, fi centum he-
redibus dediíffet: deducet fuam partem
quam fummam heredibus pro portione eorum dabit. At fi

heres ex parte ita inftitutus effet , fi heredibus decem dediffet :

non aliter effet heres, quam fi tota décém coheredibus dedif-
fet, quia non ante ad hereditatem admitteretur, quam fi o-
mnem fummam dediffet. Nam cüm ét feruus teftamento, li-
ber, et ex parte heres ita fcriptus effet, fi heredibus dét:
dediffet: conftitit *^ non aliter eum liberum heredemque
futurum, quam fi tota decem coheredibus dediffet. Paulus:
hociure vtimur. — — :
XLV.IpzMlibro XVdead-Plautiw. IvrrANVS ait,
fi heredi legatarius , cui fub condicione legatum erat, sx H E-
REDI DECEM DEDER1T, id quod ei deberet *?, heres ac-
cepto tuliffet: non quidem videri condicioni paruiffe quafi de-
derit: fed quafi per heredem ftet, quo minus pareat, polle
petere legatum , quafi exftiterit condicio. ! :
XLVI. InEw 4i .ad - Vitell Srin*^diem,
exempli gratia, centenfimum ** imperatum eft ** ftatulibero,
vt pecuniam folueret, neque initium temporis eius, quod futu-
rum effet, adícriptum eft *?: adita hereditate cedere dies in-
cipit, quia abfurdum vifum eft, ante diem praeterire, quam
is exifteret, quem oportet *9 accipere, et hoc in omnibus,
qui heredi *? dare iuífi funt, dicendum eft: igitur et legata-
rio ex adita hereditate ad parendum condicioni tempus corm-
putabitur *?. pET PL C
: (XEVH. MARcELLVS - Digeftorumyy
Vvo libertatem ita dedit: zLLE, SI MEVS ERIT, LI-
grR ESTO: legatum vel hereditatem fine condicione ei de-

dit: deinde eum alienauit: debebitur domino eius legatum.

vel hereditas, et iuffu eius adiri poterit, nam id expreffit , fi
meus erit, inlibertate danda: quo futurum erat, vt impedire-

67 Vulg. fi, abeft, ng. — 68 Hal. et Vulg. et dubitatur. B R. 69 Vulg. etiam. B R.
^4o Hal. cauendumn eft deeo, quod dedit. GER.
vedibus fundum leganit. Hal. PLAV T IVS. v. e. b. f. legauit. &R.
couflat.BR. .. 73 Hal. debebat. Vulg. debet, B R.
intra diem. Hal.GrEms. 75 Hal. centefimum.

GEB. 77 Hl fit. GER. 48 Hal, et Vulg. eporteret. W R.

7» Vulg.

Z4. Gothofr. in nota: $i
Hal. ita imperatum . fit.

79 Vulg.

hereditariam : et reli? |

7Y Vulg. Plautius vni ex bae-

XXXV. TIT. L

tur libertas, etiam fi expreffum non effet, faepenumero ta-
men mutatur rei effe£tus: quamquam id exprefferit teftator, -
quod etfi non feciffet , ineffet jtamen, f[l"tm',,

.. 653

. XLVHI.|InEM libro XV-Digefterume Nox putabam
.diem fideicommiifi veniffe, cum fextumdecimum annum in-
greffus fuiffet ??, cui erat relictum, cumjad auünum fextum-
decimum perueniffet: et ita etiam Aurelius Imperator Anto-
| ninus ad appellationem ex Germania iudicauit.
: XLIX. CEersvs.libro XXll-Digefterem. Sr in ?5
annos decem heres dare damnatus, aut quis liber effe iuffus
eft: nouiífimo eius temporis die legatum debebitur, et liber-
tas optingit 9^, "
: L. VreraANwvs libro L-de-officioe-Confulis, S: cui
| libertas data fit directo fub hac condicione, fi rationes reddi-
diffet: arbitrum a Confulibus Diuus Pius dari permifit his ver-
bis. Aditi a vobis ampliffimi Confules, arbitrum dabunt, qui
excuílis rationibus, non tantum quae reliqua/faae Epaphro-
diti, conftituent , verum etiam quas rationes, quaeque initru-
menta tradere, aut exhibere dominis fuis debeat: cuius fen-
tentia .cum fuerit fatisfa&tum , non impedietur Epaphroditi
libertas. i
LI. MopnesTfyvs libro V.-Differentiaramm S v 5 di-
uerfis condicionibus disiunctim pofitis liber effe iuffus, eam.
condicionem eligere poteft, quae fibi leuior effe videbitur:
legato vero eo modo relicto, legatarium nouiffimae condicio-
mi parere oportet. $—« Heredi g;eägm dare iuffus, et liber
.effe, et heredis heredi dando perueniet ad libertatem , quod
non fimiliter in legatarii perfona cuftodiri , Pubficius fcribit*5.
.. LIL IpEw H VIL—Di8
QvAM contingit, vt quaedam nominatim expreffa officiant,
quamuis omiffa jtacite/intellegi potuilfent, nec effent offutura,
quod euenit, fi alicui italegatur: Tirri0 DECEWM DO LE-
.Go,sr MaEvivs CaAPITOLIVM ASCENDERIT, nàm
quamuis in arbitrio Maeuii fit , an Capitolium afcendat, et ve-
lit efficere vt Titio legatum debeatur: non lta*äen poterit aliis
verbis vtiliter legari, st MaAEgvivs voLvERIT, TrTiO
DÉCEM DO, nDam in alienam,voluntatem conferri legatum
non poteft.
fa non nocent. : |
. LHL. Inkw libro ££ i-d rematieis 59. Sr
quis feruum liberum effe iufferit, fi heredi rationes reddidiffet,
pofteaque eum rationes reddere vetuerit ?El,quaü puram factu-
rus libertatem : competit ?7 ex teftamento libertas.
4abeo, LIV. lAY oLeN vs. ?? libro Il-ex-€affio. Sx quis
legata, quibus dies adpolita non effet, annua, bima, trima
die dari iuffit 9? : etalicui, cum pubes effet, pecuniam lega-
uit: id quoque legatum annua, bima, trima die poft puber-
tatem praeftandum effe, in
quia magis condicio, quam dies, legato adiecta effet, QCon-
tra ego fentio: quia fere dies ponitur ad proroganda ea,
quàe ad praefens tempus, non etiam quae in fqturufn legata
fünt, diesque pubertatis habet aliquam temporis demonftra-
tionem. $. r. Duobus eadem res, fi heredi centum dedif-
fent, legata eft: fialter ex his quinquaginta dederit, partem
legati confequetur: et pars eius , qpi non dederit, alteri cum
fua condicione adcrefcit ?9. | L
—— LV. IpE « libro XHt* - Magvrvs, cui
fundus legatus eft, fi Callimacho , cum quo teftamenti factio-
nem non habebat, ducenta dediffet: condicioni parere debet ,
! et
&r Haec lex omiffa infcri-
— 82 Vulg. addit: s. B R.
Floreiitinam éxhibent Vat,

baevedibus. BR. $o Vulg. Ziputabitur. B R.
ptione ab Hal. et Vulg. antecedenti iungitur, BR.
83 Hal. iutra. Vide-Dynkersh. III. Obf. 15. BR.

Barb. Otob. GER. 94 kal. obtinget. GEB. 85 Hal fcripfit. 86
Taur. de efrematicis. GEB. — 87 Hal, et Vulg. inferunt: eí.Bm. 88 Hal
IABOLENVS.GER. 89 Hal dare iwfiffet. G»». — o Hal et Vilg.
Eeeee2 ad-

Inde diCctum eft, exprefía nocent, non expref- -

p.«
^.

NONNVM(-'

Commentatiis Gaii fcriptum eft,

Veushl |
. *,
6;4 DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. L
et ducenta dare, vt ad eum Iegatug' fundus pertineat: licet | — LXI. Vrrerawvs libro-V: ; : !
nummos non faciat accipientis, quid enim intereft, vtrum | piam. Srvir vxori ad tempus .l.lbero?ïïm legauerit, dubita- g
tali perfonae dare iubeatur, dfy aliquo loco ponere, vel in ma- | ri poteft, an de his dumtaxat filxlös fen iMIet teftator, qui poft i
re deicere ?* ? neque enim illud quod ad talem perfonan.ï per- | mortem eius nati fuiffent, an et de his, qui viuo eo ab eo ;
uenturum eft, teítamenti nomine, fed mortis caufa capitur. | fufcepti fuiffent poft teftamentum fattum , cum manente ma-
* LVI. InEw libro X i C v x fundus le- | trimonio deceffiffet: verum aequum eft proficere, fiue viuo i
catus eft, fi decem dederit, partem fundi confequi non po- | marito, fiue poft mortem nafcatur E t t tt
teít, nifi totam pecuniam 'numeraffet ??^: diffimilis eft caufa , MWLXH ngggg::NjI:;LS ICEOMOEONLS libro I ! j
cum duobus eadem res fub condicione legata eft. In hac e- |-Iular m. SEp fi hoc fpecialiter expreifit teftator ,
nim quaeftione ftatim a teftamento , quo pluribus condicio ad- etiarg fi ex alio poft mortem fu.anïhberos procreauerit, mhg- !
pofita eft, diuifa quoque in fingulas perfonas videri poteft : et | lo minus eam ad le.gatum.admlttl. g. I. Cl.ndam. non folg- !
Li'pre, , ideo finguliicum, ?? fua parte zf condicion$ parere, et lega- | dum capienti, amplius legi conceffae portionis relici&y eft rj ,
? tum capere poffunt, nam quamuis fumma vniuerfae cond.lcwj fi heredi aliquid dediffet. Quaeritur, an id quod 'corgdlclo.ms U |
nis f& adfcripta, enumeratione ?* perfonarum poteft videri | implendae ca'qfa Eiederat T?, confequi ex cauiïa legati poifit, «'wa |
effe dinifa: in eo vero, quod vni fub condicione legatum eft, | quafi non capiat id quod deroget ^^ ? an vero id extra fit, nec d
fcindi ex accidenti condicio non debet: et omnis numerus €o- | ideo magis ex bonis teftatoris amplius capiat, quam capturus
rum, qui in locum eius fubftituuntur, pro fingulari Perfona effet, fi fine condicioqe legatum effet ? Et Iulianus re*ö?ciïïï-
95 e(t habendus. T. * | me fcribit, tanto agxphus eum capturum, quantum condicio-
LVIL Pox»oxrvs libro 4X--ed-Quintam-Mueiem. | nis implendae cauf& dare eum oportet T2: pec intereffe, here-
QvaxsiTvM eft, an fi iuffüs fuerit feruus quilique operas | di, an extraneo dare iuffus fit, quia computatione facta, quae L
extraneo dare, vt liber fit, condicio talis fit recipienda: vt, | femper in perfona eius introduceretur, non amplius legi *3
quemadmodum ?* circa pecuniae dationem dicitur , ita et cir- | conceffae portionis ad eum fubfideret. $. 2. QCum vir vxori
ca praeftationem operarum dicamus? Sed hoc iure vtimur, | sy A riskmrs '* NE ï*f NVPSERIT i in annos üngue — À j
vt quemadmodum dictum eft, fi pecuniam ex peculio fuo det | los aliquid legauit, quid iuris fit? lulianus |refpondit, poífe yPe.. -
extraneo, admitti eum ad libertatem : ita et fi operam prae- | mulierem nubere, et legatum capere, quod fiita fcriptum ef- |
ftiterit, neceffe fit eum admitti ad libertatem , itaque et ?* | fet, s1 A LIBERIS IMPVBERIBVS NE.'" NVPSERIT, f
in propofito fapienter faciet heres, fi impedierit eum , quo | legem locum non habere: quia magis cura liberorum, quam (
minus praeftet et operas: hac enim ratione feruus perueniet | viduitas iniungeretur. . | : c
quidem ad libertatem , fed operis eius extraneus non vtetur. - LXIIT. Garvs libro -Ili-ad-legem-Iubem-et-Papiam.
LVIIL. Ingw libto 3—exevariis-cleétionibus, . S1 an- | Cv w italegatum fit, sz Tixrro NoN NvpeseRnrir '5, vel i
cillae alienae, cum ea nupfiffet ?5, lecatum fit, Proculus | ità, st NkovE T1T10, NEovE:SEIO, NEQVE MaAx- ; j
ait, vtile legatum effe: quia poffit manumifía nubere.. VIO NVPSERI T, iet denique fi plures perfonae comprehen- L,J"ulta'nïä. (
LIX. VrrriaAwvs libro 2e iatp—e fae fuerint: magis placuit, cuilibet eorum fi nupferit, amif- !
piam IwTERCIDIT legatum, fi ea perfona decefferit, cui | furam legatum, nec videri tali condicione viduitatem iniun-
legatum eft füb condicione. 4-—r- Quid ergo, fi non decef- | &am , cum alii cuilibet fatis commode poffit nubere. .$. x. 5
ferit, fed in ciuitate effe defierit? puta alicui legatum ??, fi | Videamus, et fiita legatum fit, s1 T;'rïo' NVPSERIT, |
Conful fuerit, et is in infulam deportatus eft: numquid non | et quidem fi honefte Titio poffit nubere, dubium non erit,
interim exftinguitur legatum , quia reftitui in ciuitate ?? pot- | quin, nifi paruerit condicioni, excludatur a legato: fi vero
eft? quod probabilius efle arbitror. $—e- Non idem erit di- | indignus fit nuptiis eius ifte Titius, dicendum eit, pofle eam
? cendum, Ífi ea poena in eum ftatuta fuerit, quae irrogat fer- | beneficio legis cuilibet nubere, quae enim Titio nubere iube- :
uitutem , quia feruitus morti atiimulatur *. | tur, ceteris omnibus nubere prohibetur: itaque fi Titius in- | :
LX. PAvrvs libro VIi-ad-legem-leliam-et-Papiem. | dignus fit, tale eft, qualeíi generaliter fcriptum eflet, sx | m i
Iw facto confiftentes condiciones varietatem habent, et quafi | NoN NvPsERIT, immo, fi verum amamus, durior haec (
LA n':e;(ïef,, tripertitam recipiunt diuifionem 7^, vt quid detur, Nwt' quid | condicio eft, quam illa st NON NVPSERIT: nam et cete- f
^ fiat, vt quid optingat: [Vel retro, me detur, ne fiat, ne | ris omnibus nubere prohibetur: et Titio, cuïf whone&e nu- "
L /gpie e;;'m&k-optingaä ex his dandi faciendique condiciones in perfonas tyf/a fit, »- cum) *? nubere iubetur. — "Jh»x.,
-&v t*: — collocantur, aut ipfórum, quibus quid relinquitur, aut alio- Z/PMM,ILXIV. TERENTIVS C lbro V.-ad-leger .
E Jhaecrc- rum: terti?[ fpecies in euentu pcnäur ?. $. r. Fifeusjiisdeny| luliam-et.Papiam. EHoc modo legato dato, s1 Lvcro 'f'i- i
| j.J(äfWWEffe k condici.qnibus parere debet, quibus pe;rfona, aqua w ipfum, | TI0 NON NVPSE Rü";r 29* pon elfe legg locum, fulianus ;
aucéng quod relictum jefty peruenit: ficut ? etiam cum fuo onere hoc | ajfebat. A&exs Quod fiita fcriptum effet, sr Aduid st A & NON f
J efow, revióz6 ipfum vindicat. f4. j | NVPSERi/T: intereffe, an fraus legi faCta eflet, nam i ea i
(ïi;zylj/j ;.Zï/ï adcrefcet. B R. .91 Hal. dezcere. GEP. 92 Hal. n-.umemvz't..GEB.-m ' 93 | habet: quod tamen ad.frö -relz'c'lu?n att?net, in P Fior. a Porta fallitur. — In wat't
7 | Gothofr. in nota: pro fua. Hal. Sed. 7» pro, ipfe Taur. habet in margine, | fine $. haec locutio totidem verbis redit. BR. Vt Otob. ita quoque habet Byn- ;
/-:.aec,, [eguntwr, et Vulg. qEIOE]LI'e idem f'equitur. BR. 94 Hal et Vulg. inferunt: tamen.BR. kersh../ege coucefjae eft 1n Pal I II. HI. GER. Io Hal. dederit. G E B. II LU , 1
! 95 Baüll.. &yri Eb mQossmov , pro ona perfona. B R. 96 Hal. inferit : ( fcin- | Hal.et Vulg. eroget. B R. 12 Hal. opovteret. BR. — 13 Kefcribimus: lege, j lq
di) etin margine addit: alias deeff. GE B. — 97 Ap. Hal. et Vulg. et. abeft. | vid.fupra. & R. Etiam hic Hal. lege conceffa portione. GEB. — 14 Vide Duker. P di
BR. 98 Taur. zaDfiflet.. GE B. — 99 Vulg. addit: efj. BR. — 100 Hal.et | ad Opufc. de Latiu. Vet. ICt. p. 35 1. BR. 15 Gothofr. in nota: A. non. ' Cl qua
Vulg. ciuitatem. BR. I Hal adfünilatur. GER. 2, Bafil. àc of2 ex£as | Ita Hal. GER, IG Taur. NVbSERIT, hic et paulo poft iterum. GEBR. p«
Siaigoüvran, B R. 3 Hal et Vulg, ponitur. BR. 4 Taur. habet: Zisdem. | 17 Hal. zou. GER. 18 Taur. NVb SERIT, et in hunc modum adhuc a
Flor. eft: zsdem. BR. 5 Hal. fic, loco: ficut. GEB. 6 Ap. Hal. et, quater in hac lege, GER. 19 Hoc: eum, loco motum longius abiiffe vi- fi.
?bgü. GEB. 4 chg cum anl. et Vulg. mafcantur. BR. 8 Hal hic et | detur, reftituendum hoc modo: 'et cum Titio, cui inbonefle nuptura fit, mu- t
infra L.64. b. t. limpliciter TERENTIVS. 9 Repono cum Vulg. Nor. | Pere iubetur. At Vulg. Nor. ad vnam omnes fimpliciter expungunt. E feptem Wi
OfffmbuS: lege , nec a!ïïeï MSS. Non aufim cum Ha!. H. a Pgrta et Baudoza | fcriptis Vat. et Pal. V, etiamnunc, vt eft Florentiae Pal. III. cuz maubere, habe- f
fcribere: conceffa portione. Vulg. lege conceffae portiomis. Rurfus Vulg. etNo- | bat. Sed cui, poftea deletum cít, in reliquis: cum, femper defuit. — Adde hf
rica: relz'&;gm efl, quod xpdem prorjgs neceflarium videtur. H. a Porta ad oram Bynkersh. de Legato poen. nom. c. g. nR. Reliqua ftïnt Pal. £. II. Barb. Otob- f
II.. þabet; in P. Flor. et in veter. quibusdam exempl. amglius legi conceffae por- | At Bynkersh. habet: cqi uubere inbctur. GEB. 20 'Iaur. hic et paulo poft l
tionis velidium eff. Sane inter MSS. quae ego confului, Otob; ita fcriptum ] irerim j h.

ä " DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT, .

effet, quae aliubi ?* nuptias hon facile poffit ?? inuenire,

interpretandum , ipfío iure refcindi, quod fraudandae legis
gratia effet adfcriptum: legem enim vtilem Reipublicae, ío-
bolij fcilicet ^? procreandae caufa latagf, adiuvandam inter-
pretationeten ) — | Ls
LXV. PAvrvs libro LXIL-ad-Edictum, Lecaro
fub condicione relicto, fi heres, a quo fub condicione lega-
tum efít, pendente condicione moriatur, heredem fuum ob-
ligatum relidquit. TRUE :
LXVI. MopresTfXvs libro X.-Refponforum- Hx-
RES ftatuliberum, cui in euentum condicionis fideicommi-
fum reftituere rogatus erat, manumifit, Quaero, jf fideicom-
miffum ei praeftare debeat? Herennius Modeftinus jrefpondit,
quamquam ftatuliberum heres manutniferit, tääen fideicom-
miffum, quod fub jdisdem condicionibus reli&tum ei debet,
ita praeftare cogitur, fi condicioneg impletaf effetpraettabit ?*,
aut per eum ftetit ??, quo minus impleaftur. |
«abeo, LXVII. Wzö libro X«E-Epiftilaram. Cv

fub hac condicione fundus alicui legatus effet, st sk&R Vv vM

CadewNON MANYMISERIT, [€t fi manumiferit, legatum fundi

:
7 ' d
/ 4

p OERNDSRSSUNE

L £0 mo2o,,

ad Maeuium translatum effet, legatarius de non liberando fa-
tisdedit, et legatum accepit, et poftea liberauit:; quaero, an
aliquid Maeuio detur? [Refpondit ?^7, fi cui 4&e. legatum erit
28. s; SERVVM NON MANVMISERIT, fatisdatione in-
terpofita, accipere ab herede legatum poterit : et fi poftea
feruum manumiferit, commiffa ftipulatione, heredi vel fun-

dum, vel quanti ea res eft, reftituet: eogfue cafü heres ei, .

cui ex fequenti condicione legatum debuerit ??, reftituet.

fet, cvM NvPSERIT ??: fi nupta fuerit, et hoc teftator

fciffet ?7, alterum matrimonium erit exfpeCtandum: nihil- .

que intererit, vtrum viuo tefiatore, an poft mortem jeaj ite-
rum nupferit. La m éam,,

LXIX. Gazvslibro Xlll-ad legem-Iuliam-et-Papiam,

Srita expreffum erit, T'1iT10, sr vOLVERIT, DO LE-
Go: apud Labeonem Proculus notat, non aliter ad. here-
