corpus eius non cofüpanéat, lugebitur. d X
: * L p u

PROCVRATORIBVS/KT DEFENSORIBVSJ jt E
VrnPraANVvs libro IX. ad Edictum. ' : :

És
bE
PROCVRATOR eft, qui aliena negotia mandatä * domini
adminiftrat. $. 1. Procurator autem vel omnium rerum, .
vel vnius fä,r effe pgtef?ï, confütutus ?^ vel coram, vel pernun-
tium, vel per epiftülam: quamuis quidam, vt Pomponius li-
bro vicénfimo quarto fcribit ?, non putent vnius rei mandatum
fufcipientem, procuratorem eífe: ficuti ne is quidem, qui Yém
perferendam, vellepiftülam, vel nuntium perferendum fufcepit,
proprie procurator appellatur ^: fed verius eft, eum quoque
procuratorem eífe, qui ad vnam rem datus fit. $. 2. Vfus au-
tem procuratoris perquam neceflarius eft: vt qui rebus fuis ipfi ;
fupereffe vel nolunt, vel non poffunt 5,lper alios poffint vel ve( "
agere, vel conueniri, $. 3. Dari autem procurator et abfens
poteft. |
IIL. Pavrvs libro.VIIT. ad Edictum. Dvwwonpo
certus fit, qui datus intellgfgg(gur $: et islm'*' ratum habuerit.
| $1. Furiofus non eft habendus abfentis loco: quia in eo ani-
mus deeft, vt ratum habere non ? poffit. .
.II. Vre:Awvs libro IX. ad Edictum. IT&M et? ad ve«o
litem futuram, et in diem, et fub condicione; et vsque ad diem
dari poteft. - ( g
IV. PAvrvs libro VIIll;ad Edi&um. Ec zw per-
petuum;] vcexco wbf a
. Vrnrrawvs libro VII. ad Edi&tum, PaAEskxs
habetur, et qui in hortis eft. : |
VI. Pavrvs libro VI. ad Edictum, Et ovx in fo-

f

[ d

*.

T

ro, et qui in Vrbe, et *? in continentibus jedificiis. 77- Lreke J I19H
.. VIL Vrrraxwvs libroiVIL|ad Edi&um. /Er xpgo ^ -^. i g
procurator eius praefentif** efie videtur. —— . — Af ( )deunt E
VIII. InEx libro VIII. ad Edi&tum.? FrnrrvsrAMI- - 4 Jesce:
LrAs .?/eét ad agendum dare procuratorem poteft, fi quae ** 444 ec |
1 io, qua ipfe exgeriri L: n 1 cafir "?*"*æ A MU ET. ;
um r* Pabést Md er Gu POR RNRE. viputa ininriam (2 G5 / 40
. £ rE LA

paffus, dabit ad iniuriarüm actionem: f1 forte neque pater
praefens fit, nec patris procurator Velit experiri: et erit iure
ab ipfo filiofamilias procurator datus. Hoc amplius Tuhenus
fcribit: etfi filiofamilias patri per filium eius in eadem potefta- -
te manentem fiat iniuria, neque auus praefens fit, polle patrem « ,
pro-

o

BR. 6 Vulg. zntelligitur. BR. 5 Videtur fj hic redundare, vel per re-
trogradam repetitionem voculae antecedentis, vel per geminatam validiore elo-
cutione literam s cui deinde vocalis adiecta, aut alia quacunque ratione. Pro-
fe&o abeft fj ab omnibus, quos contuli, codicibus fcriptis, editis, aderat tamen
in S. Crüc. fed deletum eft. g&, Reliqui codices collati funt: Barb. Pal L.
Treuif. Bynkersh. |Hal. Dunmiodo fi certus fit, qui datus inteliigitur, et is$ va-
tun babuerit. GEB. 8 Hal. in margine alzas deeff negatzo. GE B. 9 Áp.
Hal. et, abeít. GEB. IO Hal. et9vmig. inferunt 254 QR — IT Vulg. pro-
cnrator ei praefenti. Pswexgommende S. Cruc. et Treuif. cumggtibus aliisF ^ Pal F.
et Bynkersh. cum gloffis praefeus cffe. Ita quoque olim Parb.gfed eX praefens
fa&um praefeutis. Ego nihil muto, ellipticamque ita confütuo: Er ideo pro-
curator eius, ci praefemti procurator effe videtur. Plenius fane Bafilica: A2 8
BiouxsrA TV "cQuyjivww Tiv TovoUroU Tragóvro £m 0i034774.. B R. 12 Taur.
FILIoSfamihas. G EB. 13 Flor, fic olim erat 4zae fit. Sed e pridem de-
leta eft: quia tamen faepe eo modo occurrit in Pand, Flor. Taurell priftinam
fcripturam retinuit. Ipfis potius librariis acceptam ferimus vel iftic, vbi non eft
corre&um. — Neque tamen anteriores hicmagnam corre&tionis rationem habuiffe
videntur, Quamuis fi qua repraefentent,. refiduae tamen literae e adiiciunt Z,
vt fit f qua. ei fit aclio, vel vt Hal. et H. a Porta transponunt: fi qua fit ei acio.
B R. 14 Dafil. appellant 2:óx4rov mexoiauov, id eft, per fe acqgnifitmm pecu-
limm. BR. 15 Hal. Sed et vim aut (puta)) iniuriam paffus procuratorem. da-
bit. Vulg. Sed et fi vim filius familias etputa inimiam pajfus. fit, procuratorem

3 dabits

j
[^

" f'
:' 5 J

»i; p »,;-1
[ at a LTA

zfv l

d

L1J4.

CT EU &X * U AR hs

45

-

C2 "eart s

$4

rocuratorem dare ad vlceifcendam iniuriam, quam nepos ab-
fentis paffus eft. Zägïjdefendendum quoque poterit filiusfami-
lias procuratorem dare. Sed et filiafamilias poterit dare pro-
curatorem ad iniur;arygm aCtionefn. Nam quod;ad dotis exa-
&ionem|cum patre dat/procuratorem *$, füperuacuum effe Va-
lerius| Seuerus fcriblt:....cg.mmin'ficiat, patrem dare ex filiae vo-
luntate. Sed puto, t forte pater abfens fit *7, vel fufpeCtae
vitae, quo cafu folet filiae competere de dote aCtio, pofle eam
procuratorem dare. Ipfe quoque filius procurator dari poterit
et ad azendum, et ad defendendum. $. 1. Inuitus procurator
non folet dari." Inuitum accipere debemus, non eum tantum,
.qui contradicit, verum eum quoque, qui confenfiffe non proba-
tur. $.2. Veterani procuratoresjfieri poflunt. Milites autem
nec fi velit aduerfarius procuratores dari poffunt: nifi hoc tem-
pore litis conteftatae quocumque cafu praetermiffum eft: ex-
cepto eo, qui in rem füam procurator datus eft: vel qui|jcom-

münem caufam (omnis fui numeri|perfequátur *9, vel fufci- .
pit 7?: quibus ?? talis procuratio concega el $. 3. Pa o-

CVRATOREM AD(|LITEM SVSCIPIENDAM DATVM,
PRO QVO CONSENTIENTE DOMINVS IVDICATVM
SOLVI EXPOSsVIT, Praetorait, IVDICIVM ACCIPERE
coGAM. Verum ex caufa non debebit compelli: vtputa ?*,
inimicitiae capitalä&*änteruenerunt ?? inter ipfum procurato-
rem, et dominum: ?? g fcribitTulianus debereginprocuratorem
denegari aCionem. ltem fi dignitas accefferit procuratori, vel
Reipublicae caufa afuturus ?? f fit. j

"d

IX. Garvs libroilll] ad Edictum proui-näale. AvT

s1 valetudinem, aut/fiJneceffariam peregrinationem alleget. -
X. VrPIiANVS libro|VIII. ad Edictum. VEkr HE-

REDITAS füperueniens eum occupet, vel ex ?* alia iufta

caufa, Hoc amplius&et fi habeat praefentem. dominum, non
debere cottpelli. procüratorem. | |

[

»H

7 a* , ;
.lejleïq-*;mm ». A dU tS,

— LASII,

UL .P AXLVS libro|VIII, ad Edictum. Sx TAwEN

dominus cógi poffit. Qd
XIL Garvs libro III. ad Edictum prouinciale. S&p

ETIAM exhüs caufis dicitur aliquando cogendum procurato-
rem lüdicium accipere: veluti fi dominus praefens non [íit, et
aCtor adfirmet, trat&itemporis futurum, vt res E-ereat.

XIIL Vr»fANVs, libro VIIL ad Ediétum. Sx»
uXEc ?? neque paffim admittenda funt, neque jdeftricte ?5
deneganda: fed a Praetore, caufa cognita,j| temperanda.

XIV. PAvrvs libro VIII. ad Edictum. S5x »osrT da-
tum procuratorem capitales inimicitiae interceflerunt, non co-
gendum accipere iudicium, nec ftipulationem ob rem non de-
fenfam committi ??: quoniam noua caufa|fit.

XV. VnPiANVSs ?? libro VIIL ad Edi&uxm S1 DE-

dabit. Ylor. confirmant Bafilica, vbi nulla vis mentio occurrit, E R. 16 Hal.
qam. ad. dotis exactionem cum patre davi procuratorem, — Nolg. mam quod ad. do-
tis exactionem pertinet, cum. patre dare procuratorem. ln S. Cruc. Treuif, et
Bynkersh. cum gloffis eft: cwm patre procuratorem, in. Pal. L. fa&umil da-
vet, in Bhrb. autew In Bynkersh. fine glof. habetur quidem dat cum
Pand. fed et pertiubt ibi receptum eft, quae fimul non quadrant. RcGa eft le-
&io Flor. et fic Ordinanda: 4uod dat procuratorem cum patre ad. dotis exactionem,
boc fuperuacuum effe Valevius Seuerus fcribit. Graeci haec ita referunt: Ad
dotis autem. exa&tionem fuperuacuum efl, eum cum patre procuratorem dare. BR.
17 Tlaur, abfenSit. GER. 18 Hal perfequitur. "Wulg. profequatur. BR.
19 Vulg. fufceperit. BR. 20 Hal. quia. GEB. 21 Hal, et Vulg. pracfi-
gunt fj BR. 22, 'Hal. interuenerint. GEB. 234 Vulg. praefigit et.
B R. 23 b Mal. abfuturus, quod et infra L, 44. et $4. b. t. habet. GER.
24 AÀp. Hal. et Vulgo. ex, abeft. BR. 25 in nonnullis editionibus hoc re-
fponfum poftponitur fequenti, tefte Ruffardo, Contio, et H. a ?orta, BR. — 26
Hal. difiridle. GEB. . In Membrana Flor, perquam mendofe initio erat fcriptum
nequeeftrictedeniqueganda, pro neque defiviéte deueganda, vt etiam iam . olim eft
emendatum. BR. 2/7 Bafilica $vze fe(desoUvus $ 475 xgícewc 9oSeiou ZoQAeu :
neque coufirinatur cautio data a indice. Fabrotus vertit: wmec commüttitur flipu-
latio iudicatum folui. B R. 28 Vulg. Paulus. H. a Porta Idem h.'e. Vlpia-

DIGESTORVM LIB. III.

* L] e . w
fciente procuratore, et non contradicente, fecit: quod f1 aliter &ves,
aCtum eft, infcium quidem procuratorem teneri, fatis inciuile

| tor factus fit facerdos,

TIT.

FVNcCTVS fit dominus ante litem conteftatam, iudicatum fol- M;(
ui ftipulatione pró fuo procuratore data, procurator compellen- :

dus eft ad iudicium accipiendum: ita tamen, fi hoc dominus Ju ?f(ge**?f* r
(

II

eft. Committiturautem ob rem non defenfam ftipulationis clau- j
füla. $& r. Qui,ad communi diuidundo iudicium datus eft -
ad ?? agendum, ibem 39 et ad defendendum videbitur datus,
duplici cautela, interponenda. , ;/4.24:55. / f

XVI. PAvtLvs libro VIII. ad Edictum. Awrk li-
tem conteítatam libera poteftas eftvel mutandi procuratoris ?7,
vel ipfi domino iudicium accipiendi. r ht -
XVIL VrierAwvs libroiX. ad Edi&um. Posc li. 47
tem autem conteftatam reus, qui procuratorem dedit, mutare
quidem eum, vel in fe litem transferreïa! vivo*?? procuratore, e4 yua :
vel in ciuitate manente, poteft: caufa tamen prius cognita,. -^.
$. 14 Non, folum /autem/ipfi, qui dedit procuratorem, hoc per-/.a ^ D |
miftitur: ded,etiam heredi eius, et ceteris füccefforibus. $. 2. 1 776 6^ - —— |
In caufae autem cognitione non folum hïäc verfaxítur, quae fu- ^g "
pra diximus, in procuratore& non compellendo fufcipere iudi- | t M
cium: verum et getas. XI. NV. |
XVIII. MopnEs TIiNvslibroiX;PandeCtarum. Av r ?? |
reläilbnis beneficium ?*, — . ddit : |
! XIX. VrPrawvs libro IX. ad Edictum. ITxw fi
fufpectus fit procurator: aut in vinculis, aut in ?? ho&iumf*ï*w"wf» |
praedonumue poteftate. | a
XX. PAviívs libro,VIIL.ad Edictum. ^ Vr 1v-
pICIO , publico priuatoue, vel valétudine, vél miiore ré fuá
difütingàtur. U5* 7 |
XXI. Garvs libro [II. ad Edictum prouinciale.
EXILIO: velfi latitet, vel T iriimicus* poftea fiat.

m

poseue —— —— — - E *

VEL |

XXII. PAvrvs libro yflï-l ad Edictum. Av Ap-£ St
FINITATE aliqua aduerfario iungatur: vel heres ei exiítat,. Mmt
COU À ao- d !
XXIIT. Vreramvs libro IX.ad Editum) Áv Lox- P

GA peregrinatio et aliae fimiles caufae impedimento ?7 fint.

XXIV. PAvrvs libo VIIL ad Ediétum.
debebit: vel ipfo procuratore poftulante ?.

XXV. VrPiANVvs libro IX. ad Edictum. QOvjx
omnia non folum ex parte rei, fed etiam in perfona»aCtoris ob-
feruabuntur ??. — Sed ? fi aduerfarius, vel ipfe|procurator | of
dicat, dominum mentiri: apud Praetorem hgec ^** finiri opor-
tet: nec ferendus eft procurator, qui fibi agferit procuratio-
nem: nam hoc ipfo fufpeCtus eft, qui ^* operam fuam *? in- 7 |
geritjinuito **: nififorte purgare magis conuicium, quam pro-
n : curationem

Mv-TARI J (hie

[—ÉU — Rin—

nus, ob inuerfam capitum feriem. BR. — 29 Ap. Hal.ad, abeft. GE . 30
Flor. antea erat /dem, quod retinendum cenfemus contra recentis manus inno-
uationem, quam Taurellius eft fecutus. Illud zdem Kal et Vulg. fequuntur.
Varie autem hic locus interpungitur. 'Norica vt Taurell. nifi quod loco com-
matis duo pun&a fint. Vulg. antem comma ponit poft datus efl. B R. 3t
Bafilica aduocatum addunt: iv4AAZEa: bv Dyoiorriv, V vv euvyogov, BR. 32
Hal. in margine alzas, znuito. GE B. 33 Hal et Vulg. et, loco azt, B R.
34 Graeci hoc declarant: v2 ysvéc9w: àvzàv iegéz, hoc eft, quod ipfe procura-
Leunclau, J. Notat. c. 67. GEB, 35 Ap. Hal. zn,

abeft. GER. 36 Hal. et Vulg, inferunt fi. B R, 37 Hal et Vulg. infe- I',].
runt e, BR. 38 Blaublomm. et Heruagius notant addi alicub: et dormzuo. "
Sed tunc non animaduerfam 7? vel hic poni pro etiaw, et fic dominum tacite hs
includere. "Vnde in Bafil. pro vel, reperitur x04, CX iisque notandum, quod in k
lege fequenti pro his »ow folum ex parte vei, fed etimm iu pev(ona attoris tantum B
fit: xo4 &e vb mwQócum Ov ToU Pviyovroc, inclufa per eam particulam etiam rei per- i
fona. BR. 39 Taur. obferuaVuntur. G E. 40 Hal. et Vulg. inferunt et. "
BR. 4I Hal et Vulg. boc. BR. — 42 Hal. et Vulg, qwod. BR. — 43 Vulg. h
operas fuas. BR. 44 Bafil. ezéu3av &AAMoTQÍn 8Íug Umiuetyas, qui. findet alienae : fio
caufae inmorari, — Fabrotus transfert: q«i n aliemae litis defenfione per[euevave I
| affetlat; li

DIGESTORVM

AL t
fäurationem. exequi maluit: et hattenus erit audiendus, fi dicat
2 . e procurationej quidem carere velle, fed ^? fiüd/inl&efa exifti-
maàtione fua,** fiat. Ceterum ferendus erit7* pudorem füum
57? purgans. Plane fi dicat, in rem fuam fe procuratorem datum,
. et hoc probauerit: non debet carere propria lite. Ttem fi re-
u, Sff tentione aliqua procurator vti velit, non facile ab eo lis erit
resertütransferenda. !
o XXVI. PAvrvs libro VIII. ad Edictum, Nzsr do-
minus ei ** foluere paratus fit. v -
XXVII. Vrriawvs libro IX.adEdiétemz Iw paAv-
: KX cognition&'etiam hoc verfabitur, vt ita demum tratggferri
4 procuratore iudiciüm permittatur, fi quis omnia iudicii &?
ab eo transferre paratus fit: ceterum, fi velit quáedam trans-
ferre, quáedam relinquere, iufte procurator hanciéonftantiam ??
recufabit. Sedhaecita, fi mandato ?* domini procuratoregit:
ceterum, fi mandatum non eft: cum neque in iudicium ?*
^ quicquam deduxemi, nec tu ea comprobafti, quae inuito te acta
funt, tibi non praeiudicant: ideoque translatio earum litium
non eft tibi néceffaria, ne alieno fa&o/onereris. Haec autem
L gtea'ym- cognitio procuratoris mutandi, jPraetoris eft. $. 1. Si ex par-
-ctuatov 4 G. te a€toris litis tánslatio fiat, dicifnus, committi'iudicatum fol-
, *i&. uiftipulationem a reo fa&tam: idque £* Neratius probat et Iu-
lianus ??, et hoc iure vtimur: fcilicet fi dominus fatis acce-
pi. Sed P j* 595 f procurator fatis accepit, et transfera-
| tur iudiciüitm in dominum, verius eft Egïiïäï;,tti,wguex Pcipuzlatu
aCctionem;a procuratore in dominum transferri. Sed et fijaido-
mino, vel a procuratore in procuratorem iudicium transfera-
tur: non dubitat Marcellus, quin committatur ftipulatio: et
haec vera funt. Et licet procuratori commifía fit ftipulatio,
tamen domino erit danda vtilis ex ftipulatu a€tio, directa pe-
n nitus tollenda. Vil E |
4 XXVIIL Ipzw libro,T.; Difpatationum. $1 PRocv-
: /J. RATOR meus iudicatum folui fatis acceperit, mihi ex ftipula-
- tu aCtio vtilis eft ??, ficuti iudicati aCtio mihi indulgetur.

EC

f ?4 Sed et fi egit, 5* procürator meus ex ea &iläxl.atiogcz me inui-
zi to, nibilominus tamen mihi ex ftipulatu attio tribuétur: qude
! tes facit, vt procurator meus, ex ftiphlatu agendo, éxceptione
; debeat repelli: ficuti cum agit iudicati non in rem fuam datus, -
Á (x nec ad eam, ** gäprocurator fatctus. " Percontrarium autem,
j fi procurator meus iudicatum folui fatisdederit, in me ex fti-
l ä*ä)*?ulatu aCtio non datur. Sed et fi defenfor meus fatisdederit,
) in me éx .Pügulatu a&zgq non aa-twï. fd et fi def.fanfor meus
ii atisdederit, in me ex ftipulatu aetio ngil.?cjattgqum nec iudi-
cati mecum agi poteft. (C: Xj 96 hnac— |
qE XXIX. IpEx libro IX. ad Edi&um. .Sr AcTOR

malit dominum potius conuenire, quam eum, qui in rem fuam
procurator eft: dicendum eft, ei licere.

AUX P iæ&L vs libro I. Sententiarum. Acronrs

1
2 | affeat. &&. — 45 Hal. et Vulg. inferunt ;ta. BR. —— 46 Hal. et Vulg. fui.
^ B R. 47 Hal. et Vulg. eff. 28. — 48 Ap. Hal. ej, abeit. GEB. — 49 Hal.
" et Vulg. iudicia. BR. ^ $0 Gothofr.innota : reponendum zuconflantiam. — lpíe
5 Taur. hoc agnouit in Adnot. Omnes ctiam codices, quorum hic feptem in-
T ! fpexi, conftanter habent znconflantiam. BR. Mihi nihilominus conttantiffime
" ïlacet le&io Florentina. In iis enim, quae Procuratori Dominus relinquere vult,
;R' uam vult eidem approbare conftantiam, fed quod haec non fit integra, recte eam
vi recufat Procurator. Ceterum Codices, qui habent zuconffantiam, funt Barb. Vat.
" I; Pal. I. S. Cruc, Treu.lf. l.iynkersh..forte vterque. Verba Taurellii funt: com-
*1 Jlantiam. Sicin P.vectius inconflantiam, vt in vet. manufcripto..GEB. — 51 Hal.
9n manudatu. GYB. 52, Hal. sec in iudicio. GEB. 53 Hal. idque et. Nera-
" tins et Iuliauus probant. GEB. .— 54 llud et, a recentiori manueft. B R. Ap.
T Hal. abeft, GEB. $5 Florentiae eft manifefte et, absque vlla mutatione. 3 R.
" Hal. habet eff. GEB. — . 56 Hal. et Vulg.. agát. BR. 57 Hal et Vplg.
" ean.dem..- BR — 58 Libri V ulgaresz indicantibus Heruag. et Ruffardo, ex iudi-
1Eet. cati actione Vldellc;t, vt notat etiam H a Porta in II. in Pand. Flor. eo mo-
" do aptatum eft, et quidem a manu recentiore, vt adeo rectius hanc correctionem

fpreuerit Hal. H. a Porta et Taurell. conf. L. feg4. unde forte corre&io de-

L fumta. B R. 59 Vulg. inferit vero. B R. 60 Hal. et Vulg. admifimus. 5 R.

Tif

LIB.

|peratoris nofiri apparet. $.3. Ait Praetor: Cv1vs Nowr-

.Er ??, QVO NOMINE AGET 99 ID RATVM HABERE

11l

TIT.

LL T

procurator, non in rem fuam datus, propter irïïpenfas iqua ;ä :
litem fecit, poteft defiderare, vt fibi ex iudicatione 53 fä'tis*üat; Zä a econo.
fi dominus litis foluendo non fit. "— :
XXXI. VLPIAN VS—.librollä(Jad Edictum. Sr ovrs,
cum procuratorio nomine condenlnatus effet, heres extiterit
domino.litis: iudicati aCtionem non recte recufabit: hocífi ex
affe, — Sif/ autem ex parte heres exfiterit, et totum folue- jf
rit, fiquidem ei mandatum eft hoc quoque, vt foluat, /
mandati aCtionem aduerfus coheredes habebit: |fi non fit
mandatum, negotiorum geítorum actio datur. — Quod eft,
et fi|heres procurator non extiterit, et foluerit. $. r. Vuius
litis pluiium perfonarum plures dari procuratores, non eft pro-
hibitum. $. 2. lIulianus ait, eum, qui dedit diuerüs"tempm-i—
bus procuratores duos, pofteriorem dando priorem prohibuiffe
videri. U |

p i

LA $4.
F i«

»

x |
XXXIL Pay.vs libro VIIL ad Edidium, Prvar
Bvs procuratoribus in folidum fimul datis, occupantis melior
condicio erit: vt pofterior non fit in eo, quod prior petit, pro-
curator. : :
XXXIIL VrriaAwvs libro IX. ad Edictum. Sxm-
vvmw quoque et filiumfamilias procuratorem. poffe habere
aiunt: et quantum ad filiumfamilias, vertim &ft: in feruo. 5?,
fuübfiftimus. .Et negotia quidem peculiaria ferui poffe gerere « —
aliquem, et hoc caífü procuratorem eiüs éffe, i,ad—m&nwg jons f WIWM
quod et Labeoni videtur: actionem autem intendere vetamus, ^' ( deliee)
$. r. Eum vero, qui de ftatu fuo litigat, proc?atorem habere

|pofle, non dubitamus] non folum in adminiftratione rerum, lfed| 7zex veZarn«
etiam in acfionibus, quze ci, vel aduerfus eunt competànt 9*: Q . L/Cenon.,

ex pofleffione * fiue * feruitutis, fiue libertatis de füo ftatu
litigat. |Ex contrario quoque eum procuratorem dari; poffe,
manifeftum eft. $. 2. Publice vtile eft, abfentes a quibuscum-
que deéfendi: nam et in( capitalibus iudiciis defenfio datur.
Vbicurmque itaque abfens quis damnari poteft;ibi quemuis ver-
ba pro eo facientem et inhocentiam $?^ excufantem audiri je-
quum eft, et ordinarium admittere: quod 9? ex refcripto [m-

, D
lx commeunfemeest

Ht

, . Pasi
NE QVIS ACTIONEM DARI SIBI POSTVLABIT 9*,
IS EVM VIRI BONI ARBITRATV[DEWENDAT: ET ,
EVM, AD QVEM EA RES PERTINET, BONI VIRI AR- - [ j
BITRATV|SATISDET. $. 4. Xequum Praetori vifum eft, "& CA A
eum, qui alicuius nomine ?* procurator experitur, eundem - Ü urrh.
etiam dä*enüonem fufcipere. $. 5. Si quis in rem fuam pro- P
curatorinterueniat: adhuc erit dicendu m*ääiebere eum defen- |
dere: nifi forte ex neceffitate fuerit factus. s
XXXIV. Garvs libro III. ad Edictum prouinciale. Sr
Qvris in rem fuam procuratorio ?? nomine agit *?, veluti
emptor hereditatis: an debeat inuicem venditorem defendere?
er

61 Flor. fa&um eft competent, fed recenter, 3b eadem nempe manu, a qua eft
fequens fise, quod Taurellio fufpe&um fuit. " Habent autem Vulg. Nor. omnes
competuut, fiue ex poffefftoue feruitutis, fiue libertatis. BR. 62 Cuiacius ab
emendatione fua, qua apud Paulum . Sentent. 16. $. 11. pro Zmnocentiam ma-
lebat: abfentiam, recedit X X. Obf. 20. et reQe, inquit ad. eum locura Pauli
Schulting. Profecto in Baál. quoque palar,legas : oxod üeixvovra Aurby AvelSuvoy.
BR. . 63 1ta Taur. quod ex vefcripto: íed manifefta eit Florentiae Ícriptura,
quod et ex vefcripto, et tamen ceteri quoque editores hanc particulam ípreue-
runt, ac forte Taurellium ad fpernendum induxerunt, BR. Etiam apud Hal. ef,
abeft. GE R. 64 Hal. pofiulauerit. G EB. 65 Steph. et Ruffardus et ex
quo nomine, Baudoza vero et ei quocum eo womine. Sic Ícripturam reftituit
Accurfius, ait Noodt. z Comment. ad b. tit. et eam leQ&ionem probat, afferens,
Florentinam fenfum non habere. Sed videamus, annon e; et eum íuum ordi-
nem mutaífe et vnum in alterius locum inuafifle potnuerit, hoc modo: et eum,
quo nomine aget, id ratum babere, ei, ad. guem. ea ves pertinet, boni viri avbi-
tratu fatisdet, Nihil habent hic MSS.f quod fenfum, iuuet, ^ Vidi auteg, no- "" '
uem. BR. 66 Vulg. agit. BR. at I,.Pal, I* Treuif. Bynkcrsh.-?(li E B, Jb OT - H -
67 Hal. et Vulg. inferunt vt. BR. 68 Ant, Faber XII. Coniecfur. 10. vult z EM u)f
proprio momine probante Noodtio b. B R. 69 Hal et Vulg. sgat. BR. Dw/ll fg j

— LLeAdE — .
///" j y A
-- 01.4 B LA^ ; oiikati s
' A

Y 4

LX LY p j I

il
p

$6

et placet, fi bona fide, et non in fraudem eorum, qui inuicem
agere vellent, geftum fit negotium, non oportere eum inuicem
defendere. VA. |

interdictum: veljfifftipulatione Tegatorum vel

cc folum autem fi aCtio poftuletur a procuratore: fed et.
—-—Lg7) elct(u, iudicium, 195. " um v
/ Z damni infetti velit caueri: debebit abfentem defenderein cotm-

DIGESTORVM LIB. IIL TIT. II

deat, ex quibus dominus. .Án igitur *5 heres $? fit abfens, -
refpondere debebit: et fi refponderit vel tacuerit ??, tenebi-
tur. $. r. Qui alieno nóffine agit quazícumque actionepá ? *,seprieo

curatóri conftitutum eft, et ex ea caufa agat: dubitandum non ..
P 2l TMMT * . * » ^* . 414 ts
eft, quin locus fit de rato cautioni: idque Pomponius fcribit.

!
l
|
|

: XXXV. VrrrAxvg libro IX. ad Edi&tum. Sg» x- | id ratum habiturum eum, ad quem ea res pertinebit "?, caue- hedegq n
äzg hae *? perfonae procuratorum debebunt defendere, quibus fi- | re debet. Sed interdum, licet fuo- nomine procurator experia-^ — - Wh,—-*
ne mandatü ** agere licet: vtputa liberi, licet fint in potefta- | tur, tamen de rato debebit cauere, vt Porliponius libro vicenfi- XxA ,
te. ltem parentes, éf fratres, et adfines, et liberti. $. r. ? m quarto fcribit: vtputa iusiurandum procuratori rEtfü-liE, L
Patronus libertum et per procuratorem, vt ingratum, accufare | iurauit ?? abfenti dari oportere: zääit.hoc iudicioi fuo nomine Ls5 "o /-*ï*'M
poteft: et libertus per procuratorem refpondere. $. 2. Non | propter füum iusiurandum: nequ enim haec actio domino !
73 prae- | competere potuit: fed debebit de rato cauere. Sed et /fij pro- L

| us BR /.Z petenti tribunali, etjeadem prguincia. Ceterum cogi eum etiam | $. 2. Quderitur apud Iulianum, vtrum qdomingm folüum ratam j
| : ..4 àn prouincian/^ de Roma abire, vellejcontrario *?^: vela pro- | rem habere debet fatisdare, an etiam ceteros creditores: et ait, "
W/"f aercL/)[ma- uincia inaliam prouinciam, et defendere: durum eft. $.3. De- dumtaxat de domino cauendum: nec illis verbis, 4Ap ovEexw
tt&lie t 4 fendere autem eft, id facere, quod dominus in litem faceret, et | EA RES PERTINET, creditores contineri: nam nec ipfi do- tic tx €
uäafi ^ eauereádonee: nec debebit durior condicio procuratoris fieri, | mino haec incumbebat cautio. $. 3. 5i de dote agat pater, |
quam eft domini: praeterquam in fatisdando. Praeter íatisda- | cauere debet ratam rem filiam habituram: fed et dgfendere eam !
tionem procurator ita defendere Videtur,'iiiurcïiciumaccipiat 'f;. debet, vt et Marcellus fcribit. $. 4. $i pater filii nomine linJ u'?
Vnde qudefitum eft apud Tulianum, an compellatur, an wero,| iuriarum agat: cum duae fint aCtiones, vna patris, altera filii, ;

fufficiat, ob rem, non defenfam, ftipulationem committi: et Iu-
4t; dianus fcribit libro téftio Digeftorum, compellendum accipere.
iudicium: . nifi äj?? agendum caufa cognita recufauerit, vel
ex iufta caufa remotus fuerit., Defendere videtuy/ procuraror,
et fi in poffeffionem venire patiatur, cum quis daníni infe&ti fa-
tis *9, vel legatorum defideret.
XXXVÍ. PAvrvs libró VIITI. ad Edictum. Vr xwN
operis poui nuntiatione. Sed et fi feruum ex caufa noxali pa-
[]ff. tiatur duci, defendere videtur. Ita tamen, vtjin/his omnibus,
ratam jrém; dominum habiturum caueat. !
XXXVII. VreraNvs libroIX. ad Edictum. OwNzvw

* . á ; PUTE, AT .
autem aCtionum, nomine debet défendere, let;;;»im' éarum, quaein ;

heredemt noü'dantur. $. r. Vnde eft quaefitum, fi aduerfarius
f plyres intendat aCiones 7?, etinifingulas finguli exiftant de
fenfores 99 füfcipere parati ?*, videri eum recte defendi lu-
[[$&, — lianusait: quo iure nos yfi Porfiponius fcribit. | |

ceffat deirato;cautio. $. 5. Si ftatus controuerfiam cui faciat L/to f .

procurator: fiue ex feruitute in libertatem aduerfus eum quis
litiget, fiue ipfe ex libertate in feruitutem petat: debet cauere -
ratam rem dominum habiturum: et ita Edictó/ fcriptum eft, vt ,
ex vtroque latere quafi aCtor habeatur. $. 6. Eftetcafus,quo ——
quis einsdem aCtionis nomine, et de rato caueat, et iudicatum
Íolui: vt puta, poftulata eft cognitio de ig integrum reftitu-
tione, cum minor circumfcriptus in venditione diceretur: al-

terius procurator exiftit: debet cauere hic procurator et ratam

rem ?^ dominum habiturum: ne forte dominus reuerfus velit
quid petere:.item, iudicatum folui: vt, fi quid forte propter
hanc reftitufionem in integrum praeftari adülefcenti debeat,
hoc praeftetur; * et * ?5 háec ita Porriponiuslibro vicenfimo Y X y/
guinto ad Edictum feribit. $. 7. Item ait, ?S[[(i fafpettus tu- jj ot
tór poftuletur, defenforem eius oportere etiam de rato cauerez -
ne reuerfus ille velit retractare quod actum eft. Sed non fa-

XXXVIIL ipzgw libro XL. 32 ad Edictum., Now | cilel per procuratorem quis fufpe&us accufabitur ?* : quoniam 16
, TAMEN eo vsque procedendum erit: vt, fi decem milia. ?? famäï- caufa eft: ni(i conftet ei a tutore mandatum nominatim z
E X petantur, et exftant ^ duo defenfores parati in quina, 95 de£ | aut fi, etiam abfente tutore, quafi non d?;ï"enderetur, Praetor - Jl
-- u) kbl f'endere, audiantuf. ' ^. | erat cogniturus. |

p XXXIX. Ipgw libro IX. $95 ad Edictum. XL. InzM libroZX. ad Edi&um. Posteomwzvs. fcti- | i

Now so-

LVM autem in aCHionibus, et interdictis, et in ftipulationi- | bit, non omnes aCtiones per procuratorem pofle quem inftitue- , , "T
bus $7 debet dominum defendere, verum in interrogationi- | re. Denique vt liberi, qui in poteftate abfentis|dicuntur, ,'-*Lsfää" j
bus quoque, vt in iure interrogatus ex omnibus caufis refpon- cantur,[interdiCctum non poffe deliderare ait: nifi, vt Iulianus Mu
! Gu ait, Wgï
! L. - ",
. 5o Hal eae.GEB. "71 Hal mandato. GEB. — '72 Hal. transponendo fequens | ac eft Flor. In vno Treuif. ante fucipere, manu recenti ad marginem eft pofi- f : ud
et hucreuocat. — Noodtius eo amplius legit: et liberti et patromus. — Patronus li- | tum zudicinm. BR. Codices reperi Barb., Vat. L,III. Pal. L.S. Cruc. Bynkersh.T TÉéPUÁ. Ls
bertum per procuratorem etc. II. Obf. 16. Ettamen Bafilica Flor, ad amuflim | G B. 81 Hal. hic inferit: a abfeus defendi videatur et vider; etc, G EB. | u
referunt hoc pa&o: xooï dweAsóSeQuu — O márQuy xoj Oi DiorwsróU etc. BR. — 73 | 82 Kial lib, IV. GER. 83 Flor. indu&um eft illud milie, et ni fallor, fa- E
Hl fed etiam i. Wulg.fed et fi. BR, — 74 Hal et Vulg. prouiuciam. Bm. | tis antique: quare miror, Taur. nihil figni appofuiffe. Abeít a nouem MSS. | d
Et ita quoque Barb. Pal. L. "Treuif.sgFlorentinam exhibent S. Cruc. et. Bynkersh. plura non contuli, In vno«tamen horum adfuit, fed expun&a haec vox anti- : fh
GEB. 75 Olim Flor. erat coutrario, absque praepofitione, fed iam pridem | que. BR. /mmigreliqua funt: Barb. Vat. HL, Pal. I. S. Cruc. Magl. f
cadem adie&a eít. B R. Z6 Hal et Vulg. accipiet. BR. 77 Florentiae | Treuif, Bym' vterque, quod non amplius monebo. GEB. 84 | A^ 'en
deleto et, repofitum ad inter veríiculos, fed recentius, quare etiam negle&um | Hal. et Vulg. exiflamt. E fex fcriptis hic tres retinent extamt. BR. Nempe ^ ,, .M "Wi
videtur a Norica et a Taurell. Cogrra Vulgares et H. a. Porta in II. ad agen- | Vat. HI. $. Cruc. Treuii?,reliqui Barb. etBynkersh.T GEB. 85 Vulgo qum—T Wf;tmm. "
dum. Ego Taurell. adfentior, et i2 locum intelligo: nifi etiam recufauerit, h. | 44e. BR. 86 Hal. lb. VIII. GES&. $7 Hal. pg]iulaticnibus, et in inare Ü 3 S'T
e. negauerit, agendum effe caufa cognita. In Baül, eft: ? é&vorár]eres 78 iva- | gine: alias, ftipulationibus, Noricam damnant Bafil. xo4 éveqo5cscw. BR. — 88 E le
y«yz, vertente Fabroto: aut agendae vei renmnciauerit. BR. 78 Minus. of- | Hal. ergo. GEB. 89 Herus fortaffe reGtius legatur, inquit, Guil. Zagarus m É
fenderet, fi hic fcripturae ordo effet: cum qnis damui infe&ài vel legatorum fa- ^ ad oram Blaublommianae. Sed et hic Bafil. Flor. confirmant frwry xA«govóuov nqm
tis defideret. — Atque ita fane malumus. lii e fenfu explerunt fatisdavi, vel | &was dmóvra. BR. 90 Flor. eft velitacuerit, adeoque videri poflet, reftituen- Sïlr
fatisdationem, lo modo Hal. et H. a Porta in vtraque, hoc autem Steph. et dum effe vel. fi tacuerit, fed aeque facile i praeter neceffitatem inferi potuit, BN
Baudoza. Similiter in Pal. I, poft fatis, fuppletum eft dationem, et in Barb. in- | quam s excidere. BR, Quid fi dicamus legendum effe vel it (pro d) tacuerit,. U.
: ; fra ante defideret recentius fupra fcriptum cautionem. — Denique habet Bynkersh. | vt 'Taurell. talia folet fcribere vel Z Tacuerit. G EB. 91 Hal et Vulg. qua- Wf*
! 4& M gloffis cum quis damni infecli fatisdationem, vel legatorim mommme fatis de- | cuuque actione. B R. 92 Vulg. pertzuet. BR. 93 Yaur, ZuraBit. kal. NY
"Mym AA ]ideret.Ti& R. 79 Bafil. voAAZv 38 $uggv vrevwywyov, vertente Fabroto fi am- | iurauitque. GEB. 94 Vulg. qui alterius procuvator exifht, debet cameve va- t
| ] lgy tam vem etc. — Hal folum et reiecit, et. pandulum poft exiffit, pofuit. BR. ;g"»vï

W g W; tem plures funt acHiones mutuae fiue vüggnuentiones. BR. 8o Hal defenfio-
| h «em. Potius eft, vt ea di&io excidiffe Vitleatur defenfores defenfionem [nfcipere
6/7*-60- * parati, Verum neque hoc neceffe erit, dum fatis claret, quidnam fu.bintelliga-
p tu, ExoGo MSS. Codicibus, quos hoc in loco confului, nullus aliter Habet, | n R.

95 Hoc et nec plane antiquum, nec plane neceffarium nobis, vt et "Yaurellio, | !
96 Hal. et Vulg. praetigunr ef, :fel;c
| i
m

videtur. BR. Habet tamen et Hal. GER.
97 Hal. excnfabitur. — Flor. quam ipfe Hal. agnoícit in margine: a/as
aCCie :

DIGESTORVM

ait, caufa cogiiita: 1d eft, fi et ?* nominatim ei mandatum fit,
s | et pater valetudine vel alia iufta caufa impediatur. $. r. Si
sgüc Exdüpuletur procurator danfni infecti, vel legatorum: debebit
4 "?Ujm"deemto cauere. $. 2. Sed Jet/ is, qui iquafi! defenfor, in rem
| L*a&tione conuenitur, praeter folitam fatisdationem iudicatum
[1fA.folui, etiam de rato debet cauere. Quid- énim, fijin|hoc iudi-
LK* — cio rem meam efle. pronuntietur: ?? reuerfus|ille, cuius de-
u$f fenfor extiterat *??, velit fundum vfhdicare: nonne ratum
d non videbitur habere, quod iudicatum eft? denique fi verus
. procurator extitiffet, vel ipfe praefens caufam fuam egiiï'(zt, et
victus effet, fi a me Vïïïdicaret, exceptione rei iudicatae fummo-

L ifCuerdrur? et ita Iulianus libro Jquinguaäenümqb? Digeftorum
xþ:-g-fcribit: nam cum iudicatur rem meam eflle, fimul iudicatur il-
lius non effe. $. 3. Ratihabitionis autem fatisdatio ante liti,s
conteítafionem a procuratore exigitur: ceterum,.feniel lite
coätä&ata, non cofïïpellgftur ad cautionem. — $. 4. In his au-
, tem perfonis, in quibus mandatum non exigimus, dicengl.um eft,
J Liadifi forte euidens fit contra voluntatem eós experirij eorüm, pro
: quibus interueniunt, debere eos repelli. Ergo non exigimus,
I &i vt habeant voluntatem, vel mandatum, fed ne contraria volun-
|

u

.. fà$ probetur: quamuis de rato offerant cautionem ?.

| .XLL Pavrvs libro IX. ad Edictum. FgmMwrwNaAs ?
.pro parentibus agere interdum permittftur ^ caufa cognita:
i forte parentes morbus, aut aetas impediat: nec quemquam,

i agat, habednt. | rj
qui agat, h ,'l Pa q

XLII. InEw libro ,VIIL. ad Edictum. Lrcrer in po-
pularibus actionibus procurator dari non polfit, tamen * di-
* &tum $ eft, merito eum, qui de via ? publica agit, et priuato
f ï daního ex prohibitione aæ'citur, quafi priuatae aCtionis dare
— / pofle procuratorem. Multo magis dabit ad fepulchri violati
j äffïonem is, ad quem ea res pertinet. $. r. Ad actionem in-

" LLf&, 1uriarumex lege Cornelia procurator dari poteft: nam et ü[äïä
, ' publica vtilitate exercetur, priuata tamen eft. $. 2. Ea obh-
- gatio, quae inter dominum et procuratorem confiftere folet,
mandati a&tionem parit:Qaliquando tamennon contrahitur obli-
