transfugae, BR. MSS. funt Barb. Vat. Ill. Pal. I, S. Cruc. Treuif, Bynkersh.
Hal. vt-Flor. defifluut. G EB. 21 Àp. Hal. vel, abeit. GER. 22, Hal. et

DIGESTORVM LIB. IV.

POSTEAQVAM QVID CVM HIS

e,e € . UR T 7 :
| fe capitis déminutionem conftat. Id n

alieno perfonis pofitis mom. deferumtur,

TITOIY.

'get

. (74 37 9 ) r
VL Vr»raANwvs libro ZI. ?* ad Sabinum. NAM EcT
cetera off;aqia, Jquae publicalfunt, in eo ?? non finiuntur: ca- ) 4 $&
pitis eninirminutio, priuata ^? hominis et familiae eius iura,
non ciuitatis, amittit. x

;äg-('t:nwm.,, ;
VIL Pavrvs libo XL asd,Edittum, . TvTrELAS .
etiam ?7 non afnittit capitisjiminutio 25 :[ex(Éptis his, quae [5 À
in iure alieno ?? perfonis pofitis deferuntur.] Igitur ?? tefta- E 14« —
mento dati, vel ex lege, vel ex fenatusconfulto, erunt nihilo && s. 4
minus tutores, l] Sed ?* legitimde * tutelae * ?? exïääcode- f
cim gägylg, interuertuntur, eadem ratione, qua et hereditates
exinde legitimge: quia ?? aggnatis deferuntur, qui definunt
effe, familia. mutaþi 35. Ex nouis autem legibus et heredita- r ;
tes et tutelae plerutique fic deferuntur, vt perfonae naturaliter f 4* —'
defignentur: vt ecce, deferunt hereditatem fenatusconfulta f—4 m —* .
matri, et filio. . $. I. Iniuriarum, et actionum ex delictoive- /r 3 /*-
nientium obligationes cum, capite ambulant ??. $. 2. Si li-
bertate adempta, capitis deminutio fubfecuta fit, nulli reftitu- -t — c
tioni aduerfusjferuum locus eft: quia nec Praetoria iurisdi- ) »4 2^.
Gione ita feruus obligatur, vt cum eo aCtio fit: fed vtilis a&fio
aduerfus dominum danda eft, vt Iulianus fcribit: et nifi in fo-
lidum defendatur, permittendum mihi eft in bona, quae habuit,
mitti. $. 3. Item cum ciuitas amifía eft, nulla reftitutionis
dequitas eft aduerfus eum, qui amiífis bonis, et ciuitate reli-
&a, nüdus exülat. !

VIII. Garv s libro IV.ad Edictum prouinciale. E As ?9cex 67"3(
OBLIGATIONES, quae naturalem ,praeftationem habere in- :
telléguntur, palam &t capitis däminufione non perire: quia ci-
uilis ratio naturalia iura corrumpere non poteft. 4[taque de
dote a€tio, quia in bonum et equum concepta eft, nihilo minus

durat etiam poft capitis deminutionem. :

IX. Pavrvs libro XL. ad Edictum. Vr ?? Qvax-
DOQVE emancipata agat ?*. ; ?

- |
X. MopresTINvs libro VIIT. Differentiarum. — L-
GATVM inannos fingulos,vel menfes fingulos| 5? reliCtum, 117«
vel fi habitatio legetur, morte quidem legatarii legatum inter-
cidit, capitis d&minutione tamen interueuiente, perfeuerat: vi-
delicet, quia tale legatum in facto potius, quam in iure, con-
hini-7. m N -

XL Pavrvs libro II. ad Sabinum. | CapPrmrs dé-
minutionis tria genera fünt: maxima, media, minima: tria
enim funt, quge habzegnusz,ïlibertatem, ciuitatem ^*, 1fa'rtn;ili--
am. lgitur, cum ormhia haéc amittimus, hoc eft, libertatem,
ciuitatem/, et familiam, maximam ^7 effe capitis démi-/ J.54
nutionem: |cum verofamittimus ciuitatem, libertatem reti- 174*
nemus: mediam effe capitis déminutionem: cum 4*? et liber-
tas, et ciuitas retinetur, familiaitantum mutatur, minimam ef-

aAll.

Vulg. usque adeo. BR. 25 Hal, inferit zura. GE B.
25 Vulg. ideo. BR. 26 Hal. deminutio priuati. GEB. 27 Vide Eman.
Zoaref. lib, I, Obf. c, 16. et van de Water 111. Obf. 13. GER. 28 Hal.
deminutio. G EB. 29 Codices quinque, quoc hic confului, a Flor. nihil dif-
ferunt, nifi quod in folo S. Cruc. praepofitio deficiat; gR. HMal. quae ?m zure
et in jnargine: alias, quae alieuo juve
perfonis proximis deferuntur. | Reliqui codidét fillit Barb. T reuif. Bynkersh. G £ 8.
30 Vulg. ergo. B R.. 31 Hal. l;cet, loco fed, et mox imteruertantur. GER.
32, Etiam nobis 72 tatelae, quamuis fubantique additum, fenfus implendi gratia
videtur adiectum. Bm. 33 Hal.et Vulg. quae. BR. .. 34 Hal et Vulg.
"mutata. BR, 35 De voce ambulo, vide lac. Curtium E. lib. III. c. 28.
GER. 36 'Ad b. l. et fequ. vide Cuiac. XXII, Obf. 14. BR. — 57 Hal. Ft.
GEB. . 38 Hal aget. GEB. — 39 Ap. Hal. fiugulos, abeft. GEB. — 40 Vide
Noodt. c. $. de Pacl. et Tvansacl. GEB. 41 Vulg. hic et, inferit, Hal et
hic, et ante ciuitatem. BR. 42 Flor. erat maximeam, forte pro maximam
edih. BR. 43 Hal. inferit autem. GEB.

24 Hal. li. T. GER.

1 Ap.

[

COMSREERe.

7,4 jf Vafü giftratus. . Vulg. pev magiítvatum.
.,7/ W M tum. InWa'rI. erat pro, verum ad alios codices dudum eft corre&tus. Kecte

DIGESTORVM .LIB. IV. .TIT. VL

Qdb THN EC xv
/Q EX OVIBVS CAVSIS MAIORES VIGINTIQVIN-

QVE ANNIS " IN INTEGRVM RESTITV|ViNTYV R. /äl
VrPrAwvs libro XIf. ad Edictum.

vivs EdiCti caufam nemo non iuftiffimam effe confitebi-
tur: ldefum enim ius per id tempus, quo quis Reipubli-
cae operam dabat, vel aduerfo cafu laborabat, corrigitur, nec
lddiwasnon * et * aduerfus eos j* fuccurritur: ne velobfit, vel pro-
fit quod euenit. $. Verba autem Edicti talia funt: s1 cv-
IVS QVID DE BONIS ?, . CVM IS METV, AVT SINE
;(2 WOLO! MELO REriPVBLICAE CAVSA ABESSET:
fu£iXNVE " VINCVLIS, SERVITV-Tgn,ö, HosTIVMQY E/'
uÉ pOTESTATE ESSET: SIVE ? CVIVS ACTIONIS EO-
/71 RVM CVI DIES EXISSE DICETVR. [IÍTEM, SI QViS
(tl'.;)QVID VSV SVVM FECISSET 9,,Avoï:, Qvlcgfgyäæoä
VTENDO AMISIT, CONSECVTVS £? ,Jf ACTIONEVE
fkwïdqvaISZOLEfIVS '! opg ID, QVOD .DIES EIVS EXIE-
gpIT !|ó, CVM ABSENS NON DEFENDERETVR, INVE
VINCVLIS ESSET, SECVMVE AGENDI POTESTATEM
NON FACERET: AVT CVM EVM INVITVM IN IVS V O-
^" CARÍI ? NON LICERET, NEQVE DEFENDERETVR:
Q6« cvMVE MAGISTRATVS DE EA RE APPELLATVS ES-
sT !^, sivE cvi, Fko MAGISTRATV», SINE DO-
. 0779 PRBIYS Acfxo EXEMPTA ESSE DICE([TVR: EA-
| gVM RERVM ACTIONEM INTRA ANNVM, QVO PRI-
MVM DE EA RE EXPERIVNDI POTESTAS ERIT.
l]TEM SI QVA ALIA MIHI IVSTA CAVSA ESSE VIDE-
a"f* JBITVR, IN INTEGRVM RESTITVAM, QVOD EIVS| n
./| ,pPER LEGES, PrEBISCITA, SENATVSCONSVLTA,
—t njv »icTA, DEcnETA PRINCIPYM, LICEBIT. |
I*oj&ä*:af y» Il. CAZrrsTRA TvS libro II. Edicti monitorii.. Hoc
1 m," EbicTvM, quod ad eos peïtinet,-qui ejäs continentur, mi-
/:' nus in vfu frequentatur: huiusmodi enim perlonis. extra/or-

L 4
fec [AMtieg

Iw s dinem ius dicitur[ex fSnatusconfultis, et Principalibus confti-
[1] * e * . 3 e * . o'
, sebi.tutionibus. $. 1. Hoc autem capite adiuuantur in primis hi&

ui metus ,caufa
deteriti áffüitfent. :
IIl2 VrPrAwvs librgXXIL ad Edictum. Mrrvs au-
tem caufa abelfe videtur, qui iufto timore mortis, vel crucia-
tusl)Z2, corporis conterfitus abeft: et hoc ex affe&tu eius in-
tellégitur. Sed non fufficit quolibet terrore apductum ?*, ti-
muille, fed huius rei disquifitio iudicis eft. — £m 4 s 2
M' IV. Car£ÉrisTRATVvS libroII. Edicti monitorii. IrEM
, 4 hi qui Reipublice caufa, fine dolo malo afuiffent. Dolum
gäï glum eo pertinere accepi, vt qui reuerti poteft ^*, neque re-
Íj,;-uerteretur, in eo, quod per id tempus aduerfus eum factum eft,
^non adiuu&tur: veluti, fi alterius grandis commodi captandi

.W "4* Csv * .
dtuiffent: fcilicet fi,nofy fuperuacuo timore

LJX.

Z

7Z

1 Ap. Hal. vigiuti quinque aunis, abfunt. G EB. 2, Hal. inferit 4ui
-el abfentes veipublicae caufa fuerunt, vel apud bofles detenti, GER. 3 Go-
thofred. in nota Al, fi cuius quid de bonis erit deminutum. — Inter VII, quoque
"MSS. Codices tres habent dzmiuutum efl, ceteri carenr fupplemento. BR. Hi
funt Barb. Vat. HII. S. Cruc. Magl.illi: Pal L Treu. Bynkersh.; Hal. vt Flor.
GER. 4 Ap. Hal malo, abeít. 'GEB. — 5 Hal et Vulg. fiue in. BR. — 6
Vulg. feruituteue, BR. 7 Hal. bofliumue. 1n Bafil. fane eft, ? £ 3eepois, *
SoíAsíq, 4 dixpuAugiq. BR. $ Hal. pofleaue, loco fiue. GEB. 9 Hal fe-
ciffe. GEB. 10 Hal. emiffum fit, confecutus effe. G EB. II Vulg. addit
ef. BR. I2, Hal. exierat. GEB. 13 Hal. vocare. GEB. 14 Ap. Hal.
cumne magiflvatus de ea ve appellatus effet, abfunt. GE. I53 Hal per ma-
Sed et MSS. fegterï habent per imagifiva-
Videtur

Jhaud dubie Hal. ita enim diferte legimus in L. 26. $. 1. Znfra b. t.

VePTS Wn codice, ex quo Florentinus deícriptus, fuiffe permagiflratufime, omiffa. nempe

altera s, et cum fextum cafum non ferret praepofitio per, hanc effe mutatam in
j'?. BR. 16 Hal. inferit z»alo. GEB. — Y7 Flor. antiquiffime aliquid emen-
dationis tentatum videturin 44od ezus, non tamen abfolutum. Sunt enim te-
nuiffimae quaedam liturae in o, e; 7, quafi reponi debuiffet qzoad, aut quatenus.
Sed ct plura in hoc edi&o vitiofa erant, Perperam libri Vulgati cis, pro eius.

87

gratia id egerit, vt Reipublicde caufa abeffet, » ef') ?? reuo-
catur ab ifto priuilegio. |
V. VLPIANVS librOXH. ad Edictum. . ? Emv ovx
data opera et fine lucro hóc affe&tauerit ^*, vel qui maturius
profectus eft, vel litis ^* gratia cdepit Reipublicae caufa ab-
efle. Sed haec adiectio doli mali ad| Reipublicae caufa abfen-
tes refertur, non etiam ?? ad eum, qui metus caufa: quoniam
nullus metus eft ^7", fi dolus intercedit. $. r. Sed qui no-
mae, Reipubligäz/e caufa ?? operam dant, Reipublicde caufa
nonabfunt, »e£feest; a6[E :

$* et,

gifratus] —
VII. VnrPrANvs libro XII. ad Edictum. Mrrrmres
plane, qui Romïie militant, pro Reipublicae cauía abfentibus
habentur. LESW o
VIII. Pavrvs libro III. Breuium. ?? . LkeGATIS
quoque municipiorum fuccurritur ex Principum Marci et Com-
modi confiitutione, :
aC IX. CALEisTRATVS libro II. Edicti monitorii. Svc-
CVRRITVR etiam ei, qui in vinculis fuiffet. , Quod non fo-
lum ad eum pertinet, qui publica cuftodia coércetur, fed ad

PX

a r i

re ?? vi oppreffus, vinculis co&rcebatur. . Vinculorüm autem . W«
appellatio latius accipitur: nam etiam incluffs, velutielautu- jeq
mi ?', vinftorum numero haberi placet: quia nihil interfit, U?ER
parietibus,(an cofüpedibus teneatur. Cuftodiam autem folam " 4
""publicàti accipi Labeo putat. |
X. VrPriANvs libro XII. ad Edictum. Iw k&ApEM
caufa funt, et qui a militibus, ftatoribusque ??, vel a munici-
palibus minifteriis ádferuantur, fi probentur rei fuae fupereffe
non potuifie. In vinculis autem jetiam|eos accipimus, qut ita
alligati funt, vt fine dedecore it? püiblico/pirere ?? nón póffint. , , 4
QVOQVE fuccurritur, qui in feruitute fuerit, fiue bona fide
feruiat homo liber, tiue detentus fit ?^. :
.. XII. VrPrawvs librojXII. ad Edictum. Is aAv-iXl
TEM, qui de ftatu füo litigat, ex quo lis inchoataeft, hocEdi- — —
&o non continetur: tamdiu igitur in feruitute eíle videtur,
quamdiu non eít &usmodi lis cgepta.
XIII. Pavrvs libro XII. ad Edictum. REcrE& La- 3X4.

beo ait, eum non contineri, qui liber et heres inftitutus fit, an-

horinibus loquatur. $.r. Puto tamen
ftrenfi peculio pertinere ad hoc Edictum.
SOXIV. -Q-AL/ ISTRATVs libro II. Edicti monitorii.
IfEM ei fuccurritur, qui in Kfoftium poteftate fuit, id eft, ab
hoftibus captus ?*. Nam transfugis nullum credendum eft
bene-

B R. 18 Hal. eo, Vnlg. eis. BR. I9 Hal cruciatsu. GEB. 20 Hal.
addu&lum, et e feptem MSS. quinque fimiliter habebant. — Sed nihil mutandum.
BR. Hifunt Barb. Pal. L. S. Cruc. Treuif. et fortealter Bynkersh.j reliqui Vat.
hi. Bynkersh.T G E B. 21 .Hal et Vulg. poffet. B R. 22 Hoc et, mihi
videtur erronea repetitio vltimarum literarum in aPeffet. Hal. abeffet, renocetur.
BR. 23 Hal praefigit Sed. GER. — 24 Hal affedanit. GEB. — 25 Dua-
ren. ad. L. Invis geutium $. dolo :1alo D. de Pactis et Couarruu, £V. Refolut. $.
volunt legere dicis gratia, inuitis Florentina, et MSS. et DBahl 3ià v0 w i&x-
S3vas, ne conueniretur. BR..— 26 Apud Hal. etam, abeft. GEPR. . 27 Brenk-
mannus hanc vocem ftellulis inclufit in exemplo, quod typis deftinarat, et ad-
iecit: Nibilbic Waurel. eff tameu. fuperfcriptum, et abefje poterat. GEER. — 28
Vox caufa, videtur delenda, vt Hal. fecit, nata forte ex fequentibüs. Et tamen
eandem agnofcunt quinque fcripti. In Bynkersh. priori etiam praecedens vox
veipublicae, abeft, quod culpa librarii fa&um puto. BR. Script Íunt: Barb.
Vat. Hl Pal. L S. Cruc. Treuif.. At in Bynkersh. qui Romae operam dant, vt
didum. GEBz. 29 Hal, Premis edidli. GkB. —— 30 Hal. potentioribus. Vulg.
aut a praedomibus aut a potentiore. BR. — 31 Hal habet lautumias. Adde j
Val. Guil. Forfterum £. Obfera. fuccif. 20. GEB. 32 Vulg. firatoribusque.
Baül, 5 r4Àc váQewc. BR. 33 Hal. et Vulg. apparere. B R. 34 Ap. Hal.
fit, abeft. GER. 35 Bafil. ( &i AA Tos xoj 44 GUMÁAWTO, capti ab boflibus,

CL3 et

VI.E)AVLVS libro XilLjad Edium. Vr svwr Ma- ..5 .

Xl. CargisTRATvs libro IL Edicti monitori. Ex «« , Ó

5*('2* (æ ,/4 :

c- /

. eum quoquej qui a latronibus autapraedonibus, vel'|potentio- L.^* a.
um

ck

4 .A

tequam fit heres: quia nec bona habeat, et Praetor[de liberis LeZve/ JeT: —
filiumfamilias in ca- m us c

CH dR

]
j

N

T DIGESTORVM LIB. IV. TIT.. VI
beneficium tribui, quibus "PAU , /Im,
, s negatum ?5 eft poftliminium ?* B r u | , !
: E : : 1 . | reftitui,quiaha ! hn
ääï?nt tamen, qui 1113);!0&1119 poteftate effent, 39 illa parte plurimign fa&iïaili)ï POfmeone non conftitit 5* : poffeffio autem
;di&i contineri, quae lódaltür de hi, qa?-in ferutbute fust i .,Cälill'ïaäfgæ fatti non.continetur poftliminio. 1 dl
rint. [ XX. InEeMw libro XIIE/ ?? Qudgeftio N BR WVi
. XV. VrPrANVs libro XIL ad Edictum. A LEM ationem ei tribui Gpoftet: cum fit i r Cuduar E RIENUD R |
LO sB vs autem 49 j OP efir €OABOHOPTU L dominpr ^*, audod | : cum fit iniquiffimum auferre 27« ".
HH PUR captis poftlimirfioyreuerfis fuccurritur, aut ibi COminpi ", quo vfus non abítulit: neque enim intellé Kur 770 m
mo?tu.m , quia neïlprocuratorbm habere poffunt; cum alia fs díniffum, quod &blatum $^ alteri non eit. 5«,J//t6: «BISU ::;isumfg
, prafcriptis etiam ^" per procuratorem póffit fübüeniri, praeter X*X VLPIA 15 . : )
TE &. €oS, qu.fn feruitute detinentur. Ego autem, etiam nomine | Praetor: : ais roXXIL. ad Edictum. TITEw ait M
: Im mitc ; elusz qUIJ?ORIUIn pOtItlgg 42 e&, fi curator, vt plerumque 43 i * d. WQVIS VSV SV.VM FECISäET 66, AVT 4
;J»ï dvtrfson JJ gl)ï',flt bonis conftitutus, auxilium competere exiftimo. $ I, ïcï*llï)ïgä ERN EFDOSBEDNSBESBE M5 CONSECVTVQG'Z:
EL 23 on minus au ib hoftii -s TY. t ZVE, QVA SOLVT i
1 JJM&**/'WW"""J"]' ii ii hO&mPS capto, quam ibi nato, qui poft- | krvs EXPFERIT, C did lag Md o - M MM udE
| imintüm habet, fuccurfüm :^* videtur. $. 2. Si daníni infe- | Q M p t p al a o iM
eunmiüs *5 6t in Xedekimlli : d rbar Juam claufulam Praetor inferuit, vt à hr
P ; edes mititis, fi quidem praefente eo iuffit ! rit ** fupra fcriptis 9? foni ; gueneste d. duecur t
draetqr poiïï.d.erl., non rl,efqtmtur: fin vero abfente eo, dicen- | ipfas fuccurritu?.g ; "* perfonis, ne capiantur, ita et aduerfus "/l
ecut. ei um fübueniri ei debere. $. 3. Sed quod fimpliciter Praetor | plus Praetor ex r, Hl'le'caPlant. A Eterit .notandum, quod '
. edixit, PosTEA(V E ita accipiendum eft fii i $ r expreffit, cum aduerfus eos reftituit $f
Ael-- ( E iCCIp im eft, vt, fi inchoata fit | ipfis fubuenit **: i n duam, eum J-xRU.
bonaï gdel poflegi;orxs detentatio ^* ante abfentiam, finita au- sdharfi f b. nam 71ä10 non certas perfonas. enumerauit,
tem ^* reuerfoytreftitutionis auxilium locum habeat:. non omnesus qpaäf ubuenit 7?, vt fupra, fed adiecit claufulam, qua — |
du quandogue *?, fed ita demum, Ífi intrà modicum tempt H4 Meinbei -- p defenduntur, complexus eft *^.. $. 2 M
Je ia likguam ? iredijt4 hoc Wi ao : l pus, ec autem reftitutio locum habet, fi | viig :
E IT /iqu i (redi Ll0£ contigit 5?: id eft, dum hofpitium quis &as fibi perfonas vfu adquifi pehciue per fes fiue |per| fubie-) 1.5f . "
L re9hE, ]7 A. conducit, farcinulàs componit, quaerit aduocatum: nam]|eum, | bantur: aaicuci r ar i ierünt] qui(abfentes non defende- ) st d
qui differt reltitutionem ?*, non efle audi m, | bantur: et ita *^, fi nemo eorum erat *? defenfor. N Ppenem o* N
$p , effe audiendum Neratius | fuit procurat ' *s enfor. Nam fi J*« ómjue
fcribit. | : t procurator, cum habueris, quem conuenias, non debetin- 24-* f
XVL Pavivslibro XIL ad Editum. Now ExIM (e]äïtäl.f—bCQtequ, f npn exiftebat defenfor, £equiffimum LO du
- neglegerl.tlbus fuþuemtur, fed neceffitate rerum impeditis 'To- | dunt fu u?äl Wi ea poutm qUOd«fogum **, qui non defen-
fx « tumque 1.Pcud arbitrio Praetoris temperabitur: id eft, vt i&a de- | nae Bd v n Intiteub Pteetones eUieto pollä'etur in bo-
um reftituat, fl nor néglegentia, fed tempotis u n Ol'llïn mittere, vt fi res exegerit, etiam diftrallantur: fi ve-
potuerunt litem conteftari, ng go IlOIIl) ?utäpt, licet non defendantur, in bona tantum mitti,m/bL d C X
* , : . 3. Defendi . TE : Ipiu x E
! XVII. Virrawvs libro XIL. adEdictum. Ivrramvs ritsfed as uiï*ggeïi ipton lsb videtur, cuius fe defenfor inge- -* , ].j
JaL.. lïbro quarto fcribit, non folum aduerfus poffefforem heredita tul,'us P1egaq£qdef2 ug j a&qr es nonf?&)defenü.ggi defu-L ^verr: ;
tis .[:uc'currendum J& militi, verum aduerfus eos quoque, qui a ÉEcPO - ebucidae .fnl o accipietur, fi et iudicium non detre- a. ff
poffeffore emerunt, vt vindicari res poffint, fi miles he;'e(?iita b z Hss o od n r
. us * - P i . C ,
d d tem ad&nouerit; quod fi non adgnouefit, ex poftfa&to vfucas,| XXIL. Pavrvs libro XII. ad Edi&um. E d
, ; pionem proceffife manifeftatur. ! . p* dum eft, non alite : 2 7 ET RGO iciene
don£. rP . legatum fit, Y Kx. 52 . i. Eum quoque cui fik]| .. :2 liter hoc Edictum locüm hàbere, quam fi amici i
L. ) FFL IN ANNOSSINGYLOS; QVIBYS IN eius interrogati fuerint, an defendant 9?: aut fi nemo fit, qui :
u TT?P&A n uT reftituendum, vt capiat, atque fj injIta- interrogari poteft ?!, Tta enim abfens defendi non '1d, rj l
ia fuiffet, et Labeo ícribit, et Tulianus libro quarto, « fi aCtor vltro interpellat, nec qui d ts i
jernaa: f Pomponius libro trigeMfifno primo 59 probant: noäääf—fä—)»d.et sadür felaotre compl,' r 3 1Squz;1rxat efgnüong fe offerat: "
| VAKO, FE ; aCtonis exiit ?*, vbi ?? Praetoris auxili ' 4t. | damno * eos * 93 agfici ita V p
&A4C, yed Érn . ful cofdieio m'cxuh ot 0 OUEE Uïll?læm neceffarium UETf & 2. Quod Eadgätm non vult, ita lucrum facere non pa- 4 ,. t
XVIII. P 2 s L : ciuitate : um etlamtad furiofos, et infantes, et , -;'7(,/37* T
ft EDER AFLVS libro XII. ad Edictum. Scxewpvw s pertinere|LabeoJait. | 1. - 4en tlüliw, "
eft, quod in his cafibus reftitutioni du dui OM OXTLT.- | | : j
in quibus rei dumtaxat peri'gquärsxä;ä lääg;ï äïlonbuä damus, | tor , "V '8 4*V:;ï;12 1: Z xsshmeIL ad Edictum. Arr Prae- |
; Wi i du s ia s . eruntur, non mv ESSET, SE "VE ! 2 h
Ws UGHIB et l.u.Cäl faciendi 9? ex alterius pyfena vel donitis ( UV5 | POTESTATEM NON FACERE ! 85 CEMVE AGENDI m
óm !Iï $ lium fibi impertiri defiderant, n : j1O, 2UXl- | merito adieCta eft: fieri enim p(;teraï t. aj perlfona d ;
Jauss,, | ARf | ; : TE . at, vt quisin vinculis 4 r
XIX. PAPrNIAXVS libro IIT, Quzefti fens effet, vel ^* in publica, vel in priuata vinct 2 E l
.QVE fi emptor prius QLïäïh p fiww:'beFe tionum. Drwr- | nam et eum, qui in vinculis ei,ï:'tf dp E FDCUMQU&US: !
j : er vfum fibi adquirerc : du : »fi modo non fit in ferui ul |
lA. bus captus fi J* : quireret, ab hofti- | pofle víu adquirer d .non dit in ieruitute, x
p t, placet llnterruptam iottefllóberioRI hii o tOR ä defendatu? ; ä&ätc?näat.c. Sed .8 etis qui in vinculis eft, T
| : dioe. reftitutio. $. 1. Is autem, qui apud ho- !»äïfiü
et qui captorum loco funt. BR 46 Vulg. d : ftes 76 Y
spoQiie Sínaiv, ius vener[ioni ; ilg. deuegatum. BR. 37 Bafil. jmo- | 5 TIAD ' MM
eï Vu]g,li;::,:», Lj:ï( :reucïfïgz;;PB I;.I z 38 Hall; äraefïgit " GER. 7 2 ;;; 01 ;gä ïpa ääl. *;eli, abe&; 665,31. W 5/;,( ?al. erit. GEB. $5 Ap. Hal. et Vul- -atm,mr
Mun DA a a autem, abeft. G E g. 41 Ap. Hal.etiam | Hal H p 2 M B MES I.'BR. 57 Yaur. exIt, GEB. |
. . "n : T i. al vt,loco vbi, et n , 58
dices e feptem, reliqui ä?uoq: V: Iüf::ugn Igjo.tc/ïate eft. : /*rum(iue 20 EL inderit dnaf. E ;n:x fzt,6 Ilo(]olïmt. G E B. 59 Vulg. fuit. 8 R. 60
In poftremo legitur: 4ui in bo/iz'mn. potef.llate1 hf-'ad ceum 1296];031 corrce&ti funt. | 63 Hal. et thlg. domz'n.z'um BR . 20"5(/ïjï p sbeqnie us ia $
t T) putiks abüt iá pojitäs, d zjloþtlu f Vnde fons erroris.pa- | Vulg. inferunt 4uid. BR. '66 iïal fe4f,r ulg. oblatmm. BR. 65 Hal. et d
potitus, accipit aQdiue, male. — Vic Efïïän Sqïï»? t? unä./. Charondas vocem | 68 Vulg. fuccurritur. BR 69 Hal czfu; : dE.ä'. G7 Hal. addit effz. G E z. À
: 1 * i L rrio8R. - Hl n)dþp : ; .L QaaU lï'l'.leïu[zm lib. H c. vat. GER. Taur d srda . , Yadicti$. GEB. 70 Hal. fuccmf—-
! kï 3 Vatecadit eliqut codices funt;Barb. SaC ITTreuif. Bynk | 71 Taur. ipfiSubuenit. GEB Hal iat.s "
(V 43 Vulg. addit fit. && 44 Vulg. fucc . JTreuif. Bynkersh. GE B. | Hal. complexi funt. G E B . — T2 Hal, fubueuiat. GEB. — 73 (
» ! 2 . TenSum. 81 F ; : : Hal. et id. GEB : Ü
GEB. . 46 Gothofr. in nota Al k diid ccurrendum. BR. — 45 Hal miffwm. | GEB & Hal 4 .005 Ap. Hal. erat. abeft.
d . H n i tio. Etiam Hal, habet detentio, EB, 76 Hal et Vulg. erit. BR. — 77 Ap. Hal. eor hi 9
rentiae fequens ante, ab initio non fuit nfd | . habet detemtio, Flo- | Hal. et Vulg. iufer p« Hal: um DN RR- 78
. » ab init : d demtus Q OUIoA . et Vulg. inferunt tautum. BR. — 79 Hal. et Vulg. iuferum T d
ex detentio amte, vti ftatim fcribi debeb tv Ls um fuppletum. Vnde | Bafil. xo4 àiex3iseiy dmeí ' ? grvug, RUE qie ". SD T
dU doDubo AE Aniniadæd' leoebat, 1lluvd detentetio vddetur- énatum: OVic d n UEHEFUDANRETT II OE defendere neganevint. BR. 81 Vulg. potc | n
T. d "ek Ohndu. de La . . 82. Hal. in margine alz dbliq P s u g« poteff. !
Hal. et Vulg. inferunt eo. BR. 4514211. :at X(;;loVet- I(;:it. ubucedidestltee 2 sb w ïhperfcriätum aif:fäuggïäic"- GLB.F xb lo d ia 51"2
Vulg.. poliquam, 9 R. 50 Hal. coutingat. Vul g cqutz;? :gzmque. BR, 49]| BR 34 Vuli fs. d 1;. n x us,Hanl quafi fufpe&um- notar| meruerit. "
veflitionem, Nt opinor, errantibus typis. G Mil ingit. B R. 21 Hal. | faceret, abfunt, forte ob $ Sed 5 Ap. Hal. fe.cnmue agendi poteflatem. on. 6"?
ypis. GEE. 52 Hal, inferit effe. GE B. | Hal. particula )FEB (« 5 Baü!. Florentinam comprobant, BR. — 86 rïlæ
j « GEB.. .. 87 Hal veluti. GEB. 88 Hal. zgitur, loco fed. ldmt
' ls
EM f

m

v'x

W"Ul.
ü) ï»m:

h
NU

—— —— 89

- - d

DIGESTORVM LIB. IV. TIT.

ftes eft, nihil per vfüm fibi adquirere poteft, nec cdeptam 9?5
Lþ'tf szquiïefüonehl [poterit implere, dxäm eft apüd foftes: hoc am-
/ — ^ pliusnec poftliminio reuerfus reciperabit ? & pervfum dominii
$ u pajt lr adquifitionem. . $. 2. Item ei, qui pet; captiuitatem fundi pof-
/ ;ær«oüïfefhonem, vel vfusfructus qua(i pofíeffionem amifit, füccurren-
*- dum elfe Papinianus ait: et frué&tus quoque medio tempore ab
. alio ex vfufructu perceptos debere captiuo reftitui, fequum pu-
Akitat. $. 3. Hiplane, qui fuerunt in poteftate captiui, vfu rem
adquirere poflunt ex re peculiari ??: et zequum erit, ex hac
claufula praefentibus, id eft, qui non funt in captiuitate ?* fub-
ueniri: fi, cum non defenderentur, vfücaptum quid fit. Sed
db t et fi dies aCtionis, quae aduerfus captiuum, competebat, exie-
VEVR fuccürretur ?? adüerfüs eum. J[S- 4.. Deinde adicit Praetor,
-ÁL-—sECVMVE AGENDI POTESTATEM NON FACERET:
vt, fi, dum hocifaciat, per vfum ?3 adquifitio impletz5f vel
quid ex fuprafcriptis contigit ?^, re&it&io concedatur; ?*

we
as

merito. Nec enim fufficit femper in pofleffionení bonorum

A duf eius mitti: quiaja|?* interdum fpecies ?? effe potefty vt in
&.i bonislatitantis mitti non poflit, aut non latitet: finge enim,
fée&:t- dum aduocationes ?? poftulat, diem exiffe: vel dum alia mo-
-! vaiudicii contiygit. |
XAXIV. Pavrvs libro XIL. ad Edictum. Srep r ad
eos pertinet, qui conuenti fruftrantur, et qualibet tergiuerfa-
tione et follertia efficiunt, ne cum ipfis agi poffit.
XXV. Garvs libroIV. ad Edictum prouinciale. Qvop
quidem fimili modo ad eum quoque pertinere dicemus ??, qui
non fruftrandi gratia id faceret,ggd quod multitudine rerum
» diftringeretur. :
| . AXVI. VrrraANvs libro XII. ad Edictum. Sep &er
rän)&;ülgeg Praetorem ftetit, reftitutio indulgebitur) $. r. Aduer-
-. fus relegatum reftitutionémj facienddmt ex generali claufula
Poffiponius ait: fed non et ipfi coricedendam: quia potuit;pro-
curatorem relinquere: ex caufa tamen puto etiam ipfi fuccur-
^cey.c rendum. $.2. Ait Praetor, AvT CVM EVM INVITVM IN
; .1XVS VOCARE !?? woN LI1C /KET, NEQVE DEFENDE-
&e«iblnkTvR *: haec claufula ad eóS pertinet, quos ^ more ma-
. L. ,í 0rüm fine fraude in ius vocare non licet, vt Confulem, Prae-
,f:',ffm. torem, ceterosque, qui imperium, poteftatemue quam habät s
fe&«t Sed nec * ad eos pertinet hoc EdiCtum, quos Praetor prohi-
J ia a. bet fine permiffu fuo ? vocari, quoniam aditus potyit, permit-
^ tere: patronos puta, et parentes. * $. 3. Deinde adicit , w &-
| QVE DEFENDERETVmn: quodad omnes fuüprafcriptos per-
z i^" tinet, praeterquam ad eum, qui abfens qujd vfucepit *: quo-
! niam plene fupra de eo cautum eft. $. 4. Ait Praetor: s1vE
n£,4jC YVI PER MAg'ISTRATVE, $ SINE DOLO MALO IPSI-
^" NS'ACTIO EXEMPTA ESSE DICETVR, |Hoc|quo? ?
LLf vt fi per dilationes iudicis effectum fit, vt actio eximatur, fiat
* .reï&itgtio.' Seq et fi Magiftratus Qopia non fuit, Labeo ait re-
fe w:Wititutionem faciendam. — Per Magiftratusjautem faCtum ita ac-
-f -cipiendum eft, fi ius non dixit: alioquin fi caufa cognita, de-
J u r negauit aCtionem, äe&itu;io ceffat: et ita Seruio videtur. Item,
per *^.Magiftratu& fattum videtur|fi per gratiam, .aut fordes
GEB. $892 Taur. meCoeptam. GES. — 895 Hal.recuperabit. GEB. — 9o Flor-
eft ex re pecularia, vltima litera eft expun&ta, nec vltra quid emendatum. ER. — 91
Ap. Hal. id eff, qui non funt in captiuitate, abíunt. GEB. — 92 Hal. et Vulg, facurri-
tur.BhR. 95 Hal.inferit fit, (ed et Vulg. poft zzpleta. BR. — 94 Hal. et Vulg. con-
tigerit. BR. . 95 Vulg. praefigit et. BR. — 96 Ap. Hal. et Vulg. ea, abeft. B R.
97 Vulg. fpes, inipide. 8R. . Nempe ex abbreuiationis figno non fatis intelle-
&o. GEE. 98 Hal. aduocationem. ^ Florentnam exhibent Barb. S, Cruc.
Treuif. Bynkersh. GE B. 99 Hal. dicimus. GEB. 10O0 Vulg. vocaui. B R.
Y Àp. Hal. »eque defenderetur, abífunt. GER. 2 Gothofr. in nota Al le-
£wnt: quos iure magiftratus. Nempe Hal. loco more maiorum. GEB. — 3 Vulg.
babeant. & R. 4 Hal. »o», GER. 5 Hal. et Vulg. inferunt Zm ius. BR.
6 Vulg.adiecit. BR. — 7 Vulg. vfuceperit. BR. — 8 Hal. per magzftratus fa-ium.
Vulg. per magifiratum. BR. — 9 Hal. bocque, vt fi. Florentiae recentius 4ue
Hoc tamen funt
i.Ífine gloff. infuper
Treuif. Bynkersh. al-

x

i À

s -

adiectum, vt fit boc quoque, vt fi, (Sed merito refpuit Taur.
fecuti quatuor fcripti codices. ' !
9 quognue, vt fi, BR.

]

nn r
Illi funt WE Cruc.

habet boc i«

VI. E. 89

Magiftratus ius non dixerit. * Et haec pars locum habebit:
nec non et fuperior, SECVMVE AGENDI POTESTATEM
* : IZ : r * * € » *
NON FACIAT | ?—:J-lämï äd egit htlgat(gl, ne fecum agatur, :
dum iudicem corrumpit/ ?. $. 5. AcTro0 EexkMPTA fic **W'"/'*'Vä
erit acciplenda, fi defüt agere poffe. $. 6. Et adicitur, sz- 4297 —
NE DOLO MALO IPSIVS: videlicet vt, fi dolus eius in-
ï)erueggt, nec^^ eil füccurratur: "ipfis enim - delinquentibus xec
raetor n it. 1 r vult apuc Ü a?
: on fubuemt Prom(-ïe,Lh,. gnug vult apud .fqu,lent(-fiäl Lm.,x))o(u&,.
raetorem agere, tempus fruftratus '5 eft, non ei fubuenié- '

K — Faí 4
tur. Sed etíi dum decreto Praetoris non obtemperat, iuris- 4 v a)j od
dictionem;ei denegauerit, non effe eum reftituendum !5 La- ;«

beo fcribit. Idemque *7, fi ex àlia iufta caufa non fnerit ab
eo auditus. $. 7. Si feride extra ordinem *3 fint jindictae,
ob res puta profpere geftas, vel in honorem Principis, et pro-
pterea Magiítratus ius non dixerit, Gaius Caffius nominatim
edicebat reftituturum fe *?: quia per Praetorem videbatur 29
fa&tum: folfefnium enim feriarum rationem haberi non de-
bere: quia profpicere eas potuerit, et debuéfit a&tor, ne in eas
incidat: quod verius eft, et ^* ita Celfus libro fecundo Dice-
ftorum feribit. Sed cum feride tempus eximunt, reftitulio -
dumtaxat ipforum dierum facienda eít, non totius temporis:
et ita lulianus libro quarto Digeftorum fcribit: ait enim, re-
fcif ionem vfücapionis ifa faciendam, vt hildies reftituantur, qui-
bus aftor agere voluit, et interuentu feriarum itfïpeditus, eft.

$. 8. Quotiens per abfentiam quis noh tóto teffipore aliquem
exclufit, vt puta rem tuam poffedi, vno minus die ftatüko in
vfucapionifyís,^? tempore, deinde Reipublicae caufa abeffe
cóepi/reftitutio aduerfus me vnius diei facienda eft. — $. g. [
Item, inquit Praetor: Sx QvA ALIA MIHI IVSTA |CAV- | l
SA VIDEBITVR, IN INTEGRVM RESTITVAM. Haec
claufula Edicto inferta eft neceffarig ?3: multi enim cafus| a-

s ial
L quiue YTR
CA aäg

1 L] 4 — e - :
euenire pot)z(erunt, qïllj.defemï*ggt 24 reftituti 1i*ä iligi: n
fiígBlatim ?* enumerari potuerunt "ïfä"iz"?äïiä*ää?' equit

reftitutionem füpperit, ad hanc claufülam erit ^^ defcenden-
dum: vtputa legatione quis pro ciuitate functus leftJ xequiffi-
mum eft eum reftitui, licet Reipublicae caufa non abíit: et
fyepiffime conftitutum eft, adiuuari eum debere, fiue habuit
procuratorem, fiue non. Idem puto et fi teftimonii caufa fit
euocatus ?? ex qualibet prouincia, vel 1n Vrbem, velad Prin- ,
cipem: nametihjc.^? faepiffime eftrefcriptum fubueniri. Sed La

et Kis, qui cognitionis gratia, vel apfellationis peregrinatifunt, — .

fimiliter fubuentum JX?. — Et generaliter quotienscumque, quis "^2 ts
ex neceffitate non ex voluntate afuit, dicif?ortet, eiffübue- —* £4.
niendum.£ | 7)* J od a r f ? /A-Jmkä-— . UMf
XXVII. Pavrvs libro XIL ad Edi&tum. ET sivE 77425 —
quidjamiferit, vel lucratus non fit, reftitutio facienda ett, etiamfi Gol
non ex bonis(quid/amiffum fit. b faru um
XXVHI. VrrraAmwvs libro XII. ad Edictum. Nec , 3
NON etíi quis d? 3* caufa probabili dffierit, deliberare debet ?x, 4-;) "
Praetor, an ei fübueniri debeat: puta ftudiorum ?? caufa, for- : (./Z*w: "
te procuratore fuo defuncto, ne decipiatur per iuftiffimam ab- K |
fentiae caufam. $. 1. Item fi quis negjin cuftodiajnegin vin-
| J 5«'4 J* culis
ter. GERB. IO Ap. Hal. per, abeft. GE B. — 11 Hal praefigit quo cafa.
G EB. 12, Hal. faceret. GEB. 15 Hal. corrupit. "Vulg. corruperit. BR.
I4 Hal. wec. Vulg. nou. BR, 15 Vulg. frufiratum. 9 R. I6 Hal. re-
fiituturum, GEB. 17 Vulg. Idemque efl, et fi. B R. I8 Vide E. 5n.C.
de Fer. Exemplum repentinarum eft in Gellio 1J. INocl. Attic. 20. — Conf. Ta-
citum I7. Znnual. 22. et Apulei. Metamorpb. IV.. Adde Noodt. ad D, b. GER.
I9 Hal. nominatim fe dicebat veflituturum. G E B. 20 Hal. videretur. GER.

. 21 Hanc voculam ef$ Brenkmannus in exemplo typis deftinato ftellulis inclufit,

et adiecit quia olim aberat, et forte etiammum abe[fe poffit, fatta bac diflin&ione :
quod verius efl. Ita Celfus. GEB. 22, Vulg. vfucapionis. BR. 23 Hal.

neceffaria. GE B. 24 Hal. intermemire poterant, qui deferant. GEB. - 25
Taur. in margine fingillatim. — Hal. we fiugulatim tamem. GEB. — 26 Hal cn-
de, loco vt. GER. 277 Vulg. fit. BR. 28 Hal, inferit quis. GEB. — 29

Hal, et Vulg. buic,locobzce. BR. — 30 Hal. fubuenitur. Vulg. fubuenietur, B R.
31 Vulg. ex, B R. 32. Bafil. ZAsuSegíuv xágw emevbucuérav, liberalium . gratia
: fiudio- à

n * | DIGESTORVM JLILIEM. IY; .TELH. VL
culis fit, fed füb fideiufforum fatisdatione, et dum propter hoc ?? | AnEessE Reipublicde caufa intellegitur et is, qui ab Vrbe 4* P

recedere non poteft, captus fit, ?* reftituetur: et aduerfus | profectus eft, licet nondum prouincjggggägf&fferit) 49: fedéBio.sirjov ecaz M'
eum dabitur reftitutio. $. 2. Qvop Erys, inquifPraetor, hs, qui exceiïäfit 51. donec.in Vrbem reuertatur: et hoqt T. '
pER LkeGEs, PrLEB1S SCITA, SENATVSCONSVLTA; |/ad| Proconfules,. Legatosque eorum, et ad eos, qui prouinciis cm:
EpnicrA, DxecnEkTA PnmriwNcipPvM LricEkniT. — Quae | praefünt, Procuratoresue Principum, quiin próuinciis tenen- j ,'
claufula non illud pollicetur, reftituturum ?5, fi leges per- ' tur, pertinet: et ad Tribunos militum, efïïraefe&os, et Comi- |
mittant: fed, fi leges non' prohibeant. $. 3. Si quis faepius | tes legatorum ??, qui ad derarium delati. " autlin Commen- "
Reipublicae caufa atuit, ex nouiffimo réditu tempus reftitutio- | tarium Principis delati ?? funt. ;cex;c Y lgozc. : | M
nis effe ei computandum, Labeo putat. Sed fi omnes quidem ! XXXIIIL. InEw libro fingulari de? Enucleatis [cafibus. ,g
abfentiae annum colligant, fingulae minus anno: vtrum an- INwTER eos, qui ex generali claufulz.v. adlpuam.:ur, et ü(ci pa-
num ,ei'dänus 359 ad Il'e&ituti()nem, an vero tantum temporis, | tronus connumeratur. $. r. Eos, qui notis fcribunt a&zï Prae-
quantum noüiffima eiüs abfentia occupauit, V.lde.ndum 37 et hdm.n,. Relleþllcäe 'cagfa non abeffe certum eft. . $. 2. Militum
puto, annum dandum. $. 4. Si cum i1n prouincia domicilium | medici, quoniam officium, quod gerunt, et publiee prodeft, et

]&Wj Ía; haberes, effes autem in Vrbe, an rpihi annus cedat, quafi ex- fraudeïn eis äfifegre non debet, reftitutionis au.xilium -ifïïplora- ^
LUUME: periundi poteftatem habeam? Et ait Labeo, non cedere. 4 Ego | re poffunt. PV : :
fj., autem puto, hoc ita verum, fi ius reu(.)can(.h]domum aduerfgz- XXXIV.. ,IAfOLENVS | hbr(ä?XV. þx.Cafüp./ M r-
