legitima, quae patronis defertur e ** lege duodecim tabula-

a Oaf

rum, non quidem fpecialiter vel nominatim delata eft, fed per-

54 Hal. emerferit, et mox: exarferint. G EB.
fero. BR. — 36 Hal. et Vulg. fequetwr, Bn. — 37 Vulg. quae ipfe. BR. — 3g
Hal. fcripferit. - 39 Hal. feguetur. — 40 Hal. Auia teflamento. — Vulg. Qui-
dam teflumento, BR, — 41 Hal. et Vulg. vefpondi.
fpondi. B. 43 Vulg. poffit. BR. |
1 Hal Haec. GEB. —2 Vulg. inferit: babere. BR. — 3 Taur. Idem,
4 Hal. inferit: tamen. GEB. — 5 Hal et Vulg. Idem. BR, — 6 Ap. Hal. as-

35 Hal. mifcuiffet, quod prae-

Nam generaliter Diuus.
Pius refcripfit Aurelio Baffo, ius patroni eum non habere, his

42 Hal, ct Vulg. ye-.

| "0 dedevint, aut won potwerint, vel (i fimita. BR«

XXVL TIT. UK 1V.

confequentias hereditatium, quae ex ipfa lere patronis datae
funt. ä I. Ergo manumiífor ex lege duodecim tabularum
tutor eft, fiue fponte manumifit *?, fiue etiam compulfüs ex

caufa fideicommiífi manumifit. $. 2. Sed etfi hac lege emit, -
vt manumitteret, et ex conftitutione Diui Marci ad Aufidium -

Victorinum peruenit ad libertatem, dicendum eft tutorem effe.
$. 3. Plane, fi forte ex Rubriano Senatusconfülto peruenerit
ad libertatem, non habebit tutorem eum, qui rogatus eft, fed
orcinus libertus effectus ad familiam teftatoris pertinebit. In
qua fpecie incipit tutela ad liberos patroni primos pertinere,
quae ad patronos non pertinuit. Quod quidem in omnibus
orcinis libertis locum habet teftamento manumiffis. $. 4. Si
duo pluresue manumittant, omnes tutores fünt: fed fj mulier
fit intet manumiffores, dicendum eft folos mafculos fore tu-
tores. $. 5. Sed *? fi aliquis ex patronis decefferit, tutela
penes ceteros patronos eft, quamuis ille filium reliquerit, Sed
et fi ab hoftibus fuerit captus, interim foli compatroni tuto-
res funt. Simili modo et, fi in feruitutem redaftus fit, appa-
ret ceteros effe tutores. $. 6. Sed fi omnes patroni deceffe-
rint, tunc tutela ad liberos eorum incipit pertinere. $. 7.
Proinde fi alter ex patronis filium, alter nepotem reliquerit,
vtrum ad folum filium, an vero et ad nepotem tutela perti-
neat: quia et nepos in familia patris fui proximus eft? hoc
apparebit ex legitimis hereditatibus: legitima autem heredi-
tas ad folum filium * pertinet: ergo et tutela ad folum filium *

| defcendit : poft filium, tunc ad nepotem. $. 8. Quaeri poteft,

fi patroni filius fit remotus, vel excufatus, an nepoti tutela
deferatur? Et Marcellus in ea fententia eít, vt füccedi non

poífe fcribat: idcirco enim abierunt tutela, vt alii in locum.

eorum dentur, non vt ^^ fucceffio admittatur *^. $. 9. Non
tantum autem morte, verum etiam capitis deminutione fuc-
ceffio debet in legitima tutela admitti. Quare fi proximior
capite deminutus eft, qui poft eum eft, fuccedit in tutelae ad-
miniftratione. $. 1o. Si parens filium, vel filiam, vel nepo-
tem, vel neptem, vel deinceps impuberes, quos in poteftate
habeat *?, emancipet: vicem legitimi tutoris fuftinet. ——
IV. MopEsT1INv s//|libroIV. Differentiarmm ||//Q v o
DEFVNCTO, Íi liberi perfectae aetatis exfiftant, fiduciarii tu-
tores fratris vel fororis efficiantur. :

V. VnPiaxvs/|libro XXXV. ad-Edictum:||/ Lxar--

TIMOS tutores nemo dat: fed lex duodecim tabularum fe-
cit tutores. $. r. Sed etiam hos cogi fatisdare certum eft:
in tantum, vt etiam patronum et patronj filium, ceterosque
liberos eius cogi rem faluam fore fatisdare, plerisque videa-
tur. Sed hoc ** caufa cognita Praetorem ftatuere debe-

re melius eft, vtrum debeat fatisdare patronus, liberique -

eius, an non: vt fi perfona honefta fit, remittatur ei fatisda-
tio, et maxime fi fubítantia modica fit, fi autem patroni per-
fona vulgaris, vel minus honefta fit: ibi dicendum eft, fatis-
dationem locum habere: vt aut modus tutelae, aut perfona,
aut caufa admittat fatisdationem. — $. 2. Inlegitimis, et in his
qui a Magiftratibus dantur, quaefitum eft, an vni decerni tu-

tela poffit? Et ait Labeo, et vni re&e tutelam decerni: poffe

j*,

enim aliquos vel abfentes, vel furiofos effe, ^ Quae fententia
vtilitatis gratia admittenda eft, vt vni decernatur adminiftra-

tio. $. 3. An ergo et prouocare fe inuicem fecundum füpe-.

riorem claufülam poffint? Et magis eft, vt fi omnes fatis non

dederint *9, vel fi finita eft fatisdatio: nonnumquam 'enim

fatisdatio ab eis non petitur, aut fatis definit *? eífe cautum:

| aut
$ Hal. et Vulg. fidei- -

tem, abeft, GEE. — 5 Ap. Hal. fuum, abeft. GER.
commi([ariam. BR. 9 Hal. volueruunt GE B. IOo Hal m»moluerumt GEB.
II Ap. Hal. e abeft, — Vulg. ex. BR.
B R. 13 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 14. Hal. inferit et. B R. 15
Hal. in margine: elias, amittatur. GER. 16 Hal. babebat. — V7 Hal. bic.
GEB. — I8Hal. mon dederint, vel potuerint et noluerint, vel fi fimita fit. Vulg.
19 Hal. definat. GE B.
: Zo

12, Ap. Hal. et Vulg. manumifit, abeft.

"af a "uaamse. — PU . E

T
à
j
f

[ iaetos, VL A A ry s/ibro . Inftitu

DIGESTORVM LIB.

aut Magiftratus municipales ab his quos dederint ^9 aut non
potuerunt, aut noluerunt fatis exigere, poffe dici etiam in his,
quo ?^* cafu cautum non eít, admittendam prouocationem.
$. 4. An ergo et in patronis idem fit dicendum, maxime vbi
ceflat fatisdatio? Et puto, in patronis non oportere admitti
prouocationem, nifi ex magna caufa: ne quis fpem fucceffio-
nis deminuat: nam fi patrono tutela non fuerit commiffa, po-
terit per compatronum damno adfici, qui folus rem pupilli
male adminiftrat. $. 5. Si ?? legitimus tutor capite minutus
fit, dicendum eft, definere eum effe tutorem, et locum efífe

. judicio tutelae finita tutela.

VL PAvrvs//|libro XXXVIIIL adEdictum.||/ Iw Tx-
STATO parente mortuo, adgnatis defertur tutela. Intefta-
tus autem videtur non tantum is qui teftamentum non fecit,

fed et is qui teftamento liberis fuis tutores non dedit:.quan-

tum enim ad tutelam pertinet, inteftatus eft. Idem dicemus,
fi tutor teftamento datus adhuc filio impubere manente decef-
ferit: nam tutela eius ad adgnatum reuertitur. .

À

j ionum^?^.- SvwT autem
adgnati ^*, qui per virilis fexus perfonas cognatione iuncti

funt, quafi a patre cognati: veluti frater eodem patre natus,

fratris filius, nepofue ex eo: item patruus, et patrui filius,
nepofue ex eo. D. | ! *
VIIL. Pavrvs/[|libro XXXVIIL ad-Ediétum.||/ $1
RELINQVERO ?? filiüum impuberem, et fratrem, et nepo-
tem ex alio filio: conftat vtrosque effe tutores, fi perfectae
aetatis funt ?5 : quia eodem gradu funt. p |
IX. G A1v s/libro XII. ad Edictumprouincinle/^*, $1
PLVRES funt adgnati, proximus tutelam nancifcitur: etfi??
eodem gradu plures fint, omnes tutelam nancifcuntur. -
|»— X. HEnMoGENIANY slibro IL iuris-Epitemar

ApcGNATO propior femina, quo minus fit impuberis adgna-.

ti tutor, non obicitur: ideoque patruus fororem confangui-
neam habentis fratris filii legitimus erit tutor: nec amita pa-
truo magno, vel matertera fratris filiis, ne fint tutores, obftat.
$. i. Surdus, et mutus, nec legitimi tutores effe poffunt:
cum nec teftamento, nec alio modo vtiliter dari poffint.

XI. PAvrvs/ ||libro XVI. ad Plautium.||/ Mrwvs |

autem audiens, poteft.

RId

DE TVTORIBVS ET CVRATORIBVS DATIS-/

AB HIS QVI IVS DANDI HABENT: «E/-QVI,
ET IN QVIBVS CAVSIS SPECIALI-
TER DARI POSSVNT.

Mäw f|llibro XXXIX. ad Sabinum.||/
SIVE roconful, fiue Praefes, fiue etiam Praefettus Aegy-
pti, fiue Proconfulatum optineat prouinciae, vel tempo-
ris caufa * Praefide defuncto, vel quia ipfi prouincia regenda
commiffa eft, tutorem dare poterit. $. . Legatus quoque
Proconfulis ex oratione Diui Marci tutorem dare poteft. $. 2.
Quod autem permittitur tutorem dare prouinciae Praefidi, eis
tantum permittitur, qui füunt eiusdem prouinciae, vel ibidem
domicilium habent. C yercen f Sa- :
DAM tutores dati appellaffent, quidam autem non adeffent:

40 Hal. dederunt, et mox: potuerint, et noluerint. GEB. 21 Hal. poffit di-
ci in bis et quo. GEB. 22, Hal. et Vulg. Si quis. BR. 23 Hal. Eb. 1I.
verun quotidianarum, GE B. —— 24, Confer Menag. Zmoen. Iur. Cin. c. 39. GEB.
25 Pro: reliquero vt alibi: veliuguit, pro: veliquit, reliuquiffe etc, — Hic tamen
nonnulla non fatis accurate fünt rele&a. — Jta in. L. 3. $. 4. etiamnunc eft: fa-
füinent, pro: fuffinet, et in L. 6. adbunc, pro: adbuc, vt adeo et hic w abun-
dare poffit. BR. — 26 Hal. fint. — 2/7 Hal. lib. IT. verum quotidianarum, G E B.
28 Hal. inferit zm. 29 Hal. Jib. IIl. iuvis &rvropv. GEB.
I Lal fiue qui proconfulatum vel moderamen proninciae temporis cauffa

Q4AR9

( dacecs. XI.

XXVLGNELT. IV.. V. 0447

Diuus Pius refcripfit, dandum temporarium tutorem, qui tu-
telà fungatur ?. .
Ill. Inew /|| libro XXXVI. ad Edictum.||/Ivs nAw-
DI tutores datum eft omnibus Magiítratibus municipalibus :
eoque iure vtimur: fedillum, qui ab eodem municipio, vel
agro eiusdem municipii eft.
IV. Inxw/]||libro IX. ad legem Iuliam et Papiam.||/
PRaArTOR ipfefe tutorem dare non poteft: ficut nec peda-
neus iudex, nec compromiffarius ex füa fententia fieri poteft.
V. Garv s/libro XIII ad-Ediétum-prouineiele ?/ I1-
Lv p femper conftitit, Praefidem poffe tutorem dare tam ab-
fentem quam praefentem, et tam praefenti quatm abfenti.

VI. VnPrAxvs/|libro VII[ deomnibustri
NECNON ignoranti, et inuito. — — : |
VII. InEw/||libro I. deomnibus tribunalibus.]]/ Now
TANTVM ad dotem dandam nupturae curatorem dari opor-
tet, verum etiam ei quoque * quae iam nupta eft: fed et ad
dotem augendam datur: et mutandae quoque dotis gratia cu-
rator dari poteft.
VIIL. Inxw /||libro VIIT. de-omnibus-tribumalibus ||/
NEC MANDANTE Praefide alius 5 tutorem dare poterit,
$. r. Si Praetor vel Praefes prouinciae in furore aut demen-
tia conftitutus dederit tutorem, non puto valere: quamuis
enim Praetor vel Praefes fit, nec furor ei magiftratum abro-
get, attamen datio nullius erit momenti.- $. 2. Dari tutor
omni die poterit. $G. 3. Furiofo, et furiofae, et muto, et fur-
do tutor vel curator a Praetore vel Praefide deri poterit.
HIarz- IX. [MARCrANVS /||libro IX. Inftitutionum ||7 Iv-
PVEBERI ad héreditatem adeundam vt tutor detur, ex cauía
permiffum eft. - :

m
IEADB2S

X. Inxw /||libro V. Regularum.||// Tvron fi petitus ' |

fuerit habenti, fed * abfente eo, quafi non habenti datus fit,
datio nulla eft: nam et * quoquo modo in petitione tutoris
fi erratum fuerit in facti caufa, maxime poft confüitutionem
Diuorum Fratrum, non valet tutoris datio.
Lsvs/liro XI. ?-Digeftorumvs/ CvRATOR
pupillo vel pupillae non datur, fi tutor eorum afuerit ?.

XII. VLPIANV s/libro III. *? de-offieio-Proconfulise,
Hris ovr in ea caufa fuünt, vt fupereffe rebus fuis non pof-
fint, dare curatorem Proconfulem oportebit. $. r. Nec du-
bitabit filium quoque patri curatorem dare: quamuis enim

contra fit apud Celfum et apud alios plerosque relatum, quafi
indecorum fit patrem a filio regi, attamen Diuus Pius Inftio **
Celeri, item Diui Fratres refcripferunt, filium, fi fobrie viuat,
patri curatorem dandum, magis quam extraneum. $. 2. Di-
uus Pius matris querelam de filiis prodigis admifit, vt curato-
rem accipiant, in haec verba. Non eft nouum quosdam, etfi:

mentis füae videbuntur ex fermonibus compotes effe, tamen

fic tractare bona ad fe pertinentia, vt, nifi fubueniatur his,
deducantur in egeftatem: eligendus itaque erit qui eos con-
flio regat: nam aequum eft, profpicere nos etiam eis, qui,
uod ad bona ipforum pertinet, furiofum faciunt exitum.
52»4&35 XIIT. PAPINIAst,,/]'llibro XI. -Quaeftromen: / SI
IMPVBERI libertas et hereditas per fideicommiífum data
fit, et inftitutus adire nolit: Senatus cenfuit, eum, fi impu-

beris nomine defideretur, adire cogendum: vt tamen pupillo,
| pupillae

st .

obtinet, proconfale fcilicet vel praefide defunclo. GEs. — ?. Hal. fungeretur. G E B.
3 Hal. lib. II. rerum. quotidianarum. GEB. — 4 Ap. Hal; quoque, abeft. G E B.
5 Gothofr. in nota: alii is turor dari poterit. Halosud. Sed et idem Hal. in
margine: alias, alii quis tutorem dare. item, aliis tutor ipfe davi.GEB. — GHal.
et,loco: fed. GE B. — 77 Hal. inferit f — 8 Hal. li5 VIII. Geg. . 9 Go-
thofr. in nota: adfuerit. Hal. GEs. — Io Hal. lh. V. GEB. — II Flor. ex-
pun&a t remanfit: Isfio, quod nihili eft. — Hal. Iuffo Celeri. Vulg. Iuffino Cel-
fo. E feptem MSS. fex habent: Iuffio, et in his duo: Iuflio Celfo, vnum : In-
füio. Barb. Veflio Celeri, BR, Barb. etiam omittit ántecedens; Pjss Vnuxg

Bbbb 3 | *

. -

3 C "*j "m
7 Ef aÉNAr O€i TOUG Xo*ovTuG, .
6T! xXoupdropxc Oi yuvai-

jä ';'? un& :Cgä-? 1
i

qui iura patronatus fperare poffunt. — |
XV. PAvrvs,/||übro II ad Edi&um.||/ Ix owwxEx

i

448 DIGESTORVM LIB. XXVL TIT. V.

pupillae * tutor ab eo cui ius d.an'di erit, detur, qui tutelam
retineat, quoad reftituatur hereditas, et rem faluam fore ab
herede caueatur. Poftea *? Diuus Hadrianus, vt idem in eo
feruetur, *^ cui directa libertas data fuerit, refcripfit. $. I.
Quamuis autem a patrono, rem faluam pupillo fore non faci-
le cautio exigatur, tamen Senatus pro extraneo haberi voluit
eum, qui, quod in ipfo fuit, etiam libertate priuauit impube-
rem: etius quidem liberti quod habet, quia ** ex caufa fidei-
commiífi manumittit, non eft ei ablatum: tutela vero fine vin-
culo cautionis non committitur. Quid ergo, fi non caueat?
Non dubie tutela non erit apud patronum. $. 2. Sed ** fi
puella duodecimum annum impleuerit, tutor definit .effe.
Quoniam tamen !* minoribus annorum ** defiderantibus cu-
ratores dari folent, fi curator patronus petatur, fides inquifi-
tionis pro vinculo cedet cautionis.

XIV. Inew/| |libro XIL. -Quaeftionum:||/ LrsenTYS

non aliis patroni patronaeue liberis tutor efle cogitur, quam

reri curator "? dandus eftin eius tutoris locum, qui reipu-
blicae caufa afuüit,, "- — .
XVL IpnEw/|| libro LXXIII. ad Edi&tum.||/ N xc xx-
LE definit tutoreffe. Quod et in omnibus qui ad tempus ex-
cufantur, iuris eft. 27 ( D
XVILV . Jlibro IX. adEdictumz]/ . Ex Qv
de ftatu fuo litigat, tutorem dari poffe Pomponius fcribit: et
verum eít: vt ita demum teneat datio, fi liber eft.
XVIII. InEgM /j']libro LXI. ad Edictum.|/ IN nANDO

tutore ex inquifitione, et in eum inquiritur qui Senator eft.

Et ita Seuerus refcripfit ^?. a) &Ulg Tu m | :
XIX. PAvrvs/||libro XV£-ed-Pieutimm:||/ V B1 AB-
svNT hi qui tutores dare poffunt, decuriones iubentur dare
tutores: dummodo maior pars conueniat: vbi non eft dubium,
quin vnum ex fe dare poílint. $. 1. Magiftratus municipalis
collegam füum quin dare tutorem poflint ^*, non eft dubium.

XX. Mopresriwvs /||ibro VII. Differentiarem:. ]/

VENTR:I tutor a Magiftratibus populi Romani dari non
poteft: curator poteft: nam de curatore conítituendo Edicto
comprehenfum eft. $. r. Curatorem habenti quo minus alius
curator detur, regula iuris non eft impedimento.

LXXI. Ipnx M/libro I. ? Excufationum.))

X5 0U "6CipoTOV3]GOUOIY.
$. r. E'x» wjr4p &ml TxUT
T2 Xipécei yptv/g viovg xAxpo-
yonoUc, &xy XT0AUJOCL - TC TOU
zXrp0g éfoucac, wmoÀUJÉvTUYV
TOUTUV , X0j] Oi ToUTO xÀ3jpovo-
4 , ^ by
paucXyTOY, XkUTOG 0 TxTOD x0U-
QiTwo »x;eooroysdavog ou dvva-
TO0J, MXy DDoUAuroj, Vvo. ux) AA
00 ToUTO, 07&p OUX 2]BoUoj 3 9j
Oi deuéve , vyé&vyvoj. wo) ToUTO
oUrwc UmO ToU dWeiou 2efojoou
yeyouodér»T0J.

ScriRE oportet Magiftra-
tus, quod curatrices minoribus
mulieres non creabunt.
$. 1. Si mater fub hac
condicione fcripferit — filios
heredes, fi foluti patris po-
teftate fuerint: folutis his,
et propter hoc Mheredibus,
ipfe pater curator creari non
poterit, etiamfi voluerit: vt
non alia via hoc, quod noluit

teftatrix, fiat: et hoc ita a
Diuo Seuero promulgatum eft.

eft Pal. IV. Duo illa funt potius tria: Pal. II. HIT. et Bynkersh. Reliqua; Pal.

I. V. Otob. GER.
inferunt: autem. BR.
et in margine:; alias, quja. GEB.
margine, alias, fed fi. G 9.

- 12 Hal. et Vulg. pupillaeue. BR.
14 Hal. inferit: quod im eo. GEBR.
I6 Ap. Hal. Sed, abeft, habet tamen in
17 Hal. tum, praecedenti pun&o in comma com-
mutato, quod Idem in fequentibus poít: folent, collocat. GEB.

13 Hal. et Vulg.
15 Hal. qui,

18 Deletum

eft in Pand. Flor. 72 orum ab ordinaria manu, et repofitum: is. Taur. anti-
quam fcripturam, cum defendi poffit, maluit. Ceterum omnes habent: auuis.
BR. Etiam Hal. et MSS. Pal. I. IT IIi. IV. V. Vat. Otob. Bynkersh. At Barb.

vocem: anmnorum, proríus omittit. GEB.
20 Hal. fcripfit. GEB.

€uratovr. G E B.

19 Hal. tutor, at in margine: alias,
21 Aut hic z delendá, aut; ma-

nicipalis in plurali accipiendum pro: mamicipales, Omnes editiones habent:

$. 2. A'AAx «v Tic m O $. 2. Sed et fi quis a pa-
yovéwyv xwAuÜ4 £miTpomrsUe, rentibus prohibitus fuerit tu-.
ToUTOV OUTE Jeiporovéidoy Tpo- tor eífe, hunc neque creari
cxei* xv eiporovjJeic p oportet: et, fi creatus fit, nec
TXoTXONTO], wwÀUsode xurOV recufauerit, prohiberi eum ef-
émiTpoTsUEiy, M&EVoUGZC T5c £ri- íe tutorem, manente epiti-
TiMíxc. | : ii ** 4 , j
$. 3. "T'ovz &v 7pscoBeix 0v- $. 3. Eos qui in legatio-

Ug wj »;eiporoveirmoxy &mirpó- ne funt, nec creent tutores vel

ToUc 3 xoUpkTopxc oi Xox;ovrec. curatores Magiftratus: quia
&meidWmso Tup 0v wpovoy Tpsc- perid tempus, quo in legatio-
fisVouciw, 0 xivÓuvog xvroig ov me funt, periculum ad eos non
dic(pépet. | ^. pertinet, :
$. 4. E'à»v émwpxiwxé7 Xv- G. 4. Si Praefe&torium ho-
J'ew7ov mpsc/0svovra 0 év Pw- minem in legatione exiften-
U Xpy;uy d £mírpomov, xps- tem Romanus Princeps dede-
ägja'gfroq, ' |. git tutorem, dimittetur.
$. s. Tleoc ro?c Aormoic di- $. 5. Cum reliquis opor-
xxloig; déi TOV Üpxovroe ux) ToUg tet Magiftratum et mores
Tp0TOUC TV MEAAOVTUV *eipo- creandorum inueftigare: ne-
royqJx0sd)wi cuoméiv, 0vr& yXp que facultates enim, neque
oucía, 0ur& x£Íwux ovrTwG ixx- dignitas ita fufficiens eft ad

|voy T0c arÍsi/, G xymy Tpo- -fidem, vt bona electio, vel vo-

eípscig, wOj wónsoh TQOT O. - luntas ?^, et benigni mores.
Q. 6. Aix wxvroc 05 uxAisu $. 6. Semper auütem ma-
TOUTO TrXpoTHpeiT QG ol xo?'gxou— xime hoc obferuent Magiftra-
T&6, M)] o;ciporovéty ToUc /dov- tus, ne creent eos qui feipfos
Aopéyovc émipim]eiv éxuroUc, fy& volunt ingérere vt creentur,
xeiporowqdaoiv, xj wpyUpioy quique pecuniam dant: hos
dióvruc* ToUTeUC Yyxp 10j xo- enim et poenae obnoxios eí-
Akcei UmsuJUvouc éivoj vevouo-. fe ^* promulgatum eft.
| XXIL/Ipxw|ibro V. Excufationum./
Kar oi u5 fvAsuro] jBov- ET ovzr non funt confi-
AsurOy T0l x;wporovoDvro, liarii vel fenatores ^9, confi-
émirgomoi, GoTep xX] DovAsv- liariorum, vel fenatorum filiis
vOj TOoig u5 & ovAsuTOY, tutores creantur: ficutet con- .

: non funt ex confiliariis vel fe-
j . natoribus. |
XXIII. IDEM//i |libro IV. PandeCarum.|]]/ Siwmvr
plures tutores dari poffunt. ! Eu ho
XXIV. Pavrvs/|libroIX. Refponforum.||/ Drvx ?*
Marcus et Verus ?* Cornelio Proculo ??. Si quando defint 3?
in ciuitate, ex qua pupilli oriundi fünt, qui idonei videantur
effe tutores: officium fit ?! Magiftratuum, inquirere ex.vici-
nis ciuitatibus honeftiffinum quemque, et nomina Praefidi
prouinciae mittere, non ipfos arbitrium dandi fibi vindicare.
XXV. IpEM/libro X. ?? Refponforum.// CvRA T o-
REM impuberi datum quacumque ex caufa, perfeuerare in
diem pubertatis in eadem cura, refpondi: ergo poft puberta-
tem alium curatorgæ.übipetere debebit. :

JM*'XXWWW)W IT. Refponf. orutp// 3?. SEIAE
egreffae annos duodecim, decreto Praetoris ex inquifitione da-

tus eft tutor quafi minori.. Quaero, an excufare fe deberet?

poffit. Codices MSS. fere alterum praetnlerunt. Yta fane quinque ex o&o ha-
bent: municipales. At Pal. V. et Otob. poffit. Denique Vaticanus vt eft Flor,
BR. Hal etiam: poffit. lfti quinque funr: Pal. I. Hi. IIl IV. et Barb. quibus
Bynkersh. addas. G E g. 22, Vlal. lib. III. GER. 253 Hal. hic in margi-
ne: znterpres reliquit graecam vocem. GER. 24 Ap. Hal. vel voluntas, ab-
funt. GEB. 25 Hal. inferit: lege. 26 Ap. Hal in hac lege ifta: vel
fenatores, etz vel fenatormn, atque. iterum: vel fematores, et: ex fenatoribus,
abfunt: et fane etiam in Graeco vnum nomen eft: fgouAsvral et (dovAeurv, GE B.
277 Hal. et Vulg. Diuus. BR. 28 Vulg. Seuerus. BR. 25 Vulg. addit :.
vefcripferunt in baec verba. BR. 30 Hal. et Vulg. defunt. BR. 31 Hal.
erit. GER. 32 Hal. lib. VII. Gxs. — 33 Hal. lil. IV. Digeftorum. G E.
| 24

».

filiarii vel. fenatores his, qui

* », " -a

B. I

l

!

DIGESTORVM LIB. XXVL TIT. V. VL

Refpondi, fecundum ea quae proponerentur, neque excufatio-
nem neceffariam effe, neque obligari quod noh gereret.
XXVII. HERMOGENIANVS Zlibro II.-Iuris-Epitotma-
-koruti ^. PvPrirnro, qui tam Romae quam in prouincia
facultates habet, rerum quae funt Romae, Praetor: prouin-
cialium, Praefes tutorem dare poteft. $. r. Libertino tutores
liberti *5 dandi fünt: fed etfi ingenuus, detur, nec fe excufa-
uerit, tutor perfeuerabit. /

; J?'?; ce(t.
XXVIIL PAvrvs/libro

Il. 355 Decretorum]/ Row a-
Nivs AprPvrLvs ab iudice appellauerat, dicens fe non de-
buiffe dari in tutela collegam ei, quem ipfe, cum Magiftratus
effet, nominaffet füo periculo, ne in vna tutela duplex peri-
culum fuftineret: decreuit Imperator, pofle quem et fideiuf-

forem pro tutore effe, et nihilo minus tutorem dari. Itaque

w $
OE ag

detentus eft in tutela.

XXIX. Ipzw /||libro fingulari de Cognitionibus.|/ S :
PEREGRE agant qui tuteres vel curatores dati fünt, vt in-
tra diem trigefimum ?* notum his a Magiftratibus fiat, Di-

uus Mareus refcripfit.

TIT

!

VT

QVI PETANT TVTORES VEL CVRATO-

RES,

MopzsrINv s/fibro ïl

ET VBI PETANTVER.

/tuflj

Bo

Diiïerentiarumf.

Mmms follicitudo in petendis filio tutoribus, non etiam
curatoribus, obferuatur: nifiquo cafu impuberi curator

petendus eft. — !
II. Inew
4UERN oi cQyAmnse uj 5xu-
TOUc ÉM TOV VOuwy wydEUO-
yxc, óxy giy &miITQUTUV ÜÉwy-
v0, ? 0iX mOV wAmlay, ÓUvxvro]
&irjow] xurolg ÉmiTQOTOUG 3X-
Tusxyvej oírs cuyysvéic, oj
Qï, icær, ä7ftyoc;;[3cu oiuleïïox yovéav,
aüpévwvyre, xo] JuAeimy' dvvaxv-
TO woj QíAoi. vrOw vyovéwy mxoj
vpoQéic xurOy rüy ToÓwy TOUTO
aT o olf. |

$. 1. Of ubv óvy &AAoiréx 9-
cupécswc ciroUciv — ÉmiTQOTTOUC.
Eicl 46 mriwsc, oig émXvxyxéc
icly uivéiy émirpomrovc, oioy u-

v40, w] omsAsUdspoi* Éx ToU-

Ti vyXp oj uwéy (uwo)0yrej, oi

Óà xo) xoAxQoyro), &xv uX ci-

-rn'dclum TOU ÉM TU VORMUY u-
deuovxc, H név wxp TO
i£sÀaUvero, Tc TOU "X1006 vo-
uluou xÀxpovouíac, g ucx d-
yx£íx AxBév mawÀXoov vojiuov,

54 Hal. lib. V. &xvropáv, GEB.
36 Hal. li. IV. GER.

ANMECLI.

$ *x r /
ibro I. ? Excufagggqgg!/

Sri MINORES mnon ha-
bent eos qui ex legibus funt
defenfores ", fi quidem tuto-
ribus indigent propter aeta-
tem, poffunt petere eis tuto-
res conftitui, cognati, et qui
fecundum affinitatem funt, fa-
miliares parentum , . mafculo-
rum, et feminarum *?: pol-
funt et amici parentum et edu-
catores ipforum puerorum hoc
petere. ha

$. 1.

Alii igitur voluntate

petunttutores ?. Suntautem

quidam, quibus eft neceffe pe-
tere tütores, puta, mater, et
liberti: ex his enim illa da-
mnum patitur, hi autem et pu-
niuntur *?, fi non petierint
eos qui ex legibus defenfores
funt **, Mater enim expelli-
tur a '?^ legitima filii heredi-
tate, quafi exiftens indigna ac-

cipere hereditatem legitimam,

45 Hal. libertini, quod et mihi arridet. B R.
37 Hal. zutra dies triginta. G EB.

M Qpovrícacx kurQ ^ xuTxcx-
Jdavoj £mírgomrov. Koj ov guó-
yoy, éxy g eivycy, «AA xoj
0y ày xirXoq Ocíxg xxuiv, eiru-
o5 TOv (QeJqVoJ duvíusvoy. é-
TX Xejévroc xuTOU, ?) wcj cro-
BA«x9évrog, &AÀov gw» oiT5c"
TüÀi, 3 é£emÍrudsc waMoUc xi-
Tycuy. A"rsAsUJspo! & Éx ToOU-
TUV TV eirlwv wrNyopidévrsc
éml TOU swyovuévou moÀqovrou
émiepsQQog, éxv Qaivwwroj, 7j
Óig cuéAeixv , 3j ix xontlay uj
2Tyxóreg a.
$. 2. TX éà Tspl T3c pa-
TpOc Trpoetpz uéva dyAoUrog 9b Zv
ävrzgghä 2efwpou, y»c TX u-
TX UTOTÉTOMTOH.

fdem

r À

: u
Diuus Seuerus Cu

449

negligens ei conftitui tuto-
rem *?, . Et non ** folum fi
non petierit, fed et fi purita-
tis gratia petierit eum qui di-
mitti ** poterat, deinde di-
miffo eo, vel *5 abiecto, alium
non petierit rurfüm, vel ex
ftudio ** malos petierit. Li-
beri autem ex his caufis ac-
cufati apud Praefidem puniun-
tur, vt emendentur, fi appa-
ruerint *9,' vel propter negli-
gentiam, vel propter ?? mali-
tiam non petiiffe.
$. 2. Quae autem de ma-
tre dicta ?? funt, oftenduntur
in epiftula Diui ^* Seueri, cu-
ius verba fübietta funt.

fpio ?? Rufino. Omnem me rationem

adhibere fübueniendis pupillis, cum ad curam publicam per-
tineat, liquere omnibus volo: et ideo quae mater vel non pe-
tierit tutores idoneos filis fuis, vel prioribus excufatis ??,
reieCtisue, non confeftim aliorum nomina dederit ^*, ius non
habeat vindicandorum fibi bonorum inteftatorum filiorum. ??

$. 3. EXv guévroi rig 7) Ó«-
Veig)c, 1] Aeyaropiog , 9] G agv
cyoryxoday x Tpog TOV 0pQua-
yoy GUsxcI/' XUTOG BY OUX. G TT]-
cei &mírpomov TiQ OpQuvg, xÀ-
À ToUc xiTéiy duvauévouc a£wui-

.cei aivs)coj, , &xy óuroL crouy]-

Gw0i, TOTE TpocEÀ-dUWV T 9-
youpévem oUTO ToUTO ÉpCi, VV ai-
Tuswdéyrog EÉmiTQOUTOU VOUluoU,
5 Og T0v Op(Quvov yéviTo aU-
SaCic.

$. 4. Taorz uií» Tspi £mi-

TQOTGV' mMwoUpxTopxc O2 ExU-
Toig 79 airicovciy oi & QoyAmec,
iXy piy mxpUci, 0i &xuTUV* éXy
óà dmoóuu Tig XumQYy, aiTQcei
dix (Qpovrisov. :
$. 5. Ej 08 XÀAoc wirzco
axouporopa, QUvoroy Q cQoyAmi,
éPyri34: xj Vlpianos 0 xpx-
Tis0g OUTUG "ypxQer w O£ov

&AAov' gurQ uj wireiv, XÀÀx .
uf

cUTOV ÉXUTQ.

$. 3. Si quidem aliquis vel
foenerator vel legatarius, vel
alius neceffariam habeat ad-
verfus pupillum perfecutio-
nem, ipfe quidem non petet
tutorem pupillo, fed eos qui
petere poffunt, rogabit petere,
vel, fi hi neglexerint, tunc ac-
cedens ad Praefidem hoc ipfum
dicet, vt, conftituto more le-
gitimo, ea aduerfus pupillum
moueatur perfecutio ?*.
$. 4. Haec quidem de tu-
toribus. Curatores autem mi-
nores fibi ipfis petent, fi qui-
dem adfuerint, per feipfos: fi
autem abfuerit aliquis eorum,
petet per procuratorem.
$. 5. An autem alius pe-
tere curatorem poffit minori,
quaefitum eft? ^et Vlpianus
egregius ?? ita fcribit: non
licere ?? alium ei petere, fed
ipfum fibi ipfi.

Et apud Paulum libro nono refponforum ita relatum
eft. Curatorem, ignorante, nec mandante pupilla *?, non
re&te ei a tutore petitum videri: periculumque eorum, quae

enim quidam damnum patiuntur, quidamm vero et puuimntur. GEB.
12, Ap. Hal. « abeft. GEB,

fint. GEB.
bus tutorem conflitui neglexerit. GEB.

curator non iure datus geffit ?*, non fine ratione eum, qui
petit ??, cogendum agnofícere.

33 Et alia parte eiusdem li-
bri

II Hal.
13 Hal. legitàmam eorum, qui-
I4 Hal. Nec, loco: Et mou. GEP.
16 Hal,

I Hal, lib. IV. vaviexriv, GEB. 2 Hal. lb. II. GER. 3 Su-
perícripta litera o fa&um eft; 3éovzzs. €, tamen non eft deletum. BR. — 4 Erat
olim Flor. $eovrisaszvro ac fi apoftropho locus foret: $goevzísse' évvàd. Sed

bene recepit Taur. « finale, ne quis illud participium generis mafculini effe cre-
dat: Qegevrízcue dvrü. BR. — 5 Hic tamen mallemus fcripturam veterem retinere
QuaueAesay 1. €. 96 &péAeiay quam correctionem fequi. B R. 64 Clare hic legitur:
HITHKOTEC eiusdem magnitudinis iota pro fubfícripto inferto. BR. — G b Al 242o9v-
7w. '] Hal.defenfores fiut. GEB. — 8 Gothofr. in nota: familiares parentibus
tam maículis quam foeminis. Hal. immo Hal,habet : et qu? adfimitate iuncti funt
parentibus tam mafculis quam foeminis. G&8. —— 9 Gothofr, in nota: et hi qui-
dem ex electione, vel voluntate petunt tutores. Hal. GEB.

1o Hal. ex bis 1

15 Hal. fed et fi quem petierit, qui prauitatis gratia dimitti. GEB,
inferit: etiam. GEB. 17 Hal. f/udiofe. GE B. 18 Hal fi appareat eos.
GER. I9 Ap. Hal. propter, abeft. GEB. — 20 Hal. praedidía. GEB. — 21
Ap. Hal. Diui, abeft. GER. 22 Hal. Vlpio. GEE. 23 MHal. accufatis.
G E B. 244 Hal. ediderit. 25 Poft illa Diui Seueri verba, haec apud Hal.
leguntur adiecta: fed et apud Paulum libro feptimo ita refponfunefl. — 26 Olim:
zvroic, adícripta deinde e, non valde neceffaria adiectione, cum et poffit legi :
9' exvTOi., BR. 2/7 Hal. vt vel conflituto tutore legitimo ea, vel aduerfus pu-
pillum moweatur petfetwtio. — 28 Hal.egregie. GEB. — 29 Hal. decere, GEB.

30 Hal. et Vulg. pupille.BR. — 31Halgefifet. 32 Hal. petiffet. — 33 Hal.
praefigit

450 DIGESTORVM LIB.

bri ita refpondit: fi matris iudiciumPrinceps fecutus, curato-
res filiae eius dedit ?^, periculum adminiftrationis eorum eam
refpicere debere. :
$. 6. Oi omwcoUv cQs3Jévy- . $. 6. Qui?? qualitercum-
7&; Ól excufationos v7c émirpo- que dimiffi funt per excufa-
c3c, &ydyxqyy Oovx fxouciv xi- tionem a tutela, neceffe non
TÉlw Tolg opQavolg £mirpomov, habent petere pupillis tuto-
Gc Qwuoi Xefhjgou uo] A'vrwvi- rem, vtait Seueri et Antoni-
you OiTXEL. | ni conftitutio. . [
IIL/P Av r.vs-||libro X. Re('ponforum.lf/ DecnRETO
Decurionum et ipfum Magiftratum curatorem dari potuiffe,
refpondi. Ouwko 84 ! ;
; IV. &gïä""ämj xy/ïbro iHL 36 Difputationum,/
CnEsDENDVM. eft, et eam matrem conftitutione contineri,
quae 2 patre non legitime tutores teftamento vel codicillis
datos filiis impuberibus, non poftulauit ?* decreto confirma-
ri. $. r. Sin autem idoneis datis tutoribus pluribus vnus eo-
rum vel deceffit, vel temporalem excufationem accepit: ma-
ter, quae propterea in loco ?? illius altum non petit, quia nu-
merus reliquorum adminiftrationi tutelae fufficiebat, incidit.
quidem in verba conftitutionis, fed fententia excufatur. — $. 2.
Sed fi fufpecto tutore pupilli accüfato, decretum erit ei ad-
iungi alios, mater eos quoque petere debet: etíi non petit,
incidet in fententiam conftitutionis. $. 3. Haec autem mater
ab omni quidem bonorum vindicatione inteftatorum filiorum
repellitur. Si vero maritus ei fideicommiffum a filio relinque-
rit ??, cui mulier non petit ^? tutorem, Sxy sINE LIBE-
RIS DECESSERIT, Vel fuüb hac ipfa condicione, sx 1N T E-
STATVS MORTVVS ERIT: fideicommiffi petitio, quae ex
alieno iudicio defcendit, non eft perempta. $. 4. Quae au-
tem fufpectum tutorem non fecit, nec verbis, nec fententia **
couftitutionis in poenam incidit: quod eiusmodi fatta diiudi-
cere et aeflimare, virilis animi eft: et potelt etiam delicta
ignorare mater: fatisque eft, eam petifie talem, qui inquifi-

tione per Praetorem habita idoneus àpparuit: etideo nec iu-

dicium elus fufficit ad eligendos tutores, fed inquifitio fit,
etiam fi *^? maxime in bona propria liberis fuis teftamento
tutores dederit. -

TIT - OVIE
DE ADMINISTRATIONE ET PERICVLO

TVTORVM ET CVRATORVM/ZQVI GESSE-
RINT , vEL NON: /&£T)DE AGENTI-444/f.
BVS, VEL CONVENIENDI NO ;
s d OJ[* A deront

VEL PLVRIBVSZ (;

L€31.234

. VrPrANVS /||libro XXXV. ad Edi&um.|]/
GERE R E atque adminiftrare tutelam, extra ordinem tutor
cogi folet. $. r. Ex quo fcit fe tutorem datum, fi cef-
fet tutor, fuo periculo ceffat. . Id enim a Diuo Marco confti-
tutum eft: vt, qui fcit fe tutorem datum, nec excufationem,
fi quam habet, allegat intra tempora praeftituta, fuo periculo
cefiet. $. 2. Sufficit tutoribus ad plenam defenfionem, fiue
ipfi iudicium füfcipiant, fiue pupillus ipfis auctoribus: nec
cogendi funt tutores cauere, vt defenfores folent: licentia igi-
tur erit, vtrum malint ipfi fufcipere iudicium, an pupillum ex-

praefigit Sed. GER. 34. Hal. dederit. 25 Vulgata hic nouam inchoat
L. Qui qualitereunque, vti fupra L. Curatorem et. L. Diuus. — Apud Hal. quo-
que lex IHL eft a verbis: Qui qualitercunque, praemiffa- infcriptione: IDEM
lió, 1II. Excufationum. BR. 36 Hal. TRIPHONINV'S li. VII. GER.
37 Vaur. pofiulaBit. GER. 58 Hal. et Vulg. locum. Haec etiám : eius, lo-
co: illius. B R. 39 Ita Flor. eft pro: reliquerit. — 40 Hal. petiit. 41
Taur. f(EN Tia. GEB. 42 Vulg. inferit: mater. B R.

X Hal. et Vulg. geffermnt. B R. — 2 Hal poffimt. — 3 Hal. eruut. GE E.
4 Hal. addit: debet. GEB. —5 Hal. véfpe&w. GE B. — 6 Hal iis. 7 Taur.
aCommodare, G EB. $ Hal, Siue, loco: Si. GEB. 9 Vulg. commeada-

$

cedetur. GEB. — Z/7 Hal et Vulg. smiuus perpenfo. B. — Sed et MSS. Pal. II.

XXULOCTIERC Vb Vil

hibere, vt ipfis auctoribus iudicium fufcipiatar: ita tamen, vt
pro his qui fari non poífunt ?, vel abfint, ipfi tutores iudi-
cium fufcipiant: pro his autem qui fupra feptimum annum
aetatis funt, et praefto fuerint ?, auCtoritatem praeftent. $.3.
In caufis autem adultorum licentia.erit agentibus, vel ipfüm
adultum praefentem in iudicium vocare, vt confenfu curato-
ris conueniatur: vel contra curatorem agere, vt ipfe litem
fufcipiat. 1n abfentibus autem adultis omnimodo contra cu-
ratorem agendum. $. 4. Non denegari autem neque tutori-
bus, neque curatoribus *, etiam debitores pupillorum vel
adultorum, ex perfona fua, profpectu ? officii, 1n iudicium vo-
care: vel eis * hoc facientibus, fuum accommodare 7^ con-
fenfum. 505 5 !
IL. Inzw/]|libro IX. . ad Edictum.||/ Sx 5* rvron
condemnauit ?, fiue ipfe condemnatus eft: pupillo, et in pu-

pillum potius aCtio iudicati datur; et maxime fi non feliti op- .

tulit, fed cum non poffet *?. vel propter abfentiam pupilli **,
vel propter infantiam auétor el effe ad accipiendum iudicium:
et hocetiam Diuus Pius refcripfit: et exinde multis refcriptis
declaratum eft, in pupillum dandam a€tionem iudicati femper,

tutore cotídemnato: nifi abftineatur *^ : tuncenim necin tu-.

torem nec in pupillum *?, nec pignora tutoris capienda *^
