Hal, Sanue zn bac. adt. 17 Spe&atur in quibusdam MSS. Char. et excufis,
Vlpian. in 4. L. 2. $. 22. fpectamus , eoque Cuiac. magis inclinat in notis, Fre-
quens fane eft horum verborum commnutatio, et Crufius ad L. 40o. D. de bered.
2nfl.c. 25. € contrario in L.:95. $. y. D. d. V. O. cum vulgata. exfpe&ar; le-
gendum exiftimat; fed Paulus paullo ante fpedlandum dixerat. o'T TO. 318
Apud Hal. deeft fit. 19 Hal.inferit res. — 20 Vulgo additur per vim , in-
uiris libris prifcis, 'Theoph. et Pande&is. In Dionyf. Char. deeft etiam negatio:
eam vem auferri: quod Cont. tamquam elegantius probat. o T To. Hal. addit
per vim. 21 ,Hal. inferit n 222 Hal. quid al. iuris. 23 Hal. «on vt.
24 Melius in L. 2. $. 22. D. b. t. vt non. dominium accipimmus, id e& a-
gunt, non qua domini, fed quia eorum intereft. o T T O. 25 In quibusdam
vapta, quod magis probo; quia et Theoph. fic legiffe videtur. o TT 0.
1 Ablatiuus damni iniuvia eft in L. 27. $. 10; D. b. t. L. 25. D. de furt.
Cicero pro Rofcio Com. c. 13. Lis conteflata cum Flauio dammi inimvia effet.
Sed veteres etiam. genitiuo xXp»xuXg pro ablatiuo funt vfi, dammi iuiuriae,
vt fuper pecuniae L. $3. de V. D ad L.. Corn. de fic. Yta autem el-
liptica locutio eft fupplenda: Actio nomine vel cauía dammi, iniuria , id eft
per iniuriam et culpam dati. Sic damni iufethi promittere, ait Cic. in "Top. et
ICti. oT'To. 2, Gaius i L. 2. D. b. t. verba capltis primi refert: Q A-

DRFPEDEM VEL PECV D E M. Hotman. P. t. legit quadrupedemue
pecudem , quem Noodt fequitur c. 2. ad. L. Aquil. fed Accuríms adícripfit vel
pro id efá, quod forte paradoxum appellat Contius. Vide tamen fupra ad $. 4,
de

INSTITVTIONVM LIB. 1V.

fibus cautum effe intellepamus: fed de iis tantum , quae ?

proprie pafci dicuntur: quales funt equi, muli, afini, oues,
boues, caprae. De fuibus quoque idem placuit. Nam et fu-
es pecudum appellatione continentur: quia et hi gregatim pa-
Ícuntur, Sic denique et Homerus in Odyffia ^ ait, ficut Aeli-
us Marcianus in fuis Inftitutionibus refert:
Afeic TÓv. ye cUscci TxoXusvoy* ol Ób véuovro —
! Ylxo Kópaxoc mérog, &mí T& xpyv3 '"AosQJoUcsg ?.
$. 2. Iniuria autem occidere intellegitur, qui nullo iure occi-
dit, ltaque latronem 9 qui occidit, non tenetur: vtique fi a-
liter periculum effuügere non poteft. — $. 3. Acneis quidem
hac lege tenetur, qui cafu occidit: fi modo culpa eius nulla
inueniatur. Namalioquin non minusquamex dolo *, ex culpa
quisque hac lege tenetur. $. 4. Itaque fi quis dum iaculis
ludit, vel exercitatur, tranfeuntem feruumtuum transiecerit ? :
diftinguitur. Nam fi id a milite in campo, eoue ? vbi folitum
eft exercitari, admiffum eft: nulla culpa eius intellegitur. . Si
alius tale quid admifit *?: culpae reus eft. Idem iuris eft de
milite, fi in alio loco, quam qui exercitandis '* militibus de-
fünatus eft: id admifit *?. —— $. 5. Item fi putator ex arbore
deiecto ramo feruum tuum tranfeuntem occiderit: fi prope vi-
am publicam , .aut vicinalem id faCctum eft, neque proclamauit,
vt cafus euitari poffit *?: culpae reus eft. Si proclamauit**,
nec ille curauit cauere *?, extra culpam eft putator. ^ Aeque
extra culpam effe intellegitur, fi feorfüm a via forte, vel in
medio fundo caedebat, licet non proclamauit: quia in eo loco
nulli extraneo ius fuerat verfandi, $. 6. Praeterea fi medi-
cus, qui feruum tuum fecuit, derelinquerit curationem * , at-

que ** obid mortuus fueritferuus,culpaereuseft!9. ^ $.7.Im-

peritia quoque culpae adnumeratur: veluti fi medicus ideo
feruum tuum occiderit, quod eum male fecuerit, àut perpe-
ram ei medicamentum dederit. — $. 8. Impetu quoque mula-
rum, quas mulio propter imperitiam retinere non potuerit, fi
feruus tuus oppreftus fuerit: culpae reus eft-mulio. . Sed et fi
propter infirmitatem eas retinere non potuerit, cum alius fir-
mior retinere potuiffet: aeque culpae tenetur *?. Eadem pla-
cuerunt de eo quoque, qui cum equo veheretur, impetum e-

ius, aut propter infirmitatem , aüt propter imperitiam füam

retinere non potuerit. $. 9. His autem verbis legis, Quan-
ti ?? in eo anno plurimi fuerit, illà fententia exprimitur: vt
fi quis hominem tuum, qui hodie claudus, aut mancus, aut
lufcus erit, occiderit, qui in eo anno integer et pretiofus fue-
rit: non tanti is ^* teneatur, quanti ?? hodie erit, fed quanti
in eo anno plurimi fuerit. Quaratione creditum eft, poena-
lem effe huius legis aCtionem: quia non folum tantum ?? quis-
que obligatur, quantum damni dederit, fed aliquando longe

de vfu et bab. pag. 213. et Leonin. Hib. vr. Emend. c. 4 O0 TTO. 5 Vox | ! '
mox fed et aliquaudo in quibusdam eft et Theoph. o T T 0.

gregatim, quam Accurfius habet, abeft fimiliter ab omnibus Charondae, non
vero a 'Theophilo. In L. 2..$..2. D. b. t. 4tae pecudum mumero funt, et gregatim
babentur.. Marcianus in L. 6j. $. 4, deleg, 3. quae gregatim pa(cuntur. O T T O.
Hal. habet gregatzm. 4 Hal. Odyffea, et mox Martianus. Verfus funt Odyff.
N. 407. feq. 5 Hal in interpretatione Graecorum Inftitutionibus praefixa
icà vertit : Sedantem videas, qui erramt per pafcua , porcos Ad. Coracis . faxum ,
iuxta - fontemque Aretbufam. 6 Vulgata addit znfidiatorem. Gaius in L. 4.
pr-. D. b. t. latronem. infidiantem. dixit. Sed 'Theophilus et libri Charondae
eam vocem ignorant. o T To. Hal. 4ui latromem. iufidiatorem. occiderit, "Tuetur

vocem infidiatorem contra Caiacium in notis fecundis delentem , Marcilius. |

4 Xta. ex Theophilo legit Cuiac. probante Contio et Fabroto. Omnes autem libri
Charondae cum Vulgata : mom minus ex dolo, quam. Loquendi genus inuer-
um eft. o T ro. Hal. habet vt Vulg. 8 Hal traiecerit. — 9 Vulgo zm
eo campo , wbi. Ya libris Charondae zu campo, eoque. o'T T O. EHal. im eo campo,
vbi. Io Hal. admiferit. II Hal. ad exercitandum.
13 Hal. poffet. 14 Praeclamauit in pluribus Char, o r To. Hal. Sed fi procl.
15 Hal. praecamere. IG Hal. addit eus. 17 Hal. et. 18 Hal. erit.
I9 Ita etomnes Charondae et Gaius L. $. D.ad L. Aquil. culpae nomine : fedidem
in. L. 15. pr. D. delib. cauf. Poterit exlege Aquilia agi, cum ealege etiam culpa
teneatur , et ita Vulgata habet b. L. o T T o. Hal. culpa ten, 20 Alii quanti
id: in quibusdam, 4aanti ea rés i eo ammo, wtíupra pr. b. t. o Y T O. Hal.

. Hal. inferit zs.

I2 Hal admiferit. |

TIT. IIL. 65

pluris. Ideoque conftat in heredem eam a€tionem non tranfi-
re: quae tranfitura fuiflet, fi vltra damnum numquam lis ae-
ftimaretur. $. 1o. Iilud non ex verbis legis, fed ex inter-
pretatione. placuit: non folum perempti corporis aeftimatio-
nem habendam effe, fecundum ea, quae diximus: fed eo am-
plius quidquid praeterea, perempto eo corpore, damni nobis?*
allatum ?? fuerit: veluti fi feruum tuum heredem ab aliquo in-
ftitutum antea ^^ quis occiderit, quam ?* iuffu tuo adiret 258 :
nam hereditatis quoque amiffae rationem effe habendam conftat.
Item fi ex pari mularum vnam, vel ex quadriga ?? equorum v
num. ?? occiderit, vel ex comoedis vnus feruus occifus fueritz
non folum occifi fit aeftimatio, fed eo amplius id quoque com-
putatur, quanti depretiati funt, qui fuperfunt. ^ $. rr. Li-
berum autem eft ei, cuiüs feruus occifus fuerit, et ** iudicio
priuato legis Aquiliae damnum perfequi , et capitalis criminis
eum ?? reum facere. $. 12. Caput fecundum legis Aqui-
liae ?? in vfü non eft. '$. 13. Capite tertio de omni cetero

. damno cauetur. - Itaque fi quis feruum ,. vel eam quadrupedem,

quae pecudum numero eft, vulnerauerit: fiue eam quadrupe-
dem, quae pecudum numero non eft, velüti canem aut feram
beftiam , vulnerauerit, aut occiderit: hoc capite a&tio confti-
tuitur. In ceteris quoque omnibus animalibus, item in omni-
bus rebus, quae anima carent: damnum iniuria datum ?^*, hac
parte vindicatur. Si quid enim vftum, aut ruptum, aut fra-
Ctum fuerit, actio ex hoc capite conftituitur: quamquam pote-
fat ?? fola rupti appellatio in omnes iftas càáufas fufficere.
Ruptum enim intellegitur, quod quoquo modo corruptum eft.
Vnde nor folum fracta, aut vfta, fed etiam fcifía, et colli(a,
et effufa, et quoquo modo perempta atque deteriora fatta, hoc
verbo continentur. Denique refponfum eft, fiquis inalienum
vinum, aut oleum id immiferit ?9, quo naturalis bonitas vini
aut olei corrumperetur: ex hdc parte legis ?" eum teneri.
$. 14. Illud palam eft, ficut ex primo capite ita demum quis-
que tenetur, fi dolo aut culpa eius homo, aut quadrupes occi-
fus occifaue fuerit: ita ex hoccapite, de dolo ?? aut culpa??,
de cetéro damno quemque teneri. ^*? Hoc tamen capite rion
quanti in eo anno, fed quanti in diebus triginta proximis **
res füerit, obligatur is, qui damnum dederit. ^ $. 15. Ac

. ne ^? Plurimi quidem verbum adicitur. Sed Sabino reCte pla-

cuit, perinde habendam aeftimationem, ac fi etiam hac parté
Plurimi verbum adiectum fuiffet. — Nam plebem Romanam,
quae Aquilio tribuno rogante ^? hanc legem tulit ^*, conten-.
tam fuiffe, quod prima parte eo verbo vía eft **. $. 16. Ce-
terum placuit, ita demum directam ex hac lége aCtionem ef-
fe, fi quis praecipue corpore fuo damnum dederit. Ideoque
in eum , qui alio modo damnum dederit, . vtiles a&tiones dari
: - folent:
addit 74. 21 Hal omittit i. . 22 Quanti is bodie omnes Charondae :
j 25 Hal. tantz.
24 Hal. vobis. 25 Vulgozllatum. o T T 0. Sic Hal. 26 Hal ante. 27
28 Hal. baereditatem adierit. 29. Ita re&tius ex L. 2 1. D.
ad L. Aquil. et Theoph. quam 2zadrigis: notatillavox hic quatuor equorum iuga
fine curru. V.. "Turneb. ad Cic. de fato, o't r o. Hal. quadrigis. 30 Hal. inferit

| quis. 31.Hal.inferit ex. — .32, Ke&tius vox ewm a quibusdam et Theophi-

lo abeffe videtur Charondae. o T o. 533 Cuiacii in Paratitl. D. et C. ad
L. Aguiliam fententia eft, hoc capite fuiffe cautum, fi quis aliquam vtilita-
tem nobis interceperit, cuius exemplum ex Plinio Natar. biflor. lib. YX. cap.
j9. de Anthia pifce attulit. De feruo corrupto hoc caput egiffe, multi conten-
dunt, et peculiari equidem libro Claud. Chifletius. De effutis tamen et eiectis
conceptum fuiffe, magua cum fpecie afferit Bynkershoek 1. O/f. :j. 24
Vulgo per zuiuriam datum. Omnes Chatondae: dammum imiuria bac parte. o T-
T 0. Hal. per iuiuriam datum. 35 Poterit omnes Charondae. o T T 0. 36
Accurfius sifcuerit: omnes Charondae immifcuerit. o r TO. Et fic quoque Hal
37 Hal. inferit Aguiliae. 38 In quibusdam re&tius ex dolo, id eft propter
dolum , idque magis placet Charondae. o TT o, 39 Hal. inferit et. 40
Hal. inferit Ex. ^ — 41 Nonnulli vetereslibri addunt retro. o T 0. 42 Hal.
At nec. 43 Hal nterrogante. 44 Hotmanus turpe Triboniani pecca-
tum hic redarguit, qui iz[fit fcribere debebat, quae etiam Gronouii cenfura eft
not. ad. Liu. lib. X. c. 13. Mox pro vfa eff legix v/us efet. o T 1.0. 45 Eägl.
' «[et,

66 | INSTITVTIONNM. ; LIB/ TV.-; TIEEAHOCUV.

folent: veluti fi quis hominem alienüm, aut pecus ita inclufe-
rit, vt fame necaretur: aut iumentum tam ** vehementer e-
gerit, vt rumperetur: aut pecus in tantum exagitauerit, vt
praecipitaretur: aut fi quis alieno feruo perfuaferit, vt in ar-
borem afcenderet, vel in puteum defcenderet, etis afcenden-
do. vel defcendendo, aut mortuus, aut aliqua corporis parte
laefus fuerit: vtilis aCtio in eum datur *". .Sed fi quis alie-
num feruum, aut *? de ponte, aut de ripa in flumen deiecerit,
et is fuffocatus fuerit: eo quod proiecit, corpore fuo damnum
dediffe non. difficulter intellegi poterit *? : ideoque ipía lege
Aquilia tenetur. Sed fi non corpore damnum ?? datum, ne-
que corpus laefum fuerit, fed alio modo damnum alicui conti-
gerit: cum non fufficiat ^*, neque directa, neque vtilis Aqui-
lia 5?: placuit eum, qui obnoxius fuerit, in faCtum actione
teneri: veluti fi quis mifericordia ductus , alienum feruum
compeditum foluerit, vt fugeret,
| TITT. IV.
DE INIVRIIS.

! ENERALITER iniuria dicitur, omne quod.non iure fit.
! Specialiter, alias contumelia, quae a contemnendo dicta
eft, quam Graeci Jpiy appellant : alias culpa, quam Graeci «-
iíuzux ^ dicunt, ficutin lege Aquilia damnum iniuriae? acci-
pitur : alias iniquitas et iniuftitia , quam . Graeci. xóiuíav . vo-
cant. QCum enim Praetor, vel iudex non iure contra quem
pronunciat, iniuriam accepiffe dicitur. $. r. Iniüria autem
committitur non folum, cum quis pugno, puta *, aut fulfti-
bus caefüs, vel etiam verberatus erit: fed et fi cui conuitium
factum fuerit; fiue cuius bona quafi debitoris, qui nihil debe-
ret ^, pofleffa fuerint ab eo, qui intellegebat nihil eum fibi
debere: velfi quis ad infamiamalicuius libellum, aut carmen?,
fcripferit, compofuerit , ediderit, doloue malo fecerit, quo
quid eorum fieret: fiue quis matremfamilias, aut praetextatum
praetextatamue adfectatus fuerit: fiue cuius pudicitia attenta-
ta effe dicetur: et denique aliis pluribus modis admitti iniuri-
am, manifeftum eft. ^ $. 2. Patitur autem quis iniuriam
non folum per femetipfum, fed etiam per liberos fuos, quos
in poteftate habet: item per vxorem fuam:. id enim magis

iuriam feceris: non folum filiae nomine tecum iniuriarum agi
poteít, fed etiam patris quoque et mariti nomine, Contra au-
tem 1i viro iniuria facta fit: vxor iniuriarum agere non poteft.
Defendi enim vxores a viris, non viros ab vxoribus aequum eft.
Sed et focer nurus nomine, cuius vir in * poteftate eft, iniu-
riarum agere poteft, $. 3. Seruis autem ipfis quidem nulla

iniuria fieri intellegitur, fed domino per eos fieri videtur. :

e[fet. 46 KHal. zta, 47 Wnus Charondae accommodatur, quae vox vtili-
um aQionum eftpropria. OT O. 48 Voculani aut priorem ignorat The-
oph, et libri Charondae. o T T o. 49 Hal, poteft. 50 Hal. inferit fuerit.
51 Coutigit, quam non [ufficit omnes Charondae. o TT O. 52, Hal. neque
ztils legis Aquiliae actio. !
1 Hal (/Spiy explicat. contumeliam. 2, Sic veteres MSS. 'Theophilus
et impreffi a Roberto Stephano: Baro autem aliique cum Haloandro £y-
XÀ3]X ,. Grotius in fl fp. u pr2] 40 legit. Poftea pro voce odiníory Salmaf.
C. 7. ad ius Attic. et de si0d. vfur. c. 17. veponit xi/xy , et hoc pr. a Tribu-
niano ex Pauli Hb. fimgulari et titulo de imiuriüis, cuius fragmentum extat in
Collat. LL. Mof. tit. 2. $. s. interpolatum eífe opinatur; quem Heraldus recte
confutat c. 46. Obf. et. Emend, et ad ius Attic. lib. W. c. g. Sed qui ipfe non
fatis placet Cl. Schultingio ad 4j&. $. y. In fine b. pr. Hotmanus legit: imiuria
eum affeciffe dicitur ; at nom opus eft, fi fubaudias, cum "'Theophilo , zs, con-
tra quem non zuve pronunciat. Minus affentior Colero, qui ftuporem "'Tribunia-
niin b. pr. accufat cap. 32. Parerg. cum magis verifimile fit,. Collationem LL.
Mofíaic. ex hoc pr. reftituendam efle. ov T 0. Hal. äyn?«.;;luæ, quod vertit cal-
pam. 3 Hal dammum iniuria datum , et/ mox oZuo,u[ocz/ xocj aàilay ,
quod vertit zuzguitatem et iniuflitiam., 4 In quibusdam , cum Vulgata ,. ad-
ditur pulfatus. o T'r o. Hal. inferit pulfatus , omiflo puta. 5 Veteres debito-

vis poffideautur , omiffis verbis quz uibil deberet. o't't o... . 6 Vox carmen de- |

quotiensin tuam contumeliam iniuria ei facta fit.

Non tatmen iisdem modis , quibus etiam per liberos et vxores:
fed ita cum quid atrocius comrmiffum fuerit, et quod aperte ad
contumeliam domini refpicit: veluti fi quis alienum feruum *
verberauerit, et in hunc. cafum actio proponitur. At fi quis
feruo conuitium fecerit, vel pugno eum percufferit: nulla in
eum aétio domino competit. $. 4. $i communi feruo ? in-
iuria faCcta fit, aequum eft non pro ea parte, qua dominus
quisque eft, aeftimationem iniuriae fieri: fed ex dominorum
perfona, quia ipfis fit iniuria, — $. 5. Quod fi vfusfructus in
feruo Titii eft, proprietas Maeuii, magis Maeuio iniuria fieri
intellegitur. $. 6. Sed fi libero *?, qui tibi bona fide fer-
uit, iniuria facta fit: nulla tibiactio dabitur, fed fuo nomineis

experiri poterit: nifiincontumeliam tuam pulfatusfit : tuncenim:

competitettibiiniuriarumattio. lIdemergo eft et inferuo alie-
no bonafidetibi feruiente: vttotiens admittatur iniuriarum actio,
$. 7. Poe-
na autem iniuriarum ex lege duodecim tabularum , propter
membrum. quidem ruptum talio erat: propter os vero fractum

nummariae poenae erant conftitutae, quafi ** in magna vete-
rum paupertate, . Sed poftea Praetores permittebant ipfis, qui

iniuriam paffi funt, eam aeftimare: vtiudex vel tanti reum ^^
condemnet , quanti iniuriam paffus aeftimauerit, vel minoris,
prout ei vifum fuerit, . Sed poena quidem iniuriarum, quae ex

lege duodecim tabularum introducta eft, in defuetudinem abi-

it: quam autem Praetores introduxerunt, quae etiam honora-
ria appellatur, in iudiciis frequentatur. Nam fecundum gra-
dum dignitatis, vitaeque honeftatem , crefcit aut minuitur ae-

. ftimatio iniuriae. . Qui gradus condemnationis et in feruili
perfona non immerito feruatur: vt aliud in feruo actore, aliud.

in medii aCtus homine, aliud in viliffimo vel compedito ^?
conftituatur. $..8.. Sed et lex Cornelia de iniuriis loquitur,
et iniurlarum aCtionem introduxit, quae competit ob eam . rem,
quod.fe pulfatum quis,. verberatumne, domumue fuam viin-
troitam effe dicat. Domum autem accipimus, fiue in propria
domo . quis habitat *^, fiue in conducta, vel gratis fiue hofpi-
tio receptus fit, . .$..9. Atrox iniuria aeftimatur vel ex facto:
veluti fi quis ab aliquo vulneratus fuerit ^*, vel fuftibus cae-

fus: velexioco, veluti fi cui in theatro, vel in foro, vel in
praeualuit. taque fi filiae alicuius, quae Titio nupta eft, in- |

confpectu. Praetoris iniuria faCta fit: vel ex perfona, veluti fi
magiftratus iniuriam paffus fuerit, vel fi Senatori ab humili **
iniuria facta fit, aut parenti patronoue fiat a liberis vel libertis.
Aliter enim Senatoris et parentis patronique, aliter extranei et

humilis perfonae iniuria aeftimatur. Nonnunquam et locus

vulneris atrocem iniuriam facit: veluti fi in oculo quis percut-
ferit **. Parui autem refert, vtrum patrifamilias, an filiofa-
milias talis iniuria facta fit: nam et haec atrox ** aeftimabitur.
| $. 1C.
eft in veteribus Cuiac. libris. Eft vero vox xit. Tabb. addita voce salum , quae
vtraque apud Horat. lib. 11. fat. :. Plin. l$. Xxvin. c. 2. et Arnob. Hb 1v. repe-
ritur. o 'r T o. Hal. inferit aut bifloriem. Hiflorimm 'Theoph. re&te interpretatur
71'56 0V Àoyov, orationen: pedeffrem, et hoc ipfum diligenter monitum videtur
a Iuftiniano, quod lex xit. Tabb. onali carminis tantum mentionem faciat. M A R-
CILIVS. 7 MHalinferit ezus. 8 Vulgata addit atrociter, citra neceffita-
tem. OT TO. Et idem Hal. 9 L. 16. D. boc tit. grauiffime huic $. obftare vi-
detur Cuiacio, L. a Cofta, aliis, quod non eft. Species legis illius eft talis: Se-
nator, qui ferui pro dimidia parte dominus eft, aeftimat iniuriam feruo fata
mille aureis, iudex condemnat reum in quingentos. Plebeius, qui dominus eít
alterius partis, ferui iniuriam acítimat centum aureis, iüdex condemnat eurm in
quinquaginta. Ita ex Imperatoris mente aeftimatio iniuriae feruo communi fadtae
non pro parte, qua quisque dominus elt, fed ex deminorum perfonis fit: iudex
tamen , fecundum Pedii fententiam, pro maiore parte, quam pro qua dominus
eft, damnationem non facit, fed quando pro dimidio domini funt, vt fupra,
vnicuique dimidium fuae aeftimationis adiudicat, quando autem partes domino-

, rum funt inaequales, inaequales etiam partes in fua cuique parti adiudicat. A-
| VERANIVS HEb. 1. . 21. Interpr. iur. ciu. 10 Hal. addit bomzni. II
| Quafi ex magna omnes Char. o T T o. 12 Vox reum abeft a libris prifcis et
| Theoph. o rTo. . 13 Vulgo additur zus aeffimationis, minus re&e. o TT O.
| Extant haec verba apud Hal. I4. Hal, babitet, 15 Hal. ab alio vuln. fit.

I6 Hal. inferit perfong. 17 Hal percuffus fuerit.. X$8 Hl inferit Zuzuria.

19 i

— -4 —

,.e'*ca'&u

—j

Ts U

— —— 4 —2 —— QU C -——

INSTITVTIONVM LIB.IV. TIT. IV. V. VI. 67

$. ro. In furnma *? fciendum eft, de omni iniuria eum, qui
paffus eft, poífe vel criminaliter agere, vel ciuiliter. Et fi
quidem ciuiliter agatur ?^?: aeftimatione facta fecundum quod
dictum eft, poena ^* imponitur. Sinautem criminaliter, off-
cio iudicis extraordinaria poena reo irrogatur: hoc videlicet
obferuando, quod Zenoniana Conftitutio introduxit, vt viri il-
luftres, quique fuper eos funt, et per procuratores poffint a-
Cionem iniuriarum criminaliter vel perfequi, vel fuüfcipere,
fecundum eius tenorem , qui ex ipfa manifeftius apparet,
$. x1. Nonfolum autem isiniuriarum tenetur, qui fecitiniuriam,
id eft, qui percuifit: verum ille quoque continebitur *?, qui
dolo fecit vel curauit ^*, vt cui mala pugno percuteretur.
$. 12. Haec a&tio diffimulatione aboletur. t ideo fi quis in-
iuriam derelinquerit, hoc eft, ftatim vt ^* paffus, adanimum
fuum non reuocauerit: poftea ex poenitentia remiffam iniuri-
am non poterit recolere, :

DE OBLIGATIONIBVS QVAE QVASI EX DE-
asb LICTO NASCVNTVR ,

SI iudex litem füam fecerit ?^, non proprie ex maleficio obli- |

gatus videtur: fed quia neque ex maleficio, neque ex con-
tractu obligatus eft, et vtique peccaffe aliquid intellegitur ,

licet per imprudentiam: ideo videtur quafi ex maleficio teneri:

et in quantum de ea re aequum religioni iudicantis videbitur,
poenam fuftinebit ?. $. z. Item is, ex cuius coenaculo ^,
vel proprio ipfius *, vel in quo gratis habitabat $, deiectum

effufumue aliquid eft, ita vt alicui noceret *: quafi ex malefi- |

cio obligatus intellegitur. Ideo autem non proprie ex malefi-
cio obligatus intellegitur, quia plerumque- ob alterius culpam
tenetur, aut ferui, autliberi. .Cui fimilis eft is, qui ea parte,

qua vülgo iter fieri folet, id pofitum aut fufpenfum habet, -

quod poteft, fi acciderit *, alicui nocere: quo cafu poena de-
cem aureorum conftituta eft. De eo vero quod deiectum effu-
fumue eft, dupli, quantum damni datum fit, conftituta eft a-
€&üio. Ob hominem veroliberumoccifum, quinquaginta aureo-
rum poena conftituitur. Si vero viuat, nocitumque ei effe
dicatur ^: quantum ob eam rem aequum iudici videtur, actio
datur. ludex enim cotmnputare debet mercedes medicis praefti-

tas, ceteraque impendia, quae in curatione facta fünt: prae-

terea operarum '?, quibus caruit, aut cariturus eft ob id,
quod inutilis factus eft. — $. 2. Si filiusfamilias feorfüm a
patre habitauerit, et quid ex coenaculo eius deiectum effufum-

19 In fumma igitur veteres. O T T O. 20 Hal, agitur. 21 Hal. inferitreo.
Z2 Hal temetur. 25 Hl fecit imiurium, vel qui procuramit. 24 Apud
Hal. decft vt. : :
1 Alü de obligationibus quafi ex deliclo: wt fupra rubr, cap. 1. O T TO.
2, Id cít, litis alienae periculum fufceperit, L. 2. L. :6. C. T. Quorum. appel-
lationes uon recipiantur, et vtitur eadem loquendi formula Seneca de confol, ad
Polyb. et Macrob. Jib. 11. Saturm. c. 12. 4 COS TA. —— 5 Hoc eft, tenetur prae-
ftare id, quod reuera intereft, in quo aeftimando verfatur religio iudicantis.
Sin autem per dolum malum aliquid committit, veram acftimationem litis prae-
ftare tenetur cum difpendio aeftimationis, id eft, cum infamia L. :5. $. 2. D.
de iudic. L. 2. C. de poema iud. qui male indic. A CO S'T A. 4 In coenacu-
lis, vt fuperioribus aedium locis, plebs humilis habitare folebat: vnde pericu-
lófi cafus et deiectiones, de quibus graphice Iuuen. fat. 3. cuius vt et Symmá-
chi et Vitruuii et Tertulliani loca attulit A COSTA. 5 Hal. addit vel con-
dato. 6 Hal. Pbabitat. 7 Itain D. at omnes codices manufcr, Charon-
dae z0ceretur. O T TO. 8 Hal. ceciderit.
cetur omnes libri veteres et Digefta. o r T 0. IO [|ta etiam D. alii operas.
o T TO. Sic Hal. II Hal. fzerit. IZ Hal. addit effe. I3 Genus ho-
iminum, quod male audire folebat, Horat. fat. g. líb. 1. Inde formn Appi dif-
fertum mautis, cauponibus atque malignis et fat. 1. Perfidus bic caupo. Cf. Cu-
iac. lib. XXVII.. Obf. c. 31.. L.3. $. 1. D. b. t. A COS T A. 14 Vulgo dolo at
jurto: íed Cuiac. et Hotman, maluerunt damno, ex L. y. $. fin. D. de obl. et adt.
et L. fiii. D. naut. caup. Neque etiam de omni dolo, fed feruorum tantum actio
erat poenalis. o T T o. 15 Hal. exercet, 16 Hal. inferit ueque ex malefício.

I Omnino diftinguenda funt , formula, illa nempe verborum folemnitas
et conceptio, qua componebatur et edebatur a&tio, et aQio ipfa, ius, pote-

9 Viuet nocitumque eieffe di- |

ue fit **, fiue quid pofitum fufpenfumue habuerit, cnius ca-
füs periculofus eft: luliano placuit, in patrem nullam effe a-
Cionem, fed cum ipfo filio agendum *?, — Quod et in filiofa-
milias iudice obferuandum eft, qui litem fuam fecerit. $. 3. l-
tem exercitor nauis , aut cauponae !'?, aut ftabuli, de dam-
no 7^ aut fürto, quod in naui, aut caupona,-aut ftabulo fa-
Ctum erit, quafi ex maleficio: teneri videtur: fi modo ipfius
nullum eft maleficium, fed'alicuius eorum, quorum opera na-
uem, aut cauponam, autftabulum exerceret 55, « Cum enim **
neque ex contractu fit aduerfus eum conttituta haec actio, et
aliquatenus culpae reus eft, quod opera malorum hominum v-
teretur: ideo quafi ex maleficio teneri videtur. In his autem
cafibus in faétum a&tio competit, quae heredi quidem datur,
aduerfus heredem autem non competit,

EPL-VÍ
DE ACTIONIBVS.

SVPER'EST', vt de aCtionibus loquamur. AG&io autem ni-
9 hil aliud eft, quam ius * perfequendi iudicio ?^, quod fibi
debetur?. —— $. r. Omnium ^ aCtionum, quibus inter aliquos,
apud iudices arbitrosue *, de quacumque re quaeritur, fumma
diuifio in duo genera deducitur ^: aut enim in rem funt, aut
in perfonam. Namque agit vnusquisque aut cum eo, qui ei
obligatus eft, vel ex contractu, vel ex maleficio: quo cafu
proditae funt actiones in perfonam, per quas intendit aduería-
rium ei dare aut facere oportere, etaliis quibusdam modis ".
Aut cum eo agit, qui nullo iure ei obligatus eft, mouet ta-
men alicui de aliqua re controuerfiam : quo cafu proditaeactio-
nes in rem funt: veluti fi rem corporalem poffideat quis;
quam Titius fuam elfe affirmet , et poíieffor 5 dominum ? fe
effe dicat *?: nam fi Titius fuam effe intendat: in rem actio
eft. $. 2. Aeque fi agatius fibi effe fundo forte, vel aedi-
bus vtendi fruendi, vel per fundum vicini eundi agendi, vel
ex fundo vicini aquam ducendi: in rem aCtio eft. Eiusdem

generis eft actio de iure praediorum vrbanorum: veluti fi agat

ius fibi effe altius aedes fuas tollendi, profpiciendiue, vel pro-
iciendi aliquid, vel immittendi tignum in vicini aedes. Con-
tra quoque de vfufruttu, et de feruitutibus praediorum rufti-
corum, item praediorum vrbanorum, inuicem quoque prodi-
tae funt actiones: vt fi quis intendat, ius noh effe aduerfario
vtendi fruendi, eundi agendi, aquamue ducendi, item altius
tollendi, profpiciendi, proiciendi, immittendi **: iftae quo-
que actiones in rem fünt, fed negatiuae, Quod genus actio-
| : nis
ftas, facultas agendi perfequendique, quod debetur, vt contra Cuiacium ius
hic formulam interpretantem re&te pluribus docet A CoS T A. 2 ld eft, a-
pud pedaneos iudices a magiftratu datos, quod tamen nouiori iure ita explica-
bis: fiue iudicium agatur apud ipfos magiftratus, Ífiue apud iudices datos in
quibusdam caufis L. 2. et vit. C. de pedan. iudic. A Cos TA Hal. im indicio.
3 Nempe proprie quis debere dicitur id, ad cuius praeftationem ex facto fuo
obligatur : hic etiam debere dicitur, qui tenetur facere vel reftituere, quamuis
fe ad id non obligauerit, L. 178. $. ?. D. de verb. fignif. vt adeo tam in rem ,
quam in perfonam a&io contineatur. Noodt ad D. de femat. p. 49. —— 4 Kal.
inferit autem. —— 5 Arbitrorum duo genera funt, dati et compromiffarli, Dan-
tur a Praetore in iudiciis bonae fidei, etíunt veri iudices, quamquam in ftricti
iuris iudiciis iudices proprie appellentur. Compromiffarii funt, in quos a.garti-
bus compromiffum eft. wMvRETVs. 6 Hal didacitur. * Quid fibi bis vl-
timis verbis velit Imperator, perquam dubium eft, ita vt eximius ille ICtug la.
nus a Cofta fibi non conftet bic im totis prioribus et poflerioribus * in prioribus
Cuiacium refutat, qui deactionibus, quaeinrem funt et concipiuntur , fed ipfa
vi et poteftate perfonalibus explicat, fimnul ipfe ea verba ad a&iones ex malefi-
cio et quafi maleficio refert: in pofterioribus adieciffe Imperatorem vult et aj
quibusdam modis , vt oftenderet, a&tiones perfonales non eflead haec verba dare
facere adftri&as , fed bodie poffe eas varie concipi, vt res poftulet, aduerfíari-
um tradere, Íoluere, praeftare aut fimile quid facere debere. 8 Hal. pof-
feffor autem. 9 Hal. inferit ezus. 1O Scilicet contrauindicatione, qua
opus erat in illa folemni vindicationis forma ex L. xir Tabb. introducta: fed
in alterailla iinus folemni a Prudentibus introducta, qua vnusquisque res fuas
non ex cauía Quiritium, fed ex iure gentium vindicabat, ea nibil fuit opus,
Vid.lan. a Cofta £. 1. et inprimis Schilterus Exercit, ad D. Vt. $. 14 ir Hal
i jofpicieue

68

Nam in his is agit, qui non poffidet: ei vero, qui poffidet *?,
non eft aCctio prodita, per quam neget rem actoris effe, Sane
. vno cafu *? qui poffidet, nihilominus a&toris partes obtinet,
ficut in latioribus Digeftorum libris opportunius apparebit.
$. 3. Sed iftae quidem aCtiones, quarum mentionem habui-
mus **, et fi quae funt fimiles *^, ex legitimis et ciuilibus
caufis defcendunt. .Aliae autem funt, quas Praetor ex fua iu-
risdictione comparatas habet, tam in rem, quam in perfonam:
quas et ipfas neceffarium eft exemplis oftendere. .^^ Ecce ple-
rumque ita permittitur ** in rem agere, vtvel a&tor diceret"*,

fe quafi vfücepiffe, quod non vfuceperit: vel ex diuerfo pof--

fefforem '? diceret ^9 , aduerfarium füum non víucepitte,
quod vfuceperit. $. 4. Namque fi cui ex iufta cauía res a-
liqua ^* tradita fuerit, veluti ex caufa emptionis, aut donatio-
nis, aut dotis, aut legatorum, necdum eius rei dominus ef-
fettus eft: fi eius rei poffeffionem cafu amiferit, nullam habet
directam in, rem aCtionem ad eam perfequendam : quippe ita
. proditae funt iure ciuili aCtiones, vt quis dominium fuum
. vindicet, Sed quia fane durum erat, eo cafu deficere actio-
mem, inuenta eft a Praetore actio ??, in qua dicitis, qui pof-
feffionem amifit, eam rem fe víucepiífe ^* , et ita vindicat fu-
am effe: quae actio Publiciana appellatur, quoniam primum a
Publicio Praetore in edicto propofita eft. $.:5. Rurfus ex
diuerfo, fi quis, cum Reipublicae caufa abeffet, vel in hofti-
4um poteftate eflet, rem eius, qui in ciuitate effet ?^*, vfüuce-
perit: permittitur domino, fi poffetlor Reipublicae caufa abef-
fe defierit, tunc intra annum ??, reícifla vfucapione, eam
petere: id eft, ita petere, vt dicat, polfefforem vfuü non ce-
piffe, et ob id fnam rem effe. Quod genus attionis quibus-
dam et aliis fimili aequitate motus Praetor accommodat: ficut

ex latiore Digeftorum, feu Pandectarum volumine intellegere

licet, $. 6. Item fi quis in fraudem creditorum rem fuam ali-
cui tradiderit: bonis eius a creditoribus ex fententia Praefidis
poffeffis ^?, permittitur ipfis creditoribus, tefcifía traditione,
eam rem petere: id eft, dicere eam rem traditam nonefle: et
ob id in bonis debitoris manfiffe. $. z. ltem Seruiana et
Quafi Seruiana, quae etiam hypothecaria vocatur, ex ipfius
Praetoris iurisdiCtione ?* fübftantiam capiunt. —Seruiana au-

gro[piciendiue vel proüciendi immittendiue. 12 Hotman. ez veró, qui mon
polfidet, et ftatim pro actoris legit alterius , vel aucloris. Charondas Iib. 11. Ve-
rif. c. 2. in plerisque codicibus vocem a&oris expunQam reperit, et 'Theophi-
lus omifit. At Cuiac. Balduin. et Pacius acoris explicant a&uri. o T T o. 13
Aemilius Ferretus ex duobus codicibus peruetuftis legit. o2 vuo cafu , inuito
'Theophilo'et Roberto /;5. 1. Rec. lect. c. $. Baro fame iu boc cafu; Muretus u

vmno cafu; ali faue illo cafu: fed recepta le&io ex veteribus libris confirmatur. -

OT TO. I4 Scilicet et realium et perfonalium , earum nempe, quarum pro-

ditae funt a&iones vel legibus, vel ex cura Prudentum , ciuilibus verbis, vt a--

cute obferuat MARCILIVS. 15 Puta vtiles, quae dantur ad inftar et. fimi-
litudinem dire&arum. MARCILIVS. . 16 Hal inferit VT. 17 Hal per-
mnittit Praetor. 18 Hal. dicat. 19 Hotmanus, Charondas, Dalduinus,
Terretus et Ruffardus legunt poffefforem, tum propter librorum au&oritatem ,
tum quia res id [poi*mlat ; idque Cuiac. z z0tis et 'Theophilus confirmat. Accur-
fius vero, vitiofa le&ione dubius, poffefforem petitorem interpretatur. V. Chri-
ftoph. Riccii Vnd. iur. cap. 16. o'r ro. Hal. poffeffor, quod et in Ottonis e-
ditione legitur. 20 Hal dicat. 2r Quidam ex Theophilo reponunt
aliena: fed nihil mutandum cenfet Fabrotus, quia Paraphraftes luftinianum in-
terpretatur. O T T O. 22, Non tam eX fua auctoritate, quam ipftus iuris ciui-
lis, quod poft impleta tempora bonae fidei pofíeffori vindicationem- dat aduer-
fus quemcunque, ita, vt illa tempora Praetor fuppleat aduerfus malae fidei poí-
fefforem. MARCILIV S. 23 Se quafi vfucepi[Je in pluribus Charondae, quos
probo. o T T o. Hal. inferit quam v[u non cepit. 24. Omn. Char. eff. o't'T 0.
25 Sunt alias a&iones Praetoriae rei perfecutoriae perpetuae: haec autem non
eft, quod contra ius ciuile datur, L. 35. D. de oblig. et acl. id- eft, contra vfu-
«apionem iure ciuili introdu&am. 4 CoSTA. 26 Hunc verborum ordinem
