obin Otuiffet. GE B. 83 Hal. tsuc. GEB. — 84 Taur. fcribere debebat: Im-
Bentius, idque eo magis, quod Flor. correctum fit. Etiam Hal. habet: fuuen-
liu$. B R. 85 Aut: confulis, videtur refcribendum: aut: confulucris. |Con- 4
tra in L. 6. fequ. tit. in fine erat: potuerit, pro; poterit. Prius habent omnes.
BR. Etiam Hal. fed recentiores: confuluevis. GEB. 86 Hal. et omnes:
valde. BR. 87 Hal b. V. vefponforum vefpondit. GEB. — 88 Hal. babe-
rent. GEB. 89 Hal pracfigit: Idem vefpondit. — Ex bis etc. GER.

W

I
j

ber
i
Beti
ln

)

PELILTTN

"BN

0
me-

fl«

Xe-
litd 4 Zt
;
]las

EA

' Jth
yil
qu

C ER
r
u
m
ius 1
Tair
: dir
u
Con
ye5»
nes;
u
E5

90

À

d* 87958 i

LA tuuus,

£m óti.
ü L

Lt elf ,

lo^ "j

; DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. L II

421

venwit neo n Qrece ; L€qiiur,

quae fcriptura ?? paterfamilias a'ddi//t, [rXvrgy mjv ?* 6*:04;;77'21

xqv fhovAoue eivoy xupíxy &mi Tcqc é£ovcíac] ?^* vidéri eüm
voluiffe; omnimodo valere ea, quae reliquif, etiam fi intefta-
tus decetfiffet. | . feveten-, sH !
XXX. Ipnzw ||libro III. Sententiarum.]|| SrwGvros

f

teftes, qui in teftamento adhibentur, proprio clirographo ad- -

notare conuenit, quis et cuius teftamentum fignauerit.
i. .. XXXI. Inxew ||libroVjSententiarum.|| Ervs bona,
?ui fe Imperatorem faécturum heredem effe iaCtauerat ??, a
ifco occupari non poftunt. ! 2b
TITS dL |
DE LIBERIS ET POSTVMIS HEREDI-
BVS INSTITVENDIS,Í vEL EX-,.
HEREDANDIS "u« préterdur]
ä.ï:ïgefvuffyg |libro I. ad Sabinä |
viD fit nominatim exheredari ?^, videamus: nomen, et
' praenomen ?, et cognomen eius dicendum eft: an fuffi-
cit vel vnum ex his? Et conftat fufficere.
II. Inkex ||libro:VE-Regulerum|| NowriNATIM
exheredatus filius -e&- ita videtur, FiLIvs MEVS EXHE-
RESs ESTOS|^a fithecnomen eius expreffum fit, fi modo vni-

b CU

Aet, cusífit: namji plures funt filii, benigna *6 interpretatione po-

tius a plerisque refpondetur, nullum exheredatum effe.,,,c, cr
lII Ingw ||libro E-ad-Sabimeme]| E sr ipepéerce-
rit? filium dicere, ex Seia autem natum dixjt, reCte exhere-
dat: et, fi cum conuicio dixerit, NON NOMINANDVS, vel
NON FILIVS MEVS, LATRO, GLADIATOR, magis eft,
vtjre&te exheredatus fit: 9 et, fi ex adultero * natum dixe-
rii. S-r. Pure autem filium 'xheredari ? TIulianus putat:
uajfententia vtimur. $. 2. Filius ? inter medias quoque he-

redum'inftitutiones recte exheredatur, et erit a toto gradu

fummotus, nifi forte ab vnius perfona eum teftator exhere-

l'er. dauerit: nam, fi hoc fedit, vitiofa erit exheredatio: quemad-

modum Ífi ita eum exheredauerit, o vxsovrs wiuri '?

l 3f fc.. ERITjFiLIVS, EXHERES ESTO: Dam, vt Iulianus Jfcri-
bit **, huiusmodi exheredatio vitiofa eft, quoniam poft adi--

tam hereditatem voluit eum fummotum *?, quod eft inpoffi-
bile. $.5. Ante heredis i.n&itlgggo em exheredatus, ab omni-
bus gradibus fummotus eft. $&—4-jInter duos-euwkeemr gradus *?
exheredatus, ab vtroque remotus eft, fecundum Scaeuolae fen-
tentiam, quam puto veram. $. 5. In eo qui miícuit *^ duos
gradus, exheredationem valere, Mauricianus '? reCte putat:
veluti PRIMVS HERES ESTO, EX SEMISSE: SI PRI-
MVS HERES NÓN ERIT, SECVNDVS EX SEMISSE "?
HERES ESTO: TERTIVS EX ALIO !* sEMISSE HE-
RES ESTO, !Ü piLivs EXHERES ESTO: SI TER-
TIVS HERES NON ERIT, QVART V)g'j HERES ESTO:
nam ab vtroque gradu fummotus eft. — $. 6. Si ita teftatus/fit/
paterfamilias, vt a primo quidem gradu filium, praeteriret, a

fecundo folo exheredaret :4 Sabifiüs ét Caffius ét Iuliarius pu-

)'JS

tant, perempto primo gradu, teftamentum ab eo. gradu exor- .

90 Hal. fcripturae. Vulg.in fcriptura. Ceterum verba haec: quae fcriptura pa-
terfamilias addidit, fübiiciuntur cum in Nor. tum in Vulg. editionibus, demum
Graecis. BR. — 91 Hal. vévrw «. 92 Haec Graeca vulgo vertuntur; Hoc
teflamentum volo effe vatum, quacunque vatione poterit. Hal. habet in latine ver-
fis: bocque teflumeutum vatun effe volo quacunque ratione effe vel licebit vel po-
terit. GE B. 93 Hal. et Vulg. ia&auerit, BR.

I Hal. addit: velpraetevitit. GE B. — 2 Hal.exbaeredare, GE B. — 3 Hal.
pronomen.GEB. — 4aHaletVulg.etfi.BR, 4b5 Taur.Vemigna, — 5 Ruflardus:
perceperit. rectior eff Flor.. YYuic aduerfus Hugo a Porta in II. annotat, in Flor. ha-
beri: perceperit, quod tamen vix puto. certe id a nobis animaduerfum non elt.
EBR. Coníuluit tamen Idem de hac re Saluiuium, qui in fchedula faepius 1am
indicata ad marginem reípoudit ; Pepercerit watatum recentiori mann in. Verce-
perit.GzB. —6 Hal.praefigit Sed. GEB. — '7 Gothofr. in nota: ex adulterio. Ha-
loand. Sedita quoqué omnes, Tu vide Cuiac, IV. ad Afric. ad L. 1 4. iu fin. b t B 8

| Vulg. inferunt: Paeres. BR«

dium capere, vnde filius exheredatus eft: quae fententia com-
probata eft. - !
IV. Inew ||libro IIL. ad Sabinum.| Pracxr,
omnem mafculum poffe poftumum heredem fcribere, fiue iam
maritus fit, fiue nondum vxorem duxerit: nam et maritus
repudiare vxorem jpoteft, et qui non duxit vxorem, poftea ma-

bit, non vtiquejis/folus poftumus fcriptus videtur, qui ex ea,
quam habet vxorem, ^&i natüs eft, vel is ?9, qui tunc in vtero
eft, verum is qpoque, quijex quacumque vxore nafcatur.
SabissV. äIA&g;&z ENVvS; ^' ||libro I. ex Caffio.] Ipnko-

| ov & qui poftümum heredem inítituit, fi pofi teftamentum fa-

Ctum mutauit matrimonium, is inftitutus videtur, qui ex po-
fteriore matrimonio natus eft. !
VI. Vrriamwvs |llbrolIT. adSabinum.|| SEp Es
quaefitum, an is qui generare facile non poffit, poftumum he-
redem .facere poffit? Et fcribit ^? Caffius et lajiolenus ??,
poffe: nam et vxorem ducere et adoptare poteft. $. Spadonem
quoque poffe poftumum heredem fcribere, et Labeo et Caf-
fius fcribunt: quoniam nec aetas nec fterilitas ei rei impedi-
mento eft. $-& Sed/fi caítratus fit, Iulianus Proculi opinio- /
nem fecutus, non putat poftumum heredem poffe inftituere:
quo iure vtimur. $. 2. Hermaphroditus plane ?*, fi in eo
virilia praeualebunt ??, poftumum heredem inftituere poterit..
VILPavrvs./||libroL. adSabinum.|]| Sr rxxz1vs?*,
qui in poteftate eft, praeteritus ?? fit, et viuo patre decedat:
teftamentum non valet: nec fuperius rumpetur: et eo ??
iure vtimut. z. ! 4 4 5
VIII. PowPourvs l|libro & ad Sabinum.]| S: ??
PRIMO herede inftituto, filium exheredauero, a fecundo au-
tem fubftituto non exheredauero, et, dum ?? pendet an prior
aditurus fit, filius decefferit: fecundum ?* fententiam, qua
vtimur, non erit/fecundus heres, quafi ab initio inutiliter in-
ftitutus, cum ab eo/filius exheredatus non fit. |Quod7?^ fiin
poftumo filio idem acciderit ??, vt natus viuo patre, a quo
exheredatus fit, moriatur, eadem dicenda erunt de fubftituto:
quoniam, cut eft natus filius, loco eiüs elt, qui fuperftes eft.
J—IX. Pavrvs. ||libro L. adjSabinum.|| Sx ovis
poftumos, quos per aetatem aut valetudinem habere forte non

uod natura magis in hominej generandi| et confuetudo fpe-
gïanda eft, quam temporale vitium, aut valétudo, propter
quam abdücatur 35 homo a generandi facultate. $. r. Sedef
fi ex ea, quae alii nupta fit, poftumum quis heredem inftitue-
rit: ipfo iure non valet, (quod, turpis fit infitutio. $. 2. $1
filium exheredauero, nepotemque ex eo praeteriero, et alium
heredem inftituero, et fuperuixerit filius poft mortem meam,
licet ante áditam.hereditatem decefferit, non tamen nepotem |
rupturum teftamentum, Tulianus et Pomponius et Marcellus
aiunt. Diuerfumque eft, fi in hoftium poteftate filius fit, et
decefferit in eodem ftatu: rumpit enim his cafibus nepos te-

ftamentum: quod moriente auo |filii iusj pependerit ?^, non
abfcifum,

9 Vulg. inferit: autem. BR. Io Hal. et
II Vulg. fcripfit. BR. 12 Hal. et Vulg.
13 Hal. Sed etimm iuter duos gradus. G EB. I4. Hal.
15 Hal et Vulg. Martianus. B R. 16 Ap. Hal. ex fe-
17 Hal. alia. GEB. I8 Hal.praefigit et. GEB.
. 20 Ap. Hal. is, abeft. GER. 21 Hal lIA-
BOLENVS. GEB. 22, Hal. et Vulg. feribunt. BR. 23 Hal. laboleuus.
GEB. 24 Vulg. maxime, pro: plaue, deleto commate. BR. 25 aur.
pmeBalebu'nt. G E B. 26 Hal. addit: ezws. GEB. 27 Bafil. &uvupóveuvoc
ix97, BR.. . 28 Vulg. boc. BR. 29 Hal. et Vulg. inferunt a. BR. 30
Haï. inferit d. GEB. — 31 Hal inferit: [uliani, quod haufifle vidztur ex L.
| 3., $. vit. b. t. BR. 32, Hal. Sed et, loco: Quod. GEB. 33 Taur. acc E-
derit. G E B. 34 Hal. rumpit. GEB. 35 Hal. et Vulg. qbdzcatuï.a BR.
36 Blaubl. filius vepudiauerit, Steph. filius repedauerit. Klal. filius pependerit.

8 Vulg. exbaeredandum. BR.

fubinoueri. B R.
immifcuit. G EB. -
miffe, abfunt. GEB.
19 Hal. addit: poteff. BR.

Ant, Auguftin. denique et Taur. filI i&5 pependerit. — Scilicet Flor. eít; filius.
.Hhhh | BR.

*
l";.

LA a :

. . * * Ld i
poteft, heredes inftituit: fuperius teftamentum rumpitur **: 2 .
: 1
L

x $ à L ;Ja/:rv.lf
ritus effici *?: nam et cum maritus poftumum heredem fcri- ^;

LA

et,,

P
- WE

-2 m

J t4».

L

i.

)

3 L
Em .'fe;s»i'amw 0.
pr* . "
C
L €t
L. g rb
/ etie,
. )J -
| ^eer um ,
. f;)'ro/
/

422 DIGESTORVM

abfcifum, vt füperiore cafu 37, fuerit. SSed et fi heres infti-
tutus omiferit hereditatem, erit legitimus heres: quoniam
haec verba, s1 1rNfrEsTA TO/?? MonrTvR, ad id tempus
referuntur, quod ?? teftamentum deftituitur, non quog. mo-
ritur. .$-3. Sed ff'ex ea, quam nefas fit ducere, pofltimum,

heredem inftituero, non putat rumpi teftamentum Pomponius.

. $. 4. Sed, /fijper adoptionem fororem fattam habeam, potero

poftumum ex ea heredem inftituere: quia, adoptione foluta,
poffum eam ^4P ducere vxorem. . x
X. [PowPoxzvs. ||libro L. ad Sabinum.|| Cowwo-
pnissiME, ^^ is, qui nondum natus eft, ita heres inftituitur,
SIVE VIVO ME, SIVE MORTVO, NATVS FVERIT,
HERES ESTO: aut etiam pure, neutrius temporis habita
mentione: fi alteruter cafüs omiffus fuerit, eo cafu,|qui/omií-
fus fit ^?, natus rumpit teftamentum: quia hic filius **. nec ^^
fub- condicione quidem fcriptus heres intellegitur, qui in hunc
cafum nafcitur, qui non eft teftamento adprehenfus *5. — .
XI. Pavrvs ||libro ;ITI; ad Sabinum.|| Iw svzs
heredibus euidentius apparet, öbntïnuatiqnem domin.ii [gg: rem
iperducere, vt nulla videatur hereditas fuiffe, quafi ol.m.l hi:do-
mini eífent, qui etiam viuo patre quodammodo domini exifti-
mantur *^5: vnde etiam filiusfamilias appellatur, ficut pater-
familias: fola nota hac adiecta, per quam diftinguitur genitor
ab eo, qui genitus fit: itaque poft mortem patris ifon here-
ditatem percipere videntur: fed magis liberam -benorum-ad-
miniftrationem confequuntur *?: Wac ex caufa, licet non fint

] tamen ^ iili heredes inftituti, ^? domini funt: necobftat, quod licet *? eos

f ï]uo:f",
/

"

13 -»g—)hian«t N a,

exheredare, jquod;5? et occidere licebat ?. |
XII. VrPiawvs.]|libro IX. ad-Sabimmm|| Qvop
dicitur filium natum rumpere teftamentum, natum accipe, et
fi exfecto ?^ ventre editus fit: nam et hic rumpit teftamen-
tum, fcilicet/fij nafcatur in poteftate, $. 1. Quid tamen, fi
non integrum animal editum fit, Egmwpg'lgykamgg.). .an adhuc
teítamentum rumpat? et * hoc * tamen ?? rumpit.

ia XIIL /IvuzANYvS ||libroYXXXIX. Digettorum.|| Sr

] habelt.

Lj ,C*u/?n ei

^
| Jox/& A tepeeeft ad-

f " r
ftcot . 0L

ITA fcriptum fit, sr-FILIVS MIHI NATVS FVERIT,
EX BESSE ?* HERES ESTO: EX RELIQVA PARTE
VXOR MEA HERES ESTO ??: SI VERO FILIA MIHI
NATA FVERIT, EX TRIENTE HERES ESTO: EX RE-
LIQVA PARTE VXOR HERES ESTO: et filius, et filia
nati effent, dicendum eft, affem diftribuendum effe ** in feptem
partes, vt ?* ex his filius quattuor, vxor duas, filia vnam par-
tem habeat: ita enim fecundum. voluntatem teftantis, filius
altero tanti) amplius habebit, quam vxor: item vxor altero
tantojamplius, quam ?* filia: licet enim fuptijïiuris regulae
conueniebat ??, ruptum fieri teftamentum, attàmen, jquum 9?
exivtroque nato teftator voluerit vxorem aliquid habere, ideo
ad huiusmodi fententiam humanitate függerente decurfum eft :
quod etiam;Iuüentio Celfo apertiffime placuit. $. r. Regu-
la ** eft iuris ciuilis, qua conftitutum eft, hereditatem 9? adi-
mi non pofle, propter quam liberet heres effe iuffus,|9? quam-
uis dominus ademerit eodem teftamento libertatem, nihilo mi-
nus et libertatem et hereditatem habebit. $. 2. Teftamentgm)

BR. 57 Hal. wec abfeifum teflameutum (vt fuperiore cafu) fuerit. GEB. — 38
Hal. et Vulg. znteflatus. BR. 39 Gothofr. in nota: 440. Ita nempe hic et
mox iterum Florentiae iam correctum eft, et habent omnes. nm. Etiam Hal.
GE B. 40 Hal. et Vulg. inferunt: poffea. BR. 4t Vide Freher. 1. Pa-
vergor. 2, et bynkersh. VIIT. Obf. 22. GEB. — 42 Hal. quo omijfus efl. GE.
45 Ap. Hal. bic filius, abfunt. GE s. 44 Hal, se. GE z. 45 Vulg. comn-
prebenfus. Hal. et MSS. complura cum Flor, faciunt, BR. — Pal. i. II. HHI. IV.
V. Otob. GER. 46 Hal. exiflimabantur. — 47 Mal. confequi. GEB. 48
Hal. et Vulg. praefigunt: tamem. BR. —— 49 Hal. liceat. 50 Hal. et Vulg.
quof, loco: quod. BR. 51 Vide Noodt. ad tit. D. de-bis qui fumt fui vel
al. iur. Oper. T. II p. 25. et Differtationem meam de Patria Poteflate IL. c.
Il. $. $. GER. 52; Bafil. ó à£ dvavouzé. BR. 53 Hal. etiam, loco: ta-
?eh. GER. 54 Taur. EX 4ESSE. GER. 55 Vulgo: ex reliqua parte
vxor tmea beves effo, abíunt. BR. 56 Ap. Hal. ejfe, abeft. — . 57 Conf. Iof.
Aueranium £, Interprét. Iur. 21. GEB. — 58 Flor. eft; qum, vt etiam dedit

LIB. :XXVIIL

enm eau(Jam exbaeredaret: probeturque patrem etc. GX B.

TIT. I

quod hoc modo fcribitur, TrrT1vs POST MORTEM rFI-

.LI1 MEI HERES ESTO,-FILIVS EXHERES ESTO,

nullius momenti eft: quia filius poft mortem fuam exhereda-

tus eft: quare et contra tabulas paternorum libertorum hu-

iusmodi filius bonorum poffeffionem accipere poterit.
XIV. RICANVS ]|llibro IV. Quaeftionum.|| | Si
POSTVMVS 4 primo gradu exheredatus, a fecundo praeteri-
tus fit: quamuis eo tempore nafcatur, quo /àdj hereés primo
gradu fcriptos pertineat hereditas, fecundum tamen gradum
vitiari placet, ad hoc, vt praetermittentibus inftitutis ipfe he-

res exiftat: immo et fi defunctojeo 5* heredes inftituti omi- f;,—'**f u

feriàt/ hereditatem, non poffe fubftitutos adire. Itaque et fi Coheres, m: |

a primo gradu exheredatus, a fecundo praeteritus, a tertio ex- f?ff" 'æpj W
heredatus fit, et viuentibus primis et deliberantibus decedat t æff—cr
quaeri folet, omittentibus primis aditionem, vtrum ad eos, qui
tertio gradu fcripti fint, an potius ad legitimos heredes perti-
neat hereditas? quo et ipío cafu re&ius exiftimari putaujt, !25
ad legitimos eam pertinere. Nam et cum duobus heredibus
infüitutis, et*e-fingulorum locum facta fubftitutione, a primis
exheredatus poftumus, a fecundis praeteritus fuerit: fi alter
ex inftitutis omiferit, quamuis poftumus excludatur, non ta- N
men magis fubftitutum admitti. $. 1. Quod vulgo dicitur, i.

eum gradum, a quo filius praeteritus fit, non valere, non vs- ,
quequaque verum/effe ait)95: nam fi primo gradu heres in-! J &ral,
ftitutus fit filius, non debere eum a fubftitutis exheredari :
ideoque fi filio et Titio heredibus inftitutis, Titio *9 Maeuius ) ^c£-.
fubfüitutus fit, omittente Titio hereditatem, Maeuiur eam adi-
re poffe, quamuis filius, $Z fecundo gradu exheredatus non
fit. $. 2. Si quis itafcripferit, rt1&, ovEgMw scro xex
ME NATVM NON ESSE, EXHERES ESTOf?: harc ex-
heredationem ita nullius momenti effe ait, fi probetur ex eo
natus: non enim videri quafi filium exheredatum effe, cum 9? — —
elogium jipater, cum; ?? filium exheredaret, propofuiffet, et LJFW?*"W»,
adieciffet propter eam caufam exheredare: probatur ET
patrem circajcaufab, exheredationis erraffe. — /

|dJdem XV. IV r.p1 ; ||libro L. ad Sabinum.|| IpnEw eft
et fi ita dixerit, 1LLE i1LLIVS FILIVS EXHERES

ESTO, patrem ei adulterum per errorem adfignans.

XVL AfsRrcAwvs ||libro IV. Quaeftionnm.|| Sr
FILIVS heres inftitutus fit, omiffo poftumo, filioque fubfti-
tutus nepos ex eo fit: fi interim moriatur filius, poftumo [gfäïij
nato, nepotem tam patri, quam auo fuum heredem futurum:
quod fi nemo filiói fubftitutus fit, et folus ipfe inftitutus fit,
tunc, quia eo tempore, quo is moriatur, certum elfe incipit,

patri heres exiftat ^?: ficut euenire folet, cum fuüb ea condi-u'ïofjkme,
cione, quae in ipfius poteftate erit, filius heres inftitutus,
prius quam ei pareret, moriatur. VA. a3 eEMPÉUm C UT
ZLQ-XVII/CEyL OREN TINVS ||libro X. Inftitutionum.|| F x- :
LII etiam hoc modo exheredantur, FILIVS EXHERES
SIT, FILIVS EXHERES ERIT. /|//5

[ f. XVIIIJJVrrrANvs ||liboLVIl/adEdictum.| Mvr-

TI non notae caufa exheredant filios, nec vt eis obfint, fed
H vt

Taur. fed refcribendum: 4uam. BR. —— 49 Hal. comueniat. GER. — 60 Taur. | |
in Adnotat. 42am. fic iu Pan. putamus quum aut quoniam. Nempe vt paulo |
ante: quam,in: quum, ita hic contrario fato: qwwm, in: quam, degenerauit. |
Sed habent hic iam omnes: cum. Porro Hal. et Vulg. pro: ex otroque, le-
gunt: et vtroque. BR. — G1 Puto biunc $. falua fcriptura explicari poffe ex L.
44. infra de Hered. infiit. BYNK. — 62 Gothofr. in nota: hereditatem feruo.
Hal.GEB. 63 Hal. iuffus fit, et quamuis. — Vulg. iuffus eft, fed quamuis. & R.
64 Vulg. inferit: poflumo. BR. 65 Ap. Hal. a;t, abeft. GEB. —— 66 Hal.
Titius et Maeuius. GE D. 67 Hal. et Vulg. inferunt ex. BR. — 68 Gothofr.
in nota: Ita Florent. al. effo. .. Quod malumus, vti etiam eft in leg. praeceden-
ti5 $. vlt. et in L. fequ. BR. — 69 Hal. quandoquidem, loco: ecwm. GEw. — TO
Vulg. pater, cum, conuertit in: paternum, et in fequentibus habet: exbaeredare
propofuiffet. B. 7i Hal. exbaeredare propofuiffet, adiecerit, propter quam
^12, Xlal. et Vulg.
exiflet.

neminem,bex eo teftamento heredem fore, ipfe filius jinteftato *L'nïefïm""ïü,, ,

la

DIGESTORVM . LIB.

vt eis confulant, vtputa impuberibus: eisque fideicommiffam
hereditatem dant. :
XIX. Pavrvs ||libro I ad Vitellium.|]| Cvw ovr-
DAM Zamr ex affe heredem fcripfiffet, filioyae quem in po-
* à teftate habebàt, decem legaffet, adiecit, k r *? |iN cEeT&-
E* 171—0?( ii c—f—- us , o ». & LOLLERSLOI POT r
— /RAV'* PARTE EXHERES MIHI ERIT,,et quaereretur,

]

.f'lin Z : aà & &
kmtmncmä an re&te exheredatus videretur? Scaeuola refpondit *?, non.

irimo:'wætokyijlämü" et in difputando adiciebat, ideo non valere, quo-
lÉs "wcderc, niam nec fundi exheres effe iuffus re&te exhered ftur: aliam-
que caufam effe infüitutionis, quae benigne acciperetur: ex-
"heredationes autem non effent adiuuandae **.-
XX. MopxsTrINvs ||libro II.Pande&asum.]| Svs
. .2?-[cowpi1cioxE filius heres inftitutus, fi. pendente condicio-
l, lneadrogandum fe dedit **, neceffarius heres non erit.
| XXI. Powproxrvs ||libro II. adQuintum Mucium. ||
4&: rFIiLIVM nominatm exheredauero, et eum poftea here-
Jem inítituero, heres erit. - | | X
u$ adury XXILfeRENTIvs CuxxENs|libroXVII ad le-
gem Iuliam t || Cv« rosrvmwYs '? tub condi-
! L'imtitrut, cione inftituitur, fi prius quam nafcatur, condicio extiterit:
| .. . mon rumpitur teftamentum poftumi adgnatione.
XXII. PAPerwrANvs [||libro XIL. Quaeftionum. ||
Firro, quem pater poít emancipationem a fe factam, ite-
rum allrogauit, exheredationem antea $? fcriptam nocere di-
xi: nam in omfii fere iure fic/ obferuari conuenit, vt veri pa-
tris adoptiuus filius numquam intellegatur: ne imagine na-
turae veritas adumbretur ?', videlicet quod non translatus,
fed redditus videfdtur: nec multum puto referre, quod ad
. propofitum attindt, quod loco nepotis filium exheredatum pa-
ter adrogauit ??.. $. r. Si Titius heres inftitutus, loco ne-
potis adoptetur:: defun&to poftea filio, qui pater videbatur 35
nepotis ** fucceffione non rumpitur teftamentum ab eo, qui
heres inuenitur. w
XXIV.Bavrvs ||libroIX. Quaeftionum.|| Posrv-
MA fub condicione-heres-inftituta, fi pendente condicione
viuo patre naícatur, rumpigïe&amentum. :
: XXV. Inzx ||libro-XHE«Refponforum.| TiTrivs
teftamento heredem inftituit, et filium habens fic exhereda-
iionem pofüit: cETERI OMNES FILII FILIAEQVE
L.&/Zg MEAE EXHEREDES svNTO. Paulus jrefpondit, filium
f k-a:e&-eexheredatum'videri. Poftea confultus, janj videatur 9?
4 exheredatus, quem pater :putauit 99 deceffiffe? ,Refpondit,
L./&. flios et filias nominatiyh exheredatos proponi: de errore au-
tem patris, qui interceffiffe proponitur ?7?, apud iudicem agi

oportere, $. r. Lucius Titius ??, cum füprema 3? (ua or-

P n
«s Y Hj^e

C23. 13 4343

l*tgdamf nï'
"ije,

L*«e'L, dinaret in ciuitate, et habéfet neprem ex filia praegnátem ru-
le- re?9 agentem, fcripfit id, quod igj(ft?fo haberet, ex parte he-
—— — 4 redem. Quaero, cum ipía die, qua Titius ordinaret teftamen-
* &ï;, tum in ciuitate, hoi*q'äie& fexta, eodem die ?* albefcente **
t 4p.. ^ | eaelo, rure ?? fit enixa Maeuia mafculum, an inftitutio h(.ere-
( — ^ dis valeat, cum,,quo tempore Ícriberetur, dlzgü:amentum, iam
,—...',—c-:—ïf—w editus effet partus &.Paulus refpondit ?^, verba quidem tefta-
&m n ; u'ä' ] menti ad eum pronepotem dire&asvideri, qui poft teftamen-
iabhdi t d . .

u Ó—À———— —

,]C
"

exiflet. BR. — 73 Hal. legaffet et adieciffet, in caetera. GEB. — "74 Vulg. zu
tertia, BR. — 75 Hal. refpondebat. GEB.
Nempe Taur. iu margine habet videtur, in textu auten: videri. Scilicet Flor.
eft. videturi, ita vt Librarius manifefte fe ipfum correxerit, et 72 videtur pror-

fus potuerit omitti, BR. — Habet et Hal. videri. GEB. — '77 Hal. effe adiuuan-

da$. G ER. 78 Hal. dederit. 79 Vulg. inferit: baeres. BR. 8o Hal.
ante. GEB. — 81 Vulg. obwmbretur. BR. — 82, Vulg. arrogauerit. BR. — 83
"[aur. videVatur. GE B. 84 Vulg. inferit? adoptiw?. B R. 85 Hal. vide-
yetur. G E B. 86 Hal. putajfet. 87 Hal. proponeretur. GER. — 88 Vide

ad bunuc $. Pancirol. 1. V'ar. Lecl. 9. BYNK. — 89 Flor. eft : (upprema. G E B.
90 Hal. et Vulg. vuri. BR. 91 Ap. Hal. eodem die, abíunt. GEB. 92
Taur. alVefcente. GEB. De Aurora Euripid. Iphig. n Aul. v. 1j7. Atuxeive
$4« . Adde Ele&r. v. 102. Vnde Aurora, Hifpanis Alza, Gallis Aube. BYN K.
Et Italis /A]eg, Adde Val. Flacc. V1I. Argonast, a2. GEB..— 93 Hal, et

76 Gothofr. in nota? Al videri.

. XXVIIL

TIT.

tum factum nafceretur: fed fi, vt proponitur, eadem die,;quä

te | Isj ?? tefí i i €
ftamentum factum eft, nepüs)'" teftatoris, antequam tefta- 11 6;5

IL 493

mentpm.fcn'beretug', enixajeffgf, licet ignorante teftatore, ]ta- ; ^7, 55
men inftitutionem iure factam videri, re&te refponderi ?5. — —

XXVI. PAvrvs ?* ||librojllIj &ensentiamsm.|| Fr- 1 Z
LIVSFAMILIAS fi militet, ?9 vt^piganus nominatim a pa- — ^ —

tre /qt þeres. fcribi aut exheredari ??. debet: Jiamifublato edi-
&o Diui Augufti, quo cautum fuerat, ne pater filium militem.
exheredet !9?9, .
XXVIL IpEM ||libro II. ad Neratium.|| Posrv-
M V M ex qualibet vidua natum fibi filium heredem inftituere

poteft. —— OIGS 10 | |
XXVIIL ;'nvPH , ||libro. XXLjBifputatio-
-«num;|| Frrrvs a patre, jcuius injpoteftate 'Éft, füb condi- — / J ecises,

cione, quae non eft in ipfius poteftate, heres inftitutt i
defettum condicionis eähereäatus, deceffit pefälägäïä, :ttialnrïl tce procdaee ao ,
-«ac-^ condicione tam inftitutionis, quam exheredationis: di-
xi, heredem eum ab inteftato mortuum effe, quia dim viuit ?
neque ex teftamento heres, neque exheredatus fuit. Herede
autem fcripto eX parte filio ?, coheres poft mortem filii infti-
tui poteft. S.—& jFiliusfamilias-miles-de caftrenfi peculio fe-
.cit teftamentum, habens filium in eiusdem poteltate: cum
militanéj defiffet, patre eodemque auo defuncto, quaefitum eft,
agqurgpj&ur * eius teftamentum ?. Non quidem adoptauit, nec. .| v« .
hódie &i natus eft filius, nec priore fübdutto de poteftate fuo

l, $C

iB as j : GL du c C m :
herede, vlterior fucceffit in |proximum;locum: fed tamen in i (5«
poteftate fua habere coepit, quem non habdbat: fimulque pa- m ? *
terfamilias factus eft, et filius füb eius recidit poteítate : AE
rumpetur ? ergo teftamentum. — Sed fi heres fit inftitutus, : Z
vel exheredatus ifte eius filius, non rumpitur 7: quia nullo $i n D d
circa eum nouo facto, fed ordine quodam naturali nactus eft
poteftatem, $. 2. Si quis jex certg/ vxore natum fcribit here- 1. ./ ex/eeta

dem, in periculum rumpendi teftamentum deducit, ex aliajfu-
Íceptis)liberis. $. 3. 5i quis eo tempore, quo nondum eius
vxor effe poífet, teftator * natuméXjea fcripfit heredem: an
poftea contracto licito matrimonio natus, heres ex teftamento
effe poffit, quaeritur: veluti fi fcribas hodie heredem, qui tibi
ex Titia jatus erit, quando) Titia ? ancilla, vel minor annis
vigintiqüinque ea *? cuius pater tuus tutelam adminiftrauit,
aut) tutor tu ipfejfuifti: poftea Titia ** vxor iufta tibi fuerit,
vellibertatem adeptaf/aut *?^ tempore annorum ngiäääüin—g
que *?, et vtilis anni, et rationum allegatione ^^: an natus.
heres effe poffit? Nemo eezte- dubitabit, ex Titia, quae tunc
propter tenorem aetatis vxorjduci *? non potuit ^*, quando
teftamentum fiebat, natum poftea ea vxore ducta, heredem
effe poffe. Et genffaliter nato poft teftamentum herede]**
fcripto, aditus eft-ad-hereditatem, in qualicumque ftatu tefta-
menti faciendi tempore fuit *?, quae poftea teftatori ciuiliter
nupta eft. $4 |Quid/autem, fi filium poft teftamentum na-
. tum ex beffe, filiam autem poft teftamentum natam ex trien-
te fcrip&t heredem, nec vllum coheredem dedit, nec fujfti-
tuit inuicem *? alium? vnus natus folus ex teftamento fit -|.&.

heres.
| XXIX.

* ;
L. A 0!"'- 4Ac€] »vt At
/
-thï-yj

* (
, ,
LA £ec8 JZ80 C m;

94 Ap. Hal. refpondit, abet. GEB. — 95 Vulg. meptem, e
effecouflet. B R. — 96 Hal. videri, re[pondi. GE B. — 97
98 Hal. et Vulg. Filiusfamilias wiles Jimiliter, vt. B R.
100 Hal. et Vulg. exbaeredaret. BR. — 1 Hal. tunt.

Vulg. vurí.
in fequentibus : enzxam
Hal. 1DEM. GERB.
99 Hal. exbaeveditart.

GE B. 5 Hal. «ixit, GEB. 3. Hoc elt, pure, non, vt ante, fub conditione,
quáe in eius poteitate. non eft, nam tunc pro praeterito habétur, BYNK. 4
Hal, et Vulg. rumperetur. BR. 5 Híal . et Vulg. poteflatem. BR. — 6 Vulg.
rumpitur. BR. 4 Hal, rwnpetur. 8 Vulg. teflamento. BR. 9 Hal.
inferit vel, GE B. 10 Hal. efj, Vulg, erat, loco: ea. BR. " If Hal. pofi-
eaque vxor, omiffo: Títia. GEE, — I2 Hal. vel a tempore. GEB. — 13 Vulg.

14 Vulg. addir; reddita. BR. 15 Hal. dici. GE B.
17 Malo: Pberedi, et ita Steph. BR. Et poterat Taur.
18 Vulg. fuerit. B R. 19 Ha] et Vulg. mec fub-
Jiitwit

addit: elapío. B R.
16 Vulg. poterat. BR.
dare: beredE. GEB.

hb 3

*

494.
XXIX.ScAEvora ||libro VI. Quaeftionum.|]|] Gar-

Lvs ?? fic poffe inftitui poftumos nepotes induxit, st rr-
LIVS MEVS, VIVO ME, MORIETVR, TVNC SI QVIS
MIHI|EX EO| NEPOS, SIVE QVAE NEPTIS, POST
MORTEMIMEAM IN DECEM MENSIBVS PROXIMIS,

n

i
, !J*L(G'f?i L

QVIBVS FILIVS MEVS MORERETVR, NATVS, NA-TQL p

ERIT: HEREDES SVNTO. $. I. Quidam recte admitten-
dum credunt, etiam fi non-exprimat de morte filii, fed fim-
pliciter inftituat, vt eo cafu valeat, qui ex verbis concip: pof-
! fit. $—2 Idem credendum eft Gallum exiftimaffe et de pro-
Á nepote ?*, vt dicat teftator, sr * ME * viVO NEPOS DE-
CEDAT, TVNC QVI EX EO PRONEPOS, etg cetera.
Sed et fi viuo filio, iam. mortuo |pronepote, cuius vxor
praegnds eflet, teftamentum faceret, poteít dicere, sr M
VIVO FILIVS|DECEDAT ?^, TVNC QVI PRONE-
pos ?. A&—- . ]
pere vtrisque mortuis, viuo fe, tunc qui pronepos nafcere-
tur ?*? Quod fimiliter admittendum eft: ita fane, fi prius
nepos, deinde filius decederet, ne fuccellione teftamentum
rumperetur. $& Et iquid, fi tantum in mortis .flhl cgiuæ
conciperet ? Quid enim, fi aquag et 1gmf iuterdictiones&^ per
teretut? Quid, fi nepos, ex quo /pronepos inftitueretur, vt

* ^s2 d da

Pv Cim.

És

f ^.

x w:& oftendimus, emancipatus effet? Hi enim cafüs, et omnes, ex
quibus fuus heres poft mortem fcilicet aui nafceretur, non per-
d EL tingnt ad legem Velleam. Sed ex fententia legis Velleafe, et
| haéc omnia admittenda funt, vt ?* ad fimilätudmem mortis, 28
L $unt. ceteri Càfus admittendijfint ??. Qujid ü 35, ,quij filium
L) fiepro , M. apud hoftes hab?blgt, teiïaretuy? quare nonþndu&;g Esvt,
K st D***ïi] fi anteà quam filius ?* ab hoftibus rediret, quamuis poftmor-
mv & tem patris, decéderet, tünc deinde nepos, vel etiam adhuc il-
LINCAR &^ s vinis poft mortem jfcilicetj aui ?? nafceretur, non rumpe-
Em ret? nam]hic cafus ad legem Velleam non pertinet. ?^ Me-
hT ". lius ergo eft, vt 4&- eiudmodi vtilitate, praefertim poft legem
d ur. L **^ Welleam, quae/et) multos cafus rumpendi abftulit, interpretatio
L4 Áuttté , adäictätuï*,(vt inftituens nepotem, qui fibi poft mortem fuus
L9- eCcam. , nafceretur, recte inftituiffe videatur, quibuscumque cafibus ne-
pos poft mortem natus fuus effet, rumperetque praeteritus:
( " A vuclorif atque etiam|fi generaliter] quidquid fibi liberorum natum erit
T d ;Ln(y& omtes, q - ; : : ^
- eesiA suural; poft mortem: aut quicumque natus fuerit, fit inftitutus, fi
€v "'"*"Vf"/l;m 36 ; . . " * 347
d5 *«, fuus ?? nafceretur ?9. $. 7. Si eius, qui filium habgat ?*,

et nepotem ex eo inftituat ??, nurus praegnas ab hoftibus
capta fit, ibique viuo ?? pariat, mox ille poft mortem patris

r Ri advevicemun , flítuit inticem, nec alium. BR. 20 Vulg. addit: Aquilius. BR. — 21 Taur.
D wfu . ao in Adnotat. promepote. — Sic im P. in vet. mepote: veclius, vt- videtur. -
! Mx x *",'."Mïï . omnes habent: ortuo nepote, excepta H. a Porta l. Neque aliter MSS. quo-
| facuv: '/,m*:tmwïrum plura contuli, vt vel ipfum Vat. ita exhibeat. BR. . Adeoque multo magis
| Jndbesceve imjwuo 44 pal, L TL TL IV. V. Bynkersh. Attamen Hal, vt Flor. Gx B.
| gorréx UE cuw ante cedet. .. 23 Hal. et Vulg. addunt? etc. BR. 2024 Hal. et Vulg..viuant. B R.
EL x haóeect — 25 Hal. addit: poterit. G E. : 26 Hal. qui deinde aquae et ignis tuterdiciio-
l at *em pateretur. GEB. Ego aliquando tentabam: plecteretur, pro: peteretur.
F. f* Sed Florentinam feruo, poftquam ap. Varronem fragment. p. 17 g. reperi ipfum :
l peteve, pros plectere. BYN K. 277 Hal. (vt baec omnia admittenda fint) ad
fimilitudineim, et ad illa parenthefi inclufa in margine: baec alias defunt. GERB.
28 Hal. inferit et. 29 Hal. funt. GEB. 30 Hal. et Vulg. addunt: z.
B R. 31 Hal. et Vulg. induxit. BR. 32, Hal. vt fi filius ante, quam ab.
GEE. 233 Hal i, loco: awi. GER. 34 Hoc in loco: Et, Flor. eft fu-
perícriptum, quod Taur. recte neglexit. BR. ^ 35 Taur. fuOs. GER. 36
Hal. ita finit: matus fuerit, zuflituit, reliquis omiffis. BR. — 37 Hal. et Vulg.
babebat. BR. 538 Hal et Vulg. inflituevat. 9 R. 39 Hal. in margine:
alias, additur : auo. et eius filio. Et ita omnino habet Vulg. BR. 40 Hal.
inferit: lege. GE B. 41 Vulg. idem, loco: quod. BR, 42, Hal. praefigit
ét. GEB. 43 Vulg. addit: baeredem. BR. 44 Hal. qui redeat eo mor-
tuo,et in maárgine: al/as. redeatque eo. GEB. — 45 Hal. rumpatur. — 46 Vulg.
adbuc dubitet. BR. — 4'7 Hal. zm,loco: am. GE B. 48 Hal. isqui mortuo patre,
et in margine: alias, viuo, alias, mon vino. Sed et Vulg. habet: mortuo patre, quam
le&ionem Cuiac. perfpicue re&iorem appellat. BR. 49 Ap. Hal. mafcitur,
abett. GEz. — 50 Hal. fic, loco: fi. GEB. — 51 Hal. adoptatus, praecedenti
commate deleto. G E B. 52, Hal. et Vulg. obferuamdwm. BR. ^ 43 Taur.

in margine: meceffe. — Flor, erat; quod id wou effe Weceffarió, ex quo. factum :

»

-ZF ,(n ;rt;zr-j:/-//ï, £ [)wïi "i //artc;;ch* C(*'l('äl/upo /71a'

.g ;k r;uluyvü AMC l(:nt*dln : (JI[drt H /!O(Q.( * t*d"l'caal(-l«f "H

um Ífi etfilius et nepos viuat ?^, conci-

Et ita

22 Hal de

DIGESTORVM LIB. XXVIIL . TIT. II —

atque aui regeat: vtrüm:hic cafüs ad legem Velleam refpiciat,
an ad ius antiquum aptandus fit? poffitque vel ex iure anti-
.quo, velex ^P Vellea inftitutus non rumpere? (quod ** quae- | '
rendum eft, ^2 fi iam mortuo filio, pronepotem inftituat 43,|
rédeatque. ^* mortuo. Sed cum teftamentum ab eo non rum-
itur ^?, nihil refert, vtrum ex iure antiquo an ex lege Vel-
lea excludatur. $—8. Forfitan addubitet ^? quis, an ** iftis
cafibus, fi nepos poft teftamentum nafcatur, viuo patre fuo,
deinde ex eo[concipiaturfisque viuo patre ^* deinde auo na- .Lfe:t.c;y;,w-
fcatur: an ,non potuerit/ heres .1r31t1tu1, quia pater 1pfius-nqn Hþäf";w
recte inftitutus effet. — Quod minime eft expauefcendum: hic TM
enim fuus heres nafcitur ^?, et poft mortem nafcitur. $—e9r:

] ('5 -
;ZL v Wim

poftea viuo filio, atque fi ex eo natus effet, adoptatur 5*.L . '7 ^ .

— etét

Aere- In omnibus his fpeciebus illud feruandum ?? eft, vt]fi-
lius dumtaxat, qui eft in poteftate, ex aliqua parte fit heres in-. .
ftitutus: nam fruftra exheredabitur poft mortem fuam: quod/ ' ..
non Jeffe neceffario/ ?* in eo filio, qui apud hoftes eft, fi ibi i ieftsoce/.
decedat: et in nepote certe 5*, et pronepote, quorum fi libe-
ri herges inftituantur, inftitutionegi numquam exigómus ?5:
quia poffunt praeteriri. — $. 1xr. Nunc de lege Vellea
videamus: . voluit ** . viuis nobis natos fimiliter non
rumpere teftamentum. ." $-——dL2e. Et videtur primum
caput 57* . eos fpeCtare, qui, €um nafceregtur, íui he-
redes futuri effent. ,Et rogo, 5? fi filium habeas, et nepo-
tem nondum matum tantum ?? ex éó heredem inftituas, 9? |
filius decedat, mox viuo te nepos nafcatur?|Ex verbis ** di- | 27 -
cendum eft non rumpi teftamentum, vt non folum illud primo — — —
capite notauerit, fi nepos, qui[]é^ eo tempore inftituatur, quow) pirhma ]
