nem conftituimus, nifi et inftrumenta emptionis fuerint con-
fcripta, vel manu propria contrahentium, velab alio quidem
fcripta, a contrahentibus autem fubfcripta: et (i per tabellio-

nes * fiunt, nifi et completiones acceperint, et fuerint parti--

bus abfoluta. Donec enim aliquid deelft ex his, et poeniten-
tiae locus eft, et poteft emptor vel venditor fine poena rece-
dere ab emptione ?. ]ta tamen impune eis recedere concedi-
mus , nifi iam arrarum nomine aliquid fuerit datum : hoc ete-
nim fuübfecuto, fiue in fcriptis, fiue fine fcriptis, venditio ce-
lebrata eft: is qui recufat adimplere contractum , fi quidem
eft emptor, perdit * quod dedit: fi vero venditor, duplum re-
fütuere compellitur, licet fuper arris nihil expreffum eft.
Pretium autem conftitui oportet: nam nulla emptio fine pretio
eífe poteft. $. r. Sed et certum pretium effe debet: alio-

. quin fi inter aliquos ita conuenerit, vt quanti Titius rem aefti-

mauerit, tanti fit empta: inter veteres fatis abundeque hoc
dubitabatur, Ífiue conítat venditio, fiue non ". . Sed noftra
decifio ita hoc conftituit, vt quotiens fic compofita fit vendi-
tio, Quanti ille * aeftimauerit, fub hac condicione ftaret con-
traCtus: vt fi quidem ipfe ?, qui nominatus eft, pretium defi-
nierit, *? omnimodo fecundum eius aeftimationem et pretium
petfoluatur, et res tradatur, et venditio ad effeCtum perduca-
tur: emptore quidem ex empto actione, venditore ex vendito

agente **, Sin autem ille, qui nominatus eft, vel noluerit,

vel non potuerit pretium definire: tunc pro nihilo effevenditio-
nem, quafi nullo pretio ftatuto. Quod ius, cum in venditio-

Y Vulgata de obligationibus ex. confenfu. Quidam de comfenfu obligationi-
bus. o T T o. Apud Hal. hic titulus infcribitur de oblisationibus ex confenfu. 2,
Alii:; meque verborum , meque [cripturae vlla proprietas defideratur, meque: fed

Nerba hic fub praefentia continentur, quam Gaius in L. 2. $. :. D. de obl. et

a. omifit, o T T o.
AÀxypux. oTTO,

! sE HMab i ber. Z Voces emptionibus et ignorant libri Charondae, ficut
infra ab emptione re&e edidit Cuiac. o T T 0. 3 Hal. inferit emptionibus et.
4 Hal. tabellionem. 5 Hal addit et venditione. 6 Perdat omnes Cha-
rondac. O T T O. 7 Vulgo couflaretne venditio, an 10n : fed omnes Charon-
dae Cuiacio adftipulantur. o T T o. Hal. couflaretne veuditio, an uon. 8 Iile
Zpfe omnes Char. o T T o. 9 Hal. ille. 10 Hal inferit tac. 11 O-
mnés Charondae, cum Theophilo: venditore autem ex vendito. Atqne ita ve-

3 In libro Charondae Dionyf. zegotium , id eft cuyxA-
4 Pofteriora abfunt in d. L. z. o r To.

teres pro a&ione empti venditi. Cicero ljb. 1. de sat. deor. c. 50. Reliqua, quae-

ex empto, aut vendito, conduito, aut locata, contra fidem fiuut. Varro lib. u. de

nibus nobis placuit, non eft abfurdum et in locationibus et *^
conductionibus trahere. . $. 2. Item pretium in numerata
pecunia confiftere debet. Nam in ceteris rebus an pretium ef- -
fe poffit ^?, veluti an homo, an fundus, aut toga alterius rei
pretium effe poffit, valde quaerebatur. ^ Sabinus et Caffius
etiam in alia re putant ** poffe pretium confiftere, Vnde illud
eft, quod vulgo dicebatur: permutatione rerum emptionem et
venditionem contrahi, eamque fpeciem emptionis et venditio-
nis vetuftiffimam effe: argumentoque vtebantur Graeco Poeta
Homero, qui aliquam partem exercitus Achiuorum vinum fibi
comparafle ait, permutatis quibusdam rebus, his verbis:
"Evv & olviQoyro uxoxuouóevrsc " Avsioi ,
"A: này scxAugD , GR.or d odidwyt oidxjpu ,
" ARkor d& Qivol'e, &or Ó xUrolo: [Bósaciy ,
" AR.oi 0 xydpxródeei 19. N
Diuerfae fcholae auCtores contra fentiebant, aliudque effe exi-
ftimabant permutationem rerum, aliud emptionem et venditi-
onem.. Alioquin non poffe rem expediri permutatis rebus,
quae videatur res vaenifle *7, et quae pretii nomine data effe:
nam vtramque videri et vaeniffe, et pretii nomine datam effe,
rationem non pati, Sed Proculifententiadicentis, permutatio-

tionibt tionit |uae 3ine rà | nem propriam effe fpeciem contractus a venditione feparatam,
confiftunt, obtinere oportet: nam nihil a nobisin huiusmodi 5 -

In iis autem, quae fcriptura -
conficiuntur, non aliter perfectam effe venditionem et emptio- -

merito praeualuit: cum et ipfa ** aliis Homericis verfibus ad-
iuuatur ^?, et validioribus rationibus argumentatur: quod et .
anteriores Diui Principes admiferunt, etin nottris Digeftis la-
tius fignificatur. — .$.:3. Cum autem emptio et venditio con-
traCta fit, quod effici diximus, fimulatque de pretio conuene-
rit, cum fine fcriptura res agitur: periculum rei venditae fta-
tim ad emptorem ?? pertinet, tametíi adhuc ea res emptori
tradita non fit, Itaque fi homo mortuus fit, vel aliqua parte
corporis laefus fuerit, aut aedes totae, vel aliqua ex parte in-
cendio confümptae fuerint, aut fundus vi fluminis totus, vel
aliqua ex parte ablatus fit, fiue etiam inundatione aquae, aut
arboribus turbine deiectis longe minor, aut deterior efle coe-
perit: emptoris damnum eft, cui neceffe eft, licet rem non
fuerit naCtus, pretium foluere. Quidquid enim fine dolo et
culpa venditoris accidit, in eo venditor fecurus eft. Sed et fi
poft emptionem fundo aliquid per alluuionem acceffit ^*, ad
emptoris commodum pertinet. Nam et commodum eius eífe
debet, cuius periculum eft. Quod fi fugerit homo, qui vae-
niit ^? , aut fübreptus fuerit, ita vt neque dolus neque culpa -
venditoris interueniat ?? , animaduertendum erit, an cuftodi-
am eius vsque ad traditionem venditor fufceperit. Sane enim
fi fufcepit ?^*, ad ipfius periculum is cafus pertinet: fi non
fufcepit, fecurus eft. Item etin ceteris animalibus ceteris-
que rebus intellegimus : vtique tamen vindicationem rei et -
condictionem exhibere debebit emptori: quia fane qui nondum
rem emptori tradidit, adlhuc ipfe dominus eft, Idem etiam eft
de furti et de damni iniuriae actione. $. 4. Emptio tam fub
condicione, quam pure contrahi poteft. Sub condicione, ve-
luti, Si Stichus intra certum diem tibi placuerit, erit tibi em-
: ptus
R. R. t 2. Émtor poteft ex empto vendito illum dammare, fi wou tradit, id cft

condemnationem obtinere. V. L. 19. D. de ber. vel ac. vend. L. 25;. D. de

a&. empt. o T TO. 12 Hal. inferit z. 13 Hal. poffet , valde quaerebatur,
moxque iterum poffet, et omittit valde .quaeæ:ebamr. 14 Hal. inferit. Et.
15 Hal. patabant. 16 Veríns Homeri , qui funt 1] H. 472. f24. , ita vere
tit in Graecorum interpretatione Haloander;
Hinc fibi certatim gentis de more comati . .
Vina parant Graii, aere dato, fulgenteque ferro,
Tergoribusque, bubus fed et ipfis, mancipiisque.
17 Hal bis veniffe, vulgari fcribendi ratione, 18 Jpfía omnes Charondae,
vt referatur ad-fententiarh. o T T 0. Hal. ;pfe, quod et in Ottonis editione legi-
tur. 19 Hal. adissabatur, etargumentabatur. 20 'Merito, cum emptori

| imputetur, quod pretio dato rem non acceperit: nec aequum fuit, venditorem,

qui fe rei tradendae neceífitate obítrinxit, hoc periculum fübire, cum per eum
non ftet, quo minus rem alienatam emptor accipiat, A COST A. 21 Hal,
accefferit. 22 kl venit. 23 Hah nteraenerit, 24 Hl fufte-
H perit,

" INSTITVTIONVM. LIB. IIL. TIT. XXIIL XXIV, XXV.

ptus aureis tot. $. 5. Loca facra vel religiofa, item publi-
€a, veluti forum, bafilicam, fruftra quis fciens emit, quae
tamen fi pro profanis, vel priuatis deceptus a venditore ?? e-
merit, habebit aCtionem ex empto, quod non habere ei liceat,
vt confequatur, quod fua intereft^? deceptum non effe, Idem
iuris eft, fi hominem liberum pro feruo emerit.

a TIT, XXiV. L
.DE LOCATIONE ET CONDVCTIONE.

l DCAT1O et conduétio proxima eft emptioni et venditioni,

iisdemque iuris regulis confiftit ^. Nam vt emptio et ven-
ditio ita contrahitur, íi de pretio conuenerit: fic et locatio et
conductio ita contrahi intellegitur, fi merces conftituta fit, et
competit locatori quidem locati actio, conduéctori vero condu-
. €u. $. r. Et quae fupra diximus, fi alieno arbitrio 'E?eü-
um promiffüm fuerit, eadem et de locatione et conductione

di&ta effe intellegamus ? , fi alieno arbitrio merces permifla fu- |

erit ?. Qua de caufa fi fulloni polienda curandaue *, aut far-
cinatori farcienda veftimenta quis dederit, nulla ftatim merce-
de conftituta, fed poftea tantum daturus, quantum inter eos
connenerit: non proprie locatio et conductio contrahi intelle-
gitur, (ed co nomine actio praefcriptis verbis datur. $. 2. Prae-
terea ficut vulgo quaerebatur, an permutatis rebus emptio
et venditio contrahitur ?, ita quaeri folebat de locatione et
conductione, fi forte rem aliquam tibi vtendara fiue fruendam
quis ? dederit, et inuicem a te aliam rem ^ vtendam fiue fru-
-endam acceperit. Et placuit non efle locationem et conducti-
onem, fed proprium genus eífe *.contraCtus: veluti fi cum v-
num bouem quis haberet, et vicinus eius vnum, placuerit in-

ter eos, vt per denos dies inuicem boues cominodarent, vt o-

pus facerent, et apud alterum bos periit ?: neque locati neque
conducti, neque commodati competit actio: quia non fuit gra-

tuitum commodatum, verum praefcriptis verbis agendum eft. .

$. 3. Adeo autem aliquam familiaritatem inter fe habere viden-
tur emptio et vendito, item locatio et conductio: vt in qui-
busdam caufis *? quaeri foleat, vtrum etuptio et venditio con-
trahatur, an locatio et conductio.: . Vt ecce de praediis, quae
perpetuo quibusdam fruenda traduntur, id eft, vt quamdiu

. penfio, fiue reditus pro his domino praeftetur, neque ipfi con- .

ductori, neque heredi eius, cuiue. conductor heresue eius id
praedium vendiderit, aut donauerit, aut dotis nomine dederit,
alioue quoquo ** modo alienauerit, auferre liceat, .Sed talis
contractus quia inter veteres dubitabatur, et a quibusdam lo-
catio, a quibusdam venditio exiftimabatur: lex Zenoniana lata
eft, quae emphyteufeos contractus propriam ftatuit naturam ,
neque ad locationem, neque ad venditionem inclinantem , fed
fuis pactionibus fulciendam: et fi quidem aliquid pactum fue-
rit, hoc ita obtinere, ac fi natura talis *^ etffet contractus,
fin autem nihil de periculo rei fuerit pactum: tunc fi quidem

qurit, et mox mom fufceperit. 26 MHal in-

25 Hal inferit 4ms.
ferit exn. ;

104 Confiflant omnes Charondae. o T 0. 2 Hal. intelligimus. 5 O-
mnes Charondae libri promiffa, vt initio $. id eft quantzum alius arbitratus fue-
rit. OT TO. 4 Marcilio ad Perfii fat. $. difplicez cuvaudaue ; quod et 'Theo-
philus omifit, et Gaius in L. 2z. D. de P. V. ex qua fere hic $. defumtus cft.
Vlpianus lauare dixit in L. 2. D. de cond. fiue cauf. íed Fabrotus ad 'Theoph.
oitendit, officium fullonis effe, nou tantum d»rare, fed etiam cwrare. Viique
Vlpianus veitimenta a fullone curanda. et polienda coniungit L. 12. D. de furt.

Cyprian. Ep. 12. a fullone curatam veceperit. o Y Y O. $ Hal contraberetur. |

6 Hal tibi aliquis. —— 7 Rem abeít a quibusldam MSS. o ro. Hal a te

vtendam f. fr. alimm vem acceperit. 8 Apud Hal. deeft effe. 9 Hal ap..

. Ait. alterius bos perierit. Io Aliü cafibus. o'rTO.. . IX Hal quocuuque.
12 Ita Aemilius Ferretus primus legendum monuit pro matwralis; quem Cuia-
. cius, Charondas ct Fabrotus re&e fequuntur: nam "Theophilus : qoxvei (Qu-
C&(0g TOlMUTQG TTpocHO9c TQ OUVOJM b yjsTi, quafi ed matura. contractus
e(fet. Sic in. L. 24. $. y. D. foletnatr. fi sero eft in fuos natura talis , non ma-

ea renontenebitur,.
conduCionis , heres eitus eodem iure in conduCtione fuccedit.

totius rei interitus accefferit, ad dominum fuper hoc redundare
periculum: fin *? particularis, ad emphyteuticarium huius-
modi damnum venire: quo iure vtimur. $. 4. Item quaeri-
tur, fi cum aurifice Titius conuenerit, vt is ex auro fuo certi
ponderis certaeque formae anulos ei faceret, et acciperet,

| verbi gratia, aureos decem, vtrum emptio et venditio, anlo-

catio et conductio contrahi videtur ** ? Caffius ait, materiae
quidem emptionem et venditionem contrahi, operae autem lo-
cationem et condu&tionem. — Sed placuit tantum emptionem et
venditionem contrahi. Quod fi fuum aurum Titius dederit,
mercede pro opera conftituta: dubium non eft, quin locatio et
conductio fit. $. 5. Conductor omnia fecundum legem
conductionis facere debet: et fi quid in lege praetermiffum fu-
erit, id ex bono et aequo debet ** praeftare. . Qui pro vfu aut
veftimentorum, aut argenti, aut iumenti, mercedem aut de-
dit, aut promifit, ab eo cuftodia talis defideratur, qualem di-
ligentiffimus paterfamilias *5 fuis rebus exhibet *?: quam fi
praeftiterit, et aliquo cafu *? eam rem amiferit, dereftituenda
$.6. Mortuo conduétore intra tempora

$ DE SOCIETATE. |
Q'ocrETATEM coire folémus aut totorum bonorum, quam
Graeci fpecialiter xoivompoZíxv * appellant: aut vnius alicu-
ius negotiationis, veluti mancipiorum emendorum vendendo-
rumque ?, ant olei, vini, frumenti , emendi vendendique.
$. 1. Et quidem fi.nihil de partibus lucri et damni nominatim
conuenerit, aequales fcilicet partes et in lucro, et in damno
fpeétantur. Quod fi exprefíae fuerint pártes: hae feruari de-
bent. . Nec enim vmquam dubium fuit, quin valeat conuentio,
fi duo inter fe pattifunt?, vt ad vnum quidem duae partes et
lucri et damni pertineant: ad alium tertia. $. 2. De ilia fa-
ne conuentione quaefitum eíft, fi Titius et Seius inter fe pacti
funt , vt ad Titium lucri duae partes pertineant ,. damni ter-
tia: ad Seium duae partes damni , lucri tertia: an rata debeat
haberi conuentio? Quintus Mucius * contra naturam focietatis

talem pactionem efle exiftimauit ?^, et ob id non effe ratam ha-

bendam. Seruius Sulpitius, cuius fententia praeualuit, con-
tra fenfit: quia faepe quorumdam ita pretiofa eft opera in focie-
tate, vt eos iuftum fi£. condicione meliore in focietatem ad-
mitti. Nam et ita coiri poffe focietatem non dubitatur, vt al-
ter pecuniam conferat, alter non conferat, et tamen lucrum
inter eos commune fit:: quia faepe opera alicuius pro pecunia
valet; Et adeo contra Quinti Mucii fententiam obtinuit, vt

illud quoque conftiterit poffe conuenire, vt quis lucri partem
| ferat, de damno nonteneatur, quod et ipfum Seruius conue-

nienter fibi * exiftimauit, Quod tamen ita intellegi oportet;
vtfi in aliqua re lucrum, in aliqua damnum allatum * fitt
' , comper-

turali. O T TO. Kal maturalis. 13 Hal fim antem. 14 Hal. videatmr.
15 Apud Hal. deeft debet. Y6 Valde placet Martini fententia, harum re-
run, quae facile interuerti poilunt, locationem feparandam eífe a locatione

fundi vel aedium, vt in hac leuis culpa, in illis leaiffima culpaà praeitetur, A

COSTA. 17 Hal. adbibet. — 18 Hal. addit fortuito.

X Ita recte Cuiac. ex Theophilo et MSS, pro 201vwyizy legit, quae vox
generalis eft et communionem notat. o'TTO, Hal habet A01VQVÍAY , et in
Graecorum interpretatione ita explicat: comunuuionem et indiwiduam verum o-
mniwun focietatem, vt zn Deimoflbene fregnenter. 2, Hal. vendendorum eiendo-
vruTque. :3 Hal.fmt,etitamoxquoque$.2. —— 4Hal.fcribitur Motzus. 5
Maxime obferuanda eft haecratio Mucii, licetin focietate praeualuerit Seruii fen-
tentia, pactiones nemipe contra naturam contracdtus effe nullius morsenti, quod ex-
emplo de precarioin L. 22. D. de precario et inpignore L. 7. $. vIt. D. de difiratt.
pignov. ilmürat A COSTA. 6 Pro fieri omnes Charondae libri babent. fibi ;

id eft apte ad fuam fententiam. Vulgata vtrümque /fibi fieri. o TY o. Hal. opéra- -

rum peccáto fibi fueri, Otto edidit fierz. 7 Tta re&ius, quam vulgo . zJa-
tum, et in fine $. Incri Charondas quoque legit, pro Iuero. o t 1 0. Hal, zllztum.

$ Halz

VRM d- ^5 Mecifera A R. —

dite
li.
ien.
certi
tet,
-
Tie
L-
T et
dert,
tog
m
1.
ut
t
m ]
tnentà
fpot
ccedi,

Qu
atl«
a do-
iQUe,
utn
o
j d-
rtes t
fá f
pc
j tet-
eheat
etatis
2 hi«
C0f«
focie-
n T
d
uerm
gl
jl
ol
gpote
t
)mpen-

o
qum r
ao
«t à

gt v
n i
n "
ao
: L
P. )
rj r
[ gt
JÜ 1714'
)
j il

INSTITVTIONVM, LIB. lIi,;, qJIT. XXV.- XXVI | $9

compenfatione fa&ta, folum quod (upereft, intellegatur lucri *
effe. $. 3. Illud expeditum eft, fi in vna caufa pars fuerit
expreffa: veluti in folo lucro, vel in folo damno, in altera ve-
ro omiíla: in eo quoque quod praetermiffum eft, eamdem par-
tem feruari. $. 4. Manet autem focietas eousque, donec
in eodem confenfu perfeuerauerint, | At cum aliquis renuncia-
uerit focietati, foluitur focietas. Sed plane fi quis callide in
hoc renunciauerit focietati, vt obueniens aliquod lucrum folus
habeat: veluti fi totorum bonorum focius, cum ab aliquo he-
res effet relictus, in hoc renunciauerit focietati , vt heredita-

tem folus lucrifaceret, cogitur hoc lucrum communicare. $i.

quid vero aliud lucrifaciat, quod non captauerit, ad ipfum fo-
lum pertinet. Ei vero, cui renunciatum eft, quidquid omni-
no poít renunciatam focietatem adquiritur, foli conceditur.
$. 5. Soluitur adhuc focietas etiam morte focii; quia qui focie-
tatem contrahit, certam perfonam fibi elegit ^. |Sed et fi con-
fenfü plurium focietas contracta fit 1?: morte vnius focii fol-

uitur, etíi plures fuperfint, nifi in coeunda focietate aliter

conuenerit. $. 6. Item fi alicuius rei contracta focietas fit,
et finis negotio impofitus eft, finitur focietas. $. 7. Publi-

catione quoque diftrahi focietatem , manifeftum eft:. feilicet fi-

vniuerfa bona focii publicentur: nam cum in eius locum alius
fuccedit,'*, pro mortuo habetur.. . $. 8. Item fi quis ex fo-
ciis mole debiti praegrauatus bonis fuis ceflerit, et ideo..pro-
pter publica aut priuata debita, fübftantiaeius vaeneat.*^ ; fol-
uitur focietas, fed hoc cafu, fi adhuc confentiant in focieta-
tem, noua videtur incipere focietas. ^ $. 9. Socius focio v-
trum eo nomine tantum teneatur pro focio aCtione, fi quid do-
lo commiferit, ficut is, qui deponi apud fe pafífus eft: an et-
lam culpae , id . eft,. defidiae, atque negligentiae. nomire ,
quaefitum eft. Praeualuit tamen, etiam culpae nomine tenéeri
eum. Culpa autem non ad exactiflimam diligentiam dirigenda
eft. Sufficit enim talem diligentiam in. ** communibus rebus
adhibere focium, qualem fuis rebus adhibere folet. . Nam qui
arum diligentem focium fibi adfumit **, de fe queri, hoc eft,
libi imputare debet. ub d« od
DE MANDATO. . m
BäANDATV w contrahitur quinque modis : fiue fua tan-
YÀ tum gratia aliquis tibi mandet, fiue fua et tua, fiue
aliena tantum , fiue fua et aliena, fiue tua et aliena. . At fi tua
tantum gratia * raandatumfit, fuperuacuum eft ?,: etobid nulla
obligatio, nec mandati inter vos a&tio nafcitur. . . $. r. Man-
dantis tantum gratia interuenit mandatum: veluti fi quis tibi
mandet, vt negotia eius gereres, vel;vt fundum ei enieres ,
vel vt pro eo fponderes. $. 2. Tua ? et mandantis:. veluti
fi.mandet tibi, vt pecuniam fub vfuris crederes ei, qui in rem
ipfius mutuaretur: autífi volente te agere cum eo ex fideiuffo-
ria caufa ^, tibi mandet, vt cum reo agas periculo mandantis:
vel vt ipfius periculo ftipuleris ab eo , quem tibi deleget in id,
quod tibi debuerat. $. 3. Aliena autem ? caufa interuenit
tRandatum: velutifi tibi $ mandet, vt Titii negotiagereres, vel
vt Titio fundum emeres, velvtpro Titio fponderes. $.4. Sua
et aliena: veluti fi de communibus fuis et Titii negotiis

gerendis tibi mandet, vel vt fibi et Titio fundum emeres, vel.

8 Hal. iIncro. 9 Hal. efeit. Yo Coita fit in D. et libris antiquis, o T T o,
11 Hal fuccedat. 12 Hal. verneat. 13 Apud Hal. deeft . —^ 14 In
L. 72. D. b. t. eft adquirit, de fe queri debet. Vulgata: de fe queri fibigue im-
putáre debet. o't T O. Hal. de fe queri fibique boc imp. debet. : :

1 In L. z. pr. D. b. t. additur tibi, quäe vox etiam in quibusdam MSS,'ektat.

obTTO. 2 Hal. additmandatim, et mox poft emlla, ex eo. 3. Hal. addit
eratia. 4 Scilicet iure, quod ante £.. 2 $. C. de fideinfforibus et Nou. 4. obtinuit,

quo liberum erat creditoriagere, vel aduerfus reum principalem, veláduerfus fide-
iufforem ; itatamen, vteleQione vnius alterius obligatio confumeretur. A CO S'T A.
5 Mal, inferit tautwm. 6 Hal, inferit aliguis.

7 Hal quia'fi, omiffó vt. i

vt pro eo et Titio fponderes; ..$. 5. Tua et aliena: veluti
fitibi mandet, vt Titio fub vfuris crederes: quod fi ? vt fine
vfuris ?.crederes, aliena tantum gratia intercedit mandatum.,
$- 6. Tuzï, d gratia interuenit mandatum ; veluti fi tibi mandet,
vt pecünias tuás in emptiones potius praediorum colloces,

quam feneres *? : vel ex diuerfo vt ** feneres potius, quarm

in emptiones praediorum colloces. ^Cuius generis mandatum,
magis confilium, quam mandatum eft, et ob id non eft obljga-
torium: quia nemo ex confilio ** obligatur, etiamíi non ex-
pediatei, cui dabitur ^?: cum liberum cuique fit apüd fe :ex-
plorare, an ^^ expediat confilium, Itaque fi otiofam pecuni-
am domi te habentem hortatus fuerit aliquis ,. vt.rem aliquam
emeres, vel eam crederes: quamuis non expediat tibi eam e-
miffe, vel credidiffe, non tamen tibi mandati tenetur. . Et ad-
eo haec ita funt, vt quaefitum fit, an mandati teneatur, qui
mandauit tibi, vt pecuniam T'itio fenerares. Sed obtinuit Sa-
bini fententia, obligatorium effe in hoc cafu mandatum: quia

non aliter Titio credidiffes ,. quam 11 tibi mandatum effet;

$. 7.. Hllud quoque mandatum non eft obligatorium, quod con-
tra bonos mores eft: veluti fi Titius de furto,. aut de damno

faciendo, aut de iniuria facienda tibi mandet: licet enim poe-

nam iftius facti nomine. praeftiteris, . non tamen vllam habes
aduerfüs Titium actionem. $..8.. Is,. qui exequitur, manda-
tum.,..non.debet excedere finem mandati.. Vt ecce fi quis vs-
que ad.centum aureos mandauerit tibi . vt fundüm emeres vel
vt.pro Titio fponderes: neque pluris emere debes, neque in
ampliorem pecuniam fideiubere : alioquin non habebis eum-eo
mandati aCctionem. : Adeo quidem vt Sabino.:et Caflio placne-
rit,. etiam fi vsque ad. centum aureos cum eo agere volueris,

inutiliter te acturum. . *5 Diueríae fcholae auétores. * : recte
| VSque ad centum aureos te acturum exiftimant:. quae fententis
| fane benignior eft. . Quod fi minoris emeris ,:.habebis fcilicet
. cum eo ** actionem:. quoniam qui mandat, vt fibi centum au-
| reorunr fundus emeretur, is vtique mandaffe intellegitur,. vt
, minoris,; fi pofüit, emeretur. |
| contraCtum , fi, dum adhuc integra res fit, reuocatum fuerit ;
.] euanefcit. .. $. ro. Item fi ádhuc integro mandato, mors.al-
| terius , *? interueniat, id eft, vel eius, qui mandauerit, velil-
| lius, .qui mandatum fufceperit, foluitur mandatum. . Sed vtis
Jitatis caufa receptum eft, fi eo mortüo, qui tibi mandauerat;
|tu ignorans eum decelfifíe *?, ^executus fueris. mandatum ,

$. 9. Reétequoque mandatum,

pofle te. agere mandati actione: alioquin iufta et. probabilis. i-

. gnorantia.tibi.damnum adferat ^?. — Et huic fimile eft;; quod.
placuit, fi debitores manumiffo difpenfatore T'itii, per igno-
rantiam,liberto foluerint, liberari eos: ,cum alioquin ftricta iu-
ris ratione.non poffent liberari: quia alii foluiffent, quam.cuà
! foluere.debugerint. .. $. rr., Mandatum non fufcipere cuilibet
liberum eft: fufceptum autem confummandum eft, aut quam«
| primum. renunciandum , .vt; per. femetipfum ,. aut per alium
eamdem rem.mandatorexequatur. | Nam nifiita renunciatur t
| vt integra caufa mandatori referuetur, eamdem rem explicandi,
. nihilominus. mandati actio locum habet: nifi iufta caufa inter-
! ceffit 2?,. aut non renunciandi, aut intempeftiue renunciandi.
| $. .12. Mandatum et in diem differri, et füb condicione fieri

poteft;- $. 13, In fumma fciendum eft, mandatum, niír
gratuitum [it 25. jn aliam formarm negotii cadere. Nano
| d mercede
10 Hal.fcribit foeneresz
h —— 13 Hal manda-
16 Proculeiani puta,

$ Hal inferit pecamz'mk. 9 Halinferit tamtum. I
I1 Hal.inferit pecunzas tHas. . 12 Hal addit manudati.
batur. ^" 14 Hal. addit fibz. 15 Hal.inferit Se7.

fola benignitate fubnixi, cum "fuerint Sabinianis rationes graues et mafculae;,

quas fübriliter ex L. 3. $. 2. D. b. t. explicat 4 COS T. 17 Vox nmïquig
in vulgata gloffema cft. o TTO. Eitin Hal. 18 Hal alteratrius. 19 .Ha'l«.;
decedijfe operarum fortepeccato. —— 20 Haladferret. —- 21 Hal remsncietur,
22, Hal. zntercefferit. 23 Admittit tamen remunerandi- gratia honorem , L7
7. D. b. t.; et ita Tullius pro $. Rofcio Amer. loquitur: Si wibil aliud ' fece-
ruwt , nonne fatis fuit bis gratias agi , deuigue vt perliberaliter ageretur , qml,—z'guift:
Ea | Vonerss

€o INSTITVTIONVM .LÍB. IIl

mercede conftituta, incipit locatio et conductio effe, Et vt
generaliter dixerimus ?*, quibus cafibus fine mercede fufcepto
officio, mandati aut ^? depofiti contrahitur negotium: iis ca-
fibus interueniente mercede, locatio et conduétio contrahi in-
tellegitur. Et ideo fi fulloni polienda curandaue veftimenta
dederit ?9, aut farcinatori farcienda, nulla mercede conftituta,
neque promiffa ,, mandati competit actio., A

TL AAVILE ia |

DE OBLIGATIONIBVS OVASI EX CONTRA-

Iyosr genera contra&tuum enumerata, difpiciamus etiam de

A& isobligationibus, quae non proprie quidem ex contractu
naíci intelleguntur:. (ed tamen quia non ex maleficio fubítanti-

am capiunt, quafi ex contrattu naíci videntur. ^. $. 1. Igitur -

cüm quis abfentis negotia geflerit: vltro citroque inter.eos na-
fcunturactiones, quaeappellantur negotiorum geftorum. . Sed
domino quidem rei geftae aduerfüs eum, qui geffit, directa
competit aCtio: negotiorum autem geftori contraria, — Quas
ex nullo contractu proprié nafci, manifeftum eft: quippe ita
nafcuntur iftae a&tiones, fi fine mandato quisque alienis nego-
tiiss gerendis fe obtulerit. Ex qua caufa ii, quorum negotia
gefta fuerint, etiam ignorantes obligantur. Idque vtilitatis
caufa receptum eft, ne abfentium, qui fubita feftinatione coa-
&i, nulli demandata negotiorum fuorum adminiftratione, per-
egre profecti effent , defererentur negotia: quae fane nemo
curaturus effet, fi de'éo, quod quis impendiffet, nullam habi-
turus effet aCtionem. - Sicut autem is, qui vtiliter gefferit ?

negotia, hàbetobligatüm dominum negotiorum ?: ita et con--

tra ifte quoque tenetur, vt adminiftrationis rationem reddat.
Quo cafu ad exactiffimam quisque diligentiam * compellitur

reddere rationem: nec füfficit talem diligentiam adhibere, qua-

lem fuis rebus adhibere foleret.?: fi modo alius diligentior

commodius 9 adiminiftráturus effet »;negOtia./ 5$« 2. "Tutores

quoque, qui tutelae iudicio tenentür, non proprie ex contra-
'tu obligati * intelleguntur, (nullum enim negotium inter tu-
torem et pupillum contrahitur) fed quia fane non ex maleficio
tenentur, quafi ex contractu teneri videntur. .Et $ hoc autem
cafu mutuae funt aCtiones. Non tantum enim pupillus cum
tutore habet tutelae aCtionem: fed ex contrario ? tutor cum
pupillo habet. contrariam tutelae, fi vel impenderit aliquid in
..rem pupilli ,. vel pro eo fuerit obligatus, aut rem füam credito-
ribüs *? eius obligauerit. $. 3. Item fi inter aliquos corn-
munis fitres fine focietate: veluti quod pariter eis legàta do-
nataue effet: et alter eorum alteri ideo teneatur comniuni di-
uidundo iudicio, quod folus früctus ex ea re perceperit, aut
quod focius eius fólus in eam rem neceffarias impenfas fecerit:
non intellegitur proprie ex coritractu obligatus **, quippe ni-
hil inter fe contraxerunt. Sed quia non ex maleficio tenetur:
«uafi ex contraCtu teneri videtur. ^ $. 4. Idem iuris eft de
€o, qui coheredi *? familiae ercifcündae iudicio ex his caufis
obligatus eft. —— $. s. Heres quoque legatorum nomine non
proprie ex contrattu obligatus intellegitur (neque enim cum

bonorisbaberi? & CóS T A.^ — 24 MHaldicaimí. ^— 25 Hal Jjfiue. 26 Hal.
curandaue quis dedevit veflimenta. | 1
o X Hal de obligationibus , quae quafi ex contratin. mofcuntur. 2, Hal.
'gej]'it. 3 Alias negotiorum. geflorum , et ira Theophilus, in cuius vno tamen,
eoque antiquiffimo codice deeft vox gefforum , id quod Fabrotus ex L. 6. C.
Tb, de denunc. et Charondas au&toritate MSS, probat. o T T o. Hal, domiuum ba-
bet obligatum negociorum. geftorum. 3 Scilicet receptum eft, vt voluntarius
Procurator omnem diligentiam praeftet, L. 24. C. de v[ur.; et de leuiffima
€ulpa tenetur, exemplo Procuratoris, qui ex mandato gerit. L. 23. C. mand.
Ímmo et aliquando de cafu fortuito, L. 17. D. de neg. gefi.; contra aliquando
dumtaxat de dolo L. 3. $.. s. D.eod. Yta ^ Cos TA. . Alia fententia eft Marci-
li, qui dolum, latam et leuem culpam exigit. Priori fententiae accedit Schil-
ter Exercit. ad D. xX. $. 67. — 5 Hal folet. . 6 Wulgata eo commodius, ct
ita Theophilus, fed interpres addidit de fuo. Omnes Charondae commodiusue.
oTTo. Hal eo commodius. 7 Hal addit effe. 8 Apud Hal. deeft Et.
9 In L. j. $. 1. D. de QO. et A. fed et contra, et ita Accurfius, inuitis libris

non repetuntur.

TIT. XXVI, XXVII. XXVIII.

herede, neque cum defuncto vllum negotium legatarius geffif-

'fe proprie dici poteft) et tamen quia ex maleficio. non eft obli-
gatusheres '?, quati ex contractu debereintellegitur. —— $.6.1-

tem is, cui quis per errorem non debitum foluit, quafi ex
contratctu debere videtur. Adeo enim non intellegitur proprie
ex contractu obligatus **, vt fi certiorem rationem fequamur,
magis (vt fupra diximus) ex diftra&ctu, quam ex contractu pof-
fit dici obligatus effe. . Nam qui foluendi animo pecuniam dat,
in hoc dare videtur, vt diftrahat potius negotium, quam con-
trahat. Sed tamen perinde is, qui accipit, obligatur, ac fi
mutuum illi daretur, et ideo condictione tenetur. $. 7. Ex
quibusdam tamen caufis repeti non poteft, quod per errorem
non debitum folutum fit. Sic namque definierunt veteres *5,
ex quibus caufis inficiando lis crefcit, ex iis caufis non debi-
tum folutum, repeti non poffe: veluti ex lege Aquilia, item
ex legato. Quod veteres quidem in iislegatis locum habere
voluerunt, quae certa conftituta, per damnationem cuicum-
que *5 Jegata. fuerant. Noftra autem Conftitutio, cum vnam
naturam omnibus legatis et fideicommiffis indulfit, huiusmodi
augmentum in omnibus legatis et fideicommiffis extendi volu-
it: fed non omnibus legatariis ** praebuit , fed tantummodo
in lis legatis et fideicommiffis, quae facrofanctis ecclefiis, et
ceteris venerabilibus locis, quae religionis vel pietatis intuitu
honorificantur ** , derelicta funt: quae fi indebita foluantur ,

KM wvUIM s

PER QVAS PERSONAS NOBIS OBLIGATIO
Y p ADQVIRITVR.

XxPosrTIS generibus obligationum, quae ex contractu,
velquali ex contractu nafcuntur: admonendi fuümus ad-
quiri nobis non folum per nosmetipfos, fed etiam per eas *
perfonas, quae in noftra poteftate funt, veluti per feruos et fi-
lios noftros: vt tamen quod per feruos quidem ? nobis adqui-

ritur, totum noftrum fiat: quod autem per liberos, quos in

poteftate habemus, ex obligatione fuerit adquifitum, hoc di-

uidatur fecundum imaginem rerum proprietatis et vfusfructus,

quam noftra difcreuit ? Conftitutio: vt quod ab a&tione com-

. modum perueniat, huius vfumfructum quidem habeat pater ,

proprietas autem filio feruetur *, fcilicet patre aCtionem mo-
uente fecundum nouellae noftrae Conftitutionis diuifionem.

$. 1. Item per liberos homines, et alienos feruos, quos bona

fide poffidemus , adquiritur nobis: fed tantum ex duabus cau-
fis, 1d eft, fi quid ex operibus ? füis, vel ex re noftra adqui-
rant. $. 2. Pereum quoque feruum, in quo vfümfructum

vel vfum ? habemus , 'fimiliter ex duabus iftis caufis nobis ad-
quiritur.. — $. 3. Communem feruum pro dominica parte do-

minis adquirere certum eft, excepto eo, quod vni nominatim
füpulando, aut per traditionem accipiendo, illi foli adquirit:
veluti cum ita ftipulatur, Titio domino meo dare fpondes ?

. Sed fi vnius domini iuffu feruus fuerit ftipulatus, licet antea

dubitabatur: tamen poft noftram decifionem res expedita eft, vt
illi tantum adquirat, quihoc ei facereiuffit, vt fupra diCtum eft.

veteribus. o T'TO. Itemque Hal. IO Creditori Dig.'Lheoph. et omnes Cha-
rondae. o TTO. . II Hal addit effe. — 12 Quidam addunt fuo. o r T o.

I3 Apud Hal. deeft bere;. I4. Hal. addit effe. I5 Ex eo fcilicet, quod
iure antiquo denegaretur condi&io ad repetendum id quod datum effet, cum
vel minima transactionis fufpicio inerat, L. vlt. C. de condick. indeb. Aliter pau-
lo, fed eadem fententia Cuiacius. V. A COS T A. 16 Hal. cuique. 17
Hal. inferit boc. 18 Ita etiam libri MSs. Contii et Charondae: alias legi-
tur bonorantur, relicla. o 'T'T 0. Sic apud Hal.

I Hal. fed per eas quoque. 2 Hal. mof[iros. 3 Ita rectius, quam
vulgo decreuit. Theophilus Ó/£xoivev. o rro. Hal. decremit. 4 Quidam
referuetur. o TT O. 5 Ita et plures Charondae : vulgo operis. o'r T O. Sic
Hal, 6 Voces vel vfin a libris quibusdam abfunt, Accuríio monente, ea-
que Mgtïh. et. Vinnius cum Cuiacio delent: fed non defunt apud Theophi-
lum, 5| 800v, qui etiam explicat, nec in quinque Contii, er feptem Charon-
dae MSS. oTT o.

É iE — H A MR — C»

L.

OHNMMIPIVIIONVM LIB. HI. TH.,. XXIX. 61

TIT. XXIX, |
QVIBVS MODIS OBLIGATIO TOLLITVR.

TOLL ITVR autem omnis obligatio folutione eius, quod
debetur: vel fi quis confentiente creditore *, aliud pro
alio foluerit. Nec tamen ? intereft, quis foluat: vtrum ipfe,
qui debet, an alius pro eo: liberatur enim et alio foluente:
