faut/de alegdis liberisyp aren»tj,,buäïfatgggjg;f aut&fgjadeunda fu- LI224
fpécta hereditate: aut vt afpeCtu ?* 5. atrox iniuria aeftimeturz : ?D/Z
vel fideicommiffaria libertas prKeftanda(*24.. * — "— extc :
H Ipzxw libro Il. ad Edictum. Sorrr etiam mes-
fis |vindemiarumque tempore ius dici de ?5 rebus, quae tem- 6« 5.,

RA

n

pore, vel morte periturae funt: morte, veluti furti, darmi [in- « L f7t

iuriaej iniuriarum ?^* atrocium, |quii?^? de incendio, ruina,
L e£ z« naufragio,
U j

verfibus interfcripfit, vt effet zpfius verbis Ovatiomis. Yta et Hial. habet 5!erbis
ipfius Orationis, & R. Habet omnino Taur. zpfezs, nolui tamen ipfe iem, vt
manifefte falfum in textum recipere. GE B. 14 Hal. inferit etagt GEB.
15 Gothofr. in nota: Species bic pro cau[a, lite, et negocio. iis fpeciebus ad-
de ex L. j. C. eod, publicas et ficales, item piftorias caufas. Noodt. ad D.
b. GER. IG Ap. Hal. hic etas, abeft. GER. 17 Hal. habet ferzatzs,
et in margine feriatcis im Flor, etalis. SexMSS. habent feriatis. Septimum,
. quod eft $, Cruc. archetypo fidum manfit, poíftea tamen corre&umá$Zies ferzatic£
in Capitularibus occurrunt, — V. du Frefne in Gloffar. BR. — Ex illis fex, quin-
que reperi adnotatos: Darb. Pal. L. Magl. Treuif]Bynkersh. GER. 18 Taur.
edidit vt officiAdmoneanutur, ac fi foret officia adimoneantur. Sed in Adnotat.
vidit, fe erraffe, et legendum : officI admoneautur ceffamtes. Quod et firmant
Bafilica: xoj && BaSópgwe QuoimoUvrec Omopiuvuoxovras et negligenter adininifirau-
tes fabimonentur. — Codices tamen conftanter exhibent officia, ita vt ex (criptis
&belus S, Crucis babeat officiales ex nota interlineari, qualis eft in Vat. Ilf
Pro admoneantur, habet Treuif. admoueantur, et Taur. IV.. amouecntur. . Qui
v? ce(fantes ab antecedentibus feiungunt, habent ceffantis, quod ipfum, vt et Go-
thofredi ceffantium, fruftra eft, p R. — Verba Taurellii in Adnot. funt: offczAd-
moneantur, ceffantes etc, vettius officI admoneantur ceffantes, etc. st officiadino-
nedutur in P. Praeter 8. Cruc. Vat. If Treuif. ( Taur. IV., habent ceffautis
Vat. III.'PaLï.,Bagb.lïxïagl.,Bynkersh. GE B. I9 Hal pracfigit et, GEB.
20 Taur. Qij. GER. 114 Hal. ad/pcciu. GEB.

T 4 a.

, 2

m —

2at4 Halexfüturzs. GES.
21, Hal. vel fi cui fideicemmif[aria libertas praeftauda eft, et 1tà. habet Treuif. At
Bynkersh. velcui f.]. p.eft. — Barb.in fineadditofA —S. Crucis plane vt Flor. B R.
23 Ap.Hal. de, abeft. GEs. — 24 Vulg.£uiuriarumque. BR. — 25 Vulg.et quae.
Hal. quod, Pal. L Barb. et Treuif. priore modo habent, correctumque hac ra-
' üonc

x.) , d
i "

M r ?
ePD C .

& fit.Sincertumeftz !

sE F » |
& u ';mlïïkwt-f"-'-

CTZ R. 7

L]
^OK Ceeut u

IA-(-

-7«
j,, **2

H

"M " /)L
g

2.7

/

u —

DIGESTORVM LIB.
et fi qude

36

naufragio, rate, naue expugnata rapuiffe dicuntur ?* ;

J 0X 6, ; dimiles funt. Item fi res tempore periturge funt, aut aCtionis

J A. unins

$
spetqguurtioor t

Lme 1l,

dies exiturus eft ?*. oque- ;
pore finiuntur. $.-2. ltem in eum, qui quid nundinarum .
nomine aduerfus communem vtilitatem acceperit ^?, omni
tempore ius dicitur. us :
IV. PAvrvs libroT. ad Edictum. PRAEsrDES proz
uinciarum, ex confuetudinq[cuiusque loci, folent melfis vinde-
miarumque]caüfa tempus ftatuéte. '*
V.:'VnPIANVS libro LüïXI.!. PurI
Kalendas Ffanuarias ?9 Magiftratus neque ius dicere, fed nec
fui poteftatem facere confuerunt ?*. Jutasnient |
VL IpngM libro ILXXVII.) ad Edictum. ?? S: rx-
RIATIS diebus fuerit iudicatum, lege cautum eft, ne Vis ??
diebusjiudicium fit, nifi ex voluntate partium: et quod 34 ali-
ter aduerfus ea iudicatum ?? erit, ne quis iudicatum facere,
neue foluere ?5 debeat: neue ?? quis, ad quem de ea re in
; iusiaditumyerit, iudicatum facere cogatu.
. .
: VII. InE libro I. de officioConfulis; ** Onarro-
NEÉ quidem Diui Marci, amplius quam femel * non * ?? efle

$. . Liberaliajgüoque iudicia omni tem-
28

?W/n«f//wymï dandam inftrumentorum dilationem, expreffum ^? eft: fed vti-

: ) L. J*i-t":. f

litatis litigantium gratia, càüfa cógnita, et ^* iterum dilatio
tam ex eadem, quam exalia prouintia, fecundum moderamen *?
locorum impertiri *? folet:. gt maxime fi aliquid inopinatum
emergat. lllud videndum, fi defunctus acceperit aliquam dila-

j?tionem propter inftrumenta, an fucceflori[quoque eius/ dari de-

ä 'f[ * ; e;w U—O'd- : : : 4 L E
T ag]) ^T beat: an vero, quia iam data eft, amplius dari non polfit: et

LIAvRE

LA - , «
eilbra,| taefeodeeimo

magis eft, vt etjhic ^^ caufa coghita dari debeat.
Vil Pavrvsllibro XIIL]ad Sabinum. Monz Ro-

— gmano dies a media nocte incipit, [ét fequentis noCtis media par-

L Z^ LA?IM*;)

5 T :

Qf b
Iw

?6'771 "A. 41'6" M./'/

dul GRU
—————ÀÓM;À

£ ,
» ag I Vaf Iuto € t2

a a
F ..-3701—:*:.4:!/*. (. Íl.

te finitur: itaque quidquid]in his ^* viginti quattuor horis;Jid
eít duabus dimidiatis noCtibus lt[luce määïä"ääïum eft, perinde
495 quafi quauis ^* hora lqgisyälöjtum ä&—:/4ïä., l—6 A -
| IX. VaseraNvs libro|VIL: deofficio|Proconfulis. Dz-
vvs 'Treianus Minicio ^* Natali refcripfit, ferias a forenfibus
tantum negotiis dare vacationem : ea autem, quae ad difcipli-
nam militarem pertinent, etiam feriatis diebus peragenda[ in-
ter qufe ^? cuftodiarum quoque cognitionem effe.
*w. PAvrvs libro V. Sententiarum. Iw PEcvNra-
Riis caufis omnis ?? dilatio fingulis caufis plus| femel tribui
non poteft: in capitalibus autem reo tres dilationes, accufato-
ri difae] ?* dari poffunt: fed vtrumque ?? caufa cognita.

L] fvb ' a, 6-.

tionein S$. Cruc. Bynkersh. fine gloffis: et qui de incendio, alter: et quidem in-
cendio, BR. 26 Hal. diceutur. GEB. — 2/7 Ap. Hal. efl, abeft, GER. — 28
Confer Rad. Fornerium 1. Rer. Qmotid, 6. GER. 29 Hal. accepit. GER.
30 Vulg. präz'e Calendas Iamuavii, mirum, quod non habeant, pridie Calenudis
lanuariüs. Stc enim recens manus in ipfis Pand. Flor. emendauit. 2 n. 51
Vulg. confueuerunt. 9B R. 32 Hal. pracfigit Quid, figno interrogationis voci
iudicatum, affixo. G E B. 33 Hal. zis. GE E. 34 Hal. fi, loco 4404. GER.
33 Hal. iudiciwum, GE B. 36 'Taur, folBere. G E B. 37 Hal «eu quis,
GER. 38 Hal. Proconfulis, G E. B. 39 T? wom non prorfus antique ;ad-
Ícriptum eft. BR. 40 Vulg. comprebenfum. BR. 41 Ap. Hal. et, abeft.
G ER. 42 Vulg. moderationem. 8R. 43 Hal. in margine alias zmpetra-
7j, Res eodem redit: alterum eft magiftratuum, alterum litigantium. BR. — 44
Hal vt bi. Vulg. vt et buic. BR. 45 Hal. zis, GER. 46 Hal. quali-
bet. GEB. 47 Vulg. fit. BR. 48 Hal Minitio Natali, et in margine
alias, Munitio Naturali. Wulg. Minutio Naturali. BR. 49 Hal znterque
et. GEB. — .50.Hal. et Vulg. ommibus. BR. Ita quoque Barb, Pal, I. S, Cruc,
'Treuif. |et Bynkersh. qui poft pecunzarizs, inferit autem.TGEB. 51 Flor, vi-

: í ^ u
detur olim fuiffe duo, more Graecorum. Scalpro autem anterior pars voü

[e)

52,

aperta eft, et ligula per medium du&a effe&a C vt iam fit due. x n.
Vulg. vbique. BR. :

I Qusc demum cunque a&io fuerit L. 57. infr. de Oblig. et. Adlion.

: a d.
g *e n -
v D CC S'U

ad Edictum. PmnrDprkEj

GEB.

BL ! IHTE ATIL XAHE
/& ÜE EDENDO.« x
um VrrrANvs libro 1V. ad Edi&um. Ls

XA * ovizsovk aCtione agere volet ?,| eam ? edere de-
Q bet: nam zfequifümum videtur, eum, qui acturus eft, ede-
re aCtionem, vt proinde fciat reus, vtrum cedere, an conten-
dere vltra debeat: et fi contendendum putat *, veniat inftru-
Ctus ad agendum, cognita a&tione qua COnueniatur. . r. Ede-
re eft etiam ? copiam defcribendi facere, vel in libello com-
plecti, et dare, vel diétare. Eum quoque edere Labeo ait, qui .
producat aduerfarium füum * ad album, et demonftret, gnod * al m
| 1g/eft, vel id dicendo, quo vti velit.

$. 2. Edwqïesïäæw
PA en

fine die et confule fieri debent, ne quid * excogiteturfe]? P& M
et confüle, etpraelato 7? diefiat. Diem autem et confulem Q)ïzd "
pte-o.

€»n9o4K.
P-—^4$ gï,

excépit Praetor, quo inftrumentum conícriptum eft, non 1nd;£äæ RU
quem folutio concepta eft: nam dies folutionis, 1ätfuti fumma, E*3 s ém:
€
- - . j 141 € " ' 16 31tT : n 6 5f- :
debent: quoniam accepta, ,6;6 data, non alias poffunt apparere, ygj)d;þeï än.t
quae quis apud iudicem editurus eft: non tamen vt/et| *? in-|| fs*
ftrumenta, quibus quis vfurus non eft, compellatur edere. :
edit 13.23.3? :
$. 5. Eis qui ob fetatem, vel rufticitatem, vel ob ' fexum Iapü*'"'a* eri
non ediderunt, vel ex alia iufta caufa, fübuenigtur. 'iétive, €m x At
]II. Pavrvs libro
* : ; . . r
petatur, non iubet Praetor verba teftamenti edere: ideo fortaffe, . —7.
II. MAYRfcrAwvs *^ libro Ifde Poenis.L(Se x 4
Tv s[(centfuit|ffe *? quisquam. eorum, a^ quibus quid *9 fifco
petétur *?, alia inftrumenta ä(glatom cogaturedere, quam quae. Va
ad 'eam caufam pertlnf/ent *5, ex qua feideferre profeftus eflety A. ?
L ; ij j
all, ARGENTARIAE MENSAE EXERCITORES RATIO-,.
NEääïg, QVAE AD SE PERTINIE?. ?9, EDÍANT ADIE-je.
uius Ed -
fima elt: nam cum üng(ulorum rationes argentarii conficiant,
aequum fuit, id quod (miei caufa confecit ^*, meum quodam-
tinetur his verbis, vt vel ipfe cogatur edere. An et pateb « 34
qu;(eri;u.r. Labeo fcribit ^^ patrem non cogendum, nili f'm-sicïw.-qu-teï
Sed ^2 fi feruus argentariam faciat ?5, poteft enim, fiqui- /gf-.
dem voluntate domini ffecéfit gggmge.!gendu;n'?" dominum ^cet.
o
j . : t l. [ a
Aac . 82*07»;, dü..-.(;&a JUU I r d feciflet:
GEB. 2, Vulg. vult. BR. 3 Hal. inferit prius. GEB. 4 Hal putet.
5 Ap. Hal.etiam, abeft. GE B. 6 Gothofr. in nota: Aduerfaria
ren. J. Dfput. Anuniuevf. 13. Bh. 7 Hal quid dictaturus fit. Cuiacius
mauult: ex quo ediclo achuvus fit. B R. 8 Vulg. inferit fraudis. BR. In-
edito die et confule. Kaloandro hoc adeo fufpe&um fuit, vt ifta quatuor ver-
ba prorfus omiferit, BR. — IO Hal. aut prolato diefiat, |Cuiac. 11I. Obf. 1. ma-
ex praelato, fa&um prolato, Yn Vat. Ilïfïï-glaw eft correQum in praelato. Byn-
kersh. alter etiamnum habet prolato.*

pars eft ftipulationis. (jRationes tamen cum die et confule edi d
nifi dies et conful fuerit editus. $. 3. Edenda '* fünt omnia, : ;
$.. 4. Edere non videtur, qui ftipulationem totam non
llIL ad Edicum. 'Sr tgaA Tv M Teeis.
uia heredes folent habere exemplum teftamenti. /J z -
IV. VrPrawvs libro IV. ad Edictum. PmRXETOR
CTO DIE ET CONSVLE. $. 1. iC fátio aequis-
" : T. . ; l . T
modo inftrümentum mkhi edi. $. 2. Sed et filiusfamilias con-
ente eo argentaria exercatur ??: fed recte Sabinus refpondit, £. ü
tunc id admittendum, cum patri quaeftum refert äæ. $. 3.
edere, ac perinde in eum dandum eft ^? iudicium, ac fi ;i-pfgj*)wæ*:*ä
quam etiam effe Vlpiani ex lib. IV. ad edithum obferuat Noodtius ad. D. b.
fua, Alciatus 2. difp. vlt. $. Parevg. 7. quam Alciati conie&uram refellit Dua-
ter e et die recentius paulo adícriptum dito, vt fiateditodie, Etíane habet Vulg.
uult Florentinam, — Codices mire hic variant. n Vat. I. Pal, I. et Taurin. IV,
arb. Vat, II. S. Cruc. Magliab,Tä:t Byn-

Areut,,
kersh.-Dracftantior- praelato, ' vt F'lor,5i11 Bafil. hic legis: à:à và mwAwMbEAMSiivee
vQoxgovicuhv, hoc eft, me anticipatio temporis fraude fiat. BR. II Hal. infe-
rit autem. GER. I2 Ap. Hal. et, abeft. GE R. I3 Vulg. edidit. BR.
I4 Vulg. Martianus. al . Modeflmus. BR. I3 Ab hoc verbo Vulg, le-
gem incipit. BR. I6 Hal. inferit a. G ER. 17 Hal. pettur. Vulg. pe-
tatur. BR. I$ Vulg. pertzuent, et in fine profef[us eft. BR. I9 Mure-
tus in. Obfera. Tuv. c. 9. putat legendum: ratiouem cuique, quae ad fe pertinet.
GEB. 20 Vulg. ratiomes q. a. f. pertinent. BR. 21 Vulg. confectum eft.
BR, 22 Mal feripfit GEB. — 23 Hal exerceretur. — Vulg. exerceatur. B R.
24 Hal. referret. GE B. 25 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 26 Vulg.
fecit. BR. 27 Hal et Vulg. compelk. BR.

28 Hal. et Vulg. effe. B.
' '67(- "d //qu De/boatc'r .[*64?wdhyfmïï// f/f'vör&huïwvam J:!Aæä;ä M//mr&*anïï Jf f,,,,,,c-
'"'7":" . Aeut ; U lE 14«44'7;«4»- — hel gt 'zf.'.m,;f-'f & 7 / - u r / /
h quec. Pffee tl lpl aliur, r peleu, u rf l, o

29

4

tati

qui

0.* *,'-(-v

;
^ :

" H' ER * - *;I)i ..*« j n £n a. nr) fj PPP VP
2 Fien. at t dejeet p62 A. C Teer t oetem enaa. ( a Mp , r

m

at aDedicntur. comgide um a n h ,

feciffet: fed fi infeio domino feqit ??, (atis efle dominum iu-
)—S,) rare, eas fe rationes non habere. LSi feruus peculiarem faciat
argentariam, dominus de peculio, vel de in rem verfo tenetur:
— fed fi dominus habét,rationes, nec edit ??, in folidum, te
^i tur 3*. $. 4. IEtiam Isqui deliit $? argentariam facer
tionem compellitur. )5. 5. Sed ibi quis compellitur
'tvbi argentariam exe : &t hoc eit con itutum. . Qu !
inftrumentum argentariae 1Wa habeat, in alia ad-
miniftrauerit: ibi puto cogendum edere, vbi argentariam exer-
cuit: hoc 3* enim primum deliqui& quod alio inftrumentum

L"»öleem)t
d
las
7 Laibeu
Bpere. -
iil

1 tranftulit. — Quod fi in alio loco argentariam exercet 35, alibi
' |. "a, autem ad edifionem compelletur ?^ minime hoc facere cogi-
m *y&, fMf : nili defcriptum velis, vbi de éà re agitff, eum tibi dare **,
J tuis videlfcet fumptibus. ——
2:"0 V. Pavrvs libro III. ad Edictum. SPeATIVMQVE
ää ad perferendas ?* eas tribuendum eft. .
a VL VrPriANvs libro IV. ad Edium. Sr ovajex
T argentariis, vt plerique eorum, in villa habeat inftrumentum,
Jyenl £. vel in forreo: aut ad. 39 locum te per.ducät, aut de['cgiptas ra-
A . tiones dabit. $. 1. Cogenturéf (acce(fares argentarii édere raz
' M tiones. Quod fi plures funt heredes, et vnus habeat, folusjadj|
àt. | d,(:eawlf editionem compellgtur ^^: fed fi omnes habefnt *^, et vnus
W e)fu) ./ Aedld'gþ.t ^?, omnes adíeditionem compellendi funt. Quid enim,.
C g fi humilis e;:ä(.gfeplgratus ^3 vnus edidit, vt dubitare quis meri-
" ,* "" to de fide editionis poffit?|Vt igitur comparari rationes pos-
T L detonÉ. fint,| etiam ceteri edere debent, aut certe vnius &ditioni fübícri-
d- N uime o Hoctüdem. ^* erit, et fi plures fuerint; argentarii, a qui-
æf' ï:"dnlf"wüd bus 'ediïit?ïdeügergxtur. Nam et fi plures (tutóresitutelam adm&a
dl Mio Zwi' n.lih'.aueruni; ^5 fimul, aut omnes edere debent, aut vnius edi3
" o t Oi fubícribere. $. 2. Exigitur autem P ad—uergzämo argen-
non calumniae caufa poftulare edi libi: ne

& 3 [ (j : *2 * .
i;:ffü - «££x €, tarii iusiurandum,

vel quas habet,"edi fibi poftu-

" z/t forte vel füperuacuas rationes,
Do m ' Jet ^9| vexandi argentarii caufa. $. 4. Rationem autem effe'
li d 5l em
7-'«3?3., . Obli—(

.Lab?eö—äïtz;evltro * citrozt ^* dandi, accipiendi, credendi,
- gandi, foluendi fui carää negotiationem: nec vllam rationem
[anuda dumtaxat folutione debiti incipere: nec fj pignus acce-
perit, aut mandatum, compellendum edere: hoc enim extra
rationem effe. Sed et quod folui conftituit, argentarius edere
Ll 2ec/ i debet: nam[et/ hoc ex argentaria venit. $. 4. Ex hoc Edicto
At o in id, quod interfuit, aCtio competit. $. 5. Vnde apparet, ita
! demum tenere hoc Editcum ^?, fi ad eum p'eäïïägt. Perti-
nere autem videtur ad me ratio, fi modo eam traéctaueris *?
ine mandante: fed fi procurator meus abfente me mandauerit,
an mihi edenda fit, quali ad me pertineat? et magis eff, vt
edatur. Procuratori quoque meo edendam rationem, quam

40 Hal edat. GEB. . .3!
etiam fi mefciuzt emm . ar-
non habere defTt.

29 Ap. Hal. fecit, abeft, — Vulg. fecerit. BR.
Hal. in margine: z2 wounulis adüciuutur baec werba :
gentariam facere. GEB. 32 Flor, eft defit, miror Taur.
. edere, Vulgo abfunt:

& R. 33 Haec quinque verba fed ib quis compellitur |
k et in fequentibus legitur: fed boc eff coufiitutum. 5R. 24 Hal bic. Vulg.
| in boc. BR. 35 Hal exerceat. GEB. 36 Hal. compellatur. GEB. — 37

Hal. agitur ibi davi. GEB. ^ 38 Hl praeflandas. GEB. — 39 Vulg. Zn. B R.

|
ï 40 Wulg. compellitur. G EB. 41 Hal. babent. GEB. 42 Hal. edidit, au
1 omnes. Barb..et ommes. S. Cruc. Treuif. Bynkersh.,, vt Flor, GEB. 43
J Graecis Zmisoc, deploratae fidei. BR. — 44 Ap. Hal. deeft boc. ap. Vulg. idein.
OT R. 45 Hal adminiffrauerint. GEB. 46 Vulg. praefigit vel. BR. — 47
'W,(M, . Vulg. vitro citroque et ideo Taurell. videtur z citro afterifcos appqimifc, quod
s coníueta copula defit, cum alias hoc fupplementum adeo coaeuum fit, vt ab ea-
^ dem defcribentis manu profectum videri voffit, aut faltem a coaeua. Poffunt
! omnino illae voces Zevvóévusc poni, Sunt enim Codices Suetonii vbi in Calzg.
zlf:: c. 19. haec ipfa vltro citro fine copula leguntur. BR. — Nempe in membr. Peri-
zonii et nonnallis vetuftis editionibus tefte Burmanno ad izffizm Suetonii locum.
pe GEE. 48 Hal fteneri boc edicbo. GE B. 49 Flor. erat tracfamerit, mu-
M tatio antiquiffima eft, adeoque nec temere follicitanda. 5 R. 50 Quotquot
" " adimus, habent additum et confulem, videlicet manu antiquiere in ipío arche-
h typo ita füuppletum eft ad marginem, verum vt Taurellio ita et nobis illud e fe-
ï; quentibus praeter neceffitatem repetitum vidgtur, BR, — Habet addiramentum
j |
9

DIGESTORVM LIB. IL TIT. XIIL

| !!däminutionem 16 ) $f a

t : QX
OC^c LU — d« C*xeercot

T 4( ";a'i,x?r.' é t t cg detà — m - u GL P PS. Cv* é
) 4 41 ïsv Cvf e t

i.
.Snecum habet, non dubito, quafi ad eum pertineat: et caudu- &j 5, ..
rum de rato, fi mandatum ei non fit. $. 6. Si initium tabu- g
larum habet diem ??, in quibus Titii ratio fcripta eft, poftmo-
dum mea fine die, et confule, etiam máhi edendus eit dies et

* 1 3 k : : - . " $ M ^
confüli communis *,enim * omnis rationis eft]praepofitio - J4t.
diei, et confulis. $. 7. Edi ?* autem eft, vel diCtare, vel tra- &«««

dere libellum, vel codicem proferre. $. 8. Praétor ait: Am-
GENTARIO EIVE ERVM E ! 29 ;
$ , QVI ITERVM, EDI POSTVLA- mAcpn d tUR
qBIT ?^, CAVSA COGNITA,EDI IVBEBO. $. 9. Pro- *
hibet argentariio edi illa ratione, Quod etiam ipfe]?? inítructus 'ä—'ï ROE
- e o

A.

efle poteft inftrumento fuae(profeffionis: et ?* abfurdum eft, ' .. a uf
cum .iprfcï in ea fit caufa, vt edere debeat, ipfum petere, vt eda-,. Jfï& w ss þ*ä* E
turei 5^, An ? nec heredi argentarii edi.ratio debeat, vi- C
dendum: et, fiquidem iuftrumentum argentariae ad eum per-
uenit ?*, non debet ei edi: fi minus, edenda eft ex caufa:
nam et ipfi argentario ex cauía ratio ?5 edenda eft: fi nau- |
fragio, vel ruina, vel incendio, vel alio fimili cafü ?? rationes «« :
perdidiffe ?? prdpet, aut in longinquo haberel velutitrans ma- V *
re. .$«Xo. Nec iterum poítulanti edi Praetor iubet, nifi ex —
caula — Z. |
.. WIL. Pavrvs libro Ill ad Edictum. Vrrvc: f
peregre habere, quód primum ef(ïæfdm eft, doceat: vel minus | 2 *,
plene editum: vel eas rationes, quas ?? cafu maiore, non ve- ;
ro neglegentia perdiderit: nam, £T fi eo 9^ cafu amifit, cui
ignofci debeat, ex integffc edi iubebit. $. r. Haec vox, rTE- -
RvM, duas res fignificat: alteran[ 9?, qua demonftrafétur 95 L:(,/ :
tempus fécundum, quod Graeci jóeUrepov dicunt: alterawí ?7, - ä y
quae ad[l-llrlfequentia $8 quoque tempora pertinet, quae Graece "A€y-e-H FU N ?
dicitur,prxA1»:;9? ^ Quod ita accipitur, quotiens opus erit: |,547 ,Mm*
nam poteft fieri, vt bis editam fibi rationem quis perdiderit, » t as :
vt verbum *? rTERVM pro sXEPIVS acciplatur. v A. 22 , . Ya C yob. ]
: VIH. VrsriANvs librolV. ad Edictum. V: EXI- pb Ea *:fïf d
gitur argentarius rationes edere, tunc punitur, cum. dolo ma- C J
lo non exlfibet: fed culpam non praeftabit, nifi dolo ** pro- 64/ t

* . ZA* » /c " : x 8 *
ximam. Dolo málo aütém non edit *?, et. qui malitiofe edi- æla]af
Oib EEQUEED tfjuïfï non edit 7?. $. r. Is autem, qui in hoc eL2u
Edictum incidit *^, iid, praeftat, quod interfuit mea, rationes de«. | /'ioc
edi, cum decerneretur a Praetore: non quod hodie interet: et —
ideo licet intereffe defiit, vel minoris, vel,pluris intereffe coe-

pit, locum,actio *? non habebit: nequeägugmentum, nequeïlj??æ)y X A lj
^ pX. Pavrvs lbrojlll ad Editum. QvbAw u

fünt perfonae, quas ratiotes nobis edere oportet: nec tamen a
Praetore per hoc Edictum compelluntur: veluti cum procura-
torjres|rationesue noftras adminiftrauit, non cogitur a Prae-
2 : : to!
ore

Q*'

/-'g

3 nE Cf i

etian Hal GEB. . 41 Vulg.edere, BbR. — 52, Hal. pofiulauerit, anteceden-
te edi, omiffo. GEB. 53 Vulg. ille. BR. 54 Hal infert 4uod. GEB.
55 Ap. Hal. ei, abeft. GER. 56 Hal. inferit vero. GEB. 57 Hal per-
uenerit. GEB. — 58 Ap. Hal. ratio, abeft, GEn. . 59 Hal ala fimili cau[Ja.
GEBP. 6o Hal. inferit fe, et forte Taur. dare potuiflet perdidisSE. Grs.
61 Hal mifi caufJa coguita. Yta nempe habent Graeci: & 3 v Zvzíme $iye-
vecxoufpse, Obferuante Leunclauio 14. Notat. ad Dig. b. GE B. 62, Ap. Hal.
quas, abeft, — A.deft antem. in. Barb. Pal I S. Cruc. Treuif. Bynkersh. G EB,
63 Vulg. inferit et. 2R. 64. Hal. q40, loco eoe. G E B. 65 Hal et Vulg.
altera efl.. B R. 66 Deleta fyilaba tertia ve, reftat in Pand. Flor. demoufirae
tür, atque ita omnes, correCtio tamen recentior eft, BR. Etiam Hal. demon-
fivatur. G EB. 67 Hal altera. GX B. 68 Hal et Vulg. ad fequentia.
B R. 69 Hal. has quoque duas voces Graecas interpretatone indigere cre-
didit, et illud per, fecaudaum, hoc per, rav[us, reddidit. G E B. ïo 'Taur.
Berbum. GEB. — 71 Vulg. inferit ejo. BR. — 72 Hal. edidit. GEB. — 73
Quaedam hic per errorem repetita funt in Pand. Flor. in quibus eft ededit, non
obícure quid reponendum fit, innuens, Omnces tamen hic fcribunt edidit, quod
hic quidem magis probauerim, quam in initio periodi. B R. Etiam Hal. hic
edidit. GEB. — 74 Vulg. inciderit. BR. 75 Hal et Vulg. inferunt baec.
B R. 76 Scilicet babebit acio vt adeo praepolitione ad, quae Vulgo bis in-
feritnr, non opus fit. BR. Habet hanc voculam ad ctiam Hal. vtroque in lo-
co, vt et Pal. l. Treuif. Bynkersh. priori tantum Joqo $, Cruc.; pofteriore, Barb. :

Vz cít

- m

ma'
;«:"j/& 4
d LOI
M.
/

" as ; j
] fie ey 4 m ;a/et:
; 6"2 .m'rl

L. r Pa
: L!L't;mä.,?m:

L151.

o a2

» nf pl obl

: Ó

ce curabit, vbi Hal etiam habet euauit. GE B.

M . DIGESTORVM LIB.

j L] * L] e * £"*':. , E H
oré perimetüm in factüm aCtionis rationes edere: , fcilicet quia

Vif id confequi poffümus per mandati aCtionem. ** SEt cum dolo

malo,focius, negotia geffit, Praetor per hanc claufuülam non in-
teruenit: eft éfim pro focio aCtio. Sed nec tutorem cogit
Praetor pupillo edere rationes, fed iudicio tutelae folet cogi
edere. $. r. Nihil intereft, fi fucceffores, aut pater, aut do-
minus argentarii, eiusdem fuerunt profeffionis: quia cum iü
locum, et in ius fuccedant argentarii, partibus eius fungi de-
bent "?. Is autem, cui argentarius rationes fuas legauit, non
videbitur "? contineri: quia iuris fucceffom[äïs 59 verbis figni-
ficatur: non magis, quam fi ei viuus eas donaffet. Sed nec
heres tenebitur, cum neg.poiïideat, nec dolo m;;lo fec:(.emt. Sed
fi ei, antequam eàs * legatario * ?* tráderet, renuntiatum ..82
fuerit, ne ante eas ?? tradat, tenebitur, quafi dolo fecerit:
Ttem antequam eas tradat, tenebitur ?*. (Quod|fi nihil dolo ??
fecerit, caufa cognita legatarius cogendus eft edere. — $. 2.
Nummularios: $5 quoque non effe iniquum cogi rationes ede-
re, Pomponius feribit: quia et hi nummularii ?*, ficüt argen-
tarii rationes conficiunt: quia et accipiunt pecuniam, et ero-
gant * per * partes, quauylvp?äþglæfgwjf»æ
eorum maxime continetur :/et réquentitfimé 'ad Tid
rum decurritur. $. 3. Ceterum omnibus pottulantibus, et iu-
rantibus non calumniae caufa ?? petere: rationes, quae ad fe
pertinednt, edi iubet. $. 4. Ad nos enim 99 pertinet, non
tantum cum ipfi Contraximus, vel fucceffimus ei qui contraxit,
fed etiam fi is, qui in noftra poteftare eft, contraxit.
X. Garvs librol. ad Editctum prouinciale. AmRcGEN-
TARIMSNI'atiOnä edere iubetur: nec intereft, cum ipfo ar-
gentario controueríla fit, an cum alio. 5. I. .IäeOI autem ar-
gentarios tantum, neque alios vllos abfimiles eis ?* edere ra-
tiones cogit, quia officium eorum, atque minifterium puüblhi-

cam habeft ?? caufam: et haec principalis eorum opera eft, -
vt aétus fui ratiohe* ?? diligénter conficiant. $. 2. Edi au-

* L 2 t.. * , d- d. 975 . ] e EU
tem ratio 1ta mtellg.gltur, Ài a capite edatur: nam ratio, mp*
infpiciatur, intellégi non poteft: fcilicet vt non totum cuique

codicem rationum, totasque membranas infpiciendi defcribendi-

que poteftas fiat: fed vt ea fola pars rationum, quae ad inftru- :

endum aliquem pertineat, infpiciatur et defcribatur. $. 3.
Cum,autem in id actio competit ??, quanti agentis interfit edi-
tas fibi rationes effe: eueniet ?5, vt fiue quis condemhhatus fit,

fiue quod petierit ?^?, non obtinuerit, eo quod non habue-
rit ?5 rationes, ex quibus caufam fuam tueri poffit ??: id |
ipfum, quod]ita perdiderit,[Bf&ic aCtione confequatur. Sed an |

hoc procedat, videamus. . Nam fi apud hunc iudicem, qui in-

ter eum et argentarium iudicat, poteft probare, fe illo iudicio, .

quo victus eft, vincere potuiffe: potegit *?? ettunc probare:

et fi non probaïxt g aug;'ï] probantemr iudex non curabit, de
mw-äipfb, aut de iudice queri debet:

41/);:5 . .
eft enim )& adminicionem. GERB.
78 Hal. debebunt. GERB. 79 Hal. videtur. G E. !
81 Hal legatavüs, GER. 82 Hal. et Vulg. habent denunciatum, — Sed et
Pal. l et Treuif. ita habent, et in Barb. S. Cruc. et Bynkersh. ita factum. E.
83 Ap. Hal. eas, abeft. GER. 84 Ap. Hal. ztem autequam eas tradat, te-
nobitur, abfunt. GE B. 85 Hal inferit zsu4lo. GEB. 86 Nummularii dif-

ferunt ab argehtariis in eo potiffimum, quod non tantum pecunias dant, fide-

iubent, atque conftituunt, fed et venditiones, au&iones et.alia fimilia per eos

fiunt, ita obferuante W'eftenbergio de cauf. obligat. difJ. V. c. 4. $. g. et &. BR.-

Immo minores argentarit hi fuerunt vel potius maiorum -miniftri et mercena-
rii Cuiac. X. Obf. 14. et Salmaf. de Ffur. c. 17. p. 499. GEB. .-87
Ap. Hal wwmmularu, abeft. GEs. . 88 Hal ideo, loco et. GEB. — 89 Hal.
et Vulg. inferunt fe. BR. — 9o Hal. autem. GE B.
GEB.

93 Hal. vatiouem. GEB. 94 Hal. et Vulg. inferunt a capite. Kial. notat
in margine: aljas, zucipiatur. BR. 95 Hal. competat. GEB. 96 Hal.
enewit. GEB. . 97 Hal petüt. GEB. . 98 Hal babuit. GEB. — 99 Hal.-

pollet. GER. IOO Hal. et Vulg. potevat. GEB.
ait. Poterat idem 'Yaur, maiufcula praeftare. . B R.

I Hal. et Vulg. proba-
Idem dicas de fequenti vo--
2 Vulgo inferunt fi. B R. -

.codicibusque |
6&37&31& eo-

fed non ita eíft." Fieri | contrarium actum efle probetur.

77 Hal. et Vulg.v ,pfaefïguni Sed. BR. .
80 Hal. Zi: GEE. -

91 Ap. Hal. eis, abeft.-
92 Hal. babet, et Florentiae pofterior & in babeat deleta eft. BR. :

d HYCOXiB«mm.

Mt, w g H pén£s mlion,, u Ptandeon ht lt a, hat e d 10 - G. YEnLR HPiom- o BOR I p

enim poteft, vt nunc rationes, vel ipfo edente, vel alio modo

naff&tus, aut aliis inftrumentis, vel teftibus, quibus illo tempo-
re aliqua ex caufa vti non potuit, poffit probare, potuiffe f
vincere: fic enim et de cautione fübrepta aut corrupta compe- 7*
tit condigtio, et damjhi iniuriae a€o 3: quia quod ante non [/S^.
potuimus, intercepta cautione, probare, et ob id amifimus, hoc Á
nunc aliis inftrumentis, aut teftibus, quibusftum vti non potui- M*'*
mus, probare poffumus. Jb 51 w II n :
É-XI. MopEsTiNvs libro IlI. ^ Regularum. Exkw-
PLA inftrumentorum etiam fine fmcriptione edentis, edi pof-
fe receptüm eft.. 32 - | p
XII. tCAL.1TSTRATVS libro T. Edi&i)Moniteri Fz-

MINKE remotae videntur ab officio argentarii *, cum ea
opera virilis fit. : du ' |
| XIIIL. VrPirANVS libro[ü;g/ïjad-Edi&um. Hyfgc
AcTIO neque poft annum, neque in heredem, niü ex fuo fa-
€o, dabitur: heredi autem dabitur. d r
/V DE PAGTIS. Aesp I
: .ae VLPIANVS libro IV. ad Edictum. :
HVIVS Edicti aequitas naturalis eft *. Quid enim tam
congruum 2 fidei humapae, quam ea, quae inter eos ?j]
placuerunt, feruare? $. r. Pactum autem a pactione ^ dici- . '
tur: inde ? etiam pacis nomen appellatumä $. 2. L]?ge&,ä'u 5.3*.; ;
pactio, duorum pluriumue in. idem jplacitum) ?/ cor enf'usï.ü'&'m*iu
$. 3. Conuentionis verbum generale eft, ad omnia pertinens, ^*« ,.
de quibus negotii centrahendiii tranfigendique caufa confen- )92
tiunt qui inter fe agunt: nam ficuti conuenire dicuntur, quiex f .
diuerfis locis in vnum locum ? colhiguntur, etéveniunt, ita ,

let|? quiex diuerfis animi motibus in vnum confentiunt, id Ll?c,?!t

eft, in vnam fententiam decurrunt *?, Adeo autem conuen- .
tionis nomen generale eft, vt eleganter dicat Pedius, nugtim-f**""ïfïc
efle contra&tum, nullam?obligationem, quae rión Igjïbggt i fe-€

ia p

a.

L

« ^ B bt i 5
conuentionem: fiue re, fiue verbisfiat: nam et ftipulatio, quae * ^

verbis fit, nifi habeat confenfum, nulla eft. $. 4. Sed conuen-
tionum pleraeque in aliud nomen tranfeunt: veluti in emptio-
nem, h'nil

L

ocationem, in pignus, vel Iïtigf&ipulationem. l Atf vrngo
Il. PAvrvs libro IlI. ad&Edictum. LaAnBEo ait, con- -7*
uenire poffe, velire *?, vel perjepiftulam, vel per nuntiumz i^.
inter abfentes quoque poffe *?: fed etiam taeit& ** confenfu ^ o fevre,
conuenire intellegitur *^. $. r. Etideo, fi debitori meo red- i«
diderim cautionem, videtur inter nos conuenifle, ne peterem: As
profuturamque 7** ei conuentionis exceptionem placuit. "TA
. - IH MopEsTiNvs libro 1IL Regularum. Posr-
QVAM pigtius véro debitori reddatürzj**, (i pecunia folüta nón
fuerit, debitum peti poffe dubium non eit *?: nifi fpecialiter

5 Flor. dammiimiuriaadlio, quod etiam ferri poffet, iniuria in fexto cafu accepta.
B R. 4 Hal.lb. IV. GER. 5 Alias, argeutariae, vt in L. 6. $. 9. fupra
b. puta men[ae, vt in.L. 4..fupra b. GEB. j :

I- Vide de hac aequitate differentem Noodt. de Pa&. et Transadl. c. 1.
GEB. . 2 Vulg. inferit eff. BR. 3 Florentinam tuetur Noodt. de Paétis
c. 1. Diffentit Bynkersh. V1II. Obf. 9. et excitata L. g. a, y. de "V. O. ma-
uult legere litera geminata znter vreos. GEB. — 4 Confer Sc. Gentilem z Ori-
gin. voc, Pactum, Pax, et Menag. in Amoenit. Inv. Ciu. c. 39. GEB. — $ Hal.
vude. GE B. 6 Hal. Eff autem. GERB. "7 Hal et Vulg. inferunt et,
Etiam Graeci: &e vawvb» dgesiv xo4 cvvaívecic, — Klal. tamen habet in margine :
alias deef? copnla. Recte. — Sed ct Flor. inepte manu recenti eadem fuppleta. 5 R.
8 Ap. Hal. locum, abeft. GER. 9 Àp. Hal. et, abeft. GEB. — 10 Vide
Sc. Gentilem z Oriein. ad. Pand. voce: Conuentio. GEB. — 11 Ap.Hal vel,

abeft. G B. 12 Huic loco per interpundionem medetur Noodt. c, z. de',(ä,
Pattis. B R. 13 Ap. Hal pojfe, abeft. GE n. I4 Hal. et Vulg.Ttacito. 1 *3147(
BR. Etita quoque faQduni in Darb. $. Crac. Treuif, GEB. 15 Vulg. $n-

tellieuntur. Kial imtellhigetur, et pergit Inde fi. E R. I6 Hal in margine
alias, futuramque. , G.EB...— V. Hal. Poff pienus vero debjtori redditum. G E B.
18 Flor, poft dubiwm non eff legere eft J« R.C. — Hoc autem cum fenfum non
habeat,

DIGESTORVM LIB. IL TIT. XIV.

$w oX : ,71,46,, )

IV. Pavrvs libro II ad Edictum. . Ir&w, quia
conuentiones etiam *? tacite valent, placet in vrbanis habita-
Honibus ?? locandis ?^* inuecta 2* illata pignori effe loca-
$. r. Secundum
haec 23,f&g*gamptus pacifci poteft. .$.—2- Huius * rei * 9^
) argumeatum etiam ^^ ftipulatio dotis caufa fa&a eft: nam ?*
1-.4.!-?L ante nuptias male petitur, quafi[fi?" hoc expreffum fuiflet:
et ?9 nuptiis non fecutis, ipfo iure euanefcit ftipulatio :$idem
Iuliano placet. $.—4: Ex fa&oj;etiamrconfultus$;^? cum con-
155,i.^, veniffet, vt donec vfurde foluerentur,fors non peteretur, et fti-

lxofa — Mi
i &L tori, etiam fi mgäl | nominatim conuenerit.

pulatio pure concepta fuiffet: condicionem ineffe ftipulationi,
atque fi hoc expreflum fuiffet 75. |

V. VrPriawvs libro IV. ad Edictum. CowvEx-
TIONVM autem tres funt fpecies: aut enim ex publica caufa
lA. fiunt ?*, aut.ex ?* priuata:, * priuata * *^, aut legitima,
autiuris gent;zg&n: ^Publica conuentio eft, quaefit per pacem ?^
quotiens inter * fe * ?? duces belli qudedam pacifcuntur ?*.

VI. PaAvrvs libro IIl »ad-Edictum, — LEG1TIMA
conuentio eft, quae lege aliqua confirmatur: et ideo interdum
ex pacto actio nafcitur veltollitur, quotiens lege, vel fenatus-

confulto adiuuatur ?*. r

J VIL. Vrrraxvs libro IV. ad Edi&tum. Ivmrs gen-
" - ';ïqm conuentiones qudedam àCtiones pzfi'iunt, quáedam jexce-
^* Brione t le p: |
o jj[4c-*5tones, 4 2r- Qude pariunt aCtiones, in fuo nomine non
J' v M ftant, fed tranfeunt in proprium;nomen contractus: vt emptio,
"N ;;bzk. "venditio, IOCatio,ifcendu&io, focietas, commodatum, depofi-
Whde "o tum, et ceteri fimiles contractus. -$..2. Sed et fi in ?? alium
j. ;ej" ub contractum res non tranfeat, fubfit tamen caufa: eleganter
| &*,QAri&Q Celforefi it, effe obligationem: vtputa, dedi tibiarem
W o vt mihi aliqm dares)??, dedijt aliquid facias, «dc. GUv
n 4 alam daresj^", dedijVt aiiquid facias, (noc J .GUVALÀ -
m "Lf&üïf/wlæ x A? ieffe- ^* et hinc nafci ciuilem obligationem ^?. — Et
) n u - 1deo puto, re&te Iulianum a Mauriciano *3 reprehenfum inhoc:
9*1;?2.- m | ^deghq tibi Stlch.um, vt Pamphilum manumittas ^^: manumififti: -
MM ss ..4 eui&us eft Sticfus: Iulianus fcribit ^5 in factum actionem a
! : 71- Praetore dandam ^5: ille ait, ciuilem incertivi? aCtionem,lid.
? Y inces. CÍt] praefcriptis verbis, fufficere: effe enim contraCtum, quod
m [ L.läm AriftojevvxAAvyux|dicit, vnde haec nafcitur *? aCtio. $. 3.
| - à « "
;IW'&H habeat, a defcriptoribus atque editoribus, ipfoque adeo Taurellio penitus prae-
