tio in dápondio omnique.re deincéps, quae in affe, feruetur.
Paulus !*?: eadem ratio eft inifecundq affe, quae|in: primo.
XIX. VrsriANvs l|libro VI£ ad Sabinum.|| Ex
FAcTO etiàmjagitatum Pomponius et Arri rius, referunt, fi
quis, vacua ??. parte relicta, ita infüituerit ^*, sx w1nrz SE-
IVS HERES NON ERIT ?^, quem -aex inftitulerat, S E w-
PRONIVS HÉRES ESTO: an hic: ??. occupare poffit vacan-
tem portionem? Et iPegafus, quidem exiftimat, ad eam par-
tem admitti. |Arfíto contrajputat: quia lnïic pars effet. data,
quae nulla effet. " Quam fententiam et lauolenus ?* probat,
et Pomponius et Árrianus. Et hociure vtimur. . .
XX. Pavrvs ||libro IL. ad Sabinum.]] .Qvo ro-
co fcribatur heres fine parte, v&rum primo, an medio, vel no-
uiffimo, nihil intereft, « $. 1. Si iam mortuo quadrans, alii do- -
drans ^?, datus fit, et älius fine parte fcriptus fit: Labeo z

eum, qui fine parte heres inftifütus fit, alterum affem habi- :
Quods£Iulianus pro- |

turum: et hanc mentem effe teftantis.
bat, et verum eft. $. 2. Quod fi viuus et mortuus ex parte

dimidia coniumnctim- heredes inflituti fünt, ex altera alius:

aequas partes eos habituros ait:
fcripto ?? habetur. VE Ui I TMMTAH
XXL. PowPoxnrvs ||libro.T. ad Sabinum.||. Tnzx-
BATIVS àüit,ficnonreCtefcribi; QvisQvis MIHI HERES

^quia mortui.pars.pro non

inferit: puta. GEB. — $ Hal.fert. GEB. . 9 Hal. Idem quoq;te. GER. . IO
I2, Taur. dupVndium. G B. .
| Hal labolenus, GEB.

Hal. praefigit s; GE B. — 11 Hal, reliquuim fit.
13 Hal. zn alimm dupondium, et in margine: alias, affem. GEm.
inferit: Izbro.
Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 9. GER.

. 14 Hal.

16 Hal. hic: fed et Ariflo et. Paulus |

Jcripta Labeonis probauerunt, proque probabilibus accepit Vlpiamus, quae ab eis.
notata mom funt. Ypíe quidem in margine addit; verba compilatorum. Sed :
reapfe a Bolognino deceptus eft, qui hanc notationem Politiani cum verbis Di-

.127 Hal. praefigit: Vitellius. 'Tu vide Anton. Au-
18 Taur. dupVndio GEB.
21 Hal. znflitui[fet.

geftorum confudit. BR.
guftin. J. Emendat. 16. BR.
lib. quaefliouum.. BR. 20 Taur. vaQia. GEB.

parenthefi inclufam negationem Flor. quam ádeo ipfe tanquam a Taur. omiffam rc-
ftituit, Sed Taur. parenthefi vti on poterat; quod €am alii fini defüinarat, et Flor.-

| tiones,ex eadem parte fuüb diuerfis.condicionibus fuerint fa-

15 Vulg. Paulus. Vide Ant. Auguftin. 111. Em. 3. BR. Adde -

19 Vulg. addit: .
22 !
Gothofr. in nota: beres evit, Ant. Auguftinus ita legit, nec probatur tamen in .
eo a Cuiacio. Auguftini locus eft J. Emend. 2. Cuiacii locus eftad p. .. Contius ait, :

DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. V. .

ERIT, STiCHVS LIBER ET HERES ESTO: liberum , —
itamen futurum. | Labeo, et heredem eum futurum ?7, recte | lao ,

putat. $. 1. Seruo libertatem pure, hereditatem fub. condi-
cione dari pofle, veriffimum puto: vt tamen vtrumque ex
. "ta/'rïn

condicione pendeat. |
XXIL Ivriawvs [||libro XXX.-Digeftorum.|| ET
EXPLETA quidem condicione liber heresque erit, quocum-
que jloco/libertas data fuerit: deficiente autem condicione, / /2»eo,,
erinde habetur ?^9, ac fi libertas fine hereditate data fuerit. |
XXIII. PowPoxzvs ?? ||libro|Ifad Sabinum.|| Sx/6»: ««
Qvis inftituatur heres in diem ,certum vel incertum, is bo« g. i^ 4
norüm poffeffionem agnofcere poteft, et tamquam heres, di- ;*;*.."*a p
ftrahere hereditatem. $.—x. Sed fi bonorum polffeffionem non j2 J.,[;;;ï'?
admittat, fed condicionem trahat, cui facile parere poffit, vel-^ -^ . .
uti, fi feruum, quem in poteftate habe4t 5?, manumiferit, nec Lsie ex (f , o
manumittat: hic Praetoris erunt partes;. vt imitetur edictum
fuum illud L(lggj-praefini;tjfämpus,-intra Qquod adeatur heredi-uln-:'?uoï.s..
tas. $. 2. Item (fi condicionif heres parere non |poterit ?*, ^.
jquam in fusjpoteftate non habebit ?, veluti inftitutione col-t 5241 z
lata in alterius factum, aut quendam cafum, s1 1L.LE, puta, ^6 i ovo
CONSVL FACTVS FVERIT: tunc. poftulantibus crg'ditori-;;— Jpotuerit,,
bus ,,con;f;ceilguet 35 Praetor, nifi intra certum tempus héreditas £. 51
optigerit, 'ääitaque fuerit, fe bona defuncti creditoribus poffi- L $* ££.
dere iuflurum ?^: et interim, quae vrgfebunt, per procura- Z*fj'ïj;;äx?
tores ?? diftrahi iuffürum. $——5« Sed ?* fi fub condicione - ;
quis heres inftitutus fit, et graue aes alienum fit, quod. ex
poena crefcit, et£ maxime fi publicum debitum imminet,-pes. :
procuratorem ?* foluendum ?* aes alienum: ficuti cum ven-
ter in poffeffione 3? fit, aut pupillus heres tutorem non ha-

501 070

'beat. $4 Et ideo ait, caufae cognitionem|adiectam ^? pro-.] 2e[:aqen»em,
& iE p r

pter eos qui fine dilatione peregre effent, vel aegritudine vel
valétudine ita impedirentur, vtjin iusjproduci non poffint *7,
nectamen defenderentes, — /müujo /pe, d! |
XXIVi$Cersvs ||libro3VI. -Digeftorum;]] T:c:z-
VS ET SEIVS, VTERVE EORYVM VIVET, HERES MI-
HI ESTO: exiftimo, fi vterque viuat, ambo heredes eífe: al-
tero ^? mortuo, eum qui fupererit, ex affe heredem fore. .
.. XXV. VrPrANwvs ||libro VEj Regularum:|]| Qvra ; Y/b,

tacita fubftitutio ineffe videatur ^? inftitutioni.

"W. XXVI. (Gzrsvs ||libroXME-Digefrorum
et in legato eodem modo relicto Sénatus cenfyit. : P
—5 XXXVIIL. PowpPoxzvs ||libro!III) ad Sabinum.|]| Sz ^
TE folum ex parte dimidia puré, ex altera fub condicione he-
redem inftituero,-et-fabfti&uere. tibi: non exiftente condicio-
ne, fübftitutum ex eavt? parte heredem . fore Celfus ait. $. r.
Sed fi té heredem inftituero, et deinde eundem ^5 te fub con- .
dicione inftituam, nihil valere fequentem inftitutionem, quia*
4e&e- plena prior ^* fuiffet. — $. 2. Sed fi plures infüitu-

| IpnovE

Gae,|vtra prior condicio extiterit, id faciet, quod füpra dixi-
mus, fi pure et fub condicione idem inftituatur.

funt vncinuli ad fuperiorem vocis partem appi&i. Retinuere negationem Hal.
*.a Portaet Baudoza. BR. " 3 Hal am bi€ Seius, et mox: poffet. ^ 24
- 45 Taur. do Trans. GEB. 26 Gothofr. in nota ;
pro non fcripta. Hal. GEP.' — 2/7 Hal. liberum tamen eum Labeo et baeredem
futurum. GEW. — 28 Hal. babebitur. GEB. — 29 Hal. POMPONINV'S,
an errantibus typis? Ita tamen quoque eft in L. 25. de Condition. Iuflitut, in
L. 11. de Acquir. vel omitteud. bereditate, in L. 3. Si quis omiffa caufa teftam.
GEEZ. . 30 Hal et Vulg. babet. BR. — 31 Hal. potuit. GE B. 32 , Hal.,
babebst. — 33 Hal. comflituit. — . 34 Hal. a creditoribus poffideri, v iuffurum,
in hocloco negledo. GEE. .. 335 Hal. et Vulg. curatores. — Vide Bynkersh.
II. Obf. 20. BR. 36 Hal. inferit et. GEB. — 37 Hal. et Vulg. curatorem.
ER. 38 Hal. inferit eff. 39 Hal. poffeffiomem. GE8. — 40 Hal. et quod
qit: CAVSSA COGNITA, adietum efl propter. GEB. 41 Hal. poffent. L
42, Hal. alteroque mortuo. 43 Hal. videtur. GEB. — 44 Vulg. eadem. BR.

43 Yaur. deiudEundem: GEB. — 46 Hal. quae prius fatis plana fuiffet. GER.

/"?ben

Lircp
o

0.
AU

"

: Lfljum'

DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. V. as
" . . XXVIII. VrperaAwNvs |j|libro-V.—ed—Sabinum;|| Szi XXXV. VrPrANvs ||libro IV .-Biputationm.|| Ex

; ITA quis inftitutus ^* fit, TirTivs HeRES EsTO Sr SE-|FrAcTO proponebatur quidam 5^ duos heredes fcri'püü'gtj
|^ €VNDVS HERES NON ERIT, deinde, Skecvwpvs HE-| vnum rerum prouincialium, alterum rerum [talicarum : et, ,,.—
RES ESTO: placet, primo gradu Secundum effe inftitutum. | cum merces in Italia ?* deuehere foleret, pecuniam]mififfe 59 |dLomef/ ]u
L5 417 faeus, XXIX. Powmpeoxivs ||libro V-ad-Sabinums|| Hoc|in prouinciam ad merces comparandas: quae comparatae , ——
articulo ovisov k omnes fignificantur: et ideo Labeo (fcri- | funt ?7, vel viuo eo, vel poft mortem, nondasmektamen in l1ta- | 6
: AL fie: bit, fi ita feriptum. fit, TrTrvs &v Sxxvs, QvaAwTA|liam deuectae, Quaerebatur 5?, merces vtrum 5? ad enm — —

an n«v (/[-)!. :

j

h, QVISQVE EORVM EX PARTE HEREDEM ME HABV E- lpertineant]??, qui rerum Italicarum heres fcriptus erat: an /| 57 —
1 RIT SCRIPTVM, HERES MIHI ESTO: nifi omnes ha- | vero ad eum, qui prouincialium ? Dicebam, receptum effe, re- .. P s
2 beant fcripfüm heredem teftatorem, neutrum heredem eífe | rum 9* heredem inítitui poffe: nec effe inutilem inítitntio- ! — — ——

| poffe: quoniam ad omnium factum fermo refertur ^*: in quo | nem: fed ita, vt officio iudicis familiae hercifcundae cogno-

:ït"m;';* puto teftatoris mentem refpiciendam. |Sed humanius eft, eum | fcentis contineatur,jnihil amplius eum ?, qui ex re inftitu- d a.
a D» quidem, «emi teftatorem fuum heredem fcripferit, in tantam | tus eft, quam rem, ex qua heres fcriptus eft, confequi$3. Tta — 1 a.
u Li'euas, partemjeij heredem fore:)qui autem -euws- nonafcripferit, nec | igitur res accipietur 9*, verbi gratia, pone duos elle heredes
v ii |."gud», ad hereditatem eius admitti. 6X F -' inftitutos, vnum ex fundo Corneliano, alterum ex fundo Li-
! 1 XXX.VrPiaANvs ||libro vicenfimo. * primo * ad Edi- | biano 9?: et fundorum alterum quidem facere dodrantem bo-
?'";19"07*" ftum.| Prcwonri obligatum fef. uum, ..neceffarium domino | norum, alterum quadrantem: erunt quidem heredes ex aequis
"d pofle fieri, Imperator Seuerus refcripfit: ita tamen, fi paratus | partibus, quafi fine partibus inftituti, verumtamen officio iu- — .
led: , fit priüs äreditori.fatlsfacere, dicis Jtenebuntur 9?9, vt vnicuique eorum fundus, qui relictus J &e.
nvl —faulas, XXXI. GA1vs ||libro XVII. ad Egäi&um*pmu;kaeäal-ez-!] . eft, adiudicetur, vel adtribuatur. .$- Vnde ício quaefitum,
Lpï"Fgmw;z. Now wrxwvs feruos, quam liberos, heredes inftituere poí- | aeris alieni onus pro qua parte adgnofci debeat? Et refert
æ,l.-f)wm;t | fumus: fi modo. eorum fcilicet ferui fint, quos ipfos heredes | Papinianus, cuius fententiam ipfe quoque probaui, pro here-
'J;x. l r reepe | Anftituere poffumus: cum teftamenti factio chmjfe.ruis ex per- | ditariis partibus eos adgnofcere aes alienum debere, hoc eft,
W*NJ "con)« &. fona dominorum introducta eft. $. r. Heredifarium feruum | pro femiffe ?*: fundos etenim vice praeceptionis accipiendos.
E. ante aditam hereditatem ideo placuit heredem inftitui pofle, | Quare fi forte tantum fit aes alienum, vt nihil, detracto eo,
quia creditum eft hereditatemidominamy ,effez 23 defun&i' 19;' füpereffe poffit, confequenter dicemus, inftitutiones iftas ex
' cum optinere. 00 p Lufitex: Aererilegetin .l.i'ato.'ää-: re factas, nullius effe mgmenti. 7'Et fi forte Falcidia interue-
XXXIL Iprzx ||libro I. de teftamentis ad--Ediftum | niens recifionem 5* effetlegatorum factya, hic officio ?? iu-
«Praetoris- Vrbani.|| lrraA inftitutio, Qvos T 1rvrivs vO-| dicis recidit *? praeceptiones iftas: vt non plus quisque j&o-
"m Dr L 'VERIT, ideo vitiofa eft, quod alieno arbitrio permi(ía eft: | rum habeat, quam effet habiturus, fi legatum accepifet, vel
r nam fatis conftanter veteres decreuerunt, teftamentorum iura |.alind;-vel etiam praeceptiones **. Quod fi fuerit *? incer-
ipía per fe firma effe oportere, non ex alieno arbitrio pendere. | tum, an Falcidia interuentura fit, rectiffime probatur, officio
m S- 1. Is, qui apud hoftes eft, re&te heres inftituitur, AKquiafiure | iudicis cautiones effe interponendas. , -$«-& Cum haec ita fint,
"^poftliminii omnia iura ciuitatis in perfonam . eius in fufpenf:o haec etiam *? inftitutio, de qua .quaeritur, non * eft * repel-
retinentur, ae&.;abrumpuntur 5?. taque fi reuerfüs fuerit | lenda, *^ fi alius rerum prouincialium, alius rerum Italicarum
ab hoftibus, adire hereditatem poterit. Seruus qüoque eiüs | heres fuerit fcriptus: officioque iudicis adtribuentur fingulis
IreCte heres inftituitur: et, fi reuerfus ,fit/ab hgft;.ibus, .pgte'ü' res quae ad,fgriptae funt.. Erunt tamen 75 heredes ex aequis
Mi jyeum iubere adire hereditatem : fi vero 4bé decefferit, qui ei hé- | partibus , quia nulla pars adícripta eft. Quae res facit, vt fi
'res exiftet, poteft per feraum heres fieri. — forte in aliis facult.anbt.ls plus fit, in Ital;c:g forte quam in pro-
: XXXIIL Inew ||libro IIl. de teftamentis ad Eäïfwm uincialibus, in aliis minus, et aexïls.ahem ratio vrg]ea.t, di-
| -Praetoris.Vrbani.|| Sx ovas ita fcripferit, TiTiv$ Ex|ci *? imminutionem eandem fieri, quam fupra oftendimus.
j PARTE DIMIDIA HERES ESTO: IDEM TiTIVS EX | Proinde et fijaliis fuerint legata reh&a, contributio z.xdn.utFen-
| ALTERA PARTE DIMIDIA, SI NAVIS EX ASIA VE-|da erit. $. 3. Rerum autem Italicarum vel prouincialium
| WERIT, HERES ESTO: cum ex pura inítitutione adierit | fignificatione quae res accipiendae fint, videndum eft. Et
heres, quamuis condicio alterius inftitutionis pendeat, ex affe | facit quidem totum voluntas [ defun.&l: nam quid fenferit,
fit heres, fcilicet etiam condicione deficiente: cum non pro- fpe&andum eít: verumtamen ho.c Hæ.tellegendum erit, rerum
fit ei condicio quicquam exiftens 5*: quippe cum non dubi- | Italicarum fignificatione eas continert, quas perpetuo quis ibi
tetur, quin, fi quis ex parte dimidia heres inftitutus fit, nec | habuerit, atque "? ita difpofuit ** A perpetuo haberet: ce- 4 J
praeterea quisquam alius, ipfe ex affe heres inftitui ?^ vi- | teroquin ?? filtempore $! ip quo ?^ tranftulit in alium lo- | j 97f £.
W"** | deætur. ! | cum, non vt Ibi ?? haberet, fed vt denuo ad priftinum Jecum-

: " 2 dv d * : x ET ; 14 / i 3 4 " d f*1445 : |
XXXIV. ParriwNraANvs ||libro I.*Befinitionum..|| ! reuocaret, [neque aupebit quo tranftulit, neque mmugt ywnde/l | óe fu. fjtals d
HxmRED1iTAS exdie 5?, vel ad diem, non recte datur: fed | tranftulitz vtputa de Italico patrimonio qqosdam feruo; mi- pro doi r ag
vitio temporis fublato, manet inftitutio. ferat in prouinciam, forte Galliam, ad exigendum deb1tumï L)U n^éceto.

47 Hal fubflitutus. GEB. — 48 Hal. referatur. — 49 Hal. et Vulg. praefigunt parenthefi includit, et in margmefadfïlt: lm(ïc ämï Hdef"ät-l ngd ; Vögl:älatla
et. BR. .. 50 Hal. vetiuentur ( vel non obrumpuntur) et in margine: alias, refciffionem. GE B. 69 Gothofr. .mdpo.ta. (')i' cium. Hal. Sede "ou du
defunt. GE B. 51 Malo cum Hal. et reliquis transponere? ei quicquam con- habet. Ego de ipfa Falcidia ofïbmo iudicis recic ent? a;lcx;?q. ]äRci' 't?"n nuab:
ditio exiflens. BR. 52, Hal. inflitutus effe videatur. GEB. — 53 Flor. erat; | vecidet. BR. 71 Hal. vel etiam PmeæthäeS, Pä*ef" ls l(lm? t : . '*P;ä
, : ex diu, quod tamen corre&tum. BR. 54 Vulg. quendam. BR. — 55 Hal et | gine addit: baec alias d?f"'fï.t- GEB... . ) BI3b, Rm' ïzf: 1m "tifer ;*"f*e Taus
omnes: Jtaliam, Sunt haec negligentius releCta. — Eft in fequentibus : mififfet, terat adeo i.lmphClug reítitui .d quOfl fi jïfl z;f;ert.um. :3 m Gin;Z 0 po TS ll-l a(ir Ms
,' pro: wififfe, et initalicarum, pro: italicarum, ex antecedentibus: im [talia, et: | relliano i.'cl-xbendum et .legen! äm ..gu.oa. ht zmleï zu 'äjiitz;ti; lg i i el:
l. E 2n Italiam. BR. 56 Hal. et pecuuiam demififet. G & B. 57 Hal. eaeque loco: etiam. Nempe ?em um äecl cmzefïz s M * äa!
; | compavatac effemt. GE B. — 58 Taur. quaereVatur. GEB. — 59 Vulg. au mer- lenda : parenthefi includit. GEB. ^ 746 ïï . IPrinfergit' : o"teat. GEZ? 7
ces, loco: smerces vtrum. B R. Go Hal. pertinerent. — 61 Vulg. addit: cer- ad[criptae funt: tamen eru;zt. G;Fi: O 1 3 aI.. * V.'t Plbtor d us B7R
tarum. BR. — 62 Hal. vt amplius mibil is. GEB. 63 Hal. confequatur. G E B. Vide de hac. locuthne Dwu et, à öüflf dïf ] atz?g; B£R. 8o.Vliäegxäf1; Au:
B4. FAl aeripitin. .. 65 Gothos. in noiis .A Ll';boniano. u Hegl.öl*älïlmus: 785 al.;?bäïzivï?ïtuï ïïB. 8?9Halu lgx:ab::tp -()f;e?;æ.te1np.ore aliquid tmnf;'ulz't
j Liniano. BR. uod et Taur. dare poterat: LiBiano. GEB. al. cot- | guitin. 17. Mxra UE U : E. ; - :
| tinebitur. lu &baudi; beredes. BR? 6Q Hal haeci hec eff, pro femffe, | GRP. IS.Z-iï;Ut; ip abundare. tempore quo, id eft, aliquo, BY N lo 83&;&3?;

OQWUNPWES UE
s
-

E

ï

/

1
| fPeic joro:
od a.
/
Á £ " :)

x k
f £41 m'f ;4 € *:)Ulwf

E l í :
J /ïl«[ Lov m r2 Ad.

] dan z

;

o
,C, 4$ À [j -»1
l. vt4 cWcCO,,

'Qïim
*

15

Ó
s 4- .f;ä.j"uäf'.« p

vel ad merces comparandas, recurfuros ?*^, gwi»i'g)-rgþgfï'aü'ent:
Z

?. dubium non eft, quin debeat dici, ad Italicum patrimonium

eos pertinere debere: gt--ss eft apud Mudium relatum, cum
fundus erat legatus, veI cum]|inftrumento, vel cum/ his quae
ibifunt. Agafonem enim miffum in villam a patrefamilias,
non pertinere ad fundi legatum Mucius ?* ait: .qw/ non id-
circo illo $* erat Yifmiffus ??, vt ibi eff&, Proinde fi feruus
fuerit miffus in villam, interim illic futurus, quia dominum
offenHerat 3?, quafi ad tempus relegatus ??, refponfum eft
eum ad villae legatum non pertinere. anre ne ferui. qu1dem,
qui operari in agro confuæynt ?*, qui in alios agros reuer-
tebantur ??, et quafi ab alio commodati, in ea funt condicio-
ne, vt ad legatum pertineant: quia nonllta. in agro fuerant,
vt eiagro viderentur deftinati. Quae res in propoüt;)3 quo-
que függerit, vt Italicarum rerum efle credantur hae "* res,
quas in Italia effe teftator voluit. $. 4. Proinde et fi pecu-
niam mifit ?^ in prouinciam ad merces comparandas, et nec-
dum comparatae fint, dico, pecuniam, quae idcirco mifía eft,
vt per eam 22 merces in Italiam adueherentur, &nj ?* Italico
patrimonio 1niungendani ?*; nam et fi dediffet in prouincia
de pecuniis, iquas/ in Italia exercebat, ituras et redltuqas, di-
cendum eft, hanc quoque Italici patrimonii effe rationem.
$. 5. Igitur jefficere dici ??, vt merces quoque iftae, quae corg;
paratae funt, vt Romam veherentur, fiue proueCtae funt ?*
eo viuo, fiue nondum, et fiue fcit, fiue ignorauit, ad eum he-
redem pertinere *??, cui Italicae res funt * adfcriptae.

XXXVI. IpEmw ||libroXVIII. Difputationum.|| Sx
Qvis ita fcripferit heredem, EX QvA PARTE CODICIL-
LIS TiTiIVM HEREDEM SCRIPSERO, HERES ESTO:
tamen he-

Lenond
"

f £a

etiamfi pars in codicillis non fuerit adícripta, erit
res, quafi fine parte inftitutus.ict] - f ia
XXXVIL. Ivrrawvs [|lbro XXIX. Digeftermm: ||
CvM 1w teftamentó; ita Ícribitur, sI FILIVS MEVS ME
vVvIVO MORIETVR, NEPOS EX EO POST MORTEM
MEAM NATVS, HERES ESTO: duo gradus heredum fünt :
nullo enim cafuü vterque ad hereditatem admittitur. Ex quo
apparet, fi nepoti Titius fubftitutus fuerit, et filius patri he-
res extiterit, non poffe Titium vna cum filio heredem effe:
quia non in primum, fed in fecundum gradum fubftituitur.
$. r. Haec verba, PvBrivs, MamRcvs, Garvs 1Nv r1-
CEM SVBSTITVTI, HEREDES MIHI SVNTO: ficinter-

.pretanda funt, vt breuiter videretur ? teftator tres inftitüiffe

heredes,|et/ inuicem eos fubftituiffe: perinde, ac fi ita fcripfif-
fet, ILLE, &X-ILLE, ET ILLE INSTITVTI HEREDES
ET SVBSTITVTI SVNTO. $. 2. Qui tres filios habebat,
et ita fcripferit ?, rrLII MEI HEREDES SVNTO, PV-
BLIVS FILIVS MEVS EXHERES ESTO, videri poteft,
prima parte duos dumtaxat filios heredes inftituiffe.
XXXVIIL Ipkx ||libro XXX. Bigefterum.|| Qvi1
rrLIO impuberi exheredato Pamphilum legat, eundem poft
mortem filii ex parte heredem inftituere eodem modo -poteft,

inferit: perpetuo. BR. 84 Vulg. veuerfuros. BR.
vt. GEB. 86 Ap. Hal JMuciu;, abeft. GERB. 87 Forte: illoc, pro:
iluc. BR. — 88 Sic erat olim Flor. fed corre&um deletumque: iz, quod Taur,
faltim monere debebat. — ta vt Flor. corre&um habent Hal. et omnes. BR.
89 Vulg. offenderit. BR. 90 Ita etiam hac voce vtitur Tertullian, Zpologet.
c. 3. feruum iam fidelem. dominus olim mitis ab oculis veleganit. Vide ibi Heral-
dum. BYNK. — 9I Vulg. confueuerint. BR. — 92, Taur. reuerteVantur. — Kal.
veuerteventur, fequenti: et, omiffo. G EE. 93 Hal. eae. ^ 94 Hal. miferit.
95 Hal. pro ea. GEE. 96 Ap. Hal. zm, abeft. G ER. 97 Flor. erat:
znitalicopatrimoniinuigendam, mutatumque ab ordinario corrigente: zm italico
patrimonio adiumgendam. / Re&e, modo etiam illud z deleatur, etiam alias in
hac lege praeter rem adiectum. Et ita habent omnes. MSS. in praepofitione
variant, maior tamen pars eam abiicit, de cetero v2 adiungendam habent con-
ftanter. BR.. Ita et Hal. Praepofitionem non habent: Pal. IL. IIT. Vat. Barb.
Otob. habent Pal. L. IV. V. Bynkersh. GEB. — 98 Hal. effici dixi. Poftrema
vox fidenter reponenda. efficere, vt mutetur in effi, non opus eft, fi fequaris

.bet: quiallucrum facere eius ferui iure, quem * vendidit,

Ulaec,XXXIX. ManciANvs libro II.-Ree

85 Hal. et, loco:
- 99 Hal. profectae fint. G E B.

DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. V.

quo is, qui feruum ^ Sempronio legatum, eundem poft mor-
tem Sempronii ex parte heredem inftituit. $. 1. Seruus te- -
ftamento heres pure fcriptus, liber -artem-iuífus effe, fi intra
Kalendas Decembres decem dediíffet: fi codicillis pure liberta-

tem acceperit, intra Kalendas quidem neque liber, neque : he-

res erit, nifi decem dederit: fi intra Kalendas non dederit, li-
ber ex codicillis erit. $. 2: Si quis feruum fautm liberum füb
condicione, heredem pure fcripfiffet, eumque vendidiffet: pen-

dente condicione, iuffu emptoris feruus adire lhereditatem

poteft: quia Éf conftitit inftitutio, et eft qui ius imperandi ha-
bet. $. 3. Quod fi poft defectam condicionem alienatus fuif-
fet, non poteft iuffuü emptoris hereditatem adire: quia eo
tempore ad.eum perueniffet, quo iam extincta inftitutio ? in-
utilis fuerat. &&-a-Igitut; cum feruus füb condicione liber
effe iubetur, et legatum pure accepit, fi pendente condicione
manumiffus vel alienatus fuegat 5, legatum habebit, aut do-
mino adquiref, quamuis mortis tempore condicio libertatis
extincta fuerit: fi vero poft defe&tum condicionis manumif-, —— -
*fuzs autalienatus fuerit, legatum ad irritum recidit. $.5. Cum|.
vénditor ferüum ante traditionem ab emptore pro parte liere-
dem fcriptum adire iubet, reftituere coheredi fesai-neceffe ha- ,.

Vacclum ,

^

non debet. Plane, non totum quod adquifierit, reftituet, fed
pro ea dumtaxat parte, qua feruus coheredem habuerit,
Es partem dimidiam ferui, et quartam hereditatis. Libroitri- ;^x x x,
genfimo Digeftorum Iuliani] Marcellus notat ?: immo et *9 U^ p,
id debet praeftari, quod confequi venditor non potuiffet, fi d
prius quam adiret ** feruus partem 'hereditatisiis traditus ** ] /^x aut,
leffet) Quod eft verum. J5

51

: $13, S1 pa-
TERFAMILIAS Titium, quem ingenuum effe credebat, he- — |
redem fcripferit, eique, fi heres non eiï'et,[Semäronium fub&i-ï/[ïm-,
tuerit: deinde Titius, quia feruus fuerat *4, tuffu domini adi-
erit hereditatem : poteft dici, Sempronium in partem heredi-
tatis admitti : nam qui fcit aliquem feruum effe, et eum he--
redem fcribit, et ita fübftituit, sr ST1cnuvs d HERES
NON ERIT, SEMPRONIVS HERES ESTO :j intellégitur
talé quód ** dicere, fi Stichus neque ipfe heres erit, neque
alium .** fecerit: at(qui *? eum, quem liberumm.llia—tj)ïgmdflïfff 7
heredem fcripferit, hoc fermone sx HeRES NON ERrm, ^ ^ m
nihil aliud intellegitur fignificare, quam fi hereditatem vel fibi
adquifierit ??, vel mutata condicione alium heredem non fe-
cerit: quae adie&tio 4d éós pertinet, qui patresfamilias ?* he-
redes fcripti, poftea in feruitutem deduéti fuerint: igitur in
hoc cafü ?? femiffes fient, ita vt alter femis ?? inter eum,
qui dominus inftituti heredis fuerit, et fubftitutum, aequis por-
tionibus diuidatur. X usiepeiaie
XLL PowPoNriv is le&tioni

ryoiT ':732 T2 i

L^ À

ex
ar

ET Hoc Tiberius ?^ Cae

. conftituit in perfona Parthenii ? 1,
qui tamquam ingenuus heres fcriptus adierát hereditatem, cum

Rob. Stephani interpun&ionem: patrimonii effe.. Rationem mon efficere dixi. B R.
100 Hal.pertiueant, quod probo. BR. — 1 Hal.
fint. GE R, 2 Hal. et Vulg. videatur. BR. 3 Hal. fcripferat. — 4 Hal.
inferit: commmmem. GEB. — 5 Hal inferit et. — 6 Gothotr. in nota: Al. fue-
rit ]ta Hal. et Vulg. BR. " Hal. eius ferui, quem iure vendidit. GER.
8 Hal. infcriptione plane omiffa continuat: cobaeredem babuerit: id eft, partem
etc, GEB. 9 Hal. MARCELLV'S libro tricefimo digeftorum motat. GEB.
10 Ap. Hal. et, abeft. GE R. — 11 Hal. adierit. GE R. 12, Hal. diffractus,
loco: Zs traditus. G ER. I3 Etiam hic Hal. eodem tenore pergit: 4uod eff
verum. I1VLIANVS. Si paterfamilias, vt adeo tres leges in vnam coalefcant.
GEB. . I4 Vid. Bynkersh. J. Obf. 22. zEn. 15 Vulg. Ttius9. BR. — 16
Hal. et Vulg. tale quid. Bn. I7 Vulg. inferit: beredem. BR. — 18 Hal.
Atqui fi eum. GEB. | 19 Hal. putabat, 73 effe, omiffo. GEB, — 20 Gothofr.
innota: Z non adquiüerit Ita Hal. GEB. . 21 Hal patresfamiliarum.
22, Hal. et Vulg. in'f'emnt: duo. 8 R. 23 Vide Bynkersh. IV. Obf. 19. BR.
24 Hal, Tyberins, iterunque mox; Tyberimm, — 25 Hal Partbemii, atque
| iterums

a [LD "Lfa/em TE

ue, H

E TTE
L4p as:fl;, B .j

ÉB u

E ——
,3 d n hd
t 2 U .

DIGESTORVM

ig/feruus : ^nam diuifa hereditas eft inter Tiberium,
qui Parthenio fubftitutus erat, vt refert Sextus Pom-
ponius ?5. *'

SOLYENDO non erat, duos Apollonios liberos heredesque
: . effe iufferat: altero ante apertas tabulas teftamenti mortuo,
| L norwit*. inon inelegantet; defendi poterit, eum, qui fupererit, liberum
: ; et folum neceffarium heredem fore. Quod fi vterque viuit,

inftitutionem nullius effe momenti propter legem Aeliam

.. Sentiam, quae amplius quam vnum neceffarium heredem fie-

p XLIIT. Pavrvs [ilibroI. ad legem|Aeliam Sentiam/||
t b JZu'f&f i6:1.YN v1cEM enim eos fibi obftare. 3 |
]^ [ aQiesetn elza.- "Jde, XLIV.g/A z xsmwv.s- ||libro V. -Digeftorarti;|| Pa-
( -fenfam, TERFAMILIAS teftamento duos heredes inftituerat: eos ??
L'.öbjïu-fu inonumentum facere iufferat in diebus certis: deinde ita fcri-
pferat, Qv1 EORVM NON ITA FECERIT, OMNES EX-
HEREDES SYNTO: alter heres héFeditatem práetermiferat :

d

E?M Li*?x. reliquus heres confülebat, cum ipfe monumentum]inftruxit-
— L LA 5udden, fet ^5, numquid minus heres effet ob eam rem, [quod, cohe-
x U eius hereditatem non adiíffet ? :Refpondit ^?, neminem ex

alterius faéto hereditati néque ?? alligari neque exheredari

EL—,"fLIAL.?aluL,,PO,He:WCOQdicionem impleffet, quamuis nemo
NE CLONMIUM adiffet praeterea,itamen eüm heredem effe. |
, ! MEA VIVE(NT

quam habueg, mater autem füperuixiffet ?^, tamen Titium

AEVIA MATER MEA, ET FVLVIA FILIA
ST, qvM ?* wiHi Lveiv8S TiTrivs

| - . . -effet, nullam vim habercet. d .
,, F .XLVI. A&R1cANvs ||libroII. Quaeftionum;|| Qvz-

DAM, cutm filiumfamilias heredem inftituere vellet, necad

heredem fore: quia id, quod inpoffibile in teftamento fcriptum.

patrem eius ex ea ?? hereditate quicquam perueniret, volun--

tatem fuam expofuit filio: filius, cum patris offenfam verere-
'» L'L',,Q,;,w,— EMANCIPATVS ESSET heredem eum inftitueret: et im-
P petrauit ab eo, vt amicum fuum heredem inftitueret: atque
»45: «t eft, necquicquam ab éo petit
cus aut adire nollet, aut aditam nollet reftituere hereditatem,
: an fideicommiffum ab eo peti poffit ??, aut aliqua actio ad-
. uerfüsj eum effet: et vtrum patri, an filio competeret ? |Re-
fTEOndiï 55, etiam fi manifeftum fit fcriptum heredem fidem

at ,

p

1 — [uam interpofuiffe, non tamen aliter ab eo fideicommiffum pe-
e : .7* ? À P^ e
, : ti poffe, quam fi &t ipfüm teftatorem fidem eius fecutum effe
: probaretur: fi tamen, cum a filiofamilias rogaretur amicus,

et aditurum fe hereditatem recepiffet, et reftituturum patri-
familias facto, non abfurde dici poffit ??, mandati [aCtionem fu-
turam, et eam actignem patri inutilem fore: quia non fit ex
' bona fide, id eireftitui, quod teftator ad eum peruenire no-
luerit: fed nec filio vulgarem competituram, verum vtilem,
ficuti dare placeret ei, qui, cum filiusfamilias effet, pro aliquo
fideiuffiffet, ac paterfamilias factus. foluiffet. |
. ALVIL IpEw ||libro IV. -Quaeftionum.-]
fcriptum fuerit, TrTivs, 1MMOo SkIVS, HÉRES ESTO:
Seium folum heredem fore,|refpondit *?9. Sed et fi ita, T'1-
TIVS HERES ESTO, IMMO SEIVS HERES ESTO:

17

&

àterum: Partbemio. GEB. — 26 Hal Sextus Pompeius. GEB. — 277 Hal et
Vulg. eo$que. BR. 28 Gothofr. in nota: Al. conftruxiffet. At ipíe Taur.
in margine habet: exfiruxiffet, cum ante corre&ionem effet: intrauxiffet. BR.
EKtiam Hal. exfiruxiffet. GER. — 29 Hal. et Vulg. vefpondi. BR. 30 Hoc:
ze4ue, Flor. eft vncis inclufum et repofitum ante: bereditati, quod planius, et
habent omnes. BR. FEtiam Hal. GER. 31 Hal. viwet. GEB, . 32 Hal.
tunc GEB. 33 Hal. praefigit et. GER. 34 Hal. fuperuixerit. 35
36 Taur, peslt. GEB, — 37 Hal. poffet.

&p. Hal. et. Vulg. ea, abeít, B.

LIB. XXVIII.

| inftituit, TrT1A FILIA MEA HERES ESTÓ: SI Qv1Dj^* i

SeruJus jrefpondit, ?? fi teftator filiam num--

] A. tur, petift ?* a teftatore, ne füb cOndiEone SI A PATRE

The L. . — 15 teflamento amicus filii, iärägtuäte&atori, heres inftitutus .
umj éff. Quaerebatur, fiille ami- .

Sr:TA.

TIT. -- V.

$97
idem erit dicendum. $. 1. Quidam feftamento ita lieredes,

,äuæu LIBERORVM ME VIVO MORTVOVE NASCE-
JTVR, äVNC QVIJVIRILIS SEXVS VNVS PLVRESVE
NASCEINTVR, EX PARTE DIMIDIA, ET QVARTA:
Qvlfj** FEMINI? SEXVS VNA PLVRESVE NATAE
ERVNT, EX PARTE QVARTA MIHI HERES sIT ??:
poftumus ei natus eft: confulebatur, quota ex parte poftumus
heres effet? /Refpondit, eam hereditatem in feptem partes di-
ftribuendam: ^*^ ex his filiam quattuor, poftumum Ltf'ää, ha--
bituros *5: quia filiae totus as, poftumo dódrans datus eft ^* :
vt quarta portione ** amplius filia, quam poftumus, ferre de-
beat. Ideo fi poftuma quoque nata effet,'tantundem fola filia,
quantum vterque poftumorum habituri effent *5: itaque]in
propofito jege as filiáe, dodrans poftumo fit datus,jviginti vnam POR
partesfieri: vt filia?duodecitm, nouem filius hàbeat. $. 3. In ! « 6 vecsemon
teftamento ita fcriptum eft,^ Lvcrzvs TiTrivs kx pva- '"l*ïfï(f"" " |
BVS' YNCIIS, Garvs f/'mTIVS EX PARTE VNA, ^ ^
M/Eflvs EX PARTE VNA, SEIVS EX PARTIBVS
DVABVS, lHERWPES/MIHI SVNTO: confulebatur, quid
iuris effet ?, Refpondit, hanc fcripturam, illam interpretatio-
nem accipere poffe, vt Lucius Titius duas vncias habeat, ce-
teri autem quafi fine partibus inftitnti, ex reliquo idextante
herédes fint: quem dextantem ita diuidi oportet *?, vt Seius
.quincuncem, /Attius et Maeuius alterum quincuncem)habeant.
viacc. XLVIIL. MARncriaANvs ||libro IV. «LIaftitetiontm: !|
His verbis, TiTivs HkEREDITATIS MEAE DOMINVS
ESTO, recte inftitutio fit. $-& Illa inftitutio valet, F1rr-
VS-MAX-S-INPIISSIMVS MALE DE ME MERITVS HE-
RES ESTO: pure enim heres inftituitur 59 cum maledicto,
.et omnes huiusmodi inftitutiones receptae füht. $. 2. Inter-
dum neg cum libertate vtiliter feruus a domina heres infti-
tuitur: vt conftitutione Diuorum Seueri et Antonini fignifi-
cat/f: culus verba haec funt. Seruum adulteri accufatum,
non iure teftamento manumiffum ante fententiam ab. eà mu- ; ^55
lere videri, quae rea fuerit ^* eiusdemeriminis poftulata, ra- TC
tionis eft: quare fequitur, vt in eundem a domina collatà in- "o
ftitutiosnihib momenti habeat. $. 3. Si in4patre, vel patria, 4
vel alia fimili adfumptione ?^ ,falfumyfcriptum eft: dum de ;
eo, qui demonftratus fif, conftet, inftitutio valet. L
XLIX. FLonEeN TINVS ||libro X-Inftutionum.|| Sx
ALIENVM feruum liberum et heredem effe iuff, et ig poft- Iw
ea [meus effeCtus eft, neutrum valet: quia libertas alieno fer- ! ^*«4.
uo inutiliter data eft. $. r. In extraneis lieredibus illa ob-
feruantur ??, vt fit cum eis teftamenti fa&tio: fiue ipfi herl-
des inftituantur, fiue hi, qui in poteftate eorum funt: et id

1
h: l'tuwm Vg -

6l 7.;*'*1'7;'02 $
[

CY
tt $11

,
gex*jarle, Gu
f'Ó :
4f f Aclucm ü

duobus 9^ temporibus infpicitur: teftamenti facti, vt confti- - |
terit inftitutio: et mortis teftatoris, vt effectum habeat: hoc 9A 2 d.
amplius, et cumiadibit ?** hereditatem, effe debet cum eo te-
Ítamenti factio: fiue pure, fiue füb condicione heres inftitü- | ,, .
tus fit: nam[ius heredis eo vel maxime tempore infpiciendum / hucas.,

eft, quo adquirit hereditatem: medio autem tempore inter fa-
&um teftamentum et mortem teftatoris, vel condicionepf Jiny
ftitutionis exfiftenteyf, mutatio iuris heredi non nocet, quia,
vt dixi, twig, ^^ tempora infpicimus. |
L. VrPrANVS H—h-bæe—VI : un|| SEnRvvx
meum heredem inftitutum -eum-1i & [fi viuus jvendidero
ei, cum quo teftamenti faCtio non eít, pofteaque &um red&-
' | mero :

58 Hal. et Vulg. vefpondi. BR. 39 Hal. poffe, malim: poffet. BR. 40
Vulg. refpondi. B R. 41 Vulg. fi quis. BR. 42 Hal. et Vulg. quae. BR.
43 Hal. baeredes funto. GEB. 44 Vulg. praefigit et. ER. 45 Hal. et
Vulg. babiturum. 8 R. 46 Hal. effet. GEB. 47 Hal. et Vulg. quartam
portionem. BR. 48 Hal. babituras effet. GEB. 49 Hal. oporteat. — 50
Hal. inferit: licet. G EB. 51 Hal. fuerat. — 52; Vide Duker. ad Opnfc. de
Latin. Vet. ICt. p. 254. BR. — 53 Hal. illud obferuatur. —— 54 Hal. tribus.
| Vid, Noedt. L PréPak 1. RR; —— 45 Hal adit. 56 Hal inferit; tantum.
GEB.

l't« "' ,
LI- ïu,e.x-«ä' ,

$06

mero: ex teftamento mihi heres effe 57 poterit, nec medium
tempus, quoyapud eum fuit 53, vitiauit inftitutioneui: quia
verum eít, vtroque tempore, -tem-teftamenti faciendi, qudmQ
mortis tempore ??, meum fuiffe. Vnde, fi apud eum reman-

(£' ^ e,c . » . e« . P
"tavtcant , fe) fenie, vitiatur inftitutio: vel, fi cum ,€66; teftamenti factio eft,

X

(mite 7:5 iuffu elus adeundo adquiret ei hereditatem. $. r. Si in ron
faciendo impoffibilis condicio 9? inftitutione heredis fit ex--
preffa, fecundum omnium fententiam heres erit, perinde ac fi
