liberandi conüliummä. I. Magiftrum nauis accipere debemus,
A^WT^-^ cui totius nauis;cura/^ mandata eft. --2. Sed ? fi cum quo-
K um A : K « -
j5 ao libet nautarum fit contractum, non datur actio in exercitorem :
no of quamquam ex deliéto cuiusuis eorum, qui nauis namgandigä
caufa in naue fint, detur aCtio in exercitorem: alia énim éft
contrahendi caufa, alia delinquendi: fiquidem qui magiftrum
L. habet praeponit, contrafii cum eo permittit:üqui nautas jadhibet ^,
non contralli Lgunf!äsj permittit: fed culpa et dolo carere eos
curare debet. $. 3. Magiftri autem imponuntur ? locandis
nauibus, vel ad merces, vel vectoribus * conducendis, arma-
mentisue/emendis: fed efijm " fi mercibus emendis vel ven-
dendis fuérit praepofitus, etiam hoc nomine obligat exercito-
rem. $. 4. Cuius autem condicionis fit magifter ifte, nihil
intereft: vtrum liber, an feruus: & vtrum exercitoris, an alie-
ïæflgä .lmsfïfed nec, cuiü.sfïetatis fit, intererit:] fibi imputaturo, qui
praepofuit. $. 5. Magiftrum autem accipimus, non folum
quem exercitor praepotuit, fed etjeüm, quem,magifter: et hoc
confultus Iulianus $& ,ignorante "exex*citorek?.äfpünditf Cete-
rum fi fcit, et paüysfeib eum in naue magifterio fungi, ipfe
eum impofuiffe videtur: quge fententia mihi videtur proba-
bilis: omnia enim fatta magiftri debet praeftare, qui eum prae-
pofuif: alioquin contrahentes decipientur: et facilius hoc in

4

magiftro, quamiinftitore, admittendum propter vtilitatem.-

Quid tamen, fi fic magiftrum prágpofuit, ne alium éi licéret
praeponere? an adhuc Iuliani fententiam admittimus $, vi-
dendum eft? finge enim et nominatim eum prohibuiffe, ne
Tito magiftro vtaris?'"Dicendum tamen erit, eo vsque pro-
ducendam vtilitatem nauigantium. $. 6. Nauem accipere de-
bemus, fiue marinam, fiue fluuiafflem ?, fiue in aliquo ftagno
li, odle. p)auiget, üuc.ezqu'he "ï'z.agf; fit. $. 7. Non autem ex omni caufa
ao tsf a?/,,,,,i raetor dat if exercitórem aCtionem, fed eius rei nomine, cu-
| ius ibi praepofitus fueri£ ** : id eft, ff *? in eam remfpraepo-
E jde*uf'ïiitus fit, vtputa, fiad *? onus vehendum locatum fir?',i aut ali-
hucor"onas res emerit vtiles naulganti, vel fi quid reficiendae nauis

'f«heär(a "

Acac

Y Hal. ij. XXIX. GrEs.
&lal. Sed, abeft. G x &. 4 Vulg. babet. BR.
2BR, 6 Hal. vel mercibus aut vetloribus. GE B.
8 Hal.et Vulg. admittamus. &R. — 9 Ap. Hal. fiue fluuiatilem, abíunt. Vulg.
fiuuialem. B R. IO Proprie de naue tumultuaria haec vox intelligitur, trans-
late de fÍcriptione tumultuaria. Apud Petronium c. 4. eft: fcbedium Lucilianae
buinilitatis, quod Gloffar. Petron, interpretatur, zuelaboratum opus et extempova-
nea fcriptio. — Apuleius Florid. IV. zm zflo, vt ait Lucilius, fcbedio et incoudito
experimini. BYNK. Vid. Scheffer. de Milit, Nauali I. 3. pr. DvK. — 11Hal.
fwit. GEB, 12, Ap. Hal. fi, abeft. GEE. I3 Ap. Hal,. ad, abeft. GER.
14 Hal. armandam, fiue infiruendam. GEB. — 15 Hal. conuertit. GEB. — 16
Hal. ceperit. GER. 17 Hal accipiat. GEB. I8 Taur. fefeLit. GEB.
19 Hal. inferit et. GEB. — 20 Hal. locauit. GEB. — 21 Taur. obligaVit. GER.
242, Hal. mercedibus. G LEB. 23 Hal. et Vulg. canmnabi. BR. Sed cum Flor.
Tmnne facumt MSS. Bg-rb. Ot.ob. Vat..III. Treuif. Bynkersh. GE B. 24 G'ot.hofr-
in nota: /4. alii materiae, Et ita Hal. et Vulg. BR. 25 Hal. praefigit ex-
ercitorem. GEB. 26 ld eft: vecormn daétvices, ita Vulgata. Hal. in textu
- habet: éz4242es, et inter Graeca vertit: com[cemforiae nawes, et ad transportan-

; 3 Ap.
5 Hal. et Vulg. inferunt vel.
7 Hal. et, loco etzam. G E B.

2, Vulg. aucbora, loco cura. . B R.

liae, vel feruus: pupillus autem fi nauem exerceat, exigemus
tutoris auctoritatem.

.Hal. Brandufimm. GEB.

- (( 949

. X , :
caufa contractum vel impenfum eft, vel fi quid nantae, opera-
rum nomine, petent. j4$. 8) Quid, fi mutuam pecuniam fum- |
pferit? an|eius rei nomine videatur geftum? Et Peeafus.ex- 1 1.
iftimat, fi ad vfum eius rei , in quam praepofitus eïï, fuerit
mutuatus, dandam actionem: quam fententiam puto veram.
Quid enim, fi ad armandam, inftruendamue *^ g (üem, vel nau-
tas exhibendos mutuatus eft2.,*$. 9) Vnde quaerit Ofilius, fi äf
ad reficiendam nauem mqtuatus,jgmmmos in fuos vius con- [ Z
uerterit *?, an in exercitofém detur a(fio ? Ef'it, fi hac le- ?
ge accepit, quafi in nauem Timpenfurus,' mox mutauit volunta-
tem, teneri exercitorem, imputaturum fibi, cur talem praepo-
fu£fit: quod fi ab initio confilium cepit *? fraudandi]credi- 1 Je&vomo,
torisy et hoc fpecialiter non exprefférit, quod ad nauiscaufam . /e. 525
accfpit *7, contra effe: quam diftin&ionem Pedius p 6
äiï;[o) Sedjet fi in pretiis)rerum emptarum fefellit *5 magi- A. Z Jnee Xft.
er, exercitoris erit damhüm, non creditoris//^ $. 13.. Sed :?
fi ab alio mutuatus, liberatät eum, iqui ii nauis refectionem L«
crediderat, putoJetiam huic dandam actionem, quafi in nauem ] -
crediderit.j4 $. 125 Igitüf praepofitio certam legem dat con-
trahentibus.gMQu"ar(quit naui.ad hoc folum, vt -
vecturas exigat, non vtilocet, quod forte ipfe locauerat, non
tenebitur exercitor, fi magifter locauerit ??: vel fi ad locan-
dum tantum, non ad exigendum, Lideim—erit-dieendum:: aut filI&cex e, £.
ad hoc, vt veCtoribus locet, non vt mercibus nauem pr4eftet,
vel contra,-modum egreffus, non obligauit ^* exercitorem. 55 5 f r
Sed et fi vt certis mercibus ^^ eam locet, praepofitus eft, |
puta legumini,,e"'*c'/annäbäe ^3« ille marmoribus, vel alià; 2* ma-
teril locauit,/ dicendum erit, ?^* non teneri: quaedam enim *
naues/onerariae, quäedagi, vt ipfi dicunt, Ézixryoi,^9 funt,(ematci? )
et plerosque mandare ício, ne ?* vectores recipiant: et fic, ] vnilacae .
vt certa regione, et certo mari,negotietur ?9: vt ecce, funt
naues, quae Bründgfium ZZ a |Cáfifopa filopüy?9, vel a 37 Dysfachio ,»æfwejw
ve&tores traiciunt ??, ad/onera inhabiles. Item, qugedam[flu- Jf r r
uii capaces|??, ad mare non füfficientes. $. r3. Si plures fint .55 & Cj , du
C

)

p *

magiltri, non diuifiS/officiis, quodcumque cum vno geftum erit, 5«: ^afta.
obligabit/?* exercitorem: 1i diuifis vt alter locando, alter y. Tospases fPupu -
exigehdo, pro cuiusque officio obligabitur exercitor.(/* G. nþ, —— 55 ,
Sed -et-& fic 35 préepofuit, vt plerumque 35 faciunt, ne alter —^ *** ^« ^
fine altero quid gerat, qui contraxit, cum vno, fibi imputa-
bit ?7. $. 15. Exercitorem aütem eüm dicimus, ad quem|óbÀ s«cex "u
uentiones, et r&litus omnes perueniunt, fiue is dominus na- Ls M.
uis fit, fiue a domino nauem per ágerfionem ?* conduxit, vel :
ad tempus, |veliil] perpetuum. — $. 16. Parui autem refert, qui
exercet, mafculus fit, an mulier, paterfamilias,(ian—filiusfami- |

$. r7. Eft autem nobis electio, vtrum
$. 18. Sed ex
contrario,

dos bomines comparatae. GEB. Vulg. habet empba:ae. Blaublomm. embatae.
Steph. empbractae, ex le&ione Antonii Nebriflenf. qui interpretatur vnudique
claufas, ab 2«9es]«, oppilo, obturo. BR. Ego probo leGionem Florentinam,
rite formatam ab éz:iférss et Zya. — Sic mAoix £vAwyà, dogTwyR, cwrmywyR, vwUc
sir4yo, et alia dicuntur. — Reliquae voces non minus infolitae, ea analogiae ra-
tüone deftituuntur. DVK. 2/27 Hal. in margine: ahas, vt. GER. 28 Hal.
uegocieutur. GEB. —— 29 Brundufimm hic refthtuendum, vt habent omnes edi-
tiones, aut fi plane graeciffare cenfendus eft Vlpianus, Drentefium, vt eft in. L.
122. $. z. infra de Verb. Oblig. Graeci enim Beevr4cev dicunt. Bg. — Etiam
30 Gothofr. in nota: Zl Caffopa vel Capua: et
male, cum apud Strabouem conflet lib. VII. Kacaiónw, portum. Epiri a Brundufia

exercitorem af magiftrum conuenire velimus.

diflare fladiis 1300. et totidem a Tarento, idem Ptolemaeus teffatur. Re&e:
Caffiopa. Vide et Gellium Nocf. ZAttic. lib. XIX. c. 1. BYNK. — ^ 31 Flor.
praepofitio z initio abfuit, fed antiquiffime eft fuperfcripta. B. 32 Hal,

33 Vulg. quaedam capaces ad. flumina. |Hal. quaedam ca-
paces flniminum. BR. 34 Taur. oblisaV;t, et mox obligaVitur. G E B. 35
Taur. Sed et Slc. Hal. Sed fi fic. GE R. 36 Taur. in margine: plerviaue.
GE B. 37 Taur. imputaVit. GER. 38 Confer Duker. ad Opz[c. de La-
t7n.

traiücimnt. GEB.

|de: o

d sacLu .. CUlus poteltate ts egt;'qetg

-L Jrii r:jl;.lu
Lve o

r

$— 5*
Ls 4 -

" é ^ eC « QUTC .
Auc, /t^wr». qyam |Rempublicam; ^? nauium exercitio) pertin ét.

230 ;
contrario, exercenti; nauem aduerfus eos, qui cum magiltro
contraxerunt, a&io non póllicetur ??: quia *? non eodem
auxilio indigebat. Sed aut.ex locato cum magiftro, fi mer-
cede operapi ei'exäibet: aut, fi gratuitam, mandati agere poteft.
Solent plane ** 'Praefecti propter minifterium annonjge, item
in prouinciis Praefides prouinciarum, extra ordinem €os 1u-
uare ex contractu magiftrorum.

. A. . " i w 4 Cf 1
cuerit ^?, [ifrjaliena poteftate erit, eiusque voluntatej naüem

exercuerit,[quod cum magiftro eius geftum erit, in eum, in
nauem exereuerit |*?, iudicium da-
tur. .. 20. |Licet datür|actio in 'egm, cuius in pote-
Rateät), qui nauem exercet, tamen ita demum datur, ü volun-
tate eius exerceat. [Ideo autem|ex voluntate in folidum te-
nejftur ^*, qui habefít in poteftate exercitorem, qui&jad fum-
AE infti4
torum non idem vfus eft: ea propter in tributum dumf?xat

49 Vocantur, qui contraxerunt cum eo, qui in merce peculiari

fecsee diit.. fcjente domino negotiatur. Sedfifciente/dumtaxat]non etiam

(«2 u

J7^4
/ome.,

)Le xus, vel *? filios, velfilias, vel feruos, vel feruas. S$—22. Si.

volente *9,[cum maïgi&ro contraCctum fit, vtrum quafi in vo-
lentem)damus ^" a&tionem in folidum, an vero exemplo tri-
butoride dabimus? In re igitur dubia melius eft, verbis Edi-
&i feruire, et neque fcientiam folam et nudam patris domi-
niue in nauibushonerare : neque in peculiaribus mercibus vo-
luntatem extendere ad folidij **5 obligationem. — Et ita vide-
tur && Pomponius fignificare, fi fit i ,aliena poteftate, fi qui-
dem voluntate gerat, in folidum eum obligari : fi minus, in
peculium. $. 21. Iif poteftate a accipiémus vtriusque fe-

-X tamen feruus peculiaris ??, volentg filiófamilias, in cuius pe-

o LC €x /&-)472"
f*'w*ït f —

r tetutntear tttum

DT ex imf"f;f*"« 1agiftro eius ceftum fit, dumtaxat pollic

culio erat, vel feruff ^*, vicarius eis nauem exercuit, pater,
dominusue, qui voluntatem non accommodauit, dumtaxat de
peculio tenebitur; fed filius ipfeinfolidum. Plane, fi volun-
tate dofnini Vel patris J-ex?rcea/t 32, in folidum tenebuntur:
et praeterea et ?? filius, Lii)gïlip—fgf voluntatem accommodguit 27
in folidum erit obligatus. $. 23. Quamguam autem;;ífi cum
eäur 55 Praetor actio-
nem, tamen, vt lulianus quoque fcripfit, ** etiam fi cum ipfo

d s itéecat us exercitore fit contraCtumJ| pater dominusue in folidum tenebi-
Y elufictostah, tur. — $. 24. Haec attio ex perfona magiftri in exercitorem da-

bitur: et ideo, fi cum ;Vtroj ?? eorum actum eft, cum altero
agi non poteft: fedifi quid fit folutum, fi quidem a .magiftro,
ipfo iure minuitur obligatio: fed et fi ab exercitore, fiue fuo
nomine, id eft, propter honorariam obligationem, fiue magi-
ftri nomine foluerit, minuetur obligatio: quoniam et alius pro
me foluendo me liberat. $. 25. Si plures nauem exerceant,
cum quolibet eorum in folidum agi poteft. r

J lL. (GArvsdibro-IX. 55-ad EdiCtum prouineide, N

pe: d P nater yw . plures aduerfarios déftringatur *?, qui cum. vno contra-

. U

d.2

xerit. |
IIl. PAvrvslibro-XXIX.ad-Edictum. Nrec ovic-

QVAM facere, quotam quisque portionem in naueWhabeat:

eumque qui praeftiterit, focietatis]iudicio a ceteris confecu-

tururm. ; "l.ll,, se dek ;

59 Vide de Latin. ICt. p. 334. n. 15. DVK.
41 Hal. tamenm, loco plaue. GEB. 42
Hal. exercuit. G EB. 43 Hal iterum exercuit. G EB. 44 Hal tenetur,
et mox babet. GEB. 45 Hal et Vulg. vezpublicae. BR. 46 Hal. addit
domino.GEB. 47 Hal dabinus,loco damus, fequenti dabimus, omiffo. G E B.
48 kial. in margine: alias, folidam. GEB. 49 Hal, 72 vel bis omittit, pri-
mum quod hoc loco, alterum quod ante vocem feruos legitur. GEB. 50
Hal. peculavis. — Vide infra L. z. de T'ibutor. acliome, vbi ap. Hlal. eft pecm-
lariter. GE B. 51 Flor. pro ferao, a recentiore manu feruzs, eft repofitum,
Sed et codices habent feruus, atque editiones, praeter Noricam. — Ponuntautem
Vulgo 72 eius, poft zauem, BR. Quantum ex collationibus video, Barb. Otob.
S. Cruc. ? eius, loco fuo non'mouent. In Vat. L Treuif. Bynkersh. prorfus

tin. ICt. vet. p. 437. "1. 2. BR.
40 Hal. 44od, loco quia. GEB.

beft. VWVerba 'itaque Brenkm. de editionibus forte funt accipienda. — Norica

53 Ap.

eruo, vt 'Taur. GE B. — 52 Hal. exercuit, ct mox tenebitur. GER.

. 19. Si is, qui nauem exer--

DIGESTORVM LIB. XIV. TIT. I

) . |
IV. VrPra4NVvS libro XXIX. ad Edictum. Sz - a-

MEN plures per fe nauem exerceant, pro portionibus Jexerci-

L J

L e M . . Dd [] L * *
nis conueniuntur: jneque/' enim inuicem fui magiftri viden- 2«

ur 59./4 $. . Sed fi plures exerceant, vnum autem de nume-
o fuo magiftrum fecerint, huius nomine in folidum poterunt

conueniri.(/$. 2, Sed 5* fi feruus plurfum nauem exerceat

voluntate eorum, idem placuit, quod in pluribus exercitoribus :
plane fi vnttis ex jomnibus 5* voluntate exercuijt, in folidüm
ülle tenebitur: et ideó puto, et ?* in fuperioré cafu in foli-
dum omnes teneri. $. 3. Si feruus fit, qui nauem exercuit
voluntate domini, et alienatus fuerit, nihilo minus is, qui eum
alienauit, tenebitur: proinde, et fi decefferit feruus, tenebitur:
nam et magiftro defuncto tenebitur. $. 4. Hpe aCtiones per-
petuo, et heredibus, et in heredes dabuntur 9*("proinde et fi
feruus, qui voluntate domini exercuit, deceffit, etiayh poft an-
num (dabitur haec actio, quamuis de peculio vltra annum non

lletury z o ol i p encette , :
V. PAvrvs lüibro-XXIX.adEdictum; Sr Eevw, qui

in mea poteftate fit, magiftrum nauis habeas, mihi quoque in
te competit actio, fi quid cum eo contraxero. lIdem eft 9^,

filcommunis feruus nobis erit: ex locato tamen mecum ages,ldej;æ;üho
quod operas ferui mei conduxerjsi: qgi.aaetaü cum alio contra- s5 ex'o, &.
i

xiffet, ageres mecum, vt actiones, quas iggj nomine gþabui, ti-
bi praeftarem: quemadmodum cum libero, fi quidem/ condu-
xifles 6 $, "éxperieris 7: quod fi gratuite operde fuerint,
mandati ages. $. r. Item fi feruus meus nauem exercebit, et
cum magiftro eius contraxero, nihil obftabit 995, quominus ad-
uerfüus magiftrum experiar actione, quae mihi vel iure ciuili
vel honórario competit: nam et cuiuis alii non ob&äjcfhoc
Edictum, quo minus cum magiftro agere poffit: hoc enim Edi-
€to non transfertur actio, fed adicitur.
exercitoribus cum magiftro nauis contraxéfit, agere cum aliis

exercitoribus poterit. a Oa
p 000 lréua edicl !L yeuf € 2c€fes
VI. Pavrvsllbro VI.[Breuium- "9. Sr skenvvs

|jnon ** voluntate domini meuem exercuerit, fi fciente eo, quafi

tributoria: fi ignorante, de peculio attio dabitur *?. ,$. r.
Si commyunis . feruus voluntate dominorum exerceat nàuem,
in fingulós dàri debebit in folidum actio.

VII. AFR1cAN vslibroVIIL. Quaeftionum. ngvs
Titius Stichum magiftrum nauis "? praepofuit: is pecuniam
mutuatus, cauit, fein refectionem nauis eam accepiffe. Quge-
fitum eft, an non aliter AE Titius exercitoria tengfátur, quam
fi creditor probaret, pecuniam in refeCtionem nauis effe con-
fumptam ? |Kefpondit, creditorem vtiliter acturum, fi, cum pe-
cunia crederetur, nauis in ea caufa fuiffet, vt refici deberet:
etenim v& non oport&t "5 creditorem ad hoc agftringi, vt ipfe
reficiendde nauis curam fufcipiat, et negotium domini gerat,
quod certe futurum fit, fi neceffe habeat probare, pecuniam
in refeCtioneyh erogatam effe, ita "5 illud; exigendum, vt fciat
in hoc fe credere, cui rei magifter quis fit praepofitus: quod
: x certe

Hal. hoc et, abeft. GEs. 54 Hal. accommodauerit. GEB. 55 Hal. pol-
licetuy. G EB. 56 Taur. fcriBfit. GEB. 57 Hal. et Vulg. alterutro. BR.
58 Hal. Eb. VIII. GER. 59 Hal. et Vulg. difiriugatur. BR. 60 Taur.
in margine: oidebuntur, ct ita in textu Hal. GEs. 61 Hal. et Vulg. infe-
runt et. BR. 62, Hal. vni ex omnium. — Vulg. vmus ex communi. BR. 63
Hal. et ideo puto in iflo et in. fuperiore, et in margine: alias, puto etiam in fup.
GE B. 64 Hal. dantur. GEB. 65 Ap. Hal. eff, abeft. GE B. — 66 Hal.
conduxeris, ev in margine: alzas, fi quid contraxevis. GEB. . 67 Hal experi-
reri$. GE B. 68 Taur. ob//aVit. GEB. 69 Hal. ex suultis, et in mairgi-
ne: àlias, ex bi$. GE B. — 7O Yaur. in margine: Breuis edicli. Mial. lib. V I1T.
brenis edidli, G EB. 71 Hal. et Vulg. inferunt ex. B R. 72 Taur. daVi-
tur. GE B. 73 Gothofr. in nota: A. naui. lta Hal. GER. 74 Hal.
inferit Lucius. GEB. — 75 Hal. eteuim uon oportere. GER. 76 Hal. Ita-
que

$. 2. Sivnus exlhis 9? / ;5

Àj e€nus,

at

1j sl

utte , ;

as

3

E

E
E
As 3

x——
N.—'( LR«

A.
i 94.0.&»1:

MwLäS

DIGESTO

certe aliter fieri non poteft ?7, quam fi illud quoque ifcierit;
neceflariam refectioni pecuniam eífe: quare etfi in ea caufa
fuerit nauis, vt refici deberet, multo tamen maior pecunia cre-
dita fuerit, quam ad eam rem effet neceffaria, non debere in
folidum aduerfüs dominum nauis aCtionem dari. $. r. Inter-

J sl ^n. dum etiam illudj Xe imandum, an in eo loco pecuniaj credita

fit, in quo.id7 propter quod credebatur, comparari potuerit:

quid enim, inquif, fi ad velum emendum in eiusmodi infulàj

. N- - Q HUR L . .
pecuniam quis crediderit, in qua omnino velum comparari non
goteít ^^. et in fumma aliquam diligentiam in eav*?^credi-
torem debere praeftare. $. 2. Eadem fere dicenda ait, et fi

lut, deinftitoria aCctione quderatur: nam tunc quoque creditorem

fcire debere, neceffariam effe merci$ comparationem, cuilemen-

"ww 2e; dae| feruis fit praepofitus, et füfficere, fi in hoc crediderit:

non etiam illud exigendum, vt ipfe curam fufcipiat, f in hanc

rem pecunigyéroganda eft *9. ,2 54 pi-am & — st ff
/& DE LEGEPRÉfODIAm* DE IACTV *. 2

gU Lipe

i E

k i'! ex 1»0 : d * ' 1
L.I hu EX oj fpy st lPAvrLvSilibro-IE-Sententiarum.)

vacuamn v -

i

rj

^gjigtsom. ,
E

l E G—EtR ODIA cauetur, vt fi leuandae nauis gratia iactus
meréium factus eft, omnium contributione farciatur ?,
quod pro omnibus datum eft ^.

Il. InEMw dibro XXXIV, /ad-Ediétum-^.

SILABO-

RANTE naue, iaCctus fattus eft, amiffarum mercium domini,

X9

R.

MOA
J e:;,,

[4

L5t.,
r

x

fi merces vehendas locaueránt, ex locato cum magiftro nauis
agere debent:,is- 9 deinde cum reliquis, quorum merces fal-
ude fünt, ex conducto, vt detrimentum pro pgftione commu-
nicetur, agere poteft.je)Seruius quidem ;refpóndit, ex locato
agere cum magiftro nauis debere, vt ceterorum veCtorum mer-
ces retineat, donec porïionem damhni praeftent. Immo, etfi
tineat|? merces magifter, vltro ex locato Kfabiturus eft actio-
nem cum vectoribus: quid |étíim| fi ve&ctores fint, qui nullas
farcinas fabeant? plane commodius eft, fi fint, retinere jeas,
Alt, fi nortet) S/totam nauem conduxerit, ex conducto ag&t:
ficut vectores, qui locaiin nauem ? conduxerunt3[4equiffimum
enim eft, coriimune detrimentum fieri eorum, qui propter amif-
fas.fés;aliorum, confecuti funt, vt merces fuas faluas habe-

* L] L] e 2- A* .
rent. $G. r. Si conferuatis mercibus deterior facta fit nauis,
aut fi *? quid exarmauérit, nulla;facienda eft eollatie: quia

* ? » J- [ * ? : Lj L
diffimilis earum rérüm caüfa fit **, qude nauis gratia parén-
P. | * * . * L
tur, |&tjearum, |pfó] quibus mercedem 'aliquis acceperit: nam
. e e 0&
et fi faber incudem aut malleum]fregerit, non imputaretur *?

ei, qui locauerit opus: fed fi voluntate veCtorum, vel propter

aliquem metum id detrimentum factum fit, hoc ipfum farciri

que et, Vulg. ztaque alind. BR. 71 Hal pofit. GES. — 78 Hal. potuerit.
GEB. 79 Hal. n eam vrem. GEB. 80 Hal. erogata fit. GEB.
I Nota, inFlor. membrana Rodia ícribi absque adípiratione. Hal. Ad
Legem Rbodiam, et in margine: alias,de Lege Rbodia. GER. Sine adfpira-
tione fcribendum cenfuiffe Varronem refert Annaeus Cornutus apud Caffiodor.
de Ortbograpbia inter Grammaticos Put(chii p. 2286. itidem vt Roma. Hanc
orthographiam etiam probabunt, qui £3ec a $63ov, rofa deriuant, quorum fenten-
tiam relicit Spanhemius Differtat. IV. de, Vfíu et Praeflaut. Nwmifm. — Víus
obtinuit, vt cum adípiratione fcribatur, a quo non recedendum arbitror. D vk.
2, Flor. erat de iadíus. Sed ct Index Titulorum habet: de zactu, et illa litera $
fine dubio nata ex pun&o vel alio figno finali. E R. 3 Bafil. ZmoSsQaméveras,
curatur, BR. 4 Hal. facfum efl, et in margine : alas, damnum datum. GEB.
5 Hal. 4b. XXV. ad. Sabinum. GER. 6 Hal. magifler, loco is. GEB. — 7
Hal. etfi 1101 vetineat, et in margine notat: alias, deefl megatio. GEB. — 8 Ma-
gna eít hic differentia et leQtionis et interpun&tionis, quoniam ipfe codex Flor.
vitio laborat. Pro: at fj 20n, omnes editiones( Norica excepte? aut fi nou. — Si-
militer e feptem MSS. fere omnes. " Contra in Vat. III. 7à auf expuncta u in at
conuerfum, Barb. Treuif, et Bynkersh. aut fi non fint, atque ad hos aut fimi-
les corre&us Otob.. Sequitur ap. Taur. et totam mauem condauxerit, ex conducto
aget, inferta copula, quae non eft Florentiae. Alii eius loco: fi totam nauem.
Ita feptemr illa MSS. omnia. Pro conduxerit, ex conduéto aget, tres e feptem
in plurali exhibent: comduxerint ex conduéo agent. Quatuor reliqui codices

RVM. LIB.. XIV.".. TIT.

w("utlä .gulf;äf-(fl « C t

LA

,I' IT. 251

oportet. $. 2. Cum in eadem naue varia mercium genera

complures mercatores coégiflent, prdetereaque emulti vectores. 2««9//e*
- * [] . 13 . 4 ( 2
ferui liberique in ea nauigarent, tempeftate graui orta, ne- /.:2:,. . a.

ceffario iactura faCta erat: qudefita deinde funt haec , an

omnes iacturam praeftare oporteat: et fi lqui|*^ tales mer- | /4:e» .
ces impofuiffent, quibus nauis non Jonéraretur, velut gemmas, / "$««e».

et an etiam pro « o "éfue, e.

^ l c. . .
margaritas: et qude portio praeftanda eft 15:
liberis c3p1t1bus. dari oporteat: et qua aCüone ea/res expedi-
ri poffit? Placuit, omnes, quorum/ jud interfuiffet iaCturam fie-
ri, conferre oportere, quia 1(? tributum obferucatze I7 res de-
berent: itaque dominüm etiam nauis pro portione obligatum

effe. IaCturae fümmam pro rerum pretio diitribui oportet. *5 z »e

l

corporum 1iberoru7m jeïï:;—mationem nullam fiéri poífe: ex con-
ducto dominos refüm amiffafüm cum nauta, id eft, cum tna-

giftro, aCcturos. [Itidem '? agitagägx eft, an etiam veftimen- ! ?. '
imationem flel'i OPOFtQZIü ?[MJLW»(OI!WU f")

torum cuiusque, etjanulorum de
Et omnium vifum eft, nifi fi quá confumendi caufa ifnpofita
forent: quo|in/numero effent cibaria ??: eo magis, quód, fi
quando ea defecerint ^* in nauigationem , qu$d ?? quisque
haberet, in |comimune conferret ?*, $. 3. Si nauis a piratis
redempta fit, Seruius, Ofilius, Labeo, omnes conferre debere
aiunt. Quod vero praedones abftulerint, eum perdere, cuius
füerint: 5

et earum, quáe amifize funt, praeftari folet: nec ad rem per-
tinet, fi 1?8, quae amiffae funt, pluris venirt po órunt ?5 -
quoniam detrimenti, non lucri, fit praeftatic. Sed'in his re-
bus, quarum nomine conferendum eft, äleiftimatio debeyft 29
haberi, non quanti emptae fint, fed quanti venire poffunt.
$. 5. Seruorum quoque, qui in mare ?? perierunt, non magis
deftimatio facienda eft, quam fi, qui ^? zegri in naue deceffe-
rint, aut/aliqui ^? fefe praeci,gdqtauerint. $. 6. Si quis ex ve-
Coribus foluendo non fit, hoc detrimentumimagiftri nauis non
erit: nec enim fortunas cuiusque nauta excutere debet. $. 7.
$i res quae ia&/e funt, apparuerint, eyäneratur collatio: quod
fi iam contributio facta fit, tunc hig qui foluegint 39, agent

ex locato cum magiftro, vtlis ex conducto experiatur, etiquod -1?'4[ vt

exegerit reddat. $. 8. Res autem iacta domini manet, nec fit
adpraehendentis: quia pro derelicto non hdbetur. -/ —

Q .

AR

ni& periculi caufa, deiectum eft, contributio debetur, /^.
IV.tiCarrisTRATvslibroll. Qu;te&ignuæ.g' NaAviIS

Aonu&:,ie, leuandae caufa, quia intrare flumen vel portum non

potuerát ?? cum/onere, íi quaedam merces in fcapham |traie-

: eiie

conduxerant, itidem in plurali, idque eodem redit, cum fi, tam indicatiuum re-
gat, quam fubiun&iuum. —Hal. ita interpungit: atfi wom : et totammauem conda-
xerit: exconducto aget, ficut vectores, qui loca in naue conduxerunt. aequiffJamum etc.
Vulg. aut fi non, fitotam nauem conduxerant: ex coudnéto aget: ficut veclores, qui
locazm naue conduxerunt: ex conduéto agent. aequiffimum etc. £R.. Adícribam ipfas
Collationes: Barb. azt fi non fint fi £9. u conduxerant. Atquiita fa&um in Otob.]
Vat. L. fa&. aut fi non fito. nat. coud. : TIL. (etarin aut exp. ) S. Cruc. fa&um: at
fi mon fitot. "Yreuif. ant fi nou fint fi to. nau. conduxerint. EtitalBynkersh. GEP.
9 Probo in naue, etfi Florentina defendi poflit. Videde Lat. [Ct. p. 250. 351.
369.DVK. |lta Hal. iu naué. GEB. — 10 Ap. Hal. fi, abeft. GE». — 11 Hal.
efl, moxque parautur, et in fine accepit. GEB. I2 Hal. zmpntatur, et mox
locauit. GEB. — 13 Hal eadem. GEB. 14 Hal. et quid fi tales. GEB. — 15
Hal. effet. GEE. 16 Hal. inferit quid. GE B. 17 Taur. in Adnot. obfer-
uatae. fic im vet. — Quid haec Taurellii fibi velint, non fatis capio, cum et in ipfo
textu fuae Florentinae habeat obfermatae. — Forte fuit in vet. vt Gothofr. iam an-

notauit, et vt Hal. habet: obfermatas ves. GE B. — 18 Hal. oportere. GEB. — I1g
Vulg. Inde. BR. — 20 Taur. cVavia. GEB. — 21 Hal. deficerent. GEB. — 22
Hal. quid. GEB. 23 Florentiae eft: ;4 commune conferet. BR. 24, Hal.
fuerit. GEB. 25 Hal. venire poteraut. Vulg. vemire potuerint. BR. — 26

| 'Taur. in margine: debet, et fic Hal. qui etiam in fequentibus habet funt. GE B.

29 Hal. alioqui. GE R.
22, Hal. potuerit. GE R,

33

28 Ap. Hal. grvi, abeft. GE B.

27 Hal. mavi. GE B.
31 Hal. l;j. IX. GE &.

30 Hal. foluerunt, GEB.
Aaa

£e

1scee 3175 us*

a.

gl zf /Q. v.recré2e-
47€7

nec conferendum eif qui fuas merces retlemerit. 1. |
$. 4. Portio autem pro aeftimatione rerum, quge faluge funt, /^?^ut. m

L—l:ti' /;rv 124667(34;,,, ä». *
JIT. PAPINIANY S'illbrüæglä-. 3ITRefponforum. Cvmw| /^/ Mf,
BOR, aut aliud nauis inftrumentum, remouendi commu- 4«j^v äwïim v

dracte

/ T .Mll-(olfw 4

M
M

232
f^. " 2 [ ! :
.* aQte. —Ctaefunt,ne aut extra Humgn periclitétur, aut in2 ipfo'oftio -
o foluts . Vel portuy eaque fcapha fürmmmerfa eft, ratio haberi debet in-
a ^" ter eos, qui in naue merces jfaluas;habent, cum his, qui in fca-

33

pha perdiderunt, proinde ?^, tamquam fi iactura facta effet. j.

[diüe Sabinus quoque ?? libro fecdrido Refponforum probat.
Contra, fi fcapha cum parte tercium falua eft/nauis periit 39,
ratio haberi non debet eorum, qui in naue perdiderunt: quia
iattus in tributum naue falua venit. $. 1. Sed fi nauis, Iquád
in tempeftate, iaCtu mercium vnius mercatoris, leuata eft, in
alio loco fümmerfa eft, et aliduorum mercatorum merces per
vrinatores extraCctae fuünt data mercede, rationem haberi de-
bere eius, cuius.merces in nauigatione leuandíe nauis caufa
jaCtae funt, ab;his, qui poftea fuas?" per vrinatores feruaue-
runt, Sabinus Áeque irefpondit. Eorum vero qui ita feruaue-
runt, inuicem rationem haberi non debere ab eo, qui in naui-
* n E . b .
gationéjiactum fecit, fi quiedam ex his mercibus per vrinato-

res extra&tde 39 funt: eorum enim merces non poffunt videri .

feruandíe nauis caufa iactaé effe, quae perift 3A UM , Cum
autem iaCus de naue factus eft, et alicuius res, quae in na
remanferunt, deteriores fa&tfe funt,[videndum, an conferre
[ 1 À/^* cogendus fit: quia non debet duplici damno/onerari, et colla-
gendus fit: quia non debet duplici aamnoPontrart, et co
* tionis, et quod res deteriores fa&tae funt.] Seddefendendum
ais pre n ^ eft, hunc conferre debere pretio praefente rerum: itaque ver-
. : - Dl . : o :
— . D gtata, fi vicenum merces duüorum fuerunt ^^, et .altemu,s
| fettcect r afpargine 41 decém. eiïe—rgcldeperunt, ille, cuius res integráe
funt, pro yiginti conferat *?, hic pro decem. Poteft tamen
| diciïätiam ila fententia, diftinguentibus nobis, deteriores ex
/«yro /-, 1. qua caufa faCtxe fünt: id eft, vtrum propter iactg ^? nudatis
. rebus damfum fecutum eft, an vero alia ex caufa: veluti quód
£^ glicubi iacebant merces in angülo aliduo, et vnda penetrauit :
| tunc enim conferre debebit. An ^* ex priore caufa, collatio-
E - nis/onus pati non debet:äquia'ia&us etiam huühc ldefit 2'Ad-
f WE u st iprosmteriores
| £^:; quid plus fit, in . da
xx,ixes viginti;fuerdnt ^

L.
/dub.i £0 7: Mfk[hum autem duo:
z— UP r i

—

fa&ie fübt? Sed, diftin&ctio fuptilior adhibenda eft,
mfo, à in collatione: fi verbi gratia híe
t

tát ,' facit.decégm, d
ht las R u-

ergo, fi plus in damho jefit,

d f:f;W quum conferre debeat. Qui

unä * gug autem collation& funt ? Indubi[äte Jytrumque Áonus
Ls ! ,

: L f

43 Hal. cum adfpiratione boffio. G EB. 34 Hal. perinde, quae le&io mihi
videtur probabilior. BR. 35 Ap. Hal. 42044e, abeft. GE&. 36 Taur.
perIt. GEB. 47 Hal. fuas. GEB. 38 Hal. in margine: alZas, mon firnt.
Vide Ant. Auguftin. , Ewendat. 3. BR. — 39 Taur. perIt. GEB. — 40 Hal.
fuerint, et mox coeperint.. GEB. 41 Afpargo et Confpargo effe in optimis
membranis Catonis et Varronis notat Vi&orius ad Varron. de Re Rufl. I. 15.
pvk, Nempe Flor. eft afpargine, vti habet 'Taur. et vti legiffe videtur Goth.
dum Variantem ex Hal. annotauit, qui omnino habet adfpergine. Locum Vir-
gilianum ab eodem Gothofr. 1n nota allegatum III. Aeneid. $34. in Virgilio
ex codice Mediceo Laurentiano antiquiffimo Flor. 1741. 4. tanta cura edito, vt
ipfum codicem veluti oculis luftrare liceat, quaefiui, et: Obze&ae falfa fpsmant
afpargine cautes, reperi. GEB. 42 Hl pro vicemis conferet. G EB. 43
E fex codicibus duo tantum : propter iacla, vt eft Flor. tres alii: proptev iactum,
, , vnus "Treuif, propter jacuram, quod tamen mutatum in'ia&um, Porro pro ma-
./t datis vrebus, Otob bahber : zuundatis vebus.
l — jatluram inundatis vebus. — Hal. propter iaclum nudatis vebus. — Y1.a Porta: pro-
pter iatlum inundatis vebus, B R, — Duo codices cum Flor. facientes Vat. I. et III.
'Tres reliqui: Barb. Otob. Bynkersh. GER. 44 Hal praefigit Sed. Vulg.
mutat Az, in At. BR. 45 Hal. Ad baec, GEB. 46 Flor. iterum afpar-
gine, vt et Taur. dedit. GE B. 47 Ap. Hal. res, abeft. GER. 48 Hal.
quid fi plus fit im collatione, quam in dammo? ( verbi gratia) bae ves vicenae
fuerunt. GEB. 49 Hal. et Vulg. conferri. E quinque codicibus vterque
Bynkersh. habet conferre. labebat et Vat. I, fed corre&tus eft. B. Reliqui
cum Hal. facientes funt Barb. et Otob. GEB. —— 50 Literae ta in zaclatas, de-
! letae funt, nec forte ita male, recentius tamen. lnde omnes editiones, praeter
-» - Noricam, Zactas. B R. Quae habet za&atas, vt prius Florentiae. G E B. 51
Hal. perdidit. GE B. 52, Hal. coep;it. GEB, 53 Vulg. habet Papinianus
Frontoni.BR. Vti Flor. eft, ita legit Curtius J. Ews. 25. quum, inquit, an-
-tea legeretur Papemianus Froutoni. BYNK. Hal. Hoc ita Papyrius Frouto vefp.

C ——-— et

m —

"MOR MM.
—

&l et fiafpérgine ^9 própter iaCtüim rés ^* dé-

?uam in collatione? Vtputa deCemyjaureis res deteriores factge

culiari eandem illuftrauit commentario Bynkershoekius. BR.

Inde tres le&tiones: Vulg, propter | ronius: &v 72 AT]e^a.

DIGESTORVM LIB. XIV. TIT. IL

pati non debet. Sed hic videamus, num et ipfi conferre ^*
oporteat; quid enim intereft,iaQtatas ?? res teas amiferim,
an nudatas deteriores habere cgeperim? Nam ficut ei, qui per-
diderit ?*, fubugg.igur: ita et ei fubueniri oportet, qui dete-
riores propter iaCtum res habere coeperit 5?: hdec ita Papi-
rius Frontg, 53 refpondit. " )12777 fwä H ä/?'za/rim;mæ faat gcc (-v,,,rg,*;ä: ;cr;g»;g;,,)
n g. V. iBf RMOGENIANVSlibro IT iurisEpitomarum 5*,
AMissAXE nauis damhum, collationis confortio non farcitur -
per eos, qui merces fuas 3P»naufragio liberauerunt: nam hu-j £.
ius 59 dequitatem tunc admitti placuit, cum iaétus remedio -
ceteris in communi periculo, falua nauf; confültum eft. — $. 1.
Arbore càefa, vt nauis cum mercibus liberari poffit, fequitas
contributionis habebit locum. ; ,
Jhass. VI. lv LIANVS -l-LerZXX"*XVï igeft NAvis
aduerfa tempeftate depreffa, i&tu fulminis deuftis armamentis,
et arbore,met antemna, 'H;fïfponem delata eft, ibique tumultua-
riis armamehntis ad praefens comparatis; Hoftiam nauigauit,
et/onusintegrum pertulit. Qudefitum eft, an hi, quorum/onus
fuit, nautae pro damno conferre debeant? Refpondif 57, non '
debere: hic enim fumptus 59 inftrüéndíe mágis nauis, quam
conferuandarum mercium gratia fa&tus eft.
5 VIL PAvrvsdibro IIL Epitómarum 5?—Alfeni Dige-
ftorum. , CvM DEPRESSA nauis aut c?e&a effet, quod quis-
-que.ex ea 9? fuum ferüaffet, fibi feruaf'e refpondit, tamquam
ex incendio. : | | :
VIIIL. IvrrxAwvsllbro IL. exMinicio 5*. Qvzr rE-
vANDAE nauis gratia res aliquas. próiciunt $?, non hanc
mentem habent 93, vt eas pro der&li&to habeant: quippe fi in-
uenerint eas, ablatititos 9^: et ft fufpicati [fuerint, in quem lo- 1 f«««
cum Ai&ctae funt 95, requifituros: vt perinde füdt *5, ac &
quisJonere preffus, in " viam rem abiecerit, mox cum aliis
reuerfürus, vt eandem aäferrg:,) -L $4"an.,, ] graeee :
