. -XXV. ?^* MamciaNvs libro XIV. Inftitutionum,.
Diva ?? Seuerus et Antoninüs refcripferunt, fi vxor cum.-

marito ab hoftibus capta fuerit, et ibidem ex marito enixa .
fit: fi reuerfi fuerint, iuftos effe et parentes et liberos, etfi-

reuerfus fit: quod fi cum matre ?? fola reuertatur, quali fine ,
XXVL FromgkNa11NVvs libro VI. Infiitutionum. N r-.

an vi.. vel fallacia poteftatem hoftium euaferit: ita tamen,
5* fi ea mente venerit, vt non illo reuerteretur: nec enim

torum. Sz * quid bello captum eft ?9, in praeda.eft, non-

pofitio cernitur, quod ipfum. confirmat Pande&tarum exempla omnia e Flo- .

31 Hal. praefigit: vt, íequenti: vt, non.

34 Hal inferit; et. GEB. — 35 .
36 Ap. Hal, efj, abeft. GEB. :

,.

pD-—--— - —— sssl ]

fi

(

f
d
yi
qut

Jl
Cet
m
kS j
e

m

RE
p
Qu
ben
felt
fig
(atio
QUE
Ia

3
Ti
fit i
Dyi
Ttlj
&
lileg
2l l
zonrum:
Cieni
f: h)
trgy,
w
4 Yi
4) B
Tf
9. Hl

t0t4 : (
lri: i
Wi

AU b us b e—À T— —
a— — 0£

-
L

if
.
«
tll
|f

T
N
nü,

enm

d

r
u i
I
hi
D*
rl

m

Dott

y

) Vil
y t
n
, GEb
Dynit
jntà
T
; i
ua-;gmi
j qriti

t FIO' ,

J
D

j n

( I
[

5

DIGESTORVM LIB, XLIX. TIT. XV. XVL 1093

poftliminio redit 37, Paulus: immo fi ?5 in bello captus,

pace fatta, demum refugit ??, deinde renouato bello capitur:
poftliminio redit *? ad eüm, a quo priore bello captus erat:
fi modo non conuenerit in pace, vt captiui redderentur.
XXIX. IpEgmw libro VI. Pithanon a Paulo Epitoma-
rum ^*, Sr pofiliminio redifti, nihil, dum in hoftium pote-
ftate fuifli, vfucapere potuifti, . Paulus: immo fi quid ^* fer-
uus tuus peculii nomine, dum in eo ftatu eífes, poffederit:
id eo quoque tempore víucapere poteris: quoniam eas res
etiam infcientes vfucapere folemus: et eo modo etiam here-
ditas, nondum nato poftumo, aut nondum adita, augeri per
feruum hereditarium folet. :
XXX. IpEM libro VIII. Pithanon a Paulo Epitoma-
rum ^?. Srid, quod noftrum ^* hoftes ceperunt, eius *5
generis eft, vt poftliminio redire poffit: fimulatque ad nos
redeundi caufa profugit.ab hoftibus, et intra *9 íines impe-
rii noftri effe. coepit ** , poftliminio *? rediffe exiftimandum

" eft. Paulus: immo cum feruus ciuis noftri *? ab hoíftibus ca-

ptus, inde aufugit, et vel ?? in vrbe Roma ?* ita eft, vt ne-
ue in domini fui poteftate fit, neque vlli feruiat: nondum
32 poftliminio redille exiftimandum ?? eft. :

vod TIT. XV
pDgp pE MILITAPLI
VLPIANVS librö VI. ad Edi&um.

MILES, qui in commeatu agit, non videtur Reipublicae
caufa abeffe.

IL AgR1vs MENANDER libro L. de re militari *.-

MririTvnM delicta fiue admiffa, aut propria funt, aut cum
ceteris comimunia: vnde et perfecutio aut propria, aut, cofn-
munis eft. Proprium militare eft delictum, quod quis vti mi-
les admittit.: $. r. Dare ? fe militem, cui non licet, graue
crimen habetur: et augetur, vt in ceteris delictis , dignitate,
gradu, fpecie ? militiae; " ^. -- NH
]. MoprsTiNvslibro IV. de Poenis. DeseRTOo-
RE M auditum ad. fnum ducem cum elogio ^ Praefes mittet:

'praeter quam fi quid grauius ille defertor in ea prouincia, in
. qua repertus eft, admiferit: ibi enim eum plecli poena de-

bere, vbi facinus admiffum eft, Diui Seuerus et Antoninus
refcripferunt. $. r. Poenae ? militum huiuscemodi funt, ca-
ftigatio, pecuniaria multa, munerum indictio ? , militiae mu-
tatio, gradus deieCtio, ignominiofa miffio: nam in metallum,
aut in opus metalli non dabuntur, nec torquentur. $. a.
ÉEmanfor eft, qui diu vagatus, ad caftra regreditur *. $. 3.

37 Hal redit. GEB. — 38 In Rehd. fj, abek. GEB. — 39 In Barb. eft: do-
«num vefugit. In S. Cruc. L. domum . vefudit, fa&umque: vedit. Et ita femper
fuit in S. Cruc. IL. Treuif. domum vedüf, vt habet Vulg. BR. Hal. fugiit.
Dynkersh. vt $. Cruc. I. Rehd. vt Treuif. domum vediit. GEB. —— 40 Kal
zedit. GER. 41 Ita nempe fcriptum erat. Sed íuppleta eíft fyllaba: to,
et re&e quidem, vt nobis videtur. Cur autem Taur. in fequenti infcriptione
habeat: epitomurzm , nos nefcimus. lític enim non minus clare, quam in L.
28. legitur: epitomatorww — In hac autem lege initio fcriptum erat: epitoma-
Zonrum. Nempe videtur librarius fcripfiffe: epitomatou, ad exemplum prae-
cedentis vocis : pitbanon, mox animaduerío errore feipfum corrigendo addidif-
Íc: rum. BR. — 42 Rehd. fi quidem: G E B. 45 lmfho Flor. eft: epitoma-
torum, Vide notata ad infcriptionem fuperioris legis. pn&, — 44 Vulg. moffvi.
BR. . 45 Hal. et Rehd. ezusdem.. GE 9. 46 Hal. et Rehd. zufra. G E B.
47 Vulg. coepevit, BR. Etiam Rehd. GER. 48 Hal inferit: ewm. G E B.
49 Hal. et Vulg. cuiusmis uofirum , loco: cimis moftrri. BR. Rehd. cmiusuis
"0flri. G E B, 50 Ap. Hal. vel , abeít. GEB. —— 51 Rehd. Romana. GE B.
52 Hal.inferit:ewm. GEB. 53 Vulg. exifimaudus. BR. Etiam Rehd. GE B.

2, Gothofrt. in

z Hanc infcriptionem Hal. habet integram. GER. :
4 Kehd. hic in-

nota: dedere fe. Hal. GEE. 3 Vulg. fpecieque. B R.

ferit: i. vituperatione, fed gloïema et ille agnouit, qui haec voci: va-cat,
inclufit, G E 2,

5 Vulg. Peeng, etmox: eff. p& — Etiam Rehd, GE P. — 6

23 Hal. uoluerint , vel deferuevint.

Defertor eft, qui per prolixum tempus vagatus ?, *reduci-
tur*, $. 4. Is qui ? exploratione emanet, hoftibus infiften-
tibus , aut qui *?a foffato recedit, capite puniendus eft. q. 5.
Qui ftationis fnunus relinquit, plus quam emanfor eft: itaque.
pro modo delicti aut caftigatur, aut gradu militiae deicitur.
$. 6. Si Praefidis vel cuiusuis praepofiti ab excubatione **
quis defiftat, peccatum defertionis fübibit *?, $. 7. Si ad
diem commeatus quis non veniat, perinde in eum ftstuendum
eft, ac fi emanfiffet vel deferuiffet , pro numero temporisz:
fatta prius copia docendi, num ** forte ca(ibus quibusdam de-
tentus fit, propter quos venia dignus videatur. $. 8. Qui
militiae tempus in defertione impleuit, emerito priuatur.
$. 9. Si plures fimul primo *^ deferuerint, deinde intra cer-
tum tempus reuerfi fint: gradu pulfi in diuerfa loca diftribuen-
di fünt: fed tironibus parcendum eft, qui,fi iterato hoc ad-
miferint, poena competenti adficiuntur. $. ro. Is, qui ad
hoftem confugit et rediit, torquebitur, ad beftiasque vel in
furcam damnabitur: quamuis ** milites nihil eorum patian-
tür. $ rr. Etis, qui volens traosfugere adprehentus eft,
capite punitur. $. 12. Sed (i ex improuifo, dum iter qvis
facit, capitur ab hoftibus: infpetto vitae eius praecedentis
aCtu, venia ei dabitur: et fi expleto tempore militiae redeat,
vt veteranus reftituetur, et emerita accipiet. $. r3. Miles,
qui in bello arma amifit, vel alienauit, capite punitur: hu-
mane, militiam mutat. .. $. 14. Qui aliena arma fubripuit, era-
du militiae pellendus eft. $. 15. In bello qui rem a duce
prohibitam fecit, aut mandata non feruauit, capite punitur:
etiam fi res bene gefferit *?. $. 16. Sed qui agmen exceffit
I*, ex caufa vel fuftibus caeditur, vel mutare militiam folet.
$. 17. Nec non et fi vallum quis transícedat *5, aut per mu-
rum cáftra ingrediatur: capite punitur. $. 18. Si vero quis
foffam transfiluit *?, militia reicitur. $. rg. Qui feditionem

. atrocem militum concitauit, capite punitur. . $. 20. Si inira

vociferationem, aut leunem querellam feditio mota eft: tunc
gradu militiae deicitur ?9, $. 21. Et cum ?* multi milites
in aliquod flagitium confpirent, velfi legio deficiat, auocari
militia folet ?*?, $. 22. Qui praepofitum fuum protegere no-
luerunt, vel deferuerunt ??, oceifo eo, capite puniuntur.
IV. ARR1vs MExANDER libro I. de re militari ^*,.
Q v1cum vno tefticulo natus eft, quiue amifit ??, iure milita-
bit fecundum Diui Traiani refcriptum : nam et duces Sylla et
Cotta memorantur eo habitu ^* fuiffe naturae. $. r. Ad be-
ítias datus fi profugit ?7, et militiae fe dedit, quandoque ?*
inuentus, capite puniendus eft. Idemque obferuandum etft
ineo, quilegi fe paffus eft ??, $. 2. In infulam deporta-
| 5 ! | | CUS ,

Vulg. znterdicio. Male. Etiam Bafil. Aevroópyugam duro?e bmiuARTM, TIMTUS ei$

| impingitur. B R. Rehd. vt Vulg. error ex ignorantia, quid hic fibi velit s

4u$. GEB.
Rehd. vt Flor. GEE.

7 Kehd. renertitur. GEB. 8 Hal. et Vulg. enuagatus. B R.
9 Gothofr. in nota: qui in exploratione. Hal. ta
et Vulg. B&. . Rehd. vt Fior. GEB. 10 Gothofr, in nota: a foffa. Hal..
Vera Hal. leGioeft: a foffa tunc. GEB. 11 Gothofr. in nota: executione.
vule. Hal. Rehd. adhac peius, fed propius ad.veram. le&ionem : excufatione.
GEB. 12 Rehd. fabit, et forte Taur. non male dediflet: fub;Bit. GE R.
13 Rehd. mifi,loco: wwm. fed et fuperfícriptum :al. am. GEB. — 14 Vulg. pr-
"am.BR. Etiam Rehd. GEB, — 15 Taur.44amBDis. GEB. — 16 Gothofr. in no-

'ta: bene ce[fevit. Ita Hal. res beue cefferit. GEB. — 17 Hal. et Vulg. excefferit.

BR. I$ Gothofr.in nota: tranícendat. Hal. qua nota Gothofredus ad Floren--
tinam refpexit, quam ctiam Taur. retinuit : tranfcedat. Habent tamen tranfcen*
dat, etiam MSS. Barb, Bynkersh. et Rehd. at S.. Cruc. L. tranfcedit. GER.
19 Gothofr. in nota: tranfiliit. lta Hal. Rehd. traufizt. GEB. — 20 Vul-g. Yeii*
citur. B R. 21 Vulg. fi, loco: cum.Bnm. — 22 Videtur legendum: folent ,
vt in L. 23. a0ilitia faa auocentur. BR..— Ya Rehd. anocari. militia folent. G E B.
24 Hal. hanc infcriptionem habet in-
tegram. G E B. 255 Infortunio aliquo. Eunuchis militare non licuit. Menag.
Amoen. Iur. c.39. GER. — 2/7 Vide et hic pluribus Menag. Zmoen. Inv. Cin,
c. 40. GER. 2/7 Hal. et Vulg. profugerzt, et mox: dederit. BR. . Rehd,
profugevit, et: dedit. GER. 28 Vulg. quaudocsuque, p R. — 29 Rehd.
Qoooooo0 2 qui

1094 - DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XVI.

tus, fi effüciens militiae fe dedit, le&us ?? vel diffimulauit,
capite puniendus eft. $. 3. Temporarium ?* exilium volun-
tario militi infulae relegationem adfignat : diffimulatio perpe-
tuum exilium. $. 4. Ad tempus relegatus, & expleto fpatio
fugae militem ?7 fe dedit, cau(a damnationis quaerenda eft:
vt, fi contineat infamiam perpetuam ??, idem obferuetur: fi
transactum de füturo fit, et in ordinem redire poteft, etho-
nores petere militiae non prohibetur. $. 5. Reus capitalis
criminis, voluntarius miles fecundum Diui Traiani refcriptum
capite puniendus eft: nec remittendus eft eo ?*, vbireus po-
ftulatus * eft : * fed 35 vt accedente caufa militiae audiendus ?^,
fi di&a caufa fit, vel requirendus adnotatus?7. $. 6. Igno-
ininia miffus, ad iudicem fuum remittendus eft: nec recipien-
dus poftea volens militare, licet fuerit abfolutus. $.7. Adul-
terii, velaliquo iudicio publico damnati, inter milites non
funt recipiendi. $. 8. Non omnis, qui litem hab.mt, et yi.eo
militauerit ?9, exauctorari iubetur:. fed qui eo am.mofmlhtl?e
fe dedit, vt füb optegtu militiae pretiofiorem 3? fe aduerfario

faceret: nec tamen facile indulgendum *eft* extra ordinem -

4^9 iudicationis ^*, qui negotium ante habuerunt: fed fiin

transa&tione ^* reccidit, indulgendum eft, Exauctoratus eo -

nomine, non vtique infamis erit: nec prohibendus, lite fini-
ta, militiae eiusdem ordinis fe dare: alioquin et fi relinquat
litem, vel tranfigat, retinendus eft. $. 9. Qui poft defertio-
nem in aliam militiam nomen dederunt, legiue *^? paffi funt,
Imperator nofter refcripfit, et hos militariter puniendos.

$. 1o. Grauius autem deli&um eft, detrectare munus mili-

tiae, quam adpetere: nam et qui ad dilectum ^* olim non re-
fpondebant, vt proditores libertatis, in feruitutem redigeban-
tur: fed mutato ftatu militiae receffüm a capitis poena eft:
quia plerumque voluntario militi *?. «numeri* fupplentur.
$. rr. Qui filium fuum fübtrahit militiae belli tempore, exi-
lio et bonorum parte multandus eft: fi in pace, fuftibus cae-

di iubetur, et requifitus ^? iuuenis, vel a patre poftea exhi--

bitus, in deteriorem militiam dandus eft: qui enim fe folli-
citauit ab alio ^*, veniam non meretur. $. 12. Eum, qui
filium debilitauit, dilectu *5 per bellum indicto, vt inhabilis
militiae fit, praeceptum Diui 'Traiani deportauit. $. 13. Edi-

. &a *? Germanici Caefaris militem cefertorem faciebant, qui |

diu afuiffet, vt is inter remanfores ?? haberetür: fed fiue ?*
redeat ?? quis, et offeratfe, fiue deprehenfus offeratur, poe-
nam defertionis euitat: nec intereft, cuife offerat, vel ?3 a
quo deprehendatur. $. r4. Leuius itaque delictum emanfio-
nis ?* habetur, vt erronis in feruis: defertionis ** grauius,
vtin fugitiuis, $. r5. Éxaminantur autem caufae femper
59 emanfionis, et cur, et vbi fuerit, et quid egerit; et da-

qui pa[fus eft fe legiffe. GEB. 30 Gothofr. in nofa: le&usue diffimulauit.
Hal. ltaet Vulg. et cum his lego. BR. — Rehd. tamen, vt Flor. GEB. — 31
Etiamnunc Flor. eft: temporium , quae vox etiam in L. :. de Ábig. occurrit.
BR. 32 Gothofr. in nota: militiae. vzlz. Hal GEB. — 33 In Rehd. perpetuam,
abeft. GEB. — 34 In Rehd. eo, abeft. GEB. — 35 Gothofr. in nota: fed vbi ac-
cedente. vu/gat. Hal. Rehd. fed vbi ignominia miJus, ita vt illa intermedia omnia :

accedente C. sn. a. f. d. c. f v.v. adnotatus, abfint. GEB. — 36 Hal. et Vulg. ad-

dunt: eff. BR. 37 Gothofr. in nota: adnotatur. vulg. lta et Hal. GE R.

38 Hal militauit. — 39 Gothofr. in nota: praecifiorem. £Hal. Confer Duker. :

ad Opu[c. de Latin. Vet. ICt. p. 427. u. 17. BR. — 40 Non minus haec ver-
ba: extra ordimem , initio Flor. aberant, ac.7à eff. Sed ifta non tam facile
abefle poffunt ac hoc. Bx. 41 Rehd. zndicationis. GEB. ^^ 42 Gothofr.
in nota; in transactionem. vu]g. Flal. GE B. — 43 Gothofr. in nota: legi fe
paffi. Hal. 1taet Vulg. Etiam S. Cruc. II. habet: legi fe paffi fant./ At'Tre-
uif. x aliam militiam fe dederunt, legiue paffi funt. B. Florentinam exhi-
bent Barb. S. Cruc. I. Bynkersh. vt et Rehd. G. 44 Gothofr. in nota:
dele&um. Hal. edi&um. vulg. "Taur. dIlehum. Rehd. vt Vulg. GE B, 45
Gothofr. in nota: militiae. Hal. Ymmo Hal. habet: milite, et Taur. milití.
Kehd. wiliti, vt Florentiae. GEB. 46 Flor. fuit: vetrequifitus , fed: tve,
expun&ae. BR. Res eodem redit, fiue ret. fiue tre.expungas : fed dubio pro-
cul; ret, ex antecedentibus temere funt geminatae, GE B. — 47 Hal. 4ui enjm

Títuh. GE B.

tur venia valetudini, affeCtioni patentium, et adfiniüm: et
fi feruum fugientem perfecutus eft, vel fi qua huiusmodi
caufa fit: fed et ignoranti adhuc difciplinam tironi ignofcitur.
. W. IpzM libro II. de re militari. Now omnes de-
fertores fimiliter puniendi funt, fed habetur et ordinis, ?? fti--
pendiorum ratio, ?? gradus militiae, velloci, ?? muneris
deferti, et anteaCtae vitae: fed et numerus- 5?, fi folus, vel
cum altero, vel cum pluribus deferuit, aliudne quid 5* cri-
men defertioni adiunxerit. [Item temporis, quo in defertione
fuerit, et eorum, quae poftea gefta fuerint ?^: fed et 93 fi
fuerit vltro reuerfus, non cum neceffitudine, non erit eius-
demfortis. $. r. Quiin pace deferuit , eques gradu pellendus
eft: pedes militiam mutat ^^. In bello idem admiffum capite
puniendum eft. $. 2. Qui defertioni aliud crimen adiungit;

grauius puniendus eft: et fi furtum fattum fit, velutialia de- - :

fertio habebitar: vt??,fi plagium faftum, vel ádgreffura , abi-
geatus, vel quid fimile accefferit. $. 3. Defertor, fi invl;äe

inueniatur, capite puniri folet: alibi adprehenfus, ex prisía

defertione reftitui poteft: iterum deferendo, capite punjens
. dus eft. | $. 4. Qui in defertione fuit, fi fe optulerit, ex in» -

dulgentia Imperatoris noftri in infulam deportatus $* eft.
$. 5. Qui captus, cum poterat redire, non rediit, protrans-
fuga habetur. Item eum, qui in praefidio captus eft, in ea-
dem condicione effe certum eft, Si tamen ex improuifo, dum
iter facit, aut epiftulam fert, capiatur quis: veniam mere-
tur. $- 6. A barbaris remiífos milites ita reftitui oportere
Hadrianus refcripfit, fi probabunt, fe captos euafifíe, non
transfugiffe: fed hoc, licet ?* lignido conftare non poffit, ar-

gumentis tamen cognofcendum eft, et fi bonus miles antea
aeftimatus fuit, prope eft, vt adfirmationi eius credatur: fi.

remanfor 95, aut neglegens füorum, aut fegnis, aut extfa

contubernium agens, non credetur ei, $. 7. Si poftinultum

temporis redit, ?? qui ab hoftibus captus eft, et captum eum,
non tfansfugiffe, conftiterit: vt veteranus erit reftituendus,
et praemia, et emeritum 7? capit **, $. 8. Qui transfugit,
et poftea multos latrones adprehendit, et transfugas demon-

ftrauit, poffe ei parci Diuus Hadrianus refcripfit: ei tamen

pollicenti ea, nihil permitti oportere. ;
VI. YnxdM librollI. de re militari. Owwx delictum-
eft militis, quod aliter, quam difciplina communis exigit,
committitur, veluti fegnitiae crimen, vel contumaciae, vel

defidiae. $. r. Qui manus intulit praepofito, capite punien- -
dus eft: augetur autem petulantiae crimen dignitate praepofis
ti. $. 2. Contumacia omnis aduerfus ducem vel praefidem mili-
tis *? capite puniendaeft. | $. 5. Qui in acie prior fugam fecit,
fpeCtantibus militibus, propter exemplum capite puniendus

e&o

follicitavi fe ab alio paffus eft.. Rehd. follicitauevit. GE2. — 48 Gothofr. in notaz

deled&um propter bellum indi&um. Fia]. dele&um per bellum indi&um. vwlg.

Taur. dIlediu. Rehd. vt Vulg.GEB. — 49 Hal. et Vulg. Edium, et-mox : fa-

ciebat. BR. Itaet Rehd. GEB. — 50 Gothofr. in nota: emanfores. vulg. Hal.
Ita etiam MSS. fed in L. fequenti: vemanfor , recurrit. Vide Duker. ad Opafc. de

- Latin. Vet. ICt.p. 426. . 14. BR. MSS. funt Barb. S. Cruc. L IL. Bynkersh. vt et

Rehd. GEz. — 51 Taur.fiBe.GEB. — 52, Vulg. adeat. BR. Rehd. readeat, fed
et ex mente librarii fe corrigentis primae duae literae pun&is fünt fübnotatae.
GEB. 53 VideNoodt, II. Probab. 10. GEB. — 54 Hal. etVulg. emanforis.
BR. [taet Rehd. G xfh. 55 Kehd. inferit: babetur. GE B. — 56 Hal. trans-
ponit: femper cau[ae. G X B. 57 Hal. et Rehd. inferunt: et. GEB. — 58
Hal. et Rehd.et hic pracfigunt? et. GEB. — $9 Hal. iterum inferit: et. 6O
Hal.et Vulg. wameri. BR. Etiam Rehd. GEB. —— 61 Hal. et Vulg. 4ud.
BR. Etiam Rchd. GEg. —— 62 Hal. fseruut. . 63 Ap. Hal. et, abeft.
GEB. . 64 Hal.amittat, et in margine: alia$, miutat. GE B. 63 Hal.
et Vulg. vel, loco: vt. BR. Etiam Rehd. Gx . 66 Rehd. deportandus.
GEB. 67. Rehd. fed et licet boc. GER. 68 Gothofr. in nota: fi eman-

for. Hal. Etiam hic Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh, vt et Rehd. GER.. 69 —

Hal. et Vulg. « eredatur ei, fi pofl pwultum temporis vediit. Qui. ER. Tta et
Rehd. GEB. — 70 Vulg. et praemium emevitum, B R. Rehd. et premium mme-
"'|X Hal. ert Vulg. capiet. g R. 72 in Rehd. militis , abeít,
GEB.

u

ht
fon
6nii
(üt,
nec

TE
bu
fri
Gei
fem
füeri
fht,
Yi
Ti

b
fert

o
Cpà

lia

Penti
Vanda
95 : d
line.
du
toili
Ed
Düg;

Es
ii o
Du on;
CM
fithris
lAC
lh
Hal.. fic

l.
W

llv

(

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XVI.- | 109$

eft. $. 4. Exploratores, qui fecreta nuntiauerunt *3 hofti-

bus, proditores funt, et capitis poenas luunt. $. 5. Sed et

caligatus, qui metu hoftium languorem fimulauit, in pari
caufa eis ** eft, $. 6. Si quis commilitonem vulnerauit, fi

quidem lapidé, militia reicitur: fi gladio, capital admittit * *.

$. 7. Qui ** fe vulnerauit, vel alias mortem fibi confciuit,
Imperator Hadrianus refcripfit, vt modus eius rei ftatutus
77 fit, vt fi impatientia doloris, aut taedio vitae, aut morbo,
aut furore, aut pudore mori maluit: non animaduertatur in

eum: fed ignominia mittatur: fi nihil tale praetendat, capite
puniatur, Per vinum, aut ** lafciuiam lapfis capitalis poena -

remittenda efít, et militiae mutatio irroganda. $. 8. Qui
praepofitum fuum non protexit, cum polfet, in pari caufa
fattori *? habendus eft: fi refiftere non potuit *?, parcendum

ei. $. 9. Sedet in eos, qui Praefettum Centuriae a latroni- |

bus circumuentum deferuerunt, animaduerti placuit. |
VIL TagnnvNTENVS PATERNVS ** libroII. dere
militari. PRODrITORES, ?? transfugae, plerumque capite
puniuntur, et exauctorati torquentur: natm pro hofte, non
pro milite habentur. ! E
VIIL. VnPraAwvs libro VIIT. Difputationum. Qvt
ftatus controuerfiam patiuntur, licet reuera liberi funt **,
non debent per id tempus nomen militiae dare, maxime lite
ordinata, fiue ex libertate in feruitutem, fiue contra petan-
tur. Nec 5^ hi quidem, qui ingenui bona fide feruiunt. Sed
nec, qui ab hoftibus *redemgti funt, prius quam fe luant.
[X. ManRCIANVSs
T ES prohibentur praedia comparare in his prouinciis, inqui-

bus militiam 95: praeter quam fi paterna eorum ?* fifcus di-

ftrahat: nam hanc fpeciem Seuerus et Antoninus remiferunt.
Sed et 59 ftipendiis impletis emere permittuntur. Fifco au-
tem vindicatur praedium illicite comparatuin, fi delatus ??
fuerit ?? : fed et ?* fi nondum delata caufa, ftipendia impleta
fint, vel miffio contigerit, delationi locus non eft. $. r.
Milites, fi heredes extiterint, poífidere ibi praedia non pro-
X. Pavrvslibfo fingulari Regularum. . Qvrz excu-
bias palatii deferuerit, capite punitur. $. 1. Sed ex caufade-
fertionis reftitutus in militiam, non aliter medii temporis fti-
pendium.et donatiua ?? accipit, nifi hoc ?* liberalitas prin-
cipalis ei fpecialiter indulferit, :
Xl. Manciaxuvs libro II Regularum. Asomni mi-
litia ferui prohibentur: alioquin capite puniuntur.
XIL Maczn libro L. de re militari. OrrrctivM re-
centis exercitum non tantum in danda, fed etiam in obfer-
uanda difciplina conftitit ?*. $. r. Paternus quoque fcripfit
95, debere eum, qui fe merminerit armato praeefle, parcií-
fime commeatum dare: equum militarem extra prouinciam ?^
duci non permittere: ad opus priuatum, pifcatum, venatum,

. snilitem non mittere: nam in difciplina Augufti ita cauetur.

Etíi fcio, fabrilibus operibus exerceri milites, non effe alie-
num: vereor tamen , fi quicquam permifero ?* , quod in vfum

has

GER. 73 Nulg. muutiant. BR. Etiam Rehd. G. 74 Hal. zn pari
eum eis canfja efl. Rehd. m pari eius caufa efl. GER. 75 Hal. et Rehd. ca-
pstamittit. GEB. —— 6 Vide Bynkersh. Lib. IV. Obf. cap. vlt. BR. — 777
Rehd.füatus. GEB. . — 78 Hal. et Rehd. inferunt? per. GEB; 79 Rehd.
factoris. G E.
MACER. WVulg. MARTIANVS. BR. 82 Hal. et Vulg. inferunt:i vel.
BR. Rehd. vt Flor. GE B. 83 Vulg. fint. BR. Etiam Rehd. GEB. — 84
Hal. ne. GE B. 85 Hal. Macer. GEB. 86 Gothofr. in nota: militauit.
vulg. militiam exercet, Hal. lnmo Vulg. militent, et Hal, militiam exercent.
Vt Vulg. ita et MSS. quae vidi. Etiam Dafil. O sgaz«ó]we £v3& sQuréveras etc.
BR. Vidit Barb. S. Crac. I. Il.. Bynkersh. quibus adde Rehd. GE&. 87
Rehd. inferit: bona. GEB. — 88 Ap. Hal.et, abelt. — 89 Gothofr. in nota:
fi dclatum. Hal. GEB. —— go Vulg. fit. B R. 91 Ap.Hal. et Vulg. et, ab-
efl.BR, Abeít ctiam a 9. Cruc, IL.. Scd adeft in Barb. $, Cruc, II. et Bynkersh.

libro IIL. Inftitutionum. Mrzrr-

go Vulg. potuevit. BR. Etiam Rehd. GEs. —— 81 Hal..

. Hal. probat.

meum aut tuum fiat, ne modus in ea re non adhibeatur, qui
mihi ?* fit tolerandus. $. ». Officium tribunorum eft, vel
eorum, qui exercitui praefunt, milites in caftris continere,
ad exercitationem producere, claues portarum fufcipere, vi-
gilias interdum circumire ??, frumentationibus commilito-
num intereffe, frumentum probare, men(íorum '?? fraudem
co&rcere, delicta fecundum (uae au&oritatis modum caftigare,
principiis frequenter intereffe, querellas commilitonum audi- -
re, valetudinarios infpicere,
XIIL Ipnrwlibro II de re militari. MrrrzTEsagrum
comparare prohibentur in ea prouincia, in qua bellica opera
peragunt: fcilicet, ne ftudio culturae militia fua auocentur:
et ideo domum comparare non prohibentur. Sed et agrosin
alia prouincia comparare poffünt. Ceterum in ea prouincia,
in qua propter proelii caufam * venerunt, ne füb alieno qui-

.dem nomine eis agrum comparare licet: alioquin fifco vindi-

cabitur. $. r. Is autem ?^, qui contra diíciplinam agrum
comparauerit, fi, nulla de ea re quaeftione mota, miffionem
acceperit, inquietari prohibetur. .$. 2. Illud conftat, huius
praefcriptionis commodum ad eos , qui ignominiae caufa miffi
fünt, non pertinere: quod praemii * loco veteranis conceffum
intellegitur: et ideo et ad eum, qui caufaria^ miffus eft, pot-
eft dici pertinere: cum huic quoque praemium praeftatur 5,
$. 5. Miffionum generales caufae funt tres, honefta, caufa-
ria, ignominiofa. Honefta eft, quae, tempore militiae im-
pleto, datur. . Caufaria, cum quis vitio animi, vel corporis
minus idoneus militiae renuntiatur. gnominiofa caufa eft,
cum quis propter deliCctum facramento foluitur. Et is, qui

ignominia miífus eft, neque Romae, neque in facro comitatu

agere poteft. Etfifine ignominiae mentione miffi fünt, ni-
hilo minus $5 ignominia miffi intelleguntur. $. 4. Inreue-
rens miles non tantum a Tribuno, vel * centurione, fed et-

iam a Principali $ coércendus eft: nam eum, qui centurioni,

caftigare fe volenti, reítiterit, veteres notauerunt: fi vitem
tenuit, militiam mutat: fi ex induflria fregit, vel manum

| centurioni intulit, capite punitur. $. 5. Eius fugam, qui,

cum füb cuftodia, vel in carcere e(fet, difcefferit, in numero
defertorum non computandam ? , Menander feripfit: quia cu-
ftodiae refuga, non militiae defertor eft. Eum tamen, qui
carcere effracto fugerit, etiam fi ante non deferuerit: capite
puniendum Paulus fcripfit. ; $. 6. Defertorem, qui a patre
fuo fuerat oblatus, in deteriorem militiam. Diuus Pius dari
iuffit, ne videatur, inquit, pater ad fupplicium *? optuliífe,
Item ** Diuus '? Seuerus et Antoninus eum, qui poft quin-
quennium defertionis fe optulit, deportari iuflerunt, quod

exemplum et in ceteris fequi nos debere, Menander fcripfit,

XIV. PAvzrv s libro fingulari de Poenis militum. Qvr
commeatus fpatium exceffit, emanforis vel defertoris loco ha-

bendus eft: habetur tamen ratio dierum, quibus tardius re-

uerfus eft: item temporis, nauigationis, vel itineris: et fi fe
probet *? valetudine impeditum, vela latronibus detentum,

fimiliue cafu moram paffum, dum ** non tardius a loco pro-

fectum

vt et in Rehd. GEB, 92, Gothofr. in nota: donaria. vulg. Rehd. vt Vulg.
domaria. GE B. — 93 Hal. baec ei, fequenti: ei, huc traaslato. GEB. — 94
Vulg. confifiit BR. Etiam Rehd. GE&s. — 935 Rehd. frribit. GE g. 96
Rehd. inferit: fuam. G EB. 97 Rehd. permiferim. G E B. 98 Vulg. an-
tecedens ; »on, huc trausfert. BR. — 99 Rehd.cirewire. GEE. — 100 Vulg.
menfurae. BR. Etiam Rehd. fraundem menufure. G* B. I Rehd. propter cau-

| fam belll| GEB. — 2, Vulg. Is etiam. BR. — 3 Taur. praeml. GEB. 4 Rehd.

caufarie. G EB. 5 Vulg. praefletur. BR. — 6 Hal. ad vocem ; mibileminus,
in margine: alias wibilemagis. G E B. 7 Rehd. inferit: a. GE B. 8 Go-
thofr. in nota: a Principe. vulg. |ta etiam Rehd. G EB. 9 Hal. compu-
tandum. G E B. 10 Gothofr. in nota: ad fupplicium filium. Hal. [ta et-
iam Vulg. et Florentiae eft fuppletum. BR. |ta quoque Rehd. G E g. It
Hal. Itemque. G E &. 12, Hal. et Vulg. diui. BR. Etiam Rehd. G E g. 15
14 Hal.et Vulg. inferunt; fgge" BR. Etam Rehd. GEz.
Qoooooo 3 13

1096
feCtum fe probet, quam vt occur..rere.poü'etintra commeatum,
reftituendus eft. $. r. Arma ahena.iie, graue crimen fafcä[ 5et
ea culpa defertioni exaequatur: vtique fi tota ahensgguf: r
fed et fi partem eorum, ** nifi quod intereft: nam fi tibiale
vel vmerale *7 alienauit, caftigari verberibus debet: fi vero
loricam, fcutum , galeam, gladium, defertori fimilis eft, 'Ti-
roni in hoc crimine facilius parcetur 18: armorumque cuftodi
pleramque ea*? culpa imputatur,

fuo tempore. | |
XV. Peru1ANvs ?? libro XIX. Refponforum. . Ex

caufa defertionis notatus ac reftitutus, temporis, quod in de-
fertione fuerit, impendiis ^* expungitur: quod f1 ratio con-
ftiterit, neque defertorem fuiffe apparuerit, ommia ftipendia
citra ?? temporis finem redduntur. (s
XVI. PAvrvs libro V. Sententiarum. Q vr metu
criminis :
^ tiae dedit, ftatim facramento foluendus eft. $. 1. Miles tur-
bator pacis capite punitur.

TIT,.XVILs | i.
D E CASTRENSNIPECVLIO..
VLPIANVS libro XIV. ad Edictum.

C JILIIFAMILIAS militis fi peculium apud patrem reman-
' fit, fine teftamento filio defun&to, pater ipfi heres non
fit: fed. tamen heres is * fiet, quibus filius fuit.

IL Ipgw libro LXVIL ad Edictum, — S1 filiusfami- -

las miles decefferit, fi quidem inteftatus: bona eius non
quafi hereditas, fed quafi peculium, patri deferüntur, fi au-
£em teftamento facto, hic pro hereditate habetur caftrenfe pe-
CuBude . | 2 u
II. Ipgw libro VIII. ad legem Tuliam et Papiam. S1
mulier filio viri militiad caftrenfes vel militares forte res com-
parandas, reliquerit pecuniam, vtique caftrenfi peculio ea,
quae comparantur, adnumerari incipunt. — !
IV. TEgTYLLIANVS libro fingulari de Caftrenfi pe-
culio. MrrEs praecipua habere debet, quae tulit ^ fecum
in caftra, concedente patre. $. r. ACtionem perfecutionem-
que caftrenfinm rerum femper filius, etiam inuito patre, ha-
bet. $. 2. Si paterfamilias militiae tempore, vel ? poft mif-
fionem, adrogandum fe praebuerit: videndum erit, ne huic
quoque permiffa intellegatur earum rerum adminiftratio, quas
ante adrogationem in caftris adquifierit: quamuis Conftitutio-
nes Principales de his loquantur, qui ab initio, cum eíffent fi-
lifamilias ^, militauerint: quod admittendum eft. |
^ — V. Vrrrianxvs ? libro VI. ad Sabinum. Mirxes
.filiusfamilias, a commilitone, vel ab eo, quem per militiam
cognouit, heres inftitutus, et * citra iuffum patris, fuo arbi-
trio re&te pro herede geret *. - p :
VL IpEew libro XXXII. ad Sabinum. 1 militi filio-
familias vxor fernum manumittendi caufa donauerit, an fuum

15 Hal. alzenauerit. 16 Hal. inferit: zdem eft. GEB..—. 17,Gothofr. in nota:
bumerale. Yta Hal et Rehd. GEg. .. 18 Hal. parcitur. GEB. 19 Vulg.
eadem. E R. 20 Hal. TARANTINVS PATERNV'S. Vulg. PAVLV'S.
BR. . 21 Gothofr. in nota: ftipendiis. eu/g. Haloand. Hal. le&tio eft: 220 u
defertiome fuit, flpendüs expungitur. GEB. 22, Vulg. circa. & R. Etiam
Rehd. GEB. , |
I Taür. Js. Hal. et Rehd. b;s. GER. 2, Haàl, et Rehd. detzlit.
GEB, 3 Hal.et Vulg.inferunt: etiam. BR. Vt et Rehd. GEB. 4 Hal.
filiifamiliarum. .. $ Hal. et Rehd. Idegm. GE B. — 6 Gothofr.in nota: et iam
citra. Hal. Immo Hal. etiam citra. GEB. — 7 Hal. et Vulg. gerit. BR. Et-
iam Rehd. GER. 8 Vulg. feruum , loco: fuwm. BnR. — 9 Vulg. bi-. GE F.
1o Gothofr. in nota:z-Deeít haec negatio Haloandro.. G E E. t1. Hal. et
Vulg. eff. BR. Etiam Rehd. GEE. 12, Gothofr. in nota; reddere, Hial.

fi arma militi commifit non |

. in quo iam reus fuerat poftulatus, nomen mili- |

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XVL XVIL

5 libertum fecerit, videamus: quia peculiares et feruos et li.

bertos potuit habere? Et magis eft, vt hoc ? caftrenfi pecu--
lio non adnumeretur: quia vxor ei non

*9 propter militiam

nota effet **, Planeíi mihi proponas, ad caftra eunti ma-
rito vxorem feruos donaffe, vt manumittat, et habiles ad mi-
litiam libertos habeat: poteft dici, fua voluntate, fine patris

spermiffu, manumittentem ad libertatem perducere.

VII. InEw libro XXXIIT. ad Editctum. . Sz.caftrenfe
peculium maritus habeat, in quantum facere poteft, conde-
mnabitur: quia etiam non caftrenfibus creditoribus ex eo pe-
culio, magis eft, eum cogi refpondere *?,
VII. IneM libro XLV. ad Edictum. . Sz forte vxor,
vel cognatus, vel quis *? alius, non ex caftris notus, filio-
familias donauerit quid, vellegauerit, et ** expreíferit no-
minatim, vt in caftrenfi peculio habeat: an poffit caftrenfi pe-

culio adgregari? Etnon puto. Veritatem enim fpeCtamus,
an vero *? caftrenfis notitia vel affeCtio *9 fuit, non quod.

quis finxit,

. IX. InEn libro IV. Difputationum. PRoPOoNEBA-
TVR filiusfamilias miles, teftamento facto, extraneum here-
dem fcripfiffe, patre ** deinde fuperítite deceffiffe: pater
deliberante herede inítituto, et ** ipfe diem funttus *?, de-
inde heres inftitutus repudiafle hereditatem ??. Quaereba-

tur, ad quem caftrenfe peculium pertineret? Dicebam, ca-

ftrenfe peculium filiifamilias , fi quidem teftatus deceflit , quafi

hereditatem deferri heredi fcripto, fiue extraneum fcripfit^* -

heredem, fiue patrem. . Sed cum nihil de peculio decernit ?*
filius,;non nunc obueniíffe patri, fed non eífe ab eo profe-

éCtum creditur. Denique fi feruo filii caftrenfi libertatem pa-- '

ter adfcripferit, moxque filius, viuo patre, defunttus fitz
non impeditur libertas, cum, fi filius patri fuperuixerit, im-
pediatur libertas. Vnde Marcellus putat, neceffarium quo-
que heredem feruum fili peculiarem patri exiftere poffe, fi
filio pater fupernixerit. Idem referebam, et fi rem peculia-
rem filii pater legauerit: nam eodem cafuü, quo libertatem

competere diximus, legatum quoque vel debebitur, vel impe-

dietur. Quibus ita praemiffis, et in propofito dicebam, cum

heres non adiit hereditatem, retro peculium patris bonis ?*.

acceffiffe: vnde poífe ^* dici, etiam aucta patris bona per

l hanc repudiationem: nec eft ^* nouum, vt ex poftfacto ali-
9

quis fuüccefforem habuiffe videatur. Nam et fi filius eius, qui

ab hoftibus captus eft, decefferit, patre captiuo viuo: fiqui- -
dem pater regrederetur ?9, quafi filiusfamilias peculium ha--
beret ?*: enimuero fi ibidem pater decefferit, quafi paterfa-
milias legitimum habebit füccefforem, et retro habuiffe cre-

ditur ^9 eius fucceffor ea quoque, quae medio tempore filius
29 ifte quaefiit, nec ?? heredi patris, fed ipfi filio quaefita
videbuntur. A NT
