qui vi? poffeffione fundi deie&us fit, reftitui poffeffionem.
Exhibitoria funt, per quae iubet exhiberi: veluti eum, cuius

de libertate agitur: aut libertum, cui patronus operas indice- .

re velit: aut parenti liberos, qui in poteftate eius funt. Sunt
tamen, qui putant ? proprie interdicta ea vocari, quae pro-
hibitoria funt, quia interdicere eft ? denunciare et prohibere:
reítitutoria autem et exhibitoria proprie decreta vocari. Sed

tamen obtinuit, omnia interdiéta appellari, quia inter duos.

dicntür !9. — $. 2. Sequens diuifio interdictorum haec ett:

quod quaedam adipifcendae pofleffionis caufa comparata funt,.

quaedam retinendae, quaedam recüperandae. $. 3. Adipi-
Ícendae ** pofleffionis caufa interdictum accommtodatur bono-
rum poffefíori , quod appellatur Quorum bonorum: eiusque
vis !2 et poteftas haec eft, vt quod ex iis bonis quisque, quo-
rum pofleffio alicui data eft, pro herede aut pro poflellore
poffideat: id ei, cui bonorurn poffeffio data eft, reftituere de-
beat. Pro herede autem.poffidere videtur, qui putat fe here-
dem effe. Pro poffeffore is poffidet, qui nullo iure rem here-
ditariam, vel etiam totam hereditatem, fciens ad fe non per-
tinere, poflidet. Tdeo autem adipifcendae pofleffionis voca-
turinterdictum: quia ei tantum vtile eft, qui nunc primum
conatur adipifci rei pofleffionem. — Itaque fi quis adeptus pot-
feffionem , amiferit eam: hoc interdictum ei inutile eft. in-
terdi&tum quoque quod appellatur Saluianum, adipifcendae
offeffionis caufa comparatum eft: eoque vtitut dominus fün-

di de rebus coloni, quas is pro mercedibus fundi pignori fu- .

turas pepigillet, . 4. Retinendae pofleffionis caufa com-
parata funt interdicta Vti poffidetis , et Vtrubi: cu
que parte de proprietate alicuius rei controuerfia fit: et ante
quaeritur *?, vter ex litigatoribus poflidere, et vter petere
debeat. Namque nifi ante exploratum fuerit, vtrius eorum
poffeffio fit, non poteft petitoria ^* aCtio inftitui: quia et ci-
uilis et naturalis ratio fácit, vt alius poflideat *?, alius a pot-
fidente petat. Et quia longe commodius eft poflidere potius
quam petere *5: ideo plerumque et fere femper ingens exiítit
contentio de ipfa poffeffone, Commodum autem polfidendi
in eo eft, quod etiamfi eius res non fit, qui poffidet, fi mo-
do a&tor non potuerit fuam effe probare, rémanet ^* füo loco
|pofteffio.
jura, contra petitorem iudicari folet. Sed interdicto quidem
Vti pofüdetis, de fundi vel aedium pofleffione contenditur:
Vtrubi vero interdicto, de rerum mobilium poffeffione. — Quo-
rum vis ac poteftas plurimam inter fe differentiam apud vete-
res habebat. Nam Vti poffidetis interdicto is vincebat, qui
interdiCti tempore poffidebat: fi modo nec vi, nec clam, nec
precario naétus fuerat ab aduerfario poffeffionem , etiamli ali-
um vi expulerat, aut clam abripuerat *? alienam pofleffionem,
aut precario rogauerat aliquem, vt fibi poffidere liceret. — V-
trübi vero interdiCto is vincebat, qui maiore parte eius auni
nec vi, nec clam, nec precario ab aduerfario poffidebat. Ho-
die tamen aliter obferuatur. Nam vtriusque interdicti poteftas
(quantum ad poffeffionem pertinet *?) exaequata eft, vt ille
vincat etin re foli, et inre mobili, qui poffeffionem , nec vi,
nec clam, nec precario ab aduerfario litis conteftatae ?? tem-
poredetinet. ^ $. s. Poffidere autem videtur quisque non

"] Hal. inferit de. 8 Hal. pstent. 9 Lal fit. IO Ita MSS. vet. Char.
et omn. Cuiac. etiam'Theopb. Hotman. pruritu corrigendi legit uter duo, velin-
aerdicunturi V. Menag. c. 3 9. /Amoen. O T T O. II Theoph. apzfcendae ; vt in
«Gloff. veteribus apzfci, ab apio, apzfcor. O 'T T O. 12.In pluribus Char.zw5, ficut
fupra iam bis vidimus , jus et vis in fcriptiset editis libris faepe permutari.
0 't'*o. 13 Hal. quaeratur. 14 Omn. Char. petitoris.o T TO. . . 15 Hal.
inferit et. 16 Sicetiam Cont. codex. Vulgo: commodinus eff et potins po[Jidere,
quam petere. Ia aliis defunt et potius. o r T 0. Hal. vt vulgo. 17 Hal inf et.
18 Hal arripaerat. I9 Abeft a quibusd. Char.. o T T 0. 20 Ali conte-
flatiouig.O t TO. — "21 Omn. Char. dliws. O T T O. 22, Animo quoque folove-
tinere, in quibusd. et Theoph. o T T 0. Et Hal. 25 Hal relinquendae. 24
Hal po[jt. 25 Mal iníeit v 26 Hal.poffideat. . 277 Noodt

cum ab vtra-

Propter quam caufam cum obfcura funt vtriusque -

. 28 Quidam alienam. o t X o.

. 53 Hal.reus autem is eft..

-INSTITVTIONVM 'LIB. IV. TIT. XV. XVI.

folum fi ipfe poffideat, fed et fi eius nomine aliquis ^* in pof-
feffione fit: licet is eius iuri fubieCtus non fit, qualis eft colo-
nus et inquilinus, Per eos quoque, apud quos depofuerit
quis, áut quibus commodauerit, ipfe poffidere videtur. Et
hoc eft quod dicitur, retinere pofleffionem pofle aliquem per
quemlibet, qui eius nomine fit in pofleffione. Quinetiam a-
nimo quoque retineri ^? poffeffionem placet, id eft, vt quam-
uis neque ipfe fit in poffeffione, neque eius nominealius, ta-
men fi non derelinquendae ?? poffeifionis animo, fed poftea
reuerfurus inde diícefferit, retinere poffeffionem — videatur.
Adipifci vero poffeffionem per quos aliquis poteft, fecundo li-
bro expofuimus. Nec vlla dubitatio eft, quin animo folo adi-
pifci poffeffionem nemo poteft ?^. $. 6. Recuperandae pof-
feffionis caufa folet interdici, fi quis ex poffeffione fundi, vel
aedium vi deieCtus fuerit. Nam ei proponitur interdictum
Vnde vi, per quod is, qui deiecit, cogitur ei reftituere poffef-
fionem, licet is ab eo, qui ?? deiecit, vi, vel clam, vel pre-
cario poffidebat ?9. Sed ex ^* Conttitutionibus facris, vt fu-
pra diximus , fi quis rem per vim occupauerit , fi quidem in.
bonis eius eft, dominio eius priuatur: fi aliena. ?? , poft eius
reltitutionem etiam aeftimationem rei dare vim pafio compel-
litur. Qui autem aliquem de poffeffione per vim deiecerit :
tenetur lege Iulia de vi priuata, aut de vi publica: fed de vi
priuata, íi fine armis vim fecerit: fin aütem cum armis eum.
de poffeffione ?? expulerit, de vi publica ??. Armorum au-
tem appellatione non folum fcuta, et gladios, et galeas fighi-
ficari intellegimus , fed et fuftes et lapides. — $. 7. Ter-
tia diuifio interdictorum haec eft, quod aut fimplicia funt ,
aut duplicia, Simplicia funt, veluti in quibus alter actor,
alter reus eft **; qualia fünt omnia reftitutoria, aut exhibito-
ria. Namque actor eft ??, qui defiderat aut exhiberi, aut re-
ftitui: reus eft is ?? , a quo defideratur, vtreftituat, aut ex-
hibeat. Prohibitoriorum autem interdictorum alia fimplicia
funt, alia duplicia. Simplicia funt , veluti cum prohibet
Praetor in.loco facro, vel in flumine publico, ripaue eius ali-
quid fieri. Nam actor eft, qui defiderat, ne quid fiat: reus
eft, qui aliquid facere conatur. Duplicia fünt, veluti Vti
poifidetis interdictum, et Vtrubi. Ideo autem duplicia vo-
cantur, quia par vtriusque litigatoris in his condicio ?^ eft,
nec quisquam praecipue reus vel a&tor intellegitur: fed vnus-
quisque tam rei, quam actoris partes ?? fuftinet. $.8. De
ordine et vetere exitu ?? interdictorum fuperuaeuum eft hodie
dicere. Nam quotiens extra ordinem ius dicitur (qualia funt
hodie omnia iudicia ?7) non eft neceffe reddi interdi&tum: fed
perinde iudicatur fine interdiCtis, ac fi vtilis aCtio ex caufa
interdicti reddita fuiffet. s :
Til XVI
DEPOENA TEMERE LITIGANTIVM.
N vwc admonendi fümus, magnam curam egifle eos, qui
iura fufünebant, ne facile homines ad litigandum proce-
derent: quod et nobis ftudio eft, Idque eo maxime fieri pot-
eft, quod temeritas tam agentium, quam eorum *, cum qui-
bus ageretur ^, modo pecuniaria poena, modo iurisiurandi
religione , modo infamiae metu coercetur. $. I, Ecce e-
nim iusiurandum omnibus, qui conueniuntur, ex Conftitutio-
| ne
lib. x. Probab. cap.$. legit Sed et. ob L. 1. $. 2. D. de viet vi arm. o T TO.
29 Hal inferitei. 30 Hàal. addittenetur.
31 Voculam efi ignorat Th. et omn. Char. o T T 0. 52, Hal. Nan actor s eff.
34 Eadem fcilicet eft vtriusque intentio, in fimpli-
cibus a&or a rco intentione differt. A CO ST A. 45 Partem libri Char.T&£ x
'Theoph. o TT o. 56 Hotm. vitz, vt formulam agendiinteligamus. 6 TT O.
31 Huc fpeQat Hal. notula pracfationi eius fnbiuncta.
1 Nempe eorum, qui in ciuilibus et pecuniariis caufis temere intentionemn
proponunt, vel improbe inficiantur. Ad publica iudicia h, t. non pertinet,
Ííed ad eos, qui, vt alios malitiofe litibus vexent, velnon xexert, pecuxüani
accipiunt, de quibus tít. D. de calumniat. ^ COS' A, 2 Xlalagitur, — ä

-

INSTITVTIONVM |LIB.IV. TIT. XVL XVIL

ne noftra defertur. Nam reus non aliter fuis allegationibus v-
titur, nili prius iurauerit, quod putans fe(e bona inftantia ?
vti, ad contradicendum peruenit. At aduerfus inficiantes,
ex quibusdam caufis dupli vel tripli * actio conftituitur: ve-
luti fi damni iniuriae, aut legatorum locis venerabilibus reli-
Corum nomine agetur ^. Statim autem ab initio pluris quam
fimpli eft actio: veluti furti manifefti quadrupli, nec manife-
füi dupli. Nam ex caufis his et aliis quibusdam , fiue quis
neget, Ífiue fateatur, pluris quam fimpli eft actio. Item a-

. €toris quoque calumnia coercetur. Nam etiam actor pro calu-

mniaà iurare cogitur ex noftra Conftitutione ?. Vtriusque et-
iam partis aduocati iusiurandum fubeunt, quod alia noftra

Conftitutione comprehenfum eft. .Haec autem omnia pro ve-
teri calumniae actione introduéta funt, quae in defuetudinem -

abiit: quia in partem decimam * litis * aCtores mulctabat,

quod nunquam . factum effe inuenimus: fed pro his introdu-
&um elt et praefatum iusiurandum, et ? vt improbus litigator
et damnum et impenías litis infetre aduerfario fuo cogatur.
$. 2. Ex quibusdam iudiciis damnati ignominiofi fiunt: veluti

. furti, vi bonorum raptorum, iniuriarum, de dolo, item tu-

telae, mandati, depofiti, dire&tis non contrariisactionibus *?,
profocio, quae ab vtraque parte directa eft: et ob id quilibet

ex fociis eo iudicio damnatus, ignominia notatur. Sed furti .
quidem, aut vi bonorum raptorum , aut itiuriarum, aut de

dolo, non folum damnati notantur ignominia, fed etiam **

pacti, et recte. Plurimum enim intereft, vtrum ex delicto
aliquis, an ex contractu debitor fit. $. 3. Omnium autem
aCtionum inftituendarum principium ab ea parte edicti profici-

fcitur, quaPraetor edicitde in ius vocando. Vtique enim in .

primis aduerfarius in ius vocandus eftad eum *?, quiius dictu-
rus fit. Qua parte Praetor parentibus et patronis, item parenti-

busliberisque patronorum et patronarum hunc praeftat honorem,

vt non aliter liceat liberislibertisque eosin ius vocare, quam fiid
ab ipfo Praetore poftulauerint, etimpetrauerint, Etfi quis aliter
vocauerit, in eum poenam folidorum quinquaginta conftituit,

SCCUPIT XAVIBL
DE OFFICIO IVDICIS.
VPERES T vt de officio iudicis difpiciamus. .Et quidem
inprimis illud cbfernare debet iudex, ne aliter! iudicet,
quam quod * legibus, aut Confütutionibus, aut moribus pro-
ditum' eft. $. r. Ideoque fi noxali iudicio addictus ^ eft ,
Obferuare debet, vt fi condemnandus videtur dominus, ita
debeat condemnare, Publium Maeuium Lucio Titio in decem
aureos ? condemno ,. aut noxam dedere. $. 2. Etíiidrem
actum fit *, fiue contra petitorem iudicauerit, abfoluere de-
bet poflefforem: fiue contra pofleflorem, iubere eum ? debet,
vt rem ipfam reftituat cum fructibus. S5ed fi poffeflor neget,
in praefenti fe reftituere poffe, et fine fruftratione videbitur
tempus reftituendi caufa petere,. indulgendum eft ei: vt ta-
inen de litis aeftimatione caueat cum fideiuffore, fiintra tem-

Kd eíft, vera inficiatione, vt etiam graeci Rhetores depulfionem aut inficiationem -
oppofitam intentioni vocauere &vysao;y, ideft, iuflautiam, vt Hermogenes lib.-

Il cap. de inuent.et fegu. M AR CX L. 4 Voces vel tripli abfunt ab omn. Con'g
Ruflardi et Char. MSS. nec'Theoph. habet, et vetuftiores interpretes eas delendas
effe monuerunt. o T T 0. Apud Theoph.eft ve] quadrupli ; et Cuiac. vult iu wot. fec.
ibid. reponendum efte vel tripli. Forte tamen dices verius, vtrumque et hicetap.

'Theoph. abeffe debere. MAR C1L. :.^ 5 Kal agatur. 6 Cont.ex fuis MSS. .

.a*diccit : quod woncalumuiaudi animo litem mouiffet , fed. exiflimando fe bonam can-
Jum : babere: eadem quoque extantin L. 2. C. de urei. propt. cal. atqueita Hotm.

,OoT'TO. ? Ín pluribus Char. qzae zu decema parte. o Y T O. $ Dedecima

litium agit Cuiac. vrt, Obf. . 9 Vtrumqueet, quod praecedit, pariter ac
hoc, abeft ab omnibus antiquis Char. et 'Theoph. oT'TOo. —— !O Hal. inferit
itei. I1 Hal. fed et. I2, Hal. id efl, ad eum vocandus. :

rÀpud Hal.deetft quod. —— 9 Vulgoaditws, quod Vinn. probat : in veter. excufis
additus.:: ted inP. Flor. vbiquefere additt'us : fadex enim ex forinula Praetoris addicitur,
arbiter elettus aditur, Z. 4. enfin. D. de eo quod cert. L. 59. $. vlt. D. ad SCt. Treb. In le-
ge Mamilia /// DICIS DATIO ADDICTIOQV E ESTO, Varro lib. V. de L. L. addixit tu-
dicium. Apud Val. Max. lib. v1t. c. 9. n. 4. ettiudex aditus ; atlib. vin. 0. Q. 9 9. Aquilius
judex addittus: vtrumque re&e : nam addi&us adibatur, Briflon. vero in Lex. addétfas hic
legendum ait,et vidctur [uftinian, exGaio forfau,vel alio yet.haec defumdfitle. ot'ro, adétus

24

pus, quod ei datum eft, non refüituiffet 5. Et fi hereditag

. petita fit: eadem circa fru&tus interueniunt, quae diximus in-
À " 2 . 7 » 5 at N : N : -- * * d
teruenire in * fingularum rerum petitione. — lllorumautem fru-

Ctuum, quos culpa fua poffeffor non perceperit *, in vtraque
actione eadem ratio pene habetur, fi praedo fuerit. Si vero bo-
na fide ? poffeffor fuerit, non habetur ratio *? confümptorum,
neque non perceptorum. Poft inchoatam autem . petitionem ,
etiam illorum fruCtuum ** ratio habetur, qui culpa poübiï'oi

| ris percepti non funt, vel percepti confumpti funt. $..3.

Si ad exhibendum aétum fuerit, non fuüfficit, fi exhibeat rem -
Is, cum quo àctum eft: fed opus eft, vt etiam rei caufam de-
1bea.t exhibere , id eft, vt eam caufam habeat aCtor, quam ha-
»iturus effet, fi cum primum ad exhibendum egiffet, exhibi-
ta res fuiflet. Ideoque fi inter moras !? yfücapta fit resa
pofleflore: nihilominus condemnabitur !2, — Praeterea fru&tu-
um medii temporis, id eft, eius, quod poft acceptum ad ex-
hibendum iudicium , ante.rem iudicatam interceifit : ratio-
nem habere debet iudex. Quod fi neget is ^*^, cum quo ad
exhibendum actum eft, in praefenti *5 exhibere poffe, er
tempus exhibendi caufa petat, idque fine fruftratione poftulare
videatur, dariei debet: vttamen caueag fereftituturum. Quod
f neque ftatim iulfu iudicis rem exhibeat, neque poftea exhi-
biturum fe caueat, condemnandus fit in id, quod actoris in-
tererat.ab initio rem exhibitam effe *5, $. 4. Si familiae
ercifcundae iudicio ** actum fit, fingulas res fingulis heredi-
bus adiudicare debet, Etfi in alterius perfona praegrauare vi-

deatur adiudicatio , debet hunc inuicem coheredi certa pecu-

nia (ficut iam dictum eft) condemnare. Eo quoque nomine
coheredi quisque füo condemnandus eft, quod folus fructus

, hereditarii fundi perceperit, aut rem hereditariam corruperit ,

aut confumpferit, Quae quidem fimiliter inter plures quoque,
quam duos coheredes fübfequuntur. $. s. Eadem interue-
niunt, et fi communi diuidundo de pluribus rebus actum fue-
rit ^5. Quod fi de vna re veluti *? fundo , fi quidem iíte
fundus commode regionibus diuifionem recipiat, partes eius
fingulis adiudicare debet: et fi vnius pars praegrauare videbi-
tur, is inuicem certa pecunia alteri condemnandus eft. Quod
fi commode diuidi non poffit: veluti homo ?? forte, aut mu-
lus erit, de-quo actum fit: tunc totus vni adiudicandus eft,
etis inuicem alteri certa pecunia condemnandus ^f. — $. 6.
5i finium regundorum actum fuerit: difpicere debet iudex, an
neceffaria fit adiudicatio: quae fane vno cafü neceffaria eft, fi
euidentioribus finibus diftingui agros commodius fit, quam
olim fuiffent diftinCcti, Nam tunc neceffe eft ex alterius agro
partem aliquam alterius agri domino adiudicari: quo cafu con-
ueniens eft, vt is alteri certa pecunia debeat condemnari, . Eo
quoque nornine damnandus ?* eft quisque hoc iudicio, quod
forte circa finesaliquid maliciofe commifit, verbi gratia, quia
lapides finales furatus eft, vel arbores finales cecidit ^?,
Contumaciae quoque nomine quisque eo iudicio condemnatur:

| veluti
Hal. 3 Omn. Char. attreis. o T T O. 4 Vulgoadditur coram iudice ; fed re&ius ab-
funt, nec Theoph. habet. o T T o. HabetHal. 5 Aliie, vtlupra pr. de fid. her. iufft
Confulibus,ibiquenotata. o T T o. Hal. ei. 6 Hal. reftituerit. . d2-Hal. de. 8

Vulgo additur fiue iliorum, quos perceperit, quae apud Th. et in MSS. Char. defunt, nec

[ Fabrot. admittit. o T T o. Hal. habet. Perceperit, id eft, confumferit : non contemnenda

le&io, quia fubicit: fib. f. poffeffor fit, nonhabttuv ratio nequenon perceptorum neque
confumiorum. Ceterum vexatillimus eft locus, cuius tamen lumma: in vtraque actiong
fru&us percepti antelitem conteítatam etexítantes praeítanturabonae et malae fidei pof-
feffore: fru&us non exítantes, id eft percepti et confumti, vel qui percipi potuerunt, 1n v-
traque a&ione praeftantur a malae fidei poffeffore. Eft adeo ethic vtriusque a&tionis perg e»
adem ratio, hacfcilicetdifferentia, quod in petitione hereditatis illorum fru&tuum prae«
ftentur vfurae, quaenon praeftantur in rei vindicatione. Si vero bonae fidei poffeflor fuerit,
in rei vindicatione nulla ratio habetur confumtorum et non perceptorum, in petitione he«
reditatis praeftat bonae fidei poffeffor fru&us, per quos locupletiorfa&us eít. Poítlitem
conteítatam eadem omnino eft in vtroqueiudicio omnium poffefTorum conditio.A C O $ T A.
9 Hal. bonae fidei. 30 Recteomifitzeque; quia negatio praecefíit. o T r o. Hal. habet.
11 Fruttuwim abeft abomn. Char. o T T 0. 12 Vulg. additexfibendi.o'T T o. 12 [ta
Theoph. fed omu. Char. condemnatu. o T T 0. 14. Vulg. neget reus. o T T 0. Sic Hal,
15 Hal. addit fe. 16 Vulgo fi ab initio ves exhibita e[fet. o T -T 0; SicHal. 17 Vox
&tdicio abett a quibusd. vet. Th. vt finium regundorum. et communi diuidundo. o'r T o
18 Hal. fit. 19 Hal. inferit de. 2O Theoph. vel omo, etita omn. libri vet. Char,
Hotm. Vinn, vtfenfus fit, firesnon commode, vcl omninro non diuidi pollit, o T T 0. Hal,
velati fi honio. 21 Hal. additejt. Q2 Hal. condsmnendas, 23 Vulgo excidii.
OTToO.Sic Hal, -$4 Hal. fuerit. - '

K 3

78

veluti fi quis iubente iudice, metiri agros paffus non fuerit.
$. 7. Quod autem iftis iudiciis alicui adiudicatum fit ^^ : id
jtatim eius fit, cui adiudicatum eft. " | -
H r TIISONXVII--|
DE PVBLICIS IVDICIIS. u
VBLICA iudicia neque per actiones ordinantur, neque o-
mnino quidquam fimile habent cum ceteris iudiciis, de
quibus locuti fumus: magnaque diuerfitas eft eorum, 'et in in-
ftituendis, et in exercendis *. — $. 1. Publica, autem dicta

funt, quod cuiuis ex populo executio eorum plerumque datur. -

$. 2. Publicorum iudiciorum quaedam capitalia funt, quaedam

non capitalia. . Capitalia dicimus , quae vltimo. fupplicio affi-.-

ciunt , vel aquae et ignis interdictione, vel deportatione,
vel metallo. QCetera fi quam ? infamiam irrogant cum damno
pecuniario, haec publica quidem funt, non tamen capitalia.
$. 3. Publica autem * funt haec: lex Iulia maieftatis, quae in
eos, qui contra Imperatorem vel Rempublicam aliquid moliti
funt, fuum vigorem extendit ^. Huius poena animae armiffio-

nem füftinet, et memoria rei * etiam poft mortem damnatur. -

$. 4. Item lex Iulia de adulteriis coercendis, quae non folum
' temeratores alienarum muptiarum gladio punit *, fed et eos,
qui cum mafculis nefandam libidinem exercere audent. Sed
eadem lege Tulia etiam ftupri flagitium punitur, cum quis fine

vi vel virginem , vel viduam honefte viuentem ftuprauerit. -

Poenam autem eadem lex irrogat peccatoribus *, fi honetti
funt, publicationem partis dimidiae bonorum: 1i humiles,
corporis coercitionem cum relegatione. $:52 1teir lex
Cornelia de ficariis, quae homicidas vltore ferro perfequitur,
veleos, qui hominis occidendi caufa cum telo ambulant. Te-
lum autem, vt Gaius nofter in ? interpretatione legum duode-
cim tabularum fcriptum reliquit, vulgo quidem id appellatur,
quod ab arcu mittitur, fed et-omne fignificatur, quod manu
cuiusdam mittitur *9, Sequiturergo, vt lapis, etlignum, et
ferrum hoc nomine contineatur, diCctumque ab eo, quod in
longinquum mittitur, a Graeca voce ézo 78 75À8:et * * hanc fi-
gnificationem inuenire poffumus et in Gràeco nomine. Nam
- quod nos telum appellamus , illi &£Acc appellant 9 78 Bo&e-
doj 1?. |Admonet nos Xenophon *?, nam ita feribit: aoj v«
B& OnoU &Qépsro Aóyx,u, robsUuxrx, cQevüóvoi, mrÀciso. 0E
xx] AÍJo. — Sicarii autem appellantur a fica, quod fignificat
ferreum cultrum. — Eadem lege et venefici capite damnantur ,.
.qui artibus odiofis, tam venenis, quam fufurris magicis homi-
nes . occiderint , vel mala medicamenta publice vendiderint.
$..6. Alia deinde lex afperrimum crimen noua ^* poena perfe-

quitur, quae Pompeia de parricidiis vocatur: qua cauetur, vt
fi quis parentis, aut filii, aut omnino adfectionis eius, quae

2003X Aceurf. etininflituendo etin exercendo, o Y Y 9. Sic etHal. — 2 Vulg. afficiunt
howines, vel etiam aquae, led inuitis libris veter. o T To. SicetHal. 3 Siquae iu plur.
Char.o TTO. 4 Hal.inf.iudicia. . 5 Oflendit quidam Char. o T T O. 6 Habent
membranae snemoria Tyranni, ethabet Theoph. Tyrannus enimis proprie, qui reus per-
duellionis. Memoriae autem damnationem accipe, nominis, titulorum, dignitatis aboliti-
onem, aedium, ftatuarum demolitionem, imaginum detra&ionem et id genus alia. M A R-
ciL. 7Hancgladii poenam ex Conttitutione Coníftantini M. effe, clare patet ex L. 30.
. ad L. Iuliam de adulter. Sed an antiqua L. luliae poena fuerit relegatio, an vero alia
grauior, difceptatio eftinter doctos. Marcil, hocitatenet, a Coíta ampliandum cenfet. le
Itain omn. Cont. etChar. legitur pro ffupratoribus, et Cuiac. innot. ad h. L. ex Horatio et
Miartiale docet, Latinis in vfu effe, peccare et peccatum fpecialiter dicere pro ftupro etadul-
terio. Sic mulier peccatrix Luc. vrx, ibique Cafaubon. innot. Male BaptiftaPius Zmnot. c.
53. praedicatoribus legit,t.x. Faciscrit, Grut. pag. 469. orro. Hal.flupvatovibus. . 9
Hal.ex. IOSimiliteromn. Char. Vulgo fignificat, quod m. cuiusqueiacitur. oTTO. Sic
Hal. .1iHal.a Gr.v. 7'77),2? figuratum. Et fic: Tyy)x,ä vertit procul, longe,et /S'::f?x,og,
* ogelwum. I2 Haec.tria verba ignorat Hal. . 13 Inepte Scipio Gentlis m.
Paverg. 29. et Pancirolus rr. thef. vav. lett. 986. tuentur Vulgatam, Z4dmonent nos epi-
grammata in Xerolopho vrbis fauftiffomae fcripta; contra fidem. MSS. Theoph. et
Gai. in L. 233. de V.. $. Locusilleextatapud Xenoph. lib. v. Exped. Cyri, vti Ant. Au-
guftin. iv. £mend.5. et de nom. pvopr. D. p.3377. indicauit.oTTo. Hal. vtVulg, appofito in
fine aíterifco, et omiífo fpatio vacuo. Et fic quae in hac periodo fequuntur, defiderantur.
14 An poena haec dicitur noua, quod infolens? An vero, quod defierat effe in vfu, parricidis
— vel viuis exuttis vel beftiis obie&is, vt docet Paulus li&. v. Sent. tit. 24. €t a Conftantino fit
vedu&a in Z. vn. C. de his qui paw. vellib. occid. ? ACOS'T A, 15 Hanc le&ionem pro-
bat Hotm. et Char. auctoritate MSS. Theoph, et Z. vn. C. de his qui par. vel lib. occ. vnde
haec defcripta funt. Vulgo adfinitatis eius, quae muncup. ;gzimrentum continetur. OT T O.
Sic Hal. fed male; vid. Noodt Probab. éur. lib. 1. cap. x1.. — 16 Ita Theoph. et L. vn. C.
de his quipar. Plerique vero Cod. cum Vulg. praeparauerit. Sed Tacit, 11, 4mn. 31, vo-

qecuniam vel vew facraum. o v T o, SicHal.

INSTITVTIONVM LIB.IV. - ITIT.L XVII. XVIIL

nuncupatione parricidii continetur ^?^, fata propereuerit 7$ ,
fiue clam, fiue palam id aufus *7 fuerit: nec non is, cuius
dolo malo id faéctum eít, vel confcius criminis exiftit, licet
extraneus fit *$, poená parricidii puniatur: et neque gladio,
neque ignibus, neque vlla alia folemni poena ^* fubiciatur,
fed infutus culeo ?9 cum cane et gallo gallinaceo, et vipera ,
etíimia, etinter eas ferales angufítias comprehenfus, fecun-
dum quod regionis qualitas tulerit, vel in vicinum mare, vel
in amnem ?* proiciatur: vt omnium ?? elementorum vfu vi-
uus carere incipiat, et ei caelum füperftiti, et terra mortuo
auferatur. Si quis autem alias cognatione vel affinitate perfo-
nas coniunctas necauerit, poenam legis Corneliae de ficariis
fuftinebit. $. 7. Item lex Cornelia de falfis, quae etiam
teftamentaria ?? vocatur , poenam irrogat ei, qui teltamen-
tum, vel aliud inftrumentum falfum fcripferit, fignauerit, re-
citauerit, fubiecerit: quiue ?^ fignum adulterinum fecerit,
fculpferit, exprefferit fciens dolo malo. Eiusque legis poena
in feruos vltimum füpplicium eft (quod etiam in lege de fica-
riis et veneficis feruatur ) in.liberos vero deportatio. $. 8.
Item lex Iulia de vi publica feu priuata aduerfus eos exoritur,
qui vim vel armatam, vel fine armis commiferint. Sed fi qui-
demarmata vis redarguatur?^?, deportatio ei ex lege Iulia de vi

publica irrogatur: fi vero fine armis, intertiam partem bono-

rum ?* publicatio imponitur. Sin autem per vim raptus vir-
ginis, vel viduae, vel fanctimonialis, vel alterius fuerit per-
petratus, tunc et peccatores ?? , et ii, qui opem ?? flagitio
dederunt, capite puniuntur, fecundum noftrae Conftitutionis
definitionem, ex qua hoc apertius ?? eft fcire. $. 9. Item
lex Iulia peculatus eos punit, qui pecuniam ??, vel rem pu-
blicam, vel facram, vel religiofam furati fuerint. Sed fi qui-
dem ipfi Iudices ?* tempore adminiftrationis publicas pecunias
fübtraxerint, capitali animaduerfione puniantur??: et non fo-
lum hi, fed etiam qui minifterium eis ad hoc exhibuerint u
vel qui fübtrattas ab his fcientes fuüfceperint. Alii vero qui

inhanc legeminciderint, poenae deportationis fübiugantur ??,

$. ro. Eft et inter publica iudicia lex Fabia ?? de plagiariis :
quae interdum capitis poenam ex facris Conftitutionibus irro-
gat, interdum leuiorem. $. 11. Sunt praeterea publica Iu-
dicia, lex Iulia de ambitu ?9, lex Iulia repetundarum ?*, et
lex Iulia de annona 33 , etlex Iulia de refiduis *?, quae de
certis capitulis loquuntur: et animae quidem amiffionem non

irrogant, aliis autem poenis eos fubiciunt, qui praecepta earum

neglexerint. Seddepublicisiudiciis haec expofuimus, vtvobis
poifibile fit fümmo digito, et quafi per indicem ea tetigifle:
alioquin diligentior eorum fcientia vobis ex latioribus Dige-
ftorum feu Pandectarum libris Deo propitio aduentura eft.

luntaviam mortem properauiffet, et Senec. Hevc. fuv. a& 3. Quid iuuat. durum prope-
vare fatum? o'T T o. Hal. praeparauerit. 17 Alii emifus. o T T O. 18 Totahaec
periodus a voce 1ec on, abettin. L. vn. C. de his qui qur. vellib. o T Y 0. 19 Hal. vil
alii fol. poenae. 20 Hal. culíeo. 21 Hoceft a Conftantino L. vn. C.'de his quipar.
vellib. Nihil de amni Porpeius et Hadr. £. pen. D. ad L. Pomp. deparr. Simare nullum
proximum fit, beftiis voluere obiici. Scilicet ne fluminis aqua inceltaretur fpiritu parrici-
dae. Mate autem eít immenfum , et creditum eft eluere poffe omnia mortalium mala.
MARCIÍL. 29 Ommni d. L. vn. et MSS. Char. orro. . 293 Meminit Cicero 1.
Verv. c. 42. legis Corn. teflasnentariage nummariae, fiue quod fueritgeminalex Corn. de
falfis teftamentis, et defallis nummis, vt A CoS T A: fiuequod fuerint duo. legis capita, vt
MARCIL. Hocconftat, L. Corneliam SCto Liboniano ad omne genus falfi porre&tam eftfe.
24 Hal. vel. 25 Hal. arguatur. o6 Suorumin Vulg. gloffema eft. o T T o. Habet
Hal. . o7Aliasvaptores, fed vet. Cont. peccatores. o T TO. Hal. raptores. — 28 Hal.
inferithui.. ^. 29 Hal. inferitpo/fibile. 30lta Theoph. etCont. Vulgo quigublicam
21 Scilicet ipfi prouinciarum Praefides,
39 Hal. puniuntur. 323 Quidam adhi-

vt probat Bynkershoekh; 1. Obf. 9.
35 Hotm. ait fibi nondum compertum

buerunt. o T TO. 34 Hal. fubiugentuv. *

. effe, vtrum lex Zlauia, vtin Cod. an Fabia, aut Fauia, vt ap. Cic.pro Rabir.c. 3. etin D.
legendum fit; fed'Theoph. Fabiam vocat; au&tor vero ettempus eius ignoratur. OT T O.
. Hal. Jex Flauza.
' lib. X1v. aliquo cafu deportatio, L. vu. C. ad L. Iul. de amb. in. municipiis aureorum C.

26 Poena ex L. Iulia prohibitio petendi honores quinquennio, Dio

cum infamia, £. vn. D. eod. Ceffatillud crimenin vrbe, cum in locum ambitus fuccetferint
fuffragia, tit. C. de fuffvag. M ARCIL. 37 Aduerfus eos, qui in magiftratu pecunias,
donum, aut munus capiunt. Poena varia, exilium L. 7. $. 3. ad L. Iul. vepet. relegatio L.
38. D. de poen. aliquando mors vel deportatio d. L. 38. MARCIL, 38 Aduerfus eum,
qui annonam publicam fraudauit, cniusue dolo fa&utn eft, vtannona effet carior vel ar&i-
or. Quae fuerit peena non facile di&u. w A RCIL. 39 Aduerfus eos, qui pecuniam in,
publicos vfus ac&eptam retinuere totam aut ex parte.Poena amplius tertia parte,quam de-
betur L. 4. $. 5. D. ad L. Iul. pec. itavt fi CC. aureos retinuit, praeftet CCC. MARCILIVS,

D. IVSITI-

D 1VSTINLANT

SACRATISSIMI PRINCIPIS

ESTORVN

PANDECTARVM

IVRIS ENVCLEATI

EX OMNI VETERI IVRE COLLECTI

LiBRLI

AD PANDECTAS F LORENTINAS FIDELITER EXPRESSI

ET CVM EDITIONE NORICA ET VVLGATA
ACCVRATE COLLATI.

L

0——— —— w C-— — — e p o T EL ERN CTHRROPRT zi

Cs o c0€—A^ - RE £u w w 790— — w —K CA of P o — — X 4 CU c

ïl'lJ TE u T EC AT o N N o "s —— Á

F.
*
*
$
a * .

ciiesbaue DORSCD EOWT-EO-CGRRANCISCI T AVRELIL BL

| ILLVSASIRIOSIMO OrPriMOUVE
PRINCIPI COSMO MEDICI FLORENTINORVM DVCI

| DOMINO SVO
FRANMLTISCVS IAVRELLTVS JSALVTEM.

T nter varias mulüplicesque honeftarum a&ctionum tuarum rationes, quas admirans Europa fere tota vere-
ratur et colit: in poftremis illa habenda non eft, qua vniuerfum litteratorum coetum tibi artiffime de-
uinxifti.. Mittamus enim ampla praemia per te cottidie congefta in huiusmodi viros, cum in luce aulae
tuae vitam degentes, tum Florentiae Pifisque gymnafia quouis doctrinarum genere illuftrantes. — Iftud
quidem vt perquam magnificum, veraque liberalitate tua dignum, Íic tibi cum magnanimis maioribus
tuis commune: gentilicium enim vobis id, ac prope natura infitum: virtutes praemiis excitare et profe-
qui. Quod vero fele&torum librorum thefauri usque a magno illo Cofmo feniore in haec tua tempora
fumma diligentia, maximo fümptu, e diuerfis orbis partibus in veftram Mediceam bibliothecam conuetti,
tuo munere nunc edantur: hoc proprium tuum adgnofcimus, hoc tibi vni acceptum ferimus. Tu relictas
a maioribus tuis opes non finis defpeCtas atque inutiles armariis cancellisque conclufas delitefcere, aut
vix paucorum non dicam vfui, fed afpe&ibus patere expofitas: verum illas, et quidem maximas, finu ef-
fundis. Itaque quod ii coeperunt; tu perfecifti: quod mente agitarunt, re confirmafti: in eo pariter lau-
dandi, quod eorum virtute paratum eft, vt praefenti beneficio potiremur. Hoc tu magis, quod cupienti-
bus, gratias habituris, atque adeo non indignis confulto ac liberaliter elargiris, non tibi tueris res innu-
meris commodo futuras iam iam'tineis carieque confumendas. Tu profe&to vt optimi libri in manus peri-
torum perueniant, nulli fumtui parcis. Confilio, voluntateque tua effe&um, vt imprimendorum librorum
non ignobiles artifices praemiis a te propofitis alle&i huc fe contulerint, pulcherrimos typos aduexerint,
plures omnium linguarum libros praelis fubiecerint, plures in dies fubie&uri. Sic aeque doGtis viris, bo-
nis libris, per te optime confultum: his illorum editione beneficio fummo adficiendis, illis in lucem per-
petuam a parietum clauftris et fecuturo interitu vindicandis. — Hanc tuam propeníam in publica com-
moda voluntatem perfpiciens Laelius pater, cupiensque principi ac domino fuo etiam extra auditorium
et fecreta confilia, quibus muneribus tuo conceífu fungitur, affidueque.tibi praefto eft, honeftam ali-
quam, teque füummo duce non indignam operam ponere: iampridem animo conceperat, vt prae ceteris
egregius vnus et venerandus liber, fimul et omnium votis expetitus aufpiciis tuis emitteretur. Pandecta-
rum id feu digeftorum eft antiquum volumen, Florentinae nunc, olim Pifis adferuatum, cum Amalphi
prius omnem fupra memoriam fuiffet. — Inde acceptum Pifani, quod Innocentium fecundum pontificem
maximum, et Lotarium Caefarem item fecundum claffe aduerfus Normannum Rogerium iuuiflent, egre-
gie nauatae operae monumentum rettulerunt, diuque penes fe habuerunt: donec per Ginum Capo-
nium aeque nobilem ac ftrenuum virum Florentini anno falutis fexto et quadringentefimo íupra millefi-
mum Pifis in poteftatem reda&is fubie&ionis fymbolum tranítulere. Liber itaque Florentiae illo ex tem-
pore fumma cum cura ac religione, tamquam de caelo delapfus, merito eft cuftoditus. Atque haec ex
antiquis Pifanorum annalibus apud Plotium Gryphium eorum ciuem accepimus: quibus et Raphael Vo-
laterranus per omnia fere adftipulatur: et illo multo antiquior Raynerius Grachia Pifanus his libris quos
ante ducentos ferme annos de bello Thufco confcripfit: quod opus inter cubiculares tuos libellos ah-
