primum enim refert, vtrum fciam me poffidere, an ignorem:
.et vtrum quafi non meam rem conducam, an quafi meam: et
fciens meam effe 5?, vtrum quafi proprietatis refpeCctu, an
poffeffionis tantum, — Nam et?* fi rem meam tu poffideas, et
ego emam a te poffeffionem eius rei, vel ftipuler: vtilis erit
et ?? emptio et ftipulatio: et fequitur, vt et precarium, et con-
ductio, (fi) fpecialiter poffeffionis folius conducendae, vel pre-
cario rogandae animus ?? interueniat..- :

^ XXIX. VrPrANvslibro XXX.ad Sabinum. PossEes-

ne. GEB. — 16 Vulgo: quidem, abeft. BR. Vt et in Rehd. GEz. — 1* Hal.
et Vulg. potefl. BR. 18 . Vulg. apprebendevit. BR. Rehd, vt Flor. GER.
19 Vulg. canfa. BR. — Rehd. vt Flor. GEB. 20 Hal. et Vulg. praefigunt:
Sed. BR. Rehid. Sed, loco: Et.GEB. 21 Hal. per eos, loco: «os, GE B.
22 Hal.et Vulg. poffideamus. £ &... Rehd. vt Flor. GEB. 23 Haec nega-
tio videtur conuertenda in: zos, ficut in L. 9. etiamnunc 710* eft pro: mos.
Immo quid fi contendamus re&e 72 n retineri , transponendo in hunc modum:
an vero vsque eo poffideamus , donec reuertentes uos aliquis repellat, aut non.ita
" amnuuo defimamus poffidere etc. Aut non hoc eft: Aaut amnon. Hal. Florentinam
tenct, Aliter MSS. quae contuli, quae: »0os, habent, nifi quod $, Cruc. Í.
initio, habuerit: dofec vegertentes aliquis vepellat. BR. — . MSS.funt Barb. Vat.
L. Vf. Chriftn. Pal. l. S. Cruc. W. Bynkersh. — In S, Cruc. I, etiam : z05, fup-
pletum..Magl. vt Flor. Rehd. vt illi plures habet: wos. GER. 24 Hal. et
Vulg. inferunt: id. p R. Eriam Rehd. G. 25 Vulg. vfacapi. BR. — 26
Hal pracfpit: fed. GEB. . 27 Hal. et Vulg. vfucapi. Et ita Flor. correctum.
BR. Et ita quoque Rehd. GER. 28 Hal retinet, et mox: coepii, et:
potut. GEE. 29 Hal. inferit: vem. — 30 Vulg. effe, abeft. B n. 31 Vul-
got et, abeft. Bn. 32 Rehd. bec, loco: et. GER. 33 Vulg. inferit:
vtilter. BR. Kehd. etiam addit, fed in fine. GExz; 34 - Gothofr. in. nota:
Al. poffedit. Nempe ita ipfe Taur. in margine. |Flor. reapfe erat: quinmmi-
nar(asaedespoffideat. B R. .Mal. poffidet. GEB. 35 Rehd. poffidere. GEn.
36 Hal. inferit: zec. GEB. 37 Hal. et Vulg. hic inferunt: ire, Satius

cft vnius literae traiectione ex: rei, facere: jre, vt fit: im poffeffionem ire inf- |

STONEM pupillum fine tutoris auctoritàte amittere poffe con-
ftat: non vt animo, fed vt corpore definat poffidere: quod e&
enim faCti, poteft amittere. Alia caufa eft, fi forte animo
poffeffionem velit amittere: boc enim non poteft. -
XXX. PaAvrvslibro XV. ad Sabinum. Qvr vniuer-
fas aedes poffidet ?*, fingulas res, quae in aedificio funt, non
videtur poffediffe ?* Idem dici debet et de naue, et de ar-

mario. $. r. Poffeffionem amittimus multis modis, veluti fi -

mortuum in eum locum intulimus, quem poífidebamus: nam-
?uïe locum religiofum aut faerum non poffumus poffidere, et-
| contemnamus religionem, et pro priuato eum teneamusz
ficut ?* hominem liberum. $. 2. Item cum Praetor idcirco

inpoffeffionem rei ?* iuffit, quod damni infe&ti non promitte-
batur ?? : poffeffionem inuitum dominum amittere Labeo ait, .

$..3. Item, quod mari aut ?? flumine occupatum fit, poffi-
dere nos definimus: aut fi is, qui poffidet, in alterius pote-
ftatem peruenit *?. $. 4. Item quod mobile eft, multis mo-
dis definimus poffidere: fi aut nolimus, aut feruum puta ma-
numittamus: item fi ** quod poffidebam ^?^, in aliam fpe-
ciem translatum eft *?: veluti' veftimentum ex lana factum.
$. 5. Quod per colonum pofífideo, heres meus, nifi ipfe **
naCtus ^* poffeffionem, non poterit poffidere: retinere enim
auimo pofleffionem poffuümus , apifci non poffurmus. Sed quod
pro emptore poffideo, per colonum etiam víucapiet etiam **

heres meus. $. 6. Si ego tibi commodauero, tu Titio, qui-

putet tuum effe: nihilo minus ego id poffidebo **. Et idem
erit, fi colonus meus fundum locauerit, aut is spud quem

depofueram, apud alium rurfus depofuerit. . Et id quamlibet.

per *? plurium perfonam ^? factum obferüandum ita erit, - -
XXXI. PouProNurvs libro XXXII. ad Sabinum. S1
colonus non deferendae poffeffionis caufa exiffet d
eo rediffet :; eundem locatorem poffidere placet. — " .
XXXIL PaAvrvslibro XV. ad Sabinum. Qvaw-
v1s pupillus fine tütoris auCtoritate non obligetur, poffeffio-
nem tamen per eum retinemus, $. r. Si condu&tor rem ven-
didit ??, et eam ab emptore conduxit, et vtrique mercedes
praeftitit: prior locator poffeffionemi per condu&torem rectif-
fime retinet. $. 2. Infans poffidere rete potett , fi tutore au-
&ore coepit: nam iudicium infantis fuppletur auctoritate tu-
toris: vtilitatis enim caufa hoc receptum eft: nam alioquin
nullus fenfus fit ** infantis accipiendi poffeffionem. — Pupillus
tamen etiam fine tutoris auctoritate poffeffionem nancifci pot-
eft, ltem infans peculiari nomine per feruum poffidere poteft,
AXXIIL Powrouisvs Bibro XXXII. ad Sabinum.

EvNwDni venditor etiàm fi mandauerit alicui, vt emptorem in.

Ya

fit-. t ita habent MSS. quatuor: Vat. VI. Pal II. Barb. et Chriftin, Qua-

tuor alii, vt Vulgo editur. Denique in Pal. L. 72 rei vel ;re, quodcunque fue-
rit, eft erafum. E z. — Vulgatam habent Var. I. V. S. Cruc. 1. II. quibus adde
Rehd. iftis autem quatuor primis Bynkersh. Magl, vt Flor. GEB. — 58 Hal.
promitteretur. G ER. 39 Vulg. a mri vel flumine. B R. 40 Hal. perue-
nwit. — 4X Rehd. inferit: d. GEz. — 42 Hal. et Rehd. poffidebamus. — 43
Hal. fit. 44 Scriptum eft Flor. nifiplenacfus, vt reftituendum videatur ; z-
fi plenam naclus. BR. — 45 Rehd. inferit; fit. GE B. 46 Vnum etiam re*

dundat. Deleuerunt pofterius editores: videtur delendum effe prius, vt anti«-

dpatum. Ita in fequentibus fcriptum: qmam per libet per plurium , loco: quam-
libet per plurium. 8 R,. Abcft alterum : etiam, quoque in MSS, DBairb. Vat. I. V.
Pal. II $. Cruc. L II. Bynkersh. Habet Chriftin, fingulariter: et vfucapiet he-
1. In Rehd. abeft pofterius: alterum, vt et ap. Hal. forte etiam in reliquis
£odicibus. Brenkm. enim hocnon notauit, notauifletque forte, fi fuae fententiae
forent conformes, G E b. 47 Hal et Rehd. id ego poffideo. GEB. — . 48
Hal. et Vulg. et id per quamlibet plrrium. B R. Etiam Rehd. GE R. — 49 Hal.
perfonarum. G E B. 50 Hal. veudiderit et in fequentibus comduxerit, prae-
fHterit. : $Y Yta Taur. Florentiae infine verfus fcriptum: fenfuse, reliquis li-

Iteris o2 efl , in alterum verfum feruatis, vbi librarius ex: st fecit: fit. 'Sed
| et corre&um eft Flor. in: fenfus efl, et ita Vulg. Nor. omnes. BR. Sed Hal.
| traiicit voces: fenfus ihfantis efl, vt nunc exiftimo , au&toritate alicuius codi-

cis fuffultus, ":Nam et. Rehd. habet: wwllus coufeufus imfamtis eff accipienti

Poffe(fionem. — Ybidem alia manu: aceipienti, ef mutatum in; accipientis, quod -

ài

e fundo, et -

(v
r
ve
beti
$uU
(

pe i
$1 PU
(ornt
potnil
Quoni
qen T
poïfef
potef:
adq
amit
fit dé
poü'e;
tmeus
u '
(ürat
meeiï
Quiret
feribit
Quire
&il

ITY
punti
elt de
gO
1
yigtori
i |
m
imel
netto
bt
]
It
T tradi
htht
Aütem '
ütr

)
Qu
fente

feü thi

diuerfi
Hal. i
$, lu
Q
59 Hi
do (tti
Qten
IHC fatr
lac. et
fecedt,
Hal, et
GEB,
Qutem F
lm Hal
: Ide
V, Gj
Quoque h
Hü, n

; u
d
i

TIunet
l of
173
a f
b
i
h:
il
Qd
10j
l, i
s us
lls
Yib m
m f
Lfbun
L*
eréenim
Se d
t
ft, t
Dd
W qen
namid
T
"MA

m -

(rav
olfhoe
2
yrodts
n r
Qtore d
yibtet
p
Pl
do p
a
hu
xoram i
fl«

h QU&'
'--anue fit
Luïous di
nb
W. p
at h
gt
g um
" vt u
loco;gu.w'
Val
j ul
" u

j
, p
i
lt [l
Z:?ïm
l i
, uBl
b* d"
j «
"n
]
l

jl

[

"Ti

TUUT quï-v

DIGESTORVM LIB. XLI. TIT. II 849

vacuam 5? poffeflionem induceret: priusquam id fieret, non
reCte emptor per fe in poffeffionem veniet, Item fi amicus
venditoris, mortuo eo, priusquam id fciret, aut non prohi-
bentibus heredibus, id fecerit: recte poffetfio tradita erit ??,
Sed fi id ** fecerit, cum íciret dominum mortuum ??, aut
cum fciret heredes id facere nolle: contra erit.
XXXIV. VrPrawvs libro VII. Difputationum. S1
me in vacuam ?* poffeffionem fundi Corneliani miferis, ego
57 putarem me in fundum Sempronianum miífum, et ?? in
Cornelianum iero, non adquiram polleffionem, nifi forte in
nomine tantum errauerimus, ?? in corpore confenferimus.
Quoniam autem 9? in corpore ?* confenferimus, an a te ta-
men recedet 97 poffeífio , quia animo deponere et mutare nos
poffeffionem poffe et Celfus et Marcellus feribunt, dubitari
poteft: et fi animo adquiri pofleffio poteft, numquid etiam
adquifita eft? Sed non puto errantem adquirere: ergo nec
amittet poffeffionem, qui quodammodo fub condicione recef-
fit de poffeffione. $. 1. Sed finon mihi, fed procuratori meo
poffeffionem tradas, videndum eít, fi ego errem ,' procurator

meus non erret, an mihi poffeffio adquiratur? Et cum pla-
ceat 5?, ignoranti ?* adquiri, poterit et erranti. Sed fi pro-.

curator meus erret, ego non errem: magis eft, vt adquiram
poffeffionem. .$. 2. Seruus quoque meus ighoranti mihi ad-

- quiret poffeffionem. — Nam et feruus alienus, Vitellius **
fcribit, fiue a me, fiue a nemine poiüdeatur ,."p.otefc mihi ad-
quirere poffeffionem , fi nomine meo eam adipifcatur: quod.

t ipfum àdmittendum eft. . á v |
x XXXV.IpEenMlibro V. de omnibus Tribunalibus. E x-

1iTvscontroueríiae poffeffionis hic-eft tantum, vt prius pro--

nuntiet iudex, vter poffideat: ita enim fiet, vtis qui victus
eft de poffeffione, petitoris partibus fungatur , et tunc de do-
ino 99 quaeratur. |
Es XX?XVI. IvrzAwvs libro XIIT. Digeftorum. Qvr
pignoris caufa fundum creditori tradit, intellegitur poffi-
dere. Sed etfi eundem precario rogauerit, aeque per diuti-
nam 97 poffeffionem capiet: nam cum poffeffio creditoris non
impediat capionem ?*, longe minus precarii rogatio impedi-
mento effe »non) $? debet: cum plus iuris in polleffione ha-
beat , qui precario rogauerit, quam qui omnino non poflide
XXXVH. MaRcriaNvs libro fingulari ad formulam

hypothecariam. Rs ^** pignoris nomine data, et pollefiio--

ne tradita, deinde a creditore conducta: conuenit, vt is qui
hypothecam dediífet **, pro colono in agro, *? aedibus
autem *^ pro inquilino fit: ** per eos creditor poífidere vi-
detur * ^. | T D
XXXVIIL Ivrrawvs ** libro XLIV.. Digeftorum.
Q v 1 abfenti feruo fcribit, vt in libertate moretur, non eam
mentem habet, vt ítatim velit ferui polfeffionem dimittere:
fed magis deftinationem *fuam * in id tempus conferre, quo

diuerfitas atramenti, etiam indicat. GE B. 52 Taur. vaQiam. GE B. 53
Hal. et Vulg. vecfe poffeffio. e? tradita efl. BR, Etidàm Rehd. GEz. 54 Hal.
i$, loco: id. GER. 55 Hal. et Vulg. addunt: effe. B h. 56 Taar. va-
Qiüam. GEB. 57 Hal. inferit : cum. G E B. 58 Apud Hal. et,gbe&. GE B.
59 Hal. et Vulg. praefigunt: et. B R. Euan.l Rehd. GE R. 60 anl. Quan-
do autem , etin margine: alias, quoniam " covpore confens. .R.chd. quaudo
autem nom conufevimus im corpore. GE B. 6.1 Hal. et Vulg. inferunt: qoz,
ille tamen alias non adeffe in. margine fubinnuit. . Probant tamen v "on , Cu-
iac. et Charond. et ante: con facile excidere potuit. BR, | '6'2.» Hal. et Vulg.
$ecedat. BR. 1n Rehd. fuiffe videtur: recedit, et f'a&qr.n.: ïece:(at. GEB. 63
Hal, et Rehd. placet. GEB. 64 Vulg. inferxtï mzlgz. ,BR. Etla.m Rchc.ï.
GEEB. 65 Gothofr. in nota: Al. vt Celfus. Ita ipfe l'aur. in margine. Fuit
autem Florentiae ante correGionem: «vitellus. Taur. dedit: ViteLzus. BR. E-
iam Hal. vt Celfus, et Rehd. vt Celfus qu0que.. G E B. 66 Gothofr. in no-
ta: ld eft, domznio. |ta Hal. et Vulg. de dominio. BR. 67 Hal. diutur-
dam. GEB. 68 Hal.et Vulg. vfucapionem. Et ita fa&um Flor. Bm. Etita

quoque habet Rehd.GEB. — 69 Gothofr. in nota: Haec particula expungeü- -

da eít, nec legitur quoque ab Haloandro. Legitur tamen in fex fcriptis et in

t?O.W

feruus certior faCtus fuerit, $. r. Si quis poffeffionem fun-
di ita tradiderit, vt ita demum cedere ea *9 dicat, fi ipfius
fundus effet: non videfur poffeffio tradita, fi fundus alienus
fit. Hoc amplius exiftimandum etít, poffeffiones *? füb con-

' dicione tradi poffe, ficut res füb condicione traduntur, ne-

5i is, qui Titio feruum vendiderat, heredi eius eum tradide-
rit, poterit heres rerum hereditariarum poffeffionem per eum
adprehendere: quia non feruus iure hereditario, fed actio $9
ex empto ad eum peruenit: nam et fi ex ftipulatu, vel ex te-
ftamento feruus teftatori debitus fuiffet, et heres 3* eum ac-
cepiffet: non prohiberetur ?? rerum hereditariarum poffeffio-

que aliter accipientis fiunt, quam condicio exftiterit. $. 2

nem per eundem ?? adquirere. |
XXXIX. IngM libro II. ex Minicio. IxTERESsE
puto, qua mente apud fequeftrum deponitur ?* res: nam fi
omittendae ?* poffeffionis caufa, et hoc aperte fuerit appro-
batum: ad vfücapionem pofleffio eius partibus non procede-

ret *^: at fi cuftodiae caufa deponatur, ad vfücapionem eam

poffeffionem victori procedere conftat. :
-« KL. Arnr1caAuvslibro VII. Quaeftionum. S1 de eo
fundo, quem, cum poffiderem, pignori tibi dedi, feruus
tuus te deiciat ?*: adhuc te poffidere, ait: quoniam nihilo
minus per ipfum feruum poffeifionem retineas. $. I. Si for-
te colonus, per quem dominus poffideret , deceffiffet , propter
vtilitatem receptum eft, vt per colonum poffeffio et 58 reti-
neretur et contineretur ??: quo mortuo, non ftatim dicen-
dum ??, eam interpellari: fed tunc demum, cum dominus
poffeffionem apifci neglexerit. Aliud exiftimandum ait, fi
colonus fponte ?* poíleffione difcefferit ?* : — fed haec ita ef-
fe vera, li nemo extraneus eam rem interim poffederit, fed
femper in hereditate coloni manferit. $. 2. Seruum tuuma
Titio bona fide emi, et traditum poffedi: deinde cum com-
periflem tuum effe, ?? ne eum peteres, celare coepi: non
ideo magis hoc tempore clam poffidere videri me, ait. Nam
retro quoque, íi fciens tuum feruum non a domino ?* eme-
rim, et tum ?? clam eum poltfidere coepiffem , poftea certio-

rem te fecerim, non ideo definere me clam poffidere. $. 3.

Si ferüum meum bonae fidei emptori clam abduxerim , refpon-
dit, non videri me clam poffidere: quia neque precarii roga-
tione, neque conductione. fuae rei dominum teneri: et non

pofle caufam clandeftinae poffeffionis ab his duabus caufis fe-

parari. - !
XLI. Pavrvs libro I. Inftitutionum. Qvz iure fa-

miliaritatis amici fundum ingreditur, non videtur poffidere:

quia non: eo animo ingreffus eft, vt poffideat, licet corpore
in fundo fit. cr
XLII. VnerANvs libro IV. Regularum. CoMwnwv-
NIS feruus, etiam fi ab vno ex dominis omnium nomine pof-

fideatur, ab omnibus poffideri intellegitur. $. 1. Procurator,

fi

| feptimo S.-Cruc. L. addita eft. BR. — Legitur in Barb. Vat. I. Chriftin. Pa], II

S. Cruc. IL. Magl. quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. GEs. 70 Hal. 4uí
cum. plus iuris im poffeffionem babeat, qui precario rogauevit, quam omminuo nou
po[fidet. G E B. 71 Hal. et Vulg. Re. BR. Etiam Rehd. G ER. 72 Hal.

dedit. G E E. 753 Hal et Vulg. inferunt: zm. BR. Vt et Rehd. GEB. — 74
Ap. Hal. autem , abeíft. GEB. — 75 Hal.et Vulg. praefigunt: et. BR. Etiam
Ed chm! 76 Hal. videatur. : . 77 Hal. Vipiamus. GER. 78 Hal.

et Vulg. eam. BR. Etiam Rehd. GER. 79 Vulg. poffeffionem , quod malim ,
quod poffeffioues ipfae res, et agri dicantur. B R. — Etiam Rehd. vt Vulg. GE &.
80 Hal. et Vulg. acfione , et ita factum Flor. et forte reCtius, BR. — Et ita quo-
que Rehd. GE B. 81 Vulg. inferit: ezus. BR. Etiam Rehd. GEn. 82
Kehd. probibetur. GEB.- 83-Hal. eum. G EB. 84 Hal. et Vulg. depona-
tur. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 85 Hal. amittendae; Vulg. dimittendae. B R.
Rehd. vt Flor. GEB. 86 Hal. procedet. G E. $7 Hal. deiiciat. G EB.
88 Ap. Hal. et Rehd. et abeft. GER. 89 Gothofr. in nota: continuare-
tur, Hal. Rehd. vt Hal. GEB. 9o Hal.et Rehd. dicendum, nou flatim eam.
GEB. . 9I Vulg. inferit: de. BR. Etiam Rehd. G ER. 92 Hal. decefferit.
GEEB. 93 Hal pracfigit: et. GEB. — 94 Vulg. amon domino, BR. — 95 Kal.
et.

3 v.

8:0

fi quidem mandante domino rem emerit , protinus illi adquirit

polieffionem: quod fi fua fponte emerit, non: nifi ratam ha-
buerit dominus emptionem. . . , d
XLIIL. MagcrANvs?5libro IIT. Regularum, $1 quis
fundum emerit, cuius particulam fciebat efle alienam : Iulia-
nus ait, fi pro diuifo fciat alienam effe, pofle eum reliquas
partes longa polffeffione capere: fed ?? fi pro indiuifo , licet
ignoret, quis fit locus: aeque eum capere poffe: quod fine
vllius damno pars, quae putatur effe vendentis, per longam
poffeffionem ad emptorem tranfit. $. 1. Sed et Pomponius

fcripfit ?* libro quinto variarum leCtionum, fi fciat, vel pu- -

tet alienum effe vfumfructum , bona fide diutina poffeffione

99 capere poffe, $. 2. Idem, inquit, et fi emero "?? rem,-

quam fciam pignori obligatam.

XLIV. PA»PzwiANYSlibro vicenfimo *tertio* Quae- |

fionum. PxmEGmnk profecturüs, pecuniam in terra * cufto-
diae caufa condiderat: cum reuerfüs locum thenfauri.^ imme-
moría ? non repeteret, an defiffet pecuniam poffidere, vel fi
poftea recognouiffet locum , an * confeftim poffidere incipe-
ret, quaefitum eft? Dixi, quoniam cuftodiae cauía pecunia
condita proponeretur, ius poffeffionis ei, qui condidiffet, noh
videri peremptum: nec infirmitatem memoriae damnum ad-
ferre poffeffionis ", quam alius non inuafit: alioquin refpon-
furos $, per momenta ferüorum quos non viderimus *, in-
terire pofleffionem. | Ét nihil intereft, pecuniam in meo , an
in alieno condidiffem: cum fi * alius in meo condidiffet ",
non alias poffiderem, quam fi ipfius rei pofleffionem fupra ter-
ram adeptus fuiffem. ltaque nec alienus locus meam propriam
aufert poffeffionem: cum füpra terram, an infra terram pof-
fideam, nihil interfit. $. x. Quaefitum eft, cur ex peculii *?

caufa per feruum ignorantibus poffeffio quaereretur? Dixi, v-
tilitatis caufa iure fingulari receptum , ne cogerentur domini.

per momenta fpecies et caufas peculiorum inquirere *^: nec
tamen eo pertinere fpeciem iftam, vt animo '? videatur ad-
quiri poffeffio: nam *? fi non ex caufa peculiari quaeratur ali-
quid, fcientiam quidem domini effe neceflariam, fed corpore
ferui quaeri poffeffionem. $. 2. Quibus explicitis, cum de
amittenda poffeffione quaeratur, multum intereffe dicam,, per
nosmetipfos, an per alios poffideremus. Nam eius quidem ,
quod corpore noftro teneremus *^, pofleffionem amitti vel
ahimo, vel etiam corpore: fi modo eo animo inde digrefh
fuiffemus *5, ne poffideremus: eius vero, quod ferui, vel
etiam coloni corpore poffidetur *?, non aliter amitti poffeffio-
nem, quam eam ** alius ingreffus fuiffet, eamque amitti no-
bis quoque ignorantibus. 1lla quoque poffeffionis amittendae
feparatio eft, nam faltus hibernos et aeftiuos, quorum poffef-
fio retinetur animo. | ! s :
XLV. IpEew libro IL. Definitionum. LicErm neque
feruum neque colonum ibi habeamus,. . . . .. -

!

et Vulg. cum. BR. Etiam Rehd. GER. — 96 Hal. et Vulg. MARCELLV'S.
BR. Etiam Rehd. GEB. — 97 Vulg. inferit:et. BR. — 98 Hal. et Vulg. fcri-
bit. BR. Etiam Rehd. GEBR. — 99 Hal. per diutinam pofle(f20nem. & B. IOÓ
Hal. emerim. — x Hal, et Vulg. n terram. 8 R. Rehd. vt Flor. GER. 2 Hal.
tbefauri. GEB. 3 Flor. eft: immemoria, et ita Taur. dedit. tanquam fit
fubftantiuum obliuionem notans ab zmmemor. Sed reapfe eft pro: zm memoria,

vt hic ipfe librarius etiam alibi habet : zmpromptu, impraefenti etc. BR.. MSS.

habent: meemoria Barb. Vat, Y. II IIT. VI. Chriftin. Pal. II. S. Cruc. I. 1I. Byn-
kersh. At Magl. zm memoria, .In Rehd. vox: tbefauri, claudit verfum ap-
pofita alia , quod aliquis fubtus pun&o notauit, ac fi foret haec litera im-

, plendi fpatii cauífa addita, — Dubium tamen manet, annon librarius lineolam

imponere tantum neglexerit, vt cum prima voce verfus fequentis fit: zm memo-
via. GE B. Hal. m memoria. — 4 Hal.et Vulg. hic repetunt inferuntque: po-
Jlea. & R. Etiam Rehd. GExE, 5 Vulg. poffeffioni. 8 R. 6 Van de Wa-
ter 411. Obf. 12, ob notiffimam fcribendi rationem a librariis Florentinis víur-
patam mauult: refponfurus. GEB. .^ 7 Vulg, videmus. 9 R, 8 Hal. hic

pofita ftellula in margine addit: alias, im aliemo. GE m, — 9 Vulg. addit : fam-
do. B. . 10 Vulg. peculiari, B. , Etiam Rehd. /— 11 Flor. eff ; in4uae-

d

etiam Hal. GE. |
"et)r. BR. — Etiam Rehd. GE g.

"Taur. coMfeflim. GER.

DIGESTORYM LIB. XLL TIT. IL

.^ . XLVL IpngM libro XXIIT. Quaeftionüim. OvAwvzs
| faltus propofito äoi-ïidendi fuerit alius ingreffus, tamdiu prio- -
rem poffidere dictum eft, quamdiu poffeffionem ab alio occu-

patam ignoraret. Vt enim eodem modo vinculum obligatio-
num.*? foluitur, quo quaeri adfolet; ita non debet ignoran-

ti tolli poffeffio, quae folo animo tenetur *?.

.XLVIL IpEex libro XXVI, Quaeftionum. S1 rem mos

bilem apud te depofitam, aut ex commodato ?? tibi poffide-
re, neque reddere conftitueris: «confeftim amififfe ?* me
poffeffionem vel ignorantem, refponfum eft: cuius rei forfi-
tan illa ratio eft, quod rerurm mobilium neglecta atque omif-
fa ?? cuftodia, quamuis eas nemo alius inuaferit, veteris pof-
feffionis damnum . adferre. confueuit: idque Nerua filius libris
?3 de vfücapionibus réttulit. Idem fcribit, aliam caufam ef-
fe hominis commodati omilffa cuftodia: nam poffeffionem tam-
diu veterem fieri, quamdiu nemo alius eum ?* poffidere coe-

perit: videlicet ideo, quia poteft homo , propolito redeundi,

e *ä' * ) *
domino poffeffionem fuüi conferuare, cuius corpore ceteras

quoque res poffumus poffidere. Igitur earum quidem rerum,
quae ratione vel anima carent, confeftim ^* amittitur poffef-
(io: homines autem retinentur ?9, fi reuertendi animum ha-
berent ?7..; . - | qus

XLVIIL Inxw libro X. Refponforum. . PRAEDIA

cum feruis donauit, eorumque fe tradidiffe poffeffionem, lit-.
| teris declarauit: fi vel vnus ex feruis, qui fimul cum prae«
diis donatus eft, ad eum, qui donum accepit ??, peruenit ?*, .
. mox in praedia remiffus eft ?9: per feruum praediorum Pof-,

feffionem quaefitam ceterorumque feruorum, conftabit ?*.

| XLIX. IpgM libro II. Definitionum. . PossEss1ro
quoque perferuum, cuius vfusfruCtus meus eft, ex re mea,.
vel ex operis ferui adquiritur mihi: cum et naturaliter a fru-.

Cuario teneatur, et plurimum ex iure pofíeffio mutuetur.
$. r. Qui in aliena poteftate funt, rem peculiarem tenere

. poffunt, habere ?? poffidere non poffunt: quia poffeffio non
tantum corporis, fed et iuris ?* eft. $. 2. Etfi poffeffio per.
. procuratorem ignoranti quaeritur, vfücapio vero fcienti com-
. petit, tamen euictionis aCtio domino contra venditorem inui-
|'to procuratore non datur: fed per aCtionem mandati e
cedere cogitur.

L. HenMocGENrxANvs?*libro V. Turis Epitomarum,

Pxm eum, quem iufto ductus errore, filium meum, et in.
. mes poteftate effe exiftimo *5, neque poffeffio, neque domi-
nium, nec quicquam aliud ex re mea mihi quaeritur. $. I..
,Perferuum in fuga agentem, fi neque ab alio poffideatur ,.

neque fe liberum elfe credat, poffeffio nobis adquiritur.
^^ LL IAvoremvs?*libro V. exPofterioribus Labeonis.

'QvanvNDAM ?? rerum animo poffeffionem ?? apifci nos ait:
Labeo: veluti fi aceruum lignorum emero, et eum venditor.
| tollere me.iufferit: fimul atque cuftodiam pofuitlem , traditus

mihi

réfe, et etiam habet Taur. Bm. — 12 Vulg.addit: folo. BR. — 13 Hal. in-

feriti et. GE B. — 14 Rehd. teuemus. GEB. — 15 Vulg. fuerimus. BR. — 16
Hal. poff2devent. Vulg. poffideretur. BR. — Rehd. vt Vulg. GEz. —— 17 Flor. .
elt ftriptum: quamcumalius, et corre&um: quam fi eam alius. — Et fic omnes.

Taur. 72 fj, neglexit. Poffemus etiam legere: quam cum eam, wt credamus:
cum eam, in: cwm, degenerafle. BR. Rehd. quam fi eam. — Et ita inter editos
18 Rehd, obligutiomis, GE B. .. 19 Hal. et Vulg. reti-

commodato. BR. Rehd. vtFlor. GEB. — 21 Taur. amlSse. GEB. — 22 Hal.
dimifja. GEB. 23 Hal. libro. GEB. — 24 Ap.Hal. eum, abeft. GEB.. 25
26 Hal. et Rehd. bominis autem retimetur. GEB.
2'] Hal. babuerit. Rehd. baberet. GE B. — 28 Vulg. acceperit. BR. — 29 Hal.
petuemerit. GEB. 30 Hal.fit. GEB. 31 Taur.conflaVit. Hal. conflitit. GE E.
32 Hal. inferit:et; Vulg. etiamet. BR, Rehd. vt Hal. GE &. — 32 Hal. etzam
iis. 534 Halet Rehd.eam. GEB. 35 Hal. TERENTIVS CLEMENS.

Rehd. HERENNIVS. GEB. — 36 Rehd. exiflimami. GEB. 37 Hal. 14-

BOLENVS. Gzsz. 38 Vids Noodt. II, Probab, 6. n. 2. &m. — $9 Rehd.

sofz
EU

a E.

20 Hal. et Vulg, commodatam, loco: ex.-

u !

g
yei
jeh
n
put(
u
j
at
hiqie

TE
quem
gt
alteri
Jum
ri m
Qu
dere
ubl

taneo

DE

0
i
cum !
ris [p:
1

evlüc
frequen
I
nod
temo
|
üe v
Ilj (
p
fumilas
P
Ínon &
(icemus
fütorem
lm
p g

fdfin
ferut:
Mehd
V. GE
Rehd
inferunt
5L Ha]
hüCC Y0)
GEB,
371
la ipf
PWMW;
I
Rririo f«
C ica
) Vil j
W6 adoy
tin

LUR
(
il
QT

lf(

M
LE

N
l f«
&l
'v Vs
u v
:Taö .L*p
3 00
A t
Te Q
QeQn0,
Cetetüs
feün,
M a
t Dollel«
um hi«

EDIA

n, li

ra mAi

pt 1f

m

v

ii
MTA I
?'I,d'..o.w!

"""

DIGESTORVM LIB.

mihi videtur *9. Idem iaris effe ^* vino vendito, cum vni-
uerfae amphorae vini fimul effent. . Sed videamus, inquit,
ne haec ipía corporis *? traditio fit: quia nihil intereft , vtrum
mihi, an et cuilibet *? iufferim, ^* cuftodia tradatur?2 In eo
puto hanc quaeftionem confiftere, an etiam fi corpore acer-
uus *?, aut amphorae adpraehenfae non funt **5, nihilo. mi-
nus traditae * videantur : nihil video intereffe, vtrum ** ipfe
aceruum ^?, àn mandato ?? meo aliquis ?* cuftodiat: vtru-
bique ?? animi quodam genere poffeffio erit aeftimanda. .
LIL. VENvLEriVs libro L. Interdictorum, PmRwr-
ScERI caufas, poffeffionis, et vfusfrüfctus non oportet:
quemadmodum nec poffeffio , et proprietasmifceri 55 debent:
namque ?* impediri.poffeffionem ** ,.fi alius fruatur: neque
alterius fru&um * computari 5*, fi alter poffideat. $. 1.
Eum, qui aedificare prohibeatur 5* , poffidere quoque ptohibe-
ri manifeftum eft. — $. 2. Species inducendi in poffeffionem ali-
cuius rel eft, prohibere ingredienti vim fieri: ftatim enim ce-
dere aduer(íarium, 'et vacuam ?? .relinquere poffeffionem
iubet: quod multo plus eft, quam reftituere.. .. — . 5 —
LIII. Ipew libro V.Interdictorum, ApvEeRsvs ex-
traneos vitiofa poíleffio prodeffe folet. ! us *

TLT HL

PIONIBVS, .

" Garvs libro XXI. ad Edi&u:th*ï p(lq'QuinCï-ale-

B oNo publico vfücapio introducta eft, ne fcilicet quarun-
dam rerum. did, et fere femper incerta dominia effent,
cum füfficeret dominis:ad inquirendas res fuas ftatuti tempo-
ris fpatium. ' "egce a dH
^ IL Pavrvs libro LIV. ad Edictum. VsvRPbPATIO
eft vfücapionis interrumptio ?. . Oratores autem vfucapionem
frequentem vfum vocant.- |

Hl MoprsTiINvslibro V. Pän'de&arum. Vsvca-

P1O eft? adieCtio ^ dominii per continuationem poffeffionis
temporis lege definiti.. . a La D CR MM
oIV. PaAvrvs libro LIV. ad Ediétum. Seovt1rvn
áe vfücapione dicere.. Et hoc ordine eundum eft, vt videa-

ainus, quis poteft ? vfuücapere, et quas res, et quanto tem- |
pore. $. r. Vfucapere ? poteft fcilicet paterfamilias. Filius-
familias, et maxime miles, in caftris adquifitum vfücapiet *. -
$. 2. Pupillus, fi tutore auctore coeperit poffidere, vfucapit:

fi non tutore auCtore poffideat , et animum polfidendi habeat:
dicemus, poíffe eum vfucapere. $. 3. Furiofus, quod ante
furorem poffidere coepit, vfucapit *. | Sed haec perfona ita
demum víucapere poteft, fi ex ea caufa poffideat, ex qua vfuca-
pio fequitur. $. 4. Seruus pro herede poífidere non potett.

poffeffiones. GE B. 40 Hal.traditus mibi videri. GEB. . 41 Hal. ecRehd, in-
ferunt: m. GEB. — 42 Hal. et Vulg. corporalis. BR. Etiam Rehd. GEB. — 43
Rehd. inferit: cwj. GEB. Hal. etiam cuilibet iufferim. |.— 44 Hal. praefigit:
wt. GEB. . 45 Taur. acerBus. GEB. — 46 Hal. et Vulg. fzuerznt. BR, Etiam
Rehd. GEB. — 47 Hal. et Vulg. inferunt ; mibi BR. ^^ 48 Hal.et Vulg.
inferunt : ego. BR. 49 Taur. acerBum. GEB. — .50 Hal wumndatu; GE
51 Hal. etVulg.alius.BR. . 52 Hal. et Vulg.inferunti emim. BR In Rehd.
haec vox eítfuperfcripta. GEB. ' 53 Vulg. permifteri. BR. 'Etiam Rehd.
GEB. 54 Hal. et Vulg. 1eque. BR Etiam Rehd. GEB. — 55 Vulg. poffef-
fio. B R. 56 Vulg. vfusfruclus. BR. — 57 Gothofr, in nota: Al. amputari,
Ita ipfe Taur. in margine et ita Hal. vt et Rehd. GEB. .. 58 Hal. et Rehd.
probibetur. G E B. 59 Taur. vaQiam. G E B. upENC C IOe. |
[ Flor. fcripferat librarius: DE VSVCAPIONIBVS, fed eodem
minio fe correxit: ifta tamen ratione habent omnes. BR. Etiam Hal. etRehd.
De v[ucapionibus et vfurpationibus. GEB. — 2 Hal. ec Rehd. znterruptio. G EB.
3 Vulg. inferit: acgquifitio et. BR. . Etiam Rehd. GE R. 4 Gothofr. in no-
ta: adeptio. ita legit Vlpian. tit. XIX. $. $.et g. lidot. 25. Tuentur támen
elteram iectionem Marcil. s Interpretam. XII, Tab. €. 41..€t Hieron, Groslot.

DE VSVRPATIONIBVS t ET VSVCA- .

| fet: item fi donaffet. . $. 18. Siantequam pariat, alienam 9? efz

| de Vfucap. Lib. Initio. GE B.
| dem. BR. Etiam Rehd. GE B. — 7 Vide Bynkersh. VILI. Obf. 3s. GEB. .
. Hal. et Vulg. vfucaptet. BR. — Etiam Rehd. GE z.
»Baudoza: dixit.

: aunt ei, GE B.

. Auguftin. . Emend. 3. B R.

. 45 Hal. concefferimus. GEB.

. 31 Vulgo: et, abeft. GERE.
| acceperzm. G E B. /
'efGEB. 36 Hal. woceat. GR &.. 37 Ap. Hal, etiam ,abeft. G&B. — 38 Hal.

XLL'TIT. IL IIL $r

$. 5. Fru&us et partus ancillarum , et fetus pecorum ; fi de-

funéti non fuerunt? , vfücapi poffunt. — $.. 6..Quod autem di«

cit "?lex Atinia, vt ** res furtiua non vfücapiatur, nifi in po«
teftatem eius, cui fübrepta eft, reuertatur, ficacceptum eft-

.vtin domini poteftatem debeat reuerti: non in eius vtique,
. cui fubreptum ?? eft, Tpitur *? creditori fübrepta, et **ei, -

cui commodata eft, in poteftatem domini redire debet, | $. 7.
Labeo quoque ait, fi res peculiaris ferui mei fubrepta fit me
ignorante, deinde eam nanttus fit : videri*5in potettatem meam

rediffe. Commodius dicitur,:etiam fi fciero, rediffe eam 1*

in meam poteftatem. " Nec enim fufficit;-fi eam rem, quam
perdidit **, ignorante me feruus ** adpraehendat, fi modo
in peculio eam effe volui: nam fi nolui *?, tunc exigendum
eft, vt ego facultatem eius na&tus fim.. $. & Ideoque et ??
fi feruus meus rem mihi fübripuerit, deinde eandem loco fuo
reponat, poterit vfücapi, quafi in poteftatem meam ?* redies
rit: vtique fi nefcii ??^: nam fi I?:iui,' exigimus, vt rediffe

.fciam in meam poteftatem. . $. 9. Item fi eam rem, quam
|feruus ?? fubripuerit, peculiari nomine teneat, non videri

in poteftatem meam reueríam, Pomponius ait, nifi ita habe-

.re coeperimus, quemadmodum habuimus , antequam fubripes

retur: aut, cum refciffemus ?^, in peculio eum habere cone
ceffimus ?5, $. ro. ltem Labeo ?5, fi rem, quam apud te
depofueram, lucri faciendi caufa vendideris, deinde ex paeni-
tentia redemeris, et eodem ftatu habeas, fiue ipnorante me;
fiue fcienté, ea gefta fint,' videri in poteftatem meam rediffe;

| fecundüm Proculi fententiam, quae et vera eft. $. rr. Si

pupilli ^* res fubrepta fit, fufficere. dicendum eft, fi tutor
eius fciat, rediffe eam in domum pupilli: ?*.et fi furiofo;
fufficere curatores fcire. : $. 12. Tunc'in poteftate ?? domi-

. mi rediffe dicendum eft, cum poffeffionem eius naétus fit iu-

fte, vt 3? auelli non poffit: fed et ?* tamquam fuae rci: nam

| fiighorans rem mihi fübreptam, emam, non videri in potes-
| ftatem meam reuerfam. .$. 13. Sed etfi ?? vindicauero rem

mihi fubreptam, et litis aeftimationem accépero ?3, licet core
poraliter eius ?^ non fim na&us . poffeffionem, . vfucapietur.
$. 14. Idem dicendum eft, etiamíi voluntate mea alii tradita
fit. $. 15. Heres, qui inius defuncti füccedit, licet apud
eum , ignorantem ancillam furtiuam effe, conceperit ea 35,
et pepererit, non tamen vfucapiet. $. 16. De illo quaeritur,
fi feruus meus ancillam, quam fübripuit, pro libertate fua mi-
hi dederit: an parturn apud me conceptum vfücapere poffim ?
Sabinus et Caffius non putant: quia poffeffio, quam feruus vi»
tiofe nanctus fit, domino noceret ?9: et hoc verum eft.
$. 17. Sed et fi, vt feruum.meum manumitterem, alius mi-

| hi furtiuam ancillam dederit, eaque apud me conceperit, et
| pepererit: vfu me non capturum. Idemque fore etiam ?? fi

quis eam ancillam mecum perrautaffet, aut in folutum dedif-

fe
.5 Hal. pofft.GEB. — 6 Vnulg. inferit: 4ui-

9 Hal. fueriut. lo
11 Hal et, loco: vt. GEB. . 12 Hal. fubrepta.
Rehd. furrepta. GEB. 13 Hal. inferit: fi. GE B. 14 Hal. fubrepta ef ,
15 Hal. et Vulg. inferunt: eam. B R. I6 Ap. Hal. eam ,
abeft..GEB. .. 17 Vulg. perdidi.BR. Etiam Rehd. GEB. - 18 Vulg. in-
ferit: meus, BR, 19 Hal. in margine : alias , nolui. nam fi volui. Vide Ant.
20 Ap. Hal. et Vulg. et, abeít. BR. Etiam
in Rehd. GEz. — 21 Hal ez, loco: meam, GEB. — 22 Hal. weftiw 23
Hal. inferit: wibi GEB. 24 Hal. vefciuerimus. Rehd. vefciremus, GEBR.
26 Hal. et Vulg, addunt: ait. Et ita Flor:
fuppletum. ER. - Et ita Rehd. GEB. . . 2/7 Hal. pupillo. GE B. 28 Hal.
praefigit: fed, GE B. 29 Hal, et Vulg. u poteflaten,. B R. Etiam Rehd.
GE B. 50 Hal, et Vulg. »a&us eft, vt iufle auelli.B R, Etiam Rehd. GEB.
32 Rehd. fed fi. GE x. 33 Hal. et Rehd.
34 Vulg. inferit : nomine. BR. 35 Ap. Hal. ea, ab-

Gggggg

$52 "DIGESTORVM' LIB. XLL: TIT. III.

fe refcierit 9. emptor: diximus non. poffe eum vfucapere::
quod fi nefcierit, poffe: *quod* ^?, fi, cum iam 4*. vfuca-
peret, cognouerit alienam ^? effe: initium vfuücapionis intue-
