h (l

Ms

gu; I!
TU j;'l/f.
uj lr
jn. ?R'
l Eüäffl
7[ Bu
T2
n
,-,EW"W
. (j l
j !^
.r,/ä:'-jem"

- datus fuerit, in folidum reCte accipietur.

DIGESTORVM- LIB. XBEVESTITE .L b 967

: XXXIX. MopnpzesTINvs libro Il. Reguïarum. VT
fideiuffor aduerfus confideiufforem fuum agat, danda actio
non eft: ideoque fi ex duobus fideiufforibus eiusdem quanti-
tatis, cum alter electus a creditore totum exfoluet ?7*, nec
ei ceffae fint aCctiones, alter neca creditore, nec a confide-
iuffore ?? conuenietur. | : !
" .'"XL. IpnEw libro IIIL. Regularum. Cv duo rei con-
fütuti funt, fiue ab vtroque, [Íiue ab alterutro 9^* fideiuffor
XLI. IpEw libro XIII. Refponforum refpondit?5, Sr
fideiuffores in id accepti fünt, quod-a curatore feruari- non
poffit: et poft impletam legitimam aetatem, tam ab ipfo cu-

.ratore, quam ab heredibus eius folidum feruari potuit 55; et

ceffante eo, qui pupillus fuit, foluendo effe defierit: nonte-
mere vtilem in fideiuffores aCtionem competere. $. r. Idem
tefpondit, fi in folidum condemnatus eft vnus ex mandatori-
bus, cum iudicati conueniri coeperit, pofííe eum defiderare,
.vtaduerfus eos, qui idem mandauerunt, actiones fibi man-

. dentur. : |
XLIL lavoreNvs ?* libro X. ** Epiftularum. . $x

ita fideiufforem accepero, Qvop Go pEcEM ?? cnRE-
DIDI, DE-EA PECVNIA MILLE MODTITOS TRITICI
FIDE TVA ESSE IVBES? non obligatur fideiuffor: quia
in aliam rem , quam quae credita eft, fideiuffor obligari non
poteft: quia non vtaeitimatio terum, quae mercis numero
habentur, in pecunia numerata fieri poteit, ita pecunia quo-
que merce aeftimanda eft. : |
XLIIL PowPouivslibro VII. ex Variis Lectionibus.

Sra Titio ftipulatus fideiufforem te acceperim, deinde ean-

dem pecuniam ab alio ftipulatus alium fideiufforem accipiam:
confideiuffores non erunt: quia diuerfarum ftipulationum fi-
deiuffores funt. | vb
XLIV. IAvorewNvs ?? libro XI. Epiftularum, ST1-
PVLATVS es, opus arbitratu tuo ante certam diem fieri:

- quod fi effectum non effet, quanti, vt efficiatur?" opus, lo-

caffes, tanti fideiuffores cepifti ?^: et quia opus effectum
non erat, alii locafti: et cum pofterior conduttor fatis non.
daret, ipfe ?? opus fecifli, Quaero, an fideiuffor teneatur?
Refpondit, fecundum ea verba füipulationis, quae a te pro-
pofita funt, fideiuffores non tenentur ?*: non enim id feci-
ftüi, quod in fipulatione conuenerat: id eft, opus alii non
locafti, tametfi poftea locafti: ea enim locatio, quam fecutus
'95 es, perinde eft, ac fi interpofita non eflet, etfi ftatim tu
opus facere coepiífes. Y !
XLV. ScAzvora libroVI. Digeftorum. FripErvs-

soRm pro venditore fundorum duorum ?5, altero euicto con- .

uentus ab emptore, condemnatus eft ?? certam quantitatem:
quaefitum.eft, an cum herede venditoris ante diem quo iudi-
catum facere compelleretur, agere poffit? Refpondit, agere
quidem poffe: fed ex iufta cauía ad officium iudicis pertinere,
quo ?? fideiuffor aut defendatur, autliberaretur ??.

a«eddit: eff. GEB. . 82 Hal. et Vulg. exfoluerit. BR. Rehd. exfolueret. GEB.
83 Hal. et Rehd. sec a fideiuffore vecle conuemietur. GES. — 84 Hal. et Vulg.
ab altero. 8R. Etiam Rehd. Gzz. $5 Hal. hanc inícriptionem habet inte-
gram. GEB.. . 86 Hal. potuerit. GE B. 87 Hal. IABOLENV'S. GER.
88 Scriptum fuit Flor. libroprimodecimo , et v primo , vncis a reliqua fcriptura
eftfeparatum. &&. — 89 Vide Aueran. £. Interpr. Iur. 24. GEB. — 9O Kíal.
IABOLENVS. GERE. 91 Gothofr. in nota: vt effceretur. Hal. GEB.
2, Gothofr. in nota: accepifti, vulgat. Hal. Etiam Rehd. GEB. — 95 Vulg.
inferit: tz. BR. Etiam Rehd. GEE. — 94 Vulg. teueri. GE B. 95 Hal.
in margine: alias, mem es, et ita omnino babet Rehd. GEFP. 96 Hal.
&uorumi. GEB. — 97 Gothofr.in.nota: eft in certam. vzlgat. Hal. Sed etFlor.
$n , Íuperne adícriptum. g R. Rehd. quoque vt ifti. GEB. — 98 Vulg. quod. B R.
99 Hal. et Vulg. liberetur. et. videtur librarius , poftquam fcripfiffet: libera,
corrigendi animo: retur, adiecifíe. BR. . Etiam Rehd. Hberetur. GEB. — 100
Hal.[ABOLENYVS. GEE. .1 Gothofr. in nota: et donationibus. In Rehd.
eft: Cum lex flipulationibus venditionibus eccuvrere voluerit. GEB. 2 Hal.
voluit. GEB. 3 Flor. 2050, exciderat, B. & Hal et Vulg. addunt:

faurilias. BR. Etiam Rehd. GE B.

tenebitur. GE B.

XLVL IavorENvs '?? libro X. ex Pofterioribus La-
beonis. CvM ex venditionibus * occurrere voluerit ^, fide-
iuffor quoque liberatur: eo magis, quod per eiusmodi aCtionem
ad reum peruenitur. AR webeC RE
XLVIT. PAPerNIANVS libro nono ? Quaeftionum. Sx
debitori deportatio irrogata eft, non poffe pro eo fideiuffo-
rem accipi fcribit lulianus, quafi tota obligatio contra eum
éextincta fit. S. r. Si filius ^ in caufa peculiari ita fideiuffo- -

remacceperit, QVANTAM PECVNIAM CREDIDERO, FI-

DE TVA ESSE IVBES? et emancipatus credat: patri qui-
dem, i;in(.)n-e& reus obligatus, ? non tenebitur: filio vero,
humanitatis intuitu, obnoxius eífe debet.
- -XLVIIL. IpgMw libro X. Quaeftionum. Sx Titius et
Seia pro Maeuio fideiufferint, fubducta muliere dabimus in.
folidum aduerfus Titium actionem: cum ícire potuerit, aut

.ignorare non debuerit, mulierem fruftra intercedere. $. r.
Huic fimilis et illa quaeftio videri poteft, ob aetatem fi refti-

tuaPur in integrum vnus fideiuffor, an alter onus obligatio-

nis * integrüum excipere debeat? fed ita demum * alteri to-

tum irrogandum. eft, fi poftea minor interceffit, propter in-
certum aetatis ac reftitutionis. — Quod fi dolo creditoris in-
ductus fit minor, vt fideiubeat, non magis creditori fuccurren-
dum erit aduerfus confideiufforem , quam fi faCta nouatione

circumuento minore defideraret ? invveterem debitorem vti-
lem ationem fibi dare ?. ;

XLIX, InEw libro XXVII. Quaeftionum. Sr tefta-
mento liberatum debitorem "? heres omittat, fideiufforem

| autem eius conueniat: proderit exceptio doli fideiuffori pro-

pter improbitatem heredis: quae prodeffe reo debuerat, fi
conueniretur ^'. $. r. Ex duobus fideiufforis heredibus ft
per errorem alter *? folidum exfoluat, quidam putant habere

. eum condictionem, et ideo manere obligatum coheredemz
-ceffante quoque condictione durare obligationem coheredis

probant: propterea quod creditor, qui, dum fe putat obli- :
gatum , partem ei, quitotum *? dedit, exfoluerit *^, nullam
habebit ^*. condictionem. — Quod fi duo fideiuffores accepti
fuerint, verbigratia, in viginti, et alter ex duobus heredi-

. bus alterius fideiufforis totum creditori exfoluerit; habebit
quidem *$ decem, quae ipfo iure non debuit **, condictionem
. T$8 : an autem et alia quinque milia *? repetere poffit, fi fide-

ipffor alter foluendo eft, videndum eft: ab initio enim heres
fideiufforis fiue heredes, vtipfe fideiuffor, audiendi fünt: vt
fcilicet pro parte finguli, fideiuffores qui funt, conuenian-

;tür. Seuerior ?? et vtilior eft in vtroque cafu illa fententia,

folutionem non indebitae quantitatis non debere reuocati:
quod etiam epiftula Diui Pii ^* fignificatur in perfona fideiuffo-
ris qui totum exfoluerat. $. 2. Quaefitum eft, an fideiuffor,
qui Capuae ?? pecuniam fe daturum Romae promifit, fi reus
promittendr Capuae effet, fiatim conueniri poffit? Dixi, non
magis fideiufforem confeftim teneri, quam fiipfe Capuae fpo-
pE : pon-

5 Vulg. patri quidem momine fuo veus
obligatus wou tenebitur. BR. Kehd. patri quidem [uo momrne obligatus reus mom
! 6 Hal inferit; zg. Sed et Flor. illad inter werías eft
adícriprum. BR. Rehd. quoque habet: im. GEB. — " Hal. et Vulg. infe-
runt; 044f. BR. Etiam Rehd. GER. 8 Hal defideret. 9 Hal et Vulg.
dari. BR. Etiam Rehd. GE R. IO In Rehd. debitorem, abeít. GEB. — It
Rehd. conueniatur. GE B. 12 Vulg. inferit; zw. BR. Vt et Rehd. GE n.
13 Rehd. antecedens: ei, huc reuocat. GE B. 14 Hal. exfoluíit. GEB. . 15
Hal. babeat. GE B. 16 Vulg. inferit : condiclionem im. B R. Et ita quoque
habet Rehd. GE2g. — 17 Rehd. dePuerat. GEE. — 18 Hal. condi&ione. Vulg,
hanc vocem merito omittit, BR. .Vt et Rehd. GE B. I9 Ap. Hal. et Vulg.
milia, abeft. Sed et Flor. eft vncis inclufum. B R. Nec habent MSS. Darb.
Chriftin, S. Cruc. I. II. Bynkersh. nec Rehd. GE&. 20 Gothofr, in notaz
Sed verior. vulgat. Hal. Ya et Rehd. GER. — 21 Gothofr. in nota: D. He-
rennii, vzlgat. |Immo vero: diui Adriami, BR. Etita quoque Kehd. fuper-
fcripfit tamen nonnemo: al. pii. GER, 22 Yaur CapYae, etíimiliter in
Xxxxxx 3 | "

968

pondiffet, eum reus adhuc Capuam peruenire non potuiffet :
necad rem pertinere, quod hoc latere nemo dubitet, pondum
fideiufforem teneri, quia nec ipfe reus promittendi teneretur:
nam e contrario quoque, fi quis refponderit, quoniam debi-
tor Capuae fit, fideiufforem confeftim teneri, non habita ra-
tione taciti proprii temporis, ?? euenturum, vt eo 2* cafü fi-
deiuffor conueniatur, quo debitor ipfe, fi Romae fuiffet, non.
conueniretur: itaque nobis placet, fideiufforiam obligationem
condicionem taciti temporis ex vtriusque perfona reciperare

^5. tam rei promittendi, quam ipfius fideiufloris : quoniam

aliud refpondentibus, contra iuris formam in duriorem con-
^9$ Dranr-

dicionem acceptus intellegetur. E
L. Ingw libro XXXVII. Quaeftionum.
TORIcreditor pro parte heres extitit, accepto coherede fi-
deiuffore, quod ad ipfius quidem portionem attinet , obliga-
tio ratione confufionis inféccidit, aut, quod eft verius, folutio-
nis poteftate: fed pro parte coheredis obligatio fgxlua.e&, non
fideiufforia, fed hereditaria, quoniam maior tollit minorem.
Li. IpgM libro III. Refponforum. IwTER eos fide-
iuffores actio diuidenda eft, qui folidum et partes viriles
fide fua effe iufferunt. — Diuerfüm erit verbis ita conce-
ptis, soLIDVM AVT PARTEM VIRILEM ?* FIDE
TVA ESSE IVBES? tunc enim ab initio non nifi viriles
partes fingulos debere conueniet. — $. r. Fideiuffor, qui
partem pecuniae füo nomine vel rei promittendi foluit,
quo minus refidui diuifione facta portionis iudicium acci-
piat, recufare non debet: eam emim quantitatem inter
eos qui foluendo funt, diuidi conuenit, quam litis ?* tem-
ofe finguli debent: fed humanius eft, fi et ^* alter foluendo
fit, litis conteftationis tempore, per exceptionem ei, qui foluit,
fuccurri. , $. 2. Duo rei promittendi feparatim fideiuffores
dederunt: inuitus creditor inter omnes ?? fideiuffores actio-
nes diuidere non cogitur, fed intereos dumtaxat, qui pro
fingulis interuenerunt: plane fi velit actionem füam inter
omnes diuidere, non erit prohibendus: non ?* magis quam
fi duos reos ?? pro partibus conueniret. $. 3. Creditor pi-
gnus diftrahere non cogitur, fi fideiufforem timpliciter acce-
ptum, omiffo pignore velitconuenire. $. 4. Cum inter fide-
iuffores actione diuifa quidam poft litem conteftatam foluendo
effe defierunt, ea res ad onus eius, qui foluendo eft, non
pertinet: nec auxilio defendetur aetatis aCtor: non enim de-
ceptus videtur, ?? iurecommuni vfus. $. 5. Bonis damnati
fideiufforis fifco vindicatis, inter fideiuffores actio poftea fi

diuidi coeperit: vt heredis, ita fifci rationem haberi oportet..

LIl IpnEM libro XI. Refponforum. | AMissi1 ruina
pignoris damnum tam ?* fideiufforis quam rei promittendi
periculum fpe&at: nec ad rem pertinebit, ?? fideiuffor ita fit
acceptus, QVANTO MINVS EX PRETIO PIGNORIS DI-
STRACTI SERVARI POTVERIT ??; iftis enim verbis et-
iam totum contineri conuenit. $. r. Interfideiuflores aCtione
diuifa, condemnatus fi defierit effe foluendo: fraus vel fe-
gnitia tutoribus, qui iudicatum perfequi potuerunt ?*, da-
mnum dabit: quod fi diuifam actionem inter eos, qui non erant
foluendo, conftabit: pupilli nomine reftitutionis auxilium
implorabitur. $. 2. Fideiuffores a colonis datos etiam ob

fequentibus. GE B. 23 Vulg. praefigit: boc. B R. Etiam Rehd. GEB. — 24
Vulg. boc, loco: eo.BR. Etiam Rehd. GEB. — 25 Vulg. recipere. BR. — Et-
iam Rehd. GEE. 26 Vulg. praefigit: Si, et in fequentibus habet: exfli-
terit. BR. Ka et Rehd. GER. 27 Rehd. partes viriles. GER. 28 Go-
thofr. in nota: litis conteftatae. vulg. . Conf. Noodt. 7I. Probab. T. n. 2, BR.
29 Vulg. fi non altevr. ER. .. ^ 30 Rehd. eos, loco: ommes. GERB. — 31 In
Rehd. non, abeft. GE B. — 32, Vulg. inferit: promittendi. BR. Etiam Rehd.
poít: duos. G ER. j
efl. GEB. - 34 Vulg. inferit: ad. BR.
et ante: re;. G EB. 35 Hal et Vulg. praefigunt: fí . Sed et idem Flor.
fuppletum. BR. Ft habet quoque Rehd. G E p. 36 Hal. potefi. Rehd. pot-
erit. GEB. 37 Hal et Vulg. potuerint. BR. Etiam Rehd. GE B. 38

33 Hal.et Rehd. praefigunt: gui, et in fine addunt:
Etiam Rehd. non tantum hic, fed.

pIGESTORVM LIB. XLVL TIT. L.

pecuniam dotis praediorum teneri conuenit: cum ea quoque :,
fpecies locationis vinculum ad fe trahat. Nec mutat, confe- .

flim, an interiecto tempore fidem füam adftrinxerunt ?*,
$. 3. Plures eiusdem pecuniae credendae mandatores , fi vnus
39 indicio eligatur, abfolutione quoque fecuta *? non liberan-
tur: fed omnes liberantur pecunia foluta. —
LIII. Ingw libto XV. Refponforum. Ca»rzrris ^**
poftulati fideiuffores, ex contractu citra vllam praefcriptionem
a creditore, qui reum poftulabit **, recte conueniuntur, -
LIV. PAvrvslibrolll. Quaeftionum. | Sz in pignore
contrahendo deceptus fit creditor qui fideiufforem pro mutuo
accepit, agit *^? contraria pigneraticia aCtione: in quam attio-
nem veniet ^* quod intereft creditoris: fed ea actio fideiuffo-
rem onerare nori poterit: non enim pro pignore, fed pro pe-
cunia mutua fidem fuam obliget *?. O E
LV. Ipgw libro XL Quaeftionum. | Sx ita ftipulatus
a Seio fuero, QvANTAM PECVNIAM TrT1O0 QVANDO-
QVE CREDIDERO, DARE SPONDES? et fideiuffores ac-
cepero, deinde Titio faepius. credidero: nempe ^*? Seius in
omnes fümmas obligatus eft, et per hocfideiuffores quoque :
et. ^7 id quod ex bonis eius feruari poteft, omnibus aequo iure
proficere debet.: | Z C
| LVI. IpnEw libro XV. Quaeftionum. | S 1 quis pro eo,

qui libertus non effet, et operas praeftaturum fe iuraffet, fi- :

deiuffor erit ^?:; non tenebitur *?. $. 1. Item fi filius a pa-
tre, vel feruus a domino ftipuletur, nec fideiuffor acceptus
tenetur: quia non poteft pro eodem, et eidem effe obligatus.
Ex diuerfo ergo 5? patre a filio, vel domino a feruo ftipu-
lato **, fideiuffor acceptus tenetur.
nos, quafi tuos, mutuos ?? dederis fine ftipulatione: nec fi-
deiufforem teneri Pomponius ait. Quid ergo, fi confumptis
nummis nafcatur condictio ? Puto fideiuflorem obligatum fore:z
in omnem enim caufam acceptus videtur, quae ex ea nume-
ratione naíci poteft. $. 3.,Pro furti a&tione fideiuffor accipi
poteft. Item pro eo, qui in Legem Aquiliam commifit. Di-
uerfa caufa eft popularium actionum. ^ ;
LVIL. ScaEvora libro XVIII. Quaeftionum. Fr-

DEIVSSOR, antequam reus debeat, conueniri non poteft.

LVIIL. Pavrvs ?? libro XXII. Quaeftionum. Szxa

colono ftipulatus, fideiufforem accepi *^: vna ftipulatio eft

plurium penfionum: et ideo in vniuerfis penfionibus fide-
iuffor tenetur. $. r. Cum facto fuo reus principalis obliga-
tionem perpetuat, etiam fideiufforis durat obligatio: veluti
fi moram fecit *5 in Sticho foluendo, et is decetfit. j
LIX. IpnEw libro IV. Refponforum. PAvrvs refpon-

dit, fideiuflorem, in quem pignora *a* confideiufforibus data .

translatafunt, non emptoris loco fubftitutum videri, fed eius

qui pignora accepit ?^: et ideo rationem fructuum et vfura-

rum haberi ?* oportere. — . : |
LX. Scagvora libro I. Refponforum. Vsaricvw-
QvE reus ita liberatur a creditore, vt natura debitum maneat,
teneri fideiufforem refpondit: cum vero genere nouationis

transeat obligatio, fideiufforem , aut iure, aut exceptione

LXI.

liberandum.

Hal. et Vulg. adffrinxerint. 8R. — Etiam Rehd. GER. 39 Hal. et Vulg. in-
ferunt: im. BR. Etiam Rehd. GEs. . 40 Vulg. inferit: caeteri. BR. — 41
Vulg. inferit: vez. B R. 42, Gothofr. in nota: poftulauerit. vzlg. poftulaue-
rat. Hal. Rehd. vt Vulg, GE B. 43 Hal. et Vulg. aget. BR. Etiam Rehd.
G E B. 44 Hal. venit. 45 Gothofr. in nota: obligat. Hal. obligauit.
vuls. Rehd. vt Hal. GEE. 46 Hal. inferit: is. G E B. 47 Gothotr. in
nota: et in id. Hal. GE B. — 48 Hal. et Vulg. fideiufferit. BR. Rchd. vt Flor.
GEB. . 49 Vide Aueran. 1I. Interpr. lur. $. GEB.
GEB. 51 Pafliue v. L. 21 1. fnpra de Verb. Obligat. BR. — 52, Vulg. mutuo.
BR. ,52 Vulg. CAIVS.BR. Et Rehd. GE E. 54 Vulg. acceperit. B R.

Vt et Rehd. GE g. 55 Vulg. fecerit, et mox: decefferit. B R. Et ita quo-
que Rehd. GE B. — 56 Vulg. acceperit. BR. Etiam Rehd. G&sg. — 57 Kehd.
( veldh

50 Rehd. zgitur. .

$. 2. Si nummos alie- .

qnit
Wi
(f
pi
|

[,ri
gunam
prit: d
il !

triem
qur Qu
vedtüt
d
b"
fetr &
(inaq
ts p
»
n 7
QOU )
futíonis a
potti
M
f80s princ
qugutr:
dimros Y
fürom ve
alienm ;
LA
Duspro T1
fs foanda
fm hrje
N
Qu t
ej n
tibi hfb
ts d
proeifi
L
hzs lag
Dondifent.
Ieio Rom;
Thaïius et.
lLt Pa
Wt r

| .1'25 if n
lu Yins
ftllj G
ld fnjg
Vufg. lr
BU aj H

; $ 4

]b
YDQ-
& at
us n
QqUe:
o Türe

108
j ü—
1pi
sptus
uapu-
us
nec f
ünti
D f0f6;
Dume«
p

, D«

, TIF
yoel,
; od
htio el
ys f
: v

$ refþOH'
pos dala
f eiüs
viita«

] ov v
nanedt,
uationis
ceptione

N

t Vulg- j

)

.,'-DIGESTQRVM (LIE !* XDVELSTIT E

. LXI. PAvrvs libro XV. Refponforum. Sz, vt pro-
onitur, cum pecunia mutua daretur, ita conuenit, vt in
talia folueretur: intellegendum ?* , mandatorem quoque fi-
'mili modo contraxiffe, — — p ul ERN
! LXII. ScagvorAlibro V. Refponforum. | Sx fideiuf-
for creditori denuntiauerit, vt debitorem ad foluendam 5? pe-

cuniam compelleret, vel 5? pignus diftraheret, isque ceífa-

uerit: an poffit eum fideiuffor doli mali exceptione fümmo-
uere? Refpondit, non poffe. M - |

: LXIII. Ipnew libro VI. Refponforüum. IwTER credi-

tricem et 9* debitorem pactum intercefferat, vt, fi centum
quae mutua dederit ??, vbi primum petita fuiffent, non.fol-
werentur, ornamenta pignori data, intra certum tempus li-
ceret ei vendere: etíi quo minoris veniffent , quodque ?? for-
tisvel ^^ vfurarum nomine deberetur, id creditrici ?? redde-
retur: et fideiufforacceptus eft. — Quaefitum eft, an fideiuffor
im vniuerfam füummam obligari potuerit? Refpondit, fecun-
dum ea quae proponerentur, teneri fideiufforem in id quod mi-
nus ex pignoribus venditis redactum effet. EE
LXIV. HeE£RMOoGEN1ANvs libro IL. Turis Epitoma-
rum. FipEIVSSOR qui minori viginti quinque annis pe-
cuniam optulit, et in publico loco metu in integrum refti-

tutionis configüatam depofuit, confeftim experiri mandati
- poterit. : | á :

LXV. IpE&M libro VI. Iuris Epitomarum. . Szcv
reus principalis non alias, quam fi de fua perfona prormittat,
obligatur: ita fideiuffores non alias tenentur, quam fi fequid

. daturos vel faCturos promittant: nam reum principalem da-
turum vel facturumaliquid früftra promittunt: 9? quia fatum .

alienum inutiliter promittitur. .

LXVI. PAvrvs libro I. ad Näratiufn.v . Sx feruus alie-

- pus pro Titio fideiuffit 9? et foluit: liberatur Titius, fi domi-

nus mandati contra eum agere inftituit: nam qui mandati agit,
ratam habere folutionem videtur. VOPU d
— ; LXVIL Ipxn librolIL ad Neratium. ExcEPTIONE
quae tibi prodeffe debebat, vfus, iniuria iudicis damnatus
es: nihil tibi praeftabitur jure mandati: quiainiuriam ?? quae
tibi fatcta eft, penes te manere, quam ad alium transferri,

aequius eft: fcilicet fi culpa tua iniuftae damnationis caufam

raebuifti.

nES Magiftratuum in poenam vel multam, quam non fpo-
pondiffent, non debere conueniri decreuit ?.. $. r. Pro Au-
relio Romulo conduétore vectigalis centum :annua Petronius
"Thallus et alii fideiufferant: bona Romuli fifcus vt obligata

- fibi occupauerat, et *? conueniebat fideiuffores tam in for-
tem quam in vfuras: qui deprecabantur: leécta fubfcriptione

fideiuffionis,' quoniam in fola centum annua fe obligauerant,
non in omnem conductionem, decreuit * * fideiuffores in vfu-
ras non teneri: fed, quidquid ex bonis fuiffet redattum , prius

in vfuras cedere, reliquum in fortem: et ita in id, quod de- .

yeddi. GEB. 58 KRehd. addit: effl. GEB. 59 Erat olim Flor. ad fol-
xendum pecunigm , quod'mirum Taurellium non retinuiffe. B R. — 60 Hal. et
Vulg. inferunt: vt. PR. Etiam Rehd. GER. 61 Gothofr. in nota: credi-
torem. zzlg. Hal. GEB. . 62, Hal, et Vulg. dederat. B R. Etiam/Rehd. G E B.
63 Hal. et Vulg. quamquod, loco: quodque. BR. Etiam Rehd. GER. 64
Vulg. et, loco: vel. BR. Etiamn Rehd. GER. 65 Hal. et Vulg. creditorz.
BR. Rehd. vt Flor. GER. 66 Rehd, inferit: feq fe curaturos , vt ille det,
vel faciat, ve&e promittant. GE B. — 67 Vulg. fideiufferit, et mox: foluerit ,
et paulo poft: znfiituevit. BR. Et fic vbique etiam Rehd. GEB. 68 Hal,
et Vulg. inferunt; zllam. BR. Etiam Rehd. GEB. 69 Vulg. addit: . mpe-

vator. BR. Etiam Rchd. GER. — 70 Vulg. inferit: flatzm. BR. Etiam Rehd.
GEB. 71 Gothofr. in nota: decreuit Imperator. vu/g. Etiam Rehd. GER.
42 Vulg. vt, loco: quafi. BR. Etiam Rehd. GEgz. — 73 Rehd. dixit. GEB.
4 Gothofr, in nota : inhaeret. vule. Haloand. Rehd. erat , fed fuperfcriptum :
al. beret. GEB. — 75 Taur. liberaDit. Vulg. liberabit. BR. Etiam Rehd. GE .
46 Hal. et Vulg. inferunt : a. BR. EtianRehd, Gzs. — 77 Hal.im qua. GE B.

LXVIIL. Ip ,E M libro III. Decretorum. | FI D läl VSSO-

969

ft?iffet, fideiuffores conueniendos, exemplo pignorum a cre-
ditore diftra&ctorum. $. 3. Non poffunt conueniri fideiuífo-
res, liberato reo transaCtione. - j Dd
LXIX. TRvrnHowriwvs libro IX. Difputationum.
TvTon datus eius filio ,. cui ex fideiufforia cauía- obligatus
erat, a femetipfo exigere debet: et quamuis tempore libera-
tus erit, tamen tutelae iudicio eo rniomine tenebitur : item he-
Tes e1Us: quia cum eo ob tutelam, non ex fideiuffione, agi-
tur. Et quamuis non quafi 7? fideiuffor, fed quafi tutor fol-
uüerit, etiam fi tempore liberatus eít, mandati actionem eum
habere aduerfus reum promittendi,:dixi *?: haeret ** ehim
in vtraque caufa adhuc illius debiti perfecutio: nam eius fo-
lgztlo,ne liberauit *? reum promittendi * $ obligatione, in quam
pro eo fideiuflerat: et non titulus actionis, fed debiticaufa "
refpicienda eft: licet enim is tutor, qui fideiuffor apud þu-
pillum pro eo ?? eft obligatus, foluit *? fe au&ore pupillo,
quia reo promittendi liberato, et ipfe tutor idemque fideiuffor
hbgrg-bltur, quod fua auctoritate efficere non poteft: tamen
et 5924f non pro fe foluendi animo; fed pro Titio fecit, vt
maxime eum liberet, habebit cum eo mandati actionem. ,
— LXX. Garvs libroT de Verborum obligationibus. Sr
a reo fub condicionem 5* fuero ftipulatus, potero fideiuffo-
rem et in hanc, et in aliam condicionem obligare, fi modo eas
ggmungam: mfi;en.lm vtraqueexftiterit, non tenebitur, cum-
reus ex vna condicione teneatur ?? : quod fieas disiungam
durior fit condicio fideiufforis, -nec 5* ob id obligatur 85:
quippe tiue communis vtriusque condicio extiterit, fiue alter-
utra, videatur ?5 adprehendi: cum reus non aliter teneatur,
quam fi communis exítiterit : aut igitur nullo modo tenebi-

tur fideiuflor: aut, quod magis eít *7, tenebitur fi prius ex-

üterit communis. . $. z. Sub diuerfis quoque condicionibus
fi fuerint interrogati, intereft vtra eorum 59 prior extiterit.
8.1. reo iniuncta, tenebltgr etiam fideiuffor, cum condicio
eius exftiterit, tamquam fi ftatim ab initio reus pure, fide-
iuflor fub condicione acceptus efiet. Ex diuerfo autem, fi
fideiufforis condicio prior extiterit, non tenetur: perinde ac
fi ftatim ab initlo pure acceptus effet, reo füb condicione obli-
gato. $. 2. Si reo in fundum obligato, fideiuffor in vfum-
Íruttum accipiatur: quaefitum eft, vtrum obligetur fideiuffor
quali in minus: an non obligetur, quafi in aliud ?. nobis 9?
in €o videtur dubitatio effe ?9, vfusfru&tus pars rei fit, an
proprium quiddam: fed cum vfusfructus fundi ius eft ?* , in-
ciuile eft, fideiufforem ex füa promiífione nonteneri. $. 3.
Adeo a feruo poteft fideiuffor accipi, vt ipfe quoque dominus
in id , quod fibi debetur, fideiufforem ab eo recte accipiat:
quem fideiufforem etiam ab eo ipfo feruo interrogari, nihil im-
pedit. $. 4. Si afuriofo ftipulatus fueris, npn poffe te fide-
iuflorem accipere certum eft: quia non folum ipfa ftipulatio
nulla interceffiffet ?^, fed ne ?? negotium quidem vllum ge-
íftum intellegitur. Quod fi pro ?* furiofo iure obligato fide-
| | : | iuffo-
78 Gothofr. in nota: pro reo. vulg. lta et Taur. in margine, vt et Rehd.
Hal. pro eo. GE R. 79 Wulg. foluevit. BR. 80 Ap. Hal.et Vulg. et, ab-
eft. pBR. Rehd. vt Flor. GE B. 81 Gothofr. in nota: fub conditione. vulg.
Hal. Ita et Rehd. GE B. 82 Rehd. iüferit: ta"ew. GEB. — 83 Rehd. te-
nebatur. GEB. 84 Gothofr. in nota? atque ob id. Hal. GEnz. $5
Vulg. oblzgabitur. . Ceterum manifelfto errore H. a Porta in Il. ait: In P. Fl.

atque ob id obligatur, vti etiam habet Hal. BR. —Non tcamen acquieuit Nofter
in his, potius in totiens allegata fchedula Saluiniam de hoc etiam loco confu-

. luit, qui in margine refpoudit: zmec ob 2d oblisatur. Rehd. vt Vulg, obligabitar.

G E B. $6 Hal. videtur. G E B. 87 Gothofr. in nota: ita tenebitur. vzlg.
Hal. Sed et Flor. ita , fuppletum. Bn. Et habet etiam Rehd. G E. 88

.Gothofr. in nota: earmm. vulg. Hal. WVt et Rehd. GEB. — 89 Taur. ztoVis.

G E B. 9Oo Gothofr. in nota: an vfusfruus. vzlg. — Etiam Rehd. habet : a,
fed ibidem 73 effe , abeft. GE B. 91 Vulg. fit. BR. Hal. et Rehd. vt Flor.
GEB. 92 Hal. ;ntercefft. GEB. — 93 Vulg. nec. £ R. Etiam Rehd. et fe-
re femper fequente:; quidem. GEB, 94 Gothofr. in nota: pro reo furio-
io

*

270

iufforem accepero, ténetur fideiuffor. $. 5. Id?-". quod vulgo
36 dictum eít, maleficiorum fideiufforem accipi non Poiï'e,
non fic intellegi debet, vt in poenam ?* furti is, cui fur-
tum factum eft, fideiufforem accipere non pollit: nam poe-

nas ob maleficia folui, magna ratio fuadet: fed ita potius,

vt qui ?5 cum alio, cum quo furtum admifit, in partem,
quam ex furto fibi reftitui defiderat , fideiuüorqm, obligare non
poffit: et qui alieno hortatu ad furtum faciendum proue-
&us eft, ne in furti poena ?? ab eo qui hortatus eft, fide-
iufforem accipere poffit, in quibus cafibus illa ratio impe-
dit fideiufforem obligari: quia fcilicet in nullam rationem
109 adhibetur * fideiuffor, cum flagitiofae rei focietas coita
nullam vim habet ?. | |
LXXI. PAvrvslibro IV. Quaeftionum. GRANt!vS
3 Antoninus * pro Tulio Pollione et Iulio Rufo pecuniam mu-
tuam accipientibus, ita vt duo rei ? eiusdem debiti fuerint
$, apud Aurelium Palmam mandator exflitit: * [ulii bona
ad fifcum venerunt ?: fimiliter et creditori fifcus fucceflerat:
.9 mandator allegabat fe liberatum iure confufionis, quia fi-
fcus tam creditori quam debitori füccefferat. Et quidem, fi
vnus debitor fuiffet, non dubitabam, ficut fideiufforem, ita et
mandatorem liberatum effe: quamuis enim, iudicio conuento
principali debitore, mandator non liberetur *?, tamen vbi fuc-
ceffit creditor debitori, veluti folutionis iure fublata obligatio-
ne, etiam mandator liberatur: velquia non poteft pro eodem
apud eundem quis mandator effe. Sed cum duo rei promittendi
fint, et alteri heres extitit ** creditor, iuíta dubitatio eft,
vtrum alter quoque liberatus eft *?, ac fi foluta fniffet pecu-
nia: an perfona tantum exempta !?, confufa obligatione ?
Et puto, aditione hereditatis, confufione obligationis eximi
perfonam: fed et acceffiones ** ex eius perfona liberari pro-
pter illam rationem, quia non poffunt pro eodem apud eun-
dem obligati effe: vt, quemadmodum incipere alias non pof-
funt, ita nec remaneant *?. Tgitur alterum reum eiusdem
pecuniae non liberari: et per hoc nec fideiuflorem vel man-
datorem eius: plane quia is mandati iudicio eligere poteft vel
creditorem, competituram ei exceptionem doli mali, fi coe-
perit conueniri: cum altero autem reo vel in folidum , fi non
fuerit focietas, velin partem, fi focii fuerunt, poffe credito-
rem agere. Quodíi creditor fideiuffori heres fuerit, vel fide-
iuffor creditori: puto conuenire *?, confufione obligationis
non liberari reum. $.. 1. Si ponamus vnum ex reis promit-
tendi pactum effe, ne a fe peteretur, deinde mandatorem fol-
uiffe: mandati iudicio conuenire potuit ** etiam eutn, cum
quo pactum *? eft: non enim pactum creditoris tollit alie-
nam aCtionem. $. 2. Placet mandatoremteneri, etiam fi fae-
neraturo *? creditori mandet pecuniam credere.
LXXIL Garvs libro III. de Verborum obligationibus.

S 1 fideiuffori fub condicione obligato, fi nauis ex Afia vene--

rit, quem fub hoc modo accepi, vt vsque ad tempus vitae

fo. vulg. Hal. Etiam Rehd. G£n. — 95 Vulg. Iljud. BR. — 96 Taur. & Olgo.
GEBR. 97 Gothofr. in nota: in-poena. Haloand. GEB. . 98 Hal. etRehd.
quis. GEB. / 99 Hal. et Vulg. poenam. B R. KRehd. mec zn furti penam. GE .
100 Hal. zmnulla ratione. Vulg. omiffo: zm, habet: mulla ratione. BR. Rehd.
vt Hal. GER. I Hal. edbibeatur. G E B. 2, Hal. et Vulg. babeat. B R.
Etiam Rehd. GEB. — 5 Gothofr. in nota: Vranius. vulg, Hal. Etiam Rehd.
GEB. 4 Kehd. Amtonius. GE B. 5 Vulg. inferit: zn folidum. BR. — 6
Gothofr. in nota: debiti fierent. valg. debiti effent, Hal, Rehd. vt Vulg. GE .
7 Vulg. praefigit: et. BR. 8 Flor. adhuc legitur: venierunt. Hal.-et Vulg.
deuenerunt. BR. Et ita quoque Rehd. Gx . 9 Hal. praefigit: et. GER.
10 Vulg. /liberatur. BR. — Rehd. liberaretur. GE B.
teri ex[Hiterit baeres creditor.BR. — 12, Hal.fit. — 13 Vulg. fit. BR. Rehd. eff.
GEB. I4 Rehd. acceffores. GEB. — 15 Rehd. maneant. GEB. — 16 Vul-g.
conueniens e(fe. BR. Rehd. comwemiens effe comuenire, vtraque nempe le&ione
in textum recepta. Sed 75 comaemiens effe, nonnemo inclufit his vocibus: al.
vacat. GEB. ,. l7 Rehd. poterit. GEB. — 18 Vulg. padius,BR. . 19 Go-

perematur.

11 Hal. et Vulg. et al--

DIGESTORVM LIB. XLVI TIT. L II

fuae dumtaxat obligaretur, ?9 pendente condicione acceptum

.2t Jatum fuerit, etis fideiuffor adhuc pendente condicione

mortuus fuerit, confeftim a reo petere poffum: quia exiftens

| condicio neque obligationem in perfonamiam mortui efficere,

neque acceptilationem confirmare poffit. : j
LXXIIL Pavrvs?? libro LXXVI ad Edictum. Cvw
Procurator in rem agebat, cautionem dederat, ratam rem
dominum habiturum : poftea vieto eo, dominus reuerfus,
iterum de eadem re agitabat ^? : et cum reus haberet poffef-

fionem, » et)?^ noluit ?* eam ?* reftituere, et?" ideo magno

condemnatus eft: in amplius fideiuffores non tenentur: hoc
enim non debet imputari fideiulforibus, quodille propter fuam

poenam praefttitit 9.

DE NOVATIONIBVS, ET DELEGA-.
D TIONIBVS. ;
VrPiANvS libro XLVI. ad Sabinum.

No vATI1O ' eftprioris debiti in aliam obligationem vel -

4. * ciuilem vel naturalem transfufio atque translatio: hoc
eft, cum ex praecedenti caufa ita noua conftituatur ^, vtprior
Nouatio enim a nouo nomen accepit, et a noua

obligatione. $. r. Illud non intereft , qualis proceffit ? obli-

gatio, vtrum naturalis, an ciuilis, an honoraria: et vtrum

verbis, an re, an confenfu: qualiscumque igitur obligatio fit,

| quae praeceffit, nouari verbis poteft : dummodo fequens obli-

gatio aut ciuiliter teneat, aut naturaliter: vtputa fi pupillus
fine tutoris au&toritate promiferit. |

TLl Ipngw libro XLVIIL.ad Sabinum. Omwtrs res
transire in nouationem poffunt: quodcumque enim fiue ver-
bis contractum eft *, fiue non verbis, nouari poteft , ettrans-
irein verborum obligationem ex quacumque obligatione: dum-
modo fciamus nouationem ita demum. fieri, Ífi hoc agatur,
vt nouetur obligatio: ceterum, Ífi? non hoc agatur, duae
erunt obligationes. : " :

.]Il. Powrourvs libro L. ad Sabinum. ' Cv bonisins

terdictum eft, nouare obligationem fuam non poteft, nifi me-.

liorem fuam condicionem fecerit.

IV. VreraAwvs libro V. ad Sabinum. Sr vfusfru-
€tus debiterem meum delegauero tibi, non nouetur * obliga-
tio mea, quamuis exceptione doli *, vel in faéctum tutus de-

beat effe aduerfüs me is, qui delegatus fuerit: et non folum -
donec manet eius ? vfusfructus, cui delegaui: fed etiam poft.
interitum eius videbimus: quia etiam hoc incommodum fen- -

tit, fi poft mortem meam maneat ei ? vfusfruCtus: et haec

eadem dicenda funt in qualibet obligatione perfonae cohae-

renti.

V.

thofr. in nota: foenerator creditori. vulgat. Haloand. Florentinam firmant Ba-
fil. uéAAovz: 3avízew. BR. . Rehd. foenerator boc alii creditori. GEB. — 20 Hal.
et Rehd. praefigunt: et. GER. 21 Vulg. accepto. BR. Etiam Rehd. GER.
22 Rehd. GAIVS. GEB. — 23 Vulg. agebat. Vide Duker. ad. Opnfc. de

Latin. Vet. ICtorum p. 383. n.i2. BR.. Rehd. vt Vulg. GEB. — 24 In Rehd.
et, abeft. GEB. 25 Gothofr. in nota: et nollet. Haloand. GEB. 26

Rehd. inferit: re;z. GEB.
terit. B R.

I Bafil. ueráSeeie xo£ovc. BR. 2, Gothofr. in nota: conflituitur.
Ita Hal. et Vulg. Bz. Rehd. vt Flor. Gx B. |
Etiam Rehd. G E p. i
5 Vulg. fi vero, loco: ceterum fi. BR. Ita et Rehd, GER.
nota: non nouatur, vulgzat. Hal. taet Rehd. GE R. 7 Vulg. addit: ma-
li. B R. 8 Flor. pofterius literae: a$, in: eius, funt^deletae, vt nunc fit:
manet ei v[usfruélus. BR.
gat.

27 Ap. Hal. et,abeft. GEB. — 28 Vulg. praefüi- -

3 Hal. et Vulg. praeceffit. BR..
4 In Rehd. ef?, et paulo poft: verbis, abiunt. GEB. .
6 Gothofr. in.

9 Gothofr. in nota; maneat eius vfusfru&tus. val--

£

lf
ml
eu
m

Ji
(
gon d
iedi
fionel

um
fionel
poutt

firi

tuidem
fib coh
« atis
(üm te
01;01'36 "
N
NLAT
