habet:et vidlovia vnius et alii. G EB. 20 Hal.inferit d. GEB. . 21I Taur.
renocaVitur. G EB. 22, Vulg. inferit vel. BR. — 23 Hal. quae. GER. . 24
Hal. facíat. GE B. — 25 Hal. inferit competit. GEB. 26 Hal. etiam, loco
autem. GEB. 2*] Hal. et Seiamae et. GEB. — 28 Àp. Hal. et Vulg. aedes
abeft. B R. 29 Hal. et H. a Porta «tilis fzruitus, vterque tamen. in margine
apponit Florentinam. BR. 30 Vulg. debeat. BR. 3x Vulg. obffructurus.
B R. 32, Vulg. et Nor. eumdem, quod praetero. Otob. 'Treuif. et Bynkersh.
fine gloff. ab initio, tres alii ex corre&tione habent ea2dem vocem. — Vnus Vat.
L Flor.fequitur. BR.

Nn

ita vt et pofterius et, manferit.

.. 33

Tres alii funt; Baárb. $. Cruc. Bynkersh. cum gloff. GEs. |

EVA
Lt
La rnnny. 2252

"d I d
[ Joad(eriect Ald€r,
" d
"
"4 ^

1
i
.

—

l

Kitdnstx ovf

*
.

—

!]

fitfï-..-,n-a:reirfæ.

164

nam, cum nihil fit innouatum, ille poffidet, et aedificantem
me prohibere pot&&, et ciuili actione, et interdicto, quod vi,
aut clam. demj/et fi lapilli iaCtu impedierit. Sed et fi, pa-
tiente eo, dedificauero, ego poffeffor ero effectus. $. 2., Etiam

e feruitute, quaeloneris ferendi caufa impofita erit, iactio]nó-

L4ff. .pis cotmipetit, vt etÁonera ferat, et aedificia reficiat ad eum mo-
44 —dum, qui/feruitute impofita comprehenfus 23 eft. - EtjGallus
L-j&-j — putat, non pofle ita fex*uïltutem imponi, vt quis facere aliauid
: cog&retur ?*: fed, ne mé faCere prohiberet: namin omnibus
. . feruitutibus]refeCtio ?5 ad eum pertinet, qui.fibi feruitutem

$&L* adferit ?^: non ad eum, cuius res |feruit. S,eïig.reualq*ij"
Seruii ** fententia in propofita fpecie, vt poffit quis defende-
re, ius fibi effe, cogere aduerfarium reficere parietem ad^one-
ra fua-fuftinenda. Labeo-aütem hanc feruitutem non homi-

nem debere, fed rem: denique licere domino rem derelinque--

re ??, fcribit. $. 3. Haec autem ?? actio in rem magis eft,
uam in perfonam: et non alii competit, quam dgmmo ae.dm.m,
letj ^* aduerfus dominum: ficuti ceterarüm fe—ru,ltut;.ïum inten-
tio. $. 4. Si aedes pluriuxzrïl" dominorum fint, an in folidum
agatur, Papinianus libro ,tértio Qu;(eülq'r/mm tra&at:. et ait,
fingulos dominos in folidum agere, ficutj de *? ceteris ferui-
tutibus, excepto vfufructu. . Sed non idem refp'ogden(?um T
FU i hanten. inquïi i ce,mmu.nes&ed-es.eiïf;nt., quae onera vicini fuftinerent.
| $. 5. Modus autem refectionis in hac aCtione ad eum modum
ertinet, qui a ferüitute impofita continetur: forte, vt refi-

" quod in feruitute dictum eft. $. 6. Veniunt et fructus in hac
aCtione: id eft, commodum , quod haberet, fi&onera aedium
eius vicinus fuftineret. — Parietem*Zauïgmlmelio'rem qui-
rieleyre£t. dem, quam, in feruitute impofitum j eft,) facere licet: deterio-
rem fi facit ^*, aut per hanc aCtionem, aut per operis . noui
nuntiationem prohibetur. |
VIL PaAvrvsilbroe—XXL--ad—Edictum. HaAnRvw
aCtionum euentus hic eft, vt victori officio iudicis aut res práe-
"ur, Res ipfa haec *5 eftjivt iubeataduerfarium

ftetur, aut cautio. (R
fiaev st — iudéxjeinendare vitium parietis, et-idoneum praeftare. Cau-

tio haec eft *?, vt eum iubeat de reficiendo pariete cauere:

4 g,t.' * [ * t xberm : )5 707 M. .
| (Ajneque fej neque fucceffores fuos *7 prohibitürg$ altius tolle-
-ab n ufhc re, lublatumque habere: et, fi cauerit, abfoluetur *?: fi vero
" m neque rem praeftat ^?, neque cautionem, tanti condemnet.??,

quanti aCctor in litem iurauerit.

—A VIII. Vr PIANVS|li -ad-Edictum. SicvmT5!

jautemjrefectio parietis ad' Vicinum pertinet, ita fultura aedi- -

ficiorum vicini, cui feruitus debetur, quamdiu paries reficig-
tur ??, ad inferiorem vicinum non debet pertinere: nam, fi
jn vult füperior fuleire, deponat: et reftituét 5?
non vult fuperior fulcire, deponat: et reftitu&t ??, cum pa-
ries fuerit reftitutus. . Et hic quoque ficut in ceteris feruitu-
tibus, aCtio contraria dabitur: hoc eft, ius tibi non effe me

34 Vulg. cogatur. BR. 35 Hal. refe&hio-
36 Hal. adferat, et in fine periodi fergiat.
Vnde Nor. et Vulg. prae-

33 Hal. compraebenfus. G E.
^10, et mox pertznere. GEB.-

G E B. 37 Recentior manus Flor. pra, adícripfit.
zaluit. Sed 'Taur. merito priftinam ícripturam eft tuitus. BR. 38 Taur.
Serul. GEB. 39 Hal. delinquere, an errore typorum? GER. 40 Hal.

41 Ap. Hal. et abeft. GEsB.. 42 Hal. in. GEE.
43 Hal. adiicit effe. GE . 44 Hal. faciat. G E B. 45 Vulg. Res ipfa, boc
efl. BR. . 46 Hal. Cautio autem, vt. "Vulg. Cautio antem baec efl, vt. BR.
47 Hal. eius. GER. 48 Hal. abfoluatur.: G EB. 49 Hal et Vulg. prae-
fiet.BR. — 50 Hal.condemnetur. GEB. — 51 Hal. Sicuti. GEB. — $2, Hal. reficitur.
GEB. 53HaletVulg.reflituat.BR. — 54 a Ap. Hal. talemabeft. GEB. — 545
Taur.?Nmittere. GEB. .55 Hal. f(uperque. GEB. — 56 Hal. babeat. GEB.— 97 Ap.
Hal. meum, abeft. GEB. — 58 Hal.quaeratur. GEB. — 59 Hal. et Vulg. domi-
"i0. BR. 60 Vulg. Cerelio. Hal. in margine: alias, Cervealio. BR. 61
Florentiae eft cafiaria, fed perperam. — Hal. in margine: alias, raforia vtrubique.
B R. 62 Hoc eft, eius rei caufa. Vulg. mwifi eius vei feruitutem talem. E
fex MSS. duo quoque habent: eius vez. 1n Otob. vei abeft. Bm. Duo illa:
Vat. III. et S. Cruc. Reliqua Barb. Vat. L. Bynkersh. habent vt Flor. GER.
63 Is nempe, qui fuperiora aedificia inhabitat. Fruftra adeo ap. Hal. admit-'
|| tatur. Sane in fex laudatis modo MSS. nihil eft, quod Hal. opituletur. "Vnus

| etiam, loco autem. GEB.

——

DIGESTORVM LIB. VIII.

ciat lapide iquadratoJ vel lapide ftructili; vel quogts alio opere,.

LL MA

cogere. $. r. Competit mihi actio aduerfus eum, qui ceffit
mihitalem ?*5 feruitutem, vt in parietem eius tigna inmitte-
re ?*5 mrhi liceat,fupraque ?? eatigna,verbi gratia,porticum am-
bulatoriam facere, füuperque eum parietem columnas ftru&tiles
imponere, quae tectum porticus ambulatoriae fuftineant. $.2.
Diftant autem hae;actiones inter fe: quod füperior quidem lo-
cum habet so^ d tAm. ad compellendum vicinum reficere parie-
tem meüm 57: haec vero locum habet ad hoc folum, vt ti-
gna füfcipiat: quód)non ef- contra genera feruitutfüm. — $. 3.
Sed fi qu&eritur ?2, quis poffefforis, quis petitoris partes fü-
ftineat, fciendumaäj poffefforis partes füftinere, fi quidem ti-
gna immiffa fjnt, &um, qui feruitutem fibi deberi ait: fi vero
non funt immifla, eum, qui negat. $. 4. Et fi quidem. is Op- Jepraa; £m
tinuerit, qui feruitutem fibi defendit, non debet ei feruitus ce- .
di: fiue recte pronuntiatum eft, quia habet: fiue perperam,
quia per fententiam non debet feruitus con.:itui, fed, quée eft,
declarari. Plane fi non vtendo amifit, dolo malo dominii^ae-
dium, poft litem conteftatam, reftitui ei oportet, quemadmo-
dum placet in domino ?? aedium. $. 5. Ariíto Cerellio 9?
Vitali refpóndit, non putare fe, ex taberna caféaria ** fumum
in fuperiora gedificia iure immitti poffe, nifi el rei 9? feruitu-
tem talem a iqt-ig "a Idemque ait, et ** ex fuperiore in
inferiora non aquam, nón/quid aliud immitti licet: in fuo enim
alij 95 yfa&enus facere licet, quatenus nihil in aliéfíum im-
mittàt: fumi autem, ficut aquae, effe immitfionem : pofleigi- —
tur|fuperiorem cum inferiore agere, ius illi non effeüd) ita fa- Làcd:eum,
cere. Alfenum denique fcribere ait, poffe ita agi, ius illi non "p
effe in füo lapidem cfedere, vtjiti/meum fundum fragmenta
cadant /?/&3 dicit igitur Arifto, eum, qui tabernam caféantam 97
a Minturnenfibus conduxit, a füperiore 59 prohiberi ipoffe fu-
mum immittere, fed Mifiturnenfes eirex conducto teneri : agi- .
e fic poffe dicit cum eo, qui etim furmum]immittár ?[| ius J 22,se5 ega]
|einon effe fumum immittere: ergo "? percontrarium agi po-4l vcóseoerst-
terit, ius effe ** fumum immittere, quod etipfum videtur Ari-
fto probare. Sed et interdictum vti poflidetis poterit locum-
habere, fi quis prohibeatir, qualiter velit fuo vti. $. 6. Apud
Pomponium dub!'.tatur libro quadfagefífimo primo, *? leétio-
num, anfquis poffit ita agere, licere fümum non grauem, pu- 4»:
ta ex foco, in fuo facere, aut non licere *?? Et ait,. magis .nicex Q £.
non poffe agi: ficubagi non.poteft, ius effe in fio ignem fa-
cere, aut-federe, aut lauare **. $. 7. Idemjin diuerfum *5
probat: nam et in baþ&eis 79, inquif, vaporibus ** cum Quin- Zn.
tilla cuniculum pergentem iniVrfi Iulii ** inftruxiffet, placuit, ,?»Zz
potuiffe tales feruitutes *? imponi. — ewt , o^
IX. PavLvsilibroXXE ad-Ediftum. SIïE.O loco, per
quem mihi iter *? debetur, tu aedificaueris, poffum intendere,
ius mthi efleireagere: quod fi probauero, inhibebo opus tuum.
Itemjlulianus fcripfit, fi vicinus in fuojaedificando effecerit, ** ne
folum codex habet, vt Vulg. admittat, aliitres admifit. 8m. — Hi funt Vat. IV.
Pal. L Treuif.. Illum vnum non reperio, bene tamen Vat, III. quod ibi fit azmit.
quod interpretor amzttit, cum vltimas literas adícribere non permiferit anguftum
fpatium. — Cum Flor. faciunt Barb. Vat, 1. Bynkersh. In Vat. L. erat olim ad-
mütti. GEB. — 64 Hal. Ideo ait, quia et. — Vulg. Idem ait, et. BR. — 65 Hal.
alicui. GE.R 66 Baül. xoq và xAácspxT& xvAÍsi De Tiv &ygoyévrove, et fragmen-
ta volutare in fundum vicinum. BR. 67 Flor. etiam hic legitur cafiariam.
Mea fententia Taurellii fuiflet et hic dare cafTariam, et füpra cafTaria. GEB.
68 Hal. ad fuperiora. GEB. — .69 Vulg. immittit, BR. ^O Hal. inferit ef.
G E E. 71 Hal. ei ius. effe, fequentibus fumum immitteve, omiffis. Vulg. u$
fibi effe. BR. 72, Hal. libro duodecimo. GEB. — 73 Hal. aut mon licere, ftcl-
lulis includit, et in margine addit: baec iu mounullis non leguntur. GEB. — . 74
Taur, laBare. GER. 75 Conf. fi labet, lof. Nerium L. Amaled. ;4. GEB.
76 Taur. Valineis. G E B. 7'] Hal. nam et balinei, inquit, vaporibus. Ma-
lim z. Falinei. Bafil iz1 58 vo9 xzm-WoU od AovTQoU, BR. 78 Flor. fcriprum
erat zurfijulii. Poft primam ; füb antique u fuperfcripta eft.— Recentior demum
aliquis fuperfcriptae literae s adiecit Porto, cum bortum, vel bortos, fcribere de-
beret. Vnde Vulg. zn bortum, et Hal. i bortos. fulii Vrf. Wulgares nomen
Vvrfi, omittunt, forte quod crediderunt, vocem bortum, in illud degenerafle. B R.
"9 Hal. talem feruitutem. G E s. $o Baíil. 33àv, viam. BR. — 81 Hal. p;a?-
; 1git

d N Rl E

fän Md

?'1'xr' [ |
,Lbi'l.wf,mf
: l

I

h'c
"i

"
i

T.

n DIGESTORVM
:UM/&);L"Q ia Ó ond : r Xl |
ftillicidium 'meum reciperet 57?, poffe me agere|de iure| ni2n
id eít, ius;S/effe immittendi füllicidium: ficut in via dixi-
mus. $ Sed-5^ fi quidem nondum aedificauit, fiue vfujfifru-
&um, fiue viam habet, ius fibi effe ire agere, vel frui, inten-
dere poteft: quod fi iam aedificauit dominus, is, qui iter et
aCtum habet, adhuc poteft intendere ius fibi effe: fructuarius
autem,gmn(potefc, quia amifit vfumfru&tum: et ideo de dolo
a&ionem dandam, hoc cafü Iulianus ait. Contra fi in itinere,
quod per fundum tibi debeo, aedifices, recte intendam, ius
tibi non effe aedificare, vel aedificatum habere:, quemadmo-
dum fi in area[tffgä |quid aedifices. $. I. Qui latiore via vel
anguftiore vfus eft, retinet Ífe ruitutem: ficuti qui aqua, ex
Ugäïi-*,æï*ïqua ius habet vtendi, |alià mixta vfusleft, retinet ius futim.

—— - 'diuturno víu, et longa quafi poffeffione, ius aquíe ducend4e
nanétus fit, non eft ei neceffe docere de iure, quo aqua con-
fütuta eft, veluti ex legato, vel alio.modo;,fed vtilem habet
-aCtionem, vt oftendat, per annos. forte tof| Väï*g)SS fenon vi
non clam non precario poffediffe.j4 $. 1) Agi autem hac actio-
ne poterit non tantum cum eo, in cuius agro aqua oritur, vel
per cuius fundum ducitur, verumetiam cum omnibus agi po-
terit 55, quicumque aquam &en- ducere impediunt $7, exem-
plo ?9 ceterarum feruäüïïum. Et generaliter, quicumque
aquam ducere impediat $9. hac aCtione cum eo experiri potero.
XL MamncEkrLLvs ilibro-VL-?9—Digefterum — ÀN
VNVS ex fcä(i,is in communi loco inuitis ceteris iure aedifi-
care ipoffit, i 'eft, anj fi prohibeatur a fociis, poffit cum his ?*
itaexperiri, lus fibi effe aediflcare: et an focii cum. eo ita
agcre poflint, ius fibi prohibéndi effé, vel illi ius ^* aedifi-
lfféa, candi non effe: et]fi aedificatum iam fit, non/ poffi£ ?? cum
eo ità experiri, iüs. tibi non effe ?^ ita aedificatum habere,
quaeritur ? Et magis dici poteft, prohibendi potius, quam fa-
ciendi, effe ius focio : quia magis ?5 ille, qui facere conatur,
- dixi- ?9, quodammodo fibi alienum quoque ius praeripit */,
fi, quafi folus dominus ??, ad fuum arbitrium v&à iüre com-
, muni velit. (Ke5 — 000 f&nando - g
fewo: SCua d XH. MASOLENVS ?? |libro1T. Epiftularum.
m éi,xvs il non elfe t 1gnä(.* in parietem meum immifía habere:

iudicis officio contineri puto, vt de futuro quoque opere ca-
uerf debeat. 4Z5,4 | x |
XIILiPRocvrvs lbreV.Epiftglarum *??. FisTv-
LAS, quibus aquam duco, in via publica habeo: et h$ec ru-
ptáe inundant * parietem tuum: puto, pofíe^te mecum recte
ägere, ius mihi non effe flumina ex meo in tuum parietem
üere. :

figit vt. GEB. 82 Hal. rcciperetur. G EB. 84 Hal. inferit mibi. GER.
84 Hal. Et, loco Sed. GER. 85 Nempe: eius feruitutis, Edivores vfum pro
verbo acceperunt, ideoque vel hanc ipfam vocem, vel fequens poffediffe, expun-
xerunt. iilud Vulg. hoc Hal. fecit.
bo habeas, fi ita interpunxeris: poft annos forte tot vfum fe, non vi non clam
non precario fe poü'ea*iiiïk. BR. $6 Ap. Hal. agi poterit, abfunt. GEB. — 87
Hal. ue quicunque aquam ducerem impediunt. Saltim fcribere debebat: gauicun-
que, ne aquam ducerem, ünpedisnt. —Forte ita ícripfit Hlal. et ordo operarum
érrore inuerfus cft. — Vulg. negationem omittit. E R. 88 Hal. fcilicet inferit.
G E B. $9 Rurfus Hal. guicunque, ue aquam. ducerem, impediunt. BR. — 9O
Hal. £b. VII. GEB. 91 Hal, zi. GE B. 92 Ap. Hal. zus, abeft. GEB.

93 Hal. "ym poffint. , Yn Vat. LU'ex uon, facum nam, quemadmodum in Tau-
(W*,;(W)rin. II.dürzöfïib&itutu; TPUSIC autem femper fuit in Barb, gggw—aä-&-MSS.
2dhuc zou habent. In/ïäynkersh. fine glo 7". alim cum Hal, facere.
BR. Repert'Otob. S. Cruc. Bynkersh. qui fine dubio eft cum gloff.;Quartus forte
Treuif[ GEB. — 94 Vulg. ius fibi mon effe. Hal. us illi non . effe, et in margine:
alias, tibiuonefl. Vulg. reperi in quatuor MS:
nibil mütandum. — Particula ;ta, quae male ab fta Barb. et male expuncta in
Treuif. ,defiguat agendi formulam. BR. 95 Ap. Hal, magis, abeít. GER.
96 Vulgo vt dixi, abfunt. BR. 97 Hal /praecipit. G EB. 98 Hal. addit
fitt. GE&, 99 Hal. IABOLENV'S li. Il. £moAc). GEB. 100 Hal.
iterum habet émisoAZv, GEB. —— 1 Lal nadaut, noua vocc ex vdus, fecit. BR.

TX LV L. "" fhard. Ufro W 74/-

LIBESSVIHL

(Ecr,
(On, :
on € n 'tem. jferuare. Z,
an et de futuris non ifimittendis cauendum eft? Refpondi | -

Sed neutro opus eít, licet vfum pro ver-

€feptem, in nullo Noricam. Sed.

IH

&f
XIV. Poxpowrvs llibro-XXXHfE-ad-Sabinum. Sr,

cv M meus proprius effet paries, paffus fim te ? immittere
ticna, qude antea habueris ?, fi noua velis immittere, prohi-
bgäi a me goteä&' immo etiam agere tecum potero, vt ea, quae
nótia ifmiferis, tollas. $. 1. S$i paries communis, opere abs
te fa&to ^, in aedes meas fe inclinauerit, potero tecum agere, :
ius (fibi non effe parietem illum ita habere. 177 : MT
XV. VrLPIANVS /lbre—Vi.-Opinionum. ArnTrivs
aedg;s Lfyas éxtollendo, ? -t luminibus domus minoris afihis
vieittíquingue velimpuberis, cuius curator vel tutor erat, XY . 'Wä/
officiatur, efficit: quamuis hoc quoque nomine, ac&ione- ipfe d
her;ä;fgsäue jteneantur, jquia quod] alium sfacientem. prohibere/ L— us
ex officio nece(fe habunt, [idJipfe committere non debuit, ta- L/7«e/"
men et aduerfus poffidenterfi easdem aedes danda eft impube- 3 — It t
ri vel minori actio, vt quod non iure factum eft, tollatur. P EUR
XVI./IvrrANvs]libro-VIL-Dicefteram.| S1 A TE bRIow.
emero; vt mihi liceat ex gedibus meis in aedes tuas ftillicidi- :
um immittere, et poftea, tejfcientej ex caufa emptionis im- Jet.
miffum habeam, quaero, an ex hac caufa, aCtione quadam, vel ricex C,
exceptione tuendus f/im? Refpondi, vtroque auxilio me vfu- ;
rum. '

l65

3 p * w
XVIL. Ar|pENv s libre-TE qBsegeito

Sri ovAmn- L^4(3,

po inter aedes binas * paries effet, qui ita ventrem faceret *,

vtjin) vicini domum femipedem aut amplius procumberet, agi Liff.
oportet, ius non efle, illum parietem ita proieCtum in fuüm
eff£ infito fó.. $. r. Cum in domo Gaii Seii * locus quidam
aedibus gäïz";ä ? italferuiret, vt in eo loco pofitum habere 1us AT. fergfemea Xv
Seio *? non ,gfï'et, et Seius 1f eöi;(ihi"am feuiffet, in qua ** la- JJH;"Z*"-* L fomnima ,
bra, et *tenps) "^ cucumellas pofitas haberet, Annio confilium lfj 9 £.
omnes iurisperiti dederunt, vt cum eo ageretwius einoneffe, , , .
in eo locp/'. pofita habere inuito fe.(*$. 3. Secundum cuius ^^* wl
parietem vicinus fterctilinf jn,*? fecerat, ex quo paries (tlja- ?. & sssf wyy,
defcebat, confulebatur, quemadmodum poflet vicinum cogere, p um i
vt ftercifliriim tollerdie «Refpódi, (i in loco publico id fecif- & mastid o
fet, per interdi&tum cogi poffe: fed, fi in priuato, de feruitu- | e£r |
teagere oportere: ** ifi/damni infetti ftipulatus effet, pofüit ** 5575, -
per eam ftipulationem, fi quid ex ea re fibi damni datum effet, ! ( |
1

XVIII. IvriawxvsiibroVLex-Minieio 79. Is, cv-
;s familia vjginu rc)l;?beba adyam ducere, fui poteftatem
ib ffä&ie tæïïg P äeAcu' 1'*5'3 Olet: quierit aCtor, quid fibi

l faciendum elffet ? ,Refjóndi, oportere Praetorem, cauía cogni-
ta, iubere bona aduerfarii. poffidegk :8. et pnon ante inde difce-
dere, H'Uaï'l-l'i-s aCtori ius aquae ducendae conftituiflet I*f5b — eiGD lum
ü[g,uiqz—gäf 29 aguamy/ducere prohibitus eltet, ficcitatibus de- '
trimenti cepiffet, ^* veluti fi prata arboresue exaruiftent.

; XIX.

Hal. finiunt verfum, vnde exiftimo, typographico
ertore literam z in fine excidiffe, GE B. ^ 2 Ap. Hal. te, abelt. GE. -
Hal. babuevas. GEB. 4 Hal. a te fados et in margine: alias, altius, nempe
loco a te. GEB. 5 Hal. inferit fi quis. ""Cum Flor. faciunt Barb. Otob. $.
Crac. Treuif. Bynkersh. GEE. 6 Taur. Pjinas. GEB. — 7 Etiamnunc Flor.
eft facere. BR. $ Taur Sel. GE 2. .. 9 Taur. wwl GER. 10 Hal.
ei,pro Sez0. GEB. 1i Hal. ueque non labra, et in margine: alas, i4 qua
labva et teneras, cucumellas. G € B. 12. Hal. labra, crateras, cucumellas. Vulg.
antiqua: et teneras cucumellas. Blaublomm. Steph. et Baudoza, quorum editio- ;
nes Vulgares appellamus : et aeueas cucumellas. Exdecem et quinque MSS. quos
mihi confülere contigit, vndecim habent teneras$, nouem ab initio, duo ex cor-
re&ione, fed tamen velut coaeua, nempe Vat. II. et $. Cruc.. Otob. habet tene-
.ve'. PBarb. teueas. n Vat. L fed recenter fa&tum tenues. Verifimillima no
bis Vulg. et aemeas, BR. llla nouem fant: Vat. IV. Pal. I, II. i. Magl. Tre-
uif. Taurin. II. Bynkersh. Conf. Nic. Catharin. in Obf. libro in. Tbef. Inr. Cie.
T. L.col 489. GES. — 13 Hal. hic et mox rurfus flevguiliuimm. GEB. — 14
Hal praefigit fed. — Vulg. vel. BR. 15 Hal. et Vulg. poffe. MSS. tamen
fex in Florentinam confentiunt, nifi quod in Otob. legatur pofjet. Reftituo: poffe .
et. BR Reliqua funt: Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 16 Hal. ex;
Minutio. GEB. 17 Hal vt,loco we. GES. — 18 Vulg. poffidere. BR. — 39 )'k .
Hal veflituiffet. GEB. 20 Hal. et Vulg. 24£. B R. 21 Vulg. inïgrit ,'ï;f""'
ffatuzyet.

Á Ó9 4 QUPX ,

Priores vocis literae zz, ap.

tv la fretof [ du ifn ts ) ENNR /

Nn2a3

P

LJfM püt 2-55'(

Dj
[ £t can.

f[-(:/ 5"*:'?

4 d
fLe, 6

EM :

je

Áb u puespitl

166 : DIGESTORVM LIB.

XIX. MARCIANY Ss/libro-V, 22- Regularum. Sr pE
communi feruitute quis bene quidéri deberi intendit, fed/ali-
quo modo klitem perdidit culpa fua, non eft gequum,, hóc ??
cetéris dathno effe: fed, fi per coflufionem ceflit litémp?^ ad-
uerfario, ceteris; dandam -effe aCtionem de dolo, Celfus fcri-
|Idque/ait Sabino placuiffe.
X. SCAEVOLA libro-1V.-Digefterum. , TE sT -
TRIX fundo, quem legauerat, cafas iun&tas habdit: qudefi-
tum eft, fi hàe fundo legato non|cederent, eumque ?* lega-
tarius vindicalfet, an ifte fundus aliquam feruitutem cafis de-
beret: aut, fi ex fideicommiffi caufa Cüm ?* fibi dart legata-
rius defidefdret, herfffes feruitutem aliquam cafis excipere de-
text? Refpóndi£, debentj ?.
qui diuería prfedia poffidebant, faltum communem vt ius com-
pafcendi haberent, mercati funt: idque etiam a füccefforibus
eorüin eft obferuatum: fed nonnulli ex his, qui hoc ius habe-
bant, praedia fu& illà propria venum dederunt: quaero, an in
venditione etiam ius illud fecutum fit praedia, cum eius volun-
tatis venditores fuerint, vt et ?? hàc alienarent? Refpóndi
id obferuandum, quod actum inter[contrahentes effet: fed, ^fi
voluntas /[contrahentium manifefta non fit, et hoc ius ad em-
ptoregtranfire. Item qufero, an, cum pars illorum proprio-
rum fundorum legato ad aliquem transmiffa fit, aliquid iuris
fecum huius ?? compafcuijtraxerit? Refpondif, cum id quo-
quejius fundi, qui legatus efef, videfetur, id quoque ceffn-
rum legatario ?*. x , 7 "
Q XXI. LAnzo/dibro-T. Pithanon 3?-a-Panlo-Epitoma-
. SIQVA aqua nondum apparé£, eius M"/äiäüs 2
conftitui non poteft. // Paulus: immo puto, idcirco id falfuüm
efie, quia cedi poteíft, vt aquam quaereres, et inuentam duce-

fe leerer- ^. a ecaerme MCF T (e)
acerc-.
QVEMADMODVM SERVITVTES
x 2 dl .AMITT&NTVR.WVWWW. /
IG A1 v s/librolVI. ad Edi ineiale. 4/)-

S ERVITVTES praediorum confunduntur, üicïä&i;vtriüsque
prgedii dominus effe cgeperit. l!ä)( |
Il. PAvrvs.lbro4XXf.—ad-Edictum- Qvr rTER
et aCtum habet, fijftatuto,tempore tantum ierit, non periffe *
aCtum, fed manere, Sabinus, Caffius, ^ Octauenus aiunt: nam
ire quoque per fe eum poffe, qtüijactum haberet ?.

HI. GArvsiibro-VIL-a ! iale. IvRA
E : LUR & * x . La
priediorum morte et capitis dóminutione non perire, vÓlgó ^
* z f a—e— C
traditum eft. : :

IV. PAvrvs]ilibre-XXVRE-ad Edictum. IrEm fe-
pulchro debitum, non vtendo;numquam,? amittitur.
V. IpnEnilibro— u i SERVITVS
Aft: eggtty
. 22, Hal. lit. III. GES. 23 Hal. baec. GER.
in margine J;te. . Vltima litera iam olim expun&a eft. Nemo tamen hanc cor-
reQionem recepit quam H. a Porta in II. BR. 25 Hal. ftribit. GEB. — 26
Hal cwmque. GEB. . 27 Vnlg. eum. al voceim cmm, prorfus omifit. Vulg.
videtur pofle recipi. Bn. 28.Hal. Refpondi, debere, et ita in fequentibus bis
Refpondi. GEB. 29 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. GE B. |. 30 Vulg. ba-
insmodi. lal omifit, vfus hac tranfpofitione: aliquid fecum compaftui inris tra-
xerit. BR. 31 Hal. in margine: alias, id quod eius fundi, qui legatus effet,
videretur, ceffurum legatario. GEB. — 32 Mal. weavàv. GEB. . 33 Ap. Hal.
duécius, abeft. — Vulg. eius aquae ductus. Ipfe zter ducfus pro Synonymis habeo,
et commate diftinguenda puto. z R. 24 TÀ quaereres, poteft defendi. Li-
bentius tamen fcripferim quaerere. — Hal. vt aqmam quaerere, fed et inuentam
ducere liceat. — Vulg. omiffa caufali et aquam quaerere et inueutam ducere lice-
YO. B R. 5
1 Hal perüffe. GER. 2, Hal. inferit et. GER. 4 Vulg. babet.
BR, 4 Taur. 4Olgo. Hal. vulgo. GE R. 5 Hal. uom. GEB. 6 Hal.
lib. XXI. GER. "7 Hal. liberauevit? vefpondi, và Celfu$ omifo. GEB. — $
Vulg. praefigit et. BR. 9 AÀp. Hal. fuudorum abeft. GEB. — 10 Ap. Hal.
vlli, abeft. GE. 11 Vulg. zno fic quoque elior. l. qui fit eo melior,

flituiffet. BR.

$. r. Plures ex municipibus,-

*aeque'ïi-re 4

L!j enos/ denos in

24 Taur. |

TIL. VV.

VHL

et per focium, ;»e;äfrxu&ugtrium, et bonde fidei poffefforem no-

t

bis retinetur. etepro V. £m
VI. CersvsllibroV.-Digeftorum. -.NAw sATIS eft
fundi nomine itum elfe.] $. 1. Si ego vid; QU&e nobis per Vi-Xt. cuÁ: sane:
cini fundum debebatur, vfus fuero, tu autem conftituto tem- "" ^*
pore ceffaueris, an ius tuum dfniferis & &t e contrario, fi vici-
nus, cui V;iaxpergnoiïg.urgägägum debebätu.r,. per meam partem
ierit, egerit, tuath partemjngreffus non fuerit, an partem tuam ,.
liberau&fäfï? Celfus rjäþgndi; 7, fi diuifus eft fundus inter fo-—-j'/t
cios regionibus, quod ad feruitutem attinet, quae ei fundo de-
bebatur, perinde eft, atque fi ab initio duobus fundis debita 249
fit: et fibi quisque dominorum vfurpat feruitutem, 9 fibi non
vtendo deperdit: nec amplius in ea re caufae eorum fundo-
rum ? mifcehtur: nec fit vlla ?? iniuria ei, cujdg fundus fer- seexoro n
uit, immo fi quo ** melior: quoniam alter dominorum, vten-
do, fibi, non toti fundo, proficit *?.5, Sed fi is fundus, qui fer-Ujp.
uierit, ita diuifus eft, plufculum dubitationis ea res habet:
nam fi certus ac finitus 'viae locus eft, tunc, fi per longitudi- - |
nem ieius; fundus diuifus eft, eadem omnia feruanda erunt, . 577

oUA T R " . . . *2 " " Y ma.
uásü *3»initio conftituendae eius feruitutis fimiliter hi& ** " 'eïbf"

äuo fundi fuiflent: fi vero per latitudinem viae fundus diui-
fus * eft *, nec multum refert, dequaliter id factum ,eft *5,
an indequaliter, tunc manet idegi tus feruitutis, quod, 7 fundo
indiuifo, fuerat: nec aut vfu detineri, aut non vtendo .deperi-
re, nifi tota via poterit: nec, fi forte inciderit, vt fetnita: g'ïl?feüfän,,,td Vlens.
per alterüm dumtaxat fundum4erit *5, vteretur, idcirco alter «e/t-
fundus liberabitur: quoniam vnum, atque eo modo indiuidu-
um viaeius eft. Poffunt tamen alterutrum fundum liberare, |
fi modo |hoc fpecialiter conuenit. Certe fi isj cui feruitus de-*- ;*Zää

E

bebatur, alterum ex ea diuifione fundum redemerit, num vl ,,, m i.

ideo minus ea re fundi alterius ferui?us permanebit? nec vi- 4 |
deo, quid abfurde 7* confecuturum fit eam fententiam, fun- Pa $,.
dogltïräääïl?ïtïwfäïäö? ignodo]et ab initio potuit angu- p
ftior conftitui via, quam lege finita eft, et adhuc id loci fuper-
eft in eo fundo, cui remiffg feruitus non eft, vt fufficiBE viae.
Quod fi minus leet füpereft, quam vidé fufficä vterque fun-
dus liberabitur: alter,]propter redemptionem; alter] quia.per LJ44.
eum locum, qui fupereft, via conftitui non potelt. GCeterum
fi ita conftitutum eft ius viae, vt per quamlibet partem fundi J
ire agere liceat, idquejVeMub&äifd mutare, nihil prohibet *?:
äïqugita?diuif is eft fundus, fi per ?? quamlibet eius partem , /,;;, ^;
T aäqp,ejagi poífit, tunc perinde obferuabimus Zz,fäw,'uhäm
atque fi ab initio duobus fundis duae feruitutes iniunctae fuif- 2
feyt: vtaltera retineri, altera non vtendo poffit deperire, ^ Nec Zw.
T ATUMIE b aA o d $r Tsl 24 |
me'fallit, alieno,22 fatto ius alterius immutatüjeer ?*: quo- —
niam ante fatids ^? fuerat, per alteram partem *9[ire sgere, - 1 Jesonit
vt idem ius eifin altera parä" fundi retineretur. Contra, £ ..
illudi£ommodum acceffiffe ei,]cui via debebatur, quod per duas ed: ha i
'pariter viás ire agere poffit, bisque oCtonos in porrectum, et 'teetie:

?nfraäæumw .L,Ct;föm D //17 ? äm LA Vr duv

L-pr .'"(QfæM'q £n,* V,

et ii margine:' alias, 2io loco meliore efl : alias, in boc quoque melior. Sequc-
rer Vulgatam. BR. — 12 Vulg. profpicit. BR. : 13 Vulg. quafi /u. BR. — 14
Hal. h. GER. I5 Hal. fit. GEB. — 16 Hal. erat. Vulg. ivit.BR. 17

.Hal. son. GEB. 18 Hal.et Vulg. abfurdi. BR. I9 Vulg. idque velit
fubinde mutare, non intelle&o, vel hic accipi pro etzm. — Hal, ire agere liceat,
liceatque vel fubiude mutare, iis, quae fequuntur mzbzl probibet, deletis. — Notat
tamen in margine: aolias, mibil probibet, atque. alias, atfi. BR. 20 Vulg. at-

tramece

que fi ita dinifus efl fundus, vt per. — Hal. aut fi ita dinifus eft. fundus, vt pe / -
Adde paulo ante ex margine notata. In MSS. poft at4ue, ibidem fi, reperitur, rM

exceptis Vat. I. et Bynkersb. L4porro in Vat. L fa&ctum atquz. — ProfeGo, vt nunc
leglggä Flox:efäg ^; difficile, vt fuftineatur. B& R. — Habent i, poi.ï-atque VBarb. .S. "m /(M
Cru'c./l'remff t in Otob. f,z/'uülpplctum. G E B. 21 Hal zri ( Non dubito f—-'/d
Taur. debuiif(!, Ícribere zrE, ob commntatas vocales ; et e, GEB. — 22 Taur.
obfer Dabimus. G B. 25 Hal. in margine: alias, alio. G EB. 24 Hal.
immutatum iri. G EB. 25 Vulg. fatis. BR. 26 Hal. inferit fundi. GEB.
277 Hal. et Vulg. alteram partem. BR. 28 Contra mentem ICti Hal. pedes
octonos in porrectum fenosque n amfrachum. Ydem tamen in margine ad vo-
cem pedes, addit: alias, bisque. Nec re&tius Vulg. bisque octonos. in porrectum,

et fenos denos in aufradium. — Per copulam enim v? £is, pro repetito habctur.
: Cum

(5
fM

ET

ulu

M:SW
upy.

: voftatorn.

DIGESTORVM LIB. VIIIL

, | . d A
/4. VIL PAvrvsilbre-XHE-2?—ad-Plautium. — 51[S1c
conftituta fit[aqua, VE vel aeftate ducatur tantum, vel. vno men-
fe, quderitir, quemadmodum non vtendo amittatur: quia non

E lsgw eft continuunytempus ;-quo cum vti non poteft, non fit vfus:
. " tv * . -- : £*
: itaque et fi alterbis annis vel menfibus quis aquam habejt,

duplicato conftituto tempore amittitur. ldem et de itüinere
cuftoditur: fi vero alternis diebus, aut die totó; aut tantum
noCte,;ftatuto legifus tempore amittitur: quia vna feruitus
ef. Nam et fi alternis horis, vel vna hora cottidie feruitu-
tem habeát, Seruius fcribit, perdere eum, non vtendo, ferui-
tutem:. quia id, quod habet, cotfidianum fit. [Q:evr: ,
VIIL IpxwilibrorXV-adPlautium- Si sTILLICI-
pir immittehdi ius habeam in aream tuam, et permiferó ius
tibi in ea area aedificandi, ftillicidii immittendi ius amittó: |Et|
fimiliter fi per tuum fundum via,mihi debegitur, et permifero
tibi, in eo loco, per quem fia mihi debetur, aliquid facere,
,,, amitto ius viae. $. r. Is, qui per partdi itineris it, totum
i—oón iüs vfurpare videtur. | deen: m M -
ib s 2 I lA g orENvs 7? J j
9i.Zor:4t Ti in patteg iaquagi£ ? müux?
nf as vyeruepit, omnibus tamen partibus vfurpantu

^
HEe t AQVA,
etiam fi non ad vltima loca
32.— pddur .
Quv X. PAVLVS /Mbre-2eV-—a . Sr COMMV-
xEM fundum ego et pupillus habere licet vterque non
wuw- vteretur ??, tamen propter pupillum et, ego viam retineo.
r falatilee - 1. i isaxqïui nocturnàm aquam habet, linterdiu/per confti-
t2 tutum ad ümiffionem tempus víus fuerit, amifit no&turnam
Vr "a feruitutem qua vfus non eft. Idem eft in eo, qui certis horis
Tj24. aqudeductum habens,)(aliis vfus fuerit ?*, nec vllaj partexea-
rüm horarum ??. juare At«
| XL MaARcELLVS -- Digefterum. Is, cvr?*
via vel aCtus debebatur, vt vehiculi certo genere vteretur, alio
genere fuerát ?* vfus: videamus, ifié) amiferit feruitutem : ieb
.Alia fit eius condicio, qui ampliushoneris, quam licuit, vexe-
ment ^*

ï"ym'äf

rit: magisque hi plusdqua aliud, egiffe videatur:

;Maiää(*]atigre itinere vfüs effet ??,"autíi plura iumenta jegerit, quam :

?äg&u: licdít, aut aquae dgmifcuerit ^? aliam. ldeoque in omnibus
UA SerT-^"- .. ifis quaeftionibus feruitus quidem nomfamittitur: non autem
92* conceditur plus, quam pattufn,^* eft, in feruitute habere.
" $. r. Heres, cum legatus effet fundus füb condicione, impo-
/ fuit ei feruitutes: extinguentur ^?, fi legati condicip exiftat,
u videamus, an adquifitae fequantur legatarium ? Et magis di-
TM cendum eft, vt fequantur. — Zz:ekev: i A
Ms XII. Cersvsli CHE- Digefterum.- Qvr rv N-
1 defsa t |DVM alienum bona fide emit, ^? itimere, quod,ei fundo de-
&qeitu Metur, vfus eft: : etinetur ** id ius itineris: iaiguäfe fdm/ ^^
( — wentee- — fiyprecarioqaut Vy deieCto ggmino poffidet: fundus enim quali-
3 '*ä*tfï Tfu ter ^? fe habens, ita cum ^j in fuo habitu pofleffus ch,äls T
"v A^M vwsn deperit: ieque/ ** refert; iuíte, necne, pofüd&t PU us
L"*"*ä tZarje: talem eum poffidet. - Quaréf 'orïiugr'ffïïgc fi aqua, per riuumffua
. LLMI^

A 5e:y. fponte perfluxit, ius aquie ducendje retinetür, quod & Sa- |

-
l- [ IA. WWW!ZW«Q'XH(.JVL&H/.

Cum tamen ellipfeos vocis: pedes, nullum exemplum habeam, legendum reor:
bisque octonos pedes in povrectum et fenos deuos iu anfra&um. B R. 29 Hal.
lib. XII. GEB. 30 Hal. IABDOLENV'S. GEn. 341 Florentiae primum
erat aquaagi, fed redundans a ftatim deleta eft. Recens autem corrector 7à
aqua inclulit, et ex refiduo agz, fecit agrà, atque infuper transpofuit, vt nunc fit
Flor. Si im partem agri aqua influxit. Atque inde eo modo omnes. BR. — Hal.
tamen habet: Si im partem aquagii aqua influxit. GEB. 32, Gothofr. in no-
ta: Al v(urpatur. [ta Hal. vfurpatur. — Et ita legendum, cum in fine verfus fit
vfurpi lineola nempe, quae alias z indicat, imprudenter impofita. BR. 33
Vulg. vteremur. Sed et Flor, ita factum.
qetur. BR. 34 Hal. fuit. GEB. .. 35 Vulg. addit vfus efl. BR. — 36 Hal
. Sicui Vulg. Siz5, cui. BR. 37 Hal. fuerit. GE B. 38 Hal et Vulg.
inferit fi. & R. Conf. Noodt. IT. Obferu. 16. GEB. . 39 Hal. fit. GEB. — 40
Vulg. immifcuerit. BR. 41 Vulg. pacius. BR. * — 42 Hal. am exfizugnautuv,
fi. GER. 43 Hal. praefigit f. GEB. — 44 Hal. vetimet. GEB. 45 Hal.
ideique et fi..— Vulg. idque etiam fi. BR. 46 Gothofr. in nota: Al quah-
z ter qualiter, a. qualitercunque. — Prius habet Hal. pofterius Vulg. Florentina eft

Male vterque, fcilicet nofirum vte- -

TIT.. V.

bino re&e placuit ?*, vt apud Neratium libro qïïüalrto mem-
branarum fcriptum eft. XHM AUE
XII. Mancrerrvsjlbre-XVH.-Diseforum. St
ovrs ex fundo, cui viam vicinus debéfet, vendidiffet locum
proximum feruienti fundo, non impofita feruitute, et intra
legitimum tempus, quo feruitutes pereunt, rurfus eim locuüm

167 .

XIV. IAZoLxNvs 4 libro-X-exCaffi

: ! | ! affro- S1 Locvs, '
per quem via, aut iter, aut aCtus debebatur, ifpetu fluminis

