ri debemus, ficut in emptis rebus placuit. $. 19. Lana ouium

furtiuarum, fi quidem apud furem detonfa eft, vfucapi non |

poteft : fi vero apud bonae fidei emptorem, contra: quoniam
in fru&u eft, nec -vfuücapi debet. *?, fed ftatim . emptoris fit.
idem in agnis dicendum ^*, fi confumpti fint: quod verum
eft...$..20. Si ex lana furtiua veftimentum feceris, verius
eft, vt fübftantiam.. fpectemus:. et£ ideo veltisfurtiua erit;
$..21. Si rem pignori datam debitor fübripuerit etvendiderit,
vfucapi eam poffe , Caffius fcribit ^? ; quia in poteftate ** do-
mini videtur perueniffe, qui pigneri dederit * *;.quamuis cum
eo furti agi poteft ? quod puto re&tius dici. $. 22..5i tu me
vi expuleris de furidi poffeffione, nec adprehenderis poffeffio-
ném, fed Titius in vacuam poffeffionem intrauerit: poteft **
longo tempore capi *? res: quamuis enim Interdictum vnde
vilocum habeat, quia verum eft, vi me deiectum: non tamen
verum eít, etvi poffeffum ?9?. $. .23. Ceterum etiam fi mala
fide fundum me poffidentem deieceris et vendideris, non pot-
erit capi ^* ;.quoniam verum eft vi pofleffum effe, licet non
a domino. $. 24. Ildem dicendum eft in eo .5?, qui eum ex-
pulit 5?, qui pro herede poffidebat, quamuis fciat effe here-
ditarium. .. $. 25. «Si fundum alienum bona fide poffidentem,
quis fciens effe alienum expulerit, vfucapere non poteft) , quo-
niam vi poffidet ?^. . $. 26. Si dominus fundi poffefforem vi
deiecerit, Caffius ait, non videri in poteftatem eius ?? ; redif-
fe, quando 59 interdi&to vnde vi reftituturus fit poffeffionem.
$..27. Si viam habeam per tuum fündum, ettu me ab ea vi
expuleris: per longum tempus non vtendo amittam viam:
quia. nec poffideri intellegitur ius incorporale, nec de via quis,
id eft 5*, mero iure detruditur.. $. 28. Item fi occupaueris

vacuam 59 poffeffionem, deinde venientem : dominum prohi- |

bueris: non videberis 5? vi poffediffe. $. 29. Libertatem fer-
uitutium vfucapi poffe, verius eft: quia eam vfucapionem fu-

ftulit lex Scribonia 59, quae feruitutem conftituebat ?^: non |

etiam eam, quae libertatem praeftat fublata feruitute. Itaque,
fi, cum tibi fernitutem deberem, ne mihi, puta, liceret al-
tius aedificare, et per ftatutum tempus altius aedificatum ha-
buero: fublata erit feruitus. . | :
V. Garvs libro XXL ad Edictum prouinciale. N A-
TVRALITER interrumpitur poffeffio, cam quis.de poffeffio-
ne vi deiicitur 9?, vel alicui res ?* eripitur: quo cafu non ad-
uerfus eum tantum qui ^ eripit *?, interrumpitur poffeífio :
fed aduerfus omnes. .Nec eo cafu-quicquam intereft, 1s, qui

vfurpauerit, dominus fit, necne. Ácne illud quidem inter- |

eft, pro fao quisque poffideat, an.ex lucratiua caufa. .
.. V. VnPiAwNvslibro XI. ad Edictum. | Iw vfucapio-

nibus non a momento ad momentum, fed totum 9* pottre- | .

mum diem computarmus.

inferit : -ancilam. GEB. :59 Hal fcerit. Rehd, alienam - effe vem . fcie-
Tit. GEB.,.. . 40 Supplementum pene coaeuum. B R. 41 In Rehd. am, ab-
eít. GE R. . 42 Rehd. inferit: rem. GEB. . 43 Rehd. potefl. GEB. — 44
Hal. et Vulg. adduut: eff. BR. Etiam Rehd. GEB.. 43 Taur. ftriVit.
GEE. 46 Hal.et Vulg. poteflatem. &R. Rehd. vt Flor: GEB. — 47 Hal.
dedit. GEE. : 48 Vulg. poterit. BR. .. : 49 Vulg. inferit: ea. BR. 5o
Hal. et Vulg. addunt: effe. BR. . 51 Hal. et Vulg. vfucapi.BR. Etiam Rehd.
G E B. 52 Xlal et Rehd. m euwm. GEB.- 53 Klal;et Vulg. qui expule-
yit eum. B R. 54 Hal. hunc $. inclufit parenthefi, et. in margine .addidit:
baec alias defumt. Flor. tamen, vt figna monitrant, tria vltima verba adíünt.
Quod ad MSS. attinet, aberat fupplementum a Pal. II. et Barb. fed hic anti-
quius , illic ferius eft. fuppletum. .-In ifto tamen adhuc deeft: effe alemum ; vt
in $. Cruc. L. At in Var. II. III. IV. deeft: alienum, in IV. tamen fupple-
tum. : In Vat. VL deeft: effe. .In:S. Cruc. 1. prius: alieuum , defideratur ,
Vat. L. eo. amplius habet: fcens effe aliemum. expulevit eum , qui pro berede.
polfidebat , vfucapere non potefl. Sex MSS. exhibent ,. vt hic et in Vulgatis..;B h.
At Bynkersh. quis fciens eum.effe al... Ya Magl. haec plane abfunt, n Rehd.
omnia huius $, adfunt. GEB«; 55 Vulg. domini , loco:eius. B R.. Vt et Rehd..
GEER. 56 Vulg.4uod,loco:quande. BR. Etiam Rehd. GEB. 57 Ap. Hal. et

VII. Ipngw libro XXVII. ad' Sabinum. IpEoovk-
. qui hora fexta diei Kalendarum Ianuariarum poffidere coepit 97, .

.hora fexta noCtis pridie Kalendas lanuarias 99 implet vfuca-
| pionem. ol s o V
- VHI. Pavrvs libro-XII. ad Edicttum. LaAsro ??,

' Neratius refponderunt, :ea quae ferui peculiariter nan&ti funt,

76...[dem Tulianus fcribit. $. r. Sed eum, qui füo nomine
nihil. vfücapere poteft, ne per feruum quidem poffe, Pedius

CAPIONEM recipiunt maxime res corporales, exceptis re-
bus facris, fanctis, publicis populi Romani, 'et ciuitatium, item
liberis hominibus. .^. UGPMRRHIOY - |
- UUoX.VnPIANVSlibro XVLI. adEdictum. | $1 aliena res
emptionis initium, :vt;bonam fidem habeat, exigimus,. an
traditionis?: Et-optinuit Sabini et. Caffii fententia, traditionis
initium fpettantium 777« $. 1. Hoc-iure: vtimur, vt fergitu-
| te$ pér:fe nusquam ^^:]longo tempore *? capi ** pofhnt,

Quaeftionum fcribit "*, Marcellum exiftimaffe, fi bos apud
furem concepit ^*, vel apud furis heredem, pariatque apud
furis, heredem, vfucapi ab herede diftractum iuuencum non
poífe: fic, inquit; quemadmodüm riec ancillae partus. "Scae-
uola autem fcribit "*, fe putare , vfücapere 7? poffe et par-
tum: nec enim eífe partum rei furtiuae partem.. , Ceterum fi
edptipoberat; 9 9] «t LTb eosaso UE Olgeogir . u 3
,UUudqXL Pavrvs libo XIX..ad. Edictum. NEovk fer-
Fus, neque per feruum dominus, qui-apud hoftes.eft, pof-
idet. ' i
— "; XII. InEew libro.XXI. ad. Edittum... Sr ab eo emas,

potes. : MOR : dot.
XIIL.IpxMw libro V. ad Plautium. | PzxGNonr rem
acceptam.víu non :capimus: quia pro alieno ?* poffidemus.
$. r. Eum, qui a furiofo bona fide emit, vfüucapere -pofíe
refponfum:eft. .$..2. Si mandauero tibi, vt fundum . emas,
9* ex ea caufa traditum 9? tibi dintina- poffeffione -capis z

fit, quod mandati iudicio tenearis.; . |

ditoris prodeft emptori, quo , antequam: venderet, poffedit:
nam fi poftea nactus eft poffeffionem venditor ,. haec pofieffio
emptori non proficiet. $. r. Inre legata, in acceffione tem-
poris, qua.5* teftator poffedit, legatarius quodammodo quafi
| hirese elt. — opobuteq CIUHEÁANROT CuoJon OISHENDTY I Gu

y

M

| Valg. zd ef? , abfünt, B R.. ^ Vt et in Rehd. GE z. ^.58 "Taur.. vaDiam. GEB. -
. 69 "Taur. videVeris.... ::60. Gothofr. in nota: Voconia. Hal. Sed et Hal. in -

margine: alias , Scribonia. ..De ipfa L. Scribonia.vide differentem Van:de Wa-
| ter IHI. Obf. 18. GEB. .. 61.Halk confütuit: GER. .. 62; Flor. eft: deieci-

lo ante: alicVIves eripitur. GEB. / | 65 Rehd. eripuit.GEB. ; 66 Hal.
- tbtum. ad. pofiremuri diem, GEB. 67 Hal. et.Vulg. coeperit. & R; 'Etiam Rehd.

é9 Rehd. inferit:.et. GEs. .^ TO Hal. vfacapiaut. .^ '"7Y Vuilg. fpectandunt

72, Hal.'et Vulg. usnquam.BR. Etiam Rehd. GEz. . 73 Vide Van:de Wa-
. ter JI. Obf. 18.GEB. — 74 Vulg. vfucapi. GEB. ^5 Rehd. praefigit : fed. GE B,
6 Vulpg. fcripfit. & R.:-Etiam Rehd. GEB.....77. Hal. conceperit.. .. "78 Hal.
| Scaenola lib. XII..fcripfit.m R. Etiam . Rehd. GEB. . 79 Vulg. vjucapi. BRe
|8o Rehd. pofft. GEz. $81 Vulg. inferitz. prorfus. BR.. 82 Hal. -p.r,acfigit:

»

lt

| et: GEB, . :83: Hal. inferit:. l-G EE««

vfaücapi poffe: quia haec;etiam ignorantes domini vfücapiunt.

IX. Ga1vs libroIV. ad EdiGtum prouinciale. Vsv-.
bona fide empta fit, quaeritur, vt vfücapio currat, vtrum .

75 cum aedificiis poffint. .. $..2. Scaenola libro. vndecimo:

effet pars , nec fi apud bonae fidei emptorem peperiffet, vfu-.

quem Praetor vetuit alienare, idque tu feias: vfücapere non.

quamuis poffis.videri non pro tuo poffidere, cum:nihil inter- -

— XIV. Ens libro XIIL. ad Plautium. : Ip -fgmþusi-þxfen-x |

O tr, vt et Taur. habet,; qüi tamen rïe&i.usï.fcrip-üifet: d'ez'Ec'z'tmj. Rehd. vt :
alias: deicitur. GEB. . 63 Vulg. inferit : qmobilis.B R.. — 64 Hal. inferit : v«
Vid..Bynkersh. IV. Obf..25. BR, Poterat Taur. fcribere: 4V/I eripit, et pau- -

| gegle&a diphtongo: ceperit. GEB.. — 68. Vulg. Calendarum. Ianuariarum. B R.

effe. BR. Rehd. fpedtandum fit, (ed pofterius. linea transuerfa deletum. GEB. .

$4. Gothofr. in nota; /4l..quo.. .

$i
fribt
aj
proü
elil
Ü pr
julian
cathI
ad fy
gem |
fis pl
fis '
ftes p
moe f
habe
gerit
deni:
füs f
fi pif
qu
ädens !
rem al
vio: q
S ert
euus te
trálto

N

$o

momit
fe, Il
at vfit
eufas|
ia
um
(om
peti

vVI$
fis ;
x hi

il

fiefm el

etis ti

liT
(ti.
topola
Qu i
9 Hl
CEL,
lm
W Ri
dd. n
Bd etY
4i£1, qu
100 i
PUAT
K, |
fu.
Qub
LTAE
udtun.
GE

m
m

: s.

EO*
1 i
m
lümine
iite

!

lum
Ls, d
tlenm.
E
U 000
CA
dpit
enm d
àt Vil«

1350
d p

2
f nl

U m
ylems,
r qie
m eni
e t5

s u«
O N i
n
Ws
(ILe Lf«
a^

jp l

W.

m. 6H
" H'Aï,. !
M "aE
Mi
ifert:
" u P p
éH
j "
AL
d
"
,5 (
1l de W'
3A
AL auov ;
h1 ^

DIGESTORVM

XV. Inx M $5 libro quinto decimo 5* ad Plautium.
S: is,qui pro emptore poffidebat, ante vfuücapionem ab ho-
ftibus captus fit: videndum eft, an heredi eius procedat vfu-

capio? nam interrumpitur vfücapio: et fi ipfi reuerfo non.
x x u * i ,
. prodeft, quemadmodum . heredi eius proderit ? Sed verum eft,

eum in fua' vita defiffe poffidere: ideoque nec poftliminium
ei prodeft, vt videatur vfucepiffe. Quod fi feruus eius, qui in
hoftium poteftate eft, emerit: in pendenti effe vfucapionem,
Iulianus ait: nam fi dominus reuerfus fuerit, intellegi vfu-
captum : fi ibi decefferit, dubitari an per legem Corneliam
ad fuücceffores eius pertineat? Marcellus, pofle plenius fictio-
nem legis 57 accipi: quemadmodum enim poftliminio reuer-

füs plus iuris habere poteft in his, quàáe ferui egerunt, quam

his 99, quae per fe, vel per feruum poffidebat, cum ad ho-
ftes peruenit? Nam hereditatem ?? in quibusdam vice perfo-
nae fungi receptum eft: ideoque in fuccefforibus locum non
habere vfucapionem. $. r. Si feruus, quem poffidebam, fu-
gerit: fi ?? pro libero fe gerat, videbitur ?* a domino poffi-
deri: fed hoc tunc intellegendum eft , cum, fi ?^ adprehen-

fus fuerit, non fit paratus pro fua ?? libertate litigare: nam

fi paratus fit litigare, non videbitur ?^ a domino poffideri,
cui fe aduerfarium praeparauit. ^ $. 2. Si quis bona fide pot-
fidens, ante vfucapionem amiífa poffeffione, cognouerit effe
rem alienam, etiterum nanci(ícatur poffeffionem , non capiet
vífu: quia initium fecundae pofleffionis vitiofum eft. $. 3.
Si ex teftamento velex ftipulatu res debita nobis ?? tradatur,

eius temporis exiftimationem nofítram ?9 intuendam uo
9

traditur: quia concéflum elt ftipulari rem , etiam quae pro-
snifforis non fit.
XVI. Iavornewvs ?* libro IV. ex Plautio. Senvi
nomine, qui pignori datus eft, ad exhibendum cum credito-
re, non cum debitore, agendum eft: quia qui pignori dedit,
ad vífucapionem tantum poflidet: quod ?? ad reliquas omnes
caufas pertinet, qui accepit, podfidet: adeo vt addici?"? pof-
fit et *9? poffeffio eius, qui pignori dedit. / |
XVIL. ManRcErrvs libro XVII. Digeftorum. Sr per
errorem de alienis fündis, quafi de communibus, iudicio
communi diuidundo accepto, ex adiudicatione poffidere coe-
periin, longo tempore capere * poffum. -
XVIIl. MopnEsTINvslibro V. Regularum. QvAnw-
v 1s aduerfus fifcum vfücapio non procedat, ? tamen ex bo-
nis vacantibus, nondum tamen ? nuntiatis, emptor praedii
ex hisdem bonis exítiterit, reCte diutina poffelfione capiet:
idque conftitutum eft. EU
XIX. IaAvongmwvs*libro I. Epiftularum.
nem emifti, vt, fialiqua condicio extitiffet, inemptus fieret,
etis tibi traditus eft, et poftea condicio emptionem refoluit * :

w

Et ita Taur. in margine et Hal.et Rehd. GE B. — 85 Hal. in margine: alzus,
Caius$. GER. — 86 Flor. erat: libro quarto , faCtum antique: 4uinto, aliquan-
to poít adie&um : decimo. BR. — 87 Vulg.inferit: Cormeliae. BR. — 88 Rehd.
quam inis. GEB. Hal. quam :n bis. 89 Hal. et Vulg. baeredztates. BR.
9o Hal. et Velg. m;fi. Vide Ant. Auguftin. [ Emend. 2. ER. Rehd. aifi fi.
G E B. 91 Taur. videVitur. GE B. 92 Hal. et Vulg. inferunt: zs. BR.
Etiam Rehd. GE B. 93 In Rehd. fuza, abelt. GER. 94 Vulg, videtw.
BR. Etiam Rehd. GEE, 95 Taur. noVis. GE B. 96 Vulgo: "ofiram,
abeít. BR. . Etiam in Rehd. GE B.
Kal. et Vulg. quantum. BR. Vt et Rehd. GER.
vt dubium fit, an legas: addici, an veto: adiüci. Hal. et Vulg. habent: ad-
dici, quos Íecutus eft Taur. qui habet: aDici. BR. Rehd. vt Flor. adzcz. GE2.
100 Hal.et Vulg. ei, loco: et. BR, "Vt et Rehd. GEB. I Vulg. vfuca-
pere.BR. —— 2 Hal.et Vulg. praefigunt: fi. BR. Etiam Rehd. G Es. 3
Rehd. inferit: fifco. GE n. 4 Hal. IABOLENV'S. GEB. 5 Vulg. re
foluevit. BR. Etiam Rehd. GEB. —6 Hal.et Vulg. praefigunt: fuo. BR. Hoc
abeft in Rehd. Idem tamen habet: redibwerat, GEB. — 7 Hal. et Vulg. a»
sinllius. B R. 8 Hal et Vulg. capiomem , et Flor. antiquius 73 vfu eít ex-
punéum, BR. Rehd. vt Flor. eft prima fcriptura. G E B. 9 Rehd. eiusdem.
GEB. 10 Hal refpendi. GEB, — 11 Hal, et Rehd. effe lecationem. GE s.

S 1 homi-

97 Hal. IABOLENF'S. GER. 98.|
99 Flor. eit: ADICT,

LIB. XLE

)

fonae tamen vice funguntur.

poffeffa.

. quod malim. 8 R. Rehd. vt Flor. R.2 R.

TIIT. HL 313

tempus, quo apud emptorem fuit, accedere venditori debere
exiftimo: quoniam eo genere retroacta venditio eflet redhibi-
tioni fimilis, in qua non dubito tempus eius, qui redhibuerit,
? venditori acceflurum , quoniam ea venditio proprie dici non
poteft. | | :
.. XX. Inxw libro IV. Epiftularum. Possrssro te-
gcätoms ita heredi procedit, fi medio tempore a nullo poffeffa
XXI. InEw libro VI. Epiftularum. Erz,a quo fundum
pro herede diutius poffidendo capturus eram, locaui eum: an
vllius * momenti eam locationem exiftimes, quaero: quod fi
nullius momenti exiftimas, an durare nihilo minus vfücapio- -
nem * eius ?. fundi putes? Item quaero, fi eidem vendidero
eum fundum: quid de his caufis, de quibus fupra quaefii ,

. exiftimes? Refpondit *?, fi is, qui pro herede fundum poffi-

debat, domino eum locauit, nullius momenti locatio eft **:
quia dominus füam rem conduxi(fet: fequitur ergo, vt ne **
pofleffionem quidem locator !? retinuerit: ideoque longi tem-
poris praefcriptio non durabit ** : in venditione idem iuris eit,
quod in locatione, vt emptio fuae rei confiftere non poffit.
. XXII. Ipn&w libro VIT. Epiftularum. Hrnks et he-
reditas , tametfi ** duas appellationes recipiunt *$, vnius per-
XXIIL IpnEx libro IX. Epiftularum. Ev w, qui se-
des mercatus eft, non puto aliud, quamipfas aedes, poffide-
re: nam fifingulas res poffidere intellegetur *?, ipfas * aedes*
non poffidebit '5 : feparatis enim corporibus, ex quibus aedes
conftant, vniuerfitas aedium intellegi non poterit: accidit *?
eos .quociïü qqis' gngulas res Roff:ld.ere dixerit, neceffe erit,
dicat ^* poffeffone ?? fuperficiei temporibus de mobilibus
ftatutis 53 locum effe, ?* folum fe capturum effe ?5 ampliori ?5:
quod abfürdum, eét minime 4uri ciuili conueniens eft, vt vna

| res diuerfis temporibus capiatur?*: vtputa cum aedes ex dua-

bus rebus conftant ^?, ex folo, et füperficie, et vniuerfitas
earum pofleffionem ?? temporis immobilium rerum omnium
mutet. $. r. Si autem columna euicta fuerit, puto, te ex
empto cum venditore reCte aCturum, et ?? eo genere rem
faluam habiturum. $. 2. Si autem demolita domus eft, ex
integro res mobiles 5* poffidendae funt, vt tempore, quod
in vfucapione rerum mobilium conftitutum eft, vfucapiantur:
et non poteft ?? recte vti eo tempore, quo in aedificio fue-
runt: nam quemadmodum eas folas et feparatas ab aedificio
non pofledifti, fic nec penes te fingulae, aut feparatae fue-
runt et ?? cohaerentibus his in aedificio, ?* depolitis aedi-
bus, quae hoc quoque ipfum continent: neque enim recipi
poteíit, vt eadem res et vt res foli et tamquam mobilis ?* fit

AXXIV.

I2, Hal. et Vulg. wec. B R. 153 Hal. locatori, GE B. 14 Taur. duraVit,
Rehd. duïm't. GER. 15 Rehd. quamuis. GEB. — 16 Vulg. recipiant. B R.
Rehd. vt INor. GE x. 17 Hal. et V ulg. zutelligevetuv. B R. Etiam Rehd.
GE B. I8 Taur. PoiTz'deVit. GEB. Hal. et Vulg, poffideret. B R. 19 Hal.
et omnes: accedit, P R. Taur. erat fcribere: accidit. KHabet tamen et Rehd.
accidit. G E B. 20 Hal. et Vulg. praefigunt: vt. BR. Etiam Rehd. GER.
21 Hal. et Vulg. inferunt: zm. B R. 22 Kehd. poffeffzomem , vltimae fylla-
bae fuperfcriptum: a/. 2e. G E B. 25 Erat Flor. flatutae. Poftea fa&um : f?a-
tuto, 7À temporibus fimul in: tempore , conuerfo. Ita etiam fcripti , nii quod
in Chriftin. fit: tempori ln S. Cruc. I. fcriptum: tempori de mobilibus flatu-

tum efl. Editi omness zempori de mobilibus flatuto. BR. Etiam Hal, Habent:

tempove de sobilibus flatuto Vat. I. IHI, VI. Pal. II. S. Cruc. II. Bynkersh. et ex
correctione Barb. Sed et ab initio Rehd. GEB. — 24 Hal. praefigit: et. GEB.
25 Ap. Hal. effe, abcít, G E B. 26 Hal. ampliore tempore. Rehd.x'amplz'ont
tempore. GE B. 272 Rehd. efucapiatur. GE B. — 28 Hal. et Vulg. conflent.
BR. Etiam Rehd. GER. 29 Gothofr.in nota: poffeffione témporis im-
mobilium rerum dominium mutet. Hal. Vt Hal. ita et Rehd. GEB. / 30 Hal,
et Rehd. inferunt: ex. GE B. 31 Taur, zw0Viles. GEB. — 32 Vulg. potes,
33 Ap. Hal. et Rehd. et, abeft.
B R. 24 Hal praefigit.: "ec, G X. 25 Hal et Rehd. inferunt: ves.

Ggzggg 2 | GER

$54
XXIV. PouPowrivs libro XXIV. ad Quintum Mu-
cium. Vsrlex inhibet vfucapionem, bona fides poffidenti
nihil prodeft. — $. 1. Interdum, etiam fi non fuerit inchoata
vfücapio a defuncto, procedit heredi eius: veluti fi vitium,
quod obftabat, non ex perfona, fed ex re, purgatum fuerit.
Ex re ?5, vt puta, fi.fifci res effe delierit, aut furtiua, aut
vi poffeffa. , | ! AL
XXV. LrierNNzvs Rvrinvs ?? libro T. Regula-
Sixk poffeffione vfucapio contingere non poteft.
| XXVIL. VrPrAwvs libro XXIX. adSabinum. |.N v w-
QvAM fuperficies fine folo capi longo tempore poteft.
XXVIL Ipgw libro XXXI. ad Sabinum. Cgrsvs

rum,.

libro trigenfimo quarto ?* erraré eos ait, qui exiftimarent.

3?, cuius rei quisque bona fide adeptus fit poffeffionem, pro
fuo vfucapere eum poffe: *? nihil referre, emerit, nec ne,
^* donatum fit, nec ne, fi modo emptum, vel donatum fibi
exiftimauerit: quia neque pro legato, neque pro donato , ne-
que pro dote víucapio valeat ^?, fi nulla donatio, nulla dos,
nullum ^? legatum fit. Idem et in litis aeftimatione placet,
"vt nifi vere quis litis aeftimationem fübierit, vfücapere non
poffit. : H d
XXVIII. Pourouxrivslibro XVII. ad Sabinum.. 51
feruo furiofi vel infantis res tradita fit, vfu per eum.eas per-
fonas capere poffe conftat. ] Db d EE
0. XXIX. InEgw libro XXII. ad Sabinum. . Cv« folus
heres effem, exiftimarem autem, te quoque pro parte here-
dem ^** effe, res hereditarias pro parte tibi tradidi: propius
eft, vt vfu eas capere non poffis: quia nec pro herede vfuca-

pi poteft, quod ab herede *5 poffetfum eft, neque aliam vl- .
lam habes caufam poffidendi: ita tamen hoc ^* verüm eft, fi-

non ex transaCtione id faCtum fuerit. Idem dicimus, fi tu
quoque exiftimes , te heredem . effe: nam hic-quoque poflef-
Íio veri heredis obftabit ^? tibi. . :
—— 0 XXX. Ingw libro XXX. ad Sabinum. REgnv w mix-
tura fa&ta an vfücapionem cuiusque ^? praecedentem inter-
rumpit *?, quaeritur. 'Tria autem genera funt corporum:
vnum, quod continetur vno fpiritu, . et Graece yvwuévoy ??
. vocatur: vt homo, tignum ?*, lapis, et fimilia: alterum,
quod ex contingentibus ?*, hoc eft, 5? pluribus inter fe co-

haerentibus conítat, quod cuvguuévoy 5* vocatur: vt aedifi-

cium , nauis, armarium: tertium, quod ex diftantibus con-
ftat: vt corpora plura non foluta, fed vni nomini fubiecta,
veluti populus, legio, grex. Primum genus ?? vfucapione
quaeítionem non habet: fecundum et tertium habet 56. . $. r.
Labeo ** libris epiftularum ait, fi is, cui ad tegulorum ??
vel columnarum vfucapionem ,decem dies fupereflent, in ae-
dificium eas coniecillet ??, nihilo minus eum vfucapturum,
fi. aedificium poffediffet. Quid ergo in his, quae non quidem
implicantur rebus foli, fed mobilia permanent,,vt in anulo
?? gemma? In quo verum eft, et aurumet gemmam poffide-
ri, et víucapi, cum vtrumque maneat ?* integrum.
De tertio ?? genere corporum videndum eft: rion autem grex
vniuerfus fic capiatur vfu *?, quomodo fingulae res: nec fic,

GEER. . 36 Ap. Hal et Vulg. ex ve,:abfunt. Sunt etiam Flor. expundta,
Sed rede retinüit Taur. BR. | Abfunt etiam a Rehd. GEB. — 37 Hal. LTI-
CINIVS RVFINVS. GER.
qui non legitur, Celíum ad Sabinum fcripliffe. Pato intelligi libros digefto-
run, BR. . Rehd. vt Vulg. GER. 39. Hal. exiffiment. GEB. . 4O0 Vulg.
praefigit: et. Hal. và wibil, anneQit: 4ue. BR. Rehd. vt Flor. GER. 41
Vulg. praefigit: a* ei. RR. Etiam Rehd. GER. 42 Hal et Vulg. valet.
BR. Rehd. vt Flor. G Eg. 43 Rehd. mailumque. GEB. . 44 MHal co-
baeredem. G E B. 45 Hal inferit: vero. GE B. — 46 In Rehd. boc, abelt.
GEP. 47 Taur. obfiaVit. GEB.
49 Hal. interrumpat.
Vulg. ligumm, BR.
vt Vulg. GER. .

48 Hal. et Rehd. euzuscunque vei. G E B.
50 ld eft: vmitum. Yta quoque Hal. GER. 51
52 Hal.addit:fz. Vulg. ex contiuemtibus.BR. Rehd.
553 Hal.et Vulg. praefigunt: ex. BR. — 54. Id eft: conne-

terceffit, ad vfücapionem heredi procedit.

$2

xun. Etita Hal. GER. .

38. Vulg. libro XX XIV. ad Sabinum. At-

^DIGESTORVM LIB. XLL TIT. l.

quomodo cohaerentes: quid ergo eft $*^? Etfi ea natura eius
eft, vt adiecCtionibus corporum maneat: non item 95 tamen

| vniuerfi gregis vlla eft vfucapio : fed fingulorum animalium

ficuti poffeffio, ita et vfucapio: nec fi quid emptum immix-
tum fuerit gregi, augendi eius gratia, idcirco poffeffionis cau-
fa mutabitur ; vt fi reliquus grex. dosminii mel fit, haec quo-
que ouis: fed fingulae füam caufam habebunt, ita vt fi quae
furtiuae erunt, fint quidem ex grege, non tamen vfucapian-
pur | - Pt *
—CXXXI. Pavzrvs libro XXXII. ad Sabinum. . Nv w-
QvAM in vfucapionibus iuris error poffeflori ** prodeít: et
ideo Proculus ait, fi per errorem initio venditionis tutor pu-
pillo auctor fattus fit: vel poft longum tempus venditionis
peractum, vfücapi non polfe: quia iuris error eft 9*. $. r.
Ín vfucapionibus mobilium continuum tempus numeratur.

$- 2. Seruus, licetin libertate moretur, nihil poffidet, nec.
per,eum alius: atquin ** fi nomine alicuius 9?, dum in li- .

bertate moratur , nactus fuerit poffeffionem , adquiret ei, cuius
nomine nactus fuerit.
liari , vel etiam meo nomine quid tenét, vt ego per eum igno-
rans poffideam, vel etiam vfucapiam :, fi is furere coeperit,
donec in eadem canfa res fuerit, intellependum eft, et pof-
feffionem apud me remanere, et v(ücapionem procedere : fic-
uti per dormientes quoque eos idem nobis contingeret. Idem-
que *? in colono et ** inquilino, per quos. poffidemus, di-
cendum eft. — $. 4. Si vi, aut clam, aut precario pofleffio-
nem naétus quis, poftea furere coeperit: et poffeffio et caufa

eadem durat de hoc , quod precario furiofus habet: quemad-

modum interdicto quoque vti poffidetis furiofi nomine re-
C&e experimur eius poffeffionis nomine, quam ante-furorem
per fe, velpoft furorem per alium naCtus eft. $. 5. Vacuum
tempus, quod ante aditam hereditatem, vel poft aditam in-
$. 6. Sidefunctus
emit, heres autem putat eum ex donationis caufa poflediffe:
vfü eum capturum, lulianusait, - . f SOST .
.5 XXXII. PowuPouivs libro XXXIT. ad Sabinum. Sr
fur rem furtiuam a domino emerit, et pro tradita habueritz
definet eam pro furtiua poffidere, et incipiet pro fuo poffide-
re. $. r. Si quisid , quod poffidet, non putat fibi per leges
licere vfuücapere: dicendum eft, etiam fi erret, non procede-
ré tamen eius vfucapionem: vel quia non bona fide videatur
poffüdere, vel quia in iure erranti non . procedat vfucapio.
$. .2. Incertam partem poffidere nemo poteft. deo fi plures
fint in fundo, qui ignorent, quotam quisque partem pojti-
deat: neminem eorum mera fuptilitate poffidere Làbeo fcri-

Now folum bonae fidei emptores, fed et omnes, qui poffident
ex ea caufa, quam vfucapio fequi folet, partum ancillae fur-
tipae vfu füum faciunt: idque ratione iuris introductum ar-
biror: nam ex qua caufa quis ancillam vfucaperet, nifi lex
düodecim Tabularum, vel Atinia obítaret, ex ea caufa necet-
feeft partum vfücapi, *3 Ífi apud eum conceptus, et editus
d. : * eo

. 56 Hal. et Vulg. babent. BR. Rehd. vt Flor. GE£. 57 Vulg.
iuferit: ". BR. 58 . Gothofr. in. nota: tegularum. Fal. 1ta etiam Vulg.
et Florentiae ita fadum. BR. Et ita Rehd. GER. 59 Flor. eft: coieci[fet.
GEB. . 60 Hal. inferit: et. GEB. — G1 Vulg. permaneat. BR. — 62, Rehd.
iaferit: vero. G E B. 63 Hal. et Vulg. vfucapitur. . Sed et Flor. a, expun-
Ga in: capiatur. B R. Kehd. fic capitur vfu, vt nempe Flor. corre&um. G E B.
(4. Ap. Hal. ef? , abeft. GE . 65 Omnes editores habent : smaueat idem,
120n.tamen. BR. Etiam Haloand. Taur, ;Dem , quod íi fequaris, non opus
traiectione quam tamen er Iauchius de Negat. pag. 334. ample&itur. Rehd.
btiam, vt editi. GEB. 66 Rehd. poffefforibus. GE B. — 67 Hal.fit. 68
Hal. atqui. GE B, 69 Vulg. alterius. BR. .. ']O Hal, et Vulg. inferunt:
7V Vulg. inferit; zm. BR. 71 ka. ddem. G&B. . 73 Vulg.
prae-

GE B.

$. 3. Si feruus meus vel filius pecu-

XXXII. Ivrraxvs ?? lib;fö XLIV : Digäfcorum;

55 Hal. et Vulg. inferunt: z. BR. Etiam R ehd. |

|

e let
é T
fiotis
(ciret
inci
rit J
poüäiït
fote
ia
qim €
miino |
pem à
bonor
pdüw
(un.
felitot
pec v
certe.
exift
jncipi
Ti
rii, QU
je(tus !
$n pote
pitür: (
poükük
Dus vt Q
Qpl
tolam.
voleban
fii; 6
YT.
Qitorem
yiibit
jniis
d iein
NU
Vhne
Vitci
eum ]
ele,.
ghis
Tüerit
Qiüllor
hm
(eret:

pdgit:
t D.
H&]. ltf!.!:
$1 Tar,
$3 H
1. B.
MM
$8 il
T. i
GE,
Md if
91 Vg
GE
It &
iA D
Hal. et f
If ex (
diï! Val
ttid f g

i
[
l

m 100
«-nul-"'uu
0
;

'ynnamt
*UCPCLA:.
E

M

Qefe: fit-
u n
"E
b ^^ f
ecanta
emat«
n fes

^
tOrofeft

, LU

iïäiïnt
um af
p l
; nete
t edits

i

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. II : 855

eo tempore fuerit, quo furtitam effe matrem eius ignorabat.
$. r. Quod vulgo refpondetur, ipfum fibi ** caufam poffef-
fionis mutare non poffe:. totiens verum eft, quotiens quis
fciret, fe bona fide *? non poffidere, et lucri faciendi caufa
inciperet poffidere: idque per haec probari poffe: fi quis eme-
rit fundum fciens ab eo, cuius non erat, poffidebit *9 pro
poffeffore: fed fi eundém a domino emerit, incipiet pro em-
ptore poffidere: nec videbitur ** fibi ipfe caufam poffeffionis

mutaffe. Idemque iuris erit, etiam fi a non domino emerit, -

cum exiftimaret eum dominum efle. Idem 79 hic, fi a do-
mino heres inftitutus fuerit, vel bonorum eius ?? poffeffio-
nem acceperit, incipiet fundum pro herede poffidere. Hoc
amplius fi iuftam caufam habuerit exiftimandi, fe heredem vel

.bonorum pofleflorem domino extitifle, fundum pro herede

poffidebit *? , nec caufam 'poffeffionis fibi ** mutare videbitur.
Cum haec igitur ?? recipiantur in eius perfonam ??, qui pof-
feifionem habet: quanto magis in colono recipienda fünt, qui
nec viuo, nec mortuo domino vllam poffeffionem habet? et
certe fi colonus mortuo domino emerit fundum ab eo, qui
exiftimabat fe heredem eius, vel bonorum poffefforem efle:
incipiet pro emptore poffidere. $. 2. Si dominus fundi ho-
1ines armatos venientes exiftimauerit, atque ita ?* profuge-
rit, quamuis nemo eorum ?? fundum ingreffus fuerit, vi de-
jeCtus videtur: fed nihilo minus id praedium, etiam antequam
in poteftate *5 domini redeat, a bonae fidei poffeffore vfuca-
pitur: quia lex Plautia et Tulia ** ea demum vetuit longa
poífeffione capi, quae vi polleffa fuiffent: non etiam ex qui-
bus vi quis deiectus fuiffet. $. 3. Si mihi Titius, a quo fun-
dum petere volebam , pofleffione *? cefferit: vfucapionis caufam
iuftam habebo. Sed et is, a quo ex ftipulatu fundum petere
volebam, cedendo mihi poffeffione, fi (oluendi caufa id fece-
rit: eo ipfo efficiet, vt fundum longo tempore capiam.
$. 4. Qui pignori rem dat, vfucapit, quamdiu res apud cre-
ditorem eít: fi creditor eius pofífeffiónem alii tradiderit, inter-
pellabitur 5? vfüucapio: et quantum ad vfücapionem attinet,
fimilis eft ei, qui quid depotuit, vel commodauit: quos palam
eft definere vfucapere, fi commodata vel depofita res, alii tra-
dita fuerit ab eo, qui commodatum vel depofitum accepit ??.
Plane fi creditor nuda conuentione hypothecam contraxerit,
vfücapere debitor perfeuerabit ?*. — $. 5. Si ?? rem tuam,
cum bona fide poffiderem, pignori tibi dem ignoranti tuam
effe , defino vfucapere: quia non intellegitur quis fuae rei pi-

gnus contrahere. . At fi nuda conuentione pignus contractum

fuerit, nihilo minus vfucapiam: quia ?5 hoc quoque modo
nullum pignus contractum videtur ?^. . 6. Si remi pignori
datam creditoris feruus fübripuerit, cum eam creditor poffi-
deret: non interpellabitur ??- vfucapio debitoris ?9: quia fer-

praefigit: etiami. BR. 74 Taur. fjVi. GEB. 75 Vulg. inferit: ab imi-
120. B R. 76 'Taur. po[fideVit. GER. 77 Taur. videVitwr. GEB. .. 8
Hal.ltem. GEB. — 79 Vulgo: eius, abeft. BR...— 80 Taur. poffideVit. GEB.
$1 Taur. fjiVi. GE B. 82 Vulg. Cwum ergo baec. RR. Etiam Rehd. GERB.
$3 Hai.et Vulg. perfona. BR. Kehd. vt Flor. GER. 84 Vulg. ideo, loco:
;ta. BR. Etiam Rehd. GER.
et Rehd. poteflatem. G E B. 87 Rehd. iulia et plautia. GEB. Etiam Hl
88 Hal et Vulg. hic et paulo poft: poffef/ionem. B R. Et Rehd. GER. $9
"Taur. zuterpella Vitur. G E B. 90 Hal.et Vulg. acceperit. BR. Etiam Rehd.
GE E. 91 Taur. perfeueraVit. Kehd. pevfeueramit, vt Flor, G E B. 92
Rehd. inferit: autem. GEB. — 93 Hal in margine: alias, quamquam. G E.
94 Vulg. videbitur. BR. Etiam Rehd. GEs. 95 Taur. interpellaVitur.

G EB. 96 Taur. deVitoris. GE B. — 97 Vulg. domini fui poffeffionem. B R.

Ita et Rehd. GE x. 98 Rehd. debitoris. .G E B. 99 Vulg. vfaucaptonem.
ERR. Etiam Rehd. GEB. .^ 100 Hal. praefigit: et. — 1 Taur. optineV'itur.
Hal. et Rehd. obtinebit. GEB. "Vt hiita et Vulg. ER. — 2, Vulg. addit: vel
cum ex condu&tione po[fideret. Hal. fequens: wam, non habet. BR. Rehd. ad-
dit: vel fi ex conducto poffideo. nam. GER. 53 Hal. et Vulg. 424fi, loco:
quod fi. BR. ltà et Rehd, GEB. 4 Hal. inferit; et. GEB. — 4 Ap. Hal.

$5 Rehd. inferit: eum. GEB. 86 Hal. |

uus dominum füum poffeffione ?" non fübuertit. Sed et fi
debitoris feruus fubripuerit, quamuis creditor poffidere definat,
tamen debitori ?5 víücapio durat: non fecus, ac fi eam cre-
ditor debitori tradidiflet: nam quantum ad vfucapiones ?? at-
tinet, *9? ferui fübtrahendo res, non faciunt deteriorem do-
minorum condicionem. — Facilius optinebitur *, fi precario pof-
fidente debitore, feruus eius fübripuerit: ? nam conduéctio
idem praeftat, quod fi ? apud creditorem res effet: poffidet
enim * hoc cafü creditor. Sed et?Íi vtrumque intercefflerit,
et precarii rogatio et conductio: intellegitur creditor poffide-
re: et precarii rogatio non in hoc interponitur, vt debitor
poffeffionem habeat, fed vt ei tenere 9 rem liceat. |
. XXXIV. ArrENvs Vanvs libro L Digeftorum
a Paulo epitomatorum. Srferuus infciente domino rem pe-

culiarem vendidiffet, emptorem vfucapere poffe.

OXXXV. Ivrriawvs libro IIL. ad Vrfeium. Ferocem.
$1 homo cuius vfüsfructus legatus erat,.ab herede numquam
poffeffus, fubreptus fuiffet: quaefitum eft, quia heres furti
aCtionem non haberet, an vfücapi poffit? Sabinus refpondit,
nullam eius rei vfücapionem effe, cuius nomine furti agi pof-
fet.^: agere autem furti eum , qui frui deberet, poffe 9. Quod
fi ? accipiendum eft, vt fructuarius poterit *? vti früi: aliter
enim homo in caufa ** non perduceretur: fed fi vtenti iam
et fruenti abductus homo. fuerit, non folum ipfe, fed etiam
heres furti agere poterit. [
XXXVI. GaArvs *? libro IT. Rerum cottidianarum,

fiue aureorum. Po'Esrm pluribus modis accidere, vt quis

rem alienam aliquo *? errore deceptus tamquam füam vendat
forte aut donet: et ob id a bonae fidei poffeffore res vfuca-
pi poífit: veluti fi heres rern defuntto commodatam aut 1lo-

. catam , vel apud eum depofitam , exiftimans hereditariam effe,

alienauerit. $. r. Item fi quis aliqua exiftimatione deceptus,

.crediderit ad fe hereditatem pertinere , quae ad eum non per- .

tineat, et rem hereditariam alienauerit: aut fi is, ad quem

. vfusfructus ancillae pertinet, partum eius ** exiftimans füum:

effe, quia et fetus pecudum *? ad fruCtuarium pertinet, alie-
nauerit : : ! s
XXXVII. Ipngw libro II. Infitutionum. FvnTvw
non committitur *5: furtum enim fíine affe&ctu furandi non-
committitur. . $. 1. Fundi quoque alieni poteft aliquis fine
vi nancifci pofleffionem: quae vel ex neglegentia domini vacet,
vel quia dominus fine fucceflore decefferit, vel longo tempo-
re afuerit. í |
XXXVIIL IpEw libro II. Rerum cottidianarum fiue:
aureorum. Qvaw ** rem ipfe quidem non poteft vfucape-
re: quia intellegit alienum fe poífidere, et ob id mala fide

poffidet: fed fi alii bona fide accipienti tradiderit , poterit is

^ vius

et Vulg. et, abeft. pBR. In Rehd. adeft. GER. 6 Hal. et Rehd. retinere.
G E B. 7 Scriptum erat: poffe, correctum in: pofft, deleta e. Et ita Hal-
et Vulg. re&ius Taur. BR. Rehd. poffit, vt ifi. GEB. 8 Hal. qui frai
