* VWIL Ip&w libo Xlad Edictum. Mziwonrsvs vi-
KXj gintiquinque annis fabugnïtur per ip integrum reihtutlon?'m,
4. nonfolum cum de bonis eorum aliquid minuitur, fed etiam
' um interfit ipforum litibus et fumptibus non vexari.
| VII. Ingw libro XI. ad EdiCctum. — Ai1T Praetor 5T7,
& GESTVM ESSE DICETVR., (1rkesT VM flc accipimus, qua-

litergga 1ter |
E IT .Q*äl. Proinde ?? fi emit aliquid, fi vendidit, f1 focie-

coÉ tatem COUL 795, fi mutuam pecuniam accepit, et captus eft: ei
fuccurretur. $. 2. Sed et|fijei pecunia à debitore paterno,fo-
4.R. luta fit, vel proprio, et hanc perdidit: dicendum elt ei fuübue-
4 niri,quafi geftum fit cum eo. . Et ideo fi minor conueniat de-
bitorem, ad/fibere debet curatores ??, vt ei foluatur pecunia:
|/,, ceterum non ei compelletur $3 foluere. Sed hodie folet pe-
"Vv yng,, cunia in dedem ?? deponi, vtiPomponius libro vicenfimo octa-

| i**'*;""7&)414//, uo fcribit, ne vel debitor vltra vfurisoneretur, vel creditormi-

nor perdat pecuniam: aut curatoribus folui, fi funt. * Permit-
mes£: titur etiam ex conftitutione Principum, debitori, compellere

- 4 aduleícentem $? ad petendos fibi curatores. Quid tamen fi

Fé8 x

fenfit. GEB. —— 44 Vulg. fic. & R, 45 Áp. Hal. cwm poffet, abíunt. GER.
46 Hal. tamen, loco cum. GESB. — 47 Taur. anteMinor, GER. 48 Vulg.
commiferit. B R. 49 Vulg. commi[fa. B& 5o Vulg. cum im vem ei mo-
vaft. BR&. — $1 Vulgo praemittunt Ouod cum minori XXV. aunis natu.. BR.
92, Vulg. qualitercumqgue. BR. 33 Hal. contractum. GE B. 54 . Hal. con-
*tigerit. Vulg. contimgat. BR. 55 Hal. inferit et. GEB. 56 'Yaur. coft.
GE B. 57 Hal. et Vulg. omnes curatorem, videlicet ob fequens pronomen
fingularis numeri. Sed quidni potius fcribamus: curatores vt eis foluatur, ge-
minata litera prima in foluatur. Neque offendat enallage numeri, Óta enim
mox iterum coinpellere adulefcentem ad petendos fibi cuvatores. B R. 58 kal.
et Vulg. compellitur. BR. 59 Vulgo inferunt facram. — Bafil. 2» ved. BR.
60. Hal. et Vulg. adolefcentes. 5 R. 61 Allegans eft debitor, aperte l?afil. E:
92 xo4 üweioAoyolutvoc duTiy Ó Mosucwo dQhAwmm Üyryy. B R. 62, Hal. in mar-
gine alias, in rem. GERB. 63 Ap. Hal. autem, abeft. GEB. 64. Hal. et
Vulg. praefigunt am. BR. 65 Vulg. addit effe. B R. 66 Gothofr. in no-

ta al captus, 4l deceptus. T2 captus, etiam habent MSS. quae contuli, nif
quod S. Cruc. olim cum archetypo faciebat, Contius probat Florentinam, et
accipi pro capi fumi contendit. Poffet refcribi bic ita acceptus efh, vel traiici-
endo.literas bicce captas efl. — Klal. et Vulg. captus cfh, vt MSS. BR. S:d et

52: fiue contractus; ?? fit, fiue quid aliud con(ü£

Praetor decernat foluendam pecuniam minori fine curatoribus, f*e e*: »ner

etfoluerit? anpoffit effe (ecurus, dubitari poteft. Puto autem,. /^ «« ——
fi üïä?ï'äïö ytäïfo?ää eiie, compulfus fit ad folutionem, nihil ex

ei imputandum: nifi forte, quafi aduerfus iniuriam appellandum
quisei putet. Sed credo Praetorem, hunc minorem inintegrum |
reftitui volentem, auditurum non effe. $. 3. Nonfolumautem C €x- 9v«
in his eiþ'uccurritur, fed etiam Jin| interuentionibus: vtputa fi .LIA*JT Ll dz;ä/a
fideiufforio|nominefe vel ?? rem fuam obligaiit. Pomponius —, A :
autem ? videtur adquiefcere diftinguentibus, $* arbiter adf ,,f4 Lf4A
fideiuffores probandos conftitutus eumjprobauit, an vero ipfe LL LÀ f;æ, :
aduerfarius ? Mihi autem, femper fuccurrendum «9$&. videtur, fi :
minor fit, et fe circumuentum doceat. $. 4. Sed et in iu-
diciis fubuenitur: /fiue dum agit|fiue dum conueritur, ca-
ptusfit. $. 5. Sed et fi hereditatem minor adiit minus lucro-
fam, fuccurritur ei, yt [fe| poffit abftinere: nam et hic acce-
ptus $? eft. Idem/&tiin bonorum poffeffione, ivel alia fuccet- gf-"tf

-

Lt

hone.j Non folum autemifilius, qui fe mifcuit 97 paternaehe- j M.

reditati, fed et fi aliquis fit ex neceflariis minor annis, fimili 99 |
modo reftitutionem impetrabit: veluti fi feruus fit cum liber- 7 2&65«.
tate inftitutus: dicendum enim erit, fi fe mifcuit, poffe ei fub-
ueniri detatis beneficio, vt habeat bonorum fuorum feparatio-
nem. Plane, qui poft aditam hereditatem reftituitur, debet
praeftare, fi quidjex hereditate in rem eius peruenit, nec periit per
Ketatis inbecillitatem. $. 6. Hodie, certo iure vtimur, vt a?« |
et in lucro minoribus füccurratur. IJ/S. 7. ?? Pomponius jquo- M/ 7.« (v |
quelllibro vicenfimo oétauo fcribit, et fi fine dolo 7? cuius- L-ïäilf( XXAtl.
quam legatum repudiauerit vel in optionis legato captus fit, ^ — / — —— ———
durm 'ele t*?aä'eriorem 7*, vel fi duas res promifzfit, illam aut
illam *?, et pretiofiorem dederit, B'eþ.ääfubueniri: leufubue- L4 $$ .
niendum eft *?, $. 8. Qujefitum eft, ex eo, quod in lucro //,
quoque minoribus fubueniendum dicitur, fi res eius venierit, ;
et exiftat, ; quil plus liceatur, an in integrum propter lucrum 1 Je£4 1.
reftituendus fit? et cotidie Praetores eos reftitnunt, vt rur-
fum admittatur licitatio. Idem faciunt et *^ in his rebus, : j
quae feruari ei$ debg—ï&". Quod circumfpecte erit faciendum. fc^ek:;€ —4 «X 3
Ceterum nemo accedgt ad emptionem rerum pupillarium, nee — s« |
fi bona fide dittraffantur. Et déftricte ?5 probandum eít, in |
rebus, quae/fortuitis cafibus ** fubieCtae funt, non effe mino- — J7t-
ri aduerfus emptorem fuccurrendum: nifi hut fordes,| aut eui- / / 7-
dens gratia tutorum fiue curatorum doceatur. $. 9. Reftitu- !
tus autem, cum ?? fe hereditati mifceat, vel eam adeat quam f«e0 £.
repudiauit, rurfus reftitui poterit vt fe abítineat: et hoc pf re-

.fcriptum et refponfum eft. $. ro. Sedquod Papinianuslibro fe- ,.

cundo Refponforum ait, minori fubftitutum feruum neceffari-
um, repudiante quidem hereditatem minore, neceffarium fore:
et, fi fuerit reftitutus minor, liberum nihilominus gmanere ?? :
fi autem prius minor adiit hereditatem, mox abftentus eft, fub-
ftitutum pupillo feruum cum libertate, non poffe heredem ex-

c?ä bE J »uw 7t.

iítere,
Sc. Gentilis defendit Flor. J. Parerg. 30. oþc loci Luciliani a Nonio feruati, ^m *e&
Ceterum MSS.,quae hgbent captus funTVat'. I. III. Barb. Pal. I. Treuif. Bynkersh. /fd 0.
GEBR. . 67 Vulg. iwmmifcuit, hic et paulo poft. BR. | 68 Taur. anmui-
Similii GEB. 69 Hal. praefigit Et, fequenti 4404ué, negle&o. GER. B :
7o Vulg. addit salo. BR. 7 Í[Legimus deteriorem rem, voce de induftria aJ ( L u 4 3

librario praetermiffa,tanquam effet fyllaba mendofe repwetit'd. BR. Immo vt more fo- [&(emm lt At
lito compendium faceret deterio REM. G EB. — '72 Eatül. 4 $m2 &xagdoregiruov xoc-
wucav $vov x onatov 9 bixéruv. ant fub alternatione (hoc eft, alterna conditione) debens
puta aurum . vel feruum.. émapdoregitew eft in ancipiti effe, in vtramque partem
vergere, mediam naturam habere. BR. — 73 Ap. Hal. et ].ubuem'ent?um efl, abfunt.
GEB. 74 Vulgo et, abeft. BR. 75 Vide, fi lubet, Gu.ll. Ranchinum 41, Var.
Led. $. GEB. 76 Hal et Vulg. diflride. BR. "77 Bafil. vvxoro& Q3e08. fortui-
tae corruptioni. BR. '78 Hal, et Vulg. vt fe bereditati mifceat, vel, immifceat,
et ille mox vel vt eam adeat, — Florentina re&te fe habet, nimirum reftitutus erat
hic minor, non vt hereditati fe miíceret, aut eam adiret, fed vt aditam repudia-
ret, repudiauit autem. — Cum. igitur denuo fe bereditati mifceat vel eam. adeat,
quam vepudiauit, quaeritur, aw. raur[us reflitui poterit, vt fe abfiiueat ? Nec aliud vo-
lunt Graeci in Balll. Repudiaus, aiunt, iminor et poft reflitutionem adiens, potefé de-
nuo veflitui, vt repudiet ; imale haec tranftulitFabrotus. B R. — 79 Hal. manere, GER.

b 3 $o

COA À

—

P '

]

$o

iftere, neque liberum elfe: non per omnia verum eft. Nam fi
non eft foluendo hereditas, abftinente fe herede, et Diuus Pius
. refcripfit, et Imperator notter, et quidem in extraneo pupillo,
' locum fóre neceffariofubftituto. Et quod ait LIBERVM:.MA-
NERE; tale eft, quafi non * et * 9? héfes máneat, cum pu-
pillus impetrat reftitutionem, pofteaquam abftentus eft: cum
enim pupillus heres non fiat, fed vtiles aCctiones habeat, fine
dubio heres manebit, qui femel extitit. $. rr. Item fi non
prouocauit intra diem **, fübuenitur $?, vt prouocet: finge
enim hoc defiderare. $. 12. Item et injeremodiciis ei fübue-
uitur. Conftat autem omnis zetakis hominibus reftaurationem

Uj ferémodicii praeüaqufl fe doceant ex lufta caufa flïagxiffe.
' 5 €X . €

. S.kqäd'ef*'-/; :

PU

ywieMAM MiwOmR, etiam fi quafi contumax condendifitus fit, in inte-
Iu grum reftitutionis auxilium. implorabit. | !

IX. VrnprANvs libro XI. ad Edi&um. Sr rex cau-
HMWRM & fa iudicati pigngra minoris capta fint, et diftra&a: mox refti-
" J)f //wf tutus fit aduerfus fententiam Praefidis, , vel procuratoris Cdefa-
: /"v ^ — ris: videndum ??, an ezfeü'ocam debeant, quáe diftracta funt:
^ fit.d Mï(""' nam illud certum eft, pecuniam ex caufa iudicati folutam el
3? [Z) 84. fed 95 intereft ipfius, corpora potius Kabe-

a. reftituendym 1
re, et puto interdumlp
fit minoris.
fi vltra vires patrimonii, vel totum patrimonium circumícri-
ptaindotem dedit. $.2. Nuncvidendum minoribus 86 vtrum
in contractibus captis dumtaxat fübueniatüf, an etiam delin-
quentibus: vtputa ?* dolo(aliquid minor fecit in re depofita,

€

n * . FE
ermittendum, id eft, fi grande damnum

L.I ff?

fübueniri: nec hic itaque fübuenietur. * Nam et fi furtum
fecit: vel daminum iniuria dedit: non éi fubuenietur * df
Sed fi, cum ex damho dato confiteri poffit, ne dupli teneatur,
1 maluit negare: in hoc ibïumä?e&ituendus fit ?*?, vt pro con-
Ls fello habeatur. Ergo etíi potuit pro fure ?? damnum deci-
E. dere magis quam actionem dupli vel quadrupli pati, ei fubue-
E i;« nietur. S$.3. Si mulier, cum culpa diuertiffet ?f, velit fibi
U* — fubueniri: vel fi maritus: [putojreftitutionem non habendam:
L. 1H£. eft enim delictum non modicüm: nam /e,/ ?2 fi adulterijum mi-
j &f. gg&gommiüt ei non fqäüenï&ur. ; $. 4. iIPapinianus L
maior ahfiis minor[vigintiquinque ?^, fe in feruitu-

"
O UT

delab l o

b / TY.
E M?*;üntl/)

L 4j x XKimaiarla-

ter per mosium obie&ion'i-s. Hal. tamen et Vulg. inferunt fj deleto fequenti et.
Ímmo hoc ita corruptum inuenerunt in MSS. B. 86 Vulgo wunc n mi-
novibus videndum efl. BR. $7 Halinferit fí. GEB. . 88 Haec in Ora ar-

vt videtur, corre&ore. Poífet alias videri explicatio voU m delictis, de quo.
'Taur. vt puto, dubitauit. Verum adfunt ifta etiam in Bafilicis. BR. — 89 Hal.
et Vulg. eff. BR. 9o Hal. farto. GEB. * 91 De marito Bafil, à ««2 ja-
Suuíay Qdiatevx3ei. BR. — Hal. dinortiffet. GE B. 92 Ap. Hal. et, abeit. GE B.
95 Hal. Pemponius. GEB. , 94 Vulg. inuertit: Si winor annis XXV. maior
autem XX, Hal. Flor. fequitur, nifi quod poft srmor, 3. autem. adícifcat. B R.
95 Ap. Hal. ;d efl, fi pretium participatus efl, abfunt. GEB, 96 Hal, et, lo-
co fed. GER. 97 Hal.et Vulg. uos. 8R. —— 98 Commiflum Vedigaiis in
Bafil. dicitur: xAez]oreAv4ua, voce infolenti. BR. 9 Hal. et Vulg. alzo-
quin, Florentinae ceterwm idem valet, quod ceteroquim. .E nouem MSS. quin-
que habent alioquim. Sextus Treuif, in eum modum corre&us . eft. Tres cum
" Flor. faciunt, BR. — Nempe Barb. Vat. II. Magl.;4lioguin habent: Vat. lL. Pal,
/r /( *** X, S. Cruc, Bynkersh.1G E B. '1ioo Hal Fevum de dolo vtilis aclio. Wulg.
b Verum vel de dolo vel vtilis i h adie. : fimpliciter: 5 s
olo. is im fa&tum adio. Bafil fimpliciter: 5 759 5620v
.Qyuy7. BR. '

pv

DIGESTORVM . LIB. V. TIT.

VIII. He& MoGENIANYS libro T. Iuris Epigämäi'um. |

$. 1. In dotis quoque modo muülieri fubuenitur, -

6:/ . vel commodata, vel alias in contractu: an ei fuübueniaturzífi :
J/ef, nibilad eum peruenit ?j Et- placet, in deliCctis minoribus non.

77 a5l5

tem venire patiatur, id eft, fi pretium participatus eft 2* , HOl

lawewe XXV. folere -rfePcitrLu': fed!?9 hoc merito: quoniam res nec ?? capit
À. a. reftitutionem, cum ftatum mutat, $. 5. 51 in commiffum in-
TT u Lf |
—-Lff' h ?; ff)t $o Hal. hoc et vertit in etiai. GEB. 81 Bafil iwrgoSécuuc. intra. praeffitu-
( tWin texnpw$. BOR.O — 82 Hal. et Vqlg. addunt ez; BR. — 85 Vulg. addit eff. 5 R.
p* jaüit $4 Hal. et Vmg. re]lzt-uend(m'z. .Et ita etiam Florentiae eft mutatum, quam mutatio-
; nem Taur.iure neglexit, prae fcriptura, quae ibidem diu obünuit. BR. — 85 Elegan-

chetypi adfcripta funt, a manu antiqua, an etiam coaeua? certe ab ordinario,

. 13 Hal. competiit, dicendum efl. GER.

. uis idem et habeat AAetrii nomen p. $19. ?. 4, et $09. T. 6. BR.

( Vulg.ihferit fürti, 'Gráeci in Hunc modum: 72 vsg? xAotis .

LV.

cidiffe veCtigalis ?9 dicatur, erit in integrum reftitutio. Quod

- fic erit accipiendum, fi non dolus ipforum interueniat: icete- ( «

que minoriL!fubue,niri impoffibile eft. — 4 radtert
X. Pavrvs libro XI. ad Edictum. Nzsix ex magna
caufa hoc a Principe fuerit confecutus. A. ppate, m* X 5: f
XI. VrPrANvs libro[XL/ ad Edictum. ^ Venvw vel
de dolo, vel vtilis. *?? aCtio erit in id quod minoris interfuit,
non manumitti: proinde quigguid hic haberet, fi non manu-
mififfet, id ei nünc praeftabitur. Sed etinomine earum rdrum T
quas dominicas feruus manumiffus fupprimebat, competunüæv*äd&t*""
aduerfus eum a€fiones ad ex)rfibendum, et furti, et * condi- EWE —
ütio: videlicet quoniam ^ et manumiífus eas contreCtabat.UJ4 — .
Ceterum ex delicto in feruituteyü 3 facto, domino aduerfüseum ^

|99. ceffabit reftitutio. $. 6. Aduerfus lipertatem quo-

poft libertatem aCtio non icompetit; Et hoc refcripto, Diui L lol
Seueri continetur. $. r. Quid 4, fi misó£ Vigin ænïïg*bü*ïnäfïä*a Af M.

nis, maior ? vig inti, hác lege vendiderit 5, vt manumittatur? XX
ideo propofui maiorem * viginti, quoniam ? et|Scaeuola fcri- X 2*
bit libro S.ää;tgägämo ? ïiuae&ionum: et magis eft, vt fen.;lSiJ*) ol:
tentia conftitutionis Diui Marcilad Aufidium Victorinum, hunc, EBA-.
id eft. *?, minorem ygäfgg annis ** non L&Jmple&atur: qua- -
re videndum;;an maiori gæg annis fubueniatur? et, fi qui- .
dem ante defideret, quam libertas competat, audietur *?: fix ie C0
vero poftea, non poffit. Item quéeri poteft, fi is, qui emit hac
lege, minor fit, an reftitui poffit? Et fi quidem nondum libér- :
tas competit,(eridjdicendum I3, poffe ei fübueniri: fif verociterT I
pofteaquam dies venit, voluntas maioris venditoris libertatem ij vep
imponit *^. $.2. Ex facto qudefitum eft: adülef(jenïcgþ qui..l,jxm.-
dam acceperant curatorem Saluianum quendam nomine: hic,/J»(z-^
cum curam adminiftraffet, *5 beneficio Principis Vrbik;»a»mjpro-ux-,/,,:umm

fY com.

^ -

curationem erat *6 adeptus, et **-apud Praetorem fe a cura ^*
adülefcentium excufauerat, abfentibus eis: adülefcentes adie-
rant Praetorem, defiderantes in integrum aduerfus eum refti-
tui, quod effet contra conftitutiones excufatus: cum enim 7$
fufceptam tutelam non alii foleant deponere, quam qui trans
mare Reipüblicae caüfa abfunt, vel hij qui circa Principemfunt — —
occupati, vt in Confilia'ri Mehnandri lA.rriiäï9 perfona eft 794« L
indultum, meruiffet autem Saluianus excufationem , ad(üle- Lvettt
fcentes, quaü?apti', in integruim reftitui a Praetore defideraue-
rant ?!: Aétrius ?? Seuerus, quia dubitabat, ad Imperatorem

£m.

-Sgggggmretlulit: ad quam confultationem fuccefforc?? eius
uenbfl)t'd

Benidio ^^ Quieto refcripfit, nullas partes effe Praetoris: ne-
que enim contraCtum proponi cum minore annis vigintiquin- 3^X »
que:| fed Principas; ^* interuenire, et reducere hunc ad jadmi-
odl 4mn rcosucn aol niftra-
& TÜ ÜvTAOUV xof TL RTO TOU 'xhaärävrog; ?97':'? QayeQécts TOU eocyuuToc. BR.
2 Vulg. quando. male Bafil. àe quazQ4v &vrà. BR. . 58 Hal et Vulg. ferai-
tute. BR. 4 Vulg. Quod fi, ez ita Yreuif. et Bynkersh.[TGEB. —— 5 Vulg. ll 1.
inferit tamem. BR. —— 6 Vulg. vendidiffet ferumm. 3 R. Erat autem Flor.;&/;;—f fJ
maior additae poftea ewi. —Sed cum ftatim corre&torem büius mutationis poee / P L
niteret, recentem corre&ionem quafi fpongia abíterfi. Nos autem eius poeni- ; :
tentiam fequi mallemus, quam correctionem, quod fecit Taurell . Elegantius
di&ionem maior ex facto repetere, fed vunc interpungendum: propofur, mhai0T
viginti, quoniam etc. B R. 8 Hal et Vulg. inferunt fic. 8R. — 9 Vulg. lib.
XIII. BR. — YO Ap. Hal. id efl, abíunt. GEB. II Ap. Hal. viginti an-
"is, abfunt. Vid. Gouean. . Led. 15. GE B. 12 Hal audiatur. GE B.
14 Vulg. ex poteffate con[Hitutionis,
I6 Hal. effet.

gloffa ex praecedentibus. BR. 15 Hal. praefigit et. GEB. -

GE E. 17 Ap. Hal. et; hic ábeft. GES. — 18 Ap. Hal. emzm, abeft. GE s.
19 Vulg. Avri, abeft. p R. 20 Hal. effet. GEB. 21 Haec verba: qme-
vuiffet — — defiderauerzmt, ap. Hal. abfunt. GE. 22 Hal Arrius,

et in margine: alias, Detrius, alias, Demetrzus. Vulg. Decius, Forte per
metathefin quis fcriberet et Zirius fiue Arrius. ^ Gruter. p. 709. mum. 2. quam-
thofr. in nota: fucceiï'or; eius, Haloand, Ypfe Taur. in Adnot. mauult faccefforz,
et hoc re&tius videtur. Subíedit nempe 7 finalis in fequente e. BR. — Ver-
ba Taurellu ümt--: . Succeffor. fic in Pamd. vettius autem videtur fuccefforz,
GEE. .24 Hal Fentidi Vwulg. Vindio. RR, 25 Mal principem. GEB.
26

u

r
lu)

neurt

lj WP

A

Ín.

, I
i

|/fi
I

u

^
f|
V'V'nwu

DIGESTORVM. LIB. 1X TIT. - 1V,

niftrationem, qui perperam effet a Praetore ?9 excufatus.
ficeueo 9 9. Sciendum eft autem, non affim minoribus fübueniri, fed
pon . Füuf ita, fi capti eff xf'gwh'r st Item *
( l, C9018 cqgmtg, Lcapti eiie pfoponantur ^'.- ,S. 4. Item
L i14,,non reftituetur, qui fobrie rem fuam adminiftrans| occafione
10f damni non inconfulte accidentis, fed fato, velit reftitui: nec
v5 4 enim euentus damhi reftitutionem indulget, fed inconfulta fa-
fu*w cilitas: et ita ét Pomponius libro vicenfito octauo ?? fcri-
Ut, €- pfit. Vnde Marcellus apud Iulianum notat, fi. minor fibifer-
00 KKVl Ym . neceffarium comparauerit, mox decefferit, non debere
Li5 .eum reftitui: neque enim captus eft emendo fibi rem perne-
fcoft ceffariam. ??, licet mortalem. $. 5. Si locupleti heres exti-
&« tit, et fübito hereditas lapfa ?* fit, puta praedia fuerunt, quae
fz&& cllafmate perierunt, infulde exuftde funt, ferui fugerunt, autde-
p/, cetferunt, Iulianus quidem libro quadragejtimo fexto fic loqui-
. tur, quafi poffit minor in integrum reftitui. Marcellus autem
| . apud Tulianum notat, ceflare in integrum reftitutionem: ne-
meect que enim aetatis lubrico captus eft ?? adeundo locupletem|he-
if Feditatem:[ ct quod fato contiygit, cuiuis patrifamilias, quam-

r *1* * f(* €- *
—pá uis diligentiffimo, pofftf?? contingere. Sed haec res adfer-

$« repoteit reftitutionem minori, fi adiit hereditatem, in quà res

££., erant multée mortales, vel praedia vrbana ?*, zes autem alie-

Qf 9Nm preues quod non pgïüfpemt poffe euenire, vt demorian- -

tur ?? mancipia, praedia rüant: vel quod non cito diftraxerit
hdec, qude multis cafibus obnoxia fünt. S. 6. Item qu&eritur,
fi minor aduerfüs minorem reftitui delfiderat, an fit audiendus?
Et Pomponius fimpliciter fcribit, non reftituendum. — Puto au-
tem infpiciendum a Praetore, quis captus fit: proinde fi ambo
capti fünt, verbi gratia minor minori pecuniam dedit, et ille
perdidit: melior eft caufa fecundum Pomponium eius qui acce-
pit, et vel dilapidauit ?9, vel perdidit. $. 7. Plane fi minor
annis cum filiofamilias maiore contraxerit: et Iulianus libro
p guarto, Digeftorum , et Marcellus libro fecundo Digeftorum
— Ícribit, poíle in integrum reftitui: vt magis aetatis ratio, quam
Senatusconfulti habeatur. ; 7) . |
Don AL . Garvs librogg/ ad Ed:ctum prouinciale. — S1
.A.PV;S minorem mulier pro alio intercefferit, non eft ei actio
in mulierem danda, fed perinde atque ceteri, per exceptionem
fuffimoueri debet: fcilicet, quia communi iure in priorem de-
bitorem ei a€fio reftituitur. Hjec, fi foluendo fit prior debi-
tor: alioquin mulier non vtetur Senatusconfulti auxilio,
— A AIII. VrPraAwvs libro XI. ad Edictum. Iw cAvsAE
cognitione verfabitur, vtrum foli ei fuccurrendum fit, an etiam
hi$, qui pro eo obligati funt: vtputa fideiufforibus. Itaque fi
cum fcirem minorem, et ei fidem non, haberem, tu. fideiufferis
d; pro eo, non eft fequum, fideiufforiiin lhece(;ïmegm fubueniri :

fed potius ipfi deneganda erit mandati aCtio. IIn fumma, per-
pendendum eritjPraetori, cui potius fubueniat, vtrum credito-
ri, an fideiuffori; nam minor captus neutri tenebitur. Faci-
lius in inandatore dicendum erit, non debere ei fübuenire ?7:
hic enim velut aäfirmator fuit et fuafor, vt cum minore con-
g?aþ(eretur. Vnde tractari poteft, minor in integrum reftitu-
S tionem vtrum aduerfus creditorem, an et aduerfus fideiuflo-
fic&.drem iniplorare debeat? Etputo tutius aduerfus v

r

(q:)d)f

Cs
lÀ w
"N

Qu

E

v
fa eniny ?? «ognita, et praefentibus aduerfariis, f er |
codéstvr dfinp ii rettitul
. corntui: defint, "Mf integhifa, reftitutiones perpendendae
LI funt. $. r. Interdum autem reftifütioJetjih rem datur minori,

id eft, aduerfus rei eius poffefforem, licet cum eo non fit con-

26 Hal. per praetorem. GEB. — 27 Vulg. probenutur. BR. — 28 Hal. ;ta. GE B.
29 Vulg. kb. XXVII. BR. 30 Hal. zece(fariam. GE B. 31 Bafil £ua-
&3», deminuta fit. BR. 32 Hal captmm effe. GEB. — 33 Hal. poffe. Vulg.
Et hoc modo Barb. Treuif, Bynkersh.TGE B. . 34 Hal. et Vulg.
ddunt raznofa. BR. 35 Vulg. emoriantur. BR. 46 'Taur. dilaprda Bit.
G E B. 37 Hal. et Vulg. fubueniri. B R. 38 Hal. antem, loco enim. G E B.
59 Goucanus [;b. [. Le&. c, :3. putat pofitum pro mif. Sed nos ordinariam
interpretationem amplecümur. lta et Graeci: » voU évavríou mQomeTÓG &-oMu-
vravoyévov, vel aduer[ario temere deficiente. BR. 40 Hal. vendiderit, et mox
tradiderit, ex rurfus alienauerit. GEB. 41 Hal. et, loco fi, GEB.

r ?flen fs

42 |

I|heredi, et haec defuncto hereggzlheïbdi eiüs cauiffet, (fe] refti-

8I
tractum: vtputa rem a minore emifti, as alii vendidifti: poteft 77
defiderare interdum aduerfus poffefforéin reftitui, ne rem fuam
perd.a-t, Vgl recfua careat: et hoc vel cognitione Praetoria, vel
rgf'cx a.ahenatione, dato in rem iudicio. Pomponius/quoque- xX///
hþrp yl.cgn.üm ,..th,,a:gg ícribit, Labeonem exjffrimaffe, fi minor W f(
vigintiquinque annis fundum vendidit 4^9, et tradidit, fj ^* E
u b.

emptor ruríus jeunralienauit, fiquidem emptor fequens fcjt rem
ita geftam, reftitutionem aduerfus eum faciendam: fi ienorauit
et prior emptor foluendo effet,!non effe faciendam:büyf verc; Ab tqtaag,
non.egsg folitendo, 3équius/effe minori fuccurri etiamsjaduer- / J t a o o
fus.ig tem: quamuis bona fide emptor[ett ^?. m

con d MIV. PAvrYS libro XI.ad Edictum. Praxx quam-
diu Is, qui a minore rem ^? accepit, aut dheres eiusAdoneus L4/f.

fit, rgiþjl ]nqui/con&ituendum eft in eum, qui rem bona fide cf u7 7 N
" emerit **: idque ^** et Pomponius fcribit 45, | ]W-"*'"f*"tf[
AV.,Gaivs libro IV. ad Edictum prouinciale Skp — 99«

v 21 reftitutio datur, potterioremptor reuerti adauctorem fuum
poterit. Per plures quoque períonas fi emptio arnbulauerit
idem iuris erit. | i
XVL. VrPriaxvs lib XI ad Edi&tum. Iw cav-
SAE cogm&one etiam hoc verfabitur, num forte alia ^? at(fio .
poffit competere citra in integrum reftituionem, Nam fi com- . — -
muni :aum.ho, et mero iure munitus fit, non debet ei tribui ex- Jeex D
traordinarium auxilium: vtputa ^? cum pupillo contra&tum |
eft fine tutoris auctoritate, nec locupletior faétus ef. - $. L. Avleeaor
Iteïn 47 relatun? eft apud Labeonem, fi minor circumferiptus v
foggetatem c«i'erl.t, vel ?? etiam donationis caufa, nullam effe
focietatem, nec inter maiores quidem: et ideo ceffare porreisi.//t
Praetoris. ldem et Ofilius refpondit: fatis enim ipfo iure mu-
nitus eft. $. 2. Pomponiusquoque refert libro vicenfimo ofta- jt/f XXLIM
uo, cum quidam heres rogatus effet fratris filiaejcomiplures res. *j x
dare ea condicione, vt, [fifine liberis deceíliffet, reftitueret^eas?LL(4. 5 64
— 54. Q f*,
Sed L kere.
cau- L1.6t

tuturam: Ariftonem putafíe in 1integrum reftituendam.
[et(illud Pomponius adicit, quod potuit incerti condici haec
?*tjo, etiam a maiore: non enim ipfo iure 5*, fed per condi- I
Gionem munitug eft ??. $. 3. Et generaliter probandum eft, c c H** ^*^-
vbi contractus non valet, pro certo Praetorem f& nón debére| — X i.
interponere. $. 4. Idem Pomponius ait, in pretio emptionis |
et venditionis naturaliter licere contrahentibus fe circumueni-

re. E.S; 5. Nunc videndumjqui in integrum reftituere poffunt. L ejt
Et tam Praefectus Vrbi *quam alii magiftratus pro iurisdictio- j ZPA'..
ne fua rettituere in integrum poffunt, tam in aliis ?3 caufis, 2e ém: éwevz,
quam. contra fententiam fuam. | P
; XVIL HfKwoGENrANvs libro T. Iuris Epitoma- U,,l- zTmsnm L.I.
rim ?^. PmnaAkEFECTI etiam praetorio ex fua fententia in.,77, 7 ,5f

iptegrjum p.oiï'unt reftituere, quamuis appellari ab his non pot- .
tit. Haec idcirco tam varie, quia appellatio quidem, iniquita- :
i&is fententiae querelfam , in integrum vero reftitutio erroris [ ] ^.*«
proprii veniae petitionem, vel aduerfarii circumuenfionis alle-
gationem continet. |
XVIIT. VrPrANvs libroXT. adEdiCctum. 5^ Mrwon
autem magiftratus contra fententiam, maiorum non reftituet.
$.. 1. Sin ?? autem Princeps fententiam dixit, perrago folet
permittere reftitutionem, et induci in auditorium fuum eum,
qui per infirmitatem getatis captum fe ?* dicat, dum ea, quffe
| pro

Vulg. emtorem, loco emtor efl. BR. — 43 Taur. minoREm. GES. . 44 Hal.
emit. GEB. 45 Hal. idemque. GEB. . 46 Kal fcripfit. GE B. — 47 Hal.
aliqua. Sed et Balil. vertunt a//a. 8R. — 48 Vulg. inferit fi. BR. — 49 Hal.
et Vulg. ità. BR. 50 Vulgo vel, abeft. gR. 51 Baül x i3í» Sikmfe,
ÀAAR QR TOU 5j pgQeuseiv, TLOM. proprzo iure, fed per mou debeudum h. e. vt ver-
tit Fabrotus per condiciouem indebiti. BR. 52 Nerhpe, smaior. KHal. tamen
et omnes referunt ad cautionem qunita efl. BR. 53 Hl inferit ommuibnus.
GER. . $54 Hal. émouá» iuris. GEB. 55 Ap. Hal. Eb. XI. ad edictum,
abíunt. GE B. 56 Flor. reuera Si apiem. BR. 57 Vulg. iníferit effe, B R.

58

TIT;

7 DIGESTORVM LIB.

pro caufa funt di&a, non ?? allegat, vel ab aduocatis prodi-
tum ?? queratur. Denique Glabrionem Akilium 9? Diuus
Seuerus et Imperator Antoniyfus non audierunt, incolorate re-
; ; owheas defäigerantegn aduerfus fratrem poft fpeciemjfig aflditOQ-
jütü; 04 rio 9* eorugyfinitam. $. 2. Sed et ?? |Percennio ?? Seuero
contra $^ res bis iudicatas in integrum re(titui 55, Diuus Se-

IV. IV.

eundam hereditatem, quae ante;f gefta eft *5 per curato-
rem bonorum decreto Praetoris ad diftrahéfida bona fecundum ^
iuris formam conftitutum, rata effe habenda, Calpurnio ** A.
Flacco Seuerus et Antoninus refcripferunt. - :
XXIIL PAvrvs libro XI. ad Edictum. . Cvw waw-
DATY ? patris filiusfamilias res-aä'miniftt;gfg: ?. non habet?gfï»
3€6 , ..
(

] o fb"'"'o

uerus, et Imperator Antoninus permiferunt in auditorió"fuó | beneficium re&ituïionis: nam et üaliuslä.mandaü'et, non füc- B
examinari.. $. 3. Idem Imperator Licinnio 99 Frontoni [fä; curméfetur: cum eo modo jmaiori |potius confüle&*etuïluöäiusb ócdi W-O
» — fcripfit, infolitum effe, poft fententiam vice fua ex appellatione | damno res fit ceffura. Sed fi &&euentu damnum minor paf- d "
,/WT—..M |4^"* di&tam, alium in integrum reftitutionem tribuere, nifi fofum | furus fit, quia, quod praeftiterit, feruare 3* ab eo, cuius ne-'^- ET ;ä"'
; ) " , Büncipem.. $. 4.',.,Sedlgä'ü ab Imperatore iudex datus cogno- | gotia geffit, non poteft, quia is non erit foluendo, fine dubio , . " c!;
LA J,f?. fcát, reftitutio ab alio, nifi a Principe, qui iudicem deftinauit, ! Praetor interuenigt. [[Si autem ipfe dominus minor fit, procu- *d"'",,;/,:fw
noníiet. $. 5. Non folum autem minoribus ?7, verum fuc- | rator vero maioris fetatis, non poteft facile dominus audiri, s ;

E . 4, e . H « d.
cefforibus quoque minorum dàtur([in integrum reftitütio, et fi
fint ipf! maiores.

lA.
: l«
libro Q)älïl $8 ad Edictum. -- IwTEn-

nifi fr ?? mandatfj eius geftum erit, nec a procuratore feruari
rés poffit. [Ergo et fi procuratorio nomine minor circumfcri-L- 14as

xe0us" AL MY .

XIX. IpnEM lib dictum. TER- | ptus fit, imputari debet hoc domino, qui tali commifit füa ne-/7^. .,; Lbl Mï
pv tamen fuccefforipplus quam annum dabimus, vt eft Edi- gotlzg 1c-f]f^u-e et Marcello placet. | o enjpieider inieet, | O
&o expreflum : fi forte detas ipfius fübueniat: nam poft annum XXIV. Pavrvsg libro T. Sententiarum ??. Qvop fi |

vicenfimum quintum habebit legitimum tempus: hoc enim
* m 2 nl - lpsepacemani: v * * * d L. : ?*L É
leïo deceptus videtur, quod cum poflet reftitui intra tempus
ftatutum ex perfona defuncti, hoc non fecit. Plane, fi defun-
étus ad in integrum reüïtutloneä modicum tempus ex anno

; í :
U

.;'[;.2 ':,! vtili Mábuit, huic 9? heredi minori poiï:xannum vicenfimurm | ei ?? cedere auxilium ** in integrum reftitutionis, vt procu-.t u«b Lflä*
".5 guintum completum, non totum ftatutum tempus dabimus ad | ratorem jeum in rem fuam faciat: vt poffit per hunc modum
NYX in integrum reftitutionem, fed id dumtaxat tempus, quod ha- | damnum fibi propter minorem contingens refarcire. $. 1. Non

buit is, cui heres extitit. a ' :
Md XX. Ipxw libro XI.jad Edictum/ PAPrwrANvs li-

bro fecundo/Refponforum jait; jexuli;reuerfo non debere proro-

minor fua fponte negotiis maiorjS/interuenerit, reftituendus .$A
erit, ne maiori damnum accidat: quod, fi hoc facere recufaue-
rit ?*^, tunc fi conuentus fuerit negotiorum geftorum, aduer-

fus kánc aCionem non reftituitur: fed coäïellendus eft fic

femper autem ea, quae cum minoribus geruntur, refcindenda|Jv:d/c:)
funt, fed ad bonum et gequum redigenda funt *?, ne magno
incommodo huius aetatis homines aäficügþtur, 58 nemine cum 2 zi£

BR,

a)ff—fm? gari tempus in integrum reftitutionig *? ftatutum, qt.ziaräuit, his contrahente: et quodammodo commercio 9? eis interdi- «4m W
^ "E p UQ cum potuegt adire Praetorem per procuratorem: nec. dixit, Ogþur 79. It'aque nifi aut manifefta circumfcriptio fit, aut tam ) *& 5 'a
E ^ a/l vel Praefidem, vbi erat. Sed quod idem dicit, et ** indignum | neglegenterin ea cauía verfati funt, Praetor interponere fe non ial
effe propter irrogatam poenam: non ** recte. Quid enim | debet. $.. Sgieuola nofter afebat, fi. quis iuuenili JKeyfcate
: commune habet deli&ctum cum venia aetatis? $. r. Si quis ta- | ductus, omiferit, vel Lïgggdiauffit hereditatem, vel bonorum
à /. sen maior yigintiquingge annis intrgx tempus .;'efc.ittltiopi?s. 25 poiï.'efüonem, üqllid?miomnia in-integro ?* fint, omnimodo ó»
R ! /v q//wüat.utumlääu co'pteiïcatus poftea deähtemt, amhllf'e.l. pro]'ïlgzl.t a.d a.u(.h.endus eft ??-: h vero ]jggdi&ra&a hef.edit.ate, et negoï:iis LJ-$.4£-
^ - $n integrum reftitutionem conteftatio: vt eft f;iepïfüme refcri- | finitis, ad paratam pecuniam laboribus fübftituti veniat, repel- i
ptum.. * | : | | lendus eft: multoque parcius ex hac caufa heredem minoris ^i |
AXI. InEw libro 75 ad Edictum. Dexsr JITISSE | reftituendum effe. $. 3. Si feruus, vel filiusfamilias minorem |
.autem is videtur, non qui diftulit, fed qui liti renuntiauit in | circumfcripferit, pater, dominusue, quod ad eum peruenerit ??, |
totum. : : |reitituere iubendus eít, quod non eruenerigjw, ex peculio L St A
: XXII. InEx libro XI. ad Edictum. Iw rwTEGRVM | eorum praeftare: fi exämmlusfemi interue- (
sce 0e o aÁm vero reftitutione poftulata aduerfus agitionem a minore factam, | nerit, aut verberibus ?? caftigandus, aut noxde dedendus erit. $eéx?n 1
"9. 1iquid legatis expenfum eft, vel pretia eorum, qui ad liberta- | $. 4., Sed et ?? fi filiusfamilias hoc fecit, ob dolum fuum con- t
aj)[ci/þ tem aditione eius peruenerunt, a minore refundenda non funt: - demnabitur. R?ftitugio autem ita facienda eft, vt vnusquisque RE
^ — quemadmodum per contrarium, cum minor refütuitur ad ad; |linj?* integrum ius füum recipiat, gtaque fi in vendendo fun- m
" l
58 Hal. fuut mon dita, allegat, quod magis placet, quia in Bafil eft: Za& 3 | XI. GER. 76 'Yaur. in margine eramt. — Corre&io antiqua eft. BR. — 77 1 ü
Aéyes Ó véoc maquavmely QuaibAoyíae, quod Wt Fä&;rotus: "ifi minor allegatio- | Vulg. Calpburnio. BR. 78 Vulg. smandato. BR. 79 Hal. res patris ad- D
«es fe omifife dicat. BR. MSS.FtWM . VLM f-Treuif. bynkersh. vt Flor.;| minifivet. Vulg. ves eius adimimifivat. BR. 80 Hal. et Vulg. inferunt Zu. & R. |
|| Pal. L. pro caufa fua funt didla. S. Cruc..pro cam[a fiut di&ia. GER. 59 | 81 Hal. ferauari. GEB. 82 Hal. et Vulg. fi, non habent, hiaec etiam eius in- f
Hal. praezavicatum, et 3n margine alas, proditum. GEB. 60 Hal Atilimm | ferit. BR. 853 Tit. IX. extat bodie. Vide Ant. Auguftin. £. Emeud. $. | Y
GEB. 61 Auditorium eft locus litium iudicandarum. Vide lac. Curtium | Baro autem putat legendum Eb, 11. ad. Ediclum, propter verba $. vit. ibi ex boc |
Il. Eixas. 43. GER. 62 Hal. Rarfus, loco Sed et. GER. 63 Hal. Pe- | edicío. BR. Yitulus 1X, eft inlibris Receptarum Sententiarum vti hodie exftant. ï
fcemnio, et in margine alias, Percemino. Blaubl. pro Senunio Seuero. Steph. | Auguítinus alleg. loco verfus finem re&te notat, hanc legem non totam ad iftam ,
pro Sempronio Senero. Sicque etiam ankersh. fine gloff. H. a Porta et Bau- infcriptionem pertinere, quod fententiis non conftet. GE B. 84 Taur. face- "
