dem legatarii pertinere, quam fi ipfe legatarius voluerit ad fe
pertinere: quia condicio perfonae iniuncta videtur ??.
asss LXX. P A PrNIANVS|libro 3eVd1-Qaeeaeflionume Dv os

mater filios füb condicione emancipationis ex partibus here-

des inftituit, eisque plurium rerum jpragceptiongs. ?? pure de- -
dit: hereditatem adierunt: patrem a legatorum iccommodo illa
quoque ratiófdebet fummouere, quod emancipando filios, ob--
fecutus voluntatis fupremum iudicium vxoris fuae cuftodiri

voluit ?*, ä
LXXI. IpEw libro WBMQQTITIO
centum, ita vt fundum emat, legata funt: non effe cogen-
dum Titium cauere Sextus Caecilius exiftimat ??: quoniam
ad ipfum dumtaxat emolumentum legatfjrediret. Sed fi filio,
fratri, alumno 3* minus induftrio profpectum effe voluit, in-
tereffe heredis, credendum eft: atque ideo, cautionem inter-
ponendam, vt et fundus comparetur, ac poftea non alienare-

Liufom uttur 9*.. $—R Titio centum reli&a fünt ita, jvtjMaeuiam vxo-

L £nex;

'. .$terum: NVEPSERIT. GER.

Tem , quae vidua eft, ducat: condicio non remittetur : et ideo
nec cautio remittenda eft. Huic fententiae non/refragatur,

lquod/fi quis pecuniam promittat, fi Maeuiam vxorem non

ducat, Praetor aCtionemdenegat: aliud eft enim eligendi ma-
21 Hal et Vulg. alibj. BR. — 22, Hal. pof-
fet. GEB. — 23 Taur. fVboliScilicet. GE B. 24 Gothofr. in nota: prae-
tenderit, Hal. conftituit. alii. ^ Mihi placet Stephani le&io: comffabit, quod
ex antecedenti: praeflare in: praeffabit , degeneraffe videtur. BR. — 25 Hal.
fleterit. — 26 Hal. et Vulg; LABEO. BR.. 277 Hal. vefpondi. GE B. — 28
Hal. effet. GEB, 29 Hal. debzit. GEB. — 30 Taur. NVbSERIT, et in
fine: nuBDferit. GEB, 31 Hal. fcierit. G EB. 22 Hal'.fvzdeatur. s
Hal. praeceptionem. GEB. 4 Hal. voluerit. GEB. 35 Hal exiffima-
bat. GEB, — 236 Hal et Vulg. filio fratris alumno, BR.— 27 Hal, aliene-

. fufr. et. Habitat. et mninifler. fero. BYN K.

65

TerTaan endeorrs

trimonii poenae metu libertatem auferri, aliud ad jmatrimo-
nium/35 certá;lege inuitari. -$—e« Titio centum relicta fünt
ita, vt a monumentg/ &ee- non recedat, vel vti in illa cluita-
te domicilium habeat: poteft dici, non effe locum cautioni ,
per quam ius libertatis infringitur, Sed in defuncti libertis
3? alio iure vtimur. —$—3- liTrO GENERÓ; MEO HE-
RES MEVS DOTIS SEIAE FILIAE MEAE NOMINE
CENTVM DATO: legati quidem emolumentum ad Seiam,
quae dotem habere incipit, pertinebit: fed quia non tantum
mulieri, fed Titio quoque, -eei pecuniam legauit, conful-
tum videtur, prope eft, vt ipfe legatarius intellegatur, etie-
gatum petere debeat. — Si poft diuortium genero pecuniam
heres foluéfib, aeque liberabitur: quoniam in dotem folutio
conuertitur. Conítante autem matrimonio, etiam prohiben-
te muliere, Titio recte foluetur: hoc enim et mulieris inter-
eft, vt incipiat effe dotata: namjet fijquis ipfam quoque peti-
tionem habere refponderit, eaque jpecuniam petatj neque do-
tis fieri velit, non dubie doli fummouebitur exceptione. An-
te nuptias vero Titio vel muliere defunctis, legatum apud he-
redem manet. Quod fi nolit eam vxorem ducere, caufa *?
legati, quod ad mulieris perfonam attinet, fatisfactum in-
tellegetur *^: fed Titio legatum petenti nocebit exceptio do-
li ^* Sabinus autem exiftimabat, nuptd/mulier&/Titio, fine
cautione legatum deberi: quoniam pecunia dotis efficeretur:
fed cum ante nuptias, quia purum legatum eft, peti poteft, cau-
tio, MVLIERI PECV NIAM REDDI, neceflaria erit. Quod
Íi maritus vitio fuo caufa ceciderit, neque foluendo fit: num-

| quid aduerfus heredem mulieri, quae nihil deliquit, füccurri

LXVIIL IpnEMlibrodl.ex-Caffi. Sr ita legatum ef--

debeatob eam pecuniam, quae doti fuerat deftinata ? Sed quo-
niam ambo legati petitionem habuerunt, faluam habebit, non
foluta pecunia viro, mulier actionem. : ^ifa
LXXII. IpEex libro XVHL-Quaeftionum.e-- Cvv ,tale",
legatum effet relictum, TiTrriAE, sr A LIBERIS NON
DISCESSERIT **: negauerunt eam recte cauere, quia vel
mortuis liberis legati condicio poffit exfiftere, fed difplicuit |

fententi "jt/ | ) 1 1 : ' 7 P ASBND
fententiaz non enim votb,matris jopponi tam ominofa nonj^^é t
interponendae cautionis interpretatio debuit. $. r. Et cum W

patronus liberto. certam pecuniam legaffet, Ífi a liberis eius

L-A p£cténcam. ye - ]
d ET

"ÜUUCTLC

iunctum patroni liberis eorundem mortem exfpeCtare. ——2»—

Titius heredem inftitutum rogauit poft mortem fuam heredi-
tatem relftituere, -& fideicommilfi,cautio nor/ fuiffet petita:
Mucianae cautionis exemplum ante conftitutionem remifífae
cautionis locum habere non potuit, quoniam viuo eo, eui
relictum eft, impleri condicio potuit. -$—3: Quid ergo, fi
ita fcriptum fit *5, PETO POST MORTEM TVAM RE-
STITVAS HEREDITATEM, ITA NE SATIS FIDEI-
COMMISSI PETATVR, NEVE RATIO EXIGATVR2 fi-

tionis cgndicio videbitur adfcripta, rationi vero non exigen-
dae modus adhibitus, fcilicet vt culpa, non etiam dolus re-

miffus intellegatur: idque ** in eius perfona, qui negotia

geffit, cuique rationis reddendae neceffitas fuerat teftamento
remiífa, refcriptum eft. .S&—aec Sx ARBITRATV TiTriEk
SEIÁ NVPSERIT ", RERES MEVS EI "? FVNDVM
DATO

tur. GER. 58 Hal.et Vulg. ad matrimonimm wt eft in textu, cum Tau-
rellius habeat: aliud ad teffamenutum. Prope eft, vt reftituam: ad smatvimo-
nium per teflamentum. BR. 39 Dehis vide Mornacium ad L. 1 2. G. de Vl
40 Hal. et Vulg. cauffae, qut-
bus accedo. B R. 41 Hal et Vulg. intelligituv. BR. 42 Vulg. addit:
mali.BR. — 43 Hal decefferit. GEB. — 44 Ap. Hal. now, abeft. Vide Ant.
Augufin. IV. Emend. 17. BR. — 45 Ap. Hal. eius, abeft. GER. 46
Hal. effet. GEB. 47 Vulg. idemque. BR, — 48 Taur. NVPSERIT, et
in fequ. $. adhuc bis in cundem modum. Gz z. — 49 Ap. Hal. ei, abeit. GE s.
: Eeeee3 o

L-.4 cdecicón&nt, |

» . " : » n 2v | ^
ne duhio per huiusmodi verba non interponendae quidem cau- . AC ,

^g

/ us
pune] aed, -

*

9 .
N * . , * ; (IL: 3,: þ.
^? non difceffiffet, permifit Imperator velut Mucianam cau- p .

| tionem offerri: fuit enim periculofum ac trifte, libertum con-

656
pATo: viuo Titio, etiam fine arbitrio Titii eam nubentem

legatum accipere, refpondendum eft: eamque legis fenten-

L "fentia., jmpe n
: Sed fi Titius viuo teftatore decedàt, licet condicio defir

2 cit, quia tamen fufpenfa quoque pro nihilo foret, mulierl
U . füccurretür. $—5 MAEVIAE, SI NON NVPSERIT,
[ J fndum - FVNDVM CVM MORIÉTVR, LEGO: poteft dici, et fi nu-
ï * pferit, eam confeftim ad legatum admittl. Non idem proba-
4 tur, fi certus dies , incertusue alius legato fuerit adfcriptus.
LJo(ïf .&,. -S—6. Falfam caufam legato non iobeffe, verius eft: quia ra-
| tio legandi legato non cohaeret, fed plerumque doli exceptio

locum habebit, fi probetur alias legaturus 59 non füiffe.
S—2. Falfam condicionem 5: Caffius £f jCaelius/?? Sabinus
impoffibilegf effe dixerunt: veluti, PAMPHXILVS,SI QVOD
TiTiO DEBEO SOLVEjÍT, LIBER Ej4gO: fi modo ni-
hil Titio fuit debitum, quod fi poft teftamentum factum te-
ftator pecuniam exfoluit, defecilfe condicionem intellegi 534
- Falfam legati demonítrationem nop.f:acc,ïre? legatum, Sa-
binus refpondit: veluti fi quis, cum Titio nihil legaffet, ita
fcriptum relifquerit?^^,ex CEN TVM, QVAE Tirio rz-
GAVI, QVINQVAGINTA HERES SEIQJDATO: idque
fumpfit ex defun&i voluntate: quia ííon animo legandi, fed
deminuendi legatum, quod falfo datumjexiítimaret, ita fcribe-

E /7
; s
3- ,
— — d

p L.) excepleeme,

/ä*?*f&*mfwwt ret, Propter falfam|tamenydemonttrationem legath non plus
| : ufwiïfï'f! '. Seius adfequetur, quam íi vere demouftratum fuilfet.
YVavzor LXXIlL. Inzw libro XlX-Quaefionum. — TiT10
| ) fundus, fi in Afiam non venerit: 5* idem, fi peruenerit,
E jncex:mmus.Sempronio legatus eft: cum ün omnibus/ condicionibus, quae

as morte legatariorum finiuntur, receptum eíft, vt Muciana cau-
tio interponatur: heres cautionem a Titio accepit, et fundum

ei dedit: fi poftea in Afiam peruenerit, Sempronio heres, quod

ex flipulatu cautionis interpofitae confequi poteft, yvtili actio--

ul d £ 5enén . me|praeftare cogitur: fed Ífi cautio medio tempore defecerit ,
quae follicite fuerat exatta, non Qe fuo. prag&abit he&es , fed
E - quia nihil ei poteft obici, fatis erit aCtiones praeftary: fiya-
legatum accipiat, decefferit, heredi eius deberetur ?*, quod
defunctus petere potuit. ' | :
| LXXIV. Inkx libro XXXIE-Quaeftionum, MvrrE-
w1 et Titio vfüsfructus, fi non nupferit * mulier, relictus eft:
fi mulier nupferit, quamdiu Titius et viuit *5, et in eodem
ftatu erit, partem víusfructus habebit, tantum enim benefi-
cio legis ex legato conceffum efle mulieri intellegendum eft,
quantum haberet, fi condicioni paruiffet: nec, fi Titius, qui

f*

OM ^!! 4

L-int.,

condicione defeétus eft, legatum repudiet, ea res mulieri

proderit.

LXXV. Iprw libro XXXIV--Quaeftionum. — Diks

incertus condicionem in teftamento facit. -

LXXVI. Ingw libro VI-.Refpontoram, FipE1COM-
MissvMaflii relittum, e1-ex-&s E X HIS SIN E LIBE-
RIS DIEM SVVM OBIERIT, adoptionis commento non
excluditur. * - : 2 d
LXXVII. IpEgw libro VH Uhe HAVVIA,
quae nepotem fuüb condicione emancipationis pro parte here-

L1 fs* /m;"cqn,, dem ünftituerat, ita poftea codicillis fcriplit ??^: Roc Aw-

$";

So Hal. et Vulg. lesaturum. BR.
tra&tantem Aueran. JI. Inuterpret. Inr. 24. GE B.
felius et Sabinus.BR. — 53a Hlal. zutelligitur. GEB. ^ 535 Hal. reliquerit. 54
Hal. ec Vulg. praefigunt:et. BR. — 55 Hal. et Vulg. inferunt: iu, quod ma-
lo. BR. — 56 Hal. debebitur. Vulg. debetur. BR. — 57 Taur. hic et mox ite-
rum: waBferit. GEB. — 58 Hal. Titius aduiuet. Vulg. Titius viuet. BR. — 59
'Taur. fcriBfit. GEB. — 60 Vulg. quanquam.B R. 61 Ap. Hal. eum : abeft. G x g.
62 Vulg. addit: eff. BR. 63 Taur. refcriBfit. GEB. 64 'Yaur. N7VP-
SERIT , et mox: nuBf[erit. G EB. 65 'Yaur. accldeve, GE B. 66 Hal.
decies quinque , et in margine: alias, deciens quinquiens. Vide Ant. Auguftin.
II. Emend. 6. BR. 67 Lial. non tutores videbantur fub. conditione, 68

52 Vulg. Caffias et Caf-

tiam/videri, nequod omnino/ nuptiis impedimentum infera-

men, Titius cum ** Afiam veniffet, Sempronius prius quam-

51 Vide de falíis condicionibu; do&te

DIGESTORVM .LIB. XXXV. TIT. L

* «Desent, . : ' .
PLIVSÍNEPOTI MEO) ovAM QVOD *? gvu 9* ngnrz-
DEM INSTITVI, LEGO PRAEDIA ILLA: condicioney
emancipationis repetitam videri placet, quamuis auia nullam
in legatis, vt in hereditage'üfub'iïitutionem feciffet. Nam et,

cum feruus pure quidem jliber, heres/ autem fub condicione,ïg'fäïïgï
fcriptus *?, jet?fi heres non exftiterit, legatum accipere iuffus ; »2.
eft: in legato repetitam viderijlibertatem, Diuus Pius refcric; i zexsuo-
pfit 9?. .S$—r. Muciana cautio locum non habet, fi per aliam ^ t^*
condicionem a&io legati, differri poffit, | $. 2. TiTrio, sx

MVLIER NON NVPSEÉRID 9^, HERES CENTVM Da-
TO: quam pecuniam eidem mulieri Titius reflituere rogatus -
eft: fi nup(efit-seuirer, die legati cedente, jfideicommiflum 1 f* ez.
petet: remoto autem fideicommitfo , legatarius exemplum Mu-
cianae cautionis non habebit. $. 3. Pater exheredatae filiae
tutores dedit, eosque, fi mater eius , impubere filia conftitu- ^ .
ta vita deceffiffet, ad rem gerendam;accedere 95 iuffit: cum *« p?re.
vxori mandatum effet, vt moriens filiae communi decies 5*
reftitueret: non fub condicione tnutores videbuntur ?* dati,
nec fi quid aliud interea puella quaefiffet, eius adminiftratio-
ne/$? prohiberi: cautio vero ?? fideicommiffi matri remiífa
:*9, Quocumque ** indicio voluntatis cautio legatorum, vel fi-
deicommifforum remitti poteft. Itaque fi cautionis non pe-
tendae condicio legato vel fideicommiffo prae(cribatur , condi-
cionem ea res non faciet: non enim deficiet, fi quis caueri
*2 defiderauerit, onere cautionis non fecnto: quod aduerfus |
inuitum hodie iure publico fequi *? non poteft *^, pg&quagyrï/tea juo-
remitti poffe cautionem placuit. | . - mdame,,
LXXVIII. Ipgw lHbro IX.- Refponforum. Cv pu- Cf
pillus aut tutor eius condicionem in perfonam *? pupilli col-
latam impedit, tam legati, quam liber£ftis, iure communi,
condicio impleta effe videtur. -$.—r. Disiunéctiuo modo con- , :
dicionibus adícriptis, alteram defeciffe non joberit, altera vel/ J2e6ert id,
poftea impleta. . Nec intereft, in poteftate fuerint accipient& |
|)|condiciones, an in euentum collatae *9, |*£s6, —
^A LXXIX. IpEw libro L-Definitionum | HkmnEs wE-
VS, CVM MORIETVR Tuirivs, CENTVM EI DATO:
purum legatum eft, quia non condicione, fed mora fufpendi-
tur: non poteft enim condicio non exfiftere, -$.—« H znxES
MEVS CVM IPSE MORIETVR, CENTVM 'Triv10 Da-
T0: legatum füb condicione relictum eft, quamuis enim he-
redem moriturum certum fit, tátlien| incertum jeft/, an legata-
rio viuo dies legati non cedit ** , et non eft certum ad eurm
legatum peruenturum. $—2: Qui poft Mucianam cantionem
interpofitam legatum accepit, fi contra cautionem aliquid fe-
cerit, ftipulatione commifl&jetiam fru&tus "9 heredi reftituet:
hoc enim legatarius et in exordio cauere cogitur. -$—3.
Quamuis vfusfructus, cum morietur legatarius , inutiliter le-
getur: tdifien; cautionis Mucianae remedium, vfufractu quo-
.que fub 'co.ndicioneälïw alicuius non faciendi legato locum . — —
habet. $.—4. Quodin fraudem legis ad impediendas nuptifs L/ 4« -
Ícriptum eft, nullam vim habet: veluti, Tivrio PATRI p
CENTVM,SIFILIA, QVAM HABET IS ?? 1N POTE-
STATE, NON NVPSERIT Ü*, HERES DATO: vel ri-
LIOFAMILIAS,Si PATER EIVS VXOREM NON DV-
XERIT, HERES DATO.

]

69 Hal. quoque. GEBR. —— '7o Hal. addit:
videbatuv. Vulg. cidetur. BR. — .71 Hal. ex Vulg. inferunt: enim. BR. — 72
Hal. et Vulg. eam, loco: caueri.BR. 73 Vide Duker. ad Opufc, de La-
tin. Vet. ICt. p. 360. BR. 74 Quae hic fequuntur poft verba : moz. potoff,
in P. Flor. deinceps adie&a funt, fed a manu ordinaria, neque aliter. fcripti
aut editi, nifi quod tantum non omnes habeant: poffeoguam: pro: poflguam.
BR. ]ta et Hal. fcripti funt Pal. 1. II. IIl.. Otob.. Eynkersh. GEE. — 75
. Hal. perfona. GEB. 46 Mal. fuerit accipientis conditio, am im eueutum
collata.GEB. '77 Kíal. et omnes: cedat. BR. 78 VWulg.inferit: filzo. BR.. "79
Hal. conditiowe. GE E. 8O Ap. Hal,et Vulg. i5 abeft, $R. 81 Taur. NVb

Hal. adminiflrationem. GER.

SERIT-

P

D

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. L

| h. LXXX. ScaEgvoLA ^ libro VHE--Quaeftionum.
jE/As caufas, quae protinus agentem repellunt, in fideicommif-
| fis non pro condicionalibus obferuari oportet: eas vero, quae
AF , habent moram cum fumptu yadmittemus cautione oblata: nec
. lt, enim parem dicemus eum, -eas ita datum fit, fi monumentum
Y fecerit: et eum, cui datum eft, vt monumentum faciat *5,
L-äfïm LXXXI. PAvrvslibro- -Quaeftionam. Ivrivs
s Paulus Numphidio ?*. ^ Quaefifti, fi ita in teftamento cau-
tum efet, ST1icHvS SX RATIONES(RED jID ERIT,
CYM CONTVBERNALI SVA LIBER ESTO: EISUOSX,

DECEM HERES DATO: jAly Sticho mortuo, antequam ra-

UE

,
|
P

L j , L,Ja,mxia tiones reddere( , velipariatore;9?, vel reliqua habente, libe-
" J*^. yva effet 59 mulier: etan delegato idem accipiamus ? Libertate
| data fi rationes reddiderit 7, hafc condicionem rationum red-
A L| ufu,; dendarum, vtíiuffus/ videatur ?? reliqua reddere, fi qua habet,
ätw*]""- - cum fideeébes fui: quae fi nulla funt, pure accepitfe liberta-

| | tem videbuntur, et fi poft aditam hereditatem deceffit, com-
j ! petente libertate etiam legatum eos fecutum ?? eft: quod fi,
m cum adhuc reliqua. haberet, decefífit, fub eadem condicione
a et contubernalis eius libertatem accepiffe videtur ??, et defe-
L^—— Limeminz G.Cta videbitur-eendierene ?', Sed|non ineleganterjillud dice-

e -jantav, tur, Stichum quidem fub condicione manumiffuni, contuber-
ll ^ A palem-autem eius pure: et illam coniunctionem [non ad con-
"i L -1de- iungendam condicionem / fed w« neceffitudinem demon(tran-
r -JA^t. dam pertinere. -J—x. dunc ?? demum pro impleta habetur
ng)ääcjm:/m., condicio, cum per eum fítat, |qui fy impleta effet, debiturus
p erat. o aaudus. — LIqaij, |
"p LXXXII (iCAr fï sTRATVS libro IL-Qaaefttenumm
J. A £, Cv feruus Waliber effejiuffus fit, fi rationes reddiderit, eique/
l L 7«:9 fundum heges dare damnas fit ?5: videamus , vtrum condicio
Ó , libertati prigpofita ?* fit, an vero et legatä";," et quidem fi liber-
j ta&ï foli accipiamus praepofitam, nullus traCtatus amplius fu-
s pereft: nam legatum purum inuenitur, et ideo inutile fit:
quod fi condicio etiam legato infita fit, quod quidam recte pu-
.- tant, fimul cum liberfdte dies quoque legati vtiliter cedit.
: Quid ergo continetur his verbis, S1 RATIONES REDDI-
" pERiT? Quidam hoc aiunt, fi reliqua reddiderit : quafi ni-
" hil interfit, vtrum fub hac condicione s1 RErL10vaA, velfi
" | ?* hàn *gI*RATIONE;J REDDIDERIT. Sed nos ne-
B que eendieremem meram putamus effe, quae in dation&/exfi-
" * itit ^^, neque meram condicionem, quae in facto fit: |fed.
ii Liïäïfj eami Condlcloneyft » quae/ex mixtura quadam confiftit ??, nam
non vtique, fi illein folle reliqua optulerit, liber erit: non

E L ?uem«;s enim teítator hoc fenfit, fed illud, vt rationes reddat, quomo-
,4f; do feruus reddere folet, id eft, legendas offerre rationes pri-
— — . gnum, deinde computandas, vt explorari poffit, imputatio-

]ï. nes ?* probe, an improbe referantur, accepta reCte relata,
ls z an non reCte. ]ta enim incipit quidem res a faCto, peruenit
am.| £Ó9e,; autem ad pecuuiam. ,Ineft/his verbis etiam, heré es notitia
Püþu;&m | infirui rationum, vt fciant, quid in quaque 9ï ratione fcri-
Ti Li at hi qee, ptum f.it : nam qgod 1.pfe viuus fa&.urus erat, fo ab heredi-
" bus fuis fieri iuífiffe intellegitur: ille autem [ytique/ non fic

folebat feruo fuo, oftendenti reliqua * , rationes' fubícribere :
fed ita vt ilegeret; examinaret, exciperet ?. , Itaque ? cum
LJ"(eje,mr,f |

SERIT.GEB. $82 Taur. SCEVOLA, (forte errote typorum. — Nec tamen
Brenkmannus notauit quicquam vel emendauit. GE z. Hal. ZDEM.
thofr. in nota:; non faciat. Ha]. Seditaet Vulg. Tu vide Ant. Auguftin. I7.
Emendat. vlt. Iac. Curtium 11. Eisa2. 9. Fornerium 1. Selecf. vit. BR. — 84 Hal.
Aufidio. Scribendum : Nympbidio. & R. Et de hoc monere le&torem debebat Taur.
dando: NVmpbidio. GEB. $83 Hal ad vocem: pariatore, in margin;: alias,
paría vel. 'Yu vide Alciat. I. Parerg. 24. et Ant. Auguftin. 1V. Emendat. 12.
BR. 86 HalJit. 87 Hal fignum interrogationis praecedeas huc collocat,
: quod propemodum potius habeo. BR. 88 Hal. Hac conditioue vationum
D | veddendavam iu[[us videtur veliquü. GEB. 89 Hal. confecutum , loco: fecu-
tum. GEB. 9o Vulg. videbitur. B R. OI Hal. et defe&am conditionem.
GEB. 92 Hal.et Vulg. inferunt: enim. BR..— 93 Hal dawmas effo. Vulg.

| p
PUA

q

83 Go-

677
feruo fub -hee condicione teftamento libertas datur, sr R A-
TIONES REDDIDERIT, Lon hanc folam habet fignifica-
tionem, fi cautiones inftrumentaque omnia actus fui exhibues
rit heredi: fed et fi reliqua foluerit.
Weuie£LXXXIIL Pavrvs libro XL L v«

crvs Titius ita teftamentum fecit, ÀAvnEerLrvs CrAve-

DIVS NATVS EX ILLA MVLIERE,SI FILIVM MEVM
SE ESSE IVDICI PROBAVERIT, HERES MIHI- ESTO. ,.,
Paulus,refpondit, filium, de quo quaereretur, non füb ea /. -
condicione inftitutum videri, quae in poteftate eius eft ^, et -
ideo teftamentum nullius effe momenti.
LXXXIV. IpEM libro XIV,—Refponfomm. — Irr:is
LIBERTIS ALIMENTORVM NOMINE, SI CVM FILIO
MEO MORATI FVERINT, MENSTRVOS DENARIOS
CENTENOS ET VESTIARIA DARI VOLO: liberti in ob-
fequio fuerunt, quamdiu adülefcens ad militiam promouere-
tur ?: qua caufa effectum eft, vt quibusdam Romae relictis -
proficifceretur, et apud caftra defunctus eft, Quaefitum eft, ,.
.an ab heredibus eius alimenta debeantur. Paulus([refpondit, / f) .
condicionem quidem in perfona libertorum, qui cum filio de» —
functi morati funt, aut per eos non ftetit, quo minus mora-
rentur, mortuo filio teftatoris defeciffe 9 non videri: fed fi
teftator propter fili vtilitatem his, qui cum eo (morati/ fuif-

LA "rn?"&uf ij
fent, alimenta praeftari voluit *, /contra/ voluntatem defuntcti

petentes audiri non oportere. !
LXXXV. Scagvora libro Ilf Refpoi T r-
TIA heredis inftituti liberos habentis filii fidei commifit, vti
. rem eius vniuerfam reftitueret filiis eius, liberisue 5 eorum,
cum ipfi petifent, fifié vlla iuris cauillatione: quaero, an his
'verbis, C VM ILLI A TE PETIERINT,Condiciofideicom» — .
miffo adícripta videatur? ;Refpondit ?, non videri. L— as
Jhaec', LXXXVI. Makcraxvs '? libro II Eidei MTes. UIHoeccunscs.

um

rum: IvriANvs noiter, eum, qui décem dare, et itali- , |
ber effe iuffus eífet: fi ayviuente;manumiflus effet, non alitet | 1 *esc odl E
legatum , quod ei cum libertate datum efífet, habiturum, j
quam fi condicioni libertatis paruiffet. Item in emptorem **,
i alienatus effet. Sed id tunc locum habet, cum omnimodo
fimul cum libertate legatum adquiri potuit , licet legato impo-
fitàjnon fit, veluti cum in tempus libertatis legatum collatum
effet. Cum vero libertas fub condicione, legatum autem prae-
fenti die datum eft: in hoc quaeftio eft, an conftiterit lega-
tum? etenim mec Catonianae/ fententiae locum jin. propofitd?

effe, quia etfi ftatim teftator deceffiffet, nonaggeg*omnimo—i»'—miiïo "'-435.!/
do inutile effet legatum , cumfpoffet condicio libertatis ante —— 22" 9«
aditam hereditatem impleri, , et legatum manumiffo debe- "- 9* €7.
ri: nifi forte neceffarius heres exftitiffet: tunc enim omnimo- * -4T^
do inutile erit legatum iure ipfo: quia fub condicione acce- |
perit libertatem. Vades , , Vadeviad exe :
LXXXVIL i|VAnxemxs libro L—EFideicommifforum,
Qvop traditum eft, in legatis nouiffimam, in libertatibus le-
uiffimam condicionem fpeétandam effe: - E.
| LXXXVIIL Garvs libro -h-ideicommifforum; — Ip
eft, quaeipfi feruo commodior fit: — . *
LXXXIX. Varkxs libro.L-Fideieommifforem; Now
Vetent J /adora : ad
dammatus fit. BR. —^ 94 Hal, et Vulg. propofita, et mox: propofitam. E R.
95 Deletum tenuiffime prius hoc: fi, et re&te: anticipatum eft, et c.lelnde fuo
loco repofitum, hic adeo delendum, et .legendum: vel bac: fi rationes. Hia-
bent Vulgares: vel fub bac ve: fi. orica: a fub bac: fi. Ex o&o MSS.
fex habent Vulgatam. Pal. l. et V. vel fub bac condicione: fi. B R. Sex reliqua
Pal. IL III. IV.. Vat. Barb. Otob. quibus adde Bynkersh. GER. 96 Hal.
exiflat. — 9] Ml confiflat. — 98 Vulg. computationes. BR. — 99 Vulg. qua-
cumque. BR. — YOO Hal praefigit: d. GEB. — k Vulg. veliquas$. BR. 2
Fuit Flor. expiceret. B R« 3 Hal. inferit: et. 4 Hal. effet, GE B. $
Vulg. proueberetur, BR. 6 Taun deficiffe. GEB. — '7 Hal. voluiffet. GER.
8 Hal Jbertisu. GERB 9 Hal refpondi. i0 Hal. MARCELLV'S.
Vulg. MARTIANVS. &&

11 Hal. et Vulg. fdem im emptere. BR.
| 12

A

tum eft, pofterius valet. — Si prius füb condicione, deinde

L Tel.

jd "Vems

L-] /17 äC,

f$ ; h. *
" ( F. 4 a

4-»(&; 4s
£m ".

- fn:
[^ aoceaneu L.
— H

r "

( L
] 4 Tefandium vw-

1 ,1
-Cu ?ni,üjf!äzi 4

MU . DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT; L.

L(w' * *
ad ea dumtaxat pertinet, quae faepius fub diuerfis condicio-
nibus, fed etiam, quae primo pure, deigde füb condiciorie
dantur. Itaque quod heres pure dare iuffus eft, quodue pu-
re legatum eft, cum id *^ ex interuallo *? fuüb condicione lega-

pure legatum eft: praefens debetur. Quod fi pure legatum,
ex *^ continenti heres füb condicione damnatus aut rogatus
eft dare: perinde eft, ac fi iun&ta fuübiecta fcriptura idem le-
catum effet, vel vt praefens Vingiicaggy, fi hoc volgemtlegatg-
rius, vel, cum condicio exftiterit, ab herede peti poffit: ni-
fi *5 commemoratione fuperioris legati pofterius fcriptum
fuerit: velut, STrcHvM,Q0VEMjJEILLILEGAVI, HERES
MEVSEI, SI ILLVD FACTVM ERIT, DATO: tunc

| . enim reuocandi animo praefens legatum , et füb condicione |
- J denin. Tdandi ita fcripfiffe videbitur: et fi ante condicionemi rem vin- -
. dicet, d

oli. exceptio Agcum habere poterit. :
—XC. Garvs libro L—Eideicommifferemm — PrERn fidei-
commiffum varie data libertate, non]leujffima fpe&tanda eft, fed
nouiffima: quia pofterior voluntas potior haberi debet: cui
confonat etiam refcriptum Diui Antonini. :
^ XCLiMAxggrAwvs ** libro lL —Eideicommifforem.
CoupicroNvMw, quae in futurum conferuntur, triplex na-
tura eft, vt quaedam ad id tempus, quo teftator viuat , quae-
dam ad id, quod poft mortem eius futurum fit, quaedam **
alterutrum pert.i.neant: tempqs autem v.el cergum. 'v?l mrfin-xtgm
comprehendatur: quae omnia non minus, in fideicommiftüis ,
quam Z inflitutionibus ac legatis incidere folent: vt haec
condicio, T rrrAE, si MIiHI NVPSERIT '?, non dubie,
nifi viuente teftator£: illa autem, s1 AD EXSEQVIAX F v-

NERIS MEI VENER IT, hifi poft mortem, impleri non ipof- -

fit: illa vero, sr FILIO MEO NVPSERIT, Vel viuente
vel mortuo (eftatore impleri poffit. Et prima quidem ac ter-
tia exfrelatis condicionibus, infinitum tempus habent: quan-
doqu)äï9 enim nupferit, impletur condicio, fecunda ad cer-
tum tempus adícripta eft. |
J XCII. VrPiawvs libro V.Eideicommifforam, — St
cui legatum fuerit reli£tum, isque rogatus fit liberos fuos
emancipare: an cogi debeat manumittere ? Et retineo me di-
xiffe defici ?? eos a petitione fideicommiffi: neque enim
Praetor fideicommiffarius eog ad libertatem tuetur, vt feruos.
Papinianum «uaque libro nono refponforum fcribere refere-
bam, non effe cogendum emancipare filios fuos. ^ Arbitroy
tamer)extra ordinem debere conflitui, eum, quijadgnouit id
21 quod fibi relictum eft hac contemplatione, vt liberos fuos
emanciparet, cogendum emancipare: neque enim debet Icir-
cumueniri teftantiumy voluntas: fic deinde hoc accipiendum
22, quemadmodum fi fub condicione liberorum emancipando-
rum ei fuiffet lepatum, vel ita relictum ??, vt eos emanci-
paret. Cui rei confequens eft quod Diuus Seuerus refcripfit:
nam cum quaedam mulier nepotes fuos heredes inftituiffet, et
ipfum filium coheredeqi filiis fuis dediffet, eosque inuicem
fubítituiffet, rogafletque filium, vt filios emanciparef, non
autem rogaffet, vt hereditatem eis reftitueret, ex auctorita-
te Diui Seueri emancipare eos compulfus eft, hisque reftitue-
re hereditatem : et adieCtum eft, vt ^* 11 ?? tardius id face-

12 Hal.idem,loco: id. GEB. 15 Nonconiuncta fcriptura. G 6 T H. 14 Vulg.
legatum efl,et iu contimenti.BR. — Y5 Hal. et Vulg.inferunt: caum, quod ma-

lim. B R. Et fanelibrarius hoc: cum vel cOm in prima fyllaba fequentis vocis late- -

re voluit. GEB. 16 Hal. MARTIANV'S. GEZ. 17 Hal.et omnes inferunt:
4d , quod excidiffe videtur. BR. 18 Taur. NVbSERIT, atque iterum , et rur-
füs uuB[erit. GEBR. 19 Hal. et Vulg..qnandocunque. BR. -- 20 Hal. et

Vulg. deficere. B R. 21 Hal qui aguouerit, quod. GER. 22 Vulg. ad-

dit: eff. BR. 25 Hal. transponit: legatwm welidum, wel ita, vt. GER.
24 Ap.Hal et Vulg. vt, abeít. nn. 25 Hal inferit: z4. 26 Hal.
emaucipationis. — 2/] Hal. và eam in; etiam, commutat, et hoc modo trans-
ponit: soram etiam veflitutioni fideicommiffi facere. Vulg. iftad pronomen:
eam, fimpliciter elidit, quod ex o&o MSS. faciunt quoque Pal. I. et II. at IHI.
et IV. babent; ewm, Bárb, e, quemadmodum etiam videtur fuiffe in Otob.

!

-ov$?- XCIII. PAPINIANVS libro'VlE:-Revfponfapum. M A-

uenire pateretur; nec ad rem pertinere, fi portionem filia-

| j 4n«c Íic
ret, quafi ex mora vfuras praeftaturum: jvideri;ienim eum,
qui moragf faceret emancipationi ^9?, moram reftitutioni fi-
deicommiffi eam ?* facere.

A 3- e QR

—

TER ?? filio füo coheredes fine vlla condicione filias ipfius "
dedit, ac petit ^?, vt filias fuas emanciparet, ita vt curato« . - »
res a Praetore acciperent: filii videri fidei commififfe ?? pla- D
cuit **, vt eas fui iuris conftitutas, ad hereditatem jauiae per- 1 74 42.,

rum iure fubftitutionis quaefiffet. ; *
/erMaiXCIV. HeRMOGENIANVS libro I.-Iuris-Epitoma-
rum. Cv itadaturlibertas, srz TiTr10, Qvr NON Es T
HERES, DÉCEM DEDERIT, certa perfona demonftratur , |
ac propterea in perfonam ?? eius tantum condicio impleri pot- [
eft: fane fi cum ceflfif dies, pecuniam condicioni compre-
henfam ftatuliber habuerit, iure conftituto nulli dando confe-
quitur ?? libertatem. ^ Diuerfa caufa eft legatarii, in cuius
perfona placuit condicionem deficere, fi antequam dederit le-
gatarius pecuniam, 'Titius moriatur. S$.x. Ex his verbis, -
s; HEREDI,[vel sz ungnEpx ?^ Tivi0 pECEM DE-( ]?ewwt.
DERIT, LIBER ESTO: non tantum heredi] fed etiam he-
redis heredi dando, peruenit ad libertatem : at fi nullus he- *'äyq

lia —- — deR O -- Q3 E a.R£a 9R ÉTA 0738«

redi fuccefferit, iure conftituto, nulli dando ad libertatem s UW[M
perueniet, —— 1 772 s TOA | :
.. XCV. Inew libro IV. IarisEpitomarum LeGATVM
fub condicione reli&ctum , et ad alium translatum, fi non con-
dicio perfonae cohaereat, fub eadem condicione translatum
videtur. | d 9 x
XCVI. Pavrvslibrol-ad-Neratium, "TiTri0o vfus- ,
fructus ferui legatus eft, et, fi ad eum pertinere defiffet, li- ll d.
bertas feruo data eft: Titius viuo teftatore deceffit: libertas
non valet: quia condicio nec initium accepit. Paulus: ergo
et fi viueret ?? 'l'itius, et capere non poteft, idem dicendum
eft: defiffe enim 3* non videtur, quod nec incipit ?7. -

:

j Serui vfusfructus mulieri, juohd vidua effet, legatus 39:14574e2, ^w d

gdemiferuus, fi ea nupfiffeg ?? , liber effe iuffusjefU ]i mu-) i g o 2»u

lier nupferit, liber erit: quia potior eft legato libertas.[] 'íiberes &Cakee — ais
XCVIL. IpEM libro II. ad—Neretiuz. Mv S1crpr- €5665, E
B v $, fi iuraíffent, legatum eft: haec condicio non eft impoffi- 1
bilis. Paulus: quemadmodum ergo pareri poteft ^?2 per ; !
eos itaque iufàbunt, per quos municipii res geruntur. | :
XCVIIT. Inkw libro IIL. ad-Neratieme JM'EAresfüb —— ,, — |
condicione legayi mihi poteft: quia, in huiusmodi Jegatis non Ufv LÉ l

teftamenti[ faü tempus, fed condicionis expletae fpectari " (
oportet. | u d Llb | d d Q
AXCIX. PaArPriNiANVvs libro XVIIII , Guaeftionum.. :
ComwprcrowEs extrinfecus non ex teftamento venientes, 1
ld eft, |quae tacite ineffe videantur **, non faciuntlegata.con- . ü
dicionalia. £2 '4«anfitauE,, | ; t
C. Inxew libro VIT. Refeenfoerem- T iT1AxE, fi non .
nupferit ^?^, ducenta, Ífi nupferit ^?, centum legauit: nu- f
plit ^* mulier: ducenta, non etiam centum refidua petat ^5 Ü
ridiculum eft enim, eandem et vt viduam et vt nuptam ad-
mittk' « : , | ! P
Reliqua duo, Vat. et Pal. V. vt Flor. &m. Bynkersh. cum Pal. I. et IT. facit. G1
GEB. 28 Gothofr. in nota: Paterfilio. Hal. GEB. 29 Taur. petlt. GEE. | la
50 Flor. eft: comuufjffe. GE n. 31 Vid. Duker. ad Opafc. de Latin. Vet. los
1Ct. p. 330. BR. — 32 Hal.et Vulg. pevfoua. B R. 33 Hal etVulg. con- —— liae
[equetur. BR. — 34 Vulg. vel fi beredi, abfünt. BR. 35 Hal. viuet. GEBE. " tius
36 Erat olim Flor. etiu. deleta litera t repofita & nihil praeterea. Forte: ete- L ;
"im., reponendum erat. BR. 37 Vulg. zncepit. BR. 38 Hal. et Vulg. pue.
addunt: efl. B R. 39 Taur. nzBfiffet , et mox nubferit. GEB. 40 Vulg. - tli,
addit: conditioni. B m. 41 Hal. videntar. 42 Taur. nuBferit , et mox k K tf
iterum. GEB. 43 Hal transponit : Tijtia, fi "npferit, ducenta; . fi : jf
701 "upferit, centum. — Ymprobat Ant. Auguftin. J. Emend. 2. BR. - 44 — | dtt,
Taur.- nuB].it- .Ha'l, ]i ,?Nlpfgïit, GEB. 45 'Hal.- et Vulg' Petet, BR6 deLa

: /' DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. L

n | CL IpEw libro VIIL -Refponforam, PaTEnR Seue-

: rianam ^* Proculam Aelio Philippo cognato nuptiis teftamen-
:to defignauit: eidem filiae praedium, ft Aelio Philippo nupfif-
: .. fet **, verbis fideicommiffi reliquit: quod fi non nupfiffet,
1 3 idem praedium Philippo dari voluit: nondum viripotens puel-
" ,"v, ladiem fuum obiit. JRefpondi, cum in condicionibus tefta-
. — - .mentorum^? voluntatem potius, quam verba confiderari opor-
iL teat, Aelio Philippo fideicommiflum ita datum videri, ífi ei

l .Procula defunctifilia nubere noluiffet ^?; quare cum ea prius,
quam viripotens fieret, vita decefferit, condicionem exftitiffe.
- — ' .nonvideri -- Ita fideicommiffo dato, vor.o nESTr-
| . o OUTVAS,SISINE LIBERIS DECEDAS: condicio deficit ex
, voluntate, vel vno filio. fuperftite relicto. .$.-2» Condicio-

À num verba, quae teftamento praefcribuntur, pro voluntate
. confiderantur, et ideo, cum tutores teftamento dati quoniam
3 interea puer adoleuerat, id egerint, vt curatores ipfíi confti-
li L1 &c., tuerentur , condicio fideicommiffi talisppraefcripta, sx TvTE-.
[ LAM IN ANNVM OCTAVVM DECIMVM GESSERINT,

i, 'defeciffe non videbitur. -.$;—3- Socrus nurui fideicommiffum -
| ita reliquerat, sx cv:w FILIO MEO IN MATRIMONIO
h. PERSEVERAVERIT: diuortiofine culpa viri poft mortem

h. LL/ZïLA, focrus faCto, defeciffe condicionem]refpondi, nec ante diem
m u fwændg;commliü cedere, quam mori coeperit jnuptaj vel maritus:
"^ £/"et ideo nec Mucianam cautionem locum habere: quia morte
" . viri condicio poffit exfiftere. -$-4» Fideicommiffa menftruaet
* L^ )Jer,, annua fub ea condicione liberto relicta, Qv Awpiv [nRE sl
" PATRONI FILIAE GESSERIT, etíi praeftari neceffe eft ,
filia prohibente res fuas adminiftrari : tamen voluntatem filia
, | mutante, condicionem refumunt, quoniam plura fünt. .
TA CH. ID E libro IX. wüme Cvmwauus filium
