| vedierunt. GEB. —— 4I Ap. Hal. autem, abeft. G E B. 42 Hal. praefigit Et. Gothofr. in nota Alï..drcm . Mallem ipfe die:. Cert.e MS-S.gquae vidi, fingu- .
j GEB. . 45 Vulg. pecunia compromi(fa. ial. poeua compromi(fü. BR. — .44 | larem numerum ihbiutuc-:rü*n-&'f-ïæv*?uï Barb. Pal. L. 'Treuif. BynKersh. t €x cor
Vulg. debemus. BR. 45 Vulg. inferit tantum. BR. 46 Taur. vtriMque. | rectione S. Cruc. Et ita quoqué Hal. GEZ. 72 AÀp. Hal. fcilicet, abeft. ||
GE B. 47 Hal. et Vulg, hic Sed et fi. BR. 48 Gothofr. in nota Al fen- | GEB. 73 Hal. inferit demum. GERB. . "74 Hal. difceptare. G E W. 75
MM tentiae, lta Hal et Vulg. B. 49 Ap. Hal. et jta, abfunt, GER, — 50 Vulgo boc, abeft. B&, — 76 Hlal, praetermiffum fit. GEB. — "77 Hal. et Valg.
DAT : Dd2 d

f z.
Eu *
| ALl

* r We
eMam, i.

LIfA.

^

Qu

X XKil.

p at n

LA .

'Täküüühl

LUH

?Q,m tentiam dicere

| deflricle, legitur in Pand. 8 &.

/jBarb. et Treuif. in W(W Tin Vat. I
1ta hab

94
cere coa&turum, attamen interdum rationem eius habere debet,
et excufationem|recipere 7* caufa cognita: vtputa fi fuerit in-
famatus a litigatoribus, aut fi inimicitiae capitales inter eum,
et litigatores, aut alterum ex litigatoribus interceflerint, aut fi
detas, aut valétudo, qude poftea- contigit "?, id éi munus re-
mittat, aut occupdtio negotiorum propriorum, vel profectio
vrgiens, aut munus aliquod Reipublicae 5?: et jj **
XVI. PAvrvs liboo XIIi. ad Edictum. — Ér 83. S1
ua alia incommoditas,ei poft arbitérium ?* fufceptum inci-
dat. Sedjin|caufa valétudinis fimilibusue, caufa cognita dif-
ferre cogitur, $. r. ?5 Arbiteriudicii fui nomine, quod pu-
blicum aut priuatum habet, excufatus effe debet a compromif-
fo: vtique fi dies compromifli proferri non poteft: quod fi
poteft, quare non cogat eum, Fum poteft $^, proferre? quod

fine vlla diftritione 97 ,ipfiusí interdum . futurum eft. 5i ta-

.. snen vterquejvelit eum fententiam dicere, * an * quampis
-* cautum non fit de die proferenda, non alias impetret, quia 1u-
dicium habet, ne cogatur, quam fi confentiat denuo in fe.

compromitti? Héec 9* fcilicet 9? fi dies exitura eft.
XVII. VrPriAwvs libro XIIL. ad Edictum. . IrEMw
fi vnus ex litigatoribus bonis fuis cedat, Iulianus libro quarto
Digeftorum fcribit, non effe cogendum àrbitrum fententiam di-
cere: cum neque agere, neque conueniri poffit. $. r. Simul-
to poft reuertantur ad arbitrium ?? litigatores, non effe co-

gendum fententiam dicere, Labeo feribit, $.2. Item fi plures.

funt, qui arbitrium receperunt, nemo vnus cogendus erit fen-
?T, fed aut omnes, aut nullus. $. 3. Inde TA

?
Porfiponius libro itri erti

tiet, quis fit ?^ cogendus? Et puto, tale arbitrium non vale-
re, in quo libera facultas arbitri fententiae non eft futura ?*.
$. 4. Sed fiita fit compromiffum, arbitratu TitiiautSeii ?* fieri,
Pomponius fcribit, et nos putamus, compromiffum valere: fed
is erit cogendus fententiam dicere, in quem litigatores confen-
ferint. $. 5. Si in duos fuerit fic ?* compromiffum, vt, fi
diffentirent, tertium adfumant, puto tale compromiffum jnóni
valere ?*: nam ??, in adfuümendo poffunt diflentire. Sed fi
ita fit, vt eie- 1 9? ter'äius ag('umeretur Sämüonius, valet com-
promiffum: quoniam in adfumendo Jdiffentire non poffuntl

$. 6. Principaliter tamen qu&eramus *, fi in duos arbitros fit .

compromiffum, an cogere eos Praetor debeat ? fententiam di-
cere: quia res fere fine exitu futura eft, propter naturalem ho-
minum ad diflentiendum facilitatem. . In impari enim numero
idcirco compromiffum adtittitur, non quoniam confentire
omnes facile eft, fed quia et fi diffentiant, inuenitur pars maior,

diflricle dicat. BR. 78 Vulg. accipere. BR. 79 Hal et Vulg. contingit.
BR. 8o Hal. addit cauffa. G EB. 81 Taur. T. GERB. Vulg. ita. BR.
$2 Vulg. addit ait. R. 83 Hal. Aat, loco Et. GER. &4 Hal arbi-
tvinmm. GEB. 85 Omnes hic, praeter Hal. nouam legem conítituunt. BR.
86 Hal. cum pofft. Wulg. dum poteft. & R. $7 In Pand. clare diffincliome,
vt ipfe 'Taur. habet in Adnot. licet ibidem illud dzfériffome dicat efle rectius,
quod et nobis videtur, quod rdrior vox facile in communem degeneret. Et ita
quoque ante Taurell. omnes libri, fcripti, editi. Ex vndecim MSS. quae hic
vidi, decem conftanter diffiridlioue. De vndecimo dubito, annon habeat difira-
élioue. "VWnmum mirari fubit, cur non deffricione ediderit Taur. qnoniam paffim
Videtur itaque legi in Pand. Flor. defivictione.
Ceterum ille vndecimys, eft.Vat, IL, Reliqui
: ric, taQum, vt ha-
Ab initid. uere Vat. II Wv IV. Pal. L. Magl. Taurin. I.
Verba Taurellii in Adnot. funt: diffrifione, fic quidem veclzus. im
P. autem diflünélione. GE s. — 88 Vulg. boc, 8BR; — 89 Ap. Hal. fcilicet, abeft.
GEB, 90 Gothofr in nota: avbitrum. 'Yaur, in margine habet avbztram.
Sed i iam dudum deleta fuit, vt tuto hanc corre&ionem recipere potuiffet Taur.
de qua nec quisquam dubitauit, BR. ^ Mihi autem videtur non absque ratione
Taurellium de ifta deletione et correctione dubitaffe. — Remert ad. avbitrium cit

Hal. etiam habet difhviclionc.

bet Taur,
Bynkersh.

rurfum vtrumque litigatorem malle, vt arbiter fuas fufcipiat partes, ad quod

multo poft idem non tenetur. Vti enim litigatoribus ita volentibus difcedere

licet ab arbitrio, ita et arbitro a recepto. Loco arbitri fpreti, et nunc fper-

DIGESTORVM LIB. IV. TIT. VIIL

LabeoLä?'t

?3 quderit, fi ita fit com- -
X ecg promiffum, vt quod 'Titio difceptatori placet, id Seius pronun--

cuius arbitrio ftabitur. Sed ? vfitatum eft, etiam in duos
compromitti, et debet Práetor cogere arbitros, fi non confen-
tiant, tertiam certamlgl—ääpeï'fonamicuius auCtoritati parea-5: &&'€
tur. $. 7. Celfus, librotfecundo",^ Digeitorum |fcribitJ fi invio
tres fuerit compromiffum, fufficere quidem ? duorum confen- 1 —
fum,|fi praefens fuerit et tertius: alioquin, abfente eo, licet/ Jebl)t :

duo confentiant, arbitrfum non valere: quia in plures fuit
compromiffum, et potuit praefentia eius trahere eos in eiüs $
fententiam. : ; : .
XVIIL Powproxrvs libro XVI& Epiftülarum * et
Variarum leCtionum. ) * Szcvmzx ? tribus iudicibus datis,
quod duo ex confenfu, abfente tertio iudicauerunt, nïgilfvalet: bt
quia id demum güód/ maior pars omnium iudicæg;t, ratum eft, & 5
cum et omnes iudicafle palam eft. a eGt: d
XIX. PAvrvs libro[XIIF. ad Edictum. . QvArEeMw
autem fententiam dicat arbiter, ad Praetorem non pertinere La-
beo ait:,dummodo dicat, quod ipfi videtur. |Et ideo fi fic fuit
in arbitrüm compromiffum, vt certam fententiam dicat, nullum . .
effe arbitzefum, nec cogendum fententiam diceréjfTulianus fcri l vIbuo ln
bit, libroigbarto Digeftorum, $——* Dicere ? autem fenten- t —— Zr.
tiam exiftimamus eum, qui &à mente, quidj pronuntiat, vt fe-
cundum *? id difcedere eos a tóta controuerfia velit. Sed4fi swe: ub
de pluribus rebus fit arbitérium receptum,|nifi omnes contro- éwse «
uerfias finierit, non videtur dicta fententia, fed ** adhuc erit
a Praetore cogendus. $. 2. Vnde videndum erit, an mutare
fententiam poffit? Et alias quidem eft agitatum, fi arbiter ius-
fit idari,mox vetuit, vtrum eo quod iuffit, an eo quod vetuit, ) ».5st-
ftari debeat? Et Sabinus quidem| putauit, poffe. Caffius *27)./4.
fententiam magiftri fui bene excufat: et ait, Sabinum non de
ea fenfiffe fententia, quae arbitrium finiat, fed de praep,ïtjaïione
caufae: vtputa fi iuffit litigatores Calendis adeffe, moxjIdibus & .,
iubeat: nam mutare eum diem poffe: ceterum, fi condendna- iA oj
uit, velabfoluit, dum *? arbiter effe defierit, mutarejr fe.» !*
fententiam non poffe. | £ z ! 6 WR m ..
.. KX. Garvs libro V. ad Edictum prouincidle. Qvra
arbiter, et fi errauerit in fententia dicenda, corrigere eam non
poteft.

n
e

du ( XXX. :
XXI. Vrzrrawvs libro XIII. iétumr Qvip
tamen, fi de pluribus controuerfiis fumptus eft nihil fibi com-
munibus, et de vna fententiam dixit, de aliis nondum: num-
quid defiit jeffelarbiter? Videamus igitur, an in prima contro-13.$7
uerfia poffit mutare fententiam, de qua jjam dixerat? Et mul-5€

tum intereft, de omnibus fimul vt dicat fententiam, compro-säf"f oy &, vl

miffum eft *?, an non. Namfífi ** de omnibus, poterit mu- C;tm;
tare: nondum enim dixit fententiam. Quod fi ;( ,^* fepatait 07 .
U ! quafi

nentis nouus adeundus eft arbiter. GEB. — 91 Inferta hic ftellula. Hal. ha- -
bet in margine: baec im mommullis won leguntur, quod de fequentibus: fe4
aut ommes aut naullus, accipiendum effe exiftimo. GE B. 92 Vulg. Item, lo-
co Inde. BR. — 93 Hal libro tricefimo tertio ed edidum. GEB. 94 Hal. .
inferit eorum. GEB. 95 Licet tamen petere confilium fapientis. Lud. Vi-
talis . Var. Lecl. 9. GE8. — 96In Bafil. Tva à 3:2va 7 9 9eTvee putbíowras, vt ille vel
ile fententiam dicat. BR. 97 Vulgo fic, abeft. B R. 98 Num valeat, fi
non diffentiant arbitri, tra&at Iofeph. Nerius J Amalecl.22. GE B. — 99 Hal.
inferit et. GEB. ^ - 1OO Ap. Hal. eis, abeft. GER. 1 Ap. Hal. quaera*
mu$, abeft. ln Barb. et Pal L eft quaerzius. In Vat. ML. S. Cruc, "Freuif.
Bynkersh. vt Flor. GER. 2, Hal. son debet cogere eos Praetor. G EB. 3
Hal. inferit tamen. G E B. 4 Hal. Celfus quoque libro tertio. GEB. — 5 Ap.
Hal. quidem, abeft, GE B. 6 Hal. n aliam. GEB. 7 Ap. Hal. et varia-
vum leclionum, abíunt.. G E B. 8 Hal. Sic et. GER. 9 In Vulg. editioni-
bus eft lex: Dicere, tefte Contio. Praemittitur autem ex praecedentibus Iw-
liamus, et in vtraque H a Porta additur Iuliamus libro IV. Dügeflorum. 3R
IO Taur. fecOndum. GX E. XI Hal et, loco fed. GER. I2, Hal. infe-
rit vero. GEB. 13 Hal quando, GEB. . I4 Vt manifefte redundat illud
fe; ita non minus perfpicuum eft, geminationem effe fequegurium literarum. Sa-
ne nullus Codicum, quos hic in confilium adhibui, ceanderff habet. BR. — Multo
minus Hal.;Codices funt Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE B. I5 Hal.
fit. GEB. 16 Háal. inferit vt. GEB. 17 Hal quod fi vt feparatim. Et
ita Treuif. habet, Barb. et Pal. L et omifernnt. Duo alii Fler. exhibent. p R.

[

,.....
,((
,

.L;wex;fgmmï

f (

4 1
[0]

hM
J
* D
n
A n
tj
tj
(je
i
Íe
NT
Miftom
"
7)
Wci
lo
fon

H O

8

quafi *9 plura funt compromiífa: et ideo, quantum ad illam

; LW)*" controuerfiam pertinet, zïäiter effe defierat *?. $.. r. Si ar-
UR . LUE biter ita pronuntiaffet, nihil videri Titium debere Seio, ïgggþtü
nj Seium non vetuiífet petere, tamen, fi quid petiffet, videri con-
M tra fententiam arbitri feciffe: etid Ofilius et Trebatius refpon-
-C?ïljïïï derunt. $. 2. Solutioni diem püífe arbitrum ftatuere puto:
* etita et ?? 'Trebatius videtur fentire. $. 3. Pomponius ait,
d inutiliter arbitrum incertam fententiam dicere: vtputa, quan-
tum ei debes, redde: diuifioni veftrae &axïþlacet: pro ea par-
L .. te, quam creditoribus tuis foluifti, accipe. $. 4. Item ?Iar-
1 biter pderiám e& corhpromiflo peti vetuerit, in libro trigenfimo
d XXXli-tertio apud Pomponiumfckiptum habeo, non valere: et habet
d ufelsx - rationem. quia non de poena compromiffum eft. A: llPapinia- |
; W,JL?"'W nus ?^ libro tä:;m Qu£eftionum 24f: Si, cum dies compro-
d miífi finiretur, prolato die litigatores denuo in eum compro-

n miferint, nec fecundi compromiffi arbitrium receperit, non effe

[

Ti cogendum recipere, fi ipfe in mora non fuit, quo minus parti-

- bus fuis fungeretur: quod fi per eum factum eft, xequiffimum .
gl effe, cogi eum a Praetore fequens recipere: qufe quéeftio ita
d L procedit, fi niä'ïl in priore compromiffo de die proferendo ??
12 caueatur ?^: ceterum Ífi caueatur, et ipfe protulit, manfit ar-
Sedfïïüüïfrzæ. é» . biter. $. 6. Plenum compromiffum appellatur, quod de re-
nre . bus controuerfiisue ?? compofitum eft, nam ad omnes con-
et "u fft. trouerfias/pertinet: .fgd fi forte de vna re fit difputagio A -
r -un.uw €et pleng compromiffo aCctum fit ?^?, tamen ex ceteris caufis
T —« aCiones fupereffe: id enim venit ?* in comprgmïüïm, de quo
t Ld. [ aCtum efj ^?, (vt) ?? veniret. Sed eft tutius, fi quis decer-
17 OE wxta re compromiüumiga&u, us fit, de ea,fola exprimi relgff(com-
" promiffo. $-7: Non debent autem obtemperare ?* litigato-
ag [v res, 11 arbiter aliquid non|hóneftum ?? iuílerit. $. 8. Si in-
ii 24 tra diem compromiffi aditus arbiter, poft diemn compromiffi ad-
',egnþ"*)"-'ï efle iuflerit, poena non commiftétur 53., $. g. Si quis ex li-
J tigatoribus ideo non afffuerit, quod valgtudine, vel Reipubli-
f cae caufajabfentia impeditus fit, aut Magiftratu, aut alia iufta
m de 3^ cau(a, pdenam committi Proculus et Atilicinus aiunt:
; mi fed, fi paratus fit in eundem compromittere, aCtionem denega-
' 4L$to4,., ri ??, aut exceptione tutum fore,. Sed Koc ita demum verum
m TAR erit, fi at;sbiter recipére if fe arbitérium fuerit paratus : nam in-
hi /'oeiryitum $5 non effe cogendumji[ulianus libro quárto ?* Dige-
€ Mäf »ftorum se&e-Ícribit, 1pi$81autem[q1þllo minus p;äena abfoluitur.
i LU. $. 1o. Si arbiter iuffit ??, puta in prouincia ?? adefle litiga-
o NNENENSEN tores, cum Romge effet ngän; compromiffum, an ei impune
: n 5/f" non pareatur, quaeritur? Eí &f 49 verius, quod Iulianus ait
n r at libro g,äm, eum locum compmmiiï'-q,igeffe, de qgg—a&um fit,
I . -^": &t promitteretur **««&Impübe igieer ei nón parebitur, fi alio
g. n cum o l 44 adelle iüfferit Quid ergo, fi r t, d
i : db i go, fi non apfpareat, de quo
g loco actum fit?2 Melius dicetur, eum locum contineri, vbi com-

"p promiffum eft. Quid tamen, fi in eo loco ^?, qui fit circa
y: Jl H ^4*X ybem, adeffe iufferit? Pegafus agimittit, valere iuffum. Quod
mb puto ita ^^ verum effe, fi et ^? eius fit au&toritatis arbiter,
94:&3' vt $1 infeceffibus *7 foleat agere, et litigatores facile eo lo-
j v j : D , -
äüze Y fütÍni n£cof if :
"mir $. Cruc. Bynkersh. GE B. 18 Hal gwia,loco quafí. GEB. —— 19 Hal, de-
' füt. GEB. — 20 Hal. etimm, Vulgo et, abeft. BR. — 21 Hal. inferit fí. GE B.
22, Hic in Vulg. L. Si cum dies incipit, tefte Contio, BR. 23 Vulg. profe-
venda. BR. 24 Taur. caBeatur, et mox iterum. GER. 25 Hal inferit
ommibus. G EB. 26 Hal. difteptatio. GEB. — 27 Hal licet plemum com-
promiffum fathum fit, et in margine: licet compromiffum au&um [it. Bafil. wZv
gevixde euyre97, licet generaliter conceptum fit. B R. 28 Hal tamen Martia-
qus ex caeteris cauffis a&iones fupereffe ait. — Id enim venire. GEB. 29 Hal.
et Vule. fit. GEB. 30 Eo facilius haec vocula excidere potuit, quod fequen-
tis vocis prima litera fit z et antecedentis vltima t. BR. 31 Hal de ea re
fola exprimere. — INou debent autem im compromüffo obtemperare etc. — Vulg. de
ea fola exprimere. — Compromiffo autem mon debent obtemperare etc. B R. 32
Hal. et Vulg. zuboneflum, BR. 33 Hal. et Vulg. committitur. BR. 34
. Ap. Hal. de, abeít. G x B. 55 Vulg. addit aduevfus eum. BR. 36 Vulg.
inferit emm. BR. — 57 Vulg. tertjo. BR. — 38 Hal iwfferit. GEB. — 39 Vulg.
prouinciam, BR. 40 Hal. Et eff verius, t Ita. Barb. Pal, L. Treuif. Bynkersh.

DIGESTORVM LIB. IV.

JGe gprimd, NY ..

cf,ve;nïre poffint. $, rr. Sed ^? fiin aliquem locum inhone- |
ftum adefle iufferit, puta in popinas*?, velin lupanarium 59, 12 ox C
Ivt Viuianus/ ?* ait, fine dubio impune ei non paregitur; quan; L.J Judzaect
fententiam et Celfus libro feäd.a Digeftorum probat. Vnde
eleganter gra&at : fiis fit locus in quem alter ex litigatoribus
honefte vénire nón pöbiï'g, alter poffit, et is non verï,erit, qui !
ine fua turpitudine eoivenire poffit,is 5? venerit quilinho- C 3 ón TR AA a22,
nefte venéiat : an committatur pgena compromiífi, an 53 quafi Je//re2 sxboce Á.
opera nonjpraebita? Et reCte putat non committi: abfurdum VWJW(R

eninr eiï'e? ?^, duffum'in alterius perfond;ratum effe, in alterius 1. bec.
non. $.:12. Intra quantum autem temporis, nifi detur quod RO
arbiter iufferit, committatur ftipulatio, videndum eft. ;Et fi qui- iL £ . f

dem diés adi&&tus non fit,lfCelfus (chibitlibfo fecmhdo Dige- 16* f
ftorum, ineffe quoddam modicum tempus, quöï*;gï'þraeter- E. Á A.
ierit, poena ftatim peti poteft: et 5?, tamen, inquï, et 59 ( ,^ L ufava. ltX
dederit ante acceptum iudicium, adfex ftipülatu non poterit 57,
XXII. Pavrvs libro XIIL iad-Edictum. — VrrQvE
nifi eius interfläggit 5$, tunc folui. Ll9ek (2 A. eoxegtenn .
AXIII. VrrrAwvs libro XIII. ad Edi&tum. — Cer- !
SvS ait, fi arbiter intra Kalendas Septembres 5? dariiufferit, «7
nec datum erit: licet poftea offeratur, attamen femel commif-
fam pdenam compromiffi non euanefcere: quoniam femper ve-
rum e.g, intra Kalendas datum non effe. Sin autem oblatumj «erceak ho h,
accepit, poenam petere non poteft, doli exgeptione remouen- 4 rv X z
dus 9??9. . Contra, vbi dumtaxatjdarejiuffus eft 5*. — $. r. Idem
ait, fi iufferit me tibi dáre, et valétudine fis impeditus, quo
minus accipias, aut alia iufta ex 9? caufa, Proculum exiftima-
re, poenam non committi, nec fi poft Kalendas, te parato acci- :
pere non dqm, 'ngæpfe recte. putat duo leffetarbitri praece- ia J7t. LA /.
pta: vnum, pecuniam dari, aliud, intra Kalendas dari, Licet
igitur in pdenam non committas, quod intra Kalendas non de-

deris, quoniam per te non ftetit, tamen committis imägw-kr&ymmo/ /«7/()642(
7

emj9?, quod non das. $. 2. Idem ait, nihil aliud effe 9^

fententiae ftare poffe *5, iquam|id agere, quantum in ipfo fit, |. , . L— 3 a pe-
vt arbitri pareatur fententiae. . $. 3. Idem Ceifus ait, fi arbiter TA av

me tibi certa die pecuniam dare iuíferit, tu accipere noluifti, £&..
poffe defendi, iïg,fg'gg]p(þäham onicommitti. 74 L4.
. XXIV. Pavrvs libro XIII. ad Edictum. . SEep sr
poftea ille paratus fit accipere, non ifüpune me non daturum:
non enim ante feceram.
XXV. VrirriANVS libro XIIT. ad Edictum. LaAsko
ait, fi arbiter, cum in compromiffo cautum effet, vt $$ eadem
die de omnibus fententiam diceret, et vt poffet diem proferre,
de quibusdam rebus dicta 97 fententia, de quibusdam non di-
€ta, diem protulit, valere prolationem 5?, fententifegue eius
poífe impune non pareri: et Porliponius probat Labeonis fen-
tentiam. J(Ilfuod"et mihi videtur: quia officio in fententia fun-
Cus nonfeft.( $. r. Haec autem claufula, prgM cOMPRO- | ,,
MISSI PROFERRE, nullam aliam]dat arbitro facultatem,lþn mn/mrmïf'
quam diem,prorogandi: et ideo condicionem primi compro- 77erre. j
mifli nequejminuere, neque irimutare 9? poteft: et ideo ce-
tera

At S. Cruc. vt Flor. GER. 4I Vulg. vt compromitteretur. lal. cum com-
promitteretur. Priorem vidi in quatuor fcriptis, alteram in Bynkersh. L;Barb.
habet cum promitteret. Bm. — lii quatuor funt: Pal L S. Cruc. Treuif et, vt
reor, Bynkersh. Il. GEZ. 42 Hal. et Vulg. loco. BR. 43 Hal. fi eo loci.
Vulg. fi eo loco. BR. — 44 Ap. Hal.ita, abeft. GEB. — 45 Ap. Hal. et, abeft.
GE B. 46 Hal. vel, loco, vt. GEB. 47 Confer Perrenon. 11.. Animadm.
lur. 11. et Marqu. Freher 11, Parerg. 22, GEB. 48 Hal. inferit et. GEB.
49 Hal. et Vulg. popinam. BR. 50 Vulg. lupauar. BR. — 51 Hal. et Vulg.
luliauus. BR. — 52 Hal etis. Vulg.is awtem. BR. — 53 Ap. Hal. et Vulg.
an, abeft. B R. 54. Vulg. addit vifum eft, B R. 55 Hal. vt, loco et, GEB.
56 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. BR. 57 Hal. pofft. GEB. 58 Vulg. in-
terfuit. BR. 59 Hal. feptembris. GEB. 60 Hal. non poffe aut doli ex-
ceptione remouendum. GER. . 61 Hal. dari inffit. GEB. 62, Ap, Hal ex, :
abeft. GE. 63 Vulg. in ea parte poenam. BR. 64, Hal. inferit arbitri.
GÉB. 65 Ap. Hal. poffe, abeft. GEB. 66 Hal. inferit i. GER. 67
Hal. inferit aloquin. G E B. 68 Hal. et Vulg. addunt diej. & R. 69 Hal .

Dd qatare,

1 r rA d
L-—-l x Pv e9)
(-,4,

«

96 DIGESTORVM LIB. IV. TIT. VIII

tera quoque difeutere 7?, et pro omnibus vnam fententiam
ferre debebit *!. $. 2. '? Si per fideiufforem *? fuerit cau-
tum in primo compromiflo, et fequens fimiliter proferendum,
Labeo dicit *^, ^Sed Pofnponius dubitat, vtrum fisdem *5,
an et aliis tam Adoneis.. Quid enim, inquif, fi idem fideiubere

m

füfn ex;te» rl« moluerint? Sed puto, fi noluerint fideiubere, tunc alios non ab-

ïïhiles&dhibendos: .Läf, Al X . | |
XXVI. PAvrvs libro XIII. ad Edictum. — Ne xw

11£A.. poteftatelfit/fideiufforum, poftea fe non obligantium, vt póena

committatur. Idemque et fi decefferint 7^.
XXVII. VrsrANVvSs libro XIIT. ad Edictum. Drew

? f proferre vel|praefens ?*, vel per nuntium, vel per epiftulam

poteft. $. r. Si heredis mentïo,þ,vel ceterorum æfa&a in com-
promiffo non fuerit, murte foluétur compromiffum: nec vti-
mur Labeonis fententia, qui exiftimauit, fi arbiter aliquem pe-
cuniam dare iufferit, et is deceíferit antequam daret, poenam
cornmitti, licet héfes eiÜs paratus (it offerre. $. 2. Stari au-

L1&J3Á — tem debet fententiae arbitri quam de re dixerit 79, fiue Jfjqua,

fiue iniqua fit: et fibi ifiputet, qui compromifit, Nam et *?
Diui Pii referipto adicitur: vel minus probabilem fententiam
aequo animo ferre debet. $. 3. Si plures arbitri fuerint, et
diuerfas fententias dixerint, licebit, fententiae ?? eorum non

£o; ftari: fed fi,maior pars confentiat, e$ 5* ftabitur, alioquin poe-

,a committétur. Inde quaeritur apud Tulianum, fi ex tribus

/ avl 1 u du 1 11 1Y A » IY -
X arbitris vnus . gumägum, alius dectm, tertius guinque con

deocE. demnent, quà fententigfl ? ftetur? fc£lulianus fcribit, quingüe de-

bere praeftari: quia in hafc fummarf ;omnes. confenferunt "
. 4. Si quis litigatorum defuerit, quia per eum factum ett,
quo minus arbitretur ??, póena committetur. Proinde fenten-
tia quidem dicta non coram litigatoribus non valebit: nifi in
compromiífis ?* hoc fpecialiter expreffum fit, vt, vel vno, vel
vtroque abfente, fententia promatur: pfenam autem is, qui de-
fuit, committit: quia per eum factum eft, quo minus arbitre-

-f a, cur. $. 5. Coram autem diCere fenténtiam videtur, quilfapien-

tibus ?* dicit: ceterum coram furiofo vel demente, non vide-
tür dici. Ttem, coram pupillo non videri fententiam dictam,
nifi tutor praefens fuit. Etita dehi& ?* omnibusTulianus li-

If], bro quarto. Digeftorum fcribit. $. 6. Et, fi quis: praefegsfar-

^" pitrum fententiam dicere prohibuit, pgena committgtur

89.

$. 7. Sed fi p£ena non fuiffet adieCta compromiffo,: fed fimpli-
citer fententig ?? ftari quis promiferit, incerti aduerfus eum
foret actio. |
XXVIII. PAvrvs libro XIIL. adEdictum. Now Av-
TEM intereft, certa, an incerta fumma compromiffa ?* fit, vt
putà QVANTI EA RES ERIT. :

XXIX. Vrrtiaxvs libro XIIL ad Edictum. Ap-
vrnsvs fententiam arbitri fit, fl petatur ab eo, a quo arbiter

qmutave. GEB. 7o Hal. addit debet. GER. 71 Ap. Hal. debebit, abeft.
GEB. 72 Hal, praefigit Sed. G x B. 73 Hal et Vulg. fidezuffores. 8 R,
74 Hal. a:t. GER. 75 Hal Zsdem, et mox idem. GE B. 76 Fortaffe
legendum idemque eff fi decefferiut. — Vulg. idemque eff, et fi decefferint, et ita
quoque Bynkersh. fine glofl. — Alii fcripti vt Flor. BR. . Nempe Darb45. Cruc.,
Treuif.— At Pal. I. idemque fi decefferiut.;Hal. vt Flor. GEB. — 77 V,ulg. ad-
dit vel abfens. B R. 78 Flor. fuit fcriptum quamdarexerit, correctumque fub-
antique 447 vere dixerit. Sed facile omnes intellexerunt corredionem effe
nihili, et fubftituerunt qnam de ve dixerit, quod et Taur. recepit. Decem MS$S.
quae contuli, receptam le&ionem referunt, quorum tamen vnum Vat. IIL.initio
vere habuit, vt Flor. eft corre&um. g R. — Collata reperiy praeter iftud Vat'.:]äarb.
Vat. I IV. Pal. 1. $. Cruc. Magl. Treuif. Bynkersh. — Hal. vt Taurellius. G B.
79 Hal. «t, loco et. GER. 80 Hal. et Vulg. fententiae, et eft quoque Flor.
litera c antiquiffime adícripta, quae alia tali litera fequente facile excidere po-
tuit; Quoniam ea litera iam proríus euanida recenti atramento fuperducta eft,
fugit ea Tanrellium. B R. 81 Hal. ez. GEB. 82, Vulg. u quiudecim —
iu decem — ig quinque, E quinque MSS. non nifi Barb. ct Bynkersh. 1I. prae-
pofitioner$ admittere comperi. &&, — Reliqua funt S. Cruc. 'Treuif. Bynkersh. I.
G E B. 83 Hal mum [ententiae. GEB. 84 Flor. fuit comuermut, forte
re&ius effet reftitutum conzenerunt. BR — 83 Verbum arvbitretur hic pas-
fiue pofitum, vt in L. 13. $. 1. Zufr. de V[ufr. et in L. 12, $. . infr. de

Religiof. fed et ap. Senecam Jib. I11. Coutrouw. in praefat. Bynkersh. I, Ob- |

peti vetuit. Quid ergo, fia fideiufjgre eius petatur, an p;(ena
committatur? et puto, committi£Bf ?? : et ita Sabinus fcribitz
nam 77 duvXuet ?? a reo petit ?^. — Sed fi cum fideiuffore jiZes
compromili£et a reo petatur ?5, nifi interfit fideiufforis, ?* À
non committgtur. z :
XXX. PAvrvs libro XIII. ad Edictum. Sx ovrs
rem, de qua compromiffum fit, in iudicium deducat, quidam
dicunt, Praetorem non interuenire ad cogendum arbitrum fen-
tentiam dicere: quiaiam ?"4 pgena non poteft effe, atque fi
folutum eft compromiffum. — Sed fi hoc optinuerit, futugum eft,
vtin poteftate eius, quem pfenitet compromififfe ?* b |fitjcom-
promiffum eludere. Ergo aduerfus eum péena committenda , -
eft: lite apud iudicem fuo ordine peragenda. 447£. ! nl

!]

XXXL. VrrrAwys libro XIU[ jgd-Edictum. TraUnixnm),

DEMV M autem committgtur ?9 ftipulatio, cum aduerfuseam 54
quid fit, fi fine dolo malo ftipulantis factum eft: füb Hac enim
condicione Committitur ftipulatio, ne quis doli fui ?? prae- ,
mium ferat. Sed *9?? fi quidem compromiffo adiciatur, v T * 44
SI QVID DOLO IN EARREmFACTVM SIT, ex ftipulatu
conueniri qui dolo fecit, poteft; et ideo, fi ^ arbitrum quis
corrupit vel pecunia, vel ambitione, vel aduocatum diueríJe
partis, vel aliquem ex his, quibus caufam füam commiferat, 'ex
doli claufüla poterit conueniri ?: vel fi aduerfarium | cafide
cireumuenit. Et omnino fi in hac lite dolofel/* verfatus eft,/) /«/t
locum habebit ex ftipulatu aCtio: et ideo, fi veht de dolo actio- —

nem]exercere aduerfarius, non debebit, cum habeat ex ftipu-1.. 2 E

st t

latu actionem.] Quod fi huiusmodi claufula in compromiffo
Ícripta non eft, tunc de dolo actio, vel exceptio locum habe-
bit. Hoc autem compromiffum plenum eít, quod et * doli

! claufulä(e $ habet mentionem.
X

XII. Pavrvs libro XIIL ad Edictum. Nox pr-

sTINGVEMVS in compromiíffisa minor, an maior fit pfena, seéx &
iguam res de qua/agitur. $. r. Non cogetur arbiter fenten-wf.i?.".;;')c,qu

tiam.dicere,lþ poenaicgmmiffa *. fit. $. 2. Si mulier alieno 1 Jf^,
nomine compromittat, non erit pecunia compromiífa ?, pro- t"«-

pter interceffionem. , $. 3. Summa rei eft, vt Praetor fe non Lj & m p

interponat, fiuelinitio ? nullum fit compromiffum, ifiue fit3 1-9E i
fed pendeat, an ex eo pgena exigi potelt, fiue poftea deficiat —1J5t

| pdena compromiffo foluto die, morte, acceptilatione, iudicio,

pacto. $. 4. Sacerdotio obueniente *9, videbimus an coga-
tur arbiter fententiam dicere: id enim non tantum honori
perfonarum, fed e& máfeítati Dei indulgetur, cuius facris va-
care facerdotes oportet. Ceterum fi poftea fuüfcepit, ifte quo- 7 .
ue omnimodo fententiam ferre debet. $. 5. Item non'eft
cogendus, fi de negotio transactum eft, vel homo mortuus eft,
de quo erat compromiflum: nifi|j]pofteriore cafu aliquid liti-r» D-g/þ
gantium interfit. $. 6. Iulianus indiftin&te fcribit: Si per er- —
rorem

feru. 25. GEB. — 86 Hal. compromiffo. G E. 87 Hal qui eam . fapienti-
bus. Wulg. qui eam coram fapientibus. — Ceterum hic fapientibus eft, fcientibus
et zntelliventibus. BR. 88 Hal. alás, loco bis. GER. 89 Hal et Vulg.
committitur. BR. g9o Hal. et Vulg. fententiae. BR. 91 Hal. promiffa.
G E B. 92, Gothofr. in nota Al. committi. Ita Taur. in margine, et Hal. in
textu. GE B. 93 Id eft, poteflate. idem Hal in Graecis latine reddere ne-
glexit. GEB. — 94 Halpetitur. GEB. — 95 Hal. petam. GEB. — g6 Hal, prae-
figit poena. GEB. — 974 Vulg. inferit aduerfus eum, qui compromilfumn n iudici-
win deducit. BR. 92 b 'aur. compromi(fiffe. GEB. 98 Hal. et Vulg. committitur.
BR. 99Ap.Hal fuiabeft. GEB. . 100 Hal.inferitet. GE B. I Ap, Hal. 2t,
abeft. GEB. — 2 Hal. fiue, loco fí. GEB. — 3 Ap. Hal. ex doli clanfula poterit
conueniri,abfunt. GEB. 4Hal.etVulg.dolo. BR. .5 Hal.etiam, GE&. 6 Ap.
Hal. clanfulae, abeft. G EB. 7 Accuríius iam legit, tefte Ruffardo, a?fi poe-
"a compromi[fafit. Et efex MSS. quatuor eam leQjonem habent, quintus in
eum modum correQus, Idem alia ratione habet Treui£;fi poeua comproniffa
1,05. fit, verum negatio poftea expun&a eft. pg&. Cum Accuríio facit etiam Hal.
quod non probat.Ant. Auguftin, II7. Ejseud. 6. Quintus ille codex eft S.
Cruc.:reliqui Barb. Vat. I1I. Pal. L. Bynkersh. GEB. 8 Hal. poema compro-
miffa. Wuwlg. poena commiffa. B R. 9 Flor, quondam erat fiueminuitio, forte
pro fiue in zmitio, t? tamen ab ordinario correctore deleta, nec quicquam . repo-
fitum. Vulgati certe habent n initio. RR. 1O Dafil. iày iegsüc 7 dgrueee?e
x V LLLIETM

QU
UI

ll

DT

|
Áa
llj
6EP
Fal.
RU
fv
LT

ftjf;—a:wg/aäiwm J DIGESTORVM LIB. IV. TIT. VIIIL 97

562/411

rorem de famofo delicto ad arbitrum itum eft, vel de ea ( ré)
.Lf]ï:JWde qua publicum iudicium fit cónftitutum, veluti de adulteriis,
ficariis, et fimilibus, vetare debet Praetor fententiam dicere,
Y r " nec dare di&tae ? exfecutionem. « $. 7. De liberali caufacom-
? - promiífo faCto, recte non compelletur arbiter fententiam dice-
re: quia fauor libertatis eft, v£ maiores iudices h'abpre (!eþeat.
LLf Eadem dicenda funt, fiue dé ingenuitate, fiue de libertinikate
uUf qu-,(efcio [fi]: et f1 ex fideicommitfi capfa hber.tas deberi dwaï
tur. Idem dicendum eft, in populari *5 aCtione., $. 8. Si
feruus compromifex:it, non cogen.dum. dicere fententiam arbi-
uzn?&trum: nec, fi dixerit, peenae e:;.iex.:utlonem dandam de pecu-
Jio, putat O&tauenus. Sed an, fi liber cum eo compromiferit,
exfecutio aduerfus liberum detur, Vidgamus: fed tnagis eft, vt
Wi . $7 non detur. $.9, ltem fi quyff** Romáe comf)i'omife'rit, mox
*/,, Romam in legäfjionem venerit, non eft cogendus arbiter fen-
: tentiam dicere: non magis, quam cogeretur, fi litem ante con-
di ! teftatus effet, nunc eam exercere: nec intereft, tunc quoque in
legatione fuerit, an non. Sed fi nunc *? in legatione com-
. promittat, puto cogendum arbitrum. fententiam dicere: quia
2 /f. et, fiyiudicium fponte accepiflet, cogeretur peragere. Sunt
7^ tamen, qui de ifto non recte dubitant: qui vtique nullo modo
dubitabunt, fi de ea re in legatione compromi(it, quam in le-
: ga(t;ione contraxit:quia et iudicium eo nomine accipere coge-
£ retur. lllud in prima fpecie poteft difpici, an, fi ante ** com-
Promifit legatus, cogendus fit arbiter fententiam dicere, fi ipfe
legatus poftulet? Quod prima ratione poterit videri iniquum,
vt in ipfius poteftate fit. Sed hoc tale erit, quale fi actionem
ji:9:/! velit diéctare, quod fácere eilicet. Sedcompromiffumiftud **
. &, eomparapimus ordinaria aCtione 7?, vt non alias audiatur de-
448 fiderans, vt arbiter fententiam dicat, quam [íi fe defendat.
W Q^5 $. 107 Si is faciat controuerfiam hereditatis, qui cum . defun-
d *er^ 6to compromiferat; futurum eft praeiudicium hereditati, fi ar-
Mil 'g";'w)ej*' biter fenteftiam dicat: ergo, interea inhibendus eft arbiter.

TE

A
£s
t*

L.

131"*' * &. 1r. Dies compromiífi proferri poteft, non cum ^? ex (cof
tu'f,änffu m b ventione, fed cum iuffu arbitri eam proferri neceffe eft, ne'
ET UJE*;& péena committatur. $. I2. 5i arbiter fefe celare temptaue-
Kw; "^. rit 29, Praetor j i inue&igare debet: et fi diu non«parue-
t rit ?^*, multa aduerfus eumYydicenda ?^ eft. $. 13. Cum in
, plures compromiffum eft ea condicione, vtf,ï'.fä;quilibet, vel
" »U ; Ra E MM 24 4 d d : : :
. J )a. /w, vnusjdixifiet fententiam, eo ftaretur, abfehtibus ceteris ni-
, ck hilo minus qui praefens eft cogetur. At fi ea condicione, vt
E | omnes dicant, vel quod de maioris partis fententia placuerit,
A. non debet fingulos feparatim cogere: quia fingulorum fenten-
: &c9«€. tiafad-póenam non facit. $. 14. Cum quidgm arbiter ex aliis
! y - caufis inimicus manifefte apparuiffetdteftationibus etiam con-
uj : [o9 eC , o fac d x jdtexgue . — LL oekitQz,
| éiwros, fi facerdos aut poutifex fiat. BR. — Y1 Facile re ob fequens de excidere
potuit. lta mox arbitraun, pro ad arbitrim, et perrorem pro per errorem, vtrum-
que tamen corre&tum eft. BR. — Vltima corre&tione nihil opus, nifi idem infini-
ta corrigere maluiffet, fufficiebat Taur. inuentum pERorem. GEB. I2, Vox
diclae, in Pand. Flor. adie&ta eft, omnes tamen hoc fequuntur, nifi quod Vul-
L- gares libri aliam adhuc vocem adiiciant: dare di&ae fententiae executionem. B R.
: . . Hoc etiam modo Barb. Pal. I. Treuif. Bynkersh.;Florentinam fequuntur Vat.
" Hl et $. Crüc. i Hal. vt Flor. absque additamento fententiae, GE B. 13 Go-
" thofr, in notaz Al pupillavi, et iale. KHabent tamen Baíil. diferte ^evmiAAa-
ï eíac. BR. 14 Hal. et Vulg. fj quis, Locus interpunctione iuuandus: ltem
h f quietc, BR. — I5 Ap. Hal. munc, abeft. GER. I6 Hal antea. GEB.

E 17 Ap. Hal. ifiud, abeft. GER. 18 Hal. ordinaríae a&Hiomi, Et fic Flor.
/ quoque correctum, fed recenter, quare Taurell. antiquae le&ioni adhaefit, fub-
audita praepofitione cum. BR. 'Taur. extraordimariAGione. G EB. I9 Ap.
^ Hal. cum, abeft. GER. 20 Hal. teutauerit. GER. 2I Hal. et Vulg. ap-
ä/- &i. paruerit. BR. 21, Hal. indicenda. GEB. 25 Hal^inferit 2zam. — Vulg.
elïï fi. BR.. Vt Vulg. Barb. Treuif. Bynkersh. . At S. Cruc. vt Flor. GEB. 24
' " "Hal et Vulg.. ej; 8K. 25. Vulg. quaeventis. BR. —— 26 'Yaur. fubfcri Bfit.
