gatus ero: ne damho adficiatur is, qui fufcü)it 25 mandatum. | fequar, nihilo minus et illius negotium gero: igitur, quod mi- r unuras
| XVI. VnierANvslibro XXXt adEdictum, 51 Qvis | nus feruauero, confequar mandati actione; ; $.3. Si hi, quo- ag
mihi ^5 mandauerit, 27 in meo aliquid facere;"et fecero: | rum res vengunt, quas pignori dederünt, füppofuenint *5 em- «ex tt,, L..,
quaefitum eft, an fit mandati aCtio? Et ait Celfus libro [efh: ptores, et eis emendas res mandent, mandatum intellégitur:
" : $n o ?? Digeftorum, hoc refpóndiffe fé, cum Aurelius Quietus | licet, quantum ad meram rationem, mandatum non conftitit *? ; onf bt
« SZLJ äaänæwä, hofpiti fuo medico mandaffe diceretur, vt i,ï! hortis eius, quos | nam cum rem tuam emas, nulla emptio eft n tua perfona rei
j u 2 *^ Rauennae ?? habebat, in,quos omnibus annis fecedere fole- tufe. $. 4. lulianus .fcmpüt, mandati obligationem confiftere — . . - f
bat, fph;(eri&;äfium, et )z()?pocauüä"et quaedam $? ipfius va- | etiam in rem eius, qui mandatum fufcymtiex eo maxime pro- 4. J/4: ? 6/9 «

lee bari,
yt. BR. — 13 Vulg. mec me. BR. — Y4 Hal. praefigit et, GEB. — 15 Vulg. | fitum poft meus. Sed mox nouum illud (í, exficcatum videtur. Cenfemus f
accefferit. BR. 16 Hal. PERICVLO MEO (4icat) CREDE vel BENE | primo loco reftituendum efle. BR. 33 Hal et Vulg. addunt ipfo. BR. ,
CREDIS. GER. 17 Vulg. fecerit. BR. — 18 Hal. addit: vt perficiatur, et | 34 Hal. mandavrit. GEB. 35 Hal vedemit. GER. 36 Hal. alieuave. -
hoc fupplementum probat Noodt. JJ. Obf. z. BR. I9 Hal. poterit. GEB. | GEB. 47 Hal. debere. GEB. 38 Sed vt mandati detur, fufficit non pro-

| 20 Vide Noodtium 1L. Obf. 3. BR. — 2X Flor, eft abeat, fecundum Taur. GEE. hibere, quin et poftea habere ratum. L. 6o. znfra de R. I. vnde olim coniicie-
| 2;, Vulg. libro decimo tertio digeflorum. BR. — 23 Gothofr. in nota: ait. Xta | bam: cum mom accefferit mandatum. — Nunc nihil mutandum cenfeo, quia pa-
'l'aur. in margine, et recepit Hal. BR. . Nempe vterque in. locum 7 j5. idcirco | tientia et ratihabitio etiam antecedunt a&ionem. BYNK. Quod ipfum etiam

f-' ait mandati. GEBS. 24. Hal. lib. VII. GEx. 25 Hal. et Vulg. fufcepit. | tenet in PT. Obf. 25. GEBR. 39 Hal. inferit mec. GE B. — 40 Hal. babeo.
, BR. 26 Ap. Hal. mibi, abeft. GEB. 27 Hal et Vulg. praefigunt vt, et | GER. 41 Hal. inferit et. GEB. —— 42 Taur. refpondeVitur. GEB. 43
in fequentibus habent facerem, loco facere. BR, — 28 Hal. et Vulg. o&auo. B R. Hal. et Vulg. tanto. BR. 44 Hal. zuterefl. GEB. — 45 Hal. et Vulg. quo-
29 Taur. RaBennae. GEB. — 30 Hal. inferit alia. GBB. — 31 'Taur. i Npenfa. | miam. BR. 4? Vulg. nullum. & R. 47 Hgl. ?"e. GEB. 48 Vutg,f de-
G EB. 32, Erat Flor. Si feruus meus de femet. Poftea fi, expunctum et repo- ï derant, fuppofuerint. & &. — Etiam Hal. fuppofuerint. GEB. — 49 Hal. et Vulg.

confiftat.

290

. bari, quod fi pluribus heredibus vendentibus, vni mandauero,
vt rem hereditariam ?? eméfet, etiam pro ea parte,,7" qua

heres fit, obligatur mandati aCtione, et 23 obligat : Läfane, fi^

illé propter hoc extraneo rem non addixerit, quod mandatum
fufceperat, ex bona fide effe, praeftare ?? &i pretium, quanti
vendere poterat: et contra, fi emptor ad emptionem rei fibi
necefíaride idcirco non accefferat, quod heredi ?* praecepiffet,
fe ei empturum, aequiffimum eífe, mandati iudicio praeftari,
quanti eius interfuit, emptam rem habere. $. 5. Is, cuius bo-
na publicata fünt, mandare alicui poteft, vt ea emat, et fi eme-
rit, vtilis eritimandati actio, fi non praelftet fidem: quod ideo
receptum eft, quia publicatis bonis, quidquid poftea adquiri-
tur, non fequitur fifcum. — $. 6. Qui aedem ?? facram fpo-
liandam, hominem vulnerandum ?5, occidendum,mandatum ?*
fufcipiat 59, nkbil mandati iudicio confequi poteft, propter
turpitudinem mandati. $. 7. Si tibi ceritum fïedero, vt jeaiTi-
tio dares, tuque non dederis, fed confumpfferis, et mandati et
v furti teneri &e, Proculus ait: aVt 59 fi ita dederim, vt qààe; ??
riofro L darct, velles, daresy mandati tantummodo. $. 8. Si maridauerim fer-
uo tuo, vt quod tibi debeam ?7*, folueret meo nomine, Nera-
tius fcribit, quamuis mutuatus feruus pecuniam, rationibus
tuis quafi a me receptam intulerit, tamen fi nummos a credi-
tore non ita acceperjt, vt meo nomine daret, nec liberari me,
nec te mandati mecum acturum : quod & fic mutuatus fit, vt
pecuniam meo nomine daret, vtrumque contra effe: nec re-
ferre, alius quis 9?, an idem ipfe feruus nomine tüo, quod
pro me foluebatur 9?, acceperit: et hoc verius eft, quoniam,
quotiens fuos nummos acqä)it creditor, non contingit libera-
: $. 9. Fugitiuus meus, cum apud furem effet, pe-
. cuniam adquifït, et ex ea feägo arauit, eosque Titius per
traditionem a venditore accepit. Mela ait, mandati actione
T2 me confecuturum, vt reftituat mihi Titius: quäa feruus meus
E — d mandaíle Titio videbatur 9^, vt per traditionem acciperet, fi
L J d & m ) &gä)rogatu ferui|hoc fecerit : quod fi fine voluntate eius ven-
ditor Titio tragfderit, tunc poffe me'ex empto agere, vt mihi
f giro us eos vénditor traderet, venditoremgtie per condigtionem a Ti-
D Nec ïiug' repetiturum, fi feruos tradiderit Titio, quos non debuerit,
U. &Cüm debere fe exiftimaret. . ro. Si curator bonorum ven-
- AE ditionem quidem fecerit, pecuniam autem creditoribus non fol-
"/77 — werit, Trebatius, OfiliusgfLabeo jrefpónderunt, ]HiS, qui prae-
"actio, b : feutes fuerunt, competere aduerfüs eum mandati a&ig?em:
4 — $. [his autem, qui abfentes fuerunt, negotiorum geftorum| aCtio-
E - | . m M ouv; HEPR eff:;äatquiäü praefentium mandatum exfecutus, id egit *?,
| negotiorum geftorum actio abfentibus non eft, nifi forte ad-
uerfüs eos, qui mandauerunt curatori, tamquam fi negotia ab-
fentium gefferint: quod fi, cum foli creditores fe efíe exifti-
marent, ld mandauerint 9$5, in factum actio abfentibus danda
eft in eos, qui mandauérint. $. rr. Sicut autem liberum eft,
mandatum non fufcipere, ita füfceptum confümpíari oportet,
nifi renuntiatum fit. / Renuntiari autem ita poteft, vt integrum
ius mandatori referwetur, vel per fe, vel per alium . eandem
rem commode explícandi, aut(fi f&&mredundet in eum captio,
qui fufcepit mandatum. |[Et quidem fi is, cui mandatum) eft,

w

"L. s
.d.ib///ö,/' L^

tio debitori.

J*

"eonfiflat. BR. — $9 Vulg. inferit mibi. BR. — 51 Hal. praefigit ex, Vulg. pro.
BR. 52 Vulg. iüferit ze. BR. — 53 Hal. praeffarí. GEE. — 54 Gothofr. in
nota: Al. quod heres recepiffet. [ta Hal. GEE. 55 Facile ante aedem po-
tuit excidere ad: fed et fcripti et editi tale fupplementum ignorant. BmR. ifti
quidem Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. at etiam Hal, GE s. 56 Vulg. in-
ferit vel. BR. 57 Hal. eccideudumue mandatu. Wuffardus etiam putat, z;
iin archetypo redundare, quod, admitti poffet. p g. 58 Hal fufcipit. GEE.
59 Hal. et Vulg. /it. BR. 60 Vulg. cui. BR. 61 Vulg. debebam. BR.
62, Ap. Hal. quis, abeft. GER. 63 Taur. folueVatur. GEE. — 64 Hal. vi-
deatitv. G E B. 65 Hal. egerit. GEB. — 66 Hal. manudauerant. GEB. — 67
Ap. Hal. fi, abeft. . Vulg. aut fi mon reduudet. BR. — 68 Hal. praefigit et. G E p.
69 Hal. iuris emwrojv. G E B. 70 Gothofr, in nota: adueríae. Nempe ita
ipfe Taur. in margine : Sed literae a, in aduer(ariae dudum deletae funt, vt adeo

DIGESTORVM LIB. XVIIL.

TILpodd

vt aliquid mercaretur, mercatus non fit, neque renuntiauerit, |
fe non empturum, idque fua non alterius culpa fecerit, man- s« ,-m)"ïuä,,
dati aCtione teneri eum conuenit: hoc amplius tenebitur, — x
ficuti Mela quoque fcripfit, 5* fi eo tempore per fraudem re-- ,
nuntiauerit, cum iam recte emere non poflfet. L 456 pos d. . 0m:
.. XXIiI.jH/g n woGENt1ANVS libroTL-iuris-Epitema- ^
rum 9?, Sawx fi valétudinis aduerfgfiae *?, vel capitalium
inimicitiarum * *, :

XXIV. PAvrvs M&gentmamï SEV. ob)«roen
inanes *^ rei aCtiones, 4 4.«e/ro ^ ^m: [ RA

XXV. [HlenMoGENIANV S Llibro 1Liuris-Epitoma- ;ZZ'A;M;M
rütm 7?. S'gv ob ** aliam iuftam caufam excufationes *?/ 25 d ic B
alleget, audiendus eft. ^tw9ARm: T.
XXVÍ. Pavrvsüibro-XXXH.-ad-Edictum. IwTER
caufas omittendi 75 mandafyetiam mors mandatoris eft: nam f m
mandatum foluitur morte: fi tamen per ignorantiam iimple-
tum eft, competere a&tionem vtilitetis caufa dicitur. ulianus
quoque fcripfit, mandatoris morte folui mandatum: fed obli- ,
gationeim| aliquando durare. $. r. Si quis debitoril fuo. man- ) « f
dauerit, vt Titio folueret, et debitor, mortuo eo, cum idigno- -
raret, foluerit, liberari eum oportet. $. 2. Abeffe intellégitur

| pecunia fideidxäïi:ibri, etiífh fi debitor ab eo delegatus fit credi-

LÀ L4 /ul »y /$ * * f *
tori: licet i$)foluendo non fuerit: quia bonum nomen facit

creditor, qui admittit debitorem delegatum. $. 3. Silis, qui
fideiuffori donare vult, creditorem eius habedt debitorem fuum, | :«
eumque liberaugfit, continuo aget, fideiuffor mandati , quate- ; Mp
nus(nkhil interfit, vtrum nummos foluerit creditori, an eum
liberauerit. $. 4. Praeterea fciendum eft, non plus fideiuffo- j
rem confequi debere mandati iudicio, quam quod 77 foluerit, :* j«(p)
$. 5. Mandatjgtuo fideiuffi &5 d;g':cem, l€d Z2 procura£ori) cre- ()glä'"i
ditori£ folui: fi verus procuratór fuit, ftatim mandati agam: .75;, ..
quod|filprocurator non eft, repetam ab eo. . $. 6. Non omnia, !/o.
quae inpenfurus *? non fuit, mandator/ imputabit 9*, veluti ezex'u,cs-
quod fpoliatus fit.a latronibus, aut naufragio res amiferit, vel
langfore ?? fuo f*ä.gi'umque a;(praehenfus,- qudedam erogaue- .
rit: nam hàec magis cafibus quam mandato imputari oportet. |?!d/.
-[Sed 9? cumíeruus, quem mandatmeo emeras, furtum^mein:6.
tibi feciffet, Neratius ait, mandati actlone te confecuturum, «« toram.,
vt feruus tibi noxse dedatur: fi tamen fiie culpa tua id acci-(£5)
derit; quod fi ego fciffem talem effe feruum, nec 9^ praedi- -
xiü'efüïyt poffis $? praecatæpe, tunc, quanti tua interfit *6,
tantum tibi praeftari oportét, $. g. Faber 87 man"ä'äïï ami- fà, fto,
ci fui e;n.it feruum em, et fabricam 953 docuit: déinde ven-
didit eum viginti, quos mandati iudicio coactus eft foluere:
mox, quafi $?^ homo non erat ?? fanus, emptori damíhatus ?*
eft. Mela ait, non preftaturum id ei mandatorem, nifi, poft-
eaquam emilfet, fine dolo male eius hoc Vifiu.m. habere cje-
peritiferuug: fed fi iuffu mandatoris eum docuerit, contra jfo- / ,,, £.
re: tunc enim et mercedem et|cibaria 97. confggutumm: nifi -
fi ?3, vt gratis doceret, rogatus fit. ] 2eti ,
XXVII. iGarvsilibroIX.ad Edi&tum-prouineiale. Sx
Qvrs alicui fcripferit, vt debitorem fuum libeüét, feque eam
pecuniam, quam/A1$ debuerit ?^, foluturum, mandati actione

L.1 76 /'h-'"v J Pzaäg;, A. nE Eu

nimis religiofus hic fuiffe videatur Taur. BR. — Habet etiam Hal. adueríae. GE B.
71 Vulg. addit caufa. 5 R. 72, Accurfiuslegit Zmmzanes. Etita Vulg. et H.
a Porta, quod mireris in vtraque. BR. 73 Hal. iuris émrvroyóy. GEB. — 74
Ap. Hal. o5, abeft. GER. 75 Hal excufatiouisS:. GEB. . "76 MHal. obmit-
tendi. GE B. 77 &v. Hal. 4uod, abeft. GEB. 78 Hal. et Vulg. iaferunt
in. non ita male, potuit facile excidere. BR. — 79 Vulg.inferiteg. GE B. — 8O
Taur. Npenfurus. GE S. — 8X Taur. smandatorTinputabit. GEB. — 82 Pafil. hic
habent; vócov, a00vbuT:. BR. 83 Hal. S7, loco Sed. GER. 84 Hal et
Vulg. inferunt tb;. BR. 85 Hal. poffes. GE B. 86 Hal znterefl. GEB.
87 Bafil. rexvírwe, opifex, avtifex. BR. 88 Hoc eft artem fabrilem. | Duker.
ad Opu[c. de Latin. Vet. ICt. p.398. BR. 89 Vulg. quiv. BR. — 90 Hal.
effet. G EB,
92, Taur. ciVaria. GE R.

91 Flor erat: damandatus efl, fed correctio eft ordinaria. BR.
94 Hal. debuit.
; GEP.

93 Ap. Hal. fi, abeft. GE B.

M'

U).æ Á

GDIGESTORVM LIB. XVIL: TIT. E 291

ha tenetur. $. r. Si feruum ea lege tibi tradidero, vt eum poft | non oportebat: et credo, fi, cum poffet enm ** certiorare,
mortem meam manumitteres, confütit 9X-obligatio ?9: poteft | non fecit, oportere mandati agentem fideiufforem fepelïi. Do-.
autem et in mea quoque perfona agendi caufa interuenire, | lo enim proximum eft, fi poft folutionem nonnuntiauerit de- LLIL""'
n veluti fi, paenitentia a€ta, feruum redfperare ?* velim. $. 2. | bitori: cedere autem reus indebiti *? aCtionew3 fideiuffori
Qui mandatum fufcepit, fi poteft id explere, deferere promií- | debet, ne duplum creditor confequatur. $. 4. Qudedam tamen
fum officium non debet: alioquin, quanti mandatoris interfit, | etfi fciens omittat fideiuffor, caret fraude: vtputa, fi exceptio-
damflabitur: fi vero intellegit explere fe id officium non poffe, | nem procuratoriam omifit, fiue fciens, fiue 1€5m I*.- de bo-

N idipfum, cum primum potérit, debet mt,andatoriä—untigr)gæä : | na fide enim agitur, cui non congruit de apicibus *5 iuris di- st exi T. m
d dbw. V.t is, fi V?lit, :a,ltemus opera vtatur: quæj ü,. cum Pofht u fputz:.re, fed de hoc tantum,/ debitor fuéfit, nec ne. $. 5. In. ,,, -
![;ïl/ tiare, ceffauerit, quanti m&æatprxs interfit tenebüur: fi| omnibus autem |ifionibus *?, quae propofitáe ** fint) vbi ZLTdt ——— $.
;'(m.;;ngf/n,..e,, aliqua ex caufa non poteritinuntiare, fecurus vétit 4&. : Mor- | creditor vel non numeratam pecuniam acdpit *9?, vel nume- fent-
te quoque eius, cui mandatum eft, fi is integro aäh*g-g: manda- | ratam iterum accepit, repetitio contra eum competit, nifi ex

to decefferit, foluitur mandatum: et ob id. heres eius, licet ex- | condemnatione fuerit ei pecunia foluta: tunc enim propter
" /zwc;ä : &äfuerit mandatum, non habet mandati a&ignem. $. 4. | auctoritatem rei iudicatde, repetitio quidem ceffat, ipfe autem
gfzf/) Impendia, mandati exfequendi gratia ifaétar]fi bota. fide/ fa&a | ftellionatus crimine propter fuam calliditatem *? plectetur.
funt, reftitui omnimodo a(tiebent: nec ad rem pertinet, quod/s, | $. 6. Fideiuffor, fi folus tempore liberatus, tamen foluerit cre- [
E x qui mandaffet, potuiffet, jfi ipfe negofigm gereret, minus im- | ditori, recte mandati habébit a&tióhem aduerfus reum: quam- £, Lefet rolaa f 4
| piey o pendere. $. 5. Si, mapdat& meo, Titio credideris, et mecum | quam enim iam liberatus|foluit] tamen fidem impleuit, et de-
| mandati egeris, non aliter condemþmg, debeo, quam fi a&tio- | bitorem liberauit: fi igitur paratus fit defendere reum aduer- ]65
nes tuas, quas aduerfus Titium habes, mihi praeftiteris: fed |.fus creditorem, dequilimum eft, mandati iudicio eum, quäd
fi cum Titio egeris, ego quidem non liberabor, fedin id dum- | foluif£, rec]perare: etita Iuliano videtur.

taxat tibi obligatus ero, quod a Titio feruare non potje- — XXX. Ivriawvs f : PU SI HO-
ps f9. R s Pa r MINEM tibi dedero, vt eum manumittéfes, et poftea procu-
XXVIII. V;,Lep IANvslibroXIV.adEdi&um. Par»r- | rator meus prohibuerit, ne manumitteres, an mandati agere

J NIANVS libro tértio * Qugeftionum ait, mandatorem debi- | poffim, fi tu eum manuimiferis? IRefpondil^?, fi procurator ^Y - P at

] ts

| stex ? ", ^toris foluentem, ipfo iure reum non liberare: propter man- iuftam caufam habuit interpellandi manumiffionem ferui, quem
ld ^ datgm enim fuum foluit ?, et fuo nomine: ideoque mandato- | in hoc folum acceperam, vt manumitterem, veluti fi comperg-
x - (Rogune- ó». Ti aQtiones putat aduerfus reum cedi debere] ;v ex bt us fit eum poftea falfas raliones confeciffe, infidias vitae prioris
Qu ;—wwgy/"f/);flmm«XXIX. IpEM : —Difputationum ?. Sx rrpE- | domini ftruxiffe, tenebor, nifi denuntiationi procuratoris pa-
D ivssoR conuentus, cum ignoraret non fuiffe debitori nume- | ruero: fi vero nulla iufta cáufa procuratori fuit denuntiandi,
P ratam pecuniam, foluerit ex caufa fideiuffionis, an mandati iu- | ne feruu& manumitteratur, non poterit mecum agi, quamuls » jro:feruur rrcan-
. di&ioypétfequi poffit id, quod foluerit, quaeritur? Et fiquidem | ad libertatem eum perduxerim. — 7« ((/, mélféten, 6
a ífciens praetermiferit exceptionem vel doli, vel non numera- XXXIL InzwüibroXIV.Digeftorum. Sr wEGOTIA ,,,
tae pecuniae, videtur dolo verfari.:. diffoluta enim neglegen- | mea mandauero gerenda éi, qui mihi actione ?l in quadru- lss ;
. tia prope * dolum g&. '"Vbi vero ignorauit, nihiläquod(gi plum tenebatur, poftannum vero in fimplum, etíi poft annum
?*; o &gmum i&fputetur. Pari ratione et fi aliqua exceptio debitori compe- | cum eo mandati agam, praeftare mihivquadruplum debebit: |
Q je: 069 Ptebat, patti forte conuenti, vel cuius alterius rei, et ignarus | nam qui alterius negotia adminiftranda fufgge it, id praeftare /«sceo 1« yrac fFaee...
Amn. "?. Wanc exce tionem [non exercebjt ?, dici oportet, éi marndati | debet in fua perfona, quod in aliorum. — 12 & ) 77 . *"t'".o*æ'ff"ï*ïäu |
) L r a&ionenï'?ompetere: potuit enim atque debuit reus promit- XXXII. Inew llibrollljadVrfeiumFerocem. Sr HxE- ^ .^ ..
"^ 7 — tendi certiorare fideiufforem fuum, ne forte ignarus foluatin | RepxvATEM aliter aditurüs non effemxquam cautum mihi 42* 42 iena. o s

debitum. $. r. Non male tractabitur, fi, cum ignoraret fide- | fuiffet, damhum praeftari, et hoc mandatum interceffiffet, fo- ao Agnog o -
D . Suffor, inutiliter fe obligatum, foluerit, an mandati aCctionem | re mandati aCtionem exiftimo. Si[ä:gu'ae/" autem mandauerit P Bu f Vffer ,
— d^. habeat? Ef íi quidem factum ignorauit, fecipi ignorantial eius | alicui, ne legatum a fe repellat ?*, longe ei diffimile effe: nam — 2,47:7,; —
( poteft: fi vero ius, aliud dici debet. $. 2. 5i, cum debitor fol- | legatum adquifitum numquam ]li damnoieffe potuit: hereditas j /444-
: uiffet, ignarus fideiuffor foluerit, puto eum matidati habere | interdum damhofa eft. J,^^ In fumma quicumque contraCtus | 44 at
LEGzex a, aGtionem : ignofcendum eft enim ei *, ifi non/ diuinauit * de- | tales funt, vt quicumque 25 eorum nomine fideiuffor obliga- ELZZ7W1
"^* bitorem foluiffe: debitor enim debuit notum facere fideiuflori, | ri poffet 26. et mandati obligationem confiftere puto: neque J- «&.
if — , ]Jam fe foluiffe, ne forte cggditor oqu;epat, et ignoraqtiam eius | enim ?* mïulüüm ?8 referre, praefens quci(s interrogatus fide- ».o
— dak j, circumueniat,etexcutiaägz/ü füummam, in quam fideiuffit. 51.( 3. | iubeat, an ??[ abfens/mandet: praeterea volgo/ ?? animaguer- JLvec r o

— chridegg',l tractari St in ïïgeiui'ï'ore polteft, ü cum foluïffetïnon tercïrlicet, mqngatä.cred.itogum I;ereQitgtes füfpectas ?* adiri, ; , EAU
certiorauit reum: .ü;i deinde reus foluit, quod foluere eum gtgg(/g;/mandau iudicio teneri procul dubio eft. AXXIU.
' ^ MgM:" J &...m*a,,fft ! -
* GER. — 93 Vulg. confifit. "Tuemur Florentinam, licet Bafil. habeant: ewvé nï)&roLIOCO ï:?oni: propofuimus, quam huius loci vocemn ex ifto in: praepofitae,
sara. BR. Etiam Hal. conflitit. GEB. — 96 Vulg. addit mandati. BR. — 97 | commutare. BR. Sed tamen Hal. quoque habet: 4wae fraepofitae funt, GEB M c)ü/ ( E*
Hal. vt femper vecuperare. G E B. 98 Hal. hic et in fequentibus: remumciare, | 18 Ap. Hal. accipit, sbeft. — Vulg. accepit. BR. — Et þoc modo Treuiffet Byn- . W
Vulg. demuuciare. BR. 99 Vulg. praefigit fed. BR. 100 Hal. et Vulg. | kersh,£. Sed er S. Cruc. vt Flor. At Barb.Tacceperzt. G E R. 19 Gothofr. ;f) us

poteris. BR. — I Hal inferit decimo. GEB. —2 Hal. foluere. GE B. — 3 Hal. | in nota: caluitatem. Haloand. facit L. 233. infra de verbor. fignif. al. calli-
lib. XXXI. ad edictum. GEB. — 4 Bafil. aAseiZzes 0039 BR,— 5 Hal. et Vulg. | ditatem. 'Taur. in textu: callitatem, et 1n margine ; calliditatem. — Ex fane ne-.
addunt off. BR. — 6 Gothofr. in nota: 4l.exercebat. A. non exercuit. Priusil- | fcimus, cur Taur. correctionem archetypi, quamuis fit recentior, non receperit.

lud: exercebat habent Hal. et Vulg. Bafil. u vri350ei, ton opponet. B R. Etiam | B R. 20 Malïcnl vgjþondit. BR. | 21 Hal. et Vulg.. infcrun.t: iutra amnum.
Hal. uon exercebat. GEB. 7 Ap. Hal. ej, abeft. GE B. 8 Taur. diDiua- | BR. |022 Gothofr. in nota: ÁAl. quis. Ipfe. Taur . in margine: qsis, quod
mit. GEB. —— 9 Hal. praefigit et. GE B. 10 Vulg. fed, loco fic. BR. — IY | recepit Hal. Sed et hic fcrupulofior Taugelhus. Eft reuera Flor. fcriptum :
Ap. Hal. ewm, abeft. GEB. — 12 Taur. indeViti. GE2. — 13 Hal. adliouem, | [juae, et omnia ab eadem manu funt correcta, eademque fatis antiqua. . Quin
GEB. ^ 14 Vulg. ignorams. BR. 15 Eleganter Dafil. àv yae O'W(Scöä.& 7j | paulo poít in hac ipía lege habetur: praefens quae ?uterrogatus, vbi tamen Taur,
àya3s mícei vv Aem]oNey(ay oU vóuou Zyreiv. Non enim congruit-bonae fide i re&eadmiütgasiy. BR. — 23 FlQr. fuit repellet, forte: repelleret, certe cmcndang
nutias legis, (hoc ef fubtilitates iuris) fe&ari. Apices enim leLïntllr., qui 1 | recens Cü-ï BR. 24 Hal. et V.u.lg. prae.fïgunï: Et. BR. 25 Àp. Hal. qui-
^ fola fübtilitate funt pofiti. BR. — 16 Hal. decifioniPus. Vulg. diwifionibus. B R. | cumique, abeft. — Et fane haec vitiofe fatis fcripta funt. BR. 26 Hal. p?]]ït.
Sed et Hal. habet in margine: alias, diffinifiomibus. G EB. 7 Vulg. quae | Gxsz. 27 Hal emimignorat. GEB. — 28 Flor. ettmulte. GEB. — 29 Vulg.

praepofitae funt, cui le&ioni fauet L. 25. $. 1. infra de Probat. vbi diferte: im | inferit: praefems vel. BR. — 30 Taur. &O/go. GER. 31 Hal. haeredi fufpe-
omnibus autem vifionibus, quas praepofuitus. — Attamen malim in hac lege ex hoc - Fff &as

' -l,"(()-tï?ïï-' € ;v;nuüægüh,

s *
; *

292

evs, vt fideiuberet, fi in minorem fummam fe obligauit, re-
&e tenetur;2*: fi in maiorem, Iulianus ?5 verius putat, quod
a plerisque refponfum eft, eum, qui 3 maiorem fummam, quam
rogatus jerat, fïdeiu.ifæü'et, hactenus mandati aCtionem haberez
quatenus rogatus effet: quia id feciffet, quod mandatum ei
eít ?*: nam vsque ad eam fuüummam, in quam rogatus erat,
fidem eius fpe&taffe uidetur, qui rogauit. |

/ff. :

J 67

XXXlV. [A&1cAxvs ?? dlibro-VHE|Qufeftionum.
Qvi1 xEGo rA Lucii Titii procurabat,his, cum a debitoribus
eius pecuniam exegiffet, epiftulam ad eum emifit ??, qua figni-
ficaret, certam fummam ex adminiftratione apud fe effe, eam-
que creditam fibi fe debiturum cum vfuris femitfibus. Quae-
fitum eft, an ex ea caufa, credita pecunia peti poffit? Et an
vfurae peti poffint? jdity non effe creditam: alioquin
dicendum?/'ex lomni/ contractu, nuda pactione, pecuniam cre-
Vïy LJsieyg'tief. ditam fieri poffe. Nec huic ümi..ï.e ,eäï'e,, uod üpeguniam apud
- //t, kejdepofitam conuengerilf,;,yt creditam/hábeas, credita fiat, quia
Il dgaiï tunc nummi, qui niei erant, tui fiunt ^?. Item, iguodi ** ü a
| debitore meoiuffero te accipere pecuniam, credita fiat, id enim
benigne *?^ receptum eft: his argumentum *? effe, eum, qui
cum mutuam pecuniam dare vellet, argentum Vepdendum de-
diffef, nihilo magis pecuniam creditam recte petiturum, et ta-
men pecuniam ex argento redactam, periculo eius fore, qui
accepiffet argentum. Et ^^ in propofito igitur dicendum,
— é* |d'a&tione] mandati obligatum, fore procuratorem, vt, quamuis
ipfius periculo nummi fuerint, tamen vfuras, de quibus con-
uenerit, praeftare debeat. (*$. r, Cum heres ex parte effes,
» gnandaui tibi, vt prdedium hereditarium mihi emeres certo pre-
tio: emifti: pro coheredum ^? quidem partibus non dubié
mandati aCtio eft inter nos: pro tua autem parte ipoile| dubi-
L"agere.. tari ait, vtrumne ex empto, an mandati, jagi oportedt: neque
eniiyfine ratione älewä& exiftimaturum, pro hac parte fub
condicione contractam emptionem; quod quidem maxime
iqüseri;pertinere ait, vt fi forte prius, quam emptio fieret, de-
cellerim, et tu, cum fcires me deceffiffe, propter mandatum
meum alii vendere nolueris *7, an heres meuseo nomine ti-
bi fit obligatus? Et retro, fi alii.ärgpgijderis, an heredi meo
tenearis? Nam fi quidem fub condicione emptio fatta vide-
tur *?, poteft agi, quemadmodum fi qrqggfui,s- alia condicio poft
mortem exftitiffet: fip vero *? perinde mandati agendum fit,
ac fi alienum fundum emi mandaífefn, morte infecuta ??, cum

] /4 «l Ico:
ac jía.

"yn,

D idee
yüc m [

Lidit.

o àd fcieris, refoluto mandato, nullam tibi aCctionem cum herede
| F meo fore. Sed etfi mandati agendum efíet, eadem praeftan-
4b dæf:( d2,| quae praeftarentur, fi éeX/empto ageretur.
d r atibtiet adi. GX E 32, In hac lege et tribus fequentibus nullum

ICti nomen Florentiae praefixum eít, fpatio tamen reli&o, quod fupplementis -

admodum refpondet, et totidem literarum vel fyllabarum capax videtur. Eíoc
tamen omnino indicari debaerat. — Videlicet haec tituli huius pars ab ordinario
corrigente rele&a non vidétur. Nam quaedam hic illic etiamnunc in manifefto
mendo cubant, et cetera 4 recenti manu funt correcta. — Quod ad vitia attinet,
quae fuperfunt, legis fequentis $. 2. eft; vt praedium bereditarium mibi beves,
pro: emeres, vt rectiffime editum, item: amandati agi, pro: am mandati agi,
denique: quamuis alig condicio, pro: qmaeuis alia. "Vide et lacunam fuppletam
in L. 3. quae fufpicionem confirmat. Redeo ad Inícriptiones a "Taur, pracfi-
Xas. Ex oQo MSS. quae hic adiui, tria habent: PAVL. nempe Vat. IV. Barb.
et Bynkersh. L. In editis, quod íciam, omnibus: IDEM, efít, nifi quod ap.
Steph. nomen prorfus defideretur. n Bafil. quoque nihil nominis loco inue-
nies BR. Reliquifex o&o: Otob. Vat. I. et III. S. Cruc. Treuif. habent cum
Vulg. IDEM. . De cetero Brenkm. in exemplo Taurell. typis deftinato nomina
| fuppleta quatuor: IDEM, AFRICANVS, NERATIVS et IAVOLENVS toti-
|| dem parenthefibus inclufit. GE s.
| / GEB. 34Hal.obligarit,recteteneri, GEB. — 35 Ap. Hal, Inliauus, abeft. GE B.
[ 36 Hal. et Vulg. inferunt Zz, quod malo. Excidere potuit, maxime in vitiofa
| fcriptura. BR. 37 Hal effet. GER. 38 Vide Notata ad Infcriptionem
praecedentis legis. Ita vt Taur. hic ita omnes editi, fcripti, quorum o&o con-
fului. BR. Barb. Otob. Vat. L. III. IV. S. Cruc. Treuif. Bynkersh.|etiam Hal.
GE R. 39 Hal. et Vulg. zifit. B R. 40 Hal. fiaut. GER. 41 Vulg.
quod, abeíft. BR. 42 'laur. Venigue. GEB. 43 Hal, avgumento. GE B.
( 44 Ap. Hal Et, abeft, GEz. — 453 Vulg. baeredum. GEB. —— 46 Hal. et

.DIGESTORVM LIB. XVII.

&» ; Lf/tr; foj(b:;;;, C !frv«/—— . )À

P AT (XXXIII, Ipnzw ?^ libro IV. ex.Mi-gi;cffæ— 33, |RjoGA-

23 Hal. IDEM lib. IIT. ex Minucio. -

&

XXXV.|NenATIVvS/?'libro V. Membranatum. Sr
FVNDVM, quï ex parte tuus eft, mandaui tibi, vt emeres mi-
hi, verum eft, mandatum poffe ita confiftere, vt mihi, ceteris
partibus redemptis, etiam tuam partem praeftare debeas: fed
li quidem certo pretio emendas eas mandauerim, quanticum-
que aliorum partes redemeris, fic et tua pars coartabitur ??,
vt nonÁabundet mandati quantitatem, in quam ?? tibi
emendum totum mandaui: fin autem, nullo certo pretio
conftituto, emere tibi mandauerim, tuque ex diuerfis pretiis
partes ceterorum redemeris ?^^, et tuam partem, viri boni ar--
bitratu aeftimato pretio, dári *9 oportet, A :
XXXVI. IavorENvs ?*LibroVIE-exCafo. ITA — , , -
vT omnes fümmas, maiores et minores coaceruet, et ita por- /re bst,, G.
tionem ei/?*, qui mandatum fufcepit, praeftet. Quod et ple- / f m ouag
rique probant. $. 1JSimili modo et in illa fpecie, vbi certo
pretio tibi emere mandaui, et ?? aliarum partium nomine com-
mode negotium gelffifti *?, et vilius emeris, pro tua partetan-
tum tibi praeftatur, quanti intereft tua 9?, dummodo intra id
pretium, quod mandato continetur; quid enim fi& 9*, fi ex-
iguo pretio hij cum quibus tibi communis fundus erat, rem
abicere ?? vel neceffitate rei familiaris vel alia caufa cogeregf-
tur? gon.*? etiam tu ad idem difpendium deduceris 9*: fed Jc & ^hun,
nec lucrüm tibi ex hac æcaufa adquirere debes: cum manda-
tum gratuitum effe debet 55 : (neque enim tibi concedendum V
ieft, propter hoc venditionem impedire, quod animofiorem eius . :« *4c.
rei emptoremjeffe, quam tibi mandatum eft, cognoueris. $. 2.
Quod fi fundum, qui per partes venit, emendum tibi 95 man- . .
daíffem, fed ita, vt non aliter mandat]ó, tenear, quam fi totum !t
fundum emeres ?7, fi totum emere non potueris in partibus .415«j7v7,
emendis tibi ^* negotium gefferis: fiue habueris in eo fun- — ^^
do partem, fiue non: ét euéniet, vt is, cui tale mandatum da-
tum efít, periculo fugy—ä&äæwrtes emat, et nifi totum eme- , iíprorruo
rit, ingratus 9? gag retitiédCnanz? (Proylius, eft, vt cum huius-jz p LL
modi incommodgis; mandatum fufcipi poffit, praeftarique offi- 144
cium et ** in partibus emendis, perinde atque in toto, debgt ** j«
ab eo, qui tale mandatum fua fponte fufcepit. (3$. 3j Quod f
mandaäem tibi, vt fundum mihi emeres, non addito €o, vt non
aliter mandato *? tenear, quam fi totum emeres, et tu pàr- j« /m).'ö'/'&i,, u
tem, vel quasdam partes eius emeris,-tumþabsäömnä/dine»du-
-bie inuicem mandati actionem,/quamuis reliquas partes emere
non potuifes, — - 4 | | -
XXXVII. Pä?ï«*RICANVSäibPQ--VHL Quaeftionum, Ho-
MINEM certum pro te dari fideiuffi, et folui **: cum man-
dati agatur *?, Eä)&imatio eius ad id potius tempus, quo folu-
Vulg. quem4quam. BR. —— 4* Vulg. volueris. BR. 48 Hal. videatur : poffe.
GEB. 49 Hal Simwvero mou,at in margine monet: alias, deeff megatío. GE B.
50 Hal. per mortem infecutam. GEB. 51 Vide Notata ad Infcript. Jegs 35.
Ex MSS. o&o folus Vat.I. habet ID. 8&. . Reliqui adeo habent: NERATIVS,
Barb. Otob. Vat. HI. IV, S. Cruc. Treuif. Bynkersh. Etiam Hal. vt Taur. GE E.
52. Hal. artabitur. GEB. 53 Hal. n quamtwm. GEB. 54 Hal. emeris. &
G E B. 55 Hal. inferit smibi. GEB. 56 Vide Notata ad Infcriptionem /e-
gis praeced. 33. In hoc nomen omnes codices editi et fcripti confentiunt. BR,
Adeoque et Hal. IABOLENV'S, et Codices fcripti funt: Barb. Otob. Vat.
L IIL IV. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEE. — 57 Vulg.eius. BR. — 58 Hal. j
fi, loco et. GE&. 59 Hal. gefferir. GE R. 60 'Taur. interes Tua. GER. |
61 Hal. fieret. GER. 62, Taur. a/Icere. GEB. 63 Hal. et Vulg. «un.
BR. 64 Hal. deduceveris. GEB. — 65 Hal. debeat. GEB. — 66 Ap. Hal,
tibi,abelt. GEB. —— 67 Hal. emeret, et mox: potuerit. G E. 68 Hal. fibi,
loco tibi, et mox gerit, loco gefferis, et babuevit, loco babmeris. GEB. . 69
Taur. in Adnot. zugratus. fic àn. P. et in vet. innuens, vt opinor, fe malle: zugra-
tij, vt habet Steph. aut potius: iugratis. In Vulg. Nor. ceteris eft: zngratas,
vt Flor. Idem in oGo codicibus confirmatum inueni. Ego tamen legendum
putem: zngratiz5, vt et Cuiacio vifum, ob facillimam degenerationem Z in z. BR.
O&o Codices funt paulo poft ad vocem: propius,memorandi. GEs. — 70 Vulg.
Nam propius eft, et ita nouem codices, quot vidi. KHal. Propius autem eff. BR.
Codices funt: Barb, Otob. Var. E. III. IV. S. Cruc, Treuif. Bynkersh,/ Sed
nonnulli vt Vat. III. IV. S. Cruc. proprius, et Vat, L et 'Treuif. proprium. G EB.
71 Hal, etiam loco et. GE B. 72, Hal. debeat. GE B. 75 Vulg. mandati,

BR, 74 Bafil w«réígaXXov, ego folui. BR, — 75 Hial. et Vulg. agitur, et ita
: : mallem.

T

rlxl ;*
Jw',,/,pu

f

C

D d

JLyeiveg b
A
BU247
hn
l aj
à £.
L'er
"a
f »-.'-"/Wü "U/S:( :

DIGESTORVM LIB. XVII

tus fit,, non quo agatur 79, referri debet: et ideo, etiam Lïï

mortuus fuerit, nihilo minus vtilis ea actio eft. Aliter in fti-
pulatione feruatur: nam tunc id tempus fpectatur, quo agi-
tur: nifi forte, aut per promifforem íteterit, quo minus fua
die folueret, aut per creditorem, quo minus acciperet: etenim
neutri eorum fruftratio fua prodeffe debet. ;gägym;w"»ï:,

. XXXVIII. MAncErLLYslibro-fingularijRefponforum.-

t

Lvcivs Titius Publio M$euio filio naturali domum com-
munem permifit, non donationis caufa, creditori filii ** obli-
garó: poftea Méeuio defuncto, reli&t&/ pupilla, tutores eius iu-
dicem aduerfüs Titium acceperunt, et ** "Titius de mutuis pe-
titionibus "? . ( Quaero, an dotus;pars, quam Titius) 9? obli-
gandam filio fuo acgg(mmOdatl.itöarbitratu iudicis liberari de-
beat? Marcellus refpóndit ? *, gff |et quando debeat liberari,
ex pérfona debitoris, itemque ex eo, quod inter contrahentes
a&um effet, ac ?* tempore, quo res, de qua qugerratur $3,
obligata fuiffet, iudicem aeftimaturum: eft enim earum fpe-
cierum iudicialis quaeftio, per quam ?^ res expediatur. $. I.
Non abfimilis illà "s ggä&:,rfrequentüüme agitarl folet: fide-
iuffor an, et prius, quam foluat, agere polifit, vt liberetur?
Nec tamen 9* femper exfpectandum eft, vt foluat, aut iudicio
accepto condemneturKffi diu in folutione reus ceffabit ??, aut
certe bona fua diffipabit: praefertim fi domi) pecuniam fide-
iuffor non habeliit, qua numerata creditori, mandati actionejcon-
ueniatr£Z») L réteme
XXXIX. NrenaATrvs libro VII..5?. Membranarum.
ET AnisToxr et Celfo patri placuit, pofle rem hac condi-
cione deponi, mandatumque fufcipi, vt res periculo eius fit,
qui depofitum vel mandatum fuícepit: quod et mihijverum
€ffe videtur. d -Leuenmpoenco, 7
XL. PaAvrvslibrolX.adEÉdictum. Sr »no te prae-
fente*et vetante fideiufferim, nec mandati aCtio, nec negotio-
rum geftorum eft: fed quidam vtilem putant dari oportere ??:

/fjä quibus non confentio, fecundum ?* quod iet Pomponio/videtur.

XLI. Garvs üibro HIL...ad-— Edi&umwpgouivneiraïe.
PomrEsT etabvnadumtaxat parte ?? mandati iudicium dari:

mam filis, qui mandatum, fufcepit, egreffus fuerit mandatum,

ipfi quidem mandati iudicium non competit: at ei, qui man-
daugfit ??, aduerfüs eum competit. :
XLII. VrrriaNvsllibro-XL-ad-Edictum. Sr wAx-
