quae prima Venetiis fuerunt excufa. Sed necefífitatem emendationis non video.
BYNK. 10 Hal. etiam, loco: autem. GE B. I1 Hal. efj. GEB. 12
. Hal. me fi ipfam fcripturam infpiciat, vel. [uggillet, velquidaliud etc, GEB. — 13
Ap. Hal. etiam, abett. GER. I4. Vide Perizon. ad Sanctii Mineru. c. 4. n

fin. Hal. tamen, H. a Porta, et Baudoza fubftituunt: praebebit. E MSS. Otob..
habuit: fieri iubet, íed v2 fieri expunctum eft, Reliqua autem, vt Flor. BR.
Pal. L. II. HI. iV. Bynkersh. GER.
penes, loco: apud. GEB.
19 Hal. fyut. GEB,

15 Hal. defiderandi. GEB. — 16 Hal.
17 Clare eft Flor. rem mitti. BR. . 18 Hal. in-

ferit et. 20 Hoc eft, cum magno damno. Exem-

Sicv m codicilli pars intelleguntur teftamenti, ita fecundae.

-piam. |Sr Qvis feeesié-teítamentum; et

ÍIPsr

XXEX:CDIT4iHIB DV, 523 ,

sr quis ex fignataribus aberit,

mitti debent tabulae teftamen- | ^7'
ti, vbi ipfe fit, vti adgnofícat: nam reuocari eum, adgnofcen-
di caufa, onerofuüm eft: quippe faepe cum magna captione ??
a rebus noftris reuocamur, et fit ^* iniquum, damnofum cui- -
que ?? effe officium fuum. . Nec ad rem pertinet, vnus abfit,
an omnes : et fi forte, omnibus abfentibus, caufa aliqua ape-

riretabulas vrgVeat, debet ^? Proconful curare, vt interue-

nientibus optimae opinionis viris aperiantur, et poft defcri-
ptum et recognitum fattum, ab|hifdem/?*, quibus interue- | L2 Ài da.,
nientibus apertae funt, obfignentur: tunc deinde eo mittan-
tur, vbi ipfi fignatores fint ^?, ad infpicienda figilla fua.
VIIIL. VnerAwvs libro X, ad Edictüm. Pvperrra-
RES tabulas, etiam fi non fuerit ifuperfcriptum ?5 ne aperi-
rentür, attaméif, ff feorfüm.eas fignátas teftator reliquerit,
Praetor eas aperiri, nifijcaufa cognita, non patietur. d55
JIX. PAvrvs libro-XEV. -ad-Edickum. S1 wvrrkR
ventris nomine in pol[feffionezjfit, aperiendae fünt fecundae |
tabulae, vt fciatur cui demandata fit curatio. Lj VEYRS
oX VreraAwvs libroXIIL-adlegém — Vb
Sr 1N;duobus exemplariis fcriptum 1

i. j.'iæ.plu ;

1 2324.X x..*ïrw:.,

It teftamentum, jalter- 1. 1 4 A
utro-patefatto apertae tabulae funt. 4$ex. Si fuüi natura ta- i
bulae patefactae funt, apertum videri. teftamentum non dubi-
taturi non enim quaeremus ??, a quo aperiantur. -$&—2- Si
tabulae non compareant ??, |vel; exuftae jifint; futurum eft,
vt fuübuenire ?? legatariis debeat. Idem. eft,ct?? fi fuppref- : ; (ant*
fae 3*, * vel * occultae. fint. G. Em 425 i
Xl Garivs.??.libro XL-3:dstesemsiuliam-et-Papiam.

L Yucran £,
s kax^ u

tabulae principalium tabularum partem optinére videntur..
XIl. VrPraAmwvs.libro XIIILj ad-leg iam-et

2 Qu* £2 1713 3
AVL TUMUUCIILP LEtillo T^ €
» " « 5 QUP d N irxsde Andoars "ts

emplo ?? quidem aperto, nondum apertum eft teftamentum : |
quod fi autienticum patefaCtum, eft totum apertum 3*.2/£] - um F

SI QVIS OMISSA CAVSA TESTAMEN- - :
TU (QES ABSOINTESTATO, VEL'ALIQ ;,/L—fw,djz'
MODO,POSSIDEAT HERE- |
DITATEM. "-

"

RAETOR voluntates defunctorum tyetütt et eotum cal-
liditati occurrit, qui omifía caufa teftamenti ab inteftato
hereditatem partemue eius poffident, ad..hoc,.vt eos circum-
ueniant, quibus quid ex iudicio defuncti deberi potuit, fi non
ab inäe&ato pofüdg*fetur hefeditas: et in eos actionem polli-
cetur, .$.1x. Et parui refert, vtrum quis;per kametipfum, an
per alium adquirere potuit hereditatem: nam,quomodocum-
que;potuit, fi non adquifft hereditatem, in ea caufa eft, vt in-

cidat in Edifctum Praetoris. - $.—2.—Praetermittere autem
3 | R : caufam

plis a Briffonio de V. S. allatis adde L. 1. $. 22. ;infra de Aqna cottid. et aeff.
et L. $9. in f. infra de V. O.: BR. 21 Hal. auocamur: et efl, et fic fere.
malim. BR.. . 22 Vulg. euiquam. BR. 23 Taur. de/et. GEB.' . 24 Hal.
üsdem. GEB. 25 Hal. funt. GEB. 26 Hal, et Vulg. fupmfcviptumï BR.
27 Hal. et Vulg quaerimus. BR. 28 Vulg. addit: qwia perditae funt. B R.
29.Hal. et. Vulg. fabueniri. BR. . Sane Taur. debebat dare: fubuenir E. GXB.
30 Hal. praefigit et. GEB. 31 Flor. eít: fuprejfae, et non vidéo cur Taur.
noluerit: faPreffaae. GEB. — lmmo Flor. legitur: jabpreffae et ita qnoque
expreffit Taur. 22 Hal PAVLVS.GEBR. 33 Hal et exemplum
exemplo eius. 34 Vt durities euitetur, 3 efhj, geminanduf eft, facile
enim alterum excidere potuit, vt legatur: patefa&um efl, ef? tótwm aper-
tum. Editores: patefactum ejf, tótum apertum ejt. Ex o&to MSS. Vat. et Otob.
vt Flor. reliqua, vt editores. BR.. Inter hos etiam eft Hal. $Si duriues 'e['ï in
Flor. (quam tamen non video, maxime fi ita interpungas: quod fi autbeuticum.
patefatum, eft totum apertum. ) more Taurelliano fcribendum : patefatbum. EST
totum, Reliqua MSS. funt; Pal L LL IHL V. Barb, Bynkersh. GEP. zi

Nnnn 2

K .
l 21(6*(1/0 lcone/m,'
f/uot*c»m 7, 7110€0,
L £

"L'!' " . L] . : "*
: fe teftamento, verum ab inteftato petierint bonorum poffeffio-
| "dervl.. nem: hic enim-imeident in Edictum. $. 8. Qui fub condi-

^

"aplaerent, eius, conueniri ex Ediéto ipoterunt: vtique fi non ex alia cau-
fa poffideant: vtputa, fi quis omifit quidem hereditatem, fed
U ex caufa fideicommiffi; poffidet, miffus in poffeffionem fidei-
L en commifforum ferustüorüm cauía: velfi proponas eum/jcredi-
14 cen ti ferüandi caufa veniffe if poffeffionem : "nam necjex/hac cau-
fa legatariis refpondere cogetur. "Totiens igitur Edictum
-Praetoris.locum.habebit, quotiens aut quafi heres legitimus
d2« potfidet, aut quia bonorum poffeffionem acdipit 9' ab intefta-

; -j Hþnl

-j óm MM ,

—

- 15 $ *
Jebocl heeseetmmotr,

484 ^ ;
i*C€ €/K, Agcfte,, Om *

? acuulatenen,

$34

caufam teftamenti-yidetur, qui, cum polffet * iubere, noluit
id facere. .$.—9. Quid ergo, fi fernus eius, cum iuberetur
adire hereditatem, dicto audiens non fuit? Sed compellendus
eft ferüus hoc. facere: ideoque dominus ab inteftato veniens
incidit in EdiCctum. .$-4. Sin autem nec certioratus eft do-
minus a feruo, et poftea ipfe ab inteftato poffedit hereditatem,
non debet incidere in Edictum, nifi fi fingit ^ ignorantiam.
$. 5. Si proponatur idem et inftitutus et fubftitutus, et prae-
termiferit inftitutionem: .an incidat in EdiCctum, quaeritur?
Et non puto incidere: quafi teftator hanc ei dederit faculta-
tem, qui eum fübftituit. $. 6. Praetermittere eft caufam te-

ftamenti, fi quis repudiauerit hereditatem. $. 7. Qui funt in

VEU poteftate, ftatim heredes funt 3 ex teftamento: nec, quod fe
[ 1'*,'*&( T
M ex teftamento videntur heredes: nififi * abftinuerint quidem

cione inftitutus heres potuit parere condicioni, nec paruit,

7 äx&ï.äc LAcnhli, cumcondicio talis fit, vt in arbitrio fit heredis inftituti, dein-
L- v* w*

de ab'inteftato poffidedt -hereditatem: debebit Edicto teneri,
quia ,eiusmodi* condicio pro pura -debet- haberi. $. 9. Non
quaerimus, qui praetermiffa caufa teftamenti ab inteftato he-
reditatem poffideant 5, vtrum iure legitimo poffideant *, an
noni nam quoquo iure' poffideant hereditatem, vel partem

to, aut f1 forte quafi praedo poffideat hereditatem, fingens fi-
bi aliquem titalum ab inteftato poffeffionis: quocumque enim
modo hereditatem lucrifa&urus quis fit, legata praeftabit.
$.—0- Sane interueniente cautione, EvICTA HERKEDITA-
TE LEGA'TA REDDTI, etíi non poítideat quis hereditatem,
dolo autem malo fecerit, quod! minus ? poffideat: eueniet,
vt perinde teneatur, atque fi hereditatem adiffet. $.—r. Do-
lo autem malo feciffe videtur, quo. minus poffideat, qui ad
alium tranftulit peffeffionem per fraudem, vt legatarii, cete-
rique, qui-quid ii [arifénto acceperunt *?, "careangþis, quae
fibi relicta funtt " $s2. Sane quaeftionis fuit, ,vtrumy is de-
mum dolo malo facere videatur ** quo minus polífideat /**,
ii dimittat *?, quam aliquando
: habtjit: an vero/is-quoque/**, qui hoc ipfum malitiofe **

* "Ó

fecit, ne ab initio poífidere inciperet? Labeo fibi videri ait,
non minus delinquere; eum qui non incipiat poffidere, quam
eum qui delinat: quae fententia optinet. $. r3. Si quis per
fraudem omiferit hereditatem, vt ad legitimum perueniat: le-
gatorum petitione tenebitur. . Ed
Il. Inew libro AE ad Sabinum. — Lickr pro he-
rede|gerere non videatur, qui pretio accepto |praetermifit/ *5
hereditatem: tamen dárdam ih eum 4aCtionemy; exemplo eius,
qui omiffa caufa teftamenti ab inteftato pofífidet hereditatem,

X Hal poffit. GER. 2, Vulg. nuifi fingat. nR. 3 Vulg. inferit:
feu ab inteflato, fev. B R. 4 Hal. et omnes: fe iunnifeuerimt. Sed et Flor.
licet non. perantique, fa&um: immifcuerint, fed eti fe, poft: fi excidere po-
tut. BR. — $ Ap. Hal. fi, abeft. GE z. — 6 Hal. et Vulg. poffident. BR. — 7
Vulg. addit: vel partem eius. BR. 8 Vulg. accepit. BR. — 9 Hal. quo mi-
"nus. . YO Vulg. acceperint. BR. II Hal. videretur. GEB. — 12 Hal. pof-
fideret. GEB. — 13 Hal. dzmitteret. GEB. 14 Ap. Hal. et Vulg. 440que,
abeft. pR; — 15 Hal maliciofe. GEB. — 16 Hal. praetermiferit. GEB. — 17
Hal. poffederit. G E. 18 Ap. Hal. ib dicendum eff, abfunt. GER. 19
Flor in fine verfus fcriptum erat: dicendum, ex praecedentibus. At librarius
coguito errore, initio verfus fequentis fcripfit: 1245, poftea deletae funt ; ndum.

-

abftiriere poffünt, quicquam facit: (quod fi pofteajmifcuendnt *, -

men, vt,Iybi quidem pecunia) accïät/g)repudi'auit, ibi dicamus !?, — &^

| In Vat. eft;. adfumant, in Pal. V. et Otob. affumant, in. Barb, ab[orbeant.

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. IV,

Diuus Hadrianus refcripfit: proinde legatariis et fideicommif-
fariis tenebitur. x. Sed vtrum ab eo erit incipiendum, et
fic ad heredem veniendum: an conuertemus ordinem 2/Mihi
videtur humanior effe haec fententia, vt poffeffor hereditatis
prior excutiatur, maxime fi lucratiuam habet poffeffionem. -

Julaf. MI. IPompoxziys libro IHf-ad-Sabinum. . S1 PEcv-

NIAM a fübftituto acceperis, vt praetermitteres, isque adierit:
an danda fit legatariis;aCtio, dubitari poteft? Et puto; fi ipfe
quoque praetermiferit, et, quod lege ad fe rediret, poffide-
bit ** hereditatem, in vtrumque veftrum .dandam: vt eiita- , 6
men, cui.ab vtroque legatum fit, in alterutrum detur actio.
7»..IV. VrPr1ANvs libro . ad.Edi&um.. Sry ovr1s pe-
cuniam non accepit, fimpliciter autem omifit caufam teftamen- J
ti, dum vult praeftitum ei, qui fubftitutus eft, vel. legitimo:
numquid locus non fit Edicto? Plane indignandum eft, cir-
cumuentam 'voluntatem defuncti: et ideo fi liquido conftite-
rit, in necem legatariorum hoc factum, quamuis non pecunia
accepta, fed nimia gratià collata, dicendum erit, locum effe
vtili a&tioni aduerfüs eum, qui
recte dicetur: vbicumque quis, dum vült praeftitum ei, qui
fe repudiante venturus eft, non repudiaturus, nifi praeftitum
vellet, et maxime fi ob euertenda iudicia id fecit, ibi dicen-
dum eft *?, aduerfus poffefforetr competere;a€tionem:: fic ta- | — »^».

L JU €x . ütcn

?uut :
e,-'wtw,,(, Ut o

f
?
L
eT.

eum, qui omifit, conueniendumr'vbi vero ?? gratis, in frau- /'J;tït"**'
dem tamién eorum quibus quid rgff&um eft, poffefforem de- m
bere conueniri vtili;jaCtione; $. 2. Quamquam de heredibus ; ;;5
inftitutis ?* videatur Praetor loqui, attamen etiam ad alios , '*
ihaec res ferpet; ?^?: vt fi fit legatarius, a quo fideicommiffum . hex-?« Is
reliéctum eft, et hic id egiffet ^?, vt omittatur hereditas, do- -^.
loque id fecit ^*, conueniri debet ^?. $. 5. Si quis vendi-
derit hereditatem, vtique poffidere videtur: non dolo' fécifle,
quo minus poffideat. E U r '
/^ic*. NV. MARcÉÉRÍvs libro XH.-Digeftorum.. Excvsa-
Tvs videtur patronus, qui inftitutionem praetermifit, cum
alltereffet aliberto fcriptus heres, quam eum inftitui opor- j ye.
tét ^*: nam et fi feruus eius ex affe inftitutus fuerit, et per ;
quemcumque cafum non potj/erit iuffuü domini adire heredita-
tem, impune praetermittet ex teftamento hereditatem. A
$, VL VrPiaswvs librojL, ad Edictum. Qvra autem,L L. .
sj qui ab inteftato poifidet hereditatem, conueniri poteft, ü['"ï"'*?"* 3
omitktit ?^" caufam teftamenti: quaefitum eft, fi quaíi ex vo- ) torel,

luntate teftatoris ?5 vidc?(;yr omififfe, an cogatur praeftare? .
Vtputa, fratrem. fuum

cripfit heredem, et codicillos fecit
ab inteftato: petitque ?^? a fratre, vt fi legitima hereditas ad — .
eum pertinuerit 39, fideicommiifa praeftadet quibusdam: 1i)]2eki.
igitur, omiffa caufa teftamenti, ab inteftato poffideat heredi- — .
tatem, videndum eft, an legatariis cogatur refpondere? Etlu- — .
lianus libro (rigenfimo- primo/ ? *- Digeftorum fcribit, cogen- ! ^^
dumj primum legat& praeftare: mox dimiflis legatis 3?, fi quid E r d
fuperfuerit ex dodrante,.tunc fideicommifía cogi praeftare: ce-' —— jf)j
terum, fi legata adfumant 33 dodrantem, tuncnihil fideicóm- — —
miffarii$ praeftandum : habere enim integrum quadrantem 1e-
gitimum heredem oportet. ^Ordo igitur a Iuliano adhibetur,
vt prius legata praeftentur: deinde exíuperfluo fideicommi(faz

neque tamen e mutata in a, vti tamen omnes recte habent. BR. Etiam Hal.
G E B. 20 Flor.a manu ordinaria 72 vero fuppletum in fine verfus, forte vt -
refpondeat antecedenti: quidez quod, cum non femper obferuetur, ftellulas
vtrinque apponere eftvifum. BR, Puta in exemplo Taurell. typis deftinato.
GE R. 21 Hal. znflituendis. GER. 22, Hal. et Vulg. ferpit. BR. 23
Hal. egerit. GEB. 24 Hal. fecerit. GEB. — 25 Hal. et Vulg. debeat, BR.
26 Hal. et Vulg. oporteret. BR. — 2/7 Hal. omittat. — 28 Hal. praetoris. GE.
29 Hal. petzitque, et poterat Taur. fcribere: petItque. GER. 530 Hal. perti-
"neret. 31 Hal. vicefmo fexto. GER. 32 Hal. legatariis. G € B. 33
Gothofr. in nota: abfumant. Hal. Sed et Vulg. ita habec, et Pal. If. III. IV.
BR.
Byn- -

poíffidet hereditatem. $.r. Et Lmq ä;;f !

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. IV.

—, dumtnodo quadrans noti tangatur. Ego puto luliani fenten-

i ï,*",;1 M;r tiam')ïïga accipienda.m, vt, fi pmiffa caufa te&aï'nenti ab intefta-
! ' ' to poffideat hereditatem, cógatur omnimodo legata praefta-
Te re: nec enim vtique omittere ei hereditatem permifit, qui fi-
. deicommiffa ab eo. relifquit ?* ab inteftato. $. 1. Plane fi
i ,&.. nominatim id ei permifit; dicemus, non eum incidere in Edi-
N A4'er, €um: quia víüsieft facultate ea, quam ei teftator conceffit:
:m*n ; ^ 1ey, quod fi non ei conceffit fpecialiter teftator omittere, is ordo

vb O DN fequendus/ffquem Iulianus oftendit. $. 2. Quid deinde
" pj'immaes:^H, | dicemus, fixisdem, et ex teftamento legata et fideicommifía ab
L .L.i.. inteftato fuerint reli&ta, et praeterea aliis fideicommiffa ? fàn

|O ER CL J M contribuemus omnes fideicommiffarios, quafi aequales?

Et magis eft, vt ita diftinguamus: multum intereffe, vtrum
incidit in Edictum heres,an non. ^ Nam fi incidit, praeferendi
erunt hiyquibus teftamento ?? reliéta fuerunt quaedam: fin
l'er. vero non incidit, quia haec fuit teftatoris voluntas, vt daret
hat

! interceffit, quae fecundum ea quae fupra fcripta funt, non of-
M(,,wh:

fendit EdiCctum : dicendum eft, contribui fideicommiffa debere,
, , qualiexaequata. $. 3. Non fimpliciter autem Praetor polli-
4 I fmf Jffs»v-citus eft, fc daturum &iqngrm fed caufa cognita: nam fiue
Z Jol M. eneigelar inuenerit teftatorem huius rei au&ctorem effe, ipfumque per-
w , 2.2. Lt 2 mififfe ab inteftato füccedere, aut fi qua alia iufta caufa omit-
-iuala 1.(20) tendi Lm)f;(fuenerlt, vtique non dabit aCctionemr in eum legato-

um vetée sl ssts TUm. — S. 4. Item fi inuenerit gbofääj ad alium perti.nere,.n.on
hP . m fauuf," QRbit aCtionem: fi vero ?*5 nulla fufpicio collufionis. religio-.
. C$4gq. mnem Praetoris inftruxerit. $. 5. Si autem is, cui auferri he-
du f (4 . reditas poteft, aliquid poffideat ?7 de hereditate, et poltfidere
T^ —^ «-- defierit ?9 fihef'dolo malo, magis eft vt definat conueniri.
fir9:uT*h- $. 6, Quod ergo tempus fpectabimus ??, poffideat, necne?
4*4;';5"'5" Litis conteftatae tempus fpectari debet. $. 7. Certe fi vacan-
— - tia bona quis poffeder!: et quadriennium praeterierit, indubi-
LInepn n , tate/?? conueniri poterit ex hac parte Edicti: quia et ** omi-
, ägj fit caufam teftamenti, et quia ab inteftato jpoffedit: et quidem
Y Lt PUA aov praefcriptione quadriennii tutus fit. $. 8. Si patro-

nus ex debita fibi portione heres fcriptus, dato fibi coherede,
ex alia parte-emifeme inftitutionem, quia debita pars eius-erat
E exhaufta ^?, omiferit et coheres, deinde poffideat patronus
ab inteftato legitimam hereditatem, totam: dandam in eum
legatorum actionem Celfus libro fextodecimo Digeftorum ait,
. quae in Titium competeret: fufficeretque ^? patrono, quod
.. integram debitàm fibi/portionem habeat: haec autem ita funt,
] fi coheres collufit eüm patrono:4aliter enim non effe patro-
num cogendum legata praeftare: neque enim interdiCtum eft,
vt quis omittat hereditatem, fi fine fraude id fiat. $. 9. Hoc

Edictum etiam ad contra tabulas bonorum poffeffionem per-

tinere, magis dicendum eft: fcilicet vt ** qui accipiendo *?

'fj»ï» .* - . eontratabulas bonorum poffeffionem, liberis parentibusque
E . legata praeftaret, fi omiferit eam-bonorum poffeffionem, et ab
* )f M inteftato poffideat hereditatem , cogatur ea praeftare, quae

praeftaret, fi contra tabulas * bonorum * poffeffionem acce-
pit *9. $. ro. Si libertas füb condicione fuerit data, st
DECEM DEDERIT,.et omiífa caufa teftamenti fuerit: non
aliter libertas compet&t, quam fi condicioni paritum fit.
VII. Manc£zzÉzvs libro XIl-Digeftorum. QOvrzDAM

s

Titium et Maeuium inftituit heredes, et centum Titio lega-

Bynkersh. facit cum Pal. 1. G. 34 Hal. reliquit, negle&o fimul fequenti :

. ub GE 35 Hal. teflamenta, errore typorum, vt reor. GEB. — 56 Hal.
. et Vulg. fi $10do. B R. 37 Hal. poffidebat. G & B. 38 Hal. defiit. G EB.
39 Taur. fpe&laVimus. GEB. — 40 Hal, et Vulg. zudubitanter. BR. — 41 Hal.

42 Flor. exaufla. GEB. — 43 Hal. fufficereque. G E B.
- 44 Hal. inferit z. GEB. 45 Flor. olim erat: accipiemda. BR. 46 Hal.
accepzffet. "Vulg. acceperit. BR. 47 Vt in textu eft, ita Hal, et omnes;
etiam codices ícripti, Flor, tamen eít: omiffg, vt etiam exgrcüït Taáur. B R.

transponendo? et 2uia.

ordinem 4Htrm: debeamus facere, quem lulianus monftrat: an,

ei facultatem, et ab inteftato füccedendi, vel quia alia caufa.

- inftitutus et fübftitutus, e£ ambo, omiffa caufa teftamenti, ab

62 Hal. IJABOLENV $, GX s.
| Nnnn 3

4$35

uit: vterque omiífo *7 teftamento lesitimam adiit hereditae
tem: non iprobe/legatorum a&ionem 'Titius poftulabit ^5.
Idem ^?, fi vtrique legaffet.
VIIT. Vr PrANvs libro L:ad-Edicbame-. Sr ovis füb | .
condicione' dandorum decem, vel qua alia, quae in dando vel | *
in faciendo fuit ??, heres inftitutus, omifía caufa teftamenti, -
ab inteftato poffideat hereditatem: videndum eft, an huic, in
cuius perfona condicio cóllata eft, fubueniri debeat2 Et ma-
gis eft, ne fubueniatur: neque enim legatarius eft. :
. PAvrvs libro-XLV.ad-Ebébemm. SkD xkT fl
adhuc parendi condicioni tempus habeat, hac parte Edicti 5* r
non tenetur. "M z
X. VrPrAmwvs libro . ad-Edictum. . 851 xow fo-
lus, fed cum alio poffidet hereditatem jis; qui omifit caufam , / ; ^.
teftamenti, rectiffime Iulianus ait, quod et Marcg&us probat,
dandam in ipfum quoque legatorum aCtionem vtilem: nec
enim afpernari debet, obeffe /fibit fa&um heredis fcripti 52, — —
cui etiam profuerit: hoc autem ita eft, nifi l pecuniam ac-
cepit is, qui omifit caufam teftamenti: tunc enim in folidum
tenebitur. $. r. Cum fubftitfítis * ab inftitutis * legata fuif-
fent relicta, jet tam/inttituti, quam fübftituti, omiíffa caufa te-
ftamenti, poifideant ?? ab inteftato hereditatem: Diuus Pius
refcripfit, neque improbe; neque imprudenter 5^ inttitutos le- -
gata recufare fubftitutly data: recte enim recufant 55 in fe
dari legatorum fideiue commifforum petitionem fubítituto, -

zP&€d p6

p andilüli n

[

. cui liberum fuit adeunti hereditatem, non fideicommitfum pe-

tere, fed vniuerfa bona optinere. $. 2. Si duo fint heredes,
intéftato poffideant hereditatem : quaeftionis eft, an ambo co-
gantur legata praeftare, et vtrum vnusquisque ea legata, quae
a fe relicta funt, an vero ambo vtraque legata cogantur prae-
ftare ?| Ego puto, in folidum aduerfus finguloslegatorum pe- — | «
titionem dandam. Sed vtrum eorum, quae a fe legata funt, |
an vero etiam eorum, quae ab altero herede, videamus: et
alias ** proponamus, inftitutum folum poffidere hereditatem, -
?* eorum legatorum, quae funt a fe relicta, an. etiam eorum,(5445»«7)
quae funt a fubftituto relicta 5?, aCtionem patietur? Dicen- í *

dum eft, ita demum etiám eorum, fi dolo f;ubfcituti perueniat - | 44 ,
ad inftitutos hereditas fine pecunia: nam fi pecuniam accepit ,
fübftitutus, ipfe erit conueniendus. Itemjfi folus fübititatus — ! 'e/? .
poffideret, fi quidem, pecunia accepta, inftitutus omififfet, di- — -
-cemus ?? inftitutum fuis legatariis refpondere debere, fubfti-
tutum fuis: fi autem fine pecunia, aduerfus fubftitutum da- £.

bimus $? actionem, . Nunc $* cum ambo poflfideant, melius
dicetur, fingulos fuis legatariis refpondere däbere.
" XL lag,orENvs ??|libroj E Epiftulerum. Sx An
inftituto et fubftituto 9? eadem res mihi legata fit, et omiffa
caufa. teftamenti, hereditatem poffideant lege: etiam fi ab
vtroque * herede * folidum mihi debetur, tamen ab vno le- |
gatum confecutus, ab altero petere non potero: eligere ita-
que reum potero. n
/ XII. VrrrANvs libro L.-ad-Edictum. .. D LipEn-
TATIBVS quoque in hoc cafu quaefitütm-eft, an competant
tam hae, quae ab inftituto, quam liae, quae a fubftituto datae
funt? Et magis eít, vt competant tam directae, quam fidei- (
commifífariae. $. 1. Heredem eius, qui omiffa caufa teíta-

&u— t

-nenti, ab inteftato poffidet hereditatem, in folidum legatorum

actione

Scripti funtz Pal. L. IT. III. Otob, Bynkersh. GEB. — 48 Taur. poftulaVit. GE B.
49 Hal. et Vulg. addunt efj. BR. — 50 Vulg. fueritt. BR. — 51 Taur. partE-
dicli. GE B. 52, Taur. berediScripti. GER. 53 Hal. et Vulg. poffiderent.
BR. | 54 Gothofr. in nota: Zl. impudenter. Ita Hal, quod probo. BR. — 55
Hal. vecufare. Vulg, recufat. BR. — 56 Hal. fed et aliter fi proponamus. G E B.
57 Vulg. praefigit a. BR. 58 Hal. a fubflituto velicta funt. — 59 Hal. di-
ceremus. GE B. 60 Hal.. daremus. GE R. 61 Hal. inferit : autem. GER.
63 In Pand, Elor. et fubflituto, exciderant,
5 E Ro

«36 DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. IV.

a&tione teneri conftat: magis eft enim, rei perfecutionem, | bere Praetor non debet: fua enim culpa teftator füb hac con-
|11*. quam poenam continere: et ideo et/ ^* perpetuam effe: hoc | dicione hereditatis partem dedit, quam potuitpure dare. $3.
; [ub;, autem ita eft,inifi; propter dolum defun&ti conueniatur heres: Quare et fi ita fcriptum fuiffet, Tirivs uEeRES ESTO, ??
— " tunc enim in id, quod ad eum peruenit, conueniretur s .QVISQVIS MIHI EX SVPRASCRIPTIS HERES ERIT,
XIII. (GA1 v s) libro XVïgaä'Eüï&ï*u"mW Ooumee. (IT Sä'r ICÁVS LIBER/HERESQX-E ESTO, et Titius omiffo
s1 non totam/aliquis hereditatem, partemue eius ex qua he- teftamento hereditatem pofífideat, libertatem Praetor Stichi
res inftitutus eft, ab inteftato poffideat, fed vel 9? minimam | tueri non debet: nec heredxtatls petitionem eiidare, ; $./2; 5l
portiunculam, vel etiam vnam aliquam rem, tenetur hoc | quis hoc modo teítamentum Ícripferit, Tivrivs ngnES
! | ESTO: SI Trrivs HERES NON ERIT, Magvivs

QO. | "-T
H Edie XIV. Inzw 4dibro- H—detef ad-i ' ., Prae- HERES ESTO: QVISQVIS MIHI EX SVPRASCRIPTIS
- £ors-Vrbaníi. QvAMvrs non proprie pàrs hereditatis iü HERES ERIT,MAEVIO, ST MIHI HERES NON ERIT, ,
. vhà r& intellegatur. ; |cENTVM/DATO: deinde Titius omiffo teftamento, legiti-L4€fm. . ] ,
n XV. I xv libtoXXVAL ad Edictum-prouiueiale. Nxc|| mam hereditatem poffideat: an Maeuio, cuius in poteftate fuit, proemy. . m
Ls a VT U iniquum eft, cum;ex füo quisque vitio ?7, hoc incommo- | vt ex fübftitutione adeundo toftam . hereditatem haberet, lega- ——
!ä?f i. / do adficiatur. d .tqrumggggj darhdgbgägwquaemtur ? et plagej: dari: quia ni- u,fmæät e
" y*- ] : jdictem.Prae- | hil prohibet, |;Maeurium 1uftam, caufam habuiffe, propter quam qiatue r

* [N

" XVEI. InkeM libro 9le de-teitamentis-ad-r;dre ts . "ndpU mb ia
? Luö.þ toris Vrbemi CvM ENÍM hefeditas ab eo quoque peti pot- | nollet negotiis hereditariis m.zphcarx. " :
: fit, qui vnam aliquam rem hereditario nomine poffideat, du- XxIll. VL.P.IAN'V.S libro XEVE ad-Edictum. S1FI- 2 N
/,f4. bitari non oportet, quin verum fit quog! diximus. Lrvs, qui manfit in patfis poteftate, item filia, heredés infti-
XVIL Inrw.libro X&ll ad Edictum prosiaeiale; . S1 | tuti, praeterito fratre emancipato, qui contra tabulas accipe- 1 NDI
em non | re 7P p,oü?eiïio&em potuit, vt inteftati patris poffeffionem ac- ^* ;

M u

d

X

tat

ovis omiffa caufa teftamenti, omnino eam here:di ' , Q .
poffideat, excluduntur legatarii :: nam liberum cuique effe de- | ceperint: legata omnibus praeftabunt: nec filia dotem fuüam ;
bet, etiam lucrofam hereditatem omittere, licet eo modo le- fratri conferet 59, cum vt i:cmpta videatur| hereditatem ha- OE
gata libertatesque intercidunt: fed in fideicommiffariis here- | bere. EU d d Áieacr; | | | E 405 jun
ditatibus id prouifum 99 eft, vt fi fcriptus heres nollet.4? ].5 XXIV. PAvrvs libro LX.-ad-Edictum, S1 poro
adire hereditatem, iuffa Praetoris adeat; et reftituat: .quod be- | tutoris omiferit pupillus caufam teftamenti, et legitimam he-
neficium his quibus fingulae res per fidei(:ommi:fï;ï&y reliCtae | reditatem poffideat: danda eft legatorum (a&tio;in pupillum zL/ Afeepra
| th fint *9, * ee * magis tributum:eft, quam legatartis. : ^ " —— fed eatenus, quatenus hereditas ei adquifita eft, Quid enim,
j — XVIIL Inew librolLZdesteftementis-ad-Edhéugm-Prae- | fi cum alio poffideat hereditatem ? $.—r: Sed hoc et in eo, |
^ toris Vrbapi. $47* duo heredes inftitnti, ambo, omiffa cau- | qui pubes eft, plerique putant obferuandum, vt pro qua parte
ífa teftamenti, ab inteftato polfideant hereditatem :: tunc, quia poffideat, teneatur: quamuis Praetor perindein eum det/a&tio- 14 ul fieqera-
j vterque Praetorio iure perinde habetur, atque fi ex teftamen- | nemj atque fi adiffet hereditatem. — , /xy(., |
ass ey accu] l, to hereditatem adiffet, pro partibus in fingulos competitjactio/ |. - XXV. Crersvs libro/XVI, Dieefterum.. Cvr skR- — 1 4
t^* & r. Admonendi famus, huic in quám ex hac parte Edictile- | v vs ipfius fübftitutus eft, feruum fuum adire iuffit:, fi idcir- (
bcoSxes. fa. gatorum aCtió/datur, beneficium legis Falcidiae concedendum. |.co fecit, ne legata praeftaret, vtraque praeftabit, et qua ** he-

XIX. IpnEw libro VE rad-EdiCkunr -preesneisle- |.res eft, et qua, omiffa caufa teftamenti, [poffidet ex fub&itu-IJ'j"e;

T* PRnA&ETEREA patrono quoque, qui ex affe heres inftitutus | tione hereditatem, falua Falcidia e'ijj—'eruata. L , LÉX ,
/ J);o;f;z'g taL., eft, fi ab inteftato ipoffederit, ^^ hereditatem, commodum. pat- - V AXVl. PaPrNriAwvs libro;XVL Quaeftionum.. T1v-
: tis debitae, quod habiturus foret, fi ex teftamento adiffet he- | L14Nvs: fcribit, patrem, quifiliam fibi *^ fubftitutam iuflit
reditatem, faluum ei 7* debet effe. .. | ". | adire hereditatem, ;legata quae ab ipfo data funt, ex fententia—,[rïyoïuqb,
XX. VrPiaANvs libro IV.-Difpteetenam, ^ Sr EA- | Edicti praeftaturum: quoniam filia patri fubftituitur 93 inca- ' 3
pnEM res diueríis perfonis ab inftituto et fübítituto füerit re- | fu, non vt.arbitrium eligendi relinquatur. Sed fi varia lega-
li&a: non vterque, fed qui ab inftituto accepit, folus vindi- | ta fupraj dodrantem data fint 8^, eorum prius rationem lia-
P. cabit *^. ppe yy. ^ o |bendam, quae a filia réli&ta. funt: non enim caret dolo pa-
L.A. Jdern » XXL |Ivuiaxvs; libro-vicenfimo *feptimo * Dige- | ter $5, qui, honore proprio omiffo, propter compendium alie-

ftorum. Sr ri£rvs meus a matre fua heres fcriptus fue- | nam inftitutionem maluit; .$.-&. Denique fi filiae pater fub-
1 rit, et ego,, teftamenti caufa. omiffa, bonorum polfeffionem | ftitutus adiit hereditatem , nihil eum dolo facere luliggus
( . eex 4 [sho, eiusdem filit nomine petiero : ;a&tio,legatorum in me dari de- | exiftimat: quia nemo filiae patrem contra votum ?* paren-

" bebit, non fecus ac fi ipfe heres fcriptus, omiffa : cáufa tefta- - t,um-fub&ituere videtur, fed vt arbitrium eligendi relinquat.
menti, bonorum poffeffionem ab inte[;c(a;?, accepiffemes 68 ]: XXVII. IpnEw libro4VI. Refpenforum. MarEn fe- | :
75 .

XXIL Ipzw,ibro (trigenfim primo; -Digefto- | cundis tabulis impuberi filió fübftituta, locum Edicto facit, fi,

"Lte toita fcriptum fuerit, 'T'yT1vs ux- | omilfo teltamento, legitimam hereditatem filii poffideat. .Idem

o t p

r"lIrrTrvs gmERES kERIT, Magvzrvs | iuris erit, et fi filio hetées 97 dáta fit, et fubftituta. - I.:im
HERES ESTO: et Titius omiíla caufa teftamenti heredita- | fententiam. Editti propter legatorum caufam frater incidiffe7] lil
tem legitimam poffederit: Maeuio aduerfus eum petitio he- | non videbatur ?*, qui filium füum fubftitutum impuberi tefta- i
" reditatis dari non debet pro parte, quam habiturus. effet, fi | mento fratris non emancipauit: fed ab inteftato per eum * bo-
teftamenti caufa omifía non fuiffet. |Cum enim omiffo tefta- | na* poffidere coepit. $. 2. In eum, qui teftamento fcriptus
mento hereditas poffidetur, legatorum quidem et libertar/um heres non fuit, fi fraudis confilio cum heredibus fcriptis par-
ratio habenda eít: quia aliter, quam ab herede dari non po- | ticipato, legitimam hereditatem folüs poffideat, aCtio legato-
tuerunt *7^; hereditatis vero, quae ita data eft, rationem ha- | rum ex fententia Praetoris dabitur. TAE

ER o i 4 o s

| j XXVIII.
P R. 64. Ap. Hal. et Vulgo et, abeft. gR. 65 Hal comuemietur. GEmB. | deletam voluit. Bm. — 78 Hal. hic inferit: ((Seius baeres eflo) et in margine:
66 Ap. Hal. vel, abeit. GE B. 67 Hal. vicio. GER. — 68 Taur. proBifum. alia$ baec defuut. GEB. — T9 Vulg. inferit: Ponorum. BR, — 80 Hal. et Vulg. j
GEB. . 69 Hal wolit. 7o Hal, et Vulg. funt. BR. 71 Hal.et Vulg. | coufert. BR. — 81 Hal, et Vulg. hic et paulo poft: quia, loco:qua.BR. — 82
hanc voculam traiicit poft: zufHtuti. B R. 72 Hal. et Vulg. poffideat. BR. | Taur. fiV;. GEB. 835 Hal. fubflitnatur. GE R. . 84 Hal. ]imt." 85 Hal.

73 Ap. Hal. ej, abeft. GEB. " 74 Taur. vindicaVit. GEB. — 75 Flor. etiam- | carere dolo patrem. GEB. — 86 De hoc parentum voto dixi J. Obf. 19. BYNK.
nunc eft: tricemfimno, deleta, M: folet ». BR. — 76 Hal. praefigit et. GEzB. — 77 | 87 Vulg. cobaeres. BR. 88 Gothofr in nota: non videbitur. Hal, GX .
Hic in Pand. Flor. e expunxit corre&or, per feftinationem, cum dubio. procul « 89

£

— — 009 09

zlf! ULO

l u* i

et. [ i!ä»h*wä" :
XXVIIT. MA Ec1ANvs ?? libroIV. Fideicommifforum
Sr senvvM heredem inftitutum ?? dominus, qui ipfe ro
gatus fuerat fideicommiffum praeftare, prius quam adire iu-
beret, vendiderit: praeftare id debet: cum per pretium ferui,
hereditatis quoque aeftimationem confequatur. $. r. Infti-
tutus heres*e& rogatus reftituere hereditatem, fi omiífa caufa
teftamenti legitimam hereditatem poffideat, .nerr7dubte; vt le-
gata ceteraque fideicommiífa, ita hereditatem quoque refti-
tuere compellendus eft: libertates quoque tam directas quam
fideicommiffarias: fed ?* fi alienos feruos rogatus fit manu-
mittere, vtique redimere eos debejit: eam autem deceffio-
, nem ?? patietur is, cui reftituta fuerit hereditas, quam is,
qui ei reftitufit, paffurus/fuit] / ! f**
^ . XXIX. VnPrANvSsJibro V.Fideicommifforum. Qv r,
OMISSA caufa teftamenti, ab inteftato poiïidä hereditatem,
Li'eiug, feruos ad libertatem perducere debet: ne ;eis, factum noceat
— eiys, qui ex teftamento adire noluit: fic,tameny vt habeat li-
*s bertos.

A*

en

. XXX. HeRMoGENIANVS libro IHW
Cum-??. Qvri, oMissaA caufa teftamenti, pro emptore, |

; vel pro donato, fiue alio quolibet titulo, exceptis
: pro herede, et pro poffeffore, poffideat ?^ hereditatewf: a le-
Lt aet, gatariis|et fideicommiffariis non conuenitur. |

/ TT
DE SENATVSCONSVLTO SILANIANO

.. ET ÜCLAVDIANO ^, QVORVM TESTA-
f 6snen , MENTA ,NEj APERIANTVR ?. :

"^MrrPiANVS libro .L.- -Edi RA RE
POT CVM ALITER nulla domus tuta effe poffit, nifi periculo
L 12 EAm capitis fuiícuftodiam dominis, tam af domefticis] quam
ab extraneis, praeftare ferui cogantur, ideo Senatusconfulta
introducta funt de publica quaeftione a familia necatorum ha-
benda. $. r. Domini appellatione continetur, qui habet pro-
prietatem, etfi vfusfructus alienus fit. . $. 2. Qujfferuum bo-
na fide poffedit, domini appellatione non continebitur: nec
ui vfumfructum folum habust. $. 3. Seruus pignori datus,
quod attinet ad debitoris necem, per omnia perinde ? habe-
tur, atque fi pignori datus non effet. $. 4 Serui appellatio-
ne etiam hitcontinentur, qui füb condicione legati funt: nam
medio tempore heredis funt: nec, quod condicio exiftens ef-
ficit, vt definant effe heredis, facit, ne videantur interim eius
. * effe*, Idermque erit dicendum étin ftatulibero. . $.. 5. Sed
: in eo, ews fideicommiffartalibertas pure debetur, exítat refcri-
tum Diui Pii ad Iubentium 9 Sabinum: quo oftenditur, non
eííe feftinandum ad tormenta eius, cui fideicommiffa libertas

debetur: et magis eft, ne puniatur ob hoc, quod fub eodem.

