fed a femetipfo. accipit libertatem: nifi ita inftitutus fuerit,
CVM MIHI QVIS HERES ERIT, STICHVS LIBER ET
HERES ESTO.

LIX-N-kRArTIVS Jlibro

TRI heres extitit, fi idem filio impub itutus eft, non '-* m M
poteft hereditatem eius praeféfmittere. Quod fic recipien-
dum 9? eft, etiam fi viuo pupillo mortuus erit, deinde pu-
pillus impubes decefferit: nam is, qui heres extiterit 95, pu-
pillo quoque heres neceffaryoj $* erit: nam fi ipfum inuitum £: :«5.
obligat, coniungi eam paternae hereditati, et adcrefcendi iure
adquiri cuicumque patris heredi, ex])&imandum eft.
LX. jJAvorr Nvs, *5 libro l.« FOFi OOA
Ja €n ,

"beemie. FiL1vM emancipatum pater folum heredem inftüi- '
tuit 9?, et, fl is heres non effet, feruum liberum et heredem
effe iufferat: filius, tamquam pater demens fuiffet, bonorum -
* eius * ;poffeffionem/ ab inteftato petit "?, et ita heredita- / 4 adér-,
tem. ** pofledit. Labeo ait, fi probaretur fana mente pater ?? |
teftamentum feciffe, filium ex teftamento patri)theredem effes 4 $. a«
hoc falfum puto: nam filius emancipatus cüm hereditatemec.s) ^ ——
teftamento datam ad fe pertinere noluit, continuo ea ad fub- - :
ftitutum heredem tranfit 7?: nec poteft videri pro herede gef-
fiffe, qui, vt hereditatem omittéret, ex alia parte Edicti pof-
feffionem bonorum petat *^. Paulus. Et Proculus Labeonis
fententiam improbat, et in Iaijoleni fententia eft *5,
LXI. /MacExm libro €& de-Offreio-Praefidis; Sz wi-,(CIaececs, :
Nom annis/ poftéfquam ex parte heres extitit, 4n integrumy /^X x4;..
reftitutus eft: Diuus Seuerus conftituit, vt eius partis onus 4 (;5 —
coheres füfcipere non ** cogatur, fed ;:bonbrüm/poffetffio/cre- j , ;
LXIL. layorExXvs ** libro & exepofterioribusTome — 7-
-beonis.. A N TzsT1vs Labeo ait, fiitainítitutus fit, sx rv-
RAVERIT, HERES ESTO: quamuis iurauerit, non tamen -
eum ftatim heredem futurum, antequam pro herede aliquid
gelferit: quia iurando voluntatem magis fuam declaraffe vi-
deatur. Ego puto, fatis eum pro herede geffiffe, fi vt heres
iurauerit, Proculus idem: eoque iure vtimur. $. 1. Si fer-
| uus heres inftitutus poft iuffum domini, ant'equam adiret, alie-
natus effet: nouum iuílum pofterioris domini, non iuflum
prioris exigitur. — —

1

*

H *^
« ;
f4e pro Pon ,

T^ ] ^ - J* "m j
q,cä TXHL :LLIBR o fingulari regularum Po(npoml Marcel-. ...]
is notat "5-Fvniosvs adquirere fibi commodum here-

ditatis ex teftamento non poteft, nifi fi *? necefíarius patri
aut domino heres exiftat: per alium autem adquiri ei poteft:
veluti per feruum, , veléüm, quem in poteftate labet.
LXIV. il Ay.orENvs/?? libroIE-ex pofteziomibuedam —
-beomis. .SERvvs duorum heres inftitutus, et jadire jiuffus, «42 2454
fi alterius domini iuffu adierit, deinde manumiffus fuerit, po-
terit ipfe adeundo ex parte dimidia heres effe.

Q4UTTT

LXV.
Hal. et Vulg. patrem. BR. — 73 Hal. tranfiit, nifi et hic more Taur. dare ma-
lueris trazsit. 74 MHal. petat. 75 Hal. Paulus quoque et Proculus La-
beonis fententiam improbant, et im labolemi fenteutia eft Mavcellus. * Si mi-
*or etc. et in margine: * alia$ mouuwm caput. Notes fimul ex Ant.. Auguftino
III. Emendat. 1. Florentiae non re&e in Pauli nomine alterius capitis initium
fieri. BR. 76 Addead h. l. L. 5. fupra b. t. et Ana. Robertum Rer.. [a-
dicat. IV. $. BYNK. 77 Hal. IDEM. nempe quia apud eundem L. £7. cum
L. 60. in vnam coaluit. GERB, 78 Wnfolentia huius infcriptionis effecit, vt
haec vérba in ipfo MS. Florentino cum fuperiori lege confundantur, quod et
Ant. Auguftin. 11I. Emendat. 1. obferuauit, — Hal. haec verba iure feparauit in
hunc modum : MARCELLV'S lib. fing. vegulavrum. Pomponii uotat. ]Hlud vix
operae pretium eft adiicere, recentioribus fignis Flor. traiectum effe: Pomponii
vegalaram. W R; 49 Ap. Hal. et Vulgo fi, abeít. a. $o Hal. IABO-
, ( : LENF S.

*A.- i'('? *

(L6, n 0 ]

] ) 366 pro"9e^

C ,

A 1
| "acc u/wlf cone3,

"Ühüm,LXX. PAvrvs libro-bVIE- ad Edictüm. Iw rrv-

. of

LI €.

»

"XLLE HERES ESTO:

$39 *
£oucTtumt
LXV. Pavrvs libroIL. ad,Sabinum; ET sz fubfti-

tutum haberet idem feruus ita, sY HERES NON ERIT,
! fubftitutus locum non habet.
LXVI. VrPrraANvs libro f XI.ad-Ediétum^ S1 srR-
vvs communis vel vni ex dominis, vel pluribus, vel omni-
bus heres extiterit neceffarius: nullius eorum hereditate fe
poterit abftinere. : p
LXVII. Ipngw libro X -Regularem; SiSkR v vs com-
munis ab extero heres inftitutus, fi,iuffu vnius adierit heredi-
tatem, non pro maiore parte interim heredem eum facit, quam
pro dominica: deinde ceteris fociis non iubentibus, tacito iu-
re partes ei adcrefcunt *7. AE
LXVHI. PaAvrvs libro V-adlegcermdTulam-et-Pay
Cv sorvs feruus heres infjcitutus.üt du flput licet.ï vno
tempore omnium dominorum iüffu adire hereditatem, ita et
feparatis temporibus fingulorum iuffu reCte adit *?: nam
quia 9^ faepius adit, $* non ex teftamento, fed ex iure do-
minorum venire 95, vtilitatis caufa, videtur: ne, alterius fe-

7/

ftinatione, alterius ius laedatur. d 44
LXIX. VrrriANVvS libro LX.-ad-Edi&ium. QvaAw-
priv inítitutus admitti poteft, fuübítituto locus, nÓn eft: nec
ante fuccedere poteft, quam exclufo herede inftituto. Eue-
niet igitur, vt necefíarium fit remedium Praetoris etïälrca de-
negandas primo aCtiones, etcirca praeftituendum tempus fub-
füituto: quia intra diem primo praeftitutum, neque adire he-
reditatem poteft, neque pro herede gerere. Is autem, qui ter-
tio gradu fcriptus eft, fi primo deliberante fecundus decedat,
ipfe poteft ifudcedere..;, Ergo exfpeCtamus in fingulis, vt prius
-eis-deferatur hereditas/: 'tunc deinde ?*, pofteaquam delata eft,
exfpectamus diem praeftitutum: intra quem diem ??, nifi aut
adeat, aut pro herede gerat, denegamus ei actiones.

*
- .l.)-

mivM heredum gradibus hoc feruandum eft, vt fi teftamen-
tum proferatur, prius a fcriptis incipiatur: deinde tranfitus
fiat ad eos, ad quos legitima hereditas pertinet: etiam fi idem

fit, ad quem vtroque modo pertineat: nam hoc gradatim con-

fequitur, vt prius ex teftamento delatam, deinde legitimam
repudiet $?. Idem iufjs eft in bonorum poffeffione, vt prius
fcriptus repellat bonorum poffeffionem: deinde is, qui ab in-
teítato petere poteft. .$—r. Si vero ei, ad quem legitima he-
reditas poteft pertinere, condicio data fit, nihil conítituere
poteft de legitima, antequam dies condicionis ?? tranfeat: et
ideo dicendum eft, et in eo cafü, fi refpondit neutram here-
ditatem ad fe velle pertinere, bona defunctia creditoribus pof-
fidenda funt ?'. VX. .Sab:-
LXXI. VrPraANvs libroEXE ad Edictum. Sx sxn-
v vM quis alienum ab hoftibus re emgrit,; et heredem eum
cum libertate inftituerit: magis puto fore eum liberum,et ne-

-celfarimm- heredem: nam cum f[cribit ei-libertatem, vinculo

fuo refoluit: et in hoc folum reddit ?? iure poftliminii, vt

P H ; * 3
^non iterum feruuse*ms fiat, cuius erat antequam caperetur,

hoc enim fatis impium eft ??: fed vt ?^ priftino domino ?5

fuam aeftimationem omnimodo offerat, vel maneat ei obliga-.

tus donec pretium foluat: quod libertatis fauore introductum
eft. $. r. Si quis hac lege emptus fit, vt intra certum diem
manumittatur,. et cum libertate heres inftitutus fit: an gjffuc—
currendum fit, vt fe abftineat, videamus? .Magisque eft, vt,

donec dies non extiterit ??, poffit ei neceffarius heres effici,

et non poflit fe, ?* abftinere: fin autem dies praeteritus
fuerit, tunc non neceffarius, fed voluntarius heres efficitur,

LENVS. GER. 81 Taur. ad Grefcunt. GESR. 82 Hal. inflitutus eft,
85 Hal. et Vulg. adibit. B R. 84 Hak 440od,loco: quia. GEB. — 85 Hal.
praefigit zd. GEB. . 86 Hal. ezenire. G E B. 87 Hal. demum, locoz deinde.
GEB. 88 Ap. Hal. et Vulg. diem, abeft. Bn. 89 Hal. repudiat. 9c
Hal. confütutiouis, G EB. 91 Ap. Hal. funt, abeft. GEr. 92, Hal. et
Vulg. redit. BR. 93 Hal. effet. GER. . 94 Ap. Hal, vt, abeft, GE R.
95. Graeci: và mgóx PecnóTu. RR 96 Hal exfütjt. GER.

»

DIGESTORVM. LIB. XXIX. TIT. Il

$C € x;('*uæþui,, Crm;
et poteft fe abftinere fecundum exemplum eius, cui fideicom-
miífaria libertas fub condicione debebatur. $. 2. Si quis de-
derit nummos domino, vt manumittatur: puto huic omnimo-
do effe-fuccurrendum.J; $. 3. Praetor ait, sy PER EVM

]l ^en dfe,

EAMVE FACTVM ERIT, QVO QVID EX EA HERE- jf
DITATE AMOVERETVR. $4 Si quis fuus fe didit re- lcr-
tinere hereditatem nolle, aliquid autem ex hereditate amoue-
rit: abftinendi beneficium non habebit. -$. 5. Non dixit
Praetor, st QvriD AMOVERIT, ?? fed st PER EVM LA

EAMVE FACTVM ERIT, QVO QVID EX EA AMOV E- ,,
RETVR:fÍlue ergo ipfe amouerit, fiue amouendüm curaue- /g
rit, Edictum locum habebit. $.6. Amouiffe]eum accipirius, À 444 .
qui quid celauerit, aut interüerterit, aut confumpferit. $. 7. ^ -
Ait Praetor, Qvo QvrzD EX EA AMOVERETVR: fiue au-
tem vna res fiue plures fuerint amotae, Edicto locus eft, fiue
ex ea- hereditate fint, fiue ad eam hereditatem pertineant.
$—8- Amouere non videtur, qui non callido animo nec ma-
ligno rem k&pofuit, Ne is quidem, qui in re errauit, dum |
putat non elle hereditariam. $i ?? igitur non animo amo- ! |
uendi, nec vt hereditatildamnum detj rem abftulit: fed dum. '?"-""ï;""?*"u*":
putat non effe hereditariam, dicendum eft, eum amouiffe non,,gw,.,,,,,.,ïï,'gæ |
videri. $. 9. Haec verba Edicti ad eum pertinent, qui ante É
quide^3? amouit, deinde fe abftinet * : ceterum fi ante fe ab-
ftinuit, deinde tunc amouit, hic videamus, an Edicto locus
fit? Magisque eft, vt putem, iftic ^ Sabini fententiam admit- a
tendam: fcilicet, vt furti potius jaCtione. creditoribus tenea- 1 4«Jatcno,
tur: etenim qui femel feabftinuit, quemadmodum ex poft de-
li£cto obligatur ?? ( "
LXXII. Pavrvs liro lautium, Sr ovrs he-
res ita fcriptus fuerit, vt intra certum tempus adeat heredita-
tem: et, fi non ita adierit, alius ei fübftituatur: prior autem
heres, antequam adiret, decefferit: nemo dubitat, quin fubfti-
tutus vltimum diem aditionis expectare non folet ^.1ve. . .
LXXIII. Inzw libro VHE—ad- Plautium. Sri QVIS, |
non quafi heres, fed quafi patroni filius, egens, a liberto pa- n
terno ali velit: procui dubio hác extra caufam eft immifcendi
fe bonis paternis: et ita rette Labeo fcribit. :
,IXXIV. Inxw libro XIzi inm. QvrpevTAT
" , B .v . innr; ^
fe decem.dare iuffum ?, cum quinque iuffus fit: fi decém de-
derit,jfietjheres adeundo. .$. 1. At fi g—uitïque, putet fe iuf-.
fum dare, cum decém dare iuffus eft, et dat $ quitique, non
implet condicionem: fed ad aliquid proficit, vt, fi adimpleue- -
rit reliquum, aliorum xq.!iinq.u,e/datiöngg,vïdeatur" condicio effe )
impleta.. $. 2. Qui bona -&ée. feruit, fi quafi iuffu domini
adierit, non obligabitur *. -&—a. Similis eft huic. ftatuliber,
qui iuffüs ab herede adire hereditatem, poft condicionem li-
bertatis exiftentem, cum hoc ignoraret, adiit. $. 4. De eo,
qui heres inftitutus ab aliquo dubitat, * an * libertas ei ex te-
Íramento domini optigerit, cum nefciat condicionem liberta-
.tis extitiffe, vel hereditatem aditam, an adeundo Heres fiat,
videndumJ Tulianus huiic dicgret fieri heredem. 18
LXXV. Manc£LÉvs libroIX.—Bigeftorum. — Ex

: 4 """'"*73"*;""?,"
sEMISsSE Titius heres fcriptus eft: quadran

j

Ljïgfþ

AUt':

: !f'ïcctt/»n(,',;
L Mb o 90 Mf
is bonorum pof-
fefionem per errorem petit. Quaero, an nihil a&um fit: an .
vero perinde omnia feruanda fint, ac fi quadrans nominatus | ^»:
non fit ? ,Refpondit, magis nihil aCctum effe, quemadmodum ?, Z2
cum ex femifle fcriptus heres, ex quadrante per errorem adiit
hereditatem.

LXXVI. Ia

! AVOLENVS ? libroIV.EpiWfularum. S1 — .
|rv ex parte fexta fub,condicione inftitutus fuiffes heres, et | n
Hs (ex parlä Le f €xlanlo Jg)b,, 4u, 3 ( ) A . Mesty , omit- :
Ap. Hal. et Vulg. alterum | fe, abeft. BR.. 98 Taur. AMOLbERIT.
G E B. 99 Hal. et Vulg. inferunt guis. BR. Ioo Hal. q«i aliqwid amte. -
GE B. I Hal. abflinuit. GEB. 2 Hal. et Vulg. bi. BR. — 3 Hal. obli-
getur. GEB. — 4 Gothofr. in nota; non foleat. Hal. GER. 5. T'aüt,
iu Sum. 6 Hal. iuffus fit, et det. 4 Xaur. obligaVituv. GERB. 8 Hal.

'g11

quam, loco: quemddmodum. GX , 9 Ha. IABOLENF $. Gzxz.

»
inüle
^

Wm,

E A

LL 9

d fe

l/m!

J
| *F)fu

L...144.

"n

DIGESTORVM LIB. XXIX.. TIT. IL..— — ;

otmittentelpartem fuam Titio, cui fübftitutus eras, ex fübfti- |
tutione adiffes, deinde condicio iure fextantis extitiffet: quae-
ro, an adire neceffe habueris, ne fextans tuus intereat? jRe-
fpondit, nihil intereft *?, vtrum ex fubftitutione prius adi-
erit;**, an ex prima inftitutione: cum ab vtraque caufa vna.
aditio füfficiit : fextans itaque, qui fub condicionegy !? datus
mihi eft, ad me folum pertine& $- Item fi tu fextantis, ex
quo inflitutus effes heres, omiferis aditionem: numquid jdu-.
bitas) quin ex fuübftitutione adeundo, Titianae partis habiturus
partem elfes? jRefpondit, non dubito quin, fi prima inftitu-
tione adeundo heres elfe poffim, in poteftate imea fit, quam
partem hereditatis aut amittere *? velim, aut vindicare.

LXXVII. Powrourvs libro VIIL «ad«Qai&tum,Mu-

—-eium- Irrvpn dubitari poteft, an **, fi cum teítamento he-

res inftitutus effem ab eo, qui etiam fi inteftatus deceffiffet,
legitima hereditas eius ad me pertineret? an-^*? fimul vtram-

que hereditatem repudiare poffim: *? quoniam antequam ex |

teftamento hereditatem repudiäfim, legitima nondum ad me
pertinet? Verum ** eodem momento intellegor et ex tefta-
mento, et legitimam repudiare: ficuti fi legitimam -velitn- ad
me pertinere, cüm fciam teftamento mihi relictam, videbor
ante repudiare teftamentum, et ita legitimam adquififfe. !
- LXXVIIL . Ipngw libro X€XXV.—ad-Queintum.Muei

Dvo rRATRES fuerant: *9 bonacommunia habuerant : eo-

-]-32ek mex,rum alter inteftato mortuus, füum heredem non reliquerat :

i k,l'
L'A.

frater, qui fupererat, nolebat ei heres eífe: confulebat, num
ob eam rem, quod communibus, cum fciret eum mortuum et-
fe, vfus effet, hereditati fe. alligatfet? (Refpondit, nifi eo. con-
filio vfus effet, quod vellet fe heredem effe, non adftringi:
itaque cauere *? debet ??, ne qua in re plus fua parte domi-
nationeyff interponeret. itt liasum
LXXIX. VrPrANVvs libro II. addesem-Tulianret«Pa-
in^'. PrLAcET,quotiens adquiritur per aliquem:hereditas,
vel quid aliud ei-esius quis in poteftate eft, confeftim adquiri

L )lüm,ei cuius eft in poteftate: neque momento aliquo fubfiftere in

L..14&

" A.-, s
1. ex ;g.(»;nl,,

quiritur. - : m
LXXX. PAvrvs libro-Vzaddesgem Tolianm
S1 sorvs heres ex pluribus partibus fuero inftitutus, vnam
partem omittere non poffum: nec intereft, in quibusdam ha-
beam fübftitutum, necne. S—r. Idenrputo, etiam fi aliis mi-
xüís ?^* heredibus, ex pluribus partibus heres inftitutus fim:
quod et hic, adeundo vnam portionem, -omnuem.^? adquiro,
f tamen, delatae fint. -$.—:|ltem fi feruus meus ex parte he-
res inftitutus fit pure, ex parte fub condicione, dato fcilicet
coherede, et iuffu meo adierit,] deinde eo manumiflo condicio
alterius portionis extiterit: verius eft, non mihi effe adquifi-
tam illam portionem, fed ipfüm comitari: omnia enim paria
permanere debent in id tempus, quo alterius portionis con-
dicio iextet, vt adquiratur ei, cui prior portio adquifita eft.
$—4. Ego quidem puto, et fi adhuc in poteftate fit, iterum

perfona eius, per quem adquiritur: etíic adquiri ei, cui ad-

10Hal.et Vulg.mibilinteveffe. BR. — Y1Putamuslegendum: adievis. itain $. 1.
eratolim: omifevit,pro: omiferis.BR. -
etiam Flor. finalis mexpuné&taeft. BR. — 13 Hal. et Vulg. omittere, BR..— 14 Ap.
Hal. a», abeft. GER. 15 Hal. inferit: per eam. GE B. I6 Hal. inferit:
quod magisefl. GEB. — VT Hal. Vude, loco: Verum. GEB. — 18 Hal. prae-
figit et. GEB. I9 Taur. caDere. GEB. 20 Hal. et omnes : debere. BR. .
21 Flor. verba: et Papiam, fuppleta funt. BR. 22, Gothofr. in nota: Al.
mixtis. Nempe ita ipíe Taur. in margine. - Corre&ionem hanc fere editores
praetulerunt, vt folent. pg, Etiam Hal. GEB. — 23 Hal. et Vulg. oumes. BR.
24 Hal. potuit. GEB. 25 Hal. TERTYLLIANVS, GEB.. — 26 Hal.
fadum fit. . 27 Hal inferit: tantum. Vulg. zon. BR. - 28 Hal. Si totam
bereditatem ant pavtem, et ad vocem : baereditatem in margine notat : alZas deeft.
GEBR. lllud zz vel am poteft videri delendum, vt male, repetitum ex: totam.
BYNE. 29 Hal. exterus, Vulg. extraneus. BR. 30 Gothofr. in nota:
Forte legendum : vacuo. vt iufra: ventre pleno, vacuo vtero. — Sed et Flor. li-

12 Hal.etomnes: couditzome, etcerte |

$31

adeundum effe, fi condicio extiterit: et illud, quod dicimus
femel adeundum, in eiusdem perfona locum habet, non.cum
per alium. adquirenda eft hereditas.,
LXXXI. VrPrraANwvs libro XIIL.-ad-
-Papiam.-- l'oTrENs videtur heres inftitutus etiam in caufa
fubftitutionis adiffe, quotiens adquirere fibi poffit 2* : nam i
mortuus effet, ad heredem non transferret fubftitntionem. ..
LXXXIL ('enENTIvs CrgMENS-^5 libro jXVI?

m
*

[ £ *

'ad legem. [uliam«et-Papiam,. S1 sknvvs eius, qui capere
non poteft, heres inftituatur, et antequam iuffu domini adeat
hereditatem, manumiftus alienatusue fit, et nihil in fraudem
legis factum effet ^9; ipfe admittitur ad hereditatem: fed et
fi partem,capere;?7. poffit dominus 'eius, eadem dicenda funt
de.parte, quam ille capere non poteft: nihil enim intereft, de
vniuerfo quaeratur, quod capere non poffit, an de portione.
LXXXIIL VrPramwvs libro XVHJf-ad.
inftitutus eft, tacite.rogatus fit reftituere: apparet, nihil ei de-
bere adcrefcere: quia rém non videtur habere, ^ — — d
LXXXIV. iIPAP1NIANVvVS/libro XV£-Quaetionume.
. VENTRE praeterito, fi filius, qui ifuit;j emancipatus, aut ex--
Lt;,egf9 heres inftitütus fit : -quamdiu rumpi.teftamentum poteft
nón defertur ex teftamento hereditas: fed fi vacuá, 3? ventre.
mulier fuit, et incerto eo filius in familia retentus vita decef.-

non aliter poílunt hereditatem quaerere, quayf fi non effe. práe-.
enatem fciant. Ergo fi ventre pleno fit mulier, nonne-ini-:
quum erit ?5 interea defunctum filium heredi füo rel.inque-.
re nihil? . et.ideo decreto filio fuccurrendum eft: quia, fiüe.
frater ei nafcatur, fiue:non. nafcatur, patri heres futurus eft.
. Eademque ?^* ratio facit, vt emancipato[quoque fübueniri de-

beat,jqui;alterutro cafu rem omnimodo habiturus eft.
LXXXV. InEgM.?? libro /Gwaeftionum;-— Sr w E-
TVS. caufa adeat aliquis hereditatem , fiet, vt quia inuitus he-
res exiftat, detur abítinendi [* $vfacultas. .
— . LXXXVI. Ipnxew libro VI. *Refgontorums |.PANNoO-
NIiVsj Avicrvs ??, cum injCilicia procuraret, heres inftitu-
tus, ante;vita decefferat, quam heredem fe inftitutum |pgegno-
fceret:. quia bonorum polieffioyigyt, quam procurator eius pe-
tierat, heredes ?3 Auiti ratam habere non potuerajfít, ex per-
fona defunéti reftitutionem in integrum implorabant: quae.
ftri£to. iure non competit ?*?, quia intra diem aditionis Aui..

gianus libro ^* quaeftionum refert in eo, qui legationis cau-
fa Romae ergt: et filium, qui matris delatam pofleffionem. ab-
fens amifeg , fine refpectu eius;diftinCtionis reftitutionem
»- locum ) ^^ habere. ' Quod et hic humanitatis gratia opti-
nendum *3 eft. Q$.r. Rei perduellionis hereditatem, fuüfpen-

.cet ^^, qui moriens, comperto matrem fuam inteftato *5

31 Hal. et Vulg. addunt: vero. BR.

33 Hal. et Vulg. addunt: dicere. BR. — 34 Ap. Hal. qwe, abeft. GEB. .55
Hal. IJABOLENV'S. GEB. -
abflinendum, ícribi debebat. BR.
Hal. In quo fallitur. Facit enim Hal. cum Florentina. Vulg. habet: Pautonius,
quod placet Bynkersh. II1. Obf. 7. Alciatus V'II. Paverg. 16. vult legi; P.
Antonius Auitus, in quod propendeo. .5 R. 38 Vulg. baeres, et in. fequenti-
bus: potuerat, et implorabat. BR.- . 39 Hlal. competebat. GEB. .. 4O Taur,
ABitus, GEB. 41 Hal. lbrij. GES. — 42 MSS. quae hic contuli, plera-.
que voce: Jocum, carent, agnofcunt tamen tria: Vat. Barb. Otob. Hal. reffita-
tionem in intégrum babere, | Vulgares Editores in antecedentibus 73 filium, cum z
in filio, commutant. Cuiacius, minore mntatione reícribit: et filio. BR. — Ca-
rent voce: locum, Pal. l. II HII.. Bynkersh. — Hal. reffitutionem u integrum
babere, vt et hic. vox locum abfit, fed fubftituto «Z Zm iutegrum. GER.

Hal. admittendum. G E£9. — 44 Hal, et Vulg. placuit. B R.

cet non admodum antique adícripta eft o, deleta a. g &. — Ita ctiam Hal. GEE.

N nnhb tam.

fj, heres fuiffe intellegitur: emancipatus ?*, aut iextery 32,: ] 'ec,

I d ,1,,1'7:444. ^

tus *?. obiffet. Diuum tamen Pium contra conftituiffe, Mae--

32 Hal. et hic: externs. Vulg. extra--
neus, De voce: exter, vide Duker. ad Opzfc. de Latzn. Vet. ICt. pag. 419. BR..

36 Flor. olim erat: a^ffinendum, forte: ad.
.. 37 Gothofr. in nota:: Pomponius Avitus, :

3.
45 Vulg. intofla- -

Tegem-luliam. et ..

] A As

SicTOTAM,lani?9 partem, ex qua quis heres 1 ! a.

L 4 :
1, [ /.:ll('(-ilff,
£—4 1 ut*»rdff 4

Li 'fffd. n
L4 4X Írameat,,

45

?
pe«cc L ca. ,
j p!*

éaun

fa. cognitione filius emancipatus, cui de patris innocentia.]i- .
quet, poteft quaerere. $. 2. Pro herede geífifle filium pla-.
vita -

*

$32 DIGESTORVM LIB.

. deceffiffe, codicillis petit ** ab herede fuo, vt maternorum

ne.

Jv m

À 45

C ,

.reditate,.pro.herede gerere videtur: idemque eft, et

] Odceuwm,

: 4
LJ) (C6
4 neq dex nt4a €.
,L;L, fif"ï ;id /!lw ,
]. nous,

A. s $6 7 e«*
Li^u,

bonorum feruum manumitteret, ac fibi parentibusque fuis in
offeffionem *" matris monumentum extrueret.

LXXXVII. IpEgw libro X. Refponforumz- Evw **

culo, pro herede gerere videretur *?: et ideo filius, qui tam-
. . . . P .
quam ex bonis matris, cuius hereditatem fufc.eplt, agrüm ad
hereditatem patris pertinentem, vt maternum ignorans poffe-
dit, abftinendi confilium, quod in bonis patris tenuit, amififfe ??
non videtur. $. r. Pupillis, quos placuit oneribus heredita-
ris eífe liberandos, confufasiactiones reftitui oportet.
LXXXVIII. Pavrvs libroX:Qwueeftiornütt. QGrEnRrIT

pro herede, qui animo adgnofcit fucceffionem, licet nihiljat-

tingatihereditarium: vnde et fi domum pignori datam, ficut
hereditariam, retinuit, cuius poffeffio qualisqualis. fuit in he-

fi alie-
nam rem, vt hereditariam, poffediffet. — J ///1. M
LXXXIX. jScAEv OL A libro:XHlI, Quaeftionum. Sr
pPvPILLVS fe/hereditate abftineat, füuccurrendum eft 5* et
fideiufforibus ab eo datis, fi ex hereditario contractu conueni-

CVRATOREM ?? hereditatem adquirifnon poffe. $. r. Idem

refpondit, fi iuffuü aui nepos patris, qui de caftrenfi peculio |

teftamentum fecit, hereditatem adiffet, adquififfe ei ea, de
quibus pater teftari poteft: quia caítrenfia effe mutatione per-
fonae defiegint ^^. ; ;. z !
— XCI. Inew libro/XV. Refponforumtefpondit- Sz1 rs,
qui bonis paternis fe abftüinuit, per fuppofitam perfonam em-
ptoris bona patris mercatus probgtur ?5, perinde eum con-
ueniri oportere a creditoribus, atque fi bonis paternis fe in-
mifcuiffet. IT TRU t
XCII. Ingw libro XVIE. Refponforum- Frrrivsra-
MILIAS duxit vxorem: ea, filiis füblatis, inteftata deceffit:
filii iuffu. patris, non abi, adierunt hereditatem. — Quaero, an
auo adquifita- fit
quae proponuntur ?95, nihil aétum effe. . ,
XCIIL: Inew libro l1IL -Sententiaeàme — PATER,
quotiens filio mandat adire, certus effefd?bet, an ?* pro par-
te, an ex affe:fet an 59 exjinftitutione;, an ex fubftitutione:
et an & teftamento, an ab inteftato, filius füus heres exiftat.

$. 1. Mutus päter vel dominus, filio vel feruo heredibüs in-

ftitutis, magis eft, vt, fi intelle&u non careat, nutu iubere pof-

fua g hh /^,«fit adire hereditatem: vt ei iure eius commodum qüaeri pof-

25 E 34
'j aäi ,;7'1 7

fit, quod facile explicari ipoffity $? fcientia[litterarum. $. 2.
Mutus feruus iuffu.domini pro herede gerendo, obligat domi-
num hereditati. x *font. C,P'ïff'"

XCIV. HenMoGENrANVS libroIII.4uris-E :

-rumj Qvi svPERnsTITIS bona repudiat, poft mortem

eius adire hereditatem, item bonorum

n poffeffionem petere non
prohibetur. |

,

47 Hal. et Vulg. iu poffeffione. BR..— 48
49 Hal. et Vulg. videtur. BR. — 50 Flor.
eit: amiffiffe. 51 Vulg. inferit: ej, BR. ^ — 52 Hal. et Vulg. conueuian-
tur. BR. De cetero ad b. l. conf, Aueran. II Interpret. Iuv. $. GEB. »
Gothofr. in nota: per procuratorem. Hal. Adde Cuiac, VII. Obf. 15.
Facile potuit: pro, poft: per excidere. BR. — Curatorum et Procuratorum no-
mina faepe confundi, dixi 1J. Obf. :0. BYNK. De hoc loco etiam Aueran.
Í. Interpr. Iur. i12. ". 39. fententiam dixit. GEB. 54 Hal. et Vulg. de-
fierunt. BR. 55 Hal. probetur. — 56 Hal. proponerentur. GEB. 51 Ap.
Hal. ar, abeft. GER. 58 Ap. Hal. et hic a, abeft. GER. 59 Ap. Hal.
et hoc a, abeft. GE. 60.Hal. quod facilius explicavi poterit. GEB. — 61
Hal. Claudius Clodiemus. GEB. — 62 Adde Pauli et Papiniani fententias in L.
46. infra de Bon. libert. et L. 3. pr. infra fi quid in fraud. patr, vbi quisque
fuam hic relatam fecutus videtur. BYNK. — 63 Ap. Hal. que, abeft, G E n. 64
Hal. et Vulg. cum Zsdem vfuris, Bn. 65 Hal. gefferat. GEB. 66 Hal.
abfinueramt. GE B. — 67 Hal et Vulg. vefpondi. BR. ^ 68 Ap. Hal. fe,
abeít. GEs. —— 69 Gothofr. in nota:; Frontonianis. Haloand. Et ita ipfe ma-

tüU. BR. — 46 Vulg. petiit. BR.
Hal. inferit: demwm. GER.

, quoque portionibus, /qui/ beneficio pririci

ditás? Paulus réfpondit, fecundum ea-

XXIX. TIT. IL H -

XCV. PaAvrvs libro;IV. Sententiarumz REcvsA-
RI hereditas non tantum verbis, fed etiam xe-poteft,-et alio
quouis indicio voluntatis. |
XCVI. HenMoaENfE ÁÁv s libro III: iuris-Epitonia-

BOoNrs;jpatris/fejmifcere conuenit, qui remoto familiae vin- | rum- Qv sx pupillum falfo exiftimans, cum effet pubes,

pro herede geffit: quo minus heres exiftat, nihil error talis
ei nocebit. : |
XCVII. Pavrvs libro II Decretorum- Cropr —
vs $: |Clodianus, facto prius teftamento, poftea eundem he- ! $,
redem in alio teftamento inutiliter faéto inftituerat: fcriptus E s
heres, cum pofterius putaret valere, ex eo hereditatem adire "E
voluit: fed poftea hoc inutile repertum eft. jPapinianus) pu-/ I')nwyh.
tabat, repudiaffe-eum ex priore hereditatem, ex pofteriore au-
tem non poffe adire: dicebam, non/repudiare eum, qui puta- J *«osc.
ret pofterius valere ??;: pronuntiauit, Clodianum inteftatum '
decetfiffe. m " $cewrn., o b ceo

C€t. ;; [ r
XCVIII. ScA&vora libro ; rum. QvA&)
neptis füae nomine, quam ex Seia habebat, Sempronio tot ,. .
dotis nomine fpoponderat, et pro vfüris in Jexhibitionegf cer- —^

, tam fummain praeftabat, deceffit, reli&cta Seia filia, et aliis he-
redibus, cum quibus Sempronius iudicio egit: condemnati-

que 9? pro portionibus hereditariis finguli heredes, inter quos
et Seia, Sempronio cauerunt fummam, qua quisque condemna-
tus erat, vfuris isdema4$*, -quae ad exhibitionem a teftatrice
praeftabantur: poftea, jexcepta Seia filia, ceteri heredes abfti-
nuerunt hereditate beneficio Principis, et tota hereditas ad

a,

| Seiam pertinere coepit. Quaero, an in Seiam, quae fola jJhe- |..] 93-

res/remanfit, et omnia vt fola heres r/ger'at' $5, pro eorum
li hereditate abfti- 1156« «;
nuerint 59, vtilis,actio dari debeat? Refpondit 97, pro Jpggg;ääue.hal,,
eorum, qui fe ** abftinuiffent, actiones folere decerni in eam,
quae adifet, et maluiffet integra hereditaria on

liae Patxäxeceüäriae-heredes extitiffent, altera fe paterna ab- -n44/

ftinuerat hereditate 7?, altera bona -peteena-vindicaret **, to- :
tumque onus fufcipere parata erat: |SanCtumj?? Caffium Prae-'ffüäWä g
torem, caufa cognita aCtiones hereditarias vtiles daturum, re- — ,.
&e pollicitum;ei, quae ad hereditatem patris accedrat 73,:7 -7
denegaturumque ** ei quae fé abftinuerat. w

"'n.ä

]j ;"(523*32- . ï':?x&-&ä lïä:-* 4 :
-a oppti J RRBRE ,

TESTAMENTA QVEMADMODVM * APE-

RIANTVR, INSPICIANTVR -E'E-

[ , DESCRIBANTVR.
as : &JW Dd UE
qudalt) GAxvs ?| libro XVff-ad Edictum prouinciale.
MNIBVS, quicumque defiderant tabulas teftamenti in-
fpicere, vel etiam defcribere, defpiciendi ? defcribendi-
: : que

lim. — Vulg. Froutiuiamis, Aut mendum eft, aut fallitur H. a Porta in JI. dum
notat Flor. haberi: w decretis Promtomis. BR. "o Hal. alteraque paterna
baereditate abflineret. GEB. ^ 71 Meo periculo refcribe: vindicaré, totum-
que onus fufcipére: attraxit 7 vindicare fequentis vocis primamliteram. Immo
Otob. habuit diferte: vindicare totumque bonus fu[cipere, quod poftea perperam
ab aliis correcum eft in: vindicaret. BR. Ita habent Pal F. II III. at Byn-
kersh. vendicauit. et Hal. vti paulo ante: abfinevet, ita hic: vindicaret, et
mox: parata effet. GEB. — T72 Gothofr. in nota: Secundum Caffium. Hal.
forte Statiwm. Vulg. fecumdum Caffium. — 'Yuetur Florentinam Bynkersh. 1II.
Obf. 7. B R. 73 Gothofr. in nota; accefferat. Hial. Immo omnes. Quid
fi legamus : accederet, et mox: abflinnerit, Vide tamen Duker. ad Opuft. de .
Latin. Vet. ICt. p. 367. ER. 74 'Taur. in Adnotat. denegaturum. fic ve-
Gius, in. Pand. delegaturum. — Eo modo, vt eft Flor. habet Cod. Vat. reliqui re» — *
&e. BR. Pal. I. II. IIL. Otob. Bynkersh. etiam Hal. GER. '
1 Vulg. Quemadinodum teflamenta aperiantur, etc. BR. .2 Hal. PAV-
LVS. GEB. 3 Gothofr. in nota: Al.infpiciendi, 1ta etiam Hal. etomnes,

praeter H, a Porta in l. et fane 7? de ex antecedentis et fequentis vocis initio
; | irrepfit.

era fubire. r m
XCIX.;PowPourys, libro I/-Sénatesconfultorum, / 74«
AnisTO in decretis Frontipnis ta refert: cum duae fi-^-

|

[
4 4

n

Pa MU AL : — u E o R— — R u

La — 2 .5 — 20 — l——

—

DIGESTORVM . LIB,

que poteftatem faCtürum fe Praetor * pollicetur, Quod vel
fuo vel alieno nomine defideranti tribuere eum, manifeftum

J"uau, eft. G. r. Ratio autem huius, Edicti manifefta eft. Neque
: "i:im ^ , enim fineiudice,;tranfigi, neque apud iudicem exquiri veritas
LHU7177** de his controuerfiis, quae ex teftamento proficifcerentur ,
aliter poteft, quam infpectis cognitisque verbis teftamenti.
$. 2. Si quis ? neget figillum fuum agnofcere, non ideo qui-
dem minüs aperiuntur tabulae, fed * alias fufpectae fiunt 5.
Lv IIL. VrPriawvs librojLj ad Edictum. TAsvrARvM

2X
M).

j ^

,

(£, uid,
*

J aeuli

1
j[unis

,) )
!

.E

7 1

: L1 700&0721)()&08 publicum 'eft inftrumentum.

L

"d

: M nay
^ * pxo, RE fe fignaffe:] publicejenim, exp

-v L49if ),p& dicia exitum habere.

teftamenti inftrumentum non eft vnius hominis, hoc eft here-
dis, fed vniuerforum, quibus quid illic adfcriptum eft: [quiny
$— Teftamentum au-
tem proprie illud dicitur, quod iure perfettum eft; fed , abu-
fiue teftamenta ea quoque appellamus, quae falía funt, vel in-
iufta, vel irrita, vel rupta: itemque ? inperfecta folemus te-
ftamenta dicere. -$&—2- Ad caufam autem '? teftamenti per-
tinere videtur id, quodcumque quafi ad teftamentum factum
fit **, in quacumque materia fuerit fcriptum, quod contineat
fupremara voluntatem: et tam principales, quam fecundae ta--
. bulae Edicto continentur. $. 3. Si plura fint teftamenta, quae
quis exhiberi defideret: vniuerforum -ei- facultas facienda eft.
« 4. Si dubitetur, vtrum viuat, an decefferit is, cuius quis,
quod ad caufam teftamenti pertinet, infpici, defcribique poftu-
- . Jat: dicendum eft, Praetorem caufa cognita ftatuere id debere:
Lj/ael, vt, fi liqueriteum viuere, non permittat infpici tabulas, fet) vt
ipfam fcripturam quis infpiciat, etjfigillay et quid *?^ aliud ex.

jïtfyiüel;, tabulis velit fpectare. -$.—5.-Infpectio tabularum etiam lectio-

nem earum indicat. -«6. Diem autem et .Confulem. tabula-
rum non patitur Praetor defcribi vel infpici, idcirco, ne quid
falfi fiat: namque etiam '? infpeCtio materiam falfo fabrican-
do inftruere poteft. Vtrum autem incontinenti pote-
ftatem infpiciendi vel defcribendi iubet **, an defideranti **

tempus dabit ad exhibitionem ? Et magis eft, vt dari debeat, -

fecundum locorum anguftias, feu prolixitates. $. 8. Si quis
non negans apud *? fe tabulas effe, non patiatur infpici et
. defcribi, omnimodo ad hoc compelletur: fi tamen negetlpe-
. J àxou», nesife tabulas effe, dicendum eft; ad interdictum remitti *7,
quod eft de tabulis exhibendis.
"ts l. GArvs libro XVIE ad Edi&tum preuineieler -
,tamen, heredi *?.vindicatio tabularum, ficut ceterarum here-
ditariarum rerum competit: et ob id ad exhibendum quoque
agere poteft. . : | |
: IV. VrnPrANvs libroEz-sd-Edictum,. Cvw An ini-
. tio aperiendae fint *? tabulae, Praetoris id officium eft, vt
cogat fignatores conuenire, et figilla fua recognofcere. .
| V. PAvrvs libro VII& ad-Plautium gEL NEG A-
edit, fuprema) hominum iu-

*

J p

o0tC mv
! VL VrPrAwNvs libros.-ad-Ediétum
ior pars fignatorum fuerit inuenta, poterit ipfis interuenienti-
bus refignari teftamentum, et recitari. - :

^
.
^

Stum. SED sr ma-

L MISD

j

irrepfit. Simili errore in L. fegu. $. 1. erat: irrita vel irrupta pro: irrita vel
vupta. Sed et'inter MSS. quae contuli, Pal. L. diferte habet: infpiciendi, Pal.
HlL. vero, quod cum ceteris: defpicieudi, habebat; in hanc formam . mutatum eft.
BR. Cctera, quae habent: defpiciendi, funt: Pal. II. IV. V. Barb. Otob. Byn-
kersh. GEB. — 4 Vide Ant. Auguftin. J. Emendat. j. &R. — 5 Hal. et Vulg.
jroficifcuntur. BR. . 6 Hal. inferit fe. GE B. — 7 Hal. licet, loco: fed. GEB.
$ Hal. et Vulg. fient. BR. 9 Cuiacius Tr. I1I. ad Africau. in L. 6. D. de
L. Coruel. de falf. pro: itemque, legit: itaque, et ait fic repraefentare Digefta,
