adle. n S. Cruc. L. eft: fotis aperte. £R. — Er ita quoque Bynkersh. fed Tre-

.uif. et Rehd. vt Flor. GER., 41 Hal. et Vulg. praeffat. BR. — ehd. vt eft

1 Vulgo: diuerfit, ábeft. && Etiam in Rehd. abfuit; eft tamen haec
vox atramento et quidem fat antique adícripta. GEB. — 2, Gothofr. in nota:

non vt Hal. vulg. Etiam Rehd. GE2, — 3 Hal. etiam hic inferit: vt. GERB.

4 Gothofr. in nota: coniun&io. v«lg. Etiam Rehd. comiwndio. GEB. —5 Ap.
Hal. non legitur: eff. 6 Hal. curatores. Vulg. procuvatrices. B R. Rehd. vt
Vvlg. GEB. — 47 Vulg. émpnuberes ab omnibus, et mox: debent. B R. 8

. Gothofr. in nota: Eius eft nolle. v4lg. Eius eft non velle. Hal. kehd. vt

Flor. fed nonnemo 73 son pun&is notauit. GEB. 9 Hal. inferit: et.

| GER. — YO Gothofr. in nota: intelligunt.. v»lg. Hal. Hal, habet: :ntellzge-

yent, GEB. It Rehd. addit: mwegecía. GERB. 12 Rehd. vult. GE B.

| 13 Ap. Hal. téflatws, et inteflatus, abíunt. GEB. — A4 Kehd. inlerit: a.
G E ,

vt ait Sabinus, quafi caufae coniectio * eft *, quae, fimul-

1

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVIL 1137

us m ) j : | à * /*
türam eft, commoda cuiusque rei eum fequi *^, quem fe-
quentur ** incommoda. . : | w
^X .Xl PowPowirvs libro V. ad Sabinum. . Ip, quod

noftrum eft, (ine facto noftro ad alium transferri non poteft.

XIL Pavrvs libroIll. ad Sabinum. Iw teftamentis
plenius voluntates teftantium interpretantur *7,
XIII. VrPsraAwvs libro XIX..ad Sabinum. Now vi-
detur cepiffe, qui per exceptionem a petitione remouetur.
XIV. Powroxuivs libro V. ad Sabinum. Iw omni-

bus obligationibus, in quibus dies non ponitur *?, praefenti

die debetur. - -

XV. Pavrvs libro IV. ad Sabinum. Is *?, qui

actionem habet ad rem reciperandam, ipfam rem habere vi-

detur. : |
— : XVI. VrPrAwNvS??libro XXI.' ad Sabinum. Iwa-
GINARIA venditio non eft pretio accedente. *s
XVII. Ip EM libro XXIII. ad Sabinum. Cvv tempus
in teftamento adicitur, credendum eít: pro' herede adiectum,
nifi alia mens fuerit teftatoris: ficutiin ftipulationibus promif-
foris gratia tempus adicitur ^*. : | :
XVIII. PouPourvslibro Vi. ad Sabinum, Qvake
legata, mortuis nobis, ad heredem noftrum ?? transeunt, eo-
rum commodum per nos his, quorum in ä)ote&atef fumus,
eodem cafu adquirimus: aliter atque quod ?? ftipulati fumus,
nam et fuüb condicione ftipulantes, omnimodo eis adquiri-
mus, etiamfi, liberatis nobis poteitate domini ^*, condicio
exiftat. tl

Pavrvs?5. Safiliusfamilias ?^* fob condicione fti-

pulatus, emancipatus füerit, deinde exítiterit condicio, pa-
tri actio competit: quia ?* in ftipulationibus id tempus fpecta-
tur, quo contrahimus. TAT du |
. XIX. Vrrriawvs libo XXIV. ad Sabinum. Qvr

cum alio contrahit, vel eft, vel debet effe non ignarus con-

dicionis eius: heredi autem hoc imputari non poteft, cum
non fponte cum legatariis contrahit ^9, $. r. Non folet ex-
ceptio doli nocere his, quibus voluntas teítatoris non refra-

paturo t | :
y XX. PowpPowurvs ?? libro VII. ad Sabinum. Qvo-
TIENS dubia interpfetatio libertatis eft, fecundum libertatem
tefpondendum erit. ! |
XXI. Vuprawvs ?? libro XXVIL ad Sabinum. Nox
debet, cui plus ?* licet, quod minus eft, non licere.
» . XXII. InEM libro XXVIII. ad Sabinum. Iw perfo-
nam feruilem nulla cadit obligatio. $. r. Generaliter pro-

bandum eft, vbicumque in bonae fidei iudiciis confertur in ar- | -

bitrium domini vel procuratoris eius condicio,- pro boni viri
arbitrio hoc habendum effe. | £ |
XXIIL Ipngnu libro XXIX. ad Sabinum. CowTRa-
cTvs quidam dolum malum dumtaxat recipiunt, quidam et

dolum, et culpam: dolum tantum, depofitum et precarium:

dolum et culpam, mandatum, commodatum, venditum, pi-

' gnori acceptum, locatum, item dotis datio, tutelae, nego-

L

GrB. 15 Hal coufequi eum, GEB. — 16 In Barb. érat: fequeventur. BR.

. 17 Paffiue. Vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 334.. 16. 8R. Rehd,

ánterpvetamur. GE B. 18 Vulg. appouitur, íéd etiam Graeci* í3era» B R.
19 Ap.Hal. et Vulg. 1$, abeft. & &. Etiam in Rehd, GEs. 20 Hal. IDEM.
Rehd. PAVLVS. GE B. 21 Hal. additur. GEB. 22 Vulg. baeredes mofivos.
43 Rehd. cwm, loco: quod. GEB. 24 Kehd. libertate nobis praeflita a domi-
qyHs. GEB. 25 Gothofr. in nota : Haec lex deeftin Floreatina et Haloan-
dri Editione. ta eft. Florentiae defunt. Sed Hal. praeter nomen ICti habet
omnia, parentheíi támen inclufit, et in margine addidit; baec alias defumt,
mec Accurfius babuiffe videtur. Vulg. ex his peculiarem legem fub PAV/LI no-
mine facit. BR.. Ita et Rehd. GEB. — 26 Hal. filius non adie&to, familias.
2/7 Rehd. sam, loco: quia. GEB. — 28 Hal. contrabat. — 29 Hal. IDEM.
GE B. 30 Hal. IDEM. GER. 3t Hal. cui, quod plus efl, licet. GEB.
32 Rehd.:m bis quidam. GERB. 33 Hal. diligentia. fed et focietas. G EB.
34 Hal. et Vulg. contra&iui; BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 35 Hal. effe. G E B.

36 Hal. ec Vulg. mortesque, quae, «t fauent Graecii x« vv xogis payvuías |.

mur, quod a

fa. GEB.

tia gefta, in his quidem 37, et diligentiam 3?: focietas, et
rerum comrmunio, et dolum, et culpam recipit: fed haec ita,

nifi fi quid nominatim conuenit, vél plus, vel minus, in fin-

gulis contra&tibus: nam hoc fergabitur, quod initio conue-
nit: legem enim contra&tus 3* dedit: excepto eo, quod Cel-
fus putat, non valere, fi conuenerit, ne dolus praeftetur z
hoc enim bonae fidei iudicio contrarium eft ?5: et ita vtimur.
Animalium vero cafüs, mortes, uaeque ?* fine culpa acci-
dunt ?7, fugae feruorum , qui cuítodiri non folent, rapinae,
tumultus, incendia, aquarum magnitudines, . impetus prae-
donum, a nullo praeftantur. M i -u
XXIV. Pavrvslibro V. ad Sabinum. QvATENvSs
cuius ?5 interfit, in fa(cto, non in iure confiftit; | :
XXV. PowPowurvslibro XI. ad Sabinum.
cautionis in re ?? eft, quam in perfona., :
|. XXVL VrrraAwvs ^? libro XXX. ad Sabinum, Qvrx

Prvs

| thäfg inäitis i:;culic-:nare, multo magis, etignorantibus, et ab-
entibus poteft.

XXVIL Powsowivs ^9 libro XVLad Sabinum.

ANEc ^* ex Praetorio, nec ex follemni *? iure, priuatorum
conuentione quicquam immutandum eft, quamuis obligatio-
num caufae paéctione poffint immutari, et ipfo iure, et per

pacti conuenti exceptionem *? : quia aCctionum modus, vel
lege, vel per Praetorem introdu&tus, priuatorum paCtionibus

.non infirmatur, nifi tunc, cum inchoatur ^* actio *5, inter

eos conuenit, | ho
XXVIH. VrPraAxvs libro XXXVTI. ad Sabinum. D r-
vvsPius refcripfit, eos, qui ex liberalitate ^9 conueniuntur,

inid, )äuod facere poffunt, condemnandos. .

XIX. PAvrvs libro VIILI. ad Sabinum. Qäro p**

| initio vitiofum eft, non poteft tra&u temporis conualefcere,

XXX. VnPiANVs libro XXXVI. ad Sabinum. N v-

.PTIAS non concubitus, fed confenfus facit.

XXXL IpEw libro XLIT. ad Sabinum. Vknvw ett,
neque paéta, neque ftipulationes, fatctum poffe tollere: quod
enim impoffibile eft, neque paCto, neque ftipulatione, pot-
eft comprehendi, vt vtilem actionem aut faCtum efficere poffit,.
: XXXII. InEw libro XLIII. ad Sabinum. Qvonp atti-
net ad ius ciuile, ferui pro nullis habentur: non tamen etiure

maturali: quia, quod ad ius naturale attinet, omnes homines
' aequales funt.

-o7'XXXIII. Powrowzivs libro XXIl. ad Sabinum. Iw
eo, quod vel is, qui petit, velis, a quo petitur, lucri fa-
Cturus *? eft, durior caufa eft petitoris. |
^OCOXXXIV. VrsraANvs libro XLV. ad Sabinum. S&g w-
PER ?? in ftipulationibus, et in ceteris contractibus id fequi-
äfum eft: aut ?* fi non pareat ??, quid actum
eft, erit confequens, vt id fequamur ??, quod in regione,
in qua actum 'eä:, frequentatur. Quid ergo, fi neque regio-

. nis mos appareat j quia varius fuit? adid, quod minimum eft,

redigenda fumma eft.

XXXV.

S4yaroy, BR. — Rehd, smortesque feruorum , que. GER. 37 Taur. accEdumt.
et Rehd, accedunt. GEB. 48 Gothofr, in nota: cuiusque. Fal Rehd. vt
Hal. cuiusque. G E B. 39 Gothofr. in nota: in rem. vslgat. Haloand. ita&
Hal. i vem , Íed et mox; zn perfonam. GEB. 4O Hal. et Rehd. PAV-
LVS. GER. 4X Seníum huius legis tradit Noodt. de Pa&. et Transact. c.
19. pev totum. BR. ' Hal. in margine: alias nouum caput "u0u efl. GEB. — 4X
Gothofr. in nota: folenni. vxlgat. Halosnd. GE B. 43 Hal. in marginez
alia$, pacti comuentione per exceptionem. |Videtur hoc ex ipío archerypo na-
tum, vbi fciolus ex: pacti, formauit: pacfioue, vt nunc Flor. legatur abfurde,
per paclioue comuenti exceptionew:.. BR. 44 Hal. incobatuy. GEB. 45
Gothofr, in nota; pactio. vs/g. Rehd. vt Vulg. GEB, 46 Hal. et Rehd.;
addunt: fua. GEB. — 47 Rehd. iníerit: im. GER. 48 Hal. inferit: cauf-
49 Vulg. potiturus. BR. Rehd. lacraturus, GER. 50 Vide
Noodt. /17. de Foeu. et Vfur. $. BR. — 51 Hal. vnude fi. Rehd. quod fi. GE P.
52 kial paret, Vulg. appareat, 8 R, — Rehd. vt Vulg. GEz. — 53 Rehd. con-
fequa-

c
1158
. XXXV. Ípew libro XLVIII. ad Sabinum. Nrmuirtam

naturale eft, quam eo genere quidque ?^ diffoluere, quo col-

DIGESTORVM LIB. L: TIT. XVII. ,
XLIX. VrrrAwvs 7?libro XXXV. adEdi&um, Ar- -

ligatum eft: ideo 59 verborum obligatio verbis tollitur: nudi ;

confenfus obligatio contrario confenfu diffoluitur.

XXXVL Pox»eoxivsS libo XXVll..ad Sabinum.

CvrL»A eít, immifcere fe rei ad fe non pertinenti.
. XXXVIL VrPiANvslibro LI. ad Sabinum, Nxwo,
qui condemnare 59 poteft, abfoluere non poteft. . .
| XXXVII. Pow»rouivs libro XXIX, ad Sabinum,

Srcv 1 poena ex delicto defun&ti heres teneri non debeat |
57 . ita nec lucrum facere, fi quid ex ea re ad eum perue-

niffet. s d /
. XXXIX. Inew libro XXXII. ad Sabinum, Iw omni-
bus canfis pro facto accipitur id, in quo per alium morae ??
fit, quo minus fiat. | | | |
.0 XL. InkM libro XXXIV. ad Sabinum. FvR1os1,
vel eius, cui bonis interdictum fit ??, nulla voluntas eft.
XLL VrrrANvs libo XXVl. ad Edictum. Now
debet aétori licere, quod reo non permittitur. $. r. In re
obfcura melius eft fauere 9? repetitioni, quam aduenticio
lucro. d i H TT | k
| XLIL GaA1ivslibro IX. ad Edictum prouinciale. Qv1

in alterius.locnm füccedunt, iuftam habent caufam ignorán-

tiae, an id quod peteretur, deberetur. Fideiuflores quoque

non minus, quam heredes, iuftam ignorantiam poflunt alle-

.gare. Haec itade herede dicta funt, ficum eoagetur $*: non.

[

etiam , fi agat: nam plane, qui agit, certus effe debet, cum -

fit in poteftate eius, quando velit, experiri: et ante debet
rem diligenter explorare, et tunc ad- agendum procedere. .
XLIIL -VriPriamwvs 9? libro XXVIIL ad Edi&um.

Ngnwo ex his, qui negant fe debere, prohibetur etiam alia | -
'TAS nihil aliud eft, quam fucceffio in yniuerfüm ius, quod

.. defenfione vti, nifi lex impedit ??. . $. 1. Quotiens concur-
runt plures actiones eiusdem rei nomine, vna 9?* quis expe-
riri debet, i m |
| XLIV. Ipgwlibro XXIX. ad Edictum. Torrixexs
in heredem damus 9* de eo, quod ad eum peruenit, quotiens
ex $95 dolo defun&ti conuenitur: non quotiens ex fuo.

-XLV. IpEw lbro XXX. ad Edictum.

gnus, neque depofitum, neque precarium, neque emptio,

neque locatio rei füae confiftere poteft. $. r. Priuatorum
conuentio iuri publico non derogat. E|

XLVI. GA1vs libro X. ad Edi&um prouincialee Qvopn | .
.8?: defiüit debitor effe is, qui nanCtus eft exceptionem iu-
2 . ftam, nec ab aequitate naturali abhorrentem. '
ON«|

a quoquo 97* poenae nomine exa&tum eft, id eidem reftituere
" nemo cogitur. g $
XLVII. VnrePrANvs libro XXX. ad Edictum.
s1rrrI non fraudulenti nulla obligatio eft: ceterum fi dolus,
et calliditas interceffit, de dolo actio competit. . $. 1. Socii
mei focius, meus focius non eft. | | d
XLVIIL Pavrvslibro XXXV. ad Edictum. Qvrp-
Q v1Dn in 9? calore iracundiae, vel fit, vel dicitur, non prius
ratum eft, quam fi perfeuerantia apparuit 5?, iudicium animi
fuifle: ideoque breui reuerfa vxor, nec diuortille videtur.

fequamuv. GEB. — 54 Gothofr. in nota: quodque. vulg. Hal, Etiam Rehd.
GEB. 55 Rehd. ideoque. GEB. 56 Gothofr. in nota: condemnare non
poteft. v»lg. Quae Vulgata fequens: wow, deinde omittit. BR, — Ita et Rehd.
5G E B. 57 Hal. et Vulg. debet. BR. . Etiam Rehd. GEz. 58 Gothofr.
in nota: mora eft. Hal. Vulg. iu quo quis alium perborrefcit. &&, Rehd. in quo
quisque per alium mora fit alium perborrefcit. Et in his: queper alium mora fit ,
pun&is funt deleta, vt nempe Vulg. exítet, in vltimis verbis videtur latere va-
rians- le&io: al. perborrefcit. G n. 59 Rehd. interdicituv. GER. - — 60
'raur. faBere. GE B. — 61 Hal. agitar. GE B. 62 Hal. Idem. GEB. — 63
. Hal. et Vulg. zmpediat. BR. 64 Hal. et Rehd. inferunt: tantum. GERB.
65 Hal, et Vulg. inferunt : a&ionem. BR. Etiam Rehd. GEB. — 66 Hial. de,
loco: ex. GEB. 67 Gothofr. in nota; quoquam. vulgat. Hal. GEB. . 68
Vulgo:zn, abeft. BR. Etiam in Rehd. G E B. 69 Hal. et Vulg. apparuerit.
&A Etiam Rehd, Gzs. 70 Hal CAIVS. Rehd. PAVLVS. GEB. "71

NEQVEPL..,.

prohibet pro fe interpenire, mandare creditur.
quis ratum habuerit, quod geftum eft, obfílringitur mandati

Hal,et Vulg; VLPIANVS, &R Etiam Rehd. GER.
: illa forte le&io eft Cod. Rehd.

'S. Cruc. IT, i» qua. B R.

L

»

TERIVScircumuentio alii non praebet actionem.
s L.Pavrnvs^!libro XXXIX. ad Edictum. CvrpA
caret, qui fcit, fed prohibere non poteft. |

LL Garzvslibro XV. ad Edictum prouinciale. Now -

videtur quisquam id capere, quod ei neceffe eft alii reftituere,
LIIL. VurrAwmvs **libro XLIV. ad Ediftum. Now
defendere videtur *?, non tantum; qui latitat, fed etis, qui
praefens negat fe defendere, aut non vult fufcipere aCtionem.
LIIL Pavrvs libro XLIL ad Edictum. Cvivs per
errorem dati repetitio eft, eius confulto dati donatio eft.
: LIV. VrrzawvslibroXLVI. ad Edictum, N egMo
plus iuris ad alium transferre poteft, quam ipfe haberet *^.
LV. *5 Garzvs libro IL de teftamentis ad Edictum

Vrbicum, Nvzrrv s videtur dolo facere,.qui fuo iure vtitur.

LVI. Ipn&w libro III. de legatis ad Edictum Vrbicum.
SEMPER in dubiis benigniora 7* p;aeferenda fünt, -
LVII. Inzwlibro XVIII. ad Edictum prouinciale, BoN A
fides non patitur, vt bis idem exigatur. - 5 f
: LVIII. ViPrANYslibro Iä Difputationum. .Ex poe»

| nalibus caufis non folet in patrem de peculio aétio dari.

LIX. IpzEw libro IlL. Difputationum. HxREDEM
eiusdem poteftatis, iurisque effe, cuius fuit defunttus, conftat,
- .. LX. IpnEw libro X. Difputationum. SkwPER quinon
Sed et fi

actione.

ficere vnicuique licet, dum non officiat inuito alteri, in quo

.7? ius non habet. . |

LXIL Ivrraxvslibro VI. Digeftorum. H EREDI-

defunétus habuerit ?*, j T
LXIIL Ipnxmw libo XVIL Digeftorum. |Qvzx fine
dolo malo ad iudicium prouocat, non videtur moratm facere.
LXIV. Inxw libro XXIX. Digeftorum. KE quaeraro
accidunt, non temere in ?? agendis negotiis computantut. .
LXV. IpEw libro LIV. Digeftorum, Ea eft natura
cauillationis *9, quam Graeci cwpírzyy ** appellant,. vt ab
euidenter veris per breuiffimas mutationes difputatio ad ea,
quae euidenter falfa fünt , perducatur. ! tpd a
LXVL Iokxw libro LX, Digefterum, , MaRcELrLYS

- LXVIL In£x libro LXXXVII. Digeftorum,. Qvo-

TIENS idem fermo duas fententias exprimit, ea potiffimum -
excipiatur 5? , quae rei gerendae aptior eft.

- LXVIIL Pavzrvs libro fingulari de dotis räp&itione.

Iw omnibus caufis id obferuatur: vt, vbi perfonae condicio

locum facit beneficio *^, ibi deficiente ea, beneficium quo-
que deficiat: vbi vero genus attionis id defiderat, ibi, ad
quemuis perfecutio eius. deuenerit, non deficiat ratio auxilii,
p m LXIX.

7» Hal. IDEM.
43 Hal Nou videtwr offeudere. GEB. — Ap. Hal. eft ; defendere, fed,
— 74 Vulg. babét. BR. Etiam Rehd. qui ta«
men addit: vj debet, fed haec verbo: va-cat, font inclufa GEB. — 73 Ap.
Hal, lex fequens antecedit hanc. G E B. 46 '"Taur. Veniguiora. GEB. — 77
Flor, exhibent: Barb. S. Cruc. I. Treuif, Bynkersh.
78 Hal, babuerat. Vulg. babuit tempore mortis. BR.
Rehd. babuit. GEB. 79 in Rehd. ;», abeíft, GER. 80 Taur. ca Billa-
tionis. GERB. 81 ld eft: acerualem. fyllogifmum. Kial.fuum eóQicua , quod
ia textu. habet loco ve? e«gír4y, in Graecis vertit; commentmm cauillatovium ,

GER..

vt et Rehd, GEB.

. et addit: im uonnulis exewiplavibus depraebendi e«gssav legi , quafi dicas im av- —

gumentanda congeriem , fed, mibil ad ditium iuvisconfulti, inea quidem fententia.
GER. $82 Hal. addit: zotat. Vulg, ait. BR, Rehd. neutrum. GER. — 83
Hal. accipietur. G R B. 84 Ap. Taur. eft: beuifiio, qued Brenkmannus in
! | ' ( eXe

h

LXI. Inexw libro III, Opinionum. Dowv w füam re-

p

p

$,
T
Wv

"mütare confilium fuum in alterius iniuriam.

| €ipiunt atfu et reipfa. mon. vecipiunt, poteflate iurisque difpofitione.
Vidit Nofter Barb. S. Cruc. :

DIGESTORVM LIB. L, TIT. XVIL

M XXIX. IpEM Tibro fingulari de adfignatione liberto- |

Iwv1To beneficium non datur. — !
LXX. VrPraxvs libro L. de Officio Proconfulis.

[zMo poteft gladii poteftatem fibi datam, vel cuius ?? alte-
rius co&rcitionis, ad alium transferre. $
LXXI.
O w xrA, quaecumque caufae cognitionem defiderant, per li-
bellum expediri non poffunt. : |
LXXIH. IAvorzwvs 9* libro IIT. ex Pofterioribus
Labeonis. FRavce-Tvs rei eft vel pignori dare licere.
LXXHI Qviurvs Mvcivs Scarevora libro

zum.

fingulari dpi» *9. Q v o tutela redit, eo ?? hereditas perue-

nit, nifi cum feminae heredes intercedunt. $. r. Nemo *?
poteft tutorem dari cuiquam, nifi ei, quem in fuis heredibus,
cum mofitur, habuit, habiturusue eífet, fi vixiffet. $. 2.
Vi factum id videtur effe, qua de re quis, cum prohibetur

:91. fecit; clam, quod quisque, cum controuerfiam haberet,
habiturumue fe putaret, fecit. $. 3. Quae in teftamento ita
fünt fcripta, vt intellegi non poflint, perinde funt, ac fi fcri-

ptanon effent. $. 4. Nec pacifcendo, nec legem dicendo,

mec ftipulando, quisquam alteri cauere poteft. —
^^55 LXXIV. PAPIN1ANVS??libro I. Quaeftionum, Now
debet alteri per alterum iniqua condicio inferri. !

$6 Ipgmw libro II. de Officio Proconfulis. |

.LXXV. Ipxx libro III. Quaeftionum. Nxmwo poteft .

— LXXVI. Ip&x libro XXIV. Quaeftionum, IN totum

omnia, quae animi deftinatione agenda fünt, non nifi vera et
'certa fcientia perfici poffunt. — -

LXXVIL IpzM libro XXVIII. Quaeftionum. Acrvs.

l'e'gïtïm"i;" qui ?* recipiunt diem, vel condicionem, veluti

nis adiectionem : nonnumquam tamen actus fuprafcripti taci-

te recipiunt, quae aperte comprehenfa vitium adferunt: nam

amancipatio ?*, acceptilatio, hereditatis aditio **, feruioptio, -

datio tutoris, in totum vitiantur per temporis, vel condicio-

fi acceptum feratur ei, qui füb condicione promifit, ita de-.
mum egiífe aliquid acceptilatio intellegitur, fi obligationis

condicio exítiterit: quae ?*5 fi verbis nominatim acceptilatio-
nis comprehendatur, nullius momenti faciet actum.

.

LXXVIIL Inkw librotrigenfimo * primmo * Quaeftionum. -

GENERALITER,; cüm de fraude difputatur, non quid ha-
'beat actor, fed quid per aduerfarium habere non potuerit ":

.confiderandum eft. ' .

3

E

LXXIX. Ipxwlibro XXXII. Quaeftionum. FaAv p1s.

interpretatio femper in iure ciuili, non ex euentu dumtaxat,
| . . . ]bitat, foluendo videri eum, qui defenditur.
/ Iw toto
iure, generi ?? per fpeciem derogatur, et illud potiffimum ha- :

fed ex confilio quoque defideratur ?5,

LXXX. IpEM libro XXXIIL. Quaeftionum.

betur, quod ad fpeciem directum *?? eft,

d

exemplo typis dellinato conuertit in: Demefiió, nihil notans, vt adeo, typi

snendum .fuiffe, exiftimauerit. GEB. .. 85 Hal.et Rehd. euiusuis. G EB. . 86
Hanc legem ap. Hal. praecedit fequens. GEB.-
GE B. 88 Vulg. PAVLVS. Hal. praefigit: IDEM, vt fit lex Vlpiani,
t legem fic orditur: Quintus Mutius Sempronio. — Quo tnutela. BR. (
eddidiffet, cur in. Taur. legatur: QVINTVS MVCIVS Scaenola, num. ita

fa&tum ex aliqua caufa, an error fit typorum , quem tamen in exemplo typis

.$7. Hal. IABOLENVS.
Mallem |

deftinato mutare debuiffet. — Ceterum et Rehd. habet Infcriptionem, fed valde -
corruptam atque ita, ac fi effet antecedentis legis pars et continuatio, in hunc
modum: Jicere.. Quintus Mutius. Secum vel finguli opi. Quo tutela vedit. GE B,

$9 Hal. et Vulg. inferunt : ety quod et Flor. fuppletum. B R.
fuit, antequam fuppleretun, GE&. — 9o Vide Noodt II. Obf. 15. in fime. B R.
91 Hal. et Rehd. probiberetur. GEB.

Rehd. vt Flor. -

92 Hal. POMPONIVS. GEB.-
93 Gothofr. in nota: qui non recipiunt. vw/g. Hal. Taur. in. Adnotat. reci-

piunt. in ceteris. mon vecipinnt, et in P. addituym non, baud ita vecens, fed ve- !

Etiam in
omnibus fcriptis, quae vidi, adeft negatio. BR.
l. II Treuif. et Bynkersh. Habet et Rehd. negationem. GEB.
in. nota; emancipatio. vwig. Hal. Etiam Rehd. emancipatie. GE

94 Gothoft.

1139
LXXXI. Inxw libro II Refponforum. QvAx dubi«

tationis tollendae caufa contraCtibus inferuntur, ius commu-
ne non laedunt. ,,
.. LXXXII. Ipgw libro TX. Refponforum. DowaAnrz
videtur, quod nullo iure cogente conceditur *. |
LXXXIIL Ipknw libro II. Definitionum.
tur rem amittere, quibus propria non fuit, —
. . .. LXXXIV. PaAvrvs libro IlI. Quaeftionum. Cv
amplius folutum eft, quam debebatur, cuius pars non inue-
nitur, quae repeti poffit, totum eífe indebitum intellegitur,
manente priftina ^ obligatione. $. r. Is natüradebet, quem
iure gentium dare oportet, cuius fidem fecuti fumus.
! LXXXV. IpEw libro VL Quaeftionum. Iw ambiguis
pro dotibus refpondere melius eft. $. x. Non eft nouum, vt,

Now viden-

.quae femel vtiliter conftituta funt, durent, licet ille cafus ex-

| veclum, nec Taur. víus maiori litera. GE B.

g5 Con- |

ftiterit, a quoinitium capere non potuerunt. $. 2. Quotiens
aequitate ? defiderii naturalis ratio, aut dubitatio iuris mora-
tur ^, iuftis decretis res * temperanda eft. — | :
LXXXVI. Ipxw libro VII. Quaeftionum. Now folet
deterior condicio fieri eorum, qui litem conteftati funt, quam
fi non 5: fed plerumque melior.
. . LXXXVITL. TonEMlibro XIIT. Quaeftionum, Nrwo
enim ? in ? perfequendo deteriorem caufam, fed meliorem
facit. Denique pott litem conteftatam ? heredi quoque profpi-
ceretur !?, et heres tenetur ex omnibus caufis. — -
J LXXXVIII. ScaAEvoralibro V. Quaeftionum. Nvx-
LA intellegitur mora ibi fieri, vbi nulla petitio eft. t
LXXXIX. PAvrvs libro X. Quaeftionum. QvAwv-
prv pofht valere teftamentum; tamdiu legitimus ** non ad-
. XC. IpEkM libro XV. Quaeftionum. Iw omnibusqui-
dem, maxime tamen in jure, aequitas fpeCtanda fit *^. ——
XCI. Inkw libro XVII. Quaeftionum. QvorTxEeNsS
duplici iure defertur alicui fucceffio, æpïxdiatä nouo iure,
quod ante defertur, fupererit vetus. ^ * .. |
. XCIL ScaEgvora libro V. Refponforum, . Sr libra-
rius in tranfcribendis ftipulationis verbis erraffet, nihil noce-
re, quo minus et reus et fideiuffor tenetur *?. !
XCIHL MakgcrAxNvs libro I. Fideicommifforum. F 1-
LIVSFAMILIAS neque retinere *nequereciperare*, neque

] apifci poffeffionem rei peculiaris videtur.

XCIV. VrprriaNwvslibroll. Fideicommifforum. Nox
folent, quae abundant, vitiare fcripturas. |
XCV. Inen libro VI. Fideicommifforum. Nemwo du«-

XCVI. Makcranvs ** libro XII. Fideicommifforum..
Iw ambiguis orationibus maxime fententia fpeGtanda eft *5
eius, qui eas protuliffet, - HUR
: : ;' ï XCVII'-

fer Aueran. J. futerpret. Iur. Ciu. i. GEB. —— 96 Hal44od.GEBR. . 97
Rehd. baberi potuerit , absque negatione ; fuperícriptum tamen: al. ve non po.
GEBR. Hal babere mon potuit. 98 Blaublomm. confideratur. — Sed . plera-
raque MSS. habent vt Flor. et in S. Cruc. H. 73«onfideratur, in: defidevátur
eft mutatum. 8'R. MSS. reliqua funt Barb. 8. Cruc. L. Treuif. Bynkersh. Etiam
Rehd. defideratur. G E B. 99 Taur. generE. GEPR. . 100 Flor. eft: de-
1 Hal. et Rehd. videtur, et in
fequentibus , cuius, loco: quibus. GE B. 4 Rehd. pyima. GEB. — 3 Go-
thofr. in nota: aequitatem, vwlg. Hal. Et praeiuerunt :MSS. B R. Barb. S.
Cràc. l. II. Bynkersh. vt et Rehd. GE&. 4 Vide Duker. ad Opufc. de .La-
tin. Vet. ICtor.p. 381. ". $. B&.— $ Rehd. recte, loco: ves. fuperfcriptum
tamen: al ves.GEB. —— 6 Gothofr. in nota: mon effent. vulg. Hal. Et ita
Florentiae eft fuppletum. &*.. Et ita quoqane Rehd. GER. 7 i& Rehd.
enim , abeft. GEB. 8 Vulgo in; abeft. BR. —— 9 Hal. poft litis couteftz- —
tiona. GEB. 10 Hal. et Vulg. et fcripti: profpicitur. -B R. Barb. S. Cruc.
I II Bynkersh. vt et Rehd. GEX. 1I Vulg. inferit: beres. EBR. Etiam

Rehd. GEB. 12 Vulg. efj. BR. Etiam Rehd. GEB. 13 Hal. teneattr,
Rehd, temebituv. GEB. — X4 Rehd. NERATIVS. GEB. . 15 Ap. Hal.

Vyvvvvvv

1140

?
XCVH. HznwocaENi1Nvs ** libro IIT. Turis ** Epi-
tomarum. Ea fola deportationis fententia aufert, quae ad
fifcum perueniunt. |

. .XCVIII. Inxw libro IV. Iuris Epitomarum. Qvo- |

TIENS '? vtriusque caufa lucri ratio vertitur, is praeferen-
dus eft, cuius *? in lucrumcaufa tempore praecedit. -
J KCIX. VEwNvzLEivslibro XII. Stipulationum. Nox
poteft improbus videri, qui ignorat, quantum foluere debeat.
2 €. Garvs libro 1. Regularum. OmNzA, quae iure
contrahuntur , contrario iure pereunt. ' '

CL Pavrvslibro fingulari de Cognitionibus. V 21

lex duorum. menfum ?? fecit mentionem, et qui fexagenfimo
2* et primo die venerit, audiendus eft: ita enim et ?? [m-
perator Antoninus cum Diuo patre ?? fuo refcripfit. :
CIL VrnPrANvslibro I. ad Edictum. : Qvz vetante
Praetore fecit, hic aduerfus EdiCtum feciffe proprie dicitur.
$. 1. Eius:eft aCtionem denegare, qui poffit et dare. d
: CII Pavrvslibro L ad Edictum. Nwo de domo
fua extrahi debet. . u IDf eulo wlb 4 :
..CIV. VrPraNwvs libro II. ad Edictum. S1 in dua-

bus a&tionibus alibi fumma maior , alibi infamia eft, praepo-

nenda *eft cauía exiftimationis ^*. — Vbi autem aequiparant?? :

famofa iudicia, et fi füummam imparem ?9 habent , pro pari-
bus accipienda furt. x dwc-4 r E 4*
CV. PAvrvs libro T. ad Edictum.. VnsrcvMQvk
caufae cognitio eft, ibi Praetor defideratur. . |
CVlI^IpzM libro Il. ad Edictum. LrsEemTAsinae-
ftimabilis res eft.... |

CVIL Garvs hbroI ad (,Exdi&umv prouinciale. Cv w

feruo ^* nulla actio eft..

CVIIL, PAvrLvs libro- IV. ad Edictum.. F ERE in

omnibus poenalibus iudiciis, et aetati, et imprudentiae füc- | .. E
| OF Vunn | I UT | plus commodi heredi fuo relinquit, quam ipfe habuit.. . ..
CIX. Ingmwlibro V. ad Editum. Nvrrvw crimen : | j
patitur is, qui non prohibet, cum prohibere ^* (non). pot- :
|| videtur facere id, quod facere iuffus eft.

eurritur.

CX. IpEkMw libro VI. ad EdiCctum. . Iw eo, quod plus

fit, femper ineft et ?? minus. .$. r. Nemo alienae rei ex- :
gromiffor idoneus videtur, nifi fi ** cum fatisdatione. — $. 2.
upillus pati poffe non intellegitur.. $. 3. Vbi verba coniun- :

ef, abet. GEB. —— 16 Relid. NERATIVS: GER. — Y7 Elor.igris, ini-

tio aberat. B E. 18 Hal. inferit: /m. GER. , — I9 Gothofr. in nota: in

lucro. Hal. cuius lucro. vulg. Rehd. cuius in lucris, GEB. .. 20 Hal. et Rehd. :

menjium. GE B. 21 Vulg. fexagefimo primo. BR. lta et Rehd. GEB. .. 22
Vulg. ita.eteuim. BR. . 23 Gothofr. in nota: Vulgata legit: fratre. Rehd.
vt Vulg. GEE. " 24 MHal. aeflimationis. GE B. |
quiparantur. vulgat. Hal. 'Yaur. aequipEyant. Sed nunquam a et & com-
mutantür. Nec quicquam eft mutandum, fi vera funt, quae DBafil, Faber in
Lexico habet, 73 aequiparare etiam Íícribi: aequiperare. B R.
tinam Barb. et Treuif, vt et Rehd. vbi quidam: zr addere voluit, fed rurfus
exficcauit. GEB. —— 26 Hal. et Vulg. d:fparem babeant. 8 R.

GE B. 27 Halet Vulg. Cam feruis.B W. Etiam Rehd. GEB. — 28 Taur.

fuppleuit negationemi, exemplo Hal. et Vulg. ^ Etiam Graecihabent: $ u3 3v- .

— véutvog x«AUcui, S. Cruc. 1. caret adhüc negatione. n Barb. et $. Cruc. II.
eíft fuppleta. 'In Treuif. femper adfuit. B R.
Rehd, GEB. : 29 Hal.et Vulg. poffit. BR.. 1n Rehd. legitur: poteff fit,
eadem ordinariaque manu, gemina nempe le&ione in textum recepta, quod et
vifüm illi, qui recentius inter vtramque vocem adícripfit: al. po$. — 30 Vul-
£o: et, abeft, ER Etiam in Rehd. GE P. 31 Ap. Hal. et Vulg. fj, abeft,
BR. Abeit etiam in Barb. S. Cruc. L. 1I. Dynkersh. vt et Rehd. GEB. . 32
Gothofr, in nota: defraudantur. vulg. Hal. Hal, habet: defrudantur. GEB.
33 Hal. PAVLVS. GEB. . .34 Vulg. addit: conflat, B R. 35 Vulg.
baeredes. b &. Rehd. berede. GEB. — : 36 Maálumus: 44a4. BR. MSS. Floren-
tinam exhibent Barb. S, Cruc. L II. Bynkersh. vtet Rehd. GEs. — 37 /Rehd.
GAIV'S. GEB. 38 Halet Vulg. fólet. 8&. "Rehd. vt Flor, GE B. 39
Hal. accepiffe. GEB. —— 40 Hal. et Vulg. et, pro: etiam, loco: ac. BR... Et
ita habet S, Cruc: L. At in Barb. S. Cruc. II et Bynkersh. vt et Rehd. ac, pla-
re abeít.. GEX. 41 Rehd. probare. GEB. ' | 42 Hal. et Rehd. videtur,
Tlle tamen féruat in fequentibus: errant, hic habet: errat. GEB. — 43 Rehd,
GAIFS. GEE.

DIGESTORVM. LIB. L TIT. XVIL

. 25 Gothofr. in nota: ae- |

Habent Floren- |

KRehd, vt Flor. -

&a non funt, fufficit alterutrum effe facum. — $. 4. Mulieri-
bus tunc fuccurrendum eft, cum defendantur 37 , -non vt fa-

' cilius calumnientur.

(5 €XL. Gaixvs.3? libro IT ad Edi&tum prouinciale. P v-
PILLVM, qui proxitnus pubertati fit, capacem effe et furan-

di:et iniuriae faciendae.?*. — $.. r, In heredem ?5 non folent-

aCtiones tranfire, quae ?9 poenales fünt ex maleficio: veluti
furti, damni iniuriae, vi bonorum raptorum, iniuriarum. -
1 CXIL PAvrvs libro VIIT. ad Edictum. . Nagnir in-
tereft, ipfo iure, q
üemrigplrmétut .2 . o u s . rX a
2 CXIIL, Garvs libro IIL ad Edi&tum prouinciale. Iw
toto et pars continetur. 5 MOu N YR EM
. , CXIV. Pavrvs ?* libro IX, ad Edictum,.. Iw ob-
fcuris infpici folere **, quod verifimilius eft, aut quod ple-
rumque fieri folet, . 5 d s u
CXV. Ipn&M libro X. ad Edi&um. | S1 quis obligatio-
ne liberatus fit, poteft videri cepiffe 39. — $. r. Non poteft
videri accepiffe ,. qui ftipulatus poteft exceptione fummoueri.
47 CXVL VrPiaAwvs libro XL. ad Edictum. NiHurLn
confenfui tam contrarium eft , qui ac *? bonae fidei iudicia
fuftinet, quam vis, atque metus: quem comprobare **, con-
tra bonos mores eft. $. r. Non capitur, qui ius publicum
fequitur. $. 2. Non videntur *^, qui errant, confentire,
CXVIL. Pavrvs ^? libro XI. ad Edictum. PRAkEs

| ro R bonorum.poffefforem heredisloco in omni caufa habet.

.. CXVIIL. ^* Vr PiAmvs libro XII. ad Edictum. . Qv

in feruitute eft, vfucapere non poteft : nam cum poffideatur,

poffidere non videtur, !
000 CXIX. ** Inxw libro XIIL ad Edictum, Nox alie-
nat, qui dumtaxat omittit poffeffionem, Va Mi
o CXX. ^* Pavrivs libro XIL ad Edictum.. NgMo

2 SOXXI ^* Enkw libro XIII. ad Edictum... Qvr non
facit ,' quod facere debet, videtur facere aduerfus,ea , quia ^?
Et ?? qui facit, .noi

s

S9 u2 a, . E : H i t

CXXIL. .5* Garvs libro V; ad Editum provinciale,

Las&mTAS omhibus rebus fauorabilior eft, |
241 íLUCXXIIL 2* VrPxANYs libro XIV, ad EdiCtum.
Sic Pal. I. IT. III. IV. V. VI. VIL VIIL IX. X. Vat. L HT. IHT. IV. V; VI. S. Cruc. F.

A. Treuif. S.Marci, Taurin. L: Bynkersh.. In Barb. faltus ad ]. 159. qui durat
ad l. 200. exclufiue,, ita vt poft 1. 117. fequatur l. 158. vsque ad 199. inclufi-
ue. Poft eam fequitur L. 118. vsque ad l. 157. denique fequitur l. 200. ad fi-
nem. B R. .Haec funt ipfa verba Brenkmanni in MSStis Pandedlarum difficilio-
vibu$ ih locis LetHionibus ; quem fafciculum ego paffim Collationss appello. Nul-
lus: támen: dubito: Euitdem voluiffe fcribere: //» Barb. faltus ad l. 252. maxime
cum obíeruauerim , eundem,in fequentibus. initio pariter fcripfiffe: vt poft [.
117. fequatur l. 159, quem numerum ipfein 158. conuertit. Quod ad Rehd.
codicem attinet, poft J. Nibil confenfui 116.fequitur l. Creditor 158. hanc ex«

cipit ]. Praetor. 117. Poft hanc legem l. Non vt ex pluribus 159, et omnes .

fequentes vsqne ad. ]. Nonpoteff 199. inclufine, ordine comparent, 'Proxiina
eft /.- Qni n feruitute 1 18. quibus eadem ferie fe iungunt. fequentes vsque ad

| 1. Ad ea 157. inclufiue,'nifi quod 7. Neimo alieno 123. et l. Vbi nón voce 124.
Etiam in' Bynkersh. et pariter in |

fedes fias invicem permutarint; er haec fit 123. illa vero 124. Supra memoratae
legis : Ad ea 157. latus claudit ]. Quotiens mibil 200 , quo fa&o' omnia ordine
decürrunt vsque ad ]. Seruus 211. quae totum opus Digeftorum -claudit. Ex
quó' conftat, Rebdigeránó codici cum Barberiniano, et cum reliquisetiam, vt
opinor, fatis conuenire; immo ex'eo mihi videor detexiffe fontemi vacillatio-
nis Brenkmannianae. Fit nempe in eo, et, vt bariolor, in reliquis etiami,
faltus primum poft . Xx16; ad l. 158. et iterum poft legem 117. ad.1. 159.
Hal. eundem ordineém feruat; . nifi quod legem, Creditor 15 $.non praemittat /é-
gi, Praetor 117. nec ordinem legis 123.et lev. 224. inuertat. Attamien et ipfe
in legibus 169. 170.et r71. quandam facit transpofitionem , vt adiecti nume-
ri docebunt.:. Scilicet in gratiam eorum, qui in Norica vnam alteramue legem
quaerere volent, adícribam vhnicuique numeros Haloandrinos. Haec lex Há-
loandroeft CLX. GEz. — *45 Hal.]. CLXI. | 46 Hal.]. CLXII. 477 Hal.

44 Poft hanc legem transpofitio eft faltusque ad L. 200. |

L CLXIIT. ' 48 Hal. quae non facit. GEB. — 49 In Relid. guia non fa-
ct ,;abfunt GEB. ^ 50 Hal at. GEB. - : 51 Hal. l. CLXIV. — 52 Hal.

.quis aCtionem non habeat, an per exceptios -

quod facere non debet, non.

*s
,

ERE EUCAU ET

m

J«

le-

n
o
n
Don

Óal

a

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVIL

MO alieno nominelege 53 agere poteft. $. r. Temporaria
