tisdare promifit, ita demum impleffe ftipulationem fatisdatio-
nis videtur, fi eum dederit acceffionis loco, qui obligari pot-
eft et conueniri ^. Ceterum, fi dederit feruum, aut filium-
familias *, ex quibus caufis de peculio aCtio non datur: vel
mulierem, quae auxilio Senatusconíulti vtitur: dicendum eft,
non effe impletam fatisdationis ftipulàtionem. — Plane fi non
idoneum fideiufforem dederit, magis eít vt fatisfaCctum fit:
quia qui admifit eum fideiubentem, idoneum effe compro-
bauit $. | : A itum
V. Ipgw libro XLV. ad Sabinum. Po'ksr accipi
fideiuffor eius actionis, quam habiturus fum aduerfus eum
pro quo fideiuffi, vel mandati, vel negotiorum geftorum.
$. r. Fideiuffor et ipfe obligatur, et? heredem obligatum re-
liquit 5, cum rei locum optineat. — . Ly AE

V.IpEM libro XLVI. ad Sabinum. GewERALI-

TERIulianus ait, eum qui heres exftitit ? ei, pro quo in-

teruenerat, liberari ex caufa acceffionis, et folummodo quafi
heredem rei teneri. Denique fcripfit, fi fideiuffor heres ex-
titerit ei pro quo fideiuffit: quafi reum effe obligatum, ?
ex ** caufa fideiuffionis liberari. Reum vero reo *? fucce-

dentem ex duabus caufis effe obligatum.. "Nec enim poteft rep-

periri, quae obligatio quam peremat: atin fideiuflore et reo
repperitur, quia rei obligatio plenior eft. Nam vbi aliqua
differentia eft obligationum, poteft conftitui, alteram per alte-

ram peremi: cum vero duae eiusdem fint *? poteftatis, non
poteit repperiri, cur altera potius quam altera confümeretur |

**. . Refert autem haec ** ad fpeciem, in qua vult ** often-

dere non effe nouum, vt duae obligationes in vnius- perfona:

concurrant: eft autem f[pecies talis: ífi reus promittendi !*
reo promittendi heres exftiterit, duas obligationes fuftinet,
Item ** fi reus ftipulandi exftiterit heres rei *? ftipulandi, duas
fpecies obligationis fuftinebit: plane fi ex altera earum ege-
rit, vtramque confumet ??: videlicet quia natura obligatio-

I Hal commendatumue, BR. — 2 Rehd. id, loco: bi. GE&.. ..3
Vulg. feceriut. BR.. — 4 Rehd. poffet. GE B. 5 Ap. Hal. familias, abeft.
G E B. 6 Taur, comprobaBit. G E B. 7 Gothofr. in nota: et fuum here-
dem, v»lg. Hal. |ta et Rehd. G. 8 Pro relinquit, vt Hal. et omnes
habent. BR, Etiam Rehd. GEB. — 9 Vulg. extiterit. BR. — 10 Vulg. prae-
figit: et. BR. Etiam Rehd. GEs2. . 11 Hal habet: et, loco: ex. GEB.

- 12 Hal liberari eum. Verum veo veum fuccedentem. . Yta et. Vulg. nifi quod
I3: Hah-

habeat: reum veo fuccedenteims. B R. Kehd. plane vt Hal. GEB.-
et Vulg. funt. 8R. Rehd. vt Flor. GER. 14 Gothofr. in nota: confuma-
tur. Hal. GEB. 13 Vulg. boc. B R. 16 Taur.-uOlt. GER. 7 Vulg.
inferit: alij. BR. . 18 Hic in Vulgatis noua lex incipit, tefte Contio. B R.
Et ita quoque Rehd. Idem. Si veus. G E B. 19 Hal. et Vulg. reo. BR. Ita
et Rehd. G EB. 20 Hal. et Vulg. confumit. BR. Etiam Rehd. GEB. 21
Hal. babet. G EB. 22 Hal. et Rehd. addunt: ab é60. GEB. — 23 Gothofr.
in nota: huiusmodi. vslg. Hal..GEB. — 24 Hal inferit: etimm. GEB. . 25
Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. gg. Rehd. hic plane vt Flor. GEs. — 26 Hal.
habet; iyà, loco: 4éyw, etideo etiam vertit: sea fide inbeo ego. GEB.: — 2/7
Hal. pergit: fed et fi dixerit 3éa» , quod vertit: volo, cupio. Vulgata verfio
eit: Id efü; mea fide inbeo, dico, volo. 28 Vulgata verfio: Id qfi: cum

pÓ

QVADRAGESIMVSSEXTYS

| num duarum quas haberet ^*, ea effet, vt, cumaltera earum

MANDATO.|

in iudicium deduceretur, altera confumeretur.

VL Iprw libo XLVIL ad Sabinum. SrT:PvrLa-

| TVs fum a reo, nec accepi fideiufforem 2?: poftea volo ad-

icere fideiufforem: fi adiecero, fideiuffor obligatur. $. r. Et

parui refert, vtrum pure fideiufforem obligem, an ex die, an

fub condicione, $. 2. Adhiberi autem fideiuffor tam futurae,

L

naturalis futura obligatio. —— MORU
VIE IvrrawvslibroLIIL Digeftorum. Qvopenim
folutum repeti non poteft, conueniens eft, huius ?? naturalis -

|.quam praecedenti obligationi poteft, dummodo fit aliqua vel

obligationis fideiufforem accipi poffe. . . -

— — VIII. VrPiawvs libro XLVIT. ad Sabinum. . GnAz-
c E ?* fideiuffor et ?5 ita accipitur, T2 Éu mís& ssÀsU ?5,
Aéyw, JéAw?*, fiue BovAoux: ^9, fed et fi^? Qxpul 99 dixerit
3*, pro eo ?? erit, atque 3? fi dixerit A£yw ?*. . &. 1. Prae-

terea fciendum eft, fideiufforem adhiberi omni obligationi

voffe, fiue re, fiue verbis, fiue confenfu. $. 2. Pro eo et-
lam qui iure honorario obligatus eft, poffe fideiufforem accipi
fciendum eft. $. 3. Et poítlitem conteftatam fideiuffor accipi
poteft: quia et ciuilis et naturalis fübeft obligatio: et hoc et
?5 [ulianus admittit, eoque iure vtimur. Án ergo conde-
mnato reo exceptione ?? vtj poffit, quaeritur? Nam ipfo iure
nonliberatur. .Et fi quidem iudicati attionis acceptus non
eft, fed tantum litis exercitationis, rectiffime dicetur, vtieum
.exceptione poffe: fi vero acceptus fuerit etiam totius caufae,
ceffabit exceptio. $. 4. A tutore ?", qui teftamento datus
eft, fi fuerit fideiuffor datus, tenetur. $. 5. Sed etfi exde- -
li&to oriaturattio, magis putamus teneri fideiufforem. $. 6. Et
generaliter omnium obligationum fideiufforem accipi poffe, ne- -
mini dubiunreft. $. 7. Illud commune eft in vniuer(is, qui
pro aliis obligantur ??: quod fi fuerint in duriorem ?* caufam
adhibiti, placuit *? eos omnino ** non obligari: in leuiorem.
plane caufam accipi poffünt: propter quod in minorem fum-
mam recte fideiuffor accipietur. Item accepto reo pure, ipfe
*? ex die, vel fub condicioneaccipi poteft: enimuero fi reus füb
condicione fit acceptus, fideiuflor pure: non obligabitur.
$. 8. Si quis Stichum ftipulatus fuerit *?, fideiufforem ita
acceperit, STICHVM AVT DECEM FIDE TVA ?^ 1y-

BES? non obligari fideiufforem Iulianus ait, quia durior eius

fit *? condicio : vtpote ** cum futurum fit, vt mortuo Sti-
po

cho teneatur. Marcellus autem notat, non ^* ideo tantum
. non obligari, quia in duriorem condicionem ^* acceptus eft:
. fed quia et ^? in aliam potius obligationem ??' acceptus eft:
. denique pro eo qui decem promiferit ?*, non poterit fideiuf-

for ita accipi, vt decem aut Stichum promittat: quamuis eo
OE : ! cafu

. deflinatione qüadmn animi volo. quam.Hal. in Graecis fecutus eft. Rehd, abs-

que Graecis eft, habet autem eo in loco, In. quo 3éA» legitur : cupio. G E B.
29 Ap. Hal. fi, abeft. GE R. 30 Id eft: affirmo, vt et Hal. GER. 3l
Ap. Hal. dixerit, abeft. GEB. — 32 Vulg. pevinde. BR. — 55 Hal ac. GER.
34 Id eít: dico. nec aliter Hal. G E B. 35 Hal. etiam. WVulgo: et, abeft.
BR. Etiam in Rehd. GEB.- 36 Vulg. inferit: fideiuffor. n R. 37 Vulg.:
addit: etiam. BR. Vtet Rcehd. GEB. — 38 Vide Aueran. 1I. Interpret. Iur.
3. GER. " 89 Rehd. in deteriorem. GEB. | 40 Hal. placuerit. GEB. — 4E
Gothofr. in nota: eos non omnino obligari. Hal. Habent etiam Bafil. àvà
ÜAwc lvéyeTus. BR. 42 Hal. et: Vulg. inferunt: fideiuffor. B R. Rehd. wt
Flor. GE B.' 43 Ap. Hal. fuerit, abeft. Vulp. inferit: et. Ego malim: $i,
qui Sticbum flipulatus fuerit, fidemfforem ita acceperit. —MSS. referunt Vul-
gatam: flipulatus fuerit, et. BR. . Barb. Chriftin. S. Cruc. I. II. Bynkersh. vt
et Rehd. GER. 44 Vulg. inferit: effe. BR. Etiam Rehd. GER. 45
Hal. fuerit. GER. 46 Hal. otputa. GEB. 47 Haec negatio Flor. eít
expunQa, fed minus rede. BR. — 48 Vulg. inferit: fideiuffor. BR. — 49 . Hal.
fed et quia, Vulgo: et, abeft. B R. Rehd. vt Flor. GEB. 50 Hal. et Rehd.
in alia potius obligatione.. G EB. 51 Hal. promiferat. et ita. Flor, quoque

fa&um, forte confone fequenti: poterit. BR. Etiam Rehd. promiferat. GES. .
AXXXXX : 52

R . ,DIGESTORVM .LIB. XLVL TIT. L

cafu non fit 5* eius dutiorcondicio. $. 9. Idem Iulianus ait,

fi is, qui hominem aüt decem dari 5? ftipulatus fuerat, fide-
jufforem ita acceperit, HOMINEM AVT DECEM, VTRVM
|EGO VELIM? non obligabit 5* eum: quia durior eius con-

dicio faCta eft. $. 1o. Contra autem, fiis, qui hominem

aut decem, vtrum ipfe ftipulator volet ??, ftipulatus eft: re-
C&e fideiufforem ita accipiet, DECEM AVT HOMINEM,

VTRVM TV VOLES? fit enim ??, inquit, hoc modo fide--

iufforis condicio melior 5»7. $. rr. Sed etíi reum fic interro-
gauero, STicHvM kT PaMwPHinvaw ??? fideiufforem
STICHVM AVT PamwpHiLVM? reCte interropgem: quia
leuior fideiufforis condicio eft. $. r2. Pro fideiuíffore fide-
iufforem accipi ??, nequaquam dubium eft. .. . . -
IX. Pouproxurivs libro XXVL. ad Sabinum. Fipx-
IVSSORES et in partem pecuniae ??, et in partem rei recte
accipi poffunt. :
— .. VrrriANVvS libro VIT. Difputationum, . S1 dubi-
tet creditor, an fideiuffores foluendo fint, et vnusab eo ele-
'€&tus, paratus fit offerre cautionem, vt fuo periculo confide-
iuffores ?* conueniantur in parte 9?: dico audiendum eum
eífe: ita tamen , et fi fatisdationes 9? offerat, et omnes con-
fideiuffores, qui idonei effe dicuntur, praefto fint: nec enim
femper facilis eft nominis emptio, cum numeratio totius de-
biti non fit in expedito. $. r. Ita demum inter fideiuffores
diuiditur aCtio, fi non infitientur 5^: nam infitiantibus auxi-
lium diuifionis non eft indulgendum. — $. 2. Filiusfamilias
pro patre poterit fideiubere, nec erit fine 'effectu haec fide-
iuffio: primo quidem. quod fui iuris effectus poterit teneri in
id, quod facere poteft: dein *5 , quod et dum in poteftate
manet, condemnari poteft. .Sed an pater ex hac caufaQ v o
1vssv teneatur, videamus? Et puto ad omnes contractus
QVOD 1vssv etiam referri: fed fi ignorante patre pro eo
fideiufferit, ceffat ifta aCtio: tamen quafi in rem patris ver-
fum fit, poteft agi cum patre. Plane fiis *5 emancipatus fol-
uerit, vtilis ei actio debebit competere: in poteftate etiam
. manenti eadem actio competit, fi de peculio caftrenfi pro pa-
tre ?* foluerit. - d . 5l m r
: XI. IvtrANvs?? libro XII. Digeftorum. Qvr contra
Senatusconfultum filiofamilias crediderit *? , mortuo eo, fi-
, deiufforem 7? a patre accipere non poteít: quia neque ciui-
lem neque honorariam aduerfus patrem aCtionem habet: nec
eft vlla hereditas, cuius nomine fideiuffores obligari poffent **.
| XII. IpEg w libro XLIIL Digeftorum. .PrANwE eius
aCtionis nomine, quae de peculio aduerfus eum competit, fi-
deiuffor recte accipitur. Vr M m L A
AXIII. Ingw libro XIV. Digeftorum. |S1 mandatu ??

(

52 Hal. et Vulg. fit. £R. EtiamRehd. GrzB, — 5$5 Hal. et Rehd. dare. GER.
54 MHal. obligauit. GEX. 55 Hal. vellet. GER. 56 Taur, cum Vulg.
Hal. omnibus: etemzm. — Sed Flor. eft: euim. BB. Etiam in Rehd. GER.
57 Conf. Aueran. /1. Interpret. Iur. 4. GE B. 58 Gothofr. in nota; da-
ve fpondes. Haec ipfa addunt Hal. et Vulg. gR. . Vt et Rehd. GEE. 59
Vulg.addit: poffe. R. Etiam Rehd. GEz. ^ (60 Haec verba: et im par-
zem pecuniae, non funt Flor. fic H. a Poria haber in II, — Sed egregie, ni fal.
lor, fallitur. BR. . Confuluit tamen idem Saluimium fuum in íchedula faepius
gemorata, et hicin margine refpondit:; effe Florentiae: et im partem pecuuiae
et in partem vei. Et ita quoque habet Rehd. GE B.
caeteri fideiuffores conueniantur in partem. Fial. 1ta etiam Rehd. GEB. — 62
Etiam Vulg. i« partem. E R. 63 Hal.ita tamen vt et fatisdationes. Vulg.
ita tamen vt fatisdationem. BR. . Rehd. ita tamen fi fatisdationem. GER. 64
Vulg. zuficiantur. BR. —— 65 Flor. poft: dein, alterum: dein, eft feriptum , vt
fit: deiude in quod. lnde Vulg: deinde quod, Scripti tamen libri, quot con-
tuli, habent: dezm quod. bR.. Puta Barb. Chriftin. S. Cruc. L. II. Sed Byn-
kersh. denique qui et dum. , ln' Rehd. eft fcriptum: deimen quod , in quo le-
&io Flor. deimde im . quod, latere videtur. CorreQor autem illis vltimis
literis : em, pun&a fubnotauit, vt Vulgatam exprimeret : deim, fÍiue:
deinde quod. GEs. — 66 Erat Flor. planefüsmancipatus. deleto: is, quod

. 'Yaur. retinuit, fuperne ecft e repofità; quod prope malim, et ita Hal.

| 3* debitores, per abufionem ?? intellegi poffunt debitores:

61 Gothofr. in nota:

meo, Titio decem credideris, et mecum mandati egeris? non
liberabitur ^? Titius, fed ego tibi non aliter condemnari de-
bebo 7^, quam fiaCtiones, quas aduerfüs Titium habes, rhihi
praeftiteris. Item fi cum Titio egeris, ego non liberabor:
fed in id dumtaxat tibi oblicatusero, quod a Titio feruarenon
potueris ?*5, d :
XIV. InzxM libro XLVIL Digeftorum. '/Cvw reus
promittendi fideiuffori fuo heres exftitit, obligatio fideiufforia
peremitur: quid ergo eft? ** tamquama reo debitum petatur,
etfi exceptione fideiuffori competente vfus fugerit, in fatctum
replicatio dari debebit, aut doli mali proderit.
XV. Ipzw libro LI. Digeftorum, Sr,ftipulatus effes
a me fine caufa, et fideiufforem dediffem , et nollem eum ex-
ceptione vti, fed potius foluere, vt mecum mandati iudicio

ageret *7: fideiuffori, etiam inuito me, exceptio dari debet;

intereft enim eius, pecuniam retinere potius, quam folutam

ftipulatori a reo repetere, $. r. Si ex duobus, qui apud te fide-

iufferant in viginti, alter, ne ab eo peteres, quinque tibi de-
derit vel promiferit: nec alter liberabitur: et, Íi ab altero
quindecim, petere inftitueris, nulla exceptione fümmouerisz
reliqua autem quinque fi 2 priore fideiuffore petere inftitueris,
doli mali exceptione fübmoueris. : TU
XVI. Inew libro LIIT. Digeftorum. FripEkivssoR

obligari non poteft ei, apud quem reus promittendi obligatus

non eft. Quare *fi* feruus communis Titii et Sempronii no-
minatim Titio dari ftipulatus fuerit, et fideiufforem ita inter-
rogauerit, TiTrO Av T SEMPRONIO ID DARE SPON-
pnES? Titius quidem petere a fideiuffore poterit: Sempronii
vero. perfona in hoc folum interpofita videbitur, vt folui ei
ante litem . conteftatam *?, et ignorante vel inuito Titio,

poffit. $. r. Qui certo loco dari ?? promifit, aliquatenus .

duriori condicioni ?? obligatur, quam Íi.pure interrogatus
fuillet: nullo enim loco alio, quam in quem promifit, fol-
uere inuito ftipulatore poteft. Quare fi reum pure interro-
gauero, et fideiufforem cum adiectione loci accepero, non
obligabitur ?^ fideiuffor. $. 2. Sed et fi reus Romae con-
ftitutus, Capuae ?? dari ?? promiferit, fideiufforEphefi: per-
inde non obligabitur fideiuffor, ac fi reus füb condicione pro-.
mififfet, fideiuflor autem in diem certam vel pure promififfet ^5,
$. 3. Fideiuffor accipi poteft, quotiens eft aliqua obligatio
ciuilis vel naturalis, cuiapplicetur. $. 4. Naturales ?? obli-
gationes non eo folo aeftimantur, fi actio aliqua eorum 59
nomine competit: verumetiam cum foluta pecunia repeti non
oteft, Nam licet minus proprie debere dicantur naturales

et

.et Vulg. 8R. Nempe absqne: i;. Etiam Rehd. GEB.- 67 Hal. pro par-

te. GEB. — 68 Hal. et Rehd. VLPIANVS.GEB. — 69 Hal. credidit. 70

. Hal. fideinffores. "71 Gothofr. in nota: poffint. Hal. Vulg. fideiuffor obligari

poffi. BR. Etiam Rehd. GEsB. — 72 Vulg. mandato. BR. Etiam Rehd. G EE.
73 Hal. liberatur. GEB. ^ 74 Rehd.debeo. GEB. — 75 Vulg. poteris. BR. Ita
et Rehd. vbi additur: A. Jex. fireus , quod ad fequentis legis initium pertinere
videtur. G E . "76 Hal. et Vulg, praefigunt: fi, et haec quidem interroga-
tionis figno poft: petatur, reiecto. | Ego interpungerem: quid ergo éfl? tam-
quam a reo debitum petatur., — Et fi exceptione fideiuffori competente vfus fuerit ,
in, facfum. veplicatio davi debebit : aut doli mali proderit. Nec aliter Graeci haec
acceperunt. BR. Rehd. vt ifti, interrogationis figno poft: fuerit, reieä&o.
G E B. 71 Gothofr. in nota: ageretur. vu/lg. Hal. GEB. — 78 Taur. con-
tes'TAm. GEB. 79 Vulg. dare. BR. Etiam Rehd. GER. 8o Rehd.
conditione. G EB. &t Taur. oblisaVitur. GEB. 82 Flor eft: Capyae.
GEB. 83 Hal. et Rehd, dare. GE R. 84 Ap. Hal. prvomififfet, abeft.
Flor. eft: promiffifet. G EB. . 85 Hal. et Vulg. inferunt; aztem. BR. Et-
iam Rehd. G E B. 86 Qui Taur. et Hal. eovzm , probare poffiot, non vi-
deo, ceteri: earagm, fubftituerunt. BR..— Jtaet Rehd. GER. 87 Hal. "ata-
valis aclionis. ^ Sed Graeci fimpliciter: 5 Qvcixdc X0esecSw&yBR. Etiam Rehd.
naturalis-aclionis debitores. GEBR.- $88 Hal. et Vulg. inferunt ; tamem. B R.
: - : t* u Etiam

* 4

&q
&
(0l
(ie!
(is
gewf.
TTE
A
"g

letert

fimn d
et &
ün qt

lonimo
V,
det, n
fnt: n
&t pe
ex domi
im *
UE
t
&0jro
fetuus
t it
We^ u
Qtae 2
t'muäz "
A
&T
li (Utn
lt eci

m
i Wt d
ftü. p
Wt n
Ut v
n
1 H i
TY l
i,
lnand.m.
fltx domm;
jj RO
IABOLESt
um
N
W'GEB
RI
-.uä.;mm

W

s

ul
n
Q10]

"g
t
l,
MY

dj
Is
d
db
d)
tf
DN
il
Ieris:
lr

$0R
pis
li
utt«
n
Yononi
Wi
ii
detos
yptit
a
niettte
, 000
« (ofe
h u
n pe
H al
n
x Dd
rl
(ores
«

p
j "
Ti
d GD
317 u
pertitt*
ifnerrogï'
"m
igf:lfllf)
o
| rfis&ü-
faf. u
j Rehd.
. (f
j, 0^
TA
r [/d
'Jll qu
| Rchd.
j ^
puant

DIGESTORVM LIB. XLVL TIT. L E - 965

et qui ab his pecuniam recipiunt, debitum fibi 3? recepiffe.

$. 5. Stipulatione in diem concepta, fideiuffor fi füb condi-
cione acceptus fuerit, ius eius in pendenti erit: vt, fi ante

diem condicio impleta fuerit, non obligetur: fi concurret ??
dies et condicio, vel etiam diem condicio fecuta fuerit, obli-
getur. $. 6. Cum fideiuífor hoc modo acceptus effet, sr
REVS QVADRAGINTA, quae ei credidit ?', NoN sor-
VERIT, FIDE TVÀ ESSE IVBES? verifimile ?? eft id
?? aCtum, vt cum appellatus ?* reus non foluiffet, fideiuffor
teneretur: fed et fi reus, antequam appellaretur, deceffiffet,
fideiuffor obligatus erit: quia *? hoc quoque cafuü verum . ef-
fe ?*, reum non foluiffe. ' |
-XVII. IngMlibro LXXXIX. Digeftorum. FrpErvs-
SoRIBVS fuüccurri folet, vt ftipulator compellatur ei , qui fo-
lidum foluere paratus eft, vendere ?* ceterorum nomina.

XAVIIL I p£ libro XC. Digeftorum. Qv debitorem
füum delegat, pecuniam dare intellegitur, quanta ei debetur:

et ideo fi fideiuffor debitorem fuum delegauerit, quamuis
eum qui foluendo non erat, confeftim mandati agere poteft.
AIX. InEM libro IV. ex Minicio. SEmvvs infcio
domino pro quodam fideiuflerat, et eo nomine pecuniam fol-
uerat. Quaerebatur, dominus poffetneab eo, cui foluta ?*

effet, repetere? Refpondit ??, intereft quo nomine fideiuf-
ferit: nam fi ex caufa peculiari *?? fideiuffit * , tunc id quod
ex peculio foluerit, repetere dominus non poterit: quod ?

ex dominica caufa foluerit, vindicabitur ?: fi vero extracau-

fam * peculii fideiufferit, quod ex pecunia dominica foluerit,-

aeque vindicabitur: quod ex peculio, condici poterit.
XX. lavorEeNvs ? libpro XIIL. Epiftularum. Sep
et * fi ferui dominus pecuniam foluerit, repetere eam non ab
eo pro quo fideiuffit, fed ab eo cui numerauit, poterit: cum
feruus fideiuífionis * nomine obligari non poffit. Sequitur
ergo, vt abeo, proquo fideiufferat, repeti non poffet *: cum
iple ? aere alieno obligatus fit, nec folutione liberari eius pe-
cuniae nomine potuerit, cuius obligatio ad feruum non per-

-Hnuit *9. |

. XXI. ArR1cCANvs libroVIL Quaeftionum. HgRnEs
a debitore hereditario fideiuflorem accepit , deinde hereditatem
ex Trebelliano ** reftituit : fideiufforis obligationem in fuo fta-
tu manere ait. Idemquein hac caufa feruandum , quod feruare-

tur. cum heres, contra quem emancipatus filius bonorum pof-

feffionem accepit *?, fideiufforem accepit *?. Ideoque in vtra-
que ipecietranseunt aCtiones. $. r. Non eft nouum, vt fideiuf-
for duabus obligationibus ** eiusdem pecuniae nomine tenea-
tur ^?:nam fi in diem acceptus, mox pure accipiatur, ex vtra-
que obligatur **: et fi fideiuffor contideiuffori heres exttiterit,

idem erit. $. 2. Seruo tuo pecuniam credidi, eum tu manu-

Étiam Rehd. GEn. 89 Rehd. inferit: intelligumtur. GEB. — 90 Gothofr.
3n nota; ii concurrit. vulz. Hal. Rehd. comcurrit. GEB. — 91 Ita edidit Tau-
rell, vt: quae ei credidit, fint inftar parenthefeos, et ad formulam non perti-

neant. Ego tamen lego cum Vulg. Ncr. credidi. lta quoque fcripti omnes, .

quos contuli, S. Cruc. IL. inter verfus habet haec adícripta: al. credidit et non
Joluerit, BR. Scripti funt Chrittin. S. Cruc. I et Il..— At Barb. habet vt Flor.
Bynkersh. crediderit. Kehd. etiam vt Flor. GEB. — 92, Taur. Berifimile. G EB.
93 Hal. inferit: effe. 94. Vulg. interpellatus, et paulo poft: znterpellare-
tur. BR. lia et Rehd, in pofteriori loco. GEB. 95 Hal, quafi, loco: qnia.
GEB. . 96 Hal. et Rehd. effet. GEB, — 97 Gothotr. in nota: cedere. Ha-
loand. GEs. 98 Hal. folutun. G£P. 99 Hal. et Vulg. refpondi. B &.
10O Hal. peculii. G EB. 1 Hal. fideiufferit. 2, Gothofr. in nota: quod
fi ex dominica. vulg. Hal. 3 Taur. vindicaVitur. et paulo polit iterum.
GEB. 4 Vulg. fi vero non ex caufa. BR. Etiam Rehd. GEz. 5 Hal.
IABOLENV S. G E B., 6 Vulgo: et, abeft, GE B. 72 Rehd. fdeizaj(orgs-
G E R. 8 Gothofr. in nota: non poffit. culg. Hal. GEB. —— 9 Vulg. infe-
rit: pro quo foluerit. W R. 10 Hal. pertimuerit. G EB. — 11 Taur. TreVel-
liauo. G E B. 12 Mal. et Vulg. acceperit. B R. 13 Vulg. acceperit. B R.
Etiam Rehd. GER. I4 Vulg. aclionibus. BR. Etiam Rehd. GEB. — 15
Rehd. teueretgr. GEB.. 16 Rehd. obligabitur. GE B, IT Hal in ea obliga-

/

mififti, deinde eundem fideiufforem accepi: fi quidem in eam
obligationem ** fideiubeat, quae aduerfüs te intra annum fit,
obligari eum ait: fin vero in naturalem fuam, potius !9 vt -
nihil agatur: non enim intellegi poffe, vt quis pro fe fideiu-
bendo obligetur. Quod fi hic feruus manumiffus *? fide-
iuffori fuo heres exiftat, durare caufam fideiuffionis putauit :
et tamen nihilo minusnaturalem obligationem manfuram: vt,
fi cbligatio ciuilis pereat, folutum repetere non poffit: nec

his contrarium effe, quod cum reus fideiuffori heres exiítat

?? , fideiufforia ^* obligatio tollatur: quia tunc duplex obli-
gatio ciuilis cum eodem effe non poteft. Retroquoque fi fide-
iuffor ferüo manumiffo heres exítiterit ?^?, eadem adueríus
eum obligatio manet: quamuis et naturaliter teneatur, nec
pro fe quis fideiubere poffit. $. 3. Quod fi ftipulator reum

heredem inftituerit ^?, omnimodo fideiufforis obligationem

peremit ?^*^, fiue ciuilis, fiue tantum naturalis in reum . fui(-
fet: quoniam quidem ?? nemo poteft apud eundem pro 2*
ipfo obligatus effe. Quod fi idem ftipulator fideiufforem he-
redem fcripferit, proculdubio ?7 folam fideiufforis obligatio-
nem peremit ?*, Argumentum rei ^?, quod fi poffeffio re-
rum ?? debitoris data fitcreditori: aeque dicendum eft 3* fi-
deiufforem manere obligatum. $. 4. Cum et ?? tu et Titius
eiusdem pecuniae reiefletis, eum qui prote fideiuffit, poffe et
pro Titio fideiubere, refpondit: quamuis eandem pecuniam ei-
dem debiturus fit: nec ?? tamen inanem eam creditori futu-
ram : nonnullis enim ?^ cafibus emolumentum habituram : vel-
uti fi ei , pro quo ante fideiuffiffet, heres exiftat: tunc enim
confufa prima obligatione, pofteriorem duraturam. $. 5.
Cum fideiuffor reo Pcipuiandi heres exftiterit, quaeritur an,
quafi ipfe a fe exegerit, habeat aduerfus reum mandati actio--
nem? Refpondit, cum reus obligatus maneat, non pofle in-
tellegi *? ipfum a fe fideiufforem pecuniam exegiffe: itaque
ex ftipulatu potius quam mandati agere debebit. — ia
XXlIl. FroREN TiNvs libro VIII. Inftitutionum.
MonTvo. reo promittendi, et ?* ante aditam hereditatem
fideiuffor accipi poteft: quia hereditas perfonae ?? vice fun-
gitur, ficuti municipium, et decuria ?5 , etífocietas. .
J XXIIIL. MaRcriANVvslibro IV. Regularum. S1 wr-.
HI AVT Tirri0 pnEcEM? ftipulatus fuerim ??, Titius fi- -
deiufforem ^? accipere non poteít: quia folutionis tantum
caufa adiectus eft. |
; XXIV. Mamcrerrvs libro fingulari Refponforum.
Lvcivs Titius, cum pro Seio fratre fuo apud Septicium in-
teruenire vellet, epiftulam ita emifit ^^: s1 PETIERIT A

TE FRATER MEVS, PE TO DES EI NVMMOS FIDE ET

PERICVLO MEO. Poft quam epiftulam Septicius Seio pe-
cuniam numerauit: deinde Titius inter reliquos ^^ et Seium
i ER fra-

tione. GE B. 18 Gothofr. in nota: potius ef?, vt mibil. Yta Vulg. Hal. po-
tius effe vt mibil. B&. Rehd. vt Vulg. GEB. I9 Gothofr. in nota: ma-
numiífus fideiufforem dederit, deinde fideiuffori fuo. Hal. VtHal. ita et Rehd.
GEB, 20 Vulg. exzflit. B R. 21 Hal. et Vulg. fideiwfjoris. BR. Rehd.
vt Flor. GEB. — 22 Rehd. exiflat. GE B. 23. Hal. znujfüitait. Vulg. "mfhi-

^tuat. BR. Rehd. vt Hal. GEB. — 24 Hal. et Vulg. perimit. BR. Etiam Rehd.

GEB. ,25 Hal. quandoquidem. GEB. 26 Hal. ét .Vu!g. inferunt; fe.
BR. Etita Barb. et Bynkersh. habent. Sed vt Flor. Chriftin. S. Cruc. I. et
Il vt et Rehd,. GEX. 27 Rehd. inferit : eff, ita vt in fine fit: perimi,
GEB. 28 Hal. perzmit. GEB. — 29 Gothofr. in ncta: rei, hoc eft, quod.
Hal. Sed ita Vulg. Hal. habet: vei eff, quod. B R. Rehd. vt Vulg. GE p.
30 Hal. ve;. GER. 31 Hal. fit. GEn. 32 Ap. Hal. et Vulg. et, ab-
eft, cum et Flor. deletua fit. BR. — Etiam in Rehd. abeft. GER. 33 Hal.
"0n. GEB. 34 Hal. etiam, loco: enim. GERB. 35 Hal. inferit: et.
GEB. 36 Hal. et Vulg. etiam , loco: et. BR Vt et Rehd. G Eg. 37
Vulg.. inferit; defundi; fed et Graeci fimpliciter habent: wgesémev TZfw
inéxe, BR. . 38 Hal. et Vulg. et curia. BR. Ita et Rehd. GEB. — 39 f&ehd.
fuero. G E B. 40 Erat olim Flor. fzpulatus fuerit Titius fideiuffor accipeve
non potefl. pofterius corre&um, etiamnunc manente zà fuerit. B. 41 Vi-
de L. vit. $. 1. fupra de Q, et A. B R. 42 Vulg. inferit: baeredes. B.

AXXXZXKE 2 43

/

966 . DIGESTORVM LIB. XLVL TIT. L

fratrem pro tertia parte reliquit heredem. Quaero an, quia
aduerfus Seium debitorem Septicii confufa fit actio pro ter-
tia parte qua Titio fratri fuo heres exftitit, cum coheredibus

eius agere in folidum poffit? Marcellus refpondit , cum cohe-

rede ^? Seii non pro maiore, quam hereditaria parte , man-
dati agi poffe, — — HUUM
XXV. Vrrraxvs libo XL.ad Edictum. Mam-
cELLVvS fcribit, fi quis pro pupillo fine tutoris auCtoritate
obligato **, prodigoue, vel furiofo fdeiuflerit: magis effe
^5. vt ei non fübueniatur ^9: quoniam his mandati aCtio non
competit **, É p Ü
XXVI. Gaivs ^5 libro VIII. ad Edictum . prouin-
ciale. ÍwT ER fideiuffores non ipfo iure diuiditur obligatio
^? ex epiftula diui Hadriani: et ideo fi quis eorum ante exa-
&am a fe partem fine herede deceíferit, vel ad 1nopiam per-
venerit, pars eius ad ?? ceterorum onus refpicit.
XXVIL Vrrrawvs lib XXII. ad Edictum. Sr
plures fint fideiuffores, ** vnus pure, alius in äiaïm, vel fub
condicionem ?* acceptus: fuccurri oportet ei, qui pure acce-
ptus eft, dum exiftere condicio poteíft: fcilicet vt 1nterim 1n
virilem conueniatur: fed fi, cum condicio exflitit, non eft
foluendo, qm füb condicione acceptus eft: reftituendam actio-
nem in pure acceptum, Pomponius fcribit. $. r. Praeterea
fi fideiuffor 5* exítiterit (ideiuffori **, fiue plures: aequehic
quoque pertinebit ad eandem caufam : in quorum perfona ae-
.que locum habebunt ea quaefunt a Diuo Hadriano conftituta.
$. 2 Praeterea fi quaeratur, an foluendo fit principalis fide-
iuffor: etiam vires fequentis fideiufforis ei adgregandae funt.
$. 3. Sicut ipfi fideiuffori *5, ita heredibus quoque.eorum
56 füccurrendum, Pomponiusfcribit. $. 4. Si fideiuffor fue-

rit principalis, et fideiuffor fideiufforis: non poterit defide--
rare fideiuffor 5*, vt inter fe et eum fideiufforem pro quo fi-
deiuffit, diuidatur obligatio: illeenim loco rei eft: nec poteft.

reus defiderare, vtinter fe et fideiufforem diuidatur obligatio.
Proinde fi ex duobus fideiufforibus alter fideiufforem dederit,
aduerfüs eum quidem non diuiditur obligatio, pro quo inter-
uenit: 59 aduerfus confideiufforem magis eft vt diuidatur. -
XXVIIL PAvrvs ?? libro XXV. ad Edictum. . S1
contendat fideiuffor ceteros foluendo effe: etiam exceptionem
eldandam, SY NON ET ILLI SOLVENDO SINT.
XXIX. InpEw libro XVIII. ad Edictum, — $x fub im-
( poffläili condicione ftipulatus fim, fideiuffor adhiberi non
oteit. sls : H |
d XXX. Garvs libro V. ad Edictum prouinciale. Fai-
DEIVBERE pro alio poteft quisque, etiam fi promiffor igno-
ret 9. AT !
: XXXL Vrrrawvs libro XXIII. ad Ediftum. . Sr
fideiuffor, vel quis alius, pro reo ante diem creditori foluerit :
exfpectare debebit diem quo eum foluere oportuit. ——

XXXIL InEwlibro LXXVL. ad Edi&um. Ex per-.

fona rei, et quidem inuito reo, exceptio et cetera rei. com-
moda fideiuffori ceterisque acceffionibus competere poteft 9*.

XXXIII. Inzgw libro LXXVIL ad Edictum. . $x eum

43 Vulg. cobaeredibus. & R. 44 Confer Áueran.IL. Iuterpret. lur. 7. GEP.
45 Vulg. eff BR. 46 Gothofr. in nota: adaerfus flipulatorem. . Mauult
Bynkersh. aduevíus eos, pro quibus fideiuffit, quem, vide V. Obf. z0. G E B.
47 Hel. competat GER. — 48 Hal. et Rehd. PAV LV $. GEB. — 49
Hál. in margine: a/ias, fed ex. Et ita omnino Rehd. GER. 5o0 Àn
Rehd. ad, abeít. GEs. 51 .Hal et Vulg. praefigunt: et. BR. £fehd.
vt Flor. GER. 52 Hal. et Vulg. comditiome, et Flor. etiam corre&tum.
BR. Etiam Rehd. vt ifti. Gzg. — 43 Gothofr. in nota: fideiuffor heres ex-
ftiterit. vulg. Rehd. vt Vulg. GE&. 54 Mlal. exflitit fideiuffori fiue vnus
fiue plures. Ita et Rehd. nifi quod habeat; exfiiterit. GE P. . 55 Vulg, ipfis
fideiufforibus. B R. Etiam Rehd. G. 36 Hal. eius. GE B.
addit: fideiufforis. G &B. 58 Hal et Vulg. intevuemit : fed aduev[us.
BR, Rehd. vt Flor. GEB. ^ . 59 Hal. et Vulg. CAIVS. BR. Etiam Rehd.
G EB. 60 Rehd. ignoraret. GEB. 61 Gothofr. in nota: poffuut. a

dnferit: et. G EB.

loco: id. BR. — 80 Confer Aueran. IL [nterpr. lur. 4. GE R.

I

hominem, quem a 'Titio petieram, pro quo fatis de jite acce-

peram, Titius liberum heredemque reliquerit: fi quidem re -

vera ipfius fuit, dicendum eít iudiciumin eum . transferri: et
fi non patiatur id fieri, committi ftipulationem: fi autem 5*
meus petitoris fuit ??, neque iuffu meo hereditatem adierit,
fideiuflores tenebuntur ob rem non defeníam : f1 avtem adie-
rit me iubente, ftipulatio euanefcit. — Plane fi meus fuerit,
et idcirco differam aditionem, vt cum vicero, tünc eum iu-
beam adire, et interim ob rem non defenfam agere velim :
non committitur.^ ftipulatio: quia vir bonus non arbitra-
retur. ! d , | i
^ XXXIV. PAvrvslibro LXXII. ad Edictum.. H qui
acceffionis loco promittunt, in leuiorem caufam accipi pofíunt,
in deteriorem 9* non poffunt. Ideo 5*5 fia reo mihi ftipula-
tus fim 9?*, a fideiuffore mihi aut Titio, meliorem caufam effe
fideiufforis Iulianus putat: quia poteft 9* vel Titio foluere,
Quod fi a reo mibi aut Titio ftipulatus 9?, a fideiuffore mihi
tantum interrogem: in deteriorem caufam acceptum fideiuf-
forem Iulianus ait. Quid ergo, fi a reo Stichum aut Pam-
philum, a fideiuffore Stichum interrogem? vtrum in dete-
riorem caufam acceptus eft fublata eleCtione, an in melio-
rem ? quod et *?.verum eft: quia ** mortuo eo liberari
potelt *?. : : 1 ! |
. XXXV. IpzM libro TI. ad Plautium,. Cv w fideiubeat
73 aliquis pro feruo, in folidum tenetur, etiam Íi nihil in
peculio fit: plane fi pro domino fideiubeat, cum quo de pe-

culio eft *^, dumtaxat de peculio tenebitur, quod tunc erit,

cum res iudicatur. | j | : U
XXXVI. Ipngw libro XIV. ad Plautium. Cv is *5,
qui et reum et fideiuffores habens "9, ab vno ex fideiuffori-
bus accepta pecunia praeftat aCtiones:; .poterit quidem dici
nullas iam efle, cum fuum perceperit, et perceptione omnes
liberati funt **: fed non ita eft: non enim in folutum acci-
pit *?, fed quodammodo nomen debitoris vendidit, et ideo
habet a&tiones, quia tenetur ad id *? ipfüum, vt praeftet
aCtiones. | : u

XXXVII. IpgM libro XVIL ad Plautiuim. «Squuis,'
poftquam tempore transacto liberatus eft, fideiufforem de- :
derit, fideiuffor non tenetur: quoniam erroris fideiuffio nul« -

la eit. ! : ! UL
XXXVIIL Mancxrrvs libo XX. Digeftorum. Sx

Stichum aut Pamphilum ftipulatus effem, vtrum promiffor vo-

| luiffet: non poffum fideiufforem ita accipere Stichum autPam- -

philum, vtrum fideiuffor vellet: quia futurum effet in eius
poteftate, alium 59 velle, quam reus voluiffet. . $. 1. A Ti-
tio, qui mihi ex teftamento fuüb condicione decem debuit,
fideiufforem accepi, et ei heres extiti: deinde condicio legati
exftitit. Quaero, an fideiuffor mihi teneatur? Refpondit, fi
ei, a quo tibi erat fub condicione legatum, cum ab eo fideiuf-
forem accepiffes, heres exítiteris, non poteris habere fide-

iufforem: obligatum: quia nec reus eft, pro quo debeat: fed -
nec res vila **-quae poffit deberi. !

XXXIX.

Hal. et Vulg. &zR. Rehd. vt Flor. GER. 62 Gothofr. in nota: ho-
mo meus, id eít, petitoris. valgat. Rehd. fi astem, bomo petitoris fuit.
GEB. 63 Hal fuerit. |— 64 Hal. commiitetur. GEB. 65 Rehd. du-
riorem. GE B. 66 Rehd. ideoque. GEE. |
Etiam Rehd. GE B. 68 Hal. poffit. 69 Vulg. addit: fus. BR. Etam
Rehd. GE B. 7o Vulgo et, abeft. BR. Etiamin Rehd. GEB. — 71 Hal.
72 Confer Aueran. II. Imterpr. lur. 4. GEB. 73
Hal. fideiubet. G E. 74 Gothofr. in nota: a&io Ícilicet. Hanc ipfam vo-
cem fupplent omnes f'cr'ipti et editi. Sed et Balil. àec vüv v&g) voU vexovAÍov
àyay?v. BR. Inter editos fupplet Hal. Scripti funt: Barb. Chriftin. S. Cruc, I.
lL, Bynkersh. vt et Rehd. GEB. ^ 75 Hal. quis. GEB. 76 Vulg. babet.
BR. RKehd. hic per omnia vt Flor. GE g. T1 Hal. liberatos. Vulg. lzberati
fimt.BR. — 78 Hal.et Vulg. accepit. BR. Etiam Rend. GEB. — 79 Vulg. boc,
81 Rehd.
addit ;

8

67 Hal. et Vulg. fuwm. BR. .

fic

g

j

Qu m

$u
(em )
tonf
deufo
1

WLAT
ts
D en
Íi, qu
"8 t
tpus fac
X
$0R B
Wi à
qio ^

&dlt: d
d
£a r
iil
$ Gotto
Wieit:
T? ii
iueïum. (
99 Hl ,

Tld«
i

[
t
j Qs

n, »
for r
u
dbl
yerit
; fide-
