Nl

in dotem dat f fueriff, quamuis de&imataf: verum conue-.
nerit, vt aut Zeftimatio, aut res praeftentur: fi quidem fuerit
adiectum, lY TRV M MYLIER VELIT ?*, ipfa eliget, vtrum
malit petere [r&injjaeftimationem 993: verum fi,ita fuerit ad-
ie&tum,)v TR VM MARITVS VELIT, ipfiusyerit] electio : aiuk:
fi *? nihil de electione adiciatur, eleCtionem habebit maritus,
vtrum malit res offerre, an pretium earum, — Nam et cum illa.

prdeftet. |Sed fi

L 3 5f5

res norfexítetj feftimationem omnimodo maritus praeftabit. 1j* et,
. Xl. PAvLvs dibro-ViE—9-ad Sabinum,. SAwxk?*
. et deteriorem factam reddere poterit. |
XII. VrPrANvSiibro/XXXIV/-?2 ad Sabinum Sz

. AES
71 Vulg. competierit. BR. — *72, Hal. amouendi. GEB. — 73 Ap. Hal. eas,
"74 Hal admifus. GEB. - 75 Vulg. quod mec. BR. —— 76
Hal. et Vulg. aefzmata fit et eain mulier attviuerit.BR. — T] Hal. et Vulg. eu-
78 Hal. acceffevit, et mox: decefferit. — 79 Vulg. inferit zm. BR..
80 Vulg. inferit: alis, BR. — 8X Flor. ab ordinario corrig'entvc fa&um: demor-
tworum. Neque aliter editiones, excepta Norica. Sed et fcripti codices ita ha-
bent, nifi qnod Vat. L. olim habuerit, vt erat Flor. Sed et hic de adieCae,
BR. Vel potius füperfcriprae, |Reliqui codices: Otob. Pal I. Vat. IL. HiT.
BynkefSh- .GER. 82 Ap. Hal. ex, abcft. GEs. — 83 Vulg. zm fru&tibus. BR.
84 Hal. et Vulg. pertinent. BR. — 85 Hal inferit res. GEB. — 86 Hal. acffi-
matio enm, omiflo: quia. GER. 87 Hal. volet. GE B. 88 Hal. res, at
aefi*imatzanen.a, malim: aeflimationemue, quae particula ante verzm, excidit. B R.
immo fbr-ge 1n hac voce latet, fi fcribas: aeffimationem V Eyum, GEB. 89
Hal. wewavitus volet, aut oimuino mibil de ele&lione adiciatur: iftis: ipfiug

erit el.e&'z'o, omiffis, et vocula fi, cum: ommiuo commutata, GER. 9o
Hal Hb VI. GER. — 91 Hal Piane et. 92 Hal ijb XXXI. GER.

L ] 2e.

L].
u)

!

"
L

"!an:w

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. IIL

RES deftimata, poft contra&tum matrinionium, donationis cau-
fa adprobetur, nulla eft Aeftimatio: quia nec res diftrahi do-
df« . nationis Cä?,fäggüt?&z cum effectum inter virum et vxorem ??
non habeàt;. res igitur in dote]?^ remanebit. Sed Ífi ante
" Vizllechle matrimonium, magis eft, vt in matrimonii tempus ollata ?^

LJX - . * L] * bd
E ueteat donatio videatur: atque ideo non valet ?9. $. r. Si mulier
; fe dicat circumueritam minoris rem ?7 aeftimaffe, vtputa fer-
1 um: fi quid | Vi urdhu fres S8 98 anuod faraim d
P uum: ít quidem circum AK hj vetita eft ?*,* quod feruum de-

W hïfeff dit, non tantum in hoc, quod minoris Zeftimauit tuePso| in|eo
w
» m teéx"(timationis modo circumuenta eft, erit arbitrium mariti, vtrum
j sj l cÉoat, 3uftam deftimationem, an potius feruum praeftet. Et hf&c, fi
x b a, feruus viuit: quod fi deceffit ^, Marcellus ait, magis 3 getti-
/ ; g.,2; mationem praeftandam: fed ^ non iuftam, fed éàmy qu£e fa-
p M:'me-&a eft: quia|boni)confulere muliér debet ?, quod fuit zefti-
T7" erqi&æw "«matus 9. ! | :
" ;W?cä-lrï;, culo eius moreretur *, non mariti. Idemque et in minore
h circumuenta Marcellus probat. Plane fi emptorem habuit

"uf se, dft: Ujt. mulier iufti pretii, tunc dicendumgflf, uftam zeftimationem prae-
r!'.ï ! : du * " $. * . * * 2 . - ^ !
at Óftandamj|: idque dumtaxat vxori * minori annis praeftandum
mhNj: . * e . e. À
"n Marcellus feribit. Sc£euola autem in marito notat, fi dolus

Í eius-adfuit, iuftam Zeftimationem praeftandam:.et puto ve-
Á 4 d 8^ * 3 e e- 'J-ä- 9
[ ere,rius]quod Scfeuola ait. $. 2. 5i cum mar1toEeFltgre mu-
lier pacta fit, vt id, quod. debeat £?, in dotem habeat: dotis

, actione fcilicet eam agere poffe exiftimo: licet enim ipfo iu- -

re priore debito liberatus non fit, fed ** tamen exceptionem
habere potefto $44 : * dffer
| -X:I-Hä/l ODESTINVS libro fingulari d diï—(fäentia do-
21 tis. ' :
i 3!74- dote agat, ad eundem virum fuerit reuerfa, conftantius dice-
;'?r'- ^. tur, per doli exceptionem inefficacem fieri ex ftipulatu]actio-
"fï nem, vsque quo ^^ matrimonium durat.
XIV. VrPrriawvs ii | $1

&EM feftimatam mulier in dotem dederit, deinde y!þ.'wmoram

J4é, faciente in traditione, in rerum natura effe defierit, aCtionem -

eam habere non puto.

XV. PouPronurvsilibro XIV. ad Sabinum. Qvop

. fi per eam non ftetiffet, perinde pretium aufert *3, ac fi tra-

didiffet: quia quod £uenit, eäþtoris périculo eft.

W/,,äw. XVI.VLPIANVSMMW&EE& Qvo-
j J fhaf.. TIENS res geftimata in dotem dat ict 1 -
yi LJ Oak . Y n em datur, euictajea,hvirumy/ex em
cpicnit pto contra vxorem agere: et quidquid [É6;/nomine fuerit con- -
ia fecutus, dotis aCtione, foluto matrimonio, ei praeftare opor-
imw EU ?.r JJ junz.,, tet : Iquarel et fi duplum forte ad virum peruenerit, id quoque
: VN aE ad mulierem redigetur. Qu,fle fententia habegi Requitatem :
L: , quia non fimplex venditio fit, fed dotis caufa, reC; debeat *5
« 4 maritus lucrari ex danfno mulieris: fufficit enim maritum in-
p demhem praéftari, non etiam lucrum fentire.
il ! XVII. PAvrvs libroe-V1L-ad-Sabinum. Iw REBvs

fua- cXujn., quia f'caufamfüa»t ?. dotem accipi£ **: fed etiam diligentiam
età^m, pra üaþl?ïg, quafi in fuis rebus exhibet. $. r. Si relgéfti-
L. , . mata data, nuptiae fecu?e non fint *?, videndum e&, quid re- .
Ad&], petidebeat: vtrum res, an deftimatio? gedJLi;g] agi videtur, vt

95 Vulg. inferit: domatio.BR. 94 Vulg.indotem,&mR. . 95 Hal.inferitez. GE B.
96 Hal. et Vulg. valeat. B R. 97 Ap. Hal, rem, et moxX: vt,in: vtpata, abfunt.
GEE. 98 Gothofr. in nota: in hoc circumuenta eft. Hal. alias tmefis infi-

gnis eft. Sed et Flor. fignis traiectionis reftitutum eft, vt habet Hal. quae Taur.-

neglexit. BR. Elegans eft feGtio, fimilis illi, quae in L. 26. $. 1: fupra de Mi-
«0v. occurrit: defenfor fatis iudicatum folui dave debebit. BY N K.
praefigit: fed etiam. B R. 100 Hal. zu boc acfura eftl. — Y Hal. et Vulg. ve-
fhtuatur. B'R. — 2, Hal. décefferit. — 3 Ap. Hal. et Vulg, smagis, abeft. G EB.
4 Ap. Hal. fed, abeft. GEs. 5 Vulg, quia im boc boni viri avbitrium con-
fulere muliev debet. BR. — 6 Hal. aeffimatus fuerit. — 7 Hal. moriretur. GE B.
8 Ap. Hal. oxori, abeft, GER. 9 Hal. debitoris. GE B. . 10 Hal. quod de-
bet. "Vulg. quod ei debeat. BR. 11 Vulgo fed, abeft, et potuit generari ex
praecedenti; fit. B R. 12 Vulg. vsque dum. BR. — 13 Hal, auferet. GER,

. a&turam *?9, vt feruus fibi reftituetur *: enimuero fi 44 4e-

Ceterum [i fimpliciter dediffet, procul dubio peri- -

berein fecondidionem hanc, sry Nv PT

iAUse i | : A.
S1 MVLIER poft diuortium, antequam ex Elpu.latugej

| et liberatio) contifgit, et decém in dotem erunt: quia et per-

dotalibus virum praeftare;operte& tam dolum quam culpam: |

99 Vulg. |.

4ot

SS TPPE v
ita denrmrg | eiïgatigrata fit, fi nuptide fequantur: quia nec
alia caufa contrahendi fuerit: res igitur repeti debeat ^9, non
pretium. 1 :
XVII. PoMwPowurvs Hibro—XIV.—ad-Sabinum. Sr
MANCIPIA in dotem deftimata accepiftij et pactum conuen- : '4"('*;'5/
tum factum eft, vt tantidem aeftimata diuortio fatto redderes, U.
manere paftum eorum apud te Labeo ait: quia et mancipia -
tuo periculo ffuerint ?'. L-^foent. — g. | d o s
XIX. VLPIANVS XiV. . 2? ad.Sabinum,
ETrAMs: ali iuffu mariti dos detur, nihilo minus maritus
de dote obligatur. " C4au

XX.|PAvrLvsilibro.VIL ad Sabinum. IvrraAwvs

— X ERE ,

fcribit, valere talem ftipulationem, cv w MmoRrEfRIS, DO- L*
TIS NOMINE TOT DARI? quia et pacifci foleant ?3, ne 1. |4e/ o
a viua| exhibeatur ?^: quod non effe fimile accepil: faliud? eft Vxcur las T :
enim differre exactionem, jaliud; ab initio in id tempus ftipu- |,7 7
lari, quo) matrimoniumYuturum/ non fit: idque et Ariftoni, et 4 x4,, . . ;
Neratio, et Pomponio placet. J4462, Y 7 us fuat, £. E ii
. XXl. VzpPiANvSdibro-XXXV-adSabinum. STIPVY- "
LATIONEM, äu;(e propter caufam dotis fift ?*, conftat ha- &^« ov 4...
E FVERINT SÉ-
cvTAE: et ita demum ex ea agi poffe, quamuis non fit ex-
prefía condidio, st NVPTIAE, conftat ?9: quare, fi nuntius
remittatur, defeciffe condidio ftipulationis videtur. i
O.OXXIIS PAvrLvsUibro-VH.-ad-Sabine ET LickET
poftea eidem nupferit, non conualefcit ftipulatio.
"Qu), XAUL VrPrANVvSs llibo—XXXV.—ad—Sabinum, ^ 4 . ..«
v1iA ?* autem in ftipulatione non eft neceffaria dotis adie- /* Gd d l,
10, etiam in datione ^5 tantundem ducimus ??. | :
. XXIV. Powrowurvs ilibro—XV.—ad-Sabinum. Srx A
FILIAFAMILIAS nuptura ex peculio, cuius adminiftratio- [
nem habet *?, dotem viro dedit ?!, deinde, cum in eadem !
caufa peculium, eius ?? effet, diuortium fecerit: dos ei reCte
foluitur, quafifffqualibet peculiari debitoref . 44/4., ^s
., KXXV. Pavrvs flbro-VIl.-ad-Sabinum, SrJkE: (nu- J 47 7
Rgg,ta/mulieg? qui Sticfum debebát, ita cum eo pacta eft, PRO,. ym,,—'f;;, :
STICMO, QVEM MIHI DEBES, DÉCEM TIBI' DOTIE jj u &
ERVNT:,fecundum id, quod placuit rem pro Itg folui poffe, , , /«. Lieos,

av 2 "
Ed . w -MFEIAMAIATIl.

mutatio dotiim conuentione fieri poteft.
. .. XXVLI.. MopkesmTiNvslübro—L--Regulaerum. lTA
CONSTANTE matrimonio permutari dotem poffe dicimus, ft
hoc mulieri vtile fit: 135 ex ?^ pecunia in rem, aut ex re ,u£;
in pecuniam ??; idque probatum eft. | | |
XXVII. |VrrriaAwNvs iibre , AO ' Wv
Qvop fi fuerit faCctum, fundus vel res dotalis efficitur. ;5«« /äa./'WJM ;
XXVIII. PavrvstibreVILl.ad Sebinum. PosTm nu- :
ptias pater non poteft deteriorem cauíam filife facere, quia &« L 122X
nec reddi ei dos inuita filia poteft. ] ejard. Arwiit vnltos. 3
XXIX. VrrraAwNvs llibre-XXXVL-ad-Sebinum. ?7, — — , !
Cvw PATER dotem pro filig promittit] et dotem legat, fi LE[[/MW X-
quidem marito legauit ?9*, videndum eft, an legatum, vàleat 2 (/,;5,. .2 72*

Et non puto valere: nam|curh/creditori debitor legatid quod

| debet nullum legatum eft. Quod fi filide legauit, valet le-

I4. Hal. ljj. XXXV. GER. 15 Hal. debet. GE s. 16 Hal. fui cauffa.
GEB. lD7 Hal accepit. — 18 Taur. praeflaVit. GEB. — 19 Hal. funt. — 20
Hal. et Vulg.' debet. B R. 21 Hal. fuerunt. 22, Hal. lij. XXXV. GER.
23 Hal. folet. Vulg. foleat. BR. Forte: folebant. BYNK. — 24 Gothofr. in
nota: ne ea viua. Hal. apud quem tamen fequitur: exbibeatur. GEB. Vulg.
"e ea viuá excipiatur. BR. — 25 Hal.fit. — 26 Hal. et Vulg. fj &uptiae con-
flaut. Bk&. — 2/7 Vulg. Quod. BR. 28 Scilicet: dotis. Vulg. domatione.
BR. 29 Vulg.dicimus.BR. — 30 Hal. babebat. — 31 Hal.dederit. — 32 Hal.
einsdem. 33 Taur. in margine: 'vt, nempe pro fi, a manu corrigente Flor.
hoc vt eft fubftitutum, quod Hal. et Vulg. ita habent. BR. — 34 Ap. Hal. ex,

abeft. GEB. — 35 Hal. aut ex re pecunia. GEB. — 36 Hal. lib. XXXV. — 37
Ap. Hal. lib. XXXFI. ad . Sabiuum, abfunt, & & z. 38 Hal. lezat. GEB.
| 39

40 Hal, praefigit et. GER. 41 Vulg. confe-
43 Hal. libj. XIV. GER. 44 Lal et
45 Hal. et Vulg. fuperficiom. BR. 46 Vulg. addit:
autequam. dotem davet. B R. 47 Hal. fi tameu, loco: mam fi. GER.
Vulg. vtique pavcendum eft. B R. 49 Vulg. donaret. BR. —— 50 Hal. com-
demnauerit. Vulg. condemnaret. BR. 51 Hal. inferit: quid, et in fequen-
tibus habet: promiferit? loco: promiferunt. GEB. $2, Hal. et, loco' etzam,
et mox promiferit. 53 Hal. nequaquam enim. NVulg. uec emim quisquam.
et ita plura MSS. folus Vat. l. habet, vt eft Flor. g&. — Vulgatam exhibent:
Otob. Pal. I IL HI. IV. V. VI. Chriftin. Barb. Vat. II IiI. Bynkersh. G E B.
Hal. propiciis auvibus. 55 Hal. folutionem. GEB.
id viri. R R.

Ad jaxTee at m nar4; 39 Vulg. praefigit et. BR.-
: 4 k4. Mb arg;ï €utus. BR. 42 Hal. volzerit.
j rä/tüfm*w - Wulg.lapides. BR. .

56 Vulg. promiferit,

48

54

mulieris, id viri effe pericnlo. BR. — $8 Hal. eius peviculo effe, omiffo : ast. GE B.
59 Hal. adquiratuwy. — 60 Hal. lib, XXVII. GE. 61 Hal. dedit. GEB,
62, Vulg. et omuino vem iu dotem viro datam mon effe. B R. 653 Hal. proefi-
git fed. Vulg. et. BR. 64 Hal. ljb. XXXIII. GER. 65 Vulg. perit. :
| BR. 66 Ap. Hal. et, abeít, GEX. 67 Hal. lib. V1I. GEB, — 68 Hal. !
fieri. Wulg, ferre. Bn. 69 Vulg. inferit: cum debitore, B R. 7o Vulg. )
. vt fi qua. B R. "1 Hal. eorgim, nec video, qui Florentina defendi poffit. B R.
, 72, 'Yaur. nubferit. GEB. 73 Hal. et dotem et dotis exacliouem effe. G E B.
"14 Hal. et Vulg. Acceptilatione quoque.. & R. 75 Mal. accepto fertur. GEB.
76 Vulg. «ec enim proderit mavitum momen confecutum, ER. "T Hal. quo
exigi mom potuerit. G EB. 78 Vulg. con[ecutus. B R. 79 Hal. qimie in obli-

57 Mal. quod debitor: viri effe periculo. — Vulg. quod debitor i

gatione fuevrit. GER, — 8O Flor. olim erat; ac fi dote talier ipfa dotem, Forte
| : 5 foret

x :
L
402 BIGESTÓRYM--LIB. XXHIEL- TIT, H£&£ .. *S«4XHE
, /' ; f no: aan. du ' Quek Lo.f:a«ieæDZ ; ymlï'ty V, ^ " t
: gatum: dos enim ex promiífione marito debetur, ?? legatum XXXVI. Ingw AXLVITI nmms Danr d B
[ gie x &4 V äliäe. Et fi quidem hoc animo teftatorem effe filia; oftende- | t oR mulieris, 1ufip eius, P?Clænlam.viro expromifit: deinde E
yeéy. V, o yit, vt duplicareffei legatum: habebit vtrumque: ^? dotem, | vir acceptam eam iuífu mulieris fecit: res mulierilpefit 65.-,/4&/: fa
fiejro "n . .quam mari.tu,sæg*?fecums ^* fnerit, et legatum, ex gaufa le- . Hoc quoæä)rdo acmæmus? vtrum dOt;.IS nomine anjet^9 fü — . ^ |
: gati. Quod fi alterutrum volüit ^? habere : fi mulier lega- | alia ex-cà a? Et videtur de eo debitore dictum, qui dotis Aiperaz Qéucthoe, —
j« x £, £: tüm petat, oppofita doli exäptione non alias cogetur ei heres nomine promifit. Illud adhuc fubeft, vtrum ante nuptias,[àn , :
TR U legatum foluere, quam fi cauerit indemhem hoc nomine here- | poft'nuptias]id faCtum fit: multum enim ibag o vid durg ] . !
pinr p e fuäïm dem futurum aduerfu$ maritum ex promiffignejagentem: fed | nam fi fecutis nuptiis id faCctum eft, dote iam conftituta, ma-
| Ldj maritus agat, ni&üfäe indenï;higgte. eum cauere oportfabit: : rit"us.' accepto ferendo .p.(?r'dif: * dotem'*:xfi autem antequam — . --
- verum mulier poft eum agens, exceptione repelletur: quia fe- ! nuptiae feguerentur, nihil videtur doti conftitutum effe." n«pa cjt h,
1nel dos praeftita eft. Vetoer 6s 1 XXXVIIL PAvrvsiüibro-XIE-97-ad-Sabinum. Nomw'6^ 7* t
XXX. Pavrvs libro-VlE-zad-Sabinum. DoTEMw,|EwrM alias perit mulieri aCtio, quam fi nuptiae fecutde fue- . ]v
qude in priü$ matrimonium data eft, non aliter conuerti in | rint: nam filfdcutfe non fünt, zaanet debitor mulieri obligatusg Jua.
pofterius matrimonium dicendum eft, uam. cum hoq agitur: ] - XXXV[[L VELPIANYV s &M Ad-iurd u r
dum hoc agi femper interpretemur, |nili/ gro'Begy aliud con- | SAw & videndum eft, an marito mulier, qu£e iuffit accept x X/77 — 3. ,
ueniffe. : 79 esunt. 4 ferri 59, obligetur? Et put obligari mandati actionel: et.uh*i:*äïä*yi,&; "
ó.. —-Xæäï*:»üPINIANvg ibroIV.RefpenforumJ Q vop |hoc ipfum in dotem conuerti, quod mulier mandati iudicio )2el m — -
finon diuortium, fed iürgium fuit: dos eigsdem matrimoniür obligata eft: et quod (äiïgiitlïr, rem mulieri perire, confequens — . m
[remanebit. : yfecpro ema Em . ^| eft: nam, fi cgeperitjvellej 2? |de/ dote agere,lipfa fecum de- 4294 'ae, . V,
EC 6t POMPONIV*SW-E«Q&—S&M Sr | bebit compenfare iuffasm fuum. o NXX LMf, l dot: 126 2 /'ffm»ï&ajfï?fïïw Ls
: E x lapidicinis dotalis fundi ga idefg ^^ yfaäz.ærboreg;, qu4e fru- XXXIX. IpEMAi CO AAE iüme SrsEm- *s ' ] h
:j ('fm)i,, .€us non effent, fiue fupenfïgiäm ?? Wedi&iciijdotalis voluntate | y A feruo quafi dotem dedérit, deinde |conftante coniunCtione 1::3 /Aea» Dd
v mulieris vendiderit: nummifex ea venditione recepti funt dotisJj |ad libertatem ambo peruenerint peculio jeisi nion adempto, et ^«« i
l*'/ï"" l/l U^ . —— XXXIII. VrsriaAxvs libro-VkE-adSabinums Sx Ex-| in eadem coniunctione) permanferint: ita res moderetur, vt, MV
| ! TRANEVS fit, qui dotem promifit, isque defeCtus fit facul- | fi. quag "? ex rebus corporalibus, velut in dotem, tempore : J
| . tatibus ^5: ifbputabitur marito, cureum non conuenerit: ma- | feruitütis datis exftigfgmt, videantur ea tacite in dotem con-/cyre Otevfali T
LU p lexime fi ex neceffitate, non ex voluntate, dotem promiferat: | uerfa, vt earum ?I.ggï.im.at'io mulieri debeatur. $. 1. 9 fpa- 13-71 [ '
: L-J:&)m fe»lj,,t,f., nam, fi 47- cïona)mt, Wparcepdum »48 ,marito, qui eum , d.onï Lmunhernu;pferït L dliþnguendum arbitror, caftratus fue- a
Liutao^ . o non praecipitauit ad' folutionem, qui donaue-xä 4?: iquemRue | rit, neene: vt in caftrato dicas dotem non effe: in eo, qui ca» | i
p ""'tr f4. n id, quod facere poffet, fi, conteniffet, condemfhakieratq?? : | ftratus non eft, quialeftmatrimogium, et dog,et dOtisiäï&i.ö',gï]f*. ;/a;ïua E Mfä
Er Mq:cwm,; Choc enim Diuus Pius refcripfit, eos, qui ex liberaliate conue- 5;5" zoeXL. Iw dibro-XXXfU-ed-Edidtum. Divvb $E m emfpi: s
| nj 0054*7^ 4« siyntur, in id, quod facere,poffunt, condemhandos. . Sed g "vERVS frefcripfit Pontio Lucfïäho in hgec verba. Si mulier, 'L/,"-'f;ïäg.":
EPT ff; w vel pater vel ipfa promiférunt,] Tulianus quidem libro fg*?gï quj?e dotem dederat, poft diuortium rurfus in vnoninas ". — .;?.: m
| ä-j,"few HCH Wpige&orum fc,.ribit, etiamr ?2 fi pater promifit, pericq-—* xregif:g non reuocatis inftrumentis : nonædpþitaþitkigi apwf quem 4 &J(ï.üf' ! -W
| , ., , um refpicere ad maritum: quod fergg&dum non eft: debebit | res agetur, fecundum voluntatem mulieris, qufe vtique non 4277 . .
Léce, n g 1. igitur mulieris effe periculum: nec[etiimjquicquam ?^ iudex | indotata redire in matrimonium voluit, partibus (Tij',l;giïsjfungï; Dezrex"te, , dl
f ) hu : /,,7,3,1;/'* propriis auribus 94'jaud1et mu:heï:em dwenter.n, cur pastrem, qui Baü renouata dote, !:;Lüz,uv V - XX xX d | ! fïï
E^ (e de fuo dotem promifit, non vrferit ad exfolutionem ?*: multo |./2/4s XLL ,:PAvrvs XXXV-adEditum. PnowrT- i.
: . minus, cur ipfam ,non conuenerit: recte itaque Sabinus difpo-,| TENDO dotem, omnes obligantur, cuiuscumque fexus con- |
ET 7 6fe : fuit. vt dicer»et,afï)ïater vel iäfa mulier promifit, viri **4e- | didionisquefint. $—r- Sed fi nuptise fecutae non fuerint, ex |
54.3&4&:2 *91,116 non effe: quód debitoggídi yiriféffe 57 : quod aiius, fci- ! ftipulatu agi non poteft: magis enim res, quam verbaintuen- .
D. — 4, Acet donaturus, eius periculo,2it,^?, cui adquiritur *?: ad- | da fünt. $. 2. Accepti -4ueque-latione *^ dos conftituitur, :
If sl quiri autem mulieri accipiemus, ad qu£m rei commodum re- | cum debitori arito agcepmfmeera ur *? dotis conftituendge — ,
I TE "6 fpicit. ; : | ] caufa. $. 3. Lä.j à debitore muülieri&ffub condidjonel dos pro- f Fa« fe s
P XXXIV. InxM libro-XXXHL. 9. ad Sabinugm — M A- | mittatur, t pofte £e& antequam maritus petere poffet, du ^ - W u
rijwev'cuct, l T ER cum filiae gng-tägg |dediffet v&endum, pater puellge id au- | tor foluendo effe defierit: magis periculum ad mulierem per-.-'*äf'ïf,:?)'ïï* " f
| d. 0u£:* 2ofem * - rum in dotem viro adpendit, deinffnortua eft matéf: fi infcia, | tinere placet: nec enim | videri marituïäï]— nomen feCütum $j //vää;ïvïl"** hii
.E déÁmexiw &nuitaue vxore vir id aurum in dotem dediffet ^*, manet id Lägj'"tempore, quo exigere non poterit 77. Quod fi iam tunc mg,";';'ï'ïä Lt
COtmaore. — [aurum heredis matris, vindicamgque poteft: etkeo—-minorem)| debitor, cum fuüb condi&ione]promitteret, foluendo non fu£- r 4X.sau - ;a-/m")ï
| ) , ,,, 4otemyviro/datam *^ effe|placuit: *?| quia resi&uicta eft, ma- | Kit, periculum viri effe, quod fciens talemnomenffecutus 79 vi- e»e.amXK. —
| bguyür? :2'$-n;.;2fe,n1fït0 competit aduerfus f.ocerum aCtio. .Lote, . m ". d.w, quale] inise- obligation&. 79 fuerit. $. 4. Si debitor f"-ï-"f?*ff/&nää;m ; lii
| PW) zM , fX XXV. Ingw bro-AXEVI -92 Sabmam— .D O- | mulieris dotem promiferit,. et muli.ereï.n her-edem.reliqueri-t:"/j""fæg- ! ww
Ej A Mfl'*s**'mv TEM a patre, vel a jquouis alio pl:omlffam, [i vir nouandi cau- -Eabeö/perm.de )»fabendgm ait, ac fi rgqtl,lgg/ipfa dotem 9? pro-— 7 F. -M,,Q
haec x ix vfe$.. [ a füpuletur, coepit viri efle periculum: cum ante mulieris | mififfet: cuius fententiam lulianus jqioque probat: nec enim ]- 9 fAephreee, ( L
wf u ui P fuifet. - X r D | aequum 1294
. XXXVf pfilo, ctomsbun : ;

]

DIGEÉSTORVM LIB, XXIIL TIT, IIl

/; | äquum effe ait, vt 'ei dan]hetur eius pecunide nomine, quam
5 ip(t debeat, et fatis effe, acceptilatione eam liberari
Yu, :fflïäg,.,g XLIL'GAry lllbæ- l Ediétum Res
| 1N dotem datge, qufe pondere, numero, menfura conftant,
picpeo af inàriti periculo funt: quia in hoc dantur, vt eas maritus ad
| arbitrium fuum diftrahat, et quandoque foluto maátrimonio,
eiusdem generis et qualitatis alias reftituat vel ipfe, vel heres
: näw* | eius, i . x
" XLIII. VLPIANY s/libroTIT. Difputationum. LicrkT
: « foleat dos per acceptïlatï(?n?m conftitui, tamen f1 ante magr;—-
j g n a yüonium acceptilatio fuerit interpofita, nec nuptife fgcutg(e r
: Scáeuola ait, matrimonii cau(a acceptilationem interpofitam
, mon fecutis nuptiis nullam effe, atque ideo fuo loco manere
L- .,. Obligationem: quge fententia vera eft. $. Y. Quotiens autem .
l Lf -- extraneus accepto fert debitori|dotis conftituendge caufa, fi
N . quidem nupgi e ini'ecufäg non fqerint, .lib.efätio non fequetur,
à picex uclut, Yift forte fiC&accepto tuht, vt velit muhemngjtggggüdonatum:

4 — Lt tunc enim credendum eft, breui manu acceptum a muliere, et

m;f' ol pf* snarito datum: ceterum mulieri per liberam perfonam condi-
' ( edaww — £tio adquiri non poteft. Plane fecutis nuptiis, mulier foluto
Mac f "'WJ.WM qinatrimonio dotis exaCtionem habebit: ^nifi forte ificj accepto
M a f tulit extraneus, vt ipfe, quoäuä"modo folutum fuerit matrimo-
x M(:ïvr,,m Tuiuin, condictionem habqat: tunc enim non habefit mulier
220 LUaj D a&ionem. Secunduüm quíáe conftituta dote per acceptilatio-
'ZW U eper. £: pnem, et fecutis nuptiis, is effeCtus erit dotis exaCtiorbj J^, vt,
j 5 fi quidem pura fit obligatio, qude accepto lata eft, non ipfa
u .. c £O dam reftituendajfit 9?, fed foluenda dos fecundum fua,tempo-
"ii t Ti Slieutio in diem fuit 5* ante fslubda ma
R w. $ Sin vero obligatio in diem uit 5*, nec ante foluüm ma-
vt auiiegd , trimonium dies obligationis praf;ter.nt, 1e€gäpragäa gfj; ? in
r diem priftinum obligatio: et, fi debitum|cum fatisdationelfue-
Lä:f"i : rit, fatisdatio renouanda eft: fimilique modo Jg&ü condiciona-
(j l Wmp». isfuerit obligatio, qude in dotem conuerfía jeftj et pendente
w . A. obligatione diuortium, fuerit fecutum, verius É 5J/ obligatio-
i J 660f, nem füb eadem ggng;iäigggwre&itui.deb.ere ; fed fijcondido ex-
dues — o etamfitluluone, ftitergg.conüante matrimonio, ex die diuortit tempora exactio-
£^ — yis numerantur ?7. 2 i
us | XLIV. IvrraAwvs i CVI. Digefterum. Sr Pa-
mER filide nomine dotem promififfet $?, et ésih ante nuptias
emancipaffet, non refoluitur promiffio: nam et cum 89 ante
muptias pater moreretur ??, nihilo minus heredes eius ex pro-
mitfione obligat(äiïanebunt ?T. $. r. Quie debitorem filium-
familias habet, fi patri eius ita dotem promiferit, QvoD Mr1- |
'W"&f HIDEBES, VEL QVOD MIHI FILIVS TVVS DEBET,
"f- | m;&ud* poTIi TIBI ERVN T ??, non obligatur: fed effiitu&?, vt
"ljm i f*/"'";/ï'n&"'-id quod actione de peculio feruari a patre poterat, in dotejfit.
s ! Marcellus 227 fiue igitur cum filio pofth&c ?5, fiue, cum pa-

ma l M * . ^ * ; e E
ä-ïïa"*y J-ff('*,f"i" t£re agere inflituerit, exceptione patti conuenti fummouebi-
1 L 20 9 * P : » "l / * CL : Es ;
nE t )5 tur:; actione autem [de( dote fi experiétur ?6. confequetur
«X quod in peculio fuiffe apparuerit eo]teinporey quo dos promit-

lu | J;* , tebatur: vtique fi voft nuptias promiffaJ?f, eius temporis |
r fujee t . £: peculium aeftimari debet, quo nuptide fierent. :
W P . IV :di 8 Dj : ont
$ L.ng.:55 XLValnEeuoNiKvsesio R v EE
at ^' Qvop fi nuptura debitori ?? filiofamilias, aCtionem dumta-

xat de peculio promifit: id, quod ex ea caufa fibi deberetur,
nuptiarum tempore infpicitur. $. 1. Si vero alii nuptura,
iuffit fïliugïjfamüias debitorem dg,—pegulioEot—em promittere,
foret elegantius, fi pofterius: dotem excludatur, vt videatur s? in müuliey gemi-
nata. B R. 81 Hal. addit: fint. $2 Hal. exacionis. 83 Wulg. veffam-
vanda erit. BR. — 84 Hal. fuerit, et mox: praeterierit. — 85 Hal. erít. — 86
' Hal. et Vulg. addunt eff. B R. $7 Hal. mumerentur. GEB. — 88 Hal. pro-
iæ ! wüferit, et mox : emanciparit. G EB. $9 Vulg. fó locoi cum. bR. 9O
| Hal. snoriretur. G EB. 91 Hal manerent. GEB. — 92 Gothofr. in. nota:
ent Hal. GEB. ^ 93 Gothofr. in nota: efficitur. Hal. GER. 94. Vulg.
addit: ait. BR. 95 Hal. pofibaec. — Vulg. pofiboc. . BR. 96 Hal, et Vulg.
| experiatur. BR. — 9'7 Gothofr. in nota: promifla eft dos. fi vero ante nuptias :
] eius temporis. Hal. Et Vulg. vtique fi pof fecutas muptias. fi vero aute uuptias
promiffa efl, eius temporis. BR« — 98 Hal lib I1X. GEBR. 99 Hal et Vulg,

aïw&

*ï

1 fu;le

! nium rediret, patta eft cum viro, vtj décem in dotem accipe-

,.,—...

- effe aeftimaretur

& legcviyte o assl hue poo c]e Gf n qwgmzy/ch-efw a5 den. fo(æm——;j-ä—gäþ o of cosidlin c
tempus infpicitur quo dos promiffa eft, vt tantum in peculio
Iioo ' ^
XLVL/IvrraANvslüibro XVI. Digeftorum. Q VgE M-
ADnMODvM inuito domino feruus ftipulatus adquirit, ita, fi
dotem domini nomine fibi promitti patiatur, obligatio domino
adquiritur: fed neque periculum dominus prae&äre debebit, fí ;2 . du
fortejdebitor mulieris dotem promiferit, neque culpam. 'lra- 1 4 Av
ditione quoque rei dotalis in perfona ferui vel filiifamilias fa- : :
&ta, dos conftituitur, ita vt neque periculum, nec culpam do- £ ex
rpiqu/g, aut páter pt:caefcet. Tgitur hanc dotem periculo mu-
lieris/ effe dico, iquamdiu/dominus vel pater ratam promiffio-
nem velidonationemj[habuerit : ideoque etiam manente matri- /4/^" r nere

".

DP

r * * * . &M, » L t ^
monio res quas tradiderit condictiorie)repetituram*£, Item[3, 7, . Ia um

incerti condiftione confecuturam, vt promiffione liberetur. ^" ts ia
$. 1. 9i debitori fuo mulier nuptura,|ita dotem promififfet 3, 572 . zz . at &

QVOD MEHI DEBES, AVT FVNDVS SEMPRONIA- J:de£:Aoc

|

('u-y'/od.-uo— hbt ,J:a : :

Nvs * DpoTI TIBX ERIT: vtrum mulier vellet 5, id im À $45 1* 9t 5ox]

dote»$ erit: et fiiquidem debitum maluiffet * dotis nomine ] $44
apud yirum remanere, poteft ea * exceptione fe tueri aduer- La^« ;zwäeu-
füs petentem fundum: iquod fi füundumMediflet ?, pecuniam 49 ( x 7
marito condicet. $. 2. Pater, etiam fi falfo exiftimans /f& filige U
debitorem effe, dotem promififfet **, obligabitur.
,XLVII. Inxwdibro XVH£ 1 Digeftorum. Sr skn-
v o iii dotém ante nüptias dato donatum, aliquid vel legatum K du hade
ante nuptias fuiffet *?, ampliatur dos, ficut ex fruétibus fun- : |
di, qui ante nuptias traditus eft.
XLVII. Inzw üibrolL ad Vrfefum Ferocem. Tarr/

U. IA4 x $ : E ; E " ]
facta ^ ftipulatione, DECEM IN, ANNO PROXIMO Do- «j* —

TIS NOMINE DARE SPONDES? Qudefitum eft, annus
ex quo tempore effet *5 numerandus: vtrum ex die ftipula-
ptiarum ? Et refponfum eft, ex die nuptiarum annum effe nu-
merandum: ne, fi aliter obfetuaremus *?, fi intra annum nu-
ptiae faCtae non fint, videri poffit dos ex ea obligatione|debe-
i 7, $. . Socer genero fuo fic legauerat, Lvéro Ta-

?
H

ri
TIO FILIÁE MEXE NOMINE CENTVM HERES MEVYS
DAMÍNAS ESTO DARE: AMÓnf pecuniam genertim petere
debere: *9]exaCtam, Jacceptam legatis referri,*?: fed diuor- L. £4 e&,
tio facto de dote aCtionerm muülieri reddendam Proculus refpon- £ d d
dit: et nihilo minus dotis effe fattam. Iuligïms notat: immo ia
nec filiae, fi voluerit, deneganda eft huiusmodi actio. ^ ex at lu

U : ; : féyanz 9H u b ,,./;. '
tionis faCtae, an ex eo die, quo dos effe potuiffet, id eft, nu- k

XLIX. InxM flibro -M.ex-Miseie-^?. Vinhas eo, (f'u
qui vxori;eius,dotem facere volebat, certam pecuniam eo no- :
mine ftipulatus eft, deinde acceptam eam ?* fecit: qu;(ereba- *Y-A2,. "
tur, effetne ea pecunia in dotem? fRefpondi£, fi acceptam non R.
" - 4 * ^. à * , d : *
feciffet, |é£) pæmlffor foluendo|-effe defiffet, qugeréfemus, an J 2737 IU
culpa mariti,eà;pecunia exactaJnon effef: cum vero acceptam — |i. ». —

fecit, omnimodo ?? periculum ad eum pertinebit: perinde ,
enim eft, ac f1 acceperit pecuniam, et eandem promiffox?
nauerit. r | ec
L. AfrnrcaAwvs Hibro VIIL. Qudeftionum, Qv X& |,4.
fundum in dote;2?. habebat, diuortio facto, cum liiïfinatrimo- . ia

ret, et fundum fibi reftitueret, ac datis dé&em, prius quam fun-

o Aqe o t C .
do- ' fD Rtemt, u

Fa Go (oeotn TO. C |

dus ei reftitueretur, in matrimonio deceffit. Illud ex bona fide ü,fufa"w : '.":"f:;ï: |
eft, et negotio contratto comiemt, Wüfundus, quafi fine caufa — 2 -

fguo PX b lA^ — [Kjese a. penes
inferunt: fzo. BR.
2 Hal lItemque.
miferit. GEB.
Hal. et Vulg. Zu dotem. BR.

1c0 Hal. exiffüetur. GE9. — Y Hal. addit: prto. GEB-
Vulg. Hoc item. BR. —— 3 Flor eft: prowiffiffet. Hal. pro-
4 Bafil. $ KegynAiuvàg dygbe. BR. 5 Hal. volet. GE B.
7 Hal. malit. GEB. 8 Ap. Hal. ea, abeft.
1O Hal et ommes inferunt a, 8R. — 11 Flor. efti

GER. 9 Hal dederit.
promiffiffet. G EB. 12, Hal. lb. XVI. GEB. 13 Hal, fueri. — 14 Àp»
Hal. fa&£a, abeft. GER. — 15 Hal.fit. — 16 Hal. obferuemus. . V'7 Gothotr.
in nota: non deberi. Haloand. . Vulg. etiam fic et omnes, B R. 18 Hal. et
omnes praefigunt et. BR. 19 Hal. et oimnes: referre. BR. 50 Hal. lib.
lV. ex Miuutio. GEB. — 24 Mal ( GER — 22 Vulg.emmiué.BR. — £3Hal.
cc

Vvv

404 :

AE
,/4,,L, Penes maritum effe cóeperit, condicatur. $. r. Et hoc eui-
. dentius ?* circajattionem pigneraticiam apparebit: etenim fi,
pi 5 «f L: cum fündum Cornelianum)pignoris caufa tibi atr.a.d,l.d»liï;mï vid.
L.1 edissemos "s 25; poftea ex conuentione fundum Titianum in hoc tibi ^9 tradi-

146

- fet, derim, vt Cornelianum mihi reftituerdsi:] minime, puto, dubi-
tandum erit ^7, quin ftatim recte pigneraticia ad recipiendum
Cornelianum agere poffim. ——
LL. VrPraNwvs tHibro-I[.-Refponforum. Sr mxs,
quas| filide emancipat&e pater donauit, ex voluntate eius poft-
€a in dotem pro ea datde fünt: a filia dotem, non a patre vi-
deri datam.
. —LH. Mancraxvs/ibro-IHT.-Regularum. . Now so-
LvM fi feftimatus fundus, fed etiam fi non deftimatuslin. do-
tem datig)efc, et alias, cum neceffe non habeát ^5 mulier du-
plum promittere, promifit: quia ipfe fundus eft in dote»d?,
quodcumque propter eum confecutus fuerit a muliere mari-
tus, quandoque reftituet mulieri de dote agenti.
LIIL. NengaAT:vs Hibro-III. Merübranarum. Cvv
. VIR vxori donare vellet, debitor mulieris, qui foluendo non

7 5

J dol t

Lt ,

fA.W Xtu.

$: ^
;(:L" &x [,I/, tm *
p

färfwjfþ-ef?æ erat, dotem ei promifit: ad id dumtaxat, ad gïföo j 59 foluen-
2), &^ L ] f0. do[fuit) viri periculo ea res eft: et fi quid debitori ad foluen-
x OMAE d dum facultatis accefferit, periculum ad eam fümmam, qude
cex T locan],/, BCCellerit, crefcet: perrhanebitque, etiam fi rurfus pauperior
u ognwamyl fact it: quia neque tulf; cum dos promitteretur, donatio
fons actus erit: quia neq n dos p ur,
faéta eft, nifi eius pecunige, quge a debitore feruari non pote-
L1Jf. rat: neque cum foluendo-ie-?* Jefle, coepit, donationis caufa
permaneat ??, cum eo loco res fl't,,.quo eíflet, Lfïï ïtï?äävqw
cum promitteretur dos, locuples fuiflet. — . "" "^ ——

*5"97593*? ;"'7' L de Praediatoribus]??. Rs ov ex dotali pecunia com-
D bdéevest, — paratae funt, dotales effe videntur. — —
| z LV. PAvrvsllbrol.3* adPlautium. Cv pocTrs
[ d Ustass st* egufa aliquid expromittitur, ?5 fideiuffor eo nomine datus te-
netur. t dul Ed
LVi.;IpnEw libro1VE 35—ad-Plautium.- Sr r1s, qui
Stickum mulieri debet, in dotem delegatus fit, et antequam
£^; folueret debitor, Sticfíus decefferit, cum neque per debitorem
L1/*.. ftetiffet, quo minus folueret, neque maritus&gä?äïwagendo mo-
EUR | ramjféCi(leg: periculo mulierij Sticlus moriéetur ??: quam-
47 D aeeaeiiie Kiquam [etiam fi, moram maritus fecerit in exigendo, fi tamen/
p- 7* um apuä maritum moriturus Stichus fuerit, actione do-
| L e ". tis maritus non teneatur *^?. $.-r[Tbifdos effe debet]|vbi
[ d ex hine ää/' ^onera matrimonii funt. .$.-2. Poft mortem patris ftatim one-
f fwm-!ga?æagrimonu filium feduuntur, ficut liberi, ficut vxor. $.3.
|4u us lum - " QQüod dicitur, neceffarias impenfas ipff iure dotem minuere:
ïwdm-vfwyf non eo pertinet, vt fi forte fundus in dotesfit, definat aliqua
| ia A , V f

* ex parte dotalis effe, fed nifi impenfa reddatur, aut pars fun-
| u maeg:pefea rekie- di, aut totus retineatür. Sed fi tantum in fundum dotalem
".uy À : 3 * €5fj v
| ur,et qulders f 3 penfüm fit per partes, quanti fundus iefty delinere eum do-
| avfdex4slocer — talem effe Scfeuola nofter dicebat : irifi muläer fpälte marito
: jæ.»ï'u» hw»f intra annum iJipenfas obtulerit, Si pecunig ** jét|fundus in

"I PS et Vulg. i dotem. BR. . 24 Hal emidentiffme. GEB. 25 Etiamnunc
7 e

| m Flor. eft: tradidiffet, vnde ibidem: tradiderim, quod fzquitur, male corre&um
TDLD z in: tradiderit; fcilicet hoc ex illo correctum eft, cum contra debuiffet fieri. Re-
vt lag z. vtb &e habent fcripti;, quorum plures vidi. In Vat. L. fuit olim : tradiderit, idem-
[ remanet, Twm — que ferius corre&um eft. BR..— Scripti funt: Otob. Pal. L II II IV. V. VI. Chri-
