Hal. 20n videbitur defeciffe conditio. G EB. gO Confer Aueran. 11. Interpr. | in nota: Aj poterunt. Ita: iam pirldem omnes, et hoc omnmo.fubüntuendum eft.
duv. 21. GEB. 91 Hal. inferit: Maetianaus putat. GEB. 92 'Taur. so- | Contra $. 19. erat: praefliterunt, pro: praeflituerunt. &R. — Etiam Hal. poterant.

luutateis, rurfus male fecutus librarii correcionem. BR. — 93 Gothofr. innota: | GEB. — II Hal. can.fecuturo.s. GEB. 12 Hal. defenfum. iri. GEB. 13 Gothofr.
fubftantia. Bart. cósacie, Ant. Auguft. II. Emend. i. At dudum Hal. in mar- | in nota: Id e.ü, v.cä*tlgal, .qmdam' tamen .th legunt: publicano. lta lqgunt Hal. et
gine: id efl cüsasi. alias, [ubflantia. GEB. 94 Hal. putauit. GEB.. — 95 Vulg. Ille etiam 1n.margmc:-alzas, pflblzcanuqz. BR. ]14 Gothofr. in nota: Al.
Haec negatio Flor. abeft, vt figna oftendunt. Habent tamen eandem Vulg. Nor. voluit. Ita nempe ipíe fI'aur. in margine, et v1fietur coFrc&xo antiquior ordmar.m
M$S, et ipífum Vat. — Aberat tamen a duobus ex oQto, quac infpexi, Pal. IlI. et | manu. l;:a::. ctu'z: volumtl.aa R. 15 Vulg. et íp caeterís. 8R. — 16 Vulg. a:ïmz:-
j - "nt.

"
6 «
L—J *Ln 7710-3&0 T
L '*xL.

J dtere2es

La » ma-fïï cOx 4

| ft*ruwg J

Va

À A: M «'ï'w::l&ü!.a

ETfÁKM ea,q
a | o miped : : fs d
; mare ?*, vel in flüminibus enata 9. &e-r- Seruitus iquóque,
—— Z2 dexuen? ? edium habenti recte legatt Ls |
t deruof?? praedium habenti recte legatur.

$80
pepipf;gm 1;31 fieri voluerit, non audietur: et ita Diuus Mar-
cus refcripfit. 7 /,5- : !
XHPN kTENS libró Fideicommifforum. Sr1cmvs
LIBER ElS"'i"ö'T'ï"ï*"VT EVM HERES ARTIFICIVM D0O-
CEAT, VNDE SE TVERI POSSIT, PETO. Pegafus in-
utile fideicommiffum effe ait: quia genus artificii adiectum
non effet: fed Praetor, aut arbiter ex voluntate defuntti, eet
aetate et condicione et natura, ingenioque eius, cui relictum
erit, ftatuet, quod potiffimum artificium heres docere eum
fumptibus fu3s debeat. " : U
l-t—. XHL MarecrANVS libröäfideicommlfforum. SI
sic locutusjéfit teftatoj, HERES MEVS ILLI FVNDVM
DATO: Sk10 Hoc AMPLIVSjDECEMf non erit dubitan-
dum, quin Seius et fundi partem, et détem ex teftamento per-
cipere debeat. r d |
XIV. Garvs librWideic'Ommifforum. . Now p v-
pgrivM !? eft, .guin,. fi ond legatum fit, sr NqONIl;J V bSE-
RIT,; idque /al.u reftituere rogata jfitj coggnga !e.ü: i .fl nü-
pferit, reftituére. $. r. Heres quoque, cui iurisiurandi con-
dicio remittitur, legatum et fideicommilfum debet. —2.
Sed ?? fi cui legatum relictum eft, vt alienam rem redimat,
»el praeftet; fi redimere non poffit, quod dominus ?* non
vendat, vel?gggggigg pretio vendat: iufljam aeftimationem in-
ferat ??, : :
XV. MAfeiraxvs libro 3. Fideicommifforum ??.
(HaAE nEs; teftdtoris legatae ?^*, quae in profundor'effe di-
cuntur, quandoque ?? apparuerint, praeftantur. !
XVI. PouPoNrvs libro&.Fideicommifforum. SaAx-
pE legzatumiplenius; reftituitur fidelcommiflario, quam effet ^9

relictum: veluti fi alluuione ager auCtus eflet, vel etiam in-
fulae natae. CH - du*
! - XVH. MAECIANvs, libo 3&.. Fideicommifforum.

dae ft unt, legari poffunt: vt infula vel in

'"XVIIIL. PowPoxrvs libro*&.Fideicommifforum. S1
IVRE teftamento facto fideicommiffum tibi relinquero ?9,
deinde poftea aliud fecero non iüre, in quo fideicommiffum

(relinguatar qpelictum/ ? * -&bi, xel-aliud, quam quod priore teftamento, vel

omnino non fit reliéctum: videndum eftj; ehs 3? nléa haec
fuerit facientis poítea teftamentum, ,vt nolim ratum?tibi fit
priore teftamento ?? relictum: quia nudd/voluntaté/fideicom-
miífa infirmarentuar ?^? Sed vix id optinere poteltt: fortaffis
ideo, jquod. ita demum a priore teítamento velit jgécedi 35,
fi pofterius valiturum fit: et nunc ex pofteriore. teftamento
fideicommiffum e1 non debetur 59, etiam fi iidem ?? heredes
vtroque teítamento inftituti, ex priori 'exftiterunt/?9, —

17 Hal. CAIV'S. Vulg. Paulus. B R. 18 Taur. duVzum.
G E B. I9 Hal. et Vulg. fit. BR. 20 Hal. inferit et. GEB. ^ 21 Hal.
inferit d. G EB. 22 Hal. inferet. GEB. 23 Flor. initio erat fcriptum :
MARCIANVS libro primo fidacommifforum. ^ Corre&io autem quafi co-
aeua eft. Porro in L. fegu. pro: POMPONIV'S, fuit: PAPINIANVS.
Rurfum L. 17. pro: MARCIANV'S, füit: MAECIANV'S. Porro in L. 15.
CLEMENS, pro: VALENS, ac L. 2o. PAPINIANV S, pro: VLPIA-

tunt. BR.

. INVS. Hocin loco Vulg. habet: MARCELLVS, Hal. MARTIANV'S.
DUBA.

24 Hal. Haeres teflatoris legata, etin fine legis: praeflat. GEB. — 25
Gothofr.in nota: 4zandocunque. Yta Hal. GEB. — 26 Hal. hic et in fequen-
tibus ef?, loco: effet. GEB. —— 27 Hal. mari, GEB. — 28 Hal. et/Vulg. mata.
B R. 29 Hal. hanc vocem parenthefi includit, et in margine addit: alias
decfl. GEB. — 30 Gothofr. in nota: Al. reliquero. Ita Hal GEB. — 3t Hal.
et Vulg. relinquam. BR. — 32 Hal. et Vulg. an mens. [wa fcripti quatuor.
At Vat. Barb. Otob. vt eft Flor. forte quod fuit hic: mensne mea, et sens, et
med 7à ne, abforbuit. & R. Quatuor illi Pal. I. III. IV. V. quibus adde Bynkersh:
GEB. . 33 Hal ratum effe priore teflamento tibi velitum. GER. 34 Hal.
infirmantur. GEB. — 35 Vulg. vecedere. BR. ^ 36 Hal. debeatur. ^ 37 Yaur.
Idem. GE B. 38 Hal. exfiterint. G E. 39 Etiamnuhc Flor. elt: fieve-
wegandam. BR, Debebat adeo Taur. dare: fierE. GE &. 40 Hal. et Vulg.

DIGESTORVM LIB. XXXIL,.

Va A,,

XIX. Va r.Uixs libro äï;aäFi&eicoqmmïH'orum. SI TIBI

legatum eft vel ICommiffum relictum, vti quid facias:
etjam fi non intereft heredis id fieri ??, negandam tibi actio-
fnem, fi non caueas heredi futurum, quod defun(tus voluit,
Nerua et Atilicinus recte putauerunt. i
XX. VrnPiawNvs libro 2 Fideicommifforum. Sr
RES mihi per fideicommiffum relicta, eddenmi tibi legata, vel
per fideicommiffum relicta fit, non communicandi animo, fed

Lyj;gj»qggin,,foiidum/: ambiggndum non eft, fi alteri fit foluta,

alterum muüllum quidem iusin ipfagi reyá ^9 habere, fed actio-
nem de pretio integram eum ^* habere.
XXl. PaAvrvs libro - '/ OoONvVTY
etiam relinquitur fideicommiffum: dummodo is nutu relin-
quat, qui et loqui poteft, nifi füperueniens morbus ei impedi-
mentofit^?. $. r. Fideicommiflum relictum, et apud * eum *
^3,cui relictum eft, ex caufa lucratiua inuentum, exftingui
placuit: nifi defüunctus aeftimationemy quoque eius praeftari
voluit *^. $. 3. Columnis. aedium vel tignis per fideicom-
milfum relictis, ea tantummodo ampliffimus ordo praeftari vo-
luit, nulla d&ftimationis fa&ta mentione, quae fine domus in-
iuriajauferri poffunt. ' !

CmevTueR. 51 Qvis in principio teftamenti adibripü&fit, CVI

BIS LEGAVERO, SEMEL DEBERI VOLO, poftea eo-
dem teftamento, vel codicillis fciens faepe eidem legauerit:
fuprema voluntas potior habetur: nemo enimfeam fibi/ poteft
legem dicere, vt a priore ** ei recedere non liceat. Sed hoc

1 1"21(173, :

^e X ünubäml .

] / 3uae rt cic,

ita locum habebit, fi fpecialiter dixXerit, prioris voluntatis.

fibi.^* paenituiffe, et voluiffe, vt legatarius plura legata ac-
cipiat, $. r. Miles, in eum ex militari delicto capitali dicta
fententia, permittente eo in ipfa fententia qui damnauirt, ficut

teftamenti faciendi, ita fideicommiffi relinquendi poteftatem
[S 2. Mortis damnum per fideicommilffum ferui f- 4 Juuui

confequitur,
relicti, antequam ** mora fiat) fideicommiffarius folus patitur:
licet alienus relinquatur ^?. . !
XXHI. PAvrvs 3 ! | Ex rw-
PERFECTO teftamento legata vel fideicommifía Imperato-
rem vindicare, ffuerecundum 59 efít: decet enim 5* tántae
maielftati, eas feruare leges, quibus ipfe folutus effe videtur.
XAXIV. NERAT21vs 5^-librodt.-Refpónfornm;. Cnz-
DITORI ita poteft legari, ne indebitum ab eo repeteretur 53,
XXV. PAvrvs H ad Neratium.
ILLE HERES SEIO CECNTVM DATO: poteft Seius, ab
ytroyvelit, petere, . . S.—r.

non debet admitti voluntatis

1947 2$ ] T

quaeftio.
XXVI. InEmw libro Heed-Nerat Is, ovz fidei-
commiflum debet, poft moram non tantum fructus, fed etiam.
: , : ».— omne

in ipfave, BR. —— 41 Hal tamen, loco: eum. GER. 42 Negat hic quic-
quam-eífe a manu Triboniani Bynkersh. VIIL Obf. 21. GEB. 43 Neíci-
mus, cur Taur. hoc eum afteriícis incluferit, licet enim fuperfcriptum fit, necef-
farium tamen eft omnino. BR. Sed iam alibi ex Taur. praefatione obferuaui,
Taur. hoc figni plermnque, appofuiffe, vbi additamentum eft non . neceffarium,
adeoque non femper, fed etiam aliquando, vbi fuit neceffarium. G EB. 44
Hal. voluevit. GEB. — 45 Vulg. Hermogenes. BR. 46 Vulg. inferit: vo-
Iuutaté. BR. 47 Gothofr. in nota: Al. fe. Yta Hal. et Vulg. Blaubl. fuae.
Ego lego: volumtatis fuae paenituiffe fe. B R. — Quid & legas: prioris volunta-
tis fe ibi paenituiffe, aut: prioris voluntatis ibi paeuituiffe (e, vt ifto. cafu. libra-
rius aliquis prior fcripferit : 51 ibi, alter pofterior contraxerit in: s$Ibi: hoc ve-
ro cafu finalis literae in: volwntatis, fonus fequenti: ibi adhaeferit. ^ Ceterum
Taur. etiam hic exhibet: fjV7, ct Drenkmanno fcribendum eft: paenituisSE. GER.
48 Flor. erat: anteiquau, forte rettituendum erat: auteaquam. BR. . 49 Flor.

IrrtE Av Tem]

Cum in verbis nulla ambiguitas eft, r ;«

eft: velinquaitur. Videtur fe correxiffe librarius, vt fcribendum fit: velinqui- :

ttr, idque eo eft probabilius, quod v2 relinquatur, ex communi loquendi more
fit, qui facile in librarium correétoremque cadit, 72 reliuquitur, autem cum : Ji-
cet, conftrudtum Pande&arum quodammodo proprium. BR.
cundum. Vide Ant, Auguftin. Z, Emendat, 3. et Noodt. J. Obf. 4. &n. 5I
Vulg:? etenim. BR. 52 Hal. TERENTIF $. GE B. 53 Mal. repetatur.
| 54

So Vulg. vere-;

b 3

',*üm.m
"l h Ü
Wl-*"

e""þ'l"" l

4 a

L ü

ul

n Y

. ao C E a. usl

— 0 —— Gaunse u 5 u . u

IWUJ ?5 ,,

hus

;j duui

DIGESTORVM LIB. XXXII.

emne damnum, Quo adfe&us eft fideicommiffarius, praeftare
$

eogitu*. —— ex PA C
XXVIL Ipzgw libro *t-Beeretorum. PAVLIA;CA(-—-
inftituto , filiae eiusdem Tu-

tINICO ?* ex parte herede
ut., bbentianae ??, cum in familia nupfiffet, décem rteftamento le-
Fauit; deinde poft tempus codicillis fa&tis, céntum eidem Caf-
inico reliquerat, non adiecto Hoc AMPLIVS: pronuntiauit

vtramque fummam deberi: maxime cum in codicillis filiae -

TM **;lg,.,;l,; Callinici nihil legatum fuiffet. $. r. Poxhpeius 59 jHermip-

;*-l(/(ïh

* Á
s ;
n Yvxayq ; Totdm.

drante heredes inftituerat, et praedia .certa fingulis praelega-
uerat: praeterea, fi fine libéris iHefmifipus moreretur, aliam
poffeffionem filiae dari iufferat: poft teftamentum fa&is co-
dicillis, filiae certa praedia dederat, eamque his contentam

duQnidant came
?.LHTC: L 2/9.a4-
serepfaan s
h«-r4^?: tiana foror fideicommiffum petebat, Quaerebatur, vtrüum pro
|.-:4£/ héreditaté tantum, an et pro his, quae poft mortem frater
rogatus erat reftituere, patet eam voluiffet accipere ea, quae
codicillis relifquerat: mihi ab omni voluntate receffüm vides
batur: placuit ?5 huraanius interpretari, ea fola, quae viuen-
te fratre acceptura erat, adempta videfi: non etiam quae poft
mortem eius reliquerat, fi fine liberis decederet 5?: et ita

pronuntiauit, $. 2. lulidfus 5? Seuerus decedens, inftitutis .

L di:ta^ quibusdam heredibus, alumno fuo quindüaginta legauerat, ea-
que $& Tulio Mauro colono füo, ex penfionibus fundi debitis

ab eo praeftari voluerat, eidemque ?^ Maufo quaedam lega-
Nefat: cum de hereditate. fifcus quaeftionem mouiffet, lulfu.

procuratoris Maurus pecuniam fifcofoluerat, poftea heres fcri-
ptus optinuerat fifeum, ? : alumno autem mortuo, heres eius
fideicommiffum 4b heréde Maüri petebat: plaeuit Imperatori,
L^ma«ri, non videri eius[fidel cominiffum, fed' demonftratum, vride ac-
L. £. eipere poffet: et ideo heres Seüeri,haec 9^ praeftare debet ??.
—-h. o ^ oOXXVIL Ipogx libro egsies ad//Senatusconfultum,
T ] ertulianum/ ) Ss &10 a meae committa '
reliétum fuerit fupra quod 9* capere poffuf alii reftituam :
$ du :

P. d
f /*.

O.«

.

poífe me id capere conftat, — —
XXIX. LABgEko libroHrzPofterioeaa
seuur , Ovi CONCVBINAM habébat,
tis concübinae vtendam dederat, deinde ita legauit, v EST EM,
QVAE EiVS CAVSAÉ EMPTA, PARATA ESSET ?,
Cafcellius, Trebatius, negant ei deberi priotis concubinae cau-
. .. a parata: quia alia condicio elfet in vxore. Labeo id non
L4^v^ ", robat: quia in elüsmodi legato non iüs yxoriumdequeridüm,
fed verborum interpretatio effet facienda. Idemque vel in
filia, vel in qualibet alia perfona iuris effet. 5?, — Labeonis fen-
tentia vera eft, — $. 1. Cum ita legatum etfet, vt "? "Titia vxor
iea tantándem ** partem habeat, quantulam vnüs heres: fi
non aequales pdrtes efídht hereduim, Quintus Mucius et Gal-
lus pütabant, maximam partem legatam elfe, quia in malore
finof quoque ineffet: Serufus, Ofilius, minimam, quia cum
* heres dare "^^ damnatus eífet, in poteftate eius effet, quam.
" j 26 : l— 2«antam ,
&4 Vulg. Paulo Callmacbo. à&. —— 53 Vlor. tamen b in 4 eft conuería, BR.
56 Vulg. Pompohius, BR. —— 57 Hal. hic et in fequentibus ádhuc bisi relj-
querat. GE B. 58 Hal. inferit: autemi GEB. —— 59 Taür. decederit. |Sed
Ícribere debebat: decederit, Vide-támen Duker. ad Opafc; de Latin. Vét, ICt.
págp. 36j. BR. 6c Vulg. Julius, occurrit tamen hilianus Seuerus áp, Grüter,
jeg. 499.3. f. BR. — Ct Hal. et Vulg. infernüt d. R. 62 Hal voluit:
itemque Mauro. — 63 Gothofr, in notá: Ita legitur et loquitur [Ctus in. L 16,
fuprà qui potiores. obtinuérat aduerfus fifcum. Hal. Sed et ita legit Vulg. et
Hal in margine notat: alias deefd adaerfus. In Otob. quod cum Vat. nihiil fup-
plementi hàbet, iter verfus eft adícriptum : d eff vicerat. Pleráque tamen MSS.
ilüd: adaerfus, agnofcunt, Bm. Pal i. I. IIT. Bynkersh: Caret tamen füpple
inento etiaià Mágl. GEB. —— 64 Vulg. boc. nn. — 65 Hal. baeredem Seueri
baec praeflare debere. GE $; — 66 Hal. et Vulg. quaim, loco: quod. BR. — 67
Flor. fcriptüm hoc ia locot ex pofferiorum, àc fi haefitaffet librárius, ac facere
voluiffet: ex pofferioribus. klal. rem inuertit, et habet: ZABOLENVS lib;
dil. ex po[lerioribus Labeonis, BR, — 68 Hal, efü.. G&& — 69 Hal effe. G£ 5.

BlSHEBANAad3T5w--

/// -

pus filium ;Hermipfum ex dodrante, filiam 'Titianam ex qua-

, vt quod mihi

ei veftem prio- |

efle voluit pro omni hereditatéj et his, quae in teftamento -
"a odl 0047 welidquerat *7: |Hermifpii bona ad fifeum peruenerant: Ti-

effe

.*ó Àp. Hal. vt, abeft. GE&

$81

partem daret, Labeo hoc probat: idque verum eft, $. 4.
Cum ita legatum effe, QVAN'TA PECVNIA EX HERED I-
TATE TiTii AD ME PERVENIT, TANTAM PECYV-
NIAM HERES MEVS SkriAE *? pATO: id legatum pue
tat Labeo, quod acceptum in tabulis fuis *^ ex ea hereditate

teftator rettuliffet: ceterum negat cauendum heredi a legata- ,

rio, fi quid forte poftea eius hereditatis nomine heres damna-
tus effet. . Ego contra puto: quia non poteft videri periie-
niffe ad héredem, quod eius hereditatis nomine praeftaturus
elfet, Idem Alfenus Varus Serujo placuiffe fcribit: quod et
verum eft. $. 3. Si heres tibi, feruo generaliter legato, JSti-
chuni;tradiderit, isque a te euictusjfuiflet "5: poffe te ex te-
ftamentó agere, Labeo fcribit: quia non videtur *^ heres de-
difle, quod ita dederat, vt habené non pofífis: et hoc verum

í fa;*fd imenfto.,

(()
S ',/l T* P.

Mu

puto, fed hoc amplius ait, debere te, prius quam iudicium àc« -

cipiatur, denuntiare heredi: nam fi aliter feceris, agenti ex
teftamento opponetur tibi doli mali exceptio. $. 4. S1 STr-
CHRvS ET DAMA, SERVI MEI, IN POTES'TATE MEA
CVM MORIAR, TVM STiCKvs kKT DAMA
LIBERISVNTO, ET FVNDVM ILLVM SIBI HA[BEN-»
Tor Íi alterum ex his poft teft&imentum faftum dominus
alienaffet, vel manumififfet, neutrum liberum futurum Labeo
putat:ffed Tubero eum, qui remanfiffet in poteftate, liberum
futurum, et legatum habiturum putat) ;l'uberonisfententiat
voluntati defunCti magis puto conuenire, — |
iXXX.]Ingmw libróH--Pefterierum-a-Iauolen:
torügo*7. |OvyUovATTVOR pocula oleaginga
ita legauit, POCYVLA OLEAGINJXA PARIA DVoO. ,Refpone
di; vnum parlegatum effe: quia non t effet, B1NA PARIA:
neque ita; POCVLORYM PARIA DYO:|idem et'Trebatius,
$T. Qui hortos publicos a Republica condu&tos habebat, eorum
hortorum fructus vsque ad luftrum, quo condutti effent, Au-
fidio legauerat: etheredem eam Ccondu&tionem ?? eorum hor«

F

torum ei dare damnauerat, finereque vti eumm, et frui. /Refpon- * /

di, heredem teneri finere frui: hoc amplius, heredem merté-
dem quoque hortorum Reipublicae praeftaturum, — $. a.
Cum 59 teftamento fcriptum effet, SrricWo skRvo MkO
HERES QVINQVE DATO, ET SI STICHVS HEREDI
MkO 9* BIENNIVM SERVÍIERIT, LIBER ESTO,. Dolt
biennium legatum debeti exiftimo: quia in id tempus et li-
bertas et legatum referri deberet ??^: quod et 'Trebatius rre-
fpondit, $. 3- Si fundümi mihi vendere certo pretio damna«
tüs e'sg nulldin fru&"cuäy??' eius rei ea venditione excipere ?*
tibi liberum erit? quia id pretium ad totam caufam fundiyper-
tnet, &. 4. Qui fundum mandati meo-in focietate 55tmihi,
gt/fibi emerat, deinde eum finibus diuiferat, et prius quam mi-
hi traderet, ita eum tibi lepauerat, Fv NDvM MEVM iLLE
DO iigegauh amplius parteyf ?M deberi: jquia verifimile non
; ita ,teftatumy effe patremïääiili as, vt mandati heres elus
dammnaretur. $. 5. VxoRr MEAE, DVM CVM FILIO
MEO CAPVAE ERIT, HERES MEVS,DVCENTA/ DATOt
n Lf : filius

21 Hal tantulai. GERB.
dare, abeft. GEE. — . 73 Hal. et Vulg. Seio. BR. 74 Hái. et Vulg. zn tá-
bulas fua$. BR. — 75 Hal.fuevit. —— "6 Hal. videatur. — 77 Hal. et Vulg,
hànc legem omiffa prorfus infcriptione priori iungunt, Vide Ant; Auguttin. 777
Emend, i. BR. 78 Táur. in Adnot. oleaginea; oleagiue in Pan. itevinm éos

dem inodo bic. Nempe priori ià loco fcriptum: pocalaoleaginebabebat litera à .

ante ba elifa, pofteriore loco erat: poculaleagime, elifa etiam 0. — In priori loco
deficiens a eft repofita, in pofteriore etiam o; alterá tamien à adhuc defideratür.
Vulgati libri hic habent: oleagiua, quod et pleraque MSS. exhibent. Scilicet ex
0&o, quae iüfpexi, tantum tria Pal L. V. et Otob, hàbent: oleagimea; Biu Àt
oleagina , Pal. V. II 1V. Vat, Bynkersh. Hal, oleagínea. GE B. — 79 Hal con-
üitioneia. GE B. — Bo Hál inferit z, — $1 Hal. et Vulg. infernnt per. BR
82 Hal. et Vulg. debent. BR, 85 Vulg. sullos fraclus. BR. — 84 Vulg, vec
tipere, BR. — 85 Hal. et omnes: z focietatemi BR. — Huic rei facile Taur,
inederi poteft fcribendo: focietateMibi Gxkm. —6 Hal amplius parte illi de-
Tt It A : berí.

P J '(*(xm "

! ,g(.-..;æïcnj

f—.

x

] . vv mat?3 : Ka
/l/cm« Pocenlk ! saeet

)'lf'fl,u'(kflll Gääif]—t",
€ : w J*
f - Q««co.
« n
P "

F2
*

p
*

..

UAX

IeA4 ng;ïw'n

LA« u)«
ts t ;
f'þ h. £t.
/; (75 C« 0090 -
Tv (d: *.4
u i Ü

W w .

$a DIGESTORVM .LIB. XXXII.

— . filius a matre tnigrauit: fi ambo Capuae habitaffent, legatum | caufa creditori foluiffet, teneri heredes ex caufa fideicommiffi,
i "Is matri debitu/iri 9^ putaui,quamuis vna non habitaffent: fin | fi repetant: atque etiam petentes exceptione fümmoueri.
autem in aliud; municipium transiffent, vnius anni tantummo- Quod praefümptum efle debet *5, nifi contrarium ab herede

^
1 /?7.
1 J.

MR do debitu/irj, quo vna habitaffent, quantolibet tempore, Tre- approbetug *9. 44 0enb» m i o
E- | batius ait: videamus, an his verbis pv M cvM FrILIO Ca- XXXIV. InEM hbrMDlgeiïOrum-// NoMwEN de- ,.
z. »vAE ERIT|/non/condicio fignificetur, fed ea fcriptura pro | bitoris in' haec verba legauit, l'1T10)40c AMPLIVS DA-/!!«ü,
boud Pt fuperuacuo 9* debet ?? haberi: quod non probo, fin autem | R 1 VOLQLQEQJ,QJSL AVREOS, QVOS MIHI HEREDES

per mulierem mora non eft, quo minus cum filio habitet: le- | Ga11 5EII DEBENT, ADVERSVS QVOS EI ACTIO-.
gata ?? ei deberi. . $. 6. Si aedes alienas vt dzgres dzfmn.atus NEM MANDARI VOLO, EIQVIE EORVNDEM PI1GNO-
fis, neque eas vlla condicione emere poffis: aePatpare iudicem | RA TRADIL. Quaero, vtrum heredes tan.tu.mldec'em;dare de-
oportere, Ateius fcribit, quanti aedes fint, vt pretio ** foluto, beant, an in. 7 omne debitum, hoc eft $Y in. vfuras debeant
heres liberetur, . Idemque ?? iuris eft, et fixZ potuifles eme- mandare ? Re(*þondtt, videri vniuerfam eius nominis obliga-
| tionem legatam. .Item quaero, cüm ignorante matr,äfamilias,

£
XXXI. IpEM ib Pithanorum-fP5—e-Panlo-epito-. ia€tores, in. prouincia aBiectis fortisvfüris, .decem, ftipulati fint, / / accenef. - ] -
—1materum.. S1 cvr aedes legatae fint, is omne habebit id | an ex caufa fideicommiffi fuprafcripti .gtiam incrementum hu- |/4, n

aedificium, quod folum ?9 earum aedium erit. Paulus: hoc ius debiti ad "Titium pertineat? Re—fpiopdlt, pertinere. -$.-1« ia
tunc demum falfüm eft, cum dominus aedium binarum ali- | Filio ex parte herede fcripto, praeceptionem deditjinter cete- J 'él, A.
quäd ?7 conclaue, quod ?5 fupraiconcamerationem, ?? alte- | ra, his.verbis, Tixrx0 rFit10 MEO NOMINA EX Ka- |
rarum aedium elffet *99, in vfum alterarum conuertit ,.I, atque | LENDARIO, QVAE ELEGERIT FILIVS MEVS SIB I,
-«;jita fs vfus fuerit: namque eo modo aiteris aedibus id acce- | VIGITNTILDARE DAMNAS SvNTO SINE DOLO MALO: ,
| | eidem. filio viugilg (omniuny rerum fuarum adminiftrationem / ! ?-» d n

| J cum Cguf.f.L uel
cum. ralusme ,

m ocu utem T

/ dét, alteris. decedet. « (.44,; 5 iE
"- XXXH. 1$.cA fg*ï&; libro AR — *heiïom.m.,/ Skx- | permifit: qu.i('pofï teftamentum factum,,ante mortem patrisj/["f('f?; *ï"i' T
TIAM? filiam exquadrante, ex reliquis Seium et Margfuin ?. | annos ^? ,decem, quibus procurabatipatri, contra veterem con- DI g
Y fororis filios fcripfit heredes. Sextiam fubítituit Marcio, et fuetudinem patris, qua Kalendarium exercebatur, ^? nouos — pee*
F] Marcium Sextiae: dedit autem per praeceptionem Marcio cera: deb:*—to.res,amplarumpecumarum fecit, et in] priqres, quos pa- n
| tas fpecies: Marcius partem hereditatis, ex qua fcriptus erat, | ter exiguarum foytun*-gx:lxpï habebat, maius creditum contulit, 7 E Jf
omifit: eteo intefítato defuncto, bona eius ad fratrem nlegiti- (àd hoc, vt viginti, norninibus prope omnilg fübfeamia Kalenda- u 6uke,
mum Seium deuoluta * funt. Quaefitum eft,.an Sextia ex | rK effet. Quaefitum eft, an huic filio eorum nominum, quae Wf*"*a'
ii Hecx aj — fubftitutione etiam haec, 'quae |praelegata Marcio erant, iurer| ipfe fecit ^*, praeceptio permittenda. eft? Refpondit ?2, ex 'c.
m;f fubftitutionis a legitimo herede defuntti fibi vindicare polhit ? his, electionem habere,: quaevïtef'camentil tempore teftator in , íf
UHEUEE d- legatis, quae Marcio data funt $,. fi u.b&itujä'rh non elfe.. . | nem teliquit ea, quae ex patrimonio viri fuüi Aretomnis ei füu-iise r
r fï*-*d*l;f.;; .. XXXIII. IpEM 1ibroä]þigeiïorum0 VMxonRi fuae | peterant: eiusque fidei commifit, haec eadem reftituere pro- — —
| ;nter cetera ita legauit, ET DOMVS EAM PARTEM, IN |hepoti, cum erit ^* annis ?^* fedecim, in quibus haec verba
QVA MORARI CONSVEVIMVS . Quaefitum .eft, cum | adiecit, rTEM ROGO, VTI RELIOVYM AES ALIENVM,
tam teftamenti facifíndi tempore, quam mortis, totam. domum |(QYVOD EX BONIS ÁRETONIS DEBETVR, OMNIBVS. .X
in vfu habuerit, nec qui&ïquam ex efy locatiym: an ea tantum- | CREDITORIBVS EX REDITIB VS EORVM BONORVM
3 modo vid&ur 9. legaffe cubicula, in quibus dormire confue- | soL.vAs, REDDAS, SATISQVE FACIAS. Quaefitum
|.a1? f « werat ?? Refpondit *?, eam omnem. partem/ in qua morari | eft, an ?5 fi probauerit heres, non füfficere reditum..bono- .
4 atthaeur lcgasie, CUm familia fua confueuiffet, $. r. Vxori fuae inter cetera | rum ad. totius debiti exfolutionem, nihilo m/1 us tamen ipfe.— m
; . ^, àta legaui, vxoORI MEAEI1QVIDQVID| VIVVS .DEDIT, debet ^9 adgnofcere onus aeris alieni? Refpondit, manifefte
L.4 fec €X "mym-ï.- DONAVI, VSIBVSVE EIVS CONPARAVI, CONCEDI| proponi, ex reditibus bonorum eorum iuffum ?^* -ee.alienum.
hs vOoLO. Quaero, an quod poft teftamentum fattum ei dona-.- *wloluere ^?, non de proprio. $. 3. Patevx;wglio et filia here-
d Seien- tum eft, id quoque conceffum|videatur ? |Refpondit/ "] verba, | dibus inftitutis, Gum fingulis certa praedia ee Kalendaria prae- La
2058 quae proponerentur, nihil pro, futuro. tempore fignificare. legaffet, ita cauit, A TE AVTEM FILI (jÀRISSIME PE- du
o ag $. 2. Cum Seius pro vxóre c,er,lïü;mq,aureos creditori foluegi£, | rOo. .^?, QVAECVMQVE LEGAVI, PRAESTARI VO-
[ d'feeanDuers ha, t ornamentum pignori. pofitum lueritJ poftea autem teffamen- | LO, ET SI QV1BÓ EVENERIT AERIS ALIENI, SI J5d UAR ldul
a..,, D L facto vXori Tuge legauit 7^ quidquid ad eum, inwe flipula- | QVOD 1N TEMPVS PRO MVTVO ACCEPERAM, ET uU
I DA tum eius conceflit *?, et hocamplius vicenos aureos annuos. | DEBVERO, A TE SOLVI VOLO: VT QVOD SORORI
cvct y Quaefitum eft, an hos,ceftitum, aureos heredes viri ab vxore, | TVAE RELIQVI, INTEGRVM AD EAM PERTINEA T.
V.. veleb. ** heredibus eius repetant ? /Refpondit, li donationis Quaefitum eft, an quod ex quacumque cauía debuit pater, a.
; ; : / : | — filio
beri. Vulg, amplius quam pavtem. BR. X - 87 Gothofr. in nota: debitum iri. | Mavium, hic et in fequentibus, BR. . 4 Taur. deBoluta, GEB. — $ Hal. re« |
Hal. Etidem paulo poft fimili modo. GEB. .. 88 Taur. fuperuaQXio. Hal. | fpondi. GER. 6 Xial. effeut, GEB. 7 Tau, CONSVEPIMVS. GERB. :
fupernacua. GEB. 89 Hal. et Vulg. debeat, BR, — 9o Hal. legatum. GEB. | 8 Hal. videatur. .. .9 Hal. coufuenerant. GEB. 1o Vulg. refpondi. B R. II. /

91 Vulg. inferit: iuflo. BR. 92, Hal. iden. 93 Hic cum. inferunt editi | Vulg. praefigit: fecwndwm, et in fequentibus habet: figmificarz. BR. — 12 Hal.
omnes et fcripti, quorum octo vidi. BR. Etiam Hal. Scripti funt: Pal. L. H. MI.. | legauerzt. 13 Vulg. concefferit. B R. 14 Àp. Hal. 45, abeft. GEB. 15 , !

IV. V. Barb. Otob. Vat. quibus adde Bynkersh. GER. 94 Omnes cediti et. Hal. quod praefumptum id effe debeat. GEB. I6 Gothofr. in nota: /Al. pro« l
plerique fcripti: emeris. Vat. et Pal. IT, vt Flor. Pal. III. emas. &R. Etiam Hal. | betur, Hal. et Vulg. a baeredibus probetur. BR 17 Ap. Hal. zu, abeft. GEB. :
habet: emeris, et inter MSS. Pal. I. IV. V. Barb. Otob. At Bynkersh. vt Vat. |. 18 Hal. et Vulg. inferunt et, quod videtur rectius. E R. 19 Erat olim Flor. (
et Pal. II. fic vt eft Flor. GERB. 95 Haec vox latinizat. Credo tamen: pi- | ammis deceim, led corre&tum eft in: a55)0($. Hlud tamen habet Hal. BR. 20 (
, tbanon, per fequens: epitomatorum, effe corruptum. . Hal. LABEO lib. z«ia- | Vulg. praefigit: multos. BR. — 21 Hal. feciffet, et mox: effet. 22, Hal. et Í
vàw BR. 96 Gothofr. in nota: 4j quod fupra folum. Quodpraefero. Bn. Sed. | Vulg. hic et in fequentibus: refpoudi. BR. 23 Hal. effet, loco: erit. G EB. ,
ita quoque Hal. GER. 97 Hal. cum dominus biuarium aliquod conclaue, et. | 24 Vulg. amnorum. BR. . 25 Ap. Hal. hoc quidem loco am, exulat, fed in — . f
in margine: alias, binarum aedium. GER. 98 Hal. inferit et. GEB. — 99 | fequentibus legitur zà uibilominus pracfixum. 26 Hal. et Vulg. debeat. B R. 5
Flor. eit: concamarationem, Graeco more, vbi dicitur: $ «égage. BR. — 100 | 27 Vulg. inferit: effe. BR. —— 28 Hal. et Vulg. foluere, ille voce ad finem $. | Q
! |
(

Hal.fi. GEB. — 1Hal.conwerterit. GER. . 2 Vulg. Sextiliam. BR. — 3Hal. | reiecta. BR..— 29 Ap. Hal. peto, abeft, G&s, — 20 Ap. Hal, fi, abeít, GE z. !

M

1 , * FA
filio fit praeftandum? Refpondit, poffe filiam ex fideicommiffo
confequi, vt leuaretur ?", quo magis integrum, quod teítator
dediffet, ad eam perueniffet ??. E 5
XXXV. Ipxw libro Vr Die m//PATRONVS
liberto ftatim tribufi; 3 .esekepetierat: libertus diu moram

DIGESTORVM LIB. XXXII TP

facere non potuiffe: ideoque nec aliud quid pertinens ad fu-
prema eius iudicia valet.

XXXVILIS cA & v o A/libroRWE- ./ Cvv

QvriS decedens 5eiae matri fundum, qui proprius 9? matris

ll . l . erat, legauerat, ab ea petierat **, vt eundem, cum morere-
; ab herede patroni paffus eft, et decedens heredem reliquit cla- | tur, Flauiae Albinae coniugi fuae reftitueret: poít mortem
riffimum virum. Qugefitum eft, an tribus aeftimatio heredi | teftatoris mater apud Magiftratum profeífa eft, nihil fe aduer-
eius debeatur? Reíporidit ?^, deberi. Idem quaefüt ?5, an | fus voluntatem filii füi faCturam, paratamque fe 9? fundum
et commoda, et Principales liberalitates, quas libertus ex ea- | Flauiae Albinae tradere, fí fibi annua bina Praeüarencuf r
dem tribu ?? vsque in diem mortis fuae conf.'ecu.t;lfus fuif- | tuum nomine: fed neque poffeffionem tradidit, neque annua
fet, 1 ei ea tribus fecund.um Volug&at'em patroni fui tunc com- | bina accepit. Quaefitum eft, an iure fundum ali vendere
parata eflet 3* ; an.vero. vfurae ückimationis heredi eius de- | poffit? Refpondit, 53, fi de legáti iure 9^ fideique commiffi :
n beantur ? ,Refpondi ?8, quidguïd ipfe,, confecuturus effet, id quaereretur, fecundum ea, quäïef proponerentur, nec vahiffej ,
,(, j ad heredem fuum transmittere. $-R Sempronio italegauit, | quod matri fuum legabatur 95: neque onus.fideicommitfi
-' w'hïä,,SEMPRONIVS sWMITO PRAEDIA |& A| 3? OoMNIA, | proceffiffe, fi modo 59 nihil praeterea mater cepiffet. $. r.
" QVAE SVNT 4&2 SQVE AD PRAE DIVM, QvoDp voca- |Qui -tefï;agnento- he.redem fcr?pferat, Maeuio ducenta -legfae,æ--?t,
| TYR GAas, ^? FIN1BVS GALATIAE, SVB CVRA VI- |.et fidei eius commifit, vt.centum; dareg Glaucetyche 57 , 9-
LICI^A' PRIMI, ITA VT HAEC OMNIA INSTRVCTA | pidic^9 autem, ,quitquaginta: poftea Maeuius volente tefta-
svNT. Quaefitum eft, cum in eodem confinio praediorum | tore litteras emifit ad eas, fecundum voluntatem teftatori« ^?
" vnum Ífit praedium non *? Galatiae, fed Cappadociae finibus, ref'tifldtqrum: poftea teftator fecit codicillos, quibus ec hoc
T fub cura tamenfeiusdem vilici: an etiam id praedium ww ce- | praecepit, vt praeter hos codicillos fi quid aliud prolatum ef-
dddn teris ad Sempronium pertineat ? ,Refpondit, *?, et hoc deberi. | fet, non valeat *?. — Quaefitum eft, an Maeuius qui ,dücénta,
lus $. 2. Libertis, quos nominauerat, ita legauit,. E V.N DVM | accepit, quia mutauit voluntatem de ea epiftula teftator, a mu-
T'REBATIANVM,QVI EST IN REGIONE A(TELLA-|lieribus conueniti ex caufa fideicommiffi jpoffit? , Refpondit,
T(A ^*: YTEM FVNDVM SAg;gTIuääVM *5, Qvr EST | fecundum ea, quae proponuntur ?*, fruftra Maeuium ?? con-
2 N REGIONE iNiPHANA *5, c'YM; TABERNA DARTI | uenirijfiue ducenta, fiue praedium pro his ütdcepnit 55 - $.2.,

] /j(:em i

*tm . men/Niplia

vOoLO. Quaefitum eft, cum inter fundos, quos fupra ** le--

gauit, fit quidäm fundüs; vocabulo Satrianus, in regione 1ta-
| na non fit:.an ex caufa fideicommifft libertis de-
beatur? Refpóndit, fi nullus.éfet Satridnus in regione Ni-
ipliana, et de eo fenfife teftatorem, certum fit, qui alibi effet:

E

rem 57 fuper calefaCtionis et praebitionis onus, de his quo-
que fenfiffe, qui ?* ad cottidianam tutelam pertineant, qui-
bus bal eaf 54 autinftruuntur ?5, aut denique inter ifolitas

Seiam et Maeuium libertos fuos aequis partibus heredes fcri-

pfit: Maeuio fubftituit Sempronium pupillum fuum: deinde

codicillos per fideicommiffum confirmauit, quibus ita cauit **:
Lvcrivs TivTivs SEIAE HEREDI SVAE, QVAM. PRO
PARTE DIMIDIA INSTITVil/^, saLvTEkM. Maxg-

lip ts non idcirco ^* minus deberi, quia *? in regione defignanda | vivw LiBERTVM MEVM, QVEM IN TESTAMENTO
lagöft;us éffet.' $..3. Codicillis confirmatis ita cauit: TIBVR- | PRO PARTE DIMIDIA HEREDEM INSTITVI, EAM.
TIBVS MVNICIPIBVS MEIS, AMANTISSIMISQVE"?. | PARTEM HEREDITATIS VETO ACCIPERE, CVIVS
SCITIS BAL.[NE.VM IVLIQANVM,; IVNCTVM DOMVI|IN LOCVM PARTEMVE EIVS, PvgriivM SEMPRO-
MEAE;j, ITA,VT,PVBL-IQEILQ&;MPTV HEREDVM MEO-|NIVM DOMINVM MEVM HEREDEM ESSE VOLO:
RVM ET DILIGENTIAj(QDECEM, MENSIBVS TOTIVS.|etMMaeuio, ad quem hereditatis portionem noluit peruenire,
ANNI PRAEBEATVR GRATIS ^L Quaefitum eft, an et | 6üm hoc elogio fideicommiffum reliquit:??MAEv10 LiBER-
fumptus refeCtionibus neceflarios heredes, praeftare debeant? | TO MEO DE ME NIHIL MERITO DARI VOLO LAGiY-
LJin, ARefpohdit, fecundum eü quae proponerentur, videri teítato- | vos ** vxur VETVSTI CENTVM QVINQVAGINT A.

Quaefitum eft, cum voluntas teftatoris haec fuerit , wWt,omni-
modo perueniat portio hereditatis ad S&mpronium pupillum,
an fideicommiffum ex verbis fuprafcriptis valere intellegatur:

P?oreus,

LA5'cC €Kk" Q u :

l-.4£?Jæ"ämggw£f4gignmy vices parari purgarique, -t habiles ad làuandum 59 ! eta quo Sempronius petere poffit, cum ad certam perfonam db u-
7 — fierent ??, fint folitae, - Jdeo T^ | : .| codicillos fcripferit ** ? ,Refpondit, poffe&äüdeioommiffum a, Vg i,
w a FXXX-VLA/LA OLAM libro lþ&VI-H—:-Di*ge*&o:— Maeuio peti. $. 3. Pater emancipato filio bona fua vniuerfa, .. .

' exceptis duobus feruis "*?, non mortis caufa donauit, et fti-

à

[ aX«f / xum; LAvDivs-notat $. Nec rrpEICOMMISSA ab

intcffato data debentur ab eo, cuius de inofficiofo teftamento

conftitiffet. 9? :. quia.. crederetur quaü.furiofmä?te&amentum

21 Taur. leBaretur. Hal. veleuaretur. GEB. — 32 Hal. peruenzret. GEB..— 33
Confer Aueran. 1I. Iutevpr. Inr. 19. GEB. 34 Hal. et Vulg. hic et in fe-
quentibus: refpondi. BR. 35 Hal. et Vulg. Jtem. quaefitwmn efl. BR. .. 36
Vide Claudian. VL Confulat. Homov. v. 72. et 23. BYNK. ' 37 Hal fuif-
fet. GER. —— 38 Elor. ab ordinario corrigente fa&um ; vefpondit. BR. 39
