á ac nepotem ex altero flho.läeredes inftituiffet, a nepote pe-
" f£it^9", vtf intra annum tri eümum moreretur , hereditatem
: . patruo fuo reftitueret: nepos liberis relictis, intra jaetatem!
1 L1 hereoda.- ?uprafcrlp.tam vita deceiüg: fideicommiffi condicionem, con-
s.Uffiuä, -hem, YeCtura pietatis, irefpondi defeciffe, quod minus fcriptum,
ul I^A,, ua umj fuerat, inuenjretur. 7 i^. ,. | |
EWE TT CIII. P libro ATVI ' S1 ita leg
Vr z..t?]m;,&)æ * . Av;vs ibro . Quaeftionum. I ita lega-
" tum fit, l'iT10 PosT DECEM ANNOS DATO, SI SA-
PTI TISAB HEREDE NON EX EGERIT, et Titius intra deci-
» mum annum decefferit, ad heredem fuum transmittat 5* le-
M gatum: quia moriente eo condicio exftitit.
CIV. Ingw libro XIV. Refponferum-5?. Evw, qui

poft apertum teftamentum deportatus et reftitutus eft , fidei-
commiífum petere poffe, cuius condicio poftea exftitit 5?,
. quam ciuitatem Romanam recipiat.
CV. PowPronrvslibro V. Epi S1i funduüm
» . . 8 teftatore fub condicione legatum heres alii pendente condi-
cione legauit, poft exfiftentem condicionem 5^, quae priori
teftamento praepofita ?? fuerat, neque proprietas a priore le-
gatario recedit *^, nec locum religiofum in eo fundo heres

m | facere, nec feruitutem imponere poterit: fed et impofita fer-
]i . uitus finietur exíiftente condicione. |
B-Er- CVI. Ivrrawvs libo XXV. Bigeftemam, — Hoc
L | genus legati, sz TxTro wow wNvPsEn1T ?*, perinde
E | 46 Hal. et Vulg. Seuerinam. BR. 47 'Yaur. naBfiffet, et ita mox rurfus.

GEB. — 48 Vulg. teflatorum. BR. 49 ReGe legitur: moluiffet. )Yta enim
T hae condiciones, fj duxerit, fi mupferit , accipiuntur. L. j. $. j. Quando dies
legat. vel fideicomm. cedat. — Quin et hic Aelio Philippo in folatium contume-
7 .liae legatum videbatur, immo etiamSeuerianac Proculae coercendae, vel po-
tius ad nuptias alliciendae caufa. — Adde. L. 41. $. 1 6:ànfra de fideicomm. libert.
L. 2. C. de Inflit. et Subflit. L. 1. C. de bis quae fub modo velinqu. et praeci-
pue L. 4. C. de Condit. iufert. tam leg. quam fideic. BYN K. 5o 'Yaur. pe-

" | tit. GEB. — 51 Hal, et Vulg. transmittit. BR. — 52 Hal. IDEM lib. IV.
E ] vefpon[orum vefpondit. GEB. — 53 MHal.exfliterit. GEB. — 54 Hal. et Vulg.
s ! poflea exfiflente conditione. BR. 55 Vulg. propofita. B R. 56 Hal. rece-
mo; det. GEB. — 57 Taur. NVbSERIT. GEE. — 58 Vid. Duker. ad Opuft.

de Lat. Vet. ICt. p. 366.BR. — 59 Gothofr. in nota: Conditionem. Fler. vt

midiam lanuario dantem, partem fundi dimidiam legatarium

659

habendum eft, ac fi poft mortem Titii legatum fuiffet, et
ideo nec Muciana fatisdatione interpofita capere legatum pot-
eft: fed et alii nubendo, nihilo minus ** legatum confequitur.
CVII. Garvs libro fiagulari.de Caíibus. ALrQvAN-
D 0 accidit, vt fub condicione ?? datum legatum purum intelle- |
gatur: veluti quod fub eadem 9? condicione relictum eft, fub
iqua etianyheres alius inftitutus eft : itemqwmed.fub hac condicio- ^
ne relictum eft, sr HEREDITATEM ADIERIT. Ex di-
uerfo quoque purum datum legatum condiciongégevideturz
veluti quod füb condicione ademptum eft: quia fuüb contraria
condicione datum intellegitur. — . :
"*Jden,CVIIL|ScAEvorAlibro XIX. Digeftezam. Linkn-s
TrIS omnibus legauit domum, et haec verba adiecit, v / :
IN EA HABITENT LIBERTI, NE $' |DE NOMIN E/ EX«l Wv
EAT, ET VT AD VNVM, |OVIPNOVISSIMVS EXSTI4 ;. . :
TERIT, PERVENIAT, ET EO AMPLIVS EISDEM LI4—. /^9^:
BERTIS MEIS DARI VOLO FVNDVM SosrzANvM $7, /3 AR
Quaefitum eft, an condicio adpofita, jne de nomine/éxiret, ad| 4 a AR£,,
fequens quoqué legatum pertineret ? Ref iL 55, pertinere. 7 €——9 A -s&/£se:
CIX. [IpEw libro XX. Digeftorum. A TrEsTATO- l— ^v.,

R E rogatus, vtacceptis centum nummis reftitueret heredita-

a

.LK.J* S'ijcit,/

CUT RR

'tem Titiae coheredi fuae, adita hereditate deceffit, fimiliter

et lTitia, antequam daret centum. — Quaefitum eft, an heres
Titiae, offerendo centum fideicommiffo ?*, partem here-
ditatis confequi poífit? !'Refpondit 9?, heredem condicioni
parere non . poffe. Claudius: magno ingenio de iure aperto
cefpondit , cum poteft dubitari , an in' propofito condicio effet. ,
: . €X. PowPoNivs libro IX; Epiftularum. ETrAM
$9 fi inuitis heredibus ex peculio ftatuliber pecuniam Titic
det, liber quidem fit: fed Titius, qui inuitis heredibus fciens
accepit ?7, pro poffeffore videtur eam pecuniam poffidere,/
vt auocare eam hi, qui inuiti fuerunt, poffint. | nE
CXT. iIp & w libro jXI. l Qvaz füb condi- 1 / /omvouaus
cione rationum reddendarumliber effe iuffus eft, docere debet, | -
conftare fidem omnibus, quae ab eo gefta funt: vtneque fub-
traxerit qujd ex his, quàe acceperit, neque expenfuüm 9? ra-
tionibus praefcripfegit 9?, quod non dederat *?: fed et quod
reliquum per contextum fcriptum eft jremanere apud eum,
foluere debet: neque enim aliter liber effe poteft, quam fi hoc
modo condicioni, fub quapá ** data eft libertas, fatisfecerit.
(Ceteruny debitores, cum quibus ipfe contraxit, non vtique
in diem mortis domini fui fuiffe idoneos praeftare cogendus
eft: fed eo tempore, quo his creditum eft, eius condicionis — ;, -
fuiffe, vt diligens paterfamilias his 7?/crediturus fuerit. REEIIA

4, ;;,?

L pes. ! 3

f? "
1d CC t* 7791 e,

CXII. Inrgw libro XII. Epiftularam. "lArEs condi-
ciones, SY MONVMENTVM, putaL—"fETECERI;äT,. pluribus
propofitae, non poffunt nifi in omnibus fimul perfonis exfifte- &
re. Set. Item, s1 SY*wPHonÓ ? r lIANVARIO CEN-
TVM TiTivS PRAESTITERIT, FVNDVM EI LEGO.
Sdimphoro mortuo, an legatum perilfet ? fed hoc quoque fic pu-
to interpretandum , vt fi dum quisque eorum viuet *^, praefti-
tiffet. ^ Sed benigna interpretatione ** dicendum **, fi non
poft moram 'Titii Sümphorus deceffit, debere ** partem di-

eíte

L. 21d. infr. eod.. Sed quid fibi velit, nefcio. R. 60 Gothofr. in nota: Ean-
" dem conditionem. PFlor. At quid et hic fibi velit, non magisício. 9 R.

61 Hal.
62 Hal.et Vulg. Seiamum. BR. — 63 Hal.et Vulg. vefpondi, et
fane Flor. t expuncta videtur. BR. 64 Gothofr. in nota: Al. fideicommiffi
partem. ta Hal. nempe: fideiommiff, loco: fideicommifo. GEB. 65
Hal. refpondi. G E B. 66 Ap. Hal. etiam , abeft. GE B. 67 Hal. accepe-
vit. 68 Hal. expreffuz , improbante Ant. Auguftino IIJ. Erxmend. 7. BR.
69 Etiamnunc Flor. eft: praefcrzpferat. B R. 7o Hal. dedevit. 71 Lego
cum Vulg. et Norica: qwa. BR. —'"72 Etiamnunc Flor. eft: i;, adeoque re-
&ins Taur. fcripfiffet: 4s, vt foret: éis. BR. 73 Pro: Symphoro, wt Hal. j
et plerique. BR. — Jadicare tamen debebat Taur. fcribendo: — SV'mpbore , |
hicet in fequentibus. GEB. 74 Hal. et Vulg. viseret. BR. — 775 n!.:ï'al. |
iaferit: effe. GE B. "76 Vulg. addit; ef& BR. 77 kal. inferitt et. GEB.
Fff ff - 78

"uec. GEB.

LL . d vterum,

Lod

| A»

. gatus fit, fi

: DETVR LEGATVM,

660

effe confecuturum 79. — $.-a. De illo quoque quaeritur, fun-
dus quibusdam legatus eft, fi pecuniam eestam-1n funus im-
penfamque ?? perferendi corporis in aliam regionem dediffent:

^ mam $9, MÍfi vterque dederit, (neutri fit; 44 legatum: quo-

niam condició nifi per vtrumque expleri non poteft. Sed .haec
32 humanius interpretari folenus, vt cum duobus fundüs le-
decém dediffent, et alteri, dando partem , lega-
tum quoque debeatur. $.—5. Prifcus irefpondit, ftatuliberum
non vtique ibi, vbi paterfamilias deceffit 55 , aut vbi ipfe re-

li&us fit, autvbi velit, rationes ** reddere eretää fed iinte-
rim proficifci ad eum, cui reddere debeat: vtique fiáis Reipu-

blicae caufa/aberit: veriffimum eft autem, vt alias aliud ex
perfona locoque fit heftimandum.

CXIH. PAvrLvsd

o 1 -

ioni l libro ifectindo; Q'VM filius
rogatus fuiffet a patre, fi antequam res fuas adminiftrare pof-
fet, deceffiffet, hereditatem Titio reftituere/??: et egrelflus

visiüti annos decefliflet: refcriptum eft, fideicommiffum de-

beri,

- AD LEGEM FALCIDIAM.

Pavrvs libro fiagulari-ad-Tegem-Falcidiam. :

Ex * Falcidia lata eft, quae primo capite liberam legan-

4 di facultatem dedit vsque ad dodrantem ? his verbis, Qv 1
civEsRoMmANISVNT, QVI EORVM POST HANC LE-

GEM ROGATLK,M TESTAMENTVM FACERE VOLET,
V'T EAM PECVNIAM EASQVE RES QVIBVSQV E D A-
RE, LEGARE, VOLET, IVS POTESTASQVE ESTO,
VT HAC LEGE SEQVENTI LICEBIT?. Secundo capi-
te modum legatorum conftituit his verb:izs, QVICVMQVE
civis ROoMANVS POST HANC LEGEM ROGATA
TESTAMENTVMjFACIET,IS/|QVANTAM CVIQVE CI-
viRoMANO PECVNIAM IVRE PVBLICO DARE, LE-
GARE VOLET,IVS POTESTASQVE ESTO: DVM ITA
NE |MINVS, QVAM PARTEM
QVARTAM HEREDITATIS ", EO TESTAMENTO HE-
REDES CAPIANT: EIS, QVI BVS QVID ITA DATVM,
LEGATVMVE ERIT, EAM PECVNIAM SINE FRAVDE
SYA CAPERE LICETQ: ISQVE HERES, QVI EAM PE-
CVNIAM DARE IVSSVS DAMNATVS ? ERIT, EAM
PECVNIAM DEBETO DARE, QVAM DAM NATVS EST.

$.—E Lex Falcidia etiam ad eos, qui apud hoftes moriuntur,

propter legem Corneliam pertinere videtur: quod ea lex per-
inde eorum teftamenta confirmat *, atque fi in ciuitate decef-
fiffent: propter quam fictionem ? lex Falcidia, et omnes te-
ftamentariae pertinent: quae tamen poffint ? locum habere.
G—2- Ad eos, qui omiffa caufa teftamenti, poffident heredi-
tatem, non pertinet lex Falcidia: fed per Edictum Praetoris
inducitur poteftas legis. $.3. Idemque eít, fi iurisiurandi ?
condicio remiífa fit, 4..4- Sed et fi feruo fuo teftator data
libertate legauerit: quia '? differtur in id tempus, quo liber
futurus eft: item ** ei, qui apud hoftes eft, aut ei, qui non-

48 Hal. confequi, loco: effe confecuturum. GEB. — 79 Hal. zmpen[asque. GER.

80 Lego cum Hal.etBaudoza: &um.2 R. $82 Halefl $82 Hal. et Vulg. bac.
BR. $3 Hal. decefferit. GEB. 84 Hal, ratiotem, GEB. |.85 Hal.vefitueret.
1 Hal, inferit: etiam. GEB. 2, Gothofr. in nota: haec verba v;s-
que ad dodrantem , non legit Haloander. Legerunt tamen Bafil. uéxer oU i«-
q«ovysíov, licet more folito dodrantem cum befífe confuderint. BR. — 3 Hal.
verba: vt bac lege fequenti licebit parenthefi includit, eaque alias deeffe, in
margine notat. 4 Hal.et Vulg. praefigunt: ex. BR.
damnatusue. BR. — 6 Hal. confirmet.

7 Hal inferit; et. GE», — 8 Vulg.

5 Hal. et Vulg. .

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. L II

dum natus eft,-datum-fit aliquid, haec lex locum habebit.
$—5 Ad municipum *^ quoque legata , vel etiam ea quae Deo
relinquuntur, lex Falcidia pertinet. .$.—6- Non folum autern
ad res proprias teftatoris legatas, fed et alienas ?? lex perti-
net. .$..7. Et omne quod ex bonis defuncti erogatur, refer-
tur ad hanc legem : fiue in corpore conftet certo, incertoue,
fiue pondere, numero, menfüra valeat, aut etiam fi ius lega-

tum fit, vt *^ vfusfructus, aut quod in nominibus eft. ..—8.
Item fi ita legatum fit, Hg&RES MEVS SEIO/PENVM D A-/-

capi, nec in Falcidiayí imputare id heredem poffe.
tem didici, fiin continenti heres penum foluerit, videri hoc
legatum effe, et in legem Falcidiam imputari poffe: et quod
dixi in continenti, ita *5 accipiendum **, cum aliquo fpatio:
quod 4riam mora facta foluerit heres penum , tunc nec lega-
tum eum accepiffe , necin Falcidiam imputari pofle : iam enim
transfufum legatum effe, et déc&m deberi. Idemque erit, et
fi ab initio ita lepatum datum fit, szi PENYM NON DEDE-

Ego au-.

TO: SI NON DEDERIT, DECEM DATO: quidam putant^; :
omnimodo in legato decem effe, penum autem mortis caufa

RIT,|DECEM DATO: quia hic penus non eftdegate: et pe4 !4;Zx.,

nus fi datur, mortis caufa capitur: quia deficit legati condi-
cio. . -S$e9. Si vfusfructus legatus fit, qui et diuidi poteft,

non ficut ceterae feruitutes indiuiduae jfunt: veteres;quidem . ! Zbuwüwg

aeftimandum totum vfumfru&um putabant, et ita conftituen-
dum quantum fit in l?ato. Sed Arifto a veterum opinione

receíffit: ait enim , pofle quartam partem ex eo, ficut ex cor-

poribus, retineri, idque lulianus reCte probat. Sed operis fer-
uilegatis, cum neque xfus;-neque- vfusfructus in eo legato
effe videtur *7, neceffaria eft veterum fententia, vt fciamus,
quantum eft *? in legató;: quia neceffario ex omnibus, quae

;
, *
*

fint *? fati, pars decedere debet, nec pars operae intellegi) Joat.

| poteft. Immo et in vfufructu), fi quaeratur, quantum hic ca-

&

piat, ;cui vfusfructus datus eft: quantum ad ceterorum lega-:7cues

"
a

torum aeftimationem, aut etiam huius ipfius, ne dodrantem
excedat legatum , neceffario ad veterum fententiam reuerten-

" *

dum eft. $. 10.- Si quis creditori fuo , quodidehet] legauerit :i / lais

aut inutile legatum erit, fi nullum commodum in eo verfabi-

-tur: aut fi propter repraefentationis, puta, commodum ??

vtile erit, lex quoque Falcidia in eo commodo locüm habebit.

auocari ei res, quia voluntate heredis errantis naétus eft pof-
feffionem: dabitur aCtio heredi, vt id, quod fupra dodran-
tem eít, offeratur ^*. .$. 12.-Interduüm omnimodo necefía-
rium eft, folidum folui legatario interpofita ?? füipulatione,

QVANTO AMPLIVS, QVAM PRR LEGEM FALCIDIAM
CEPERIT, REDDI: veluti fi quae a pupillo legata fint ?9, -

S-1t- Si legatarius poffeffionem nagCtus eft, et nonlpgteüig)äg

Lt e

|hon,excedant modumj/legis Faleidiae: veremur autem, Jüe/im- h. /exceaalie
pubere eo/mortuo alia legata inueniantur, quae contributione/, ,«eäüwä

faCta excedafit dodrantem. Idem dicitur ?*, et fi principali
teftamento quaedam füb condicione legata fünt, quae an de-
beantur, incertum eft: et ideo fi heres fine iudice foluere
paratus fit, proïgäciet fibi per hanc ftipulationem.

: füb condicione heredi inftituto: fed ea, quae ab eo le-
galyfunt , 11 omiferit hereditatem ?? , non augebuntur, fci-
! " : ! licet

poffumt. BR. — 9 Hal. zusiurandi. GEB.

10 Hal. Jegauit, quauquam. GE.
11 Hal et Vulg. inferunt: /fi. B R.

I2 Bafil. zz «éAcs. B R. 13 Hal. fed
ad aliena$ quoque lex. GER. 14 Hal. aut, loco: vt. GER. 15 Hal.
id, loco: ;ita. GER. 1& Vulg. addit: eff. BR. 17.Hal. et Vulg.
videatur. RR. — 18 Hal fitL GEB. — 19 Hal.etVulg. fumt. BR. — 20 Bafil.
àx voU xéQUouc voU £uvaQovciucjuoU. B R. 21 Gothofr. in nota: awuferatur.
Ita nempe Steph. H. a Porta Baudoz. Ruffardus etiam Florentinam vitiofam
pronunciat. & &. Hal. tamen, vt eft Flor. GEB. — 22, Hal. inferit: fcilicet.
GER. 23 Hal funt. 24 Hal. et Vulg. dicetswr. BR« — 25 Gothofr. in
; | j nota ;

N 5. 130 Id, Ufa
quod ex fubftitutione coheredis ad jcgheredem peruenit, pro-,,
ficit legatariis. Is enim fimilis eft heres ex parte pure, ex-

^

qua.

i atl "eeehe.. g — r — BP QUH ASEnALT N CRMR

J
qi &v*"""d f

3. qu;nün;' ü

ruc,

UOR
e
ü
k
| Ü
u;:ml'

J h*r'nmgg' |
) . -

I
l
i

I-—1

w*
]rit-
d-
jte,
AX
: ?3, d
fin- !^

ETE
UOBQZL?L |

cipaü
n de

yuete 2 ]

; ll Lf
j Iu
eA
ul
25
jicd

T
g
( 5 Häl:
Quj
) fa.
"UL
aiolm
[itte
yfr.
pot

i

vErba Yneemant

; - jLegata Juonit-
licet fi ab eo]nominatim data fun
HERES ERIT. S$.-—t4-Si coheredis mei portio exhaufta ?5
fit, mea integra, et illam vindicauero, Caffius confundendas
eífe ipartes;exi(timat: Proculus contra: in qua fpecie et Tulia-
nus Proculo ?7 adfenfit: quam fententiam probabiliorem effe
puto. Sedet Diuus Antoninus iudicaífe dicitur: commifcen-

das effe vtrasque partes in computationelegis Falcidiae, $.E5

$i coheredem meum poft aditam hereditatem adrogauero:
non dubitabitur, quin feparandae fint portiones, perinde at-
que fi coheredi meo heres exftitiffem. .$.—6- Si in annos fin-
gulos legatum fit Titio, quia multa legata et condicionalia
funt, cautionilocus eft, quae in Edicto proponitur, Qv A x-
TO AMPLIVS ACCIPIT ( REDDI S$—EFn ld, quod
natura hereditati debetur, et peti quidem non poteft, folu-
tum vero .esmrepetitur, non effe computandum in heredita-
te quidam putant. Sed Iulianus et haec ?? ex euentu auge-
re patrimonium, aut [non/augere exiftimat, et hereditario iure
id quoque capi, ideoque et 1n reftitutionem hereditatis ventu-
rum. S$—£& Si debitor creditori heres exiftat, quamuis con-

fulione liberetur , xàtiien,locupletiorem hereditatem percipere .

videtur. vt computetur ei quod debet , quamuis aditione con-

fufum fit. .$—x9: De impenfa monumenti nomine facta, |

quaeritur, an deduci debeat? Et Sabinus ita deducendum pu-

—l repchoste tat, li neceffarium fuerit, monumentumjexftruere. . Marcellus

coníultus, an funeris monumentique impehfa,&guantam te-
ftator fieri iuffit, in aere alieno deduci debeat , Irefpondit, non
amplius eo nomine, quara quod funeris caufa confumptugny

eít, deducendum: nam eius quod in exftructionem ?? monu-

JAWlactums lIlL,MARCELLYS libro ;
plius concedendum erit ,

d d ;;uwi* é
14 $0e, &

L^l

-noóo.,

menti erogatum eft ?*, diuerfam eífe caufam, nec enim ita
monumenti aedificationem neceffariam effe, vt fit funus ac fe-
ultura: idcirco eum, cui pecunia ad faciendum monumentum
fegata fit, Falcidiam paffurum. — .

L.]

quam quod fufficiat ad fpeciem mo-
dicam monumenti. RE |

HI. PaAvrvs libro legem- S1
heres inftitutus eam hereditatem, quae foluendo non eft, ven-
diderit: vix quidem poterit perfuaderi, non fuiffe eam heredi-
tatem foluendo, jquag jemptorem inuenerit, vera autem ra-
tione nihil legatariis debebitur: quia megis ex ftultitia)em-
ptoris habere videtur heres inftitutus , quam ex bonis defuncti ,
nam et e contrario, Íi male venJiderit res hereditariasy non
erit hoc legatariorum detrimentum: ita ergotcorimodum;dé-
betélle 37 heredis, Íi bene res adminiftrauerit. — $. r. Sed

* ao j * 49

et fi is, qui foluendo non eft, legauerit, et heres cum cre-

L. e[me, €ifione habe

ditoribus deciderit, necfolidum folueret, et "Üb, eam decifio-

nem factum fit, vt aliquid retineret, nihil fZifíen, legatariis
debiturum : quia eam pecuniam non ex hereditate, fed ex de-
L. . L 1um 'Lij—,«Rqublicae in annos fingu-
los legatum fit: cum de lege Falcidia quaeratur, Marcellus
putat 5^, tantum videri legatum, quantum fufficiat forti ad
vfuras,trientes,eius fummae, quae legata eft, colligendas. -
*fadac, lV. PA PxNSANVS libro-XVt— t Fvxw-
pno legato mihi fub condicione, pendente legati condicione

heres me heredem inítituit, ac poftea legati condicio exftitit:

in Falcidiae ratione fundus non iure hereditario j1fed/legatis -

melis effe intellegitur. aL febe. fs
d )

nota: aditionem. FHal. Sed re&e Graeci: ?à» PykaraMmru räv'ukagavopfæv. BR. O

26 Flor. eft: exawfia. BR. — 27 Gothofr.in nota: Cuiac. monet hic legen-
dum Caffio. vide X XV. obfern. 22. in fiue. Quaetamen Cuiacii fententia non fuit.
Vide IV. Obf. 35. et XV. Obf. 14. BR. — Adde Menagium zm Amoen, ur.
Ciu.c. 24. GEB. — 28 Hal. ceperit. GEB. 29 Hal. et Vulg. boc. B R.
3o Hal. im exfivuclione. GEB. 31 Hal. evogatum fit. — 32 Wlor. lineolis
transpofitum? cum commodum e[fe debet bevedis, íed omnes fpreuerumt. BR.
233 Hal. babeat. GEB. 24 Hal. putabat. — 35 Flor. erat: meceffariae. BR.
36 Vulg. excefferit. B R. 7 Hal. fideicommitti legatariif. GEB. . 38 Hal.
sdebait,

d

.DIGESTOR'VM LIB. XXXV. TIT. II.

t, nonD QVISQVIS MIHI-

N ec am-

39 Gothofr. in nota: A. lege Falcidia. Quod omnino cum Eal |

Gó6I
V. Idem libro VIIL-Refponforum.. V x enrs legati/vel

fideicommiffi non neceflarie ?* ciuitag Felinquitur, quod ex
caufa pollicitationis praeftari neceffe eft, Itaque fi debiti mo-
dum teftamento dominus exceffit ?9, füperfluum dumtaxat
Falcidia minuetur. Quare nec fidei committi legatarii ?? pot-
erit. . Quod fi dies aut condicio legatum fecerit, non vtili-
tatis aeftimatio, fed totum petetur quod datum eft: nec fi vi-
uo teftatore dies venerit, aut condicio fuerit impleta, fiet ir-
ritum quod femel competit. : ,
. VI. VEN vrkf£vs libro XHE-Stipulationume- S 1 vir
vxori heres exftiterit, et in funuseius inpenderit: non vide-
bitur totum quafi heres inpendere, fed dedutto eo, quod qua-
fi dotis nomine, quam lucrifacit, conferre debuerit 3?.
. VII. PAeixiANvs.libro V füonum. Lkak
Faleidia interueniente legata feruitus, quoniam diuidi non pot-
eft, non.aliter in folidum reftituetur, nifi partis offeratur
aeftimatio. - x ! r
. VIH. Ingw libro XIV.— u . Iw legem ??
Falcidiam aeris alieni rationem ^? in hereditate relicti, quod
vnus ex heredibus foluere damnatus fit, ipfe folus habebit.
(2 À4X. InE « libro -XIX.— i Iw ** Falcidia
placuit, vtfc fructus poftea percepti, qui maturi mortis tem-
pore fuerünt, augeant hereditatis aeftimationem fundi nomi-
ne, qui videtur illo in tempore fuiífe pretiofior. $. t. Circa

ventrem ancillae ^^ nulla temporis admiffa diftinCtio ieft , nec

immeritoi: quia partus;nondum/editus, homo non recte fuif-
fe dicitur.
X. Ingw libro XX.-Quaefttonum; Qvop fuüpra qua-
drantem apud ^? heredem poteft peruenire , füpra dodrantem
in pecuniam ** lepgatum non onerat heredem: veluti heredi-
tas pupilli, fi forte fubftitutus fit exheredato, qui patri pu-
pilli heres exftitit. x |
AXL. Inw libro - ! "- Iw ratione le-
gis Falcidiae retentiones omnis temporis heredi in quadran-
tem itnputantur. $. rz. Siferuus fuüb condicione libertate da-
ta, vita deceffit: fi quidem impleta condicio quandoque fue-
rit *^, heredi non videbitur periffe: quod fi defecerit, in
contrarium ratio traKit: fed, quanti ftatuliber, moriens fuif-

fe videbitur. -$——2- Imperator Marcus Antoninus decteuit,

heredes, quibus pars bonorum ablata eft, non in ampliorem
partem , quam pro ea parte, quae relicta eft, legatorum no-
mine teneri, .&—4: Cum quidam parte dimidia bonorum ad-
empta fuiffet relegatus, idemque *9, prouocatione interpofi-
ta, teftamento polítea facto, obiffet, atque poft mortem eius

*

non jiufterappellatum .effet/pronuntiatum ^?: quaefitum eft ,

vtrum aeris alieni loco pars dimidia abfcederet , vt refidua fo- :

la videretur fuiffe in bonis, an vero fuccurri |heredi necefía-

L— 31'3., .

14 herebwm .

L 4

L 'nuj.rn:ï
» À /t')'t,,

p

/ --
Ls ! J CAfovn. a

rium eífe videbitur 9 ? Sed videtur fuccurti]debere: cum ani- *f 7s p
mus/[litigantis et *? optinendi]votum hanc opinionem admite [ 426« heneoc —

tif 59.. $. 4. Siferuus teftamento manumiffus ante aditam he-
reditatem decedat, heredi quidem periffe intellegitur: fed cu-

jus pretii erit, qui fi viueret, non aeftimaretur? Nam eteos,

qui moriente domino ea Valgttgdine affeCti fuerant, vt eos non
poífe viuere certum effet, tdifien, fi poftea moriantur, heredi«
tati periffejrefponfüm eftj Nec aliud in /his, qui fub eodem
te&to fuerunt, cumdominus a familia necaretut, $. 5. *Q*t:i-'öä
| i T | : vulgo

40 Hal ratiohe, GEB. — 41 Vulg.

Vulg. et omnibus eft reponendum. B.
* 43 Hal et Vulg. ad5

inferit: lege. B R. 42 Hal. inferit: vero. GEE.

loco: ápud. BR. 44 Hal..e; Vulg. u pecimia legzz.'tum. BROO— 45 ,-'Flon.
folitis lineolis transpofitum : zwipleta quamdoque condicio fxerit. Ahter trans«
ponunt Blaublomm. et Hal. Zmpleta cótidicio fwerit quamdoque. 8R. 46 Hals

itemque. 47 Hal appellathm: eéffe pronumciatum effet, fed com'mätc'"po&'ï:
appellatum , te$ confici potéft : alias legerem : appellatum effe effet promumciatum.
& R. Et forteità legit librarius, et voluit legi more Taurelliano: ESSEt. GY. n.
48 Hal. videretar. 49 Ap. Hal et, abef, GE&R 50 Hal admittat.
"ff ff 4 - : , GE

( a^ x ^Y ; L..(- PC x(d ,

L'ï UCg9 ^X Cuvm. ovrt1c

poffhadte v ,m'.,».äm. 1
Uf« ex C , é5rn:

';e r 4
j ^X jumere |
C J *

: ^* 1
? Y2 dR ! Alq..l , 6997

d
»

À diuxeral,

4 O0 ,

662

vulgo dicitur, in tabulis patris et filii vnam F alcidiam ferua-
ri, quam poteftatem habeat, videndum eft. — Quamuis enim
fubflitutus, quae a pupillo relicta funt, cum, filius heres ex-
füitit ?*, vt aes alienum quodlibet debeat: tamer, propter ea,
uae data funt tabulis fecundis 5?, contributioni locus eft.
gecundum quae poterit euenire, ne fubftitutus quicquam Te-
tineat, velut *5 longe plus habeat quartae ?^ paternae he-
reditatis. Quid ergo, fi non füfficiat pupilli hereditas legatis,
cum patris füffeciflet 5*»? De fuo quadrante nimirum dabit
fubftitutus: quoniam 59 pater legauit de fuo: nec ad rem per-
tinet, quod ex nullo teftamento praeftatur vltra vires patri-
monii, cum in hac parte iuris legata, quae tabulis fecundis

relinguuntur, quafi 55primis fub condicione relicta intelle--

guntur ?9?, $—6 Si filio fuo duog fubftituerit, et alterius
portionem onerauerit, tractari folet, an ex perfona fua F alci-
diam poffit inducere fübftitutus, quam pupillus non baberet,
vel vnus pupilli fubftitutus? et facile quis dixerit confequen-
ter prioribus *?, quae/de patrimonii ratione dicta funt, non
eífe Falcidiae locum: et vltra vires portionis conueniendum al-
terum fübítitutum. Sed verior eft diuerfa fententia, perinde
huic quartam relinquendam exiftimantium, atque ita fi *?
patri ?* heres extitiffet: vt enim opes ?? patris et contribu-
tio legatorum inde ?? capiunt et formam et originem, ita
plures fübftituti, fubducta perfona pupilli, reuocandi fünt ad
intellectum inftitutionis 5*. — Quid jtartteny dicemus de altero
fübfituto, qui non eft oneratüs: fi forte nondum legata pu-
pillus a fe relicta foluit ^?
omnibus et ipfüm Falcidiam habiturum?
habet: neque idem patiatur ?? inftituti comparatio. Rurfus fi
negemus, aliud aperte, quam quod volgo 57 probatum eft,
refpondetur. ^ Itaque varietas exfiftet, vt/is quidem, qui
proprio nomine oneratus eft, velutiinftitutus defideret quar-
tam: alter autem, qui non elit oneratus, vt fübftitutus, li-
cet portio largiatur eius, non in folidum conueniatur propter

calculi confufionem. — Huic confequens eft, vt i pupillo de |

Falcidia cautum fuit, duobus committatur ftipulatio: videli-
cet in eam quantitatem ?*, quam vnusquisque fibi retinere
$9 potuiffet. $. 7. Quaefitum eft, fi quis pupillo coheredem
fubftituiffet: quemadmodum legis,Falcidiae ratio inquiri de-
beat, et quale eft *?, quod volgo ** diceretur *?, legato-
rum rationem feparandam? Dixi, quantum ad legata, quae
pater a filio, item a fubftituto reliquit, nullam fieri poffe fe-
parationem : cum jcormmuni/ calculo fubiciantur, et inuicem
inducant contributionem: fed legata, quae ab inftituto *? ex-
tero data funt, permifceri ceteris non oportere: ideoque quar-

tam pupillo datae portionis habere fubftitutum , quamuis fuam.-

portionem habeat, vt inftitutus: et aliam caufam effe eius,

^qui ex variis portionibus heres fcriberetur: ibi enim legato-

RB R.

rum confundi rationem non minus, quam fi femel fuiffet nun-
cupatus ex ea portione, quae conficeretur ex pluribus: ne-
que referre, pure faepe, an fub diuerfis condiciohibus fit he-
res inftitutus. $. 8. Si quis exheredato filio fubftituit heredem
inftitutum, et ab eo tabulis quoque fecundis legauerit: ne-
ceffario ratio confundetur, cum ideo legata valere dixerit Iu-
lianus a fübftituto relicta, quod idem patri/heres exftiterit.
XIL. ID EM libro ; ionüm, — Su debitor,

55 Gothofr, in nota: velut. Hal Sed fallitur Idem. Habet Hal. et Vulg.
wel vt. 1n Heruagianis eit: velut. BR. 54 Hal. quarta. GEB. — 55 Hal.
fuffecevit. GEB. 56 Vulg. quae, loco: quoniam. BR. . — 57 Hal.et Vulg.
inferunt: iz. BR. 58 Hal. intelligantur. GERm. 59 Duker. ad Opufc.
de Latin. Vet. ICt. p. 413. BR. — 60 Hal.et Vulg. atqme fi ita. Conf. Byn-
kersh. J. Obf. 235. BR. Cum Hal. et Vulg. faciunt Pal. 1. II. Bynkersh. at
«um FlorentinaOtob. GEB. — Ó1 Hal. patris. GEB. — 62 Gorhofy
vt enim opus. £al. GER. 63 Vulg. vim. BR. 64 Vulg: fubflitutionis.
65 Hal, et Vulg. folgerit. BR. — 66 Hal. patitor. GE2. 67 Taur.

quae a viro diüertérat, ;heredeWfypro parte inftituitj,

ea petit *7, vt fra& et coheredi fuo portionem hereditatis ac--

, et aliquid vltra dodrantém fit: in.
Atquin quartam.

51 Hal. exfliterit. | 52 Bafil. iv v5 iedewwz puta: 9ia3/xy. Bk. |
. qo Hal. fit. GE&.

r.in nota?

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. II.

creditore herede inftituto, petiffet, ne in ratione legis Falci-
diae ponenda creditum fuüum legatarii&/ reputaret: fine dubio
ratione doli mali exceptionis apud arbitrum Falcidiae defuncti
voluntas feruatur. A NUA
XIIL. Ipew libro XXXXVIIL. Quaeftionum.-
tum fideicommiffum feruus iniungente domino fufceperit, ha-
biturum eum legis Falcidiae beneficium , quäfigarere domino
debuit ^*, conftitutum eft, ldemque placuitin filio, qui **
fuit in patris poteftate. ;
XIV. InEw libro

D PaATER filiam,

et *5 ab

ceptam, dedu&ta fexta, reftitueret , admiffa compenfatione do-
tis in Falcidiae ratione: fi pater dotem confentiente filia non

petiffet, Falcidiam quidem iure hereditario, dotem autem iu- -

re proprio filiam habituram, jrefpondi: quia dos in hereditate
patris non inueniretur, -$—*- Auia nepotibus heredibus in-
ftitutis, fideicomimifit, vt omiffa retentione, quae per legem

. Falcidiam ex alio teftamento competebat, folida legata fratri-

bus, et coheredibus foluereyt: re&te datum fideicommiffum
(refpondi, fed huius quoque onus in contributionem venire.
S.-2. Duobus impuberibus fubftitutum, vtrique heredem ex-
iftentem, in alterius hereditate Falcidia non vti conuenit, fi
de bonis alterius impuberis quartam partem hereditatis p&-
tris, quae ad filios peruenerit, retineat. $.-3» Quod fi fra-
ter *5 fratri legitimus heres exftitit, Y impuberi fupremo
fubftitutus, portio quidem paternorum bonorum, quam inte«

ftatus puer *? accepit, rationt *? Falcidiae non confundetur:.

fed quartam eius tantum portionem ** fubftitutus retinebit ,

| quam inpubes accepit ?^, qui fuübftitutum habuit.-

* , XV. InE w libro XIH. rum. Qvonp bonis iu-
re Falcidiae contribuendum eft £ debitore, cui mortis caufa
paCto debitum remiffum eft, in faCtum concepta replicatione
retinebitur. $. r. Frater, cum héredem fororem fcriberet,
alium *5 ab ea, cui donatum volebat, ftipulari curauit, ne
Falcidia vteretur, et vt certam pecuniam, fi contra feciffet ,
práeftaret, priuatorum cautione legibus non eífe refragan-
dum conftitit: et ideo fororem iure publico retentionegi ha-
bituram, et aCtionem ex ftipulatu denegandam. $. 2. Non
idcirco minus Falcidiae rationem in ceteris annuis legatis ad-
mitti vifum eft, quod primo ac fecundo anno, fine vlla de-

- tra&tione fuiffent legatario foluta. $. 3. Quod auus ex cau-

fa tutelae nepoti debuit, curh auo nepos folus heres exfítitif-
fet, ratio Falcidiae fi poneretur, in aere alienó bonis dedu-
cendum jrefpondi ?^: nec ad rem pertinere, quod heredem
auus, idemque tutor rogauerat, vtfíifine liberis ante certam
aetatem decederet, tam hereditaria, quäzria propria bóna refti-
tueret: non enim ex hoc hereditatem debito compenfatam vi-
deri, cum vel ideo maxime declaretur, non effe compenfa-
tionem factam, quoniam heredem fuum habere propria bona
defunCtus oftendit. Plane fi condicio fideicommiffi fuerit im-

r/fw 5
.S r itacis

L,/"ï.:j'ïe reä: s

v o

L^.

L4 'r'nc;j u

^By
L — "

pleta, fructus hereditatis poft mortem aui percepti, pari pe- -

cunia debito tutelae compenfabuntur: fed quartam heres ne-
potis ?* de bonls dumtaxat, quae moriens auus reliquit, re-
tinebit. $. 4. Cum fideicommiflum ex voluntate matris a pa-
tre moriente debitum ** filio pater hereditate fua *", quam
1n

69 Hal. detinere. GEX.
7L Hal.dicatur. GEB. — 73

68 Hal. 2» ea quantittte. GE.
471 Taur. 4 Olgo. GEB.
Hal. a fubflituto. G EB. 74 Hal. debuerit.
76 Ap. Hal. praemiffo pun&o, et, abeft. GER. 71 Ml et Vulg. petit.
RR. Taurellii erat dare: petít. GEB. 78 Ap. Hal. frater , abeit. G E B.
79 Hal. pure. GER. 80 Vulg. ratione. B R. 81 Hal. portionis. GEB.
82 Vulg. acceperit, B R. 83 Hal. inferit ? baeredem. 84 Hal refpondi,
GERB. Nec aliter Flor. quare omni haefitatione procul hábita, literam t in textu
deleuimus, $5 Hal wepoti. G& &, — 86 Halinferit:effet. GR B. — 87 Hal. bae-
: reditie

u Olso. GEB.

75 Mal. in filia, quae. GEB. —

E J - d& d-

£, nv

LT
t
Vi
ZT
:
fii

1011

-- &2 8 -5 —

(2

GE
h
jb
jb
iib
t
t
i

tas poft reftitutionem,

. M * . f-
res inde minuit, viro non pejit.

. loandrinam dicere debuiffet, p&.. — 96 Hial. poffet.

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. IL

in filium conferebat, compenfari voluit ?? : quod filio debe-
tur ??, fi ratio Falcidiae poni coeperit, fini ?? quadrantis,
quém ex bonis patris cum effectu percepit, compenfabitur,
atque ita füperfluut aeris alieni dodranti tantum detrahet/f.
$. s. Ex donationibus in vxorem collatis, 4quod, heres eius
reddere viro cogitur, in bonis mulieris non erit: nam ita fit
locupletior, vttanto pauperior effe videatur: quod autem he-
$. 6. Fructus praediorum
fub condicione verbis fideicommiffi relictos, in caufam fidei-
commiffi non deduétos, heres in ratione Falcidiae fic accepto
facere fibi cogitur, vt quartam, et ?* quartae fructus ex die
mortis, bonorum, ?? quae mortis tempore fuerunt, habeat.
Nec ad rem pertinet, quando Falcidia lex admiffa fit: nam

* ; . : ; e-e * » (( O^
" etíi maxime poft impletam condicionem fideicommiffüm ??

locum habere coepit, tamen ex die mortis fructus quadran-
tis apud heredem relinquifneceffe eft. $. 7. Fideicommitfum
portionis fupplendae gratia, pro qua matrem filius heredem

ánftituit, eidem matri datum ratione Falcidiae minuitur ?*; et
eam pecuniam mater fupra quartam portionis füae percipiet. |
$. 8. Quarta, quaé per legem Falcidiam retinetur, aeftima- :

tione, quam teítator fecit, non magis minui poteft, quam

auferri, *

XVL ScarvoralibrolI.Quaeftionum., Srex plu-
fibus rebus legatis heres quasdam foluerit, ex reliquis Falci-
diem plenam per doli exceptionem retinere poteft, etiam pro
his, quae iam data funt. $. r. Sed etfi vna res fit legata,
