prum enim erat: conditiomum ; fed corre&or vltimam fyllabam pun&is confodit.
GEE. 44 R.ehd, accezpit. Corre&or e puncto deleuit. G E B. 45. Hal.
bic faciebat. - Etiam Kehd. faciebat. GE B. 46 kial. et'Vulg. accepit. B R.
Etiam Rehd. G £ B. 47 Vulg. contraxerit. BR. 48 Hal. et omnes: fran-
dem. BR. - 49 Hal. inferit: ad boc. GE B. 50 Vulg. comtiserit. BR. . $K
Rehd. inferit: quoque. GE B. $3^. Hal. Jit. 53 Hal. addit : eff. 54.
Vulg. inferit:. ez. B R. 55 Hal tenetur. Vulg. teneatuv. B R. Rehd. vt Flor.

GER. 56 Vulg. inferit: vt. BR. 57 Hal. et Vulg. debeont. B R. Rehd.
vt Flor. GEB. . 58 Vulg. reffituatuy. B R. 39 Wulg. illaw. BR, Etiam

Rehd. GE E. 60 Vulg. fraudatur. BR. Etam Rehd. GEB. 61 Ap.
Hal. et'Vulg, J5, abeft. BR. WVt et in Rehd. GEE. 62 Vulg. inferitz
."0u. BR, Euam Rehd. GEB. 63 Hal. e: Vulg. poffit. & R, Rchd. poterit.
i G k B.

|

| Kkkkkk 5

!

880 , DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. VIII.

tentia, bona fide ** emptorem non teneri: quia dolus ei dum-

taxat nocere debeat, qui eum admifit: quemadmodum dixi-

'mus non teneri eum , fi ab ipfo debitore ignorans ** emerit :
is autem, qui dolo malo emit, bona fide autem ementi ven-
didit, in folidum pretium rei, quod accepit, tenebitur.

X. Vrrraxvslibro LXXIIL ad Edictum. ArT

Praetor, ovag Lvcrvs Tir1VS FRAVDANDI CAV-
SA,SCIENTE TE, IN BONIS, QVIBVS DEMXEA RE?9)
AGITVR, FECIT: EA ILLIS, SI EO NOMINE, QVO
DE AGITVR, ACTIOÓ" E1 EX EDICTO . MEO COMP E-
TERE, ESSEVE OPORTET, EI $" Si NON PLVS-
QVAM ANNVS EST, CVM DE EA RE, QVA DE AGI-
TVR, EXPERIVNDI POTESTAS EST: RESTITV AS,
INTERDVM CAVSA COGNITA, ETSI SCLIENTIA NON
SIT, IN FACTVM ACTIONEM PERMITTAM. $. I.
[ta demum reuocatur, quod fraudandorum creditorum caufa
fattum eft, fi euentum fraus habuit 9? , (cilicet fi hi credito-
res, quorum fraudandorum caufa fecit, bona ipfius vendide-
runt. Ceterum fi illos dimifit, quorum fraudandorum caufa
fecit, et alios "? fortitus eft: fi quidem fimpliciter dimiffis
prioribus, quos fraudare voluit, alios poftea fortitus eft, cel-
fat reuocatio: fi autem horum pecunia, quos fraudare noluit
.11, priores dimifit, quos fraudare voluit: Marcellus dicit,
reuocationi locum fore: fecundum hanc diftinttionem, et ab

Imperatore Seuero ?? et Antonino refcriptum eft: eoque iure.

vtimur. $. 2. Quod ait Praetor, SCIENTE 13 ; .fic accipi-
mus *^, te confcio et fraudem participante: non enim, fi
fimpliciter fcio, illum creditores habere, hoc fufficit ad con-
tendendum, teneri eüm in factum actione: fed ?* i particeps
fraudis eft. $. 3. Si quis particeps quidem fraudis non fuit,
verumtamen vendente debitore, teítato conuentus eft a cre-
ditoribus, ne emeret: an in factum actione teneatur, fi com-
parauerit *9? Et magis eft, vt teneri debeat: non enim ca-
ret fraude, qui conuentus teftato perfeuerat. $. 4. Alias au-

tem qui fcit aliquem creditores habere, fi cum eo contrahat

fimpliciter fine fraudis confcientia: non videtur hac a&tione
teneri, $. 5. AitPraetor,sctEN T & ^*, ideft, eo, qui con-
uenietur ^? hac aCtione. Quid ergo, fi forte tutor pupilli
fcit, ipfe pupillus ignorauit? videamus, an aCioni locus fit,
vt fcientia tutoris noceat: idem et in curatore furiofi et adu-
Jefcentis? Et putem ha&tenus iftis nocere confcientiam *?tu-
torum fiue curatorum , quatenus quid ad eos peruenit. $. 6.

Praeterea fciendum eft, poffe quaeri, quod dicitur, in frau-

GrB. 64 Vulg. bonae fidei. BR. 65 Rehd. zgnoranter. GX B. 66
Gothofr. in nota: quibus de agi&ur. Haloa. WVt Hal. ita Vglg. immo quoque
Vat. I. et IIL. nifi quod in polteriore: de praetermiffum fit. — Alii decem codi-
ces habent vt Flor. 8m. Barb. Vat. . IV. VI. Chriftin. Pal. I. II, S. Cruc. I.
Il Magl. quibus adde Bynk. et Rehd. GEz. 67 Gothofr. in nota:; A[.
a&ionem. lta lego: a&onem, loco: acio ei cum Vulg. Nor. ceteris. BR.
Etiam Rehd. G E. 68 Hal. et fi ei, non plus. Malim: et fi mon. plus. B R.
Rehd. absque: et, et: e. habet: fi mom amplius quam etc. GEB. 69
Hal. babuerit. — "7o Vulg. inferit: poflea. BR. — 71 Hal. volwit. GEB. — T2
Vulg. ab imperatoribus Vero. BR. 73 Hal. et omnes hic et in $. j. fciente
te, fola geminatione : et vt in formula. Sed et Bafil. habent: é367zes, cum
in formula fit:. à3óros cov. E R. Rehd. vtroque in loco: fciente te. GEB. — 74
Hal. accipiamus. 75 Rehd. inferit: jta. GEB. — 776 kHal. et Rehd. com-
parauit. G EB. 77 Hal et omnes: fciente te. — Et ita hoc in loco Flor. eft
fuppletum. . Vide fupra $. 2. B R. 728 Wulg. conzenitur. BR. Et Rehd.
G E B. 79 Vulg. fcientiam. & R. Et Rehd. GE B. $0 Taur. Idem. G & B.
$r Rehd. ;5, loco: bic. GER. 82 Ap. Hal. quis, abeft. GEB. 83
Hal. et Rehd. addunt: fraudari. GEB. 84 Hal. elidat. GE B. 85 Vulg.
babuerit. B R. 86 Hal.fecit. — 87 Vulg. quia fe immifcuerat. BR. — 88
Hal. et Rehd. 4uid. GE B. 89 Rehd. inferit: bereg. GEB. . 90 Flor.
. etiam eft deletum. — Subftituo cum Hal. et plerisque: et. Scd et Vulg. fupplet
praeeuntibus MSS. vocem: baeres. Hanc vocem ex duodecim agnofcunt o&o :
Chriftin, ante: fecerit. Pal. Y. V. poft: voluntarius, reliqui ante hanc vocem.

In nono eft fuppleta. Pro: fi qu/5, vndecim habent: fi qwid, ex inepta corre- |

d

vt et Rehd. GEE.

Rehd. debitum, abeíft, GER. — 4 Vulg. fuerit. BR.— Rehd. fauerit fadla. GEB.

dem creditorum alienatum reuocari poffe: fi idem ?? fint
creditores:, etfi vnus creditor fit ex illis, qui fraudati funt,
fiue folus tunc fuit, fiue, cum ceteris fatisfattum eft, hic 9*
folus remanfit, probandum effe, adhuc aftioni fore locum.
$. 7. lllud.certe fufficit,. et(i vnum fcit creditorem fraudari,
ceteros ignorauit: fore locum aCtioni. $. 8. Quid ergo, fi
ei, quem quis ?? fcit 9?, (atisfactum eft: numquid deficiat
aCtio,. quia, qui füperfunt, non funt fraudati? Et hoc puto

|| probandum. Non tamen, fi dicat aliquis, oFFERO, Qv oD

DEBETVR EI, QV EM SCIO CREDITOREM, áudiendüs
erit, vt aCctionem eludat ?^. $. 9. Si fraudator heredem ha-
buit 5*, et heredis bona venierint: non eft in bonis, quibus
de' agitur, faCctum: et ideo ceffat haec a€tio. $. 10. Si quid
in fraudem creditorum fecerit ?9 filius, qui fe poterat abíti-
nere, et in integrum fit re(titutus, quod fe mifcuerat ?* ; vel
fi quis 39 fecit *? voluntarius etiam ??, vel per aetatem, vel
quam ?* aliam caufam iuftam in integrum meruit reftitutio-
nem: dicendum erit vtilem aCtionem competere. Idem et in
feruo neceffario. Sane cum illa diftinCtione hoc admittendum
effe Labeo fcribit, vt, fi quidem protinus bona vendiderunt ?^
creditores: vel abfentibus ?3, vel pacifcentibus creditoribus
fe. neceffarius mifcuit ?*: vtriusque fraus reuocetur, id eft,
teftatoris, et ipfius: fi vero paffi fünt neceffarium creditores
?5, etquafi in creditum habuerunt nomen eius, vel dulcitu-
dine ?* vfürarum, vel qua alia ratione fecuti funt ?* : dicendum
eft, nihil reuocari ex his, quae teftator alienauit. $. rr. Si
impubes patri ?? heres extiterit, eiusque mortui bona ve-
neant: feparatione impetrata, vtriusque fraus erit reuocanda,
pupili, vel etiam tutoris, item curatoris. $. 12. Sicum in
diem * mihi* deberetur, fraudator praefens foluerit, dicen-

:dum erit, » quod)?? in eo quod fenfi commodum in reprae-

fentatione, in factum actioni locum fore: nam Praetor frau-

dem intellegit etiam in tempore fieri. $. 13. Si, cui folutum -

199 quidem non fuerit *, fed in vetus creditum pignus acce-
perit: hac ? actione.tenebitur,. vt eft faepiffime conftitutum.
$- 14. Si, cum mulier fraudandorum creditorum confilium in-
iflet, marito fuo eidemque debitori in fraudem creditorum
acceptum debitum ? fecerit, dotis conítituendae caufa: lo-

cum habet haec aCtio: et per hanc omnis pecunia, quam ma-

ritus debuerat, exigitur: nec mulier de dote habet actionem:
neque enim dos in fraudem creditorum conftituenda eft: et
hoc certo certius eft, et faepiffime conftitutum. . Exitus au-
tem aCtionis erit, vt ftipulatio, quae accepta facta fuerat *,
exintegro interponatur. $. 15. Per hanc aCtionem et vfus-
! j fructus,

&ione cod. Flor, vbi d fupra s fcripfit, Natquxe rurfus. fuftulit. In feptem deeft:-

etimn, pro quo in Vat. I. I. Barb. Treuif. et repofitum. BR. — Agnofcunt và
beres Vat. I. II. VT. S. Cruc. I. HI. quibus adde Treuif. et praeterea Bynkersh. No-
nu$ eft Vat. IV. — Non agnofcunt Barb. et Magl. vt adeo nullus dubitem,
Brenkm. voluiffe fcribere, nouem agnofcere vocem: baeres, in decimo effe
fuppletam. — Si quis folus Barb. habet. |Seprem s5etiam omitténtes funt: Vat.
IV, VI. S. Cruc. I. II. Chriftin. Pal. I. Il At Magl. caret 7à et, et 7à etzam.
Sed Bynkersh. haber cum Vat. L. et reliquis. Rehd. vt ex parte iam indicatum :
vel. fi quid fecevit beres voluntariuset vel. GEB. 91 Ap.Hal. 44am, abeít;
in Rehd. eft: per, loco: quam. GEB. 92 Hal. zendiderint. ^ :93 Flor.
velabfentibus, vncis funt inclufa, et abfunt a Bafil. et editis. BR. Ab Hal. et
Rehd. GE B. 94 Hal. mifcuerit. 95 Vulg. paffi funt baeredem: neceffa-
rium effe in poffeffione. Rehd. paffi funt neceffaráum creditores effe, fequenti: et
omiffo, quod antecedeas: effe abforpfiffe videtur. G E B. 96 .Adi Opufcula
de Lativ. Vet. ICt. p. 370. BR. Rehd. in creditum babierumt, et fi nomen
eius vel a dulcediue etc. GER. 97 Hal. vel quam aliam vationem fecuti:
dicendum eftl. G E B. 98 Rehd. patris. GEB. —— 99 Scriptum erat Flor.
quod im ea quod, pro a repofita o; et fecundum: 4uod, vncis at recentioribus
inclufum. . Sed Hal. et omnes dudum animaduerterunt, prius: 420d, delen-
dum effe. Idem in MSS. B R. Barb. Vat. I. IV. Chrittin. S. Cruc. 1. Bynkersh.
1CO Erat olim Flor. Si cui legatum quidem. BR. I
Hal. fuit, et mox: accepit. GE B. 2 in Rehd. bac, abeit. GEB. — 5 In

5

pl
üer

5 l
1
foit
dd*übm
6U.
l
t G
.6; f
Q
33
lt
4 t
LT

endm
int ^
OrDus
l di,
ILofeg
lritl
m
L. 9l
1 Ye.
d
n in
d-
Jfie
frij
j
it0te
Qm,
nit
. nm

Bl

m
onem.
i d
15 dl*
j , j
TUge
dus,

dels
yt n
j N
jbitent
10 d
TAU
;ftimc
catum
d
)3 HOI-
Hgi, d
sj
:n:i: d
?ujï'tlla
s
j"gcuti-'
| HOF.
j
j
"
[
D
jj

*

DENA * DARE * sPONDES? exigi poteft. $. 16. Si de-
bitorem meum, et complurium creditorum confecutus effem
fugientem, * fecum ferentem pecuniain, et abftuliffem ei id ?,
quod mihi debeatur *?: placet Iuliani fententia dicentis ,. mul-
tum intereffe, antequam in poffeffionem bonorum eius credi-
tores mittantur, hoc factum fit, an poftea: fi ante, ceffare in
fattum aCtionem, fi poftea, huic locum foré. $. r7. Si'ex
Conftitutione Diui Marci bona fint addicta alicui, libertatium
conferuandarum caufa: dicendum erit !*, actionem ceffare:
ita enim fuccedunt, vt rata fint, quae paterfamilias gefferat.
$. 18. Áunus huius in factum aCtionis computabitur ex die
venditionis bonorum. '$. rg. Per hanc actionem *res* re-

ftitui debet *? cum fua fcilicet caufa. ^ $. 20. Et fructus,

non tantüm, qui percepti fünt, verum etiam hi *?, qui per-
cipi potuerunt a fraudatore, veniunt: fed cum aliquo modo,
fcilicet vt fumptus fatti deducantur: nam arbitrio iudicis nón
prius cogendus eft rem reftituere, quam fi impenfas neceffa-
riás confequatur: idemque erit probandum , et fi quis alius !^
fümptüs ex volüntate fideiufforum creditorumque fecerit **.
$. 21. Partüm quoque in hanc actionem venire, puto verius

elfe. $. 22. Praeterea generaliter fciendüum eft, ex hac a&tio--

he reftitutionem fieri oportere in priftinum ftatum: fiue res
fuerunt *9, fiue obligationes: vt perinde omnia reuocentur,
àcÍfi ** liberatio faCta non effet: propter quod etiam medii
temporis commodum, 'quod quis confequeretur liberatione
non facta, praeftandum erit: dum vfürae non praeftentur, fi

n füipulatum deduCtae non fuerunt *5: autífi *? talis con-

tractus fuit??, in quo vfurae deberi potuerunt etiam non de-
ductae. $. 23. Si condicionalis fuit obligatio, cum fua con-
dicione? fi in diem, cum fua die reftauranda ^* eft. $i ta-
men eà erat, cuius dies finitur: poteft dici reftitutionem intra
id tempus poffe poftulari, quod tempus ?? fupererat obliga-
tioni: non vtique intra annum. $. 24. Haec attio poft an-
num de eo, quod ad eum peruenit , aduerfus quem actio mo-
Uuetur, competit: iniquum enim Praetor putauit, in lucro
motrari eüm, qui lucrum fénfit ex fraude: idcirco lucrum ei
extorquendum- putauit. ^Siue igitur ipfe fraudator fit, ad
quem peruenit, fiue alius quiuis: competit actio in id, quod
ad eum peruenit, doJoue malo eius fatctum eft, quo minus

perueniret. $. 25. Haecacttio heredi, ceterisque fuccefforibus

competit : fed et in heredes, fimilesque perfonas datur.- ;
XI. VENvrLErvs SamrvnRNiwNvs ?? libro VL Tn-
terdictorum ^^. CaAssrvs aCtionemintroduxit in id, quod ad
heredem peruenit. .^ -^ — i Q E o
XII. MaRcELLvslibro XVIII. Digeftorum. Sr pa-
ter filiofamilias liberam peculit adminiftrationem dederit, non
videtur ei et ?? hoc conceffiffe, vt in fraudem creditorum
alienaret: talem enim alienationem non habet. Atíi hoc quo-
que conceffit filio pater, vt vel in fraudem creditorum facere
poffit: videbitur ipfe feciffe, et füfficient ^* competentes ad-

uerfus eum aCtiones: etenim filii creditores etiam ?* patris

5 Hal..et Rehd. eiusmodi. GEB. — 6 Conf, Aueran. . Interpr. Inv. 24. GEB.
* Hal. dari, et ita Flor. fadum. B R. | Et ita Rehd, G E. 8. Rehd. prae-
hgit: et. GEE. Hal. ac. 9 in Rehd. id, abeft. G E B. 1O Hal. et Vulg.
debebatur. BR. — Etiam .Rehd. .GE 9. II Hal. effi.. * 12 Rehd. debent.

. GER. 13 Hal. verum bi quoque, Kehd. verum bii 7 quoque omiffo. G E B.

14. Vulg. q40$ alios, quod probo. & R, Itaet Rehd. GEB. — 15 Hal. factus
erit. GEB. .. 16 Hal. etVulg. fuerint. BR. Rehd.vtFlor. GEB. — 17 Flor
fi, exciderat. BR. ^ . 18 Vulg. fuerimt. B R.
20 Hal.et Vulg. fuerit. et ita Flor. eft corre&um. BR. Et ita etiam Réhd.
G E B. 21 Vulg. reflituenda. BR. |Etiam Rehd. GER. 22, Ap. Hal.
tempus, abeít. GEB. 22 Hal Venuleius, và Saturninus, omiffo. GEB.
24, Flor. erat: deznterdiclorum. 8 R. 25 Vulg.et, abeft. GE z. 26 Hal.
vt fuficiaut. GEB. .. 277 In Rehd. etiam, abeft. GE B. 28 Vulg. et cum
eo einsdem generis. BR. taet Rehd. nifi quod vocula: et, abfit. Et haec
elt ap. Hal. qui reliqua habet vt cít Flor. GEB. — 29 In Rehd, et, abeft.

.GEB. .. 37 Hal. praefigit: et. GEB.

I9 Vulg. inferit:. z0u. BR. .

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. VIII. : $81

früctus, et huiusmodi 5 fipülatio, N ANNOS SINGVLOS

funt creditores: eum eius ?? generis videlicet hnabebunt actio-
nem, vt his de peculio praeftari necetfe fit. : *'
XIIL. Pavrvs libro LXVIII. ad Edictum. Irrvp
conftat, eüm, qui pignus tenet, hac aCtione non teneri: fuo
enim iure, et ?? vt pignus ??, non rei feruandae caufa ; pof-
fidet. | Bw
.XIV. VrPrawvs libro VI. Difputationum. Hac in
fatctum aCtione non folum dominia 'reuocantür, verum etiam
aCtiones reftaurantur. Ea propter competit haec a€tio et.ad-
uerfus eos, quires non ?* pofífident, vt reftituant: et 52 ag
uerfus eos, quibus actio competit, vt aCtione ?3' cedarit,
Proinde fi interpofuerit quis perfonam Titii, vt ei frandator

res tradat: aCtione ?* mandati cedere debet. : Ergo et (i frau-

dator pro filia fua: dotem - dediffet. fcienti fraudari creditores:
filia tenetur, vt cedat actione de dote aduerfus maritum.-
|——XV. IvrraNVvs libro XLIX. Digeftorüm. $1 quis,
|cum haberet Titium creditorem,; et fciret fe foluendo non
effe, libertates dederit teftamento: deinde dimiffo Titio, poft-
ea Sempronium creditorem habere coeperit, ét eodem refta-
mento manente decefferit: libertates datae ratae effe debent,
etfi hereditas foluendo non fit: quia, libertates vt refcindan-
tur, vtrümque in eorumdem perfonam ?? exigimus, et con-
filium, et euentum: et fi quidem ?9 creditor, cuius fraudan-
di confilium initum erat, non fraudatur, ?7 aduerfus eum,
.qui fraudatur, confilium initum non eft: libertates itaque ra-
taé fünté - À | | pOl n M.
|' . — XVI. PaAvrvs libro V. Refponforum - Papiniani 38,
NiS1 priores pecunia pofteriorum dimiffi probentur. ^. :
- -XVIL. Ivriawvs??libro XLIX. Digeftorum. OwxEs
d'ebitores' qui in fraudem creditorum liberantur, - per .hanc
. aCtionem reuocanturin priftinam obligationem. ^ &. r. Lucius
Titius, cum haberet creditores, libertis fuis, hisdemque ^?

| filiis naturalibus vniuerfas res fuas tradidit. Refpondit^t,

quamuis'non proponatur confilium fraudandi habuiífe, tamen
qui ^^ creditores habere fe fcit, et vniuería bona fua aliena-
uit, intellegendus ^? eft frandandorum creditorüm confilium

| habuiffe: ideoque étfi filii eius ignorauerunt hanc mentem
| patris fui fuiffe, hac aCtione tenentur. . $. 2. Si vir vxori,
| cum creditores fuos fraudare vellet, foluto matrimonio prae-

fentem dotem reddiditfet, quam ftatuto tempore reddere de-
buit: hac actione mulier tantum praeftabit ^*, quanti credi-
torum intererat, dotem fuo tempore reddi: nam Praetor frau«

dem etiam in tempore fieri intellegit.

— XVIIL PAPINI1IANVS libro XXVI. Quaeftionum. ET
^? fi pignusvir vxori, vel vxor viro remiferit: verior fenten-
tia eft nullam fleri donatieonem exiftimantium. - Quod fine
dubio, fi in fraüdem creditorum fiat, actione vtili reuocabi-
tur. Idemque eft, etfi quiuis debitorum ^* in fraudem cre-
ditorum pignus omiferit. $ LC
XIX. IpEw libro XI. Refponforum. PaATcREw ^7,
qui non exfpectata morte fua, fideicommiffum hereditatis ma-
ternae filio foluto ^9 poteftate reftituit, omiífa ratione Fal-
a s cidiae
GEE. 30 Vulg. iure vt pignus tenet. BR. 31 Ap. Hal. , abefít,
GER. 32 Rehd. fed,loco: et. GEB. .33 Vulg. a&ionem. BR. Rehd. adio-
ues. GEB. ...34 Rehd. aclionem, et verfus finem iterum..G E B, 25 Hal.
et. Vulg. perfona. .E R. Etian Rehd. GEE. 36. Hal. Siguidem et creditor.
38 Hal. haic infcriptioni , quam
habet integram ,. addit: motat. .Sed et in Rehd. eft infcriptionis veftigium.
Ita enim lex incipit:; szulus Papiuiamus mifi etc. G EEB. .39 Vulg. VL-
PIANV 'S. B R. 40 Hal. zisdemque. Rehd. biisdemque. GE B. —— 41 Hal.
refpondi. GEB. . .42, Hal. et Vulg. 2uia. BR. Rehd. tamen creditoves quia
babere etc-.GEB. - 43 Vulg. zutelligendum. BR.. 44 Taur. praeflaVit.
GEB. . . 45 Ap. Hal. et Vulg. Et, abeft, fed et Flor. eft expunctum, B R,
Et in Rehd. abeft. GEB, — 46 Taur. deVitorum. Flor. etiamnunc: deVi-
torem. Hal.et Vulg. Idemque et fi quis debitor. B-R. Etita quoque Rehd.
GEB. 47 Conf. Aneran. II. Interpr. Inr. 16. GER. 48 Rchd. filio

fuo

$82 DIGESTORVM LIB. XLIL .TIT. VIIIL

cidiae, ^? plenam fidem ac so.debitam pietatem fecutus ex-
hibitionis, refpondi, non credlto.res fraudatfe.. . n
XX. CALLISTRATVS libro II. Quaefmonum, E-
BITOREM, qui ex Senatusconfulto Tr.ebelhano totarrä.t
hereditatem reítituit, placet . non y1der1 in f.'rz!uder? dcre ito-
rum alienaffe portionem, quam retinere potuiffet, fed magis
l ere.
fidehte;()äl? ScAEVOLA libro I. .Refponfom.l'm. DrEBITOR
in fraudem creditoris 5* cum vicino de finibus pignori dsa?
fundi pactus eft. Quaefitum, an 1s, qui a creditore emit ,
de finibus agere poffit? Refpondit, fecundum ea, quae pro-
ponerentur, non i(ä:irco älinus agere poffe, quod debitor 1gno-
editore pactus eflet. : | :
ss C;(XII. IDPEM libro V. Refponforum. Cv in vetus
creditum vnus creditor pignora accepiflet, quaero, an.,13
fraudem ceterorum creditorum factum nu.lhus momenti effet ?
Refpondit, creditorem non idcirco pr.qh1benfilum aþperfäq-
tione pignorum, quod in vetus creditum vt obligaretur, pa fus
eflet: nifi id ?* in fraudem ceterorum creditorum factum fit,
et ea via iuris occurratur *^, qua creditorum fraudes refcindi
fOlent.XXHI. IpnxMlibro XXXII. Digeftorum. P R1Mogradu
fcripti heredes, cum animaduerterent, bona defu-nfþ v1xfad
quartam partem aeris alieni fufficere, famae defuntti confer-
uandae ?? gratia, ex confenfu creditorum, auétoritate Praä-
fidis prouinciae, fecundum conftitutionem ea condicione ad-
ierunt hereditatem, vt creditoribus dumtaxat partem praefta-
rent. Quaefitum eft, an manumiffi te&ameptq et libertates
51 et alimenta confequi poffint? Refpondit *", libertates qui-
dem, fi in fraudem creditorum datae non eifgpt, competere :
legata vero ??, fi foluendo hereditas non .eüeït, .non deberi.
: XXIV. Inxw libro fingulari Quaeftionum publice tra-
Catarum. Pvrirrvs patri heres extitit, et vni creditorum
foluit: mox abftinuit hereditate paterna: bona patris veneunt :
an id, quod accepit creditor, re-uocan:iz,sm ?g, ne melioris
condicionis fit, quam ceteri creditores * an diftinguimus,
$I per gratificationem acceperit, an non *?? vt fi per grati-
ficationem tutorum, reuocetur ad eandem portionem, quam
ceteri creditores fuerintlaturiz fin vero iufte exegerit, ceteri
creditores neglexerint exaCtionem, ^^ interea res. fleteräc;r
faCta fit, vel mortalitate, vel fubductis rebus mobilibus ^*,
vel rebus foli ad irritum perdu&tis: id, quod acceperit credi-
tor, reuocari nullo pacto poteft: quoniam ?? alii creditores
fuae neglegentiae expenfum ferre debeant. Quid ergo, íi,

cum in eo eífent ?9, vt bona debitoris mei venirent, foluerit :

mihi pecuniam: an aCtione reuocari ea poíffit a me? an $* (-11-
ftinguendum eft, 5? is optulerit mihi, an ego illi extorferim
inuito? et 9? fi extorferim inuito, reuocetur: fi non extor-
ferim , non reuocetur? Sed *? vigilaui, meliorem meam COn-
dicionem feci, ** ius ciuile vigilantibus fcriptum eft: ideo *?
uoque nonreuocatur id, quod percepi. — .
5 XXV. VENVLKEZVS libroVI. Interdictorum. Sr frau-

luto a potejlate, GE£. — 49 Vulg.praefigit: et. BR.
f:i(: gal. et öulg. et. BR. Etiam Rehd. et. GE B. 51 Vulgo totam, abeft.
. BR. Etiam in Rehd. GER. 52, Rehd. creditorum. G E B. 53 Vulg. eme-

vit. B R. 54. Hal. et Vulg. inferunt: et, et eft Flor. fuperfcriptum , vt du--

dum monuit Áuguftin. 71Z, Emend. 9. Poterat Taur. cum afteriscis admitt.erg.
$R. Etiam Rehd. habet: et. GEE. 55 Hal. et Vulg. et fic cauffa iuris
occurrat, nili quod haec 75 fic,. o.mitt'flt. BR. Rehd, vt Vulg. GEB. — 56
Hal. femandae. G E B. 51 Vulg. fnfent: ex teflamento et legatum. B R. Rehd.
quoque inferit: ex teflamento, reliqua non. GEB. 5'8 .Hal. et Vulg. ve-
fpondi. E. 59 Vulg. autem. BR. Etiam Rehd. G E. 60 In Rehd.
am , abeít, fuperfcriptum tamen: al. aw. GE&. — 61 Rehd. hic habet: am,
in textu, et ita quoque. Hal. —62 Hal. vel now. GEEB, — 65 Ha.l.. et Vglg.
praefigunt: et. B R. Rehd. intereaet res. GEB. 64 Taur. mo Vilibus. GI?Bf
65 Hal. quia. G E B. 66 Hal. effet. GEB. 67 Hal,et, 10Q02 an. (.,341'«3-
63 Rehd. antecedens: au, huc reuocat. GEE. — 69 Gothofr. in nota; 4j.

50 Flor. erat:

tobaefiffent. & R. Etiam Rehd. GER.

dator fideiuffori fuo fcienti acceptum tulerit, fi et *? reus -

non ignorauerit, vterque tenebitur: fi minus, is, qui fcierit,
Si tamen ille, cui acceptum 7^ fattum eft, foluendo non fit:
videndum eít , an in reum, etiam fi ignorauerit, actio danda
fit: quia ex donatione capit. Contra fi reo fciente acceptum
7* latum ?* fit, fideiuffor quoque , fi et ipfe fcierit, tenebi-
tur ^*; fi vero ignorauerit, numquid non aeque a&tio in eum
dari debeat, quoniam magis detrimentum non patitur ??, quam

lucrum faciat? In duobus autem reis par vtriusque caufa eft,

$. 1. 51 a focero fraudatore fciens gener accepit dotem, te-
nebitur hac aCtione: et fi reítituerit eam, definit dotem ha-
bere: nec quicquam emancipatae, diuortio facto, reftitutu-
rum Labeo ait: quia haec actio rei reftituendae gratia, non
poenae nomine darétur: ideoque abfolui foletreus, fi reftitue-
rit. Sed fi prius quam creditores cum eo experirentur, red-
diderit filiae dotem, *? iudicio dotis nomine conuentüs, nihilo.
minus eum hac ?? aCtione teneri, Labeo ait: nec vllum re-

greffüm habiturum ad mulierem. Sin vero fine iudice, vi-
dendum ?^, an vlla repetitio competat ei? ?? Quod fi is.

ignorauerit, filia autem fcierit: tenebiturfilia. . Sivero vterque
Ícierit, vterque tenebitur. At fi neuter fcierit, quidam exi-
ftimant, nihilo minus in filiam dandam aCtionem : quia intel-

legitur quafi ex donatione aliquid ad eam perueniffe: autéerte.

cauere eam debere, quod confecuta fuerit, fe reftituturam.
In maritum autem , qui ignorauerit5?, non dandam actionem z
non magis quam in creditorem, qui a fraudatore, qued ei de-
beretur, acceperit ?^: cum is indotatam vxorem ducturus

non fuerit. $. 2. Item fi extraneus filiaefamiliae nomine

fraudandi caufa dotem dederit, tenebitur maritus, fi fcieritz
aeque mulier, nec minus et pater, fi non ignorauerit: ita vt
caueat, fi ad fe dos peruenerit, reftitui 5* eam. — $. 3. Si
procurator, ignorante domino, cum fciret 55 debitorem .eius
fraudandi cepiffe confilium, iuffit feruo ab eo accipere: hac
actione ipfe tenebitur, non dominus. $.4. Non folum autem
ipfam rem alienatam reftitui oportet, fed et 9* fructus, qui
alienationis tempore terrae cohaerent: quiain bonis frauda-
toris fuerunt, [tem eos, qui poft inchoatum iudicium rece-
pti fint 5*?, Medio autem tempore perceptos. ?? in reftitu-
tionem non venire. Item partum ancillae per fraudem alie-
natae, medio tempore editum, in reftitutionem non venire:
quiain bonis non fuerit. $. 5. Proculus ait, fi mulier poft
alenationem conceperit, et antequam ageretur, pepererit,
nullam effe dubitationem, quin partus reftitui non debeatz
fi vero, cum alienaretur, praegnas fuerit, poffe dici,
partum quoque ?? reftitui oportere. — $. 6. Fructus autem
fundo cohaefiffe ?*, non fatis intellegere fe, Labeo ait,
vtrum dumtaxat, qui maturi, an etiam, qui inmaturi fue-
rint, Praetor fignificet. —Ceterum etiam fi de, his fenfe-
rit, qui maturi fuerint, nihilo magis ?? poffeffionem reftitui
oportere. — Nam cum fundus alienaretur, quod ad eum fru-
Ctusque eius attineret ??, vriam quandam rem fuiffe, id eft,
fundum, cuius omnis generis alienationem fructus fequi ?^:

nec

vt. Ita nempe Taur. in margine, et Hal. et Rehd. GEB. —— 7O Vulg. inferit:
fi. BR. . Etiam Rehd. GE g. 71 Rehd.praefigit : 2am. GEB. 72 Go-
thofr.in nota: 4J. ideoque. Ita Taur. in margine, ét Hal. et Kehd. GER.
73 Ap. Hal. et, abeft. Sed habent DBafil, i3érog 92 s ToU mQuvovómsw. Sciente
et reo przncipali. B R. "74 Wulg. accepto. BR. 75 Rehd. fcienti accepto.
GEB. . 76 Hal. factum. GEB. 77 Vaur. teneVitur. GER. 78 Hal.
patiatur. 79 Rehd. praefigit: ;n. GEB. ^ $0 In Rehd.bac, abeft. GER.
81 Hal et Vulg. addunt: eft. B. $2 Vulg. addit: et certe competit. B R.
83 Hal. ignorauit. GE B, 84 Hal.et Vulg. accepit. BR. Etiam Rehd. GE B.
85 Vulg. vt vefiituat. BR. Rehd. veflituturum. GEB. 86 Rehd. fcerit.
G E B. 87 Hal. etzam. 88 Hal. et Vulg. funt. PR. ' $89 Hal. re-
teptos. G E B. 9o Vulg.editum quoque partum. B R. 9I Vulg. 4ui fundo.
92 Vulg. wibilominus. BR. Etiam

Rehd. ceterum haec verba in gloffematis fufpicionem adducit Van de Water
Il. Obf. 17. GER. 93 Rehd, ettinet. GEB.—— 94 Hal. fequantur. G E B,
' 95

n
[
ft.
us
fin
fot
M

pr

ih
(nnt
gull
perlbr

h

d
qut
of
deti
ttes
tamel
dul
WE
?)oïï
st
t5j
Qui

e
(
ex
(Ai
d
at
Ht

.perfonae, de quibus exhibendis ?, ducendis. ?, interdi-

aut ad vniuerfitatem pertinent, vt interdictuüm quorum bo-
norum: aut ad fingulares 9. res, vt eft interdictum vti poffi-

fuünt etexhibitoria. $. 2. InterdiCtorum quaedam in praefens,
»quaedam in praeteritum regeruntur *?: in praefens, vt vti

dicta autem competunt, vel hominum caufa , vel diuini iuris,

. .DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. VIIL LIB. XLIIL TIT. L - 383

nec ?* eum, qui ?5 hiberno habuerit ?? fundum centum , fi
füb tempus ?* meffis, vindemiaeue, fructus eius vendere pof-
fit decem: idcirco duasres, id eft, fundum centum,, et fru-
€tus decem ,, eum habere intellependum: fed vnam ??, id eft,
fundum centum , *??: ficut is.quoque vnam rem haberet, qui

feparatim. folum aedium.yendere. poffit. . $. 7. Haec a£tio et-

fraudatorem eam dandam, quia nulla a&io in eum ex ante ge«
fto poft bonorum venditionem daretur: et iniquum effet,
aCctionem dari in eum , cui bona ablata effent. Si vere * quae-
dam ? difperdidiffet ?, fi nulla reftitutione 4 reciperari polfent,
nihilominus aétio.in eum dabitur: et Praetor non tantum *

jam in ipfum fraudatorem datur; licet Mela non putabat, in |

DE INTERDICTIS SIVE EXTRAORDINA-
"o .ocRIiS ACTIONIBVS QVAE PRO HIS . -
Qv A M ICOMPEPVNT, . *
" VrPIANVS libro fexagenfimo * feptimo ad Edi&um,

$

IDEAMYVS, de quibus rebus interdi&cta competunt.
" Et fciendum eft, interdicta aut de diuinis rebus, ant de
^2 dumanis competere. ? Diuinis, vt de locis facris, vel
de locis * religiofis. : De rebus.hominum interdicta . red-
duntur, aut de his, -quae funt alicuius, aut de his,'quae
nullius fuünt. : Quae funt nullius, haec *.funt, liberae

éta competunt; : Quae fünt alicuius, haec. funt aut publi-
ca, aut fingulorum. ^ Publica *, de locis publicis, de viis,
deque fluminibus publicis. "Quae autem fingulorum . funt,

detis, ? de itinere actuque *?, . $. 1. Interdictorum autem
tres fpecies funt, exhibitoria, prohibitoria , reftitutoria: funt
tamen quaedam interdicta et.mixta, quae et ** prohibitoria

poffidetis: in praeteritum , vt de itinere, aCtuque, *? de aqua

aeftiua. $. 3. Interdicta omnia, licet in rem videantur con-
cepta, vi tamen ipfa perfonalia funt. . $. 4. Interdictorum
quaedam .annalia funt, quaedam perpetua. 4 ,,
Il. PAvrvs libro LXIII. ad Ediéctum. IwTERpDr-|
cTORV M quaedam duplicia funt, quaedam fimplicia. Dupli-
cia dicuntur, vt vrr POSSIDETIS. Sitüplicia funt ea, veluti
exhibitoria, et reftitutoria, item prohibitoriaD E ARBORIBVS
CAEDENDIS, eCEDE I TINERE ACTVQVE. $. I. Inter-

aut'^ de religione: ficuteft, x E ov1D 1N LOCO SACRO
FIAT,VelQVoD FACTVM EST, RESTI TVATVR:etDE
MORTVOINFERENDO,VelSEPVLCHROAEDIFICAN-
po. Hominum caufa competunt, velad publicam vtilitatem per-
tinentia, vel fui iuris tuendi caufa *5, vel officii tuendi caufa
:6 velreifamiliaris. Publicae vtilitatis caufa competit interdi-
€tum,VvT VIA PVBLICA VT1 ** LICEAT, ET FLVMI-

95 Vulg.inferit: emim. BR. — 96 Hal.et Vulg.inferunt: tempore. Vide Ant.
Auguftin. IJ. Emend. :. BR. Rehd. qui pro yberuo tempore babuerit. G EB.
7 Hal babuit. — 98 Rehd. fub tempore. GEB. Et ita Hal. 99 Hal.
addit: vem babere. GEB.' — Y0O Vulg.addit: et decem, nefcio annon redtius.
B R. I Gothofr.in nota: vero. Ita quoque olim erat Flor. et forían non
ita male. BR. Ita etiam Rehd..GER. 2 Vulg. inferit: de his. BR. 31
Hial. deperdidiffet fic, vt mulla. Yta etiam Rehd. nifi quod teneat, disperdi- |
diffet. GEB. . 4 Gothofr. in nota: ^. ratione. Ita Taur. in margine, et
Hal. et Rehd. GE B. 5 Gothotfr. in nota: Zl tam. lta Taur. in margine,
&t Hal. GEE. d ;
I Erat Flor. fextoagenfimo, librario feipfum corrigente. B R. 2 Hal.
et Vulg. praefigunt: De. BR. Etiam Rehd. G E &. 3 In Rehd. de locis, ab-
funt. GEB. 4 Hal. et Vulg. bae, deletis duobus pun&is poft: funt. BR.
Rehd. vt Flor. GER. 5 Taut. exbiVendis. GEB. 6 'Tanr. dacenTis.
Hal. et deducendis. Yta et Rehd. fed lego: et de ducendzs. GE* 7 Hal
addit: funt. GEB. $8 Hal fiugaulas. 9 Hal et Vulg. jraefigunt : et.

/Taur. EXHI4ENDIS.

. Vulg. addit: opus. pR.

BR. IO Gothofr. in nota: prizato. Et hoc ipfum: priwato, addit Rehd. |

emolumentum actionis intueri videturin eo, qui exutus eft
bonis, quam poenam. |

—LIBER QVADRAGESIMVSTERTIVS

NE PVBLICO, €t NE QVID FIAT IN VIA PVBLICA.
.I-urxg iui tuendi caufa, pE LIBERTS &x HIBENDIS/!?, item
DE LIBERTO EXHIBENDO. Officii caufa, pE HOMINE

LIBERO EXHIBENDO. Reliqua.*? interdicta rei familia-

ris caufa dantur. $. 2. Quaedam interdiCta rei perfecutionem
continent, velutüi DE ITINERE ACTVQVE PRIVATO:
nam proprietatis caufam continet hoc interdictum. ^ Sed

.et illa interdicta, quae de locis facris et de ?? religiofis pro-
ponuntur,. veluti proprietatis caüfam continent. [tem illa de
|liberis exhibéendis ?^*, quae ?? iuris tuendi caufa diximus
| competere: vtnon fit mirum, fi, quae interdi&ta àd rem fa-
| miliarem pertinent ??, proprietatis, non poffeffionis caufam
| habeant.. $. 3. Haec autem interdicta, quaead rem familia-

rem fple&ant., aut'apifcendae funt poffeffionis, adt reciperan-
dae, aut retinendae., Apiícendae ^* poffeffionis funt inter-

| dicta, quae competunt his, qui ante non funt nan&ti poffef-
fionem : funt autem. interdiCta apifcendae potfeffionis, . Q v o-

RVM BONORV M. Saluianum quoque interdictum, quod eft
depignoribus, ex hoc?? genere eít: et Qv O 1 TINER E V E N-

.DITOR VSVS,EST, QVO MINVS EMPTOR.VTATVR,
VIM FIERI VETO. Reciperandae poffeffionis caufa?9 pro-

ponunturíub rubrica, vNDE v: aliqua enim ?* fub hoc ti-

tulo interdicta funt.. Retinendae poffeffionis ?? fuünt irterdicta,

?? VTI POSSIDETIS.- Sunt ?? interditta, vt diximus , du-
plicia, tam reciperandae, quam apifcendae poffeffionis. —
, HL VrerAwvs?*libroLXIX. ad Edictum. Iw in-
terdictis exinde ratio habetur fruCtuum, ex quo edita funt,

, non retro.

IV. Pavrvs libro LXVII. ad Edictum. Exiqu'ibu*s,

caufis annua interdicta funt, ex his de eo, quod ad eum,

cum quo agitur, peruenit, poft annum iudicium. dandum,

Sabinus refpondit. ;
.. " M. Inkw libro XIII. ad Sabinum. IwNTERDI€TA
noxalia ea funt, quae ob delictum eorum, quos in poteftate
habemus, dantur: veluti cum vi deiecerunt, aut vi, aut clam

. opus fecerunt. .Sed officio iudicis continetur, vt dominum
fuainpenfa opus reftituentem abfoluat: patientiam tollendo ope-

ri praeftantem, noxae dedere iubeat et abfoluat:íi non dedat
quantum impenfae in tollendo opere erogatum fit, tanti con-
