fi liber fit fa&tus, cum ipfo agi äoiï'e dicamus: ficuti non
ageretur, etiam fi proprius fuitfet. Ex his igitur apparere
€8, et mortuo feruo nihil effe, quod actor eo nomine confe-
qui poffit: nifi forte quid ex re furtiua ad focmmöïg)eru.enent.
$. r. His etiam illud confequens effe ait, vt et fiis fer-
uus, quem mihi pignori dederis, furtum mihi Ifeceygt.: agen-
do, contraria pigneraticia confequar *?, vti * fimiliter aut
damnum decidas, aut pro noxae deditione *^ hominem relin-
quas. $. 2. Idem dicendum de eo m .
caufa redhibitionis effe: vti ^*, quemadmodum acceffiones et

-fru&us emptor reftituere cogitur, ita et e contrario venditor

quoque, vel damnum decidere , vel pro noxae deditione .
dfominem relinquere.cogatur: nifi quo üis am |
$. 3. Quod fi fciens quis ignoranti furem pignori dederit,
omnimodo damnum praeftare cogendus eft **: id enim bo-
nae fidei conuenire, $. 4. Sed in a&tione empt! praecipue
fpe&andum effe, qualem feruum venditor repromiferit **.
$. 5. Quod vero ad mandati aCtionem attinet, dubitare fe ait,
num aeque dicendum fit, omnimodo ** damnum praeftari de-
bere? Ét quidem hoc amplius, quam in füperioribus caufis
feruandum $9, vt etiam fi ignorauerit is, qui certum * homi-
nem* emi mandauerit, furem effe, nihilo minus tamen da-
mnurm decidere cogetur 3* : iuftiffime enim procuratorem al-
legare, non fuiffe fe id damnum pafíurum , fi id mandatum
non fufcepiffet, Idque euidentius in caufa depofiti apparere:
nam licet alioquin aequum videatur ?^, non oportere cuiquam
plus damni per feruum euenire, quam quanti ipfe feruus fit:
multo tamen aequius effe, nemini officium fuum , quod eius,
cum quo contraxerit 55, non etiam füi commodi caufa fufce-
perit, damnofüm effe. Et ficutin fuperioribus contraCtibus,
venditione, lócatione, pignore, dolum eius, qui fciens reti-

cuerit 5^, puniendum effe diCtum fit: ita ?? in his culpam |

letum. GER.
Flor. BR. Et etiam in Rehd. ita fa&um antiqua manu, GER. — 63 Rehd.

fecerit. GE B. 64 Hal. et Vulg. furtum. BR. Etiam Rehd. GER. 65
Hal. et Rehd. inferunt: i. GER. 66 Vulg. partem. BR. Etiam Rehd.
GEB. 67 Hal zec. GEr. . 68 Hal et Vulg. apparet, fequenti: et
omiffo. BR. Ita et Rehd. GERB. 69 In Rehd. et, abeft. GEB. — 7O
Rehd. confequerer. G EB. 71 Hal. ct Rehd. vt. GEB. ^2, Hal. dedito.
GEE. . 73 Vulg. addit: efj. pR. Etiam Rehd. GER. 74 Hal. «t.
Rehd. vt Flor. GE z. 75 MHal.rurfus: dedito. RKehd. vtroque in loco. vt
Flor. GE x. "76 Hal. quid. G EB. 77 Hal. cogendum effe. GEE. 28
Hal. et Vulg. promiferit. BR. Etiam Rehd. Grsz. 79 Rehd. ommiuo. GE B.
80 Hal. addit: effe. Vulg. eff. pR. Rehd. vt Vulg. GE B. 81 Hal. et
Vulg. cogatur. BR. — $82 Erat olim Flor. videntur, quare malim : videtur. B R.
$83 Hal. contraxit. 84 Gothofr. in nota: retinuerit. Hal. GEB. $5
Vulg. inferit; et. BR. 86 Vulg. coutrabitur. E R. . 87 Hal. et Vulg.
certam. BR. Rehd. vt Flor. GE£. $8 Gothofr. in nota: fi dolo id fe-
cerit, Hal.:fi non dolo id fecerit. valg. ^ Sed et Hal. hic agnofcit nega-
tionem: /fi «on dolo id fecerit, wti et Rehd. GEm. 89 Vulg. eff, BR.
Etiam Rehd. GEz. — go Hal patat. GER. 9t Hal effe. GEB. 92
Hl inferit; se. GE F. — 95 Hal effe. G&E. — 94 Flor. et: folocobaereant.
' — L

' exiftimandum eft ?',

quem conueniffet in.

d*5 in his amplius fit..

62 Gothofr. in nota: retinendi. o»]s. Hal. Et ita fadum -

| Rehd. GEx.

| contra Auguftinum, GE B.

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. II.

eorum, quotum caufa contrahatur ?5, ipfis potius damnofam

effe debere. Nam certe ?* mandantis culpam effe, qui talem
feruum emi fibi mandauerit: et fimiliter eius, qui deponat,

quod non fuerit dilizentior circa monendum, qualem feruum

deponeret. $. 6. Circa commodatum autem merito aliud exi-
ftimandum : videlicet quod tunc eius folius commodum, qui
vtendum rogauerit, verfetur: itaque eum, qui commodaue-
tit, *ficut in locatione, fi ** dolo quid fecerit*, non vltra
pretium ferui quid amiffurüm: quin etiam paulo remilffius circa

interpretationem doli mali debere nos verfari: quoniam, vt
dictum fit??, nulla vtilitas commodantis interueniat.

$. T.
Haec ita puto ?? vera effe, fi nulla.culpa ipfius, qui manda-
tum vel depofitum fufceperit, intercedat: ceterum fi ipfe vl-
tro ei cuftodiam , argenti forte vel nummorum, commiferit,
cum alioquin nihil vmquam dominus tale quid feciffet: aliter
$. 8. Locaui tibi fundum, et, vt ad-
folet, conuenit , vti fructus ob mercedem pignori mihi effent z

fi eos clam deportaueris, furti ?? tecum agere poffe aiebatz

fed et fitu alii frutctus pendentes vendideris, et emptor eos
deportauerit, confequens erit ??, vt in furtiuam caufam eos

incidere dicamus: etenim fruéctus, quamdiu folo ?* cohae-
reant, fundi effe: et ideo colonum, quia voluntate domini

eos percipere videatur, fuos fructus facere: quod certe in
propofito non aeque dicitur: qua enim ratione coloni fieri
poffint, cum emptor eos fuo nomine cogat? $. 9. Statuli-
berum, qui, fi decem dederit, liber effe iuffus erat, heres
noxali iudicio defenderat: pendente iudicio feruus, datis de-
cem heredi, ad libertatem peruenit. Quaeritur, an non ali-
ter abfolutio fieri debeat, quam fi decem, 'quae accepiflet
heres, aCtori dediffet? Referre exiftimauit ??, vnde ea pe-

cunia data effet:; vt fi quidem aliunde, quam ex peculio, haec .

faltem praeftet: quoniam quidem ?? fi nondum ad libertatemr
feruus perueniffet, noxae deditus,.eli, cui deditus effet, da-
turus fuerit: fi vero ex peculio, quia nummos heredis ?* de-
derit, quos vtique is paffurus eum non fuerit ei dare, contra
ftatuendum ?. P '

LXII. Mancrzaxvslibro IV. Regularum. FvgRTvM -

non committit, qui fugitino iter monftrauit. |
LXIIL Maczesm??libro Il. Publicorum Iudiciorum,

199 non fequatur infamia. | rb
LXIV. NERATIVvsF*librol. Membranarum. .A 'Ti-
TIO herede homo Seio legatus , ante aditam hereditatem Ti
tio furtum fecit: fi adita hereditate Seius legatum ad fe per-
tinere voluerit, furti eius ferui nomine aget ? cum eo Titius:
quia neque ? tunc, cum faceret furtum, eius fuit *: et vt
maxime quis exiftimet, fi feruus effe coeperit eius, cui fur-

NNow poterit praefes prouinciae efficere, vt furti damnatum -

tum

Vt adeo 'Taur. re&e legerit: folo cobaereamt. — Corre&or tamen ordinarius vi-
detur legiffe: fo loco baereant, et fibi perfuafiffe, in fo literam « excidiffe,
quam etiam fuppleuit, vt fit: fzo loco baereant, vt etiam H. a Porta in II. no-
tauit. BR. Cont, Bynkersh. JV. Obf. 2o. MSS. conítanter: folo cobaereant ,
Barb. S. Cruc. W. et: folo cobaevent, Chriftin. S. Cruc. L. et Bynkersh. vt et
Rehd. Hal. dudum vt Taur. etifti. GEs. — 95 Vulg. exiffimaui. BR. Etiam
96 Hal.quandoquidem. GE B. — 97 Hal. et Vulg. beredi. BR..
Etiam Rehd. GEs. 98 Hal effe. Vulg. eff. BR. Rehd. vt Vulg. GEB.-
99 Hal.et Vulg. MARCELLV'S. BR. Vt et Rehd. GEE. IOO In Arche-
typo pro: dammuatuin, erat: mandatum. perperam. Ant. Aug. J;b. IV. c. . ita
Contius. Nempe hoc Aüguftinus exempli caufa profert inter alia, quae prae-
poftero literarum ordine fcripta funt in P. Flor. Sed minus áccurate hanc le-
gem allegauit pro.L. 61, $, j. in verbis: fe id damuum paffurum , fi id damma-
tum ".0 fufcepiffet. |Yta enim ibi fcriptum fuerat pro: id mamdatum, euiden-
tiffima errandi occafione. BR. — Non videtur huic fuae affertioni proríus confi-

fus Nofter, forte motus au&toritate fummi diligentiffimique Viri, et ideo de .

hoc.etiam loco, et num olim ibi fuerit: mandatum,. SALVINIVM confu-
luit, qui ex ipfis P. Flor. refpondit: dammatum, adeoque pro Brenkmanna
I Hal. et Rebd. MARCELLV'S. GE B. 2,
4 Hal. et Rebd, fuerit. Gx R.

Rehd. egit. Gàz. ^ 3 Hal wec. GER.

j

K
0U
ïlït,-

g
Jute
jr d
ib

fem
furt]
pa&fc
$L
gf
ub
r
Qu
fri:
jn il
fes f
miis 6l
peti
puberta
(agetis
quili,
(le$: |
Quci
qui al
& !
xt, f
fs hot
tnea if
hty non
s muih
L
D0 depi
Tnftiat
apilcat
gito l
polto &
fübrepta
fiti, ide
10 Quo.
lait: ts
Vnom tar
Viqum
t for
fior 4f
lero eur
pliis Qu

5 VT.
tid, a
legauerir, |
Credermy a
LEETI
34 hi.
13 Vü(lg, l
bl & V
4 detyr y
lp if
Q Rehd.]
n et

tj
r
N
Tritr
P

CQ
RTVM

*Joform,
nnatyt]

ATE
a
u
ts
du
j lt«
Em

yins v
] H. no
gerontihy
h n u
B
"
j Arde
"
j pxac-
m l
j
euidcfj'

"TE

jjp t
| canl'u-
Ka
p
G

DIGESTORVM LIB. LXVIL TIT. IL

tum fecerat; tolli furti a&ionem, vt nec, fi alienatus fit , agi
poflit.eo nomine: ne poft aditam quidem hereditatem Titii fa-
€tus eft: quia ea, quae legantur, reCta via ab eo, qui lega-
uit, ad eum , cui legata funt, transeunt.

LXV. VrrPrANvSlibro T. ad Edi&ctum Aedilium Cu-
rulium. Qvr ea mente alienum quid contre&tauit, vt lucri-
faceret, tametfi mutato con(ilio id domino poftea reddidit,
fur eít: nemo enim tali peccato ? paenitentia fua nocens effe

defiit.

LXVI. Pavrvs libro VII. ad Plautium, Sz is, qui
rem pignori dedit, vendiderit eam, quamuis dominus fit,
furtum facit, fiue eam tradiderat 9 creditori, fiue fpeciali
a&ione tantum obligauerat: idqueet " Iulianus putat. $. r.
Si is, cui res fuübrepta * fit*, dum apud furem fit, legauerat
8 eam mihi: an, fi poftea für eam contre&tet, furti aCtionem
habeam2 Et fecundum Octaueni fententiam mihi foli compe-
tit furti aCtio, cum heres fuo nomine non habeat: quia qua-
cumque ratione dominium mutatum fit, domino competere
furti aCtionem conftat. $. 2. Eum, qui mulionem dolo malo
in ius vocalfet, fi interea mulae periffent, furti teneri vete-
res refponderunt. $. 3. lulianus refpondit, eum, qui pecu-
niis exigendis praepofitus eft, fi manumilfus exigat, furti te-
neri, Quod ei copnfequens eft dicere et in tutore, cui poft
pubertatem folutum eft. $. 4. Si tu Titium mihi commen-
daueris, quafi idoneum, cui credérem, et ego in Titium in-
quifii, ? deinde tu alinm adducas quafi Titium: furtum fa-

cies: quia Titium effe hunc credo: fcilicet fi et ille, qui ad-

ducitur, fcit: quod fi nefciat, non facies furtum : nec hic *?,
qui adduxit **, opem tuliffe poteft *^ videri, cum furtum fa-
étum non fit: fed dabitur actio in factum in eum, qui addu-
xit. $. 5. Siftipulatus de te fim, per te non freri, quo mi-
nus homo Eros intra Kalendas illas *? mihi detur: quamuis
mea intereffet ** eum non fübripi, cum fubrepto eo ex ftipu-

Jatu non teneris * : fi tamen per te factum non fit, quo mi- |

nus mihi daretur, non tamen furti aCctionem me habere.
. — LXVII. C£rsvs libro XII. Digeftorum. Iw rrTIAN-

Dpo depofitum , nemo facit furtum: nec enim furtum elt ipfa
infitiatio, licet prope furtum eft *9. Sed fi poffeffionem eius
apifcatur interuertendi caufa, facit furtum. Nec refert, in di-
gito habeat anulum, an dactyliotheca 1* , quem cum ** de-
pofito teneret, habere pro fuo deftinauerit T2 d.5l Hm
fubreptum eít, quod nifi die certa dedilfes, poenam promi-
fifti, ideoque fufferre ?? eam neceffe fuit: furti aCtione ?'
hoc quoque coaeftimabitur ^?. $. 2. Infans apud furem ado-
leuit: tam adulefcentis fuftum fecit ille, quam infantis: et
vnum tamen ?? furtum eft: ideoque dupli tenetur ?^, quanti
vnquam ?? apud eum pfürimi fuit. Nam quod femel dum--
taxat furti agi cum eo poteft, quid refert propofitae quae-
ftioni 292 Quippe fi fübreptus furi foret, ac rurfusa fure al-
tero eum recuperaffet: etiam fi duo furta feciffet, non am-
plius quam femel cum eo furti agi poffe. ?? Nec dubitaue-

& Vide L. 15. fupra de Aedilit. Editio. n R. 6 Hal. tradiderit , et in fine pe-
xiodi, obligauerit. 7 Rehd. idemque, loco: idque et. GEB. 8 Hal.
legauerit. — 9 Hal. crederem , et iguorem Titium quis fit , fi deiude. Rehd.
erederem et ego ignorarem titium quis fit,. deinde. G EB. 10 Hal. et Vulg..
at is BR. Etiam Rehd. GEE. — t1 Hal.et Vulg. adducitur, quod probo.
&n. Rehd. vt Flor. GE P. — 12 Hal. et Vulg. poterit. 8R. Etiam Rehd. GEB.
13 Vulg. calendas Iulias. BR Etiam Rehd. G E B. 14 Hal. interfit. — 15
ial et Vulg. temearis. BR, Etiam Rehd. Gzz. 16 Halfit, 17 Rehd.
an datus ypotbece fit, ex ignoratione Vocis neutiquam frequentis. GEB, — 18
Vulg. inferit: z. BR, Etiam Rehd. GEB. 19 Taur. deffinaBertt. GE B.
20 Kehd. fufficere, loco: fufferre. GEB. — 21 Rehd, furtz aciio im. boc. G E B.
22, Hal. et Vulg. aeffimabitur. BR. Etiam Rehd. GEB. — 23 Vulg. tantuin.
BR. . 24 Hal. et Vulg. addunt: tanti. BR. Etiam Rehd. GEB. — 25

34

Rehd. quantwscumque, loco: quanti vuquam. GEB. 26 Malumus: quae-
fliouis. BR.

27 kial. poffet. Et nec. GEB. 28 Vulg. oportegi.B&. — 22 1.

LJ

1007

rim, quin adulefcentis potius, quam infantis aeftimatio-
nem fieri oporteret ^5. — Et quid tam ridiculum eft, quam
meliorem furis condicionem effe propter continuationem furtti
exiftimare? $. 5. Cum feruus inemptus factus fit, non poffe
emptorem ?? furti agere cum venditore ob id, quod is fer-
uus poft emptionem, antequam redderetur, fuBripuiH'et $
Qu'od furi ipfi furtum fecerit furtiuus feruus, eo homär?c;
a(:"t.lonem cum domino furem habiturum placet: ne facinora
talium feruorum non folum ipfis impunitatem ?? , fed domi-
nis quoque eorum quaeftüi erunt ?*: plerumque enim eius
generis feruorum furtis peculia?? eorundem augentur. $. 5
5i colonus poft luftrum condu&tionis anno a.mpïïus fru&us in-
uito domino perceperit, videndum ne meffis et vindemiae fur-
ti cum eo agi poffit? Et mihi dubium non videtur, quin fur
, etfi confumpferit rem fubreptam, repeti ea ?* ab eo

poffit. E
.LXVIIL. MaRcErrLvs libro VIIT. Digeftorum. H -
REDITARIAE rei furtum fieri lulianus negabat, nifi forte
pignori dederat defunttus, aut commodauerat. |
LXIX. ScaEkvora libro IV. Quaeftionum. Avcin
qua vfusfruéctus alienus eft. i
.. LXX. MancErrvs libro VIIL. Digeftorum. Hrs
enim cafibus putabat hereditariarum rerum fieri furtum, et vfu-
capionem impediri: idcircoque ?? heredi quoque ?? actionem
fürti competere poffe. ' d !
,. EXXI. lAvorgxvs 37 libro XV. ex Caffio. . Sr is,
cui c.orpmodata res erat, furtum ipfius admifit: agi cum eo
et furti et commodati poteft: et fi furti actum eít, commo-

. dati a&tio exftinguitür: fi commodati, actioni ?? furti exce-

ptio obicitur. $. r. Eius rei, quae pro herede poffidetur,
furti a&io ad poffeflorem non pertinet, quamuis vfücapere
quis poffit: quia furti agere poteft is, cuius intereft rem non
fübripi: intereffe autem eius videtur, qui damnum paffurus
eft: non eius, qui lucrum facturus effet ??. :
^. LXXII. MopnEs T IN v s libro VIL,Refponforum. S w-
PRONIA libellos compofuit, quafi datura centurioni, vt ad
officium transmitterentur, fed non dedit: Lucius ^? pro tribu-

. nali eos recitauit, quafi officio traditos. Quaero, non funt

^! inuenti in officio, neque centurioni traditi: quo crimine
fubiciatur, qui-aufüs eft libellos de domo fübtractos pro tri-
bunali legere, qui non fint ^? dati ? Modeftinus refpondit, f
clam fübtraxit, furtum commiffum ^?.
LXXII. lavongwvs ^^ libro XV. ex Caffio. Sr
is, qui pignori rem accepit, cum de vendendo pignore nihil

conueniífet, vendidit: aut antequam dies venditionis veniret,

pecunia non foluta, id fecit: furti fe obligat. -
LXXIV. IpgMlibro IV. Epiftularum. FvRTIVAM
ancillam bona fide duorum aureorum *? emptam cum pofh-
derem , fübripuit mihi Attius ^ $. cum quo et ego, et domi-
nus, furti agimus. Quaero, quanta ** aeftimatio pro vtro-
que fieri debet **? Refpondit, emptori duplo, quanti eius
intereft, aeftimari debet: domino autem duplo, quanti ea
| ' mulier

Vulg. &om poteft emptor. BR. Rehd. mon debet emptor. GES. —— $80 Hal. et
Vulg. addunt: praeffent. B R. Rehd. vt Flor. GEE. 31 Hal. et Vulg.
quaeftüi fint. BR. Rehd. queffui fiant , füperfcripto: al. erant. Conf. Van de
Water HI. Obf. 4. GE&. — 32 Rehd. fernormmn peculía furtis eorumdem. GEB.
33 Hal et Vulg. quitt fur fit: et Ji. BR. Vt et Rehd. GE n. 34 Ap. Hal.
ea, abeft. GE B. — 25 Vulg. idcirco et. B R. Kehd. fimpliciter: idcirco. G E B.
36 In Rehd. quoque, abeft. GEB. — 57 Hal. SABINVS. GER. . 58 Taur.
atlion E. GE E. 39 Hal.efl. ^ 40 Baudoza: Luciss Titius, —— 41 Anti-
quius paulo ante: *0u, infartum: cum;, et recentius ex: funt, fa&umt: ftit.
Inde Hal. et Vulg. czmr 02 fint.BR. Etitaquoque Rehd.GEB. — 42 Hal. futit.
43 Vulg. addit: effe, BR. Rehd. eff. GEB. 44.Hal iterum: Sabznus.
GER. 45 Gothofr. in nota: düorum aureorum pretium. vulg. duobus au-
reis. Hal. Vulg. duorum aureorum pretio. BR. — 46 Vulg. Titins. BR. Etiam
Rehd, GE&. — 47 Hal et Vulg. quauti pR Euam Rehd. GEB. — 48

Cecececec a — | kial.

: Hal. fubripuit.

1608 | DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. Il,

maülier fuerit *?: nec nos mouere 5? debet, quod duobus poe-
na furti praeftabitur: quippe, cum eiusdem rel nomine prae-
ftetur, emptori, eius poffeffionis, domino, ipfius proprieta-
tis caufa praeftanda eft. | :
| LXXV. PowPowivs libro XXI. ad Quintum Mu-
cium. Sris, qui fimulabat fe procuratorem effe, 'effe.c1ffet
51 vtvelfibi, velcui me delegauit, promitterem : furti cum
eo agere non poffum: quoniam nullum corpus interueniffet,
quod furandi animo contreciaretur. : .
LXXVI. InEM« libro XXXVIIL. ad Quintum Mucium.
Q v1 re fibi commodata, vel apud fe degoü.ta, vfus eft aliter,
atque accepit, fi exiftimauit ^^ fe non inuito domino id fa-
cere, furti non tenetur ??: fed nec depofiti vllo modo tene-
bitur, Commodati an ?^ teneatur, in culpa aeftimatio erit,
id eft, an 55 non debuerit exiftimare, id dominum permiffu-

ruüm. $. I. Si quis alteri furtum fecerit, etid, quod fubri-

puit 59, alius ab eo fübripuit ?* : cum pofteriore fure domi-
nus eius rei furti agere poteft, fur prior non poteft: ideo
quod 55 domini interfuit, non prioris furis, vt id, quod
fubreptum eft, faluum eífet. Haec Quintus Mucius retert,

etvera funt: nam licet interfit furis rem faluam effe, quia
condictione tenetur: tamen cum eo 18S, culus intereft, furti

habet actionem , fi honefta ex caufa intereft: nec vtimur Ser-
uii fententia, qui putabat, fi rei fubreptae dominus nemo
exítaret, nec exftaturus 5? effet, furem habere furti aä.ho-
mem: non magis enim tunc eius effe 9? intellegitur, qui s
luctum faéturus fit: dominus igitur habebit cum vtroque furti
aCtionem, ita vt, fi cum altero 9? furti aCionem inchoat i
aduerfüs alterum. nihilo minus duret: fed et condictionem,
quia ex diuerfis factis tenentur.. |
— LXXVILI»zw libro XIII. ex Variisle&ionibus. Qvi
faccum habentem pecuniam fübripit ?*, furti ?5 etiam facci
nomine tenetur, quamuis non fit ei animus facci fübripiendi.
LXXVIIL Parrwrawvs libro VIIL. Quaeftionum.
Rxw infpiciendam quis dedit: fi periculum fpe&et ^* eum
qui accepit, ipfe furti agere poteft ^7. : :
LXXIX. Ipxw libro IX. Quaeftionum. .S 1 debitor
pignus fübripuit, quod aCtione furti foluit 5*, nullo modo
recipit $9, .. Q T5 :
LXXX. Ipw libro XII. Quaeftionum. ..S1 vendidero,
neque tradidero feruum, t is fine culpa mea.fubripiatur:
magis eft, vt mihi furti competat aCtio: et mea videtur in-
tereffe, quia dominium apud me fuit, vel quoniam ad prae-
ftandas aétiones teneor. $. 1. Cum autem 1ure dominii de-
fertur furti actio, quamuis non alias, mifi noftra interfit,

competat: tamen ad aeftimationem corporis *?, fi nihil am- |

plius interfit, vtilitas mea referenda eft. Idque ** et in fta-
tuliberis, et in legato fub condicione relicto probatur.. Alio-
quin diuerfum probantibus ftatui facile quantitas non poteifc.

Hal. debeat. — 49 Hal. fuit. GEB. — 50 Tanr. moBere. GER. — 51 Taur.
ejjïcifïet.. quidni: efficiffet. Hal. effieret. Vulg. effecerit. BR. 1n Rehd. vox
haec abeft in textu, fed ín margine eft fuppleta: effeciffet, GEB. —— 52, Taur.
exifinaBit. Rehd. exiflimabat. GEB. 53 Hal. et Vulg. tenebitur. BR.
Rehd. vt Flor. GER. 54 Vulg. commodati autem vt teueatur. B R. 55
Vnlg. aeflimatio evit fcilicet quod non. Malim. tamen hanc negationem abeffe,
aut eandem geminari: am mom debuerit exiflimave , id dominum non effe permi[f-
fuvum. — Omittunt negationem ícholia Bafil. Sed Bafil. ipfa habent vt Flor.

TOoUTÉSIy & u1 üpsíAes DmoAn[deiy émiTQÉTTEW TOUTO TV Üso Ó ]uy. B R. 56 Vulg.
furripuerit. BR. $7 Hal. fubripuerit. 58 Vulg. quia. B R. 59 Go-
thofr. in nota: extiturus. vzlg. Va et Rehd. Hal, vt Flor. GE B. 6o Go-

thofr. in nota: zwtereffe. Y1ta Vulg. BR. Et Rehd. GER. 61 Hal. zntel-
ligitur , cum lucrum. Vulg. iutelligitur, quam qui lucrum. BR, Rehd. vt Vulg.
GEB. ^ 62 Rehd. inferit: fure. GE B. 63 Hal. incobet. Vulg. incboet.
BR. Rehd. zucoat. GE B. 64 Vulg. furripuerit. BR. Etiam Rehd. G ER.
65 Vulg. inferit: acfione. RR. 66 Vulg. inferit: ad.
BR. Etiam Rehd. GER. 67 Hal. poterit. 68 Hal. et Vulg. folaerit.
BR. Etiam Rehd. GEx. : 69 Vu]g. repetif. BR. ' 70 Hal(. COïPOïiS furti
adio, et fi. Vulg. corporis etiam fi. BR..— Rehd. vt Vulg. GER. 7Y Vulg.

Quia itaque *? tunc fola vtilitas aeftimationem facit, cum ceft
fante dominio furti aCtio nafcitur, in iftis caufis ad aeftima-
tionem corporis furti aCtio referri non poteft. $. 2. Si ad
exhibendum egiffem , optaturus feruum mihi legatum, et vnus
ex familia feruus fubreptus ??: heres furti habebit actionem:
eius ** intereft : nihil enim refert, cur praeftari cuftodia **
debeat. $. 3. Cum raptor omnimodo furtum facit, manife-

ftus fur exiftimandus eft. — $. 4. Is autem, cuius dolo. fue--
rit raptum, furti quidem non tenebitur, fed vi bonorum rap-
torum. $. 5./Si Titius, euius nomine pecuniam perperam -
falfüs procurator accepit, ratum habeat: ipfe quidem Titius .

negotiorum geftorum aget: » et) ** ei vero qui pecuniam in-
debitam dedit, aduerfus Titium erit indebiti condictio, aduer-

. fus falfum procuratorem furtiua durabit: electo Titio, ** non

inique. per doli exceptionem , vti praeftetur ei furtiua con-
dictio, defiderabitur *?, — Quod fi pecunia fuit *? debita, ra-
tum habente Titio, furti actio euanefcit: quia debitor libera-
tur. $. 6. Falfus autem procurator ita demum furtum pecu-
niae faciet??, finomine quoque veri procuratoris, quem creditor
habuit *, adfumpto , debitorem alienum circumuenerit. Quod
aeque probatur et in eo , qui fibi deberi pecuniam, vt heredi
Sempronii creditoris, adfeuerauit *^, cum effet alius. $. 7.
Qui rem Titii agebat, eius nomine falfo procuratori credito-
ris foluit, et Titius ratum habuit; non nafcitur 9? . ei furti
aCtio, quae ftatim, cum pecunia foluta eft, ei, qui dedit,

| nata eft, cum Titii nummorum dominium non fuerit, neque

poífeffio: fed condiCtionem indebiti quidem 'Titius habebit:
fürtiuam autem, qui pecuniam dedit: quae, ?^ Ífi negotio-
rum geftorum a&tione Titius conueniri coeperit, arbitrio iu-
dicis ei praeftabitur. | | r
LXXXL Ipxw libro I. Refponforum. Os pecuniam

85 ciuitati fubtractam , aétione furti, non crimine peculatus

tenetur. ,

LXXXIL PaAvrvslibro II. Sententiärum. Fvrro

et 99 farcinator, qui polienda vel farcienda veftimenta acce-
it ?*, fi forte his vtatur, ex contreCtatiope eorum furtum
[ , r e " ., 2 e * L j
feciffe videtur: quia non in eam caufam ab eo videntur acce-

pta. $. r. Frugibus ex fundo fuübreptis tam colonus quam

dominus furti agere poífit 9?: quia vtriusque intereft, rem
perfequi. $. 2. Qui ancillam non meretricem libidinis caufa
fübripuit, furti actione tenebitur: et fi fübpreffit *?^, .poena
legis Fauiae coércetur. $. 3. Qui tabulas, cautionesue fub-
ripuit ?9, in adfcriptam fummam furti aCtionetenebitur: nec
refert, cancellatae nec ne fint : quia ex his debitum magis folu-
tum effe comprobari poteft. m
LXXXIIL 'NgnATIvslibroT. Refponforum. S1quis

ex bonis eius, quem putabat ?* mortqum, qui viuus erat, pro

herede res ?? adprehenderit, eum furtum non facere. $. r.

d . j Ei
Idemque, 8 . 52 Ap. Hal. et in Rehd. ;taque , abeft. GEn. 75 Hal.
addit: effet. Vulg. efl. BR. Rehd. fit. GEB. — 74 Gothofr. in nota? ezus
-quod intereft. Xloc videtur ex Charonda effe. BR. Hal. et Rehd. eius enim
intevefl. G E B. 75 Hal. cum . praeflare cuflodiam. Wulg. cuv praeflave cuflo-
diam. BR. Rehd. vt Vulg. GER. 46 Vocula mánifelle.ex: aget, repeti-
ta €arent omnes. BR. Etiam Hal. et Rehd. qui tamen habet: agat. GEB.

41 Hal. et Vulg. darabit condictio, et a Titio non, Ya et Rehd. nifi quod:-

et, abfitL GEB. — 78 Taur. defideraVitur. G EB. 79 Hal. fwerit. .. 80
Hal. fucit. « $81 Vulg. babuerit. B R. 2 Hal. pecuniam , vt beredi Sem-
promü, credidori ad(eueramit. Wulg. pecumiam, dicendo fe baeredem Sempvo-

aii creditoris, ad(euevauerit. £ R. — Rehd; vt Vulg. niüi quod habeat: fe effe '

beredem. GEB. — 83 Flor. manu fubantiqua fa&um : maftetur-BR. — 84 Hal
praefigit: et. GEB. 85 Vide ad P. ]. Bynkersh. 1V. Obf. 3. BR. 86
Ha.l' et Vulg. vel. Sed et Balil. xa3 $ xvuqevz xe1 $ Qdv ]uc. BR. - Rehd. vt ifti.
GEB. .87 Vulg. acceperit. BR. Etiam Rehd. G.
habet Rehd. G.

89 Hal. tenetar: et fi. fupprefferit. 9o. Vulg. far-

ripuerit,B R. — 9X Taur.putaVat.GEB. —92 Vulg.inferit: bereditarias. B R.

93

38 Hal. et Vulg.
poffunt. et 'ita Flor.. antique eft fadum. et malumus. BR. —Et ita quoque

/n
i
fort

u
jj
j e
cendlll]

d ml
ji vl

4 wwf

Yern !
habé
ex [j
hi
|
Srdi

poü'e*ïa
ioo !
vetiefi

TORI À
fed Vil
3 (um
Weniretu
ü
sQlonib
apere n
potel e
quadtup
L)
$t Iiberti
eltn cond
"o
tis, Ti
pit eum
prius qua
judicaret
abfoloi d
€l conde
Jijs habe
0pem, at
Glendi con
X
fütn, SI
!j
: lun p

93 E t
3 Ml .
f Heb:ng
b M «
6E2 9j (
Ulb
Vtrb (s "
DUD trg quael
W Bs
l qui ttfpor
& tt Vulo. ,
Wilm w :
tif, Habentj

feqüäm*, Bn

,r!lmmam G a
E
UE .

MUUEM

Wi fitty

s
T
1 CUl
d f
ben.
us
feihyr
M
lerei
T
l-
: f
Ll
lu
gegcf-io-
Imo ]
&tUut
U

Ia
"s
furtoa
jt u
" quam
, n
js dul
no
s -
u

$ ;quis
ón4t, DrO

n2
äm

&uxeiit, furtum fecit. GER.

b

Ei, cum quo füo nomine furti aCtum eft, ?? fi ferui nomine
de alia re aduerfus eum agatur: non dandam exceptionem
furti vna facti ?*. :

LXXXIV. PaAvrvslibro I[.ad Neratium. Qv Aw-

vis res furtiua, nifi ad dominum redierit, vfücapi non pof-

fit, tamen fi eo nomine lis aeftimata fuerit, vel furi domi- |

nus eam vendiderit: non interpellari iam vfucapionis ius di-
cendum eft. b 6R : i i
LXXXV. IpEeMlibro IT. Manualium. Is,cuius inter-

. eft non fübripi, furti aCtionem habet, fi et rem tenuit domi-

ni voluntate, id eft, veluti ?? is cui res locata eít. Is au-

tem qui fua voluntate, vel etiam pro tutore negotia gerit, |

item tutor vel curator, ob rem íua culpa ?? fübreptam, non
habet ?7 furti aCtionem. Item is, cui ex ftipulato ??, vel
ex teftamento feruus debetur, quamuis interfit eius, non
habet furti actionem: fed nec is, qui fideiuffit pro colono. -
LXXXVI. Tavpeuouixvs libro IX. Difputationum.
S: ad dominum ignorantem perueniret res furtiua , vel vi ??
poífeffa: non videatur *?? in poteftatem domini reuerfa:
ideo * nec fi poft talem domini poffeffionem bona fide ementi
venierit, vfücapio fequitur ?. ' !
LXXXVII. Pavrvslibro l. Decretorum. |CnE&pr-
TORI aCtio furti in fummam pignoris, non debiti competit:

fed vbi debitor ipfe fubtraxiffet pignus, contra probatur: vt

3 in fummam pecuniae debitae, et vfurarum eius, furti con-
ueniretur ^. |
LXXXVIII. IpEw libro fingulari de Concurrentibus
aCionibus. S: quis egerit vi bonorum raptorum, etiam furti
agere non poteft. Quod fi furti elegerit ? in duplum agere,
poteft et vi bonorum raptorum agere fic, vt non excederet ?
quadruplum. | r |
LXXXIX. IpEw libro fingulari de Poenis paganorum.
S1 libertus patrono, vel cliens, vel mercennarius * ei qui
eum conduxit, furtum fecerit ?: furti aCtio non nafcitur.
XC. IAvorruvs ? libro IX. ex Pofterioribus Labeo-
nis. Fvrro '?aione locati de domino liberatus eft: ne-
gat eum furti recte aCturum Labeo. ltem fi furti egiffet,
prius quam ex locato cum eo ageretur, etantequam de furto
judicaretur, locati aCtione liberatus effet: et !* fur *?^ ab eo

abfolui debet: quod fi nihil eorum *? ante accidiflet, furem

ei condemnari oportere. Haec idcirco, quoniam furti eate-
£* r * * ; ;
nus habet aCtionem, quatenus eius intereft. $. r. Nemo

. opem, aut confilium alii praeftare poteft, qui ipfe furti fa-

ciendi confilium capere non poteft...
. * XCL Lasto *^ libro II. Pithanon aPaulo epitomato-
rum. Sriquis, cum fciret quid fibi fübripi, non prohibuit
15: non poteft furti agere. Paulus: immo contra: nam fi

. 95 Hal. praefigit: etiam. Rehd.et. GEB. — 94 Hál. et Vulg. addunt: placet.

EBR. Rehd. vt Flor. GEB. 95 Hal. voluntate, «t eff is, cui. Sed er Vul-
go: idefl, abfunt. BR. Vt etin Réhd. GEB. — 96 Ap. Hal. fua culpa , ab-
funt. Habent tamen Bafil. ze9 vocyparos xAwmíyTOS jaSugím àvrGv. BR. Ha-
bet et Rehd. G E B. 97 Hal. babebit. Vulg. babebunt. B &. Rehd. vt Hal.
GES2. 98 Gothofr. in notai ex fiipulatm.. Yta: ex füipulatu, habent Hal.
et Vulg. BR. Etiam Rehd. GEz. 99 In P. F. vel vti poffeffa. íed hic re&tius.
Verba (unt H. a Porta in 1I. verum hoc vltro manifeftum eft. BR.. Sed dehoc

.mon erat quaeftio, fed num Flor. ita legatar, vt vult E. a. Porta. Senfit hoc

ipfe Brenkmannus, ideoque Saluztzum fuum.in fchedula faepe memorata confu-
luit , qui refpondit: veluti. De cetero etiam Rehd. vel vz poffeffa. GE B. . — YOO
Hal. et Vulg. videtur.BR. 'Etiam Rehd. GER. I Erat Flor. idemecfi, ita
quidem vt 72 ide, veríum finiret, cui adeo additum: oque, fed: que, fpreuit
Taur. Habent tamen Hal, et Vulg. ER. Etiam Rehd. GE g. — 2 Hal. et Vulg.
fequetur, BR. — Rehd. vt Flor. GER. 5 Hal, piguas :. contra probatur, et i
fummam. GEB. — 4 Hal. conuenietur. Vulg. conueniatur. BR.. Rehd. vt Vulg.
GEPR. ^ 5 Rehd. egerit, fequenti: agere, omiffo. GEB. — 6 Hal. et Vulg.
excedat. BR. Etiam Rehd. GER. 7 Gothofr. in nota: mercenarius. vlg.
Fal Etiam Rehd. Sed ap. Hal. eft: zercemuarius. GEB. 8 Rehd. con-
9 Hal. IABOLENV $, GER. Io Rehd.

| ue. vulg. G EE.

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. IL IIL IV. 1009

qui ** fcit fibi rapi, et quia non poteft prohibete, quieuit,
furti agere poteft. . At ** fi potuit prohibere, nec prohibuit:
. hihilo minus furti aget. Et hoc modo patronus quoque li-
berto, et is cuius magna verecundia, ei quem in praefen-
tia pudor ad refiftendum impedit, furtum facere folet.
XCII. VrperAwNvs libro XXXVIIL ad Edictum. M -
MINISSE oportebit *5, nunc furti plerumque criminaliter
agi, et eum qui agit, incrimen *? fub(cribere: non quafi pu-
blicum fit iudicium , fed quia vifum eft temeritatem agentium
etiam extraordinaria animaduerfione coércendam. 'Non ideo
tamen minus, fi qui *? velit, poterit ciuiliter agere.

wb
DE TIGNO. IVNCTO7x
VrirrawNvs libo XXXVIL ad Edictum..

| LEX duodecim 'Tabularum neque foluere permittit tienum.

furtiuum aedibus vel vineis iunCtum ?, neque vindicare;
quod prouidenter lex effecit *, ne vel aedificia fub hoc prae-
textu diruantur, vel vinearum cultura turbetur * : fedin eum,
qui conuictus eft iunxiffe *5, in duplum dat a&ionem. $. r.
Tigni autem appellatione continetur omnis materia, ex qua
aedificium confiet 5, vineaeque neceflaria. Vndequidam aiunt,
tegulam quoque, et lapidem, et ? teftam, ceteraque, fi qua
aedificiis funt vtilia ?: tigna enim ? a tegendo *? dicta fünt:
hoc amplius, et calcem, et harenam tignorum appellatione
contineri. Sed et in vineis tigni appellatione omnia vineis
neceflaria continentur, vtputa perticae, pedamenta. $. 2.
Sed et ad exhibendum danda eft actio: nec enim parci oportet
ei, qui fciens alienam rem aedificio inclufit, vinxitue ** : non
'enim fic eum conuenimus *?^, quafi pofüdentem , fed ita,
quafi dolo malo fecerit, quo minus poffideat. | 2
IIL. Ipgw libro XLII. ad Sabinum. Srep '? fi pro-
ponas tigni furtiui nomine aedibus iuncti ** acCtum: deli-
berari poterit, an extrinfecus fit rei vindicatio? Et effe non

dubito.
ET IV

N
Y

SI IS, QOVI* TESTAMENTO LIBER ESSE IVS-
SVS ERIT, ? POST MORTEM DOMINI ANTE AD-
ITAM HEREDITATEM SVBRIPVISSE,
AVT CORRVPISSE ? QVID DI-
CETUVR .^

Va wrAMVslibro XXXVIIL ad. -Edifugo-

* r "] a ] * .
r dolo malo eius, qui liber effe iuffus erit, poft mortem
domini, ante aditam hereditatem , in bonis, quae eius

fuerunt ?, qui eum liberum eífe iufferit 9, factum efíe dice-

tüts

II Vulg. etiam. BR. 12 Hal furém, et mox: debe-
. 14 Vulg. IABOLENVS. B&. Etiam
Rehd. GEB. 15 Vulg. probibuevit. E R. 16 Hal. et Vulg. quis. BR.
Taurellii erat fcribere: quiScit. lta et Rehd. quis fcit. GE B. — 17 Hal. fed
et,loco: at. GEB. — 18 Rehd. oeportet. GEB. — 19 Kehd. n crimine. GER.
20 Hal.is qu;. Kehd. fi quis. GE B. | 1
1 Vulg. DE TIGNO INIVNCTO. zn. Itaet Rehd. GEBR. — 2
Vulg. zniunuctum. BR. Etiam Rehd. GE2. — 3 Vulg. efficit. BR. — 4 Rehd.
culture turbenutur. GEB. 5 Vulg. zuiguxiffe. BR. Kehd. vt Flor. GEB.
6 Rehd. conflat. GEB. " Gothofr. in nota: et caementa , ceteraque. zzl-
gat. Flal. Nempe omiffis: et teflam , quam vocem non videntur intellexiffe
illius emblematis au&ores. BR.. - Rehd. vt ifti. GEBP. 8 Vulg. addit: bac
appellatione coutzneri. B R. 9 Vulg. autem. E R. IO Vide Menag. iz A-
moen. Iur. Cou. c. 39. GEB. 11 Gothofr. in nota; iunxitue. Hal. iniunxit-
12. Hal. et Vulg. conueniemus. BR. Etiam Rehd. GEB.
14 Vulg. zuiunchi. B&, Rehd. vt Flor. GE B.
[ Vulg. SI QVIS. BR. 2 Vulg. FVERIT, ET POST. BR. 53
Ap. Hal. AVT CORRVPISSE, abfunt. GEE. . 4 Vulg. DOLO MALO
DICATVR.mzR. KRehd. Si quis teffamento liber effe iuffus fuerit, ante aditam
bereditatem furripuiffe diceretur. G EB. —— 5 Kehd. fuerint. GEB. — 6 Rehd.

inferit: fi. GE B.
ve. GEB. 13 Hal. borum. GE B.

13 Hal. inferit: et. GEB.

IOIO

tur, quo minus ex his bonis ad heredem aliquid perueniret:
in eum intra annum vtilem dupli iudicium datur $. r
