WaArnxxs libroj ErFtdeteemmifforum. Roao) / 4 C .
QVANDOQVE ^? HERES MEVS TriT10 DÉCEM DET:| |
vtique decem heres debebit: fed quando, dubitari pote&,jl :

| vtrum ^* cum primum potuerit, et dies cedit, et ab ipfo pe-

XXX. LaAnEo libro TII. Pofteriorum a faüoleno d

. A—- . 3 '-'f P al
epitomatorum. ;Ovonp;pupillae legatum eft, quandoque ^$ ïïdï/g,fiy
nupferit: fi ea minor quam viripotens nupferit, non ante ei (f

legatum debebitur, quam viripotens effe coeperit: quia no
poteft videri nupta, quae virum pati non poteft,
. XXXNI. ScaEvoraA libro XIV.-Digeftorum- V x o-
RI* ex parte fextante heredi inftitutae fubftituit, et here-
dum fidei commifit, fi vxor heres non erit, dotem ei et alia
quaedam dari: poft mortem mariti, vxor ante condicionem , et |
priusquam adeat *? hereditatem, deceffit. Quaefitum eft, | ;
: j | an ;

quae, etiam MSS. B R. Etiam Hal. et MSS. Pal. I II III. IV. Otob. Bynkersh:
GE R. 30 Taur, in Adnotat. vxorem praeflare. im P. vxore praeflavi. non
male pro ab vxore. lítum tamen in modum etiara MSS. modo memorata Pal.
LIL IIL IV. Otob. Bynkersh, etiam Hal. vxorem preffare. GE B. 31 Hal
transponit : ad baeredem eius fideicoumiffum, GE. 32 Taur. vxVri. GEB.
33 Etiamnunc Flor. eft: annuam. l'aulo poft integre negatio excidit in non re-
lectis. BR. . 34 Haec eft illa negatio, quae Flor. excidit, tefte etiam Brenk-
manno, atque eadem in Magl. abeft, fupplerunt tamen Pal. I. II. HII, Otob.
Bynkersh. vt er Hal. GEB. — 35 Vulg. videbitur. BR. — 36 Hal. fiut. — .37
Taur. ciVaria, et paulo. poft fimiliter. GEB, — 38 Hal. refpondi.GEB. 39
Ferte legendum: cibavia deberi, aut debentur, vt eft in MSS. tantum non
Ex o&o folus Barb. habet: debeantar. Hal. deberi. BR- Non o&o
reperi MSS. fed fex, atque funt reliqua. Pal. I. HI. IV. Otob. quae habent;
debentur. At Bynkersh. cum Barb, debeantur. GEB. 4O Hal. coeperunt.
41 Hal coeperit. 42 Gothofr. in nota: ea quibus. Hal. Cui aflentior. BR.
43 Hal. inferit: vt. GEB. 44 Gothofr. in nota: Al. vtique. Nempe Hal,
habet: vtique, in margine tamen: alias, vtrum. GEE. 45 Taur. JaV2a-
leno, quod ego miror, quod ea fcriptura alias fit Haloandro propria, non ae«
que Pande&is Florentinis, GEB. — 46. Hal. guandvcungue. GEB. 47 laut.
KF Xu RI. d & B. 48 Hal. adiret,

,

698

an dies fideicommiffi, cum moritur ceffiffe videatur: ideo-
que heredibus eius debeatur? ,Refpondi, fi vxor prius decef-

L'r, fit, quam hereditatem adiret, videri diem fideicommiffi cef-
. LIvit. — ffe,.9 recs] | : : |
(chaxriäo !PIB i Iïo d-

/VT/ LEGATORVM, SEV FIDEICOMMISSO-

RVM SERVANDORVM CAVSA CA-
VEATVR.

— (VxprAxvs libro LXXIX. ad Edi&um, ) 4cruvf.

'LEGATORVM nomine fatisdari oportere Praetor putauit,
vt, quibus teftator dari fieriue voluit, his * diebus deL

."be, tur vel fiat: dolumque malum afüturum ftipulentur. $—

14 zruæä.,.

Semper autem fatisdare cogitur, cuiuscumque fit dignitatis
vel facultatium quarumcumque heres. $—2. Nec fine ratio-
ne hoc Praetori vifum eft, ficuti, ^ heres incumbit poffeffio-
ni bonorüm, ita legatarios quoque carere non debere bonis
defuncti, fed aut fatisdabitur ? eis, aut fi fatis non datur, in
poffeffionem bonorum venire Praetor voluit. $.—5. Non fo-
lum autem omnibus legatariis fatisdari oportet *: fed et fuc-
cefforibus legatariorum fatisdari debere iam conftat: quamuis
ifti non ex iudicio defüncti, fed fucceffionis neceffitate, quafi
ad aes alienum admittantur. $—5 Sed et procuratoribus le-
atariorum fatisdandum eft: eoque iure vtimur. : $. 5. , Plane
äei, qui in poteftate alicuius erit, legatum fit: caueatur ?
ei, cuius iuri fubiectus eft. $. 6. Non folum autem legato-
rum nomine heredes cauent: fed etfucceffores eorum. . —
]s etiam, cui ex Senatusconfulto reftituta eft hereditas, ni-
hilo minus ad cautionem compellitur. .$4—8: Nec non et qui
per alios heredes exiftunt, fiue * honorarii fu-cceiTOrc.es, agl fa-
tisdationem compelluntur. $.—9- Plane fi quis, omifía ftipu-
latione, litem de legato conteftatus eft, ,probandum.eft, ca-::('-
fare * debere ftipulationem. . $—te. ldemque in fideicommif-
fis quoque probandum eft. $. r1. Sijcuij? ita ? fit legatum
vel fideicommiffum relictum, et, fi id perdidiffet, rurfus re-
lictum: videamus, an fatis fequentis legati fiue fideicommiffi
petere poffit? mouet quaeftionem, an fideicommiffum hoc fi-

. ue legatum debeatur, et quotiens debeatur, et an ipfe lega-

tarius cauere debeat fe non perditurum ? De his omnibus ex-

—^* tat refcriptum Diui Pii ad ïunïlïm Mauricum *? tale: Clodio

L4 hus.

i 6d

tet,

:** Fruétulo *?, fecundum ea, quae-epiftele continentur, le-

gata fiue fideicommifía ex teftamento Clodii Felicis praeftari
debent citra neceffitatem cauendi, nihil exjiis ** deminutu-
rum fe: nam quod fidei heredis ab eodem teftatore commitfum
eft, vt fi Fruttulus perdidiffet, quod ei in teftamento relictum
eft, rurfus heres ei id reftitueret, non eo pertinet, vt aut
Fructulo priorüm legatorum nomine fatisdatio iniungenda,
aut onerandus fit heres ininfinito **^, vt quotiens is perdide-
rit, reftituere ei tantundem debeat: fed vt per fideicommif-
fum pofterius duplicata legata eius videantur: nec amplius ad
periculum heredis pertineat, fi quid poftea is confumpfit *5 ,.

i Hal üs. GEn. —— 2 Hal inferit: enzgm, praemiffo nempe pun&o, |

poft: efl. GER.
abfunt. GERB.
loco;: fiue. BR.
fed et Hal. in margine: mec ceffare. BR. — g. Taur. Qii. GEB. . 9 Ap.Hal,
jta, abeít. GEB. IO Hal. et Vulg. Mauricium. R. 11 Vulg. Claudio.
BR. 12 Hal.hic et in fequentibus: Strs&ulo, GER. — 15 Taur. [s. GE n.
14 Vulg. zm infimitum. BR. 15 Hal. ipfe confimpferit, loco: is confim-
pft.GES. . 16 Vulg. addit: eft. B. 17 Vulg. addit: ei. BR. 18
Taur. Vellifime, GEB. — 19 Habent hoc fupplementum Pal. T. II. Otob. GE g.
20 Adhuc dum Flor. legitur: veglegenatum. Nempe librarius voluit fcribere:
Weglegens, errore, cum ad vltimam literam perueniffet, animaduerfo , addidit ;
qtum , quod fupererat ad efficiendum : meG Jegatma , vti Taur,. edidit nimia re-

5 Hal fatisdari. GE B.
$ Hal cauebitur. GEE.

4 Ap. Hal. fatisdari opor-
6 Hal. et Vulg. vel,

grum maneat ,

7 Gothofr. in nota: nec ceffare. Plgat. Ita etiam Bafil. |

DIGESTORVM LIB. XXXVL TIT. IIL

Referipto ergo often-
cauere, fe non per-

exfoluto ei pofteriore fideicommiffo.
fum *?, legatarium heredi non debere

ditutum. — Verfa vice an heres de fequenti legato fiue fidei- :

1*4»,

commillo cauere debeat *?, quaeritur? Et putefny non opor-
tere ei caueri: cum in fuo arbitrio habeat, ne perdat id.l quod
fibi relictum eft: quamuis fi quis infpexerit, quod fub condi-
cione relictum eft, dicere debeat, fatisdationem exigendam.
$. 12. Certe fiue ex affe fiue ex parte quis legatum debeat,
cauere debet: fiueinftitutus fit heres, fiue fübftitutus. $. 13*
Belliffime *? quaeritur, an haec ftipulatio incrementum ex fru-
Ctibus vel vfüris fentiat? Et reCte placuit; ex mora incre-
mentum habituram &igulationem,,.(üü *? 1d quod Oportebï,

conprehendat. $. r4. Si quis füb condicione legatum füpu-

latus, pendente congieiene decefferit , füipulatio euanefcitz
quia nec legatum »&es») ?? transmittitur, c?* Huic ftipula-
tioni easdem caufas et condiciones ineffe fciendum eft : pro-
inde fi qua fit exceptio, quae petenti legatum opponi folet,
eandem ex füpulatu quoque agenti opponendam effe placet,
$. 15. Procuratori eius, qui abfens eíle dicitur, fi fipulan-
ti legati nomine fpondeat ^? heres, Cfülius ait, ita cauere
?* debere, fi
ne teneatur illo ante defuncto. — $. 16. Item quaeritur, in
hanc ftipulationem ?5 vtrum ipíae res veniant, quae legatae
funt, an vero pretia earum ? 'Et eft verius in hanc ftipulatio-
nem res, vel pretia deduci. $. r7. Si détem, quae in argà

erant, mihi legata/fing?9, tibi eorum vfusfructus legatus fitz |

fi pure vtrique legatum fit relicüm, is cui proprietas lega-

ta eft, ipfo iure decém vindicabit ??, fru&tuàrium autem ex -

senatusconfulto acturum,, et quinque vfumfructum petitu-

rum conítat, fed eum. decein vindicat proprietarius, per ex-
ceptionem doli repelli ?*, qua fruéctuarius de reftituendis
quinque heredi cauit. Plane fi déCem aureorum poffetffionem
legatarius habeat, Marcellus ait, dandam vel heredi , vel fru-
&uario, vtilem aCtionem in legatarium: fi modo.er cauegtur.
Sed fi fub condicione ei décem legata fint, fractuarium inte-
rim décem , oblata cautione, habiturüm: legatario vero, cui

proprietas reliCta eft, interim legatorum ftipulatio praeftan-
da eft, Sed 4?/fi omiferit ftipulationem, exiftente condicio-

ne, ad exhibendum eum poffe agere, Marcellusait, fed fi ipno-
: xX- 2 " . : o
rans hereslega.tum, decem fructuario dedjt; i .ad exhibendum
eum non teneri palam eft: füuccurtendum tanien, legatario ad«
uerfus fructuarium, Marcellus ait 9. — $. 18. Si ad fifcum
portio hereditatis peruenerit ; ceffabit ifta ftipulatio: quia nec
folet fifcus fatisdare. $. r9. Qui minorem partem heredita-
üs poffidet, cum ex maiore parte heres fit: fi quidem ipfo iu-

re minuatur portio hereditatis, fecurior erit heres: neque e-.

nim ex maiore parte ex ftipulatu tenetur legatariis, quam ex
qua heres eft: fi vero nomen quidem heredis apud eos inte-
| verumtütüen effectusminus habeayt heredita-
tis, et cauerint legatorum nomine, videntur onerari: quia

ipfo iure pro ea parte legata debent, pro qua heredes fintz

fed enim aequiffimum eft, non maiorem partem legatariis fol-.

uere, quam cuius habent emolumentum: hoc autem euenit,
cum
! w
ligione. Fallitur antem H. a Porta, dum in IL. ait: meglegenatum , Flor. aptas
tum in: zeglegatum. Porro cum altera negatio abundet,, Stephan. et H. a Pore
ta habent: quia nec legatum tvansimittitur, atque ita etiam MSS. quae vidi,
omnia, Contra Blaubl. Hal. et Baudoza: quia legatum mom transmittitur.
Vtramque poffe retineri, Contius exiftimat, quod vix dicendum in loco corru-

ptiffimo, In fequentibus verba: easdem camfes et conditiones ineffe , perquam

barbare Flor. leguntur: easdatemcaufaetconditionesinefie, quae monftrant, haec
rele&ta non effe, & . MSS. quae habent: mwec legütum transmüttitur, Yunt Pal.
I. II. Iil. Otob. At Byhkersh. 4nia vt legatwm trausmittitur. GEB. — 21 Hal.
et Vulg, praefigunt: et. BR. — 22, Hal.et Vulg. refpondeat, & R. 23 Hal,
caueri, G EB. 24 Xlal. cauet. GE B. 25 kHal. zn bac fiipulatione. G E B,
26 Hal et Vulg. pracfigunt: et. BR. — 27 Taur. vindicaVit. GER. — 2g
Hal. et Vulg. repellitur. BR..—— 29 Kal inferit: et,

3e Vulg. putat. B R.
3t

Is, cuius nomine/caueat ?^, viuat: videlicet J

eutt h'
Q9 n
emOläïl
d
e f
" d
fi jnut
j lg
peretur
fouere
uiit f

jpfs,
folet
Condici
Q eil
[
' QUAM
Tonin
fortsi
dit,.
Inpe
(10 f&
" Keïep;';
/| u QUil
Verfani
um ali
(e Iu
| equio
Jv indüciti
*fu".lä,-., 41, qua
Comniff
a
- P"afio

i, V,

3L E «
GEE.. ;
L Ed ,":;:
IOtt; diggi
li
UL ts
U t j
* ( gl
Wa, t
Q MSS. n
! wn, quot
i a
| X
l , PVOB
M
"u i

M .
lii

WA

a
Qatie
latio«
M ,
lg
m e
PUE«
ét d«
nl
Ynef]
Tij
D
jte«
cui
iin«
itiQ«
u
ndom
10 il«
(ícim
2 Dec
Allie
) ]l«
qA
L
g
dl«
quia
fs
s [o«
yenity
cm

of apta'
L i
j d
h
j r
1erql13m
f, h
Ti PJL

/
,

" rimna yi haec

J

DIGESTORVM LIB. XXXVI. TIT. II

cum hereditas pro aliqua parte ex Trebelliano reftituitur: nam
pro'rata exónerandi funt heredes eius partis nomine, cuius
emolumentum fibi ablatum eft. $. 20. Si eis ; qui in alterius
poteftate erit, incerta die legatum fuerit: cauebitur ei qui ha-
bet eum in poteftate, non praecife, fed füb condicione, -/ü
cum eius legafi dies cedit, in poteftate fit: ceterum fi füi iü-
ris inueniatur, iniquum e&e. vifum eft, patri cautum effe, cum
alii legatum debeatur, quamquam et fi fine hac adiecCtione ca-
ueretur, verumtáWién exceptione patrem vel dominum fub-
moueremus, fi exiftentis condicionis tempore non habjfent
" 2 1,04T- E
eos in poteftate: euenit tamen fecundum hóc, vt nu:æ'um T*
non fit de legato cautum : nam ff exiftentis condicionis tem-
pore fui iuris funt, non erit cautum. :

s/ TL PAPINIANVS libroXXXVIII. Quae&ionqu NEx 5,

p

fi forte velit pater cauere, neminem amplius petiturum, com- .

pellendus erit heres legatum, quod iam filius petere poteft,
ali, quam cui debäur, exfoluere. ^//j.

IIl. VuLP1ANvs libro;LXXIX, ad-—Edictum, Skp et.

ipfis, qui funt in poteftate, cauendum eft, quemadmodum
folet caueri, fi eadem res duobus fub diuerfis vel- contrariis
condicionibus relicta fit, duobus enim fatisdatur, fed in vtro-
que cafu isdem perfonis fatisdationem fubituris. vt
IV. Inkw libro XV. ad Edictum. S1: ex caufa fidei-
compmiffi fil apud aliquem hereditas, nec ?? legatorum ?3
fatisdat ?* : in poffeffionem aduerfus eum legatarius mittitur.
V.PaPiNrANvs libroXXVIII. Quaeftionum- Pos -
QVAM heres ab hoftibus captus eft, condicio legati, cuius

momine propofita ftipulatione cautum fuerat, extitit: fideiuf-

fores interim teneri negaui: quia neque ius, neque perfona
effec, ad quam ? verba ftipulationis dérigi ?9 poffint. '$. r.
Ímperator Marcus Antoninus [ulio Balbo refcripfit, eum, a
quo res fideicommiffae petebantur, cum appellaffet, cauere:

Li"aéewn, Vel, fi 37 caueatjaduerfarius, transferri poffeffionem debere.

LÀ . . . * ; 3. .* 4. .2.
Recte placuit Principi, poft prodócationem 3* quóque fidei-
conimiffi *? caütionem interponi: quod enim ante fenten-

Cs tiam, fipetitionis dies moraretur, fieri debuit: agitti poft
"^ viétoriam, dilata petitione, non oportuit.
Li 4«ev. cauerat ^? de fideicommiffo, iqui prouocauerit, fi caueret ad-

Sed qua re non

uerfarius, ad eum poffeffionem effe transferendam refcripfit:
cum alia fit Edi&ti condicio: non enim exigitur a legatario vi-

.ce mutua cautum: fed vicaria cuftodiae gratia poffeffio datur:

et qui optinuit, in poffeffionem per Praetorem aut Praefidem

Lis&xino inducitur. Sed Praetor quidem jin omnium/ rerum poffeffione
méntw». ^T. quae in caufa hereditaria permanent, omnimodo fidei-

commiífi (eruandi gratia effe permittit: Princeps autem earum

jdu:e; igrerum nomine, de quibus fuerat iudicatum, mutuas admifit
T ^ * * ^ . . * H
42 cautiones: ficuti cum de bonis fuis conferendis filius ac-
l4 $ue», eepta *^? po[leffione caüere nón' poteft, quia/ denegamus jei/
Lowus A€iones, defertur condicio cauendi fratribus ex forma iuris-
- f& tuf, od | ! | |

31 Hal. et omnes : i cafu. ta ctiam ex o&to MSS. tres Pal, T. IIT. V. BR.
Keliqui: im cafmm. Pal. HI. Vat. Barb. Otob. Magl. quibus adde Bynkersh.
GEB. 32, Taur. ueG. GER. 33 Hal. et Vulg. inferunt: momzne. BR.
234 Hal. fatisdet. 35 Hal. inferit: obligaudam. GEB. 36 Gothofr, in
nota: dirigi. Hal. GEB. —— 37 Gothofr. in nota: vel fi non caueat. Hal. At
hic idem ita pergit: ad aduer[arium tvausferri debere. GEB. 'Taur. in Adno-
tat. fj caueat aduev(avius. fic fecimus ex , aduev(avium , quod efl in. P, et vide-
tur baec lechio cougruentior quam vulgata, fi mow caueat, ad aduer[avium etc.
uam et paulo inferius , fi caueret aduev(arius ad eum etc..— Eft equidem Flor. m
deleta, repofita s, fed fimul deletae: ari, vt nunc fit: aduevfus, fed et plera-
que MSS. negle&a corre&tione habent: fi mom cameat, ad aduev(avium. E no-
uem, quot hic contuli, duo funt Pal. l. et V. in quibus praepofitio adhuc
deficit. B R.
Otob. Taurin. l. At Pal. IV. vel fi ne caneat ad eum aduevfarium. G EB. — 38
'Taur. proBocationem. GERB. 39 Ap. Hal. qzoque fideicommiffi, ab(unt.
G E B. 40 Gethofr, in mota: fed quare non caueat. Hal. Ita omnino Hal.
appofito in fequentibus poft; prosocawerit, interrogationis figno. GE B. — 41

€iaH. B R.

His addas Bynkersh. Praepofitionem habent Pal. I. llf. Vat. Barb. "

699

dictionis, quod ex portione fratris fuerint confecuti, cum bo-
na propria conferre coeperit **, fe reftituturos: fed fi nec
ipfi ^5 cauere poffint, vtiliter probatum eft, virum bonum
ab vtraque parte eligendum, apud quem vt fequeftrem- fru-
Ctus deponantur, quique vtiles actiones a Praetore datas ex-
erceat: pofleffio autem ex refcripto füpra relato non aliter ad
eum, qui fideicommiffum petit, transfertur, quam fi caue-
rit: tametfi maxime aduerfarius non per inopiam, fed per
contumaciam cauere noluerit: fed fiis, qui viuit *5, non pof-
fit cauere, vel res deponenda, vel iurisdictio reftituenda erit.
$. 2. Si dies, aut condicio, legati, fideicommiffi *^? , peti-
tionem aCtionemue differré, *9? dicatur, et ideo fatisdatio de-
fideretur, heres autem per calumniam poftulari contendat, et
reliétum neget: non aliter audiendus erit, qui cauere *? po-
ftulat, quam fi fcripturam , qua relifctumy 59 adfirmet, exhi-
bueri, & 3. Cum guaerebatu*t',vbi fideicommiffi feruandi
caufa caueri oporteat **, Tmperator Titus Antoninus refcri-
pfit, fi domicilium Romae non habéfet heres, et omnis he-
reditas in Prouincia effet, ad fatisdationem fideicommiffi no-
mine in Prouincia ?? fideicommiffarium remittendum effe.
Quare fi heres in eum locum, cauendi gratia, remitti defide-
ret, vbi domicilium habet, legatarius autem -bi. caueri po-
ftulet, vbi eft hereditas: non erit heres remittendus, idque
?? [mperator Titus;/Antoninus,refcripfit. $. 4. Quibus litte-
ris adietctum, jet ?^ fi bona iam diftracta fant, vel teftatoris
permiffu,. vel concedente legatario: pretium eorum fideicom-
miffi feruandi caufa, in depofito habendumi. 6s |
VL VrPiAwvs libo Vl.—Eideieemmifforam, — Sr
quando incerta fumma eft fideicommiffi 5^?: qui-cognofcit, ta-
xation&/quoque fideiuffores petuntur. $. 1. Admonendi au-
tem fumus, rebus publicis remitti folere fatisdationem fidei-
commifforum ??, etiam fi quando neceffitas dandi intercedatz
repromiífio plane exigenda eft, voluntati defun&ti ftatu/iri 57.
ge VIL;Pavrvs librolII. Manualium. Firro vel feruo
füub condicione a patre dominoue herede inftituto legatum eftz
huius legati fatis petere non poffunt: fed[?? pendente con-
dicione emancipatus vel manumiffus fi fatis petant, quaeritur,
an audiendi fint , ne ?? beneficium patris dominiue ipfif one-
rofum fit: an fibi imputare deberent 9?, qui dederunt eis po-
ftulandi aduetfus fe facultatem ? Sed melius, eft, per medio-

. eritatem caufam dirimere: vt cautioni tantum cum hypothe-

Cà 'fuä,rum rerum committantur, X»3LeX /WwW ^ &oce lum ,.
VIII. VneiAaNvs libro XLVIII. ad/:Sabinum; Cv
legatorum nomine fatisdatum eft, fimul ** dies legatorum
$Z/ceffit, protinus isdem diebus etiam eK füpulatione de-
bentur. |

IX. PAvrvslibro XEIJ ad Sabinum.

-praeftari * oportet, licet dies nondum venerit,

. Hal. poffeffionem. GE B. — 42 Hal. et Vulg. adwittit. BR. — 43 Hal.et Vulg,
inferunt: bonorum. BR. 44 Hal. coeperint. GEB, 45 Flor. eft: ipfe.
'Taur. dare debebat: ;pfE. BR. — 46 Gothofr. in nota: is qui vicit. Hal. Taur.
in Adnot. viuit. fic im. P. veclius vicit, lta omnes editi et fcripti, Contii et
noftri, B R. Pal. I. II. HI. V. Vat. Otob. Bynkersh. G Ez. 47 Hal. ad lega-
ti feu fideicommiffi , demtis C'Ommatibus. GEB. 48 Haldiffevri.GER. 49
Baudoza: caseri, íed Hal. camere. 50 Hal quaum veli&uam. GEB. 5t
Hal. oporteret. GEB. — 52 Hal. et omnes, excepto Blaublomm. £« prouin-
53 Hal.inferit: et. GPB. — 54 Hal.eff,loco: et, GEE. — 55 Hal.et
Vulg. praefigunt: ei5s. BR. 56 Vulg. fideicoumiffi. B R. 57 Flor. eft:
flaturi. Sed ita emendauit Ant. Auguftin. 1. Emcad. 1. tefte Contio. Vulg.,
et Hal. f?atusm zvi. BR. 58 Vulg. huc ex fequentibus: fi, transf;rt. B R.
59 Vulg. fi, loco; we. BR. — 6o Hal, debeont. GER. — 61 Gothofr. in no«
ta: fimul ac. Zal. GE B. 62 Hal et Vulg. inferit: somine, nempe Flor.
librarius fcripferat: fimuldieslegatorumnominefatisdce[fit , per errorem in ante«
riora : legatorum nomine fatisdatum , delatus, quem demum in medio vocis
vltimae animaduertit, 3 R. 63 Hal et Vulg. inferyat: qdaerfario. BR.

L. 4 Címn. »
"a,(Järn "
L
-L AÓ7AAT /falcr,, |

Nowtamen,vt . —
ftatim peti poffint: deberi enim dicimus, et (quodidie certa; |— 7«*

L.2 ^cenÁva. ,

x

Ll 64

" i - — — f". i E EXv EEE n EEE N CT -

LA [

1 - í * L
/ &n ntowg:iaiut] UA :
3 PA "

L-/ €xcé jffi/o ,
: /

z7oOo
X. Powrourivs libro XXVI. ad-Sabinum, Srate
herede legatuüm rhihi fit fub condicione, tuque, poftquam
adieris hereditatem, [fatisdederis legatorum 9^, et poft mor-
tem tuam, ante aditam &uas-hereditatem] condicio legati ex-
titerit, Sabinus ait, fideiuffores mihi, teneri: quia omnimodo
dari oportet legatum , et €£&» in rem eífet concepta ftipula-
tio **. | X XXlf La CUv v

OL GAIVS libro .X

XIlIjad Edicum prouinciale; S1
legatarii 99 aduerfüS me in potleffionem legatorum feruando-
rum caufa miffi füunt 7, 99 procurator, vel quisalius meo no-
mine cauerit: perinde mihi Praetor accommodat interdictum,

quo iubeantur difcedere legatarii 5* poffeffione; ac fi ego ca-

uiffem. |

XIL. MARCIANVS -li)b'fo ViIILInftitutionum. LrceT,

vtnon petatur cautio, condicio teftamento fcripta *? fnerit:
mon videtur condicio: et ideo licet defiderauerit quis caueri

fibi, non videtur condicione defectus: quia poftquam remitti
talem cautionem ** iure publico placuit, nec onus cautionis
fequitur, necquidem 77 condicio intellegitur. . -«.

XIIL. NgnaA 1v s libro VII. Membranamum.| Erquo- |

que, Ceub 7?legatorum aCtio datur in eum, qui praetermif-

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. IIL IV.

fa inftitutione ab inteftáto poffidet hereditatem , *^ legatorum .

75 fatisdátur, et nifi fatisdabitur *9, in poffeffionent? legà-
torum feruahidorum caufa mittitur ?, nam haec quoque Prae-
tor perinde falua éffe vult, atque ea, quae iure ciuili deben-
tur. Idem Ariftoni placet.)qfffïejgï—l - MM n
Harzc ftipulátio et in fideicommiffis locum habet , fi pure

. fideicommiffum fit relictum, fiue 59 ex die certa, Jvel/fub

condicione: fiue res aliqua, fiue hereditas, fiue ius aliquod
relictum eft. — $. r. Diuus quoque Pius refcripfit, quotiens
euidens res eft, vt certum fit, nullo modo fideicommiffo locum
effe: perquam iniquum effe, fuperuacua cautione onerari
heredem. CXXVIM- — hRW. |
XV. Pavrvs libro LXXW& ad Edictum, ErTrAM
de praefenti legato locum habet haec fatisdatio: quoniam
nonnullas moras]jexercitioj? * iudicii habet. $. r. Siet ab here-
de inftituto legatorum fatis acceperit legatarius, et a Trebel-
liano ? fideicommiffario: vtraque quidem ftipulatio commit-
tetur, fed exceptione fe tuebitur heres: quia cauere non de-
buerit 53, fed fi pars hereditatis reftituta fit, ab vtroque ca-
uendum eft. $.—2. Etiam fi ab inteftato debeatur fideicom-
miffum, locum habet haec ftipulatio. w
.XVL Garirvs libro XXV4. ad

— tisdatur *?, nec onerari heredem, cum poffit eosdern fide-
iuffores ad . vtramque ftipulationem adhibere: qui 9* et ipfi-

non onerantür 9*:

cum futurum fit, vt vni tenerentur ??,

XVIL PAvrvs libo X&VIIL ad Edictum. . Sx ab

64 Vulg. addit: womine. BR, — 65 Supplementum: fi, habent omnes editi,
et e fcriptis, quos adii, Pal. I, In Pal. IL. III. et Otob. deeft haec particula.
deeft etiam in Vat. et Barb. verum fequentia hoc modo corre&a funt: et in vem
effe conceptam flipulatiouem. . Rudimenta huius emendationis apparent in Pal.
1V. et V. vbi legitur: zm vem effe concepta flipulatio. B R. Cum his vltimis fa-
cit Bynkersh. Vocula fj etiam ap. Hal. legitur. GEB. —— 66 Hoc caput in
Pand, Flor. admodum deprauatum eft, Sic enim illic fcriptum eft: fi legatori
bis aduevfus mtei mou poffeffionem legat. feruandovum. caufa miffiut procurator
vel quis alius$ "eo momiue cauevi: perinde mibi praetor accommodat imterdict.
qno iubeatur difcedere legatarii poffeffione ac fi ego cauijem. — Yta ipfe H. a Porta
ad latus II. editionis. — Commodi autem legentium caufa voces plerasque di-

uififfe videtur, ac duo pun&a interieciffe, cum omnia contigue exhiberida ef- .

fent, absque vlla interpunctione, vt notum. lud autem inprimis fciendum
eft, pro: e in poffeffionem , ibi effe in fine verficuli: sez, ab initio autem
fequentis: 202 pojfeffionem, vwbi nota generationem negatiuae ex importuna

eiusmodi vocum diuifione, quae antiquiffimis codicibus, ac Florentino prae- |

fertim perquam familiaris eft. 3R. — 67 Hal. fiut. — 68 Hal. et Vulg. prae-

figunt;. et. BR.

69 Hal et Vulg. inferunt; de, BR, — 70 Hal. adfcripta.

LXXIX. ad—Edictum.

Ediétum prouinciale.-
'S1 duo eiusdem nominis ?2,legato contendant, vtrisque fa-

v

vno ex heredibus legatorum fatis acci'pfxnus 83, eum ab omni-
bus heredibus &ebie legatum eífet, fi ?? pars coheredis ad-
crefcat promiffori, in totum fideiuffores tenentur, fi folidum
legatum is/coeperit debenéj?*. ^ UX V/fí. — L E debert od H
^. XVIII. ScAEgvora libro XXEX. Digeftorum. QvAx
filium legitimum relinquebat, patrem, eundemque colliber-
tum ex affe fcripfit heredem, fideique eius commifit, vt quid-
quid ad eum ex hereditate ,eius, perueniffet, cum moreretur,
reftitueret filio teftatricis, nepoti fuo, et haec verba adiecit, .
SATIS A 5EIO PATRE MEO EXIGI VETO, JQuaefi-
tum eft, cum ifte Seius fubftantiam fuam diffipafgt, et vere-
tur ?? pater fideicommiffarii, ne inane fideicommiffum|con- L. 22
ftituatur: an ad fatisdationem fideicommiffi) nomine patrem |

defun&ae compellere ?? poffit? Refpondit, .fecundum ea,
quae proponerentur ,.non compellendum cauen& $. 1. Idem
quaefiit, teftatricem ?* apud maritum füuum, ex quo filium
reliquerat, res depofuiffe non exacta cautione depofitionis:
an ea res patri heredi reftitui debeat ??::an vero, quoniam
emolumentum totius hereditatis ad filium defunctae reuerti
deberä apud maritum remaneret, apud quem dos reman- -

p cX ,

fiffet ] Refpondit, quod mulieris-manfiffet] nec in dote fuif- ). J
fet: reftituaendum effe heredi. $. 2. Tutor, qui et coheres
pupilli erat, abfente pupillo, cum admonuerunt ?? eum le-
gatarii fideicommiffi nomine, in folidum ipfe cauit. Quaefi-
tum eft, an in pupillum adultum fattum danda fit vtilis actio?

DI o

| Reffondit, dand&m.

!/ijmifmüï*ow J'€c« [e?aia T I Tä' : I Vc 2149 jév CL PT m LW/d' fizwa'ä'"ï, ;

(VT IN POSSESSIONEY : LEGATORVM VEL
FIDEICOMMISSORVM £&ERVAADORVM CAVSAJ
: -ESSE LICE/ÀT...
VrrPrANVS libro €IT. jad Edictum;

SI Qvis, cum velitus effet fatis accipere , acceperit:an, re--
J peti fatisdatio ifta ^ poifit, vt ? heres condicat liberatio-
nem ? et quidem ( fi ) * fciens heres indebitum cauit, repetere
non poteft. Quid deinde , fiignoradit remiffam fibi fatisdatio-
nem? poteft condicere. Si vero hoc non potuiffe remitti cre- — ..
diderit, numquid condicere poffit, iqui iusjignorauit ? adhuc 44, -
taffien benigne quis dixerit fatisdationem condici poffe, Quid - "-
deinde, fi commiffa fit ftipulatio? fideiuffores putamus exce-
ptione vti poffe, an non? et magis -e£& ** vt * vtantur exce-
ptione: quia ex ea caufainterceffit fatisdatio , ex qua non de-
buit. $. r. Non exigit Praetor, vt per heredem ftet, quo
minus caueat : fed contentus fuit per legatarium vel fideicom-
miffarium non ftare, quo minus ei caueatur: quare fi non fue-
rit, qu';dinterpelletur cautionis nomine, hoc eft is, a quo le-

4

gatumifideiue commiffum reliCtum eft; omnimodo poterit le-

gatarius

71 Vulg.. conditionem. 3 R. 72 Hal. weque, loco: me quidem.
BR. 73 Hoc fupplementum eft Haloandri, quem fecutus eft Taur. 8 R. 74
Vulg. praefigit: vt, et mox habet: fatis detur. B R. 75 Hal inferiti mo-
mine. GEB. 76 Hal. fatisdetur. GEB. 71 Hal, et Vulg. i po]]'ejüïovæeigï.
80 Hal.

GEÉE,

B R. 78 Hal.et Vulg. mittetur. GE B. 79 Hal. Idem. GEB.
, vel, GER. 81 Vulg. exceptio. BR. — $2 Klal. Trebeiliaueo. GEB. — 83
Hal. debuit. — 84 Hal. et Vulg. inferunt: de, quod longe reCtius. BR. — 85
Hal. fatisdaturum, GEE. 86 Vulg. quia. BR. 87 Taur. u ONerantur.
GEER. $8 Hal. teneantur. GEB. — 89 Hal. et Vulg. acceperimus. BR. — 90 —

Hal.et, lóco: fi. GEB. — 91 Hal. bis coeperit deberi. GEB. — 92 Hal. diffi-
petet vereatur. Ego ample&or Steph. le&tionem: diffiparet et vereretur , cum
fola geminatione fyllabae conftet. BR, — Vt adeo Taurellii fuerit dare: veRE-
tur. GEB. 93 Hal. et Vulg. pater defuucli compelli. B R. 94 Hal. cume
teflatrix, et in fequentibus: depofuiffet. GE B. . 95 Hal. deberet. GEB. . 96
Hal. et Vulg. admonerent. B k. d

1 Hal. poffeffione. G E B. 2 Qui'd filegamus: ita? BR. — 3 Vulg.
4 kial. et fi 4uidem. — Ceterum voculam: fi, MSS. quoque, quae

et, B R.
; vidi ;

2esunk.

p
Átti
; Tun
NT

f

um .

hn
p

e
"

du
mnii
u
tny
Tum
Q
qu
l
T&
lat
gt
&i
It5

D

u

—

i
"^ (üpg
XE
ui, &Ut|
feni
^. fonur
feilo
fo fe
telor
tn t
M
A
fün
II
t ä

Tomur

!

]
i
-L)p

ii
6t
H&i. |
Coliy
di
ft 4l
Il g
Q ]
H&]. (
mferit;
um

gatarius et. 5 fideicommiffarius in poffeffionem ex hoc Edi&to

: initti: quia verum eft, per eum, cui caueri oportebi£ ?, non
a fieri, quo rninus caueatur. Non * tatfen et fatisdatio debet
: offerri legatario: fed fufficit, fiue defiderauit, ei non 'ïäü'eä,ï"ä',
L fiue non habeat, a quo fatis delideret. $. z. Si debitori li-
- beratio fit relicta, non eft exigenda cautio: quia habét penes
i felegatum: quippe, fi conueniatur, exceptione doli mali vti
E poifit. $. 3. Ei, cui legatum folutum eít, cum conftet le-
Cïü, catum non deberi ?, Diuus Piusad Aemilium Equeftrem re-
d.

. . Ícriplit, non debere Praetorem fatisdationem admittere. $. 4.
(— u neex dicóm/Tunc antegditam)hereditatem fatisdandum de legatis eft, cum
BU o ml adhuc dubiutm eft, au hereditas adeatur. Ceterum fi certum

Il'e.

1 wrejfaten,dit, repudiatam vel omiífam hereditatem , vel abítentos ne-
à ceffarios heredes: fruftra hoc Edictum imploratur, cum cer-
a tum íit, legatum vel tideicommiffum' non deberé *?. — .
l ll. InxM libro LXXIX. ad Edictum. S1 autem cer-
j tum fit, hereditatem necdum aditam fuiffe, nec fatisdatio,
jim nec pofleffio locum habet. —— : | : :
t lil ID libro £lI. ad Edictum. $1 is, a quo 4atis-
" petiturïofferat cognitionem, et dicat, HQï[)IE CO NST,iEl';T
füb hs ! DK FIDEICOMMISSO, HODIE AGAMVS, dicen-
ereg dum eft, ceffare fatisdationem: cum polffit an«, de fideicom-
. miilo, quam de fatisdatione conftare. — $. 1. Nec non illa
. cognitio imploranda erit ab herede, fiforte dicatur per calu-
to? mniam fatis peti: hoc enim commune eít omnium fatisdatio-
num. QDiuusenim Pius refcripfit, eum , apud quem fatis pe-
titür, debere explorare, num per calumniam fatis petatur, de -
La qua re fummatim debet cognofcere. $. 2. Si procurator fatis
d . legatorum defideret, fi quidem mandatum eifit, non habebit
'H neceífe de rato cauere, fed erit ei fatisdandum: fi vero dubi-
j tetur, an mandatui fit, vel non fit: de' rato cáautio erit exi-
genda. $. 3. Si femel fuerit fatisdatum, quaelitum eft, an
etiam rurfüs cauendum fit,fi forte dicatur, égehos fideiuffo-
res effe datos?. Et magis ejt, vt caueri non debeat: hoc enim
" Diuus Pius refcripit Pacuäiae' *? Licinianae: ipfagÁ eniin [a-
i —— — eilitaty fuad expenfum ferre debere, quae minus fideiutlores
t Z:f*?f*""j idoneos accepit ? neque enim oportet *3 per fingula momenta
- f | Onerari eum, a,quo fatis petitur. x LIMt - i HO
g 17 Jaulut, IV4P AP1NIANYS libro XXVlIlliQuaeftionum. P r a-
d i. n NE fi noua cau(ía allegetur, veluti quod fideiuffor decellerit,
Qii— Liege, &aut|(etiamy rem fa.rmharemlgopingtä ** fortunae impetu ami-
" : ferit, aequum erit praeitari cautionem. — . us
i à diibn., V VLPIANVS hbroäll: ad Edictum. Is, cui lega-
p "L'us, torumjfideim« commillorum nomine non cauetur, miffus in pof-
m feilionem, numquam pro domino elfe incipit: nec tam pollet-
5 fio rerum ei, quam cuftodia datur: neque enim expellendi he-
A fedem ius habet, fed fimul cum eo poffidere iubetur, vt fal-
m tem taedio perpetuae cuiiodiae extorqueat heredi cautionem.
h. $. 1. Si alius damni infecti nomine milflus fit in pofleffionem,
Jis alius legatorum feruandorum caufa: poffe eum, qui legato-
rum feruandorum caufa in poltleítioneg miffus eft, .etiam da-
j .,,)l mni infeCti fatisdare: qui, fi fatisdederit, non aliter decede--
N ? gye i polfleilione debebit, quam 1$ ei cautum fuerit etiam eo
E nomine, quo fe damni infecti obligauit. $. 2. Si plures le-
! ää | vidi, fupplerunt. BR. — Nempe Pal. I. II.VOt)obN. Bynkersh. non aeque Magl.
i GEEB. . 5 Vulg. vel, loco: et. 8R. — G Hal. et Vulg. oportebat. BR, — 7
n Halmwuzm, loco: mon, (íiguo interrogationis in fequentibus poit: legatar?o,
.'u di?; 'colloc*gto. GERB. 8 Hal. (äïääüï(tllüïit, et ed mon caueatur. Nempe Flo.x":
- eft: ei non cauer. Supra v adicriptum: tu, vt iam fit: cagetur, cum z debuit-
Wä fet addi, vt re&e fecit Taur. B R. 9 Taur. deVeri. GEB. 10 Go.thofr-
2 in nota; non deberi, Hal. Vt Hi' ita et Vulg. BR. 11 Gothofr. in no-
Wz ta: hodie conítat. Hal. a et Vulg BR. 12 Taur. PacuBiae. GEB. — 13
|j Hal. acceperit. weque emim oportere. —— 14 Vulg. imoprmatae. BR. 15 Hal.
inferit: de. GEB. . Y6 Vulg. inferit: fi. BR. — 17 Hal. inferit : cauffa. Vulg.
. gratia. BR. — I8 Hal. babetuy. — 19 Hl fimt. 20 Vulg. inferit: zm. B.
Vuä; - 21 Hal. et Vulg. ei, loco; egn, et infequentibus habent; adaninzfirationem.

didi : | ,

.DIGESTORVM. LIB, XXXVL TIT. IV.

7OI

gatarii mitti in poffeffionem defiderauerint, omnes venire de«

poffidet, non fibi, fed omnibus poffidet. - $. 3. Qui prior
Toiffus eft legatarius in poffeffionem, non praefertur ei, qui
poftea mittitur: inter lepatarios enim nullum ordinei: obfer-
uamus, fed fimul omnes aequaliter tuemur. . $. 4. Poftquam

uandorum gratia miíflus in polfeffioneyá ,
nonjhabebitup *9. $. 5. Qui in poffeffioneh legatorum fer-
