lege. atque ita V. MSS. quae contuli. Habuit tamen olim Var. I. vt Flor. B R.
Ibi fa&um: lege. Atque itaab initio quatuor reliqui, Barb. Chriftin. S. Crue.
I.]i. quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. Magl. vt Flor. GEB. — 31 Hal. mi-
32 Hal. zz doetem. GEB. 33

Rehd. davi fibi, loco: centum davi, fed poft: somine litera c qua hic centum
faepius defignantur, dubio procul excidit. GX z. 34 Hal. in obligatiouc.
SSSSSS "d |

" GRE.

949
tum tamen venire in ftipulatione ?5: ficuti cum filiae, vel
matri, vel forori, vel alii cuilibet dotis nomine legaretur,
vtile ?* legatum effet. ^ .. o d ;
XXll. Pavrvs libro IX. ad Sabinum. Sx id quod
aurum putabam, cum aes effet, ftipulatus de te fuero, te-
neberis mihi huius aeris nomine: quoniam 1n corpore con-
fenferimus: fed ex doli mali claufula tecum agam, fi fmens
me fefelleris. : HU v !
XXII. Powproxrivslibro IX. ad Sabinum. $Sr ex
legati caufa, aut ex ftipulatu hominem certum tihi debeas,
non aliter poft mortem eius tenearis ?* mihi, quam fi per
te fteterit, quo minus viuo eo eum mihi dares: quod ita fit,
fi aut interpellatus non dedifti, aut occidifti eum ?*.

XXIV. Pavrvs libro IX. ad Sabinum. Sx»fiex.
ftipulatu Stichum'debeat pupillus, non videbitur per eum mora .

fieri, vt mortuo eo teneatur: nifi fi ?? tutore auCtore, aut
folus tüutor interpelletur, ; ^^ '- ! 61
XXV. PowrowNrivs libro XX. ad Sabinum. Sr dari
ftipuler ^? id, quod mihi iam ex ftipulatu debeatur, c'u'iqs
ftipulationis nomine exceptione tutus fit promiffor : obligabi-
tur ex pofteriore ftipulatione: quia fuperior quafi nulla fit ex-
ceptione obftante. * M
| XXVI. VrPriaANvslibro XLIT. ad Sabinum, Gewx-
RALITER rouimus, turpes ftipulationes nullius effe mo-
menti.- : dussLeo u : r
XXVII. Powprowurvs libro XXII. ad Sabinum. Vkr-
v'TI Ífi quis homicidium, vel facrilegium fe facturum pro-
mittat. |Sedet ^* officio quoque Praetoris continetur, ex hu-

iusmodi obligationibus aCtionem ^*?^ denegari. $. r. Si fti-

pulatus hoc modo fuero, s IN TRA BrENNTVM ÜCAPITO-
LIVM NON ASCENDERIS, *? pARI1? non nifi praete-

rito biennio recte petam. | |
XXVIII. Pavrvs ^^libro X. ad Sabinum. Sr rem
tradi ftipulamur, non intellegimur ** proprietatem eius dari
ftipulatori, fed tantum tradi ^^. u |
^ XXIX. Vrrriawvs libro XLVI. adSabinum., Scrn&

debemus in ftipulationibus tot effe ftipulationes, quot fummae.

fuünt: totque eífe ftipulationes, quot fpecies funt *7. Se-
cundum quod euenit, vt mixta vna fümma , vel fpecie, quae
non fuit in praecedenti ftipulatione, non fiat nouatio: fed
efficit ^* duas *? effe ftipulationes. Quamuis autem placue-
rit tot effe ftipulationes, quot fummae: totque effe ftipula-
tiones, quot res: tamen fi pecuniam quis, quae in confpe-
€tu 5? eft, ftipulatus fit, vel aceruum pecuniae, non tof fint

51 ftipulationes, quot nummorum corpora, fed vna ftipula- -

tio: nam per fingulos denarios fingulas effe ftipulationes, ab-

furdum eft. Stipulationem quoque legatorum conftat vnam -

effe, quamuis plura corpora fint, vel plura legata, ^ Sed et fa-

miliae , vel omnium feruorum ftipulatio vna eft. Itemque qua- -
drigae aut lecticariorum ?? ftipulatio vnaeft. At fi quisillud -
et illud ftipulatus fit, tot ftipulationes funt, quot corpora.

GEB. 35 Hal. in flipulationem. GER. 36 In fchedula faepius indicata

Brenkmannus notarat: H.a Porta ícribere: in P. Flor. zustile. . Ad hoc Sal- -

xiniusin margine more folito refpondit: vtile lezatum. GE B. 37 Hal. et
Rehd. teneberié. GEB. . 38 In Rehd. eum, abeft. GEB. —— 39 Vulg. fi,
abeft. BR. Vt et in Rehd. GEE;: -40 Rehd, ffipulor. GEB. . 41 In Rehd.

et, abeít. GEB. — 42 Hal. et Vulg. aclioues. BR. Etiam Rehd. GEB. — 45-

Vulg. praefigit: centum. BR. Ftiam Rehd.habet: c. GEB. — 44 Hal. POM-
PONIVS.GEB. .45 Hal.et Vulg. zntelligimus , quod malim. Hal. addit: et.
BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 46 Hal.addit: rem. GER. 47 Ap. Hal. funt ,
abeft. GE B. — 48 Hal. et Vulg. efficiat. BR. Rehd. vt Flor. GER. 49
Gothofr. in nota: diuerfas effe. Corrafius: bic. Sed et Hal. in margine: alias,
diuevfas flipul. G E B. 50 Hal. et Vulg. inferunt: eius. BR. Etiam Rehd.
GE B. 51 Rehd. fuut. GEB.
GEER. 53 Ap. Hal. et Vulg. plerwmque, abeft. BR. — Etiam in Rehd. G E B.
54 Kehd. viderer. GE B. 55..In.Rehd, negatio abeft. GEB. . 56 Rehd.

füipulemur. GE R.

52 Conf. Aueran. 1. luterpret. Iuy. 30. -

57 Hal.et Vulg. addunt; rew, BR. Etiam Rehd. GE g.

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L

$. f. Si a fure hominem fim ftipulatus, quaefifum eft, an -
| ftipulatio valeat? Mouet quaeftionem, quod ftipulatus homi-:

nem plerumque 5? meum videor ?*: non valet autem huius-

modi ftipulatio, vbi quis rem füam ftipulatus eft: et conftat,
fi quidem ita ftipulatus fim, QvoD EX CAVSA CONDI-

CTIONIS DARE FACERE OPORTE T? flipulàtionem vale-

| re: fi vero hominem dari ftipulatus fuero , nullius mómenti effe
ftipulationem : quod fi poftea fine mora. deceffiffe proponatur-

feruus , non 5* teneri furem condictione, Marcellus ait ; quam-

diu enim viuit, condici poterit, at fi deceffiffe proponatur, in-

ea condicione eft, vt euanefcat condictio propter ftipulationem,
i XXX. InkM libro XLVII, ad Sabinum, .ScaikeNDvw

omniafolemniter aéta. ..

eft generaliter;'quod fi quis fe fcripferit fideiuffiffe, - videri-

XXXI. Powroervs libro XXIV. 'lad. Sabixïiu'tln,.' L S I
ft ftipulatio, ficon-

rem meam fub condicione ftipuler: vtilise

dicionis exiftentis tempore mea non fit. . -

XXXII. Vrriamvs lib XLVIL ad Sabinum. - Sx :

in nomine ferui, quem ftipularemur ?.dari, erratum fuiffet,.

cuf de corpore confüitiffet: placet ftipulationem: valere.
XXXIII. PowPowurvs libro XXV. ad Sabinum. . Sx

Stichus certo die dari promiffus, ante diem moriatur: . non-
tenetur promiffor. .. . 3 AT WA EM U d ATE EO a
.^ XXXIV. VrrrAwNvs libro XLVIIT. ad. Sabinum. -
MvrnTvmwintereft, vtrum ego ftipuler rem cuius: commer--
ciutm habere non poffüm, an quis promittat. - Si ftipuler rem *

cuius commercium non habeo , inutilem effe ftipulationem pla-
cet: fi quis promittat ?*, cuius non commercium ?? habetz
ipfi nocere, non mihi. ^ . T - j |

j

gis obligatio confiftit, quam cum ftipulor, vt ?? detur, quod

dari non poteft: nifi per quem ftetit ** , quo minus facere id -
| poffit. $. 1. Item quod leges fieri prohibent, fi perpetuam

caufam 9? feruaturum eft, ceffat obligatio: velüti-fi: fororem
95. nupturam fibi aliquis ftipuletur. Quamquam etiam fi non
fit perpetua caufa, .vt reccidit ?^ in'forore adoptiua , idem di-
cendum fit ??: quia fíatim contra ?9? mores fit *7. .$..2«
Si in locando, conducendo, vendendo, emendo, ad interro-
gationem quis rion refponderit: fi tamen confentitur 9* in id,.
quod refponfum 9? eft, valet quod actum eft: . quia hi con-
tractus non tam verbis, quam confenfu confirmantur. |

XXXVI. VrrraANvs libo XLVIIL .ad Sabinum. .
S1quis, cum alitereum conueniffet obligari,. aliter per ma-

chinationem obligatus eft: erit quidem fuptilitati *? iuris ob-

ftri£tus, fed doli exceptioue vti poteft: quia ** enim per do--

lum-obligatus eft, competit ei exceptio. Idem eft, et fi nul-
lus dolus interceffit ** ftipulantis, fed ipfa resinfe dolum ha-
bet: cum enim quis petat ex ea ftipulatione, hocipfe *? dolo

facit, quod petit. | :
207 XXXVII. PAvzvs libro XIL ad Sabinum. .S1 certos

num-

58 Hal et Vulg. cuius coumnercitm mon babet. BR. — Et.ita Barb. Vat. . S.
.Cruc. Il Bynkersh. At S. Crüc. fequitur Flor." Rehd. vt Hal. et Vulg.
GE R. 59 Hal. et Vulg. flipuler. BR. Etiam f ehd. GERB. 60 Hal. et
Vulg. inferunt: id. B R.' Etiam Rehd. GE2. —— 61 Hal.et Vulg. fieterit. B R.
62, Vulg. inferit: probibitionis. BR. Etiam Rehd. GEz. . 63 Vulg.inferit:
[umm. BR. Etiam Rehd..GEB. . 64 Mal.accidit, et ita reponi malim. B R.
Rehd. vt Flor. fed nonnemo fuperfcripfit: z. accidit. GE B. — :65 Rehd. erit.
GEB. 66 Rehd. inferit ; honos. GEB. — 67 Hal. et Rehd. fit. GEn. — 68
Gothofr. in nota: confentiant, Hal. confentiat. vulg. confentiatur. Conf. Byn-
kersh. J1I. Obf. j. BR, —— Kehd. confeutiatur. GEB. 1mmo Hal. confentza-
tur habet, non: confentiat. 69 Gothofr. in nota: refponfum *t0m cff.

" Zoanet. 14. refl. reprehenfus a Roberto 1. vecept. 4. Zoanetto aduerfan-

tur etiam MSS. Barb. Var. L. Chriftin. $. Cruc. L. I[. Bynkersh. etiam
Rehd. GER. 4Oo. Hal. fabtilitate. Kehd. de fubiilitate. GEB. 71 Hal.
et Vulg, 4uj, BR. Rehd. «t Flor. GEZ. 72 Hal. et Vulg. znterceffe-

Tit. BR. Etiam Rehd. Gzz. — 73 Lege fidenter: boc ipfo, vti Vulg. Nof.
omnes.

- XXXV. Pavrvslibro XIL ad Sabinum. . Sz Ifcipcui-;.f

lor 5?, vt id fiat, quod naturaà fieri non concedit: non ma-

füm
i

r
t
"T
f
tidett
nm 1
oigi
r d
üt x
( d
eute
at
feus, i
Qu fg
trotert
V9 lj
Hl;üüzläf;
lr eri
pram à
licere? ]
fesitae
qure 1
fiot cof
neque |
Ut aliter
Jf etian
litori, c
ii " d
m*
tibl lu
AAE
potetnte,
puan, $
fin ef.
QU age
fUtori l
r Quam
Tion enjmj
vt fipu|
r lice
t Vl
Bo y
LY

Ottnes, lN
on 6n

- Mi ij

Á
407l
tiuo dlio
JZ Ha!. &
M. GE h

! .llus Vidtyr (

aM
u'lg: Mehernt
Vr u
LTA
tim Rs
Vïdctur lg
"u li d

1
D
T
hi,
DI
ale
ellà
Xf
A«
T
M
W
Vsj

2

O0l«

2
uf
M
* Doi

DI2
Tnet«
t
n p
hiets

L*
n
,qu
r
(orrat
n
idende
ATT
li (

gt
per [f«
u o
M lt«
( us
ym n«
3 dolo

p eertos

QU -

Vit, J S.
« Vil
Q H;J &
3;!?73.33'
111!- iert
ujin. ^
vbl t
m
m
asf
T f"f*l'
j
j um
"l Hal.
d
" No,
o

—f BR Etin Rehd. fuperícriptum: al. fi. GEB.

. áta dudum Vulgati. BR. Ertiam Rehd. GEE.

.DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L — m

nummos, puta qui in arca fint *^, ftipulatus fim, et' hi fine
culpa promifforis perierint: nihil nobis **5 debetur. |
XXXVIII. VrPriANVS libro XLIX. ad Sabinum. S r:-
PVLATIOiíla, HABERE LICERE SPONDES? hoc con-
tinet, vt liceat habere, nec per quemquàm omnino fieri **,
quo minus nobis habere liceat: quae res facit, vt videatur
reus promififfe, per omnes futurum, vt tibi liabere liceat:
videtur igitur alienum factum promi(iffe: nemo autem alie-

num factum promittendo .obligatur: et ita vtimur: fed ** fe .
obligat, ne ipfefaciat, quo minus habereliceat: obligaturet- :
iam, ne heres fuus faciat *?, vel quis ceterorum fucceffo- -

rum efficiat, ne habere liceat. $. r. Sed *? fi quis promit-
tat per alium non fieri, praeter héeredem fuum, dicen-
dum eft inutiliter eum promittere faCtum alienüm. $. 2. At
fi quis velitfattum alienum promittere: poenam , vel-quanti
ea tes fit, poteft promittere. Sed quatenus habere licere vi-
debitur?. Si nemo controuerfiam faciat: hoc/eft, neque ipfe
feus, neque heredes eius, heredumue fucceffores. $. 3. Si
quis forte non de proprietate, fed de pofleffione nuda con-
trouerfiam fecerit, vel de vfufructu, vel . de vfu; vel de quo
59 alio iure eius, quod diftratctum eft,. palam eft committi
füipulátionem: habere enim non licetei, cui aliquid minui-
tur ex iure, quod habuit. $. 4. Quaefitum eft, vtrum pro-

priani demum rem, ari et alienam promittere ?* poffit habere-

licere? Et magis eft, vt et alienam *? promitti polfit: quae

res'ita effectum habebit, fi propria effe promifforis coeperit:

quare'fi perfeuerauerit aliena, dicendum erit ftipulationem
non committi, nifi poena adiecCta fit: cum neque per eum,
neque per füccefforem eius quicquam factum fit. . $.. 5. Sic-

latori, ceterisque, quicumque ei fuccedunt: fcilicet fi rem
ipíi *5 habere non licuerit *5: ceterum fi'alii habere non li-

nihil intererit, vtrum ita ftipuler, HABERE LICERE, ah,
MIHI HABERE LICERE.. $. 6. Hi 5?, qui funt in aliena
poteftate, his, in quorum funt poteftate, habere licere fti-
pulari poffunt ea ratione, qua cetera quoque his poffunt fti-
pulari. Sed fi feruus fuerit ftipulatus fibi habere ?? , quae-
fitum eft, an rette ftipulatus videatur? Etait Iulianus 'libro
quinquagenfimo fecundo ?? Digeitorum, fi feruus ftipuletur
fibi habere licere: aut per' fe non fieri , quo minus habere fti-

pulatori liceat, promittat: ftipulatio, inquit, ' non committi-

tur: quamuis auferri res ei, et ipfe auferre eandem poffit:
non enim factum, fed ius in hac ftipulatione vertitur. Cum
vero ftipulatur, per promifforem non fieri, quo minus fibi ire
agere liceat: non ius ftipulationis, inquit, fed factum verfa-
tur. Sed videtur mihi, licet iuris verba contineat haec fti-
pulatio, HABERE LICERE, tamen fic effe accipiendam ?*,
vtin feruo et in filiofamilias videatur aCctum efle de pofífef-

omnes. BR. Etiam MSS. .Barb. Vat. .. S. Cruc. I. Chriftin. Dynkersh. vt et
Kehd. GER. 14 Hal. et Vulg. funt. BR. Rehd. wt Flor. GER. 15
Rehd. inferit: ab ipfo. GEB. —— 76 Hal. fiat. GEB. 47 Wulg. inferit:
.38 Ap. Hal. faciat, ab-
eft. GEB. - 79 Rehd. Et, loco: Sed. GEB. 80 Gothofr. in nota: de
aliquo alio. Pzlg. Et ita quoque Rehd, GER. 81 Vulg. promitti. BR.
82 Hal.et Vulg. aliena, BR. — Rehd. aliena ves. GEE. . . 83 Rehd. inferit :
vua. GE B. — 84 Clare Flor. eft: au&oris. BR. Hal. acloris, quem Taurel-
lius videtur fecutus. GEB. 85 Gothofr. in nota: Porteft legi: zpfit. Sed
86 Hal. licuit. $7 Hal. et

Vulg. licuerit. B R. Et ita quoque habuit codex, ex quo Rehdigeranus eft

deícriptus. aberrauit enim librarius a priore: licuerit, ad hoc pofterius, vt ad-

eo iita media: ceterum fi alii babere mon licuerit , abfint. GEB. 88 Rehd.
bii. G E B. 89 Hal, et Vulg. addit: licere. et potuit omnino excidiífe. B R.
Etiam Rehd. addit: licere. GEB. , . 9o Vulg. libro II. BR. Et ita quoque

videtur habere Rehd. licet illae duae vnitates magis literam z referant. . Va-
rians le&io videtur inde nata, quod vox: libro, hic et alibi prima litera /. de-

^^

d

| perfuatit, literam / vitiofe effe geminatam. GER.

| Conüenit, B R.

fione retinenda, aut non auferenda, et vires habeat ?? ftipu-
latio. $. 7. Haec quoque ftipulatio: PossIDERE MIHI
LICERE SPONDES? vtilis eft: quam ftipulationem feruus
an poffit vtiliter ?^ in fuam. perfonam concipere, videamus.

Sed quamuis ciuili iure feruus non poffideat, tamen ad pof-

feffionem naturalem hoc referendum eft: et ideo dubitari non
oportet, quin et ?* feruus reCte ita ttipuletur. | $..8. Plane
fi tenere fibi licere ftipulatus fit feruus, vtilem elfe ftipulatio-
nem conuenit; licet enim poffidere ciuiliter non. poffint ?5,
tenere tamen eos nemo dubitat. $. 9. Habere dupliciter ac-
cipitur: nam et eum habere dicimus, qui rei dominus eft;

€t eum, qui dominus quidem ?* non eft, fed ?9 tenet: de-

nïque. habere rem apud nos depofitam folemus dicere. $. ro.
5l quis ita ftipulatus fuerit, vti frui fibi licere, ad heredem .
ifta ftipulatio non pertinet. $. 1I. Sed etíi'non addiderit
SIBI, non puto ftipulationem de vfüfruCtu ad heredem trans-
)re, eoque iure ytimur, $. 12. Sed fi quis vti frui licere
fibi heredique fuo, ftipulatus fit, videamus, an heres ex fti-

pulatu agere poffit? Et putem ?? poffe, licet diuerfi lint fru-

Cus : nam et fi ire agere ftipuletur, fibi heredique fuo licere:
idem probauerimus *??, $. r3. Si quis dolum malum pro-
mifforis, lieredisque eius abeffe velit, fufficere *, ABESsk,
AFVTVRVMQVE ESSE, ? ftipulari: fi vero de plurium
dolo cauere velit, neceffarium effe adici, cvx RE1 nonvs.
MALVS NON ABEST, ? NON AFVERIT *: QVANTI EA
RES ERIT, TANTAM PECVNIAM DARI ? SPONDES.

| &. 14.. Suae perfonae adiungere quis heredis perfonam poteft,

$- r5. Sedet adoptiui patris perfona coniungi poterit. $. 16.

je p llorefn eius quicquam 1a ht $.. Inter incertam 9 certamque diem difcrimen eífe, ex eo quo-
utautem ex parte rei fücceffores eius *? cum ipfo tenentur: | |
ita etiam ex parte aétoris ** committitur ftipulatio ipfi ftipu-

que apparet, quod certa die promiffum vel ftatim dari poteft :

totum enim medium tempus àd foluendum liberum promif-
| fori relinquitur: et ? qui promifit, s ALIQvID FACTVNM
; : m ial . SIT, VEL CVM ALIQVID FACTVM SIT: nifi cum id fa-
cuit ?7?, certo certius eft, non committi ftipulationem. . Et |

Cum fuerit,. dederit: non videbitur feciffe, quod promifit.
$. 17. Alteri ftipulari nemo poteft, praeterquam fi feruus

domino, ? filius patriftipuletur: inuentae fünt enim huius-

modi obligationes ad hoc, vt vnusquisque fibi adquirat, quo

-?fua intereft: ceterum, vt alii detur, nihil intereft mea.

Plane fi velim hoc facere, poenam ftipulari conueniet: vt fi
ita factum non fit, vt comprehenfum eft, committetur *9

ftipulatio etiam ei, cuius nihil intereft: poenam enim cum

fipulatur quis, non illud infpicitur, quid interfit **: fed
quae fit quantitas, quaeque condicio ftipulationis. $. r18. In
ftipulationibus cum quaeritur, quid actum fit, verba contra
ftipulàtorem interpretanda funt. $. rg. Eum, qui *? dicat,
MIHI DECEM ET TrT10 DECEM, eadem decem, non
alia decem , dicere credendum eft. $. 20. Si ftipuler alii *?,
cum mea intereffet *^, videamus , an ftipulatio committetur
*52 Etait Marcellus ftipulationem valere in fpecie huius-
: ! | modi,

fignetur, fcriptumque fuerit initio: ]. Iz, vbi pofterior aliquis. librarius. fibt
91 Rehd. accipiendum-
GE B. 92 in Norica hoc pofterius: &, abeft. — 93 Hal. et Rehd. /aret
baec flipulatio. GE B. — ,94 Vulg. inferit: etiam. BR. WVt et Rehd. GER.
95 ln Rehd. et, abeft. GEB. 96 Hal. poffit. fed ita fequens: eos, non
T Rehd. inferit: rez; GEB. — 98 Rehd. inlerit: 4u;. GER.
IOO Vulg. probamus. BR. 1 Vulg.

99 Vulg. pauto, BR. Etiam Rehd. GEs.
3 Rehd. praefigit:

addit; 'dicimus. BR. |2, Rehd. praefigit: dominis. GE B.

.vel. GEB. 4 Hal.non abfit , vel non abfuevit, Vulg. fi nom abef? vel non abfue-

fit.BR. . 5 Vulg. dare.BR. Ó Flor. fcriptum erat : zncertum certamque. Solet
hic librarius a et « permutare, vt $. 14. tantum pecuniam. BR. —^ Gothofr. iu
nota: Al. at qui. Hal. et Vulg. ita habent, et Flor. ita fa&um , nec forte adeo
male, B R.Et ita quoque Rehd. GE B. — 8 Hal. praefigit: aut. Vulg. vel. BR.
Rehd. vt Vulg. GEB. 9 Hal. et Vulg. 44od. B&. Etiam Rehd. GEB. 10
Hal. et Vulg. committatur. BR. Etiam Rehd. GE E. 11 Rehd. addit: eius.

| GEB. 12 Hal. et Vulg. inferunt: ita, BR. Etiam Rehd. GER. 13
Vulg. alicwi. BR. Etiam Rehd, GE. 14 Hal. interfit. 15 Hal, et
Ssssss 2 Vulg.

242

modi. Ts qui pupilli tutelam adminiftrare coeperat , ceffit ad-
miniftratione *5 contutori fuo, et ftipulatus eft rem pupilli
faluam fore: ait Marcellus poffe defendi, ftipulationem va-
lere: intereft ** enim ftipulatoris, fieri quoc-i ftipulatus effc:
cum obligatus futurus effet ** pupillo, fi aliter res cefferit.
$. 2r. Si quis infulam faciendam promiferit, aut conduxerit,
deinde ab aliquo *? infulam ftipulatori fieri Ripulatus fit: aut
fi quis, cum promififfet Titio fundum Maeuium daturum,
aut 2?, fiisnon dediffet, poenam fe daturum, ftipulatus a
Maeuio fuerit, fundum Titio datu iri ?^* : item fi quis id lo-
cauerit faciendum, quod ipfe conduxerit ??:' conftat. habere
eum vtilem ex locato actionem. $. 22. Si quis ergo ftipu-
latus fuerit, cum fua intereffet ei dari, in ea erit caufa, vt
valeat ftipulatio. $. 23. Vnde etfi procuratori meo dari fti-
pulatus fum ?5 , ftipulatio vires habebit: et fi creditori meo,
quia intereft mea, ne vel poena' committatur, vel praedia di--
ftrahantur, quae pignori data erant. . $. 24. Siquis ita ftipu-

latus fuerit, z..v M s1sTAS ^*? nulla caufa eft, cur non |

obligatio conftat ^». $. 25. Aedem facram, vel locum reli-
giofüm aedificari, ftipulari poffumus: alioquin nec ex locato
agere poffumus. ^ ^ . /34 g um i t
x XXXIX. Pavrvslibro XII. ad Sabinum. DowriNvs
feruo ftipulando fibi adquirit: fed et pater filio, fecundum
quod leges permittunt. ! ( Tal b M ERN ERG P
^. .Xbk. PowPox:ivs libro XXVII. ad Sabinum. - S1 fi-

lius meus feruo meo ftipuletur, adquiritur mihi. . .

XLIL VrPiANVvs libro L. ad Sabinutn; Evmw,'qui.

Kalendis Ianuariis ftipulatur, fi adiciat primis ; vel proximis:
nullam habere dubitationem , palam eft. « Sed et fi dicat fecun-
dis, vel tertiis, vel quibus ?* aliis : aeque dirimit quaeftionem.
Si autem non addat, quibus ?? Januariis: facti quaeftionem in-

ducere ?9, quid forte fenferit: hoc eft, quid ?? inter eos:

acti 39 fit, vtique enim hoc fequimur, quod ?* at&tum eft;
easque adfümemus ??: fi autem non appareat , dicendum eft,
quod Sabinus ??, primas Kalendas Tanuarias fpeCtandas. ' Pla-
ne fi ipfa die Kalendarum quis ftipulationem interponat, quid
fequemur?. Et puto actum videri de fequentibus Kalendis.
$. 1. Quotiens autem in obligationibus dies' non ponitur,
praefenti dié pecunia , debetur: nififi ?* locus adie&tus fpa-
tium temporis inducat, quo illo poffit perueniri ?. Verum
dies adiectus efficit, ne praefenti die pecunia debeatur. EÉx
quo apparet, diei adieCtionem pro reo effe, non pro ftipulato-
re. $. 2. Idem in Idibus etiam et ?? Nonis probandum eft,
et generalitér.in omnibus diebus. . !d
XLIL. Pouroxwrivs ?* lhibro XXVILI. ad Sabinum.
Q v3 hoc anno; aut hoc menfe dari ftipulatus fit, nifi omnibus
partibus praeteritis anni, vel menfis, * non* ^? recte petet.
- "" XLII. VrPriAwvs ??libro L. ad Sabinum. $r quis

arbitratu,:puta, Lucii Titii reftitui fibi ftipulatus eft, deinde

ipfe ftipulator moram fecerit, quo minus arbitretur ^? Titius:
promiffor, quafi moram fecerit, non tenetur. Quid ergo, fi
ipfe, qui arbitrari debuit,' moram fecerit? ^* magis proban-

Vulg. committatur. BR. Rehd. committeretur. GEB. 16 Vulg. adminifiva-
tionem. BR. Etiam Rehd. GE 5. 17 Hal.zntereffe. GEB. — 18 Hal. fir.
G E B. 19 Hal. alio quo. GEB. 20 Hal et, loco: awt. GEB. 21
Hal. datum iri. Kehd. daturum. GEB. | !

Hal. et Vulg. f/. BR, Etiam, Kehd. GE B. 24 Hal. fifles. Rehd. fiflat.

GER. 25 Hal.et Vulg. conflet. BR. Etiam Rehd. fed ex corredione. GER. -

26 Hal. et Vulg. quibuslibet.BR. Etiam Rehd. GER. 27 Gothofr. in no-
ta; quibus, facti. Hal. Nempe omiffa voce: lemuarüs. Vulg. quibus calen-
dis lanuavrii$.BR. Rehd. vt Vulg. GEBR. . . 28 Vulg. znducit. BR. 29
Rehd. 4420d. GEE. 30 Vulg. acfum. & R. Etiam Rehd. GEE.. — 31 Vulg.
inferit : znter e0$. B R. 32, Hal. a(fumimus. G E B. 33 Vulg. addit : ait.
BR. Etiam Rehd. GE2. — 34 Vulgo: fi, abeft. BR. Etiam in Rehd. GEB.
45 Rehd. perueuire. GEB, 36 Rehd. repetit: z. GE B. Hal. zn idibus,
58 Cum ad finem jeg. fe-

etuoni. — 37 Mal. PAPINIANV'S. GE z.

22 Hal couduxerat. GEB. . 23 |

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L

duim eft, a perfona non ^? effe recedendum eius, cuius arbitrium
infertum eft. | : !
-- XLIV. Pavrvs libro XII. ad Sabinum. ET ideo fi
omnino non arbitretur, nihil valet ftipulatio: adeo vt, etfi
poena adiecta fit, ne ipfa quidem committatur. :
— XLV. VuPramNvs libro L. ad Sabinum. Qvonpncvwv-
Qv E ftipulatur is, qui in alterius poteftate eft, pro eo habe-
tur; ac fi ipfe effet füipulatus. $. 1. Sicuti, cum morietur
quis , ftipulari poteft, 1ta etiam hi, qui fubiecti funt alienae
poteftati, cum morientur, ftipulari poffunt. — $..2. Si ita
quis ftipulatus fit, PoST MORTEM MEAM FILIAE MEAE
DARI?velitàPOsTMORTEM FILIAE MEAE MIHI DA-

ni? vtiliter erit ftipulatus: fed primo. cafu filiae ^? vtilis.

a&io:.competit **, licet heres ei non exiftat,. $. 3. Non fo-
lum ita ftipulari poffümus, cvM MORIERIS: fed etiam. sx
MORIERIS: nam ficuti inter haec nihil intereft, cvw v E-
NERIS, autf SI VENERIS: ita nec ibi *? intereft , s1.MO-
RIERIS, et * cvw MORJIERIS.: $. 4. Filius. patri dari
ftipulari videtur, etfi hoc non adiciat. .. 4 |
Uo UXLVL PAvrvs libro XII. ad Sabinum. CewTEN-
siM1s ** Kalendis dari vtiliter ftipulamur: quia praefens
obligatio eft, in diem autem dilata folutio. -$. r. Id autem,
quod in fa&to.eft, in mortis tempus conferri ^* non poteftz

veluti, CYv M MORIÉRIS, ÁLEXANDRIAM VENIRE

SPONDES? $. 2. Si ita füipulatus fuero, cvw vorLvE-
R1Ss, quidam inutilem effe ftipulationem aiunt: alii ita inuti-
lem. ^?, fi antequam confítituas, morieris *?, quod verum
eft.. $.:5. Illam autem ftipulationem, s1 vOLVERIS DA-
&1i? inutilem effe conftat. : n ^AR n
oU0 XEVIL: VuriANwvS libro L. ad Sabinum. . ö vI fic
fipulatur,.Qvop rE qm1H1 JLLIS KArLENDIS DARE
OPORTET, ID DARE SPONDES? videtur non hodie £ti-

þulari , fed füa die, hoc eft Kalendis. . .
TO B TOT DE VERBORVM OBLIMGA-

UTIONIByg "N^

XLVIII. VrsiANVS libro XXVI. ad Edi&um; |

Sï DECEM, cum 5? petiero, dari fuero ftipulatus, admoe
nitionem magis quandam , quo celerius reddantur, et qua-
fi fine mora, quam condicionem habet ftipulatio: et ideo li-
cet deceflero prius, quam petiero, non videtur defecifle con-
dicio. ! | . |
205 XLIX. PaAvrvs libioo XXXVIL ad Edictum. Cv
filiusfamilias Stichum dari 55 fpoponderit, et cum per eum
ftaret, quo minus daret, deceffit ** Stichus: datur in patrem
de peculio a&io, quatenus maneret 5? filius ex ftipulatu obli-
gatus. At i pater in mora fuit, non tenebitur filius **., fed
vtilis a&io in patrem danda eft. Quae omnia et in fideiuffo-
ris perfona dicuntur. $. r. Siftipulatus fim, per te.non

fieri, quo minus mihi ire agere liceat, et fideiufforem ac-.

cepero:

quentis aeque negatio exciderit, nec tamen ibi afterifcos apponat Taur. vide.-
tur dubitaffe, num hic negatio per errorem fuppleta fit , quae iftic collocari
debebat, cumque et iftic poftea fuppleretur, hanc deleri neglectam effe. B R.
39 Hal. IVLIANV'S. GE B. 40 Rehd. arbitraretur. GEB. ' 41 Rehd.
prdefigit: et. GEB. ^ 42 Hic negatio exciderat, quod in accuratiffima ma-
nu notandum. B R. 43 Hal. et Rehd. inferunt: sseme. GEB. — 44 Rehd.

competet. G E B. 45 Hal. et Vulg. zta et bi mibil interefl. BR. Rehd. vt

Flo GEE. . 46 Rehd. aut, loco: et; GER. 47 Hal. centefimis. GEB. —
48 Taur. coMferri. GEB. — 49 Hal.et Vulg. addunt: effe. B &. Rehd. vt
.Flor. G E B. 50 Hal, et Vulg. soriari$. BR, Rehd, vt Flor. GEE. 5I

Haec ap. Hal. et vbique abfunt. etiam L. 49. ? IDEM, pracfigitur. BR. Ab-
funt etiam in Rehd, GEB. — 52 Taur. cOm. GEB. 55 Hal. et Vulg. da-
re. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 54 Hal. et Vulg, decefferit. BR. Rehd. vt.

Flor. GEB. 55 Hal et Vulg. zmanet. B R. Etiam Rehd. GE P. 56 läeägd-'
: addit z

gepef
prom
LL
pet
fi
g.
piet
pel' e

fiott,
fe fi
fiere
Qrar
yàL0
Tl
m
|
fa.
Te 10l
|
Mib
&nImot
ln
putun
fi, u
butoni
|
LATIC
que i
w

QUU;;CTI:
Q2

Gilo:
Qs he
tem din
hites f
(erent
lo s
Wt edit
FW
I j
muniæ[ :

il f
d Mi
lr a
TUb r
u Rehd' :

ie
r
i
n

m
1 s
! n
(on f
m g
N
SLO-
in d

Y
tl
IDefn,
xtelte
VAE
LY EO
Ilj«
verum
$ DA

ii
DM

u

i t

u

l

D
t
ia l*
je t

, Unt
r &t
parretp
; ol
6 [
jeiuo
te. 0l
E
cepem j

fu. Vldf'
T
E&'BR'
]Al Rehd.
jj n
, ME
Ralb
j (b
r
E- [
n
Vg]g.
thd' «
Í Rcbd-
i

——
ü*n c.—m

.fum cedit .* 5,

. Wulg. ex menté. BR. Etiam Rehd. G E B.

. tur. BR. Etiam Rehd. GER.

fupevua Qua. Hal. fuperuacue, GE g.

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L — . o a

cepero: 5* fi per fideiufforem fteterit, neuter tenetur; fi per
promifforem, vterque,. $. 2. In hac ftipulatione NgQv E
PER TE, NEQVE PER HEREDEM TVVM FIERI? per
heredem videtur fieri, quamuis abfit, et icnoret: et ideo non
facit, quod fieri ex ftipulatu oportet. Non videtur autem per

pupillum ftetiffe ex huiusmodi ftipulatione, fi pupillus heres
erit. $..53. Si promiífor hominis ante diem, in quem pro-

miferat, interpellatus fit, et feruus deceíferit: non videtur
per eum ftetiffe. :

L. Vrrrawvs libro L. ad Edi&um. Iw illa fipula-

tione, PER TE NON FIERI?.non hoc fignificatur, nihil
te faCturum, quo minus.facere poffis ??: fed curaturum, vt
facere poffis. .$..1. Item ?? ftipulatione emptae hereditatis,

QVANTA PECVNIA AD TE PERVENERIT, DOLOVE.,

MALO TVO FACTVM EST, ERITVE, QVO MINVS
PERVENIAT, nemo dubitabit $9, quin teneatur, qui id
egit, ne quid ad fe perueniret. - v* LO0 n
— LL Ipzw libro LI. ad Edictum. Is, qui alienum
feruum promifit, perducto eo ad libertatem, ex ftipulatu actio-

! mpe non tenetur: fufficit enim, fi dolo culpaue careat.

— .LIL ÍIpEM libro VlILl. Difputationum. Iw conuehtio»
nalibus ftipulationibus contractui formam contrahentes dant;
enimuero Praetoriae ftipulationes legem accipiunt de?* men-

. £e.Praetoris, qui eas propofuit. Denique ?? Praetoriis ** fti-

pulationibus nihil immutare licet, uqueadder'ef, pequqä;iee
trahere. . $. r. Siquis vacuam ?* polfeitionem tradi promife-

rit, non nudum factum haec ftipulatio continebit, fed caufam .

bononnmn . 1 C ALE LL n Qu
- LIIL IvrraAwvs libo XVI. Digeftorum. STiPv-
LATIONES commodiífimum eft ita componere, vt quaecum-
que fpecialiter.comprehendi poflint *?, contineantur: doli au-

tem claufula ad ea pertineat;??, quae in praefentia ** occur- -

rere $9 non poílint, et ad incertos cafus pertinent 9?. — —
: LIV. Ipxw libro XXII. Digeftorum. Iu ftipulationi-
bus alias fpecies, alias genera deducuntur. , Cum fpecies fti-

| pulamur, neceffe eft inter dominos, etinter heredes ita diui-

di ftipulationem, vt partes corporum cuique debebuntur *?.
Quotiens autem genera ftipnlamur, numero fit inter eos **
diuifio: veluti. cum Stichum. et Pamphilum quis ftipulatus,
duos heredes aequis partibus reliquit : neceífe eft vtrique pat-
tem dimidiam Stichi et Pamphili deberi: * fi * *? idem duos ho-
mines ftipulatus fuiffet: finguli homines *? heredibus eius
deberentur **... $. 1. Operarum ftipulatio fimilis eft his fti-
pulationibus, in quibus genera comprehenduntur: et ideo di-
uifio eius ftipulationis, non in partes operarum, fed in nume-
Quod fi vnam operam feruus communis fti-
pulatus fuerit, neceíle ef? vtrique dominorum partem operae
tantam, quantam in feruo habuerit, petere:.folutio autem
eius obligationis expeditiffima eft, Ííi aeftimationem operae
malit libertus offerre: aut fi confentiant patroni, vt his com-
muniter operae edantur. | |

addit: flipulatori obligatus. GE B. — 57 Vulg. praefigit: fed. BR. —— 58 Hal.
et Vulg. poffim , et mox iterum. BR. Rehd.vt Flor. GEB. . 59 Hal. et Vulg.
inferunt: i. BR. Etiam Rehd. GEA. 60 Taur. dabitaVit. GER. 1
62 Hal. et Vulg. inferunt; zm.
BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 63 Taur. praetoris, GEB. — 64 Taur. vaQiiam.
GEnB. 65 Hal. et Vulg. poffunt. BR. . Rehd, vt Flor. GE&R. — 66 Vulg.
pertinet. BR. Etiam Rehd. GE B. — 67 Vulg. n praefenti. BR. Etiam Rehd.
GEB. 68 Hal et Vulg. occupavi. BR. Etiam Rehd. GEB, 69 Ap.
Hal. pertinent, abeft. Vulg. pertinet. BR. Rehd. vt Vulg. GER. 4o Go-
thofr. in notá: debeantur. Hal. Itaet Vulg.BR. Et Rehd. GEs. — 71 Rehd.
omnues , loco: eos. GEB. 72 Kehd. inferit: awtem. GEB. 73 Hal. et
Vulg. inferunt: fimgulis. BR. Etiam Rehd. GEB. 74 Hal. et Vulg. deben-
75 Rehd. inm mumero incedit. male m pro:
$1 habita, et inde cafus mutatio. facilior lapfus, fi in archetypo fuit: muwme-
vTOm. GEB. .. 76 Vulg. verifimile. BR. Rehd. fimiliter, và eff, quoque
omifío. GEB. — 77 Vulg. inferit: pro. BR. Etiam Rehd. GEs. — 78 Taur.
. 79 Hal. et Vulg. inferunt ; enm. BR.

l

N

.. LV. I»Ew libro XXXVI. Digeftorum..| Cv quis
fibi aut Titio dari ftipulatus eft, foli Titio, non etiam fuc-
cefforibus eius recte foluitur, M
LVI. In&w libro LII. Digeftorum, Evw, qui ita fti-
pulatur, miux ET TiTi10 DECEM DARE SPONDES?
vero fimilius ** eft femper vna decem communiter fibi et Titio
ftipulari: ficuti qui legat Titio et Sempronio,: non aliud in-
tellegitur, quam vnadecem'communiter duobuslegare. . $. T.
Tk k&r TiTiv M HEREDEM TVVM DECEM.DATVRVM
SPONDES? Titii perfona *7 füperuacua *9 comprehenfa eftz
fiue enim folus heresexftiterit, in folidum tenebitur: fiue pro
parte, eodem modo, quo ceteri coheredes eius, obligabitur:
et quamuis conueniffe videatur, ne ab alio herede quam.a Ti-
tio peteretur, tamen inutile pactum. conuentum. coheredibus
eius erit,. $. 2. Qui fibi aut filio fuo dari ftipulatur, mani-
feite perfonam filii in hoc complecitur, vt ei recte foluatur:

| neque ?? intereft, fibi, aut extraneo cuilibet, an fibi, aut filio

fuo quis ftipuletur: quare vel manente 9? in poteflate, vel
emancipato filio, reéte foluitur: neque 9* ad rem .pert'inet,
quod qui filio fuo *? dari ftipulatur, fibi adquirit: quia con-
iuncta füa perfona ftipulator efficit, vt non adquirendae .obli-
gationis gratia, fed folutionis caufa perfonam.filii adprehen-
dille intellegatur. $. 3. Quod fifoli filio fuo, qui in pote-
ftate füa fit, dari quis ftipulatus fit, non recte filio 33 folue-
tur: quia filii perfona obligationi magis quam. folutioni appli-
catur. $. 4. Qui itaftipulatur, pkckM, QVOAD VIVAM, -
DARI "* sPoNDEs? confeftim :decem recte dari petit :
fed heres eius exceptione pacti conuenti fummouendus eftz
nam ftipulatorem id egiffe, ne heres eius peteret 55, palam
eit: quemadmodum is qui vsque in Kalendas. *5 dari ftipu-
latur,: poteft quidem etiam poít Kalendas petere: fed exce-
ptione pacti füummouetur ?*. Nam et heres eius, cui ferui-

|.tus praedii ita concefía eft, vt guoad viueret, ius eundi ha-

beret: pacti conuenti exceptione fübmouebitur. G. 5. Qui
ita ftipulatur, ANTE KALENDAS PROXIMAS.DARI 99
SPONDES? nihil differt ab eo; qui Kalendis dari.?? ftipula-
tur. $.. 6. Quiproprietatem fine vfufru&tu habet, recte vfum-
fructum dari fibi ftipnlatur : id enim in obligationem deducit,
quod non habet fed habere poteft. . $. 7. Srate ftipulatus
fuero fundum Sempronianum, deinde eundem fundum de-
tracto vfufructu ab alio ftipulor ??: prior ftipulatio non. no-

"uabitur: quia nec foluendo fundum detratto vfufruttu libera-

beris. ?*, fed adhuc a te recte-fundi vfumfructum ?? pete-

rem ??, Quid ergo eft? cum mihi fundum dederis, is quo-

que liberabitur, a quo detracto vfufructu, fundum ftipulatus
füeram. $. 8. Si hominem, quem a Titio pure ftipulatus
