deteriorem, cuius caufa natura nobis eiüs corporis fanitatem
dedit. Id autem alias in toto corpore, alias in parte accidere:|
namquej|totius corpofis morbus eft, puta, 1O6/o::]?, febris. :
Jpartis, veluti cfecitas, licet homo itafue ** matus fit: vi-
tiumque a morbo multum differre: vtputa fi quis balbus fit:
nam hunc vitiofum magis effe quam morbofum. Ego puto
QM/Aediles tollenfl]e dubitationis gratia bis (kxrc ToU cuToU|?7

';uw/fz*u«g//,,,
[

() d

l m/zf
j. 2et: €x

efficere, vt morbofus vitiofusue 3* habeatur. Proinde leuis
febricula, aut vekus quartana, quaejtamen|iam fperni poteft,
vel vulnufculum modicum, nullum habet in fe delictum, qua-
fi 3* pronuntiatum non fit: contemni enim haec ?* potue-
runt. Exempli itaque gratia referamus ??, qui morbofi, vi-
tiofique funt. $. 9. Apud Viuianum quferitur, fi feruus in-
: D;l/ïf/fi ^2 peo'O, Gu t
20 Hal. inferit:venditori; GEB. — 21 Hal. tum, loco:item. GEB. — 22 Hal.
2h0rtisue con[ciendae caufa negle&o và fibi. G ER. 23 Hal fime im arenam.
GEB. 24 Hal. intromiff[un. GEB. Sed accidit hoc etiam aliis, vt interdum
adiedtiuum a fubftantiuo praecedenti genere diuerfum, ei fubiiciant, quod vox
eiusdem fignificationis fed generis diuerfi animo obuerfabatur. ^Tria huius con-
£ruQtionis exempla ex Liuio, Varrone, et Vitruuio affert Gronou. ad Lmucian.
Tom. Il.p. 90$. DVK. — 25 Vulg. pronuncient. BR. — 26 Hal. wotata. GER.
27 Vulg. aliquam. BR. — 28Puta: veudentes. Hal. et Vulg. demonflrari. B R.
Sed hi yc&e, neque enim de vendentibus fed de ipíis vitiis fermo eft. — Taur. ita-
que debebat dare: demonjflrarE. GER. 29 Hal. faciat. GEB. — 30 Id eft,
tabes. Mal. morbum effe puta Q3ícw, febrem. — Vocem Graecam ipfe etiam in-
ter Graeca vertit? tabem. Pergit autem: partis, veluti coecitatem. GEB. — 31
Manifeftum videtur, hic 72 44e, abundare. Vulg. expunxit. Hal. ita quoque.

BR. 32, Id eft, de eodem. KHal. Graeca fuo,in loco vertit: de eadem re.
G E B. 33 Hal. id. GEx. 54 Huius zz»z0Aoyíz; geminum exemplum ex

eodem Vlpiano adducit Noodtius 71I. Probab./10. Sed et alterum ex Trypho-
nino. Adde quartum ex L. :7. b. t. item quintum ex eodem Vlpiano L. :7.
$. 12. verfus finem infra eod. BR. — De Tautologia Vlpiani dixi ad L. Le&a
c. Vl. BYNK. 35 Taur. smorV i. Hal.fiue vicii, fiue morbi, quifimul haec
verba parenthefi includit. GEB. — 36 Hal. vt morbofum vitiefumue quid babeatur.
GEB. 37Hal quamuis,loco:quafi. GEB. — 38 Ap. Hal. baec, abeft. GE s.
39 Hal. referam. GEB. 4O Vide Caíaubon. ad Lamprid. Heliogab. c. 7.:
et Exercitat. ad Barou. XIV. 9. Selmaf. de Coma p. 34. DVK. 41 Ap.
Hal. effe, abeft. G. 42, Ap. Hal. zuquit, abeft. GEB. 43 Vulg. vitio.
Hal. animi viciit, quawn. corporis, aliquos. BR. — 44 Hal. et Vulg. zm infinitum.

J DIGESTORVM LIB. XXI TIT. L

B R.

45 Porphyrion ad Horat. Satyr. II. 3. qui veudunt maucipia foleut boc

ter fanaticos ^? non femper caput ia&taret, et aliqua profatus ,
efiæj an nkilo minus fanus videretur? Etait/Viuianys, nihilo i*
minus hunc fanum effe **: neque enim nos, Vinquä $5 i.
nus animi ugfgj *3 aliquos fanos effe intellegere debere: alio- j,-vrz.
quin, inquib . futurum, vt in infinitQ ^^ Yhac ratione multos,^" ^ |
fanos effe negaremus: vtputaleuem, fuperftitiofum ^5,. iracun—fuwä/'f'"' P
dum, contumacem, et fi qua fimilia fuünt animi vilia: magis :

enim de corporis fanitate, quam de animi vitiis [promitti 45,"]:r€/»v.£,
Interdum tamen, inquit, vitium corporale vsque ad animum/*? —6 .
peruenire, et eum vitiare: veluti contingeret igevgrixg/ ^7 ,^* Z»/fvye»ï
quia id ei ^5 ex febribus acciderit, aQuidjergo eft? fi quid 49/4) RE mflfï "

fit animi vitium tale, vt id a venditore ?? excipi oporteret,

neque id venditor, cum fciret, pronuntiaffet: ex empto eum 1] . 2f Hceey.
" 51 *( L od . .. " L:Eþ
teneri. $. ro. Idem Viuianus, ait, quamuis aliquando À Jeiscor ]2

quis ?? circa fana badchatus ?5 fit, et 5* refponfa redgide-
jnoiyfaciat, nullum vitium effe: neque | ag $ 47,

.

rit,]tamen, fi nunc hoc

',)Z«'*f'f*u

eo nomine, quod aliquando id fecit, actio eft hiaficuti 59 jer^et, o coet, d ag
Lä'aliqïiando febrem habuit. Ceterum, fi nihilo minüs péfma- 1 $5. E
neret ?* in eo vitio, vt circa fana bacchari 59 foleret, et quafi T
demens refponfa daret| ??, etiam fi5$2 perluxOriam 9* id fa- Jibuen
&um eft 5?, vitium tamen effe f&3 Vitium/animi, non cor- Lip««de2eht. — w5
poris: ideoque red)tgberi non poffe: quoniam Xediles de cor- x
pdra(lþinbus vitiis log,guntur: attamen ex empto actionem ad- :lw
mittit. $. rr. Idem dicit etiam in his, qui praeter modum ls
timidi, cupidi, auarique funt, aut iracundi, : E
II PAvrvs 9*1libroL ad Edictum Kedilium curulium. 1
Vr melancholici, $^2x mesacheieec, &m: 2 : i
III. Ga1vsilibroT. 55 ad EdictumKedilium-eurulium. , r 'Ll*ä
Vxr PROTERVI, vel giberofi 95, vehcurui, vel prurigi- L:S'r jæ»;n F
nofi, vel fcabiofi: item muti/?7, et fürdi. L.!suexw o — - ijmett: drattco
IV. VrsPiaNwyvys -ibro-l H iium Güï&—wjb']*l*'"&i*" iW/'
ligmi.] OB QvXE vitia negat redfibitionem e e, ex empto 98 J
[gä:j $? aCtionem. $. 1. Sed fi vitium corporis vsque ad ani- [. ]ofa t
mum penetrat *?, forte fi propter febrem loquantur ** alie- « 24« erret
na, vel qui *^ per vioós/more infanorum deridenda loquan- P
tur, in qüo/fiti ^? animi vitium ex corporis vitio accidit, ** £^
redAiberi poffe. $. 2. Item aleatores ?? et vinarios igäïjcozi—
tineri Ediéto, quosdam refpondiífe, Pomponius ait: quemad- :
modum nec gulofos, nec impoflores, aut mendaces, aut liti- li ex u — m
giofos([^$. 3. Idem Pomponius ait, quamuis non vdlide 79-L?e6'exc; 9
fapientem feruum venditor praeftare debeát, tamen, fi ita fa- Jj
tuum vel morionem vendiderit, vt in eo vfus nullus fit, vide-- (l |
ri vitium **. Et 7*5 videmur hoc iure vti, vt vitii morbique ?? //;u«, v
appellatio non videatur pertinere, nifi ad corpora 3janimi au- J
adiicere: [amus corpore et auimo : bunc fuperflitiofum megat famae meutis fuiffe. -

BYNK. 46 Vulg. repromitti. BR. — 47 ld cft, mente capto. — Hal. vertit:
furiofo. G E. 48 Ap. Hal. ej, abeft. GEB. 49 Hal. fi quidem. GER.
50 Hal. vt id venditorem excipioporteret. GE B. — 51 Hal.Item. GEB. — $2 Ap.
Hal.quis,abeft. GEB. — 53 Taur.Vacchatus. GEB. — 54 Ap. Hal. fit,et, abfunt.
GEB. 55HaLacnemeffe.GEB, 56Halinferitzec. GEB. — 57 Hal. maueret.
GEE. 58 Taur. accbari. Hal. baccbaretur. GE .. 591ta Taur. Florentiae eft;
refponfidaret ex quo "Taur. fcribere poterat: refponfiDaret, vt nempe effet no-
ftrum: refponfitaret. ( Nempe ita correxit Brenkmannus hanc vocem in fuo
exemplo typis deftinato ). Omnes tamen tam editi quam fcripti habent, vt
Taur. nifi quod pro: daret Pal. V. haberet: dederit,' Bynkersh. reddiderit, vt
etiam in S. Cruc. eft corre&um. BR. Etiam Hal. vefponfa daret. GE R. o
Hal.etfi. GEB, — 61 Ita eft Flor. luxoriam, vt 'Taur. dedit: luxOriam, loco:
luxuriam. Etam Hal.in margine: guidam legendum putabat. pluvifaviam, nem-
pe Budaeus, vt Gothofredus annotauit. GERB. — 627 Hal. effet. GEB. . 63 Hal.
vicium id quidem effe.. G E B. 64 Hal. CAIVS. GER. 65 Hal. PAF-
LVS lib. II. GExR. 66 Hal. gibbof. GEn. . 67 Hal mutz. GEB. 68
Hal. inferit: tameu. GEE. — 69 Vulg. tamen davi. BR, 70 Hal. peuetret.
GEBR. 71 Hal. loquatur. GE R. 72 Ap. Hal. gui et in fequentibus: lo-
quantur, abífunt, GEm. 75 Yta Flor. fed intrepide repono: fic,,vt Norica.
Vulg. habet fí. BR, — 74 Hal. praefigit: emm. GEB. 75 Hal. aleatovem.
GEZ. 76 Hal. et Vulg. calde. etiam fcripti praeter Vat. L qui habet: vali-
de. BR. Scripti habentes: valde. Pal. I. II. IHI, IV. Vat. I. Bynkersh. GEE.
77 Hal. viciofum. GEX. 78 Cum refutetur hic Pomponii fententia, melius
defcenderet oratio, fi legeremus: Sed. BYN E. 79 Taur, morVique. GEB.

$Q

Pj '1/[-

u LMJ Í f;oflal [ 50co3J auï d/r)Cya)y n ii P TA nóton a«« 4[)0/7[)«,(19 »

, i DIGESTORVM LIB. XXL

S$ce o " Ueu b
tem vitium ita demum praeftabit venditor, fi promiüit: fi mi-
. , mus, non: et ideo nominatim de erratie et fugitiuo excipitur:
^^je ^" hoc enim animi vitium eft, non corporis. "Vnde quidam iu-
menta pauida et calcitrofa morbofis non effe adínumeranda di-
. Xerunt: animi enim, non corporis, hoc vitium effe. $. 4. In
$ze « dntumma, fi quidem animi tantum vitium eft, redKiberi non pot-
eft 5?, nifi f di&tum eft $", hocabeffe, et not abeft: ex em-
L xoey at pto tamen agi poteft ??, (i (ciens idiyitium animi reticuit: fi

E

IN

þv (.,

jæ autem corporis |folius)vitium eft, aut et corporis et animi mix-
"M * r uvf mfÉm. tum vitium 93, redMibitio locum habebit. $. s. Illudéfit
DW i adno.tangum, quod de morbo generaliter fcriptum eft, non de
P fontico ** morbo. Nec mirum hoc videri, Pomponius ait:
*ad. nihil -esmer ibi agitur de ea re, cui ?? hic ipfe morbus obftet.
"?** $. 6. Idem ait, non omnem morbum dare locum redfibitioni,
" vt puta leuis lippitudo, aut leuis dentis auriculgeue dolor, aut
T mediocre vleus: non denique febriculam quantulamlibet 9*

ad caufam huius Edicti pertinere. |
: A V.. PAVLVSWMW ET QvANTVM
JeAKKÜ.NEamintereft inter haec vitia, quffe Grfeci prxoxóelay 9*, dicunt,
MLA mycbnen;,interql.le?::oä.äo* $8, aut vócov 9?, aut xBpwsiay.4?, tantum in-
w "evtp o€ a«t, ter talia v;.—fl ajet'eum morbum, ex quo quis minus aptus vfui
E AMuk BP IS: ddfert. . " M
WZWW f VI. VrPrANvsilibro L.—-ad—Ediétum-KXedilium-euru-
dmim at eiimmlim. PowPoNwivs re te ait, non tantum ad perpetuos mor-
saex ( bos, verum ad temporafios quoque hoc Edictum pertinere.

$. 1. Trebatius ait, impetiginofum morbofum non effe WE

QW &«4lonHean
D otg H—L.ïæ

7-ocOn.

eo membro, vbi impetigo effet, aeque recte vtatur. Et mihi
videtur vera Trebatii fententia. $. 2. Spadonem morbofum

,"W non effe] neque vitiofum, verius mihi videtur, fed fanum effe:
r ficuti illum, qui vnum tefticulum habet, qui etiam generare
hf VII. Pavrvs di ; ium. SiN AVTEM
i quis ita fpado eft, vt tam neceflaria pars corporisJet? ?^ peni-
a . tus abfit, morbofus eft. : x h
" .. VHI. VrPrANVS ibro-I.-ad Edictum ihun
^ Jiug Sr cvr lingua abíoilfa ?5 fit, an fanus effe videatur,
qugeritur? Etexítat haec quaeftio apud Ofilium, relata apud
, eum ?* in equo: ait enim, hunc videri non effe fanum.
a fe2p80*. — IX. InkM flibro-XLIV.-ad Sabinum-?7. — Mv TvM
W ^ xvex .. morbofum efle, Sabinus ait: moräflm ?5 enim ?ffeJJ;? ? fine
Cjïfävw ;; voce elle 7??, apparet ": fed qui grauiter loquitur, morbo-
WW fus non eft: nec ^ qui&seQss ?, piane,iqui «oz4we1^ loqui-
" . tur, hic vtique morbofus elt. — ^;à £a d (bí | -
cn€)eu.,, P

.81 Hal uifi didlum fit. G E. 82 Hal, tamen dat
actiouem. G E B. 83 Hal. corporis folum, aut et corporis et auimi miflum vi-
cium efl. GEB. 84 Sonticum interpretatur comitialem Salmaf. ad Spartian.
Hadrian, c, 10. BYNK. $5 Taur. Qui. GEB. — 86 Vulgat. quantamlibet.
B R. $7 id eft, vitzofitatem. Flor. et KAKOHGIAN. GEB. 88 ld eft, per-
tuvbationem. GE B. 89 Id eft, morbum. GEB. 90 Id eft, aegrotationem.
Hal. «axouSsíav dicunt et wáSoc, zutevque vósov et ajjustíav. dem Graecas vo-
ces vertit, vt vulgo habetur, et addit: wam bunc im modum ifla ommia latime
dixit M. Cicero Tufcula. quaefl. puta 11I. 4. IV. g. et 13. GEB. 91 Hal.
ft. GEB. 92 Vulg. addit: neque viciofum. BR. 93 Hal. generare mon
pofit. GEB. — 94 Hal. et Vulg, e, loco: et, quod malumus. BR. — 95 Taur.
ab[cifa, dare eum oportebat abfciSa, fed et Hal. abfcifa. GEB. ^ 96 Ap. Hal.
apud eum, abfunt. GE B. — 97 Hal. lib. IT. ad edictum aedilium curulium. G E B.
98 Hal. et Vulg. morbofum. BR. — 99 Hal. praefigit qu7, Vulg. fi. BR. — 100
Vulg. effe, abeít. BR. I Hal. appareat. GEB. ——2 Hal vt meque qui.
GE B. 3 Id eft, obfcure. — Hal. vertit: obícura voce et obtufa. GEB. Conf.
Sueton. z Claud. c. 4. BYNK. 4 ld eft, fine vlla fienificatione vocis. lta
et Hal. GER. 5 Hal. lib. XL. ad. Sabinum. GES. 6 Hal Item. GE R.
^ 'Yaur. abfcifus, et ita quoque Hal. GE R. 8 Gothofr. in nota: confolida-
uerit. Fa]l. "Vide Duk. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 342. BR. 9 Ap.
Hal. effe, abeft. GEE. — 10 Gothofr. innota: Verfus integer hic deeft qui ex-
ftat in Norico textu: Jtem de bydropico qnaefitum efl, an. [anus effet, et puto
vedbiberi poffe. — Sed qui de myope etc. — Non fat acutum hic vidit Gothotredus,
et ipfe Brenkmannus in Marginalium Supplementis, vbi mox adducendam Vul-
gatam habet, ignorare fe fatetur, vnde hoc de hydropico fit. — Hal. tem de hy:
dropico quaefitimn efl, aa fanus effet ?. et puto vedbiberi poffe. fed quid de myope?

8o Hal. poffe. GER.

;fEt puto,
j morbofum effe conftat, id eft, vbilhomo

redKibendus ?7.

Duk. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 410. BR.

SW

l- €*

IH.-L

| X. IpnEw dibrosI.-ad-EdiCtum *Xedilium. cr E
IpngMw ? Ofilius ait, fi homini digitus fit abíciffus:", mem-
E;äj? 32£d laceratum, quamuis confanauerit 3, fi tamen ob
Catonem quoque fcribere lego, cui digitus de manu, aut de
pede praecifus fit, eum morbofum effe. Quod verum eft, fe-
cundqm fupra fcriptam diftin&tionem. $. 2— Sed fi quis plu-
res digitos habeat, fiue in manibus, fiue in pedibus, fi nihil
impeditur numero eorum, non eft in caufa redyfibitionis: pro-
pter quod non illud fpeCtandum eft, quis numerus fit digito-

rum, fed an fine impedimento vel pluribus&Lvel paucioribus
vti poffit *9, ,»,MZDe mzo?eïqu;(eütum eft, an fanus effet?
eum redMiberi poffe. $. 4. Sed et;[vvxrdAwma]! *

al T 5

A drev: ;(.6/)2?0'&&3,

) *
L ffá.

eo minus vti poffit, non videri fanum effe ?. AE ..

hh

i "o SERER
Z g poc,. e€ 44

PL

neque matutino tem-m-)'; Kxï**ï 4a ) |

pore videt, neque Veji)ertino: quod genus -meebi !*? QGráeci v i5X

vocant vuxrzAemzx ''ft*Lufcitionem ** eam effe quidam pu-
tant, vbi homo lumine adhibito nihil videt, $. 5. Qudefitum'
eft, an balbus *5 et bl;(EfElS, et atypus Iö,-kisque, wtardius,,
lï'?mtur, et varus, et vatjus, fanus fit? Et qpinor, eos fanos
efíe.

UAOU pO Tawe, Yircy: .
XL Pavrvs llibro-XL-ad-Sabinum. Cvr pENS
abeft, non eft morbofus: magna enim pars hominum aliquo
dente caret, neque ideo morbofi funt *?: praefertim cum fine
dentibus nafcfmüf !9, necideo minus fani fumus, donec den-
tes habeamus: alioquin nullus fenex fanus effet. :

XH VLPI.;kNVS libro-I.-ac

lhum. Qvi guayvM !? habet, morbofus eft: fed et ?9 4 —

polypofus ^*. $. r. ?? Eum, qui alterum oculum, aut alte-:
ram maxilam maiorem habet, fi re&egæ
videri, Pedius fcribit: ait enim, ingequalitatem maxillarum,
oculorum, bracchiorum, fi nihil ex minifterio praeftando fub-
trafit ?*, extraredKibitionem effe.
breuius poteft adferre impedimentum: ergo et 79 hic erit

oculos eminentes ?? habeat, fanus videtur.(A$. 3) Item fei«"
end-um—e&,hfc;fe.uam ron effe morbofum vel vi .jof'üm,dpraeter-
quam fi imbecillitate *? dextrfe validius finiftra vttur: fed
hünc non fcAeuam, fed mancum effe ?*. — $. 4.Hs, cuitos oleat,
an fanus fit, quiefitum eft? "Trebatius ait, non effe morbofum,
os alicui olere, veluti Kircofum, (trabonem ??^: hoc enim ex
illuuie 33 oris accidere folgfg: fi tamen ex corporis vitio id
accidit, veluti quod iecur, quod pulmo, aut aliud gjä fimili-
ter dolet ?*, morbofus eft. XIIT.

morbofum effe couflat. idem vbi bomo meque etc. — Vulg. De bydropico quaefitum
efl, an fanus effet, et puto eum redbiberi poffe. fed et myopa movbofum effe conflat.
Ex his fane claret: smyopem Florentinae primum in bydropicum efle commutatum,
mox: vuxráA«zx in myopa, et 9»yope, et denique 75 id eff, in: zdem, vt error
errorem parit, adeoque in vera lectione nec literam quidem, ne dicas veríum,
deeffe. Et fane mirarer, quid bydropicus hic loci fibi velit? et quaeftio illa fo-
ret plus quam Domitiana; a« bydropicus fanus fit? GEB. II Id eft, Jufci-
tiofum. GEB. 12. Ap. Hal. morbi, abeft. GER. I3 Hal. vwráAo7uc, et
vertit: |ufeiofot. GEB. — 14 Hal. in texta: Naftitiouem quidam putant, omit-
fis: eam effe, et ad primam vocem in margine: alias, elufcationem. G E B. 15
Taur. FalVus. GEB. — 16 Vide quae notaui de Lat. Vet. ICt.p. 404. DVK.
17 Ap. Hal. neque ideo morbofi funt, abfunt. GEB. — 18 Vide Senecam Ep;ff.
121. BYNK. I9 Taur. claBum. G E B.
21 Taur. polVpofus. GEB.
ii$, abeft. G E.
et, abeft. GEB.
bendum. GEB.

: 22 Hal. praefigit: Sed. GERm.
24 Hal. fubtrabat. Wulg. fubtrabitur. BR. ^ 25 Ap. Hal.
26 Ap. Hal. et hoc; et, abeft. GER. 27 Hal. redbi-
28 Hal. guturofus. GEB. Vid. Bynkersh. Z. Obf. 25. et
Eft etiam gutturofus in notis
29 Hal. praeminentes. G EB.
31 Hal. addit: dicimus. GEB. 32 , Vide
Bynkersh. 211 Obf. 23. nR. Et Scipion. Gentilem ad Apulei. ". 115. GER.
33 Tau:. zlluBie. GEBR. 34 Vidctur legendum : olet, nili forte dolor intel-
ligatur foetori coniun&us, et tunc legendum foret; aut alind,gmid fimile dolet,
vti eft in MS.: Bynkersh. adde Vat. IV. fimile doleat.. Vide Bynkersh. II
Obf. 2;3. Vulgares exhibent: aut aliud. quid fimile oleat. Hal. Florentinam
tenet. BR. — Vt Bynkersh. L ita quoque I. GER. — Non intelligo, quon;gdq
alicui

23 Ap. Hal.

Tyronis apud Grauterum p. 18. col. 4. DVK.
30 Taur. zn Vecilitate. GEB.

C4,

?3 vtatur, fanum '

Sed et ?? latusþm&crusle/

$. 2. $1 quis natura gutturofüs ?* fit, aut * "r b ;

20 Hal. vti, loco: fed et. GEB. -

NVK nico 7
qe

— "L

7à.
po -
L $f-.

*

jat£us

ib
j XIII. |GA1vs Jibro ; ad-Edictum Aedilium curulium.
clou. 2 ) [mT EM clódus ?* morbofus eft. :

XIV. VLPIANV SMWltw
lium- QvXERITVR de ea muliere, qu&e femper mortuos

parit, an morbofa fit? Et ait Sabinus, fi vulufe vitio hoc con-
tingit ?5, morbofam effe, $. r. Si mulier praegnas ?* ve-
nierit, inter omnes conuenit, fanam eam efle : maximum enim
ac praecipuum munus feminarum eft, àccipere ??, ac tueri
G..conceptum ??, . $. 2. Puerperam *? quoque fanam efe, fi mo-
do nkhil extrinfecus accidit, quod corpus eius in aliquam va-
Jl bt létudinem immitteret. $. 3. De fterili Caeliugdiftinguere/Tre-
batiuffi dicit **: vt, fi natura fterilis fit, fana fit: fi vitio cor-

p : s 8. .
d flc/wvæ -—r?t,, poris, contra. $. 4. de eo, qui |yrinam Eg,mt, quáeritur ?
| & ex*o, £. et Pedius ait, non ob eam rem fanum non effe, quod in le-

&o, fomno, vinoque preffus, aut etiam pigritiamfurgendi vri-
. . . ., mam faciat: fin autem vitio veficae collectum humorem ^?
ididuas asl & lmmt ; eontinere non poteft, non quia vrinam in lecto facit, fed quia
A : 2 vitiofam veficam habet, redhiberi poffe: etveriusjeft ^?. .
[ 4«t]/4 Qnod Pediug(dem ait,fi Fgggïwpmecifa fit, tollere ma-
&uer: jf t . «s quam praeftare redKfibitionem, quod morbus ?* minuitur:
i*"v'f)w."k"'f*zï'"f h ego puto, fi morbus definit, non effe redKibitioni locum: fin
—— 5 T^ . autem vitium perfeueret, redNibitionem locum habere. $.6.
ïJïnw o* Si quis digitis coniun&tis nafcatur, non videtur fanus effe: fed
J "o gtl aea ita demum, fi incommodatur ad vfüm manus. $. 7. Mulierem
^ dues),. . Ata artam, vt mulier *? fieri non poffit, fanayi non videri con-
[ica AAGUAUT Aee — & g. Si quis dvrióxc *9 habeat, an redhiberi, quafi vi-
ebcmdes M*ïtf tiofus, poffit, quferitur ? Et fi iXvriideg; ** hae/^? funt, quas
äa'æfth QM.,M/'L-...LE jftimo, id'eft, inueteratas ^?: et qui jam difcuti, non jpof-
| d ['u/f,lf;w, j5e.54 fnt]59, faucium tgxägrqrsj.: qui [&uwc] ïïïäbet, vitiofus eft.
L Jantecfa- Uu. .. $. 9. Si venditor niominatim exceperit de aliquo morbo, et de
cetero fanum effe dixerit, aut promiferit, ftandum eft eo quod

-4) Dg k , conuenit: remittentibus enim aCtiones fuas non eft regreffus
[ ] antzachas reàchai dandus : nifi fciens venditor morbum, confulto reticuit: tunc
- fd« . enim dandam effe de dolo/malo replicationem. — $. ro. Si no-
£4d »^ dent o^ beo B« luitio ; b « à; . ? " .
,;MJ, fente minatim morbus exceptus non fit, talis tamen morbus tit, qui
ATE E omnibus potuit ?* apparere, vt puta ïä',c;(ecus homo veni&
| bat 5?, aut qui cicatricem euidentem et periculofam habebat

vel in capite, vel in alia parte corporis, eius nomine non te-
neri, CZecilius 5* ait: perindefac fi nominatim morbus exce-
ptus fuiffet: ad eos enim morbos Viïiaque pertinere Edl&gm
edilium probandum eft, quae quis ignorauit, vel ignorare

: ) potuit. ; ; ;
P | XV. Pavrvs libro-XI.ad-Sabinum. Qv bis ?*
in menfe purgatur, fana non eft: item quge non purgatur, nifi
per aetatem|accidit. 4f »« &« LX Y« l.

t ((,loc,., X !
XVI. PoMPourivs libroXXIIL —6—ad Sabinum.

alicui Zecur aut pulmo olere dicatur, dolet fatis bene fe habere videtur. . Celfus
l. 1. lienis dolor, 'et pulmonis dolores, et venum dolores. .Ex valetudine autem
alicuius harum partium videtur fieri poffe, vt os alicui oleat. De liene fane
Celfus II. 7. p. 67. quibus magni liemes funt, bis giuginae malae funt, et os olet.
DVK. 35 Hal cauds. GEB. — 36 Hal.contingat. GE B. — 37 Hal. prae-
gnaus$. GEB. 38 Hal.concipere. GEB. . 39 Hal. in margine : alas, partuz. G E B,
40 Dixi Obf. J1I. 25. BYNK. — 41 Vulg. Caelium diflinguere Trebatins dixit, fed
Gellius diferte teftatur Trebatium contra Labeonem refpondiffe. &&, — Locus Gellii
eft in NoGl. Ztt. lib. IT. c. 2..— Ceterum Hal. vt Flor. nifi quod habeat dixit, lo-
co: dicit. GEB. — 42 Flor. eft: vmorem. GEB. — 43Hal. et verius eff; quod. Pe-
dius. Idem ait. Vulg. et veviusefl, quod Pediusait. Idemait. Primus aliter in-
terpunxit Auguftin. J. Emend. g.eamique amplexus Taur. BR. — 44 Hal. quod
snovbus ezminuatur. Vulg. quia morbus minuitur. BR. — 45 Batil. Ges v yvvaiudv
g omouéve. BR. — 46ldeft,tonfillas. GEB. — 471deft, tonfillae. Et itaquoque
/ vertit Hal. et addit: vt Celfus lib. VI1I. 6 1:. GEB. — 48 Ap. Hal. bae, abeft.
GEZ. . 49 Hal. pofitis duobus pun&is poft: exiffimo, re&e habet: iuuetera-
toj. Sed et Vulg. znueterati. BR. 50 Hal. poffunt. GER. 51 Hal. po-
tüevit. GEB. — 52, Hal. et Vulg, inferunt f. BR. — 53 Taur. in Adnot. ve-
Tmibat im P, et m vet. veniebat. lac ratione etiam Hal. veniebat. Sed rce&e
Vulgati. BR. 54 Hal. et Vulg. Caelius, et ita legendum cum Auguftino pu-
tat Menagius Zoen. Iuv. c. 22. etfi etiam apud Gellium fit2 Caecilius. BR..
Immo ex au&oritate MSS. Codicum Caelius Sabznus. Vide, fi lubet, editionem
Gcellii a Gronouiis cditanr allegato fupra «. 2. P. IV. GEB. ; 55 'Yaur. Vis,

DIGESTORVM LIB. XXL. TIT. 1

Qvonp ita fanatum eft, vt ii priftinum ftatum reftitueretur,
perinde habendum eft, quafi numquam morbofüm ef-
fet ?*,

XVII. VJL PIANVS libro TL-ad-Edictum-Aedilium cu- m
vulium. v xip; ?? fit fugitiuus, definit Ofilius. Fugitiuus 59 G7 a

eft, qui extra.domini domum füge caufa,'quo fe a domino ce- ^6 1 ""r
laret, manfit. $. 1. Caelius autem fugitiuum effe ait eum, n'.-/md'q — L
qui ea mente difcedat, ne ad dominum redeat: tatetfi, muta- |
to confilio, ad eum reuertatur: nemo enim tali peccato, in-
quit, pfenitentia fua nocens effe definit. $. 2. Caffius quo- | 2
que fcribit, fugitiuum ef(;g, qui certo propofito dominumeare- —— | A
linquat. $. 3. Item apud Viuianum relatum eft, fugitiuum i44 —
fere ab,a ecu animi intellegendum ;effe7 non vtique a fuga: 1125
nam ;eum, qui Koftem, aut latronem, incendium, &gjjna ue fu- 4*
geret, quamuis fugiffe verum eft, non tamen fugitiuum effe. .. ,. "
]tem, ne eum quidem, qui a praeceptore, cui in difciplinagm m ?.Zef' |
traditus erat,iaufugit 99, effe;fugitiuum, fi forte ideo fugit, ";2 fs«
quia ifmoderate eo ?* vtebatur. ldemque probat et 9? fi äïf';:,w : :
ab eo fugerit, cui erat commodatus, fi propter earjldem*, v n PA :'ä"äïüet
fam fugerit. Idem probat|Viuianus 9^*, et üddgïiïüägü cum .^ W &,—;m" !|
eo agebat *9. Haec ita, fi eos 97 fagiffet, [é£«id dominum 127 'fmglï
venifet: ceterum fi ad dominum non veniffet] fine vlla du- V«2
bitatione fugitiuum videri ait. $. 4. Idem ait interrogatus L J«
Proculus de eo, qui domi latuiffet, in hoc fcilicet, vt fugde na- . ,
Cus occafionem, fe fubtraheret: ait 59, tametfi fugere) non 2«:Z
poffet videri qui domi fhanfiffet, tamen eum fugitiuum fuiffe: |
fin autem in hoc tantum latuiffet, quoad 9? iracundiaxdomi-
ii *? efferuefceret **, fugitiuum non effejficuti neteum|qui- lr:zgmþ
dem, qui cum dominum animaduerteret verberibus fe adfice- d Uæ
re velle, praeripuiffét *^ fe ad amicum, iquem ad precandum pr:')»mu*7934$ [
perduceret ?. edeum quidem fugitiuum effe, qui in hoc — ** ie;;fï |
progreffus eft *^, vt fe praecipitaret.. Ceterum etiam eum lst —
qui&ifugitiuum diceret, qui domi in altum locum, ad praeci- —
pitandum fe afcendiffet, magisque hunc mórtem fibi iconfcifce- «« ere,
re * yoluiffe: illud enim, quod plerumque ab imprudenti- 5 *-
bus,linquitj dici folet, eum effe fugitiuum, qui noCte aliqua — ,
fine voluntate |idomini,emanfiffet *5, non effeJ ** verum, fed /*/^7, c»m -
ab àffeCtu animi cuiusque aeftimandum. $. 5. Idem Viuia- ),2234-
nus ait, fi a magiftro puer receffit, et rurfus ad matrem per- "-
uenit, cum qugereretur, num fugitiuus effet, fi celandi caufa
jgee. *5, ne[ad dominum reuerteretur, fugiffet, fugitiuum *ïgg—"iæy:z; | j
fe: fin vero *?, vt per matrem faciliorem deprecationem ha-3—/4 m
beret delictialicuius, non effe fugitinum. — $. 6. Cdelins quo- si, &.ä Ufwff*

que fcribit, fi feruum emeris, qui fe in

^

WE

J

4, /,
| u
—
[
^ 4
LL
[

p

]

erim 594deietit, fi f Cf

moriendi dumtaxat confilio fufcepto ?*,"a domino difceffiffet,, .. AL
non effe fugitiuum: fed fi fugfe prius confilium habuit, deinde . d
mutata
GE R. 56 Hal. lj$j. XXXIII. GER, 57 Hal fuiffet. GER. — 58 Hal
Quis. GE B. 59 Taur. fugitiDus. GEB. 60 Hal. fugiffet. Wulg. amfa-
giffet. BR. 61 Non fcio, me alibi legiffe, vt aliguo, pro: aliquem tradlare, D
in aliquem confulere, Dubito an legendum fit: zmmoderato. Corn. Nep. Ztt, Vi

1. patre vfus eft diligente, indulgente. 'Terent. Heauton, 11. 1. mae ille. facili me A.
vtetur patre. DVK. 62 Ap. Hal et abeft. GEB. — 63 Hal. eam. GEB.
64 Taur BiBiamus. GEB. —65 Vulg. femerius. BR. — 66 Hal. agebatur, boc.
GEE. 67 Vulg. eum. BR. —— 68 Hal et Vulg. addunt: euzm. BR. — 69
Bynkershoekius mauult: 440d, loco: quoad, V. Obf. 2j. GER. 70 Hal.
domino. Wulg. dominorum. BR. 71 Gothofr. in nota: deferuefceret. G EB,
Similis locus eft apud Cicer. IX. Ep. 2. et Vi&tor. editio prima et MSS. non-
nulla habent : efferuefcit, »probante Gebhardo, vt praepofitio hic finem denotet.
Sed quia et hic alia MSS. habent: deferaefcit, illud librariorum mendum putat.
Graeuius, et ipfe Manutius, quibus accedo. D vk. 72, 'Taur. praeripuiSet.
Hal. praevipuit. GER. 73 Hal. deduceret: fed ne. GER. 74 Hal. effet.

GERB. 75 Hal. conftire. GE B. — 476 Hal. manfiffet. GEB. — 77 Hal. eff.
G E B. 78 Ap. Hal. et Vulg. 440, abeft, fed et in MSS. quorum plura in-
fpexi. BR. — Pal. L II HII. IV. V. VII. VE IX. XI. Vat. I. IILIV. — S. Cruc. Barb.

Treuif. vbi: quo, abeft. — Abeft etiam ab Otob. et Vat. III. item a Pal. VI. fed "
ifti loco: we, habent: zec, hicz «0*m. Chriftinae: mec ad. dominum veuertere- 1

tur fuiffe fugitiuum effe. Bynk. ne ad dominum veuertatuv fugiffet. GEB. — 79 1
Hal. addit: fie. GE &. 80 Hal. Tyberim. GEm, — $1 Vulg, concepto. BR.
: : $2

DIGESTORVM .LIB. XXL TIT 1

mutata voluntate, in Tiberim fe deiecit 9?, manere fugiti-
, uum. Eadem probat et de eo, qui de ponte fe pr/ecipitauit.
Gu Haec omnia vera fläng, quae |Caelius. fcribit. $. 7. ldem ait,

Ffï L*j — fi feruus tuus fugiens, vicarium fuum fecum abduxit, fi vica-
Ls rius 1nuitus, aut imprudens fecutus eft, neque occafionem ad
U a oarte redeundi naCtus praetermifit: non videri fugitiuum fuife.

* fg&* Sed fi aut plim,.curq fugeret, intellexitiguid ageretur, aut poft-
L*éje 147^ ea cognouit quid acüi effet, et redirélad te cum polffet, noluit:
dü4t£, contra efle.. [dem putat dicendum de eo, quem plagjarius ab-
u t. duxit, JESS Idefn $3 iCgelius ait, fi feruus, cum in fundo
L Lzeeild- eüjet, eéxiffet.de villa ea mente, vt prefugeret, et quis eum,
( prius quam ex fundo tuo exiffet, comprehenditfet ?*, fugiti-
uum videri : animum enim fugitiuum facere. $. 9. Idem ait,
mnec eum, qui ad fuggïn,u gradum vnum, alterumue promouit,
"J?;ï vel etiam currere cepit, fi dominum fequentem non poteft

j
wtj«?ä w u euadere, non effe fugitiuum. $. 10. Idem recte ait, libertatis
TL w äf * cuiusdatm fpeciem elle, fügitfe: hoceft) *À. poteftate domini-
I;*mf* ca in praefenti ? liberatum effe. $. rr. Pignori datus fer-
.ff"f"»- uus debitorem quidem dominum habet: fed fi, pofteaquam
296":'&**.. ius fuum exercuit creditor, ei fe fubtraxit, poteft fugitiuus
i . videri. $. 12. ApuïLabeonetä et Cdelium quaeritur, fi quis
" -4$.2»: 3n gfylum confugerit, aut eojfe; conferat, quo folent venire,
: qui fe 7 venales poftulant,,an fugitiuus fit? Ego puto, non
il L£44, effe eum fugitiuum, qui 95-(sd-facy, quod publice facere lice-
/tt, re arbitratur. Neyjeum quidem, qui ad ftatuam Cagïaris' con-
fugit, fagitiuum arbitror: non enim fugiendi animo hoc fa-
V, cit. Ídem puto et in eum, qui in afylum, vetjquod aliud con-
J C 3 «fugit, [quid non fugiendi animo hoc facit *?^: fi tamen ante
iibl o* . Ifugitjet poftea ?? fe contulit, non ideo magis fugitiuus efte
d Uäï delinit ?*. $. 15. Item (Cfelius fcribit, placere, eum ?? quo-
—mg**'— r /"' que fugitiuum effe, qui eo f&/conferat, vnde eum dominus re-
j 4z,:C4^^ gyperare non poffit: multoque magis illum fugitiuum effe,
j Pazwt qui eo fe conferat, vnde abduci non poíüt, $. r4. Érronem
e ; ita ?3 definit Labeo, pufillum fugitiuum effe: et ex diuerfo,
: fugitiuum, magnum erronem efie: fed proprie erronem fic
ii défnimus; qui non quidem ?^ fugit, fed frequenter fine cau-

" Lf)zägf, amfa vagatur, et temporibus in res nugatorias confumptis, Íe-
d Jaueenien $. 15 Apud CZelium fcriptum eft, jli4
L
lefg? "LS&ZZL; $ : E . ün t . 1.2 T.
di 4.*9, bitationem libertifüitg fed . 111.tr.a)-aeuqs,pa.trom.lg
ü &"ä Uþ'fpgymfnno&e obhtuit du videri efie fugitiuum Cgelius ait. Plape fi
JW u- ^ . talem cuftodiam ea Kabitatio non habuit, et in ea cella liber-
k tus habitauit ??, cui commune et promifcuum. plurium [cella-
" [ FE«W"&&"M iter eft *?9?, contra gacere debere,C/Qlþs ait, et Labeo

habitatio effet, ferugs ea mente, ne rediret ad eum, extra ha-
ti?* tobi

-. probat. $. 16. Idem Cfeljus ait, feruum in prouinciam * mif-
228 fum a domino, cum eum mortuum efíe, ettteftamento fe li-
" berum relictum audiffet, et in eodem officio permanfiffet ?,
tantumque pro libero fe gerere cfepiffet: hunc non effe fugi-

zK &,, -
WW; tiuum ; nec enim menïieïldo fe liberum, inqgït, fugitiuus ef-
u fecóepit: quihfine fugfe confilio id fecit. $. 17. Quod aiunt
1299 Aediles, NoxA ?jsoLvTYS NON SIT, fie intellepgendum
nieec ob 'eft, vt non hoc debeat pronuntiari, nullam eum noxam com- |

83 Hal Item. GEB. 84 Hal. compraebendiffet.
G E B. 85 Hal. et Vulg. praefigunt a. BR. 86 Hal. zntevim, loco: im
jraefenti. GEB. 87 Confer Raeuardum II. Comiedhur. $. BR. Hal. fefe.
GE B. 88 Hal. quia. GER. 89 Ap. Hal. integer hic locus: Idem puto
— — bocfacit, abeft. GEB. —— 9o Hal. argute: poff eo. BR. — 91 Hal.
defiit. G E B. 92 Ap. Hal. euus abeft. GE B. — 93 Ap. Hal. ita, et deinde
vtrumque effe, abfunt. G EB. 94 Hal. uuuquan, loco: "0" quidem. GER.
95 Hal, et Vulg. ad dominum.BR. 96 Hal. extra babitationem fugit, et zutva.
GEBR. 97 Ap. Hal. et, abeft. GEn. — 98 Hal. delituit. GER. . 99 Taur.
/ babitaBit.GEB. — 1ooHaleffet.GEB. YHalprouiucia.GEB. — 2 Hal man-
ï'l *' fifft.GxB. 53Hal Noxaue.GEB. 4Flor.commifüffe. GEB. — 5 Hal. ea. GE.
| 3 6 Hal. fit. GEB. — 7 Hoc fupplementum omnes editi agnofcunt, etiam MSS.
! maiori numero infpeGta. — Caret tamen eo codex Chriftinae, In Pal. IL. eft: vej
«01. adeffe et adfit, quod eodem redit. BR. — In Bynkersh. II. vel abeffe mec abfit.
Hal. vt reliqui editi. GEB. 8 Hal. praefigit aut. GEB. 9 Vulg. affeue-

$5, Vulg. proiecit. BR. -

" L * .* * .* . , L] * 'ufc- E ] n
|publicis criminibus: 'ex quibus agitur iudiciis noxalibus: de- 4 6f:ex.

"riuw 25 ferlit. 4
.. berti apud patronum habitantis fic, vt füb vna claue tota etus-

363
A a,

mififfel^, fed illud, noxa folutum effe: hoc eft, noxali iudicio
fubiectum non effe: ergo, fi noxam commifit, nec permangt,
noxa folutus videtur. .$—8.- Noxas accipere debemus priua-
tas, hoc eft, eas ?, qu;ecumque committunturex deli&tis, non,

nique fpecialiter cauetur infra de capitalibus fraudibus: ex pri-
uatis autem noxiis oritur damnum pecuniarium, fi quis forte rzejv» L. ;
noxfe dedere noluerit: fedlitis agftimationem fufferre. $. 19. ex-— .
Si quis talis fit feruus, qui omnino manumitti non poifit ex NG
conítitutionibus, vel fi füb poena vinculorum diftractus fit a :
domino, velab aliqua poteftate damfhatus, velíi|9 exportan- x«ex ^ex — (
dus : (dequiffimunyerit, etiam?hocrpraedici, Ed AT

juritimum . $. 20. Si quis ad-7, 7775
firmauerit, aliquid adeffe feruo, nec adfit: *jvel abeffe, et ad-- *

* . L : , / 'q U P.
fit * *: vtputa fi dixerit, fürem non effe, et fur fit] 5 i di- 5^/«* 6 6
xerit, artificem effe, et non fit: |hi enim, quia quod adfeuera- 4 4 A LA

uerunt ? non praeftant, aduerfüs dictum promiffumue jfacere, (^ 3 99v
deeäur. a, cufa t
" XVIIL |GArvs dibro- T. 28 Edi&um- Aedilinm curu-. |
lium. Sx Qvid venditor de mancipio adfirmaggrit, idque) 7« ex 7"(f P

z

non ita effe emptor queratur: aut redNübitorio, jaut aeflima- exz?. .. o
torio, Jæ eft, quanto minoris, iudigionagere poteft: verbi gra- aM ts
tia, fi conftantem, aut laboriofum, aut f;ïl;!acem 'O vigilacem ** — '
effe, aut ex frugalitate fua peculium adquirentem adfirmaue-
