pati, fi male paífus fit adminifirari tutelam. — $. 3. Quin;au-

tem ille, qui cumgdatus eft tutor ceffat in adminiftratione,fper- [ —— 7 /4.

f.'&dl' : À ? j j : : * . " :
dR ! V. ScXxvoraAlibro-L. Regularum, ET NkHiIL tineat ad orationemy non eft dubitandum: quia perinde tene- E -
mï" intereft, ex iuftis nuptiis cognafio defcendát, an vero non: | tur, ex facris confütutionibus, atque fi geffffet. $. 4. Quid sreetiim
A

, namet vglgo ** qugefitam fororem quis vetatur vxorem ducere.

/Tadus, LN. G A1vy s libro XLadEdiétumprouinciale Qvriwv-

ergo iij cum 4e vellet excufare alliquo titulo, nec in promjtu ,,/4 Urvex 0. m
probationes haberet, excufationis negotium fuerit dilatum, et L$7«« |

H« T gorAM nelas exiftimatur, eam quoque vxorem ducere, quae | inter moras pupilla adoleuerit: an ad Senatusconfultum per- —— — :
d^. per adoptionem filia, neptisue etle e eperi: in tantum, vt, |

tineat? Qugeftio in eo eft, an et ?? poft jpubertatem officio fj a 5 |
| 2 - 5* per emancipationem adoptio dilloluta fit, lidem iuris | finito excufationem eius recipi oporteat: nam t* fi reciäj;ï, 355 la. |
L.J af lodv Gnaneatgäfg. r.|Patris adoptiui riel matrem, aut materteram, | tur $9, et excufauerit **, impune poseft ducere: fi vero non |
[E- aut neptem ex fllio 55, vxórem ducere non poffum: fcilicet, | debeat recipi poft ofücium finitum, non recte ducit. Et ait

l d

- æ*o et1qe * Lt * x (* * : z * . e j C d x * *
(( 4- m WKi'ín familia eius djm: alioquif? fi emancipatus fudrol ab , eo, Papinianus libro Refponforum, officio finito excufatio-
W^ — T 4yo. fine dubio nihil impedift nuptlasä: gcgllce»t, quia poft emangipa- | nem recipi non oportere: et ideo exatti temporis periculum - j45f. i.
* f P & $. - L ' : * ,. m : 2. ..,' l' i. L 5 L] L] : i * * E ] 4 ^
,-:f(/m;æ Lfpe: n £. 5;, 5ionem extraneus mtellggor. 2 n A hn i ad eum pertinere: fed mihi hoc nequaquam placet: iniquum

17 m LVLl.VrPsPriANvsüibrolllL.^7-Difputationum, E T 1 Ax-
81 concubinam quis habuerit 59 fororis filiam, licet liberti-
qaim, inceftum committütur. £ ^v ao TO
:.[;VH-, Manc )d AxXvs librolLInftitationum- Qvr xv
,w.'"a):ïua?,, prouingia oífficiumaliqüid| ?? gerit, prohibetur etiam confen-
&:&Dldïwï,, tire filio fuo vxorem dugenti. $. r. In libro fecündo, de adul-
,.d.,g,..f,).um,, us Pa .iniafni Marcianus notgg :0: Diuus Marcgg -e-t—ïucips
|eni fpanit rperatorég Flauiyfg T ertullfe per Menforem libertum ita.
94 ee[cripferunt. 4 Mouemür, et temporis diuturnitate, quohäna—

enim eft, propter dilationem, quae forte non dolo, fed quae ** ,
ex neceífitate contingit 5?, non excufari, Vel nüptiagimpedi- /4^* t —
ri excufationB Irecepta 9*. $. 5. Quamuis verbis orationis jérccma., t
cautum fit, ne vxoretü/tutor pupillam fuam ducat, tamen in- oewec
tellegendum eft, ne defponderi quide r zl i

z rue pofíé: nam cum qud! Récpro que9, ls.
nuptiae contrahi non poflunt, hgóc plerumque ne quidem g*- -
Íponderi poteft: nam qu4e duci poteft, iure defpondétur. j»«: Aeerer,

$. 6. Quid ergo, fi adoptiuus filius tutoris duxe?upi am

P.

illicite, pofteaque emancipatus fugrit? Credendum eft, de ado-

d tj9. P i-(:(& . * " * » P 2 » * f5 . e' - " L2 * L A " : LE
L'Jw"tmf"?wgagfz iuris ilíjmatrimgnio auunculi 9? tui fuifti, et quod ab | ptiuis[emancipatis Senatum non fenfiffe: quia poft emancipa- ^ /^^^
m tionem in totum adoptiuge |familiae obliuifcuntur ??. $. 7. | ^5

K L 4 5
i, t coque

ml

$^ cum haec omnia in vnum|lconcurrunt 5?, confir-

mamus ftatum liberorum Vefc)tzorum in'eo matrimonio quzefi-
torum, quod ante annos quadraginta contraCtuim, eft, petinde

Naturales liberi, licet in adoptionem dati fuerint, Senatuscon-
fulto continentur. .$.-8; Quid ergo, fi tutor datus prouoca- ,,, L
uit, et poftea heres eiusjvictus eft? praeteriti temporis peri- J- 4 *^^ i.

^

d^. t/auia tua coll?;iata Jgs,-ey numero hbäc[ïm veftrorum: idcir-

| | LIX. PAvrvs $3 dibro fingulari-de -Adfignatione li--
EE gnat
[ ]3ewt bertorum 9?. SENATVSCONSVLTO, quo cautum eft,
5 meetutor pupillam, velfilio fuo, vel fibi nuptügf *? collocet,

'Wrd'ü..- ,atque fi/legitime eoncepti fuiffent. v laure9. - a ) EOE äulum' praeftare debet? an vero, fi filius heres fuerit *^, ,et- — f-"-"*/;:"e; |
p ;;ff . st d LVHWG ? dibro-IV. Regularum. A. Drvo Pro Jyictus -ef ad orationem pertineat ? Et confequens eft, |hoc 424 "od
:'E;Aïv'(; refct.'lptum eit, fi ibertina Senatorem deceperit, quali ingenua, probare, quoniam rationem debét reddere. FtC€x he t eon ;
&'wu»:it et ei nupta ePf,q ,ad exemplum Praetoris ** Edicti, dandam in LXL PaerixiANVvs -li COXCXIT-- ionum. .
mouu aétionem, qQuia/ex dote nullum lucrum habet, qudenullaeft. | Dox propter illieitum matrimonitim caduca faCta, exce- "ww — ^;

ptis impenfis neceffariis, quae dotem ipfo iure minuere

folent, quod iudi&io de doté/redfiturus effet maritus, foluere 76
debet. | : , | |

etiam nepos fignificatur. Iu
Z2Hal LICINIVS. GEz. — 53 Ap. Hal. omne, abeft. GEB. — 54 Taur. &OI- | bet: Patriamus Marcianüs motat. At Bynkersh. II. habet, vt eft Flor. GE n.
$6 GxB 55Vulg.vtfi. BR. — 56 Vide Noodt. II Obf. s. BR. — 57 Hal. | 61 Legez Plauiae Tertyllae, vt rede Hal. male Vulgo: Tertyliae. BR. — 62
li. IV. GEB. 58 Hal. babuit. 59 Hal. et Vulg. 440d. BR. 60 Ac| Vulg.iguorantig. BR. — 63 Taur. aBuuculi, GE B. — 64 Ap. Hal. que, abeft.

fi magnus ille Vir adulter fuiffet. tranfpone: m lábvo fecundo Papiniani de adul- |

tevüs Marciamns motat. Wal hic nouam legem orditur, a verbis: Dzuus Mar-
€45, et, quae antecedunt, infcriptionis loco habet. Vulgata haec cum antece-
dentibus copulat. Denique in Pal L ifta omnia defunt, BR. Sed an potuit
Nofter fibi perfuade:*e, fore hominem tam ineptum, qui opinetur, de adulteriis
Papiniani extitiffe plures libros, ad quos Marcianus notarit? An licuit ob id
literae Florentinae fan&titatem violare? $i talis fungus exifteret. vnquam, non-

GEE. (5 Hal coucumrrant. — G6 Flor. eft MARCIANVS, et ita apud Hal.
67 Hal. praetovii. GEB. 68 Vulg. CAIFS. BR. 69 Hal. libertimorum.
GEB. "7O Vülg. WuPtïli- BR.. 71 Graeci: 3 mwA«ca?c QiumaoAOyímwc, Qut
fidis defenfiomibus. BR. —— '72 Gothofr. in nota: aut ex. Hal. G EB. 473
Hal. zucidevit. .' 54 Hal. antecedens: et, huc transfert. GEB. 75 Wulgo
boc, abeít. BR. 76 Vulg. inferit: trimm. BR. —'77 Ap. Hal et, abeft, et
hoc ipfe malo. BR. 78 Ap. Hal. et, abeft. GEB. 79 Vulg. et, inferit.

dum eius ftupiditati fatis confuluiffet Nofter: patitur enim adhuc lingaaelatinae | BR. — $0 Hal. recipiatar. 81 Vulg. addit fe. B R. 82 Ap. Hal. quae,
indoles, vt quis dicat libros extitiffe, Papiniani de adulteriis, refcribendumque ] abeft. GEB. — 83 Hal. contigit. Vulg. coutigerit. B R. 84 Hal. percepta.
erat: n Papiniani libro fecundo de adulterüs Marciauns notat. B—ynkers,h. ] ha-| GEE. 85 Vid. Duk, ad Opaufc. de Lat. Vet. ICt. p. 381. BR. 86 Hal.
: TTUA p fuit.

398
LXII. InE« libro-IV.- Refponforum.- QvAMQVAM

Oi in arbitrio matris pater effe voluerit 97, cui nuptüm, ?? filia
fcw't,:., communis collocaretur, fruftra tamen ab ea tutor datus ellge-
tur: neque enim intellégitur pater de perfona tutoris cogi-
tafle: cum ideo maxime matrem praetulit, ne filiae nugtläg
tutori committeret. $. r. Mulier liberto viri ac patroni &13
"cekvacer mala ratione coniungitur. $.23. T utor, qui WCB-QQ'O.
.. eÉc0mr redédtdit,|puellam 5? fuam ante confüitutum tempus getatis
| LL fe, ba'velke eius vxorem ducere, nä» matrem ex alio matrimonio faCtam,
DT poteft. , t Tediersa- - R :
: LXIIL IpEeMw dihro-ïrmgïö-älggänitiona;m. AT EFE-
Jv&gfï, CTVS cohortis, vel equitum, aut Tribu.nus,jf,ï contra inter-
diCctum, eius prouincide duxit vxorem, in qua offigium gere-
bat:. matrimonium non erit: qu4e fpecies pupillie comparan-
Nï—c.x*ä,,tf-zdgg-iän cum ratio potentatus ?? muptias prohibuerit. Sed an
D g huic quoque, fi virgo nupfit ??, non fit auferendum quod te-
[ 4 !f ftamento [reli£ctum eft, déliberari poteft. Exemplo t.ameg] pu-
pillde nuptae tutori, quod&relictum eft poteft mulier confe-
qui: pecuniam tamen in dotem idatam/ mulieris heredi refti-
^p 4 tui neceffe eft. — : M
$$t Jaut,, ? LXIV.CArgisTRATVSÜibro.IL-Qudeftionum, — L 1-
BERTVYM, eumdemque tutorem pupillfe, eo quod in matri-
f firo f Ut momum;collocata ipfi 9?' tutori fuo, vel filio eiüs a Se?-
natus relegandum cenfuit. $. r. Senatusconfulti] quo prohi-
L«f fif/en/4t" " entur tutores et filii eorum pupillas füas ducere, puto here-
| dem quoque tutoris extraneum fententia adprehendi: cum
ideo prohibuerit huiusmodi nuptias, ne pupillde ?* in re fa-
miliari circumfcribantur ab his, qui rationes eis geftde tutelde
reddere compellg(ïntur. $. 2. Tutor autem pupilli non prohi-
betur filiam fuam collocare pupillo fuo in. matrimonitfm ?*.

I[LXV. Pavrvs libro VJ. ?5 Refponforum] Eos,

A

E

379 ]

. 4dem prouincia vxorem ducere: idqué etiam quibusdam man-
e-: dats contineri. $. r.;Idem «eedesm refpondit,'??: mihi pla-
Gow rfuent: — cere, etfi contra mapklata contractum fit matrimonium in pro-

Læ, quo facto vterque infamatur, et pro idignitatepupillaegextra
, ordinem coBrcetür: nec intereft filius fui iuris, an in patris
P , poteftateJlX./e/$.35| Curatoris|X.libertum, eam pupillam, cuius
'*'*Jf"/*ï*:f*wff patronus res adminiftrat, vxorem ducere, fatis inciuile eft.
[ pncver r $. LXVIL fT g-pnong&ü ,ä'r, libro.IX.—Difputationum.
| w;"/ï*nwu:tm&ä:quN soLvM vivo tyutore, fed é£ poft mortem eius, filius tu-
Emi naat;. toris ducere vxorem p h1betug' eam, cuius tutel;fe rationi ob-
| Uf; " ftriCtus pater-fuit. Nec puto intereffe, eygüiterit ei heres fi-

L-À F 4 x Pt 87 Hal. voluit. $8 Vulg. naptui. BR.
HLeet, of 3 , Jam. BR. — 90 Hal. ljb. II. GEB. — 91 Hal. et Vulg. praefigunt fi. &R. — 92
Vtitur hac voce Cyprianus de Idol. Vauit. p. m. g0. ét Tertull. de Refurred.
€arnis c. 22. BYNK. 93 Hal wapferit. — 94 Hal ipfa. GER.
effet. — 96 Hal. et Vulg. puellae. BR. — 97 Hal. im matrimonio. GEB. — 98
Hal. ». V. GER. 99 Hal militavent. 100 Hal. Idem vefpondi. GX B.
Y Hal. perfeueraret. G E B. 2 Vulg. genitos. BR. 3 Gothoft. in nota:
et feptimum anuum. Hal. et ita legunt in L. 7. infr. de adult. — 4 Hal. defpon-
fatam, GEB. 5 Hal. segue. — 6 Hal. ita legit et interpungit; poteffate fit
tutovis curatorisue. Libertmm. — Vulg. poteflate tutoris vel cuvatovis fit. Liber-
imm. Taur. interpunQtionem confirmant . Bafil.
1na caufa tetorem habenti datus eft. BR. 7 Hal. faerit. 8 Gothofr. in
nota: vel emancipatus. Hal. Et Vulg. vel emancipatus. at 'Taur. praetevitus,
einanucipatus. Eloc comma recentiores re&te deleuerunt, Recte etiam Bafil. aut
praeteritus fit, cum effet emancipatus, * Auvuuéveuroe, &vreEoUssog Qv, yéyovsv. B R.
9 Ap. Hal. et abeft. 1O Hal. et Vulg. collata. B R. II Hal. pavis. GE R.
12, Àp. Hal. vel, abeft, G.
! etliterae 4 nón deletae, e fuperpofita. Si quid mutandum, legeremus ; pere-

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT.

| propter tutelam reuocari
; ite€£eyx ^

an; nepoti ex altero filio :eatr, collocaré poffit, fue eman-z,»'£2z

.qui in patria füa militant ??, non videri contra mandatárex ea- .

| cerit, et ?* hoc nomine condemnari debeat: fed etfi, optimo À

; Zþrmafx)et uincia, tamen poft depofitium/ officium, fi ineadem voluntate .
| &^ —?* . — perfeuerat *, iüftas nuptias effici: et ideos poftea (liberos na-
L-1ieec' , D tos[f? ex iufto matrimonio, legitimos effe. |
EE ückusem n imonium, i — vel curator pupillam 4fuam intra ii äegä-
sonum m obl mum et fextum,? annum non defponfi a patre, n£&^* te-
/ $ftamento deftinatam, ducat vxorem, vel eam filio fuo iungat:

89 Hal. et Vulg. pupz'l--

95 Hal..

| ta. Sed tes codem redit. n n.
Curator eft hic, qui ex legiti- -

13 Scriptum in. Pand. Flor. am peremuntur,

IT.

lius, an abftinuerit paterna heredit&te, an nec heres fuit i
forte exheredatus, aut praeteritus,jemancipatus 9: nam et ?
fieri poteft, vt per fraudem in eum collógata *? bona patris /pro t .
)porteat. $. r. De vno dubitari " * . o

€ nefl * *4* H
pgïe&: fi auus tutelam ,Agefätþneptls ex filio emancipato natae, ^«: phee:
€d n :

—

cipato, fiue manenti in poteftate: quia ppan ** affeCtionis ;., g—,;cäd.;
caufalfufpicionem fraudis amouet. ^ Sed etfi Senatuscon- p9

. fultum ftri&to iure contra omnes tutores nititur, attamen fum-)dd' o
mje affeCtionis anitfe intuitü; huiusmodi nuptide conceden-
de funt. $. 2. Sed et fi filiusfamilias tutor puellde vel cu-
rator fuit, puto, vel ^^ magis patri eius non oportere eam
,nubere: numquid nec fratri, qui eft in eiusdem poteftate2
$. 3. Sed;videamus, fi Titii filius |duxerit vxorem eam, quge s prrdaom:
tua pupilla fuit, deinde Titium, vel filium eius adopthüeris, J at ,
an perém£ntur[|!? nuptide, vt in genero adoptáfü !* dictum
eft: an adoptio impediur *5? Quod magis dicendum eft,
et ** fi curator, dum gerit curam, adoptauerit maritum eius
puellde, cuius curator eft *7: nam finita *9 jam tutela, etnu- .
pta puella alii, vereor ne longum fit, adoptionem mariti eius
impedire: quafi propter hoc interponatur, vt ratio tutelde red-
dendée colibeatur: quam caufam prohibitionis nuptiarum con-
| trahendarum oratio Diui Marci continet. $. 4. Et fi quis '?
curator ventri bonisque datus fit, prohibitionem eiusdem Se-
natusconfulü ?? inducit: nam et hic debet rationem redde-
re: nec fpatium adminiftrationis mouer?ä'ääebet, quia nec -
in tutore, nec curatore difcrimen maioris aut minoris tempo-
. . MÉ 0 9240v € . . . UR d
ris, quo in huiusmodi münere, quis fuerit, habitum effe E 7 Im sUf
$. 5. Si puellde ?? tutelam Titius adminiftrauit ^?, vel cu- DN V N
rator negotia geffit/téaduéj nondum recepta ratione, decef- , ,. P
fit ?^*, filia heredexrelicta: quaerenti/?5, jánjeam filio fuo c*m*ï**;*?e
poffe£ Titius collocare in matrimonium,/dixif poffe: quia * ra- *Zg')ä'""ü"ï
tio * hereditaria effet, et fif ^9 fimplex debitum: aliö"")gmïg" Pl RR
omnis debitor eam, (Cüilobligatus eífet ex aliqua ratione, pro- ï*/"'"' od
hibetur ?? fibi filioQUé fuo coniungere. $. 6. Sed eths, qui . d.
pupillam abftinet ?? bonis patris fji, rationem eius rei prae- ^ ^^
ftare debet: et fïi* fieri poteft, vtjetjfi inconfuläysfg; 39 Bioc fe-4l /:»r»';*ï?,, Jofnaz
Ug

confilio, vfus fit auxilio Praetorjad iurisdictionis, quia nom "" 4 óm:
foluendo patef eius decefferat, nihilo minus tamen, quia 4* U r 6l
iudicio hoc probari oportet, impediuntur nuptide: nam 3* uää,,
.qui bene tutelam, et ex fide adminiítrauit, nihilo minus pros. '
hibetur. ! ib de t "du |
JLXVIH. PavrvsHibro-f(ngulati ad Senatuseonful-
x Á -34, IvmE gentium, inceftum committit,

d £nu ; r - '3- . 2 t j 2* 4 4
qui ex gradu afcendentium, vel defcän&mlum vxorem duxe- . .
E ?[* ' m-,..e-æ...&z, 4 uX orcen ; 35 Postp u L J
rit. HLM vero ex latereeani/ duxerlfj quam ?5 vetatur] vebk - —
adfinem, quam impeditur: fi quidem palam fecerit, leuius, fi L. 0
vero clam hoc commifffit, grauius punifur. Cuius diuer- — "^"

15 o m

." s I.

[.4.] æ: FO p

J u

AA

: frfpm'oné , L: » bene
mantur. E XV. MSS. Pal. L II IV. VII. Barb. Otob. et $. Cruc. habent: per-
innntur. . Solum Pal. V. perimentur, idque ipfum'mutatum eft in?. perimantur,
. uti femper habuit Pal. VL porro perimerentur eft in Pal II et Bynkersh. L
item in Vat. IL. fed ex corredione. Singulares fünt Chriftin. vbi: am paniun-
tur muptiae, ex Vat. L. vbi fa&um pereunt. — 'Treuif. habet compendium fcriptue
rae. lal et omnes: perimantur. BR. Bynkersh. YL. iis accenfendus, qui ha- —
bent: perimuntur. GE B. 14 Vulg, adoptiuo. BR. I5 Hal. impediatur.
! GEBR. 16 Hal. dicendum eftl. Et fi. GEB. — 17 Hal. addit: idem iuris eft.
GEB. . 18 Fuit Flor. gamsfiita, vt videri poffit, legendum effe: mam fi fii-
. 19 Hal. et fi quidem. GER. — 20 Gothofr.
in nota: eiusdem Senatusconfulta. ÉJa]. 1mmo Hal. habet: Senatusconfultum,
| nec ita male. BR. — 21 Gothofr. in nota: habitum cit. Hal. GEB, — 22, Go-
thofr. in nota: Si pupillae. Hl GER. 23 Hal. adminifirauerit, et mox:

gefferit. — 24 Hal. decefferit. 25 Vulg. Quaeritur. BR, — 26 Hal. et Vulg.
| fic. BR. 2/ Hal. probiberetur. 28 Vulg. abfliuuit. BR. 29 Hal. in-
Íerit fic. 30 Hal zmconfultus. GERB. 31 Ap. Hal. et, obeft, GEB,
32 Hal. et Vulg. inferunt : 1. B R. 25 Hal inferit: et. u B. 34 :
l Hal. ad Senatusconfultum — Yuljamum. GEB. 33 Hal 4sa&. GEB.
36

p

—

Jf

R . P . £ ! » - A uf ^ P 4 , D
fitatis illa ratioreft] circa matrimonium, quod ex latere/nor /Jïr)"ïï?""ä |

DÍGESTORVYM —LIB, XXHL. TEE-IA IIH.

; : ; 2
g,!ne contrahitur: *5 palam delinquentes, vt errantes maio-

399

aui videri verfum. — $. 9. Si quis certam quantitatem patri do-

: D (( TR pgtääexcufantur: clam committentes, vt cong?maces : I.laU?X'.it «s iga vt h.anc pro filia dar?t: non effe dotem ?* pro- — .
d " eecmv jenon plectuntur, ls * feCticiam Tulianus libro feptifio decimo Digeftorum foripfit ^5 : (
& SGCEROHIL. obftrictus eft enim, vt det, aut fi non dederit, condi&tione te--
E DE IVRE DOTIVM. netur. Hocet in matre iuris effe ait, fi forte füb ea condicio-
g lg Pavrivs dibre-XIV.—-ad Sabinum , — — | ne vxor marito det, vt pro filia genleto il dotem daret: nec
i. DOTIS caufa perpetua eft: et ?. cum voto [eiusJ qui dat, | videri vxorem marito donaffe. RecCtiffime ergo ait, vt non fit
" ita contrahitur, vt femper apud maritum fit. interdicta donatio iure ciuili: non enim ad ?* hoc dedit, vt
[f exier IL. Inzw dibroÉX.——ad Edictum- RerevnsrtrcAk|ipfe habeat, fed vt genero pro filia expendat: denique fi non. *« j« R. ss

4

dedéfit, condiftione tenetur. [iEfferigitur dotem iftam aduen- 'c«e,

ticiam, Tulianus ait;, et ita vtimur.] $. 1o. Si filiusfamilias ! 7*5:'vacaz,
dotem promiferit, et füi iuris faCtus dederit, profeCticiam ef- |
fe dotem ?*?: non enim pro hereditate patris aes alienum fol-
uit: fed fuum aes alienum füfceptum, dum filiusfamilias effet, ^ , ^"5 -
paterfamilias fa&us eXonerauit. $. 11. Si pater pro filia eman- L YP - 146

intereft mulieres dotés faluas habere, propter quas nubere
poífunt *Jie, &«fet, fenaa: A. ,
IIL Vrrrawvs ibro LXIIE-sd -Edictum.- Docrs |
appellatio non refertur ad ea matrimonia, quge confiftere non -
poffunt: neque enim dos fine matrimonio effe potet: vbi-
" cumque igitur matrimonii nomen mon eft, nec dos eft.

anf

" Go5 IV..PAvrvs libre-Vi-ad Sabinum.- S1 PRoPnRrE- | cipata dotem dederit, profe&ticiam nihilo minus dotem effe ne-
TATI nuäe in dotem datde vfusfru&us accefferit, incremen- | mini dubium eft: quia non ius poteftatis, fed parentis nomen ; uery r of il
tum videtur dotis, non alia dos: quemadmodum fi quid/allu- | dotem profecticiam facit: fed ita demum, fi vt parens ded,e-';';ävïj*,f"l/*f"fal:c |
uione * acceffiffet. L 3et: en , | rit: ceterum fi, cum deberet filife, voluntate eius deäg, ad- VX ee, .
| V. VrrrAmNvslüibro-XXXI. ad- Sabinum. Pmork- | uenticia dos eft7 ||$.]2. Papinianusilibre de*imo Qu(?efhonum ÀL Ms o i
L'1fx.c161A,dos eft, quae a patre vel parente profe&a eftjdd bo- | ait, cum pater Cürator füge filide iuris fui effe&de dotem pro 7^* Se At
nis $, Vg[ faCcto * eiüs. $. r. Siue igitur parens dedit do- | ea conftituiflet, magis eum, quafi pat"remgid, quam quafi cura- 4,4... eccodas -
tem, fiue procurator eius, fiue iuífit alium dare: fiue, cum | toremj feciffe videri. $. 3$l[Tulianus libro nor&4fecimo Di- Ed i :
L 'quis dediffet negotium eius gerens, parens ratum habuerit *: | geftorumF?*, -adoptiuum quoque patrem, fi ipfe dotem de- Jl W
profectioia dos eft. $. 2. Quod.&£fi quis patri donaturus *? Fä 39, habere eius fépetitionem 39 ait. $. r4. Si quis pro üïw:jqfw
lg dedit, Marcellus libro féxto, Digeftorum féripfit, hanc quoque | aliena fïha dot;erp prc.)mæferlt, et promiffori pater heres exinte- du
| a patre profeCtam effe: et eft verum. $3. Sed et fi curator | rit, Iulianus diftinguit intereffe, 3* ante nuptias pater heres —$ $&54i., — ^
si furioü-, vel prodigi, vel cui.u.'sþä&alteïibus, dotem dederit, fimi- -exjütent, et dotem deräemt, an .pofïtea: .ü ante, videri dotem ] 9a4, — L :
J liter dicemus, dotem profeCticiam effe. $. 4. Sed et fi pro- | ab eo profe&tam: potuit ** enim nuntium remittendo refol-- f /.,. (4.
v | ponas, Praetorem, vel Praefidem decreuiffe, quantum ex bo- | uere dotem: quod fi poft nuptias, non efle profecticiam. £ XXO$
ss gehute —p-^ mis patris vel ** ab hoftibus capti, aut ** a latronibus op)iref-— | VI. PowProNrivs dibro-XIV.-ad-Sabinum. . IvmRE , .
"?&"ïL"). ffïïäïc fi, filide|*3 in dotem detur: haec quoque profeéticia wide- | fuccurfum eft patri, vt filia amiffa fola&ii loco|cederet, fi red- ] /4:/c.
?þï 1 -T ignr *^, $. 5. Si pater repudiauerit hereditatem dotis confti- | deretur ei dos ab ipfo profecfi:|nejet filiae amiffae, et pecu- »4c |*5f.
NU " léu. tuendde caufa, forte quod maritus eratjfubftitutus, aut qui ** | nide damfaum fentiret. $. r. Si pater alienum fundum, bona
s £^« potuitlab inteftato hereditatem windicare: dotem profecticiam | fide emptum in dotem dedit *?, ab ipfo profeCtus intellégitur.
! Lurb-:6, non effe,zlulianus-aie. Sed et filegatum in hoc repudiauerit | $. 2. 5iin dote. danda circumuentus fit alteruter, etiam ?*
ho pater, V£ apud generum heredem remaneat dotis conftituen- | maiori annis vigilitiquinque fuccurrendum eft: quia bono et ——
n iL$etm dde caufa: Iulianus probat, non elfe profectum id de bonis **: | Kequo non conuenigt ??, fjat'lucrari aliquem cum damfho al- j —— -
WW pei WWM quia nihil erogauitde fuo pater: fed non adquifiuit *7. — $. 6. | terius, aut damhum fenürg per alterius lucrum ?9. pv — £cvo 4 €2utum.
"t b p — la. Si pater, non quafi pater, fedjalio dotem promittente fideiuf- VII. VrPriANvVS libro(XXXH-adiSabinum. D,omrs |Xil. j
P AK fpro, fit *9, et quafi fideiuffor foluerit, Neratius ait, non effe '? | fruCtufg ?? ad maritum/ pertinere debere, jequitas fuägerit: L] a
' profe&iciam dotem: quamuis pater ferüare a reo id, quod fol- | cum enim ipfe *94onera matrimonii fübeat, Yequum eft, eum 7^ ^ 7 du
-' vit, non poffit. $. 7. Sed fi pater dotem promifit, et fideiuf- | etiam fructus 1Perc;:ipere.. $. 1. Si fructus conítante matrimo- E o h«
i'a forem, vel reum pro fe dedit, ezo gïïfg pröfe*&iäiam effe do- | nio[percepti fint, dotis non . erunt: Ífi vero ante nuptias -^
tem: füufficit epim, quod pater fit obligatus fiue reo, fiue fide- | percepti fuerint, in dotezgl conuertuntur ??, nifi forte ali-
ho iuffori. $. 8. Si filiusfamilias mutuatus *9?, creditorem dele- | quid ^? inter maritum futurum, et deftinatam vxorem ** con-
ï?,&/fm iciout, gauit ^*, vt daret pro filia dotem , vel etiam ipfe ggggäïï, et | uenit: tunc enim, quafi donationejfaCtaeifruCtus non reddun- — ^
n L;agämtäïlib videri dotem ab auo profectam Neraäius'ait Mactenus??, | tur. $. 2. Si Vfusfru&gs in detecm datus fit, vi.deamy » vtrum £otnD, s
D quatenus auus effet dotaturus neptem fuami; id enim in rem | fructus reddendi fünt ^?, necne? Pt Celfus libro/d&timo Di-
m 000 f& d Qona, —— f A p ? ! : geftorum

.56 Hil. praefigit: q4o0d. GER.

37 Praeftaret: a aieri poeua. Kal ta-
qen vt eft Florentiae. MSS. VIIL e XV. maioris poenae ita quoque Vat. 1. fed
repoütum: "aiori poóna. in Vat. L erat mendofe: saiore poenae, fa&umque:
yicioris. in "Treuif. adhuc eft: maiovi poemae. B R.

quibus adde Bynkersh. l. GEB.
1 Hal. ljb. IX. GEx. 2; Ap. Hal. et, abeft. GEE.
LXII. GE&. . 4 Hal. et Vulg. poffint. BR. — 5 Taur. alluBione. GEB. . 6
Hal.addit:eisws. GEB. —— Bafil £ v5c bueíuc àuroü, 5 dQ PmeQuThcesus &vro?,

Ifta o&o: Pal. III. IV. V. :
VI. Vi Xt. Vat. HI. Barb. Sed Pal. VI. S. Cruc. Bynkersb. smaior? pocuu, .

5 Hal. lib. -

forptam effe, putat Van de Water II. Obf. 12. GEB

ie&uram firmat, quod in repofitis ( nam quae fequuntur exciderant vsque ad:
pvojäifi&iam effe dotem ) 73 effe itidem diuidat adieCtinum et fubftanttuum, quod
elegantius etiam videtur, et rurfus $. 10. occurrit. BR. — Simul obferuo, fi in fu-
periori loco ita eft, vt dedit Brenkmannus, non legzendum effe, vt Taur. dedit:
fi pater nou quafi pater, fed: fi pater quafi nou pater, quod etiam magis place-
ret, nifi in codice Flor. tranfpofitionis figna aliud forte flagitant. G E 2. 20
Hal. addit: pecumiam. GEB. — 21 Eft hic: delegauit, fed cuinam ? ex fequen-
tibus patet auo delegatum hunc effe, et ideo vocem: 240 a voce: delegamit, ab-
22, Vulg. eatenus. BR.

ex bonis eius aut ex flipulatione eius.. Videntür adeo legiffe: pa&o. n R. 8 Hal. | 23 Hal. donauit. 24. Ap. Hal. dotem, ab,.efü. GEB. 253 Hal fcribjt. — 26
babuit. 9 Hal. et Vulg. Quid ligno nempe interrogationis pofito poft: de- | Ap. Hal. ad, abeft. GEB. — 27 Hal. addit: conflat. GER. 28 Ap. Hal,
dit. BR. . YO Hal, et Vulg. inferunt: dotem. BR. II Ap. Hal. vel, abeft. | Iuliauis libro mono decimo nge!lprum abfunt. GEn. ..29 Hal. dederit. 30
G E B. 12 Vulg. vel, loco: aut. BR. I3 Vulg. inferit: ezus. BR. — 14 Hal. hic inferit: Juliauss. GEB. — 31 Vulg. praefigit: am. BR. — Poffet fcri-

Kial. babetur ea quoque profecitia. "WVulg. banc quoque profecdlitimm effe. B R.

bi: ANte, fed opus non eft, cum faepiffime ita, vt Flor. eft, loqui foleant ICt&

:X5 Hal. quia, ap. Vulg. 4* plane abeft. B. I6 Hal. addit: patrisb. GER. | GER. 32 Hal. potuiffe. GE B. 33 Hal. dederit. 34 Hal. et, loco;
17 Hal. fed nec adquifiit. GE B. 18 Hal. fideiufferit. I9 Erat Flor. zon | etiam. 35 Hal. conuuenit. 36 Vulg. pro altevius lucro. BR 37 Hal.
efe profecliciam effe dotem. — Poterat etiam deleri prius, tanquam anticipatum, | fradus. — 38 Hal.ipfa. GEB. — 39 Hal.conuertentur. GEB. — 40 Ap. Hal.
guemadmodam initio $. faQtum, vbi fimiliter: fi non pater, quafi nou pater. Con- | aliquid, 'il)et&;; GEB. 41 Hal hic mferx;ï alind, G € B. 42 KHal. þm;

D 7 f fuxw.
— d.Aktin,

D d A. L:

fu£ic X|F-

4 2:8 Ciu:

X fege
at f&./ o s

: : & i s

S.-.

, r

22f

: d - €

4
C -

g 7
edc j Y 708'")"?, Goa:

| LJ u-(Lfd 7',..141 ïuac
L f d funt,

400
' Mï((afüomq :
geftorum ait, intereffe äuid i& 43 fit: et nifi appareat aliud
aCtum, putare fe, ius ipfum in dote»ó$? effe] non etiam fru&u.s,
qui percipiuntur. . 3. Si res in dote»fj? dentur *^, puto in
bonis mariti fieri, acceffionemque temporis marito ex)perfona
mulieris concedendam.. Fiunt autem res mariti, fi con&ant.e
matrimonio in dotem dentur. Quid ergo fi ante matri-
monium? Si quidem fic dedit muber, vt ftatim eius fiant,
efficiuntur ^7?: enimuerofi üc condicione dedit 48—,- vt tune
efü.g—ïantur,* cum nupferit, fine dubio dicemus, tunc etus fieri,
cum nuptije fuerint fecutde: proinde fi forte nuptiae non fe-
quantur nuntio remiffo, fi quidem fic fïedlt multce.r, vt gïatun
viri Yd4 fiant, condicere easS debebit miffo ï9 nuntio: enimue-
ro'fific dedit 5?, vt fecutis nuptiis incipiantlleffe, nuntio re-

A " » » . s vl C n M 5 : * e ]
. miffo, ftatim eas vindicabit JJ ed ante nunQum remiffum X vin-
! dicabit] exceptio poterit nocére vindicanti, aut doli,

&um: doti enim|deftinata non debebunt xindicari. —
- VHI.CAL/yäs'fRATstbæll-;-Quäe&ænugL SEDNI-
SÍ hoc euidenter'actum 5* fuerit, credendum eft hoc agi, vt fta-
tim res fponfifiant : et nifi nuptife fecute fuerint, reddantur.
- ng VrrPrANvs libro2VA. -—ad-5abinum, |5I EG
Seiae res/dedero, vt ipfa fuo nomine in dotem det, efücxeptar
eiüs, licet non in dotem fint datde: fed cc»ndi&tiope tepebztur.
Quod fi pro ea res ego dem, fi quidem ante nuptias : intereft,
qua condicione dedi, vtrum, Kf cü:atlm fiant accipientis, an fe-

cutis nuptiis: ?^ fi ftatim, nuntio miffo ?? condicam: fif ve- -

ro non ftatim, potero vindicare, quia imégejres funt. Quare
et.?^ fi fequi nuptide non poflunt propter matrimonii inter-
dictionem, ex pofteriore cafu res mede remanebunt. $. 1.
Si res alicui tradidero, vt nuptiis fecutis dot
ante nuptias deceffero: an, fecütis nuptiis,, dotis effe inci-
iant? Et vereor, ne &en- poffint in domirä eius effici, cui
datíe fünt: ?? quia poft mortem incipiat dominium difcedere

ab eo, qui dedit: 55 quia pendet donatio in diem nuptiarum: :

etcum fequitur condicio nuptiarum, iàm beredis dominium
eít, a quo difcedere rerum non poffe dominjjim inuito eo, fa-
tendum eft. Sed benignius eft, fanore dotium, neceffitatem
imponi heredi confentire ei, quod defunttus fecit: aut fi di-
itulerit, vel abfit, etiam nolente, vel abfente eo, dominium ad

jec o Te .. maritum ipfo iure transferri; ne mulier maneat indotata ?*.
$. 2. Dotis autem caufa data, accipere debemus ea, quje in :
| ! dotem dantur. $. 3. Ceterum fi res dentur in ea, quae Grge-
B NM)/LQ)EN/Lci; xpxQspya|?? dicunt, quáeque Galli peculium ?? appel-
leff)*ïyafe*m lant, videamus, an ftatim effidiuntur mariti 2 Et putem, fi fic-

dentur vtlfiant, effici mariti: et cum diftratctum fä],e;;itg matri-
a . 42 e 4 ? $ WK AC IU .
monium, non vindicari oportet ??, fed condici, jnecj dotis

aCtione peti, vt .Diuus Marcus et 9* Imperator nofter cum ??

atre refcripferünt 9?. — Plane, fi rerum libellus marito detur,
vt Romäl.e volgo 9* fieri viddmus: nam mulier res, quas fo-
let in vfu habere in domo mariti, neque indotem det] in/ libel-
]um folet conferre, eumque libellum marito offerre; vthis füb-
fcribat, quafi res acceperit: et velut cärogmphgm eius yxor

453 Vulg. a&inn. BR. — 44 Hal iu dotem. — 45 Hal. et Vulg. n dotem. Solus
Vat. L habet: Zm dote. BR, — Reliqui: zm dotem, Otob. Pal. l. Bynkersh, GER.
46 Vulg. datae fint. BR. 47 Hal. addit: eius. GE B. — 48 Hal. dederit.
49 Hal. et Vulg. vemiffo. BR. 50 Hal. dederit. 51 Hal. fa&um. GERB.
52 Hal. pracfigit et. GEB. — 55 Hal. remiffü. GEB. — 54 Ap. Hal. et, abelt.
GEB. 55 Hal praefigit et. GEB. — 56 Hal. iterum praefigit et. GEB. — 57
Pial. ne mulier indotata fit. G EB. 58 Hal. in Graecis latine 'verfis: — pára-
ferna, quae foeiinis fponfis praeter dotem addunutur, cum in maviti dammn dedu-
cuntuy. GE R. 59 Vide Menag. ZAmoen. Iur. Ciu. c. 3. BR.. — Haec dudum
mihi fuerunt fufpe&ta..| Donec melius occurrat, legerem: 4uaeque Gallus peca-
lium appéllat, Aquilio Gallo ICto intelle&o. BY NK. — Sed merito quaelietis, quo
nomine alii ICti parapherna latine appellarint. Sed et videtur duarum Gen-
tium, Graecorum et Gallorum, oppofitio manifefta, GEB. — 60 Hal. oportere.
61 Ap. Hal. et, abeft. GExn. 62, Vulg. inferit: dzuo. BR. 63 Hal. ve-
fcripfit. 64 Taur. uOlso. GER. 65 Hal. tradantur.
tate eius. B R. 67 Hal. putem. GEB, 68 Vulg. illatas. BR. — 69 Hal.
inferit:quia. GE B. — 7O Taur. videVimus. Kal duo punéta praemittit. G E B,

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. III.

fiti, vel mandati agi poterit: fi, minus, agetur rerum amota-

autJin fa- |

d ss :
dotis Jelficiantur, et

ant illa.res promittitur, rei ele&tio eft, vi

| abeft. GEE.

TY1HH. BR.

66 Vulg. volun- |

þ- . e " O :
retinet, res, qude libello continentur, in dompmy eius fe intu-

liffe: hae igitur res an mariti fiant, videamus: et non putoz
non quod nón ei trad&ntur 5 :|knuid (eüim intereft, inf. Lety guoo,
n quod,non ei tradüntur "^:|k 'him) intereft, inferan- L.«es q40. .

GAV Qitef E m e . ——
tur volénte 'eó 99 in domum eiüs, an ei traddntur?)] Sed quia "-
non puto ?* hoc agi inter virum et vxorem, vt dominijum ad ///«-
eum transferatur, fed magis, vt certum fit in domum eius il-
6 8 1 7P€ : ^s d € : » : * [2 *
lata ?5, ne fij quandogu& fcgarafw fiat, negetur: et ?? ple- PA

-Supnt,

rumque cüftodiam earumjmáritus repromittit, nifi mulieri com-
miffze fint.
| dantur, vtrum rerum amotarum, an depofiti, an mandati mu-

Videbimus *? harum retum nomine, fi non red-

lier agere poffit? Et fi cuftodia marito committitur **, depo- -
rum, fi ani jentis 7* | s (3 retifeat: at
um, fi animo amouentis Taaritus eàás retineat: aut ad N
exhibendum, fi non amouere eas connifus 7^ eft.
A X.IpEkm llibro-XX inum. PLERVMQVE —
intereft viri, res non effe geftimatas, idcircoj nee*? periculum J—Jfï"y"ea

.rerum ad eum pertineat: maxime, fi animalia in dotem acce- 2es,

perit, vel veftemyt llggfpulieïüitur, eueniet enim fi Zéftimata Z J« ag
fidt, et ea mulierjAdtriuit "*9, vt nihilo minus maritus deftima- ^«
gionem eorum ^' praeü:et; quotiens jigitur| non geftimatae res Qïb:;a p
in dotem dantur, et ,meliores, et deteriores mulieri/ ffunt.|; 2247:
$. 1. Si prdediis indeitimatis aliquid acceffit *9, hoc ad com- -
pendium mulieris. pertinet 3&fi aliquid deceffit, mulieris da-
míum eft. $. 2. Si ferui ffbolem ediderunt, mariti lucrum
non eft. $. 3. Sed fetus dotalium pgf:orum ad maritum per-
tine;ät : quia ?? fructibus computantur: fic tamen, vt fu ple-
ri proprietatem prius oporteat, et fümmiffis 9 in locurnor- ,
tuorum ?* capitum,ex ?? ddenatis,refiduum in fructüm ** lJP/JL
maritus habeat: quidfructus dotis ad eum pertineft 84 .
Si ante matrimoniurm ,äe&imataewdotales funt, hdec gefti- f&-/rmjlmt,,&-
matio quafi fub condidione eft: namque hanc habet condidio- 4 det- f
nem,Sr MATRIMONIVM FVERIT SECVTVM: fecutis
igitur nuptiis, f'e&imatio rerum perficitur, et fit vera vendi- :
étio. . $. 5. Inde quäeyi poteft, fi ante nuptias mancipia efti-
nata deperierint, an mulieris damlnum fit? Ethoc confequens
eft dicere: nam cum üt'condic*äfonalis '.Vendi*ftio, pendente au-
tem condidtone morjContingens exftingat venditionem, con-
fequens eft dicere, mulieri *^ periffe: quia nondum erat im-

^"*

| pleta venditio: quia aektimatio $9 venditio eftJ $. 6. Si res w.1fic/n—ï'i'I)&«tia. |
"a - 24 Ém«.
Li hm« F g
