tineye voluerit.

Quod fi non ?9.

Lri-

| dolo malo factum fit, an non fit, ita nec in mortis cauía do-

$—2- Quod inquit Senatus, s EX LIBERIS |IJp

DIGESTOEVM LIB.XXXVIL TIT. IV- y» 7 ——
: V TRVM por-
tio eius, qui in ciuitate effe defiit, -xel repudiauit, 1n fami-
liam;redeat: an vero ei potius adcrefcat, in cuius perfona du-
rat adfignatio? Et Tulianus libro feptuageffimo quinto fcri-

qui in perpetuum in ciuitate effe defierit: non etiam fi quis

ab hoftibus captus reuerti poffit. $. 3. Ex die quoque certa
adfignari poteft: fed vsque in diem «cetrtum vix poteft, nam
ipfe Senatus huic negotio finem praepofuit ^?. | : :

COT NG |
SI QVID IN FRAVDEM, PATRONI/

VrPriawvs libro XLIV. ad Edi&urh.

SI ovip dolo malo liberti fa&um effe dicetur, fiue tefta-
mento facto, fiue inteftato libertus decefferit, quo minus
quam * pars debita bonorum ad eorum quem perueniat ?, qui
contra tabulas bonorum poffeffionem accipere poffunt: cogno-
fcit Praetor, et operam dat, ne ea res e1 ? fraudi fit. $. r.
Si alienatio dolo malo facta fit, non quaerimus, vtrum mor-

tis caufa fa&ta fit, an non fit: jomnigenim modo reuocatur.l J

Si vero non fit dolo malo facta,' fed alias: tunc actori proban-
dum erit, mortis caufa factam alienationem. . Si enim propo-
nas *, mortis caufa factam alienationem, non requigimus,
vtrum dolo malo faéta fit, an non f&: fufficit enim docere,
mortis caufa factam, nec immerito: mortis caufa enim dona-
tiones comparantur legatis: et ficutin legatis non quaerimus ,

nationibus. .$——2« Quod autem mortisä'gaufa filio donatum eft,
non reuocatur: nam cui liberum fuitlegare filio -.quantuse
quantum ? vellet, is donando non videtur fraudafle patronum.

-&—*. Omne autem, quodcumque in fraudem patroni geftum

eft, reuocatur. $. 4. Dolum àccipere nos oportet eius qui

alienauit, non eius, cui alienatum eft: etita euenit, vt qui .
fraudis'vel doli confcius non fuit, carere debeat re in frau-

dem patroni alienata, etfi putauit ingenuum, " nec credidit
libertinum. $. 3. Aduerfas,cotipatronum, qui contra tabulas
bonorum poffeffionem omifit, Fauiana non competit, fi non
plus fitin eo quod donatum eft, quam pars debita patrono.

Quare fi mortis caufa ei donatum fit, partem faciet Conpatro- -

no, quemadmodum legatarius patronus facit. .$.-6. Vtrum

: gutem ad ea fola reuocanda Fauiana pertinet, quae quis .* li-

.

emmnang

—

19 d
N

bertus de bonis deminuit: an etiam ad ea quae non adqui[üuj,t,d]&mt

videndum efít? Et ait Iulianus libro yj.gggügggï fexto Digefto-
rum, Íi hereditatem libertus non adierit fraudandi patroni
caufa, vel leratum rep!yulflfit, Fauianam ceffare: quod mihi
videtur verum: quamuis enim legatum retro noftrum fit, nift

repudietur, attamen cum repudiatur, retro noftrum non fuif- .

fe, palam eft. In ceteris quoque liberalitatibus, quas non ad-
mifit is libertus, cui quis donatum voluit, idem 7 erit pro-
bandum, Fauianam ? ceffare: fufficit enim patrono, fi nihil
de fuo in necem eius libertus alienauit: non ? fi non adqui-
. Proinde etfi, -euz fub condicione ei legatum effet, id

egit *?, ne condicio exifteret: vel fi fub condicione ftipulatus.

fuerit, maluit deficere condicionem: diceridum eft **, Fauia-
nam ceflare. .S-—z. Quäi 12 fi inlite vinci voluit? $i quidem
condemnatus eft data opera, vel in iure confeffus: dicendum
; Fauianam locum habere: quod fi noluit optinere, cum

monio: aCtionem enim'/aé bonis deminuit, quemadmodum fi
* paíius

4
quantum , abeft. |Sed vide Duker. ad Opnufc. de Latim. Vet. ICt. pag. 357*
B R. 6 Ap. Hal 4quis, abeft. GEB. — 7 Hal. -voguerit : dtem.. ^ $8 Taur.
FaBianam. Sed cum Brenkmannus in exemplo typis deftinato expunta B fub-
ftituerit ^, nullus dubito in Pand. Flor. Fabiauam: ícriptum effe in hoc loco,
et redius fa&urum fuiffe Taurellium, ífi in tot aliis locis: FaViana, et Fa-
Viasnam, repraefentaflet. G EB. 9 Gothofr. in nota; etfi non adquiliit,
Hal. nempe loco: *on fi non adquifiit. GEB. 10 Hal. egerit. 11 Hal.

dicendyim erit, — X2. Hal. et Vulg, Quod. BR. — 13 Hl et Vulg. inferunt:
! : : de

eteret: hic videndum, Et puto, hunc deminuiíle de patri-7 Ccz» ,

^.

EE ;Zdi*."»wi
"humäp eme]

paf
i
Y
f
pofr
(
f
fiDUs
fis C
fibi d
Si i
vd J
j ir
- vitün
f
v
"
n

jgnf ; fïäüd
äm

là, !

. jw, J di

e
Ic]ond
qu
üïlü
n
tl
")
eni
10 à
Fl
NU
lo e
ttonu
Cagl
bet
f
tee
Fa
Cüni
fütu
Tatit
QUi d
Thapj

.fmjtm 6*ïts !
Vm
Wi
lot,
Uei
BU
impu

l
! r
*'/WM

& $
ftnr
Hä]. &
ï'?l, äbff
UR
Ontrg
GEb
Hal. [
C GEB
W.
WCHPQW

n

. DIGESTORVM LIB.

li . inofficiofi, quam potuit, vel quam aliam, forte iniuriarum,
vel fimileih, inftituere noluit: non poteft patronus ob eam rem
Fauiana experiri. /$—.9. At fi transegit in fraudetÁ patroni,

poterit patronus Fauiana vti. $.—re, Sed fi libertus filiam.

| dotauit hoc ipfo quod dotauit *^, non videtur fraudare patro-
u F num : quia pietas patris non eft reprehendenda. $. rr. Si plu-
U ribus in fraudeyá libertus donauerit *?, vel pluribus mor-
tis caufa: aequaliter patronus aduerfüs omnes, in partem
fibi debitam, fiue Fauiana fiue Caluifiana experietur. $. r2.
Si quis in fraudem patronorum rem vendiderit, vel locauerit,

h vel permutauerit *?: quále fit arbitrium iudicis, videamus.
m Et in re quidem diftracta deferri condicio debet emptori,
u jJ'4, Vtrum malit rem emptam habere iufto pretio , an vero a re di--
m. — | - fcedere pretio recepto: neque omnimodo refcindere debemus
WOp venditionem, quafi libertus ius vendendi non habuéfit : nef
H ** fraudemus pretio emptorem , maxime cum de dolo eius
um —— non difputetur, fed de dolo liberti. ..:$—£3. Sed fi emerit in
"U ^ - ['eyi, fraudem patroni libertus, aeque dicendum 'P, fi magno emit,
D« 4m-7? pretio releuandum patronum, condicione non ipfi dela-
änus, .ta, an velit ab emptione difcedere, fed venditori, vtrum ma- -
Xefe, l, lit de pretio remittere, an potius rem, quam vendidit, reci-
doni« pere perfolutopretio. Etinpermutatione, etin locatione et ^?
ms,' | ^ . conduétione fimiliter idem obferuabimus. $. 14. Sed fi rem
m » . . quidem bona fide vendiderit, et fine vlla gratia libertus, pre-
indi w tium autem ääceptum alii dorauit M:w videndum erit, quis
m Fauiana inquietetur, vtrum qui rem enmt, au veroisqui pre- |
m —| . tium dono accepit? Et Pomponius libro Q&agenänïo tertio.

22 recte fcripfit, emptorem non effe inquietandum: fraus ??

| .no accepit, Fauiana conueniendum. ^ $&—rs. Etalias videa-
| mus,,fi dicat patronus, rem quidem iufto pretio veniffe, ve-
. . , hoc effe fraudem, quod venierit potfeffio, in quam habet pa-
: caeli, vel«qued.illic educatus fit, vel parentes fepulti: an de-

beat audiri volens reuocare? Sed nullo pacto erit audiendus:
fraus enim in damno accipitur pecuniario. 4$—r6., Sed fi for-

Fauiano iudicio conuenietur, etqui vili&? einit, et qui pe-
cuniam accepit muneti, is táíheniqui emit, fi malit rem re-
ftituere, non alias ^^ reftituet, quam fi pretium quod nume-

.A magis eft, vt reciperare ?? debeat, licet pretium ad jalium

B- dcoaz "»peruenit(i??, qui foluendo non eft: nam et fi acceptum pre--
rcnadd : 17(/71 : . 34 - . ; E " e4 * . ; *
g .* . —7tium libertus,prodegiffety diceremus nihilo minus eum qui de-
'*.W,r,.ï 2 /."iof*j*ma dit, recipere debere, fi velit ab emptione difcedere. $. I7.
hïïïïä oi mutuam pecuniam libertus in fraudeW patroni accepþfït,
u

: . 8n lauiana locum habeat, videamus: et quod remedium in
M, j | J petem hoc eft. Accepit mutuam:[ fi, quod accepit, donauit, con-
p , uenit ** eum patronus, cui donauit libertus, fed accepit et
ao prodegit 35^: non debet perdere qui mutuum dedit: nec ei

[ . imputari, curdedit ??, $. 18. Plane fi non accepit, et ?^ fpo-
veentut :
JOUA , | þ
3re,03m , x x : ;
wwl |- - de. Sed etidem fa&um Florentiae. Bg. — Y4 Ap. Hal. boc ipfo quod dotauit,
noö"m, abíunt. GER. 15 Hal. donauit. GEB. — 16 Hal. mutauerit, GEB. — 17
u

Hal. et Vulg, 26. B R. 18 Hal et Vulg. addunt: erít. pBR. — 19 Ap. Hal.
in, abeft, praecedenti commate poft: pretio, pofito. GEB. — 20 Flor. a cor-
re&ore et hic infertum : £&, ignaro, locationem et condu&ionem vnum effe
contradum. Hoc tamen omnibus editoribus impofuit. BR. Etiam Haloandro.
GEBR. 21 Hal domauerit. GER. — 222 Hal. ocfuagefimo quarto. GEB. — 23
Hal. fraudem , et in fequentibus: fac&am: effe. GEm. 24 Hal. veruntamen
bic. GEX. 25 Vulg. vilius. BR. — 26 Hal aliter. GEB. — 2/7 Taur. do-
"uaVat. GER. 28 Gothofr.in nota: recuperat, £Hal. Sedet Flor. factum:
Yecuperavet. BR. 29 Hal et Vulg. vecipere. B R. 30 Hal. peraenerit. G E B.
81 Hal. in boc fit, qui accepit gmutuaih , fü quod accepit, donuauit. conneniet

. enim patrono in pretio fa&ta eft, eum igitur qui pretium do- -

rumé£afhety hoc ^^ interefle fua, non efle venumdatam, inque

tronus affe&ctionem ** vel opportunitatis *,-welyicinitatis, vel |

te et res vilius diftra&a fit, et pretium alii donafümi:: vterque.

rauit, recipiat. ^ Quid ergo, fi delegatus emptor foluit ei, |
cui donabat ?? libertus: an nihilo minus reciperaret ^52 et |

:

XXXVIHECTIT. ^ V. T ocudüRer

pondit ftipulanti: erit Fauianad locus. $. Ir9. Si fideiuffit

apud me libertus, vel rem fuam pro alio pignori dedit in ne- -

cem patroni: an Fauiana locum habeat, videamus: ?* et num-

|quid cum damno meo non debeat patrono fübueniri: neque

Lenitïïfdopauit aliquid mihi, fi.pro aliquo interuenit, qui
non fuit foluendo: eoque iure vtimur: igitur creditor non
poterit Fauiana conueniri; debitor poterit quidétm , fed poteft
et mandati: plane fi defieiat mandati actio,'/quia donationis
caufa interuenit, erit Fauianad locus. $. 20- Sed et fi man-
dator extitit pro aliquo libertus, idem erit probandum ?5.

| $. 21. Quamuis autém ifí pàártem Fauiana competat, Áftamen

?* jn his, quae diuidi non poffunt, in folidum competit : vt-
puta inferuitutem$?. $. 22. Siferuo meo, vel filiofamilias li-
bertus In fraudesft patroni quid dedffit: an aduerfus 39 me iu-

| dicium Fauianum competat, videamus? et mihi videtur fuffi-

cere a;ïu.erfus ?? ;$pe patremque: arbitrioque iudicis continert,
tam ^* id, quod in rem verfum eft, condemnandi, jquam/ id

*

ü : ] M((um :

quod in peculio **, $. 93. Sed Ííi iuffu patris icontra&um, z 7
, « Z

cumfilio eft, pater vtique tenebitur. $. 24. Si;ctítw feruo in
fraudesff patroni libertus contraxéfit, isque fuéfit manumiffus :
an, Fauiana teneatur, quaeritur? Et cum dixerimus, dolum

| taritum liberti fpe&andum, non jetiam;eius cum quo contra-

xit,. poteft manumiffus 4&e- Fauiana *? non teneri. $. 25.
Item quaeri poteft, manumiflo, vel mortuo, vel alienato fer-
uo, anintra annüum agendum fit? Etait Pomponius, agen-

| dum. $. 26. Haec a&tio in perfonalw eft, non in rem, et
,in heredem competit , et in ceteros fueceffores, et heredi, et
4ceteris füccefloribus patroni: ét non eft hereditaria, jid eft,

ex bonis liberti, fed propria pátroni. -$. 27. Si libertus in
fraudeyh patroni aliquid dederit, deind^^, defuncto patrono,
viuo liberto, filius patroni accepffit bonorum pofleffionem
contra tabulas liberti, an l'auiana ** vti pofüit ad reuocanda
ea, quae fuünt alienata? Et eft verum, quod et Pomponius
probat libro 06? 'ehfimo tertio ^* , item Papinianus libro
'üar"&.)....d.e.cimp * äuae&ionum , competere ei lF'auianam: fuf-
cere enim, quod in fraudem patronatus faCtum fit. magis
enim fraudem rei, non períonae acdjpimus. $. 28. In hanc
a&tionem etiam fru&tus veniunt, qui funt poft litem contefta-
tam percepti, s E. B | |
IT. MARcrANvs libroIlllRegularum *?. Iw Fauia-

| na et Caluifiana actione recte dicetur ^?, etffoi praeteritos

'*; fee f* €, 6 1

fructus venire, quatenus Praetor omnem fraudem libertorum.

vult refcindere, z
Ill. VrPrAwvs libro XLIV.-ad-Edi&um, Sr patro-
nus heres iníftitutus ex debita parte adierit hereditatem, dum
ignorat aliqua libertum in fraudem fuam alienaffe: videamus,
an fuccurri ignäi'ant;f';(e eiiis debeat, ne decipiatur liberti frau-
dibns? Et Papinianus libro guärfg) decimo Quaeftionum re-

fpóhdit, in eadem caufa manere ea, quae alienata funt: id-

circoqee.5? patromkduy fibi imputare debere, qui cum poffet

| bonorum poffeffionem accipere contra tabulas propter ea,

äme alienata, vel mortis caufa donata funt, non fecit. $. r.
aec aCtio in perpetuum datur: quä(( habet rei perfecutionem.
$. 2. Patronum ex affe heredem inititutum , volentem lauia-

eumn. Vulg. n boc efl, qui accepit suutuamr: pecunzam. Si quidem quod accepit,
donauit, conueniet eum. BR. 32, Hal. fed fi accepevit et prodegerit. GE B.
33 Hal. dederit, GEB. — . 34 Hal. fed, loco: et. GEB. 25 Hal. pracfi-
git: fed. — 36 Taur. proVandum. GEB. — 537 Vulg. tawmem. BR. — 38 Hal.
et Vulg. u feruitutem. BR. 39 Vulg. aduerfum. BR. | 40 Kal aduer-
fu. 41 Hal.-et Vulg. im id, et paulo poft fimili modo. Bm. 42

[?pra notaui: "Taur. quidem habere: FaBiaua, Brenkm. autem fubftituiffe :

| Vulg. addit: eff.BR. 43 Hic locus cft fimilis illi, ad quem in fine $. 6..

Fabiana. GE B. 44 Halet Vulg. deimde. BR. — 45 KHictertius locus eft,-

fimilis illis $. 6. z fm. et $. 24. iu [fiue, GERB. 6 Hal. odzazefimo-
L d d

.quarto. GEB. 47 Ap. Hal. decimo, abeftt. GER. 48 Haec infcri-

ptio ap. Hal. extat integra, GEE. 49 Hal dicitar. 50 Hal. idcirco.

Qqqqq 3 du

[ d ia conenaris Fauiana 59aCtione tam is, qui/ accepit Ipfe,j quam/ qui iuffit |

"42

na aCtione vti, Praetor admittit: quia erat iniquum, excludi
eum a Fauiana, quia 5* non fponte adiit hereditatem: fed
quia bonorum pofleffionem contra tabulas petere non potuit.
$—2 Si inteftatus ?? libertus decefferit, patronus adeundo

hereditatem eius, reuocat per Caluifianam actionem ea quae.

alienata fünt dolo malo, quo minus pars ex teftamento debi-
ta bonorum liberti ad patronum liberosue eius perueniret:
idque eít, fiue petita fit a patrono ab inteftato bonorum pof-

L. /'j;*"im;feffxo, fiue non fit. $. 4. Si pluresffintjpatronae et patroni,

E. o A )JEV' Cal —

m.

Z

finguli virilem tantum reuocabunt yeliCaluifiana 3265 -
libertus inteftatus decefferit, reli&ta patrono debita portione,
aut aliquo amplius , aliquid etiam alienauerit : Papinianus li-
bro quaftodecimo Quaeftionum fcribit, nmihil effe reuocan-
dum: nam qui potuit alicui relinquere quid teftamento , fi de-
bitam portionem patrono relinquat, praeterea donando, nilfj!
videtur in fraudem facere. | o
IV. Ipz:s libro XLIII. ad Edictum. QvopncvwovkE
dolo malo liberti alienatum eft, 5* Fauiana actione reuocatur.
G.—r Et, fi plures patroni iäütgþmnes vnam partem habe-
bunt: fed fi viriles non petent 5?, portio ceteris jadcreícet.
Quod in patronis dixi, etin liberis patroni eft: fed non fi-
ml venient, fed patronis deficientibus.

V. Pavrvs libro XLIL ad Edictum. TENETVR

j aectyit jum 7 a]ii danf 5* id quod ipfi donabatur. -$—r. In actione Fauiana,

E 4
i
FE

L .;uo;i ;
/

APXX.

fi res non reftituatur, tanti damnabitur reus , quanti actor in.

litem iurau /it. A du , |
VL IvnrriANvs libro XXVI. Digeftorum. — S1 li-
bertus, cum . fraudare patronum vellet, filiofamiiias contra
Senatusconfultnm pecuniam crediderit, non erit inhibenda
actio Fauiana: quia libertus donaífe magis in hunc cafum in-
tellegendus eft in fraudeyá patroni, quam contra Senatuscon-
fultum credidiffe. — . |
VII. ScAgvorLA libro V. Quaeftionum. Enao, fi
58 Senatusconfultum locum' non ?? habet, ceffat ?? Fauiana,
cum exigi poffit. d
VIIL Ivnrawvs,libro XXVI. Digeftorum. Szp fi
minori *, quam vigintiquinque annis ?^ natu/filiofamilias
crediderit, caufa cognita éi fuccürri debet. -; |
IX. InEwv libro LXEV. Digeftorum. |Vxvv s/libertus
donare bene merentibus amicis poteft, legare vero nec bene
merentibus amicis poteft,;qui)?? patroni partem minuat.
| X. ArRICANVS librojli Quaeftionum. Sr id, quod
a liberto in fraudem alienatum eft, non extet, aCtio patroni
ceffat; quemadmodnum fi pecuniam in fraudem abieciílet: aut
etiam fi 9* is, qui mortis caufa a liberto accepiflet, eama rem
vendidiffet, et bonae fidei emptor eam vfucepiffet.
XL PaAvrvs libro IlII; ad jlegeny , &elia
Now videtur patronus fraudari eo, 9? quod confentit: fic et

.quod volente patrono libertus donauerit *9, non poterit Fa-

57 Hal.et Vulg. dave. B h.

, de Water II. Obf. 20. GEB.

uiana reuocari. . d
Xll.IayoreNvs$*libro IT Epiftulatum. Lisxn-

T VvSscum fraudandi patroni caufa fundum Seio tradere vellet,

Seius Titio mandauit , vt eum accipiat, ita vt inter Seium et |

*

52, Erat olim Flor. znteflata, forte: znteflato. B R.

BI Hal. quz. GER.
54 Hal. praefigit, et. GEB. . 55

53 Hal. et Vulg. per Caluifianam. B R.
Hal. et Vulg. petant. BR.
FaBiana, commutauit in: Fabiama. Vide notata ad L. 1. $. 6. fuprab. t. GER.
58 Gothofr. in nota: Ergo etfi. FIal. GEB. — 59
Gothofr. in nota: locum habet, FIa], Male haec tribuuntur Haloandro, apud
quem negatio adeft. GEB. 6O Gothofr. in nota: non ceffat. Hal. Sed et Vulg.
et dubito, an altera negatione poffimus carere. B R. 61 Ad h. l. vide van
62, Hal. aunorum. GEB. 63 In Pand. Flor. 2u;,
in: q40, eft mutatum, vt mihi videtur, reCtiffime, vt fit pro: vt. Plane ita
Vulg. Nor. omnes. Barb. q4o patroni partem minuant. Otob. quod patronipartem
sinnat.BR. — 64 Ap.Hal fi, abeft, GEB. — 65 Hal. pracfigit; i, GEB.

$. 50l

[SI TABVLAE TESTAMENTI

56 Hoc quoque in loco Brenkmannus Taurellii ;-

DIGESTO:RVM LIB. XXXMVIIL -TIT. V. VE

Titium mandatum contrahatur, Quaero, poft mürtetn liber- '

ti patronus vtrum cum Seio dumtaxat, qui m-andaäiïï, actio-
nem habét 9? : an cum Titio,,qui fundum retinet: an, cum
quo velit, agere poffit? Refpondit ??, in eum, cui donatio
quaefita eft, ita tarien/"? fi ad illum res peruenerit, actio da-

/6 J* 4 " ;
tur: cum orine negotium, quod eius voluntate geftum fit,

in condemnationesfi eius conferatur:; nec poteft videri id prae-
ftaturus, quod alius poffidet: cum aCtione mandati confequi
Tem- poffit, ita vt aut ipfe patrono reftituat, aut eum, cum
quo mandatum contraxit, reftituere cogat, Quid enim dice-
mus, fi is ** quidn rem£? interpofitus eft, nihil dolo fecit ?
non dubitabimus, quil, omnimodo cum eo agi non poffit.
Quid enim ? -&on. *? poteft videri dolo feciffe, qui fidem fuam

amico commodauit, . quïjiglii quam fibi ex liberti fraude ad- lfim;

quifiit.- |
. -XIII. Pavzvs libro,Xsjad legem ITuliam -et-Papiam.
CowsTiTvT1ioNE Diui Pii cauetur de impubere adoptan-
do, vt ex bonis, quae mortis tempore illius qui adoptauit

fuerunt, pars quarta ad eum pertineat qui adoptatus eft: fed.

et bona eik££ , quae adquifigt patri, reftitui iuffit: fi caufa co-
gnita emancipatus fuerit, quartam perdit: fi quid itaque in
fraudeyh eius alienatum fuerit, quafi per Caluiäanam vel Fa-
uianam actionem reuocandüm eft. : -

TIT. VL

TABVNT,[IVSBE— LEBERE ", o(p2evas.
VrnriANVS libro XLIV.-ad-—Edictem. -

Po sTEAQVAMPraetor locutus eft de bonorum poffeffione
eius qui teftatus eft, tranfitum fecit ad inteftatos, eurm
ordinem fecutus, quem et lex düódecim tabularum fecu-
ta eít: fuit enim ordinarium , ante de iudiciis teftantium ,
dein fic ? de fucceffione ab inteftato loqui. .$—£- Sed fuccef-
fioneyh ? ab inteftato in plures partes diuifit, fecit enim gra-
dus varios: primum liberorum, fecundum legitimorum, ter-

tium cognatorum, deinde viri et vxoris. $. 2. lta autem ab -

inteftato poteft competere bonorum poffeffio, fi neque fecun-
dum tabulasZjheque contra tabulas- bonorum poffeffio agnita
fit. .$&—2- Plane fi tempora quidem petendae bonorum poflef-
fionis ex teftamento largiebantur, verumtamen repudiata eft

bonorum poffeffio, dicendum erit *, ab inteftató, bonorum |

poffeffionem iam incipere: cum enim is, qui repudiauit ?,
petere bonorum pofteffionem non poteft poft repudiationem ,
confequens erit, vt ab inteftato poffe petiincipiat. $. 4. Sed

et fi ex Carboniano Edicto bonorum poffeffio datafit, magis -

eft, vt dicere debeamus, ab inteftato nihilo minus pofle peti ,
vt enim fuo loco oftendimus , non impedit bonorum poffef-
fionem edi&a[ääCarboniana bonorum poffeffio. $. 5. Recte
autem Praetor a liberis initium fecit ab inteftato fuccefflioni-
bus 9: vt ficuti contra tabulas ipfis defert ,Lit'ät7,€D7 ab inte-
ftato ipfos vocet. $. 6.:Liberos autem accipere debemus,
quos ad contra tabulas bonorum pofleffionem admittendos di-
ximus,

66 Hal. donamit. GE R. — 67 Hal. IABOLENV'S. — 68 Hal. babeat. . 69
Hal. et Vulg. vefpondi. BR. — 70 Hal tandem. GEB. — 71 Yaur. dicómuSls.
72, Hal. iure, loco: zu re. GEB. — 73 Gothofr.in nota: 4j. quid enim pot-
eft. [ta Hal. et Vulg. BR. 74 Hal. eius, locos ez. GE E.

I Blaubl. H. a Porta in vtraque et Baudoza haec verba: VNDE LI-
BERI legi II. praefigunt, ac fi inde nouus titulus VIL. incipiat. n Otob. de-

mum ante L. 4. legitur haec rubrica: VNDELIBERI. BR. Cum Otob.facit hic
2 Hal. fic deiu. Barb. et fic deinde. Otob. deinde fic.
Cum Otob. facit. Bynkersh. GEB. 3
5 'Taur. repu-
7 Àp.
Hal.

et Bynkersh. GE.
Conf. Bynkersh. J. Obf. 25. BR.
Hal. inferit: etiam. GEB. 4. Hal. ef?, loco: erit. GEB. .
diaDit. GE B. 6 Xial. fucceffiouis, ta et Flor. eft factum. B.

NVLLAE EX-

- [Jindtts
"

o
hel

RY
lus

T V

r
iü:

b al ffi!ff
füer

ede
« e
t
u
&
f

Q
Wäutïur POf'
7 d
-ü-t—i
C

f

Cipi

Hal. (
hi.
80 ha
eü: e
tü. 6
I&pom
W
6u

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. VL VII.

EQ ximus, tam naturales quam adoptiuos, ,fed, adoptiuos hatte-
m nus admittimus, fi fuerint in poteftate: ceterum , fi fui iuris
" : fuerint, ad bonorum poffeffionem non inuitantur: quia ad-
à. optionis iura diffoluta funt emancipatione. $. 7. Si quis fi-
" lium fuum emancipatum in locum nepotis adoptauit et eman-
^ cipauit, cum haberet ? et nepotem £x,eo : quaefitum eft apud
ai Marcellum, an adoptio refciffa impediat nepotem ? Sed cum
äm foleat emancipato patri iungi hepos, quis non dicat, eti ad-
n optatus fit et quafi filius, nihilo minus £ilio fuo eüm non ob-
" ftarg? quia quafi filius adoptiuus eft in poteítate, non quafi

E I : naturalis? $. 8. 5i heres inftitutus non habeat voluntatem,
vel quia incifae funt tabulae, vel quia cancellatae, vel quja ?

" alia ratione voluntatem teftator mutauit, voluitque inteftato
M decedere: dicendum eft, ab inteftato rem habituros eos, qui
bonorum poffeffionem acceperunt, $. 9. Si emancipatus fi-
" lius exheres fuerit, is autem, qui in poteitate fuerat, prae-
an teritus: emancipatum petentem ab inteftato bonorum polfef-
r fionem *? vnde liberi, tueri debet Praetor vsgae ad partem -
d dimidiam, perinde atque fi nullo: tabulas pater reliquiffet. -
h Il. Ivrrawvs libro XXVI£. Digeftorum. EÉmMwaAn-
" CIPATVS praeteritus, 'fi contra tabulas bonorum poffefiio-
n nem 4»en acceperit, et fcripti heredes adierint hereditatem,
fua culpa amittit paternam hereditatem : nam quamuis fecun-
dum tabulas bonorum pofíeffio petita non fuerit **, non ta-
qüen eum Praetor tuetur, vt bonorum poffeflionem accipiat
vnde liberi. — Nam et patronum praeteritum, fi non petat
W contra tabulas bonorum poffeflionem, ex illa parte Edicti, vn-
" [ de legitimi vocantur, non folet tueri Praetor aduerfus fcriptos
heredes. , tU Hect
: : IIIL. VrprraAxvs libro VII. ad-5abinum. | Bomwo-
EM UE mv !? poffeffio poteft peti ab inteftato, fi certum fit tabu-
d . las non extare feptem teftium fignis fignatas.
b LU E./ W. Pavrvs librojll/ ad Sabinum. . Lasgnz et '?

nl non HAP vocantur parentium., nifi £^ adoptiqi ft.ïefint: hl,g, enim et li-
m (,'ümu) libgr berorum nomen amittunt poft emancipationem. 5ed 11 natu-
* d od "rales emancipati et adoptati, iterum emancipati hgy, habent
ius naturale *? liberorum. 6 Flaspeneoram Pa
;"ïec::- Rn V. PouPoNrvs libro IV./ad Sabinum, $r quis ex
i . his, quibus bonorum poffeiionem Praetor pollicetur, in pote-
|.[&auf, ftate parentis, de cuius bonis agitur, jcum is, moritur, non
inà fuerit: ei liberisque, quos in eiuscem familia -h.abeþït,LQ ad
n | I dejunle os heye('iz.tzjs fuo nomine pertxneþxwt:) ueque nognn?atïm exhe-
jit ^ - redes fcripti ;erunt,-bogxorum päofi-eifio eius partis datür, quae
, ad eum pert&neret, fi in pgteitate perrpagi;üet&üa vt ex eà
. d parte dimidigtn habeat, reliquum liberi eius, hisque dumta-
'mwïs xat bona fua conterat. 35—-1- sed et H.ühum et nepotem ex
ipä'x, eo pater emanci.Pauerl.t., hhus.folu.s vemejt ad bOnOFQïI.]. poftef-
vfid s fionem, quamuis capitis deminutio per Edictum nulli obftet.
m L .. Quin etiam hitf^ quoque qui in poteftate numquam fuerunt
Jfol ^ehl, ** , nec (ui heredis locum optihuerunt , vocantur ad bonorum

" ! autf,, pofleffionem parentium: nam fi filius emancipatus reliljuerit
d " '17 ^4/7 in poteftate aui nepotemí, dabitur ei, qui in poteftate relictus

s Adi&I?, patris emancipati bonorum poffeffio: *? et fi poft eman-
]äa . cipationem procreauÉfit, ita nato dabitur aui bonorum poffef-

fio, fcilicet non obftante ei patre fug. $. 2. &i filius eman-
cipatus non petierit bonorum poffeffionem, ita integra funt

| ! . -Hal. et, abeft. GE&. $ Vulg. inferit: zm poteffate. BR. 9 Hal. qua,
loco: quja. GEB. — YO Hal. poffefioue. II Hal fuzit. GEB. — 12 Vul-
:go haeclex: Bonorum, etíequens: Liberi, transpofitae funt. BR. — 13. Hoc
eft: etiam. Bafil xa3 gevà xaTasácteog ÜuAAMyM. B R. 14 Ap. Hal. fi, ab-
| edt. GER. 15 Hal, et Vulg. nataralium. E R. I6 Erat Flor. ez, .achgue
w - | reponendum erat: z. B R. 17 Hal. et Vulg. fuerint, et mox: obtznauerint.
) : BR. I8 HaletVulg.eff. BR. | 19 Hal.praefigit: fed. GEB. 20 Hal. 440d.
Q | Rs GEB. 21 HaletVulg. iutefigti. BR. 22, Hal, exciudatur. GEB. 23 Taur.

i. ] .//-gnci/f? eapite minuti per Edictum Praetoris ad bonorum pollefiionem -
Qs

| vtiüterjpoffeffionem;adgnouiffe videbitur, nec in Kdicti fen- La^ poft,

743

omnia nepotibus, atque fi filius non fuiffet: vt quod filius
habiturus effet petita bonorum pofleffione, hoc nepotibus ex
eo folis, non etiam reliquis adcrefcat. ;
VL VrrraAwvs libro XXXIX. ad Edictum. Sr pa-
ter filium emancipauerit, nepotem retinuerit, deinde filius í£
decefferit: et rei aequitas, et caufa Edicti, quo ?? .de bono« &/ mare; P.
rum poffeffione liberis danda cauetur, efficit vt eius ratio ha- — ^

| beatur, et bonoram poffeffio iuteítato ^* patris detur :|vt ta« ; Ut L us

menjbona forori, quae neceffaria heres patri extitit, con-

| ferre cogntur auus, qui per eum bonorum poífeffionis emo- - :

lumentum adquifiturus eft: nifi forte auus iite nullum ex his
fructum adquirere vult, paratusque eft de poteftate nepotem -
d&mittere, vt al emancipatum emolumentum omne bonorum
pofleffionis perueniat. ^Nec idcirco foror, quae patri heres
extitit, iufte queri poterit, quod eo facto a collationis com-
modo excluditur ^?: cum auo quandoque iuteftato defun&o,
ad bona eius fimul cum fratre poffit venire,
VH. PAPrINrTANVSslioro XXIX. Quaeftionum, Scnz-
PTO herede deliberante filius fXheredatus mortem obiit 23 ;
atque ita fcriptus heres omifit ?* hereditatem: nepos ex illo ^sj
fio fufceptus, auo fuus heres erit, neque pater videbitur ;
lobftitiffe, cuius poft mortem legitimd]defertur hereditas. Nec /!'ex.
dici poteft, heredem, fed ?? non fuum népotem foge, quod ,j 7.,
proximum gradum numquam tenuerit: cum we-ipfe fuerit in
poteftate, neque pater eum in hac fucceffione praeuenerit :-e&
?* alioquin, fi non-fuus heres eft, quo iure heres erit, qui
fine dubio non eft adgnatus? Ceterum, etfi non &t exhereda- —— : :
tus nepos, adiri poterit ex teftamento [hereditaga fcripto he- *?x/erca4cs,.
rede, filio mortuo: quare qui non obftat inre inteflati, iure ^* * 44 *
teftati videbitur obftitiffe. $. 1. Non fic parentibus libero-
rum, vt liberis parentfum debetur hereditas: ?* parentes ad
bona liberorum racio miferationis admittit ^98 , liberos naturae
fimul et parentfum commune votum, : | ;
|. VHI. Inw libro/VL; Refponforum. FrnivsrAMr. 5 ..
LIAS vt proximus cognatus, patre confentiente, poffeffionem
adgnouit: quamuis per condicionem teftamento datam , quod
in patris poteftate manferit, ab hereditate fit exclufus,iälä'?g;,

L

tentiaM incidet, quoniam jpofleffionem/fecundum ftabulas|non ^ j
adgrouitj cum inde rem habere non poterit ^?, nec in filil — 4v7e7«.
poteftate condicio fuerit, nec facile pater emancipare filium
cogi poterit. ! *
IX. PAvrvslibro XXE- Refponforum. || S1 pofteaquam
filius emancipatus bonorum poffeflionem patris petiit ?9, fta-
tum fuum mutauit, nihil obeffe ei, quo' minus id quod adqui-

Ífüut, retineat: quod fi prius condicionem fuam mutauit 3*, E

bonorum poffeffionem eum pétere non poffe.

TITÀNViE-
VNDE LEGITIMI *
qnet l*'—räï"i' w
IvrrAmvslibro vicenfimo * feptimo * Digeftorum.

HAEC verba Edicti, Tv M Qv EM EI HEREDEM ESSE
Á OPORTÉKMÉET, SI INTESTATVS MORTVVS ES- | |
sETTxox]eric; ?, et cum quodam temporis fpatio acci- L -7 clæ*gnif
piuntur,]non ad mortis Iteflatoris tempus referuntur , fed ^** 777 * VR
L hdatore , UE n n
ob It. Hal. obierat. GEB. 24 Etiamnunc Flor. eft: owrferit. Veftigium re-
peri in Otob. vbi poftea fa&tum omzferat. Et ita in Barb. femper fuit, idem-
querepofuit Hal.8 R. — 25 Vulg. fed, abeft. pnR. — 26 Vulg. et abeft. BR.,
27 Hal praefigit: quomiam. Vulg. gnuum. BR. 28 Vulg. admittat. B R.
29 Hal. potuerit. — 30 Taur. petlt. GEB. 31 Hal. matanerit.
I Hal. addit: ET VNDE AGNATI. GER. 2 Id eít: large et
cum extenfione , et ita quoque Hal.in Graecis. GEB. — 3. Contius ex A. Au-

64' ('b:/-"-'::'? L^CÓ W« —
: CA, guue- Ü egy 5.

guftin. 11/. Emend. 3. notat, baec; mom ad wovtis teflatoris tempus referun-

Qqq4434 3

tur ,

I £4t 4

n L,Jf"'ru per.

L.j ')):;?La,

744

ad id, quo bonorum poffeffio peteretur ^ : et ideo legitimum
heredem, fi capite déminutus,effet J ? ab hacbenermm- poffef-
fione fummoueri, palam eft. :
IL VnPrANvs libioo XLV£ ad Edictum. . Sr repu-
diauerint jfai/ab inteftato bonorum poffeffionem , adhuc dice-
mus, obftare eos legitimis, hoc eft his, quibus legitima po-
tuit deferri hereditas, idcirco, quia repudiando quafi liberi
bonorum poffeffionem, hanc incipiunt jbabere quafi legitimi.
$. 1. Haec autem bonorum poffeffio non J,,ää?üm, mafculorum
defertur, verum etiam feminarum: nec tantum ingenuorum ,
verum etiam libertinorum. . Communis eft igitur pluribus,
nam et feminae poffunt vel confanguineos vel adgnatos habe-

1

re: item libertini poífunt patronos, patronasque habete. |

$—2 Nec tantum: mafculi hanc bonorum poffeüïg)nem accige—
re poffunt: verum etiam feminae. $. 3. Si quis decefferit,
de quo incertum eft, vtrum paterfamilias an filiusfamilias fit,
quia pater eius ab hoftibus captus adhuc viuat, vel quod ?
alia caufa fufpend )!at 7 eius ftatum: magis eft, ne polfit pe-
ti bonorum eiüs 9 poffeffio: quia nondum inteftatum eum ef-
fe apparet, cum incertum fit an teftari. poffit: cum igitur
coeperit, certi .
pofleffio: non ? cum certum effe coeperit, inteftatum effe: fed
(cum certum eff&&coeperit, patremfamilias effe. $. 4. Haec au-
tem bonorum poffeffio ompem vocat, qui ab inteftato potuit
XO effe heres: fine lex duodecim tabularum eum legitimum
heredem faciat, fiue alia lex, Senatusueconfultum. — Denique
mater, quae ex Senatusconfülto venit Tertylliano, item qui
ex Orphitiano ad legitimam hereditatem admittuntur, hanc
bonorum poffeffionem petere poffunt, : ; :
. II Pavrvslibro XLlIlLgd Edi&um. GENERAZI-
TER igitur fciendum eft, quotfétiscumque vel lex, vel Sena-
tus.!* defert hereditatem, non etiam bonorum polffeffionem,
ex hac parte eajfi peti oportere: cum vero etiam bonorum pof-

feffionem dari iubet,/tus ** ex illa parte, quaex legibus , pe-

ti deberej*? : fed & ex hac parte !]* poterit. - :
J IV. Iv uiamxvs libro XXVII. Digeftorum. — Srz ex
duobus fratribus alter decefferit teftamento iure fa&o, dein
deliberante herede alter quoque inteítato decefferit, -e£& fcri-
ptus heres omiferit hereditatem: patruus legitimam heredita-
tem habebit;l nam haeg bonorum poffeífio "ï*"iï,&j"qv EM H E-
REDEM ESSE OPORTET, ad id tempus refertur , qugjpri-
mum ab inteftato bonorum poffeffig;peti potuiffet.

V. MopEesTiNvs libro IIl ;Pandecarum, IwTrER

adgnatos et cognatos hoc intereft, quod in adgnatis -e£- co-
gnati continentur, in cognatis non vtique-et-adgnati: verbi
gratia, patris /fratery, id eft patruus, et adgnatus eft, et co-
gnatus: matris autem,frateri, id eft auunculus, cognatus eft,
adgnatus non eft. — $. r. Quamdiu fpes eft, fuum heredem
aliquóm defunéto exiftere, tamdiu coníanguineis locus non
eft: puta fi defun&i vxor praegnas fit, aut defun&i filius apud
hoftes fit. x , AÍphc.

VI. He& MoGENIANYS libroIII, Turis Epitomarum,.

Na-1 poft mortem patris, vel poft captiuitatem, fiue depor-

tationem, fed et hi'qui tempore, quo capidbatur, vel depor-

tabatur pater, in poteftate fuerunt, ius inter fe confanguini-

anr, addita Flor. effe in margine, ab eodem librario, aut non minus antiquo,

indeque errandi aliis defcribentibus effe occafionem fubnatam. Videlicet non
fuo loco ea receperunt. Ita Blaublomm. qmortzus effet: ( omiffo Graeco verbo)
z0n. ad imortis teflatovis vefevuntur tempus: et cum quodam temporis fpatio ac-
eipinntur: fed ad id, quo. Rob. Stephan. verba: et cum qnodam temporis fpa-
-tio accipiuntur , plane omifit. Hal. edidit: wzrtuus effet; vaga]urimGe non ad
anortis teflatoris referuntur tempus, fed cum. quodum temporis fpatio accipium-
tur ad id, quo. Reliqui ab Auguftino re&tiora edo&ti, iuftum feruarunt ordi-
