Gothofr. in nota: in bonis auitis, Hal. Sed'et ipfe Taur. in margine habet :
Ponis.GEB. 8 Halmw cauffa. GEB. — 9 Rehd. m obligatione. G E B. Te
Hal. litigatum. Vulg. litigatum effet. B. Rchd. vt Hal. GE&. II Hal.
et Vulg. fuiffet. R R. . Etiam Rehd. GER. 12, Vulg. videtur, aciore peti-
tionem implente. BR. Rehd. videtuv, cuwti adore petitionem implente, vbi
tamen: caum, fubnotatis punctis. deletum. G ER. I3 Vulg. inferit? fun-
dmm. BR. Etiam Rehd. GEB. 14 Hal. et Vulg. videtuv. BR. Etiam
Rchd. GEB. 15 Hal et Rehd. alzs. GE R. 16 Hal. comprobauit.
Vulg. probauit. BR. 17 Ap. Hal. jibi, abeft. Et Hlor. eft deletum. BR. -

Qqqqaq 18

924 | DIGESTORVM LIB.

exceptiöneh: quoniam de iure poffefforis quaefitum non eft,
fed de fola obligatione. . In propofita autem quaeftione magts
me illud mouet, numquid pigrioris ius extinctum fit dominio
ádquifito: reque énim poteft pignus perfeuerare domino con-
ftituto creditore: a&io tamen pigneraticia competit ; verum

'enim. et pignori 19 datam; et fatisfa&ttum non effe: quare . . mih |
Val i : | noceat, fi forte auCctor meus iuftum initium poffidendi non

puto hon óbftare rei 79 iudicatae exceptionem. —

XXXI. IpeM libro III. Refponforum. PAvrvs re-
fpondit, ei, qui in rem egiffet, nec tenuiffet, poftea condi-

centi non obftare exceptionem: ryei iudicatae. | |
i ho pl E Hs ^ 00 n ,
DE DIVERSIS. * TEMPBORALIDVS . PRAE-

SCRIPTIONIBVS, ET. DE ^. ACCESSIONI-
p .0 UBVS$ POSSESSIONVM,. |

-"MVLRIANVS 3 libro L'X:XI,V." ad Edi&um.

v1A traCtatus de vtilibus diebus frequens eft, videamus,
quid fit, experiundi poteftatem habere..f Etquidem ip
primis exigendum eft, vt fit facultas agendi* neque 'fufficu.c
reo experiundi fecum facere poteftatem, vel habere eum, qui
fe idonee defendat, nifi actor quoque nulla 1donea caufa im-
pediatur experiri, - Proinde fiue apud hoftes fit, fiue reipubli-
cae cauía abfit, fiue in vinculis fit; aut fi ^ tempeftate in lo-
co aliquo, vel in * regione detineatur, vt neque experiri,
neque mandare poffit, $ experiundi poteftatem non habet.
Plane is, qui * valetudine impeditur, vt mandare poffit, in
ea caufa eft, vt experiundi habeat poteftatem. . Illud. vtique
neminem fugit, experiundi poteftatem non.habere eum, qui
Praetoris copiam non habuit: proinde hi dies' cedunt ? , qui-
bus ius Praetor reddit, — — b D n
.. T. Mancerrvslibro VI. Digeftorum. Iw tempore
conftituto iudicatis, an intercalaris dies proficere iudicato, nec-
ne debeat, quaeritur: item de tempore, quo lis perit? Sic
? fine dubio exiftimandum eft, vt auctum litis tempus inter-
calari die exiftimetur: veluti fi de vfücapione fit quaeftio,
.quae tempore conftituto expleri folet: aut de aCtionibus, quae
certo tempore finiuntur, vt aediliciae pleraeque *? aCtiones:
et ** fi quis fundum ea lege vendiderit, vt nifi in diebus tri-
ginta *? pretium effet folutum, inemptus effet fundus, dies
intercalaris proficiet tempori *?: mihi contra videtur. .
IIl. MopEsTiNvs libro VI. Differentiarum. '—Lox-
G A E *^ poffeffionis praefcriptionem tam in praediis, quam in.
mancipiis *? locum habere manifeftum eft. m
IV. IAvorgnvs *? libro VII. Épiftularum. Sx fer-
uus hereditarius, aut eius, qui inhoftium poteftate fit, fatis
acceperit, continuo dies fatisdationis cedere incipiet: intueri

enim debemus, an experiündi poteftas fuerit aduerfus eum,

i

18 Flor,erat: pigneri, quod cur mutatum, et cur haec mutatio "Taur. pla-
cuerit, neício. Vid. L. 4. $. 30. infra de doli mal, et met. except. B R. 19
T rei, exciderat, errore admodum probabili. Exprimere hoc ita potuiff&t
Taur. oPfla REIudicatae exceptionem. Exciderat item fupra L. 2 . im fim. verbis;
exceptio rei iudicatae non. obflabit. B R.

[ Vulg.inferit: ET. &&. 4 Ap. Haldeabef. GER.' 2 Hal I/^

LIANVS. GE8. . 4 Ap. Hal. fi, abeft. Vulg. fic. BR. Rehd. vt Flor.
GEB. 5 Ap. Hal, et Vulg. iz, abeft. BR. n Rehd. adeft. GER. 6
Hal. et Vulg. inferunt: im ea cauffa ef , vt et in. fequentibus eft: babeat. BR.
Et ita quoque Rehd. GEs.
Hal, et Vulg. BR. 8 Rehd. b diés procedunt. GEB.
fic. GE B. 10 Bynkersh. IV. Obf, $; mauult legere: peraeque. BR, — "I
Bynkertsh. ibid. mauult: fed , vel: fet. B. I2 Hal. vigiuti. GEB. 13
Taur. proficie Tempori. Hal. et Vulg. proficiet emptori, quod Bynkersh. alleg.
loeco probat. BR, Ita etiam Rehd, emptori, GEB. — 14 Vide ad h. l. Bynkersh.
de rebu$ mancipi c. 10. BR. . 15 Vulg, inferit: qwae im praediis morantur ,
quae partes fundi [unt. & R..— Quod ip(um et facit Rehd. Gz a. 16 Hal. et

"7 Gothofr, in nota: Al. qui ea valewudine. Ita.
9 Hal. fí, loco:

JELIV. TITs3EL GHLS

qui obligatus eft, non an is agere poterit *? ,. qui rem in
obligationem deduxerit : alioquin erit iniquiffimum, ex condi-
cione aCtorum obligationes reorum extendi, per quos nihilfa-
Cum erit, quo minus cum hisagi poffit.. !

V. VrPr1ANVsSlibro III. Difputationüm, As vitium -

auctoris, vel donatoris, eiusue, qui mihi rem legauit, miht

habuit, videndum eft? Et puto neque nocere, neque prodeffe:
nam denique et vfucapere poffum quod auctor meus vfucapere
non potuit. $. r. Ex fa&to propofitum eft, quendam cum

rem pignori dediffet; eandem diftraxiffe, heredemque eius red--

emiffe ** : quaeritur, an heres aduerfus pignoris perfecu-
tionem exceptione longae pofleffüonis vti poffit? Dicebam,
hunc heredem, qui pigaus ab extraneo redemit, . poífe ex-
ceptione vti: quia in extranei locum fucceffit, non in eius,

qui pignori dederat: quemadmodum fi ante redemiffet, *?fic -

deinde heres exftitiífet, , h | | |
Vl ArnRicaNvs libro TX. Quaeftionum. . Sr, duo-

bus eandem rem feparatim vendiderim ?9?, . ea ?* polfeffio,

quae vtramque venditionem praecefferit ??, foli priori empto-

ri, cui et tradita fit, proficit. .Denique et fi quam rem tibi -
vendiderim, rurfus a te emam, et Titio vendam: et meam

omnem et tuam poffeffionem 'Titio acceffurum ?? , videlicet

| quod et tu mihi, et ego ei ?^ poffeffionem praeftare debemus

?5, $. r. Vendidi tibi feruum , et conuenit, vtnifi certa die
pecunia foluta effet, inemptus effet: quod cum euenerit, quae-

Ífitum eft, quid de acceffione tui temporis putares ^* ? Re-
fpondit, id ^* quod fernuetur ??,.€um redhibitio fit factaz -
hunc'enim perinde haberi,:.ac fi retrorfus ^? homo mihi . ve-

niffet: vt fcilicet, fi venditor poffeffioriem poftea nactus fit, et
hoc ipfüm tempus , .et quod- venditionem praecefferit ??, et
amplius acceffio haec: ei deter cum eo, quod apud eum fuit
3*, a quo homo redhibitus fit. ;« .. . | UP ass
— MIL. ManciaNvs libro IIT. Inftitutionüim. $1 quis-
quam in fluminis publici deuerticulo ?^ folus pluribus annis
pifcatus fit, alterum eodem iure vti prohibet. -

J VHI. Vrrzawvslibro L. Regularum, Iw accelfione.
temporis, et id tempus, quo in fuga fit feruus, domino eiug

procedere verum eft. —— Md o 06 - I ho
.. IX. Mancriamvs libo V. Regularnum, Rescnr-

»Trs quibusdam Diui Magni Antonini cauetur, vt in rebug.

mobilibus ?? locus fit praefcriptioni diutinae poffeffionis.
: X. PaAPIiNIANVSlibro XIII. Refponforum. IwTRA
quattuor annos'vacantium bonorum delator facta denuntias
tione deftitit: poft quattuor annos fecundo delatori venienti
prior nuntiatio ?^; quo minus praefcriptione temporis fummo«s
ueatur, non proderit: nifi prioris praeuaricatio detegetur ?? :

quo declarato ? praefcriptio, fed et negotii quaeftio pere«

metur. $. r. Quadriennii tempus, quod bonis vacantibus
i p us p T | r

Vulg LABEO. Bm. . 7 Hal pofit. GEP. — 18 Rehd. propofitum eft.

quedam cmm vem pignori dediffet, eamdemque diflraxiffet , bevesque eius ved-.

emiffet , quevitur. Sed verfus finem tamen eft: quipignori dederat. GEB. — 19
Hal, et Vulg. praefigunt: ef. BR. . 20 Rehd. vendidero. GEB. — 21 Go-
thofr. in nota: smea poffeffio * vout ueov. y1. Bafil. 3. v. Cuiac. V. obferau. vit.
Et forte latet haec le&io in Florentina, fi Taurelliano more fcribamus: vendi-
deriMea. GER. — 22, Hal. praeceffit... 23 Gothofr. in nota : acceffuram, Yta Hal,
et Vulg. BR. Etiam Rehd.GE2. 24 Rehd. zli, loco: ei. GEB. | 25 Hal.et
Valg. debeamus. &&, Etiam Rehd. GE&. — 26 Hal. et Vulg. putarem, et mox
Vulg. refpondi. BR. Etiam Rehd. putarem. miror Haloandrum non habere: re-
fpondi, vt Vulgata. In Rehd. eít folitum in hac voce fcripturae compendium.
GE E. 27 Hal. et Vulg. inferunt: fergari. BR. .Etiam Rehd. GEE. — 28

Vulg. feruatur. 8 R. Etiam Rehd, GEE. - 29 Hal, et Rehd. retrorfum. GEB...

3o Hal. praeceffit, GE B. . 3X Hal. fit. GEE. 32, Gothofr. in nota: di-
uerticulo. zulgat. Hal. G. 33 Gotbofr. in. nota: rebus foli. vzlg. . Sed
et Hal. notat in margine: alias, foli. "Vide Bynkersh. de Reb. samc. c. vIt,

BR. Taur. «oVilibus. Rehd, vt Vulg. GER. . 34 Rehd. denunciatio. GE B. .
| 35 Vulg. detegatur, BR. Etiam Rehd. GE&.

36 Hl inferit: won fo-
Jutt

pb
de J
tuof
ftat
potuil
ti'
jis 07
gon ex
precaric
tem X
Víücap
'f'lS ef !
rette (
tueatil

TOR,
p
poiïeilo
fpond
pette

mm,
qubas a
pinti a
fatones
mf
(&cem :
]
EE
petuum
n Íola .
aliorum
tedibus t

"

Wetto f

Vüt ae
eidem
tui tem
ifum,
potior
füs te
il act
QUi neg
Cerit, &
5.4 Vlar,
RUE
lie ve

lt m

ln Gry

BLT.

Ttan LO
laur. Pmm
NT E
l!lm ülO, t
QUti: v
ltrunt:
tl tel h
Treif (
al'ü-. Vat.
ttts Y
lum: ille.
E
49 El
s Gothl
fcriptum;
33
LITI

ldum. GEB.
. et Vulg. diuumervabitur. BR. Etiam Rehd. GEB.. — 39 Vulg. debuerunt. B R.
Ktiam Rehd. GER.

DIGESTORVM LIB.

nuntiandis praefcriptum eft, non ex opinione hominum, fed
de ?* fuüb(tantia vacantium bonorum dinumeratur ??, — Quat-
tuor autem anni poft irritum teftamentum fatctum, et inte-
ftati poffeffionem ab omnibus repudiatam, qui gradatim petere
potuerunt ??, vel ^? temporis finem, quod fingulis praeftitu-
tum ** eft, computabuntur. | s |

XL. IpEM ?? libro IT. Definitionum. Cv heres in

jus omne defuncti fuccedit, ignoratione *? fua defunéti vitia
non excludit: veluti cum fciens alienum illum, illo ^*, vel
precario poffedit: quamuis enim precarium heredem ignoran-
tem non teneat, nec interdicto recte conueniatur: tamen
Vfucapere non poterit, quod defunttus non potuit, Idemiu-

ris eft, cum de longa polfeffione quaeritur: neque *5. enim

reCte defendetur, cum exordium ei ^* bonae fidei ratio non
tueatur. ; : |

"XIL. PAv vslbro XVL Refponforum, "Qamib

TOR, qui praefcriptione longae poffeffionis a poffeffore pi-
gnoris fummoueri poffit *", pignus diftraxit. Quaero, an

poffeffori falua fit exceptio aduerfüs emptorem? Paulus re-

fpondit, etiam aduerfus emptorem eandem exceptionem com- -

XIIIL. HERMocGENr1ANvs libro VI. Iuris Epitoma-
rum. Íw omnibus fifci quaeftionibus, exceptis caufis, in
quibus minora tempora feruari fpecialiter conftitutum eft, vi-

ginti annorum praefcriptio cuftoditur *5. $. 1. Reipublicae |

rationes fubfcriptae et expuuctae aduerfüs eum quidem, qui

edminiftrauit ^?, vltra viginti: aduerfus heredem vero, vltra

decem annos retractari * non * poffunt.

XIV. ScA&voLA libro fingulari Quaeftionum publice .

traCtatarum. D acceffionibus ?? poffeffionum nihil in per-
petuum, neque generaliter definire potffumüs: confiftunt enim
in fola aequitate. $. r. Plane tribuuntur his, qui in locum

aliorum fuccedunt, fiue ex contractu, fiue ** voluntate: he-.

redibus enim , et his, qui fuccelforum loco habentur, datur

. acceffio teftatoris. $. 2. Itaque ?? fi mihi vendideris feruum,

vtar acceffione tua. $. 5. Etfi mihi pignori dederis, et ego
eandem rem alii pigneraui, meus creditor vtetur acceffione

tui temporis, tam aduerfus extraneum, quam aduerfus te-.

ipfum, quamdiu pecuniam mihi non exfolueris 5** : nam qui me

potior eit, cum ego te fuperaturus fim, multo magis aduer-

füs te optinere debet: fed íi pecuniam mihi folueris, hoc
cafu acceffione tua non vtetur. .

qui negotia tua videbatur adminiftrare, feruum mihi vendi-
derit, tuque reuerfus ratum habueris, omnimodo acceffione

54 vtar. $. .5. Item fi mihi pignori ?? dederis, et conuene- -

rit 59, nifi pecuniam foluitfes, licereex pacto pignus vendere,
idque vendiderim, emptofi acceffio tui temporis dari debebit,
licet inuito te pignora diftracta fint:,iam enim illo in 5* tem-

57 Hal. ex, 'fort&: e;:' BR. Rehd. vt Hal. G£B. — ..8 Hal.

40 Vulg. inferit: poff. bR. Etiam Rehd. GEBE, — 41
Taur. praefli TVm. GE B. 42 Hal. lulianus. G E.. 43 Vulg. ignoran-
tia. BR. ' Etiam Rehd. GER. 44 Lego: aliemum clam ilo. Wulgati: il-
lum illo, expunxerunt, praeeuntibus ex MSS. tredecim o&o. In nono etiam
fequens: vel, abie&um, exemplo trium aliorum codicum, qui ab initio ha-

buerunt: alieuzr: precario po[fedit. Qui reftat, S. Cruc. I.. exhibet; aliemum |

illum vel precario poffedit. BR. O&o illi: Vat. II. III. IV. VI. S. Cruc. H.
'Ireuif. Chriftin. Pal. L. nonus eft Vat. L. vbi etiam fa&um : poffideat. 'Tres

" alii: Vat. L Barb. Pal. Il. Adde Bynkersh. Vat. V. et Magl. cum Flor. fa-

cientes. Rehd. alenum illum vel precario poffidet. Hal. vt Goth. hic notat: l-
lum , ille. GE B. 45 Hal. et Vulg. mec. B R. 46 Hal. et Vulg. vei. B R.
Vt et Rehd. GE B. 47 Vulg. poffet. BR. 48 Rehd. cuflodietur. G ER.
49 Hal. et Vulg. adminifivauerit. B B. 50 Taur. ACESSIONIBV S. GE .
51 Gothofr. in. nota: fize vitima voluntate. Rehd. fiue ex voluntate. et füper-
Ícriptum: s. vitzma. GE B. 52 Hal Itemque. GEB. . 53 Rcehd. folueris.
G E B. 54 Vulg. inferit: tza. BR. Etiam Rehd. GERB. 55 Vulg. pi-
ghuf.BR. Etiam Rehd. GEB. - 56 Rebd. congeneris. GER. 57 Vulgo:

$. 4. Item fi abfente te is, .

XLNDMEUIE. Nurg0V. —— — 5 iyag

pore quo contrahebas, videri 59 conceffiffe venditioni 5?, fi
pecuniam non intuliffes. . . — . . E.
.XV. VEN vrEivs libro V. Interdictorum. Iw vfa-
capione ita feruatur, vt etiam fi minimo momento nouiffimi
?? diei poffeffa fit res, nihilo minus repleatur vfücapio, nec
totus dies exigitur ad explendum conftitutum tempus. . $. t.
Acceffio poffeffionis 5* fit non folum temporis , quod 5? apud
eum fuit.*?, vnde is 5^ emit: fed et ** qui ei vendidit, vn-

de tuemifti.. Sed fi medius aliquis ex auétoribus non poffe-

derit, praecedentium auctorum poffeffio non proderit, quia
coniuncta non eft: ficut nec ei qui non poffidet, auctoris pol-
feffio accedere poteft. | $. 2. Item adiciendum eft, vnde emifti,
aut vnde is emit, cui tu emendum mandaueras, et quod.apud
eum qui vendendam $9 mandauit 97 : quod fi is quoque cui
mandatum erat, alii vendendum mandauerit $9, non aliter
huius qui poftea mandauerat, dandam acceffionem Labeo ait,
quam fi idipfum dominus ei permiferit. $. 3. Sed etíi a filio
vel feruo rem emero, acceffio temporis, et 9? quo apud pa-
trem aut dominum fuit, ita danda eft mihi, fi aut voluntate

patris dominiue, aut cum adminiftrationem peculii haberet ??,
vendidit **. $. 4. Item danda eft acceffio cum eo quod **
apud pupillum fuit, a cuius tutore, cum is tutelam eius ad-

miniftraret, emifti. Idemque in eo qui a curatore pupilli fü-
riofiue emerit,.feruandum eft: et fi ventris nomine, auteius
quae *? rei feruandae caufa in poffeffione effet, dotis fuae **

,nomine deminutio facta fit: nam id quoque temporis accedit,

$. 5. Hae autem acceffiones non tam late accipiendae funt,

| quam verba earum patent: vt, etiam fi polt venditionem tra-

ditionemque rei traditae "* apud venditorem res fuerit *5,
proficiat id tempus emptori: fed illud folum quod ante fuit,

licet venditionis tempore eam rem venditor non. habuerat.
$..6. Ei cui heres rem hereditariam vendidit, et heredis tem-

pus, et defuncti debet accedere. | |
XVI. Pavrvs libro III..ad Sabinum; Acckssrio

fine noíftro tempore nobis prodeffe non poteft.

C B od TIT, iW

DE DOLI MALI ET METVS EXCEPTIONE.

PaAvrvs libro LXXI. ad Edictum., :
Q.V o lucidius * intellegi poffit haec exceptio, prius decau-

T fa videamus, quare propofitafit: deinde quemadmodum

dolo fiat: per quae intellegemus, quando obftet exceptio, de-
inde aduerfus quas perfonas locum habeat: nouiffime infpi-
ciemus intra quae tempora competit ? exceptio. $. z. Ideo
autem hanc exceptionem Praetor propofuit, ne cui dolus fuus
per occafionem iuris ciuilis contra naturalem aequitatem pï'o-

in, abeft. B. — 48 Hal. videri te. Vulg. videris. B&. Rehd. vt Vulg. GER.
59 Hal. venditionem. GE B. 6o Hal. »ouiffimae. G E B, 61 Hal, poffef-
fioni. GEB. . 62 Hal. et Vulg. 240. BR. Rehd. vt Flor. GER. 63 Vulg.
64 Vulg. quis.BR. . Etiam Rehd. GER. 65 Hal. et Vulg.
inferunt: eiuf. BR. Etiam Rehd. GEB. — 66 Hal. et Vulg. vendendum. B k.
Rehd. vt Flor. GEE. 67 Rehd. addit: fuit. GE E. 68 Hal, et Rehd.,
mandauevat. G E B. 69 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft, et in Vat. I. VI. Pal,
L. et Treuif. Alii feptem habent illud: et. lidem , praeter Vat. VI. pro: 4uo,
habent: q4od. Etiam Vat. V. et quod. — Pro: quo, vel: quod, S. Cruc. L. et
IL. quidem , in pofteriore tamen hoc corredum eft. BR. — Septem qui babent:
et, funt: Barb. Vat. II. IV. V. Chriftin. S. Cruc. L IIL.. His, vbi deeft, adde
Bynkersh. Rehd. etiam : 220d , loco: et qu0. GER. Z7o Taur. PbaVeret.
GE B. 71 Vulg. vendiderit. BR. 72 Mal. et Vulg. quo, loco: quod.
BR, Rehd.caum eo tempore, quo. GEB. — 73 Vulg. qui. BR. Etiam Rehd.
GEB. . 74 Hal.et Vulg. dotisue, loco: dotis fuae. BR. Etiam Rehd. GEB. .
75 Vid..Duker. ad Opufc. de. Latin. Vet. ICt. p. 367. B R. 76 Hal. fue.
vint. Rehd. plane vt Flor. GEB.

1 Vulg. dilacidius. BR. Etiam Rehd. GER. 2. Hal. competat.

Vulg. competat baec. BR. — Rehd. intra quod tempus cempetit baec. GEB.

Q44444 2 | ! 3

926 DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. IV.

fit. $. 2. Sed an dolo quid fa&um fit, ex fa&to intellegitur.
$. 3. Et quidem dolo fit, tamin contractibus, quam 1n tefta-
mentis, quam ? in legibus.

IL Vrrraxvs libro LXXVI. ad Edictum. PALAM

' eft autem, hanc exceptionem ex eadem caufa propofitam, ex
qua caüfa propofita eft de dolo malo aCtio. $. r. Sequitur vt
videamus in quibus caufis locum habeat exceptio, et quibus
perfonis obiciatur. Et quidem illud adnotandum eft, quod
fpecialiter exprimendum eft, de cuius dolo quis queratur *,
non inrem, SI IN EA RE ? DOLO MALO FACTVM EST,
fed fic, SY IN EA RE NIHIL DOLO MALO ACTORIS

FAcTVM EST. Docere igitur debet is, qui obicit exceptio-.

nem, dolo malo aétotis faCctum 9: nec'fufficiet " ei, often-
dere in re * effe dolum: aut fi alterius dicat dolo ? factum,
eorum perfonas fpecialiter debebit enumerare: dummodo hae
19 fint, quarum dolus noceat. $. 2. Planeex perfona eius qui
exceptionem obicit, in rem opponitur exceptio : neque enim
quaeritur, aduerfus quem commiffus fit dolus, fed an in ea re
dolo malo factum fit a parte aCtoris. $. 3. Circa primam fpe-

ciem , quibus ex caufis exceptio haec locum habeat, haec funt

quae traCtari poffunt. Si quis fine caufa ab aliquo fuerit fti-
pulatus, deinde exea ftipulatione experiatur: exceptio vtique
doli mali ei nocebit: licet enim eo tempore, quo ftipulabatur,
" mihil dolo malo admiferit ** : tamen dicendum eft, eum, cum
litem conteftatur, dolo facere, qui *? perfeueret ex ea ftipu-
latione petere. Etfi *? cum interponeretur, iuftam caufam

habuit, tamen nunc nullam idoneam caufam habere videtur.

Proinde et fi crediturus pecuniam ftipulatus eft, nec credidit
X4- et fi certa fuit caufa ftipulationis, quae tamen aut non eft
fecuta, aut finita eft, dicendum erit nocere exceptionem.

$. 4. Item quaeritur, fi quis pure ftipulatus fit certam quan--

titatem, quia hoc aCctum fit, fed poft ftipulationem interpo-
fitam pactus !? fit ne interim pecunia vsque ad certum diem
petatur: an noceat exceptio doli? Et quidem et *^ de pacto
conuento excipi poffe, nequaquam ambigendum eft: fed etfi
hac quis exceptione vti velit, nihilo minus poterit: dolo enim

facere eum, qui contra paCtum petat, negari non poteft.

$. .5. Et generaliter fciendum eft,. ex omnibus in fattum ex-
ceptionibus, doli oriri exceptionem: quia dolo facit quicüm-
que id quod quaqua ** exceptione elidi poteft, petit: nam
etfi inter initia nihil dolo malo facit *9,, attamen nunc pe-
tendo facit dolofe: nifi fi talis fit ignorantia in eo, vt dolo
careat. $. 6. Non male dictum *? eft, fi creditor vfuras in
futurum acceperit, deinde pecuniam nihilo minus petat, an-
tequam id tempus praetereat, cuius temporis vfuras accepit,
an doli exceptione repellatur ? et poteft dici, dolo eum facere:
accipiendo enim vfuras diftuliffe videtur petitionem in id tem-
pus quod eft poft diem vfurarum praeftitarum, et tacite con-

ueniffe, interim fe non petiturum. $. 7. Item ?? quaeritur,.

f1 ftatuliberum mercatus quis fuerit iuffum decem dare, cum
hoc ignoraret et duplam ftipulatus fuerit, deinde decem acce-
perit? Euicto ?* eoin libertatem, agere ex duplae ftipulatione
poteft: fed nifi decem, quae implendae condicionis caufa ac-
cepe;it/??, deduxerit, exceptione fummouendus erit: et haec

5 Vulg. quamque. B R. Etiam Rehd. vbi tamen fequens: in, abeft. GEB. — 4
KHal. quaeratur fed typorum errore. G E B. 5 Hal. et Vulg. inferunt : mibil.
BR, Rehd. vt Flor. GE s. 6 Vulg. addit: effe. B R. 7 Rehd. fufficit.
GÉ B. 8 Hal et Vulg. ;n rem. At Bafil. iv i seéyuari E R. — Rehd. in
vem. GE B. 9 Vulg.inferit: zsalo, BR.' 10 Rehd, bee, i. e. eae. GER.
j1 Gothofr. in n*'o.ta: amiferit, Flo.oand. GEB. 12 Vulg. eo quod, lo-
co: qui. BR. Et ita quoque Rehd. GER. 13 Vulg. et fiue, " quae adeo
ante fequeus: tamen, habet: fiue mom. BR. I4 Hal. meque crediderit.
GER. 15 Hal pacum, et ita corre&um Flor. Bm. Rehd. habet pri-
mam: fcripturam. G ER. 16 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. gR. In Rehd.
adelt. GE B. 17 Vulg. qualibet. ER. Etiam Rehd. GER. I8 Hal. et
Rehd. fecit. GER. 19 Hal. quaefitum. GER. 20 Hal. Idem.:GEB.
294 Hal. inferit: emim. GEB. 22, Hal. accepit. GE R. 24 inlg. boc.
BR. Etiam Rehd. GEB, 24 Taur. fcriBfit. Rehd. fcribit, GEB. Etiam

l

?3 ita Tulianus quoque fcripfit ?^*. Si tamen ex re emptoris,
vel ex peculio quod ad emptorern pertinebat, pecuniam dede-
rit ftatuliber ?^5, poteft dici exceptionem non nocere: quia
dolo non faceret ?9. | - |
IIl. Pavrvs libro feptuagenfimo *primo* ad Edi-
&um. I-TEkwÍíi ob id, quod, antequam dominium ad me
transferatur, venditori dederit decem, et agam ex empto,
vt decem recipiam: ita puto competere mihi actionem, fi pa-.
ratus fim ex duplae ftipulatione eum liberare. |
— IV. Vrrriamwvs libro LXXVI. ad Edictum. A»vp

Celfum quaeritur, fi cum "Titio mandaffent creditores heredi-

tarii, vt adiret hereditatem, vnus non mandaffet decipiendi

.eius caufa, mandaturus alioquin, fi non foret hic aditurus,

deinde agat: an exceptione repellatur? Etait Celfus, doli
eum exceptione repellendum. $. r. lulianus fcripfit ^* , fi
quis cum aeger effet, centum aureos vxoris fuae confobrino
fpopondiifet, volens fcilicet eam pecuniam ad mulierem per-
uenire ?^?, deinde conualuerit: an exceptione vti poffit, fi
conueniatur? Et refert, Labeoni placuiffe, doli mali ?? vti
eum poffe. $. 2. Siin arbitrum compromiferimus ??, deinde
cum non ftetiflem ?* , ob aduerfam valetudinem, poena com-
miffa eft ?? : an vti poffim doli exceptione? Et ait Pompo-
nius, prodeffe mihi doli exceptionem. $. 3. Item ?? quaeri-
tur, fi cum eo, a quo tibi fexaginta ?^ deberentur, compro-
miferis 5*, deinde per imprudentiam poenam centum ftipu-
latus fueris? Labeo putat conuenire officio arbitri, iubere tan-
tum tibi dari, quantam re vera debeatur ?9: et fi non fiat,
non vetare ne quid amplius petatur: fed etiamfi id omiffum

fuerit; peti poffe quod debetur ??, Labeo dicit: et fi forte -

poena petatur, doli mali exceptionem profuturam, $. 4. Si

quis pupillo foluerit fine tutoris auctoritate id quod debuit,

exque ea ?? folutione locupletior factus fit pupillus, rectif-

fime dicitur ??, exceptionem petentibus ^? nocere: nam et -

fi mutuam ** acceperit pecuniam, vel ex quo alio contractu
locupletior faCtus fit: dandam effe exceptionem ^?. Idem-
queetin ceteris erit dicendum, quibus non recte foluitur: nam
fi facti fint locupletiores, exceptiolocum habebit. $. 5. Item
Labeo fcribit, fi quis fugitiuum effe fciens emerit feruum,
etíi ^? ftipulatus fuerit fugitiuum non effe, deinde agat ex

füpulatu: non effe eum exceptione repellendum, quoniam hoc .

conuenit, quamuis ex empto actionem non haberet: fed fi
non conueniffet , exceptione repelletur ^*. $. 6. Quodfi is cui
pecunia debeatur ^*, cum debitore decidit, et nomen eius
vendidit Seio, cui debitor mandauerat vt nomen emeret, de-
que ea re emptor ftipulatus eft: deinde creditor eam pecu-

niam retinet , quam per iudicem abftulit: an emptor ex fti- .

pulatu poffit experiri ? Et Ofilius putat, fi venditor nominis
paratus non fit reddere quantum ab emptore acceperit, non
nocitüaram exceptionem doli mali? Et puto fententiam Otfilii
veram. $. 7. Labeo ait, fi de homine petito fecundum acto-

rem fuerit iudicatum, et iuffu iudicis fatisdatum fit, homi- .

nem intracertum diem tradi : et fi traditus non fuiffet, poenam-
que ^^ ftipulatus fit: petitorem , qui et homiuem vindicat, et

Hal. fcribit. 25 Gothofr. dederit ftatulibero. Hal. Sed ap. Hal. eit: /7a-
tuliberi. G E B. 26 Hal. fecerit. G E B. 27 Taur. fcriBfit. Kehd. fcribit.
GEB. Immo et Hal. fcribit. — 28 Vulg,. pertimere. BR. — 29 Hal et Vulg.
inferunt: exceptione, ille omiffo fimul: 7ali. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 30
Flor. eft: compromifferimus. GEB. —— 3X Gothofr. in nota: ftitiflem. Haloand.
GEB. . 32 Hal. fi. Vulg. effet. BR. Rehd. vt Vulg. GER. 33 Hal.
Idem. G E. 34 Gothotfr. in nota: fexcenta. vulg. Rehd. vt Vulg. GER.
35 Flor. eft: compromifferis. G E R. 36 Hal. debebatur. G E B. 37 Vulg.
debeatur. BR. 38 Vulg. ex qua. BR. Rehd. ex eaque. GEB. 39 Hal.
et Rehd. dicetur. GE E. 40 Rehd. petenti. GEE. 41 Erat olim. Flor.
mutuun. BR. 42 Hal. danda erit exceptio. GEB. 43 Vulgo: fi, abett.
B R. 44 Hal effe repellendum. GxE£. ^ 45 Hal.et Vulg. debebatur. B R.
Etiam Rehd. G &s. —— 46 Hal et Vulg.-poeuam qnoque. BR. Etita quoque.
H od . . MSS.

m'üüïm

DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. IV.

;poenam petit, exceptione effe. repellendum:' iniquum enim
effe, et ^* hominem poffidere, et poenam exigere. $. $.
. Ttem *? quaeritur, fi vniones tibi pignori dedero, et conue-
merit, vt foluta pecunia *?. redderentur, et hi ?? vniones
culpa tua perierint, et pecuniam petas? 5' Exftat Neruae et
Atilicini fententia , dicentium ita. effe excipiendum, sr rw-
TER ME ET TE NON CONVENIT, VT SOLVTA PECV-
NIA VNIONES MIHI REDDANTVR: fed eft verius, ex-
ceptionem doli mali nocere debere,
fantem donauerit, deinde eum vindicet: exceptione doli mali
repellendus eft, nifi alimenta reddat, et (i quis alius fumptus
probabilis in eum factus fit. $. ro. Praeterea fciendum eft,

fi quis quid ex teftamento contra voluntatem petat, exceptione -

eum doli mali ?* repelli folere, et ideo heres qui non habet
voluntatem, per exceptionem doli repellitur. $. rr. Si quis
ex vncia heres fit fcriptus, ex qua ducenta confequi potuit,
deinde propter hoc legatum,:in quo centum erant, praetulit,
ne moleftiis hereditariis implicaretur, an fi legatum petat, ex-
ceptione doli mali fümmoueatur? Et ait Iulianus non: effe
eum fummouendum: quod íi a fubftituto pretium 'accepit,
vel quod pretii lóco haberi poffet ??, ne adeat hereditatem:
petens legatum, dolo, inquit, facere intellegetur ?*, ac per
hoc doli exceptione repelletur. $. 12. Quaefitum eft, fi cum
fundi |vfümfructum haberem, eum fundum volente me
vendiderls , an vindicanti mihi vfümfruéctum exceptio fit
obicienda? Et hoc iure vtimur, vt exceptio doli ?? no-
ceat. $. r3. Marcellus ait, aduerfus doli exceptionem non
dari replicationem doli, Labeo quoque in eadem opinione
eft: ait enim iniquum effe, communem malitiam petitori qui-
dem praemio effe, ei vero cum quo ageretur, poenae éffe:
cum longe aequum *$ fit, ex eo quod perfide geftum eft,
actorem nihil confequi. $. r4. Contra Senatusconfulti quo-
que Macedoniani exceptionem de dolo dandam replicationem,
ambigendum non effe **", eamque nocere debere, etiam Con-
fütutionibus,'et fententiis auCtorum cauétur. $. 15. Labeo,
etfi ex ftipulatu actio competat propter doli claufulam, tamen
nocere doli exceptionem ait.. Sx ApvERSvS EA, inquit,
59 FACTVM ERIT: poffe enim petitorem, antequam ftipu-

latio ?? committatur, nihil dolo malo feciffe, et tunc facere, -

cum petat: propterquod exceptionem effe neceffariam. $. r6.
Aduerfus parentes patronosque, neque doli exceptio, neque
alia quidem $? quae patroni parentisue opinionem apud *'
bonos mores $9? fuggillet, competere poteft: in faCtum ta-
men erit excipiendum: vt fi forte pecunia non numerata
dicatur, obiciatuf exceptio pecuniae non numeratae. Ni-
hil autem intereft, vtrum patronus ex fuo contractu, an
vero ex 5? alieno conueniatur: femper énim reuerentia ei ex-
"hibenda eft tam viuo, quam defuncto. Si autem cum herede
liberti patronus agat, puto excipere debere de dolo patroni
heredem liberti: libertum autem de dolo patroni, etíi ab
herede eius conueniatur, minime exceptionem obiecturum :
namque conuenit tam viuo, quod mortuo * patrono a liberto
honorem exhiberi. In ftipulatione plane doli claufula non erit
detrahenda: quia ex doli claufula non de dolo actio intendi-
tur, fed ex füipulatu. $. r7. In hac exceptione, et de dolo

MSS. Vat. L. VI. Barb. Chriftin. S. Cruc. I. I. Bynkersh. vt et Rehd. GEBR.
47 Ap. Hal. et Rehd. et, abeft, GEB. . 48 Hal. Jdem. GEz. —— 49 Hal.
et Vulg. inferunt: vniones.BR. | 50 Rehd. z. GERB. 51 Hal. praefigit:
et. GER. « 52 Ap. Hal. mali, abeft. GEB. — 53 Hal. et Vulg. poffit. B R.
54 Vulg.intelligitur. BR. Yta et Rehd. et paulo poftz repellitur. GEB. 55
Hal. et Vulg. inferunt:. smali. B R. 56 Hal. aequius. GEB. 57 Vulg.
efl.8n. . 58 Hal exceptiouem ait, fi aduerfus ea quid fa&kum evit. GE B.
59 Vulg. inferit: poenae. BR. Vt et Rehd. GEBR. 60 Vulg. quaedam.
BR. Etiam Rehd. G E B. 61 Hal. in margine: ast, a quo non abhorreo.
BR. 62 Gothofr. in nota: Legeudum forte: smovatosque, — "Tüetur com-
munem le&tionem: Bynkersh. V. Obf. 2;. GER. 63 Ap. Hal. ex, abeft.
GEB. — 64 Taur. qua€Mortuo. GEB. — 65 Hal. et Vulg. inferunt: et. B R.
66 Hal tync. GEB. —— 67 Rehd,inferit; dole. GEB. —— 68 Taur. quía fed

$. 9. Si minor mihi in-

| nem non nocere

.Vulg. inferit; effe. G E.

927 .

ferui, vel altetius perfonae iuri noftro fubieCtae excipere pof.
fumus: et de eorum. dolo, quibus adquiritur. . Sed $* de
feruorum et filiorum dolo, fiquidem ex peculiari eorum ne-
gotio actio intendatur, in infinitum exceptio obicienda eft.
.Si autem non ex peculiari caufa, tum 99 de eo 97 dumtaxat
excipi oportet, qui $9 admifius fit in ipfo negotio, quod ge-
ritur: non etiam fi poftea aliquis dolus interueniffet: neque -
enim effe ?? aequum, ferui dolum amplius domino nocere,
quam in quo opera eius effet vfus. $. 18. Quaefitum eft,
an de procuratoris dolo, qui ad agendum tantum datus eft,
excipi poffit? Et puto recte defendi, fi quidem in rem fuam
procurator datus fit: etiam de praeterito eius dolo, hoc eft,
fi ante acceptum iudicium dolo quid fecerit, 'effe excipien-
dum:. fi vero non in tem fuam, dolum praefentem in exce- .
ptione *? conferendum. .Si autem is procurator fit, cuiomnium
rerum adminiftratio conceffa eft: tunc de omni dolo eius ex-
cipi poffe Neratius fcribit. — $. 19. Mandaui . Titio, vta te
ftipularetur: deinde Titius Seio, et ftipulatus a te Seius eft,
etiudicium edidit: ait Labeo, excipiendum effe tam de meo,
quam et?*Seii dolo. $. 20. Item quaeritur, fi debitor meus
te circumueniebat *?, teque mihi reum dederit, egoque abs
te ftipulatus fuero, deinde petam: an doli mali exceptio 7*
obftet 2 Et magis eft, vt non tibi permittatur de dolo debi-
toris mei aduerfus me excipere, cum non ego te circumue--
nerim: aduerfus ipfum autem debitorem meum poteris expe-
riri. $. 21. Sed et *^ fi mulier poft admiffum dolum debito-
rem fuum marito in dotem delegauerit: idem ** probandum
erit, de dolo mulieris non effe permittendum excipere, ne in-
dotata fiat. $. 22. Apud lulianum quaefitum eft, fi heres
foceri, a quo dos peteretur, exciperet de dolo mariti, et mu-
lieris, cui pecunia quaereretur : an obftatura effet exceptio ex
perfona mulieris ?. Et ait Iulianus, fi maritus ex promiffione
dotis ab herede foceri petat, et heres excipiat de dolo filiae,
cui ea pecunia adquireretur, exceptionem obftare: dos enim :
quam maritus ab herede foceri petit, intellegitur, inquit, fi-
liae adquiri, cui per hoc dotem fit habitura. . Illud non ex-

plicat Inlianus, an et ** de dolo mariti excipi poffit: puto

autem eum hoc fentire, vt etiam de dolo mariti noceat ex-
ceptio, licet videatur nulla dos filiae, vt ait, quaeri **, $. 25.
Illa etiam quaeftio ventilata eft apud plerosque, an de dolo
tutoris exceptio pupillo experientinocere debeat? Etegoputo
vtilius, etfi per eas perfonas pupillis ** fauetur: tamen di-
cendum eífe, fiue quis emerit a tutore rem pupilli, fiuecon-
traCctum fit cumeo in rem 7? pupilli, fiue *? dolo quid
tutor fecerit, et ex eo pupillus locupletior fa&us eft, pupillo : ;
nocere debere. .Nec illud eíffe diftinguendum , cautum fit ei,
an non: foluendo fit an non tutor ?*: dummodo rem admi-
niftret $2: vnde 9? enim diuinat ?* is, qui cum tutore con-
trahit? plane fi mihi proponas collufiffe aliquem cum tutore,
fatctum füum ei nocebit. $. 24. Si quis non tutor, fed pro
tutore negotia gerat: an dolus ipfius noceat pup.lllo, videa-
