qui quadrifariter/*? intellegitur: eft enim aui paterni , ,&&t,
materni pater,jitem/auiae paternae, aut auiae 97 maternae
pater. Proauia quoque qilgffu.or perfonas com'pleöh.tur: eft
enim aut ** aui paterni, aut auiae paternae miater : item)aui
materni, et fimiliter auiae maternaegmater. Patruus, i$ au-

tem eít patris frater, et ipfe dupliciter intellegendus eft, ex

gnatus. GEB. 65 Hal. bis cognationum mominibus, loco: bis nhowinibus
id efl cognatorum. G E B. 66 Hal.inferit: autem. GEB. — 67 Vide Opufc.
de Latin. Vet. ICt. p. 213. B R. 68 Vulg. progeuiti. BR. ^. 69 Ap.Hal.
7To Hal At, loco: Nam. GEB. — 71 Hal. etVulg, quoto. B R.
72 Vulg. furfum. BR.- — 73 Hal. tendendo. G E. ^4 Hal. et Vulg. in-
ueniemus. BR, — "]5 Ap. Hal quiei, ét proximum: efó, abfunt. Gez. — 76
Hal. pracfigit: is. GEP. 77 Hal. wwmeratur. GEB. — 78 Hal. et Vulg.
ad fumilitudinem, BR. 19 Hal transeamus. TYrauseamus munc et fiugulos
gradus numeremus. G EB. 80 Vulg. furfum. mR. 81 Hal q4wod mibil
differat ab eo, qui. 82 Halefl. ^ 83 Halza ilum, praefigit: fratrem.
Similiter Vulg. fed eadem: illum, mutat in: alium. E R. 84 Hal. nonu efl.
Sovor. ea fiamiliter. GEB. 85 Hal. triginta duae. GER. 86 Hoc voca-
buli in fine $. recurrit. Vid. Duker, ad Opofc. de Latin, Vet. ICt. P 1. BR.
87 Ap. Hal. auiae abeft. 88 Ap. Hal. aut exulat. 89 Hal. praefigit :
puta. GEB. 9o Hal. Idem; loco; ld. GEB. — 91 Hal. nupferint. G E.

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. X,

patre vel matre. ?? Auia paterna mea nupfit patri tuo, pe-
perit te, aut auia paterna tua nupfit patri meo, peperit mez
ego tibi patruus fum, et tu tnihi. Id ?? euenit, fi mulieres
altera alterius filio nup
fuerinty inuicem patrui iunt: quae feminae, inuicem amitae z
item mafculi feminv fimiliter patrui, feminae illis amitae ?7,
Si vir et mulier , ille filiam;eius/duxerit, illa filio eius-nupfe-
rit: qui ex patre adfjefcentis nati erunt, ex matre puellae
natos, fratris filios, illi eos patruos et amitas ?? appellabunt.
$Auunculus eft matris frater: ?* eadem fignificatione, qua in
patruo diximus, contigit ?^, fi duo viri alter alterius filiam

duxeridt: qui ex his mafculi nati füefint, inuicem auunculi, ^

quae feminae, ?? inuicem materterae erunt: et eadem ratio-
ne mafculi puellis auunculi, et illae illis erunt materterae,

it ?^': naàm qui ex his imafculiynati l-»ifü —ni,
LJ f

Amita ?* eft patris foror, ficut,füpra;aécipiendi Matertera ; /' £.

?5 eft matris foror, fimiliter vt fupra. — lilud notandum eft,
non, quemadmodum patris matrisque fratres et ?? forores,
patrui, amitae, auunculi, materterae dicuntur, ita fratris
fororisque filios filias nomen fpeciale cognationis habere: fed
ita demonftrari, fratris fororisque filios íljas: quod quidem
et in aliis accidere , ex po&erioribus"äþ*þ"äï*'mï&ï00. Pronepos

quoque et proneptis quadrifarifef intelleguntur: aut[enim l:«
ex nepote ex filio, aut;ex nepote ex filia defcendunt, aut ex/ |

nepte ex filio, aut ex neptejéx.filia, propagantur *. $. rs.
Quarto gradu perfonae continentur oCtáginta ?. Abauus, cu-
ius intellectus in o&o perfonas porrigitur: eft enim proaui 3
paternt àut, materni pater, quos fingulos duplici modo intel-
legendos diximus: aut proauiae paternae aut maternae pater,
quae et ipfaefingulae * dupliciter accipiuntur. Abauid, et hiéc

o€ties numerá£ur: eft enim proaui paterni aut materni X item ]5««5

proauiae paternae aut maternae mater. é.Patruus magnus eft
frater aui: qui ? auus, item fratét cum duobus modis intel-
leguntur *: güattüor * perfonas hoc ? nomen /amplectitur :

vt fit aui paterni vel máterni frater, qui vel eodem patre, id -

eft, proauo, vel tantum matre eadem, id eft, proauia natus
eft: quiautem/ mihi patruus magnus eft, is patri meo vel ma-
tri meae patruus eft. — Amita magna !? eít aui foror: auus
autem, item foror, vt füpra diximus ,. dupliciter intellegun-
tur: etideo hic quoque qüáttuor perfonas intellegimus: fi-
militer quaej;patris mei vel matris ** meae amita eft, mihi
erit amita magna. hicAuunculus *2.eft. auiae frater:
quattuor perfonae huic nomini eadem ratione fubiectae funt:

mihique is eft auunculus magnus, qui patri meo vel matri -

m?:/e Aauunculus eft. — Matertera magna '? eft auiae foror:
quáttuor mogis et haec ob eandem caufam intellegitur: ea **
quáe pafti meo Vel nfatri miéae matertera eft, mihi matertera
magna vocatur. — Eodem gradu fuünt ét illi , qui vocantur
fratres patrueles, item forores patrueles, €amitini,-amitinae, )
confobrini, lf:confobrinae,: hitautem funt, qui ex fratribus-vel-

-* fororibusjnafcuntur: ,quod; * quidam ita diftinxerunt, vt; ;

eos quidem, qui ex fratribus nati funt, fratres patrueles,
: item

92 Hal. mam qui ex bis mafculi mati funt, iis maculi immicem patrui funt.
foeminae inuicem amitae. idem im foeminis. maftuli enim fimilitev illis patrui,
foeminae amitae funt. Et fi vir etc. GER. 93 Vulg. zllae eos patruos, illé
eas amitas. BR. 94 Hal. Auaunculus. is matris efl frater et. eadem. G EB.
95 Hal. et Vulg. contingit. BR. — , 96 Hal. nati fueriut, iis ma[culi inuicem
auunculi, foeminae inuicem. GEB. 97 Hal. Amita. ea efl. GEB. 98
Hal. Matertera. ea ofl. GEB..— 99 Ap. Hal. et, abeft. GER. I0O Go-
thofr. in nota: A. apparebit. — Tta Taur. in margine, et Hal. in textu. GEB.
I Hal propagatur. GEB. — 2 Hal. ocloginta. GER. . 3 Taur. proaBi. GER.
4 Vulg. inferit: perfomae. B R. 5 Vulg. addit: mater. BR. — 6 Hal. Pa-
truus magnus. i$ eff frater aui, fed auus. GE B. — '7 Hal. intelligantur. G E B.
8 Taur. qua Tuor. GE B. 9 Halid, loco: boc. GEB. — 10 Hal. Aita
magna. ea efl. GEB. '
Hal. Auiculus magnus. bic eftl. GER.
14 Hal. et, loco: eg, GEs.

- II Hal. quae patri meo vel matri meae, GEB. — 12
13 Hal. Matertera magna. ea efl. GEB.
I6 Gothofr. in nota:
Al

15 Vulg. aut. 8 R.

/.e .

i ;;,,,f;,frat

)

[
aà
M
(
p
[f
Wfrate
h
tert
-- j
^F nl
",
»Tf:*.&f*f y
"j Ml
7pb
r m
w &i
fi

peH:
na
W'* pmn
s
w* T0
ln ïlep(
p
w
uW'*-
w d
fjdä- Y

pbbb
n per

j 1&
Qu
ia
pair
n
tüt

i. s

Dldw ", i

yetn
trus
qu;
tur,|
ptoy

m
(hi. ]
h.
1y 6s
Dutu
lng,
Cltio, 1

Mton

1
UM
A
MT
g
$
a
m
ul
Yi

La
I
a
LI— .
—

.

lm
ET
m
L Jïj;(:'iczi

;g li
d
["M b s
82 J ul
f
t
Ut
A
dQUS
| ff«
. QuUi
O D |
Titefs
iäï.gïfi
P N
Itf
T
ü '
A
&&)
UT
ii«l

"
" Jn
LE
ET
IM f,,,,lh
" "
" [
Laf
In/
:m' w-]'

n M;fm

item eas, quae ex fratribus natae funt, forores patrueles:

ex fratre autem et forore, amitinos, amitinas: eos vero|et.

L. /tas«e, easy qui quaeue ex fororibus nati nataeue funt, confobrinos
** confobrinas4; quafi confororinos: fed plerique hos omnes
confobrinos vocant, ficut Trebatius. — Sub hac appellatione
nominum *5 perfonae cadunt fedátim, bge. Patrui filius,
; item filia: bifariam, ficut fupra, numerantur: nam patris mei
Li£8n, frater effe poteft, vel ex patrejfoloj*? , vel etiam ex matre fo-
la. Amitae filius, item filia. Auunculi filius, item filia. Ma-
terterae f&lius., item filia: amitá&y auunculo, matertená, jacce-
(cevics., ptis/duplici intellectt lfecundumwm"xgwtiggeg*i)zO. Fratris
j«;, dororisque nepos.ac neptis eodem gradu jfint Sed et £t
: W frater, item;foror, neposue et neptis , dupliciter accepti con-
" tinebunt perfonas fédecim,. flf. Fratris eodem fpatre nati ne-
s pos exfilio, nepos ex filia. Fratris eadem matre, alio patre
2— j^"- natij nepos ex filio, nepos ex filia. . Fratris eodem patre na-
L Jyoreti neptis ex filio, neptis ex-filia. Fratris alio patre, eadem
1e.,1/^1^ ypggtre nati, neptis ex filio, neptis ex filia: eademque ?? cau-
77* f4 o&o perfonae efficienti&&, vt aliae ótto accedant ex forore
natorum nepotes neptesque :-e€fimiliter numerantur a nobis :
;J;,,g,fratri*s autegg mei nepos täc-;ptisxäue me patruum ymagnumy ap-
^ pellant: forórum frátrumque meBrum nepotes neptesque, item
mei inter fe, confobrini funt. Abnepos, abneptis: hicfunt
veriorum. i*pronepotis proneptis ?* filius filia, nepotis neptisue nepos

ïïä:äw- neptis,, filii filiaeue pronepos proneptis 4? : nepote vel ex fi-
".. Wo nató, vel ex filia, nepte vel ex filio natajvel ex filia acce-
/ ao ptis: vt adfingulas perfonas gradu defcendamus, fic. Filius,
L - (,,/R€POS , pronepos, abnepos. — Filius, nepos, pronepos, ab-
J::: Á ,neptis. Filius, nepos, proneptis , abnepos. CFilius, nepos,

;ä;uuegfþu ,?roneptis, abneptis. Filius ,*;nept.ig,' pronep.os,,abnepqs. Fi-
vak. , ius, neptis, pronepos, abneptis. Pilius, neptis, proneptis, ab-
['4;. mepos. Filius, neptis, proneptis, ^5 abneptis. Similiter làe
* /^n*. perfonae fnumerajuntur propotità ?* filia, et fic fient fédécim.
$ uinto gradu perfonae continentur

abauiae pater, proaui vel proauiae auus, aui auiaeque proauus,
patris x;el matris abauus: huius appellatjo perfonas complecti-
L.1( XMF. tur fedécim, enumeratione fatta tam per mares, quam per fe-
: , minas: vt lic ad fingulas ?? perueniamus. Pater, auus, proauus,
.LPQ*W Labaues, atauus. Pater,auus, proauus, abauia, atauus.fPater ,
auus, proauia, abauus, atauus. Pater, anus ??^, proauia ? ', abauia
[- 'Jvlf-. 32, atauusJ Pater, auia, proauus, abauffs? ?, aäuus.-Pater, aula,
d ?æaua-s 3^, abauia ?? , atauus., Pater, auia ?? , proauia, abauia
tldouwst 3* , afàuus. (CPater, auia, proauia, abauus ?9, atai ug fimiliter
matris perfona propofita ?? numeratio *? fiet. Agamaygotidem
perfonas continet eadem ratione numeratas, id eft, fedécim. Pa-
truus maior, ** eft proaui frater, patris vel matris patruus ma-
gnus: fub hoc nomine erunt perfonae octo, et fic enumerabun-
tur. Pater, auus, proauus, abauus, frater proaui. Pater,auus,
proauusj,fabauia *?, frater proaui. Pater, auia, proauuS) abauus,
C - xesant. |
4l. quos. Nempe ita Taur. in margine, etiam Hal. in textu. GER. 17
Cont. Menag. in Amoen. Íur. Ciu.c. 39. GEB. — 18 Erat in Pand. Flor. »0z-
2inuwm, vt adeo reftituendum videatur: *an minus, commodiori fenfu. B R.
I9 Gothofr.innota; AL eod. Nempe ipíe Taur. in margine habet: eodem.
Erat autem Flor. fcriptum non: folo, fed: foro, quod ex: foror, enatum cre-
dimus, Hal. et Vulg. habent: ex eodeju patre. B R. 20 Hal. amitae., auun-
culo , materterae acceptis duplici iutelle&n vatio eff.fermanda fecundum patruz
*omen. Prütris etc. GEB. — 21 Ial funt: et frater. — 22; Hal. eaque. GE B.
23 Hal. efficientur. GE B. 24 klal proneptisue. G EB. 25 Hal. addit:
perfonas continebunt fedecim. mepote ctc. GEE. 26 Haec neceflario inferta
funt, Scriptum Flor. Filius mepos proueptis abmepos abneptis, mutatumque fo-
lum: promeptis, (n: promepos, et in margine adiectum; a/bmeptis filins mepos
proneptij. Nihil praeterea. E R. 227 Hal. nmnerabuntur praepofita. G EB.
28 Daro errorem calculi obferuauit, et Stephan. iam edidit : momnaginta duae.
8 R. Hal. ofogiuta quatuor. GE B. 29 Vulg. inferit: perfomas. BR. 30
Hal. auia. GEB. — 31 Hal proauss. GEB. — 32 Taur. a V'auia. Mal. abanas.
GEB. 323 Taur.aVauus. Hal.abania. GEB. — 54 Hal. proawia. GERB. — 25
Hal ebuuus GEB. — 36 Hal awas GEB. — 37 Taur. aVawia. GEB. — 38

DIGESTORVM. LIB.

* 1&09 centum oCtáginta
quattuor ?^?. Atauusfcilicet et atauia: atauus eft abaui * vel* |
. eft patris matrisue ?? confobrinus aut confobrina: ab eo con-

XXXVIII. TIT. X.

7

742

; PX a. « P^ l" ] " |
frater proaui. .Pater,áuia, proauus, abauia, frater proauie jT'oti-

dem erunt;ffnatris perfona et proauo eius propofitis ^*. Ideoau-
tem fratrem proaui enumerantes ante abauum ponimus, quod,
vt fupra fignificauimus, non aliter jvenietuy ** adeum, de
quojquaeritur, nifi per eos tranfitumférit *5, ex quibus na-
fcitur. ^'Auunculus ** maior: is eft proaüiae frater, patris
ve] matris auunculus magnus, eadem dénumeratione ^? hic -
quoque octo perfonas computabimus: hoc tantum immutato,
vt is ifrater/ proauiae *5wiponatur/ *?. — Amita maior: ea eít
proaui foror, patris vel 'matris'ahlitaimagna: quod ad 5? nu-
merum et expofitiesem. perfonarum, eadem jerunt: immuta-

ior: haec eft foror.
gna: numerus perfonarum idem eft, vt in nouiffimo ponatur]
proauiae fóror. Hos omnes g patruo maiore 5*, quos rettu- :
limus, quidam appellant ita: propatruus, proauunculus,
proamita, promatertera: quos taüen ego ita nomino, illi
contra fratris vel fororis pronepotem me demonftrant. Patrui

magni filius filia: [hi fant aui fratris filius filiaj proaui aut ( 1 oer«t .

proauiae nepos neptis ex filio »filia) *?, patris vel matris con-
fobrinus confobrina: oCto perfonas et hic computabimus,
quod auus et frater, vt iam di&m;l( eft, dupliciter accipiun-
tur: et ideo patrui magni filius qg'äfg'uor implet, totidem filia.
Amitae magnae filius filia: hiéfunt aui fororis filius filia,
proaui ?^ proauiae nepos neptis ex filia, patris vel matris
confobrinus confobrina: numerus perfonarum idem qui füpra.
Auunculi magni Qlius , filia; hifünt auiae fratris/filius filia, f]?c/*ü*'*' g
proaui aut proauiae nepos neptis ex fillio, patris vel matris ' :
confobrinus aut ?* eon(obrina: numerus idem. Materterae
magnae filius filia: hitfunt auiae fororis filius filia, proaui
?? proauiae nepos neptis ex filia, patris vel matris confobri-
nus confobrina: computatio eadem. Perfonae, quas enume-
rauimus 5 4 patrui magni filij; eia7, de cuius cognatione

. T Ea PU "x
quaeritur, propiüsfobrinisi?? vocaftur 5?: nam, vt 99 Mafz L46o»eo6vinas,

furius ait,|queiij ?^* quis appellat propiorem fobrino $2, qui :/i 5; :
fobrini confobrinaeue filius filia nominatur. Patrui nepos , |
neptis: hitfunt aui paterni vel auiae paternae pronepos pro-
neptis ex nepote vel ex nepte filio natis, conf(?f ini confo-
P LE ** u 2 » : l h . :
brinae filius filia: oCto perfonas continebunt, quattüor nepos,

quattuor neptis : qä et patruus dupliciter accipitur, et ne-

|pos vel neptis fub fingulis patruorum perfonis duplicatur.

Amitae nepos vel ^* neptis: hitfunt aui paterni vel auiae pa-
ternae pronepos proneptis ex nepote vel nepte filia natis , con-
fobrini confobrinae filius filia: numerus idem eft. JAuunculi
nepos neptis: hifünt aui materni vel auiae maternae prone-
pos proneptis ?*: cetera eadem, quae in patrui nepote vel ne-
pte ?. [CMaterterae nepos neptis: hifuntaui materni, vel
auiae maternae pronepos proneptis ex nepote, vel ? nepte

filia

Taur. oVanuus. Hal. abauia. GE B. 40 In Pand.

Flor. eft: enumervatio. BR. — 41 Hal.praefigit: i. GEB. — 42 Taur. aVanuia.
GEB. . 43 Hal. praepofitis. GE F. 44 Gothotr.in nóta: Al. peruenietur,
Ipfe Taur.in margine: peraenietis. Hal. perueniatur. G E B. 45 Hal. fuerit,
G E B. 46 1n Pand. Flor. eft: Abaumnculus. — Voluit dubio procul fibrarius
fcribere: Abunculus, et pott primam ftatim fyllabam fe correxit. BR — 47
Hal. dinumeratione. G E B. 48 Vulg. pro fratre proani. Bm. 49 Hal. vt
bis frater proaniae praeponatur. GEB. — 5O Hal. quoad , loco: quod ad. GEF.
5t Vulg. Flos ommes patruos maioves. BR. — 52, Ap. Hal. filia, abeft. GEz.
53 Hal. inferit: axt. G EB. 54 Ap. Hal azt abeft. 55 Hal. inferitz
qut. 56 'Yaur. eummneraBimus. GEB. 57 Vulg. eiws. B R. " . 58 Flor.
vitima litera in: Soórimis, elt deleta fed perperam. 8 R. : 59 Hal. conputa-
tio eadem perfonarum, quas emmnevauimms. - Patrui wmagmi filius ei, de cuius
coguatione quaeritur , propins fobriuo vocatur. GEm. 60 Vulg. inferit : et.
B R. 61 Hal ewm, loco: gquem. GER. 62 Hal. propius fobvino. Vulg.
propiorem fobrinum. BR. 63 Vulg. vel matris fuae. B. 64 Ap. Hal. .
.vel, abeft. GEE. 65 Hal. addit: ex "mepote wel ex mepte filio mati;.
GEB, diximus. GÉB. 67 Hal, inferiti . ex. GEn.

o8

59 Hal. praepofita. GE B.

66 Hal. addit;
Rrrrr2

j *ï;yroyanalu'* |
9 $4 l rf;),;þ(iaovfur £A4- - ]
to hoc, vt proaui foror ad extremum ponatur. *LMatertera Ina- A maierz. gerdes ,
roauiae, patris vel matris matertera ma- | 4»ercem,

710 DIGESTORVM LIB. XXXVIII. TIT. X.

[ — 12ewit. filia natis: perfonatum numerus idem)]6*. — His omnibus, .totidem neceffe ä&.perf.odnas æmplä*gatur*, ?ïïotf ?? pátfuüs - gat
quos,—g,d;patruinepqggxfög propofuimus, i, de cuiusycggnatio- | maior, id ePcfzüo. t0. toti emf | äo?l?e perfona äon?prutam,, : pe
ne quaeritur, propiüs fobrind eft: nam patris vel matrig e02 | Eofümmerus eu .Cle.fll' ; quem PFI)-F?;,:E. -?- IIPUSH. . Amitae ma- | ffl;.
rum confobrinus eft. . Fratris pronepos, proneptis: contine- | ioris filius filia: hafunt proaui o,lo.ms ilius filia , abaui .abaglge : f
bunt hitperfonas fedécim, fratre dupliciter, et pronepote, | per proauum nepos nf;gt.ls ex ifï.lla : et hic eadem ratione per- f
et pronepte fingulis quadrifariam , vt fupra demonftrayimus , fonas inumerabimus : :gtxdem.. ?-Auungul;. maioris filius fi- "
accépkis. Sororis pronepos, Pmn:äls, fimiliter fedécim per- lia: hirfunt. » proaui) *?? proauiae frat)rl-.sP 1l;us filia, abaui, - j
- fonas continéfit *9, — Adinepos, eptis: hirfunt abnepotis abauiae per proauiam nepos neptis ex filio: .eadefrx -1119 dinu- p
vel abneptisällius filia, pronepotis vel proneptis nepos ne- | meratio * facienda eft, quae in patrui maioris filio filia. Ma- er i
ptis, nepotis vel neptis pronepos proneptis, filii vel filiae | terterae maioris filius filia: hi funt proauiae ,f'ororx.si, f;hug fi- E
: , &bnepos abneptis: numerafjintur füb hac appellatione trigin- lia, abaui abauiae per proauiam nepos nCptl-ä ex filigy : Cired mï* T
XXX , taduo ** perfonae: quia abnepos fedécitn habet, et totidem numerum perfonarum -e&- expofitiomeg, vt ? fupra. Hif o- u
D — .. Bbnepls. d. Bexto-cradi v ontinentur pgr(;qnae iquadra- | mnes, quos propofuimus a patrui maioris filio, ano auiae : j,, üum
, L(tz c,, gintae quadragintaj"? o&to, liee. Tritauus : eft aütem tritauus *-efiej.) eius, de cumfg cognatione qga?ntur 2 ffra*cx:;bus,«et:f - - o
] — . patris jeb 73 matris atàuus 7^. aui vel auiae abauus.,- proaui fo.rorlbu.s eorum, con obr.ml, qoniobnnaepe ux.lt..g pa- 9
// V. — 15 oroauiae proaugig ' 5, abaui vel abauiae auus, äam vel áta- tri matrique eiusdem, äatmbus.que et fororibus vtrius.eorem. / fnu
4; Uiae pater, dictus quafi tertius auus 7: perfonas autem com- |'pro prus fobrinis. — Patru: magni nepos vel neptis, amitae ma- M "
^Xxxll, ple&itur triginta duo 7* : geminetur enim neceffe eftmemmre- | gnae nepos vel neptis, autïncuh magni nepos yel ngpt;s ,ma- "
H:l zes qui/in atauo fuit, immutatione per hpgulas perfonas pro- | terterae magnae nepos ve; neptis: hàec fingula nomina elit
L "7* — pteratauiam *? fatta, vt fedecies tritauus intellegatur ataulipa- cogtxneyft períonas f?ägggww,r; nam cum patrui ma- "
| ter, et totiens ?? afauiae. Tritauia fimiliter&umerata ** fa- | gnt, verbi gratia, perfonajquadrifariam intellegatur , nepotis i T
AXX f;lf,r ciet perfonas|trigi a duo f*z. &-Patr.uus maximus: is eft abam bifariam : geæ.lnaþurglg, numerus nepote dumtag&ag ädflum?lja- 2277 üsm
[ 4 -| frater, atàui et dtauiae filius, Datris vel matris patruus ma- | to, et quadruplatur LA s geminatus erat: duplffatur etffA — ii
ior: perfonas continebit S?Jgdïgä,mj fic. Pater, auus, pzea- | nepte conïplutata.: et ^" tantum vnius af!,gnumeratx&nedx pro-L! yf, d
Axus,;-A2bauus, atauus, abaui frater. —Pater, auus, proauus, | ponimus exempli gratia. Pater, auus, proamüg,- frater - A
abauus, atauia, frater abaui. Pater, auus, proauia, abauus, | aui, qui eft patruus magnus , fiius eius, nepos eiusdem ex - (
z od atauus, frater abaui. (Pater, auus, ?* proauia, abauus, ata- fili£, item neptls?.ïff?Pate.r, auus, proauia, frater aul, qm.eitï. o ün
[7 d dwwet Qis 85 frater abaui./ Pater, auia, proauus, abauus, ataul$j| patruus magnus, filius eius, nepos * eiusAz? ex filiitem ne- »
| 55, frater abaui. — Pater, auia, proauus 57, abauus, ata- |ptis. [€Pater, auus, proauus, frater aui, qui eft patruusL 32 — — n
uia 33, frater abaui $?. Pater, aui$ ??, proauff, abauus, | magnus, filia eius, nepos eiusdem ex filia, item neptis,) Pa- -wnt. Hs :
ataujig ?*, frater abaui). Pater, auia, proauia, abauus, ata- | ter, auus, proauta, frater aui, qui eft patruus magnus, ü-*-v : gm,
w uia, frater abaui. "Totidem erunt matris appellatione propo- lia eius, nepos eiusdem ex fïh'fï, item neptis j :totxdem. et eá- P. ä'h'd'
fita ??. Auunculus maximus: is eft abauiae frater, patris vel | dem ràtione exponuntur matris nomine antepofito, id eft, | t ;
matris auunculus maior: et numerus idem, et perfonarum | Vt ^* aui materni fratris ** nepotes et neptes computemus z a
| expofitio eadem, quae fupra: hoc dumtaxat immutato, vt item 1n amita magna , id ?ff , aui fororis nepotes neptesque . n;ä;
u()oemnalz pro äþaui fratre, abauiae fratrem ]ponas) Amita maxima :-«e- enpnäerablmus: 1d.emqqe 112 auunculo magno, lf? CPC, "use akns
93 e[t abaui foror, patris vel matris amita malor :'cetéra, vt in - fratm;g: eadem ratiOwe 1n ^" materterae magnae , id eft aulae :
. patruo maximo, immutato hoc tantum, vF,'vbi eft abaui fya- | fO-rQI'lS: ex qmbus anuerf036nqmerus gomgletur fexgtgmta— Enw
ter, ponatur abaui foror. Matertera maxima : f& eft abauiae | quattuor. Hi omnes proaut QPf proauiae etus, Qe cuius co-.- À
foror, patris vel matris matertera malor: cetera vt.fupra,i.ad ggatlgne quaeritur, pronepïtsesm et proneptes: eiusdem aui a f]efh
* extrauniu qintaxde pro auiae fratre propoflta 94 abamaþ auiaeue fratr foror. u;eg nepotgs neptesue:..et contra,g,:ffs : POS
d 704**75" forore: : Hos.efmnes, quos apatruo maximo lgo(u.1mus 95, qui- Lg(?foïl ïlüs,,dgæ auus aula ^^, Pag;yäls flïagnus : oaml-taxmagna, : ï;wö
we .. aM his nominibus d.ehgnayit: abpat.ruus, abauunculus, ab- | auuncuius g,njgg,a&ä Imatertera magna: erunt* autem pater.- lp
E amita, abmat?rtera: itaque et nos indifferenter hos ponemus: mafïg!ll.e 610.5636212 M fra.trïquue, et forores. V.tlflll.S penmE ;leHe
quos eäö autem appello abpfgætruos, abauunculos, abamitas , PFPP&.Sl.beUm ,ïUP,fe.þ.läj fObrlf)US ett,-et .IDUICem'hlIICLJff*f'M; T
abmaterteras, illi nié demonttrálitttratris fororisque abnepo- illi fobr1n1. Patru1 pronepos, pgtrmz*? proneptxs,xg?.x)tment lten|
tem. Patrui maioris filius filia: hitfuünt proaui fratris filius | perfonas octo: nam vtriusque fexus ?? fiunt fedeCim, fic. IT
s filia, abaui, abauiae per S/x;oauum nepos neptis ex filio: per- Patet, auus, patruus, filius Rä?füi, nepos elUSdkem' ex filto, ,. W
fonae fub hoc erunt fedécim: enumeratione fi£ ducta, vt in | pronepos eiusdem ex hepote ï'l-h(ï nato, item pronepus. lfgj x
quinto gradu, cum patruum maiorem demonlitraremus, feci- | ter, auia, patruus, filius patrui, nepos eiusdém eX filio, MT
inus : adieCto dumtaxat filio, filia: quia filius patrui maioris : | pro4. —— ? m
68 Hal.addit: qui fupra. GEB. —— 69 Gothofr. in nota: Al nepote. De- | vabimus. GEE. OO Ap. Hal proaui,abeft. GE B. — Y Hal. denmmeratio. G E B. :
bebat fcribere: e patrui mepote. Ita nempe Taur. in margine, et Hal. in tex- | 2, Etiamnunc Flor. eft: ex-filio, et ita etiam Vulg. gR. — 3 Hal. eadem quae, W
tü. GEB. . O Hal. continebunt. GEB. — 71 Hal. duae. GER. 72, Exat | loco: vt., Vulg. expofitio ef? , loco: et expofitionem. BR. — 4 Ap. Hal Hi, T
Flor. quadringenta, íed. corre&um ab ordinaria manu. BR. — 73 Vulg. vel. | abeft. GER. — 5 Ap. Hal. effe, abeft. GEB. — 6 Hal. fratribusque et forori- | P.
B R. "4 Mal. Tviteuus. is autem efl, patvis et matris atauus. —— '75, Klal. | bus vtrius eorum. GE B. — 7 Taur. confVbvini con[Vbrinaeue. GEB. — 8 Hal. t
inferit: vel. GEB. .. 76 Hal. auus. 77 Hal. in margine: alias, tertii | fmuul, loco: fimgula. GEB. — 9 Hal. quadruplicatur. GEB.. — 10 Hal. ac lo- fitng
'"aui auus. GE B. "78 Hal duas. GEB. . — 79 Hal. propter atauum iam fa- co: et. — 11 Hal. proponemus. GEB. — Y2 Hal. eiusdem. GEB. — 13 Hal. It
€&la. Vulg. perfonas ataui iam fa&a. B. 80 Flor. 1 fuperne eft adieCta. B R. | inferit: et. GEB. — I4 Taur. fratrEs. GE R. 15 Hal. eadem vatio mater- - s lia
' $81 Hal et Vulg. enzamerata. B R, 82 Hal. duas. GE R. 83 Taur. cou- | terae. maguae, Vulg. eadem ratio eff in matertera magna. BR.- 16 Hal. pro- tnej
tineVit. G EB, 84 Hal. auia. GE E. 85 Hal. atauus. GEB. — 86 Hal. | auo. GEB. — 17 Hal. eiusdem auo. G E B. I8 Taur. fratrEs forov Esue. G E B, It
atauia. GEB. 87 Hal proauia. GE B. — 88 Hal.atauus. GEB. — 89 Flor. | 19 Hal. et coztra borum auus ania eidem patraus. GE B. 20 Hal. borum , - T
etiamnunc eft: frater ataui. BR. go Hal. auu;. GE B. 91 Hal. atauia. | loco: erunt. GEB. — 2Y Ap. Hal ezusdem, abeft. GEB. 22 Hal. forores It hi
GER. 92 Hal. praepofíta. G E B, 93 Haec vox a Pand. Flor. abeft, ad- | wtrius eorum eidém propius fobrimis. GEB. — 23 Flor. afpiratio perperam eft. Ími
coque a Taur. parenthefi erat includenda. — Poterat etiam abeffe, et Vulgo abeft. | deleta. B R. 24 Ap. Hal. patrai, abeft. GE B. 25 Scriptum Flor. in fi- fa&um.-
nR. . 94 Hal praepofita. GER.-. 95 Hal. propofuimus. ^ 96 Taur. quoDD. | ne verfus: mamet, et in íequentibus initio: vxariutriusquefiümt. ^Ad corru- N
97 Hal. totidemque. GEB..— 98 Vulg. propofuimus. BR. 99 Hal denmme- ptionem proxime accederet : nam fexus vtrinsque, — kial. inde eüinxiiib-vïden:;*:* "eptis.
; 0ct Qe-

PWHQP(

9-
i
T
pot
Défie Uj
pro-Ufjf.,
ütet
l
ia
u

imi]y. |

)hoi
l lo
el,
Ls
Qu
i
llïll.—
2$ (
iil 3Ui h.
meW
f
E
a V2^
flio,
p

Gb

t ^

DIGESTORVM' LIB.

,7"0

pronepos ex;nepote filio nato ?5,item proneptis. Pater, auus,
patruus, f.l.lvla patrui, nepos ^* eiusdem ex filia, pronepos ex
nepote filiaj nato ^? , itefhn;proneptis. |Pater, auia, patruus,
filia patrui, nepos eiusdem ?? ex filiày pronepos ex nepéte
filia nato, 1tem proneptis.- Pater, auus, patruus, filius pa-
trui, neptis eiusdem ex filio, pronepos ex nepte fili& nata ,
item proneptis. ?? Pater, auia, patruus, filius patrui, ne-
ptis eiusdem ex filio, pronepos ex nepte filio nata, item pro-
neptis. Pater, auus, patruus, filia patrui, neptis eiusdem
ex filia, pronepos ex nepte filia nata, item proneptis. [Pa-
F34,. $er 5 auia, patruus, filia patrui, neptis eiusdem ex filia, pro-
su»t. nepos ex nepte filia nata, item proneptis.] Amitae pronepos,
proneptis: totidem per(onas eadem ratione et is continet:ian-
"lamw, tumy pro patruo amita?fumpta. 4.Item ?* " Auunculi pronepos,
—7 -- proneptis: item pro patruo auunculo pofito. ?Matérterae pro-
nepos, proneptis: et hic, vbi patruus pofitus eft, matertera
m numerata, eundem numerum perfonarum inueniemus. Hi!
.'Wï j Oomnes,eiug, de»cuius cognatione quaeritur, confobrinorum
nepotes neptesue funt. Fratris fororisque abnepos , abneptis :
efficiunt perfonas Lfsz.ä'fgät—äf'qæ&ügg.n; vt ex fuprafcriptis ap-
parere poteft. "Trinepos, trineptis: hiüfunt filii filiaeue ad-
nepos adneptis, nepotis neptis abnepos, abneptis, pronepo-
tis proneptisue ronepozä)roneptis, abnepotis a£bneptis,ü ne-
pos neptisyfé, adnepotis adneptis 32 Byg filia: tiae appellatio-
nes demonítrant períonas fwgmïa*qlgattu,gg: nam triginta
4uo trinepos complet, totidem trinejetis : ab nepote enim nu-
: g .XX /f. :
merus quadruplatus in fe efficit triginta duo: ipfo nepote|jduas
fiznificante, pronepote quattior, abnepote oCto, adnepote
fedecim: his accedunt trinepos trineptis, vna ex atnepote ??
ldd.s,nati, altera ex adnepte ?*: per fingulos autem gradus ideo
geminatio fit, quia maribus adicfuntur feminae, ex quibus
ïroximus quisque progenitup ?^: e&inumerabuntur ?5 fic.
Filius, nepos, pronepos, abnepos, adnepos, trinepos, item
trineptis. [Filia, nepos, pronepos, abnepos,; adnepbs, tri-
nepos, item trineptig$ Filius, neptis, pronepos, abnepos,
atnepos, trinepos, item trineptis. Filia, neptis, pronepós,
abnepos, atnepos, trinepos, item trineptis. Filius, nepos,
proneptis, abnepos, atnepo$, trinepos ,gtem trineptis. Fi-
|[lia, nepos, proneptis, abnepos, atnepos, trinepos, item tri-
neptis, Filius, neptis, proneptis, abnepos, atnepos, trine-
pos, item trineptis. Filia, neptis, proneptis, abnepos, at-
nepos, trinepos, item trineptis, Filius, nepos, pronepos,
abneptis, atnepos, trinepos, item trineptis. Filia, nepos,
pronepos, abneptis, atnepos, trinepos, item trineptis. Fi-
lius, nepos ?*, proneptis **, abneptis, atnepos, trinepos,
item trineptis. Filia, nepos ??, proneptis *^?, abneptis, at-
nepos, trinepos, item trineptis. Filius, neptis **, prone-
pos ^*, abneptis, atnepos, trinepos, item trineptis. Filia,

' | neptis *?, pronepos **, abneptis, atnepos, trinepos, item -

o

trineptis. Filius, neptis, proneptis, abneptis, adnepos, tri-
nepos, item trineptis. Filia, neptis, proneptis, abneptis,

oclonas et vtriusque- fexus fiunt. B R. 26 Ita olim, at haec reformata funt
Flor. in: ex mepte filio nata. B R. 2/7 in Pand. Flor. eft: meptzs. BR. — 28
- Flor. eft: ex mepte filio nata. mutatum íolum: filio, in: filia. ER. — 29 Hal.
eius. 30 Hinc iam omnia confuía funt in Pand. Flor. nempe: pater auus
patruus filia patrui neptis éiusdem ex filia pronepos ex mepte filia mata. item pro-
meptis pater uia patruus filia patrui meptis eiusdem . ex filia promepos ex mepte fi-
liamnata. Haec omnia corre&tor, qui iam femel iterumque in praecedentibus
emendandis confufe egerat, vncis inclufit, atque ita fe pulcre liberauit ab one--
re correctionis taediofae et perplexae. Porro erat pro et in nouo veríu: neptzs
et ad: pro, adiecum in margine: meptis amntae promepos promeptis. ta fe
res habet Florentiae. BR. — 31 Háal. et bi contiuemt: pro patruo tamen. amita.
Jummpta. Auunculi, GE B. — 32 Hal. meptis, admepotis admeptisue. — 33 Flor.
fa&um; adnepote. B R.
GEB. 35 Hal. progignitur.
Weptis. GEB. — 38 Hal. pronepos. GE B.-
gronepos. GEB. — 41 Hal. mepos. GEB.

. 34 Hal. vni ex adnepote, alteri ex admepte matz.
36 Hal. enumerabuntur. GEB.
39 Hal. meptis. GEB.
42 Hal. proneptis. GER. .

,37 Hal.
,40 Hal.
43

ptis, trinepos, item trineptis.

,h j X , . e
| tentur, *^, *et fédecim ex. matre : fimiliter ataui forores ,tri

| quas $ patrui maximi filiof enumeraugfimus 7*, proaui *5 pro-

i , :
atnepos, trinepos, item trineptis. Filius, nepos, pronepos, [ . ..v
abnepos, atneptis, trinepos, item trineptis. Filia, nepos,
pronepos, abnepos, atneptis, trinepos, item trineptis. .Fi- l
lius, neptis, pronepos, abnepos, atneptis, trinepos, item
trineptis. . Filia, neptis, pronepos, abnepos, atneptis, tri- |
nepos, item trineptis. Filius, nepos, proneptis, abnepos, |
atneptis, trinepos, item trineptis. Filia, nepos, proneptis, |
abnepos, adneptis, trinepos, item trineptis. Filius, neptis :
*5, proneptis ^9, abnepos ** , atneptis, trinepos, item tri-
neptis. Filia, neptis *?, proneptis *?, abnepos ??, atne-
Filius, nepos ?*, pronepos
??, abneptis 53, atneptis, trinepos, item trineptis. Filia, |
nepos ?*, pronepos ??, abneptis ??, atneptis, trinepos, |
item trineptis, Filius, nepos ?^,- proneptis ?5, abneptis, |
atneptis, trinepos, item trineptis. Filia, nepos ??, prone- |
ptis ??, abneptis, atneptis, trinepos, item trineptis. Filius, /
neptis ^^ , pronepos 9?, abneptis, atneptis, trinepos, item|.
trineptis. Filia, neptis ?*?, pronepos ?*, abneptis, atne-
ptis, trinepos, item trineptis. Filius, neptis, proneptis, |
abneptis, atneptis, trinepos, item trineptis. .Filia, neptis,/.
proneptis , abneptis , atneptis, trinepos, item trineptis.] $. 18.
-Sgpvtimo gradu. perfonae continentur mille f;.g;p—t;iQUattuor, |
e. "ritaui, itemque tritauiae pater, mater: perlonas ef-
ficiunt ngntïinf&fg'ifmi,—g&g: tritaui enim patres tot fint 95, ; fa. :
quot ipfius tritaui: item eiusdem matres totidem: flunt,fexa- La« XXXMI-
ginta quattuor: idem numerus tritauiae patris, matrisque, — — !
&Ataui atauiae frater, fororue 99: hiifunt tritaui filius, fi-
lia: abaui, abauiaeue ?7 patruus, auunculus, amita, mater-
tera: proaui proauiae patruus magnus, auunculus magnus, | !
amita magna, matertera magna: aui auiaeue propatruus, pro- i. 1 4esef. |
auunculus,[proamita, promatertera. Patris vel matris abpa-
truus, abauunculug abamita, abmatertera 9? : fiunt perfo-
. , (X (f« ! x &kt.
nae ataui fratris trigiütaduo 9?: nam fedécim, quas atauus
explet,.accedánt "? totidem propter fratris duplicem perfo- .. -

nam , neceffe eft: nam fedétIm fratres ataui ex patre compfi 4757 /

i

-- .OX Hl Uv . : LAX X .
. 75 , fiunt fexaginta quattuor: et totidem atauiae fra- :
tris, item fororis. $. Patrui maximi filius, filia: hitfunt ataui
nepos, neptis ex filio, abaui fratris filius, filia [ Amitae ma-
ximae filius, filiazf hií funt ataui nepos neptis ex filia, abaui
fororis filius, filia. Auunculi maximi filius, filia: hicfunt
afaui nepos, neptis ex filio, abauiae 73 fratris filius, filia.
Materterae maximae filius, filia: hi'funt ajaui nepos, neptis
ex filià, abauiae fororis filius, filia. àe omnes perfonae,

L 9éwt.

auiaeque,eius, dejcuius'Cognatione quaeritur, confobrinae 79 ; 172«45.
: : Miege hr 4 » . .ev- . & 78 E » A , ;
funt: aui *?, auiaeque eiusdem propius fobrinsf ?. Singue | jo*örvmt.,,
lae appellationes continent perfonas fedeCitti *?: quia cum pa-
truus maximus £Q,M,ggimhe&ïcigt, filius eius ea;(dem habet enu- ^ ,.
merationeyh, totidemque filid: etifit/? ex omnibus his, quas £! /.

a patrui maximi filio comprehendimus ?*, ductis per octo fede-

cies,
Hal. zepot. GE B. — 44 Hal. promeptis. GE B...— 45 . Hal meposW. GEB, — - 46
Hal. promepos. GEB. — 477 Hal.abmeptis. GE B. — 48 Hal. mepos. GE B. 49
Hal.prouepos. GEB. — 50 Hal.abueptis; GEB. — 51 Hal meptis. GEB. 52
Hal. proneptis GEE. — 53 Hal.abmeposv. GEB. — 54 Hal.meptis. GEB. — 55
