toris: videri autem trabes traditas, quas emptor fignaffet.
XV. Garvs .ibre-1L- : b . H5

* p
A^ hag aweerien., VINA

vbi bis occurrit venit, loco: venzt. GEB. 58 Vulg. lb. VIII. Bn. 59
Hal. venuditoris funt: fi peudente conditione ves. fuerit extiudla. pevumitur eninm
emptio ficut et fHipulatioues et legata perimuutur. Sane. Vulg. Plaue fi peu-
dente conditione ves interierit, perümitur emptio: ficuti flipulationes et legata
conditionalia perimuntur, fi pendente conditione ves. fuerit extindia. BR. óo
Hal. exflat. G ER. 61 Hal. ESTO. GER. 62 Hal. vendidevris. GEB.
63 Taur. iBíum. GEB. . 64 Vaur. Fi. Mal. v non habet. V ulg. ventorun
vi. Immo Flor. pro F quidam fecit V, et ad vento adiecit runz. 9 R. 65 Hal.
et omnes; (cinit. BR. 66 Et hic malim: veniit, BR. 67 Hal. Pt in li-
bro fexto. GEB. — 68 Vulg. inferit: fententiam. BR. Vide Petr. BDurgium zz
Eleclis L. 13. BYNK. 69 Vulg. VLP. . Ap. Hal. Varus, abeft. BR. 7o
Hal. /xrrousv. Alfeui Digeflorum, et in. L. 14. fequ. timili modo. GE R. 71
Hal, inferit: (i, GEB. — 72, Ap. Hal. effe; abeit. GER. 73 Hic itidem 73
Digeftorum, eit a manu fuüpplente, nec afterifcis fignatum eft, vt in L. 12. forte
quod hic eft epitomatovum, Mlic epitomarum, vt iufta fit opinio, hic reuera ex-
cidiffe. B R. 74 Hal. et Vulg. periculmm. BR. — 75 Flor. v2 rerum, a coác-
ua vel paulo recentiore manu eft additum. — Hal. vergim quotidianarmm. fiue. au-
TeOVHilte

ieffet, continuo dominus in.culpa erit: quamobrem Ífi vendi- L2 -

e&ïuuum..

empyfte 'j)

DIGESTTORVM |.LIB. . XVIIL

VINA, quae in dolis erunt *$, venierint, eaque, antequam
ab emptore tollerentur, fua natura corrupta fuerint, fi qui-
gþf. 7* de bonitate eorum adfirmauit venditor, tenebitur em-
ptori: quod fi nihil ä&fïrmauit& emptoris erit periculum: quia,

Ó " fiue non äeguiïauit, fiue dggu&ando male probauit, de fe queri
u* L.0*. debqt. Plane, fi, cum intellegeret venditor non duraturam bo-
" nitatem eorum vsque ad 7? jsrleum diem, quo tolli debgfent,

W*'* LÍevaf^- mon : g;;mo&.nu,it emptorem, tenebiturei, quanti eius interef- .
| fet aïmmntqm; fuiffez- f
XVI. IAforrewvs 394ibroVIL.ex Cafo. Sknv:r
emptor, fi eum conductum rogauit, donec pretium folueret,
nihil per eum feruum adquirere poterit 5*: quoniam non vi-

UT TTYN '

". deturtraditus is, cuius poffeffio per locationem retinetur a ven-
lä"?**'j : ditore. 9^ Periculum eius ferui ad emptorem pertinet: quod

tamen fine dolo venditoris interuenerit.

XVII. PowproNrvs dibro—XXE.-ad-Quintum- Mu*
Irrvp fciendum eft, cum moram emptor adhibere)
85

z.
€ium.;

,,Lädzïgmïïfw coepit, iam non culpam ??, fed 8^ dolum malum tantum
— praeftandum a venditore. Quod fi per venditorem et empto-
rem móra fuerit, Labeo quidem fcribit, emptori potius noce-
re, quam venditori, moram adhibitam: fed videndum eft, ne
pofterior mora danfhofa ei fit. Quid enim, fi interpellauero
venditorem, et non dederit id, quod emeram;, deinde, pofte
.riore 99 offerénte illó, ego non acceperim ? Sane hoc e us CH-
fu nocere mihi deberef 55. Sed fi per emptorem mofäïüif-
| . . fet, deinde, cum omnia in integro ?? eflent, véüditor moram
4 adhibuerit, cum poffet f exfoluere ??, aequum. eft, polterio-
| — fem moram venditori nocere. IN

XVIHI. PAprixrANvsUibrollLiRefponforum. H a-
BITATION|VMhoneribus morte libertófum firitis, emptor do-
mus ob eam caufam venditori non tenebitur, f1 nihil aliud con-
- uenit, quam vt labitationaS/fecundum defun&ti voluntatem fu-
per pretium libertis praeftarentéf. $. r. Ante pretium folu-
tum dominii qufeftione mota, pretium emptor foluere ncn co-
getur ?*, nifi üdeiuü'oresfädonei a venditore eius;euictionis]??

;

offerantur. d M x ttortose.
J. & PA
: XIX. H£nwocGENIANVS libro- 1l TIurisEpitoma-
* rum-??. VENDITORIÍ emptor in pretio foluendo mio-
ram fecerit, vfuras dumtaxat praeftabit: non omne omnino,
EM .quod venditor, mora non faCta, confequi potuit, veluti fi ne-
. gotiator fuit ?^, et, pretio foluto, ex mercibus plus, quam ex
i . "wfuris, qu&erere potuit. T
J |
B. I veoyum. nR. 76 Hal. erant. GER. 77 Hal. fi quid. GER. 78 Ma-
lumus cum Taur. vtramque praepofitionem retinere, licet iam pridém prior de-
9 : ' leta fit. Ad eum modum hic dict videtur vsque ad m éum diem, vt: ex amnte

diem. Kaleudarum, in ante diem quintum Kal. et fimilia. Sed et poterat Flor.
| fieri: vsque ad eum diem. E fex MSS. non nifi Bynkershjigfmbet: vsque in
! euin diem. in S. Cruc. vtraque praepoíitio aderat, et pofterior eft expuncta.
: Vulg. habet zz. Hal. ad. &&. Forte huc referri poffet, quod fnpra notaui,
diligentiores librarios, fi varia effet le&io, vtramque folitos fuiffe coniungere.
Dvk. MSS.reliqua, qui habent: vsque ad eum diem, Barb. Otob. Vat. I. Tre-
uif. at Bynkersh. 1l facit cum L. GEB. — 79 Hal. et Vulg. hic habent vec. B R.
$o Hal. IABOLENV'S. GEE. 81 Hal potuit. GEB. — 82 Hal. praefigit

Yi
Vl

DL

ww
v
NU ERREER

i et. Vulg. habet: Periculum autem. BR. — 83 Hal. addit: tautum. GEB. — 84
^ Hal. inferit et. GEB. 85 Ap. Hal. malum tautwm, abíunt. GER. 86
á Gothofr. in nota: Al poftea. ta nempe ipfe Taur. in margine, et Hal. et
72 omnes, Saepe 72 deinde poflea OCcurrit. B R. $87 Flor. eft oc. GEB. 88
P;e Hal. debet. GER. 89 Vulg. omuia integra. BR. — 9O V ulg. abfoluere. 5 R.
)

Obf. 14. GEB.

Sed exfoluere eft elegans locutio, quam illuftrat Van de Water 11.
: 93 Hal.

91 Hal. cogitur. GEB. — 92 Hal. et Vulg. hic addunt: nomine. BR.
émvopUv. GER. — 94 Hal. fuerit, t in fine: potuerit. GEB.

. fie^manumiffus, liber fit: fi tamen is, qui vendidit, in eadem

TIT VWL^ VII. : 323

DE SERVIS EXPORTANDIS, ,VEL,* SI ITA

dit: propter domini-eniga inquif, fecuritatem cuftoditur lex,
ne periculum fubeat.
Uav 1. MaARC1ANYxsSlibroIHE-Peblieosetóm. ExPonTAN-
Dvs fi venierit ab Italia, in prouincia morari poteft: nifi fpe-
cialiter prohibitum fuerit *. |
IIl. Pavrvs dibre-Lz-ad-Edictum. Sx ovxs hWac
lege venift 9, jvtjintra certum tempus manumittatur, * fi non

voluntate perfeueret, heredis ? voluntatem non effe exqui-
rendam. |
IV. MAncELrLvsWübro-XXIV.-Bigeftorum- S1: wr-
Non vigiliti annis feruum tibiin hoc vendiderit, et tradid)-
it.?, vt eum manumitteres, nullius momenti eft traditio *9,
quampuam ea mente tradiderit, vt, cum viginti annos ipfe ex-
pleffet, manumitteres: non enim multum facit, quod diftulit
libertatis praeftationem, lex quippe confilio eius quafi parum
ff refttit . n n J |
V. PAPINIANVS llibro X. fhonum- Cvr, PA-
cTO venditoris *^, pomerio cuiuslibet ciuitatis interdictum
eft, vrbe etiam interdictum effe videtur. Quod quidem alias
cum Principum mandskis praeciperetur, etiam naturalem habet
änt;eäle&um, ne fcilicet, qui careret minoribus, fruatur *? ma-
ioribus. |

VI. InEw lhhraXXV—ILJ.?.Qu;(e.&x

ionum. Sr vEN-

DITOR àb eznp;äeldqaue it ge flää ææïWnïu*, neue
proftituatur *?, &tali rfagt' ; Contra quatn Aerat: "*xceptum,

euincatur, aut *9 Tibera iudicetur, et ex itipulatu pena pe-
tatur, doli exceptionem iquidam/; obftaturam putant: Sabinus,
non obftaturam. Sed ratio faciet **, vt iure non teneat ftipu-
Jatio, fi i& manumitteretur, exceptum eft: nam jncredibile *$
2ch, de actu manumittenffs, ac non potius de jeffectu/ benefi-
ti '? cogitatum: ceterum fi, ,& proftituatur ??, exceptum
eft, nulla ratio occurrit, cur pg'ena peti, et exigi non debeat:
cum et ancillam contumelia|adfecerit, et venditoris affectio-
nem forte, fimul et verecundfam lfeferit: etenim alias, remo-
ta quoque ftipulatione, placuit ex vendito effe actionem ?*.
$. I. Si quid emptor, contra (Qüami/lege venditionis cautum

eft, feciflet, aut non feciffet ^^, nobis aliquando placebat, non
d ! alias

1 Hal ET. GER. . 2 Halin margine: alias additur, aut me pro-
fütuatur. GEB. —— 5 Exempla eiusmodi pa&orum etiam in publicis venditio-
nibus exftant. Dio Caffius lj. LIII. p. m. $$$. refert Terentium Varronem
Salaffos viciffe, et iuuenes vendidiffe, ea lege, ne quis eorum ante vicefimunt
annum liber fieret. Et Sueton de Auguíto ;2 V;ta c. 2:1. cum neque aut cre-
brius aut perfidiofius rebellantes grauiori vnquam poena efíe, multatum, quam
vt captinos füb lege venundaret, ne in vicina regione feruirent, neue intra XXX.
annum liberarentur. BYN K. 4 Gothofr. in nota: et Romae £al immo
Hal. haber; er Romae ipfum vetinere. GE B. 5 Hal. fwit. GEgz. — 6 Hal.
venit. GEB. 7 Hal. praefigit et. GEB. — 8 Hal. et Vulg. inferunti emim,
praemiffo poft: perfeueret, puntto. B R. 9 Ap. Hal. et tradiderit, abfunt. GE a.
10 Hal. venditio. GEB. — 11 Vulg. refifiit. BR. — 12 Hal. venditionis. GEB.
13 Hal. frueretur. GEB- I4. Hal. /jj. XXVIII. GER. I5 Hal. prof;-
tucretur. G EB. 16 Hal. a, loco aut, pofito in. fequentibus poít: petatrs
interrogationis fipno. GEB. 17 Hal. facit. Vulg. fauet. BR. 18 Taur.
incrediVile. GEB. — 19 Taur Venefici. GEB. 20 Hal. profitneretuv, G E B.
21 Taur. in Adnot. a&omem. — Si quid etc. am, atliouem fi quid.etc. Ita nimi-

&ius effet. — Neque fane aliter tres codiCe; quos confului, Vat, L. Barb. et TreuifZ | |
22, Ap. Hal. aut non feciffet, abfunt, aberant ctiam in. Qtob. fed fuppleta

Kkk Íunt.

BR.

És )
aent ao .

4 f&

rum, vt opinor, vt nouus $. a verbis: Nobis aliquando inciperet, quod forte re- . , 7—

4

h r « ] 1
f&* 4?:. .g'g'»ä(.(; 6.*,' do-.n'.

MANCIPIVM |VENIERIT, |VT| MANVMIT- Ta»
' TATVR ^ VEL CONTRA ?. Py
VrPraAmxvs lbro-XXXII. ad-Edictuss
S rrvjy£iT diftractus feruus, ne aliquo. lodi! moretur, qui
KJ vendidit, in ea condicione eft, vt poffit legem remittere, "
ngf,e. Romae ^ retinen&; Quod et Papinianus libro gägg refi p/öþ.. 'zf?a/m,, je3 .

m RC
m m — Tevelur.,

: r € * &
Liree «* t .. Copna. *

1 O)QL; 'L., l)fb('.l")'b.,:

g fa E

J ii 0 E as |

X.

L
/f
f "
M .- /I:

5-?.
ld v5

324
alias ?? ex vendito propter péenam homini irrogatam agi
poffe, quam fi pecunige ratione venditoris interefíet, veluti
Qquiapéenam promififfet: ceterum viro bono non conuenire
credere, venditoris intereíffe] qujod animo fKeuientis ^* fatis-
fa&tum non fuiffet. Sed in contrarium me vocat Sabini fen-
tentia, qui vtiliter agi ideo arbitratus eft, quoniam hoc ^^ mi-
noris homo veniffe videatur. : ,

VII. IpnEgw« fibro—— 5

4
SERVY sïLea

lege veniit, ne injtalia effet: quod fi aliter factum effet, con-

uenit citra ftipulationem, vt Pdenam praeüaret emptor: vix
eft, vt eo nomine Vindi&ge ratione venditor agere poif.i't : a&q-
rus vtiliter, fi non feruata lege, 1n.pgz$enam, quam alii promi-
fit, inciderit. Huic confequens erit, vt Kactenus agere poffit,
qüatenus alii praeftare cogitur - quxïqmd enim excedit,

* sl niertlu,pdena, non rei perfecutio eft. Quod fi,| A ne|poenae caufa

JL,aJEZD:!H!l
Gjir/n17föäf;äzætnäï":

.i;) ,,159944 äf;

D ob cra pf n
pv

exportaretur, conuenit, etiam affeCtionis ratione recte agetur.
Nec videntur beec inter fe contraria effe, cum beneficio adfici
hominem ??, interfit hominis: enimuero péenje non inroga-
tae indignatio folam duritiam continet. |
VIIT. Ine libro WWQ&,&&&JIQW QvXxz-
srTvM eft, fi quis proprium feruum vendidiffet, et, vt ma-
numitteretur intra certum tempus, praecepiffet, ac poftea mu-

taffet voluntatem, et emptor nxhilb minus manumififfet ?7, an | p
aliquangelo nomine actioném haberet ? Dixi, ex vendito actio-.-

nem, manumifífo feruo, vel mutata venditoris voluntate, eua-

IX. PAvrvs dibro-X Quseftionum: ] ' T rT1vs fer-
uum vendidit ea lege, vt, fi Romae moratus effet, manus in-
icereJ?7 liceret: emptor alii eadem lege vendidit: feruus fu-

git a fecundo emptore, et Romge moratur. Qugero, an fit ma-

N O

r r r r

: JEHE E..
/5 DE ACTIONIBVS| EMPTI
: ET VENDITL

VrniriANvs libro—XXVIlIT. —ad —Sabinum.-

I RES vendita non tradatur, in id, quod interett,fagitur:
hoc eft, quod * rem habere intereft| emptoris: hoc au-
temfintérdum|pretium egredikur, fi pluris intereft, quam
res valet, vel empta eft. $. 1. Venditor, fi, cum fciret debe-

.

ri feruitutem, celauit, non euadet ex empto aCtionem: fi mo-.

do eam rem emptor ignorauit : omnä enim, quae contra bo-
nam fidem fiunt, veniunt in empti aCtionem. — Sed fcire ven-
ditorem, et celare, fic accipimus, non folum fi non admonuit,
fed et fi negauit feruitutem iftam deberi, cum eflet ab eo qu£e-
fitum: fed etfi proponas, eum ita dixifle, NYLLA QvIDEM
SERVITVS DEBETVR, VERVM, NE " EMERGAT IN-

24. Bafil. 3i2 wMeä*rwæ xoo; & uy-

funt. BR. 23 Hal. »on aliter. GEB.
Spumíxy. ob duritium et inbumanitatem. BR. 23 Hal ob boc, Vulg. boc
ipfo. BR. 26 Hal. lib. VI. GERB. 2/77 Hal. cogetur. GEB. 28 Vulg.
inferit: vt manmmitteretur, vel. BR. — 29 Flor. eft ominem. GEB. — 30 Hal.

lb. XXVIII. GEB. . 31 Flór. mauumifíjffet. GEB. — 32, Hal. znZicere. GEB.
33 Ap. Hal. ex, abeft. GE B. 34 Hal. adiicit z. GE B. 35 Gothofr. in
nóta: nec pofterior, qui magis admonendi emptoris et liberandi gratia, eandem
legem repetierit, poterit aliquo modo etc. Hal. Reiecta Haloandri interpola-
tione legatur: vt poflerior. BYNK. . Puto eandem vim efle in 7à et, quam Byn-
kersh. quaerit in 7à vt, quafi dicat: atque ita, vel: et ita, atque adeo poflerior.
DVK. Ad notam Gothotr. monendum eft, Hal. habere: liberandi fe gratia,
GEB. 36 Hal. teneretur. GEB. 37 "WVaur. faBoraVilius. GE B. 38
Hal. et Vulg. ab iniuria. Ego fimpliciter: eximt eam imiuria. BR. —— 39 Hal.
ea, GEE. 4o Vulg. aumerato. Scite atque ita etiam Rob. Stephanus et H.
a Porta. ER. Quod ego non probo. Nam ob id, quod exceptum eft pa&to,
nc alii quam Seio feruirent etc, exiftimandum eft, emtorem ea minoris emifle.

DIGESTORVM LIB. XVIIL TIT. VIL

(fääa!ïäzïbex óY r 9€?€/491wwn1 »ceoajkaaiääïfüadq^"7" äïïïäfwa*L!ZZüE
N

l

:

LIB, XiX^ TIT £

* e . e : /,Z?Z * 42 * 4 MM - ä k
nus inieCtio, et cui? Refpondi, in fugitiuo non Ééft dubitan-
dum, nihil contra legem factum videri, quia nec domino au- [

ferre fe poteft, nec qui in fuga eft, ibi moratur: quod fi ex Ssn'töx'ävfuq h |

voluntate fecundi emptoris, contra legem moratus fit, potior
habendus eft ?*, qui auCtor fuit legis: et ?* pofterior, ma-L««« ,
gis adimonendi emptoris,lfet liberandiM, legesh rebe-LL s r
tierit: nec poterit aliquo modo auferre legem fui vehditoris, ^^ , 5€.
cuius condi,gioz'exfci,ftit: nam-et fi pdenam promififfet, teneac.
tur 39, licet ipfe quoque ftipulatus effet: fed in pgena pro- -
miffa duae actiones fünt: manus autem iniectio in feruum

competit. Quod fi prior ita vendidit, vt proftituta libera ef-

fet, pofterior, vt manus inicere liceret, potior, eft libertas,fd*/"'";f?ü*'ïb':
quam manus inieCLio. Plane, fi prior lex manus habefft in- T
ieCtionem, pofterior libertatem, fauorabilius ?? dicetur, libe-
ram fore, quoniam vtraque condició pro mancipio additur, et
ficut manus iniettio, ita libertas eximit eanïiniuriam 38
X.SCA('EVOLA ibr LL..Di : CvM vYEN-
DERET Pamphilam et Stichum, venditioni inferuit pactum Mp xf :
conuentum, vtf ne eadem ?? mancipia, Pamphil& et Sticfus, ^zprr's., -
quos minorato ^? pretio vendidit, alterius feruitutem, qUàtü s J euere .
SezijL paterentur, poft mortemque eius in libertatg'zL moraren-m;).;;"*'r,
tur *'. Qudefitum eft, an haec mancipia, de quibus inter em- — "t«
torem et venditorem gpnuer?ït,* poft mortem emptoris iüre
iäï'o liberata fint? .Ref, 3nd1L 4'.(.2, fecundum conftitutionem
Diui Adriani *? füper hóc prolatam, Parphilam et Stichum,
de quibus qugereretur, fi manumiffi non fint, liberos non ef-
fe. Claudius: Dinus Marcus ^* ex lege dicta libertatis in -^
vendendo, quamfiis| non manumiffos, fore liberos in Semeyf-
ftribus conftitui: licet in mortis tempus emptoris diftulit ven-

ditor libertatem. X .

d hs.

2 VMU

VSDECIMVS.

jabfgiäm;w

OPINATA SERVITVS, NON TENEOR: putoleum exem- d-
pto teneri: quia feruitus debebatur, et)fciffet 3: fed fi * id " ^^
egit, ne cognofceret emptor al'gpam feruitutem deberi, opi-
nor, eum ex emptoteneri. Etjgeneraliter dixerim, fi impro-
bato more verfatus fit ? in celanda feruitute, debere eum te-
neri, non fi fecuritati fuae profpectum voluit. Haec ita vera.
funt, fi emptor ignorauit feruitutes; : quia non videtur efífe
celatus, qui fcit, neque * certiorari debuit, qui non igno-
rauit. "ia : |

IIL. PAvrvsilibro V. ad-Sabinum. Sr gjä, emptione
modus dictus eft, et non praeftatur, ex empto eft actio. — $. r.
Vacua poffeffio emptori tradita non intellegitur, fi alius in. ea
legatorum fideiue commifforum ? feruandorum caufa in. pof-

fe.iïione»ä/äf left, [aut]creditores bona poffideant *?. Idem di-! f
cendum eft, fi venter in poffeffione fit;] nam et ad hoc perti- L58;,

net vacui appellatio. |. [ 2ere«t.

Ill. Pouroxrvs libro.IX-ad Sabinum. Rario 7*

poffef-
. Nec moreor eo, quod eminorare apud alios non reperiatur. DVK. : Etiam Hal.
minorato. GER. 41 Hal. z lbertatem vocareutur. GER. 42 Hal. re-
[pondi. GEB. — 43 Hal cum adfpiratione: Hadrismi. GER. 44 Ante D.

Marci conftitutionem Scaeuolam fua Digefta fcripfiffeputat Petr. Burgius Eledf.
L. 6. et tamen idem Scaeuola in L. 35. pr. infra de Legat. 3. ex lib. XX. Di-
geftorum meminit Marci iam Diui. EY NK. :
Y Hal. quanti,loco quod. GER. 2, Gothofr. in nota: Forte legeme
dwm: vt emergat, ve] fi emerget. Ifto modo: Hal. hoc Vulg. BR. 3 Hal.-
fi feru. debebatur, et fciuit. GEB. — 4 Hal. fed etf. GEs». — 5 Hal.eff. GER.
6 Hal. feraitutem. GER. 7 Hal.wec. GE B. - 8 Hal. fideicommifforumue.
GE B. 9 Ita Flor. fuit, fed litera s tribus pun&tis fuper totidem eius cruri-
bus pofitis, expun&ta. BR. Etiam Hal. poffeffione. GER. 10 Hal. poffident.
GE B. 11 Gothofr. in nota: al. datio, al. traditio. Cuiac. XIII. Obf. 7;.
et Hotom. quaeff. il. 1:1. Hal. fequitur Florentinam. GE&. Non eft mutan-
da le&io Flor. vatio poffeffionis eft natura, proprietas, Y3:v pofleffionis. Sic va-
tío naturalis auimi tui clt «ogy? maternae beneuolentiae in L. 14. C. de bis qui
accafare

:| J H

,"1

|
r

"

pi"

1;!.,
( Mid
h"

P
vurT

J

À
Mü

uun.

| EQWW

"d

yi

N

l]
Vi

ZA

bþ)',no' l ;
pf
Mu

3 u

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. L

L] i . * fA'
poifeffionis, quae a venditore fieri debeat '?, talis eft, vt, ffu
quis eam poffeffionem iure auocauerit, tradita pofleffio non
intellégatur. $. r. Si emptor vacuam poffeffonem tradi fti-
pulatus fit, et ex ftipulatu agat, fructus non venient in eam
aCctionem: quia et qui fundum dari *5 füipularetur *^, ya-
cuam quoque poffeffionem tradi oportere, ftipulari intellégi-
tur, nec tamen fructuum praeftatio ea ftipulatione continetur,
neque rurfíus plus debet effe in ftipulatione, fed ex empto fu-
pereífe ad fructuum praeftationem. — $. 2. Siiter, aCtum, viam,
aquáedu&tum per tuum fundum emero, vacuae poffeífionis tra-
ditio nulla eft: itaque cauere debes, per te non fieri quo mi-
. mus vtar. $. 3. Si per venditorem vini mora fuerit, quo mi-
J dol.óf«2^ " as traderet|*5, condemfhari eum oportet, vtro tempore plu-
]w. risvinum fujt *9, vel quo venit, vel quo lis in condemiatio-
, . megi deducitur: item quo loco pluris fuit, vel quo venit, vel
U5 vbi agatur *7. $. 4. Quod fi per emptorem mora fuiffet "$,
aeftimari oportet pretium, quod fitj cum agakur, et quo loco
TO minoris fit. Mora autem videtur effe, fi nulla difficultas ven-
2 t6:ditorem impediat, quo minus traderet, "? praefertim fi omni
" tempore paratus fuit tradere. Item non oportet eius loci pre-
LSEN tia fpeCtari, in quo agatur ??: fed eius, vbi vina tradi opor-
455 ^".*. tet: nam quod a Brundéfio ^* vinum venit, etfi venditio ali-
pzoim U. i faCta fit, Brundgfii tradi oportet.
.. IV. Pavrvs üibre—V.—ad-Sabinum. Sr skRvvM
mihi ignoranti, fciens furem, vel noxium effe, vendideris,
quamuis duplam promiferis, teneris mkhi ex empto, quanti
3nea intererit fciffe, quia ex ftipulatu eo nomine agere tecum
non poffüm, antequam mihi quid/abeflét ^?. $. r. Siumodus
agri minor inueniatur, pro numero iugerum ?? ayétor ?^
obligatus eft: quia vbi modus minor inuenitur, non poteft
&x€ aeftimari bonitas loci, qui non exftat: fed non folum, fi modus
agri totilis mifior eft, agi cum venditore poteft, fed etiam de
partibus eius, vtputa fi dictum d,iï, vineae iugera tot effe, vel
oliueti, et minus inuenijatur. lIdeoque ?? his cafibus pro bo-
nitate loci fiet aeftimatio.
V. InEex Jibro-HE-ad-Sabinum. ^? Sx nremnxs te-
ftamento quid vendere damfínatus fit, et vendiderit, de reli-
quis, quae per confequentias emptionis ^* propria funt, vel
ex empto, vel ex teftamento, agi cum eo poterit. $. r. Sed
fi falfo ex;f[imans fe damnatum vendere, vendiderit, dicendum
eft, agi cüm eo ex empto non poífe quoniam doli mali ex-
ceptione actor fumyfoueri poteft: quemadmodum ?$ fi falfo
exiftimans fe danfnatum dare, promififfet ?^?, agentem doli
mali exceptione fümmoueret, Pomponius etiam incerti con-
dicere eum poffe ait, vt libenetur.
: VI. Powrowivs libro IX. -ad-Sabinum. — Texz-
- um "ïj T VR exempto venditor, etiam fi *;agnouerit) ?? minorem fun-
pspesut, di modum effe **. $. r. Si venäxä tibi infulam certa pecu-
, nia, et vt aliam infulam meam reficeres: agam ex vendito, vt
reficias: fi autém hoc folum, vt reficeres eam, conueniffet ??,
non intellégitur emptio et venditio facta, vt et ?? Neratius
fcrigfit 34, $.2. Sed fi aream tibi vendidi certo pretio, et
ey*

a

accufare poff. &XN K.
X4 Hal. flipulatur. GEB.
17 Hal. agitur. GE B.

12, Hal. debet. GER. 13 Hal. et Vulg. tradi. BR.
I5 Vulg. traderetur. BR. — 16 Hal. fuerit. GEB.
18 Hal. fuit. GEB. , 19 Hal. praefigit et. GEB.
20 Hal. agitur. GEB. 21 In Barb. eft Brand&fio et Brundifl, et ita habet
Hal. 1n S. Cruc. Brandefio et Brundafi. 1n .Otob] 1n. Brandafio eft o fuper
pofteriorem z impofita. BR. — Vinum a Brundufi e Vinum Brundufinum.
Cuiac. Tvadat. VIIL ad African. ad L. 37. D. Méndati, quem hic. exícripfit
Goth. Vinum autem a Brundufio venditum Brupdufii tradendum aut aeftiman-
duim eft, quia eo fermone continetur, Brundufipé in vrbe accipi placuiffe. AMer-
cibus a. Beryto comparatis, dixit Scaeuola prp//mercibus Berytenfibus in L. 122.
8. 1. iufra de V. O. BYNK. 22 , Hak'abfit. GEB. 2,5 Bafil. zg2c 73 7-
«óv TAc égyacíag TÀV GSUyAV. BR. 4. Diferte Bafil. à 7er4c. BR. 25 Ap.
Hal. 44e, abeft. GEB. — 26 Hal,Mff. XXXIII. ad edidbum. GEB. — 277 Hal.
ger confequeutiam emptoris. Gh. — Vide de Latim. Vet. ICt. p. 412. DVK.
28 Hal. inferit et. GE B. 9 Taur. promISfet.GxEB. ^ 30 Gothofr. in nota:
ignorauerit. Hal, Etiam^Taur. in Adnot. agnonerit. fic in D. i vet. ignoranit. —

323

tradidi ita, vt infula aedificata partem dimidiam mihi retradas,
verum eft, et, ?? vt aedifices, agere me poffe ex vendito, et
vt aedificatam| mihi retradas: quamdiu enim aliquid ex reven-
ditaapud te fupereffet 59, ex vendito me Jabere actionem con-
ftat. $. 3. Si locum fepulchri emeris, et propius eum locum,
antequam mortuus ibi inferatur, aedificatum a venditore fue-
rit, poteris ad eum reuerti. $. 4. Si vas aliquod mihi ven-
dideris, et dixeris certam menfuram capere, vel certum pon-
dus habere, ex empto tecum agam, fi minus praeftes: fed fi
vas mihi vendideris, ita vt adfirmares integrum, fi id integrum

A.
non fit, etiam id, quod eo nomine perdiderim, praeftabis mi-
hi: fi vero non id attum fit, vt integrum praeftes, dolum ma- — , 3
lum dumtaxat praeftare te debere P7: Labeo contra putat 38, J fveGaC s at

et illud folum obferuandum, vt, nifi in contrarium id ?? actum

fit, omnimodo integrum praeftari debeat: eteft verum. Quod i s o ss

et in locatis idolii

2 4? prfeftandum, Sabinum refpondiffe, |(Mi- «otec
nicius ^* refert. $. 5. Si tibi iter vendidero, ita demum au- — "««

Ctorem me laudare poteris, fi tuus fuerit fundus, cui adquire- *X ^«^ f** ^cfe

re feruitutem volueris: iniquum eft enim me teneri, fi pro- ^* *« p c

pter hoc adquirere feruitutem non potueris, quia dominus vi- ^X« »ev54ie
$. 6. Sed fi fundum tibi vendidero, et 4449* ^cc, . |

cini fundi non fueris.
ei fundo iter acceffurum dixero, omnimodo tenebor itineris ^.
nomine, quia vtriusque rei quafi vnus venditor obligatus füm.
$. 7. Si filiusfamilias rem vendiderit mihi, et tradiderit, ficut
paterfamilias tenebitur. $. 8. Si dolo salo aliquid fecit ven-
ditor in re vendita, ex empto, eo nomine, aCtio emptori com-
petit: nam et dolum malum eo iudicio aeftimari oportet, vt
id, quod praeftgturum fe effe pollicitus fit venditor, emptori
praeftari oporteat. $. 9. Si *^ venditor fciens obligatum aut
alienum vendidiffet, et ^* adieCctum fit, neue ** eo nomine
quid'präefcaret, aeftimari oportet dolum malum eius, quem
femper abeffe oportet in iudicio empti, *2;quod bonge fi-
dei fit. - :
VIL. Ing Mllibro.X. ad Sabinum. Fvxpvw mihi cum
venderes, dedutto vfufructu, dixifti, eum ** vfumfructum Ti-
tii effe, cum is apud te remanfurus elílet: fi cgeperis. eum
vfumfructum vindicare, reuerti aduerfus te non potero, donec
Titius viuat, nec in ea caufa effe cdepefit, vt, etiam fi eius

^ « '

ex/ä' TE

f(;' l;a 1 G(..,

«

.:,'- : à a & N
*;ï'; *42—- ('.502!.

vfusfructus effet, Jainiffurus eum fuerit: nam tunc, lid-eft] ii /. pru n

]capite déminutus vel mortuus fuerit Titius, reuerti potero ad ; ,.,,.42 ..
te venditorem. Idemque iuris eft, fi
'Titii effe, cum fit Selii — ? x
VHI. PAv rLvslibro-V.-ad-Sabinum.. Sx Tvrn1 libe-
rum praedium tradidero, cum ^* feruiens tradere deberem,
etiam condidtio *9 incerti competit mihi, vt patiaris eam fer-
uitutem, quam *? debuit, imponig^$. L Quod fi feruum
praedium in traditione fecero, quod liberum tibi tradere debuij
&r 59 ex empto habebis actionem, remittendaejeius ?* ferui-
tutis gratia, quam pati non debeas **
.. IJX. PowPourivsibro-XX.-ad-Sabinum. Sr xs,
qui lapides ex fundo emerit, tollere eos nolit, ex vendito agi
cum eo poteft, vt eos tollat. d

jj £t
6

Mi e

re&ius. Charondas ait in fuo MS. negationem adfuiffe, p&. - . 31 Rectum eft:
etiamfi agnouerit, et explicandum ex iure antiquo, quod apud Paulum eft /7. IT.
Seutent. XVII. $. 4. ícilicet actione in duplum venditor tenebatur, fi mentitus
vero maiorem dixerit effe fundum, fi agnouerit, ex emto tenebitur, vt et fi in
qualitate iugerum captio fit. L. 22. et 24. infra b. t. BYNK. 32, Hal. re-
ficias eam, conuenit. G EB. 33 Ap. Hal. et, abeft. GEz. — 34 Hal. feribit.
G E B. 35 Ap. Hal. deeft et. GE . 26 Hal. fuperefl. GE2. . 37 KHal.
addit: quidam putant. GEB. — 38 Ap. Hal. putat, abeft. GER. 39 Hal.
quid, loco id. "Vulgo, id, plane abeft. ER. 4O "Taur. doleis, fed dare
debebat:. dolEis. GEB. 41 Hal Miuatius. Wulg. Matius. BR. 42
Hal. inferit cum. GEB. 43 Ap. Hal. et, abeft. GEn. 44 Vulg. we.
B R. 45 Hal. et Vulg. pracfigunt eo. BR. 46 Ap. Hal ewm, abeít.
GEB. 47 Hal. inferit id. G EB. 48 Hal conditio, manifefto operarum
errore. GEB. 49 Hal. quae, fequenti commate omiffo, GE z. 3o Ap.
Hal. tz, abeft. GER. 51 Hal. remittendaEins, GER. 42 Xlakl debebas.

Kkk3 GEB.

dicas eum vfüumfructum 9^ 1?.1;30,,.

-

T

| 326
zuu)."*f-"""' VI-sQaeI. X, VpprAWNYVSlibre-XLVi-adSabinum. Now xsT
nouum, vt duae obligationes in eiusdem perfona, de eadem re
Y5 concurrant: cum enimjis, qui venditorem obligatum habebatjlei,
bv wm»?ïff fä;"f" qui eundem venditorem obligatum habebagjheres exftiterit, con-
ftat, duas effe a&tiones in eiusdem perfonajconcurrentes : propri-
am, ethereditariam : et debere hefédem inftitütum, fi velit fepa-
ratim duarum actionuà commodo vti, ante aditam hereditatem
proprium venditorem conuenire: deinde, adita hereditate, he-
reditarium: quod Ífi prius adierit hereditatem, vnam quidem
aCtionem mouere poteft, fed ita, vt per eam vtriusque contra-
&us fentiat commodum. — Ex contrario quoque fi venditor
venditori heres exfciterit, palam eft, duas euictiones eum prae-
ftare debere. Z. A Aucr:
— .€XL IpEM libro [(XXXIL/ad Edictum, (Ex kwPro
aCtione/is, qui emit, vtitur. $. r. Etin primis fciendum eft,
in hociudicio id demum deduci, quod praeftari conuenit: cum
.enim fit bonae fidei iudicium, nihil magis bonae fidei congruifij
quam id praeftari, quod inter. contrahentes actum eft: quod
fi nihil conuenit, tunc ea praeftabuntur, quae naturaliter in-
fuünt huius iudicii poteftate ??. — $. 2. Et in primis ipfam
rem praeftare venditorem oportet, id eft, tradere ?^: quae res,
fi quidem dominus fuit venditor, facif e£-?? emptorem domi-
num: fi non fuit, tantum ?* euictionis nomine venditorem
obligat: fi modo pretium eft numeratum, aut eo nomine fa-
tisfactum. Emptor autem nummos venditoris facere cogitur.
$. 3. Redhibitionem quoque contineri empti iudicio, et ?*
Labeo et Sabinus putant, et nos probamus. $. 4. Animalium
quoque venditor cauere debet, ea fana praeftari: et qui iu-
menta vendidit, folet ita promittere, ESSE, BIBERE ?5,
vT OPORTET. $. 5.Si quis virginem fe emere putaffet 5?,
cum mulier veniffet, et fciens errare ?? eum venditor paffus
uecx sb lit, redhibitionem quidem ex hac caufa non effe, verumtamen
M/cpw^.ex empto, competere actionem ad refolughndam emptionem,
^L-et- et 9* pretio reftituto mulier reddatur. $. 6.4Is, qui vina ??
Jj L. emit,arrde nomine certam fummam dedit: poftea conuene-
. rat, vt emptio irrita fieret. Tulianus ex empto agi poffe ait,
vt arra reftituatur: vtilemque effe aCtionem ex empto etiam
/4- aj diftrahendam, inquit, emptionem. Ego illud quaero, fi
anulus datus fit arrïe nomine, et fecuta emptione, prepioque
numerato, et tradita re, anulus non reddatur, qua actione agen-
dum eft 93: vtrum condicatur, quafi ob caufam datus fit 5^,
et caufa finita ?5 fit: an vero ex empto agendum fit2 Et Iu-

& 2
;'L:C €q€ UC 6 i

i Ch

fic /z'm.-"?iaïa lianus diggf':et; 96, ex empto agi poffe: certe etiam condici po-

terit, quia iam fine caufa apud venditorem éft[arülus. $. 7.
hditorem]97, etiam fi ignorans vendiderit, fugitiuum non
effe, praeftare Fægtolïi.pportere, Neratius ait. $.8.1dem-Ne-
L. reeoy lh - patius, etiam Ti ?? alienum feruuml vendidesis, furtis, noxis-
que 9? folutum praeffare Af "9? debere, aþ omnibus receptum
ait, et ex empto actionem effe, vt habere licere emptori cauea-
d. tur,fed et vt tradatur ei poffeffio. $. 9.' Idem ait, non tra-
| . .. dentem,'quanti interfit, condenjnari : fatis autem non daritém,
erbai-. uanti plurimum ** aytorem periclitari oportet. $. ro.
Ua n t n || Idem Neratius ait, propter omnia haec fatis effe, quod pluri-
mum.eft; pràeftari, 1d eft, vt fequentibus actionibus, deducto

?' M ^T r £5 Forte melius: poteffati. Omnes tamen Or. BR. Etiam
| Hal GEB. 34 Hal verba: id eff tradere parentheli includit, et in margine

U i
1 a/: [/V*M,[L ,,7;1,(] addit: alias, defunt. G E. 55 Hal. ignorat et. GEB. 56 Vulg. tamen.

8 Hal. in margine: ala$, debere. GE B.
,; W d. : 3 :

Coefut.

t

77( BR. 57AÀp. Hal et, abeft, GEB. —
* 1/. . 59 Hal. putarit. GEB. — 60 Hal. n evrore, loco errare. GEB. — 61 Hal. Vulg.
et omnes: vt, quod malumus. '"Veftigia funt in MSS. In Barb. fuper: et, re-

habuerunt, in hoc tamen amplius et fuppletum poft vt. Bynkersh.Ifemper bha-
buit: ot et. BR. Bynkersh. II vt Flor. GgB. — 62 Hal viuwm. GEB. — 63
Hal. fit. GE R. 64 Ap. Hal. fit, abeft. GEB. — 65 Hal. in margine: alias,
verfa. GER. 66 Hal. et Vulg. dicit. BR.
torem, abeít. BR. 68 Hal. etfj. GEB. 7O

69 Hal. uoxiisque. GE B.

Ihonifolum per fe, fed per omnes.

Ap. Hal. te, abeft. GEs.

pofitum eft vt. — In S. Cruc. er in vt reformatum. — Otob. et Treuif. ab initio zt,

67 Ap. Hal. et Vulg. Vendi-.

DIGESTORVM -LIB. "XDG TIT../1.

eo, quod praeftitum eft, lis geftimetur. $. rr. Idem recte ait,
fi quid horum non praeftetur, cum cetera facta fint, nullo de-
ducto condenjnationem faciendam.

Ws ts

icio condemna- 75 /..

]
^

tum, ex empto a&tione id tantum confequi, quanti minimo U
defungi potuit. Idemque putat, et 1l ex ftipulatu aget, et fi-
ue defendat noxali iudicio, fiue[nón quia manifeftum fuit no- ;

xium feruum fuiffe; nihilo minus vel ex ipulatu, vel ex em-
pto, agere poffe. $. r3. Idem Neratius ait, venditorem in re :
tradenda debere praeftare emptori, vt inlite de poffeffione po- 2««« & £.
tior fit: fed Iulianus libro gg;xgg&ïdgggmg Digeftorum pro-
bat *?, nec videri traditum, fi füperiorin poffeffione emptor 7^
futurus non fit: erit igitur ex empto acfio, nifi hoc praefte-
tur. $. r4. Caffius ait, eum, qui ex duplae ftipulatione, (li- /7 .«2
tis ltfeüimagünem confecutus eft *5, aliarum rerum nomine,
de quibus in venditionibus caueri folet, nkhil confequi poffe.
Iulianus, deficiente dupla, ex empto agendum putauit. $. r5.
Denique libro dé&imo "* apud Minicium ait, fi quis feruum
ea condicione vendiderit, vt intra tfisifita dies duplayi promit-
teret*", |poftea ne quid praeftaretur/ et emptor hoc fieri in- 22« f
tra diem jnófj defiderauffit, [ita demum non teneri]venditorem, [2 i. 3 .
fi ignorans alienum vendidit: tünc enimdn!?S hoc fieri, vt ^« — «7
per ipfum, et per heredem eius, emptoretjhabere liceret: qui ,ff,;ïff fe-
autem alienum fciens vendidit, dolo, inqui:ä,f non caret, etideo ,,, ,.
empti iudicio tenebitur. $. 16. Sententiam Tuliani veriffimam Omy
effe arbitror in pignoribus quoque: natm fi iure creditoris ven-

diderit, deinde haec fuerisit euicta, non tenetur, nec ad pre-

tium reftituendum ex empto actione creditor: hoc enim mul-
tis conftitutionibus effectum *? eft. Dolum plane venditor
praeftabit: denique etiam repromittit 39 dedolo, fed etfi non
repromiferit, fciens tamen fibi non obligatam 9*, vel non
effe eius, qui fibi obligauit, vendiderit, tenebitur ex empto,
