B R. 78 Flor. pigueri, vt modo pigueratum, et quod iftic fere ordinarium
eft. BR. 79 Hal. et Vulg. u 442. BR...— 80 Hlal. tuuc. GE 8. 81 Hal.
.e Vulg. et quotquot adiui de peculie. — Cuiac. £m peculimm. Sed cum huius

: 5
—5 7U siwyrdtet, foluexjfg, an de dolo actio dandagäg? Et ait Quintussz24:
um tV at apud eum notans: fi non mifericordia ductus fecifti, furti-
^ | ^ teneris: fi,.miferi ox?dd'vg in-faCtyum aCtionem dari debere ??.
Lcft. S.,8. Seriuüs: zï&gö" i lt ei'faäæ rghrn domino dedit ea con-
digione, V ibertatem transferatur in eum obligatio: ma-
zi numiffus non patitur *? in fe obligationem transferri: Pom-
"OE ponius fcribit, locum habere de dolo aCtionem: fed fi |per| pa-
Liff.tronum ítabit, quo minus obligatio transferatur: dicendum|
i l*eóws, ait, patronum ex;/eptione a reo fug;mc;gendu.m. Ego. moue-
BI . or: quemadmodum ?^ de dolo actio 5? dabitur, cum fit ?'
" | . — d alia actio? nifi forte quis dicat, quoniam exdeptiong|patronus
fï - futhmoueri poteft, fi agat cum reo, debere dici, quafi nulla
ut qamd/o | aCtio fit, quae exgeptione rep(::l.litur,äde. dolo -dec.er.nendam.
( '€| Atquin patronus tunc fufimouetur, fi nolit expromifforem 57
ipfum manumiffum accipere *texpromiffori plane aduerfus ma-
numiffum dari debebit de doloä/: &ut fi non fit foluendo ex-
1: promiffor, domino dabitur. $. 9. Si dolo müàlo prócurator
W,l paffus fit vincere aduerfarium meum, ?? vt abfolueretur, an de
'E.' dolo mihi aéctio aduerfus eum, Swicit, competgt, poteft q.uajge—
*l ri? et puto non competere, fi;páratus fit reus trabsferre iudi-
d L L£bnpo cium 9? fub exkepkione hac, sr coLrvsvM ÉsT 9*: alio-
hb áfi — quin de dolo a&tio erit danda: ftjlicet fi cum procuratore agi
d non poffit, quia non effet foluendo. $. ro. Idem Pomponius
F refert, CKecidianum 9? Praetorem non dedifle de dolo atio-
( EH
A. . quafi librarius fcribere voluiffet de dolo malo. BR. 42 Hal addit vero.
T Vulg. autem. BR. 43 Perperam Vulg. vfurarium. — Baül. E2» $ xóqwe ve-
a Mópevos vy ie xgisiv Oedópuevoy 3oUAov dovsócg. BR. — 44 Graeci lCti hic peri- -
! n : phrafl vtuntur: Xó9a v2 if àv4ctuc uiv i Tà ÜvmAdcioV, ÉQ üpoAoyíue 9P, Eg Ti
P 1] &TAOUV dmravroUsa duy woi TÀ TaQucuTiz TOU coMyusro — Locus eft adlioni,
i E. quae ex inficiatione quidem duplum, ex coufeffioeme autem frmplum exigit, et ex-
E bibitoria vei. BR. —— 45 Accidit hic omnino pofitum videtur pro accEdit, tra-
: latitia 7àv 7 et e permutatione. BR. — Hal. ad exbibeudum id accedit. Flor. ta-
lr, men defendere nititur Val. Guil. Forfterus T. Obferuat. fuccifiw. 13. GEB. — 46
h Merito haec vox Taur. fufpe&a fuit, licet fupplementum fit non adeo recens. 8 R.
r 47 Hal. fcripfit. GE B. 48 Hal. et Vulg. addunt a&zouem. B R. A9 Hal.
M , et Vulg. putem. 2R. 5o Vulg. addit Mutzus, 8 R. 51 Addunt Bafil. zu
TP duplum, vz -sQ wAomüg üc 7b ÓvrAoUv dywyüc. BR. ^ 52 Hal actio dari debet.
17 GE E. 53 Balll. ówegzí3erzos differt, procraftinatur. B R. 54 Hal. infe-
Bd | rit enzm. GE B. 55 Ap. Hal. actio, abeft. GER. 56 Libri Vulgares cum
E fit ex flipulatu aduev(us veum actio alia. Et Bafil, Ego quidem mom babeo ad-
j i uer(us ipfum de dolo aclionem, Vs« yàg wark Tóv ivayouívov $ i rie imeguioeuc,
* E eft enim aduevfus veum ex.flipulatu aclio. 1n MSS. tamen ifta verba inferta
E non reperi. BR. Nec habet Hal. GEB. — 57 Hal. expromiffionem. GEB. — 58
v ul Hal. et Vulg. addunt a&io. BR. 59 Hal praefigit zta, GEB. 6o Hal.
JCWWE et Vulg. fupplent zz fe. 1, a Porta annotat: In Pand. Flor. haec v;rþa in fe,
34*' W; : pun&is fabnotata funt, vt pro dele.tis habeantur. Pro'tæjamfewe indicimm, Ba-
PW'VV"W W' . fül dvuSev Poxivas, fuperzus agi, id eft, aduerfus anteriorem. — Male lïaþrotus
Hal-äf jterato obligmvi. BR. 61 Hal et Vulg. fit. BR. 62, Vulg.. Cecilianum.
- | Hal. Cecidiauum. Caecidiani nomen tuetur Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 31. B R.
n | 653 Yaur. Qii. GEB. — 64 Hal. et Vulg. affirimanerit, BR. — 65 Hal. et Vulg.
" i perfaafevit. BR. 66 KHal.inferit ea. GEB. . 67 Vulg. addit acfzenem. 3 R.
" ] 68 Hal. fecerit. GE B. —— 69 Balil, xo4 và veg? 2óAev xj TU meg) mAucoyQedins.
:ndlï, Lege v5 769) 9óAov, nempe Zywy?. Sub altero và intelligitur. végw. vA«soyea-
äïï | Qía, ficta Ícriptura, noue, fed eleganter. — Ita vA«seygáqos falfarius,-B R. 4O
i :

18
T
CL'

prae-

$
[4

e
Jb Es CLIEA
a. "" V6rpis tetiperà

Iu ;

E ,,f/æ/z;fu ^Ll
£ Da/æ

-
! :

F?

Jin.

| f&*d?:/w AL veró, Ies datur, dumtaxat de.eo,
: [/ !
fuwcoef,

xj

LIf&

J it.
— .A
L ( ^

L^ /)1177

"LA

LE

at ia

!

/fläl Bafil. zeg? v?v À Üvroc £mvrQbózov eveáusvoc, B R.
p2

] bent quod.

76

XL VrrraNVvsiliroXLadEdictum. Now pEBET
dari 9?. $cr.|J/Quibusdam perfonis non dabitur: vtputa libe-
ris vel libertis aduerfus parentes patronosue, cum fit famo-
ía 93... Sed nec:humili aduerfus eum, qui dignitate excellet 5*,
debe;(t $5 dari: puta plebeio aduerfuüs Confularem ireceptae
auCtoritatis: vel luxuriofo 99, atque prodigo, aut alias vili

z 1

aduerfus hominem vitae emendatioris: et ita Labeo * gu'* tus erat, incenderit: non eft [de dolo actio: quoniam aliae ex
: p fs VAE noc oriiliid ts - -
& FACT hoc griuntuürjactiones.

DLGESTORVM LIB. EV. TIT.- i

rpo eft.93? in. orumæäegggna dicendum eft,

u6 l0hem dandam, vt bonaefidei men-
z

tio Hat: .

XIL PAvrvsilibro XIad Edi&um. Nx xx dolo

fuo lucreptur. |
. Xlll Vrriawvs libro XL ad Edictum. HemEDpr-

Bvs tamen hárum perfonarum, item aduerfus heredes de do-:
lo a6tio erit danda. $. I. Item in caufae cognitione verfari
Labeo ait, ne in pupillum de dolo detur actio, nifi forte nomi-
ne hereditario conueniatur. (. æglarbitror, et ?? ex fuo dolo
conueniendum, fi proximus pubertati eft: maxime fi locuple-
tior ex hoc factus eft. |

XIW. Bavivsilibro-Xt-wi-Piitum.. Qvip enim,

fi impetraugfit a procuratore petitoris) vt ab eo abfolueretur:.

vel fi de tutore ?* mentitus, pecuniam,accepit: vel alia fimi-
lia admifit, quae non magnam machinationem exigunt ? ;;
! "XV. VrrrANVvSiibro-XI.ad-Ediétum. Sxkp iää( ex
dolo tutoris, fitfactus eft locupletior, puto in eum dandam actio-
nem, ficut exceptio datur. $. 1. Sed, anin municipes de do-
]o detur actio, dubitatur? Et puto, ex fuo quidem dolo ??
non poffe dari: quid enim municipes dolo facere poflunt? fed
1i quid ad eos peruenit ex dolojeorum, qui res eorum. adm:ni-
ftrant: puto. dandam. $.De dolo autem. decurionum in ipfos
decuriones dabitur de dolo aétio.

dolo actio,in quantum ad eutfifperuenit

E L142. dolo füo procul dubio tenetur ^^. $. 3. In|hac]aGtione defi-
uudzhucreter gnari oportet, cuius äolo.fa&fgm fit: quamuis in metu ??
| r euta. reieee ff non fit necefle. —q . Demwme ts Hescr:) a
L ab werenipikeo: NAGO (2 PaAvrüvsibre-XE-ad-Edictum. — ITEM exigit
| /p actio Qe2oto RL Praetor, vt comprehendatur, quid dolo malo faCctum fit. Scire
(5 — qfA.wdQdu — €nim debet a&tor, in qua re circumícriptus ?P ais ne;mn tan-
Áb d fe "Auetor, to crimine vagarl ejerát. d 9.
| XVII. VriPraAwvSsJjlibro-XEjad Edictum, Sr brv-

a " " . "ragn E &
&ES dolo fecerint, et vnus ?5 reftituerit: omnes liberàntur:
quod fi vnus, quanti ea res eft, praeftiterit, puto adhuc cete-
ros liberari. $. r. Haec attio in heredem, et[ceteros fucceffo-
« o0, quo2?? ad eos peruenit.
XVIII. Pavrvsilibro-XE-ad-Ediétum, AmnBiTRIO
iudicis in *99" hac quoque aCtione reftitutio comprehenditur :
. J . 2 £ ^
et, nifi fiat reftitutio, fequitur condeníbatio, quanti [ea [res(eft.
Ideo autem et hic, et in metus caufa actione, certa quantitas
. £* j : ; * * * ,
non zgþmtur, vt políit |petj contumaciam fuam tanti reus
condeminari, quantä)a&or in litem iurauerit: fed * ofhicio iu-

praepofitionis conftructio femper flu&uet in Pand. quidni fextum cafum tenea-
mus? Ita fane pleraque MSS. In Treuif, autem quod notandum fyiz: u (de)
peculio, haud dubie ex gloffa interlineari. BR. — Keliqua MSS. B2b S.. Cruc.
Bynkersh. GEB. — $82 Hal fübiungit Sed et quibusdam. — Vulg. inferit dari
baec aclio, . Et quibusdam. BR. 83 Vide Bynkersh. J. Obf. 3. BR. 84
Hal et Vulg. excellit..BR. — Forte a Taur. dandum excellEt. GER. 85 Hal.
et Vulg. debet. BR. 86 Taur. lux Oriofo. GEB. 87 Vulg. addit ait. B R.
88 Ap,. Hal. eff, abeft, et ideo interrogationis fignum poft vocem perfona. cít
pofitum. GEB.: $9 Hal. inferit de dolo./ GE B.
92, Vulg. inferit acto-
em. BR. . 93 Ap. Hal. ex, abeft. GEB. — 94 Hal. tencbitur. GEB. — 93
Baül. àzi 56 304 défow &vniecec in aCione quod metus can[a. BR. 96 Hal.
eircum[criptum. GEB. 97 Vulg..addit oportet, quod in Florentina fubintel-
ligitur. BR.— ^ 98 Hal. inferit rem, GE B. 99 Hal. et Vulg. omnes exhi-
1 In Flor. 440 accipe quatenunus. BR. . Habent quod. etiam MSS. Barb.

$. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE. 1co Hoc in prius aberat a Pand. Flor.

$. 2. Item fi quid ex ?*

E x ma:23xk tolo procuratoris ad dominum peruenit,[datur in dominum de
" nam procurator ex

90 Hal. inferit bunc. GEB. .

c PA VAUE
dicis debet in vtraque aCtione, taxatione ?/iusiurandum refre-
nari. $. r. Non tamen femper in hoc iudicio arbitrig- ? iudi- ftepr^"o,
cis dandum eíft: quid enim fi manifeftum fit,*&| reftitui non pf m«
poffe? veluti fi f'eruus/,dolo malo traditus defunctus fit, ideo- ) "44
Ique| 1pr0tinus condeninari debeat in id, quod interfit actoris.

$. 2. Si dominus proprietatis infulam, cuius ufüsfructus lega- ] * 4 bele.-

,
'.,:h.m»

$. 3. De eo, qui fciens Lcömmodaiï'et l]s*

de dolo dabat àCtionem. — Atquim, fi maiora pondera commoda- .
uit: id quod amplius mercis datum efít, repeti condjittione $«j»ve'£ ce:
poteit: fi minora, vt reliqua merx detur, ex empto agi poteft: - d
nifilfilea condicione merx Vemïtj'd, vt illis ponderibus,tradere- 13
tur: cum ille decipiendi caufa adfigmagfet, fe dequa pondera ha- —oe 4 s.
bere. $. 4. Dolo cuius * effectuin eft, vt lig temporibus le-'f»ärlfl:-*s,
oitimis transactis pereat, 'Trebatius ait $ de dolo dandum ^*
iudicium, non vt arbitrio iudicis res ? reftituatur, fed vt tan-
tum a&tor confequatur, quanti eius interfuerit id non effe fa- .
€ctum: ne aliter obferuantibus lex circumfcribatur. $. 5. Si
feruum, quem tu füihi prorniferás, alius occiderit: de dolo ma-
lofdttionem in eum dandam iplerique reCte putant: quia tu a
me libeäus fis: ideoque legis Aquiliae aCtio tibi denegabi-
bur . £9. n | TLTA |
XIX. Pa»przNrANYS |libro —-XXVIL. Qugeftionum.
$r ri1pEgrvssoR promiffum animal, ante moram occiderit:
de dolo actionem reddi adüérfus eum oportere Neratius Pri-
fcus, et ulianus refponderunt: quoniam debitore liberato, per

confequentias 3* ipfe quoque dimittitur. — /^. —
XX. PAvrLvsilibre-XE-ad-Edittum. SERvvs tuus,

cum, tibi *^ deberet, neyc,foluendo effet, hortatu tuo pecuüniam
mutüam a me accépit, et tibi foluit: Labeo ait de dolo malo
actionem in te dandam: quia nec de peculio vtilis fit, cum in
peculio nihilfit: neg in rem domini verfum videatur, cum ob c
Mdebitum dominus acceperit. $. r. Si perfuaferis mihi, nullam & :
focietatem tibi fuiffe cum eo, cuiu^7, heres fum: et ob id iu- 9- ïæ
dicio abfolui te paffus fifa, dandam mihi dé dolo aCtionemIu- J«t. -
lianus fcribit *^. Mi
. KXI. VrPrANvVS -ad-Edittum. |Qvop, fi,
deferente me, iuraueris, et abfolutus fis, poftea periurium fug-
fit adprobatum : Labeo aiüäee dolo actionem in eum dandam:
Pomponius autem per iusiurandum transactum videri, Quam
fententiam [et/ Marcellus libro oCtádo *5 Digeftorum probat:

Lf

ftarlenim religioni debet. — ré — —
. 7^ XXIL. PAvzrvslibre-XE-ad Edictum. NaAw svr-
FICIT periurii pgena. xu. E :
XXIII. GAz1vsilibro TV. iCtur Hrie. Sr

LEGATARIVS, Cui fupra modum legis Falcidiae legatum eft,
heredi adhuc ignoranti fubftantiam ** hereditatis vltroj iuran-
do **, vel quadam alia fallacia 7* perfuaferit, tamquam fatis
^abundeque ad ifolida-legata foluenda fufficiat hereditas, atque
éo modojfolidalegata fuerit confecutus: daturde dolo *? actio.

L—. fo'fwa. ; AXIV.

antiqniffime tamen eft reftitutum. E R. 1 Hal. licet, loco fed, et mox debeat.
GEEX. : 2 Vulg. inferit zudicig. BR. ^ 3 Hal et Vulg. arbitviwm. BR, — 4.
Hal. et Vulg. praefigunt rem. BR. 5 Hal. commenda(fet falfa pondera, et
mox commendauit, et in margine: alias commodafjfet et cemmodauit. GEB.
Vulg. vent. BR. 7 Hal. Si cuius dolo, ceterum habebat ia Barb.: 5 dolo ,
cuiu$. BR. Cum Flor. faciunt Barb. Pal. L. $. Cruc. Bynkersh.TG E B. 8
Hal. interit adaerfus eum. G E B. 9 Ap. Hal. res, abeft. GEBR. IO Hal
denegetur. GE B. A1 Hal et Vulg. con[eguentiam. |Sed ifto modo folent
Pand. v. L. 14. in fine fupr. de Legibus, BR. I2 Vulg. inferit decem. nR.
13 Hal. et Vulg. cuius. BR. I4 Contrarietatem, quae inter hoc caput ct
fequens 25. effe videtur, varie tractat Iof. Nerius L. Amale&. 15. . Adde Def.
Heraldum de Rer. ludic. Aucloritate làb. 1. c. 9. $, 6. fequ. et Hlenr. a Sucrin
Repetit. Lecd. Iur. c. 13. GEB. . . 15 Hal. libro feptimo. GEB. I6 Bal.
vb mwósow Tijg ÜmosÁáceuc, quantum fubflantiae. BR. — 17 Vulg. zureiuranudo, 9 R.
I8 Taur. in Ádnotat. fallecia. fallicia in P. aptatum tamen bic fallacia ab amti-
quo, vt videiur, fcriptore, et iufra efl, per fallaciam. ablazum. .G & B. 19 Hal.

inferit

pondera 5, vt venditor emptori merces adpenderet, Trebaflus ffjä;f?wf |

E

EC —
——

— EM

' —
Qma acciderit eius, qui verba faciebat pro eo, qui de libertate con--
" tendebat, quo minus praefente aduerfario fecundum libertatem
pronuntietur, puto ftatim de dolo dandam in eum actionem:
l quia femel pro libertate(ä—i;ägm fententiam retractari non opor-
r M&l5 w R r Eu E v | i
m C ol XXV. PaAvLvsjlibrto-XE-ad Edittum. Cv A TE
l dxu.,. pecuniam peterem,[eoque nomine iudicium acceptumeft, fal-
UOC "u) fo mihi perfuafifti, tamquam eam pecuniam feruo meo, gut .
m ; t Procuratori foluiffes: eoque modo confecutus es, vt confen-
m "u tiente me abfolueréfis: qu&erentibus nobis, an in te dófi iudi-

1 oportete] .. Ltporit ; |
OM — — XXX. VrrPrANvsIibro-XI. ad Edictum. | NEeovE
['7^ d ; ; : JUOREE OE OT *, ( s * ul
B caufde cognitio in heredis perfona erit neceflaria.
d 7987 XXXI. PRocvrvs MEPW Cvw
L'haci /Qvis perfuaferit)familiae meae, vt de pofleffione décedat, pof-

»"

C^ ÉÀ

pE

fe
[74

GXM,/LL 7*6 Obferuaffe in voce qui, ct in prima litera vocis dolo, et fane videtur librarius
L «

p

DIGESTORVM LIB.
XXIV. VrnrrANVvSsjlibro-XE-adEdictum. Sr pnoro

' cium dari debeat, placuit de dolo aCtionem non dari: quia alio
.modo mihi fuccurri poteft: nam ex integro agere poflum, et,
fi obiciatur exgeptio rei iudicatge ^?, replicátionejiure ?* vti
potero. —— ^* | : L)rie, n
HEREDEM eatenus daturum fe eam aCtionem Proconful pol-
licetur, quatenus ad eum peruenerit ?^^: id eft, quatenus ex
ea re locupletior ad eum hereditas venerit ?. ..
XXVII. PAvzLvslibro-XI- ad-Edictum.
malo eius fatCtum eft, quo minus peruenetit ^*. . :
ITAovk fi accepto lata fit tibi pecünia: omnimodo cum he-
rede tuo agetur. At i res tibi tradita fit: fi quidem mortuo
,te, ea res e)gïitids, agétur ?^* cum herede tuo: fi minus, non
v agetur. Sed vtique in heredem perpetuo dabitur: quia non
debet lucrari ex alieno daníüo. . Cui conueniens eft, vt-et(nl
Li/t. ipfo" ^5, qui dolo compfáiferit, inxigJ quod locupletior effet ^*
w perpetuo dandafit in faCtum aCtio. 47422 —— ——
| XXIX. PaAvrvsibro-XE-ad-Edi&um. | SABINVS
putat, calculi ratione potius, quam maleficii heredem conueni-
ri: denique famofum non fierig ideoque in perpetuum teneri

. Dorovx

i« — feflio quidem non amittitur, fed de dolo malo iudicium ?^ in
eum competit, fi quid danini mihi accefferit. r |
XXXII. Sc XEvora llibrodHE-Digefterum. Frrivsp??
' legatum fibi feruum per prfeceptionem, rogatus manumittere
pott certum tempus, »oftea 3? quam rationes ipfi, et cohere-
dibus fratribus reddidiffet: ante diem, et/ante redditas ratio-
nes, ad libertatem vindiCta manumittendo perduxerat ?* : quge-
fitum eft, jagcex fideicommiílo fratribus ten&ur, vt rationes eo-
- rum pro portionibus redderet ??? Refpondi, cum liberum ??
feciffet ?*, ex caufa quidem fideicommiffi non teneri: verum

20 Quam hic Bafil. vocant: 72v éx vüs i^dov BotiSeizv,
vemedium ex feutentia. Sed et belle fequentia exprimunt: àvremageyesQoucs
ec. BR. 2i Hal. in margine: alias, im vem, alias, in ve. GEB. 22, Hal.
perwenit. GEZ. — 23 Hal peraemit. GEB. — 24 Hal.peruemiret. GEB. — 25
Hal. agitur, et mox iterum. GEE. 26 Hal. et Vulg. n ipfum. Sed ct il-
le addit qui dolum commifit quo pariter opus non eft. Qwi dolo commifit,
idem valet ac qui quid dolo commifit. E fex Ícriptis tres m ipfo, retinent. — At
]:lpro dolo, omnes dolum|[repofuerunt. BR. — Miror Brenkmannum illud gud, non

Anferit zzalo. GEB.

Florentinus primum literas qui qui geminare noluiffe, et multo magis primam,
vt videbatur abfurde, in ddolo geminatam refpuiffe. Ceterum qui retinent z
ipfo, funt 'Treuif. et Bynkersh.4qui non retinent, funt Barb. Pal. l. et S. Crucis,
qui duo pofteriores habent ipfu 4ui dolum: praepofitione, vt fufpicor, plane
omiffa.GEB. 27 Hal efl. GER. 28 Hal. et Vulg. a&io, loco, iudi-
ciuin. BR. 29 Vulg. Si filiusfamilias. BR. 30 Ap. Hal. poflea, abeft.
GEB. 31 Vulg. perdauxerit. BR. 32, Hal. reddereut. GES: 53 Vulg.
inferit eu;. BR. 34 Hal. fecit. GEB. — 35 Hal. et Vulg. exerceri. BR.
36 Vulg. Rem quandam. R, 57 Hal. lib. XLIII. GE &. 38 Hal. eii-
cere. GEB. — 39 Hal. uec. GER. 40 Ap. Hal. malo, abeft. GEB. — 41
Hal. deleuerit. Gs B. 42 Vulg. danda. B R. 43 Ap. Hal. danda, abeft.
GEkB. — 44 lal lib. XLIIL GEB. — 45 Vulg. addit 2f/. BR, A6 Vulg.

ta ^? funt, idande ^? erit de dolo aCtio.

imos Viros Taur. et Hal. vidifie verum.

IVz TIT;oHE : V. 77
lZ()sw&x/M.:ï&m E
filideo properaffet manumittere, ne -raïïones fratribus redderet
ofle de dolo actionem in eum exercere 35, — &«« rE à
7 XXXIHL Vrreraxvsjibro-IV.-Opinionum. RkrI, 244
QVAM ?* [venalem| poffeffor Kabebat, litem pröprietatï;ïc-ii L4JM«
ueriarius mouere coepit: etpofteaquam oportunitatem empto-
ris, qui æ:enundzäri potuit, peremit, deftitit: placuit polfeffori
hoc nominefattiohenfin factümjcum fua indemnitate competere, ; /5*t. (—ero
XXXIV. InEM /libreiXEtE 37-adSabinum. Sr cvw i H

*

$58

mihi permififfes; faxum ex fundo £uo ficere 38 vel cretam,- ^ «X A.
vel harenam fodere, et fumptum in hanc rem feécerim, et,: E yrnécpe ,
non ?? patiaris me tollere: nulla alia quam de dolo malo 49
actio locum habqbit. L/&. u '
XXXV. IoEM]libro-XXX--ad Edi&tum. — Sr ovis
tabulas teftamenti apud fe depofitas, poft mortem teftatoris de-
leuit **, vel alio modo corruperit: heres fcriptus habebit ad»
uerfus eum actionem de dolo. Sed et his, quibus legata ida-

XXXVI. |MAnciANYs librel-Regularum | Sz1 nvo NT E
dolo malo fecerint, inuicem de dolo non agent. jwchwtgfaseï) ;:' w'-':«w, :
-XXXVII. VzPrANV Vibro-XLIV. 45 ad-Sabinuis. E.

Qvop venditor vt commendet dicit, fic habendum ^5, quafi
1* ( . hd *
neque dictum, neque promiffum eft *9. Si vero decipiendi

?mptorisdcauï:a diäcuin eft, seque fic habendum, eft,|vt[non na- Líf&.
catur aduerfus dictum promiffumue 47 a& i .
d ictum promiffumue 4" actio, fed de dolo AE w 6x Oru , ) :

XXXVIIL . IpEM thfeVG;gmcnnm» QvriDAM Y
debitor epiftülam quafi a Titio mitti creditori fuo effecit, vt c
ipfeliberetur *?: hac ?? epiftüla creditor deceptus, Aqui- f 6x o
liana ftipulatione, et acceptilaïione liberauit debitorem 5:z - Á

poftea epiftüla [falfa,| y//e/l/ inani ?^ reperta ??, creditor maior L |4.. K :

quidem ann.is".w:glntigüinäue de dolo Mabebit attionem, mi- YX
nor autem 1in integrum reitituetur. eeecfo». ——
?ami/uä XXXIX, äGA I jïsmbleäieenüme 54£€—pümeæad IcCNE XXV// 3
&um. inciale|] Sr rE TiTrio optuleris de ea re, quam — 2 L-J
non poflidebas, in hoc vt alius vfucapiat, et iudicatum folui fa- ría

tisdederis: quamuis abfolutus fis, de dolo malo tamen teneytis :
etita Sabino placet. /Aierdu n a "r h a, i arttenn À

— CU
"

XL. FvRivs AxTMrANvs ?? libro T. ad Edictum.
Is, Qv1 decepit aliquem, vt hereditatem non^fdoneam adiret,
de dolo tenebitur: niíi fortaffe ipfe ?* creditor erat, et folus
erat: tunc enim fufficit contra eum doli mali engeptio.
/j, DE MINORIBVS VIGINTIQVINQVE
: ANNIS.
VrPrANVvs * libro XI. ad Edictum. : | |
&hfntkc'hä"h

El o€ EprcmTYM Praetor naturalem dequitatem fecutus pro- sceex:
pofuit: quo tutelam minorum fufcepit: nam cum inter
omnes

effet. al fit. Durior confru&io, quam, vt emolliat. "Taur. inter. promif-
fum. ac efl comma interponit, ac fi hoc ad fuperius babendum pertineat. MSS.
quod miror, vidi autem plura, fidem hic feruant archetypo Florentíno. BR.
Nempe Pal. L. S. Cruc. Trcuif. Bynkersh. Immo in Barb. illud ef? geminatur
fide nimia: meque diclum eft, neque promi(fum efl. Ego nullus dubito, acutiffi- |
T5 efl, ex fuperiori verífu aliquando '
in inferiorem irrepfit, et 73 fit in q2afi latere credo. — Scripfit librazius Eloren-
tino antiquior: qxaSIt ueque diclum neque promi[/um, quam vocem gnafit cor-
re&or nimiae diligentiae ab inficeta finali eo confidentius liberaht, quod fe-
quentibus, vel iam translato ef], vel etiam absque eo, fuus fenfus conftarct. :G E B.
47 Vulg. inferit eimptz BR. 48 Hal et Vulg. detur. BR. 49 Hal et
Vulg. liberatur. BR, 50 Poffet fcribi bacce epiflula, cum . diu fuerit in ar-
chetypo baccepiflula. BR. 581 Hal emm liberauit: pofiea. G&B. 52, Ba-
fil| 3 à3uváuov, vel inualida. BR. 53 Hal. vel inauis veperta. Vulg. vel im-
anis veperta efl. B R. 54 Ita habet Taur. fed Fior. eft vigenfimo. BR. .—. 55
Hal. Autbinus, GEB. 56 Ap. Hal. ipfe, abeft. GER.

I

1 In hoc loco nominis hodie nibil exftat Florentiae, erafum enim eft.
Exiles tamen fuperfunt literarum reliquiae, vnde coniicere licet, Vlpiani ibi no-
men extitifle, Scripti et editi boc caputfVlpiand tribuunt, nifi quod e fex fo-
lus $. Cruc. habeat TRIPHON, zn5, | ReliquM funt; Darb. Pal L Treuif.
U52 —— be o M pE R ^s

79

omnes conftet, fragile effe et infirmum huiusmodi aetatium ?
confilium, et multis captionibus fuppofitum, multorum ? infi-
diis expofitum: auxilium eis Praetor hoc Edicto pollicitus eft,
et aduerfüs captiones opitulationem. ,,, $. 1. Praetor edicit,
QVOD CVM MINORE jOVAM- ^ VIGINTIQVINQVE AN-
NIS ? NATV GESTVM ESSE DICETVR, VTIj;QVAE-
QV.& * RES ERIT, ANIMADVERTAM. $. 2. Apparet
minoribus annis vigintiquinque eum opem polliceri: nam poft
hoc tempus compleri virilem vigorem conftat. $. 5. Et ideo
hodie in hanc usque aetatem. hgdfglefcen.tes curatorum auxilio
reguntur: nec ante rei füae adminiftratio eis committi debe-
bit ", quamuis bene rem fuam gerentibus.
]. Ine w libro XIX. * ad legem Iuliam et Papiam.
g. Nec rER liberos/fuos rem füam maturius a curatoribus reci-
du 4;, piat-. Quod enim legibus cauetur, vt finguli anni per fingulos
7u a)!"(/*fan iberos demittantur ?, ad honorgs pertinere Diuus Seuerüs
: " ait, non ad rem fuam recipiendam.

jiecx fs
j ,,1;,-:;, de£n Áon:
ne lt prot,

fs at
«szm

f ym X

V,

J&V///.

— Ó

' . E à : . á « "
fue j iio m III. Inkgw libro XE& ad Edictum. Dewrovkt Diuus
L . fter huiusmodi Confulum *?, vel
Seuerus, et Imperator nofter huiusmodi Confulum *?, ve
Praefidum decreta quafi ambitiofa effe interpretati funt. Ipüi
: autem perraro minoribus rerum fuarum adminiftrationem extra
scómwyeX Ordinem indulferunt: et €o T* jure vtimur. $. 1. Si quis
L Jíonum., €cum minore contraxerit, et contractus inciderit injtempus quo
j — mailor efficitur: vtruminitium fpecCtamus, an finem? et placet,

vt äïïäbcon&itutum, fi quis maior faCtus conprobauerit, quod
minor gefferat, reftitutionem ceffare. , Vnde illud non inele-
ganter Celfus Epiftülarum libro zgdgä-n;g, et Digeftorum fe-
cundo traCtat, ex faCto a Flauio '? Refpetto Praetore conful-
tus. Minor annis vietütiquinque, annos forte vig i?lï'f'g"u»g-t'thggr
ágens, iudicium tuäeïae; heredi tutoris dictauerat: mox fa-
Cum ??, vt non finito iudicio, iam eo maiore effecto vigïätg-
quitque annis tutoris heres abfolutus proponeretur: in inte-
»« grum reftitutio defiderabatur. Celfus igitur Refpeéto fuafit,.
E 5 , mon facile hunc quondam minorem in integrum reftitui: fed,
Twee« ft 4^2* ( ei probaretur, calliditate aduerfíarii id aCtum, vt maiore eo
"Téfies fa&o liberaretur: neque enim extremo, J inquit,|iudicii die vi-
1 ] |ffe, . deturfolum deceptus hic minor, fed totum hocwftruCtumy * *,
| L Jssex teof t vt maiore eo facto liberaretur. Idem tamen confitetur, fi le-

E. yfet. "

u st fW

p n

/444. wior/fitifufpicio aduerfarii, quafi dolofe verfati: non debere hunc
P r A d in integrum reftitui. $. 2. Scio etiam illud aliquando inci-
DT j dife: minor vigintiquinque annis mifct T
: gintiquing iicuerat e paternae
KY*L. — hereditati: maiorgue factus exegerat aliquid a debitoribus pa-

ternis, mox defiderabat reftitui in integrum, quo magis abfti-
: neret paterna, hereditate, contradicebatur ei quafi maior factus
,, ; : ao T ol (s iroEB s : 179 a
LT o W TR mg«wmprf)ba.fiec qL-lOd .mlp()mlhbi plqcx.lät s pgtammus ta
: -tl men reftituendum in integrum, initio infpecto. [Idem puto,

et fi alienam adiit hereditatem. $. 3. Minorem *'? autem vi-

]«2 * X/. we annis natu, videndumjan gtiam dzi,e(æf *? matalis
, Bynkersh. GEB. — 2 Hal aetatum. — Vulg.aetatis. BR. — 3 Hal/'addit gme.

GEB. . 4 Vulgo quam, abeft. B. 5 Hal aunoruüm. GEBR. — 6 Hal
vtigue quae ea res erit. GEB. — 7 MHal. debet. GEB. — 8 Hal. lib. XV1II.
GE B. 9 Taur, in margine permittantur. Scriptum in. archetypo: vtfiugul-
amnipev[imgulosliberos demintantur. Pro de pridem per repotitum, cetera recen-
tius riutata funt, nifi quod in vltimo vocabulo » ante t remanferit. — Hal. et
Vulg. habent remittantur, neque aliter fcripti codices, quorum decem contuli,
nifi quod in Barb. fa&um fit minzerentur, forte ex alicuius interpretatione. Ba-
« hl. computandi verbo hic vtuntur: faasoy vei0z Awri PxurÜu AoyífsaDos. BR.
äQ;i;;tE.Reliqua MSS. funt:Vat. T. IL. H Pal. I. S. Cruc. Magl. Treuif. Bynkersh. G E B.
—— 10 Raeuardus P. Var. :6. mauult Proconfulum. — Habent tamen etiam Bafil.
Vmreros 9 Éoxovrtc. BR. — Contra Raeuardum pugnat Io. Stekius z& Vindic. Leg,
4nticrit, c. 4... Adde Iac. Gothofr. Auzmaduerf. Inr. Ciu. c. 4. GEB. II
Hal. eo. Vül-"g"- eorim, BR. 12 Hal. Pulwio, et in margi'ne alias, Flanio.
GE B. I3 Vulg. addit efj. £R. 14 Hal. totum obflyuttum, et in margi-
ne alias, boc flrnclum. GEB. I5 Vulg. zmmifcuerat. BR. IÓ Hal. pla-
cuiet. GEB I7 Vulg. putamus. BR. I8 Priora haec huius $. habet
Hal.in hunc modum: MINORE QVAM VIGINTI QVINQVE AN-
NORVM NATV. Videndum efl, an diem matalis fuá ad boc ducimus: am
beram, in qua natus eft, vt fi. captus fit, cum mondumm compleuerit, veflituatur,

'e

DIGESTORVM LIB/.- V.. TIT. IV

, pit&j non adiuuatur

et ita erit dicendum. GEB.

|. $. Cruc. vt fi ef? captus.

XXF.BR.

Sed Florentinam defendit Sc, Gentilis /. Parérg. 2$. GXBR.

-sx G NI M J
/ &c, etn J»v'hæm«,y,,

f.—a*' i l)*,fæ',' L* :
e 1

fui j dicimusy ante horam;7qua natus eft, vt, fi captus
fit ?9, reftituatur: et, cüm nondum compleuerit, ita erit dis -
cendum: vt a momento in momentum tempus fpectetur, »e&x & .
Proinde et fi biffexto natus eft, fiue priore, (fiue pofteriorejdie,) J -
Celfus fcript ?*, nihil referre: nam id biduum pro vno die - :
habetur, et pofterior|dies Kalendarum intercalatur. $. 4. Sedp* oolel
vtrum folis patribus familiarum, àn etiam filiisfamiliarum fuc-el(pietactie)
curri debeat, videndum4/.Mouet dubitaïionem, quod, fi quis di-
xerit etiarrï'j—üliisfamigïæ'um in re peculiari fubueniendum, etfi- i;m,t
ciét, vt per eos etiam maioribus fubueniatur, id eft, patribus ;,E;f oS
eorum: quod nequaquam fuit Praetori;?? propofitum: Prae- ,
tor enim/minoribus adiilium pro'r'ni:(it, non maioribus. Egofn.)a )d*
aütem veriffimam arbitror fententiam ex]fcimantium, filiumfa-
milias minorem ?? annis in integrum reftitui poffe ex Mis fo- ,
lis ^* caufis, quae ipfius interfint: puta, fi fit obligatus. ,fzg!.g :
Proinde fi iuffu patris obligatus fit: paterjvtigee poterit in (ó: -
lidum conueniri: filius autem, cum et ipfe poffit vel in pote-
ftate manens conueniri ??, vel etiam emancipatus, vel exhe-
redatus, in id, quod facere poteft ^",,et|quidem ?* in pote- L.
ftate manens, etiam 79 inuito patre ex condemnatione conue- |
A 21* . 71 L . . ; :
niri, auxilium impetrare debebit, fi ipfe conueniatur. |Sed]au *(Ull? |
hoc auxilium patri quoque profit, vt folet interdum ?? fide- (/3&5"'-
iufforkeius prodeffe, videamus: et non puto profuturum ?*. li,
Si igitur filius conueniatur, poftulet ?* auxilium: fi patrem 4L
conueniat creditor, auxilium ceffat, exfepta mutui datione: 4»:.
inbhac]?? enim, fi 33,iuffu patris mutuamxpecuniam acce- 1. 7 ?^

'Px

git, et captus eft: fi quidem pater de peculio conueniatur, fi- 7 , 7
lius non erit reftituendus: fi filius conueniatur, poterit re&i—";;fw f
tui. Nec eo mouemur, quafi interfit filii peculium habere: ,,,2
magis enim patris, quam filii intereft, licet aliquo cafu ad fi- — —
lium peculium fpectet: vtputa fi patris eius bona a. fifco pro-
pter debigum; ?* occupata funt: nam peculium ei ?? ex con- g.
ftitutione»&£. Claudii feparatur. $. 5. Ergo etiam filiamfami- "
lias in dote captam, dum patri confentit itipulanti dotem 391/ex;/f
non ftatim, & dedit ??, vel adhibenti aliquem, qui dotem .4,,
ftipularetur, puto reftituendam: quoniam dos ipfius filiae *?
propriumJpatrimonium eft. $. 6, 5i quis minor vigintiquin- x»
que annis "« adrogandum fe dedit, et in ipfa adrogatione fe 4^.
circumuentum dicat, figge enim a praedone eum hominem 1lo-;,:
cupletem adrogatum: dico-debere eum audiri in integrum fe
reftituentem *?. $. 7. Si quid minori fuerit filiofamilias le-
gatum poft mortem patris, vel fideicommiffum relictum, et
captus eft, forte dum confentit *? patri pacifcenti, ne lega-
tum peteretur: poteft dici, in integrum reftituendum: quo-
niam ipfius intereft, propter fpem. legati, quod ei poft mor- :
tem patris competit. Sed et li ei legatum fit aliquid, quod Set.
perfonae eius cohaeret, putaius militiae, dicendum eft, pofle 07 -
| eum
I9 Scriptum erat initio in Pand. Flor. ametia-
diem, vnde vnius literae traieCtione fit &*- etiam die. Eft tamen iam olim al-
tera z; adieca. — Sed et libri ícripti, quibus vfi fumus, diem exhibent. BR. W
Barb. Pal, L. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE £. 20 In Barb, erat at fi. ]In
Pal L Treuif. Bynkersh. vt Flor. GEB. — 21 Hal.
22, Hal. et Vulg. praetoris. BR. 23 Vulg. inferit
25 Ap. Hal. conueniri, abeft. G ER.
26 Bafil. uéxgie duzopíac. fuzogoc dicitur, copiam alicuius rei habens. BR, — 27
Hal. inferit et. GEB. 28 Ap. Hal etiam hic abeft, qui praeterea verba
haec: et quidem et im poteflate mamcns, iuwito paire parentheh inclufit. GER.
29 Conf. Aueranium 1. Juterpr. Inv. $. GEB. 30 Ap. Hal profuturum,
abeft. GEB. — 31 Hal. pofiulat. GEB. — 32 Hal ix bac. GEB. .. 33 Vulg.
inferit filius, B R. 34 Vulg. zunatmr. BR. 35 Hal addit pecumiarium.
Vulg. propter debita. BR. 36 Hal. et Vulg. eius. BR. 37 Hal. et Vulg.
inferit diui. BR. 58 Bafill éregeróvzi T3» àwénpw, flipulaenti recuperatio-
"nem, nempe dotis, fequiturque 2 ZAaev ómofáAAovri, aut alium fubfl.tuenti. BR.
39 Hal. hic traucit dum patri confentit non flatim dotem flipulanti quam dedit.
G E B. 4O Vulg. foeminae. BR. 41 Vulg. inferit ad. BR. 42, In Ex-
emplo Vi&oriano fuit veflitui volentem, tefte Blaublomm. et H. a Porta. ER.
43 Hal cone
fen fit.

et Vulg. fcribit. B R.
24 Hal. folum. GER.

* as

: RY MU. aE - :
. Proinde et fi fine iuffu . patris contraä bacimim

Ul

Il
TM

)-

i [j 4

DIGESTORVM LIB. IV. TIT. IV.

"eum reftitui in integrum: interfuitgnim eius non capi, cum
1M hanc patri non a(lguireretg(—iiggljipfe haberet. $. 8. Et fi heres
fit ^* inftitutus, f a patre in diebus centum fit emancipatus:
C. moxpatrem debuffit certiorare, nec fece;rit, cum poffet *?, qui
" eum ** emancipaffet, fi cognouiffet: dicendumerit, poffe eum
reftitui in integrum, parato patreeum emancipare. $. 9..Pon?-
ponius adicit, ex his caufis £X quibus in re peculiari fïllilfarrp.—
lias reftiguuntur, poffe et patrem, ïg.uaü heredem, nomine filii,
poft Meius,"impetmre co9nitionem. . $. IO. Si autem fi-
liusfamilias fit, qui caftrenfe peculium ha.be.at: proculduþio ex
fiztca his, quae ad caftrenfe peculium fpe&tant, inintegrum reftituen-
" fatee: dus erit, quaü in pro rlo.pa.tg;l'rpomo captus. - $. II..Se.ruus
i autem minor ** anlf'ï'ls vigintiquingue nullo modo reftitui po-
* .terit: quoniam domini perlona .fpe&agqr, qui fibi gd,gmbq—;;;jlm
putare, cur mingrifrem commifit *9."^Quarer et fi per impu-
CL berem contraxerit, idem erit dicendum, vt?etcMarcellus libro
UDJ.;? f-þ,dfmd.g Digeftorum fcribit. Etfi forte libera peculii aïmini-
tf ftratio minori feruo fit conceffa *?, maior dominus ex hac
« lV. AgR1caxvs libroVIL. Qudeftionum. ETEN1M

95 g,,r caufa non reitituetur. -
s updcumque feruus ita gerit, voluntate domini gerere intellé-
:4 gendus eft: et magis Koc apparebit, fi aut de inftitoria attio-

Wne qu,ïa(eratut:, aut fi propon-fitur: glzïlorlg'rrä aäms ylglnt;m uinque
XYA negotium aliquod gerendum minori màn affe, et'illum in ea re

deceptum efle. «ecx4 — us Y
V. VnerANvs libro XI. ad Edictum. Sr TrAwExw
Li fs. is feruus fuit, cui fideicommiflaria libertas debabgtur praefens,
» * L n & hs . :
Lf2; et fuit captus, cum|re»^? mora éi fit, poterit dici Praetorem
"" eifuccurrere oporfere. — — : .
