. quam, vel hoc agi, vt faepius fundus *^ collocetur: dum vel

prima, vel fecunda, vel terfíia adiectione *^7 res a venditore
difcedat. $. r. Item quod Sabinus ait, fi, tribus vendentibus,

[ .5 /* duo pofteriori addixerint, vnus non!aa"miferit adiectionem ^$,

434 Fal POMPONIVS. GEP.
vt quod. GER.
Cit. BR.
Hal. inferit et. GEB.
go fi inops eft emptor. .G E B.
cimo tertio. GEB.-
fundas, abeft, GEB.

gnit—' huius partem priori *?, duorum pofteriori emptam, ita demum

verum eft, fi variis pretiis partes fuas diftraxerunt:
XIl. PouPoxrvs flibro.IX. 59 ad Sabinum- Ecrsi
difpares partes vendentium fuerint., - ^ s

Á4

IAEM, BR. . 29 Hal exiflat. GERE.
tamen valde antique. Inde tamen omnes ea vocula carent. BR. Etiam Hal.
GER. 41 Taur. emptoreMau[erit. Sed in Cod. Flor. etiam poft emptorem,
a manu paulo recentiori fuppletum: resm, vt efficiatur, pemes eum emptovem ves
manfevit. Verum illud fupplementum editores non receperunt. Non ita eít in
MSS. Efexíolus Otob. habet re&e: pemes eum emptorem man[erit. Olim

,( quoque ita erat in $. Cruc. et Bynkersh.Tícd poftea corrupti adieQtione TeU res.

Barb. et Treuif, eo amplius habent, et quidem ab initio: pemes eum emptovem
ve$ veman[erit. Denique Vat. L. initio habebat: pemes emptorem manfevit, et
faQum: penes priorem emptorem ves reman]kritïzg R. Etiam Hal. fupplemen-
32, Hal. attule?'ilf'-/g B. 33 Vulg. achum. BR.
35 Hal-ád Q. Mutium. GEP. 36 Hal.
37 Hal. addidit, fed.et archetypum habet addicit, loco: adi-
38 Hal. fcripfit. GEB« — 39 Hal. abcere et [equi. GEB. — 40
— 41-Hal. et Vulg. additlio. BR. 42, Hal. quid er-
: 43. Hal. addicatur. GER. 44 . Hal. libro de-
45 Taur. fcriBfit. Wulg. feribit. BR. 46 Ap. Hal.
47 Hal. addiclione. GES. 48 Hal. addidionem.

Ht T

'tum non habet. GER.

30 Vocula fed, Flor. eft deleta, non

|

.dum erit obligatus.

XIIL. VrpxAwvs libro:XXVIII.ad Sabinum. Qvop

fi vno pretio vendiderint, dicendum eft, totam priori emptam
manere: quemadmodum fi quis mihi totum fuündum ad diem
addixiffet, poftea vero pretio adiecto| dimididfn 5*
rit. Celfus quoque libro o Digeftorum refert, Mucium
Brutum, Labeonem, quod, Sabinum exiftimare 5?, Tpfe quo-,--
que Célfus idém probat: etadicit, mirari fe, a nemine anilmad-
uerfüm, quod/ 5? fi prior emptor ita contraxit, vt nifi totum
fundum, emptum nollet habere, ,,non habere [eüm [£am- 5* par-

Jïz.l* €x lälo,.- Qn.;

alit addixe- , | . j — ]

tem emptam, quam vnus ex fotiis pofteriori emptori addticere -

noluit ?55. $. r. Verum eft autem, vel vnum ex venditoribus
poffe meliorem adferre condidionem: emere enim cum tota
re etiam noftram partem poffumus.
XIV. PavrvsHibro-V.-ad—Sabinum. Sr vENDI-
TOR fimulauerit meliorem allazt'a.m cofidiäionem, cum mino-
ris, vel etiam tantidem/ alii venderet, vtrique emptori in foli-
$. r. ,Sed fi emptor alium non idoneum
fübiecit, eique fundus adþþuste&, non video, inqïiïï, quem-
admodum priori fit emptus, [gyiïïfijalia venditio, et tvera poftea
fübfecuta fit: fed verum eft, venditorem deFebtum ex vendito
aCtionem habere cum priore emptore, quanti fua interfit, id
non effe fa&ugl: per quam actionem et fru&tus, quos prior
emptor percepit ??, et quo|?" deterior res culpa vel dolo
malo eius facta fit, recipiet venditor: etita Labeoni et Ner-
uje placet. $.,2. Sed íi neuter fubiecit emptorem, maiore
autem pretio adldifitum eftpraediumiei, qui foluendo non eft 58,

äabitum eft a priore emptione, quia efymelior intellégitur, quam

venditor comprobauit ??, cui licuit noh addicere. $. 3. Sed
et fi pupillus poftea fine tutoris au€toritate pluris emerit, con-
fentiente venditore (abi a priore emptione, Idem etyle $?
feruo alieno. — Aliter àtque fi feruo fuo, vel filio, quem in po-
teftate habet 5*, vel dominorei pererrorem id addixerit; quia
non eft emptio his cafibus. Quod fi alieno feruo, quem pu-
tauerit 9? liberum effe, addixerit, contra fe habebit, et erit hic
fimilis egenti. -$-4- Emptoném! 9?, qui meliorem condiCio-
nem attulgfit,|praeter corpus nihil fequitur, quod venjerit.
$—5 Non tanien ideo, fi tantundem pretium alius det, hoc
ipfo, quod fruéctus eum non feju3ntur 9*, qui fecuturi effent
priorem emptorem, melior conditio videtur allata, quia non
1d agitur inter emptorem et venditorem.
XV. PowPoxurivsiibro 1X. 9* ad Sabinum, — Sr
PRAEDIO in diem addicto, ante diem venditor mortuus fit,
fiue poft diem heres ei exfiftat, fiue omnuino non, exfíftat, prio-
ri * praedium emptum eft: quia melior condiïio allata, qude
domino placeat, intellégi non poteft, cum is, qui vendat, non
exfiftat: quod fi intra diem adieCtionis ?? heres exiftat, me-
lior condicio ei adferri poteft. $. r. Si fundus in diem addi-
us fuerit pluris, vt qufedam ei accedant, quje non acceffe-

£ab

fasiadon X Dl O^. P.

$& €y Üe em )Jam .,,5; 63

436 Lï*i
BY /]1;05

LU;'-, y , -
L— 4« ey/äl'&lf"(mä & L n E
f, P

P L]

d .
. LS.

u * * n L] * * 2 " y7.1
mnt priori emptori, fi non minor iintïæe";res, quam quo|*ex 742, ^
t

TL a. *

GER. 49 Hal. et Vulg. addunt: entptori. BR, 50 Hal. lib. VIII. GER.
21 Gothofr. in nota: partem fcilicet, aJ. dimidium. 1Ita Hal. GE z. 52
'Yaur. quod. Sabiuum . exiflimar E. ipfe quoque Celfus idem probat, fed perplexo,
vt exiftimamus, fenfu. Nempe, qmod Sabinum, hic eft, idem quod Sabiuwm.
Vulg. Labeonemque et Sabiumm exifhimare: ipfequoque Celfus. ial Labeonet,
Sabinum ita exiflimaffe, ipfe quoque Celfus. BR. —Qui in exemplo typis deitina-
to poft: Sabinun comma pofuit, et maiorem literam E in fine vocis: exiffizia-
ve in ordinariam commutauit, quaàm qua fini Taur. hic collocarit, perfpicere
nequeo. GEB. — 53 Ap. Hal. q4od, abeft. GEB. — 54 Hal. non babere eum,
"e eam quidem partem. GER. 55 Vulg. voluit. BR. 56 Flor. a manu, vt
videtur, ordinaria factum perceperit. Klal. perceperat. BR. 57 Hal. guod.
GEB. 58 Hal effet. GER. 59 Taur. comprobaBit, GEB. — 6O Hal. £x.
GERB. Voculam 4e hic accipio pro quod attinet ad. . 'Yerent. Ad. II. t. $0. de
argento fomnium. — Cic. F. Offic. 24. de euerteudis antem. diripiendisque wrbitus
valde confiderandum eft. D V K. 61 Hal. babeat. GEB. — 62 Vulg. putauit.
B R. 63 Hal. babebit. erit enim is egenti emptori fünilis, qui, adpofito poft
fequens: attulerit, pun&o. GER. — 64 Hal, fegauntur. GEB. — 65 Hal. li.
VilL Grs. 66 Hal et Vulg. inferant; egptori. BR. — 67 Hal. addi&lionis.
lii GEB.

€ «tagos haeeepluris

4

L "x fim—— t ,

— -68.

J J?JQ: ä

ipwton

u o il s

316 | DIGESTORVM . LIB.

" Aerer- A ;
pluris poftea fundus venierit, prior venditio valet: quafi me-
lior condicio allata non fit, fi minoris|fint 95. Idemque gex
imandum $? eft, fi dies longior prétii foluendi data fuerit:

vt quderatur, quantum ex vfura eius temporis capi potferit.

XVI. VrnPiANvSlibro-XXO&E ad Edictum. , [M» &-
RATOR Seuerus refcripfit, ficut fractus in diem addictée,dó-
mus,cum melior condicio fuéfit allata, venditori reftitui ne-
ceíle eft, ita rurfüus qude prior emptor medio tempore necef-
fario probauerit "? erogata, de réditu retineri: vel, fi non fuf-
ficiat **, folui dequum eft: et credo fenfiffe Principem de
empti/72/ venditi actione. i.
XVIL Ivrrawvs dibro-XV.—3-Digeftorum. Cv
pvo ferui duobus feparatim denisin diem k ietiffint; et ex-
friterit, qui pro vtroquetriginta, det, refert, vnius pretio ide-
cem, an fingulorum quina adiciat: fecundum VI;LJP—QQ,Q!'?EL ET
adiectionem, is feruus inemptus erit, cuius pretio adiectio fa-
a fuerit *5: fecundum pofteriorem adieCtionem 7*, vterque
ad pofteriorem emptorem pertinebit: quod fi incertum fit, Jad?

* e » * .O O* L .
/;-,:'Ia)*., Dcin:an, "ts Ntriust ^" pretium addiderit, a priore empt&one non gigþ,;id

vidtur
Eoyqem.

6 4
ftöþ»v*-',irv: e€x,

» L. f5 /'a(DDt'L*TW"" :

£ Iþæ? cfeee,

i ^,

|
|
|

4 .

F3IE w,?e,..;-fxlr:d.

a €o: oU -
L t

tur *5 eífe difceffum. ; ] | :
! XVIIL. AfRICANVS Jibro-IIE-Quaeftionum. Cvx

43w diem duobus fociis fundus fit addiCtus, vno ex his pre-
tium ddiciente, etiam pro ipfius parte a priore venditione di-

Ícedi rectius exiftimatur.
XIX. IavornEeNvs ? -ibroll.exPlautio 59. Fvyx-
pojin diem addicto, fi poftea pretium (adiectum ** eft, et
venditor, alio fundo ap licito ?^, eum ipfum fundum pofte-
riori emptori addixjt 9?, et id fine dolo malo fegit, priori em-
ptori obligatus noil erit: nam quamuis non id tantum, quod
in diem addictum erat, fed aliud quoque cum eo venierit, ta-
men, fi venditor dolo caret, prioris emptoris cauía abfoluta
eít: id enim folum intuendum eft, an ** priori venditori bo-

pa fide facta fit adiectio.

XX. PAPINIA,NVS*Bb—PG—IIL—RBfPQW PnromR
emptor poft meliorem condicionem oblatam *?, ob pecuniam
in exordio venditori de pretio folatapf, contra fecundum em-
ptorem citra delegationem iure ftipulationis interpofitam, age-
re non poteft. !

[

^) - //"')7
/» pE LEGE COMMISSORIA. /*
VriPriANVSüibro XXVHf—ad-Sabinum *.

IFVNDVsS commifforia lege venierit, magis eft, vt fub
condicione|refolui emptio, quam fub condiCione) contrahi
videhtur. 21*
^ Jl PowPoxrvs dibro XXXV. 2-adSabinum, Cvw
vENDITORA fundi in lege ita cauerit, s1 AD DIEM PECV-
NIA SOLVTA NON SIT, VT ? FVNDVS INEMPTVS

GzB. 68 Hal fi Wünoris: mon. Vulg. fi mimoris wom fit ves. — Flor. fe re-
&e habet. Nam cafus, quo minoris non fint res, praeceflit. B R. —— 69 Hal.
exiflimandum. GEB/ 'O Taur. proVauerit. GEB. — "71 Hal. fufficiaut. G E v,
^72, Hal. et Vulg. inferunt; et. BR. 73 Hal, ljb. XIII. GER. 74 Wulg.
priorem. BR. 75 Hal. fuit. GEB. — 76 Ap. Hal. adietlionem, abeft. GE z.
*7 Hal. et Vulg. an ad vtriusque. BR. — 78 Hal. et Vulg. videtur.BR. — 79
Hal. IABOLENV'S. G& B. 8o Hal. ex Caffio. GEB. $1 Hal . ad-
didum. GE B. 82 Hal, applicato. GE&. 83 Hal. addixerit, et mox fe-
xerit. GEB. 84 Poffet legi: am priori venditioni etc. — Sed malim: am
priori a venditore bona fide facfa fit addiclio. BR. Pracfgrrem if.*cam *conief&u-
ram: priori venditioui. Etiamfi cum fundo in diem addi&o, cui a pofteriori
emptore pretium adiectum eft, aliud quid venditum fit, tamen fi eo.dolus nul-
lus venditoris argui poffit, prioris emptoris caufa abíoluta eft, i. venditor
priori emptori non obligatus eft. /Ratio eft, quod 1.d folum mtu.en(?um eft, an
priori venditioni ((qua fcilicet fundus. in diem addx&u.s erat priori emtori )
adiectio pretii bona fide fa&ta fit. - Bona fides hic non referenda aq priorem ven-
ditionem fed ad pofteriorem. ltaque minus placet fecunda coniectura. D v x.

$5 Hal. allatam. GEB.

V HU TT TE IHIL

sIT, ita accipitur inemptus effe fundus ^, fi venditor inem-
ptum .eum -effe velit ?, quia id venditoris caufa caueretur:
nam fi aliter acciperetur, exufta villa, in poteftate emptoris fu- 1] t
turum,ut non dando pecuniam inemptum faceref fundum, | 53'*77
qui eius periculo fuiffet. ««j»peeeto, p
HI. VrPrANvsidibro XXX.-9-ad Edictum. NAM
LEGEM commifforiam, qufe in yenditionibus adicitur, fi vo-
let, venditor exercebit: non;jetidmw inuitus. LA XX g, ,sc? 6m;
IV. InxMjHi XXHj-*-ad Edittum. — Sr rvx-

pvs lege commïïï'oria venierit, hoc eft, vt nifi intra certum

diem pretium fit exfolutum, inemptus fieret *, videamus,

quemadmodum vendätor agat tam de fundo, quam de his, qufe fæ,,r;)o,, m
ex fundo percepta fint ? ? itemque fi *? deterior fundus ef-
feCtus fit facto emptoris? Et quidem ** finita eft emptio,
fed iam decifa *^ quéáeftio eft, ex vendito actionem compete- sov ïüä
re, vt refcriptis *? Imperatoris Antonini et Diui Seueri ** |
declaratur. $. r. Sed, quod ait Neratius, habet rationem,yvtj-
interdum *? fructus emptor ** lucretur, cum pretium,
numerauit, perdidit. lgitur fententia Neratii tunc habet lo-
cum, quge eft humana, quando emptor aliquam partem pretii — . —
dedit **. $. 2. Eleganter Papinianus libro t&ftio IRefponfo-"/5z ,
rum fcribit] ftatim atque commiffa lex eft, ftatuere vendito- I
rem debere, vtrum commifforiam velit exercere, an potius pre-
tium petere: nec pofle, fi commjfforiam elegit, poftea variare. —
$. 5. In commifforiayf ** jetfam]hoc folet conuenire, vtfi ven- .
ditor eundem fundum venderet, quanto minoris vendiderit, id

a priore emptore exigat. Erit i.taq'l;(e aduerfüs eum ex ven-

dito actio. $. 4. Marcellus libro ylceäf;mg dubitat, commif-
foria vtrum teae,locum habet *?, fi interpellatus non foluat,
an vero fi non optulerit ???. Kt magis arbitpor, offerre eum z
debere, fi vult fe legis commifforiae poteftate foluere: quod ,,
li non habet, cui offerat, poffejeffé" fecurum.
V. NERAT1vslibro V, Membranarum, Lt fun-

do vendito di&ta, vt, fi intra certum tempus pretium folutum

non fit, res'inempta fit ^7, de fruCtibus, quos interingmptorngl-'W
percepiífet, hoc agi intellependum eft, vt emptor interim eos
libi fuo gygqueiure perciperet ??: fed fi fundus reueniffet 25.
Arifto exiftimabat, venditori de his iudifium in emptorem dan-
dum effe: quia nihil penes eum refidere oport£fet ex re, in

L

| qua fidem fefellitfet,

VI. ScKrvora(libre-IL-Refponforum, -D-& reak
commifioria interrogatus ita refpondit, fi per emptorem fa&tum ,
fit, quo minus legi pareretur, et ea lege vti véhditor velit,
fundos inemptos fore, et id, quod arrae, vel alio nomine ?*
datum effet, apud venditorem remanfurum. $. r. Jdem fre- ; -
fpondit, fi ex lege|inempti (jht fundi, nec id, quod acceffürum 1.4: : ;»-
dictum eft, emptori deberi. $. 2. Poít diem lege commiffo- — ^*
ria .compra.eh"enggm,[xïändwor partem rpeal,;gfw(e 25 Pecqniae aC- [5 od
ceplt;)[&ef&ndlt, Íi poft ftatutum diemreliquie pecuniae]ven-
E J5.efnecixie. t Daanch Pirütm (Wþvfd-uaf v&;b&änf(?cmw x exevoww t ditor
fæ/»tm 9,.;8(—*—;:/:0744'-, H;d—-ula)e nyü!þay:mm :
. 1 Hal lib. XXXIIT. ad edicdlum. GE8&. —2 Hal. lib. VIII.GEB. 3
Hal. foluta non fuerit, fundus. GEB. 4 Hal accipi inemptum effe fundum.
G E B. 5 Hal. voluit. GER. 6 Hal. /ibj. XXXII. GEE. 7 Hal. lib,
XXXV. GER. . 8 Halfit. GEBR. 9 Hal fuut. GEB. — 10 Vulg. item
quid fi. 1X Hal. quamquam, loco quidem, GEPR. — 12 Taur. dlcifa. GEB.
13 Hal. vefcripto. GEB. — 14 Hal. diui Veri. GEB. . 15 Batil. zu addend, -
ad lib. XIX. tit. 3. Tom. II, p. 6$8. habent: iv vZ uéso, iutereg. Ytaque le-
gendum videtur hoc in loco znuterim pro interdum. — Yta fane in L. 5. pro inte-
rün, quod in PandeGtis eft, Bafil. ?» 74 &era£o, quod eodem recidit. BR. — 16
Ap. Hal. emptor, abeft. GEB. 17 Hal. dederit. GER. 18 Hal. et Vulg.k
commifforia, quod malim. 8R. Cogitandum puto, an comaenire hic poffit fumi
pro venzre, vt cum dicitur aliquid veuzre im aílionem, venditiomem, etc. D Vv K.
19 Hal. babeat. GEB. 20 Flor. in optulerit haud ita recenter er deletae,
quod Taur. fpreuit. BR. 21 Hal effet. GEB. — 22 Hal. et Vulg. fibi fuo-

que inve percipiat. BR. 25 Hal. in margine: alias, fundum veuocaffet. G EB.
24 Bafil. 2 érégac &iríac. BR. 25 Flor. olim erat: partem wveliqua pecumiae,

et nifi hoc in veliguae, mutatum foret, poffet legi: partem religuam pecuniae,
quin dubitamus, annon rectius, et corre&tio ad formam fequentis vocis inftituta

eífe

ff

Ab d
j
NT
;VW«U'W!
» ,

h 1
LA
"npla

$ IT -

-" A&

d
P ——

'-'*4' $ *.',M » ^; 'Qk HC IÉ
AT ftosh y."ti"")*" 4,-2,(4 ; J -ff J / (

ditot lezerh di&tam non exercuidfet,i,gj partem reliqui debiti
accepif&et, videri receffum a commilfforia;
IL. HenMoaGEN:ANvs libro II Iuris Epitoma-
rum ?^*. Pos- diem cominifforiag lägjj)rae&itutum, fi ven-
ditor pretium petat, legzi commifforiae renuntiatum ?? vide-
tur, nec variare, & ad hanc redire poteft.
VIII. Scxgvora libro-Vil-.Disetorum Mvrrikn
fundos Gaio Seio vendidit, et/acceptis arrae nomine certis pe-
cuniis, ftatuta funt tempora folutionif^? reliquae pecuniae:
quibus fi non paruiffet emptor, pactuS eft, vt arram perderet,
et inemptae villae, effent: die Pcatugo emptor teftatus eít, fe
-fecuniam omnem reliquam paraturüifuiffe exfoluere, et fafcu-
um cütm/ pecunia ?? fignatorum fignis obfignauit ??, defuif-
fe autem venditricem: poíteriore autem die nomine fifci te-
ftato conuentum emptorem ?*, ne ante mulieri pecuniam ex-

4 t
j o f , , » $ * v P
Veb: Cl : UCv tem éEd o Ia OP CH

DIGESTORVM LIB. XVIIL

—

ve00) u lL N À condewta-

TEL WHLECGCIV, 317

rerum venditarum ante hereditatem venditam pretia fuerit con-
fecutus, palam eft ad eum pretia rerum perueniffe. 4lllud te-
nendum eft, cum effectu videri perueniffe, non prima ratione:
idcirco quod legatorum nomine quis praeftitit,non videtur ad |'*
eum perueniffe: fed et fi quid seris alieni eft, vel cuius altes
rius/oneris hereditarii, perueniffe merito| negabitur. Sed et
rerum ante venditionem donatarum pretia praeftari, aequitatis
ratio exigit. $. 4. Non tantum autem quod ad venditorem
hereditatis peruenit ?, fed df quod ad heredem eius ex here- J
djbtate peruenit, emptori reftituendum eft: et non folum quod l. J,Dmm/* x
[i(ä*riïïïeruenit fed et quod quandoque peruenerïþ]re&ituendum IW :
eft. $. 5. Sed et fi quid dolo malo eorum fattum eft, quomi- x
nus ad eos perueniat ?, et hoc emptori praeftandum eft: fe-
ciffe antem dolo malo, quo minus perueniiat, videtur, fiuealie-

l / äl*(. f

nauit *? aliquid, vel etiam accepto quem liberauit, vel id **
egit dolo malo, mgjgeägggdj—gggj*m adquireretur, vel[nejpof- 04* " — . a
feffionem. adipi(ceretur, quam poffet adipifei. Sed etífi non 77 ^ — ^ "^

dolo malo,|fed lata culpa agmiferit * aliquid, vtique tenebi- . mïjaïï; 2231
tur. Deperditaautem, et deminuta fine dolo malo venditoris 22 4222« 229
. non praeftabuntur.

folueret, quam fifco fatisfaceret : , qugefitum eft, an fundi non
: , c o ,Aimnt in ea caufa, vt a venditrice vindicari debeant ex conuen-
p Lo*j o mf i one venditoris ??? Refpondit, fecundum ea, quie propone-
/4&" rentur, non comimififle ?? in legeyá venditionis emptorem.

&

J
tantocge d É

$. 6. Illud qudefitum eft, an venditor he- Y x com
!l 5 -JAT-EI—I .2 ( Y reditatis ob debä:umda filio fUOäi in poteftate Jeius effet, fer- " "DT —
! d ! m ; - uoue, ei cuius hereditatem vendidiffet, praeftare debeat em- ,. |
/Zf DE HEREDITATE VE L&A CTIONE ptori? Et Fifum eft, quifgïquid dumtaxat äe peculio filii ferui- at
VENDIT A. ue, aut in fuam rem verfum inueniatur, praeftare eum debere.
| : E TR ub E s U
PoxronivsdibroIX:ad Sabinum, tniz vodite? feni s d EE n
SI HEREDITAS venierit eius qui viuit, aut nullus * fit, | apud Tulianum haec .qu;(eftio tractata libro .,f,,efil?fg Digeftorum: .
"acun-. i, K nyhil effe afmfï: quia in rerum natura non fit, quod ve- | et ait, [quod| non deþltum exegerit, retinere heredem : et quod le*ex*"7wC.,,b--.
feiecwe t yerit. lll neno 1 177 — 7^*19-7: | non debitum foluerit, non reputare: nam hoc feruami, vt he-
Jj IL. VyperAwvs libro.JXLIX4--ad-Sabinum, V EN- | res emptori non praeftet, quod non debitum exegffit: neque
[enf, PITOR hereditatis fatisdare de[euictione non debet: cum id | ab eo confequatur, quod non debitum praeftiterit, Si autem
inter ementem et vendentem agatur, vt neque amplius, ne- | condemnatus praeftiterit, hoc folum heredi fufficit, effe enm-t 377
que minus iuris emptor habeat, quam apuä heredem futurum condenïnatumjgne dolo malo fuo, etiam fi maxime creditor x s jusedieri; Al
: elfet: plane de facto íuo venditor fatisdare cogendus eft..| non fueritAis, [cuij condemhnatusjeft heres: quae fententia mihi JJ ög LAPK. g
h Q. r. In hereditate vendita vtrum ea quanti;gg,fgefgäu,r, qude | placet. $. 8. Non folum autem hereditarias a&tiones, fed !mMM—;MDWL
fuit mortis tempore, an ea, qude fuit, Eu'fm aditür hereditasr | etiam eas obligationqs, quas ipfe heres conftituit, dicendum -
an ea, qujie fuit, cum hereditas venumdatur ^, videndum erit. | erit praeftari emptori ** d?bere: itaque etfi fideiufforem ac- «« £: c.
Et verius eft, hoc effe feruandum, quod attum eít: plerum- | ceperit ab hereditario debitore, iipfam/ * hanc * aCtionem, , 1*,se ,
que autem hoc agi videtur, vt quod ex hereditate peruenit, in | quam habet heres, px:ae&are emptori ^* debebit: fed et fi no-
.. 1d tempus, quo venditio fit, id videatur veniffe. $. 2. ? Illud | uauerit, vel in iudlgugm deduxerit aCionem, praeftare|debe- / £5
/Mdäf poteft quderi, fi etiam impuberijfit fubftitutus is, qui vendidit | bit|** hanc ipfam aCtionem, quam ? naCtus eft. $. 9. Sic- .Lhwf
l, hereditatem teftatoris, an etiarfi id, quod ex impuberis here- | utilucrum omne ad emptorem hereditatis refpicit,*'litg/datzüäwm lcïf,æä;w- ]own
| ditate ad eum, qui vendidit hereditatem ?, peruenit, ex em- | quoque debet ad eunderp r(-afpicere. .$-xe: Denique fi rem — ^. Sea x
(. 4 pto a€oni locum faciat ? Et magis eft, ne veniat:[quia alia | hereditariam heres vendiderit/ac per hoc fuerit condemfiatus, $& : :
h C 3/7. fereditas eft] licet enim vnum teftamentum fit, alia tamen | non habet contra emptorem actionem: quia non ideo con-
r r , atque qlia þereditas eft. Plane, fi hoc actum fit, dicendum dempatur, .-qupd heres effet *".O, fed.qu(.)d vendiderit. Sed fi
i , erit, etiam impuberis hereditatem[in venditionem venire, ma- | pretium rei diftractae emptori hereditatis dedit, videamus, an

WMM C ---

xime fi iam ? delata impuberis hereditate| venierit hereditas.
$. 3. Perueniffe ad venditorem hereditatis quomodo videatur,
quderitur: et ego putof/antequam quidem corpora rerum he-
reditariarum na&ïus Venäïtor fuerit, 'faCctenus videri ad eum
peruenile, quatenus mandare poteft earum rerum perfecutio-
| dal l: vc- nem, aöïionqggue/ïxl'ibuere: enimuero|vbi corpora nactus eft,
L.ADL: : * E n s .
Joelef vel debita exegit, plenius àd eum videri perueniffe, Sed et fi

E IUTN [
effe poteft. — Noftrae conie&urae fauere videntuf Barb; Otob. et Bpnkersh. 1I.
j

non eft tamen plene perfcripta vox: veliguam. — 'Tres alii codices diferte: velz-
quae, vt 'Taur, et omnes editi. BR. Etiam Hal. '"Ires illi Vat. I. $. Cruc. et Byn-
kersh. . GEE. — 26 Hal, érirouóv. GEB. — 27 Vulg. renuntiare. BR. — . 28
Hal. folutiouiv. GEB. 29 Hal pecuniüs. GER. 30 Hal. obfignaffe. GE B.
31 Hal. conueutus emptor efl. GEB. 32, Reponendum videtur ; ,zenditzouis,
vt Hal. et omnes habent. 8 &. 33 Flor, fcriptum: commif)fe. GEB. —
I Gothofr. in nota: aut nullius fit. Hal. in quo falíus. Habet enim
Hal «ulhs vt Florentiae, in antecedentibus autem : viuat, loco: vimit. GEB.
2, Vulg. actum. BR. 3 Hal. lib, IV. GER. 4 Hal. venundaretur. G EB.
5 Flor. fcriptum; et jj4d poteft quaeri, — Eft autem 72 illud fubantique. delerum

locus fit ex vendito actioni: et iguggm Vioweffe. $. Y f") Siue L /cjero , £
ipfe venditor dederit aliquid pro hereditate, fiue procurator !.* 776 eom o
eius, fiue alius quis pro eo, dum negotium eius gerit, locuB| 2e«- & ?e£*
erit ex vendito actioni, dummodo aliquid abfit venditori he- l1t42x^5, £.

reditatis: ceterum, fi nxhil abfit venditori, confequens erit

$. r2. Apud Iulia- j 44«
ereditatis exceperit feruum fine
| peculio,

dicere, non competere ei ïha&ionem.
num fcriptum eft, fi venditor

2 —

vncis appofitis, vt nunc fit: et potef? quaeri. Singulare eft, omnes, quot vïdä,
codices Ícriptos et editos facere cum Taur. BR. Etiam KHaloandrum, et fcri-
ptos quidem Barb. Otob. Vat. L S. Cruc. Bynkersh. E. et I. Geg. — 6 Vulg.
addititeflatoris. GE B. — 7 Halinferit:ei, GEB. — 8Ap.Hal. pernenit, abett.
GEB. 9 Hal. peraenerit. GEB. IO Taur. alienaDit. Gx s. 11 Hal.
fiue, loco: vel id. Vulg. velegit. BR, — 12 Vulg. me beveditas. BR. 13
Hal. amiferit, et in margine: alas, admiferit. GE B. — 14 Hal. etiam, loco : et.
G E B. 15 Hal. fe, locot eum. GE R. 16 Hal. praeftare emptorj emn dee
bere. GEB. 17 Ap. Hal. emptori, abeft. Gx z. 18 Hal hic inferit? em-
ptori. GE B. 19 Vulg. inferit: beres. BR. 20 Hal. fit. GEB. 21Hal.
et puto locum effe. Vulg. et puto cff. 8R, — 22 Hal. et Vulg. inferunt; bauc.
lii2 as M

| -JVMJ pa. i/lg;t ;L...n;y:pïur.

fl:l't-l

J[() Á. A um ;/Vf mine damhi infe&ti promiffum fuerat, finteïre&, guigl [gfti g:t— i
V'aetaon fdt.. nam fi ita excepit ??, vt damni quoque infetti ftipulationis

VH sic w t terius temporis ad heredem pertineat. $. r5. Si Titius Máe-
| ul hereditatem Selo vendiderit, et a Seio heres mfm.:u.tus,
eam hereditatem jAttio ?* vendiderit, an ex priore venditione
Lg/fæ hereditatis cum JÁttio agi poffit? et ait Iulianus, quod ven-,

— d alius heres*exftitiübt, quidquid venditor |Mdeuianae; heredita-
pieex naaie 0^5 ts pomine praeftitiffet, id ex vendito aCionen confequi ab eo
| potuiffet: nam et fi duplam hominis a Seio ftipulatus fuiffem,
et ei heres exftitiffem, eamque hereditatem Titio ?? vendidif-
Tsf ; fem, euicto limine,jrem a Titio feruarem. $. r6. Si quid
L fiepro ads £. publici;vetigalis nomine praeltiterit venditor hereditatis, con-
: JQ " fequens erit dicere, agnofcere emptorem jeij?* hoc debere:
s namque hereditaria/onera etiam ?* haec fuünt: et fi forte tri-
LIet. L/z^ .. butorum. nomine aliquid dependat 35, idem erit dicendum.
ÍAM4 3R Quod ?? fijfunere facto heres vendidiffet ?* heredi-
— ^** 7** tatem, an impenfam funeris ab emptore confequatur? Et ait
Labeo, emptorem impenfam fu&erigjprae&arg debere: quia et
44 ne, /d.- m - m ea,, inq-ui(-f*, impen-(äïlhereditariägïg;'3.9: cuius fententiam et
| ^ u £5«6, . dagolenus *? putativeram ,1eDego arbitror. - $. 18. Cum quis
| lóhoje excreit debitori fuo heres exftitit; ^", confufione creditor effe definit:
ZENT :"z"gj;ï, fed fi vendiditi^? hered;tatpm, Aequiffimum videtur, empto-

Mu D ff hereditatis, fiue cum moritur teftator debuit, quamuis

E d. , Lj«pi quid. in diem debgatur *?: fiue fub condicione, et poftea con-

I J uitutes)amifit heres inftitutus, adita hereditaté,|éX vendito po-
ENB terit experiri aduerfus emptorem, vt feruitutes ei reftituan-

f« f** 9 £.

|2e.ct, — |à3d ab hereditatis emptore, confequatur ??^: et certe, fi 5eio
; E

318

peculio ??, et eius nomine cum eo fuerit actum de pequliq, 1
etin rem verfo, id dumtaxat eum confequi, quod praeftiterit .
eius peculii nomine, quod emptorem fequi debeat, aut quod
in rem. defun&i verfum eft: his enim cafibus aes alienum em-
ptoris foluitï[ex[ ceteris caufis füo nomine condemhetur ?^.
— $. 13- Quid ergo, fi feruum cum peculio exceperit venditor
/ic €x i, i hereditatis, conuentusque! de peculio praettitit 25 2?|l/Marcellus -
libro feto Digeftorum, nonffetere ^* eum fcripfit ^*, fi mo-
,, do hoc aCtum eft, vt, quod fuperfuiffet ex peculio, hoc habe-
du *T';ïa*""' ret: at fi/contra aCtumjeít, recte repetere ?^* eum potfe ait :
s fi vero nihil expreffim inter eos conuenit, fed tantummodo
peculii mentio fa&ta eft, ceffare ex vendito a€Cionem conftat.
$. 14. Si venditor hereditatis Áedes fibi exceperit, quarum no-

14

honus fuftineret, nihil ab emptore confequeretur: fi vero id
a&tum erit, vt emptor hoc aes alienum exfolueret ??, ad il-
lum onus ftipulationis pertinebit: f; non apparebit quid ae
.» .. f verifimile efik id actum, vt eius quidem damhi nomine,
z ovb quod ante venditionem datum fuerit,^onus ad emptorem, al-

ditor hereditatis petere a quolibet extraneo herede potuilffet,j

. rem hereditatis vicem heredis;optinere: et idcirco teneri ven-
oít mortem debere defiit, adita a venditore hereditate: fiue

dicio eyþffitiiï'et ^5: ita tamen, fi eius debiti aduerfus heredem
aCtio effe poterat, ne forte etiam ex his caufis, ex quibus cum

herede a&tio non eft, cum emptore agatur. $.—r9.[Et fi fer-

tur. $. 20. Sed/et fi quid ^? venditor nondum praeftiterit,
fed quoquo nomine obligatus fit propter. hereditatem, nihiló
minus agere poteft cum emptore. !
24 Hal, et Vulg, condemnatur. n R.
25 Hal. praeffiterit. G E B. 26 Vulg. repetere, BR. 27 Taur. fcriDfit.
GEB, 28 Hal. petere. GEB. 29 Hal. excepiffet. GEB.: 30 Hal ex-
foluat. GEB. 31 Flor. erat: Attio Sempronio, íed pofterius re&te vncis in-

clufum eft. WVulg. T?tio. BR. 32 Vulg. confequetur. Klal. confequuturum.
34 Ap. Hal. e;,

B R. 23 Hal. fmme periculo. GE B.

B R, 33 Hal. Attio, et mox iterum loco: Titze. GEB.
abeft. WVulg. eius. BR. 35 Ap. Hal. etiam, abeft. GEB. — 36 Kal. depen-
det. GEB. — 37 Hal. Quid fi. GEB. — 38 Hal. vendiderit. GEB. — 39 Hal.

Vulg. fcite: quia et eam. inquit im-
41 Hal. extite-
43 Hal, debebatur. "Wulg. debe-
45 Hal. fi quidem. GEB. 46 Hal.
47 Vulg. lib. X. BR. 48 Hal. hic et mox iterum;
49 Vulg; inferit eum, BR. — 50 Hal. ljb. XIII. GEB. — 51

fit. Lego effet, poftulante conftru&tione.
penfam bereditariam effe. BR. —
vit. GEB.
bat. BR.
vel, loco: et. GEBR.
praeflari. GE B.

40 Hal. Jabolenus. G E.
— 42 Hal. vendiderit. GEB.
44 Hal. extitit. GEB,

| modum emolumentum negotiationis, ita $9/ periculum ad em-

Codicibus reperi. BR.

52 Male Contius et Charondas has

Hal vendit. Vulg. vendiderit. BR.

DIGESTORVM LIB. XVIIL TIT. IV.

IHIL Powromwrivs libro XXVII. ad. Sabinum. |. St
vENDITOR hereditatis exactam pecuniam fine dolo malo
et ^* culpa perdidiffet, non placet eüin emiptori teneri.
IV.VnrriAwvSslibroXXXIL ad Edictum; Sx NowENv
fit diftraftum, Celfus libro fiófio ^" Digeftorum fcribit, locu-
pletem eíffe debitorem, non debere praeftare **: debitorem | fl5
autem *? effe, praeftare, nifi aliud conuenit. ^ rj XYY/m, 6
V. Pavrvsilbro-[XXXHE/ ad-Edic&tum, ET Qvr-
pnEM Íine exceptione quoque: nifi in contrarium actum fit:
fed fi certae fümmae debitor dictus fit, in eam fummam tenetur
venditor: fi incertae, et/nthil debeat, quanti interfit emptoris.
VI. Ingw libro -V aefü ; EwPTORI!no-
migis etiam pignoris perfecutio praeftari debet: eius quoque
jquod; poftea venditor. accepit: nam benefitium venditoris
prodeft emptori. *X | | v
: -VII. InEM dibro4XIV..59-ad Plautium.
REDÍTATEM aliquis Vgïüïäit 51, effe debet hereditas,
emptio: nec eni j

CvM u-
vtfit
aA :

fed res: uägüä Ó bm' eriritu ibt 1
[pretium? condicetur. ReERL L AL Iu encebeteo, Ín ;

VIII. TA fï[ OLENVS ?? Jibro-II. ex Plautio. Qvo»np
fi nulla hereditas ad venditorem pertinuit, quantum emptori
praeftare debüit 5*, ita diftingui oportebit:(vt fi eft quidem |2e£ a. -
aliqua hereditas, fed ad venditorem non pertinet, ipfa aefti- oxz
metur: fi nulla eft, de qua aCctumjvideatur, 55 pretium dum- -L2ef: if
taxat, etíi quid in eagpnr reyf impenfum eft, emptor a vendi- ;Lïe o
tore confequatur. p 25 t*
IX.PAvrvsübro XXXIIE ad Edictum, E- sr
emptoris intereft. :
X. laAyorENvs 55 libro 1I, .ex Plautio. Qvop
fi in venditione hereditatis id a&tum eft,fi quid iuris effet ven-
ditoris 5*, venire, nec poftea quicquam praeftituré? iiriPquams jr:jrafta-
uis ad venditorem hereditas non pertinuerit, nihil tamen ,ä*gl/gg ü*';t s
: p . . — VLoom, WU
praeftabitur, quia id aCctum effe manifeftum eft, vt quemad- EOFRO
ptorem pertineret. J 5&: b es. äf[t tï
^5 XL VreraxvslüibroXXXIL adEdi&um. NAw noc/7ort
modo admittitur effe venditionem, sx Qv A srT ** neREDr-
TAS EST TIBI EMPTA, et ?? quafifpes hereditatis: ipfum
enim incertum rei veneat, vt 9? in retibus. - a
XIL GArvs ilibro-X.-ad-Edictum-prouineiale, Hoc
AvTEM fic intellependum eft, nifi fciens ad fe non pertinere,
ita vendiderit *^: nam tunc ex dolo tenebitur. D.
XIIL. Pavrvsiibro XIV.adPlautium. Qvonp fi fit.
hereditas, etfi 95 non ita conuenit, vt quidquid iuris haberet
venditor, emptor haberet, tunc ? heredem fe effe, praeftare
debet 9*: illo vero agiecto, liberatur venditor, fi ad eum he-
reditas non pertineat. 6 hn ve

quid

LIJ"Q'M p : :
XIV. InEw dibro XXXIIL.ad Edi&um.. Qvr rrrrr-
FAMILIAS nomina vendidit, aCtiones quoque, quas cum pa-
tre habet, praeftare debet. $. 1. Si hereditas Jvenierit?*,
venditof|res hereditarias
ditas eft, nihil intereft. j/7«*, [ M onartat.,
"M j z : v eaL,

parenthefeos notas pro figno deletionis habent. Sed et hanc negatiuam in fex
Barb. Otob. Vat. L. $. Cruc. Bynkersh. L et1I, — Habet
53 Hal. IABOLENV'S. GER. 54. Gothofr. in
55 Hal. inferit: bic vero ((quia ven-

eandem et Hal. GEB.
nota: Al. debeat. Ita Hal. et Vulg. BR.
ditio non valet) pretium etc. GEB. — 56 Hal. IABOLENVS. GER. — 57
Hal. venditori. G E g. 58 Hal praeflitum iri. GEB. 59 Ap. Hal. eo,
abeft. WVulg. ab eo. BR. . ReGe fe haec habent, eo eft ea ve, idéo. — Apuleius
in Apologet. p. m. 290. vus de owmiwm confenfu ablegatus eft — — — — €o
nec potuit bodie a mobis exbiberi. ldem ibid. p. 284. éo patvomos litizatorum
caufidicos nominari, quod cuv quaeque facta fint expediant. pBYWK. , — Go Hal.
et Vulg. inferunt: et. BR. — 61 Hal. fi quafi, loco: fi qua fit. GEB. — 62 Hal.
aut,loco: et. GEB. — 63 Hal. vt ipfum incertum vei veueat, ficut im vetibus.
GEE. 64 Hal vendidit. GEB. — 65 Vulg. et, omiffo: fi. BR. — 66 Hal.
tainen, loco tuuc. GE B. 67 Hal. debebit. GER. 65 Hal, veueat. GEB.
j i | 69

AX« —
*—
Ea

- qQue» . z o - — —— — 0 ——

C» — 6

DIGESTORVM' LIB. XVIIL . TIT. .IV.

. XV. G1v SJibre-X.-ad—Edictum-prouineiale. Nisi
-de fubftantia/eius aïiirmauerit. :
* XVI. Pavrvs libro-XXXHIE.-ad Ediétum- Sr ov a-
poym li sx heres vendideris hereditatem, cum tibi ex Senatuscon(ulto
'Trebelliano 9? reftituta effet hereditas, quanti emptoris in-
terfit, teneberis. |
XVIL VrPriANvsMWbro-XLHiI-ad-Edictum. Nowr-
NA eorum, qui füb condicione vel in diem debent, et, emere
LL anài, et vendere folemus: ea enim res eft, quae emi etlvenirBIpoteft.
XVIIL IvriANvs4ibrog8V.—9—Dieeftoerum. Sr kx
" pluribus heredibus vnus, antequam ceteri adirent hereditatem,
j pecuniam, quge fub póena debebatur a teftatore, omnem fol-
uerit, et hereditatem vendiderit, nec a coheredibus fuis pro-
