hoc ratum habuero: et ideo precario interdiCto mihi tene-
bitur *?. $. 3. Cum quid precario rogatum eft, non folum

NPFS.GEB.. : 54 Vulg. Precarii. BR. Etiam Rehd. GEB... 53 Hal. in-
fcritr: precario. GE B, 56 Rehd. inferit: eius. GEB.,.|.,57 Hal. mandatnz.
GEB. . 58 Taur. feruOs. GE B. — 59 Hal. addit: danda.G &B. — 60 Vulg.
precario. BR. Ita et Rehd. GEB. — Ó1 Gothofr. in nota: iure ciuili. vulgat.
Hal. GEB. — 62 Hal.ef. GEg. — 63 Rehd. douationem, GEB. — 64 Vulg.
inferit: beneficio. BR.. . 695 Vulg. imumifum et protecum. BR. Etiam Rehd.
GEE. . 66 Rehd. babeat. GEB. ' 67 Gothofr, in nota: Z4l. quia. [ta
ipíe Taur. in margine: Erat autem Flor. 444 poffiderat te orrore penes domi-
mium, atfaGum: quia, et: corpore relidtis: poffideYat et. dominium. prius re-
tinuit Taur. Vulg. quia poffideat. Xlal. quia poffederat. BR. Kehd. vt Vulg.
GEB. 68 S. L. in nota: Haleander legit: a poffeffioue. Rehd. vt Hal.
GEBR. 69 In Rehd. /oc, abeft. GEs. — 7o Hal. IVLIANVS. GEB. 71
Rehd. po[fideo. G E B. 72 Hal. lJuliauus. G ER. 413 Hal. poffidet. GE E.
74 Hal. [ulianus, repetito nempe ICti nomine. GEB. 75 Hal. et Rehd,
precakium. G EB. 76 Taur. teneVitur. GEB. . "77 Kehd. zncerta actione.
GEB. 78 Àp. Hal, id efd, abíunt. GE B. 49 Hal. et Rehd. emptores.

INTERDI-

.RIO HABEs ?*;
| deat, ex qua rogauerit: nihilque noui Cper) Praetorem ?9

BR Rehd. vt Vulg. GE 8.

XXVIL. - 915

interdiCcto vti poffumus , fed et incerti condi&tione TT o d eft
78 , ptaefcriptis verbis.

. XX. VrPrANvs libro II. Refponforum. EA, quae

diftraCta funt, vt precario penes emptorem *?. effent, quoad

pretium vniuerfum perfolueretur, fi per emptorem ftetit 59,
quo minus perfolueretur, venditorem poffe confequi. .
.. XXI. VEsNvrEIvs libro IV. ACionum. Cv pre-
cario quis rogat, vt ipfi in eo fundo morari liceat, fuperua-
cuumeftadici, rPSr, svisQv&: nam per ipfum fuis quoque
permiffum vti videtur. |
AXIL. DpE w ** libro III. InterdiCctorum. Sx is, qui pro
poffeflore. poffideret, precario $? dominum rogauerit, vt fibi
retinere rem liceret: velis, qui alienam rem emiffet, domi-
num rogauerit: apparet eos precario poffidere: nec exiftiman-
dos mutare fibi caufam pofleffionis, quibus a domino conce-
datur precario poffidere: nam etíi id, quod poffideas, alium
7* precario rogaueris, videri te de(inere ex prima caufa poffi-

| dere, et incipere ex ?^ precario habere: etcontra f. poffefío-

rem precario rogauerit 55, qui rem auocare ei poffet, tene-
ri eum precario , quoniam aliquid ad eum per hanc precarii
rogationem peruenit, id eft, poffeffio, quae aliena fit. $. r.
5i pupillus fine tutoris auctoritate precario rogauerit, Labeo
ait.habere eum precariam polleffionem, et hoc interdicto te-
neri: nam quo magis naturaliter poffideretur ?9, nullum lo-
cum effe tutoris auctoritate ?*, recteque dici Qvop PRECA-
355: quia quod poffideat *?, ex ea caufa poffi-

conftituendum.?^: quoniam, fiue habeat rem, officio iudicis
teneretur ??; fiue non habeat, non.teneatur. xx

| TIT. .XXVII.

DE ARBORIBVS CAEDENDISEL.

VrPiamvs libro LXXI. ad Edicum. -

AEDES ILLIVS IMPENDET, SI PER TE STAT
QVO MINVS EAM ADIMAS: TVNC, QVO MINVS ILLI
EAM ARBOREM ^ZADIMERE SIBIQVE HAHERE LI-
CEAT, VIM FIERI VETO. $. I. Hoc interdictum prohi-
bitorium eft. $. 2. Siarboraedibus alienis impendeat, vtrum
totam arborem iubeat Praetor adimi, an vero id folum, quod
fuperexcurrit ?, quaeritur? — Et Rutilius ait, a ^* ftirpe
excindendam ? , idQue plerisque videtur verius: et nifi ad-
imet * dominus arborem, Labeo ait permitti ei, cui arbof
offüceret, 'vt, Ífi vellet, füccideret eam, lignaque tolle-
ret. . $. 3. Arboris appellatione etiam vites * continen-
tur. $. 4. Non folum autem domino aefiium , fed etiam
ei, .qui vfumfructum habet, competit hoc interdiCctum: quia

et ipfius intereft, arborem iftam non impendere. $. 5. Prae-
b : : | j | ter-
E. L. 80 Hal. ]?etþrit. &1 Hal. VLPIANVS, GER... .Sz Hal. et

Rehd. precario po(fideret , dominum. G EB.. : 83 Rehd. quïdes: aliunde. GE B.
84 Vulgo ex, abeit. BR. — 85 Hal. et Vulg. addunt: s. B R. Etiam Rehd,
GEB.* $6 Gothofr.' in nota: poffideret. vnulgat. FHal. Etiam Rehd. GEsB.
87 Gothofr. in nota: auctoritati. vulgat. Flal. Et Taur. dare debebat: aa-
GoritatE, Etiam Rehd. azZevitati. GEB. 88 Hal. babeat. 89 Hal.
páfjder. 90 Hal. a praetàre. GE B. TT Vulg. mibilgme moni praetorem
conflitueve. BR. ^ Vulgatam exhibent Chriftin. S. Cruc. I. iI. Bynkersh. vt et
Rehd. GEB. ^ 92 Hal. teueatur. '.

I Ettamnunc FIOT. et: CEDENDIS. &&. 5 Rcehd. quominus il-
laws arborem ei. GEB.' 53 Vulg. faper aede$ excuvrit. B. 4 Hal. et
Vulg. ex, loco: a; BR: . Rehd. vt Flor. GEsB. — 5 Ità eft Flor. et ita Taur.
vtfit pro: exfcindendam.: Sed Hal. et Vulg. habenti excidendam, a cae-
dere. BR. Et ita Rehd. quoque. GER. 6 Hal. adimeret. Vulg. adimat.
7 Confer Menag. Amvenit. Inr. Cin. €. 9. GER.

PpPPPP- 8

916

terea probandum * eft, fi arbor communibus aedibus impen-
deat, fingulos dominos habere hoc int.,erdi&um , et quidem
in folidum: quia et feruitutium vindicationem finguli habeant.
$. 6. Ait Praetor, s1 PER TE STAT, QVO MINVS EAM
ADIMAS: QVO MINVS ? ILLI EAM ARBOREM ADI-
MERE LICEAT, VIM FIERI VETO. Priusitaque tibi da-
tur *? adimendi facultas: fi tu non facias, tunc vicino pro-
hibet vim fieri adimere volenti. $. 7. Deinde ait Praetor,
/'QVAE ARBOR EX AGRO TVO IN AGRVM ILLIVS IM-
PpENDET /!',S1 PER TE STAT, QVO MINVS PEDES
QVINDECIM A TERRA EAM ALTIVS COERCEAS "?
TVNC, QVO MINVS ILLI ITA COERCERE, LIGN A-
QVE SIBI HABERE LICEAT, VIM FIERI VETO.
$. 8. Quod ait Praetor, et lex duodecim Tabularum efficere
voluit, vt quindecim pedes altius rami arboris circumcidan-
tur: et hoc idcirco effectum eft, ne vmbra arboris vicino prae-
dio noceret, $. 9. Differentia duorum capitum interdicti
haec eft, fi quidem arbor aedibus impendeat, fuccidi eam
praecipitur: fi vero agro impendeat, tantum vsque ad quin-
decim pedes a terra coérceri. — — j
IL. PowPoNurvs libro XXXIV. ad Sabinum. ^ Sr ar-
bor ex vicini fundo vento inclinatain tuüm fundum fit, ex

lege duodecim Tabularum de adimenda ea recte agere potes,-
| tus retinet, dolo malo non caret.

ius ei non effe ita arborem habere. :

. CUTET. XX VH
JD.E GLANDE LEGIENDA.
* : VLPIANV& libro LXXI. ad Edictum.

P IT Praetor, GLANDEM, QVAE EX ILLIVS AGRO
LÀ 1N TVVM CADAT ", QVO MINVS ILLI TEKTIO
QVOQVE DIE LEGERE, AVFERRE LICEAT: VIM FI-
ERI vkETO. $. I. Glandis nomine omnes fructus conti-
nentur ?,
TIT. XXIX.

DE HOMINE LIBERO EXHIBENDO.
Vrrraxvslibro LXXI ad Ediétum.

AIT Praetor, ov EM LIBERVM * DOLO MALO RE-

TINES, EXHIBEAS. $. t. Hoc interdiCctum propo-
nitur tuendae libertatis caufa: videlicet, ne homines liberi
retineantur.a quoquam. F x
VguvrLEIVS ? libro IV.Interdictorum. Nruzr
3 enim multum a fpecie feruientium differunt, quibus facul-
tas non datur recedendi, ; :
III VrPrawvslibro LXXL ad Edictum. Qvo»p et
lex Fauia profpexit, neque hoc interdictum aufert legis Fa-
uiae exfecutionem: nam et hoc interdicto agi poterit, et ni-
hilo minus accufatio legis Fauiae inftitui: et verfa vice, qui
egit Fauia, poterit nihilo minus etiam hoc interdiCctum ha-
bere, praefertim cum alius interdictum, alius Fauiae actio-
nem habere poífit. $. 1. Haec verba, QvEM LIBERVYM,

8 Rehd. Propterea adprobandum ofl. GEB. — 9 Hal. tunc quo minus. — 1o
Rehd, detur. GEB. — 11 Rehd. zmpendeat. GEB. — 12, Balil. xAa3éveuc. BR.
I Hal. cadit. GEz. . 2, Rehd. onmis fruclus continetur. G E.
1 Hal et Vulg. inferunt: bominem. BR. 2, Vulg. VLPIANV'S.
, BR. Etiam Rehd. GE B. 3 Hal. Neque, loco: Nibil. GEB. 4 Hal.
inferit: bominem. G EB. 5 Hal. hic inferit: five vnus, quod Vulg. facit
an:: fiue plures. . Sed et/Bafil. habent : xv wAsíovee , nec quicquam praeter-

ea. BR. Habent tamen MSS. fize vnus fiue plures. Vat. l. V. Barb. S. Cruc.-

IL Bynkersh. vt et Rehd. — In Chriftin. fime smafculus fiue femima fie plures ,
ab(unt. S. Cruc. L. vt eft Flor, Gz z. 6 Rehd. fecit. GEs. "7 Mal. et
Rehd. offeratur. B R. 9 Taur. videFitwr, GE B. — 9 In Rehd. fi, abeft.

DIGESTORVM LIB. XLIII.

dem fine exceptione, vel alii.

TIT. XXVIL: XXVIIL aXXIX.

ad omnem * liberum pertinent: fiue pubes fit, fiueimpubes:;

fiue mafculus, fiue femina, fiue plures ? ; fiue fui iuris fit, -
fiue alieni: hoc enim tantum fpectamus, an liber fit. $. 2.-

Is tamen, quiin poteftate habet, hoc interdicto non tene-

bitur, quia dolo malo non videtur habere, qui fuo iurevtitur. -
$. 3. Si quis eum, quem ab hoftibus redemit, retineat: in-

ea caufa eft, vt interdiCcto non teneatur: non enim dolo malo
facit 5. Plane fi offertur "* pretium, interdictum locum ha-
bet. Sed et fi eum remifit pretio non accepto, dicendum eft,

interdicto locum fore, fi, pofteaquam femel remifit, velit re-

tinere. $..4. Si eum quis retineat filium, quem non habet
in poteftate: plerumque fine dolo . malo facere videbitur * ;

pietas enim genuina efficit fine dolo malo retineri: nifi fi 9-

euidens dolus malus intercedat. Proinde et fi libertumfuum,
vel alumnum, vel noxae deditum adhuc impuberem: idem
erit dicendum. Et generaliter, qui iuftam caufam babet ho-

minis liberi apud fe retinendi, non videtur dolo malo facere. .

$. 5. Si quis volentem retineat, non videtur dolo malo reti-
nere. Sed quid fi volentem *? quidem ** retineat, non ta-

men fine calliditate circumuentum, vel feductum, vel follici- -

tatum, neque bona vel *? probabili *? ratione hoc facit ? Re-
&te dicetur ** dolo malo retinere.

vtrum liber, an feruus fit, vel facit ftatus controuerfiam $
recedendum erit ab hoc interdicto, et agenda caufa libertatisz

etenim recte placuit, tunc demum hoc interdictum locum hae ,
bere, quotiens quis pro certo liber eft.. Ceterum fi quaera«

tur deftatu, nomoportet praeiudicium fieri alienae cognitioni,

.$. 8. Ait Praetor exu1BEAs. ? Exhibere eft, in publi-

cum producere, et videndi tangendique hominis facultatem
praebere: proprie autem exhibere eft, extra fecretum ** ha-
bere. $. 9. Hoc interdictum omnibus competit: nemo enim
prohibendus eft libertati fauere. $. 1o. Plane ex caufa fu-

| fpe&ae perfonae remouendae funt, fi forte talis perfona fit,

uam verifimile eft ** colludere, vel calumniari. $. rr. Sed
et *3 fi mulier, vel pupiilus hoc interdictum defideret *?, pro
cognato, vel parente, vel adfine fuo folliciti ^?, dandumeftfe
eis interdictum, dicendum eft: nam et publico iudicio. reos
facere poffunt, dum fuas fuorumque iniurias exfequuntur,
$. 12. Si tamen ?* plures fünt, qui experiri volent ??, eli-
gendus eít a Praetore, ad quem. maxime res pertinet, velis,

qui idoneor ?? eít? et eft optimum, .ex coniunctione, ex fide,,
.ex dignitate aCtorem hoc interdicto eligendum. . $. 13. Si

tamen, pofteaquam hoc interdicto aéctum eft, alius hoc inter-
diéto agere defideret: palam erit, poftea alii non facile dan-
dum, nifi fi ?^* de perfidia prioris potuerit aliquid dici. .. Ita-
que caufa cognita amplius quam 'femél interdictum hoc erit
mouendum. |Nam necin publicis iudiciis permittitur amplius
agi, quam ?? femoel actüm eft, quam fi praeuaricationis fue-
rit damnatus prior accufator. . Si tamen reus condemnatus

malit litis aeftimationem fufferre, quam hominem exhibere,.

non eft iniquum, faepius in eum interdicto experiri, vel ei-
$. r4. Hoc interdictum et in
abfentem effe rogandum ?9 Labeo fcribit, fed fi non defen-
| d . datur,
GEPB. . IO Ap. Hal. volentem, abeft. GEB. ' 11 In Rehd. quidem, ab-
eft. GEB. — 12 Rehd. neque bona fide neque probabili etc. G E B.
probaVih. GEB. . 14 Hal dicitur. GEB. 15 Hal. pracfigit: at. GEB.,
16 DBafil. xegs Z-0xqug4ác. BR. . . 17 Hal. et Vulg. fit. BR. Etiam Rehd.
GE B. I8 Ap. Hal. et, abeft. GEx. 19 Hal. defiderent. GEB. —— 20
Gothofr. in nota: follicitato. vulg. Rehd. follicitaudo. GEB. — 21 Ap. Hal.
tamen, abeft. GEB. — 22, Rehd. volunt. GER, 23 Taur. idonEor. Hal,
idoneior. VWide Duker. ad Op»ft. de Latiu. Vet. ICt. p. 387. m. 25.. BR
Rehd. idoniov. GE B.. 24 Vulgo fi, abeft. BR. . Etiam in Rehd. GEE. 25

Hal. pofiquam. VWulg. pofleaquam. .Legerem: quum, fiin his libris occurreret.
26 WVulg. irrogandum. && Kehd. arrogan-
Ts dum.

BR, Rehd. «t Vulg. GEX.

$..6. Is qui nefcit apud .
fe effe hominem liberum, dolo malo caret: fed vbi certiora-
$. 7. Plane, .fi dubitat,:

13 Taur. .

o

f

tei
t

p

YAl
$iT
(tn
fit &
patet

eum
jote
flate
jnten
&t l
od
u
em
frte
Qu
U
vié
d
llers
M

lE q0t

d.
Ti «

fly

t
) fl
0f («
(l
N
ul
Yf
Ttabs
m D
Qaefd»
[ïtïoni.
pl
Jrem
I6 bfi'
&t
1.
?
ymell
) feof
Nontuf,
..
j
x d
[; J
: (f
[ti«
T
mp'ï'mï
s D*
mnatus
doeft
mmü
(
Qatt,

DIGESTORKVM LIB. XLIIL TIT. XXIX. XXX.

datur, in bona eiuseundum ait.
petuum eft.

$. r5. Hoc interdictum per-

. IV. VEeNvzLE1ivs libro IV. Interdi&torum. Sx quis
liberum lhominem ignorantem füum ftatum retineat, tamen,
fi dolo malo retinet ?^* , cogitur exhibere.

bona fide emerit et retineat, $. 2. Nullo tempore dolo malo
retineri homo liber debet: adeo vt quidam putauerint, nec
modicum tempus ad eum exhibendum dandum, quoniam prae-
teriti facti poena praeftanda eft. $
tit interdictum. vt debitor exhiberetur: nec enim debitorem
latitantem exhibere quisquam cogitur, fed in bona eius ex
Edicto Praetoris itur ??, s | HU Mu

: TIT XXE
DE LIBERIS EXHIBENDIS,

DVCENDIS f!,

VrPrIÀNVSlibro LXXI. ad Edi&um.

IT Praetor, Qvr QvAEVE 1N PoTESTATE Lvcir.

TiTI:i EST, SI IS EAVE APVD TE EST, DOLOVE
MALO TVO FACTVM EST, QVO MINVS APVD TE ES-
SET, ITA.EVM EAMVE EXHIBEAS. $. 1. Hoc interdi-

€tum proponitur aduerfüs eum , quem quis exhibere defide-

rat eum , quem in poteftate fua effe dicit. Et ex verbis ^ap-
paret, ei, cuius in poteftate eft, hoc interdiCctum conpetere ?^.
$.. 2. In hoc interdicto Praetor non admittit caufam , cur apud
eum fit is, qui exhiberi debet, quemadmodum in fuperiore
jnterdicto : fed omnimodo reftituendum putauit, fi in pote-
flate eft. $. 3. Si vero miater fit, quae retinet, apud quam
interdum magis, quam apüd patrem, morari filium debere,
ex iuftiffima fcilicet caufa, et Diuus Pius decreuit, et a Mar-
co et a Seuero refcriptum eft : aeque fübueniendum ei erit per
exceptionem.
eum in poteftate, etíi per iniuriam iudicatum fit: agenti hoc
interdicto obicienda erit exceptio rei iudicatae: ne ?^ de hoc
quaeratur *, an fit in poteftate, fed an fit iudicatum. .. 5.
$i quis filiam fuam, quae mihi nupta fit *, velit abducere,
vel exhiberi fibi defideret:. an adueríus interdictum .exceptio
danda fit, fi forte pater concordans matrimonium, forte et
liberis fubnixum, velit diffoluere? Et certo iure vtimur, ne
bene concordantia matrimonia iure patriae poteftatis turben-
tur: quod tamen fic erit adhibendum, vt patri perfuadeatur,
ne acerbe * patriam poteftatem exerceat. j
Il. He£RMOGENIANVS * libro VL Turis Epitoma-
rum. Iw M o magis de vxore exhibenda ac ducenda? pater et-
iam, qui filiam in poteftate habet, a marito recte conuenitur.
. À. VrprraAwvs libro LXXI. ad Edictum.
ait Praetor, s Lvervs Tirivs N PorTEsTATE L vcis
TirirEgsT:QVvO MiNVs EVM Lvcro Tiv10 npvckERE

LICEAT, VIM FIERI VETO. $S. 1. Superiora interdicta

dum. GES. . 2/7 Hal. flatum retiuet , fi tamen dolo malo vetineat, GEB. . 28
Hal. et Rehd. mittitur. GEB. - *

I Vulg. DEDVCENDIS.Bz5. ta etiam Rehd. Sed non dubito le-
gendum: de ducendis. GE B. — /2, Taur. uerVis. Hal. et Vulg. addunt : edz-
&ij.BR. Etiam Rehd. GEB. — 3a Taur. coNpetere. — 3b Hal. et Rehd. mec.
GER. .. 4 Hal. quaeretuy. GEB. 5 Hal. eff. GEB. 6 Taur. acerVe. GEE.
7 Hal. VENVLEIVS, GE?. . 8 Hal. deduceuda. Etiam Rehd. fed vide ad
rubrum notata. GE B. — 9 Hal.et Vulg. pertinentia. GEB. Etiam Rehd. G E E.
10 Rehd. deducionem. GEB. . 11 Hal.eff.
initio verfus. In fine praecedentis additum : et, deinde deletae funt: bi: vt fïj;:
et ex Isdem, — Inde Hal. et Vulg. et ex zisdem. BR. — Rehd. et ex bisdem. G E B.
13 Ap. Hal.et Vulg. fit, abeít. &R. Etiam in Rehd. GEE. . 14 Vulg. /oc.

- $. r. Trebatius
quoque ait, non teneri eum, qui liberum hominem pro feruo -

$. 3. Creditori non compe- .

$. 4. Pari modo fi iudicatum fuerit, non effe-

DEsINDE:

12, Erat Flor. exbzisdem, in

917
exhibitoria funt, hoc eft, pertinent ?'ad exhibitionem libe:
rorum, ceterorumque, de quibus fupra diximus: hoc antem
interdictum pertinet ad ductiohem *?^, vt ducere quis poffit
eos, in quos habet ius ductionis. Itaque prius interdiétum,
quod eft de liberis exhibendis, praeparatorium eft huius in-
terdicti: quo magis enim quis duci poffit, exhibendus fuit 1t,
$. 2. Ex hisdem '? caufis hoc interdictum tribuendum eft
ex quibus caufis de exhibendis liberis competere diximus: ita-,-
que quaecumque ibi diximus, eadem hic quoque dicta acci-
pienda fuünt. $. 3. Hoc autem interdictum competit non ad-
uer(üs ipfüm filium, quem quis ducere vult: . fed vtique effe
debet is, qui eum interdicto defendat. "Ceterum ceffat in-
terdiétum, et fuccedere poterit notio Praetoris: vt apud eum
difceptetur, vtrum quis in poteftate fit, an non fit *3, $. 4.
TIulianus'ait, quotiens id ** interdictum mouetur de filio du-
cendo, vel cognitio: et is, de quo agitur, impubes eft : alias

| differri oportére rem in tempus pubertatis, alias repraefen-

tari. ldque ex perfona eorum, inter quos controuerfia erit, -

|etex genere caufae conftituendum eft. Nam ** fiis, qui

fe patrem dicit *5, auctoritatis, prudentiae, fidei exploratae
effet ** : vsque in diem litis impuberem apud fe habebit: is
*? vero, qui controuerfiam facit, *? humilis *^?, calumnia-
tor, notae nequitiae ?^; repraefentanda cognitio eft. Item
fiisy qui impuberem negat in aliena poteftate effe, vir omni-
bus modis probatus, tutor vel teftamento, 'vel a Praetore -

datus ??: pupillum, quem in diem litis apud fe habuit, tue-

tur ^*; is ?* vero, qui patrem fe dicit, ?? füfpectus eft quafi
Ccalumniator ?^^: differri ^* litem non oportebit. Si vero vtra-
que perfona fufpecta eft, aut tamquam infirma, aut tamquam
turpis: non erit alienum, inquit, difponi, apud quem inte-
rim puer educeretur ^* , et controuer(iam in tempus puber-
tatis differri: ne, per collufionem vel imperitiam alterutrius

contendentium , aut alienae poteftati paterfamilias: addicatur,

aut filius alienus patrisfamiliae ?? loco conftituatur. - $. s.
Etiam fi maxime autem ?? probet filium paterin fua poteftate

efle: tamen, caufa cognita, mater in retinendo eo potior

erit: idque decretis Diui Pii quibusdam continetur : optinuit
enim mater ob nequitiam patris, vt fine deminutione patriae
poteftatis apud eam filius moretur ?*. $. 6. In hoc inter-
dicto, donec res iudicetur, feminam, praetextatum 3?, eum- -
que, qui proxime praetextati aetatem accedet ??, interim apud
matremfamilias deponi Praetor iubet. Proxime ?* aetatem
praetextati accedere eum dicimus, qui puübérem $5 aetatem -
nunc ingreffus eft. Cum audis matremfamilias , accipe notae
auctoritatis feminam, |
A IV. ArRi1caANvs libro IV. Quaeftionum. . S1: eum,
qui fe patremfamilias dicat, ego in mea poteftate effe, et
iuffu meo adiífe hereditatem dicam, tam de hereditate agi
oportere, quam ad interdictum de filio ducendo iri debere ait,
V. VEgNvrLEiVvs libro IV. Interdictorum. S1 filius
fua fponte , apud aliquem eft, inutile hoc interdiCctum eritz
quia filius tnagis apud fe, quam apud eum eft, in quem in-
| : : ter-

G E B.
GEBRB. .
Rehd. GE &.
efl. G E B.
diem litis tuebitur.

I6 Hal. dixerit. GEB. - 17 Hal. fit.
19 Vulg. praefigit: fí, BR. . Etiam
20 Vulg. addit: fit. BR. 21 Hal. hic addit: fit. Rehd.
22 Hal. addit: eff. G& B. 23 Hal. quem apud (e babuit, in
Rehd. 4uem apud fe babuevit. in diem litis tuetur. G EB.
24 Hal. fi, loco: is. GEB. 25 Kehd. praefigit : fí. GEB.. . 26 Hal.
fufpectus , quafi calumuiator eff. 27 Hal. differvre. GEB.. . 28 Vulg. Nor.
educetur. Recentiores: educaretur. BR. Rehd. vt Vulg. et Nor. GEB. — 29
Hal, et Vulg. patvisfamilias. BR. Etiam Rehd. GEE, 30 Hal ewm, lo-
co: autem. GEB. — 31 Hal. et Vulg. smovavetur. B R. Etiam Rehd. GEs.
42 Hal. et'Vulg. foeminam praetextatami. BR. . Rehd. preteffatum, vt Flor. li-

| i; Vulg.'Namque. B R.
38 Hal. fi; loco: s. GER.

cet mendofe. corrector tamen z in a conuertere annifus eft. G E B. 33 Hak
et Rehd. accederet. G E B. 34 Rehd. inferit: astem. GEB. . 35 Hal. m-
Pppppp2 p

918 DIGESTORVM LIB. XLIII

terdicetur, cum liberam facultatem abeundi ye*l remanendi ha-
beret: nifi fi 35 inter duos, qui fe patres dicerent, contro-
ueríia effet, et alter ab altero exhiberi eum defideraret.

A - xXXbos
DE* VTRVBL
VrPriANvs libro LXXIL ad Edictum.

PRAETOR ait, VTRVBI HIC HOMO, QVO DE AGI-
TYR, MAIORE PARTE HVIVSCE ? ANNIFVIT/:
QvO MINVS IS. EVM DVCAT, VIM FIERI VETO. $. 1.
Hoc interdi&ctum de poffeffione * rerum mobilium locum ha-

bet, fed optinuit vim eius exaequatam fuiffe vti poffidetis in- .
terdi&to , quod de rerum 5 foli competit: vtis etin hoc in- .

- terdi&o vincat, qui nec vi, nc clam, nec precario ,. dum fü-
per hoc ab aduerfario inquietatur, poffeffionem. habet.

TIT. XXXII.

DE MIGRANDO.
VrirrAwvs libro LXXIIL «ad Edictum.

P,RAETOR ait,si 1S HOMO, QVO DE AGITVR, NON

EST EX HIS REBVS, DE QVIBVS INTER TE ET
ACTOREM CONVENIT, VT QVAE IN EAM HABITA-

TIONEM, QVA DE AGITVR, INTRODVCTA, IMPOR-

TATA,IBI NATA FACTAVE ESSENT, EA PIGNORI
"TIBI PRO MERCEDE EIVS HABITATIONIS ESSENT:
SIVE EX HIS REBVS ESSET . EA MERCES TIBI SO-
LVTA, EOVE NOMINE SATISFACTVM EST, AVT *
PER TE STAT, QVO MINVS SOLVATVR: lTA QVO
MINVS EI, QVI EVM PIGNORIS NOMINE INDVXIT,
INDE ABDVCERE LICEAT, VIM FIERI VETO. $. I.
Hoc interdictum proponitur inquilino, qui foluta penfione
-vult migrare. Nam colono non, competit. . $. 2. Cuirei et-
iam extra ordinem fubueniri poteft: ergo infrequens eft hoc
interdictum. / $. 3. Si tamen gratuitam quis habitationem ha-
beat?, hoc interdiCtum vtile ei competet ^. $. 4. Si penfio
nondum debeatur, ait Labeo interdiétum hoc ceffare: nifi pa-
ratus fit eam penfionem foluere. Proinde fi femenftrem ? fol-
uit, fexmenítris 5 debeatur, inutiliter interdicet, nifi folue-
rit et fequentis fexmenftris *. — 1ta tamen, fi conuentio fpe-

puberem. forte n puberem. G EB. 36 Ap. Hal. et Vulg.fi, abeft. & R. - Et-
iam in Rehd. G EE. :
: Ap. Hal. et in Rehd. De, abeft. GER. 2 Vulg. bwius. BR.
Rehd. vmius, noníatapte. GEB. — 3 Hal. fuerit. GEB. — 4 MSS. ad pof-
feffionem , et in Barb. inter verfus adfcriptum: fcil. vetinendam. BR. MSS.
quae habent: ad poffeffionem , funt, praeter Barb. Vat. H. IV. V. S. Cruc, II.
'Treuif. Bynkersh. At Vat. L. ad praetorium. verum . poffeffionem mobilium , vbi

tamen: praetovium, deletum. Vat. VI. poffeffione, vt reor, absque praepofitio- -

ne. Flor. exhibent Vat. III. Chriftin. Pal. I. S. Crüc. Y. vt et Rehd. et Hal.
GER. 5 Halet Vulg. rebus. . Sed fubaudiendum: poffeffione. Bafil. rà ««gi
&xmhruv QixaToX546. BR. — Rehd. vt Hal. et Vulg. GEB. A
1 Hal.eff, et ea. Vulg. effet et ea. BR. — Rehd, vt Vulg. GER. 2
Rehd. inferit: fíi. GEB. — . 3 Hal. babet. 4 Hal. et Vulg, competit. BR.
Etiam Rehd. GERE. 5 Hal femeflrem, G EB, 6 Gothofr. in nota: fe-
meftris. Hal. Immo Hal. et Vulg, et femefiris. 8R. — 7 Hal. femeftvis. GEB.
$ Vulg. fimt. BR. — 9 Hoc fupplementum fcripti omnes et editi receperunt.
BR. Etiam Hal. et Ícripti Vat. L. I. III. VI. Barb. Chriftin. Pal. I. S. Ctuc.
p IL. Bynkersh, vt et Rehd, Gxg. 1o Hal boc. GEE.

GEB. . II Vulg. inferit: colono. BRR. Etiam Rehd. GE&.

11 Hal fit.

TIT, XXXI. XXXILI XXXIII

cialis facta eft in.conduCtione domus , vt . non liceat ante fini-
tum annum, vel certum tempus migrare. ldem eft, et fi quis
in plures annos conduxerit, et nondum. praeterierit tem-
pus: nam cum in vniuerfam conductionem pignora funt

5 obligata, confequens erit dicere, interdicto locum €non)?

fore, nifi liberata fuerint. $. 5. lllud. notandum eft, Prae-
torem hic *? non exegiffe, vt in bonis fuerit conduétoris,
nec vt effet ** pignori res illata, fed fi *? pignoris nomine

inducta fit. Proinde. etfi aliena fint, et fint talia *?, quae

pignoris nomine 7^ teneri non potuerint, pignoris tamen no-
mine introducta fint: interdicto hoc ** locus erit: quod fií
nec.pignoris nomine inducta *5 fint : nec retineri poterint **
a locatore. $. 6. Hoc interdictum perpetuum eft, et in fuc-
ceffores *et* fuccefforibus dabitur.

IL. Garvslibrc XXVI. ad Edi&um prouinciale. Hoc

| interdictum. inquilino etiam de his ** rebus quae non ipfius

fint *?, fed forte commodatae ei vel locatae, vel apud eum
depofitae funt ??, vtile effe non dubitatur.

| . IvriaAxNvs libro XLIX. Dige&orum. !
SI colonus ancillam in fundo? pignoris nomine duXerït,f*';
et eam vendiderit: quod apud emptorem ex ea natum eft ,

eius, adpraehendendi gratia vtile interdictum reddi oportet.
$. 1. Si colonus res in fundum duorum pignoris nomine in-

tulerit, ita vt vtrique ^ in folidum obligatae effent: fingu- -

li aduerfus extraneum * Saluiano interdicto ? reCte experien-
tur: inter ipfos vero fi reddatur hoc interdictum *, poffiden-

tis condicio melior erit, At fiid 9 atctum fuerit, vt pro par-

tibus res obligaretur: vtilis actio et aduerfus extraneos , et in-
teripfos dari debebit ?, per quam dimidias partes pofleffionis
finguli adprehendent *9. .$. 2. Idem feruari conueniet, et
fi colonus rem, quam cum alio ** communem habebat, pi-
gnoris nomine induxerit: fcilicet vt pro parte dimidia, pi-
enoris perfecutio detur. :
Il. VrP1Awvs libro LXX.. ad Edictum. Iw Saluia-
no interdi&to, fi in fundum communem duorum pignera fint
ab aliquo inuecta, poffeffor vincet, eterit eis defcendendum
ad Seruianum iudicium *?, nuds a

L I-

GEB. . I2 Hal. et Vulg. fed vt, loco: fed fi. BR. Etiam Rehd. GER.
I3 Taur. fin Talia. GE B. I4 Hal. et Vulg. quae pignori teneri. BR. 15
Gothofr. in nota: huic. Haloznd. Etiam Vulg. ER. Etiam Rehd. GEF.
16 Rehd. iutroduca. GEB. [7 Rehd. poterant. GEB. — 18 Vulg. zllis.
B R. I9 Hal.et Vulg. fant. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 20 Rehd. fiut.
G É B. : !
I Gothofr. in nota: Interdi&um hoc a Saluio Iuliano Edi&i perpetui
compofitore appellari putat Cuiacius bic. Refellit Cuiacii fententiam Bynkersh.
I. Obf. 24. BR. 2 Vulg. zm fundum. BR. 3 Hal. et Vulg. znduxerit.
Etiam Bafil. eiyáys. BR. Etiam Rehd. iuduxerit. GE B. — 4 Vulg. vtris-
que. 5 Hal. et Vulg. extraneos. BR. Etiam Rehd. GER. 6 His ver-
bis: Saluimmo interdiflo, mauult fubftituere haec: Seruiamo iudicio, Van de
Water J. Obf. 14. GE B. 7 Vulg. addit: propter parem fcilicet caufam , ex-
aliqua gloffa. BR. ita quoque Rehd. G x &. & Rehd. boc, loco: id. GEE.
9 Taur. debeVit. GEB. — 10 Hal. et Vulg. adprebendant. 8 R. Rehd. vt Flor.
12 Hal.n-
terdicimm. G E B.

d
qiion
tionet
g
p
duii
gemt
fem,
eyd
n
/m.
ador
jts dl
d e1o
0pto
tomin

cr"
tem
fünt,
lis ef
fatust
Wetti|
füls
Wi
d
(ori
pofful

htl
i dl
Uf a

qtfe
lus
Yi

z'nterp.
Corre
Ll
Qui (
d h
dend
) di
Y
T.
$d Y
fliati
Mi
CED.
g
UM
r
äum ü

.E
| lpïms
( em

",
nd,
yutet
NU
: lg
Der
yo p«
tiet, &

"m

li, D

: lii
yta At
jendom

LE

L5
d. GEb

LUA
yriet
u
j; st
LA
Wn dC
QWC&
| (b
g(FiOL

þLM' |

DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. I
QVADRAGESIMVSQVARTVYS.

LIBER
ATIUS .f

.if)Eï'EXCEPTIONIBV& PRAESCRIPTIONI-

BVS, ET PRAEIVDICIIS.
VrnPIANVS libro IV. ad Edi&ctum.

GERE etiam is videtur, qui exceptione vtitur: nam
.reus in exceptione actor eft. *
^. Ó Ipgw libro LXXIV. ad Edictum. Exce»rm1io
di&a eít quafi quaedam exclufio, quae »inter) * opponi
attioni cuiusque rei folet. ad cludendum ? id, quod in inten-

tionem condemnationemue deductum eft. $. r. Replicatio-
- mes nihil aliud funt, quam exceptiones, et a parte actoris ve--
niunt, quae quidem ideo necelífariae funt, vt exceptiones ex--
cludant: femper enim replicatio idcirco obicitur, vt exceptio-

nem oppugnet. $. 2. Illud tenendum eft, omnem exceptio-

nem, vel replicationem excluforiam effe: 'exceptio aCtorem | &geiufferit, aut pro minore vigintiquinqueannis circumfcripto.

excludit, replicatio reum. .. $. 3. Sed et ? contra replicatio-
nem ^ folet dari triplicatio, et contra triplicationem rurfus

.5, et 9 deinceps multiplicantur nomina, dum aut reus 'aut
aCtor obicit.. & 4. Sane folemus dicere, quasdam exceptio-

nes effe dilatorias, quasdam peremptorias: vtputa dilatoria
eft exceptio, .quae differt aCtionem : veluti procuratoria * ex-

ceptio dilatoria eft: nam qui dicit, non licere procuratorio .

nomine agi, non prorfus litem infitiatur, fed períonam euitat.

-JH. Gaivs libro T. ad Edictum prouinciale. Ex-:
CEPTIONES, aut perpetuae et ? peremptoriae fünt, aut|-

temporales: ét dilatoriae. ^ Perpetuae atque peremtoriae
funt, quae femper locum habent, nec euitari poffunt: qua-

lis eft doli mali, et rei iudicatae ,. et fi quid contra leges Se- -

natusue ? confultüm factum effe dicetur !?: item pacti con-
uenti perpetui, id eft, ne omnino pecunia petatur. '"Tempo-
rales atque dilatoriae funt, quae non femper locum habent,
fed ** euitari poflunt: qualis eft paCti conuenti temporalis,
id eft, ne forte intra quinquennium ageretur *?, . Procura-
t*oriae quoque exceptiones dilatoriae funt, quae *? euitari
offunt. .. OR p pQr Ht
..« ,IV. Pavrvs libro XX. ad Edi&tum. Iw pupillo, cui
foluta eft debita pecunia fine tutoris auctoritate, fi quaeratur,
an doli exceptione füummoueri debeat: illüd tempus infpici-
tur, an pecuniam *^, vel' ex ea aliquid habeat, quo petit.

V. Inkxw !5 libro XVIII. ad Edictum. | Is, qui di-

cit fe iuraffe, poteft et aliis exceptionibus vti cum exceptione

iurisiurandl, velaliis folis: pluribus enim defenfionibus vti
permittitur. | |

VL Inz libto LXXL ad Edi&um. $: rem lega-

I TÀznter, ab ordinaria manu eft deletum. — Hal. et Vulg. habent:
imtevponi, et ita MSS. decem, duo tamen Darb. et S. Crucis 1. non nifi ex
correQtione, — Vndecimus Magl. fimpliciter: opponi. BR. . O&o illa funt: Vat.
. II. HII. IV. V. VI. Chriftin. Pal. l. quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. et
quis dubitabit, librarium Flor. znterponz animo voluentem fe correxiffe, et re-
&e habere Magl. reliquos perperam ? GEn. 2 Gothofr. in nota: exclu-
dendum. valgat. Hal. 'Taur. in Adnotat. cludendum. fic in P. forte eludeudum

pro elidendum , vt c pro e lapfu fcvipta. fit. in. vet. excludendum. | Yta quoque.

MSS. quae vidi feptem , et Graeci habent: £zoxaóev. BR. — . MSS. funt Vat. T.
li. Barb. Chriftin. Treuif. Pal. L. S. Cruc. l. quibus adde Bynkersh. et Rehd.
Sed Magl. vt Flor. GER. 3 Vulgo:et, abeít. BR. — 4 Hal. inferit: da-
plicatio et contra duplicationem. ^ Eadem inferit. Vulg. fed poft: darz BR.
Rehd. vt Vulg. GER.-. 5. Gothofr. in nota: rucfus quadruplicatio. vlg. Hal.
GE8B. 6 Hal. infcrit: ita. GEB. 7 Rehd. procuratoris. BR, — 8 Flor.
ex: et, fa&um ; aut, fed perperam. £ R. — Hal. atque. 9 Taur. legeSena-
tusue. GEB. IO Rehd. diceretur. GEB. 1j Vulg. inferit: 4uae. BR.
12 Hal. agatur. GEB. 13 Rehd. 4ue non femper locum babent , fed iuter-
dum euitari po[[unt. G E B. 14 Rehd. addit: Pabeat, GEB. 15 Hal. et

912

tam petat legatarius, vt ? de doloteftatoris excipitur: nam

ficut heres, qui in. vniuerfüum ius fuccedit, fummouetut

exceptione: ita et legatarius debet fummoueri, quafi vnius
rei fucceffor. |

VIL Ip&w libro IiL ad Plantium. Exck»rrowtEs,
quae perfonae cuiusque cohaerent , non transeunt ad alios , vel-

j utieaquam focius habet exceptionem **, quod facere poffit, vel

parens, patronusue, non competit fideiuffori: fic mariti fide-
iuffor poft folutum matrimonium datus, in folidum dotis no-
mine condemnatur. $. r. Rei autem cohaerences exceptio-
nes etiam fideiufforibus *5 competunt: vt rei.iudicatae, doli
mali, iurisiurandi, quod metus caufa factum- eft. Tgitur. et
fi reus pactus fit in rem, omnimodo competit exceptio fide-
iuffori. Interceffionis quoque exceptio, item' quod libertatis -
onerandae caufa petitur, etiam fideiuffori competit. lIdem
dicitur, etfi pro filiofamilias contra Senatusconfültum quis

Quod fi *? deceptus fit in re ??, tunc nec ipfe ante habet ?*

j auxilium, quam reftitutus fuerit, nec fideiuffori danda eft
exceptio. | ;

VIIL Ipzwlibro XIV. ad Plautium. Nxwo prohi-

betur pluribus exceptionibus vti, quamuis diuerfae fuünt ?7,

IX. ManRcEL Lvs libro IlI. Digeftorum. /Now vti-
que exiftimatur confiteri de intentione aduerfarius ??,. quo-
cum agitur, quia ^* exceptione vtitür.

X. MoprEsTiNvs libro XII. Refponforum ^5. Mo-
DESTINVS refpondit, res inter alios iudicata ?5 aliis non
obeft: nec fi is, contra quem iudicatum 'eft, heres exftiterit
ei, contra quem nihil pronuntiatum eft, hereditariam ei li-
tem inferenti praefcribi ex ea fententia poffe, quam proprio
nomine difceptans, antequam heres extítiterit , excepit ^*.
XI. Ing w ?? libro XIII. Refponforum. Qv adgnitis
inftrumentis, quafi vera effent, foluit ?? poft fententiam iu-
dicis: quaero , fi poftea cognita rei veritate, et repertis fal-
fis inftrumentis, sccufare velit et probare falfa effe inftrumenta,
ex quibus conüeniebatur, cum inftrumentis fubfcripferat ex
praecepto,. fiue interlocutione iudicis, an praefcriptio:ei op-
poni poffit ? cum et ?? Principalibus Conftitutionibus mani-
fefte cauetur, etfi ?* res iudicata effet ex falfis inftrumentis,

1 1 poftea ?? falfa inueniantur, nec rei iudicatae praefcriptionem

opponi. Mode(ítinus refpondit, ob hoc, quod per errorem
