pulationibus factis, fi promiffor ita accepto rogaffet, Qvop
EGO TIBI PROMISI, HABESNE ACCEPT V M? fiquidem
apparet quid aCtum eft ^, id folum per acceptilationem fub-
latum eft: fi non apparet, omnes ftipulationes folutae funtz
dummodo illud fciamus, fi ego aliud accepto ? tuli, aliudtu
rogafti , nihil valere acceptilationem. d n
.VII. InEw libro L. ad Sabinum. SAwxk et fic acce-
ptilatio fieri poteft, AccEPTA FACIS DECEM? ille refpon-
dit s TACIQ. . — - QU ATU ; UEA
VIIL Inrew libro XLVIIT. ad Sabinum. Aw inntilis
acceptilatio vtile habeat paCtum, quaeritur ? Et nifiin hoc quo- .
que contra * fenfüm eft, habet pactum. Dicet aliquis, poteft

ergo non effe confenfus: 9 cur non poffit? Fingamus eum

qui accepto ferebat, fcientem, prudentemque, nullius effe
momenti acceptilationem, fic accepto tuliffe: quis dubitat non
efle ? paCctum, cum confenfum pacifcendi non habuerit. $. r.
Seruus communis ficut vni exdominis ftipulari poteft, ita et-
iam acceptum rogare vni ex dominis poteft, eumque in foli-
dum liberat: et ita OCtauenus putat. $. 2. Accepto'liberare
feruus communis alterum ex dominis etiam ab altero domino
poteft: id enim et Labeoni placuit: denique libro Pithanon
fcripfit .*?,' fi a Primo domino, Secundo focio domino ** fuo
itipulatus fuerit, poffe Secundum *?.accepto rogare, et per
acceptilationem *? Primum liberare, quem ipfe obligauerat:
fic fieri, vt per vnum atque eundem feruum et conftituatur,
et tollatur obligatio. $. 3. Acceptum fieri *^ non poteft,
nifi quod verbis:colligatum *5 eft. — Acceptilatio enim verbo-
rum obligationem tollit, quia et ipfa verbis fit: neque enim
*9 poteft verbis tolli, quod non verbis contractum elt. . $. 4.
Filiusfamilias promittendo, patrem ciuiliter non obligat, fed -
fe obligat: propter quod accepto rogare filiusfamilias poteft,
vt fe liberet, quia ipfe obligatus eít: pater autem acceptum
** rogando, nihil agit, cum non fit ipfeobligatus, fed filius..

Idem erit et *? in feruo dicendum : nam et feruus accepto
liberari poteft: et tolluntur etiam honorariae obligationes, fi

quae funt aduerfus dominum: quia hoc iure vtimur, . vt iuris
gentium fit acceptilatio. .Et ideo puto, et Graece poffe acce-
ptum fieri *?, dummodo fic fiat, vt latinis verbis folet: £x;&c
ÀxBuy d«vxpix TOGG :íx w AcBuy 9. | |
| like .

cientis aduerfetur. BR. — Rehd. vt Vulg. Sed ita vt le&io Flor. coutra. fenfum
efl, babet pacfum, fuperícripta fit. GEB. 8 Hal et Rehd. praefigunt:
Refpondeo. GEB. 9 Hal. zow ineffe. GE B. .. 10 Hal. Denique Labeo li-
bris veiiavàv fcribit. WVulg. Denique Labeo lib. Epitomavum fcribit. BR. . Mle
và zeiTavuv. vertit ;- verifinilimn. Rehd. denique libro epitanatum [cribit, quod —
ad Vulg. proxime accedit. GEE. .. 11 Hal et Vulg. Secundo domimo focia
fuo. BR. . Etiam Rehd. GER. 12 Hal. et Rehd. poffe a. Sécundo. GEB.
13 Rehd. acceptionem. GE B. I4 Hal. ferri. GEs. 15 Hal. collzga-
tum. G EB. 16 In Rehd. enzm , abett. GE s. 17 Rehd. accepto, GEB.
18 In Rehd. et, abeít. GER. I9 Hal. acceptwm ferri poffe. GE B. 20 *

Jd eft: babes acceptos,denarios tot? babeo acceptos. Hlal. in Graecis: tot dema- -
vios babesne aceeptos? acceptos babeo.. KRehd. poftquam indicaffet, graeca hiC .
adefíe, pexgit: babes accepta domaria tot babeo accepta, alludens ad; 2wvég.
: RC E GE B.

tl
y!
j
n
M

"l
mq !
lito

qu
qui
fiil
vitn
i&
füii
füj
wom
vat
(
fits
liber
etiu

hii e

d
f& d

. vdi

iüron
sCc6p
litione
tj
yreti
tun d
fito
um
9
fat
füeri
promi
Vitof

f
613
L
ln
-m) & q
RUUET
hr 6
6E
Qiat vq
Wifet
DUkCF. l
. Ng
ife,
'W&) :

u
)
Dd
f
itt
Tul)
ml
u
4 t
erit:
ia
yit
t

"DIGESTORVM.LIB. XLVL -TIT. IV,Q^ .. 987

DC Pavrvslibro XII: ad Sabinum. PAns ftipula- |

tionis accepto fieri poteft, non tantum fi fic dicat ?*, xx

" NVMMIS DECEM, QVOS TIBI PROMISI, QVINQVE

HABESNE ACCEPTOS? fed et ?^^fific ?^*?, ovop Eao
TIBI PROMISI, ID PRO PARTE DIMIDIA HABESNE

ACCEPTVM? - |
X. PowPourivs libro XXVI. ad.Sabinum. | Sg»

et fi non numerata pecunia, fed certum corpus, veluti ho-

mo , in ftipulationem deductus eft: poteft ex parte .accepti-
latio fieri.. Quomodo et vniex heredibus acceptum fieri poteft.
XL Pavrvs libro XII. ad Sabinum. , $ PECIES ad-
quirendi eft, liberare dominum ?* obligatione: et ideo fru-
&tuarius quoque feruus liberare, acceptum rogando, fructua-
rium poteít: quia ex re eius videtur ei adquirere. — Sed etfi
vífum tantum habemus ?5, idem fiet. ldemque dicemus, et
in eo qui bona fide nobis feruit: et in ceteris qui noftro iure
fübieCti ^* fünt. $. r. Sed et fi feruo, quod ipfe mihi pro-

qmifit, acceptum fecero, inutiles mihi erunt aduerfüs domi-

num honorariae aCtiones, quae de peculio, vel ?^* in rem
verfo dantur. $. 2. Si feruus hereditarius ante aditam here-
ditatem acceptum roget ?5 , quod defunctus promifit ^* ; ve-
rius puto contingere liberationem , vt per hoc hereditas ipfa
liberetur. $. 3. Sed etfi dominus apud hoftes fit, dicendum
eft iure poftliminii confirmari acceptilationem: nam et ftipu-
lari ei qui apud hoftes eft, feruus potelt. |

"

XII. PouPoxurvs libro XXVI. ad Sabinum. Q vVOD.

in diem, vel fuüb condicione debetur, acceptilatione tolli poteft:

fed ita id faCctum apparebit, fi condicio ftipulationis extiterit, -

vel dies venerit. : | i d
XIII. VrexaANvs libro L. ad Sabinum. . E'r perius-

iurandum liberti interpofitam operarum obligationem , per

acceptilationem tolli verius eft. $. t. Siid, quod in ftipu-

. lationem deductum eít, diuifionem non recipiat: acceptila-

tio in partem nullius erit momenti: vtputa fi feruitus fuit

praedii ruftici, vel vrbani. Plane fi vfusfructus fit in ftipula-

tum deductus, puta fundi Titiani, poterit pro parte accepti-
latio fieri: et erit refiduae partis fundi vfusfructus. S5itamen
viam quis ftipulatus, accepto 39. iter vel actum fecerit,
acceptilatio nullius erit momenti: hoc idem eft probandum,
fi actus accepto fuerit latus: fi autem iter et actus accepto
fuerit latus, confequens erit dicere: liberatum eum qui viam
promifit. $. 2. Illud certum eft, eum qui fundum ftipulatus,
vfumfructum, vel viam accepto facit ??, in ea efle caufa, vt
acceptilatio non valeat: qui enim accepto facit, vel totum,
vel partem eius quod ftipulatus eft, debet accepto facere: nae
autem partes non fünt: non magis quam fi quis domum fti-

pulatus, accepto ferat cementa, vel feneftras, vel parietem,
vel diaetam. $. 3. Si quis vfümfru&tum ftipulatus, vfum ac- .

cepto tulerit: fi quidem fic tulerit acceptum, quafi vfu debito,

GEBR. 2I Halditur. GER. — 42 Hal.fed etiam. GEB. — 25 Rehd.

addit: dicat. GE B. 24 MHal. inferit: ab. GÉB.

ve fubieto, ac fi effent meri ablatiui, mox.errore animaduerfo . corrigendi cau-
fa addidit vltimae voci literam z. . Inde 73 iure, in: uri, mutatum, et o 1n;

fubiecloi deleta. — Prius fpreuit Taur. BR. - Hal. et Rehd. woflro iuri fubiecli.

GE B. 27 Vulg. inferit: de. BR. . Etiam Rehd. GE R. 28 Vulg. rogaf-
fet. BR. Etiam Rehd. GEE. 29 Hal. defundius mibi promiferat. Vulg.
defuuclus anibi promiferit. B &. — Rehd. vt Hal. GEB. 3o Vulg. fÉpulatus
fit, et acceptum. BR. lta quoque Rehd. GEB, . 31 Hal. et Vulg. pracfi-
gunt: zfjo. B R. Rehd. ita. GE B. 32, Hal. et Vulg. faciat. BR. Rehd. vt
Flor. GEB. $5 Vulg. lib. IIII. £z. . In Rehd. numerus libri plane abeft.
GEB. 44 Gothofr. in nota : tuliffeque. vulgat. Haloand. Xta etiam MSS.
quae vidi, Et fane vt in L. 26. tit. fuper. quondam: tolliffet, legebatur pro:
tuliffet, vt etiam . corre&um eft, ita hic idem error effe potuit. Vide tamen
Duker. ad. Opufc. de Lat. Vet, ICtor. p. 387. ". 23. et Bynkersh, I. Obf. «it.
BR. MSS. funt Barb. Chriftin. S. Cruc. quibus adde Rehd. qui pariter habet:
tuliffeque... Forte erroris fons eft in librario priore, qui fcripfit: t Olliffeque ;
$X quo geminatione facum; tojjfeque. GE B. — 35 Vulg. acepto, pR — Et-

3I

23 Hal. babait. G £B. |
26 Erat Flor. noftro iuri fubiedloi. Nampe librarius, qui fcripferat: moffro iu-.

';40 Hal, et Vulg. inferunt: eg, BR. . Étiam Rehd. GER.

liberatio non continget. Si vero quafi ex vfufru&tu, cum pof-
fit vfus fine fru&u conftitui, dicendum eft acceptilationem.
valere. $. 4. Si is qui hominem ftipulatus eft, Stichum ac-
cepto tulerit, Tulianus libro quinquagenfimo quarto ?? Dige-
ftorum fcripfit, acceptilationem aliquid egiffe, tolliffeque ?*

| totam obligationem: quod. enim inuito ftipulatori promiffor

foluere poteft, id et acceptum ?? latum liberationem pariet.
$. 5. Eum, qui fundum ftipulatus eft, non poffe de dolo malo
claufulam acceptum ?* ferre, conftat: non enim in partem de- .
biti id conftitit: et aliud eft quod debetur, ?7?, aliud quod
accepto fertur. ^$. 6. Si Stichum aut decem fuüb.condicione
ftipulatus, Stichum aut decem ?? acceptum fecerit, et pen-

| dente condicione Stichus decefferit: decem in obligationem

3? manebunt, perinde acíi *? acceptilatio interpofita non
fuiffet, $. 7. ^T Si fideiuffori accepto fuerit latum, cum
reus re, non verbis fuiffet obligatus: an reus quoque libere-
tur? Et hoc iure vtimur, vt, licet reus non fit verbis obliga-
tus, tamen acceptilatione per fideiufforem liberetur. $. 8. Si
legatorum füb condicione relictorum fideiuffori dato accepto
latum fit, legata debebuntur, pofítea condicione eorum exi-
ftente. - $. 9. Qui itaftipulatur a fideiuflore, Qvop T1rro
CREDIDERO, FIDE TYVA ESSE IVBES? deinde, ante-
quam crederet, acceptum fecit fideiuffori, reus non liberabi-
tur: fed *? quandoque ei creditum fuerit, tenetur: nam etfi
fideiufforem non ante liberatum effecredimus, quam cum fue-
rit creditum reo: non tamen reus antiquiore acceptilatione,
quam obligatio eius eft, liberari potuit. $. ro. Tutor, 43
curator furiofi **, acceptum ferre non ^? potuit: nec ^* pro-
curator quidem poteft facere acceptum: fed hi omnes debent
nouare: poffunt enim et fic accepto ^? facere, Ne ^? his

quidem accepto ?^? fieri poteft, fed nouatione facta poterunt

liberari, per acceptilationem. Nam et in abfentium perfona
hoc remedio vti folemus: ?? ftipulamur ab aliquo id nouandi
caufa , quod nobis abfens debet; et ita accepto liberamus Etgs
a quo ftipulati fumus: ita ?^ fiet ?? vt abfens nouatione,
praefens acceptilatione ?^ liperetur. $. rr. Heres quoque
et liberare et liberari accepto poteft, et honorarii fucceflores. -
$. 12. Ex pluribus reis ftipulandi fi vnus acceptum fecerit,
liberatio contingit in folidum. "
XIV. Pavrvslibro XII. ad Sabinum. Nrsr confen-
tiat acceptilatio cum obligatione, etnifi verum eft quod in ac-
ceptilatione demonftratur, imperfecta eft liberatio: quia ver-
bis verba ea demum refolui ?? poffunt, quae inter fe con-
gruunt. | - j |
XV. PouPouivslibro XXVIIL. ad Sabinum. $r is
qui Stichum promifit *^, itainterroget, QvoD STICHVM-
PROMISI, STICHVM ET PAMPHILVM HABESNE AC--
cEPTOS?*? puto recte accepto latum , et pro fuperuac;ï)o TY
* | | am-

iam Rehd. GEz. — 36 Rehd. et hic: accepto. GEB. 37 Hal. praefigit:
et. GE B. 38 Verba haec: ant decem , Flor. funt vncis inclufa, et meritif-.
&mo fao. Omnes etiam MSS. et editi iis carent. — Erroris occafio in promtu
eft ex antecedentibus. In MS. S. Cruc. II. poft: Stzcbum, faperfcriptum eft: taz-
tum, ne (juis addat: autdecem. Ydem firmant Dafil. BR. Scripti reliqui funt
Chriftin, et S. Cruc. L. carent iis etiam Hal. et Rehd. GER. 39 Gothofr.
in nota: in. obligatione. Haleand. ta et Vulg. £R.. Rehd. vt Flor. GEB.
41 Vulg. praefi-
Etiam Rehd.. GER. 42 Gothofr. in nota: fed quandocune
fed fi. Hal. Nempe Hal. habet: fed fi quaudoque ei.. Rehd. Sed
quousque ei. GEB. — 43 Vulg. et curator. Hal. curatorue, B R,. Rehd. vt Vulg.
GE B. 44. Vulg. inferit: vel prodigi. Etiam Rehd. GEB. , 43 Gothofr,
in nota: non poffunt. vulg. Hal. GEE. 46 Hal. "e. GE. 47 Vulg.
acceptum. BR. 48 Vulg. Nec. BR. 49 Hal. et Vulg. acceptum. BR.
50 Hal. et Rehd. praefigunt: cum. GEB. 51 Hal. et Vulg. addunt? ezn,
gnR. Etiam Rehd. GER. 52 Kehd. et fic, loco: ita. GE B. 53 Hal.
fitque, loco: ita fit. GER. 54 Hal et Rchd. per acceptilationem. G ER..
55 Vulg. perfolui. BR. Etiam Rehd. GER. 56 kial. expromifit. Dafil. 735
$poAcyhcowri. BR.. — 57 Vulg. acceptum. B R. Etiam Rehd. GÀB. 58 Hal.

Aaaaaaa fa-

git: Et. BR.
que ci. vulg.

—

988 | DIGESTORVM LIB-

Pamphili mentionem fafctam: quemadmodum fi is, qui de-
cem promi(it, ita interroge£, QVOD TIBI DECEM PRO-
MISI 5?, vriGINTI HABESNE ACCEPTA f etiam de-
cem nomine erit liberatus, |
| XVI VrPriaAwvslibro VII. Difputationum, — Sx ex
pluribus obligatis vni accepto feratur, non ipfe folus libera-
tur, fed et hi qui fecum obligantur: nam.cum ex duobus
pluribusque eiusdem obligationis part1c1p1.bus yni accepto fer-
tur, ceteri quoque liberantur: non quoniam ipfis accepto la-
tum eft ??, fed quoniam velut foluiffe videtur is, qui acce-
ptilatione folutus eft. $. r. Si iudicati fideiuffor fit datus,
$1 acceptus, eique accepto latum fit: liberabitur et iudicatus.
XVIL Ivrriawvs libro LIV. Digeftorum. . Qvx ho-
minem aut decem ftipulatus eft, fi quinque. accepto fecerit,
partem ftipulationis peremit, et petere quinque, aut partem
hominis poteft. : ^ : |
. XVIII. FronENwTrINVvs libro VIIL Inftitutionum. ET
$2 yno et $? pluribuscontraCtibus, vel certis, vel incertis, vel
quibusdam exceptis ceteris, et ?* omnibus ex caufis vna ac-
ceptilatio et liberatio fieri poteft. $. r. Eius rei ftipulatio
quam acceptio 95 fequatur, a Gallo Aquilio talis expofita eft:
quidquid te mihi ex quacumque caufa dare facere oportet, opor-
tebit *5, praefens, in diemue: quarumque ?* rerum mihi te-
cum 9? a(tio, quaeque aduerfus te petitio, vel aduerfus te
perfecutio eft, eritue: quodue tu meum habes, tenes, polfi-
des: quanti quaeque 9? earum retum res erit, tantam pecu-
niam dari ftipulatus eft Aulus Agerius *?, fpopondit Nume-
rius Negidius **: quod Numerius Negidius Aulo Agerio pro--
mifit **, fpopondit: id haberetne *? a fe acceptum, Nume-
rius Negidius Au!um Agerium rogauit: Aulus Agerius Nu--
merio Negidio acceptum fecit. ! | | -
XIX. VrPrANvslibro II. Regularum. — Sx accepto
latum fuerit ei qui non verbis, fed re obligatus eft: non li-
beratur ^* quidem, fed exceptione doli mali, vel pacti con-
uenti fe tueri poteft. . $. r. Inter acceptilationem et apocham
hoc intereft, quod acceptilatione omni modo liberatio contin-
git, licet pecunia foluta non fit: apocha non alias, quam fi
pecunia foluta fit. x : n |
XX. Ingw libro LXXVII. ad Edi&tum. . S1 accepto
fuerit lata ob rem iudicatam claufula, Marcellus ait ceteras
partes ftipulationis euanuiffe: propter hoc enim tantum inter-
ponuntur *? , vt res iudicari poffit. * :
XXI. VENvLE:rvslibro XI. Stipulationum. S: fub
condicione legatum mihi datum nouandi caufa ftipulatus füm
79, et ante exiftentem condicionem acceptum fecero: Nerua
filius ait, etiam fi condicio extiterit, neque ex teftamento
competituram actionem , quia nouatio facta fit: neque ex fti-
pulatu, quae acceptilatione ?? foluta fit. - j |
XXII. GaA1vs ?? libro III. de Verborum obligationi-
bus. SEenvvs nec iuffu domini acceptum facere poteft,

Juperuacuam , Yoco: pro fuperuacuo. Et ita Flor. eft fa&um. & R. Rehd. vt Flor.
primum fuit fcriptam. G E B. 59 Hal. inferit: et. GER. . 60 Hal. fit, et
mox: videatur. 61 Hal. et Rehd, pracfigunt: et. GEB. 62, Gothofr.
in nota: Et ex vno. Hal. GEB. — 65 Vulg. ex, loco: et. BR. Etiam Rehd.
GE B. 64 Hal, vel, loco: et. GEB. .. 65 Gothofr. in nota: acceptila-
tio. zzle. Hal. ta et Rehd. GEB. 66 Hal, et Vulg. oportebitue, BR. In

Rehd. 72 ve a recentiori manu eft allitum. GEB. — G7 Hal. et Vulg. quarum- Ü

cuuque.BR. dta et Rehd. GEg.

68 In Rehd. tecum, abeft. GER. 69
In Rehd. 4quaeq2e, abeft. GE s.

7o Vulg. Augerius. hic et in fequentibus.

BR. Etiam Rehd. GEE. . r Hial. et Vulg. hic et in fequentibus: Nigi-

dius.BR. Rehd. fcripturam Flor. vbique feruat. G E B. 72 Ap. Hal. pro-
müfit, abeft. GEE. 73 Vulg. babesue. BR. Etiam Rehd. GEB. — 74
Hal. et Vulg. Jliberabitur. BR. Rehd. vt Flor. GER. 75 Hal. interponi.
Vulg. énterponitur. BR. . Rehd. vt Flor, GE z. 76 Hal. fim. T7 WYaur.
acceptilationl. GEmS. 78 Hal.et Rehd, PAVLVS.GEB, 79 Vulg. ZA-
BOLENVS.E&R. Etita Rehd. GER. — 80 Taur. vtriMque. GES, — 81
Rehd. pracfigit: omnes, G E B. : !

.Flor. GEB.

| exiftimo. B R.

XXIIL LAsxo ?? libro V. Pithanon a Paulo epitoms-
torum. Sr ego tibi acceptum feci, nihilo magis ego a te li-
beratusfum. Paulus: immo cum locatio, conductio, emptio,
venditio conuentione facta eft, et nondum res interceffit :
vtrinque 9? per acceptilationem , tametíi ab alterutra parte
dumtaxat interceffit, 9* liberantur obligatione.

TIT,. V.

DE STIPVLATIONIBVS PRAETORIIS.

Vrrrawvs * libo LXX, ad Edictum..-

PR AETORIARV M ftipulationum tres videntur effe fpecies:
iudiciales, cautionales, ? communes. : $. 1; ludiciales
eas dicimus, quae propter iudicium interponuntur, vt ratum
fiat: vt iudicatum folüi, etex operis noni nuntiatione. $. 2.
Cautionales funt autem, quae inftar aCtionis habent, et vt üt
noua actio ?*, intercedunt: vt de legatis * ftipulationes ?, et
de tutela, et ratam rem haberi 5, et damni infeCti. $. 3. Com-
munes funt ftipulationes, quae fiunt iudicio fiftendi caufa.

$. 4. Et fciendum eft, omnesftipulationes natura fui cautio-

nales effe: hoc enim agitur in fipulationibus, vt quis cautior
fit, et fecurior interpofita ftipulatione. $. s. Stipulationum
iftarum praetoriarum quaedam funt, quae fatisdationem exi-
gunt, quaedam * nudam repromiffionem : fed perpaucae funt,
quae nudam repromiífionem habent: quibus enumeratis, ap«
parebit, ceteras non effe repromiffiones, fed fatisdationes.
$. 6. Stipulatio itaque * ex operis noui nuntiatione, alias fa-
tisdationem, alias repromiffionem habet, Ex qua operis noui
nuntiatione fatisdari oporteat? quemadmodum fatisdetur ? ?

namque de eo opere quod in priuato factum erit, fatisdatio

eft !?: de eo quod in publico, repromitti oportet: fed ** hi
quidem qui fuo nomine cauent, repromittunt: qui alieno;
fatisdant. $. 7. Item ex caufa damni infecti interdum repro-

mittitur, interdum fatisdatur: nam, Ífi quid in flumine pu-

blico fiat, fatisdatur '?^: de aedibus autem repromittitur.
$.. 8. Stipulatio duplae, repromiffio eft, nifi fi *? conuenerit,
vtfatisdetur, $. 9. Qnod fi fit aliqua controuerfia, vtputa
fi dicatur per calumniam defiderari vt ftipulatio interponatur:
ipfe Praetor debet fuper ea re füummatim cognofcere, et cau-
tum iubere aut denegare. $. 1o. Sed et fi quid vel addi, vel
detrahi, vel immutari in ftipulatione oporteat, Praetoriae
erit iurisdictionis, : sE
.l1L PaAvrvs libro LXXIII. ad Edictum. PnaAETO-
RIAE ftipulationes, aut rei reftitutionem continent, aut in-
certam '^ quantitatem. — $. r. ** Sicuti ftipulatio ex operis

noui nuntiatione, qua cauetur, vt opus reftituatur: ideo-

que fiue actor fiue reus decefferit pluribus heredibus relictis,
vno vincente, vel viCto, totum opus reftitui debebit: quam-

.diu enim aliquid fupereft, tamdiu non poteft videri opus re-

ftitu-

1 Rehd. PAVLVS.GrB. . 2 Hal praefigit: et. GEB. — 5 Hal.
etRehd. fit nouatio. GE B. .— 4 Rehd, legato. GEB. 5 'Taur. legatiStipula-
tiones. Rehd. vel prior aliquis librarius legit: de legati flipulatioues , et inde
fa&um: de legato. GEB. — 6 Hal. babere. GE B. 7 Hal.et Vulg. inferunt :
quae. B R. Rehd. vt Flor. GEs. — 8 Hal. et Rehd. ifla, loco: itaque. GEB.
9 Vulg. ex qua igitur operis noui munciatione fatisdari oporteat, et' quemadmo-

| dum fatisdetur videamus. Hal. videamnus ergo, ex qua operisnoui nuutiatione fa- .
tisdavri oporteat , et quemadmodum fatisdetur. B R. Rehd. videamus evgo, ex qua

operis mouwi muntiatione fatisdavi oporteat , et quemadmodmm (atisdetur videa-
mus, GE B. 1O Hal. et Vulg: fatisdari: loco: fatisdatio efl. BR. Rehd. vt
11 Hal. et Vulg. inferunt: et. B R. Rehd. fed et bi quidem.
GEB. . I2 Hal. habet: fatisdatur de aedibus: de aedibus vero. mendum
| 13 Ap. Hal. et Vulg. fj, abeft. BR. — Etiam in Rehd. GEB.
14 Etiam nunc Flor. eft: aut certam. íed re&e Taur. incertam, poft Vulg. et
Nor. nec aliter MSS. quorum infpexi quatuor. — 1n Barb. tamen: ;z, poft-
ea.adícriptum. BR. . Reliqua funt Chriftin. S. Cruc. L II. quibus adde

Bynkerb.et Rehd.GER — 15 Hal. pracfigit :- Reffitatiouem rei, ficuti. GE 86

L
qn

M
Áf

P
fio
TU
0
um
àn

doti
f hi
put

Y
Tib
f

Ls
f
lat
ele
Qem

sT

(iea

N
ATT
(AIy,
U Wi
buy
lat
h
li
Mi
N]
6E)
ht
Md
VOtitn

Mü

RC
ICRUN
ALf
$a
v i
.
u-
&
cittt
ia
m
[
j RP-
10Dej
istod
??
sdati
I
Jien0,
o«
ls þu'
atb
"p
t
&L
Ahie

ETO
ii
g
1j
Tf
JICS,
u
js fe
fith
, szþït!d'
" iüdc
vt
, íih
)7;:(161??10'
r
[ qüd
f gid&'d'
d t
dili:iün'
y if
07
ij
! poü-
r
(
n

pulationes. B R.

DIGESTORVM LIB. XLVL TIT, V. VI.

fitutum. — $. 2. Incertam quantitatem continet ftipulatio iu-
dicatum folui, et rem ratam dominum habiturüm, et damni
infeCti, et his fimiles: in quibus refpondetur, fcindi eas in
perfonas heredum: quamuis poffit dici, ex perfona heredum
promifforis non poffe defcendentem a defuncto ftipulationem
diuerfam condicionem cuiusque *? facere: at in contrarium
fumma ratione fit, vt vno ex heredibus ftipulatoris vincente,

. jn partem eius committatur ftipulatio: hoc enim facere verba
ftipuiationis, quanti ea res eft, Sed ** fi vnus ex heredibus

promifforis totàm rem poffideat, in folidum eum damnandum
Julianus fcribit. In quantum autem ipfe ea ftipulatione, vel
fideiuffores, *? an omnino teneantur, dubitari poteft: et vi-
dendum ait, ne non committatur, . Sed fi lite conteftata pof-
feffor decefferit, vnüm ex heredibus non maiore ex parte da-
mnandum, licet totum fundum poffideat, quam exqua *? he-
tres eft. p |
II. VrnPrAwvs^?? libro LXXIX. ad Edictum. G-
NERALITER in omnibus Praetoriis ftipulationibus et pro-
curatoribus ?* fatisdatur. E vt Q
]V. PavrLvs libro LXXV. ad Edictum. PRAETO-
RIAE ? flipulationes faepius interponuntur, cum fine culpa
füpulatoris cautum effe defiit.
. "WV. IpEw libro XLVIII. ad Edictum. . IN omnibus

Praetoriis ftipulationibus hoc feruandum ?? eft, vt, fi procu-

rator meus ftipuletur, mihi caufa cognita ex ea ftipulatione.

aCtio competat. Idem eft, et cum inftitor in ea caufa effe
coepit ^*, vt interpofita perfona eius dominus mercis rem
amiffurus fit ?^*?, veluti bonis eius venditis: füccurrere enim

. domino Praetor debet.

VI. IpEeM libro XIV. ad Plautium. IN omnibus Prae-

toriis ftipulationibus, in quibus primo fieri aliquid ^9, deinde

fi fa&tum non fit, poenam inferimus ??: poenae nomine fti-

"pulatio committitur. | |

- VIL VrrrAxvs?? libro XIV. ad Edi&tum. PmAx-

"TORIAE fÍatisdationes ?? perfonas defiderant pro fe interue-

nientium, et neque pighoribus quis, neque pecuniae, vel au-
ti, vel argenti depofitione, in vicem fatisdationis fungitur.
Vill. PaerNrzaNvs?? libro V. Quaeftionum. PaAv-
Lvsnotat ?*; qui füb condicionem ?^ inftitutus eft, ad-
gnita bonorum poffeffione cogitur ?? fubftituto in diem ca-
uere longiorem, Praetor enim beneficium fuum nemini vult

effe captiofum ?*: et poteft videri calumniofe fatis petere,

quem alius antecedit. $. r. Cum (ub contrariis condicioni-
bus Titio et Maeuio legatum fit, vtrique cauetur: quia vter-
que ex voluntate defuncti fperat legatum. : |
.IX. VEeNvzLErvslibro I. Stipulationum. Iw Prae-
toriis ftipulationibus fi ambiguus fermo acciderit, Praetoris
erit interpretatio: eius enim mens aeftimanda ?? eft.
—..X. VrP1IANVS libroT. Refponforum Valeriano refpon-
dit ?9, Srz Praefes, qui ante in triennium caueri iufferat,
poftea in longum tempus caueri praecepit ?7 : quia a prima

* *

Y6 Rehd. euiuscumque. GEB. — U7 Vulg.inferit: et. BR.. 18 . Vulg. inferit:
et. BR. . I9 Hal. et Vulg. inferunt: parte.B R. Etiam Rehd. GEB. 20 Hal.
CAIVS. Vulg. PAVLVS. &&. In Rehd. codice librarius fcripfit: aulus , fed
ui primas literas pinxit, iftis addidit coerulo colore G, vt nunc nomen ICti
ab anteriore parte Hal. referat, a pofteriori Vulgatam. GE B. —— 21 Gothofr.
in nota : AJ. et procuratoriis. Rehd, procuratori , fuperícriptum tamen: al. bus.
GE8. 22 Hal et Rehd, inferunt: autem. GER. — 23 Vulg. obfernandum.
BR. ^ 24 Hal. coeperit. 25 Vulg. vemanufuras fit. BR. Et ita quoque
Rehd. fuperfcripta tamen eft Florentina. GEB. 26 Vulg. addit: conuent.
BR. Etiam Rehd. GER. 2 Hal. et Vulg. znferimus. BR. Etiam Rehd.
GEB. 28 Hal. PAPINIANV'S. Rehd. IDEM. GER. 29 Vulg. /ii-
30 Hal. omiffa plane infcriptione hanc legem fuperiori an-
nedit. GEP. 31 Hal. notat eum, qui. GEB.
conditione. valg. Hal. .Etiam Rehd. conditione. GEB. — 33 Hal.cogi. GEB.
34 Hal. dammofum. GEB. ^— 35 Hal.exiflmmanda. GEB. 36 Hal. habet

32, Gothofr. in notaz

: 989
fipulatione prorfüs difeedi voluerat 55, exceptionem primae
ftipulationi *? obligatis peperiffe videtur ^*9. JH
. XI. VkuvrLEivs libro VII. AGionum. Iw eius-
modi ^* ftipulationibus, quae, quanti *? res eft, promiffionem
habent, commodius eft certam f(ummam comprehendere: quo-
niam plerumque difficilis probatio eft, quanti cuiusque ** in-

. terfit, et ad exiguam fummam deducitur.

TIT.. VL
REM PVPILLI VEL ADVLESCENTIS

SALVAM FORE.
Pavrvs libro XXIV. ad Edictum.

CVM pupillo rem faluam fore fatisdatum fit, agi ex eatunc
. poteft; cum et tutelae poteft.
^ Il VrPrAwvs * libo LXXIX. ad Edi&um. Sr.
pupillus abfens fit, vel fari non poffit: feruus eius fiipulabi-
tur: fi feruum non habeat ^, emendus ei feruus eft: fed (i

| non fit, vnde ematur, aut? non fit expedita emptio: pro-

fecto dicemus feruum publicum apud Praetorem ftipulari
debere. :
Ill. Ingw Bibro XXXV. ad Edictum. Av T dare ali-
quem Praetor debet, cui caueatur. :
IV. Inrw libro LXXIX, ad Edictum. Now quafi
ipfo iure pupillo adquirat, neque enim * adquirit, fed 5 vti-
lis a&io ex ftipulatu pupillo detur.. $. r. Cauetur autem pu-
pillo hac ftipulatione per fatisdationem. — S. 2. Illud fcien-
dum eft, hac ftipulatione teneri tam eum qui tutor eft, quam
eum qui pro tutore negotia geífit, vel gerat , 'et * fideiuf-
fores eorum. . $. 3. Sed enim qui non geffit,, omnino ? non -
tenebitur: nam nec actio tutelae eum, qui non geffit, tenet:
fed vtili a&tione conueniendus eft, quia fuo periculo ceffauit;
et tamen ex ftipulatu actione, neque ipfe, neque fideiuffores
eius tenebuntur. Compellendus igitur erit ad adminiftratio-
nem propterea , vt ftipulatione quoque ifta poffit teneri. $. 4.
Hanc ftipulationem placet finita demum tutela committi: et
fideiufforibus diem exindeincipere cedere. n curatore ?aliud
eft. Sedetineo, qui pro tutore negotia geffit, aliud dicen- -
dum eft. : Itaque iftae ftipulationes , fi quidem quis tutor fuit, -
finita demum tutela committentur *?: fi vero pro tutore ne-
gotia geffit, conueniens eft dicere ,. ftatim atque ** quaeque
res falua non effe coepiffet , committi ftipulationem. $. 5.
Si tutor ab hoftibus captus fit, an committatur ftipulatio, vi-

| deamus: mouet, quia finita tutela eft, licet reciperari fpere-

tur; et puto poffe agi. $. 6. Generaliter fciendum eft, ex
quibus caufis diximus *? tutelae agi non poffe, ex isdem cau-
fis ne *? ex ftipulatu rem faluam fore agi pofle, dicendum eft
t^. $. 7. Si quis curator datus non gefferit.curam, confe-
quens erit dicere ftipulationem non committi: fed eadem hic
15 erunt dicenda, quae in tutore diximus: illo *? fecus,
j quo

nudum ICti nomen, verba tamen: Valeriamo refpondit, facit ipfius legis ini- -
tium. Vulg. facit fere idem, et legemorditur: Faleriauus refpondit, fi prae[es.
BR. Rehd. vt Vulg, GEE. 37 Hal. et Vulg. praeceperit. BR — 38 Hal.
et Vulg. voluerít. BR. 39 Hal. et Vulg. flipslationis. BR. Et ita quoque
Rehd. in reliquis 5. . vt Flor. GE B. 40 Hal videri. GEB. — 41 Hal,

et Rehd. buinsmodi. GEB. — 42 Hal. etVulg. inferunt: ea. BR. Etiam Rehd.

GEB, . 43 Hal eniuscumque. G E B. . s.
I Rehd. PAVLVS. GER. 2, Hal. et Rehd. babet. GEB. 3
Hal. et Vulg. inferunt; fj BR. Etiam Rehd. GEB. — 4 Vulg. inferit: pnupil-
lo. E R. 5 Hal. et Vulg. inferunt: vt. BR. — Ita et Rehd. Taur. poterat da-
re: V Tilis. GEB. 6 Gothofr. in nota: Al. gerit. Ita Hal. G ER.
Vulg. vel, loco: et. B R. Etiam Rehd. GEB. ^ 8 Vulg. onmmimodo. Bm.
9 Vulg. caratovibus. B R. IO Vulg. committuntur. 8 R. It Hal «t , lo-
cO: atque. GEB. 12, Hal. dicimus. GEB. 13 Hal. et Vulg. zec. BR.
Etiam Rehd. GER. — 14 Hal effe. GEB. — 15 Hal baét. GEB, — 16 Go-
Aaaaaaa 2 - tho-

990 *
quo ** haec ftipulatio ftatim, atque quid faluum effe definit,
committitur, et fideiufforibus dies cedit: fed "? in fe reuolui-
tur !?, $. 8. Pertinet autem haec ftipulatio ad omnes cura-
tores, fiue puberibus fiue impuberibus datos ^?, propterae-
tatis infirmitatem , fiue prodigis, vel furiofis, vel ^* quibus-
dam aliis, vt fieri adfolet, datifint. —— . .
V. Pávrvslibro LXXVI. ad Edi&tum. Sx filius, qui
in poteftate furiofi erit, rem faluam fore ftipuletur, adquirit
patri obligationes ??. P ' du
VL Garvs libo XXVII. ad Edictum prouinciale.
SknvvM pupilli ftipulari ita neceffe eft, fi pupillus abeft,
autfari non poteft: nam Íi praefens fit ??, et fari poteft
2* . etiam fieius aetatis erit, vt non intellegat quid agat: ta-
men propter vtilitatem receptum eft, recte eum ftipulari, ??
* agere *. : | r |
VII. MopEsmiNvslibro VI. Regularum. Darr-

vvs vel teftamentarius tutor fiue curator non petet fatis a

collega fuo: fed offerre ei poterit, vtrum fatis accipere ve-

lit, an ?* dare. | ho |
VIII. VrPrraANvs libro IL. ad Edictum. | E rsr ad

fpecies curator datus fit, rem faluam fore ftipulatio inter-

ponetur. |
IX. Pourourvs libro XV. ad Sabinum. Cv ?*
pupillus a tutore ftipulatur rem faluam fore, non folum quae
in patrimonio habet, fed etiam. quae in nominibus funt, ea
ftipulatione videntur contineri: quod enim in tutelae iudicium
venit, hoc et ?? ea ftipulatione continetur.

X. ArRiCANVS libro IIl. Quaeftionum. Sr, poüga- |

quam pupillus ad pubertatem peruenerit ??, tutor in refti-
tuenda tutela aliquamdiu moram fecerit : certum eft ??, et fru-
€tuum nomine, et vfurarum medii temporis, tam fideiuffores
eius, quam ipfum teneri. .. |
! XL NeRaAT1vs libro IV. Membranarum. Cv rem
faluam fore pupillo cauetur, committitur ftipulatio, fi, quod
ex tutela dari fieri oportet, non praeftetur: nam etfi falua ei
res fit, ob id non eft ?* , quia quod, ex tutela dari fieri opor-
tet, non foluitur. TU i u |
. KII. PAPrNIANvs ?? libro XILI. Quaeftionum. . S1
plures fideiuffores a tutore pupillo dati füunt ?? , non effeeum
diftringendum ?*, fed in vnum /.dandam aCtionem: ita vt ei
qui conueniretur, aCtiones praeftarentur: nec quisquam pu-

tauerit ab iure difceffüm , poftquam pro ea parte placuit tu- |

tores condemnari, quam adminiftrauerunt: et ita demum in
folidum, fi res a ceteris non feruetur, et ?5 idonea ?9 culEa
detegatur, quod fuüfpettum ?* facere fuperfederit ?5: nam ??
aequitas arbitri ^? atque officium viri boni videtur eam for-
mam iuris defideraffe, ^ Ceterum fideiuffores ciuiliter in foli-
dum obligati, ceteris quidem agentibus, vt diuidatur actio,
impetrare poffünt; pupillo vero agente, qui non ipfe contra-

Gothofr. in nota: illud fecus. o»]g. Hal. Et ita quoque Rehd. GEz. — 17
Hal. q40d, et ita Flor. fa&um. Et habent etiam MSS. Z/isd fecus, quod. B R.
Barb. Chriftin. S. Cruc. L II. Bynkersh, At Treuif. habet: ilud fecus efh, quod.
Et Magl. iJlo fecus , quod. Kehd. vt ifta pleraque. GEB. — 18 Hal. et, loco:
fed. GER. 19 Rehd. refoluiturv. GEB. — 20 Ap. Hal. datos, abeft.
Rehd. zmpuberibus datos, fiue propter. GE B. — 21 Vulg.fiue.BR. — 22, Hal.
et Vulg. obligationem. Et ita Flor. fa&um. Sic in $. 7. leg. attteced.. olim
erat: quid füluus effe, pro: faluum. BR. Etiam Rehd, obligationew. GEB.
23 Hal. ef?, GER. 24 Erat olim Flor. fari on poteft. Vulg: poffit. E R.
Rehd. vt Vulg. G E. 25 Hal. et Vulg. inferunt; et. BR. Etiam Rehd.
GE R. 26 Vulg. inferit: fatis. BR. Etiam Rehd. GER. 27 Taur.
CoM. GEB. 28 Rehd. inferit: zm. GER. 29 Hal. peruemit. | 30
Hal. effe. GE B. 31 Vulg. addit: falua. BR, Etiam Rehd. GER, 22
Hal. et Vulg. PAVLVS$. B&. — 33 Hal.effeut. GEB. — 34 Gothofr. in no-
ta: di&inguend.um. vulg. Hal. Yta omnino Hal, et Vulg. vt 72 eum, plane
abfit. BR. Etita quoque Rehd. GEz. — 33 Hal. feruentur aut idonea. GE P.
36 Rehd. et ideo fi im ea culpa. GER. 37 Etiamnunc Flor. eft: fufpenfiim.
BRR. . 38 Hal fuperfederint. G E B. 39 Vulg. Namque. BR. Etiam. Rehd.

DIGESTORVM LIB.

XLVE . TIT:^VE | VIT.

xit, fed in tutorem incidit, et ignorat omnia, beneficium di-
uidendae actionis iniuriam habere vifum eft: ne ex vna tute-
lae caufa plures ac variae ** quaeftiones apud diuerfos iudices
conftituerentur. ! iv | (

TIT., NT m t
IVDICGATVM 501 VL
! Pavrvs hbro XXIV. ad Edi&um. | :
IN fïïpulät.ione iudhicätl.xm,. folui, : poft rem. iugicätafh ftatim
dies cedit: fed exactio in tempus reo principali indultum

differtur. ^ ^' : |
IL. Inex« libro LXXI. ad Edictum, Cvn lite mor-

tua nulla res fit: ideo conftat fideiuffores ex ftipulatu iudica-

tum folui non teneri. ; J w
II Vr»riaxvslibro LXXVII, ad Edictum. Srquis
apud ? aliquem iudicem iturus, ftipulatus eft iudicatum fol-
ui, etagit ? apud alterum, non committitur ftipulatio: quia
non huius * iudicis fententiae fideiuffores fe fübdiderunt.
$. r. Stipulationem iudicatum folui, et * procurator, et tu-

| tor, et curator ftipulari poffunt. $. 2. Procuratorem * eum

