centur, cum res exigit ??, torquentur ?9. $. 2. Poteft quae-
ri, an de feruis filii caftrenfis peculii in caput patris quaeftio
haberi non 9* poffit? nam patris non debere torqueri in filium,

conftitutum eft: et puto recte dici, nec filii feruos in caput |

patris effe interrogandos ?9, $. 3. Tormenta autem adhi-
benda 9? fünt, non quanta accufator poftulat: fed vt mode-
Yate ?? rationis temperamenta defiderant. $. 4. Nec debet

. $nitium probationum de domo rei accufator fumere, dum aut

libertos ?* eius, quem accufat , aut feruos in teftimonium vo-
cat. G. 5. Plurimum quoque in excutienda veritate etiam vox
ipíi, et cognitionis ?^ fuptilis diligentia adfert: nam et ex

VLPIANVS.ER. Rehd. vt Vulg. GeB. — 66 Hal. et Vulg. poffulante. BR

Rehd. vt Flor. GEE. 67 Ap. Hal. vere, abeft. GEB. 68 Vulg. fue-
rzint,BR, Etiam Rehd. GEz. ^ 69 Vulg. IDEM. n R. — '7o Hal. et Vulg.
baberi. &R.. Rehd. baberei. Videtur librarius fe corrigere voluiffe. GE B. — 71
Gothofr. in nota: vel innocentia. ZJal. GE B. — 72 Pro: Vibio. Hal. et Vulg.
lunio.BR. Rehd. winio. GEB. ^ 73 Flor. faQdum: /bito. BR. 74 Vulg.
inferit: neque. BR. — 75 Vulg. fed, loco: et. BR. 76.Vulg. quas et effi-
caciffmas effe: B R. Hial. zà effe , in fequentibus poft: babendas, collocat. — 77
Ap. Hal. et , abeft. 78 Vulg. diui-Seuerus et Antoninus vefcripferunt. BR.
Ita et Rehd. nifi quod habeat: diuus. GE B. — 79 Rehd. bii. GEB. 80

Hal. et Vulg. *ec. BR. 81 Hal znterrogatio valere debet. GEB. 82.

Klal. inferit: Caecilio Inbentiauo. GEB. ^ 83 Hal. ARCADIVS CHAR.I-
SIVS lib. fingulari de teflibus. Vulg. fimpliciter:s ARCADIV'S. Sed et nobis

^ fufpedtum illud : qui et, eo magis quod vtrumque, et: ARCADIVS, et:

CHARISIVS, minio fcriptum fit. ER.. Rehd. Arch;zdim. GEB. 84 Hal.

XLVHE: TIT. - XVIEL 1061

fermone , et ex eo, qua quis conftantia, qua trepidatione
quid diceret, vel cuius exiftimationis quisque in ciuitate fua

'eft, quaedant ad inluminandam veritatem in lucem emergunt.
:$. 6. In caufis quoque liberalibus non oportet per eorumtor-

menta, de quorum ftatu quaeritur,. veritatem requiri.
XI. Pavrvs libro IL.. de Officio Proconfulis; E -r-
IAM Srredhibitus fuerit feruus, in caput emptoris non tor-
quebitur. iua
XIT. VyPerAwvs libro LIV.ad Edictum. |S1 quis, ne
quaeftio de eo agatur, liberum fe dicat: Diuus Hadrianus re-
fcripfit, non effe eum ante torquendum, quam liberale iudi-
cium ?? experiatur. : |
XIIL MopEsTINvslibro V. Regularum. CenTo
pretio feruum aeftimatum in quaeftionem dari interpofita fti-
pulatione, receptum ?^ eft. -
XIV. InEMw libro VIIT. Regularum. S-mTATvLIBER
in delicto repertus, fperandae libertatis praerogatiua ??, non
vt feruusob ambiguum condicionis, fed vt liber puniendus eft.
XV. CarrisTRATVvslibro V. de Cognitionibus.
E x libero homine pro teftimonio non vacillante quaeftionem
haberi non oportet. $. r. De minore quoque quattuordecim
annis ?* in caput alterius quaeftionem habendam non effe,
Diuus Pius Maecilio ?* refcripfit: maxime cum nullis extrin-
fecus argumentis accufatio impleatur:, nec tamen confequens
effe, vt etiam fine tormentis eisdem ?* credatur: nam aetas,

| inquit, quaeaduerfus afperitatem quaeftionis eos interim tuert

videtur, fufpeCtiores quoque.eosdem facit ad mentiendi fa-
cultatem ??. $. 2. Eum , qui vindicanti feruum cauit, do-
mini loco habendum, etideoin caput eius feruos torqueri nom
poffe, Diuus Pius in haec verba refcripfit. Caufam tuam aliis

' probationibus inftituere *9? debes: nam de feruis quaeftio ha-

beri non debet, cum poffeffor hereditatis, qui petitori fatis-

dedit, ipterim domini loco habeatur. ;

XVI. MopsEsTiNvslibro lIT. de Poenis. RExr»x-
TI poffe quaeftionem , Diui Fratres reícripferunt. $. r. Is,
qui de fe confeffus eft, in caput aliorum non torquebitur, vt
Diuus Pius refcripfit. | |
.. . KVII. Pae1urANVs libro XVI. Refponforum. Ex-
TRARIO * quoque accufante, feruos in adulterii quaeftione
^ contra dominum interrogari placuit: quod Diuus Marcus,
ac poftea maximus Princeps ? iudicantes fecuti funt. $. r.
Sed etin quaeftione ftupri, ferui aduerfus dominum non tor-
quentur. $. 2. De quaeftione fuppotiti partus, vel fi petat

hereditatem , quem ceteri filii non effe fratrem fuum conten-

dunt, quaeftio de feruis hereditariis habebitur: quia non con-

| tra dominos ceteros filios ^, fed pro fucceffione domini de-
fün&ti quaeritur. Quod congruit ei, quod Diuus Hadrianus -

refcripfit: cum enim in focium caedis focius poftularetur, de
communi feruo habendam quaeftionem refcripfit: quod pro
domino fore videretur. $. 3. De feruo in metallum damnato
quaeftionem contra eum, qui dominus fuit, non elfe ha.läen-
: | dam

aunorum. GEB. : '$85 Rehd. exegerit. GEB. 86 Hal. exiget, torquean-

otur. 87 Vulgo: won, abeft. BR. — 88 Vulg. terquendos. &'&.. Etiam Rehd.

GEB. 89 Vulg. babeuda: BR. —— 9O Hal. modevatae.. GE B. 91 Vulg.
liberos. BR. Etiam Rehd. fed fuperícriptum : al. tos. GEB. 92 Vulg. cogni-
toris. BR. — 93 Hal. liberali iudicio. GEB. — 94 Hal. refcriptum. GEB. 95
'Faur. prerogatina. Brenkm. a adícripfit; nec quicquam annotauit, vt adco typo-
rum error eífe videatur. GE B. 96 Hal. annorum. GEB.'/|.97 Ita quoque Hal.

^Malunt: Caecilio, Menag. Zmoen. Iur. Cim. c. 22. et Bynkersh. 7IT. Obf. 7-

et flane C à in (Y) facile degenerare potuit, eft enim Flor. Mecilie , cum fimpli-
cl e. BR. 98 Hal. et Vulg. eidem. BR. . In Rehd. $ puncto eft fubnotata.
GER. 99 Gothofr. in nota: facilitatem. Nempe ita Hal. et Vulg. BR.
Et Rehd. GE E. 100 Hal. et Vulg. infiruere. BR. Rehd. infivuere deberes.
GE B. 1 Gothofr. in nota: extraneo. va]g. Rehd. vt Vulg. GEB. 2,
Hal. et Rehd. 4uaeffionem. GEB. — 53 Hal. inferit: moffer. GE B. 4 Hal.
dominum * (caeteros filios)) et in margine; * alias defunt. Etiam Rehd. domi-
Kkk : :

kkkkka ^ - wun

N

1062 DIGESTORVM LIB. XLVIII.XTIT.' XVHE XIX.

noris fuiffe confiteatur. , !
XVHI. Pavrvslibro V. Sententiarum. V.N1vs fa-
cinoris plurimi rei ita audiendi funt, vt ab eo primum inci-
iatur, qui timidior eft,"vel tenerae aetatis videtur. $. r.
lpïeus euidentioribus argumentis obpreffus, repeti in quaeftio-
nem poteft: maxime fi in tormenta animum ? corpusque du-
rauerit ^, $. 2. In ea ? caufa, in qua nullis reus argumen-
tis vrguebatur , tormenta non facile adhibenda funt: fed in-
ftandum accufatori, vt id, quod intendat ?*, comprobet atque
*9 conuincat, $. 3. Teftes torquendi non funt, conuincen-
di mendacii, aut veritatis gratia; nifi cum facto interueniffe
dicuntur. $. 4. ludex, cum de fide generis inftrui non pot-
eft, poterit de feruis hereditariis habere quaeftionem. $. 5.
Seruo, qui vltro aliquid de domino confitetur, fides non ac-
commodatur: neque enim oportet falutem dommoyumliïaruo-
rum arbitrio committi. $. 6. Seruus in caput eius ^^ do-
mini *?, a quo diftractus eft, cuique *3 gl]iquando feruiuit,

dam refpondi?: nec ad rem pertinere, fi miniftrum fe faci-

in memoriam prioris dominii interrogari non poteft. $. 7.-

Seruus, nec fi a domino ad tormenta offeratur, interrogandus
eft. $. 8. Sane quotiens quaeritur, an feruiin caput domini
interrogand? fint *^, prius de eorum dotninio oportet inquiri.
$. 9. Cogniturum de criminibus Praefidem oportet ante diem
palam facere, cuftodias fe auditurum: ne þl , qui defendendi
funt, fubitis accufatorum criminibus obprimantur: quamuis
*5 defenfionem quocumque *^ tempore, poftulante reo, ne-
gari ríán oportet: adeo vt propterea et differantur * et pro-
ferantur* cuftodiae. $. 1o. Cuftodiae non folum pro tribu-
mali, fed et de plano audiri poffunt, atque damnari.
XIX. TRvrunouiu vs libro IV, Difputationum. Is,
cui fideicommiffa *? libertas debetur, non aliter vtferuus quae-
ftioni applicetur, nifi aliorum quaeftionibus oneretur.-
XX. Pavrvslibro III. Decrétorum. Manrirvs ?*
quidam heres vxoris fuae petebat a Suro *? pecuniam , quam
apud eum depofuiffe defunttam fe abfente dicebat, etin eam
rem vnum teftem, liberti fai filium produxerat: apud procu-
ratorem defiderauerat et ^? quaeftionem habere ?* de ancilla.
Surus negabat fe accepiffe, et teftimonium non oportere vnius
hominis admitti: nec folere a quaeftionibus incipi, etfi ??
aliena effet ancilla: procurator quaeftionem de ancilla habue-
rat ^?: cum ex appellatione cognouiffet Imperator, pronun-
tiauit, quaeftione illicite habita, vnius teftimonio non effe
credendum: ideoque recte prouocatum. |
XXl. IpnEM libro fingulari de Poenis paganorum.
QvassTIONIS.habend
Diuus Hadrianus reícripfit. | À
XXIL IpnEw libro I. Sententiarum. Qvr fine accu-
fatoribus in cuftodiam recepti fünt, quaeftio de his ?^ ha-

wwmceteros filios, GEB. — $ Flor. erat: won effet babendam ve[pondi. Sed
non tantum deleta t in: effet, (ed et eadem adiecta và vefpondi. RR. — G Vulg.
animms. BR. 7 Hal. obduruerit. Sed neque hac lectione, nec altera illa:
f iu tormenta animsus corpusque dnvauevit, efíe opus , et 'durare efíe idem bo-
nis auctoribus, ac durauzi veddere, dudum oftendit Laurent. Ramiref. de Prado

in Pentecontarcbo , Cap IX.GEB. — 8 In Rehd.ea, abeft, GEn. 9 Hal. et.

Vulg. intendit. BR. Rehd. iuteutat. et forte erat Taur. dare: iutenDat.
GEB. I1O.Hal infetit. fi. GE B. — 11 Ap. Hal. eius, abeft. GEB. — 12
Vulgo: domini, abeft. P R. Rehd. vt Flor. eius domimi. GES. — 13 Ap. Hal.
que, abeft. GEB. — 14 Hal. et Vulg. fumt. &R. — Etiam Rehd. GER. 15
Rehd. inferit: offerre. GE8. 16 In Rehd. quocunque, abeít. GE B. 17
Taur..fideicomimniSa. klal. et Vulg. fideicommiffaria. BR. — Rehd, vt Flor. G E B.
18 Adi Noodt. I. Probab. vlt. n. vit. et IlI. $. s. a. BR. 19 Vulg. Sur-
yo, et infra: Surrus. BR. Rehd. vt Flor. GER. — 20 Ap. Hal. et, abeít.
GEB. , 21 Hal et Vulg. baberi. Bn. Etiam Rehd. GEB. . 22 Rehd.
at fi. GEB. 253 Hal.et Vulg. babuit.BR. - 24 Hal.eis. 25 Ap. Hal.
et Vulg. fji, abeft. BR. — Etiam in Rehd. G. |
1 Hal, et Vulg. addunt: caufam fuffiere, quae et Flor. funt addita.
Bn, Etiam Rehd. vt ifti, GER. 2, Hal. deliquit. GE R. 3 Taur. coMi-
fiit. GEB. 4 Kehd, dieretur. GEB...—— 5 Hal. debebit. WVulg. debere.

ae caufa neminem effe damnandum, |

; Rehd. deludunt. GEB.
.Vulg. BR. . Etiam Rehd. GE z.

benda non * eft*, nifi fi ?5 aliquibus fufpicionibus vrgue-
antur, | ( : :
TIT. XIX.
DE POENI&
VrPiANvS libro VIII. Difputationum.

voTIENS dedelicto quaeritur, placuit non eam poe-
nam fubire quem debere, quam condicio eius admittit
eo tempore, quo fententia de eo fertur: fed eam *, quam
futtineret, fi eo tempore effet fententiam paffus, cum deli-

"quiffet ?. $. x. Proinde fi feruus crimen commiferit ?, de-

inde libertatem confecutus dicetur ^: eam poenam fuftinere
debet ?*, quam füftineret, fi tunc * fententiam paffus fuiffet,
cum deliquiffet. $. 2. Per contrarium quoque, fi in deterio-
rem condicionem * fuerit redatctus, eam ? poenam fubire

eum oportebit , quam fuftineret, fi in condicione priore du-

raffet. $. 3. Generaliter placet, in legibus publicorum iudi-
ciorum vel priuatorum criminum, qui extra ordinem cogno-
fcunt Praefecti vel Praefides, vt eis, qui poenam pecuniariam
egentes eludunt ? , coércitionem extraordinariam inducant !9,
I. Ingw libro XLVIII. ad Edictum. Rkr capitalis
damnatum fic accipere debemus, ex qua caufa damnato vel
mofrs, *vel* etiam ciuitatis amiffio, vel feruitus contingit.
$. r. Confiat, poftquam deportatio in locum aquae et. ignis
interdictionis fuccefiit, non prius amittere quemi ciuitàtem,
quam Princeps deportatum ** in infulam ftatuerit. Praefi-

dem enim deportare non poffe, nulla dubitatio eft. Sed

Praefettus vrbi !^ ius habet deportandi, ftatimque poft fen-

tentiam Praefecti amififfe ciuitatem videtur. .$. . 2. Eum ac-

cipiemus damnatum, qui *? non prouocabit *^: ceterum, fi
prouocet, nondum) damnatus videtur. Sed et fi ab eo, qui
ius damnandi non habuit, rei capitalis quis damnatus fit:
.*5 eadem caufa erit. Damnatus enim ille eft, vbi damnatio
tenuit?*9. —— : : — E
- HEI. IpnEgw libro XIV. ad Sabinum. PRAxEGWATIS
mulieris confümendae damnatae poena differtur, quoad pa-
riat. Ego quidem, et ne quaeftio de ea hábeatur, fcio **
obferuari, quamdiu praegnas eft. :
IV. MancrixnNvs libro XIIL Infiitutionum. Rgrxs-
GATI'?, fiue in infulam deportati, debent locis interdictis
abftinere: et hoc iure vtimur, vt relegatus interdictis *? lo-
cis non excedat: alioquin in tempus quidem relegato perpe-

|tuum exilium, in perpetuum relegato infulae 29 relegatio-

nis, in infulam relegato deportationis, in infulam deportato

| poena capitis adrogatur ?^*: et haec ita, fiue quis nón ?? ex-
ceflerit in exilium intra tempus, intrá quod debuit: fiue et-

iam

BR. Rehd. vt Vulg. GE B. 6 Hal. quam tamc fuftiueret, fi fententiam. G E B.
7 Relid. inferit: pofl. GE E. 8 In Rehd. eam, abeft, GEn. 9 Hal. et
10 Gothofr. in nota: Aj. indicant, ta Llal. et
11 Vulg. deportandum. 8 R. Rehd. depor-
tandum eum. G EB. Hal deportatum eum. — 12 Rehd. vrbis, GEB. — 13 Et-
lamnunc Flor. eft: 4uia. B R, 14 Gothofr. in nota : prouocauit. valg. Hal.
Etiam Rehd. et Taur. commode dare poterat: promocaBit. GEs. — 15 Hal.
er Vulg. praefigunt: ;?. BR. Etiam Rehd. GEz. 16 Rehd. addit: cum
effetfu , manifeftam gloffam. G E . 17.Rehd. fed, loco: fcio. GEB. — 18
Vide ad b. . Van de W/ater III. Obf. 7. GEB. — 19 Sed pavlo ante didum :
relegatum interdictis locis debere abflinere. Legas itaque: indidlis, 1, e. affigna-
tis. Erroris fons ex illo priore: znterdiclis. BR. MSS. vt Flor. interdichis,
Barb. Treuif. S. Cruc. 1. IL. Bynkersh. vt et Rehd. et Hal. G n. 20 Vuls.
hic expun&tis: zm perpetuzm velegato infulae , fic legit; im tempus quidem rele-
gato perpetuum exilium relegatiouis: in infulam velegato deportationis etc. Hal.
i tempus quidem velezato in perpetuum velegationis : in infulam velegato depor-
tatiomis etc. p R. Rehd. m tempus quidem velegato perpetuum. exilium infule
velegationis: in infulam relegato deportationis etc. "GE B. 21 Hal. et Vulg.
regaiur. BR. Etiam Rehd. GEB. — 22 Rehd. et boc ita , fige quis excefJes

——

W
ti
j
lts
M
ful
foti
fine

d

forte
. la
vide
Ym
Qui
alle
fefnj!
j *!
quae
detur

^

p
din,
Tiàe :
QUi
dicet
fetfo

u
Vug. 4
GE
jetetig
Md it
tng, )
LUR
llert:
[nt,
tioft in
Flor.,i:a
K Fïor,.
adCOTgu
dtlejt:
t
fltittend
* f aR
& Bujb |
Wt t
Mu
lnb
N u
(ht, G
Àp. fl
M d jn.
CEp,
. Wt $t

^

of

um d
mm, [
6, t

NATIS
Qd j

RAT

WU

Inp
ii
"l
) Y
m
dorato
j^ t
Íie &
m

pun. 61b
p d
t B*

DIGESTORVM LIB.

jam alias exilio non obtemperauerit: nam contumacia eius
cumulat poenam : et nemo potéft commeatum, remeatumue
dare exuli, nifi Imperator, ex aliqua caufa. !

V. Vrrrawvs libro VII. de Officio Proconfulis. A -
SENTEM in criminibus damnari non debere, Diuus Traianus
23 Tulio Frontoni refcripfit, Sed nec de füfpicionibus debere
aliquem damnari, Diuus Traianus Adfiduo ?* Seuero refcri-
pfit: fatius enim effe ?^*, inpunitum relinqui facinus nocen-

tis, quam innocentem damnare ^?. — Aduer(us contumaces

vero, qui neque denüntiationibus, neque Edictis Praefidum
obtemperaffent, etiam ?" abfentes pronuntiari oportet, fecun-
dum ?? morem priuatorum iudiciorum ??. Poteft ?? quis

defendere, haec non eífe contraria. Quid igitur eft ? melius | -

ftatuétur ?*, in abíentes pecuniarias quidem poenas, vel
eas, quae exiftimationem contingunt, fi faepius admoniti ??
per contümaciam defint 3?, ftatui poffe, et vsque ad relega-
tionem ?^ procedi: verum fi quid grauius irrogandum fuiífet

35, putain metallo ?9, vel capitis poenam non effe abfenti- |
bus irrogandam. $. r. In accufatorem autem abfentem non-

numquam grauius ftatuendum , quara Turpilliani Senatuscon-
fulti poena irrogatur, dicendum eft. $. 2. Refert , et in ma-
ioribus delictis, confulto aliquid admittitur ?*, an cafu: et
fane in omnibns criminibus diftinétio haec po*nam aut iuftam
eligere ?* debet, aut temperamentum admittere,

VL Ipgw libro IX. de Officio Procoufulis, Sx quis |

forte, ne (upplicio adficiatur, dicat fe habere quod Principi
referat falutis ipfius caufa: an remittendum ?? fit ad eum,
videndum eít? Et funt plerique Praefidum tam timidi , vt et-
iam poft fententiam de.eo dictam, poenam fuftineant, nec
quicquam audeant: alii omnino non patiuntur quicquam tale

allegantes : nonnulli neque femper, neque. nonnumquam ^? |

remittunt, fed inquirunt quid fit, quod allegare Principi ve-
lit **, quidque quod ^? pro falute ipfius habeat dicere: poft
quae *? aut füftinent poenam , aut non fuftinent. Quod vi-
detur habere mediam rationem: ceterum, vt mea fert opinio,
prorfus eos non debuiffe , pofteaquam femel damnati funt , au-
diri, quidquid allegent. Quis enim dubitat, eludendae poe-

nae caufa ad haec eos decurrere? magisque effe puniendos, 4
qui tamdiu conticuerunt, quod pro falute Principis habere fe |

dicere iaCtant? nec enim deliebant tam magnam rem tamdiu

reticere. $. I. Si quos comitum, vellegati fui reos Procon- .

a

vit, et pofterioribus fuperfcriptum: al. fige quis mon excefferit. G E R. 25
Vulg. Adrianws. BR. — 24 Hal. Adfidie. Vulg. Anfidio. BR. — Rehd. vt Vulg.
GE B. 25 Rehd. eff. GEB. 26 Hal damnari. GER, 274 Vulg.
fententiam in abfentes. Hal. etiain n abfentes. B &.. Rehd. vt Vulg. GEB. — 28
Relhd. ita habet et interpungit: oportet. Set fecumdum morem priuatorum $iudi-
ciorum potefl quis, etc. GED. 29 Elor. erat. fcriptum: priauatorum publico-
vuin. íed eft pro hoc pofteriori verbo repofitum: iudiciorzm. B R. 30 Hal.
in(erit: et. 31 Hal. flatuitur. 32, Vulg. moniti. B R. 33 Hal, de-
funt. 34 Rehd. relegationes. GEB. — 35 Hal. irrogandum fit. 36 Go-
thofr. in nota: metallum. Hal. GEB. — 37 Hal et Vulg. admittatur. Sed et.
Flor. ita fabantique factum. BR. — Etiam Rehd. admittatur. GE B. 38. Cla-
re Flor. eft: elicere. in illud: elzgere, omnes fcripti et editi confpirant, quod.
adeo Taur. eft fecutus. Conf, Bynkersh. 1. Obf. j. n R. Taurellius tamen fcribere
debebat: eliCere. Hlal. eligeve , et fcripri Darb. 'Treuif. S. Cruc. Y. Il. Bynkersh.
etiam Rehd. Conf. Van de Water J. Obf. 16. GEB. 39 Hal. et Vulg.
vemittendus, etita e tribus MSS. vnum. 'Tu vide Elb. Leonin. f. Emendat. 5.
"?. j. BR.. Illud vnum eft S. Cruc. I. Vt Hal. et Vulg. habent S. Cruc. Il.
et Barb. vbi ita factum, Adde Bynkersh. et Rehd. GEB. 40 Gothofr. in
nota; neque vnquam. Hal. neque nunquam vzlg. Sed et Hlal. habet: wegae
munquam, vt Vulg. et ita legendum exiltimamus. — Nec aliter MSS. quae vidi.
In Barb. 7» &0n, ex poftfa&o adfcriptum , ftatim. deterfum eft. 5 R. Reliqua
MSS. quae vidit, funt S. Cruc. L. et IL. et Bynkersh. Etiam Rehd. negue nan-
quam. GE B. 41 Hal. et Rehd, velint, et mox: babeant. GERE. 42
Ap. Hal. et in Rehd. quod, abeft. GEB. 43 Hal 4uod. Etiam Flor. lite-
ra a in: quae , antiquitus eft deleta. BR. Rehd. propterque,loco; poff quae.
GE B. 44 Hal. maltorum, et mox: qui, loco: quae. GEB. 45 Hal.
poena. Sed et Vulg. et MSS, et ipfi ita cenfemus, maxime cum poflit videri

, GEB. 65 Vulg. quique. B R.

XLVITIL. . TIT; :XIX. 1063

ful inuenerit: vtrum punire eos debeat, an fücceffori feruare,
quaeri poteft ? Sed multa ** exftant exémpla, quae non tan-
tum officialium fuorum, nec fub fe agentium, verum fuos
quoque feruos, poenae ^? adfecerunt. Quod quidem ** facien-
dum eft, vt exemplo deterriti minus delinquant. $. 2. Nune
genera poenarum nobis enümeranda fünt, quibus Praefi-
des adficere quemque ^* poílint. . Et funt poenae, quae aut

| vitam adimant, aut feruitutem iniungant *9?, aut ciuitatem

auferant, aut exilium, aut co&rcitionem corporis contineant.

( VIL. CarrrsTRATYS libro VI. de Cognitionibus.
VLv : fufium admonitio *?, flagellorum caftigatio, vin-
culorum .*? verberatio.

VIIL. VrPrANvs libro IX. de Officio Proconfulis.
Á v T damnum cum infamia, aut dignitatis ** aliquam de-
pofitionem, aut alicuius aCtus prohibitionem. $. r. Vita
adimitur, vt puta fi damnatur aliquis, vt gladio in eum anim-
aduertatur, —^ Sed animaduerti gladio oportet, non fecuri,
veltelo, vel fufti ^^, vel laqueo, vel quo 5? alio modo.
Proinde nec liberam mortis facultatem concedendi ius 54 Prae-

|fides habent: multo magis ?? vel veneno necandi. Diui ta-
men Fratres re(cripferunt ??, permittentes liberam mortis fa-
| culta-ten:.l. $. 2. Hoftes 5* autem, item transfugae, eapoe-
. na adficiuntur, vt viui exurantur. $. 3. Nec ea quidem poe-

na damnari quem oportet, vt verberibus necetur, vel virgis
interematur, nectormentis: quamuis plerique, dum torquen-

. tur, deficere folent. $. 4. Eít poena, quae adimat liberta-

tem, huiusmodi, vtputa fi quis in metallum, vel in opus
metalli damnetur: metalla autem muita numero funt: et
quaedam quidem prouinciae habent, quaedam non habent:
fed quae non habent, in easprouincias mittunt, quae metalla
habent. $. 5. Praefecto plane vrbi fpecialiter competere ius
in metallum damnandi, ex ?* epiftula Diui Seueri 59 ad Fa-
bium 99 Cilonem $* exprimitur 9?. $. 6. Inter eos autem
$3, qui in metallum, et eos, quiin opus metalli damnantur,

| differentia in vinculis tantum eft, quod, qui in metallum da-

mnantur 9^, grauioribus vinculis premuntur: qui in opus

metalli, leuioribus: quodque 9? refugae ex opere metalli in

metallum dantur *$?: ex metallo grauius coércentur. $. 7.
Quisquis autem in opus publicum damnatus refugit, dupli-
cato tempore damnari folet: fed duplicare eum id temporis
97 oportet, quod ei, cum fupereffet, fugit 59: ícilicet ne il-
: lud

librarius sà poewae imprudenter cum: fermos, conftruxiffe, — Attamen et alibi
eiusmodi loca occurrunt , quae Taur. ftreiue tuetur. ^ Sic L. 3. $. :. fupra ad
L. Cornel. de Sicar. poenae adficietur , et contra L. 42. fin. fupra ad . L. Iul.

de Adulter. poenae eximendos effe, et L. 2.$. 6.fin. infra de Inve Fifci: poenae

pledlendos , et L. 22. $. 4. fupra de L. Corm. de Falf. poenae. eximendum effe.

. BR. MSS. fant Barb. S. Cruc. I. H. Bynkersh. vt et Rehd. GER. — 46 Hal.

et Vulg. inferunt: ideo. B R. Etiam Rehd. — 47 Hal et Vulg. quemquam. B R.
Rehd. vt Flor, GE &. — 48 Hal. adiuzgant. GEB. — 49 Confer ad h. l. Byn-
kersh. , Obf. 2:. GE B. — $0 Vide Bynkersh. . Obf. 2:. BR. — 5t Hal. in.

| ferit: alicnins, omiffo : aliquam. Vulg. hoc retento. B R. Rehd. vt Flor. GE £.

52 Vulg. faflibus. BR. Etiam Rehd. GE.

) . 53 Vulg. aliqu0. BR. Rehd.
alio aliquo. G EB. 54 Vulg. inferit: ipfi. B R.

55 Gothofr. in nota:

multo minus. Hfal, Flor. erat: multo emip vel veneno, et fupra: enim , repofi-
tum: agis, vt forte vtrumque retineri poffit. &R, Rehd. malto magis nec ve-

"ueno. GE R. 56 Vulg. inferit: contra. B R. 57 Bynkersh. V. Obf. 22.
hoftes interpretatur perduelles, qui hoftes iudicati effent. G E B. 58. Rehd.
ante: ex, habet: et, et-forte vna vocula cum altera eft permutanda. G EB.
59 Rehd. inferit: et antomimi. GE B. 60 Taeur. Fauiwm. Sed et Hal. in

msrgine: alias Fauium , et Drenkm.;n exemplo Taurelliano typis deftinato repo-

fuit: Fauimm, etita quoque habet Rehd. GE&B. — Ó1 Vulg. Cillonem E R.
62 Rehd. exprimumnt , fuperfcriptum tamen: al, sitar. GEB. 63 Ap. Hal.
antem , abeft. GER. 64 Hal. dantur. Rehd. dampnatur, atque ita porro:
premitur , dampnatur, cobercetur , habet tamen: vefsge, quod non quadrat.
66 Hal. dammantur. GEB. — 67 Vulg.
tempus. BR, Etiam Rehd. GEB. — 68 Hal. quod ei [uperefl , cum fugit. Vulg.
quod ei fupereffet , cimn vefugit. BR. — Rehd. vera , ni fallor, le&tione : quod e£

Kkkkkkk 3 fa-

I064 .

iud duplicetur, quo adprehenfus in carcere fuit
decem annos damnatus 7? fit, aut perpetuari e1 debet poena,
autin opus metalli transmitti. Plane fi decennio damnatus
fuit, et initio ftatim fugit: videndum eft, vtrum duplicari ei
ra debeant
| ïääi; Et,mag,is eft, vt transferatur *^, aut perpetuetur:
generaliter enim dicitur, quotiens decennium exceífura eft

duplicatio, non efle tempore poenam artandam. — $. 8. In

minifterium metallicorum feminae in perpetuum, vel ad tem-
pus damnari folent: fimili modo et In falinas, Et fi quidem
in perpetuum fuerint *? darinatae, quafi feruae poenae con-
fütuuntur: fi vero ad tempus damnantur, retinent ciuita-
tem ??. $. 9. Solent Praefides in carcere 7^ continendos
damnare, aut 79 vtin *5 vinculis contineantur: fed id eos fa-.-
cere non oportet: nam huiusmodi poenae interdictae funt:
carcer enim ad continendos homines, non ad puniendos h;za;
beri debet. $. ro. In calcariam quoque, vel fulpurariam
damnari ^3 folent, fed hae *? poenae metalli magis ,f.'ugg.
$. rr. Quicumque in ludum venatorium fuerint damnati ^"
videndum eít, an ferui poenae efficiantur. Solent enim 1u-
niores hac poena adfici: vtrum ergo ferui poenae ifti effician-
tur, an retineant ?* libertatem, videndum eft: et magis eft,
vt hi quoque 82 ferui e&iciantur; hoc enim dffïä a ce.te-
ris, quod inftituuntur venatores, aut purricharii **, autCin)
$5 aliam quam voluptatem, gefticulandi, vel aliter fe mouendi
cratia. $. I2. Seruos in metallum , vel in opus gn.etalh, item
inludum venatorium dari folere, nulla dubitatio eft: et fi

üeri i i poe 1 : ad « rtine-
fuerint dati, ferui poenae efficiuntur: nec ad eum pe

bunt, cuius fuerint, antequam damnarentur. - D?niqug cum
uidam feruus in metallum ?? damnatus, beneficio Principis
effet iam poena liberatus: Imperator Antoninus Fe&ifüme re-
fcripfit, qua ?* femel domini efle defierat feruus poenae fa-
&us, non eífe eum 33 in poteftatem domini poftea redden-
dum. $. 13. Sed fiue in perpetua vincula fuüerit damnatus
feruus, fiue in temporalia ?? , eius remanet, cuius fuit, an-
tequam damnaretur. — — ab ;
IX. Ipxw libro X. de Officio Proconfuliss Monrs
eft, aduocationibus:quoque Praefides interdicere, et nonnum-
quam in perpetuum interdicunt **, nonnumquam ad tempus,
vel annis ?* metiuntur, vel etiam tempore, quo prouinciam
regunt. $. r. Nec non ita quoque interdici poteft alicui, ne
certis perfonis adfit. $. 2. Poteft et ita interdici cui, ne

apud tribunal Praefidis poftulet: et tamen apud legatum, vel |

proeuratorem non prohibetur ** agere. $. 3. Si tamen apud

legatum prohibitus fuerit poftulare, credo per confequentias, .

ne ?5 quidem apud Praefidem relictam illi poftulandi faculta-
tem, $. 4. ?* Nonnumquam non aduocationibus cui inter-

fupereffet, cwm fugit. GE T. —— 69 Hal et Vulg. fuerit. pR. — Etiam Rehd.
GE B. 40 Kehd. datus. GER. 71 Hal. transferantur, et mox; perpe-
tuenttr, G E B, 72 Hal.et quidem in perpetuwm welad tempus dammatae.
GEP. 73 Vwlg. amittunt ciuitatem. klal. retimeut libertatem. —Forte ab.
errauit oculus librarii, et vtrumque tenendum : retineut libertatem , amittunt
ciuitatem. BR. Rehd. vt Vulg. amittunt ciuitatem , fed nonnemo priori voci
fuperfcripüt: al. retnent. GEB. — 74 Hal.zm carcerem. GEB. — "]5 Ap. Hal.
etin Rehd. ast,abeft. GE s. — 76 Vocula: i&, Flor. eft expun&ta. BR. — 77
Rehd. falphburariam. GEB. Hal. fulfurariam. . '78 Rehd. hic inferit: mom.
GEB. 79 Rehd. bee. GEz. 80 Hal dammati fumt. Rehd. funt dampna-
tüi, GEB.. . $81 KRehd. an permaueant in libertatem. GEB. 82 Rehd. vt
quoque ià GEB. 83 Gothofr. in nota: diftant. Halosud. in hoc enim tan-
tum diftant. vulg. et ita fere Rehd. u boc enzm tantum diflat. GEB. — 84 Hal.
pyrrbicbarii. G EB. — .85 Deefthaec vocula in Barb. Bynkersh. S. Cruc. I. et II.
vbiet pro: aliam quam, habetur: aliquaz., Deeft et in Rehd. vbi eit: aliam
quam voluutatem. G E. 86 Rehd.metalle.G EB. 8* Gothofr.in nota: quia
íÍemel. valg. Hal. Et ita quoque Flor. eft fa&dum. BR. Et ita habet Rehd.
GEB. $8 In Rehd. eum, abeft. GEB. — 89 Hal et Rehd. temporaria.
GER. go Vulg. interdicbum. BR. 91 Hal. vel anuum. Vulg. vel ad
aunum,BR. Rehd.vt Flor Conf. Van de Water II. Obf. 4. G. 92

DIGESTORVM LIB.

t $9. Etfiin

an vero perpetuari, vel transferri in opus |

Hal, et Vulg. fed, loco; ét. BR. a et Rehd. GER. -

XLVIIL TIT. XIX.

dicitur, fed foro. Plus eft autem foro, quam aduocationi-
bus interdicere: fi quidem ?? huic omnino ?* forenfibus ne-
gotiis accommodare fe non permittatur 37. Solet autem ita
vel iuris ftudiofis interdici, vel aduocatis, vel tabellionibus
fiue pragmaticis. $. 5. Solet et ita interdici, ne inftrumen-
ta omnino forment, neue libellos concipiant, vel teftationes
confignent. - $. 6. Solet et fic, ne eo loci fedeant, quo in
publico inftrumenta deponuntur, archio ?* forte, vel gram-

! matophylacio. $. 7. Solent ?? et fic, vt teftamenta ne or-

dinent, velícribant, velfignent. $. 8. Erit et illa poena,
nequis negotiis publicis interueniat: hic enim priuatis qui-
dem intereffe poterit, publicis prohibebitur *??9: vt folent,
quibus fententia praecipitur óxuooíwv oméxeodor T. $. 9. Sunt

| autem et aliae poerae, ? fi negotiatione quis abftinere iubea-

tur, vel ad conductionem eorum, quae publicelocantur, ac-
cedere, vt ad vectigalia publica. $. ro. Interdici autem ne-
gotiatione plerumque vel negotiationibus folet, Sed? damna-
re, vt quis * negotietur, an poffit, videamus? Et funt qui-
dem hae poenae, Ífi quis generaliter traCtare velit, inciuiles
*5 , inuitum hominem iubere facere, quod facere non poteft.
Sed fi quis fpecialiter traCtauerit, poteft effe iufta caufa com-

pellendi cuius ad negotiationem. Quod fi fuerit, fequenda erit-
fententia. $. rr. líftae fere ? funt poenae, quae iniungi fo--

lent. Sed enim fciendum eft, difcrimina effe poenarum, ne-
que omnes éadem poena adfíici poffe. Nam in primis decu-
riones in metallum damnari non poffunt, nec in opus metalli,

. nec furcae fuübici, vel viui exuri: et fi forte huiusmodi fen-
tentia fuerint affeCti, liberandi erunt: fed hoc non poteft effi-

cere, qui * fententiam dixit: verum referre ad Principem de-
bet, vt ex auctoritate eius poena aut permutetur aut liberare-
tur?. $. r2. Parentes quoque, et liberi decurionum, in ea-

- dem caufa fünt. $. 13. Liberos non tantum filios accipere
. debemus, verum omnes liberos. $. 14. Sed vtrum hi foli ?, .

qui poft decurionatum fufcepti funt, his poenis non adfician-
tur: an vero omnes ormnino liberi, etiam in plebeia familia fu-
fcepti, videndum eft: et magis puto, omnibus prodeffe de-
bere. $. r5. Plane fi parens decurio effe defierit, fi quidem
iam T? decurione fuerit editus, proderit ei, ne adficiatur:.
enim vero fi pofteaquam plebeius factus eft, tunc fufcipiatfi-
lium, quafi plebeio ** editus, ita erit pleCtendus. $. r16.
Statuliberum quafi *^ liberum eum *3 iam puniendum, Diuus
Pius Saluio Marciano refcripfit. j5 U COUR
- X. Macxn ?*libro II. depublicis Iudiciis. Iw feruo-
ruti perfona ita obferuatur, vt exemplo humiliorum *? pu-
niantur: et *9 ex quibus caufisliber fuftibus caeditur, ex his
feruus flagellis caedi, et domino reddi iubetur: et ex quibus
11 Jiber fuftibus caefüs, in *opus* publicum dammnatur, ex

Hal. probibeatur.
Vulg. praefigit: et. BR. Etiam Rehd. GER.
funt GER. . 96 Vulg. omnimodo. BR. 7 Gothofr. in nota: permitti-
tur. lta Hal.et Vulg. 8R. Et Rehd. G. 98 Gothofr in nota: archi-
uo. valg. Conf. Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 444. 1. 3. BR. Kehd.
vt Vulg. GEB. — 99 Hal. et Vulg. Solet. BR. Etiam Rehd. GEB. — 100
Hal. et Vulg. probibetur. BR. ; Etiam Rehd./ GEB. - I Id eft: publicis ab-
fliuere.. Ap. Hal.ouuocíav àméxsc3u:, abfunt.et periodus in voce: praecipitar,
finit. GEB. . 2, Vulg. praefigit: fcilicet. Hal. puto. BR. Rehd. vt Flor. G E B.
2 Vulg. pracfigit: fcilicet. Hal. puta. BR. Rehd. vt Flor. GEE. — 3 Hal. et
Vulg. inferunt: et. BR. Rehd. vt Flor. GER. 4 Wulg. dammari quis, vt
negotietur. BR. —— 5 Rehd.znutile. GEB. — 6 Etiam nunc Flor. eft; ferae.
fed perperam. B R. 4 Erat olim Flor. quiqui. BR. —— $8 Gothofr. in nota;
Al. liberetur. Ita Hal. Vulg. liberentur. BR. Rehd. vt Hal. GEB.. . 9 Ap.
/Hal. foli, abeft. G E. 10 Gothofr. in nota: fi quidem ex decurione. Hal.
fi quidem iam ex decurione. GE B. II Hal. Plebeius. G EE., 12, Hal. fe-
quens: iam, huc transfert. GE B. 13 Ap. Hal. et Vulg. eum, abeft, Sed
et Flor. eft expun&uim. BR. Erin Rehd. abeft. GEB... 14 Hal. et Vulg.-
MARCELLVS. &&, Etiam Rehd. GE2R. — 15 Rehd. bumiliun. GEB. — 16
17 Vulg. inferit:

95 Ap. Hal fi quidem, ab-

93 Hal.et Vulg. sec. &R. Etiam Rehd. GER. 94 |

(t

ti

£P
vj

E

dod
Bin
(
tény
f nl
h
|ibe

tT

Tf
h
f
cafi
[mpe
venit
oni
D

af
blic
li
il j

Drt]

ii
1
linm
6H
Ctri
Ettin
GE
fii;
3
5
tertj,
diti
V.
MAR
Flor. t
&t |
t b
4t Y
ii tm

A

inferi
dfet
T
WQ |

t
ao
Iul
I9
PT
2(i?ifl!f)
; if
p d
j *
! fäfüe'
| 00«

inferit: velordine. B R. Etiam Rehd. GE R.

' Me&o eft Vulgatae, Hal. habet vt Flor. alata. ER.

DIGESTORVM LIB.

his feruus. fub poena vinculorum ad eius temporis fpatium,
flagellis caefus, domino reddi iubetur. Si fuüb poena vinculo-
rfum domino reddi iuffus, non recipiatur *?, venumdari: et
fi emptorem non inuenerit, inopus publicum, et quidem per-
petuum, tradi iubetur *?, $. 1. Qui ex caufa in metallum dati
2? funt, et poft hoc delinquerunt ?* , in eos tamquam me-
tallicos conftitui debet: quamuis nondum in eum locum per-
ducti fuerint, in quo operari habent ^^: non ftatim, vt de
his fententia diCcta eft, condicionem füam permutant. $. 2.
In perfonis ^* tam plebeiorum, quám decurionum, illud con-
ftitutam eft, vt qui maiori poena adficitur, quam legibus fta-
tuta'eit, infamis non fiat: ergo etfi opere temporario quis
multatus fit ^*, vel tantum fuftibus caefus, licet in aCtione

