enim edofius Barb. S. Cruc, — Bynkersh:$t Otob. fupplet(ädoüub ?GEB. 74
Ap. Hal. effe, abeft. Gxz. — 75 Hal. £. Gxz. — 76 Hal. addit ipfor, GE B.
Tt
Ss

ententia(humana eft*;

—2 z «

*

J €4X.
l oyaru? ex t j*/*'*t |
» *£1 725
"Pfï 20 (*þt& (Jfï-'äfe..
R. wfaïti(w ?n
Aec,
C::-: AtGAf£use;

A : 1

L — Jf uls

J?a-f: Wem.

i

204
fione ?? noftra conferemus. — Et fi eum, qui in poteftate pa-
tris effct, refpondiffem, filium meum effe *?, ita me obligari,

terrogatio in iure fatta proderit: quia eius perfonae, cuius no-
mine|quis|cum alio aCtionem habet, obligationem transferre

w

L feeex ïmr;ï |
| La dayfrv) A «tooei ia ^ pote n E u
p AT velut alienum feruumfuufti effe confitendo : hbem,agtem ho-
| minis nomine, quia cum alio actio non eft, jnei per interroga-
tionem quidem aut//Confeffionem transferri poterit. Quojca-
L.JfA. fujeueniet, vt non rectejhominis liberi nomine a&urp fit cum
s 2c: eo, qui confeffus eft. $. r. In totum autem. confei.üones- ita
LJ/f-ratfe funt, fi id, quod(in/confeffionerh veni£ **,etius et na-
turarfx 89 lrepipere poteft.Llpee—c —— —
XV. Powroxorvs uibro XVIIH.—ad-Sabinum.
ANTE aditam heredniktatem, feruum hereditarium meum effe
refpondeam, teneati quia domini loco habetur hereéditas.
$. 1. Mortuo feruo, quem ?? in iure interrogatus füum effe
confeffus fit, non tenetur is, qui refpondit: quemadmodum ?',
íi proprius eius fuiffet, poft mortem éitslnon tenefftur 92.

H * "n
. A UUS,

srERvvs ab hoftibus captus fit, de quo quis ?? in iure in-
, : . terrogatus refpondgfit, in fua ppteiïate effe, quamuis iura[poft-
"VM m/fm.tgä liminioruny pofflint Ngwwrdgþääfgä.s ;,—?f—ä-?-t,taglm;gtþyg ? non
p * 'W«Wfputo locum effe noxali aCtioni ?9?: quia noh eft in meftza. ?*
LL 1] A otcelsuee Xu. poteftate. $. I. Quamquam autem .pïacet, etiam eum tgzneri,
ENMTSU qui alienum feruum fuum ].faifu'.s giïctj j:aätameeri 9v re&lfürge
L5f dcu)eabc — placuit, eum demum tenert, qui dJüum .39 potuit haþeref;fce-
| n L uneffe, terum, fi tdominium)qugerere non potuit, non teneri. -
E et aDdaloaet P XNYMLAVIE D EM idibro —--XXXVHL-»&& Edl&uæ» .ng ISER-
j vvs non fit vnius, fed plurium, et omnes mentiti fünt, eum
in fua poteftate non effe, vel quidam exjillis, aut dolo fece-

nMaanaa ii

. 4 /

LU&j * qgünt, quo minus fitin poteftate, vnusquisque älögx:g.m tenebi-
^ Lgorem, tur in folidum: quemadmodum tenerentur, fi haberent

in poteftate. Is vero, qui nihil doló fecerit *, quo minus in
, oteftate haberet, vel |rfón) negauit, non tenebitur.
Nehnio, Wfielum, g. XVIII. Lï[lärgärlïzslz libro-IV. ad- Vrfeium Ferocem.
$at Qvri x parte
dem fuum defendere vellet, vt fatisdationis/onus euitare pos-
^(,, . fit ^, refpondit fe folüm heredem effe, et condeninatus eft:
A ï'ï"ïäm'qu;(erebat aCtor, cum ipfe foluendo non effet, an, re/(ciiïo fu-

777 'Yaur. coMfeffione. GER. "8 Ap. Hal. effe, abeft. GEB. — '79 Hal. de-
bent. GEB. &$o Hal. fiet. GER. 81 Negatiuam alias deeffe Hal, in
margine annotat. BR. 82 Hal. refpondit. GEB. 83 Hal. mec fi. GER.

S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEE. 86 Vulg. negationem omittit, perperam
et contra Bafil. B R. 87 Yaur. coMfitetur. GEB. 88 Hal. zu confe[fione
| venit. Wulg. zn confeffione veniet. BR. 89 Hal. et Vulg. matura, ile ta-
men in margine: alias, maturam. BR. — 9O Vulg. inferit q4i$. BR. — 91 Hal.
addit et. GEB. 92, Flor. diu fuit tenetur. Nam ve, a recentiore manu cft,
BR. 93 Ap. Hal. quis, abeft. G E. 94 Vulg. habet: guammuis zuva poft-
liminii poffint iterum wos veficere. — KXTal. quamuis iure pofilininium poffit iuterim
nos efficere dubitare. BR. 95 Taur. a Dtamen. GEB. 96 Taur. a&ene.
- : Sced id etiam Flor. corre&um eft. — At neglexit Taur. quod hoc recens fadum
a ; fit, et plura huius conftru&tionis occurrant exempla. BR. Forte Taur. dedit
a&ionE, maiore litera deinde a typographo negleQta. GEB. 97 Ap. Hal.
«ofira, abeft.. G E. 98 Taur. a Dtazmen. — Hal. con.fej]"us effet : tamen. GEB.
99 Hal. 4u£ eum feruum potuit. Kece Vulg.-',re&e iam MSS. pleraque, nem-
pe quatuor € feptem, — Vat. 1. et Dynkersh. I: pro fzum habent : feruum, nec nifi

( m P.

d

DIBDETORUM LIB XL:TIT. L.

| o)Xdt, — etas eius pateretur, vt filius meus effe pollit :equia. falfe
— sst confeffiones naturalibus conuenire gebggex;z'zg : propter qude |
! fiàt ??, vt patrisfamilias nomine refpondendo, |non] ?* obli-
d d df rb ga" $. r. Eum, qui patremfamilias, fulïm&fgrefponder[äm

- nanc agitur cbbyoi Teruum, .non teneri noxali a€tione :hac necl8? fi bona fide liber,

l472 ^ homo mihi feruiat, mecum noxali iudicio agi poteft: et hi
aCtum fuerit, maznebit integra aCtio cum ipfo, qui admifit.
XIV. IAvorEewvs $?*/lbro-EX.-ex-Caffio, 51 rs,
| ]L, cuius nomine(noxae/?? iudicium acceptum e&»lma.nente 111'(11-
-5 L. cio |liber; iudicatus éft, reus abfolui debet: nec; quicquam 1n-

feft in eum, q&glt in iure fuum effe confiteturs?7 ;
m f

Sr

XVL VrrPrANvs Libro XXXVII jad Edi&um, Sr-

imidia heres efjt ?, jcunti abfentem cohere-

' ! i '| 84 Hal. IABOLENVFS. GER. ,g?" aj. et Vulg. moxale, et ita quoque MSS. .
1 ! fex. In feptimo Barb. tota dicti idit. BR. Sunt illi fex: Otob. Vat. I.

"Lwtv,,föb det ;
periore iudicio, in eum,]'qui reuera heres erat, aCtio dari de-
beret? Proculus refpondit, refciffo iudicio poffe agi. ldque
éft verüm. ! | l, : i
XIX. PAPiNIANVvS libro-VHE-OQusefhonum. Sr
FILIVS, cum 5 patre Lfä"ö'? ageret, taceat ? interrogatus,
omnia perinde obferuanda erunt, ac fi non effet interrogatus.
XX. PAvrvsuibro.1l. Qudeftionum. — Qvr sEn-
v v M alienum refponderit " fuum effe, fi noxali iudicio con-
uentus fit, dominum liberat: aliter atque fi quis ? confeffus
fit, fe occidiffe feruum, guem,alius occidit: vel fi quis refpon-
derit fe heredem: nzfmïfäüs $, cafibus non liberatur, qui fecit,
vel qui heres eft. Nec haec inter fe contraria funt: nam^fu- -
periore cafu ex perfona ferui duo|*24tenentur, ficut in feruo.] Sten;
communi dicimus, vbi altero conuento aiter quoqueliberatur: -
at is, qui confitetur fe occidiffe vel vulneraffe, fuo nomine te-
netur: nec debet impunitum effe deliCctum eius, qui fecit, pro-
pter eum, qui refpondit: nifi quafi defenfor eius, qui admifit,

vel heredis, litem fubiit hoc genere ^*, tunc enim in factum
: » j 'e e "s
exzceptlo/;lezæ?m *?. fummouendus eft actor: quia ille nego-

tiofum geéftorum vel mandati a&tione recepturüs eft quod prae-

ftitit. Idem'eft in eo, qui mandatf *? heredis heredem fe i.
effe refpondit, vel cum eum alias defendere vellet. $. r. In £«
iure interrogatus, an fundum poffideat, qugero, an refponde- :
re cogendus fit, d/quota ex parte fundum poffideat ?[Refpón-L 3 äf?üï-')w-'-
(jigla;folenïïs *^ fcribit, poffefforem fundi cogi debereltefpon- ,; «afesy-
dere, quota ex parte fundum poffideat: vt, fi minore ex parte ":
poffidere fe dicat, in aliam partem, quae non defenderetur,«e«: st
in poffeffionem aCtor mittatur. $. 2. Ideä[—x:?( et fi damhi in- z *
fetti caueamus: nam et hic refpondere debet, quota ex parte —
eius fit praedium, vt ad eam partem ftipulationem accomino-
demus. Poena autem non repromittentis haec eft, vt in pof- |"ye «$$u.
feffionem eamus:gjideo eo pertindt fcire, an poffideat !9. ^
XXI. VrPriawvs .Llibro—XIHL.—ad-Edictum, V n1-
cvMQvk iudicem fequitas mouerit, aeque oportéfé fieri in-
terrogationem, dubium non eft. |
XXIL ScAEvOLA dibro-TV.—Digeftorum. Pnocv-
RATORE Czefaris ad debitum fifcale interrogante, vnus ex
filis, qui nec bonorum poffeffionem acceperat, nec heres erat,
refpondit) fe heredem effe: an quafi interrogatoria creditori-
bus ceteris teneatur? Refpondik **, ab his, qui in iure non lsf
interrogaffent,4: ,. ex refponfo fuo conueniri non poffe. — -

DE QVIBVS REBVS AD EVNDE
; : IVDICEM EATVR. |
. PomwrPomnrvs llibro-XIII. ad-Sabinum.
S IINTER plures familiae&ercifcundae agetur *, et inter
eosdem communi diuidundo,jaut finium regundorum, eun- ) wixe
dem iudicem fümendum ?. |Praeterea, quo facilius cäi'ïre )g*ä;] . VET N
heredes vel focii poffunt ?, Liæ eundem locum omnium prae- É

fentiam fieri oportet * i fff II.

ex correcione. In Treuif. eft: qau fuum feruum. — Otob. pro potuit, exhibet ) ,
putauit.BR. Prorfus vt Flor. Otob. S. Cruc. et forte Bynkersh. II. GER. | |
100 Hal. praefigit et. GER. I Hal. fecit. GEB. 2 Bafil. habent -!
piauum. BR. —— 5 Vulg. Nor. omnes: erat. Sic malim, ficeft corre&um Flor. | '
fed a manu recentiore. "Vulg. pergit: cum vel abfeutem, quod nolim. — Vtrum- ,
que reperi in MSS. quorum feptem contuli. Solus Barb. habet erit, et in 81
Cruc. adfcitum vel,abeft. B&z. — Habent erat, Otob. Treuif. Bynkersh. vt et Vat. K
I. et S. Cruc. In iftis omnibus, excepto S. Cruc. et in Barb. vel, adeft. GEB.
4 Hal. et Vulg. poffet. B R. 5 Vulg. fi fibus, qui cum patre. BR. 6 Hal.
tacuit, GEB. "] Hal, refpondit, GEB. 8 Hal. fiis, qui comfef[us. GEB.
9 Vulg. inferit duobus. RR. 1O Vulg. inferit 202. BR, II Hoc genere,
eft boc 110do. — Vide Sc. Gentilem 1. Parergor. 15. GERB. I2 Hal. danda.
GEB. 13 Vulg. smandato. 8 R, 14 Hal. labolenus. GEB, 15 Vulg.
inferit efl. 8 R. 16 Hal. poffideant. GEB. 17 Hal. refpondi. GEB. — 18
Hal. et Vulg. praefigunt eum. BR.
1 Hal agatuwy. GEB. — 2 Hal fwmi. GEB. ^ 3 Gothofr. in nota:
poffint. 1ta nempe ipfe Taur. habet in margine. Eft adeo Flor. ea mutatio fa-
éta et quidem fubantique. & R. lta quoque Hal. poffint. GEB. — 4 Vulg. ommium
| prae-

eb-

j

| ;*g;aïfväm

m

" 'W-"ï*
JH

iA

g

hu

Lifio,

; LA

l-u
p*
g,m;ä'»t«,
ilv
l-
I

pott:

yim
j

Ffecex ,

"

cuc x ub
* : 1 &.... A
pn r omnian &f
fM HWH

,:'*Ig)I;GESTORVM LIB-XESRBT dh- n | Ü o

IIL. PAPrNIANVS llibrojII. Quaeftionum. Cv Ex
pluribus tutoribus vnus, quod ceteri non fint ? 5dongi, con-
uenitur ?, poftulante eo, ggïïfïïä's/ ad eundem iudicem mittun-
tur: et hoc refcriptis Principum continetur. z£ex 7 . &n;

DE SERVO CORRVPTO. /
VrPrAxvs,libro-XXIII -ad-Edictum.
AI*T Prgg*ggr, QVISERVVM, SERVAMÍE, ALIENVM,
|lALIENAMJIÉÍRRECEPISSE, PERSVASISSEVE QVID
EI DICETVR DOLO MALO, QVO EVM EAMwX DETE-
RIOREM FACERET, IN EVM, QVANTI EA RES
ERIT,IN DVPLVM IVDICIVM DABO. $. i. Qui bona
fide feruum emit, hoc Edicto non, tenebitur: quia nec ipfe
poterit ferui corrupti agere: quia nihil éius Antereft, feruum
non corrumpi: et fane, fi quis hoc admiferit,;euentet, vt duo-
bus actio ferui corrupti competat: quod eft abfurdum. Sed
nec eum, cui bona fide homo liber feruit, hanc actionem poft-
fe exercere opinamux;: $. 2. Quod autem Práeétor Läfä R E-
CÉPISSE, ita accipimus, fi füfceperit fernum alienum adjfe:
et eft proprie recipere, irefugium/ abfcondendi cáufa feruo -
praeftare, vel in fuo agro, velinalienoloco, zedificioue. $. 3.
Perfuadere autem eft plus, quam compelli, atque cogi fibi pa-
rere, Sed perfuadere /zàv-uésiy-ésiv .^: nam]et bonum confi-
eady $o ROBL

Tium quis dando poteft fuadere, et malum : 'e&ided Praetor ad-

iecit£,, DOLO MALO, QVO EVM DETERIOREM FACE-

-LQ;RRET: neque enim ddlinquif, nifi qui tale a/quid feruo per-

re)

^

rio SeÁ

fuadet, ex quo eum, faciat deteriorem. — Qui igitur ferüüm fól-
X "iphetenr . ; ia
licitat ad aliquid |vél ifaciendum vel cogitandum improbe, liic
videtur hoc Edicto notari. $. 4. Sed|vtrumsata demum tene-
$iC e C?W*-- 4* MT 5 A. - :
tur, fi bonàé'frugi, feruum pofpulit ladidelinquendum, an ye-
rojetjfi malum Mortatus ? eft, vel malo.* monftraujt,; quem-
admodum faceret? Et eft verius, etiam fi. 5 malo monftrauit,
ia-quemfmodum ? delinquerét *?, teneri eum. Immo et fi
erat feruus omnimodo fugiturus **, velfurtum facturus, hic
vero laudator huius propofiti extitit, tenetur: non enim opor-
. : ZU. ( 009: 7€4€ qACntuCo, * . . n
fecerit[malum, fiue mglg,ngjggggþ, |deteriorem, corrupiffe vi-

debitur !3. $. 5Jïï,85)5199 deteriorem facit, qui feruo per-

* Iz LÀ » * r*- s
tet laudandof Qugeri ? mïl)tlam. Siuelergo bonum feruum

"4245 fuadet, vt iniuriam faceret, vel furtum, vel fugeret, veltalie-

"u

P*rpateretur/ ^?, perfuadet ?*.. 4 Jeersetiet

num feruum yt follicitaret, vel y£ peculium intricaret, aut
amator exifteret, vel err J* *, vel malis artibus eífe£/ deditus,
vel jv in fpeCtaculis nimius, vel feditiofus, vel fi actori **
fuafit *" verbis, fiue pretio, vt rationes dominicas interaide-
ret, *5 adulteraret, vel etiam vt rationem fibi commiffam *?
turbaret: D E u .
I. Pavrvsiibro-XIX.-ad-Edi&tum. Vr ?? rv-

xvnrosvM ?^ velcontumacemfeeit ??: quiue, vt ftüpfum

Sr - n pee pelyt leur rl Poral n od |

praefentia fievi potefl. B R. 5 Hal. fznt. GER. 6 Hal, couueniuntur, ma-
nifefto errore. GER.
1 Hal. et Vulg. feruamue. B. 2 Vulg. alienamue. BR. — 3 Vulg.
eamne, 9 R. 4. Hal, 2z), et Graeca ifta vertit, vt et Vulgo legitur: ex mediis,
fcilicet verbis, effl. Conf. fi lubet, Iac. Curtium Z11. Eixas. 1:1. GEE. — 5 klal.
et Vulg. pepulit. Cum Florentina loquitur Terentius zn. Andr. IV. 1. 38. BR.
G Flor. ortatus. GEB. 7 Hal. et Vulg. inferunt ferao. BR. 8 Hal et
Vulg. et fi. B&. — 9 Vulg, quemadmiodum. B&. — 1o Hal. delinqueretur. G E B.
I1 Vulg. fagitzuus. BR. 12, Hal. augere. GEB, 13 Hal. videtur. GEB.
14 Hal et Vulg, errori. BR. I5 Hal. inferit vt. GER. I6 Gothofr. in
nota: Subaudi, íeruo. De feruo actore vide Thom. Reinefium zn Epiflolis ad
Bofiwm p. 39. GER. 17 Hal. inferit fize. GER. 18 Hal. praemittit zel.
GEB. — 19 Vulg. ratzones fibi commiffas. BR. — 20 Hal.inferit fi. GEB. — 2I

Taur. LV XoRiofum. G E. 22, Vulg. fecerit. B8R. — 23 WVulg. perpetvaret,
pateretaruc, — Florentina certa eft ex Dafil. B. 24 Vulg. pevfuadeat. BR.
25 Vulg. inferit sualo. BR. 26 Hal. nou notatur, omittit, et pergit: vt fi
lufus gvatia fecerit. GEB. — — 2/7 Hal. zm tectum vt afcenderet, et mox defcen-

deret. GER. 28 Conf, Sc. Gentilem 1. Parerg. 39. GEB. 29 'Taur. dI-

| III. VrerAwvsllibro XXHL/ad-Edi&um. Doro . A
MALO acä&p calliditatem notat Praetor eius, qui perfüadet.] «,»22«/ '

. E i "d : * D* & r 3 , .'
Ceterum, uis fine dolo/?? deteriorem fecerit, non nota- ( : f delo p at |

]
/

| tur ?9: et fi lufüs gratia feït, non,tenetur. $. r. Vnde — 474 ÉÀpei [ fa. d

qu&eritur, fi quis feruo alieno füaferitiin te&tum afcenderet?7, — 93-2 ^ —« |
vel in puteum ?* kdäf(;(äïld(?l'&i?& , et ille parens afcendéfitlvel. J4. É
defcenderit;| et ceciäer—ig crusque vel quid aliud fregerit, lvel /4

perieritj an teneatur? Et,fi quidem Ífine dolo malo fecerit,

non tenetur: fi dolo malo, tenebitur. LXVul. |
4V. PAvrvs Hibre/XIX-ad-Edi&tum. S & commo-

dius Jeft,jvtili leze Aquilia eum teneri, *cénso at af7eit p eenm
V. VrPrANVvSs llibro XXHE-ad-Edictum. . Dorx
verbum etiam ad eum, qui recépit, referendum eft : vt non alius
teneatur, nifi qui dolo malo ifeceri ??, ceterum fi quis, vt '7*64"-'?27*'7?) *
domino ?* cuftodiret, recepit 31 vel humanitate vel miferi- — ?«e9«*-
cordia duétus, vel ä):l—:ä;-þgg ?**|[atque iufta ratione, non te- « puobéad
nebitur. $. r. Siquis dolo malo perfuaferit quid feruo, quem x L :
liberum putabat, mihi videtur, teneri eum oportere: mafusiift Kügf«»e
enim deliy(quiä, qui liberum putaf,s. corrumpil 35: et ideo, fi j u

|

feruus fuerit, tenebitur. $. 2. Haec attio etiam aduerfus]fa-
tentem in duplum eft: quamuis Aquilia inficiantem dumtaxat
coïärce;lt. $. 3. 5i feruus feruaue feciffe dicetur, iudicium — . -
cum noxae deditione redditur. $. 4. Hjec attio refertur ad " : /l'ue. fK d

tempus ferui corrupti, vel recepti, non ad praefens: et ideo ? t :
[&)?9 fidecelferit, vel alienatus Ht,äelänanumiffus, nkhilo mi- [ f a f j
nus locum habebit|hétios?": nec ?? extinguitur|manumiffo-l/Aae ^ u o

ne femel nata actio: Iw :
VI. Pavrvsllibro-XIX. ad-Edictum. PmnxkTERI-

Y *

--T.;(E enim vtilitatis Keftilmatio in hoc iudicium ?? verfatur. ex4& — .

VII. Vu.PrANVvS libro-XXHE.ad Edi&um. NaAM Ev Lioc

mali ferui forfitan confequüntur libertatem : et pofterior cau-

| fa interdum |tribuit] matiumiffionis idftam ratidhem.. — /./ 0 jeof lao

VII. PAvrvsiibro-XIX.ad Ediétum. Skp ET he- xyyli.
res eius, cuius feruus corruptus eft, habet hanc, actionem,
non folum fi manferit in hereditate feruus, 4edjct|fi exieritz -
forte legatus.
IX. VrPrANvsllibro XXIII.-ad-Edictum, Sr ovrs
feruum communem meum et fuum corruperit, apud lulianum
libro idho ^? Digeftorum quaeritur,&atilhac aCtione teneri pof- :
fit? Et ait, teneri eunïpTT()ciOJ: praeterea, poterit-et communi L-1e«de /7 ér Pal
diuidundo, et pro focio, f1 focii fint, teneri *', vt [ulianus ait. f«sc |
Sed cüf deteriorem fücit Iulianus(condicibnem focii, fi cum fo- | a4£
cio agat, quam fi cum extraneo agit44^? nam qui cum extra-

| neo i&glt ^?, fiue recepit ^^, fiue corrupéfit, agere pote'&:.äff « r 3 5 u ]

Ll * * d * 9 w j s f9
qui *? cum focio, fine alternatione, id eft, fi corrupit *9: niü
forte non putauit fulianus hoc *7 cadere in focium: nemo
im fut p* d fi celandi ani Xt ft de
enim fuum recIbit.^". Sed fi celandi animo recepit, poteft de-
. * íÍ D 4* ? D UUR ET d
fendi, teneri eumJ $. 1. Si in ferud"ego habeam vfumfructum,

OAU .

tu proprietatem, fi quidem a me fit deterior faCtus, poteris

mecum weex WWZ[

fcendere, et mox dIfcenderit. GEs. — 30 Gothofr. in nota: recepit. Ita nem-
pe Taur. in margine, et eft mutatio fubantiqua, eamque Hal. et Vulg. receperc.

| ER 31 Vulg. ommnino,loco domino. Sed Bafil. ài£ 75 &mo3oÜvas và 3temÓTy.

B R. 32 Hal. et Vulg. receperit. BR. 33,Mfjg. Nor. omnes praeter po-
fteriorem H. a Porta: vel glia probata. S*mTPA Xe feptem MSS. nifi quod
Barb. pro alia, habeat aligua. Cod. autem S. Crü. feruat Flor. Habent etiam
Baül. 3 3& £regov 3íxaiov Aoyicui. — Sed ct poteft Florentiae alia fubaudiri. BR.
Reliqua M$S. Otob. Vat. I. Treuif. Bynkersh. GEB. — 34 Vulg. Nor. omnes:
magis enim delinquit, quin immo ita mutatum Flor. fed recentius. — Et Hal. ha-
bet in margine: alias, maiss emim quid delinquit, vt adeo *5 quid, fubintelligi
poffit. sR. — 35 Hal. qui liberum corruperit, Vulg. qui liberum. putat corrum-
pere. BR, 36 Ap. Hal. et, abeft. GER. 37 Hal. baec actio. GEB. . 38
Hal. inferit ezzm. GEE. 39 Vulg. iadicio. BR. — 40 Vulg. lib. VIIT. B.
41 Hal. teneri eum pro focio, fi [ocii fint, praeterea poterit et. communi. diuidun-
do teneri, et in margine : alias, pro focio. praeterea poterit et commumi dinidun-
do, et pro focio, fi focii fiut, teneri. GEB. — 42 Hal. et Vulg. agat. BR. — 43 Hal.
agit. GEB. — 44 Hal.et Vulg.receperit. BR, — 45 Vulg. inferit vero. BR 46
Hal.et Vulg. corruperit. BR. — 4'7 Hal.baec. GEx. — 48 Vulg. receperit. n R.
0s5 : Immo

;;f &L*üo Tur cleïdgyd Je/o Dw (.,L'I/uæ/:mmk a2 Lalug J;ü owbner a mae« JMJM:- f&i&c. UPX MZ/ k'Iz ??/)(lïc aZ/Z[ /7)4:777425:4* t&,tf/imz//;maf

206 ' DIGESTORVM LIB. XI. TIT. IIL |
C:n 1'024*—'/'4744*'* L j P : . . TM -Q—W "
mecum experiri: fi ^? tu , $d- 59 feceris, ego agere vtili aCtio- | nem. &. r. De fi.ho th.::xue famxlgas corruptis Ie? hpïc Edifto
ne pofü;gïïi: ad omnes enim corruptelas haec attio pertinet: | locus non eft: quia ferui corrupti conütlltutam)ï&, actio eft, qui
et intereffe fru&uarii videtur, bonae frugi feruum effe, in quo | in patrimonio noftro effef: et paupertorem. fe faCctum effe do-
vfumfructum habet. Etíi fortejaliusjeum receperit, vel cor- | minus.probare poteft, dignitate et fama domus integra TT ma. s ;[ä -

, ruperit, vtilis a&io fructuario competit. $. 2. Datur autem nente.a? fed vtilis competit, officio iudicis /e&imagda: quoniam »eeL . |
| 4* fazc j &io, quanti €à res erit, eius duplil *T. . $-9- Sed qu&eftionis ! intereft noftra, animum liberorum noftrorum [1iób |corrumpi,vester ts gj
| du L1$A. "eft, zg-eiïimatiovvtrum eius dumtaxat fieri debeat, quod" feruqs $. 2. Si feruus comrqunis, imneus et tuus, Rroprium meum f?r-'ï;fäm *
exf(t' — in corpore vel in animo damni fenferit, hoc eft, quanto ?? vi- | uum corruperit, Sabinus]?2, non pofle agi cum focio: perin-] og a

[ rleey imatilioy, G.. lior feruus fattus fit, an/Vefo et ceterorum? Et Neratiusait, | de afQue fi *? proprius meus feruus corrupiffet conferuum.
^. tanti condemnandum corruptorem, quanti ?? feruus ob id, KéItem, fi feruus communis extraneum corruperit, videndum eft,

quod fübreptus ?^ fit, minoris fit ?. , . |vtrum cum duobus agi debeat, an et cum fipgulis, exemplo
| X. Pavrvs]/ibro XIX. ad-Edictum. Iw noc iudi- | ceterarum noxarum? Et magis eft, vt vnusquisque in folidum
cium etiam rerum aeftimatio venit, quas fecum feéruus abftu- ||teneàtur,/altero autem foluenté, alterum liberari. $. 3. Si is,
Iv,fd: lit: quia orhne dàmnum duplfítur ^9: neque intererit, 3& ad | in quo vfamfructum habeo, feruum meum corrüferit,-etit-mi-
eum perlatae fuerint res, an ad alium: fiue etiam coniumptzfe hi aCtio cum domino proprietatis. $. 4. Pignoris "^ dati no-
fünt ?3: etenim iuftius eft, eum teneri, qui princeps fuerit | mine debitorhabet hanc actionem. — $. 5. In hac actione non 75

| 4icex eogut, be: delicti, Jquam eum quderi, ad quem 5(res"p.erlatae fünt.| 2€«25we: | extra remïduplun? eft: id enim, quod.darrüïi datum eft, dupïiï.'f*da*/"""ïï
— Xl VrPIANVS -libro-vieétümo-*-tertio * ad-Edi- | tur *9(/.$. 6) His confequenter et illud probatur, vt 7?, fi l

€&um. NERATIVS àit, þm faCta in aeftimationem feruo meo perfuaferisz vt ''itio furtum faciaf; non folum in id cercit ;
non venire: quam fententiam veram puto: nam et verba Edi- teneris *8$, quo deterior feruus effectus eft, fed et in 1d., guod-t'""""ïwafh
A'Oe d)l €&, Qv AN'TI EA RES ERIT, Omne detrimentum jrecipiunt. | Titio praeftaturus ?? üfn $. 7. Item non folum, fi mihi da- .
: w' — $ r. 9? Seruo perfuafi, vt chirographá"*? debitorum cor- pmnum dederit 79 confilio tuo, fed etiam fi extraneo, eo quo-
$7 rumpat: videlicet tenebor. Sed fi confuetudine|peccandi poft- | que nomine mihi teneris, quod egolege Aquilia obnoxius fim: J«

exTum—

Jief reftra. — ea-erationes, ceteraque fimilia inftrumenta fubtraxerit vel | aut fi ex conducto teneor alicui, quod ei feruum locaui, et 45 /
interleuerit, $£ deleuerit, dicendum erit, corruptorem horum | propter 57 te deterior factus fit, teneberisethoc)nomine. Et /9» f" "
nomine non teneri. ,$.,2. Quamuis autem, rerum fubtracta- | fi qua talia fint. $. 8. —ffefcimatio autem habeturin hacaCtio- . ,. - "u
rum nomine, ferui |corruptijcompetat actio, tamen et furti age- | ne, quanti ?^ feruus lvilior!*? factus fit: quod officio iudicis: '-"""u"'a D
re poffumus : ope enim $* confilio follicitatoris videntur res | expedietur 84.&9 9., Interdum tamen eþEjE inutilis J—üg . vt Josf: d/c z
: abeffe: nec fufficiet ??, alterutra aCtione egiffe: quia altera | non expediat talem ïizruum habere. Vtrum ergo 99 jetj** .LS&:ZMEQ U
] cex'unt, C^. alteram non minuit. Idem[et in eo, qui feruum recepit, et | pretium cogitur dare follicitator, et feruum dominus (lucrifa-4 x Graec U
| —[äf*?ö(/'f celauit, et deteriorem fecit, Tulianus fcribit. Sunt enim di- | cist] ^^ ? an verocogi debet;idominus reftituere feruum, et pre- " J

uerfa 9* maleficia furis, et eius, qui, deteriorem feruum fd- | tium ferui accipere ? (Et verius eft, ele&tiogem WO (F&l"' df£hehk d.
dexext- — cit 95, Hoc amplius, et condiftionis nomine tenebitur,95. | fjue feruu 931;1 recupit, et damnum, quafiti ? deterior ?;Q d. r i
Ü y4, Quamuis enim condifitione hominem, peéenam aut&äjfurti&äfiä ïa*l aCtus/e ,,'mäï&'ä»lum accipere gvelmïtïfï*ffw.
|| U cbe o jittam, xel confecutus fit, tamen et|quod intereft, debebit confequi | piam huius rei [habéat ?9, pretium confequi: quod fi non ha-
| -« cmftoea7f^ attione ferui corrupti. : | beat, pretium quidem ?* fimili modo accipere-debet.??: cppi^7 2
X XVlll. «29:Xo.. XIL. PAvrvsilbro-XEX-ad-Edictum, — Qv A ma- | dere autem follicitatori, periculoTéius, de dominioMerui, a&io-xäj;ä";,; CU wcmä
; ; : « . 1 ; [

(,ted l'(Z»,A &-»-

-pet-— —— pet reus obligatus, etiam rebus redditis. nibus ??. . (Quoq/tamen de reftitutione hominis dicitur, tunc 15
XHI VrPriAmNvs libro XXlHE.-ad-Edictum. Harc|locum habé& cüm .2 homine vivo agitur. Quód ?* autem m lh
-l. aio perpetua eft, non temporakia 9?: et heredi, ceterisque | fi 3 manumiífojéojagatur? non facile apud iudicem audietur at
d " - ; " * j m ; VET . ,
. fuccefforibus competit: in heredeunínon dabitur, quia $? pge- dicendo, 4deo. fe manumififfe, düoniam,habere noluerat domi: - Jl
Óf. malis et. $. 1. Sed et fi quis/feruum) hereditarium corrupe- | &jetipretium habedt, et libertum. * j
Cóvrwepee L. rit, hac a€tione tenebitur: fed et petitione hereditatis, quafi XV. Garivsibro-Vl.jad Edictum prouinciale. Con- - ,
praedo, tenebitur. Xvl $) Em EC RVMPITVR, animus ferui, et fi perfuadedtur ?** ei, vt domi- d
LJ& XIV. PAvrvslibro XIX.-ad-Edi&um. ||V-r TAN- | num contemneret]??, i« »cy: a2 622 forc rb | |
TvM veniát in hereditatis petitionem, quantum in hanc actio- XVL | W
Immoct Hal. GEz. — 49 Hal, inferitvero. GEB. 50 Vulgo ;d, abeft. zn. | 75 Ap. Hal. son, abeft. GEs. — 76 Vulg. duplicatar, etita paffim. BR. — 77 : [ Jid
51 Hal. dutur autem baec actio, quantiea ves erit n duplum. | Sed re&e Florentiae | Ap. Hal. vt, abeft. GEz. 78 Vulg. teneavris. B R. 79 Hal. praefhiturus. ——
datur aclio dupli, eius, quamti ves evit. BR. — Qui ita ea, quae ibidem TTaur. ha- | GEB. 8&o Hal. dederis. GE&. 81 Vulg. per te. BR. 82 Hal. quan-

bet interpretatur. GEB. — 52 Vulg. quanti. BR, 53 Hal. 4uanto. GEB. | to. GEB. 83 Hal. znutilio. GER. 84 Omnes, quotquot vidi, etiam
54 Nimium recedit, quod Vulg, Nor. omnes habent: corruptus. Surripere éft | fcripti, confului autem octo, ita habent expedietar. Subftituerim tamen expen-
clam furari, quod et facit, qui corrumpit, nifi malis fufceptus, aut fubuerfus. | detur, quafi corrupta voce a fequenti expediat, quod in eo libro, ex quo Pand. /
" Hlud tamen etiam habent MSS. at nonnulla non nifi ex corre&ione, vt Vat. | Flor. defcriptae, proximo verficulo ei fubiectum fuiffe videtnr. BR. Habent ex- | |
* uX L. et Treuif.jimmo in duobus e nouem Orob. puta et S. Cruc. Florentinam re- | pedietur, Vat. I. IIL. S. Cruc. Treuif. Bynkersh,at expeditur, Barbeet experietur, (
aE v i 64 A ri. B R. lzlabcut corruptus,üb initio: Dárb. Vat. IT. III. Magl.Bynkersh. GE s. | Otob.;Hal. quoque expedietur. GE B. 85 sVulg. Nor. omnes: et fi znutilis
/ 9&.& 5 Hal. minoris exiflat. GE B. — 56 Vulg. duplicatur. BR. — 57 Hal. et Vulg. | fit, et potuit effe fcriptum more folito: et fiuztilis, litera deinde * vt fuperuacua
! praefigunt as. BR. — 58 Hal.et Vulg. fimt. Haec etiam addit: fiue nou. BR. | eiecta. — Vat. III. Otob. et Bynkersh. vterque habent le&tionem Vulgatam. Tre-

59 Vulg. praefigit Si. BR. Go Taur. chirograFa. GEB. 61 Hal. praefi- | uif. et fic inutilis fit. In Vat. V, et S. Cruc. fa&um: et fic inutilis fit. — Barb. T.
git vel. GEB. 62, Hal. inferit et. GEB. 63 Hal. fufficit. GE B. 64 | pleniffime: et fi fic iuutilis ferggs fit. Yn Otob.ad vocem znatilis fuperícriptum : fzh*;*fgffg-uw
Hal. diuifa iuter fe 1maleficia, et in margine: alias, diuevfa malef. GEB. 65 | v. (quod eft videlicet )) feruus.&BR. 86 Ap. Hal. ergo, abeft. GEB. 87 -j i
Hal. fecit. GEB. 66 Vulg. condickione temebitur. BR. 67 Vulg. tempo- | Vulgo et, abeft. Bn. 88 Hal. lucrifacit. GEB. 89 Hal. quanto. GEP. W |
valis. BR. 68 Bynkersh. £. Obf. 13. vult legi q44. Sed in quinque MSS. | 90 Hal. babet. GER. 91 Hal. 440que, loco quidem. GER. 92, Ap. Hal. À 74 ä&: "
* ( í nihil tdle reperi. BR. Idem tamen hanc le&ionem repetit VII. Obf. 25. MSS. | debet, abeft. GE s. 93 Hal. cedi autem fullicitatori periculo eiusdem a domino -Lfc— Qdl W
| & O*UW-'(M / * quinquelfunt: Barb. Treuif. Otob. S. Cruc. Bynkersh. G ER. 69 Hal. ad | ferui actionibus debet. ^ Vulg. cedere autem follicitatori peviculo. eiusdem . dominus M;h/
| CQM? gt N T (/W: familias corruptis, in margine notat: alias, corrupto corruptaue. GEB. | ferui acliomibus debet. BR. 94 Ke&e Hal. et omnes hic loci: de, fnpplent. — À ]
JNU ^0 Hal. inferit baec. GER. 71 Hal. inferit e; Idem Vulgata fequenti vo- | MSS. adiui fex, quatuor de,/hic admiferunt, duo adhuc eo carent, Otob. et S. ii
ci fubiungit. BR. 72 Hal. addit ait, GE s. 73 Hal. perinde ac fi. GEB. | Cruc. BR. Ifta funt: Barb. Treuif. Bynkersh. GEB. 95 Hoc 4uod, ctiam *
74 kl Vulg. omnes: Piguori dati, h. e. Eius ferui, qui pignori datus eft, | Florentiae eft in.2uid, mutatum, nec fine caufa. — Habent omnes, etiam Hal. B R. | x ?ne
quod fequendum arbitror. Diferte Bafil. 9edáres voU ivexugaosévros 3oóAov. BR. | 96 Hal. et Vulg. inferupt de, BR, — 97 Klal. et Vulg. perf(wadetur. 8R. — 98 Hal. : faIRFx
et

DIGESTORVM LIB. XL TIT. III

XVIArrzgNvs?1Vamvs99 libro-IL-Digeftorer.

Dowziwvs feruum difpenfatorem manumifit, poftea rationes

* . G E
ab eo accepit *: et, cum * eis nonconftaret, conperit ? apud -

j quandam mulierculam * pecüniam eum confumpfiffe: quge-
T Lf&. rebatur, poffetne agere ferui corrupti cum ea muliere, cum is
Pa 72 feruus iam liber effet? Refpondi, poífe: fed etiam furti de
h | pecuniis, quas feruus ad eam detuliífet.
i Vte? XVII. MA R.:cï;A NvSs libro IV. Reguleram. SkEnvr

corrupti nomine, et conftante matrimonio, marito in mulierem

datur aCtio: fed, fauore nuptiarum, iij fimplum.
/ DES FVGITIVIS..

-VrPIANVS|[libro L 7- ad-Edictum.
I S, Qv1 fugitiuum celauit, fur eft. .$. r- Senatus cenfuit,
l fá. |

ne fugitiu adiit ä indfaltusz eque protegantur a
» villicis ?, Velï rocäæ gä;? öyä' oxgll;iïi : et ^ mukam

N

uf&. ftatuit:his autem, qui intra vi9fhti dies fugitiuos vel domi-
n i$$. mis reddidiffent, vel apud Magifítratus exKfibuiffent, veniam in
E ante aCctum dedit. Sed et deinceps eodem Senatusconfulto
impunitas datur ei, qui intra praeftituta tempora, quam rep-
perit fugitiuos in agro fuo, domino vel Magiftratibus tradide-
i rit ^. $.2. Hocautem Senatusconfultum * aditum etiam de-

dit militi vel pagano, ad inueftigandum fugitiuum iif praedia
g x [, se) l- Senatorum vel paganorum. Cui rei etiam lex Fuia profpe-
: [LJ jejuct xerat ?, et Senatusconfulttim(Modeftió Confule facttumi vt fu-

N* (9is5»; Sitiuos inquirere volentibus ali e) ad Magiftratus dentur:
þ*h/x Jados R z-^ multa etiamcentu: folidorumü;i'Magi&ratuä ftatuta, fi, lit-
TM L: s ir-teris acceptis, inquirentes nog adiuu&nt *9. Sedet in eum,(qui
d L] f4, qugeriapud fe prohibuit, eadem pgena ftatuta. |EftYetiam gene-
Ji& -b . — ralis ** Epiftula Diuorum Marci eEtCommodi, qugdeclagatyff, et
[ us i Praefides, et Magiftratus, jé&/militesiftationarios « ominum adiu-
De äm & uare *2, debere *? inquirendis fugitiuis ;,et vt inuentos redde-
., VO TEUEUsón vent: letivt hij apud quos delitefcant, punianfur,fi crimine contin-
: gantur. 6$.5. Vnusquisque eorum, qui fugitiuum adprgehendit,
t . JAnpublicum deducere debet. $. 4. Et tüeritofmortentur Magi-
m :ic&:w;?:ï Ítratus, eos diligenter cuftodire,|ne euadant.| $. 5. Fugitiuum
jiuems uondanioi ao i, et fi quis,errofit. Fugitiui autem appellatione, ex fu-
V^ — Md4eos gitiua natum (nom |contineri,labeo ilibro-prito-ad -Edictum

r lecceciquiuderibit, -$-6. In; publicum deduci intelléguntur, *^ qui Ma-
: —üà . giftratibus rränlclp&hþus traditi funt, vel publicis minifteriis.
"du t 0. 7. (Diligens cuftodidjetiam vincirejpermittitj, $. S. Tamdiu
&eó»'w, autem cuftodigntur, quamdiu ad Praefectum Vigilum, vel ad
4*** Praefidem ** deducantur: eorumque nomina, et notaá| et cu-
, ius fe quis effe dicat, ad Magiftratus deferantur: vt facilius
] W'? Mg»t agïgnofc.l et perüipi f:ug1t1q1 poffint. . Notae i [autem. verbo
j ,,9tiam) cicatrices continentur. Idem iuris eft, fi haec in fcri-
1 —— 77 ptis publice, vel in'hedes proponas. *7. "tem F. jesas z
" 5& .Il. CALLisTRATVS lbro,Vl.Cognitionum,- Fv-

u d

" | C . JUPOx gutfécriar. , éon
T| et Vulg. contemmat. BR. 99 Bafil h. l. tribuunt Africauo. BR. 100
»F'-d';' - Ap. Hal. Varus, abeft. GE . I Vulg. recepit. BR. — 2, Hal. et Vulg. infe-
" ruutde.BR. — 3 Taur.coNperit. GEB. — 4Bafil. kerz yvvaixe, cum muliere. BR.
" ; '
tili:] 1 Vulgo inferunt SERVIS. BR. — 2 Hal. lib. XXI. GER. . 3 Flo.
4 Hal.

^ et,loco vel GEB. 5.Hal. poffeffionum? et in fcholiis graecis occurrunt:
T ry'uoueäweeg TÀV XxTWAÁ4TUV. BR. 6 Ap. Hal. et, abeft. GE&. 7 Hal tra-
didit. G E. 8 Hal, fenatusconfulto. GEB. — 9 Hal profpexit. GEB. — 1O
'Taur. adiuDent. G EB. 11 Hal poema flatuta efW: etiam generali epiflola.
Vulg. poena flatuta efl. — Efl et generalis epzffola. BR. I2 Taür. adinuBare.

wl rentiae eft: vilicis, non dubito Taur. debuii;c dare vzLicis. G EB.

f

ld. Mola GEB. 13 Hal. et Vulg. inferunt z. BR. Etego non dubito Taur. fequen-
ninoï/,,i*"y;pi | tem vocem debuiffe fcribere 7Z Nquirendis. GEB. 14. Hal. praefigit et, GE B.
j þvf I5 Hal. et Vulg. inferunt proninciae. BR. 16 Conf. fi lubet, Rad. Fornerium
lt VI. Rer. Quotid. 25. GEB. — 17 Hal. et Vulg. proponantur. BR. — 18 Hal. in mar-
$ gine: alias, Jupplices. GE B. - - 19 Hal. liberis. GEB. — 20 Halnmquirere. GEB.
jm 2.1 Flor. eft permifferit. GES. — 22, Vulg. inferitzu. BR. — 23 Hal. feratandique.
h G5A. 24 Vulg.cuflodia. BR. . 23 Hal. et Vulg. praefigunt INam et. B R.

| fi ita res exegerit, |apparitoregh: quoque, vt ei permittatur in-
gredi,|et inquireréc |£fipoenam. eundem Praefidem in eum con- Lj f.

7»t
DoidOo * kIVS SVBTRACTVM EST ?, IVDICIVM NON

- reddere, reperi, vt eft Flor. B R.

£4- i 3
aiTIVI fimplices *5 dominis/reddendij funt: . fed [ü'*gro[ Bs .
