partem pertinentia haec funt: Quod ** crimina obiécerit ?9 a55 ,
apud me Alexander Apro: etquia ** non proBzbat, nec te-
ftes producebat, fed teftimoniis vti volebat, quibus apud me
locus [rói eff, nam ipfos/ ^^ interrogare foleo: quem 23 re-
mifi ad prouincide Praefidem, vthisId6/fide teftium qugereret,
et nifi ^* impleffet quod intenderat ^?, relegaretur. $. 4. :
Gabinio ?* quoque Maximo idem Princeps in haec verba re-
fcripfit: Alia eft au&oritas praefentium teftium, alia teftimo- |
niorum quae recitari folent: tecum ergo delibera, vt fi reti-
nere ?? eos velis, des eis impendia. $. 5. Lege lIulia de vi .
cauetur, ne hac lege in reum teftimonium dicere liceret 2
qui fe abieg parenteue eius liberauerit: quiue impuberes
erunt ?? : quique iudifjo publico damfhatus erit, qui eorum
in integrum reftitutus non erit: quiue in vinculis, cuftodiaue
publica erit: quiue ad beftias "?, vt depugnaret 3T, fe loca-
uerit: qujfeue palam qujeftum faciet ??, feceritue: quiue,
ob teftimonium dicendum, vel non dicendum, pecuniam acce-
piffe iudicatus vel conuictus erit. Nam quidam propter re-
| | J uerentiam

mMuueAdieas quid delinquat. BR. 4 Ap. Hal. fit, abeft. GE. 8 Hal,
fiat : admitteudum efi. GEB. — 9 Hal. et Vulg. 4unio. lle in margine: alias,
Viuio. BR. 10 Hal. 44/2,loco: qui. GEB. II Balil ej &vA4& u-
goüew. BR. — X2 Hal. fumnt. 13 Hal. eundemque et praemeditatum. — 14.
Hal. Valerianum. GEB. 15 Vulg. Varum. BR. 16 Hal. fcribere. GEB.
17 Hal. exifiimare. GEB. 18 Hal. opzneris. 19 Vulg, Quae. BR. — 20
Hal. obiiciebat. G EB. 21 Ap. Hal. quia, abeft. GEB. 22, Hal. ipfe eos.
GE]BD. 23 Hal. ipfum, loco: quem. — Vulgo qmem, prorfus abeft. BR. — 24
Hal. fi 1on, loco: mifi. 25 Hal. et Vulg. intendebat. BR. 26 Hal. Ca-
ninio, et in margine: alias, Sabimo. GEB. 2? Gothofr. in nota: detzmere.
Ita Taur. in 1nargine, et ita Flor. fa&um fubantique. $ic fupra etiamnunc eft
Flor. reprebenditur pro : deprebeudiur, quod Taur. tamen non notauit. Vulg.
retinere. Llol detinere. BR. : 28 Hal Jiceat eí, — 29 Hal. et Vulg. znpu-
beg erit. B R. 30 Vulg. quiue cum befliis demto commate. BR. 'Yaur. Ve-
flia$. GER. 31 Hal. depugnet. 32 Hal. faciat. Vulg. facit. BR. — Quia
eius, quod adhuc in fatis eft, nulla turpitudo effe poteft, videtur vel facit, vel
quam refert L. 44. pr. imfra de
Sed faciet quoque eft ia
quae nempe poft
| hanc

Ritu Nupt. legaturz arvtem ludicram facit, fecerit.

Collat. Leg. Mofaic. et Reman. Tit. IX. et, ni fallor, recte,

ss2

390

uerentiam perfonarum, quidam propter lubricum conüþ1 fUIZ
alii vero propter notam et infamiam Vize fuae, admittendi
non funt ad teftimonii fidem. ! on (
candi funt per longum iter: et multo mipus milites auocan-
. di funt a fignis vel muneribus 3?, perhibendi teftimomii cau-
fa: idque Diuus Hdrianus Yéfcripfit. Sed et Diui fratres
refcripferuntquod ad teftes euocandos pertinet, diligentife

4 errit. iudicantis eft explorare, que confuetudo|in ea prouincia, in
emhL! — quafy ?* iudicaty" fuerit: nam fi probabitur, fffepe in ahaggsy
: ciuitateff» teftimonii gratia plerosque euocatos, non effe
Jemt; dubitandum, quin euocandi fint, quos neceffarios in ipfa co-

gnitione deprehenderit qui iudicat.
IV. PaAvrvs g Lz
GE Iulia ?5 iudi&iorum püblicorum ?? cauetur, ne 5* inui-
L.Vemb^. to denuntietur, vt teftimonium|litis!3? dicat aduerfus foce-
yicex C l.. Yum, generum, vitricum, priuignum, Ifobrmum, fobrl.nam, fo-
; brino ^? natum, eosue qui priore ^* gradu [int: item, ne
/*f:*/"*" 7t liberto ipfius, libejgrgän LÉ* eius, parqny'üm, viri, vxoris:
a.;pn,wïïäw [item patroni; patronafä: e:?ænt-n-'epatrom, patronae : actl;ufetl'.-
d MW fus þbertog, neque 11' ert.1.7 adugifusA latronmy cogantur te .1-
| monium dicere. j 4jtcpro"74eny ÓAf. — ; !
|D du V. iGAr1v s i | mluliam *et-Papiam. Íx
fobeo el su1e L EGIBVS, quibus excipitur, ne gener, aut foqer inuitus te-
past- ü«ca? fa. ftimonium dicere cogeretur ^^, generi appellatione fponfum
9 X(/. ^^* quoque.filiae contineri placet: item foceri, fponffe patrem.]
E dedeas Uru NLLicimmivs, D-vrreve- -bbro dphegn,
risJcr;s^ larum. IpnowE: nonvidentur effe teftes)] quibus imperari
| PafaieaPmxe. poteft, vt teftes fiant. , ' | j d t
| | VIL/MopxsTiNvslibrolI.Regularum.)S x n v 1 47

refponfo tunc credendum eft, cum alia probatio ad eruendam

1 ^ A ^
EL I X«« 442 ,,

pE aT d . veritatem non eff. - CO. |
E — VIIL ScvorA^*JibroIV, ? Regularum. IxvrT:
P* teftimonium dicere non coguntur fenes, valetudinarii, vel mi-

lites, veljqui cum Magiftratu Reipublic e caufa abfunt, vel
quibus venire non licet. : : "
A IX. Pavrvsilibrol.adSabinum, TxsTis doneus
b pater filio, aut filius patri non eft. |

hd- X. PowPoNrivs MOW Nvrnrvs
f Adoneus teftis in re fua intellégitür.

T XL(Ipegwlibro XXXIH. ad-Sabinum) AD.rFiDEM
MEoot., gel geflfe faciendam etiam non rogatus teftis intellégitur.
| XIL. VrPrrAwvslibro XXXVH.-ad-Edi&tum. Vnprz
NVMERVS teítium non adicitur, etiam duo fufficiént: plu-
ralis enim elocutio 59 duorum numero contenta eft. !

)
A.
: 4 . g * 5 ;E :
[ ; AILjPAeriwriANvs!librot teris." ". QvAx-

j -.«J: g9 ,5 d B
| IOGCAIT. $« J

"
& i
4

hanc legem fa&ura eft quaeftum, non poft teftimonii di&ionem. hoc enim eít
in incerto. Ambiguitas quoque eft in voce: fecerit, futurum fcilicet an etiam
praeteritumi denotet: ea fimilisue quaeftio exercuit antiquos ICtos, vt eft ap.
Gellium XVII. 7. adde XVIII. 2 8Y NK. Conf. Eundem VI. Qbf. 25. GE B.
33 Gothofr. in nota: militaribus. — Graeci hic: 43 vv iBíuv Táb:wy 9 Goiypy,

x Quid fi legamus: a fignis et uumeris, forte in Cod. ex quo Florentinus eft de- -

Ícriptus, fuit transpofite: muumeris pro: numeris. Munera ciuibus propria funt,
quid militibus cum his negocii? BR. Miror, Brenkmannum hic reuerentiam
Cod. Flor. ipfi alias fummam ob leuem conie&uram abieciffe. Miror a Go-
thofredo vel vno illo verbo: militavibus^non effe in viam reuocatum. Legiffe.
ita videntur Graeci fed perperam, cum a figuis et a mumeris auocare, prorfüus
idem fit, non aeque, auocare a figmi$ milites munus non facientes, et a mauneri-
bu$ isdem occupatos. — Mumera in tantum ad milites pertinent, vt inde in £ene-
ficiarios, et munifices diuiderentur. —Vide Feftam voce beneficiarii, Valer. Max,
II. 7. 15. Veget. de.Re Milit, lib. IT. c. 9. lib. EHL. c. $. Frontin. Strata-
gem. lib. II. c. t. n. 6.— Adde quae fcripfi u Differtat. de Origin, Féodic, 1.
$. 4. GER. 34 Refcribendum absque haefitatione: i qua iudicat. Yta
Vulg. Nor. omnes. . Sed et e codicibus MSS. o&odecim folus Vat, L. habet:
n quaw vt Flor. Ceterum plerique in verbo, quod fequitur, errarunt, et habent:
7u qua indicatus fuevit, vel: indicatum, wel; iudicaturus fuerit. Nempe tan-
tum fex ex illis o&odecim habent; zudicat, et in Vat. II. refiduum as eft ex-
punctum. Pal. XL erronee: im qma, qui iudicat, fuevit. B R. Septendecim illi
Pal. I. IT IIT. V. V. VI. VIH. VIIL IX. XI. Vat. II. HI. Bynkersh. L. S. Cruc. Tre-
uif. Chriftin. Barb. quibus adde Bynkersh. II. — Sex illi, qui habent; zadicat,
funt: Pal.IL.IIL VIIL. Vat. II. S. Cruc. Treuif. GEB. 55 Hal. eff, . 36 Hal.

A2

)-*frc- /!JA" ["'13'7*1'-' ui« CTAAM x :J( '€coect a ( v€ ///7- i lclg u-'/aru/nz/

Xï

4
/

* "

d

d

DIGESTORVM LIB. XXIL

$. 6. Teítes non temere £uo- |

Gat. de Lege Remm. c. 3; BR.
| Hal. et omnes, et mox in L. 1;. b. t.

A o t -
r ?ï Z,u;,vz d 6a : *.(Pf(.'c; AC l/u'fä f/f'frff
.

s/t gïz M. fcio, anin publicis iudiciis calumniae damnati teftimo-
nium iudicio publico perhibere poffünt *^? Sed neque lege
Remifiia ?5 prohibentur:
et peculatus, eos homines tefümonium dicere non vetuerunt:
verumtamen quod legibus omiffum eft, non omittetur religio-
ne iudicantium: ad. quorum .offi&ium pertinet, eius quoque

teftimonii fidem, quod integrág 55 homo/dixerit/ per-

pendere.
XIV.

quidem tra

DEMlibro - igs?5, Scro
um effe, an ad teftamentum faciendum adhiberi

poffit adulteriigdamfiatus? Et fane iufte teftimorii officio ei (

Xifïimo»þ&rgo ?? peque inre ciuili teftamen- 7

interdicéturi-
tum valere, a il .
Praetorio, quod ius ciuile fubfequitur: vt 5* neque heredi-

tas adiri, neque bonorum poffeffio (dari;pofüt. ..- ..
XV. Pavrvslibro IIL Sententiarum. Rr»PETv N-

DARYVM damfhatus, nec ad teftamentum, [nec ad teftimonium) 5*

adhiberi poteft, $. x. Heriaphroditüs an ad teftamentum ad- ^ "* ^/

hiberi poffit, qüalitas fexus incalefcentis *? oftendit. -
XVL IpnEwUibro-V.Sententiarum, Qvzr rArsó.5?
vel varié teftimonia dixerunt, vel vtrique parti prodideránt,
a iudicibus competenter puniuntur 97,
XVII. VrriAxvsdibro fingulari Regularum. — P A-
TER, et filius qui in poteftate eius eft, item duo fratres qui
in eiusdem patris poteftate fünt 9?, teftes vtrique in eodem
teftamento, vel eodem negotio fieri poffunt: quoriam nihil

nocet, ex vna domo plures teftes alieno negotio adhiberi. Jj

XVII. Pavrávs dibro*He jde adulteris) Ex ko,
quod prohibet lex Tulia de adulteriis, teftimonium dicere con-

denjzatam; muliæaä; colligitur etiam mulieres teftimonij) in i

iudicio dicendi ius habere, : v OU TEO
XIX. VrnPIANVS dibro VIIT. dejOfficio Proconfulis.
Ix v1v1 teftimonium non dicünt jpublicani: item is, qui non
detraCtandi 53 teftimonii caufa aberit: item is, quifguid"exer-
citui praebendijm] ?* conduxerit. $. 1. Sed nec pupilli5 te-
ftimonium denunfiari poteft, LTrpr: £m p — a ,, I6X i, m -
LUA XX. Mx vrEZvs dibro-I.-de-Tudiciis publicis. Iw
. ; " $ o .X
publico reus erit, aut qui minor vig
. AXI. AncjADrvs, «qui-
teflibus. OB CARMEN . |
$. r. Illud quoque incunttabile eft, vt, fi res exigat, non tan-
tum priuati, fed etiam Magiftratus, fi in praefenti

teftimonium accufíator citare nori deþet eum, qui $5 iudi&io ] .

annis erit, 5

: fingulari-de^

nium dare debere ??|injiudicio adulterii caufa. $. 2. Si ea
Je ox"ueL,, . ! rei
in margine: alias additur, et Papia. GER. 37 Sic fcriptum eft Flor. fed
fubantique transpofitum : publicorum indiciorum. & 8. 58 Vulg. inferit: alicu£,
BR. — 39 Vulgo Jtis, abeft. pz. — 40 Hal. fobrinoue. — Vulg. fobrino fobrina-
ue natum. BR. 41 Gothofr. innota: propiore gradu. — Et ifta le&io eft Vul-
gatae. Florentinam defendit Bynkersh. J. Obf. 4. BR. — 42 Hal. liberorumues
43 Hal. vxorisue. —Et vt mec patroni patronaeue, ilist item patroni patronae,-
omiffiis Vulg. item me patroni et patronae, ilis: patromi patromae et vt, omif-
fis. BR. 44. Hal. cogatur. — 45 Hal. LICINIVS, re&e. BR. 46 Vulg.
Iulianus,loco; Licimmius Rufmmus. BR. — 47 Vide hanc legem explicantem et
conciliantem Noodtium 7. Probab, : 3. GEB. — 48 Bafil. IABOA, loco : ZKAIBOA,
BR. 49Hallb.III GEsR. 50oHaletVulg. locutio. BR. — 21 Hal. lib. fin-
gulari de adulteris. GEB. 52 Hal poffnt. 53 Blaublomm., et Baudoz.
Rbemia. Steph. Rbemmia. Hal et H. a Porta Rbemmia. - Vide woflrum Tra-
54 Gothofr. in nota: repetumdarum. Yta
BR. . 55 Vide mofirum tratlat. c. j.
BR. EÉEt Pancirol. IJ. Var. Leil. 241. BYNK. 56 Hal. IVLIANV'S lib.
fmgnulari de ambiguitatibus. GEB.- 57 Hal. et Vulg. e zuterdi&hum exiflimo.
Ergo. BR. . 58 Hal. et, loco: ct, forte vitio typorum. GEE. 59 Hal. ism
margine; alias, iumalefcentis. Bafil. & v£ vv àivuv &mixQaTs? iv ZuT. BR.
60 Gothofr. in nota: falfa. Klalosmd. Sed et Hal. pergit: vel varia. Cüm
Flor. facit Paulus lib. V. feutent. tit. XV. $j5 28A 61 Hal punianturi
62, Eleganter Bafil. 2940 euvume£oósio,, BR. 63 Gothofr. in nota: Al de-
trecandi. Et ita Hal. 64 Flor. olim erat: qui exercitui praebendam com-
daxerit. B.R 65 Hal. inferit jn, 66 Hal. praetorem 4uoque dare debere
: tefli-
2(6'(,1'/27');':71:»;' *771 ';---u'f*" r r 7(

P
d

» : -- : 4 L », »" P "d : "w N

p /

quod huiusmodi teftis proceffit : neque iure m'/"f*;"**":ff A u

famofum damfhatus inteftabilis h&t |
(&nt] ]tefti- 1.) $.

; a : A ; A $ AT TR :
monium dicant. lteme Senatus. jcenfuit, Praetorem teftimo- J. 4e/tued,

L^ ) ;
n t
w

M.

Qo:'&f'üï:'

ARA "EO
; y'»
- "£E

p9 ,
dmi

^ l4 o^
d. ,

: ^

" u". A—-—*.

"
E.
n (*vfw

l.
tid,

* rtï'/wf-"jïfj—i fi fciat eum non petiffe, tempusg
700,, ém.

N ;

L

faer

E
; À
b.í

«
1
-

K

( E

. ^ylpfos et alios teftes vel fignatores

ïwd

"DIGESTORVM LIB.

* ot: L] : * , .
fel condicio fit, vbi 9* J(,atjenamum teftem, vel fimilem per-

fonam admittere cogï)gïxj, fine tormentis teftimonió f eiusiT

credendum non eft. $. 3. Si teftes omnes eiusdem honefta-
tis et e:gïfcimationis fint, et negotii qualitas ac iudicis motus :
cum his concurrit 5?, fequenda funt omnia 9? teftimonia:
fi vero ex his quidam eorum ?? alind dixerint, licet impari
numero, credendum, ** eft: fed-quod naturáe negotii conue-
nit, e£ quod inimicitife aut gratiae, fufpicione caret: confir-

a;gacu, mapitque iudex motum animi fui éx argumentis, et teftimo-

niis, et ?? qude rei aptiora, et vero proximiora efle compe-
rerit: non enim ad multitudinem refpici oportet, fedjàd fince-
ram *? teftimoniorum fidem, et teftimonia quibus potius 1ux
veritatis adfiftit. , : RE ;
j vn v

uDt . XXILiUV;ENYLE ffiei !
CvlsExN T *'gä&ratus cuiusque loci, teftari volentibus et fe-
praebere: (qud|facilius ne-
" gotia explicentur, et probatio rerum 7^ falua fit.
— XXIIL InEgw dibro L. de-iudiciis-publiciss PRoDv-
c1 ?? teftis X "? non poteft, qui ante in eum reum teftimo-
nium dixit. M«** r | |
d V. Pavrvsiibro-V.-Sententiaru: 'lU'esTEs
egs; quos accufator de domo. produxerit, interrogari non pla-

1' s "i ! r z n "d .V * .
Aucapivs|guiet/Cfarius 7 -libro - fingulari
de teftibus MaNbDaATiISs cauegur, vt Praefides attendant,

me patroni in caufa, cui patrocinium praeftiterunt, teftimo-

nium dicant *?
feruandum eft.

Ea ]

/g( DE IVRIS ET FACTJILIGNORAN'IIA. &
g —— Pavrivsüibro XLIV.-ad-Edi&um- :
ub ïGNORA'NTIA vel facti, vel iuris eft. $. r. Nam fi quis
d nefcidt deceffiffe eum, cuid& bonorum * poffeffio d 'eälgli's

hon cedit ei tempus. — Sed fi fciat quidem defunctum elfe co-
?natum, nefciat autem proximitatis nomine bonorum poffef-
ionem fibi deferri, aut fe fciat fcriptum heredem, nefciat au-
tem quod ícriptis heredibus bonorum poffeffionem Praetor
promittit: cedit ei tempus, quia in iure errat. dem eft, fi
frater confanguineus defuntct credat matrem potiorem effe?
$. 2. Si quis nefciat fe cognatum efle, interdum in iure, in-

A doln, terdum in fa&to erragt: nam, fi etliberum fe effe, et ex quibus

natus fit fciat, iura autem cognafionis habere fe * nefciat, in
jure,errat. At fi quis ? forte expofitus, quorum parenpium
effdt] ^ ignoret, fortaífe et feruiat alicui, putans fe feruum el-

fe, in fatto magis quam in iute errat.

m,wä quidem alii delgtam effe bonorüm poffeffionem, nefciat autem

A

-

72f
det EC

xcw?vg

Jei tempus praeteriffe bonorum poffeffionis, inj facto errat.
]dem eft, 5 fi puteteum bonorum,poffeffionemaccepiffe. Sed
ei praeteriffe, ignoret au-
tem fibi ex fucceffprio capite competere bonorum poffeffio-
nem, cedet ei tempus, quia iniure errat. $. 4. Idem dicemus,
. fi ex affe heres inititutus, non putet fe bonorum poffeffionem

teflimonium. 67 Hal. vt, loco: vbi,et mox: cogamur. GEB. -

68 Hal
concurrat. — 69 Mal. ommimo. GEB. "TO Àp. Hal. eorum, abeft. GEBR. 71
Hal, inferit: quidem. GE B. — 72 Ap. Hal. et, abeft. Vulg. quae et. BR. — 73

Hal. fyuceram. 74 Hal rej. '75 Non puto quemquam adhuc huius legis
confecutum fuiffe fententiam. Me iudice nihil aliud dicit quam: T'eflem fe-
quel tantum produci, non amplius. :Sed maioris operae eft hanc explicationem
probare, reliquas improbare. BYNK. — 76 Ap. Hal i;, abeít. — 77 Ap. Hal.
qui et Cbavifius, abfunt. G ER. 78 Conuenit locus Afconii i& Verriu. de Iu-
ris. et Praet. Sicil. p. au. 116. — INon licet, vt teftimonium dofen[ori. demumciet
accufator. BYN K.-

1 Vulg inferit e.BR. — 2 Ap. Hal. fe, abeft. GÉB. — 3 Ap. Hal.

4

' nimium fecuri hominis.

Quä et in -exfefältoribus negotiorum ob-

errorJaee- feminis in compendiis prodeft: ceterum omnibus /" :^*
iuris error in damnis àgnittendde rei fuae non nocet.

facti vero ignorantiam non nocere.

$. 3. Item fi quis fciat !

. Hal in margine: quidam legit. defidia praediti.

XXIL -TIT. Vr VE . 391

petere poffe ante apertas tabulas: quod fi nefciat effe tabulas,
in facto errat. : |
Cf* oILiNERATIVS.lbro V. -Membranarum. IN owNt
parte error in iure non eodem loco, quo facti ignorantia, ha-
beri debebit: cum ius finitum 9 et poffit effe, et debeat, facti| 54 ««
interpretatio plerumque etiam prudentiffimos fallat;
III. Pourowivs 4ibro 1ll. ad Sabinum.- Prvnr-
M v M. intereft, vtrum quis de alterius caufa et facto non fci-
ret ^, an de iure fuo ignorat. $. r. Sed Caffius|ignorantiam — 26
Sabinum ita acfipiendam exiftimaffe refert, non deperditi * et

IV. Inzw Jibro-XHE-ad-Sabinum. Ivmrs ignoran-
tiami ? in vfücapione negatur prodeffe: faéti vero ighorantiam
prodeffe conftat. : P u
V. 523, R E N/DI V si : m lu- F** d Te-
h - iNriovissiMVvM videtur, cuiquam fcien- ? «
tiam alterius quam fuam nocere: velignorantiam alterius alii: &en. : UP orad
profuturam 7?. « XFf. C Y
VL VzPrANvs ibrojXVIIH. -Tuliam. et-Pa-.
-piam. NEc svPriNA ignorantia ferenda. eft fatctum igno-
rantis: -v£& * nec fcrupulofa inquifitio exigendiav*f? fcientia enim
hoc modo aeftimanda eft, vt neque neglegentia craffa, aut ni- exZc :
mia fecuritas fatis expedita fit, neque delatoria curiofitas exi»
gatur. . |
VIL. PaprrwrANVvs libro XIX. -Quzeftienum.— Tv-
RIS ignorantia non prodeft adquirere volentibus, fuum vero
petentibus non nocet. . SPAE. : i :
VIIT. Tb E w dibro-T. Definitionum- Ennon fa&ti ne| : c.

" 5(& $i
— $; ^
,

? .« q p ? " , . * i ,
maribus quidem in damnis vel compendiis obeft: iuris autem . .

*

LÀ

P
CO w

CEÉO C Quai74mc

IX.PAvrvsiibro-fingulari-de-iuris-et-faCcti ipgnoran- — " ——
tia REGvLA eft, iuris quidem ignorantiam|cuique nocere, 5/: 4c,
Videamus igitur in qui-, , — ;
bus fpeciebus locum habere poffit: 12 antegpraemiífo, quod jertmo r Detm g
minoribus vig?litiqningue annisius *? ignorarepermiífum eft :-
quod et in ?^ feminis-Hr quibusdam caufis ^^ propter fexus
infirmitatem dicitur *9: et ideo ficubi non eft delictum, fed:
iuris ignorantia, non lfeduntur. Hac ratione, fi minor vi-
cintiquinque annis filiofamilias crediderit, fübuenitur ei, vt
non videatur filiofamilias credidiffe, $. 1. Si filiusfamilias mi-
les a commilitone heres inftitutus, nefci&t fibi etiam fine pa- J 2«.
tre licere adire, per conflitutiones principales ius ignorare
poteft: etideo ei dies aditionis (mem7 ** cedit, $. 2. Sed
fa&ti ignorantia ita demum cuique non nocet, fi non ei fum-
ma neglegentia obiciatur: quid enim, fi omnes in ciuitate
fciant, quod ille folus ignorat? Et recte Labeo;definit, fcien-
tiam neque curiofiffimi, neque neglegentiffimi ** hominis ac-
cipiendam: verum eius, quäam rem[diligenter inquirendo no- J d eem-
tam habere poffit. $. 3. Sed iuris ignorantiam non prodeffe, ls.
Labeo ita accipiendum exiftimat, fi iurisconfulti copiam habe- , ,.
ret, vel fua prudentia inftruétus fit: vt, cui facile fit fcire,] ei . 7402. $.
detrimentg fit iuris ignorantia: quod phro accipiendum eft. G»me —, ,
$. 4. Qui ignorauit dominum eíffe rei venditorem, plus in äe AE Yl sj C,
: x eit,

4 Hal. parentum fit. 5 Hal, praefigit et. — 6 Vide
7 Hal. fciat, et in fine periodi: zgmoret. 8
Hic 4uidam, vt alias, eft Bu- :
9 Hal. et Vulg. ignorantia. BR. 10 Hal. vel ignorantiam ;
11 Ap.'Hal. et Vulg. vt, abeft. BR. I2 Vulg.
praefigit eo. B R. 13 Ap. Hal. ius, abeft. GEB. — 14 Ap. Hal. z&, abeít.
GEB. 15 Ap. Hal. caufis, abeft. GEn. — 16 Hal. datwr. GER. IT Adeft
negatio etiam in Vulg. fed in MSS. nonnullis, quae contuli, defideratur, aut
faltim fuppleta eft. — Etiam Bafil. xo TQ£x& b xgévoc viig wAMigovouíus, et cedit
dies aditiouis. BR. Adeft negatio ap. Hal. et in Pal. L II. HIL V. VI. Barb.
Abeft a Pal. IV. fuppleta in Chriftin. Vat, II. Bynkersh. In Vat. I. et III. eft
in margine: al. no?m. GER. 18 Hal verba: weque megligentiffmi, parhen-
] i

Sss3 d

& f;"* , , ?
[)gfr'"-/z
T d

-
^
ähu
.

quis, abeft. GER.
Senecae Epifl. 94. BYN K.

daeus. BR.
alterius prodeffe. G EB.

pO um

392 DIGESTORVM LIB. XXII.

eft, quam in exiftimatione mentis: et ideo tametfi exiftimet,

: ..lfi(*/r*vif'?"f"t" fe non a domino emerej tamen, fi a domino ei tradag*u;', do-
^'. ginus efficitur. $. 5. Si quis ius ignorans, lege;—Faljldla vfus
4//^ mon fit, nocere ei dicitjepiftula Diui Pii. Sed et Imperatores
Seuerus et Antoninus in haec verba refcripferunt: Quod ex
caufa fideicommitli indebitum datum eft, fi; noiv per .ex;r:r em .
L £4: ficie -|folutum eft, /er.eti non poteft: quamobrem Cargiliani he-
; J redes, qui, cum ex teftamento eius pecuniam ad PPUS'?HWG"
*l.di[" ^ .. Abüchus Reipubliege Cig*gaüum 29 relittam fpïuermt, non fo-
rlej F artinje^^ 1um cautiones non exegerunt, quae interponi folent, vt quod
n p Tepi i» amplius cepiffent munilipes] quam per legem Falcidiam licuif-

fet, redderent: verumetiam ftipulati funt, ne ea fumma in alios
vfus conuerteretur, et fcientes prudentesque paffi funt eam
d. 4u: £, , pecuniam in opus agudeductus impendi: fruftra poftulant red-
Ea di fibi a Republica Cirfentium, quafi plus debito dederint:

ais cum fit vtrumque iniquum, ^* pecuniam, quae ad opus aqujfe-
ductus data eft, repeti, et Rempublicam ex corpore patrimo-
L g nii fui impendere, &f ?? in id opus, quod totum alienae libe-

L

TIIC .V

! .äf/'!"flf !& ng/;,mm J Mu?crfmfæ;(an |

LIB. XXIIT. TIT. L
ralitatis gloriaäi'ääþraefent(elt. Quod fi ideo repetitionem 23
eius pecuniae habere credunt ?^, quod imperitia lapfi legis
Falcidide beneficio yfi nonfunt: fciant, ignorantiam fa&ti, non d
iuris prodeffe: neCcftultis folere fucfurri, fed errantibus, Et "w s.
licet municipum mentio.in hac epiftula/fiat, tamen ff in qua- aL rs hata, i.
libet perfona idem obferuabitur ?*. Sed necjtquod in opere z.
aquáeduétus relifta effe pecunia proponitur, in hunc folum
cafum ceffare repetitionem dicendum eft: nam inifium confti-
tutionis generale eft: demonftrat enim, fi non per errorem |
Jfolutum fit fideicommiffüm quod indebitum fuit, non poffe re- lfaah'
eti, Ttem et illa pars deque generalis eft, vt qui iuris igno- |
rantia legis F ay,idizle beneficio vfi (flón)funt, (jnec)) ^* poffint (/io. j: 24£
repetere: vt fecundum hoc|poffit dici etiam fi pecunia, quae At T.
per fideicommiffum relicta 'eft, iquaeque; foluta: eft, non ad ali- |5- ek,

uid faciendum relicta fit, et licet confumpta non fit, fed ex- ; , ,. Z, , n
/äet apud eum cui foluta eft, ceffare repetitionem. F ohco d rb "ï']öw a
X. PAPINIANVSsüi - | IuPvsr-
l RES fine tutore agentes, nibil poffe]fcire ?? intelleguntur. -

: ä-vgsa P du

A& DE SPONSALIBYS. ,
FroRENTINVS Lþbæäjlnfäta&æm |
PONSALIA, fuünt mentio et repromiífio nuptiarum fu-
turarum.

g.
| SALIA autem * dicta funt a fpondendo: nam moris fuit ve-
j teribus ftipulari, et fpondere fibi vxores futuras.
| l.FronEwTiXKvsilibwll-infitutienum VNDE
"p fponfi fponfdeque appellatio nata ett. VE
IV. VnerAwvs ilibro-XXXV.-ad Sabinum, Svr-
FicrT nudus confenfüs ad conftituenda fponfalia. $. r. De-

nique conftat, et abfenti abfentemj defponderi ? poffe: ethoc
cotfidie ? fieri.[ Stofut, — | |

Il. Vr PrzAN v sdibrefineulari-de-Spenfalibus. SPoN-

n:; €k «f, Qu

V.PowPowrvsdibroXVIL adSabinum. Harc ita,
* fi fcientibus hi$, qui äf.igä *, fponfalia fiant, autíi poftea/ra-
tum habuerint] azylf»fl.,.. . '

, *r*j&***l va«.a 'yn
" »
; [';' szlf r'zlürwm $

VI. VrPrANv s libre- Sabinum. Sr
PVELL|KE/|tutores ad finienda 9 fpo
runt *, non putarem fuffe&turum ad diffoluendam nuptiarum
fpem hünc/nuntium: non magis, quam fponfalia poffe eos fo-
los conftituere: nili/ forte omnia ifta ex voluntate puellie fa-

. €ta fint. »* .
j VII. Pavrvsibre-XXXV.ad-Edictum. Iw spoNw-

SALIBVSs nihil intereft, vtrum teftatio interponatur, an ali-

quis fine fcriptural fpondeat $,
thefi includit, et in margine addit: alias deefl, G.

BR. Vide Pancirol. J1. Var. Le&t. 74. BYNK.
'*enenfium. £Hialo.

$. 1. In fponfalibus etiam

20 Gothofr. in nota: Cy-
.Etiam Vulg. Cyrenenfum, hic etiníequentibus. BR. — 21
Hal. inferit et. 22, Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. Bn. 2,5 Hal. inferit fe.
GE B. 24, Hal. dicunt. GE. 25 'Taur. obfermaVitur. G EB. 26 In
emendatis Vintimillii le&ionibus negatio abeft, Eam tamen omnmes fcripti et
editi codices admittunt. BR. Etiam Hal. Scripti funt Pal. V. et Chriftin. qui
habent: mec poffunt, Barb. et vterque Bynkersh. zoz poffmt. |Qtob. Pal. I. II.
YiL IV. 202 poffant in. Vat. L. z1ec cft fuppletum. GE .
po[fe. fcire, fed oel diferte adeft in archetypo, vtfit: mibil poffe vel fcire im-
zelleguntur. — Et quid amplius erat; poffe fcire quam fimplex: fczre. Hal. mibil
po[fe de facto vel de iure fcire intelleguntur. || MSS. mire hic variaht. Ex decem
et o&o, quos contuli, quinque habent re&te: poffe vel fcire Pal. Ill, V. VIT. IX.
et Chrifün. — T2 poffe fcire, vt habet "(Taur. foli habuerunt Pal. VI. et Bynkersh.
et vel in his particula disiun&diua interiecta efft.
Chriftin. expun&ta eft. — Porro in Pal. XI. habetur:

in Vat. L erat: poffe vel facere, fed hoc deleto repofitum eft: fcire. Haloan-

LIBER. VICESI

nfalia nuntium mife- |

19 Forte: |Gargiliaui.

2/7 lta Taur. mibil |

Contraria ratione eadem in
vel poffe, vel fcire, . Rurfus ]

,-æ—;x-—«S,-I. E R? I ,y«s- Jyy/frzn; . fen /Zan)a?*ï;if?m;.

| confenfus eorum exigendus eft, quorum in nuptiis defidera-
tur: intellegi tamen femper filide patrem confentire, nifi eui- :
denter diffentiat, Iulianus fcribit, - ; g
Hadas, VTL (GAtv s Hibro-XL-ad-Ediétum prouinciale, /Fy- 7 4 9 ^m
-RQX/ quin fponfalibus impedimento fit, plus quam. manife- "*^r: E M.
ftum eft: fed poftea interueniens fponfalia non infirmat. m pl i
IX, V LPIANVS llibro-XXXV.ad-Edictum. OvxEg- |
SITVM iell/ apud Iulianum, an fponfalia fint ante duodecimum « mw&f:»:
annum ?, fifuetnt/nuptiae collatáe T?? Et femper Labeonis «; z. ul d
fententiam probaui, exiftimantis, fi quidem praecefferint fj 011-*r3,w.3, "u-
falia, duraté ea, quamuis in domo:loco/nüptaéi Sfï'e.cJäpe-l.l/,mi& r
rit **: fi vero non praecefferint, hoc ipfo quod indomum de-.&. ..
ücta eft, non videri fponfalia faCta : quam fententiam Pä:þi-l'*f/* ,
nianus quóque probat. : :
. X.IpEMlibro- fputatonum. Iw PoTESTATE
manente filia, pater fponfo jnuntiumvremittere potett, et fpon-
falia diffoluere: enimuero fi emancipata eft, non poteft neque

nuntium remittere, neque quge dotis caufa data funt condi-
cere:; ipfa enim filia nubendo e;(:ücäzgt *? dotem effe] condi-
1onemque/extinguet, quae, caufajnóntfecuta, nafci poterit *3 :
.nifi forte, quis proponat, ita dotem patrem pro emancipata
filia dediffe, vt fi nuptiis non confentiret, vel contraétis, vel
non contraCtis *^, repeteret, qude dederat: tunc jetitm/ habe-
bit repetitionem. g :
XI. IvrirANWvs li — Pise SPONSA-
LIA, ficut nuptiae, confenfu contrahentium (fiunt; et ideo, fi-
cut nuptiis, ita fponfalibus filiamfamilias confentire oportet.
; : : " XIIO )

Ad-

quod exciderat: de

dri le&io: poffe de fatlo vel de iure fcire inüenitur in Vat. I. Pal. L. et IH.
de Vat. UL vbi: poffe de facko vel fcire, et fuppletum eft,
iure, Infuperin Pal. VIIL. et Barb. eo amplius fcriptumt poffe vel de facto vel
de iwre (cire. — At vcro, quod omnino notari velim, cum in Pal. IX. effet fim-.
pliciter: poffe vel fcire, fupra: poffe, adiectum fuit: de facto, quemadmodum fu-
pra: fcire, de zmwre. Denique palam mendofi funt Pal, IV, vbi. poffe de facto
vel de iuve ftientiae, item "Treuif, vbi: po[fe de fatto vel de iure vel fcire. — Ent
fata MSStorum extra Florentinam. BR. His adde Bynkersh. Il. qui habet, vt
eft Florentiae. G. E&.
1 Ap. Hal. autem, abeft, GER.
Tidie. GEB. — 4 Hal. abfunt. — $ Hal. lib. XXV. GER.
ad infringenda. BR. 7 Hal. mifevint.
uyassía, yíveras, et fcripto et. fine
XII. annos. B R. IO Forte:
familiaritatem conflate pro ;
11 Vulg. n domo nupta effe
GEB.

2, Hal. defponfari. 3 Taur. co-
6 Hal. et Vulg.
8 Bafil. xo4 iyygádes xo, àyoádue
feripto fiunt fponfalia. B R. 9 Vulg. aute
conflatae, eo fenfu, quo dicimus amicitiam et
contrahere, "Terent. Eunuch. AG.V.Sc. 2. BYN K,
coepit. BR. — 12 Hal. effiit, et mox : exffinguit.
13 Vulg. et Hal. poterat. BR. — 14 Ap. Hal. vel contradis, vcl
- - 1201

^ 2 i

LIB.

XII. VrPIANY süibmii&ä&ï&r&ä»e&pmfa&b&æ Stx br 5,

QXAE— patris voluntati, ägn repugnat, confentire intelïä?gïtur.

DIGESTORVM

o fs r . . . . 2 ,
$. I. Tunc autem fofufn diffentiendi a patre licentia filige c/än—'
ceditur, fi indignum, moribus, vel turpem fponfumy i, pater
b A A ADWRCSM 3f-

aE III. PAvrv s /Bbro-V.-ud-iettetems. FrrroFAmi-
decpnruee 'YiAs'5 diffentiente, fponfalia nomine eiüs fieri non poffunt.
XIV. MopzEsTiNvs,Jibro 1V.-Drfferemeeram, IN
LL4f sPONSALIBYS.Ccontraher dis aetas coj trahgngää.ld.eïlnita
ao "*&;non eft, vt in matrimoniis: qugpropfïer.[ägï Tgzjiprimordio ze-
lal , u tatis fponfalia effici poffunt: fimodo id fieri ab vtraque perfona
d"dwwu&lma'fintellegatur, id eftj fi non fint minores, quam feptem annis **.
Mdbf - Liszporio- X V. InEM llibre- eri | fibas T'v-
Á CL as lo 1 r o R fa&tam pupillam füam nec ipfe vxorem ducere, nec fi-
f^ 1*!9"'74'""['"&"' lio fuo in matrimonio vqï;diungere*pote&: fcias tamen, quod de
1l / ;&-/,W-(q&--. nuptiis traCtamus, et g Jfponfalià] pertinere. A ECl r I
LLIMI,. XVL VrriaNvsdibr

«; ORATIO lmperatorum Antonini et Commodi, quafe. qugsdam

([', :

i
Vs —— — ( (o-x $

LIo'a Q

--

5.;(14(' * muptias in perfonam '? Senatorum inhibuit, de fponfalibus
uU /Mn/;a- nihil locuta eft:; reCte tamen dicitur, etiam fponfalia in his
»

L
COP , M:

orationi deeft. *écexu«e?

N XVILIGA1v sdibro.L-adlegemluliam-etPapiem. S -
LJ&&L;JE iuftge ac necellarife caufje non folum annum, vel bien-

" näumzfed iajtpvf*"r*ï Erïïnniuggä, äsg&t 1ql?1.:ïgärigr&ïfï&iun], et Vkeljuzï..
D trahupt fponfalia: jveluti va!äf. üdo p;ozm[gglägue, Vgïhpm tes
»-Lie.ym, parentium, aut caä)itaäia crimu]gj aut longiores peregrinatito-
" nes qufe ex neceífitate fiunt. ^*« m« ;
Lj g, J at XVIII. VuP1AxvsilibroVE-ad-Edictum. Iw spom-
'? ( a ol (^^/^^ sSALIBVS conftituendis parui refert, per fe Jeticoram, jan-pesy
" a "t ff». tepnuntium **, vel per epiftulam, Qanj per aliumf?f 1hoc fa-
*T,M n étum eft ?? : et fere plerumque conditiones interpolitis per-
W'T fonis expediuntur. 4 t ate 9. 32 kabcre, DA ennro;
m *a £,
: /A DE RITV NVPTIAR'V.M.&
3, MoprgsTINVS llibro-L-Reguiatram. —
NVPTI,(E t fánt cóniunCtio maris et feminffe, et ^ con-
fortium oranis vitfe: diuini et humany iuris communi-
: , M.PaAvLvstHibroXXXV -uad-Editume. NvPrrKE
Va "()e^., confiftere non poflunt, nifi confen&iant omnes: jid eftj qui
AL coéunt, quorumque in poteftate funt.
E IIll. IngM llibro- CISESEE Si NEPOTEM ex fi-
lio, (et nqp(ggnf'ex akteyo/ &ie in poteftaté]habeam, nuptias in-
! ter eos, me folo auctore contrahi(poffe, Pomponius fcribit:
?T , et verum eft. . nen. . "m ia
j^ IV. PoxPoxrvsilibro-HE-ad-Sabinum. MrwoREM

* ( * *..e
annis.duodecim, nuptate, Ljunc/-legttïmam vxorem fore, cum
apud virum expleflet ? duodécim annos.

Uszex m b V. IDEM *

o n o ,
i j".

MvriremgREM ab-

. M €. x
fentülper litteras eius, vei per * nuntium poffe nubere placet ?
p , .

U——JU"( -fi in domum eius[ddduceretur: eamJvese; quae abeffet, ex lit-
L mumbsm. teris vel nuntio z duci ? a marito non poffe: deductione

: - enim opus effe in mariti, non j
(

, nicilium matrimoniy fng L.
E. L »xii P k

40n contraflis, abfunt. GES. — 14 Hal et Vulg. addunt ea. BR. — 16 Flot.
fuit olim: filiofamiliae, fed mutatio eft fübantiqua. BR. — 17 Ap. Hal. et, abeit.
GEB. 18 Hal. aunorum. GEB. 19 Hal. perfoma. GEB. — 20 Hal. in-
ferit per. GEB, 21 Hal wancium. GEB. 22 Nulg. aliud. B R. 23
1 Vide Noodt. IJ. Probal. 9. BR. — 2, Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 3
Hal. et Vulg. impleffet. BR. — 4 Vulgo per, abeft. gR. —5 Hal. placuit. 6
Hal. deduci, praecedenti: fzo, omiflo. G EB. 7 Hal. accepiffet. 8 Hal.
vefponfum effe. — 9 Hal. L. L ad L. Inliam. GER. — 1o Vulg. inferit fzam.
B R. 12 Hal. furiat, GEB.

1I Hal. lj. XXXV. GEB,

Z- caíibus ipfo iure nullius effe momenti: vt fuppleatur, quod.

.cere potqfi: quoniam aliquando, nurus ei ?* fuit. $. 2.

vxoris domum, quafi in do-

XF. GER.

13 Hal. l$. |

XXIIL TIT. L IL :

: 393 P
VI VrPraxvsiibro XXXV.-ad Sabinum.. Dgwzr- :

1 4 e«ccta. .,

QVELC-*fïlna ffcribit: eum, qui abfentem accepit * vxorem, de-
inde rediens a)cena iuxta 'fægnm periffet, ab vxore lugen-

dum, refponfum eft. ? $r |
libro-fmeulari-ad legem.Falfidiam ?.

VII. Pavrvs . N
IpEoovx potefüfieri, vt in hoc cafu aliqua virgo et dotem, ^* lu1 n6 Rb Teu

u M EE
let de dotelhabeat aCtionem. L..! 54.e?2«: — — r n
VIIL(P o w » ow1v sdibro.V.-ad-Sabinum-)LrnzRTE-, j/4.)/À.

NvSs libedtam| matrem, aut fororem *?, vxorem ducere non A
poteft: quia]hoc ius moribus, non legibus, introduCtum ;g-we.iüb S BePES.
IX. VurrANvslibro-XXVdeiladSabinmme Sr NE- »-o 4
POS vxorem velit ducere auo furente, omnimodo patris aus ? «6«&«7e,
Coritas erit neceffaria: fed fi pater furit. *7, auus fapiat, füf- ,Zect - w
ficit aui voluntas. $. r. Is, .cuius pater ab hoftibus captus eft, ä'ä ij
fi non infra triennium reuertatur, vxorem ducere poteft. ^
. X. PAvrvs libro XXX&r *? ad Edictum. Szx rrA |
