praedium fingulis datum effe videftur, an vero partem here-
ditariam dumtaxat contineat: eum inutiliter a femetipfo quem-

.que ?? eorum, quam liabebat, partem accipere voluit 39 ? Mo- £ ;

deftinus refpondit, non fic interpretandam fcripturam, de qua
quaeritur, vt fideicommiffum inutile fiat. Item quaero, fi in--
tegrum praedium relictum effe videtur ?!, an pretium por-
tionis fratrjet coheredi foluendum fit? vt hoc ipfo, quod a ! A.
femetipfo "accipere praecepigþ pretio illato integrum habere. . —
ieum| voluerit. Item ?? refponpdit, ad folutionem pretii fidei-1 ?*4$6..
commiflarium minime compellendum ??. $. 2. Lucia Titia . -
inteftata moriens, a filiis fuis per fideicommiffum alieno feruo ! ^" ;
domum reliquit: poft mortem ?* filii eiüs ?5,iidem 35 qui/37, j"&jä»nufä
heredes cum diuiferunt ?5 hereditatem matris, diuiferunt etiam
domum: in qua diuifione dominus ferui fideicommiffarii quafi
teftis adfuit. Quaero, an fideicommiffi perfecutionem adää:-

m

fitam fibi ?? per feraum, re/g quod interfuit diuifioni, am

,

10 p * e ^ ; - s ls f ,
amiffum non eífe, quod necrepudiari 49 quidem poteft: fed ^*« p«t^"5
nec ** per doli exceptionem fummouetur ^?: nifi euidenter

apparuerit, omittendi fideicommiffi caufa hoc eum ^? feciffe.

$. 3. Gaius Seius, cum doómum fuam ^^* haberet, et in prae-
torio ^* vxoris fuae tranftuliffet ^9, quasdam res de domo
fuain eodem ^* praetorio tranftulit: ibique poft multos dies S
decedens, teftamento vxorem fuam heredem et alios complu-
res reliquit: quo teftamento fignificauit verba, quae infra fcri-
pta füunt: rw PRIMIS SCIANT HEREDES MEI NVL-
LAM PECVNIAM ESSE PENES VXOREM MEAM. SED.
NEC ALIVD QviCQVAM. ÍIDEOQVE HOC NOMINE.
EAM INQVIETARI NOLO. Quaero, an ea, quae viuo eo
in praetorio *? vxoris eius translata funt, communi heredi-
tati vindicari poffint ^?, et an fecundum verba teftamenti -
praefcribi coheredibus poffit a parte vxoris defuncti? Mode- -
ftinus refpondit, fi ea, quae in domum feu 59 praetorium vxo- ; //y.
ris defunctus tranftulit, praecipua ad eam pertinere voluit, ni-
hil proponi, cur voluntate 5* ipfius 5? ftandum non fit. Ne-
ceffe igitur habet mulier, talem voluntatem fuiife teftatoris. ,
oftendere: quodnifi fecéfit, in hereditate 9? mariti ^^ et haec / /«/c ex nen,
remanere oportet. $. 4. Si ea condicione liberto fideicom- ts
miflum relictum eft, ne a filiis eius recederet, et per tutores,
factum eít, quo minus condicionem impleret: iniquum eft,
eum, cum fit inculpatüs, emolumento fideicommiffi carere. .
$. 5. Qui, inuita filia, de dote egerat, deceffit, eadem illa exhere-
data, filio heredeinftituto, et ab eo fideicommiffum filiae dotis
nominereliquit: quaero, quantum a fratre mulier confequi de-
beat $. Modeftinus refpondit, quód in primis eft, non efle con- .
füumptam de dote actionem mulieri; cum patri fuo non confen-
ferit, vtique nonignoras **: ficenim 59 res explicatur, vt fi qui-
dem maior quantitas in * priore* dotefuit 57, illius petitione 538
* | | fit
vt ipfe a feipfo poffeffionem. Comianam agniferam cum vniuevfis. dotibus, quae im
ea funt, praecipiat, inque eximium babeat. GEB. 29 Hal. a feipfo quenquam.

GEB. . 230 Hal. voluerit. 31 Hal. videatur.. — .32 Hal. et Vulg. Idem.

BR. 33 Adi Pancirol. II. Var. Lecl. 6$. BYNK. — 34 Vulg. inferit: eiuf,
BR. . 35 Ap. Hal. eius, abeft. GER. 36 Taur. Idem. GEB. . 37 Hal
iidemque, loco: iidem qui. GER. 38 Hal. diuideveut. GER. 39 Taur.
fiVi. GER. 40 Gothofr. in nota: quod nec repudiatum. Haloand. Sed
idem Hal. pergit: guidem videri potefl. G E B. 41 Hal inferit: dominum.
GEB. . 42 Taur. fummoBetur. — Hlal. fubioueri. GEB. 43 Ap. Hal. eum,
abeft. GE n. 44 Àp. Hal. fuam, abeft. GEB. — 45 Gothofr. in nota: Zl.
praetorium, ta nempe Hal. et Vulg. hic et in fequentibus. Etiam Floren-
tiae, vbi tertia vice: m praetorio, occurrit, librarius aliquid tentaffe videtur.
BR. 46 Hal.fecontulifet. GEB. — 47 Gothofr. in nota: Al.in idem prae-
torium. ]Ita Hal. et Vulg. vt iam monitum. GE R. 48 Et hic tertium Hal,
in praetorium. GEB. 49 Al. Poffunt. — 50 Hal. quae de domo fua in prae-
totium. GEB. 51 Gothofr. in nota: volwntati ipfius. Ita Hal. et Vulg. B R.
52, Hal. inferit: teflatoris. GEB. 53 Hal. buereditatem. GEB., — 54 Hal.
inferit: eius. Vulg. fui. BR. 55 Hal. et Vulp. ignorans. BR. 56 Hal.
autem, loce: enim. GX s. 57 Hal. fuerit. 58 Vulg. portione. BR.

[

Ji

L'JCEOHCI
| Q
| .,."mW

/

Lt lo
H WW
ml
b.)omü

,MJ.

DIGESTORVM

..« ffit tantummodo mulier contenta: quod fi in fumma dotis no-
L1 «ff« smine legata amplius/fit/??, quam in dote principali, compen-
.. fatio fiat vsque ad eandem fummam, quae concurrit, et id
tantummodo, quod excedit ?? in fequenti fuüumma, ex tefta-
mento confequatur: non eft enim verifimile, patrem duplici
praeftatione dotis filium eundemque heredem onerare voluif-
fe, praeterea 9*- cum putauerit fe efficaciter, licet non confen-
L9cceno^.tiente filia, inftituiffe aduerfus geterum de dote,aCtionem.
.$. 6. Lucius Titius, reliCctis duobus filiis fuis heredibus di-
uerfif fexus inftitutis, addidit caput generale, vti legata, et li-
bertates ab his heredibus fuis praefc[/entur: quädam .taren,
parte teftamenti a filio petit 5?, vt omne onus legatorum in
" fe fuftineret 5?, in hunc modum: &aà 9?* QvAECVMQVE
, IN LEGATIS RELIQVI, VEL DARIÍPRAECEPI, AB
A.K /?rv: AqITIANOJÓ? FrLIO MEO ET HEREDE DARI PRAE-
J daleifene, S TARIQVE IV BEBO $9: deinde fuübiecit in praeceptione
. relinquenda filiae fuaejhaec verba: PAv L1NAE FILIAE
MEAE DVLCISSIMAE S1 QVID 57 |ME V1YO, DEDI,
COMPARAVI 9?, SI1BI $? HABERE IVBE: CVIVS
REI QVAESTIONEM FIERI VETO: ET PETO A TE
FILIA ,GARISSIMA, NE VELIS IRASCI, QVOD AM-
PLIOREM SVBSTANTIAM FRATRI TVO RELIXQ V E-
RIM '9, QV EM SCIS MAGNA ONERA SVSTENTATYV-
a nvM '',íET LEGATA, QVAE SVPRA FECI, PRAE-
Cotut, STATVRVMJ Quaero an ex ?? his extremis verbis, quibus
3 . cum filia fua in teftamento pater locutus eft, effectum videa-
L4 *ifom , tur, vt hereditariis aCtionibusi;id eftj^? omnibus filium fuum "I*
J* folium . onerauffit *5, an vero iam folum propter onus legatorum|lo-
L'alfocutus, €utus *5 effe videatur, petitiones autem hereditariae in Vt-*-'HS.,'
que heredem creditoribus dari debeant? Modeftinus refpon-
dit, vt actiones creditorutm filius folus excipiat, j1uffiffe, tefta-

Á

L-"a,c?'cne.r.,
14 €ouccHe.,

4 -

L1B.

XXXI. $65

prohibet, propter voluntatem teftatricis, poft mortem Gaii Seii
fideicommiffum peti. ^s Z-, Xh — 473 "As
& XXXV. L x wlibro/XVI, Réfponforum-re(pandi
LreaGaTi1S vxori, quae Vfus eius caufa ** parata funt, eos fer-
uos ad eam non pertinere, qui non proprii ipfius, fed com-
munis vfus caufa jpartiy funt ?*. ^ « pae«&. !
XXXVI. Ipew libro IIE -Pandettarum..
eftidonatio teftamento relicta. -L'qucDam. ,
xacco, XXXVIL iLajorkwvs ?? libro L ex-Ceffio- Ovr
TESTAMENTO inütiliter manumiffus eft, legari eodem te-
ftamento / poteft: quia totiens efficacior eft libertas legato,
quotiens vtiliter data eft. . -
XXXVIII. IpnEM libro ([Ij ex-Caffio.-. Qvonp feruus
legatus ante aditam hereditatem adquifüt, hereditati adquirit.
XXXIX. IpnEx libro III.-ex-Caffie- Sx AREAkE lc-
gatae, poft teítamentum facCtum, aedificium impofitum ett:
vtrumque debebitur, et folum, et fuperficium| *?. | ( «/.
— .EK&L. IpEw libroTI;Eptifee *S1* pyvonvs fer-
uis meis eadem res legata eft, et alterius ferüi nómine ad me
eam pertinere nolo, totum ad me pertinebit: [quia partem al-
teriuSJferui per alterum feruum adquiro, perinde ac fi meo et
alterius ?? feruo;effet legatum/ — gala, esret, '
XLI. Ine w 2 libroA-EE-Epiftularumg/M AE vro rv x-

H

LkEGATVM

DIPARTEM DIMIDIAM, S9EIO PARTEM DIMIDIAM

LEGO, EVMDEM FVNDVM liT10 LEGO: Ífi Seius de-

: . ? j sls . . .
cefferit, pars eius/vtrique adcrefcit: quia cum feparatim et

partes fundi, et totus legatus fit, neceffe eft, vt É& pars quae
ceffat, pro ?^ portione legati cuique eorum, quibus funcus
feparatim legatus eft, adcreícat. $. 1. A me herede ?? vxori meae
ita legatum eft, QvibDQvip PROPTER TiT1AM AD Sx-
IVM DOTIS NOMINE PERVENIT, TANTAM PECV-

B. egreen.

^ 4
..,! POPT CSTFUS.

$ P^
LA . £e€4 €x; 15;]'- —

J*; '?.x ,,'f a alo. |

torem, non proponi. $. 7. Titia ** cum /nuberet/ Gaio Seio,

P. NIAM Skivs HERES MEVS TirrAE pEgT. Quaero,an
L hub £, dedit in dotem praedia, et quasdam alias res: poftea decedens

deductiones inpenfarum fieri poffint, quae fierent, fi de dote — ,

" ('—'""fz'; codicillis ita cauit: LXiov 2jov föv.iZQæ.EOMggæu&uïläs- ageret:ur? ,Refpondit ?^, non dubito, quin vxori fuae ?5, L.X
408 TUS /9*"0 jee od 0i e Jóyxrep* i BoUAopot äoiäaïuoq fzg,,/ät'ou *X,07/01V L émi- | qucd ita legatum eft, A TE HERES PETO, QYIDQVID
rizowus p VXprixy peroxoyy 78 DZ Nauhyuev, 3v eæäæ?'o; dedunviw, eip| AD TE PERVENISSET /", VT TANTVM EI DARES:
amoqS. Tpolwo, oUv oupuxc: Tolo iupepopévow Tj mponi* woj wTx u- tota dos fine ratione deductionis impenfarum mulieri debea-
- v )G&VA , Q évox xb voy ciuróv mrepl Tij poimóc* Esoy ycip uerx myv *? ré- | tur. Non autem idem ius feruari debei ex teftamento extra- j 4 «cex:^uia,
jicur ao - Asurzv duroU cà, uo] TV TÉuvwy» cov, 99. Praeterea alia multa | nei,(quodjferuatur in teftamento viri qui dotem vxort relega- , äg-.;öh.f
— sLf£, huic ?* eidem marito legauit, vt, quamdiu viueret, haberet. | dit: ;haec ?? enim taxationis loco ;habenda/eft ?*, QVID-—j:' E /)x i 2
Quaero, an propter ?? haec, quae codicilis ei extra dotem | Qv1D AD TE PERVENIT: illic autergyb; virnvxori ffle-—4 9A ! 7* :
reli&a fünt, poíffit poft mortem Gaii Seii, ex caufa fideicom- | gat- ??, id videtur legare,«quod/in ^?* 1udicio dotis mulier * a(teæ £ 4g t
Cx 22 miffi petitio filiae et heredi Titiae competere, et earum 33 | confecutura fuerit ?. 1—2 j nosQum. L haben um , a2 U i d
7707 ** "" rerum nomine, quas in dotem Gaius Seius accepit? Modefti- XLII. Ipng M libro-Xdb--Eprfrulerum, Cv . E1, qui (,50, ,. « 32
/*/,, nusirefpondit, licet non ea verba proponuntur ?*, ex quibus | partem capiebat, legatum effg& vtalii reftitueret: placuit fo- "MZ;&'W- .

filia teítatricis fideicommiffum a Gaio Seio, poftquam praefti-
terit, quae teftamento legata funt, petere poffit: tamen, nihil

OL

lidum capere poffe.

TaZeo -
XLII. PowxPONIVS dewgawdf

J

&9 Vulg.efi.8R. — (6oHal.excedet. — 61 Hal. praefertim, loco : praeterea. GEB. |. L. 32 fupra de inve dotium, et in iadice titulorum de fuperficiis. Ha&enus Go—:
62, Hal. et Vulg. petiit. BR. Et fane et Taur. dare debebat;pet]t. GEB. — 63- thofredus. Item in L. :. $. r. infra de [uperficiebus. Vulg. et Nor. habent:
Hal. fufciperet. GEB. 64 Ap. Hal. ea, abeft. GE. 65 Hal. Atticiano. | fuperficies, — "Taur fluctuaffe videtur. Poftquam enim ter ex P'afïd. Flor. fuper-
GEB. 66 Gothofr. in nota: Al iubeo. Ita Hal et Vulg. quod praefero. | ficium, exhibuit, tandem in d. L. :. $. 1. de fuperfic. ,ülbiht,mt. fupea.'f-c*-zlem, et
B R. 67 Hal 4uae, loco: quid. GE B. — 68 Hal transponit: comparaui, | turfus veluti poenitentia du&us in adnptat. þþ&atur, ibi quoque- fupevficium. ha-
dedi. GEB. — 69 Taur. SIuI. GER. 7o Hal. reliquerim. GEB. — 71 Hal. | beri in membrana Etrufca. | Adde Briffon. de V $. fuþ hac voce. BR. .?0
et Vulg. f4flenturum. BR. 72 Ap. Hal. ex, abeft. GEB. 73 Ap. Hal. | Taur. in Adnotat. ferui pev alterum feruum. adquiro, perinde ac ft meo et altevias.

l

omnia baec defunt in. P. funt iu vetevi. Nempe haec monuiffe oportebat Tau-
rellinm, quia figna his verbis addere neglexerat. Sed et omnibus
MSS. quae ego plura hic adiui hoc fupplementum prqbax--x. expertus fum. BR.
Pal. L. II IIL. V. Vat. Barb. Otob. Bynkersh. At abfunt in Magl. Ap. Hal.

id efl,abíunt. GEB. — 74 Vulg. inferit: folum. BR. — 75 Hal. onerarit. GE B.
46 Gothofr. in nota: Al, allocutus. Ita Hal. — 77 De hoc $. prolixe Pancirol.
II.Var.Led.69.8YNK. — 78Hal.xeroxiv. GER. — 79 Ap. Alc. Steph. et Hal.
«3», abeft. 8BR. — o Id eft, Gaium Seium vivum meum commendo tibi, o filia:

cui volo dari ad. vitae vfwm et fru&tum, participationem Caflelli Nacleorum, quam etiam legitur fupplementum. G E. a 9h I fHa!. M ?Dlïg É ; liï: $ (äïaä-u ; iï:
graeueni dediffe in dotem cum corpovibus, quae inferuntur doti: et in mibilum mole- Hal. de, loco: pro. G EB. f d93 (ä (irr' E bno); I P ariom Hal. et Vulg..
— flari eum de dote: evamt enim poff mortem tua, et filiorum tuorum. — KYaec Élal. in- | que in textu, quod eft Flor. fed vt re&e Taur. bered, GEB. — 94 tHal. t

refpondi, BR. — 95 Gothofr. in nota: 4 tuae. Sed haec le&io formu-
lam cum refponfo ICti confundit. — Si quid mutandum, interpun&tio eft.
Lego ita cum Vulg. veluti vno fpiritu: mom dubito, quim vxori fuae quod
ita legatum efl. BR. Hal. habet: tuge, et mox: legatum fit. GEB. 96
Hal. perwemit, et mox: de$, GEB. 97 Hal. et Vulg. legamit. bic emim.

ter fua Graeca non vertit, vulgatae forfan verfioni confifus. GEP. 81 Ap.
Kial. buic, abeft. GEB, — $82 Hal in margine: alias, praeter. Yta Steph. BR.
83 Hal. in margine: quidam legit: vt earum. Nempe Alciat. IV. Dispunit.
49. BR. 84 Vulg. proponantur. BR, lmmo et Hal. GEB. — 85 Hal. hanc
infcriptionem habet integram, nii quod numerum libri vnitate augeat. GEB.

RISQIRSMASS : ; Ial. babendum eft. 99 Hal. et Vulg. /egat. BR. ICO
$6 Hal. Legatis vxori iis, quae vfus eius can[fa. 87 Hal. fimt. — 88 Hal.| ER. — 98 Ha 9 H .
^ PAPINIANVS. GEA. 89 Gotþoü*; in mota; Superficii vox reperitur in | Vulgo zä, abeft. BB, f Àpi Hal malier, abeft. G & g. 2 H;I.Vf;:zot.

—

j

d

4

d;,,0;, tempus pubertatis ei,
Ctum fit, tunc enim

deLar, dent. $. T. Si ita legatum fuerit, Lv ervs Tririvs u-

1 L

Ws g

g.

4

$66
Sr 1TA relictuam fuerit, QYVAN TVM|HERES MEVS HA-
BEBIT, TANTVM TiTHASO " DARI VOLO: pfo, eo
eft, quafi ita fit fcriptüm, quantum omnes heredes habebünt.
$— Quod üi ita fuerit, QvANTVM VNVS HERES HA-
BEBIT, TANTVM TiTHASO HEREDES MEOS DARE
voLo: minor pars erit accipienda, quae venit in legato.
$—2 Pegafus folitus fuerat diftinguere, fi in diem fideicom-
miffum relictum fit, veluti poft annos ,decém: intereffe, cu-
ius caufa tempus dilatum fit, vtrumne heredis, quo cafu he-
redem .frt'i&ugiï. retinere debere *, an legatarii, veluti fi in
gui impubes fit, fideicommiffum [reli-
frué&tus praeftandos et antecedentis
temporis $: et haecita intellegenda funt, fi non nominatim
adie&tum eít, vt cum incremento heres fideicommiffumJprae--
ftet. $. 3. Si ita fcriptum fit, DECEM AVT QVINDECIM
HERES DATO pro eo eft, ac fi decém folsgftlegata fint, aut *

fi ita fit 5, PposT ANNVM, AVT |POST/ BIENNIVM,
QVAM EGO DECESSERO, HERES DATO: poftbiennium
videtur legatum, quia heredis effet ? poteftas in eligendo.
XLIV. Ipgw tibredV.-ad-Quintum-Muciüm. 1 PrLv-
RIBvS heredibus inftitutis, ita fcriptum fit, HERES MEVS
DAMNAS ESTO DARE AVREOS QVINQVE: nonl',qu'ili-'
bet heres, fed omnes videbuntur damnati *?, vt vna quinque

w ÀT1T13131] 1 ( T 128 1 u 3 Bas

RESMEVS, ?ITHAS o '* QViNQYE AVREOS DARE
DAMNAS ESTO:(/deinde alio loco íta, Pvarzvs Max-
VIVS HERES MEVS Í1ITHASO QVINQVE AVREOS
DAMNAS ESTO. DARE:/ nifi Titius oftenderit adimendi
caufa '? a Publio *3 legatum effe relictum, quinos aureos
ab vtroque accipiet. et
; , XLV. InzMw libro VHI.Z atum-Mucium. Sr 1TA
fit feriptum, FatIABVS MEIS |CENTVW AVREOS DO:
an et mafculini generis et feminini liberis legatum videatur ?
nam fi ita fcriptum,effebp, FiL1IIS MEIS JHOSCE TVTO-
RES/DO: refponfum eft *^, etiam filiabus tutores datos effe:
quod non eft ex contrario accipiendum, vt filiarum nomine
etiam mafculi continegntur: exemplo enim peffimum ** eft,
feminino vocabulo etiam mafculos contineri, $. 1. Si fub con-
dicione, vel ex die certa, nobis legatum fit: ante condicio-
nem vel diem certum, repudiare non poffumus: nam nec per-
tinet ad nos, antequam dies venigt *5, vel condicio exfiftat.
$. 2. Si pater filiae fuae teftamento aureos tot heredem dare
iufferit, vbi ea nupfiffet: fi filia nupta fit, cum teftamentiuny
fit, fed abfente patre ét ignorante, nihilo minus legatum de-

betur: fi enim hoc pater non ignorabat, videtur de aliis nu- |7

ptiis fenfiffe.
- XLVL P2ocvrvs ^O.. V.. z pittetattrte Sr;s
SCRIPSISSET, qui legabat *?, QvriDpovip wiu: Lv-
civM TivrTivM DARE FACERE OPORTET, SEMPRO-.
WNIO LEGO, nec adiecit , PRAESENS IN DIEMVE:
non dubitarem, quantum ad verborum ?* fignificationem ad-
tineret ??, quin ea pecunia comprehenfa non effet, cuius dies,
n.loriente eo qui teftamentum feciffet, nondum veniffet, ad'f-
ciendo autem haec verba, PRAESENS IN DIEMVE: aper-
te 1m.iüjhi videtur oftendiffe, eam quoque ?? peécuniam legare
voluiffe. : .

5 Vulg. Sticho, hic etpaulopoft. »R. — 4 Hal. quo cafu fruttum baeres vetiucre
deberet. GEB. ^ 5Hal. inferit et. GEB. ; 6 Vide Aueran. II. Interpr. Inr. 16.
GEE. 7Halat,loco:aut. GEB. — 8 Vulg. addit: feriptum. BR. — 9 Hal. eff.
10 Hal. dammari.GEB. — X1 Vulg. Sticho, loco: Titbafo, hicetinfra. B R. 12
Hal. inferit i4. 135 Hal. et Vulg. inferunt: Maeuio. BR. I4 Hal. effet.
GEB. 15 Vulg. turpi(fimum. BR. I6 Hal. et Vilg. veniat, fed et Flor.
fubantique ita factum. ER. 17 Hal. SCAEVOLA, GER. I8 Vulg. in-
ferit: ita, tefte Contio. BR. — I9 Taur. legaVat. GEB. . 20 Kal. adieciffet.
GE B. 21 Taur, Berborum. GEB. 22, Hal. attinet. 23 MHal. inferit
fe. GEB 24 Vulg. Proculo. Conf. P. Fabrum /II. Semeflr. 12. BYNK./
25 Yaur. 4Olgo. GER. 26 Gothofr. innota: AL centum et quinquaginta.

DIGESTORVM LIB. XXXI

debetur. $. r. Si Titio frumentariajteffera ?^ legata fit, et w*,.l"t(,t(gfï.j -'
lis decefferit: quidam putant exftingui legatum, fed hoc non

| cium non habes, legari tibi poffe, Trebatium refpondiffe: quod

cium is heres non habeat,|dare iufferat ei, qui eiyé commer-

& 1. Si Titius ^* mihi Stichum aut decem debeat, et lega- /* .

.piame« Szr 1TA quis teftamento füo

Wa Hal. et Vulg. fed et in antecedentibus eft; 4uaero, vtrum. BR. — 277 Ap.

XLVIL Inzgw libto VI.Epiftnlatum. SgwPRoN1vs
Proculus ?^* Nepoti fuo falutem. Binae tabulae teftamenti
eodem tempore exemplarii caufa fcriptae, vt volgo ?? fieri fo-
let, eiusdem patrisfamilias proferuntur, in alteris centum, in
alteris quinquaginta aurei legati fünt Titio: quaeris, vtrum
iet;/?9 quinquaginta, aureos, an centum dumtaxat habiturus
fit? Proculus refpondit, in hoc cafu magis ?^* heredi par-
endum eft, ideoque vtrumque legatum nullo modo debetur,
feditantummodo quinquaginta aurei. [ J5«v f*""ml'lf"-:
XLVIII. Ipzx libroMIlL.Epiítularum«. Liciw )(fïvs
Lucufta ?^? Proculo -&e- falutem. Cum faciat condicionem
in releganda dote, vt fi ?? mallet vxor mancipia, quae in do--
tem dederit, quam pecuniam nümeratam recipere: ?? fi ea
marncipia vxor malit, numquid etiam & mancipia, quae poftea
ex his mancipiis nata funt, vxori debeantur, quaero? Procu-
lus Lucuftae fuo falatem. Si vxor mallet mancipia, quam do-
tem accipere: ipfa mancipia, quae aeftimata in .dotem dedit, E ,.
nonjetiam/ partus mancipiorum eijdebebuntur; $. 1. Bono-, joobcho
rum poffeffione dementis curatori data, legata a curatore, quicb $s wabun-
furiofum defendit,.peti poterunt: fed qui petent, cauere de- -*^*
bebunt, fi hereditas euicta fuerit, quod legatorum nomine da-
tum fit, redditus?] iri. . |
« XLIX.PaAvrvs lbro-V..ad lezem-I .et Papians
neque caro

MonTvo boue, qui legatus eft, neque corium,

Lj c wæfäyma

eft verum: nam cui teffera vel militia legatur, aeftimatio vi-
detur legata ??, $. 5. Labeo refert, agrum cuius commer-

merito Prifcus Fulcinius falfum effe aiebat. $-9« Sed Procu-

lus ait *^, fi quis heredem fuum eum fundum, cuius commer-
lä:[aaäfaf,
cium habeat ?5::putat ?5 heredem obligatum effe, quod ve-
rius eft, velün ipfam rem/ fi haec in bonis ?7 teftatoris fue- / ///
rit: vel, fi non eft, in eius aeftimationegi. $. 4. Si teftator^ ^'1^^ "*.
dari quid iuffiffet, aut opus fieri, aut munus dari: pro portio-
ne fua eos praeftare, quibus pars hereditatis adcrefceret, aeque -

atque cetera legata, placet. ib
L. MancELLVS hbngx-gg&owm. AV u2
HEREDIBVS fübftitui poteft, ita etiam legatariis, videamus,
an idem fieri poffit, e£ cum mortis caufa donabitur ??^: vtid — — (5
promittat illealteri, fi ipfe capere non poterit? quod magis ,. 4 455
eft: quia in pofterioris quoque perfona ^? donatio confertur. , , , ^
lus Jaa-

das D)

/ïz'.mi:a rem

* d

; tibi Stichum quém mihi debet: placet exftingui legatum,

At

décem j&2Aifolutis,jet fi diuerfis/^?, alii decem, alii Stichus le-! 7* /'gï?""fe
gatus fuerit: ex euentu folutionis legatum valet. : $. 2. Cum , |2, 4;4eras

ita legatum eft, QovANTAM PECVNIAM HERES MEVS, j,
A Tirio exEGERIT, TANTAM Mazevio parTo: fi he.
fub condicione legatum eft, antequam exacta pecunia fit, le- |
gatariusjagere/non poteft: quod fi ftatim dies legati cedit, vt [ .1 i , !^ ner;-
Publicius re&te putat, legatarius agere poteft, vt actiones prae- at psteee,

ftentur. :
LL Vrbfriawvs libro VHE&-—

ayawelsxr

cauiffet, 11 L.X Q

TVM

28 Vulg. Licinius Locufla, re&e. BR. — 29 Hal,
vtrum, loco: vt fi. GER. 30 Hal. praefigit et GEB. — . 31 Gothofr. in
nota: redditum iri. Yta Hal et Vulg. BR. — 32 Hal. et Vulg. hic inferunt:
vel qilitia. Sed haec verba Hal. hic et in fequentibus, vbi etiam Florentiae
leguntur, includit parenthefi, et in margine addit: alias deefl vtrinque. BR.
33 Confer Aueran. 1. Iutevpr. Iur.17. et 189. GEB. — 34 Ap. Hal. ait, abeft,
cum quo fentio. BR. — 35 Vulg. babet. BR. — 36 Hal. putabat. GEB. — 37
Taur. Fonis. GEB. 58 HalL. MARTIANV'S. GER. 39 Taur. dona-
Vitur. GEB. 40 Hal. et Vulg. perfonam. BR. 41 Hal. hic nouam le-
gem inchoat, praefixo: Paulus. Sed et Vulg. tefte Contio. ER. 42
Vulg. inferit: wbi. B& ^ 43 Hal. et Vulg. et ex dimerfo fi alii. B.

Hal, magis, abeft. GEB. —

*

]i

ht

—

"4

AU
Tu

DIGESTORVM

d
) du F VM PLVRIMVM PER LEGEM ACCIPERE POT EST, **
L 41141'3 — p ARI VOLO: vtique tunc,icum quando/^ * capere potuerit *9,
videtur ei relictum, ; Sed et ff dixerit, QvAM MAXIMAM
| PARTEM DARE POSSVM, DAMNAS ESTO HERES
/- MEVS EI DARE: idem erit dicendum. $. r. Is, cui in tem-
; pus liberorum tertia pars relicta eft, vtique non poterit ado-
»ptando tertiam partem confequi.: | $o

I '2' / ätu

iam et-P ;j NowN oPORTET prius de condicione cu-
iusquam quaeri, quam hereditas legatumue ad eum pertineat.
ii LIIL. Ingw-ibro-4V.—ad--legem..Iuliam-e biam
L. JMV' CvM A5 vno herede *^7 mulieri pro dote, compen
(ib: E.. qo, legatum effet ^9,. eaäqup dotem fuam ferre, quam lega-
maïu"it: vtrum in omnes heredes, an in eum[tolum, a
. quo legatum eít, atio ei dote ^? dari debeat, quaeritur? ??
! Iulianus, in edm]primum 5*, a quo legatum fit, aCtionem dan-
jn, dam putàt: nam cum aut fao iure, aut iudicio mariti conten-
d*wb&" [ 2 desiilta effe debeat, aequum effe, eum, a quo ei maritus aliquid pro
M dote legauerat, vsque ad quantitatem Jegatt -enus-huius.5?
" aeris alieni fuftinere, reliqua parte dotis ab heredibus ei prae-
79. . | fanda. S$eE- Eadem erunt dicenda, fi heres inftituta pro.do-
| 1 ^" Y^ te, omifffit hereditatem, vt in fubftitutum a&io detur: £flhoc
*" verum eft. $2« Sed de legatis et legis Falcidiae rationejbel-
L. A ualdz]efdubitatur, vtrum 4e, in quem folum dotis actio dégur, *?,
legata integra ex perfona fua debeat, perinde ac fi omnes he-
redes dotem 5* praeftarent: an dotem totam in aere alieno
computare, quia in eum folum actio eijfs detur, quod fane ma-
gis rationem habere videtur. - a
LI'V^-— LIV. Inew-ibrolHltad-legem-luliametDapiam. 51
cv1 fundus centum dignus legatus fuerit, fi centum heredi
vel cuilibet alii dederit: vberrimum videtur effelegatum, nam
alias .55 intereíft legatarii fandum potius habere, quam centum:
faepe enim confines fundos etiam füpra iuftam aeftimationem
intereft noítra adquirere. "X.., ' ! | :
LV. GAzrvs libro."*4duo-*-deerma geminham-et Pa-
pieem S: Tim:10 et mihi fi:i eadem res legata fuerit, et'is
die|cedente legati decefferit,jmefherede relicto, et vel ex mea.
propria caufa, vel ex|hereditaria legatum repudiauero: ma-
gis placere video, partem defeciffe. $. r. Si eo herede infti-
tuto, qui vel nihil, vel non totum capere poteft, feruo heredi-
tario legatum fuerit: tractantibus nobis 57 de capacitate, vi«
dendum eít, vtrum heredis an. defunt&ti períona, an neutrius
fpe&ari debeat? Et poft multas varietates placet, vt, quia nul-
lus eft dominus, in cuius perfona de capacitate quaeri poffit,
fine vllo impedimento adquigkur legatum hereditati: atque
ob id omnimodo ad: eum pertineat, quicumque poftea heres
exftiterit, fecundum quod accipere poteft: reliqua autem pars
venit.

ii s
LJ dm:

6

Aiil.

^YA d.
* L o

lbkd,

yimp.

"A -'fsc h

(ee.,
[ ide-

. £$unt

ls
;;:,äw
j o Lt
W/Z«:h
jaum s
de ad eos, qui iure vocantur,
" LVI. IpEM libro* ad-legem -Iulitam-et Papiam:
Qvonp Principi reliCctum eft, qui antequam dies legati cedat,
ab hominibus tereptusseft, ex conftitutione Diui Antonini fuc-
ceffori eius debetur. LC . 3 MM
R;Cfffv's 58 Hbro IL-ad.-l .

LVIL/Ky w1vsM
apiam. | 531 ÁAVGVSTAE legaueris, et ea inter

homines effe defierit: deficit, quod ei relictum eft, ficut] Di-

F e
1as10í5

Ls / r *

o m

-"fus,

JMMW

44 Vulg. praefigit: tautum. BR. — 45 Hal. et Vulg. vtique tunc, cum quandoque,
quaelectio et nobis probatur. Habent eam ex o&o codicibus quinque, licet vnus ex
recenti correctione. In Pal. IV. fuper: cum quando, ícriptum : z. e. quando-
cunque. . Atqui iam in ipfo textu Pal. V. et Otob. g R, Quinque ifti. Pal. I.
II. II in quo recenter? quandoque, fa&um, Barb. Vat. quibus adde Bynkersh.
GEB. 46 Hal. et Vulg. poterit. BR. — 47 Vulg. baeredum. BR. — 48 Hal.
efl, et paulo infra: maluit, loco: maluerit. — 49 Gothofr. in nota: A/. de do-
te. Ita omnes editi et fcripti, praeter Hal. qui habet: dotis. lftud probo. BR.
Scripti funt: Pal. L. II. IIl IV.. Vat. Barb, Otob. Bynkersh. GEE. — 50 Hal
et Vulg. praefigunt et. gR. — 51 Vulg. folum. BR. — 52 Vulgo: buiu», abeft,
B R. 553 Hal. et Vulg. datur. BR. 54 Hal. et Vulg. totam. BR. 55
56 Hal. et Vulg. 5; mibi et . Titio, R.

Hal. aliquando, loco: alias. GE,

fuam effe: totam adquirit.

ni«

HW.| PROP

LIB. XXXI.

$67
uus Hadrianus imPlotinae, et proxime Imperator Antoninus
in Fauftinae Auguftae perfona conftituit, cum ea ante inter
homines effe defiit ??, quam teftator decederet. : rE
LVIII |Garvs libro-X1V.-ad-lesem-Iuliam- et-Papiamd | / C^coóug

Sr cvi res legata fuerit, et omnino aliqua ex parte voluerit

LFX* Eï&&ääï.ï.g ïs,oümw 5,0 liþro XV. ad le-
2 * p A d e 3 (, $g^ ,
gem Iuliam W E S1 MIHï'pug'e,J—feruo meo vel L 4 UJerrpenficus,
pure, vel füb condicione eadem res legata &ft 5?, egoque le- .
catum, quod mihi datum eft, repudiem, deinde, condicione ex-
Aiftente, id quod feruo meo legatum eft, vellem 5? ad me per-

tinere: partem legati deficere, refponfüm eft: jnifijfi quis du-. 77
bitet, an exü&gnte condicione, fi feruus viuat, omnimodo le- ,
gatum meum fiat, quod femel ad me pertinere voluerimi 9*: : : £.

quod aequius effe videtur. Idem eft, etfi duobus feruis meis
eadem res legetur. | :
| — . LX. VrrrANvs libro X5 —ad.legem. luliam-et-Das.
piütme- Iv L1ANvs ait, fi a filio herede legatum fit Seio, fi-
déique eius commiffum[füerit *5 füb condicione vt Titio da-
ret, et Titius pendente condicione decefferit: fideicommiffum)
deficiens apud Seium manet 99?, non ad filium heredem per-
tinet: quia * in fideicommiffis potiorem caufam habere eum,
cuius fides eleCta fit, Senatus voluit. |

L^ .J?ï*ïlml "

dden.LXI. VrPrANvs ?? libro XVEEe ad-legem-Tuliam-et-
Papium. S1: TrTIO 6t Maeuio heredibus inftitutis, qui qua-
dünpenta 9?5 relinquebat, a Titio ducenta legauerit, et quis-
quis heres effet, centum, neque Maeuius hereditatem adierit:
trecenta Titius debebit. $. r. Iulianus quidem ait, fi alter
ex legitimis heredibus repudiaffet portionem, cum effeyít ab
'eo fideicommifig relictàj coheredem eius non effe cogendum
fideicommiffpf *5 praeftare: portionem enim ad coheredem fine
onere pertinere: fed poít refcriptum Seueri, quo fideicom-
miffa ab inftituto relicta, a fubfütutis debentur, et hic quafi
fubftitutus cum fuo onere confequetur adcreícentem portio- ,

m. M o t C EU. A. edcetón Gd F Y L 7*' 4
LXILiLiciwwivys Rwaseves librot Vk uum65,, » fucannacs,
S: ALIENV?WWW $ inftitutus fuerit, a domino eius
fideicommiffum relinqui poteft: fed ita hoc fideicommiffum — . j
dominus praeftare debet, fi per feruum fattus fit heres, quod la,
| €m ,

fi, antéquam iuffu eius adiretur hereditas, feruus manumiffus
fuerit, et fuo arbitrio adierit hereditatem: dominus id jdebi- !
turus *9 non eít/? *, quia heres factus non eft, *^ nec fer- ; .. 1*« 2e6ct,
uus, quia rogatusjeft ^?: itaque vtilis actio hoc cafu compe- j55 f
tit, vt is, ad quem emolumentum hereditatis peruenerit, et
fideicommiffum praeftare compellatur. * d |
LXül//CALLisTRATVS '* l;iþ,rg"!þM Edicti-moni-

(.'. xi('inü M"*?"?:*

-- iumasfee r at !,9),710
torih||Sr HERES fem legatam Ignorans, in funus confum- ..

;,

pfit: ad exhibendum attione non tenebitur: quia nec poffi-, /5;« (. 4
det, nec dolo malo fecit, quo minus pofïïderetz fed per in fa- *
&um aCtionem legatario confulitur, vt indemnitas ei ab here-

de praeftetur. ii n
libro XV. CvM

LXIV. PAPINIANVS . d | .
ONEBATVR, Àin fcriptura fideicommiffi, quod pluri-

bus fub condicione *5 fuerat relictum per errorem omiflam
mutuam fübítitutionem, quam teftator in fecundis ** tabulis,
cum

52 Taur. noV:s. GEB. 58 Vulg. luliamus. Hal PAPINIANVS. BR.
59 Hal. defiffet. G EB. Similis locutio eft apud Tacitum XV. Aunal. 64. im
fne BYNK. 6o Vulg. Neratius. B R. 61 Hal. hanc infcriptionem ha-
bet integram, vt eft Flor. GEB. 62 Hal.fit. GEB. — 63 Hal. velim. GEER.
64. Hal.. voluerit. G E B. 65 Ap. Hal. fuerit, abeft. GEB. — 66 Hal. et Vulg.
vemanet.BR, — 67 Hal. d1defh. GEB. — 684 lïlor. eft: quadvigesta. GE B. — 68b
Vulg. et a Porta: fideicommiffum. Hal. et recentiores: fideicomimiffa.BR. — 69
Hal LICINIVS RVFINVS lib. V. vegularum. GER. "o Taur. deVi-
turus. GEB. 71 Vulg. id uon debet. BR. 72 Hal. praefigit fed. G EB.
73 Hal. quia vogatus dominus$ efl. GEB. 74 Mal et Vulg. PÀ VLV'S.
gBR. 75 Hal [ub conielluva. G EB, "6 Hal. fuis, loco: fecundis, G ER.

A^ i l,aff 'Q!

KRrir 3 tiri

. Ij:

poterit.

o)fm WWW:,

$68

cum eosdem fuB'ïïïïuggää,"- exprefüt "7: Diui *? Marcus et
Commodus Imperatores refcripferunt, voluntatem manifeftam
videri mutuae ?? fattae fuübltitutionis: etenim in caufa fidei-
commiífi, vtcumque precaria voluntas quaereretur, coniectu-
ra potuit admitti. 545 U |
LXV. InkM libro XV£. Ottme&ienum- PECvLIVM
legatum augeri et minui poteft, fi res peculii poftea effe in-
cipiant, aut definant. Idem in familia erit, fiue vniuerfam fa-
miliam füam, fiue certam, veluti vrbanam, aut rufticam lega-
uerit, ac poftea feruorum officia vel minifteria mutauerit.
dem funt,æ,,/le&icariisgüþpedjfequis ?T legatis. $. r. Qua-
drigae legatum, equo poftea mortuo, perire quidam ita cre-
dunt, fi equus ille deceílit, qui demonftrabit ?? quadrigam:
fed fi medio tempore deminuta fupplsatur $3, ad legatarium
pertinebit. $. 2. Titio Stichus;legátüs poft mortem Titii li-
bertatem accepit: et legatum adita hereditate, et libertas poft
mortem Titii competit. Idemque eft, et fi moriente Titio li-
ber effe iuffus eft. $-9« Si tamen Titio, ex parte herede in-

ftituto, feruus legatus fit 5*^, et poft mortem eiuSjliber effe.

iuffus fit, fiue adierit hereditatem Titius, fiue non adierit,
poft cuius mortem libertas ei data eft, defuntto eo, libertas
competit. N OX, U
LXVI. Inrgw libroiXVIE-Quaeftionu Makevrvs
fundum mihi ac Titio fuüb condicione legauit, heres autem
eius eundem fub eadem condicione mihi legauit: verendum

"av LI UA

* ?ï--ï.*i?g'ï?'ïf**;'* effe Iulianus ait, ne exftante *5 condicione pars eadem ex

vtroque teftamento mihi debeatur. Voluntatis 5* tamen
quaeftio erit: nam incredibile videtur, id egiffe heredem, vt
eadem portio jbis/ eidem debeatur. . Sed veriíimile eft, de alte-
ra parte eum cogitaffe. Sane conftitutio Principis, qua pla-
cuif, eidem faepe legatum corpus, non onerare heredem, ad
vnum teftamentum pertinet. Debitor autem non femper,
quod debet, iure legat: fed ita, fi plus fit in fpecie legati, fi
enim idem füb eadem condicione relinquitur, 57, quod emo-
lumentum legati füturum eft? $. r. Duorümy teftamentis
pars fundi, quae Maeuii eft, Titio ?5 legata eft: non inele-
ganter probatum eft, ab vno herede foluta parte fundi, quae
Maeuii fuit, ex alio teftamento liberationem optingere, neque
poítea parte alienata reuocaniattionem femel extinctam.
$-2c Sed fi pars fundi fimpliciter, non quae Maeuii fuit, lege-
tur, folutio prior non ?? peremit alteram actionem: atque
etiam hanc eandem partem aliquo modo fuam fattam poterit
alter heres foluere: *neque) plures ?? in vno, fundo domi-
nium iuris intelleCtu, non diuifioneri* corporis optinent. $.3.
Non idem refpondetur, cum duobus teftamentis generatim ??

homo legatur: nam qui foluente altero, legatarii faCtus eft,

quamuis poftea fit alienatus, ab altero herede idem folui non
Eademque ratio ftipulationis eft: hominis enim le-
gatum, orationis compendio fingulos homines continet, vt-
que ?? ab initio non confiftit in his, qui ?^ legatarii fuerunt,

Xa fruftra foluitur, cuius dominium poftea legatarius ad tus.
