et placet ceffare, reliquis omiflis. 8 R.

fKLi. & 2. Si Imperator|[fitfheres inftitutus, poffe inofficiofum di^.

amj 37 deceffe-

DIGESTORVM LIB, V. TIT. IL

y

an exheredatus partem faciat, qui non queritur: vtputa, fuü- )5 5..
mus duo filii Jexheredati: et vtique facift, vt Papinianus re-1 /.£5
fpondit: et fi dicam Inofficiofum, non totam hereditatem de-
beo, fed dimidiam petere. Proinde ?? fi fint ex duobus filiig 3ie Ím: p
nepotes,,ex vno plures, tres puta, ex vno vnus: vni fe- Pt
uncia, vhugrex illis, femuncia querelfamexcludit *9. $. 9. 76
Quarta agtem accipietur, fcilicet,dedu&to aere alieno, et fu- |
nerisjiimpenfa, Sed anet libagrtaggä quartam minuafít, viden- 15«9...
dum eft: etqnunfquid minnapt/£ ! ? mem-fi cum quis ex affe $£m
heres inftitutus eft, ideo non poteft dicere inofficiofum, qu-ig,",';'ffïää
habét/Falcidiam/: Falcidia autem libertates non minuit, potqitf-- -2
dici, deduttis libertatibus quartam ineundam ^?. (Cum igi- L th'hu":
tur placet quartam minui per libertates, euenig!t, vtqui fer2-,5. "
uos tantum habé in patrimonio füo, dando eis/libertatem/82, Vrf
inofficiofi querellam excludág: nifi forte hic filius, fi non fuit in £
poteftate ^*56, a patre heres inftitutus, merito omittit ^^5 here-
ditatem, et ad fübftitutum transmittehs, querellam inofficiofi
inftituet: vel ab inteftato cïifa Edicti poenam habeat ^5 he- $4 Ím: A&)
reditatem. $. Io. Si condicioni parere teftator heredem ius- :
fit in perfona filii, vel alterius, qui eandem querellam moue-
re poteft, et fcieusis ^*j accepit, videndum ^*5, neabinofficiofi »;J7
Fuerel)/a excludatur: adgnouit enim iudicium. Idem eft, et
1legatarius el,vel ftatuliber dedit. Et poteft dici, excludi
eum, maxime Í1 heredem ei iufferat dare: ceterum fi lega-
tarium, numquid femel natam inofficiofi querellam non peré- c:
mäj"alegatarii oblatio ? Cur ergo(in/heredest ?5 abfolute dixi- |1.6t
mus? quoniam ante aditam hereditatem nec nafcitur querel- -
la. Ego euentum puto fequendum in hac re: vt fi forte, an-
tequam iudicium moueatur, oblatio ei fiat eius, quod reli-
€Cum eft, quafi ex voluntate teftatoris oblato eo *9 fatis &b . . ..
factüm videatur. $. 1. Vndejfi quis fuit inftitutus forte ex Jb a,
lfemiffe, cum * ei & fextans ex fubftantia teftatoris deberetur, L/./t
et *^? rogatus Lejï—eä poft certum tempéris ?? reftituere here- ii
ditatem, merito dicendum eft, nullum iudicium mouere, cum "
debitam portionem, et eius fruttus habere poffit: fru&tusenim — — *
folere in Faleidiam imputari non eft incognitum. Ergo et fi

ab initio ex femiffe heres inftitutus, rogetur poft decennium sicex:uteen-

ÁÀLTWUUnD ;

reftituere hereditatem, nihil habét, quod queratur: quoniam fa-
cile poteft- debitam portionem eiusque fruCtus medio ?* tem- )
pore cogere ??. . &. r2. Si quis et ?? irritum dicatfïte-lüü'
fcamentmzi, vel ruptum, et ?? inofficiofüm, condicio ei de-2 -
ferri debet, vtrum prius mouere volet *9. $. ra. Si filius ;« ex€
exheredatus in pofleffione fit hereditatis, fcriptus quidem he- -
res petet hereditatem, filius vero in modum contradictionis
querelfam inducat **: quemadmodum ageret, fi non poffide-
ret, fed peteret. $. r4. Meminiffe autem oportebit, eum,
qui teftamentum inofficiofum improbe dixit, et ?* non opti-
nuit, id quod(im-^? teftamento accepit perdere: et id fifco -
vindicari, quafi indigno ablatum. Sed ei demum aufertur, s« 9« ^«
quod teftamento datum eít, qui vsque |ad[fententiam«iudi- 1

! FUOR " (rk 3
A (fæ/ön:ma»&bwm um

ex illis feminncia querelam excludit. 8 &. — Conf. ad P. $. Defid. Heraldum II.
de Rerum Iudicat. auctor. 14. $, 4. et iunge quoad praecedentia Obf. lib. c. 10.
GE E. 41 Ap. Hal. eff : et mumquid minuant, abíunt, et fubfequitur zam-
que. G EB. 42 Vulg. miuuendam. BR. — 43 Hal. libertates. GEB. — 44a
Hal addit patris. G. 445 Hal. omittet. G E. 45 Hal. babebit. GEB.
464 Hal. cum fciensid. GE s. — 46b Hal.effl, addit. GER. — 474 Hal. perimat.
GEBS. — 47b Vulg. Pbaeredem. B R. .. 48 Kial. oblatione, et in margine: alias,
oblato eo. GE B. 49 Hal. 4uod, loco et. GER. 5o Hal. et Vulg. tem-
pus. BR. 51 Hal. portionem vel ex fruclibus, et in margine: alias eiusque
fruttus. GEB. — 52, Vulg. colligere. BR. — 33 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 54
Hal. et Vulg. inferunt effe. BR. 55 Hal. vel, loco et. GES. — 56 Hal. velit,
GE B. 57 Hal. iuducet, ex in margine: alias * im modwm ageret ac fi mom
poffideret ac peteret. — Scilicet illa ftelia in Haloandri textu praefixa eft verbis:
iu modum contradi&ionis etc. quo ipfo, ni fallor, indicatur in ifto codice haec
omnia : contradicliouis querelam inducet: quemadmodum abfuiffe: (imul palam
eft librarii error, a verbis m mod:m, ad voces quemadmodum, per oícitannam
delabentis. GE z. 58 Hal.fi loco et, GE . 59 Vulgo zm abeft. GEB.
! | . 60

U

u

j
"

m

n*
Snfww

Jt

ya:ultm

! tÜ
d r

)

Wi

DIGESTORVM."LIB. . V. TLLT,

cum 5? lite improba perfeuerauerit 9*z. Ceterum, fiante fen-
: tentiam deftitit, vel deceflit, non ei aufertur, quod datum eft:
- proinde, et, fi 5*5 abfenteieo fecundum praefentem pronuntie-
tur, poteft dici, conferuandum ei, quodaccepit. Eoautem folo
carere quis debet, cuius emolumentum ad eum pertinet $3.
. .. Qeterum, fi id rogatus fuit reftituere, non debet iniuria fieri.
giex;duo V nde non male Papinianus libro feclindo Refponforum refert,

ém. 11 heres f*tïï inftitutus, et rogatus reftituere hereditatem,
|4f*, deinde in querelfasinofficiofi non optinuit, id quod iure Fal-
L---J cidiae potuit habere, |folum perdefel $. r5. S1quis impubes
asv adrogatus fit ex his erfonis, quae et citra adoptionem Jet
a::ä emancipationem queri de inofficiofo poffunt, hunc puto remo-

LA ,UendungJquereuä, cum habeat quartam ex conftitutione Di-
ui Pii. Quod 9?5 fi cbit, nec optinuit, an quartam perdat?
et puto; dlut non admittendum ad inofficiofum, aut, fi admit-
.,7;,/,.0/&4( tatur, etfi non optinucrit, quartam el, quafi aes alienum, con-
alitwofo, cedendam. $. 16. 5l ex caufa de inofficiofi ?? cognouerit
iudex, et pronuntiauerit contra teftamentum, nec fuffit pro-
uocatum, ipfo iure reíciffum.eft: etfuus heres erit, fecundum
u£fh iudicatum eft: et bonorum poffeffor, fi hoc fe conten-
dit 9^a: et libertates ipfo iurenon valent, neclegata debentur:
fed foluta repetuntur, aut ab eo,qui foluit, aut ab eo,qui optinuit :
ethaec vtilia&ctionerepetuntur. Fere autem, fi ante conitrouer-
fiam motam foluta fünt, qui optinuit repetit 5^0: et ita Diuus Ma-
Lff ts drianus et Iö)istï'gs ];lu(s ïefcrigfe.zrunt. $. 17. Plane fippoft quin-
^quennium ?5 inofficiofum dici coeptum eft, ex magna et,1u-
äa caufa, libertates non effe reuocandas, quae competierunt, vel
X. praefütaefunt: fed viginti aureos a fingulis praeftandos victori.
TU IX. MopesTIiNvs libro fingulari£de inoffciofo te-
ftamento. Sx AvTEw intra quinquennium egerit, liberta-
tes non.competunt. Sed Paulug,ait, praeftaturum fideicom-
miífas libertates, fcilicet 9? Vigl.üti aureis et in hoc cafu a

*

: fingulis praeftandis. X EL $Q fr Jeip x je, m
Lsb X. MaRCELLVS libro;llI. Digeftorum. — Sx PAns

iudicantium de inofficiofo teftamento $* contra teftamentum,

pars fecundum id fententiam dederit, quod interdum fieri fo-
let, humanius erit, fequi eius partis fententiam, quae fecun-
dumteftamentum fpettauit 9? : nififi *?a aperte iudice& ?5 ini-
que fecundum fcriptum heredem pronuntiaffe apparebit. $. r.
. ilud notiffimum cít, eum, quilegatum percepérit, non recte de
lat inofficiofo teftamento dicturum : nifijidtotum alii adminiftraüit.
.Läal-*?g'-LEZ- .Xl MonpxrxsTiwNvs libr iggfäöiï&mmb OETIAM
9,(/ si]querelfafinofficiofi teftamentijoptinuerit 7?, non ideo ta-
Is men donationes, quas viuus ei perfeciffe proponitur, infirma-

^*
L:

iupee:9n- ri, nequein dotem datorum partem vindicari poffe, refpondi.

Lea-, o XIL. InEw libro fingulari de PraefcriptionibusA N 1e
clejrp: fl B 1L. intereft, fibi reli&tum legatum filius exheredatus adeno-
j Oerit, an filio, feruoue reli&tum confecutus fit: vtrübique
,. enim praefcriptione fubmouebitur. Quinetiam fi idem infti-
- .?J'L?Mtutum feruum prius, quam adire£hereditatem iuberet, manu-
miferit, vt ille fuo arbitrio[adeat]hereditatem, idque fraucu-
J7'6'5'*"'/""0" Verec Lflhäzbwï* [M jere AMW,WW.;.WJM& ,m:fu
6o Hal. et Vulg. n iudiciwm. BR. — Gta Hal. perfenerauit. GER. 61b Hal.
etimm[íi. GEB. — 622 Hal. pertineret. GEB. — 62b Hal. Quid fi. GEB. 63
Hal. et Vulg. inofficiofo, atque ita in omnibus MSS. fiue ita fcriptum fiue emen-
datum. & R. líto modo in Barb. Treuif. Bynkersh. — Hoc modo in Var. L. et $.
Cruc. GEB. 644 Hal. et fi bonormn poffeffor boc fe contendit, Vulg. 75 fe,
omittit, et ita ipfe legerem: et £onorum. poffeffor, boc fi contendit, tanquam an-
ticipato /;j, et cum repetendum foret, in fe mutato. BR. 64 b Hal. repetet. G E B.
65 'Yaur. hic habet quzgaenuzum, per errorem typorum, vt reor. Drenkm. ta-
men in fuo exemplo, quod typis deftinauerat, non correxit. GEB. 66 Hal.
praeftlaturum vidlorem fideicommiffarias libertates folum viginti etc, G E B. 67
Ap. Hal. teflamento, abeit. G ER. 68 Hal pronunciauit, legerem quae te-
flamentum fpectanit, omiffo fecundum, quod ex antecedentibus irrepfit, MSS.
fex, quae adiui, Florentino adhaerent. BR. X Reperi in Collat. feptem Barb.
Vat. L. II. HE, S. Cruc. Yreuif. Bynkersh. GEB. 694 Ap. Hal. et Vulgo /fi
abeft. BR. — 69b Hal. iudicem, et mox periodo fequénte, percepit. GEB. — '7O

T.

109

lento confilio fecerit, füummouebitur ab ?* a&ione. $. r. Si
a ftatulibero exheredatus pecuniam petere cdeperit, vidqri *?,4.. -
adgnouiffe parentis iudicium. - $. 2. Si cum, filius adoy- , ., , !
ptum 73| legatum infüituerit petere, fummotus/repetag inoffi- ID
ciofi querellaji **, praefcriptione remouendus—ïmn eít: quam- pteccocx
uis enim agendo, teftamentum comprobauerit *?, tamen eft
aliquid, quod teftatoris vitio reputetur, vt merito repellendus &-ex:i«Xeo, C
non fit. $. 3. Filius teítatoris, qui cum Titio eiusdem )pe- 1 4 ss :
cuniae reus fverat, liberatione Titio legata, per acceptilatio- . Mu at
nem Titii liberatus, ab aCtione inofficiofi non fummouebitur. L^
XII. Scagvora libro III. *^ Refponforum. T - ^cex: €*
TIA filiam heredem inftituit: filio legatum dedit: eodem te- »«ex:a
ftamento ** * ita * cauit: I$A.OMNIA, QVAE SVPRA j&.g'm,,-,,äääi. |
DARI, FIERI IVSSI, EA,DARI, FIERI VOLO AB Vr É A. Oonca, - |
OMNI HEREDE, BONORVMVE POSSESS gz)sREg AA ;D—?ft'- -gfïf |
äIH?äIT ETIAM IVRE INTESTATÓ 79?. 7f* pods |

ARI IVSSERO, |ÉA| VTI DENTVR F. ^6 mex -s

00 277 E

| ciofo teflamento. 8 R.

Vulg. obtinuit, ita vt haec ctiam addat filie. B& — Hlal. mon obtinmit. G EB.

] LK

ANTQVES? FrDEI EIVS COMMITTO. Qugefitum eft,
fi foror Centumuirali iudicio optinuerit, an fideicommiffa ex
capite fuprafcripto debeantur? * Refpondi ** ) fi hoc qugera- !
tur, an iure eorum, quos quis fibi/ab inteftato)heredesjibono- LA CLf
rumue/ poffeffores .füucceffuros 97 credat, fideicommittd&ænädy/ C.e
poífit, refpondi poffe. Paulus notat: probat autem 8*, nec 4 *óute |
fideicommiífa ab inteftato data deberi, quafi a demente. feex 24 0. — i üebono..-
XIV.)PApeiNrANvs libroV. Quaeftionum. PAT&R ,2 E
filium emancipauit, et nepotem e£ €o retinuit: *emancipatusl 'c*?? LTb
füfcepto poftea filio, duobus ** exheredatis, patre praeteri- !
to, vita deceffit: in qugeftioneade inofficiofip ?5 'te&amengif ch'&']fy 2
praecedente caufa filiorum, patris intentio adhuc pendet: a
quod fi contra filios iudicetur, pater ad querellam vocatur, !
et fuam intentionem implere poteft. . 'apes o n
XV. Inxw librofXIV. ?*a/Quaef&onum/ NAM ET A,L SIEX :

s1 parentibus non debetur ? *bfiliorum hereditas, propter votum
part.ent)mm, et naturalem erga filios caritatem, turbato tamen
rdine mortalitatis, non minus parentibus , quam liberis pie
relitiqui debet. $. r. Heredi eius, qui poft litem de inoffi-
ciofo prdeparatam, mutatal voluntate deceflüit, non datur
;nofäcioföj quereu/a: non enim fufficit litem inftituere, fi non i^««« |
in ea perfeueket *9. $. 3. Filius, qui de. *? inofficiofi actio- f C OX ; 7«—')e-æ |
neaduerfüs duos heredes expertus, diuerfas fententias iudicum «— . aK »e( .
tulit, et vnum vicit, ab altero fuperatus eft, et debitores con-
uenire, et ipfea creditoribus conueniri pro |parte( poteft, ?? LLM
et corpora vindicare, et hereditatem diuidere: verum enim ;
eít, familiaelerci(cundae iudicium. competere: quia credimus
jeum| legitimum heredem pro píite éffe fa&tum: et ideo pars ; (/5t-
hereditatis in teftamento remanfif. Nec abfurdum videtur,
pro parte inteftatum videri ?*. : |
XVI Ipzw libro II. Refponforum. Frirro, qui de
inoffüciofo matris teftamento contra fratem inftitutum de par-
te ante ?7 egit et optinuit, filia quae non egit, aut non op-
tinuit, in hereditate lepitima ?? £rater non(concurrit. $. r.
J UM Peleet du , «Centra
V ;

71 Vulg inferit bac. BR. 72, Hal. inferit potefl GEB. 75 Vulg. infe- |
rit fib;. BR. 74 Vulg. fummotus eft vepetita inofficiofi quevela. R. De
Hal. adprobauit. GEB. 76 Hal. lib.. IV. GER. 71 Kal. dedit eodem te-
flamento, et ita. GER. 78 Hal. et Vulg. znteffati. BR. 79 Hal. inferit i
fieri. GE B. 80 Ap. Hal. 4ue, abeft. GE R. 81 Hic plura in mendo cu- w
bant, vt pgiulo ante fiant quae. — Yta hic al.terum .z'e]þondz', abundat. Ego prius
tollere malim, alii pofterius. B&. Hal. etiam prius omifit. Habent tamen al-
J»d MSS. Barb. Vat, L. HI. S. Cruc. 'Treuif. bynkersh. GE B. $2 Hal fa-
turos, loco fucceffaros. G EB. 83 Hal. fideicommitti. G E B. 84 Hal. Paz-
lus 0tat ac PTO[).(ït, fequentiiaute?n., deleto. GER. 85 Hal ambobhus. GX B.
86 Gothofred. in nota Al. 1inofliciofo teftamento. ^ Vel tollenda particula de.
Vel fübintelligendum qzerela; c;m]ä?, aut fimile quid, vtfupra. Kal. et Vulg. de inoffi-
87aHal.lib.IV,GEB. $87bHal debeatur. GEB. — 88

Hal. perfeueres. GEB. — 89 Ap. Hal. de, abeft. GEB. — go Hal. praefigit fed. GE s.

91 VideDuker. ad Opufc. deLat. Vet. ICt. p. 330. u.j. BR. . 92, Hal. pro parte egit,
voceante,omiffa. G ER« 93 Hal. azt quae non obtitinit : in baereditatem legitzmam.

El2

/uu m s du A eneere t — 7140;1—*,0'an ,WW wtvüoïw/æc: XIl/. ved xf : XÀU. nfy/m'm;du p2 m "/ärZZ

IIO | HAMDHREBDORVM LU CUNBJIT. .

— Ó € — — À À——]— u M

cepit, ecbonorum poffeffionemjadeptus eft ?^a, poftea filia de-
fun&ti, quam ipfe exheredauerat ?*5, quaeftionemjinofficiofi te-
— À a. fwlïr ftamenti recte pertulit: polfeffio, quam pater accepit, ad irritum
recxda d — Tecidit ?? : nam priore tudicio deiure|patris, non de iure tefta-
- qmenti agg;(eütum eft: et ideo vniuerfam hereditatem filiae cum
fructibus reftitui necelfe eft. .
XVIL PaAvrvs libroil. Quaeftionum. Qvx R£
.LCWPCDDG[ PVDIANTIS 2animo non|venit ad accufationem inofficigfi!
teftamenti, partem non facit i, qui eandem querellam | mo-
,L'w;'g* fed. uere volunt. Vndge fi de inofficiofo teftamento patris, jalter
EL a2 9 eïl!ää?&äïääïl?;ïf;ä&&ïä—,amaaïeïfïz.Müïg.lä,.,rälfqï o..m,,t?iï?ä*-ïen?w?ïtel
g r ) quoque ad fücceífionem ab inteftato vocatur, et 1deo vniuer-
( Qdaepeshi. 2mfäm hgräædltgzt.em. non recte vindicaffet: (hic, fi optinuerit, vte-
. l s n fétur ?* rei iudicatae auttoritate: ,quaft Centumuiri hunc fo-
«l od [ 4f4, fum filium in rebus humanis|effe mir&c; Cutn facerefit intefia-
M .uän ?7, crediderit. $. r. Cum contra téftamentum, vt,in-
!o— gicox Tunf, officiofum,iudicatur, ?9 teftamenti fa&tionem habuiffe defunctus
PV - pnon creditur. Non idem ?? probandum eft, fi herede non
: | refponäfeï[te, fecundum .praefentem iudicatum fit: hoc eriim
caífu non creditur ius ex fententia iudicis fieri: et ideo liber-
tates competunt, et legata petuntur,

EL JX Contra tabulas filii /poffeffionem [iure manumiffionis pater ac-
U

D

A. szæu wx-n)&æ XVIII. IpEx libro- üngularW inoffictofo-teftamento.
D 0T 0 Dk ova re etiam Conffitutio iexitat Diuprum fratrum, quae
( Jiepev [ huiusmodi diftin&ionem admittit. eex'a., :
Pa gïf XIX. IpEw libro I. Quaeftionum. Ma-TEn dece-

dens, extraneum ex dodrante heredem inftituit, filiam vnam
ex quadrante, alteram praeterüit, haec de inofficiofo egit, et
optinuit. Quaero, fcriptae filiae quomodo fuccurrendum fit?
; Refpondi: filia praeterita id vindicare debet, quod inteftata
fieexitdtam,, matre habitura effet. Ttaque '?? dici poteft, eam, quae omif-
fa eít, etiam fi totam hereditatem ab inteftato ^ petat, et op-
tincàt, folam habituram vniuerfam fücceffionem, quemadmo-
dum Ífi altera omififfet legitimam hereditatem. . Sed non eit
: j admittendum, vt aduerfus fororem audiatur, agendo de inoffi-
fa^*X-/*^ — co(o. Praeterea dicendum eít, non efíe fimilem omittenti
L(f4 . -eam, quae ex tefítamento adiit: et ideo(ab| extraneo femiffem|

m WL vindicandum, et defendendum, totum femiflem efle auferen- |

dum, quafifemis totus ad hanc ?^ pertineat. Secundum quod
vL4fA. inonjin .totum'te&amentum. in.fïr.nga.tg.r, fed pro parte intefta-
s l h, —tà CHicitur: licet quafi furiofae|iudicium vltimum eius damhe-
DOv sguÉ tUf* Ceterum, fi quis putauerit, filia optinente, totum tefta-
- ais Lf " mentüm infirmari, dicendum eft, etiam inftitütam ab intefta-

Liffe to pofífe adire hereditatem: nec enim quae exteftamento adfit,
quod putat valere, repudiare legitimam hereditatem videtur,
d) -quam quidem ? nefcit fibiMeferri: cum £t hi, qui fciant ,

X s I' z : : ( T » T t j -
hase KT o ius fuum, eligentes id quod putant fibi|competere, non amit-
; tant: quod euenit in patrono, qui iudicium defüntti, falfa opi-

" t a.tüluwrv |
| l P nione motus, amplexus eft: is enim non videtur bonorum |/eo hereditatem optinebit. $. r. Si hereditatem ab heredibus,) £ o4, &ó — || "
M

L poffeffionem contra tabulas repudiaffe... Ex quibusBpparet| non
[ L-jffl-iæ d Dl/re&e totam hereditatem praeteritam vindicareb cum refciffo te-
,f* "* ftamento, etiam infritutae faluum ius fitadeundHe hereditatis.
: A-;q, y ^5 * * j" * * stl
af a uoir u od XX. ScXEvora lbro IL. Quaeftionum. Qv:i px
— ^"* imofficiofo ? vult dicere, licet * negetur filius, Carbonianam
bonorum poffeffionem non debet accipere: totiäs enim ea in-

CT

E..
[

,
N

GEB. 94aAÀp.Hal. etbonorum poffeffiouem adeptus efl, abfunt. GEB. . 94 b Hal.
exbaeredauit. GEB. — 95 Flor. reccidit. GEB. . 96 Hal.et Vulg. vtetur. BR. — .97
T : Vulg. tunccum faceret teftlamentum. BR. — MSS. tamen etiam habent faceret, Vat.
| III. Treuif. S. Cruc. Bynkersh. Cum Flor. àutem facit Barb. GE z. — 98 Hal,
praefigit quja. GEB. .. 99 Hal. ideo non, loco mou idem. GEB. — Yco Hal.
Et quamquam, loco Itaque, G E. I Hal. haec verba ab inuteflato, in fe-
quentibus poft vocem folam, collocat. GE . 2, Vulg. ad eam. BR. 3 Ap.
Hal. quidem,abeft.GEB. — 4Vulg.mefciant.BR. — 5 Vulg. inferit teffamento. B R.
6 Hal. fiet, etin marginealias,licet. GEB. — 1 a Hal.inferit z. GEB. — 7b Ap.
Hal. verba: mecali,abfunt. GE&. . 8 Hal. et Vulg. me alas vquam. . dmmo homo
nugax in ipfo archetypo correxit sec alias vnquam, annotante H. a Porta in fecunda,

Bafil. tamen habent uec alitur, 1eque exercet aclionem, praeterquam bereditatis peti-

- M j

dulgenda eft, quotieäs, fi vere filius effet, heres effet, aut bo-
norum poffeffor: vt interim et poffideat, et alatur, etjg a a€tio-] $&« :
nibus|ptàdiudicium non patiatur:$qui vero de inofliciofo di-
cit, nec actiones mouere debet, nec aliam vl]am, quam he- ; m
reditatis petitionem, exercere, nec alie?5: X£ vmquam ? me- 'ää—'-äm-m m
lioris fit condiéionis, quam fi confitétur ? áduerfarius. m V. [5
XXI. PAvrvs libroffII. Refponforum *9. Evw Qvt -5 : Jl [JP
inofficiofi teftamenti querellam inftituit, et fraude heredis fcri- sieexo
pti, quafi tertiam partem hereditatis tacite rogatus effet ei re-
ftituere, reliquit eam a&tionem, non videri deferifie querä'—mex-'gb
lam: et ideo non prohiberi eum repetere inchoatam attio-]«vJe
nem **, $. r. Item qujefitum eft !^: an heres audiendus $5
eft ante d inofficiofi *35 querelfam aCtam, defiderans reftitui
fibi ea, quae foluit? Refpondit, ei, qui fciens indebitum fidei-

commiffum foluit *35, nullam repetitionem ex ea caufa compe- u
tere. $. 2. Idem refpondit, euicta hereditate per inofficiofi ' |
querelJam ab eo, qui heres inftitutus ieflet, perinde omnia ob- L'erait, uY
feruari oportere, ac fi hereditas adita nonjfuiffet: et ideo jetj.sfet. Y
petitionem integram debiti heredi infütutoaduerfüs eum, qui .
fuperauit, competere, et corfipenfationeyfi debiti. «& &x eafp——e, óm: P

XXIL Tn£seHowixvslbro XVIL ** Difputatio- V/X --
num. Frrnrvs non impeditur, quominus inofficiofum te- á
ftamentum matris accufaret *?, fi pater eius legatum ex te- Mi
ftamento matris accipigt, vel adiffet *^5 hereditatem, quam- 4 - hi
quam in eius effet * 95 poteftate: necprohiberi patrem, dixi *?,
iure filii accufare: nam indignatio filii eft. $. r. Et *9 que-
rebatur, fi jn60ny optinuiffet in accufando, an, quod patri datum
eft, publicaretur, quoniam alii commodum victoriae parat, et — Lu:)
in hac caufa nihil ex officio patris, fed totum de meritis filii | n
agitur? Et *? inclinandum ??ag. eft, non perdere patrem fibi
datum, Ífi fecundum tefrtamentum pronuntiatum fuiífet ?9b,
$. 2. Multo magis, fi mihi legatum teftator dedit ^*, cuius dein-
officiofo |teftamentofilius agens deceffit, me "herede relicto,/ J.(4
egoque hereditariam caufam peregi, et victus fum, id quod ...
mirhi ?? eo teftamento reliétum eít, non perdam: vtique, fi ; &
iam defunctus agere coeperat. $. 3. Item fi adrogaui eum,
qui inftituerat htem de inofficiofo teftamento eius, qui mihi &«
legcatum dedit, litemque peregero nomine filii, nec optinuero, n
perdere me legatum non oportet: quia non fum indignus ^*, |
jvt auferatur mihi a fifco id, quod derelictum ?^ eft: cum )7« 4,
non proprio jnofninej fed iure cuiusdam fucceffionis egi.
XXIIL PAvrvs libite. fingularisde inofficiofo tefta- ——
mento. Si|[POmwAs ?? filium emancipatum praeteritum, et 1 pro
ex eo nepotem in poteftate;retentumheredem infütutum ef-L35€ —

»

fe, filius poteft contra filium fuum, teftatoris nepotem, pete- ^.

re bonorum poffeffionem : . queri ?? autem de inofhiciofo te- ]
tamento non poterit. Quod fi exheredatus fit filius eman- B"
cipatus, poterit queri: et ita iungetur filio fuo, et fimul cum Liwgïimj

infitutis exheredüti emerunt, vel res fingulas, fcientes eos ^ "s«
heredes effe ^": aut cogduxerunt praedia, aliudue quid fimi- D:?Cüaö
le fecerdnt: vel foluerünt heredi, quod teítatori debebant: "'""
iudicium defuntti adenofcere videntur, et a quereyía exclu-
a 4 ! U . u d
dyntur. $. 2. Si ?5 duo.üüfit filii exheredati, et ambo de in- |
ofüiciofo teftamento egerünt, et vnus poítea confütuit non |

agere,
E * ^ l
tionem.BR. 9Halconfiteatur. GEB. 10 Hal, additrefpondit. GEB. 11 Hal. : !
incobatam, 73 aclionem omiflo. GEB. — 12 Hal. Item cum quaefitum effet. GEB. :

I3a Hal. audiendus effet ante inofficiafi querelam. Vulg. de nofficiofo.BR, 135 Hal.
foluiffet. GEB. 14HallEbFILGEsB. 15Hal.accsfet. GEB. . 16a Hal. acce-
perit vel adierit. Vulg. accepiffet vel adiiffet. BR. — 165 Hal.eff GEB. — 17Hal,
vt Florentiae dixi, fed in margine alias, didici. GE B. 18 Hal. /tem. GEB. — 19
Ap. Hal. et,abeft. GEB. — 202 Vulg.Zudicandum. BR. 20b HalfitGERBR. 21
Hal. dederit. GEB. 22 Hal.etVulg.inferuntex, BR. . 23 Hal. quoniam zndignum
efl. GEB. . 24 Vulg.velicéum. BR. — 2,5 Vulg. proponas. BR. — 26ltahabet Hal. ..
queri. Sed Taur. quaeri, vbi Brenkmannus in fuo exemplo typis deftinato literam a
rurfus deleuit, vtadeo error typorum videatur apud Taur. licet Brenkm. id non mo-
nuerit, GES. — 277 Àp. Hal, effe, abeft. GEB. — 28 Hal. inferit cupi, fequenti 1
:
|

;,

DIGESTORVM LIB.

» ó
agere, pars eius alteri adcrefcit. Idemque erit, et &i tentpo--
EUA a exclülus Hb . u X Fj |
i ls XIll. L XU X XIV. VrPIANVS libro/|XLVIIIJ ?? ad Sabinum.
Cm XVIf, CyR cA inofficiofi quere*l/ram ?uenire pleyumque adfolet, vt in
L étemas,, VT latque eadem/caufa diuerfae fententiae proferantur: .quid

UA «
/ L

Ue enim, fi fratre agente, heredes fcripti diuerfi iuris fuergnt *
"" - [ 4 quod fi fueritjpro parte teftatus, pro parte inteftatus deces-
2 . .
fiffe videbitur. : |
XXV. IpnEMw libro IL, ?? Difputationum. $x Now

,-'ä 2 " : à * . P :
,,X mortis caufa fuerit donatum, fed inter viuos, hac tamen con-

templatione, vt in quartam habeatur, poteft dici inofficiofi
querelfam ceffare, fi quartam in donationämbet: aut, fi ^* mi-
pus habeft, quod'deeft viri boni arbitratu repleatur ?*: aut
.certe conferri oportere ?? id, quod donatum eft. $. t. 5i

az Gcc-quis, cum non poffit de inofficiofo queri, ad quer gyam admif- | ribus *?, pupilli nomine, fine periculo eius, (g-u?d)49 tefta- V£ -« g
" fug, pro parte gefcmdere teitzmïent.um.te.mgt.et SUBL vnum | mento dafzg;ï;ï'e&, agere poíte 5.0 de ïn()fjï[(nofo vel falfo tefta-^ -- n -
| . 4f dübifheredem eligat, contra quem inofficiofi querellam infti- | mento, Digj/Seuerus et Antoninus refcripferunt 57, 1u4) — AEX TA
n &tOx:€. tuat, dicendum eft, quia teítamentum pro parte valet, et XXXI. Pavrvs libro fingulari de Séitemuiralibus * 4 /,..1/, s
4 | praecedentes eum períonae exclufae funt, cum effectu eum | iudiciis. S1 rs, qui admittitur ad accufationem, nolit, aut J 4 .. ,::.,.;3,,&
"OL [ , querelfam. inftituiffe. Qe- t Tpino nen oct fs bt celer dHl . noffit accufare, an fequens admittatur, videndum eft: et d
p BLÓ5J ;oc]pbsmuo- XXVWI. InEeM libro J VILII. ??a fDifputationum. ' Sr| placuit, poffe: vt fiat fueceffioni locus. $. 1. Quantum [adfet
lol us "5« $v haccondicione fuerit I& erés inftituütus, sr sTricfKvM |inofficioli liberorum vel parengfim querelfim pertinet, nihile
UUK MANVMI s:gæ(;:'r, et rganumiüü'fet*"b, et pofteaquam manu- | intereft, quis. ?* fit heres feriptus, ex liberis, an ^^a extra-
Cs vj o , mifit, inofficipiim vel iniuftum teftamentum pronuntietur, de- ! neis, vel municipibus. $.2. 5i heres extiterim ei, qui eo tefta-
volasa vdz quum eft huic quoque fuccurri, vt ferui pretium a £ anumií- | mento inftitutus eft, quod de inofficiofo **5 arguere volo, non
.. foaccipiat: ne fruítra feruum perdat. k i - | mihi nocebit: maxime, fi eam portionem non poffideam, vel o
XXVIL IpEMw libroVI.,Opinionum. . Szr, 1zNSTI-| iure fuoipoffüdeam 55. .$—- Diuerfum dicemus, fi legaue- erut Cj m
L-H prz XV/rt v r A. de inofficiofo teftamento accufatione, de lite pa&to | rit/mihi^eam rem, quam quis ex eo teftamento acceperat: exymemdTem mb

, transaCtum eft, nec fides ab herede transa&tiohi praeftatur, in-
^ officiofi caufam integram effe placuit. $. r. Ei, qui fe fili-
[ um eius effe adfirmat, qui ,X5 teframento id denegauit ?7,
tamen eum exheredauit, de inofficiofo teftamento caufa fu-Jj
ereft. $.-2- De inofficiofo teftamento militis dicere nec mi-
Fes poteft. $.34De inofficiofo teftamento nepos contra pa-
£». truum fuum, vel alium fcriptum heredem, pro portione ege- .
gat, et optinuerat, fed ?? fcriptus 'heres appellauerat: pla-
cuit, interim propter inopiam pupilli, alimenta pro modo fa-
L dl us Cultatfum, quae per inofficiofi teftamentifaccufationem "*q pro
parte ei vindicabahtur, decerni: eaque aduerfarium ei fubmi-
niftrare neceffe habere vsque ad finem litis. $. 4. De tefta-
mento matris, quae exiftimans peri(fe ??5 fiium, alium here-
dem inftituit, de inofficiofo queri poteft ^^. b 199
XXVIIL. Pavrvs libzo fingilari£de Septemfjrali-
— bus ^* iudiciis. Cvw MarER militem filium falfo audif-
fet deceffiffe, et teftamento heredes alios inftituiffet, Diuus
.. henc.. -Hadrianus decreuit, hereditatem ad filium pertinere: ita vt li-
k k&o:urï bertates et legata praeftentur. [ic illud adnoatüm, "P, quod
Liaon» , Qe libertatibus et legatis adicitur *?: nam, cum inofficiofum
d

)b

W L * 2
cf. teftamentum arguitur, nibil éx eo teftamento valet.

XXIX. Vrprriawvs libroV. ^* Opinionum. S1i sv-
$PECTA collufio fit legatarüs inter fcriptos heredes et eum,
qui de inofficiofo teftamento agit, adeffe etiam legatarios, et
voluntatem defuntü tueri, confítitutum eft: eisdemque ^*

w
IQ
wil

|

et, deleto. GEER. 29 Gothofr. in nota XIX. Hol, malim ipfe L. GER.,
30 Hal. lh. 1II. GER. 31 Hal.babeat at fi. GE8. — 32 Hal. repletur. GEB.
.33Hal.oportet. GEB. — 34 Hal.tentet. GEB. — 35a Hal.Ub.VIL.GEB. — 355
Hal. inuertit: fi Stichum manumififfet, et mauumiferit. GEB. — 36 Hal. et Vulg.
inferuntzz.BR. — 37 Taur, denegaDit, moxque exbaereda Bit. Hal. negauit. G E B.
48 Vulg. inferit quia. BR. 394 Hal 4quae inofficiofi teftamenti accu[atiome.
GER. 39b Halperüffe GEB. 40Vulg.additfiliuss, BR. — 41 Hal. ceutumni-
valibus. GEB. 42 Vulg. Hinc annotandum efl, Ylal bic ilad admotatum
efl. BR. 43 Hal. adücitur. G EB. 44 Hal Elb. VI, GER. 45 Hal
eisque. GER. 46 Ap. Hal, effe, abeft. GEs. — 47 Hal. Hb. TII. GER.
48 Vulg. Tatores. BR. 49 Hal. inferit eis. G E. 50 Ap. Hal poffe,
.abeft. GEB. 51 Hal. permiferunt. |Varii Codices, quos contuli, habent ve-

| titerit exheredatus, petieritque legatum, videbimus, an fit fum-

V UTIETS XBOIIE

permiffum eft etiam appellare, fi contra teftamentum pronun-
tiatum fuerit. $—r. De inofficiofo teftamento matris fpurii
quoque filii dicere poffunt. $. 2. Quamuis inflituta inoffi- — .
ciofi teftamenti accufatione, res transactioné decä(ä fit, tamén c//
teftamentum in füo iure manet: et ideo datde in eo liberta- ''
tes, atque legata,ivsque quo; Falcidia permittit, fuam habent M70-; Mp )
poteftatem. . $. 3. öuomam femina nullum adoptare filium " ^ ,
fine iuffu Principis poteft, nec de inofficiofo teftamento eius,
quam quis fibi matrera adoptiuam falfo effe ^* exiftimabat, ..
agere poteft. $. 4. Ín ea prouincia de inofficiofo teftamento
agi oportet, in qua fcripti heredes domicilium habent. i
XXX. ManRcrANvs libroIV. *7 Infitu&onum. Apn-
vEkRSVS teftamentum filii in adoptionem dati pater natura-
lis recte de inofficiofo teftamento agere poteft. $. r. Tuto-

III

nam fi eam adenofcam,.repellar ab accufatione. $. 4. Quid 44 ex T
ergo, fi alias' voluntatefn (teftacoris/ probauerim ? puta in te- (. J.f9t -
[tamento adícripferim *9& poft mortem patris confentire mef? TO
^"Repellendus fum ab accufátione. : CERETE f
XXXIL. Ipnzw liliro-fingulariideinofficiofo teftamento.
Sr EXHEREDATVS petenti legzatum ex teftamento aduo-
cationem praebuit, procurationemue fufceperit *95, remouetur

ab accufatione:: agenouiffe enim videtur, qui Fuaïegualg/" iu-
dicium defuncti comprobauit ?9. $. r. Si fegatario heres ex-

i
i

[

mouendus ab Mac accufatione ??: certum eft enim iudicium
defuncti: et rurfus, nihil ei ex teftamento relictum, verum

eft: tutius tamen fecerit, fi fe abftinuerit a petitione legati.

? pE HEREDITATIS PETITIONE I.Qg

Garivs libro VI. ad Edictum prouinäale. je*Zä

TT kRnED:TAS ad nos pertinet aut vetere ^ iure, aut no-
ÀR uo. Veteré, e lege duodecim tabularum, vel ex tefta-
mento quod iure factum eft. :
li. VrrriANvs libro XV. ad Edictum. : Szvx fuo ?
nomine, fiue per fe, fiue per alios * effecti fumus.|. 32522 " ereec,
— HI. Garvs libro VI. ad Edictum Hrei Vgr-
vT1 Íi eam perfonam, quae in noftra poteítate fit, inftitutam
iufferi-

4

"P

centumuiralibus. GER. 53 Hal quwi. GEB. . 54« Vulg. inferit ex. BR.
$4b Hal. inferit teflamento. GE B. 55 Hal. haec vel iuve fuo poffideam, in-
cludit ftellulis, et addit in margine: baec ium momuullis nom legumtuv. |Perpe-
ram, vt liquet ex Bafil. BR. 56a Hal fcripfevim. GEB. 56 b Hal. fz-
fcepit GEB. 57 Vulg. tale. BR. — 58 Hal. adprobauit. GEB. — 59 Vulg.
ab aítione. BR. ^ | :
I Hal. et Vulg DE PETITIONE HAEREDITATIS. 88R. 2
Vulg. hic et mox iterum veterz. B R. 3 Hal.atíolus zofivo. Etiam in MSS.
conftanter í40, reperi. Áccurfins hanc malam Grammaticam dicit, et eidem
fere affentitur Duker. ad. Opufc. de Lat. Vet. ICt. p. 332. m. 11. Forte ta- m
men v fa40 womine idem valet ac proprio momine. Bafl. hic habent: &i«eío T/Lw JUH --
bv(uari, BR. . MSS. funt Barb. Vat. L S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 4 '*/L,Ly' ,(f 7

ftripferunt. B R. Barb. $. Cruc. "Treuif. Bynkersh. GER. 42 Hal. iterum

Hal. iftis five per fe, omiflis habet: fiue noflro uomine baeredes fiue per alium etc.

I 3 GER,

l

112
2 |
iufferimus adire hereditatem. Sed et fi/Titio, qui Seio heres
extitit ?^, nos heredes fa&ti fumus, ficuti Titii hereditatem no-
ftram efle 9 intendere poffüumus, ita et Seif — Vel ab intefta-
to, forte iquod fui heredes defunCto fuümus, vel adgnati, vel
quod manumifimus defunctum, quodue parens nofter manu-
miferit?. mNouoiure(fiunt ? heredes omnes, qui ex ? Senatus-

fUb 0X W;!/W'

Lä 'ï»(mt ,

U confultis) aut ex Conftitutionibus ad hereditatem vocantur.
p 7 2 AW BAXXEVS librol-?.ad Edi&u.gn. SI HEREDI-
f u ad T AT EM petamaàb eo, quivnam rem poffidebat, de qua|fola/ con-
p b Deinilat i ^

| trouerfia erat, etiam id, quod poftea coepitipoffiderejf refütuet.
E a V. VLPERANVSlibro XIV. ** ad deïïqm.. Divvs
ER pn reorane., ; |Pius)refcripfit, prohibendum poffeffgrem hereditatis, de qua
I L.5 fK. rrJt. -controuerfia erit *?7, antequam lis mchoargtur T , aþqu.ld ex
, ea diftrahere : |nifi maluerit pro omni quantitate hereditatis, yel
E. faae xvyfe-rerum elus rrefütutione/ *? fatisdare.] Caufa autem cognita,
E ag /J«Eï fi non talis dáta fit fatisdatio, ied folita ^^ cautio, etiam
