2: refpondit ??. Ex epiftula, quam muneris ecendi gra-
tia abfens quis emifit, compelli eum ad editionem non poffe.
VI. InxeM libro V. de Officio Proconfulis. T or1Ews
locum habet deminutio pollicitationis in perfona heredis, quo-
tiens non eft pollicitatio ob honorem facta: ceterum fi ^*'ob
honorem faéta fit, aeris alieni loco habetur, et in heredum
perfona non minuitur. $. r. Si quis pecuniam ob honorem
promiferit, coeperitque foluere, eum debere quafi coepto
opere, Imperator nofter Antoninus ?* refcripfit. $. 2. Non
tantum mafculos, fed etiam feminas, fl quid ob honores ?*
ppllicitatae ?9 funt, debere implere fciendum eft: et ita Re-
k - fcripto

baut: megletlome domi artificio, imers im fovo defidebit? Minime. Sed fuut,
qui cum boc videant, buic fe miniflerio fubmittant. G EB.

I Vide Bynkersh. VI. Obf. :3. GEB. . 2, Hal. et Vulg. connenie-
tuy. BR. . Etiam Rehd. GEB, 3 Rehd. accedant. GE B. 4 Flor. ex
hoc pofteriori: eff , fa&um: fit. Inde Hal. fciendum eff. . Sed fi quidem. 8R.
Et ita quoque Rehd. GER. 5 Hal. coeperit. 6 'Taur. in Adnotat. zecit.
iu P. et iu vet. iacuit. . Sed cur hoc minus rcpraefentat, quam alia huius fa-
rinae? Interea e tribus MSS. duo Barb. et S. Cruc. I. habent vt Flor. iacuit.
Vulg. ecerit: et mox: purganerit. BR, Tertium eft S. Cruc. 1I. quod habet
vt Taur. et ita quoque Bynkersh. Rehd. ia&avit. Hal. iecit. GEW. — 7 Rehd.
inferit: et. GER. $ Gothofr. in nota: Circenfibus. Vlgat. Confer Me-
nag. ZAmoen. lur. Cin. c. 13. De cetero Rehd. vt Vulg. circenfibus. GEB. . 9
Hal. et Vulg. coeptumi. BR. Rehd. vt Flor. GER. 10 Hal. adfiguauerit..
11 Hal. aliquid pa(fum fit periculum: ad eum.. Lego cum Vulg. aliquid paf-
fum fit: periculum. £ R. . Yta et Rehd. GE R. 12, Hal. -defiit. GEB.. 13
Vulg. feparationem. B R. ta et Rehd. GER. I4 Flor. 7) quarto, inter
veríus eft adiectum. BR. 15 Ap. Hal. et Vulg. eo, abeft. BR. — Etiam in
Rehd. G E B. 16 Vulg. fi quisquam. Hal. fi quis poflquam. BR.' In Rehd.
legitur: cogetzr. Et efl conflitutum fi quisquam , vt ante:. Et efl , noui paragra-
phi fignum coerulo fit adpictum, in fequentibus tamen eft, vt Flor. repelleudus
efl. G E B. 17 Vulg. tradiderit. wR. — Ita et Rehd. fed fa&tum: tradsderat.
GEB. 18 Vulg.et vendicare eam velit.BR. Etiam Rehd, GEz, — 19 Rehd,
inferit: ex. G E B. 20 Rehd. defiffent. G E B. 21 Vulg. Charidemus. B R.
Etiam Rehd. GER. 22 Placet Hal. qui a verbis: Chbaridemo vefpondit ,
ipfam legem inchoat. E R. 23 Rehd. fuperiorem negationem huc reuocat.
GER. 24 Ap. Hal. Antoninus, abeft. GEB. 25 Hal. et Rehd. bono-

1

T. GEB. 26 Vulg. pollicitae, Vid Duker. ad. Opwfc. de Latin. Vet. ICt.
z : ; * pog.

vouit, decima non prius effe in bonis definit *^, quam fue- -

»TER incendium, *vel terraemotum, * vel aliquam ruinam, -

T
Tf
öpäg

fftt
&i

n
iA ]
Ín m
GE
Ht
3) Ht
Häf. W
Corfri
lt
V, ]
tnerr, (
(ityy, (
Wt
ftifil
Dlune nr
&i n
T'ferigm
TR u
49 Hl
n

il

t
. u
,. 9N
i
às
j
| hx
n
1
W?Tif,
"l
j
yutt
i i

qu
j
j
j
(þgndiff
n
J
"

. 48 Hal. et.Vulg. 53 và véAs T4V g P3ovc. BR.— |
adícriptum eft, quare afterifcis inclufi. BR. — Nempe ia fuo exemplo typis de-

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XIL

. fcripto Imperatoris noftri et Diui patris eius continetur. $. .

Si cui respublica neceffitatem impofüerit ftatuarum Principi
ponendarum, qui non promifit, non effe ei neceffe obtempe-
rare, Refcriptis Imperatoris nofiri et Diui patris eius conti-
netur. |
VII. Pavrvs libro I. de Officio Proconfulis. Og

cafüm , quem ciuitas pafía eft, fi quis promiferit fe quid fa-
€turum, etfi non inchoauerit, oinnimodo tenetur, vt Diuus-

Seuerus Dioni ?* refcripfit. — . us !
.VHII. ipnkmw ?? libro III. de Officio Con(ulis. D pol-
licitationibus in ciuitatem fatctis iudicum cognitionem effe,
Diui Fratres Flauio. Celfo. ?? in haec verba refcripferunt.
Probe 3? faciet Statius Rufinus, fi opus profcaenii *, quod
fe Gabinis ?? exftruCturum promifit, quod tandem adgreflus
fuerat, perficiat: nam etfi aduería fortuna vfüs, in triennio
33 a praefecto vrbis ?* relegatus effet, tamen; gratiam mune-
ris, quod fponte obtulit, minuere non debet, cum et abfens
per amicum perficere opus iftud poflit : quod fi detrectat, acto-
res conftituti, qui legitime pro ciuitate agere poffint, nomine
publico adire aduerfus eum iudices poterunt: qui cuüm pri-
mum potuerint, prius quam in exilium profiicatur, cogno-

fcent, et fi opus perfici ab eo?* debere conftituerint ?5, ob-

oedire ?* eum Reipublicae ob hanc caufam iubebunt, aut pro-

hibebunt diftrahi fundum, quem in territorio Gabiniorum ?* |
habet.

IX. MopEsriNvs libro IV. Differentiarum. Ex
pollicitatione, quam quis ob honorem apud Retnpublicam fe-
cit, ipfum quidem omnimodo in folidum teneri: heredem vero
eius, ob honorem quidem facta promiífione in folidum ??,
ob id vero, quod opus promifíum coeptum eft, fi bona libe-
ralitati foluendo ^? non fuerint, extraneum heredem in quin-
tam partem patrimonii. defuncti, liberos in. decimam teneri,
Diui** Seuerus et Antoninus refcripferunt: fedetipfum dona-
torem pauperem factum, ex promiíflione operis coepti quin-
fam partem patrimonii fui debere, Diuus Pius conftituit.

| X. Ip&n libro I. Refponforum **, . Se?T1IcrIA cer-
tamen patriae fuae pollicendo, fuüb hac condicione pollicita

eít, vti fors apud eam remaneat ^3, et ipfa vfuras femiífales
^* ad praemia certantium refoluat *5, in haec verba. — iAori-
potuoi xj *9 uxÜispp xyuye r&TpxsTUpuOy cmO wupiOty TpIOV,
v0 ** ro0 usQuAolou aur;) xaTÉy oUa coyupiov, xo] a Qeicouéyg
"rapo vole OsnuomrptrOIg XZioyoSwc éri T veÀdy us vOy *9 à£ S3ouc

TQiGV pUpiXOtV TOXOV, c'yuvolleroUyTOc xo] a'ooxaÜeq ouévou TOU Xy-.

Qpóc uou, éxZulig d& rOV 6E &uoU vyevvatgaouéuwv TÉxvuv* ^? xo-

gnos) dà o Tómog &g vX xÜÀe vdy Juusiimuv, nnÜug G» 99 éQ'

éxsou xÜülopxros » BouAu ogíog 5*. Quaero, an poffünt in-

."pag. 306. . 19. BR.. Rehd. v t ang. GEB. . 57 Hal. et Vulg. Diogeni.

BR. Etiam Rehd. GEx. 28 Gothofr. in nota: V/piauus. Yta ipfe 'Taur.
in margine, Hal. IDEM, retinuit. Rehd. Vlpianus.GEn. . 29 Kehd.celio.
G E R. 30 Taur. proVe. GEB. 31 Gotliofr. in nota: profícaenii, Hal.
Hal. habet: profcenz. 'Taur. proftaenl. GEB. 32 Taur. GaVimis. GER.
33 Hal. zn triennium. Kehd. vt Flor. GER. 34 Hal vrbi. GER. 35
Hal. et Vulg. ab eodem. BR. Etiam Rehd. GER. 36 Gothofr. in nota:
conftiterit. Hal. Rehd. conflituevit, ex quo forte Hal. le&io nata. GEB. — 37
Ita cum diphthongo ctiam eft zm L. 3. 6. 1. fapra de Mumner. et IHouor. B R.
Sed Hal. et Rehd, ct hic: obedire. GEB. — 438 Gothofr. in nota: Gabinorum.
Vule. Hal. 'Yaur. GaWViuiovum. Wehd. vt ifti, GE». 39 Rehd. addit:
temeri, GEB. —— 40 Gothofr. in nota: foluendae. Hal. GEB. — 41 Rehd.
diuws. GEB. - 42 Erat olim Flor. ad, wuunicipalem. BR. 453 Hal. veiia-
fieret, 44 S. Cruc. L. et IL femiffes, fed Barb. et Bynkersh. vt et Kehd.
femijiles. GE B. 45 Hal. ekfolueret. Poffet legi: perfoluat. Et fane etiam-
nunc mendofe eft paulo ante: praema, loco: praemia. BR. Laborat haec vox,
etiam in Rehd. videtur fuiffe: refemuat, ex quo nonnemo conatus eit cflicere :
vefcriuat , ac fi legendum foret : vefcribat i baec verba. GEB. — 46 Vulg. Qiao-
víuuc xaSiiQU, BR. . 47 Gothofr. in nota: vàv ve), Flal. Etiam Vulg, BR.
49 Flor. véxvov , fuperne

.

III7

m.rle.m;npatx filii Septiciae, quo minus ipfi praefiderent certa-
mini ^^, fecundum verba condicionemque pollicitationis? He-
rennius ?? Modeftinus refpondit, quo cafuü certaminis editio
licita eft, formam pollicitationi datam feruandam effe,

Xl. InEM libro IX, Pandectarnm. S: quis ob hono-

rem, vel facerdotium, pecuniam promiferit ; et antequam ho-
norem, vel magiftratum ineat, decedet 5*: non oportere he-
redeg eius conueniri in pecuniam, quam is ob honorem vel
1nag1&ggtum promiferat, Präncipalibus Conftitutionibus caue-
ältr : näl:) ïääab €o, vel ab ipfa Republica, eo vino opus fue-
. XIL InEmwlibro XI. PandeCarüm, Iw priuatis ope-
ribus, inuitis his qui fecerunt, ftatuas aliis ponere non pof-
fumus, vt Reícripto Diui Seueri continetur. $. r. Cum qui- -
dam, nehonoribus fungeretur, opus promififfet 55: honores
fubire cogendum, quam operis inftru&tionem, Diuus Anto-
ninus refcripfit. : |
, Q MIL. Papinivs ?5 IvsTVs libro Il. de Conftitu-
tionibus ImPERA'TORES Antoninus et Verus Augufti 5*
refcripferunt, opera exfiruere debere eos qui pro honore pol-
liciti funt, non pecunias pro hisinferre cogi. $. r. Item re-
fg:rwlp.ferunt., condiciones donationibus adpofitas, quaein Rem-
publicam fiunt, ita demum ratas effe, fi vtilitatis publicaein-
tereft: quod fi damnofae fint 59, 59 obfernari non debere:
et ideo non obferuandum *?, quod defunttus, certa füimma
legata, vetuitve&tigal ** exerceri: effe enim tolerabilia, quae
vetus confuetudo comprobat. | X
. XIV. Pouronivs libro VT. Epiftularum et variarum
le&ionum. $: quis fui, alienine honoris caufa, opus factu-

| rum fe in aliqua ciuitate promiferit : ad perficiendum tam ipfe,

quam heres eius, ex Conftitutione Diui Traiani ?^ obligatus
eft. Sedíi quis ob honorem opus factnrum fe 53 ciuitate ali-
qua promiferit, atque inchoauerit, et prius quam perficeret,
difcefferit 9*: heres eius extraneus quidem necefle babet aut
perficere id, aut partem quintam patrimonii relicti fibi ab eo,
qui 1d opus facereinftituerat, fi ita mallet 95, ciuitati, in
qua id opus fieri coeptum eft, dare: is autem, qui ex nu-
mero liberorum eft, fi heres exftitit, non quintae partis, fed
decimae concedendae neceffitate adficitur: et haec 59 Diuus
Antoninus 57 conftituit.
XV. Vrrramwvs libro fingulari de Officio curatoris
Reipublicae. . Iw T£n liberos nepotem quoque ex filia conti-
neri, Diuus Pius refcripfit.

d

TIT.

ftinato, GE&. — 50 Ap. Hal. et Vulg. Zv abeft. &m.. — £t Vulgata verfioz
Largior et dedico agonem qnadrieunalem ex triginta millibus , fortis ipfa penes me
vetimeny pecuniam, et cauens apnd Decemprimos idonee fupey pendendis a me
[olitis triginta wilium v[uris, agonetbeta et praefide futnvo viro meo, et dein-
ceps liberis ex te ma[cituris. — Cedent. autem. bae vfurae im praemia tbymelico-
vum , prout zn vnoquoque certaiine curia determinabit. Hlal. in Graecis ita ver.
tit: Ex lberalitate acmunificentia dedico qnadriennale certamen de triginta amillz
bug fortis: ita quidem, vt pecunia apud mwe rvetenta, apud Deceinprimos de
pracftaudis iu. editionem confuetis trigzuta millàium vfuvis idouee caueam: defi-
gnatore ac praefecto marito qmeo , et deiuceps qui ex me nafcentur , libevis. cedeut
autem bae vfurae in praemia Tbymelicorum, prout vmoquoque in. certamime fe-
natus defimierit. GEB. — 52, Vulg. iu bis, loco: cértamiui. BR. Etiam Rehd.
GEmR. 553 Flor in fine verfus erat: ber,et in initio fequentis: mugenianus. -
B R. 54. Hal, decedat. 55 Hal et Vulg. praefigunt: tam. Bm. Etiam
Rehd, G Ez. 56 Hal. PAPF RIVS, absque: IVSTV'S. $7 Rehd. Im-
perator autoninus et feuerns voferipfevunt. GE B. 58 Hal. fuut. . $9 Hal.
praefigit: i4. GEB. —— 6O Hal addit: effe. , 61 Rehd. veligalis. GE B.
62 Rehd. trabiani, vt alias Florentiae. . GEB. 63 Gothofr. in nota: (cili-
cet in ciuitate. Hal, Et ita quoque Vulg. pR. Et Rehd. GER. 64. Hal. et
Vulg. decefferit. 8 R. Etiam Rehd. GEz. 65 Hal. malit. 66 Vulg. /oc.
B R. 67 Vulg. Adriauus, BR, Etiam Rehd. G Ez.

Krirrfra . : X

III$
TIT; XIIL' |
DE * EXTRAORDINARIIS COGNITIONIBVS,

ET SI IVDEX LITEM SVAM -FECICSE
DICETVR.

VrnPrANVS libro VIII. deOmnibus Tribunalibus.

I)RAESES prouinciae de merc.edibus,.ius däcere folet, fed
P praeceptoribus tantum Pcudlorurï.xvþberahum. erali
autem ftudia accipimmus, quae Graeci éAevóépie ? appellant:
rhetores continebuntur, grammatici, geometrae. - V Mf!-—
dicorum quoque eadem caufa eü, quaeöæ;?. Prof.efforum, m»ü
quod iuftior: cüm hi falutis hominum, illi ftudiorum curam
agant: etideo his quoque extra ordinem ius dici debet. $. 2.
Sed et obítetricem * audiant 5, quae vtique medicinam ex-
hibere videtur. $. 3. Medicos fortaffis quis accipiet etiam
eos, qui alicuius partis corporis, vel certi doloris fanitatem
pollicentur:; vt puta fi auricularius, fi fiftulae, xiel depügmg
non tamen fi incantauit ^, fi * inprecatus eft, li, vt vulgari
^verbo impo&orum*s vtatr; b* exorcizauit : nor.xnfunt ilta me-
dicinae genera, tametíi fint qui hos fibi profuiffe cum prae-
dicatione adfitment. $. 4. An et Philofophi *? Profeiï—prum
numero fint? et non putem: non quia non religiofa res eft i
fed quia hoe primum profiteri eos oportet, mercennariam *
operam fpernere. $. 5. Proinde ne iuris quidem ciuilis Pto-
fefforibus ius dicent: eft !? quidem res fanCtiffima ciuilis fapien-
tia: fed quae pretio nummario non fit aeftimanda, necdeho-
neftanda, dum in iudicio honor *3 petitur, qui in ** ingreffu
facramenti efferri !^ debuit: quaedam enim tametfi honefte
accipiantur, inhonefte tamen petuntur. $. 6. Ludi quoque
litterarii magiítris, licet non fint Profeffores, tamen vfurpa-
tum eft, vt his quoque ius dicatur. lam et ** librarüs, et
notariis, et caleulatoribus, fiuetabulariis. & 7. Sed ** cete-
rarum artium opificibus, fiue artificibus , quae funt.extra lit-
teras, vel notas pofitae, nequaquam extra ordinem ius dicere
Praefes debebit. $. 8. Sed et fi Comites falarium petant,

idem iuris eíit, quod in Profefforibus placet. $. 9. Sed **

- aduerfus ipfos omnes cognofcere Praefes debet: quia vt
19 aduerfus aduocatos adeantur, Diui Fratres reícripferunt.

$. ro. In honorariis aduocatorum ita verfari iudex debet: vt :

pro modo litis, proque aduocati facundia, et fori confüetu-
dine, et iudicii, in quo erat aCturus, aeftimationem adhi-
beat: dummodo licitum honorarium quantitas non egredia-
tur: ita enim Refcripto Imperatoris noltri, etpatris eius con-
tinetur: ?? verba Refcripti ^* ita fe habent. 5i Iulius Mater-
nus, quem patronum caufae tuae effe voluifti, fidem fufce-
ptam exhibere pafatus eft: eam dumtaxat pecuniam , quae
modum legitimum egrefía eft, repetere ?^ debes. $. rr.
Aduocatos accipere debemus omnes omnino , qui caufis agen-
dis quoquo ftudio operantur: non tamen qui pro tractatu ??
non adfuturi caufis accipere quid folent, aduocatorum nu-

1 Gothofr.in nota: De variis et extraordinariis. lg. Rehd. vt Vulg.
GER. 2, Gothofr. in nota: éAev3£gue u3 uxrx. Hal. lpíe Hal. éAev3éeia
paShuat2 in Graecis vertit: liberales difciplinas. G E B. 5 Hal. et Vulg. in-
"ferunt: ét. 3R. Non aeque Rehd. GEB.
Rehd, fed tunc in fequentibus debet cffe; videntuv. In Rehd. eft res dubia,
pb compendium fcripturae. G E B. 5 Vulg. audiwut. BR. — 6 Hal. zücan-
tauerit. 7 Vulg. vel, loco: fi. BR. — 8 Hal. et Rehd, n pojferum. G.

9 Ap. Hal. fi, abeít, Vulg, mutat in: et, BR. — Abeft hoc fi, in Barb. S..

Cruc. IL Bynkersh, vt et Rehd,— At $. Cruc. F. pro: fi vt, in antecedentibus
habet: fiue, G E B. 1O Rehd. inferit; ;4. GEB. — 11 Gothofr. in nota:

mercenarium. Hal. At Hal. habet: qercenmariam , vt eft Flor. Et ità quoque
Rehd. GE B.
Et quidem. G EB.
Ap. Hal. zn, abeft. G E B.
in margine, et etiam Rehd. GEB. -

12 Hal. etVulg.inferunt: enim, reétento: quidem. B R. Rehd.
15 Vide Menag. Aunen. Iur. Ciuil.c. 39. GEB. — 14
15 Gothofr. in nota: offerri, Hal. Sed et Taur.
16 Hal et Vulg. tamretfi. BR. Etiam

Liberalia .

4 Vulg. obfletrices. BR. Etiam.

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XIIL

mero erunt. $. ro. Sicautum eft honorarlum, vel fi qnis.-

de lite pactus-eft: videamus an petere poffit? Et quidem de
pa&tis ita eft refcriptum ab Imperatore noftro, .et Diuo patre
eius, Litis caufa malo more pecuniam tibi promiffam ipfe quo-
que profiteris, fed hoc ita ius ^* eft, fi füfpenfa lite focieta-
tem futuri emolumenti cautio pollicetur: fi vero poft caufam
aCtam cauta eft honoraria fumma, peti poterit vsque ad pro-
babilem quantitatem , etfi nomine palmarii ^* cautum fit: fic
tamen, vt computetur id, quod datum eít, cum eo, quod
debetur: neutrumque ?^ compofitum]licitam quantitatem ex-
cedat, Licita autem quantitas intellegitur pro fingulis cau-
fis vsque ad centum aureos. $. 13. Diuus Seuerus ab heredi-
bus aduocati mortuo eó prohibuit mercedem repeti: quia
pert ipfum non fteterat, quo minus caufam ageret. $. 14
Ad nutricia quoque officium Praefidis , vel Praetoris deuenitz
namque ?* nutrices ob alimoniam infantium apud Praefides ?5,
quod fibi debetur, petunt, Sed nutricia eo vsque ?? produ-
cemus , quoad infantes vberibus aluntur: ceterum poft haec

ceffant partes Praetoris vel Praefidis. $. 15. Haec omnia fi -

apud Praefides petantur, videamus, an de mutuis petitioni-
bus poffunt Praefides cognoícere? et putem debere admitti.
Il. Ipgw libroI. Opinionum. D vfu aquae, de ??

riuis nouis inciuiliter inftitutis, item de equis ?* alienis a -

fciente poffeffis, fetuque earum, et de damno dato per im-

miffos in praedium füum vniuerfos homines eos, qui in plu- .

rium praedia diftribui debuerunt, fi modo id non ex auctori-

tate eius, qui iubere potuit, faCtum eft, Praefidem prouin- .

ciae doceri oportere refponfum eft: vtis fecundum rei aequi-

tatem et iurisdictionis ordinem conuenientem ?? formam rel.

det. |

IIL. Ing w libro V. Opinionum. Sx ?5 medicus, cui-

curandos fuos oculos, qui eis laborabat, commiferat, pericu-
lum amittendorum eorum per aduerfa medicamenta inferendo,
compulit, vt ei poffeffiones fuas contra fidem bonam aeger

venderet: inciuile factum Praefes prouinciae co&rceat, rem- .
|que refütuiiubeat, - — — — | |
— . IV. PAvrvslibroIV. ad Plantium. Drvvs Anto- -
ninus Pius refcripfit, iuris ftudiofos, qui falaria petebant,

haec exigere polfe, :
. V. CarrisTRATVSlibro T. de Cognitionibus. Co-
GNITÍONVM numerus cumrex variis caufis defcendat, in ge-

nera diuidi facile non poteft, nifi fümmatim dinidatur. Numerus .

ergo cognitionum in quattuor fere genera diuidi poteít: aut

enim de honoribus fiue muneribus gerendis agitatur ?*, aut -

de re pecuniaria di(ceptatur, aut de exiftimatione alicuius co-

gnofcitur, autde capitali crimine quaeritur, . $. r. Exiftima-

tio eft dignitatis inlaefae ?? ftatus, legibus ac moribus com-
probatus, qui 39 ex deli&to noftro auctoritate legum aut mi-
nuitur, aut confumitur. $. 2. Minuitur exiftimatio, quo-
tiens, manente libertate, circa ftatum dignitatis poena plecti-
mur, ficuti cum relegatur quis, vel cum ordine mouetur, vel
: ; : cum

Rehd. GER. 17 Hal. inferit: et, etforte melius. BR . Etiam Rehd. et,-
habet loco: fed, quae adeo cum fuperiori: tametfi, re&ius cohaerent. GEB.
I8 Hal. et Vulg, inferunt: et, et Flor. ita eft fa&um, B R, Rehd, ignorat: et.
GER. ^ I9 Hal et Rehd. 4zi autem. GEE. — 20 Vulg. praefigit: et. B R.
21 Hal.6uims verba íta fe"babeut. GEB. — 22, Vulg. petere. B . Etiam Rehd.
GE B. 25 Vulg. traciu. BR. Ità et nunc habet Rehd. mediis literis: at,
in: tracfatu , deletis. G E B. 24. Ap. Hal. er Vulg. ;45, abeft, et Flor, eft
deletum. E R. Et in Rehd, abeft. GE . 25 Confer Duker, ad Opsjc. de
Latin. Vet. ICtor. p. 422. . y. BR 26
Hal. inferit: et. G ER. 28 Rehd. prefidem. GES. — 29 Gothofr. in nota:
eousque, Hal. Nempe Taur. habet: eosqwe, quod typi vitium eft. BR. — 30
Hal.deque. — 31 Vide Duker. ad Opzfc. de Latin. Vet. ICt. p. 386. n. 21«
32 Vulg. et inrisdiclionem comuenientem. & R, — Yta ecRehd. GEn. 33 Ap.
Hal.et Vulg. Si, abeft, BR. Etiam in Rehd. GEB. . 34 Hal. et Vulg. agi-
tur. BR. Etiam Rehd. GEB. — 35 Hal. et Rebd. illaefae. GE B. — 36 Vulg.
. ia quae

UMT

ulg, ue vtraumque. B R. 27

R db Q WO HU L T

Gtitn
firi,
hi,

3 ld ,
hQC Rg

cquae. BR.

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XIIL. XIV. XV.

cum prohibetur honoribus publicis fungi, vel cum plebeius
fuftibus caeditur, vel in opus publicum datur, *vel cum in
eam cáufam quis incidit, quae ?* Edicto perpetuo infamiae
caufa enumeratur ?9. $. 5. Confumitur ?? vero, quotiens
magna capitis minutio *? interuenit, id eft cum libertas ^!
adimitur ^?: veluti cum aqua et igni interdicitur, quae *? in

perfona ^^ deportatorum venit *?, vel cum plebeius in opus.

metalli, velin metallum datur: nihil enim refert, nec diuer-

.fa poena eft operis et metalli, nifi quod refugae operis non

morte, fed poena ** metalli fubiciuntur.

. VI. Garvs libro IIT. Rerum cottidianarum fiue aureo-
rum. Sriudex litem fuam fecerit, non proprie ex malefi-
cio obligatus videtur: fed quia neque ex contra&u obligatus
eít, *et* vtique peccaffe aliquid intellegitur, licet per inpru-
dentiam: ideo videtur quafi ex maleficio teneriin factum actio-

ne, et in quantum de ea re *? aequum religioni iudicantis vi- -

fum fuerit, poenam fuftinebit.

DE PROXENETICIS -
Vrrrawvslibro XLIL adSabinum. —

PROXENETICIA iure licito petuntur. :
II. IpEw libro trigenfimo *primo* ad Edictum. S1
proxeneta interuenerit faciendi nominis ?, vt multi folent,
videamus, an poffit quafi mandator teneri2 etnon puto tene-
ri: quia hic monftrat magis nomen, quam mandat, tametfi
laudet ? nomen. Idem dico, et fi aliquid philantropi * no-
mine acceperit, nec ex locato ? conducto eritaCtio. Plane fi

dolo * et calliditate creditorem circumuenerit, de doloaCtio-

ne * tenebitur,

IIl InEew libro VIII. de omnibus 'Tribunalibus. Dx
proxenetico, quod et ? fordidum, folent Praefides cognofce-
re: fic tamen, vt et ? in his modus effe debeat et quantita-
tis, et *? negotii, in quo operula ifta defuncti ** funt, et mi-
nifterium quale quale accommodauerunt; Facilius, quod Grae-
ci &gujveurtuov *? appellant, peti apud eos poterit, fi quis
forte condicionis, vel amicitiae, vel adfeíffurae, vel cuius al-
terius huiuscemodi *? proxeneta fuit **, Sunt enim huius-
modi *? hominum, vt tam in * magna ciuitate, officinae.
Eít enim proxenetarum modus, qui emptionibus, venditio-

f

57 Vulg. inferit: ex. BR.— 38 Hal. inter infamiae cauffas wn-
meratur. GER. 39 Vide Noodt. II. Obf. 21. B R. 40 Hal. deminutio.
Vulg. déminatio. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 41 Confer Aueran. J. later-
pret. Iuvr. Ciu. 21. GEE. 42 Vulg. amittitur. BR. — 43 Hal. quod. GEBR.
44 Kehd. im perfonam. G E8. 45 Gothofr. in nota: A/. venit. Qui adeo
in textu habuit: egenit, quod Taur. habet in margine, et in textu Hal. et
Rehd. GER. 46 Hal. poenae, cuius tamen fimul erat dare: morti. Bk.
Florentinam exhibent Barb. S. Cruc. I. II: Bynkersh. | Etiam Rehd. peza ze-
talli fubiciuntur. G E. 47 Ap. Hal. re, abeft, GEr.. — [
I Gotbofr. in nota: De Proxenetis. Hal. DeProfcenetis. Vulg. GER.
$ Hal addit: gratis. Vulg. caufa. BR. Rehd. vt Vulg. GEz. — 3 Hal et
Vulg. lasdat. BR. Etiam Rehd. GEB. —— 4 Gothofr. in nota: philantropii
Hal. philantropi. Vlg. 'Taur. philautbropl. Kehd. filautropi. GE2. Baudoza:
phileutropiae. — 5 KHlal. inferit: et. GEB. — 6 Rehd. addit: foloo GEB. — 7
Hal.a&io.GEB. 8 Hal quauquam efl. Vulg. quod efl. 8 R. Kehd. vt Vulg.
GEER. 9 In Rehd.et, abeft. GEa. — 11 Gothofr. in nota: A. fan&ti. Nem-
pe Vulg. habet: operwla fua fun&i funt. BR. Etiam Rehd. operula ifla funtti
funt. GEB.. — 12 ldeft: interpretatiumn feu. interpretis bonovarium. Klal. in
Graecis: bonoravium interpretisS. GEB. 13 Hal. buiusmodi. GEB. 14 Hal.
fuerit. 15 Rehd. inferit: geuus. GEE. — 16 Malumus cum Hal. et Vulg.
beminum in tam magua. BR. — Rehd. plane vt Flor. GEB.. :
t In Rehd. ef?, abeft. GEB. — 2, Confer Bynkersh, V.. Obf. 21. GEB.
4 Id eft: couditis a. Tyriis vrbibus, vt loquitur Pliniuslb. V. c. 19. Debeo
hoc Relando. BR. —— 4 Gothofr. in nota: foederisque. Elal. Ita et Vulg. BR.

cum ob belli ciuilis merita conceffit.

IIIS9

nibus, commerciis, contraCtibus licitis vtiles non adeo im-
probabili more fe exhibent. |

TIT. XW
DE CENSTARVS

VrrriANVS libro I. de Cenfibus.

SCIENDVM eft ^, effe quasdam colonias iuris Ttalici ?, vt
eft in Syria Phoenice fplendidiffima T yriorum colonia ;zn-
de mihi origo eft, nobilis regionibus ? ,' ferie faeculorum an-
tiquiffima, armipotens, foederis *, quod cum Romanis per-
cuffit, tenaciffima: huic enim Diuus Seuerus et Imperator
nofter , obegregiam in * Rempublicam, Ímperiumque Roma-

numinfignem fidem, ius Italicum dedit. $. r. Sed et Bery-

tenfis * colonia * in eadem prouincia Augufti beneficiis ora-
tiofa, et, vt Diuus Hadrianusin quadam oratione ait, An-
guftana " colonia *, quae ius Italicum habet. $. 2. Eft et
Helipolitana *?, quae a Diuo Seuero per belli ciuilis occafio-
nem Italicae coloniae Rempublicam accepit, $. 3. EftetLao-
dicena colonia in Syria Coele, cui Diuus Seuerus ius Itali-
) Ptolemepfium ** enim
colonia, quae inter Phoenicen et Palaeftinam fita eft, nihil
praeter nomen coloniae habet. $. 4. Sed et Emifenae ?? ci.
uitati Phoenices ** Imperator nofter ius coloniae dedit, iuris-
que [talici eam'fecit, $. 5. Eft et Palmyrena ciuitas in pro-
uincia Phoenice prope barbaras 7^ gentes et nationes collo-
cata, $. 6. In Palaeftinaduae fuerunt ** coloniae, Caefarien- -
fis, et Aelia Capitolina, fed neutra ius Italicum habet. $. 7.
Diuus quoque Seuerus in Sebaftenam ** ciuitatem coloniam de-

| duxit. $. 8. Indicia ** quoque Zernenfium * colonia a Di-

uo Traiano ** deduéta, iurisltalici eft. — $. 9. Zarmizegethu-
fa *? quoque eiusdem iuris eft: item Napocenfis ?? colonia
et Apulenfis, et Patauiffenfium ?* vicus, qui a Dino Seuerc;
ius coloniae impetrauit. $. ro. Eft et in Bithynia *colonia*
Apamena, et in Ponto Sinopenfis ??. $. 1r. Eft etin Cilicia
7* Selinus, et'Traianopolis ?5, .
. , ll Inew libro XXVIIL ad Sabinum. Vx T1A priorum
cenfuum, editis nouis profeffionibus euanefcunt.
III. Inkx libro II. deCenfibus. Ax-rATEM in cen-

fendo fignificare neceffe eft: quia quibusdam aetas tribuit,
ne tributo onerentur: veluti in Syriis ?^5 a quattuordecim

annis. m;xfculi, a duodc::cim fem.inae, vsque- ad fexagenfi-
mum quintum annum tributo capitis ^" obligantur: aetas au-

| tem

5 Ap. Hal. iu, abeft, vel potius idem in fequentibus: ingque imperinm , col-
locauit. G E B. 6 Gothofr. in nota: Berytienfis. Hal. GEEB. 7 Hal. in-
ferit: efl. GEB. 8 Gothofr. innota: Au:saftiana. Hal. GER. 9 Hal.
inferit: dicdla. G ER. 10 Gothofr. in nota: Heliopolitana. Hal Ilmmo
Hal. habet: Heliupolitana. et ita quoque Taur. in margine. G E r. II Go-
thofr. in nota: Ptolemaeenfium, Hugo a Porta. Ita et Hal. G 5. 12 Go-
thofr..in nota: Mifenae. HaJ. Miffenae. Vulg. "Taur. in Adnotat. Emifeme
cinitati, fic in. P. bic et i. eo. l. fi. apud Strabonem et Pliu. babemus Amifuin
et Amifenos. Sed Strabo etiam lib. XV, meminit voU Euscuviv V3vove, et A-
mifus non eft Phoenices locus, fed Ponti. BR. — Taurellii Abbreniaturae i. eo. /.
fi- fignificant: iufra eodem titulo lege finali, puta $. $. 4. GER. I3 Go-
thofr. in. nota: Phoenicae. Hal. Vaslg. 1mmo Vulg. habet: Pboeniciae. BR.
14 Gothofr. in nota: barbaricas. Hal. — 15 Hal. funt. 16 Gothofr. in
nota: Sebaftenam. Hlal, Sebathonam. Vulg. 'Yaur. SeVaflenam. Samaria eft.
Vide Reland. Palaeffin. lib. I11. 8 R. — 1'* Gothoft. in nota: Indiae. Vulg.
Etiam Rchd. fudia. Alia monftra ex eodem referre piget. G R. 18 Go-
thofr. ia nota: Cyrenenfium, Hal. Idem in margine: alias, Ernenfium. Rehd.
vt Hal, ii textu: Cyrezenufium. GE . 19 Flor. eft: Trabiano. 20 Go-
thofr. in nota: Zarmefigethnía. Haj. Zamifetufa. Vulg. Sed ap. Hal. eft: Zar-
mexigetbufa. GEB. —— 21 Gothofr. in nota: Naboneníis. Pulg. Hal. Naco.
uenfi. GER. 22 Gothofr. in nota: Paranifenfium. Hal, Sed et Hal. in mar-
gine: alias Patawienfium. GEmB. ' 25 Hal. Siwopenfis eft , et in. 24 Go-
thofr. in nota: Sicilia. lg. Hal. GEB. — 25 Flor. eít: Trabiawuopolisg. 96
Gothofr. in nota: 4j Syria. lta Rehd. GEB. 27 Vulgo cajitis, abeft.
Rrrrrrr 3 pE d s

1120 7: ADIGESTORVM. LIBioL-- TIHES: .

tem fpeCtatur cenfendi tempore. $. r. Rebus conceffam tm-
munitatem non habere ?5 intercidere ??, Refcripto Imperatoris
noftri ad Pelignianum ?? recte expreffum eít: quippe per-
fonis quidem data immunitas cum perfona extinguitur: rebus
31 numquam extinguitur. -.
| IV. IpnkxlibrollI. deCenfibus. Fonw A cenfuali caue-
tur, vt agri ficin cenfum referantur, nomen fun,di. c.uiusqvue, et
in qua cinitate, et ?? quo pago fit, et quos duos vicinos proxi-
mos habeat: etid ??aruum quodin ?^ decem annos proximos
35 f(atum erit,quot iugerum fit ?* : vinea, quot vites habeat: oli-
ua ?7, quot iugerum, et quot arbores habeat: pratum, quod intra
38 decemannos proximos fectum erit, quot lugerum: pafcu.a,
quot iugerum effe videantur: ^^ item filuae caeduae : omnia
ipfe, qui defert, aeftimet. $. 1. Illam ^? aequitatem deþet; admit-
tere cenfitor, vtofficio eius congruat, releuari eum, qui ** in pu-
blicis ^* tabulis delato modo frui certis ex caufis non polfit
^3. Quare, etfiagri portio chafmate perierit, debebit per
cenfitorem releuari. ^* Si vites mortuae fint, vel. arbores
45 argerint: iniquum *5, eum numerum ^* inferi cenfui.
Quod fi exciderit arbores, vel vites, nihilo minuseum nume-
rum profiteri iubetur ^*, qui fuit cenfus tempore: nifi cau-
fam excidendi cenfitori probabit ^?. $. 2. Is vero, qui *?
agrum in alia ciuitate habet, in ea mwtate.pt:ofitem debet, in
qua ager eft : agri enim tributum in eam ciüitatem 5! debet

leuare 5^, in cuius territorio poffidetur. $. 3. Quamquam .

in quibusdam beneficia perfonis data immunitatis cum perfona
extinguantur: tamen cum generaliter 53 locis, aut cum ciui-
tatibus, immunitas fic data videtur, vt ad pofteros transmit-
tatur. $. 4. Si, cum ego fündum poffiderem, profeffus fim,
petitor autem non fuerit profeffus, a&tionem illi manere pla-
'et. $. 5. In feruis deferendis obferuandum eft, vt et na-
tiones eorum, et aetates ?*, et officia, etartificia fpeciali-
ter deferantur. $. 6. Lacusquoque piícatorios, et portus, in
. cenfum ,dominus debet deferre. $. 7. Salinae fi quae funt in
praediis 55, et ipfae in cenfum deferendae funt. $. 8. 5i
. quis inquilinum, vel colonum non fuerit profeffus , vmcuhs
cenfualibus tenetur. $. 9. Quae poft cenfüm edictum nata,
aut poftea quaefita fint, intra finem operis *? confummati pro-
feffionibus edi poffünt. $. ro. Si quis veniam petierit, vt

cenfum fibi emendare permittatur, deinde poft hoc impetra--

tum cognouerit, fe non debuiffe hoc.petere, quia res emen-
dationem nori defiderabat: nullum eius ?? praeiudicium ex eo,

BR. FEtiam in Rehd. GE B. 28 Gothofr. in nota: debere. ta Taur. in
margine; et in textu. Hal. ecRehd. GE B. 29 Hal. et Rehd. intercidi. GEB.
40 Gothofr. in nota:; Polignianum. Hal. Ymmo Hal. habet: Pelignanum, et
Vulg. Peliaumm. &R. Rehd. pelliauusm. GE &. — 31 MHalat vebus data. — 32
Hal. et Vulg. inferunt: i, BR. Etiam Rehd. vbi tamen fequens: quo, exci-
dit, GE B. 33 Ap. Hal. et Vulg. id, abeft. E R.
.85 Hal. m decem aumis proximis. GEB. — 36 Hal.et Vulg. effe videatnuv. B R.
.31 Gothofr. in nota: oliwetum. Hal. Vulg. oliua. BR. — 38 Hal. zuter. GE R.
.39 Rehd. hunc locum plane aliter et in hunc modum exhibet: vicimos proxi-
quos babeat, quo fatum evit, et quot iugerum effe videatur, et qnot arbores babeat ,
ratum quoque, quod znter decem aunos. proximos fectuin erit, quot iugerum pa-
.fcua. effe videautur. item. filue etc. GE B. 40 Hal.inferit: euim. GEB. | 41
Hal. inferit: et. 42 Gorhofr. in nota: publicas tabulas. Flal. Immo KHal.
-habet: qui et in publicas tabulas. G E B. 43 Hal. potwit. GEB. — 44 Hal.
praefigit: Sed et. GER. 45 lLaur. arVores. GEB. — 46 Hal. addit: fue-
vit. Vulg. eff. & R. Rehd. vt Vulg. GER. 47 Vulgo: mumerum , abett, B R.
Etiam in Rcehd. GEs. 48 Taur. iuV'etur. GER. 9 Flor. ex mendofo:
probibit , fa&um: probanerit, vt habenr Hal. et Vulg. pR. — 50 Hal. et Vulg.
-Sivero quis. BR, Rehd. fi vevo qui. GEB. 51 Vulg. n ea cimitate. BR.
Etiam Rehd. GE 3. 52 Gothotfr, in nota: leuari. Hal. GE . 53 kHal.
transponit: gemeraliter cuin. — Vulg. et hoc et fequeng: cwm, ormittit. BR. — In
Rehd. in hoc loco: cmm, abeft. GEE, . 54 Vulg. inferit; et ves. BR. — 55
Taur. in Adnotat. praedi;s, m P. praefidiis. Hal. hic inferit; aeque. Barb. S.

Cruc. II Bynkersh. praedizs, S. Cruc. T. praefidiit. Kehd. vt Hal. prediis eque..

GER. 56 MHal. temporis. GE B. 51 Gothofr. in nota: AL ei. ItalHal,
et Vulg. et Flor. vltimae duae literae in: eius, funt deletae, BR, Etiam Rehd,
£i. GE B. 58 Hal. et Vulg. PAVLVS. 8R. .. 59 Vulg. enius. BR. ^ 60

34 Vulg. intva. BR. |

quod petiit, vt cenfum emendaret, fore, faepifflime refcri-
ptum eft, « — "
.. M. ParPINIANVS ?? libro XIX. Refponforum. Cv w
poffeffor vnus ?? expediendi negotii caufa tributorum iurecon-
ueniretur, aduerfus ceteros, quorum aeque praedia tenentur,
€i, qui conuentus eft, aCtiones a fifco praeftantur: fcilicet vt
omnes pro modo praediorum pecuniam tributi conferant: nec
inutiliter aCtiones praeftantur, tametí fifcus pecuniam füam
reciperauerit, quia nominum venditorum pretium acceptum
videtür. $. 1. Qui non habita ratione tributorum, ex caufa
fideicommiffi praedia reftituunt, aCtionem ex Diui Pii Anto-
nini litteris habent, quam legato quoque foluto locum habere
voluit. $. 2. Pro pecunia tributi 59, quod fua die non eft
redditum , quo minus praedium iure pignoris diftrahatur, ob-
lata moratoriacautio ** non admittitur, nec audietur legata-

rius contradicens ob tributa praeteriti temporis, quod heres

foluendo fit, et is, qui tributis recipiendis praepofitus fuerat.

VI. CErsvs libro vicenfimo quinto 5* Digeftorum. .

CoromnraA Philippenfis iuris Italici eft, :
VII. Gaxvs ?? libro VI, ad legem Tuliam et Papiam.

