mas, ita et nomifmata collegiffe exiftimat JNoodt. 1. Obf. $. GEB. 65 Re
vera in Pand. Flor. eft, vt 'laur. habet v[ufru&dus, fed tamen nulli. dubitamus,
| quin erronee, maxime quia 72 zfu lineam füfit, adeoque facile excidere potuit,
vtin L. jo. b. vfu fruchum immo in L. 34. in corpore fcripturae erat vfafrn-
&us, faperfcripta antique $, quod hic relegentem fugit. BR. 66 Kal trice-
fimo fecundo, fed. digeftoram, abeft, G B. — 67 Vulg. Celfus et fulianus lib. X.
BR, 68 Hal fcribknt. G EB. 69 Hal. alterarum. GEB. 7o Steph.
H. a Porta in vtraque et Baudoza obJiruere lmninibus, ex emendatione Budaei,
(cd in fex MSS. fcripturam Flor. deprehendi. 2 R. Barb. Otob. Vat. IIf S. Cruc.

Treuif. Bynkersh, — Etiam Hal. vt Florentiae obfeurave lwmminibus. GEB. — 71
Hal. lib, V. GER. 72 Hal illud. GER. 75 Vulg. bmas. BR. 44
Bafil, xgAew aAaüv xod X aupróv, vfum wudmn et v(umfruchnn. BR. 15

quod et fenfus com-

Hal. percipiatur. G EB. 76 Hal. et Vulg. temporalis, -
Et res manifefta

mendat, et probabilius eft, s ob fequentem literam. excidiffe.
eft ex Bafil. vbi Vixseiv xoq £ Qé wangov 3 Üuc vüc veAtvTHG. BR. Et quid vetat
more 'Taurell, fcribere temporaliSue. GEB. — '77 Hal. li. XVI1I. GEB. — 78

Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 39 j. Bv 58 Hal.et Vulg. 497

Ha], proprietatis, et in margine gligs, partis. — Sed et iufra,. Scilicet ob fequens
| : lite

koc().

L J8ec f ortus ,

" )tx
L -JZWH —75-01)
"

videtur exceptus. | x V, ,. (
- XXXIII. PAprwiANVsllbe«eptimo * dectmos* ^ s p
Quseftionum: $1 Trwrojfructus, Máeuio proprietas legata .Lth/J |

- à bb s u , r
XXIX. VLPIANVS flibro XVHE. ad Sabinum. O w x 1-, t p
vM bonorum vfumfructum poffe legari, nifi excedat dodran-*^ — ^« .
tis deftymationemqf/Celfus llibro icihfimo- feeundoj5-Dige- fd« x
ftorum; te&g Iulia libro exageifimo primo) **afcribit "^:, 7 u |

)
h j
q " f*ï. 4t J""-!N ?:

tamen alzas, fuþogzces. Adde Leunclau. 4Z. Notat. 2j. MSS. funt Barb. Otob. ; «
Ya HE S. Cruc Täuif.äynkersh. G E B. 61 Hal fi füpulationue. GEB.TfL/ Twme,m |
62 Taur, Poni. GEB. — 63 Ap. Hal. et, abeft. GEB. . 64 Veteres, vt gem- JZrtorét*

138 : . DIGESTORVM LIB. VII. TIT. L

: ; 2 0M. « : Pa :
l4:ir. optinere conuenit: vnde fi fundi ivel/ fructus portio petatur, | heredem eius- prdeftare oportet ?9? Refpondlï; referre qua :
et abfoluïione fecuta poftea pars altera, quae adcreuit, víndi- | mente vfusfructus exceptus fit: nam fi quidem hoc actum eft, £2"

cetur, inlites*? quidem proprietatis iudicatae rei excepíio- | vt in cuiuslibet perfona vfusfructus conttitueretur, folamgpro..
nem obftare, in fructus 9? vero non obftare, fcribit Iulianus : prietatem heredem debiturum ?": fin autem id actüm ?? fit,

— guoniam portio fundi, velut alluuio 5* portioni, perfonae | vt promiffori dumtaxat yfusfructus reciperetur, plenam pro« J
U;/ïfructus $^ adcreíceret) ?3. jerana. rbf ee , o : of prietatem heredem (emg? debïturg—ntg—,?«g", *Hoc ita fe habere,
du d i& m manifeftius in caufa legatorum (apparerd: etenim Ífi heres, a

XXXIV. IvnrAwvsilibroXXXV.Digeftorum, Qvo- | quo detracto vfüfructu, proprietas legata fit, prius quam ex
TIENS duobus vfusfructus legatur ita, vt alternis annis vtan- tefcarglento ageretur, decei*iymt, minus dlg.bltandum, iquin he-
tur fruantur, fi quidem ita legatus fuerit, Tivro et M Kr-|res eiis] ^^ plenam proprietatem fit debiturus . Idemque,

fü&)(:ïc b, v10, poteft dici prióti 9* Titio, deinde Maeuio, legatum da- | et fi gub condifione fimiliter ? legatpä hL. et e.zrgdente ^ ;
^" tum, Si vero duo eiusdem nominis[fuerint, &t itz Ícriptum | condicione heres deceffit. G. 2. Vfusfructugs feruj Titig le- Jfagg[;cg-
fuerit, Tifiis vsvMFRYVCTVM ALTERNIS ANNIS |gatus eft: dZ cum per heredem ftaret, quo minus praeftaretur, "* j
po 5* niü"confenfeïjïïït, vter eorum prior vtatur, inuicem | feruus mortuus eft: aliud dici non políe ait, quam in id obli- : "
fibi 5* impedient. Quod fi Titius eo anno, quo frueretur, gatum effe heredem, quanti legatarii interfit, moram factam
proprietatem accepiffet, interim legatum non habebit, fed ad | non elfe: vt fcilicet ex eo,.tempore in diem, in quo feruus fit — W
Maeuium aiternis annis vfusfructus pertinebit: et fi Titius | mortuus, vfüsfructus ggiüanetur. . Cui illud quoque confe- |

" u T P 1* .
proprietatem alienaffet, habebit eum vfumfructum, quia et fi quens'"effej 5, At fi ipfe Titius moriatur, limiliter ex eo tem-/.54.£
fub condifione vfusfructus mihi legatus fuerit, ct interim pro- | pore, quo morajfit facta, n däe,äï Inortis ggumatm vfusfru- £.
prietatem ib/ herede accepero, pendente autem condicione ean- | ctus heredi eius pr ie&aretur EO :

s dem ahe?auer;g, 'a"dl leggtug aämltïar. N I. dS1 ï)(-)lmä(-)z tuo CUX XUH. J-,;DEM llibro -V11.—Q: üïäïïïöïrum. Qv ;(E* " :
K Gnyro|, vfumtructum fundi legaueris, vfumfructum vindicabit | CCl apT VM eft, fi jcüy in annos déecem proximos vfumfructum - E

cum herede tuo aget o conducto: et confequetur, vt neque | qe ia dámi ftipulatus effem, perite/fteterit *, quominus dares, //?
mercedes praeftet, -et irnpenfas, quas in culturam fecerat, re- et quinquennium tranfierit, quid iuris fit? Ttem, fi Stichi de- :
cipiat. $. 2. Vniuerforum bonorum. $8, an fingularum 3? cerü éspesitn ELSXLHL(ELHJ. operas Ide-te dari ftipulatus fim, et ]
rerum vfusfructus legetur, hactenus intereffe Pu;t&m?flgd fi fimiliter/quinquennium prfeterjt ? Refþohd;l, eius temporis !
aedes incenfae fuerint, vfusfructus fpecialiter aedit | U6g2tUS | vfumfruüctum, et operas recte peti, quod per te transactum :

peti non poteft, DBonorum autem vfiüfrüctu legato, areae vfus- eft , quo minus darentur/ 24/2£7 I6 p II i
fructus-peü poterit: quoniam qui bonorum fuorum vfumfru- . T d A - 'f?wrx
ctum legat, non folum eorum, quae in fpecie funt, fed et (ub- . AXXVIIL MaAncrAxvsilibrofIL.Infitutonum, Now w

. ftantiae omnis vfumfructum legare videtur: in fübftantia au- | VT1T V& vfufructuarius, f nec ipfe vtatur, nec nomine eius — — L^
- tem bonorum etiam area elt. 7 alius, puta qui emit, vel qui conduxit, vel cui donatus ? eft,

" *

M lesidr Va LE j vel $ui negotium eius gdljt '?. PlaneTillud intereft, quod
lez 'gureri ,. coeb XXXV. InEM W&Qäwmm S1| fi vendidero vfu.rpfructum, etiam.fi emptor non vtatur, videor — T
WCV EUTTE SYSFRVCTVS legatus eft, fed ?* heres feriptus ob Koc | vfumfructum r eünere : x v * p
- tardius adit ??, vt tardius ad.legatum perveniretur, hoc XXXEX. ng/ libro—VH.-ad—Ediftum Dprouin RU MR

Qquoque prae.ftabïtqr , vt Sabino . placuit. $. Ij.mquusT QviA qui pretio fruitür, non minus habere intellégitur,
| | fructus ferui mihi legatus eft, isque, cum ego/vt frui quam qui principali re vtitur fruitur. " '-
| , W defiffem, liber effe iuffus eft, d?mde ego ab herede seftima- | d«fb i 6 x
p M , .tionem legati tuli: nihilo mü9is eum liberunm fore, Sabinus XL. Mancr ANvslibrolll-Infitutionum, Qvon . —
fzfg-u/m» wrle, refpóndit: namque videri me|vti frui homine, pro quo ali- | fi donauero, non alias retineo, nifi f* ille vtatur.

d dacs » quam rem habeam: condicionem autem eilis libertatis eatidem | ; ! X o A Litie : s Ll
i u *g*(ffg*äaïere: ita vt mortis meae aut capitis déminutionis inter- p XLI : I,DEI,V-[.QL&WV&E- TM 2 STAT-VAE : Opiimo, .
. v us : " 93 : j aUM E^ ibinis vfumfructum poffe relinqui, magis eft: quia et|—7"7 ?"7*.
uentu liber futurus effet 9. | la Fab a D. S "
| ""Hfaw'ü . ip ;iel habemt a].lql.lalïl Vþhtatem, fi quo loco WPP- L/Jmæ(n.,- v
XXXVI. AFRICAN v s jlibroV.-Quzeftionum. Qvi nagär. $. r. Lïce; Pr?ïefïïï? quaed.amljiijþg; ünt, vt magis ig Jfuml: iako
VsvMFRVOCTVYM areae legauerat, infülam ibi aedificjnit : | €? IA'PeI.ICFmFSJ r d de) :glä adquiramus, tamen Vfusfructus'
ea viuo eo, decidit, vel deufta eft: vífumfructum deberi exj- TU mg,glq—pg)te&. j : . i u
71 fümauit ?^. Contra autem non idem iuris effe, fi infulae XLIL F LORENTINVSlibrorXE-Inftitutionum. Sr y
Á fs vfufructu legato, area deinde infula facta. jfit. ldemque effe, | A 11 vfus, alif/fructus eiusdem rei legetur, id percipiet fru- ie
d- et fi fcyphorum 35 vfusfructus legatus fit, deinde niàffa. fa- | ctuarius, quod vfü&irio fupererit: nec minus et '4 Apfe fru- T
: cta, et iterum fcyphi: licet enim priftina qualitas fcyphorum | endi caufa et vfüm habebit. $. z. Beäï [an äïäägmg ;,mwz,—u&/';
reítituta fit, non tamen illos, effe, quorum vfusfructus legatus | vfugfructus tibi legetur, intereft. Nam fi quidem rerum ** :
ht. $. r. Stipulatus fum g Titio fundum Cornelianum, de- legetur, deducto eo, quodipraeterea| tibi legatum eft, ex T9 £. —
tracto vfüfructu; "litius deceffit: qu&efitum eft, quid mihi | reliquis bonis vfumfructum feres. SiÁ autem a'eiämatiozl-is **";W i
6&'!&*&«& ec WW/'MS'f Lerto : : , i " víus- /'":: 0?2?&" (;t
lite proprietatis, vbi tamen etiam nonnulli legunt partis, indicante Haloandro. | Hal. et Vulg. oporteat. nn. 97 Hal. daturum, GER. 98 Hal aucum, s D,I
Sed recte Contius addit: fub partis appellatione proprietas continetur. Ergo | manifefto typorum errore. GER. 99 Taur. deVturum. |Hal. daturim. G E B. Täæ-z? ÍAi , T
accipe, ac fi fcriptum effet non parti$ pvoprietati9. Mire confirmant hoc Bafil. | 100 Ap. Hal. eius, abeft. G. I Taur. deVituvus. GEB. 2, Hal. in AUL : p äG'
dum vertunt: $ux Zeikev 5 xoüusic TÀ pfQsi TA DscTOTSÍA4G, BR. 79 Hal i& | margine alias, finili] G g n. 3 Hal.legatum fuevit. Barb. Otob. Treuif. JQLJ,)& . ?q
ltem. GERB. 80 Vulg. fructu. BR. $1 Taur. allnBio. GEB. — 82 Hal. | Bynkersh. legatam fit.| S. Cruc. vt Flor. GEB.—— 4 Hal et Vulg. zà cumt |V ufryoc n :
et Vulg. vfusfru&us. &R. — 83 Vulg. accrefcit. BR. 84 Hal. et Vulg. prius. | praefigunt et. GE. | 5 Hal. fit. Vulg. eff, ego fi qnid mutandum, effzt re- t
B R. $5 Hal.et Vulg. addunt lego. BR. — 86 Hal. et Vulg. fe. R. 87 | ponerem. 2R. 6 Hal. praefletur. G E E. 7 Hal ftit, et mox tranfüt. :
TE . ffaur. viudicaVit. GER. 88 Taur. Pouorum. GEB. — 89 Mal. fiugulavimn. | GER. 8 Hal. fachum effet. Gx R. 9 Nempe víusfru&us. Vulg. tamen :
T $d. G E B. 90 Hal. l;b. II. GER. 91 Ha:. et, loco fed. GE z. 92 Hal. | denatum. BR. — 10 Hal. geffit. GEB. — It Hal inferit fi, GER. — 12 Hal. á
t adierit, puto adiit. BR. 93 Hal. fit. GE R. 94 Taur. exfiimaBit. GEs. | IDEM eodem libvo. GEB 3 Ap. Hal. aliguam, abeft, GER.. 14 Ap. T
95 Taur. fcVphorgn, atque mox f(cVpbi, et iterum fcVphorum. GER. 96 | Hal, et, abeft. Gxz.. 15 Vulg. inferit vfusfrudius. BR. 16 Ap. Hal. ex : l

abeft,

m

J /v.' æ""w'« J

J
g. i

DIGESTORVM

, E
vfusfructus *? legatus eft, id quoque ?(efämabitur, quod pra-
terea tibi legatum eft. . Nam faepius 1dem legando, non am-
pliat teftator legatum : re autem legata, el'lïy? deftimationem
eius legando, ampliare legatum poffumus. J5 dN p E
LI Vi. TY mesru VrnPrANVvs|lüibro LVI.I.ï Regularum. ET:rAMw
^^ partis bonorum vfusfructus legari poteft. Si tamen non fit
fpecialiter fatta partis mentio, dimidia pars bonorum conti-
netur. | A vesc.
XLIV. NenATIvsllibro-HE.-Membranarum. Vsve
FRVCTVARIVS nouumtectogium parietibus, qui rudes fuif-
fent, iäa.pog.ere non poteft: quia, . arfä*fü meliorem, excolen-
do aedificium, domini caufam :ga& üTusjefiet, non tamen Ed]iu-
re füo facere poteft: aliudqu&/"eft tueri quod accepiflet, tàtv

Egïä"« , nouum faceref- V 8, n« jpmrm Fefclorsj n aC — faotee.
" oco segufee LS*:»&?XLy.a,fg?&M ivs]libro iV1t- — -Ediétum. prouineiale.
2 Srzcv- impendia cibariorum ^? in,feruum, cuius vfüsfru-
L*VÍ. — &us ad aliquem pertinet, ita et valétudinis ifipendia ad eum.

refpicere natura manifeftum eft. x i *

LJ $ais XLVI. XPAVLvs)(libw-&ïg—U—a&—P&aüþüä, 251 EX-
TRANEO fcripto ??, et emanclipato ?? przeterltdämatri de-
functi, deducto vfufruCtu, proprietas legata fit, petita contra
L1JL. tabulas bonorum poffeffione, plena proprietas, Lpietatis| refpe-
gisó imCtu, matri praeftanda eft. — $. r. Si teftator iuflerit, vt heres
£- "veficeret infulam, cuius vfumfructum legauit, poteft fructua-
rius ex teftamento agere, vt heres reficeret ^^. ,
LL sce b II XLVII. PowPourivs | ti
^ $ heres hoc non feciífet, et ob id[fructuarius frui non po-
E. -IR.et tuiffet, heres etiam fructuarüi eo nomine habebit atfjonem,
» ' W--q-uanti fructuariü interfuiffgg, non ceffafíe heredem : licet vfug-
;Zï quat- fructus morte eius interj,üietï)* | A^ läe?-!"ïtwum ,,
parenbs. hd XLVHIL. PAvrvsUüibroIX.|^^ad Plautium. $x As-
e"^4-L^ sxNTE ÍfruCtuario, heres, quafi negotium eius gerens, refi-
ciat,'negotiorum geftorum actionem aduerfus fru&tuarium ha-
bet, tametfi fibi in futürüm heres profpiceret ??. Sed fi pa-
C1f&, , ratus ib recedere ab vfufructuffruCtuarius, non eft cogendus
—^/" xeficere: fed aCtione negotiorum geftorum liberatur. $. r.
Siluam caeduam, et gifi' intempeftiue cdgía fit, in fructu effe
conftat: ficut olea immatura ?* leCta, item faenum imma-
turum ?? cjefum in fructuaeft. *
XLIX. PowPoxrvs libro VIL—2?-ad Plautium ?.
S: wini, ettibi, a Sempronio et Mucio heredibus vfusfru-
étus legatus fit, ego in partem Sempronii quadrantem,jin par-
tem Mucii alterum quadrantem)habefo: tu item in vtriusque
parte ?* eorum quadranteB,partes«??. Aadeg serzproporter 1 hbt
Zxát^ L PAvrvs )llbæ—ä'—ad*ätei um-JTuaTrvs Mde-
uio fundum Tufculanum reliQuil, eiusque fidei commifit, vt
eiusdem fundi partis dimidia&& vfumfruttum Titiae praeftaret:
Mgeuius villam, vetuftate corruptam, neceflariam cg)ägndis s
et cofïïäfgpndis fruä"tiþus, aedificauit: qugefitum eft, an fum-
ptus partem, pro portione vfusfruCtus Titigl adgnofcere de-
beat? Refpondit Sexeuola, fi prius, quam vfusfructus praefta-
retur, necefíario aedificaiï;ggz non alias ** cogendum reftitue-
re, quam eius fumptus ratioj habergtur.
abeft. GER. 17 Ap. Hal. vfusfruclus, abeft.- GEB.
vt vult Contius Hal. et Vulg. alisd moumm facere. — Eandem le&ionem reperi in
quinque MSS. Sextus S. Cruc. per errorem defcribentis habet: alimm mouum.
Mallem: ac mouum facere. — Facerct, ex accepiffet, videtur ortum. BR. llla quin-
que MSS. funt: Barb. Otob. "Treuif. Bynkersh. GEB. I9 Hal. ib. XIV.
, GEB. 20 'Yaur. iNpeudia ciVariorum. GER. — 21 Hal lb. XVIII. GER.
n 22, Gothofr. in nota Perede. 1ta fupplet Hal. et. Vulg. BR. 23 Vulg. in-
ferit filio. B R. 24 Hal. reficiat. GER, 25 Hal lib. VII. quaefionum
ad Plautium. GEB. 26 Hal. profpexevit. GEB. 2/7 Hal. oliua iminatuve.
GE B. 28 Hal. zmmature. GER. 29 Hal. ljb. V. GER. 30 Légen-
dum ex Plautio, vt L. 47. BR. 531 Hal partem. GEB. 32, Scribimus
quadrantes babes, wt antiquifime tenuiffineque mutatum in archetypo, quod
'T'aurellium videtur fugiffe, aut faltim 4zadranutes partes babes. — Profecto omnes
pro partes, exhibent: babes aut Pabebis, — Ex priori quidem modo Vulg. et MS$S.

Qvonp

J

CO UEE

(,9- fue:"l;,
7 f *2

18 Graeca figura,

LIB. WIf

IITS L 139
LL.MopresTiNvsWibro-TX. Differentiatum. . (T 1-
/T10, cum morietur, vfusfruéctus inütiliter legari intälïägït—ui';
in id tempus videlicet colyïatus, quo a períona 35 difcedere
ineipib. ^ - ; d.
s; LIL. InEw Mibro IX ^^-Regularum.. VsvrRvcTV
velicto, fi tributa eius rei praeftentur, ea vfuffüctuarium p?-*;e.; /X.
ftare debere dubium non eft: nifi fpecialiter nomine fidei-
commiffi teftatori placuiffe probétur, hgec 357 quoque ab he-
rede dari. heeti( E /
LHE. IAä;OLENVS 3S|lbroIl Epiftularam. Sx cvr Jecwndo
infulae vfusfruCtus legatus eft, quarhdiu quaelibet p.o?fïö eius '
infulde remanet, totius foli vfufofructüm retinet. — ——
. LIV. Ingw libro-HE-Epiftularum ?. Svs cowpr-aze d.
criowE víusfructus fundi a te herede, Titio legatus eft: tu
fundum mihi vendidifti, et tradidifti detraCto vfufructu: quae-
ro, fi non extiterit|condicio : Jatt extiterit,| et interit 49 vfus- L. // À.
fruCctus, ad quem. pertineat? Refpondit/ ^' : e
vfufructu quderere, qui legatus eft. Itaque fi condiCio eius (;
legati extiterit, dpbiun; 1on eft, quin ad legatarium3&.;2. vfus- r
früctus pertineat: et,]fij aligiuoo. cafu ab eo amiffus fuerit, ad
proprietatem fundi renertatur. Quod fi conditio non extite-

rit, |vfusfructus ad beredem pertinebit: ita vt in eius perfona [ -1 A.efwuzu, -
TecCn É , j

omnia eadenï]ferueäur, quae ad amittendum vfumfrüctum per-
tinent,yet feruari folent. Ceterumin eius$modi Ve.n.dttionäüae—-(-——!

Cctandum id ei2., quod inter ementem vendentemgjre conue-
nerit: vt, fi apparuerit legati caufa eum [yjïf&fäfm&üþ exce-
ptum effe, etiam fi condicio non extiterit, reftitui a vehditore
emptori debeat. . Áf ieyger: * s
LV. Pouroxzvsllibro-XXVI.ad Quintum-Mueium.
Sr rxFANTIS Víüsfis, tantuimmodolegatus fit, e&tgá flnul-
lus interim fit ^*, um ^5 tamen infantis aetatem exceflerit,
effe incipit.. Ve4UoAymejo, Xvl L-eC. —
LVI. Garvs |libro/XVIL-^9-ad Edictum prouineiale, —
AwN vsvsrRvcmTvs nomine aCtio municipibus dari debeat,
qudefitum eft: periculum enim efle videbatur, ne perpetuus J iC us
fieret: quia neque morte, nec facile capitis deminutione per-
iturus eft: qua ratione proprietas inutilis effet futura, femper .
abfcedente vfufructu. Sed tamen placuit dandam efle actio- .

rius reftituere filio; qui caufam inofficiofi teftamenti recte per—L'ïzäZ:-.:ex

tulerat, coactus eft: manfiffe]fraCtus ^? |ius integrum exites 2 / du
pde wb C . - |

poftfaCto apparuit. $. r. Per fidejCómmiffum fruétu praedip-
rumj ob alimenta libertis relicto, partium . emolumentum ex
perfona vita decedentium ad dominum proprietatis recurtit.
. LVIII. ScYEvora gibre —HE-Refponforum. Dx- .
FVNCTA fructuaria menfe Decembri,iam omnibus fruCtibus, 6s
qui in his agris nafcuntur, menfe Octobrifper colonos fubla- ec&eórc
tis ^?: qugefitum eft, vtrum penfio heredi fructuarige folui

intellego, te de »&42.. 2 G.

Ws

: : dehg:;g)t, - Cni,,;ïm -
pofteriore Hal. H, a Porta in vtraque et Baudoza. , In Bynkersh. I. fcriptun./ffläa-v 75( *44L.

bere, forte pro Pbaberes. Eadem MSS. et Vulg. et H. a Porta in Il. fubftituunt

quadrantem. BR.

Keliqua MSS1 funt Barb. S. Cruc. Treuif. OtBb. GEB.v ..33 T (L '
Vulg. colligendis. B R. 34 Hal. uon aliter, GEB. 33 Wulg. inferit fza.

BR. 36 Hal. lib. V1II. GEB. 37 Hal. boc. GER. 38 Hal. IABO-
LENVS, et mox émisoAGv, G EB. 39 Hal iterum ézz:soA4v. GEB. 4O f/g
Hal. znterierit. GEB. 41 Hal. refpondi. GEB. 42 Ap. Hal. et Vulg. z5
abeft. BR. 43 Hal.et Vulg. vfusfrachus. BR. 44 Vulg. addit cfasfra-
us. BR. 45 Hal, fi, loco cum. GER. 46 Hal. libj. VII. GER. 47
Hal. et Vulg. azn:5. — Sed Florentina eft elegantior, et fic etiam, quod demiror,
plura MSS. pR. Nempe Bdrb. S. Cruc. Bynkersh. n Treuif, ita eft fa&um.
Sed Otob. ceutum amnmuis. GEB. 48 Vulg. vfusfrucius. BR. 49 Flor.
olim erat: o&hobricolouossublatis. Poftea per, fuperfícriptum. — Cum autem ia
fequentibus vnius coloni mentio fiat, arbitramyr genuinam fcripturam fuiffe : ocfo-
| bii

5

// s
a/'
* /l

p

l- (f:v ce,

.
" A 1
.* * j
m

F2 i

» 3

nem. Vnde fequens dubitatio eft, quousque tuendi effent in. 5 .1 4 . 1
| eo vfafructu municipes ? Et placuit, centum annos **'tuetff- &e, m A .
dos effe municipes: quia is finis vitae longáeui hominis eft. ä./ COW as
LVIL. PAPrNTAXvsllibo-VIL-Refponforum, Do2* ? *4..
MINVS fructuario praedium, quodaeiiper vfumfructum. fer- 1. 7 ,. 77 -
uiebat, legauit: idque praedium aliquamdiu pofleflum legata- Y w(c'?«l $
[ $3

1

C& x X E. Ó o;
: ^ (

|
1

I40
X
deberet: quamuis fructuaria, ante Kalendas Martias 59, qui-
£^* fbus penfiones inferri debeant 5*, decefferit, jdij diuidi de-
— (&tm»t; beat ?? inter heredem fructuarize, et Rempublicam, cui pro-
|*A. rietas legata eiït ? IRefpondi, empublicam quidem cum co-
h ä)no nullam actionem habere: fructuarife vero heredem |fua.
Eu t o die, fecundum ea, quae proponerentur, integram penfionem
,LJ $Ue €4 JLeam. 2«;, r . d $ m du a
| | percepggmm. $. 1. Sk&MPRONIO DO LEGO EX RED A-

CTV FRVCTVVM, HOLERIS, ET PORRINXE,
QVÁE HABEO IN AGRO FARRARIORVM 34 P ARA
: of TEMIBEXTAM Quäemtur, an his verbis vfusfructus lega-
E u .e,,cf - 9 : - s. . 2
, tus videatur? [Refpondi, non vfumfruttum, fed ex eo, quod
Vy- redactum effet, partem legatam. ltem qugefitum eft, fi vfus-
e/. fruCus non effet, an quotannis partem fextam redaCtam le-
dAha, ! — gauerit? Refpondit quotannis videri relictum , nifi contrarium
122 Ípecialiter ab heredejadprobetur 55. Ljdo/4. -
$ &« LIX. PAvrvsllbro-HE.-Sententiarum; AnsBnonES
^. vitempeftatis, non culpa fruüctuarii, euerfas, ab eó fubï*ci*gui
non placet. $. r. .Quidquid in fundo ngifcittlr, vel ?? quid-
x quid inde percipitur, ad fructuarium pertinet: penfiones quo-
cialiter compraehenfde fint ??.. Sed, 2t,ad exemplum ven-
ditionis, nifi fuerint fpecialiter exceptae 99, poteft vfufru-
étuarius conduCtorem repellere. $. 2. ,Cggfíe harundinis vel
pali compendium, fi in eo quoque fundi| ?^* vectigal effe con-
fueuit, ad frucCtuarium pertinet. - :
LX. IpzEw Hibro-V- Sententiarum. | Cvrvscv w-
ovx fundi vfufructuarius 9? prohibitus, aut|deieCtus, de re-
ftitutione omnium rerum fimul occupatarum agit 9?: fed et
fi, medio tempore, alib 9^ cafu interciderit vfusfructus, ae-
que de perceptis antea fructibus vtilisJa&tio tribuitur. $. r.

L ET]
U r,

[oA
«L-J1i

HEDE. chQ/mï

deatur, actio redditur. . Et ideo,fi de fundi proprietate inter
duos qujeftio fit, fruCctuarius nihilóminus in pofleffione effe
debet, fatisque ei a, &oü'eü'ore cauendum 9* eft, quod non fit
prohibiturusi"rui puinj ul vfusfructus ,relictus efty quamdiu
de iure fuo probetgr£?. Sed4&tfi ipfi,víufructuario qugeftio
moueatur, interim vfusfructus eius

t
— Cte

,l X/æ-a/äcrw'n/f !

' lgfmï- d

: E WRVCTVAR*;VS n
Z—c-g;j' *7 - bri a colomo [ublatis, potuitque a per eliionem delituiffe, finalis autem s. ab ini-
W ali in fublatis, prognatum effe. BR. 50 Vide Burmann. ad Petrouii c. 5 $.

vel fi fatis non- detur, ipfe frui permittitur.

B R. 51. Hal. debebant. GEB. 52, Hal. debeaut. GER. 53 Hal ve-
Z s. Sed Flor. tuetur Bynkersh. Z. Obf 25. et Noodt. II. de V[ufr. iu fine.

Ex o&to MSS. feptem habent ex vedaz, quorum tamen tres correGti funt, et in
duobus repofitum ex reditz, quemadmod:m ab initio habuit retinuitque Tre-
uif. BR. . Hal. tamen in margine habet: alas,redactu. Quatuor MSS. quae ab
initio habent reda&u, funt Vat. III, S. Cruc. Bynkersh.duo, in quibus repofi-
tum ex reditu, Barb. et Otob.«tertius, vbi fa&um ex Tedditu, Vat. I. GER.
54 Hal. farrario. Vulg. ferrariorum. . Xoc modo MSS. exceptis Otob. et S.

| Cruc. quae ex o&to Florentinam conferuarunt. BR. Keltqui.Vat. L'IIL Tre-
ho & uif. Bynkersh. et Barb. qui tamen habet| ferariorum. GEP. 55 Hal. et Vulg.
us ïW probetur, BR, 56 Ap Hal. vel, abeft. GEB. — 57 Hal awte. GEB. . 58
dN VP . Vulg. funt. BR. 59 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 6o Hal. fuerit fpe-
j , , cialiter exceptum. G E. 61 Hal, in eo fuudo, và quoque, omiffo. GER.
Nb us s 62 Hal. fratiuarius. GEB. 63 Hal. aget. GEBR. 64 Vulg. aliquo.. ln
L^ UE A u MSS. fola tria ex octo ita habere vidi. In Vat. IIL. fupra alio. fcriptum " ali-
'.ïf ssM a* quó. BR, la tria funt: Otob. Vat. IL. et forie alter Bynkersh. Keliqui

Barb. Vat. HII. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. 63 Putamus traiiciendum
a "on domino. BR. 66 Hal. daudum. GERB. 67 Hal. et Vulg. probetur.
BR. 68 Hal. ei differtur. |Pofterius etiam habet Vulg. . MSS. decem fimi-
liter habent differtur, et quaedam quoque ei, pro eius. Praeterea' transponit
i Vat. IL. zutevim ei vfusfructus differtur. Denique duo alii Tayrin. I. et. Byn-
kersh. L. prorfus carent pronomine. Ipfi pro offertur, legimu$ auferturv, vitium-
que obaudiendo enatum cenfemus. BR, Reliqua MSS. funf: Barb. Otob. Vat.
I. III. Magl. Treuif. Bynkersh. alter et S.. Cruc. in quo fadum differtur. Gx B.
9 Denuo omnes cageri debet, quod fupplementum omnino recipiendum exifti-
amus, vt quod ante verba de refztuendo, facile excidere potuit. Sententiam

e—

l

DIGESTORVM LIB. VIL

que iam antea ?? locatorum agrorum, fj ipfáe quoque fpe-

Si fundus, cuius vfusfructus petitur, non a domino ?? poffi-

äj&"ertur 98:/fed caue-
Fa, !(zi 99 de reftituendo eo, qug),d ex ü-ïjis fructibus nygrcegtu;gs.
CLXL NgRa rv sklibro-H.-*?-Refponforum. Vsv-
iím ** riuum parietibus non poteft ir'ü-

/ .
ponere 7?. Kedificium inchoät'um fru&uä'rium confummare
non poffe, placet 7?, etiam fi eo loco aliter vti non poffit:
fed neg,7^ eiüs quidem vfumfructum efle: nifi in conttitu-
endo vel legando vfufruttu *? hoc fpecialiter adiectum fit,
lvt vtrumque ei liceat. ; L Tt$upk,
Jdf. LXIL (a£puox: x vs) ** llibro VIE- -7--2*"*"Di'fpnfa£iqg- |

EL

.num. VsvireRvCcTVARIVM venari in faltibus vel monti- ss ext4f,
bus poffeffionis, probe dicitur: nec aprum, aut ceruum, quem
ceperit, proprium dominicapit: fed fructus aut iu,re[ïciui,li,;j)78L7)m—,
[aut]pentium fuos facit. $,-1. Si vivariis igclufae ferge in ea p ,««
potieffione cuftodiebantur, quando víusfructus COepit, num r 3.
exercere,$5 eas fru&tuariüs poffit, [occider&"hon poffit 2! 59 Jtaue
alias fi quaslinitio incluferit $* operis fuis, vel poft fibimet
ipfae 9? incidemíftit, delapfieue fuerint, haetfruttuarii iuris
fint *? ? commodiffime tamen, ne per fingula animalia facul-
tatis fructuarii propter discretionem difficilem ius incertum
fit, fufficit eundem numerum per fingula quóque 9* gehera
ferarum,' finito vfufructu, domino proprietatis adfignare, iqui)-
fuit cóepti vfusfructus tempore. , - ii
LXIIIL. PAvrv s |Jlibi : r de-Iure-f 1 95.
Qvop noftrum non eft, transferemus 9* ad aligs: velutie/cw.
is, qui fundum habet, quamdüám víumfruCtum non habeat,
tamen vfumfruétum cédere joteft. cC

LXIV. VLPIANVS Wzaw&w CvM«
FRVcTVARIVS paratus eft víuxifructum derelinquere 5$8,

non eft cogendus domum reficere, in quibus cafibus Jt- 9?
Vfu.fru&uarigïïiocïtonus incumbit. ., Sed et poft acceptum con-
tra eum iudicium, paratæm&uarioäelinque,;re vfumfructum, ,
dicendum eft abfolui eum debere a iudice. | n inneor, t 425 2et.
96

4,LXV. ,PoupPoutvsilbro-V.-ex -Plautio .29. $x
cv M [fructuarius debeat, quod fuo fuorumque ifacto! deterius |
faCctum fit, reficere, non eft abfoluendus, licet víufüfruCtum
derelinquere paratus fit: debet;enim Jomne,|quod diligens pa- ebh. of -
terfamilias in fua domo facit, et ipfe facere. S$—r. Non ma-
gis heres reficere debet;;quod Vetu&atfäïfäm deterius. factum
relijuiffet ?* teftator, quam i proprietatem alicui teftator
legaffet. f ( quedrpeeemo fsf (aieirag s ]
LXVI. Pavrvsyi A. j : 'HCQMä/S?S
VSVFRVCTVARIO non folum legis Aquiliae attio compe-
tere poteft, fed Jf ferui corrupti, et iniuriarum, fi feruum

torquendo, deteriorem [fécerit 94.,-—70,;2; LXVII.

-

[ :
cauere debet de reftituendis fructibus, quos interea percepturus eft, quod fi non
poffit cauere, ipfe fru&uarius vti frui permittitur, Inter decem illos codices
MSS. nullus eft, quod miror, qui hoc aut fimile fupplementum adgnofcat. B.
Adgnouit tamen Hal. caueri debet. GEB., — 7O Hal. lj». III. GER. 71
Hal. in margine: alas, opus zu. 'Yu vide Noodt. F. de V[ufr. 12. Multos
codices confului, nec vllus hic ab archetypo récedit. BR. Confuluit Barb. O--
tob.|S. Cruc.[Treuif. Bynkersh..Haloandri varians leQio videtur effe: wounm .
opus im parietibus. GEB. 72 Yaur. Npouere, GEB. — 73 Hal. zucobatum
fru&iuarius confummare mon potefl. GE R. 74 Hal. me. GER. 75 Hal.
vfunfructum. GEB. 76 Taur. TR4PHONINVS. GE &. TLEBE B.v
VI. GER. 78 Hoc tam euidenti fupplemento carebat olim Codex . S. Cruc.
ex quo vno de mira eius fidelitate conftare poteft. — Vulg. habet: at Zure. ciuili
aut iure gentium. BR. Habent fupplementum ab initio Barb. Otob. Treuif.
Bynkersh. G EB. 79 Confer Noodt. 4. de Vfufr. 7. 8R. Et Eundem 1. Obf.
10. GEB. 80 Hal. «own exercere eas fructuarius potefl, non occideve. alias.
G E B. 81 Vulg. zuclufas? babuerit, male. Bafil. ?e« &vrós ivéwAswsv. BR.
82 Hal. et H. a Porta in vtraque vel fi mietipfae inciderint. |Probo mutantes 72
fibi, et legerim hoc pacto : vel poft bimet ipíae, aut fi offendat 73 ibimet, trans-
pofuerim fyllabam zbi ipfaemet. BR. — 83 Hal. funt. GER. 84 Hal. Vulg.|
omnes qzaeque. a fane et Bynkersh. L. praeterea Otob. S. Cruc. aliosque 1i-
militer habere arbitror, quamuis fcripturae compendio vtantur. "Tam probabili
ledioni meum fuffragium non denego. BR. — Cum Flor. tamen faciunt Barb. et
Treuif. GEB. 85 Hal. lib. fingulavi vegularum. GER. 86 Hal. et Vulg.
transferimus. B R. 87 Hal l. L. GER. 88 Vulg. reliuquere, hic et,
moxiterum. BR. — $9 Vulgo et, abeft. GE&. 9o Flor. fcriptum ad Plau-
tio, et recenter demum correcum. — Nempe folebat fcribere librarius: ad . edi-
&um, vt etiam hic praecedit et fequitur. BR, 91 Hal. religuit. GEB. — 92
Hal. lix. XVI. GE&. 953 Male Vulg. Cum, omittit. BR. — 94 Hal. fecit.
: G E B.

oci hanc putamus: Qui litem fructuario mouet, dum vfusfru&us ei aufertur, ,
; N

Ui

;A.(:
d

:;9 ao TIT- Io II. ï4£
/nmco l/tt(o nA d
LXVII. &VWMQ L—ex- Mmrcre«gS p LXXII. Pouroxrvs jibro V. ad Sabinum *. Sx

vfusfructus legatus eft, etiatm inuito herede eum extraneo ven-
dere poteft. Kex Vr i
LXVIII. VnprAxvs[ibreXVH.5-adSabinum. VF
Tvs füit quáeftio, an partus ad fructuarium pertineret ? Sed
Bruti fententia optinuit, fructuarium in eo lociny non ba-
bere: neque enim in fructumhominis homo effe poteft, hac
ra&one, nec Vfutflfructum in eo fructuarius habebit. Quid
tamen )f)üfuemt etiam partus vfüsfructus relictus, an habe;(
in eo vfumfructum? Et cum poffit partus legari, poterit E
o vfusfructus eius. $. L. *etu" tamen pecorum Sabinus et
Cafífius opinati funt ad ifüctuatium pertinere. G&-2zPlane, fi
gregis vel armenti fit víüsfructus legatus, debebit Jex adgna-
L4 ne pro eyat- t1ngT eregem fupplere: ideft, in logqgmcapitüm defunctorum,
A h LXX POMPO"*EIVSWMW VgrL IX-
voTinivM, aliaffummittere: vt, poft fübftituta, fiant pro-
ria ?9 fructuarii, ne lucro ea reälw cedat domino. Et ficut |
fubftituta ftatim domini fiunt, ita priora quoque ex natura
fructus definunt eiüs éffe. Nam alioquin, quod nafcitur, fru-
ft. ctuarii eft: etj cum fübftituit49?, definit eius eHe. famt-
LXX. VnLPriANVvslilibro-XVIL 799 d Sabinum.
Qvz» ergo, fi non faciat, nec fuppleat? Teneri eum proprie-
— ^À,, tario, Gaius Caiüus[&;nhj.u libro decimo * iurisciuilis. &
Interim tamen, quamdm fumynt;antur et fuppleantur capita,
quae demertm funt cuius fit fetus, quaeritur? Et lulianus
libro « uceäümo äuzntg/ Digeftorum fcribit, pendere eorum do-

E u a hipe

minium: vt, fi fUmm1ttantur. fint proprietarii: fi non fummit- |
quae, li decefferit fetus, Dériculgm erit ^ fructuarii,[non pro-
,rletam. et neceHejh&beblt alios fetus fummittere. . |Vndd|
—,,e)()wf ( - : ctaug/ícribit, carnem fetus demortui ad
L. Azuers, früctuarium pertmere. 43« Sed, quod dicitf, debere eum
Tö&'*'* fummittere, tOtlegþ verum eft, quotiens grems, Vel armenti, vel
LU equitii, i üd' eft/ vniuerfitatis, vfusfructus ïe?atus eít: ceterum, |
cá £ fingulorum capitum, mhd fupplebit. $.. 4. Item; fi forte |

W

ä»tantur fructuarit. |Qu —g;fentwnt—a vera eft) $. 2. Secundum |

"449,,5-« bffet, nühc ét $t, ? poft editionem, vtrum ex his,. quaejäadentur,
(Q) fummittere debeb1t, ànjex his quae e edita funt, videndum eft
1 & eddet. Puto autem| verius/ ea quae pléto greoe edita fuünt, ad fructua-
U du rium pertmere : fed pOiïCI'ïOl'em gregls cafum nocere debere
«ieutimMffructuario. $. 5. Summittere autem facti eft: et Iulianus pro- |
prie dicit, difpertire, et diuidere, et diuifionem qmndam fa-
cere, quod dominium erit fummilffogum propmetam.l-c 5& àct
L*hseibpalut. LXXI. MaRcxkrLvsHibroXVH. ^ Digeftorum — 51
") 1N area cuius vfusfructus, alienus effet, quis aedificaffet in-

L W"?C? tra tempus, |quo/ vfusfructus |perit7- 1uperfime ifublata, reihtm
n ia Vfumfruct::m, veteres[refponderunt./& , Vj« 2«
m X LXXIIE VLPIANVS libro-XVIL 5-ad Sabinum, — Sr

DOMINVS nudgg proprietatis vfümfructum legauerit, verum
f;///// eft, quod jMaeciatus/fcripfit 9 librottertio quaeftionum, de fi-
NI wdetcommxffulvalere levgawm et fi forte in vita teftatot is, vel

Jffe£, ante aditam hereditatem propmetaü 7 accefferit, ad: Ieg'zta— |
! fi poft adi-

rium pertinere. Plus admittit Maecianus, et

tam hereditatem accetfiffet. vfustfructus, Vtxhter dlem cedere,
et ad le«fatamum pertinere. |

GEB. 95 Hal. Minati. GEz; — 96 Hal l$. XVIIL G&£B. 97 Hal ex
matis,perperam. —Dafil.2x vv äw-;g»evoize,m B R. 98 Ian. d Cofta mauult priora,
robante Noodtio l. de Vfufr. 17. extremo. BR.^— 99 Vulg. fubfhtuitur. BR.
100 Hal. z. XVIIT. GEB. 1 Hal. libvo ocfauo. GEB. 2,|Hial. erit. pe-

Yiculo. GE B. 3 Ap. Hal, et, abeft. GEE. 4 Hal lb XVIHTI. GER.
5 Hal, ljj. XVIII. GEs. — 6 Hal. fcribit. GEB 7 Hak inferit. fruttus.
GEB. 8 Hal PAPINIANVS lbro l. dejinitz'onum. GEB. 9 Hal .
(funt. GER. | ;

I Hal. lib. XVIII. GE s.
uóvo rÀ ÉrmíQw,. BR.,
Wulg. et, abeft, BR. .

2, Hal. fuum.
3 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR.
5 Hal. feribunt, GER, — 6 Vulg. Hib. XXXIIL Bh.

eo tempore, quo fetus editi funt, m—hxl fuit, quod fümmitti de- |

Habent tamen et- Bafil. :
4 Ap. Hal.ét.

DIGESTORVM GLIB.e VE

t1ens/ ius aderefcendi efï?Lquo'*'tlens m duobu:, qui in foli-

.AREAK Vvfusfructus legatus fit mihi, poffe me c&fwm[-—laeäl- LA
neaze cuftodiae caufa earum rerum, quae in erea mm 9. LAefa -
LXXIV. GArvs llibro VIL adEdictum prouineiale. S
STIC y( O fe*'vo tuo, et Pamphil o«fgïeo leüatus fugfit vfus-
