etiam aliud Politiani, ex quo Alciatinum fumtum fuit, excepta illa priori. parte,
quam exiftimamus aut Politiani tempore, aut noftro efüictam efle. Ea enim

|pars in Politiani libro non eft, íed eius exemplum baec prima verba habet poft

*

fX

—

!|

| fentive notat.

IN NOMINE DOMINI ET DEI NOSTRI
IESV CHRISTI.
IMPERATOR CAESAR FL. IVSTINIANVS, ALAMANNI

CVS, GOTTHICVS, FRANCICVS, GERMANICVS, ANTICVS, ALA-
NICVS, VANDALICVS, AFRICANVS, PIVS, FELIX, INCLYTVS, VI-
CTOR $, SEMPER COLENDVS AVGVSTVS, MAGNO SENATVI
POPVLOQVE ET VNIVERSIS ORBIS NOSTRI
: CIVITATIBVS,

DEDIT * nobis Deus poft pacem cum Perfis [initam ] poft

Vandalicum trophaeum, et totam Africae 5 acquifitio- .

nem poftque celeberrimae Carthaginis receptionem et nego-
tum, renouationis veterum legum ad finem. perducere: quod
nemo eorum, qui ante nos lmperatores, in mentem inducere
fperauit neque fieri omnino poffe exiftimatum eft. JErat emimi
mürabile omnem. Romanam. Sanflionem a condita veleri Roma
vsque ad, nofiri imperii tempora, quae pene i mille et trecen-
tos Gnnos concurrunt non in aliis modo fed in imperialibus
quoque Conftitutionibus omnem confonantiam et diffonantiam
fentire,. pugnantia tollere: eadem atque [fimilia fubmouere,
vnam autem ipfi (legislationi ) pulchritudinis fpeciem praebe-

re, vt vna lata in fingulisrebus lex exiiteret, Superni auxilii et

quae illinc flüit benignitatis proprium fuit non autem humanae
cuiusdam cogitationis aut conatus facultatisue omnino. Nosigi-
tur quod nobis in more pofitum eft, manus ad Deum tendentes
etpoftulantes nobis ipfum opitulari, aggreffi fumus atque omne
perfecimus "Triboniano gloriofiffnmo Magiftro et exquaeftore

facri

Iuftiniani cognomina; quae miniata legi facile poffunt, &wep ZyQu mapauoMe
34peTa etc, quae his Latinis refpondent: Qwuia baec omuia titulis emptioumm. et
venditiouum. confenutauea [umt. Couflt Tanta $. y. KHa&enus ex Augufino.
Taurellius adhuc minus affequi potuit, vt e fequentibus apparebit; Ex eo tem-
pore, vt dixi, totum primum folium periit. Apud Continm haecita funt fup-
pleta, xaà 70 v46 Pravaveóctue (vÀv maAuic, vípuy Egyov) & mégue dymyeiv (treg
&350s) vv wQb $uv fHsBasiAcuxÓóTwy Pms) BÓb g vüw, Wt adeo inter verba. (e-
BasiMsuxÓruv et &zet nihil fuppletum videas, tantum notat Contius 7: £re? vide-
tur fuperfluere, — Haec autem fine dubio fuppleuit ex Lege Aé£2xev C. de vet.
iur. enucleand. vbi etilla particula. ére reperitur. BR. 8 Quae his uncis
inclufa, inque verfione latina curfiuis, quas vocant, literis exprefla funt, exple«
uit Contius ex Conflitutione A£2sxs» C, de vet. iwv. emucl. BR. 9 Áugu-
ftin. i o23:. Sed nunquam eliditur diphthongus. Videtur i2 per errorem
accepifle pro £m BR. 1O Haec a Contio inferta in verfione neglexit
Brenkmannus. GE B. II Auguftinus hic plura habet quae Taurellius fine
dubio non potuit eruere, nimirum évouí3q . . , . wvogoóSesíuv, . .
TÜu vüg woecBorégue .. . 04 . MÉXNOR TOV . o n

. * LÀ LÀ

21* ww du Bu rE ww U. .. v vt av Vrv P» sole KAMGS, CO
B R. IZ2 Ex v& 4ísv» Contius in verfione fua wtare fecit, quod nihili eft,

ac fi nimirum fuiffet véveiw, et hoc tamen 'propric nuere, vergere, incliuare de-
notat. Kiotomannus quia non intelligebat, omifit, afterifcis tamen et fpatia
fubftitutis, atque adeo, cum irit praecedentibus lacunas fupplerit, hic contra no-
uam vltro fecit; E(t autem. Z/eiv verbum poeticum et Atticum, quod awdire,
At reuera phrafis infolens eft cum illo we3c. — Nifi forte & vel
àiv, id eft, fezmper reponendum videatur, vt verbum potius in praecedenti la-
cuna deliteícat. BR. , 13 Auguftin. àvro?;, minus re&e: reípicit enim . vouae
Sssímv. BR I4 Efw3402: proprie eft expellere: atque ità Contius. Hoto-

jnannus Tevi0ueve. B R. 15 Auguftinus i3v, quod melius, KHotomannus
| vertit palcbervimaim quandam formam comparare. —— Comtius pulchritudinig
ideam tribueve, BR. I6 Conrius vertit zucepti vel potefiatis. BR. 17

Hotomannus vertit et ezus explorato. auxilo. Contius eogue vt mos complecdi
dignaretur, inwocato, BR IS8 Minus re&e Auguftinus zoívuy và cEY. BR,
19 Hinc etex hoc loco tantum coepit legere hanc Conftitutionem Ant, Au-
guft. vt ait /ib. I1I, c. 15, Yta habet Contius. Vnde ergo praecedentia ea-
que pleniora Taurellianis? Puto igitur, cum ait Auguftinus in exefis illis et ob-
foletis literis haec verba a fe agnita effe: plane illa diftin&eque agnita fuiffe,
fuperiora autem velut per conie&turam ad . folis puta fplendorem et maxima ad»
hibita diligentia, vt paulo ante indicat. & R. 20. Ap. Auguftinum eft' zóce,

quod
Q

El

Sejou 2* sv muarloU w UtXTQV Ts TuV Olyy vroupylay ??
« oxoxpusyon, nxL TIOL &À À oic 'z,ï;luäo'ä'ozg TE &xcoæo'ïg 23 oäuöxgoäd;u'þ
épwTüyTEG EV Kei TO yiyvousvoy ^^ 0 o"z*;; æyæzcgnrya;pou
gaydavoyr&c, T&Giy & & TÓG äv&ägþcämg 35 7,7:/";?1' TXpX TOU C&-
oTórou Jeoy x awri]poc wv lwcou Xgisov yvwotwG T& $) SxA-
Wyews 29 émmi9évreg mrépus mpocixov. $. I. "lxc uiv oUv évcs-
fBdis diuriEÉew ddx wpórspov Owdswx ifgMom mepiseiAuvrec ?7,
T6 Ts 9usrípuc $uc&Beluc Gmuvuuoy ?? cuvredeinauev. [BuBAMov
yüv óà cr8c ümivrwy TOV É,TpocOsy vouoJerqgouvrwy auvayoayoy-

Q ^ ! * 4 D " "u x ? ;
vec yvopag ix 0y mÀsjdovs cro vv DiBMov, &mep jv uàv. x
* x ; d 4 N M
v du lAu, pidpuOy d& Ciiov ei;v pupiduy mpixwooiy Emi Eu

perpóv T& 9* Gu ») ävo*v'z/ow:']ov "o-w/'nyoä?/o;æzï & gois x Tle»-
TíxoyTX 0UV TX TXVTO wewm:»ylufaäfx /3'1,6)&30; TÀ V, oauwflïeu CUV-
Gynyüvrsg 3? TO xpioipov, ) vT&GXe TXG Sarjaen TeuovTég, Xj
pujdiy xor x T OVTEG Ér, so0ixd 0L 6Voy .33.N OTED Btþ*moy/dlge&a,
éirs amxydéx]y» mpocqyopévaausv. Éu T& T0U TY VOMUV Ut ài-

x £2 x [ ? e , '
eipéceis T& 2 Qirumwaeig 3*, Eu T& TOU TO TV 35 ejc Ey c3gor-

cS3iy dabü£EnoOou ciuTuy. &urQ Jéusvor arpocqyoglaw*. oU regouré-
; X , P s » — — sf $-
pw T& vrévT& wo] éuo. piopidwv elgury. üpid 0v 369 xuriQ OovTEG 30

x ^2 ? * ?, [] : 3 :
ii Éw ToUTO i ÉgMEvoI Trpeypuvreiac, $ ToUTO 9u qapépyus $
$« ^ ^i e2 e2 ; ; N E r', : :
&AX Tjc TOV dorduwv QUcsgg T& n0j appovice 38 gcoy xGXOL.

..2, 39 "Tre yxpusAóUusyx qrxpo Tr&ci TU TO V TÉTOUQ0I cr6-

SéusS9a *9 BiBAlog. $. 3. E Qsige ve T& de iudiciis AT BN

irépong ím]x. $. 4. Koj r& de rebus, ov«. & TÀeiogt TOV o'wr;ä.
G. s. To 0b àQsEyc rv cuyvypdsusroc wépoc, Omep Ó TÉrxpTOV
T& &t 20 pócoy ** isl rOv arxvróc, 0wra) [DiBMoig . &AAoc £vemSdÉ-
pe9u: *9 dv ois écl uiv x vsodwuxpla *^, Ov wobbs wou *^
«jc pigneraticias cpesdsx. £si 0à xj aedilicion ** zmrov u

f - coM D : - ;
j mepl rv éxvünjosuv EmepwmTQCic" &orep Gu , mapxxoASU u-

vx ^* yuby nxQesUrA TOV Tpictuy. 59, móbjw dÉ mov TC Vouo-
E i , : ; " D d N »
Jeolwe omunuo uéyo, o*vï/wg;yo;fsumäwväeu Ó TV . Tpoc GÀX
cuyyéveixv, Vva, TX "repl TV xuTOV OuxAsyónsvo w TOppm Oiecu-

, " 3 3 , zi UAR A 2 AR LUAT 2
2018 7 M&?]AWV- €eiTx 8'71"77704'70lb€827 TQUTOIG TOX TE 773[) 7 0XU0V 8'7- .

eiuv *? uu] SuAxcceisv 99, uoj r pl avugolalwyre uot trao-
ódov pxprvpuy nxo] dmodeiZssy vEwo] wgoAerewy ?^ eic BiBMov
Pv rgla dà rxUrX uovóBiBAx perd vv r9y de rebus mpayuareixy
cuveyyuc dAcy wxrcJéuevon xo) &udig TX "r&pl uijepwV )
épuy 9? a apomóg vsvouorediuéya auyooyüyrec, vpía deduta-
| : Ux qMEM

quod faltim elegantius. BR. '&Y Proprie, diziu? fed facri inwaluit. BR.
Z2 Auguftinus iovgysíav idque melius videtur. BR. 23 Cont. et Ho-
tom. pradentibus. BR. 24. Auguü, ysvópeyov, vtrumque recte, — T2 g(uyv'qf(.cfyow,
quod erat, id eft, verum, fa&um ipfum, oppofite ad ambiguum et controuerfum,
quod fequitur. 'Contius vertit zmquirentes femper ea, quae ab eis. componeban-
tur. Hotomannus autem a 4mibus ves fiugulas, ita vt opus procedebat, feifci-
tati. BR. 25 Àd verbum zndita. . klotomannus pro ea quae mobis con-
ce(fa efl. Contius fecumdum. datam. mobis. 8 R. 26 In interpretatione vo-
cis SdAyeue, quae hic occurrit, hallucinari videntur interpretes, — Procul dubio
autem 34Adae eft a S4Xr« foueo, et quia fpes animum | fouet ac refocillat, pro
Ípe ac fiducia vocem accepimus, Appofite Tibullus lP. II Eleg. 7. Piuirent
ouulti leto mala. — Credula vitam [pes fouet, et snelins cras fore, femper ait. Spes
alit agricolas etc. — Profe&to S2xz«gà in Lexicis fpes, fiducia exponitur: etScho-
liaftes Homeri per x2, 53ovà, erugauuSío, gandimm, voluptas, folatiwm. .. Con-
tius hic yvácsác v& xo) SáAveusc, fcientiam. et intelleclus vigorem. vertit: fed haec
eadem funt. Ferri poffet, fi auimi vigorem wertiflet. Llotomannus iterum ni-
hil hoc loco, minore tamen cum religione ac fupra, cum. totum . vocabulum
fupprimat, et diffimulet, B R. 27 1n Confüt. Taasta paragraphus OQrmnia
igitwy huic refpondet, notante Contio, vt etiam facit in fequentibus. BR. — 28
Kta suceXa x2 9usox) contra&tio et dilatatio cordis. —Digerendi verbo vtitur
Hotomann. Contius comprebendendi. 59 . 29 Contius woffrae pietatis co-
gnomine fulgentem, Ícilicet ex Conftit. T'anta. BR. 30 Habet Auguftinus
eíxuy üux EAéT]9. BR. 31 Hotomann. zu dimenfum et compofitum. aceruum
| vedegimus: quae nihil ad Graeca. X Contius vero, zu moderatum et per(picuum
collegimmus compendium BR. Noulmodulatuin fequiori latinitati idem fignifica-
re quod oderatum, concimuum, modwm tenens. Sed quotusquisque erit no-
ftrorum, maxime autem ex illis, qui Graeca ignorant, quem non fallet vox in-
Íolens? De cantibus hic fermonem effe, plerique exiftimabunt, évsóvemroy

autem proríus non eft, facile confpiciendum, ASgoicuzx luftiniani eft iveóvem]ov, -

quia eft Zuue7gov, inter compendii modum fe continens, vt re&e vidit Contius.
Ea autem funt facilius confpicua, quae grandiora funt, non ea, quae in angu-
ftum funt contradta — Fruítra funt omnes illi qui facundam illam Graecitatis

H

| grapho tribuendum. BR,

facri noftri palatii et exconfule ad omne minifterium vfi et
nonnullis aliis illuftribus fapientibusque viris, interrogan-
tes femper, quod erat, controuerfüm autem difcentes, omni-
bus vero e concefía nobis a Domino Deo et Seruatore no-
ftro Iefu Chrifto cognitione et fpe conuenientem finem impo-
nentes, $. x. ?* Pias igitur Conftitutiones lamí antea. duode-
cim libris contrahentes noftrae pietat!s cognominem compofui-
mus codicem, Nunc vero omnium veterum luris conditorum
colligentes fententias e multitudine librorum, qui erant circi-
ter duo millia: numerum autem verfuum habebant tricies cen-
vena millia ad modulatam ?? fimul et facile confpiciendam
coegimus collectionem. Quinquaginta itaque nunc fecimus
libros e fuperioribus colligentes vtilia, et vniuerfas quaeftiones
refecantes, et nihiladhuc diffidens relinquentes. Quemlibrum

Digefta fiue Pandecten appellauimus, tum quod legum conti-

neat diuifiones ac diftinCtiones, tum ex eo, quod omnia in
vnum collecta recipiat, hanc ipfi ponentes appellationem, non
vltra centum quinquaginta verfuum millia ipfi dantes, et in
feptem illum digerentes tractatus, idque non temere,
verum numerorum naturam . et concentum fpectantes.

$. 2. Quae enim apud omnes vocantur vp97x h. e. Prima feu

Primordiain quatuor condidimus libros. $. 3. Deinceps quae
de iudiciis in alios feptem. $. 4. Et quae de rebus non in
plures quam octo. - $. 5. Sequentem vero operis partem, quip-
pe quarta eft pars et totius dimidia o€to aliis libris inclufimus,
in quibus eft hypothecaria non adeo longe a pigneraticia di-

ftans. Eftet aedilium edictum et de euictionibus ftipulatio, .
quae ambo appendices conítitutae venditionum, multo autem -

remota a (veteri) iuris ordine, congregauimus propius proptér
eam quam inter fe habent cognationem, vt ne ea, quae
de iis differunt, longe a fe diftent. . Deinde his adiun-
ximus de vfuris terreftribus atque maritimis et de Inftru-
mentis et producCtione teftium et probationibus Libro vno.
Tres hofce libros fingulares poft traCtatum de rebus pro-
pe inuicem apponentes, et rurfus quae de fponfalibus et nu-
ptiis et dote legibus ftatuta funt, congregantes, tres libros
in

breuitatem per Latinae finguae in talibus penuriam commode reddi poffe cre-
dunt. Germanico fermoni tale quid licet, adeoque non male reddi Graeca his
crediderim . Eue qaeffige wund. daber leicht. zu ueberfebende Samlung, et latine

in hunc modum zz fuae men(urae, fimul in comciumum .coaceruauimus compen--

dium, GEB. 32, Haec etiam retro colligentes. verti potxerant, fed forte non
facile fuiffet intelle&um,. . Superiores quoque vertit Hotom. at Contius prae-
termifit. 8 R. 33 Hotom. nallaque vrepugnamtia relidda. —^ Contus mwllo fe-
ditiofo velicío,nempe ex latina Iuftiniani Confütutione. BR. 34 Hotom.
habet defimitiones et conflHiutiones. Contius dimifiones ac decifiomes. Ceterum
per haec verba alludit Imp. ad nomen Digefia, cuius hic rationem reddit, vt
mox v& Panudecles. BR. 35 Auguit. zà cávrz sic €y á39oí91y. Sed tum vi-
deretur legendum 43gcie3évrw. — Sane "Yaurell. zZv propius accedit ad etymon
Pandectes. BR. In fua tamen verfione Brenkm. Auguftinum fequitur. GE B.
36 Haec vox abundat, et intricatam verfionem redderet. Dicendum enim fo-
ret 204 vitra centum quinqnuaginta ver(uum milliam. wumerun. — Contius tran-
ftulit 202 vitra quindecim myriadum. mumerum. 2R. 37 Hotom. won te-
"nere ant fortuitu. Conuüus won perperam meque fime vatione, BR. —— 38 Ho-
tom. et Cont. barmoniam. BR. 39 Conft Tanta $. lgitur prima. BR.
40 Hotom. conclufomus. ^ Contius fepofuimus. BR. 41 Nempe traclamt,
quod Contius addidit. BR. — 42 Méso non eft dimidium, quod Graeci Zj;cv
vocant, fed suedzummn, et fane quarta pars ordine fuo pofita in feptem, eft inter
tres antecedentes, totidemque fequentes zedia, non totius dimidiwm. GEB,
43 Minus re&e Auguftinus i dme3éus8z diftrata praepofitione, Hotom. vertit
coxiplexi fumus. |Contius depofuimus conf, $. 2. B R. - iftud mihi error opera-

rum videtur. GEB. 44 Auguftin, articulum omifit et latinis literis fcribit

bypotbecaria.. R. 45 Augu&in. habet vzeegezs. perperam.. Forte typo-
46 Habet Auguftinus x medius 7b Whwrov.
quod fenfum non habet. 8R. 47 Comntius accefforia et con[equentiae. BR.
48 Adi Bynkersh. ljb. II. Obf. 25. BR. . 49 Auguftin. éyysíov re, quod or-
natius. B R. 5o Contius traie&itüs fiue mavitimis, ex Conitit. Tamuta. BR.
51 In Brenkmanni verfione haec omiffa et praefwimtiomibus forte vitio defcri-
bentis. S$unt enim haec ad Graeca notata ab aliena manu. GEB. 52 Au-
: guft.

AVCBITT mum — EuE — 5 " — ia

coc"-t X E

gey Torety 39 rk&uTq($372 avyTXZet [BiBAIn, sà, wjv sà, Tsol TV wydeuó-
ywy 9? cis véxs qAmlus Óvo, rTXvrx Ós X de tutelis T«px T&o1v 6vo-
od óusva, uxyryda cuveusQuAoiwcausda 9* cayvdvOwTO TóvruV
fMv moxyuoreinv, dj ueaairxrov, ws eipyrou, roUro uépoc Tij
TXcyc cuvrXZewc TOU [DiBAÍou 99 remonjusdo, v ndMsx d x,
xpgoipuoruTx TOV vOuwy $y ToUTOS dyoypxNusvo. &. 6. 59
"d dà du weph Óundopuv 2 woÓcys ÀAxwyirov ) Quieiwouplcouv
&mxyro. GUvqyoyounsy d&s ivyéx fBAlwy cpiduOv, wv syéiroun 57
gv TX TEpi Üixpusy 20 nodiui A.v 99, rv & nxdoAoU, Qaupiy,
TU T& s Tol0U7IV (5 (BoUAOVTO. spxTuTOI, dUo xo-JesuTX xoj de
teflamentis £riyeyoxguuéyx. "mévrs d& &Qs£gs TX "epi Axvxrav
0j Quoeixouulacuy na] mcuc T)s É9 xuTOIS (9TXOSWS ÜIXASYORE-
yc. Kei émewmep 0 vovu Falcidiu Aóyos «àocsypjs v& w«l épuó-

5

dioc 3v 9? müy Axyérav 20 Qideiuougtoony. Iiorqri 995 dix vo0-
T0 5 oj iurOV &uJUs T2 TUXV AxyyxXrwy VmrEJqnxusy "OCyMaTCi,
fPi6Mov oXov dvedéyrec kuTQ perx TiVos fApy;eiec mpoo-dowys 97.
Kai XvJug éweir0 T0 Tv TOU Valcidiu wwoiv . &ri v9v Quóei-
xouplocuy 3v TO wxÀoUusvoy lrebellianon 9? dóygus, s roUTw
TV T&AsuTxÍav T3g GUyrdEswg riuTUC wosveiuouey 99 wuopay, TO
zv TC vouodscios TcUTAc eic TO Y os/9eMiavov Guz/ocyæyo'y;reg, 2
: * 3 P OR ^ ; ; ^2
TepWrTÀy eiVo v)v TOU rA 94 Lhpyacixvou Gï vol,uo.?'emccg éu-
povrEs Wuj Ts cÀoyouc TUV ÜoyuTwy TéTUOV Üix(Qopxs T& M0j oi-
auwvlas, &s 0 xou 0i arÀcu puos]oeyTES T'epiysVONMÉVXs TE MOj ÉTi-
Quuíous 99 ZudAovy, uj &rAcuséoq riVl Aoyg TO TEv ToUTO OXjj-
p 9* cuvadpoicxyres $?
guocduevor mZiv, xot] oUro & TO véwm ]ov uéo(O- T?s 0Àys cuvrx-
£&tws T0Is ÉVVÉX TOUTOISs kyEITO4 9? fBi&Afois, &y oig oUdby UTip TV
grAou uadoUnmv ulv Gipyrou, dioTL 20 TocÜTO. MovTE IV j pEl QUX
iurwy5 79 p Puwyualw» émemwOhxcawTS "oÀvreiy, x, UmOuyuue
dewoy 7* rày &uQuAIwy w esm o ToÀÉMV, 0UX Éscpxv &y uaugols
zroAuréusd)ou, uoX 0ue 0 CsOs etxvyv vr& ÓÉdwxsv wulv Gyen Zwre
qUy "? Eyóov, Eure TV EZudey x orxv Ó£or moÀsueiv, Dasc. wero
q)s xurüU "3 QomC TOV ÉVxvTÍwV xgxTév.. $.. 7. 7* Eomerou 75
àà ulv x Éwry Tic uolge TOUTOU Ü TOU TyTOS GUS/MMTOS, ONTO
zspiexAewuévq 79 (Bi6Mom. &owerowi 0B xxÀs Éu TOV Ovopxdo-

', - (34. EUPEUS 0 'N]j CZ & Igf*t t"' [ Oï» 1.7/;;;& * ? I'
peVQV OIXNAXTOWNAUV, CS us OMOlG TOLG Q/XOIG MWOTROTSEN/OIUSVOL, .

Tüs T& €is TOUS ÉU y&yOVOTXc, TUG T& €iG TOU cT&AsUJ£poUc (QQEpo-
pévoc, x TET &umpocd&y *7 cvyxucsuc r& uc] aox(peiac ?
€is uuJapxy s yeyousy auvrouixy *?, óvo (BiGAlww xur&Ig coiduoy
eoxeiy vsvopuuóreg. — lloosavemAéLouss 99 db durolo x, ric $É
&djxJéroU xxÀAouuáyus omicxc ÜixOo us wo) xuTEG TX6 TUP vyé-
guy $t
fl 9?, uxi &rl Tj éoyxrino 99 xurdv rX mepi c0U "Teprovux-
víou 9* c& xoj Orficianiu evvedvuausy dóyuar(G^, E dv MT ÉpsG

q&3ymGisg 9? dAwy díadoxo qívoyreu, — Yloóen: 0à àQs£s

« fFiGÀfov

guft. uyucuy s2 yapoy. Subfiftimus. Ex Auguftini le&ione poffet illud yZuov re-
formari in y4uov. BR. 53 Kw9su2v notat cavatovem, notat et tutorem. —1il-
lud tamen magis: nam pro tzatore ézírgomoe; dici confueuit. Hic certe perpe-
ram Hotom. et Contius JDe tutoribus minoris actatis, cum hoc, loco Imp. de
induftria periphrafi et magnificis expreffionibus vtatur: quod paffim in hac
Conftitutione licee animaduertere. — Praeterea fatis faftidiofe bis terue idem di-
cerct. BR. 54 In compendium, vt vertit Hotom. poffet etiam im capita, red-
di. BR. — 55 Omifit hanc vocem in verfione BR. forte fciens prudensque,
vt fupra illam Zgi3u3v, GE R. 56 Conft. Tanta $. Quintus. B R. 577 Ho-
tom, Znter quos duo priorem locum obtinent.. Contius quorum principatum obti-
"ient. BR. 58 Auguftin. xa2:«sAA«v. — Sed Taurellii Scriptura magis Graeca
cít. B R. 59 Pofito ad v afterifco in margine collocat Auguftin. «a fed non
eít neceffe, immo obícurat fententiam. BR. 60 Haec vox etiam maturae
rcéte vertitur. lta Aelianus de wataura amimalium, Graece msQ? vÀv Záwv iW-
4To5, infcriptus eft. Et ita vertit Hotom. Contius autem proprio tracfatui, ER.

.€1 Id eft, santiffa. Xlotom. acce(fiome. — Contius adieclione. BR. : 62 Mic

et in fequentibus apud Auguftin. eft Trebellianow. Hoc autem magis ad Grae-
€um acccdit. Ita ipfe Taurell. in antecedentibus Paleidiw. BR. Sed Augufü-
ni le&ioni aduerfatur, quod adie&ta fit vox 3óyuz, neque huins 3éóyparos auctor
vocatur T'rebellamus fed "T'ebellius. Supra eft 78 $aAxiís, puta vóus, GEB.
£63 Debet otnnino effe &xeve/uauev , atque ita Auguítinus. BR. 64 Augu-
ftin. 72v vAz« vo, quod melius videtur. B R. 65 Augull wwyacimvíov. R.
quod placet ob fequentià TeefeXMavíov et Orficianiu, GER 66 Vno ver-
bo captiofas, vt etiam vertunt Hotom. ct Contius, B R. 67 liotom. vertit
trafFatum Contius Graecum . fcbema. retinct. BR 63 Hotom. coacerauantey.

xo) eis T9V TOU losGeAMuxvlou uedo- -

voEets xo] ToUc &i TóUTOIc BduoUc Eyypivvavres v [Di-

in hac compofitione habere conceffimus. ^ Enimuero de
curatoribus iunioris aetatis duos illos, qui de tutelis apud

| omnes appellantur, et hic in fummam redegimus, oécto ho-.

rum librorum tractatum et maxime mediam, vt dictum
eft, hanc partem totius compofitionis fecimus, optimas
profecto et vtiliffi«mas legum in his defcribentes. $. 0.
Quae autem ad teftamenta pertinent, et infuper de Legatis et

| Fideicommilfis vniuerfa in nouem librorum numerum contuli-

mus, quibus praeferuntur duo, qui.de teftamentis et codicillis
tum in vniuerfum, inquimus, tum (iis) quae faciunt, vt vo-
lunt, milites conditi funtet de teftamentis infcripti. Quinque
vero deinceps de legatis et fideicommiffis et omni eorum quae-
füone differentes. Et quoniam Falcidiae fermo contignuscon-
gruensque erat legatorum et fideicommifforum proprietati, pro-

pterea et eum continuo legatorum fübiecimus tractatui, librum

integrum ipfi affignantes cum breui quodam additamento. Et

rurfus quoniam ad Falcidiae imitationem in fideicommiffis erat
quod vocatur Trebellianum Senatus confultum, huic quoque
extremum compofitionis huius tribuimus locum, omne quod
hanc ad iuris partem pertinet in Trebellianum conferentes, e&
fuperuacuam effe antiqui Pegaliani difpofitionom comperien-
tes, etabfurdas horum Senatusconfultorum differentias et fimi-
litudines, quas fane antiqui etiam perofi, nimis fubtiliter exco-
gitatas et damnofas vocarunt, et fimpliciori quadam ratione
vniuerfam hanc formam concinnantes, et in Trebelliani con-
formantes ordinem: et haec profecto quinta parstotius compo-
fitionis ad nouem hofce redigitur libros, in quibus nihil de ca-
ducis, quae olim obtinebant, nobis diéctum eft, quoniam haec
quoque inaufpicata quadam neceffitate in Romana vigentia re-
publica, et ciuilium bellorum trifte monumentum non decebat
temporibus illis vfurpari, quibus Deus pacem nobis dedit age-
re domi forisque, et quando opus fit bellum gerere, facillime
ipfius opera aduerfarios fuperare. $. 7. Sequitur autem nobis
et fexta quaedam portio huius vniuerfi fyftematis oCto inclufa
libris. Praeclare autem exorditur ab iis quae de bonorum pos-
feffionibus appellantur, quas nos fimiliter vt cetera confide-
rantes, tum quae adingenuos, tum quae ad libertinos perti-
nent, ex multa fuperiori confufione et fubtilitate in dilucidam
perduximus breuitatem, duorum librorum numerum ipfis fuf-
ficere arbitrati. Adnexuimus autem ipfis quoque ab inteítato
vocatas vniuerías fucceffiones et ipfos generum ordines et ad
Ipforum oram ea quae ad T'ertullianum et Orfitianum per-
tinent Senatusconfultum contulimus, ex quibus matres
filiique inter fe 1íucceflores fdunt. ^ Procedit autem liber
alius,

Contiüs congregantes. BR. 69 Male Contius et Hotom. hic habent perfice-
ve, abfoluere. — Videntur àyéerz cum áve?ras confudiffe, quod in éxemplari eft;
et inputatur, vefertur, tribuitur denotat. — Alterum ab àvíe eft, altermp ab -
4ui, BR, 7o Hotom. iufelici quodam fato. Contius propter vfum guen-
dam mow profpevum. BR. 7Y Contius lméwofum ex Conít, Tumta. BR.
72 Hotomann. accepit Ex e 7v in mafculino genere, fubintelledto, Zv3gáov,
cum in neutro zg«ywrav intelligi debent, BR, — 73 Hotom. camque oporteat
bella noflvis viribus etc. quod menti Imperatoris plane contrarium. — Nempe vig
&uroU Bomsc eít, àvroU SeoU bomig: atille 4vro acccpit pro éxvre? fui ipfius, Ícili-
cet luftiniani. Contius vertit cum ipfius famore. BR. 74 Conít. Tanta $.
Sexta. BR. 75 Contius fequitur deinde et ,exoritur mobis: nempe quia du-
rior locutio videbatur, cum 7?: et exoritur, non fit in Graeco. BR. 76 Àu-
guft. cegixexAkiuévu absque c. — Sed melius videtur quod Taurell. exhibet.. B R.
71 Hoc eft, fuperioris temporis. Xlotom. ex vetevi illa. .Contms anterzorum
temporum. — Porro prior habet ex zmmenfa illa veteve colluuie. BR. 78 Ho-
tom. et Contius obfcuritate. BR. 79 Hotom. et Contius compendium. BR.
&o Hotom. coniwuximus. Contius adplicauimus. BR. 81 Hotom. cognua-
ti0nWiH. BR. $2 In Brenkmanni noítri verfione non comparent, deícriben-
tis, vt arbitror, errore, baec verba »« voeüc é» Toórow fg3poUe PyyQéVavess 7
BiBMo: etium obnios in bis gradus eidem inferentes libro. GEB. .. Cum his vo-
cibus và (99Aí» hodie incipit fcriptura Florentina, vt fupra etiam monitum.,
BR. 83 ld eft, ad extremitatem, ad calceem. Hotom. zm pofirema eorum
parte. — Contius circa ommium fmem. BR. 84 Auguft latinis lchx'xs
Tertulliamiu, et nec in MS. Florent, 9 apparet, B R. £5 Malim Lberique,

pro
Q3

- Bi&Aloy &XXo v T& 6pl TOv v Oitodonojuxciv Spyuy, x TX Tepi T76
Tv oAicSouvóvrmv T& 9 uxruspouévay ontyuruy koxAeius 9*
99 TUV ÉV TDäTPl; T uocnovg—yäzfrwu, xi,män ,wïg 7'(02:?2/ äö*oä*ragv æogäg 8'7
eidimolvrwy roUc TÉlxc, uw] TxTepl TOV ( JpoicoVTWV TX 0]0610 TÉ-
A 99, 2$ srpóovye Qupsdvy, TOv re crpocdiopstwv, TOV T& eig vyoIxy u
meAsurTg ctyapepouévimv vooderoby. 10 &udic €i TI T&l 36 OT0Ixo-
oüy ?9 éAsuJsplac íclw, y ») TOv Umsp TXUTYc Cycvwv, TOv TO &i
arxpudédorou Bi6AÍq. — Emi d& s :roä 7pl 1,10;&7?;, ? T3c Ói aurije
x ]]oews, : vv &coysody aüT)v diriwy, eic äu,awe&ïä;ceiäæ góy-
epopuux. xo] && Tl *ye Gueg pl Ümoxentay &giv, coropxtosuy T& w
Tüy iy voUToig TiyE xxTX c(Quy durdy OuoAoyoUvrwy, w] TÜG ^^
Tüy Üvrwy dyoxuepüsswc ?? oj daveiemyjr T& wwTox E 97 wj
aposwc, wj Ts TOV wgom'.uoc'fxwu Quxxolosmig TE uot m;äe[uo—x
yÍac 9^, w] roU uj mi arxJéiv ToUc duveiQoyruc JAXG(9- 9^, ul
qoUro ópoltoc eic Ev s39oi«x.. BIGAMov. uo] róv Gv interdiCten ?^
v& ?* mgómoy Ov mrÀeiomiv &vog mrapadeduxxuey [BibALov. änc»'z:&äy TE
&l T mxpoypoDoc x Th?z)g T o:ïu'rocï*g T(,emyluäyoug ägcwggycogbgez(
xgoöuou,g, Xj fröz/xfrc'öï äuoxcgv TE ææywygw cc:rïsää[uefïäcsrpo?ov. j Kiu
guyiyd*yousv vó qy d)j vüuro uépoc, oümep sycyron "^ o TEl TUV
Qixotarov, w'e élojrou, veyooquuévo, eic owra DibAEy 001 A0V £u-
qoy dy roUTO Mépog TC DA cuvrXEewc xmcodJéusvo Q. 8. 77 lN 0
dà n rüu vxvrOG T&ÀsuTXxlov, Omsp Efdouov Qs -zägïu, Pue Ti
mpxyuereixg *, EE [BiGAloy xXorduus mepiésxArou, ? ooxüpevoy uv
&x TOV PrepwTcswy, Ó Bxivoy d& 9 duX ceg TOV Umip Éyyumc
eeypouuuuévay , wot] Ty6 rcïïu J pedv n DoATc , ïccq ci:oakz;'aecäc;; T&
xoj &AeuJsplag MuTOV, uXj TOV eimyyuévov £n Tjc TV TQuTOQUV
yonoJec[xc émepuT10swy. Xzep Gmauvrx OUo mX YUV CUVÉSHATOU
Bi&Alo; xoj roic T& ? Éwmpocdev, oU0 9 erméty £siy, 060 x:ï:.xï'*zso*—
TOrx ", mpolOv Óà eic TOv Urbp rv &yulxuotrwv. Adyov uot] Xray-
TX xuTaAÉyoy Ómóan TÀV T& LeTpiwTÉDUY Écly. cuuxpTHXETIV, DUTED
jduerixc uxÁAoDciw, 0cx TS OUSc] T&TXyuÉvx "ooToVoU C oUCIV, O.O
v5jv r» extraordinariw» ? axvrolg &mwvridéxciy PmwyUuplav, xya-

flalvov 9 di wo)eic Tk dyuócim TÀY ÉyuAxuorww &wep cQodpora-

qX T& Écly uot] ueydoy &Q' éxvrolc uaA.ei TzV Towiv. | AMo d& uxv-
T&uJx ÍGAor rxÜra Ó5 TO Tspl TOV (uapTIuoTwY T& xO) ÉywAx-
gTwY GUVÉ«oUGiV* TTgoGo/x u ÉpAWTOL yXo xuTOIG XOg TOX T'ED) TV
iT iyuMuaci) uày cÀIROMÉVeV, Éxurouc d& cQavéig ueSisdyTwY,
xoj TZc 0vo46 xuTOlc "EpiBGÍxg, wOj T7c Éwoyoué£yye Tolg uxTX-
dedina u évoic mroivijc 9j Gvyswpnioewc. cos ó8 x ulv ér£oou DIGALoU
mv 0 m&p) TOV &Qéoswv vylverou Aoyoc, xowog dv eimórwg xoTX
TQV NyjQuv, rv T& eic o puxrx TOV T& eic éyuopuara Qspouévmv.
ómóGaó0& Uréo T& ToÀITOV UTÉO TE DpUAsUTOV, xo) Aerrovpyutudt iv xot]
TUv Oxuoclwy Spywy notjaroviyyopswy 19 qod moocy ** Emvyyelixc wotj
aroixíAuy &pwrioswv ? woj T3c Oywoclac cmToypxpyc vevouodérg-
TO TOig TXÀoJ, 00X TE ( !Ó Umép TC TOV Ü»uurwy Éslv Ovopu-
cÍxc, u) rGV Éy navóciy eipynévuv olc adAo,, TRUTX CmTuVTE TO
vsAsurxiov vrepiéxei [BibMov. "ovrou *^ Ó9 vo0 cvexueroc, crsp
&X TX T&Qi TU EmSQUT)GENV ÉelV,EwTOV pLby, 0c0V TrpOG TyV 0i-
xeioy

pro eo, quod habet Brenkm. filiigue. G. 86 Hoc eft, de cautione damni
infe& vt etiam vertit Hotomann. — Contius vero Ze ea, quae ob vaimofa et di-
vuta aedificia datur, fatisdatioue. BR. — Vtrumque ego praetulerim verfioni no-
ftri Brenkmanni: neque enim hic de fecuritate aedium ruinofarum, fed inte-
grarum agitur, adeoque 2s$ZAeie, non fecuritatem íed cautionem. denotat, quae
cft aedium ruinofarum adeoque, danmni infecli, vt Hotom, vel ob aedes vuinofas,
'«t Contius, fi forte fuerint, non. dzrztae, vt idem, fed füo vitio prolapfae. GE B.
$7 Hotom, fluxu. — Cont. zmpetu. BR. 88 Poterat lmp. fimpliciter dicere
oreQ? TeAev&yv, de publicanis, vt eft in. Pand. fed inde apparet, eum confulto am-
pliori dicendi genere vti. BR. — - 89 Hotom. vertit benenolentiam Ícilicet pro
Zwoixv, vidit Zuvoisv, B R, 90 ,-Augu&.' é-ócec o0v. Forte vitium typi eft:
nihil enim fibi vult. Bn. 91 Auguft. xa vv omifla vzZc contra difíertam
archetypi Ícripturam. BR. — .92 Proprie facultatmm veceffu. BR. 93 Id
eft detentione per creditores. — Defignat titulum. de bonis audforitate iudicis pos-
fidendis fen vendundis. Kiotom. tranftulit venditioues ob debita. BR. ——
Contius curatione refpicit tit. de curatore bonis dando. BR. . 95 Per fraudem
fcilicet debitorum. BR. 96 In Archetypo eft zuterdiclon Ó6ne «. — Augufi-
nus hic Graecos literarum chara&eres habet. B. 97 Debebat alterum v«
vel x4 fequi. Nam folitarium illud non inuenitur. Quum autem in Pand.
hic titulus infcribatur de [mterd.&is fiue de extraovdinaviis aiomibus, quae pvo
bis competant, goflunt reliqua excidiffe. Contius fed et interdictorum modum. 5 .

émeguTActuv videtur legiffe: nam Jüpulatiouibus, vertit. B R.

alius, ea fanciens, quaeagunt de operibus in aedifieiis, ac delaba-
fcentium et ruinofarum aedium fecuritate, et de iis, qui aliquid
fraudis in hisadmittunt, etex aquarum curfu vicinos laedunt, et
de colligentibus publica vectigalia et infuper de donationibus
tum indefinitis (feu fimplicibus) tum ad mortis cogitationem
relatis: rurfum autem fi quid de quacunquelibertate eft, aut de
eius controuerfiis, hoc vni traditum eft libro. Praeterea quae
pertinent ad poffeffionem, et acquifitionem per eam, et caufas
illam inducentes, in vnum tractatum contulimus. Et fi quid
omnino de iudicialibus eft fententiis, et de iis, qui in hifce

quaedam aduerfus feipfos confitentur, et de bonorum ceffione,

et de creditorum detentione venditioneque, et de rerum ( feu
bonorum) feparatione et cura, et ne quid creditores detri-
menti capiant, id quod fimiliter in vnum collectum eft li-
brum. . Et interdictorum rationem non pluribus vno tra-
didimus libro. Hinc vero ad praefcriptiones (feu Exceptio-
nes ) et ad ftatuta in iis acceffimus tempora, et obligationum
et aCtionum fepofuimus rationem, et congregauimus omnerm.
hanc partem, cuius agmen ducunt bonorum poffeffiones, vt
dictum eft, in octo librorum numerum congefta, fextam hanc
partem vniuerfae compofitionis fegregantes. $. 8. Vniuerfi
autem extrema (pars) quae feptima eft totius traCtationis, fex
librorum numero contracta eft, incipiens a ftipulationibus,
tranfiens tum per ea quae de Fideiuflione, tum per ea quae de
debitorum numeratione et folutione et liberatione eorum 'et
introductis ex Praetorum ftipulationibus fcripta funt, quae qui-
dem omnia duobus a nobis contracta funt libris, quae quot ab
antiquis éonftituta fuerint neque dicere eft, procedens vero ad
deliétorum difputationem, et omnia enumerans, quotquot mi-
norum funt delictorum, quae priuata vocant, quotue non ordi-
nata (feu non ordinaria) appellant, íed extraordinariorum
eis cognomen imponunt, afcendens autem et ad publica crimi-
na, quae fane grauiffima funt et ingentem fibi prouocant poe-
nam. Duo et hic libri res deliCctorum et criminum continent,
admixta vero fünt eis etiam illa (quae tractant de criminum
conui€&tis feipfos autem celantibus et de horum bonis, et de ir-
rogata damnatis poenavel venia. Initiumautem nobis alterius
libri rurfus eft de appellationibus, fermo communis iure meri-
to aduerfus fententias, tum in pecuniariis, tum criminalibus la-
tas: quaecunque autem de ciuibus (id eft municipibus) et Bu-
leutis (1d eft decurionibus) et muneribus operibusque publicis
et nundinis et redituum pollicitationibus, et variis cognitioni-
bus, et de publico cenfu veteribus conftituta funt, et quaecun-
que hactenus de verborum funt fignificatione, et de 1is, quae
pro regulis a veteribus dicta funt, haec omnia extremus
completctitur liber. ^ [llius profeCto fyftematis, cui initi-
um a ftipulationibus, fextus liber eft, quantum ad peculiare
| initium

98 Hotom. praecedumt. . Contius praefant. BR. 99 Confür. Tanta
$. Septimus. BR. 100 Habet et Auguftinus hoc loco ec» non «« abje-
&a v vt folet ante confonantem. B. I Hotomann. videtur hanc vocem
cum illa zeéyuaroc confudiffe: vertit enim aegotiz. BR. 2, Contius deman-
data efl tanquam foret mwegievréraArai. BR. 3 Hoc 3? aliquanto recentius
inter verficulos eft additum, adeoque afterifcis interfepiri potuiffet. B R. 4
Male Auguftin. iyyeíse, BR. 5 Archetyp. et Augult. xa vowye fumQoc3sv.
Forte xa? vóys.. Cui le&ioni mutatio poft tacta, fed a recentiori manu deinde
turbata, fauere vitletur. BR, 6 0 32 fubantique inclufumn eft vncis oblongis.
Verum neque Auguftin. eam lituram curauit. BR. 7 Tb xa3esé7a ; non adeo
videtur ad libros quam ad res pertinere, Senfus eft, tot res a Iuftiniano duo-
bus tantum libris comprehenfa effe, vt difficile di&u fit, quot et quam late apud
veteres patucrint. BR. 8 Hoc Auguítin. Graece ícribit. ER. 9 Non
xaTáfawoyw, vt vertit Contius deícemdit. Eft bhic gradatio quaedam zncipiens,
traufiens, procedens, denique afcem]eazs. B R. IO Proprie feris. BR. It
Proprie ve&galmm BR. I2 Ego4ces interrogationes denotat, fed hoc lo-
co éiusmodi interrogationes, quibus iudicis cognitio inftmitur. —KHotomann.
I5 Male edi-
dit Auguflinus Vcere, aC fi óc abundaret. Nempe male le&um et diftinctum
jeare 6c, cum fcribi legique debeat $z« véoc baclenus. BB.. Iq4 Erat initio
; ' T9vTe

C "—

t

yr

IMÓR - 5 g2 2 —X — - .2 UX

——À Á ——
— — E^ — —— — - — -- N- o

H

uelxy cowov *5 WxJesoc, TEUTUx0SOV ÓE, "pÜc TUv DÀXV TC CUV-
vuEemc touoviay *9. — $. 9. ** A'rep Erravrx cvyréSeirat ]e
xo] £wmremóvgron uaAOc ]s wotj ]9e "xp zucv usAsicswc cElwc ma-
g,oc' ]e szþjwwocvö'v FU éydoEororou *9 mwoajcoQuwrirou uaxvyíspov, xotj
