uandorum)caufaymittitur, in poífeffionem quidem rerum he-
reditariarum omnimodo veniet, hoc eft, ;
fa/hereditaria/manent : earum autem, quae in cauf/heredi-

creditoribus potior

-v " "m u " .
caufa effe defieri£f: nec femger, fed caufa cognita.
norum autem appellatione bae res compraehenfae videbuntur,
quarum proprietas ad heredem pertinet. $. 7. Sed &t fi ve-

hereditaria eft. $. 1o. Si depofita res apud defunctum fue-
rit, vel commodata, locum miífio non habet: quia non funt
itae res hereditariae. -$—EE Si ex duobus heredibus alter, fa-
tisdare fit paratus, alter non: in partem eius miffio locum
vtique habere debet. — Miffi itaque legatarii impedient etiam,
eum ?*, qui-fadsdedit, Yei adminiftratione?/ quare. fuaden-
dum erit heredi, vt in affem fatisdet, ne adminiftratio eius
impediatur. $. r2. 5i ab impuberis fubftituto legata fint re-
lita; et impubes decefferit: miífio non folum in ea bona,
quae teftatoris fuenjnt, verum ad ^^ ea quoque, quae impu-
bes adquifit ??, locum habebit: nam haec quoque heredi-
taria funt, viuo autem impubere, neque miffio neque fatisda-
tio locum habet. — $. 13. 5i heres non fit, a quo fideicom-
miffum reliCctum eft, fed alterius nominis fücceffor: dicendum
.éft, vt Edicto locus fit, et dolo/?* eius fitaeftimandus. $. 14.
Sed et fi heredis héres fit, qui dolo fecit: aeque nocere de-
bebit. $. r5. Dolum accipere debemus et ?? culpam latam,
fed non ^? omnem dolum, fed qui in necem legatariorum et

| Augufus refcripfit, certis ex caufis etiam in propria bona he-
redis legatarios et fideicommiffarios effe mittendos: fi poft fex
menfes, iquum ?^7 aditi' pro tribunali fuerint hi, quorum
de ea re notio eft, in fatisfactione ceffatum eft ^?, inde ??
fruétus percepturos ??, quoad voluntati defun&torum fatisfiat.
Quod remedium feruaretur ?* et aduerfus eos, qui ex qua ?*
caufafideicommiffo moram faciunt. $. 17. Satisfactionis ver-
bum lïpet latius patet, tdf&en,ad exfoluendum legatum refer-
tur. $.28. Proinde, -e&fi remiífa 4efatisdatio, refcriptum
locum habebit: quia mora fit folutioni, S—£9e Sex autem
meníum ?? puto continnum ?* tempus, non polfeffionfim 35 ,
X | v 3 eons
BR 022 Hal. et, loco: ad. GER. 25 Flor. eft: adquefüt, vti et. ha-
bet Taur. qui tamen dare debebat: adguEfüt. BR. Hal. adquifinit. -24.
Hal.et Vulg. dolus, nec aliter cenfemus efle legendum, nec aliter MSS. quae
vidi. B &. Pal.I. IL. IHi. V, Vat. Taur. L Barb, Otob. Bynkersh. GEsm. 25
Ap. Hal.et, aheft. GE B. 26 Hal. »ec , loco: fed 402. G & B. 27 Taur. g« Om.
Hal. cum. Sed cumin his libris aut perraro, aut nunquam: quum , occuttat , ma-
lumus cum Recentioribus: quam. BR., 28 kal. wotio efl , nec fatisfadlmm cft.
Ita etiam Vulg. 9$ed Florentinam defendit Elb. Leoninus f. Emend. 2. m. $. et
| 20.BR. — 29 Hal.etVulg. indeque. BR&. — 30 Vulg. veceptzvos. B R.
feruabitur. GEB. |32 Hal.ex aliqua. GEB.. 33 Hal.menfiwm. GEB. — 34 Ba-
fil.$E puves evvam TU , fex menjes contigui.RR. 235 Gothofr. in nota: feffiouum,,
Duaren. z. Difp. 16. Probat Duareni emendationem Elb, Leoninus 4, ÉEmend.

l La . 2.

E

bent in poiï'giïionem : is enim, qui ex caufa legatorum pofli-
d.et,-üzö'l, non alii poffidet. Alia eft caufa, cum cteditores.
rei feruandae cauía mittuntur in poífeffionem: nam is, qui

earum quae in cau-

; « P9MR/ . ; NT : "« " . ,
taria/hon erunt, non alias mittitur, quam fi dolo malo in ea

.€tigales agri funt *?, et fi qua pignora teftatori data: in eo-
rum quoque mitWetur polleffionem. $.—8: Sed et in partus
ancillarum, et fetus pecorum, item ?? fru&Ctus, aeque omni
modo legatarius et fideicommiflarius mittentur. $—9. Sed et
fi rem alienam defunétus bona fide emerit, in poffeffionem.
eius mittendum legatarium conftat: nam et ,haec reg in caufa

rei feruandae ** creditores poffidere coeperunt,legatorum fer-

L4 ao óet ,

c4 Qgratta ,
e

qirle /m "p n :

L"L( :

^

fideicommiffariorum factus eft. $. r6. Imperator Antoninus -

.

(
—À

DIGESTORVM LIB. XXXVI TIT. 1V.

702
cefanum ! X. : É ao LÉ ! ^ | t
. eonputandum. $.—2e. (Ceffatum, non accipimus, fi pupillus | decem tradere, et Semproninny Titioreauere? ethociure vti- —— j
tutorem non habeat, nec curatorem furiofus, vel adülefcens: | mur: id enim EY Marcellus ait. $. 3o. Quid ergo, fi et le-/ ;c^«., j t
nam fruftratio non debet huiusmodi pérfonis nócere, quae | gatum füb condicione fit relictum et fideicomtmiffum , neque J»Wfa
funt indefenfae. Certe fi hereditas iacuérit aliquo tempore, | fideicommiffi fatisdetur? aequiffimum erit, fideicommiffarium [ 159
i 'de. hoc tempus de medio/trahendum eft. $. 21. Quaeri poterit, nomine legati fatis accipere ab hegede,, fi ei legatarius non jl
an in vicem vfürarum hiifructus cedant, quae in fideicommif- | caueat: fcilicet vt Ét ipfe legatario//4? caueat: quod [fi jam Íi
| fis debentur? et cum exemplum pignorum fequimur, id quod | accepit legatarius ab herede fagis., decernendum erit, ex ea
E ff?,uwm,, ex fructibus percipitur, primum in vfuras, mox, fi quid fu- fatl.sdatione magis üflgicommliïarlo quam legatario gig.ndftm git
perfluum eít, in fortem debet imputari. Quinimmo et fi am- | aCtionem: in eum fcilicet cafum, (3110?! 3? fideicommiffi eius | "a
plius, quam fibi debetur, perceperit legatarius : exemplo pi- copdxclo extitit : ipfius etiam legati perfecutio danda erit fi- jml
Lawuenwen, gneraticiae aCtionis etfáni vtilis aCtio ad id irefundendum, ? d.eä,gomrpl.iï'arlo .H nondum folut'um.e&, et condicio eius ex- ïmr
dari debebit. Sed pignora quidem quis et?* diftrahere pot- | titit: fcilicet fi fuerit fideicommiffarius paratus cauere lega- | — E
eít: hic autem frui tantum ei Conftitutio permifit, vt fe?&ine- tario. — | Pra

VI. IvrrkwWvslibro XXXVIII. Digeftorum. $1 pe-
cuniae numeratae vfíusfruétus legatus effet, et in teftamento *
cautum, ne eo nomine fatisdaretur : proprietas 5* non eft le- . 7«4».,
gata, fed legatario permittendum fatisdare, et vfumfructum , .
pecuniae haberé;; et propemodum/??.in hác propofitione/nul- LI propterca
.]ae/Praetoris erunt partes: quia nifi fatisdetur, agi cum he-,,2 77 7
rede non poterit. $. r. Qu fideicommiffi feruandi caufa in Mim, "4 1
poffeffionem miffüs eft, non prius de poffeffione décedere ?* | ;j ,j
debet, quam ei fideicorimiffum folutum, aut eo nomine fa- 54 ul

tur ad fententiam. $. 22. Qui legatorum feruandorum cau-
| . . . , fain poffeffionem mittitur, et fructus cuftodire et cetera de-
TH del:«ym*ïwvïf bebit, et pati quidem ?? heredem colere agros, K fructusj
| redigere: fed cuítodire legatarium fructus oportebit, ne ab
herede confumantur: quod fi heffjgs fruétus nolit cogere, per-
mittendum erit legatario cogere fructus et coactos feruare ??.
Quinimmo ^? fi tales fint fruCtus, quos primo quoque tempore
venire expediat: vendere quoque legatario permittendum eft,
et pretium feruare, In ceteris quoque rebus hereditariis mif-

fi in poffeffionem hoc erit officium , vt vniuerfas res heredi-
tarias colligat, et ibi cuftodiat, vbi domicilium defunctus ha-

riantiumz Pal. I. et Taurin. L. proteudeudum eft in bac propifitione. Tta habe-
bat itidem Pal. II, fed recentius fa&um: propterea im bac propofitione. Otob.
liabet: propterea vtendum in . banc propofitionem: porro: ilae praetoris, pro:

mullae, Vat. propter beredum in banc propofitionem , et Pal V. propter ea bere- |

l

tisdatum fuerit: nam quod fi int;efgra re fieret, in poffeffio- / — 42

nem non mitteretur: id cum offerétur 5^, difcedere a poffef-

riu$.BR. — 65 Hal addit: potius. Vulg. me in eam rem baberi potiorem. B R,
66 Taur. Qii. GER. 67 Hal. iugre[f[us im eam es. — 68 Hal.fit. 69
Vulg, wwffus. Vid. Cuiac. FilIl. Obf. 29. BR. 4qo Hl imnpleta fit.

L]

buit: et fi nulla domus fit, habitationéj* conducat, vel hor- | fione debet. — /tarc? Uarecanao; J . » ;
l /[ícsz, reum quoddam, in quo res colle&tae, cuftodiantur: et puto VII. MobpEsTINYS;?? libro IIL, Regularum. Dv« )
ita legatarium cuftodire res hereditarias debere, vt neque he- | venter in polie lonem ?* eft, nullus legatorum feruandorum |
redi auferantur, neque depereant, deterioresue fiant. $. 23. | caufa in poffetffionem 5* effe poteft. d duinin; |
Quod fi ex Conftitutione quisin poffeffionem mittatur, cu- | , . VlIL. PaexN1ANvS libro VI. Quaeftionum. S11le»- | -
L,j'f,—:ïcü) randum eft, ne vis fiat V'fel.ïti/?f;f.rrqg,n;i! legatario. $. 24. 5a- gatorum fatis.nom datur 5?, reftituta hereditate, in earum | |
| tisfieri voluntati defuncti fic accipitur, quoad voluntati defun- | quoque rerum poffeffionem legatarius mittendus erit, quae
éti vel ex fruCtibus vel aliunde fatisfiat. — $. 25. Conftitutio | dolo malo eiüs, cui 5? reftituta eft hereditas, in hereditaria . W
autem Diui Antonini pertinet ad éos^?, 2 quibus vtiliter fi- | caufacó$: defierünt.' t X Qu
deicommillum relictum eft: »f-) *? quamuis heredes non fint: IX. InEw libro XIX. Quaeftionum. ET14Aw fi con- d
par enim vtilitas eft. $. 26. In polfeffionem miffus legato- | demnatus heres fuerit, nec pecuniam foluat: legatarius pot- d
rum feruandorum caufa, fi litem eo nomine conteftatus fit, | eft defiderare mitti in poffeffioneyi. $. 1. Cum fub condicio- !
non ante decedere ^* poffeffioné/debet , quam ei pro lite fue- | nibus contrariis eadem res duobus legetur, fi non caueatur, ,
Y rit cautum. $. 27. Miffus in poffeffionem, (i non admitta- | vterque mittitur in poffeffioneps. ; : wi
|.1/é9ct2m, tgr; habet interdi£ctum, ^* propofitum: jaut/ per viatorem , X. Pavrvslibro IlI. Sententiarum. Szx nullae fint M
Li'ztut, aut per officialem Praefe&ti-*5 , aut per Magiftratus introdu- | res ** hereditariae, in quas legatarii vel fideicommiffarii mit- fne
cendus eít in poffeffionem. —.$.28. Máffic autem locum habe- |. tantur, in rem quidem heredis mitti non poffünt, fed per . fie
La *eL, bit, non tantum fi quis id ipfum, quod legatum;eft, roga- | Praetorem denegatas heredi actiones ipfi perfequantur ??. , yocm m
Li'gap. — Xusfit: verum etiam fi jquid/ vel ex eo vel pro eo reftituere ^ XL HEsRMOGENIANVS libro IV. Iurisí(Epitomarum. ?^ t
". fuerit rogatus. $. 29. Si Titio pure legatum fuerit, et eius | Sx fideicommifforum vel legatorum feruandorum .eaufa. mif- :
fidei commiffum fub condicione, vt Sempronió, reftituéret: | füs in poffeffionem, eam rem teneas, quae mihi per fideicom- ttrg
non inique Praetorem ftatuturum Iulianus fcripfit, ^* fi an- ! miffum relicta effef 93 ; dedüiüs 9^ eft me eam habere 55, (f
tequam legatum confequatur legatarius $f fideicommiffi condi- | Icui 5* ea) ipfa relicta eft, quam te, qui alterius fideicommifli | / 7« — li
cionalis fatis non det, vt magis Sempronio det legati perfe- | nomine ingreffus in eam effes ?7. Nam et fi mihi füb con- pot«o. - tim
: cutionem, vt is legatario fatisdet, deficiente condicione red- | dicione legatum eft $9, et tu medio tempore in poffeffionem Qu
l jemprence; dijdecemy: fed et fi acceperit Titius ^* ab herede deCem, ae- |-eius factus ,5? fueris legatorum feruandorum caufa, deinde t
quum elfe Iulianus ait, cogi eum inuicem fatisdare, ant ipfa | cofidicio impleta éffet *?: non denegabitur mihi eius rei in-
| : | | | - tegra ;
2.5. 13. Vide tamen Ottonem in Praefat. ad. Tom. IV. "Tbef. Iur. Rom. | dum im bamc etc. — Scite Barb. prope eundum in banc propofitionem. praeterea ,72 N
p. 21. et 22. B. 36 Vulg. reddendwm. BR. 57 Ap. Hal et. abeít. | Pal. IV. perperam in banc propofitionem vllae, pottremo Magl. procedendum in Ü H
48 Hal. et ratio quidem zfl, loco: et pati quidem. GEsR. — 39 Hal. confer- | bac propofitione. Le&io Pal. HII. prorfus perplexa et corrupta eft, et nullius Ll
| ware. GER. 40 Hal. inferit: et. 41 Gothofr. in nota: Lege: habita- | frugi. Hal. procedendum eft in bac propofitione, fed mullae. Mihi 'Taur. admo- du
tionem. Et ita dudum legit Hal. et Vulg. nec videmus, qui Floventinae quis | dum verifimiliter conieciffe videtur, BR. — Adiiciam tamen le&ionem Pal, IIf d
&dhaerere poffit. — 42 Vulg. addit: ommes. BR. — 453 Hoc: fi, omnes fcri- | zpam in banc propofitioni. GEB. — 53 Hal.difcedere. GE B. — 54 Hal. et Vulg. N
pti et editi abiecerunt. gm. — Etiam Hal. fcripti funt Pal. I. II. I'I. Otob, Byn- | offertur. B R. 55 Gothofr. in nota: A4l. Marcianus, Nempe Taur, hoc ba- ';Hal.
kersh, G E B. 44 Vulg. inferit; de. BR. — 45 Vulg. ediclum. BR. 46 | bet in margine, et eft ea correctio Florentiae eadem . cinnabari facta, adeoque- Y |
Vide Bynkersh. I1I. Obf. 14. E R. 4 Hal.fequens: ct, thtransfert.GEB. recipienda. BR. Itaet Hal. GEE. 56 Hal. Cum venter in poffeffioue. GEB. 57 Vulg.;
48 Taur. TÍus. GEB. — 49 Vulg. inferit: boc. BR. — 50 Hial. et Vulg. quo, | Vulg. poffeffione. BR. — 58 Hal. detwr. ^ 59 TYaur. Qui. GEB. — 60 Hal. nl
quod praefero, BR. — 5I Vulg. inferit: qwidem. BR. ^ 52 Taur. in Adnotat, | et Vulg. inferunt; effe: B n. 61 Hal Siw nuillae fiut ves ilae baereditariae. wfdmm
propeniodum. in P.et in vet. corrupte. proytendum. — Inde feges le&tionum va- | 62, Hal. et Vulg. perfequentur. BR. — 63 Hal. eff. GER. 64 Vulg. ve- ::dm',
LE

u i
V n

D
: XQ-L n m
q
fium
'Ton
d
X 3
M
elus
.
r
ïega.

L.
Intg
[ ARTN
mu
)ng Mw(maäm )
2 M
CM
: * d
T M

ffefo-ua |

pf

Dra
Norn

7
u
ha
reli

Á Cl«
Is poie
QCs
at

]e fnt
ari m
bt
"LM i.

ii nj
dettte
"dUf
omeili. ) s
1b ts
vfionem
; de'mþe
y fel I
u

pnita
du t
r nulüuc
qyr, adino
a N fl
jj ub
" l
" g
60
i f
zmjifd/i."lfo
(up ?*
j "
1', )/ïf:
AA À
WW J; [

DIGESTORVM LIB. XXXVI. TIT. IV. LIB. XXXVIL TIT; E 203

tegra perfecutio, Sic enim et fi ftatuliberum ex eadem cau-

u f. fa poffidere coepiffet/ ** , impleta condicione , jiuftam;/?? liber-
Li'uur t5, tatem eius impedire non poteft. $. r. Si rei feruandae cau-

fa in poffeffionem miífus eífet *5 proprius creditor heredis,
et rei per fideicommiffum mihi relictae adeptus fuerit 7*: ni-
hil me per eum *? laedi oportere conuenit, non magis, quam
fi ab ipfo herede eam rem pignori accepiffet. !
XIL MaEgciANvs libro XII. Fideicommifforum. M v-

wiciPIIs5fideicommiffum relinqui poffe, dubium non eft:

fed fi non caueatur, aduerfus municipes quidem non dubita-
mus ?? ex hoc Edi&to iri in poffeffionem polffe 7;ipfos vero
municipes, fi Kfis non caueatur, non idem 7* adfecuturos,

fed extraordinario *? remedio opus erit: videlicet vt decreto

iuncta. il X XX - pX
II. Inew libto /XIV. ad Edictum. Iw omnibus enim
vice heredum bonorum poffeffores habentur.
IIl. Ingw libro XXXIX. ad Edictum. Bowa autem
hic, vt plerumque folemus dicere, ita accipienda funt, vni-

uerfitatis cuiusque fucceffionem, qua fucceditur in ius dmor--
tui, füfcipiturque eius rei commodum et incommodum: nam.

fiue foluendo füunt bona, fiue non funt, fiue damnum habent,
fiue lucrum, fiue in corporibus funt, fiue in actionibus: in
hoc loco proprie bona appellabuntur. $.—1. Hereditatis au-
tem ? bonorumue poffeífio, vt Labeo »re?) fcribit *, non vti
5 rerum poffeffio accipienda eft: eft enim iuris magis, quam
corporis, poffeffio : denique etfi nihil corporale eft * in here-
ditate, atfàfnen reCte eius bonorum polfeffionem adgnitam
Labeo ait; $. 2. Bonorum igitur poffeffionem ita rette defi-
niemus, ius perfequendi retinendique patrimonii, fiue rei,
quae cuiusque, cum moritür, fuit. $. 3. Inuito autem ne-
:nini bonorum polfeffio adquiritur. $. 4. À municipibus, et

^1 Hal.et Vulg. coepiffes, et in fequentibus: potes. BR. — 72, Hal. conditio-

zte eius , tamen libertatem loco: condicione impleta , iuflam libertatem. GYR. .

"43 Hal. miffusfit. — 74 Hal et Vulg. addunt: poffeffionem. BR. — '75 Taur.
àn Ádnotat. per eum. zn. P. per em. facili lapfu omiffa littera. per eum $. credi-
t0rem. aut certe per eam poffeffiomem , quod. probo. Male hic H. a Porta: In

P. Flor. inquit, wibil me pedem ledi. MSS. quae vidi, omnia ex: per em, fe-

cerunt; perinde. nde etBlaubl. wibil me perinde laedi, Steph. proinde laedi ,
et Hal. nibil me laedi exinde. BR. MSS funt: Pal. L. H. HI. IV. V. Qtob.
WVat. Barb. — At Bynkersh. wibil per eum 106 laedi opovteve. GEB. 76
Vulg. maunicipio. BR. Q1 Hal. dubitamus. 78 Taur. in Adnotar. zdem.
3n P. videam. deleta a amtiquitus, vt mameat videm. in vet. videri. boc et
videam tolleraudum. ^ Subiungit Contius: Ego in meis veteribus reperi:
videri, al. vides. — Parum accurate H. a Porta in IL in P. Flor, *ox vi-
deam ad[ecutos. in. vet. exempl. addit: mom videri eos ad[ecuturos. — In fcriptis ,
quae ipfe contuli, partim eft: »o» videri, partim etiam: mom, videre. — Prae-
terea in Pal. I. habetur ; »on- videri eos. idque pronomen eft fuppletum in Otob.
Vat. mendoíe: wonu videre ajfecutore$ , at correctum eft in: affecuturos. Flal, son

| BR. . 6 Hal et Vulg. fit.

IN o "ä' ^ e ^ þ
Qvanwvis minima res legata fit, vel per fideicommiffum re-.-

liéta: tátien fi non foluatur ab herede, vel eo nomine cauea-
tur, cum caueri oportedt, in poffeífione $9 omnium bono-
rum, quae ex ea hereditate funt, legatarium fiue fideicom-
miffarium Praetor legatorum feruandorum caufa mittit.
XIV. LaAnxo libro IL. Pofteriorum *a. Ya !
Taterum. QvaAxlegatorum feruandorum caufa in bonis eft,
in caufanvefcendi deminuet, fifilia, neptis, proneptis, vxor-
.ue effet **, nec nupta fit, nec füum quicquam 57 habeat.

Gof XV. VargNslibro VIL. A&ionem. IwTERDV M li-

cet dolo malo fecerit heres, quo minus res.in caufa heredita-
ria maneant, non poterit in poffeffionem earum legatarius
mitti: veluti fi locum rehglofum,fecerit , &ut quid publice

qui apud hoftes deceffit, bonorum poffeffionem admitti poffe ,
quamuis in feruitute decedat, nulla dubitatio eft. $. 7. Ad-
quirere quis bonorum poffeffionem poteft, vel per femetipfum,
vel per alium. Quod fi, me non mandante , bonorum poffef-
fio mihi petita fit, tunc competet , cum ratum habuero id,
quod actum eít. Denique fi ante deceffero, quam ratum
habeam: nulla dubitatio eft, quin non competet * mihi bo-
norum poffeffio: quia neque ego ratum habui, neque heres
meus ratum habere poteft, cum ad eum non tranfeat ius bo-
norum poffeffionis ?. $. 8. Si caufa cognita bonorum poffef-
fio. detur, non alibi dabitur, quam pro tribunali: quia neque

décretum de plano interponi, neque caufa cognita bonorum -

poffeffio alibi quam pro tribunali dari poteft. $. 9. In bono-
rum poffeífione fciendum eft ius effe adcrefcendi: proinde fi
plures fint, quibus bonorum poffeffio competit *?, quorum
vnu&ïadmiüt ** bonorum pofleffionem, ceteri non admife-
runt; um : Ts a
XIV. Ga1vs libro VII& ad Jegem Iuliam et Papiam. V r.-
| | ! C NTNE

idem eosad[ecuturos. BR, — Habent: wom videri Pal. I. vt di&um, II. Otob.
Barb. Byikersh. mom videre Pal. III. IV. V.- Sed Magl. won videam adfecutne
ro». GEB. . 79 Hal, extrario. GEB. —— 80 Hal. et Vulg. poffeffionem. g R.
81 Hal. fr. GER. 82 Taur. quiCquam. Sed Flor eft: 4uiguam, vt adeo
Taur. C. dt fuo addiderit. B R. 83 Vulg. inferit: fi. BR.
I ÀHic redire corrector videtur, et releGtio reftaurari. B R. 2, Hal,
po[feffione , « infra: tribuitur. male. Ant. Auguftin, ZII. Emend. 9. Florentie
nam Graeciaäonfïrmiant. Eft enim in Bafil. $ 9iuxavoxa, et poftea: Xagf£ezos,
poffeffio largitur , id eft, tribwit. BR. 3 Vulg. baereditas bonorumnue poffeffio.
Diíerte Bafil. 4 voux v SuexaTóxue, xal Tü6 XwAuQevopízc. BR. 4 Gothofr.
in nota; Zj. r(fpo'ndxt.e Vox: re, videtur anticipata ex fequenti : rerum. Ap.
Hal. Vulg. et i plerisque MSS. abeft, In Pal. I. etiam : ot, defideratur. B R.
Abelt a Barb. Otyb. Bynkersh. In Vat. integra linea excidit a: bonorum poffef-
fio, ad: verum pafeffio. Magl. habet, vt eit Flor. GEB. 5 Vulg. otique.
| 7 Vulg. curis. BR. —— 8 Hal. et Vulg. con-

petat. BR. — 9 Vulg. transeat bonoram poffejio, Florentinam confirmant Grae-
Ci; và Díxmiov THT wxmTOXHS. B Rs IQ Lal competat. BR. — 11 Kial. et
Llilisa3| - | : Vulg,

(

L3'vn €9,

Praetoris actor eorum in pofleffionem mittatur. .. — ^ ,,| confecrauerit, permiífu fcilicet Imperatorig: jaut/ 53 aliquem
XlI. CarfisrRATvs libro III?EMEdiöt;;monitoriä | non in fraudemi creditoris| manumifgrit. f;;;fa et i /q :
/DIGESTORVM SEV PANDECTARVM -; 7
pogtioouti. . M ARSOSEXTAS — i
L. "LIBER/TRIGESIMVSSEPTIMVS.
. FET**LI/ | : fcäcietï.tibus : ät decuriis *, et corporibus, bonorum poffeffio
| N : w adgnofci poteft: proinde fiue atctor eorum nomine admittat
DE BONORVM PX? xSVäI.E SSIONIBVS. fiue quis alius, recte competet bonorum poffeffio: fed etiï
Ursprauvs Hbic QXNTE ad Ddf um. nemo petat, vel adgnouerit bonorum polfeffionem nomine
, d n pET : municipii, habebit municipfum bonorum poffeffionem Prae-
I JoNonvM ' poffeffio2 admiffa, commoda et incommoda | toris I£dicto. $. 5. Dari autem bonorum poffeffio poteft tam
j ) hereditaria, itemque dominium rerum, quae in his bo- | patrisfamilias, quam filiifamilias: fi (modof ius iteftandi ha-
nis funt, tribuit: nam haec omnia bonis funt con- | buit de peculio caftrenfi, vel quafi ca(trenfi. $. 6. Sed et eius,

r
Lïl t*

704

v vr quod fpreuerunt *? ius fuum, aut tempore bonorum

peterent, fi pétiffent bonorum poffeffionem.

poffeffionis finito exclufi funt, aut ante mortui funt, quam pe-

tierunt *? bonorum poffeffionem.

V. VrPIANVS-libro-XXXIX.-ad-Edi tum; Er qui

admifit, adcrefcent *^ etiam Ifhe portiones, quae ceteris com-

VL Pavrvs libro XLI. ad Edictum. SEp cum.pa-

'trono quidem contra tabulas.certae partis bonorum poffeffio-

I 'nodae. .

' , -

i

Bs " GPES

d

nem Praetor polliceatur, fcripto autem heredi, fecundum ta-

bulas , alterius partis: conuenit, non effe ius adcrefcendi : igi-
tur non petente fcripto fecundum tabulas, alterius quoque

partis *5 nominatim patrono poffeffionem pollicetur: cum ce-

otedue ;
LJ f« jro com.,
£
: C t

E£xl "171,4 Q ,

i. " d
P5

"'Nulg. admifevit. B.

placet

.4num cognatum fuille, | E 'ret
habuiffe, fcientiam enim non *hanc* accipi ^*, quae 1uris.
prudentibus fit ^": fed eam, quam quis aut per fe hibeat,.

16 Taur. Boluntatem. GE B.

3 SogAoc Dóvarui Owtxa]oxV Awreiv , petere, elt, admittere. PR.
— *hofi. in nota: Haecverba: ast pater, perperam effe pofita notat Cuiac. X1V.

teri, quibus adcrefcendi ius eft, femel debedit adgnofcere bo-

morum poffeffionem. $. r. Bonorum poffeffionis beneficium

multiplex eft: nam quaedam bonorum poffeffiones competunt
contra voluntatem *9, quaedam fecundum voluntatem defun-

&orum, necnon ab inteftato habentibus ius legitimum, vel.

non habentibus propter capitis déminutionem. Quamuis enim |

iure cinili deficiant liberi, qui propter capitis dóminutionem
defierunt *7. fui heredes effe: propter aequitatem tafhern,re-
fcindit eorum capitis deminutionem Praetor. Legum quo-
ue tuendarum caufa dat bonorum poffeffionem./

criptae tabulae non continentur Edicto: quia notas litteras

non effe, Pedius libro vicenfimó quintogff Edictus fcribit, ^".

VII. VreiaNvs libro L. ad Sabinum. SenRvvs

bonorum poffeífionem re&e admittere poteft, fi Praetor de

condicione eius certus fit. Nam et a.lbfenti,' et gg;gj.peten-ti da-
ri bonorum poffeffio poteft, fi hoc ipfum Praetor non igno-
ret. Ergo et femina poterit alii bonorum poffeffionem pete-

re. $ 1. Impubes nec bonorum pofleffionem admittere, nec
judicium fine tutoris afétoritate accipere poteít: jquia tutor

pupillo, et pater infanti filio bonorum poffeffionem petere
poffunt. '$. 2. Dies, quibus tutor aut pater 29 fcit, cedere

2X. *

non poteft: quia tutori petere permiffum eft, non etiam re-

pudiare. sE H i . E
! l1X. PowPouwrvs libro III. ad Sabinum. S - plures

gradus fint ?* poffeffionis admittendae, quamdiu incertum
fit?3, petierit, necne, pofteriori diem non procedere cor-

.ftat.

dat ?^*:; et ideo,heredi infituto et ^* ante apertas tabulas
dies cedit: fatis éft ehim , fcire mortuum effe, feque proxi-
copiamque eorum, quos confuleret,

l

aut confulendo prudentiores adiequi poteft ?*. —— . |
-- XL. Garvs libro XIV. ad Edictum Proumma?.e. S1
-pupillo tutor bonorum poffeffionem jpetierit, et plus incom-

"modi quam commodi haec bonorum poffeffio habea!: tutor
tutelae iudicio tenetur. »

12 Taur. fpreBerimmt. GEB. — 13 Hal. e: Vulg. petie-
I4. Hal. et Vulg. adcrefcunt. B R. 15 Hal. inferit: et. GEB.
17 Hal. defierint. GEB. . 18 Hal ftripfit.
19 Hal inferit: ad, et mox habet: admitti. Sed Graeci diíertez:
20 Got-

yint. BR.

G E B.

: olafem. ; $ Habent tamen Bafil. 762 émvTQÓTOU xl T0U 7&TQi BR. 21 Ce-
dunt nempe termpori petendae bonorum poffeffioni praeftituto. .dta Graeci :
&giuoQurw D vv ngbvov ie DuxwToXGe. BR. — 22 Vulg. inferit: bonorum.
Bh. 23 Hal ef. GEB. 24 Bafil. &e 75 u 9gmusiy Tiv XQgóvov. BR. . 25
Vulg. etiat. BR. — 26 Hal. accipimus. GE R. — 2/[ Vulg. imfit. BR. — 28
Hal pofit GEB. — 29 Hal quim. GERB. .50 Brenkmannus in exemplo

-

s — 0 77* pIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. L IL Ill

V. 'PAvï;vvs libro VIIL. ad Plaótium. TvronR.
autem bonorum poffeffionem pupillo. competentem repudiare

A X. Pavrvs libroIL adSabinum. Iw bonorum pof- |
feffionibus inris ignorantia non prodeft, quo minus dies ce-

U Z ; * n * f .(le !/ 5 '/, :
.!Pm',c A: fefuutr f:?:f; J ätiw"ä v 7 W(.a)yagu—wwa LTle, , o PUR .

XIL. VEiPrANYS libro/XLVIIL ad Edictuin,

Now
eft ambigendum, quod ?? plerumque et contra fifcum,
et ?? contra Rempublicam admitti debeant quidam: ^ vtputa.
venter: item furiofus: *item* is, qui captiui ?* bonorum

poífeffionem petit. $. 1. Vbicümque lex, vel Senatus ??,
vel Conftitutio capere hereditatem prohibet, et bonorum päf..
feffio ceffat. | ; qa" : |
— XIH. ArnicANvslibro V. Quaeftionum. Eprcro
Praetoris bonorum poffeffio his ?? denegatur, qui rei capita-
lis damnati ?* fünt, neque in integrum reftitufi fuytt.. Rei
autem capitalis damnatus intellegitur is, cui poena mors , aut
aquae et ignis interdictio fit.. " Cum autem. in relegationem ?*

quidam propinquus falfum teftamentum. accufaret, ac poft
longum fpatium temporis probaffet: licet dies ei/petendae
36 poffeflionis, quam forte certus accufationis petere debuit,
ceffiffe videtur ?* : attàiien, quia hoc propofito accufationem
inüruit ??, vt fuum ius fibi »?eruet, adgnouiffe fücceffionem
non inmerito videbitur. / 7
XV. Pavrvs libro XIl,Refponforum. PAvrvs,re-
Ípondit, petitiónem rhatris fdïär'fl non adquififfe filiae 3? im-

| puberi bonorum :poffeffionem : nifi ffis, quif eam dedit, eui-

denter voluit eam impuberi dare *?. x
XVL ÍpMw libro IIT. Sententiarum. QvorrEexsis,
cui bonorum poffeffio ab altero poltulata eft, furere coeperit:
magis probatum ^**, ratum eum videri habui(fe. Rati enim
habitio ad. confirmationem prioris poftulati ^^ pertinet,

P» ,-?,,;, af&vfd(wli tfn-/ac:þm ab —Tl m "ffïï;[ — :
9(32// ?æän,,(ïa.. : lefl/mzl«.;"td&.ä:]l' u':-!'& £ ipiem. ";7'"9' ho Lo^o rc)ita .

op AVLVS libro 1II. ad Sabinum.

HEREDE(, cuius nomen inconfulto ita deletum fit *, vt pe--
nitus legi non pofit, dari bonorum poffeffio minime po-
teft: quia ex conieCtura non proprie fcrip&ós videretur ?:
quamuis , fi poft prolatas tabulas delé£um fit teftamentum, bo-
norum poffeffio competat: nam et fi mortis tempore tabulae
fuerint, licet poftea interierint, compet&t bonorum pofleffio:
quia verum fuit tabulas exftare. ; J :

TIT. HE-"

INFANTI, MVTO, SVRDO, CAECO
ia yrient És odb COMPETENTÉE) . - |

*

PAPiNIANVS libro 3€V. Quaeftionum.

Fv nroso Titius fübftitutus eft: bonorum poffeffionis tem-
À pus, quamdiu furiofus in eadem condicioneeft, neque infti-
tuto, neque fubftituto cedit, nec fi curator furiofi nomine pof-
feffionem accipere poteft, idcirco fpatium temporis, quod
| | | fcienti-
Taurelliano typis deftinato hanc. vocem: et, duabus ftellulis adfcriptis inclu-
fit. GER. 31 Vulg. inferit: nomine. Cum Florentina faciunt Baíil. à x
-gováuoc oU du A TOU. BR. 32 Hal et Vulg. fenatusconfaltum. BR. — 33
Erat Flor. $, puta: zis. eft tamen 5 inter verficulos adfcripta. BR. 44 Ba-
fil. xeQaAmós weTadiac38e BR. . 35 Hal. relegatioue. GER. 36 Hal. et
Vulg. inferunt: bonormum. BR. 37 Hal. videatur. 38 Hal. et Vulg. zu-
flituit. & R. 39 Vulg. filio, habent etiam Bafil, và. 4»48», quod tamen hi
faepe faciunt etiam fine cauía. B R. 40- Hal. et Vulg. dari. B R.
et Vulg. probatur, B R. 42 Hal et Vulg. poffulationis. B R.

1 Hal eff. GEE. 2, Hal. videtur. G E B.

.DE BONORVM POSSESSIONE ,FVRIOSO,

41 Hal.

A Hal competenti. Nempe erat Flor. competentem, fed em atramen-
- ' . 10

quis erit, ad bonorum poffeffionem admittitur., — lx . ekceies )
XIV. PAPiNxANvSs libro(XIHHEgC uaeftionum. CvM

; UPE AU ; Írangm &A

Ü deïfï;e,

i c

| (
VT y,
( m
ADO;J?IRL |
TM |
P*'äï!ïgum;
AC Wtb
d
T n

M

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. IIL IV.

fcientibus praefinitum eft, videbitur cedere: nam et pater in-

fanti filio poffeffionem accipit, quo.t&ifien/ceffante , infans non
excluditur. Quid ergo, fi curator accipere nolit? nonne iu-
ftius atque vtilius erit, ad .eundäm modum proximo cuique
2 poffeífionem dari, ne bona iaceant? quo admiffo, fubftitu-
tus cautionem praeftare cogitur omnibus his, quibus bona
reftitui debent: fi forte inftitutus in eodem furore deceflerit,

. aut compos mentis effeCtus ,.ante mortem gbierit, quam he-

. jpfe deceílerit, quam hereditatem adquireret.
^ .furdus, caecus bonorum polílelflionem admittere poffunt, fi,

reditatem agnofceret, nam get, fieri poteft, vt viuo furiofo fub-
ftitutus decedat, nec tamen furiofus obítet ceteris, fi prius et

Il. VrPrANvslibroIXXXIX. ad Edictum. Mv vs,

quod agatur, intellegant. |
TIE—IV. qo m
POSSESSIONE CONTRA
TABVLAS. ;

DE BONORVM

Vr 15 IANVS libro XXXIX. ad Edi&tum.

| N contra tabulas bonorum poiï'eiïionä liber'os accipere debe- .

mus, fiue naturales, fiue adoptiuos, [i neque inftituti,
neque exheredati * funt. -$&—& Vocantur autem ad contra ta-
bulas bonorum poffeffionem liberi eo 1ure, eoque ordine, quo
vocantur ad fücceffionem ex iure ciuili, $.—2« Haec autem
claufula etiam ad poítuinos videtur pertinere. -$:—3« Sed etfi
ab hoftibus poftliminio redierint filii, Pomponius putat, ad
contra tabulas boriorum polleffionem eos admitti. — $. 4. Si

ex tribus filiis vnus ab hoftibus captus fit, duobus qui funt

in ciuitate, beffis ^ bonorum polleffio competit. $. 5. Idem

" et? in poftumo: nam quamdiu poftumus fperatur, in ea cau-

— "eipatus, vel in poteftate manens , deportatus elt.
an nepoti noceat? Éf verius eft, in vtroque cafu nepotem ad-.

C Joerunt, i

fa eft, vt partem faciat *. -$—6. Et fui iuris factos liberos
inducit in bonorum poffeffionem Praetor: fiue igitur emanci-

pati funt, fiue alias exiernt de patris poteftate, admittun-

tur ad bonorum poffeffionem: fed ? adopüjui patris non po-
teft ^: vt enim ? admitti poffit, ex liberis effe eum oportet.
$. 7. Qui habebat filium, habebat et nepotem ex eo, filium
emancipauit, et adoptauit in locum nepotis, de/inde emanci-
pauit. Quaeritur, an nepoti obftet? Et iihi mágis videtur,
hunc nepotem non excludi, fiue pater eius in adoptione»rf,
manfiflet quafi nepos, fiue emancipatus eft ?: puto enim eman-
cipato-patre, nepotem quoque cum patre fuo ex Edicto ad-
mitti. $e8- *? Filium babuit, et ex eo nepotem: filius eman-
Quaeritur,

mittendum: deportatos enim 'fmortuorum loco habendos.

$—9: Si et ** pater et filius deportati fint, et ambo reftituti:
dicemus, ad bonorum poffeffionem admitti filium. Sed et fi

filius in metallum damnatus, vel alia poena, quae feruum effi-
cit, reftitutus fit: nihilo minus admittetur: -eter-nem '?^. —

| 13 feruus efficiatur, et
poítea reftituatur. :

Ill. * VrriAmwvs libro XXXIX. ed-Edi&um *, 7^

to deletae, et adícripta i. Taur. fatis vifum. deleri sm. BR. —— 2 Hal. inferit:
bonovum, GEB. Ul : : :
1 Gothofr. in nota: iufle. Bafil. Qs xAwgovópos T& dmruA4Qu. BR.
2, Taur. Veffis: BR. — 3 Hal.efi. loco: et,. 4 Baíül. plenius: uégoc voie? 7676
Qice, &uroU &ósAQoiS, AR 5 Hal. inferit: ad, et poterat Taur. dare: et
ADoptiui. G E B. 6 Hal. poffaut. GEB. .2 Hal. inferit: quis. GEB. — 8
Erat olim Flor. im adoptionem. BR. ' 9 Mal.effet. GEB. . 10 Hal. et Vulg.
praefigunt: Quidam. BR. — 11 Hal et fi. Vulg. fed et fi. BR. 12; Defunt
haec verba: aliter mom in omnibus fcriptis et editis. — Sed et Flor. funt vncis
inclufa. Vide Grotium zm Flor. fpavf. ad b.l. BR. — Defunt: aliter mon in Barb.
Vat. Otob. Bynkersh. vt et in Hal. G E B. 13 Ap. Hal, et Vulg. et, deeft.
Et fane redundare videtur. B R. Deeft et in M$S. Barb. Vat. Otob. Bynkersh.

dwds ERMOGENIANVSs libro IIL Iufis Epitomarum.) |
L inEMQVE eft, et fi pater poenae ;l/f

a bulas hibereJpofleffionem ?*,

'ábeft, Vulg. admititar. B R.

. eadem vox: denuo idfcripta eft, g R.

704

Now tantum autem ipfi emancipati admittuntur ad bonorum
poffefflonem , verum, etiam hi quoque qui ex his nati funt,
$. r. Si duos habeng nepotes, alterum emancipatum loco fi-
lii adoptauerit: videndum *?, an folus ille quafl filius- ad-
mittatur? quod ita fciliget procedit, fi, quafi patrem eius ne-
potis, quem retinuerat, fic adoptauerit: melius eft autem di-
cere, poffe eum folum ad bonorum poffeffionem peruenire.
$. 2. Sed fi fit hic nepos emancipatus, verum eft dicere, non
admitti eum quafi filium, hic enim quafi filius non eft ex li-
beris, cum iura adoptionis emancipatione finita fint. $. 3.
Si filium habens, et ex eo nepotem, in locum filii nepotem
adoptauero: ambo ** admittentur: plane fi fuerit emancipatus

| nepos, non admittetur **: qua *? paterjveum praecedit.

