lege locationis comprehenfüm ?? fit, vt arbitratu domini opus
adprobetur, perinde liabeturJac fi viri boniarbitrium compre-

| henfum(fuiflet;| idemqué feruatur, fi alterius cuiuslibet arbi-

trium comprehenfulrg] htf, nam fides bona exigit, vt arbitrium
tale praeftetur, quale vinó bonó/conuenit: idque ?* arbitrium
ad qualitatem operis, non ad prorogandum tempus, quod lege
finitum fit, pertinet: nifi idiplum lege comprehenfum fit.

Qüibus confequens eft, vt irrita fit adprobatio dolo condu&to- ^ .^

ris faCta, vt ?* ex locato agi poffit. $. 1. Si colonus loca-
uerit fundum, res pofterioris conduCtoris domino non obli-
gantur:)fed fruéctus in caufa pignoris manent, quemadmodum
REO E ST
domus vel fundus läin quinquennium penfionibus locatus fit
poteft dominus, fi deferuerit habitationem vel fundi culturam
colonus vel inquilinus, cum eis ftatim agere. $. 3. Sed et de
his, qude praefenti die praeftare debuergnt, velut ?? opus ali-
quod. éfficerent,| propagationes ?* facerent, agere [imiliter
poteft. $. 4. Colonus, fi ei frui non liceat, totius quinquen-
nii nomine ftatim re&e aget/ etfi reliquis annis dominus fundi
frui patiatur: nec enim femper liberabitur ?? dominus, eo
pati&tur ?? fundo frui: nam et

et Vulg. haec etiam: Amtonimo. BR. — 78 Hal. libro tértio. male. . Vide ÀÁnt.
79 1n Vulg. eft L. Diem funcdlo, tefte Con-
tio. B R. $o Hal fuerint. GEB. — 81 Gothofr. in nota: pretium exfíoluat.
Haloand. "Vt Hal. habent omnes, quod et ipfe maluerim. BR. — 82 Hal. I4-
BOLENVS,et mox: émicAdw GEB. $83 Hal accepte fieri. Wulg. accepto
ferri. BR. Acceptum facere non vno loco dicunt ICti. Vid. L. ::. imfra de
14. infra quae in fraud. cred. Catull carm. 37. 'lurneb.
XXX. Aduerfar. 27. Salma(. ad Solzn. p. 9. Borrich. pro Voffio contra. Sciopp.
Animadu. III. Dv kK. 84 Hal.vefpondi. GEE. — 85 Hal. eff, GER. 86
Hal. Qaoties etiam. GE B. $7 Hal. ad verba: id eff facieudi meceffitatem,
notat in margine: baec alias defunt, fed et defunt in Bafil. nec tamen eliminan-
da putem. BR. 88 Ap. Hal. ita, abeft. GE2. — 89 Hal. inferit et. G EB.
9o Hal. inferit idem. GEB. 91 Hal. erireudv. GEB.
benfum, quam fcribendi rationem et in fequentibus feruat. GEB. 93 Vulg.
ideoque. BR. 94 Hal. et, loco vt, quod non adeo abfurdum. BR. 95
Hal. et Vulg. effet. BR. — Ap. Hal. nentrum eft, habens: quemadmodiwmn et fi.
GE R. 96 Hal. et Vulg. veluti vt. BR. 7 Vid. Duk. ad Opufc. de La-
tiu. Vet. 1Ct. p. 399. ER. 98 Taur. libera Vitur. G E. B. 99 Hal. patia-
tür.

CY

L..f,,- ccuYTeu., "
?

92, Hal. comprae- -

[v €x ,?)? .

F

[: .—/ JTH (-ï'ua Aj s s .

$ 6j '-f.*; e» . 4

P
Fj hd

i] 4 !
Xvnecced r a

'/ $ &

*

D d*

f & »
24
vl. »j /Í BM
- í JP"".,
- $

-L') Oml-'l-O/,

;*(;*ellïïu::*),,&k i
X £U .

i
;' /
4 D FP
E * gl d i

M

(a20 : Xv |

»! Q «
E 4 fa*/ UPE T 1 7m,,

. t T ,a/f
: fu"—y £ m()ucïtonlu

[

/.4 : n
j* ] : $£fr2ac
f

4 Vrv [egm. ,

N

EUa ol :
lJ ém: /evic €* UA s

f at M.

Xf

L;ï;; f A?l : æä(äi* :

LU
sUb

^
^ egn al

e. tempeftiua, cultura deteriorem fu

Nempe in ipfo textu, quem inter Graeca etiam vertit: vium diuinam. GEB. -

338

qui expulfus a condu&ione, in aliam fe coloniam 129 contu-
lit *, non fuffectarus duabus, neque ipfe penfiorium nomine
&obligatus erit: et quantum per fingulos annos compendii fa-
€turus erat, confequetur: feraeít enim patientia fruendi, quae

offertur eo tempore, quo frui colonus, aliis rebus illigatus, -

non poteft. Quod fi paucis diebus prohibuit, deinde péeniten-
tiam agit^, omniaque colono(jin integro|? funt, nihil ex obli-
Satione paucorum dierum mora minuet. &Ttem vtiliter ex con-
ducto agit * is, cui fecundum conuentionem non praeftantur,
quae conuenerant: fiue prohibeatur frui a domino, ygl ab ex-
traneo, quem; dominus prohibere poteft. $. 5. Qui in plures
annos fundum locauerat, teftamento fuo danjhauit heredem,
"vt conductorem ? liberaret: fi non patiatur heres eum reli-
quo tempore frui, eft ex conducto actio: quod fi patiatur, nec
mercede$ remittat, ex teftamento tenetur. -
XXV. Garvs libro-X.-d Edictum-prouineiale Sr
MERCES promiffa fit generaliter alieno arbitrio, locatio et
conductio contrahi non videtur: fin autem quanti Titius ae-

: L * .- * .
. — ftimauerit, füb Xae condiCione ftare locationem, vt fi quidem
— apfe qui nominatus eft, mercedemdefinierit, omnimodo fecun-

dum eius aeftimationem et mercedem perfolui oporteat, et
conductionem ad effectum peruenire: fin autem ille vel no-
luerit vel non potuerit mercedem |definire, tunc pro nihilo ef-
fe condu&tionem, quafi nulla mercede ftatuta. $. 1. Quifun-
dum fruendum vel habitationem alicui locauit, fi aliqua ex cau-
fa fundum vel äedesgggdït? curare debet, vt apud emptorem
quoque eadem pa&tione et colono frui, et inquilino habitare li-
ceat; alioquin prohibitus is aget cum eo ex conducto. $. 2.
Si, vicino dedificante, obfcurentur lumina cdenaculi, teneri lo-
catorem inquilino: certe, quin liceat colono vel inquilino re-
linquere conductionem, nulla dubitatio eft. De mercedibus
uoque, fi .cum eo agatur, reputationis ? ratio habenda eft.
Éadem intéllegemus, fi/oftia * feneftrasue nimium corruptas
locator non reftituat, $. 3. Conductor omnia fecundum le-
cem conduCtionis facere deb&t, et ante omnia colonus curare
deblt, vt opera ruftica fuo * Wxigä tempore faciat, ne in-
undum faceret ?: praeterea
villarum curam agere debet, vt eas uäcorruptas habeat. $. 4.
Culpáe autem ipfius et illud adnumeratur, fi propter inimici-

^. s a d . . . : :
tias erüs; vicinus arbores exciderit. -$-- Ipfe quoque fi exci--

derit, non folum ex locato tenetur, fed etiam lege Aquilia, et
ex lege düódecim tabularum arborum furtim caefarum, et in-
terdicto quod vi aut clam: fed vtique iudicis, qui ex locato
iudicat, officio continetur, vt ceteras actiones locator omittat.
$. 6. Vis maior, quam Graeci |Oso0 /xy,*? appellant, non
debet conduéctori damf f ** effe, fi plus quam tolerabile eft,
lfäeü fuerint fru&tus : alioquin modicum damhum 4equo animo
erre debet colonus, cui immodicum lucrum non aufertur.
Apparet autem de eo nos colono dicere, qui ad pecuniam nu-
meratam conduxit: alioquin parparius colonus, quaíi focie-
tatis iure, et damnum et lJucrum cum domino fundil partitur.

Ioo Vid. Voffitm ad. Catulli carm. 17. DVk,

2, Hal. egzit. GEB.
5 Klal. coudadiores. GEB.

tur. GEB,
lerit. GEB.
4 Hal. et Vulg. aget. BR.
TíAAoy0c, fit compenfatio. BR. 7 Hal. boflia. GEB. . 8 Hal. et Vulg. fio
quaeque. BR. — 9 Hal. faciat. GEB. — 10 Ideft, vzm diuinum. "Wulgo: quam
Graeci exbibitiam appellant. — Coniecit Alciatus legendum : éaíeiev Gíuv, item

6 Bafil. yíverzs àv-

Ssousvíay, quo reapfe vtuntur Bafil. alii crediderunt hic fuiffe: 3«69w, diuinitus.

V. Blaublomm. et Steph. Veram leQionem primus protulit Haloander. BR.
II
Hal. et Vulg. damno, loco: dammofa. BR. — 12 Hal. eorumue, et mox: vtitur.
GEB. 13 Hal. fime, loco fclicet. GEB. I4 Gothofr. in nota: Graeci
videnter legiffe: lpuum. Etiam alibi Graeci tguum, vertunt £óAov. B R. I5
Hal. *2 flatim, ex fequentibus huc tranftulit. GER. 16 Aduer(arium legunt
Hal, Vulg. omnes. — Hal. tamen in margine: alias, transuerfarium. BR. — Y7
Taur. paoriOlam. GER. 18 Hal. apeviat. GEB. — 19 Ap. Hal. eff, abeft.
GEE. 20Hal audeberet. GEB. — 21 Vulg.inferit;iufla. BR. — 22 Vulg.

i

I Hal. contu- |
.. 3 Vulg. zntegra, loco: im integro. BR.

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. 1l

. 7. Qui columiham transportandam conduxit, fi ea dutm toi-
litur, aut portatur, aut reponitur, fra&ta fit, ita jid; periculum ) z
práeftat, fi qua ipfius, eorumque *?, quorum opera vteretur,
culpajacciderit: culpa autem abeft, fi omnia fa&ta funt, qude.1.54^22.
diligentiffimus quisque obferuaturus fuiffet. Tdem fcilicet *3
intellégemus, et fi dolia vel tignum *^ transportandum ali-
quis conduxerit. ldemque etiam ad ceteras res transferri
poteft. $. 8. Si fullo aut farcinator veftimenta perdiderit, eo-
que nomiue domino fatisfecerit, neceffe eft domino vindica-
tionem eorum et condiftionem cedere, . //54. |

XXVI VrPraANwvslibro-HL.-Difputationum, — Iw

OPERIS duobus fimul locatis, conuenit priori conductori an-
tqïfatisfïeri. Z . j .
XXVII. A

8X "G. äln:

ljf:EE NvsilibroIL Digeftorum- HanrTa- ,
TORES non ??, frpaulo minus commode;/aliqua parte caena- ^^*
ea enim condicione habitatoremy eífe, vt, fi quid Ktrangnerfa- 4
rium ^^ incidiffet, quamobrem dominum aliquid demdliri OpOr- d aecn farcar
teret, aliquam partem paruulam ** incommodi füftinerét: non 77 7 , 5 :
ita tamen, vt eam partem c4denaculi dOminusäperuiH'et I8 im L £err:
quam magnam partem vfus habitatorhaberet. $. r. Iterum in-
terrogatus eft ^?, fi quis timoris caufa emigraffet, ?9 deberet Li/narslas ïïd
mercedem, necne ? ,Refpondit, fi ^* caufajfuiffet, cur pericu- J 44«
lum timeret, quamuis periculum vere non K-fgiffet, tamen. non J 5&2..
d?berejrglercedem:vgfed fi caufa timoris [iuü:ä' non füiffet,]fii- 1 mer
chilo minus *^ debére] [ ] /here - Perer ; ] rifeete , n Y p r t n o
a, 48 XXVIIL. LAnx o libroff Mil roee ag
/Iauoleno. ^*. Qvon fi domi;?* habitatione) conductor de- L5 ,
-que vfus fuiffet, | praeftaturumt^-.-, Etiam 79 eius domus ?* 7-
mercedem, quae vitium feciffet ?9, deberi putgit, $.2. Idem U,Dd'jg*

duétionis praeftaret ?^7, 4Sedi?? fi locator condu&tori pote-a ,«
ftatermn pqnducend;fe domus non feciffet, et is in qua habitaret,
conduxiffet, tantum ei praeftandum putat, quantum fine dolo ; **
malo praeftitiffet. Ceterum, fi gratuitam habitationem ha-
buiffet, pro portione temporis ex locatione domus deducen-
dum effe. g | EU
XXIX. AriegNvsdibro VII. Digeftorum. Iw regaE
locationis fcriptum erat, REDEMP TOR SIL VAM NE CXE-
DITO, NEVE CINGITO, NEVE DEVRITO ?? NEVE
QVYEM CINGERE, CAEDERE, VRERE SINITO. Quge-
rebatur, vtrum redemptor, fi quéiu quid earum rerum facere
vidiffet, prohibere deberef, an etiam ita filuam cuftodire, ne
quis id facere poffit? Refpondi, verbum srxEmE vtramque x« 7, ..
habere fignificationem : fed locatorem potius id videri voluiffe, -
vt redemptor non folum, fi quem cafu vidiffet filuam cgedere,
prohiberet, fed vti curaret df dareg| ?? operam, ne quis ?*
cfederet. — — B pE T
XXX. InEM thmlïf igeftorum/a- Paulo Epitoma-
frumï QvxztzwsvLAM triginta conduxerat, fingula cje-
acula ita *(conduxitj) ?7[vt quadraginta ex omnibus colli-

L MP o , DE L E ae: gerentui)

25 Flor. fignis tranfpofitionis in hoc loco notatum eft, vl-
timam vocem penultimae praemittendam. BR. Hal. JABOLENV'S lib. 1II.
ex poflerioribus Labeowis. GEB. 24 Hal domus. G&B. 25 Taur. ETiam.
Locus hic eft vexatus. — Vulg. vocem praeflaturuim proríus praetermifit. — Hal.
*2 deberi, expungit, negle&a $. nota, quales prorfus non habet. — Senfus effe vi-
detur: exiftente cauía iufta timoris, vtentem tamen habitatione mercedem prae-
ftaturum, idem verum de eo, cuius doinus fecit vitium, nec migrauit. BR. — 26
Bafil. zeó ea39u3évrec, quae putrida fata. E R.: — 2/7 Gothofr. in nota: Prae-
ftaret dominus, Hal, mendum hic effe fufpicor: fic reftitui poffe puto. ldem
iuris e. f. p. c. h. vt e contrario pretium conduGtionis praeftaret locator, fi con-
du&tori poteftatem, etc. GE2. — 28 Taur in margine: et, Nempe Flor. pri- !
ma litera s, antique delera. nR. — Hal. Sed et fi. GER. 29 E quinque MSS. ,
Otob. zrito. BR. — At deurito Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. L. fed. et, Byn- !
kersh. Il. vt Otob. Hal. vt Florentiae. GER. 30 Vulg. cararet dare, BR. '
31 Hal. inferit: etigm. GEB. | 32, Yaur. in Adnot. conduxit, fic in. P. in vet.-
lecauit, at big vocibus olim promi[cue otebantur, «t l. veteres y, tit. 1. Etiam

£s

*

inferit: eam; BR.

j Norica ^

culi vterentur, 1fczucim deduCtionem ex mercede facereäoportet: UL s ,

* * ,IJ
Pofteriorum Ep].tomatorumf"*"w aL M

iuris eífe, fi poteftatem conducendi habebat, vt pretium con- pr,ef £.

1 ;?,',"w

D
Ctn,
DN
Centi
hh
C()nfu,
lfta, |

gerentur:/dominus in(alae, quia zedificia vitium. facere dice-
U'f ret, demolierat eagm4 Qufefitum e(t, quanti lis ïä?ïmari debe-
5 :;g["** ret, i *jis * qui totam conduxerat, ex conduéto ageret? Re-
EEX fpdllïdü:,eh vitiatum fedificium neceffario demolitus ?? effet,
ro portione, quanti dominus praediorum locaffet, quod eius
LJJ& temporis habitatores habitare non potuiffent, rationem lduci,
A 2e, ettanti litem aeftimari: fin autem non fuiffet neceffe demo-
*f* — Jiri, fed, Lqïü*ïaj melius Zedificare vellet, id feciffdtj quanti con-
^ dutoris intereffet, habitatores ne migrarent, tanti condenfhari
oportere. $. r. Kedilis in mun&ipio balneaé ?*. conduxerat,
AU R. Aucexiyt eo anno municipes gratis lauarentur ??: poft tres menfes
jf,cz,cæäf*(f*"t incendio fcto|]* *5 refpóhditjpoffeagi cum balneatore ex con-

—

i du&to, vt pro portione temporis, quo lauationem ?? non prae-

"Z;';wra- u ftititfet, pecuniae contributio fieret. $. 2. Qui mulas ad cer-
et'iæz,,;-cmvf'b&/h tum pondus/onéris!locaret 5?, cum. maiorejonere conductor
N a ,æ;/zm eas rupiü'eïfï' confulebat de actione. .Refffï)ndit, vellege Aqui-

; lia, vel ex'ilocato/ recte eum agere: fed .legfs Aquilia tantum
m" Auepro C^ cudm eo agi poffe, qui tum ?? mulas,þgu;aüetg*"o:wgä locato,
w . d meK.etiam fi alius eas rupiffet, cum conductore rectejagi. $. 3.
fï;?M'thï*f*'/fgig"- Qui gZedem faciendam locauerat, in lege dixerat, Qvo p
: hutowa TE PRO LAPIDE ET

"

PU IN OPVS LAPIDIS OPVS ERIT,
"ais E doe T NVS REDEMPTORI ^? rzw
Mm MANV PRETIO DOMINVS | ?
EU PEDES siNGVLOS SEPrkMw ^* DABIT. Qu;(eütumefc,
;ZL vtrum factum opus, an etiam imperfectum, metiri oveprteret?
PN */))Zf Refpondit, etiam imperfectum. $. 4. Colonus villamihac le-
3 u — — M A 3
a ge acceperat, vt mcorruptaä—redderet,' praeter vim et Vetuüa-
iiv tem: coloni feruus villafü. incendit, non fortuito cafu: non
7 77 /92( videri eam vim(exceptam refpóndit: nec id pactum eflej vt fi
W^ — JAau.f. aliquis domefticus eaä incendiffet, ne praeftaret: fed extrari-
Jidn, ", , q r : : F H : D m
s am *5 vim vtrosque excipere voluiffe. 'e*^«mesrma rX o s hn
dul j XXXl. IpEeM dibrä»;«-gæge&efumw a-Paulo Épitoma-
seri Á torum. Iw wNaAvEM ^?,Saufeiii*^ cum cemplures frumen-

M Lijp f w tum confuyderant 48, Saufejus vni ex his frumentum reddi-
'/f D lus , derat de communi, ggþ—auis. ?? perierat. Qugefitum eft, an ce-
g -Jersf: J, teri]pro fua parte frumenti, cum nauta agere pofiunt| 5 9one-
E yode, fiatat ris aueríi ?* actione? [Refg ondit, rerum locatat:ug? duo gene-
Fy — eä': vt aut idem redderetur, ficuti cum veftimenta fulloni
/Q icuranda locarentur:; aut eiusdem generis redderetur ??, vel-

Norica habet: locauit, in margine tamen: alias, conduxit. Nouem codices con-
fului, omnes habent: Jocamit, nifi quod in Vat. L. olim fuerit: couduxit. Flo-
. rentinam defendunt Contius et Charondas, et haefitanter Taur. vt ex fignis in
textuapparet. Ipfi in oppofitam procliuiores fumus, maxime quod Gaii fenfus
! videatur effe is in L. 20. fupra de adl. empti, quem Cuiacius eidem tribuit 7X.
Obf :j. BR,. Reliqui codices Barb. Otob. Vat. IIL. IV. Treuif, Taurin. III.
Bynkersh. I..JS. Cruc. qui tamen habet: /ocagerat. Iftis adde Bynkersh. II. G E B.
33 Vulg. demolitum effet, ob antecedens: demolierat, Contrain Treuif. pro de-
qsuolierat eam, fa&um: demolitus erat, fuperfcripto: Zufulam. Nam vari co-
dices habent ez. Tu vide Opzft. de Latin. Vet, ICt. p. 329. ER. — Demolierat
eam habent Barb. S. Cruc. Bynkersh. IL.demolierat ea Otob. Vát. 1IJ. Bynkersh.
Y. Hial vt Florentiae. GEE. — 34 Hal et Vulg. Paluea. B& 35 Taur. la-
Barentur. lal lauarent. GEB. — 36 Hal. incendio facto gómbufla [nut. GEB.
57 Yaar. laBationem. GEB. 38 Hal. et Vulg. locarat; quod mallem. BR.
39 Vulgo tzm, abeít. BR. 40 Hal. egiffet. GE R. 41 Hal. quoad opus
lapidis erit. - Bynkershoekius legitz. 440ad id opus;? isopus erit. Prope eft,

z ]

——

vt credam, pro : lapidis, reponendum; lapidibus. BR./ Nondum videre poifum,
vbi hiclateatdifficultas. Primum: opusiungiturre&tegenitiuo. Vide Voff. de
Conflrucl. c, 8. Perizon. ad Sanclii Mineru. IV. 4. 93. Gronou. ad Liu. XXII.
ji.ct XXIIIL. 21.. Deinde quoad re&e dici pro : quautum, vfus Veterum often-
dit in his: quoad eius fieri potefl. quoad eiuf faceve potes. Vide Perizon. ad
San&ii Mineru. I11. 6. 1. Poftremo fcire vélim, cur quem magis offendere pot-
| fit: opus eft lapidis, vel lapide iu boc opus? quam : opus eft pecunia iu banc vem.
D VK. 42 Hal. MANV'S. GEnB. / 43 Bafil. à igyeAeQhewe, qui opus fa-
ciundum fu[cepit. BR. — 44 Hal. SEPTENA. GEB. — 45 Vu-lg. extranedm.
B R. 46 Ad hanc Alfeni legem Bynkersh. o&o prioribus capitibus libri VIII.
| Obferuationum ett commentatus. GEB. — 47 Flor. erat: m mauem aufeii. Ke-
t centior manus S fuperfcripfit, et/re&e. — Ceterum. omnes habent: in maue. BR.
i | . Hal im maue Saupbeii, atque/ita porro. GEP. 48 Gothofr. in nota: 4j
1

: M j l s » 5 C o
confuderant. |Hal. nempe et/omnes. Sed et Flor. litera 7 triplici puncto de

d leta, renitente licet Taur. BR 49 Hal. eaque namis, GEB. — 50 Hal. pof-

/
/

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. Il

cuiusque triticum fuiffet, i&e|vt]internofci ?^ poffet quid cu-

^tumj9^ pofle/eum, cuius fuiffet] triticum, quod nauta foluiffet,

; . . " m2 .
locatori, etideo fuperuacuum effe iudicium/oneris

hiberetur, cum herede actionein colonum habere, et hoc de-

. lam &edificandam locaffes, et folum corruiffet, niilo minus te-

339

A.
uti cum argentum pufulatum 5* fabro daretur, vt vafa fie- ; i
rent: aut aurum, vt anuli: ex fuperiore lcaufa 35, rem domini Gïg:i,."d'&*' :
manere: ex pofteriore, in creditum iri. Idem iuris effe in
depofito: nam fi quis pecuniam numeratam ita depofuiffet, vt
neque clifam ??, neque obfignatam, traderet, fed adnumera-
ret ??, nihil aliud eum debere, apud quem depoüta]glï'etg ni-
fi ^* tantundem pecuniae folueräsgz fecundum quae videri L* , s L.
triticum factum Saufeji, etrecte datum. — Quod fi feparatim/?? , i. 2445
tabulis, aut heronibus 99?, aut in alia;cupa?5* clüfuüm vnius- f
! sj (u/f/a
iusque effet, non potuiffe nos ?? permutationem facere, fed /*/* jfect. -
LLSATEL CT.
vindicare: et ideo fe imiprobare actione&ioneris dherfi: quia
fiue eius generis effent merces, qude nautfe traderentur, vt 5*
continuo eius flerent, et mercator in cggditum iret, non vide- |
fétur'onus effe querfum, quippe quod naute fuiffdt: fiue ea- — 1 t*
dem res, quae tradita effet, reddi debergt| furti effe aCtionem
t auerfi. Sed
[j ita datum effet, vt in fimili re folui poffit **, condu&ctorem
culpam dumtaxat ?? debere: nam in re, quge vtriusque cau-
fa contraheretur, culpam deberi, neque omnimodo culpam effe,
quod vni reddidiffet ex frumento : (quoriam alicui primum red-
dere eum neceffe fuiffet, tametfi meliorem eius condicionem
faceret, quam ceterorum. — . Y ;
XXXII. IvnrANvs dibre-IV.-exlMinicio ^5. Qvx| 77*
FvNDpvM colendum ín plures annos locauerat, deceffit: et
eum fundum legauit. Caífius negauit poffe cogi colonum, vt
eum fundum coleret, quia nihil heredis intereffet: quod fi
colonus vellet colere, etkab eo, cui legatus effet fundus, pro-

p

trimentum ad heredem pertinere: ficuti fi quis rem, quam.
vendidiffet, necdum tradidiffet, alii legaffet, heres eius empto-
ri et legatario effet obligatus. | ,
XXXIIL A/eR1cAxwvs.libro-VIII. Quaeftionum. Sr *
FVNDVS quem mihi locaueris, publicatus fit, teneri te aCtio- ,« ?»; £.
ne ex conducto, vt mrhi frui liceat, quamuis per te non ftet,
quo minüus id praeftes. Quemadmodum, inquit, 9? fi infu-

Uges , EL neberis,
fewt. GE2. . 51 Vulg. aduerfi. BR. — 52, Ap. Hal. redderetur, abeft. Vulg.
redderentur. B R. — .53 Pulatuu, Accuríii, cuius meminit Gothofr. in nota,
habent e quirque MSS. quatuor, quintus etiam Treuif. habet pafilatmm. — KHal.
habet: pzufiulatum. BR. lYíti quatuor funt: Barb. Ortob. S. Cruc. Bynkersh. I.
etitaquoque Il. GEB. . Addi huc poffunt Cafaub. et Torrent. ad Sueton. Ne-
voM. 49. Salmaf. ad Trebell. Poll. Gallieu. c. 2. ad Solin. p. 378. ex ad Vopifc.
Tac. p. 609. DVK. 34 Hal. et Vulg. cafz. 8 R. 55 Hal, claufam, et ita
in fequentibus. GEB. — 56 Vulg. fed vt numeraret. 8 R. 57 Hal. hic in-
ferit; vt. GEB. 58 Vulg. foluere. BR. — $9 Hal feparatum. GEEZ. 60
Taur. in Adnot. beronibus. fic im P. Budaeus wult bevouibus quafi pevonzbus.
Vulg. eronibus, neque aliter fex MSS. quae vidi, nifi quod S. Cruc. adhuc ha-
beat beronibus, Treuif. ita habuerit. Hal. in margine ad fuum: centonibus : alias, 5
aeronibus, alias, beronibus. B R. — Reliqui, qui eronzbus habent, funt: Barb. Otob. ;'.*
Vat. II. Bynkersh. L. vt et II. qui vterque etiam habet : feparatum, pro: feparatzm. .
GEB. Éromibus omnino legendum eít, idque fane per Zelandos, vnde mihi,
origo eft, licebit. Duo afferam loca, quae nemo, quod fciam, huc attulit. AL*
ter eft ex gloffis, quas defcripfit Turneb. Aduerf. lib. XXVIL c. 10. Ero, w6£,
vocabulum Vitvuuio, ICtis, et Donato in Phorm. Acl. I. Sc. 2. vfurpatum. . A-
ter ex Onomaftico Petri Danielis, vnde quaedam habet Turneb. Adazerf. lb.
XXVIII c. $. Culleus, tunica de fparto, in modmm erouis fadla. BYNK. De
hac voce agit Salmaf.( ad Solin. p. 574. — Herones hic accipi puto, pro ftoreis .
fiue mattis, quibus interpofitis non minus recte feparatur frumentum. multorum
in vnam nauem collatum et confufum, quam afferibus. Locum Gloflarii apud
Turnebum etiam Briffon. videtur ante oculos habuiffe voce: Herones de V. $.
DVK. 61 Male hic correQtor in Cod. Flor. alteram P. addidit, vt fit cuppa,
cum fita xóQoc, gibbus. BR. ^ 62, Hal. in margine: alias, iuter mos fciri. GE B.
63 Vocabulum zos nonnihil me offendit, nec videtur fatis apte poni hoc loco,
vbi de nauta fermo praeceffit, Mihi venit in mentem: : potuzffe eius. eius
ex e poftrema litera in potuiffe et nos. D VK. 64 Hal. tunc. GER. 65
Hal. vt fi nautae traderentur, continuo. GEB. 66 Hal.poffet. GEB. — 67
Hal. inferit: praeffare, GE. — 68 Hal. lib II. ex Minautio. GER. — 69 Hal.

r n d s r lor, (Afcluo )

Ir.

—

/

/ /:'f . "2/1via)i;'mrn Z
u- ,

LJeraf-

Á
— aet : f*
QUE UE C
| tt :deco ,?,,'kc'(«l, ,

$ L]
J /€ftcd1 .

fü) "n Z:fW/'fvacuus traderetur, publicatus fuerit, teneäris 79 ex empto.

A práeftes, fi quid pluris mea interfit, eum vacuum mkhi tra-

aduertatur, neceffario nec ne id opus demolitus eft *^: quid

l..J ric ?v ;/uo:/, :

. vtin pedes menfurasue praeftetur, eatenus conduéttoris pe-

940 DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. IL.

neberis. Nam etfi vendideris mihi fundum, isque prius, quam -
Quod Jíactenus verum erit, vt pretium reftituas, non vt etiam

di. Similiter igitur et circa conductionem feruandum puto,
vt mercedem quam praeftiterim|reftituas, eius fcilicet tempo-
ris, quo fruitus non fuerim: nec vltra actione» * ex conquf
Cto praéftare cogeris. Nam et fi colonus tuus fundo frui a

te aut ab eo prohibetur 7?, quem tu prohibere ne id faciat ;
poffis, tantum ei praeftabis, quanti eius interfuéfit frui: in

quo etiam lucrum eius coütinebitur 7? : fif vero ab eo inter-
pellabitur, quem tu prohibere propter vim maiorem, aut po-

tentiam eius non poteris, nihil amplius ei, quam mercedem re- |

mittere, aut reddere debepis.
XXXIV. Garvs libro X.—ad- Edictum prouinciale,
PzniwDx ac[Jatronum incurfa id acciderit. r
XXXV. A*Rn1cANvsiibro VIIL Qugeftionum.-, E
HAEC diftinctio conuenit illi, quae a Seruio introducta;;et ab
omnibus ferejprobata eft, vt, fi amerfione infulam locatam do-
minus reficiendo, ne ea conduétor frui poffit, effecerit **, anim-

enim intereft, vtrum locátor infulae propter vetuftatem coga-
tur eam reficere, an locator fundi cogatur ferre iniuriam eius,
quem prohibere non poffit? intellégendum eft autem,.nos hac
diftinctione vti de eo, qui. et fuum praedium fruendum loca-
uerit, et bona fide negotium contraxerit: non de eo, qui alie-
num praedium per fraudem locauerit, nec refiftere domino
poífit, quo minus is colonum frui prohibeat. $. 1. Cum ?*.
fundum communem habugmus, et inter nos conuenit, vt al-
ternis annis certo pretio eum conductum haberemus, tu; cum
tuus annus exiturus effet, confulto fructum dsfequentis **
annijcorrupifti: agam tecum duabus actionibus: vna ex con-
ducto, altera ex locato: locati enim iudicio mea pars prog;ia,
conducti autem aCtione tua dumtaxat 78/&?615&3;; in iudicium
venieft "?. Deinde ita notat: nonne, quod ad. meam partem
attinebit, communi diuidundo $9? praeftabitur a'té, mihi. da-
mhum? Reéctequideny notat ?*: fed tamen etiam Seruii fen-
tentiam veram effe. puto, ícum ?? eo fcilicetj vt, cum alter-
utra actione rem feruaygrim, altera perematur. Quod ipfum
fimplicius ita qu&eremus, fi proponatur inter duos, qui fingu-
los proprios fundos haberent, conueniífe, vt alter alterius 1ta
conductum habereft $3. yt fruCtus mercedis nomine penfa-
r 84-. , f-.'c/w ( VP
XXXVI. FrongN TIXvs libro VII[?5 Inftitutionum.
Opvs»gggggäerüone 59 locatum eft, donec adprobetur,
conductoris periculum 9? eft. Quod veroita conductum fit,

riculo eft, quatenus admenfüm non fit: £rin vtraque caufa no-
citurum locatori, fi per eum fteterit, quo minusZ opus adprobe-
tur, vel admetiatur. Si tamen vi maiore ?* opüs prius inter-
ciderit, quam adprobaretur, locatoris pgricu[oäsg'l eft: nifi
aliud actum fit: non enim amplius praeftari locátori opor-
teat ??, quam quod ?* íua cura atque opera confecutus
effet.

etfí. GEB. 7O Hal temeris. GEB. — .'71 Vulp. actionem. BR, 72 Hal.
probibeatur. GEB. — 73 Yaur. coutineVitur. GEB. — '74 Taur. effIcerit. GER.
75 Hal. fit. GER. 76 Ap. Hal. €Cum, abeft. GEB. — 77 Hal. fequentis.
G EB. 78 Vulg. inferit pars. BR. 79 Hal. et Vulg. veniet. BR. 80
Hal. et Vulg. inferunt: zudicio. BR. — 81 Ap. Hal. motat, abeft. GEB. 82
Gothofr. in nota: ea conditione vt L. 39. iufr. de folut. Haloander legit: z
eo et male. 1ta: cwm in eo, legit Vulg. Hal. vt Flor. BR. Gothofr, male,
cum fit apud Hal. puto, cum eo fciliret, vt Flor. vt Brenkm. etiam iam mo-
nuit. GEB. 83 Hal. et Vulg. baberet. B R. In : baberent, nihil mutandum.
Virgil. 11. Aeneid. 667. Altevim in. alterius mattatos [anguine cernam, vbi Cer-
da notat e Senec. 2. de Prouident. iacent altev alterius manu caefi. DVK. — 84
Hal. et Vulg. penfarentur. BR. — 85 Hal.lib. VIII.GEB. — 86Bafil. öcP' óué3n,
vniuerfitate. & R. — 87 Hal. et Vulg. periculo. BR. — 88 Flor. erat: v maiori,

quod etiam ftare potuiffet. pR. — 89 Hal. periculo non eff, et in margine; ad

XXXVI. I Aä;-o LENVvs ??|libro VIIL-ex Caffie. Sx d
PRIVS quam locatomi; opus probaretur ??, vi aliqua ?* con-' 7 U*5
fumptum eft, detrimentum ad locatorem ita pertinet, fi tale
opus fuit, kt ?* probari deberet. W«e?
XXXVIII. PaAvrvsilibrofingulari Regularum. Qvrz
OPERAS fuas locauit, totius temporis mercedem accipere de-
bet, fi per eum non ftegt ??, quo minus operas praeftet ?7.
$. r. Aduocati quoque, fi per eos non fteterit, quo-minus cau-
fam agant, honoraria reddere non debent. :
XXXIX. VrPraAwvsAibroll. ?* adEdicttum |Now
SOLET locatio dominium mutare.
XL. GArvsilibro V. ??-ad Ediéctum prouinciale. Qv
MERCEDEM acc[pit pro cuftodia alicuius rei, is huius 9?
periculum cuftodiag * praeftat. !
XLI. VrEriANvsibro-V.2?-ad-Edictum. Sxp px
damfho ab alio dato agi cum eo non poffe, Iulianus ait: qua
enim cuftodia confequi potuit, ne damhum iniuria ab alio da-

ri poffit? Sed Marcellus interdum/ effe ? poffe ait, fiue cufto- / ] Oyjvniiuo 4 dul

PO

diri ^ potuit, ne damhum . daretur, fiue ipfe cuftos damfhum

dedit. Quae fententia Marcelli probanda eft. | ^ u
XLII. PAvrvs libro XIII.-ad Edicum. Srro- |
cATVM tibi feruum fübripias, vtrumque iuditcium aduerfus | &
te eft exercendum, locati aCtionis 9, et furti. dul | j
J

XLIIL InEwlibro XXI. *-ad Editum. Sr vvrwE-
RAVERIS feruum tibi locatum, eiusdem vulneris nomine, 1
legis Aquiliae et ex locato actio eft: fed alterutra contentus m
a€tor effe debet: idque offigio iudicis continetur, apud quem
ex locato agetur.

XLIV. VrrraAwvslibroVIL 9-adEdictum. Loca- W
RE feruitutem nemo poteft. — "^ —— | w ;
XLV.PaAvrvslibroXXIE-adEdictum., Sr powvw f
. tibi locauero, et ferui mei tibi damfhüm dederfnt, vel furtum
| fecerjht, non teneor tibi ex conducto, fed noxaliactione. | $. r. t
5i hominem tibi locauero, vt habeas in taberna, et is furtum W
fecerit, dubitari poteft, vtrum ex conduéto a&io fuffi&iat, quafi ia

longe fit a bona fide aCtum ?, vt quid patiaris detrimenti per |
eam rem quam conduxifti: an adhuc dicendum fit, extra cau- -
fam conductionis effe furti crimen: et in propriam perfecutio-xïä'/wädï: Il
nem cadere hoc delictum ? Quod magis eft. ; 6 xa 3550 4 p ls.

XLVI. VrPriANVS &ibrcü?vfaï*d)äï"o'"*a&- Edi&um. Sr
Qvis conduxerit nummo vno, conductio ** nulla eft: quia E
et hoc donationis inftar *^ inducit. :

. XLVILMancErrvsilibro VL 13 Diseftorum Cv
APPAREBIT emptorem conductoremue pluribus vendentem, (uenern2anto, — .. Ji
vel locantem, fingulorum in folidum intuitum perfonam: ita r
demum ad praeftationem partis finguli funt compellendi, fi- 7*
conftabit effe omnes foluendo: quamquam fortaffe iuftius fit, j , m
etiam fi foluendo omnes erunt, ele&tionem conueniendi quem j
velit, non auferendam aKtorij fi aCtiones fuas aduerfus cete-
ros praeftare non recufet. ^ -2 6 :
XLVIII. Inzm libro VlIIIiDigeforum.- Sz cvzx lo-

&£— cauerim

Tb non: alias, deeft. Wulg. peviculum eft.BR. — 9O Hal. oportet. GEB. — 9t n
Ap. Hal. quod decft. GE B. 92 Hal. IABOLENV'S. GER. 95 Vulg. '
approbaretur. BR. 94. Vulg. u aliqua fui parte confumptum. — Contra. Bafil.
Ej 5 u ix eyáA4e deríuc Vyeoi (líuc dQ9ÁQu và Voyoy moà Soxipacíac, Nifi for-
te ex 1naiore caufa [ine vi opus corruptum fuerit ante probationem. BR. — 95 Vulg.
quod.BR. — 96Hal. fleterit. GEB. — 97 Hal. praeflaret. Vulg. operas fzas prae-
favet. BR. — 98 Hal. lb. XXXIII. GEB. — 99 Hak. lib. X. GE&. — 100 Hal.
eiws. GEB. — I Gothotr. in nota : periculum pro cuflodia. Hal. Ita etiam Vulg, B R. i
2Hallib XXV.GEB. 3 Vulg. agi.BR. EtficquoqueHal. GEn. — 4 Vulg, '
cuflodive. BR. 5 Hal. lib. XXXIV. GER. 6 Ap. Hal. acfiomis, abeft.

GEBR. 7 Hal li. XXIL Grsx. 8 Hal lib. XVII. GER. — 9 Ap. Hal. :
actum, abeft. Ges. — 10 Hal. ljb. LXX. GEB. . 11 Con£ Aueran. J. Ia- j u4
terpr. Inr. 29. GER. 12 Graeci u/puaa, incitamentun. BR. — 13 Hal. lib. :;
Vi

I

-

DIGESTORVM LIB. XIX..TIT. iE

cauerim *^ faciendum, quod ego conduxeram, conftabit hát
j MFtübære'r.ne ex locgf? actionem. $. r. Qui feruum conductum,
2U99L F1ve] aliam rem]|tion *5 immobilenj non reftituit, quanti in li-
tem iuratum fuerit, danfhabitur. |
;., ALiX. MopssTiwvs libro VI..Exeufationum. |.O'1
|EHÍTPOHOI ysvóusvor 7 woUpéropsc, Tply Éwr[oo] rX *9 c3c wuyde-
( govíac, puddwro) Koloxoog ** vyevédo xwAvVovroy. wxv Tig daro-
! upuN/ojuevog ToUro, TpocÉAd T7 Midjwos! TUv TOD Koícupoc ww-
'píav* we Topomroncac xoAccsroj. "LoUro éxéAsUcsV 0 curoxpd-
(Top Zefjoos. $. r. Kocrxoä rxÜüTX Óà u) ob xeipldoyrsc *9 imi-
iTpomc 3] wovpwrogías, &ciy *? uexwAUpÉyo: puodoUojo, woj mrxpx
x wpla. |

WoU vuxuislou ??
L. IpEex« libro X.PandeCtatum ??.. Sx 1G8NonRANs
quis militi quafi pagano locauerit, exigere illum pofle proban-
dum eft: non enim conteninit difciplinam, qui ignorauit mi-
litem. l & dthv; |
. LI. IayorewNvs ?? libro XI. Epiftularum. E4 rx-
GE fundum locaui, vt fi non lexi^* lege coleretur, relocare
eum mihi liceret: et quoyminoris locaffem, hoc mihi praefta-
retur: (nec conuenit, vt, fi pluris locaffem, hoc tibi praeit;i/e-
tur)?? : et cum nemo fundum colebat, pluris tamen locaui:
l//,ZL qu&ero, an hoc ipfum praeftare debeam? iRefpondit ?^, in
; huiusmodi obligationibus id maxime (peCtare debemus, quod
Jneje t5'*7"57?4,":'unter vtramque partem conuenit: videtur autem in hac fpecie
id filentio coriueniffe, ne quid praeftaretur, fi ampliore pecu-
nia fundus eífet locatus: id eft, vt haec /»? conuentio&é ?^*
pro locatore tantummodo interponeretur. $. 1. Locauiopus
faciendum, ita vt pro opere redemptori certam mercedem in
dies fingulos darem: opus vitiofum factum eft: an ex locato
/4' agere poffim? (Refpondit, fi ita opus locafti, vt bonitas eius
La lomtn KC tibi a condu&tore adprobaretur ??,| £aifietfii conuenit, vt in fin-
fuicriYisrgulas operas certa pecunia daretur] praeftari tamen tibi a con-
ductore debet, fi id opus vitiofum factum eft: non enim qgifc-
quarn intereft, vtrum vno pretio opus, an in fingulas operas
collocagur ??: fi modo vniuerfitas confümmationis ad condu-
,$torem pertinuit: poterit itaque ex locato cum eo agi, qui vi-
tiofum opus fecerit: nifi g( 39 ideo in operas fingulas merces
conftituta erit, vt arbitrio omini opus efficeretur 3*: tum enim
iv fifhil conduüctor praeftdre domino de bonitate operis videtur.

Klpemoasz2, LIL PowPeomwivs librofXXXI. ,aäQBLatu:qufäiüä

L

L la pean-
J,æfü ;.,a'etw;'a

ET S: pECEM tibi locetty fundum ?7, tu autem exfkimes
que te conducere,[nihil agitur. Sed etíi ego minoris me lo-
P &il care fenfero, tu pluris te conducerejvtique non pluris erit con-
ductio, quam quanti ?? ego putaui. —
LiIl. PAPrNr1ANVS ?*-li : » Qvi
L*9 JF1PEIVSSOR exftitit J* apud mancipem pro colono publi-
( corum praediorum, quae manceps ei colono locauit, Reipubli-
cae non tenetur: fed fru&tus in eadem caufa pignoris manent.

VII. GE2. . 14 Hal. locanero. GEB. 15 Vulgo n immobilem, abfunt.
B R. 16 Hal. 2, GE B. — V7 Hal. ucSara 73v 700 Kaícagoc xeQíav, GEB.
