nem eiusmodi appellationum ^ peragendo non feruauerint,

foluti fünt, neceffe babent appellare: fed fi per calumniam et
faepius idem aduerfarius vexandi gratia eius, quem fcit per-
petua vacatione fubnixum, id facere probatus efit, fumptus

quem fine caufa faepius inquietabit ?, $. 2. Qui in fraudem

. ordinis in honoribus gerendis, cum inter eos ad primos ho-

nores

! Duker. ad Opuft. de Latin. Vet. ICt. . 427. . 175. BR. Etiam Bynkersh.

monftrofe: bofpitarata. Rehd. vt S. Cruc. II bofpitotura. GE B. 54 Ap.
Hal. bis, abeft. GE2. . 55 Verbedi pro: veredi, vt omnes. lfto modo
occurrit vox etiam $. pez. vbi contra eít: ab ofpite. rurfus $. vit. vbi* borato-
vribus ,Flor.legitur. Mox ibi denuo: ofpitem , vti in fine: diuus Adrianus. Eft
autem afpiratio tribus illis locis adieCta, quam Taur. non nifi in poftremo re-

cepit, BR. . 56 Gothofr.innota: intributiones. Haleand. GE B. — 57 Rehd.

praefigit: fepe. GEB. —— 58 Hal. addit: eff. 59 Hal. Mifla munera funt
SexamrQuTÍas , éoramQurías, et vertit: decemprimatus, vigintiprimatus. GE B.
60 Gothofr. in nota: Z/, oneribus. Hal. smmeribus defuntlorum, et in mar-
gine: alias , bomifibus defunclis. VtMal. in textu , ita et Rehd. GER. 6i
Hal, Sed et, loco: Sed ea. Vulg. Sed im ea. BR. ^ 62 Hal. quid, leco:
etiam , et in fequentibus: impen[ae faciunt. Rehd. ciuitatis fuo vel more etiam
qui de, GEB. 63 Hal. fufiinent. —— 64 Hal. alicubi. GEB. . 65 Ya
Rehd. weque ab anuona, abíunt. GE B. — 66 Hal. verede. GE B. — 67 Hal.
inferit: a. 68- Hal. excafare fe poffunt.' Vulg. excufari poteft. BR. — Rehd,
excufave poffumus. GEB.— | | | :
' 1 Vulg. aliquid. Vide Duker. ad Opufc. de Latiu. Vet. ICt. p. 3$5.
". 17. BR. Rehd. vt Vulg. GER. 2, Hal. in ordiue im eiusmodi appella-
tiohe, In Rehd. m ordinem,: velz in ordime plane abfunt. Reliqua vt Hal.
GEE. 3 Gothofr, in nota: inquietauir. Hia], Vulg.inqnietanerit. BR.. Rehd.
| . vt

llaria in rebus pu- .

don
ef
tem
illig

Vatt
D a
fed u
efeRe

V Hl
üanter
adde )
f
fiot4: |
ginzaqu
Etün]
& qy, |
1 a
guae Pe;
11 hogo
butrint.
Thr, g
thoft
&dit, D
Rehd.a
ltim.

Áeripty
an g. a

d

i

"
D

im-
»We

[
frenl
p
n
hi.
ütis
l
TT
t
T
p
us
T

DIGESTORVM -LIB. L; TIT. V?

nores creari poffint, qui in ciuitate munerabantur ^, euitan-

dorum rmaiorum onerum gratia ad colonos praediorum fetrans- |

tulerunt, vt minoribus fübiciantur: hanc excufationem fibi
non parauerunt. $. 3. Quamuis fexagintaquingue ? annorum
Aliquis fit, et tres liberos incolumes habeat: a muneribus ta-
men ciuilibus propter has cauías non liberatur. |
.. .À1. In&w libro III. Opinionum. Skxcrvw decimum
aetatis annum agentem , ad munus fitoniae vocari non oportet:

fed fi nihil proprie in patria feruatur, de minoribus quoque

annis vigintiquinque ad munera fiue honores creandi 5 iufta

aetas feruanda eft. $. 1. Numerus liberorum, aut feptua- |

ginta * annorum, ab honoribus aut muneribus his cohaeren-
g |

tibus excufationem non praeftat, fed a muneribus tantum ci- |
uilibus, $. 2. Adoptiui filii in numerum non proficiunt eo-
rum liberorum, qui excufare parentes folent, $. 5. Qui ad .
munera xocantur, viuorum fe liberorum numerum habere :
tempore, quo propter eos excufari defiderant, probare de-
bent: numerus enim liberorum poftea impletus, fufceptis an- -
tea muneribus non liberat. $. 4. Quae patrimoniotum onera .
3 funt, numero liberorum non excufantur. $. 5. Incolumes .
liberi, etiam fi in poteftate patri fuo ? defierint effe, excufa- :
tionem a muneribus ciuilibus praeftant. $. 6. Minus audiens !

lumunitatem ciuilium munerum non habet. $. 7. Quem ita

mittat ** et alium conftituat. Corporis debilitas *3 eorum

plenda funt: ceterum quae coónfilio ** prudentis viri, vel pa-

trimonio füfficientis in homines *5 obiri poffünt: nifi certis |

et receptis probabilibus caufis non remït-cuntur.v $. 8. Qui

uitatibus, fiue in vicis, primas litteras magittri doceant.
III. ScaEvora libro IIT. Regularum. . Hrs qui na-
ues marinas fabricauerunt *9*, et ad annonam populi Romani
praefuerint ^*, non minores quinquaginta milium modiorum,
aut plures fingulas nón minores decem milium modiorum,
donec hae naues nauigant, aut aliae in earum locum, mu-
neris püblici vacatio praeftatur ob nauem *3.. Senatores au-
tem hanc vacationem habere non poffunt: quod nec habere
ilis nauem ex lege Iulia repetundatum licet. . — . .
IV. NEnATIVSlibro L. Membranarum. "Tew»vs.
vacationis, quod datur eis, qui Reipublicae caufa afuerunt

*^, non ex eo die numerandum eft, quo quis abeffe defiit, |
fed cüm quodam laxamento itineris: neque enim minus ab- |

effe Reipublicae caufa intellegendus eft, qui ad id ^? negotium,

vt Hal. GEB. — 4 Hal. et Vulg. ^numerabantur. n quatuortaien MSS. con
ftanter Florentinam deprehendi. Bm. — Barb. S. Cruc. L. II et Treuif. quibus
adde Bynkersh. &ehd. tamen vt Hal. et Vulg. GEB. . — 4 Gothofr. in rota:

feptuaginta quinque. Hal. Vulg. feptuagiuta quinque. hR. 6 Gothofr. in |

nota: creandis. Hal. ta et Vulg.Bm. Ita et Rehd. GEm. — ^7 Hal. feptua-
gintoquinque. — .8 Wal mumera. GEB. — 9 Hal. et Vulg. pátris fui. BR..
Etiam Rehd. GEs. 10 Rehd. fenoris corporis, fed fuperfcriptum: al. o
etcor. GEB. — 11 Taur. znuecilitate; negle&a nempe maiori litera. GER.
12 Hal. et Rehd. dimittat. G EB. I3 Taur. deVilitas. GE . I4 Hal.
quae per coufilism. — Nempe Flor. quis fecit: 4aae confilium. 8 R. 15 Hal.
in bonores. GEB. 16 Hal. fabricauerint. 17 Gothofr. in nota: prae-
buerint. Hal. Et inde Taur. praeFuevint. Vulg. praefuerunt. BR. — Rehd. vt
Flor. GE B. 18 Hal et Vulg. zazes. BR. Etiam Rehd. GER. 19 Go-
thofr. in nota: abfunt. Hal. Immo Hal. habet: abfuerwnt. GEB. — 20 Vulg.
adit. B R. 21 Hal. tempore. GEB. — 22, Hal. et Vulg. in, loco: azt. BR.
Rehd. aut vtinere. fed primae literae alterum brachium ftatim pun&o eft no-
tatum , vt ita exhibeatur Florentina, forte tamen in codice, ex quo Rehd. de-
Ícriptus fuit: aut n itineve. GER. 23 Hal. confumpfit. 24 Hal. et
Vulg. erunt. BR. Etiam Rehd. GEE. 25 Gothofr. in nota: id eít com-

TIO9

vel :b eo reuertitur. . Si quis tamen plus iufto temporis ?*,
aut ?? itinere, aut in alio loco commoratus confümpferit ?3,

| )fa ea interpretanda erit ^*, vt ex eo tempore vacationis dies

Incipiat ei cedere, quo iter ex commodo ?* peragere po-
tuiffet. Eul |
V. Maczn ?* libro 1I. de Officio Praefidis; À px-
CVRIONATV, quamuis hic quoque honor eít, ad alium ho-
norem nullam vacationem tribuendam, Vlpianus refpondit,
| VL PapriNraNvs libro II. Quaeftionum, Hr qui
muneris publici vacationem habent, ad ea, quae extra ordi-
nem imperantur, compelli non folent. |
: VIL.Ipngw libro XXXVI. Quaeftionum. A MvNE-
RIBVS ?^, quaenon patrimoniis indicuntur, veterani, poft
optimi ?* noftri Seueri Augnfti litteras, perpetuo excufantur.
. VHl In&w libro I. Refponforum. 1w honoribus de-
latis neque maior annum ?? feptuaginta, neque pater numero
quinque liberorum excufatur. Sed in Afia facerdotium pro-
uinciae ?? füfcipere non coguntur numero liberorum quin-
que fübnixi: quod optimus maximusque Princeps nofter Se-
uerus Auguftus decreuit, ac poftea in ceteris prouinciis fet-
uanduti effe conftituit. $. r. Non alios fifci vectigalium red-
emptores a muneribus ciuilibus, ac tutelis excufari placuit,

: ï -. ., | quam eos qui praefentes negotium exercerent 3*, $. 5 Va.
fenio, et *? corporis inbecillitate ** vexari Praefes animad- |
uerterit, vt muneri perferendae pecuniae non fufficiat: de-

cationum priuilegia non ?? *vyetant) liberos veteranorum.
$. 3. Qui muneris publici vacationem habet, per magiftratus

| ! | | um | ex inprouifo collationes indi&tas re&te recufat: eas Vero, quae
munetum excufationem praeftat, quae tantum corpore im-

e lege fiupt, recufare non debet. $. 4. Philofophis, qui fe
frequentes atque vtiles per eandem ftudiorum fectam conten-
dentibus praebent, tutelas, item munera fordida corporalia

j | | remitti placuit: non ea quae fumptibus expediuntur: etenim ve-
pueros primas litteras docent, inmunitatem a ciuilibus mu- | :
neribus non habent: fedíne cui eorum id, quod füpra vires
fit, indicatur, ad Pfaefidi$'Téligionem pertinet, fiue in ci--

rephilofophantes pecuniam contemnunt , cuius retinendae cu-
pidine fictam adfeuerationem detegunt. $. 5. Qui màximos
Principes áppellauit, et caufam propriam acturus Romam pro-
fe&tus eft, quoad cognitio finem accipiat, ab honoribus , et
ciuilibus muneribus apud fuos excufatur. — — |
IX. PAvrvs libro I, Refponforum. . Eos qui Ro-
mae profitentur, proinde ?? in patria fua excufari ?* muneri-

bus oportere, ac fi in pattia füa profiterentur. $. r. Pau-

lus tefpondit, priuilegium, frumentariis negotiatoribus con-
ceflum, etiam ad honores excufandos pertinere.
X. Ipxw libro T. Sententiarum. A his ** oneribus,
quae poffeffionibus vel patrimonio indicuntur, nulla priuile-
gia praeftant vacationem. $. 1. Corpus menfurarum ?5 fru-
mentiiuxta annonam vrbis habent ?? vacationem: in prouin-
ciis non idem ?9. $. 2. Angariorum ?? praeftatio, et reci-
piendi hofpitis neceffitas, et militi et liberalium artium pro-
fefloribus inter cetera remiffa funt. $. 3. Auctis poft appel-
| : : latio«

mode. '"Taür, in Adnotat. commodo. fic in vet. in P. commodato. Barb. et'Tre-

. uif. ex commódo. S. Cruc. T. et IT. ex quo modo, nili quod in pofteriore ad-

fcriptum : al. coimmodo. BR. Bynkersh. vt Barb. et Treuif. Rehd. antem fingu-
lari ratione: equo modo. GEB. — 26 Vulg. MARTIANVS. Bm. Etiam Rehd.
GEEPR. 27 Gothofr. in nota: murneribus ciuilibus. vulgat. Hal. Vt ifti habent,
ita quoque Flor. eit fupplctu'm.B.Rv. Et ita habet Rehd. GER. 28 Hal. inferit
jrindpis.GEB. 29 Gothofr. in nota : maior annis feptuaginta. Flal. maior n«
nis feptuaginta quinque. vu]g. Sed et Flor. annam , in : annis, conuerfum. Bn.
Etiam Rehd. habet: aunis$.GEB. ^ 50 Hal m Afia prouincia facerdotium. G E B.
31 Vulg. exercent.B R. — 32 Gothofr. in nota: non fpe&ant ad liberos. vulg.
Hal. Etiam MSS. habent: fpe&ant. v? vetamt, ex: veteranovum videtur ena-
tum. ER. MSS. funt Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh. qui tamen *Z fpectant , fub-
iungit: ad. KRehd. fpecant, absque praepofitione. G E B. 533 Gothofr. in
nota: perinde. valg. Hal. Rehd. vt Hal. et Vulg. GEB. — 34 Hal. et Vulg.
inferunt: q. BR. 35 Vulg. His, vel: lis oueribus, absque praepofitione.
BR. Ifto modo Rehd. GEB. — 36 Gothofr. in nota: inentorum. Hal. MSS.
tamen habent conftanter: wrenfurarmm. BR. .Barb. S. Cruc. I. HI. Treuif. Byn-
kersh. etiam Rehd. GEB.' — 37 Gothofr. in nota: Pabet. lta Hal, et Rehd.
GE B. 38 Gothofr. in nota: ;tem. lta Hal GER. 39 Gothofr.

Qqqqqqq 3 i in

IIIO

lationem medio tempore facultatibus, paupertatis optentu non
excufantur. $. 4. Defenfores Reipublicae ab honoribus et
muneribus eodem tempore vacant. : .
XI. HEgMoGENIANVS libro I. Turis Epitomarum.
SvNT munera, quae rei proprie ^? cohaerent: de quibus ne-
que liberi, neque aetas, nec merita militiae, nec vllum aliud
priuilegium iure tribuit excufationem: vt fit ** praediorum
collatio,: viae fternendae, angariorumue ^^ exhibitio, hofpltls
fufcipiendi munus: nam nec huius^? quisquam excufationem,
praeter eos , quibus Principali beneficio conceffum eft, habet:
et fi qua funt praeterea alia huiusmodi. ( o :
XII. PAvrvslibro I. Sententlarum. LEgGaATo, qui
publicum negotium tuitus fit, intra tempora vacationis prae-
ftituta rurfum ^* eiusdem negotii defenfio mandari non pot-
eft. $. r. Comites Praefidum , et Proconfülum, Procurato-
rumue Caefaris, a muneribus vel *5 honoribus et tutelis vacant.
XIIL. VnrerawNvslibro XXIIT. ad Edictum. . PRA&-
TOR eos, quoscumque intellegit operam dare non poffe ad
iudicandum , pollicetur fe excufaturum: forte quod in perpe-
tuum quis operam dare non poteft, quod in eam valetudinem
incidit, vt certum fit, eum ciuilia officia fubire non poffe,
aut fi alio morbo ^9 laboret, vt fuis rebus ** fupereffe non
poffit, vel fi quid ^? facerdotium nan&ti fint, vt difcedere ab
eo fine religione non poffint: naim et hi in perpetuum excu-
fantur. $. r. Duo genera tribuendae muneris publici vaca-
tionis funt: vnum plenius, cum etmilitiae datur, aliud exi-
guius *?, cum nudam muneris vacationem acceperint. $. 2.
Qui agtem non habet excufationem, etiam inuitus iudicare co-
gitur. $. 3. Si poft caufam aCtam coeperit fe excufare iu-
dex: fi quidem priuilegio, quod habuit ante, quam fufcipe-
ret iudicium, velitfeexcufare, nec audiendus eft: femel enim
adgnofcendo iudicium, renuntiat excufationi: quod fi poltea
iufta caufa incidit, vt iudex vel ad tempus excufetur: non
debet in alium iudicium transferri, (i cum captione id futu-
rum eft alterutrius: tolerabilius denique eft, interdum ?? iu-

-dicem, qui femel cognouerat ** , tantifper exfpeCtare, quam

iudici nouo rem rurfum ?? iudicandam committere.
XIV. MonEsTINvslibro VII. Regularum. Ap excu-

fationem munerum defunctus filius non proüit??, praeterquam-
in bello amiffüs. $. r. Eodem tempore idem duas curas ?^ |

operis * non * adminiftrabit ?*.
| / PPhOOI.
DETIVREI MMVNITATIS

MV xPraANVS libro IIl. Opinionum.

v1 ob hoc tantum in nauibus fint *, vt in-his ^ agendi
caufa operarentur, .nulla Conftitutione immunitatem a

in nota: angariarum. v4!g. Hal. Etiam Rehd. vt ifti. GEB. — 40 In Rehd.
proprie, abeft. GEz. — 41 Gothofr. in nota: vt eft. Hal. Rehd. fimpliciter:
efl, locoi vt fit. GEB. 42 Hal. et Vulg. angariarumue. BR. — Et ita quo-
que Barb. S. Crac. l. II. vbi erat: argentariarum , Bynkersh, vt et Rehd. G x n.
43 Vulg.buiusmodi.BR. 44 Vulg.ravfus.BR. Etiam Rehd. GEE. — 45 Vulg.
et Baudoza: et. — 46 "aur.morVo. GEB. — 47 Vulg.wegocüs. RR. — 48 Go-

thofr.innota: velfiqui. Hal.G EB. . 49 Vulg. exiguum. B R. Etiam Rehd. GE B, |

50 Hal. interim. GEB. — 51 Hal.cognonerit. —^52 Kehd. vav(us. GEB. .55
Gothofr. in nota: l. non prodeít. Ita Hal. et Vulg. gR. Etiam Rehd. GER.
54 Hal. cauffas , loco: emras. GEB. 55 Yaur. adiminiflraVit. G € B.
I Hal fzüt. G EB. 2 Hal. et Vulg. eis. Etita Flor. fa&um. BR.
Etita habet Rehd. GEzB. — 3 Hal. et Vulg. Hi, loco: Si. BR. Etiam Rehd.
GEB. 4 Hal. et Rehd. conditio quoque. GER. 5 Erat Flor. quasaduim-
uera. Sed cum: fe, fequatur, malumus: 4«a ad. Vulg. conditio quoque fiie ad
auunera fiue ad bouoves applicari fe paffi funt. atque ita etiam . plerique fcripti
codices. B R. Hal. qua fe , fiue ad smunera , fiue ad bonores applicave fe paffi fuut.
Scripti codices funt S. Cruc. L. II. Treuif. Bynkersh. | In Barb. videtur pofte-
rius, fe, non adfuiffe. Rehd. vt Vulg. nifi quod habeat: applicare. GE R. — 6
Gothofr. in nota; Beridium Hal. Legerem lubenter: Venidium. BR. Rehd.
vt Hal, GEB. 7 Erat Flor. rufus , quafi Graeca terminatione eóQov, BR.

In S. Cruc. I vitiofe: etiam cobartauda. 'Ereuif. etiata cobortanda. Non eíte

DÍGESTORVM- LIB. E TEE-SWV. VE

muneribus ciuilibus habent. .$. 1. Perfonis datae immunita-
tes heredibus non relinquuntur.. $. 2. Sed et generi pofte-
risque datae cuftoditaeque, ad eos, qui ex feminis nati fünt,
non pertinent. | ( TMAME :
Il. IpEM libro IV. de Officio Proconfulis, S1? qui
certa condicione muneribus vel honoribus fe adftrinxerunt,
cum alias compelli.non poffent inüiti fu(cipere iftum hono-
rem: fides eis feruanda eft, condicioque *, qua fe? ad mune-
ra fiue honores applicare fe paffifunt. $. 1. Impuberes, quam-
uis neceffitas penuriae hominum cogat, ad honores non efle
admittendos, refcripto ad Benidium 9? Rufum *, legatum Ci-
liciae, declaratur. ' | !
HI. IpEgw libro V. Maronzrs feptuaginta . annis
3 tutelis et muneribus perfonalibus * vacant: fed quiingref-
fus eft feptuagenfimum annum, nondum egreffus, hac vaca-
tiorie non vtetur: quia non videtur maior effe feptuaginta an-

nis, qui annum agit feptuagenfimum.

IV. MopEsTixNvs libro VI. Regularum. Iwwvwr-
TATES generaliter tributae eo iure, vt ad pofteros transmit-
terentur, in perpetuum füccedentibus durant. hOE
J V. CazrisTRATVS libro I. de Cognitionibus. S k w-
PER in ciuitate noftra feneCtus venerabilis fuit: namque ma-
iores noftri paene eundem honorem fenibus, quem magiftrati-
bus tribuebant. Circa munera quoque municipalia fübeunda
idem honor fenectuti tributus eft. ' Sed eum qui in fenectute
locuples faCtus eft, et ante nullo publico munere functus eft,
dici poteft non eximi ab hoc onere ? priuilegio aetatis: ma-
xime fi non tam corporis habeat vexationem , quam pecuniae
erogationem , indicti muneris adminiftratio: et ex ea fit ciui-
tate, in qua non facile fufficientes viri publicis muneribusin-
ueniantur, $. r. Legem quoque refpici cuiusque loci opor-
tet, an, cum aliquas *? immunitates nominatim complectere-
tur, etiam de numero annorum in ea commemoretur: idque
etiam colligi poteft ex litteris Diui Pii, quas emifit ** ad En-
nium *?^ Proculum Proconfulem prouinciae Africae. $. 2.
Demonftratur. varie, nec abícife *? numerum liberorum ad

| excüfationem municipalium munerum prodeffe, ex refcriptis

Diui Eluii *^ Pertinacis: namque Siluio ** Candido in haec
verba refcripfit: E wwl uc wacsv Aemoupyi?v cplgciw *9 roUc
murépxe 0 rOy TÉxV&V doiduóc * "; WAX oUv Emsidy éuuclósum
quxlàxc Exsiv dul voU. BifiMou iÓwAwcxc, óvw Esv XÀoyov, dies
cUyy/eps)axi GugoAxqem T qmxidorgo[y, uxi «vsiodos cg * 9 dv
Aemroupyiiy *9?, . $.. 3. Negotiatores qui annonam vrbis ad-

| juuant ??, item nàuicularii, qui annonae vrbis feruiunt, im-
| munitatem. a. muneribus. publicis confequuntur, quamdiu in
huiusmodi a&tu funt: nam renumeranda pericula eorum, quin

etiam et ortanda ^* premiis, merito placuit, vt qui peregre

Rehd. rafiuum. GEP. 8 Ap. Hal et in Rehd.. perfonalibus, abeft. GE B.
9 Vulg. bonore. BR. Rehd. bouere, vnde illa Vulg. GE B. 10 Hal. quas.

; GER. II Hal. mift. GEB. . 12, Hal. Demetriun. . Nulg. Aemilium. B R.

Rehd, vt Flor. GEB. — 13 Eft: abfcife, pro: abfciffe; orthographiam tamen
Flor. feruant Hal. et Vulg. »&. Rehd. afciffe. | 14 Erat Flor. dinfeluii. fa&um :
diui elii, et inde Hal. et Vulg. Aelzi. Sed recte Taurellius, niti quod H erat
addenda. B R. Etiam Rehd. elj. GEB. — 15 Hal.et Vulg. Saluio. B R. Ita et
Rcehd. GEB. 16 Ap. Hal. éQí4s» , abeft, quod Gothofr. ob fequentia non

debebat negligere. G E B, 17 Hal. égi3p3c. àve?rai. GE B. 18 Ap. Hal.
| c£, abeft. GEB. I9 Vulgata veríio. itaíe habet: Etfi nom ab ommibus qmue

neribus dimittit patrem watorum numerus , taieu quia fedecim puero$ babere te

|per libelimmn notificafli : mon efl ivrationabile, vt concedamus filiorum educatione

remitti tibi muneva. — Hlal. in Graecis ita vertit: E:fWi 100 ab omnibus auumeri-
bus liberorum mumerus patri vacationem. praeflat : tamen cum fedecim liberos ba-
beve libello fienificauevis : mom coutravium vationi fuevit, fi te liberorum educa-
tioni incumbeve potius. fiuamus, foluamusque munevum fanctione. G E.B. 20
Taur, adiuBant. GERm. 21 Gothofr. in nota: adhortanda praemiis. Hal.
Nempe Hal. habet: etiam adbovtauda, et Vulg. etiam cobortamda. | Refcribe-
remus : etzam exbortanda. in Barb. et S. Cruc, L. et,. fimpliciter elt expim&um.

haec

ant
pro
fiti
f
. of
T

i

pe«
ter
35

ali
doni
M
t
m
f
(
Qul

pot

fuec
go. 8
$ Cn
m Q
Ed f
24
n
Tiü, |
GEj
Cf
t idy

— N

11]
ETO
(Ottyi
tf v
Titercot
GEL
Hal. i]
vt Fl
Tian
hobs
lnfeii

4 B

il
.ef.

D DIGESTORVM LIR. L. TIT. VI. - IIII

"muneribus, et ?? quidem publicis, cum periculo et labore

fungentur ??, a domefticis vexationibus, et fumptibus libe-
rentur ?* : cum non fit alienum dicere, etiam hos Reipubli-
£aecaufa, dum annonae vrbis feruiunt, abeífe. $. 4. Immu-
pitati quae nauiculariis praeftatur, certa forma data eft: quam

immunitatem ipfi dumtaxat habent, non etiam liberis, aut

libertis eorum praeftatur: idque Principalibus Conftitutioni-
bus declaratur. $. 5. Diuus Hadrianus refcripfit, immunita-
tem nauium maritimarum dumtaxat habere, qui annonae vr-
bis feruiunt ^5. $. 6. Licet in corpore nauiculariorum quis fit,
nauem tamen vel naues non habeat, nec omnia ei congruant,
quae Principalibus. Conftitutionibus cauta funt, non poterit
priuilegio nauiculariis indulto ? vti: idque et Diui Fratres re-
fcripferunt in haec verba. "Heoxv xah &AAoi mivàg Éwl mpocui
vüy vxuuANouy xxi rOy círoy xxl *7 EAcioy ÉwmOpsvouévav eic
vXv üyopv ToU Oxuou To0 ^* "Puualwo0 OvrwV cTEÀGV, t£ioUVTEG

"TE *? Aerroupyloc QuxdidpxXaueiw, wijrs &mvrAéovrec, pijre T0 mÀ£ov

pépog Tic 0UGixg , &y TX g vxvulxoloug xl Txig $umroplouc Sxovres,
39 jgwipsfrw TO. TojUTuy 9 r£kew ?T. $. 7. Hoc circa
vacationes dicendum eft, vt, fi ante quis ad munera munici-

palia vocatus fit, quam negotiari inciperet, vel ante quam

in collegium adfümeretur, quod immunitatem pariat, vel
ante quam feptuagenarius fieret, . vel ante quam publice
profiteretur. ?*^, vel ante quam liberos fufciperet, compel-
latur'ad honorem gerendum. $. 8. Negotiatio pro incre-
mento facultatium exercenda eft: alioquin fi quis ?? ma-

jore pecuniae füae parte negotiationem exercebit, rurfus

3^ locuples fa&tus in eadem quantitate negotiationis perfeue-
rauerit, tenebitur muneribus, ficuti locupletes, qui modica
pecunia comparatis nauibus, muneribus fe publicis fubtrahere
temptant : idque ita obferuandum, epiftula Diui Hadriani fcripta
35e(t. $. 9. Diuus quoque Pius refcripfit, vt, quotiens de
aliquo nauiculario quaeratur, illud excutiatur, an effuügien-
dorum munerum caufa imaginem nauicularii induat, $. ro.
Conduétores etiam vectigalium fifci, neceffitate fübeundorum
municipalium munerum non obítringuntur: idque ita obfer-
uandum Diui Fratres refcripferunt. . Ex quo Principali Re-

fcripto intellegi poteft, non honori conduétorum datum, ne

compellantur ad munera municipalia, fed ne extenuentur fa-
cultates eorum , quae fubfignatae fint fifco. Vnde fubfifti

poteft, an prohibendi fint a Praefide, vel Procuratore Caefa- *

haec Florentina rele&a, fequens etiam vox oftendit : premiis , absque diphthon-
go. BR. Bynkersh. Florentinam, refert, Rehd. Vulgatam, licet et ibi, vt in
S. Cruc. Il. erronee fit: cobartanda , loco: cobortamda. ldem codex praeceden-
tem quoque vocem: quiz, ignorat. GEB. — 22 Ap. Hal. et,abeft. GEB. — 23
Hal. fungerentur, etita Flor. eft fadium. BR. [ta etiam habet Rehd, G E B.
2,4 Hal. ljberareutur. 25 Hal. feruiant. GE B. 26 Hal. nou potef priuilegiis
xauiculavis indultis, GE B. 27 Hal. iuferit; 70. GER. 28 Ap. Hal.
T0U , abeít: GER, 29 Hal. et Vulg. 7Zc. B R.
GE B. 31 Vulgata verfio ita fe habet: Eranut et alij quidam , qmi fub oc-
cafiome mauiculariorum. frumentum et oleum infeventimn in. Romani populi fovum,

et ideo imiumium polIulabant fe. fnbtrabere: qui neque mamigabant, weque ma-.
ximam patrimoni partem im ve mantíca et mercibus babebant, aufevatuv buius-.

enodi bominim iwmumitas. klal. in Graecis vertit: Comati fuut et aliz praetex-
tn nauiculariorum , eorumque qui in. forum populi Romani frumentum. et oleum
conuebunt, qui imnunitate perfruuntur , publicis fe muneribus fubtrabere: tam-
etfi neque nauigent, meque maximam fubflantiae partem in nauiculariam aut

quercaturam exercendam . contulevint. adimatur itaque talibus immmwnitatis ius..
GEB. .32 Vulgo: vel antequam publice profiteretur, abíunt. BR. 33

Hal. inferit: in. GEE. 34 Hal. rurfusgue. Vulg. et vurfus. B R. Rehd.
vt Flor. GE B. 35 Hal. et Vulg. vefcriptum. BR. Etiam Rehd. GEE. — 36
Etiam hic in P. Flor. eft: proprius, loco: propius. BR. Et ita quoque fcriptum
habet Rehd. 37 Vulgo: fi, abeft. p&. Etiam in Rehd. GE2. — 38 Hal.
inferit: cum. GEB. — 39 Vulg. inferit: cimilibus vel. BR. Etiam Rehd. G EB.
40 Halet Vulg. idomeiores. BR. Etiam Rehd, GEB. — 41 Vulg. inferit; ar-
tificii [ui caufa. BR. Etiam Rehd GERE. 42 In Rehd. fui, abeit. GE.
43 Hal.et Vulg. baec,loco:idefi.BR, Etiam Rehd. GEB. — 44 Vulg. confBta-
tg. BR. - Etiam Rehd. GEB.. 43 Taur. reprobaBit. GEB. 46 Gothotr.

n neta; imbecillae. Hal. imbecillis, V5g. Q«ui in textu habuit; junccillae ;

30 Hal, praefigit: 2AAd..

| Amoen. luvr. Ciu. c. 41. GER.

ris, etiam fi vltro fe offerant münicipalibus muneribus, quod
propius ?? eft defendere, nifi (i ?? paria 39 fifco feciffe di-
cantur. $. rr. Coloni quoque Caefaris a muneribus 3? * mu-
nicipalibus * liberantur, vt idoniores 4? praediis fifcalibus ha-
æa.ntur. .. $. 12. Quibusdam collegiis vel corporibus, quibus
" 1us co&undi lege permiffum eft, immunitas tribuitur: fci-
licet eis collegiis vel corporibus, in quibus artificii fui ^? cau-
fa vnusquisque adfumitur: vt fabrorum corpus eft, et fi qua
eandem rationem originis habent, id eft, ** idcirco inftituta
^^ funt, vt neceffariam operam publicis vtilitatibüs exhibe-
rent. Nec omnibus promifcue, qui adfümpti funt in his col-
legiis, immunitas datur: fed artificibus dumtaxat. Nec ab
omni aetate allegi poffunt, vt Diuo Pio placuit: qui repro-
bauit *? prolixae vel inbecillae ^*' admodum aetatis homi-
nes. Sed ne quidem eos qui augeant *7 facultates, et munera
ciuitatium fuftinere poffunt, priuilegiis, quae tenuioribus per

collegia diftributis conceffa funt, vti poffe, plurifariam confti-

tutum eft ^*, $. r3. Eos, qui in corporibus alle&i funt,
quaeimmunitatein praebent *? nauiculariorum, fi honorem de-
cürionatus adgnouerint, compellendos fubire publica munera,
accepi: idque etiam confirmatum videtur Refcripto Diui Per-
tinacis. ' Eu :
. .Vl TannvwTENVS PATEnRNVvs ?? libro I. Mili-
tarium. . QvisBvspaAM aliquam vacationem munerum gra-
uiorum 5* condicio tribuit: vt (unt menfores 5?, optio, va-
letgdimrii ; m.edici, capfarii, et ?? artifices, et qui foffam
faciunt, veterinarii, architeCtus ?*, gubernatores, naupegi,
balliftrarii 5* , fpecularii , fabri , fagittarii , aerarii, bucularum

.59.ftruCtores, carpentarii, fcandularii, gladiatores, aquilices

57, tubarii, cornuarii, arcuarii ?9, plumbarii, ferrarii, la-
pidarii, et hi *? qui calcem cocunt $?, .et qui $* filuam in-
findunt 9^, $35 qui carbonem 9* caedunt, ac tórrent: in eo-
dem numero haberi folent lanii 9?, venatores, viCctimarii, et

optio fabricae, et qui aegris praefto funt: librarii quoque qui

docere poffint 9, et horreorum librarii $7 , *et librarii * de-
pofitorum , et librarii caducorum, et adiutores. corniculario-
rum, et ftratores, et polliones??, et cuftodes armorum, et prae-
co, et bocinator 9? ; hi igitur omnes inter immunes habentur..

vt Taur. etiam babet absque maiori litera. Etiam Rehd. zzbecill. GEB. — 47
Hal. zec quidem eos qui augent. — 48 Rehd. «ti poffaut , reliquis : plurifarianm
conflitutum efi, omiffis. Fecit nonnemo: poffe, ex: poff[unt, neque tamem
reliqua. füppleuit. Primus huius lectionis au&or videtur ad vocem: plurifa-
riam, haelffe. GE. 49 Gothofr. in nota: vt naviculariorum. Flal. GEB.

.So Vulg. CALLISTRATV'S. 8R. Rehd. VALENS. GER. Hal. AV RE-

LIVS ARCADIV'S lib. fingulari de muneribus ciuilibus. — 51 Gothofr. in
nota: grauior. Flal. GEB. 52 Kehd. se[fores. G E B. 53 Vulg. capfari£
artifices. B R. 54 Vulg. avcbitehi, BR. — 55 Gothofr. in nota: balitiarii
Vuls. Hal. 'Taur. Vallifirarii. "Wt Hal. et Vulg. ita Cod. Bynkersh. Rehd.
balifirarii, G E B. 56 Gothofr. in nota: bacularii ftru&ores. Vulg. braGea-
rii, ftructores. Hal. Réhd. bucularti. flruttores. GEB. . 57 Confer Menag.
58 Rehd. archbariüi, ac fi effet ab: arca,
quae in hoc cod. faepius fcribitur: arcba. GER. 59 Ap. Hal. bi, abeft.
GER. 60 Gothofr. in nota: coquunt. Hiil. Ita et Vulg. Flor. eft: cocont.
BR. Etiam Rehd. coquunt. GEB. —— 6t Ap. Hal qui, abeft. GE B. — 62
Gothofr. in nota: incidunt. /ulg. Hal. Etiam Rehd. GEB. — 63 Hal. praeíi-
git: et. GEB. 64 Gothofr. in nota: arborem. Vlg. . Rehd. et carboues ,
Tü qui, negle&o. GE s. . 65 Taur.lanl, etiam Rehd. laui, vbi anteceden-
tia quoque: i2 eodem mumero baberi [olent , ablunt. GEB. 66 Hal. pofjunt.
67 1n Rehd. quo24e, qui docere polfint, et borreorum libvarüi, abfunt. GEB.
68 Gothofr. in nota: poliones. Flugo a Porta: pelliones. Hal. . Nobis placet:
poliones, a poliendo , qui arma poliunt, vt etiam habet Vulg. In Barb. poli-
ciones, in S. Cruc. L. pollutatores. Duo alii vt Flor. BR. . Nempe S;, Gruc. Il
et Treuif..— Ar Bynkersh. et. Rehd. pollitores. G £ B. 69 Gothofr. iu nota :
buccinator. Hal. Immo bic habet; jscinatov , et Taur. & Ocinator, et Rehd.
vt Hal. GE 8. ;

Qq444344 3 - : :

1112 DIGESTORVM LIB. L. TIT. VII.

TiTo Vit
VrPriaNvs libro ViIl. ad Maffurium Sabinum. -

EGATVvs tmaunicipalis , fi deferuerit legationem, poena ad-
ficiatur * extraordinaria, motus ordine, vt plerumque

folet. : !
IL. IpeM libro IT. Opinionum. L&GATvs contra
Rempublicam, cuius legatüs eft, per alium a Principe quid po-
ftulare poteft. $. r. Vtrum quis deferuerit legationem,
an ex neceílaria caufa moram paffus fit, ordini patriae fuae
probare debet. $. 2. Ceffatio vnius legati ei, qui munus,
vt oportet, obiit, non nocet. $. 3. His qui gratuitam le-
gationem fufceperunt, legatinum ? ex:forma reftituatur ?.
Hl. ArRIicAxvs libro IITL. Quaeftionum. — Cv«
quaeritur, an in eum, qui in legatione fit, aCtio dari debeat:
non tam intereíft, vbi quis aut crediderit, aut dari ftipula-

"tus fit, quam illud, an id aCum fit, vt legationis tempore:

folueretur. II Y :
iV. MARerANvSlibro XII. Inftitutionum. ScrxEN-
pvM eft, debitorem Reipublicae legatione fungi non pofle:
et ita Diuus Pius Claudio Saturnino et Fauftino refcripfit.

$. r. Sed et eos, quibus ius poftulandi non eft, legatione |

fungi non poífe, et ideo harena * miffum, non iure legatum
effe miffum 5, Diui * Seuerus et Antoninus refcripferunt.
$. 2. Debitores autem fifci non prohibentur legatione fungi.
— S&. 3. Si accufatio alicuius publice inftituta fit, non eft com-
pellendus accufator ad eurn legationem fufcipere, qui fe ami-
cum vel domefticutü dicit eius , qui accufatur, et ita Diui fra-
tres Aemilio Rufo? refcripferunt. $ 4. Legati vicarios dare
. non alios poffunt, nifi filios füos. ' $. 5. Ordine vnusquisque

munere legationis fungi cogitur: et non alias compellendus -

eft munete legationis fungi, quam fi priores qui in, cutiam

le&i 5 funt, fun&i (int. Sed fi legatio de primoribüs ? vi-

ris defideret perfonas, et qui ordine vocantur , inferiores fint,
. mon effe obfernandum ordinem, Diuus Hadrianus ad Clazome-
nios refcripfit. : $. 6. Praecipitur autem. edicto Diui Vefpa-
fiani omnibus ciuitatibus,; ne plures, quam ternos legatos
mittant. i d
V. ScAEVOLA libro I. Regularum. LcaATo tem-
pus prodeft, ex quo legatus creatus eft, non ex quo Romam
. venit. $. t. Sed fi non conftat,legatus fit, an non ? Romae
Praetor de hoc cognofcit. — . M ROR | |
| VI. VretANvs llbro IV. de Officio Proconfülis. F 1-
LIO propter patrem legationis vacatio ne concedatur, Impe-

rator nofter cum patre Claudio Callifto *? refcripfit in haec ver-
ba. Quod defideras, vt propter legationem patris tui a legatione
tu vaces, in interuallis honorum, qui fumptum habent, recte
obferuatur: in impendiis ** legationum, quae folo minifterio
obeuntur, diuerfa caufa eft, p . L
VII. Pae1NrANvslibro I. Refponforum. Frrivs

decurio pro patre legationis officium fuícepit: ea res filium,

I Hal. adficietur. — , Vulg. legatitium. GE&. — .3 Hal, et Vulg.
: veflituitur. BR. — Etiam Rehd. GEE. 4 Hal. in arenam miffun.. Nulg. are-
"a remif[un. B R. WVt Hal. habet Bynkersh. vt Flor. S. Cruc. K. et Barb. In S,
Cruc. II. haec defunt. GEB. — $ Ap. Hal, smiffum , abeft.In Rehd.'illa omnia:
et ideo barena imiffum mon inre legatum effe miffum , abfunt. GEB, .. 6 Rehd,
diuus. G E B. 7 Vulg. Faurio. BR. Etiam Rehd. GER. 8 Hal. elecli.
Vulg. a curia electi. BR. Rehd. qui cum iam electi funt, vbi: curiam, in : cum
iam , degeneraffe , manifefium eft. GEB. — 9 Baüdoza: primatibus. YO Reécte
xáXsoc, Vulg. Calixto. BR. — 11 Vulg. flipetdiis,BR, Etiam Rehd, GER. — 12
Ap. Hal. fuo, abeft. GEB. — 13 Hal.et Vulg. varfus. BR. Etiam Rehd. GER.
14 Ap. Hal. Augufli, abeft. GEB. 15 Rehd. uobis mandata vobis manda-
ta fit. Prius: »andata, pun&is notatum. illorum: mobis$, et:. vobis, neutrum.
Videtur omnino librarius fe correxiffe, nec male, fi haec verba Auguftorum

. Vox: praetoris , Flor. vncis eft inclufa. BR

quo minus ordine fuo *?^ legatus proficifcatur, non excufaté
pater tamen biennii vacationem vindicare poterit; quia per
filium legatione functus videtur. | ,
. — WHI PavrvslibroI.Refponforum. *Pavrvs*res
fpondit , eum qui legatione functus eft, intra tempora vaca«
tionis praefinita non oportere compelli rurfum .*? ad defen-
dendum publicum negotium, etiam fi de eadem caufa litige-
tut. $. r. Imperatores Antoninus et Seuerus Augulti **

| Germano Siluano, Legatione funCtis biennii vacatio conce-

ditur: nec intereít, vtrum legatio in vrbe, anin prouincia
agentibus nobis mandata *5fit.. $. 2. Paulus refpondit, eum
qui legatione fungitur, neque alienis, neque propriis negotiis
!6 fe interponere debere: in qua caufa non viderieum ^* quo-

que contineri, qui cum amico fuo Praetore gratis confilium-

participat. T ; .
. — IX. Inzw libro III. Refponforum. Pavtvsrefpon-
dit, de eo damno, quod legationis tempore legatus paffus eft
*9, poffe eum *? etiam legationis tempore experiri.
» .. X. InEM libro T. Sententiarum. LxedGArvs, ante-
quam officio legationis functus fit, in rem füam nihil agere

| poteft, exceptis his quae ad iniuriam eius, vel damnum pa-

