pater abíit, vt ignoretur, vbi fit, et aff fit: quid faciendum d
eft *^, merito dubitatur? |Et, fi triennium(&ffluxerit| *?, poft- [sejso o c , .
quam apertiffime fuerit pater ignotus vbi degit *5, et an fü- i-1eceure: 'æf&g&-'
perítes fit, non prohibentur liberi eius. ** thiusque fexus ma» »€, 4 . .
trimonium. vel nuptias legitimas jcontrahergj. , c*&érare, NU LE
Al.fvrrAwvsdibro-LXH.— igeftorum4) S x rr1- fmyf/w z.
Livs eius, qui apud Moftes eft, vel abfit *?, ante triennium — | 2e4, $2,.
captiuitatis vel abfentife patris vxorem duxit ^?, vel fi filial )äe("m : d
nupferit: puto, recte matrimonium vel nuptias contrahi : dumfwlfigäï L LXGT
modo eam filius|ducat vxorem, velfilia tali nubatf cuius ^* lpv m ——

| condicioneyf certumi fit patrem non repudiaturuni. Tie4. rf z

XIL. VL,P1ANvslibro-XXVE-ad Sabinam. Sr QvA "
mihi vxorlfuit, St(gil:lde $ Yf repudiata nupfit Seio, quem ego .Je&: r« (
poftea adrogauij| non p .

f5 7 1 1 21: 22 , : *
a. "; Es æuaptïge&mcdïcp(eu 2 g g. I)Inter j . aec, W
me et fponíam patris meiqnüptiae cófeselsi| nón poffunt, quam- 564 ,. , m
quam|nouerca meafnon proprie dicatur. /A$. 2.) Sed et per con- $3X 4 !

.........

trarium, fponfa mea patri meo nubere inón/ poterit: quamuis ^** eéen« 2|
nurus non proprie dicatur. $. 3. Si vxorjaea poft diuortium )g;:g;«: L443.
alii nupferit, eL;Lfiljam fufceperit, putat Iulianus, hanc quidem d ac(
priuignam non efle, verum nuptiis eius abftinendum.of $. 4. J; -s |
Aldoptiude fororis filiam poffum vxorem ducere: cognata enim Uez e« 6« ónio
mea non eft filia eius, quia auunculus nemo fit per adoptio-.

A 4 * - * ^ / j *
nem: et ggg,gdemaim cognationes cgnï;rahuntur n adoptioni- læ" fH.
bus, qufe legitimde eflent ??, id. ef/quÁe ad&natorum ius — . , TM
haberent;/ pari[ratione et fororem patris mei adoptiui poffum — 7^* Geut,

ducere, fi non fuit eodem patre nata. A dore 0b
XHL IpEkwdibro . XXXIV.-adSabinum. Sr prATRO- :
NA tam ignobilis fit, vt eij honeftse fint, vel faltem ?* liberti d ao u, |
fuüi nuptide, officib iudicis fuper hoc cognofcentis |hae. prohi- L,«(z-—)m'?g(ä;ä,
beri non debent. : , E ÁzE, :
XIV. Pavrvsüibro XXXV. ?* ad Edictum. .Ap-
oPrTivvs fiius fi emancipetur, eam, quae patris adoptiui
vxor fuit, ducere non poteít: quia nouercae locugm| habet.
$. r. Item fi quis filium/ adoptauerit, vxorem eiüsdem, quae
nurus 100?*6&, jne/ quidem pælt emancipationem filii ^9? du-

LAtéety "o f
Seruiles quoque cognationes in ^* äoö iure obferuande fuat/z / / Zor.-
igitur füam matrem manumilfus |rnón/ ducet vxorem: tantun-

dem iuris eft, et in fororej et fororis filia. ([deny ef contrario t
dicendum eft, vt'pater filiam non poffit ducere, X fi fer- ijgg-üax"fe?a,,&
uitute,manumiff ji-tgþ 59* etff ?* dubitetur, patremfeum elle; 7/o£, — 11

L M fl | Vnde »

.. 14 Hal. fit. 15 Hic a compofitoribus Pande&arum nihil
effe immixtum contra Cuiacium tenet Bynkersh. J/II. Obf. 24. GER. 16
Vulg. et Hal. degat. BR. 17 Ap. Hal. ezus, abeft. GER. 18 Hal. lib,
XVI. GER. 19 Hal. a^eft. 20 Hal. dauxerit. 2,1 Hal. vt eius, loco:
cuiu$. GE B. 22, Eleganter Bafil. àv« Zciw à yápoc d3éperoc. BR. 253 Hal.
funt, et mox: babent. GER. 24 Àp. Hal. faltem, abeft, et fane ex: vel fal-
terz; alterutrum abundare videtur. BR. 25 Hal.lb. XF, GES. — 26 Hal
inferit: vxorem. 2/27 Hal. eius, loco: ei. GEB. 28 Ap. Hal. zn, abeft.
GEB. 29 Hal. praefigit et. GE B. 30 Vulg. futit. BR. 31 Hal. et,
: . fimpli-

394

Vnde;nec vglgo 32 quáefitam filiam pater naturalis poteft

a . : P 1 s Cþ d € *
quam quis iif' ferüitute«vxórem habüit, quafi focrum : cum
enim cognatio feruilis intellzgitur, [quare non ?(ï adfinitas in-
tellecatur/? Sed in re dubia certius 38 et modeftius eft, hu-

$. 4. Nunc videamus, quomodo

: iusmodi nuptiis abftinere.

(0.0, 99 2 MEMerCAa, et priugna, . in
!G,/æ;.gïf&—d fciamus, ggas non liceat ducere. Quidam!?? nouercam per

À ; ós vx im-miiyvxorem, et priuignam vxoris
d rj uidtn, fe patris vxorem, et ngrum:lg]t iyt:igä : n, fiä 4 Inam vx
D guepvab.il2." . ex alio marito filiam intellégunir 1e fquod jadj*^ hnanc cau-

* - *^ 2 w 1* 4 's. 1 1 I
7* BF-W- £. fam, verius eft, nec aui vxorem, nec proaui ducl potle **,
P L/d M - - " -.v 2 *
Duas ergo, vel plures nouercas ducere non pükeriti ^*. noau
L. f hm /w" mirum ^?: nam gts, qui adoptiuus eft, nec naturalis patris,
"- . Z » 2 Wa : * M à 4f é ?s 44 £ c» 2 "
| ;ffyra-,m';n//(,,;, nec adoptiui vxorem ducere pokeft: fed et fi plures vxores

7

Nu-
rus quoque appellatione non tantum filii vxor, fed et nepotis,
et pronepotis continetur: licdt quidami has urt

4 proauia *i.ntellägitur: vt nullam earum dacere poiäïg,.

Ls ä*u(fx lant.*?. . Priuigna quoque non fm;l;m jea) mihi jinté legitur,
L asl 2, 7 qudg vxoris mede filia eft, fed et neptis, et proneptis, vt nul-

U bl r lam earum ducere poffun/ ltem 'eius matrem, quam fponfam

XVlI.PaAvrvs ; diétum. . OR A'T10-

wE Diui Marci cauetur, vt [fi] Senatoris. hjä;a.ä libertino nupfif-

p

| edefue laetut'ut debet: neptis vero fi nubat, voluntas et auctoritas aui fufficigt.
| resfac &. 3. Furor contrahi matrimonium non finit, quia confenfu
| Ueerfe nen. fumpk opus eft: fed recte contracturajnon impekdit. L&»
poten phert-o XVIIL j& A1v s/libro.XL-acEeictumprouineialeJ PrR
[ : ADOPTIONEM qufelita fraternites eousque impedit nuptias,
Vi enTart*. d onec manet adoptio: ideoque eam, quam pater meus ado;ä

D

) 4 ; .
| p Jja 4:2( fimpliciter loco: etfí. GER. 32, Taur. 1Olee. GEB. — 33 Hal. filiam fuam
| f * £ 'fr" vxorem, et re&e. — Vulg. fuam, omittunt. Ex XI. MSS. quinque habent, vt
odl AL enw Hal. reliqua vt eft Flor. 5&.— Quinque ifta funt: Pal. II. III. IV. V. Barb. qui
: vltimus inter fzam, et: vxorem; praepofitionem n inferit. Reliqua funt: Vat.
L II Pal.I. Bynkersh. et Vat. lil, qui mendofe habet: amte ((dloco: agtem )
filiam vxorem ducere fuam. GEB. — 34 Hal et,loco: etimw. — 35 Bafil. i z
cuvadQeíg m coniunclione, non év và yápwe. BR. 36 Vulg. inferit: vxorem.
B R. 37 Vulg. pater. BR. 38 Hal. re&tius. GEB. 39 Vulg. Et gwi-
dem. BR. 40 Hal. quoad. GEB. 41 Hal. praefigit et. GEB. — 42, Me-
lius arbitramur: poteris. BR. — 43 Hal mec mirum. — 44 &p. Hal. Sed, abeit,
j .GEB. . 45 Hal inferit; adoptiuus. GEB. 46 Hal. babuit. — 4'7 Hal. ap-
pellent. 48 Gothofr. in nota: nec iu manum. — Cuiac. ad Vlp. 9. Sed oc-
currit ifta locutio etiam apud Gellium XVIII. 6. ideoqué in eus necem con-
fpirandum non eft. BYNK. — 49 Hal. wouercam . ei couuenire. GEB. — 50 Vulg.

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. IL

*Tf.äæt:*.'s $L L99b
| tam|5f, et amitami magnam prohibemur vxorem ducere, et fi

et focrus, et nurus intellegantur: vt

pater ^? «habuerit *9, nullam earum ducere ipofium/ Itaque
L pesatect.-Íocrus appellationdnon tantum vxoris mefe mat£$7 fed et auia,

f Lure p nanr, habuly Ponp?g?n me vxorem ducere, Auguítus interpretatus
L Iniek p f eft: fuiffe emmjgälä focrum.. ; -æ; : AT
p m a , s hat fs XV. PA?P INIANV Sdïbw&w Q m
E « EM quondam priuigniconiungt matrimonio vitridnon gpor-
P i. tet nec in.matrimonium ** Conuenire nouercam al p
1 p qui priuignge maritüs tuit. -

TOTUEE Jpe: fet, nec nuptiae effent: quam et Senatuspóhfüitumj fecutum -
$ r hus -(,. ^ o (9 * .4
D aueefhect.ut elt. — $. T. Nepotgi 5? vxorem (ducent&y et filius confentire

|| — ^' ,^ gijt, et emancipauit, potero vxorem ducere: Xeque etíi, mé
443 L^. ^ emancipato, illam in poteftatqjfi/ ?^* retinuerit, poterimus iun-
L] r p o o gi matrimonio. $. r. Itaque volenti generum adoptare fua-
— bad: detur, vt filiam emanciparet ??^: fimiliter fuadetur ei, qui nu-
don t rum velit adoptare, vt emancipet filium. $. 2. Amitam quo- |
ERal ob que, et materteram, 1ter£1 magnam quoque amitam, et mater-
|| ufebmanca( ieram magnam prohiberus vxorem ducere: quamuis magna
db s . amia, et matertera, quarto gradu lint. Vtique Jautem| ami-
L J h tïa gz,.—* 5 U pnatez.-

L

Apno " 1 hn -

L]

LJ/ fA-.— vxorem ducere: quoniam[ia/contrahendis matrimoniis,natu- | per adoptionem nobis coniunttfe fint. ,[gg.vf n at n ] E AA (
F TJAok ^-: rale ius, et pudor infpiciendus eft: contra pudorem eftputem, |.- XVIILIIv rA w v silibro-XVI.- nJNypTIXE 5 4^.
| L/Uä filiam vxorem fuam ?3 ducere. $. 3. Idéfui|tamenfEquod. in | inter easdepy perfonas nifi volentibus parentibus?eynïuää
.^ ^ 1, Teruilibus[cognationibus conftitutum eft, etiam ?^ in feruili- | iuftde non habentur ?^. : : ;
| L*'.'.J."f'/*");mü ,, busjadfinitatibus feruindum/eft: veluti, vt eapá, qq;(g in e/p!)(d,— XIX. M fx,RCIAN.VSUJþro—XXZLriaaüit-ufion&m., UM aR st
, fï*/?&r:'"w | tuBernggn 35 patris fuerit, quafi nouercam, non poffun ^^ dük |rx-trgelitióquinto- Julide, ?? qui liberos, quos habent.
r u6 Wa/wæu*gere"? et contra, eam, quffe in contubernio filii fuerit, pa- in poteftate, iniuria probibuerint ?* ducere vxores, vel
& J trem ?* quafi nurum non ducere; J;.*gue nec matrem eius, |(nuberej vel qui dotem dare non volun£ 59, ex conftitutione vet«cvt

Diuorum Seueri et Antonini, -per- Próconfules, Praefidesque
prouinciarum cogunt;äf in matrimoniutm collocare, et dotare,
Prohibere autem videtur, et qui condidionem non quderit. -
g««5 XX.|PAvrLvsiHibre äwæ&w guleri-4ad- Orationem4 Diui- Se- ! 15275 5
ueri et Commodi, ScrexNDvM eít, ad officium curatoris — '/
ä(lägïy) ?* pertinere, nupat pupilla, an non: quidioffi&iumkius)st.
: |/ conftat: et ita 9? Seuerus et

iny adminiftrationej 2
Antoninus refcripferunt, in hdec verba: ad offi£fium curato-
ris adminiftratio OI&pin[e pertinet: nubere autem pugälä 6 177 Desunit
fuo arbitrio poteft. d esso Aj
L hx iIÜDkERENTIVSIÍCLEMeENS-bell.-ad-lezen
uliam-etPapiam, N o w cogitur filiusfamilias vxorem duccre.
XXIL Crrsvsiibre-XV.-Diee(terum. S: rATxE
cogente ducit vxorem, quam non duceret fi fui arbitrii efl»t,
contraxit tamen matrimonium, quod inter)iïlghlitos non con-

| trahimr: maluiffe 95 hoc videtur.

XXIII. Ing wilibro-XXX-—Digeftorum. . Leax Papia.
cauetur, omnibus ingenuis, praeter Senátores eorumewe libe« :
ros, libertiaaä v*xorää; 3* tbabere licerél- ,La(a(:"wnf E1sSóes P Y * oeten
XXIV. MopEsTIxvsiibro-t-Regulerum. Iw L14 LL2
BERAE mulieris confaetudine non concubinatus, fed nupti;de/ r
intellegend£e funt; fi non corpore qugeítum fecerit. ^ .
XXV. IpnEmdibro-IEL-Regulerüm. Frinivs emanci-
patus etiam fine confenfu patris vxorem ducere poteft, et fu-

fceptus filius ei heres EritL jv: /7 Z o d . D e
d EuumAMA. LIDEM M;memm irelponditlo ",
HjgAs adulterii factas, mecante damfhationem viuente 99 ma-

J , : i j

rito vxores duci|poffe, «vjmvuLEm C lL
XVII. VrPrAxvscdibro.IIL—ad-leg puemreef Pa2
piam. /Sx Qvis in Senátorio oräig-e 2gens libertinam habue-
rit vxorem, quamulis interim vxorinony iz.t? attamen in ea cor-

digi?-ne eft, vt fi amiferit dignitatem, vxor effe incipiat.

VITAM libertam vxorem ducere patronus non ïao*-.:e.
XX;X" VrrPrANYSibro[H.-ac n-Iuliam-et-Pa- 5«64tJf.
O D et Áteius Capito Confulatus£ae 97 ferttwyde-.,,,. t odeo.

C. —6 o (ebé«s

creuiffe: hoc tamen ita obferuandum eft, nifi patronus ideo
eam manumifit, VV£| vxorem eam ducat. vt '
Q. 33€X. * Gaivs Bbrosdi, 9. cen a Bas Áctionc dab: dpy:
' SIiMVLATJXAE nuptiae nullius momenti funt * 5?, äffïff:y'ï.:':/"'
XXXI. VrPrANVS iibro V£ —?—ad-bemenm--Iuitaga
Pt-Paepiagme — 5r 5ENATORJIindulgentiuxPrincipis fuerit -
permiífum libertinam iuftam vxorem habere, poteft iufta vxor
effe. u : XXXII. : :

Nepoti, etmox: dacenti, BR. — $1 Hal.-poteflate. — 52 Hal. et Vulg. eman-
cipet. B R. 53 Vulg. vtigue autem qmaterteram wagnam et amitam asgnatit,
B R. 54 Vulg. videutur. BR, 55 Hal. rubricae addit initium huius legis
| hoc modo: lib. XVI inflitutionum cap. $3. leeis luliae, ipíamque legem his
orditur: Qui liberos. Adde Bynkersh. IV. Obf. :3. BR. 56 /Balil. 3íxw
vwbg PUADyoU wod Diwdime bvríue. BR. — 577 Hlal. probibent. — 58 Vulg. moluerint.
B R. 59 Aberat haec negatio in Vat. L. 'et Barb. fed iam pridem fuppleta eft,
Occurrit adeo in XIIL quat vidi MSS. gm. — Otob. Pal. L. II. III. iv. v. Vr
Vat. 1I. Bynkersh. forte vtroque. Habet et Hal. negationem. GE2. — 60 Hal.
et D. Seuerus. GER. 61 Hal. inferit rerum. GEB. — 62 Ap. Hal. pupilla,
abeft, 63 Hal. inferit euigm. GER. 64 Vulg. libertinas vxores. BR. — 63
Ap. Hal. refpondit, abeft. GE B. 66 Flor..olim erati vidente. BR. 67
Hal. in margine: alas, confultus fertur. G E B. 68 Hal. l;b III. GE R. 69

Haec lex Flor. ad marginem fuppleta eít. E R. 7o Hal lib IlHÍ. GEBR.-

g1

*

L ao

j
p
1 M

L

h

p

u

u

fz2/4

,» Mg: (. M^
XXXII.|MAnczLLvs libroL/ad-legem-Iuliam et Pa-

x At

/ piam. ScrkeNDvM éft, libertinum qui fe ingenuo dedit ad-
T rogandum, quamuis in eius familia ingenui iura fit confecutus;
: j vt libertinum tamen a Senatoriis nuptiis repellendum efle.

VAoodaucs XXXIIIL. iIpEw dibroTH. ad legem-luliam et-Papiam.
jrt)m—». yeuertatur,id matrimonium idem/ effe: quibus adfentior, fi

G»'"3475,, non multo tempore interpofito reconciliati fuerint: nec in-
$9.5« ter moras autd& alii nupferit, aut(b,/i,g—:" aliam duxerit: ma-
xime fi nefdotem vir reddiderit. | Z/ F. |
XXXIV. PaAPrN1ANVvslibreiV,; Refponfoerum. . .G &-

PrEnrQvE obinantur, cum eadem mulier ad éundem virum |

j m,;fg;,' NERALI mandato *? qugeren(di mariti üli;(efamilias, non[fieri |
eius patri demonftrari,

/ * LJ , P * s
p at nuptias, rationis eft: itaque perfona
r tT N /lz;u: L , * . e ? *
ab qui matrimonio confenferit 7?, vt nuptife contrahantur, ne-

lauit, non prohibetur poft abolitionem vxorem denuo ducere:
fed et fi non iure mariti ream poftulauit **, iure contrattum

matrimonium videfitur. $.2. Ínter priuignos contrahi nu--

ial ptide poffunt, etfi fratrem communemyex nouo parentjum ma-
trimonio füfceptum habeant. $. 3. Filiam Senatoris, nuptias
(* $&A mïg,,ö-:'"-libeä?;äfecutam, patris cafus non faciat *? vxorem: üam
ita

LifAito qudefita dignitas liberis, propter crimen patris auferenda
(&æ) 76 " eft, | | |
XXXV.- IpkeM B | »X. VTILIVSFA-

MILIAS miles matrimonium ]fJffeï patris voluntate non con-
trahit. -
XXXVI.PAvrvsiüibroV.Qaujdeftionum. Tvron*',

vel curator *9 adultam vxorem ?? ducere non poteft : nifi a

dng patre dffponfa, deftinatax, teftamentoue nominata PO
m didione nuptigs/ fecuta fuerit. —^54:«*

LrxsER-

Heisty . XXXVIL IpxM dibro—VIH.—Refpentorum.

M)&.fuf T viM curatoris puellde prohiberi oportet vxorem eandem

ducere. éecUnAo . |
SIr QVIS

XXXVIIL. IngMw|lbro 19 Sententiarum, [
officium in aliqua prouincia adminiftrat, inde oriundamij vel
ibi domicilium habentem, vxorem ducere non poteft, quamuis
x WT -b . p 4 EM .
fponíare non prohibeatur: ita fcilicet, vt, fi poft officium
depofitum noluerit mulier nuptias contrahere, liceat ei hoc
.., facere, arris tantugmmodo redditis, quas acceperat. $. 1. Ve-
)M':?W/: f;-:/kmü;,* Secx [Pea - en . 90 98 2, : A ihp
| : terem fponfam in proumm;mggzg; ? quis adminiftrat, vxorem
ducere poteft: et dos data non fit]caduca4 $. 2. Qui in pro-

: GZL l*l; afæx/ [ . * * * L] . uB X i. b4 * b
— ". qinca aliquid adminiftrat, in ea prouinCia filias fuas in ma-

42775 AOX XX pLoaese, * : ( SORO-
RIS proneptem non poffum ducere vxorem: quoniam paren-

(Lex LA L. tislóco 6i fum. $. r. Si quis ex his, quas *5. moribus prohi-

L d

'rf/ï-,
"-

ia bemur vxores;ducere, duxerit, inceftum dicitur committere.
ffm(' XL. Pouroxrvs libro-1V. — Ber ARISTO|
" refpondit, priuignae filiam non magis vxorem dudi ?* poffe, |
v quam ipfam priuignam. : - T

711l i5 loco: bi.GEB. — 72 Hol maudatw. — 73 Hal. et. Vulg. confenfit.
BR. 74 Taur. pofjulaBit. GEB. 775 Mial et Vulg. facit. BR. 76 Adeit
haec negatio etiam in XIII. MSS. in tribus tamen Vat. I If et. Bynkersh. ini-
tio abfuit. BR. — Sunt itaque, vbi femper adfuit, Otob. Pal. I. II. HI. IV. V. V I,
Vat. IIL. Chriftin, Barb. — Adeft negatio etiam ap. Hal. GEB. — 77 Vide Rae-
uard. IJ. Var. 10. et Van de W'ater III. Obf. j GEB. — 78 Hal. inferit pa-
pilan vel. GEB. 79 Ap. Hal. vxoren, abeft. GEB. — 80 Hal. deffimataue
zeflamento, nominatin conditione muptiisS. GEEB. — $1 Vide Duk. ad .Opufc.
de Latin. Vet. ICt. p. 402. BR. — Et Bynkersh. VII. Obf. 1$. qui nec in ver-
bis nec in re ipfa hic 'Tribonianifmum latere contendit. GEB. $2 Hal. et
Vulg. quam. B R. 83 Vulg. iu matrireonio. BR. 84 Flor. eft PAVLVS,
quod quidem eodem redit, ita tamen etiam Vulg. et MSS. BR. Otob, Pal. I.
JI. III. Bynkersh. et etiam Hal. GE B.
Hal. /b. III. GEB. 87 Hal. ducere. GE B.
$9 Hal. zu concubinatum. GEB. 9o Flor. a fupplente: eamt
inter verficulos, vt fit: babuiffe eam dico, Sic quoque omnes codices. z R. Qtob.

88 Taur. & Olgoque. GEB.

!DIGESTORVM* LIB. XXIIL. TIT. iL

tradidiffót, matrisfamilias honeftate

! 4 E -
ceffe eft. $. r. Ream adulterii, quam vir iure mariti poftu- -

praetextu inftrumenti cauponii ^ proftitutas mulieres habere,

cere aut retinere, damftratam

* .O : e 4 9
trimoniüm 9? collocare, et dotem conftituere non prohibetur. -

' pudori. Zlal. GEB. .

. 85 Vulg. inferit : legibus vel. B R. 86 |
| bet: fententia, loco: feutentiam. G EnB.
eam, adícriptum eft

: 393 | |
XLI. MAncELLvS[iibro-XXVE Digeftorum.. |PRO- Áfrzper Vtors

( 9.

BARYVM intellegitur etiam in his mulieribus eíffe, quae turpiter |
| viueredt, vülgoque ?* qugeftum facerent, ieGvaffi non palam. -! dolet: d 'et.,

$.r. Et fi qua fe in concubinatu ?? alterius quam patroni

änp n habuitfe «22. dico.
XLIIL. MopnEstiNvs dibro-&üngulari-de-Ritu-nuptia-
rüt& SkMPER in coniun&tionibus non folum quíd liceat
confiderandum eft, fed et quid ?* honeftum fit. $. r. Si Se- , ,. , *
natoris filia,| neptis, prenepets; libertino, vel qui artem ludi- '**Igjm
eram exercuit ?^, cüiusue pater materue üd)fecerit,nupferit, /" ï&f
nuptiae non erünt. - : A , M MR
XLIIL VrnpPrANvslibro-L. ?5-ad-legem IuliamjetiPa-
piam/ ParAw qudeftum facere dicemus ?* non tantum
eam, quae in lupgnario fe proftituit, verum etiam fi qua, iVE LLmeex 16 b
olet ?5, in taberna cauponja, vel qua alía pudori ?9 fuo xcex?weone, &.
non parcit. (/S.-X:)P A L A w autem fi/accipimus, paffim, hoc eft 4 ,,, 7- £.
fine dile&u ?* : non fi qua adultetis, vel ffupratoribus fe com- *,(;-La !
mittit:,fed quge; vicem proftitute füftinet./4$.—24 Item, | fuoc ". [9v9 !
-vno, et altero ?? pecunia accepta commifcüit, nom —5 | — 54«.]

CPTo f earnt

cum ? 1 d
videtur palam corpore quaeftum facere.;;$.-39 Octauenus ta- ..
men rectiílime ait, etiam eam, quae fine quaeftu; "?? palam fe .: od p
proftituerit, debuiffe Éis connumerari, $4. Non folum au-
tem ea quae facit, verum ea quoque quae fecit, etjff]* facere |/l 267
defiüt, lege notatur: neque enim aboletur turpitudo, qugze *
poftea intermiffa eft. $. 5. Non eft ignofcendum ei, quae ob-
teftu paupertatis turpiffimam vitam egit ?.. $. 6. Lenoci-
nium facere non minus eft, quam corpore qudeftum exercere.

|/$. 72 Lenas autem eas dicimus, quae mulieres quzeftuarias *
con-

proiï:;ituqntgïfä. 8;.Lenam accipiemus et eam, qu&e alterius.
nomine noc vite genus exercet. ; $. 9) Siqua cauponam exet-
cens, in ea corpora qudeftuaria habeat, vt multie adfolent fub , .

dicendumäþanc quoque lende appellatione contineri. $. IO. :
Senatus cenfuit, non conueniens effe vlli Senatori, vXorem dü- *
ublico iudifio: quo iudicio * —— ,
cujlibet ex populo fexperirillï&etg nifi fi cui |lege aliqua; acci- n'r/m:/ejai«-'(u;
fandi publico iudicio non eft poteftas. $. rr. Si qua calu- —

s .2 j * a o.T. J : Z Y
» '6 , 3 : * e * e *e
mäu?t;t DA 111.6190 damfhata fit-ex caufa publici iudiCii, ^ et quge
praeuaricationis

: -damfhata eft ?, publico iudicio datghata ef- liæf;& :
fe non videtur. $. 12. Queur adulterio deprehenfa eft,[quaft 1777 z;fæb..g.q.,
publicoiudicio damhata eft: proinde fi adulterii condemhata ! ,;;.;,,.fy,. ;g;):ff,ï, ;
effe proponatur, non tantum quia deprehenfa eiï] erit notata, !
fed quia et publico iudicio damfhata eft. Quod ** fi non fit
deprehenfa, damlhatajautem, idcirco notetur, quia publico iu-
di£io danifiata eft: a? f deprehenfa quidem fit, damhataau- ^^ |
tem non fit, notata erit. Ego puto, jetfi abfoluta fit poft de-UAL -ub 7

feà

| prehenfionem, adhuc tamen notam illi obeffe debere: quia

verum.eft, eam in adulterio deprehenfam: quia fattum lex,
non fententiagá] notauerit. *?. $. r3. Non adicitur ^^ hic,

| vtjin lege Iulia de adulteriis, a quo, vel vbi deprehenfas- (* : lA .

proinde

| Pal L IL Vat. I II Bynkersh. etiam Hal. GER. — 91 Hal. quod, et in fines -

efi. — 92, Hal. exercuerit, — 93 Hal. lib. III. GEBR.
Hal. vt folet. G EB.

94 Hal. dicimus. — 95
96 Gothofr. in nota: in taberna, caupona, vel alias
.97 Taur. dlledz. Hal, delectu. GEB 98 Gothofr.

' in nota: Item quae cuín vno. Hal. GEB. — 99 Hal. inferit fe. GEB. ICO
Graeci bic: $ Q 3ià vmrógov éavTAv mgosücása, &AAR uarà jdumAMuaY. BR. — I Ap.

Hal. et Vulgo fi, abeíft. BR. 2 Vulg. elegit. BR.
pro seretrice, an latine? dixi J, Obf. 25. BYNK.
Ítrumenti cauponarii, Flal. GEB. :
calummiae nomine im indicio. G ER..
inferit: cauffa.. G E B.
Vulg. damnata. BR.
Vulg. at, abeit. BR.

3 Quaefluaria mulier
4 . Gothofr. in nota: in-
5 Ap. Hal. iudicio, abeft. GE&.. — 6 Hal. i
7 Hal praefigit: fed. GEP. 8 Hal. :
9 Hal. fit. Vulgo ef? plane abeft. B R. 16 Hal. et
A11 Hal Zt, loco: Quod. GER. I2 Ap. Hal. et
13 Gothofr. in nota: sotat. Hal. Sed Hal. etiam ha-
I4 Vulg. Nec adiitur. BR. — 15
Gothofr.in nota: vel vbi deprehenía fit, Hl Sed ita etiam Vulgata. dpfe
üon grauarer ita reponere. — Litera g triüm pedum ex voce trium literarum fá-

Í : «ilg

396

., proinde fiue maritus, fiue quisalius deprehendiffe proponatur,
-i4. enf yidetur notata: fed etifi norfin domo mariti, vel patris fui de-
L5-f*. prehenfa fit, erit notata fecundum verba legis.. .
: XLIV. PAvrvs libro I-ad legem-Iuliam-et Papiam;

g od t Lrxcz Iulia itacauetur: ovx SENATOR EST, QVIVE
EO ]U w É

FILIVS, NEPOSVE EX FILIO, [PRONEPOSVE EX
L. -eexe5i wipió]waAT] 9 cvivs EORVM EST, ERITi NE

l ]fcéx 'uf.f^: Qy1S EORVM SPONSAM, VXOREMVE SCIENS DOLO
lm.km'&ä:MALo HABETO LIBERTINAM, AVT EAM, QVAE
ATR IPSA, CVIVSVE PATER, MATERVE ARTEM LYVYDI-

Jlï*efïW CRAM FACIT, FECERITE/NEVE SENATORIS FILI 4J,

lf/f;?/ze/,, JétwTE,,É" FrLIO NATO, NATA: LIBERTINO, EIVE,
JLJ*ex j5$,. QVX IPSE, CYIVSVE- PATER, gvszfxTERVE"määfrEM
J .. LVDICRAM FÀCIT, FECERITä : SPONSÁA, NV-
—— PTAIVE SCIENS DOLO MALO EÉSTO: NEVE QVIS
EORVM DOLO MALO, SCIENS SPONSAM VXOREM-
Yv E EAM HABETO. $. I. Hoc capite prohibetur Senator

VX

libertinam]ducere, eamue, cuius pater materue. artem. ludi-
cram fecerit: item libertinus Senatoris filiam. dycere; .—2-
Non K? obeft, auum et auiam artem ludicram feciffe. $-9-
Nec diftinguitur, pater.in poteftate habeat filiam, necne: ta-
men iuftum patrem intellepgendum Octauenus ait, matrem,

etiam fi volgo ?? conceperit. $. 4. Item nihil refert, natu-

,l- JAÉiauen

2 t4e homo adoptauerit, deinde emancipauerit, anjnon poffit du-
L d À te, ci, ac fi talis pater naturalis deceffiffet? Sed de hoc cafu con-
trariam legis fententiam effe, Pomponius re&e putat, vt eis .
) TE non connumerdtur ??, $. 6. Si poftea,ingenuge vxoris pater

» materue artem ludicram facere cgeperit;f iniquiffimum eft, di-
" LL qnittere eam debere, cum nuptiae hoieftae contrattae fint, et
| 6 n t fortdffe iam liberi procreati lint. . $. 7. Plane fiipfafartem lu-
J:if/üï*'/ ( dtouL,. Sicram facere cdeperit]vtique dimittendajerit. $. 8. Eas ?5,

*

Ja &i cut f quasuingenui ceteri prohibentur ducere vxores, Senatores non
/"--oct . dSucdt L^t | | | ! p *s
1 hs m XLV.Vr PIANVS&&E&I&«&ä—LegemIH—H&m'W
Íw ro iure, quod dicit ^^, ywviTO PATRONO LIBER-
TAM, QVÁE E! NVPTA EST, ALII NVBERE NON |
POSSE, patronum accipimus, vt refcripto Imperatoris noftri,
et Diui ^? patris eius continetur, et eum qui hàac lege ?*
| emit, vt manumittat: quia manumiffa liberta emptoris habe-
Dyiaer veltualum — tUr. — Qui autem iurauit fe pagronum, hoc idem non
verterum A atf ^ habebit, $.-2. Neb?"Ais jquideni dej-:fhabere,. qui non fuis
; HN.W,XW nummis comparauit. $. 3. Plane, fi filiusfamilias miles effe
-ne, w ^^ proponatur: nori dubitamus, fi caftrenfis peculii ancillam ma-
L-Trees 7***'D us numiferit, competere ei hocjius;: eft enim patronus fecundum

—/2'-"/-!'0 71&&4&,. :f«.-,
. €ile oriri potuit. BR, 16 Reftituendum videtur: proneposue ex mepote filio
"ato.. In fequentibus diferte: promeptisue ex mepote filio nato mata. — Si alteru-
tra defignatio altera exa&ior effe debebat, oportuit eam, quae ordine prior eít,
et de maículo agit, pleniorem effe. Sed et alibi in- eiusmodi graduum enume-
ratione facile librarii oculus aberrauit, BR. — Hal. proneposue ex eius filio natus.
Malim ipfe minori motu, vt loqui amant, legere: proneposue ex filii nato, nifi
malis omni fupplemento et emendationi fuperfedere, et prouepotem. ex filia nato
accipere pro eo, qui proauo eft pronepos, progenitus ex eo, qui ipfe filio olim
natus eft. Eo enim haec omnia tendunt, vt Senatoribus et Senatorum ex meris
maículis deícendentibus libertinae matrimonio fit interdi&tum, non nepoti ex fi-
lia, non pronepotibus ex Senatoris filia vel etiam nepti progenitis GEB. — 17
Hal. praefigit ex. GEB. 18 Vulg. fecitue, BR. — 19 Hal. et Vulg. inferünt
autem. BR. — 20 Taur. 1Olgo. GEE. — 21 Hal. praefigit: Sed. GEB. — 22
Flor. etiamnunc eft: commumerentur. Probo Taur. le&ionem, iftam tamen di-
uerfitatem idem notare debuiffet. — In vndecim fcriptis tres tantum habent: con-
Awmneretuy. E reliquis duo Vat, HI. et Bynkersh. vitiofe: vt ei$ comuaumeren-
tur, nempe ante coz particula 202 excidit. BR.: 'Tres illi Pal. II. Barb. et Vat.
II. qui inter vt et 202 voculam Zs inferit. Reliqui, qui habent: commameven-
tzvr Pal H IV. V. VI. Vat. I. Chriftin. Hal. vt Taur. placuit, »om connume-
Tél4r. GEB. —— 23 Hal addit: 440que. GEB.

1

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. IÍ. ' |

NEPTISVE EX FILIO, PRONEPTISVE EX NEPO- ,

ralis fit pater, anliadoptiuus. $. 57* An ethis noceat, qui,
antequam adoptaret, artem ludicram fecerit: atque fi natura- ;
Iragmnoes, ä»-.-';wa:af, lis pater, antequam filia nafceretur, fecerit? Et &i huius mo- -

conftitutione$: nec patri eius hoc ius competit. $. 4. Hoc
caput ad nuptam tantum libertam pertinet, ad fponfam/?9 non //

pertinet: et ideo ?? inuito patrono nuntiumy fponfa liberta TE n
.f miferit; ??, cum alio conubium ?* habet 32, $. s. Dein- j rvb

dejait;lex, 1N viTO,PATRONO: inuitum accipere debemus,, .^: , — |w
eum, qui non confentit ad diuortium : idcirco nec 33.a fürio- m
1 ! » 1 1 " » : * ,
fo diuer tendgfäwt fäjhums legis neceffitate, nec if ab igno- ;«e g/ïmvi—.o,

rantejdiugrterit? reCtius enim4hicXinuitus dicitur, quam qäü dzt: a. |
. $. 6. Si . ab hoftibus patronus captus effe pr ..l/"wïf- Ín., :

ponatur, vereor ?5, [ne poffit ifta conubium habere nubenïcjäïïffu'ïï*'b" "
quemadmodum haberet, iïzu mortüus [effet: et qui Tuliani feri* L;/';ï:äfm;xw jj
tentiam probant, dicerefít/?^, non habituram conubium: pu- p5 ^ — |(/

tat enim Tulianus, durdre eiüs libertge matrimonium)etiam in 142,54 f-Aeu| ,
captiuitate, propter patroni[reuerentiam. Certe, fi M aliam L La x us | -
feruitutem patronus fit deductus, procul dübio ;X/iffolutum effet 4^fwp.
matrimonium ?7, / .
— — XLVI. G Auv s llibro-V: | uliam-—et-Pa-

piam: Irnrzvnp dubitationis eft, an et 3? qui communem lii M is

bertam ivXóréim duxerit, ad hoc ius admittatur? lagolenus ^9 7U
negauit ^^: quia non proprie videtur ^7 eius liberta, quae . | p
etiam alterius fit. ,Alii$; contra vifum eft: quia libertam eius f,ä';;;ï m
effe negarf non poteft *?, Ticet alterius quoque fit liberta :.L'«tf.mää::t»'.(*on.
quam fententiam plerique re&e probauerunt *^, ! Hvf t
SENA TORIS filia, quae corpore qudeftum, vel artem ludi-
cram fecerit, aut iudicio publico damnata fuerit, intpune li- À
bertino nubit: necimáer *? honos ei feruatur, quae fe in tan- (
tum * foedus ) ^* ,dedixity T»áque pmimofure nbl t fl n ,f
(h^, XLVIIL ;IDengNTIvsiCrEwENS libro VIIT.- ad- le- 2
gem-Iuliam etPapiam. Frrro patroni in libertam paternam j ) in
eandemqüe vxorem idem iuris, quod ipfii patronói daretur, ex sü p o fE o — | ib
| fententia legis accommodatur..- Idemque)dicendum erit, et fi LAU, iJ,.:'hï
' alterius patroni filius,viuojaleero, libertam eorum vxorem du-[eetLefo, ——
xerit, $. r. Si ignominiofamy libertam fuam.patronus vxo- -
rem duxerit, placet, quia contra legem maritus fit ^7, non !
iíábáre eum hoc legis benefifium. $. 2. Si vni ex filiis ad-
fignatam alter vxorem duxerit, non idem ius quod » in ) *8 4 -
patrono tribuendum Jgïlii]ü enim iuris habebit: quia Senatus 1.5 2/t. L
omne ius libertorum adfignatorum ad eum tranfítulit, cui id | Dd
pater tribuit. L La | : "
XLIX. MARcELLVvSs ?? li ' em-iulam-et EMI
doryt OsnskERvANDvM eft, vt ?? inferioris eradus ho- | t'f"ï'w",
mines ducant vxores eas, quas hig qui altioris dignitatis fünt, &merm?: »tiec u W
ducere Ljegïbus propter dignitatem prohibentur: at contra, an-. ;/e« il
tecedeniis gradus homines non poffunt eas ducere, quas his ?*, er
qui inferioris dignitatis funt, ducere non licet. E ) "
L. Ip EM Jibro-HT—a& epemriulam.-et.Papiam. Pnmo- 1 PM*-I,
XIME confütutum dicitur, vt, cum quislibertam fuam duxerit ^m
| ET vxoretm, plos
Aéyes 6 véuoc, BR. 25 Hal. inferit:. Seueri. ^^ 26 Hal. ea lege. : 27 Hal. ,WPA
nec. — 28 Vulg. fpon[atam. BR. 29 Hal. fequens: /fi, huc transfert. GER. &?W
30 Hal. vemiferit. GER. 31 Ita 'Taur. Mallem ícire, quid impedierit, quo * Bl
minus hic et in fequentibus daret: coNabium. GEB. —— 32 Vulg. babeat. BR.' 4 7)

33 Hal weque. — 34 Hal. diffentit. — 45 Vid. Noodt. II. Obf. 6. BR. — 36
Gothofr. innotá: et quidem probatur fententia luliani dicentis. Hal. Ordo -
verborum ap. Hal. hic eft: et guidem Iuliaui fententia probatuv dicentis. GEB.
37 Hal. dijfol. matr. eft. 38 Hal. lb. IX. GEB. — 39 Hal. etiam, loco: et.
4O Hal labolemus. GEB. ^ 41 Taur. megaBit. GER. 42 Hal videatur.
43 Hal.pofft. — 44 'Yaut. proVaBerunt. GEB. — 45 Vulgo enim, abeft. B R.
46 Taur, in Adnotat. foedus. fic in P. et in vet. nefcanns alibi id vocabulum pro
| foeditate et turpitudine. 'Tu vide Duk. ad Opuíc. de Latin. Vet. ICt. p. 345- '
Vat. L II. S. Cruc. adhuc habent: foedus. in Pal. V. iam correctum eft. Septem
alia femper habuere: fcelus. in Pal. IX. eft in contextu: fcelus al. fedus. in Pal.
. VL foedus ?. foeditatem. & R. — Habuere fcelus femper Otob. Pal. L. II. XI. Barb.
Vat. HI. Treuif. Bynkersh. E. Illis, qui adhuc habent foedus, adde Bynkersh. II.
Hal. habet: fcelus deduxerit. GEB. — 47 Hal. eff. 48 Ap. Hal. zw, abeít,
legerem : «" idem ius, quod in patrono, tribuendum. Vulg. vltimae voci ad-
dit: efl. BR. Abeft i» etiam a Pal. I. et IlI. GER. 49 Vulg. MAR-
TIANV $. Ek. 50 Hal. quod, loco: vt. GE R. 51 Hal. iij. GEB.

'24 Hal. 440 dicitur. Bafil.-

. -55

|c02 7 2 SDBIGESTORVM- LIB: :XRHHE.

/z'c—//r-o"mw 1 PT j

TIS. — I5 397

, t
LX. Ipnxw Hibro-fingulari-ad Orationem Diut Antonini
et-Commodi Str ovrs tutor quidem non fit, periculum)ta- ; 9«4-.
men)tutelfe ad eum pertineat, an fententia orationis conti-
neatur, veluti fi pupilla ab hoftibus capta fuerit, aut|falüs al-.| /9 t
legationibus *7 a tutela fe excufauerit, vt "? ex facris con- :
fitutionibus périculum ad eüm pertineat? Et dicendum eft,
ihos quoque ad Senatusconfültum pertinere: nam et huiusmo-

vxorem, quam ex fideicommiffi, caufaj manumiferit, liceat li-
J " bertae inuito eo nuptias contrahere: puto, quia non erat fe- |
i '*g rendus is, qui ex neceffitate manumifit, non fuüo arbitrio: ma-
w ft'c/ov'ïm-&ïma gis enim debitany libertatem praeftitit, quam vllum beneficium
! | ^. àn mulierem contulit. atf rugrho

: a z ROOR OR NU E a ; rA .
MaTnRiMowNrir|caufa ancill& manunuH'a,tänullQ alio vxer-du-

g, &«' ..L g LÍ Ceus., »€à A X AGcv.d

u Lespro"ts i. Cl pofcefc, quam a quo manumifla eft : nifi patronus matrimo- | di pericälgm in numerum trium tutelarum computari compro-
^ « n jn'aj. I^ pmio eius renuntiauerit. $. I. Sieautem filiusfamilias, matri- batum eit. G—E- Sed fi propter alterius perfonam periculum. ;
l, — Unzex &5 : moniji cau(á, iuffu. patris ancillam manumiferit, Iulianus pu- | ad eum perüenit, videamus, ne extra fententiam Senatuscon- pie, A Toeat s
A e f&-exy,f«--tat, perinde .eae- haberi, aüqgä fia patre eius manumifífa effet: | fulti üt.: Velpü ii. Magilftratus in tutelfe periculum incidit *3, LXvxet.
^ p d ex A £, t ideo poteft eam vxorem ducere. ^ — vel fïdelufffemt quis pro tutore, vel curatore: quiafnec in nu- r m r
Üf | LIL PAvrvs libre—VL—ad-Sabinum. — IxcEs /EA?(E merum trium tutelarum imputagdtur: et confequens

; | nuptide neque dotem habent: et ideo omne ?? quod perce-
. & ptum eft, licet fructuum nomine, auferatur. :
: —CP lus lil TGArys libro XI-ad-Ediétum prouinciale N v-.
! vO0YTI xj confiftere non poffunt inter eas perfonas, quae in nu-
L'il*/""")?e'*fea amero parentium liþegärumue funt, fiue proximi, fiue vlterio- -

: * * $ * 3* * . * r ,,[m-
epr's s NEISI graäus fint, vsque ad [Ifinitum. LL eceecref, o

eft, ** hoc ?? probare. $. 2. Quid ergo, fi honoris caufa tu- 4 ,.
tor datus fit? Quaténusfnieej huiusmodi tutela in numerum "79 TMCHERVASU E
computatur, numquid idem fit? .Sed ratiiciïn contrarium ducit: »« /;ri"ïäääi?,,ä-;
quod diétum eft, et ** honorarium tutorem periculum folere :
