libertatem nondeberi. $. 3. Seruus teftamento ita manumif-
fus et, SrTiCHvS SERVVS MEVS ACTOR, SI RATIO-
NEM OMNEM ACTVS SVI HEREDI MEO REDDIDE-
RIT, EOQVE NOMINE SATISFECERIT ?/, LIBER
ESTO:
GINTI, ET PECVLIVM SVVM. Quaefitum eft, an fi ra-
tiones, quas egit per multos annos, fine fubfcriptione teítato-
ris, heredi reddere paratus fit, liber ex teftamento fiat: cum
propter grauem valetudinem teftator non potuerit rationibus
fubícribere, teftamento tamen fubfcripferit? Refpondit, fi ex

fide ratio redderetur, reliquaque inferantur, liberum fore.

$. 4. Item quaero,-2n ea, quae exatta funt, per adiutores
eius, neque calendario illata ** funt, aut fraudulenter a&a,
huic adfcribi poffint, cum effet is ?? praepofitus? Refpondit

9, fi id ^* effet, quod culpae eius deberet imputari, fpecta- .

re ad rationis reddendae neceffitatem. $. 5. Item 9? quaero,
an eorum ?? quoque nomine ratio haberi debeat, quod ne-
que a conduttoribus praediorum neque a vilicis ** penfiones
exegerit, et infuper etiam promutuum 5* eis dederit? Re-
fpondit, 99 füpra refponfum eft 9*. $. 6. Item 5* quaero,

an ?? eo nomine teneatur, quod omnem rem íuüam, id eft,

peculium *? . exportauerit, antequam rationes redderet? Re-

fpondit, nihil eam rem impedire condicionem, fi modo ratio
redderetur. $. 7. Titius teftamento feruos actoris "* fingu-
los diueríis perfonislegauit, cum adietctione, s RATIONKS

HEREDI REDDIDERINT: deinde proprio capite ita fcri- .

V'ulg. et pfa,elfero.,BR. Rehd. vt Flor. GE B. 44 Hal.; et Vulg. fublataqu&. '

BR. Etiam Rehd. GER. ^
hic inferit; et vafis. GEB.
bus. B R. 48 Flor. etiam nunc eft: reliuquatus. BR. — 49 Hal. et reliqua-
tus, et quae furatns efl. Ypfe iolum repofuerim :. quaeque furatus eftl. B. R. Ha-
bet et Rehd. et que fuvatus eftl. GEB. 50 Rehd.. refpondi, et in fequenti
$. iterum, GEE. — 51 Hal. dederit. . 52, Vulg. addit: fuo. BR. Etiam Rehd. :
G E B. 53 KRehd. inferit: nammos. GER. - 54 Vulg, addit: gmeaus. B R.
55 Rehd. inferit: liber. GEB. — 56 Hal. fexaginta men[iruos , omiflo : wum-
57 Hal. fatis dedevit. GER. 58 Rehd. allata. GET. .. 59
Vulg. cum, effet bis. Flal. cum ejfet cetevis is. is acciperem pro: i. BR. Rehd. .
habet: biis, quod ad Brenkm. fententiam redirevidetur. GEB. 60 Rehd. prae-
ter folitum: vefpondeo. GEB. .. 6I Hal. quid, loco: id. GER. 62, Hal.
65 Hal. eo; loco: eorum. GEB. ^ 64 Hal. villicis. GEB.
66 Vulg. refpondi, vt. BR. 67 Hal. effe.

.45 Rehd. inferit: et vafis. GER. 46- Vulg.

65 Hal pro mutuo. GEB.

GzB. (68 Hal iterwm. GEB. . 69 Vulg.inferit: et. BR,

EIQVE CVM LIBER ERIT, DARI VOLO VI-

47 Vulg. fideicommijfaria , hic et in fequenti- .

fium. BR. .
Hal pariet, et mox iterum; loco: pareamt. GEB.
fpondit. GEB. ! |
recenter factum : quammis eg. ReQtius Taur. et ante eum Hal. 2uamqnuam. BR.
Nuda nempe geminatione vov quam. Kehd. quamuis. G E B.
Vulg. ea, abeft. ex ea lege, puta teftamento adícripta. B R.

pfit, OMNES ACTORES, QvOS LEGAYI, VEL MANV-
MISERO,INTRA QVARTVM MENSEM MORTIS MEAE
RATIONES REDDERE VOLO, ET DOMINIS, QVIBVS
A ME LEGATI SINT, REDDI: infra ? deinde alios acto-
res liberos effe iuffit aeque cum hac adiectione, fi rationes
heredi reddiderint. Quaero, cum per heredem fiat,-quo mi-
nus reddantur, vtrum ftatuliberi effe definant, am nihilo: mi-
nus quandoque poffint, reddita ratione et reliquis illatis, li-
bertatem ex teftamento confequi? Refpondit, legata quidem
et libertates non alias competere, quam *? rationes redditae
effent, aut per heredem ftaret, quo minus redderentur: ve-
rum iudicaturo ** aeftimandum, vtrüm tempus condicioni le-
gatorum libertatiumque additum videatur, an libero tempore '
reddere volentibus reliqua heredibus, quattuor menfes appofi-
ti fint, follicito teftatore cunctationi *5, et moram eorum
profcribente: melius autem eft, praefümptionem pro ftatuli- -
veris effe. $. 8. ArgentariuscoaCtor, cum paene totam for-
tunam in nominibus haberet, feruis aCtoribus libertatem ita
dedit: QvisQvis MIHI HERES ERIT, SI DAMA SEn-
VVS MEVS ACTVS SVI, QVI AGITVR NOMINE EIVS
ET PAMPHILI CONSERVI SVI, HEREDI MEO RaA-
TIONES REDDIDERIT, PARIAQVE FECERIT A DIEK
MORTIS MEAE, INTRA MENSEM SEXTVM: LIBER
ESTO. Quaefitum eít, an haec verba PAR1AQVE FECIT.
7* ad omnia * nomina * pertineant, exceptis perditis, vt hoc
fignificent **, fi omnem pecuniam ab omnibus . exegerint *5,
et heredi foluerint, vel eo *? nomine fatisfecerint: et fi in
exactione nominum ceffauerint intra fex menfes, libertas illis
non competat ? Refpondit, manifeftam ?? effe condicionem 8*
verbis teftamenti fuprafcriptis pofitam ??: igitur ita demum
liberos fore, fi aut ei pareant ??, aut per heredem ftet, quo
minus pareant. | ts EO E C s

XLI. LABEolibro I. Pithanon a Paulo epitomatofum.
S1i quem feruum tuum ad certum tempus ftatuliberum relin-
quere vis, nihil intereft vtro modo caueas, s1 sER v1ER1T,
alDSITRIENNIO OPERAS DEDERIT, LIBER ESTÓ,
$. r. Paulus **: fi quis liber effe iuffus fuerit, fi decem he-
redi promififfet ?^: quamquam ?* ea promiffio nullam rem
habitura eft, tamen promittendo liberabitur.

XLII. IpnEw libro III. Pithanon. S r quis eundem ho-
minem vxori fuae legauerit, et cum ea nupfiffet, liberum eí-
fe iuflerit, et ea ** ex lege nupferit: liber fiet is homo.

TIT.

Vulg. addunt: fuum. &m. —— '71 Hal et Vulg. a&ores, et fane 'Taur. fcribe-
re debebat:; a&orls.BR. "2 Hal.a me infralegati funt , veddi. deinde. G € n.
73 Vulg. inferunt: fj. BR. Etiam Rehd. GEB. — 74 Vulg. zudicatur. BR.
Etiam Rehd. GER. 75 Hal et Vulg. cun&lationem. BR. 46 Hal. et
Vulg, fecerit. BR.. Etiam Rehd. GE . 77 Hal.gertineant * et boc fieni-

ficent , et in margine: * al/as additur: .periude excepti$ perditis. Kehd. - perti-

nueadnt perinde vt boc fignificet: fi. GE B. 78 Hal. et Vulg. exegerit , folue-

vit, fatisfecevit , ceffauerít , et denique: zlli. BR. — Rehd. íimiliter, ni(ü quod

habeat: illis, vt Flor. GEB. 79 Wulg. eoram. BR.

.80 Vulg. manife-
81 Hal. inferiti z. GE B.

82 Vulg. propofitam. 5 R. 83
84 Rehd. addit: re-
85 Flor. promiffiffet. G & B. 86 Diu fuit Flor. quam eq.

87 Ap. Hal. et

4O Hal. et jl

Cccccc 2 : X

$22 DIGESTORVM LIB.
; v2 CTEESVII.
QVI SINE MANVMISSIONE AD LIBERTA-

^ TEM PERVENIVNT.
Pavrvs libro V. ad Plautium.

^rsERVvvs venditus eft, vt intra certum tempus manu-
mitteretur *: etiam fi fine herede deceffiffent ^ et vendi-
tor, et emptor, feruo libertas Qompeti't , et hoc Diuus Max:-
cus refcripfit. . Sed etfi mutauerit venditor voluntatem, nihi-
lo minus libertas competit. —— :

]. MonEesTINvs libro VI. REgularu.m. SERVO,
quem pro dereli&cto dominus ob grauem infirmitatem habuit ,
ex Edi&to Diui Claudii competit libertas.

JHL CarrisrTRATvs ?libro III. de Cognitionibus.
EvMw, quiita venit *, vt intra ? tempus.manumittexjetur,
eum dies praeftandae libertatis venerit 5., viuente yendltore,
-et perfeuerante in eàdem voluntate: perinde haberi, ac fiab
eo, a quo debuit manumitti, manumiffus effet: mortuo au-
tem venditore, non effe heredum ? eius voluntatem explo-
randam Diuus Marcus cum filio fuo refcripfit.
IV. VrnsraAwvs libro III. ad Sabinum. Er, qui ?
hac lege emptus fit, vt a viuo emptore manumittatur , ftatim
3nortuo eo competit libertas. , - mreny
— * N.Mamciaw vs libro V. Regularum. | Qvx ob ne-
cem deteCtam domini praemium libertatis confequitur, fit or-
cinus libertus. -

Vl. Inxw libro fihgularï ad formulam hypothecariam.

S: quis obligatum feruum hac lege emerit, vt manumittat :

cómpetit libertas ex Conftitutione Diui Marci, licet bona o--
mnia quis obligauerit, quae habet, habiturusue effet ?. $. 1.
'Tantundem dicendum eft, et filege hac emerit, ne proftitua-

tur, et proftituerit. 1
: * : $: lo . ?
VIL Pavrvs libro fingulari de libertatibus 'dandis.
IiwPERATOR nofter cum patre fuo conftituit in eo, qui,
cum poffit *?9.abducere proftitutam ancillam, pecunia accepta
qmanus inieCtionem ** vendidit *?, vt libera effet:. nihil enim

intereffe, ipfe abducas, et proftituas, an patiaris proftitutatn

effe pretio accepto, cum poffis eximere.

VIII. PAPrN1ANvS libro IX. Refponf()rufn:. Mas- :

CIPIA mater filiae donauerat, vt filia curaret ea poft mor-
tem fuam elfe libera: cum donàtionis legi non eflet obtempe-

ratum, ex fententia Conftitutionis Diui Marci, libertates **
optingere matre confentiente, refpondi: quod fi ante filiam .

mater vita deceffit *^, omnimodo.

IX. PaAvrvs libro V. Quaeftionum. La-rixvs Lar-:
gus ** vendidit ancillam ita, vt manumitteretur, non addi-.
to tempore. Quaero, quando ex Confütutione incipit ei li-.
'bertas competere, ceffante emptore in manumittendo? Re-:
fpondi **, infpiciendum eft, quid acCtum fit: vtrum, cum.

primum potuiffet, vt manumitteret: an vt ^* in poteftate ef-
fet emptoris, quando vellet manumittere? Priore cafu facile
tempus deprehendi *? poterit: pofteriore, vtique moriente

1 Hal manunittaturv. GEE. ^2 Hal. deceffiffet. Vulg. deccfferit. B R.
Rehd. vt Hal. GEB. ^ 3 Rehd. PAVLVS. GEB. — 4 Flor. eft: venit.
Sed Taur. fcribere debebat: venlt. GER. 5 Kehd. inferit: certum. GER.
6 Vulg. aduenerit. BR. 7 KRehd. beredis. G . 8 Vulg. Si qnis..B R.
9 Halefl. GEB. 10 Gothofr.innota: poffet. Flal. Etiam Vulg. BR. — 11
H.a Portain Hl, notat Flor. effe: iszeczone. Nempe ex correQtione. BR. 12
Hal. et Rehd. vendiderit. G E B.
BR. Rehd. vt Hal. GEB. 14 Hal. decefferit. 13 Conter Van de Wa-
ter I11. Obf. 9. GEB. 16 Hal. refpondit. G x R. 17 Ap. Hal. vt, ab-
eftt. GEeB. — 18 Halet Vulg. comprebendi. BR. Etita quoque Rehd. GER.
19 Vulg. praefigit: Sed.Bm. Etiam Rehd. GEz. —— 20 Hal. et Vulg. iudg-

13 Hal. libertatem. Vulg. libertatem eis.

XL, TIT. VIIL IX.

emptore competit libertas. *? Si non appareat, quid c,onuþ-nvg,.'.

rit, fauor priorem inducet ^? opinionem, id eft, vt intra

duos menfes, fi ambo praefto fünt ^^,tam feruus, quam em-
ptor eius: feruo enim abfente, nifi emptor intra quattuor
menfes impofuerit libertatem , ex Conftitutionibus ad liberta-
tem eripitur ??. J !

| TIT. IX | |
QVI ET A QVIBVS MANVMISSI LIBERI

.NON FIVNT!" ET AD LEGEM AELIAM
SENTIAM. 1096

VLPIANVSwliAbrO I. ad Sabinum.

C ELSvSslibro duodecimo Digeftorum, vtilitatis gratia mo-

tus ? , furdum ita natum manumittere poffe ait.
lL. In « libro IIl. ad Sabinum. SEnv o competere
libertas non poteft, fi relegatus moratus fit in vrbe. |
. IIl. Gaxvs libro IL. de legatis ad Edictum Vrbicum,

$1 optio hominis data fit, vel indiftin&te homo legatus fit z

non poteft heres quosdam feruos, vel omnes manumittendo ,

| aut euertere, aut minuere ius eleCtionis: nam optione, fiue

eleCtione ferui data, quodammodo finguli fub condicione le-
gati videntur. : ( ;
. IV. Vrrramwvslibro IIT. Difputationum. SERY YM
pignori datum manumittere non poffumus. :
.. . V. IvrxaNvs libro LXIV. Digeftorumn. Cv he-
reditas foluendo non eft, quamuis heres locuples exiftat, li-
bertas ex teftamento (non) ? competit. $. I. S1 autem *
is, qui foluendo non eft, hoc modo libertatem dederit, sx
CREDITORIBVS MEIS SOLIDVM SOLVTVM FVE-
RIT, STIiCHVS LIBER ESTO: non poteft videri fraudan-

dorum creditorum ? liberos * effe iuffiffe, $. 2. Si Titius ni-
| hil amplius in bonis, quam Stichum et Pamphilum habeat,

eosque ftipulanti Maeuio ita promiferit, Sr1cHVM AVT
PAMPHILVM DARE SPONDES? deinde, cum alium cre-

ditorem non haberet, Stichum manumiferit: libertas per le- -

gem Aeliam Sentiam refcinditur: quamuis enim fuitin pote-
ítate Titii, vt Pamphilum daret, tamen quamdiu eum non
dederit, quia interim mori poffit, non fine fraude ftipulatoris
Stichum manumifit. Quod fi folum Pamphilum dari promi-
fiffe£t, non dubitarem *, quin Stichus ad libertatem perueni-
ret, quamuis fimiliter Pamphilus mori poffit: multum enim
intereft, contineatur ipfa ftipulatione is, qui manümittitur,
an extra obligationem fit. — Nam,et qui ob aureos quinque
Stichum et Pamphilum pignori déderit, cum vterque eorum
quinum aureorum fit, neuter manumitti poteft ?: at fi Sti-
chum folum pignori dederit, Pamphilum non videtur in frau-

dem creditoris manumittere. -

r M ds CA EVOLA libro XVI. Quzge&idngm, IvVLIA-
WVYSs de eoloquitur, qui iu fuübftantia nihil aliud habeat ?:
nam fi habeat !?, quare non dicetur **, vnum pofie manu-
mitti? quia et *? yno mortuo, foluendo eft, et vno manumif-
fo foluendo eft: nec aduenticii cafus computandi fint. ^?:
| du ts a TT alio-
cit. BR Etiam Rehd. GEz. ^" 21 Hal fiut. ^ 22 Bafil. àvegmátecomi H
&AevSegíuv phrafis faepe occurrens. B R. ) a A .
x Hal.famt. ^^2 Gothofr. in nota: mutum furdum. Hal. VtHgL—
ita et Rehd. GE £. 3. Haec negativa füppleta in- omnibus fcriptis et editis.
.BR. Etiam ab Hal. et in.Vat. l. IV. Barb. Chriftin. Pal. 1. S. Cruc. T. Byn-
kersh.vt et Rehd. Sed Magl. vt Flor. GEE. 4 Ap. Hal. autemr, abeft.
GE. 5 Hal.inferit: canffa. Vulg. gratia. BR. Rehd. vt Vulg. GER.
6 Hal. et Rehd. liberum:. G EB. 7 Hal. dubitarim. GE B. — 8 Kehd. wen-
ter eorum manumitti poterit. G EP. 9 Hal. et Rehd. babet. GEB. — 1O
Rehd. babet. GEBR. !I Rchd. diceretur. GE B. — 12 Hal qui emim, lo-
Co: quia et. GED. — 3 Hal. et Vulg. funt. BR Etiam Rehd. fed ex äprre-
ia ' dl Ml Eub a T 1one,

cu

(0i
16
früü
coni
not
fiam
vt f
(uo

qui
jex
telt

et 1

feru
tat,
Jten
ïll C
jiac
prohi
tnani

qute
vi t
N
de f
ntes:
nes,
ferüo
t

fr
vt
ber
Sed
ràh
érat

$PE;
ftioni

Qiont, (
W marg
15 l
GEl
leuty,
Rtiam.
CO ha

. Vulg.

MAR
ileu,
li. G

' Hal. (

quod.
Pt qu

Tior ]o,
AMAR
36 Go

; Vu

T

V

]
PT
'fL"'-ïï;Uï

ller,

Tt, [ie
C'one f

BYV

y AVT
jum cte
s [

ii

[
Mf
- ;"?'L, j
,Jn |Ldiat
L L

mb
-

. Vulg. mauumittit. BR.

"i

alioquin et qui vnui, et certum ** ex feruis fuis promifit,
neminem ianumittet,
: VII. Ivrrawvs libro II. ad Vrfeium Ferocem. S:
quis integris facultatibus codicillos: confirmauit *5, deinde,
cum confilium creditorum fraudandorum cepiffet, libertates
codicillis dederit *: optineri *? hon poteft, quo minus lege
*5 libertates interpellarentur *?: nam confilium teftatoris
fraudulentum non eo tempore obferuatur, quod ?? codicilli
confirmantur, fed quod libertas codicillis datur. $. r. Mi-
nor annis viginti, cum feruum manumittere vellet, nec iu-
ftam caufam ad ?* confilium manumittendi haberet, tibi eum,
vt manumitteres, dedit: negauit eum Proculus liberum effe,
quoniam fraus legi facta effet. * n
| VIH. ArnR1cANvs libro III. Quaeftionum. Cv is,
qui fub condicione debet, manumittat ?? fideicommiffi caufa,
lex Aelia Sentia locum habet. $. r. Si miles iure militari

teftamento fatto, libertates ?? dederit in fraudem creditorum,

€t non foluendo moriatur : impediuntur libertates.
IX. MaRcriANvs ?* libro I. Infitatonum. Irnrre
ferus liber non erit, qui co&gerit, vt eum dominus manumit-
tat, et ille ^? perterritus fcripfit ^9, liberum eum effe. $ r.
Item nec ille liber fieri poteft, qui a domino non eft defenfus
in capitali crimine, pofteaque ?? abfolutus eft. $. 2. Qui
hac lege venierint, ne mànumittantur, vel qui teftamento

prohibiti fint manumitti, vel iuffu Praefidis Prouinciae, licet

manumittantur, tamen ad libertatem non perueniunt.
| A. Garvs ?? libro l. Rerum cottidianarum fiue ??
aureorum, Iw fraudem creditorum manumittere videtur, qui
vel iam eo tempore, quo manumittit, foluendo non eft, vel
3? datis libertatibus defiturus ?* eft foluendo eífe: faepe enim
de facultatibus fuis amplius, quam in his eft, fperant homi-
nes: quod frequenter accidit his, qui tratsmarinas negotiatio-
nes, etalis regionibus, quam in quibus ipfi morantur, per
feruos atque ?? libertos exercent: quod ?? faepe adtriti iftis
negotiationibus, longo tempore, id ignorant, et manumit-
tendo fine fraudis confilio indulgent feruis fuis libertatem. -
. . AL MaAnRcraANvs ?^* libro XIIL Inftitutionum. Iw
fraudem ciuitatium manumiffi, ad libertatem non veniunt,
vt Senatus cenfuit. $. 1. Sed nec in fraudem fifci datas li-
bertates proceuere, Principalibus Conftitutionibus cauetur.

Sed Diui fratres refcripferunt, non vtique, fi debitor fifci.

manumiferit, libertates impediuntur ??, fedita, fi, cum non
erat foluendo, in fraudem manumifit.

AII. VrPrAwvs libro V. ?5 de Adulteriis. Pmno-

SPEXIT legislator, ne mancipia per manumiffionem quae-

ftioni fübducantur: idcircoque prohibuit ea manumitti, cer-

Gione. GEB. "^ 14 Gothofr. in nota: A. incertum. Nempe ita ipfe Taur.
in margine, et Hal. , et Rehd. qui praeterea: owuum ferumm incerium. G EB.
15 Hal. confirmavit. GE 9. 16 Kehd, dedit. G E B. 17 Rehd. obtznere.
GEB. . 18 Vulg. inferit: Zelia Sentia. B R. 19 Hal. et Vulg. zuterpel-
lentur. BR. 20 Gothofr. in nota: Al quo. Nempe ita Hal. et Vulg. et
.etiam Flor. eft corre&um hic et paulo poft. BR. — Etiam Rehd. vtroque in lo-
co habet: quo. GEB. — 21 Hal. etVulg. apud. BR. Etiam Rehd. GEB. 22
' 23 Hal.et Rehd. lbertatem. GEB,
JMARCELLVS. &m. Et ita quoque Rehd. GEB. . 25 Rehd. inferit : qui-
Ylem.GEB. 26 Hal. feripferit. 277 Hial. et poffea. 2$ Hal.et Rehd. Paa-
lus. GEB. — 29 Flor. fadum: vel &R. —30 Rehd, inferit: quj. GEB. — 31
Hal. defliturus, GEBR. — 32, Taur. aD4ue. GEB. — 33 Taur. in Adnotat.
quod. in. P. quid aut legendum intevrogatiue quid? ant qui..— Omnes tam fcri-
pti quam editi: 440d, habent. Pro: adtriti, e tredecim MSS. quatuor ha-
bent: adflricti. Vat. Y. II. Chriftin. et Treuif. BR. Habet et Hal. 27od,. Re-
liqua MSS. funt Barb. Vat. III. IV. V. VI. Pal. I. IT. S. Cruc. I. II. qui pofte-
xiorloco: attriti, habet: attevi. Rehd. quos fepe ad[ivicli. GEB. — 34 Vulg.
MARCELLVS. g&. Rehd. MARCFS, GEB. 35 Hal zmpediri. GE B.
36 Gothofr. in nota; AL. quarto. lta nempe ipfe Taur. in margine. G EP.
37 Vulg. ergó. BR. 38 Flor. erat: emujmo, vt adeo reponendum videa-

DIGESTORYM LIB. XL. TIT. IX.

24 Vulg. |

823

tumque diem praeftituit, intra quem manumittere non liceat,
$- I. Ipfa igitur ?7, quae diuertit, omnes omnimodo ? fer-
uos fnos manumittere vel alienare prohibetur: quia ita verba
faciunt, vt ne eum quidem feruum, qui extra minifterium
eius mulieris fuit 3?, velin agro, vel in prouincia, poffit ma-
numnittere vel alienare: quod quidem perqnam durum eft:
fed ita lex fcripta eft. . $. 2. Sed etfi poft diuortium feruum
mulier parauit *?, aut alia ratione adquifiit ^*: aeque , quod
ad verba attinet, manumittere non poterit: et ita Sextus quo-
que Caecilius adnotat. $. 3. Pater vero, in cuius poteftate
filia fuerit, ea tantum mancipia prohibetur manumittere , alie-.
nareue, quae in vfu ^? filiae fnerunt *? tributa ^*. $. 4. Matrem
quoque prohibuit manumittere alienareue ea mancipia, quae
in minifterium filiae concefferat.-.$. 5. Sed et auum et auiam
prohibuit manumittere: cum horum quoque mancipia quae-
ftione ** poftulari poffe lex voluerit.. $. 6. Sextus Caecilius
recte ait, anguftiffimum tempus legem praeftitiffe *9 a]ie-
nandis manumittendisue feruis. Finge, inquit, ream adulte-
rii intra fexagefimum diem poftulatam , quae cognitio tam.
facile expediri potuit ^" adulterii, vt intra fexagefimum diem
finiatur? et tamen licere mulieri, quamuis poft:latae adulte-
rii, feruum fufpectum in adulterio, vel quaeftione *5 necefía-
rium , quod ad. verba. legis attinet *?, manumittere. $Sane
in hunc cafum fübueniendum eft, vt deftinati ferui quafi con-
fcii, vel quafi nocentes, non debeant manumitti ante finitam
cognitionem ?9, . 7. 9* Pater mulieris vel mater, fi in-
tra fexagefimum diem decedant 5?, ex his feruis. quos in
minifterium filiae dederint, neque manumittere neque aliena-
re poterunt, ER :

XIIL. PaAvrvs libro III. de Adulteriis ?. Qvop-
s1 intra ?* diem fexagelimum manumiferint ??, erit feruus
Ítatuliber 59. - OOA

XIV. VrPrANvs libro IV. de Adulteriis. SEp fi
maritus intra fexagefimum diem decefferit, an manumittere
vel alienare iam pofhit fuprafcriptas perfonas, videamus? Et
non puto poffe, quamuis accufatore mulier deficiatur ^" ma-
rito: cum pater accufare poffit. $. 1. Et (impliciter quidem
lex mulierem prohibuit intra fexagefimum diem diuortii ma-
numittere. '$. 2. Siue autem diuertit, fiue repudio dimiffa
fit: manumiffio impedietur. $. 3. Sed fi morte mariti folu-
tum fit matrimonium, vel aliqua poena: eius manumiffio non
impedietur. $. 4. Sed et ?? fi bona gratia finierit matrimo-
nium, dicetur, manumiffionem vel alienationem non impedi-
rl. $. 5. Sed et fi conftante matrimonio mulier, dum diuor-
tium cogitat, manumittat velalienet, et hoc ?? dilucidis pro-
| Hs | batio-

tür, ommino, vt Hal. et Vulg. Maluit Taur. corre&ionem fequi Florentinam,
quod ibidem alias fere: ourmodo, occurrat. B R. 39 Vuig. fz;eïit. E R.
40 Taur. in Adnotat. garattit. fic vifum mfäz'zzs. in P. paruit, vna litera onif-
fa. aptatmmu vecemtius vapuit. Kioc pofterius habent Blaublomm. H a Porta
alii. gR. Hal. vt Taur. Rehd. vapsit, vt Flor. aptatum. GE B. 41 Hal.
adquifiuit GEB. — 42 Hal. et Vulg. z vfuinu. BR. Rehd. vt Flor. GEB. . 43
'Rehd. filie fue. fuevint. GEB. 44 yulg, fiuae fuae fuevant attvibuta. € R.
45 Hal. vt Vulg. quaeflioui. BR. Et Vaur. dare debcb-at:' quaefiiou E. Habet
et Rehd. quaeflioni. GEB. 46 Hal etVulg. praeflitmiffe. quod malumus.
BR. Rehd.vt Flor, GE E. 47. Hal. et Vulg. poterit. BR. 48 Hal. er
Vulg. quaeffiomi, vt fupra. BR. Etiam Rehd. GEB. — 49 Rehd. pert;uet. G E B.
5o Rehd. aute litem fimitam. GER. — 51 Hal. et Vulg. praefigunt: cum. & Rg
Etiam Rehd. GER. 52 Vulg. decedast. BR. Rehd. vtFlor. GEB. Hal.
decedat. 53 Vulg. laliauus. BR. Hal hanc infcriptionem habet inte-
gram GEB. . 54 Hal. vitra. GER. 55 Hal et Rehd. manumiferit.
GE B. 56 Erat olim Flor. ffat libey. fadum autem: jlatim liber, etita
Hal, et Vulg. fed minus re&te. BR. Sg*d et R.ehdt feruus. flatzm libev erz'tT GEPB.
57 Wulg. quamuis accu[avi muliev defiuat a qmarito. B R. Rch.ci, quanmis acen-
fari mulier deficiat & marito. Hal. transponit: qmammis accufatorc marito quu-
lier defiiatur. GE B. — 58 Wulg. et, abett. BR. 59 Ap. lial boc, abceft.

Ccccecc 3 | GEB,

824

bationibus fuerit approbatum: quafi 9? in fraudem legis hoc
factum fit, non debet alienatio valere vel manumiffio. $. 6.
Alienationem omnem omnino accipere debemus.
XV. Pavrvslibro L. ad legem Iuliam. Qvassr-
TvM eft, an is, qui Maieftatis crimine reus faétus fit, ma-
numittere poffit, quoniam ante damnationem dominus eft?
Et Imperator Antoninus Calpurnio Critoni refcripfit, ex
$I eo tempore, quo quis proptet facinorum fuorum c.Oglgaz-
tionem iam de poena fua certus eífe poterat, multo prius
confcientia delictorum, quam damnatione ius datae ?? liberta-
tis eum amififfe 5*, $. r. Iulianus ait, fi pofteaquam filio
permifit 5* pater manumittere, filius ignorans patrem decef-
fiffe, manumifit vindicta: non fieri eum liberum : fed etfi vi-
uit pater, et voluntas *5 mutata erit : non videri volente pa-
tre filium manumififfe. — | du a
XVIL Iptkn libro III. ad legem Aeliam Sentiam. Sr,
cum fideicommifía ?* libertas debeatur, minor viginti annis
feruum vendat, vt manumittatur, vel quia hac lege emerat
$$- mon impedietur 9? alienatio. $. r. $i partem, quam in
communi feruo habet minor viginti annis, manumittendi cau-
fa tradat: nihil aget *?. Sed fi, cum ipfe caufam probare
poffet, tradiderit: nulla fraus intellegetur. $. 2. Ne quis
creditorum fraudandorum cauía feruum ** manumittat, hac
lege cauetur. Creditores autem appellantur, quibus quacum-
que ex caufa a&tio cum fraudatore competat *?, $. 3. Arifto
refpondit, a debitore fifci, qui foluendo non erat, manumil-
fum, ita reuocari in feruitutem debere, fi non diuin liber-
tate fuilfet, id eft, non *? minus decennio: plane ea, quae in

fraudem fifci in finus ** eius collata funt, reuocanda *5, .

$.. 4. Si füb condicione alicui pecunia debeatur: *quafi* fta-
tuliber erit, a debitore manumiffus: vt pendeat libertas ex
condicione, $. 5. Si voluntate patris filius manumiferit, fi-
ue pater fiue filius fciat foluendo patrem non effe: libertas
impedietür. - od V Y ! P de
XVIL Ipngw libro fingulari de Libertatibus. Sr pri-
uatus coactus a populo manumiferit, quamuis voluntatem ac-
commodauerit, tamen non erit liber: nam et Diuus Marcus
prohibuit, ex adclamatione populi manumittere. $. z. Item
non fit liber, fi mentitus dominus, ne a Magiftratibus cafti-
garetur, dixit effe liberum, fi non fuit voluntatis ** manu-
1mittendi. $. 2. In his, quos intra certa tempora non licet

manumittere, fi teftamento acceperint libertatem "*, non te--

ftamenti facti , fed competentis libertatis tempus infpiciendum
eft. v "
XVIIL Ipxkw libro XVI. ad Plautium. .. S1 mortis
tempore foluendo fit hereditas, fi *5 tamen (cum) *? aditur,
defierit effe foluendo: libertas a teftatore in fraudem credito-
rum relicta, non competet: nam ficut aucta hereditas prodett
libertatibus, ita nocet deminuta. $. I. Siis, cui libertas re-
licta eft, iuffus fit heredi dare tantum, quanti eft, et liber

!

GER. — 60 Vulg. quod. B &. 61 Ap. Hal. ex, abeft. GERB. 62, Hal.
32ulto plus. Vulg. multo plus cogitatiome et confcientia. BR. —Rehd. malto amn-
plius confciemtia et cogitatione. GE3.. — 63 Gothofr. in nota: Aj. dandae,
Nempe ita Taur. in niargine, et Hal. in textu. GEB. — 64 Flor. eft: amiffiffe,
etin fine legis: manumifffe. G EB, 65 Hal. permiferit et paulo poft : manumi-
ferit. 66 Gothofr. in nota; voluntas eius mutata. vulg. Itaet Rehd. GEB. — 67
Hal. et Vulg. fideicommiffaria. B& R. Etiam Rehd. GEB. 68 Hal. emit. |69
Rehd. zmpediatur. GX B. 7O Hal. egit, et ita fadum Flor. BR. ta quo-
que Rehd. GE £.
G EB. 72 Vulg. competit. BR. —— 73 Vulgo mon, abeft. BR. /— 74 Go-
thofr. in nota: Vide Petr. Fabrum 1. femeffrium. 22. — Qui Florentinam defen-
dit, cum Vulg. habeat: fumus. &R, Rehd. vt Vulg. GE B. — 75 Hal. reuo-
cantur. Vulg. reuocanda funt. B R. Rehd. vt Flor. GE B. 76 Hal. et Vulg.
"ou enim fuit volumtas. BR. Etiam Rehd. GEB. — . 77 Hal. libertates. — 78
Ap. Hal. hoc: fi, abeft. "79 Ita fupplent omnes fcripti et editi. BR. Etiam
Hal, et fcripti Vat. I. VI. Barb. Chriftin. Pal. I. S. Cruc. I. IT, Bynkersh. vt et

Rehd. Sed Magl. vt eft Flor. GEE. — 80 Hal. fed etfi baeves locuples fit , mou

71 Ap.Hal feruum , abeft. Vulg.feruos. £R. Etiam Rehd., -

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. IX.

effe : videamus an adhuc fraus fit creditorum, quia heres mor-
tis caufa accepturus eft: an vero, fi alius pro eo, vel ipfe non

| de peculio det, nulla fit fraus? Sed fi heres locuples *9 non

proficit ad libertatem , nec, qui dat pecuniam, prodeífe pot-
Go Y : s |
XIX. MopgsTiNvS ?*libro I. Rerularum, Nvzr-
L A *? competit libertas data ab eo, qui poftea feruus ipfe pro-
nuntiatus eft. : : :
XX. In£M libro fingulari de Enucleatis cafibus. S

feruo alieno libertas, non confentiente domino data eft, va- .
lere ex auctoritate iuris non poteft: quamuis poftea manumif- -

for domino heres extitit *?: nam licet eius 9^, iure cogna-
tionis *?^, qui manumifit, heres extitit: non ideo aditione
hereditatis libertatis datio confirmatur.
.. XXI. IpEw libro T. Pandectarum. MaTRIiMONIÉE
caufa manumitti ancilla a nullo alio poteft, quam qui eam
vxorem ducturus eft. Quod fi alter manumiferit matrimonii
caufa, alter eam vxorem ducat: non erit libera: adeo vtnec
** f; intra fex quidem menfes eam repudiatam poftea manu-

miffor vxorem duxerit, liberam eam fieri Iulianus refpondit

37: quafi de his nuptiis Senatus fenferit 59 , quae poft ma-
numiifionem, nullis aliis interpofitis, fecutae fuerunt 9?.
AXII. PowPowivs libro XXV. ad Quintum Mu-
cium.. CvRATOmR furiofi feruum eius manumittere non
POteft- [ : r : ;
XXIIL. InEw libro IV. ex variis lectionibus. Skw-
PER in fraudem creditorum libertas datur ?? ab eo, qui fci-
iäet fg 2foh;uemdo non effe: quamuis bene ?* dediffet merenti
go:25.
XXIV. TE&nEN TIvS ÜrkMkNS ?? libro IX..ad le-
gem luliam et Papiam. $Sr quis habens creditores, plures
manumiferit, non omnium libertas impedietur: fed qui pri-
mi funt, liberi erunt, donec creditoribus fuum foluaturz
quam rationem lulianus folet dicere velut ?* duobus ma-
numiffis, fi vnius libertate fraudentur ??, non vtriusque,
fed alterutrius ?* impediri libertatem: et plerumque poftea
fcripti: nifi fi ?^* quando maioris pretii fit is, qui ante nomi«
natus fit ??, nec fufficiat, pofteriorem retrahi in feruitutem ,
prior ?? fufficiat: nam hoc cafu fequenti loco * fcriptum * fo-
lum ad libertatem peruenturum.
XXV. PaPiNIANVS *?? libro V. Refponforum. Iw
fraudem creditorum teftamento datae libertates, prioribus cre-
ditoribus dimiffis, propter nouos * creditores irritae funt.
.. KXVI. ScaEvora libro IV. Refponforum. PrGNo-
RI obligatum feruum debitoris heres manumifit: quaefitum
eft, àn liber eflet? Refpondit ^, fecundum ea quae propo-
nerentur, fi pecunia etiam nunc ? deberetur, non effe ma-
numiífione liberum factum. . Paulus *: foluta ergo pecunia,
ex illa * voluntate liber fit. a U Gd

CXXVIE

profiit etc. — 81 Hal. et Rehd. Idem. GEB. — 82 Ap. Hal, et Vulg. INa-
la, abeft. BR. In Rehd. éft: Non petit, forte pro: INon competit. GES. . 83
Vulg, extiterit. BR. 84 Hal. et Vulg. ez. BR.
GE B. 86 Hal we, loco: wec; — 87 Hal.et Vulg.. refponderit. BR. — 88
Rehd. cenfuerit vel fenferit.. Exemplum receptae Variantis. GEB. — 89 Hal.
et Vulg. fuerint. GER. 9o Hal. Jibertates dari, GEB. 91 Taur. Pene..
G E E. 92 Hal. quamuis benemerentibus dediffet, omiffo* bot. GEB. — 93
Flor. CLEMENS, exciderat, poftea additum. BR. — g
velut. G E B. 95 Hal. liberta$ fraudetur. Rehd. libertas defraudetur. G E B/
96 In Rehd, fed alterutrius, abfunt. GE B. ^ 97 Ap. Hal. fi, abeft. GEB.
98 Hal. efl. GER.
100 Hal.. POMPONÁÍVS.GER.
ditores, et 7 nonos punctis eft confoffum. G ER.
BR. . 3 Vulg. fi etiam pecunia iunc. BR.

I Rehd. propter vefiduos mouos crée
2, Hal. et Vulg. refpondi.
4 Ha. CLAVDIV S.

Et vix alibi reperies vllam notam Pauli ad Scaenolam. &m. In Rehd. eft
noua lex Pauli; foluta etc, vsque ad finem. GER. 5 Kal et Välg-
: r illius

85 Rehd. addit: zlle. .

94. Hal. et vel, locos .

99 Hal. inferit: autem. Wulg. priorem autem. BRo —

fütf
fe)
(iel
gati
jntd
a
jtet
Pigno
fine C
credit
prodel
fioni

fenu

hil &
dmi

NER
debit
lr À
do Íit
tondi
feredi
legiti

tv
Y
Conf
yide
eum
martü
dübit
bBHdU.*
vt f
Quàn
$ o
feter
lunt
an
Vnun

- funiü

f.5.
accu(à

elfo

tem [
us i
betet;

illit,)
B ]
fpioit,
den, i
nt feci
Hal. et
F]Ol'. I,
16 Rel
€n, a
Ap. Ha
RChd, r
tligaty
HZI. et-
ba: ad ]
faCCre dei
erint.

$ lii ]

VE Don

n

qi ice
Qetentl

m
Iu
la
t 10f«
jmten,

,

j* lo

w. Jj

T :
..--;:'['."r.
:UWJ "

quUA
ee ne
&UU

DIGESTORVM LIB.

XXVIIL. He£nwocENtANvs libroT. Iuris Epitoma-
rum. ^ Iw fraudem creditorum manumittitur, liberque ef-
fe prohibetur, fiue dies foluendae pecuniae iam ceffit, fiue in
diem, velfüb condicione fit debitum. Diuerfa caufa eft le-

gati füb condicione relicti: nam antequam condicio extiterit,

inter creditores legatarius ifte non habetur. Ex omni autem
caufa creditoribus in hac parte lex Aelia Sentia profpexit 7:
inter quos * fideicommiffarium etiam ? eífe placuit. $. r.
Pignori datus feruus, antequam debiti nomine fiat *? fatis,
fine confenfu creditorum manumitti non poteft: fed pupilli
creditoris citra tutoris au&toritatem confenfus nihil libertati
prodeft, ficuti non prodeft, fi fructuarius pupillus manumif-
fioni fimiliter confentiat. |

XXVIIL Pavrvs libro III. Sententiarum. Hxnxs

feruum proprium , quem teftator legauerat, manumittendo ni-
hil agit ^*: quia fcientiae vel ignorantiae eius nullam placuit
admitti rationem. '
XXIX. Garvs ?? libro I. de Manumiffionibus. Gr-
NERALITER pignori datus feruus, fine dubio pleno iure
debitoris eft, et iuftam libertatem ab eo confequi poteít, fi

lex Aelia *? Sentia non impediat libertatem, id eft, fi foluen- -

do fit, nec ob id creditores videantur fraudari. $. r. Sub
condicione feruus legatus, pendente condicione'pleno iure
heredis eft: fed nullam libertatem ab eo confequi poteft, ne
legatario iniuria fieret.
XXX. VrPriANvS'*libro IV. ad legem Aeliam Sen-
tiam. Sr quis hac lege feruum emerit, vt manumittat, et
non manumittente eo, feruus ad libertatem peruenerit *? ex
Conftitutione Diui Marci: an poflit vt ingratum ** accufare,
videamus? KEt dici poteft, cum non fit manumiffor, hoc ius
eum non habere. $. r. Si filius meus ex ** voluntate mea

manumiferit, an vt ingratum eum ** accufandi ius habeam, -

dubitari poterit idcirco, quia non manumifi. Sed proeo ha-
bendus fum, acfi manumiififfem. $. 2. Sed fi caftrenfem fer-
uur filius meus manumittat, dubio procul hoc ius non habebo,
quia non ^* ipfe manumiíi: ipfe plane filius accufare poterit.

$. 3. Tamdiu autem ?? accufare quis poterit, quamdiu per- -

feuerat patronus. $. 4. Quotiens autem patroni libertum vo-

lunt ^* accufare, vtrum omnium confenfuüs.neceffarius fit,

an vero et vnus poffit, videamus? Et eft verius, fi faltem in
vnum hoc commiferit, eum vt ingratum ?? accufari, fed o-
mnium confenfuüm neceffarium ??, fi fint eiusdem gradus.
$. 5. Si pater libertum vni ex filiis adfignauerit, folum eum
accufare poffe, Iulianus fcripfit: folum enim ?^* patronum ?5
effe. : | !
| XXNIL TEeRENTIVS ÜCrEkMwENSs ?5 libro V. ad le-
gem Iuliam et Papiam. QvAsrTvmw elít, fi libertam patro-
nus iureiurando adegiffet , ne ea liberos impuberes habens nu-
beret: quid iuris effet? [ulianus. dicit, non videri contra le-

