EO

D
pui
elle
3»N
Yor
&f

Tert
Wlltri
qt
LR N
C
Yj
imm,
quy
füttri
e ttx
effe: 1
geer
fcui f
Jiyog
?0: t
v g
i?lihïia 4
nf
lr
&tiyj.
en (ii
st T.
Jntegram
*01, l
N Vulg,l

u h
en.
51
i,
Qp
WT

av
Qu Y
Jont
M
j
ä. À ."r."l'
f
cognopï!
"m

44

Pt

Vite
yémne

j ts

stl
slistüe
j m
Onends
Ü

p i fit

" Popzdi-

jj
T
j l
j m
! j nä:!.z':
iaf
:':16. V
M
WV- i
3 Hgl, u
1 i g
"
:erbd'lCd
[ Vu&g-

yt

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. L IL-

et ** in militia ageret, exequi appellationem defiit. ^Quaero,
regreffus a militia vtrum ipfe appellationem explicare deberet :
an vero curatorem in eam rem conueniri oporteret? Refpon-
dit *^, ipfüm militem litem *? ad fe pertinentem exfequi de-
bere, fecundum ea quae proponerentur. : !
XXV. PaAvrvslibro XX. Refponforum **,
'"'ATrokrATaP "AAé£xyOpoc

IMPERATOR Alexander

7Q xovg Tr9y iy Bitovia 'EAAs-
vuwy, ExxxAslocOsi uàhy "g &v
cic 4Àverro vzro 515 qqy Oma-
Qóvray, oUx, 0pd, OmóTE GLesiy

uv érépxy 000v vpemOnsyoy *9,

TXUTO "TOiSly, xol JTTOV "TrpÓC
ps &Quxvslo3o. Ufpos: Óà mwod

" Éf o prio o mpoc ToU6 éuxtoov-

pévoug, w« (QpovpXy epxTiwTI-
amy T&ousXy 17 ,. wxh omAOC
simely, croppxvr&y xuroOlo Tjy
Qsbpo &yoOov, c'rxyopsvouey Toic
émiTQUTOI; wxi Tole wyouuévoic
74 iÜywy, uml m5 oovro, 18
TXUT4 0U T. ? pojjjce,
Zudórég óri TocOUTÓV Woi uéÀ&i
477 TUV Gpwxouéávmy &éAsuÜsploc,

/

Oc0v nxi T?« &UVolxG QUTUJ WO

communi eorum, qui in By-

thynia funt, Graecorum. .Ap-
pellare quidem qualiter quis

prohibeaturaiudicantibus, non
video, quando licet aliam viam

tenentem , idem facere et ce-.

lerius ad me peruenire, iniu-

ria autem et vi vti aduerfus

eos, qui appellant, et, vt fim-.

pliciter dicam, obítruere illis

eam ad nos viam interdicimus
curatoribus, et ducibus gen-.

tium, et obediant huic meae
pronuntiationi, fcientes, quod

tantum miht curae eft. eorum-

|A QVIBVS APPELLARI * NON LICET.

qui reguntur libertas, quan-

- tum etillorum beneuolentiaet

obedientia ^9, — ;

"eiloug. |

marum. Ap Imperatorem caufam remiffam ?? partibus con-

fentientibus,.Praefes, fi ad eius notionem pertinet, audire-

potett. ! m |
^ -XXVII. Ingwlibro V. iuris Epitomarum.

antequam reddat rationes, appellationis caufam 'perfequi ??

debet: nam poft redditas rationes, nec ?* ipfe tutor, neccu--

rator:appellationis merita probare cogitur. —— :

XXVIIIL. Scagvora libro XXV. Digeftorum. CR E- |

DiToncum fideiufforibus egerat, fed poft iudicium acce-

. ptum ad agendam caufam ipfe non adfuit: et cum abfoluti
effent fideiuffores, feruus eius appellauit. Qnaefitum eft, an
appellatio, quam feruus interpofuit nomine domini, nullius:
3»nomenti effet ? Refpondit ?^*, eiusmodi appellationem . non.
efle obferuandam, $. 1. luffus a iudice exhibere, fecundum

inferit: effe. B &. II Hal.etiam, loco: et. GEE.

12 Hal.et refpondi ,
pofterius et Vulg. habet. £n.

13 Vulg. canfam. B R. Etiam Hal.

commutat ICtorum nomina. p R, Rehd. legi antecedenti in eadem verfus ferie

iuugit fequentis infcriptionem in hunc modum : paulus im libvo XX. refpon- .
forum. 'Yextus ipfe prorfus abeft, vtpote Graecus, fed nec de eo, vt alias, -

quicquam adnotatum eft. Gr g. 15 Vulg. éw5. BR — 16 Hal. et Vulg.
wagemípive. BR. — 17 Hal. et Vülg. égwsávus. Exciderat hoc verbum Elor.
et repofitum, fed mendofe, vti etiamnunc eftz egieieuv. BR. — 18 Deberet

eíle: mcus34scyrus, vti omnes, etiam Hal. ediderunt, fed alia hic parum dili-

genter recognita fünt. B R.
ficuti fupra: «; xoiv«s, nec non: Bervvazs et: i2 20 Hal. in Graecis vertit:
Imperator Alexandev vniuevfitati Graecorum im. Bitbynia. Quanquam mon vi-

deo, quo pacto iudices probibere poffiut , quo mimus quis prouecet, cmm aliam -

viam cape[fenti idem efficere, celeriusque ad me peruenire liceat: me tamen
ininvia aut vi aduevíus pvouocantes vtautuv, cnflodiaque "militavi eos. cir-
ewmnfflant, et (vt fimpliciter dicam ). aditum ilis ad mos obflruant , cura-
toribus prihcipibusque sentium probibemus: obediemtque buw weae prommul-
gationi, [cientes mom magis mibi illorum bemeuolentiam obedientiamque curae
effe, quam. fubditorum libertazem. — Vix opus eft, monere, vt Florentiae, ita
apud Taurellium nihil verfionis adeffe, nolui tamen Vulgatam loco mouere, vt
integram legem exhibentem. GE B. 21 Hal. hic habet ICti nomen, cui
Elor. lex antecedens tribuitur, puta: PAVLV'S, et nihil praeterea. Ita autem
et Vulg.BR. — 22 Taur, remiSam, Sed Brenkm. in exemplari Taur, typis

legitimi tutoris', experti c
jnique condemnauit, ?*
tentia etus prouocauerunt: pendente' caufa appellationis iu-

25 Rehd, refpondi. G E B.

. pellari nom. licet. G E B.
I9 Ap.Hal.zz,abeft. GEnB. Flor. eft: w uv TW j raur
. eft typographi, cum Flor. fit: mom effe. B R.
^ BR. Etiam Rehd. G £ B.

; Puta in exemplo typis deítinato. GE R.
. $ Hal. liceat. :
]. Gothofr. in nota: alius ita. vzulg. Hal. Sed monendum erat, fequens : 2ta, an-

, NVS. BR.

' 490 3SeOÉyToc OiaiTHTOU. B R.

1077

praeceptum Praefidis prouinciae, rationes, quas apud fe effe

cauerat, inftrumentorum gratia data dilatione, nec poftea ex-
hibuit: ideoque fecundum conftitutionem recitatam , quia per
contumaciam inftrumenta non exhibuerat, cum petitor, quanti
fua intereffet exhiberi, iuraffet, faCta erat condemnatio. Quae-
fitum eft, an poft iusiurandum appellationem interponere pof-
fit ^*? Refpondit, nihil proponi, cur denegandum effet ap-
pellationis ^* auxilium. $. 3. Subfttuti tutores in locum
um eo *ntelae iudicio, cum arbiter
quam rei aequitas exigebat, a fen-

uenes adoleuerunt. . Quae(itum eft, cum omnis exfecutio ??
huius ad adultos pertineat, et caufam ad fe pertinentem ido-
nee tueri poffunt ?9?, an poftulatio eorum, contra quos appel-
latum erat, dicentium illos debuiffe caufas appellationis red-
dïre, qui primi funt experti, admittenda non fit? Refpondit
"*, €os quorum tutela gefta effet, fi vellent caufam exfe-
qui, nón prohibendos. 1dem et in curatoribus obferuandum
elt ??^, fi interim adultus ad legitimam aetatem peruenit 33,

CTAR UUIM ..

VrPrANvslibro I. de Appellationibus.

: | m nuer. g ia (T:R?Ac'r ANDvM eft, a quibus appellare non liceat ?. $. r.
XXVI. HkRMoGENIANVvS ?'libro II juris Epito- | 8
lare fas non.? effe, cum ipfe fit, qui prouocatur. $. 2. Scien-
-dum eft appellari a Senatu non poffe Principem : idque Ora-
. ^ F tione Diui Hadriani effettum ^.
Tvronfífj|
in negotio pupilli prouocauerit, vel curator in adulti: heres eius:

Et quidem ftultum eft illud admonere, a Principe appel-

, $. 3. Si quis ante fenten-
tiam profellus fuerit, fe a iudice non prouocaturum, indu-
bitate ? prouocandi auxilium perdidit. $. 4. Interdum Im-
perator ita folet iudicem dare, ne ^ liceret * ab eo prouo-

care ?, vt-—fcio-faepifümeþ a Diuo Marco iudices datos. . An
.et alius *? poffitita iudicem dare, videbimus? Et puto * non*
'poffe; o« dc6 ]

Tl PAVLvs It Jibro fingulari de Appellationibus..

QvazssrTVM ef, in arbitros *^ quiad fideiuffores proban-
|.dos dantur, an appellare liceat? quamuis hoc cafuü et (ine
appellatione quidam putent *? ab eo, qui eum *^ dedit, fen-

.tentiam eius corrigi poffe. : .

; deftinato reitituit: remiffam , ex fide Cod. Flor. vt reor, licet nifiil annotaue-
14 Hal. |
quoque integram infcriptionem habet, fed eam quae Florentiae eft legis fequen-
ts: puta: HERMOGENIANVS libro II.. Epitomaten iuris, fed et Vulg..'

rit. GE B. 23 Vulg. profequi. BR. . 24 Hal.hic et paulo poft: seque. -
26 Hal.poffet. GEB. . . 277 Rehd. appelland;.
GEB. 24 Hal. cendemnaffet et aliter quam. Vulg. . etiam: condemnaffet id
eft aliter quam. MSS, cum Flor. faciunt, nifi quod in Barb. fuppletum fit: al;-
ter. Adde Auguftin. IV. Emend. $. BR. S. Cruc. 1, II. et Bynkersh. vt Flor.
fed et Rehd. GE2. — 29 Gothofr. in nota: excufatio. £Ia]. 1taet Rehd. G E B.
50 Hal.et Rehd. pofin. GE B. 31 Rehd. refpoudi GE B. 32. Ap.
Hal. et , abeft. GEB. 35 Hal. peraeuiffet. Vulg. peruenerit. B R. '
I Gothofr. in nota: appellare. Hal. vulg. at Rehd. vt Florentiae: ap-
2 Hal.licet. — 3 Gothofr. in nota: nwom effe. vulg-
Hal. Qui ad Taurellianam lecionem refpexit, quae eít: wos effe. Sed error
4 Hal. et Vulg. addant : eff.
5 Etiam nunc Flor. eft: izdubite. BR. — 6 Scri-
ptum Flor. iuterdumimperatorinter, vt omnino verifnile fit, librarium per
errorem primas literas ve2 znterduim repetiiffe, et corre&torem fequentibus mo-
tum,nter, in: ita, commntaffe , quare afterifcis hanc vocem inclufimus. B R.
7 Kehd. vt »on, loco: ne. GE B.
9 Hal. et Vulg.prouocari. BR. Etiam Rehd. GEZ. IO
te: poffit, collocatum effe, nec iftud iterari, G E B. II Vulg. PAPINIA- .
12 Gothofr. in nota: arbitris. Hal. Male. Etiam Bafil «a7
I3 Vulg. putant. BR. Etiam Rehd. GEB. — 14
Hal. et Vulg. eos$, fed tunc fequens; ejw;, in: eorwi, commutandum foret.
BR .
Mmmmmmm 4 ! | ;

1078 — DIGESTORVM LIB.

TIT.-HEL |
QVIS.A QVO APPELLETYR.
| VrPraAwvslibro I. de Appellationibus.

voD dicitur, eum appellari, qui dedit iudïcem,. fic ac-
cipiendum eft, vt et fucceffor eius poffit appellari. Pro-
inde et fi Praefe&us vrbi * iudicem dederit, vel ^ Praetorto,
ipfe erit prouocandus, qui enm dederit iudicem. $. 1. Ab
eo, cui quis mandauit ? iurisdictionem , non ipfe prouocabi-

tur: nam * generaliter is erit prouocandus ab eo, cui man- .

data eft iurisdictio, qui prouocaretur ab eo qui mandauit ;
iurisdictionem. : 4
lL. VeN v.E1Vs SATVRNINVS libro II. de Officio
Proconfulis. APPErramnra legatis Proconfül * poteft, et
fi multam dixerit ^, poteft de iniquitate eius Proconful. co-
cnofcere, et quod optimum putauerit , ftatuere. ;
Ill. MopEsTINvs libro VIII. Regularum. . DATO
iudice a Magiftratibus Populi Romani cuiuscumque ordinis,
etiam fi ex auctoritate Principis, licet nominatim iudicem de-
clarantis, dederint, ipfi tamen Magiftratus appellabuntur.

. J

QVANDO APPELLANDVM SIT, ET INTRA

QVAE TEMPORA.
VrPrANVS libro L de Appellationibus..

SI quidem ! in infülam deportzndum adnotauerit Praefes

-prouinciae , et Imperatori fcripferit ^, vt deportetur: vi-.

deamus quando fit prouocandüm, vtrum cum Imperator fcri-
pferit ?, an cum ei * fcribitur? Et putem, tunc effe appel-
landum, cum recipi eum Praefes iubet, fententia prolata[m-

peratori feribendum , vt deportetur. sCeterum verendum eft, .

ne fero fit, vt tunc prouocetur, cum Imperator infulam eiad-
fignauerit: comprobata enim fententia Praefidis, ttínc foletin-

fülam adfignare. —Rurfus illud verendum eft, fi mendacii$:
apud Principem onerauit ? eum, quem deportandum labora-
bat, intercludi illi viam prouocandi. Quid ergo eft? recte.
dicetur humanitate fuggerente, vt et hoc et illo tempore non.

fruftra prouocaretur *, quia non aduerfas Principem, fed ad-
uerfus iudicis calliditatem prouocauit. Simili modo, et in
decurione erit probandum ", quem punire fibi Praefes ? per-
mittere non debet, fed recipere eum in carcerem, et Principi

fcribere de poena eius. $. r. Si quis tutor datus fuerit, vel | |
: | füam .rem datus.eft, tertium diem ?* habebit, in fuam autem
tet eutn prouocare: hoc enim Diuus Marcus effecit : fed intra |, rem datus, magis eft, vt alteram ?? .diem obferuet: atfiin
'partem proprio nomine, in. partem pro ?* alieno litigat: am-

9 teftamento, vel a quo alio, quiius dandi habet, :non opor-

tempora praeftituta *? excufationem allegandam habet, et fi
fuerit repulfa, tunc demum appellare debebit : ceterum ante
fruftra appellatur. $. 2. Alia caufa eft eorum, qui ad aliquod
qunus, vel honorem vocantur, cum dicant fe habere excu-
fationem : nam non aliter allegare poffunt caufas immunitatis
- fuae, quam fi appellationem interpofuerint. $. 3. Solent ple-
rumque Praefides remittere ad ordinem nominatum *£ etGa-

1 Rehd. vrbis. GE B. — 42 Vulg. inferit: praefetbus, BR. — 1n Barb.

eft p. pretorio. In Bynkersh. zel praetoris. S. Cruc. L. et Il. vt Flor. Rehd. vt

Vulg. GEB. 3 Hal. mandat. GEB. Hal. inferit: et. . 5 Hal. mamn-
dat. G Hal. a legatis procon[ulis. Vulg. a legato proconfulis$. Florentinam
tuetur Cuiac. VÍII. Obf. 21. «t et. Balfil. 41 98 4uqéaerai 0. Asyátos , $. AySUmra-
qes và» V««TuT.w ARuTOU cxozt?. BR, Rehd. vt Hal. GEB. 7 Vulg. zndixerit,B R.
E Vulg. Si quem, telte Contio. BR. .2, Hal. et imperator refcri-
pft. Vulg. et imperator vefcripfevit. 8 R. Kehd. et imperatori refcrip[erit. G EB,
4 Hal. cum vefcripfit. Vulg. cum iimpevator vrefcripfit. 8 R. Rehd. cuit itnperator
vefcripferit. GE B. — 4 KRcehd.ipfijloco: ei. GE B. .5 Hal. onevauerit. 6 Go-
'thofr. in nota: prouocetur. vs/g. Ita et Rehd, GEs. — 7 Taur. proVandum.

GEBR. 8 Hal. et Vulg. inferunt: prouiuciae. 8 R. Et Réhd. GEg. — 9 Gothofr. |:

. 22, Yaur. appellaBit. GE B.

XLIK, TITooHES d.

lum Seium creent magiftratum, vel alius. quis honor , vel mus
nus in eum conferatur: vtrum igitur tunc appellandum eft, -
cum ordo decretum interpofuerit, an vero a remiffione, quam
.Praefes fecerit, appellatio fit interponenda? Et magis eft , vt
tunc fit appellandum, .cum ordo decreuerit: magis enim con- .

filium dediffe Praefes videtur, quis fit creandus, quam ipfe
confütuiffe: denique ipfe erit appellandus , non ab eo prouo-
candum. $. 4. Sed et fi praefes in ordine fuerit, vt fieri ad-
folet, cum ab ordine crearetur quis: ipfe erit prouocandus,

quafi ab ordine, non ab ipfo fiat appellatio. $. 5. Biduum - '

vel triduum appellationis ex die fententiae latae computandüm
erit. Quid ergo, fi fententia fuerit fub condicione di&aà
vtrum ex die fententiae *? tempus computamus ad appellan-
dum, an vero ex die, quo condicio fententiae exftitit? Sane.

quidem non eft füb condicione fententia dicenda, fed fi fue--
rit dicta, quid fiet ? et eft vtile, ftatim tempora ad appellan-
dum computari debere. $. 6. Quod in fententiis praece-
ptum *? eft, vt vel altera die vel tertia prouocetur, hoc et-

iam in ceteris obferuandum **, ex /quibus fententia quidem.

non profertur, appellari tamen oportere et poffe, fupra re-.

latum eft. $. 7. Dies autem iftos, quibus appellandum eft,
ad aliquid vtiles effe Oratio Diui Marci voluit, fi forte eius,

a quo prouocatur ,. copia non fuerit, vt ei libelli dentur: ait
'enim , is dies feruabitur, quo primo *5 adeundi facultas erit.

Quare fi forte poft fententiam ftatim dictam copiam.(ui non.

fecerit is qui pronuntiauit, vt fieri ad(olet: dicendum eft, ni-.
hil nocere appellatori, nam vbi primum copiam eius habue-

rit, poterit prouocare. . Ergo fi ftatim fe fubduxit *9, fimi-

liter fubueniendum eft. $. 8. Qouid igitur **, fi condicio

horae effecit, vt fe reciperet? fi forte dicta fit fententia iam

.fuprema liora? vtique non videbitur fefübtraxiffe. $. 9. Ad-
| eundi autem facultatem femper accipimus, fi in publico fui.
.copiam fecit: ceterum fi non fecit *5, an imputetur alicui,:
quod ad domum eius non venerit, quodque in hortos nonace.
cefferit, et vlterius , quod ad villam füburbanam? magisque.
eft ,. vt non debeat imputari: quare fi in publico eius adeundi.
facultas non fuit *?, melius dicetur, facultatem non fuiffe
adeundi. $. 1o. Si quis ipfius quidem, a quo appellauit, ad-
eundi facultatem nou habuit ?^?, eius autem ?* quem appel-.
lauit ?^?, habeat copiam, videndum eft, an ei praefcribi pof-.
fit, quod eum non adierit? et hoc iure vtimur, vt fi alter--
utriüs adeundi fuit ?? copia, praefcriptio. locum — habeat..
,$. rr. In propria caufa biduum accipitur. X Propriam caufam
:ab aliena quemadmodum difcernimus? et palam eft, eam effe
|propriam caufam, cuius emolumentum vel damnum ad ali-.

uem fuo nomine pertinet. $. 12. Quare procurator, nifiin

bigi poteft, vtrum biduum, an triduum obferuetur: et ma-
gis eft, vt fuo nomine biduum, alieno triduum obferuetur,

.&. 13. Tutores, item defenfores rerum publicarum, et cura-
tores adulefcentium vel furiofi, tertium diem habere debent,
idcirco quia alieno nomine appellant ??. ^ Ex hoc apparet,

tertio die prouocandum defenfori, fi modo quafi defenfor cau-
: | fam
in nota: vel ex teftamento, vel a quouis alio. vulg. Ymmo: vel a teflatore. 8 R.

10 Rehd. /latuta. GEB. — 11 Gothofr. in nota: fcilicet vt.. V"uig. Hal, verum.
praeftat legi : nominandum. |Si quid mutandum, legerem: auominatim. BR.

.De cetero, ne quis Nota Gothofr. moueatur, etiam Flor eft: zominatum. GE B.

12 Hal. et Vulg. inferunt: latae. BR. — Neutiquam Rehd. GEE. 13 Hal.
et Vulg. receptsum. BR. Kehd. vt Flor. GE B. 14 Hal. addit: eff. 14
Vulg. primmum. E &. 16 Rehd. fubtraxit. GER. — 17 Rehd. quid ergo.
GrmB. Hal Qmuid igituv eff. 18 Hal fecerrt. 19 Vulg. fuerit. GEB.
40 Hal. babuerit. — 21 Halet Vulg. inferunt: ad. Bm. Etiam Rehd. GE &.
23 Hal . fuerit. 24 Rehd. datus fit, tri-
dunm bubebit.GES. 25 Halalterum. 26 Wulg.pro,abeit,BR. 27 Rehd.

appel-

l)
)

li

eu
a
tet
CUf
fuat
fii
nom
fem

L]

(o.
exl
lr
at
Inij
de
f p
tt?.
T

d

(et
liti
um
lis )
ptaí
(lt |

d
li, Y
tt Vr
9 M
)i Ril
QU ven
Ant. hi
Quej:
TT
3j tl

T r

|
l: futr

LU

ln
M
fü&
lu«
T
a
(
M
m

! HUS

— DIGESTORVM LIB.

fam egit ^*, non füo nomine: cum optentu alieni nominis.

füam caufam agens, tertio die appellare poffit. .. 14. Si quis
fufpe&tum tutorem faciens, non optinuerit, appellare eum intra
triduum debere, Iulianus libro quadragenfimo ?? Digeftorum
fcripfit 39, profe&to quafi pupilli defenforem. $. 15. Si ad-

. uerfus abfentem fuerit pronuntiatum, -biduum, *vel* tri-

duum, ex quo quis fcit, computandum eft, non ex quo pro-
nuntiatum eft. Quod autem dicitur, abfentem poffé prouo-

care, ex quo fcit, fic accipit ?^, fi non in caufa per procu-|
ratotem defenfus eft: nam fi ille non prouocauit, difficile eft,

vt hic audiatur.

Il. Macrn libro I. de Appellationibus. S1 procura-
torio.nomine egeris, et viftus appellaueris, deinde iniufta
appellatio tua fuerit pronuntiata, poteft dubitari num fe.cqndo
die appellare debeas, quia, cum de tua appellationé iniufta
pronuntiatum fit, tua interfuiffe videtur ? fed rectius dicetur
32. tertia die appellare te poffe, quia nihilo minus alienam.
caufam defenderis 3?, $. r. Sed fi alius, quam qui iudicio
expertus eft, appellet, qualis eft ?* , cuius intereft, an etiam
tertia die appellare poffit, videamus? fed dicendum eft, fe-
cunda die appellare eum debere 35, quia 35 verum eft, eum
fuam caufam defendere: ?* contrarium ei eft, fi dicat idcirco
fibi licere intra triduum appellare, quia videtur quafi alieno
nomine appellare: quando ??, fi velit caufam alienam videri,
femetipfum excludit 3?: quia in aliena caufa ei, qui ^? iudi-
cio expertus non eft, appellare non liceat. $. 2. Siis, qui
ex libertinitate in ingenuitatem fe defendebat, viCtus appel-
lare omiferit, an pater eius appellare poffit, maxime fi di-
cat eum in poteítate füa efíe, quaeritur? fed^* fi poteft, quod
magis probatur, fecunda die, vt *? propria caufa appellare

debet. $. 3. Si pro eo qui capite puniri iuffus eft, neceíla-
. ria perfona appellet, an tertia die audiri poffit, Paulus dubi-

tat? Sed dicendum eít, hanc quoque perfonam, vt in pro-
pria cauía, fecunda die appellare debere: quia, qui fua inter-
effe dicit, propriam caufam defendit, — :

.Ml Ingwlibro Il de Appellationibus. Irrvp vi-
deamus, fi cum Imperatori fcriberetur, exemplum litterarum
litigatori editum fit, neque is appellauerit, et poitea contra

tis poffit? qua qui tunc non appellanuit, vera eíle quae fcri-

! pta fünt, confenfiffe videtur: nec audiendus eft, fi dicat euen-

tum refcripti facri fe füftinuiffe.

appellatur , at füpra fcriptumt al.lawt. GEB. — 28 Hal egerit. 29 Vulg.
lib. X. BR. Etiam Rehd, GEz. — 30 Rehd, fcribit. GER. 51 Hal.
et Vulg. accipimms. Sed et Flor. ita fa&dum. Bm. Et ita habet Rehd. GE B.
32 Rehd. videtur. GE B. — 33 Vulg. defendis. B& — Rehd. defenderes. GEB.
34 Hal. addit: :s. 35 'Taur. deVere. GER. 36 Gothofr. in nota:

-Ruia verum eit, Hal. ^ Sed et Taur. in margine habet: 4wia. Vide tamen

nt. Auguftin, 1. Emend. 2, bm. Habet etiam Rehd. 4wia, fed et fe-
quens: ezm, Omittit. GEB. 47 Hal et Vulg. praefigunt: et, ct ita
Flor eft fa&um. B&. Erita habet Rehd. GEz. 48 Vulg. quoniam. BR.
39 Hal excludat. —— 40 MHal inferit: im. GEBR.
runt: et. GEB. 42 Hal. et Vulg. inferunt: im. BR. — Etiam Rehd. GEB.
t Etiamnunc Flor. eft: RESPICIENDIS. BR. — 2, Gothofr, in no-
tà: ratum reüs habeat. vulg. Rehd. mox veus vatum baberet. GEB. — 3 Hal.
fed et fi mater, cuim filii. G E B. 4 Hal.et Rehd, verfam. GEs. — 5 Hal.
animaduevterit. — 6 Gothofr. in nota: pietati operam dando, Hal Sed ita

| pietatI Dando. G E B.

. co: Ei. GEE.
41 Hal. et Rehd. infe- |

XUNK. "hUT. IVeOEE o n6 1079
DE APPELLATIONIBVS RECIPIENDIS *
* VEL NON.

VrriANVS libro XXIX. ad Edictum.

NON folent audiri appellantes, nifi hi, quorum intereft,
vel quibus mandatum eft, vel qui negotium alienum ge-.
runt, quod mox ratum ? habetur. $. r. Sed et cum mater.
* filii rem fententia euerfam * animaduerteret 5, prouocaue-

rit, pietati * dans, dicendum eft, et hanc audiri debere: et

fi litem praeparandam curare maluerit, intercedere non vide-
tur *, licet ab initio defendere non poteft.

: Il ScagvoraAlibro IV. Regularum. Ax' fenten-
tiam appellari poteft, fi quaeftionem in ciuili negotio haben-
dam iudex interlocutus fit; velin criminali, fi contra leges
*5 hoc faciat. T

Hf. Pavrvslibrofingulari Regularum. Ixm RA tri-
duum appellare licet ei, qui de fufpecto tutore egit, victus-
que appellat. ] | |

IV. MaAczn ? libro I..»de Appellationibus, E 1vs, qui

'ideo caufam agere fruftratur, quod dicit fe libellum Principi

dediiïe, et 'facrï.lm refcriptum expectare, audiri defiderium
prohibetur: et fi ob eam caufam prouocauerit , appellatio eius

recipi facris Conftitutionibus vetatur ! 9.

.V. Vr?iaANvs libroIV. de Appellationibus. Er'*
cuius appellatio non recipitur, fufficit, fi poffit dicere, appel-
lationem füam non effe receptam: quod quaqua !^ ratione
doceat, admittetur eius appellatio. $. 1. Non recepta au-
tem appellatione, fi quidem Principem appellari oportuit *5':
Principi erit füpplicandum, ífin ** vero alius appellabatur,
quam Princeps, ille erit adeundus. $. 2. Sed et íi quid !*
aliud poíft receptam appellationem impedimento ** factum fue-

rit, eum adiri oportet, quem appellare quis debet. $. 3.

Plane fi appellatione non recepta non ipfum adierit, quem
debuit, fed Principem: pro eo habebitur atque fi is aditus
eft ** , qui adiri debuit: idque refcriptis *9 Imperatoris noftri

: ' -ontIa | Antonini declaratur. $. 4. Plane fi alium pro alio adiit, non
eum refcriptum fit: an appellare a litteris pridem fibi edi-- | $. 4 E :

Pyincipem: nihil ei hic error proderit, licet non videatur cef-
faffe. $. 5. Intra conftituta autem appellatoria tempora de-
bet is, cuius appellatio non eft recepta, vel competentem iu-

| dicem, vel Principem adire.

VL MaAcrn ?? libro II. de Appellationibus. Serex-
DVM eft, cum appellatio non recipitur, praecipi facris Con-
ftitutionibus, omnia i eodem ftatu effe, nec quicquam no-
uari, etiam fi contra fifcum appellatum fit: eumque ?? qui
appellationem non receperit ^*, opinionem fuam confeftim per
relationem manifeftare, et ^^ caufam, pro qua non recepit ?3

" aP-

habet Vulg. Hal. autem : pietati id daudo. Ceterum Flor. erot: dandicendum,
Adícripta inter verfus t, et poft in s reformata eft. B&. Rehd. pietati danudo,
quam veram eífe le&ionem nullus dubito. — Prior aliquis librarius pro: dando,
fcripfit: dandi, terminatione antecedentis vocis deceptus, Inde librarius Flo-
rentinus : dan DIcendum, Sed et Haloandri : 12, poteft in hoc latere, fi fcribas:
7 Rehd. oidebitur. G E B. 8 Vulg. inferit: zudex.
B R. 9 Vulg. MARCELLVS.»R&R. Etiam Rehd. GrEB. Jo Rehd. ad-
dit: al. probibetur , atque ita legem finit, GER. 11 Hal. et Rehd. Si, lo-
12 Gothofr. in nota: quacunque. vulg. Etiam Rehd. G E z.
I3 Vulg. oportuerit. BR. . í4 Hal. et Vulg. fi. BR. Etiam Rehd. GERB.
15 Hal.quod. GEB. — 16 Hal. impedimentum. Vulg. impedimenti.B R. KRehd,
vt Flor. GE B. 17 Hal. fit. Vulg. effet. BR. . Rehd. vt Flor. GE B. 18
Hal. veftripto. GEB. —— 19 Vulg. MARCELLVS.&R. 20 Hal. eum quo-
que. GEB. — 21 Hal. et Vulg. recipit. BR. Etiam Rehd. GzB. — 22 Vulg.
inferit; ezuf. BR. 253 Hal. receperit. Vulg. recipit, BR. Kehd. vt Vulg.

Mmmmmmm35.- GE B.

180. — DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. V. VL VIL VIIL -

appellationem, eiusque exemplum litigatori edere ^* debere,
mandatis cauetur, | $ D :
VII. Pavrvslibro fingulari de Appellationibus. . Sr
res dilationem non recipiat, non permittitur' appellare, ne
vel 25 teftamentum aperiatur, vt Diuus Hadrianus conftituit :
ne frumentum in vfum militum in annonae fuübfidia contra-
hatur, neue fcriptus heres in poffeffionem inducatur. $. r.
Jtem fi ex perpetuo Edicto aliquid decernatur, id quo minus
fiat, non permittitur appellare. $. 2. Itemquo minus pignus
vendere liceat, appellari non poteft.

| IT OMWECO u
DELIBELLIS DIMISSORIIS, QVI APO-

STOLI DICVNTVR "

Mancraxvs ? libro IT. de Appellationibus.

P os'T appellationem interpofitam litterae dandae funt ab eo,:
a quo appellatum eft , ad eum , qui Qe appellatxope cogni-
turus eft, fiue Principem, fiue quem alium: quas litteras di-
mifforias, fiue apoftolos appellant. $. x. Senfus autem lit-
terarum talis eft: appellaffe, puta, Lucium Titium a fententia
ilius, quae inter illos dicta eft. $. 2. -Spüïcit autem petiffe
intra tempus dimifforias inftanter et faepius, vt?, etfi non
accipiat,/id ipfum conteftetur: nam inftantiam repetentis *
dimifforias Conftitutiones defiderant. . Aequum eft igitur, fi
per eum fteterit, qui debebat dare litteras, quo minus det:
ne bocaccipienti noceat. — "-

4 z

J2 VA. us
NIHIL INNOVARI * APPELLATIONE

INTERPOSITA,. :

VrLPIANVSlibro IV. de Appellationibus,

: APPELLATIONE interpofita, fine ea recepta fit, fiue
[ 3. non, medio tempore nihil nouari oportet: fi quidem fue-
rit recepta appellatio, quia recepta eft: fi vero non eft rece-
pta, ne praeiudicium fiat *, quoad deliberetur, vtrum reci-
pienda fit appellatio, an non fit, . $. r. Receptaautem appel-
.. latione, tamdiu nihil erit inpouandum, quamdiu de appella-
. tione fuerit * pronuntiatum. .$. 2. Si quis ergo forte rele-
gatus fuit *, et appellauerit: non arcebitur, neque in ? Ita-
lia, neque in prouincia, qua ? relegatus eft. $. 3. Propter
eandem rátionem, et fi quis deportatus fuit * ab eo, cui de-
portandi ius eft, vel adnotatus: neque vincula patietur, ne-
que vllam aliam iniuriam, quam patitur, qui fententiae non
adquieuerat: integer enim ftatus efle videtur prouocatione in-
terpofita. $. 4. Érgo et fi abítinere ordine iuffus fit, et pro-
uocauerit: eadem ratione poteft * coetum ? participare, cum
. hoc fit confütutum, et fit iuris, ne quid pendente appella-
tione nouetur. $. 5. Si quis ex pluribus facinoribus conde-
mnatus, propter quaedam appellauit, propter quaedam non:

GEPR. 24 Hal. et Rehd. veddere, GE . 25 Etiam hodie Flor. eft: vel
7.e tejiayzeïrlztam.. Inde Hal. et Vulg. veluti ne teflamentum. 'TraieQio eft ex
Taurellii ingenio. Illud magis placet, quod etBafil. habent: £v fve u3, B R.
Etiam Rehd. veluti ne. GE R. : T
1 Rehd. de libellis commifforiis qui ducuntur, al. dimifforiis , haec omnia
&odem minio funt fcripta. G E B. 2 Hal. MACER. Vulg. MARCELLV'S.
B R. 3 In Rehd. vt, abeft. GEB. — 4 Flor. primae literae ve fünt ex-
pundtae. inde H. a Porta in vtraque: petentis. BR. 4 s
I Vulg. NOVARI. R. EtiamRehd. GER. — 5 Vulg. addit: ei.
BR. Etiam Rehd. GER. — 3 Vulg.erit. BR. Etiam Rehd. GEE. — 4 Hal.
-dfuert. 5 Vulgo: im, hic et paulo poft abeft. Bn. — 6 Hal. a q&a. GER.
7 Hal fuerit. 8 Vulg. poterit. BR. 9 Barb. locco: coetim, babet:

vtrum differenda f;')oena eius fit, an non, quaeritür? et fi-
int crimina, ob quae appellatio interpofita .
eft, leuius autem id, propter quod non appellauit 7*9; reci-.
pienda eft omnimodo ** appellatio, et differenda poena: fi-
,vero grauiorem fententiam meruit éx ea fpecie, ex qua non.

quidem grauiora

eft appellatum : omnimodo *? poena inponenda eft. -

TIT. VIII. ts i

QVAE SENTENTIAE SINE APPELLATIONE

RESCINDANTVR.

MAcER * libro II de Appellationibus. .

ILLVD meminerimus , fi quaeratur, iudicatum fit, nec ne,
et huius quaeftionis iudex non effe iudicatum pronuntia-
uerit, licet fuerit iudicatum, refcinditur, ? fi prouocatum

'| non fuerit. $. r. Item fi calculi error in fententia effe di-

catur, appellare neceffe non eft: veluti fi iudex ita pronun-

tiauerit,.cvM cONSTET ?, TrTivw Sg10 EX 1LLA
SPECIE QVINQVAGINTA, ITEM EX ILLA SPECIE
VIGINTI QVINQVE DEBERE: IDCIRCO LvcivM

TiTivM $kxx0 * ckEN TVM CONDEMNO: nam quoniam

P5 .error computationis eft, nec appellare neceffe eft, et citra

prouocationem corrigitur. Sed etíi huius quaeftionis iudex
fententiam 5 centum confirmauerit, fi quidem ideo, quod
quinquaginta et vigintiquinque fieri centüm putauerit: adhuc.
idem error computationis eft, nec appellare necelffe eft; fi

. vero ideo, quoniam et alias fpecies vigintiquinque fuiffe dixe-

rit: appellationi locus eft. $. 2. Item cum contra facras Con-
ftitutiones iudicatur, appellationis neceffitas remittitur. Con-

-tra Conftitutiones autem iudicatur, cum de iure Conftitutio-
nis *, non de iure litigatoris pronuntiatur. Nam fi iudex vo-
.lenti fe ex cura muneris, vel tutelae beneficio liberorum, vel

aetatis, aut priuilegii excnfate, dixerit neque filios," neque

. aetatem, aut vllum priuilegium admunetis, vel tutelae ex- -
. cufationem prodeffe: de iure conftituto * pronuntiaffe intel-
.legitur. Quod fide iure fno probantem admiferit, fed id-

circo contra eum fententiam dixerit, quod negauerit eum de

aetate füa, aut de numero liberorüm probalfe ?: de iure -
.htigatoris pronuntiaffe intellegitur: äuo.cafu appellatio ne-
ceflaria eft. $. 3. Item cum ex Edi

neque propofitum eft, neque in notitiam peruenit, abfentis

-condemnatio fit: nullius momenti efle fententiam, Confti-
.tutiones demonítrent *?, $. 4. Si apud eundem ludicém

inuicem petamus, Ífi et mea et tua petitio fine vfuris fuit

.**, et iudex me priorem tibi condemnauit, quo magis tu
prior me condemnatum habeas: non eft mihi neceffe pro
. hac caufa appellare, quando fecundum facras Conftitutiones
| iudicatum a me petere non poflis, prius quam de mea quo-

que petitione iudicetur: fed magis eft, vt appellatio inter-
ponatur. | f -
II. Pavrvs libro III. Refponforum. Pavrvs re-
fpondit, eum, quiin rebus bumanis non fuit fententiae dictae
r | 15 tem-

interim. $. Cruc. L. et Treuif, iterum. S. Cruc. II. interim poterit , ]oco: pot-
eft coetum. Bynkersh. potefl pro intevim. B R. Rehd. potef] interim, vt Barb.

| GER. 10 Hal. et Vulg. propter quod quis mom appellawevit. BR. Etiam .

Rehd. GEB. — 11 Hal et Vulg. omnzuo. 8 &. Etiam Rehd. GEB. — 12, Vulg.

Ae

ommino. BR. Neutiquam Hal. et Rehd. GEB.

! Vulg. MARCELLVS. 8R. 2 Hal. et V'ulg, praefigunt: et. Sed |

et in Bafil. eft: »2v. pR. Etiam Rehd. vt ifti. GEn. 3 Hal. couflat. . 4
Hal. et Vulg. inferunt: im. BR. Etiam Rehd. GER. 5 Hal. cum, loco:
quoniam. GEB. 6 Vulg. inferit; zu. BR. — 7 Hal. conflituto. GEB. — 8
Vulg. confHtutionis. BR. Etiam Rehd, Gxs. 9 Taur. proVaffe. GEB. — 10
Hal. et Vulg. demonfiraut. 8 R. — Etiam Rebd, GER. 41 Vulg. fuerit. BR.
! » Etiam

O peremptorio, quod -

fetn
fpm
jud
tent!i

j
j
fon p

AL

125089 j
EW
fin ante
ritotem
folet o
cits'
Plate 1
d
inipo
peliti
efl, el
]
Cürtor
hilo i
s lts
Mgs t
Ui d

MT

|

SI j :
cäui
te, i Cl
derit:q
[ctiend
l
Tvroi
fin af
elotes

D) Hl
l
.
Etiam Re'
hr tj
MARCE
|
LE
&t Vile. |
l

C D
uf
Catom
fe d.
OL
n
tCI
J
Qriam
Trn
1
qui
T
d f
3 (
. o
t
x T
t H
"u
Jj d
: jni
fed if
xm d
d um

, del "

ylents
(,Oïxïï.'ï'
mdicem
wris i
ani t
f p
YHones
j quo-
| Qotel-

v$fe
o (ittie
tet!«

Y0: Püf'
E
p Vs

"n
l !
J ]0':0:
j
"m
iM

fuum

.te: proconfulis. B R.

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. VIIL IX. X. XL XIL XIIL 1o8r

fempore, inefficaciter condemnatum videri. $. r. Idem re-
fpondit, aduerfus eum, qui in rebus humanis non effet, cum
iudex datus eít: neque iudicis dationem valuiffe, neque fen-
tentiam aduerfus eum dictam vires habere.
: III. Íp w libro XVI. Refponforum. PAvrvs refpon-
dit, inpoffibile praeceptum iudicis nullius effe momenti. $. r.

]dem réfpondit, ab ea fententia, cui pareri rerum natura **

non potuit *?, fine cauía appellari. -
AN PER ALIVM CAVSAE APPELLATIONVM
-iUCurni-:t" amEDDIPÓSSYET d
VrPraNvs? libro IV. Appellationum. iE
f wvAERIfolet, ad per alium caufae appellationis reddi
. poffunt ?: quae res in rebus pecuniariis, et in crimi-
nibus * agitari confneuit? Et in rebus pecuniariis funt re-

fcripta, pofle agi: verba refcripti ita fe habent. Diui Fratres.

Longino. Si tibi, qui appellauit, mandauit, vt eum de appel-
latione, quam Pollia * ad eum fecit, defenderes, et res pe-
cuniaria eft: nihil prohibet, nomine eius te ? refpondere:
fin autem hon fit pecuniaria caufa, fed capitalis: per procu-
ratorem agi non licet. Sed et fi ea caufa fit, ex,qua fequi
folet poerià vsque ad relegationem, non oportet per alium
caüfas * agi: (ed ipfum adeífe auditorio debere, fciendum eft.
Plane fi pecuniaria caufa eft , ex qua ignominia fequitur: pot-
eft et per procuratorem hoc agi. ldque ? erit probandum et
inipfo accufatore, fi appellauerit, vel fi aduerfus eum fitap-
pellatum. 'Et generaliter, quae caufa per alium agi non pot-
