Rehd. inferit:res. GE B. 7 Flor. fcriptum erat: caflodiendaerit , fed factumz
cuftodiae vei, et ita Hal. Etiam Bafil. & 75 QuA«»; 2v]o. — 8 Hal. inferitz
in dzb. 9. Hal. adhbibeat. 10 Hal. diligentins. GE B, 11 Hal. po-
tuerit. GEB, ^ 12 Hal. coenam. GEBR. — 13 Rehd. 45ia. GER, I4. Hal.
et Rehd. accepit. GEB. — 15 In Rehd. i$, abeft, GEs. I6 Vulg. fu:. 8 &.
Etiam Rehd. GEE. 17 Hal. accepit. Vulg. acceperit. BR. Hal. mox ite-
rum : accepit, et vtroque in loco etiam Rehd. GER. — 18 Vulg. cvimen , et
ita Flor. fa&um. 8 R. Rehd. vt Vulg. GEB. — 19 Rehd. inferit: autem. GEB.
20 Gothofr. in nota: et refponüione. Plgat. Hal. Rehd. vt Vulg. et Hal.
GEBP. 21 Hal J/üpulawmw. 22 Rehd. ebligatione. GEP. . 23 Hal.
flipuletur. — Et ita. Flor. facum. Bm. Rehd. vt Hal. GEE. 24 in Rehd.

hic: effe, abeft. GEB. — 25 Ap. Hal. fub, abeft. GEz. — 26 Hal. et Vulg.
füpuletur. BR. Etiam Rehd. GEE. — 27 Hal.et Vulg. quond bunc. B R. Rehd.
vt Flor. GEB. 28 Hal. et Vulg. qui BR, Rehd, vt Flor. GEB. 29 Hal.
Rrrrrr et

932 | DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. VII.

debet exaudire verba promittentis: vnde apparet, non de eo

3? nos loqui qui tardius exaudit ?*, fed qui omnino non.

exaudit.

IL IpEw 3? libro IIL Inftitutionum. CowsENsv

fiunt obligationes in emptionibus, venditionibus, locationi-
bus, condu&tionibus, focietatibus, mandatis. $. r. Ideoau-
tem iftis modis confenfu dicimus obligationer.n contrahi, quia
neque verborum, neque fcripturae vlla proprietas defideratur:
fed fufficit, eos qui negotia gerunt, confentire. $. 2. Vnde
inter abfentes quoque talia negotia contrahuntur: veluti per
epiftulam , vel per nuntium. $. 3. Item in his contractibus
alter alteri obligatur de eo quod alterum alteri ex bono et ae-
quo praeftare oportet. |

III. PAvrvslibro II. Inftitutionum. OnrrGATIO- |

NvM fübftantia non in eo confiftit, vt aliquod corpus no-
firum, aut feruitutem noftram faciat: fed vt alium ^ nobis ob-
ftringat ad dandum aliquid, vel faciendum, vel praeftandum.
$. r. Noníatis autem eit, dantis effe nummos, et fieri acci-
pientis, vt obligatio nafcatur: fed etiam hoc animo dari, et
accipi, vt obligatio conftituatur. ltaque fi quis pecuniam
fuam donandi cauía dederit mihi, quamquam et donantis ??
fuerit, et mea fiat, tamen non obligabor?* ei, quia non hoc

inter nos actum eft. $. 2. Verborum quoque obligatio conftat,s

fiinter contrahentes id agatur: nec enim, *Ííi* per iocum
puta, vel demonftrandi ?? intelleCtus cauía, ego tibi dixero,
SPONDES? et tu refponderis ??^, sPoNDEo: nafcetur ??
obligatio. : | | Ms
. . IV. Garvs libro TII. *Rerum cottidianarum, fiue*
aureorum, .Ex maleficio ?? nafcuntur obligationes, veluti
ex furto, ex damno, ex rapina, ex iniuria: quae omnia vnius
3? generis funt: nam hae re tantum confiftunt, id eft, ipfo

maleficio, cum alioquin ex contrattu obligationes non tan-

tum .re confiftant, fed etiam verbis et *? confenfu. ,,
! .V. Inxw libro IlI, Aureorum *^*, S1 quis abfentis
negotia geflerit, fi quidem ex mandatu ^?, palam eft, ex
contractu nafciinter eos aCtiones mandati, quibus inuicem
experiri poffunt *? de eo quod alterum alteri ex bona fide
praeftare oportet: fi vero fine mandatu, placuit quidem fane
eos inuicem obligari: eoque nomine proditae funt actiones,
quas appellamus ^^ negotiorum geftorum: quibus aeque in-
.uicem experiri poffunt de eo quod ex bona fide alterum alteri
praeftare oportet: fed neque ex contractu, ; neque ex malefi-
cio ^? actiones ** nafcuntur: neque enim is qui geffit, cum
abfente creditur ante contraxiffe, neque vllum maleficium eft,
fine mandatu füfcipere negotiorum adminiftrationem : longe
inagis ** is, cuius negotia gefta funt, ignorans aut contra-
xiffe aut delinquifle intellegi *? poteft: fed vtilitatis caufa
receptum eft, inuicem eos obligari. Ideo autem id ita re-
ceptum eft, quia plerumque homines eo animo peregre pro-

et Vulg. prvomittgt. BR. ^ Etiam Rehd. GER. 30 Vulg. inferit: furdo,
BR. Etiam Rehd. GE R. 31 Rehd. exaudiat. GER. 32 Hal. VLP14A.
NVS. Vulg. IVLIANV S. 8z. Rehd. vt Flor. GEB. 33 Hal. dantis.
GEE. 34 Hal. et Vulg. oblipor. BR. Etiam Rehd. GE&. 35 Hal inferit:
et. GEB. 36 Flor. fa&dum; refponderes. Sed Hal. et omnes: refpoudeas.
ER. Etiam Rehd. GEg. 37 Rehd. mafceretur. GER. 38 .Vulg. snale-
ficizs. B R. 39 Flor. erat: vniusetgeneris. Forte legendum: et vnius generis.
B R. 40 Hal. fed, loco: et. GEE. ^ 41 Hal. omiffa infcriptione, legem
antecedentem huic iungit. Sed et Flor. infcriptio vncis eft inclufa. B R. Rehd.
! vt Hal. GE E. 42 Hal. et Vulg. hic et in fequentibus; mandato. BR. Et-
iam Rehd. GEB. 43 Hal. poffint. 44 Taur. habeti apellamus. Íi ita
eft Flor. debuiffet dare: aPellamus. Brenkmannus in fuo exemplo typis deftina-
to nec maiorem literam fubítituit, nec quicquam monuit. GE B. 45 Hal.
et Vulg. inferunt: bae. BR. — Kehd. bee, vt opinor, eae, GEB. - 46 Vulg.
obligationes. BR. Etiam Reþd. G E B. 47 Vulg. longe qminus.BR. Etiam
Rehd. G EB. 48 Hal. inferit: »on. GEB. 49 Gothofr. in nota: depe-
rire. vulg. Halosnd. et wox in. fequenti nota: deperirent. vulgat. Hal. Va

quoque omnes codices fcripti: deperire, deperirent. Sed Taur. dare debebat:
' P d

fiifcuntur, quafi ftatim redituri, nec ob id vlli curam nego-
-tiorum füorum mandant, deinde , nouis caufis interuenienti-
bus, ex neceffitate diutius abfunt, quorum negotia defperire
?? iniquum erat *?: quae fane defperirent, fi vel is qui ob-
tuliffet fe negotiis gerundis ?*, nullam habiturus effet a&tio-
nem de eo quod vtiliter de fuo impendiífet: vel is, cuius
geíta effent, aduerfus eum qui inuafiffet negotia eius, nullo
lure agere poffet. $. r. Tutelae quoque iudicio qui tenen-

nullum enim negotium inter tutorem et pupillum contrahitur:
fed quia fane non ex maleficio tenentur, quafi ex contra&u
teneri videntur. Ethoc autem cafu mutuae 5* fünt aCtio-
nes: non tantum enim pupillus cum tutore, fed et contra

quid in rem pupilli, vel pro eo fuerit obligatus , aut rem füuam
creditori eius obligauerit. $. 2. Heres quoque qui legatum
debet, neque ex contraéctu, neque ex maleficio obligatus effe
intellesitur: nam neque cum defunCto neque cum herede
contraxiffe quicquam legatarius intellegitur: 99 maleficium
autem ?* nullum in ea re effe, plus quam manifeftum eft.
$.. 3. Is quoque qui non debitum accipit ** per errorem fol-

dem actione tenetur, qua debitores creditoribus: fed non
poteft intellegi is, quiex ea caufa tenetur, ex contractu obli-
gatus effe ??: qui enim foluit per errorem, magis diftrahen-
dae obligationis animo, quam contrahendae, dare videtur.
$. 4. Si iudex litem fuam fecerit, non proprie ex maleficio
obligatus ** videtur: fed quia neque ex contractu obligatus
eft, ?? vtique peccaffe $? aliquid intellegitur, licet per im-
prudentiam, ideo videtur quafi ex maleficio teneri, $. 5. Is
quoque, ex cuius cenaculo 9*, vel proprio ipfius, vel con-
ducto, vel in quo gratis habitabat 95, deiectum effufumue

detür: ideo autem non proprie ex maleticio obligatus intelle-
gitur ??, quia plerumque ob alterius culpam tenetür, aut
ferui, aut liberi. Cui fimilis eft is, qui ea parte, qua vulgo
?* iter fieri folet, id pofitum aut fufpentüm habet, quod pot-
eft, fi ceciderit, alicui nocere. Ideofi filiusfamilias feorfum
a patre habitauerit, et quid ex cenaculo eius deiectum effu-
fumue fit, fiue quid pofitum fufpenfumue habuerit, cuius ca-
fus periculofus eft ?*, luliano placuit, in ?? patrem, neque
de peculio, neque noxalem dandam eífe aCtionem: fed cum
ipfo filio agendum. | $. 6. Item exercitor nauis aut cauponae
aut ftabuli, de damno aut furto *?, quod in naue, aut cau-
pona, aut ftabulo fattum fit, quafi ex maleficio teneri vide-
tur: fi modo iplius nullum eft maleficium , fed alicuius eo-
rum, quorum opera nauem, aut cauponam, aut ftabulum exer-
ceret **^; cum enim neque ex contractu fit ** aduerfus eum
Lur o corne

d Esperire , d Espevirent. BR. — Codices funt: Vat. I. If. VI. Barb. Chriftin. Pal.
[. S. Cruc. L. quibus adde Rehd. GEz. 50 Hal. et Vulg. efl. BR. Etiam
Rehd. GEE, 51 Hal. et Vulg. geremdis. Et ita factum Flor. BR. Etiam
Rehd. vt ifti. GEB. 52 Vulg. teuetur, et paulo poft: intelligitur. B R.
53 Rehd. obligari. GE B. 54 Vulg. et boc cafa duae funt. B R. Etiam Rehd.
et boc autem cafu due fumt. GEB. — 55 Hal. inferit: et. — 56 Hal. praefigits
et. GEB. . 57 Vulg. quoque. BR.. Etiam Rehd. GEB. — 58 Hal. et Vulg.
acceperit. BR. Etiam Rehd. GEsB. . 59 Vulg. folueztibus. BR. Etiam Rehd.
GEB. . .60 In Rehd. effe, abeit. GE &. 61 Hal. et Vulg. inferunt: vti-
que. BR. Etiam Rehd. GE 8. 62 Hal. praefigit: et, omiffo: vtique. in
Rehd. 72 et 79 vtique nonnemo adícripfit. GE B. — 63 Rehd. deliquifje. G E B.
64 Hal. coenaculo. G E E. 65 Hal. babitat. BR. Etiam Rehd. GEn. . 66

Vulg. obligatur, loco: obligatus inteligitur. BR. — 62 Taur. uOlgo. GER.
68 Hal fit. GER. — 69 Taur. v2 in , parenthefi includere debebat, cum Flor.
abfit. Receperunt tamen omnes ícripti, editi. In folo Chriftin, n patrem ,
abfunt. BR. — Reliqui codices funt: Var. L. Bárb. Pal. I, S. Cruc. 1. II. Byn-
TO Taur. fOrto. GEB.. — 71
42 Vulgo fit, abeft. B R,
| : |». . Ktiam

kersh. . Recepit et Hal. vt et Rehd. GEF.
Hal. et Vulg. exercet. 8 R. Etiam Rehd. GEE,

tur ?^, non proprie ex contraCtu obligati 53 intellegnntur: -

?? tutor cum pupillo habet aétionem, fi vel impenderitali- -

uentis *?, obligatur quidem quafi ex mutui datione, et ea-

aliquid eft, ita vt alicui noceret, quafi ex maleficio teneri vi- -

LUE
g quvd

fis

ys ob
a.
fs 6
j

Á

(rE T
v at
hm
vendet

n

poüti
gelio
teneti

4

n
EU

Bietic !
fl

m

t

]ere]
nuc
(0XT
DARI
Q in
elos
tn
tu d

fedit

t i
^M Fly
ICCCIDcm
Vtttur,

T. Lj

Njt G
m
Mi ,
&ine, H
Hal. et

U

T U
(
&i
lerin
iQs e
| here
n d
r fj.
j Ét
lm
(b dl

frrodute

Odefn,
lelio
Mlgatu
W
H
W U
Sutmye

T "

poon

Qæx?QïK*R
at u
a ul
JI]s 80«
] exet
j eum
CODe

ii M
h Eu
h E[iäm
gur h

"1

Fmehglü
d

" u
( D
;:zque. i
f m
T.
V F,:Of:
jiill
n
"
J ^
Bu

DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. VIL. — . EM TE

eonftituta haec *? a&tio, et aliquatenus culpae ?^ reus eft 75,
quod opera malorum .hominum vteretur *5: ideo quafi ex
maleficio teneri videtur. | E :
VLl PAvrvs libro IV. ad Sabinum. Iw omnibus tem-
poralibus aCtionibus, nifi nouiffimus totus dies compleatur
*7, non finit obligationem *9?;, ^ ' - | AUA T :
.VII. PouroNrvslibro XV. ad Sabinum. AcTro-
N ES aduerfus patrem filio praeftari non poffunt, dum in po-
teitate eius eft filius. — — H N s

VHI. Inpkgw ?? libro XVI. ad Sabinum.

eit, quod dare, nifi ?? velis **, cogi non poffis: nam nec
heres promifforis eius, qui numquam dare voluerit ?^, tene-

tur: quia haec condicio inipfum promifforem numquam exfti-

t 93 |
| IX. Pavrivs lbro IX. ad Sabinum, Firrvsra-
MILIAS fuo nomine nullam actionem habet, nifi iniuriarutm,

et quod vi aut clam, et ?^ depofiti, et commodati, vt Iulia-

nus putat.

X. IpgM 35 libro XLVIL. ad Sabinum; NaTvRáA-|

LES obligationes non 9? eo folo aeftimantur, fi actio aliqua

eorum ?* nomine competit: verum etiam eo, fi foluta pecu--

nia repeti non poffit.

XL IpEew $$ libro XII. ad Sabinum. Qvascvw-,
QvE gerimus, cum ex noftro contractu originem trahunt, .

nifi ex noftra perfona obligationis initium fumant, inanem
actum noftrum efficiunt: et ideo neque ftipulari, neque emere,

vendere, contrahere, vt alter fuo nomine reCte agat, pof-

XII. PowProwurvs libroXXIX. ad Sabinum. Ex de-
pofiti, et commodati, et mandati, et tutelae, et negotiorum
geftorum ??, ob dolum malum defuncti heres ?? in folidum
tenetur. - : : D. !
XIIL. Vrrerawvs libroT. Di(putationum. Iw factum
aCtiones etiam ?* filiifamiliarum ?* poffunt exercere. . |
XIV. IpnEgw libro VII. Di(putationum. SEnvr ex de-

lictis quidem obligantur: et fi manumittantur , obligati rema- |

nent: ex contraCtbus autem ciuiliter quidem non obligantur:
fed naturaliter et obligantur et obligant. Denique fi feruo, qui

fihi mutuam pecuniam dederat, manumiffo foluam, liberor. |

. XV. IvrraAxvs ?? libro IV. Digeftorum. Qvrcum
herede'egit, exceptione fuüummotus eft, Ac ?* sr NON IN

non inique poftulabit ?* creditor reftitui fibi aCtionem ?* ad-
uerfüs feriptum heredem: nam quamdiu bonorum poffeffio
contra tabulas filio dari poteft,: heres quodammodo debitor
non eft. | :

-XVI. Ipnw libro XIIT. Digeftorum.
reditario mutuam pecuniam accepit ?? , et fundum vel homi-

DNNG a r

Etiam in Rehd. GE z. 73 Vulg. eff, loco: baec. BR. la et Rehd. GE

724 Flor. litera ein? culpae, recens-eft, omnes tamen probabilem correctionem

receperunt. BR. Etiam Hal. et Rehd. GE k.

75 Hal. fit. GEB. — 76 Hal.
vtatur. "]7 Vulg. impleatur. BR.

78 Vulg. won fmitur obligatio. BR. — "79

" HaL.IVLIANVS. GE&. $80 Hal.inferit: fi.GER. 81 Rehd.velit, et mox:

pofft.GEB. . 82 Hal volgit. GE z. — 83 Vide Aueran. 1. Interpr. Inv. 23.

GEE. 84 Ap.Hal et Vülg. et, abeft. Sed et Flor. eft deletum. B R. Et in -

Rehd. abeft, GEB. ^ 85 Gothofr. in nota: . 4l. Vlpianus. Ita Taur. in mar-
gine. Hal. et Rehd. ZVLIANVS. GEsz. ..86 Rehd.inferit: ex. GEB. — 87
Hal. et Vulg. earwm. BR. Rehd. vt Flor. GE B. 88 Gothofr. in nota:
A. Paulus. Ita Taur. in margine, et Hal. pR. Etiam Rehd. G z s.
hic addit: cauffa. S. Cruc. 1. habet: gratia. Quatuor alii habent : caafa , Vat.
l V. S. Cruc. II. et Treuif. gBR..— Reliqui vt Flor. Barb. Vat. II. 1II. IV. VI.
Chriftin. Pal. L JL Magl. Byükersh. vt et Rehd. GE z. —— 90 Vulg. beredes,

b*

: SvB hac
condicione, fi volam, nulla fit obligatio: pronon diécto enim -

Qv a feruo he--

89 Hal ,

nem pignoris caufa ei tradiderat, et ?? precario rogauit: pre-
cario poffidet: nam feruus hereditarius ficuti per traditionem
accipiendo, proprietatem hereditati *?9 adquirit, ita precatio -
dando efficit ne res vfucapi poffit. Nam et fi commodauerit,
vel depofuerit rem peculiarem: commodati et depofiti a€tio--
nem hereditati * adquiret. ^ Haec?ita, fi peculiare negotium
contractum eft: nam ex hac caufa etiam poffeffio adquifita
intellegi debet. |
XVIL IpnEM libro XXXIII. Digefterum. Omwxks de-

bitores qui fpeciem ex caufa lucratiua ? debent, liberantur,

cum ea fpecies ex caufa lucratiua ad creditores ^ perueniffet.
XVIIL. IpnEnw libro LIV. Digeftorum. Sr is, qui Sti-
chum dari ? ftipulatus fuerat, heres exfítitetit ei, cui ex tefta-
mento idem Stichus debebatur: fi ex teftamento Stichum pe-
tierit, non confumet ftipulationem: et contra, fi ex ftipulatu
Stichum petierit, actionem ex teftamento faluam habebit:
quia initio ita conftiterint * hae * duaeobligationes, vt altera
in iudicium deducta, altera nihilo minus integra remateret, .
XIX. InEgw libro LXXIL. Digeftorum. Ex promif-
fione dotis non videtur lucratiua caufa effe: fed quodam-
modo creditor aut emptorintellegitur, qui dotem petit: porro
cum creditor vel emptor ex lucratiua caufa rem habere coe-
perit, nihilo minus integras actiones retinent?: ficut ex con-
trario, qui non ex caufa lucratiua rem habere coepit ?, ean-
dejn non prohibetur ex lucratiua caufa petere. OM |
.XX. Arpruznvs ? libroIIL Digeftorum. Senvvs
non in omnibus rebus fine poena domino,** dicto audiens *2
effe folet: ficuti fi dominus hominem occidere, aut furtum
alicui facere feruum iuffiffet. — Quare quamuis domini iuffu
feruus piraticam feciffet, iudicium in eum poft libertatem red-
di oportet. Et (ïuodcumq;ue vi feciffet, quae vis a maleficio
non abeffet: ita !* oportet poenas eum pendere 7*, Sedfi
aliqua rixa ex litibus et contentione nata effet, aut aliqua vis

| iuris retinendi caufa fatta effet, et ab'his rebus facinus abef-

fet: tum non conuenit Praetorem , quod feruus iuffu domini
feciffet, de ea re in liberum iudicium dare. |
AXI. IvLiAwvs *?libro III. ex Minicio. CowTRa-
X1issE vnusquisque in eo loco intellegitur, in quo, vt folue-
ret, fe obligauit. TC :
"XXll. ArR1cANvs libro III. Quaeftionuüm. . Cv«
quis in dier mercem ftipulatus, fideiufforem accepit : eius tem-

N | porisaeftimatio fpeCtanda eft, quo fatis acceperit.
EA CAVSA TABVLAE TESTAMENTI SINT ??, VT|
-CONTRA EAS EMANCIPATO BONORVM POSSESSIO
DARI POSSIT: emancipato omittente bonorum poffeffionem, |

XXIIL IpEM libro VII, Quaeftionum. . TRarEcrmri-
TIAE pecuniae nomine, fi ad diem foluta non effét, poena,
vti adfolet, ob operas eius qui eam pecuniam peteret, in fti-
pulationem *? . erat deducta: is qui eam pecuniam petebat,
parte exacta petere defierat: deinde interpofito tempore in-

terpellare inftituerat. Confultus refpondit ^*, eius quoque

temporis, quo interpellatus non effet, poenam peti poffe: am- -
plius etiam fi omnino interpellatus non effet: nec aliter non
committi ftipulationem, quam fi per debitorem non ftetiffet,
prem : | quo

et mox: fenentur. BR. Etiam Rehd. GER. 91 Flor. literae; zam, in
etiam, funt deletae. BR. — Etficuti hic correctum, habet Hal. nempe: et, — 92
Vulg. filiifamilias. B R. 93 Rehd. Idem. GEB. .. 94 Hal. At, loco: Ac.
Vulg. Ac, abeft. B R. KRehd. ef? bac, fi non. GE B. 95 Rehd. funt. GEB.
96 Taur. poffulaBit. GEB. 97 Rehd. acioues. GER. 98 Hal. accepe-
vat. Rehd. acceperit. GEB. — 99 Vulg. traditum precario. B R. Et ita Rehd.
G EB. 100 Vulg. bereditati, abeft. B R. I Vuig. bereditati, abeft. B R.
2 Wulg. Hoc. BR. 3 Bafil Z«3 émcixegdoUs Zeríuc. BR. 4 Rehd. credito-
rem. GEB. . 5 Hal inferit: fibi. GEB. — 6 Hal. comfiftuumt. GEBR. — 7
Rehd. eae. GEB&. 8 Hal. et Vulg. retinet. BR; Etiam Rehd. G£g.
Hal. rem bavet. Rehd.. vem baberet. GEB. Io Hal. VLPIANVS. GEB.

,HI Gothofr. in nota: Al. domini. EtitaRehd. GEnB.. . 12 Rehd. obediens. G E B.

13 Vid. Bynkersh. Z. Obf. 23. BR. — 14 Hal. dependere. GEB. — 15 Hal
ldem. Rehd. Vlpianus. GEB. — 16 Rehd. in Jüpslationé. GEB. — 17 Vuly.
Rrrrrr 3 ; E Us

P d

9234

quo minus folueret: alioquin dicendum eft *?, fi is "? , qui
- ánterpellare coepiffet, valetudine impeditus interpellare de-
fiffet, poenam non committi. De illo fane poteft dubitari,
fi interpellatus ipfe moram fecerit: an, quamuis pecuniam poft-
ea offerat, nihilo minus poena committatur? Et hoc reCtius
dicitur. Nam et fi arbiter ex compromiífo pecuniam certo
die dare ?? iufferit, neque per eum qui dare iuífus fit ?^* ,
fteterit: non committi poenam refpondit ?^?: adeo vt et illud
Seruius rectiffime exiftimauerit, fi quando dies qua ??4 pecu-
nia daretur, fententia arbitri conprehenfa ??^ non effet, modi-
cum fpatium datum videri, Hoc idem dicendum?*,
cum quid ea lege venierit , vt nifi ad diem pretium folutuni fue-
rit, inempta res fiat. ; | -3
XXIV. PowPoxurvs libro fingulari Regularum. Sr
a furiofo, cum eum compotem mentis effe putarem, pecu-
niam quafi mutuam acceperim, eaque in rem meam verfa fue-
rit: condi&tio furiofo adquiritur. |Nam ex quibus caufis igno-
rantibus nobis actiones adquiruntur, ex hisdem ?? etiam fu-
riofi nomine incipit agi poffe: veluti cum fernus eius ftipu-

latur, ?^* cum furtum ei fit, aut ?? damnum ei dando, in

legem Aquiliam committitur: aut fi forte, cum creditor fue-
rat, fraudandi eius caufa debitor alicui rem tradiderit.
/que erit, fi legetur ei, vel ?? fideicommiffum ei relinquatur.
$. r. Item fi is, qui feruo alieno crediderat, furere coeperit,
deinde feruus in rem domini id, quod mutuum acceperat,
verterit: furiofo condiCtio adquiritur, $. 2. Item fi alienam

pecuniam credendi caufa quis dederit, deinde compos mentis.
effe defierit: poftea confüumpta ea, furiofo condictio adquiri--
tur. $. 3. Etqui negotia furiofi gefferit ?9?, negotiorumge-.

ftorum ei obligatur ?'. i^ TE g
| XXV.VrPriANVvslibro fingulari Regularum. AcT10-
NvM genera funt duo: in rem, quae dicitur vindicatio: et in
perfonam, quae condictio appellatur. !n rem actio eft, per
quam rem noftram, quae ab alio poffidetur, petimus: et femper
aduerfus eum eft, qui rem poffidet. In perfonam actio eít,
qua cum eo agimus qui obligatus eft nobis ad faciendum ali-
quid, vel dandum: et femper aduerfus eundem locum habet.
$. r. ACtionum ?? autem quaedam ex contractu, : quaedam
ex fatto ??, quaedam in factum fünt. Ex contractu actio
eíft, quotiens quis fui lucri caufa cum aliquo contrahit: vel-
uti emendo, vendendo, locando, conducendo, et ceteris fi-
milibus. Ex facto ?* actio eft. quotiens ex eo teneri quis
incipit , quod ipfeadmilit: veluti ?? furtüm vel iniuriam com-
mifit ?^, vel damnum dedit. In factum actio dicitur, qualis
eft, exempli gratia, actio quae datur patrono aduerfus liber-
tüm, a.quo contra Edictum Praetoris in ius vocatus eft. $. 2.
Omnes autem actiones aut ciuiles dicuntur,-aut honorariae.

vefpondi. B. I8 Flor. s in: ef?, deleta eft, vt fit: dicendum et fi, et ita
quoque Hal. BR. . 19 Ap. Hal. i5, àbeft. GER. 20 .Flor. fa&um: 4a-
yi, et ita omnes. BR. Etiam Hal. et Rehd. GEE. . 21 Hal.efl.GEPB. 22
.. Rehd. refpondi. GEB. 234 Hal.etRehd. q40. GEB. — 236 Taur. co Nprebenfa.
- 24 Rehd.addit: efj, GE B. 25 Vulg. dicendum efl, cum.B R. | 26 Flor. alpi-
ratio eft deleta. BR. — 277 Hal. praefigit: aut. Vulg. et. BR. 28 Vulg. in-
lerit: cum.BR. — 29 Hal inferit: fí, Vulg. fi per. BR. — 30 Rehd. geffevat,

B R. 31 Gothofr, in nota: et eum obligat, fi ei aliquid abett. vulg. Hal.-

Haec nempe illis vltimis: ei obligatur, adiiciuntur. Sed et Hal. ad haec pa-
rentheíi inclufa in margine monet: baec alias def(unt. G. 32 Hal. Acio-
":0$. GEB. 33 Hal. ex padio, loco: ex fatto. GEB. . 34 Vulg. ex fadfo
antem. BR.. Hal éx peccato antem. GEB. 35 Hal, et Vulg. inferunt: fi.
nR. EdamRehd. GE s. 36 Hal. et Vulg. coummiferit: et mox : dederit.
BR. Etiam Rehd. GER. 37 Vulg. inferit: qui condemmatus fuerat. BR.
38 Ap. Hal. et Vulg. fib, abeft, et inter vndecim MSS. in Var. IV. V. Chri-
ftin. et Pal. L in Pal. II. abeft fequens: fibi. n S. Cruc. IL. prius: fibi, eft
expunctum. BR. Reliqua itaque Florentinam referunt: Vat. Y. VI. Barb. S.
Cruc. I. Magl. quibus adde Bynkersh. — In Rehd. prius illud fibi, abeft. GER.

39 Taur. SCAEPOLA. GER. — 40 Hal. PAVLVS. Vulg. MARTIANVS. -

y

et 25

ldem-.

DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. VII.

XXVI. Inzw libro V. de Cenfibus. Owwxs poe-
nales actiones poft litem inchoatam, et ad heredes trans-
eunt. 1 ;
XXVII PariwrAÀwvs libo XXVIL Quaeftionum.
OnricATiOoNES quae non propriis viribus confiftunt, ne-
que officio iudicis, neque Praetoris imperio, neque legis po-
teftate confirmantur. | |
| XXVIIL Ipzw libro T. Definitionum. AcTr10 in per-
fonam infertur, petitio, in rem: perfecutio, in rem, vel in
perfonam, rei perfequendae gratia. |
XXIX. PAvrvs libro IV. Refponforum. . Lvcrzo
Titio cum ex caufa iudicati pecunia deberetur, et eidem de-
bitori ?* aliam pecuniam crederet: in cautiorie pecuniae cre-
ditae non adiecit fibi ?? praeter eam pecuniam debitàm fibi ex
caufaiudicati. Quaero, an integrae fint vtraeque Lucio Ti-
tio petitiones ? Paulus refpondit, nihil proponi, cur non fint in«
tegrae, :
XXX. ScAEvorLA ?? libro I. Refponforum.

SER«

vvs effectus non idcirco, quod poftea indulgentia principali

libertatem confecutus eft, rediffe dicitur in obligationem cre-
ditorum. E T. ; r d |
XXXI. MaECcrzANvs ^? libro II. Fideicommifforum,
Now folum ftipulationes impoffibili condicione ** adplicatae,
nullius momenti funt: fed etiam.ceteri quoque contractus,
veluti emptiones, locationes , impoffibili condicione interpofi-
ta, aeque nullius momenti funt: quia in ea re, quae ex duo-
rum pluriumue confenfu agitur, omnium voluntas fpectetur
^2: quorum procul dubio in huiusmodi actu talis cogitatio
eft, vt nihil agi exiftiment adpofita *? ea condicione quam
fciant ** effe impotfibilem. H
XXXIIl. HeRMoGENIANVSs *? libro II Iuris Epi-
tomarum. Cvx ex vno delicto plures nafcuntur actiones,
ficut euenit cum arbores furtim caefae dicuntur, omnibus ex«
periri permitti, poft magnas tarietates optinuit, [X |
XXXIH. PaAvrvslibrolll. Decretorum. Cowsrmrt-
TVTIiONIBVS quibus oftenditur heredes poena nchn teneri,
placuit, fi viuus conuentus fuerat, etiam poenae perfecutio-
nem ;ransmiïam *9 videri: quafi lite conteftata cum mor«
tuo ^*, y | | u : |
XXXIV. IpnEw libro fingulari (de) concurrentibus
aCctionibus. Ovzr feruum alienum iniuriofe verberat ^9, ex

.vno facto incidit, et *? Aquiliam, etaCtionem iniuriarum: in-

iuria enim ex affectu fit, damnum ex culpa: et ideo poffunt

vtrae ?? competere; fed quidam ?*, altera electa alteram con- :

fumi: alii, per legis Aquiliae ?? actionem iniuriarum confu-

mi, quoniam defüt bonum et aequum effe, 5? condemnari

eum qui aeftimationem praeftitit: fed fi ante iniuriarum actum
| | boga t | | effet

Sed Bafil. MAEKIAN. mgz. Rehd.vt Hal GEBR. ^ 4t Gothofr. in notae
impoffibili conditioni. vulg. et Flal, Sed et Flor. ita aptatum : condicioni, quod
'faur. fequi debebat. BR. Ita et Rehd. GER. 42 Gothofr. in nota: fpe-

. &at. vulg. Hal. 1mmo Hal. et Vulg. habent fpecfatur, et ita quoque Rehd.

GEB. 43 Hal. pofita. GEB. — 44 Hal. et Vulg. fciunt. BR. — Etiam &ehd.
GP2B. ^. 45 Taur, HERMOcENIÍANV'S. GE B. 46 Gothofr. in notaz
remiffam non videri, v4/g. transmiffam non videri. Rehd. vt Vulg. GEB.
47 Taur. cuMortuo. Hal. eo mortuo, cui le&ioni valde fauet primaeua arche-
typi feriptura. Habebat illa : ewmortuo. e mutata in c, et nihil praeterea. Quod
eo diligentius notandum fuit, quod Anton. Auguftin. £. Exrend. 2. contrarium
afferere videatur. RR. — Taur. itaque ex prima fcriptura dare debebat: eV smor-
tu0. GEB. — 48 Taur. verVevrat. GEB. — 49 Gothofr. in nota: et in Aqui-
liam er in a&tionem. Haloand. ta quoque Vulg. et MSS. et Flor. ita fupple-
tum. BR. MSS. funt Vat. V. Barb. Chriftin. Pal. L. S. Cruc, I. Bynkersh. At
Rehd. et n Aquilam et iniuriarum acizonem , praepofitione: zs, pofteriore loco
abforpta, aut ex codice, vbi Taurelliano more legendum erat: 4Nimriarum.

'GEB. 50 Gothofr. in nota: vtraeque £aloand. — Sed et Taur. in margine

531 Hal. et Vulg.. addunt z
53 Vulg. praefigit: 2n-
JorA inria-

habet: vtraeque, etita quoque Rehd. GEE.
ajunt. BR. 52, Vulg. per legem Aquiliam. 9 R.

(

e(fet |
per P
Aqml,
fente?
(t«
geäffüf
"T
p (
d, li
y, & |
yon (f
jn gj
qentà,
tionen
Ytge
mmanei
eli
ein)
fionos
a p
fir, t
f 20
fücrom
intedi
(onte
dR
jn: 1
lor, f

- .ontr

bliam
um fni
X
&T g
1s pnt
l

Actro:
V, r
n
Y dmy
dl quo
ii
Püdorur
Uterdi t
X
n [it
BP c
qu&m qþ
À
h LIy
lis of
liäS Pot

Ht
QUE N
Wt l&
indy
EC
um Mj
a, [l
dmäa i
CEp,
ütrit: j
VLPLA4N
P hiQ

"

Ol
.t7 De.

3 D

du
Wib

D)
Ut
D lin
Ti
Dlnti

! S EM
Bw
Dem t

fom,
liate,
hidus,
if«
T
GU
agïtaüo
t qu

ts
&3'0595 j
J df«

YSTI
tentt
[ It

.
H u
1: [l
ofnt
O
conlüe
m
ifum
dit

n n
j, 0

| f&hd.
p vt
qo
d
: Quod
rinum
V m
1 Aqui-
) x
jelt
r
mdrä«füc
jitts
ii m
TA

íis pendeant. ..

.3$.eft notatum, BR. — 7I Rehd. autem, loco: etiam. GEB.

DIGESTORVM LIB..XLIV.: TIT. .VII.

. effet 5*, «teneri eum ex lege Aquilia: fed et haec fententia

per Praetorem inhibenda eft: nifi in id quod amplius ex lege
Aquilia competit, agatur: rationabilius itaque eft eam admitti
fententiam, vt liceat ei, quam voluerit, aCtionem prius exer-
cere: quod autem amplius in altera eft, etiam hoc exfequi
55 $. r. Si is cui rem commodauero, eam fubripuerit, te-
nebitur quidem et commodati actione et condictione: fed al-
tera actio alteram peremit ?? aut ipfo iure, aut per exceptio-
nem: quod eft totius ?*. . $. 2. Hinc de colono refponfum
eít, fi aliquid ex fundo fübtraxerit, teneri eum ?? condictio-
ne, et furti: quin etiam ex locato: et poena quidem furti
non confunditur, illae autem inter 5? fe mifcentur. Et hoc

inlegis Aquiliae aCtione dicitur, fi tibi commodauero vetfti-

menta, et tu ea ruperis: vtraeque enim actiones rei perfecu-
tionem continent: et quidem poft legis Aquiliae, aCctionem,
vtique commodati finietur: poft commodati , an Aquiliae *? re-
maneat in eo quod in repetitione ?* triginta dierum amplius
eft, dubitatur: fed verius eft, remanere: quia fimplo accedit,
etfimplo fübducto locum non ?? habet. | |
XXXV. Ipn£gn libro L ad Edifctum Praetoris 9. Iw
honorariis actionibus fic effe definiendum Catfius ait, vt quae
rei perfecutionem habeant: hae ?* etiam poft annum daren-

ur, ceterae intra annum. — Honorariae autem , quae polt an-

num non dantur, nec in heredem $? dandae funt: vt tamen

juctum ei extorqueatur, ficut fit in actionem ?* doli mali , et

interdicto vnde vi, et fimilibus. Illae autem rei perfecutionem
continent, quibus perfequimur, quod ex Qatrimoqlo .nobls
abeít: vt cum agimus cum bonorum pofleflore debitoris no-
ftri: item Publiciana, quae ad exemplum vindicationis da-
tur. Sed cum refciffa vfüucapione redditur, anno finitur: quia
contra ius ciuile datur. $. r. In Duumuiros et ?* Rempu-
blicam etiam poft aunum actio datur ex contractu magiítra-

. tuum municipalium.

XXXVI. VrPrawvs 9? libro IL. ad Edictum. . Cxs-
SAT ignominiain conduCtionibus, quamuis ex famofis cau-
XXXVII. Ingw 5? libro IV. ad Edictum Praetoris 7?.
Acr10Nrs verbo continetur in rem, in perfonam, directa,
vtilis, praeiudicium, ficut ait Pomponius: ftipulationes et-
jam 7! quae Praetoriae fünt, quia aCtionum inftar obtinent:
vt damni infe&i, legatorum, etíi quae fimiles funt. Inter-
dicta quoque^actionis verbo continentur. $. r. Mixtae funt
aCtiones, in quibus vterque actor eft 7?^: vtputa finium re-
gundorum, familiae ercifcundae, communi diuidundo *?,
interdiCctum vti poffidetis **, vtrubi. — ^ ^ — — E
XXXVIIL Pavrvs^*libro III. ad Edictum. . Now
figura litterarum, fed oratione quam exprimunt litterae, obli-
gamur: quatenus placuit non minus valere, quod ícriptura,
quam quod vocibus lingua figuratis ** fignificaretur. — .
XXXIX. Garvs ** libro III. ad Ediftum prouinciale.

FirrvsrFAMILIAS ex omnibus caufis tamquam paterfami-

lias obligatur, et ob id agi cum eo tamquam cum patrefami-
lias poteft. - | od

Zuriarum. BR. Etiam Rehd. GE B. — 54 Hal. fit. GEB. . 55 Gothofr. in
nota: Al. confequi. Jta Taur. in margine, et Hal. et Rehd. GE B. — 56 Hgl.
et Rchd. perimit, et poterat Taur. dare: perEmit. GEB. $7 Gothofr. in
nota: Lege: tatius. Nempe Taur. habet: tOtius, quod inepte a quo-
dam eft receptum. Hal. et Rehd. zutjus. GEB. . 58 Hal. inferit; et. GEB.
59 Hal. intra. GEB. — 60 Hal. et Vulg. Aquilia, et Flor. e deleta. pR. — Et-
iam Rehd. A4uilia. GEB. — 61 Rehd. vepetitionem. GEB. — 62 Conf. Aue-
ran. II. Interpr. Iuv. 28. 1. 49. GER. 63 Vox: Praetoris Flor. vncis 1n-
cluía, adeoque deleta eít. n g. 64 Rehd. eae, GEB. 65 Rehd, Perede.
GE B. 66 Hal. et Vulg. acone. BR. Etiam Rehd. GER. -
inferit: ?. GEB. — .68-Vulg. IDEM. pR. Vtet Rehd. GEB. — 69 Vulg.
VLPIANVS.BR. Vtet Rehd. GEz. — 7o Flor. hic fe res habet, vt ad L.
72 Rehd.

addit: et reus, GER. — 73. Taur. dEBiduudo. Sed et erat: commmuni. ed w

67. Rehd:

.93$-
XL. PAvrvs libro XLI, ad Edictum. HgmsxnprTA-

RIARVM a36tionum loco habentur et legata, quamuis ab he-
rede coeperint. v :
XLL IpnEMw libro XXIL ad Edictum. QvorikeNs
lex obligationem introducit, niíi (i *5 nominatim cauerit
vt fola ea aCtione vtamur, etiam veteres eo nomine. a&iones',
competere. $. r. Si *? eodem fatto duae competant actio-
nes, poftea iudicis potius partes effe, vt quo plus fit in re-,
liqua aCtione, id aCtor ferat: fi tantundem , aut minus: id con-
fequatur ?9, . "
XLII. VrPerANvs libro XXL. ad Edictum. ÍIs, cui
fub condicione legatum eft, pendente condicione non eft
creïd1t9r: fed tunc cum exfítiterit condicio: quamuis eum,
qui .fflpulatus eft füb condicione, placet ?* etiam pendente
condicione creditorem effe. ' $. 1. Creditores eos accipere 8*
debemus, qui aliquam actionem vel ciuilem. habent, fic ta-
men ne exceptione fübmoueantur, vel honorariam aCtionem
53, velin factum. :
XLII. Pavrvslibro LXXIL ad Edictum. Onrrz-
GARI ?^ poteft paterfamilias, füae poteftatis pubes, com-
pos mentis. Pupillus fine tutoris auctoritate non obligatur
lureciuili, Seruus autem ex contraétibus non obligatur.
. XLIV. IpE&w libro LXXIV. ad Edi&tum Praetoris.
OsriGcATIONVM fere quattuor caufae funt: aut enim dies
in his eft, aut condirio, aut modus, aut acceffio. $. r. Circa
diem duplex infpeCtio eft: nam velex die incipit obligatio, aut
conferturin diem. Ex die, veluti KAtENDp1:s MAnTIIS
DARE SPONDES? cuius natura haec eft, vt ante diem non

exigatur. ÁAd diem autem, vsovE AD KALENDAS Da-

RE SPONDES? Placet etiam *?ad tempus obligationem con-
ftitui non poffe: non magis quam legatum. ' Nam quod alicui -

deberi **coepit, certismodis definit debere: plane poft tem-
|pus füipulator vel pa&i conuenti, vel doli mali exceptione
fuümmoueri poterit, Sic et in tradendo, fi quis dixerit fefo..
lum fine füperficie tradere, nihil proficit, quo minus et fu-

perficies transeat, quae natura folo cohaeret. $. 2. Condi-
cio vero efficax eft, quae in conftituenda obligatione 57 inferi.
tur, non quae polt perfectam .eam ponitur: veluti, cE N-

TVM DARE SPONDES, NISI NAVIS EX ÁSIA VENK-

RIT? fed *5 hoc caífu exiftente condicione locus erit exce-

'ptioni pa&ti conuenti, vel doli mali, $. 3. Modus $? obili-

gationis eft, cum ftipulamur decem aut hominem: nam al-.
'terius folutiototam obligationem interemit ?? :nec alter ?! peti

poteft, vtique quamdiu vtrumque eft. $. 4. Acceflio vero in

- obligatione aut perfonae aut rei fit: perfonae, cum mihi aut

Titio ftipulor: rei, cum mihidecem, aut Titio hominem ftipu-
lor: vbi quaeritur, an ipfo iure fiat liberatio homine foluto

