| H'S-.;Z- SUU*^ — terat: cum per omne tempus matrimonii fümptibus fuis vxo-
D 5 W;?fä[ -2,rem et eius familiam vir exhiberet, dote/prgelegata, fed et do-

remiffas. A$4 2 ;

LV. PaAvrvs libro Vli33—Qugefionum. Vxon
marito fuo pecyniam donauit: maritus ex pecunia fibi donata
- aut mobilemjáüt foli rem comparauit *: foluendo non eft,
E J;äï.el?ïm:f-nuwx-jtæg as Quzlero, fi mulier, reuocet donationetm, an

-;O
*

i,:

!'NA&'
"a ä,? 5

L),, | vtiliter qc icig "^ experiatur: videtur enim maritus,
r ssvatrfs.. Quamuis foluendo non fit, ex donatione locuïiwr effectus :
: /';ï.ïæmachfw cumjpecunia mulieris res comparata exftet? eæfpg;&g, locu-
| éfic""*, — pletiorem effeex donatione negari non poteft: non enim quje-
| p f*v rimus, quid deducto äere alieno liberum habeat, fed quid ex

re mulieris poffideat: folb;?* enim feparatur hic ab eo, cui
.res donata eft, quod iibijres ?5 mulieris permanet, /et]vindica-

.ü-;ää?
rüW'Wg,

"?*"*'h :"o'. * quate'rï:u"s res valet, non 4? 'V.l;;.ra id tamen quod fionaþu.m eft,
! Lr "7*'4("'"2* condicatur: quam fi dotis iudicio conueniatur. Sed m;hlipro-
[ '";jæ"gwï:thw etiamin rem vtilem mulieri in ipfas res accomm»gdä " ; r
i s A N LVI. ScKgvorAllibroHEQupeftionum. Sïiigljdmï' :
a ea*'*ï?þ&m mihi mortis caufa donare ^? vellet, égó pure vxori donare
vac i. /'^' vellem ^3: non valet, quod vxori iubeo dari: quia illo con-

ualefcente, condiftione teneor: mortuo autem, nihilo minus
pauperior fum: non enim habeo, quod habiturus effem.

[

LVIL Pavrvslibro-Vib-Refponfoeeum, Ea, ov x

| | , a marito fuó pecuniam ex caufa donationis acceperat, litteras ad |
rjv coI;! euom mifithuiusmodi: cvw PETENTI MIHI A TE,|DOM -

lL u6od; — El IKARISSIME, | ADNIVERET) INDVLGENTIA TVA
FORT nE AD EXPEDIENDAS QVASDAM RES MEAS,
AAoí4es . QVKE SYMMA MIHI NYMERATA EST SVB ÉA CON-
d KK DICIONE, VT ** sI PER ME MEOSQVE MORES

€XIDGÀ^ STETERIT, QVO MINVS IN DIEM VITXE
NO-STR'AE MATRIMONIVM PERMANEAT, SIVE ^9
INVITO TE DISCESSERO DE DOMO TVA, VEL RE-
PVDIVM TIBI SINE VLLA QVERELILA MISERO, DI-

20 Hal. et,.loco: 4uod. GER. 21 Vulg. extraneos. ER. 22, Vide Duk.
ad Opu[c. de Latin. Vet. ICt. p. 401. BR. 253 Hal. lib. III. GER. 24
Hal. praefigit: Sed. GER. 25 Hal. eavatioue, Wulg. ab ea vatione. BR.
26 Hal. inferit res, Poterat et Taur. fcribere: deterioRÉS. GEB. 277 Hal.
praefigit cum, et mox habet: poffit, loco: poteff, GEB. — 28 Hal. fpecie. GE B.
29 Hal. videatur. GEE. 30 Hal. lib. IV. GEB. — .31 Hal. dote relegata
et donationibus fideicommiffo firinatis. GEB. — 32,Hal. inferit: effe. — 33 Hal.
lib. IV. GER. 34 Taur. compara Bit. 35 Vulg. et baec vres exflat. BR.
36 Hal. condicione. Vulg. cum viro. BR. — 37 Vulg. folum. BR. — 38 Hal.
folo enim boc feparatuv ab eo ves, cui donata efl. quod fi ves, GEB..— — 39 Hal.
ea. GER. 40 Hal. inferit vt. GEB. 41 Vulg. accommodari. al aco-
nem dari. BR. . 42 Hal. inferit:. quis. 43 Hal. velim. GEB. 44 Ap.
Hal. zt, abeft, G E. 45 Hal. non, loco: 4quid. Vulg. plane abeft. B.

1

: mationibus verbis fideicommiffi confirmatis **, legato quidem -
dotis vfüras non contineri videbatur: fed titulo donationis|??^ -

re directo poteft: et erit deterior caufa viri, fijei *? pecunia, |
J x "q*

| fueramt.
. u9* GEB.

DIGESTORVM LIB. XXIV. . TIT. L

VORTIVMOVE FACTVM PER ME PROBABITYR:
TVNC INTIL QVÁE MIHI y(Ap-alguïäWDONATIO— WP
NIS CAVSA DARE VOLVISTI,DATVRAWM,Ti|RESTI- .,
HVTVRAMJMESINE VLLA DILATIONE SPONDEO. 44 995.
Qu£ero, an, fi eadem Titià ^9? marito fuo repudium miferit, —^4^t.

" . v 1 » 4 414
pecuniam reftituere, debeat? Paulus refpondit, pecuniam,/^ ».

| quam vir vxori donauit, ex ftipulatione propofita, fi condifio

eius lexftitit, peti pofíe: quoniam ex donatione in pecuniam 1 ?* £,
creditam conuerfía eft. Quod fi ftipulatio commiffa non pro-
betur, tunc tantum peti poffe, quantó. locupletior ex ea do-
natione facta probetur. -

TLVT S'C/(Ey OLAlibroIL-Refponforum. S: pRAE-
DIA et mancipia Seige data, effecta fint eius tempore concu- J ch 4f
binatus, ac|poftea tempore matrimonii aliis acceptis reddita —— F.
funt ^?: quid iuris eft?;Refpondit 59, fecunduin ea quae pro- LV?
ponerentur, negotium potius geftum videri, quam donatio-
nem interueniffe. $. r. Item, cum qugereretur de cibariis 5* —
mancipiorum, refpondit, tempore quidem 5* concubinatus da- 'Giia
talcibaria jrepeti non poffunt: fed nec tempore matrimonii, l& :e. .
Ífi ea mancipia vxoris in communi Vfuïfueg-i-gt HUR , PU gq.z'öwvt,
lius;rebus matris interuenire folitns, pecunia matris, confen-14^ fhanadpto -

" . P L . f-m . EU. ,."") $»
. tiente ipfa, mancipia et res mercatus, emptionüm inftrumenta ïïit:, at

füo nomine confecit, deceffit in patris poteftate. Qujefitum
eft, an mater cum marito fuo experiri, Jet/ qua aCtione vti pof- J
fit? Refpondit, fi mater obligatum filium in'ea pecunia voluit A.
effe, intra annum;quam 5^ filius deceffit, de peculio cum pa-
tre, in cuius poteftate fuiffe «proponatur, aCtionem habere:. fi
petirpoffe,,qgan jlocupletior ex ea donatione pa-./Zeree uouet
ter factus eft 5*. L oex &"-f&«äw».t faec£) | |

LIX. PAvrvs E&Q II.. Sententiatum. SI QVIS

| Vxori ea condicione donauit, vt quod donauit,in dotem acci-
| piat: defuncto eo, donatio conualefcit.

: s diede Deduyn/L .A
— LX. HEenwoaENrANvs|libro II. iuris Epitoma-
rum?^. VrirRricvs et priuignus inuicem fibi donare prae- , — »
text& *" matrimonii non prohibentur. (4S. r Diuortii caufa 747* æ'
donationes inter virum et vxorem concefífe fünt: jwepe enim
euenit;jvti propter facerdotium 53, .vel etiam 59 fteiflitatem,
LXI. GA1vsHibro.XI. 59 ad Ediétum prouinciale| Vr [
SENECTVTEM, aut valdtudinem, aut militiam fatis commo-
de retineri matrimonium non poffit, 45 é»;c,

*
. LXH. HEeRwMoGENrIAwvs libro II. iuris-Epitoma-
rum ?*'. ET rpEo bona gratia matrimonium gíffoluitur.
$. r. Diuortio fatto nec inftaurato matrimonio, non confirma-
bitur ?^ inter virum et vxorem fa&a donatio: nec inter pa- ,
tronum ?? etlibertam. Siab eo inuito diuertere non licet, 7*
faCta donatio feparatur, cum inter hos 9* diuortium interce- ;; Jersonde d

| dat: perinde enim id quod donatum eft, habetur diuortio in-

tercedente, ac fi donatum non fuiffet. AOT |
LXIIL Pavrvs ibro.IlL ad,Neretium. D xo,
quod vxoris in gedififium viri ita coniunctum eft, vt detractum
alicuius vfüs effe poffit, dicendum eft agi poffe, jquia nulla

. e . * » L -
actiojeft, .ex;lege däü cim tabularum: quamuis ?? Decem- 4 2. 2

uiros non fit credibile de his fenfiffe, quorum voluntate res

eorum

48 Hal. et Vulg. Titia,
50 Vulg. refpondi. BR. — 51 Taur.
52 Vulgo quidem, abeft. BR. — 53 Hal.
55 Hal. effet. GER. 56 Hal. ézivo-
57 Hal et Vulg. praetextu. BR, — 58 Vide Pancirol. J4. Var.
Leidl$2.:BYNK. 59 Ap. Hal. etam. abeft. 60 Hal. J;b. XII. 61
Hal. émeropów. GEB. — 62, Taur. confirmaVitur. G ER. 63 Gothofr. in nota:
donatio. fed nec inter patronum et libertam, Cetfi ab eo inuito diuertere non
licet, ) facta donatio non feparat. Hal.. Haec ita ap. Hal. leguntur, nifi quod loco:-
non feparat, fit apud eundem : confirmatur. G E B. 64 Hal. intér eos, et mox : in-

46 Hal. figuidem. G£B. 47 Vulg. inferit et. Bn.
loco: Titio. BR. 49 Hal. fimt.
ciVarüs,etmox: ciVaria. GEB.
54 Vulg. pofiquam. BR.

tercedit. — 65 Hal. quamuis nulla aclione ex lege duodecim tabularum: quia De-
cemuiroy. WNulg. quamnis nulla adlio eft ex lege duodecim. tabularum, quia De-
[ n
//'xxsr

w uawä

j
l
i

DIGESTORVM . LIB.

Lu La« d, €eorum in alienum ;(edïügïium coniungä äffe;it. HPaulus no-
tat: fed in hoc folum agi poteft, vtjfola 99 víndicatio)foliita
J5.. re competak mulieri, nonjin duplum, ex lege g* im tabu-
rieexo í larum : gggjlïgenim furtiuum eft quod fciente domino inclu-
l'ut. r2 dum eft. P
i LXIV. lAYorxENvs Tbeo. VT. 9-ex-Poíterioribus-La-
beonis V1iR MVLIERI, diuortio facto, qufedam idcirco de-
derat, vt ad fe reuerteretur: mulier reuería erat, deinde di-

uortium fecerat: Labeo 95: 'Trebatius 9? inter Terentiam et -

Lf* * pDecenatem ?? irefpondit 7*, fi vefuüm jdiuGrtium fuiffet, ra-
nE tam efle donationem: fi fimulatum, contra. Sed verum eft,
L quod Proculus et Céecilius putant, tunc verum effe diuortium,
: et valere donationem diuortii caufa fattam 7?, fi alife nuptide
1972 infecut&e funt *?: aut tam longo tempore vidua fuillet, vtjdu-
* ^bium non 7^ foret, alterum effe matrimonium: alias nec do-

nationem vllius effe momenti futuram. E
íoQ 09 LXV.1LABEOlibro-VE-75-PofterrorumfTauoleno— ^
WP jï Epitematorum; vOD jVirjei, quae nondum viripotens nu-

vferit ^*, donauerit, ratum futurum exiftimo. - QD
? : : : rq;æ-/drum:, ETO
LXVI. ScKEVOLA-C - ^ SEIA
Sempronio, cum xcertg"ö&le M.Meiï'et, antequam domum de-

duceretur tabulgeque dotis fignarentur, donauit tot aureos.

! 1 ) | : 2 AEeTP.
L Aupm* Qufero, an ea donatio rata fit ?LxNng ,,7??11:1501!111.—1—11?9? tempus, an, -
donatio facta effe&j aut ta- |

(*f2 s. antequam *?.domum deduceretur,
- i. bularum confignatarum, qude ,plerumque et poft contractum
matrimonium fierent, in Qqugerendo exprimiD3? : itaque nifi
ante matrimonium contractum, quod && confenfu intellggi-
tur, donatio faCta effet, non valere. $. r. Virgini in yortos
Le. dedu&tge ante diem tertium quam ibi nuptige ücrent,)fä]mfäï
lägg/idyfeparataæigetäþb eo effet, die -nuptiarum,äpriusquam àd eum

" " * j : $ e.fn;,, u ff( a " 2 s .
uaieta. A: tranfiret, et priusquam, ?? aqua»??. etjigny áccipereths, id eft]

]liet . i'5'3'133''upf'iae celebrentur 9*, obtulit decém, aureos dono. Qudge-
fitum eft, poft nuptias contractas diuortio faCto, * an * fum-
ma donata repeti poffit ? «Refpondit, id quod ante nuptias do-

C 34 & ^wev:

æ&. üf":czïr- natum proponeretur, non polfe de dote $5 deduci. "»e. ..
ww — ALXVII. LABEO li idononit i a DauiedEnito-

: gnatorum. Sr vxonjnumrmisi viro, aut ab eo, qui in. eius
L&'* poteftate effet, fibi donatis feruum emerit: deinde, cum eius
— ,4,, fa&us fuerit $7 eum ipfum donationis caufa viro tradiderit:
ÉICTAT . TuSIMI Qqäfffo: quamuis ea mente facta fuerit, qua ceterfe
4x., donationes: neque vlla actio eius nominfé darij?? poteft|

meku d. . RRE Es u
|[DE DIVORTIIS ET. REPVDIIS,

;4, PAvrLvsHibro-XXXV.—ad-Edictum. |
äDEQRHIBI ITvVR/matrimonium diuortio, morte, captiuitate,
vel alia| contingente feruitute vtrius * eorum.

cemiros. BR. 66 Ap. Hal. fola, abeft. GER. 67 Hal. IABOLENVS
liv. IT. GER. 68 Vulg. hic inferit et. Ap. Hal. Labeo, abeft. BR. 69
'Taur. TreVatius. GEB. 70 Confer Pancirol. Var. Lechion. II. 5 j. BYNK.
'Taur. in margine: A7Mecenatem. Ya nempe Flor. id, quod Taur. babet in con-

textu, eft corre&um. Manifeftus eft lapfus librarii Maecenati Decenátem fubfti- -

tuentis, vt Auguftin. et Contius dudum agnouerunt. "Vt conítet, quam ludatur
opera in conferendis MSS. praetet Florentinam, fciendum e fedecim folum Pal.
VIIL re&e habere, contra in Pal. IL. et VIL. item Barb. verba: zmter Terentiam
et Mecenatem, omnino defiderari. S. Cruc. habet: Recematem, Pal. HI. IV. et
Bynkersh. Tvecenatem. Pal. VL Teveutiam ét Trecenatam, Pal. IX. Mecenacem,
Pal. III. T'ecenacem, Pal. XI.. Trenacem, Pal. V. Tenacem, Chriftin. Tertzam et

te cenatem, Vat. L. Terrentiam et Teceviatem, Vat. VY. Terentianam et mecem .

maturae, íed hoc tamen corre&tum eft. B& Hal. habet: Mecoenatem, Bynkersh.
II et Tenacem, vt Pal. V. GEB. 7Y Vulg. refponderunt. BR.
Hal. factam, abeft. G EB. 73 Hal. fiut.
yet. BR. 75 Hal. lib. III. GE&. 76 Hal 4iaboleno. GE B. 77 Hal.
mupfevat. 78 Vulg. habet; refpondi: mon attinuiffe. B&. Hal. và vefpondi
non habet. G EB. 79 Vulg. an ante tempus, quam. 8 R. —— 8o Hal. imqui-
rere exprimit, Vulg. inquirendo exprimi. BR. 81 Hal et Vulg. inferunt:

" «

4

72 Àp..
74 Vulg. vt nullum dubium fo-

| matrimonium: quae fententia !5 mihi videtur ver

| xirviT eum, qui libellum tradendum diuortii dedit, isque

|

| tia apparu giudigium animi fuiffe: ghidääggüfez'per calorem miffo
'repudio, fl breui reuerfa vxor eft, nec diuortiffe videtur. — ..

. tem non poffe, neque ipfam propter dementiam, neque cura-

currendum eft, ne dotem perdat: non enim minus patri(quam . ( jy,

xv WT. Lb 423

Il. Gazvs libro XL ? ad. Edi&um-prouincialea D r- E
vonTIVM autem, vela diuerfitate mentium dictum eft, vel ^ * 9^«« m
quia in diuerfas partes eunt qui diftrafunt matrimonium. $.1. , . ,. |
In repudiis autem, id eft, renuntiatione ?, comprobata/ funt ^« &«Mua :
haec verba: |rvas RES TIBI HABETON^: item haec, |/^*j«e Pa n
TVAS RES TIBI AGITO.- $. 2-In fponfalibus quoque * 7 Ts 4 u-
difcutiendis placuit renunï;iationem,interuenire oporteref jiri u^ vt aóto, — .
qua re| hZec verba probata ? füunt* CONDICIONE -rv"&"**;;j:;üj'j'g*f*""
NON VTOR ?. $. 3. Siue autem ipüï*praefenti renuntietur, suied k RRE
fiue abfenti per eum qui in poteftate eius fit, cuiusue is eaue
in poteftate fit, nibil intereft. Qu , ; :
. IIl. PAvrvs Uib ! Jad—Edictum) Drvon-
T1vM nhon eftj[nifi|verum;quod animo perpetuam conftituen-
di diffenfionemj * fit; (Ttaque quidquid 3** calore iracundije
759! fit] vel dicitur, nonypriusratum eft, quam/ ? perfeueran-

L]
"

* - ^

.L.-—ä-f: MOPCMI, ,
[ 3 Ab Y xuc 1

Frd * ;'
t Á pe CO?t6 125 772
J 1

& p

| IV. VrprANvSlibro-XXVlI,?-ad-Sabinam. IvLTA- £. vt o
Nvs libro ioCt2uod: 1? Digeftorum quderit, an furiofa re- &« 57« 6
pudium mittere, vel repudiari pofüt: &t fcribit, furiofar re- ^« * V:
pudiari poffe) quia ignorantis loco habetur **: repudiare au-

torem eius: patrem tamen eius '? nunïium mittere poffe. L^ ; pe
: d 5 13 : t & m t d d.. .f & : r . 14 k»:qlnf *fææ,— ,/ : '*d,-. P
(Quod$4^? non tractaret de repudio, ntli coníitaret retineri 9 f
I'à. Aercr : t XX 4
A tc

" V. Ipnzw dibro?XXXIV;—ad -Edictum.) $1 FILIAJj^ ) ,.
Lqmangipata idcircoldiuertägt/ t9, vt maritum lucro dotis ad- 1 445,.;
ficiat, patrem fraudet,|qui profeCcticiam dotem potuit petere, , j zuuz, :
fi conftante matrimonio deceffiffet: m et ) ** ideo patri/fuc- z&;'?&umï,k :
* t :
marito fuüccurrere Praetorem oportet: danda igitur eft ei do- e/,m!;gm nprs
tis exattio, atque fi conftante matrimonio deceffiffet filia, — , V& N palee af
VL IvrirANVSdibrefLXIH-5-—Digefterutn. — Vx0- P o us 1
RES eorum, qui in hoftium poteftate ^* peruenerunt, pof-^ ,
funt videri nuptàrum ?? locum retinere, eo folo, quod aliite- —
mere nubere non poffunt. Et generaliter definiendum eft, iiezjee C o
donec certum eft maritum viuere in captiuitate conftitutum, fs
nullam habere licentiam vxores eofum migrare ad aliud. ma- Csj« 91 b
trimoniur: nifi mallent ^* ipfde mulieres caufam repudii | 6 $,
praeftare. Sin autem in incertg. eftj an viuus apud hoftes te- xLojos fs o
nedtur, vel morte praeuentus ?^, tunc fi quinquennium atem- " —

| pore captiuitatis excefferit, licentiam habét mulier ad alias tni-

crare nuptias: itd tamen, vt bona gratia diflolutum videatur . "
priftinum matrimonium, et vnusquisque fuum ius|habeat ün. w*
minutum: eodem iure et in marito in ciuitate degente et|vxo- kX
re captiua obferuandg, ;««» *« & |

VII. PAPiNIANVS Hibro T. de-adulteriis.. S T P ;( £-

eo per
de. &R. — $2 Hal in margine: alias, poffquam. GEB. — 83 Gothofr. in nota:
aqua et ignis acciperetur. Hal. GE B. 84 Ap. Hal. id eff, muptiae celebren-
tur, abíunt. G E. 85 Ap. Hal. de dote, abfunt. GEB. — 86 Hal. lib. I11.
mztiSavav, GEB. $7 Hal. effet. GER. 88 Vulg. praeflari. B R.
1 Gothofr. in nota: alterutríus eorum. Hal. Vulg. vtviusque eovutt,
Sed et Bafil. éà vràv svwvoixoóvrav. BR. 2 Hal lib. XII, GEB. 4 Vulg.
id efl, in reuunciationibus. Klal. autem et vemunctatiomibus. BR. 4 Hal. in
margine: alias, tmas ves tibi. abeo. GEB. 5 'Yaur. BerVa proVata. GEE.
6 Vulg. vtar. ER. 7 Taur. couflituen DIffenfionem. GE2. | Hal. couflitueu-
didiuifionem. — 8 Ap. Hal.fi, abeft. GEz. — 9 Hal.lib. XXV. GEB. — IC Hal.
libro decimo feptimo. G EB. ——X Hal. babeatnr. 12, Ap. Hal. eius, abeft.
GEB. 13 Vulg. qui BR. t4 Gothofr. in nota: nifi conftaret cum furiofa
retineri matrimonium, Hal. verum omifit quaedam Gothofredus, nam poft: con-
flaret, adie&a leguntur, poffe et, vt integra fit Hal. le&tio: wifi couflaret, poje
et cuiii furiofa vetineri matrimouiun, 15.Taur, /EN Tia. GEB. 16 Hal.
dinertat. 177 Hoc et, dubio procul eft geminatio literarum finalium praece-
dentis vocis, quod adeo Hal. re&e omifit. —Vulg. deceffiffet filia, et ideo. BR.
18 Hal. lib. XVII. GER. 19 Hal. et Vulg. poteffatem. BR. 20 Vulg.
nuptiarum. BR. 21 Hl salint. 22 kial addit fit, Wulg. eff, BR.
23

Yyy3

424 DIGESTORVM LIB.

per ignorantiam mutatde voluntatis oblatus eft: durare.matri-

» * "L^ . s 1 PUA À
pit, ipfg' voluit ^* matrimonium diffoluere: tunc enim per
eum qui accepit foluitur matrimonium.

LC f;&þäu.;) ; d

Nvs eum qui alienam vxorem ex itinere domum fuam duxif-

ff: 0,,&«:"M77'1 u

VIII I x wilibrolll/deedulteris-. Drvvs HApRrTA-

roessseteses

T f"/&"*m "" fet, et inde marito eius repudium mififfet, in triennium rele-
. IX. Pavrvsiibro-H.-de-adukeris, Nvrrvw di-
uortium ratum eft, nifi feptem ciuibus Romanis puberibus ??
) adhibitis, praeter libertum eius qui diuortium facigt. £ Li-

et ceteris gläuæg e

s
X. MopEsTINvsibrod, Regularum ?^?. PaTROo-
No inuito liberta, quam in matrimonio habuit ?^?, ab eo di-

:irmanumiffus jfit. , eft

Á
L'.i;'"f WR C

E L J
íust besdeo ToIÓ SP-&' tUt t

] m

| petfe

fiieac. fcedere non poteft: nifi ex caufa fideicommiffi manumiffa fit :
; tunc enim poteft, licet eius fit ?? libertaj 4g4J, :
| XI. Vrprrauvs jlibro-IHT.-ad-legem-Iuliam-et Papiam.
LA m Qvonp at lex prvORTII FACIENDI POTESTAS [LI-
! ;ï(fry- e d ;Z. . ? . TO 1: j ais 2 ;
: BERTÁÉÁE, Qv;;(th& PTA EST PATRONO, 3Ng]/ ESTO:

d ' ". ^
L LOf« ex nenes

non infectum videtur effeciffe jditiogtitim, quod iure ciuili &&
foluere ?* folet matrimonium. — Quare conítare ?? matrimo-
nium dicere non poíflumus, cum fit feparatum: denique (cri-
bit Iulianus, de dote fiàd*e actionem non EW merito igi-
tur quamdiu patronus eius eam vxorem fuam effe vult, cum

- ,.374,,':,, — pullo alio conubif?ä ei eft: nam quia ?? intellexit legislator,
L.Hie p , I — 6. Mp FE hbeg&äe quali gneæ)p. —Eun;* matrimonium, detraxit el

[ LIrie, l b " — m alio conubium. are cujcumque nupferit ?5, pro non
1 ,(; mïv:ï nupta vhaþ.febitur.l I.ulianus qu,idseän -zælplius' ?utat? nec gpggg.
L u n cllbïïA&ggæam a termsipatwm efíe p*giïe.* gæägg:, .fä&äïää:
: p QVAMDIV.PBATRONVS EAM VXOREM ESSE IVOLET)
| w ais — Ftvelle debét vxorem effe, et patronus durare 2779 St igitur
aut patronus effe, aut velle defierit, finitgi eft lezis auctoritas.

f (?Liö' "W g

Mï?gä'ä&gm iäääïcu1n 39 liberta, '"u.;ie iguito eo :di,ugr'c?ïäriï.; xfäll.efïo
F /2.7 /&J* ezgpenrglmperator nofter cum Diuo patre fuo retcripfit, intel-
Er -14n:. iam inportet 4^, quzle- non folet ^* nifi ex diuortio oriri.
E Quare fi accufare eam adulteru.cgepemtï velalio $? criminef*?
äïgï..fäcw Pofcqlare,.quod vxorinemo (.)b.ICït, magis Lgäj Vtggyre,yäïïümf fit
| L;g'ï—a(m,, matrimonium: etenim meminiffe oportet, ideo adimipcum alio
L^ LJA : conuübium, quia patronus fibi nuptam cupit. Vbicumque igi-
E util^ tur vel tenuis intellectüs videri poteft fyolentis nuptam, dicen-
; rie ox a, í4. du m eft, iam incipere libertge cum alio effe conubium: pro-
| 1242 re £f inde fi patronus fibi defponderit aliamdgäjdefüinauerit, vel
3 — matrimonium alterius appetierit ^?, credendu& ^" eít nolle
hanc nuptam: etíi concubinam fibi adhibuerit, idem erit pro-
bandum ^9. U

— À

ulàbs. 4] 4458. fäa Ü ,;7??20) Umdo e4$ Colladio
; : -9u$. d.O0494.2. '2.. wl 182.9.
25Hal addit: eff. | 24 Vulg. accepit ipfum, voluerit. BR. — 25 Gothofr. in no-
ta: A. puberibus teftibus. Etiam Baüil. ài « vQoA«d3usiw ETAR MÁQTUQEG Pwpuaos
- gQu£o., Nec tamen moueor. i
ct hic 73 ciuibus non verterunt, BR.
go etiam, abeft. B R.
50 Vulg. fit. BR.
ve Thütrinonimnn. BR. 32, Ap. Hal. cozflare, abeft. GER. 33 Hal. cum,
loco: quia. GEB, — 34 Vulg. ruptum. BR. — 35 Taur. unuBfevit. GEB. — 36
Gothofr. in nota: alterius quam patroni. Hal. GEs. 37 Hal. et uxor effe
velle debet. reliqua tria verba: et patronus durare, idem parenthefi includit, et
in margine addit: baec alias defuut. Ego fic reftituo: Et welle debet vxorem
e[fe- Patrouus et durave. BR. 38 Vulg. gualicuque. n R; 39 Hal. infe-
rit: eius. GE B. 40 Hal. zelit. 41 Hal et Vulg. quod. BR. — 42 Hal.
inciperet, loco: zuportet. GER. 43 Gothofr. in nota: vel aliam incipero

orra J^ haee : VL us deerum effe ref o
gau. J comomensa, r f- eC od rét , tera wCref [ jacre f7e«n7;or€ at fg*awm*
"diéd f"(o ai'wlaöxü*f" devqotcó . Qox«Qe cmluuwm)cbu'äa?/'actw aamfxflu-—
Óü o avgem-, 0& 6'«4-6 meaa.g;,ïuzfdpmäwn J',ïm'-(,;o a'c. x:?;, z'
P A g : fda Aeve 7wr;'f Weesudh st r AC at pru ls g',/xa'oplu um

26 Hal. praefigit Et. GEB. — 2/7 Vul-
28 Hal. refpotforum. GEB. — 29 Vulg. babnerit. B R.
51 Vulg. folueve.

AeEes. 73

—— NT —

" ET

monium dicendum ££: nifi pfenitentia cognita, is qui acce-

bertum accipiemus etiam ^" eum, qui a patre, auo, proauo,

| ftate eft, et * dos ab eo profecta fitxtipfius et filife dos eft:

| non erit ademptaquandoque]| *,fui iuris)filia fueritfa&ta. TItem, L. pra hec «s

| tegra patri.

1 ?1 " uæ. * ^" - (* e *. * : *
1f ((?7« ) ! $—2itlllud re&tiffime placuit: qualigeatij ?? voluntate intellé-
, ( ts EL poifit patronus animum habe.refgkiäüe quafi in vxorofi, fini-
d n ri legisyh engiicium] - Proinde cum pàtronus rerum amo- .

légi eum hoc ipfo nolle nuptam fibi,qquip** eam actionem vel.

| alii viro eius ** filiae nomine dedi(fet, et mortuo patre filia
cum priore viro ageret !?: doli mali exceptione repellitur.

Neqie enim Graeci tàm ftri&e verba fequuntur, .

Hal. quod iure ciuilà potuiffet diffolue- |
| mt'0ceat.

" Á
, Á

LE J- ^ , » X .
J AU GUUUOTTI LUL Lam. $ergrv. Tyns

; . J 4 9 l ' ' á
zefrL od 7 147-//0!(02'[;4 J eccea 0877l

TIT.. H.

HIE

/&,S OLVTO MATRIMONTO DOS QVEM-
i ADMODYVM * ,PETATVR'.& :
,[PouroxivsHibro—XV.—ad-Sabimm.;) // |
o T iV Mj caufa femper et vbique prdecipua eft: nam et pu-
blice intereft, dotes mulieribus Lgä[fyferuari, cum dotataf
efféf, femina$ ad fïbolem rocreandaff replendamque liberis
ciuitatem maxime fif necef?fariun.ï.ïäïff--»ï Qs - ao i ll 'ana'æ&:uz.;ws-
(3t«fa)]l. VuprANvs/libro XXX '»ad-S-&bæun& J )S/ OLvTO ^^
matrimonio, folui mulieri dos debet: nec cogiftir| maritus alii
eam ab initio ftipulanti promittere,

*
X k I XT. CU L(.L:;:,ï;";' yU65. YHÀ2. Sf ,

GTL 5: 4 $.

[

hoc ei nihil nocet ? P !
namw[i incommodum aliquod maritüs fufpectum habát, non
debere eum cogi alii quam vxori[promittere, dicendum eft:
haec ?, fi fui iuris mulier eft.] $. 1. |Quod fijin patris pote-

L4 "7441, ^

denique pater non aliter, quam ex voluntate filide petere do-
tem, nec per fe, nec per procuratorem potelít: fic ergo et pro-
mittendum Sabinus ait: ei ergo promittendum erit, cui vter- fmmäüä»ï" dum.
que iufferit. Ceterum, fi pater folus iuffit, dotis actio filize

fi voluntate folius filiae promittatur, remanebit dotis actio in- ^77^y.
ed vtrum Yf et ? agat(folus,'an et Yf adiuntta 1—"foeis,
quoque filiag Jpe£ experiri pofht? Et puto/nec eam actio-l.
nem amiffam, quam adiuncta filige perfona poteft haberez 74
quod fi fui luris fuerit fa&ta filia, nocebit ei ifta jupauges V s -
$. 2. Voluntatem autem filife, cum pater agit de dote, vtrum Joitis,
fic acciffmus, vt conf;enïiat, an vero ne contradicat filia? Et
eft ab Imperatore/Antc referiptum, filiam, nifi euidenter
contradicat, videri confentire patri. Et lulianuslibro qüadfa- , — — |
-gefimo o&tauo.* Digeftorum fcripfit, quafi ex voluntate filide JeróvL, e.
videri experiri pagrem, fi furiofam filiam habeat: nam vbi non e«£em w
poteft per dementiam contradicere, confentire quis eam meri- 742*l ^.
to credet. Sed fi abfens filia fit, dicendum erit, non ex vo- ,'*'f'fa*"hfï Aone:
luntate eius id fa&tum: cauendumque, ratam rem filiam habi- jht,
turam, a patre: vbi enim fapit, fcire eam exigimus, vt videa- —
tur non contradicere. Vj :
Ill. PAv Lvsmibroällg ad Sabinum) Now sorvxw
autem in exigenda, fed etiam in foluenda dote, quae commu-
nis eft patris ? et filiae, vtriusque voluntas exquiritur: nec
alter alterius deteriorem condicionem facere poteft. Sed fi
pecunia ad patrem peruenit, quam filia accepit, aCtio de dote

vtrisque ? tolletur. / X lL. X M- |
IV. PowPoxrv sílibro My adSabinum.| S1 !9 pa-

TER Íine confenfu filiae dotem a viro exegiffet, et eandem

V.VrPiaAnvsllbro XXX. *? adSabinumJ D& prvr-
SIONE anni eius, quo diuortium factum ett, quaeritur, ** ex
die *5 matrimonii, an ex dietraditi marito * fundi maritus fibi:
computet tempus? Etvtique in fructibus aviro ** retinendis
neque dies dotis conftitutae, neque nuptiarum obferuabitur ?8 :
| ed

quae non folet, nifi. Hal. Ap. Hal vt iam di&um, eft: iuciperet, et foleret,
non: folet. GEB, — 44 Hal. eo, loco: alio. GEB. — 45 Vulg. inferit: ream.

B R. 46 Hal. acceperit. GEB. —— 47 Hal.et Vulg. credendum. BR. —— 48
Gothofr. in nota: dicendum. Hal GEs. [
I lIta etiam Bafil. ng. Hal tamen : quemadmodum dos. GE E. 2, Hal.

...3 Vulg. Hoc. BR. — 4 Sunt qui hic emblema Triboniani agnofcunt,
contra quos pugnat Bynkersh. VTIIIJ. Obf. 14. GERB. 5 Hal et Vulg. quan-
dac?qu'te. B R. 6 Ap. Hal. hoc et fequens et, abeft. GEBR. 7 Hal. libro
decimofeptimo. GER. 8 Hal. et patri, Vulg. patri. B R. 9 Hal. et Vulg.
vtriusque. B R. IO Hal, inferit cum, và et, ante: zuortmo, deleto. GEB. — 1
Hal. et Vulg. eiusdem. BR. 12, Hal. aeat. 13 Hal. lip. XXXV. GEB.

...d(äæ.y, T ce;/m Toppere ayïijï.
£^ ut

14 Vulg. praefigit am. BR. — 15 Hal. infecit: contracti, GEB. — 16 Ap. Hal.
"arito, abet. G EB. 17 Yaur Biro, GEB. — 18 'Yaur. ebfernaVitur. GE B.
: 19

VE daee , etrlo a porle g liqo aof blifé mafrion,
a 4/(5'4 &/sz f'yfïmm 02/'0'5- Ucsl2dosr- ctem 2eoundu" UY A muDar,g
;/:Zdïæd JW u dehT e OZ(W o at 6&46720 ' :

ele. Jenic 22, anno (f 2.4,

"W!*;ff( ,

.nis idem dici poteft: vt in filua caedua.

^ GEB.

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT.

fed quo primum dotale praedium confitutum eft, id eft, tra-
dita poffeffione 7?, :

.. VI. PAvrvs/libro,VII; ad Sabinum.| Sx AwTE nu-
ptias. fundus traditus eft, ex die nuptiarum ad eundem diem
fequentis anni computandus annus eft. Idem in ceteris an-
nis feruatur ??, donec diuortium fiat: nam fi ante nuptias

traditus fit, et fructus inde percepti, hi reftituendi fünt quan- .

doque diuortio facto, quafi dotis facti. - x « x:
VIL. Vrrrawvsílibro XXXf. ?* ad Sabinum./ Fn v-
cTvS eos ^^ effe coníftat, qui deducta inpenfa fupererunt.
Quod Scaeuola et ad mariti et ad mulieris inpenfas refert.
Nam fi mulier pridie vindemias doti dedit, mox fublatis a ma-
rito vindemiis diuortit, non putat ei vndecim dumtaxat men-
fum ?3 fructus reftitui: fed et impenfas, quae antequam por-
tiones fructuum fiant deducendae funt.
aliquid inpendit in eundem annum, vtriusque inpeníae con-

current: ita et fiimpenfarum a muliere factarum ratio habea- -
tur,cum plurimis annis in matrimonio fuit, neceffe eft primi
anni computari temporis ?^, quod fit ?? ante,datum prae-

dium. $. rj Papinianusfautem ?^ libl'otj?idiecimox, Quaeftio-
numj diuortio faCcto fructus diuidi ait, non ex die locatio-
nis ??, fed habita ratione praecedentis temporis, quo mulier
in matrimonio fuit: neque enim fi vindemiae tempore fundus
in dotem datus fit, eumque vir ex calendis Nouembribus pri-
mis fruendum locauerit, menfis Ilanuarii fuprema die facto di-
uortio, retinere virum et vindemiae fructus, et eius anni quo
diuortium factum eít, quartam partem mercedis aequum eft:
alioquin fi coactis ?* vindemiis, altera die diuortium interce-
dat, fruCtus integros retinebit: itaque fi ^? fine menfis Ta-
nuarii diuortium flat, et quattuor menfibus matrimonium fte-

terit, vindemiae fructus, et quarta portio mercedis inítantis.

anni confundi debebunt, vt ex ea pecunia tertia portio viro
relinquatur. $. 2. E ?? contrario quoque idem obferuandum
eít: * nam * fi mulier, percepta vindemia, ftatim fundum vi-
ro in dotem dederit, et vir ex calendis Martiis ?* eundem lo-
cauerit, et calendis Aprilibus primis diuortium fuerit fecu-

tum, non folum partem duodecimam mercedis, fed pro modo

temporis omnium menfum, quo dotale praedium fuit, ex mer-
cede, quae debebitur ??, portionem retinebit. $. 3. Item fi
meffes eius anni, quo diuortium factum eft, colonum ex for-
ma locationis fequantur, ante vindemiam foluto matrimonio
nihilo minus pecunia meffium in computationem cum fpe fu-
turae vindemiae veniet. $. 4. Apparet igitur ex his, illos fru-
€tus, quos mulier percepit antequam nuberet, non debere in
contributionem venire. $. 5. Ob donationes, item ob res
amotas, ex his fruCtibus, qui poft diuortium percepti funt,
compenfationes fieri poffunt. $. 6. Quod in anno dicitur,
poteft dici et in fex menfibus, fi bis in anno fructus capien-
tur ??: vt eft in locis inriguis. $.7. ?^* Et in pluribus an-
$. 8. Item fi loca-
tio agri talis fit, vt füper annuam mercedem quinquennio quo-
que aliquid amplius praeftaretur: in eo enim quod amplius

eft, tempus ad quinquennium computamus, $. 9. Non folum |.

autem de fundo, fed etiam de pecore, idem dicemus: vt lana

19 Vulg. tvadita poffeffio efl. BR. '

20 Hal. et Vulg. obferuatur. BR. 21
Hal. lj». XXXV. Gzs.

22 Ap. Hal. eos, abeft. GEB. — 23 Hal. menfium.
24 Gothofr. in nota: tempori. Hal. tempus. - Sed hoc pofterius eft
Vulgata le&io et MSS. fex. n R. Pal. I. II II. IV. V. et Barb. GEB. 2,5
Hal. fuit, loco: fit. GEs. 26 Ap. Hal. autem, abeft. Ceterum nouam hic
legem inchoat Vulg. BR. — 27 Taur. loGationis. GER. 28 Vulg. collectis.
B R. 29 Hal. inferit zu. GEB. 30 Hal, Ex coutrario. GEB. — 31 Bafil.
75 ágxz T0U Magríov. BR. 32 Hal. et Vulg. debebatur. BR. — 33 Hal. ca-
piautur. — 34 Hal. pracfigit: Sed. GER.

36 Hal. huc transfert fequens «t. 57 Hal. cremiales: dici opor&ere. 38

Hal. et Vulg. fructum. B R. 39 Hal. fecerit, maritum . teneri. GEB. 40
Ap. Hal. et, abeft. GEs. 41 Taur. Bi. GER, 42 Flor. antique ; fuper-
Íctipta, vt fiat: cecideriut. BR. Et ita Hal. ^ 43 Taur. refütuendu Mulieri.

G E B. 44 Hal. Non enim in frucdiu cemputabitur. — 45 Vide Van de Wa-

Igitur, fi et maritus |

35 Hal. et Vulg. praefietur. BR -

g r

TIT. 424
ouium, fetusque pecorum praeftaretur?5. — Quare enim, fi ma-
ritus prope partum oues doti acceperit, item proximas tonfu-
| rae, poft partüm et tonfas oues, protinus diuortio facto, nihil
reddat ? nam et hic fructus toto tempore, quo curantur, nonh
. quo percipiuntur, rationem accipere debemus. $. ro. In fer-
uo quoque anni ratio babetur, ?? fi in annum forte operae
eius locatae füunt: vt praeteriti temporis ad maritum, poft di-
uortium autem ad mulierem operae pertineant. $. rr. De
penfionibus quoque praediorum vrbanorum idem eft quod in
fruCtibus rufticorum. $ 12. Si fündum viro vxor in dotem
dederit, isque inde arbores deciderit: fi hae fructus intelle-
guntur, pro portione anni debent reftitui. Puto autem, fi ar-
bores caeduae fuerunt, vel Gremiales ?7, dici oportet, in fru-
&u ?? cedere: fi minus, quafi deteriorem fundum fecerit ma-
ritus, tenebitur 3?, Sed et *^? fi vi ^* tempeftatis cecide-
runt ^?, dici oportet, pretium earum reftituendum mulieri £*5
nec in früCtum cedere, non magis, quam fi thenfaurus fuerit
inuentus: in fructum enim non compautabitur **, fed pars
eius dimidia reftituetur, quafi in alieno inuenti. q. r3. Si vir
in fundo mulieris dotali lapidicinas marmoreas inuenerit, et
fundum fruttuofiorem fecerit *5: marmor, quod caefüm ne-

ftanda: quia nec in fructu eft marmor, nifi tale ^7 fit, vt la-
pis ibi renafcatur: quales funt in Gallia, funt et in Afia ^5.
$. I4. Sed fi cretifodinae, *? argentifodinae, vel auri, vel cu-
ius alterius materiae fint, vel harenae, vtique in fructu habe-
buntur. $. r5. Interdum marito de fructibus a muliere caue-
tur, et nihil retinet 59, fi fru&tibus ftantibus fundum mulier
recipiet. Interdum retinebit tantum 5* maritus, et nihil re-
ftituet: id eft, fi non plus erit, quam pro portione eum reti-
nere oportet: interdum vero et 57 reddet, fi plüs percepit,
quam eum retinere oportet. Eadem condicio erit etiam, fi
cum focero, vel cum heredealterutrius, de dote agatur. $. 16.
Impendi ?? autem fructuum percipiendorum * caufa, * Pom-
ponius ait, quod in arando ferendoque agro impenfum eft:
quodque in tutelam aedificiorum, aegrumue feruum curan-
dum: fcilicet f ex aedificio vel feruo fru&us aliqui percipie-
Dbantur. $Sed hae inpenfae non petentur **^, cum maritus fru-
€tum totum 55 anni retinet: quia *9 ex fructibus prius im-
penfis fatisfaciendum eft. Plane fi nouam villam neceffario

rit ?*, erit eius impenfae petitio: fimili modo et fi paftina 53
inftituit: hae enim inpenfae aut in res neceffarias aut 5? vti-
les cedunt, pariuntque marito aCctionem. — :

DvS in dotem datus fit, in quo lapis caeditur, lapidicinarum
commodum àd maritum pertinere conftat: qui palam fit 9*,
eo animo dediífe mulierem fundum, vt ifte 9^ fructus ad ma-
ritum pertineat: nifi fi 55 contrariam voluntatem in dote dan-
da declarauerit mulier. $. r. Quod in fementem erogatur, fi
non refponderint mefles, ex vindemia deducetur: quia totius
anni vnus fructus eft. ; |
IX. PouPoxivs[libro XIV. ** ad Sabinum.] Sz
: | MORA
ter 7II. Obf. 15. GEB.

