quae facta laedunt pietatem, exiítimationem, verecundiam no-
ftram, et, vt generaliter dixerim, contra bonos imores j)fiunt:
nec facere nos poffe credendum eft.
| XVI.

Vulg. actione legati. BR. 58 Hal. cuius baeves exfliterit. GE. 59 Hal.
praefigit et. 40 Hal. patromisue. Vulg. vel patromo. BR. — 41 Hal quaft
loco:4uae. GEB. — 42 Flor. eft fcriptum, vt videtur: fcripferit, fed antequam
progrederetur librarius ex T' haíftam fequentis literae H in proxima voce: be-
ves fecit, et fuper er in fcripferit pun&a deletionis pofità funt. Dubitamus ta-
men an ab eadem manu. Forte fcribentem decepetat 72 ille quod praecedit, cum
quo illud: fcripferit, in tertia perfona conftruxiffe videtur. — Poterat tamen cor*
rigendo etiam fieri: fcripfevimt, vel:fevipfero. BR. — 43 Vulg. conferatur. G £ B.
44 . Hal. vel etiam in praefens. 45 Hal. Partborum. — Vide L. 24. infra de
Captiu. et pofllim.veu. GEB. . 46 Vulg. inferit i. BR. — 47 Ap. Hal. sant,
abeft. GEA. 48 Gothofr. in nota: efficiatur. Yta Hal. et Vulg. BR. — 49
Hal. ec Vulg. poterit acquivi. BR. 50 Hal item, loco: vel GEP. 51
Graeci: xaerayéíAmso. BR. 52 Llaur. zmpro Vauermuit. G E B. Hal. praetov m
probauerit. 54 Gothofr. in nota: müx:
inat.

53 Hal. improbauerunt. GEB.
l3

VEgn2A haec,jPvsr1vs Magvrivs, st vo-u'p&aww,,

1,.)9 olerzL ,

d $
£i »fæx érs

J r : um
L Jec p ;æwï/(: 3

7J yen TE

L .Jlm-z, ÁG nohwr

rpatameiot evé ve.r.
I ( Perenm d lu 'fu
véletim VACU U. I

(e. ,

' od
* pog

L ;"17/1—4 atóc,

L.

L £,

;
| 3(;.? 9mm e6 m'lül:?* LA A. ï«('t' *
E. «/ ia mä : JiUCtr £m
Áa«- 298 oteemá- .

| J / "^ atani

: J f!,fl)(z':zf ,

$18

XVI. MangcraANvs ||libro/IV. Inftitutionum:]] Sz
Tirivs HERES ERIT, SEk1vs nenEes EsTO:[$1 Sx-
IVS HERES ERIT, T1T1IvS nEnRES ksTO z[ulifiusinuti-
lem effe inftitutionem fcribit, cum condicio exiftere non poffit.
XVII. FLonEew TiNvs ||libro X.Inftitutionum.|| S1
PLvRES inftitutiones ex eadem parte fub diuerfis condicio-
nibus fuerint: condicio, quae prior extiterit, occupabjtt *? in-
ftitutionem. . U frC mb Em 0
XVIIL. Mancrawvs ||libro VII. -Inftitutionum. ||.
CvM sknvvs pure liber, et heres fcriptus fub condicione
fit, et fi heres non exftiterit, legatum acceperit: in legato
repetitam videri condicionem, Diuus Pius refcripfit. -&e-Ee-
Hac ratione et Papinianus fcribit, cum auia ?? nepotem fub
condicione emancipationis pro parte heredem inftituit, et poft-
ea codicillis fcriptis hoc amplius ei legauit, quam quod here-
dem eum inftituit,[repetitam videri condicionem emancipa-
tionis etiam in legatogquamuis in legato nullaM,, VU& here-

XIX. IpgMw ||libro VIIT.- Inftitutionum.|| Sx rvrA
fcriptum fuerit, TirT1vs.HERES ESTO: S1 TiTivs Hk-
RES ERIT, MAEvIVS HERES ESTO: Ífi Titius fufpe-
&tam adierit hereditatem, poteft Maeuius fuo arbitrio adire, et

g,lf(aftam retinere. . - : TU
XX. [LAsE&o |llibro II. Pofteriornm-Á-Tagolenot-epi-

tor m.|i$c Mv riEen,(quae viro fuo ex dote promifíam
pecuniam debebat, virum; heredem 4&e- inftifuerat, fi eam pe-
cuniam, quam doti promififfet, neque petiffet, neque exegif-
fet: puto, fi vir denuntiaffet ceteris heredibus, per fe tion fta-
re, quo minus acceptum faceret id, quod ex dote fibi deberee
tur, ftatim eum heredem futurum. Quod fi folus heres.in-
ftitutus effet in ?? tali condicione ] nihilo minus puto ftatim
eum heredem, futurum:. quia ,XoUvxroc ?? condicio pro non
fcriptajaccipierida eft; — $. 1. Si quis hereditarium feruum iuf-
fus eft manumittere, et heres efíie: quamuis, fi manumiferit,
nihil agat, tamen heres erit: verum eft enim eum manumi-
fiffe: fed poft aditionem, libertas feruo data, fecundum vo-
luntatem teftatoris conualefqif. $. 2. Siquis te heredem ita

iditate, fubftitutionem 57 feciffet.

inftituit, fi fe ?? heredem gglftituiiïes, aut quid/ fibi legaffes:

nihil intereft, quo gradu is Effe heresxanftitutus, vel quid ei
legatum fit: dummodo aliquo gradu id te feciífe probes.
: XXLóCxrsvs ||libro XVI-Bigefterum.| S&Rvvs
alienus ita heres inftitüi poteft, cv w LIBER ERIT: pfo-
prius autem ita inftitui non poteftct in/fitidleo [ conocteoncof
XXIL (GA 1 v sj|| librofcVILEE-ad-EdiCtum-qzeamineiale.
Qvra ratio fuadet, eum, qui libertatem dare poteft, ipfum
debere aut praefenti die, aut in diem, aut fub condicione da-
re libertatem : nec habere facultatem, in cafum a quolibet ob-
uenientis libertatis heredem inftituere.

Vhest. XXHIL MamckELLvs ||libro Bigeftorum. ||
VTER EX FRATRIBVS MEIS CONSOBRINAM NO-
STRAM DVXERIT VXOREM, EX DODRANTE: QVI

NON DVXERIT, EX QVADRANTE HERES ESTO.
Aut nubit alteri, aut non vult nubere: confobrinam 9* qui
ex his duxit vxorem 9?, habebit dodrantemk erit 9? alterius
quadrans ; fi neuter eam dux;;l/it vxorem, non quia ipfi duce-
re noluerfint, fed quiailla nubere noluerit 5^, ambo in partes ae-
quales admittuntur: plerumque enim haec condicio, s1 v x o-
REM DVXERIT, SI DEDERIT, SI FECERIT, ita accipi
oportet, quod per eum nonjftet, quo minus ducat, det, aut faciat.
Vt Hal. ita et Vulg. 2 &. 55 Taur. occupaVit. GEB. 56
57 Gothofr. innota: 4l mentionem. lta Hal. idem
tamen in margine: al/as, fubflitutionem. GEB. . 38 Hal. et Vulg. fub. BR.
59 Id eft: zmpoffibilis. BR. . 60 Vulg. tu, pro fe. BR. 61 Hal. eflo. . Et
vbi alterinon vult unberecon[obrina, qui exc. GE B. — 62 Ap. Hal. vxorem, abeft.
GEB, 653Hal.eritque. GEE. — 64 Hal. uoluit. | 65 Hal. venient, et femiffes.
66 Vulg. proiciat.BR. — 67 Hal. effet. GEB. — 68 Hal. memor, et in margi-
ne: alias, memoria. — Vulg. im memoriam. R. 69 Hal. et Vulg. zmpofuit.
B R. go Vulg. &0x pro meque. BR. 71 Hal. fuerit. GEB. 72, Hal.

mat. Hal.
Hal. inferit te. GEB.

DIGESTORVM .LIB.

XX VIIT.

TT XWIE
J
XXIV. ;PAPrN1ANvs ||libro -VE
Qv:1x Ex FRATRIBVS MEIS liTrr1AM C |
(VXOREM DVXERIT, EX BESSE HERES ESTo:CQVI.LDJ:'?m:m.

ONSOBRINAM

NON DVXERIT, EX TRIENTE HERES ESTO. Viuo. du
ftatore confobrina defuncta, ambo ad] heredi lentep - 77 7-
teftatore conítobrina detuncta, ambo a ereditatem venientes p E PUR
femiffes *5 habebunt: quia|verum eftj eos heredes inftitutos, z2 «x:5

fed emolumento portionum euentu nuptiarum difcretos. Jero hii s enero

XXV.Mopn ïïs'u vs ||libro LX:-Regulaemm || Sv5 w;ff;fzäï'.mm

CONDICIONE hefes inftitutus feruus, fineiuffu dominicon- , ,22;,.;
dicioni parere non poteft. ET ! r yptee, a
(doular, XXVE|[P ow poui1vs ||libroff adQuintemMrenm:||
Sr rvpPinrrvs fub condicione heres inftitutus fuerit, condi-
cioni etiam//fine tutoris au&toritate parere poteft. Idemque f sin

eft et fi legatum ei füb condicionejreliCctum fuerit: quia con-.1 ^c,
dicione expleta, pro eo eft, quaíi pure ei hereditas vel lega-

tum relictum fit. |
XXVII. MQD&M//;&VS || libro VEE-
QOvipam in fuo teftamento heredem fcripfit
cione, fi reliquias eius in mare abiciat 99, Quaerebatur, cum
heres inftitutus condicioni non paruiffet, an expellendus eft 9*
ab hereditate? . Modglt/ us ;refpondit, laudandus eft magis,
quam accufandus heres, qui reliquias teftatoris non in mare
fecundum ipfius voluntatem abiecit: fed'?memoriac$9 huma-
nae condicionis, fepulturae tradidit. Sed hoc prius infpicien-
dum eft, ne homo, qui talem condicionem pofuit 9?, neque ??
compos mentis effet **. gitur fi perfpicuis rationibus haec
fufpicio amoueri poteft, nullo modo legitimus heres de here-
ditate controuerfiam facit "? feripto heredi *3. $. r. -Hesedi,
quem teftamento þurg inftituit, codlcillisj'i;cripüt *^- condicio- , :
nem. Quaero, an ei parere meceffe habeat ? |Modeftinus Le,/zi &R.e?os, ,
fpondit; hereditas codicillis 47 neqí H s T !

:

LC TT7L2HTT ]

vD,
bt ^
us

] neque adimi poteft: porro in
defettu condicionis de ademptione hereditatis cogitaffe intel-
XXVIII. PaerNrzANvs ||libro XH--Quaeftienum. ||
S1 rrnrivs fub condicione heres erit, et nepotes ex eo fub-
ftituantur *9: cum non fufficit, fub qualibet condicione fi-
lium heredem inftitui, fed/jita demum teftamentum ratum eft,
fi condicio fuit in filii poteftate: confideremus, numquid in-
terfit, quae condicio fuerit adícripta, vtrum quae rmokiente
filio impleri non potuit, veluti s1 ALEXANDRIAM IERIT
FILIVS, HERES ESTO, isque Romae deceffit "*: an ve-
ro quae potuit etiam extremo vitae momento impleri, veluti
sr Tiri0 DECEM DEDERIT, FILIVS /? mukEmBRkES
ESTO: quae condicio nomine filii pet alium impleri poteft.
Nam fuüperior quidem fpecies condicionis admittif viuo filio
nepotes ad hereditatem : qui fi neminem fubftitutum habe-
ret, dum moritur, legitimus patri heres extiterit ?? : argue
mentoque eft, quod apud Seruium quoque relatum eft: queyf-
dam enim refert ita heredem inftitutum, fi in Capitolium
afcenderit: quod *? fi non afcendiffet, legatum ei datum:
eumque, antequam afcenderet, mortem obiffd:jde quo [re-
fpondit Seruius condicionem . morte defeciffe: ideoque, mo-
riente eo legati diem ceffiffe. Altera * vero** fpecies condicio-
nis viuo filio non admittit nepotes ad hereditatem, qui, fuäfïi—
tuti fi $*. nón effent, 9? inteftato auoffileredes exifterent:
neque enim filius videretur obfi&tiffe 5?, poft cuius mortem
patris teftamentum deftituitur: quemadmodum fi, exheredato
eodem filio, nepotes, cum filius moreretur, héredes fuiffént
inftituti. T1ll.
et Vulg. faciet. BR.. 73 Ap. Hal. beredi, abeft. GEE. 74 Gothofr. in
nota: A. adícripfit. Nempe ita ipfe Taur. in margine, et idem habent omnes.

d*

L qU!/.af ;

BR. Etiam Hal. GEB. — 73 Hal. et Vulg. inferunt: neque dari. BR. — 76
Hal. fubflituentur. GEB. 77 Hal. et Vulg. decefferit. BR. 78 Hal. et
Vulg. inferunt: smeus. BR. 79 Hal. exifleret. Vulg.fextit'z'[l'et. B R. 80
Hal. et, loco:. q40d. GER. 81 Hal qwia fi fubflituti. GERB. 82 Vulg.

P*'?efigït ab. BR. .. 83 Hal. videtur obflitife. Sed et Flor. litera e in ventre
et fubtus expundta. eft. B R, | :

1 Flor,

[] &;
LUK

T £2 7 eWEU GuiEDO um

Á n

d Gu
Mlin, .A,h
m*])t'f'uq,
J al sl

M a*"mmy

fine dubio oftendit, effe

DIGESTORVM! LÍB. XXVIIL TIT. VIIL — LIB. XXIX. TIT. L 15

-(DE IVRE DELIBERæANDIfï

&^*
VrPraAxvs, ||librog2X adiEdictum,]|
ISERVVS fuerit heres inftitutus, vtique non ipfi prae-
ftituimus ?^ tempus ad deliberandum, fed ei, cuius feruus
eft: quia pro nullo ifti habentur apud Praetorem. Ttemque ?
fi plurium feruus fit, vtique omnibus dominis praeftituemus.
$. 1. Ait Praetor, sT TEMPVS AD DELIBERANDVM PE-
TET, DABO. $.2. Cum dicit tempus, nec adicit ^ diem,
in ius dicentis poteftate, quem diem

praeftituat. l.
II. Pavrvs ||libro -LVIE-ad-Edi&um.|| IrAovE

idieeme ||

pauciores centum dierum 5?-aes funt dandi
IIl. VrPrrawvs ||libro

] $i. wNow illud feiendum 9] nonnumquam femel, nonnumquam

C 2demnt T(IV. Yox w ||fibro [EXH-ad-Edia

laec

L]

;; bit, non folunrcfeditoribus, fed et heredi inftituto Praetezem-
. fubuenire debere: hisque copiam' inftrumentorum " infpicien-

Ügne escm ^ w
-— ^*
RI
* n 3 V

faepius diem ad deliberandum catum * effe, dum Praetort füa-
detur ?, tempus, quod primum aditus praeftituerat, non fuf-
fecilfe. . 01 270 0T C LI42b r y U hognia d.

3!] - SxD iïoc

impetrari non debet, nifi ex magna caufá) ^ —
d-icdi AmRnrsTO fcri-

—* "V. IpEMw |llibro i

Lidel; dorum facere, vt perinde ? inftruere fe poffiit, expediet 79,

iccd JF,,?,zZ/e ud)mjn'/äcl, : Lt
- JetLIBER VICE

:X3 Hal. zn, loco: fub. GEE.

nec ne, agnofcere hereditatem. $. 1. Si maior fit hereditas,
et delibegdt heres, et res fünt in hereditate, quae ex tractu

temporis deteriores fiunt: adito Praetore poteft is, qui deli-

berat, fine praeiüdicio eas iuftis pretiis vendere: qui poffit
etiam ea, quae nimium fumptuofa fint **, veluti iumenta, aut
venalicia, item ea, quae mora deteriora fiant *?, vendere:
quique praeterea curaturus fit, vt aes alienum, quod füb poe-
na, vel fub *? pretiofis pignoribus debe4dtur, foluatur.
: VI. Garzvs ||ibroOCcXHE-mt-Edittum-prouine
Iarrvn fiquidem in hereditate fit vinum, oleum, frümentum,
numerata pecunia, inde fieri debebunt impendia: fi minus,
a debitoribus hereditariis exigenda ^^ pecunia. Quod fi nul-
li funt debitores, autjiüdicem prouocent: venire debent res
fupelPbacuaPd C m r E
VIL VrrPraANwvs |Mi :—ad-Joda L ATT
Praetor: sr |PVPILLI, PVPILLXAEJ/'" NOMINE PO-
STVLABITVR '" TEMPVS AD DELIBERANDVM, AN

e. u L] DiOtuktiilichu LC

ao a

DE TESTAMENTO MILITIIS/;.
[VrrraAmwvs libroXLV. ad Edictum[^. z c T.

] rriTiBvs liberam teftamenti fa&ionem primus qui-
Ü dem Diuus Iulius Caefar conceffit: fed ea conceffio
Poftea vero primus Diuus "itus

temporalis terat. |
Poftea Diuus Nerua plenif-

Poft ho 3. Domitianus.

-dedit.
fimam indulgentiam in milites contulit: eamque et "Traianus

I Flor. etiamnunc eft: DE IVRE LIBERANDL. ita in L. 4. fupra de
ini. vupt. irrito. erat: demique et liberantibus. BR. 2 Hal. et Vulg. praeffi-
tuemus. BR. 3 Vulg. Idemque. BR. ^ 4 Hal. adiecit. — 5 Hal. quam. cen-
tum die$. GEB. — 6 Hal.addit efl. — *? Hal. et Vulg. dandum. Bm. — 8 Hal.
dummodo praetori fuadeatur. GE &. — 9 Gothofr, in nota: Forte legendum : ex-
inde, ve]l: inde, vel: proinde. Vltimum habet Hal. GE B. 10 Hal. et omnes:
expediat. BR. 11 Vulg. funt. BR, — 12, Vide Noodt. III. Probab. 10. BR.
14 Vulgata inferit eff. B R. — 15 Hal. pupil-
16 Taut. POSTVLAuITVR. GEB. 17 Hal. erit. GER.
19 Taur. VETAn&0. GE B. 20 Taur,
22, Vulg; periculo. BR.

laeue. GEB.
18 Taur. VIDEsITVR. GEB. à
uerVis. GEB. . 21 Hal et Vulg. vertitur. BR

Nxrc

.qui poffit defun&i creditoribus refpondere.

i j
EXPEDIAT, EVM HEREDITATEM RE'f"INERE, ET
HOC[DATVM SIT !*: 81 IVSTA CAVSA ESSE VIDE-
BITVR '5, BONA INTEREA DEMINVI, NISI W CAV-
SA COGNITA BONI VIRI ARBITRATV, VETABO.
$—R Merito Praetor impedit interim deminutionem, quamdiu
nomine pupilli petitur tempus ad deliberandum. —$—a. Quid
fitautem DEMINVI VETABO *?, videamus? His verbis)^?
Praetor non tantum alienationem impedit: verumetiam aït'ïo—-
nes exerceri non patitur: eft enim abfurdum, ei cui alienatio
interdicitur, permitti aCtiones exercere, et ita Labeo fcribit.
$. 3. In caufaejautem cognitione hoc vertetur ^*, an iufta
caufa fit, vt dgmintere Praétor permittat. Ergo et funeris
caüfa déminui permittet. Item eorum, quae fine piaculo ??
non poffunt praeteriri. Véfcendi gratia aeque d&minui per-
mitt&t. Sed et vbi vrgyfet, ex aliis quoque caufis permittere
eum oportet: ?? vt aedificia farciantur: ne agri inculti fint:
fi qua pecuniá füb poena debetur, vt reftituatur: ne pignora
diftrahantur. Ex aliis quoque iuftis caufis Praetor aditus dé-
mjnutionem permittet: neque enim fine permiífu eiüs debet
déminutio fieri. Ed dH nspsesp quimecrorn
* VIL Iw ||libroLXI-ad-Ediébsm.|| Sr ovrs fuus
heres, pofteaquam fe abftinuerit, tunc petat tempus ad delibe-
randum: videamus an impetrané debeat: magisque eft, vt ex
caufa debeat impetrare, cum nondum bona venierint.
IX. Pavrvs ||ibro TEX-HE iceem|| Frrnrvs,

dum deliberat, alimenta habere deBét eX héreditate. —
"ag . X.(MARcELLYs ||libro -Bi QTT :
pPrLvRES graduf fint heredum inftitutorum, per fingulos ob-
feruaturum fe ait Praetor id, quod ?* praefiniendo tempore
deliberationis edicit: videlicet vt a primo quoque ad fequen-
tem translata/hereditate?/quamprimum inueniat fuccefforem,

XIL. ilAyorENvSs,?? ||libro IV-ex-pofterioriemete
beenmis.|| Qv:i rrrivM libertinum habebat, heredem. eum

infituerat: deinde ita fcripferat, sr wMiHr FiLIVS NVL- L«Jï'c;/f-p :

LVS ERIT, QVI IN SVAM TVTELAM VENIAT,(TVM
DAMA$SERVVS LIBER ESTO: is filius pupillus 2* liber-
tinus erat. QuaerebaturjfifDama liber effet: "Trebatius ne-
gat, quia filii appellatiorie libertinus quoque .contineretur.
Labeo contra: quia eo loco verüm filium accipi oportet ?7,
Trebatii fententiam probo: fi tamen teftatorem de. hoc filio

locutum effe apparet 7*7[.—: J—mfaä)ecfmf &f . X XUM. (te t ]

- EApIGPVEC (s TE VML U rnegut XX IK d- (

SIMVSNONVS XXIh»(ric-^)

v

CEMTE

bX
F )Jefræw(o,,

..L : ec -

L r;&öco ^"

*

L.J"fW g
Ü 2ez,
ex yleit

fecutus eft: et exinde mandatis ipfefl(g;qg-pjfpa—pug tale (Cae — J'enecc)pnh

put/ex mandatis *. Cum (in no
fubin)y
poffint in controuerfiam .deduci, fi ad diligentiam legum re-
uocentur et obferu?ntlam : fecutus animi mei mtegx:itughnem [
,erga,optimos fideliffimosque commilitones, fimplicitati eorum
confulendum exiftimaui: vt quoquo modo teftati fuiffent, ra-
ta effet eorum voluntas. Faciant igitur teftamenta, quo modo
volent, faciant, qu(öïüïï)do poterint: fufficiatque ad bc;norum
! uorum

24 Hal. et Vulg. inferunt de, et ita ipfe le-

25 Hal. praefigit? puta. GER.
! 26 Vulg. inferit et. BR.

go. BR. 25 Hal. IABOLENV'S. GER. 27
Hal. oporteret. GEB. 28 Hal. appareat. —
: Hal. DE MILITARI TESTAMENTO. GER. 2, Cum Ha-

loander nunc parciffimus effe incipiat in memorandis libris ICtorum, figna ha-
&enus vfurpata. . || || quibus ea inclufi, quae in Haloandri rubris defunt,
rurfus omittenda eífe credidi: fane ad vnum quodque rubrum, .fi quid. praeter
ICti nomen in Norica adíit, monebo; vbi nihil monitum eft, ibi in eadem prae-
ter ICti. nomen nihil legi, fciat B. L, GE B. 5 Vulg. bos, loco : boc. BR.
4 Ap. Hal. et Vulg. caput ex mandatis, abfunt, BR. 5 Vulg. perlatum. 9 R.
6 Ap. Hal.a; abeft. GE s. . . 7 Vide Duker. ad Opsfc. de. Latin. Vet.. 1Ct.

L111 5 P. 379

teftamenta a * commiliogibus relicta proferri, (quae]

iam| meam prolatum * fit, 1 .A cs pvb

E rur vTVRuo COb a L
P 41,

*s-

| d€,

- ;,ihf LUE ,

L. ? 4",:"*11&8
L^ L)y.z. ,,&(31

L

E. 7

*Fuum patrimonium ?^, inteftatus deceífiffe: miles enim pro

/dta quoque habet Hal. GEg.

$20

faorum diuifionem faciendam nuda voluntas teftatoris. .. S——E-
Miles jautem appellatur 5, vel a.militia ?, id eft, duritia, quayí
pro nobis.*? fu&ineft TI, agt a multitudine: aut a malo,
quod arcere milites folent: *? aut a numero mille hominum,
iducitum a graeco verbo, tractum|[a-tagmatey: nam Graecl mil-
1e hominum multitudinemfr*ye appellant, quafi milleffimum
quemque dictum, vnde ipfum ducem pgA/xpxoy/ appellant.
Exercitus autem nomen ab exercitatione ^? traxit.
IL Garvs libro XV. ad Editctum premmeiele, — D x
MrLITIS teftamento ideo feparatim Proconful edi-git, quod
optime nouit, ex conftitutionibus Principalibus propria. atque
fingularia iurain teftamenta ** eorum obferüari,. — . —
HL. VLeiANvs !5 libro Il.-ad-bebieems — S1I Mr-
LES, qui deftinauerat communi-ipre teftari, ante de&e.cerig fö,
quam teftaretur 3 Pomponius dubitat. . Sed cur. non 4f milite
diuerfüm probet *? ? neque enim, qui voluit iure, communt
teftari, ftatim beneficio militari renuntiauit :. nec Qredepdqg(
eft quisquam genus teftandi eligere ad impugnanda fua iudi-
cia: fed magis vtroque : genere voluifle propter. fortuitos ca-
fus, quemadmodum plerique pagani fole?t, cum teftamenti
faciunt perfcripturam. *9, adicere, velle hóc etiam vice codi-
cillorum valere: *? quigquam dixerit ??, fi imperfectum fit
teftamentum, codicillos non effe?. nam fecundum noftram fen-
tentiam etiam Diuus Marcus refcripfit. J : ER
.1V. Ingw libro L. ed-Sabinmm. ÍvnE militari fur-
dum et mutum teftamentum facere poffe ante caufariam mif-
fionem, in. riumeris manentem, placet. CUU LE
Mi V. Ingm. libro IV. & i MrirziTEs etiam

Ihis; qui.herede?sextiterünt 21. poffunt fubftituere in his dum-

taxat, quae funt ex.??^ teftamento eorum confecuti.
. VE InEM libro V. adjSabinum. S$1: wrrEs vnum
Sex fundo heredem fcripferit, creditum;??, quantum ad refi-

teftatus poteft decedere, ^* pro parte inteftatus.
VIL. IpEew libro IX. ad-Sabinum. Qvi 1vRE mi-
litari teftatur, etfi ignorauerit praeghatem vxorem, vel non
fuit praegnds, hoc tamen animo fuit, vt vellet ?? quisquis.
fibi nafcetur ?*, emheredem effe: teftamentum non rumpitur.
VIIT. MARCFIJ.VS 1ibrog*ig?igeiïorum. IpgM eft,
et fi adrogauerit filium, neposue füccefferit in locum filii.
IX. VnPiANVS libro TX- binum, IDEMQVE
erit dicendum, et fi nato filio, viuo fe, maluit eodem tefta-
mento durante decédere: nam videtur iure militari refecif-
fe 29 teftamentum. . $- Vt eít refcriptum a Diuo Pio in
eo, qui, cum ei?eäæ!ganug, fecit teftamentum, mox militare
coepit: nam hoc quoque iure militari incipiet valere, fi hoc

parte

« . a

ynaluit miles. ; .

»

p 370.58R. 8 Vide, fi lubet, Menag. Amoen. Tur. Ciu.c. 39. GEB. — 9 Hal.
qel a inalitia, et in margine: alias, mollicia, qua;tamen lectione Hal. efficit, vt
Vlpianus pro gemiüa bis.eandem Etymologiam nobis obtrudat, Sequitur enim
u malo. BR. Mihi tamen videtur, malitiam, quam ita Hal. interpretatur duri-
- tiam, quam ipfi fuftinent, a salo, quod milites ab aliis arcent, omnino differre.
GEB. IO Taur. noVis. GEB. 11 Hal. fuflinet. 12 Sequentia graui-
ter affe&a ita repracfentat Hal. folent: awt a Graeco verbo xímww vnde xi-
Quuc0s traclum efl.. INam ita Graeci 7áéyguz, et inile bominum mumerum appel-
laut, quafi milefimum quemque dicas. vnde ipforum quoque ducem i^ímoxow ap-
pellant. Idem in Graecis latine verfis: 4210« interpretatur mlle; xwUasüe, de-
cem centuviae militum ; Téyua, agmen ; x»Myagxov, tribunum militum. GE B. 13
Flor. initio erat: ab exercitus, forte voluit: ab exercitii. Sed a manu ipfius
Ícribentis mutatum in: exercitatiome. BR. — 14 Hoc dictum videtur quafi: fa-
per teflamentis, fed Flor. iam 73 teflamenta, in: teflamento conuerfum. BR. Et
15 Scriptum erat initio: JIVLIANVS. Cor-
re&ionem effe probam monftrant Bafil. qui habent: OTAIIAN. BR.' ' IÓ Vulg.
dece(fevit, praeter rem. — Eft éudupaspie. "B R. 17 Vulg. probetur. B R. 18
"'Taur. credidit, effe vnam vocem: fed legendum videtur: cum . teflamenti fa-
ciunt fcripturam, vel: cum te]lam.en?a faciunt: per -fcriptuvam. B R. Ff)xfte 'Tau-
rellius refpexit'ad verba Ciceronis in Verr. TII.. cap. 72. obuia: fcribam fuum
ditit WVerres buius perfcriptorem — foeueratiomis fuiffe. l1mmo. nofter Gefnc- -

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. L

Xl«
X. InzM libro[XL ad Sabinum. FAcrmnx teftamen-

tum,hoftium potitus,?? nec iure militari poteft, | ! 5« r hoffaun 77

Xl- Inxw libro(XLV4 ad-Edictum? — Ex wmiriTa-
R1 delicto capite damnatis teftamentum facere licet fuper bo-
nis dumtaxat caftrenfibus:.fed vtrum iure militari,[an iure
communi, quaeritur? Magis autem eft, vt iure militarifeif ??
teftandum fit: nam cum ei quafi militi tribuatur ius teftandi,
confequens erit dicere, iure militari ei teftandum: quod ita
intellegi oportet, fi tloty facramenti fides rupta fit. $. r. Si
miles incertus, an fui iuris fit, teftamentum fecerit, in ea con-
dicione.eft teftamentum eius, vt valeat: nam et fi incertus,
an pater fuus viuat, teftamentum fecffit, teftamentum eius
valebit. . $. 2. Si filiusfamilias ignorans patrem. fuum decef-
fiffe, de caftrenfi peculio in militia teftatus fit: non pertine-
bunt ad heredem eius patris bona, fed fola caftrenfia. -
. O XILPaAPINIAXNYVS libro Va[jRefponformm- Mirr-
TES enim ea dumtaxat, quae haberent ?*, fcriptis relinquunt.
XIII. VrPrzANvs libro EV. ad Editctum. ipEw
eft, et fi de teftamento mutando cogitauit ??: non quia adi-
mere volebat caftrenfia bona heredi fcripto, fed quia de pa-
ternis teftari volebat, et alium heredem fcribere. -$—£ Sed
fi iam veteranus deceífit, vniuerfa bona etiam paterna ad

":

rum tefítaWi 55. $—— Et ?5 deport&tig& fere omnes, qui
teftamenti faCtionem non habent, a milite heredes inftitui pof-
funt. Sed fi fernum poenae heredem fcribat, inftitutio non
valebit. Sed ?* fi mortis tempore in ciuitate inueniatur, in-

ftitutio incipit ** conualefcere, quafi jnunc; data ;hereditate,rlf»f(,t/'f?f'ïïm,'
27

Et generaliter in omnibus id poterit dici, quos miles fcribit
heredes, vt inftitutio incipiat vires habere, fi mortis tempore
talis inueniatur, vt.a milite inftitui poterit ??. $. 3. Si fer-
uum proprium,|quem|liberum effe dregidiffet. *9, miles here-
dem fine libertate inftituit: in ea condicione eft, vt inftitutio
non valeat. $. 4. Cum miles in teftamento fuo féruo liber-
tatem dederit, eidemque et a primo et a fecundo herede **
per fideicommiffum hereditatem reliquerit: quamuis et pri-
mus heres, et fuübftitutus, prius quam adierint ^^ heredita-
tem, morteN; obiegünt, non debere inteftati exitum facere,
Imperator nofter cum Diuo Seuero ?3. refcripfit: fed perinde
habendüm eft **, ac fi eidem feruo libertas fimul et heredi-
tas diretto data effet: quae vtraque ad eum peruenire tefta-
torem voluiffe, ne,gari»,nojprpgtefc. U E s
Haec, XIV. MakcrANvS ^? libro,IV. F
TRACTABATVR, an

tale aliquid et in þaganoru tefta-
mentis indulgendum effet? Et placet ^9*, non tine diftinctio-
ne hacífieri: fed fi quidem viuo teftatore et fciente deceffif-
CF A ide | j fent,

rus in fuo locupletiffimo "Tefauro Latimae Lingwae huic nomini Perfcriptu-
Yà, peculiarem locum tribuit, hoc ipfo textu Vlpiani au&toritatis caufa allegato.
Hal. cum . teflamenutum faciunt, per. fcripturam adiicere. GE B. — 19 Hal. et
Vulg. praefigunt mec. BR. — 20 Forte legendum: quirmam.dixerit. BYN K. — 2
Hal. qui baeredes eis extitevint. G E. 22, Hal. im, loco: ex. GE B. 23
Gothofr. in nota: creditur, P/ulg. Sed et ita Hal. GE E. 24 Hal. patri-
moni. GEB. 25 Hal. praefigit et. GEB. — 26 Hal. praegnantem vxorem*
vel cum praegnantem fcievit; boc tamen animo fit, vt velit. 27 Hal et Vulg.
nafceretur. BR. 28 Vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. pag. 352.
G E B. 29 Hal. teflamenutum miles in. boflium poteflate pofitus. GEB. — 30
Hal. et Vulg. ej. BR. — 31 Gothofr. in nota: quae habent. Hlal. GEB. — 32
Hal. cogitauerit. 35 Vulgati inferunt: debent, nempe iidem nouam legem
a voce: /Marcellus, incipiunt, B. 34 Gothotfr. in nota: Al. decimo. . Ita
nempe ipfe Taur. hábet in margine, et ita quoque dudum Hal. GEB.' 35
Vulgo addunt: de parte non. BR. 36 Ap. Hal. Et, abeft. 37 Hal. et
Vulg.-Jicet, loco: fed. BR. . 38 Hal. et Vulg. incipiat. B R. 39 Hal. po-
tuerit.. G E B. 40 Hal. credidit. 41 Hal. baeredem, crediderim mendum,
habent tamen ita Heruag. et Vintimil. HR. 42 Hal. adierit, et mox ; ob-
ieyit, G E B. 43 Hal. Vero;loco: Senero. GEB. , 44 Hal. et Vulg.- effe,
loco: ef. BR . 45 Hal.. MARGELLVS. GEER. ^; 46 Hal. placuit. GE B.

47

he-41 7
redem ??. pertinere ca&renüuïgmmmugämæhm Higää E
Digeftorum-tertbi Neque en m potuit de parte bono- ^. ^ , |

a 3R

A Ógd V
. 13 VIHareuj,

- Zestade *
(Lfll $

13 Xl ao [.)

ljX X 12

/!

3,.
?2

x

K,

$1
Wt

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. L

fent-^7, nihil noui ftatuendum* fi autem
[ 4nortem eius, omnimodo fubueniendum.: : buritd
ltl XV. VrPrAxNvs libroXbEV.ad Edi&ums- IN FrRAv-
DEM plane creditorum nec.miles amplius quam vnum necef-
Ml farium facere poterit. . $& Sicut autem hereditatem. miles.

$21

-his legatis, quae;teftamento data.funt, legi Falcidiae locum
non eífe: «a& in his, quae codicillis fcripta fünt, locum effe. * .. D
XVIIL, T RkyeHout1Nvs libro XVII Difputationum, L^ 04 X
S: veRO compofita vtraque legata, tam quae teftamento, ..,
quam quae codicillis data funt, vltra dodrantem fint, quaeri-

ignorante, aut- poft

J N
BIAASISBA

"- m .

nuda voluntate dare poteft, ita et adimere poteft. Denique

fi cancellauerit teftamentum fuum, . vel inciderit, nullius erit
3motnenti;.-Si tamen teftamentum cancellauerit, et mox vale-

re voluerit, valebit ex fuprema voluntate. Et ideo cum mi-
les induxitfet teftamentum fuum, mox anulo fuo fignaffet, qüi
fuper ea re cogniturus etit, confiderabit *9, quo propofito id

fecerit: nam fi mutatae. voluhtatis eum . paenituiíle| probabi-

|vv neea, quae fciipta füenint 59, legi poffint, caufa irriti fa&i

iudicii potior exiftimiabitur. $. 2. Teftamentum ante mili-
£iam fattum a milite, fi.in militia decefferit; iure militari va- |

Tlere, fi.militis ** voluntas contraria non fit, Diuus Pius: re-
fcripfit; $. 3. Si quis fe fcribat heredem in teftamento mili-

tis, non remittitur ei Senatusconfulti poena. .$. 4. Miles et;
ad tempus heredem facere poteft, et alium poft tempus;. vel .

ex condicione, vel in.condicionems — $—5. Itém tam fibi, quam

-fee- iüre militari teftamentum facere poteft, et foli filio, tam--
etfi fibi non fecerit: quod teftamentum vàlebit, fi forte pater, :
. -xelin militia, vel intra annum militiae decéffit, .-$-—6. Borec-
J"uo., zumrpolfteffione vltra tempora Edi&to. determinata, nec mi--

^ . litis poffe agnofci, jPapinianus; libro quarto !
| Aum-^?. fcribit, quia generalis eft ifta determinatio. -

-- XVL Pavrvs libo X£HH.ad. Edictum. /'-'D'o'fA-/
erit ratum legatum, pro-

es, veluti alium
vrbanorum praediorum, alium rufticorum, alium ceterarum
rerum: valebit inftitutio: perindeque habebitur, atque fi fine:

LENM-fundum filegauerit miles, non
pter legem Iuliam. ; /uulug,. H
so0 COXVIL. (Garvs libro XV. ad-Edi |

S
CERTARVM rerum heredes inftituerit mil

partibus heredes eos inftituiflet, resque omnes fuas per prae-
. .'. ceptionem cuique legando diftribuiflet, $. 1. lulianus etiam
09 "v at fi quis alium caftrenfium rerum, alium ceterarum fcripfif-
.. ffet, quafi duorum hominum dudsthereditates intellegi: vt
etiam in aes alienum, 'quod in..caiïrisl'contraöäum effet, folus
is teneatur, qui caftrenfium rerum heres infüitütus éffet: ex-

"

MA
detur refpondiffe, vt ex quaesa cau(ía debeatur militi, vel huic
heredi, vel illi, ipfo iure debeatur, ^ Quod fi alterutra pars bo-

morum aere ?? alieno, quod ex éd cáàufa pendebit, non fuffi-

ciat, et propter hoc is, qui ex ea parte heres inftitutus eft, non
adierit: alterum, qui adiffet, compellendum effe aut defende-
re totam hereditatem, aut totam creditoribus foluere. $. 2.
Si eodem teftamento miles eundem heredem, deinde exhere-

tur, renouatum ^*? teftamentum intelleg&tur: quod Íi ideo,

: 2 * 73 At N : t
-eràt précaria. / Secundum haec 9? in propofito referebam, fi

. tra caftra contracto aere alieno is folus obligetur, qui cetera-
;!4 ; : . 2 : LÀ LEE] . e
C* vgm rerum heres fcriptus effet. ^Cui fcilicet conueniens vi-

tur, quatenus minuantur ea;, in quibus Falcidia locum habet?
Commodiffime autem id ftatuetur, st-ex vniuerfitate bonorum
in folidum folutis legatis, quae teftamento miles dedesát, id
:quod. fupererit, pro dodrante et quadrante diuidatur inter he-
redes, et éos, quibus codicillis legata data funt. -&—r. Quid
ergo, fi confumant vniuerforum bonorum quantitatem legatà,
quae.teftamento data funt: vtrum niþïf*ferent hi, quibus co-
dicLill'is legatum eft, an aliquid? Et q c:niam.,1 fi adhuc miles
haeée 59 quóque legaffet, contribuebantur ?* omnia, et pro
rata ex omnibus decedebat ?? ea portio, quam: amplius lega-
uerat quam in bonis habuerat, nunc quoque idem fit 5?:
deinde conftituta quantitate legatorum, quae . codicillis data
funt, ex fumma, quae efficiebatur debita, fi aequo iure omnia
debeféntur, quartam deducat-9?. his folis, quibus-eedieillis.le-
.gata funt.:« $. 2.. Quod fi, [poft/ vtraque legata folida compu- ; (5
tata, depraehenderetur, quod remaneat apud heredem, non,ta-
meny füfficiens/ quartae eorundem legatorum : quod ei deeft,, ; ,.
detrahatur his folis, quibus codicillis legata data funt. - ,
| -XIX. Vr»riawvs libro|IV.-Difputationum. Qvaz- / .
REBATVR, Íi miles, qui habebat iam fattum teftamentum,
aliud feciffet: et in eo comprehendiffet, 5* fidei heredis com-
mitteref;vt priores tabulae valerent: quid iuris effet?2 Dice-
bam, militi licet plura teftamenta facere: fed fiue fimul 5? fe-
cerit, fiue feparatim, vtique valebunt, fi -hoc fpecialiter ex-
prefferit: nec füperius per inferius rumpatur : cum et ex par-
te[heredem inftituere poffit, hoc eft, ex parte teftato, ex parte
inteftato decedere. — Quinimmo et fi codicillos ante fecerat, po-
terit eos, per teftamertum fequens cauendo, in poteftatem iii-
ftitutionis:redigere, et efficere dire&tam inftitutionem, quae

A .
hoc animo fuerit miles, vt valeret prius factum teftamentum,
id, quod. 5* cauit, valere oportere: ac per hoc effici, vt duo
teftamenta fint: fed in propofito cum fideij$^ héredis com-
mittatur, vt valeat prius teftamentum, apparet, eum non ipfo
iure valere voluiffe, fed magis per fideicommiffum, id eft, in
caufam fideicommiffi et codicillorum vim priorís teftamenti
conuertiffe£ ( $-—x. Vtrum autem totum teftamentum in eam
caufam conuerfum fit, hoc eft, et heredis inftitutio, an vero
legata tantum, et fideicommiffa, et libertates, quaeritur? Sed
mihi videtur non folum jceterafpraeter inftitütionem heredis,
fed et ipfam inftitutionem in caufam fideicommiffi vertifle :
nifi aliudd teftatorem fcripfiffe probetur. $. 2. Siquis a milite ;j?7.
heres ad tempus fcriptus effet ??, et alius ex tempore: quae-
ritur, an pofterior heres a priore reliCcta legata debet 97*? Et

€* r m |
i eceon , ] Les'cces 1

|.J cevYlam :

L. dem fcripféfit: adempta videtur hereditas: cüm in pagano- | arbitror, hunc non debere, nifi alia voluntas militis probetur..

?::, (sX Füum teftamento fola hereditas exheredatione adifuil non " XX.Q!;EIANVS libro XXVILPigelforump Tnainv- C 469 )
ia -tl 6«; poffit. $. 3. Si pater a filiofamilias ** milite ex caftrenfi pe- | xv s militum, fi intra dies certos, quam ** fucceffor eius in . .—.) J« £.X
! 'Ui. — eulio[heres inftitutus, omiffa caufa teftamenti, aliquid ex pe- | caftra venerat, manens in caftris codicillos fecerit, et ibi de- «5 .,,,;,.. —
j ï—(fh culio poffidebit, doloue malo fecerit, quo minus poffideret: | ceflerit: quoniam definit militis loco haberi poftquam fuccef- :
