-obferuabatur, ciuitate Romana donauimus ?^ ; multis modis
|additis, per quos poffit libertas feruis cum ciuitate Romana,
quae fola eft in praefenti, praeftari.

*
*

TIT.VE
2 Xta in vno Charondae, et L. 4. D. de T. et J. Perperam in aliis gmama-
datio libertatis. — Hotmanus et Vinn. reponunt zmanmumüffio , citra neceffita-
tem. OoTTO. Hal habet de mamu datio. 3 Hal aliquis.. 4 Hal.
inferit et. 5 Hal. pofiquam. 6 Alii hic legunt zngeuuitatem inuafit :
fed Vlp. d. L. 4. Theoph. Contius, Hotman. Charondas non agnoícunt.
o TTO. 7 Hal communi. 8 Hal. inferit bomiuum. —— 9 Apud Hal.
decft emim. 10 Seruo nempe libertatis dandae gratia conuiio cum
amicis adhibito ,. vt monet Theoph. I1 lta Cuiac. legendum exiftimat
ex Vip. tit. i. $. j. fauent quoque MSS. Charondae. Contius habet dediti-
tii OT TO. Etita quoque Hal.. 12 Halinferitquomiam. — 13 Kal .abierat.
I4 Hal. frequenutabatur. 15 Hal.reduxit. — 16 Hal. eadem. 17 Hotman.
fit, ex libro AÁrgentin. oTTo.- 18 Hal Tribonuiano. I9 Alii ad-
dunt nofiro: verum abeft ab omnibus Charondae , "Theophilo, et $. vjt. de f
deic. bered. — Alibi facri moffri palatii Quaeftor. vocatur L. 1. C. de vet. iur,
enaucl. o'r'To. - Hal. addit nofiro. 20 Olim enim requirebatur, vt feruus
manumiffus cenfu, vindida, aut teftamento, qui ad Iura Ciuis Rom. adfpi-
rabat, non minor eflet annis tnginta. "Totum hunc.$. 3. b. t. vberius ex-
plicui Excarfu nt. in Ordine meo Inflitut. p. 190. fq. reperiundo. 21 Ànt.
Auguítinus , Connanus et Grotius in flor. fpa[. domühi pofitum putant, pro
domiuii: quorum fententiam iuuat Theophilus, ó&G7r0TSÍXV vwertens. Cu-
iacius ait , fenfum effe, non quaeri, vtrunt manumiffor Quiritarius, an Bo-
nitarius fit'domiünus. — Sed verius videtur ,^ non amplius haberi rationem
aetatis in feruo , nec in domino manumittente , ficut antea , ex lege Aelia
Sentia , $. 4. et 7. tit. feg. ; ea namque fublata eft per L. z. C. Comm. de
facceff.. cuius, pars videtur L. vm. C. de nudo. iwr. Quir. o TO. 22 Hal,
manumittentii. 23 kal inferit jam. 24 kl decoramimsi.

i Ita

*

toribus.

' , INSTITVTIONVM LIB.

TIT..VI

QVI ET OVIBVS EX CAVSIS MANVMITTER
NON POSSVNT * |

'N'ON tamen cuicumque volenti manumittere licet. Nam

is, qui in fraudem creditorum manumittit , nihil agit:
quia lex Aelia Sentia ^ impedit libertatem. & n. Liet
eutem domino , qui foluendo non eft, in teftamento feruum
fuum cum libertate heredem inftituere, vt liber fiat, heres-
que ei folus et neceffarius, fi modo ei nemo-alius ex eo te-
ftamento heres extiterit: aut quia nemo heres fcriptqs fhit,
aut quia is, qui fcriptus eft, qualibet ex caufa heres ? non
extiterit. Idque eadem lege Aelia Sentia prouifüm eft, et
recte. Valde enim profpiciendum erat, vt egentes homi-
nes, quibus alius heres extiturus non eífet, vel feruum fuum
neceffarium heredem haberent, qui fatisfaCcturus effet credi-

toribus: aut hoc eo non faciente, creditores res hereditari-

as ferui nomine vendant , ne iniuria defunctus adficiatur.
$. 2. Idemque iuris eft , etfi fine libertate feruus heres infti-
tutus eft. Quod noftra Conítitutio non. folum in domino,
qui foluendo non eft, fed ceneraliter conftituit, noua huma-
nitatis ratione, vt ex ipía fcriptura inftitutionis, etiam liber-
tas ei competere videatur: cum non eft^ verifimile, eum,
quem heredem fibi elegit , fi praetermiferit libertatis datio-
nem, feruum remanere voluiffe, et neminem fibi heredem
fore. $. 3. In fraudem autem creditorum manumittere
videtur, qui vel iam eo tempore, quo manumittit, foluendo
non eft: vel ? datis libertatibus, defiturus eft foluendo efle.
Praeualuiffe 5:tamen videtur, nifi animum quoque fraudan-

di manumiffor habuerit ,. non impediri libertatem , quamuis

bona eius creditoribus non fufficiant. Saepe enim de facul-
tatibus füis.amplius, quam in his eft, fperant homines. lta-
que tunc intellegimus impediri libertatem , cum . vtroque

qmodo fraudantur creditores; id eft, et confilio manumitten-

tis, et ipfa re, eo quod eius bona non funt fuffeCtura credi-
^$S. 4.. Eadem lege Aelia Sentia domino minori
viginti annis ," non aliter manumittere permittitur ; quam

fi vindicta *. apud confilium $, iufta caufa manumiffionis

probata ?, fuerint manumilffi, $..5. Iuftae autem manu-

miffionis. caufae. hae funt: veluti fi quis patrem , aut ma-

trem , filium , filiamue, aut fratrem , fororemue *? natura- |

les, aut paedagogum, nutricem , educatorem **, aut alu-
mnum; alumnamue , aut collaCtaneum manumittat : aut fer-

I lta Theophilus , plerique libri Charondae , omnes MSS. Contii , et
veteres impreffi. — Alii: Ex quibus caufis mamumitti pote]l. o'rro. — Apud
Hal. boc rubrüm tituli ita habet: Qmwibus ex cauffis mauumüttere mom licet.
2; Lata íub Auguiíto , immo eo auctore, Suet. c. 40. a CoSs. S. Aelio
Cato et C. Sentio Saturnino À. V. C. 735. Dio Caff. lib. L v. —^ 5 Kal
inferit e;. 4 Hal fit. 5 Hal addit 44. —6 Contra Íententiam Gaii
in L. :0. D. b. t. fauore puta libertatis, et forteau&toritate magni Iuliani L. 15.
D. Quae im fraud. cred., cui nec Papiniani placitum obftitit L. 25. D. Qwi
et a quib. manun. liberi mon fiumt. —^ "? Bachou. et Vinn. cum '"Fheoph. et
Hotman, legunt 220m fi dia: poffime: nam etfi cauía probaretur, minori di-

xe&te teftamento non licebat manumittere, L. 3. D. de sanus. — Adhaec Rubr.-

C. lib. vit. tit. 1.eft: De vindi&a, et apud confilium mauunijfione , quia manu-
miffio illa coram confilio vindictam defiderabat. Atqueita Contii MSS. Hoc
ergo eft, quod antea Dionyf. l. 1v. 4nt. c. 28. fieri optabat, vt 4ua de caufa et
quo 1100 manumiffi libertatem aflecuti effent, examinaretur. o TTO. . Vocem
vindi&a, igaorat Theophilus, delet emendando Hotomanus, rationem emen-
dationis reddit Branchu in. O^f. ad Ius. Rom. Dec. 1. c. $. 8 In vrbe Prae-
tori adídentibus quinque Senatoribus et quinque Equitibus Rom. , in pro-
uinciis coram Praefide aut Proconfule viginti viris , — qui Peregrini Recu-
peratores vocabantur Ex Vlp. et Theoph. A CosTA. . 9 Hal. adprobata.
io Hal fratres fororesue. IY Hol. ast muatricem aut edac. 12, Vocem
babendi repudiat Vinnius, quia in L. 21. IJ. b. t. et L. 13. /D. de man. vind.
non reperitur? at cur non licuit 'Tribuniano eam adiicere ? focius eius Theo-
philus eam non omifit. o T TO. Vid. Cuiacius xxi. Ojf. 16. I3 In ve-
teribus Infcriptionibus paffim: Libertae et vxori bene merenti Comiux et Pa-
tromus. ^ COS TA. Adde, Ííi lubet, Fej?/ieia mea Iur. Germ. antiquiff. p. 431.
vbi et exempla libertorum patronarum íuarum maritorum f. 433. offendas.
14 Hal addit babendr. 13 Hal im vxorem. |

| dini meo Iuffit. p. 226. fubiun&o.

16 Hal inícrit fergus. :

ID TEDIVLOVIE-CVIIE. : 9

uum. procuratoris habendi *? gratia , aut ancillam *? matri-.

monii ** caufa: dum tamen intra fex menfes vxor *5 duca-
tur, nifi iufta caufa impediat: et * qui manumittitur pro-
curatoris habendi gratia, non minor decem et feptem annis
manumittatur. $..6. Semel autem caufa probata !?: fiue
vera fit, fiue falfa, non retractatur. — $. 7. Cum ergo cer-
tus modus manumittendi: minoribus viginti annis dominis
per legem Aeliam. Sentiam conftitutus erat ** , eueniebat,
vt qui quatuordecim annos aetatis *? expleuerat, licet te-
ftamentum facere, et in eo fibi heredem iuftituere, 'legata..
que relinquere poffet, tamen fi adhuc minor effet viginti
annis , libertatem feruo dare non poífet. Quod non erat
ferendum , fi is ?9 , cui totorum bonorum in teftamento
difpofitio data erat, vni feruo dare libertatem non permit-
tebatur ?*, — Quare nos ^^ fimiliter ei, quemadmodum
alias res, ita et feruos fuos ?? in vltima voluntate difpone-
re, quemadmodum. voluerit, permittimus , vt et libertatem
eis poffit praeftare. Sed cum libertas inaeftimabilis eft ^*,
et propter hoc ante vicefimum actatis annum antiquitas li-
bertatem feruo dare prohibebat: ideo nos mediam quodam-
modo viam eligentes, non aliter minori viginti annis liber-
tatem in teftamento dare feruo fuo concedimus , mnifi fepti-
mum et decimum annum impleuerit, et oCtauum decimum
annum tetigerit. |Cum enim antiquitas huiusmodi aetati,
et pro aliis poítulare conceffit ^?, cur non etiam fui iudicii
ftabilitas ita eos adiuuare credatur, vt ad libertates dandas ?*
feruis fuis poffint peruenire ?* ? ! ;

j - TIT .VIEs : s*tey
-DE-LEGE FVSIA CANINIA SVBLATA .

"x«E Fufia Caninia certus modus ^ conítitutus erat in
P. feruis teftamento manumittendis. . Quam quafi liberta-
tes impedientem , et quodammodo inuidam, tollendam effe
cenfüimus: cum fatis fuerat inhumanum , viuos quidem
licentiam habere, totam fuam familiam libertate donare,
nifi alia caufa impediat libertatem : morientibus autem hu-
iusmodi licentiam adimere.
: lIT VIIL |
DE IIS, QVI SVI, VEL ALIENI IVRIS SVNT.

EOVITVR de iure perfonarum alia dinifio. .Nam quaeä
dam perfonae fui iuris funt, quaedam alieno iuri fub-
jeCtae. . Rurfus earum, quae alieno iuri fübieCtae . funt,

aliae
17 Hal adprobata , et mox vetra&letwr. — 18 Hal. - effet. 19 Apud Hal.
deeft' aetatis. 20 Hal. pro fi is, habet wmam ; et mox poft totorum, ad-
dit fuorum. 21 Verba haec vmi fermo dave libert. mon permittebatur apud
Hal non leguntur. 22 Hal Qoware nom. 23,Hal. ita de fermis fuis.
24'Hal. inaefl. ves fit. 25 Hal. concefferit. ^ 26 Hal libertatem: dam-
dam. 27 Ad omnem hunc $. 7. b. t. commentatus fum Excuría 111. Or-
I lta in vulgatis Pafis. Vlpian. et TTheoph. Farii ; Pande&ae Fwffa,
infcr. L. 37. D. de cond. et dem. L.215. D. de V. $., idque probant Cont.
Hotm. Giphanius, et Raeuardus ex antiquiffimo fuo exemplari confirmat
lib. Y1. conieck. c. 1. Át vero quam frequens fit commutatio literarum R. et
S, Liuius docuit Eb. rir. c. 4. Nil etiam frequentius effe, quam F in S et
contra mutari, Pzfetz et Fwfeni exemplis, Sigonius ad Liuium , ac Muretus
ad b. l monitrarunt. Probat etiam Muretus. Marcilius probat fublata pro
tollemda: quia ante Inftitut. editas lex illa fublata erat L. vu. C. de leg. Fuf.
Canin. o r'TO. Hal pro fwblata habet tollemda. Lata autem eft haec lex
fab Augufto L. Fufio Caleno C. Caninio Gallo coss. A. V. C. 751. Au-
guíto etiam au&dore. Suet. c. 40. — '2, Nempe qui duos haberet feruos,
ambos mamnumittat, fi volet, a tribus ad decem partem dimidiam, a decem
ad triginta , partem tertiam , a triginta ad centum, partem quartam , a cen-
tum vsque ad quingentos, partem quintam, nec vmquam plures et maiort
etiam numero, quam centum. Quaeritur, fi piures, quam per legem licet,
manumiffi fint ?. Ordo fcripturae fequendus erat , arg. L. 6o. D. de bered.
infl. Quid finon pateret , quis prior, quis pofterior , ícriptis nempe ,. vt
Gaius ait, im circwlo ? Nullius ex hise hibertatem. valere ait ICtus Uib. 1. Iu-
Jiit. tit. z. $.. 2. Forte tamen benignior fententia ample&enda fuiffet , fauore
lbertatis , quam Vlpianus alio in loco fequitur , vt aut fortiri eos iubeat
Pracgor, a&t meriis cwiusqug alegatis arbitretur, AL 25. $. 17. D. dedfï..
ei^

?

ID
2 * .
aliae in VpoteP(ate parentium *, aliae in poteftate dominorum
fünt. Videamus itaque de iis, quae alieno iuri fübiettae
funt. Nam fi cognouerimus, quae iftae perfonae funt: fi-

mul intellegemus , quae fui iuris füunt. ^ Ac prius difpicia-
mus de iis, quae in poteftate dominorum funt. $. 1. In
poteftate itaque dominorum funt ferui. ^ Quae quidem po-
teftas iuris gentium eft. Nam apud omnes peraeque gentes
animaduertere poffüumus , dominis in feruos vitae necisque
.poteftatem fuifle ; et quodcumque per feruum adquiritur,
. 1d domino adquiritur. :
minibus, qui füb imperio noftro fünt, licet, fine caufa legi-
bus cognita, in feruos fuüos füpra modum faeuire. . Nam

ex Conftitutione Diui Pii ^ Antonini, qui fine caufa fetnuum-

fuum occiderit, non minus puniri iubetur, quam qui ? alie-
num feruum occiderit. Sed et maior afperitas dominorum,
eiusdem Principis Conftitutione coercetur. . Nam * conful-
tus a quibusdam Praefidibus prouinciarum de iis feruis, qui
ad aedem facram ?, vel ad ftatuas $ Principum confugiunt,
praecepit, vt, f[iintolerabilis videatur faeuitia dominorum,
cogantur feruos fuos bonis condicionibus * vendere, vt pre-
tium dominis daretur. Et reCte. Expedit enim Reipubli-
cae, ne füa re quis male vtatur. Cuius refcripti, ad Aelium
.Marcianum emiffij verba funt haec: Dominorum quidem
poteftatem in feruos fuos illibatam effe oportet, nec cuiquam
hominum ius füum detrahi: fed dominorum intereft, ne
auxilium contra faeuitiam , vel famem, vel intolerabilem
iniuriam denegetur iis, qui iufte deprecantur. — Ideoque
cognofce de querelis eorum , qui ex familia Tulii Sabini ad
ftatuam confugerunt. Et fi vel durius habitos, quam aequum
eft, vel infami iniuria adfeCtos ? cognoueris , veniri ? iube,
ita vt in poteftatem domini non reuertantur. Qui *? fi
ineae Confítitutioni fraudem fecerit , Íciet me admiffum fe-
verius executurum, | :

IT 1 |
pE PATRIA POTESTATE.

IN poteftate noftra funt liberi noftri, quos ex iuftis nuptiis
procreauerimus ^. — $. r. Nuptiae autem ?, fiue matri-
monium, eft viri et mulieris coniunctio, indiuiduam vitae
confuetudinem continens ?. $. 2. lus autem spoteftatis,
quod in liberos habemus, proprium eft ciuium Romanorum.
Nulli enim alii funt homines, qui talem ^ in liberos. ha-
beant poteftatem , qualem nos habemus *. $..3. Qul
igitur ex te et vxore tua nafcitur, in tua potelftate eft.
]tem qui ex filio tuo et vxore eius nafcitur, id elt, nepos

deicomm.. libert. Adde Schukingiü lwrispr. Amteiufl. ad iftum. Gaii locum
p. 27.. qui TO id efl i circulo, Aniani manui ab aliis tributum , illuftrat,
I Hal paremtum et fic vbique. 2, Piái deeft apud Hal. Antiquior
eft hac Conftitutione lex Petronia L. 22. $. 2. D. ad L. Corn. de fic. , ne fine

caufae cognitione feruos ad. beftias darent domini, quod Hadrianus genera-
Mox Antoninus in -
caftigatione modum excedere vetuit, ita vt qui fine caufa caftigando feruum ?

liter in vltimis fupplicis praecepit. Spartian. zm Pita.
fuum occiderit , non minus puniendus fit , quam fi alienum feruum occide-
rt. Num modum exceíferit, ex dierum ratione iudicatum eft, quod deinde
Confítantinus M. ex teli genere aeftimari voluit, L. vm. C.de Emend. fera.
À Cofta et Noodt ad D. de bis, qui fui vel al. imvis p. 22. 53 Hal. fi.
4 Hal inferit Antoninus. 5 Fabrotus ad Theopb. ad aedem facram de-
let, quia nec Theophilus ea agnofcit, nec Vlpian. in Collat. t. 3. et L. z.
. D. b. t. neque Iuo Carnot. Decr. p. 16. c. 76. Mitior Cuiacius b. ]. et cum
eo Petitus LL. Att, p. :5. exiftimant , Iuftinianum Antonino illa addidiffe,
poftquam aedes facrae ab Honorio et Theodofio ius afyli acceperant L. z.
C. de bis, qui ad Ecclef. oX To. 6 Hal flatuam. 4 ld cft, iuíto pre-
tio, vt eft in. L. 12. pr. D. de veligiof. , vel etiam conditionibus non duris,
de quibus v. L. 25. D. de flatu lib. et "Tbeopb. b. l. 8 Hal. addit effe.
9 Mal wveuire. IO Hal. Qzod. »
I Hal procremmimus. — 2, Hal tamen. Nuptiae difctae a mubendo,
quod pudoris gratia nuptae fe obnuberent; nec tameá hic ille ritus. defcri-
bitur, quare addit lmperator vel matrimoniwm. Ceterum aliter paullo de-

$.2. Sed hoc tempore nullis ho-

licet. Nam ? quarumdam nuptiis abftinendum eft.

i Claud. Vip. tit. j. $. 6. , quod fublatum L. 17. C. de Nupt. A COSTA.

j
—— —

INSTITVTIONVM LIB.L TIT IX. X. .

tuus et neptis, aeque in tua funt poteftate , et pronepos et
proneptis, et deinceps ceteri, Qui tamen ex filia tua nafci-
tur ?, in tua poteftate non eft, fed in patris eius.
: DE NVPTIIS 7. r
VSTAS autem nuptias inter fe ciues Romani ? contra-
hunt, qui fecundum praecepta legum coeunt: maículi
quidem puberes, feminae autem viripotentes , fiue patres-
familias ?* fint, fiue filiifamilias: dum tamen fi filiifamilias
fint, confenfum habeant parentium , quorum in poteftate
funt. . Nam hoc fieri debere, et ciuilis ^, et naturalis ratio
fuadet : in tantum vt iuffüm ? parentis praecedere debeat. Vn-
de quaefitum eft, an furiofi filia nubere, an 9 furiofi filius
vxorem ducere poffit? cumque fuper filio variabatur, noftra
proceffit Decifio, qua permiffum eft ad exemplum filiae furio-
fi, filium quoque furiofi poffe et fine patris interuentu * ma-
trimonium fibi copulare, fecundum datum ex noftra Confiitu-
tione modum. $. r. Ergo non omnes nobis vxores ducere
: Inter eas
enim perfonas, quae parentium liberorumue locum inter fe
obtinent, contrahi nuptiae non poffunt: veluti inter patrem
etfiliam, vel auum et neptem, vel matrem et filium, vel aui-
am et nepotem, et víaue ad infinitum. — Et fi tales perfonae
inter fe coierint; nefarias atque inceftas nuptias contraxiife
dicuntur. Ethaec adeo ita ? funt, vt quamuis per adoptio-
nem, parentium liberorumue loco *? fibi effe coeperint, non
poffint inter fe matrimonio iungi: in tantum , vt etiam diffo-

luta adoptione idem iuris maneat.. ltaque eam, quae tibi

per adoptionem filia vel neptis effe coeperit, non poteris vxo-
rem ducere, quamuis eam emancipaueris. $..2: Inter eas
quoque perfonas, quae ex. transuerfo gradu cognationis iun-
guntur, eft quaedam fimilis .obferuatio, fed non tanta. .Sane

|enim inter fratrem fororemque nuptiae prohibitae funt: fiue

ab eodem patre eademque matre nati fuerint, fiue ex alteru-
tro ** eorum. . Sed fi qua per adoptionem foror tibi effe coe-

perit, quamdiu quidem conftat adoptio, fane inter te et eam.
nuptiae confiftere non poffunt. 'Cum vero per emancipatio-

nem adoptio fit diffoluta, poteris eam vxorem dücere. Sed
eti tu emancipatus fueris, nihil eft impedimento nuptiis;

| Et ideo conftat, fi quis generum adoptare velit, debere eum

ante filiam emancipare. Etfi quis velit nurum adoptare , de-
bere eum ante filium emancipare. $. 3. Fratris *^ vero
vel fororis filiam vxorem ducere non licet. Sed néc neptem
fratris vel fororis quis vxorem '? ducere poteft, quamuis
] ; lt : . quat-
finit Modeftinus L. :. D. de vit. nupt. . 3. Alexander IIIL. Pontifex re-
petit hanc definitionem cap. 11. X. de praefumt. — Sed pro:; continens, Ícribit
retinens , quod idem eft, et fcopo eius mayis inferuiebat. . Cuiacius vero

'ad Decret. d. cap. 11. inde coniicit, Theophilum varie hunc locum legiffe

videri , qui duabus vocibus vtitur , émoyys/Mouéyy, jro! TrE0lÉ A 8000
promittens, [ie. comtineus. Sed magis eft, vt voluerit. dubitationi occurret
re, quae hodiernos etiam interpretes fatigat , quomodo, in magna diuor-
tiorum licentia, 2ndiwidua confuetudo dici potuerit. o' r ro. 4 lta vt et
dominica poteftate fuerit maior. Vid. omnino Noodt ad D. de bis, aui fui
vel al. iur. p. .2 3. 5 Quae ideo patria siaieflas dicitur Liuio lib.vill c. 7.
Vale. Max. vi. 7. $. . 6 Hal mafcwntur , et mox [unt; et eorum.

I In quibusdam de sf wuptiis, Marcilius mauult de iuflis et incefüis
wuptis. O T'TO. 2 Peregrinis non erat ius connubii. Seneca /ib. 1. de -
Benef. Promüfitibi filiam in matrimonium , poflea peregrinus apparuifli, non . eft
mibi cum extero connubium, eadem ves me defendit, quae vetat. A COST A. 3
Hal. patresfamiliarum, et mox filiifamiliarum. — 4 Obftat nempe patria poteftas ct
praeterea hoc in filiis familiarum, ne patri inuito fuus adgnafcarur heres. A. COo S T A.
5 Hal. iuffus. 6 Hal.vei. 7 Ferretus interítu ; contra Codicum Charondae
fidem, et Theophili an&toritatem. o T T 0. 8 Hal. inferit a. '9 Hal. vera ha«
betpro ta. Io Concinnius dixiffet omumero , vti Gaíus L. $3. D. deritunupt.;
qui enim funt parentum liberorumue loco, $. 5. exponuntur.. — I1 Hal aitero.
12 Fratris filiam olim ducere licuit ex SCto Claudiano, de quo Sueton. ia
13 Àpud
Hal,

L.

INSTITVTIONVM: LIB. I.

quarto gradu fint. Cuius enim filiam vxorem ducere non li-
cet, neque eius neptem permittitur *^. . Eius vero mulieris,
quam pater tuus adoptauit , filiam non videris impediri vxo--
rem ducere: quia neqüe naturali , , neque ciuili iure ti-
. bi coniungitur. ^ $. 4.. Duorum autem fratrum. vel foro-
rum liberi, vel fratris et fororis iungi ? pofiunt. $.5
Ttem amitam , licet adoptiuam , ducere uxorem non licet, i-
tem nec materteram *$: quia parentium loco habentur.. Qua
ratione verum eft, magnam quoque amitam, et materteram
magnam prohiberi vxórem. ducere. $. 6. Adfinitatis. quo-
que veneratione *7 quarumdam nuptiis abftinendum eft **; vt
ecce priuignam , aut nurum vxorem ducere non licet ,. quia
vtraeque filiae loco funt. Quod ita fcilicet accipi debet, fi
fuit nurus aut priuigna tua. Nam fi adhuc nurus tua eft, id
eít, fi adhuc nupta eft filio tuo : alia ratione vxorem eam du-
cere non poffis *?, quia eadem duobus nupta efle non poteft.
Itemrn fi adhuc priuigna tua eft, id eft, fi mater eius tibi nupta
eft, ideo eam vxorem ducere non poteris , quia duas vxores
eodem tempore habere'non licet. |..$. 7. Socrum quoque
et nouercam prohibitum eft vxorem ducere, quia matris loco
fünt. Quod et ipfuüm diffoluta demum .adfinitate procedit.

Alioquin, fi adhüc nouerca eft, id eft, fi adhuc patri tuo nu- |

pta eft, communiiure impeditur tibi nubere: quia eadem duo-

bus effe non poteft, Item fi adhuc focrus eft, id eft, fi ad--

huc filia eius tibi nupta eft, ideo imïpediun.tur ?? nuptiae,
quia duas vxores habere non pofüs ?. . $. 8. Mariti ta-
men filius ex alia vxore, et vxoris filia ex alio marito , vel
contra, matrimonium recte contrahunt , licet habeant fratrem
fororemue ex matrimonio poftea contracto natos. . .$. 9.
Si vxor tua poft diuortium ex alio filiam procreauerit, haec
noneftquidem priuignatua. Sedlulianus ?? huiusmodi nuptiis
abftineri debere ait.. Nam ?? nec fponfam fili;i nurum effe ,

nec-patris fponfam nouércam effe : rectius tamen et iure fa-

€turos eos, qui huiusmodi nuptiis.fe?* abfünuerint. — $. 1o.

Illud certum eít, feruiles quoque cognationes impedimento |

Hal. deeft xorem. !4 lis puta cafibus,, in quibus funt parentum
et liberorum loco ; alias poffum ducere aui mei.neptem , cuius filiam non
poffüm. A COSTA. 15 Apud Theophilum & duvavrog, non poffunt,
in duobus Codd. regiis reperit Fabrotus; íed in notis ad edit. 2. monuit, TO 8
non effe ab eius manu, íed ex iure nouiffimo adícriptum. — Contra Rutgerus
Refcius in edit. Theophili Louanienfi, et Iac. Curtius in Pi&tauienfi, particu-
lam 2 non expreflere, indni fcilicet colore, quod minime par fit; paraphraften
diffentire a Iuftiniano. Similiterin epitome Inftitutionum Gaii [/b. 1. tit. 4. $. 6.
negatio ab Aniano adie&a eít, quia Gotthi bac in re 'Theodofium maiorem et
iuniorem fequebantur, tefte Caffiodoro lj. vit. e. 46. KHotmanus .ex Tiguri-
no:libro in ipfo teytu Inftit. 202 praefert ,. et feriem orationis vrget, .. Contii
item duo exemplaria negationem habent; vt et Iuo Carnotenf. Pannon. p. 7. et
Damianus in Epifl. ad. Ruflicum. | Verum inter omnes coníftat, luftinianum fcri-
píiffe affirmatiue, idquefatis, ni fallor, euici in Differt. de Nupt. confobr. c. 4.
OT TO. Hal. coniungi. - I6 Haloander pro aterteram. fubftituit amitam :
cui Viglius in. praefat. ad 'Theoph. his verbis applaudit: T'antz eff momenti m
emendatum. codicem incidere. — Verum nihil caufae video, cur aliquid mutemus.
OTTO. Hicfitri iniuriam Haloandro, ex prima huius noftra editione conftat,
quae habet zecsaterteram. —— 1' Halinferita, . . 18 Hal. abflinere nece[fe eff.
X9. Hal. poteris. 20 Hal inferit tzii. 21 .Hal. potes. 22, Hal. hic et
mox inferit ab. 2,3 Hal. addit cozflat. 24, Sicomnes Charondae, et faepe
ita pronomine interpofito, loquuntur Cicero noftrique iuris Auctores. V. Briffon. de
V.S. v. abflinere Stew'ech. ad Arnob. lib. 1. o T T 0. Abipfo Cuiacio et Hal. abeft fe.
7,5 lta fenatornon poteft ducere libertinam, L. 13. L. 44. derit. nupt. Praefes
Prouinciae, vel qui in officio eft, Prouincialem, L. 57. L. 63. eod. Tutorpupillam,
L.59. eod. : 26 Hunclocum opponerem ÁAnt. Auguftino, qui in. praefat. ad
Opus de Nom. propr. Pand. vocem Pande&larim maículini generis effe conten-
dit, nifi me retineret Codd, MSS. au&oritas, in quibus L. Th. Gronouius £-
3end. Paud. c. 21. teftatur , collectorum reperiri. — Nec tamen fequitür , 7roy-
déxT5G Graecorum eft inafculinum, ergo et Pande&tae Latinorum . quia Prifci-
anus iam olim notauit, multa ex Graeco fumta, de mare in feminam tranfire,
vt Ó xoc'p'mg, haec charta. V. Cafaub: ad Strabon. lz;b.'v. p. 214. Voff. .lz'b, É
de anal. c. 19.. Broéum a4 prooem. Infl. p. 20. Ampl. Brenkmann. Hift. Pand.
lib:.u. c..6. 9T TO.. 27 Hal. cum et bis. 28 Ita Theophilus et Codices
Contii, Charondae et Alciati, lip.1. Praeterm.

F

.deeft autem.
.tum in gratiam ciuitatum , quarum curiae fere deftitutae erant idoneis curia-

| poftea nati, Principis auxilio non indigebant.

Sic quoque apud Valerium, fi-

TIT., X XE

nuptiis effe: fi forte pater et filia, aut frater et foror manu-
miífi fuerint. — $. 1r. Sunt et aliae perfonae, quae propter
diuerfas rationes nuptias contrahere prohibentur ??, quas in
libris Digeftorum , feu Pandectarum ex veteri iure colle&ta-
rum ? , enumerari permifimus. $. r2.. Si aduerfus ea,
quae diximus, aliqui coierint: nec vir, nec vxor, nec nu-
ptiae, necmatrimonium, necdos intellegitur. Itaqueii, qui
ex eo coitu nafcuntur, in poteftate patris non funt: fed tales
funt ( quantum ad patriam poteftatem pertinet) quales fünt ii,
quos mater vulgo concepit. .Nam nec hi patrem habere intel-
leguntur, cum is etiam ^* pater incertus eft. . Vnde folent
fpurii appellari ?*, vel a Graeca voce, quaíi ceopxóz» conce--
pti, vel quafi fine patre filii. . Sequitur ergo , ut diffoluto tali
coitu, necdotis ?? exactioni locus fit, Qui autem prohibitas
nuptias contrahunt, et alias poenas patiuntur, quae facris
Conftitutionibus continentur. .^ $. 13. Aliquando autem e-
uenit, vt liberi, qui ftatim,. vt nati funt , in poteftate paren-
tium non fiant ??, poftea autem. ?* redigantur in poteftatem — '
parentium ?^ , qualis eft is, qui dum naturalis fuerat, poftea. —
curiae datus, poteftati patris fuübicitur *?. Nec non is, qui
a muliere libera procreatus ,: cuius matrimonium minime legi-
bus interdictum fuerat, fed ad quam pater confuetudinem ha-
buerat, poftea ex noftra Conftitutione, dotalibus inftrumentis
compofitis ,. in poteftate patris efücitur. |Quod fi alii libe-
ri ?^ ex eodem matrimonio fuerint procreati,. fimiliter no-
ftra Conftitutio praebuit. | epasgreas Hoog

ll

TII. XÀh
CHE ADOBPIONIBVS :
oN folum autem naturales liberi fecundum.ea , quae dixi-
mus, in poteftate noftra funt, verum.etiam ii, quos ad-
optamus. . $. r. Adoptio autem duobus modis fit, aut
Principali refcripto *, aut imperio Magiftratus. . Imperatoris
auétoritate * adoptare quis poteft eos easue, qui quaeue fui
iuris funt. Quae fpecies adoptionis dicitur adrogatio. Impe-
ue lulium Paridem, in epit. de.mom. vat. legi debere, Cuiac. monuit lj5. v.
Obf. c. 4. . Haloander vero hunc locum contaminarat legendo appellari 7X -
TV ,gwogoäy et qumäfropgg, quafi fine patre filii. — Contius coniicit vel S.. P.
quafi fine patre filii ,. cui Plutarchus fauet: Quaeft. Rom. c. 103. .. At fcitum il-
lud magis $TU OV eft, quam verum. V. Menag. Amoen. ci 3 9. V. Spurius. 0 T-
TO. Graeca, quae leguntur apud Haloandrum, ita ille explicat: TXpX TOV
c7r0pX a futione et roropec, quafi patrem mom babentes 29 Vulgo in-

| feritur wec domatiomis, inuito Theophilo, Hotmano et libris MSS. orTo.
| Hal. et verba 1fta agnofcit, et leguntur in. ipfa. Ottonis editione.

Sed inuito
Ottone in contextum irrepfiffe, fatis docet ipfius ad h. k notula , nec haben-
tur ea in .recenfione Cuiacii. .30 HaL. funt. . , 31 Apud Hial,
32 Hal patris. 23 Quod ita a. Théodofio excogita-

libus, vel ob grauiffima munera his iniuncta, . vel ob exactorum iniuriam.. A
COSTA. 34.. Vicus aliquod hic latere, vifum cft viris eruditis; quia liberi
Cuiacii leQio expreffa pro
quod et alus liberis etc. dubium non tollit, et pariter ac Hotmani. emendatio,
quod etfi uulli alii, repugnat confenfui MSS. Probabilius Muret. 7. ]. et Obf. zur.
C.11. vnam literam mutat 4u0d ei fimzliter aliis. Optime Ampl. Bynkersh. Jij.
H Obf c. 11.legit 44od vt aliis. Et tamen Anonymus quidam in vindicis
horum verborum, aeri contentione nil mutandum effe cenfet; quia de legitimis
natalibus poftea natorum , faltem illorum, qui ante matrimonium concepti, fed
poft illud editi effent, olim dubitatum fuerit, L. 11. C. de nàt. lib. Nou. 12.
4. Noh. 18. c. ? t. Adde Bafilic. t. 1V. pag. 290. fin. et Theoph. P. . orTo.
Emendatio Byrikershoekii, quod vt alii?, confona videtur Legi 10. C. de mat.
lib. WVide tamen Excurfum 1v. Ordiui Inflit. adnexum p.:263., vbi totum ca-
püt finale 5. t. prolixe tractaui, et de ifta Bynkershoekii emendatione p. 257.
egi. Hal. Qwod et aliis liberis, quiex eodem matrim, poftea fuerint procreati.
-X* Adrogatio iure antiquo fiebat lege curiata apud populum, cuius roga-
tio negotio omni dedit nomen, praefentibus Pontificibus, certis et conceptis
verbis, quae videas apud Gellium N. A. lib, V. c. 19.. Poftquam autem lege re-

. gia populi poteftas in principem translata eft, Imperatoris auctoritate adrogati-

ones fieri coeperunt, eaque tandem íola, fublata omnialia folemnitate L. 2. 6.
$. C h. t. & COSTA. 2 Curatoris tamen auctoritate interueniente, quod a

-

X

12

rio Magiftratus ? adoptare !licet * eos easue, qui quaeue in
poteftate parentium funt: fiue primum gradum liberorum obti-

neant?, qualis eft filius , filia; fiue inferiorem, qualis eft .
Sed hodie

nepos, neptis, pronepos, proneptis, $: 525
ex noftra Conftitutione *, cum filiusfamilias a. patre naturali
extraneae perfonae in adoptionem datur, iura poteftatis " pa-
tris naturalis minime diffoluuntur. Nec quicquam ad patrem

adoptiuum tranfit, nec in poteftate eius eft, licet ab inteftato -

iura.fucceffionis ei a nobis tributa fint. Si vero pater natura-

lis non extraneo, fed auo íilii fui materno , vel fi ipfe pater.

naturalis fuerit emancipatus, etiam auo paterno 9, vel proa-

uo fimili modo paterno vel taterno filium füum dederitin ad-

optionem : in hoec cafu, quia concurrunt in vnam perfonam
et naturalia, et adoptionis iura, manet ftabile iüs patris ado-
ptiui, et naturali vinculo copulatum, et.legitimo adoptionis
nodo confiri€ttum ?, vt et in familia et in poteftate huius-
modi patris adoptiui fit.

mittitur: et exquiritur caufa adrogationis, an honefta fit, ex-
pediatque pupillo: et cum quibusdam condicionibus adrogatio
fit, id eft, vt caueat *? adrogator.perfonae publicae, hoc.eft
tabulario ^^, Ífi intra pubertatem pupillus decefferit, refütu-
turum fe bona illis, qui, fi adoptio facta non effet, ad fuc-
ceffionem eius venturi eflent *?^, ]tem non alias *3 emanci-
pare eum poteft adrogator, nifi, caufa cognita, dignus eman-

cipatione fuerit, et tunc fua bona ei reddat. ^"Sed etfi dece- -

dens pater eum exheredauerit, vel viuus [fine iufta caufa
eum 7* emancipauerit :. iubetur quartam partem *5 ei bono-
rum fuorum relitiquere , videlicet praeter bona , quae ad pa-
trem adoptiuum' transtulit , et quorum comiodum ei poftea
adquifiuit.. . $.-4. Minorém natu maiorem *? non poltíe ad-

optare , placet. -Adoptio enim naturam imitatur:. et pro

amonftro eft , vt maior fit filius, quam pater.. . Debet itaque
is, qui fibi filium per adoptionem vel adrogationem facit, ple-
Ta pubertate , id eíft ** , decem ^et oCto annis praecedere.
$. 5. Licet autem .et in locum nepotis vel pronepotis, vel
in locum -neptis . vel proreptis, vel deinceps *9 adoptare,
quamuis filium quis non habeat. ^ $. 6. Et tam filium alie-
num quis in Jocum nepotis adoptare poteft, quam nepotem *?
in locum filii. $. 7.. Sed fi quis nepotis loco adoptet,
vel quafi ex eo?? filio , quem habet iam adoptatum , vel qua-
di ex illo, quem naturalem in fua poteftate habet: in eo cafu

D. Claudio conftitutum L. ?. D. de adopt. & CoS'TA. — 3. Quando filiifa-
milias a patre naturali trina emancipatione in iure cedebantur, atque ab eo,
qui adoptabat, apud Magiftratum vindicabantur. A CoS T A. - 4 -Hal. ado-
ptamus. 5 Hal obtinent. 6 L. :0, C. de Adopt., in qua controuer-
fiam. inter ICtos Papinianum et Marcanum definiuit Imperator. A COSTA.
7 Vulgo iura patris vat. ; at fimilem in modum loquitur tit7 feg. $. 9. et verbum
UTs£sciTyTOg apud Theophilum plus notat, quam ;; o T To. Ab Hal.
abeít quoque vox poteflati. —— 8 Ab MHal abeit patevuo. 9 Sic quoque
in libro Dionyf. Charondas inuenit, et magis placet, quam quod vulgo legitur
conflitutum: namnodo conftriclinn eit in E. pen. C. b. t- 0 T T O. — Hal. habet qo-
do conflitutum. IO Fideiufforibus , vt re&e Cuiacius ex L. 2. C. j.t.
II In vulgata defunt voces, boc ef? tabulavio:. vcrum "Theoph. äw.com'cy 7 00-
OUTU, TBTÉSLITUU foc/a'g))'twpfcp; et neceffaria erat adiedio, ne quis magi.
ftratum intelhgeret, vt in $. j. de Atl tut. Perfomas publicas ,. id eft magiftva-
tu» OTTO. Apud Hal defunt voces boc efftabulario. . 'Yabelliones antiqui-

tus erant ferui publici , feu ferui ciuitatis,, quos ftipulari. poffe vnicuique ciui- |
um, et illi adqluirere, vífus aliquando, vt hic, exigebat, feruos nempe, priua-

tim quidem nullius, publice vero omnium. — Sed cum feruilia ingenia effent fe-
re fraudulenta, ftatuerunt Arcadius et Honorius in. L. g..C. de tabul. fcribisque,
ne ferui in pofterum. ad id munus admitterentur : et tabellionibus. quamquam
