$. I. Interdum ex inte-
ro datur ad libertatem proclamatio, veluti eius ??, qui ad-
1girmat ideo fe primo iudicio victum, quod ftatuta libertas 5^

nondum ei optigerat, quam nunc dicit fibi optigiffe. $. 2.
. Licet vulgo dicatur, poft ordinatum liberale iudicium homi-

nem, cuius de ftatu controuerfia eft, liberi loco effe: tamen
fi feruus fit, certuni eft nihilo minus eum, quod ei tradatur,

vel ftipuletur, perinde domino adquirere, atque fi non de li-

siegatur. GER.
figit! et. GER.
tempore. GEB.-
pracfigit: et. B R.

/43 Rehd. praefigit: diuus, GER.
45 Rehd. dixit. GER.
41 Rehd. fufcipere emm iudicium ad. GEB. 48 Vulg.
49 Hal. aget. Et Flor. t adiecta, BR. $o Rehd. in-
ferit: woxgli. GEB. — 51 Rehd. promunciatus. GEE. — $2 Hal.et Rehd. infe-
runt: de. GE B. 53 Hal. et Vulg. ei.BR. Vt et Rehd. GEB. 54 1n
Kehd. libertas, abeft. GER. — 55 Hal. et Vulg. quaereretur.. BR. — 56 Vulg.
inferit: eus. BR. Etiam Rehd. GEF. 537 TYaur. videVimus. G E B. 55
Hal. ct Vulg. quaerimus. BR. Etiam Rehd. GEE.- 59 Hal. et Vulg. cou-
nenietuv. B R. 6o Vulg. Maetiano. B R. Rehd. Mutio. GEB. — 61 Rehd.
effct. GEB. 62, Hal.' Variabedone. 63 Hal. et Vulg. confentiente eius
tutore, Toi; Vario Flermete, omiffis. R R. 64 Vulg. inferit: camfa. BR.
65 Hal. pateretur. Vulg. patiebatur. BR.. — 66 Mal. fecit. GEB. — 67 Hal.
et Vulg. praefigunt: Sed. GERB. 68 Hal. et Vulg. fecuti. Scripti tamen,
quorum octo vidi, omnes Florentipam tenent, B R. Vat, L. IV. Barb. Chriftin.

44 Rehd. prae-

46 Hal. fi tales fiut, quae :

OnDINATA.

. cium.

. go Vulg. inferit: boc. BR.

N F.

$29.

bertate eius quaerebatur at : tantum de poffeffione 55 videbi-
mus ?*, cum ipfum poft litem ordinatam definat dominus

poffidere. Sed magis eft vt adquirat, licet ab eo non poffi-

deatur: et cum placuit per fugitiuum quoque nos pofleffio-
nem adquirere poffe, quid mirum , etiam per hunc, de quó
quaeramus ?$, adquiri ? RE
,. AXVI. InEwlibro XX. ad Edictum prouinciale, Q vx
ex libertate in feruitutem petit, fi iudicii de eui&tione feruan-
di caufa, contra libertatem agit: iniuriarum actione non con-
denitur ??, ' ris.
| XXVII. VrPrANvslibro II. de Officio Confulis, D z-
v1 fratres Pfoculo et Munatio 5? refcripferunt: cum Romulus,
de cuius ftatu quaeritur, pupillaris aetatis fit **: an exigen-
te Varia Hedone 9? matre, et confentiente Vario Hermete
9? tutore, ad tempus pubertatis caufa differenda fit, veftrae
grauitatis eft, ex fide perfonarum, quod vtile eft pupillo, con-
ftituere. $. x. Si ea perfona defit cognitioni, quae alicui 54
ftatus controuerfiam faciebat: in eadem caufà eft, qui de li-
bertate fua litigat, qua fuit, priusquam de libertate contro-
uerfiam patiatur **, Sane hoc lucratur, quod is, qui eam
ftatus controuerfiam faciebat 5* , amittit fuam caufam. — Nec
ea res ingenuum facit eum , qui non fuit: nec enim penuria
aduerfarii ingenuitatem folet tribuere, 97 Reéte atque ordi-
ne iudices puto facturos , fi hanc formam fuerint confecuti 99 ;
vt vbi deeft is, qui in feruitutem petit, ele&tionem aduerfa-
rio deferant , vtrum malit cognitionem circumduci 525 M. as
dita cauífa fententiam proferri: et fi cognouerint, pronuntia-
re debebunt, feruum illius non videri: neque haec res captio-

1

| nem vllam habet: cum non ingenuus pronuntietur, fed fer-
uus ^? non videri, Quod fi ex feruitute in ingenuitatem ?*

fe allegat, melius fecerint, fi cognitionem circumduxerint,
ne fine adueríario pronuntient, ingenuum videri: nifi magna
caufa fuadeat *?, et euidentes probationes fuggerant, fecun-
dum libertatem pronuntiandum: vt etiam reícripto 73 Ha-
driani continetur.. $. 2. Quod fi is, qui pro fua libertate li-
tigat, defit, contradi&ctor vero praefens fit: melius erit inau-
geri *^ caufam eius, fententiamque proferri: fi enim liquebit ,
contra libertatem dabit: euenire autem poteft, vt etiam. ab-
gens. vincat: nam poteft fententia etiam fecundum libertatem
erri. ! MC

XXVIIL PowPoxrvs libro XII. ad Quintum Mu-
Now videtur domini voluntate fernus in libertate effe
**, quem dominus ignoraffet *5 füum effe: et eft hoc verum:
Is enim demum voluntate domini in libertate eft, qui poffef-
fionem libertatis ex voluntate domini confequitur,

XXIX. Annivs MEeNANDER libro I. deRe milita-
Qvz de libertate fua litigans necdum fententia data
*8 militiae fe dedit, in pari caufa *?'ceteris feruis habendus
eft: nec ?? exonerat eum, quod pro libero habeatur in qui-
busdam: et licet liber apparuerit, 9* exauctoratus, id e'ilï',
| | mili-

n**

Pal. I. II. S. Cruc. E. II. quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 69 Rehd.
addit: et differri. G B. 7o Malumus: feruum , ex formula paulo ante al--
lata. v? feruus, ex antecedenti: zmgenuu$, ortum videtur. BR. 71 Hal. et
Rehd. inferunt: guis. GEE. 72 Vulgo fmadeat, abeft. B&&. In Rehd. haec
vox videtur deleta, vt ita eius fpatium vacet. GES. 73 Rehd. inferit: di-
ni. G E. 74 Gothofr. in nota: imaudiri. ita legit Cuiac, V. obfern.: 27.
vel agi. Pofterius habet Hal. et Vulg. Flor. deleta eft prima fyllaba, vt fitz
auge;z'.' BR, In Rehd. fcriptum fuit: au;o;evi, fed partim fubnotatis pun&tis ad
literas z 7 7, partim media e in z conuerfa facum: agi, GER. 75 In Rehd.
effe, abeft. G E. 416 Hal. ignovamit. Vulg. ignorat. BR. —— 77 Hal FF-
RIVS ANTHINV'S lib. I, ad edi&tum. Bafil. AePIKAN. BR. 73 Rehd,
dida. GERB. 79 Hal. et Vulg. inferunt: cum. BR. Etiam Rehd. GEB.
$1 Vltimis literis in: apparuerit, geminatis

Steph. Ncr. Baudoza habent: apparmerit, evit exaucforatus. Sed et Hal. fe-
quentia verba: id eff militia remetus cafiris. deiicitur , parenthefi includit, et

Dddddd 2 in

$30

militia remotus, caftris reicietur. $7: vtique qui ex feru.itut.e
in libertatem petitus fit 5?, vel qui non fine dolo malo in li-
bertate $* moratus eft. ,Qui vero per calumniam petitus
in feruitutem eft, in militia retinebitur. $. r. Qui ingenuus
pronuntiatus eft, fi fe militiae dedit, intra quinquennium
retraétata fententia, nouo domino reddendus eft.
XXX. Iv L1AxXvs ?? libro V. ex Minicio. DvoBvs
petentibus hominem in feruitutem 35 pro parte dimidia fe-
paratim , fi vno iudicio liber, altero feruus iudicatus eft, com-
modiffimum eft eo vsque cogi iudices, donec confentiant: fi
id non continget, Sabinum refertur exiülmaiïe, duci feruum
debere ab eo qui viciffet: cuius fententiae Caffius quoque eft,
et ego fum ?*. — Et fane ridiculum eft, arbitrari eum pro par-
te dimidia duci, pro parte libertatem eius tueri **: commo-
dius autem eft, fauore libertatis liberum quidem eum effe,
compelli autem pretii fui partem viri boni arbitratu. victori
düo peeliqe o upo L gudd '
XXXI. VrPIANVS librol. Refponforum. . Fxv1v «
ob hoc, quod patri heres extitit, prohiberi a patre fuum fer--
uum manumiffum in feruitutem petere. . D TM
XXXIL Pavrvs libro VI. Regularüm. Dx bonis
eorum, qui ex feruitute aut libertate ?? in ingenuitatem vin-
dicati funt, Senatusconfultum fattum eft, quo cauetur, de
: his quidem qui ex feruitute (.iefenü e.'fient', vt id fiumtaxat fer-
rent, quod in domo ?? cuiusque intuliflent: in eorum au-
tem bonis, qui poft manumiflionem repetere originem fuam
voluiffent, hoc amplius, vt, quod poft manurmiffionem quo-
que adquififfent non ex re manumifforis, fecum ferant ?I, ce-
tera bona relinquerent illi, ex cuius familia exiffent. |
; XXXIILI. I p Ev libro fingulari de liberali caufa. Qv

- fciens liberum emit, quamuis et ille fe pateretur venire, ta-

men non poteít contradicere ei, qui ad libertatem proclamat :

fed fi alii eum ignoranti vendiderit, denegabitur ei ?^-pro-
clamatio. . MM " : U
XXXIV. VreraANvs libro fingulari PandeCtarum.
ÍIwbPERATOR Antoninus conftituit, non alias ad libertatem
proclamationem cuiquam permittendam "*, mifi prius admi-
niftrationum rationes reddiderit ?* quas, cum in feruitute
effet, geffilfet. PU | 2 3 3.
- XXXV. Parprwri2wvs ?5 libro IX. Refponforum.
SknRvos ?? ad templi cuftodiam, quod aedificari Titia vo-
luit, deftinatos, neque manumiffos, ?? heredis effe conftitit.
XXXVI. IpEM libro XII. Refponforum. DowiNvs,

qui optinuit , fi velit feruum fuum abducere , litis aeftimatio- |

üem pro eo accipere non cogetur. : x 1
XXXVII. Carr:isTRATVS ? libroII. Quaeftionum.
CowNvENTIO priuata neque feruum quemquam , neque li-
bertum alicuius facere poteft. ^ ^ - D
XXXVIII. Pavrvslibro XV. Refponforum. PaAv-
Lvs refpondit, fi, vt proponitur, poft perfectam fine vlla

» t

in margine addit: baec alias defamt. 'Tu vide Duker. ad Opnfc. de Latin. Vet.

ICt. p. 487. R. Rehd. vt Flor. GEB. — 82 Vulg. eiicietur. BR.— 85 Hal.
jfuit. 84 Rehd, zm libertatem. GEB. . 85 Rehd. VLPIANVS.GESR. $86
Rehd. im feruitute. GEB. , — 87 Hunc innominatum ICtum effe Minicium,
nec a Triboniano buic legi quicquam effe additum , contendit Bynkersh. 7II.
Obf. 11. GER. 88 Rehd. tenerí. GEB. — 89 Hal.et Vulg. lbertinitate.

Bafil. £ &mexevSegéTuToz, R R.. Etiam Rehd. vt ifti. GER. 90 Hal. et Vulg..

in domum. BR. KRehd. vt Florentiae. GE B. 91 Hal. et Vulg. ferrent. B R.
92 In Rehd. e;, abeft. GEB. — 93 Hal. concedendam cuiquam. G E B.
Hal. adminiflrationem. ratiouum. veddidiffet. GEB. . 95 Rehd. MARCEL-
LVS.GER.
hic librarius correxit feipfum , et gularum , et verbo, abundant, quae etiam
poftea vncis funt inclufa, B R. 97 Vulg. praefigit: meque. male. BR. — lta
tamen et Rehd. GE B. .. 98 Rehd. PAVLV'S. GER. . $9 Erat olim Flor.
amiferit. BR. — 100 Hal. et Vulg. vemiffent. BR. —— 1 Hal. accepiffet. Vulg.
acceperit. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 2, Rhed. manunitteret. idem etiam do-

minus litertam. GEB. ....3 Hal.effet.GEB. — 4 Hal fit. GEB. — 5 Taur. |

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. XII.

96 Scriptum Flor. librononoregularum(ponforumverboferuos. Bis -

/

condicione emptionem , poftea emptor ex voluntate fua litte-
ras emifit ??, quibus profiteretur, fe poft certum tempus
manumiffurum eum, quem emerat: non videri eas litteras ad
Conftitutionem Diui Marci pertinere. $. 1. Idem refpondit,
Conftitutionem quidem Diui Marci ad libertatem eorum manci-
piorum pertinere, quae hac lege venierint ^??,vt poft tempus
manumitterentur: fed eundem fauorem, libertatis confequendae
caufa etiam eam mereri, pro qua dominus pretium accepit *,
vt ancillam fuam manumitteret: cum idem etiam ? libertam
habiturusfit?. $. 2. Quaefitum eft, an emptor feruo recte
libertatem dederit nondum pretio foluto? Paulus refpondit,
feruum, quem venditor emptori tradidit, fi ei pro pretio fa-
tisfactum eft ^, et nondum pretio foluto, in bonis emptoris
effe coepiffe. $. 3. Gaius Seius Stichum feruum Lucio Ti-
tio vendidit ita, vt Titius Stichum poft triennium manumit-
teret, fi continuo triennio feruiffet : fed nondüm exacto tem-
pore triennii *, Stichus fugit *, et poft aliquantulum ? tem-
poris defuntto Titio reuertit *. — Quaero, an obftet Sticho
ad adfequendam ? ex venditione libertatem , quod ante trien-
nium difcefferit *?? Paulus refpondit, fecundum ea, quae
proponuntur, expleto tempore , poíft quod Stichus manumit-
ti debuit, libertatem ei competiffe. . L.
: XXXIX. In&M libro V. Sententiarum. . Cv 1 neceffi-
tas probandi de ingenuitate fua non incumbit, vltro fi ipfe
probare defideret, audiendus eft. — $. 1. Qui de ingenuitate
cognofcunt, de calumnia eius, qui temere controuerfiam
mouit, ad modum exilii poffunt ferre fententiam. . $. 2. Tu-

tores vel curatores pupillorum, quorum tutelam **et res ad-

miniftrauerunt, poítea ftatus quaeftionem facere non poftunt.,

. $. 3. Maritus vxori eidemque libertae ftatus quaeftionem in-

ferre non prohibetur. . r Ut
XL. HE&guMOGENIANVS libro V, Iuris Epitomarum.
Cv pacto partitionis *? pretii maior viginti annis venalem
fe praebuit, nec poft manumiífionem ad libertatem proclama-
re poteft. - ao : u
XLI Pavrvslibro fingulari de Articulis liberalis cau-
fae. Szi !?in obfcuro fit, in quo fuerit *^ ftatu is, qui pro
libertate fua litigat, prior audiendus eft probare volens fe

ipfum in libertatis effe poífeffionem **.. $. r. ludex autem, —
qui de libertate cognofcit, etiam de rebus amotis, damnoue -

magno 79 faéto cognofcere debet: fieri enim poteft, vt fidu-
cia libertatis et fübripere quaedam, et corrumpere, atque
confumere ex bonis **, quibus feruiebat, aufus fit.
" -XLII. LAsBzo libro IV. Pofteriorum *?, Sr feruus,
quem emeras, ad libertatem proclamauit, et ab iudice per-
peram pro eo iudicatum eft, et dominus eius ferui, poft rem
contra te iudicatam, te heredem fecit, aut aliquo "? nomi-
ne is tuus effe coepiffet ??, petere eum tuum effe poteris ,
nectibi obítabit ^* rei iudicatae praefcriptio ??^. lauolenus:
haec vera fünt ??, | ET ^.
k XLII.

; $£4

triemmI. GER. —6 Vulg. fugerat. 8 R. InRehd. ita fa&um. GEs. — 77 Rehd.
aliquautum. GER. — 8 Hal. reuertitur. Vulg. reuerfus eff. B R. Rehd. vt Vulg.
GER. . 9 Gothofr. in nota: ad confequendum. Hal. At hic habet: ad con-
fequendam. 'Taur.. ADfequendam. Rehd. ad. coufequendam , vt Hal. GEB. — IO
Vulg. decefferit. BR.. Vt et Rehd. GE2. — 11 Hal.tatelas.. . 12 Vulg. parti-
cipationis.BR. . 13 Gothofr.in nota: Liberalis caufa fi-in obfcuro fit. Hal.
Et Vulg. Liberali caufa fi im obfcuro. Immo Flor. in vltima voce infcriptionis
e eft deleta. gR. — Etiam Rehd. Liberalis caufa fi iu obfeuro fit, G E B. 14.
Vulg. u quormm evit. BR. Rehd. m quo erit. GEB.
feffione. YtaHal.et Vulg. B&. Et Rehd. GEE. . 16 Flor. vox : smagno, eft inter
vncos, et videtur effe gloffema ob fequens: quaedam. BR. 17 Hal. et Vulg.ad-
dunt: eormm. s R.. Habet et Rehd. eorum, fed a quodam linea wansuerfa deletum.
GEB. 18 Hal. JABOLENV'S lib. VI.ésisoAov. GEB. — 19 Gothofr. if no-
ta: Al.alio quo. Ita Taur. in margine, et Hal.et Rehd. GE s. 20 Hal. coepit.
GE R. 21 Taur. obflaVit. GEB. . 22 Taur. in Adnotat. praefcriptio i
P. profcriptio. G E B. 23 Scriptum erat in Pand. Flor. Janoleuu$ baec Df'eïba
: 4Ht,

15. Gothofr. in nota: pof-.-

!
|
|

Vener
W

L

odb

Vfbl
G.

?taeügu

IN

H ntte.
ET
CH
Xj
IDànt.
Hmpus
lendae
t
Tib
o tene
M
et Sdi
lte Lrere
2, que

Df

teceff.
L iple
eniltte
xuerfam
. d Tl
£ resade

|poln
QD6T 1

IDf
[uirat
DW

J's càt-
qupo
glens fe
y attem,
damnoie
E
re, 4
p ferots
je t
iL rem
? gofri
ooterïs ,
ylemos?

XJL

hd. Vilb
t u av
gt
NI

& Il
m,

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. XIL XIIL XIV.

XLIII. PowPoszvs libro IIT. Senatusconfultorum.
Dxz his, qui bona eorum, quibus feruiebant, intercepiífent,
deinde ad libertatem proclamabant ?*, Hadrianus Imperator

refcripfit: cuius refcripti verba haec funt. Sicut non eftae-

uum fiducia libertatis, quae ex fideicommiffi caufa prae-
q' e e. 3 , Ea " a - t - ; . "
ftanda eft, intercipere hereditariam pecuniam: ita nec liber-

tati praeftandae moram quaeri oportet. ^Quamprimum ergo |

arbitrum dare debeat ??, apud quem conftaret , quid feruari
poteft ?^? heredi, antequam ad feruum manumittendum com-
pelleretür.; - - ! | |

. XLIV. VEgwvrEivs libro VIL. ACionum. LickeT
dubitatum antea fuit ^7, vtrum feruus dumtaxat, an libertus -
iurando ?? patrono obligaretur in his, quae libertatis eaufa -
imponuntur: tamen verius eft, non aliter quam liberum

obligari. —^ Ideo autem folet iusiurandum a feruis exige-

re ??^, vt hi religione adítridti, pofteaquam fuae poteftatis - |
effe coepiffent, iurandi neceffitatem haberent: dummodo in | veneat: in libero autem homine neque venditio confitit *7
continenti, cum manumiífus eít, aut iuret, aut promit- ) ;

teret.^^. . $. r. Licet autem circa donum, munus, ope-
ras, etiam vxorum perfonas inferere. $. 2. In eum, qui im-

pubes iurauerit, fcilicet ?? qui et iurare potuerit, danda eft |
?? vtilis aCtio operarum nomine, cum pubes tamen factus erit: -
poteft tamen et impubes operas dare: veluti fi nomenculator -

34 fit, vel hiftrio. .

QVIBVS AD LIBERTATEM PROCLAMARE

NON LICET.

VrPI A N YS libro II. de Officio Proconfulis.

mare non poffunt, fi pretium ad ipfum, qui veniit, per-

uenetit. Ex ceteris autem caufis, quamuis maior viginti an- -

nis fe venum dari paffus fit, ad libertatem ei proclamare licet.
$. r. Minori autem viginti annis ne quidem ex caufa fuüpra

fcripta debet denegari libertatis proclamatio: nifi maior annis

viginti faCctus, durauit in feruitute: tunc enim fi pretium par-
titus fit ^, dicendum erit, denegari ei debere?^ libertatis pro-
clamationem. |

fe iufit: quamquam foluendo decefferit, non erit ille liber:
alioquin fraudabitur Titius, qui, non procedente quidem li-
bertate, cum herede eius agere poteít: at 3 fi ad libertatem
feruus peruenerit, nullam actionem habiturus eft, quia nihil
videbitur heres ex defuncti dolo confecutus.

; Ill. PowPownivs libro XI. Epiftularum et variarum
le&Cionum. . Ezs.*, qui fe ,pafü- fint ? venire, ad libertatem

funt.. Vnde aliquis fecit: lauoleni baec verba fünt. Sed cum in continenti
animaduerteret, 72 verba hic pros cera, effe, deléta fuperflua 9 priorem cor-
re&tionem exficcauit. Hal. habet:' Labeonis baec verba funt. Conf. Ant. Au-
guftin. ZII. Emend. 9. vbi eandem le&ionis Flor. hiftoriaim retulit. B R. Rehd.
labolen. bec verba funt. GER. 24 Hal. preclemaffemt. In. Rehd. fuit: pro-
clamabant, et fa&um: proclamamt. GEBR. — 25 Hal. davi debere. GEB. — 26
Hal.poffét. GEB. — 27 Rehd. fuerit.GEB. — 28 Vulg. iuvreiurando. BR. 29
Vulg. folemus. BR. Rehd. Adee autem folemus. GER. 3O Hal. exigi. G E E.
51 Hal. promittat. G E B. 32 Ap. Hal. fcilicet, abeft. GEg. — 33 Rehd.

inferit: ei. GEB. —— 34 Hal. zomenclator.. Vulg. miniculator. B R. Rehd. na-
iculator. G E B. ARU ' j

I Vulg. participatus efl. BR, — 2a 'Taur. deberi. — 2b Bafil.HATAOX.
BR. 35 Taur.a D. Hal. et,loco : at. Rehd. at fi libertatem ad. fevuus, transpofitis
vocibus, GE2. 4 Hal.et Vulg. His, qui. BR. Rehd. Fs, qui i. e. Iis. GE B.
5 Hal. et Vulg. funt. BR. Etiam Rehd. GEE.. 6 Hal. funt. 7 Hal. et Vulg.
?ia. Etiam Rehd. GEs. $8 Hal. et Vulg. pertzueant. BR. Etiam Rehd. G E B.
9 Hal Licinius. Rehd. Licinius Ruphinus. GEB. / YO Rehd. poff XX. aunos.
GEB. II Taur. veniri, cum dare poffet: cenirl. GEB, — 12, Hal. etVulg.
praefigunt: am. BR. Et Rehd. GER. 13 Vulg. etfi confecutus libertatem.
Sed re&tius Hal. et fi cum confecutus effet libertatem. — Plura hic mendofa funt.

. M. MancrrLLvslibro XXIV. Digeftorum. Skn--
V VM quis per vim a Titio accepit, et teftamento liberum ef-

Rehd. GER.

GEB. . ^ 20 Vulg. inferit: et. B R.

$31

proclamandi licentiam denegari, Quaero, an et ad eos qui
ex mulieribus, quae fe paffae fint 9 VenWe ;onafcmtur ita :
Senatusconfulta pertinent $? Dubitari non poteft, q,uin ei
quoque, quae maior annis viginti venire fe paffa eft, ad li-
bertatem proclamandi licentia fuerit deneganda. His quoque
danda non eft, qui ex ea nati tempore feruitutis eius erunt.
IV. PA:VLVS libro XIT. Quaeftionum. LriciwwNrI vs
?. Rufinus Iulio Paulo. Is, cui fideicommiffa libertas debeba-
tur, poft vicenfimum annum ?? venire ** fe paffus eft, Quae-
ro, ^^ denegandum fit ei ad libertatem proclamare ? Mouet
me exemplum cuiusuis liberi hominis: nam etfi confecutus
»- effet) *? libertatem, fe vendidiffet, denegaretur ei ad liber-
tatem proclamare: nec debet meliori loco intellegi, quod 14
in feruitute conftitutus , paffus eft.fe venum dari, GDsmrf d.
fet- libertatem confecutus: fed e:contrario mouet me, quod
in hoc **, de quo quaeritur, venditio conftitit 16 ; et eff qui

et nihil eft, quoniam *? veneat, Peto itaque pleniffime *?

| inftruas. Refpondit, venditio quidem tam ferui, quam liberi

contrahi.poteft, et ftipulatio. de euictione. contrahitur: non
enim de eo loquimur, qui fciens liberum emit: nam-.aduerfus
hunc nec ad:/libertatem proclamatio denegatur. ' Sed 29 is,
qui adhuc feruus eft, etiam inuitus venire ?* poteft: quamuis
et ipfe in eo malus fit, quod de'condicione fua diffimulat:
cum in fua poteftate habeat, vt ftatim ad libertatem perueniat.

| Quod quidem non poteft ei itmputari , cui nondum libertas de-

betur: pone ftatuliberum paffum fe venum dari: némo dictu-

| rus eft, fuperueniente condicione, quae non fuit in eius po-
| teftate, libertatis: petitionem: ei denegandam. Idem puto et-
| iam fi ^* in ipfius poteftate fuit condicio. Sed in propofito

MAIORES viginti annis ita demum ad libertatem procla-

?3 magis probandum eft, vt denegetur ei libertatis petitio;
qui ^* potuit. ?? petere libertatem , et maluit fe venum dari:
quia indignus eft auxilio Praetoris fideicommiffarii. - !
| V. Ib libro fingulari ad Senatusconfuültum Claudia-
num. Sr duo liberum hominem maiorem annis viginti eme-
rimus, vnus fciens eius condicionem, alter ignorans: an 29
non propter eum, qui fcit, ad libertatem ei proclamare per-
mittitur, fed propter eum , qui ignorat, feruus effücietur?
Sed ?^* non etiam eius, qui fcit, fed tantum alterius, -

SI * INGENVVS ESSE DICETVR.
, " MARCELLv s libro VII. Digeftorum.
S'I libertus ,alferiu*-s alio agente ingenuus pronuritiatus effe

.dicetur, fine vlla exceptione temporis, patronus eius co- -
guitionem folet exercere. | |

II

Quod ad: fcriptös attinet, quinque e duodecim hàbent, vt hic eft in Pand.
Abeft 75 e(fet a Vat. VI. Chriftin. Barb. et S. Cruc. II. in. Vat. IV. et V. fcri-

ptum : confecutus effet libertatem et fe vendidiffet. In priori tamen poftea cum :

effet, tum : et, expuncta. Pal. L. denique: conmfecutus étiam libertatem. BR.
Quinque illi funt Vat. T. HI. VI. Pal. II. S. Cruc. I. Bynkersh. facit cum Vat.
IV. et V. Iu Rehd. z3effet, abeft. GEB. — 14 Hal. et Vulg. 1Hi.B R. Edam Rehd.
GER. I5 Vulg.eo.B R. EtiamRehd. GE&. 16 Flor. olim erat: confifiitit, vbi
fe librarius correxit. Vulg. tamen habet: confiflit. E &. 17 Rehd..conþjfit.
GEB. 8 Gothofr. in nota: Zl. quod. quod teneat. Hal. Sed Hal. habet: 4404
veneut. Et boc ipfum: quod,etiam Taur. habet in margivne, et ità quoque
. 19 Hal me vt pleniffine. Vulg. plemius me. fitanta et pro-
nominis neceffitas fcribas: pleniffimE. BR. Etiam Rehd. plenius infivuas me.
21 Flor. iterum eít: venivi, vtetiam
i . 22 Hal. et fi. et mox: fuerit. 23
Rehd. inferit: zwre, GEB, 24 Rehd. quia. G E&. 25 Vulg. potuerit,,
et mox: malwerit. BR. — 26 Hoc: an, Flor. eft expunctum , fed perperam.
Inde tamen ap. Hal. et Vulg. abeft. BR. . Etiam in Rehd. abeft. GER. 27
Hal. efficitur: licet non etiam. Rehd. hic vt Flor. GE n.
I Gothofr. in nota; $i libértus ingenuus effe dicetur. Vulg. Haleand.

Dddddd3 : : : 2

habet Taur. fed pro : venire. BR.

$32 - DIGESTORVM LIB.

IL SarvnxINvs 7^ libro I. de Officio Proconfulis.
Q v1 fe venire paffus effet maiorem, fcilicet vt pretium ad
ápfüm perueniret, prohibendum de libertate contendere Diuus
Hadrianus conftituit: fed interdum 1ta cont.:endend.um permi-
fit,fi pretium fuum? reddidifler. - $. r. Quifeex libertinitate
ingenuitati | . .
numiífü fuiffent, audientur. . $. 2. Qui poft quinquennium
repperiífe inftrumenta * ingenuitatis fuae * adfeuerant, de ea
re ipfos Principes adire oportere 9 cognituros. - d
Ill PowPox1vs libro V. Senatusconfultorum. Hoc
fermone, ADGNITIS NATALIBVS, de nullis aliis intelle-
gendum eft Senatum fenfiffe, quam ingenuis. $- I Verbo
Sutem RELINQVERENT ?, etiam hoc intellegendum ett ,
vt quaecumque.ex re eius, a quo manumiffi erant *?, ad-
quifita habeant **, reftituant. 1 |Cci-
iendum fit, videndum eft: vtrumne ** quae ignorantibus
dominis abftuliffent, item quod ex his adquifitum 7?, redd.e-
re debeant: an vero etiam ^* conceiï'a&ec donata a manumif-
foribus amplexi fint ** ? quod magis eit. f |
'f(.) IV. I])PAPINIANV:? libro. XXII. Quaeftionum. .** O-
RATIO, quae prohibet apud Confules , aut *7 Praefides Pro-
uinciarum poft quinquennium a die manumiffionis in ingenut-
tate *? proclamare, nullam caufam aut perfonam excipit.
V. Inkx libro X. Refponforum. PATRowvM poft
quinquennium fententiae pro ingenuitate dictae, quo igno-
rante res iudicata eft, non effe praefcripiione temporis ium-
mouendum , refpondi. | |

VL VrsiaNvs libro XXXVIIL ad Editum.| Qvo-.

c1ENS de hoc contenditur, an quis libertus fit: fiue operae

petantur, fiue obfequium defideretur, fiue etiam famofa actio

intendatur !?, fiue in ius vocetur ??, qui.fe patronum. di-
cit, fiue nulla caufa interueniat, redditur praeiudicium. oed
et quotiens quis libertinum ^* quidem fe confitetur, libertum
autem Gaii Seii fe negat, idem praeiudicium datur. , Reddi-
tur autemalterutro defiderante. Sed actoris ?? partibus fem-
per, qui fe patronum dicit, fungitur, probareque libertum
fuum neceífe habet: aut, fi non probet, vincitur,

j TU XV- Wuurie u UT
NE DE STATV DEFVNCTORVM POST
QVIIFQVENN'IVM* QVAERATVR. .
ManRCIANVYS libfo fingulati de delatoribus. '

WE sTrATvV defunCtorum poft quinquennium quaerere non
J licet, neque priuatim *, neque fifci homine. . $. 1. Sed

2 Hal. MASVRIVS SABINV'S. Rehd. MATVRN. quod ad.Hal. le&io-

nem alludere videtur. GEB. — 3 Ap. Hal. fuum , abeft. GEB. — 4 Erat Flcr.
ingenuitate. forte legendum: n ingemuitatem. — Similiter in L. 2 . fupra de l-
berali cauf. eratz ex feruitute. ingenuitatem [e allegat pro:. z. àngeuuitatem. et
L. 12. tit. vlt. ex libertate fe ingenuitatem petit, vbi vh im recenter demum fu-
| perícriptum eft, atque ideo a Taur. diffimulatum. E R. Florentinam Hal. ha-
bet, fed MS. nullum refert. Noftri Brenkmanni coniecuram exhibent Vat.
Vi. Pal. I. S. Cruc. F. II. Treuif.. At: 22 ingenuitate Vat. lM. V. Bynkersh.
Porro: zugemuitatem absque praepofitione Var. I HiI. IV. vbi tamen 77 appo-
fitum, Pal. II. Denique Barb. zugenuitate , vt olim fuit Flor. Sed et nonnul-
laloco: libertimitate, habent: libertate, vt Barb. et Treuif, Tandem: affe-
yant, Vat. lII. et Chriftin. in: afferuut , Vat. lL. in: affeuerat, Vat. l. V.
VI. Barb. Dynkersh. et "Treuif. in: affewerant et S. Cruc. L. II. in: affeueran-
tur, mutant, qui poftremus tamen corretus eft. Rehd. 4ui ex libertate inge-
nuitatem fe affenerant , fimul vocula: zm, ingennuitatem , fed. recentius , fu-
perfcripta. GEB. — 5 Gothofr. in nota: aífferunt. Hal. GEz. . 6 Hal. in-
ferit: fe, GE B. 7 Ap Hal.fuae, abeft. GEB. — 8 Hal.oportet. GEB. . 9
Hal. reliquerunt. Et ita Flor. fadum. BR. lta etiam Rehd. GEB. — 10 KRehd.
erunt. GEB. II Hal. babebant. Wulg. babeut. BR. 12 Hal. vtramnue
ea. Vulg. vtrum. ea. BR. Rehd. vt Vulg. GER. 13 Hal. quod ex ve eius
adquifitun effet. Vulg. quae ex rebus eoram adquififfent. B R. Rehd. quod ex
ve eius acquifitum eft. GEB. I4 Hal. et Vulg. inferunt: qzae. E R. 15
Hal. effent. 16 Hal et Vulg. praefigunt; Haec. BR. Etiam Rehd. GE s.

4 adferant?, non vltra quinquennium, quam ma-

. ^Sed id quemadmodum acci- -

nec eius ftatus retraCtandus eft, qui intra quinquennium de-

. €effit, fi per huius ^ quaeftionem praeiudicium futurum eft

ante quinquennium mortuo. $. 2. Immo nec de viui ftatu

quaerendum eft, fi quaeftio huius ? praeiudicium facit * ei,

qui ante quinqnennium deceffit: et ita Diuus Hadrianus con-

ftituit, $. 3. Sed interdum et intra quinquennium non licet .
de ftatu defunéti dicere ^? Nam oratione Diui Marci cauetur, "
vt fi.quis ingenuus pronuntiatus fuerit, liceat ingenuitatis.
fententiam retraCtare: fed viuo €eo, qui ingenuus pronuntia-
tus eft, non etiam ? poft mortem: in tantum, vt etiam fi -

coepta quaeftio fuit retraCtationis, morte eius extinguatur,

| vt eadem oratione cauetur. $. 4. Si quidem in deteriorem

condicionem quis ftatum * retractaret, fecundum ea, quae
dixi, praefcribendum eft. Quid ergo, fi in meliorem: velu-
ti,pro feruo libertus dicatur " quare non admittatur? quid

enim; fifernus quis dicatur*: quafi ex ancilla natus, quae.

ante quinquennium mortua eft ? quare ? non liceat probare libe-

ram fuiffe? hoc enim et ? pro mortua eft. Et Marcellus libro -

quinto de officio Confulis fcripfit, poffe: ego quoque in au-
ditorio publico idem fecutus fum. UTO EE |

b PA PIl)TIANV'S libro XIV. Refponforum. Noxef-
fe libertatis quaeftionem filiis inferendam *? propter matris

vel patris memoriam poft quinquennium a morte non retra-

&atam **, conuenit. $. 1. Nec in ea fe, quae publicam tu-
telam meruit **^, pupillis agentibus reftitutionis auxilium tri-
buüendum eít, quod quinque annorum tempus, cüm tutores
non haberent, excefferit. $. 2. Praefcriptio quinque anno-

rum, quae ftatum defunctorum tuetur, fpecie litis ante mor- -

tem illatae non fit irrita, fi veterem caüfam, defiftente 73 qui
mouit, longo filentio finitam probetur. U N R EU

III. HgRMoGENIANVS libroVI.Turis Epitomarum.
AwTk quinguennium defuncto ^^ ftatus honeftior, quam
mortis tempore fuiífe exiftimabatur, vindicari ** non prohi-

betur. ldcirco etfi quis in fernitute:.*?, moriatur, poft quin-.
| queunium liber deceíüíffe probari poteft **. — . !

!.

Mvs omnium Diuus Nerua Edicto ** vetuit, poft quinquen-
nium mortis cuiusque de ftatu quaeri. $. r. Sed et Diuus
Claudius Claudiano *? refcripfit, fi per quaeftionem numma-

riam praeiudicium ftatui videbitur ?? fieri, ceffare quaeftio-

nem.

TIT.

17 Vulg.et.BR. 18 Hal et Vulg.im éugenuitatem. BR. Etiam Rehd.GER.
19 Vulg. zntentetur. BR, 20 Vide vàn de Water 1]. Obferw.'9. GERB,
241 Hal. libertum. GER. 22, 'Taur. in Adnotat. a&oris in P. au&toris. Re&te

editi et fcripti, nifi quod in Vat. HL fit: agdoris. BR.' Kecte Hal. et Vat, .

L. 1I. IV. VE Barb.' Chriftin. Pal, I. II. S. Cruc. I II etiam Rehd. GE.
1 Hal et Vulg. prizati. BR. . Etiam Rehd. GER. 2, Vulg. bnius-
modi,BR. . 3 Vulg. buiusmodi. BR. .. 4 Vulg. facigt , et mox: decefferit.
BR. .5 Hal.quaerere. GER. — 6 Ap. 'Hal. etiam , abeít. GEB, 7 Yaur.
quiStatum. Hal. hic ita habet: Si quidem deteriovem. conditionem faceret, qui
flatum. G EB. 8 In Rehd. 4aare, abeft. GER. 9 Hal. et Vulg. baec

enim pro mortua efl. BR. Rehd. baec enim et pro mortua eff. GEs. 1O Ita
Hal. et Vulg. fed Flor fuit: inferendum, wti et Taur. edidit. Sed et Flor. eít
corre&um in: znferendam.BR. Etiam Rehd. imferendam. GEE. 11 Flor.

fuit: retraatamdam , nempe librario fe corrigente, vt fit : vetractandam. Sed

omnes codices habent: retra&fatam, vt etiam poftea correctum in Archetypo. .

BR. Etiam Hal. et Rehd. vetracfatam. GE B. 12 Hal. et Vulg. aneruerst.
BR. . 13 Hal. et Vulg. inferunt: eo. BR. Etiam Rehd. GEz. — 14 Gothofr.

in nota: fcribe: defundi vel: defunclam. —Pofteriori modo dudum fcripferunt :

Hal.et Vulg. BR. Etiam Rehd. GEz. ^ 15 Hal et Rehd. isdicari. GE B.
16 Rehd. feruitutem. GEB. — 17 Vulg. poterit. BR. — 18 Gothofr, in nota:

hoc edi&o. Flaj. G&3. — 19 Reþd. diuus adrianns elaudio, GEB. — 20 Hal..

videatur, G E B, :
E * t

IV. CarrrsTRATVS libro T. de Iure Fifci,.*PRI;..

(

proyr
qmi
prius
t
Volit

quie

fun *
panti
fs 7
it al
i ctpa
OT
r
DO

3A |
Dotat,.
in Ba[f
Yat.
Hi], $
t omi
& Vulg
LL
lOCO: j
Áp. H
CEp,

d. V
(Tar.
dttm

ls
Ibà
if
r
3 0l
ld
r
linty

.

Voyd
' tj
] felfte
At («
ümtr
tütore
X
fe m
D

Durtt
qum
|prote
t Qu

i D
quaef'iu-

Jl

hd 6fb
l 62b
jj t
M. Vi
E
P
» Tat.
Jcer'et.,?'"

1 M

fs d
j Ht
yor
; WIW.:'

'
;

GOIäOh'- j

» ^ fynifil

j 0^

3n alieno.

GEB.

. Sbeft. Vulg. antiquum. B R.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. XVL LIB. XLL TIT; I

SGGBETE C XVI
DE COLLVSIONE DETEGENDA.

^^Garxvs libro IL ad Edi&um Praetoris Vrbani : titu*l'oh'd—e !

liberali caufa.

N E QVORVNDAM dominorum erga feruos nimia indulgen- -

À.* tia inquinaret ampliffimum ordinem, eo:quod paterentur
feruos fuos in ingenuitatem proclamare, |liberosqueiudicari:
Senatusconfultum factum eft Domitiani temporibus, quo cau-

. tum eít, vt fi quis probaffet per collufionem quicquam fa-

Cum *, fi ifte homo feruus fit, fieret eius feruus, qui dete- -

xiffet collufionem. .. . :

IL VrPraxvs libro IL. de officio Confüliss/ Cow--
LVSIONEM detegere ingenuitatis poft fententiam intra quin- :

quennium poffe, Diuus Marcus conftituit...$. 1. Quinquen-

nium autem continuum vtique accipiemus. $. 2. Sicubi pla-

ne aetas eius, cuius retraCtatur conlufio, differendam retra-

. &tationem in tempus pubertatis vel alterius reifuadet ? : quin- -
. quennium non currere dicendum eft. . $. 3. Quinquennium ;

autem non ad perficiendam retratCtationem, fed ad inchoan--

333

-dam puto praefinitum : aliter atque circa enm;, qui ex liber-

tinitate fein ingenuitatem ? petit. $. 4. Oratione Diui Mar-
ci cauetur, vt etiam extraneis, qui pro altero. poítulandi ius
haberent, liceret ^ detegere collufionem, T :

: Ill. CarrisTRATVS libro IV, de Cognitionibus
Cv w non iufto contradictore? quis ingenuus pronuntiatus eft,
perinde inefficax eft deceretum, atque fi nulla iudicata res in-,-
terueniflet: idque principalibus Conftitutionibus cauetur.
. IV. VrPrANwvs libro. T. ad legem Iuliam et Papiam
S1 libertinus per collufionem fuerit pronuntiatus ingenuus .
conlufione dete&ta, in quibusdam caufis quafi libertiäus inci—,-
pit ^ effe. . Medio tamen tempore, * antequam collufio de-
tegatur, et poft fententiam de ingenuitate latam, vtique quafi

! ingenuus accipitur.

V. HgRMoGENrANYvs libro V, Turis Epitomarum.
SENTENTIAM pro ? ingenuitate dictam ? , et *? collufio-
nis praetextu. femel retràCtare permittitur. - $, r. Si plures
ad collufionem. detegendam pariter accedant, caufa cognita,
quis debeat admitti, comparatis ómnium moribus, et aetati-
bus, et cuius magis intereft **, ftatui oportet pb

LIBER QVADRAGESIMVSPRIMVS -

s "PPE L :
DE ADOVIRENDO RERVM
RU m c W uge MsIO.
-Garivs libro IL. Rerum cottidianarum fiue aureorum ".

