1 et.
ii
ti "
jendps

,
ln
bl
bl
a u
U
tl at
E.

2000
foltlm

"

iD8, Ql

OF
r
d
m gerneri
m

fu.
du

;470n

adimin
n p

d

11
"A
Y du
gffüimma
fbf
,:ïïï ais
1

, n
TL
TL

[

x0 f alia lege capitis punita fit, quae lex ** dotem non pu-

cum libera mulier remaneat, nihil prohibet, et virum mariti

DIGESTORVM LIB.

eft, $. r. Idem refpondit ?*, eum qui fuo admi(io decurio-
num ?* hgnorem armii.t, non poffe in poenis euitandis de-
curionis filii honorem vindicare.

| Tiv WA s
DE BONIS DAMNATORVM.
CaArnrrisTRATVvS libro I. delure fifci et populi-þ?.

D AMNATIONE bona publicantur, cutn aut vita adimitur,
A autciuitas: aut feruilis condicio irrogatur. $. r. Et-
iam hi, qui ante concepti, et poft damnationem nmati funt,

"

ïortiones ^ ex bonis patrum damnatorum accipiunt. $. 2.

iberis autem ita demum portio tribuitur ?, fi iuftis nuptiis |

nati fint ^. $. 3. Liberis eius, cui pars dimidia dumtaxat bo-
norum ablata eft, partes non dantur. 1dque et Diui Fratres
refcripferunt. : |
IIL. Inew libro VI. de Cognitionibus. Now vt quis

in catcerem ductus eft, fpoliari eum oportet, fed poft con- .

demnationem. Idque Diuus Hadrianus refcripfit.
. À. Vr?rANvs?libro trigenfimo *tertio* ad Edi-
Cum. Qvixovr legibus damnatae mulieri 5 dos publi-
catur: maieftatis, vis publicae, parricidii, *veneficii, * " de.
ficars. . j :
| IV. PAPIiNIANVS?libro II. de Adulteris. E r omnes
omnino maritus faluas aCtiones contra fifcum habet. . ——
" - M. VrPiaANVvs ? libro XXXIIL. ad Edictum. Sxp

blicat, quia prius ferua poenae efficitur, verum eít, dotem
mariti lucro cedere, quafi mortua fit, $. 1. Quod fi depor-
tata fit *^ filiafamilias, Marcellus ait, quae fententia et !?
vera eft, non vtique deportatione diffolui matrimonium: nam-

affectionem, et ** mulierem vxoris animum retinere, Siigi-
tur eo animo mulier fuerit, vt difcedere a marito velit: ait
Marcellus, tunc patrem de dote aCcturum: fed ífi materfami-
lias fit, etinterim conftante matrimonio fuerit deportata, do-
tem penes maritum remanere: poftea vero diffoluto *5 ma-
trimonio, pofle eam agere, quaíi humanitatis intuitu hodie

nata aCtione. /
,. Vl. In&w libro X. de Officio Proconfulis:s Drvvs
Hadrianus Aquilio Braduae ** ita refcripfit, Panniculariae **

A

et Vulg. exafperandae. B. 'Etiam Rehd. GEs. | 93 Hal et Vulg. réfcripfit..
B8R. 94 Hal. et Vulg. decurionis filii bouorem. & R. Rehd. decuriomum filii
bonoreim. GEB. : TU
.X Taur. in Adnotat. et populi. iffa verba anelius collocarentur pro capi-
tis fequentis iuitio: et populi damnatione etc. nam Calliflvatus libvos. fcripfit de
iure fifci,mon fifci et populi. — Etita habet Hal, CALLISTRATVS, Et po-
poi dgxgatione etc,. At Gothofr, in nota: Supplici damnatione. | lg. et ita
queque Rehd. GE&. —— 2 Hal. et Vulg. portiomemt. BR. La et Rehd. GER.
3 Hal. attribuitur. 4 Hal. et Vulg. funt. BR. Etiam Rehd. GEB. — 5
Hal. et Vulg. IDEM. 28. Etiam Rehd. GEB. / 6 Vulg. mulieris. BR.
Etüam Rehd. Gzs. — 7 'Yaur. vene(icl. GEB. — 8 Hal. et Vulg. PAVLV'S.
B R. 9 Hal. CALLISTRATVS GEE. . 10 Hal. At, loco: Sed. GER.
EL Ap. Hal.iex, abeit. GE B. — 12 In Rehd. fit, abeft, GEP. — 13 Hal. et-
i0,in Rehd. plane abeft. GER. 14 Flor. hoc: et, expun&tum eft. Pot-
eramus rectius carere priore: et, et forte idem voluit corre&or per errorem ad
hoc delatus. BR...— 15 Hal.erVulg.foluto. BR. Etiam Rehd. GEs. 16 Vulg.
Branduae.B R. 17 Panniculariae , puta rationis caufa. Vulg. Paunicularia caufa.
BR. HaletRehd.vtFlor. GE B. — 18 Vulg.inferit: gec, perperam. BR. — 19
Hal, «:mulos ingeterales , etià margine: n Pand. Flor. legitur : in vetralem. Vn-
de fi conieftura du&us (( in ventrali ) legas , non anultum a fententia aberres.. So-
lent enim plerique a latevibus in femicinilo , quod idem et wentrale dicimus
fubtus occultos babere loculos$, quibus mom folum fudoriola, fed etiam leues nu- |
3ulo$ in quotidianam vitae vfum geftant. Barb. habet; imwentvales. S. Cruc. I.
in veteralee. Reliqua non nifi monftrofa. Haloandrinam fententiam adoptat
Alciatus £, Parerg. 40. non fa&ta mentione Haloandri. BR. —Videamus et mon-

.effet, fiis in quem animaduerfum eft, fuüa morte deceffiffet,

XLVIIL TIT. XX -- g

caufa quemadmodum intelligi debeat, ex ipfo nomine apparet:
non enim bona damnatorum pannicularia fignificari quis probe
dixerit: *nec* fi Zonam circa fe habuerit, protinus aliquis
fibi vindicare debebit: fed *5 veftem , qua is fuerit indutus,
aut nummulos in vetralem *?, quos victus füi caufa in prom-
ptu habuerit, aut leues anulos, id eft, quae ^? rem non ex-
cedunt aureorum quinque: alioquin fi quis damnatus ?* di-
gito habuerit aut Sardonycha ??^, autaliam gemmar magni
pretii, vel fi quod ?? chirographum magnae pecuniae in finu
habuerit: nullo iure illud in pannicularia ratione retinebitur
?^, Pannicularia ?^5 funt ea, quae in cuftodiam ?$ receptus
fecum attulit fpolia ?7 , quibus indutus eft, cum quis ad fup-
plicium ducitur, vt et ipfa appellatio oftendit: ita neque fpe-
culatores ?* vltro fibi ?? vindicent, neque Optiones ea defi-
derent, quibus fpoliatur, quo momento quis punitus eft.
Hanc rationem non compendio fuo ?? debent Praefides ver-
tere : fed nec pati Optiones, fiue Commentarienfes 3* ea pe- -
cunia abuti: fed debent ad ea feruari, quae iure Praefidum
folent erogari: vt puta chartiaticum 3* quibusdam officialibus
inde fubfcribere: vel fi qui ?? fortiter fecerint milites, inde
eis donare, barbaros etiam inde munerari ?*, venientes ad fe
vel legationis, vel alterius rei caufa. Plerumque etiam inde
conrafas ?? pecunias Praefides ad fifcum transmiferunt: quod
perquam nimiae dilizentiae eft: cum fufficiat, fi quis non in
vfus proprios verterit: fed ad vtilitatem officii patiatur de-
feruire. : | ! Pikerte |
VII. PAvzrvs libro fingulari de portionibus, quae li-
beris damnatorum conceduntur ?9, — Cv ratio naturalis,
quafi lex quaedam tacita, liberis parentium ?* hereditatem
addiceret ?* , velut ad debitam fucceffionem eos vocando, pro-
pter quod et in iure ciuili füorum heredum . nomen eis indi-
Ctum ?? eft ^?, ac ne iudicio quidem parentis, nifi meritis ^* de
caufis, fummoueri ab ea fücceffione poffunt *^^: aequiíffimum
^3 exiftimatum eft, eo quoque cafg ; quo propter poenam
parentis aufert bona damnatio, rationem haberi liberorum:
ne alieno admiffo grauiorem poenam luerent, quos nulla con- -
tingeret culpa, interdum in fummam egeftatem deuoluti *^, .
quod cum aliqua moderatione definiri *? placuit: vt, qui ad
vniuerfitatem venturi erant iure fücceffionis, ex ea ** por-
tiones *? conceffas haberent. $. r. Si in libertinum animad-
uerfum erit, patrono eius id, quod in bonis illius habiturus

eri-

/ ftra. S. Crucis IL. zumetales. 'T'renif. inzetales. Bynkersh. aut msumularios inue-

terales. Kehd. aut aunlos iuuetevales. GE B. — 20 Kal. qsui. GEF. — 21 Hal.

dnferit: im. GE B. — 22 Ap. Taur. eft. fardonycbica. Sed tu fcribe cum Vulg..

et.Nor. fardosycba. ^ Error in archetypo forte inde natus, quod flu&uáüerit

'librarius, an cum, an fine afpiratione fit vltima fyllaba. pR. — Rehd. fardony-

chat. G E B. 23 Rehd. qui$, loco: quod. GER. 24 Kehd. iu pammi-
culavi vatione temobitur. GEB. 25 Vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet.
ICt. p. 425. T. 11. B R. 26 Hal cuflodia. GEB. — 277 Vide Anon. in O-
pufc. de. Latin. Vet. ICt. p. 425. BR. 28 Gothofr. in nota: fpiculatoves.
vulg. Hal. 'Yaur. fp Eculatores. Rehd.zfta neque fpiculatores. GEB. — 29 "Taur.
fiVi. GEB. 30 Hal. et Vulg. mom iu compendium [umm. BR. Rehd. mom
in compendio fuo. GEB. . 31 Vide Duker. ad Opu]i'."de. Latin. Vet. ICt.
pag. 44j. BR. — 232 Gothofr.in nota: carciati. vulg. charifticon. Hal. GEB.
53 Hal. et Vulg. fi quid. BR. Etiam Rehd. GEB. — 34 Hal. munevave. — Vi-
de Duker. ad Opuft. de Latin. Vet. ICt. p. 329. t. 4. BR. 35 Hal cor-
rofas. Prope eft vt vitium typi arbitrer. BR. 36 Hanc infcriptionem Hal.
habet integram. GEB. .37 Hal.et Rehd. parentus GEB. — 38 Hal. adiiciat.
GEB. Baudoza: adiceret. — 39 Gothofr. in nota: inditum. vs]g. Hal n
Pand, Flor. adfcripta litera a euafit : indicatum. "Treuif. induttum , et ita in Barb,
fa&tum. S. Cruc. L. inditum. YIn S. Crac. Il. corre&um : indultum. BR. Et hoc
modo habet Bynkersh. at Rehd. zundu&um , vt Treuif. GEB. 40 Baudoza: zn-
daltum efl. — 4Y Gothofr. in nota:certis de caufis. vu/g. Rehd. vt Vulg. GEB.
42 Hal.poffiut. GEB. - 43 Hal.aequiffme. GEB. 44 Gothofr. in nota: deuol-
ui. vulg. Hal. GEB. — 45 Hal. definire. GEB. — 46 Vulg. inferit: facceffione et.
BR. Kehd. fucceffioes et. iti tamen voci fuperfcriptum : al.e. GEB. — 47 Vulg.

.Llllul P : in-

- fita fi(cus accipit. /-

DIGESTORVM LIB.

eripiendum non erit: reliqua pars bonorum, quae ad manumif-
forem non pertinebit, fifco erit vindicanda. $. 2. Ex bonis
damnatorum. portiones adoptiuis liberis, fi non fraudis caufa
fa&ta eft adoptio, non minus quam naturalibus concedi ae-
uum eft. Fraudis autem caufa adoptio fatta videtur, etiam
i non in reatu, fed ^5 defperatione rerum, per confcientiam
metu imminentis accufationis quis adoptet, inhoc, vt ex bo-
nis quae fe amiffurum cogitat, portio detrahatur. $. 3. 5i

1070

plures filios *? damnatus habeat, feruntur exempla, perquae-
pluribus liberis omnia bona damnati concefía funt: fed et Di-

uus Hadrianus in hac fententia *? refcripfit. Fauorabilem apud
me caufam liberorum Albini filiorum numerus facit: cum am-

pliari imperium, hominum adieCtione potius quam pecuniarum -

copia, malim: ideoque illis paterna füa concedi volo, quae
manifeftabunt 5* tot poffeffores, etiamíl acceperint vniuerfa.
$. 4. Praeterea ex his, quae per flagitium damnatus adquifiit,
portiones liberorum aon augentur:. veluti fi cognatum fuum
interemi 5? curauerit, et eius bereditatem adiit, vel bono-
rum polfeffionem accepit: nam ita Diuus Pius referipfit. Cui

: 53 confequenter illud idem Princeps conftituit, cum filiafa-

milias veneno necaffe conuinceretur eum, a quo heres infti-
tuta erat, quamuis iuffu patris, cuius in poteftate ?*/ effet,

adierit hereditatem , vindicari eam fifco. $. 5. Poft conde-

mnationem adquifita, fi is, cuius bona publicata fünt, relega-
tus fit, ad heredes eius pertinent teftamento fcriptos, vel ad

heredes ab inteftato: nam relegatus in infulam teftamenti fa-
Quod fi deportatus fit, -

&ionem habet, ficut reliqua iura. ? ;
quia ciuitatem amifit, heredem habere non poteít, et adqui-
VIII. MaRCrANvslibro*x.; LiBERtS etiam patro-
norum integrum ius patronatus feruatur in bonis paterni li-
berti, cuius bona publicata fünt. $i filius patroni exiftat li-
berto, fifco locus non eft in partem filii patroni. $. r. Sed
fi patroni filius, exiftente filio liberti excludatur: facilius di-
cemus, fifco locum non effe: quoniam patroni quidem filium
excludunt liberti filii, ipfe autem excludit fifeum, $. 2. 5ed
etfi nolit filius patroni petere bonorum polfeffionem, conftat,
fifcum excludiin partem ei debitam ex bonis paterni liberti.
$. 3. Bona relegati non publicantur, nifi ex fententia fpecia-
liter, fed iura libertorum , nec fpeciali fententia adimi poffunt,
quia folus Princeps relegato ea adimere poteft. $. 4. Si pa-
ter, qui pro filia dotem dedit, damnetur, nihil competit fifco ,
etiamfi in matrimonio poftea filia decefferit, quo cafu alias

dos profectitia rediret ad patrem: manebit ergo penes virum.;|
|. 75, Papinianus tamen *? libro fexto. decimo Refponforum ??
idtafcripfit ^* , vt 5?, qui rei criminis non poftulati manus

IX. CarnrrisTRATVsS libro*./; Nrsr probetur, pa-

trem metu condemnationis in fraudem fifci filiis profpexitfe, ,

inferit: fib| BR. — 48 Vulg. inferit: ix. & R, Etiam Rehd. GEB. .
et Vulg. libevos. 8R. — Rehd. vt Elor. GE R. 50. Hal. in .banc fententiam.
Vulg. im baec verba femtentiam. Bm. Rehd. vt Vulg. GE B. /— 51 Vide Byn-
kersh. I1. Obf. 16. B R. EtVan de Water H.. cap. 14. pag» 194- GE B. : $2,
Vulg. iutetzm cuvanevit, perperam. BR. 53 YTaur Q&Ài. GER. $4
Gothofr. in nota: Hacc quae fequuntur ad finem Tituli reitituta. funt a Cuia-
cio. VI.obferu. 25. Eruta funt haec ex Bafilicis, Florentiae vt aliquid deeffe
appareat, pars huius columnae et Íequens integra pagina vacat, quod nun-
quam antea obíeruauimus. Interim :tamen haeclex, vtcunque abrupta , pun-
&is finalibus clauditur, iisque, vt videtur, coaeuis, Adícriptum autem eft
aliquid antiquitus, fed legi amplius nequit, forte ad fignificandum defe&tum.
Deíunt autem. haec omnino in. omnibus editionibus, quae Taurellianaim ante-
ceflerunt. Multo magis in codicibus MSS, Omnes enim definünt in haec
verba: cuins in poteflate e(fet , itatamen vt vltima haec et adie&itia vox : effet ,
non apparcat. Sicin Barb. poft verba: im poteflate, inter verfus adfcriptum ;

feil. erat. — In S. Cruc.T. fuppletum : effet. $. Cruc. II habett cuius in potefta-.

te effe. Grecum. B R. .. In S. Cruc. L. antea fuperícriptum : s. mecanerit. Treuif.
cuius in poteflate effet. Bynkersh. eius portio proptevea m0*m augetur. Rehd,
im poteflate efl, Graecum , hanc nempe vocem per compcndia?m Ícripturae.
Fruítra itaque haec quaefieris apud . Haloandrum , qui hanc Legem VII. finit
verbis ; im poteflate effet: et apud Tanrellimm, cuius vltima: in poteflate. G E B.
i Vulg VEL, abeft. BR. — 2 Hal. et Vulg. CONSCIVERVNT.

49 Hal.

XLVIIL TIT. XX XXI.

. . X. Mancianvs libro*, /Sgp et fi pater dotem pro .
filia promiferit, et damnatus fit, viro dotis exattio aduerfus .
$.. 1. Si foluto filiae matrimo- . .

fifcum ex bonis patris datur.
nio pater damnatus fit, fi quidem poftea, quam filia ei con-
fenfit, vt dotem repeteret, fifcus eam repetet a marito, fin

vero ante, quam confentiret , ipfa filia dotis repetitionem habet. ;

XI. ÍpeM libro*. /CoxpEMwNATVvsS fi appellauerit,

| et decefferit pendente appellatione, bona eius non publican-

tur: nam et huius fecundum teftamentum valet, dern dicen-
dum eft, etíi appellatio eius non recipiatur. $. r. Reus,
praeterquam maieftatis, bona fua adminiftrare poteft, et de-
bita foluere, et accipere, fi bona fide ei foluantur, poft con-

demnationerm vero reuocantur, quae in fraudem fifci alienauit, ;

DE BONIS EORVM, QVI ANTE SENTEN-

TIAM VEL . MORTEM SIB1 CONSCIERVNT/,VEL —

ACCVSATOREM CORRVPERVNT ?*

- VriPIANvs libro VIII. Difputa'tionum; :

| IN CAPITALIRBVS criminibus a Principibus decretum eft, .
non nocere ei qui aduerfarium ^ corrupit?^: fed in his de-

mum, quae poenam mortis continent: nam ignofcendum cen-
fuerunt ei, qui fanguinem fuum qualiter qualiter * redem-
ptum voluit *, — | : | :
, II. MaAcEn ? libro IT..Publicorum ?. IwmPERATO-
RES Seuerus et Antoninus Tulio Iuliano '*?. Eos qui ** a la-
tronibus nominati corruptis accufatoribus diem fuum obie-
rint, vt confeffus de crimine, non relinquere defenfionem he-
redibus, rationis *? eft. $. r. Siis, de cuius poena lmpe-
ratori fcriptum eft, veluti quod decurio fuerit, vel quod in

infülam deportari debuerit, antequam refcriberetur, deceffe- -
fit: poteft quaeri, num ante fententiam deceffiffe videatur ?

Argumento eft Senatusconfultum, quod factum eft de his qui
Romam transmiffi ante fententiam deceffiffent: cuius verba
haec funt. Cum damnatus !? nemo videri poffit in hunc an-
num !^, antequam de eo forte iudicium Romaeredditum, et
pronuntiatum effet: neque cuiusquam mortui bona, antequam

de eo Romae pronuntiatum fit *5, puüblicata funt * 9, eaque bona
heredes pofüdere debent.

]Il. MARncrANvs libro fingulari de Delatoribusl'. Qvi

tfei poftulati, vel qui in fcelere deprehenfi, metu criminisim-

minentis mortem fibi conftituerunt ** , heredem non habent

fibi

..5 Rehd. aduevfarium. GEB. — 4 Vulgo: vel
5 Hal. corruperit. —— 6 Hal.et Vulg.
4 Flor. erat: voluerant; longe

Sed et Flor. ita factum. B R.-
accufatorem corrupevumt , abíunt. 8 R.
qualitercumque. BR. . Etiam. Rehd. GERs.

facilius: ei, qui, int eis qui, conuerti poterat, BR.' Hal. et Rehd. volwerit.. .

.GEB. . 8 Vulg. MARTIANVS. ER. 9 Flor. eft fuppletum : ndicio-
YUs B R. 10 Hal. lo Iuiie. Vulg. /Aulo Inliano. BR. Rehd. vt Vulg.-
^ GEFR.. . II Gotbhoft. in nota: qui in latronibus. vulg. qui latrones nomina-

tim cotruptis. Hal. Hal. tamen in margine habet; alas, in latromibus. GE B.
Pleraque MSS. habent: swominatim. BR. Puta Barb. $. Cruc. 1. et 1. At Byn-
kersh. vt Flor. Rehd. fuliauo eos. vefcripferumt, qui latronibus nominatim. cor-
raptis accufatovibus etc. Yà latronibus füperfcriptam : l. mes..GEBR. ^ — 12
Confer Noodt. de Transact. crimin. c. $. BR.- I3 Hal. condemtatas. GE B.
14 An legendum : iz bunc cafum ? BR. . 15 Hal effet. GEB. —— 16 Hal.
publicanda effe. G E B. 17 Hal confciuerint. Vulg. confcinermnt. . Yoter-
pretor: nferre conflituerunt. BR, — .Et Florentinam . exhibent Barb. S. Cruc. I.
II. Sed Rehd. vt Vulg. GEB.- 18 Rehd. babeaut. GEB. - 19 Hal.
loco: tamem, habet; etiam. Wulgo: tamen, proríus abeft. Vide Bynkersh.:
IV. Obf. 4. BR. Abeít etiam a Barb, et Bynkersh. vt et Rehd. — Adeit
tamen in S. Cruc. lL. et Trevif. GER. 80 Etiamnunc Flor. elt; . dige-
Jiovumrefponforum , quemadmodum et /alia. vitia fuperfunt. Vulg, inde ha-
bet: digeflovum. BR. Etiam Rehd. GER.
Etiam Kehd. G E g.
GEB.

21 Hal. et Vulg. fcribit. BR« -
.22 Ap. Hal. et Vulg. vt, abeft. B&.. Vt etin Rehd.

fít

p
fifp
hett
cot
i
Cf
Qu
Jor
ht
fret
QU
jieo
pl
C
li, Q
qui
(s €
&i
tulit:
mitt
ener
bon
vide
denl
44 fU
fint; .
trümin
OL
tels
d

6tl
tit, s
ET.
6ED,
ttpmd
19 Tar
Primi ]
d?fe ) J.C«
h. N
Wij
"M
QU et

|
thUfl'edus
E

l; t
T. d
q Hal. ni
fitigs H

"N
il

a efï,
s
(
d.

M
l
m
h
x i
ial
u
s qi
ve
Wl
n, 4
T

t
m"
p
ji
jn: v
a Vil
* ïonge

slutta
r
; romite
; 0
ÀJpr
yun "
u
g n

" g.

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. XXL XXIL

fibi intulerint, bona eorum fifco non vindicentur: non enim
fatti fceleritatem ?3 effe obnoxiam , fed conícientiae metum
in reo velut ^^ confeíIo teneri placuit: ergo aut poftulati effe
debent, aut in fcelere depreheníi, vt, fi fe interfecerint, bona
eorum confifcentur. $. r. Vt autem Diuus Pius refcriptit,
ita demum bona eius, qui in reatu. mortem fibiconíciuit ?5,
fifco vindicanda funt, fi eius criminis reus fuit, vt, (i damna-
retur, morte aut deportatione adficiendus effet. $. 2. Idem
refcripfit ?^?, eum qui modici furti reus fuiffet, licet vitam
fufpendio finierit, non videri in eadem caufa eífe, vt bona
heredibus adimenda effent: ficuti neque ipfi adimerentur, fi
compertum in eo füurtum fuiffet. $. 3. Ergo ita demum

dicendum eft, bona eius qui manus fibi intulit, fifco vindi- |

. cari , fi eo crimine nexus fuit ^*, vt, fi conuinceretur, bonis

careat. $. 4. Si quis autem taedio vitae, vel inpatientia do-

loris alicuius, velalio modo vitam finierit, fuccefforem ha-

bere Diuus Ántoninus refcripfit. $. 5. Videri autem et pa-.
trem, qui fibi manus intuliflet, quod diceretur filium fuum .

occidiffe, magis dolore filii amiffi mortem íibi irrogalfe: et
ideo bona eius non effe publicanda, Diuus Hadrianus refcri-
pft. $. 6. Sic autem hoc ? diftinguitur, intereffe qua ex
caufa quis fibi mortem coníciuit ??: ficuti cum quaeritur , an
is, qui fibi manus intulit, et non perpetrauit, debeat puniri,
quafi de fe fententiam detulit 5?? nam omnimodo ?* punien-
dus eít, nifi taedio vitae, velinpatientia alicuius doloris coa-

€tus eft hoc facere, Et merito, fi fine caufa fibi manus in-.

tulit ??, puniendus eft: qui enim fibi non pepercit, multo
minus alii parcet ?3, . $, 7. Si qui autemi fuüb incerto caufae
euentu, in vinculis, vel fub fideiufforibus decefferint: horum
bona non effe confifcanda, mandatis cauetur. $. 8. De illo
videamus, Íi quis conícita morte, nulla iufta caufa praece-
dente, in reatu decefferit: an, fi parati fuerint heredes caufam
3^ fufcipere, et innocentem defunctum oftendere, audiendi
fint: nec prius bona in fifcum cogenda fint ?5, quam fi de

crimine fuerit probatum : an vero omnimodo publicanda funt?

Sed Diuus Pius Modefto Taurino refcripfit, fi parati fint he-
redes defenfiones ** fufcipere: non effe bona publicanda, ni-
fi de crimine fuerit probatum., — 3- | a

-

GtB. 23 MSS.fere archetypum feruant. Vide Duker. a. Opufc. de La-
tin. Vet. ICtor. p. 525. m. 11. B R. MSS. funt Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh.
Sed et Rehd. clare: fceleritatem. Hal. celevitatem. Conf. Byakersh. IV. Obf. 4.
GEB. 24 Hal. inferit: de, G£B. — 25 Taur. coufciBit. GEB. — 26 Hal.
vefpondit. GE R. 27 Hal. et Rehd. fuerit. GER. 28 Hal. bic. GEB.
29 Taur. confeiBit. GEB. —— 30 Gothofr. in nota: Al tulit. Nempe Flor.
primae literae: de, funt expunétae. . Videtur librarius rurfus fcribere coepiffe:
de fe, fed animaduerfo errore. deftitifíe poft: de. Hal. talerit. Vulg. taliffet.
BR. Rehd. zstalifet, GEB. .. 34 Hal. et Vulg. omnino, B R. 32, Rehd.
intuliffet. G E B. 35 Vulg. parceret. B R. Etiam Rehd. GEB. . 34 Hal.
et Rehd, canfas. GER. 35 Hal. funt. 36 Hal. et Vulg. defenjfionem,
quod et mihi probabile. 8&. . Rehd. vt Flor. GEB. ——

! I Vulg. PAPINIANVS.&Rz. 2 Vulg. Capitulum. 8&. . 3 Go-
thofredus in fua nota ad Taur. TYabiani, refpexit, quod et Rehd. exhibet;
GEB. . 4 Vulg. Aufidium. B R. |[ta et Rehd. GER. 5 Rehd. qud,
loco: qui.GEB. ^ 6 Gothofr. in nota: temporum meorum. vaulz. Sed ita
Flor. eit: rationum temporum eorum, quem ordinem cur inuerrerint. Taur.
et Hal.nefcio. Hal. infigni licentia : qui imter caetera quidem inmocentia ac
yutione meorum temporum boc quoque etc. — Vulg. ita legit: vationum meorum
temporum tueor. Conter Elb, Leonin. K 1. Emend. 7. 1n MSS. nihil eft prae-

. et Van de Water 1II. Obf. 7. GE B.

IOTi.
r ao OPPETISE RR W
DÉ INTERDICTIS, ET RELEGATIS, ET

DEPORTATIS. E
POMPONIVS * libro IV. ad Sabinum.

CAP/V T ?^ ex refcripto Diui Traiani ? ad Didium ^ Secun-
dum. Scio relegatorum bona auaritia fuperiorum tempo-
rum fifco vindicata: fed aliud clementiae meae conuehit ; qui
? inter cetera, quibus inhocentiam rationum meorum tempo-

rum ?, hoc quoque remifi exemplum.

.. À. ManciaANvs libro XIII. Inftitutionum. MANv-
MITTERE deportatum non poffe , Diuus Pius refcripfit.
.. Hi. ArrHeNvs ? libro T. Epitomarum. Ev qui
ciuitatem amitteret ?, nihil aliud iuris adimere liberis, nifi
quod ab ipfo peruenturum effet ad eos, íi inteftatus in cini-
tate moreretur: hoceft, hereditatem eius, et libertos, et fi
quid aliud in hoc genere repperiri poteft: quae vero non a
patre, fed a genere, a ciuitate, a rerum natura tribuerentur
*?, ea manere eis incolumia, Itaque et fratres fratribus fore
legitimos heredes, et adgnatorum tutelas, et hereditates ha-
bituros; non enim haec patrem **, fed maiores eius £? eig
dediffe, - : : ii
ÀAV. Manerzanvs ?? libroII. Infitutionum. Rerr-
GATIin infulam in poteftate fua liberos retinent, quia et alia
omnia iura fua retinent: tantum enim infuüla eis egredi non
licet, et bona quoque füa omnia retinent, praeter ea *^, fi
qua eis adempta funt. Nam eorum, qui in perpetuum exilium

dati funt, vel relegati, poteft quis fententia partem bonorum

adimere.

V. InzM libro I. Regularum. — Exrrivw !5 triplex
*$ eft, aut certorum ** locorum interdiCctio, aut lata fuga,
vt ** omnium locorum interdicatur *? praeter certum locum, -
aut » in) infülae vinculum ?? , id eft, relegatio in infulam.
VL Vrrramwvslibro TX. deOfficio Proconfulis. Iw-
TER poenas eft etiam infülae deportatio, quae poena adimit
ciuitatem Romanam. $. r. Deportandi autem in infülam ius
Praefidibus prouinciae non eft datum, licet Praefecto vrbide-
tur: hoc enim epiftula Diui Seueri ad Fabium ?* Cilonem

Praefectum vrbi expreffum eft. Praefides itaque prouinciae

quotiens aliquem in infulam deportandum putent ??, hoc
ipfum adnotare debeant ?3?: nomen vero eius fcribendum

| Principi, vtin infulam deportetur: fic deinde Principi fcri-

bere, miffa plena opinione ?*, vt Princeps aeftimet, an fe-
quenda fit eius fententia, deportarique in infulam debeat:

medio autem tempore, dum fcribitur, iubere eum- debet in

'car.

fidii. BR. — Nempe quoad verbum, quod hic poft: temporzm , deeffe videtur,

|.et quod Vulg. voluit effe: tueor. [ta Florentinam exhibent $. Cruc. i. II.

Treuif. etiam Barb. et Bynkersh. nifi quod hi duo habeant: mearam, At Rehd,
hic videtur patrocinari Haloandro, exhibetque: zmmocenutia , loco: immocentiam.
Voci; rationum, duae literae ze pene euanidae funt. fuperfcriptae. Gx g.

| Vulg; MARCELLVS.sR. $8 Hal VLPIANVS. GEB. 9 Rehd. amifit.

GEB. 10 Rehd. tribuantur. GER. I1 Hal. boc fratrem. GEB. i2
Vulgo: eiss, abeft. n R. — 13 Vulg. MARCELLVS. && — 14 Hal. prae-
teres. GEB. .. 15 Hal. Exfilium. GEB. — 16 Vide Noodt. 111. Probab. »
. 17 Rehd. ceterorum, loco: certorum.
G E B. 18 Ita et Barb.. et Rehd.. In $. Cruc, L. et 1. eft: a4t, loco: ot,
fed in pofteriore vocula: azt, rurfus deleta. Bynkersh. aut omnuium locorum im-
terdiílio. GE B. 19 Ap. Hal. interdicatur, abeft. GER. 20 Erat Flor.

| 4ninfolaeoinculum , deletis oo. repofitae 4 s, praetereaque nihil fadum. 73 im

fine dubio perperam eft geminatum. — Omnes editi et Ícripti plerique habent
re&e. p n.. Etiamap. Hal. iu, abeft. MSS. funt S. Cruc. L. et Treuif. vbi : Zm,
abeft. In Barb. factum vt Flor. fed Bynkersh. femper ita habuit. In Rehd.
fuit: aut infulam vinculum, et fa&um: ant infule vinculum. GEB. — 21 Hal.
in margine : a/a$, Fauiwm, et ita quoque Flor. fadum. Bm. Et ita habet -

Rehd. GE B, 22, Hal..et Vulg. putant. B R. — Rehd, vt Flor. GEB. 23
Hal. et Rehd. debeut. GEB. — 24 Vide Bynkerh. VI. Obf. 22. GER.
L11l11l3 A 25

1070 — J ,. DIGESTORVM LIB.

carcere effe. $. 2. Decuriones ciuitatium propter capitalia
crimina deportandos, vel relegandos, Diui Fratres refcripfe-

runt. Denique Prifcum in homicidio et incendio nominatim
25 ante quaeítionem confeffum, in infülam deportari iufferunt, :
— VIL Iprx libro decimo ?* de officio Proconfülis. .

REerkcATORVM duo ?? genera füunt: ?* quidam., q'ui in
infulam relegantur, ?? fünt qui fimpliciter, vt prouinciis els
interdicatur, non etiam infula adfignetur. $. r. In infulam
relegare Praefides prouinciae poffunt: fic tamen, vt,Ífi qui-
dem infulam fub fe habeant, id eft, ad eius prouinciae for-
mam pertinentem , quam adminiftrant ,. et eam ?? fpecialiter
infulam adfignare poffint ?*, inque eam relegare: fin vero
non habeant, pronuntient quidem in infulam fe relegare:
Ícribant autem Imperatori, vt ipfeinfulam adfignet: ceterum
non poffunt damnare in eam infulam, quam 1n ea prouincia,
,cui praefünt, non habeant. Interim , quoad Imperator infulam
adíügnet 3?, militi tradendus eft relegatus, $. 2. Haec eft
differentid inter deportatos et relegatos, quod in infulam re-
legari, et ad tempus, etin perpetuum quis poteft. $. 3.

Siue ad tempus, fiue in perpetuum quis fuerit relegatus: et

ciuitatem Romanam retinet, et teítamenti faCtionem non
amittit. $. 4. Ad tempusrelegatis, neque totabona, neque
partem adimi debere refcriptis ?? quibusdam manifeftatur,
reprehenfaeque funt féntentiae eorum , qui ad tempus rele-

gatis ademerunt partem bonorum, vel bona: (ic tamen, vt.

non infirmarentur ?^ fententiae, quae ita funt prolatae. $. 5.
Eft quoddam genus quafi ?* in infülam ?* relegationis ?* in
prouincia Aegypto 3?5, in ?? Ouafin relegare. $. 6. Sicut
autem relegare in infulam quisquam,. quae non eft fub fe,
non poteft: ita ne ^? in prouinciam quidem relegandi ius ha- .
bet, quae non eft fub fe: forte PraefesSyriae in Macedoniam
non relegabit. $. 7. Sed extra ** prouinciam. fuam, poteft
relegare. $. 8. Item in parte certa *? prouinciae moraturum
relegare poteft: vt forte noil excedat ciuitatem aliquam, vel
regionem aliquam non egrediatur. $. 9. Sed et in eas par-
tes prouinciae, quae funt defertiores, ício Praefides folitos
relegare. $. 1o. Interdicere autem quis ea prouincia poteft,
quam regit, alia non poteft: t ita Diui Fratres refcripfe-
runt. Vnde eueniebat, vt qui relegatus eflet ab ea pro-
nincia, in qua domicilium habuit, morari apud . originem
fuam pofífet, fed Imperator nofter cum Diuo patre ^* (uo
huic rei prouiderunt ^*, — Maecio ** enim Probo, Prae-
fidi proninciae Hifpaniae, reícripferunt, etiam ea prouin-
cia interdici, vnde quis oriundus eft ** ab eo, qui re-
git eam prouinciam , vbi quis domicilium habet *^?, — Sedet
eos, qui,.cum incolae non effent, ** in ea prouincia quid ad-
miferint, aequum eft ad refcripti auctoritatem pertinere.

25 Gothofr. in. nota: nominatum, culg. FHl Itaet Rehd. GEB. — 26 Flor.
decismo , eft fuppletum. Exciderat nempe ante: de. BR, — 2// Adi Noodt, 7I7.
Probab. 3. BR, . 28 Hal. duo funt. genera. funt quidam. GEB, — 29 Hal
et Vulg. praefigunt: et. BR.
quoque Flor. factum. B R. Et ita habet Rehd. GER. 31 Hal. er Rehd.
pol[ut. GEB. — 32 Hal.adfignat. . 33 "Taur. debeR Efcriptis. GEn. — 34
Hal. son infirmareutur. / — 35 Gothofr. in nota: Cuy quafi infulam vocat?
Soluam quaeftionem : Infulae Auafes vel Oafes fant loca, vndique arenofa et
deferta regione cin&ae , vt, fi defuper eas contueri liceret , inftar infularum vi-
ridium in arenoío mari apparerent. Tales tres ad Aegyptum pertinuiffe, ait

Strabo. Vide hacec pluribus exfequentem. Iob. Ludolphum zm Commentar. ad'.

Hiftor. Aetbiop. p. 50. fequ. GEB. — 36 Taur. INfulam. GEB. / 37 Et-
iamnuuc Flor. eft; legationis. GEB. — 38 Vulg. Acgypti. B R. Rehd. i pvo-
tinciam Aegypti. GE B. 39 Gothofr. in nota: in nouas- relegare. FHal. in
nouas infulas relegare. Fuig. n Barb. erat: zu "090 fía , fa&umque: in nouds
infulas. S. Cruc. l. n ouas , additumque: infulas. S. Crüc. V. im duas infulas, :
et pro: duas, fubfiitutum: mouas. B R. Etiam Bynkersh. et Rehd. i& mouas in-
fülas. GE B. . 4O Hal. neque. 4t Hal. et Vulg. intra. BR. Etiam Rehd.

GEB. 42 Vulg. in partem certam. BR. — 43 Vulg. fratre. BR. — Etiam
45 Hal, Maetio. GE2. . 46

Rcehd. GEB. 44 Vulg. prowidit. BR.

Hal.fi. Gznm.. — 47 Hal. babeat. GEB.
| won in ea. B. Rehd. qui incolae effent, om im ea, vt adeo abfit: cum, quod
| faltim Hal. agnofcit. GEB.
30 Hal. et Vulg. etiam, pro: eteami, etita |
Inde Hal.-éa prouincia.

XLVIIL TIT. XXIL.

uincia, in qua oriundus eft, cum ipfe ei *? proninciae prae-

fit, quam incolit, dum fua non interdicit: vt folent Italia in-
terdicere, qui patria non interdicunt: velan *? per confe-
quentias videatur etiam prouinciae ?* interdixiffe, cui praeeft :
quod magis erit probandum. .$. 12. Per contrarium autem
is, qui originis prouinciae praeeft, non eft nanctus ius inter-
dicendi ea prouincia, quam incolit is qui relegatur. $Q. 13.
Si quis eam fententiam admiferit, vt is, qui in alia prouincia

.commifit, polfit relegari ab eo, qui ei prouinciae praeeftz
eueniet, vt relegatus ifte tribus prouinciis, praeter ltaliam, -

debeat abftinerez'et in qua deliquit, et quam ? incolit, et
originis: et fi ex diuerfis prouinciis oriri videatur propter

| condicionem, vel fuam, vel parentis, patronorum ?? ; vel plu-

ribus prouinciis confequenterinterdictum ei dicemus. $. r4.
Quibusdam tamen Praefidibus, vt multis prouinciis interdicere
poffint, indultum eft: vt Praefidibus Syriarum, fed 5* et Da-
ciarum. $. 15. Confütutum 55, eum, cui patria interdictum
eft, etiam vrbe abftinere debere: contra autem, fi cui. vrbe
fuerit interdictum, patria fua interdictum non videtur, et ita
multis Confüitutionibus cauetur. $. 16. Si cui plane non pa-
triafua, fed aliqua ciuitate interdictum fit: videndum eft,
an etiam patria fua, itemque vrbe interdictum dicamus: quod
magis eft, $. 17. Hisqui relegantur, dies excedendi a Prae-
fidibus dari et poteft, et folet: etenim moris eft ità pronun-
tiarl, ILLVM PROVINCIA ILLA INSVLISQVE EIS ??

RELEGO: EXCEDEREQVE DEBEBIT INTRA ILLVM

DIEM. $. I8. Relegatum plane libellum dare Principi poffe
??, Diui Fratres refcripferunt. $.. 19. Solet praeterea in-
terdici fententia ?^* quibusdam, ne intta patriae territorium,
vel muros morentur: ne excedant patriam, vel in .vicis .qui-
busdam morentur, $. 20. Solet decurionibus ordine inter-
dici, vel ad tempus, vel in perpetuum. $. 21. Item poteít
alicui poena iniungi, ne honores adipifcatur: nec ea res facit,
vt decurio effe definat, cum fieri poffit, vt quis decurio qui-

| dem fit, ad honores autem non aadmittatur: nam et Senator
- quis effe poteft, et tamen honores non re ?? petere. . $. 22.

Poteft alicui et vnus honor $? interdici: fic tamen, vt, fi cui

honore vno interdictum fit, non tantum eum honorem petere .

non poffit, verum-ne ?* eos quoque, qui eo honore maio-
res fünt: eft enim perquam ridiculum, eum qui minoribus

. poenae caufa prohibitus fit, ad maiores adípirare: maioribus
| tamen prohibitus, minores petere non prohibetur. Sed mune-

ribus fi quis poenae caufa fuerit prohibitus , nihil valebit fen-
tentia : neque enim immunitatem poena tribuere debet. Ergo

| et fi honoribus quis in poenam fuerit prohibitus, poterit dici,

fi ?? honores ifti habuerunt ?? mixtam muneris grauem im-

| | / |penfam, 9^* infamiam illi ad hoc non profuturam.
$. rr. Dubitatum eft, an interdicere quis alicui poffit pro- | d

49 Hal. eidem. GE R. 50 Ap. Hal. au,
abeft. GEB. — 51 Gothofr, in nota: prosncia. Flor. fuppletum: ei prouinciae.
ïalo: prouincia, Ípreto fupplemento. BR.. Vt Flor.
fuppletum, ita Barb. S. Cruc. T. 1. Freuif. Bynkersh. fed Rehd. vt Taur. etiam
prouintie. GEB. — 52 Hal. et i qua incolit. GEB. — 53 Hal et Vulg. pa-
