XXV. IpxM libro Iljad Vrfeium Ferocem. QvaAn-
prv patrono bonorum pofteffio partis debitae dari poteft , ex-

ceptio debitoribus datur ?^ aduerfus heredem petentem, s1

tin. Vet, ICt. p. 379. B R. 84 Ap. Hal. vel, abeft. GER. 85 Taur.
fuperua Qüam. G E B. 86 Vulg. fi, loco: cmm. BR. 87. Hal. fufcepit.
$8 Hal. vicefümo quinto. Vulg. XXVIII. BR. 89 Hal efl. GEB. 9o
Hal. adegerit. Videtur hoc fumfiffe ex L. vlt. iufra qui et a quib. BR. 91
Hal. fiue, loco: vel, GE s. 92 Hal. dabituv, BR. . 93. Vulg. quinqua-
ginuta. B R. 94. Nihil hic adeffe emblematis contra Cuiacium contendit Byn-

kersh. VIIL. Obf. 1$. GES, — 95 Hal. imputetur. GEB. — 96 Klal. exbaere-

tumj, cum hereditas eius propter computationem legati plu-

ai effe exheredationem a fubfti-.
tutis, alias füuperuacuam *5 : nam fi id genus condicionis fue- -

Srli-

in feruitutem reda&tus f!poftea ab alio liberatus eft ?, et eius

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. II

NON IN EA CAVSA SIT PATRONVS, VT BONORVM .

POSSESSIONEM PRO PARTE DEBITA CONTRA T A-
BVLAS PETERE POSSIT. ,.,æfu(
XXVI. AFRICANVS llbrq:äjii*? Quaeftionum. LrnEn- J

TO oCtoginta habenti|fundus quadragintaj?? legatus eft: is| | L Yashus bi
die cedente legati de(ïäït extraneo herede inftituto. - LRefgäii- l- 1
dit, poífe patronum partem debitam ?^ vindicare, nam vi«- . | d
deri defunctum mortis tempore ampliorem habuiffe rem Cén- n hi
g
itia
g

ris venire poffit, neque referre, heres inftitutus repudiet le- -
gatum liberto relictum , nec,ne: nam, et fi de lege Falcidia
quaeratur, tale legatum, quamuis repudiatum, in quadran-

tem hereditatis imputatur ?5 legatariis. .l'(«, gil
XXVII. Inkxw libro IV. Quaeftionum. . Vrxvo filio. qii
fi nepos exheredatur ?*, nocebit ei exheredatio ad bona liber- A

torum auitorum. /f | ber
XXVIII. FLonEeNTINVS libro X. Inftitutionum. Sx p
in libertinum animaduerfum erit, pat'roni;( eius ius, quod in jnü
bonis eius habituri effent, fiis, in quem animaduerfüm jeft), i esset teni
fua morte deceffiffet, eripiendum non eft: fed reliquam pär: t
tem bonorum, quae ad manumifforem iure ciuili non perti- q000
neat, fifco efle vindicandam placet. -$.—r. Eatlem ?7lferuan4 .! ']e utn - t
tur in bonis eorum,.qui metu accufationis mortem fibi con- / p
fciuerint ?5, aut fugerint, quae in damnatorum bonis con- fei
ftituta funt. w A od !
XXIX. Mancraxvs libroIX.Infütutionum. Qvr

m

ex caufa fideicommiífi manumittitur, eft quidem libertus ma- T ïe&ïg
nutmifloris, et tam contra tabulas, quam ab inteftato ad bona ha
eiuslvenire poteft quafi patronus: fed operas ei imponere non n
poteít, nec impofitas ab eo petere. —-&—z. Sed fi defunctus pole
filio fuo legauit feruum, et rogauit, vt eum manumittat, ea bon
mente, vt plenum ius patroni habeat: defendendum eft, [po- . J ose üri]
Íteaj ?? eum operas iure imponere, N , -' p t
| XXX. Garxvs libro lll ad Edi&um Praetoris Vrbani-
titulo deliberali canfa *??. Sr quis libertum paternum in fer-
uituteuf ea ,volïïr'ï?äe/ petierit, vt caufam euictionis fibi con-
feruet, inon amittib beneficium bonorum poffeffionis. ; » //5» x2:n —t..
. XXXL Man$eELLvslibro IX. Digeftorum. Pa-
TRONO libertus fundum, quem ab eo alienum emerat, le-
gauit, et conftituit patronus ad fe pertinere legatum : contra
tabulas bonorum poffeffionem accipere non poteft, éffi nihil , .
profecit| ei legatum, quia alienam rem legauerit * ei libertus: ./ ]wi
quia patronus ipfe eum liberto vendiderat. . |
AXXII. Ingw libro X. Digeftorum.

Pin
WOl
li
libet
(ODQ.
ni f
fami;'i;
pere a
trem |
pleti,
Ate^j|
feüone
, Ut i
lii :
Bw
um n
Quoi
teflate
ft':*l'ü()n(

: n
n l

Srilibertus meus

coeperit effe libertus: praefertur mihi ini ? contra tabulas bo-
norum poffeffione, qui eum manumifit, ——
XXXIII. MonEsTINvs libro fingulari de Manumit-
fionibus. Sr patronus non aluerit libertum, lex Aeli$ Sen- .. ..
tia adämit eius libentatis caufa impofita, tam. ei, quam ipfi ,..! bnddatis ,
ad qu&m ea res pertinet: item hereditatem ipfi, et liberis eius,
nifi heres inítitutus fit: et bonorum poffeffionem, praeter
quam fecundum tabulas. | '
XXXIV. IA£orrwvs * librollL ex Caffio. Srli-
bertus, cum duos patronos haberet, alterum praeteriit, alte-
rum ex femiffe fécit hefédem, et alteri extraneo femiffem de-
reliquit ?: fcriptus quidem patronus debitam fibi partemim- ",are.
munem habet: de cetera autem parte patroni, quae fupra de- —

. .lu&inianei :
bitum

j abcft. l
( B

detur. —— 97 Hal et Vulg. Eademque. BR. — . 98 Taur. confciBerint, GEE. ,
AUL
Qtr

99 Gothofr. in nota: Al.poffe. Nempeita ipfe Taur. in margine. Florentiae -

72 pofiea , in: pofe, corredum eft. B R. Habet et Hal. poffe. GEB. IcO 5 p H
Hanc infcriptionem Hal. habet integram. GERm. I Hal. legauerat. GE B. x'u'lä-poij
2, Hal. fit. 3 Hal. ad, loco: inm, et in fequeptibus: poffeffionem. GEB.- g"iï-BR.
Md

4 Hal. IABOLENV'S. GER. 5 Putofcriptum a ICto: reliquit. Vox enim :
derclinquo , vt in L. 34. C. de Inoff. teft. etin L. 32. C.de Fideicomm. occurrit ,

Ü

Tu

i ^
n
t

Qu
lm pi-
n pet-
DI COf r
qu

vt
T05 i
l bott
tefe fnn
&t æ- L. 'ymg

nb
i «t
1 f[ ïä,,,äm-—ï., |
n )
ment, Xe' |
m

v',(". inet | [ ,

d d elf |

at
;ïen&S.e? Hï"ü&ï
quny — |

jberis a

l " Arwü'&h
PT T. D

Li habenler

;:m , *
bitm $jeit reli&a eft, :et de femiffe extraneo relicto 3

DIGESTORVM LIB.
alteri
patrono pro rata]portione fatisfieri oportet. . v ul
: XXXV. Ipxw libro II;Epiftularum. A rrBERTO
fuo herede Seius wfumfruCtum fundi Maeuio legauit: 4s-7 li-
bertus Maeuio herede relié&to deceffit. Quaero, cum contrata-
bulas teftamenti petierit filiüs Seii aduerfus Maeuium : vtrum
deducto vfufructu pars debita ei * fundi ? reftituenda fit, an
folida: quia eorum bonorum accepéfit poffeffionem ,. quag li-
berti, curn morera&tur, fueunt *?? Refporndit, vfümfructum
in caufam priftinam reftituendum puto : optimum itaque .erit,
arbittum poftulare, ,V& ** arbitrio-eius vfugfructus in inte-
grum reftituatum Li'ere., Duranob: :
XXXVI. Ipzw libro VlIIIjEpiftularum. LrsenTvs,
qui foluendo non erat,. praeterito patrono-—extra&ïs 12 relif.
quit *? heredes. . Quaero, an pofkfit, patronus petere contra

-&abetes bonorum pofleffionem? Refpondit **, cum'a fcriptis

//*07L£//
L d

heredibus adita eft hereditas, patronus contra.tabulas bonorum

pollellionem petere poteft, quia foluendo hereditas eft, quae

inueniat heredem. . Et fane abfurdum eft, ius patroni in pe-
tenda bonorum poflfeffione contra taþ;llas aliorum computa-
tione,/ non iudicio ipfiüs ** patronijàeftimari, auferrique pa-

trono, quod modicum vindicaturus eft: multi enim ca(us in-

teruenire poflunt , quibus expediat patrono petere bonorum

pofleffionem, quamuis aeris alieni magnitudo, quam libertus

reliquerit *, facultates patrimonii eius excedat: veluti fi
praedia funt aliqua ex bonis liberti, in quibus maiorum patro-
ni fepulchra fint, et magni aeftimat patronus bonorum pof-
feffioni$^7 iura pro parte ea ad fe pertinere, vel aliquid I3
mancipium, quod non pretio, fed affectu fit jaeftimandum.
Non ergo ideo minus habere debet ius petendae bonorum
potleflionis, qui *? animo potius quam aliorum computatione
bona liberti aeftimat: cum eo ipíóifufficere patrimonium vi-
deri poflit, quod et heredem habeat, et bonorum pofieffo-

4

rem| 9. L— -! J.enem, ] (? g

XXXVII. VrrriAxvs.libro

XL ad legem Iuliam et
Papiam.

lvrtrANVs ait, fi patronus libertatis caufa im-

polita libertae ?^* reuendiderit, filium eius adbonorum poffef-

lion&/fummoueri: feilicet. quia nec.contra tabulas teftamenti
liberti bonorum pofleffionem accipigt ^*, quotiens pater eius
donum, munus, operas liberto reuendiderit. Planefi patro-
ni filius libertatis caufa impofita reuendiderit, nihilo minus
familiam ?? bonorum pofteffionem contra tabulas liberti acci-
pere ait: quia filius reuendendo libertatis caufa impofita fra-
trem fuum non fummouet. $. r. Si libertus heredem fcri-
pferit, isque prius, quam de familia quaeftionem haberet,
adierit hereditatem : patronum ad contra tabulas bonorum pof-
feffionem non admitti, Iulianus.ait: debuit enim et patronus li-
berti necem vindicare: quod et in patrona erit dicendum.

VÍerera XXXVIIL T e&g&xTIvs Crsmaws.libro IX. ad le-

^

K4ef,

gem Iuliam etPapiam. QvAxR1Tvn,an filio exheredato et-

.iam nepotes ex eo a bonorum poffeffione liberti excludantur?
Quod vtique fic dirimendum eft, vt viuo filio, donec in po--

teftate eius liberi.manent, non admit&intur ad bonorum pof-
feffionem, ne, qui fuo nomine a bonorum pofleffione fum-
mouejítur , per alios lessm. confequantur: fin autem. emanci-
pati.a patre fuerint, vel alio modo fui iuris effeCti, fine ali-

Iuftinianei Seculi eft. g&.. 6 Hal. etVulg. debitam. BR. "7 Ap. Hal.etVulg.
$, abeit. BR. 8 Hal eius, loco: e£:GEB. . 9 Vulg. transponit: fundi
ei. BR. . .1O Hal. et Vulg. quae liberti fuerint, cwm moreretur filius. B R.
11 Vülg. et. loco: vt, ct in fine: veffituere, loco: veflitwatur. BR. — — 12
Vulg. extraneos. BR. — I3 Hal. reliquit. GEB. I4 Hal. vefpondi. GESB.
15 Ap. Hal. zpfius , abeft. G z. 16 Hal. religmit. GEB. 17 Hal et
Vulg. poffeffionis. B R. 18 Hal. et Vulg. alquod. BR. . 19 Hal. et Vulg.
quia. BR. 20 Hal. poffeffionem. GEB. 21 Hal. liberte. GEB. . 22
Mal acciperet. GEB. 23 Gothofr. in nota: A4/. filiam. — Nempe. ita ipfe

"Faur. in margine, $ed Hal. primam ícripturam retinuit: fgmilum. GE

d

3

.quitur, accipere non poteft.

XXXXIHo TT H. 737

quo impedimento ad bonorum poffeffionem admittantur. $. 1.
5i filius liberti omiferit patris fui hereditatem, hoc patrono

proficiet. nE as -T
| XXXIX. Inéw libro X. ad legem Tuliam et Papiam.
PaATROxu: filia, fi in adoptiua familia fit, ad bona liberto-
rum paternorum admittitur. ! : d
XL. IpEw libro XIL. ad legem Tuliam e£ Papiam. Sz
pater exheredato filio ita cauit, vt ius in libertum 2* faluum
ei effet, nihil ei ad hanc rem nocet exheredatio. —— . —
XLI. PaprrxrzAmNvs libro XlI. Quaeftionum;-S r liber-
tus patrono, quod ad debitam portionem attinet, fatisfaciat,
inuito tamen aliquid extorquere conetur: quid ftatuendum eft
2* , quaeritur? quid enim, fi ex parte debita inftituto , décém
praeterea legentur, et rogetur feruum proprium , quidfit de-
cém, vel minoris pretii, manumittere? iniquum eft, et le-
gatum velle percipere?5, et libertatem feruo non dare, fed par-
te debita accepta, et ?? legato| temperare , et libertatem impo«
nere non cogi: ne feruum forte de fe male meritum cogatur
manumittere, Quid ergo, fi folo eodemiherede inftituto,idem
libertus petierit? Si fubftitutum habebit, aeque decreti reme-
dium poterit procedere, vt accepta debita portione, 'cetera
pars ad fubftitutum perueniat: ita vt, fi forte feruus redimi
potuiffet, praeftdfetur libertas: cefíante vero fubftitutione,
patronum hereditatem liberti amplectentem Praetor, qui de
fideicommiffo ?* cognofcit, libertatem feruo eum imponere
cogat.

4 um "]

XLII. In» libroXIT]. Quaeftionum. ?? Frz.rvsqui

patri heres exftitit, fratrem ?? exheredatum adrogauit: atque

ita herede eo reli&cto defun&tus eít: bonorum poffeffionena *
libertámy patris naturalis exheredatus non habebit: nam cui
non exheredato ftalis adoptio noceret, riocere debet ?? exhe-
redatoj quoniam poena, quae Legibus aut Edicto ifirogare-
tur, adoptionis remedio non obliteraretur ?3.. Paulus notat:
ei, qui alio iure venit, quam eo, quod amifit, non nocet id,
quod perdidit, fed prodeft quod hafet: /fic dictumv?* eít, pa-
trono eodemque ?? patronné filio non obeffe, quod quafi pa-
tronus deliquit, fi vt patronae filius venire poffit./. $. r. Pa-
pinianus: Caftrenfium bonorum Titium libertus 3* fecit hére-
dem, ceterorum alium: ?7 adita eft a Titio hereditas: magis
nobis placebat 33, nondum patronum poffeffionem contra ta-
bulas petere poffe: verum illa quaeftio interuenit, an omit-
tente eo, qui reliqua bona accepit, perinde Titio adcrefcant,
ac fi partes eiusdem hereditatis accepiffeyt 3? ? Verius mihi
videtur, inteftati iuneideferri -bona cetera.e Titius igitur he-
res non poterit inuitare ^? manumifforem, cum Titio nihil
auferatur: hec/ ^* bonis ceteris, ;quaéi nondum ad caufam te-
fianienti pertinent. $. 2. Cum filius liberti impubes, qui
fubiectus dicitur, ex prima parte bonorum poffeffionem acci-
piat, an patronus defuncti poffeffionem accipere poffit, quae-
fitum eft? et fine dubio, qui fequentis gradus funt, non ad-
mittuntüur interim, cum enim praecedit-aliäpoü'efüo, qui fe-
| Plane fi contra eum, qui fub-
ieCtus dicitur, fuerit iudicatum: data non intellegitur. Sed
et in patrono, pendente controuerfia, idem erit dicendum:
plane quod ad patroni quoque perfonam pertinet , differri con-
trouerlia debebit. $. 3. Sifalfum liberti teftamentum ab ali.i.s
: in

24 Vulg. ius lberti. BR. 25 Hal fit. GEB. 26 Vulg. accipere. BR.
27 Hal. et Vulg. inferunt: g. Idem Flor. fa&dum. B R. 28 Hal. et Vulg.
de fideicoumiffis. B R. 29 Hal.et Vulg. praefigunt: Si. B. 30 Hal. et
Vulg. inferunt : fumm. BR. 31 Gothofr. in nota: A/. poffeffionem liberti.
Ita Hal.et Vulg. Bn. 32, Hal. inferit: et, forte 'Taur. erat dare: debEt. GE s.
33 Hal. obliteratur. G E B, 234 Hal. et Vulg. edicium. BR. — 53 Hal. et
Vulg. eidemque. B R. 36 Hal. libertum. GEB. 37 Vulg. praefigit: ab
inteflato. B R. 38 Vulg placet. ER. 39 Hal. et Vulg. accepifjet. B R.
49 Hal et Vulg. euitare. BR. — 41 Hal et Vulg. i&, loce: mec. Flor. et-
* : lam.

La "adlegada, ,

,L"at,

*

: 1--;1 mafx):[w r a-))v'[a

4 ; a S€N
ld jccen-cewm ,

£ / 3 e :
,/lmwarq: O €&Xx Cft*,

L1e,

t

" il
L boneruem )

vixiffet, habere potuit.

738

in prouincia di&tum, atque ita res per appellationem extracta
effet: defuntta medio tempore patroni filia, quam libertus he-
redem inftituerat: filio mulieris ferualit ^? Diuus' Marcus
eam partem bonorum , quam filia/patroni vel iure inteftati, fi

XLIII. IpEg M libro XIV. Quaeftionum..

[241:,53 putat patronum, qui Titio pro parte dimidia herede infti-

LJ Tef;

tuto fübftitutus, eo deliberante bonorum poffeffionem contra
tabulas accepit , fi poftea Titius non adierit hereditatem, nihil
ei, qui adiit hereditatem, abítuliffet jnon magis quam fi fub
condicione fuiffet inftitutus, igitur ^* Titio deliberante res in
incerto erit, vtrumne femis ex fubftitutione in poffefftonem
conuertatur, an Titio adeunte fingulis heredibus partes debi-
tae auferantur. C E
XLIV. PAvrvs libro ,V., Quaeftionum. — S1 patro-
num ex debita portione heredem inftituas, et pureroges fun-
dum dare, eique fub condicione tantumdem leges, in condi-
cioneif *5 fideicommillüm redigitur: erit tamen et hic, quod
moueat : fnérabitur enim patronus fatisdatione fideicommiffi.
Sed dicendum eft ^9 ab eo fideicommiflario cauendum, a quo
patrono legatum eft, vt vndique patronus fuum 1us habeat im-
minutum *7. $. r. Patronus heres inftitutus,, legato ei fer-
uo, per quem füppleretur debita ei portio, non petet contra
tabulas bonorum poffeifionem , quamuis ferous clufis ^* tabu-
lis deceffit. $9. Si ex bonis, quae mortis tempore fuerunt,
debitam partem dedit libertus in hereditate, vel legato, fer-
uus tdfhen poft mortem liberti reuerfüs/ ab hoftibus augeat pa-
trimonium: non poteft patronus propterea queri *?, quod
minus habeat in feruo, quam haberet, fi ex debita portione
effet inftitutus. . Idem eft et ?? in alluuione ?*, cum fit fatis-

" fattum ex his bonis, quae mortis tempore fuerunt. Idem eft

.52 et fi pars legati liberto reli&cti ab eo, cuifimul datum erat,
vel hereditatis, nunc illis abftinentibus , adcrefcat.

XLV.IpEm libro IX. Quaeftionum. — S1 patronus ex |

fexta, et feruus eius ex reliqua parte fit heres inftitutus: nec
ex ferui portione fideicommiflum debetur, at fi feruus dum-

taxat heres inftitutus eft, puto nec hic ?3 ex debita portione.

^

praeftandum. : ! | ;
»- XLVI. Ipne« libro IIT. Refponforum. PAvrvs ,re-
fpondit, patronus, qui deceptus[falfum) iudicium. teftatoris
fecutus eft, bonorum poffeffionem contra tabulas teftamenti
liberti petere non prohibetur. . ^ - !

l

XLVII. Ipxew libro &;Refponfomm. Pavrvs lgf

fpondit, exheredationem nepotis, quae non notae gratia, fed
alio confilio adiecta eft "*, nocere ei non oporkeref quo mi-
nus contra tabulas libertorum aui bonorum poffeflionenf pe-
tere poffit. -$.—&. Quaero, an fi Titia patroni filia iactat ?*
Titium patrem fuum prius quam moreretur litteras ad fe feciffe
56 quibus adiceret, per libertos fuos maleficiis ? appetitum :
easque litteras f& 59 [ecutam ??, poft mortem patris libertos
accufare: ap aliquid ei prodeffe poffit haec excufatio 9? 7
non debere repelli a bonorum poffeffione contra tabulas: quo-
niam non füum iudicium, fed alienum exfecuta eft ?*. $. —2.
Patroni filius epiftulam talem liberto emifit ?. Sempronius
Zoilo liberto fuo falutem. Ob merita tua, fidemque tuam,
quam mihi femper exhibuïfci, concedo tibi liberam teftamen-

Paulus refpótidit, eam, quae ex voluntate patris accufauit,

jam aliquis vltimam literam in: mec, expunxit. BR. 42 Taur. feraaBit.
GE B. 43 Vulg. inferit; autem. BR. 44 Vulg. Ergo. B R. 45 Hal.
conditione. GEB. , 46 Ap. Hal eff, abeft. Gzn. —— 47 ld eft, zndeminn-
tum. Vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 571. B R. 48 ial. et
Vulg. claufis. B R. 49 Taur. habet : quaeri, et fane Flor. a eft addita. Sed
hoc perperam fa&dum, Taur. placuiffe, mirum eft. BR. — 5O Ap. Hal. et,
abeft. GEB. — 51 Taur. allaBione. GEB. — 52 Ap. Hal. ef? , abeft. GE .
53 Hal. bec. GEX. — 54 Hal. effet. GE z.

IvriawNvs

| 61 Hal. fecuta fit. GEB.

55 Hal. z'a&aret. GEÉ. .56 ]

DIGESTORVM LIB. XXXVIIIL TIT, II.

ti fa&tionem,, Quaero, an patroni filio nihil relinquere debeat ?
Paulus refpondit, eum libertum , de quo quaeritur, liberam

teftamenti fa€tionem /confecutum non videri. . $. 3. Paulus "L verta
refpóndit, nepotem etiam pofít mortem aui conceptum , fu- |

perltitem ? liberto, bonorum poffeffionem contra tabulas li-
berti auiti petere poffe, et ad hereditatem legitimam eius ad-
mitti: refponfum enim Iuliani tantum ad hereditatem legiti«
mam , item 9^ bonorum poffeffionem aui petendayíí pertinere,
$.. 4. Paulus refpótidit, quamuis filii, a patre milite praeter-
iti, pro exheredatis habeantur: fgf;ääg non eousque filentium
patris eis $? nocere debere, vt eta bonis libertorum auitorum
repelldebeant. Idem refponfum eft etiam de bonis liberto-
rum paternorum. : ? | i
XLVIII. ScAEvora libro IL;Refponforum. Q v Ax-
& o de eo, qui, libertum efiratturae crimine accufauit? [Re-
Ípondit 99, fi,erusmodi effraCturae crimine accufatus fit, ex
quo, fi probaretur,in metallum datus effet: denegandam bo-
norum poffeffionem. p95 U Ils
XLIX. Pavrvslibro III. Sententiarum. LinrenTo
per obreptionem adrogato, ius fuum patronus non amittit,

: Wibm B(jjïäj])ifputatïonum. N-LJ X/A.
HIL intereft, ipfe patronus fcriptus heres éx minore parte

adierit hereditatem, an feruüm fuum feriptum iufferit adire
hereditatem, quam retinét: nihilo minus enim repulfus erit a
contra tabulas bonorum poffeffione. — $. t. Si tálifen, ante-
quam iuberetjliberti hereditatem adire, feruum vendiderit,
aut manumiferit, et ita ipfe nouus libertus, aut emptor he-
redes extiterint: verbis Edicti non prohibetur patronus acci-
pere contra tabulas bonorum poffeffionem. ^. $. 2. Sed num-
quid Praetor ei denegare poffefforias aCtiones debeat, fi frau-

dem, Ediéto eius facere voluit: vt pretio fwberiore percepto ,1/ ,

vel tacka pactione etiám hefeditatis ex inftitutione delatae
commodum, et bonorum poffeffionis contra tabulas haberet ?
faciliorque fufpicio, per filium fcriptum heredem, quamuis
emancipatum, adeuntem, liberti hereditatem ipfum patronum
habere: cum orminia quae noftra funt, liberis noftris. ex vo-
to paremus. -s Si tafnen cjiïüs ?* adhuc tabulis teftamen-

ti liberti ,,cum ignoraret 1udicium eius patronus, eorum quid,,, d
quae füpra fcripta funt, circa inftitutum ifubieCtum iuri füoifoé«eeh [t
.fecit: amota fraudis füfpicione, fuo iure r ?* bonorum poffef- :

fione contra tabulas vtetur. $. 4. Si patronus ex debita por-
tione a liberto fcriptus ??, rogatusque hereditatem reftituere,

fufipettamidixit, et compulfus adire, läum retinere poffet, re-u'c'eyaüm

ftituerit: non poterit accipere contra-tabulas bonorum poffef-
fionem, et quia adgnouit iudicium liberti, et quia fpreuit,.et
quafi damnauit eam poffeffionem. -$.—$ Longe diftat ab hoc
patroni filius, qufglm libertus adrogauit, et ex minore parte
heredem fcripfit, cum nemo ex familia patroni alius efletz

quamquam enim hic *9?-ipfo iure, quippe fuus, heres depre- -

hendatur, fi tamen fe .n'gg immifcuit hereditatiot patris, fed
abftinuit quafi patroni, fatifeny filius admittendus eft ad contra
tabulas bonorum, poffeffionem. — $. 6. Si debenti patrono cer-
; «"co€ ] . f . . . * j
tam pecuniam liberationem libertus reliquiffet ** , isque vfus
eft, aduerfus heredem petentem debitum, doli exceptione,
aut *? acceptilatione liberatus eft, debito propter legatum: di-
cendum eft, eum non pofle accipere contra tàbulas boriorum

poffeffionem. *
L].

Hal. dediffe. 'Yu vide L. 6o. $. 1. fupra Mandati. BR. 57 Hal. inferit: fe.
GEB. . 58 Ap. Hal, er Vulg. fe, abeít. Etiam Flor. eft deletum. BR. . 59
Hal. fécuta, et i1n fequentibus: accufaret. GEB. — 60 Vulg. accufatio. BR.
62 Hal. et Vulg. mifit. BR. . 63 Hal. et Vulg.
64. Hal. inferit: ad. GE B. 65 Hal. eiw. GEB.. — 66
67 Gothofr. in nota: claufis. Hal, GEP.
69 Vulg. addit: baeres. BR. . '7O

fuperflite. Bn.
Hal. et Vulg. refpondi. BR.
68 Ap. Hal. et Vulg. in, abeft. n n.
Hal. bo. GEB. — 71 Hal. reliquit. GEKE.

72 Hal inferit; ex. GEB. -

Mi
L£f0 — fa ,
Tépilir l eyy, futi
pofte

N

u
dubit
iil
Igedqu
B.
u d
ji, d

J [ M0f
Og

Q4y,

LU Sx
- uam. V p
A 6u
0 NB
T0$ .
3EM
AS$|
VEL
EAN
X
PAT
ATQ
TY$
BERI
QVE ]
BERIS
SERY.
À u
n
tuna
lioites
&i
Cicilig
dä VOIU

um a

^5 Fal
em; hbl
75 Hl

fiffonoy,

|
UMT
BS'errsh

"n
n
gt
tg ]. o
TNS
zi
tf
Wt
ling
i.

m
* pirt
sentà
infe.
(init,
d n
L
Iu
Eronum
&t vo-
ngb, .

£t -

3,33., )9
"m ]U
"TALÀ

147
P

tl GEB-
]i :

MO
-i'llei,/

q

| * UM Qoyu..

Y

r
"LL Lasko libroI Pi QüwgþitgmgmmmW3.
&1 eundem libertum **, et tu capitis accufafti, et pater tuus
manumifit: non poterit tibi eius liberti bonorum ,poffeffio ex
Edicto Praetoris dari. Paulus: immo contraaccidbt, fi quem

feruum accufaueris, deinde is patris tui füerit faCtus, et is
poftea eum manumifit * 5,

A GEIY O E u D
Su :
DE LIBERTIS VNIVERSITAT/VM.
VrPrawvs libro XLIX. ad Edi&tum.

MV'NICIPIB v s plenum ius in bonis libertorum , liberta-
| rumae, defertur: hoc e£& id ius, äuod. etiam-patrono.
. Sed' an ommino petere bonorum poffeffionem poffint,
dubitatur: mouet enim, quod confentire non poffunt: fed
per alium poffunt petita bonorum poffeffione ? ipfi adquirere.
Sed qua ratione Senatus cenfüit, vt reftitui eij ex Trebellia-
no hereditas poffit, ? qua ratione alio Senatusconfulto , here-
dibus eisiinftitutis a liberto, adquirere hereditatem permiffum
eft, itajbonorum quoque poffeffionem petere dicendum eft.
$: (Temporaque; bonorum poffeffionis petendae cedere mu-
nicipibus exinde, ex quo decernere de petenda potuerunt:
quod et ^ Papinianus refpondit. E

E $a a'"&ä;;eT b IM s /ptä, (Jäæfwn *
DE |AD SIGN ANDIS LIBERTIS/
J VrriaANvsdibro XIV. ad Sabinum.
ENATYVSCONSVLTO , quod fatctum eft Claudianis tem-

S poribus, Velfeo * Rufo ethOftério ? ocapula Confulibus,
de adíignandis libertis in haec verba cauetur. Sx Qvxzspvos

PLVRESVE LIBEROS ? IVSTIS NVPTIIS QVAESI- |

TOSIN POTESTATE HABERET *, DE LIBERTO LI-
BERTAVE SVA SIGNIFICASSET, CVIVS EX LIBE-

RIS SVIS EVM LIBERTVM EAMVE LIBERTAM ESSK |

"N ELLET: IS EAVE, QVANDOQVE ? IS, QVI EVM
EAMVE MANVMISIT Ó INTER VIVOS VEL TESTA-
Fecirop € O. E»-

MENTO, IN CIVITATE ESSE DESISSET, SOLVS:EI |

PATRONVS SOLAVE PATRONA ESSET, PERINDE,
ATQVE SIT AB EO EAVE LIBERTATEM CONSECYV-
TVS CONSECVTAVE EsT. Ü/V rT1QVE ", s1 EX LI1-
BERIS QVIS IN CIVITATE ESSE DESISSET, NE-
QVE EI LIBERI VLLI ESSENT: CETERIS EIVS LI-
BERIS, QVI MANVMISITP, PERINDE OMNIA IVRA
SERVENTVR à^,ACSI NIHIL DE EO LIBERTO EA-
VE LIBERTA IS PARENS SIGNIFICASSET. S.—E
Quamuis finguldfi fermone Senatusconfultum fcriptum eft,
taidén et pluribus liberis, et plures liberfos libertasue poffe
adfgnari, certum eft. — & Is quoque libertus, qui apud
hoftes eft, adfignari poteft. $..8. Ad(ignare autem quis pot-
eit quibuscumque verbis, vel nutu, vel teftamento, vel co-
dicillis, vel viuus. $—4- Adimere adfignationem etiam nu-
da voluntate poterit. $——5. Sed et fi exheredato filio liber-

*5 Hal. habet pro infcriptione: LABEO lib. meSavdv. GEB. 74 Hal. vo-
cem; libertum, parenthefi includit, et in margine addit: alias deeft. GE B.
45 Hal. manumniferit. . [ '
0 Hal. libertarumque. G E B.
feffionem. & B.

3 Hal. et Vulg. praefigunt: et. B R.

4 Ap. Hal. et, abeft.
I Hal. Vellejo, et in margine: alias Sabellio. Otob. inepte:.ve] Leo-
vupbo. B R. 2, Barb. et Vulg. Hoflorio. Nor. Aflerio. Otob. Hoflerio. Conf.
Bynkersh. IIJ. Obf. 7. B&. 3 Hal, inferit: ex. GEB. 4 Vulg. babeus.
B R. 5 Hal. vt is eaue quim is. GEB. 6 Hal. manumififfet. GEB. 7
Hal. confecutaue effet , vtque fi. GE R. — 8 Hal. manumififet. GEB. — 9 Hal.
fersarentuv, G E B. IO Hal. inferit: et. — 11 Hal. et Vulg. inferunt: v"o.
AR 12 Ap. Hal vnas, abeít. G. 13 Hal. fit. — 14 Vulg. addit:

la tss DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. IL IIL IV.

Marcellus- fcripfit

2, Hal. et Vulg. petitam bonorum po[-

739

tum quis adfignauerit, valet ad(ignatio:
exheredationis, quantum ad ius patronatus. 1$-6. Sed ;**
poft adfignationem füerit exheredatus , non femper/exhereda-
io/ adimet adfignationem : nifi hoc animo facta fit. $.2 Sed
fi is, cui adfignatus eft, repudiauerit , puto verius, quod et
, poffe admitti fratres eius. $. 8. Si fitex
** patrono filins vnus *?, ex altero duo, et vni eorum liber-
tus adfignatus e& *5, videndum **, quot partes fiant here-
ditatis liberti: *5 vtrum tres, (vt/duas habeat is, cui adfigna-
tus eft, id eft, füayÁ et fratris, an vero aequales partes fiant
quoniam per adfignationem alius excluditur? et Tuliapus li
bro fägggggäämgwggiggg *9 feripfit, magis effe, vt beffem
hic habeat, qui fratrem excludit: quod verum eft, quamdiu
frater eius viuat ** , vel admitti potuit ad legitimam heredi-
tatem : ceterum fi fuerit capite minutus, aequales partes ha-
bebunt. .. N VE
Il. Pow?owrvs libro,IV, Senatusconfültorum. Sep
fi is, cui adfignaffem, decefüi?ele—t relicto filio, et fratre, et 18
alterius patroni filio: femiffem habiturum eum nepotem,
fi ego eum

quem effet fllius meus is, qui viuit, habiturus,
p libertum non adfignaffem. . xi, adéuuu :
| J&m. Ill. VrPrANys |libro;XV. 29 ,ad Sabinum, . Ipe M

erit dicendum , et fi is, qui filium et nepotem habebat, ine-

oti libertumi/ adfignauerit: admittetur ?* nepos ad legitimam
hereditatem, licet fit alterius patroni filius: et hoc contingit
patrui vita: ceterum, fi ille non effet, nihil ei prodeffet ad-
fignatio ad deminuendum ius alterius patronifilii, $, 3. Pof-
fe autem et nepoti adfi
potem adfignatoris, conftat. .$.4—2; Vnde quaeri poterit, an,
üi filium habeat, et ex eo nepotem, poffit, quafi duos habeat

|in poteftate, ius Senatusconfulti inducere? In qua fpecie,

cum placeat, etiam ei, qui in poteftate recafurus eft ». ádíi-
gnari: quare non admittimus, cum vtrumque effe ünjpotefta-
te negare non poffumus ? .$—3« An autem ?? ad legitimam

hereditatem admitti poffit hic, qui eftin poteftate, tractari .

oterit??: et cum multi fint cafus,

s uibus et libertum ha-

bere, qui in poteftate eft, poffit,?cuf, non Mog quoque admit-
tendum fit ^*, vt per eum pater ad legitimae hereditatis ad-
mittatur emolumentum ? quod et Pomponio recte videturz
habent autem liberfos etiam filiifamilias ?5: vtputa fi caftren-
fem feruum eorum quis- manumiferit ?9, $. —4. Emancipatos

| quoque filios eius, -emi-adfignatus eft libertus, habere com-

modum Senatusconfulti puto: non vt ad legitimam heredita-
tem admittantur, fed ad ea quae poflunt.
quod liberto inteftato, defuncto, quoniam ad legitimam here-
ditatem admitti non poffunt, videndum ,[ne admittatur filius

| adfignatoris in familia remanens, an non? et putem ?7*, eman-

cipatos per Praetorem praeferendos. —-&—6. Liberos autem
eius, cui adfignatus *f accipere debemus non folum filios,
verum etiam nepotes et neptes, et deinceps defcendentes.

| $. 7- Si quis duobus adfignauerit libertum, et alter in jciui-
tate; effe fine liberis deüem? , alter non, ,^ 42 . j
cuas" 1V. Douroxry s libroIV.|Senatusco m Vgr
iviuus; ?? noluerit ad fe héreditatem libérti péttinere ?? , T

eff. BR. 15 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR.
17 Hal viwit. GE&B. — 18 Hal. in margine: alias deeft. et. G x p. .i9 Fuit
olim Flor. ego eo. — ftaque fere malumus legere: ei, cum hoc erroris genere
faepe peccet hiclibrarius. Ita L. 47. fupra de Bon. libert, mocere eo, pror d.
et L, 1. b. t. eft: folus eoi, vbi feipfum correxit. p R. In Darb. et Bynkersh. ezz,
exciderat. . Sed Otob. vt 'Taur. ita etiam Hal, GEB. — 20 Gothofr, in notaz
. Al. quarto decimo. Ita némpe ipfe Taur. in margine. GER. 21 Hal. etVulg.
inferunt; emim. BR. 22, Vulg. inferit: iure. BR,
24 Hal.erit. GEB. 25 Hal. fibifamiliarum. ^. 26 Flor. v3 quis, perpe-
ram eft expun&um. — Inde tamen omnes: feruum eorum manumiferint. & .
Ita et Hal. GEB. 27 Klal. et Vulg. puto. B R. 28 Haec vox Flor, eft
in: cuius conuerfa, B R. 29 Klal INec viuus baereditatem ad fe liberti per-

16 Vulg. XXV. ER.

l ; Q qqaq tínere

nec nocet ei nota

gnari certura eft: et praeferri filio ne-

23 Vulg. potefl. B R. !

/
d

P" '*qj;i c,maïö

; ^"
LJ « "

"d ,

v'; J(,?* 2 "
/lfo fe /t ,,

'ïjm

o ,

c

À

$. 5. Secundum

L.2 ceffamasnéo, !

pete feic , -

I

"EA velexd -

L; 'al, et; 3?.

y dlavc-« VI. MARICIAN VS h
uus liber effe iuffus fuerit, et filio

eit poffe. 9.

749
V. VrPIANVS|libro XIV. ad-Sabinum,

pfit?: adfignationem in huius folius períona locum habere, et
folum admittendum : quod eft verum. . S—. Qui
fineliberis decefferit, an cum viuo admittantur ?^ ? Et put
adhuc folum admittendum : defuncto autem eo, liberos alte-
rius füccedere, non in familiam libertum redire. $—2 Sed

fi ex duobus iftis alter filios, alter nepotes reliquerit, an fi-

mul ad legitimam hereditatem admittantur? Et puto, .-f'?' or-

diücm inter éos faciendum. ^ — V s 4
libro ViIIInftitutionum. Sr fer-
egatus, deinde viuus te-

flator eum manumiferit: ad filium libertus quafi adfignatus

-pertinet: hoc ita eft, fiue expreffum eft, vel certe intellexit

33. non quafiferuum eum legaffejfed quali libertum adfi-
guaflle, : "üÜ. .
- VIL Scakvora libro;IL, Regularum. ApsrGNA-
RE et pure, et fub condicione, et per ePiPculam, Ly*ejj';e&a-:
tionem, vel ichirographum poliumus: quia adfignatio liberti
neque quafi legatum , neque qualt fideicommifium 34 percipi-
tur: denique nec fideicommiflo onerari poteft. —
VIII. MopnEsT1Nvs libro VI£. Differentiarum.
BERI patroni, quamquam, et ipfi in plerisque caufis ma-
numifforis iure cenfentur, taffüien paternum libertum liberis
füis adfignare non potuerunt ??, etiam fi eis a parente fuerit
adfignatus: idque ?? et Tulianus et Marcellus probant. — —
: IX. IpnE libro;IX.jPandectarum/ V TRvM ei tan-

L

^^tum, qui in poteftate fit, an etiam. emancipato filio adfigna-

re libertum ?? patronus poffit, fi modo non pauciores quam
duos praeterea in poteftate habeat, dubitari folet? Et magis

EREN/(TIVS CrzwEkxslibro/XIT, ad-legem-Fa-

| X. [Tj

diam et Papiam/ Sv s condicione velin diemf liberto adíigna-

to, interim , pendente die, vel condicione, omnia perinde ob--

feruafintur, ac fi adfignatus non eflet: itaque mórtuo eo
interim ad omnes liberos hereditas et bonorum poffeffio per-
tinebit. $— Si vni pure, alii füb condicione libertus adfi-
gnatus fit, eum, cui pure adfignatusjfig, pendente condicio-
ne folum patroni ius habere, dicendum eft.

Vee — Xl. PAPINIANVS libro XIV. Refponforum. Arir-
MENTORVM caufa ääibertos filiis adtributos, filiis adfigna--

to$ non videri, refpófidi: cum ea ratione libertis confuli pa-
tronus voluerit, quo facilius voluntatis emolumentum confe-
quantur faluo iure communi. — — |

XII. Pouwrowrzvslibro XIL Epiftelaram. S1 ex duo-

bus patronis alter eorum filio fuo libertum adfignauerit, non

obftat, quo minus alter patronus ?? ius folidum fuum habe-

XIII. Io x w libro IV. Senatuseonfulterum, T sT A-

A A 755 P
MENTO póteft quis && ^? feruum ^" manumittere, et eundem

vt libertum adfignare. -$.—& De liberis, qui funt in pote-.

ftate, Senatus locutus eft: ergo de poftumis nihil khee Sena-
tusconfulto prouifum eft? magis tamen puto, etjfifn poftumos
contineri. -
QVIS IN CIVITATE ESSE DESISSET, eum fignificat,

40 Ap. Hal. sow, abeft. GEB. — 531 Hal admittatur.
GEE. 232 Vulg. praefigit: etimm. BR. — 33 Hal.expreffum fit, vel certe
intellexerit. — 34 Hal. mec quafi legatum , vec quafi fideicommiffum. — 35 Hal.
et Vulg. poterunt. B R. 36 Hal. Idemque. GE B. — 37 Hal. libertos. GEB.
38 Taur. patronOs. — 39 Hal. et Vulg. babeat. BR. — 40 Ap. Hal. et Vulg.
et, abeft. E&. — 41 Vulg. inferit: fumm. BR. — 42 Hal. propofuit. GEB.
1 Vulgo quami, abeft. BR. 2, Hal. peruenerit, Vulg. perueniret,B R.
5 Ap. Hal. ej, abefi, GE R. 4 Hal. proponis. GEB. 5 Vulgo alterum :

