deciura. B R. 34 Hal. quia fi inter cos, locoz quafi inter duos. GEB. — 35 | 9 Vulg. imferit: dotalis. BR. — 10 Vulg. inferit vrbami, BR. — II Vulg. fer- /^ .* vitsel s E
Hal. inferit: ergo. Vulg. autem.BR. . 36 Hal. et Vulg. praefigunt: Et. ER. | witutem dotali praedio debentem. BR. — I2 Verba: fed fi.euudem — — — impu- 1(60 0 FE gnetem d
37 D* hoc Cuiac. ad African. Tra&tat. VIII. in L. 61. $. 13. D. de Fuvtis. | tabitur in Pand. Flor. non reperiuntur. "Taurellio hoc imputandum, qui figna J/e74 ) L omcaL,)
3 YNK. 38 Ap. Hal. etam, abeft. GEB. 39 Hal. ad voculam: fed, po- parenthefeos non appofuerit. Varie auteim fuppleta eftlacuna. E fedecim co- 5 g
fita ftellula, habet in margine: alias, Ecet. GEB. - 40 Hal. fed ipfe ille, 7& | dicibus MSS. in totum haec aberant a Vat. L et H. in quibus ex poftfa&o con-
erat, omiffo, et pofita ad vocem: ipfe ftellula, habet in margine: alias, bic ad- | fpiciuntur adiecta. — In his fupplementis pro: fed fi feptem codices habent: et
ditur quia. Vulg. fed et ipfe evat ille. BR. 4Y Ap. Hal. ea, abeft. GER. | fi. Bynkersh. fed et fi. Pal. I. fi absque fed, vel, et, quemadmodum Pal. VIL. et
42 Hal. eandem quoque. GERB. 43 Hal. vetzmebit. GER. 44 Hal con- | absque fi. Pro: eundem, o&o habent: eumdem fundmm. Singularis eft lectio
i nenuerit. 45 Hal. Jaboleuus. GEB. 46 Hal in margine: praeflitueret. | Pal. VII. et eidem. fundum Titio. Quod autem pro : reddzderit, ali1 habent: red-
: Sed hoc eft ipfa le&io Florentina a Taur. negle&a, vt mánifefte mendofa. BR. | didit, nullius momenri eft. Ceterum ante illud verbum Pal. VIII. admifit dictio-
47 Gothofr. innota: ducentis vendiderat. Hal. Tta et Vulg. et ita ipfe lego. | nem: poffea. Quod autem Taur. et alii habent; fine veflauratione feruitutis
2R. , 48 Hal putabat. — 49 Vulg. vemierit. BR. — 50 Hal. ommino. GEB. | m Pal. VII. Chriftin. et Treuif, eft: fine reflitutione. Denique pro: boc marito
51 Hal. conueuit. 52, Forte melius: im dotis casfa. Editores tamen ita, vt | impatabitur, quatuor habent: et boc mavito imputabitur. Pal VIIL boc zmpu-
eft Flor. E nouem fcriptis Vat. L. tamen habet: u dotis caufa effe, etBynkersh. | tabitur. Bynkersh. boc imputabitur miavito. .Ex editis Vulg. habent: Er fi eun-
Y. in dotis caufa non videretur. BR. — Keliqui fcripti qui.habent, vt eft Flor. Pal. | dem fundwm Titio peftea reddiderit fiue veflanvatione feruitutis, boc imputabitur :
I IL HL IV. V. VL Vat, l. quibus adde Bynkersh. IL. et ex editis Haloan- | smarite. Norica: fed fi euudem fundum . T'itio veddiderit, et reliqua vt Taur. In
drum. GER. 53 Hal. ét Vulg. videtur. BR. Bafil. niiil horum apparet. BR. Codices, qui habent: £t fi pro: Sed fi, Pal.
[s | IV. V. IX. XI. Vat. HII. Barb. Treuif. O&o, qui habent: eundem fundum Pal.
] Hal. lib, XXXV. GER. 2, Gothofr. in nota:/ab haerede. Lal | I. HI. IV. IX. $. Cruc. Treuif. Chriftin. Bynkersh. L. In Vat. I. eadem vox elt
Sed Florentinam le&ionem confirmant Bafil. zjàs «3y xawqovágov oU Av3gie. BR. | fuppleta. Quatuor qui habent: et boc imarito imputabitur, Pal. V. VI. Vat. IIE.
3 Hal. ljj. XXXV. GER. 4 Vulg. dotalis. Florentinam confirmant Dafil. | S. Cruc. In Bynkersh. Il eft: et f euudem fimdum Titio veddiderit etc. GER. k
$ A«yariuSe1g TÀ ZTH TQ 000Aí GygQs. BR. 5 Vulg, pracfigit: et eff. BR. | 13 Ap- Hal. efl, abeft, GEB. . t4 Vulg. baeredibus. Sed Baül. habent: 4
l A xX « xNgovépm

42 ,43. , DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT.V. .

^ a, tum *5 fucciderat :l[hoc (ivt[) 19 nouellum reponeret: poftea | n A Titio, voluntate eius fundum dotis nomine MZeuio tradit, — . .
[aäm»w'([q vir mortuus erat, e£ vxori dotem relegaueratüi *?: ligha, qu&e | dos eius condidionis jeett] cuius effet, ]i ipfi Titio(fundum)tra- —^ ^74*
: ex oliueto excifa effent, oportere rnulieri reddi *? refpon- | didiffet] $. r. Si mulieris nomine quis fundum in dotem de- 5422*
, /& dit. : : derit, dotalis fundus erit: propter vxorem enim videtur/lis fun- — ,
N- IX. J?FRICANVS. re. VIIT Qudefti o Qywpa.] dU d maritum perueniffe, $. 2. ;Si fundum alienum mulieri ae vro ij
RITO debifori fundi, id quo debet !?, doti mulier promi- fïebeatgnar)tug';, Cumqu.e rænu»her ei dotis nomme,promlfffl.t: m
ferit, dotalem fundum effici. $—r» Quod fi ei promittat qui | 1 pendenti erit : (;jt tunc iæeg dotalis, cum ad eum peruenerit, VE
fundum aut decem debuit, in arbitrio effe/;mariti quod in do- $. 3. Si fur-ldumvlegat'um libi dotis cau(ïg-muher repudlaueyrlt,if*u u)
C te»? fit ^*, $ e-Quod fi Sticltum aut fundum debuit 2* vel eiïzlaräj. f:ubihtu.to viro omiferit hereditatem, vel legatum:
j /::ger maritus, et quod debet, doti/éli promiffum fit ?? :J Sticho mor- | erit iundus dotalis, ; !
UFotfi -* nE fundum in dotem effe. $. -- H1s.f3011fequefïs elle ait ?^, XV. PAPIN IANVSlibro-IIL-Refponforum. Do-r A-. Í
D 7 s M vt fi Cornelianum aut Sempronianum fundum debenti, id quod Lr praedium, cuius vir poffeffionem retinuit, poft litteras ad

- . : : TU H 63- Y£ : . 4 " 11f£-25. * w * : H
x ^ adrtrila debegzdöotl promifftim iüj)lem p s dotalem efle Iï.lailgt *| vxorem emifías *?, quibus dotis nón fore praedium declara-
plane/^$ vtrum velit alienaturum ?7: alterum alienari ^9 non uit,in matrimonio defuticta mAli irt ' '
u M/wm&a[a ; 1—( i M P eorfus redinut aOt i ia uit, atrimonio deruncta müliere, virum retinere placuit:
" : L ag?)en n T : àr ;P?- | quia mulier actionem ex pacto non habuit. ^j L: "
Ji um Mb £. teltate eft 59, an eum, quem retinuiffet, alienari ?^* velit, g (Ef:ä' qIIIm n pertaio d : CM
n lu E rf M D ovrvsdibred lm Fllpi i tL2. — AVL |TRG3»n0 NI Kvs 44M*X—I—-.«-Difpütatwnum. d)
OE i dultm a, i s rl OU M o RORT RULACULES fs B9 PO-L 81 FVNDYM, quem Titius poffidebat bona fide,!longi ^* 7^ ,.
; P. "teftas legis ambulatoria: qufa dotalis fuit obligatio. Numquid temporis|poffeffione poternt fibi qufferere, mulier(vt füum/ma ) hh.
E. À ergo, etiam ?? illo nondum redempto, alterum quoque alie- | j5 dedit in dotem, eumque petere naäle;xerif vir, cum id -fa-n;/' ""fv*"
rf pondet nare poífitj quia poteft alterum redimere? an hoc non debet cere poflét, reri u H d. ia M que La
| 'f// , du m CH 33 (9 L. oW | cerejpeiéet, rem periculi füi fecit: nam licet lex Iulia, quge^ "prazsenptom] 1
| p Tedpiwenulusin dote ** fit? Certe ex poftfato videbitur | v-&t fundim d tabd du nuMiDiuA u o : Dv .
E — d4Jumy/ . ao alenatus.-illo Doftea redetinfe ^s €xat rundüm dota/erm alienari, pertineat etiam ad huiusmodi l eras ^non, "
c r us, I ss | adquifitionem, non tamen interpellat eam poffeffionem, quge |
| XL AFnicaxvsilibro-VIll.-Qufeftionum. Qvop Fer flolägum.þelnpus ht ^*, fi, antequam conftitueretur dota-
fi fundus i&" dotem je&imatus datus fit, vt electio effet mulie- T ää uï* laf.n c;zfepelïat. Plane, fi pauciffimi dies a.d.perfi..« T
| ris: negàüit ?^ alienari fundum poffe: quod|fi 35 arbitrio | Ciendàm longi temporis .*p-oiï'efüonem fuperfuerunt, nihil erit u
£: maritifit, contra eíle « T2 quod imputabitur ^* marito, -
n l il t, Ts ' ! 20 lo eraffrum CO TM m ao V/. e
XIL PAPINrANXWvSslibroT-35-de-adukeriüs. E TIAM ä(yïlI' LM;A*BS)EAEKSH wïï*gggg&gww ; Fv a |
E C ien fi ?* diregfpto. matrimonio, dota!.a raedium efl& intellégitur. DX? ää,ï,n maritus vendidit, et f:rgduh,t; üwmatmmm? A m -Wj/
Lcx oA p ^9* P. SOCefl voluntas in diftrahend dotali praedio nulla eft. — | [äïlllïq äcepi ïm&? jet]dos lucro mariti ceffit, fundus . emptori £& |
AIL VrsrAwvsiibro-V. de-sdukeriis DocALE| ^ ^ a'ä //Iïcïïï"' de od F*Zf;"'m.h'm'fü' VU TPLL
praedium accipere —deït)emus, tam vrbanum, quam ruftiqum ?*: : VIII SUOMENYVS lïïb&&ïvþe*" Pofterioribus) "
ad omnesenim gedi&cium lex lulia pertinebit. $. r. Praedii Labeonis. Vim ^? rw fundo dotali ;

appellatione etiam pars continetur. Proinde fiue totum prae- | ?Peruerat : diuortio fa&ö,sgu;ler.ltur, Hss qUOB lejyum d ^
, ium in dotem ?? fit datum, fiie pars praedii, alienarf-non ïlequ.e.exportatum euet "^7, cuius effet: jet| impenfaim, ?? m?ü/"äüm
^^: poterit: et hoc iure vtimur. $. 2. Dotale praedium fic acci- apy&lmna'&lfa&amj.muher, an vir praeftare deberet *^? Labeo &,27^ |
. pimus, cum dominium rnarito quefitum eft: vt tufic demum | "a?mor virifeffe aitf. ceterum, viro negat quidquam praeftan-f ;; .g, l j
: alienatio prohibeatur, $.-3- Heredi quóque mulieris idem au- | $um effe a muliere: quia nec neceffaria ea irfipenfa ellet, et , ,^ &m:^
Llgg9et; xilium praeftabitur, quod auulieri. praeftabatur 4^9. $. 4« Sb: fundus deterior eff(?t factus. - Egosläon tantum neceflarias, fed,,€ Pepro,
vxore herede inftituta, fundus dotalis fuerit legatus, fi quidem CUR -thles impenfas iprà Itanda a muliere ;el.(/füm?ï nec ^m |
deduttis legatis mulier quantitatem dotis in hereditatem ^* | Puto tfundum deteriorem effe, fi tales funt lapidicine, in qui« . E
d2 habitura eft, valet legatum : fi minus, an non valeat qugleri- bus lag;s Cäïfc?fe poffit. $. . 5ij per mulierem mora fieret, déC, .* ]
| J.L ;:VMW& Áj tur Sc?f-euoja /^2, ld fi non totus, fed vel aliqua pars ex eo quo mibHs aeft mationem paiis fundslngov fol-ue.ret, et fun- Jeprt s s
: vindicari poffit,fi modo aliqua par$'ad dotem fupplendam de- dum reciperet,jcum hoc pactum erat 59: fructus interim per-

fit, d dumtaxat ex eo remanere apud mulierem ait, quod quan- | &€Pt9s ad virum pertinere ait Labeo. 57 p uto potius pro por-
« - . |Hongfructus virum habiturum, reliquos mulieri reftituturum,

3
J us

|
* * e 2
apidicinas marmoreas -,f
!
l

n -6 titaü dotis deeft, pr: Z d T.-
/ 1 * * $ *

-efï;(ä;;,.m: k a m j : : u | XQue ?* iurevtimur. —— i. ao 2 2e ,
Ed ia XIV. PAvrvsibroH/de-adulteziis, Sri wvrTv- yn Ae fj Aeon. Fftse hum - |

* g u j ( d ; :
L JWL LE 5*,5/ lécct -(x/ær XX n ä/£7 /cfv //,æar)eg*ïam/m,

xA«poVüpe uTic, BR. —— 4 Taur. oliBet?tm. GEB. I6 Habent hoc fupple- ] 35 Hal. inferit vt. 36 Hal. Jib. fingulavi. GE B. 37 Ap. Ha!.» f abeft,

1 " )4 /-(. " " mh
' Wuï .*,;""z ï*ï mentum, omngs,cgdices .fcri-pti: .plcrique autem eo amglius: ad Iaoc. vt, proba- | habet tamen iq 'margïx-le: alias, etiam fi direm. GE R. 38 Hal. raflicanum.
[ ^we MA H*ä*'v ) bxhtcr ob finales literas in: facciderat. Yta etiam Norica et Vulgati. Sed Pal. | 39 Vulg. inferit: mibi. BR. 40 Hal praeflaretur. GER. ^ 41 Malo cum
| Qu« 8 /eés fa. ) - YV. habet vt; absque boc, vel : ^ad .boc. In- Vat. T. et If. initio «2 vt abfuit. Ce- | Hal im Pereditate. B R. 42 Hal. Scaenola certe fi on totus fed. aliqua pars.
du u TU u terum vt 'ljanr. Pal. L et Il BR.. Hfti plerique funt: Pal. V. VI. VII. VIIL I?(. : ,Vul.g. Scr.ze.uola vrefpondit : non' valere fed fi totus fundus ex beveditate vetineri
E UV UM XIL Chriftin. Vat, III. Bynkersh. L et l. GE g. 17 Vulg. legauerat, etita Dafil. | peffit, folidmu legatum debevi et fi mon. totus fed aliqua pars. BR. 43 Hal.

M;,QJMMMM:»-:;. ^ AwyuTsücy. B R. 18 Vulg. oporterereddi mulieri vel eins beredi. B R. I9 Hal. de- | miffas. GER. 44 Flor. eft: TRYFFONINVS. GrR. 45 Gothofr. in
4 bebat. — 20 Hal. quid in dotem. GEB. — 21 Vulg. addit: decem an fundus. B R. | nota: AL etlongi. ta Hal, et Vulg. fed et mihi particula ifta neceffaria vi-
22,Hal. debuerit. — 23 Hal. prowiferit. GER. 24 Ap. Hal. ait, abeft. GEn. | detur. BR. 46 Vulg. per-longum fiat tempns. B. . 47 Hal zZmputetur.
25 In omnibus editionibus additur: bunc dotis effe. BR. — Etiam in Haloandri. 48 Hal. MARCELLVS. GER. - 49 Hal. IABOLENVS. GEz. — so Ad
GEB. 26 Vulg. plane fi fundum illum aut illum mulieri debuit,et quod de- | b. L. «lt. videatur Van de Water IIl Obf. 15. GEB. — 21 Vulg, inferit: eft
beret n dotem promi[[um fit, vtrum. BR. 27 Mal aeliematum. GER. 28 | et mox idem habet loco proximi: effet. BR. — — 52, Hal. eft, c:æ?;ts fit ? 53, *
Hal. et Vulg. alenare. BR. 29 Hal. et Vulg. alieuatum. —Baüil. iwrom9évra, | Hal. et Vulg. zmpenfas, et mox: faä'-ay. B R. 54 Hal. debeat. GEB. 55
BR. 30 Hl effe. GER. 31 Hal. et Vulg. alienare, BR. — 32 Ap. Hal. | Hal. danudas. G 8. 56 Hal. effet. GE B. 57 Hal. pracfigit fed. G E B. 52);
e«tiaim, abell. GEEg, — 33 Hal. et Vulg. n dotem. BR. — 34 Vulg. uegami. Bm. | V ulg. et boc, loco: 4u0. BR. "u : d

, ! 2 1.X Vida

DIGESTORVM' LIB. XXIV. TIT. [
VICESTIMYQEVARTYVS 4 ^ t

2 o ia M
M /4 DE DONATIONIBVS INTER VIRVM
um " ET VXOREM. ^W .
VrPIANVS libro-XXXIL-ad Sabinum. |
oRIBVS apud nos receptum eft *, ne inter virum et
vxorem donationes valerent ^. . Hoc autem receptum
* eft, ne mutuato ? amore inuicem fpoliarentur ^, do-
nationibus non temperantes ?, fed ? profufa erga fe [facili-

Mä 7 4 ;(;/Wïälfþþ/ Gæ-,, gm"; J oet: n

facpni $,a
£ML ','/WLT M//,

: A axsqdan d f
nepec: "n eeyyet, do.:

- & 1IL Pavrvs dlibre-ViE-ad-Sabinum. ,NEc EssET
e?;]&udiüm liberos potius jeduc&ndi ?. — Sextus, Cfecilius et
illam caufam adiciebat: quia fáépe futurum effet] vt discute-

ea ratione euenturum, vt venalicia ** effent matrimonia.
II. VrPrANvs libro-XXXIL-ad-Sabinum.. H Kxc
ratio et oratione Ithperfitoris noftri Antonini [Andüftif *^ ele-
Ca eft: nam itajait: Maiores noftri inter virum et
nationes prohibuerunt, amorem honeftum (folis, animis gefti-

! m de 7? *
& A :

pretio conciliari videretur '?: neue meliorin paupertatem in-
$ uro dacevit, Cideret *^, deterior lditio.r/üeret, $. r. Videamus iq,t:ä;'.cluos
' éó« — funt *5 prohibitfe donationes: et quidem, fi matrimonium
moribus legibusque noftris ** confiat, donatio non, valebit.
Sed fi aliquod impedimentum interueniat, ne fit yomhine ma-
trimonium, donaäio valebit. J Ergo fi Senatoris filia libertino
contra Senatusconfultum nupferit, vel prouincialis mulier ei,
qui ibi ä*et *7, contra mandata, valebit donatio, quia nu-
ptiae non funt: fed fas non eft, eas donationes ratas efle: ne
melior fit condi&io eorum, qui ddliquerant. Diuus tamen Se-

uerus in liberta Pontii Paulini Senatoris contra ftatuit: quia

mf

as uoe'e s. DOn crac plfertipge vxoris Babita, JERRIRGIS,COBCUDIAS« ;
u*)"ïjþ ! Qui in eiusdem poteftate funt, prohibentur fibi donare: vt-
66 , , puta, frater mariti, qui eft in focéri poteftate *9. $. 3. Ver-
i 2144 gzl bum roTEsTAT:IS non folum ad liberosjtrahimus, verum-
)"L?'[m: Lj/ev. etiam ad feruos: nam magis eft, vt hir quodue, qui aliquo iu-
lW re füubiecti funt marito, donare non poffht. $. 4. Secundum

N o f kr [haeg *?, fi mater filio, qui in patris poteftate effet ^?, donet,

* Uff. mnulljus momenti erit donatio: quia patri qufïferitur ; fed fi in-
il caítra euriti filio dedit, videtur valere: quia filio quderitur, et
| . X Vide Plutarch. Quaeft. Rom. 7. et de Praecept. Coniug. p. m. 280. |
| : BYNK. 2 Hal. donatio valeret. GEB. 3. Gothofr. in nota: ne mutuo |

amore. Hoal.
xem, ille honeftus, hic malus et fictitius. BR.
GEB. 5 Hal, obtemperantes. GER.
7b fed. Si pro: fed,liceret legere; mec, fententia conftaret. Sed quia vix tan-
2 tum mutauerim, adhuc fubfifto. BY N K.. Re&e quidem: nam et fequentia tünc
| mutanda forent in hunc modum: profzufae erga fe liberalitati, nifi malis ad li-

Vt Hal. ita et Vulg, fed intereft inter sutuum et mutuatum amo-
-4 Hal. fe inuicem fpoliarent.

brariorum morem recurrere, et fcribere: profufaErea fe liberalitatE. GEB. — 77

! Hal. et profufa erga fe liberalitate, vtentes. . Mihi fimpliciter videtur legendum:
i, | et profufa erga fe liberalitate. Xlud fed dubio procul ex et, et litera anteceden-
v, tis vocis finali enatum eft. GER. 8 Gothofr. in nota: educandi. ta Vulg.
| BR. 9 Gothofr. in nota: diftraherentur. Hal. Hal. tafmen in margine ha-
W bet:'alias. difcuterentuv. GERB. IO Hal. daret, loco: domaret. GEB. II
| Gothofr. in nota: venalia. Hal. GEB. 12 Ap. Hal. AugufH. abeft. GEB.
, 13 Gothofr. in nota: Al viderentur. ta eft Florentiae, et ita habet 'Taur. ac
! fi 73 coucordia effet pluralis numeri, quod cancordio in. L. 27. fupra de Padt. do-
tal. fauere videretur. | MSS. tamen duodecim habent in fingulari, Fuit in Vat.
Y. vt Flor. fed & expunéta eft. Pal. III, et VIL habent: videatzr. Pro: me
| coucordia, Pal. IV. et VIIL. zec concordia exhibent, et prius illud infuper habet :
j : videtur, pro: videretur. B R. Hal. videretwr. Reliqua MSS. funt: Pal. IX.
XI. Chrittin. Barb. Vat. II. S. Cruc. Bynkersh. I. quibus adde Il. GEB. — 14
Hal. decideret. GER. 15 Hal. fint. — 16 Hal. legibus et.movibus, T& mo-
fivis, omiffo. GEz. — 17 Gothofr. in nota; ibi moretur. £igl.— At Vulg. zza-

wuiuis: ?^* alius|poteftate ?^? mariti fübieCtus, de caftrenfi -

ne|?* interdictumfeft. $. 7. Socrui aj nuru ?

rentur ? matrimonia, fi non donaret *? is, qui poffet: atque-

mantes, famge etiam coniunctorum confulentes, ne concordia

- 6 Herald. Obf. et Emend. 17. delet-

.loco: per fe maritus et vxor. BR.

413

$A.
eft caftrenfis peculii. Quare et Lfflfiliu*s, vel priuignus, vel, ,. ,
fuo peculio donauit ??, non erit irrita donatio. $. 5. Pro-
hibetur igitur et ^* vxori et nurui donare etiamiis, qüi eft in
foceri poteftate, fi modo maritus fit in patris poteftate. $. 6, ^« r
Ab vxoris, nurusge parte prohibitum eft donari viro, vel ge;- "-
nero. Sed etihiisj, qui funt in eorum poteftate, fi fuerit do- eerzen,
natum, vel in quorum funt poteftate, non valebit donatio: fi -
modo vir, et focer in eiusdem !fäht' |poteftate, vel vir in foceri:
ceterum fi in alia familia eft maritus, neque focero, neque ei; L jvce/«z
qui eft in eiuss i ;poteftate, neque Lgilwigfäiiusgjg&, (QQQQLLQ--W

vel contra, ) i5

at : i 1 : ' 9. '(, 6; 44 1
donari nonleftfprohibitum : iqt M ius poteftatis no-nï'xïerti- L d :
tur ^9. $. 8. Si feruus meus, cuius vfusfructus alienus eft E

i i . $ . * : 3
donet vxori mege ex eo peculio, quog 239 me non pertinebát: E*TM" : ("76'12*"
vel homo liber bona fide mihi fæug]eüä: an valeat donatie, d

qegeritur? Et in libegamquidem perfonamvtcumque Tadmittif 4 44 £ ii
poteftjdonatio: ceterge enim perfon£e alienationem peculii, t -f« e 'améln, Gu |
vt donent, non habqnt. $. 9. Non tantum autem per fe ma- j55 6s |
ritus et vxor ??, ceterdeque perfonáe dare non poffunt j* 924 ja/ïgg;:äe;äa
$. ro. Sciendum autem eft, ita interdi&amlinter virum et vxo- -tem petvferan,
rem donationem, vt ipfo iure nkhil valeat quod a&tum eft, //-7*e o J2 j
Proinde, jfi;jcorpus ütlgujäd/donaäg:nec traditio quicquam va- UHoltoe. o vt
let. Et ?* fi ftipulanti promiffum jfi ; vel accepto lat-umäffni- w;;,.?ä*ïf; &
chil valet: ipfo enim iure, quxe inter virum et vxorem dona- L«9^*6 —
tionis caufa geruntur, nullius mgglfznt.i Rf;gpt.gftg,,l.;)qgijqui.s n m ln
igitur nummos vxori dederit, moii fieri/&tus apparet: quia ni- 3 fX
chil corporis eius fieri palam eft. (4$. 123 Sed fi debitorem fuum j 74 ..
ei foluere iufferiäm* 32 gugeritur, an nummi fiant eius, debi- *ex /ee,, é—
torque liberetur? Et Celfus libro gui j Digeftorum
fcribit, videndum effe, ng/dici poffit et debitorem liberatum, ,^& j en.,

24 YTV ..« C à i
et nummos factos mariti, non,?3 vxoris: w—" Ü dona*; , 2 B
tio iure ciuili non impediretur, eum rf ceflde ordinem futu- J dn -6 3

ERN * * M 2
rum, vt pecunia ad te a debr.torg tuo, deinde a te ad mulie- 5 :
& L s $ LEANTS A LP : P s A ADES m
rem perueniret&: nam celeritàtecor " ;gendarum inter fe actio- - d 7

nur.nf3 ? vnam actionem occultan : ceterum debitoreinl cié-
ditori fäarey& lcreditorem—Yxor): nec nouum aut mirum elfe,

quod per alium accipias, te accipere: nam et ?^ fi is, qui cre- . :

| ditoris tui fe procuratorem effe fimulauerit?7?, a debitore tuo

iubente te pecuniam acceperit, et furti actionem te habere CcQn- —
ftat, et ipfam pecuniam tuam effe. $. 13« Huic fente.nti;(e 38?*&;
E COn- ^

ueret. Vide L, 26. füpra de Pa&. dotal. BR. — 18 Vide Plutarch. Quaeff.
Rom. $. BYN K. 19 Vulg. Poc. BR, 20 Hal. et Vulg. efj. BR. 21
Vulg. quis. BR. — 22 Hal. et Vulg. poteflati. BR. — 23 Hal. domauerit. — 24

Ap. Hal. et, abeft, GER. 25 Vulg. ezusdein. BR. 26 Vulg. in cuius efd
poteflate, donare. BR. 27 Wulg. ac murui. BR. 28 Balil. $v yàg Üzsse
Aóyog Dmre£ousiór4T02, 101 enim fubefl vatio poteflatisS. BR. ^ 29 Gothofr. in no-
ta: maritus et vir. Hal. et male. Immo manifefto errore typorum, quem et
Ruffardus et Brenkmannus agnouerunt. GE B. 30 Gothofr. in nota: Hic
paragraphus hác parte manifefte mutilus eft. fic itaque fupple ex Haloandro:
douave non poffurt, fed mec per alios. — Vulgati fupplent: fedmec per alias znter-
pofitas perfonas. Bafil. àír& 31 vragevSérov, mec per interpofitam, quod pariter
fupplementi neceffitatem indicat. Pro: dare, fortaffe fubftituendum: donare,
vti habent etiam plura MSS. praeter Vat, I, II. et S. Cruc. quorum tamen. duo
priora corre&a funt. Quod ad fapplementum attinet pleraque habent: fed mec
per alios. Sola duo e fedecim Pal. IX. et XI. fed wec per zntevpofitam perfouam.
Illud fingulare eft in Pal. III. quod in praecedentibus fit: zpfe maritus et vxor,
MSS. praeter memorata funt: Pal I. HI. IV, !
V. VI. VIL VIII. Chriftin. Barb. Treuif. Bynkersh. L. quibus adde II. qui etiam
habet; fed mec per alios, GEB. — 31 Vulgo Et, abeft. B&,— 32, Vulg. Poc. B R.
33 Hal. deinde,loco: mom. Vulg. a. BR. 4 Ap. Hal. et, abeft. GER.
35 Aüio hic eft a&tus, negocium, vt faepe alias. . Plura de hoc loco Viglius ad
L. 1 $. D. de vebus credit. n. 10. et Donellus n Commentar. ad eaud.. L. 15.
BYNK. 36Vulg. et,abeft. BR. — 37 Hal. fimulauit. — 88 Flor. fcriptum erat:
huic fententiae buic eft confequens eff, fed ab ordinaria manu eft correctum. 5 R.

XAXX2 89

—

414

: confequens |eft quod TIulanus libro fepfxï"ï&äg,dgp,j,mg 39 Dige-
: ftorum fcripfit *?, fi donaturüim mihi iuffero vxori meae dare:
ait enim Tulianus, nullius effe momenti: perinde enim haben-
dum,jatque fi ego acceptam, et-** rem. meam factam, vxori
me;fe dediffem. Qu;t'e fententia vera eft.
IV. IvriaNvsbeo XVH-Digefterum. InEMQVE
eft, et fi mortis caufa traditurüm mihi iufferitfi vxori tradete :
nec referre *^?, conualuerit donator, an mortuus fit: neque
exiftimandum eft, fi dixé/imus valere donationem, non fieri

LE Ws V.VrrrAWvsdibroXXXdLadSabinum. Sr sProw-
| ldï./"ff ,, SVS fponfde donaturus, tradiderit Titio, ït)zis fponfde daret,

r eudis deinde Titius tradideriüpo& nuptias fecutas:^fi quidem eum
— MW interpofuerit ** maritus, donationem non valere, qude poft
iif contraCtas nuptias perfitiatur: Ji vero mulier eum interpofu-
àde»*, erit *^, iamdudum perfeCtafm donationem,^9, hoc eft, ante

.'[f "L M,Dyï nuptias: atque ideo, quamuis contractis nuptiis Titius tradi-
o H derit, donationetn valere. -$-—— Si maritus duos reos habeat,
E ha. MC t iE ?itiuxn et n?ulierem, et n;xulieri aqcegto tulerit do-nationics cau;
Luud diremd iU a, neuter liberatur; quia acceptilatio non valet: et hàgc *
| Vs n wvv " Xulianus libro fe ^* Digeftorum fcribit. . Plane *?
[b eovregduem fi mihi ?? proponas, Titio accepto latum 5*, ipfe quidem li-
| : berabitur, mulier vero manebit obligata. — $.2. Generaliter te-
EE ae, on: Jc'clulr)ä'm.,nenc.ium e&,.igvuo,dl inter ipfos, aut gui ad eos pertinent, aut ??
| per interpofitas perfonas donationis caufa agatur ??, non va-
R idre& quod fi aliarum extrinfecus rerum perfonarumue caufa
p cj4 €ommikta 5* fit, (fijfeparari non pókeft 5?, nec donationem
o5 "J)(-wfm??"*ämpediri: If feparari. polffit, cetera valere, id, quod donatum
L Lrero fit, non valere. $. 3. Sidebitor viri pecuniam, iulfu mariti,
T. vxori promiferit, nihil agitur. $. 4. Si vxor viri creditoril do-
L nationis caufa promiferit, et fideiufforem dederit, neque virum
p 26j liberari, neque mulierem obligari, vel/fideiufforem eius, Iulia-
L nus ait: perindeque haberi, ac fi n&uT]promififfet 5505X $. 5J
Circa venditionem quoque, Iulianus quidem 57 minoris fa-
€tam vendiäiï)nem nullius effe momenti ait: Neratius autem ?8,
cuius opinionem Pomponius nonjimprobat, venditionem, do-
. mpationis caufa inter virum et vxorem factam, nullius effe mo-
(yeyro d) iv menti 9?: fi modóicümi animum|maritus vendendi non habe-
E yeiion, 6t yet, idcirco| venditionem comtmentus Tit ^?, vt donaret: enim-
E -—» uero, fi cum animum vendendi haberet ex pretio ei remifit,
| ;Lj.aïgäæ&w venditionem quidem valere, remiífionem autem 9* þ/a&ängs
E — non valere, quatenus facta ef-'ocuplefior. ltaque fi resquin-
decim; venit ?? quinque, nunc autem iifff(decenjl quinque £an-

1 X,] J € g * . * 3 L] D
U m ff"-'*/ . tem praeftanda fünt: quia ln-hee locupleïlpor videtur facta.
E X47* & 6. Si donationis caufa vir vel vxor feruitute non 'vtatur,;
' 'mmw'fæ(näw putoflamitti/feruitutemk verum poft diuortium condici ,pofte,
| CuteAibue) $. 7. Si vxor vel maritus exceptione quadam donationis caufa

pj ?»»Wj&fwmb— fummoueri voluerint *?, fatta a iudice abfolutione valebit qui-
fen., dem fententia, fed condicetur ei cui donatum eft. $. 8. Con-
| J m ceffa donatio eft fepulturae caufa: nam fepulture caufa locum

539 Vulg. lib. XXV.BR. . 40 Taur. fcriBfit, GEg. — Hal fcribit. ait enim, fi.
quare, quae mox fequuntur: ait emim lulianus, apud eundem prorfus exulant.
41 Ap. Hal. et, abeft. forte legas: acceptam rem et meam faciam. BR. 42
Kal. et Vulg. vefert. B R. 43 Hal. er Vulg. praefigunt: ez. BR. — 44 Hal.
mavitus eum intevpofnit. 45 Hal. imterpofuit. —— 46 Vulg. perfeca donatio
efi.BR. — 47 Vulg. boc. BR. — 48 Vulg. lib. VII. BR. — 49 Vulg. Saue. BR.
50 Ap. Hal. wibi,abeft. GEB. — 31 Hal addit:effe. — 52 Hal. inferit: quod.
53 Hal. agitur. 54 Hal. commifia. ^ 55 Hl poffit. — 56 Flor. eft: pro-

aniff ffet. 57 Hal. feribit, loco: quidem, omiflo in fine: ait. GEB. 58
Hal. etam, loco: autem. GEB. 59 Hal. addit:ait. GE B. — 60 Flor. etiam-
nunc eft: commentus fic, vt. BR. ' . 61 Ap. Hal. autem, abeft. GEB. 62

'Taur. fcribere debebat: venlt. Hal tamen etiam habet: veuit. Vulg.-venierit.
BR.. 63 Ual et Vulg. voluerit, BR. — 64 Vulg. inferit: mortuum. BR. — 65
Hal. euenit. GEB. — 66 Hal. faceret. Vulg. faciat. BR. — 67 Gothofr. in no-
ta; nec moueat quenquam. Lal Vulg. wec mouet quicquam. BR. —— 68 Kal
Hoec, loco: Haec res. GEB. 69 Vulg. iutelligamaus. BR. /O MHal. in-

me pauperiorem : quia fiue conualuerit, donator, &? |condictio-
: » . Lciora 9C " [ H * [
ÁKAL.le . ne tenebor: üue)&wrtuug&fuerlt, rem,"qüafm habiturus eram -
Ud;*w,/ in bonis meis, defi propter donationem habere.

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT.

|

deduCtione reftituéfit:

ficifei quod de alieno plenius reftitut]
: ^* i * 2 * : m *
fecuti: nec iihmgirito fyepe 9? credinius aliquid defunctum'-*»» *

culi fecit.

[.

mafito ab vxore, vel contra, poffe donari conftat: et fi qui-
dem 9* intulerit,,faciet locum religiofum. — Hoc autem ex eo
venit 95, quod définiri folet, eamidemumi donationem impe-
diri folere, qu£e, et donantem pauperiorem, et accipientem, fa-

^

d* . " A c.. :2
ci£ $9 locupletiorem: porro hic non videtupfieri locupletior -7« — — |
in ea re, quam religionidicauit. Nec;moujf ** quéfgquam, ? 6c7 hos aT

?ggg lemerét, nifi a marito accépiffet: nam, etfi pauperiog ea (**
ieret nifi maritus dediffet, non tamen idcirco fit locgfpleäior, -7 'ffet;
í Ü MÉ a 4 ^ ^
quod non expendit. $. 9. Hfec jces-? lgühlmd&)fuagd,etï&ïg'&xorl l95 r
maritus fepulturye caufa donauerit, ita demum locum fieti in- L al
telléci 591 mulieris, cum corpus Iilä;rnjgl.lrr ceterum, antequam h
fiet religiofus, donantis manet: proinde ?? fi diftraxéfit mu- — — .
lier, manet locus donatfjris. $. 1o. Secundum hg$8c, fi vxori U& & 4 ^

fufe monumentum purum maritus magni pretii donauerit,
valebit donatio: fic tamen, vt, cum |fit/ ^* religiofus, valeat. | J m—'*ffä

$. 1r. Sed etfi ** ipfa fuerit iio illata, licet morte eius fini-

tum eft matrimonium, fauorabilitïäf(yg tamen dicetur, locum
religiofum fieri, $. 12. Proinde et fi maritus ad oblationem 1 / . at Zatov.
Dei vxori donauit, |vel locum, in/quo opus publicum, quod — "7^
promiferat facereI"*, vel vp ** ;(edem publicam dedicaret :
fiet locus,fáé&érj Sed et fi quid ei detuZP, &jdonum ?? Deo
détur, vel confecretur, dubium non eft *8, quin debeat vale-
re. Quare, et fi oleum ?? pro ea in gede/facra|9? potuerit,
valet donatio. $. r3. Si maritus heres inftitutus repudiet 9*
hereditatem donationis caufa, Iulianus fcripfitilibre —feptf(rff(')'de- L decf
cimo Digeftorum, donationem valere: neque enim pauperior !^.
fit 5?, qui non adquirat, fed qui de patrimonio fuo depofuit $?. ——
Repudiatio autem mariti mulieri prodeít, fi uel fübftituta fit
mulier, vel etiam ab inteftato heres futura. $.x4. Simili mo-
do et fi legatum repudiet, placet nobis, valere donationem, fi
mulier fub&itutaäïf)
redem infütutam.] $. 15. Si quis rogatus fit, praecepta ?*
certa quantitate, vxori ftge hereditatem reftituere, et is fine
-elfus libro decimo Digeftorum fcri-
pfit *5, magis pleniore offi&io|fideij praeftiiidae fun&tum ma- v jrencore,
ritum, quam donaffef *5, videri: et rectam rationem huic fen- « pneó
tentize: Celfus adiecit, quod ælerique inagis fidem "éKfoluunt bdd
: 4 - s AA MIHSL , n F.
; nec de fuo putantj pro-i44557
i voluntatem] defunCti r 3 6$ as

,ufll.' ,W*(L/J 57' :

lvoluiffe, et tamen non rogaffe. Qufe fententia habet ratio- Fa v
nem ?P magis in eo,.qui non erat deducta quarta regatus re- 414* 2f, '

ftituerej et tamen integrám fidéim praeftitit ?* gmiflo Senas J4 t
tusconfulti Commodo. : hic/enim Ve;läf' fidem Jexifoluit, volunta-) A. ef Jarer:ot
tem teftatoris $pfecutus ??. Hoc ita, fi non per errorem cal- 3*"*."* PZZZ;
Ceterum indebiti fideicommiffi effe repetigionem,,æïf:: nl
nulla dubitatio eít. $ .-E&: Cum igitur nrhil de bonis eroga- ^ VM
tur, recte dicitur valere donationem. — Vbicumque igitur norx
déminuit de facultatibus fuis qui donauit, valet ??: veletiam
fi d&minuft, locupletior tamen non fit ?* ,quiaccepit, donaGo j f, — —

valet. $. 17// Marcellus libro ibvä'tiry) Digeftorum «uderit, f L«

mulier acceptam a marito pecuniam in fportulas pro cognato J/J9: 44 ,
| b d- fecex pét las oct paoTiclas, / p Tadua ) n lO.
feritet. GEE. — 71 Hal et Vulg. fit. BR. 72 Hal. fimpliciter: Sed fi.
73 'Yaur. faBorabiliter. B R. 74 Hal. quod promiferat, faceret. GEB. — 73
Ap. Hal. vt, abeft, GEB. — 76 Hal. donetur, Vulg. detur. 8R. — 71 Ap.Hal.
donum, abeft. G E. 78 Hal. mec dubium, quin. GEBR. 79 Oleum hoc

ponebatur in vfam lampadum. — Iulian. u Mifopog. p. m. 119. évieveíou 3 iog-

vís bvàrle Exóuacev YAnioy Ü Abxyoy TÀ Sed.. Adde Paufan. Attic. p.m.22.BYNK.
80 Vulg. 74 aedes facras. & R. — 81 Hal. repudiat. . 82, Hal. "uegue enim paue
periovem fieri. 83 Hal, depofuerit. 84 Vulg. percepta. BR, — 85 Vulg.
feribit, 8R. . — 86 Hal. et Vulg. donajffe. BR, — 87 Flal. et Vulg. n boc cafu.
B R. 88 Vulg. donationem. BR. 89 Hal. et Vuly. non ünmerito. Saepe
enim credimus. BR. — 9O Hal. et Vulg. inferunt et. BR. — 9t Wulg. praeflat.
BR. Etita Hal. 92 Hal, et omnes: fecutus. Non idem confenías in MSS.
Vat.i L HI. Pal. HI. et S, Cruc. habent, vt eft Flor. Eft quidem etiam: obfecu- -
tus in Pal. VI. fed cum ablatiuo cafü. coufecutus reperio in Pal. V. et VII.. De-.
nique: fecutus eftin Pal. IX. Treuif. et Bynkersh. & R. NempelL at II, habet : ex
voluntate teflatoris fecutus. GEB. — 93 Ap. Hal. valet, abeft. GE B. — 94 Vulg..
: fit.

— priPnoeit,, m :
t

tin legato, vel etiam fi proponás eam he- [ d Aesust, ].

hp

];)/U(mt

b
1:)Jr€nw»(
m '

n

DIGESTORVM LIB, XXIV. TIT. KE

fuo ordini erogauerit, an ;rdonatio valeàt? Et ait, valere: nec
videri locupletiorém muliérem faCtam, quamuis mutuamjpeeu-
miem effet accepfüráj et pro agífne ?5 , erogatura.

y-onp

ld ffrä'.j doggtionibus autem iure ciuili 11medïtxs* Wactenus reuocatur
: Inpeaditi:

(,,;reememi!ab eo,-ab-eaue ??, cui donatum eft, vt fi quidem ex-
ftet res, vindicetur: [fi confumpta fit, cgndicaggg)þfa&enus d
quatenus locupletior quis eorum factus eft: Cev fere. st

VL GA1vslüibre-XE-25-ad-Edi& incialegs O v 14

a Tf*c

3 CU TXT

Làel; £ausaz;

dictio na(ci folet. .
! VIL Vrbrrawvs ??jb Xde ; 09-fmd- bab:
Qvop autem fpectetur * tempus, an Tääigletiores fint fa-
C: vtrum tempus litis conteftatde, an rei iudicatYe? Et ve-

! —€.

La

fatj du s

rum eft, litis conteftate tempus fpeCtari oportere, idque ^ -

Imperator nofter cum patre refcripfit. $. 1. Si maritus pe-
cuniam vxofi in vnguenta dederit, j& | eamez, pecuniam *
| creditori fuo foluerit, mox ea * de fua pecunia YVnguéhita eme-
rit: non videri locupletiorem factam, Marcellus libro febtim,
Digeftorum fcribit. Idemque ?, et fi lancem ob eandem cau-
fam ei dederit, eaque lancem retinuerit, de fua autem pecunia
vnguenta emerit,| vindicationem ceffare: quia non eft locu-
pletior, quje ta dem in re mortua impendit *. $. 3. Si

B-

$. 18. In.| minore &eftimatione queratur.

quod éX rfónjconceffa donatione retinetur, id aut ffne cauía,-
[ u . L 1 * * ^ & * " a :
ys /,,,"L/ia,,ä-: autex iniufta caufa retineri intellégitur: exquibus caufis cen-

414
rationibus, arbitrabitur. In arbitrio igitur mariti erit, quid/ P us penimo felte
praeftitum/malit. Idem iuris eft, et üä'cqptgggio muliep de , Y ^.
Nec aliud irt&gmmodato geftia — ^*/^* 7o5
mato dato !9 obferuari folet, vt Pomponius libro qt oiyg:yijg?ej:äf/y
riarumyléCtionum fcribit *?, | $. 6. Si vxor[a marito füo prae- : -
dia, qufe ob dotem pignori acceperat, emerit, eaque emptio l. d. ezo.
donationis caufa fä&aj—dicatur,. nullius effe momenti : pignoris E ] 4« "u
