Titio f
ü? ef ;
Wiur:
tn te
CM
DICATI

Ut/; f
LÀ

n Q
ptat Vr
]'o quo
ütem, |
dplari d
i erim
W i
At
Terer
betur, j
tü*: [f
Í nl

gat' Hd!. I[a
i Utpori
li Àp. H
t a |
um Rehbd.
Pt
* f i
li et Mh "
" fibin qui
.t' 3 V :
W
lb if

t rel
; doe
tpat

HO -

! ol«
vtrum
lo lt
T

D

t fj
p w«
Atf
: n
ipitt
, duie

borisi
D

vlisifte
S giüffe
mus d
gp f
um
pm ia
et Daet
TO

l

(murt D
s. GE;f
OPufc. d
,fin Mi
"

. V. IpxM libro XXXIV. ad Sabinum. Iw diem obli-
gatio nouari poteft, et prius quam dies aduenerit. Et gene-
raliter conftat, et *? füpulatione in diem facta nouationem
contingere : fed non ftatim ex ea ftipulatione agi poffe, ante-
quam dies venerit **. hn

VI. InEw libro XLVI. ad Sabinum. Sx ita fuero ftipu-
latus,QvAN TO MINVS A TiTIO DEBITORE EXEGIS-
SEM !?, TANTVM FIDEIVBES? nonfit nouatio: quia
non hocagitur, vt nouetur. $. r. Cum pecuniam mutuam
dedit *3 quis fine ftipulatione, et ex continenti fecit ftipula-
tionem: vnus contractuseft. Idem erit dicendum, et fi ante
ftipulatio facta eft *^, mox pecunia numerata fit.

VII. Powroxzivs libro XXIV. ad Sabinum. Cv
enim pecunia mutua data '? ftipulamur, non puto obliga-

tionem *? numeratione nafci, et deinde eam ftipulatione **
nouari !5: quia id agitur, vt fola ftipulatio teneat: et ^* ma-

gis implendae ftipulationis gratia numeratio intellegenda eft
fieri. .. » |
VIIL VreraAwvs libro XLVI. ad Sabinum. . $x Sti-
chum dari ftipulatus fuerim ?? , et cum in moram ?* promif-
for effet, quo minus daret, rurfus eundem ftipulatus fuero:
definit periculum ad promifforem pertinere, quafi mora pur-

gata, $. r. Legata vel fideicommiffa fi in ftipulationem fue- -

rint dedu&a, et hoc actum ??, vt nouetur: fiet nouatio: fi
quidem pure ?? vel in diem fuerint relicta ?*, ftatim: fi vero

fub condicione, nonftatim, fed vbi condicio extiterit. Nam

et alias qui in diem ftipulatur, ftatim nouat, fi hoc aétumeft:

. cum certum fit diem quandoque venturum: at qui füb condi-
cione ftipulatur, non ftatim nouat, nifi condicio extiterit.
$. 2. Si quis ita ftipulatusa Seio fit, Qvop 4 TiT10 sT1-
PVLATVS FVERO, DARE SPONDES? an, Ífipoftea. a.

"itio ftipulatus fim ?5, fiat nouatio, folusque teneatur Se-
ius2 et ait Celfüs nouationem fieri: fi modo id aCctum fit, vt
nouetur: id eft, vt Seius debeat quod Titius promifit: nam
eodem tempore, et impleri prioris ftipulationis condicionem,
et nouariait: eoque iure vtimur. $. 3. Idem Celfus ait, x v-
DICATVM SOLVI füpulstione actionem iudicati non no-
uari: merito: quia lioc folum agitur ?* ea. ftipulatione, vt
27 fideiufforibus cautum fit, non vt ab obligatione iudicati
difcedatur. $. 4. Si decem, quae mihi Titius debet av ant
decem, quae Seius debet ??, a Tertio ?? ftipulatus fuero :
putat Marcellus neutrum liberari: fed Tertium eligere poffe,

- pro quo decem foluere velit. $. 5. Si ab alio promiffam fibi

dotem, rmaritus ab vxore, dotis nomine, ftipulatus fit, non

-duplari dotem , fed fieri nouationem placet, íi hoc a&tum eft:

quid erim intereft, ipfa, an alius quilibet promittat? quod
enim ego debeo, fi alius promittat, liberare me poteft, fi

nouationis caufa hoc fiat:; íi autem non nouandi animo hoc
. interuenit, vterque quidem tenetur, fed altero foluente alter
liberetur ?*: non tamen fi quis ftipuletur ??, quod mihi de-

betur, aufert mihi actionem, nifi ex voluntate mea ftipule-
tur: liberat autem me is qui ?? quod debeo promittit, etiam
Ífi nolim. :

gat. Hal. Yta et Rehd. GEB..— 10 Hal et Rehd. ex, loco: et. GEB. II
Hal. aduenerit. GEB. 12 Hal. exegero. GEB. 15 Vulg. dederit. BR.
Y4 Ap. Hal. efj, abeft. GE R. 15 Gothofr. in nota: pecuniam mutuam
datam, vzlg. Hal. Yta et Rehd. GE £. 16 Hal. et Vulg. inferunt: ex. BR.
Etiam Rehd. GEB. 17 Vulg. per flipulationem. BR. — 18 Hal. et Rehd.
praefigunt; et. GEE. — Ig Ap. Hal.et, abeft. GEB. 20 Rehd. Sticbum da-
vi fi flipulatus fuero. GEB. 21 Gothofr. in nota: in mora. vzlg. Hal.
]ta et ikehd. GER. — 22 Hal addit: fit. Rehd.efl. GEB. — 23 Rehd,
et fi pure quidem. GEB. . 24 Rehd. fuerint deduda legata.GEB. 25 Vulg.
fit. BR. | Vt et Rehd. GER. 26 Hal. agatur. GEB. 27 Hal. et Vulg.
inferunt: et. BR. — 28 Ap. Hal. debet, abeft. p R. Rehd. debeat. GEB. — 29
Vulg. inferit; sibj. BR. 30 Vulg. Titio, et mox; Titiww, Ego malim :

fona quae obligetur.

DIGESTORVM LIB. XLVL TIT. II | égor

IX. Inew libro XLVIL ad Sabinum. S1 pupillus fine
tutoris au&toritate rem faluam fore ftipulatus, pubes factus,
ratam ftipulationem habuerit nouandi caufa: tollitur tutelae
aCtio: fi ** non habuerit ratum ??, licet tutelae egiffet, ha-
bet tamen adhuc ex ftipulatu aCtionem: fed iudex tutelae non
aliter condemnare debet, quam fi ex ftipulatione liberatio fie-
ret 5?, G. r. Quifub condicione ftipulatur, quae omnimodo

exftatura ?* eft, pure videtur ftipulari. $. 2. Qui aCtum fti- -

pulatur, deinde iter, nihil agit. Item 9? vfüumfructum ftipu-
latus, fi vfuüm ftipuletur, nihbil agit. Sed qui ?? iter ftipula-

tus , aCtum poftea ftipuletur *9?, aliud magis ftipulatur: aliud

eft enim iter, aliud actus.
X. Pavrvslibro XI. ad Sabinum. Cvr recte folui-

ltqr, is etiam nouare poteft, excepto eo, Íi mihi aut Titio
ftipulatus fim: nam Titius nouare non poteft, licet reCte ei
foluitur ^*. | :

: XI. VrrrANvs libro XXVII. ad Edictum. Dxrrz-

"GARE eft vice füa alium reum dare creditori, vel cui ^?iu(-
|ferit. $. r. Fit autem delegatio vel per ftipulationem , vel per

litis conteftationem. E
XII. PAvrvs libro XXXI. ad Edictum. . Sr quis de-

legauerit debitorem, qui doli mali exceptione tueri fe poffe fcie-
bat, fimilis videbitur *? ei qui donat: quoniam remittere ex-
ceptionem videtur. Sed fi per ignorantiam promiferit ^* cre-
ditori, nulla quidem exceptione aduerfos creditorem vti po-
terit, quia ille fuum recepit: fed is qui delegauit, tenetur
condi&tione vel incerti, fi non pecunia foluta effet, vel certi,
fi foluta effet: et ideo cum ipfe praeftiterit pecuniam, aget
mandati iudicio. |
XIIL. VrprANvs libo XXXVIII. ad Edictum. Sr-
non debitorem quafi debitorem delegauero creditori meo, ex-
ceptio locum non habebit: fed condi&tio aduerfus eum qui de-
legauit, competit, | o
XIV. Inxw libro VII. Difputationum. QvoTmrEeNS
quod pure debetur, nouandi caufa füb condicione promitti-
tur, non ftatim fit nouatio: fed tunc demum, cum condicio
extiterit. Et ideo fi forte Stichus fuerit in obligatione, et
pendente condicione decefferit, nec nouatio continget ^?:
quia non fübeft ^* res eo tempore, quo condicio impletur.
Vnde Marcellus, etfi ^* poft moram Stichum in condiciona-
lem obligationem deductus fit **, purgari moram, nec infe-
quentem deduci obligationem, putat. $. I. Sed fi ^?, quod
füb condicione debetur, pure quis nouandi caufa ftipuletur:
nec ?? punc quidem ftatim . nouat, licet pura ftipulatio ali-
quid egiffe videatur: fed tunc nouabit *^, cum exftiterit con-
dicio: etenim exiftens condicio primam ftipulationem commit-
tit, commiffamque in fecunda ? transfert. Et ideo fi forte per-
fona promifíozis pendente condicione fuerit deportata, Marcel-
lus fcribit, ne quidem exiftente condicione vllam contingere
nouationem: quoniam nunc, cum extitit condicio, non eft per-

tertio, et: tertium , quamuis et Hal. pro nomine proprio babuerit. BR- Rehd.
vt Vulg. GEB. — 51 Vulg. liberabitur. BR. Etiam Rehd. GEB. — 32 Vulg..
addit: fib;, B R. 33 Rehd. inferit: boc. GEE. 34 Vulg. inferiz:. vero.
B R. 35 Vulg. ratam. BR.. — 56 Hal. fiet. GE B. 37 Gothofr. in no-
ta: extitnra. vulg. Hal. hic tamen habet: exfitura. GEB. 58 Vulg. infe-

rit: qui. BR. . 39 Vulg. féd fi quis. BR. — Etiam Rehd. oz». — 40 Hal. -

flipulatur. GEB, — 41 Hal. et Vulg. foluatuv. B R. Etiam Rehd. GEB.^ — 42
Vulg. inferit: credztor. B R.
ferit. BR. . Etiam Rehd. GER.
perefl. B. —
Rehd. GE B.
et Vulg. 71e. B R.

Yyyyyy

43 Vulg. videtur. BR. 44 Vulg. repromi-
45 Halk contingit. GER, 46 Vulg. fa-
47 Rehd. fi, loco: etfi. GEB. 48 Vulg. effi. B&. — Euam
49 Vulg. addit: id. BR. Etiam Rehd. GEB. 50 Hal.

s Vulg. womabitur. BR. — 52 Gothofr. in nota: ,faz.
[

(

XV. IvxrANvs libro XIII. Digeftorum. S1 credi-
tor poenam ftipulatus fuerat 53, fi ad diem pecunia folutanon
effet ?*: nouatione facta non committitur ?? ftipulatio.
XVI. FnonEN r1N v s libroVIII. Inftitutionum. S x n-
vvs nec 5* peculiarem quidem obligationem citra volunta-
tem domini nouare poteft; fed adicit potius obligationem,
quam priftinam nouat 57, — : i d
XVIL Vrrrawvslibro VIIIL. ad Edictum. Drerx-
GARE ?* fcriptura, vel nutu, vbi fari non poteft, debito-

" rem fuum quis potetft. A EO uT
XVIII. Pavrvs?? libro LVII. ad Edictum. Nov a-

TIONE legitime facta, liberantur hypothecae et pignus, vfu- |

rae 9? non currunt. :
XIX. IpnEw libro LXIX. ad Edictum. Dorz ** ex-
ceptio quae poterat deleganti opponi, cefíat in perfona cre-
ditoris cui quis delegatus eft. Idemque eft, et in ceteris fi-
milibus exceptionibus, immo et in eaquae exSenatusconfulto-
filiofamilias datur: nam ?? aduerfus creditorem, cui ?? dele-.
gatus eft ab eo qui mutuam pecuniam contra Senatusconful-
tum dederat, non vtetur exceptione: quia nihil in ea promit-
fione contra Senatusconfultum fit 9* : tanto magis, quod hic
nec folutum repetere poteft. Diuerfum eft in muliere quae
contra Senatusconfultum promifit: nam et in fecunda pro-
miffione interceífio eft. lIdemque eft in minore qui circum-
fcriptus delegatur: quia ^?, fi etiam nunc minoreft, rurfum

66 circumuenitur: diuerfum 9*, fi iam exceffit aetatem vi- -

"gintiquinque annorum: quamuis adhuc poffit reftitui aduer-
fus priorem creditorem. Ideo ** autem denegantur exceptio-
nes aduerfus fecundum creditorem, quia in priuatis contracti-
bus et pactionibus non facile fcire petitor poteft, quid inter
eum, qui delegatus eft, et debitorem aCtum eft: aut etiam fi

Íciat, diffimulare debet, ne curiofus videatur: etideo meri-

to denegandum 9? eft aduerfus eum exceptionem *? ex per-
fona-debitoris, /. ,. -- |
| XX. InEgM libro LXXIT. ad Edictum. Novank pof-
fumus aut ipfi, fi füi iuris fumus: aut per alios, qui volun-
tate noftra ftipulantur. $. r. Pupillus fine tutoris au&torita-
te non poteít nouare: tutor poteit, fi hoc pupillo expediat:
item procurator omnium bonorum. : !
XXL Pomwrowrivs ** libro L. ex Plautio. Sr debi-
torem meum iuffero tibi foluere, non ftatim tu etiam ftipu-
lando id nouare poffis: quamuis debitor foluendo tibi libe-

raretür ^. — d
J XXII. Pavrvs libro XIV. ad Plantium. — Sx quis

. abfente me a: debitore meo ftipulatus eft nouandi animo, *?
ego poftea ratum habuero : nouo obligationem.
XXIII. PowpPoxurvs libro IlI. ex Plautio., Frirrzvs
patris actionem ignorante eo nouare non poteft. j
XXIV. IpEw libro V. ex Plautio. NovAT1o ** non
poteft contingere *? ea füipulatione quae non committitur..

fecundam. Ita Hal. et Vulg. g R, Etiam Rehd. GER. 53 Gothofr. in no-
ta: fuerit. vulgat. Hal. GEB. ' 54 Vulg. non fuerit, B R. Etiam Rehd. GER.
55 Hal.et Vulg. committetur. BR, — Etiam. Rehd. GER. 56 Hal. et Vulg.
91e. B R. 57 Hal. et Vulg. nouet. Haec addit: et.bot verum efl. B R. Rehd.
nouat, et boc verum efl. G E B. 58 Rehd. inferit: per muntium , fed et haec
verba duabus fyllabis: va cat, funt inclufa. GE s. 59 Hal. IVLIANV'S,
GER. 60 Hal. et Vulg. et bypotbecae liberantur et pignus et vfurae etc. BRT
Ka et Rehd. GE2. — 61 Vulg. inferit: mali. BR, Etiam Rehd. GEB. — 62
Hal.inferit: et. GEB. . 63 Hal. gui. GER. 64. Gothofr. in nota: Sena-
tusconfultum. facum eft: ideoque quod foluerit, repetere non poteft, tanto
magis fit quod etc. vzlg. .1ta etiam Hal. nifi quod loco: foluerit , habeat:
foluitur, et poft, magis, v)fit, omittat, et ftatim pergat: quod mec bic folu-
tum etc. Etiam Rehd. vt Vulgata, nifi quod 73 fit, omittat. GER. 65
Rehd. qzod , loco: quia. GER. 66 Hal et Vulg. ruríus. BR, —— Etiam
Rehd.. G E B. 67 Hal. et Vulg. addunt: efl. BR. Rehd. vt Flor. GEE.
68 Hal. ideoque autem. GE P. 69 Hal. et Vulg. deneganda. Bm. Rehd.
denegandam ejJe. G E B. "O Hal. et Vulg.. exceptio. Ego nihil muto quam:

wi u u DIGESTORVM LIB. XLVL TIT. IL.

Nec huic contrarium eft, quod, fi füipulatus a Titio fuero
nouandi animo fub condicione quod mihi Sempronius debet,
et pendente condicione Titius decefferit, quamuis ante aditam
hereditatem condicio exftiterit, nouatio fieret: hic enim rnor-
te promifforis non extinguitur flipulatio, fed tranfit ad here-
dem ** cuius perfonam interim hereditas fuftinet. — . |

XXV. CEkrsvs libro L Digeftorum. Now ideo no--

uare veterem obligationem quisquam reéte poteft, quod inter-
dum recte ei foluitur: nam et his, quiinnoftra poteftate funt,
quod ab his creditum eft, reéte interdum foluitur: cum nemo
eorum per fe nouare priorem obligationem iure poffit. |
4 XXVI. Ipgw libro III. Digeftorum. Szis, cui de-
cem Titius, quindecim Seius debebat, ab Attio ** ftipulatus
eft, quod ille aut quod ?? ille debeat, dari fibi: nouatum
vtrumque non eft: fed in poteftate Attii eft "?, pro quo ve-
lit foluere, et eum liberare: fingamus autem ita actum *9,
vt alterutrum daret: nam alioquin vtrumque ftipulatus vide-
tur, et vtrumque nouatum, fi nouandi animo hoc fiat,
| XXVII. PAPiNuiawvs ?* libro IIL. Refponforum.
EwPTon cum delegante. venditore pecuniam ita promittit,
QVIDQVID EX VENDITO DARE FACERE OPORTET,
nouatione fecuta, vfuras neutri poft infecuti temporis debet.
XXVIII. Ipgw libro II. Definitionum. Fvwpvw
Cornelianum füpulatus, quanti fundus eft, poftea ftipulorz
fi non nouandi animo fecunda ftipulatio faéta eft, ceffat no-
uatio: fecunda vero ftipulatio tenet, ex quanon fundus, fed
pecunia debetur. Ttaque fi reus promittendi fundum foluat,
fecunda ftipulatio 57 iure non tollitur: nec fi litem aétor ex
prima conteftetur: denique meliore vel deteriore facto fine
culpa debitoris poftea fundo 93 , praefens aeftimatio fundo
petitó recte confideretur ?*: in altera vero ?? ea aeftimatio
venit, quae fecundae ftipulationis tempore fuit. !

XXIX. PAvrvslibro XXIV. Quaeftionum. ArnrAM -

caufam eífe nouationis voluntariae, aliam iüdicii accepti 9,

multa exempla oftendunt. Perit ?* priuilegium dotis et tu-«

telae, fipoft diuortium dos in ftipulationem deducatur 98,

vel poft pubertatem tutelae aCtio nouetur, fi id fpecialiter.

aCtum eft, quod nemo dixit *? lite conteftata: neque enim
deteriorem caufam nofltram facimus aCtionem ?? exercentes,
fed meliorem: vt folet dici in his a€tionibus, quae tempore
vel morte finiri poffunt. : | d
XXX. IpEwlibro V. Refponforum. PaAvrvsrefpon-
dit, fi creditor a Sempronio nouandi animo ftipulatus effet,
ita vt a primo ?* obligatione in vniuerfum difcederetur: rur-
fum ?^ easdem res a pofteriore debitore fine confenfu prioris

obligari non poffe. | :
/. . AXXXI. VEewvLEIVvs libro IIT. Stipulationum. Sx

rem aliquam dari ftipulatus fum ??, deinde eandem fub con-
dicione nouandi animo ab eodem ftipuler: manere oportet rem
in rebus humanis, vt nouationi locus fit: nifi fi?^ per promif-
| : forem

efl, in: effe. BR. 71 Hal. CAIVS. Vulg. IDEM, 2 R. Rehd. vt Vulg.
GEB. . 72 Hal liberetur. GER. 73 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR.
Rehd. 44094e. GEB. 74 Vulg. inferit: autem.BR. Etiam Rehd. GER.
75 Hal.etVulg. inferunt: ex. BR. Etiam Rehd. GrB. — 76 Vulg. inferit:
ilius$. BR. Etiam Rehd.,GEz. 77 Wulg. Jitio, et mox: Titü.BR. Vt
et Rehd. GEB. — 78 In Rehd. 4quod, abeít. GEs. ^ 79 Rehd. erit. GEB.
80 Rehd. ;ta effe fa&um. GE B. — 81 Hal et Vulg. PAVLVS. BR. Vt et
Rehd. GEB. — 82 Rehd. inferit: etam. GER. — 83 Gothofr. in nota: fun-
do petito praefeus. .lta Hal. GE R. 84 Gothofr. in nota: AL coufiderabi-
tur. Vulg. confideratur. BR. . 85 In Rehd. vero, abeft. GEB. — 86 Rehd.
iudicio accepto. G E B. — 87 Hal. et Vulg. inferunt : emim. Bm. Rehd. vt Flor.
G E B. 88 Hal. zudacatur. GEB. 89 Hal. et Vulg. dixerit. BR. Etiam
Rehd. G E s. 90 Rehd. aciones. G.EB, 91 Gothofr. in nota: a prima.

vulg. Hal. |Sed et ipfe Taur. ita in margine, et nefcimus, qua fpecie Taur.

primam ícripturam foueat. BR. Etiam Rehd. a prima. GE B. 92 Hal. et
Vulg. rurfas. BR. Etiam. Rehd. GEs. 93 Hal. fim. 94 ln Rehd. fi,
t ! : abeft

foret
ht
ii
f
"L.
jue
$d
u
j
? i
qnios
yibu
z fj
Qu
pot;ft.
Wation
NG
foon
wetit
tüs f
f
ij rtto

À
fem, (
iltero 1
0P017
qei

j

$Ti
julant
ptlonetm
teríüs n
pete)
X
fius
qualm
Cuhara
xime f
Y f
10 alit
tium g
Mdquirit
Donandi
Wodipo
Wüe, y
ltfipie

ii cm,
guisqne. T
ll 0f j
Pratpofiios
Cf Vulg, jh
fh C&, P
T0 6f g
anae (ynab
VH G
NT lt
Q'.l[)[l habm .
2 Etiam

]

il

ss -
f

Q
i&;y
i
(
P
lefs.

109«
htat.
i,
Y

QUdton
QUO V&
un ^
$ Yil
[
toum,
tUtitf
Ój
$ i,

jo hd
GA

Àunt

iTA
at "
vecialitet
]e enim
eteentes
terupoe

'$10p0le
W
Is dl

" ,'-. '4
WE
À

fb eote
yecrett

^ Pïümif'

a

fort

j t D.
u t J
di, P
jg, i
j ^
rj 619
j V8
u J
csnjädfïübi'
jj n
"m
: .gyfima'

abeft. GER. 95 Vulg. funt. B R.

DIGESTORVM LIB. XLVL TIT. IL IIL 973

forem fteterit, quo minus daret: ideoque fi hominem mihi
dare te oporteat, et in mora fueris, quo minus dares, etiam
defuncto eo teneris: et fi prius quam decederet, cum iam
mora facta fit, eundem a te füb condicione ftipulatus fuero,
et feruus poftea decefferit, deinde condicio exftiterit,. cüm
iam ex ftipulatu obligatus es mihi, nouatio quoque fiet. $. 1.
Si duo rei ftipulandi fint ?^, an alter ius nouandi habeat

. 99, quaeritur: et quid iuris vnusquisque ?* fibi adquifie-

rit? fere autem conuenit, et vni recte folui ??, et vnum
?? iudicium petentem totam rem in litem - deducere: . item
vnius acceptilatione peremi *?? vtrisque * obligationem: ex
uibus colligitur, vnumquemque perinde fibi adquififle, ac
i folus ftipulatus effet: excepto eo, quod etiam facto eius,
cum quo commune ius ftipulantis ? eft, amittere ? debitorem
poteft. Secundum quae fi vnus ab aliquo ^ ftipuletur , no-

uatione quoque liberare eum ab altero poterit, cum id fpe-

cialiter agit: eo magis, cum eam ftipulationem fimilem effe fo-
lutioni exiftimemus: alioquin quid dicemus, ífi vnus delega-
uerit creditori füo communem: debitorem, isqueab eo ftipula-
tus fuerit? aut mulier fundum iuíferit doti promittere ?. vi-
ro, vel nuptura ipfi, doti eum promiferit $? nam.debitor
ab vtroque ? liberabitur. | ! i

XXXII. Pavrvs ? librolT. ad Neratium. T homi-

nem, et Seium decem mihi dare oportet: ftipulor ? ab
altero nouandi caufa ita, Qvop rE AuT SErvVM DARE

OÓPORTET; vtrumque nouatur. Paulus, merito: quia vtrum-
que in pofteriorem deducitur *? ftipulationem. :

OXXXIIL Tavpruoxinvs libro VII. Difputationum.

Sr'Titius donare mihi volens, delegatus a me creditori meo fti-
pulanti fpopondit **: non habebit aduertus eum illam exce-

ptionem, vt, quatenus facere poteft , condemnetur: nam ad-

uerfüs me tali defenfione merito vtebatur, quia donatum ab
eo petebam , ;'creditor autem debitum perfequitur. |

XXXIV. Garvs *? libro TII. de Verborum obligatio-

nibus. DvnsriTAmn: non debet *?, quin filius, feruusue,
cui adminiftratio peculii permiffa ** eft, nouandi quoque pe-
culiaria debita ius habeat !5: vtique fi ipfi ftipulentur, ma-

xime fi etiam meliorem fuam condicionem eo modo faciunt * 9.:
Nam fi alium iubeant ftipulari, intereft, vtrum donandi ani-
mo alium ** iubeant ftipulari, an vt ipfi filio, feruoue nego-

tium gerat *?: quo nomine etiam mandati aCtio *? peculio
adquiritur. $. r. Adgnatum furiofi, aut prodigi curatorem,
nouandi 1us habere, minime dubitandum eft, fi hoc furiofo vel

prodigo expediat. $. 2. In fümma admonendi fümus nihil
vetare, vna ftipulatione plures obligationes nouari: veluti f
ita ftipulemur, ovop Tirivw ET Sk1VM MIHI DARE

96 Rehd. babet. GEB.
quisque. B.R... . 98 Hal. couuenit ( et retle) vui folui, vuum. 99 Gothotr.
in nota: in iudicio petentem. vzle. Flal. Etiam Rehd. iudicio, fed absque
praepofitione, G E z.
et Vulg. vtrzu$que. BR.. Etiam Rehd. G E g. 2 Gothofr. in nota: ftipulan-
di eft, admittere debitorem. Hal. Immo Hal. et Vulg. communue flipulandi
iu; efl. BR. Etita quoque Rehd. GEs. ..5 Hal admittere. GEB. — 4
Rehd. a5 alio. GER. 5 Rehd. inferit: pro, forte ex erronea repctitione
primae fyllabae vocis antecedentis, G EB. 6 Hal. promifit. — 7 Rehd. ab

vtraque. GEB. . 8 Hal. PAPINIANVS. GEB. 9 Vulg. A te bominem , et,

a Seio decem sibi dari oportere flipulor. ab altero etc. B R. — Ita et Rehd. niti
quod habeat: dore, GE&. — 1O Rehd. deducetur. GEB. — 11 Vulg. fpoponderit.
BR. Etiam Rehd. GEB. — 12 Hal. et Rehd. PAVLVS,.GEB. — 13 Vulg.
oportet. BR. — 14 Halconceffa. GEB. — 15 Vulg. babeamt. BR. — 16 Hal.
et Vulg. faciaut. BR.'. Rehd. vt Flor. GER. 17 In Rehd. aligm , abeft.
GEBP. 18 Vulg. negocia geraut. — Sed Bafil. 2 7vz vqaypavsíav àurüv mQa£g.
BR. Rcehd. tamen vt Vulg. GER. I9 Vulg. zuferit: de. RbR. 20 Hal.
et Vulg. dare. BR. Etiam Rehd. GE R. 21 Hal. et Vulg. buius. Et ita
fa&dum Flor. ab ordinaria manu, p R. Etita quoque Rchd. GEB. — 22 Vulg.

.4 qud. BR, . Etiam Rehd. GEz.

97 Vulg. :

IO0O Vulg. vuas acceptilatiome pevimit. BR. — Y Hal.

| geveret. GEB.

OPORTET, ID DARI ?? spPoN pnEs? licet enim ex diuerfis
caufis finguli fuerant obligati, vtrique tamen nouationis iure
liberantur : cum vtriusque obligatio in vnius ?* perfonam, a
quo ?? nunc ftipulemur, confluat,

TM H
DE SOLVTIONIBVS ET LIBERATIONIBVS.

VrriANVvSslibro XLIII. ad Sabinum.

VOTIENS * quis debitor ex pluribus caufis vnum debi-
Q tum foluit, eít in arbitrio foluentis dicere , quod potius
debitum voluerit folutum : et quod dixerit ^, id erit folatum.
Poffümus enim certam legem dicere ei, quod foluimus: quo-
tiens vero ? non dicimus id, quod folutum fit, in arbitrio
eft accipientis, cui potius debito acceptum ferat: dummodo
in id conftituat folutum, in quod ipfe, fi deberet *, eífet fo-
luturus, quoque debito fe exoneraturus effet, fideberet 5, id

.eft in id debitum, quod non eft in controuerfia, aut in illud,

. quod pro alio quis fideiufferat, aut cuius dies nondum ve-
nerat: aequiffimum enim vifum eft, creditorem ita agere rem

debitoris, vt fuam ageret?. Permittitur ergo creditor * con-
. ftituere, in quod velit folutum ?: dummodo fic conftituamus
. 19, vt in re fua conftitueret: fed conftituere in re praefenti,

hoc eft ftatim atque folutüm eft **.
]l.FromEgwTiwNvs libro VIIT. Inftitutionum. Dv w

/I? in re agenda hoc fiat, vt vel creditori liberum fit non ac-

cipere , vel debitori non dare, fi alio nomine exfolutum quis

eorum velit. : :
; IH. Vrperamvslibro XLIII. ad Sabinum. CETERVM
poftea non permittitur. Haec res efficiet ** , vt ia duriorem
.caufam femper videatur fibi debere accepto ferre: ita enim et

in fuo conftitueret nomine. $. r. Quod fi forte a neutrodi-
Cum fit, in his quidem nominibus, quae diem, *vel condicio-
nem * habuerunt !^, id videtur folutum, cuius dies ** venit,
IV. PowPouzvs libro XIII. ad Quintum Mucium,
ÉT magis, quod meo, nomine, quam quod pro alio fidetuf-
forio nomine. debeo: et potius quod *? cum poena, quam

.quod fine poena debetur : et potius quod fatisdato, quam quod
fine fatisdatione debeo.

V. VrPiaANvslibro XLIIT. adSabinum. Iw his vero,
quae praefenti die debentur, conftat ** , quotiens indiftincte

.quid foluitur, in grauiorem caufam videri folutum : fi autem

nulla praegrauet ,. id eft, fi omnia nomina fimilia fuerint, in
antiquiorem 7: grauior *? videtur, quae et *? fub fatisda-

tione videtur ^*, quam ea, quae pura eft. $. I. Siduosquis

dede-

Y Pluribus hanc legem explicat Van de Watef' IT. Obf. 40. GER.
2 Hal. dixit. GEB. 5 Rehd. quod cum, loco: qiuotiens vero. GER. 4
Hal. iu quo, fi ipfe deberet. Rehd. u quo ipfe, fi debevet. GEB. . 5 Ap. Hal.
quoque d. f. e. e. f. deberet , abfunt. Vide tamen Noodt. III. Probab. 10. BR.
6 Vulg. praefigit: zu. BR. — 7 Erat Flor. vt fuam. geret. R R. Hal. vt faam
$ 'Gothofr. in nota: creditori. vulgat. Haloan8À. Etiam ita

Rehd. GER. 9 Rehd. zm quo folutum . velit. GER. IO Gothofr. in no-

| ta: Al.conftituat, 1ta Hal. et Vulg. 8 R. Etiam Rehd. GE&. 11 Hal.

et Vulg. addunt: debet. B R. Etiam Rehd. G E B. 12. Hal. et Vulg. Cum.
BR. Etiam Rehd. GERE. I3 Rchd. efficit. GEB. 14 Hal. et Vulg.
babuerint.BR. .X5 Gothofr. in nota: dies iam venit. vzlgat. Haloand. GEB.
16 Rehd. inferit: erzt. GEB. 17 Vulg. addit: etiam. BR. Euam Rehd.
G E B. 18 Vulg. addit: camfami. BR. — 19 Vulg. inferit: autem. Hal. et-
iam.BR. .Rehd. neutrum. GER. . 20 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. BR.
21 Taur. in Adnotat. fatisdatione videtur. vetius im vet. fatisd. debetur. Nos
legimus: grauior videtur, quae et fub. faiisdatieme, quam €a, quae pura efl,
fübintelle&o: eff, et v& videtur, quod ex antecedentibus perperam repetitum ,
expunéto. Ceteium communis eft le&io: fatisdatione debetur, quamin omni-
bus editis et fcriptis reperi. BR. — Habent eandem Kal et Darb. Chritin.
S. Cruc. L H. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd. Magl. Flor, Íequitur. GEB.

974 : — ^3DIGESTORVM .LIB. ;XLVI. TIT. 1II.

r1

dederit fideiuffores, poteft ita foluere, vt vnum ?? liberet.
$. 2. Imperator Antoninus cum Diuo patre ?? fuo refcripfit,

cum diftractis pignoribus creditor pecuniam redigit ^*, fifint

vfürae debitae, etaliae indebitae : quod foluitur in vfüras, ad
vtramque caufam vfürarum, tam debitarum, quam indebita-
rum pertinere: puta?5 quaedam earum ex ftipulatione, quae-
dam ex pacto naturaliter debebantur ??. $i vero fumma vfü-
rarum debitarum, et non debitarum ?^?, non eadem fit, ae-
qualiter ad vtramque caufam proficit, quod folutum eft, non
pro rata: vt verbarefcripti oftendunt. — Sed fi forte vfürae non
fint debitae, et quis fimpliciter foluerit, quas omnino non
erat ftipulatus: lmperator Antoninus cum Diuo patre ??
fuo refcripfit, vt in fortem cedant. Eidem autem refcripto
ita fubicitur: quod generaliter conftitutum eft, prius in vfu-
ras nummum folutum accepto ferendum, ad eas vfuras vide-
tur pertinere, quas debitor exfoluere cogitur: et, ficut ex pacti
conuentione datae repeti non poffunt, ita proprio titulo non
numeratae, pro folutis ex arbitrio percipientis non habebun-
tur. $. 3. Apud Marcellum libro vicenfimo ?? Digeftorum
quaeritur, fi quis ita cauerit debitori, in fortem et vfuras ??
Ífe accipere: vtrum pro rata et forti ** et vfuris decedat: an
vero prius in vfuras, et fi quid fupereft, in forte ??? Sed
ego non dubito, quin haec cautio in forte 33 etin vfuras,
prius vfuras admittat: tunc deinde, [fi quid fuperfuerit, in
fortem cedat ?^. | s | |
VL PaAvrvs libroIV. ad Plautium. N ec enim ordo
fcripturae fpeCtatur, fed potius ex iure fümitur id, quod agi
videtut, . | |
VIL. Vurrawvs libro XLIIL ad Sabinum. — S1z quid.
ex famofa caufa ?? , et non famofa debeatur: id folutum vi-

detur ??, quod ex famofa caufía debetur. Proinde ?* fi quid |-

ex caufa iudicati, *et non iudicati,* debetur ??, id putem
folutum , quod ex caufa iudicati debetur ?? : etita Pomponius

probat. Ergo ^? fi ex caufa, quae infitiatione creícit, vel.

poenali debetur: dicendum eft, id folutum videri, quod poe-
nae habet liberationem. : :
VIIL PAvrvslibro X. adSabinum. . Irrvp nonin-
eleganter fcriptum effe Pomponius ait, fi par et dierum, et
eontraCctuum caufa fit, ex omnibus fummis pro portione **
videri folutum.

IX. VrPrANvslibro XXIV. ad Sabinum. ** Sri- :

PvLATVS üum, mihi autSticho feruo Sempronii folui, Sem-
pronio folui non poteft , quamuis dominus feruifit. $. r.
Qui decem debet, partem foluendo in parte.*? obligationis
liberatur, etreliqua quinque fóla in obligatione remanent.
Item qui Stichum debet, parte Stichi data in reliquam partem

^* tenetur. Qui autem hominem ?5 debet, partem Stichi |. ! t gui st
'effe defierat: etideo *9 non liberabitur. $. 3. Quid ergo,
fi ei foluit, in cuius locum curator erat conftituendus, vtpu- .

dando, nihilo minus hominem debere non definit: denique
homo adhuc ab eo peti poteft; fed fi debitor reliquam par-

-

22 Vide Aueran. II. Interpret. Inv. 6. GEB, 25 Vulg. fratre. BR. Etiam
Rehd. GEB. — 24 Gothofr. in nota: redegit. vulg. Hal. Etiam Rehd. GE B.
. 25 Vulg. inferit: cum. BR. Etiam Rehd. GE B. 26 Wulg. debeantur. B R.
Etiam Rehd. Gz B. — 27 Vulg. zndebitavum. B R. Etiam Rchd. GEB. — 28
Vulg. rurfus: fratre. BR, Etiam Rehd. GEB. 29 Librarius Rehd. nume-
rum omiferat, mox X adícripfit. GER. 30 Vulg. et m vfuras eius. BR.
Ita et Rehd. Sed omiffo: zv. GEB. — 31 Rehd. pro vata fortis. GEB. — 32
Hal et Vulg. & fortem. & R. Rehd. znu fortem cedat. GEB. 33 Gothofr.
in nota: in fortem, et in vfuras admittatur, fed prius in vfuras, et tunc de-
inde etc. vulg. Hal. — Yta per omnia Rehd. fed Hal. ignorat voculam: er ante:
tunc, et mutat: deinde, in: demum. G EB. 34 Rehd. cadat. GEB. . 35
Dafil. 4£ &iríac &rikomoioV. B R. 36 Hal. videbitur. GEB. — 37 Ex his ver-
bis non re&te colligere Cuiacium, quod a&io iudicati famofa íit, exittiniat
Van de Water 11. Obf. 14. GEz, 38 Hal. et Vulg. debeatur. BR. Etiam
Rehd. GE &. 39 Hal. debeatuv. GE B. — 40 Hal. inferit: et. GER. . 41
Bafil. vgie 2vaAoyíav. BR. — 42 Hal.et Vulg. praefigünt: Si. pR. Etiam Rehd.
GE E. 43 Hal. et Vulg. i» partem. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 44 Hal.
inferit Sticbi. G E B. 45 Balil. yswxés 900Aov. B R. 46 Vulg. liberabitur.

,et Rehd. GE z. . 65 Vulg. inferit: iam. BR.

tem Stichi foluerit, vel per a&orem fteterit ,quö minus. acci-

| plat, liberatur ^9.

X. Pavrvslibro IV. ad Sabinum. Qvop füipulatus
ita fum, wrux AvT TrT102 Titius nec petere, nec no-
uare, necacceptum facere poteft: tantumque ei folui pot-
eu 4-. | ^
XI. PowPoxnrvs libro VIII. ad Sabinum. $1 ftipu-
latus füuero MIHI AVT PVPILLO DARE? promiffor fine
tutoris auCtoritate foluendo pupillo, liberabitur ^* a me.

XIL VnLP1iANvSs libro XXX. ad Sabinum. Vxkmo
procuratori re&Cte foluitur. "Verum autem accipere debemus
eum, cui mandatum eft velfpecialiter, vel cui omnium ne-
gotiorum adminiftratio mandata eft. $. 1. Interdum tamen

| et non procuratori reCte foluitur: vtputa ^? cuius ftipulationi

nomen 5? infertum eft 5*, fi quis ftipuletur szB1 AvT T -
TiO. $. 2. Sed et fi quis mandauerit, vt Titio foluam, de-

inde vetuerit eum accipere, fiignorans prohibitum eum ?*

accipere, foluam, liberabor: fed fi fciero ??, non libera-

. bor. $. 3. Alia caufa eft, fi mihi proponas ftipulatum ali-

quem fibi, aut Titio: hic enim etfi prohibeat me Titio. fol-
uere, foluendo tamen liberabor: quia certam condicionem
habuit ftipulatio, quam immutare non potuit ftipulator. . $. 4.

Sed etfi non vero procuratori foluam, ratum autem habeat

54 dominus, quod folutum eft, liberatio contingit; rati enim
habitio mandato comparatur. — —— l M.
XIIIL. IvrraAwvs libro LIV. Digeftorum. RATvM

autem habere dominus debet 55 :cum primum certior factus.

eft: fed hoc év zAxrgi $, et ** cum quodam fpatio temporis
accipi debet: ficut in legato, cum de repellendo ,quaereretur
58, fpatium quoddam temporis adfüumitur, nec minimum,
nec maximum: et quod magis intellectu percipi , quam ex ??

locutione exprimi poffet 9?,

XIV. VrPraAmNVvs libro XXX ad vSab—inft'lrkl;.v-f-i Qvonb

fi forte quis ita foluat, vt nifi ratum habeatur, condicat:

fi dominus folutionem ratam non habuerit, condictio ei,
qui foluit, competit. $. r. Sunt quidam tutores, qui ho-
norarii appellantur: fünt qui rei notitiae gratia dantur, funt
qui ad hoc dantur, vt gerant: et hoc vel pater, adicit,

| vt vnus, puta, gerat: vel voluntate tutorum vni committi-

tur geftus, vel Praetor ita decernit. . Dico igitur, cuicunt-
que ex tutoribus fuerat 9?* folutum, etfi honorariis, nam

t ad hos ?? periculum pertinet, reCte folui: nmiíi interdi-

Caeis fuerit a Praetore adminiftratio: nam fÍi interdicta eft,

.mon reéte foluitur. . Idem dico, et fi quis fciens fufpeGtis 93
.poftulatis foluat: nam iis ** interim videtur interdicta admi-

niftratio. $. 2. Quod fi 5? remoto foluit, ei foluit qui tutor

: ta
BR 47 Bafil. póvov yäe && xaTu[loAuc 9exTiMDG. BR. 48 Vulg. libera-
tur. BR. Ftiam Rehd. GEB. — 49 Gothofr. in nota: ei cuius, vulg. — Jta et

50 Hal. cuius ntomen flipulationi. G EB. 51 Vulg. hic in-
feriti veluti. BR. . 52 Rehd. effe, loco: eum. GEB. 53 Rehd. fciai.
GEB. 54 Rehd. babet. GER. 55 Vulg. addit: mux. BR. 56 Id
eft: cum laxamento et amplitudine. etita quoque Hal. in Graecis. GEB. — 57
Ap. Hal. et, abeft, vt et in Rehd. vbi nec Graeca nec verfionis quicquam
apparet, GE B. — 5$ Rend. qwaeriturY. GEB. — 59 Gothofr. in nota: quam
clocutione. vz/g. Hal. immo Vulg. quam locutione.. Scripti tamen omnes cum

Rehd. G x 5.

Flor. faciunt. — Vide L. :2.8. 2. znfra Rem vat. bab. BR. . Scripti funt: Barb.

$. Cruc. T. 1. Magl. Chriftin. a quibus tamen difcedit Bynkersh. qui habet
Vulgatam: quan locutione. Rehd. vt Flor. fed non nemo literam x pun&o no-
tauit, qui cum Hal.legiffe videtur: quam elocutioue. GE B. — 60 Hal. et Vulg.
po[íit. Etita fa&dum Flor. BR. 1n Rehd. fuit: poffunt, et fa&tum poffit. GE B.
61 Gothofr, in nota: fuerit. vulg. Hal. Etiam Rehd. GEB. . 62 Hal. ad
eos. —— 63 Lego: fufpef&hi. BR. — 64 Taur.s. Hal. et Vulg. bis. BR. lta
! 66 Hal. vemoto foluerit ,

aut qui tntor elfe defierat, mon liberabitur. Vulg. vemoto foluerit. ei qui tutor

(I000 .

d
Uit-
dl

E

hi
h
dgendz
fütot
eontà
Qurit
T
Buj
f
fiüt

u1
"d
(eit
at

Qoti
filoti
Quis,
& COD
extter
ells

UT
füo x
fnine.
eum t
finp(
NG

fero.
en,
Vent.
fit m
liun,
lergen
(eltor
Titium
luti fe
ts f
]
v
h
