mendo cubant. ra in antecedentibus legitur Flor. poff ex menfes. BR. Sed et-

Bynkersh. et Rehd. habent: deffiterit. At Darb. et S. Cruc. li. vt Flor. GE B.
24 Hal. debeat accufator , Flor. etiam factum: debeat. BR. Et ita Rehd. G E B.
25 Taur. Velle. Kehd. nec me, loco: belle. GER. 26 Hal. et Rehd. 7-
uet. GEB. — 27 Hal. fit. GER. 28 Hal. remoneat. GE B.
Miüttat. e contrari0. G F. B. 30 Taur. aDquim. GEB. . 34 Rehd. refcripfit.
GE B. 32 Hal. potuerit.. 33 Rehd. a&enus. GEB.

que. Florentinam firmant Daíil, ià» 3 vo7; 3v mwageyyeóos. E'R. Flor. exhibet
quoque Rehd. GER. 31 Hal. perfonam. G E. 38 Gothofr. in nota:
Senatusconfultum. vslg. Sed ita quoque Hal. Simili modo paulo poft, vbi
tamen mutatum Flor. et rurfüs $. 22. et $. 13. et vlt. vbi iterum corre&um.
Hoc notes, in omnibus his exemplis praecedere 72 boc , quod , vt faepe fexti ca-
fus, librarium in errorem inducere potuit, BR. Rehd. vt Hal. et Vulg. GE .
39 Rehd. caufam fuprafcriptam. GEB. 40 Hal et Vulg. boc interfit. BR.
Vt et Rehd. GER. 41 Hal. et Vulg. inferunt: bac. BR. Neutiquam Rehd.
G E B. 42 Hal. et Rehd. fenatusconfultum. GEB. 43 Hal. buius. G E B.
44 Hal. addit: prouiuciae. GEPR. — 45 Vulg. dicatwr. BR. — 46 Hal. emim.
GE B. 47 Gothofr. in nota: Senatusconfultum. vuwlgat. Tta et Hal. fed
Rehd. hic clariffime cum Flor. facit. GE z. — 48 Gothofr. in nota; Senatus- ,

29 Hal. pro--

34 Hal. znter-.
senerit. GEB. — 35 Taur. aD4uiu. GER. — 36 Hal. vtrumque. Vulg. vtroj--

XLWVIIL WIT. XVIDoIc 1047

nifi fübornatus accufator probauerit crimen, quod intendere
fufcepit. ^ Nec intereft, per fe mandauit accufationem, an
per alium. ; Verum hunc, qui hoc minifterio vfus eftad man-
dandam accufationem, non ex verbis, fed ex fententia Sena-
tusconfulti puniri, Papinianus refpondit "^. Summiffus enim
accufator fimiliter eodem Senatusconfulto ple&titur: id eft,
propter hoc folum punitur, quod minifterium alieni timoris
recepit ?*.. . $. 14. Peus condemnatus prouocauit, deinde
accufator deftitit, an in hoc Senatusconfulto 5$ incidit? pro-
pe eft, vt incidiffe videatur: quia prouocationis remedio con-
demnationis extinguitur pronuntiatio ?*. |
! II. Pavrvs libro fingulari de Poenis omnium legum.
Q v 1 deftiterit ?? agere, implius et accufare prohibetur,.
III. Ipew libro T. Sententiarum. . Er in priuatis, et
in extraordinariis criminibus omnes calumniofl extra ordinem
pro qualitate admiffi ple&ctuntur. :
.IV. PariNiANvs libo XV. Refponforum. Mv-
LIER, quae falfi crimen iniuriae. propriae. poft interpofitam
denuüntiationem defiftens omifit, ex Senatusconfulto Turpil-
liano teneri non videtur. $. r. Poftabolitionem idem crimen

-ab eodem in eundem inftaurari non poteft. .

| V. PaAvrvs libro II. Refponforum. . QvAxEsiTvM
eft, an is, qui, libello Principi dato, falfum fe obieCturum
minatus eft, fi non obieciffet, "Turpilliano Senatusconfulto
tenetur ???. Paulus refpondit, verbis Senatusconfulti Turpil-
liani eum , de quo quaeritur, non contineri. - |
VI. Ipnxw libro I. Sententiarum. A z accufatione defti-
tit, qui cum aduerfario fuo de compofitione eius criminis, quod
intendebat, fuerit locutus.. $. r. Animo ab accufatione de-
ftitit, qui affectum et animum accufandi depofuit. $. 2. De-
ftitiffe videtur, qui intra praefinitum accufationis a. Praefide
tempus reum füuum non peregit *?. $. 3. Nuntiatores, qui
per notoria ** indicia produnt, notoriis fuis adfiftere iuben-
tur. G. 4. Calumniae caufa puniuntur, qui in fraudem ali-
cuius librum vel teftimonium, aliudue quid conquififfe, vel
(cripfiffe $2, vel in iudicium protuliffe dicuntur.
'"VII. VrrrawvslibroVIIL. 53 Difputationum. . Sx
quis repetere .velit crimen publica abolitione interueniente,
eo $* iure repetit, quo accufabat: non aeque ?? epnim pof-
fuünt praefcriptiones ei obici, quae ** ante reorum abolitio-
nem non funt obiectae: et ita Diuus Hadrianus refcripfit $7.
.$. r. Si ftellionatum 59 quis obiecerit 5?, vel expilatae he-

reditatis crimen *? , et deftitit.^* : poenam Senatusconfulti

Turpilliani non fubibit: nec fi.*? furti, veliniuriarum, fed
officio iudicis culpa eius coércebitur. 2154 .
VII. PAprixriAwNvs 7?libro II. de Adulteris 7^,
d | A | A B 0-

confultum. vulgat. Hal. Hic Rehd. vt Hal. et Vulg. GEB. 49 Vulg: infe.
rit: qui. BR. Etiam Rehd. Ges. —— 50 Ap. Hal. qwi, abeft. GEz. — 51
Hal. excufatioues, et in margine: alias, accufationes. G E B. 32 Gothofr.
in nota; diffitendo. Hal. Rcehd. clariffime vt Flor. GER. 53 Flor. factum
eft: poenae , ptaetereaque nihil. pro: fubdici , autem reponendum , aut : fubiici ,
'«t Hal. Vulg. et.M$S. aut: fubdi. BR. Coufer Bynkersh. V. Obf. 25. Cete-
rum M$SS. qüae habent: poemae fubici, funt Barb. S. Cruc. L. II. Bynkersh. qui-
"^bus adde Rehd. GEB. 54 Vulg. refcribit. BR. — 55 Hal veceperit. — 56
Gothofr. in nota: Senatusconfultum. valgat. Haloand. Etiam Rehd. GrER.
57 Vulg: pronunciatum. B R. 58 Hal. et Rehd. deflitit. GEB. — 59 Hal.
et Vulg. teueretur. B R. Rehd. vt Flor. GEB. 60 Hal. et Vulg. peregerit.
BR. Etiam Rehd. GEB. 61 Confer. Duker. ad. Opnfc. de Latin. Vet.
ICt. p. 424. "1. 10. BR. 62 Hal. et Vulg. confcripfiffe. B R. . Etiam Rehd.

iE a. 63 Vox: ocfauo , poftea adfcripta eft. B. — 64 Hal. eodem. GER.

65 Hal.et Vulg. eque, loco: mom aeque. BR. Etiam Rehd. GEsz. — 66
Hal. et Rehd. inferunt: reo. G E B. 67 Hal. fcripfit. GEB. 68 Hal. et
Vulg. flellionatus. BR. — Etiam Rehd. GEZ. 69 Ap. Hal. obiecerit , abeft.
G E B. 7o Hal. hic addit: obiecit. GE B. 71 Etiamnunc Flor. eft: defi-
füitit. B&. — Nempe librarius fe correxit. GER. 72 Hal. fubibit, quemad-
modum nec furti. GE B. 75 Hal. et Vulg. PAVLVS. gn. Euam Rehd.
GEBR. 74 Flor. fadum fat antique; Zldalteris, vt et in. L. 10. et 12, feg
: ibi.

1056

AnorriTIO, aut publice fit ob diem infignem, aut 7? pü-.

blicam gratulationem,

IX. Macxen ^** libro II. Publicorum. - VE-Lä ob rem :
profpere geftam , 2 d

X. PAriNrANVS 77 libro IT. de Adpltïfgs. :
priuatim a&tore poftulante. . Tertio genere fit ex ' legeabo-

litio, accufatore mortuo, velex iufta caufa impedito, quo

minus accufare poffit. $ r. Abolitione autem publice *^ fa-

€ta, non retractabitur in iudicio repetendo de äiäarigi iure. .
$. 2. Triginta dies repetendi rei Diuus Traianus "? vtiles effe
interpretatus eft, ex die fcilicet, quo feriae finitae funt: et

Senatus cenfuit eas 3* dies cedere, quibus quisque reum füum

repetere poffit. . Hoc autem repetendi rei tempus non aliter.

cedit, quam fi accufator quoque potuit adire. !
: XI. Ip w libro fingulari de Adulteris:s QvAERERB A-

TYR,anhi, qui ab accufatione tempore exclufi eü'e.ntv, in.
Senatusconfültum "Turpillianum inciderunt? Refpondit ??^,
non oportere dubitari, calumnia non puniri eos, qui prae-.
fcriptione temporis exclufi, caufam adulterii perferre non po- -

tuerunt,. x

XIL Vr»rrANvs libro II. de Adulteris; |—S1 'inte'r-*

ueniente publica abolitione ex Senatusconfulto, vt fieri adfo-

Jet, vel ob laetitiam aliquam, vel 5* honorem domus diuinae, :

vel ex aliqua 5* caufa, ex qua Senatus cenfuit abolitionem
reorum fieri, nec intra ** dies praeftitutos reum repetierit:
dicendum eft, ceffare Turpillianum Senatusconfultum: nec
enim videtur defiftere, qui exemptum reum non defert: exi-
mitur autem reorum 9* abolitione interueniente. . |

XIIL. Pavrvs libro III. de.Adulteris. DesT1iTIS-

sE eum accipiemus, qui in ** totum animum agendi depo-

fuit, non qui diftulit accufationem. / $. 1. Sed, qui permiffu.

Imperatoris ab 99 accufatione deftitit, impunitus eft. .
XIV.- VrPraANvs libro VII. de Officio Proconfulis.
Drivvs Hadrianus Saluio ??. Caro Proconfuli Cretae refcri-

pfit, tutorem qui pupilli caufa inftituerat accufationem, de--
functo pupillo, cuius caufa accufare coeperat, non efíle co-

gcendum accufationem implere. .^

XV. Mackn ?? libro II. Publicorum. Iw Senatus-
confultum Turpillianum incidunt, qui fübieciffent accufato- -

res, aut fübie&ti poftulaffent, nec peregiffent reos, aut ali-

ter, quam abolitione facta , deftitiffent: quique chirographum.

- ob accufandum dediffent, paCtionemue aliquam interpofuiffent.

Hoc autem verbüm NEc?* PEREGISSENT ??, ad vniuer-:

fos fupraferiptos pertinere dicendum eft. .$. r. An ad eos,
qui hodie de iudiciis publicis extra ordinem cognofcunt, Se-
natusconfultum -pertineat, quaeritur? Sed iam hoc iure ex

facris Conftitutionibus vtimur, vt pertineat: ita ?? ex fingu-
'lis caufis fingulae poenae irrogentur ?^. $. 3. Eos, de quo-

ibi addita z rurfus expun&a. B R. — 75 Hal. et Vulg. inferunt: of. BR. Etiam
Rehd. GE s.
7 Hal. PAVLVS. GER.
publica. GE R.
ct Vulg. eos. 8BR. — Etiam Rehd. GER. 82 Hal. et Vulg. znciderent? ve-
fpondi. BR. Rehd, incidevint. Altera vox per fcripturae compendium more fo-
lito expreffa. GEB. /|— 85 Rehd. repetit: ob. GER. 84 Hal. ex qua alia.
SGEB. . 85 Hal inferit: XXX. GrEE. 86 Gothofr. in nota: Al. reis.
Nempe ita ipfe Taur. in margine. Hal. et Vulg. reus publica abolitione interue-
"iente. BR. Rehd. etiam: reus. GE B. — 87 In Rehd, iz, abeft. GEB. — 88
Ap. Hal. a, abeft. GEP. 89 Hal. Faluio. Vulg. Flauio. B&. Rehd. vt
Flor. GEB. : 90 ,yulg. MARCELLVS. BR. — 9I Ap. Hal. et Vulg. sec,
abeft. B R. Ftiam in Rehd. Grm. ^ 92 Erat Flor. pepigiffeut. antecedens :
zec, fait deletum, fed litura' mox exficcata. Etiam praepoftere prior p cum v
commutata, vt nunc fit: repegiffemt. BR. ^ 93 Hal. et, loco: ita. Vulg. in-
ferit: vt. BR. Rehd.vt Vulg. GEs. — 94 Hal. irrogantur. GER. — 95
Hal. in margine: a/45, fanélio. Rehd, in textu: acZufatio. GEB. . 96
Ap. Hal. et, abeft. .. 97. Hal. praefigit: Diuaus. Vulg. diui. B R. Rehd. vt
Flor. GE , 98 Hal. et Vulg. inferunt: vel. B R, 99 Flor. fa&um: þo-

78 Ap. Hal. ex, abeít, GER. 79 Rehd.

tuerint. Mal. et Vulg. potgergnt. BR. Rehd. vt Flor. faàum. GEB. ^ 1OO

76 Hal.et Vulg. MARTIANVS. BR. Rehd. vt Flor. GEB..

80 Vulg. Adrianus. BR. l|ta et Rehd. GEE. 81 Hal..

. 34 Hal. diceretur. G E B.

DIGESTORVM LIB. XLVHIL TIT. XVL XVII.

rum calumnia agi non permittitur, fi defüiterint, non inci-
dere in poenam huius Senatusconfülti , Conftitationibus caue-

tur.. $. 3. Si propter mortem rei accufator defüiterit, nou

poteft hoc Senatusconfulto teneri: quia morte rei iudicium
foluitur, nifi tale crimen fuit, cuius aCtio ?? et?* aduerfos he-
redes durat: veluti maieftatis. Idem in accufatione repetun-«
darum eft, quia haec quoque morte non foluitur, $. 4. Ce-
terum fi poftea, quam accufator deftitit, reus decefferit: non
ideo magis delictum accufatoris releuatur. Nam eum, quife-
mel deftitit, fi poftea accufare paratus fit, non effe audien-
dum, ?* Seuerus:et Antoninus ftatuerunt. $. 5. Qui poft
infcriptionem .ante litem conteftatam ?? anno vel biennio
agere non poterint ??, variis Praefidum occupationibus, vel
etiam ciuilium officiorum neceffitatibus deftricti *99, in Sena-
tusconfultum non incident *. $. 6. Quamquam ? prius reum
quis detulerat, etfi ? poft abolitionem , antequam reus repe-

teretür, ^ alia abolitio fuperuenerit: non ex fuperiore, fed

ex fecunda abolitione dies triginta computantur.

— XVI. PAvrvs libro fingulari de Adulteris.. Dowr--

TrAwvs refcripfit, quod de feriis, etde ? abolendis reis
dicitur, non pertinere ad feruos, qui accufati in vinculis effe
iubentur, ne iudicium finiatur, : d
XVII. MopEsTINvs libro XVII. Refponforum. L v-

crvs Titius Seium reum falfi fecit: et prius quam perfeque-

tur ?, indulgentia reorum crimina abolita funt. Quaero, fi
oftea eum iterato reum non fecerit: an in Turpillianum Se-

natusconfuültum inciderit ? Herennius * Modeftinus refpondit -

*5, abolitionem reorum, quae publice indulgetur, ad hocge-
nus criminis non pertinere. "
XVIIL PAPinivs IvsmTvs ? libro I. de Conftitu-
tionibus. IwPERA'TORES Ántoninus et Verus '? Augufti
Iulio Vero refcripferunt, cum fatis diu litem traxiífe dicetur
**, inuito aduerfario non-poffe eum abolitionem accipere.

$. r. Item refcripferunt, nifi euidenter probetur *? confen-

tire aduerfarium , abolitionem non dari. $. 2. Item refcri-

pferunt, cum in crimine capitali abolitionem, vt in re pecu-
niaria petitam effe diceret !*, reftaurandam effe nihilo mi-
nus cognitionem : ita vt **, fi non probaffet hoc, quod pro- -

poneret , non impune eum laturum.

* TÍTOS XAI.
DE REQVIRENDIS VEL * ABSENTIBVS

"DAMNANDI&

MancriANVS libro II. Pu-blicorum.

DIVI Seueri et Antonini Magni Refcriptum eft ? , ne quis.

abfens puniatur: et hoc iure utimur, ne abfentes da-
mnentur: neque ? enim inaudita caufa quemquam damnari
: | . qequi-

Hal. diffricdti. Rehd. deffituti. GE B. — 1 Vulg.zmcidumt. BR. — 2, Hal. Cum ,
loco: quamquam. GERB. 3 Hal. detalerit, et pofl. GE B. 4 Vulg. hic
praemittit: zutra tvigiuta dies. BR. 5 Hoc: de, poftea additum, et quod

abeffe poffit, ftellulis inclufimus. p R. Puta in exemplo Taurell. typis deftina-

to. GEB. 6 Gothofr. in nota: perfequeretur. vulg. Fal. Etiam fcripti co-

dices. BR. DBarb. et S. Cruc. . At Bynkersh. et Rehd. p.e-r-&q»uatur. OT '

Ap. Hal. et Vulg. Herennius, abeft. Sed et Flor. eft vncis inclufum. g R. Et
abeft in Rehd. GEE. . 8 Hal. roferipfit. GEB. 9 Hal. et Vulg. PAPI-
NIANV S. BR. Io Hal. et Rehd. Seuerus, et mox iterum: Sernero. GE B.
12 Hal. probaretur. — 13 Hial. et Vulg. dicere-
tur, E quatuor MSS. S. Cruc. L. Florentinam exprimit. exprimebat etiam Darb.
fed fa&um: diceretur. BR. — Habuere ita ab initio S. Cruc. II et Treuif. qui-
bus adde Bynkersh. et Rehd, GE z. — 14 Hal. et Vulg. et, loco: ita vt.BR.
Rehd. vt Flor. GEx. |
.—.. Y Gothofr. in nota: nec abfentibus. Hal. Sed integra Haloandri le&tio
et: DE REQVIRENDIS REIS NEC ABSENTIBVS DAMNAN-
DIS. Vulg. etiam inferit: rezs. Etita Cod. Treuif. In S. Cruc. l. De reqaui-
vendis vel dammandis abfeutibus veis S. Cruc. IT. . De requivendis abfentibus
damnatis. BR. In Bynkersh. VEL, abeft. Rehd. vt Vulg. GEg. — 2 Vulg. Di-

ui Seuerus et Antonimus Magui vefcripferumt, BR, Ktaet Rehd.GEs, 3 Vulg.
: N : ?!L'C.

a otci
tnel,
Qp
Bs

[
Cv
p
pis Val

|
YvSt
vel Dd
zotuit
fco nit
fufomm
fe. defe
ts ef

Y
DATIS
Ti: Yt,
foom h
éut, h
n
fünt, t
Venife de
Wefüs et.
itter ho
titdum e
t üditori

prildit, VU]Q
UE
ft P*'gffrip:io
TC idmifie «
EL
g iA
LDY
n 204

T
. fl

JoyI-
ls fef
lis efe

j lr
i
i, 1
i
dbond
u

onfti
Augii
» Qicett
ii
orkte
reite
d
nlo -
m

pes voluerunt.

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. XVIL XVIIL 109

aequitatis ratio patitur. $. r. Si autem grauius quis punia-
tur, puta in opus metalli, vel fimilem poenam, fiue capita-
lem : hoc cafu non eít irroganda in abfentem poena, fed ab-
fens requirendus adnotatus ^ eft, vt copiam fui praeftet. $. 2.
Praefides autem prouinciarum circa requirendos adnotatos 5
hoc debent facere, vt eos, quos adnotauerint, Edictis adeffe
jubeant 9?: vt poffit innotefcere eis * qui adnotati funt ?. . Sed

-et litteras ad magiftratus, vbi confiftunt, mittere: vt pereos

poífit innotefcere, requirendos eos ? effe adnotatos. $. 3.

-Etex hocannus computatur ad fe purgandos. . $. 4. Sed et |

Papinianus libro fexto decimo *? refponforum fcripfit **, re-

quirendum adnotatum , fi prouinciae Praefidem intra annum

adierit, et fatis obtulerit: non efle ** locum mandatis, vt bo-
gpa fifco vindicentur:.nam et fi intraannum mortuus fit, cri-
minis caufa expirat, et perit, et bona eius ad fuccelfores
transmittuntur. - ! |

L. MAcrRn ?? libro IT. Publicorum.. AwNwz fpatium
ad occupanda bona eius, qui requirendus adnotatus eft, per-
tinet. $. r. Sed fi per viginti annos fifcus bona ** non oc-
cupauerit, poítea praefcriptione vel ab ipfo reo, vel ab heredi-
bus eius fubmouebitur.- | |

IIT. MancraAnvs libroIT. de publicisIudiciis. Qv AM-
CvMQVvE enim quaeftionem apud fifcum, fi non alia fit *?
praefcriptio, viginti annorum filentio praefcribi, Diui Princi-

IV. MaAcxn '^5 libro II. de publicis Tudiciis **. - Aw-
Nvs exinde computandus eft, ex quo ea adnotatio *5, quae
vel Edicto, vel *? litteris ad tmagiftratus ?? factis, publice in-
notuit ^*, $. r. Ergo et viginti annorum tempus exinde fi-
Íco numeretur ?^^, ex quo adnotatio publice innctuit. . $. 2.
In fumma fciendum eft, nullatemporis praefcriptione, ^? cau-
fae defenfione fummoueri eum, qui requirendus adnota-
tus eft.- HO '

V. MopesTINvs libro XII. Pandectarum. Max-
DATIScauetur, intra annum requirendorum bona obfigna-
rxi: vt, fi redierint ?^, *et fe purgauerint*, integram fem
fuam habeant: fi neque refponderint ?^5, neque qui fe defen-
dant, habuerint: tunc poft annum bona in fifcum coguntur
29, $. r. Et intraannum medio tempore mouentia, fi qua

Ífunt, ne aut mora deteriora fiant, autaliquo modo intereant,

venire debere, pretiumque eorum in depofito effe, Diui Se-
uerus et Antoninus fanxerunt. $. 2. Sed et Diuus Traianus
inter mouentia fructus quoque haberi refcripfit. $. 3. Cu-
randum eft autem, ne quid ei, qui profugit, medio tempore
2 debitoribus eius foluatur, ne per hoc fuga eius inftruatur.

(.BR. . 4 Gothofr. in nota: adnotandum eft. vulg. Hial. Hal. faltim ha-
bet: aduotandus efl. Florentinam exhibet Barb. Haloandrinam S. Ctuc. [. et
3.L vt et Rehd. Bynkersh. reguirendus et aduocandus. G EB. — 5 Hal. et
KRehd. inferunt: et. GEE. 6 Taur, i!Veant. GEB. * Vulg. eos. BR.
Etiam Rehd. Ap. Hal. e;; plane abeft. GE s. — 8 Hal fimt.GEB. 9 Vulg.
v60$. BR, — . IO Vulg.lib. XV.gm. Rehd.lé. XVII. GEs. — 11 Hal. re-
fpoudit. Vulg. fcribit. BR. Rehd. vt Flor. GEE. I2, Hal. facere, loco:
efée. GEB. . 13 Vulg. MARCELLVS.2R. 14 Hal.inferit: eius. GE B.
15 Hal inferit: propria. Sed et Vulgata. Videlicet erat olim Flor. non alia -
Jit profcriptio, vbi antique adfcriptum: pria prae, poft fyllabam :- pro , quod
nec admiíit Taur. nec nos admirtimus. B R. Etiam Rehd. propria praefcriptio.
GEBE. 16 Vulg. MARCELLV'S. gn. 17 Flor. fa&um: paublicorum 1u-
dicovum. B. 18 Vulg. addit: fa&a eff. Hal. fequens: q4uae, delet. B R.
Rehd. vt Vulg. GER. 19 Hal. et Vulg. inferunt: etiam. BR. Etiam Rehd.-
GEB. 20 Vulg. magifiratum. B R«

21 Rehd. inuotuérit. GERB. — 22 |

TIT.: - EL
DE.OQVAESTIONIBY:S
Vrrriawvs ]libro VIII. de Officio Proconfulis.

N criminibus eruendis * quaeftio adhiberi folet, Sed quan-
. do, vel quatenus id faciendum fit, videamus. . Et non effe
a tormentis incipiendum, et Diuus Auguftus conftituit, ne-:
que adeo fidem quaeftioni adhibendam. $. r. Sed et ? epi-
ftula Diui Hadriani ad Sennium Sabinum continetur. Verba-
refcripti ita fe habent: ad tormenta feruorum ita demum ve-
niri oportet, cum fufpectus eft reus: etaliis argumentis ita
probaticni ? admouetur, vt fola confeffio feruorum deeffe vi-
deatur. $. 2. Idem Diuus Hadrianus Claudio Quartino re-
fcripfit, quo refcripto illud expreffit, a fufpe&iffimo incipien-
dum, eta quo facillime poffe verum fcire * iudex crediderit.
$. 3. Ad quaeftionem non effe prouocandos eos, quos acciu-
fator de domo fua produxit ? : nec facile credendum fübiecta
eam ?, quam ambo parentes dicuntur * caram ? filiam ha-
buiffe, refcripto Diuorum Fratrum ad Lucium Tiberianum
emifio declaratur. $. 4. Idem Cornelio Proculo refcripfe-
runt, non vtique in ferui vnius quaeftione ? fidem rei confti-
tuendam: fed argumentis caüfam examinandam. . $. 5. Diuus
Antoninus etDiuus Hadrianus Sennio *? Sabino refcripferunt,

| cum ferui pariter cum domino aurum et argentum exportaffe

dicerentur, non effe de domino interrogandos: ne ** qui-

dem, fi vltro aliquid dixerint, obeffe hoc domino. $. 6. Di-

ui Fratres Leliano *^ Longino refcripferunt, de feruo here-
.dum non effe habendam quaeftionem in res hereditarias, quam-
uis fufpectum fuiffet *$, quod imaginaria venditione domi-
nium in eoquaefiffe heresvideretur. $. 7. Seruum municipum
poffe in caput ciuium torqueri, faepiffime refcr?äfïäum eft z
quia *^ non fit illorum feruus, fed Reipublicae. Idemqueim

ceteris feruis corporum dicendum eft: nec enim plurium fer-

uus videtur, fed corporis. $. 8. Si feruus bona fide miht
feruiat, etiam fi dominium in eo non habui *?; poteft dici,
torqueri eum in caput meum non debere. Idem eft et in li-
bero homine, qui *9 bona fide feruit, $. 9. Sed nec liber-

tum torqueri in patroni caput, conftitutum eft. $. ro. Nec-

fratrem quidem in fratris, Imperator nofter cum Diuo ** pa-
tre *? fuo refcripfit: addita ratione, quod in eum , in quem
quis inuitus teftimonium dicere non cogitur, in eum nec tor-

| queri debet. $. 1r. Seruum mariti in caputvxoris poffe tor-
|queri, Diuus Traianus Sernio *? Quarto reícripfit. $. r2.

Item Mummio Lolliano ?? refcripfit, dammati feruos, quia
2* defierunt ?? effe ipfius, poíle in eum torqueri. $. 13.
Si feruus ad hoc erit manumiffus, ne torqueatur: dummodo-
in caput domini non torqueatur, pofle eum torqueri Diuus
Pius refcripfit. $. 14. Sed et eum, qui cognitionis fufce-
ptae tempore alienus fuit, licet poftea rei fit effeCtus, tor-
j um queri

] Hal. et Vulg. smumeratuv, et ita Flor. fa&um. mm. Etiam ita Rehd. GEE.

24 Hal. refpende-:

23 Hal et Vulg. inferunt: a. BR. Etiam Rehd. GERB. |
26 kial ct

rint. GER. — 25 Vulg. redierimt. BR. — Rehd. vt Flor. G B.
Vulg. cogántur. p & Rehd. vt Flor. GER. fs .
— — .X Hal et Rehd. feruandis. G E B. 2 Hal. adbibendam , etiam epi--
flola. 3 Gothofr. in nota: a probatione amouétur. Hal. GES. 4 Go-

thofr, in nota: fciri. vwlg, Flal. GEE. — 5 Hal. produxerit. GER. — 6 Vulg.
addit: effe.Bm. Etiam Rehd. GE B. —— 7 Hal. dicumt. GE B. 8 Gothofr.
in nota: charam. v4lg. Hal. GEB. — 9 Kehd. gueflionem. GEB. — YO Vulg. :
' 11 Hal et Vulg. wec. BR. Etiam Rehd. GEz. 12 Vulg.

Seruió. BR.
Lenisno. BR. Etiam Rehd. GEs. — 15 Rehd.effet. GEB. — 14 Hal. qwaude,
loco: quia. GEB. — 15 Vulg. babeam. BR. — 16 Rehd. inferit: mibi. GE P.
17 Ap. Hal. Diwo, abeft. GEB. — 18 Vulg. fratre. BR. — 19 Hal. et Vulg.:
Seruio, BR. . Etiam RKehd. GEB. 20 Vulg. Nauwmio Iuliamo. BR. Ettam.
Rehd. GEzg. — 21 Gothofr. in nota; qui. valgat. Hal. GEv. — 22 'Hdïl.'

Kkkkkkk ——

1060 J DIGESTORVM LIB.

queri in caput?3 poffe, Diui Fratres refcripferunt. $. 15. 5i
quis dicatur nulló iure emptus, non prius torqueri poterit,
quam fi conftiterit venditionem non valuiffe: et ita Iæperator
nofter cum Diuo patre fao refcripfit. $. 16. Item ?* Seue-
rus Spicio Antigono ita refcripfit ". Cum quaeftio *de fer-
uis* contra dominos neque haberi debeat, neque fi fa&a fit,
di&uri fententiam confilium inftruat : multo minus indicia fer-
uorum contra dominos admittenda funt. $. 17. Diuus Se-
uerus refcripfit, confeffiones reorum pro exploratis facinort-

bus haberi non oportere, fi nulla probatio religionem cogno-

fcentis inftruat. $. 18. Cum quidam deponere pretium ferui
paratus effet, vt feruus torqueretur contra dominum: Impze-
rator nofter cum Diuo patre ?* fuo id non admiferunt p
$. 19. Si ferui quafi fceleris participes in fetorqueantur, de-
que domino aliquid fuerint confeffi apud iudicem : prout cau-
fa exegerit, ita pronuntiare eum debere, Diuus Traianus ?7^ re-
fcripfit: quo refcripto oftenditur, grauari dorminos confef-
fione feruorum: fedab hoc refcripto receffum, Conftituütiones
pofteriores oftendunt. $. 20. In caufa tributorum, in quibus
effe reipublicae neruos nemini dubium eít, periculi quoque
ratio, quod feruo fraudis conício capitalem poenam denun-
.tiat, eiusdem prófeffionem exftruat ?^9. $. 21. Qui quaeftio-
nem habiturus eft, non debet fpecialiter interrogare, an Lu-
cius Titius homicidium fecerit: fed generaliter, quis id fece-
rit: alterum enim magis függerentis, quam requirentis vide-
-tur: et ita Diuus Traianus ?? refcripfit. $. 22. Diuus Ha-
drianus Calpurnio Celeriano in haec verba refcripfit. Agricola
Pompeii ?9 Valentis feruus, de fe .potgü,ingerrog.arg: .ft.",
dum quaeftio habetur ??, ampliusdixerit: rei fuerit indicium
33. mon interrogationis culpa. . $. 23. Quaeftioni fidem non
femper, nec tamen numquam habendam, Conftitutionibus
declaratur: etenim res eft fragilis, et periculofa, et quae ve-
ritatem fallat. Nam plerique patientia fiue duritia tormento-

rum ?* ita tormenta contemnunt, vt exprimi ?* eis veritas.

nullo modo poffit: alii tanta fuünt inpatientia, vt quouis ??
mentiri, quam pati tormenta velint: ?* ita fit, vt etiam va-
tio modo fateantur, vt ?? non tantum fe, verum etiam alios
comminentur ??, $. 24. Praeterea inimicorum quaeftioni fi-

des haberi non debet, quia facile mentiuntur: nec tamen, 1i |

49 praetextu inimicitiarum, detrahenda erit fides quaeftionis
^* G. 25. Caufaque ^? cognita ^*? habenda fides, aut non
habenda. $. 26. Cum quis latrones tradidit, quibusdam re-
fcriptis continetur, non debere fidem haberi ** eis in eos qui
eos tradiderunt: quibusdam vero, quae funt pleniora, hocca-
uetur, vt neque deftri&te ** non *5 habeatur, vt in cetero-
rum perfona folet **: fed cauía cognita aeftimetur, habenda
fides fit, necne: plerique enim, dum metuunt, ne forte ad-

defierint, GEB. 23 Rehd. inferit: eiws. GEB. —— 24 Rehd. antoniuus,
loco: item. GEB. . 25 Hal. Autominus et Verus Sulpitio Anutigono ita ve-
fcripferunt./ Vulg. Antoninus Seuerus Septitio Antigono i1ta vefcripfit: và Item
vtrubique omiffo. B»R. — Rehd. vt Flor. praeter id quod iam monitum. G E B.
26 Vulg.fratre. BR.. Etiam Rehd. GEs. — 274 Hal. et Vulg. admifit. BR.
Rehd, vt Flor. GER. 2^b 'Taur. T'rabianws. 28 Gothofr. in nota:
4Al. infruat. ita Hal. et Vulg. Nefcimus annon magis conueniat: deffruat.
BR. Vt ifti S. Cruc. L. vt et Rehd. Vt Flor. Barb. et $. Cruc. Il. GE 5.
29 Taur. et hic: Trabianus. "Vulg. Adrianus. BR. |Tta et Rehd. GEB,
$O Taur. Pompel. GEB. — 31 Gothofr. in nota: at fi dum.. Haloand. et
fi dum. valg. GER. 32 Vulg. babebitur. BR. —— 33 Gothofr. in nota:
iudicium. Haloamd. GEs. 34 Quid fi transponamus: fpatientia tormen-
tovum fiue duritia. BR. MSS. Florentinam exhibent: DBaib. S. Cruc. I. Il.
Bynkersh. vt et Rehd, G n. 35 Hal. et Vulg. inferunt: ab. BR. Et-
iam Rehd. GEB. 36 Hal aquoduis. Vulg. in quomis potius. BR. In
Barb. et $. Cruc. l ante: qmowis, fuüperfcriptum : m. S. Cruc. L awt im
quouis. Bynkersh, vt pocius mentiri. Rehd. vt Hal. GER. 37 Hal. et Vulg.
praefigunt: et. BR. Rehd. vt Flor. Ggg. 38 Hal. et, loco: vt. GER.
39 Gothofr. in nota: criminentur. Vulg. Sed ita etiam Taur. in margi-
. ne, et Hal. in textu, etipíe malim. BR. Etita quoque Rehd. GEs. 40

Aivnr TIT- XVIH.

prehenfi eos nominent, proderé eos folent, fcilicet impuni-
tatem fibi captantes: quia non facile eis indicantibus prodito-
res füos creditur *?, Sed neque paffim impunitas eis per hu-
iusmodi proditiones concedenda eft: neque transmittenda al-
legatio dicentium, idcirco fe oneratos, quod eos ipfi tradidif-
fent: neque enim inualidum argumentum haberi debet men-
dacii, fiue calumniae in fe inftruCtae, $. 27. Si quis vltro
de maleficio fateatur, non femper ei fides habenda eít: non-
numquam enim aut metu , aut qua alia de caufa in fe confi-
tentur ^?. . Et extat epiftula Diuorum Fratrum ad Voconium
59 Saxam, qua continetur, liberandum eum, qui in fe fuerat
confeffus, cuius poft damnationem de innocentia conftitiífet :
cuius verba hacc funt. Prudenter, et egregia ratione huma-
nitatis, Saxa cariffime, Primitiuum 5* feruum, qui homici-
dium in fe confingere metu ad dominum reuertendi füfpectus
effet, 5? perfeuerantem 53 falfa demonftratione, damnafti,
quaefiturus de confciis, quos aeque habere fe mentitus 5* fue-
rat, vt ad certiorem ipfius defe confeffionem peruenires: nec
fruftra fuit tam prudens confilium tuum: cum in tormentis
conftiterit, neque illos ei confcios fuiffe, et ipfum de fe te-
mere commentum : potes itaque decreti gratiam facere, et
eum per officium diftrahi iubere: condicione addita, ne vm-
quam in poteftatem domini reuertatur, quem pretio recepto
** certum habemus libenter tali feruo cariturum. — Hac epi-
íftula fignificatur, quafi 59 feruus damnatus, íi fuiffet re-
ftitutus, ad eum pertinebit **, cuius fuiffet, antequam da-
mnetur ?5: fed Praefes prouinciae eum, quem damnauit, re-
ftitüere non poteft: cum nec pecuniariam fententiam fuam
reuocare poffit. Quid igitur? Principi eum fcribere opor-
tet, fi quando ei, qui nocens videbatur, poftea ratio innocen-
tiae conftitit 5?,

IL VrrrANvslibro XXXIX. ad Edictum. Hxmre-

DITARIIÍ[Íerui, quamdiu incertum eft, ad quem bona per-
tineant, non poffunt videri in caput domini torqueri $9.

III. Inexw libro L. ad Editum. CowNsTITvTioNE

Imperatoris noftri et Diui Seueri placuit, plurium feruum in
nullius caput torqueri poffe.
, lV. InzMm libro III. Difputationum. Iw incefto $T,
vt Papinianus refpondit, et eft refcriptum, fernorüm tormen-
ta ceffant: quia et lex Iulia ceffat de adulteris 9?. |
| — .. MaRnctiasNVvs libro II. Inftitutionum. Sz quisvi-
duam vel alii nuptam cognatam, cum qua nuptias contra-
here non poteft, corruperit, in infülam deportandus eft: quia
duplex crimen eft, et $? inceftum , quia cognatam violauit
contra fas: et adulterium vel ftuprum adiungit: denique hoc

. cafu ferui in perfona ** domini torquentur.
VI. PariuraAxvs 9? libro Il. de Adulteris. Pa-

TRE

Taur. in margine: fub. Et hoc modo quoque Hal. et reliqui, et ipfi malumus.
BR. ' Et ita quoque Rehd. GEs. 41 Hal et Vulg. 4waeffioni. BR.
Etiam Rehd, GEB. — 42 Flor. zà Caufaque praefixum eft: Sed, neque 72
que deletum. Inde Hal. et Vulg. Sed cawía cognita. BR. ta et Rehd. GEn.

43 MHal. inferit: aut. — 44 Taur. baberE. GEB. ^ 45 Hal. de firifo. Vulg. .

difirifius. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 46 Ap. Hal. zon , abeft. Vulg. con-
uertit in: boc. BR. Rehd. vt Vulg. Gx z. 47 Vulg. debet. BR. Rehd.
deberet. GEB. — 48 Hal credatur. — 49 Taur. coMfitentur. Rehd. confite-
tur. GEB. . $0 Vulg. Focmnium. BR. $1 Hal. Primitium. Cont. Me-
nag. /dmoen. lur. Ciuil. c. 27. GEB. 52 Rehd. fufpectus eff, fed perfeue-
rante. G E B, 53 Hal, et Vulg. perfemerante. BR, 54 Hal. fe commen-
tu;. Vulg, fecum inentitus. BR Rehd. vt Vulg. GER.
B R. 56 Hal. et Vulg. quod fi, fequenti: fi, deleto. BnR. Rehd. vt Flor.
GEB, 51 Hal. pertimeret, GEB. — 58 Hal dammaretur. 59 Vulg.
confliterit.BR. 60 Vulg.addit: poffe.BR. — 6t Vulg. De inteflu. BR. Etiam
Rehd. GEB. — 62 Hal. et Vulg. adniteriis. Flor. quoque ita fa&um fat anti-
que. In Infcriptione L. 6. idem fere coaeue factum, Etiam in L. 7. fed ibi ; fta-
tim exficcata. In L. $. tandem nihil immutatum. B R. Rehd. vt Hal. et Vulg. G E B.
63 Ap. Hal, et Vulg. et, abeft. p R. Etiam in Rehd. GEz. — 64 Hal. et
Vulg. perfonam. RR. Etiam Rehd. GEs.

55 Vulg. accepto. -

65 Hal. IVLIANVS$. Vulg.
FL-

n
fefi

hi

m
Qu

qülr'

«t
m
Sfoc

piu
hr
j5f
fm,
fün

m
1

üsdi

vl
Qücin
alis f
pec»uni
polit,
Jinus
faber

N

s '
gt
fünt
Tabe
de f
detcien
i
guï'&fl :
Jio
1elny
quoi
Centul
Il, à)
Taberi
Conftit
pittis 4
bend; !
fite ?0
dhitum
Tltertos
CL 5

l, et

VLUAN
Mi d
L
lr v
GOIhOFf. l
liti qy.
infcrit: tle.
QG ts
À.
liil

aM
T

DO

hu
m
iiO
"st
O0

efto "
1orme

100 T«
D
d g
T
itne b

"MR
n

f du
fu. 9^
i : Mquc )
hd 6^

"-30' Vü!g' j

Vug a
|h Rthd-
jl arf
uf M

DIGESTORVM LIB.

rRE vel marito de adnlterio agente, et poftulantibus 59 de
feruis rei vt quaeftio habeatur, fi vere ?* caufa perorata, te-
ftibus prolatis, abfolutio fecuta fuerit: mancipiorum, quae
mortua fünt 95, aeftimatio habetur: fecuta vero damnatione,
quae fuperfünt, publicantur. $. r. Cum de falfo teftamento
quaeritur, hereditarii ferui poffunt torqueri,
VIL VrPrriaAwvs 9?libro III. de Adulteriss QvAx-
sTIONIS modum magis eft iudices arbitrari oportere: ita-
que quaeftionem habere *? oportet , vt feruus faluus fit vel
innocentiae **, vel fupplicio.

-NMVIIIL. Pavrvs libro II. de Adulteriss EpricmTvM

Diui Augufti, quod propofuit Viuio *^ Auito 7?, et Lucio
Aproniano Confulibus, in hunc modum exítat. Quaeftiones
neque femper 7^ in omni caufa et perfona defiderari debere
arbitror: et *5 cum capitalia et atrociora maleficia non aliter
explorari et inueftigari poffunt, quam per feruorum quaettio-
nes, efficaciffimas eas *9 effe ad requirendam veritatem exi-
ftimo, et habendas cenfeo. $. r. Statuliber in adulterio po-

ftulari poterit, vt quaeftio ex eo habeatur, quod feruus here-

dis eft: fed fpem fuam retinebit.
.IX. Mancriauvslibro II. de Tudiciis publicis. . D 1-
vvs Pius refcripfit, poffé de feruis haberi quaeftionem in pe-
cuniaria caufa, fialiter veritas inueniri non poffit: quod et

aliis refcriptis cauetur: fed hoc ita eft, vt non facile in re

pecuniaria quaeftio habeatur: fed fi aliter veritas inueniri non
poffit, nifi per tormenta, licet habere quaeftionem, vt et **

Diuus Seuerus refcripfit **. — Licet itaque et de feruis alienis
haberi quaeftionem , fi ita res fuadeat. $. r. Ex quibus cau-

fis quaeftio de feruis aduerfus dominos haberi non debet, ex

"his *? caufis ne 9? quidem interrogationem valere ?*: et

multo minus indicia feruorum contra dominos admittenda
funt. $. 2. Deeo, qui in infülam deportatus eft, quaeftio
habenda non eft, vt Diuus Pius ?? refcripfit. $. 3. Sed nec
de ftatulibero in pecuniariis caufis quaeftio habenda eft, nifi
deficiente condicione. "W ; r
: X. ARcADIVvS, *qui et* ?? CHAnrSrIVS libro fin-
gulari de teftibus. D minore quattuordecim annis ^^ quae-
ftio habenda non eft, vt et Diuus Pius Caecilio Iubentiano
refcripfit. $. r. Sed omnes omnino in maieftatis crimine,
quod ad perfonas Principumattinet, fi ad teftimonium prouo-
