eft, eius nec appellationem per alium agi oportet. CH
— ]L Macren ?libro L. de' Appellationibus. Srz pro-
curator abfentis appellauerit, deinde rationes reddiderit: ni-
hilo minus ipfe refpondere debet. Sed an eo ceflante domi-

nus litis refpondere poffit exemplo adulefcentis, videamus? .

Magis tamen obferuatur, vt audiri debeat in caüfis appellatio-
nis reddendis is, cuius abfentis procurator appellauit. ——
SI TVTOR, VEL CVRATOR, * MAGISTRA-

TYS CREATVS APPELLAVERIT. b
. VrnPrANvSs libro Ill, de Officio Confulis 2

S i 3 qui ad munera publica nominati appellauerint, nec.
caufas probauerint: fcient ^ ad periculum fünm pertine--

re, fi quid damni per moram -appellationis. reipublicae acci-

derit : quod fi apparuerit, eos neceffario prouocafte , cui ad-

fcribendum fit id damnuin, Praefes,. vel Princeps aeftimabit.
ll HeRMocENrIANVSlibro V. iuris Epitomarum..

T vronvel curator retentus * fi prouocauerit, et ante cau-.
fam a&tam moriatur: propter periculum medii temporis, fuc--

ceffores eius caufas appellationis neceffe habent reddere. |

Euam Rehd. GEB. — 12 Vulg. per verum maturam. BR. Etiam Rehd. GEB.
13 Hal. oportuit. Vulg. pofit. nh. Rehd. poterit. GEB.. Wi
! t Hal.pofint. 2 Hal et Rehd. PAVLVS. GER. 5 Hal. pof-
fint. , 4 Hal. et Rehd. iu criminalibus. GEB. — $ Hal. ec Vulg. Polla. B R.
Etiam Rehd. Gz s. — 6 Vulg. ícite per geminationem: ejus te iuffe. RR« — 7
Hal.canfam. GEB. —— 8 Vulg. Idemque. B R. Etiam Rehd. GrB. 9 Vulg.
MARCELLVS.&£R8. . | $
i Hal.et Vulg. praefigunt: VEL, BR. Etiam Rehd. GEB, — 2 For-
3 Hal. Hí, qni. Rehd. Hz, qni. GER. 4 Hal.
et Vulg. fciant. BR. — Etiam Rehd. GEB. 5 Hal. et Vulg. detentas. B R.

Etigm Rehd. GEB.

y Etiam nuüc Flor. eft per errorem : PROVINCIALIA.s8R. 2

appellationum * reddere..

TITE AL
EVM, QVI APPELLAVERIT, IN PROVINCIA
*« * DEFENDI.
d Vrrrawvslibro IV. de Appellationibus.
vaf, qui appellauit ?, oportere in prouincia defendi in aliis
fuis caufis, etiam fi appellationis caufa peregrinetur, 3

| Diui Fratres Decimio * Philoni refcripferunt.

.. H.Mamncranvslibro II. de Appellationibus. Hoec
enitn illis praeftatur, ne necefle habeant fe defendere, qui
reipublicae caufa abfunt. | "r : |

APVD EVM, A QVO APPELLATVR *, ALIAM

CAVSAM AGERE COMPELLEND Y M.
Vrrrawvs libo IV. de Appellationibus.
S.I Qv1s ex alia caufa appellauerit a iudice, an in alia cau-
J fa eundem iudicem habere neceffe habeat, videamus? et
hodie hoc iure vtimur, et ? tametfi appellatio interpofita fit,
tamen apud eundem iudicem , a quo quis prouocauit ?, com-
pelletur alias caufas, fi quas habet, agere: nec vtetur ^ hoc -
praetextu, quafi ad 5 offenfüm iudicem non debeat experiri,
cum poffit denuo prouocare, — | u d :
SI PENDENTE APPELLATIONE MORS
Qp pO COINTERVENERIT. hb yos urrterie n
Macrn * libro iL 'd-e, A-ppelllþatïonibus.,
AP PELLATORE defuncto, fiquidem fine herede, cuius-
cumque generis appellatio fuit *, enanefcit: quod fiap-
pellatori heres extiterit;:fi quidem nullius alterius intereft
caufas appellationis reddi, cogendus non eft peragere appel- -
lationem: fi vero fifci, vel alterius, contra quem appellatum
eft, intereft: heres caufas appellationis reddere neceífe ha-
bet. Naullius autem intereft, veluti cum fine ademptione bo-
norum relegatus eft. Nam íi ademptis bónis relegatus, vel
in infulam deportatus, vel in metallum datus ?, prouocatione
interpofita decefferit : Imperator nofter Alexander Pletorio 4

| militi ita refcripfit. Quamuis pendente appellatione morte rei

crimen extinCtum fit: data tamen etiam de parte bonorum
eius fententia proponitur, aduerfus quam non aliter is, . qui

emo!umentum fücceffionis habet, optinere poteft, quam fiin
| reddendis caufisappellationis iniquitatem fententiae detexerit,

$. r. Tutor quoque in negotio pupilli appellatione interpo-
fita ( decelferit, heredem eius caufas ?* appellationis reddere
neceffe eft, etiamfi rationes tutelae heres reddiderit: quia fuf-
ficit, mortis tempore ad caufas appellationis reddendas obliga-

tum fuiffe. Sed Diui * Seuerus et Antoninus refcripferunt,

non cogendum tutorem, poft rationes * redditas, caufas

TE
Hal. appellanerit. 5 Rehd. praefigit: qu0d. GEB. .« 4 Vulg. Decio. B &.
Rehd. decimo.: G E B. A
Y Hal, APPELLETVR , et ita Flor. eft fadum. BnR. — 5 Flor. ex:
et, fa&um: vt, quod et Vulg. et Hal. receperunt. — llla etiam fequcns: com»
pelletur, mutauit in: compellatur. B R. Rehd. vt et i, at:' compelletur , vt Flor.
G E B. 5 Hal. prouocauerit. 4 Rehd. uec effe videtur , pofterioribus ta-
men vocibus fuperícriptum: al. vtetur boc , quamuis: béc, etiam fit in contex-
tu. GEE. — 5 Halet Vulg. apud. BR.. Rehd. vt Flor. GEz.
I Vulg. MARCELLVS.2R. ^ 2 Hal fuerit. —^ Hal. danmatus,
GER. 4 Hal. Piletorio, et in margine: alias, Pletovio. Vulg. Pledforio.

H R. Rchfï. vt Vulg. G E &. 5 Hal inferit; zuterpofitae. BR, 6 Hal. et
Rehd. diu4$. GEB, —— 77 Rehd, inferit: et impenfas. GEB. 8 Era: olim

1082; - 4h. 1!'5 DIGESTORVM ;ÉIRZXLIX: TITS IV2 vz0TÉ

TIÉ X
DEIVRE FISCI.

s d i^
.CarrrisTRATVS libro L. de iure Fifci.

ARIAE caufae funt, ex quibus nuntiatio. ad fifcum fieri:

folet. .Aut enim fe quis, quod tacite reli&tum eft, pro-
. fitetur capere non poífe: vel ab alio praeuentus defertur:: vel
quod mors ab heredibus non: vindicatur: vel quod indignus
quis heres nuntiatur: vel quod Princeps heres in(titutus, . et
* teftamentum fiue codicilli fübrepti effe nuntiantur: vel quod
dicatur quis thenfaurum inueniffe, vel magni preti!i rem tni-
noris ex fifco comparaffe: vel ? praeuaricatione fifcum victum

eífe,. vel eum deceífiffe, qui in capitali crimine,effet,, vel et-.-

iam poft mortem aliquem reum eífe: vel domum reftructam
3 effe, vel ab accüfatione receffüm *, vel rem litigiofam ve-
numdari: vel.poenam fifco ex' contractu priuato deberi: vel
aduerfus leges commiffum factum 5 eíffe. $. r. An bona,
quae foluendo rion fint, ipfo iure ad fifcum pertineant, quae-
fitum eft ? Labeo fcribit 5, etiam ea quae foluendo non fint,

ipfo iure ad fifcum pertinere. Sed contra fententiam eius Edi-

&um perpetuum fcriptum eft, quod ita bona * veneunt, fiex
his fifcó adquiri nihil poffit. $. 2. Diuus Pius Coelio * Ama-
ranto ? ita refcripfit, vacantium bonorum nuntiationem qua-
driennio finiri; idque tempus ex die, quo certum effe coe-
pit *?, neque heredem , neque bonorum poffefforem exftare,
computari oportere. $. 3. Praefcriptio autem viginti anno-
rum, quae etiam circa requirendorum adnotatorum bona ob-
feruatur, ex Conftitutione Diui Titi ** folet ex eo numerari,
ex quo quid ad fifcum pertinere potuit. $. 4. Caufae au-
tem, quae ftatim motae fünt, et tra&tae vltra vicenfimum an-

num, differri poffunt etiam *? poft vicenfimum annum. — $. 5.-
Illae quoque caufae, quae a priore nuntiatore.*? proditaedi- - 1 ! : |
| cum quidam teftamento fuo ita fcripfiffet, vos Roao, vT

cantur *^, etiam poft annos *5, quibus praefcribi diximus ^*,
fifco nuntiari poffunt. 4 DI h

II. Ipew libroII. de iure Fifci. Ex qüibusdam cauflS"

delationes füfcipientium *? fama non laeditur: veluti eorum,

qui non praemii-confequendi, item eorum, qui vlcifcendi gra-
tia aduerfarium. füum deferunt, vel quod nomine *? Reipu- .
blicae füae *? quis exfequitur caufas: et haec ita obferuari,
plurifariam Principalibus Conftitutionibus praecipitur. $. r.-
Diuus Hadrianus Flauio Arriano ?? in haec verba refcripfit. ;
Quin ei, quiinftrumenta ad caufam fiíci pertinentia , cum pof- :
fit exhibere, non exhibet, nocere debeat: ?* fi verum aliter
non inuenitur, ?? ea fübtracta effe credantur, quae nocitura

Flor. caufasppellationus. Antiquitus a; ante: pp, adícripta, recentius s in o -

conuerfía., BR. ! : ; ;
| I Vulg. zuflitutus efl, vel quod teflamentum. 8 R. .. Rehd. inflitutus
efl, et teflamentum, GEB. 2 Wulg. inferit: ex. BR. Etiam Rehd. GER.

3 Gothofr, in nots: deftru&am.. Hal. Sed haec leQtio eft communis, et quod.
maius eft, Taur. ipfe habet in margine, Sed et Bafil. habent: 5 $z& &meoc xa- .

T*694. BR. Etiam Rehd. labet: deffruflam. Florentina placet Bynkersh. 7/711.
Obf.:5. GEB. — 4 MHal et Rehd. addunt: effe. GEB. ^ "$ Bynkersh. V.
Obj.. 25. mauult: aduerfus leges fattum. commiffum effe. GEB. - . 6 Hal. fcri-
Pfit. '7 Hal. 2uod ipfía boua ita veneunt. GEB. 8 Rehd. cecilio. GE B.
. 9 Hal. Caelio Amaranutbo. Vulg. Aromanto. B R. Rehd. vt Flor. GEB. — IO
,H.al. et Vulg. coeperit. BR. Etiam Rehd. GER. it1 Hal. diui Ti Anto-
xini. Vulg. djui Pü Antonini. BR. Rehd. vt Vulg. GE B. 12 Hal. et Vulg.
et, loco: etiam. BR. 13 Hal nwnciatione, —— 14 Hal. dicuntuv. G ER.
15 Vulg. pofl tempora. B R. Etiam Rehd. GER. 16 Hal. dicimus. — V7

Taur. delatione Su[cipientium. Rehd. delatione fufcipientium, quod et ipfum .

commodum fenfum habet. GEB. .. 1g Ap. Hal. nomine, abeft. GEB. — 19
R*ïhd- fua$. GEB, — 20 Hal. Auriano. Rehd. adriamo. GEB., . 21. Hal. prae-
figit: et. GEBP. — 22 Vulg. praefigit: et. B R. 23 Hal. et Vulg. dubi-
tandum. B R. Etxam Rehd. GE g. 24 Hal, quim mon aliam iu cauf[am. G E B.
25 Vulg. addit: rem. s . 26 Flor. erat olim : qmadefierata. Ad; qua ,
addita s; , et nihil praeterea. Inde Hal. quam defiderata fumt. Keliqui eo
ampiius: im qham defiderata fuut, fed re&e Taur, BBR. — Rehd. in qua defide-

non effe legi fraudem faCtam.. $. 1. Si quis palam , rogatus,

cum dare deberez: PETi. GER.

caufae eius fuerint, dübitatum ?? non eft: fed nec alias du«
bitari oportet, quin non in aliam rem ?^ nocere debeant,
quam in eam ?5, qua defiderata ?9.funt. . $. 2. Item Diui
l'ratres ad libellum Cornelii Rufi ?* refcripferunt , totiens eden-
da effe. inftrumenta, quotiens de iure capiendi, vel de iure
dominii, vel de aliqua caufa ?^* fimili, re nummaria quaera-
tur: non fi de capitali caufa agatur. | $.. 3. Senatus. cenfuit,
vt ??, fi neque delator, neque poffeffor, tribus EdiCtis euo-
cati adfuerunt ??; delatoris quidem fideiuffores teneantur, et
ei poftea publicam caufam deferendi ** ius adimatur: poffef-
foris autem ius idem effet ?^, quod ?? fi delatus omnino non
effet. - $. 4. Quotiens tamen delatór adeffe iuffüs ceffat, nec
hoc fraude potfefforis faCctum effe probabitur ?*: Diuus Ha-
drianus refcripfit, fecundum poffefforem pronuntiari oportere:
ita vt fenténtia comprehendatur, etiam delatores ?? ediCtoid
comprehendiffe ??, $. 5. Diuus Pius Caecilio Maximo refcri-
pfit, Conftitutionem patris fuüi, qua compelleretur ?* delator

edere mandatorem , ac nifi edidiffet, vt *? in vincula deduce-

retur: eo pertinere, non vt delator poena ?? fübduceretur,

fi mandatorem haberet: fed vt mandator quoque perinde, at-

que ^? fi ipfe folus detuliffet, puniretur. $. 6. Imperator

nofter Seuerus Auguftus conftituit, ne ferui delatores domi- .

norum audiantur: fed vt poena coérceantur. Libertos quo-
que, caufae mandatores contra patronos, a Praefidibus Prouin-

ciarum poenae ** pleCtendos. $. 7. Complura füunt refcripta

Principalia, quibus cauetur, non obeffe errorem cuiquam, quod

ignotus *^ iuris fui ipfe fe detulerit. || Sed extat eorundem.

Principum refcriptum, ex quo videtur poffe defendi, ita de-
mum non nocere cuiquam fe detuliffe, fi ea perfona fit, quae

ignorare propter rufticitatem *?, vel propter fexum. femini-

num ^^, ius fuum poffit. Vs | m !
« SHMI. Ingn libro III. de iure Fifci.. Now intellegitur
fraudem legi feciffe, qui rogatus eft palam reftituere. , Sed

IN EO, QVOD A VOBIS PETII ^?, FIDEM PRAESTE-
TIS: PERQVE DEVM, VT FACIATIS, ROGO,, et quae-
reretur, an id palam datum intellegeretur? Tulianus. refpon-.
dit, non quidem apparere, quid ab heredibüs ex huiusmodi
verbis petitum eft: quaeri autem folere, quando intellegatur

quis in fraudem legis fidem füuam accommodare? Etfereeo iam.-
decurfum, vt fraus legi fieri videatur, quotiens quis neque

teftamento , -neque codicillis rogaretur: fed. domeftica cau-
tione et chirographo obligaret fe ad *9 praeftandum ei, qui
capere non poteft: ideoque dici poffe, ex fupradiCtis verbis,

vata fant.GEB. | . 2* Rehd. vuphini. GEB. : 28 Vulg. de alia fimili. Hal.
de: alia caufja fimili ves numimaria. | Ex. nobis 73 canfa gloffema videtur, aut.e
þfequen)t.i-bus irrepfiffe ; aberrante librario ab vno .veríu ad alium. Abeft: cazfa,

in Treuif. mendofe inS, Cruc.I. de aliqua tàm fimili ves nummaria. In S. Cruc. .

lL. videtür fa&um : de aliqua confimili ves mummnaria, B R. Barb. et Bynkersh.
Flor. referunt, vt et Réhd.-GEB. — 29 Ap. Hal. et Vulg. ot; abeft. BR.
Edam.in Rehd. GEB. * 50 Hal. et,Vulg. adfuerint. Nempe Flor. olim erat:
adferunt;:ct inde fa&nm:.adfuerint. — "Taur. re&e ,non nifi neceffaria ex; cor-
rectione recepit. BR. — Rehd. affuerint. . 31 Vulg. defendendi. BR. Rehd.
hic etiam, fed corrupte: defeudi ius admittitur. GEB.
effe. GE B. 33 Hal.inferit: foret. GEB. — 34 Hal. probatur. GEB. — 35
Gothofr. in nota: delatoris edi&to. Cuiác. XIX. Obf. 2. In S. Cruc., IT. olim
fuit: delatorum ediío. Sed Ylor. referunt Barb. S. Cruc. I. Treuif. Bynkersh.
vt et. Rehd. GEs. | .546.Flor. etiamnunc eft: comprebendiffet. 8R. ^ 37
Flor. olim fuit: compelletur , ex Quo forte re&ius fa&um effet: compellitur.9 R.
38 Flor. fuübantique fa&um: vti BR. 39 Vulg. poenae. BR. Hal. et

.Rehd. vt FlorGEB, ; , 40 Vulg. ac fi, loco: atque fi. BR. — 41 Hal.

et Vulg. poema. BR. Etiam fchd. GEB. 42 Hal et Vulg. zgnarus.
Vide. Guntheri Latinitat. veflitut. . Part. altera c. 67. vbi oftendit, gmarus

et ignaraus , it. 710tus et ignotus , promifcue vfurpari. BR. Rehd. vt Flor. GEB. -

43 Vulg. hic inferit: vel propter paupertatem. BR. Rehd, vel paupertatem.
GE R. 44 Gothofr. in nota:; foemineum. Hal. GEB. . 45 Taur. PETI,
46 Rehd. inferit; j;d. Forte librarius
i cre-

32 Hal. fit. Rehd. .

"
ii
Qu
j
al
"
efi J ;
firte
ci f
vt
qutel
ciin
gl d
a*
exdi
qu j
fist
TO
üm: €
fenf
tit J
m«
quis p
tempor
enprim
Vade-
fes vel
n p
fcleti
tenedt
jure vl
Prind;
bitorum
tes deft
bentur
m
berute
dicitur
Qui na
at
tegrüm
blicis,
rint: [
fico vin
Tit, dim
tutem fe
fier eo t
Itl f
Jetm r
tur (olge
lV.
l d
Lt vl
j

Qrtid [
9U G
ITM
ER Gn.
V. enis
P
Ol'f ) 6p
qu, P. Ó
u p Bl
" Wum' ly
li

M
Ü

u
IN
Lefe:
od
r
ht
ts
&f
X
O
(
Q«
QU
«
[
Ddem
"m
j qui
Zs
Eu
M
, Y
$TE
Qu
o
od
epul
e0tn
Tefie
j (l
'»'eï'&:ü,
Qu
&
aM
4 a
17
$. C
.ynkefsh.
d. 1
jim «t
.

^

5
o
ia
"
jl
Hal, [j
41 Hal.
'ignawf»
, gmmff
"
M'del
Jf
fjnrs
qe

. quae in teftamento vtiliter data funt, valent: et ita Diuus

DIGESTORVM .LIB. XLIX. TIT. XIV. Eu o

et tacite effet, agitabatur, quid ^" magis praeualeret: vtrum
idipfum noceret, quod tacite rogatus eífet: an prodeffet,
quod palam petitum effet: et ^? Diuus Hadrianus refcripfit,
in eo, quod cuiusque fidei palam commiffum eft ^? , non eífe.
exiftimandum fidem füam in fraudem legis. accommodaffe.
$. 2. Quando autem fraus interpofita videatur, agendum 5?
eft, id eft, vtrum exitus fpeCtari deberet, an confilium ?
forte fi tunc, cum tacite fideicommittebatur, non capiebat is,
cui reftitui iubebatur: mortis vero tempore capere poterat,
velcontra? et placuit exitum effe fpeCctandum. . $. 3. Tacita
autem fideicommiffa frequenter fic deteguntur, 1i proferatur
chirographum , quo fe cauiffet **, cuius fides eligitur, quod
ad eum ex bonis defuncti peruenerit, reftituturum. — Sed et
ex ?? aliis probationibus manifeftiffimis idem fit. $. 4. Cum
ex caufa taciti fideicommiffi bona ad fifcum pertinent, omnia,

Pius refcripfit. $. 5. Diui Fratres refcripferunt, in venditio-
nibus fifcalibus fidem et diligentiam a procuratore exigen-
dam: et iufta pretia, non ex praeterita emptione , fed ex prae-
fenti aeftimatione conftitui: ficut enim diligenti cultura pre-
tia praediorum ampliantur, ita, fi neglegentius habita íint,
minui ea neceffe eft. $. 6. Cum quinquennium, in 5? quo
quis pro publico conductore fe obligauit, exceffit, fequentis
temporis nomine non tenetur: idque Principalibus Refcriptis
exprimitur. . Diuus etiam Hadrianus in haec verba refcripfit.
Vaide inhumanus mos ?* eft ifte, quo. retinentur conducto-
res veCtigalium publicorum, et agrorum, fi tantidem locari
non poífint: nam et facilius inuenientur ?* conductores, fi

fcierint fore, vt, fi peracto luftro difcedere voluerint,. non |

teneantur. $. 7. Si pofterióri creditori fifcus fucceflerit, eo
jure vtitur, quo is vfürus erat, cuifucceflt. $. 8. Multa
Principalia funt Refcripta, quibus cauetur, non aliter fifcum de-
bitorum . füorum debitores conuenire, nifi Principales debito-

res defecerint, vel ex ratione fifci nomina facta liquido pro- |

bentur 59, vel ex contractu fifcali debitores. conueniantur.
$. 9. Diuus Hadrianus Flauio Proculo refcripfit, cum in li-
bertatem proclamat, qui ex bonis ad fif(cum pertinentibus effe
dicitur, iudicium dari ?? praefentibus, et agentibus etiam his,
qui negotiis fifci folent interuenirez et huiusmodi liberales
caufae, fi non interueniente fifci aduocato decifae fint, inin-
tegrum reftituuntur. $. 1o. Si in locis fifcalibus *9, velpu-
blicis, religiofisue, aut in monumentis thenfauri reperti fue-
rint: Diui Pratres conftituerunt, vt dimidia ?? pars ex his

fiífco vindicaretur: item fi in Caefaris poffeffione repertus fue- |
rit, dimidiam aeque partem fifco vindicari. $. ir. Deferre |

autem fe nemo cogitur, quod $? thenfaurum inuenerit, ni-
fi ex eo thenfauro pars fifco debeatur. Qui autem, cum 5*
in loco fifci thenfaurum inuenerit 9?, » et) $? partem ad fi- ,
fcum pertinentem fupprefferit, totum cum altero tanto cogi-
tur foluere. 2 , It b
IV. VrrraAwNvs libro VI. ad Edictum. Iw fifci cagl-f
fis pacti cum delatoribus pro confeffis habentur, fi modo pre-
tium, vel modicum dederunt $^. | D
V. IpEn libro XVI. ad Edi&tum, Sx curator *? Cae-

faris rem aliquam vendiderit, quamuis duplum, vel triplum |

credidit fequi : quod , fed fequitur et hic: quj, et mox : poterat. GEB.— 47 Hal.
quod. GEB. — 48 Ap. Hal.et Vulg. et, abeft. p. — Etiam in. Rehd. GEB.
49 Hal. effet. $o Hal. agitanduin. GEP. $1 Gothofr. in nota: cauif-
fet is cuius. Hal. taet Vnlg. BR. . Ita et Rehd. GEE. 52 In Rehd. ex,
abeft. GEB. 53 Ap. Hal in, abeft. GE p. — 54 Hal modus. GEB. — 55
Hal. inueniuntur. 56 Hal.et Vulg. adprobentur. BR. Etiam Rehd. ap-
probeutur. GEB. — 57 Hal. datur. GER. 58 Vide Van de Water III.
Obf. 3. GEÉ. . :
qui.BR. 61 Vulgo: cum , abeft.Bn. Etiam in Rehd.GEB. 62 Hal. inuenit.
65. Ap. Hal.'et, abeft, et videtur omnino ex literis finalibus vocis antecedentis
if ortum. B R. Rehd. omnino habet: et, cum abíit: cww» GEE. ^ 64 Hal

59 Hal.et Vulg. media.B R. Etiam Rehd. GEB. — 6O Vulg. |

pro euiCctione promiferit: tamen fifcus fimplum praeftabit,
$. r. Si abeo, cui ius diftrahendi res fifci datum eft, fuerit
diftractum quid fifci *^: ftatim fit emptoris, pretio tamen
foluto.
: VL Ipew libro LXIIL. ad Edictum. Frscvs, cum
in priuati ius füccedit , priuati iure pro anterioribus fuae fuc-
ceffionis temporis 9* vtitur: ceterum pofteaquam fucceffit,
habebit priuilegium füum. Sed vtrum ftatim atque 99 coe-
pit ? ad eum pertinere nomen: an vero poftea quam conue-
nit debitorem, an *? poftea quam relatum eft inter nomina
debitorum, quaeritur: et quidem vfuras exinde petit fi(cales,
etfi breuiores debeantur **, ex quo conuenit certum debito-
rem, et confitentem. At in priuilegio varie refcriptum eftz
puto tamen exinde priuilegio effe locum, ex quo inter no-

mina debitorum relatum nomen eft. $. r. Quodcumque pri-

uilegii *? fifco competit, hoc idem et Caefaris ratio, et Au-
guftae habere folet. . '
VIL IpnEew libro LIV. ad Edictum. Sx fifcus alicui
ftatus controuer(iam faciat , fifci aduocatus adeffe debet : qua-
re fi fine fifet aduocato pronuntiatum fit, Diuus Marcus re-
fcripfit, nihil effe actum: et ideo ex integro cognofci oportere,
VIIL MopEsTiNvs libro V. Regularum. Bowo--
RVM fiíco vindicatorum aCtores venundari a procuratoribus
non poffunt: et fi diftrahantur, irritam fieri venditionem re-
fcriptum eft. : peehepguer E |
IX. Ingw libro XVII. Refponforum. Lvcrivs Ti-

tius fecit heredes *? fororem füam ex dodrante, vxorem Mae-
. uiam et focerum ex reliquis portionibus 7^: eius teftamentum

poftumo nato ruptum eft: qui poftumus breui ** et ipfe de-
ceffit: atque ita ommnis hereditas ad matrem poftumi deuolota
eft: foror teftatoris Maeuiam veneficii in Lucium Titium ac-
cufauit: cum non optinuiffet , prouocauit : interea deceffit rea z
nihilo minus tamen apoftoli redditi funt. Quaero, an putes
extinCta rea c^gnitionem appellationis inducendam , propter
hereditatem quaefitam? Modeftinus refpondit, morte reae
7$ crimine extinCto, perfecutionem eorum, quae ícelere ad-
quiüta probari poffunt, fifco competere poffe. ! *
X. IpEn libro fingulari de Praefcriptionibus. Nox
puto delinquere eum, qui in dubiis quaeftionibus contra fi-
ícum facile refponderit. |— — :
XL IAvorENvs ??libro IX. Epiftularum. Nowx
poffunt vlla bona ad fifcum pertinere, nifl quae creditoribus
fuperfutura funt: id enim bonorum cuiusque effe intellegi-
tur, quod aeri alieno fupereft,
XIL CarrisTRATvs libo VI. de Cognitionibus.
Iw metallum damnatis libertas adimitur, cum etiam verberi-
bus feruilibus coércentur *?, Sane per huiusmodi perfonas

*? fifco nihi&adquirï,' Diuus Pius refcripfit: et ideo quod le-

gatam erat ei, qui poftea in metallum damnatus erat, ad fi-
Íícum non pertinere refcripfit: magisque ait poenae eos , quam
fifci feruos effe, w !
XIIL. PAavrvs libro VII. ad legem Tuliam et Papiam.
Epr:cro Diui Traiani, quod propofui 9?, fignificatur, vt
fi quis, antequam caufa eius ad aerarium deferatur, profef-
fus effet eam rein, quam poffideret, capere fibi non licere,
ex

66 Hal. quod fifci fuerit. Vulg. quod fifci fuit. &n. Rehd.
67 Hal. et Vulg. rectius : temporibus. 8&. — 68 Hal. ecum ,
69 Vulg. coeperit. BR. Etiam Rehd. GEn. 7O
71 Hal. debebantur. 72 Hal. et Vulg. pri-
ailegimm. BR. Etiam Rehd. GER. 75 KRehd. beredem. GEB. — 74 Vulg.
addit: inflitmit.BR. Etiam Rehd. G EB. — 75 Hal. inferit: pof?, Vulg. teize
pore. B R. Rehd.nihil. G'EB. — 76 Hal. et Vulg. mortua vea. & R. 1ta et Rehd.
GEB. ^ 77 Hal. IABOLENVS. GEB. — 78 Hal et Vulg. cocrceantur.
BR. Etiam Rehd. GER. 79 Etiamnunc Flor. eft: perfoma, poffit itaque
et legi: perfouam. — Sed pluralem habent omnes, etiam MSS. B. Etiam Hal.
et fcripti: Barb. S. Cruc. LIL Dynkersh. vt et Rehd. GEB, — $o ial et

vt Vulg. GER.
vt Hal. GE E.
loco: atqume. GEB.
Rehd. inferit? vero. GE B.

dederiut, — 65 Vulg. Procmrator. — Vide Bynkersh. 44. Obf. a0: BR« Rehd.

Nnnnnun Vulg.

1084 DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XIV.

ex ea partem fifco inferret 5*, partem ipfe 9^ retineret ?,
$. r. Idem poftea Edi&to fignificauit, vt quaecumque profeffa
effet vel palam, vel tacite relictum fibi, quod capere non
poífet, et probaífet iam id ad fifcum pertinere: etiam ?^ fi
id non poffideret: ex eo quod redatctum effet a Praefe£tis ae-
rario, partem dimidiam ferat. : $. 2. Nihil autem '1ntgre&,
quae caufa impediat ius capiendi. 5 3. Id autem deferri de-
bet, quod latet, non id quod fifii eft. $. 4. Ad þereggs
eius, qui fe detulerat, non videbatur praemium transire ":
fed Diuus Hadrianus refcripfit, vt, licetante deceffifet is qui
fe detulerat, ante *9 quam id quod detulerat, fifco addicere-

tur ?*, heredi eius praemium daretur. $. 5. Exítat eius-

dem Hadriani 55 epiftula, vt fi is, qui fe deferre poterat,
morte praeuentus fuerit , heg'es ?ius ; .ü detulerlþ, praemium
confequatur: fi tamen, inquit, liquebit defun&tum eiusanimi
fuiffe, vt fe vellet deferre:. fi vero idcirco diffimulauerit,
dum rem occultari fperat: heredem eius vltra vulgare prae-
mium nihil confecuturum, — $. 6. Ttem Diui Fratres refcripfe-
runt, heredes eorum, quibus tacitum *? fideicommiffum reli-
&tum eft ??, ita demum ex ?* beneficio ?? Traiani ?? deferre
fe ?^ poffe: fi is, cui datum fuerat, morte praeuentus ef-
fet, et ideo per anguftias temporis deferre:fe non potuerit.
$. 7. Cum ante apertum teftamentum, tacitum ?? fideicom-
miffum nuntiatum effet ab his, qui fidem tacitam füfceperunt
?5. deinde poft apertas ?* a fideicommitfario delatum effet :
Diuus Antoninus recipi profeffionem eius iuffit: neque enim
dignam eífe praemio tam praecipitem feftinationem prioris :
et cum quis fe nuntiet non capere, potius confiteri de fuo iu-
re, quam aliud ?? deferre videtur. .$. 8. Ad eos beneficium
"l'raiani ?? pertinet, qui ex defun&ti voluntate relictum fibi

C&um eft, deferre potero. $. 9. Eos quiquafi indigni repel-
luntur, fuümmiouendos effe ab eiusmodi * praemio : id eft eos,
qui de inofficiofo egerunt, vel falfum dixerunt teftamentum,
qui* vsque ad finem litis obpugnauerunt teftamentum. | $. 10
Ei qui per errorem fe, detulit, cum capere folidum polfet,
non nocere hoc Diuus Hadrianus, et Diuus Pius, :et ? Fra-
tres refcripferunt. . d. J2 M
XIV. Garvs libro XI. ad legem Iuliam et. Papiam.
DricimTv n, ex affe hereditates * ex Silaniano ? cum fifcus vin-

dicaffet *, vt ? nec libertates; nec legata tueatur : quodaperte |

nullam habet rationem , cum ex quibuslibet.aliis caufis. fifco
vindicatis hereditatibus, et libertates, etlegata maneant.
XV. Ivu1vs MavnicraN vs * libro IIT. ad legem
Iuliam et Papiam. SEwaATvs cenfuit, fi delator abolitio-
nem petat, quod erraffe fe dicat: vt ? idem iudex cognofcat,
an iufta caufa abolitionis fit ? et fi erraffe videbitur, det in-
prudentiae veniam: Ífi autem calumniae, hoc ipfuüm iudicet

7-9, eaque caufa accufatori perinde cedat, acfi caufam egif-

fet, et *prodidiffet* 7T, $. r. Si quis delatorem fübiecerit,

Vulg. propofuit. BR. Etiam Rehd, GER. 81 Rehd. iuferat. GEB. — $82
Hal. et Vulg. fibi, loco: ipfe. BR. Ita et Rehd. GER. .
84 Hal.etfi. . 85 Rehd, tranfiffe. GEB. 86 Ap.Hal. et Vulg. azte , abeft,
BR. Rehd. vt Flor. GE&. 87 Vulg. adácéretur. BR. — Kehd. adiceretur.
GE B. 88 Rehd. inferit: fententia aut. GEB. 89 Hal. et Rehd. tacite.

6EB. 90 Hal. effet. 91: Ap. Hal. ex, abeft. GE2. — 92 Vulg. inferit: -

üini. BR. 93 Rehd. Trabiani. GER. 94 Ap. Hal. et Vulg. fe, ab-

eít. pR Etiam in Rehd. qui tamen habet: deferri. GEB. .. 95 In Rehd. |

tacitim, abeft. GER. 96 Hal. et Vulg. fufceperant. 8 R. Etiam Rehd.

GER. 97 Gothofr. in nota: apertas tabulas. Hal. Sed et omnes editi et-

Ícripti, et puto excidiffe. Bm. Scripti Barb. S. Cruc. L. II. Bynkersh. vt et
Rehd. GER.
Rehd. vt Flor. GER&. 99 Rehd. Trabiami, vt et in fequentibus lepi-
bus faepius. GE B. IOO Hal, in margine: alias, modo. GE R. I Vulg.
buwiusmodi. BR. Etiam Rehd. GER. B.

Vulg. inferit: diui, BR. Etiam Rehd. GEB. — 4 VWulg. bereditatem. B R. 5

83 Hal. retineat.

98 Gothofr in nota: quam alium. Hal. Etiam Vulg. BR. |

2 Rehd. 4uia, loco: qui GEB. . 3.

tantum in aerarium deferat, quantum praémii nomine dela-

tor *^ confecuturus fuiffet, fi viciíet. $. 2. Diuus Hadria-
nus refcripfit, eandem poenam delatorem ferre debere, fi cita-
tus ad Edictum non refponderit, qua teneretur, fi caufam
non probaffet. $. 3. Senatus Hadriani temporibus cenfuit,
cum quis fe ad aerarium detulerit, quod capere non potuerit
*3, vt totum in aerarium colligatur: etex eo pars dimidia
fibi fecundum beneficium Diui 'Traiani reftituatur. $. 4. Quod

. fi tribus Edictis a Praefecto aerario adeffe delator iuffus, ve-

nire noluerit, fecundum poffefforem fit pronuntiandum : fed

| ab eo, qui ita adeffe iufíus, refpondente poffeffore non adfuerit,

tantum exigendum, quantum apud aerarium ex ea caufa, quam
detulerit ^^, remaneret, fi profeffionem eam impleffet. . $. s.

, Senatus cenfuit, vt perinde rationes ad aerarium deferat is, a quo
tota hereditas fifco eui&ta eft, .vel vniuerfa legata: atque is.

deferre deberet *5, a quo pars hereditatis vel legati ** euicta fit,
$.. 6. Si quisarguetur ** falfas rationes detuliffe, de eo Prae-

fectus aerarii cognofcat *?, quantam fraudem inuenerit, vttan-

tam *? pecuniam in aerario ?? iubeat inferri. -

. XVI. Vrriawvslibro XVIII. ad legemTuliam etPa-

piam. Air Diuus Traianus, Oov1icv MovkE PROFESSVS

FVERIT. QvaicvwmQovk accipere debemus tam maícu-
lum, quam feminam: nam feminis quoque, quamuis delatio-
nibus prohibentur, tamen ex beneficio 'lraiani deferre fe per-
miffum eft. Nec non illud aeque ?^* non intererit, .cuiusaeta-
tis fit is, qui fe defert, vtrum iuftae, an pupillaris: nam pu-
pillis etiam permittitur deferre fe, ex quibus non capiunt.
: XVIIL. MopEsTINvs libroll. äe Poenis. Iw fümma

fciendum eft, omnium fifcalium poenarum petitionem credi-
- toribus poftponi.
capere non poffunt: ergo nec illud, quod feruo meo *?? reli- |

. XVIII. M.ARg:iANV slibro fingulari de Delatoribus,
DkrERRE non poffunt mulieres propter fexus infirmitatem,
et ita facris Conftitutionibus cantum eft. - $. 1. [tem clarif-

|fimi viri deferre non poffunt. $. 2. Item damnati deferre

non poffunt: vt Diui Fratres de eo refcripferunt, qui fufti-

bus caefüs in opus publicum erat datus. $. 3. Item Conftüi-
| tutionibus Principum prohibentur deferre illi, qui in metal-

lum dati ^* funt: hocideo, ne defperati ad delationem fa-
cile poffint fine caufa confugere. $. 4. Sed eas caufas, quas
ante damnationem coeperunt deferre, poffe eos etiam poft

damnationem exequi , refcriptum eft, $. 5. Veterani quoque
| facris Conftitutionibus delatores effe prohibentur, propter ho-

norem vtique, et merita militiae. $. 6. Item milites, propter
honorem ?? flipendiorum quae merent ?*, deferre prohiben-
tur. $. 7. Sed communem caufam fibi cum fifco quiuis de-
ferre poteft: hoc eft, vindicare ?^: nec per hoc famofus eft,
licet in caufa füa ?^* non optinuerit. $. 8. Item eos, qui
tutores vel curatores fuerunt, non oportere deferre caufa 7

pupillorum vel adulefcentium fuorum, Diui ?5 Seuerus et An- -
toninus refcripferunt. Quod confequens eft obferuari et in

eo,

Vulg. Sylaniano. BR. — 6 Hal. vindicat. GE B. — *? Hal.et Vulg. 4u0d. B R.
Etiam Rehd. GE2. . 8 Flor. haec lex confuía eft cum antecedenti, et olim
pro: MAVRICIANV'S,. erat: MARCIANV'S. Hal. hanc infcriptionem ha-
bet integram, nifi quod legat: IVLIVS MAVRITIANV'S. Vulg. habet:
IVL.2R,. Etita quoque Rehd. GEB. — 9 In Rehd. vt, abeft. GER. — 10
Vulg. vindicet. BR.
và et, requirebat, nifi et hoc Taurellio ex literis finalibus ve2 egiffet, vifum
fuerit ortum. Vulg. perdidiffet. BR. Rehd. vt Vulg. GE a. 12, Rehd. in-
ferit: ipfe. GER. |
Hal. debet. GEB. . 16 Rehd. ffro, loco: vellegati. GEB. — 17 Hal ar-
guatir. 18 Hal aerario cognofcet, G E B. 19 Taur. « Tantam, GEB.
20 Hal. et Vulg. aerarium. BR. Rehd. vt Flor. GEB. . 21 Kehd. equidem,
loco: aeque. GERB. 22 Hal et Vulg. dammati. BR. Etiam Rehá.
G E B. 23 Hal. bonores. GEB. 24 Hal. merentur, GEB. 28 Ap.
Hal. boc ef? , vindicare, abfunt. GEB, 26 Ap. Hal. fua, abeft. GEB. — 27
Hal et Vulg. caufam. RR. Etiam Rehd. GEgR. — 28 Rehd, digss. GE B.

29

1I Vox: prodidiffet, omnino adícripta eft. Sed hoc:

- 13 Hal potuerat. GEB. — 14 Hal. detulerat. 3.

"
(
tic
fi
jl
r
i
(
fit
qui
if
Ci
Qu
nt
[2
quiää
QUf
füm

Q
C9n

(

Quin
tor,|
lm
Mar
fife
(ifi
ili

bus,
tofe |
v Di
Wi
um
feri
fn
ptoc
pipy
[ qu
(eree
tisfat:
perit t
Drocor
wiof
Áinton
Dins
fiten
E

25 Ti
kmN
Mi
Omns,
Nj
Hl q
f N
ET
4 Ri
TR À
dileny
GEb
Tar, ,
Wum,
Ntttg

j &

u 1h

, d Olim
onm bt
NUTT
jv

s'cd hOC
, v
o m

Hal, i
"n
m
; h

j
r
»

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XIV. 108

eo, qui quafi procurator negotia geffit, et ita idem ?? Prin-
cipes refcripferunt. Idem ?? decreuerunt, nulla Conftitu-
tione prohibitum effe procuratorem interrogari ?*: fed accu-
fare eum, cuius negotia geffit, et tutorem, qui aut detulit,
aut mandauit, feueriffime puniendum refcripferunt. $. 9.

Sed ne ?? quidem is, qui aliquam vendidit rem, eandem ?3 |

deferre debet vel per fe, vel per fübie&ctam perfonam: nealio-
quin ?* poenam patiatur dignam fuae perfonae 35, vt et con-
fütutum effe refertur. $. ro. Papinianus, tam libro fexto,

. quam vndecimo Refponforum fcribit, ita demum publicam

auferri pecuniam ei, qui cum erat creditor, in folutum pe-
cuniam accepit, fi aut (ciebat, cum accipiebat, publicum quo-

que effe debitorem, aüt poftea cognouit, antequam confu-

meret pecuniam, Sed placet omnimodo ?? ei pecuniam aufe-

rendam effe, etiam fi ignorauit, cum confümeret: et poftea |
quidam 3* Principes directam actionem competere ablata pe- -
cunia referipferunt, vt et Marcellus libro feptimo ?? Digefto-

rum fcribit,. | | d g
. XIX. PAPINIANVS libro X. Refponforum. Dewz-

QvE non effe praeftandas vfuras, cum pecunia reuocatur,

conuenit: quoniam res, non perfona conuenitur. -
: XX. [pEM libro XI. Refponforumi. Sx»p reuocata pe-
cunia, in fideiufforem liberatum vtilis aCtio dabitur.

— UXXL PAvrvs??libro IHII. Quaeftionum. Ticrvs, -

qui mihi füb pignoribus pecuniam debebat, cum effet fifei debi-
tor, foluit mihi quae debebat : poftea fifcus iure fuo vfus, abftu-
litimihi pecuniam. — Quaerebatur, an liberata effent pignora?
Marcellus re&te exiftimabat, fi id quod mihi folutum eft, ^?
fifcus abftulit: non competere pignorum liberationem: neque
differentiam admittendam eífe exiftimo intereffe putantium,
id ipfüm quod folutum eft, an tantundem repetatur. ——
XXIL. Manciawvs ** libro fingulari de Delatori-
bus. Rs quae in controuerfia funt, non debent a procura-
tore Caefaris diftrahi: fed differenda eft eorum ? venditio,
