eum mouerit, vel in perfona eius qui agit iniuriarum actio-
nem ^?, vel eius aduerfüs quem agitur, vel etiam in re ipfa,
in *? qualitate iniuriae **, audiat eum qui agit. $. 29. Si
quis libello dato vel Principi velalicui *? famam alienam in-
feCtatus fuerit,iniuriarum erit agendum, ** Papinianus ait.
$. 30. Idem ait, eum qui euentum fententiae, velut daturus
** pecuniam, vendidit, fuftibus a Praefide ob hoc caftigatum,
iniuriarum damnatum videri: vtique autem apparet hunc iniu-
riam ei feciffe, cuius fententiam venditauit *?. $. 5r. Si

.quis bona alicuius, vel rem vnam per iniuriam occupauerit :

iniuriarum actione tenetur. $. 32. Item fi quis pignus pro- -
fcripferit, venditurus, tamquam a me acceperit, infamandi
mel caufa, Seruius ait iniuriarum agi poffe. $. 33. Si.quis .
non debitorem quafi debitorem appellauerit iniuriae faciendi
*? caufa, iniuriarum tenetur. $. 34. Praetorait, Qv 1 SER-
VVM ALIENVM ADVERSVS BONOS MORES VERBE-
RAVISSE ??, pgvg ^* &O, JINIVSSV DOMINI,QVA E-
STIONEM HABVISSE DICETVR, IN EVM iVDICIVM
DABO:ITEM SI QVID ALIVD FACTVM ESSE DICE--

TVR,CAVSA COGNITA 1VDICIVM DABO. $.35.Si quis

lic fecit iniuriam feruo, vt domino faceret, video dominum
iniuriarum agere poffe fuo nomine: fi ^* vero non ad fuggilla-
tiohem domini id fecit, ipfi feruo facta iniuria, inulta a Prae-
tore relinqui non debuit: maxime fi verberibus, vel quaeftio-
ne ?? fieret: hanc ?* enim et feruum ?? fentire palam eft.
$. 36. Si communem quis feruum verberauerit, vtique hac
aéctione non tenebitur, cum iure domini ?? id fecerit. $. 37.

. Nec fi fructuarius id fecerit, dominus cum eo agit ?*, vel fi
proprietarius fecerit, fru&ctuarius eum conueniet, $. 38. Adi-

Citur, ADVERSVS BONOS MORES ??: vt non omnis
omnino qui verberauit ??, Ííed qui aduerfus bonos mores
verberauit, teneatur: ceterum fi quis corrigendi animo ??,.

.aut fi quis ?* emendandi, non tenetur. $. 39. Vnde quae-

rit Labeo, fi magiftratus municipalis feruüm. meum loris ru-

perit: an poffim cum eo experiri, quafi aduerfüs bonos mo-

res verberauerit? Et ait, iudicem debere inquirere, quid fa-

cientem feruum meum ?? verberauerit: nam fi honorem, or-

namentaque petulanter adtemptantem ceciderit, abfoluendum -
| TEU TET eum.

9 Hal. fit. 10 Hal. et Vulg.
vt, loco: et. BR. Rehd. vt Flor. GEE. — IX Hal. quidg4e. GEB. — 12 Hal.
et Vulg. acfioue. BR, — Etiam Rehd, GER. 13 Hal. zd efl , loco: iu.GERB.
14 Gothofr. in nota: non audiat. vslg. Hal. Etiam Kehd. habet. negationem..
GEPR. 15 Hal et Vulg. alij. BR. Rehd. vt Flor. GER. — 16 Hal, vt Ponr-
ponius ait. Yn Rehd. vocula: vt, 7à Papinianus, eft adfcripta. G E. 17
Gothofr. in nota; laturus. vulg. Flal. Etiam Rehd. laturus. GEB. — 18 Rehd.
iaclauit. G E B. I9 Hal. faciendae. Sed et Flor. corre&or ; mutauit in e: fed
a non addidit, E quatuor MSS. $. Cruc. L. zmiuriam faciendi, Chrifin. et S.
Cruc. V. iniuriae faciendae habent. Barb, initio vt Flor. fed fa&um : faciendae,
B R. Bynkärsh. facit cum Chriftin, Rehd. vt Flor. fed fa&um ex: faciendi, fa-
ciende. G E B. 20 Vulg. verberaffe. BR. Rehd. verberauiffet. GE 8. 21
Vulg. deque. BR. - 22 Flor. antiquitus fa&um: fim. BR. 23 Gothofr. in
nota: quaeftionibus adfecerit. Hal. adfligeret. vulg. "Taur. 4uacflionI. Rehd.
quaeflionibus afficeret. GEB. 24 Hal. et Vulg. boc. 8 R. Étiam Rehd. GEB,
25 Hal Seruium , loco: feruum. GEB. 26 Poterat fieri: domini, et ha-
bent Hal. et Vulg. domini.BR. . 27 Hal et Vulg. aget. BR. .Rehd. agit.
G E B. 28 Vulg. addit: verberawerit. B R. Etiam Rehd. GEB. — 29 Taur.
ver Verauit. GEB. 30 Hal. et. Vulg. addunt: wverberamerit. BR. — Etiam
Rebd. GEB. . 31 Ap. Hal, fi 44i5, abeft. Gxs. 32 Hal. quid facien-
Eeeeeee 3 : tem

L

a d / — DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. X

eum. $. 40. VERBERASSE dicitur abufiue, et qui pughis
caeciderit??, $. 41. Qv AxSsTIONEM intellegere debemus
3^ tormenta, et corporis dolorem ad eruendam veritatem. Nu-
da ergo interrogatio, vel leuis territio ??, non pertinet ad
. hoc Édictum. Quaeftionis verbo etiam ea, quam malam man-
fionem ?* dicunt, continebitur. Cum igitur per vim, et tor-
menta , habita quaeftio eft, tunc quaeftio intellegitur. $. 42.
Sed et fi iuffu domini quis quaeftionem ?? habeat, modum ta-
men excefferit: teneri eum debere, Labeo ait. $. 43. Prae-
torait, ST QVID ALIVD FACTVM 38 ESSE DICETVR:

CAVSA COGNITA IVDICIVM DABO: proinde fi quidem -

verberatus fit feruus, vel tormentis de eo quaeftio habita eft
39 : fine caufae cognitione iudicium in eum competit, fi ve-
ro aliam iniuriam paffus fit, non aliter competit, quam fi ^?
caufa cognita, $. 44. Itaque ** Praetor non ex omni caufa
iniuriarum iudicium ferui nomine promittet *?: nam Íi leui-
ter ^? percuffus fit, vel maledictum ei leuiter, non dabit
aCtionem: at fi.infamatus fit vel facto aliquo, vel carmine
fcripto, puto caufae cognitionem Praetoris ** porrigendam
et ad ferui qualitatem: etenim multum intereft, qualis feruus
fit, bonae frugi, ordinarius, difpenfator: an vero vulgaris
vel mediaftünus, an qualisqualis: et qüid, fi compeditus, vel
male notüs, vel notae extremae? habebit igitur Praetor ra-
tionem tam iniuriae quae admiífa dicitur, quam perfonae fer-
ui, in quem admifía dicitur: et fic aut permittet, aut denega-
bit ** actionem. |$. 45. Interdum iniuria feruo fatta ad do-
minum redundat, interdum non: nam fi pro libero fe geren-
|tem, aut cum eum ^* alterius potius quam meum exiftimat
** quis *?, non caefurus eum, fi meum fciíffet: non poffe
eum, quafi mihi *? iniuriam fecerit, fic conueniri, Mela
.fcribit, $. 46. Si quis feruoverberato iniuriarum egerit, de-

inde poftea damni iniuriae agat: Labeo ícribit, eandem rem |

non effe: quia altera aCtio ad damnum pertineret culpa da-
tum, altera ad contumeliam. $. 47. Si vfümfructum in fer-
uo habeam, tu proprietatem, isque verberatus fit, vel quae-
füo de eo habita: iniuriarum attio magis proprietario quam:
mihi competit. Idemque probatur, et ?? fiferuum meum 5*,
quem bona fide poffidebam , caecideris: domino enim magis

competit iniuriarum aC&io. $. 48. Item fi liberum hominem,-

qui mihi bona fide feruiebat, quis caeciderit: diftinguendum
eft, vt, fi in ?^ contumeliam pulfatus fit, competat mihi
iniuriarum a&tio. Idem ergo et fi *? in feruo alieno bo-
na fide mihi feruienti: vt totiens admittamus iniuriarum
aCtionem, quotiens in meam contumeliam iniuria ei fa&ta
fit: nam. ** ipfius quidem ferui nomine, domino dabi-
mus iniuriarum aCtionem. Si autem me tangat et pulfet:
iniuriarum mihi quoque ?? eft. Ergo et in fruttuario idem
difingui poteft. $. 49. Si feruum complurium caecidero,

tem eum feyuum . verbevauevit..GEB. — 33 Pro: ceciderit, et hoc quidem cor-
recum eft, neutiquam $. 47. et 48. et vlt. et L. 34. BR. 34 Hal. et Vulg.
inferunt: er. B R. Etiam Rehd. GER. 35 Vide Duker, ad Opxufc. de La-
Un. Vet. ICt. p. 426. u. 15. BR. $6 Hal. inferit: Graeci. GEB..
Hal. inferit: baxc. GEB. — 38 "Taur. in Adnotat. fa&fwm. in P. didum. Nem-
pea fequenti: dicetwr, exortum. G EB. — 39 Ap. Hal. eff, abeft. GE&. 4o

Ap. Hal. et Vulg. i, abeft. a& In Rehd. fí, abeft. GER. 4X Vulg. quia , :

loco: itaqwe. BR. Ita et Rehd. G B.
BR, Rehd. promittit. GER.
44 Vulg. Praeitori. B R. 45 Taur. deuegaVit. GEB, 46 Ap. Hal. eum,
abeit. GE B. 47 Mal exiflimabat. Vulg. exiflimawit, BR. Rehd. vt Flor.
GE B. 48 Hal, er Vulg, addunt: ceciderit. BR. — Etiam Rehd. G E B. 49
Ap. Hal. mibi, abeft. GE B. — 40 Hal. probatuv etiam , fi..— 5X Vulg. eum,
loco: memwm. BR. ta et Rehd. GrR. 52 Hal. hic inferit: s»;e;j. Rehd.
meam. GEB. — 53 Ap. Hal. et in Rehd. fj, abeft. GER. $4 Hal. inferit:
et. GE B. 55 Hal.et Vulg. inferunt: aéfio. BR. Etiam Rehd. GE . 56
Hal, et Vulg. funt. BR. Rehd. vt Flor. G g. 57 Hal. et Vulg. fcini effe.
ER. Rehd. foit eff. GER. 58 Hal et Vulg. inferunt; aGionem. BR.

42, Hal. permittet. Vulg. permittit.

Etiam Rehd. G£z.
Hal. agitur. — 61 Gothotr. in nota: leues et nullius. momenti. vulg. Hal.-

43 Taur. JeBiter. hic et mox iterum. GERB. -

II. Qbf. 14. GEB.

competere iniuriarum aCtionem omnibus, plus quam manife- -

ftum eft. |
XVI. Pavrvslibro XLV. ad Edictum, SEn non ef-

fe aequum, pro maiore parte, quam pro qua dominus eft,.
damnationem fieri, Pedius ait: et ideo officio iudicis portio-
nes aeftimandae erunt 59, |

XVII. VrrraAwvs libro LVII. ad Edi&um. SkEDÍi

vnius permiffu id fecero, fi quidem folius eius effe putaui,
nulli competit iniuriarum aCtio: plane fi fcii "* .plurium, ei

. quidem qui permifit, non competit iniuriarum aéttio, ceteris

competit. $. r. Siiuffu tutoris aut procuratoris vel curato-
ris, quaeftio habita fit, confequens erit dicere, ceffare iniu-
riarum actionem. $. 2. Seruus meus, opera vel querella tua,
flagellis caefus eft a Magiftratu noftro. . Mela putat dandam

mihi iniuriarum ?* aduerfus te, in quantum ob eam rem ae- -

quum iudici videbitur: et fi feruus deceflerit, dominum eius
agere poffe, Labeo ait, quia de damno, quod per iniuriam 5?
fattum eft, agatur 9?: et ita Trebatio placuit. $. 3. Quae-
dam iniuriae a liberis hominibus factae leuis ** nonnullius
momenti videntur: enimvero a feruis ?^, graues funt: cre-
fcit enim contumelia ex perfona eius, qui contumeliam fecit,
$. 4. Cum feruus iniuriam facit **, maleficium eum admit-

.tere, palam eft. Merito igitur, ficuti ex ceteris delictis, ita

et **.ex hoc iniuriarum, noxalis actio datur. Sed ** in arbi-
trio domini eft, an velit eum verberandum exhibere, vt ita

. fatisiat 99 ei uiiniuriam paffus eft: neque $* erit ne-
[ 5

ceffe domino vtique eum verberandum praeftare: fed dabitur
ei facultas praeftare ei 99 feruum verberandum, aut fi de eo
verberibus fatis non fiat, 9? noxae dedendum *?, vel litis ae-
ftimationem fuüfferendam, $. z. Ait Praetor, ARBITRATY
IVDICIS: vtique quali viri boni, vt ille ** modum verberum
imponat *?, $. 6. Si ^* ante iudicem dominus verberandum fer-
uum 7* exhibuerit, vt fatis verberibus ei *? fieret, et erit

faCtum arbitratu alicuius, poftea aCtor agere iniuriarum äer—y

feuerat *^: non eft audiendus; qui enim accepit fatisfaétio-

nem, iniuriam fuam remifit. Nam et fi nuda voluntate iniu-

riam remifit, indubitate dicendum eft, extingui iniuriarum
aCtionem, non minus, quam fi tempore abolita fuerit iniuria,
$. 7. Si iuffu domini feruus iniuriam fecerit, vtique dominus

conueniri poterit etiam fuo nomine, Sed fi proponatur fer- .

uus manumiffus, placet Labeoni dandam in eum actionem:
quia et ** noxa caput fequitur, nec in omnia feruus domino

parere debet: ceterum *?, et fi occiderit "? iuffu domini,

Cornelia eum eximemus ?9, $. 8. Plane fi defendendi do-

mini gratia aliquid fecerit, rationem ei conftare apparet: in-

que eajgn rem aduerfüs agentem exceptio obicienda erit. $. 9.
Si feruus, in quo vfusfructus meus eft, iniuriam mihi fecerit:

aduerfus dominum noxali iudicio experiri potero ; neque de- -

beo

59 Rehd. iniuria , loco: per iuiuriam. GEB. 6o

Dafil. éAzdeal xa dvr' bvievog dheiw. EBR. Rehd. lezes nullius, absque copula.
Et forte Taur. qui habet: leBis, dare debebat. leB1S, et valde verifimile eft,
ICtum fcripfiffe: mou vllius. ex quo intempeftiua geminatione litera » fa&um:

non nulius. GE B. — 62, Vulg. eaedem vero. a feruis factae. BR Rehd. tamen-
beedem a feruis facle. GES. — 63 Hlal fecit. — 64 In Rehd. et, abeft. GEB..
65 Kehd. inferit: et. GEB. — 66 Rehd. fatisfaciat. GEB. — 67 Hal. et Vulg.

inferunt: enim. BR. Etiam Rehd. GE E. — 68 Flor. 7 ei , eft expun&um , nec
adeo male, et abeft a Vulg. Hal. facultas pracflandi feruwmm. B R. EtinRehd. ei,

abeft.GEB. 69 Rehd. fatis non faciat, fciat moxae. GE B. . '7o. Hal. dedeudi ,

et in fequentibus: fufferendi. GE a. 71 Hal vtilem modum. Erat Flor. in
fine verfus: vtil, etin fequenti: Jemodum. Corre&tor illam ] finalem expunxit ,
indeque ifta le&io. pg, Kehd. pariter vt Hal. G B. — 72 Hal. iuponet. GEB.
73 Hal.inferit : cum. GER. — 74 Vulg. inferit: famm. BR. Etiam Rehd.
GEB. "75 Hal. deev. GEB. — 76 Hal. perfeuerans. Vulg. per[eueret. B R-
Rehd. perfeuerauerit. GEB. . '77 In Rehd. et, abcít. GEs. 78 Vide Noodt.

79 Kial, occidiffet. $0 Hal eximeremus GEB.

8t

o
"l

mu
ptef,-

ti,

— yni

ji!
st
"
JAM
£
qger
fu.
ii
q
$pI
a
pm(a
us
Yi
Qu
vili
foq
i p
85 oyc
fifon
d
t
eunat
fis)
eii
fem d
ter t
f a
V.

4

f
d
a,
TT
modt

. &

IVRI
li
ttt p
n j
Ql (
Wt

$t
Wpk
digi
mæeg
& Hi
l]1
IN
Tar u
Mi ,
9 B
Re&e Q
lm Q
Tu; (
tir H
U
97 Go
m
I9 T
W.

f
WA
X
yt t
Qpen:
Twi)
d

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. X * 1023

beo detetioris condicionis ob hoc effe, quod vfumfru&um in

eo habeo, quam fi non haberem. Aliter atque fi fernus com-,

munis effet: tunc enim non daremus focio actionem, ea pro-
pter, quiaetipfe iniuriarum a&tione tenetur. $. 1o. AitPrae-
tor,SI EI, QVI IN ALTERIVS POTESTATE ERIT, I N-
YVRIA FACTA ESSE DICETVR: ET NEQVE IS, CV-
IVS ÍN POTESTATE EST, PRAESENS ERIT, NEQVE
PROCVRATOR QVISQVAM EXISTAT ?', Qv1 KO NO-
MINE AGAT: CAVSA COGNITA IPSI, QVI ?? 1N1v-
RIAM ACCEPISSE DICETVR, IVDICIVM DABO.
$. rr. Filiofamilias iniuriam paífo, fi praefens fit 93 pater,
agere tamen non poffit propter furorem, vel quem alium ca-

.fum dementiae, puto competere iniuriarum actionem: nam

et hic pater eius abfentis loco eft. $. 12. Plane fi praefens
agere nolit, vel ** quia differt, vel quia remittit atque donat
iniuriam ; magis eft, vt filio aCtio non detur: nam et cum
abeft, idcirco datur filio aCtio, quia verifimile eft patrem , fi
praefens fuiffet, aCturum fuiffe. $. x3. Interdum tamen pu-
tamus, etfi pater remittat, iniuriarum actionem filio dandam:
vtputa fi patris perfona vilis abiectaque fit, filii honefta: ne-
que enim debet pater viliffimus filii fui contumeliam ad fuüam

* Vs x 5 . .
vtilitatem *5 metiri: ponamus efle eum patrem, cui 1ure me-

ritoque curator a Praetore conftitueretur 99, $. 14. Sed *7
fi pater, lite conteftata, coeperit abeffe , vel etiam neglegere
59 executionem pater vilis: dicendum eft, caufa cognita trans-
lationem filio competere. Idem ?? et fi emancipatus filius
effe proponatur. $. r5. Procuratorem patris praetulit Prae-

tor ipfis perfonis, quae iniuriam paffae funt. 5i tamen pro-

curator, aut neglegat, aut colludat, aut non fufficiat aduer-
füs perfonas, quae iniuriam fecerunt: ipfi potius, qui paflus
eít inivriam, actio iniuriarum competit. $. r6. Procurato-
rem autem accipere debemus, non vtique eum, cui fpeciali-
ter mandata ?? eft procuratio aCtionis iniuriarum: verum fuf-
ficit eum eífe, cui omnium rerum adminiftratio mandata eft.
$. 17. Quod autem ait Praetor, caufa cognita ipfi, qui iniu-
riam accepiffe dicetur, iudicium permitti ?*, ita accipiendum

eft, vt in cognitione caufae hoc verfetur, quam longe pater

abfit, et quando fuperuenturus ??, et numquid is, qui iniu-
riarum vulta&tionem mouere, * feenitior ?3 , vel inutilis ad-
modum ?^, qui non fufficiat ad rei cuius ?* adminiftrationem,

acper hocnec ada&tionem. . $. 18. Quod deindeait, Qv x 1N--

XVRIAM ACCEPIT ?5, interdum ita accipiendum eft, vt pa-

tri eius competet ?* a&tio: vtputa nepoti facta iniuriaeft, pa-

ter praefens eft, auusabeft: fcribit Iulianus , patri potius dan-
dam iniuriarum actionem, quam ipfi nepoti: ad cuius, in-
quit, officium pertinet, etiam viuente auo, filium fuüum in

omnibus tueri, $. 1g. Idem lulianus ? fcribit, filium non

$1 Hal. exiflet. —2 Mira in hoc loco occurrit ofcitantia librarii in Rehd. a
»eque prius ad alterum: se4u, et ab antecedente: qui, vsque ad hoc: 4ui, iterum
delapíi, ita vt ibi: is cmius 2m potefíate efl, praefens evit, meque, hic: eo mo-
snine agat, Caufa cognita ipfi, qui, defint. GEB. — 83 Taur. praefenSit. G E B.
$4 Hal.aut,loco: vel. 85 Gothofr. in nota: Hanc le&ionem probat Fa-
ber J. Semeflr. $. Haloander legit vtilitatem. GEB. 86 Vulg. conflituatur.
BR. Rehd. confituetur. G E B. $7 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. 88
'Taur. neClegere. G E B. 89 Hal. et Vulg. inferunt: eff. BR. 9o Hal. et
Rehd. data. GE R. 9I Ap. Hal. ipfi.q. i. a. d. i. permitti , abfunt. GEB.
92 Hal. fit. Rehd. efl. GEB. — 93 Gothofr. in nota: fegnior. vulg. Hal.
Re&e omnino. Vide Duker ad Opu[c. de Latin. Vet. ICt. p. 380. n. 1. MSS.
tamen cum Flor. faciunt. E quatuor non nifi S. Cruc. II. habet: fegnior. E R.
Sed: fegnitior, Barb. Chriftin. S. Cruc. — At Bynkersh. femior, et Rehd. ite-
yum: fegnior, vt S. Cruc. l. GEB. — 94 Gothofr. in nota: admodum fit.
vulz, Hal. Ita et Rehd. GE s. — 95 Hal. et Vulg. alicuius. B R. Etiam Rehd,
GER. 96 Hal. accepiffe dicetur. Vulg. acceperit. BR. Rehd. vt Hal. GEB.
97 Gothofr. in nota: competat. vzlg. Hal. Etiam Rehd. GEB. 98 In
Rehd. Iuliauus, abeít. GEB. —— 99 Gothofr. in nota: verumetiam. Hal GEF.
100 Taur.inquiD.GEB. X Mal.et Vulg. addunt: poffe, B n. Rehd. vt Flor.
GEB. 2 Vulg. facultatem. B R. . Exiam Rehd. GEB. 5 "Taur, iuqui D.

-Hal. et Vulg. in, abeft. BR. — Etiam in Rehd. GEE.

tantum ipfüm agere debere, verum ?? procuratorem dare
poffe: alioquin, inquit *?9?, nifi ei permiferimus procurato-
rem dare *, futurum eft, vt, fi valetudine impediatur, ne-
que fit, qui iniuriarum actionem exequatur, impediatur actio.
$. 20. Idem ait, et fi nepoti fata fit iniuria, et nemo fit qui -
aui nomine agat, permittendum effe patri experiri, et ispro-
curatorem dabit: omnibus enim, qui f(uo nomine actionem ha-
bent, procuratoris dandi effe poteftatem ? : intellegi autem

filium, inquit *, familias fuo. nomine agere, cum patre ceí-

fante Praetor ei agere permittat ^. $. 2r. Si filiusfamilias
iniurlarum egerit, patri aCtio non competit. $. 22. Idem
a'it, filiofamilias * ininriarum nomine actionem dari, quo-
tiens nemo eft qui patris nomine experiatur, et hoc cafü quafi
patremfamiliae * conftitui: quare, fiue emancipatusfit, fiue
ex parte heres fcriptus fuerit, vel etiam exheredatus, fi-
ue paterna hereditate abftinuerit, executionem litis ei dan-
dam: eífe enim perabfürdum, quem Praetor manente pa-
tria poteftate ad a&tionem admittendum probauerit *, ei pa-
trifamilias * vltionem iniuriarum fuarum eripi, et transferri
ad patrem, quieum, quantum inipfo eft, omiferit: aut, quod
eft indignius, ad heredes patris, ad quos non pertinere iniu-
riam filiofamilias faétam procul dubio eft. |
XVIIL Pavrvs libro LV. ad Edictum. Ev qui
nocentem infamauit, non effe bonum ? aequum, ob eam rem -

condemnari: peccata enim nocentium nota effe, et oportere

et expedire. $. r. Si feruus feruo fecerit iniuriam, perinde
agendum *?, quafi fi domino feciffet. $. 2. Si nupta filiafa-
miliae ** iniuriam acceperit, et vir et pater iniuriarum agant
*2: Pomponius '? recte putat, tanti patri condemnandum effe
reum , quanti condemnetur **, íi ea vidua effet: viro tanti,

quanti condemnaretur fi ea in nullius poteftate effet: quod

füua cuiusque iniuria propriam aeftimationem haberet *5, et
ideo fi nupta in nullius poteftate fit, non ideo minus eam in-

iuriarum agere poffe, quod et vir in ** fuo nomine agat..

$..3. Si iniuria mihi fiat ab eo, cui fim ignotus: aut fi quis
putet ** me Lucium Titium effe, quum fim Gaius Seiusz

. praeualet quod principale eft, iniuriam eum mihi facere vellez
nam certus ego fum, licet ille putet me alium effe, quam

fum !3, etideo iniuriarum *? habeo. $. 4. At ?? cum ali-
quis filiumfamilias, patremfamilias putat, non poteft viderti
iniuriam patti facere, non magis quam viro, fi mulierem vi-
duam effe credat: .quia neque in. perfonam eorum confertur
iniuria, nec transferri per perfonae ^* putationem ?? ex per-
fona filiorum ad eos ^? poteft: cum affectus iniuriam facientis
in hunc , tamquam in patremfamilias confifat. $. 5. Quod
fi fciffet filiumfamilias effe, tamen fi ^* neíciffet cuius filius
effet; dicerem ?5, inquit ?*, patrem fuo nomiane iniuriarum.
: | : agere

GER. 4 Hal. et Vulg. permittit. BR. — Etiam Rehd, GEB, — 5 In Rehd..
familias, abeft. GE B, 6 Hal. et Vulg. familias. BR. Rehd. vt Flor, famz-
lie, fed fuperfcripfit nonnemo: al. as. GE B. 7 T?mr. proVawerit. Hal, et
Vulg. putauevit. Et ita Flor. elt correctum. £ R, . Et ita quoque Rghd. GEB.
$ Hal. inferit: fa&fo. GE B. — 9 Hal. et Vulg. inferunt: et. B R. Etiam Rehd..
G E B. 10 Hal. et Vulg. addunt: eff. BR. Etiam Rehd. qui tamen fe-
quens: fí, omittit. GE B. II Gothofr. in nota: filiafamilias. vwlg. Hal.

Sed quoad Hal. perperam, qui hic Florentinam fequitur. G EE. 12, Hai.

13 Vulg. inferitz eziam. BR. — I4 Hal et Vulg.
15 Hal. babeat. 16 Ap-
17 Hal pstat. . 18
Hal,. fim. 19 Gothofr. in nota: iniuriarum a&ioncm.'vulg. Hal. Nem-
pe nec omiffo v babeo.. Tta et Rehd. iuiuriarum babeo ationem, GE B. — 20
Vulg. At, abeft. BR. Etiam in Rehd. GEB, , , 21 (aur. PEB]bnae. GEE.
22, Gothofr. in nota: transferri putatio. vwlg. Hal. Immo hic: tvansfervg

agent. Kehd. agat. GEB.. :
condemmaretur. BpR. —Etiam Rehd. GEB.

( perfonae putatio, fola praepolitione omiffa. vt et habet Rehd, GEs. D&

voce: putatio, vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 334- ". 13-
B R. 23 Hal. ad eas. GEB. 24 Hal. tametfi. GEB. — 25 Vulg. in pa-
tremfamilias effet, qui fciebat. filbumfamilias effe. tamen. fi nefciffet, cuius filius
effet , diceretur. B R. Rehd. vt Flor. nifi quod habeat ; dicetur. G EB. 26 Hgl.
Eeeeeee 3 : in-

024 | .. " DIGESTORVM. LIECKLVH. TUEb X

agere poffe: nec minus virum, fi illenuptam effe fciret: nam
qui haec nonignorat, cuicumque patri, cuicumque marito,
per filium, per vxorem, vult facere iniuriam. ivs
XIX. Garvs ?* libro XXII. ad Edictum prouinciale.
S1 creditor meus, cui paratus fum foluere, in iniuriam ??
meam fideiuffores meos interpellauerit: iniuriarum?? tenetur.
XX. MopxsTiNvs ??libro XIL Refponforum. S1
iniuriae faciendae gratia Seia domum abfentis debitoris fignaf-

fet fine au&toritate eius, qui concedendi ius, poteftatemue | fii
| giftratu poffe eos conueniri.

" habuit, iniuriarum actionem intendi poffe refpondit **. -
XXL IAvorENvs ?? libro IX. Epiftularum. Ix-

ivRrARVM aeftimatio non ad id tempus quo iudicatur, fed

ad id quo facta eft, referri debet. |
XXIL VrPraANvs libro I. ad Edictum Praetoris. S1
liber pro fugitiuo adprehenfus erit, iniuriarum cum eo agrt.
XXIE Pavrvs libro IV. ad Edictum. Qvrz in ??
domum alienam inuito domino introiret ?*^, quamuis in ius
, vocati ??, aCtionem iniuriarum in eum competere, Ofiliusait.
J XXIV. VrriaNvslibro XV. ad Edictum Praetoris.
S1 quis proprium feruum diftrahere prohibetur ?? a quolibet,
iniuriarum experiri ?? poteft.

XXV. IpkM libro XVIII. ad Edi&um. Sr ftuprum

ferua paffa fit, iniuriarum actio ?? dabitur: aut ?? fi celauit

mancipium, vel quid aliud furandi animo fecit, etiam furti:

vel fi virginem inmaturam ftuprauerit, etiam legis Aquiliae

aCctionem competere quidam ^?. putant.
J XXVI. Pavrvs *'libro XIX. ad Edictum. Sr quis
feruum meum vel filium ^* ludibrio habeat, licet confentien-
tem, tamen ego iniuriam *? videor accipere: velutifi in po-
pinam duxerit illum, fi aleam ^^ luferit, Sed hoc vtcumque
*5 tunc locum habere poteft, quotiens ille qui füadet, ani-
mum iniuriae faciendae habet. Atquin poteft malum confi-

lium dapre, et ^? qui dominum ignoret: et ideo incipit ferui

corrupti actio neceffaria effe.
XXVII. IngM libro XXVII. ad Edictum. Srftatua
patris tui in monumento pofita *7, faxis caefa eft, fepulchri
violati agi non poffe, iniuriarum poffe, Labeo (cribit **.
XXVIII. VLPrANvs libro XXXIV. ad Sabinum. Ix-
IVRIARV Mattioin bonis noftris non computatur, antequam
litem conteftemur ^?. — |
AXXIX. Pavrvslibro X. ad Sabinum. S1 feruum, cu-
ius nomine iniuriarum actio tibi competit, manumiferis , aut
alienaüeris: fupereft tibi iniuriarum actio. — 1
AXX. VurrANvSs?? libro XLIL ad Sabinum. Sxn-
v o autem manumiffo non competere actionem ob Íhiuriam,

. quam in feruitute paflus eft, quis dubitet? $. 1. Si filio in- |

iuria faCta fit, cum vtrique, tam filio, quam patri, adquifita
aCtio fit, non eadem vtique facienda aeftimatio eft. |
XXXLI Pavrvs libro X. 'ad Sabinum. Cvv poifit
propter filii dignitatem maior ipfi, quam patri, iniuria fatta
effe. | ! :
1

inquam. GEB, — 27 Hal Idem. GEB. — 28 Taur. INimriam. Wal. per inin-
via. GEB. 29 Vulg. inferit: mibi. BR. 30 Hal IDEM. GEB. 31
Vulg. refpoufum efl.BR. — 52, Hal. IABOLENV'S. GEB. — 33 Hal. fi quis
domwim. Vulg. Is qui in. domum. B R. Rehd. vt Flor. GEB. — 34 Hal. introüt.
Vulg. intvoierit. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 33 Vulg. quamuis eum inius vo-
cat. BR. Rehd, quamuis inius vocet eum. GEP. . 36 Hal. et Vulg. probibeatur.
BR. Rehd. vt Flor. GEB.— 37 Taur. expeRI. GEB. — 38 Vulg. inferit: domino.
BR. Etiam Rehd. GER. — 39 Hal. et Vulg. at, loco: aut. & R. Rehd, vt Flor.
GEBR. 40 Ap. Hal. quidam , abeít. G k B. 41 Vulg. CAIV'S. g R. Etiam
Rehd. GEB. — 42 Hal. inferit: mewm. GEB. — 43 Hal. et Rehd. inferunt ; iamr.
Poffet vocula latere in vltimis antecedentis vocis literis, poteit etiam ex inepta re-
petitione earundem literarum duxiffe ortum. G ER. 44 Gothofr. in nota: fi
alea. Hal. Sed et Vulg. ita habet, et ipfe ita legendum cenfeo. In Barb. et S. Cruc.
L. eft vt Flor. nifi quod in pofteriore deinde: jm, praefixum fit. In S. Cruc.
IL femper fuit: zz alea. In Chriftin. ad aleag. Vterque S. Cruc. pro: Inferit,
habet: |uxerit. BR. Bynkersh. fi alea luferit, ex Rehd. fi in alea lufevit, GE B.

»

magiflvatus , loco: maieflatis. GER.

-XXXIL VrrzAmwvslibro XLIT. ad Sabinum. Negc
Magiftratibus licet aliquid iniuriofe facere. Si quid igitur
per iniuriam fecerit Magiflratus, vel quafi priuatus, vel fi-
ducia Magiftratus: iniuriarum poteft conueniri: fed vtrum
pofito ?** Magiítratu, an vero et quamdiu eft in Magiftratu?
fed verius eft, fi is Magiftratus eft, qui fine fraude in ius vo»
cari non poteft, exfpectandum effe, quoad Magiftratu abeat
*?: quod et ?? fi ex minoribus Magiftratibus erit, id eft, qui
fine imperio aut ** poteftate fünt Magiftratus: et in ipfo Ma-

XXXIII. Pavrvslibro X.'ad Sabinum. Qvonp Rei-
publicae venerandae caufa fecundum bonos mores fit, etiam fi
ad contumeliam alicuius pertinet, quia tamen non ea mente
Magiftratus facit, vt iniuriam faciat, fed ad vindiéctam Ma-

ieftatis ?? publice refpiciat: actione iniuriarum non tenetur,.
AXXIV. Garzvs libro XIII. ad Edictum provinciale, .

$1 plures ferui fimul aliquem caeciderint, aut conuicium ali-

cui fecerint: fingulorum proprium eft maleficium, et tanto —

maior iniuria, quanto a pluribus admiffa eft: immo etiam tot

| iniuriae funt, quot et perfonae iniuriam facientium. |

XXXV. VrPriANvs libro Ill. de Omnibus tribunali-
bus. Srquis iniuriam atrocem fecerit, qui contemnere in-

iuriarum iudicium poffit ob infamiam fniam et egeftatem: Prae--
tor ** acriter ** exequi hanc rem debet, et eos, qui iniu- -

flam fecerunt, coércere. '

XXXVlI.-IvrriaAwvs libro XLV. Digeftorum. Szfilii

nomine cum patre iniuriarum agere velim, et is procurato- -

rem det: non intellegitur filius defendi, nifi iudicstum folui
non defendatur, danda erit. " |
XXXVII. Manciamvs libro XIV. Tnfütutionum.
CowsTiTvTiOoNIBVS Principalibus cauetur, ea quae infa-
mandi alterius caufa in monumenta publica pofita funt, tolli de
medio. $. r. Etiam ex lege Cornelia iniuriarum a&tio ciuili-
ter moueri poteft, condemnatione aeftimatione iudicis fa-
cienda, — n :
XXXVIIL ScaAEvora libro IV. Regularum. Sx-

NATVSCONSVL'TO cauetur, ne quis imaginem Imperato-

fatisdetur: et ideo aCtio aduerfus filium, tamquam a patre

ris in ?* inuidiam alterius portaret *?; et qui contra fecerit,

in vincula publica mittetur 99,

XXXIX. VgwvrLErVvs libro II. Publicorum iudicio-
rüm. VrsTEM fordidam rei nomine in publico habere, ca-

pillumue fummittere, nulli licet: nifi ita coniun&us eft ad-
finitate ?*, vt inuitus in reum teftimonium dicere cogi non
poffit. | ,

prodeile tibi debet error Praefidum, aut eius qui de te aliquid
pronuntiauit ?*, aut eorum qui contra formam iuris manfiífe
te in ordine decurionum putauerunt,

47 Rehd. monwnento impofita, loco: im momumento pofita. GE B. — 48 Hal.
et Rehd. ajt. GER. — 49 Hlal. contefletur. GEB. — 50 Hal. et Rehd. PAP-
LVS. GEB. — 51 Hal.et Vulg. depofito. Etita Flor. fa&dum. B. Et ita quo-
que in. Rehd. GE s. 52, Flor. erat Ícriptum: mag?flratu babeat, et priori
voci deinde ?« finalis addita, quod et ipfum fenfum habet. BR. — 53 Ap.Hal.
et Vulg. et, abeft, quod et mihi placet. BR. Abeft etiam in Rehd. GER.
54 Hal. et Vulg. repetunt: fime. BR. — Neutiquam Rehd. GER. 55 Hal.
56 Vide Noodt. J. Probab. 6. GER.
$7 Hal atrociter. GE B. 58 Vulg. inferit: iuiwriam vel. BR. 59 Hal.
et Vulg. portet. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 60 Hal. et Rehd. mittatzur.
G E B. 61 Ita Hal. er Vulg. Taur. adfimitati, qui dare debebat: admifitatI.
GE B. 62 Hal, et Vulg. MARTIANVS. gR. Rehd. vt Flor. — Ex litera
tamen c liquido patet, fuifle librarium in eo, vt fcriberet: AMarciamus , aut
Marcellus. GE B. 63 Gothofr. in nota: Aj. refcripfit. Ita ipfe Taur. in
margine, et ita Hal. et Rehd. G&g. — 64 Vulg. potes. BR, . 65 Hal. pro-

MXL. Macrm *? libro IT. Publicorum iudiciorum. Dr1--
vv Seuerus Dionyfio Diogeni ita fcripfit $3. — Atrocis iniu-
riae damnatus, in ordine decurionum effe non poteft ?*: nec:

XLI. :

| 45 Hal. vtrumque. Rehd, vbicunque. GER. « 46 Hal. vel, loco: et. GERB.

"AUCid- —

n
d

4

fU

f
hr
tiont

beor
"fon
jue
beo.

jorà

T
t f
t
tür;
[er

DE

0
N
pof
dinem
uti j
gbltm
AE
anim
v to
tene
bueri
pitio
COf

reh'gio

- Veterat

L LU
tt, ltto,
fl: abfü.
d. o
fl ul
üt ftper

|
Hal. [
: i
Vi (mer
hilerg:
la, jj
FlOr. elt.
: o
K in$
!t
It R
Tay, Íe
lub $
$ Gorha
ne D
MR p

Wt v

il
mas.
n p
etetu
Iei
ir i.
* i
T

Dl
efe -
: D
] l

S ,Gïu
N
tll«
AR
U

| aptte

yotnt,
m
T s
idcs

t ii
x u
TU
« T

gt D

h t

iiliqui
1 manhfïe

DIGESTORVM LIB.

XLL NegmATivslibro V. Membranarum, Pafkm,

cüius filio fatta eft iniuria , non eft impediendus, quo minus:

duobus iudiciis, et fuam iniuriam perfequatur $9, et filii.
— ^XLH. Pavrvslibro V. Sententiaruüm. Ivp1cri ab
appellatoribus conuicium fieri non oportet, alioquin infamia
notantur. RUA Md Gu | i

"XLIIL Gazvs libro IIT. Regularum. | Qvr ininria-:

rum a&tionem per calümniam iuftituit, extra ordinem damna-

— tür: id eft ?* exilium, aut relegationem , aüt ordinis atmo-

tionem patiatur. CA FE : - . 'ü
— XLIV. IAvorENvs ** libro TX. ex Pofterioribus La-
beonis. Sr inferiorum dominus aedium, fuperioris vicini

^^ fümigandi caufa fumum faceret: aut fi ? füperior vicinus in.

inferiores "?'aedes quid aut proiecerit, aut infuderit: negat La-
beo iniuriarum agi poffe: quod falfüm puto, fi tamen ** in-
iüriae faciendae caufa inmittitur.

^ ^XLV. HgznMocGENtrANVvs libro V. Epitomarum.
D x iniuria nunc extra ordinem ex caufa et *? perfona fta-
tui folet. Et ferui quidem flagellis caefi dominis reftituun--
tur: liberi vero, humilioris ** quidem loei, fuftibus fübiciun-.
tur: ceteri autem vel exilio temporali, vel interdiCtione cer-

taeréi co&rcentur, —— ——
Wsb cosdepRpCOeL "U zoioke H um
'"EXTRAORDINARIIS CRIMINIBVS.

*

; Pav L VS: libro V. Sententi'arum*.

ioniorum interpellatores, etfi effectu fceleris potiri non

polfunt, propter voluntatem * perniciofae libidinis extra or- |

diném puniuntur. $. r. Fit iniuria contra bonos mores, vel-
uti fi quis fimo corrupto aliquem perfuderit, eaeno, luto
oblinuerit ^,'aquas fpurcauerit ?, fiftulas, lacus, quid vel *
aliud ad iniuriam publicam contaminauerit: in quos grauiter
animaduerti folet. $. 2. Qui puero ftuprum , abdu&to ab eo
vel corrupto comite, perfuaferit, aut mulierem puellamuein-

terpellauerit, quidue impudicitiae gratia fecerit, donum ? prae- |

buerit, pretiumue, quo is perfuadeat, dederit: perfecto fla-
gitio, puniuntur * capite: inperfecto, in infulam deportantur:
corrupti comites fummo fupplicio adficiuntur. EWH
- I[l. VrPraAwvs libro IV. Opinionum. Svs praetextu
religionis, vel füb fpecie foluendi voti, coetus illicitos nec a
veteranis temptare ^ oportet. - ls ;

manciauerit, et in fine putauerint. 66 Hal. profequatur. GEB. — 67 Hal.
vt , loco: id efl. GEB. 68. Hal. IABOLENV'S. GER. 69 In Rehd.
fi, abeít. GE B. 7o Taur. INferiores. GE B. 71 In Rehd. tamen, ab-
eft. GEz.' — 72 Rehd. repetit: ex. GEB. — 73 Gothofr. in nota: humilio-
tis. vulg. Hal. quod cum in ipfo textu fit, procul dubio Gothofr. dare voluit,
aut reperit in textu . fuo: wmilioris, vt eft Flor. GER.

1 Vulg. inferit: tamem. BR. ^ 2 Gothofr. in nota: oblimievit. — Yta
Hal. et Vulg. Flor. deleta: z reftat: oblinerit. Nullus dubito , fcribendum
effe: oblinierit, vel potius: obliniuerit, Itaap. Paulum V. fentent. 4. €. 13.
vbi tamen Schulting. putat, iftud : obliumerit, poffe defendi. Pleraque MSS.
habent: oblinierit. BR. Nempe S. Cruc. L. 1I. et Bynkersh. vt er Rehd. At
Barb. oblimerit, et Chriftin. obliuierit aliquis fpurg. GEB. — 3 Etiamnunc
Flor. eft: fpurgauerit. Sic et mendofe: latus, pro: lacus, et $. 2. per[nadat ,
pro : perfuadeat. Yn variis MSS. legitur: purgamerit, fenfu inuerfo, p R. Nem-
pein $. Crac. L. At in Barb.. fpovgauerit, Chriftin. fpurtanerit , S. Cruc. I
et Bynkersh, fpucauerit, mera monftra. Taur. dare debebat: fpurGaerit, Va
re&e Rehd. fpurcauerit. GEB. 4 Flor. eft: qmid vel aliud , et habet ita
'Taur. fed lego cum Vulg. et Hal..4uidue alind. BR. Et ita quoque habent
