fores refregerit, aut ipf[um. GEB. 22 Hal diruevit. GEB. — 23 Vulg. plau- | ribus Graecis, qui xevróv vertunt. Codices, qui Flor.|feruant, funt Vat. Ili. TU
. firo, et mox plaufivarium. B. 24 Hal. compofuerit, ex in fine fint. GER. Pal, III. S. Crucis. Hal. habet verriculum. GEB. 5Y Ap. Hal. et, abeít. j ,Fäwv
: / 25 Hal. conductum babens. Ydem fupplementum agnofcunt omnes fcripti codi- | G E. 52, Bynkersh. IV. Obf. 17. putat legendum: zn faues ancborarum al« . 0
LL(/ df,w , |ces, pracererquam illam ; Crucf malim tamen illam vocem fubaudire. BR. — Re- | terius mantae, et funes praecidiffet. Inipexi aliquot MSS. fed nullum a Flm*,[ . T (
||liqui: Barb, Otob. Vat, L. Treuif. Bynkersh. GER. 26 Hal. et Vulg. prae- | diffentiebat, B R. 53 Nempe ais Mal. tamen habet potiffent. Vulg? l iil

figunt et. BR. 27 Ap. Hal. fuum, abeft. G ER. 28 Ap. Hal. de, abeft. | potueriat. BR. 54 Ap. Hal. pifcatorum, abeft. GER. 55 Vulg. zucide«
4GEB. 29 Hal. tuuc. G E R. 3o Hal. et Vulg. aut, loco et. BR. ar| vit. BR 56 Hal. et Vulg. exiffimauerunt. |Sed ab aeffimo, cf exiflimo. B R. d/: e,;J,L
| Hal. actiouem, loco etiam, G'EB. — 32 Hal. wietori. Adde Leunclau. II. No- | 57 Hal. fit, Vulg. efl. B R. 58 Gothofr. in nota: ducorem. lta Vulg,. Nor, - ((ó.
— tet. 32. GEB. 33 Ita Flor. eft laccam. HalTíacum. GEB. 34 Sed pro-| omnes: daclorem. — Ducatorem tamen tuetur Dynkersh. IV. Obf. 17. Noodt. l'at-1. 4 T.
, '( e/f /'IL-(LW. 0 0 curandumr, quod ab ordinario corrigente in margine archetypi repofitum eft, an- | ad L. Aquil. c. 19. — Duker. in Animaduerf. ad Opufc. de. Latin. Vet.- ICt. p.. 7 (rut. J*eu.
E nE fwj. &ea erat fecundum, quare malumus refcribere tegundum, id eft,. tfgendum, quod | 33j. ". 22.. Quinimmo DBarb. et Otob. ducatorem habent, forte. et alii codi (
* ; ces

-

|
4

| n i fc fetTeri locnterio at l lpl RE

— ] 0 r

DIGESTORVM
- &uzw*.'x(l/; -
Sed fi tanta vis nauijfa&a fit, quae temperari non potuit, nul-
lam in dominum dandam actionem: fin 5? autem culpa nau-
tarum id faCctum fit, puto Aquiliae 9? fuüfficere. $. 5. Si fu-
| nem quis, quo religata nauis erat, praeciderit, de naue, qugfe
Ü . periit, in factum agendum.g/ $. 6. Hac actione ?* ex hoc le-
! gis capite deomnibus animalibus lfefisd^ qu£e pecudes non
funt, agendum eft :/'ptita ft 93 decane. Sed et de apro, et
leone; ceterisque feris etauibus $^ idem eritdicendum. $. 7.
Magiftratus municipales, fi damnum iniuria dederint, pofle *5
, , Aquilia teneri. Nam et cum pecudes aliquis pignori cepiffet,
Ve« C et fame eas necauiffet *9, dum non patitur te ** eis cibaria 98
adferre 9?, in faCtum actio danda eft. Ttem fi, dum putat fe
ex lege capere pignus, non ex lege ceperit, et res tritas cor-
: yuptasque reddat, dicitur legem Aquiliam locym habere: quod
A&f dicendum eft, et fi exlege pignus cepit] "?. Si quid tamen
Magiftratus aduerfus refiftentem violentius fecerit, non tene-
.Ljï; E bitur Aquilia: nam et Hï!—cum pignori feruum cepiffet, - 12
7 . Mlefefufpenderit, nulla daturattio. $.8. Haec verbaà QvAN T1
r&j&fMIN TRIGÍNTA DIEBVS PROXIMIS FVIT '?, etfi non
habent "^ PrvRiMr, fic tamen effe "? accipienda conftat.
, AXX. PAvLvSs Libro-XXIHE-ad-Ediétum. Qvzir oc-
cripgT adulterum deprehenfüm feruum alienum, hac lege
*on tenebitur. $. r. Pignori datus feruus, fi occifus fit, de-
| bitori aCtio competit. Sed an et creditori danda fit vtilis,
li. u224-».quia poteft *9 interefle eius, quód) debitor foluendo non fit,
aut quod litem temporeamifit "?, quderitur? Sed hic iniquum
e€ft *3?, et domino et creditori eum teneri: nifi Qfïms-; putaue-
" rit, nullam in eäïre'l"debit,ogem iniuriam paffuyum, cumprofit ei
ij,t- 2d debitiquabtitatem: etjquod & *? ampltus, confecuturus fit
f/fæ[f ab eo, velab initio in id, quod amplius fit, quam in debito, debi-
toridandam 9? actionem: etideoinhis cafibus, in quibus credi-

tori danda eft actio propter inopiam debitoris, vel quod litem .

| amifit 9*, creditorquidem vsque ad modum debiti habebit Aqui-
C1/A.:XK liae aCtionem, vt profit hoc debitori :| ipfi autem debitorifin id,
j quod debitum excedit, competit ?^ Aquiliae actio. $. 2. Si
quis alienum vinum vel frumentum confumpferit, non vide-
tur damnuminiuria dare: ideoque vtilis danda eftaCtio. $. 3.
In hac quoque ?? actione, quae ex hoc capitulo oritur, $* do-
lus et culpa punitur. ideoque fi quis in ftipulam fuam, vel
fpinam, comburendgg eius caufa, ignem immiferit, et vlterius
: euagatus et progreffus ignis alienam fegetem vel vineam lfe-
P ferit, requiramus,nüm drperitia eius aut neglegentia id acci-
dit: nam, fi ?? die ventofo id fegeïj;, culpae reus eft: nam et
qui occafionem praeftat, ** damnum feciffe videtur. & In eo-
dem crimine eft et qui non obferuauit, ne ignis longius pro-
cederet. 9. At fi omnia qufe oportuit obferuauit, vel fubita vis
venti longius ignem produxit, caret culpa. $. 4. Si vulnera-

&:S:XW

ces. Potuit tamen et ducator ex praecedenti voce gubernator, oriri. BR. — Etiam
Bynkershoekianus habet dacatorem. GE R. 59 Hal fi. GER. 6o Vulg.
Aquiliam, BR. 61 Ap. Hal. Hac actione, abífunt. — Praecedentibus haec ver-
E | ba iungit Bynkersh. IV, Obf. 1. BR. Rationem haec verba explicandi fup-
"T peditat van dg W'ater II. Obf. 1;, GER. 62 Vulg. laefis et occzfï,tg ?
».' pecudes etc. | Hal. autem laefisefeáuae pecudes. — Et fic quoque . Bynker 1.&
gloft. |Ceteri Codices, quos hic cóntuli, habent : laefis occifisque, quae pecudes. * Yd
vero longe ek probabilius ob fequens relatiuum, cum quo pofteriora ve? occi-
fisque facile coyfundi potuerunt. Conf. Bynkersh. IV. Obf. :13. vbi: in meo,
inquit, MS. eft Wccifisgue. Scilicet alterum illum, quem dixi, codicem tunc non-
dum habebat. B eteri codices funt: Barb. Pal. L. Treuif; Florentinam
tamen referunt: Otob. Vat. I. 1. HI. $, Cruc. Magl. GER. 63 Hoc ordi-
ne puta vt, haec fcripta funt Florentiae, fed lineolis impofitis iam olim transpo-
fita fuerunt. Inde Steph. Hal. H. a Porta et Baudoza habent vtpsta. BR.
64 Hal. in margine : alias, apibus. Nempe Flor eft abzbus, vt etiam Taur. ha-
bet, fed fuo more aBibus, quam literam 5 acceperunt pro p, cum accipere de-
berent pro v. DR. 635 Hal. poffuut. GER. 66 Hal. et Vulg. necafet.

— BR. 467 Ap. Hal. te. abeft. GEs. 68 Taur. ciParía. GEB. — 69 Hal.
T0 adferri. GEB. - .0 Hal. ceperit. — Vulg, accepevit. BR. 71 Hal. eifi. GER.
(,,M , 72, Non video 3 et, fenfui tantopere repugnare, vt opus fuerit iftis Taur. fignis.
vf

Abeft omnino hoc et, a Vulg, Nor, omnibus: fed hi in praecedentibus, fi, in-

LIB. IX. IIT,

fiat. (, Quod fi nullum iter erit, dolum dumtaxat praeftare de-

TT 175

tus fuegit feruus non mortifere, neglegentia autem perierit,
de vulnerato aCtio erit, non de occifo. :
XXXI. Ingw libroX.adSabinum, Sx »vrATOR ?7,
ex arbore ramum cum deicerét $3. vel machinarius homi-
nem praetereuntem occidit, ita tenetur, fi is in publicum de-
cidát, nec ille proclamauit 9?, vt cafüs eius ffüitari poffit.
: j E E Rs *f . * . i B. PU ".
Sed Mucius etiàm diXit, fi in priuato 1d(;'171 accidiffet, pofíe g
culpa agi: culpam autem effe, quod, cuín a dilisente proui-
deri potérit ??, non effet prouifum, aut tull, ?* denuntiatum
effet, cum periculum euitari non poffit ??. Secundum quam
rationem non multum refert 23, per publicum, an per priua-

tum iter fieret: cum plerumque per priuataloca v$lgo ?^ iter

bet, ne immittat in eum, quem viderit transeuntem: nam
culpa ab eo exigenda non eft: cum diuinare non potuerit, an
per eum locum aliquis tranfiturus fit.
XXXII. Garvslibro VIL.ad.Edictum prouinciale. Ii-
LvDp qufefitum eft, an quod Proconfulin furto obferuat, quod
a familià faCtum fit, id eft, vt non in fingulos detur péenae
perfecutio, fed füfficeret ?5 id praeftari, quod praeftandum fo-
ret, fi id furtum vnusliber feciffet, debeat et (inJactione damni
iniuriad obferuari. Sed magis vifüm eft, idem effe obferuan-
dum, et merito: cum enim circa fürti actionem haec Iatio fit, ecce

ne ex vno delicto tota familia dominus careat, teaque ratiol J aed u
fimiliter etin aCtionem, 9? damni iniuriae intemäïäaï,lfgili« E 3 4 o n ;
tur, vt idem debeat jaeffymari ?* : praefertim cum inferdum| o« « ^ —— |
leuior fit haec ?* caufa deliCti: veluti fi culpa, et non dolo, ——
damnum dgfetur ??. $. r. Si idem(eundemiferuum vulnera- & 44
uerit, poftea deinde etiam occiderit, tenebitur et de vulnera-
to, et de occifo: duo enim funt delicta. Aliter atque fi.quis-
vno impetu pluribus vulneribus aliquem occiderit: tunc enim
vna erit actio de occifo. p w
XXXIIT. PavrvslibroIE ?? adDlautium. S: srEn-
vvM meum occidifti, non afïe&ioneïie&imandzä * effe pu- A
to: veluü fi filium tuum naturalem quis occiderit, quem tu |
magno ^ emptum velles: fed quanti omnibus valeret 3.4, Sex-
tus quoque Pegius ait, pretia rerum, non ex affectione, nec
vtilitate fingulorum, fed communiter fungi. Jtaque eum, qui
filium naturalem poffidet, non eo * locupletiorem elfe, quod
eum plurimo ?, fi alius pofífideret, redempturus fuit 9: nec
illum, qui filium alienüm poffideat ", tantum habere, quanti
eum patri vendere poflft: in lege enim Aquilia damnum 8
confequimur, et amififfe dicemur ?, quod aut confequi potui- , :
mus, aut egogare cogimur. /$. r In damnis, quaelege Aqui- | XX XL-
lia non tenentur, in faCtum datur aCtio. — XXX /m«o :

LI ft.

AXXIV. MAncEerrLvs '?Mdibro (XXL—Digeftorum. ''
TziTro etSeio Stichum legauit ** :yiberante *? Seio, cum W DN ,

Qe,,.—.,w- Tlitius

ferunt: Nam et fi cum pignori. BR. Otolqg. Cruc. Treuif. Bynkersh. habenWï .
vt eft Florentiae.TG x 5. 75 Vulg. fuerit. BR. 74 Hal iníerit verbum, U
GERB. 75 Hal. effe ignorat, GER. 76 Hal. poffit.. GE &. T Hl

amifevit,, GgE , / Hal Sed iniqumm fuerit. GEB. — 9 [Ap. Hal fit pY*
abeü.etszïfca'gggäl. inferit effe. G EB. 81 Hal. amz'feæ*z't.LGEB. $2 ——

Hal. competet. GEB. 83 Hal. q4oq4e expunxit. GE B. 84 Hal pracfi-
git et. GER. 85 Hal. acciderit. — Siquidem. GEB.

86 Hal. praemittit /86( 'W[
zpfi'. GESB. 87 Bafil. xAa39evr2e reCte. àzb vQv xAdÓev. BRh. 88 Taur. de- /571 W/M,
iEceret. GER. $9 Hal. procamauerit. GEB. 9o Hal. ewm quod dii-/^^, —U g a/ |
genter prouideri potuerat. GEB. — 91 Hal tumc. GEB. — 92, Hal. poffet. GE s. eCh o F u
95 Hal. referet, moxquefiet. GEB. — 94 Taur.&Olgo. GEB. . 95 Hal. fuffi- a. ; iXas "9
ciat. GER. — 96 Hal. fimiliter im bac actioue, 7à et negle&to. G E 2. 97 Hal. o t , 7 1
et Vulg. exifhnari. Wid. L. 29. $. 3. fupra b. t.. BR. — 98 Hal. bi. GEB. —^ A Z. :
99 Hal. detuv. GEB. — 1co Hal. lib. Ill. GEE. I Hal. et Vulg. affeciio- W"— W Z
uem aefliimandam. BR. 2, Vulg. inferit pretio. BR. 3 Hal. valet, GEB. ^. .^Y ! 4/
4 Hal.nec, loco nou eo. GER. 5 Vulg. plurimi. BR. 6 Hal. et Vulg.
effet. B R. 7 Hal. poffidet. GER. 8 Ap.,Hal, in textu damnuani, abei'tþf
in margine tamen notatur: alias, dammum confequ. GE B. 9 Vulg. 4icà
ur. R. iO In Bafil. MAPKIAN,. BR. II Hal. legaw. GEE. — 12 Go-
thofr. in nota AJ. deliberante. Jta eliberanï? Hal. et omnes etiam MSS. quae
vidi. Ipfi legimus Zbrante, quod facit, qui deliberat. BR. — Vidit Darb. Otob.
Oo 3 t : Vat.

176

T itïius vindicaffet legatum, Stichus occifus eft: deinde Seius
repudiauit legatum: perinde Tifius agere poffit *5, ac fi fo-
li *^ legatus eftet: Vi
XXXV. VrPriANVv SHibrojXVIIT. ad Edictum,
retro adcreuiffe dominium ei Vid(g;jïä'. at
Viawc" XXXVI. |:MaAncEsrrvs, libro XXL- Digeftorum **.
. Naw srcvr repudiante legatario legatum, heredis eft actio,
L d4A. perinde/ac fi legatus *7? non effet,[ita huius,ZShat[io eft,^ac
g, scripfara abrrite E legatus effet. $. 1. Si dominus feruum, quem Ti-
; 2;*'"'& 73;*;*;;; tius mortifere vulnerauerat, liberum et. heredem effe iulferit,
*.'-:ff;ï';ï.ff,,f«-»'f. eique poftea Mfeuius (eXftiterit]héres, non habebit Meuius) ??
cum 'Titio legis Aquiliae aCctionem: . fcilicet fecundum Sabini
opinionem, qui putabat, ad heredem actionem non transmitti,
quae defuncto competere non potuit ?^'. Nam fane abfurdum
accidét ??, vt heres pretium quafi occifi confequatur ?? eius,
cuius ?^ heres extitit. Quod Ífi ex parte eum dominus .he-
redem cum libertate effe iufferit, coheres eius, mortuo|&6; aget
lege Aquilia. "
XXXVIL. TaAYorNvs ??/libro-XIV, ex Caffio- L1-
BEÉR homo, fi iuffü alterius, Xf iniuriafif) ^5 dedit, actio
legis Aquiliae cum eo eft, qui iuffit, fi modo ius imperandi
habuit ?^*: quod fi non habuit, cum eo agendum eft, qui fe-
. Cit. $. r) $i quadrupes, cuius nomine ?* a£&tioeffet cum do-
mino, quod pauperiem feciífet, ab alio occifa €ft, iet cum. eo,
lege Aquilia agitur, &eftimatio non ad corpus quadrupedis, fed
ad caufam eius,in quo de pauperie actio eft, referri. debet:
et tanti damnandus eft is, qui occidit, iudicio legis Aquiliae,
quanti aCtoris intereft. noxje potius deditione defungi ??,
quam litis ;ieäima,t—iongfo. vt yta
XXXVIII. IpEwHibro IX. Eptiftut: BT, E6
tempore, quo tibi ?? meus feruus, quem bona fide emifti, fer-
uiebat, ipfe a feruo[tüo)vulneratus eft, placuit, omnimodo ??
me tecum recte lege Aquilia experiri.

QvriA

éím

Ío. :

L XUIL. 4 XXXIX. Pomronrvs dibro]XVH. ?* ad-Quintum
, Mucium. QviwTvs Mvcrvs fcribit: Equa, cumin alie-
| o n no pafceretur, in cogendo, quod praegnas erat, eiecit, Quge-
| P : PBUBOO. quoP prasguap.e . :
LE L34 rebatur, [dominus) eius poífetne cum eo, qui coégiffet, 3*, le-

249
| — [fte £e Aquilia agere, quia equam inïipiendo *s x'uperatïf-&ü per-
F:'Wju:n atpi cuffilet, aut confulto vehementius egiffet, vifum eft agere pof-
p | fe. $. 1. Pomponius:; Quamuis ?* alienum pecus in agro fuo
— at quis deprehengiflet ?*, fic ?? illud expellere debet, quomodo
" — . fifuum deprehendiífet: quoniam, fi quid ex eare damnum c$e-
' pit ^?, habet proprias actiones.

re illud aliter debet, quam, vt füpra diximus, quafi fuum: fed

Vat. T. S. Cruc. Treuif. Bynkersh./ï(-iEB. 13 Hal. poterzt, — Vulg, poteff. BR.
14 Vulg. inferit e BR. 15 Flor. pridem deleta eft fyllaba re. Inde omnes
'"videtur. Sed et nobis nonnihil fuffecta eft ifta corre&tio. BR. — Etiam Hal. j-
detur. GEB. 16 Hal. ad edidium. GER. 17 Hal. et Vulg. legatum. 8 R.
'18 Hal. et Vulg. inferunt 440que, BR. I9 Vulg, inferit ei. BR. 20 Vt
cognofcerem an fu1 arbitrii haec et fimilia maioris momenti fupplementa feciffet
'Taurell. confului codices, et deprehendi nouem fcriptos ad amuffim lacunam
Florentini libri ea ratione expletam habere, qua Taurell. s &.-TNempe Barb.
.Otob. Vat. L. 1. S. Cruc. Magl. Treuif. Bynkersh. — Habet fupplementum etiam
Hal. GEE. 21 Hal potaiffet. GEB. 22,.Hal. atideret. GEB. 23
Hal. confequeretur. G EB. 24 Hal et Vulg. cuj. BR, — 25 Hal. IABO-
A«(ä NU S. GEB. 266 Hal. et Vulg. damnaum iniuvia dedit, vel dederit. Sed
4uu idem eftac vi. KHabet etiam Hal.in margine: alias,mana iniuriam. BR.
277 klal. hic et paulo poft adfuit, loco babuit. 'Yaur. in Adnot. Zmperandi ba-
buit. imperandi aFuit in P. f. loco b. vt alias, Quod ipfum fontem variantis
Haloandrinae nobis monítrat, legerunt afuit, et cum hoc non quadraret, inferta
d: adfuit. GER. 28 Hal. inferit conteflata. GEB. 29Hal, fungi. GERB.
30 Vulg. aeffzmationem praeflave. BR. 31 Hal. Eb. VIII. évisoAóv GEB.
32, Taur. tV. GER. 33 Hal. omuino. GEP. 34 Hal. lib. XIV. GER.
:$5 Hal. egiffet. GER. 36| Vulg. zm. eiciendo. Xlal demta praepofitione:
, equam eiiciendo. Sed etipfe refcribo : zm eiciende. —Si enim zcere, hicforet per-
cutere, qui potuiffet ICtus mox diftinguere: percafferitne, qui coegit, nec me?
Inter MSS. reGtiffime, certe congruenter orthographiae Pand. Flor. Otob. et
Bynkersh. Il i eiciende. —DBarb. im eiac("do. Arxchetypi fcripturam. exhibent

DIGESTORVM LIB.

| Itaque qui pecus alienum
€& ^* agro fuo deprehenderit, non iure id includit: nec age-

IG ocTER: 1.

: i " ^
vel abigere debet fine damno, vel admonere dominum, vt
fuum recipiat. ferae
XL. PAvrvs libro -IHL-ad-Edictum. Iw *^ rxkak
Aquilia, fj deletum cKürographum mihi effe dicam, in quo füb 4
condicione füthi pecunia debita fuerit ^?, et interim teftibus
quoque id probare poffim,, qui teftes poffunt non effe ^* eo hn
tempore, quo condi&io extitit ^?, etfic^9 fummatim re expofi- sic & lr
ta, ad füfpicionem iudicem adducam, debezm ** vincere: fed —
tunc condemnatiohis éxactio competit ^?, cum debiti con-
digiolextiterit - r:gluod fijdefecerit, condemnatio nullas vires
Mhabebit, 4 mf o m 00 xa,, . l- ffteróuts :
XLI. VrPiaNwvs[ilbroiXLik.-ad-Sabinum, Sx ovrs
teftamentum deleuerit, an dar—'f;nlþ,iniuriae aCtio competat, vi-
deamus? et Marcellus libro quinto Digeftorum , dubitans ne- 4»:
gat competere: quemadmodum enim, inquit, deítimatio &&—KM
tup 5?? Ego ?* apud eum notaui, in teftatore quidem hocþï'-mg'
effe verum: quia quod intereft eius, aeftimari non poteft: ve-
rumtamen in herede vel legatariis diuerfum, quibus teftamen-
ta paene cjfï'ografha fünt. Ibidem Marcellus fcribit, aliirogra-
-pho deleto, competere legis Aquiliae aCtionem."*Sed et fi quis
tabulas teftamenti apud fe ääpoütas deleuerit 52, [ vel pluri-.ff. fe«
bus praefentibus legerit,]vtilius eft in fattum 53 et iniuria- *^""-
rum agi, fi iniuride faciend£e caufa, fecreta iudiciorum publi-
caujt ?^. $. r. Interdum [éüenire Pomponius eleganter ait,
vt quis tabulas delendo, furti non teneatur, fed tantum damni
jniuriae: vtputa fi non animo furti faciendi, fed tantum damni
dandi deleuit: nam furti non tenebitur: cum facto enim etiam
animum furis furtum exigit. |
/Autet XLIL(Iv rrAwvslibreeXEVHIE^?^-Digeftorum Qvr — .
TABVLAS teltamenti|depofitas, aut alicuius rei inftrumen- ^ ^
tum ita deleuit, vt legi non poffit,depofitijaCtiüne, et ad exhi- L. .
bendum tenetur: [quia ?9. corruptam rem reftituerit]]aut exhi- L3.4 «
buerit. Legisquoque Aquiliaeactio ex eadem caufacompetit: " ^
corrupiffe enim tabulas recCte dicitur ?*, .et- qui lyeäa—g/ inter-
leuerit. XVIf. ;

XLIII. Po MPONIVSW On rp,
quod antequam hereditatem adires, damnum qimiffum in res he-

reditarias eft, legis Aquiliae aCtionem habes, quod poft mortem
eius, cuijheresfis, acciderit: dominum enim lex Aquilia appellat,
non vtique eum, qui tunc fuerit, cum damnum daretur : namifto
modoäab eo quidem, cui heres quis erit, tranfiread eum ea aCtio. .
poterit: nequeob id, quod tum; ^* commiffum fuerit, cum in ho- 7-
ftium poteftate effes, agere poftliminio reuerfus poteris: et hoc
aliter conftitui fine magna captione poftumorum liberorum, qui ^-:
parentibus heredes erunt, non poterit. Eadem dicemus et de
T arbo-

S. Cruc. et Bynkersh. II fed coniun&im : Znzciendo, .. Peius Vat. L. znitzendo, vn-
de fa&um: z eitiendo, peffime Treuif. znetzendo. |B R. 37 In Vulg. eft L. ;; g"(.w
Quamuis, tefte Contio. BR. 38.]ta vt Taur. edidit deprebendiffet, fuit ab ffts. í
initio : fed expun&ac antique funt ffet, et prior sin t reformata. — Videtur error - W?MC
natus ex fequente deprebendiffet. Kal certe habet depraebemdit, et Vulg. de-
prebenderit. BR. 39 Hal. inferit tamen. GX B. 40 Vulg. fi quis ex ea
ve dammum coeperit. lal fi quid ex ea re dammi coeperit. BR. 41 Vulg. xg :
. Nor. omnes: ;n agro fuo, nec aliter MSS. quorum tamen Barb. olim habebat etTT r
BR. Reliqua/Otob. $. Cruc, Bynkersh. GER. 42 Videtur legi debere An;T,g
obferuante Contio. BR, — Ad hanc legem commentatus eít Tuffan. de la Rue z. *
Amoen. Iur. Obf. Decad, 1I. c. 2. GEB. 43 Hal. fuerat. GEB. — 44 Hal..
qui effe won poffimt, omiflo tefles, GEB. 45 Hal. exiflat. Wulg. extzterit.
B R. 46 Vulg. et fic fummatim. Nor. et fummatim. Yn fcriptis priorem
reperi tantum, in duobus e fex, tertius in iftum modum mutatus erat. Ego ni-
hil muro. BR, . Duo illi Barb. et Bynkersh.ztertius Treuifsreliqui Otob. S. Cruc.
et Bynkersh. alter, 2?;;94" GEB.. 47 H,al. debebo qui:l:)m. GEB. 48 Hal. l Wï g'ï
49 Hal. exflitit, GEB. . 50 Gothofr. in nota: Antea ma-
Ita legit Accurfius, et eo modo etiam peffime repo-
fitum, Florentiae. BR. 51 Vulg. inferit autem. BR, 52, Taur. dele Berit.
GER( 53 Noodtius c. 13.ad L. Aquil. mauult vtilius efl furti et inivriarum,
BR. Sanam tamen effe huius loci le&tionem contendit van de W'ater £. Obf. 20.
G E B. 54. Hal. publicauerit, GEB. . 33 Hal.lib. LXXXV . GEB. — 56
Hal. 4wod fi. GER. — 57 Hal. dicetur. GER. 58 Hal twmc GEB.
| 359

competet, G EB.
le hic legebatur znbibetur.

'
n
1 j
)

T
M—w

C

]u
H
l

acïv;

I

t "»""'ï":öp

1 fca
. J'CCEK cIQ€O n

s
) /æM

DIGESTORVM LIB.

arboribus eodem tempore furtim cdefis. Puto, eadem dici
poífe etiam de hac ?? aCtione, quod vi, aut.clam: fi modo

. Z . -, UEcr . ^
quis aut prohibitus fecerit 5?, aut apparugfit éüm intellégere !

debuiffe, ab eis 97, ad
fent, prohibitum iri.
XLIV. VrrrAwNvs|ibro-XLIEH.-$2-ad Sabinum. Iw
LEGE Aquilia etleuiffima culpavenit. $.r. Quotiens 93 fci-
ente domino feruus vulnerat, vel occidit **, Aquilia domi-
num teneri dubium non eft. :
ALV. PAvrvsWibro X. ad-Sabinum.. ScrxENTIAM

quos ea hereditas pertineret, fi Xéícif-

. hic pro patientia accipimus ; vt qui prohibene potuit, teneatur,
iifi non fecerit. $. r. Legäïquilia agi poteft, et fanato vul-

E
Lt o
pmd-x)d:

nerato feruo. $. 2. Si meum feruum, cum liberum putares,
occideris, lege Aquilia telge,'b?!fis $9. . $. 3. Cum ftramenta ar-
L ^O . 3 * E * :
dentia ,äagnïil.rent duo, icÓbicurrerunt, amboque(&emderunt d
et alter flamma confüumptus eft 9?: nkhil eo nomine poteft
. " & " e
agi *?, fi non intelléetturdyterab vtro euerfusfit $. 4. Qui,
liter i fenon pofignt 9?, damni;culpam dederint *?
cum aliter tuert ie non polignt ", damny.culpam dederint *^,
innoxii funt: vim enim vi defendere omnes leges, omniaque

3494 .:iura permittunt. Sed fi, defendendi mei c&ufa, lapidem in

QU AC u OL

4

W;au

ocïa/cfw'»ufï. XLVII. Ivrrawvslil

aduerfarium mifero, fed ** non eum, fed praetereuntem per-
cuffero *?, tenebor lege Aquilia: illum enim folum, qui vim
infert, ferire conceditur: et hoc, fi tuendi dumtaxat, non etiam
vicifcendi caufa faCtum fit. $. 5. Quiddoneum parietem fu-
dtulit, damni iniuria domino eius tenetur. t o oeo:
ALVI, VLPIAstdibmäïä&&-SabmHmr SIVVL-
: *U : !3 . 124
NERATO feruo, lege Aquilia aCctum fit, poftea X$. mortuo

ex eo vulnere, agi lege Aquilia n&hilo minus poteft.

CVL Digeftorum, Sxep

$1 priore iudicio Éejfimatione facta, poftea mortuo feruo, de

" ld d a.
h " 1 : P. * f: ef " /$ e * L * * 4
L oc*a()ähï occifo agere dominus inftituerit, exceptione doli mali oppofita
oppotitz

. o, :

*

corfipelletur: -& ex vtroque iudicio nkhil amplius confequnptur)
quam confíequi deberet, fi initio de occifo homine egiflet.

XLVIII. Pavrvs/lübro. XXXIX.—ad-Ediétum- |S1i

SERVvS ante aditam hereditatem damnum in ré*heredita-
riqu£ * dederit, et liber faCctus in ea re ** damnum det, vtra-
que actione tenebitur: quia alterius et alterius facti[hae res
funt. /at.] &« d
XLIX. Vrrrawvs libro-IX.—Difputationum, . S1

Qvis fumo ** fatto apes alienas fugauerit, vel etiam neca-

uerit, magis caufam mortis praeftitiffe videtur, quam occidif-

fe: et ideo in faCctum actione tenebitur. $. r. Quod dicitur,
damnum iniuria datum Aquilia ** perfequi, fic erit accipien-

dum, vt videatur damnum iniuria datum, quod cum dannio

iniuriam attulerit: nifi magna vi cogente fuerit factum: vt
Celfus fcribit circa eum, qui incendii 7? arcendi gratia, vici-
nas aedes intercidit: nam hic fcribit ceffare legis .Aquiliae
aCtionem: iufto enim metu ductus *?, ne ad fe ignis perue-
niret, vicinas aedes intercidit ?*: et fiue peruenit ?? .ignis,

fiue ante extinctus eft, exiftimat, legis Aquiliae aCtionem

ceffare.

59 Ap. Hal. et Vulgo bac, abeft, quod probo. — Natum videtur ex initialibus lite-
ris vocis fequentis, BR. 60 Vulg. fuerit. BR, 61 Hal. addit fe. GE&.
62, Hal. Jib. XLI. GER. 63 Hal. Quoties, GEB. 64 Hal. vulueranerit,
vel occidevrit. GEB, 65 'Taur. teneVeris. GEB. 66 Gothofr. in nota: $i
cum ftramenta ardentia tranfilirent, duo concurrerint, amboque ceciderint. Hag,
& Porta. Conf. Noodt. ad L. Aquil.c. 7. BR. Vt H. a Porta, ita ante eum
dedit Hal. Conf. Conftant. Landum i» Exercit. lib. in Tbef. Iur. Ciu. Tom. I1I.
€ol. 1438. nec non Sc. Gentilem . Parerg. 12. GEE. 67 Hal. confumptus
fit. GEE. 68 Hal. agi poterit. GEB. 69 Flor. minime recenter deleta
eít 4 repofita e, vnde Vulg. Nor. omnes: pojfent. BR. 70 MHal. dammum
culpa déderunt, G EB. 71 Hal. et, loco fed. GER. 72, Florentiae et hic
elt percufero. G E B. 73 Hal. lib. XLI. GER. 74 Mal. inferit eo. G E E.
75 Hal. et Vulg. zu vrem bereditariam. BR. 76 NVulg. zn eaudem vem. BR.
Hal. i» eadem ve. GER. 77 Confer Noodt. c. 19. ad L. Aquil. BR. 78
Hal. Aguiliam, malim conftruere cum verbo dicitur. BR. 79 Adde Noodt,
c. 19. ad L. Aquil. BR. 80 Hal metu duci, qui, ne, GEB.

tercidat. GEB. — 82 Klal permenerit, et deinde exfiuctus ft. GEB. — 83 Go-

81 Hal zm- -

IX.

] Utoctaca*

TLE

". 177
L.ïfg;,g;þ;,gæäbm iVisObpiniotum. Ovr noMwvwalie- ,. .
nam inuito doniino demolit-2?, et eo loco 94 balheaé, 55 ex—rlgggäz*æ& £.
: x ; . : : : . IY x * &ruodäw- m
fcmmt, praeter paturale ius, quodY*5 fuperficies ad dominum LU tl aalit/
foli pertinet, etiam damni dati nomine actione (uübicitn "Ts N u
881 89 ;ul fire &90*f. u k "Ed RI a n o
TA vuineratus eit ^" leruus, vt eo 1Ctu certum effetiocfoooo 2.

|moriturum: medio deinde tempore heres inftitutus eft 9* gt À— FA fom.

poftea ab alio ictus deceffit. Qudero, an cum vtroque ide| 6t
cifoj lege Aquilia agi poffit ? LRefp'äïi'dïl ??, occidiffe dicitur
vulgo quidem, qui mortis caufam quolibet modo praebuit :
fed lege Aquilia is demum teneri vifus eft, qui adhibita vi, et
quafi manu, caufam mortis praebuiffet: traéta videlicet inter-
pretatione vocis a cofedendo, et a cfede ??, Rurfus Aquilia
lege teneri exi,fïimati funt non folum, qui ita vulneraffent, vt
confeftim ?^ vita priuarent, fed etiam hi? quorum ex ?5 vyl-
nere certum efiet aliquem vitamexceffurum29 Igitur, fi quis
feruo mortiferum vulnus inflkerit, eundemque alius ex in-
teruallo ita percuíferit, vt maturius interficeretur, quam|ex
priore vulnere moriturus fuerat, ftatuendum eft, vtrumque eo-
rum lege Aquiiia teneri. $&—r Idque eft confequens au&tori-
tati veterum: quijcum a pluribus idem ?9 fernus ita vulnc-
ratus eflet, vt non appareret, cuius ictu periffet, omnes lege, .
Aquilia teneri iudicauerunt. .L(Sff'*g)ugäïþmatl.o autem peremptil*?ïwwakfw* .
non eadem in vtriusque perfona fiet: nam qui prior vulnera- A* 7 o
uit, tantum praeftabit, quantió;?" in anno proximo homo plu- o J[Jïä M/" E
rimi fueg, repetitis ex die vulneris Ltï?—äää ?5 fexaointa L iv ER
quifque diebus: pofterior ?? in id tenebitur , quanti homo 7 7^«
plurimijyeniné: poterit in anno proximo, quo vitasexceffit : in EO n
quo pretium quoque hereditatis erit. Eiusdem ergo ferui oc-
cifi nomine alius maiorem, alius minorem,;ï'eäcimationem prae-
ftabit ^??. Nec mirum: cum vterque eorum ex diuerfa cau-
fa, et diuerfis temporibus, [9ccidiffe hominem intellfg,ïur t
Quod fi quis abfurde a nobis hiec conftitui putauerit, cogitet
longe abfurdius conftitui, neutrum]lege Aquilia teneri, aut
alterum potius: cum neque impunita maleficia effe Oporteat,
nec facile conftitui poffit, vter potius lege ? teneatur.ó Mul- E
ta autem uure)ciuili, contra ? rationem difputandi, pro vtili- 'emém && 7e
tate communi recepta effe, innumerabilibus rebus probari A.eft,
poteft: vnum interim jpofuiffe ^ contentus ero. Cum plures WWM
trabem alienam furandi caufa fuftulerint, quam finguli ferre
non poffent, furti aCtione omnes teneri exiftimantur: quam-
uis fuptili ratione dici poffit, neminem eorum teneri: quia ne-
minem verum fit eam fuftuliffe. ' s2v

d. LIL. ArnrENvs/libro-H.-Digefterum. Sr Ex ^5 pla-

AE
:

J*(.;*ejfvf-c,,
ben A& : d. st XIl .
d X U

e : * b L] Ll e *
gis feruus, mortuus eeüetz neque id g,n,,edm;xn]fcæntia aut do-
mini neglégentia accidiffet, recte de iniuri&/ occifo eo agitur.
$. r. Tabernarius 5 in fémita noctu fupra lapidem lucernam
pofuerat:jquidam praeteriens eam fuftulerat: tabernarius *
eum confecutus lucernam repofcebat, et fugientem retinebat:
ille flagello, quod in manu habebat, in quo dolor 9 inerat,
! i u p d ari f"///ïnïgï?*/
thofr. in nota: demolitur, et ita Hal. Vulg. omnes habent demolittr. 9 R. 84
Hal. loc. GEB. 85 Vulg. balnea. BR. 86 Hal. quo. GER. 87 Hal.
actioni fubiicietur. |S. Cruc. "Treuif. Bynkersh. acfiouz. QOtob. vt Flor./G E B.
88 Hal. S zta. Etfane inter quinque MSS. folum Otob. zà fi, caret. B R.k—g"g/"
Ad hoc caput vide Noodt. c. 10. ad L, Aquil, BR. 90 Ap. Hal. eft, abeft.
GEE. — 91 Hal.etiam hoc eff ignorat. GEB. — 92, Hal. Refpenudi. G E&. 93
Conf. filubet, Sc. Gentilem zu Orizgzuibus, voce occzfus, caedes. G & B. 4 Taur.
coMfefin. GEBR. — 95 Ap. Hal. ex, abeft. GER. — 96 Ap Hal. idem, abeft.
GEB. 97 Hal et Vulg. quant, BR. — 98 Hal, treceutis, poterat etiam fcri-
bi tercentum, duabus literis traiectis, quod malim. E R. — 99 Hal. inferit vero.
G E B. IcO Taur. praeflaP;t. GER. I Hal. zuteliigatur. GER. 2
Vulg, inferit A4guilia, BR. 3 Vulg. inferit frilam. BR. 4 Flor. a ma-
nu non adeo recenti pro, fuperfcriptum ante hoc verbum. Inde Vulg. Nor.
omnes propofziffe. Sed tamen et nobis fufpe&ta ifta corre&io, nR. 5 Ap.
Hal. ex, abeft. GEB. G Dafil. zàv »ámw«^ov vocant. BR. 7 laur. taVer-
Würins. GER. 8 In Pand. Flor. fcriptum difertiffime dolor. Cum enim qua-
tuor priores literae verfum implerent, et refiduum minus opportune adie&nm et-
Íet

ET

P iE

LL f& videri. $. 2. In cliuo Capitolino ** duolpl&ftra) *?honufta
E mulae ducebant: prioris ploftri muliones conuerfum plo-
r ftrum *? fübleuabant, quo facile mulae ducerent: inteqim fu- |
p (",,u 7 . perius, plóftrum ceflim ire coepit, et cum muliones, qui inter
L-J!fü*ä*if"/tä* duo plóftra fuerunt,e medio exiífent **, pofterius plóftrum
yaeeidfetrhi 1 priore percuffum, retro redierat, et puerum cuiusdam obtri-

178 |
J fs. 2c

verberare tabernarium céeperat, vt fe[mitteret ?: ex eo ma-.

iore rixa faCta, tabernarius ei, qui lucernam fuftulerat, ocu-
lum effoderat. Confulebat;] num damnum iniuria non *? vi-
: detur dediffe, quoniam prior flagello percuffus effet ? Refpon-
'/, di.nifi data opera effodilfet oculum, non videri damnum in-
iuria feciffe: culpam enim penes eum, qui prior flagello per-
cuífit, refidere: fed fi ab eo non prior vapulaffet, fed cum ei
lucernam eripere vellet, rixatus elfet, tabernarii culpa fattum

17À a.

j : d 14 ". 4 . .
- pri pludirs. I yerat 15: dominus pueri confulebat, cum quo.fe *$ agere

fuze Xil«vot *Ap.

L g

E

. oporteret? Refpondi, in caufa ius effe pofitum: nam fi mu-
liones, qui fuperius ploftrum fuftinuiffent, fua fponte fe fub-

duxiffent, et ideo factum effet, vt mulae ploftrum retinere non .

poffint *?, atquehonere ipfo retraherentur, cum domino mu-
larum nullam effe aCctionem: ** cum hominibus, qui conuer-
fum plóftrum fuftinuiffent, lege Aquilia agi poffe: nam ni-
ehilo minus eum damrium dare, qui, quod fuüftineret;imitteret T?
fua voluntate, vt id ?? aliquem&eriret: veluti fi quis afellum,
cum agitaffet, non retinuiflet: zeque, fi quis ex manu telum,
aut aliud !gü?ä)z *a immififfet ?*5, danfnum iniuria darét ??.
Sed fi mulae, quia, ?? -aliquglreäormidaiïent, et muliones timore
permoti, ne opprimerentur, ploftrum reliquiflent, cum homi-
nibus aCtionem nullam effe, cum domino mularum effe. Quod
fifneque mulae/neque homines in caufa effent, fed mulge/re-
tinere/onus nequiffent, aut, cum congterentur ?*, lapfie con-
cidiffent, et ideo plóftrum ceffim rediffet, atqueihi, qua ?? con-
£. uerfum fuiffet& fuftinere nequiffent, neque cum domino
' mularum, neque cum hominibus effeactionem. Illud quidem
cerüä&ïuoquo m;)do lreslfe 79 haberet, cum domino pofterio-
rum mularum agi non poffe: quoniam non fua fponte, fed per-
cuffae retro rediffent. $. 3. Quidam boues ?* vendidit ea le-
ge, vti daret experiundos: poftea deditjexperiundos.; eräpto—
ris ferüus in experiundo percuffus ab altero boue cornu eft.
Qu;(erebaää', num venditor emptori damnum praeftare debe-
ret? I Refpondi,; fi emptor boues emptos haberet, non debere
praelare ?5 : fed fi non haberet emptos, tum, fi ?? culpa ho-
minis factum effet, vt a boue feriretur, non debere praeftari ?? :

p /n-o[, $A.

CW

-

[ fet fequentibus hoc modo: rinerat, ab ordinario corre&ore deleta eít litera v et
voig dolo adie&ta, — Nullufn autem dubium eft, quin debeat legi dolon, vt emen-
dauit Beroaldus, laudante Dudaeo, vel dolo, vt habet Hal. . MSS. quae hic.con-
tuli, quinque habent dolor. BR. Barb. Otob. Treuif. S. Cruc. Bynkersh. GE R.
9 Hal. et Vulg. dzmitteret. BR. — 10 Ap. Hal. zon, abeft. — Et Ant. Augu-
ftin. lib. F. c. 2. obferuat, huic errori caufam dediffe recentis cuiusdam auda-
ciam, qui in ipfis illis libris ( puta Florentinis) negans verbum circumfcripfit
eo modo, quo deleri olim verba folebant. Pro videtur, omnes habent videre-
tur, quod et ipfe mallem, BR. . Et maluit Hal. GER. II Taur. Cap Etolino.
GER. I2 Vulg. hic et in fequentibus plaufira, et plaufirum. BR. — 13 Flor.
erat plofivumorifubleuabant. Ytaque poflet legi ploffrum oris fubleuabamt, id eft,
extremitatibus feu curuaturis rotarum, Graecis: Zyeci. — Sed et 73 oris poteft
erronee repetitum videri ex prioris, quod quafi per lineam praecedit, llud ta-
men conftat, recentem lituram effe, linea peripfasliterastraducta. 8R. — 14 Hal.
