GEB. 38 Vulg. diceutur. Ap. Hal. ifta oinnia; Vl cuius bona vapta effe
dicentur, abfunt. BR, Rehd, vt Vulg. GEB. 39 Hal. coatcti ? quare me-

lius dicéetur. Rehd. queritur. et melius effe dicetuv. GEB. — 40 Hal. bic, GE R.
41 Haec verba gloffema exifümat Van de Water IIl Qhf. 4. GEB. — 42 a
Dáddddd a Rn

Rebd.

1014

co&git, et fi ^? qui coa&tus eft, contineri videatur. $. 13.
In hacactione intra annum vtilem verum pretium rei quadru-
platur ^*, non etiam quod intereft. $. 14. Haec aCtio etiam
familiae nomine competit: non impofita neceffitate oftendendi
qui fünt ex familia hominesqui rapuerunt , vel etiam damnum
dederunt. Familiae autem 'appellatio feruos continet, hoc
eft, eos qui in minifterio funt, etiam fi 44;5 liberi effe propo-
nantur, vel ^5 alieni bona fide nobis feruientes. $. 15. Hac
actione non puto poffe a&torem fingulorum feruorum nomine
agere aduerfüs dominum eorum: quia fufficit dominum femel
quadruplum offerre. . E . ) &
totius familiae, fed eorum tantum, vel eius qui dolo f;e;
cifle comperietur, fieri debet. $. 17. Haec actio vulgo '
tibi^? goNoRVM RAPTORVM dicitur. $. 18. Hac actio-
neis demum tenetur, qui dolum malum adhibuit. $1 quis
igitur fuam rem rapuit, vi quidem bonorum raptorum non te-
pebitur, fed aliter multabitur 59. 'Sed et fi quis fugitiuum
füum ** quem ?? bona fide aliquis ?? poffidebat, rapuit ?*,
aeque hac aCione non tenebitur: qua ?5 rem fuam aufert.
Quid ergo fi fibi obligatam 59? Debebit teneri. $. rg. Vi

bonorum raptorum a&io ?? in impuberem , qui doli mali ca- | Q : | | tul .
rapuerit, et cum libero agatur, etiam fi cum domino expe-

pax non eft, non dabitur: nifi feruus ipfius, vel familia eius
admififfe proponantur 55 :et ferui, et familiae nomine, noxali
59 yi bonorum raptorum aCtione tenetur 99, $. 20. Si pu-
blicanus pecus meum abduxerit , dum putat contra legem ve-
&igalis aliquid. a me factum, quamuis errauerit, agi tamen
cum eo vi bonorum * raptorum non poffe, Labeo ait: fane
92 dolo caret: fi tamen ideo inclufit ?? , :
vt fame periret: etiam vtili lege Aquilia $5, : $. 21. Si per
vim abductum pecus incluferit quis, vtique vi bonorum ra-
ptorum conueniri poterit $9. $:.22. In hac aCtione non vti-
que fpectamüs rem in bonis actoris effe, ?? fiue in bonisfit,
Í[iue non fit: fi tamen ex bonis 99 fit, locum haec actio ha-
bebit. Quare fiue commodata res fit 5?, fiue locata, fiue
etiam pignerata proponatur, fiue depofita apad me, fic "? vt
interfit mea éam non auferri, fiue bonatfide a me poffideatur,
fiue vfumfruttum in ea habeam, vel quod ** aliud ius, vtin-

terüt mea *^ non rapi, dicendum eft competere mihi hanc

aCüonem, vt non dominium accipiamus *?, fed illud folutmi
7^ ex bonis meis, hoc eft, ex fübftantia mea res ablata effe
proponatur. $. 23. Et generaliter dicendum eft, ex quibus
caulis furti mihi aCtio competit in re clam facta 7*, ex his-
dem * caufis habere me hanc ** acCtionem. Dicet aliquis,
atquin *5 ob rem depofitam furti actionem non habemus.
Sed ideo addidi *?, fi interfit noftra non effe raptam: namet

Rehd, et, abeít. GEB. .^ 43 Gothofr. in nota: et is qui. Hl Sed ita
et ipfe Taur. habet in margine. [ta quoque Rehd. At Hal. hunc integrum
locum ita exhibet: et quod ex coatlis ab aliquo damnum datum fit, in id et is,
qui coP&git, et is, qui coa&ius efl , teueri videatur. GEB. .. 44 Vulg. quadru-
plabitur. B . 45 Hal. et fi. 46 Vulg. inferit: ferui. GE B. . 47 Hal.
dolof GEB. . 48 'Yaur. nOlgo. GEB. 9. Gothofr. in nota: vulgo vi bo-
norum. vulg. Hal. lta quoque MSS. omnia. Et forte in libro, ex quo codex
Florentinus eít defcriptus, fuit: de Bj, indeque natum illud: tibi. BR. MSS.
funt Barb. Chriftin. S. Cruc. . II. Bynkersh. quibus adde Rehd, G E s. 50
Taur. multaVitur. GER. 51 Hal. feruum , loco: fumm. GEB. — $2 Hal.
inferit: quis, omiffo fequenti: aliquis. GEB.
quif. BR. 54 Vulg. rapuerit. BR.
vulz. Hal . GEBS. ^ 56 Hal et Vulg. addunt: rapuit. BR. . Etiam Rehd.
GER. 57 Male editi legunt et interpungunt : debebit tenéri vi bouorum va-
ptormm achione. In impuberem. BR. Yta habet et Hal. et. Rehd. G z. 58
Hal. et Vulg. proponatur. Vulg. pergit: fed et. BR. — Etiam Rehd. propo-
natur. G E B.
ita habet. Hal. vt eft Flor. ng.. Rehd. »xali et vi. GE B.
tenebitur. BR.. Etiam Rehd. GER. 61 Taur. Vouorum. GEB. — 62 Go-
thofr. in nota: fi dolo caret. Hal. Nempe Hial. inferit: faue fi dolo caret , et
ita quoque Vulg. BR. " Etiam Rehd. GEsg. . 65 Hal. et Vulg. zncluferit, B R.
Rehd. vt Flor. GE2B.— 64 Hal. pafceretur. GEB.. 65 Hel teneri. Vulg.

55. Gothofr. in nota: quia rem fuam.

60 Hal. et Vulg.

$. 16. Ex hacattione noxae deditio non.

. dicari poffunt.
.ribus dabitur, -
.rés non dabitur: quia poenalis actio in eos non datur. n
tamienin id quod ** locupletiores faCtifunt, dari debeat, vie

ne pafcatur ?*, et|

SIMPLVM IVDICIVM DABO,

53 Vulg. aliu$, loco: ali-

59 Gothofr. in nota : noxali iudicio et vi- Ha/. immo Vulg.

: ta. Vulg. praemittit. B R.
.95 Hal. at vrixam, duorum. GER. — 96 Hal. et Vulg, folgm. & R. Etiam

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. VIIL

furti actionem habeo. . $. 24. Si in re depofita culpam quo.
que repromifi, vel pretium depofitionis non quafi mercedem
accepi, vtilius dicendum eft, etfi ceffet actio furti ob rem de-
pofitam, effe tamen vi bonorum raptorum aCtionem, quianon
minima differentia eft inter eum qui clam facit *?, et eum
qui rapit: cum ille celet fuum delictum, hic publicet, et cri«
men etiam publicum admittat. Si quis igitur interelffe fua vel
modice docebit, debet habere vi bonorum raptorumactionem.

s

$. 25. Sifugitiuus meus quasdam res, inftruendi fui caufa, -
emerit, eaeque ?* raptae fint, quia in bonis meis hae funt -

res, poffum ?^ de his vi bonorum raptorum attione ?* agere,
$. 26. Rerum raptarum nomine, etiam furti, vel damni in-
iuriae, vel condiCtione agi poteft, vel certe fingulae res vin-

Aduerfüs heredes autem vel ceteros fucceffo-

deamus? Etego puto ideo Praetorem non effe pollicitum in
heredes in id quod ad eos peruenit,
condictionem.

TL Pavrvs libo LIV. ad Edittum. - S1 feruus **

$. 27. Haec actio heredi ceterisque fucceffo-

quia putauit füfficere -

riundi poteftas fuit, non retcte cum manumiffo poft annum -

apetur: quia cum quocumque experiundi poteftas fuerit, ex-

cluditur actor ??: *et* fi cum domino intra annum actum .
fit, deinde cum manumiffo agatur, reiiudicatae exceptionem

nocere Labeo ait. .

IV. ** Vrnpreramwvslibro LVI. ad Edictum. "PRAE-:-, :

TORa3it **, cvrivs DOLO MALO IN TVRBA DAMNVM
QviD *? FACTVM ESSE DICETVR: IN EVM IN AN-
NO, QVO PRIMVM DE EA RE EXPERIVNDI POT-
ESTAS FVERIT, IN DVPLVM, POST ANNVM, IN
$. 1. Hoc Edictum.de eo
damno proponitur, quod quis in turba dedit, $. 2. Turbam

autem appellatam Labeo ait ex genere tumultus: idque ver- .

bum ex Graeco traCtum , co roU Jopuffs?y 99,

$. 3. Tur-

bam autem ex quo numero admittimus ?. Si duo rixam com«-

miferint, vtique: non acciplemus in turba id fa&tum: quia
duo turba non proprie dicentur ?*. Enimuero fi plures

fuérunt ?^?, decem ??, aut quindecim homines, turba dice-

tur. Quid ergo fi tres, aut quattuor? turba vtique non erit,
Et rectifüme Labeo inter turbam et rixam multum intereffe

ait: namque turbam, multitudinis hominum effe turbationem.
. 9* et coetum: rixam, etiam ?5 duorum.

$. 4. Hoc autem
Edicto tenetur non folus ?? qui damnum *in* turba dedit,

temetür. BR..— Rehd. vt Flor. GER. — 66 Rehd. comuenietur. GEB... 67
Hal. praefigit; et. Vulg. fed. B R. Rehd. vt Vulg. GER.
bonistamen fit. GEB. . 69 Ap. Hal. fit,'abeft. GER. — 7o Ap. Hal. fic,
abeft. GE £. 71 In Rehd. quod, abeft. GER. 72 Rehd. inferit: eam.
GERB. 73 Rehd. accipiam. G E B.
Rehd. n vem clam faclam. GEB. — 76.Kal. iisdem. Rehd. vt Flor. GEB. — 77
Vulg. iflem. BR. Etiam Rehd. GEB. — 78 Yaur. aDquim. GEE. — 9 Rehd.
A4did.GER. $0 Rehd. fecit, et mox: rapuerit. GE&B. — 81 Hal. et Vulg.

, baeque. B R. Rehd. beeque et mox: hee,id eft, eaeque, et:eae. GEB. — 82 Hal.

et Vulg. u bonis meis bae fumt, vefponfum efl, de bis.BR. Tta et Rehd. GEB.
83 Hal omiffo: aciowe, inferit: poffe 1e. Vulg. idem facit, retenta tamen
ifta voce, BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 84 Hal.et Vulg. q40. BR. Rehd. vt
Flor. GEB. | 85 Vulg. inferit: quid. BR. Rehd. quidem. GEB. . 86 Vulg.

a4dio.BR. ^. 87 Ante hanc legem in Rehd. legitur rubricae pars fupra omilla:

de turba. GEB. . 88 Flor. 7) ait, poftsa repofitum. BR. — $9 Hal. et Vulg.
quod,BR. Rehd. vt Flor. GEB. — go Id eft: a tumultuando. Vide Opufc.

. de Latin. Vét. ICtorum p. 267. Wal. habet: ex . Graeco tractum. róg s. B R.

-Et hoc in graecis latine verfis. interpretatur: turba. GEB. — 9I Kehd. dicim-
tmr. GEB. . Eüam Hal. — 92 Hal. perplares fuerint. 93 Hal. addit: ps-
94. Vulg. perturbationem. BR. Etiam Kehd. G E B.

Rehd.

68 Hal fit, ex -

74 Hal. inferit: vt. Rehd. fi. GEB. 75

a

fit
ii
a
tni)
o, &
norün
&
H
qu
&
jttrà
elid
celh
fret,
yal
yt
v
tuni
iuria«
(olo-
fnnot
Prefn
füeedl
ljcen

yd

(

Mi
ittnn
(;
1 Àj
N
tG
v o
Wfeit:
if y
li.
litera |
Ef&t h
« E

i Vulg

ii'&m
LQN
E
Dd
Qp .
p
d
[
Eï ]
$Y
ld
N
aE
Eïit, Y
ium d
Lftere

Q 5
? q
Dmom

m

at0nag

m
n
IX av
Lt
TU
ts
Ti
u
$ lt
m COl
r quà
, pure
p d
n n
irer
o
p um
u

"
j rïfa "
M
TMMT
i. T
n
Ü Wi

-DIGESTORVM .LIB- XLVIL; TI£.. VIIL::IX.

fed et ?* is qui dolo tnalo fecerit, vt in turba damni quid da- |

retur: fiue illo venerit, fiue non fuerit praefens: dolus enim
malus etiam abfentis effe poteit. $. 5. Hoc Edicto dicendum
eít etiam eum teneri, qui venit, et in turba fuit auctor da-
mnidandi: fi tamen et ipfe inter turbam fuit ??, cum damnum
daretur , et dolo malo fuit: nam et huius dolo malo in turba
damni quid fa&tum effe, negari non poteft, $. 6. Si quis ad-
uentu fuo turbam concitauit ??, vel contraxit, vel clamore,
vel fato aliquo, vel dum *?? criminatur aliquem, vel dum *
mifericordiam prouocat: fi dolo malo eius damnum datum fit,
etiam. fi non habuit confilium turbae 'cogendae, tenetur.
Verüfn eft enim dolo malo eius in turba damni quid datum:
neque enim exigit Praetor, vt ab ipfo fit turba conuocata,
fed hoc, vt dolo ^alicuius in turba damnum datum fit, Erit-
que liaec.differentia inter hoc Ediéctum et fuperius, quod ibi
de eo damno Praetor loquitur, quod dolo malo ?*- hominibus

«coa&tis datum eft, vel raptüm etiam non. coactis hominibus.

At hic:de eo damno quod dolo malo in turba. datum eft, - et-
iam fi.non ipfe turbam coégit, fed ad clamorem eius, vel di-
&a vel mifericordiam ^ turba contracta eft, vel. fi 5 alius con-
traxit, .vel.9 ipfe ex turba fuit. $. 7. ldcirco illud quidem
Edictum, propter atrocitatem faCti, quadrupli poenam. com-
minatur, at hoc, dupli.. $. 8. Sed: et hoc, 'et illud, intra
annum tribuit experiundi facultatem: poft annum in fimplum
competit. $. 9. Loquitur autem hoc Edictum de damno. da-

to, et de amifío: de raptó non: fed fuperiori Edicto, vi bo-

norum raptorum agi poterit. .$. ro. Amiífa autem dicuntur
ei, quàe.corrupta alicui relinquuntur, fciffa forte , vel fracta.
$. rr. Haec autem actio in factum eft, et datur in duplum
quanti.ea res erit: * quod ad pretium verum rei ? refertur,
et praefentis temporis fit ? aeftimatio, et femper in duplum
intra annum eft. $. 12. Docereque actor in turba damnum

effe datum debet: ceterum íi alibi datum fit quam in. turba,

ceffabit haecactio. $. 13. Si, cum feruum meum Titius pul-
faret, turba fuerit colleCta, isque feruus in ea turba aliquid
perdiderit: cum eo qui pulfabat, agere poffum, quippe cum
in turba dolo malo damnum datumíit, fic tamen, fi, vt da-
mnum daret, ideo coeperat caedere: ceterum fi alia caufa
verberandi !9 fuit 1*, ceffat aCtio. $. r4. Sed et fi quis ipfe
turbam' conuocaffet, vt turba coram feruum verberaret, in-
juriae faciendae cauía, non damni dandi confilio , locum habet
Edictum: verum eft enim, eum qui per iniuriam verberat,
dolo *?^ facere: *? eum qui caufam praebuit damni dandi, da-
mnum dediffe, $. 15. In feruum autem ?^, etin familiam ! ?,
Praetor dat aCtionem. $. 16. Quae de heredibus ceterisque
fuccefforibus in vi bonorum raptorum aCtione * diximus, et
hic eruntrepetita. ^ ^ —— s A n
- V. Garvs libro XXL ad Edictum prouincialee Now
prodeft ei qui vi rapuit, ad euitandam poenam, fi ante iudi-
cium reftituat rem quam rapuit. | |

Rehd, GE 5. 97 Hal. etiam , et mox: fecit. 98 Vulg. fuerit, et mox
iterum, BR. Rehd. priore loco habet: zntra turbam fuerit. GEB. . 99 Taur.
concita Bit. GE.B, Hal. concitauerit , vel contraxerit. — 100 Hal. dum vel. G E B.
X Ap. Hal. dum , abeít. GEBR. — 2, Hal. et Rehd. inferunt: salo. GE B. 3
Vulg. per dolum malinn. BR. 4 Hal. vel dicla mifericordia. G EB. — 5 In
Rehd. fi, abeft. GE&, 6 Hal. et, loco: vel. GEB. 7 Kehd. praefigit:
et. GEB. 8 In Rehd. re;, abeft. GE z. — 9 Rehd. fit. GE2. — 10 Taur.
verVerandi, et in fequenti $. ver Veraret. GEB. .. 11 Hal.fgerit. — 12 Rehd.
inferit: malo. GEP. —— 13 Hal.et Vulg. et eswm. Et Flor. quoque eft fupple-
tum. BR, Íta et Rehd. GE&. . 14 Gothofr. in nota: in feruum etiam. Ha-
loand. GE B. 15 Rehd. addit: 44044e. GE B. 16 Rehd. a&ionem. Sed
litera. vltima lineola transuería fabtiliffime du&a videtur deleta. G E B. 17
Erat Flor. erptumue, et fortaíle legendum erat: ereptumue. BR. — 18 Hal. et
Vulg, in poteflatem. BR. Rehd. vt Flor. GER. 19 Hal. et Vulg. perueniat ,

. et Flor. a adícripta. BR. — Etiam Rehd. peraeniat. GEB. |
1 Ap. Hal et Vulg. in, abeft. ER. In Rehd. adeft. GER.
et Vulg. inferunt: moxale. g R, Etiam Kehd. GE.

2, Hal.

Tinibus iftis praepofuit 5.

. 3 Hal. et Vulg. ad--

IO1j

.. VL VegNvrLEIVSlibro XVIT. Stipulationum. Qvop
vi poffeffüm raptumue ^* fit, antequam in poteftate ** domi-
ni heredisue eius peruenit *?, vfucapi lex vetat.

sTIT OIX.
DE INCENDIO, RVINA, NAVFRAGIO,

JoRATE, NAVE EXPVGNATA,

VriPiANvs libro LVI. ad Edictum.

PRAETOR aàit, IN EVM QVI EX INCENDIO, RVINA,
,NAVFRAGIO, RATE, NAVE EXPVGNATA, QVID
RAPVISSE, RECEPISSE DOLO MALO, DAMNIVE
QVID IN HIS REBVS DEDISSE DICETVR: IN QVA-
DRVPLVM IN ANNO, QVO PRIMVM DE EA RE EX-
PERIVNDI POTESTAS FVERIT: POST ANNVM, IN
SIMPLVM IVDICIVM DABO: ITEM IN SERVVM, ET
IN . FAMILIAM ?^1vD1CIVM DABO. . S. 1. Huius Edi-
Ci vtilitas euidens ?, et iuftiflima feueritas eft *: fi quidem
publice intereft, nihil rapi ex huiusmodi cafibus. Et quam-
quam fint de his facinoribus etiam criminum executiones, at-
tamen recte Praetor fecit, qui forenfes quoque actiones cri-
$. 2. Ex 1NcENDiIO quemad-
modum accipimus? vtrum ex ipfo igne, an vero ex eo loco,
vbi incendium fit ?? et melius fic accipietur, propter incen-
dium, hoc eft, propter tumultum incendii, vel? trepidatio-
nem incendii rapit *: quemadmodum folemus dicere in bello
amiffum ? , quod propter caufam belli amittitur. Proinde fi
ex adiacentibus praediis, vbi incendium fiebat, raptum quid

fit, dicendum fit '*? Edicto locum effe: quia verum eft ex
incendio rapi. . $. 3. ltem ruinae appellatio refertur ad id **

tempus quo ruina fit: non tantum fi ex his quae ruerunt,
tulerit quis: fed etiam fi ex adiacentibus. $. 4. Si fufpicio
fuit incendii vel ruinae, ** incendium vel ruina non fuit *?:
videamus an hoc Edictum locum habeat?. et magis eft, ne ha-
beat: quia neque ex incendio, neque ex ruina quid. raptum
eft. $. 5. Item ait Praetory s1 QviD EX ** NAVFRAGIO:
hic illud quaeritur, vtrum Ífi quis eo tempore tulerit, quo
naufragium fit? an vero et *5 fialio tempote *^, hoc eft,
** poft naufragiumque **? . nam res ex '? naufragio etiam
hae ?? dicuntur, quae in litore poft naufragium iacent? Et
magis eft, vt de ^* eo tempore,
Il. GArvs libro XXI. ad Edictum prouinciale, ET

II. VrrraAwvs libro LVI. ad Edictum. Qv o nau-
fragium fit, vel factum eft, fi quis rapuerit: incidiffe in hoc
Edictum videatur. Qui autem rem in litore iacentem, poft-
ea quam ?? naufragium fa&um eft, abftulit ^*, in ea condi-
cione eft, vt magis fur fit, quam hoc Edicto teneatur: querä-

loco,

dunt: efj. pn, Etiam Rehd. GEzZ. 4 Ap. Hal. ef?, abeft. G. 5
Hal. et Vulg. propofait. BR. — Etiam Rehd.Grsz. — 6 Rehd.fit.GEB. 7
Hal. et Vulg. repetunt: propter. BR. Etiam Rehd. GEB. — $ Hal. vapz, a qua
le&ione non fum alienus. Vulg. vapuit. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 9 Hal.
adiniffum , et mox: admittitnr. perperam. habent Bafil. zéAAveOumi, et, ZmoA-
Aóusvoy. B R. In Rehd. eít: ami[[um ,íed et: admittitur, loco: amittitur. GER.
10 Hal. quid fit: dicendwm, editbo. —— 11 Hal. ad illad tempus. 12, Hal.
praefigit: vt. Vulg. et. BR. Rehd. vt Flor. GEE. 13 Hal. et Vulg. fuerit.
BR. I4 Ap.Hal./fi quid ex , abfunt. G EB. I5 Hal etismm. 16 Vulg.
addit: tulerit. BR. 17 Vulg. praefigit: et. BR. 18 Hal. et Vulg. zaz-

fragium ?. mamque. BR, — In Rehd.eft: poff naufragium. que nam., adeoque re-

apfe adeít Florentina. Attamen z5 24e mam nonnemo fuperfcripfit , cum lineolas
transpofitionis indices, tum ipfum: wamque, quod KHaloandri le&io - eft, et
Vulgatae. Patet adeo illarum fons. GEB. — 19 Rehd.inferit: eo. GEB. — 20
Rehd. bee effe dicumtur. 21 Ap. Hal. et Vulg. de, abeft. PR. — Etiam ia
Rehd. GER. 22 Vulg. pofiquam. B R. 23 Vulg. faclum fit, abfiulerit.
.Ddddddd 3 VRM us B R.

YO16 DIGESTORVM LIB. XLVII /TIT. IX.

admodum is, qui, quod de vehiculo excidit ?^*, tulit: nec
rapere videtur, qui in litore ?* iacentem ?^ tollit, $. r.
DeindeaitPraetor, RATE, NAVI ^" EXPVGNATA. Ex-
pugnare videtur, qui in ipfo quafi proelio et pugna aduerfus
nauem et ratem, aliquid rapit ??: fiue expugnet, fiue prae-
donibus expugnantibus rapiat. . $. 2. Labeo fcribit, aequum
fuiffe, vt, fiue de domo, fiue in ?? villa expugnatis aliquid
rapiatur, huic Ediéto locus fit: nec ?? enim minus in mari,
. quam in villa, per latrunculos inquietamur ?*, vel infeftari
poffumus. $. 3. Non tantum autem qui rapuit, verum 1s
quoque qui recepit ?, ex caufis fupra fcriptis tenetur: quia
receptores ?? non minus delinquunt, quam adgreffores. Sed
enim ?* additum eftf, porLo MALO: quia non omnis qui re-
cipit ?5, ftatim etiam delinquit , fed. qui dolo malo recipit:
quid enim fi ignarus recipit? aut quid, fi ad ?^ hoc recipit

37, vt cuftodiret, faluaque faceret ei qui amiferat ?9 ? vti--

que non debet teneri. $. 4. Non folum autem ïqui rapuit,
fed et qui abftulit, vel amouit, vel damnum dedæt,x yel rece-
pit, hac aCtione tenetur. $. 5. Aliud effeautem rapi, aliud amo-
ueri, palam eft: fi quidem amoueri aliquid etiam fine vi pof-
fit, rapi autem fine vi non poteft. $. 6. Qui eieCta naue
quid rapuit, hoc Edi&to tenetur. Eiecta, hoc eft, quod Grae-
ci alunt 2£e/2pdo35 ??. $. 7. Quod ait Praetor de damno da-
to, ita demum locum habet, fi dolo * malo* damnum datum
fit: nam fi dolus malus abfit, ceffat Edictum. ^ Quemadmo-
dum ergo procedit quod Labeo fcribit, fi defendendi mei cau-
fa vicini aedificium' orto incendio diffipauerim , et meo no-
mine, et familiae, iudicium in me dandum? cum enim de-
fendendarum mearum aedium caufa fecerim , vtique dolo ca-

reo: puto igitur non effe verum quod Labeo fcribit, An ta-

men lege Aquilia agi cum hoc poffit? et non puto agendum:;

nec enim iniuria hoc fecit, qui fetueri voluit , cum alias non.

poffet: et ita Celfus fcribit, | $. 8. Senatusconfultum Claudia-
nis temporibus fattum eft, vt,Ífi quis ex naufragio clauos,

vel vnum ex his abftulerit, omnium rerum nomine teneatur.

(tem alio Senatusconfulto cauetur, eos quorum fraude aut

confilio naufragi füppreiffi per vim fuiffent, ne naui veliis *9-
periclitantibus opitulentur, legis Corneliae, - quae de ficariis

^data eft, poenis adficiendos. Eos autem , qui quid ex mifer-
rima naufragiorum ** fortuna rapuiffent, lucratiue fuiflent

dolo malo: in quantum Edicto Praetoris aCtio daretur, tan-

tum et fifco dare debere. : :
IV. PAvrvs libro LIV. ad Edictum. PEprvs, poffe
etiam dici ex naufragio rapere, qui, dum *? naufragium fiat,
in illa *? trepidatione rapiat. $. 1. Diuus ^* Antoninus de

.BR. Rehd. fa£um fit, abflulit. Gk5. 244 Hal. exciderit. 25 Hal. et
Vulg. hic inferunt: vem. B R. — 26 Repete: rem, ex antecedentibus, quam
fupplent etiam MSS. vel ante vocem: zacentem , vel poft eam. Barb. nihil fup-
plet, nec S. Ctuc. II. qui tamen initio habuit; m litorem iacentem. Chriftin.
1" litore vem iacentem, — "'andem $. Cruc. L zn litore iacentem vem. B R. Deeft
adeo exemplum oj rem, ante: iaceutem. quod fuppeditat Rehd. zm [itore
vem iaceutem. Bynkersh. habet vt Chriftin. Denique S. Cruc, II. poteft fubue-
niri more Taurell. n ljtaREm iacentem. GEB. 2/7 Hal.etVulg. naue. BR.. Et-
iam Rehd. GER. 28 Rehd, quid rapuit. GER. 29 Ap. Hal. zm, ab-
eft. Vulg. de, loco: im. BR. Rehd. aut im villa. GEB. .. 30 Hal. «ton, lo-
co: "ec. 31 Hal iwquietari. GEB. — 32, Erat Flor. recipit, quod feruari
poterat. Taur, ob antecedens ; rapuit, recepiffe videtur. BR. Rehd. recepit.
GEZ. 33 Hal. receptatores. GEB. — 34 Kehd. ei, loco: emim. GEB. 35
Hal. et Vulg. recepit. et mox iterum. 8R. Etiam Rehd. viroque in loco. GE &.
36 Hal. et Vulg. ob boc. BR, Rehd. vt Flor. GEn. 37 Hal. et Vulg. ve-
«epit. BR. Sed et ille et Rehd. hic et paulo ante. GEsR. — 38 Flor.eft: amif-
ferat. GEB. — 39 Gothofr. in nota: éoxeusieuévuc. . Hal.. Confer Bynkersh. VT.
Obf. 25. Hlal. fuum, ioxeiAauévas vertit: n vadum eieda ilifaque. GEB. — 40
Gothofr. in nota: A4J. ibi, 1Ita nempe Taur. ipfe in margine. Sed erat olim
Flor. velifipericlitantibus , ex: ifi , autem faQum: fib, vt adeo Taur. et id quod
in textu habet: ve] [5, et quod in margine addidit: i5;, ex ingenio fuo de-
promferit, et videtur in pofteriore fecutus Haloandrum, qui habet: me maui
ibiue periclitantibus. Mihi placet corre&tio , et agnofcunt , 3 fibi codices omnes,
quos infpeximus. — Vulg. habet: we maai fibiue periclitautibus. — dmmo Cod.

| Et ita q;xoqqe'l?lor. eft fa&ium. nm. Etita quoque debebat effe in Rehd. qui

his, qni praedam ex naufragio diripuiffent, ita refcripfit,
Quod de naufragiis nauis et ratis fcripfifti mihi, eo perti-
net, vt explores qua poena adficiendos eos putem, qui diri-

puiffe aliqua ex illo ^* probantur: etfacile, vt opinor, con-

ftitui poteft. Nam plurimum intereft, peritura collegerint,
an, quae feruari poffhint, flagitiofe inuaferint: ideoque fi

grauior praeda vi adpetita *? videbitur, liberos quidem fu-

ítibus caefos in triennium relegabis: aut ** fi fordidiores
erüunt, in opus püblicum eiusdem temporis dabis: feruos
flagellis caefos, in metallum damnabis: fi non magnae pe-
cuniae res fuerint, liberos fuftibus, feruos flagellis caefos
dimittere poteris, Et omnino, vt in ceteris, ita ** huius-
modi eaufis, ex perfonarum condicione, et rerum qualitate,
et ^? diligenter funt aeftimandae, ne quid aut durius. aut

remiffius conítituatuür, quam caufa poftulabit. |$..2.. Hae ..

actiones ?? heredibus dantur: ?* in heredes eatenus dandae
funt, quatenus ad eos peruenit ??,

V. Garvs libro XXI. ad Ediftum prouinciale, . Sx
quis ex.naufragio, velex incendio, ruinaue feruatam rem,

et alio loco pofitam, fubtraxerit aut rapuerit: furti fcilicet, aüt
alias vi bonorum raptorum iudicio tenetur: maxime fi non
intellegebat ?? , ex naufragio vel incendio ruinaue eam effe;
lacentem quoque rem. ex naufragio, quae fluCtibus expulía
fit, fi quis abítulerit, plerique idem putant: quod ita verum
eft, fi aliquod tempus poft naufragium intercelfferit: alioquin
fi in ipfo naufragii tempore id acciderit, nihil intereft, vtrum
ex ipfo mari quisque rapiat, an ex naufragiis, an ex litore.
De eo quoque quod ex rate, naue expugnata raptum fit, ean-
dem interpretationem adhibere debemus. - ä
VL CarrrisTRATVslibro I. Edicti monitorii, Ex-
PVGNATVYR nauis, cum fpoliatur, aut mergitur, aut diífol-
uitur, aut pertunditur, aut funes eius praeciduntur ?^, aut
vela confcinduntur 5^, aut ancorae inuolantur de mare $,
^VII. Ine w libro IL. Quaeftionum. N quid ex nau-

fragiis deripiatur 5*, vel *5 quis extraneus interueniat colli«-
gendis eis, multifariam profpectum eft, Nam et Diuus Ha-

drianus Edicto praecepit, vt hi qui iuxta litora maris polfi-

dent ??, fcirent, fi quando nauis ?? velinficta **, vel fracta

inter fines agri cuiusque 9? fuerit, ne 9? naufragia deripiant
9^, in ipfos indicia Praefides his, qui res fuas direptas que-

runtur ^?, reddituros: vt quidquid probauerint ademptum -

fibi naufragio, id a poffefforibus recipiant *9?, . De his autem
quos diripuifle ?? probatum fit, Praefidem, vt de latronibus,
grauem fententiam dicere, Vt 9* facilior fit probatio huius-
VE HNTUT | | . modi

Magl. re&e habet: vel fibi. BR, — Vulgatam exhibent Barb. Chriftin. S. Cruc.
L Il Treuif. vt et Rehd. At Bynk. ze maui ibi periclitant. GEB. — 41 Taur.
in Adnotat. zanfragiorum. in P. naufraiorimn. nanfragiorum vettius, GEB. Hal.
naufragorum. — 42 Hal er Rehd. rapere eum, qui, cum nondum naufragium
fat. GEB. — 43 Hal. ipfa. GEB. — 44 Vulg. inferit: Piur. BR. Etiam Rehd.
GEB. . 45 kHal la. Vulg. inferit: maufragio. BR. Rehd. vt Flor. GEB.
46 Rehd. petita. GES. —— 47 Hal, at. GER. — 48 Hal. et Rehd. inferunt:
i. GEB. — 49 Hoc: et, deletum eft in Pand. Flor, vt videtur, ab ordinaria
manu. Abeít ideo ab omnibus qui in fequentibus poft: diligenter , inferen-
dam putarunt: poenae. BR. ta quoque Hal. et Rehd. GEB 50 Hal. in-
ferit: eiam. GEB. 51 Hal. praefigit; at. Rehd, et. GEB. 52 Vulg.
peruenerit. BR. 53 Rehd. intelligebatur. GE B. $4 Hal. perfcindsmtur.
GEB.. 55 Rehd. conciduntur. GEB. $6 Gothotr. in nota: de mari.
Hal. Tta et Vulg. BR. ]taet Rehd. GER. 51 Rehd. diripiatur. GE B.
58 Vulg. inferit: ze. B R. Vt et Rehd. GEB. 59 Hal? poffideremt. — 60
Hal sasi.GEB. —— 61X Hal et Vulg. ifixa, E fcriptis fex S. Crüc. L. et Tre-
uif. znflidia, quamuis in priore l expun&a fit. n S. Cruc. l. infxa. Reliqui
tres, vt Flor. &R. Barb. Magl, Chriftin. quibus adde Bynkersh. At Rehd. rn-
fixa, vt S. Cruc. Il. GEE. — 62, Vulg. cuiuscunque. B R. Etiam Rehd. GEE.
63 Ap..Hal. fWerit, ne, abfunt. G E. 64 Hal. et Vulg. diripiant. B R.
65 Hal. querautur. GEB, — 66 Vide Bynkersh. VIII. Obf. 2j. GER. . 67
Hoc: diripuiffe, quod Flor. eft, innuere videtur, fupra Taurellium debuiffe
dare: dEripiatur, et dEvipiant. GEE. —— 68 Hal et Vulg. Et quo facilior.

ha-

j
(X

IN
r
ia
T

tri
uj

lx«
hat
pit

Va

)

6E

Qrey
leg.
Tur
hf
h
foa
L
"
Chif
M

I
hd

Ü
fd])
, tl
|tnn
&i
"n
ln
Xl
m
ln
[

h
Q
T
T.
Mi
tolls
b
wl
f
t
j
p
t
)N
n
sl

u
T
il
g
M
1
f
dinut
ifert*
jl i
N
jutih
i
(i
Ó

/ f

DIGESTORVM LIB.

modi admiffi, permifit his 5?, et quidquid "? paífos fe huius-
modi queruntur ^*, adire Praefeftos, etad *?^ eum teftari,
reosque petere, vt pro modo culpae vel vincti, vel füb fide-
iufforibus ad Praefidem remittantur. A domino quoque pof-
feffionis, in qua id admiffum dicatur, fatis accipi, ne cogni-
tioni defit , praecipitur. Sed nec interuenire naufragiis colli-
gendis, aut militem, aut priuatum, aut libertum feruumue
Principis, placere fibi ait Senatus. : |
"VIII. NE&nATIvslibro IL. Refponforum. RaATrs vi
fluminis in agrum meum delatae, non aliter poteftatem tibi
faciendam, quam fi de praeterito quoque damno mihi cauiffes.
| IX. Garvs libro IV. ad legem XII. tabularum.. Qv1

&edes aceruumue frumenti iuxta domum pofitum combuffe-

rit ?, vinétus 7**, verberatus *5, igni necari iubetur: fi
modo fciens prudensque id commiferit: fi vero cafu, id eft,
neglegentia "5, aut noxiam ** farcire iubetur, autfi minus
idoneus fit, leuius caftigatur. Appellatione autem aedium
omnes *? fpecies aedificii continentur. :
. : X. VrPrAwvslibro l. Opinionum. Nx pifcatores
no&e, lumine oftenfo , fallant nauigantes, quafi in portum
aliquem delaturi, eoque modo in periculum *? naues, etqui

in eis funt, deducant, fibique execrandam praedam parent sE

Praefidis prouinciae religiofa conftantia efficiat vt o
XL. ManciauNvslibro XIV. Inftitutionum. | S1 for-

tuito ?^ incendium factum fit, venia indiget: nifi tam lata.

culpa fuit, vt luxuria 5* aut dolo fit proxima. — — :
XII. VuPrANvSs libro VIII. de Officio Proconfulis.
Licenkx vnicuique naufragium füuum impune colligere con-
ftat: idque Imperator Antoninus cum Diuo patre fuo refcri-
pft. $. x. Qui data opera in ciuitate incendium fecerint, fi
humiliore loco fint, beftiis obici ** folent: fi in aliquo gradu

id fecerint, capite puniuntur, aut certein infulam deportantur.

IIB WX

.DE INIVRIIS ET FAMOSIS LIBELLIS.

VrrrANvs libro LVL ad Edictum,

INIVRIA ex eo di&ta eft, quod non iure fiat: omne enim

.quod non iure fit, iniuria fleri dicitur: hoc generaliter.-

Specialitet autem iniuria dicitur contumelia, Interdum iniu-
riae appellatione damnum culpa datum fignificatur: vt in lege
Aquilia dicere folemus.. Interdum iniquitatem iniuriam di-

cemus * : nam cum quis inique vel iniufte fententiam dixit ?,

$niutiam ex eo dictam ?, quod iure et iuftitia caret, quafi
non iuriam ^: contumeliam autem, a contemnendo ?. $. r.
Jniuriam autem fieri Labeo ait aut re, aut verbis: re, quo-
tiens manus inferuntur: verbis antem , quotiens non manus

habet: et quod facilius fit. GEB..— 69 Rehd. eis, absque afpiration,c.'"GEB.
*jo Corre&tor fecit Flor. eís quidquid, et inde Hal. et Vulg. ei$, qmi quid.

'Sed et ipfi hic: qui quid, malumus. p R. Et ita habet Rehd. eis qwi quid. G E B.
72 Gothofr. in note: Al. apud. E ita ipfe -

41 Hal. querantur. GEB. -
'Iaur. in margine. Hal. et Rehd. apud eos. GEB. — 73 Taur. con VuSerit.

GERE. 74 Taur. in Adnotat. vinus. im P. vithus forte iclus. s. fuflibus..-

Editi et plerique fcripti habent: vinéu:. E quinque tamen duo exhibent : vi-
&us , et in tertio Barb. fupra adfcriptum : al. vicius, Vide Bynkerh. 1. Obf. 2 1.
extrem RB. Habent: vinéius etiam Chriftin. et S. Cruc. . quibus adde Byn-
kersh. At: vidu; S. Cruc. IL. et Magl. Rehd. etiam: viudus. GEF. "75
'Taur. verVeratus. GEB. - 'g6 Videatur Van de Water. l. Obf. 16. GEB.
* Hal. et Vulg. woxam. Sed et Flor. litera i deleta. BR. — Et ita quoque habet
Rehd.GEm. ^ 78 Vulg.ommis, et mox: coutimetur. BR. — 79 Rehd. im
periculo. G E B.
83 Gotho-
fr. in. nota: Haloander legit: l&foria. "Taur. hixOvia. MSS. luxuriae. BR.
Chriftin. $. Cruc. I. Bynkersh. et ex corre&tione S. Cruc. II. et 2arb. Iftis ad-
de Rehd, GER. — 84 Hal. et Vulg. fubiici. BR. Rehd. vt Flor. obici. GE B.
[ Rehd. dicimus. GEB. —— 2 Hal dixerit. — 3 Kal et Vulg. di-

€4.BR. . 4 Hl rete coniungit: momiwridun BR. — 5 Vulg. addit: dici-

$o Hal. deut. Vulg. darent. BR. Rehd. vt Vulg. GER-
. $81 Hal. et Rehd. efficiatur. GEB...— 82 Hal. fortuitu. GEB.

wLVIE TIT IX X : 1017

inferuntur, $ conuicium fit. $. 2. Omnemque * iniuriam
aut in corpus inferri, aut ad * dignitatem, aut ad infamiam
pertinere. In corpus fit, cum quis pulfatur: ad dignitatem,
cum comes matronae abducitur: ad infamiam, cum pudicitia
adtemptatur ?. $. 3. Item aut per femetipfum alicui fit in-
iuria, aut per alias perfonas: per femet '?, cum directo ipfi
cui f* patrifamilias, vel matrifamilias.fit iniuria: per alias,
cum per confequentias *? fit, ** cum fit liberis meis, vel fer-
uis meis, vel vxori, nuruiue: fpectat enim ad nos iniuria,
quae in ** his fit, qui vel poteftati noftrae, vel affectui fub-
ije&i fint 1*, $. 4; Et fi forte ** cadaueri defuntti fit *? in-
iuria, cui heredes bonorumue poffeffores *5 exftitimus, iniu-
riarum noftro nomine habemus atctionem *?: fpettat enim ad
exiftimationem noftram, fi qua ei fiat ^? iniuria. — Idemque
2t et fi fama eius cui ?? heredes exftitimus, laceffatur. $. 5.
Vsque adeo autem iniuria quae fit liberis noftris, noftrum pu-
dorem pertingit, vt etiam (i volentem filium quis verididerit,
patri fuo quidem nomine competit ?? iniuriarum aé&tio, filii.

vero nomine non competit, quia nulla iniuria eft ?*, quaein

volentem fiat ^5. q. 6. Quotiens autem funeri teftatoris,

vel cadaueri fit iniuria: fi quidem poft aditam hereditatem

fiat, dicendum eft heredi quodammodo fa&tam: femper enim

- heredis intereft defuntti exiftimationem purgare: quotiensau- -

tem ante aditam hereditatem , magis hereditati: et fic heredi
per hereditatem adquiri. Denique Tulianus fcribit, fi corpus

teftatoris ante aditam hereditatem detentum eft ?5: adquiri

hereditati aCctiones ^7? dubium non elfe. Ídemque putat, et
fi ante aditam hereditatem feruo hereditario iniuria faéta fue-
rit: nam per hereditatem aCtio heredi adquiretur ?^?. $. 7.
Labeo fcribit, fi quis fernuum hereditarium teftamento manu-

| miffum, ante aditam hereditatem verberauerit: iniuriarum he-.

redem agere poffe: at ?? fi poft aditam hereditatem verbera-
tus 39 fit, (iue fcit fe liberum ?*, fiue ignorat, ipfum agere
poffe. $. $. Siue autem fciat quisfilium meum efle, vel vxo-
rem mesm, fiue ignorauerit, habere me meo nomine aéctio-
nem Neratius.fcripfit, $. 9. Idem ait Neratius 32, ex vha in-
iuria interdum tribus oriri iniuriarum actionem, neque vllius
33 g&tionem per alium ?^ confumi: vtputa vxori meae filiae-
familias iniuria fa&a eft: et mihi, et patri eius, et ipfi iniu-
riarum actio incipiet competere. : !
Il. Pavrvslibro L. ad Edictumi. Qvop fi viro in-
iuria fa&a fit, vxor non agit: quia defendi vxoresa viris, non
viros ab vxore ?? aequum eft. L "m |
Ill. VnerANvs libro LVI. ad Edictum. Irrv p re-
latum peraeque eít, eos qui iniuriam pati poffunt, et facere
poffe. $. r. Sane funt quidam qui facere non poflunt, vt-
