S*(C/ Qv i 64
I.," AMmen. ,,

* £ A.
"
l f;Lj enty

K cczrnec : . ditatis,
II, Intevpret, Inr. 24. GE B. 4 Hal. et Vulg. praefiguat zs. B R. 5 Hal.
irita. GEB. 6 Hal. zec natural. vinc. diffolait. GEB. 7 Hal. debitorem .
manere. GEBR. — 8 Vulg. alterutrius. BR. — 9 Hal. repeti; GEB. —IO Taur.

adbOc. G EB. II Hal ac,loco etiam. GERB. 12 Hal. bi. GER. — 13
Hal. inferit tutoris, quod Vulg. poft fequens effe locat. BR. 14 Hal vX
fi quis. VWulg. vbi qnis. BR. I5 Hal. 4u;a, loco 4uod. GEB. 16 Hal.
TRIPHONINVS lib. VIII. GER. 17 Hal. exiffamaret, nullo fenfus dis-
crimine, Magis ignofcendum, quod mox poft, ez, inferuit fe. &&. Immo non
eft ignofcendum. — Agníen locorum producere poffem, vbi fe deficit. Vide, fi
lubet, Terent. Andr. 1Í. 2. 21. Catullüm 1/. ;7. 453. Virgil. VIII. Aeueid.
j24. Liuium lib. XXIIL c. 13. 22. et 34. lib. XXIV. c. 29. et lib. XXV.
C. $. Sicinterdum et we deeft, — Virgil. 17. Aeneid. 431. — Catullus carm. 32.
DVK. 18 Hal lib. VIII. GEB. — 19 Hal faerit. GEB. — 20 Hal. prae-
figit et, quod poft e//, facile excidere potuit. BR. — Adde Noodt 11. Obf. 16.
et de Pac. et. Transacl. cap. 3. GEB. 21 Gothofr. in nota: 4l donare.

Ita Hal. et potuiflet Taur. dare, donarÍ. GEE, — 22 Hal potefl. GEB. — 23 Hal.
iníerit

k o A

fj ex

(' (

,a

1 dl ,

: ' "
L ,..1, ,Cu. C'A ;r":'Wü üt' (ïn',

: [7]
fw/u-v

Jfb we, n C ia t —
E u - netuw fmtfe)/nl
| C bnioy — o

- jn*-';?wf-'" n m* 3pferitet. GE B.

234

2«
ditatis, fiue non fit mihi legatum, fiue ademptum ?^ legatum,
poffum. vt repetam, quod dedi: quoniam non contrahendi ani-
mo dederim: qnia caufa,
Tdem let fi hereditatem adire nolui, vel non potui. Non idem
poteft dici, fi feruus meus fub condicione heres inftitutus fit,
et ego dedero, deinde manumiffus adierit: nam hoc cafu fe-
cnta res eft.. $. 4. Quod ob rem datur, ex bono et aequo ha-
bet repetitionem: veluti, fi dem tibi, vt aliquid facias, nec fe-
ceris. G. 5. Ei qui indebitum repetit, et fructus et partus re-
ftitui debét ?5a, deducta impenía. $. 6. In frumento indebito

-j ? ;?.

L 34v -;iicien?cæ foluto et bonitas eft 255: et, ficonfumpfit ?9 frumentum, pre-

yh^*. e tium repetet;?7. g&&*' . Sit 9 habitationeidata, pecuniaæ con-
dicam: nón quïïäl"äm quanti locare ipotui]??, fed|quantiitu) con-
ol5 ducturus fuiffes. — $. 8. Si feruum indebitum tibi dedi, eum-
que manumififti, fi fciens hoc fecifti, teneberis ad pretium eius:
Íi nefciens, non teneberis:; fed ?? propter Operzx[äj'eius liberti,
"getj etvwt hereditatem eims reftituas. $. 9. Indebitum gïiïfcïjnon tan-
lonmc. i tum, quod(omnino! ?* non debetur, fed ff quod alii debetur,
| fi alii foluatur: autífiid, quod alJiu.s debefat, alius, quafi ipfe
debeat, foluat.. Cojo Gu PA- ;
LXVI. 4PAPINIANV C
HaArc condiflio ex bono et aequo introdu&gäquod alterius

Pa n

7 mspud alterum fine ictüfa deprehenditur 33, reuocare confue-
uit,
LXVII. ScxgvoraA libreV.Digeftorum. STrcMvs
teftamento eius, quem dominum fuum arbitrabatur, libertate
jl saccepta, fiidécem ary;is ex die mortis annuos Ldggäm;heï'e.dibus
AX Ci t praeftitiffet, per 06 annos praefinitam quantitatem, vt iuffus
erat, dedit: poltmodum ?^ fe ingenuum comperit: nec reli-
quorum annorum dedit: et pronuntiatus eft ingenuus : quze-
fitum eft, an pecuniam, quam heredibus dedit, vt indebitam
datam repetere, et qua actione poffit ? [Refpondif ??, fi eam
pecuniam dedit, quae neque ex operis füis, neque ex re eius,
cui bona fide feruiebat, qudefita fit, poffe repetij — $. r. Tu-

^

s ilibro- VIIL. 32 Quaseftionum.

,/2241

tor creditori pupilli füi plus, quam debeäätur, exfoluit: etjtu-
"( elaejiudicio pupillo non imputauit: qudero, an repetitionem
L ^2,. aduerfus creditorem haberet? Refpondit|??, habere. $.2. Ti-
ed: ^Y ü 34 . . : :
.. 44 « tius (tum|?* multos creditores haberet, in quibus et Seium,
Ed nepeo o bona füa priuatim facta venditione Mgeuio conceffit, vt fatis
x creditoribus faceret: fed Mgeuius foluit pecuniam Seio, tam-
ó£á^: quam debitam, quae iam a Titio fuerat folita: quaefitum eft,
cum poftea reperiantur apoche apud Titium debitorem par-
LA 1. tim folutae pecuniae, |cui(magis repetitio pecuniae indebitae ?*
; folutae competit, Titio debitori, an Mgeuio, qui in rem fuam
7 — $ procurator faCtus eft? jRefpondit *?^, fecundum ea, quae pro-

tuiL. p 6.. ponerentur, ei, qui poftea. foluiffet. $. 3-hIdem quagfiit ^?,

, . accuiorcó " u . IÀ
an pactum, quod in jpariationibus ^* adfcribi folet in hunc

modum, EX HOC CONTRACTV NVLLAM INTER ^^ SE
CONTROVERSIAM AMPLIVS ESSE, impediat repetitio-
nem ? jRefpondik,) nihil proponi, curimpediret/^?. . $. 4. Lu-
cius Titius Gaio Seio minori-mgnj,gwy.igintiqllill,glïä pecuniam
certam credidit, et ab eo aliquantän ^* vfurarum nomine ac-

: 24 Hal. inferit etiam, hocloco fit.GEB. 25a Hal. debent. G E B.
2,5b Hal. addit repetenda. GER. — 26 Vulg. confumtum fit. BR. — 2/7 Hal. repetit.
Grs5. 28Halinferitet. GEB. — 291ta dedit Taur. potai, etita habet Hal. Sed
etiamnunc Flor. eft: locare potwit, et potui&f t adeo,refcribi: locari potuit. In
Otob, adhuc eft potuit, et in Bynkershï*'f&WHabent potui, Barb. Vat.
JIT. S. Cruc. Treuif. GEB. — 30 Hal. mif, loco fed. GEB. — 31 Hal. in mar-
gine: alias bomini, (cilicet ita corre&um Flor. ab otiofa manu. BR. — 32 Hal.
lb. VII. GER. 33 Hal. depraebenuditur. GEB. 24 Hal. pofhnodum,
quim fe. GEB. — 35 Hal. Refpoudi. GEB. — 36 Hal. Refpondi. GEB. — 37
'Taur. cOm. GEB. 38 Nos reftitueremus indebite, prona degeneratione vo-
calis in diphthongum aequifonam. BR. 39 Hal. Refpondi, et ita adhuc ter
in hac eadem lege. GEB. — 40 Hal. et Vulg. Item quaefitum efl, an. BR. — 41
Vulg. pacfiouibus, ignoratione vocis, BR. ' 42 HMal imfe. GEB. 43 Vulg.

DIGESTORVM .LIB.

propter quam dedi, non eft fecuta.

cepit: et *? Gaii Seii minoris heres aduerfus Publium Mje-

XIL TIT.:VELOVIL

b e Z; * e : . :
uiuma Praefide prouinciae in integrum reftitutus eft, ne debi-
tum hereditarium folueret: et neé quicquam de vfuris eiusdem — —
fortis, quas Seius minor annis vigintiquinque exfolueret; ^9, X*X
|repetendis)tractatumjapud Praefidem, aut ab eo eft pronuntia-.)
tum. Qujero, an Vfuras, quas Gaius Seius minor annis yi- XYE
gintiquinque, quoad viueret, creditori exfoluerét *7, heres TOEX
eius repetere rgp*füt 2 [Befp»gwggþ/, fecundum ea, quae propone-.:K
rentur,/ ine defunctus foluiffet,— * '

condicijid, quod vfürarum n

non poffe.] Item qu&ero, fi exiftimg$ ifápeti non poffe, an ex .L ^««
alio debito heres retinere eas poffit? iRefpondijf **, üé| hoc. 77
quidem. H 9G "

L

* // ;
$pE CONDIZTIONE SINE CAVSA.
eaetry
VrPrIANVS Mibro (XLIIT. * ad-Sabinum: :
'sT ET haec. rfjp ecies condictionis, fi quis fine caufa pro« .,,| .
-4, miferit, fvel fil ? foluerit quis indebitum., Qui autem pro-l""'f n
mläyi fine caufa, condicere quantitatem non poteft, quam non
dedit: fed ipfam obligationem. — $. 1. Sed J/fi ob caufam pro-
mifit, caufa tamen fecuta non eft, dicendum eft, condiétioném,
locum(haberg?. $. 2. Siue)^;ab initio fine caufa promiffum 12 f»«
eft, fiue füit caufa promittendi, quae finita eft, vel fecuta non 1 $t««
eft, dicendum eft, condictioni locum fore. $. 3. Conftat id!&*d&!(—uaä "of
demum poffe condici alicui, qod vél non ex iufta caufa ad ^"
eum peruenit, vel rédit ad non iuftam caufam,

IIl. Ipewiibro-XXXILE— ad-Edictum. . Sr rvrro
VePEjmenta laüánda $9 conduüxerit, deinde, amiffis -&LS, domino
pretium, ex locato conuentus, praeftiterit, pofteaque dominus
inuenerit, veftimenta: qua actione debeat confequi preiium
quod dedit? Et ait)Caffius, eum non folum ex conduéto age-
re, verum-^2, condicere domino poffe. Ego puto ex conducto
omnimodo eum habere actionem. An autem et condicere
poffit, qu eütüer(n eft, quia gï'o!(fu indebitum dedit? Nifi forte, * .^*
iquafi finé caufa daty,m,*iä $ putamus condici|poffe ? : etenim, 4 cfra
veftimentis iüuentis;|quafi fine caufa datum|videtur. DPbl k: a
III. IyzxAmwvsuibro VHIE Digefterum. QVI"SJI NE Aek ^^
caufa obligafitur, incerti condictione confequi poffunt, vt li-
berentur: nec refert, omnem quis obligationem fine caufa fu-
fcipiat, an maiorem quam fufcipere eum oportàermt *?: nifi )"-'o;oar'b*.wä
quod alias condictione id agitur, vt omni obligatione libere- *«^ ««vf
tur: alias, vt exóneretur, veluti qui |decem, promifit: nam, fi "
quidem nullam caufam promittendi habuit, incerti condictio-
ne confequitur, vt tota ftipulatio accepto fiat: at fi, cum qüin-
que, promittere debéret, decem,; promifit, incerti ** confequg-
tur !^ v(]*5 |quingue liberetur. J fv G bmtur um -
IV. Jä:i-'RICANcVS ilibro VHE-Quaeftionum. Nxern

quid datum fit, an caufa,

refert, vtrumne ab initio fine caufa
Upr orffäf quagi[datum/fit; *^, feguta non fit. desebeaetiersimib — r ) ia
T' N. PAPINIANY Silibro -XI. Qu;ie&mnum . Avvnw-

cvLOo !5 nuptura, pecuniam in dotem dedit, neque nupfitz
an eandem repetere poffit, quaefitum eft? Dixi, cum ob tur-
pem

nibil proponitur impedire. BR. — 44 Hal. aliquantulum. GEB. — 45 Ap. Hal.
et,abeít. GE B. — 46 Hal. exfoluerat. GEB. — 4'7 Hal. exfoluerat. GEB. — 48
Hal. refpondi. G E. |
1 Hal. lib. VI. GER. 2 Ap. Hal. fi, abeft. GEB. — 3 Vulg. con-
diclioni locum fore. B R. 4 Hal. inferit autem. GEB. 5 Hal, ljb. VIII.
GEE., !6 Taur. laBanda, GER. 7 Hal. inferit et; GEB. 8 Vulg. da-
tum fit, putamus. BR. — Hal. ei datum fit, putamus. GER. 9 Vulg. addit e£
pretimm veflimenti. BR. — 10 Hal. oporteat. Vulg. oportuerat. BR. I
Hal. et Vulg. inferunt. condicioue, BR. 12, Hal. confequitur. G E B.

fimpliciter guinque, Vat. T. vbi im, et Otob. vbi tantum, fuppletup. BR. Ha- |
buerunt itaque praepofitionem ab initio Barb. Treuif. S. Cruc. Byftikersh. GEB. |'
14 Hal. propter quam quid datum efl. GEB. — 15 Taur. AbBVN CVLO. GER.

T« LWM«

äf/n)/uw efawdm uïl;'manf.,kïw'a,juæ 'c-au/a. da um :
6:' r W*M w IIl ü. A dl ,

M L sniteii
—

tontraelel Am.,

7:4-0) t ii:?-—-lö

*
E

——

13 !
Hal. et Vulg. inferunt Zm, et ita quoque MSS. E feptem tamen duo habebant ! ;

PVPT RRM PT M M n CURO COP OP QU P aE lus ts

DUUN

Jief)mx
Dd iaLl*

MUH
u

ITRY llc(u

DIGESTORVM LIB. XIL TIT. VII.

pem caufam dantis et accipientis pecunia numeretur, ceffare

(l jvo f &condictionem: et in delicto pari potiorem effe poffefforem *5 :

-L,Jf?.lowex

L df tam,

& 4
-ul,-. v "ï u re

ituram mulierem condictionem. - ISéd| &£,.reCte defendi,
non££?] turpem caufam in propofito,|quam nullam fuiffe: cum

quam rationem fortaííis aliquem fecutum refponderej non ha- |

pecunia, quae daretur, in doteya conuerti nequireti; non
6)(1/[(2* €x orjune d?

Dnesprey ordba Wigetcay. L-EB-E-R.

í

Kegiceen I Jeérdt tüsorue ACqueen ib t,æu-r-rip fiono, EC Éuv ; g'—,;(jy[t-(ï'u,,,ï fs /LZ'-'XIH. - U"Dn?a('; pm ,//wc[ïam,,l, afþ Aüfz*lf"[ /32. coL ;'(&441—91—/4(&/33- P5 n feïa.bäa...
$ / 7 . : [

/Zg (DE CONDIZTIONE FVRTIVA) /&
ViPrANVS libro XVIIL—-—ad. Sabinum;
N FVRTIVA re, foli domino condictio competit.

Il. PousouivsMHibro]XVE-ad-Sabinum.. Cowpr-
CTiONJZ ^ ex caufa furtiua et furiofij, et infantes obli-

LX VIl). .gantur, cum heredes neceffarii exj&itemnt: quamuis cum els

Cft.

,L.S'f? d

u fwf*ym Z. VIL Ip&M Jlibro XLII. ad Sabinum.

EC

/«t4Y. erunt et in ceteris füccefforibus.

agi non poffit.
IITL. PavrvsidibredX.——ad-Sabinum. Sr cowpr-
CATYR feruus ex caufa furtiua, id venire in condictionegi 4
certum eft, quod interfit agentis: veluti fi heres fit inítitütus,
et periculum fuübeat dominus hereditatis perdendge. Quod
-et ? lulianus fcribit. :Item fi mortuum hominem condicat,
confecuturum ait pretium hereditatis. — 24495« r. :
IV. Vurriawvs]Jlibro-XLE-5-adSabinum. . Sr sEn-
$ N x : : , e0 G6 AX I Emi
vvs vel filiusfamilias furtum commiferit, condicernidum eft *
domino id, quod ad, eum peruenit: in refiduum 9, noóxge fér-
uum)doffiftus) dédéte poteft. :
V. Pavrvsilbro-EX.-a4d-Sabinum Ex rvnRTI-
vA caufa filiofamilias condici poteft: numquam enim ea con-
dictione alius, quam qui fecit, tenetur, aut heres eius.
VI. VrsrANvsllibro XXXVII.—?-ad-Edictum, Pn o-
INDE gf i ope,et confilio -alicuius furtum factumifit, con-
diCtioné non tenebitur: etá furti tenäur I22 f6 wf

| Sr pno fure *5
damnum decifum fit, condictionem non impediri veriffimum *^4
eft: decifione enim furti quidem actio, non autem condiétio
tolitur. $. r. Furti actio pgenam petit legitimam, condi-
€Hio, rem ipfam: ea res ,fagt, vt neque furti aCtio per condi-
€ionem, neque condiétio per furti actionem confumatur *5.
Is itaque, cui furtum factum jeft, habet atCtionem furti, et con-
dictionem, et vindicationem: habet et ad exhibendum actio-
nem. $. 2. Condictio rei furtiude, quia rei liabet p'e'rfecutio-
nem, heredem quoque furis obligat: nec tantum, Ííi viuat fer-
uus furtiuus, fed etg/;h íi deceflerit: fed et fi apud furis he-
redem,diem/fuum obiit feruus jfurtiuus,| vel non apud ipfum,
poft mortem tamen furis, dicendum eft condictionem aduer-
fus herfédem dürare. Quae in herede *? diximus, eadem

r Il-ad,Ed&&unä.þIN RE fur-

tiua condictio ipforum corporum competit: fed vtrum tamdiu,

'"txizfevfquamdiu exftent: an vero etíi defierint effe in rebus huma-

. Hal. pro furto. GEB.

. : Z & . . m
nis? Et, fi quidem optulit &uz, fine gxuäw nulla erit condi-
€tio: fi non optulit, dura£j condictio aeftimationis eius: cor-
pus enim ipfum praeftari non poteft. $. r. Si ex caufa fur-

16 Hal. cauffam poffefforis. GEB. 17 Vulg. inferit veor, fed puto 73 defendi,
effe praeteritum a&iuum. BR. Ego vero puto effe infinitiuum et pendere a. fu-
periore dzxi dixi ceffare, aliquem refpondere, fed re&e defendi. D v k. 18
Hal. et Vulg. inferunt taz. BR. 19 Ap. Hal, vel, abeft. GER.
I Hal. ljj. XX. GEsr. 2, Gothofr, in nota: .Al condictione. Ft
ita Hal. et alii editores et credo re&ius. BR. Ideoque Taur. fcribere poterat
Condicionl. GE B. 3 Hal. /jb. XVIII. GER, 4 Hal. coudictione. G E B.
5 Ap. Hal. et, abeft, GEz. — 6 Hal. ljj. XX. GEB. — 7 Vulg. inferit a. B R.
8 Hal. inferit eutem. GEB. — 9 Hal. lib. XVIII. GEB. — 10 Hal. li. XIIT.
GEB. II Hal, et Vulg. inferunt et. BR. — I2 Hal. temeatur. GEB. — 13
I4 Hal. certiffÜnum. G E 3. 15 Hal. coufumma-

tusr. GEB. — 16 Hal. baeredem. GEB. — 17 Hal. ljb. XXVIII. GE2. — 18

* /izlþ'þür V* X '! 1 (ï— )"B(,? /äöï /l' : ')*ti*»(;t(,fq;:l [47:'0&['4— k'ie cCO?t ïg J)rä-ä'""f*!..i 427 J:"'-'rï*a H g'-;tg(

LIB.iXIIL OTITE L 235

enim ffüpri, fed matrimonii cratia dataüf, effe;;4$. 1, Nouer-
ca priuigno, nurus focero pecuniam dotis nomine dedit, ne-
que nupfit. . Ceffare condictio prima facie videtur,| quoniam
iure gentium inceftum committitur: atquin vel *? magis in
ea fpecie nulla caufa dotis dandde fuit. Condiftio igitur
competit. exylicet-1u6: XI2. Qe Fedeet prinset. Ducigz . Xl 3 d

—

TERTIVSDECIM V S)Z»6.

tiua res condicatur, cuius temporis aeftimatio fiat, qugeritur.

Placet tamen, id tempu:ffäggänd », 0U p,,res» v
rimi tfüit: maxime, cu eterlö/fägïf*?täl/a ür
nón liberatur 19: femper enim moram fur facere videtur.
$. 2. Nouiffime dicendum eft '?, etidyh fructus in üfac ae
actione venire. vcotfi ho : |
IX. IngzMUüibro XXX.—! ad-Edictum- IN cowpnr-

CTIONE ex caufa furtiüià i : !
Hà fión pro parte, qu£e peruenit, fed .

[

tem heres,/pro ea parte, pro qua heres eft, (tenetur.

: [ U lL.
'[liggd'ï"'.'

X. InEw llibroXXXVIIL27-ad Edictum. Srvr ma-
nifeftus fur, fiue nec manifeftus fit, poteritji]^3 condici. ]ta
demum autem manifeftus fur condictione tenebitur, fi deJ
praehenfa ?* non fuerit a domino.poffeffio eius. ^ Cete-
rum nemo furum condictione tenétur, poftédquam domi-
nus poffeffionem ?* adpraehendit ?; et ideo Iulianus, vt
procedat in fure manifefto tràCtare|de coää.i&igggj ita pro-

AV

La52

ponit ^* : furem deprehenfüm aut occidiífe, aut fregiffe, aut L. pofest,,

effudiffe id, quod interceperat. $. r. Ei quoque, qui vi bo-
norum raptorum tenetur, condici poffe Tulianus libro vicen-

XxII
1 . Digeftorum fignificat. — $. 2. Tamdiu autem

ab eo recedat: etideo fi eam rem alienauerit, (condicere non. E
poterit.] $. 3. Vnde Celfus libro äöïiggimgl)ige&orum fcri- "A
bit, fi rem furtiuam dominus pure legauerit furi, heredem
ei ?? condicere non poffe. Sed et fi non ipfi furi, fed alii,
idem dicendum eft, ceffare condictionem: quia dominium fa-
Cto teftatoris, id eft, domini, difceffit, /:24/— ^ t 2ecm-
| XI Pavrvsllbro XXXIX. ?? ad Edicdtum, Sxnp
N EC legatarius condicere poteft:, ei enim competit condiftio,
cui res fubrepta eft, vel heredijeius: fed vindicare rem lega- .
tam ab eo poteft. r at
XIL VrrrAwvs]|übroXXXVIIL ?9-adEdictum. Ecm
1DEO eleganter Marcellus définitlibro feptimo ?*, ait enim,
fi res mihi fübrepta, tua remaneat, condices. Sed ef'fi domi-
nium non tuo fatto amiferis, 4eque condices. $. r. In com-
muni igitur feääegan(ter ait interefle, vtrum. tu prouocafti

P.

in folidum |tenemur, dum foli hetédes fumus: |pro parte au- | lenen,

condiétioni locus erit, donec |domini fatto! dominium eius tei 9t«

v
H

l:* u EL EEPELA

e a * « e - oyt ^ P
communi diuidundo iudicio,/[3n prouocatus;ési vt fi ?? pro- [7 7 /vouec Xtv;

uocafti"commupni diuidundo iudicioj amiferis condifkionem z .//«.
n

v

||fi prouocatus $s, retineas. $. 2. Neratius libris "? membra- l jec

. L . . E . .J, Á *
narum Ariftonem e;(,lïhmaïï"e refert, eum, cui pignori res dàáta
fit 3* incerti condiCtione aCturum, fi ea fubrepta efte fct;

XILPaAvrv sïä.i.bmä XXI?? 5 adEdictum- E x AR-|XXX,
GENTO fübrepto pocula facta condici pg)ffe Fulcinius ait. Er- —

go in condictione poculorum, etiàin cfelaturae aeftimatio fiet ? 9,
| : o u
Vulg. liberetur, BR. 19 Hal. fciendum, absque eff. &R. — Non moneo litem
Florentinae, videtur tamen in his libris frequentius fciemdimm eff. Dv k. 20
Gothofr. in nota: n banc actionem. — Vtà nempe Taur. in matgine, et haec mu-
tatio fa&ta ab ordinario corrigente. BR. 21 Hal. lb. X. GEs. 22, Hal.
lib. XX. GER. 23 Ap. Hal. et Vulg. ei, abeft.. GEB. 24 Puto legen-
dum reprebenfa, id eft, ruríum apprehenta poffeffio, quae furto fuerat ablata. Ea
fignificatione reprebendere eft apud Phaedrum lib. V. fab. $. BYNK. — 25 Ap.
Hal. poffeffionem, abeft. GEB. 26 Mal. adpraebenuderit. GEB. 2/7 Hal.
Iuliauus (vt procedit in fure manifeflo tractare) de conditHione ita proponit. GE B.
28 Hal. eiss. GEB. 29 Hal. Hib. XX. GEZE. 30 Hal. ib. XX. GER.
31 Vulg. /ib. VIIT. B&. 32, Hal. irferit tv.. GEB. 35 Vulg. lifro. B&.
24 Hal. habet eff, at in fine fit. GEs. — 35 Hal. lib. XX. GER. — 36 Hal. fit.
y y GER

256

quae impenfa furis facta eft: quemadmodum, fi infans fubre-
ptus adoleuerit, gäïï-imatio fi£ adülefcentis: quamuis cura et
fumptibus ?* furis creuerit. — X X ///. j
[ Uggcanens XIV. Ivnriawvs libre-XXH.-Digeftorum ??. — S1
"d , &ta-zlo/*&,aMSEvas furtiuüs füb condicione legatus fuerit, pendente ea
* heres condictionem habebit: et fi lite conteftata condidio
exgïigerït abfolutio fequi debebit, perinde ac fi idem feruus
puwt t " M c"ö?iïï?&ione&WM fuilfet, et lite conteftata con-
L'"""'";M,LW £. dicio exftitiffet: nam nec petitoris iam gntefefc homi-
| . ha£e, r2 £ 1 m reCïPeräï[FLL, 3 res]fine dolo malo furis eius ^? etle
£. defüt. Quod fi pendente condicione iudicaretur ^*, iudex
Adftimare debebit, quanti emptorem inuenerit. $. r. Cauere
autem ex hac aCtione petitor ei, cum quo agitur, non fiebe-
bit. $. 2. Boue fübrepto et occiío, condictio et bouis, et
| corii, et carnis, domino competit: fcilicet fi et corium et ca-
;—,*W;i,-d.æ'f fO contre&ataülemfg ^2- cornua quoque condicentur. Sed
Z fi dominus condictione bouis pretium confecutus fuerit, et
poftea aliquid eorum, de quibus füpra dictum eft,condicet, omni-
modo exceptione fu,m,.m()u?ur ^3. QContra fi corium condi-
x;äfit, etcpregium eius confecutus, bouem ccnchc?t, Qi.'ferente
fure pretium bouis, detra&to| pretio corii 44,13»(101.1 mali exce-
ptione fummouebitur. $. 3. Idem iuris eft,j vuis fübreptis :
nam et muftum, et vinacia lure condici poítunt. |
XV. CErsvslibro-XH.-Digefteram. Qvop ab alio
feruus fübripuit, eius nomine liber ?? furti-tenetur: condici
l. autem ei non poteft, nifi liber contreCtauit *9. - :
! , XVLl PowPourvs xlclbæ-XX?QVfH—*ila&—Qüææm
) -Mucium — Qvr rvRTVMjadmittit *9, -ïä] ^?' re commo-
data, vel depofita vtendo, condictione quoque ex furtiua cau-
fa obítringitur: quae differt ab actione commodati * hoc,
quod etiamjfijfine dolo malo et culpa eius interierit res, con-
dictione * tamen * tenetur: cumi in commodati aCtione non
facile vltra culpam, etin depofiti non,?^ vltra dolum malum
teneftur is, cum quo depofiti ?? agétur. |
Aoss —OXVILPApiNIiANVSlibroX.3?-Qufeftionum, PAn-
v 1 refert ad tollendam condictionem, offeratur feruus furti-
uus, anin aliud nomen, aliumque ftatum obligationis ?* trans-
. feratur. Nec me mouet,kpraefens homo fuerit, necne: cum
mora, quae eueniebat ?? ex furto, velutij quadam delegatione
finiátur. opp 0140 211 *
XVIII. Sc,(EVOLA dibro IV.—91Qufeftionum. Qv o-
N1IAM furtunftjfit, cum quis indébitos nümmos fciens accepe-
rit, videndum .5/$ fi procurator fuos nummos foluat, an ipfi
furtum fiat? Ét Pomponius Epiffülarum -ibse octáuo 55
( Kipfum condicere ait ex caufa furtiua: fed et me .condicere, fi
- ratum habeam, quod indebitum datum f[it: fed altera condi-

€tione altera tollitur 5?.

.I hecs LL55
/y ;uþ[b.(-»t.lc l/.,&t:u 12:/'/ fä ^s

'wan/' 12 Cxpe]^

pH.

ELAT

38 Hal. VLPIANV'S li. XXII.
Vulg. et boc, fi res. BR. — 40
42 Flor, antique factum ^

37 Hal inferit eius. GE B.
39 Hal. et baec, fi ves.
41 Hal. zudicetur. G E.

ad edichbum. GEB.
Vulgo eius, abeft. BR.

fuerint, et ita Hal, et Vulg. 2 n. 43 Hal. fubmonuebitur. GEB. — 44 Taur.
77 «corl. GER. 45 Hal. et Vulg. inferunt factus. BR. 46 Hal. contrectaue-
vit. GEB. — 47 Hal. ljb. XX. GksB. — 48 Hal. et Vulg. committit. BR. — 49

Vulg. zn, loco vel. BR. 50 Hal. Vulg. omnes inferunt z. — Idem inueni in
H duobus MSS. in tribus aliis poftea fuppleta praepofitio. Inífolo Vat. L. adhuc
defideratur. In Bynkersh. fine gloff. legitur oP boc, forte in libro, ex quo Flo-
,rentinus defcriptus, fuit commodatinboc. BR. Etíi in omnibus fcriptis adeffet
|praepofitio, tamen follicitandum non putarem hunc locum. — Sifuiffet fcriptum: -
' |quae ab actione commodati boc. differt, aut: quae boc differt ab a&ione. comtiro-
d tä/ncmini de mutatione in mentem veniffet. pv&, . Otob. et Treuif. habent
z'.n,(fupplcta praepofitio in Barb. S. Cruc. et Bynkersh, cum gloff. GEB. — 51
Ap. Hal. »on, abeft. GEB. 532, Ap. Hal. depofiti, abeft. GER. 53 Hal.
lib. XIII. G&5. 54 Hal in margine: alias, obligatio. GE B. 55 Hal.
et Vulg. venzebat. BR. 56 Hal. lib. 1II. GEB. — 57 Hel, addit eff GE g.
58 Hal, feptzmo. GEB. 59 Hal alteram tolli. GEB. 60 Hal TRI-
PHONINVFS lib. V. GEB. 61 Vide ad b. ], Cuiacium XXFVII. Obfera.

DIGESTORNTM .LIB. XIII-- TIE.

GER.

L L. PIE
XIX. Pavrvsilibro-HE-ad-Neratium. IvrrAWNvs

ex perfona filiae, quae res amouit, dandam in patrem condi-
&ionem im peculium /refpondit. ( - j
Urph XX. [ RÉPHON ?ï v S iulibro-XV. 99 Difputationum-
LickT fur ?* paratus fuerit excipere condiCtionem, et per
me fteterit,.dum in rebus humanis res fuerat, condicere eam, .
poftea autem peremptaleft tamen .durare condictionem vete-
res voluerunt: quia videtur 9? Quv primo inuito domino rem
contreCtauerit, femper irjréftituenda £Á, quam nec debuit au-
ferre, moram facere.

L

/4 DE COND?M"ONE EX LEGE. /g,
II. Pavrvsllibro-H.-ad-Plantium. "

* OBLIGATIO lege noua introduéta fit, nec cautum * ea-
dem legïquo genere actionis experiamur ?, ex lege agen-

dum eft. - !

/y DE CONDIÉTIONE TRITICfARIA. * /f.

'QV It.t(:JERTAM pecuniam numäzratam,l*petit, illa 3 actione
vtitur, SY1 CERA VM , PE M/ Qui ,autem alias , .f
res, per triticariai cMïfïW Fgä;*iyg ä*eäecf'ähter)äï-w 09& d
cendum eft, eas * res per hanc actionem * jpeti, fi qua& fint ? fJE
praeter pecuniam numeratam: fiue ,iijlæäggæjüue in men- | £ em -
fura conftent *: fiue mobiles fint, fiue folizztQuare fündumff*äwm
quoque per hanc aCtionem petimus, et fi vectigalis fit: fiue ? - :
ius ftipulatusquis fit/ veluti vfumfructum, vel feruitutem vtro-
rumque praediorum. $. r. Rem autem füam per hanc actio-
nem nemo petet, nifi ex caufis, ex *? quibus poteft: veluti ex
caufa furtiua,vel vi|mobilijaBreptaufI. r mb m re m
Il Ingw dibro-XVIIE-^^ ad Sabinume- SED ET ei,
qui vialiquem de fundo deiecit, poffe fundum condici Sabinus
Ícribit. Etita etf?*? Celfus. Sed ita, fi dominus fit, qui de-
ieCctus condicat: ceterum, fi non fit, poffeffionem eum condi-
cere Celfus ait. Ix X !
J HLIpEwlilibrotXXVIH7^adEdictum. IN smac actione
fi quderatur, res, quae petita eft, cuius temporisgseftimationem! «*
recipiat, |Veriusteft, quod Seruius ait, condenälationis tempus

fpectandum. ,Si vero|defierit effe in rebus humanis, mortis -
tempus, fed n£v 7. | fecundum Celfuüm, erit Gpectandum : 7:** ^«.
non '!? enim debet nouiífimum V,itge tempus àeftimari: neJ4 .a fententis
, " z € Q/Xl:. ] .« — Ye & X 6 bl " s »(»
ad exiguum pretium jaeftimatio/redi in feruo forte/ j« recéc-
f Jieen MATP a, : 4 c r Is T.
mortifere vulnerato. 'In vtroque autem, fi poft moraim Jdete- ) m s
rior res]facta fit, Marcellus fcribit libro vicenfimo, habendam , ;2,4^ . e
LSLI OC pse aeíti-

LJ «edet im..

-»mobuz ,

20. Alteferram in. Recitat. iu "Trypbon. ad b. l. et van de Water III. Obf. 4.
62, Hal. videretur, et mox contrectaffet. GEB. —
I Hal. et Vulg. inferunt fit. BR, — 2 [Ita Taur. fed inuito codice Flor,
qui habet experimaur. 'Sed ifto modo Hal. et omnes. BR. j
1 Cum in L. :. fit triticariam, videtur tertia litera z in triticiaria iam
olim, fed tenuiffime, hoc eft, haefitanter trajecta. — Quia tamen in Indice titu-
lorum itidem eft: decondiclione tviticjaria, videtur potius corrigenda lex 1. — Sin
vero credamus, a tritico denominatam effe hanc condi&ionem, tanquam a pri-
mo vocábulo, quo formula propoiita erat, rurfus praeftabit triticaria fcribere. B R.
Hal; etiam habet in vtroque loco triticiaría, et. triticiariam, fed ad primum ia
margine: alias, T'wviticiana. G EB. 2, Hal. lj». VIIL. GER. 3 Hal. 7lle.
GEB. . 4 Hal et Vulg. petatur. BR. — 5 Hal. ommes, loco ea$. GEB. — G-
Hal, condictionem. GE B. 7 MHal.4uae funt, praecedente fi, omiffo. GER.
& Vulg. fiue iu ve fiue in menfura vel pondere confleut. Hal. in Florentina, quam
habet, vtrumque zu, omittit, BR. — 9 Hal et Vulg. inferunt etia;m, BR. — YO
Ap. Hal. ex, abett. G ER, 11 Hal. vel. mobili re vi abrepta. Vulg. vcl im —
ve qhHObili vi abvepta. BR. 12 Hal, lib». IX. GER. 13 Hal etzam, loco
et. Vulgo et plane abeft. B R. 14 Hal. ljb. XI. GER. 15 Bafil. «on
aeftimandum — &urüc TÀv áxaquíimv — veAsvTie, TRomentum ipfius mortis , wel
vt Fabrotus vertit: ?modicum mortis tempns.. B R. 16 Vulg. redacatur. 8 R.

v

x

i

lW
d "

I

DIGESTORVM LIB.
PTZ-' Fs : 2« T1$, |
Weä, quanto ** deterior res faäa ütï

quis poft moram feruum

Et ideo, fi

eæ]gcat'um dederit, necliberari eum.

uare ad tempus moraejjn li érit reducenda aeftimatio.
* P^ 4 — IV. Garvs libro-IX.—3-ad-Edictnm- prouinei $1
Jrej, (MERX aliqua, quae certo die dari debebat, petita fit, veluti
- , vinum, oleum, frumentum, tanti litem iKeftimandam Caffius
Lé — ait, quanti fuiffet eo die, quo dari debuit: fi de die nihil con-
uenit, quanti tunc, cum iudicium acciperetur. Tdemque iuris
in loco effe: vt primum ämatio fumatur eius loci, quo d&-
ri debuit: fi de loco nihil conuenit, islocus fpe&tetur *?, quo
peteretur. Quod et de ceteris rebusjiuris eftJ ^ ——
n 2 ide

|
: f du
'g&'maw"" ;
YT wainüa
Jl

J

Lintat

A.
hu2 /4 DE EO,| QVOD CERTO LOCO DARI

MT
hoc éoco V*""'?.'
pubricu. *
p

x
7?

Lt
de o5

( finson

T .

p w l?'[ocæm ;

ce

r

l J n

X L

Bu

——

nwffliers hie Jobe lf matcies - OP OR TET. .

d |GAivs libroIX. * ad Edictum prouinciale.
LIO loco, quam in quem fibi dari quisque-7 ftipulatus
effet, non ? videbatur agendi facultas * competere: fed
quia iniquum erat, fi promiffor ad eum locum, in quem datu-
rum fe promififfet ?, numquam accederet, quod vel data ope-
ra faceret, vel quia aliis locis neceffario diftringeretur, non
poffe ftipulatorem ad füum peruenire, ideo vifüm eft, vtilem
aCtionem in eam rem comparare,, XX UMl

ice] a [

II. VrnPriAmwvslüibroiX
TRARIA acio vtriusque vtili
quam rei.

* | ARnBI-
! tatem continet, tam aétoris,
Quod fi rei intereft, minoris |fit pecuniae conde-
jhatio, quam intebtatum eft: aut * fi a&toris, imaioris|pecu-
niae fiat *. $. r. Haec autem a€tio ex illa ftipulatione venit,
vbi ftipulatus füm a te/f Ephefi deeem dari., $. 2. Si quis E-
phefi detem, aut Capuge hominem dàri ftipulatus experiatur,
non debet, detraéto alteroloco, experiri; ne auferat loci vti-
Jitatem ji'éo. ä['g- 3 SLc;Zälola dibro-quintó decimo-Qugeftionnm
ait, ^ non vtique ea, quae tacite infunt ftipulationibus, femper
in rei effe poteftate: fed quid debeat, effe in eius arbitrio: an
debeat, non effe. Et ideoct "";ngui *9 Stichum aut Pamphi-
lum promittit, éligere poffe; quodifoluat, quamdiu ambo vi-
uunt: ceterum vbi alter deceffi£, extingui eius eleCtionem:
ne fitin arbitrio eius, an debeat, dum non vult viuum prae-
ftare, quem folum debet. Quare et in propofito eum, qui
promiüt Ephefi, aut Capuae, fi fuerit in ipfius ** arbitrio,
vbi ab eo petatur, conueniri non potuiffe: femper enim alium
locum electurum: fic eueniréfvt fit in ipfius arbitrio, an de-
beat: quare putat poffe ab eo peti altero loco, et fine loci ad-
leCtione: damus igitur attori eleCtionem petitionis. Et ge-
neraliter definit Scfeuola, petitorem eleCtiónem habere, vbi
petat: reum, vbi foluat: fcilicet ** ante petitionem. . Proin-
de mixta, inqui£& rerum alternatio locorum alternationi, ex ne-
ceffitate fácit actoris ele&ionem, et in rem !3 propter.locum :
alioquin tollis ei aCtionem, dum vis referuare reo optionem.
$. 4.[Si quis ita ftipuldtur, Ephefi et Capujte **, hoc aitj*^,
vt Ephefi parteggþ& Capude partem petat. $. 5. Si quis in-

17 Hal quanti. GEB.

18 Hal. lj/. VIII. GER.
GEB. !

19 Hal. fpe&aretur.
I Hàal. ljb. VIIT. GER. 2 Vulg. quis, et mox eff, loco effet. BR.
3 Hal. «ec. GER, 4 Hal. facultatem. GER. 5 Flor. promiffüfféet. G EB.
6 Hal. ib. XXV. GER. * Hal. et Vulg. at, loco aast. B R. 8 Ap Hal.
peceniae fiat, ablunt. GEB. — 9 In Vulg. eft L. Non vtique, tefte Cortio. B R.
10 Vulg. zom effe: et ideo locum. — Qui Stichwm. Xlal. nom effe, et ideo mec
locum eífe. Qui Stichwm. Ant. Auguft. L. Emend. . leuiffima emendatione,
procumlegitewm. Denique Taur, vniusliterae geminationelegit: Et ideo, cum
quiStichum. &n. - Auguftini et Taurellii coniecturae non carent ratione. V ide
tamen an ita defendi poffit fcriptura, vt cum. qui dicatur pro cum quis, vt fupra
ad L. 56. de Conditl. indeb. — Sed fic diftinguendum foret: Et ideo, cum qu.
DvK. . II Hal. eins, loco ipfius. GE B. 12 Hal. fed, loco fcilicet. GE B.
13 Hal. i& re. GEB. 14 Vulg. addit davi. B. 15 Hal, et Vulg. agit.

. &nus. alias, in bauc aclionem aditus. GEE.

AHL IIT, .HL IV 237

fulam fieri ftipuletur, et locum non adiciat, non valet ftipula-
tio.] $. 6. (Qui, ita fiipulátur, Ephefi dejff&m.ädgri, f ante diem,
quam Ephefum peruenire poffit, agat, perperam atite dier.
agi *?: quia et lulianus putat, dióm tdcite huic ftipulationi
ineffe. Quare verum puto, quod [ulianus ait, eum, qui Ro-
mae ftipulatur, hodie Cafthagine 77 dari, inutiliter *9 ftipu-
lari., $. 7. Idem *? Iulianus tratat, anfis, qui Ephefi fibi aut
Titio dari ftipulatus eft, fi alibi Titio foluatur, nihilo minus
poffit intendere, fibi dari oportere? Et Tulianus ?? fcribit, li-
berationem (rnohIcontigiffe: atque ideo poffe peti, quod inter-
eft. Marcellus autem jet alias| tractat, et apud Iulianum no-
tat, pofle dici, et.fi mihi alibi foluatur, liberationem contigiffe,
quamuis inuitus accipere non cogar: plane, fi non contigit ^*
liberatio, dicendum ait, füpereffe petitionem integrae fummyje z
quemadmodum Íi quis infulam alibi feciffet, quam vbi promi-
feràt, in nihilum liberaretur. Sed mihi videtur fummae fo-
lutio diftare a fabrica infulge: et ideo, quod intereft, folum pe-

tendum. $. 8. Nunc de officio iudicis huius actionis loquen-

dum eft: vtrum quantitati contractus debeat feruire, an vel
excedere vel minuere quantitatem debeat: vt íi interfuiffet
rei, Ephefi potius foluere, quam eo.loaij ??, quo conuenieba-
tur, ratio eius |haberetur ^*? TulianusdLabeonis opinionem
fecutus, etiam actoris habuit rationem: cuius interdum po-
tuit intereffe, Ephefi ^* recipere. Ttaque vtilitas quoque acto-
: . . EL .. , . : d.
ris,veniet: quid enim, fi traseCticiam pecuniam]|dederit ?5,
Efhefi recepturus, vbi fub pngïna debebat pecuniam,] vel fuüb
pignoribus? et diftracta pignora fünt, vel pfena commiffalfmo-
rajtualP vel fifco aliquid debebatur, et res ftipulatoris viliffímo
diftracta eft?5in hanc arbitrariam, quod interfuit, venietz
et quidem vltra legitimum modum víürarum. Quid ?5, fi

merces folebat comparare? et^?7, an et lucri ratio habeatur, Va

non folius damíni? Puto et lucri habendam rationem.
IIl. Garvs jlibro-IX.-^5-ad Edictum prouinciale.:
Ipnxo in arbitrium iudicis refertur haec aCtio, quia fcimus,
quam varia fint pretia rerum per fingulas ciuitates, regiones-
que:jmaxime vini, olei, frumenti: pecuniarum quoque, licet
