eít, an hi, qui in locum abfentis Reipublicae caufa tutores da-
ti funt, mortuo illo tutores perfeuerent? an alii petendi ef-
fent ?? Paulus refpondit, eos, qui in locum abfentis dati
funt,non reuerfo eo, in eadem cauía perfeuerare vsque ad
tempus pubertatis. — -

XUL [PowPoxrvs/||libro IT. Enchiridii.]/ Sorzc.

etiam curator dari aliquando' tutorem habenti, propter aduer-
famn tutoris valetudinem, vel fenium aetatis: qui magis admi-
niftrator rerum, quam curator eíle intellegitur. $. r. Eft
etiam adiutor ?* tutelae, quem folet Praetor permittere tu-
toribus conftituere, qui non poífunt fufficere adminittrationi
tutelae: ita tamen, vt fuo periculo eum conftituant.
XIV. VrPrANvs/||libtbo XXXVF& ad Sabinum. ||/
Sr ApRoGATI funt adhuc impuberes, vel deportati fint pu-
pilli, tutores habere definunt. $. r. Item Ífi in feruitutem
pupillus redigatur, vtique finitur tutela. $. 2. Aliis quoque
modis definunt effe tutores: fi forte quis ab hoftibus fuerit
captus, vel pupillus, vel tutor. $. 3. Sed etíi ad tempus fue-
rit quis datus, tempore finito tutor effe definit. $. 4. Prae-
terea, fi ?? fufpettus quis fuerit remotus, definit effe tutor.
$. 5. Sed etfi ad certam condicionem datus fit, aeque eue-
nit ??, vt definat effe tutor exfiftente condicione.
XV. Ingw]||libro XXXVIIL adSabínim, ||| Sx ovzs
tutor non fit captus ab hoftibus, fed miffus ad eos quafi lega-
tus, aut etiam receptus ab eis, aut transfugerit: quia feruus

von. fcilicet aliter ei tutelam. committi, quam fi vem pupili faluam fore cauerit.
reliquis omiffis. B R. 40 Hal. omiffa praepofitione m hic inferit: tempore.
Bafil. &v urra£). BR. 41 Hal. uquiens. GE B. — 42 Hal. videbitur. GER.
43 Hal. in margine: alias, creditorum, alias neutrum. pofteriore ratione habet
Vulg. Quid autem vetat, 72 debitorum, accipere de his, quae debentur? BR.
44 Hal. lib. XL. GER. — 45 Hal. probantur. — 46 Hal. minuiffe. WVulg. mi-
nuerent. BR. — 47 Hal alienaffe. "Wulg. aliemauerint. BR. 48 Gothofr.
in nota: veteres quidam legunt: etzam wwmniceps. Etiam Hal. habet in margi-
ne: aliay deefl wegatio. Etita eftin Vulg. BR. — 49 Vulg. fanae. BR. ;o
Hal. fínt. GEB. 51 Gothofr. in nota: A&or. Hal. fed etiam a&or, et in
margine: alias, adiutor. Balil, etiam habent: f90432v. BR. 52, Hal. inferit:

LIB.

J/2«^ XVI JGA1vs/||libro XHE ad

Inftitutionum./ Ix |

. brarii intelligit.

XXVI.

TIL ALE

. non efficitur, tutor manet: fed interim a Praefidibus alius tu-

tor dabitur. 729

TvTELA plerumque ?^* virile officium eft. $. r. Et fcien-
dum eft, nullam tutelam hereditario 1ure ad alium tranfire.
Sed ?? ad liberos virilis fexus perfectae aetatis defcendunt
legitimae: ceterae non defcendunt. :
XVIIL Pavrvs /||libro VIIT. ad Sabinum.||/ Comw-
PLvRA ?$ Senatusconfülta fatta funt, vt in locum furiofi, et
muti, et furdi tutoris, alii tutores dentur.

[hrme, XVIII. INE&RAT1vs/||libro III. Regularum. ||/ F x-

MINAE tutores dari non poffunt: quia id munus mafculorum

eft: nifi a Principe filiorum tutelam fpecialiter poftulent.

Tagds 5 :
DE TESTAMENTARIA TVTELA.

* u :
d [GArv s/libroäïlï. ad Edi&tum prouinciale//^
LEGE duodecim tabularum ? permiffum eft parentibus, li-
beris fuis, fiue feminini fiue mafculini fexus, fi modo in
poteftate fint ?, tutores teftamento dare. $. r. Item fcire
debemus, etiam poftumis filiis, vel nepotibus, vel ceteris libe-
ris licere parentibus teftamento tutores dare: qui modo in ea
caufa fint, vt, fi viuo eo nati fuerint, in poteftate eius futuri
fint *, neque teftamentum rupturi. $. 2. Item ignorandum
non eft, eum qui filium in poteftate, et nepotem ex eo aeque
in poteftate habebit, fi nepoti tutorem dederit, ita recte de-
diffe videri, fi nepos poft mortem eius in patris fui potefta-

tem recafurus non fit: quod euenit, fi viuo teftatore filius in :

poteftate eius effe defierit. u iav d
IIL. VrerAwvs/|libro IL. ad Sabinum. ||/ Nrec u-

LITEM liberis recafuris in poteftatem tutorem dare poffe, a

Diuis Fratribus refcriptum eft. DSaéinuwn

I1I. IDEM//HlibI'O XXXV. ad Edictum. |/ TEsTa-
MENTO datos tutores accipere debemus etiam eos, qui co-
dicillis teftamento confirmatis fcripti funt. $. r. Sed eos de-

mum teftamento datos accipere nos oportet, qui iure dati

IV. MopEsmixvs/||libro VIL Differentiarum

Paeaqoe

PaTER herede 5 inftituto filio vel exheredato, tutorem

17?&5'1( 2::7&: £2n ,4 !

da-

re poteft: mater autem non nifi * inftituto, quafi in rem po-

tius, quam in perfonam, tutorem dare videatur. Sed et in-
quiri in eum, qui matris teftamento datus eft tutor, oportebit:
cum a patre datus, quamuis minus iure datus fit, tamen fine

inquifitione confirmatur *, nifi fi ? caufa, propter quam da-

tus videbatur, in eo mutata fit, veluti fi ex amico inimicus,
vel ex diuite pauperior effectus fit. — &2 7
V. VrrPianvSs/||libro XV. ad'Smäbinum.H// SI QVIS

filiabus fuis velfiliis ? tutores dederit, etiam pottumae vide-

tur dediffe: quia filiae appellatione etiam poftuma conti-

netur. eQu T.

VI. Inxw/||libro XXXIX. ad Sabinum.|| / Q vx» 79,

CF ORE g

! fi nepotes fint? an appellatione filiorum, et ipfis tutores dati

fint, videndum **? Et magis eft, vt ipfis quoque dati videan-
tur: fi modo liberos dixit: ceterum, íi filios, non contine-
buntur:

tanquam. GER. 553 Hal. eueniet. GEB.
ftat ex Liuio XXXIX. 9. et Seneca ad Helu. c. 14. BYNK. 55 Hal. Et
licet, loco: Sed, et idem polt: ceterae, inferit: tameu. GER. 56 Hal.
Compluria, mendo plus quam manifeíto. BR. Qui forte aberrationem li-
Alias mendum gramtmaticum aut typographicum neutiquam
eíft, Vide Terent. Pborm. IV. 6. 5. ibique Donatum. G£E.
I Hal. CAIVS lib. 1V. ad L. XH. tabularum. GEB. — 2, Vide Noodt,
II. Obf. 19. B&. 3 Hal. funut. 4 Hal ? fint, poft fequens; vauptari,
collocat.: G E B. 5 Hal. beredi. — 6 Ad hunc vtrumque textura confer. Byn-
kersh, I]. Obf. 17. BR. — 7 Hal. confirmetur, — 8 Ap. Hal, et Vulg. fi, abeft.
RR. .9 ÁAp. Hal, vel filiis, abfunt. GE z. . 10 Vulg, Quad. BR. — 11 Hal.

54 Re&e haec dici a Caio con-

ineiale. ||/-

addit

Wi
/hlc

DIGESTORVM LIB. XXVL TIT. II 443

buntur *?: aliter enim filij, aliter nepotes appellantur. Pla-
ne, fi poftumis dederit *?, tam filii poftumi, quam ceteri li-
beri continebuntur. . - Cotcliss.
VII. Pavr.vs/||libro III. ad Sabinum.||/ T v ronxs
non ab herede, fed a. teftatore protinus proficifcuntur, ** fi-
mulatque aliquis heres exfütiffet: nam et ipfe heres tutor

dari poteft: *? et poft mortem heredis tutor recte dari poteft.

VII. VLPIANVSAlübFQJ*XX. 'ad«babinum.||/ T v-
TOR datus vetari tutor eíle poteft, vel teftamento, vel codi-
cilis. $. r. Sed ** fi fub condicione fuerit tutor datus, de-
ficiente condicione tutor non erit, $. 2. Tutorem autem **
et a certo tempore dare, et vsque ad certum tempus licet, et
fub condicione, et usque ad condicionem. $. 3. In tutoris
dationem *9 vtrum leuiffima condicio, an nouiffima, vtin le-
gato *?, fpeCtanda eft? vt puta ^* Tirrvs, cvw PoTE-
mRiT,TVTOR ESTO: ÜTirivs, S: NAVIS EX ÁSIA
vENERIT, TYTOR ESTO? Et lulianus libro vicefimo Di-
geftorum re&te fcripfit, nouiffimam fcripturam effe fpectandam.

IX. PouPoNriIv s/libro HM&&-Q&-B&&«MWLQ&[EI ;

S: wEMo hereditatem adierit, nihil valet ex his, quae tefta-
mento fcripta fünt: fi vero vnus ex pluribus adierit, tutelae
Óftatim valent; nec exf»eCtandum erit, vt omnes hereditatem
adeant. 4 , : | r :
X. VrPraANVvs/||libro XXXVEL-ad-Sabinum.|]/ S1
4EREDITAS nondum adita fit, ex qua tutor fperatur, verius
eft, alium tutorem poffe dari: quafi nondum [it, nec fpere-
tur. $. X In tutelis teftamentariis id fequimur, quod nouif-
fimum eft: et, fi faepius tutor datus fit, nouiffimam fcriptu-
ram intuemur. $. 2. Qui filium et ex eo nepotem habebat,
fi nepoti tutorem dederit, habet difceptationem, an aliquo ca-
fu non fit vtilis datio? vtputa fi proponas, filium viuo patre
deceffiffe, et nepotem ex eo fucceffille viuo auo? Et fortius
dicendum eft, tutelam quoque e lege * Iunia ) Vellea ?? con-
firmatum ??: nam et Pomponius libro fextodecimo ex Sabi-
no fcripfit, valere tutoris dationem: cum enim confirmatum
fit teftamentum, confequenter tutoris quoque datio valebit in
eo teftamento fcripta, quod valet, id eft ?^, vbi nepos vel he-
res inftitutus fit, vel nominatim exheredatus fit. $. 3. 5i fu-
riofus teftamento tutor detur, fi quidem cum furere defierit,

tutorem eífe re&te datum Proculus exiftimat: quod Ífi datus

fit pure, negat Proculus valere dationem: fed eft verius, quod
et Pomponius ait, recte videri datum, et tunc fore tutorem,
cum fapere coeperit. $. 4. Seruus alienus ita dari tutor
poteft, s1 LIBER ERIT, TVTOR ESTO. Quinimmo, et
fi pure datus fit, videtur ineffe haec condicio, cvM LIBER
zRriT. Poteít autem quis et extraneo feruo defendere ex
hac caufa fideicommiffariam libertatem. Quid enim intereft,
fuumm feruum, an alienum tutorem fcripferit, cum pupilli fa-
uore et publicae vtilitatis ^5. adfumpta libertas fit in perfona
eius, qui tutor fcriptus eft? Poteft igitur et huic fideicom-
miffaria libertas defendi, íi voluntas apertiffime non retra-

getür.
XI. Inzw /||libro XXXVH--ad-SabinumeH/ Sx ov1s
füb condicione, vel ex die, tutorem dederit, medio tempore
alius tutor dandus eft: quamuis legitimum tutorem pupillus

addit ef?.
fleris dixerit.
Hal. et Vulg. inferunt et. BR.

I2 De his Petr. Faber III. Sewmefle.24. BYNKX. —— 13 Hal po-
14 Hal. praefigit et. 15 Hal. praefigit Sed, GE B. 16
17 Vulg. inferit: m teflamento. BR. 18
Gothofr. in nota: A. datione. Ita Hal, et Vu!s. datioue. BR. — 19 Ap. Hal.
vt in legato, abfunt. GEB. 20 Hal. et Vulg. vtpata ita. BR. 21 Hal.
lib. XVI. ad Sabinum. GEB. 22, Taur. in Adnot. Junia. Iuna in P. Pro
Vellea, debet eífíe: Velleia. Vulg. habet: Iula Velleza. BR. Hal, etiam : Zz-
cia Vellea, et. Pal. l. I vbi tamen vox: zunia, recenter leuiterque deleta, IlI.
Sed Iulia habent Pal. IV. V. Barb. 7Velleia exhibent Pal. I. at in hunc modum ;
vel Leia, corrupte, II. III. IV. Barb. Vat. forte I. neque enim Collationibus nu-
merus eft additus. . At: 7Vellea Pal. V. GER. 23 Hal. coufirinatam. GEB.
24 Hal. idem, loco: id efl. Sed et haec verba cum fequentibus vsque ad: mo-

eífet ^?.

habeat: fciendum eft enim, quamdiu teftamentaria tutela fpe-
ratur, legitimam ceffare. $. r. Etífi femel ad teftamentarium
deuoluta fuerit ^* tutela, deinde excufatus fit tator teíftamen-
tarius, adhuc dicimus, in locum excufati ?^* dandum, non ad
legitimum tutorem redire tutelam. $. 9. Idem dicimus et
fi fuerit remotus: nam et hic;,?? idcirco abit ?^?, vt alius de-
tur. $. 3. Quod fi tutor teftamento datus deceferit, ad leci-
timum tutela redit ??: quia hic Senatusconfultum ceffat.
$. 4. Plane fi duo pluresue fuerint tutores teftamentarii, inlocam
eius, qui deceffit ?*, vel'in ciuitate effe defiit, poterit dari
alius: ceterum, fi nullus fuperfit, vel in ciuitate [fit, legitima
tutela fuccedit. ! : :
lu IDEM,//HBbI'O OEXXMATE-ad-Sabimm.||/ Cx n-
TARVM rerum, vel caufarum teftamento tutor dari non
poteft, nec deductis rebus.
XIII. Pouroxzv s//|| libroXVHzad Sabinmms || / E T,
sI datus fuerit, tota datio nihil valebit: |

fMort, XIV4AMARcIANYS //[ llibro lL. Inftitutionueme| i// QvrA

| perfonae, non rei vel caufae datur.

XV. VrPrANvSs/||libro XXXVIIT. adSabinum.]| V Sx
trAMw xNjtutor detur rei Africanae, vel rei Syriaticae ??, vti-
lis datio eft: hoc enim iure vtimur.

XVI.(;I!D z MÁ||libro X3€XEX.ad Sabimmm.||/ Sx ovisy

it.a.dederi.t ; FILIIS MEIS TVTOREM DO, in ea con-
dicione eft, vt tam filiis, quam filiabus dediffe videatur: filio-
rum enim appellatione et filiae continentur. $. r. Siquis fi-
lio tutorem dederit, et plures filios habeat: an omnibus filiis
dediffe videatur? Et de hoc ?^ Pomponius dubitat: magis
autem eft, vt omnibus dediffe videatur. $. 2. Si quis liberis
tutores dederit, vel filiis, et habeat quosdam apud hoftes,
etiam ipfis dediffe videbitur: fi non aliud aperte probetur te-
ftatorem fenfiffe. $. 3. Si quis, cum ignoraret fe filium Ti-
tium habere, filiis tutores dederit: vtrum his folis dediffe vi-
deatur ??, quos in poteltate fcit, an ei quoque, quem igno-
rauit fe habere? Et magis eft, vt huic dediffe non videatur,
licet nomen filiorum admittit *9 et ipfum: fed quia de ipfo
non fenfiffet ?*, dicendum eft ceffare in perfonam ?5 eius da-
tionem. $. 4. Proinde et. fi certus fuit ?? filium deceffiffe,
qui füpererat, idem erit dicendum: nec enim videtur ei de-
diffe, quem obiffe credebat. $. 5. Si poftumis dederit tuto-
res, hique viuo nafcantur, an datio valeat? Et magis eft, vt
vtilis datio fiat, etiam fi viuo eo naícantur. .$5.65;
XVIL. IpEM |llibro XXXV. ad Edictum.|| T EsTA-
MENTO datos tutores non efle cogendos fatisdare rem fal-
uam fore, certo certius eft. Sed nihilo minus, cum quis of-
fert fatisdationem , vt folus adminiftret, audiendus eft: vt
Edicto cauetur. Sed recte Praetor etiam ceteris detulit hanc
condicionem, fi et ipfi velint fatisdare: nam et fi ipfi parati
funt ^9 fatisdare, non debent excludi alterius oblatione: fed,
impleta videlicet ab omnibus fatisdatione, omnes gerent, vt ^*
qui contentus eft magis fatis accipere, quam gerere, fecurus
$. r. Non omnimodo autem *5 is, qui fatisdet,
praeferendus eft. Quid enim, fi fufpecta perfona fit, vel. tur-
pis, cui tutela committi nec cum fatisdationé debeat? vel
quid, fi iam multa flagitia in tutela admifit? nonne magis re-
: pelli

minatim exberedatus, omiffo: fit, parenthefi includit, et in margine addit : baec
alias de[unt. G B. 25 Hal. et Vulg. inferunt gratia, fed ifta commode pen-
dent a praecedenti voce: famore. BR. — 26 Hal. fit. GEB. — 72/7 Hal. inferitz
alium. GERB. 28 Àp. Hal. et bic, abíunt. GE R. 29 Hal. abicitur, loco:
abit. GEB. — 30 Hal. rediit. — 31 Hal. ceffit. 32 Gothofr. in nota: Syria-
cace. Hal. Ilta etiam Vulg. Syriacae. B R. 33 Hal. dixerit. 34 Hal in-
ferit: etiam. GEB. 35 Hal videbitur. GE B. 36 Hal admittat. GE B.
37 Hal. fenfit. GE B. — 38 In archetypo eft: perfona in fine verfus, cum lineo-
ía tamen literae finali impofita. BR. — 39 Hal. et fi certior fit factus, et in mar-
gine: alias, credat fiium. — Vulg. et fi credebat. BR. 40 Hal. fiut. 41
Hal. et, loco: vt. GEB. 42 Hal erit,. GEB. — 43 Hal. tamen, loco: au-

B b b b : teun

[ ern z n

nuv 4 orTcacfeo

Lhhen.,

444

pelli et reici a tutela, quam folus adminiftrare debeat? Nec
fatis non dantes temere repelluntur: quia plerumque bene
probati et idonei atque honefti tutores, etiam fi fatis non dent,
non debent reici: quinimmo nec iubendi funt fatisdare. — $. 2.
Dupléx igitur caufae cognitio eft: vna ex perfona eius, qui
optulerit ^* fatisdationem , quis, et qualis eft ^?: alia *?

contutorum, quales funt ^?, num forte eius exiftimationis,

vel eius honeftatis fünt, vt non debeant hanc contumeliam fa-
tisdationis fubire. j u d
XVIII. CA gisTRATVY s/f[librolïl»:&i&r»mm/([
Qvonp fi plures fatisdare parati fint, tunc idonior ^* praefe-
rendus erit, vt et tutorum perfona *? inter fe, et fideiufforum
comparentur. . d ; d
XIX. VrrrAxvs/||libro X9€XV.- ad Edictum.||// $1
NEMO tutorum prouocet ad fatisdationem, fed exfiftat quidam
qui tutor non eft, defideraretque ?? vt aut fatisdent tutores,
aut fi non dent, parato fibi fatisdare committant tutelam, non
eft audiendus:.neque enim aut extero committenda tutela eft,
aut teftamento dati tutores contra ius fatisdationi fübiciendi
funt. $. r. Hoc Edictum de fatisdatione ad tutores teftamen-
tarios pertinet. Sedet fi ex inquifitione dati fint ?* tutores,
Marcellus ait, et ?? ad hos ?? pertinere hoc Edictum, et id
oratione etiam Diuorum Fratrum fignificari: ideoque et illi
claufulae funt fübieCti: vt ?^ fi cui maior pars tutorum de-
cernat, is gerat ??, quem maior pars eligat *5: quamulis ver-
ba Edicti ad teftamentarios pertineant. $. 2. ?? Teftamento
datus poftumo tutor, nondum eft tutor, nifi poftumus edatur:
datur tamen aduerfus eum fübftituto pupilli negotiorum ge-
ftorum actio: fed fi partus editus fuerit, deinde hic tutor,
prius quam quicquam gereret, remotus a tutela fuerit, et hic
eadem actione tenebitur: fi quid plane geffit poft editum par-
tum, de eo quoque, quod ante gefífit, tutelae iudicio tenebi-
tur: et omnis adminiítratio in hac aCtione ?* veniet.
XX. Pavrvs/|libro XXXWVHE-ad-Ediétum; ||/ T v-
"TOR incertus dari non poteft. $. r. Teftamento ?? quem-
libet poffümus tutorem dare, fiue is Praetor fiue Conful fit:
uia lex duodecim tabularum id confirmat.
| XXI. Inzxv//| libro VHE-Breuium:||/ TEsrAMEN-
TO tutores hi dari poffünt, cum quibus teftamenti factio eft.
XXIL VrPraAwvs ?7/||libro XLV;-ad-Editctum. ||/ S 1
Qvrs tutorem dederit filio fuo feruum, quem putabat libe-
rum effe, cum effet feruus 9*: is neque liber, neque tutor

erit.
XXIIL AfnricAwvs /||libro -VIff.-Quzeftionum,/|
TvTOoR ita recte non datur, rLLI AvT ILLI FILIIS
MEIS, VTRI EORVM VOLET, TiTivsS TVTOR ESTO.
Quid enim dicemus, fi Titius conftituere nolit, vtri ex filiis tu-
tor effe velit? $. r. Ita autem recte tutor dabitur, Tivivs
SI VOLET, ILLIFILIO MEO TVTOR ESTO.
XXIV. [LAvio L EN vs/52/||libro V.-ex-Gaffiov |/ S1

PLVRES tutores ?? fint, a Praetore curatorem pofci litis

caufa füuperuacuum eft: quia altero 9^ auctore cum altero

agi poteft. ;
XXV. fM opnEsTINVS//|libro -IV;-Pardect:

Dvosvs pupillis tutor datus, etfi alterius tutela fe excufare
gote&, cum res feparatae fint, attamen alterius tutor manet.

J APINIANYA lwubme. W Iv-

RE noftro tutela communium liberorum matri teftamento pa-

tem, et mox: fatisdat. 44 Hal. obtulit. 45 Hal. fit.
vero. GEB. — 477 Hal. hic et mox iterum: fint, loco: fumt. GER.
idoneior. BR. Vide Bynkersh. J. Obf. 25. GER.
cum editis: perfomae. BR. [ta et Hal. GEB. -
Al. funt. 52 Ap. Hal. et, abeft. GE2. ^ 53 Hal. ad eos. 54 Hal. et
fi, et in margine: alias, vt fi. GER. 55 Hal. zs enim geret, et in margine:
i; geret. GE B. 56 Hal. elegerit. G E. 5'7 Hal. praefigit: Licet. GER.
58 Hal. et omnes: zn banc aclionem. BR. 59 Hal. Tator incertus. dari te-
Jiameuto non potefl. — Quemlibet, GEB. 6o Hal. IDEM. GEs. — 61 Ap.

46 Hal. inferit:
48 Vulg,
49 Scribo confidentius
50 Hal. defideretque. 51

/| teftamento dati funt.

.DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. II

tris fruftra mandatur: nec fi prouinciae Praefes imperitia la-
pfus patris voluntatem fequendam decreuerit, fucceffor eius
fententiam, quam leges noftrae non admittunt, re&te fequetur.
$. r. Honoris caufa tutor datus non videtur *^, quem pater
a ceteris tutoribus, quibus negotia gerenda mandauit, ratio-
nes accipere voluit. $. 2. Propter litem inofficiofi teftamenti
ordinandam exheredato filio, cui $9 tutorem pater dedit, eun-
dem a Praetore confirmari oportet: euentus ?* iudicatae rei
declarauit $*, vtrum ex teftamento patris, an ex decreto Prae-
toris auctoritatem acceperit. 77;,4,47

XXVIL. TRxeuoxixvs /|libro -XIV-—Bifputatio-
-num. ||/ Ingw fiet, fi inteftatum decefífiffe patrem. pupilli

nomine defendatur, falfumue teftamentum nomine pupilli di-
catur: et i patruus exftet, legitimus tutor futurus ab inte-
ftato, quia tutorem habenti tutor dari non poteft: nam com-
modius ipfe, qui fcriptura continetur, a Praetore dabitur, vt
fine vllo litis praeiudicio iuftus tutor auctor pupillo ad eam li-
tem fiat. $. 1. Cum autem ipfe patruus, quem tutorem legi-
timum fibi dicebat pupillus effe, fubiectum filium criminare-
tur, et adfe legitimam hereditatem pertinere contenderet,
alium tutorem petendum Iulianus refpondit.

QOvr TvTELAM teftamento mandatam excufationis iure fu-
fcipere noluit, ab his quoque legatis fummouendus erit, quae
filiis eius relicta funt: modo fi legata filii non affeCtione pro-
pria, fed in honorem patris meruerunt. $. r. Verbis fidei-
commiffi manumiffüs, non iure tutor teftamento datur: poft
libertatem itaque redditam, ex voluntate teftatoris ad tutelam
vocatur. $. 2. Impuberi liberto patronus fruftra tutorem da-
bit: fed voluntatem eius, fi fides inquifitionis congruat 9?,
Praetor fequetur. |
XXIX. Ingmllllibro XV. Refponforum.||/ Ex sEx-
TENTIA Senatusconíulti Liboniani tutor non erit, qui fe ??
teftamento pupillo tutorem fcripfit. Cum autem patris vo-
luntas hoc ipfüm manu füa declarantis ambigua non effet, eum,
quamuis alii tutores effent, curatorem dandum refpondi: nec
admittendam excufationem, quam iure publico habebat: quo-
niam promififfe videbatur ** : nec, vt fufpectum remoueri.
OXXX, PAVvELVS /Hlibro VL Quaeftionum.||/ Dv o
svNT Titii, pater, et filius: datus eft tutor Titius: nec ap-
paret, de quo fenfit teftator. Quaero, quid fit iuris? refpon-
dit, is datus eft, quem dare fe teftator fenfit: fi id non appa-
ret, non ius deficit, fed probatio. Igitur neuter eft tutor.
XXXI. *ScAEvOLA ||libroIV. Quaeftionum. ||7 S
PATER exheredatae filiae tutores dederit, et teftamentum
eius ruptum dicatur nato poftumo: commodiffimum eft, eos-
dem tutores pupillae dari ad petendam inteftati hereditatem. *
XXXIL. PAv rvs/||libroIX. Refponforum. | l/ QvAx-
RO, an non eiusdem ciuitatis ciues teftamento quis tutores
dare poffit? Paulus refpondit, poffe. $. 1,J[Idem fe-
ipäï,lleum quoque, qui propter rerum notitiam tutor datus
eft *?, perinde in omnibus et adminiftrationis et acceffionis
iure conueniri poffe, atque ceteros tutores, qui eodem
$. 2. Lucius Titius heredes infti-
tuit filios fuos pupillaris aetatis, eisque tutores his ver-
bis dedit: rFrLiiS MEIS TVTORES SVNTO (a-
1Ivs MaAEgvivs ET Lvcrvs Emos: cui Eroti li-
bertatem non dedit: fuit autem EP ,X intra viginti quin-
que

Hal. haec verba: cum effet feruns, abfunt, in margine tamen notat: alias addi-

tur: cum effet feruus. GER. 62 Hal. IABOLENV'S. GEB. . 63 Hal. et
Vulg. inferunt: dati.BR. — 64 Hal. et Vulg. inferunt: tutore. BR, — 65 Hal.
videbitur. GER. 66 Hal. quem ei,etin margine: alias, cuj. GER. 67
Hal. inferit: etemzm. Vulg. autem. R. 68 Gothofr in nota: Al. declara-
bit, Ita Hal. Taur. declaraVit. GER. 69 Hal. cougruet. GEB. — 7O Hal.
et omnes inferunt Zu. B R. 71 Hal. verba: quoniam promififfe videbatur, ' pa-
renthefi includit, et in margine addit: baec alías defunt. GEB. 72, Hal. da-
tus fit,

ld2« XXVIIL /PAPINIANYS /] | libro I;LmRefmm Z

- j

]^

a

daddem, — XXXIII.7La VOLENVS * 4//|| libro )VILI. ex Pofteriori-

!-;

" ï:*» € k /Q'O
| Jeico*et LU UL

Un5UcV.

.

TIVM TVTOREM DO: SI IS NON VIVIT,

DIGESTORVM LIB.

que annos 7? aetatis. Quaero, an poffit libertatem fibi vindi-
care? Paulus refpondit, quoniam placet, eum, qui a domino
tutor datus eft, libertatem quoque meruiffe videri, eum quo-
que, de quo quaeritur, in eadem caufa habendum, et liberum
quidem ab adita hereditate effe; tutela autem poft legitimam
aetatem onerari. A EOK

bus Labeonis.||/

g ii

vTORIBVS ita datis, Lvcrivw Tr-
TVM Ga-
1ivM PLAvTIVM TVTOREM Do: ?? "litius vixerat, et
tutelam gefferat, deinde mortuus erat: Trebatius negat *9,
ad Plautium pertinere tutelam: Labeo contra: Proculus *7,
quod Labeo: ego 'Trebatii fententiam probo, quia illa verba
ad mortis tempus referuntur. — :
" XXXIV. Scakgvor A/M |libro X. Digeftorum.| ]// CvM
copicriLLIS ideo alios ?? tutores dare fignificaffet, quo-
niam teftamento datos quosdam defuncCtos, aut excufationem
habere poffe comperiffet: an nihilo minus qui eorum viuerent,

nec excufati effent, tutores permanerent? Refpondit *?, ni-

hil proponi, cur non permanerent,

| II
(pE CONFIRMANDO
hazc x an& (.23. EEX C V RA T OR E,J)eenéAeH oeo,
Mo»ntssriNv s//| libro VI. Excufationum. ||/

T.LT.

"NA * w óà ? mepi rOy Be-
BowuwJ9voj duvxuéwwv Emi-
TQÓTTUV x';z'oqoo,sA.eixþw,cc57/,I,Bgoocpc:s'ac
oj Tep) TOUTwV vuENpwueÜx. —
$. r. Ef rivec ol dióoue-
yoi 0pJo6 xxTX Oixwxc Emi-
Trgoro, ToUrís: w] U* wv
äx;oiïz/, xot .oig éxgpiv, w Ov
mvpóToy Expv, wOj OT0U EOTV
Ylor5p yxo vio?g, 5 éxyóvom,
oUc fxei &v iÉovolg, opJuc di-
dtociy érirgomov, o&. 3. éy dian]-
ay. Ev Óà j mgócwTOV Tol0U-
vov, 0 poj OuvoToOJ ö?uzf,æ/,, oioy
Quryp, 9 muürpuy, 3j XAAóTpIOG
mic* dj mrpoawrTov, Q p OUveTOM
doDyoy, oioy TrXTNo UO TO Md
üyr, éy é£ovucla, 7 Juyargi 3
édy éimy, mxpxuxAG ETILÉAE-

cÓxi TV mpXyurwy ) &V WU-

dmiAAoic j DefoaueJeiciw * do
ímirpowov, 5 curatora ?: TOT6

q0 àyósov cyomAxpoUd)o| £x TTG.

TOU UcAXTIMOU &Eoucíxg w] Óix-
TüÉsig OUvexudpuoay, wo) womX
vv vywwwuv fef)ouoUdjo| ToUc
&riT 90T: OUG.

»

tus fit. GEB. — 73 Vulg. intra XXV. aunum. BR.

NVS. GEB.
bat. GEB. — 77 Vulg. inferit id. BR.
et Vulg. vefpondi. BR.

75 Hal. et Vulg. praefigunt: Laucius. BR.

í

TVTORE,

T NE de confirmandis tu-
toribus * relinquamus
indifcuffum, pauca et * de his
fcrütemur. :
$. r. Sunt quidam dati re-
&e tutores fecundum tefta-
menta, id eft ?, et a quibus
oportet, et quibus oportet, et
quomodo oportet, et vbi opor-
tet. Paterenim filiis, vel nepo-
tibus, quos habet in poteftate,
recte dat tutorem, fed in tefta-
mento. Srautem fuerit perfona
talis, quae non poteft ? dare,
velut mater, aut patronus, aut
extraneus quis: aut perfo-
na *?, cui non poteft dari, velut
fi pater ** filio non . exiftenti
in potelftate, aut filiae dederit,
autíi dixerit, precor te curam
habere rerum: aut in codicil-
lis ** non confirmatis dede-
rit tutorem, aut curatorem:
tunc ** quod deficit, repleri a
confulari poteftate conftitutio-
nes concefferunt, et fecundum
mentem confirmari tutores.

4 Hal. IABOLE-
76 KHal. wega-
78 Hal. inferit fe. GEB. — 79 Hal.

1 1n MSS. paffim verfio eft pro Graecis, eademque interdum diuerfa, vt

in Palat. Vat. L. et II. At in Vatic. L. etiam interpretatio delideratur. B R.

Ve-

tüs verfio abeft a 'Taurell. Aliam dedit Auguftinus ad' Modeffin.. Adde Cu-

jac. lib. VII. c.6.-S. L.
&y. alteram z de fuoaddidit. B R.

2, Malumus coniun&dtim : &522, BR.
4 1ta Taur. foeoaseSeioiy.
eít litera v, et a manu Taur. neutiquam in membrana Florentina. BR.
tino idiomate, et literis fed terminatione Graeca.
CVPATOPA deinde cum facilius effet geminam P' in

.3 Taur. aA^«
Adícititia tamen
5 La-
Videtur primo fcripturr.n:
R. commutare, quam 1n

Yeliquis Graecam formam reftituere, additae funt, poftea iftae lineolae; quae Flo-

l

E

XXVL GHDIT.- IL . IIL

$. 2. Kaj iXv uiv «oxryp
7 0 ÓsÓwwwc, T&pxiTÉOQ OUÓZy
we émi TO mÀéisoy qroÀVTTQuty io-
vei 0 wyoUusvog, X mTAGG
&uTOv [BeBouoi: — E/xv d& &AAoc
Tic, TÜTE TT0ÀUT QY oVÉI TO TrQO-
COT0Vy, &i écly. &rirmdetov.
$. 3. E"ri üdévaj déi, Ori
xoUpiTtUp moro duxJouxc OUOE
U0 TXTpOc OpJtg ÓÍdoroy, GÀ-
Àx Goüeig éiwJe fe[fcuotda
UTO TOU J'yOUMÉVOU.

&gia hh-f i
L V

x

445

$. 2. Et fiquidem pater
fuerit, qui dederit ** tutorem, -
amplius nihil vt plurimum in-
quirit qui praeeít, fed fimpli-
citer eum confirmat. Si autem
alius quis dederit *?, tunc
inquirit perfonam, fi apta fit.
-.$..3. Hoc ** amplius fci--
re oportet, quoniam curator
teftamento neque a patre recte
datur: fed *" datum affuetum
eft confirmari ab eo qui praeeft.

II.L[N&;QFS//[ibm Ill Regularum /*. Mvrirm

liberis non re&te teftamento tutorem dat: fed fi dederit, de-
creto Praetoris vel Proconfülis ex inquifitione. confirmabi-

tur *?, nec fatisdabit pupillo rem faluam fore.

$. r. Sed etfi

curator a matre teítamento datus fit filiis eius, decreto con-

[ Aaaab! VIII.

duvri$ &cvTOMOV.

firmatur ?^? ex inquifitione. r -s
L Ivriawvs/libro XXIs ?* Digeftorum./ Qvr A
patre tutor fcriptus eft aut non iufto teftamento, aut non vt
lege praecipiebatur: confirmandus eft ad tutelam .gerendam,
perinde ac fi ex teftamento tutor effet: id eft, vt fatisdatio ei
remittatur. : |

IV.-PAVLV s/l Hibro fingulari .de-.excufationibus -tus«

telarum||/ S1 PATRONVvS, vel quiuis extraneus, impube-

ri, quem heredem inftituerit ^?, tutorem dederit, et extra ea

nihil in bonis habeat pupillus: non male dicetur, iudicium

eius fequendum effe, ^ qui et perfonam eius, quem tutorem
effe voluerit ^*, nouerit, et impuberem ita dilexit ^?, vt eum
heredem inftitueret. | 45 E x |
V.,PAPINIAN y.s,//l | ibro -XI.-Quaeftienems || /T v-
TORES a patruo teftamento datos iuffit Praetor magiftratus
confirmare: hi cautionem quoque accipere debuerunt: nec
voluntas eius, qui tutorem dare non potuit, neglegentiam ma-
giftratuum excufat. Denique Praetor non ante decretum in-
terponere poteft, quam per inquifitionem idoneis pronuntia-
tis. Vnde fequitur, vt fi tutelae tempore foluendo non fue-
runt, in id, quod de bonis eorum feruari non poffit ^?, con-
tra magiftratus aCtio. decernatur. |
ja(9. VI. ä*[ggm/]llibro V. Refponforum H// $I FILIO pü-
beri pater tutorem, aut ?? impuberi curatorem dederit, citra
inquifitionem Praetor eos confirmare debebit.
J VI. HenMocGEN:1ANvs/libro Il. iuris Epitoma-
rum ?9./ NATVRALTI filio, cui nihil relictum eft, tutor fru-
ftra datur à patre: nec fine inquifitione confirmatur. $. r.
Si quaeratur, an ex inquifitione reCte datus fit tutor, quattuor
haec confideranda funt: an ?? hic dederit qui dare potuit: et
ille acceperit, cui fuerat dandus: etis datur ??, cuius dandi
facultas erat: et pro tribunali decretum interpofitum ?*.
PHONINJXS/bro XIV. 32—Difpatationum, /
IN coxrrRMANDO tutore hoc Praetor inquirere debet, a
durauerit patris voluntas. Quod in facili eft, fi ?* proximo
mortis

rentiae v efficiunt, vt fatis clare apparere videtur. BR. 6 Hal. qui Graeca
non habet, hic inferit: quaerentes, fequenti: indifuffum, omiffo. GEB. 7
Ap. Hal. et, abeft. $ Hal./oc efi. — 9 Hal. poffit. Yo Ap. Hal. perfona,
abeft. — 11 Ap. Hal. fi pater, et mox* dederit, abfunt. GE R. I2, Hal. in-
ferit: quidem, . 13 Hal inferit et. — 14 Hlal. dedit, 7à tutorem omiffo — 13
Hal. dederat. 16 Ap. Hal. Hoc, abeft. — 17 Ap. Hal. fed deeft, pergit aue
tem: datum affuetum. effe. 18 Hal. membranarum. BR. I9 Taur. con-
firimaVitur. GEB. 20 Hal. et Vulg confirmabitur. BR. — 21 Hal. ljb.. XX,
GEB. 22, Hal. iuflituit. 23 Hal. praefigit: quippe. GE B. 24 Hal.
voluit. 2,5 Hal. dilexerit. 26 Hal. poterit. 27 Non tantum Hal. fed
omnes, quos vidi, codices inuertunt. BR. — Nempe vt habeant: þ filio,
impuberi pater tutorem, aut puberi curatorem. GE B. 28 Hal Hb. IV.
G E B. 29 Hal. inferit. et. GER. 30 Hal. datws fit,
Cuius. . 31 Hal. addit fit. 32 Hal. li. V1I. GES.. — 23 Hal. inferit 2z.

Bbbb 2 2

- V TATEM pupillorum Praetor fequitur *^, non fcriptu-

446 DIGESTORVM LIB.

mortis tempore tutores non iure vel curatores fcripferit pa-

ter: nam fi ante annos, vt fpatio medio potuerit facultatium .

dati non iure tutoris a patre fieri deminutio, vel morum ante
celata vel ignorata emerfit ?*^ improbitas, aut inimicitiae cum
atre exarferunt, | UM d. d M
, IX.PAvrLY S/A [libro &agularrde Cognitionibus.| [3/5 Vrr
cvM fifco aliquem contractum damnofum miícuiffent ??,
| oNIiNyS/l|libro XIV.-Difputatroru

TILI | !
ram teftamenti, vel codicillorum: nam patris voluntatem Prae-

tor ita accipere debet, fi non fuit ignarus fcilicet eorum, quae
ipfa 3* Praetor de tutore comperta habet. Quid denique, fi
poftea de eo, quem pater teftamento codicillisue non iure dse;
dit, fcripfit 39 tutorem effe nolle? Nempe non fequitur
primam voluntatem Praetor, a qua pater difceffit.

XI. ScAEvor A/||libro XX. Digefterum.||/ Avxa *9-

nepotibus curatorem dedit, fideicommiffo ei relicto: quaefi-
tum eft, an adminiftrare curator compelli debeat? Refpon-
dit ^*, curatorem quidem non effe: fed, cum aliquid ei tefta-
mento datum effet, teneri eum ex fideicommiffo, fi non curam

fufciperet: nifi id quod ei datum effet, nollet petere, aut-

reddere effet paratus. $. 1. Item quaefitum eft, an ifte cura-
tor fatisdare nepotibus debeat? Refpondit ^?, quafi curato-
rem non debere: fed cum fideicommiffum ab eo peti priet 43
fideicommiífi nomine fatisdare deberg.
TIT. .TV
DE ('LEGITIMIS,*TVTORIBVS.

| IV Lgaxlïans// ||libro XIV. ad Sabinum. || / :
Y EGrTIMAE tutelae lege duodecim tabularum adgnatis

delatae funt: et confanguineis: item patronis, id eft, his .

qui ad legitimam hereditatem admitti poffint. Hoc * fum-

ma prouidentia: vt quifperarent hanc? fucceffionem, iidem ?.

tuerentur bona, ne dilapidarentur. $. r. Interdum ^ alibi
eft hereditas, alibi tutela: vtputa fi fit confanguinea pupillo:

nam hereditas quidem ad adgnatam pertinet, tutela autem ad.

adgnatum. tem ? in libertinis, fi fit patrona, et patroni fi-
lius: nam tutelam patroni filius, hereditatem patrona optine-
bit: tantundemque erit et fi fit patroni filia, et nepos. $. 2.
Si apud hoftes fit frater, inferioris gradus adgnato tutela nón
defertur: nam et fi patronus apud hoftes fit, patroni filio tu-
tela non defertur: fed interim a Praetore datur. $. 3. Inter-
dum autem $ etiam fine hereditate tutela defertur, interdum
hereditas fine tutela: vtputa in eo qui latitauit, cum feruum
füuum * rogatus effet manumittere.

verbis. Plane tergiuerfatio eorum, qui fubuertere fideicom-
miffam ? libertatem velint ?, eo modo puniatur, ne ius pa-

troni adquirant in eo, quem liberum eífe nolunt *?9. /Idem.

erit, fi filiae adfignatus libertus fit: tutela quidem apud fra-
tres remanebit, vt Marcellus notat, legitima autem hereditas
ad fororem pertinebit. - QOLeTuan |
IL Inx w/||libro XXXVII. ad Sabinum.||/ Lea rv1-
MAM tutelam capitis deminutione pupilli, etiam ea quae fal-
ua ciuitate contingit, amitti, nulla dubitatio eft.
III. Inkw/||libro XXXVIII. ad Sabinum.|| /'T v r Er.A
