F a aliquiqw dediffe, vt partem eius, quod in fraudem datum effet,
. poífet apocare. . . 1
VIL PAvrvsdibrollSententiarum. CvM PRORA-
TIO prioris fugde deficit, ferui/ qu;(eiïion.l credepdum ?[t ÀN
fe enim interrogari, non pro domino, aut 1n dominum videtur.
VIIL IpxnlibroXVEHE-79-ad Plautium. BIFILI E
in poteftate patfis efle[z] neget, Praetor cognoqut, vt prior
doceat filius: quia et;pro pietate quam patri debet pljzlei'ta—
re *?, hoc ftatuendum eft: et quia íe liberum effe quodam-

1 2245

472 :/e

L £t €k proyeee -

E- ) prior docere *? iubetur.

&um fit, in quo heredis mentionon fiat, q.u/eritur, anid actum
fit, vt ipfius dumtaxat ** perfonajgo ftatueretug ^^. Sed quam-
uis verum eft, quod, qui excipit, probare debeat, qu )d exci-
pitur, attamen de ipfo dumtaxat, ac non de herede/jerüs 1quoque
. conueniffej petitor, non qui excipit, probare debet: quia ple-

X.MancEerrvsiibrolliDigeftorum, CxNsvs et
monumenta publica potioraj teftibus elfe, Senatus cenfuit.
XL Czrsvs.libro-XL-Digefterum, Now EsT ne-
ceffe pupillo probare, fideiuffores pro tutore datos, cum acci-

| ) Aief /sers t k'^ h; quorum officii fuit prouidere, vt pupillo caueretur.
| XII. Inxw d FL—5-Diseftorum QviNGEN-
TA '!? teftamento tibi legata- funt: i.(fem fcriptum *? eft in
lJ/Kaw, codicillis poftea fcriptis *?. Refert, duplicare legatum volue-
rit, an repetere: et ?? oblitus, fe in teftamento legaffe, id fe-
cerit: ab vtrogergo probatio eius rei exigenda eft? Prima fron-
te Aequius Vätur,' vt petitor probet, quod intendit: fed ni-
P mirum ?* probationes qufedam ?? a reo exiguntur: namficre-
. ' ditum petam ?3, ille refpondeat, folutam effe pecuniam, ipfe
hoc probare cogendus eft: et hic igitur, cum petitor duas fcri-
pturas oftendit, heres pofteriorem inanem ?* effej ipfe heres
id wdprobare iudici debet. | RY ,
— « KIII. InEewlibre-XXX.-2?-Digeft Cvw nx ge-
tate hominis qugereretur, CÁefar nofter in haec verba refcri-
plt, et durum'et iniquum eft, cum de ftatu aetatis .alicuius
qujfereretur ??, et diuerfée profeffiones proferuntur,wa ?^* po-
fpoudit, abeft. GE. 4 Ap. Hal. ab, abeft. GER. 5 Hal. oportet. GE B.
6 Hal. Ideoque. GEB. — 7 Hal. ueget. GEB. — 8 Hal. rite. GEB. — 9 Hal.
Patronus, et in fequentibus: debet. GEB. Io Hal. bj. XIV. GER. BO
Gothofr. in nota: fe effe. Hal. Miror Taur. non ícripfiffe: patrzSEffe. B R.
12 Ap. Hal. praeflare, abeft. GEB, ^ 13 Hal. edocere. GEB. — 14 Hal. in-
ferit: debitoris. GE B. 15 Flor. literae tue in multis pun&is confoffae funt,
cuius expunctionis paulo antiquioris fi ratio habenda, legeremus: perfonae fla-
vetur. MSS. habent: coartaretur, et e feptendecim quinque: artaretur. — Vulg,
perfona eo ar&aretur. |Hal. perfoma artavetur. BR. MSS. quae habent: qui
artavetur, veperio tria Otob, Pal. IV. et VII, his fi addas, quae habent: coar-
tavetur Pal. 1. IL 1. V. VE. VIIL IX. XI.. Chriftin. Barb. S. Cruc. Bynkersh. I et
duos, vbi: coartavetur, fa&tum Vat. If. et 'Treuif. habes feptendecim, quibus ad-

das octauum decimum Bynkersh. IL. qui cum Pal. L. facit. GEB. 16 Hal.
lib. XII. GER. I7 Gothofr. in nota: quinquaginta. Hal. Idem tamen in
marginei ala$, qummgenta. GEB. — 18 Taur. z Tem fcriBtum. GEB. — 19 Hal.

fcriptum efl poflea n codicillls. GEB. . 20 Hal. et Vulg. hic repetunt au.. 3 R.
21 Gothofr. in nota: fed iuterdum. Hal. GEB. — 22 Hal. inferit et. GER.
25 Hal. petatur. GEB. 24 Vulg. inferit: dicat, et mox habet: probare; lo-
co: adprobare. BR. 25 Hal. lij. XIII. GER. 26 Hal. quaeritur. G E B.
27 Gothofr. in nota:; Aj. ei. Ita Llal. et Vulg. B R. 28 Hal. noceat. G E B.

LIB. XXII.

modo contendit: ideo enim .et qui ad libertatem proclamat,

IX. Cersvsiibro .l Digeftorum. Sr prAcTvM fa-

LE o2 .^ vymque tam heredibus noftris, quam nobifmetipfis cauemus. .

piebantur, idoneos non fuiffe: nam probatio exigenda eftiab -

TIT UE

tiffimum ftare, qude nocet ?3: fed caufa cognita veritatem ex-
cuti oportet:/&D ex eo potiffimum annos computari, ex quo

praecipuam ?? fidem in ed]rejconftare credibilius videtur. 1/.f.

XIV. VrLPrANVvSsJibroll. deOfficioConfulis. CriRCA
eum, qui fe ex libertimitate ingenuum dicat ?9?, referendum
eít, quis actoris partibus fung&tur? Et, fi quidem in pof-

. feffionem ?* libertinitatis fuit, fine dubio ipfum oportebit in-

genuitatis caufaäï agere, docereque fe ingenuum effe: fin ve-
ro in poffefionéj ingenuitatis fit, et libertinus effe dicatur, fci-
licet eius, qui &f controuerfiam mouet, hoc probare debet, qui
eum dicit libertum fuumf quid enim intereft, feruum- füuum
quis, an libertum contendat ?$5i quis autem fiducia ingenui-
tatis fuae vltfo in fe fufcipiat probationes, ad hoc vt fenten-

. tiam ferat pro ingenuitate facientem, hoc eft, ingenuum fé'ef-

fe vt pronunpgetur ??, an obtemperare ?? ei debeat, tractari
poteft? Et nonjab re; effe opinor, morem ei ?* geri probaji-

dy ?? fe ingenuum, et fententiam fecundum fe dandam: cum

nulla captio intercedat iuris. D.
. XV. MopnpEsTiNvs ?$ ilibro. X :
QvripaM, quafi ex Seia füfceptus a ?* Gaio Seio, cum Ga-
ius fratres haberet, hereditatem Gajj inuafit: et fratribus eius-

3 C« fug)

dem, quafi ex mandatdj/ ?5 defuntti, fldeicommiffïaïïï'oluit:/)fj9 du t

cautionem accepit: qui
rum non fuiffet,|qugereba
poífint, propter emifíam manum ab eis, quafi ^? filio agere?
Modeftinus refpondit, cautione exfolüti fideicommiffi ftatum.
eius,|quijprobari poteft ^^ a fratribus defuncti filius mor-
tui ^^,non effej minime confirmatumjeffe: fed hoc ipfum ^*
a fratribus probari debet ^^. ;
L1 12 XVI YTig REN TIVS
g iametPapiim. E-rAw matris
recipitur: fed et augrecipienda eft. | t
XVII. Cxrsvs.libro-VI. Digefterum.

poftea cognito, quod filius fratris eo-

Cvw rE le-

Z

J.«£4*vt,

r*gganyan cum €o de hereditate fratris ] caw-

L3 "7uoï),.

CrLEMENS ibro-HE- ** ad-le-
profeffio *9- filiorum/ (f: nv

ge Falgidia quiferitur, heredis probatio eft, locum habere le-f&"(*f?j -

gem Falgidiam: quod dum ^* probare non poteft, merito con-

demhhabitur ^$8. | 227
. XVIIL VrPrANVvsUüibro VI.4Difj Qvo-

TIENS operhe quafi a liberto petuntur, probationes ab eo,
qui fe patronum dicit, exiguntur: etideo [ulianus fcripfit, li-
cet in prgfeiudicio poflefor patronus effe videtur *?,
partibus a&toris non li.be'mlræ fungi debere, fed eum, qui fe
patronum effe contendit ??,7« $. 1 Qui dolo dicit factum ali-

verum/emon)

quid, licet in exceptione, docere dolum admiffumjdebet 57

$. 2. Interrogationis factye probationem actori imponi debe- Lr'f"';f-)g"?lf

re, id eft, ei, qui àn-imre- interrogatulm dixit refpondifle, fe fo-t s £«

lum heredem efle: vel,fi ?? tacuille dicatur interrogatus, se-
que tantundem ,erit dicendum, impofitapf yffprobationgif 53,
non ei, qui exaépit fe non refpondiffe, fed actori.
XIX.

29 Hal praecipue. GEB. 40 Hal. dicit. GEB. 341 Legendum: zu pof-
feffione, licet Flor. corre&tor feftinans non literam : fed antecedentem e expun-
Xerit. B R. 32, Vulg. vt zngenuus effe pronuntietur. BR. 33 Gothofr. in
nota: obtemperari. Xta Hal. et omnes, et forte rectius. 8R. — Quidni? Taur.
dare debebat: obtemperarE. GEmB. . 34 Ap. Hal. ei, abeft. GE B. 35 Hal.
et Vulg. probanti, quod malim. BR. Et malle debebat 'Taur. proban Di, GEB.
36 Balil. IAEM. BR. — 37 Ap. Hal. a, abeft. GEz. — 38 Hal. smandato. G E B.
39 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR. — 40 Hal. inferit cym. GEB. — 41 Hal-
poffet. G EB. 42 Ap. Hal mortui,abeit. GEB. — 453 Hal inferit: tamen.
GERB. 44 Hal. debere. GEB. 45 Hal. lib. IV. GEB. 46 Hal. infe-
rit: de aetate. GEB. . De Profceffione liberorum vide Pancirol. II. Var. Led.
49. BYNK. 47 Hal cwm. GEB. . 48 Taur. condeimnaVitur. G EB. 49
Hal. videatmv. GE B. 30 Hal. couteudat. GEB. $1 Hal. doceve debet,
dolum adiniffum effe. GEB. — 52 Mal. fed et fi, loco: vel, fi. GEB. . 53 Go-
thofr.in nota: impofita probatione. Ial Legimus: zmpofitam probationem,
nec mirum hoc Zm, quod ex Zmpofitam, repetendo irrepfit, non effe correcum.
In L. 15. fupra eod. Flor. habetur: fex Seéia, pro: fi ex Seia, et ad finem : filius
mortus, pro : filius mortui, Wulg. impofita probatione, vt Hal. Codices variant.
E nouendecim folus Vat. I. habet: inprobationem, vt Flor. eft. lta habuere
Otob, et S. Cruc. fed ém deletae, vt nunc hábeant; impofitam probationem. Silï
- milt

DIGESTORVM LIB. XXIL TIT. Ill

XIX. IpnxM libro — | IN xxcE-
PTIONIBVS dicendum eft, reum partibus actoris fungi opor-
tere: fipgumque exceptionem, veluf intentionem, implere: vt
puta T pàcti conüenti exceptione vtatur, docere debet pattum
conuentum fattum effe. , $. 1. Cum quis promififfet iudicio
fe fifti, et Reipubliede jcàtialafuiffe dicat 5*, et ob id non fte-
pzpes Jétifig] vel dolo malo aduerfarii |fa&um, quo minus fifteretur,
La alus.,V€l valetudinem fibi impedimento fuiffe, vel tempeftatem: pro-
bare eum id oportet. $— Sed et fi procuratoria quis exce-
: ptione vtatur, eo'quod; non licuiäet aduerfario dare, vel fieri
- ræ/"--o-u.qprocumtorem : probare id oporfet| obicientem exceptionem.
&5 3. Ódem erit dicendum et fi ea pecunia petatur, qude pen-
füta 55 dicitur.é« $--4r Hoc amplius, fi iudicate rei, vel iuris-
L yei b jurandi condiäio delata dicg;gggage eo gtägd punc ?? petitur,
Mw 3«* : "tv fine in alea geftum effe,contendatur, eui implere probatio-
3 'lf-:ïg*ïg*'gfïmnes oportet. ,,, ss ".. — "3.
,.,;,,.f;m pojud t a XX. IviiaNyvs lbre—XEHL-*7-jDigefterun SI
p WJ«,«.) Qvris liberum horminem. V;Lïagueriþ&g-»«-5---8'---;Vin'cqij,s;whgbueri;]
M. « sindigniffime commodum poffefforis confequeretur ?*, quia
i , if probari non poterit, hominem eo tempore, quo pprimum lis
" —*U (ä'yeäwäiül'diïïai'eri', in libertate fuxfle.. 1 i
i^l La o as .XXI. MARCIANVS llibre- VT. Tnfitutionum. V -
EL . mrvs elle exiftimo, ipfum, qui agit, 16 eft legatarium, proba-
L 3&***"1*8 oportere, Ecxiïemäïenam rem, vel obliga mgl—egare defun-
07 qusedenattum 5?: non heredem probare oportete, ignoraffe alienam
æl -seuML, vel obþg;ataxïfj quia femper necelfitas probandi incumbit illi,
j4 XXII. VnriANvslibro-L. Hetponiorum
voluntatem mutatám dicit, probare hoc debere.
XXlll. MancriANVvSs Jibre-Bingularrad formutam fry-
potheeariam, ÁmN TE omnia probandum ieftj quod inter agen-
Xém et debitorem conuenit, vt pignori Kypothecfeue fit: -Íea-
et fi lióg probet actor, illud quoque implere ? debet, rem
pertinere ad debitorem eo tempore, quo conuenit de pignore,
aut *? cuius voluntate fypotheca data fit *?. —
—— XXIV MopssTiNvs llibro-IV.-9*-Regularame - 51
cY*bRocGRAPHVM cancellatum fuerit, licet praefumptione
debitor liberatus effe videtur, in eam tamen quantitatem,

.

f|i. *

lyn : L

55 recte debitor conuenitur. 12 UT AR
XXV. PAvrLv sllibro-HT. i | €CvMjpk in-
: debito quderitur, quis probare debet non fuiffe debitum ? Res
" Aié-qk ^comyaita temperanda eft: vt fi quidemlis, qui accepifTe jdicitut] rem,
| — rvb vel pecuniam indebitam, hoc negauerit, et ipfe, qui dedit, le-
gitimis probationibus folutionem adprobauerit, fine vlla diftin-

t^: — dernt

i . diri, compellendum effe ad probationes praeftandas, quod pe-
cüniam debitam accepit 59:-per etenim 97 abfurdum eft, eum,
qui ab initio negauit pecuniamjfu epiffe, poftquam fueriticonr
uictus eam ,99. accepiffe, probationem non debitiàbaduerfario
exigere: i/üt vero ab initio confiteatur quidem . fufcepille pe-

mili modo quatuor alii ab initio Pal. II. IV. VI. VIII. At impofita probatione,
tantum tres: Pal. L Barb, Bynkersh. |Mendofe Vat. II. et IIl. Pal. IX. et XI.
inpofita probatione. Pal. HI. et IV. zu propofita probatione. — 'Treuif. znterpofita
probattone, vbi tamen literae ter deletae. — Chriftin. mpofita vt probatione. Pal.
VIL zmpofita pro aétioue. — Vide quam parum praefidii fit in tot codicibus. BR.
His adde Bynkersh. lL. qui cum Pal. I. habet: inpofita probatione. GEB. — 54
Hal. abfuiffe dicatur, Vulg. abfuiffe fe dicat. B R. 55 Gothofr. in nota: id
efl, compenfata. Et ita habet Vulg. BR. 56 Hal. tunc. GEB. 57 Hal.
lb. LXIII. GEB. 58 Gothofr. in nota: inue virculis. Hal. Quae lectio
probabilis fit, i credamus, librarium ve et v pro iisdem habuiffe, et ideo more
fuo geminare noluiffe. G E B. 59 Hal. confequetur. GEB. — 60 Hal. fciffe
defuntlum alienam fe vem etc. legare. G E B. 61 Hal probare, loco: implere.
B - 62 Hal.inferit: ad eum. GER. — 63 Hal. ef. GEm. — 64 Hal. lib. II GES.
j 65 Hal. offendit. GEB. — 66 Hal. acceperit. GE B. 67 Hal emim. t
eft: ad[urdum. BR. 68 Ap. Hal. eam, abeft. GEB. — 69 Hal. zz eo aliquo.
GEB. 7o kaladditfit. GER. — 71 Ap. Hal £oc, abeít. GES. — 72

| ramenti fidem fecutus, ita fuam fententiam poffit formare, iu-

E f&-[;mïhf, quam manifeflis[probationibus creditorfibi adhuc deberi often-
£: :

| CV LA ÀS$,magnae quantitatis fideicommiflum a fratre fibi de-

- M ; . E : - - * E
€tione ipfum, qui negauit fefe pecuniam accepifle, 11 vul£j au- -

non admifit compenfationem, quai

Flor. 4

3807

J»f.
cunias, dicat autem non (indebitas ei fuiffe folutas, praefüm-
ptionem videlicet pro eo eífe, qui accepit, nemo dubitat : qui
enim foluit, numquam ita refüpinus eft, vt facile fuas pecu-
nias iactet, et indebitas effundat: et maxime fi ipfe, qui in-
debitas dediffe dicit, homo diligens eft, et ftudiofus paterfa-
milias, cuius perfonam incredibile eft in ?? aliquo facile dr ^*
raffe: et ideo eum, qui dicit indebitab| foluiffe, compelli ad U 5*.
probationes, quod per dolum accipientis, vel aliquam iuftam
ignorantife caufam indebitum ab eo folutumjf? : et nifi hoc ?*
oftenderit, nullam eum repetitionem habere. $. r. Sin au-
temAs, qui indebitum queritur, vel pupillus, vel minor fit,
vel mulier, vel. fæte vir quidem perfe&tfe Jetatis, fed miles, -
vel alias fimplici-

LA

J

vel agricultor, jét,forenfium rerum expers,
tate *? gaudens, et defidià "? deditus: tunc eümy qui acce-
pit pecunias, oftendere bene eas accepiffe, et debitas ei fuiffe
folutas, et fi non oftenderit, eas redhibere. $. 2. Sed hgec **
ita, fi totam fummam indebitam foiffe folütamfis, qui dedit,
contendat: fin autem pro parte queritur, quod pars pecuni£e
folutde debita non eft, vel quod ab inibo quidem debitum |
fuit *5, fed]veldiffoluto debito, poítea ignarus iterum foluit, F* . (
vel exceptione tutus, errore eius, pecunias *^ dependit: ipfum s 4eteas. 4'
omnimodo hoc oftendere, quod vel plus debito perfoluit, vel
iam folutam pecuniam per errorem repetiä Kolutione depen- &j« 44 g ho omeo,
dit, vel tutus exceptione fuam, nefciens proiecit pecuniam : Va
fecundum generalem regulam, Viude] eos **, qui opponendas

effe exceptiones adfirmant, vel foluiffe|debita ^* contendunt,

r €XC .— m /:-LM
c::.m..'."c&(*'*"e fu-d-,,g.:
haec oftendere exigit?/ $. 3. In omnibus auæmwäþä—g*z 9. b Aen p 4.',.
quas praepofuimus -- liäänf-ia coticedenda eft ei, |cui^onus l5X l^.
probationis.incumbit, adueríario fuo de rei veritate iusiuran- LIM/&- —5
dum inferre **, prius ipfpipro calunhia iurante, vt iudex iie ob £.

N

re ?? referendge religionis ei $* feruando. $- 5ed hdüc, /.-.ucedez.. oDb
vbi.de folutione indebiti quaeftio eftj, Sin autem cautio indes ^ 4 —. —
bité expofita effe dicatur, etindiferete loquitur ?^, tunc eumyó-.
in quem cautio expofita eft, compelli debitum effe 5? often-
dere; quod in cautjionem deduxit: nifr ipfe fpecialiter, qui cau-
f'ionem-expofuit, caufas explanauit, pro quibus eandem cons
Ícripfit: tunc enim ftare eum oportet ^^ fu;/e confeffioni z
nii euidentiffimis probationibus in fcriptis habitis, oftendere
paratus fit, fefe haec indebite promifille 87 i uteidetoe ex foro mel)e.,
XXVI. PAPixNiaANVvsiHibroXX. Qufefiionum, PnRo-

bitum, poft mortem eius in ratione cum heredibus compen-
fare 3? vellet, ex diuerfo autem allegaretur, numquam id a
fratre, quamdiu ,vixit ?o defideratum, cum variis ex caufis
faepe (Qwer ?* rationem. fratris pecunias ?2 ratio. Proculae fol-
uiffet: Diuus Commodus, ,cüm; fuper eo negotio cognofceret,
1 tacite fratri fideicommif-

?|
/s. AUE

—

füm fuiffet remiffum.
XXVII. ScEvora libroXXXIIL Digeftorum. Qvr
TESTAMENTVM faciebat, ei, q ui vsque ad certum modum
u : fzä-a,:'cuMZM &.: capere
Scholiaft. Virgil. Ech. :. pr. Perfouae bic vufficae funt fünplicitate gandentes,
fcilicet a. quibus nibil altum debet. vequiri. 8 YN K. Quod idem repetiit 7/III.
Obf. 25. GEB. 73 Gothofr. in nota: defidiae deditus. Hal. id eft, . mo-
nachus. Qui haec ex Cuiacio XXI. Obf.26.habet. pv&. "Vt Hal.ita MSS.
Pal L IL HI IV. V. VI. Vat. L Hl. Barb. Bynkersh. * At Otob. defidie deda-
G&us. GEB. 74 Hal bo. GEB. 75 Hal fuerit. Gk B. 76 Hal. errore
eas pecumias. G ER. ^ Yaur. quaEos. GEE. 78 Hal. et Vuig, indebita.
BR. 79 Hal. decifiombus, et in margine: alias, iu[fiemibws. GEB. — 8O Hal.
et Vulg. propo[ummus. BR. $1 Flor. initio érat fimplex: ferre. Graeci:
Vowow imáysw. — 82 Hal. inferit feilicet. GEB. — 83 Hal. eius, loco: ei. GEB.
84 Hal. indiffinde loquatur. GEB. — 85 Ap. Hal. effe, abeft. GeB. — 86 Hal..
oportere. GE B. — 877 Flor. eft: promiffifle. GE E. $8 Hal. inferit eum. GEB.
89 Hal. peufare. GER. 9o Hal. vixifet. G EB. 91 Hoc fupplementum
etiam MSS. agnofcunt Otob. Pal. L. HI. V. VL Bynkersh. in Vat. L re-
centius eft additum. Aguofcit ez Hal. G Es. 92 Vulg. pecuniamt. B R.

SSss 93

388 DIGESTORVM LIB.

capere potuerat ?3, legauit licitam quantitatem: deinde ita
locutus eft: Tifro,cENTYVM,?^ po rEGO, QVAÁE MI-
HIPERTVLIT,QVÁAÁE IDEO EI NON CAVI, QVOD
OMNEM FORTVNAM ??g ET SVBSTANTIAM, SI
QVAM A MATRE SVSCEPERAT, IN SINV MEO EXLA-
BVISINE VLLA CAV TIONE. ITEM, EIDEM* TI--IO
REDDIJET SOLVI VOLO DE SVBSTANTIA MEA CEN-
TVM QV,INQVA.GINTA.a QVXE EGO EX RE DdITIB;gS
| .. PRAEDIORVM EIVS, QVORVM IPSE, FRVCTVM P5b
| PERCEPIj ET Dä-TRAXL; ITEM DE ,EALENDARIO,
SI QVA A MATRE RECEPERAT Trrivsy Y5 Räï*ä
MEAM coNvEnTI. Qujero, an Titius, ea exigere poteft ?
Refpondit ?5, fi 'Titius fuprafcripta ex ratione ü:täz?ad tng;ato-
. rem perueniffe probare potuerit, exigi: videtur , enim eo,
: quod ille plus capere non poterat, in fraudem legis hgíec
) in teftamento adieciffe. : C n d T 6 M.
XXVIIIL. LABE£o | ; pi-
tomateram. Sr ARBITER animaduertere debeat, an operis
facti memoria exítet, hoc ei qugerendum eft: an aliquis me-
minerit, id opus factum effe? Paulus: immo, cum in arbi-
trjo 1?? quéeritur, memoria facti operis exftet, nec ne: non
hoc quferitur, num aliquis meminerit, quo die, aut quo confule
?ff'/ factum ,ig;, fed num hoc aliquo modo probari poífit, quando *
id opus fa&tum fit: et hoc ita, quod Grfeci diqere/ folefit ?,
! &e 7 EY TÀdrei|eninfpóte Ifühæ:memoria non teneri ?: intra an-
€NNAATEL , num puta factum, cüm ifiterim nemo fit eorum, qui memine-
€Qq d ceu 4L9AL, rit, quibus confulibus id viderit: fed cum omnium haec eft
;g.—l,;;ääe cm)'//cf,üa-. 2Bgfrzio,inec audiffe/ nec vidiffe, cum id opus fieret, neque ex

99 .

u 1 WT
:OUL ZWL M,-T
zl - m . Tterd
e.xfcaret.

93 Hal. et Vulg. poterat.BR.

: cum memoria operis faCti non

LL cuablje, u

94 Puta : siillia feflertium, vti paulo poft : centamm

indicare videtur. — Vide Aueran. J. Interpret. Iur. 24. GEB. 954 Hal. omnes
fortunas. GE B. — 95 b Vulg.fraffas. — 96 Hal. refpondi. G z B. 97 Hal. vi-
deri. .98 Hal boc. 99 Hal.lib. VIIL «sGaviv. GEB. — 1cO Taur. in Ad-
not. 77 arbitrio. fic in vet. iu P. in avbitre. Ex o&odecim codicibus o&o ha-
bent: 7u arbitro, vt eft Flor. Yaurellanam: £m avbitrio exhibent Pal. V. Otob.
et 3. Cruc. atque eo modo corre&um in Treuif. Simpliciter: cmm arbitrio quae-
vitur Pal. 1. erat idem in Pal. L. et VI. fed fa&um eit: ab arbitro, quemadmo-
dum fenmper fuit in Vat. III. Pal. IV. et VIL ceterum quod nonnullus codex ha-
beat: quaeratuv, alius. quaereretur, nullius momenti eft, pR.— O&o illi fant:
Pal. Hlf. IX. XI. Chriftin. Vat. L. II. Barb. Bynkersh. I. quibus adde Il. — Hal.
ab arbitvo. GEB. I Hal. guampvidem, et in marginei alas, quamdiau. G EB.
2, Nimium fibi hic tribuit Taur. contra confuetudinem fuam. Flor. eft: quod
Graeci dici folent, et haec Ícriptura fimplicius mutatur: quod Graece dici folet.
Sed et Taur. diftin&ionem non probamus, nempe punctum. ante Graeca, quac
fequuntur, forte, quod ezz illa fequatur. Sed autetenim legi poteft, aut transpo-
ni: potefl emim, aut etiam ifta ita retineri; — Vid Duk. ad Opnfc. de Latin. Vet.
ICt. p. 330. MSS. hic quatuordecim adiui. Horum fex habent, quod Graeci
dici folent, vt eft Flor. Ita quoque habebat Vat. Ul fed emendatum : quod Grae-
ce dici folet. Per contrarium in Treuif. repotita prior le&io: quod Graeci dici
foleut. foleret autem pro: foleut e laudatis VI. Pal. VIHL exhibet. Vat. IL. et
Otob. habent: quod Graeci folent. — Ex aduerfo S. Cruc. quod dici folet. De-
nique Pal. VI. boc itaque Graeci dicere folent, Pal. YX. et. boc ita. Graeci. folent
dicere, Bynkersh. tandem, vt ap. Taur. et boc ita quod Graeci dicere folent.
Hal. et boc ita quod. Graeci dicere folent, lacuna reli&a afteriscoque notata, in
quam nempe Graeca inferi poffent. BR. — Ex tot le&ionibus nullam fequor, Ego
&v mMres maiufcula fcriberem et. geminarem bac interpun&tione abhibita: £t
boc ita, quod Graeci. dicere foleut, iv a Aárev — 0v mAÁTO, enim poteft boc memovia
707 teneri, intra annum puta faclum;BYNK. — Sex illi codices praeter Pal. ViH.
funt Pal. I. IV. Barb. Chriftin. Vat. L. At Bynkersh. IL habet: et boc ita/Grae-
ci dicere folent. G. 3 Gothofr. in noza: memoria teneri. Haloaud. At
enimuero Hal. illud: 075 neutiquam prorfus eiicit, fed habet: smemoría teneri,
z200 intrü annum puta. GER. 4 Gothofr. in nota: furfum verfum acciderct.
Haloand. . Ap. Hal. et: fufum verfum accideret. Vulg. accidevit. &R. —— 5 Hal.
Apollinavi, et ita Otob. et alii codices. B R. 6 Flor. erat: confulerent, et a
manu füpplente corre&um in: confiflerent. Optimum fa&u videtur, fi legas:
confiflere, adpofito commate. — Profe&o ex fedecim MSS. o&o femper habuere:
confiflere. .At: confiflerent quatuor habuere, fed tria correcta funt. — Solus Pal.
V. confifleut, exhibet. Denique in Vat. L. et Bynkersh. L. fcriptum : confiffunt,
quod Hal. Taur. et H. a Porta elegerunt, Sed prior horum codicum corre&tus

| RATORES Antoninus e'gjg;ärus At guïcy Claüdio

debere *? dicuntur, fattam, vim obligationis non habere,

& DE. FIDE

&€is; gudifle, qui|vidiffent, aut audiflent: et hoc infinit&f fimili- |.fifco conuenitur, non ex fridice et exemplo ? alicuius
Ufum verfum accidet ^:

. | quinquaginta, Íícilicet: waüllia feflertium, quod vttoque in loco' genus neutrum.

. 6. Iac. Gothofredus ad L. Iul. et Pap. p. 225. adde L.

. in archetypo. ER.

TUE ^ YHC V. :

XXIL :

XXIX. SexxvoraA

IMpr-

*

e

ri&? refcripferunt in haec verba. Probationes, juae de filiis
dantur, non in fola adfirmatione teftium confiftint 9; fed et

Apolina- 50'/"'0&1.. "ä

epiftflás ", ,qufe vxoribus mifffe allegarentur 5, Müd'e ed- ATT O
rum confüitit ?, nonnullam| vicem inftrumentorum optinere pr'venjeffée, -
decretum eft. $. . Muliergrauida *? repudiata 7: filium eni- £m 6 ——à, -
xa abfente marito, vt ^^ fpuriumin a£tis profeffa *3 eft, Quge- —Lfädf"o)&" 1
fitum eft, andis in poteftate patris fit, et.matre inteftata mor- m
: $ $ ^ .0 424 X co) 46 ;
tua iuffu eius hereditatem matris ladife pojifit nec obfit pro- !
feffio a matre irata facta ? Refpondit, veritati locum f'uperf'ore,,;?i;
XXX. ** Libro L Refponforum Fefto refpondit, Sr)

n
ANCILLA fuit, ad libertatem . perductam non videri ne-

que per fideicommï&i reli&ä.fibix probationem, nec quod ali-
menta funt vt nutrici praeftita.

XXXI. Libro Il. Ma&orio Sabino *5,

RATIONEM in chirographo pecuniarum,

CowwEMO-
quae ex alia caufa

INSTRVMENTORVM, ET
AMISSIONE * EORVM.
: | PAvrvsHibr ntentiarump/efé — —
NSTRVMENTORVM ? nomine ea omnia accipienda funt,
quibus caufa inftrui poteft: et ideo tam teftimonia, quam

perfonfe inftrumentorum loco habentur. T L)mr,
ll. IpnE w dibr *Senten*tiafaäg"'QVICVMQVE 4

. nd Ícripturae,
fed ex autyenüco conueniendus eft: itafi ^ contra&tus fides
| | : | pofüi£
eft in: confiflere, Loco: «0n ?n fola affirmatióne, Vat, VL refert: mon folam
n affirmatione, BR. OGo illa: Pal. L. IL III. VI. VIL IX. Chriftin. S. Cruc,
Quatuor, qui habent: confiflerent Pal, IV. X Treuif. et Vat. IL. et. tria potte-
riora ex corredione, Adde Bynkersh. IL. qui vt Pal. V. habet: confiflent. G E B.
7 Fuitolim Flor. zpiffulae, prior z eftine conuería, praeterea nihilmutatum. Taur.
in Ádnot. corfiflemt. epiflulas. in P. confiflerent epiflulae. in wet. veius, confi-
ffeve. epifiulae. — Sed credo, eundem volaiífe fcribere: confiflere. epiflulas. nom
errim video qui conftru&io nominatiuum hic admittat. In laudatis fedecim MSS.
decem habent: epiffolae. Habuerunt et duo alia Pal. VI, et Barb. fed corre-
&a funt: Vat. HI. Pal. V. VI. et IX, redte ab initio: epifiolas, Ymmo Pal. VI,
hodie ex corre&tione habet: epflolae. — Adeo incerta funt omnia in MSS. B R,
líta decem: Pal. L. I HIL. EV. VIHIL XI. Chriftin. Var. T. H. Bynkersh. I. qui-
bus addas 1. G EK. 8 Hal. allegantur. 9 Flor. etiamnünc eft erroneez
de fide earum cenfifli, et moxX: diftretum pro:decretum. WVulg, confütevit, Hal. ! 2
confiflat. BR. 10 Vulg. inferit; et a avito. Bm. 1I Bafil SigZwye?ez,

reCte. du óyiov eft diuortium., n R. 12, Ap. Hal. ct, abeft. GE z. 15 De
profcffione in actis Lipfius ad Taciti F. Anzual. prope fin. Burgius in Z. Eled, :
! 16. fupra b. t. EYNK.
14 Taur. in Adnot. lex penalt. et fiualis parentbefi funt conclufae, vt pro dele-
ts wotentür. Eft autem in priori harum legum tantum fpatium nomini Au&o-
ris relid&um, vt feptem aut. o&to literas continere poffet. Lacuna altera quatuor a
literarum efle videtur. . Porro illi vnci tam antiqui funt, vt ifte error prope ex 4
eo exemplari videatur pro£uxiffe, ex quo Codex Flor. eft defcriptus. Delen-
das autem effe has leges, inquit Contius, magnum argumentum cít, quod in nul-
lis M$S. reperiuntur, quos quidem viderimus. Sic ille.. Addam ego tredecim,
quos vidi. Sed nec in Bafil. habentur. Aberant ab editis.. Primus Alciatus J.
Difpunct. 6. ex Florentino codice fuppleuit, fed vt prior harum legum partem
fatiat legis antecedentis, omiffa penitus infcriptione eius fragmenti. Et ita Blau-
blomm. Rob. Srephanus et H. a Porta in vtraque. Primus Hal. feparauit, fed
de fuo in vtraque infcriptione z IDEM. addidit. Neque enim haec vox legitur
Tredecim illi codices Pal. I. TI. IIL IV. V. VI, VIL VIIL IX.
XI, Otob. Chriftin. Bynkersh. L. quibus adde IL. GE z. 15 Alciatus alleg.
I. Difpunct. £. YDEM lib. IH. ad Mafurium Sabinum, fed vt ipfe profitetur ex
aliorum relatione, Sequuntur Blanblomm. et Rob. Steph. Hal. proprio marte
fecit: IDEM Ib. 11. vefpoudit Materno Sabiuo. Forfan poflet refcribi: M. AZto-
vio Sabino. BR. 16 Gothofr. in nota: A. deberi. Ita Hal. et Vulg. BR.
Poterat Taur. dare deberE, GER.

L Gc?thof'r; innota: Elaec verba ab indice titulormn. abfunt, bic autem
fuperfunt. Cuiac. b. — Ad(unt tamen in Bafil. et ap. Hal. at abfunt a Vulgatis.
B R. 2, Bafil. 9ixeive rV. BR, 3 Bahil. £zà icerósev. BR. 4 Hal. vt

R

"i i 2 EE
: [/

Á

mj&-

4

J. €x

|IX.

/

L 14s -f

^L /2,—/16 Z» /Mm Ánest

poffit oftendi: ceterum caluu'&iofam fcripturam Vim in iudi-
cio optinere non conuenit.] . : I
Ill. InEM libro IlI. Refponforum.refpondit- RP E-
TITA quidem die cautioneihinterponi non äebuiïïe: fed falfi
crimen, quantum ad eos, qui in hoc confenferunt, contraCtum
non videri: cum inter praefentes et conuenientes res acCtitata
fit: magisque debitor, quam creditor deliquerit. 7
IV. Garvs llibro fingulari de..formula y s potheca-
Ix nE/Mypothecae nomine obligatá/ad rem non per-
verbis: ficuti -eft et * ie his obligationi-

tinet, quibus fit *
et ideo et ? fine fcriptura

bus, quae confenfu contrahuntur:
fi conuenit, vt
ta erit, de qua conueniunt ?: fiunt enim dehis fcripturgfe, vt,
quod actum eft, per eas :
tem valet, quod a&um eft, fi habeat probationem : ficut et
nuptige funt, licet&teftatio fine fcriptis habita eft. T
( V. CazfisTRATv sli ionum. Sr RES
fuum praebeat, non ideo minus va ebit !?, quod inftrumen-
tum nullum de ea interceffit. 9« — D x X,
! 4

VI. VLPIANVS W S1 pE tabu-
lis teftamenti deponendis agatüf, et dubitetur cui eas deponi

oportet: femper ** feniorem iuniore, et amplioris honoris
inferiore, et marem feminde, et ingenuum. libertino prgete-

remus. | :
&LDE TESTIBVS. /44 .

, gefta, fine litterarum quoque/ confienatione, veritate factum

uf

/ ARCADIVS,lqui-et-

f l 'esTIMONIORVM víus frequens ac neceffarius eft, et
ab hi& praecipue exigendus, quorum fides Iión|vacillat.

$. 1. Adhiberi quoque * teftes poffunt, non folum in crimi- .
etiam in pecuniariis litibus, ficubi jres/po--

palibus caufis, fed
ftulat: et hii quibus non interdicitur teftimonium, nec vlla le-
ge-a-dicendo teftimonio excufantur. $. 2. Quamquam qui-
busdam legibus ampliffimus numerus teftium définitus fit: ta-
"men ex conftitutionibus Principum haec licentia ad fufficien-
tem numerum tefium cohrtatur, vt iudices moderentur, et
eum folum numerum teftium, quem neceffarium effe putaue-
rint, euocari patiantur: ne effrenata poteftat ad vexandos ho-
mines, füperflua multitudo teftium protrahatur.
II.MopgsTiNvsil i

k v'
as

nanda elt: et ideo teftes, qui aduerfus fidem fuíin^ tefta-
tionis vacillant, audiendi non funt. ^C20gi .
Ig. CALÉASTRATVS libro IV.—de-Cognitionibus.
TzsriVvM fides diligenter examinanda eft. Ideoque in per-

jta coutradius. GEB. Forte legendum ita SIContrattus, hoc eft, ita fi fic con-
tractus fides poffet oflendi. BYNK. — 5 Hal.ad formulam bypotbecariam. ^ G Hal.
et Vulg. fit. BR. Et hoc praefero, et £2 eU xoioü fappleo: obligata. lta in
L. 14. $. 3. fupra de Religiof. et f(mut. fun. funevis cau(a fumptus factus vide-
zur j5 demmn, qui ideo fuit, vt funus ducatur. ideo fuit, fupple: fafus. 7b fit
placeret, fi praecederet obligatio. BYN K. — ] Ap. Hal.et,abeft. GEB. — 8 Ap.
Hal. et, abeft. GEE. 9 Hal. in qua conueuerunt. Vulg. de qua conuenerit.
E R. 1o Taur. valeVit. GE B. 11 Gothofr. in. nota: Al iunibri. Re-
Ícribe ita, et mox: zmferzori, cum: praeferre, cum fexto cafu nunquam conítrua-

' tur, et mox in eodem cafu te*tio iungatur: femimae. BR. Sed ita dudum re-

fcripíit Hal. et refcribere debebat Taur. iuniorE et inferiorE. GEB.

I Hal Adbiberique. GEB. , 2 Vulg. Iu teflibus. BR. 4 Bafil.
eeogóue, foliditas, conflantia. BR. 4 Malumus omnino: fidem fuae teffatio-
nis, quod librarii foleant imprudenter terminationum Concordias inftituere, et a
correctore multa hic perfun&torie relecta fin. Ita omnes quoque editi et fcri-
ph. E decem folus Vat. V. habuit: fwam, fed correctus eft. BR. Etiam Hal.
habet; fuae, et Vat. L. II HH Otob. Pal. L II IV. VI. Barb. quibus adde Byn-
- kersh, l. et l.. GEB. 5 Balil. drq«os, infamia motatus. BR. 6 Bafil. 7

DIGESTORVM LIB. XXIL TIT.

RB pothecfe fit, et probari poterit, res obliga- -

facilius probari poffit: et fine hisau- .

.aut parum probatum tibi opinaris
| drianus Iunio Rufino Proconfuli Macedonife refcripfit, tefti-

/ IN TESTI-
fayée :5v o N 118 ^ autem dignitas, fides, mores, grauitas ", exami-

| faciat, legendum, maxime cum in alia L. Iulia,

Bu 389
. , . f&*(ix "f;ï&f ,;"',.;.,-
fona eorum exploranda jeruntiin primis condi&io cuiusque:
vtrum quis decurio, an plebeius fit, et an Horfeiï/e, et incul-, , . .. d
patíe vitge, an vero notatus ? quis, et reprehenfibilis: an lo-ïif'-f?ä:yï"-iäï
cuple$ vel egens fit, vt lucri caufapquid; facile admittaty9 2 («« 7-
vel an inimicus ei fit, aduerfus quem teftimonium fert: vel :
1séi fit *, pro quo teftimonium dat: nam fi careat fufpi-
Cione teftimonium, vel propter perfonam, a qua fertur, quod.
honefta fit: vel propter caufam, quod neque lücri, neque gra-
tiaf, neque inimicitide caufa fit: admittendus/eft 9. &—r-Id- L^ Rn . |
eoque Diuus Wadrianus Viufo ? Varo Legato prouincigejCi- re, £m éeeev u |
licide refcripfit, eum, qui iudicat, magis pbü'e fcire, quanta fi- 1. /«.f'a'm'(:g; :
des habenda fit teftibus. —Verba epiftulae haec funt: Tu ma- 46 :
gis fcire potes, quanta fidefihábenda fit teftibus: qui *9, et — —
cuius dignitatis, et cuius exiftimationis fint: et qui fimplici-
ter*^ * vili at ** di.cere,.,vtrum vnum eundemque medita- Qlwgt |
tüm ^* fermOn'efïl .agtulegm;, an.-ad ea, quge interrogaueras, 44,57- (1'7-" )
ex tempore verifimilia refponderint.(9$. 2) Eiusdem .quoque
principis exftat refcriptum ad Valerium ** Verum *5. de ex-
eutienda fide teftium, in hgec verba 3. Qu ;(e argu mentaääiquem

át*t 5 4
Lw.x..l £tHeenuiccu ed
-* L] ? ^ "
CPHUS, Yoraca«. .'de*(*)--

UFX a ,fzuz/. s

| modum probandae cuique rei fufficiant, nullo certo modo fa- .L««.

tis dáfiniri poteft: ficut non femper, ita flepe fine publicis mo- |
numentis cuiusque rei veritas Lglgprehenditur: alias numerus :xe mmf'ge,L;—M.-z-,.,;'
teftium, alias dignitas et auctoritas, alias veluti confentieng 15-/2,. . ^ m
famp) confirmat rei, de qua quÉeritur, fidem. ^ Hoc ergo fo-b47e* C n
lum tibi refcribere ** poffum fummatim: non vtique ad vnam
probationis fpeciem Cgägt;onem ftatim alligari debere, fedjéX; /cc«« 2452« . .. |
fententia anim1 tui te aeitimare "I g ortere, quid aut credafs, fU j "ao lt re, i.
. $. 3. Idem Diuus Ha- '

C f4e64»S p

bus fe, non teftimoniis crediturum. — Verba epiftulae ad hanc æ,m., MT
