Mc312a-10
author: Gebauer, Georg Christian

o
i od

p

I

2

RE
- at

g

-
d » E
É i - » aes at AR b d
: - T df " s YaX 3 s RVT RL LRS o
ia "
, ; :
: L
*
.
-
* -
N
" e
f .
1 ^
[ r
*
x
* * "
i F]
P : j
5 ) BAROA -
E M - - " j
j ! E
" t
g D
"
,
: . -
Li 4 3
M 4
: * .
H $ &
L : T ^
- " x
- :
F i
E
n -
; :
e -
x
:
N
i
: A
*
* : x
^ . " »: i d P $
x t N * "— " k

196 Mi Ssiov if lii n -

a

CHPFBENU NH

'-x s
ip'c
- - 7 3
y
44
E
E
i !
Jnu'fa |
7TODLUmaG
||
;
!
|
, 77*07277!/u NUytéer IN /
RL OV
i
| :
IE 1
1
[
| L
. 1
L..- ECND AOWMTA WO PUa m MUES oocs p i d- ANFUAGIONCIISSONMR VAUE SUNEUMN G-

ial a, at Mi t

D!

IVRIS CIVILIS

CODICIBVS VETERIBVS MANVSCRIPTIS

CORPVS

ET
OPTIMIS QVIBVSQVE EDITIONIBVS

COLLATIS

RECENSVIT

GEORGIVS CHRISTIANVS GEBÁVER I|C.

DVM IN VIVIS FVIT POTENTISSIMO MAGNAE JBRITANNIAE . REGI AB
INTIMIS IVSTITIAE CONSILIIS ET IN ACADEMIA GEORGIA

AVGVSTA ANTECESSOR IVRIS
PRIMARIVS. .

POST EIVS OBITVM EDITIONEM j |

CVRAVIT

GEORGIVS AVGVSTVS SPANGENBERG

IVR. IN ALMA GEORGIA AVGVSTA P. P. E.

COT TIAGCGAE
apsdd IOANNEM CHRISTIANVM DIETERICH

ACADEMIAE BIBLIOPOLAM ET TTYPOGRAPHVM

MDCCLXXVI.

- « " - " T tht À — * rR —— € i — x » T " -
-- NI NIPRESS CURT — —— Á "w — : ? k s " r * dins
: ; - -
E] :
k.
- 1 P i
AE 4 j
- " *
* " :
* à
$ *
L^
E : ; »
g * *
— s H
j "s «
: " F 1 2 z
- L b w 1 - x - s h p á E
* ? E^ - v shi rv..v
$ * EV z H
. . * : . [i
: N
a s. .
" hts
ETA. PU
: y M a & H
$vs * 5 ;
N : : 3 T * ". »
$. - - pR : 3 u
as* Eu MM ; T z
; us d i - z 3-
*s 4 * *
: * * d " T :
siSnS * d é . * E » ^.
TOR o cEeARES ; :
; * E - —
i P i * i s * - x :
W : * : : LI H s $
p.? E * ? i Md ?r
Eape sl : $ 7 - r j
Q * $ o PL i Ti
i ^. 4
: 2 à- — ET à E . E * ej
EC Ed
. x æ, ^ó & T t * * :
H E " À p * aiiasdo ^ *
X à € S — "
3 Fon : ——
lDd i 4 b n . "
. * &
z H H EM * , "d :
x E Ed x s ; 4 ^ s z
y E " ^ , *
E* $ s
» P s " :
m M. od -
i á P YELUS " *-
* x j i
* Li 3 M J 3
: i M fs
p T hs- A : LE H
: . * [2 $ 4 E " i
* E " b n
« E VAm * í
n " »
" . : .
* k- d — r
k i "— i ÓÍa » *
r : , i z "
; & . , "
] k F LOT " *s
» E iDines ij &
NEn. d us
- * " E &
* : ; " M . d- »
z « í & 3
B É T d -
.* 1 m
" Y * *
* A ii
z 3 Y* — M 4 " &
j Eu d Q M - 3
* &^ E "m » d * *
814 T ud i N
H - 4 [
i
K " PU. T - à A
* x 5 d
: * 3 Éd - TW A ; N d
» T " TE
j : *
a "
" x
" á d .
: E * 3 s
E. " T h: ;
f
: éoy

AFGFSTISSIMO ET POTENTISSIMO

PRILNCIPI AC DoOMREMO

. GEORGIO II -

. MAGNAE BRITANNIAE FRANCIAE ET HIBERNIAE REGI

DEFENSORI FIDEI
BRVNSVICENSIVM ET LVNEBVRGENSIVM TERRARVM DVCI
S. R. I. ELECTORI ET ARCHITHESAVRARIO

. EIC. ETC.

REGI AC DOMINO MEO INDFLGENTLS.SIMO.

*
.
: i i
. » *
" x
^ LT
& : £
1 &
À
H
?5
A* á
1 * K 3
r 1 L
; I ——
1 -
n "
i " :
* s * d
1 à á
k "
E "
E L
" " : : i
-
EJ p
K
N .
" P
n » gv . 3

W* Tuis aufpicis, Rex : "duguftifime, prodeat

opus augu[Fum et aetermum, comditum illud et.—

ipfum ab dugufto, Imperatore. Iuftimiano , uumc -

/]Ày

uis curis emendatum et ormatum: id a facilitate.

Tua et iudulgeutia sme impetraturum e[fe [perare
aude. — Merito. autem ad Regem duflitiae . aequi-
Ltisque. mzmtzf Wg. Tagmanumum . ac fortem,

populoque zmþæ*zmtem muris domimo, defeïtzzr i

ris ommis pemus locupletiffima legumque, quas po-

pulus terrarum. dümmw ibfo rerum vfu ducente

condidit þramtzwzzmz. Tot igitur decoribus Geor-

s Tuae ugu[lae , qwze þïowda dua cura

L

y j f ' ET , D

tam laetis, inerementis.- efloruit, -; accedat . iouum

s. QO Daratum.,

-
, um aute L

a XXX. autem imde ammis cupide expedatum,

1 Jugufa, et in

moua bac typograpbia proffigatum; quam cum Re-

sia Tua munmificeutia adiutus ita. inflruxerim, vt
hoc qualecunque . fpecimen seae. induftriae ad. fam-
&um Tuum puluimar afferre audeam, ferena. fron-
te, Rex indulgentiffme, ilud meque refpice, qui

i E
e
"
"u »
* 2 ' :
P v A* — r
&*
[ 4
&
& &
* " $ «
wO* L
* *
m
x
"

.
A "
& " gb E 1
* ; :
" E ' ü
AU MUN "
; 9 *ioÀE - A^ i
& E d 5 2 1 E E
, * * T H * * LY
E
v Lod z
w 1
ss --"n. ve , , * "« "v . * 1 r
" LI * : :
E - s 2 & * * o d ^ a ls " - k :
M
^
* * « [ j » L^
. Q* * * b , : " 3 '
ER : ;
e3 ^ : & t , j
* k LA & b o* & E * s
: $ & L ? * À 3 « s M
: d i 5 i * s w
« a

- 3 - * *
" s TO . P. : «
; » t : E « " x *
^ 1 ^ P * CA w EY " * a á i
$ i $ i F à - !* : *

devotiffimus

.OANN. CHRISTIAN. DIETERICH.

* CORPORIS
IVRISUCLVELIS

q TOJEPIOOIPORIMEET

INSTITYITIONT:
oPTIMA IACOBI CVIACII gpiTIONE

REPRAESENTATAS E

NEC NON

D3-Gg E *l A

AD

FLORENTINVM EXEMPLAR
EXPRESSA

, EXHIBENS
VARIANTIBVS CVM CODICVM MSS. TVM GREGORII
HALOANDRI ET VVLGATAE LECTIONIBVS AC
' NOTIS VARIORVM CRITICIS :

ADIECTIS,.

l

brmoC TY ORU
IVRIS CLVILIS STVDIOSO

AK

GEORGIVS AVGVSTVS SPANGENBERG

IVR P P. E. GOTTINGENSIS.

B tentatione praemiorum, epilogorumque ornatu, praecone clamante in Areopago quondam ora-
y toribus interdicebatur: hac ego praeconis voce non interdici videor, quando in medio ftadio
operis non orator, fed index tantummodo et teftis, et hic mehercle non auritus folum, ve-
rum et oculatus laborum ftudiorumque aEBAvEn r noftri in emaculandis iuris ciuilis libris , exfurgo, qui
omnia fere, hoc loco indicanda, partim a me ipfo, partim vero ex quotidiana confabulatione didicerim,
admiffus femel ad Viri aetate et do&trina venerabilis confuetudinem, ac deinceps, vt fociam nauarem
curatius edendo corpori iuris ciuilis operam, ab Ipfo humaniffime confors alle&us. ^ Ex eo tempo-
re non tantüm infpicere licuit, fed diurna ac no&urna manu verfare fcripta illa operofae diligentiae x -
RICI BRENKMANNI monumenta,illa, inquam, magnae mediae et minimae molis Volumina, in quibus
-Digefla, praecipuam Legum Romanarum partem integritati fuae reftituere, et omni, quo poterat, modo il-
luftrare eft annifus, et cui immenfo labori, vtinam meliori fato, tandem immortuus eft, Lugenda fane
fors, quae tot tantasque Viri de iurisprudentia noftra egregie meriti, orbiliterato inuidebat lucubratio-
nes, quarumque defideriüss adhucdum forte teneremur, nifi idem ille, quo femper in commoda publica
et legitimae artis incrementa propenfo flagrabat, xosTR VM impuliffet amor, vt fpreto rei familiaris com-
pendio hasce lautitias aere haud exiguo faceret fuas, atque operi, quod moliebatur , arduo gnauiter impende-
ret. Et fic vna cumfünere BREN kMANNrI quodammodo fepulta reuirefcere coepit fpes, opes iftas aliquando
fore communes, — Prorfus autem eflloruit anno feculi feptuagefimo, cum vniuerfi iuris ciuilis partes
omnibus: dotibus ornatas, e Mufeo ak&BAvERtI quam cultiffime prodituras in lucem, diu optatus
acciperetur nuntius, cui comitem addiderat propriam fidem clariffimus ICtus. Pofthinc impigre defuda-
tum in opere excudendo, et quid ex hac parte praeftari potuit, praeftitum: tardius quidem voto.com-
muni ac hominum doctorum exfpectatione, moram necentibus variis, quorum caufas hic recenfere
non attinet, impedimentis: fed ita tamen, quod aequanimitate Le&toris fretus dicere haud vereor, vt
diuturniorem dilationem foenoris ferme amplitudo compenfet,

Longa vero ad Te, humaniffime Le&or! mihi opus foret praefatione, fi hic, vt res ipfa flagita-
re videtur, a me edocendus effes, qui fa&tum fit, vt per omne fere vitae tempus confilio fuo incubuerit
ó uaxepicvi; GEBAVERVS: quantis Ipfi collu&andum fuerit difficultatibus: qualia fint illa MSS. Brenk-

)(.2 manniana:

E

manniana:. quomodo in concinnandis notis perpetuis ad. Pande&arum latifundia fit iis vfus: quid de
fuo adiecerit: quid denique in reliquis lurisprudentiae Romanae libris, Inftitutionum, — Codicis, Nouel-
larum ac Feudorum appendice, iftis adiici folito actum ab Eo cogitatumque fit: qua tamen opera omnino
füperfedere dabitur, fiquidem cuncta ifta dudum Ipfe occupauerit atque peculiari fcripto, candida nempe
Narratione. de . Henrito: Brenkmanuo ,' |'de, M55. Brinkmannianis , et de' fuis im Corpore Juri — Ciuifis co-
natibus & laboribus , acætimte' M'mzazjjæ de [libro longe rariffmo : Bzälzotlzecæ Zintonii, Zduguflini, e&. V/ita
Henrii Newtoni, Gottingae fuptu viduae l'andemhoetk auno IMIDCCLXIF. in 4to typis euulgata: non
minus vere quam magnifice expofuerit. Is igitur a Te adeundüs erit libellus, quicunque haec plenius nof-
fe, defideras, nobisque hoc otio frui, facüe concedes. — At acape rerum capita et fummas negotio-
rum faltim in iis partibus iuris ciuilis, quae praefenti Volumine Tibi nunc offeruntur, ex memorata Jzrra-
Hione delineandas, vt quomodo xos TEn fidem liberarit fuam, et quomodo promiffa velimpleuerit vel in

melius mutauerit, apertius conftet.

De prima legum Romanarum parte pag. 17 ita fcripferat: "Infüitutiones Imperiales recenfui,
ad meliores editiones collatas plurimum emendaui, notulasque confcripfi ex penu Cv1ACir, 1AN. A
COSTA, MVRETI, MARCILII, VAN DE WATER, SCHIAILTERI, AVERANII, GVNDLINGII etc.
depromtas , fuisque locis inferui, vtetiam haec pars aliquid ornamenti acciperet. Animus erat Varian-
tes ex editione Grezorii Haloandri, Noribergae r 529. 8. vulgata, longe rariffima excerpere. Sed nec hoc
eft fa&um, nec adhuc ifta Inftitutionum recenfio Editioni Leeuwenianae eft aptata"

De his nuncita habe: Edidit evERARDVS oTTo ICtus et Anteceffor Vltraie&inus celeberri-
mus, quem illuftris Reipublicae Bremenfis Syndicum pottea deceffiffe omnes norunt, Juflitutiones luflinia-
neds 'Traiecti ad Rhenum anno feculi nono et vicefimo forma, vt vocant, quarta, et dedit nobis, fronte
huius editionis interprete, primum /ibros Dnffitutionum a Chuiacio emendatos, deinde Notas criticar. textui fta-
tim fubie&tas, et tandem feparata opera Commentarium , in quo. iuris: Romanui. principia , rationes , progre[Jus
et meliores Interpretey indicantur. Yfthaec in rem. füam eo modo vertere placuit, vt Textus Inftitutionum
tanquam ad Cuiaciam emendatus ftabilis Eidem fündamenti loco effet: fed et Notas criticas apprime ad in-
ftitutum Eius, quoód pene omne criticum efat, facientes, notulis fuis inferuit, vbique nomine Viri, dum
viueret clariffimi, adie&o: Commentarium autem, vt tot alias bonae malaeue frugis interpretationes pror-
fus inta&um relinquere maluit. Atenimuero mox animaduerfüm eft, textum, qualis in Vltraie&ina Edi-
tione legitur, neutiquam vt quidem par efat, effe per omnia e cvrAcro emendatum, ideoque in fub-
fidium vocatus liber in fplendidiffima opulentiffimaque Bibliotheca Academica bona fortuna re-
pertus, cui titulus: DN. N. IVSTINIANI PERPETVI AVG. INSTITVTIONVM fiue Ele-
mentorum per Tribunianum Virum magnificum magiftrum et exquaeftore facri palatii, et Theophilum et
Dorotheum viros illuftres et anteceffores libri IIII. emendatiffimi. — In eosdem libres ITACOBI CVIACII
qofteriores notae. quibus parum aut uihil prioribus derogatur , ita tamen vt has et illas fuo periculo ratas e[fe. velit,
PARISIIS apud Sebaftianum Niuellium fub Ciconiis, via lacobaea MDLXXXV. cum priuilegiis Caefa-
reae et Regiae Maieít. 8. min. Hauius editionis vere Cuiacianae beneficio textum Cuiacianum genuinum
dare licuit, immo et Studiofi cuiusdam Turis Z4dinonitionum de hac. Inflitutionum. Jac, Cuiacii editione, ex ea de-
| promtam

promtam huic nouellae Tnftitutionum editioni praemittere. Si vacat aut lubet, fuauiffme Le&or. G. vx.
A. de Ingenuis, pr. I. de Nuptis, pr. L. de Excujationib. tutorum et curat. $. 29. T. de Rerum. Diuifione, S.2.
J. de Rebus incorporalibus, S. 4. 1. de SCto Tertylliano, S. 12. 1. de Gradibus Cognationum , euoluere atque
hos textus, vt in Vltraiectina editione exítant, cuni Gebaueriana conferre, facile intelliges , praeter rem
me nihil affirmaffe. Variantes le&iones iiaroANDmifuis vbique in locis fünt annotatae, — Notulae de-
nique e penu humaniffimorum ICtorum felettae etiam adfunt perpetuae , nullibi omiffa au&torum honorifica
appellatione. Parum vero aut nihil in his partibus ftudii mei pofitum, praeterquam quod auxiliatrices
manus expungendis typorum vitiis commodauerim, cetera nempe füb aufpiciis illuftris Editoris curante Io.
Bernhardo Koehlero V. Cl. ad id, vt NOSTRO in opere perficiendo praefto effet, au&oritate Regia
euocato. | | i :
Haec de Inftitutionibus. De Digeftis iterum GEBAvERvM prius audiamus loquentem. — **Di-
cendum eft, inquit JVarratione de &NR1CO BRENKMANNO pag. 170.fequ., quid in Pande&is, prae-
teriftas cGorHorRnEDI vel integras, vel caftigatas emendatasque, aBuENxMANNTI beneficio, et mea
opera fis habiturus, AM1CE LECTOR, Íi forte placeret füummo Numini, iftud opus, vel poft fata mea,
prodire in lucem: |
]. Veram et genuinam !uemm Flomztmam, fignis etiam TAvRELLIORVM quantiuis pretii reültutls
in textu. :
II. Voces, in quibus Veï eminationes vel permutationes elementorum TAvRErLLI: maioribus mi-
noribusque lzte*ns indicarunt, et quae tironem iuris aut hominem pragmaticum valde tur-
. . bare poffent, omnes in notis. :
III, Editionem JVorica, aBRENKMANNO aliquando non neglectam, a me accuratiffime colla-
tam. | :
IV. Editionem 7/ulgatam, quae vni BRENKMANNO debetur.
V. Collationes Manufcripterum a BRENKMANNO in locis difficilioribus annotatas, a me reuifas et
fuppletas.
VI. Variantes Codicit Aehdiserami a vae ftudiofe excerptas, et fuis in locis Digefto Nouo infertas.
VII. BaeNkwM AxNI Notas ad L. Pande&arum libros perpetuas. :
VIII. Notas CORNELII A BYNXKERSHOEK ineditas. |
IX. Notas V. C. caRoL1 ANDREAE DVKERI optimae notae, pariter nondum editas.
X. Notulas meas paílim adie&as, quarum magna pars in remiffionibus ad libros locaque confifüt,
in quibus clariffima humanioris Iurisprudentiae Lumina legum verba illuftrarunt."

1fta tempeftate, quando haec fcribebat a&BAvEn vs, adhuc haerebat dubius, num notae nroNv-
SII GoTHornEDI Vel integrae vel caftigatae nouo iuris corpori effent inferendae, an prorfus omitten-
dae, quamuis eas vulgus hominum et ex horum fententia ipfi Bibliopolae tantum non adorare videan-
tur. Laborant hi foetus boni nroNYsir, alias de Iurisprudentia et bonis literis haud male meriti tri-
plici naeuo: maequahtate nimirum et a fcopo faepe abludente prolixitate: futili dittorum iterum atque
iterum fatta mentione: denique verborum in ipfo textu exftantium fiiuola repetitione, quod in modo ci-
tata AVarrationt de RENR. BREN KMANNO p3g. 132. 15 r. et 16T. exemplorum cumulo fatis fuperque ne di-
) 3 ( xerim

xerim ad naufeam vsque oftenfum eft. - Si notae fuiffent dandae integrae, iftae ineptiae, vti vocare fole-
bat, erant addendae, et tunc moles operis, in tanta meliorum notarum copia, nimium excreuiffet. Sin
autem caftigandi vel emendandi in fe fufcepiffet arduum negotium, non tantum de hacaliena vineta
caedendi licentia facile fuiffet huius Editionis calumniatori conqueri , fed et fufpicari, nonnulla plane au-
reola fimul periiffe. Satius ergo vifum notas GorHornEpr plane infalutatas relinquere, illis vnice exce-
ptis, in quibus Vir ille do&us varietatem le&ionis, vel Haloandri aut Vulgatae nomine inie&o, vel vna
illa voce: Zll. fiue Zllias praefixa, annotauit, et hoc maxime ideo, quod ad plerasque eiusmodi notas vel
BRENKMANNO vel etiam GEBAVERO fuerit m promptu, quod adderet aut moneret. Hlsce prae- -
miffis fupereft, vt monftrem: E v |
Ad I. Qualia fint illa figna TAVRELLIORVM quantius prelüia GEBAVERO reftituta, et quam
artificiofe naeui membranarum Etlufcarum fint occultati, Te docebit Pmefatm FRAN-
J CISCI TAYRELLII eo fine Eiusdem Dedicationi ad Cofmum Ducem hic fübiuncta,
Ad IL De vocibus feu vocabulis geminationes vel permutationes elementorum f[pirantibus etiam
monuit FRANCISCVS TAVRELLIVS in modo allegata Praefatione, et quae vel ideo in
notis haud erant negligenda, quod fcriptura Florentina non vnice monftra, verbi caufa:

Vff pto: beffis, Bitio pro: vitio, IoBes pro: boues, PaiOlat pro: baiulat, Biriles , pro:

viriles, Berl/it pro: verbis, Batantia pro: vacantia, DBiri pto: viri,| OBibus pro: - auibus, de-
Fer pro: debef, Vima pro: buma, COEppe pro: quippe, vt in L. 3. $. s. de Adquir. vil amit-
tenda po[fffione: verum et veras voces fed alieni prorfus fignificatus exh1beat, vtputa: pO—
tat pro: putat, Digna pro: tigna, l'iduum pto: biduum.
Ad IIL Norica eft, quam optimus HALOANDER dedit, tribus voluminibus in 4to plerumque com-
prehenfam, cui tamen vniuerfo operi nulli diftin&ti Tomi fünt, fed paginae per numeros
haud interruptos currrentes, et non nifi vnus Titulus huius tenoris: DIGESTORVM
SEV PANDECTARVM LIBRI QVINQVAGINTA /(fequitur Epigramma Grae--
cum & fMí£&Aov, quod ipfum in hoc opere poft HALoANDmir Praefationem legitur) Editi
ANorembergae per. Gregorium. Haloandrum, mzmijïcmtiæ ar liberalitate ampli[f. ordinis ibidem, Anno
MDXXIX. Car. APR. | :
Ad IV. Zulgata le&io eft omnis, a Florentina et Haïoandrma diuerfa. Vide, fi lubet, quae in fae-
pius memorata de g. BRENXMANNo AVarratione, $. XXIX. pag. 130. et 131. dicuntur.
Ad V. Praeter Florentinas membranas alios multos Codices MSS. infpexit et paffim contulit induftriae
plenuss BRENKMANNVS, integros enim codices in rem vertere neque voluit neque potuit,
Ita vero in hoc labore femetipfum geffiffe videtur, vt vniuscuiusque tituli loca difficiliora in
collatione Etrufci Codicis notauerit, deinde aditurus alios Codices, et quid hi in iftis locis
exhibeant, fedulo defcripturus. ^ Confuluit reuera mox plures moX pauciores, quorum
omnium mentionem iniicit in Zifloria Pande&tarum p;'ag. 258. ipforumque enunciata peculia-
ribus chartis quadruplicatis infcripfit, tanta quidem cum cura, vt verbi caufa ad L. 1 7. D. f
feruitus vindic, quindecim, ad L. r3. D. qui potior. in pign. feptendecim , ad L. 7. $. 2. D. de
diflra&. pigu. nouendecim, ad L. 46. D. de adquir. vel amitt. po[feff. quatuor et viginti, ad
Lit. de coniung. cum emanc. lib. triginta Codices laudauerit, fingulorum nominibus vbique ad-
| iectis.

AAd VI.

ie&is. Horum deinceps Codicum in fuis notis meminit quoque BRENKMANXNVS, fed,
quod omnino dedecet hominem criticum, nonnullos tantum nominatim allegando, reliquos,
vt dicere folemus in folle addendo, aut, quot numero hanc fcriptaram, ;quot numero
aliam fequantur, vniuerfim notando. Nos Em itaque huic incuriae mederi cupiens omnia
illa notarum Brenkmannianarum loca, vbi Codicum MSS. aliqua fa&ta eft mentio, cum fche-
dis iftis collationum fumma induftria contulit, Codicum BnENKkmM ANxoO fpeciatim non no-
mmatorum nomina eruit atque reftituit, eoque id, de quo in iftius laboris fufceptione haud
cog1tarat confecutus eft, qui multas lectiones fugitiuas, maximee Bynkershoekianis Codici-
bus, edádem opera retraxerit, fuisque in locis a BRENKMANNO nondum collocatas repofue-
rit feruaueritque. — Hinc memorantur fubinde Codices plures Vaticani, a Vaticana veteri feu
JPontificis, hoc eft illa Vaticanae bibliothecae parte, quae libros a variis olim fummis Ponti-
ficibus coaceruatos continet, nuncupati: occurrunt Palatini, quondam inter literarias Ger-
maniae gai*as non fpernenda xugpsmpua, ac optima Bibliothecae ornamenta, quam Maximilia-
nus Bauariae Dux, capta Heidelberga, inftar opimi fpolii Romam mifit anno MDCXXIII: re-
cenfentur Codices Chriftinae, a Sereniffima Suecorum Regina nomen ferentes, quique ho-
die in ea bibliothecae Vaticanae parte, quam vulgo Regio - Alexandrinam vocant, quoniam,

cum effet antea Chriftinae Reginae, ab Alexandro VIL. adiecta eft bibliothecae Pontificiae,

afferuantur: laudantur Barberini, Otobonianus a poffefforibus ita appellati, immo et incluti
AMachliabechi et Bern. Treuijani, Patricii Veneti : proferuntur Codices ad Sant&ae Crucis Floren-

tini, Taurinenfes et Parifienfes itidem plures, ac denique duo BYyNxEmRsHoExxrir, magni et

aeterni nominis ICti.
Sicuti |commemoratorum Codicum collationes p&ENKMANNO, ita Rehdigerani vnice
GEBAVERO debes. Eft autem is Codex Digefti noui, a Thoma Rehdigero bibliothecae
apud Vratislauienfes Elifabetanae primo conditore Rehdigeranus appellatus, et ab ampliffimo
Senatu ad diuturnum vfum perquam humaniter x osTRo conceffus, membranaceus, feculorum,
fi modeftiffime de eius aetate ftatuas, quinque, charactere maiore et elegante, licet pro mo-
re illius aeui a compendiis literarum , iisdem tamen in ipfo textu neutiquam difficilibus, ne-
;quaquam vacuo, fcriptus, fimul ita decoratus, vt librorum, titulorum, legum, omnium
denique periodorum capita alternatim miniario caeruloue colore fint infignita. Ex eo, ma-
ena cura a libro quadragefimo vsque ad finem Digeftorum cum Florentinis inftituta col-
latione, plura variantium le&ionum millia defumfit, atque his veluti totidem gemmis fuum
opus diftinxit.

Ad VIL. NotaegnENKwMANNI funt perpetuae, fed neutiquam tales, quales 1pfe ad Digefta con-

fcripferat, verum fele&tae ex iftis, et fumma religione excerptae, vt GeBAvEmno integrum
iuris ciuilis corpus edituro conueniens videbatur.

Ad VIIIL. Notae pyxxEsHoExr: inedita Titulo de Reäm creditir, qui eft libri XIT. primus, inci-

piunt et ad libri XXXV. Titulum II. cui rubrum: Ad Legem . Falcidiam , pertingunt.

Ad IX. Notae c. 4. npvKEnt idem habent initium, quod praecedentes, fed citius iftis, in Titulo

nempe de Probationibus, qui eftlibri XXII. tertius, definunt.
Ad

Ad X. Nihil hic eft, quod monitoris officium Aflavitet.,' et optime ftetiffeaGEBavEnvm promilffis,
.oculis tantum opus eft, vt conuincamur. Vix enim vnam alteramue plagulam euolues et
occurfabit vel animaduerfio- vel remiffio ad egregium aliquem ICtum.
Poft tanta autem adiumenta, tantum huius operis ducem et aufpicem, vt pro me demum ipfo loquar,
etfi quantum ingenio conniti et praeftare diligentia licuit, in eam curam incubuerim, vt Pandectae omnium
limatiffimi ac fummmo GEBAVERO digni prodirent, praefertim cum poít inopinatum ex hac vrbe Koeh-
leri V. C. difceffum ftatim fub ingreffu operis euenientem, maxime vero poft illuftris fenis mox infecu-
tam mortem ( nam eheu! dum curfi fuo labor nofter ad libri o&aui Titulum ferebatur quintum, terris ere-
ptum eft illud Academiae fidus, nos grandi retum noftrarum folatio orbatos relinquens ) hoc omne meis
humeris imponeretur onus: non tamen Säd'eo conditionis humanae meaeque inprimis tenuitatis immemor
fum, vtintam longo, tamque varii argamenti opere fomnum aliquando mihi haud obrepfiffe fperare au-
deam. — Reuidi fcilicet quotquot exícriptae erant, notas BRENKM ANNT, femper ad earum fontes et fun-
dos recurrens: ex Taurelliana fedulo correxi Leeuwenianam editionem , quandoquidem haec operis fe-
quenda dabatur: remiíffiones GEBAvERI ex libris, -quoi*fum prouocatur, impigre caftigaui, ne quid in
his etiam euoluere volentibus fraudi foret vel morae: vbi aüt BRENKMANNVS auüut GEBAVERVS hu- .
mani quid paffus eft, errores notaui et emendaui, at cafte, caute nec non modefte: variantes leGiones
plures, ab vtroque haud obferuatas adieci, magnam nimirum moleftiam, in taediofa admodum textus
Florentini cum |Norica: collatione, a libro quinto vsque ad exitum Dige&orum iterum repetita, de-
uorans, primum quidem nomine GEBAvVERI, deinde vero nullo prorfus adpläo, non vt magnam lau-
demi aucuparer, fed vt eorum, qui iftiusmodi nomenclaturam faftidire folent, effugerem inuidiam, con-
tentus, tacite ét fic profuiffe tironibus, vel pro virili, mea quoque ad operis contuliffe perfe&tionem. — Cete-
rum in mendis typorum tollendis follicitus fui, nullius quippe adiutus auxilio, donec.feftinante prelo, et
ad finem prope typotheta currente , vt compendium aliquod temporis, ordinandis, difponendis
et elimandis reliquis neceffarium , nancifcerer, Vir do&tus quidam ad opem ferendam inuitaretur, .cuius fo-
lertiam hic praedicare, officii ratio pofcit. IlzpopdAuamz quidem, dum fchedas reuolui, a me detecta, ad
calcem fubieci: alii forfan et plura deprehendent. ^A Te autem, candide Le&or! vt haec aliaque pecca-
ta, quae nec multa nec grauia futura auguror, non nimis acerbeexigas, fed potius qua viuitur forte
expenfa, ea homo ipfe homini condones, et dum piis G&BAvER1 Manibus bene precaris, mea quoque
. de Te bene merendi qualiacunque officia, laboresque meos, inexpertorum opinione vtique maiores , boni
aequique confulas, fummopere peto atque contendo. Vale.. Dabam Kal. Sextil. anno poft recuperatam
falutem clI9 I9 cczxxvi. :

D. IVST.

D IVSTINIANI
SACRATISSIMI PRINCIPIS

.LIBRI QVATVOR .

"cOMPOSITI
as PER —
T R I.B - VN] A N VM
^. — NIRVM MAGNIFICVM, MAGISTRVM

ET EXQVAESTOREM SACRI PALATII

NEC NON

THEOPHILVM zr DOROTHEVM

' VV. ILLVSTRES, ANTECESSORES.

. INDEX TITVLORVM.

LIBER. L

e iuftitia et iure. —— | £s
| De iure naturali, gentium et ciuili,
De iure perfonarum.

De ingenuis,
De libertinis.

Qui et quibus ex caufis manumittere non poffunt.

De lege Fufia Caninia fublata.
De iis, qui fui vel alieni iuris fünt,
.De patria . poteftate, -
De nuptiis.
De adoptionibus. | :
Quibus modis ius potePcatls foluitur.
De tutelis.
Qui teftamento tutores dari poffunt.
De legitima adgnatorum tutela, .
De capitis deminutione.
De legitima patronorum tutela,
.De legitima parentium tutela. -
De fiduciaria tutela. :
De Atiliano tutore, et eo. , qui ex lege Tulia
et Titia dabatur. |
De auétoritate tutorum.
: Quibus modis tutela finitur.
De curationibus,
De [atisdatione tutorum vel curatorum.
De excufationibus tutorum vel curatorum,
De fufpeCtis tutoribus vel curatoribus,

, : L IBER II.
XDe diuifione rerum et qualitate.
De rebus incorporalibus.
De feruitutibus.
De vfufructu.
De vfu et habitatione, -
De vfücapionibus, et longi temporis poüdïio-
nibus.
De donationibus,
Quibus alienare licet, vel non.
Per quas perfonas nobis adquiritur.
De teftamentis ordinandis. (
De militari teftamento.
Quibus non eft permiffum facere teftamentum.
De exheredatione liberorum,
De heredibus inftituendis.
De vulgari fubftitutione.
De pupillari fübftitutione. !
Quibus modis teftamenta mfirmantur.
-De inofficiofo teftamento.
De heredum qualitate et differentia.
De legatis. |

De ademptione et translatxone legatorum.
De lege Falcidia.
De hdelcommlü'arns hereditatibus.

De fingulis rebus per fideicommiffum reli&tis,
De codicillis,

"Tir. r.

IT.
III.

IV.-

VI.
VII.
V III.

XX
; X

k 4n
*X TI.
ASCEII.

XIV.

X V.
X VI.

X VIID

l

XX

XOXI,

XXII.
XXIII.
XXIV.
XXvV.

A&AXVIL -

l.
II.
XII.

, VI.
VII.
N I1I.
IX.

xI
*1rL
XIIL
XXVvi
X V.
XVI.
XVII.
AVIII.
XIX.
xx.
1NXX
X X11.
XXILL
XXIV.
XXV.

LIBER IIL.

LmERIV,

[)e bligationibus, quae ex deli&o nafcuntur.
De bonis vi raptis. — .
De lege Aquilia.
De iniuriis.

De obligationibus, quae quaü ex delicto ma-

fcuntur.

De actionibus. .
Quod cüm eo contra&um eft, qm in aliena p

teftate eft.
De noxalibus actionibus.
5i quadrupes pauperiem feciffe dicatur.
De iis, per quos agere poffumus.
De fatisdationibus.

De perpetuis & temporalibus aCionibus, et —
quae ad heredes, et in heredes tranfeunt.
De exceptionibus. :
De replicationibus.
De interdictis.

De poena temere 11t1gant1um.
De officio iudicis.
De publicis iudiciis,

De hered1tat1bus , quae ab inteftato deferun-
tur. ^iv R
De legitima adgnatorum fucceffione, Y1.
De fenatusconfülto "Tertylliano. XII.
De fenatusconfulto Orphitiano, 1 v.
.De "fucceffione cognatorum. x
De gradibus cognatloms V1.
De fucceffione libertorum. VEH.
De adfignatione libertorum. VIIX,
De bonorum poffeffionibus. ix.
De adquifitione per adrogationem. A *
De eo, cui libertatis caufa bona addicuntur, BI
De fucceflionibus fublatis, quae fiebant| per d
! bonorum venditiones, et ex fenatuscon- !
fulto Claudiano. XII,
De obligationibus. Xx1Íh
Quibus modis re contrahitur obhgatlo. XIV.
De verborum obligatione, xv.
De duobus reis ftipulandi et promittendi, x 1.
De füpulatione feruorum. « X V II.
De divifione füpulationum. - *XvVvirt.
De inutilibus ftipulationibus. *I*
De fideiufforibus. xx.
De literarum obligatione. xX
De confenfu obligatione. *X*i.
De emptione et venditione. OXXIIT.
De locatione et conductione. XXIV.
De focietate. Xxxv.
De mandato. *xvi.
De obligationibus quafi ex contra&u. XXVII.
Per quas perfonas nobis obligatio adquiritur. — xxvrrr.
Quibus modis obhgatxo tollitur. XXIX.

Y,
Yi
11
R NF

.
NI

VII.
VI1IL.
»
X I.

XII.
XIII.
XIV,
X V.
XVI.
XVII.
X VIII,

G R E-

GREGORII HALOANDRI PRAEFATIO.

REVERENDO IN CHRISTO PATRI
D M h-1 D b.h I t H q()
AEGIDIANAE FAMILIAE NORIMBERGAE ANTISTITI
DIGNISSIMO, DOMINO ET HOSPITI AMANTISS.

!

GREGO. HALOANDER.

"& |on fane confitueram , reuerende Pater, cum Pande&as ciuilis iuris ex fide antiquiffimorum
: codicum , ipfiusque Politiani notis recognitas, et ad vmbilicum dedu&tas abfoluiffem : qua-
tuor item Imperialium Inftitutionum . libros in manus fumere, et ad vnguem caftigatos,
omnibus mendis deterfis, íub praela mittere. — Ac confilio huic meo cum alia permulta occa-
fionem dederunt: tum vero maxime dubia haec et incerta valetudo, quae me faepenumero miferandum
in modum affligit, cuius in primis ratio habenda erat Sed non minus me intermiffa ad tempus
ítudia follicitabant, quae nifi maturius repetiffem , periculum erat, vt farta te&tà ( quod dicitur )
aliquando habiturus non effem. ^ Acceffit eo. quoque, quod partim reftitutis iam in integrum magna
ex parte Pandetts, ex quibus pene dixerim ad verbum [Inftitutiones defcriptae funt , non admodum
opera mea opus effe videbatur, cum quisque fibi ea in re non infeliciter confulere. poffet : partim
etiam quod beneficio antiqui alicuius exemplaris defe&us, vnde omnis huius laboris dependet au-
thoritas , in vno et item altero loco reítituendo , iudicio meo non fatis fidebam. ^ Sed poftea , quam.
alteram et item tertiam coníütutionem , quae Digeftorum feu Pande&arum operi praefigitur, oculis
perluftraffes , proque tua prudentia deprehendiffes , non in alium ab Imperatore vfum Inftitutiones
comparatas, quam vt adolefcentibus ad ius ciuile adfe&antibus, viam ad pleniorem deinceps fa-
pientiam capeilendam aperirent: affidue cohortando , ne ftudiofis , quos magna parte laboris ea re
leuatum iri conftaret, deeffem : ex ipfo veluti me curfu reuocauit authoritas tua. — Quid enim face-
rem ? mnam contemnere praecepta eius , qui per aetatem plus videbat, et fapientia longe antecelle-
bat, infolentiae erat: negligere voluntatem amici , praefertim re&a cupientis, et ad vtilitatem
publicam omnia referentis , inhumanitatis : non facere poftulata eius , qui mihi iam pridem hofpitit -
iure coniun&tus fuerat, ingratitudinis. — Malui itaque, dum praeftantifflgum ftudii genus pro virili
mmea adiuuo , vel cum periculo valetudinis, ftudiorum , ipfius denique vitae (fi res' ita ferat ) obfe-
cundare homini non folum grandiore natu, atque ego fum, fed etiam amico et hofpiti: quam cum
fumma ignominia licentiae , inhumanitatis, aut ingratitud.in.is labem fufcipere : quibus viciis nihil
omnino in hominum vita tetrius aut deteftabilius dici aut cogitari poteft. Quae cum ita fe ha-
beant: non dubitauimus ipfas Inftitutiones diligenter emaculatas, et, quoad eius fieri potuit, opti-
ma fide ex collatione Digeftorum feu Pande&arum recognitas, fub nomine tuo in publicum emit-
tere: non quia pro fummis in me tuis beneficiis paria facere cogitem (quod fieri nulla ratione poteft)
fed multo magis, vt fi qua inde ad ftudiofos vtilitas permanet: quod te impulfore quidquid id
eft laboris fufceperim : et perpetuo tibi eo nomine debere incipiant: et intelligant , neminem praeter
.te vel voluntate , vel authoritate plus apud me valere. Quanquam enim ,facrarum fcripturarum
e&ioni ac meditationi iugiter intentus , nullum tempus vacuum habes, quod hifce Infüitutionum
libris impertias : non tamen grauabere ( vt fpero) ad haec remotiora a confuetudine tua te ftudia -
demittere: magis adeo, vt in cliente tuo grati aduerfum te animi fpecimen agnofcas, quam vt
nouum et eximium aliquod munus accipias. . Plane ad eum modum interpolatas Infütutiones da-
mus, vt praeter vnum locum de epigrammate graeco in Xerolopho Byzantii fcripto , cuius et Prifci-
anus meminit: quem tamen (nifi fallor ) ex Procopii libris de aedificiis Conftantinopolitanae. vrbis, .
olim a nobis Venetiis vifis, quiuis facile reftituere poterit: aegre quidquam diligens et aequus
lector defideraturus fit. ^ Ad haec defcribi curauimus cognationum gradus in arboris formam ( *),
— E ea com-

. (*) Haec arboris forma in exemplo , quo vfus fum, non extat, qGEP,

A 2

ea commoditaté , vt et complicati füo loco volumini inferi , et explicati ad parietem affigi poffint,
vt femper in confpe&u atque ob oculos verfentur. . Quapropter, colendiffime domine, 1i benigna
fronte hofce a me libros muneris loco accipies, vt te fatturum confido: non folum maximam a.
me et nouam gratiam inibis, fed.-etiam humanitate ac clementia tua rem dignam gefferis. — Quod
vt facias, te vehementer et oro et obfecro. — Vale.

»

Admonitum volo candidum leCorem in tractatu de :nterdi&lirt juxta finem , quo loco afterifcus
eft adpofitus, in quodam fcripto codice, qui tamen Accurfii feculum non fuperat , legi non :udi-
cia, fed interdilg: quemadmodum item in trattatu j$i quadr. paup. fec. in principio pawore, cum
alias feruore, vtrunque tolerabili ratione legatur. |

STVDIOSI CVIVSDAM 1VRIS
- .AD LECTOREM ADMONITIO
[INSTITVTIONVM IAC CVIACII

EDITIONE-.

Yecutus eft huiusce Inftitutionum editionis et notarum aucor, quantum ex lectione animaduerti,
partim. auditione ab eodem ipfo accepi, in exfcribendo contextu veterem (Ícribendi rationem,
