mus? Et putem 3* non nocere: nam ** fi is qui pro tutore
negotia gerebat ?*, rem vendiderit, et vfucapta fit., exceptio-
58 pupillo rem fuam perfequenti, etiam fi
! | ei

contra manifeftam literam Florentinam , vbi eft: gwi, et ita omnes editi, B R.
Etiam Hal. vt et Rehd. GEB. 69 Hal. et Vulg. eff. BR. — '7o Hal. ex-
ceptionem. Vulg. vt Flor. fed inferit: effe. BR. Rehd. vt Hal. fed cum
71 Vulg. 4de, loco: et. BR. Etiam Rehd.
73 Hak inferit: mbi GEB.
75 Hal item. . 76 Ap. Hal, et, ab-
eit. GEB. 71 Hal. adquiri. GEBR. 78 Hal pupilo. GES. 79
Rehd. zn re. G E B. 8o Hal f, loco: fiwe. GEB. $i Hal camtum
fit ei, au et foluendo fit tutor, am non. GEB, — 82 Rehd. adminifrat. G EB.
$3 Vulg. mzm, loco: vnüe. BR. $4 Hal diimet. GtB. 85 Vulg.
Etiam Rehd. GEE. $6 Hal et Vulg. inferunt: et; E R. — Et-

G E B. 12 Hal. circumuenerit. GEB. :

74 in Rehd. et, abeft. GEB.

puto. BR. E du |
iam Rehd. G E. 87 Hal gerat. GE B, — 88 Hal exceptio mon mocet.
^C VEX

Qqqgdq 3

928 DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. IV.

ei cautum fit : quía hnic rerum pupilli adminiftratio conceffa
non fuit 59?.. Secundum haec ?9. magis opinor de dolo tuto-
ris exceptionem pupillo effe obiciendam. $. 25. Quae in tu-
tore diximus, eadem in curatore quoque furiofi dicenda erunt:
fed etin prodigi, vel minoris-vigintiquinque annis. $. 26.

De dolo autem ipfius minoris vigintiquinque annis exceptio:

vtique locam habebit. Nam et de pupilli dolo interdlum effe
excipiendum , nequaquam ambigendum eft, ex ea ?^ aetate
quae dolo non careat. Denique Iulianus quoque faepiffime
fcripfit ??, doli pupillos, qui prope pubertatem funt, capa-
ces effe, Quid enim fi debitor, ex delegatu ?* pupilli pecu-
niam creditori eius foluit ?*? fingendus ?? eft, inquit, pu-
bes effe, ne propter malitiae ignorantiam bis.eandem pecu-
niam confequatur. .Idem feruandum in furiofo ait, fi, cum
exiftimaretur compos mentis effe, iufferit. debitorem credi-
tori foluere:- vel fi, quod exigit.?9, domi habeat. $. 27.
De aué&toris dolo exceptio emptori non obicitur ?*, Siautem
acceffione au&toris vtitur ,^ aequiffimum vifum eft ei ??, qui ex
perfona auttoris vtitur acceffione, pati-dolum.au&oräs, et
peraeque ?? traditur, rei quidem. cohaerentem exceptionem
etiam emptori nocere: eam autem quae ex delicto perfonae
oriatur, nocere non oportere. $. 28. Si cum legitima here-
ditas Gaii.Seii ad te perueniret !9?, et ego effem heres in-
ftitutus , perfüaferis mihi.per dolum malum ne adeam here-
ditatem: et pofteaquam ego repudiaui * hereditatem, tu eam
2 Sempronio cefferis pretio accepto: isque a me. petat here-
ditatem: exceptionem doli mali eius qui ei ceffit, non poteft
pati. $. 29. Si quis autem ex caufa legati vindicet, aut ?
is, cui ex caufa donationis res praeftita eft, vindicet, an de
dolo exceptionem patiatur ex caufa eius in cuius locum fuc-
cefferit?2 et magis putat Pomponius fummouendum: et ego
. puto exceptioue eos effe repellendos: cum lucratiuam cau-
fam fint nancti. Aliud »autem) * eft enim emere, aliud ex his
5 caufis fuccedere. .$. 30. Idem tractat Pomponius, et in
eum qui:pignori * accepit ^, fi Seruiana vel hypothecaria
aCtione ? éxperiatur: nam et hunc putat Pomponius fümmo-
uendum: quia res ad eum, qui dolo fecit ?, reuerfura eft.
$. 31. Auétoris autem dolus, ficut diximus, emptori non
obicitur *?, ^ Sed hoc.in emptore folo feruabimus ** : item
in eo qui permutanerit, vel in folutum accepit *^: item in
fimilibus qui vicem emptorum continent '?, Ceterum fi no-
xae deditus quis fit, Pomponius putat paffurum exceptionem,
quam ille pateretur qui noxae dedit.. Proinde ex quacumque
alia caufa, quae prope lucratiuam habet adquifitionem, quae-
fiffe quis videatur, patietur exceptionem doli ex perfona eius
in cuius locum fücceffit. Sufficitenim, fi is qui pretium de-
dit *^, vel vice *5 pretii, cum fit bona fide ** emptor, vt
non patiatur doli exceptionem ex perfona auctoris: vtique fi

ipfe dolo caret. Ceterum ** fi ipfe dolo non careat !9, per-

GEBR. . $9 Hal et Vulg. fuerit..:gR. . 9go Hal. et Vulg. boc. &R. .. Etiam
Rehd. GE g. 91 Hal. inferit: fcilitet. GEB. — 92 Tavr. fcriDfit. Hlal.
fcribit. GER. 93 Hal. et Vulg. ex delegatione. BR. Etiam Rehd. GEP.
94 Hal. et Rehd. foluat. GEB. — 95 Gothofr. in nota: fingentis fe, inquit,
pubeícere, ne propter. Hal. ta et Vulg. £R. Rehd. fingenti fe, inquit , pube-
rem effe. GE B. 96 Vulg. exegerit. BR. Rehd. exegit. GEÉ. —— 97 Hal.
obiicietur. Etiam Rehd. fed more folito: obicietur. GEB. 98 Hal. et Vulg.
enn. BR. Rehd. vt Flor,. GER. 99 Hal. et Vulg. per boc aeque. BR.
Etiam Rehd. GE z.
Gum: ex: perueniret. G E B. I Rehd. repudiauerim. GE B.
et Flor. s eft deleta. B &, Rehd. habet primam fcripturam. G E B.
inferit: fi. BR. — 4 Ap. Hal. et Vulg. autem, abeft, BR. Etiam in Rehd. GE.
& Rehd. zis$. GE B. 6 Erat olim Flor. pignmeri. BR. 7 Hal.et Vulg.
acceperit. BR. Etiam Rehd. GE E. 8 In Rehd. actione, abcft. G E B.
Hal. et Vulg. fecerit. BR. IO Rehd. obicietur. G EB. 11 Rehd. ferza-
bitur. GEB. 12 Hal. et Vulg. accepevit. BR, Etiam Rehd. GE B. Iä
Gothofr. in nota; obtinent Haloand. Etiam Vulg. BR. — 14 Hal. et Vulg.

2 Hal. ea,

dederit. BR. — 15 Hal.et Vulg. vicem. BR.^ Vt et Rehd. G&&, 16 Hal. |.

x

|'modo heres confulit ??. .. 2. Si donaui alicui;

100 Hal. et Vulg. pertineret. BR. — Et ita in Rehd. fa.

3 Vulg.

uenietur ad doli. exceptionem,. et patietur de dolo fuo exce-
ptionem. — $. 32. Si a Titio fundum emeris, qui Sempro-
nii erat, isque tibi traditus fuerit pretio foluto, deinde Ti-
tius Sempronio heres extiterit, et eundem fundum Mae-
uio vendiderit et tradiderit: lulianus ait, aequius '? effe

Praetorem te tueri: quia, et fi ipfe Titius fundum a te.

peteret, exceptione in factum , comparata, vel. doli mali
füummoueretur: et Ífi ipfe eum poffideret, et Publiciana pe-
teres, aduerfus exciplientem, S1 NON SVVS ESSET,
replicatione ?? vtereris: ac per hoc intellegeret ?* eum
fundum rurfum ?? vendidiffe, quem in bonis non haberet,
9- 33. Metus caufa exceptionem Caffius non propofuerat, con-
tentus doli exceptione, quae eft generalis. Sed vtilius vifum
eft, etiam de metu opponere exceptionem: etenim diftat ali-

quid ?^* doli exceptione: quod exceptio doli perfonam com- -

plectitur eius qui dolo' fecit: enimuero metus caufa exceptio

inremfícripta eft, ^* s1 1N EA RE NIHIL METVS CAV-

SA FACTVM EST: vt non infpiciamus, an is qui agit, me-
tus caufa fecit ^? aliquid, fed an omnino metus caufa faCtum

eít in.hac rea quocumque, non tantum ab eo qui agit. Et
quamuis de dolo auctoris exceptio ?? non obiciatur, verum- -

tamen hoc iure vtimur, vt de metu non tantum ab auctore,
verum a quocumque adhibito exceptio obici poffit. $. 54. Il-
lud fciendum eft, hanc exceptionem. de metu eum obicere

debere, qui metuüm non a parente paffus eft,. in cuius fuit
.2* poteítate: ceterum parenti licere deteriorem condicionem

liberorum in rebus peculiariis ?? facere: fed fi fe abftinuerit
hereditate. paterna, fuüccurrendum ei erit, vt alioquin (uc.
curritur. : : . : '
V. PAvrvslibro LXXI. ad Edi&tum. Pvmx mihi
debes decem , ea tibi füb condicione legaui: interim heres
2? fi petat , doli exceptione non eft fummouendus : cum poffit
etiam deficere condicio: itaque legatorum ftipulationem in-

terponere debebit: fed fi non caueat heres, doli exceptione .

fummouebitur: expedit enim legatario ?? retinere. ?* fum-
mam, quam mitti in poffeffionem rerum hereditariarum. $. r.
'Si cui legata fit via, et is lege Falcidia locum habente totam

eam vindicet non oblata aeftimatione quartae partis, fummo«-
fuo come "

ueri eum. doli exceptione Marcellus ait, quoniam

didero, et ille cui donaui non tradita poffeffione in ec

aedificauerit me fciente, et cum aedificauerit, nanctus fim.

ego ?? poffeffionem, et petat ** a me rem donatam, et e o
excipiam, quod fuüpra legitimum modum facta eft: an ?? -de
36 dolo replicandum eít ? dolo enim feci qui ?* paffus fum

eum aedificare, et non reddo impenfas. $. 3. Actoris, qui .

exigendis pecuniis praepofitus eft, etiam pofterior dolus do-
mino nocet ?*, ;
minus permifit, et redhibitus fit domino, agenti venditori de
E pree
et Vulg. bonae fidei.BR. Etiam Rehd, GEz, 17 Vulg. alioquiu. BR. — 19
Hal. caret. G E B. 19 Hal aequum. GEB. . 20 Rehd, inferit; quidem.
GEE. . 21 Erat Flor. baec per boc intellegeret, et fa&um : ac. per bee intel-
legeretur. priorem correctionem admifit, pofteriorem fpreuit Taur. Hal. tamen
et Vulg. ac per boc intelligeretur. BR.. EtiamRehd. GEB. — 22 Hal.et Rehd,
varfus. G E B. 25 Hal.et Vulg. inferunt: a. BR. Etiam Rehd. GEB. — 24
Hal.et Vulg. praefigunt: Et. BR. — 2$ Hal. et Vulg. fecerit. pR. — 26
Hal.inferit: doli. GE R. 272 MHal. et Vulg. fuevit. BR. — 28 Erat Flor. i&
rebus peculiavis. . Vulg. et Nor. ediderunt: peculiaribus. Defendit Flor. Byn-
kersh. J. Obf. 2;. Adde Duker. ad Opwufc. de Lat. Vet. ICt. p. 272. n. g.
E contrario Macer in L. 10. infra de poen. habet: pecumiavis dammatio, loco:
pecumiavia. BR. Rehd. vt Hal. et Vulg. GEE. — 29 Vulg. inferit: menus. BR.
30 Hal.etRehd.inferunt: potíus. BR. — 31 Vulg.inferit: magis.BR. .. 32 Hal;
et Vulg. confuluit. G& B. — 33 Hal. et Vulg. inferunt: eqm. BR. Rehd. habet:
eam,Ííed loco:ego,GEB. — 34 Hal. petit. GER. 35 Ap. Hal. et Vulg. au , ab-
eft. BR. Etiam in Rehd. GE2. — 36 Flor, de, deletum. gBR. — 37 Hal. et Vulg.
quia. BR. — 38 Vulg. mocebit. BR. Etiam Rehd. GEB. — .39 Hal. venie-
- Tif

$-.4.. Si feruus veniit ?? ab eo cui hoc do«

d

pi
j
p
(unat
ynp
(itor !
g
Yunt
fs m
tem d
petur
torelt
ó d
(anpo!
quiem
syfef (
at

Qd Ü

. fs etat

hr l
Qredito
|
M
t f
poten
dhtora
Pi. gül
Qum a
il ei

C E | . DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. IV. ( 929

H

. pretio exceptio: opponitur redhibitionis *?: licet etiam ** is | RA TOR ?* agit: dedoloeius excipinon debet: quia aliena lis
l. [ qui vendidit, domino pretium foluerit. Etiam, mercis non | eft, isque rei extraneus 5*: neque alienus dolus nocere al-
d traditae exceptione f'urpmoue;tur 42 , et *3 qui pecuniam do- | teri debet. Si poft litem conteftatam dolo quid fecerit, an
ib ming lam foluit: et ideo is qui vendidit, agit ** aduerfus exceptio eo nomine in iudicium obicienda fit, dubitari poteft ?
mil dominum.. Éandem caufam effe Pedius ait eius qui negotium | quia litis conteftatione res procuratoris fit, eamque fuüo iam
" noftrum gerens ..v.end1d1t. $. 5. Si eum, qui volebat mihi | quodammodo nomine exequitur: et placet de procuratoris -
Etr, : donare fupra legitimum modum,. delegaqero creditori meo: | dolo excipiendum eífe, Idera de tutore qui pupilli nomine-
u | non poterit ,adu.erfus petentem vti exceptione: quoniam cre- | aget ??,dicendum eft. $. r. In vniuerfüm autem haec in ea
" ditor fuum petit 45-. In eadem caufa eft. maritus: nec hic | re regula fequenda eft , vt dolus omnimodo 5? puniatur, etfi
s enim débet exceptione fummoueri, qui (uo nomine agit. | non alicui, fed ipfi qui eum admifit, damnofus futurus erit.
-- Numqugd'ergo,. nec de dolo mulieris excipiendum fit aduer- | - XII. PAPIN1ANVS libro IIL Quaeftionum. ' Qvi 9?
m fus maritum qui d.Ote:m-pet.it,,. non ducturus vxorem, nifi do- | aequitate defenfionis infringere aCtionem poteft, doli exce-
9d tem accep.lflet, rpfi iam diuertit 45—?. Itaque condictione te- | ptione tutus eft. : "PA : | |
tejh netur debitor qui delegauit, vel mulier, vt vel liberet debi- | - XIII. Pavrvs libro XIV. Quaeftionum. Lrsnkenris
p torem, vel fi foluit, vt pecunia ei reddatur. ^ $. 6. Non ficut | exheredatis, qui nihil ex patris iudicio meruerunt ?* , rupto
"VE .. . de dolo actio certo tempore finitur, ita etiam exceptio eodem | teftamento ius. füuum conferuandum eft: nec opponetur doli
ln | tempore danda eft: nam haec perpetuo competit: cum actor | mali exceptio: quod non frolum in perfona eorum, fed in he-
"- | quxdem in fua pot?&ate; habgat—, quandq vtatur fuo iure: is | redibus, 9? in perfona liberorum quoque eorum optinen-
/eJoTe autem cum quo agitur,.non habeat poteftatem, -quaïidö con- | dum eft. ! ) :

L ueniatur, .. Ponpo i d | | . XIV. InEw libroIII Refponforum. Pavrysrefpon-
Gob | VL Garvs libro XXX. ad Ediftum prouinciale, Sz|dit, eum, qui in alieno folo aedificium extruxerit, non alias

g';'ææ opera creditoris acciderit, vt debitor pecuniam, quam folutu- | fumptus confequi poffe, quam 9? poffideat, et ab eodominus

s fut
|nen
nerit
1 t

; nl
| hiti
p
m

T
qui!ffm'
T
J. tand
chfhd"
m
? Ü
fir il
"u
p hh
NU
y, IV
) HZL
t
M,äb'
1
m
rih

rus erat, perderet: exceptione doli mali creditor remouebi-

tur. ldem eft et fi creditori eius numeratam pecuniam ratam |
. «reditor non habeat *7. . . . ! j

VIL VrPraAwvslibroLXXVI. ad Edictum. Ivrza-

Nvs ait, fi pecuniam quam me tibi debere exiftimabam , iuffu

tuo fpoponderim ??, cui donare volebas, exceptione doli mali^

qotero me tueri: et praeterea condictio mihi aduerfus ftipu-
latorem competit, vt meliberet. $. r. Item Tulianus ait, fi

€i, quem creditorem tuum ^? putabas, iuffu tuo pecuniam, |

quam me tibi debere exiftimabam, promifero , petentem doli
mali exceptione fummoueri debere: et amplius agendo cum

ftipulatore confequar, vt mihi acceptam faciat ftipulationem: -
€t habet haec fententia Iuliani humanitatem, vt etiam aduer-

fus hunc vtar exceptione et condictione, cui fum obligatus.
u VIH. Pavrvslibro VI. ad Plautium. Doro: facit,
qui petit quod redditurus eft. - $. r. Sic fi heres damnatus

fit non petere a debitore, poteft vti exceptione doli mali de-

bitor, et agere ex teftamento. .^ . *
. IKX. Ingw ?? libro XXXIL ad Edictum. Sx procura-
tor rei, pecunia accepta damnati fe paffus fit, et cum domino
Audicati agatur: tuebitur, fed ?* doli mali exceptione: nec hoc
$2 quod acceperit 53 procurator, auferri ab eo poteíft: nam
turpiter accepta pecunia iuftius penes eum eft, qui deceptus
fit ^*, quam qui decepit. - R i |
: A. MancrANvs libro III. Regularum. Cvv viraut
vxor in area ?? fibi donata aliquid aedificaffet, plerisque pla-
cet doli mali exceptione pofita rem feruari poffe.
XL NreRaTivslibro IV. Membranarum. PRgocv-

vit. Vulg. venit. BR. — 4o Vulg. redbibitoria. BR. Etiam Rehd. GER.

41 Hal icm. Sed et Flor, er in: etiami, deletae, BR. —— 42 Hal. et Vulg.
fubmouebitur. BR, - Etiam Rehd. GER. 43. Ap. Hal. et, abeft. GEB. . 44

Rehd. sget. GEB. — 45 Hal. repetit. Vulg. vepetet. BR. Rehd. vt Hal.
GEB. . 4þ Hal. vbi iam diuertevit. GEB. ^ 47 Rehd. babet. GEB. — 48
Hal. et Vulg. addunt:ei, idem Flor. fuppletum. & R. Idem habet Rehd. GEB.
49 Ap. Hal, tuwm , abeft. Vulg. hic fupplet: effe. B R. Rehd, vt Flor.GEB.
50 Hal. IVLIANVS. GER. 51 Gothofr. in nota: A. íe. [ta Hal. et
Vulg. et o&o MSS. nifi quod cod. Chriftin. nec fed, nec fe, agnofcat. llla d
ex fequenti voce eft exorta. B. R. MSS. funt Var, I. V. VI. Barb. Pal..I. S. Cruc.
l. Il. quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 52 Vulgo: boc, abeft. GEB.
53. Hal. et Vulg. accepit. BR, Etiam Rehd, 54 Hal. et Vulg. eff, B R. Et-
lam Rehd. GEB. — 55 Hal. Cum Vir in area ab vxore fibi donata, etin mar-
gine: alias, aut vxor. im area. GEB. —— 56 Gothofr. in nota: Si procurator
'«git. vulgat. Hal. Et Flor, quoque ab ordinaria manu: Si, praefixum.. B R.

-Etam Rchd. praefigit: Si.GEs. 57 Vulg. addit: eff. BR. Etiam Rehd.

GXR 58 Halagi Vulg.ageret. BR, Rehd, vt Vulg. GEB, — 59 Hal.

| promiffione, Quaefitum e

et Rehd. onmino. G E E.

foli rem vindicet: fcilicet oppofita doli mali exceptione.
.KXV. ScaEvoLa libro V. Refponforum. Fip&grvs-

|Son euictionis nomine condemnatus, id praedium quod eui-

Ctus ?* eft,. et omnia praeftare paratus eft, quae iure empti
continentur: quaero, an agentem emptorem exceptione ex
caufa iudicati ?? doli mali fummouere poteft? Refpondit, ex-
ceptionem quidem opponi poffe, iudicem autem aeftimaturum ,
vt pro damnis emptori fatisfiat. | : :
. —XVLl HemgwoGENrANVvs libro VI. Turis Epitoma-

.rum. S 1 debitora furiofo delegatus creditori eius foluat, quem

compotem rmentis effe exiftimabat, et ita $9. cum eo agaturz
exceptione doli ** in id, quod in rem furiofi proceffit, de-
fenditur. . j | "
XVIL ScAEvoraA libro vicenfimo *feptimo * Dige-

jftorum. Pa-zmn pro filia dotem promiferat, et pactus erat,
vt ipfe aleret filiam füam, eiusque omnes 9?:; idem homo

rufticanus genero fcripfit quafi vfuras praeteritas 9? ex dotis
(ilt, cumipfe filiam fuam exhibuerit, -
et maritus nullam impenfam fecerit: an ex chirographo ex ?9
ftipulatu agenti genero exceptio obftare debeat? Refpondit,
fi, vt proponatur **, pater cum *? exhiberet, per errorem
promififfet *?: locum foredoli maliexceptioni. $. r. Auus
nepotibus ex filia legauit fingulis centena, -et adiecit haec
verba: IGNOSCITE, NAM POTVERAM VOBIS AM-
PLIVS RELINQVERE, NISI ME FRONTO PATER VE-
STER MALE ACCEPISSET, CVI DEDERAM MVTVA

| ** Qv INDECIM, QVAE AB EO RECIPERE *? NON Po-

*$ MIHI FERE

TVI: POSTREMO HOSTES, QVI
3 | m ! OMNEM
60 Hoc: Qui, Flor. eft fuppletum, quod tamen
61 Rehd. meruere. GEB. 62 Hal. et Vulg. praefi-
gunt: et.BR. Etiam Rehd. GEB. —— 63 Gothofr. in nota: quam fi. owlg.
Hal..Sed et Flor. hic: fi, eft fuppletum. BR. Idem in Rehd. adeft, GEg. — 64
Gothofr. in nota: quod euictum eft. Hal. GEB. 65 Malim cum Vulg. et
Nor. ex caufa iudicati exceptione doli smali. BR. Et cum Rehd. GE R. 66
Vulg. inferit: iterwm. BR. 67 Vulg. inferit: mali. Etiam Rehd. GEm.
68 Hal. et Vulg. bomines, loco: onmes. BR. Etiam Rehd. G x s. 69 Hal.
fevipfit vfuras praeflandas quafi ex datzs: etc. GEB, 7o Forte: am ex cbiro-
grapbo exue flipulatu, omnes tamen editi et fcripti feptem, vt hic , nifi quod
in S. Cruc. l. az cbirograpbo ex fhpslatu. BR. Scripti VI, Vat. F. II, Barb,
Chriftin. Pal. F. S. Cruc. II Bynkersh. quibus adde Rehd. et ex editis Hal. GE g.
71 Vulg. Nor. fcripti. omnes: fproponitar. BR, — Puta Vat. L Il. V. VI.
Chriftin. vt et Rehd. |Cum Flor. facit: Barb. At Bynkersh. fieut propo-
nituv. GE B. '72, Rehd. inferit: eam. GEB. | 75 Flor. eft: promiffiffet. G & B.
74 Rehd, mutue. GER. — 25 Kehd. recwperare. G&g. — 76 Vulgo qui, aä:

30 | DIGESTORVM LIB.

OMNEMSVBSTANTIAM ABSTVLERVNT. Quafeütumefc,
àn, fi aui heres ab his nepotibus patris fui heredibus petat
quindecim , contra voluntatem defun&ti facere v1deatqr , et
doli mali exceptione fümmoueatur? Refpondit, exceptionem
óbftaturam. $. 2. Ex quadrante heres fcriptus, a coherede
ex dodrante inftituto emit portionem certa quantitate, ex qua
aliquam fümimam in nominibüus ex calendario ** vti daret, fti-
pulanti fpopondit: defuncto venditore hereditatis, falfum te-
ftamentum Septicius accufare coepit, et hereditatem ab em-
tore petit ^9, et ne quid ex ea minueret , impetrauit. Quae-
fitum eft, cognitione falfi pendente an heredes ex ftipulatu pe-
tentes, doli'exceptione fümmouentur *** Refpondit, here-
des venditoris, fi ante euentum cognitionis pergant petere,
exceptione doli mali poffe fummoueri. — $. 3. Marito et filio
communi ex parte dimidia fcriptis heredibus, filiam fuam ex
þrio're matrimonio ?? ita heredem infiituit: MaAEvrA Fi-
QI1AMEA 9! EX SEX VNCIIS HERES MIHI ESTO, SI
CVM COHEREDIBVS TVIS PAREM RATIONEM FE
CERIS, PRO MEA PORTIONE IN DIEM MORTIS
MEAE EIVS ACTVS QVI PENDET EX TVTELA TVA
QVAM TiTIVS PATER MEVS, AVVS TVVS ADMINI-
STRAVIT. Quaefitum eft, an, quia füb gondlclone infti-
tuta filia effet, fi omitterét hereditatem , vti faluam tutelae
aGtionem haberet, legata 9? fibi a matre data confequi polfit?
Refpondit, fecundum ea quae proponerentur, eam de qua
quaereretur, contra voluntatem petere , et ideo exceptionem

dcl'i ob&aturam, | :
QVARVM' RERVM ACTIO NON DATVR.
7 n w vs lro LXXVI ad BdiGtnh..—. .

VSIV RANDVM Vicem rei iudicatae I op:j,net, non imme-
I rito: cum ipfe quis iudicem aduerfarium fuum de caufa fua
fecerit, deferendo ei iusiurandum aT 1'..81 pupillus fine tu-
toris auCtoritate detulerit iusiurandum ; xd.lcefnys non 'obüare
exceptionem iftam, nifi tut(.)re'au&ore in .ludl-Cl.O". delatio fa?ta
fit. $. 2. Si petitor fundi 1us1urand»umdetu!eru.: gduerfag:o,
vt ?, fi au&tor eius iuraffet füuum fundum fe. tr'adldlfi"el, ab ea
controuerfia difceffurum fe: exceptio poffeffori fundi dabitur.
$. 3. Si fideiuffor iurauit, fi quidem de fua perfona tantum
iurauit, quafife non efte obligatum ^^, nihil reo proderit: fi
vero in rem iurauit, dabitur exceptio reo quoque. $. 4. Si
manumifero4^ eum feruum qui negotia mea gelfferat in ferui-

tute, deinde ftipulatus ab eo fuero, quod .? negotia mea g.efï ,
ferit , quidquid ob eam rem, fi tunc liber fuiffet, eum mihi .

dare oporteret, id dari: deinde ex ftipulatu agam: non fum-

moueri me excéptione: neque enim oneratum fe hoc nomine.
poteft queri libertus, fi lacrum abruptum * ex re patroninon

ef. nA, Etiam in Rehd. GEs. — 777 Flor. deleta c repofita k. BR. — 78

-Hal. petiit, Et dubio procul Taur. debebat dare: petIt. Rehd. tamen vtFlor. .

GERB. 49 Hal. fubmoueantur. Vulg, fummoncrentur. BR, — Rehd. vt Vulg.
G E E. $o Vulg. inferit: matam. BR.«— : !
$2. Rehd. in die. GEE. — $5 Vulg. inferit: 440que. BR. Etiam Rehd. G E.
.$84 Vulg, quaeritur. B R« ! :

1 Taur. reIudicatae. GER. 5, 'Taur. efusiurandum. Flot. taimen li-
tera e eft expuncta. BR..— 3 Gothofr. in, nota; Haec particula: ct, fupereft,
vel :à 9t idem valet hic, quod ea condicione, vt & etc. . Ap. Hal. ot, abeft.
GrB. 44 Hal quafi non effet ipJe obligatus. GEB. — 4b Flor. mawmmiffero.
.5 Hal.vt Vulg. qni. B R. EÉtiam Rehd. GE s. — 6 Vulg. gefferat. B. — Etiam
Rehd.GEB. . 7 Hal. abreptum. GEE.. $8 Vulg. addit: libertó. BR.. 9 Hal.
inferit: libertus. . YO Vulg. qumaidui$. B R. 11 Hal, et Vulg. faffiueat. B R.
Etiam Rehd. GÉR. 12 ld eíft: znminens, vt et Hal. in Gráecis, G ER.

8t Ap. Hal. "ea, abeít. G EB.

OXLIV. TIT. IV. V.

faciat. G. 5. Quae onera/p'dae libertatis catifa fioulatus fum,
3 liberto exigere non poflum. ^ Onerandae autem libertatis

$, vt fi patronum libertus offenderit, petantur ab eo, fem-
perque fit ? metu exa£tionis ei fübieCtus, propter quem me-
tum quoduis *? fufteneat ** patrono praecipiente. $. 6. In
fummafi in contirtenti impofitum quid fit liberto, qüod Zreuw-
poUguevoy *?, oneret eius libertatem , dicendum eft exceptioni
locum facere *3... Sed fi poft interuallum, habet quidem du-
. bitationem, quia nemo . eum cogebat hoc promittere: fed idem
erit probandum et hic, .^ tamen caufía cognita, fi liquido ap-
paret, libertum.metu folo, vel nimia patrono *?. reuerentia
ita fe fübieciffe, vt vel poenali quadam ftipulatione fe fubi-
ceret *?, $. 7. Si ** libertatis caufa focietatem libertus cum
patrono coierit, et patronus cum liberto pro focio agat: an
haec exceptio fit neceffaria ? Et puto ipfo iure tutum elfe li«
bertum aduerfüs exaCtionem patroni. $. 8. Exceptionem
onerandae libertatis caufa, ficut et ceteras, fideiuffori nom
effe denegandas ** ,;fciendum eft: nec *? ei quidem qui ro-
gatu liberti reus factus eft: fed et ?? ipfi liberto, fiue pro-

| eurator ad defendendum a reo datusfüerit, fiue heres ei exíti-

terit: cum enim propofitum fit Praetori?*, in huiusmodi obli-
gationibus reo füccurrere, non feruaturum ?? propofitum.

fuum, nifi fideiufforem quoque, et eum qui rogatu liberti

reus factus fuerit, aduerfus patronum defenderit: etenim par-
ui refert, protinus libertus patrono cogatur dare, an per in-

,terpofitam fideiufforis vel rei perfonam. ^ $. 9. Siue autem

ipfi patrono fit promiffum, fiue alii voluntate patroni??: one-
randae libertatis caufa videtur fatctum : et ideo haec exceptio
locum habebit. $. 1o. Quod fi patronus libertum fuum ?*
. delegauerit creditori , . an aduerfüs creditorem cui delegatus,

:videamus? Et Caffius exiftimaffe Vrfeium refert, creditorem
quidem minime-effe fübmouendum exceptione, quia fuum re-
cepit: verum tamen libertum. ?? patrono polfe condicere, fi

fi libertus debitorem fuum patrono delegauerit, nulla exce-
ptione fümmouendus eft patronus: fed libertus a patrono per

ipfi liberto, verum fuccefforibus quoque liberti danda eft: et
verfa vice heredem patroni fummouendum, fi haec perfequa-
tur, fciendum eft, | j

lias delatum fit iusiurandum, et iurauerit patrem fuum dare
non oportere: danda eft patri exceptio.. $. 1. Si in alea ?*
rem vendam, vt ^? ludam, et ?? euicCta re conueniar: exce-
ptione fummouebitur emptor. $. 2. Si feruus promittat do-
mino pecuniam, vt manumittatur, cum alias non effet manu-
miffurus dominus, eamque liber factus fpondeat : dicitur non
obftare exceptionem patrono, fj eam petat: non enim one-
| | randae

Hic tamen habet? éveogoóuevov; alii legunt &reiegoópevov , al iterum . &maigoó-
utyov , quod idem fignificare quod usreugoógevov, wereepitiuevov, Emwrupévov ,
Pmwagrüusyoy , EvrixQegarvvÜpevov , &ysuodjuevoy , docet Cuiac.. XVI. Obf. $. 13
Hal. fore. GEB. — 14 Rehd, probaudum: et boc tamen. GEB. — 15 Hal. patro-
ni. Flor. etiamnunc eft: wmio. Sed omnes editi et fcripti: mzmua patromi. B R.
Et ita quoque Rehd. GEB. — 16 -Ap. Hal. vt vel poenali quadam flipulatione fe

sándam. GEB. 19 Halme.GEE. 20 Hal. wec,loco: et. GEB. 21 Hal et
Rehd. praetovzy. GE R.
Hal. G E B. 25 Rehd. hic repetit: fit promi[fmm. G F B. 24 Vulg. infe-
rit: protinus. 9 R. 2,5 Hàl. et Rehd. inferunt: a. GEB. 26 Hal. fece-
rit. — 27 Ynter MSS. habent: w alea Vat. L. '-Barb. Chriftin. Pal. I. etiam
Rehd. u alean: S. Cruc. I. et M. quamuis fimul appareat ibi lineola fuperdu-
-du&a recentior, hic coaeua, fed veluti erafa et extrita. Bynkersh. habet: ff
vem alieuam vendam. GEB. 28 Vulg. asut. BR. 29 Vulg. iwdam: fi

j : eninca-

caufa facta, belliffime ita definiuntur, quae ita imponuntur .

promifit libertatis caufa onerandae, exceptione ifta vti poffit, -

non tranfigendae controuerfiaegratiaid fecit 9. $. 11. Item. -

condictionem hoc repetet. $. r2. Haec exceptio non tantum-

IL PAvrvs libro LXXI,.--ad Edi&um.. SI fïl'iofami*—.

fubiiceret, abfünt. G E &. — 1'7. Rehd. inferit: omerandae. GEB..— 18 Hal. dene- --

..22, Gothofr. in ncta:; A. non feruaturus eft. Ita-

il
L di
cündum
Jiite
m tet
Jiem i
N tumer
tüm 4cc
fretür,

QUf em
dendum
vt frien
alqutre
jon m
fetüus,
? fülan
l
Arw de
tioqin
g m
duptun
p
f
a.

Db

0 B
lef
purs ?.
tür, qut
Bitio *
fts, (

- Vi vio,

M
Hl et &
l
fuperfcript
l, Grz
tür, vulpa
DOX mur(
1 Vulp, .
MVLy.
qhoguo,
ft. a

l
ä*"äïeæv |
MT d

Xj
i.
n
? [rbi
i
ET
23
nem
nu
E
lt
dafi.
nim t
Det il«
: qutem
* o
extejt)
i
fumte
icet, 1
]. tem
m
o w
n fapta
uded

um cire
ia "
" a
itat d«
iL Iinue
etur ol
m o
rantié

,'VPTWEW'
d H
]jl pttt

;gïom. jh

L]

DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. VL VIL . 931

randae libertatis caufa haec pecunia promiffa eft : alioquin ini-
quum eft ??, dominum et feruo carere, et pretio eius. . To-
tiens ergo onerandae libertatis caufa pecunia videtur promitti
?*, quotiens füa fponte dominus manumifit: et propterea ve-

lit libertum pecuniam promittere, vt non ?* exigat eam, fed

vt libertus eum timeat, et obtemperet ei.-

TU VLS 4
DECLITICIONLPS
VrrPIANVYS libro LXXVI. ad Editum.

'LI.TIGIQSAM rem non facit denuntiatio quae impedien-
| dae venditionis caufa fit. $. r. Si inter Primum et Se-
cundum fit lis conteftata, et ego a Tertio emero, qui nullam
controuerfiam patiebatur: videamus, an exceptioni locus fit?
Et putem fübueniendum mihi: quia is, qui mihi vendidit, nul-
lam litem habuit: et quod fieri poteft, vt duo in necem * eius
litem inter fe iungant, qui ^ cum ipfo litigare non poterant.
Si tamen cum procüratore, tütore, curatoreue alicuius iüdi-

cium acceptum fit: confequens erit dicere, quafi cum ipfo li-

tigetur, ita eum ad ? exceptionem pertinere. (
^. Hl IpgMw *libro VI. Fideicommifforum. .Sx feruus,
cum emerit, fcit, ignorauit autem dominus, vel contra: vi-
dendum eft, cuius potius fpeCtanda fitfcientia. Et magis eft,
vt fcientia infpicienda (it eius qui comparauit, non eius cui
adquiretur?: et ideo poena litigiofi competit: fic tamen, fi
non mandatu * domini emit: nam fi mandatu, etiam fi fcit
feruus, dominüs autem ignorauit, fcientia non nocet: et ita
* Jülianus in re litigiofa ícribit. |
| II Garvs 5 libro VI. ad legem XII. tabularum.
RE de qua controuerfia eft, prohibemur in facrum dedicare:
alioquin dupli poenam patimur ?: nec immerito: ne liceat
eo *? modo duriorem aduerfarii condicionem facere. — Sed
duplum vtrum fifco'an aduerfario praeftandum fit, nihil ex-
primitur. Fortaffis autem magis aduerfario ^^: vt id veluti
folacium habeat pro eo, quod potentiori aduerfario traditus

TIT. ViL

pE OBLIGATIONIBVS ET ACTIONIBVS ".

Garvs libro II. Aureorum.

BLIGATIONES auüt ex contractu nafcuntur, avut ex ma-

X leficio, aut proprio quodam lure ex variis caufarum fi--

guris ^. . $. 1. Obligationes ex contractu , aut re contrahun-
tur, aut verbis ?, aut confenfu. $. 2. Re contrahitur obli-
gatio ^ mutui datione. Mutui autem datio confiftit in his
rebus, quae pondere, numero, menfuraue conftant ?, vel-
vti vino, oleo, frumento, pecunia numerata: quas res in

euincatur , de enictioue tenev? nonu debebo , et fi euitla etc. BR. .50 Hal et
Vulg. effet. et ita fa&dum Florentiae. BR. Et ita quoque Rehd, GER. 31
Hal. ec Rehd. promifJa. G EB. 32, Vulg. "05 vt. À R. La
7 "X* Gothofr. innota: vt duo inuicem. Hal. GE R. 2, Rehd. quia, et
fuperfcriptum : al. quz. GEB. . 3 MHal. et Vulg. ita ad emm. Bz. — Rehd. vt
Flor. G E B. 4 Vulg. IVLIANV'S. B R. 5 Gothofr. in nota: adquiri-
tur. ozlgat. adquiratur. Hal. Rehd. vt Vulg. GE &. 6 Vulg. mandato, et
mox ruríus. BR. Etiam Rehd. in vtroque loco. in pofteriori addit: eiws. GEB.
Vulg. vt et, loco: et ita. BR. Etiam Rehd. GEBR. 8 Hal. et Vulg.
PAVLVS.s&R. Etiam Rehd. GEE. 9 Rehd. patituv. GEB. — 10 Vulg.
quoquo, loco: eo. BR. Etiam Rehd. GrB. — .11 Vulg. addit: praeffandum
fit. BR. . Etiam Rehd. GEB. 12 Hal. fit. GEB.
I Hal.et Rehd. de achiomibus et obligationibus. GE B. 2 Bafil. 2x
Quudóguv SspáruY. BR. — 53 Daül. iv émeQurhsei B R. — 4 Vulg. inferit: vel-
ati, et Dafil. habent : à$ 72 3veiov, BR. Rehd. vt Vulg. GE2. — .5 Bafil. &

hoc damus, vt fiantaccipientis, poftea alias 9 recepturi eius-
dem generis et qualitatis. $. 3. Is quoque cui rem aliquam
commodamus, re nobis obligatur: fed is de ea ipfa re, quam
acceperit, reftituenda tenetur. $. 4. Etille quidem qui mu-
tuum accepit, fi quolibet cafu, quod accepit, amiferit: ni-
hilo.minus obligatus permanet. Is vero qui vtendum acce-
pit, fi maiore cafu, cui humana infirmitas refiftere non pot-
eft, veluti incendio, ruina, naufragio, rem quat accepit,
amiferit, fecurus eít: alias tamen exactiffimam diligentiam
cuftodiendae rei " praeftare compellitur: nec fuüfficit ei ean-
dem diligentiam adhibere, quam ? fuis rebus adhibet ?, fi

.| alius diligentior *? cuftodire poterit **. .Sed et in maioribus
| cafibus fi culpa eius interueniat, tenetur: veluti fi quafi ami-

cos ad cenam '? inuitaturus, arcentum quod ineam rem vten-
dum acceperit, peregre proficifcens fecum portare voluerit,
et id aut naufragio, aut praedonum hoftiumue incurfu amife-
rit. $. 5. Is quoque apud quem rem aliquam deponimus, re

.nobis tenetur: qui *? et ipfe de ea re quam acceperit *^, re-

ftituenda tenetur: fed is *?, etiam fi neglegenter rem cufto-
ditam amiferit, fecurus eft, quia enim non fua *5 gratia. ac-
cipit ^*, fed eius a quo accipit, in eo folo tenetur, [fi quid

dolo perierit: neglegentiae vero nomine ideo non tenetur,
quia qui neglegenti amico rem cuftodiendam committit, de

fe queri debet: magnam tamen neglegentiam placuit in doli
crimine *? cadere. $. 6. Creditor quoque qui pignus acce-
pit, re tenetur: qui et ipfe de ea ipfa re, quam accepit, re-
ftituenda tenetur. $. 7. Verbis *? obligatio contrahitur ex
interrogatione et refponfu ?9, cum quid dari, fieriue nobis fti-
pulemur ?*,.. $.. g. Sed aut proprio nomine quisque obliga-
tur, aut alieno: qui autem alieno nomine oblisatur, fideiuf-
for vocatur: et plerumque ab eo quem proprio nomine obli-
gamus, alios.accipimus, qui 'eadem obligatione teneantur,
dum curamus, vt, quod in obligationem ^? deduximus, tutius
nobis debeátur. $. 9. Si id quod dari ftipulemur ??, tale fit,
vt dari non poffit, palam eft, naturali ratione inutilem elfe
ftipulationem:. veluti fi de homine libero, vel iam mortuo,
vel aedibus deuftis fa&ta fit ftipulatio inter eos, qui ignora-
uerint eum hominem liberum effe, vel mortuum effe ^*, vel
aedes deuftas effe. Idem iuris eft, fi quis locum facrum aut
religiofum dari tibi ftipulatus fuerit. $. ro. Necminusinutilis
eft ftipulatio, fi quis rem fuam, ignorans fuam effe, ftipula-

-tus fuerit. $. rr. Item fub ?^? impoffibili condicione factam

ftipulationem conftat inutilem effe. $. 12. Furiofum, fiue

ftipulatur ?? , fiue promittat, nihil agere, natura manifeftum

eft. $. 13. Huic proximus eft, qui eius aetatis eft, vt non-
dum intellegat quid agatur: fed quod ad ^* hunc, benignius
acceptum eft: nam qui loqui poteft, creditur et ftipulari et
promittere reCte pofle. .$. 1r4. Mutum nihil pertinere ad
obligationem verborum, natura manifeftum eft. $. r5. Sed

. et de füurdo idem dicitur: quia ??, etiam fi loqui poffit, fiue

promittit ^?, verba ftipulantis exaudire debet: fiue &ipuä:t'är,
ebet

voic doiyusicSus x cuSuítscOus xl MeTQSUoONs OvVupéVOLC "rÜmyj&tiy. B R. 6
