XLIV. IpnEw libro X. Refponforum. MaxrviaA de-
cedens feruis füis, nomine Sacco "?. et Eutychiae ** et Hi-

renae 7?, fub condicione libertatem reliquit his verbis, SAc- -

cvs??sEgRVVS MEVS, ET EÉvrTvcH1A kT HinkNE
ANCILLAE MEAE, OMNES SVB HAC CONDICIONE
LIBERI SYNTO, VT MONVMENTO MEO ALTERNIS
MENSIBVS LVCERNAM ACCENDANT, ET SOLLE-
MNIA MORTIS PERAGANT. Quaero, cum adfiduo **
monumento Maeuiae Saccus, et Eutychia et Hirene non ad-
fint, an liberi effe poffunt *? ? Modeftinus refpondit, neque
contextum verborum.totius fcripturae, neque mentem tefíta-
tricis eam eífe, vt libertas fub condicione fufpenfa fit, cum
liberos eos monumento adeffe voluit *5: officio tamen iudi-
cis eos effe compellendos, teítatricis iuffioni parere *7.
XLV. IpEM libro Pandectarum. | Qvop volgo **
dicitur, fub *? pluribus condicionibus data libertate leuiffi-
mam condicionem fpectandam effe, ita verum eft, fi fepara-
tim condiciones fint 5? datae: quod fi coniunctim datae funt,
nifl omnibus paruerit, liber non erit. — ia
XLVI. PowPoxivs libro VIL. ex variis LeCtioni-

fideicomnz(fariam. 8R. Et Rehd. GER.
BR. 53 Gothofr. in nota: Zj inter. Ita Taur. in margine et Hal. et Rehd.
GER. 54 Hal. znteveffe. GEB. 55 Hal. et Vulg. quantumlibet. BR.
Etiam Rehd. GEB 56 In Rehd. amno, abeft. GEB. ^ 57 Vulg. fuero. BR.
Etiam Rehd. GERE. 58 Rehd. potevit. GER. 59 Hal. enim. Rehd.
componenda enim. GEB. 6O Vulg. baeredibus. BR. Etiam Rhed. GEB,
61 Hal. praematura pecuniavum folutione. Rehd. premature pecuniarum folu-
tionibus. GE B. 62 Adi Bynkersh. 7II. Obf. 15. BR. — 63 Ap. Hal.poft,
abeft. GE B. 64 Hal. et Vulg. addunt: fcviptum, Bm. Vtet Rehd. G E.
65 Hal. et Vulg. decem. BR. Etiam Rehd. ita habere videtur: zntra amuum
X.GE&g. . 66 Hal et Vulg. enm. BR. Et Rehd. GEB. — 67 Ap. Hal.
e(fe, abeft. GER. 68 Rehd. pracfigit: Si. GER. 69 Hal. et Vulg. fi-
deicommi(fariae. BR. Etiam Rehd. Ggn. . o Flor. erat: facci, fed deleta z
repofitae ge, vt fit: faccoe. BR. — Vide Menag. Amoen. lur. Cim. c. 31. Rehd.

facci et eutichie et tivene. GEB. . "7Y Flor. eft: eytycbiae. GER. 72

Hal. , Hirene. GEE. 753 Flor. eft: faccys. GEB. 74 Hal. et Rehd.
affidue. B R. 75 Wulg. poffiut. BR. — 76 Hal.et Vulg. volwerit. BR. Et-
iam Rehd. GEsB. — 77 Rehd.addit: dixi. G R. 78 Taur. vOlgo. GER.

79 Rehd. Quod vulgo: de pluribus. GEB. — 80 Hal. fuut. g1 klal. Apiane.

52, Hal. et Vulg. praefigunt: zm.

798 J DIGESTORVM LIB. XL. TIT. IV.

bus. AmisTOo Neratio Appiano 9* refcripfit, teftamento

liber effe iuffus cum annorum triginta effet, antequam ad eam

áetatem perueniret, fi in *^ metallum damnatus fit, ac poft-

, ea reuocetur: fine dubitatione cum libertate legatum ad eum

pertinere, neque metallorum poena ius eius mutari. Nec
aliud, fi heres eífet füb condicione inftitutus: futurum enim
eum etiam neceffarium. H v
XLVII. Pae1x1AN vs?? libro VI. Quaeftionum. Cv w
ex falfis codicillis per errorem libertas, licet non debita,
praeftita tamen ab herede fuiffet: viginti folidos a fingulis ho-
minibus inferendos effe heredi, Princeps conftituit. $. r.
Sed etfi condicionis implendae gratia feruum inftitutus ma-
numiferit, ac poftea filius de inofficiofo agendo tenuerit ?^,
vel teftamentum falfüm fuerit pronuntiatum: confequens erit
85, idem ** in hac fpecie fieri, quod in falfis codicillis con-
fütutum eft. x n M
^ XLVIL. IpEgw libro X. Quaeftionum. $1 focius te-
ftamento libertatem ita dederit, PAwPHILvS, S1 EVM
SOCIVS MANVMISERIT,LIBER ESTO:Seruius refpon-
dit, focio manumittente, communem fieri libertum familiae

* e . ; H L LÀ .
.5* atque manumifforis. Neque enim nouum aut incognitum

eft, vario iure communi mancipio libertatem optingere ??.
^ KXLIX. IpnzgMw libro VI. Refponforum. TEesTAMEN-
TO militis ita manumiffam, SAMrIAM IN LIBERTATE

.ESSE IVSSI, directam libertatem iure militiae ?? cepiffe ??

placuit. | | :
^ — L. IpnE w libro IX. Refponforum. Qvonp DiuoMarco
prolibertatibus conferuandis placuit, locum habet irrito te-
ftamento facto, fi bona venitura ?* fint: alioquin vacantibus
?7 fifco vindicatis, non habere Conftitutionem locum , aper-
te cauetur. $. r. Seruos autem teftamento manumiffos, vt
bona fufcipiant ??, iure cautionem idoneam offerre, non mi-
nus quam ceteros defuncti libertos ?*, aut extrarios ?5 , de-
clarauit. Quod beneficium minoribus annis heredibus fcriptis
auxilium. bonis praeftitutum ?9 more folito defiderantibus
non auferetur ?*, - : | :
. . LI. Ingw libro XIV. Refponforum. TesTAMEN-
TO centurio feruos fuos venire prohibuit, ac petit ?5, prout

quisque meruiffet, eos manumitti: libertates vtiliter datas,

refpondit??: cum, fi nemo feruorum *?? offenderit, omnes ad
libertatem peruenire poffunt *: quibusdam ? per offen(am ex-

| c'ufis, refidui in libertatem perueniunt. $. 1. Cum ? ita te-

ftamento adícriptum * effet, sERvI, QV1 SINE OFFEN-
SA FVERVNT, LIBERI SVNTO: condicionem adfcri-
ptam videri placuit: cuius interpretationem ? talem facien-
dam, vtde hisin libertate danda cogitaffe non videatur, quos
$ poena coércuit, aut ab honore miniftrandi *, vel admini-
ftrandae rei negotio remouit *. Pt L j
! LII.

82, Hal. perueniffet , in metallum. — 83 Vulg. PAVLVS. 8R. Etiam Rehd.
84 Gothofr. in nota: id eft, obtinuerit. Hal. tamen et Vulg. obtinzerit. BR.
85 Vulg. addit: dicere. BR. 86 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. Etiam
Rehd. GE2. — $7 Vulg. addit: teflatorié. BR. Etiam Rehd. GEB. . 88
Hal. contingere. Rehd. attingere. GEB. 89 Rehd. wilitari. GEB. 9o
Hal. accepzffe. GEB. — 91 Hal. venum itura. Rehd. vendita. GE B. 92
Hal. inferit: bonis, et idem in Rehd. fuperfcriptum. GE R.
Rhed. faufcipiantur. G E B. 94 Hal. liberos. GEB. 95 Vulg. extraneos,
BR. Vt et Rehd. GEz. 96 Vulg. praeffitum. BR. Etiam Rehd. GER. 97

Elor. erat: amfertur. Re&ius itaque reftitutum. effet: aufertur, vti Hal. et-

Vulg. BR. Et Rehd. GEz. 98 Hal. et Vulg. petzt. BR. Etiam Rehd. et
lane erat Taur. dare: petft. GER. 99 Gothofr. in nota: Papinianus fc.
Hal. tamen et Vulg. refpoudi. BR. YOoo Hal. eorum , loco: feruorum. GEB.
1 Hal. et Vulg. poffint. BR. 2 Hal.et Vulg. inferunt: amtem. BR. Vt et
Rehd. GE z. 3 Hal. Cui.GrB. 4 Rehd. fcriptuym, et mox iterum:
feriptam. GEB. | 5 Hal. et Rehd. inferunt: placet. GEB. Hal. minime
placet , fed : placuit inferit. 6 Hal. inferit: aut. GE B. 7 Hal. et Vulg.
adminiflrandi. BR. —— 8 KRehd. cobercuit, et ab bonore adminiftvande vei ne-
gotium teflamente remonit, ícd vox : teflamento , et primae duac literac in: re-
monuit

93 Hal. et -

pE
fis
v
Jih
ni
u I
TM
Q0cd

Jier

(iUs
(ifi
fui
etiü
Chft
Tüs
fil
lus
net
fte
ni i
Ciof

habel
jEV
(nt
Cnt
(
teft
"Cred
a Dr
bertst
i d
Tbert:

BR
B
ts
eti
mmilf
Non
dutef
firui
bere
te dot
percip«

Woyt
duoa (
it m
GEB,
FIOr, q;
fünt: |
Yt Flor,
14 Hil
fie. GT
ditylog
!T
TO Qpergr
* Vilg. (
Tl i.
li, « Vu
Pt
EC
Tif L
t& Spundi
!Iiomm W

M
ld«

u
)

T

(l

o
ii
o
Ti
nitum
88'
T
ME
"

ltto
t0 t«
Qub
p
TM
Ml«
d
iytis
dbus

uEM
proi
(uts,
T
imdle
n
m
sl
scl
quos

L]

mll«

J

r ^
E
j

*

c»5 x

ia
".
Hgf, c
enh
à
]i d
L
n l
l (5
,a
jenm
qinme
etVUlg'
,-ei n
,in: La
stl

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. IV. 799

LII. PAvrvs libro duodecimo ? Quaeftionum. Ixw-
PERATORES '? Miffenio ** Frontoni. Teftamento militis
his verbis adfcripta libertate, SrTEPHANVM SERVVM M E-
VM LIBERVM ESSE VOLO Vel 1v BxO: adita hereditate,
libertas competit, et ideo ea, quae poftea adiecta funt, si1c
TAMEN, VT CVM HEREDE MEO SIT, QVOADVSQVE
** 31VVENIS !? SIT: QVOD S1 NOLVERIT, AVT CON-
TEMPSERIT, IVRE SERVITVTI1S TENEATVR: ad re-
uocandam libertatem, quae competit **, non funt efficacia.
Idem etin paganorum teftamentis obferuatur. |
| LHI. IpeM libro XV. Refponforum. Lvcrvs Ti-

tius feruo libertatem dedit, fi rationem actus fui ex fide de-
diffet *5 Gaio Seio filio füo: cum annos pubertatis egretfus-
fuiffet Gaius Seius, a curatoribus eiusdem conuentus feruus,
etiam apud iudicem omnibus fatisfecit: exatta * cautione a.

curatoribus, pronuntiatum eft, liberum eum effe: nunc Ga-
ius Seius filius teftatoris negat, curatoribus fuis recte pecu-
niam inlatam *?:; quaero, an iure foluta fit quantitas? Pau-
lus refpondit, curatoribus quidem adulefcentis reliquam ratio-

nem, vt condicio teftamento adícripta impleatur *?, non iu-

re exfolutam !? videri: fed fi, praefente adulefcente, pecu-
nia illata eft, vel in rationibus ?? eius relata, impletam condi-
cionem videri, ac fi ipfi foluta fuiffet. -
"LIV. ScaEvoLaA ?* libro IV. Refponforum. . Qvz
habebat feruum Cratiftum ??, teftamento ita cauit, sERvvs
MEVS CRATINVS LIBER ESTO. Quaero, an feruus
Cratiftus ad libertatem peruenire poíffit, cum teftator fernum
Cratinum non habebat, fed hunc folum Cratiftum? Refpon-
dit ^*, nihil obeffe, quod in fyllaba erraffet. — $. r. Scripti
teftamento heredes, ante aditam hereditatem pacti funt cum

^ecreditoribus, vt parte dimidia contenti effent: et ita decreto

a Praetore interpofito hereditatem adierunt. Quaero, an li-
bertates in eo teftamento datae coimnpetierunt ^*? Refpondit
25 , fi teftator fraudandi confilium non habuiffet, competere
libertates. Pa | |
LV. MA EcraANvs ?? libro IT. Fideicommifforum. L1-
BERTAT E füb condicione data, huc iam decurfum eft, vt fi
per ftatuliberum non ftet, quo minus condicioni pareat: quam-
uis ne ?^* per heredem quidem ftet, tamen ad libertatem per-
ueniat. Quod credo refponderi oportere, et fi per fideicom-
miffum vtique hereditarüs feruis libertas data fuerit. $. r.
Non abfurde et de heredis feruis idem dicetur. $. 2. De his
autem, quos redimendos habebit, non iufte ?? dubitamus:
fiquidem eo cafü iniquum erit, heredem perinde compelli de-
bere redimere eos, atque li condicio impleta effet: quod for-
te dominus prohiberet condicioni parere, vt et ?? pretium
perciperet, et in condicionem non rogaret ?9, as
LVI, Pavrvs libro I. Fideicommifforum. : S1 quis

».04it punctulis funt fubnotatae. GEB. — 9 Erat Flor. decimo, et antique:
duo, elt adícriptum. BR. 10 Hal. * mperatores Seuervus et Antoninus ) et
in margine: *alias defunt. GEB. — 11 Vide Menag. Amoen. Dur. Cin. c. 31.
GEB. . 12 lÓta Hal. quem Taur. videtur effe fecutus. Eft enim etiamnunc
Flor. quodusque , forte pro: quou$que, vti habent MSS. et ceteri. BR. MSS.
funt: Vat. L. VI. Barb. Chriftin. $. Cruc. I. Bynkersh. At Magl, q420dusque ,
vt Flor. Rehd. 4402542e, vt plerique. GEB. 13 Taur. IVbPENIS. GER.
14 Hal. competiit. GEB. 15 Rehd. reddidiffet. G E B. 16 Hal. addit:
que. GEB. 17 Vulg. illatam effe.B R. Etiam Rehd. GER. 18 Rehd.
adimnpleatuv. GEB...—— 19 Hal et Vulg. folutam. B R. 20 Vulp. rationues.
B R. 21 Flor. SCEVOLA, fi non litera A excidit in Taurell. editione vi-
tio operarum. Sane Brenkm. nec notauit nec correxit quicquam. GE B. . 22 Hal.
et Vulg. Gratinum, et mox; Cratiflus, et ita in. fequentibus inuerfa ratione.
Flor. firmant Bafil, E& Keázisov Zx«v OojAov &AsvSeQüeu KQurivov. BR, 23
Hal. et Vulg. vefpondi. RR. . 24 Flor. erat: competerunt. Fieri poterat : com-
getevent. Hal. et Vulg. competierint. BR. — 25 Hal et Vulg. vefpondi. B R.
26 Rehd, Martianus. GEB. 27 Vulg. zec, RR. — 28 Hal. et Vulg. von
iniufle. BR. Vt et Rehd. GEB. . 29 Ap. Hal. et, abcít. Et Flor. etiam
eít expunctum. 8R. 30 Hal. nec couditionem: provogaret. Rehd. et i con-

ditionem »0n erogaret. GEB. — 31 Hal. reliquerit. GEB. — 32 Ap. Hal, ex,

feruo teftamento dederit?* libertatem et directo, et per fidei-
commifílum: in poteftate ferui eft, vtrum velit ex directo, an
ex ?? fideicommiffo ad libertatem peruenire: et ita Marcus
Imperator refcripfit.
: LVII. Garvs ?? libro III. de Manumiffionibus. S 1 ?^
locuples egenti heres extiterit, videamus, an ea res teftamen-
to datis libertatibus proficiat, vt creditores fraudari ( non) ?5
videantur? Et fane funt quidam, qui cum heres locuples
exifteret ?9, tale effe crediderunt, quale fi ipfe teftator ad- -
auétis ?? poftea facultatibus decefliffet: fed mihi traditum eft,
hoc iure nos vti, vt ad rem non pertineat, locuples, an egens
?5 heres extiterat ??: fed quarum facultatium teftator decef-
ferit. Quam fententiam Iulianus adeo fequitur *^?, vt exifti-
met, ne eum quidem libertatem confecuturum, quem is, qui
foluendo non elfet, ita liberum eífe iuffiffet, cv w As
ALIENVM SOLVTVM ERIT, STICHVS LIBER ESTO:
fed non hoc eft confequens Sabini et Caílii fententiae, quam
et ipfe fequi videtur: qui exiftimat **, confilium quemque
?? manumittentis fpe&are debere: nam *? qui fub ea condi-
cione feruum füum, liberum eífe iubet, adeo fine fraudis
| confilio liberum effeiubet, vt apertiffime curare videatur, ne
creditores fui fraudarentur ^*. |
LVIHL. MaxcrzANvs **libro III. Fideicommifforum.
VERvM eft, eum, qui liber effe iuffus effet **, alienatum
a teftatore, li ante aditam eius hereditatem rurfüs heredita-
rius fieret, mox ** adiretur hereditas, ad libertatem perue-
GU — 7 '- : :
. LIX. ScaEvoLA libro XXIIL. Digeftorum. TrTr4A
feruis quibusdam, et ancillis nominatim directas libertates de-
dit, deinde ita fcripfit, x Pkpi:iskQvAas oMwNks,
QVARVM NOMINA IN RATIONIBVS MEIS SCRIPTA
SVNT, LIBERAS ESSE VOLO. Quaefitum eft, an Eu-
tyclia, quae teftamenti faCti tempore inter pedifequas liber-
tatem acceperat, mortis autem tempore inueniatur ^9 aCtori
in contubernio *? tradita, ex generali capite pedifequarum li-
bertatem confequi poffet 59 ? Refpondit, nihil impediri liber-
tatem pedifequae, quod ** mortis demum tempore pedife-
qua efle defiit, $. r. ?? Puram et direCtam domini fui tefta-
mento libertatem Stichus acceperat, et ex hereditate multa
per fraudem amouiffe dicitur. Quaefitum eft, an non ? an-
te in libertatem proclamare debeat, quam ea, quae ex here-
ditate amouiffe probari poterit , heredibus reftitueret 5*2 Re-
fpondit, fecundum ea quae proponerentur, eum de quo quae-
reretur ??, liberum efle. Claudius: videtur abfoluiffe et id
de quo quaeritur, nam heredibus fatis confultum eft Edicto
de furtis. $. 2. Lucius Titius teftamento fuo ita cauit 55,
ONwNESIPHORE ?*, wisi ?? pILIGENTER RATIO-
NEM EXCVSSERIS ??, LIBER NE ESTO. Quaero, an
| | One-

abeft. G x s. 33 Rehd. PAVLVS. GEB. 54 Rehd, inferit: quis. GEP.-
35 Hanc negationem fupplerunt omnes fcripti et editi. R R. Etiam Hal. Scripti
fuut Vat. L. VI. Barb. Chriítin. $. Crucis V. Hl. Bynkersh. Rehd. GE E. 36
Hal. et Vulg. exffaret. BR. Vt et Rehd. G 8. 37 Hal. et Rehd. adidnétzs.
GEB, 38 Vulg. egenas.BR. Etam Rehd. GEB. — 39 Hal. et Vulg. exfti-
terit. BR. Etiam Rehd. GER. 40 Vulg. perfequitur. B R. Rehd. exeguitur,
quod tamen in: feguitur, eft mutatum. GEB. — 41 Hal exiffimant. Rchd.
exiflimabat. G E B. 42 Rehd. quoque. GE B. 43 Hal. et Vulg. inferuut:
et. BR. 44 Vulg. fraudentur. B. 45 Vulg. MARCELLV'S. Baíl.
MAPKIANOE. BR. Kehd. AMartianus. GER. 46 Hal. eff. 47 Vulg. in-
ferit: cum. BR, Et Rehd. GER. ' 48 Vid. Bynkersh. IV. Obf. 25. GER.
49 Vulg. im contubernium. BR. . 5O Hal.pofit. 51 Vulg. quae. BR. Ft-
iam Rehd. GEB. — 52 Hal. praefigit: Qui, fequenti: et omiflo. GE B. 53
Ap. Hal. 2102 , abeft. GE z. 54 Hal. probari potuevit ab baevedibus , vefti-
tuerit. Et ita Rehd. niíi quod in fine habeat: reflituere, fcil. debeat, -
T0U xowoU, GERB. . 55 Hal. quaeritur. 56 Kehd. camerat. GEB. 57
Vide Alciat. P. Paradox. 4. et Elb. Leoninum 1V. Emend. 16. n. 14. 1. et
18. BR. Vide Menag. ZAmoen. Iuv. Ciu. c. 31. GER. 58 Vide Bynkersh.
V. Obf. ;. GER. 59 Taur. excuSeris. GER. Balil. &vazuAadáec , quafi di-

LZzZz223 Cas :

HTere)

Onefiphorus ex his verbis libertatem fibi $9 vindicare poffit? | . . jua 1
n« certum fit, vtrum exiftat fucceffor, an non, ceffabit ? Con-

potius, quam dari. : z
LX. IpnEw libro XXIV. Digeftorum. T tsTAMENTO
ita cauit, Eddov, BávAouo 0o35von voulcqrrx aA , imel EQ3a-
Gsy ysyymdguwi , METO TO TV ;c:yräpacxlcx'vroä yevéddau ä),eu.fä*.ägæy, 5*
Quaero, an fi Eudo ** non 6* probet fe poft manumitfionem
matris fuae natum, . .
confequi? Refpondit, non oportere eiusmodi *? confultatio-
nem 99 praeiudicium parare. at ia
LXI PowPoxivs libro XL Epiftularum. — Sc1o
quosdam 97 efficere volentes 55, ne ferui füi ^* vnquam ad
libertatem perueniant, ha&enus fcribere folitos, ST1cnuvs

CVM MORERETVR /"?, LIBER ESTO. - Sed et Tulianus

ait, libertatem, quae in vltimum vitae tempus conferatur,
nullius momenti effe : cum teftator impediendae magis, quam
dandae libertatis gratia ita fcripfiffe intellegitur ^^. Etideo et-
áam fi ita fit fcriptum, Sricuvs sr 1N CaprTOLIvM
NON ASCENDERIT, LIBER ESTO: nullius momenti hoc
*2 effe, fi apparet in vltimae 7? vitae tempus conferri liber-
tatem teftatorem voluiffe: nec Mucianae cautioni locum effe.
d. t fi itain teftamento fcriptunt fuerit, STICHVS SI
CAPVAM IERIT, LIBER ESTO: aliter liberum non effe,
quam fi Capuam ierit. . $. 2. Hoc amplius Octauenus aiebat ,
fi quis in teftamento füb qualibet condicione libertate feruo
data ita fcripfiffet, ANTE CONDICIONEM NOLO EVM
AB.SHEREDE LIBERVM FIERI,. nihil valere hanc adie-
&ionem. Ts | d

Refpondit, 9* verbis quae proponerentur, libertatem adimi

DE FIDEICOMMISSARIIS LIBERTATIBVS.
VrPIANVS libro XIV. ad Edicum.

SI OovIDAM ex his, qui fideicommiffam * libertatem de-
beant, praefentes fint, alii ex iufta caufa abfint, alii lati-
tent: proinde ? is, cui fideicommiffaria libertas reli&ta eft ",
liber erit, atque fi foli qui adeffent, et qui ex iufta caufa ab-
effent, rogati effent: pars ergo latitantis ^ his proficit.
IL InEx libro LX. ad Edictum. . Sx quis inteftatus
decedens, codicillis dedit libertates *, neque adita fit * ab
inteftato hereditas, fauor Conftitutionis Diui Marci debet lo-
cum habere et hoc cáfü: quae iubet libertatem competere
feruo, et bona ei addici, fi idonee creditoribus cauerit de fo-
lido, quod cuique debetur, foluendo. '

III. Ingw libro LXV. ad Edictum 7. Iw quem et-
iam vtiles actiones plerumque creditoribus competunt..

€as: vecontredlauerit. BR. — 60 'Taur. fiVi. GER. 6t Hal. et Rehd.
praefigunt: ex bis. GE B. 62 ld eft, Volo, ct Eudoni dentur mille folidi ,
eo qugd. primo fit geuitus pofleaquam . mater eius ad. libertatem peraenit. nec ali-
ter Hal. in Graecis vertit, GE B. 65 Taur. EF'do. GEE. 64 Hal. annuon En-

do fi probet. G EB. 65. Hal. buiusmodi. GER. .* 66 Flor. fa&um :. confaul-

fatioue. BR. — 67 Mal. inferit: teffatores, et ita eft in Vat. L. gm. Et in Rehd. -

GEB. 68 Taur. in Adnotat. volentes. im P. nolentes. Sed 'Hal. omnes et
omnia quoque MSS. voleutes., B R. Vat. l. IL. HL. IV. VI, Pal. I. S. Cruc. I.
Bynkersh. Rehd; Sed ;Magl. vt Flor, GEE. —— 69 Ap. Hal. fui, abeít, et
Flor. eft deletum. E. R. 70 Hal. morietur. E R.
ligatur, BR. 72 Ap. Hal boc, abeft. GEE, 73 Hal. vltimum. GER.
1 Vulg. fideicommiffarimm. BR. Etiam Rehd. GEB. — 2 Gothofr. in
nota: A. perinde. Nempe ira Taur. in margine, et Hal. intextu. GEB. — 3
Haec vox : eff, a nóbis afterifcis eft inclufa, ( puta in exemplo a Breukm. typis
deftinato) Flor. enim olim aberat, et abeffe poterat. BR. — 4 Hal. latitans;
Vulg. latitantium. BR. Rehd. vt Vulg. GER. 5 Hal et Vulg. libertatem.
BR. Etiam Rehd. GE 5. 6 Hal.eff. 7 Flor. verba: ad edichmm, poftea
áàddita funt. pn. — 8 Taur. ceffaVit. GEB. — 9 Hal. et Vulg. poterit. W R.
Vt et Rehd. GEE. 1O Flor. erat: coripeterust. Inter verfus adícriptae

—

poffit his verbis teftamenti libertatem .

|eft: purae. GEB.

7X Hal. et Vulg. zutel- -

DIGESTORVM- LIB. XL.. TIT. IV.: V.

IV. Ingw libro LX. ad Editum. Enao quamdiu in-

ftitutio: cum certum effe coeperit, tunc erit Conftitutioni lo-

cus. $. F. Siis qui in integrum reftitui poteft, abftinuerit
. fe hereditate, an quamdiu poteft.? in integrum reftitui, ex-

iftimamus Conftitutionem ceffare, quia non eít certum ab in-

.teftato neminem füccefforem exftare? eft tamen verius admit-

tendam Conftitutionem. $. 2. Quid ergo, fi poft addittio-

nem libertatium conferuandarum caufa factam, in integrum.

fit reftitutus? vtique non erit dicendum, reuocari libertates,
quae femel competierunt r0, — $. 3. Illud videamus, vtrum
praefentes effe debent **, qui libertatem acceperunt, an ve-
ro non? Et cum inuitis illis poffunt *^ bona propter liberta-
tem addici *3, vtique etiam abfentibus **. $. 4. Quid ergo,

fi quidam .praefentes fint, quidam abfentes? Videamus, an

etiam abfentibus competat libertas? Et poteft dici, exemplo -

aditae hereditatis *? competere libertatem , etiam abfentibus.
$. 5. Si ex die data fit libertas, an dies exfpeCtandus fit ?
et puto exfpectandum: ante ergo non addicentur. Quid de-
inde, fi füb condicione data fit libertas ? Etfi quidem aliquae
pure **, aliquae ** fub condicione, vtique addici ftatim pof-
funt. Siomnesfuüb condicione, quid confequens erit dicere?.
vtrum exfpeCctandum *5, vt condicio exiftat: an vero ftatim

addicimus, tunc demum competitura libertate *?, fi exítite-

rit ?? condicio ? quod magis erit probandum. — Addi&tis ita-
que bonis ?*, direc&tae libertates purae ^? datae, ftatim com-

. petunt: ex die, cum dies venerit: condicionales, cum con-

dicio extiterit. . Nec erit ab re, exiftimare ?3 etiam pendente
condicione libertatium, licet omnes fub condicione datae fint,

Conftitutionem locum habere. Vbi enim libertatis fpes eft,
ibi dicendum eft, vel modica data occafione , quod fine damno.
creditorum fuüturum eft, addiCctionem admittendam. $. 6.
| Si füb condicione dandorum decem ?^ libertas data fit, fiue

heredi dare iuffus fit, qui libertatem accepit, fiue non fit di-
&tum cui ?5: an dando ei, cui bona addicenda funt, perueniat
ad libertatem , quaeri poteft ? Et magis eft, vt ei dare 6 de-
beat, cui bona addicta fint ?* : ?? quafi translata condicio vi-
deatur: certe Íi alii, quam . heredi, dare iuffus fit, ipfi, cui
29 iuffus 39 eft, dabit. $. 7. $i?* qui fideicommiffam liber-
tatem acceperünt, non ftatim, vbi addi&ta bona funt, liberi
funt, fed fideicommiffam ?? libertatem poffunt confequi, hoc
eft, manumittendi funt ab eo, cui additta bona Iuut. $ . 8
Addici ita demum bona voluit, fi idonee creditoribus cautum
fuerit de folido, quod cuique debetur. lirgo cauendum eft
idonee, Quid eit idonee? fatisdato ?? vtique, aut pignori-
bus datis. Sed ?^ fi ei fides habita fuerit promittenti ?? fine
fatisdatione, idonee cautum videbitur ?9. $. 9. Creditori-

bus ?? caueri quemadmodum debet? vtrum fingulis, an ve-

rO

literae: ;u. Sed "Taur. re&e priorem tantum recepit. Hal. competierimt. BR.
i1 Hal et Vulg. debeant. B R. | Etiam Rehd. GE E.

þ 12, Hal. et Vulg. zn-
nitis aliis poffiut. BR. Etiam Rehd. nifi quod habeat: poffunt. GEB. . 13
'Taur. aDizci. GER. I4 Hal. addit, gnibusdam poterunt addici. Rehd. ad-
dit: quibusdam poffumt. GEB. . 15 KRehd. inferit: 5is. GE R. 16 Flor.
- 7 Rehd. alie pure alie. fab.. GER. 18 Hal addit:
efl. GE B. 19 Hal. addicimns , et tunc demum competitura fit libertas. Vulg.
addicimus et. dicimus tunc demum .competituram libertatem. B R. Rehd. .et dice-
mu$ tunc demum ei competituram. libertatem. GEB. 20 Rehd. inferit : Ji-
ber?atis. GE B. -21 Bafil. vgoexugáóssec yiwouévué. BR. — 22 Gothofr. in no-

ta: pure. vulg. Et Hal. GE B. — 23 Rehd. exiflfimare. GEB.. — 24 ln Rehd.,

decem , abeft. GE . 25 ln Kehd. cui, abeft. GEn. 26 Hal. et: Vulg.
dari. B R. 27 Hal. funt.
inferit: dave. B R. Etiam Rehd. G. E B. 30 Taur. in Adnotat. cui iuffus. cu-
IunSus. nam cuiusus im P. GEB. . 531 Hal Hi, qui. Vulg. Ej, qui. BR.
Rehd. Hi, qui. G EB. 32; Kehd. fideicommiffariam, G F B. 33 Vulg.
fatisdatione. B R. Etiam Rehd. GE2. — 34 Hal inferit: et. Vulg. refpoudi: Et

fi éi. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. 35 'Taur. promittenDi. Et ita Rehd. pro-

mittendi. GEB. 36 Erat Flor. videtur, quod ftare poterat. 8 R. 37 Halin-

28 Rehd. praefigit: vt. GE B. 29 Vulg.

f0f
(ic
(
ea
(0
UR
]
f1is,
feff |
«
j fot
ettaf
fiant
man
(om
hi el
berti
cort
moitt
que i
T
vtr
81 C
at
Pret
fit m
m
Yer
prie
f r
fi, :
fifto
(eten
(onft
fot.i
ts
(e
cul
$1
Imot
dem
Quia
dits
$3 ho
f ^
t
li *
Wltge
pann
Tün:
r (
[2

qutey,
GET,
Quoque
GEB,
Cpertm
( Tl
!

— 5$ Mi

6H 5
Df
i Quà d
Vil
V"lg- f
:
DN

jerit

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V. 801

f6 omnium nomine vni ab ipfis creato?: Et oportet officio iu-

dicis conftitui, conuenire creditores , vnumque creare, cui
caueatur omnium nomine. $. ro. Illud videndum ?$, ante
caueri debet 3? creditoribus, et fic addici bona: an vero füb
condicione haec ^? funt addicenda, fi fuerit cautum ? Et pu-
to, fic comprehendendum decreto, fi omnia ex Conftitutione

Diui Marci facta fint **. $. rr. Defolido vtique fic accipie- .

mus, deforte et vfuüris debitis. $. 12. Hi, qui ad liberta-
tem peruenerunt, quorum liberti fiant, Conftitutio oftendit:
vt qui ^^ directam libertatem *? , orcini erunt ** liberti: ni-
fi forte is, qui addici fibi bona defiderat, ita velit addici, vt
etiam hi, qui dire&tam libertatem acceperunt, ipfius liberti
fiant, $. 13. Qui autem volunt ipfius liberti fieri, vtrum
manumittendi fint ^* ab eo, an vero ipfa addictione hoc

comprehendendum, hac ^ condicione fibi addici bona, vt.
hi etiam, qui directam libertatem acceperunt, ipfius fiant li- -
berti? Et puto, hoc effe probandum, vt ipfa addictione hoc.
comprehendatur: idque*? verba quoque ^* Conftitutionis ad-
mittunt. $. 14. Cum autem feruus libertatem nanctus eft, vti- -

que etiam tutelam eius habebitis *?,cui bona additta fünt.
$. r5. Si alienos feruos rogauerat ?? hercdem manumittere,
vtrum dicimus Conftitutionem locum habere, an vero ceffabit

5: Conftitutio? Magisque eft ?? , vt locus fit Conftitutioni db :
addictis enim bonis, redimere et praeftare libertatem cogitur a .
Praetore. $. 16. Si non heres, fed legatarius rogatus fue--
rit manumittere: numquid ceífet Conftitutio, quod legatis

non debitis nec libertates poffunt deberi? Magisque eft, vt
idem fauor fit: ómnibus enim generaliter voluit libertatem
praeftare 5^, quibus competeret, [i hereditas adita fuiffet.

$. 17. Eadem Conftitutio profpexit, vt fi fifcus bona admife- .
rit, aeque libertates competant. Ergo fiue iacent 55 bona

fifco fpernente, fiue adgnouerit, Conftitutio locum habet.
Ceterum fi alià ratione adgnofcat, apparet, ceíflare debere

Confütutionem. — Quare et fi caducis ?? legionis bona delata |

fint,idem erit probandum. $. 18. Item fi minor viginti an-
nis dedit libertatem, dicemus non competere, nifi fi 5* fi-
deicommiífam 59: haecenim competeret, fi modo potuit ??
caufam probare minor viginti annis, fi viuus manumitteret.
$. 19. Si in fraudem creditorum libertas data fit ab eo, qui
mortis tempore foluendo non eft, an competat? Et fi qui-
dem fifcus bona non adgnouerit, forte competet libertas:
quia folidum creditoribus 5? offertur. . Atquin, Íi adita here-
ditas fuiffet 5*, non competeret ??: certe fi fifcus adgnouit
$3 hereditatem , facilius probabitur, ceffare libertatem: nifi
fi 5* quis verba Conftitutionis fecutus, dixerit, ipfum ** fi-
biimputare debere, qui addici fibi hac condicione bona vo-
luit *9, vt libertates competant. Si quis autem exemplum
aditae hereditatis füerit fecutus, directae libertates non com-
petent, fi confilium et euentus fuerit fraudandorum credito-

rum: nec fideicommiffae praeftabuntur, fi euentu frauden-

tur creditores, $. 20. Sibona fuerint a fifco non adgnita 9*,
eaque addi&ta 5* libertatis conferuandae gratia, an pollit fi-

autem. Vulg. tamen. BR. — 38 Hal. et Vulg. addunt: eff. B R. Etiam Rehd.
G E B. 39 Forte legas: as ante. Hal.et Vulg. am caueri debeat. BR. Et ita
quoque Rehd. GER. 40 Vulg. fub bac conditione. B R. 41 Hal. fant,
G E B. 42 Malim: qui ad diredlam. BR.' —— 43 Hal. et Vulg. addunt: ac-
ceperunt. B R. Etiam Rehd. GE z. 44 Hal. fiut. GEB., 45 Hal. funt.
46 Vulg. ea. B R. Rehd. comprebendendum eft , ea. GE B. 47 Vulg. id quod.
B R. 48 Ap.Hal. quoque, abeft, GER. 49 Ap. Hal. is, abeft. GE R.
50 Rehd. inferit: teflator. GEB. 51 Taur. ceffaV/it. Et Rehd. ceffauit.
GER. 32 Haletmagiseft. 53 Taur.conflitutionE. G EB. 54 Hal. et Vulg.
praeftari. BR. — 5$ Vulg. vaceut. BR. Hal. jaceamt. . 56 Gothofr. in nota:
íi qua ducis. Hal, Hal. tamen habet in margine: aHas, caducis. BR. Rehd.
caduci. 57 Ap. Hal. et Vulg. i, abeft. 8R. — Vr etin Rehd. GEB. — 58
Vulg. fideicommiffariam libertatem, &R. — 59 Rehd.potuerit. GEB. — 60 Hal.
et Rehd. creditori. GEB. — 61 Hal. fuerit. GEB. — 62, Hal. competet. GEB.
63 Hal. agnouerit. — 64 Ap. Hal. et in Rehd, fi, abeft. Gz s.

65 Vulg. j

fcus poftea adgnofcere? Et magis.efít, ne poffit. Plane, fi
non certioratis Praefectis aerario 5? bona fuerunt libertatis
conferuandae caufa addifta, videndum eft, an Conftitutioni
locus fit? Et fi quidem talia fuerunt, vt adgnoíci deberent,
addictio ceffat: fi vero non fuerunt *?, addictioni locus eft,
$. 21. Is autem, cui bona addiéta funt, bonorum poffeffori
adfimilari debet , et fecundum hoc ** et iura fepulchrorum pot-
erit habere. $. 22. Item videamus, an conueniri a credito-
ribus poffit hereditariis actionibus: an vero non nifi ex cau-
tione, quam interpofuit? Magisque eft, vt non aliter conue-
niatur, quam ex ea cautione, quam interpofuit. $. 23. Si
duobus pluribusue addiCta fuerint bona, et communem rem
et communes libertos habebunt, etfecum familiae hercifcun-
dae iudicio experientur. :
— V. PaAvrvs libro LVII. ad Edictum. Iw fideicom-
miffariis libertatibus fi abfente herede Praetor pronuntiaífet li-
bertatem deberi: eft et liber, et defuntti libertus, fi et feruus
eius fuit "^?^: aut heredis, fi feruus heredis fit "*?: immo et
fi fine fucceffore heres decefferit, conferuandam effe liberta-
tem, Senatus Hadriani **^ temporibus cenfuüit.
VI. Inkw libro LX. ad Edictum. Decrew legata
funt, et rogatus eft legatarius Stichum emere et manumitte-
re: ** Falcidia interuenit , et minoris emi feruus non potelt :
quidam putant, dodrantem accipere debere 75 legatarium , nec

.emere compellendum. Tidem *? putant, etiam fi fuum fer-
uum rogatus fit manumittere, et dodrantem ex legato acce-

perit: non effe compellendum manumittere. 75 Videamus,
ne vtique in hac fpecie aliud dicendum fit. Sed in fuperiore
7? funt, qui putant cogendum legatarium redimere feruum,
et fe oneri fubieciffe, dum accipit 59 vel dodrantem : fed fi
paratus fit retro reftituere, quod accepit 5*, an audiendus
fit, videndum ? Sed cogendus ** heres tota decem praeftare,
perinde atque fi adieciffet teftator, vt integra praeftentur 5?,
—— VII. Vzrr1ANvslibro LXIIT. ad Edictum. Sz cui le-

fgata fint centum ita, vt fernum alienum redimat et manu-

mittat, et bonis heredis venditis, partem, non totum perfe-
quatur ?*: non alias debet confequi legatum , quam fi caue-
rit, fe manumiffurum: fed hoc tunc ?** demum, fi largiatur

.portio, quam accepit, ad ferui pretium, paratusque fit do-

minus tanti eum 5* vendere: alioquin exceptione doli debe-
bit legatarius repelli. | .
"VIII. PouPoxrvs libro VII. exPlautio. Evx, cui
mille nummi legati fuiffent, fi rogatus fuiffet viginti fernum
manumittere, non cogi fideicommiltfam libertatem praeftare,
fi legatum non caperet, conftat. |
IX. MaARcE&rrLvs ?* libro XV. Digeftorum. Cvxwx
fidei heredis commifit 9?*, ne feruus alienam feruitutem pa-
tiatur: experiri poteft confeftim, vt fuerit alienatus, 9? pe-
tere libertatem. . Sed vbi ?? alienatio non eft voluntaria, fed
neceffitas alienandi ex caufa teftatoris pendeat ?*, prope eft,
vt nondum debeat praeftari fideicommitfum: quod poteft vi-
deri defunctus ?? nihil fenfiffe de huiusmodi cafu alienationis.

exm. BR. Etiam Rehd. GE B. — 66 Hal. et Vulg. voluerit. BR. Etiam Rehd.
G E B. 67 XVulg. fuevint fifco mondum agnita. BR. 68 Rehd. inferit :
funt. GEB. 69 Vulg. certzorato praefecto aerarii. E R. 7o Hal. fuerint.
71 Rehd. bec. GEB. 72 Hal. et Rehd. faerit. GEB. 75 Hal. fuerit.
GEB. 74 Vulg. diui Adriami. BR. Etiam Rehd. GE g. 75 Hal. prae-
figit: fed. GEB. - 76 Ap. Hal. debere, abeft. GEB. — 77 Flor. Idem. Hal.
ltem. GEBR. . 78 Hal. praefigit: fed. GE B. 19 Hal. fed fuperiore cafu.
GEBR. $0 Vulg. acceperit. BR. Hal. accepit. - 81 Vulg. acceperit. BR.
$&2 Vulg. inferit: eff. B R. Et Rehd. GERE. 83 Vulg. praeflarentur. B R.
Etiam Rehd. GEZ. 84 Rehd. cenfequatur. 85 Vulg. ita, loco: tamnc.
sR. Etiam Rehd. GEB. — 86 Ap. Hal. ewm, abeft. GEg. — 87 Hal. MAR-
TIANVS. GEB. $8 Hal. et Vulg. commiffum fit. BR. Etiam Rehd.
GEB. . $9 Hal praefigit: et. GEB. O Hal. vbi vero, loco: fed vbi.
GER. 9I Hal. pendet. Rebd. pendebat. GuB. — 92 lal. defuntium. GEP.
: ! 93

ER DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V.

X. IpneM libro XVÍ. Digeftorum. Qvrpaw in te-
ftamento fcripferat, ILLVM ET 1LLVM SERVOS MEOS
VENIRE NOLO: fi ideo eos noluit venumdari, vt fi ?? ve-
neant, ad libertatem perueniant, praeítanda erit libertas:
nam et illi videtur libertas reli&ta, de quo ita fcriptum eft,
NOLO ALII QVAM TIBI SERVIAT. Secundum haec bes
igitur, fi ^* quoquomodo vendere temptauerit "^. feruum,
confeftim peti poterit libertas: nec, quominus praeftet liber-
-tatem, proderit heredi, fi eum redemerit: quia femel exftitit
condicio. $. r. Is cui libertas debebatur, veniit ?*: fi vult

ab herede manumitti, non erit interneniendum ei, cui 38 he--

res praefens erit, emptor latitauit ??: quoniam poterat TEM
vti Senatusconfulto, vt quafi ex teftamento ad libertatem per-
ueniat. $. 2. Is cui ex fideicommiffo libertas debþbatmr, ab
