rere nos debere poffeffionem , non vtique *? ita accipiendum
. eft, vt qui fundum poffidere velit, omnes glebas *9 circum-
ambulet: fed fufficit quamlibet partem eius fundi introire,

dum ^? mente et cogitatione hac fit, vti totum fundum vs-
que ad terminum velit. poffidere. $. 2. ^* Incertam partem
rei poffidere nemo poteft: veluti fi hac mente fis, vt quidquid
Titius poffidet, tu quoque velis poffidere. $. 3. Neratius et
Proculus, et ^? folo animo non 59 poffe nos adquirere pof-

feffionem ?*, fi non antecedat naturalis poffeffio. Ideoque fi

thenfaurum ?? in fundo meo pofitum fciam, continuo me pof-

fidere, fimul atque poffidendi affe&um habuero: quia, quod

defit ?? naturali poffeffioni, id animus implet. Ceterüm quod
Brutus et Manilius putant, eum, qui fundum longa poffeffio-
ne cepit ?*, etiam thenfaurum cepiffe, quamuis nefciat in
fundo effe, ** non eft verum: is enim, qui nefcit, non pof-
fidet thenfaurum, quamuis fundum poffideat : fed et fi fciat,
non capiet longa poffeffione: quia fcit alienum effe, Quidam
putant, Sabini fententiam veriorem effe: nec alias eum , qui
fcit, poffidere, nifi fi ** loco motus ?* fit: quia non fit fub
$. 4. Ex plurimis ?? cau-

eum qui vfuceperit, et pro emptore, et pro fuo poffiderez

fic enim et fi ei qui pro emptore poffidebat, heres fim, ean-
dem rem, et pro emptore, et pro herede poffideo: nec enim,-

ficut dominium non poteft nifi ex vna caufa cohtingere, ita
et poffidere ex vna dumtaxat caufa poffumus. $. 5. Ex con-
trario plures eandem rem in folidum poffidere non poffunt..
Contra naturam quippe $? eft, vt cum ego aliquid teneam,
tu quoque id tenere videaris. Sabinus tamen fcribit, eum , qui
precario dederit, et ipfuüm poffidere, et eum, qui precario
acceperit. — Idem Trebatius probabat $* exiftimans, poffe

alium iufte, alium iniufte poffidere: * duos * iniufte, vel
duos iufte non poffe: * quem* Labeo reprehendit: quoniam-

in fumma poffeffionis non multum intereft, iufte quis, an in-

iufte poffideat: quod eft verius: non magis enim eadem pof- .

feffio apud duos effe poteft, quam vt tu ftare videaris in eo
loco, in quo ego fto: vel in quo ego fedeo, tu federe videa-
ris. $. 6. In amittenda quoque 9? poffeffione affeCtio eius ,
qui poffidet, intuenda eft. ltaque fi in fundo fis, et tamen
nolis ?? eum poffidere: protinus amittes pofleffionem. — lgi-
tur amitti et animo folo poteft, quamuis adquiri non poteft,
$& 7. Sed et fi animo folo poffideas, licet alius in fundo fit,
adhuc tamen poffides. $. 8. Si quis nuntiet, domum a la-
tronibus occupatam, et dominus timore conterritus , nolue«
Quod fi
feruus vel colonus, per quos corpore poffidebam , decefferint,
difcefferintue, *5* animo retinebo poffeffionem. | $. 9. Et fi alii
tradiderim 98, amitto poffeffionem. Nam conftat poffidere nos,
donec aut noftra voluntate difcefferimus 97, aut vi deiecti
: | fuerimus.

et Vulg. et, abeft. Et Flor, eft deletum. BR. Et in Rehd. abeft. GER. — 50
Vide Noodt II. Probab. 6. m. 4. BR. 51 Hal. et Vulg. addunt: aimmt.
Forte poft: Proculus , in antecedentibus duo pun&ta re&e ponentur. & R. Kehd.
vt Hal. et Vulg. GEs. 52 Hal. hic et in fequentibus: tbefaurum. GEB.
53 Hal. deeff. 54 Vulg. ceperit. BR. Etiam Rehd. GEB. — 55 Vulg. 7à
quod, ante: Brutus, huc transfert. BR. — Etiam Rehd. G E B. 56 In Rehd.
fi, abeft. GE E. 57 Mauult Bynkershoekius Joco notus fit, quem vide VII.
Obf.. 1. Rehd. vt Flor. GER. 58 Hal. et Vulg. Ex pluribus. B R. Etiam
Rehd. GzEs. 59 Hal. poffe mos, quidam , et in margine: alias poffumus ,
vt quidam. GER. 60 Flor. eft: coeppe. GER. 61 Rehd. approbat,
63 Hal. molueris. GEB.
64 Flor. eft: mwiffife. GxE. 65 Hal. poffidebam, difcefferint , vel
animo, Kehd. poffidebam, dece[ferit, wvel amimo. GER. 66 Gothofr.

in nota: t fi alii tradiderint. Hal.. Immo apud Hal. eft: fed fi alii tra- .
67 Hal. difcefferint, et mox: fuerint, et in margine: -

diderint. G E R.

füet
fe g
tus :
t1t
al
9 j
font
nunti
müs,
(etet
ficüt
bet ,
e,
156
ya Ti
dia 1
velit
cus í
inuel
poiïïd«
Ueniat
93 int
qus j
Coniec
fliguo
gatu
bertat
eum -
auten
taníi
Quida
Cs 0
etolant
fileri
tire m
puuert
fa con
tis, t
Qabin
Defe:
DC à
tetibu
fionis.
Comm
yidebo.

at d
4 M
"o H
E
ipurpy
dit, l.
$, Cruc
Hd, et
quaedm
jutauer;
Taur. j
* moy:
d. v
Eibus, q
i, GQ
ü, G
iiferit:

. Ültcergg

Hal. er !
£€ndUm :
Nodt, ]
X HOT. (
fä&ae. T

f
L
CU
lol
AtD g.
Wtem
/ty

i
l

.
,
IÓ m

h
4
a
M
L

!

Delut n
on v*
t g,
(uim
tm, qi
on d f
s? i.
ltdere
ID &if
1 etift,
vte, t
b
&tm, Qu
idem p
g
un 1
j HO!Ue"
(uoi l
ecfenit
gf
(efe 00?3
v deietà

J

Fnerimi

g ?

y o
Vü-g' ]
Á j
$

, Dl

"n

N
N
L 'JX

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. II

fuerimus. $. to. Si feruus, quem poffidebam, pro libero
fe gerat, vt fecit Spartacus ??, et iudicium liberale pati para-
tus fit: non videbitur a domino poffideri, cui fe aduerfarium
praeparat: fed hoc ita verum eft, fi diu in libertate moratur:
alioquin fi ex poffeffione feruitutis in libertatem reclamauerit
$? , et liberale iudicium implorauerit, nihilo minus in poflef-
fione mea eft , et animo eum poffideo , donec liber fuerit pro-
nuntiatus, $. rr. Saltus hibernos aeftiuosque animo poffide-
mus, quamuis certis temporibus eos relinquamus. $. r2.
Ceterum animo noftro, corpore etiam ?? alieno poffidemus ,
ficut diximus per colonum et feruum. . Nec mouere nos de-
bet, quod quasdam ** etiam ignorantes poffidemus ??, id
eit, quas *? ferui peculiariter parauerunt ^*: nam videmur
75 eas eorundem et animo et corpore pofífidere. $. 13. Ner-
ua filius, res mobiles *5, excepto homine, quatenus fub cufto-
dia noftra fint, hattenus ** poffideri: id eft, quatenus fi *5
velimus , naturalem poffeffionem nancifci poffimus. — Nam pe-
cus fimul atque aberrauerit *?, aut vas ita exciderit, vt non
inueniatur, protinus definere a nobis poffideri, licet a nullo
potfideatur: diffimiliter atque fi-fub cuftodia mea fit, nec in-
ueniatur:; quia ?? praefentia eius fit, et ** tantum ?? ceflat
53 interim diligens inquifitio. . $.. r4. Item feras beftias ?*,

quas ?? viuariis incluferimus, ct pifces, quos in pifcinas ?9.

coniecerimus ?*, a nobis polflideri. Sed eos pifces, qui in
fagno fint *5, aut feras, quae in filuis circumfeptis ?? va-
gantur ??, a nobis non pofiideri: quoniam relictae fint in li-
bertate naturali: alioquin, etiam fi quis filuam emerit, videri
eum omnes feras poíüidere: quod falfum eft. $. 15. Aues
autem ?* poífidemus,: quas inclufas habemus, aut fi quae
manífuetae factae ?? , cuftodiae noftrae fubiectae funt, . r6.
Quidam ?? réCte putant, columbas. quoque , quae ab aedifi-
ciis noftris volant ?*, item. apes, quae ex alueis ?? noftris
euolant, et fecundum confuetudinem redeunt, a nobis pof-
fideri. . $. 17. Labeo et Nerua filius refponderunt, defi-
nere me poffidere eum locum , quem flumen aut mare occu-
pauerit. $. r8. Sirem apud te depofitam, furti faciendi cau-
fa contrettaueris, de(ino poífidere: fed fi eamloco non moue-

Fis,et ?^ infitiandi animum habeas, plerique veterum, et ?* -

Sabinus et Caflius re&e refponderunt, ?9 poflefforem me ma-

mere: quia furtum fine contrectatione ?? fieri non poteft *??,

nec animo ^ fnrtum admittatur..- $. rg. Illud quoque a ve-
teribus praeceptum ?^ eft, neminem fibi ipfüm? caufam poffef-

fionis mutare pofle. $. 20. Sed fi isqui apud me depofuit, vel .

commodauit, * eam rem vendiderit mihi, vel donauerit: non
videbor ? caufam pofleifionis mihi mutare, qui ne * poffide-

alias, difcefferimus , item fuerimus. Rehd. vtroque in loco, vt Flor. GEB.
68 Rehd. fpartanus. GER. — 69 Vulg. proclamauevit. B R. Etiam Rehd. GE
7o Hal twm etiam corpore alieno. GE B. . 71 Nempe: ves. nifi malis adde-
xe, vt fecit Vulg. et. fane excidere potuit, vt etiam in proximis.fcriptum:
ignorpo[fideamus , emiffis: amtes, quae polt additae literae, Hal. habet: guae-
dam, loco: quasdam. B R. Supplent: ves, etiam MSS. Barb. Vat. I. Chriftin.
$, Cruc. L. Bynkersh. | Etiam Rehd. debet boc, quod qaasdam ves. GEB. — *2
klal. et Vulg. poffideainus. BR. Etiam Rehd. G E. 73 Hal. fuperiori :
quaedam , conuenienter: quae, et in fequentibus: ea. GEB. — 75 Vulg. conr
parauerint. BR.. Etiam. Rehd. GE 5. 75 KRehd. inferit: et. GE B. 76
'Taur. z0Viles. GEB. 71 Vulg. eatemus. BR. 18 Ap. Hal. fi, abeit,
et mox: poffuüünnus. G EB. — "79 Vulg. oberrauerit. BR. 'Taur. aVerrauerit.
Rehd. vt Vulg. fed addit: aut fi ita euaferit, fupplementum forte. ex fequen-
tibus, quae ibidem leguntur, enatum. GE B. &£o Hal. et Rehd. inferunt :
i. GEB. $1. Vulg. fed, loco: et. RR. . 82 Rehd. tamen, loco: tan-
tum. GER. 83 Hal. ceffet. G EB. 84 Taur. Feflias. GE B. 85 Rehd.
inferit: i. GEB. 86 Hal. pifcinam. Wulg. pifcina. BR. 87 EFlor. eít:

coiecerimus. in. Rehd. iu pifcina collegerimus. GxB. lra et Vulg. BR. 88

Hal.et Vulg. funt. Rhed. vt Flor. GE B. 89 Gothofr.in nota; videtur le-
gendum: mom circumfeptis. Vt Oobferuauit Hotmann. P'III. Obf. 7. et tuetur
Noodt, 1. Obf. 11. E R. 9o Hal. euagentur. Vulg. euagautur. BR. Rehd.
vt Flor. GEB. 91 Hal. etiam, loco: autem. GEBR. ' 92 Wulg. manfuc-
fatfae. B R. 94 Ap.

93 Vulg. inferit ; auteit. B& Vt et Rehd. G s.

Rehd. praefigit: aut. GEB.

. Barb. Var. I. V. VI. Pal I. H. Chriftin; Bynkersh.

-et fiue , loco: fi "on. G E B.

845 -
bam quidem. $. 21r. Genera poffeffionum tot fünt, quot? et
caufae adquirendi eius, quod noftrum non fit: velut pro
emptore, pro donato, pro legato, pro dote, pro herede, pro
noxae dedito, pro fuo: ficut in his, quae terra, marique ,
vel ex hoftibus capimus, vel quae ipli, vt in rerum natura
eflent, fecimus. Etin fümma magis vnum genus eft poffi-
dendi, fpecies infinitae ?. — $. 22. Vel etiam poteft diuidi
poffeffionis genus in duas fpecies, vt poílideatur *9 aut 1**
bona fide, aut non bona fide. $. 23. Quod autem Quintus
Mucius inter genera poffeffionum pofuit, fi quando iuffu Ma-
giftratus rei feruandae caufa, vel quia damni infecti non ca-
ueatur mitti *?, poffidemus, ineptiffimum eft: nam qui cre-
ditorem rei feruandae caufa, vel quia damni infecti non ca-
ueatur, mittit in poffeffionem, vel ventris nomine: non pof-

feffionem, fed cuftodiam rerum et obferuationem concedit :

et ideo cum damni infeCti' non cauente vicino, in poffeffio-
nem mifh fümus, fi id longo tempore fiat; etiam poffidere
nobis, et per longam poffeffionem capere Praetor caufa co-
gnita permittit. | l RRM d w
IV. VrnerAwvs libro LXVIT. ad Edictum. Qvrp-
QvriD filius peculiari nomine adprehenderit, id ftatim pater
eius poffidet, quamuis ignoret in fua poteftate filium *3, Am-
plius, etiam fi filius ab alio tamquam feruus poffideatur, idem

erit probandum. | |
V. Pavrvslibro LXIIL ad Edictum. Sz ex ftipu--
latione tibi Stichum debeam, et non tradam eum, tu aütem
nanétus fueris pofleffionem: praedo es. Aeque fi vendidero,
nec tradidero rem , fi non ** voluntate mea nan(tus fis pof-

feffionem: non pro emptore poílides, fed praedo es.

VL VrriaAwvs libo LXX. ad Edicum. CrAw
poffidere eum dicimus, qui furtiue ingreffüs eft poffeffionem ,
ignorante eo, quem fibi controuerfiam facturüm fufpicabatur,

et ne faceret, timebat. Is autem, qui cum poffüideret *5 non

clam, fe celauit *^, in ea caufa eft, vt non videatur clam
poffidere: non enim ratio optinendae pofleffionis, fed origo

| nancifcendae exquirenda eft: nec quemquam clam poflidere

incipere, qui fciente aut volente eo, ad quem ea res perti-
net, aut aliqua ratione bonae fidei ** pofleffionem nanciíci-
tur. ltaque, inquit Pomponius, clam nancifcitur poffeíffio-
nem, qui futuram controuerfiam metuens, ignorante eo,
quem metuit, furtiuein ** poffeffionem ingreditur *?. $. r.
Qui ad nundinas profectus , 'neminem ?? reliquerit 2*, et ?2
dum ille a nundinis redit ^* , aliquis occupauerit poffeffionem,
videri eum clam poffidere, Labeo fcribit. Retinet ergo pof-
feffionem is qui ad nundinas abiit, — Verum fi reuertentemà
vricHN | : p s Ht J domi-

Hal. volaut, abeft. Rehd. euolamt. GE R, 95 Taur. alBeirt. GER. 96
Hal. inferit: fj. Rehd. vt, habet loco: et. GEB. . 97 Vulg. vt. 98
Hal. et Rehd. Caffius refponderunt, rve&e poffefforem. GEE. 99 Conf.
Pauli fententiam tuentem Aueran. J. Inuterp. It 27. GEB. .. 1cO . Hal. poffit,
G E B. [ Vulg. inferit: jf0lo. BR. Etiam Rehd. G Eg. 2 Vulg. rece-
ptum.BR. Vtet Rehd. GEg. . 3 Al. ipfi.. Hal. veroet Rehd. «t Flor. G k . 4
5. Hal. et Vulg. videor. BR. Rehd. vt Flor. GER.
6 Vulg. quia neg. B R. Rehd. qui nec. GE E. 4 Rehd. inferit: funt. GER,-
8 Hal et Vulg. terra, mari, coeloque. BR. —— 9 Rehd. addit: funt. G Ez. .
1O Hal. poffideautur. Rehd. poffileamus. GEB. .. 11 Vulg. aat, abeft. B n
Etiam:in Kehd. GER. 12 Ap. Hal. et omnes: uitti, abeft, (imiliter et.
Ícripti codices, excepto Magl. qui habet: smittit. Praeterea omnia haec: cel
quia damni infetli uon caucatur mitti, in Cod. Flor. parenthefi funt. inclufa,
forte vt fuperflua aut anticipata, dum fequitur, vel quza damni iufecli non ca-
neatur, Wüttit.: Sed Taur. reQtius noftra fententia. p R. — Omittunt: mitti,
Adefle tamen videtur in
S, Crac. l et II.. Abeft etiam in Rehd. vbi tamen: cauebatur , eft loco: ca-
ueatur. G EB. 13 Rehd.ignuoraret in fua poteflate filium effe. GE2. 14 Rehd.
15 Rehd. poffidebat. GEs. — 16 Hal. caelauerit.
GER. . U7 Hal. etRehd. £oua fide. GEB. — 18 Ap. Hal iu,abeft. GEB. — 19
Vulg. ingre(fus ef.BR. 20 Kehd. inferit: domi.GEB. 21 Hal. et Vulg. reli-
quit, ev infequentibus - eccupaxit. GEB. .. 22 Hal.fi,loco: et. GEB. . 23 Hal, ^

FHHIIL3 ved-

$46 . s. DIGESTORVM TLIB. XLI. TIT. If

dominum non admifert, vi magis intellegi poflidere, non
clam. | Yest .
( VIL Pavrvs libro LIV. ?* ad Edictum. ?^* Ev
fi nolit in fundum reuerti, quod vim maiorem vereatur, ami-
fiffe poffeffionem videbitur: et ita Neratius quoque fcribit.
VIII. Ipgw libro LXV. ad Edictum. Qv&wADMo-
nv M nulla poffeffio adquiri, nifi animo et corpore poteft: ita
nulla amittitur, nifi in qua vtrumque in contrarium actum eft.
IX. Garvslibro XXV. ad Edictum prouinciale. G-
NERALITER quisquis omnino noftro nomine ?* fit in pof-
feifionem ?7?, veluti procurator, hofpes, amicus, nos poffi-
dere videmur. . . | | ! |
.. X, VrP1ANvS libro LXIX. ad Edi&tum. S1 quis an-
te conduxit, poftea precario rogauit ??, videbitur difceffiffe

a conductione: quod fi ante rogauit, poftea conduxit, con-

duxiffe videbitur ??: potius enim '?? hoc procedere videtur,
quod nouiffime factum eft: ethoc Pomponius ait. $. 1. Idem
Pomponius belliffime temptat ?* dicere, numquid qui condu-
xerit ?? quidem praedium, praecario autem rogauit, non vt
poffideret, fed vtin poffeffione effet? eft autem longe diuer-
fum: aliud eft enim poífidere, longe aliud in pofleífionem
effe: denique rei feruandae caufa, legatorum, damni infe&i,
non poffident, fed fünt in poffeffione cuftodiae caufa: quod fi
factum eft, vtrumque procedit. $. 2. Siquis et conduxerit,
et rogauerit precario, vti poílideret: fi quidem nummo vno
conduxit, nulla dubitatio eft, quin ei precarium folum te-
neat: quia conductio nulla eft, quae eft in vno nummo: fin
vero pretio, tunc diftinguendum, quid prius factum eft.
J XI. Pavrvs libro LXV. ad Edictum. 1vsTmk poffi-
det, qui auctore Praetore poffidet. - o
XIL VrriaAwvs libo LXX. ad Edictum. Narv-
RALITER videtur poffidere is qui vfumfructum habet. $. 1.
Nihil commune habet proprietas cum poffeffione: et ideo non
denegatur ei interdictum vti poffidetis, qui coepit rem vindi-
care: non enim videtur pofieffioni renuntiaffe, qui rem ??
| XIIL IpEw libro ?^* LXXIL ad Edictum. PowPo-
xivs refert, cum lapides in Tiberim demerfi effent naufra-
gio, et poft tempus ?? extracti: an dominium in integro
fuit ?* per id tempus, quo erant merfi ? Ego dominium me
retinere puto, poffeifionem non puto. . Nec eft ?* fimile fu-
gitiuo: namque fugitiuus idcirco a nobis poffideri videtur,
me ipfe nos priuet poffeffione ?*5: at in lapidibus diuerfum
eft. $. r. Cum quis vtitur adminiculo ex perfona auctoris:
vti debet cum fua caufa, fuisque vitiis: denique ?? addimus
in acceffione de vi, et clam *?, et precario venditoris.

védiret. GEB. — 24 Taur. habet: PAVLV'S quinquagenfimo quarto ad. Edi-
&um. Nocem: libro, cum hic tum in L. 13. fupplendam effe duximus ( pu-
ta in exemploa Brenkm. typis deftinato ) quod vel ipfe Taurellius alibi hoc de
fuo fecit. ^Manifeftiffmus autem eft hic librarii lapfus ex L. 27. vbi fcriptum:

PROCVLV'S glibroguinto , vbi nempe numerum librarius iam coeperat antici-

pare. BR. — 25 Flor. factum : Sedet fi. Inde Hal. et Vulg. Sed fi. 8R. Rehd.
vt fa&um eft Flor. GE B. 26 Hal. inferit: mobis volentibus. GEB. 27
Flor. s; eft expun&a. B. Et Rehd. poffeffione. GEB. — 28 Rehd. roganerit.
GEB. . 29 Taur. videVitwr. GEB. —— 30 Rehd. inferit: ex. GEB. — 31
Hal. tentat. Rehd. vt Flor. GEB. — 32 Hal. et Vulg. conduxit. BR. Etiam
Rehd. GEz. 33 Rehd. inferit: aliquam. GEB. ^ 34 Vide notata ad in-
fcriptionem /egis 7. B R. 35 Rehd. pofl tempore. G E B. 36 . Hal. fuerit.
Sed Vulg. dominium meum fuerit integrum. BR. Rehd. vt Vulg. nifi quod vox:
integrum , ablit. GE B. 37 Hal et Vulg. eff. BR. ^ 38'Rehd. addit:
fui. GEB. 39 Hal. idem4ue, loco: demique. G ER. 40 Hal. clandeffi-
n0, loco: clam. GEB.
.42. Hal. quia vedhibitio venditionis vefolutio eft. 43 Hal. et Vulg. ferairet,
comparauerit, adquifierit. BR. Etiam Rehd. GEB.
fi. primus heres poffideret. Flaloaud. Sed Hal. negationem omnino habet: fi
prunus beres nom po[fideret. G EX. — 45 Flor. eft: poffidevat, et ita Taur. qui

maiufculam literam inferere neglexit. Vulg. poffideat. BR. Ita quoque Rehd.

1. Hal. et Vulg. putant.B R. Etiam Rehd. GEsB.-

44 Gothofr. in nota: -

| clam habita eft praedone poffidente.

| j1 Vulg. fuerat, GE &. Hal, fuit.

$. 2. Praeterea quaeritur, fi quis hominem venditori redhi-
buerit: an acceífione vti poffit ex perfona eius? et funt, qui
putent ^*, non poffe: quia venditionis eft refolutio, redhi-
bitio ^?: alii, emptorem venditoris acceffione v(urum, et
venditorem emptoris: quod magis probandum puto. $. 3.
Si liber homo vel alienus feruus , cum bona fide feruirent ^3,
comparauerint, et alii adquifierint poffeffionem: neque libe-
rum, neque ferui dominum, debere vti acceffione. — $. 4.
Quaefitum eft, fi ^* heres prius non poffederat *5, an tefta-
toris poffeffio ei accedat? Et quidem in emptoribus ** pof-
feffio interrumpitur, fed non idem in heredibus plerique pro-
bant: quoniam plenius eft ius fucceifionis, quam emptionis:
fed füptilius eft, quod in emptorem, et in heredem id ^* quo-
que probari. $. 5. Non autem ea tantum poffeffio teftatoris
heredi ^* procedit, quae morti fuit iniuntta *?: verum ea
quoque, quae vnquam ?? teftatoris fuerit ?*. $. 6. In do-
te ?? quoque, fi data res fuerit, vel ex dote recepta 5?: ac-
ceffio dabitur, vel marito, vel vxori. $. 7. Si is, qui pre-
cario conceffit, acceffione velit vti ex perfona eius cui con-
ceffit : an poffit, quaeritur? Ego puto, eum qui precario con-
ceffit, quamdiu manet precarium, acceffione vti non poffez
fi tamen receperit poffeffionem rupto precario, dicendum ef-
fe *^, accedere potfeffionem eius temporis 55 , quo precario
poífidebatur. $. 8. Ex facto quaeritur, fi quis manumiffus,
ex caufa peculiari habeat rem , non conceffo fibi peculio: de-
inde dominus velit, retracta ?* pofífeffione, acceffione vti,
an poffit, et placuit, non effe dandam hanc acceffionem, quae
$. 9. Siiuffu iudicis res
mihi reftituta fit, acceffionem effe mihi dandam placuit. $. fo,

| Sed et legatario dandam acceffionem eius temporis, quo fuit

apud teftatorem , fciendum eft. An heredis poffeffio ei acce-

fuerit reliétum, dicendum effe id temporis, quo heres pof-
fedit ante exiftentem condicionem vel reftitutionem rei, 5*
legatario proficere. "Teftatoris autem ?* femper proderit le-
gatario, fi legatum vere fuit, ?? vel fideicommiffum. . $. 1r.
Sed et is, cui res donata eft, acceífione vtetur ex períona
eius, qui donauit. $. 12. Acceffiones in eorum perfona 99
locum habent, qui habent propriam poffeffionem: -ceterum
acceffio nemini proficit, nifi ei qui ipfe^* poffedit ?. $. 15..
Praeterea ne vitiofae quidem poffeflioni vlla poteft accedere:
fed ne 9? vitiofa ei quae vitiofa non eft. . . . : ;
| XIV. Pavrvs libro LXVIII. ad Edictum. Sr fer-
qus vel filiusfamilias ** vendiderit, dabitur 95 acceffio eius,
quod $9 penes me fuit: fcilicet fi volente me, aut de pecu-
lio, cuius liberam peculii ?5* adminiftrationem habuerunt,
: ven.

GEBR. 46 Hal. in margine: alias, m emptionibus et venditionibus. GER.
471 Hal. quod in emptore id et in. berede quoque probari. Vulg. quod im empto-
ve efl et in berede id quoque probavi, BR. Rehd. fed fubtilius effl quidem in
emptore et zn berede id quoque probari. fed voci: quidem, a nonnemine fuper-
ftriptum: alias vacat. GEB. — 48 Vulg. baeredibus. BR. ^ 49 Rehd. que
Tiortis tempore fuevat iniunca. GEB. — 50 Gothofr. in nota: quae nunquam.
Hal. Vt habet Hal. ita et Rehd. fuperfcriptum tamen: alia$, vnquam. GEB.
- 52 Hal. et Vulg. z dotem. B R. Etiam
Rehd. G E B, 53 Rehd. accepta. GE B. $4 Hal.efl GEB. .. 55 Hal.
ddit: emptori. G EB. 56 Vulg. retractata. & R. Rehd. vetra&tata fibi poffef-
[ione. GEB. — 57 Hal. praefigit: et. GEB. — 58 Vulg. inferit: tempus. B R.
Etiam Rehd. GEz. — 59 Vulg. ei fuerit, BR, Rehd. vt Vulg. fed praeceden-
ti vere, omiffo. Conf. Bynkersh. VII. Obf. 25..et VII. Obf. 21. GEBR. . 6O
|Hal. et Vulg. perfonis. BR. Etiam Rehd. fed ibi fa&um: perfonas; forte cor-
ire&or finalem s delere neglexit, vt fit: perfoma. GEB. ^ 61 In Rehd. ipfe,
labeft. GEB. . 62, Hal. et Vulg. poffidet. Et ita fa&um Flor. E R. Ita et Rehd.
GEB. . 63 Hal et Vulg. zec. BR. Etiam Rehd. GEB. — 64 Rehd. Si fi-
liusfamilias vel feruus. GEB. .. 63 'Yaur. daVituv. GEE. —— 66 Vulg. eius
temporis, quo. BR. — 67 Legendum videtur: de peculto cumtliberam peculii
adminifirationem babuerunt, aut faltim transponendum: caius peculii liberam etc.

fed omnes editores excepto Blauübl, repetitum; peculi, infuper habuerunt;

dat, videamus? Et puto, fiue pure, fiue fuüb condicione, :

vendï
te, ;

pol

hi
p
u Il
fit 65
modi
quite
modur
ia ne

yaxor

e po
fidere
facult
feffto
qui &
que o
fionen
fne0-n
fiec eti
et at
filere,
106 ho
fit m
fe **
quieti
tdentg
(imitfe
fidicul
qum.
trangl
fhe (
ttemo
eio '
fe p
um
fündi.
deife
ibus |
füs ef.
Optinet
)
ho f
E

Prtetty
fs Tt
fut; )
Bynkcrs
betet j
M. B
6z1,
inftrit
Ha!. " |
6Ep,
Hal. &t
Wouz's. :
ïge) abd
Uïimam.
T à

hn d

ij
It qui
T.
me a
.
&t
ie llb
[ teltse
4 þOF-
Ts
P h
tehun
I w
. bb
P 53: n
u
t QU
30 (l«
t pole:
um ef-
Drezutio
omifis,
l: d
e vt
, que
ts fef
. t
Qu f
&t
li, -

— -

——

peron
r M
cetetum
40
aecedere

B
ffo &if
i pette
JQefünt,
yell

jy, GEP
j m anpt
iuide'm n
n iuftt
EL
j nunquam.
jull 6B
n Ea
ul pa,ïfef'
quipo YV
jyict
(£)
; t
pd$^
; r M
T

us um

7 feculii
j d
boeilto
gt

DIGESTORVM LIB.XLL TIT. II.

vendiderunt 6*, $. r. Tutore quoque vel curatore venden-
te, dabitur acceífio eius temporis, quo pupillus vel furiofus

poffedit 9?.

XV. Garvs libro XXVI. ad Edictum Prouinciale.
R« quae nobis fübrepta eft, perinde intellegimur definere
poffidere, atque eam, quae vi/*? nobis erepta eft. Sed fi is,
qui in poteftate noftra eft, fubripuerit, quamdiu apud ipfum

fit res, tamdiu non amittimus poffeffionem : quia per huius-

modi perfonas ** adquiritur nobis poffeffio: et haec ratio eft,
quare videamur fugitiuum *? poffidere: quod is, quemad-

modum aliarum. rerum poffeffionem interuertere non poteft,

ita ne fuam quidem potett *?, : | | |
XVI. VrPrANVvs libro LXXIIL ad Edictum. Qvop
vxor viro, aut vir vxori donauit **, pro poffeflore poffidetur.
« KVIL InEM libro LXXVI. ad Edictum. $1 quis vi
de poffeffione deiectus fit *?, perinde haberi debet, ac fi pof-
fideret: cum ** interdicto de vi ^* reciperandae polfeífionis
facultatem habeat, $. r. Differentia inter dominium et pof-

feffionem haec eft, quod dominium nihilo minus eius manet , -

qui dominus effe non vult: poffeffio autem recedit, vt quis-
que conftituit nolle poffidere. Si quis igitur ea mente poflef-
fionem tradidit, vt poftea ei reftituatur, definit poffidere.
XVIIL CErsvs libro XXIII. Digefitornum. Qvop
meo nomine poffideo, poífum ** alieno nomine pofhdere:

- pec enim muto mihi caufam poffeffionis, fed defino polfidere,

et alium poffefforem minifterio meo facio: nec idem elt, pof-

/fidere, et alieno *? nomine poffidere. Nam ?? poffidet, cu-
ius nomine poffidetur. ^ Procurator alienae pofleffioni ? * prae--

ftat minifterium, $. r. Si furiofo, quem fuae ?? mentis ef-
fe 9? exiftimas 5*, eo quod forte ?? in confpectu inumbratae
quietis fuit 59 conftitutus , rem tradideris : licet ille non erit
adeptus poffeffionem, tu poffidere delinis: fufficit quippe **
dimittere poffeffionem , etiam. fi non transferas. illud. enim
fidiculum eít, dicere, quod non aliter vult quis dimittere,

quam.ífi transferat: immo vult dimittere, quia exiftimat fe

transferre. . $..2. Si venditorem, quod emerim, deponere in
mea domo iulferim: poffidere me certum. eft, quamquam id

cato ?? venditor in ?* mea turre demonftret, vacuamque ??
fe poffeffionem tradere dicat: non minus poífidere coepi,
quam fi pedem finibus intuliffem. . $. 3. Si dum in alia parte
fundi fum, alius quis clam animo poffefloris intrauerit: non

detiffe ilico poffidere exiftimandus. fum, facile expulfurus fi-

nibus fimul ?? fciero. $; 4. Rurfus fi cum magna vi ingret-
fus eft exercitus, eam tantummodo partem, quam intrauerit,
optinet. . j |
.. . KXIX. Manckrrvs libro XVII. Digeftorum. Qvzi
bona fide alienum fundum emit, eundem ?* a domino con-
duxit: quaero ??, vtrum de(inat poffidere, an non? Refpon-

. graeeuntibus MSS, .Ex iis, quae vidi, folus Vat. VI. iftam vocem retinuit,

fed mutato: cuius,in: eius qui. BR. Hal.vt reliqui editores, Reliqua.MSS.
funt: Barb. Vat. I. Chriftin. Pal. If. S. Cruc. I. Il. Magl. Tfeuif. Habet tamen
Bynkersh. transpofitis vocibus: cuius liberam dmmini]imtionem peculii. a-
bet et Rehd. eo ordine, qui eft Flor. GE B. 68 Hal.et Vulg. vendiderint.
&R.. Etiam Rehd. GEE. . 69 Hal. et Vulg. poffederit. BR. Etiam Rehd.
GE B. 70 Hal. inferit; a.GEB. . . ^71 Vulg. perfomam. BR. — 72 Vulg
inferit: feruum. B R. 73 Rehd. ita quidem mec fuam poteft. GEB. 74
Hal. et Vulg. domauerit. BR. : 75 Vulg. fuevit. BR. — 76 Vulg. inferit:
ex. BR, Etiam Rehd. GEB. — 77 Vulg. vnde, loco: de. BR. Ita etiam Rehd.
GEB. 78 Hal inferit: et, GE B. — 79 Hal. alio, loco: alieno. GE 2. — 8C
Hal. et Vulg. inferunt; is. ER. Etiam Rehd. GEB. — 81 Hal. et Vulg. pof-
fe(fionis. BR. . Etiam Rehd. GEBR. . 82 Vulg. fanae, .BR. 835 Ap. Hal.
e(e, abeft. GEB. .. 84 Hal. ewiflimafli. Vulg. exiffÜmabas. BR. Rehd. ex-
zfimmans. G E B. 85 Vulg. eo forte, quod. BR. .. .:86 Hal. fuerit. 87
Flor. eft: coeppe. Vulg. inferit: te. E R. Etiam Rehd..GEB. ^ 88 Vulgo
*un, abell.BR. . Etiam in Rehd. GER. —— $89 Hal. attigerit. GE B. go

abeft. Sed hic eft fuperícriptum. GER.

Es

947

di ,?5 , in promptu ?* eft, vt poffidere defierit. $. r. Quod.
fcriptum eft apud veteres, neminem fibi caufam poffeífionis
pofle mutare, credibile eft, de eo cogitatum, quiet corpore
et animo poffeffioni incumbens, hoc folum ftatuit, vt alia ex
caufa id poffideret: non .?5 fi quis dimiffa polffetfione prima ,
eiusdem rei denuo ex alia cauía ?? po(leffionem nancifci velit.
XX. Ingw libro XIX. Digeftorum. . Sr quis rem,
quam vtendam dederat, vendiderit, emptorique tradi iufferit,
nec ille tradiderit: alias videbitur poffeffione dominum *9? in-
teruertifle, alias contra. Nam nec tunc quidem femper do-
minus amittit poffeffionem , cum repofcenti ei commodatum
non redditur: quid enim, fi alia quaepiam fuit iufta et ratio-
nabilis caufa non reddendi, non vtique vt poífeffionem eius
interuerteret *? Ed o u 0
XXI. lavorewvs ? libro VII. ex Caífio. Ixw-
TERDVM eius ? poffeffionem, cuius ipfi non habemus, alii
* tradere poffumus: veluti cum is, qui pro herede rem poíüi- :
debat, antequam dominus fieret, precario ab herede eam ro-
gauit ?. $. r. Quod ex naufragio expulfum eft, vfücapi non
poteft: quoniam non eft in * dereliécto, fed in deperdito.
$. 2. Idem iuris effe exiftimo in his rebus quae iactae funt:-
quoniam non poteft videri id pro derelicto habitum, quod
falutis caufa interim dimiffum eft. $. 3. Quialienam rem
precario rogauit, fi eandem ?* a dominó conduxit: poffeffio
ad dominum reuertitur. [ dU NU us J
XXII. Inkw libro XIIL ex Caffio. Now videtur pof-
feffionem adeptus is, qui ita naétus eft, vt eam retinere non
poffüit. hs | Cs
XXIII. InEw libro I. Epiftularum. . Cv heredes in-
ftituti fumus, adita hereditate, omnia quidem iura ad nos
transeunt: poífeffio tamen ? nifi naturaliter comprehenfa ad
mnos non pertinet. $. r. In his, qui in hoftium poteftatem
peruenerunt, in ? retinendo iura *? rerum fuarum fingula-
re ius eft: corporaliter ** tamen poffeffionem amittunt: ne-
que enim polfunt videri aliquid poífidere, cum ipfi ab . alio
poíffideantur: fequitur ergo, vt reuerfis his noua poffeffione

. ! er , qi opus fit, etiam fi nemo medio tempore res eorum poffederit
nemo dum .** attingerit 89. aut fi vicinum mihi fundum mer- |

*?, $. 2. ltem *? quaero, fi vinxero liberum hominem , ita-

vt eum poffideam: an omnia quae is poffidebat, ego polfideam
per illum ? Refpondit, fi vinxeris hominem liberum, eum te
poffidere ** non puto: quod cum ita fe habeat, multo minus
per illum res eius a te poffidebuntur: neque enim rerum na-
tura recipit, vt per eum aliquid poffidere poffimus *?, quem
'ciuiliter in mea poteftate non habeo. : ER
.XXIV. In w libro XIV. Epiftularum. Qvop feruus
tuus, ignorante te, vi poffidet, id tu non poffides: quoniam
is qui in tua poteftate eft, ignoranti tibi non corporalem pof-
feffionem, fed iuftam poteft adquirere: ficut id quod ex pe-
culio ad eum peruenerit, poífidet: nam tum per feruum do-
! minus

Vuig. mercatum. BR. .. 91 Vulg. ex. 8BR. — 92 Taur. vaQiamque. GER.
93 Hal. et Vulg. inferunt: atque. BR. Etiam Rehd. GER. — 94 Kelid. eun-
demque. GEB. — 95 Hal.et Vulg. quaeritur. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 96

. Hal. et Vulg. refpondit. BR. — 97 Etiamnunc Flor. eft : inpromptu. BR. 98

Vulg. inferit: autem. BR. . 99 In Rehd. cazfa , abeft. G E B. ICO Vi-
detur lcgenöum; po[[effione dominium , wcl: po[feffionem lgomz"no, B R. Hal. paf-
feffioném. domini.. Et ita MSS. Barb. Vat. L. H. V. VI. Chriftin. P. I. H. S. Cruc.
L.I Treuif. Bynkersh. — In. Vat, IIl erat: domi , fed fa&um: domini. In Vat.

- IV. fa&um: domino poffeffionem interuertijfe. Magl. vt Flor. Rehd. vt Hal. et

plerique fcripti. 6 E B- 1 Hal. uow vtique eius vei poffeffionem interuertit.
In Rehd. vt abeft. reliqua vt Flor. GER. 2 Hal. JIABOLENV'S. GER.
3 Hal. et Vulg. inferunt; vez. BR. Etiam Rehd. GEz. — 4 Hal. et Vulg,
aliis. B R. 5 Hal. et Vulg. rogauerit. BR. .. 6 Vulg. pro-BR. .. 7 Hal. et .
Rehd. inferunt: vem. BR. —— $8 Hal aautem. |— 9 Ap. Hal. et in Rehd. zu,
IO Vulg. iuré. BR. , . lI Vulg.
corporalem. BR.. 12 Taur, po[fIderit. GEB. 13 Rehd. lterum. GEB.
14 Vulg. a te poffideri. BR« — 15 Hal. poffi. Etiam Rehd. fed ex corre&tio-
| Ffffff3 ; at ne,

$48 — - DIGESTORVM LIB, XLI TIT. IL

minus quoque poffidere dicitur: fumma fcilicet cum ratione :
quia quod ex iufta caufa corporaliter a feruo tenetur, id in
peculio ferui eft: et peculium, quod feruus ciuiliter quidem
16 poffüidere non poffet !*, fed naturaliter tenet, d.omnïtäs
creditur poffidere. . Quod vero ex maleficiis adprehenditur ^^,
id ad domini poffeffionem ideo non pertinet, quia nec pecu-
lii caufam *? adprehendit. .
XXV. PowPonurvs libro XXIII. ad Quintum Mu-
cium. Sr id quod pollidemus, ita perdiderimus, vt ignore-
mus, vbi fit: definimus poffidere. $. r. Et per colonos, et
inquilinos, aut feruos noftros poffidemus. ?? Etfi morian-
tur, aut furere incipiant, aut alii locent, intellegimur nos
21 retinere poffefonem. — Nec inter colonum, et ferqum no-
'ftrum, per quem poffeffionem 'retinemus, quicquam intereft.
$. 2. Quod autem folo animo poifidemus, quaeritur, vtrum-
ne vsque eo poffidemus ??, donec alius corpore ingreffus fit,
— vt potior fit illius. corporalis poffeffio ? an vero, quod quafi
magis probatur, vsque eo poflideamus, donec reuertentes
non ?? aliquis repellat: aut nos ita animo definamus poffide-
re, quod fufpicemur repelli nos poffe ab eo, qui ingreffus fit
in poffeffionem ? et ?* videtur vtilius elle. |
XXVI. Ipcw libro XXVI. ad Quintum Mucium. Lo-
cvs certus ex fundo et poffideri et per longam pofleffionem
capi ?5 poteft: ? et certa pars pro indiuifo, quae introdu-
citur vel ex emptione, vel ex donatione, vel qualibet alia ex
caufa. Incerta autem pars nectradi, nec capi^" poteft: vel-
uti fiitatibitradam, QviDQVID MEI IVRIS IN. EO FV N-
Do EST: nam qui ignorat, nec tradere, nec accipere id quod
incertum- eft, poteft. WE Ut |
XXVII. PRocvrvslibro V. Epiftularum. | S1 is qui
animo poffeffionem faltus retineret ?9, furere coepiffet, non
poteft, dum fureret, eius faltus poffeffionem amittere: quia
furiofus non poteft definere animo poffidere. |
XXVIII. TERTvrLLIANVSlibro l. Quaeftionum. S1-
aliquam rem poffideam, et eandem ?? poftea. conducam: an
amittam poffeffionem ? Multum refert, in his quid agatur:
