» 1f1rxnz'4ntls23 'äulpäm praeftandam, et diligentiam. , $. 3. Et :
R d te re$ aeitimata data fit, omne periculum práeftàndum áb 1&"" x p
€e0; qui ag,?-matlonem fe praeftaturum recepit — $. 4. Quod d. EO
vero fenectute contigit, vel morbo, vel vi latronum ereptumL*-eM**
eft, aut ^?g quid,fimile accidit, dicendum eft, nihil eorum effe ,.
inputandum ??5 ei, qui commodatum accepit: nifialiqua culpa 56 a 6
ipteruenidt. Proinde et fi incendio, vel ruina[aliquid conti-/f: 1 6f
gyt, vel aliquid ?* damhum fatale, non tenebitur: nifi forte, $, £: '5, -
cum poífit ^* res commodatas faluas facere, fuas praetulit. EE
$. 5. Cuftodiam plane commodatge rei etiam diliventem debet
praeftare. $. 6. Sed, an etiam hominis commodati cuftodia
praeftetur, apud veteres dubitatum eft: rnam interdum et ho-
minis cuftodia praeftanda eft, fi vinCtus comiiodatus éft, vel 284;,. ;
eius ae.tatis., vt cuftodiaindigeret. Certeíi hoc actum eft,lvt)?9 lemfo i, ï.
$. z. st i et ilole Dabinum ad cumy i M iA j
| nam fi tibi equum comnio auero,'/'f*'þ)r g
Vt ad villamfadduceres, tu ad bellum duxeris, commodati tene- Liem 3 7 aZ?f '
beris. ldem erit et in homine. Plane, fi fic commodaui, vt —— 4 efe: ]
ad bellum duceres,|meum erit periculum. — Nam et fi feruum ïww pus
tibi tectorem commodauero, et de machina ceciderit, pericu- ;; ??dï P "
lum meum effq&g&gfyjïa&.w[Sedäego ita hoc verum puto, | 2. ( »cetnaf
fj tibi commodàüij vt et ?? in machinajoperaretur: ceterum. |-2z Tf
fi, vt de, plano opus faceret, tu eum inpofuifti 34 im^machi- ,(;L*;w,-g,.,z'CZj Ye.
pa **5 äut 1i machinde culpa fatctum ?9 tinus diligenternon — , — :
ab ipfo ligatae, vel fünium, perticarumque vetuftate, dico pe- 4 u ov . |
riculum, quod culpa contj[git rogantis commodatum, ipfum J,.;»WW;; |
praeftare debere. Nam et Mela fcripfit, fi feruus lapidario *te7-
commodatus fub ?? machina perierit, teneri fabrum commo-
dati, qui neglegentius machinam colligauit 39. $. 8. Quin- 4« ,
immo et qui alias, ?? re commodata vtitur, non folum com- -
modati, verum furti quoque tenetur, vt Iulianus libro vhde- ; w
cimo Digeftorum fcripfit ^?. |Denique/^* ait, fi tibi codi- «« x &t o

LJ &-r—y'u-m

cem ^^ commodauero, et in eo cþürographum *3 debitorem LOAT
s . tuum J , Jalemjs :
facilffit/Otob. et Treuif. GE. 27 Vulg. poffet. B R. 28 Hal. et Vulg.] (
inferunt-etidim. B R. — 29 Hal. inferit et. GE.

30 Vulg. addit debere. E.
31 Taur. se T. GEB. 32 Hal. Viuianus. Wulg. [ulianus. B R.
co Namu[a. GEB. 33 Ap. Hal. et, abeft. GER. 34 Taur. z Npofuifii.
GEB. 35 Hal. et Vulg. zmpofuiflüi macbinae. BR. — 36 Hal. inferit eff. GE B. — «
37 Flor. erat fcriptum : fub fi macbina. BR. — 38 Hal. colligarit. GEB. — 39
Hal. et Vulg. aliter. BR. Sane hoc multo eft víitatius. — Irmno las fere eit
alio tempore. — Pro alioqui vel aliter eo vti, barbarum effe pronunciat Scioppius,
fed hunc refellit exemplis Graeuius ad Sueton. Tib. 71. quibus addi poteft Cur-
tius 1V. 6. 26. et Florus Z. 3. j. fed tamen in hisomnibus alas eft idem, quod
alio2ui, hic autem idein, quod al/ia vatione, alio modo, quod rarius inucnies, eft
tamen ap. Curtium V/11T. 1. 24. debilitatum vulnere — — — — iacuiffe non alias,
quain fimulatione mortis tutiorem. Sic L. $. $- $. infra de pecul. leg. D V K.
40 Hal. fcribit. GE B. 41 Hal. Idemque ait. Vulg. Idem denique ait. B R.
42 Bafil. sAvxrzv uov pugillares meos, vide. L. 17. $. j. iufra b. t. BR 43
Codices e feptem quinque habent cbirograpbarium, in duobus reliquis, qui cb-
rograpbumy habebant, ita corredum eft. Editiones quoque omnes ita habent. k

Nempe [o-

BR. Etiam Hal. Codices correcti funt: Otob, et Vat. I.jreliqui: Barb. Vat. IHI.
Treuif.

,

E J "uwojäMh

242

(« f« :
,,,tuum cauere feceris ^*, egoque hóé 45 interleuero, fi qui-
j L*'e'(aj"'g*'dem ad hoc tibi commodauero, vt caueretur tibi in eo, tene-
ri me tibi contrario iudicio: fi minus, neque me c.ert.:iora.'ü;1
ibi cylüographum effe. fcriptum, etiam teqeris pri«hl, r11.1qwf,
commodati. Immo, ait, etiam furti : quoniam aliter |réi com-
modata vfus es. Quemadmodum guj eqüo, inquit, vel vefti-
mento aliter, quam commodatum .ePc , vtitur, fürti tenetur.
$. 9. Vsque adeo autem diligentia in re commodata praeftan-
uxtl&da eft, vt etiam|ifyj ea, quae|fequitur/'rem commodatam, prae-

ftari debeat? vt puta ^9, equam tibi commodaui, quam pullus

comitabatur: etiam pulli.te-^" cuftodiam praeftare ^* debe-
re, veteres refponderunt. m plai .
lum in re commodata, qui rogauit, praeftabit: vtputafiquis ^?
ita conuenit: vel fi fua dumtaxat caufa commodauit, fponfae
forte fuae, vel vxori, quo Koneftius qulta ad fe Jiduceyäur:
vel fi quis ludgs edens]Práetor fcdenicis commodauit, vel ipfi ??
Praetori quis vltro 5* commodauit. $. rr. Nunc m?engium,
in quibus fpeciebus commodati aCtio locum habeat? Et eft
apud veteres de huiusmodi fpeciebus dubitatum, -$—2. Kem
tibi dedi, vt creditori,tuo pignori dares: dedifti: non repi-
b s ggäras 52 vt mihi reddas: Labeo ait, COmm.odatl a&hpnem
locum habere:, quod ego puto verum effe, nifi merces inter-
uenit, tuncienum, vel in factum, vel ex locato231 conducto

] fs
N/ ngl n 4j

agendum erit. Plane, fi ego pro te rem pignori dedero tua.

voluntate, mandati erit aCtio. Idem Labeo recte dicit, ü.a
me culpa abfit repignerandi, creditor autem nol.iï.freajd?repþ
gnus, competere tibi ad hoc dumtaxat c'ommodaü, vt tibi 9.&19-
nes 5* aduerfus eum praeftem. Abefle autem culpaa me vi-
detur, fiue iam folui pecuniam, [fiue foluere füm paratus.
Sumptugh 55 plane litis ceteraque aequum eft eum aggnofce-
re, qui commodatum accepit. $. 1I3. 51 me rogaueris, vt fer-

—L UW

uum tibi cum lance ?* commodarem, et feruus lancem per-.

——

diderit, Cartiliüs ait 57, periculum ad terefpicere: nam et lan-
cem videri commodatam: quare culpam in eam ?5 quoque
praeftandam. — Plane, fi feruus cum ea fugerit, eum qui com-
modatum accepit, non teneri, nifi fugáe praeftigit culpam.
$. 14. Si de me petiffes, vt triclinium tibi fternerem, et ar-
gentum ad miniíterium praeberem;"et fecero: deinde petif-
fes, vt idem fequenti die facerem, et cum commode argentum
domi ?? referre non poffem, ibi hoc reliquero 99, et perierit:
qua actione agi poffit ?*, et cuius u[gggnt'periculum? Labeo de
periculo fcripfit, multum inter£fle;; Cuftodem pofui,[an non:
ii pofui, ad me periculum fpe&are: fi minus, ad eum, penes
quem relictum eft. Ego puto commodati quidem agendum ??,
verum cuftodiam eum praeftare debere, penes quem res reli-
Cáe funt: nifi aliud nominatim conuenit. $. r5. Si duobus
. vehiculum commodatum fit, vel locatum fimul, Celfus filius
L'bt. fcripht 9?* libro feXto Digeftorum, qugeri poffe, vtrum vnus-
quisque eorum in folidum, an pro parteteneatur? Et ait, duo-

(1)
Qegun.

. « g. . P Tr. ^ w* (* x
rum quidem in folidüm dominium, vel poffeffionem effe non

'Treuif. Bynkersh. GER. 44 Flor. antea fuit facevevefeceris, videtur refti-
tuendum facere feceris, quod et re&ius regit antecedens chzrograpbum, quod alias
debet effe cbivograpbo, l1 a fequenti cauere regeretur.
cx phraíis infolentia, nifi malis dicere, cbzrograpbaum cauere, .eile cautionem. ca-
uere, vt gaudium gaudere, ludum ludere. — De reliquo. chirographum facere, nihil
aliud eft, quam cauere, BR. 45 Ap. Hal. boc, abeft. GER. 46 Hal. pz-
ta, omiffo vt. GEB. 47 Ap. Hal. te, abeft. GER. 48 Vulg. praeflari.
BR. Etita Hal. GEB. 49 Ap. Hal. quizs, abeft. GEB. —— 50 Ap. Hal.

ipfi, abeft. GER. 5t Hal. v/tra, et in margine: alias, vitro. GEB.' —— 52
'Taur. in margine? vepigueras, nempe o fubantiquein econuería. BR. — 53 Hal.
et Vulg. hic inferunt et. B R. 54. Hal. et Vulg. a&onem. B R, 55 Vulg.

fumptus. BR. 56 Bafil. 3o9Acv aevà 9ícxov. BR. ^ — 5'7 Flor. recentior quis
verba: Cavtilius ait, vncis inclufit. Sed idem ICtus in L. 69. iufra de bered.
| iuflHt.bis nominatur. Vide Anton. Auguftin. ZIJ. Emend. é. dnterea haec
parenthefis g Vulg. Nor. et vulgo a MSS. abeft. pR. — Nempe a Barb. Otob.
Bynkers ;ng B. 58 Vulg. culpam inea. — Ap. Hal. culpam im, abfunt. BR.

59 Hal. dómum. GE . 60 Flor. eíft: relinquero, vt et habet Taur. GER.

62 Vulg. addit: n vtroque ca(u. B.

Nöl Hal. poffet. Vulg. poterit. BR.

DIGESTORVM LIB. XIIL TIT. VI.

$. 1o. Interdum plane dolum fo- |

!6 ; * L] . ! .
ägmmo ando, rem facit eius, cui commodat.

'*"ä/doneum hominem elegerit, vt recte id

Videtur correctio fluxiffe-

| 45 Hal. eum, loco zpfum. GEB.

poffe, nec quemquam partis corporis dominum effe: fed totius
corporis pro in(iäf"yliäfo pro parte dominium habere. Vfum au-
tem balfnei quidem, vel porticus, vel campi vniuscuiusque in
folidum effe: neque enim minus me vti, quod W alius vtere-
tur, verum in vehiculo commodato, vel locato, pro parte qui-
dem effe&tu $* me vfam habere, quia non omnia loca vehi- lÀi m;
.culi teneatfn, fed effe verius ait, et dolum, et culpam, et dili-
gentiam, et cuftodiam in totum me praeftare debere. Quare
duo quodammodo rei habebuntur: etfi alter conuentus prae- |
ftiterit, liberabit 55 alterum: €ét ambobus competit 99 furti - j
aCtio : ! vcu d |
VI. PoxvroxivslMibro-V-ad-Sabinum, VT 97 Ar-
TERVTRO agente, alterius actio contra furem tcmgtur ,:?f. J« lm J
VII. VrPrANv.s llibro-XXVI j VNDE
quäeritur,ïü alter furti egé/it, an ipfe folus debeat commo-
dati conueniri? Et ait Celfus, fi alter conueniatur, qui lfurti(.:fw*ï:äg—?ï-m-) | n
non egit, et paratus fit periculo fuo conuenirf* 5? .altexigïjiïääi ;
furti agendo lucrum fenfit ex ré! commodata, debere eum au- — .
diri, etabfolui. , $. 1. Sed *? filegis Aquiliae adurfus focium
eitis Jhabüit cofüinodatof : aCtionem, videndum erit, ne cedere
debeat, fi forte damnum dedit "* alter, quod hic, qui conne-1^4à.
nitur, commodati actione .farcire *^ compellitur: nam et fi
aduerfus ipfum *? habu?tï'äquili;(e aCctionem commodator, £e-
quiffimum eft, vt commodati agendo remittat aCtionem: nifi
forte quis dixerit, apendo eum e lege Aquilia, hoc minus con-
fecuturum, quam ex caufa commodati confecutus eft: quod.
videtur habere rationem. |
VIII. Powronrvs lli U ium. Rxr com-
modatae et poffeffionem, et proprietatem retinemus.
ncodevyeV LPIANVSiibrolL.-ad-Edictum. Nkmwo enim
X. InEM llibro X XIX. EvM, Qvri rem
commodatam accepit, fi in eam rem vfus eft,jifii quam accepit, -
nihil praeftare, Eï eam in nulla parte culpa fua deteriorem fé-
cit, verum eft: nam fi culpaeius ** fécit deteriorem, tenebi- ! jj
tur. $. r. Si rem infpectori *5 dedi, an fimilis fit ei, cui V
commodata réS eft, quderitur: et, fi quidem mgà. *5 caufa de-
di, dum volo pretium exquirere, dolum mihi tantum préefta-
bit **: fifuüi *?, etcuftodiam: etideo furti habebit aCtionem.
Sed et fi, dum rärfertur, periit, fi quidem ego mandaueram per . ]
quem remitteret4 periculum meum erit: fi vero ipfe, cui vo-
luit, conzmiüt,æeque culpam mihi praeftabit, fi fui caufa ac-
cepit.

XI.PaAvrvsllbro-V.^?-adSabinum. Qvzx NoNu tam |
perferri poffit. k n
! XII. VnPriaAwvslibro-XXIX. inum. S1 Mxrz ??
caufa, dolum tantum. $. r. Commodatam rem miffus qui re- |
peteret, cum recepiffet, aufugit. Si dominus ei dari, iuffergt,
domino peri **: íi commonendi caufa miferat, |Vtj refexää- |
tur 5? res commodataj[el, qui ** commodatus eftj. P at«« — yfm/mit Dd
J M cemesetercé TOMA uH a Pa e. XIII. 6 4
65 Flor. erat fcribfit, deleta s reftat feribit, et hoc 'Taurellianae mutationi in
fcripfit, praeferimus. — Quin in L. :7. $. 4. pro fcripfit, vt erat antique fcribfit,
factum. Poft tamen et 'Taur. ipfe hanc formam recepit, primum cum maiufcu-
la ? tandem vero, vbi promiícue adhibitum vidit, communi litera. 8R. Hal.
fcribit. GEB. 64 Gothofr. in nota: 4l. eue&us, id efl, eueGtionis. Male.
Hoc vult ICtus: fi cum pluribus vehiculo vehar, quod ad vfum ve&ionis, effe-
&u me idem habere, quod haberem, fi folus veherer, quia, licet folus, non ta-
men plus loci corpore meo fim occupaturus, quam fi cum alio vehar. 2 effecfz
faepe ita occurrit, Loca indicauit Cuiacius J47J. Obf. 15. BYNK. — 65 Taur.
liberaVit. G E B. 66 Hal. competet. G E B. 67 Gothofr. in nota: Al. Et.
Ita Hal. Gx s. 68 Hal. tolletur. — Vulg. tollitur. BR. 69 Flor. fubanti-
que fa&um conuenire, et ita habet Vulg. BR. Et etiam Hal. in margine, G E B.
7Q Hal. inferit et. GEB. — 71 Hal. dederit. GEB. — '72 Vulg. refarcire. B R.
74.Ap. Hal. eius, abeft. GEB. — 75 Baíil. :
imvenerm?, acflimatori. BR. — "76 Vulg, mei BR. —77 Vaur. praeffaVit. G E B. |
78 Hal. f4a, quemadmodum etiam habet infine, nempe: fza cauffa. GEB. — 79
Hal. lib. VI. Gxs. $o Hal. mea. GER. 81 Hal perüt. GER. 82, |
"Jaur. refeRetur. GE B. —— 83 Gothofr. in nota; cui commodata res eft.. Hal.
Sed :

,

DIGESTORVM

IM-D&L'«M 4

.4, XIIL Powrourvsilibro-XE-d-Subinum..STs, ov1

£6c e" T fnén , t

commodatum accepit, fi-non apparentis rei nomine, cotnino-
datijcondemhetur, cauendum ei eft, vtitepertam, dominus ei
raeftet. $. r. Si quem qugeftum férit is, qui experiendum
quid accepit, veluti fi iumenta fuerint, eaque "ocatà ft, id-
ipfüm praeftabit-9*7$ui experigindum dedit ?5: neque énim
ante eam rem qudeftui cuique ?* effe oportet, prius * quam
periculo eius fit. 1
feruiebat, quafi feruo, rem commodauero, videamus, an ha-

- f& ho beam commodati aCctionem: nam et Celfüsfilius aiebat, fi ius-

€c . . . .
fiffem eeumi aliquid facere ??, vel mandati cum eo vel prfe-
fcriptis verbis experiri me poffe. Idem eemo ^* et in com-

u .
! "oiflaiut.modato erit.dicendum. — Necjobftat, quod non hac mente cum
( eo, qui liber bona fide nobis feruiret, contraheremus, quafi
N . o EM obligatum - aþituri: plerumque enim id ?? accidit, vt
E. fæ)& (* extra id, quod ágktekur ?

7Maym'm VIlj,

Ja2u

"k ?*, tacita obligatio nafcakur: veluti,
cum per erftorem indebitum) foluendi caufa datur. l«v
XIV. VnLPrANvsMHibro XLVHE.adSabinum. Sr skn-
vvs meus rem meam tibi, fcienti nolle me tibi- commodari,
commodauerit, et commodati et furti nafcitur actio, et prae-
terea condikio ex caufa furtiua. LU

,ï:—/-' :
XV. Pavrvs Ll:ibfefr&ää»-g—&w&dv Edictum, Conw-
MODARE poffumus etiam alienam rem, quam poffidemus:

tamietfi fcientes alienam poffidemus ?3.
XVI. ManRcErLrvsllbro-V. Digeftorum.. ITA vr,

.gt-fi fur vel praedo ?^ commodaueäijgg habeat commodati

N
e
[4

.id, abeft. G Ea.

actionem. |
XVII. PAvrvs Jlibro —XIX.—5—ad-Edtétutm.
cowMOoDaATo haec ?? pactio, ne dolus praeftetur, rata non
eft. $. r. Contraria commodati actio etiam fine principali

moueri poteft: ficut et ceterde, quae dicuntur contrariae. $. 2.
! Si ex facto heredis agatur|cemmodati ??, in folidum conde-

nihatur, licet ex parte heres jeft. $. 3. Sicut autem volunta-
tis et officii magis, quam neceffitatis eft, commodare, ita mo-
dum commodati, finemque päfcribere, eius äft';' qui benefi-
cium tribuit. Cum autem id fecit, id eft, poftquam commo-
dauit, tunc finem pràefcribere, et retro agere, atque intem-
peítiue vfüm. commodatae rei auferre, non officium tantum
inzgsdit, fed et fufcepta]? &fobligatio inter: .ää'"näïäi&ccipien-
ümque

cem propofitde funt a&tiones, vt appareat, quod ?? principio
beneficii ac nudde voluntatis fuerat, conuerti in mutuas prae-

ftationes, aCtionesque ciuiles: vt accidit in eo, qui abfentis

e peritura.
épiitet ^:

negotia gerere inchoauit !: negïgg enim ? impu
delerdt 3: fufcepiffetjéhitr fdrtallis alius, fl is no
voluntatis éff'enifi füfcipere mandatum, neceffitatis. $f con-
fummíare. Igiturfi pugillares mihi commodafti, vt debitor mi-
hi caueret, non reéte facies irbportune äp D
gaffes, vel emiffem, vel teftes adhibuiflem. Idemquejett, ^
fiad fulciendam infuülam tigna commodafíti, deinde protraxi-
i *, aut etiam fciens vitiofa commodagicris 9 : adiuWari quip-
pe rfös, non decipi, benefi&io oportet. |Ex quibus caufis etiam
contraggyx iudicium vtile effe dicendum eft ^. $. 4. Dvabus
rebus/(Cotmodatis, re&te de alteraj comiiodati agi poffe Vi-
-Ldezhen,,
Sed: qui commodatus. efl, idem valet ac, qui commodato accepit, vt mutuatus,
qui mutao accepit. Ruffardus. Vulg. addit periit. BR. Ap. Hal. vocula ves,
abeft, reliqua, vt fcripfit Gothofr. GEB. 84 Taur. praefla V'it, et Hal. addit
ei. GEE. 85 Baül. à23à zà yvpsásas molyyuo, ad exercendain rem. BR. 86
Vulg. cuiquam. BR. — 87 Ap.Hal. et Vulg. prus, abeít. BR. . Practer rem.
Vide L. 45. $. z. infra de Iure. Fifci, et Virgil. IV. Aeneid. 24. — Sed mibi vel
tellus optem prius ima debifcat, amte pudor quam. te violo. DVK. — 88 Hal. zus-
fiffem vt aliquid faceret. GEB. — 89 Ap. Hal.ergo, abeft. GEz. — 90 Ap. Hal.
91 Hal agitur. GEKB. — 92, Hal. liz, XXXIX. GEsn. — 93
94. Hal. Ita vt vel fur vel praedo. fi commodanerit.
GE B. 95 Hal. ljb. XXXIX. GEB. — 96 Ap. Hal. hacc, abeft. GEB. — 97
Vulg. agatur: beres commodatarii u folidum. B. 98 Vulg. inferit cff. B R.
99 Vulg. iuter dantem accipientemque, BR. 100 Hal inferit z. GEB. — 1

Hal. poffideamus. G E B.

LIB. XIIT.

$. 2. Silibero homini, qui mihi bona fide

Y * * r
]argentum jcommodauerim, fcriptum quidem apud * quosdam J s cw».

IN

?9?: geritur enim negotium inuicem: et ideoKinui-

"eDpetendo: nam fi.ne-

TITOC YT. 245

uianus cm.;üt, Quodjgæowden.verum, fi feparatae fint, Pom- — .
ponius fcripit: nam eum, qui carfucám ? puta, vel lecti-|
cam commodauit, non recte aCturum de fingulis partibus. -
$. 5. Rem commodatani perdidi, et pro ea *? i 1
deinde[f&sJin poteffate tua 3 fenit. N:guiececeos
eii ejféSJin potefta e tua ""yenit. Labeo ait, contrario iu-
: 2 * * 1 2 €»x ce :
dicio aut rem mihi praeftare te/ debere, aut, quod 275H€ acce-
pifti, reddere. :
XVIII. Garvs libre-EX--ad-Ediétum prou."mgiale. IN
REBVS commodatis talis diligentia praeftanda eft, qualem
quisque al.hlgentlfümus paterfamilias fuis rebus adhibet: itaíamex ]
. 4 : - : : E
vt tentum é eos cafus non praeftet, quibus refifti non poffit:
veluti mort]$ *? feruorum, qu&e fine dolo et culpa eins acci-
* € /e . 2 E - 4 n : : "1. AT
?Emt;, ldtx.onum.h()&;—umue incurfus, piratarum infidias, nau-. J^ .V*"f*-) "
1ag1dum, incendium, fugas feruorum, qu;Lcn&odüzfnon folent.. 1 24t -j mf t ,
'Quï' 'ügutem de latronlbqs, et piratis, et naufragio diximus, ;4j^'ex, :
ita fcilicet 12901p1emus, fi in hoc commodata fit alicui res, vt
eám rém péregre fecum ferat: alioquin fi cui idéo argentum L—/üj?ï*"f
commodauerim, quod is amicos ad cenam inuitaturum fe di-
ceret, et. id peregre fecum portauerit, fine vlla dubitatione,
etiam piratarum, w& latronum, et naufragii caflum praeftare
debet. Haec ita, fi dumtaxat accipientis gratia commodata fit
res. At fi vtriusque, veluti fi communem amicum ad cenam :;cjr»16ng., .
inuitauerimus, tuque eius rei curam fuícepiffes, ef ego tibi

inuenio, quafi dolum tantum praeftare debeas. Sed viden-
dum eft, ne et culpa praeftanda fit : wt,ita culpae fiat geftima- (cxc
tio, ücqt in rebus pignori datis, et dotalibus jaeftimari folet. ; exz.
$. r. Siue autem pignus, fiue commodata res, fiue depofita, - |
deterior ab eo, qui accep£fit, faCta fit, non folum iftde funt Ó
a&ioges, de quibus loquimur: Verumetianglegis Aquiliae z. l'v. :
fed, fi qua earum a&hgm fuerit, alige tolluntur. $. 2. Poffunt ;
kuítde) caufáe interuenire, ex quibus cum ,eo, qui commoda(- 1«« ex vf« ts
fet, agi deberet: vefüti de impenfis in valétudinet ferui fa&is,.
qu&due& poft fugam requirendi, reducendique eius caufa fa&tag
effent: nam cibariorum impenfae, naturali fcilicet ** ratione, , . |
ad eum pertinent, quijytendum accepiffet. Sed.et !9 id, quod, 2427 « z. «s
. t € 1* t £. x : : — T«3€, o * ute.
de impenfis yalétudinis/aut fugge/diximus, ad maiores impen-. 7:« |
fas pertinere debet: modica jenim? impendia verius eft, vtl2 a &
ficuti cibariorum *?, ad eundem pertindaht. $. 3. Item|qui/ . fftje.
fciens. vafa vitiofa commodauit, fiibiiinfufum vinum, vel oleum ,. j z , ox a
corruptum, effufumue eft, condemihandus/eo nomine eft. — $. 4« tf R A n at
Quod|aütem/ ?? contrario iudicio confequi quisque poteft, id. ER M R |
etiam[recto,2^ iudicio, quo ?? cum ceo agitur, poteft faluum. , 4
habere iurejpenfationis ^?. Sed ï:Ltüeri poteft, vtamplius ef- 1 £« c».
fet, quod inuicem aliquem confequi oportedt, aut iudexipen- L 54 «
fationis ^* rationem non habeat, aut ideo |de| reftituenda re , j 74, :
cum eo non agatur, quia jéà r'e's'caff'u intercidit, aut/fine iu- - Hs pro EC d n
dice reftituta eft: dicemus neceffariam effe contrariam J—g&io- Go , li.
nem. ! A. Comoeadc ,,
UAp: XIX. Iv L1AN v sMibro L25 Digeftorum.— Ap kos
qui feruandum aliquid conducunt, aut vtendum accipiunt,
danfnum iniuriajaB]alio datum non pertinere, procul dubio eft. ; |
Qua enim cura aut diligentia confequi poffumus, ne aliquis ?* a-w('gh Dd
daqääin nobis iniuria det? j od du

3

Hal. zucobauit. GEB. 5 Hal. deferit. GE.

2, Ap. Hal. enim, abeft. GEB.
4 Vulg. fufcepiffet. BR. 5 Hal. et hic addit efj. GERB. 6 Hal ldemque
et fi.. Vulg. Idemque eft et fi. BR. — 7 Hal. et Vulg. fubtraxifi.BR. — 8 Hal.
commoda[ri. GE B. 9 Hal. vtile erit diceudum. G E B. IO Flor. eft cbarra-
cham, quod haud dubie vitiofum. —Vulg. carracam. B R. — Et ita eft in textu $.
L. Hal. caracbam. — Yaur. carrucbam. GEB. II Hal. in margine: aLas, len-
ticam. GE B. I2 Hal. pro eo. GER. I3 Hal. zu poteflatem tuam, GEB.
i4. Hal. tamen, loco tantum. GEP. I5 Hal morteis. Vulg. mortes. BR.
16 Taur. apa T. GER. 17 Hal. etiam, loco fcilicet. GE B. 18 Ap. Hal.
et, abeft. GE B. 19 Taur. ciVariorem. GER., 20 MHal. Etfi quod, íequen-
ti autem, omiffo. GEB. — 21 Vulg,. dire&o. BR. — 22 Hal. 44od. GEB. — 23
Vulg. compen[ationis. B R. 24 Hal. inferit guia, et mox fit, loco effet. GEB.
25 Vulg.compen[ationis. BR. — 26 Hial. lib. LI.GkB. 27MHalmue quis. GE E.
Zz 28

244 DIGESTORVM LIB.
XX. IDEMMQ&'W&W ARGEN-

T Y M commodatum, fi tam idoneo feruo meo tradidiffem ad te
perferendum, vt non debuerit quis aeftimare 28 futurum, vt
a quibusdam malis hominibus deciperetur, tuum, non meum,
detrimentum erit, fi id mali homines intercepilffent.
XXI. A r R1CcANvsllibro VIIL ?? Qudeftionum. REM
Mw1HI commodafti: eandem fübripuifti: deinde, cum commo-
4 "daü ageres, nec a te fcirem effe fübreptam, iudex me con-
df db et foluif iatéjelfe fübreptam. Quge-
demhauit, et folui: poftea comperi a tejefle fubrepta Qudle
"i, fitum eft, quae mihi tecum actió fit? lRefpgndgg, , fürti qui-
dem non elfe: fed commodati contrarium iudi&ium vtile mihi
fore. $. r. In exercitu'contubernalibus vafa vtenda commu-
ni periculo dedi: ac deinde meus feruus, fübreptis his, .ad ho-
j"/)'*/f ftes profugit 3*: et poftea fine vafis receptus eft. Habiturum
me commodati actionem cum contubemahbus. con&:at, procu-
Aeprítiíiusque parte: fed et illi mecum furti, ferui nomine, agere
poffunt: quando * noxa caput fequitur. Et fi tibi rem peri-
culo tuo vtendam commodauero, eaque a feruo meo fubripia-
tur, agere mecum furti poffis ?? fei*ui-n'(z)'m.me.
XXII. Pavrvs LlLb;G.XXI-I—-—&d-—Eät&&æ« E
VVS"ZfSQuem tibi commodauerim, fuürtum fecffit ??, vtrum
fufficiat contraria commodati actio, quemadmodum competit,
. . Íiquid in curationerá ferui impendifti: an furti agendum fit,
4 AA ass quderitur? Et, furti quidem noxalemihabere |3*, qui commo-

datum rogauit, procul dubio eft: contraria autem commodati -

tunc eum teneri, cum fciens talem effe feruum, ignorariti com-
1nodauit. | : Ltencnn .
: XXII. PowPoxurivs Jlibro XXE- :
€ium ?5. Sr couMoDAVvVERO tibi equum, quo ?? vtere-
ris vsque ad certum locum, fi nulla culpa tua interueniente,
in ipfo itinere deterior equyds fa&äs fit, non teneris commo-
dati: nam ego in culpa ero, qui in tam longum iter commo-
daui ?7, qui eum laborem fuítinere non potuit.

/ DE PIGNÉRATICIA /ACTIONE,

LL erer: H ;
VrPrANYSsHibro-XE.-T-ad-Sabirmm.
rGNvs contrahitur non folif? traditione, fed etiam nu-
da conuentione, et fi non traditum eft.(3$. p Si igitur
contraCtum fit pignus nuda conuentione, videamus, an fi quis
/£-.|aurum/ oftenderit, quafi pignori datutus, et des dederit, obli-
cauerit aurum pignori? Et confequens eft, vt aurum oblige-
tur, non autem aes: quia in hoc non confenferint ?. . $. 2.
Si quis tamen, cum j$es pignori daret, adfirmauit hoc aurum
: effe, et ita pignori dederit Z'e p;'ggaäum-gr.ïi») an aes pignori
peithae äewgmt oblicauerit : confenfüm eft, pi-

: et numquid, |quia/ in corp
gnori effe videatur ? Quod magis eft: tenébitur tafien pi$ne-
raticia contfaria aCtione qui dedit: praeter ftellionatum, quem
fecit. d | j j
. 1l. Powrourvs llibro-VI.-ad Sabiagum.
JX — pOX ? rem pignori datam vendidit, et tradidit, tuque ei num-
mos credidifü, quos ille foluit ei creditori, cui pignus dede-

28 Hal. exifiimare. G X B. 29 Hal. /ib. IX. GER. 30 Flor. t fubantique
deleta, et inde omnes editiones habent Refpondi. BR. Etiam Hal. GERB. — 31
Hal. et Vulg. fagit, bR. — 32 Hal. poffes. GEB, — 33 Hal. fecit. GEB. . 34

Hal. addit eum. GEB. 35 Hal. lib, XXX. ad Sabinun. GEB. — 56 Vulg.
vt eo, loco qmo. B R. 37 Hal. commodavrim. G E B.
I Hal lib XXX.GEB. — 2 Hal. et Vulg. on folum. 8R. — 3 Flor.

quondam fuit coufenferunt, et erafus eft pes alter literae », vt credimus, non
adeo antique, vt priftina ideo fcriptura fit deferenda. BR. — Quod tamen fecit
'aurellius. Hal. confenferuut. GEB. — 4 Hal. dedit, et mox obligauit. GE B.
5 Ap. Hal. debitor, abeft. GE B. 6 Hal. qui. GEB. — 7 Hal. ljb. XIX. ad
edicdhum. GERB. — 8 Hal, et Vulg. demifit, loco id mifit. BR. — 9 Hal. pofuevat.
GEB. .. iO Ap. Hal. te, abeft. GE g. II Taur. veplicaVitur. GEB. — 12

Sr SER-

l abeft. GER.

ZIL VEb VH

rat, tibique cum eo conuenit, vt ea res, quam iam vendiderat,
pignori tibi effet, nihil te egiffe conftat: quia $ rem alienam
pignori acceperis: ea enim ratione emptorem pignus libera-
tuäïllabere -c/öepif(ï'gjz neque ad rem pertinuiffe, quod tua pe-
cunia pignus fit liberatum. — ,
III. InEw libro XVIII. adSabinum *. Sxz ovasr re-
cepturus a debitore tuo/Comminus pecuniam, reddidifti &f pi- 1
gnus, isque per feneftram (id mifit/$ excepturo eo,Lg(Lfe,mj de )n;aSmyft
induftria ad id pofuerit ?, Labeo ait, furti te agere cum de- ^7 7 '*m
bitore poffe, et ad exhibendum: et fi agente te *? contraria 2545
pignérati&ia, excipiat debitor de pignore fibijreddito, replica- | A. —
bitur ** de dolo et fraude, per quam '^ nec redditum '?, fed —
per fallaciam ablatum id intellégitur. |pe»e^ 1. 4 XOXCR)S s fiecy-
IV. VrrraAmwvs libro[XLL. ad Sabinum. Sr cow-
vENIT ** |de/diftrahendo pignore, fiue ab initio, fiue pcääea, L] A.
non tantum venditio valet, verum incipit etàptor dominium
rei habere.. Sed et fi non conuenffit (d8 diftrahendo pignore,

XIII.

m seb àe:

; de 9^ ATT ECC a 9 .. *
hoc;tameniure vtimur, vt liceat diftrahere: fi modo non con- þ
uenit, ne liceat. "Vbi vero conuenit, ne diftraheretur, credi-.!if/ffoäïm*fwäþ

tor, fi diftraxerit, furti obligatur: nifi ei ter fuerit denuntia-
tum, vt foluat, et ceffauerit. ..
V. PowpPowNivs libro XIX. *5 ad Sabinum. Inp2"
ié 2 R. ^ g i
QvtE ** iuris eft, fii$ omnino fuerint pacti, ne veneat, fiue
in fumma, aut condiCione, aut locoftontra pactionem factum fit.

VL Ipxewiibro XXXV..ad-Sabinum. QvAMvis XXxqnot

!Eägnuelïerlt, vt fundum pignärat,lgfum *7 tibi venderetliceret, ^ 15 4 ..

*hilo magis cogendus es vendere, licet foluendo non fithis, s«j
qui pignüs, dederit *9: quia tuajcaufaid caueatur. Sed Ati-
licinus, ex caufa cógendum creditorem effe ad vendendum,
dicit. Quid enim, fi multG minus fit, quod debeatur: et hodie
pluris venire poffit pignus, quam poftea? Melius autem eft
dicij eum, qui dederit *? pignus, poífe vendere, et accepta
pecunia foluere id, quod debeatur: ita tamen, vt creditor ne-
ceffitatem habe&t oftendere rem pignératam, fi mobilis fit:
priusAdonea cautela a debitore pro indemhitate ei praeftanda:
inuitum enim creditorem cogi vendere, fatis inhumanum eft.
$. r. Si creditor pluris fundum pigneratum vendiderit, fi id
fáeneret, vfuram ?? eius pecuniae praeftare debet ei, qui de-
erit pignus. $g et fi ipfe vfus fit ea pecunia, vforam prge-
ftari ^* oportet: quod fi eam;depofitam habugfit, vfuras non .
debet.
VII. PavrvsZibro-IL-Sententiarum, Sx AvTEM
tardius fuperfluum reftituat creditor id ?^^, quod apud eum
degoütum eft, ex mora etiam ?^? vfuras debitori hoc nomine
praeftare cogendus eft. M
VIII. Pouroxurivs ibro-XXXV.—ad-Sabinum. — Sr

NECESSARIAS impenfas fecerim in feruum, aut in fundum,

.quem pignoris caufa acceperim ?^, non tantum retentionem,

fed etiam contrariam pigneraticiam actionem habebo. Finge
enim medicis, cum jegrotaret feruus, dédiffe me pecuniam,
et eum deceffiffe: item infulam fulfiffe, vel refeciffe, et poftea
deuftam effe: nec habere;"quod pollem retinere. $. r. Sipi-
enori plura(mancipia data (fht, et qudedam certiï preti äta
vendidéfit creditor, vt euictionem eorum praeítaret, et credi-
: : ! tum

Vulg. per quae; BR. 13 Taur. reDitum. — Ruffardus hic: qui notant Flor.
legi creditum, falluntur. 1mmo falluntur, qui id negant. — Eft enim in archety-
po neccreditum, natum ex fortiore pronuntiatione literae c. BR. — 14 Hal. con-
venerit. GEB. 15 Flor. erat Jbro vudecimo ",0no, et hinc effe videtur, quod
non legatur, vt alibi femper, z070 decim, fed decimo momo, quod non poterat
commode corrigi. BR. — 16 Vulg. Idem4ue. BR. — Y7 Vulg. pignueratum. 5R.
18 Hal, l/ceret: tamen nibilo magis cogendus es vendere, licet folueudo mon fit
i$, qui pignus dedit: quia. etin margine: alias, licevet, et foluemdo mom fit is,
qui pignus dedit: momn tamen vendere cogeris quia etc.. Gx B. 19 Hal. dedit,
et ita in fequentibus. G EB. 20 Hal. et Vulg. vfuras. BR. 21 Hal. vfa-
ra$ praeflare. GEB. 22, Ap. Hal. id, abeft. GER. 23 Ap. Hal etiam,
24 Hal. acceperam. GE8.

25 Hal. certo pretio, et in mar-
gine:

"

Pge
Ll

lu

5,,,;1

aïþmuug

t i l p df 3- 3* , 1 « * » z :
ducgeihgiosis foluérit,|tamen tota 1'Zezsäyp1gnor1 data venire poterit: quemad-
du : Uttamtn laT r
5 A:

DIGESTORVM LIB. XIIL TIT. VII

tum fuum habeat, ?* reliqua mancipia poteft retinere, donec
€i caueatur, quod euictionis nomine| promiferit, indeminem
33 44 M " * t —
eum futurüm. $. 2. Si vnus ex heredibus AT portionem fuam
modum fiipfe debitor portionem| foluiffet.
ma, tnglaudle, triginta ftipulatus,
Cusque fifn, vt, niüi

$- 3. Siannua, bi-
acceperim pignus, pa-
füa quaque ?? die pecunia foluta effet,

&t vendere jeimi mihi, ?? liceret, placet, antequam omnium pen-

L 2 duwit
L Aerer:

r

La

ERIT, ftatim competit ei pacti conuentio ?*,

inee|?? poffeiffio ad creditorem.

fionum dies venirdt ?*, non poffe -&e pignus vendere: quia
€is verbis omnes penfiones demonftrarentur 3?, — Nec verum

eft, fua quaque die non folutam pecuniam, antequam omnes

dies venirent ??; fed omnibus penfionibus praeteritis, etiam
Íi vna portio foluta non fit, pignus poteft venire. Sed fi ita
fcriptum fi£, SI QVA PECVNIA SVÀ DIE SOLVTA NON
$. 4. De ven-
dendo pignore in rem pactio ?? concipienda eít, vt omnes
contineantur. Sed ;äfll:" Ài creditoris dumtaxat perfona fuerit
comprehenfa, etiam hétes eiüs iure vendet, fi nihil ,4?( contra-
rium actum jeft *?. $. 5. Cum pignus ex pactione venire
poteft, non folum ob fortem non folutam venire poterit, fed
ob cetera quoque, veluti|vfuras, et quae in id impenfa fünt.
IX. VrPraAwvs JAi KVi.-ad-Edi&um. — S1
REM alienam mihi debitor pignori dedit ?7, aut malitiofe in
: : À d. :
pignore verfatus fit, dicendum |eft;jlocum habere contrarium
iudicium. $. r. Non tantum autem ob pecuniam, fed &f ob
aliam caufam pignus dari poteft: [veluti fi quis pignus alicui
dederit] vt pro fe fideiubeat. $. 2. Propgigüpiänus dicimus,
A | x MBagpir .
quod ad creditorem. tranfit: hypothecam ,|cum, [rión tranfit,
$. 3. Omnis pecunia exfolu-
ta effe debet, aut eo nomine fatisfaCctum effe 3?, vt nafcatur
pigneratitia a€tio. Satisfa&um autem accipimus, quemadimo-
dum voluit creditor, licet non fit folüfim: fiue ^? aliis pigno-
ribus fibi caueri voluit, vt ab hoc recedat, fiue fideiufforibus,
fiue"tCo dato, fine pretio aliquo, vel nuda conuentione, nafci-
turpigneraticia aGCtio. Et generaliter dicendum erit, quotiens

irecedere voluit creditor a pignore, videri ei fatisfa&tum, fi| **,.-

as a& V ipfe voluit, fibi cauit, licet in hoc deceptus fit. $. 4. Is

C^ Xl. VLPrIANvSsllibro-XXVIIL- 45.

i d

*quoque, qui rem alienam pignoriydedit, foluta pecunia poteft ?
C 2JMruerxw. pigneraticia experiri.
Á o327e paï'r*f

. 1 [ 2' * 7! O
$. 5.[Qui ante folutionem égit pighe-
raticia,]licet]non recte egit *9, tamen, fi offerátin iudicio pe-
cuniam, debet rem pigneratam, et quod fua intereft, confe-

qui. "exo |
X. Garvs .|libro—IX.—4*—ad—Edi ouinciale,
Qvonp fi non foluere, fed alia ratione fatisfacere paratus eft,
forte fi expromifforem dare vult, nihil ei prodeft.
S o-

LvTVM non videtur, filis cónteftata cuim debitore fit de ipfo

debito: vel fijjfideiuffor conuentus füérit ^9. q. r. Nouata
nifi conuenit, vt pi-

autem debiti obligatio, pignus peremit:
j * wawn . * L
gnus repetatur. $. 2. Si quafi datutus tibi pecuniam, pignus
accepero, nec dedero, pigneratitia aCtione tenebor, et nulla

gine: alias, quaedam certi pretii ita veudiderit cred. GER. 26 Hal praefi-
git et. GEB. 277 Flor. manifefte eft ? ex beredibus debitoris,iicet Taur. vocem
debitoris, non habeat. Sed et MSS. hic reGte, et antiquiores editiones. BR.
