XIV. InEenlibro XXV. Digeftorum. IwTESTATAE
fororis hereditas obuenit duobus fratribus, quorum alter ab-
fens erat, alter praefens: praefens etiam abfentis caufam age-
bat: ex qua hereditate füo et fratris fui nomine fundum in
folidum vendidit Lucio Titio bona fide ementi. Quaefitum
eft, cum fcierit ** partem fundi abfentis effe,' an totum fun-
dum longa poffeffione ceperit? Refpondit, fi credidiffet man-
datu fratris veniffe, per longum tempus cepiffe.
PRO HEREDE, VEL PRO *
TL POSSESSOR E. P

Powrosivs ^ libro XXXIL ad Sabinum,'

| PRo HEREDE ex viui bonis nihil vfücapi poteft, etiamft

. poffeffor mortui rem fuiffe exiftimauerit. L00
II. Ivrrawvs ? libro XLIV. Digeftorum. . Qvz le-
gatorum feruandorum caufa in poffeffionem mittitur, non in-
terpellat poffeffionem eius, qui pro herede vfücapit: cufto-
diae enim caufa * rem tenet: quid ergo eft? etiam impleta
vfucapione ius pignoris retinebit *, vt non prius difcedat,
quam fi folutum ei legatum fuerit, aut eo nomine fatisdatum.
$. r. Quod vulgo * refpondetur, caufam pofleffionis nemi-
nem fibi mutare poffe, fic accipiendum eft: vt polffeffio non
folum ciuilis, fed etiam naturalis intellegatur. Et propterea
refponfum eft, neque * colonim, neque eum, apuüd quem
res ? depofita, aut cui commodata eft, lucri faciendi cauífa
pro herede vfucapere poffe. $. 2. Filium quoque donatam
rem a patre, pro herede negauit vfucapere Seruius: fcilicet
qui * exiftimabat, naturalem poffeífionem penes eum fuifle
viuo patre. Cui confequens eft, vt filius a patre heres infti-
tutus, res hereditarias a patre fibi donatas, pro parte cohe-

i.

dum.BR. 1 Rehd. addit: furtiuam. GEB. 4 Mal et Vulg. eagme. 8 R. Vt
et Rehd. GEsg. . 3 Rehd. ezus, loco: ezmm. GEP. — 4 Halet Vulg. refpon-
di.BR. Et Rehd. GEE. 5 Taur. PVoLGO. GEBR. . 6 Hah exiftimet.
G£B. 7 Hal cwm nou emevrit. GER.... 8 Hal. PAVLVS. GER. 9 Hal.
et Vulg. poffeffionem. Et Flor. ab ordinaria manu ;; addita. & R. Et ita quo-
que Rehd. GE z. Io Hal. et denanciante. [1 Gothofr. in. nota: inter-
pellatam. Hlal. Sed et Vulg. ita habet, et Florentiae ita faQdum. BR. Et ita
Rehd. GER. 12 Hal. fciret. G € B. .

1 Hal. VEL POSSESSORE omiffo hoc-altero: PRO. .. 5 Hal.
et Vulg. PAVLVS. BR. Etiam Rehd. GEB, — 3 Hal. IDEM. GEnB. 4
Vulg. inferit: eazm. BR. Etiam Rehd. GE. 5 'Xaur.'retneVit. klal. et
Rehd. pertzmebit, GEB. 6 Taur. 1 Olgo. GE B. 7 Vulg. 9&ec, bis. £ R,
9 Hl et Vulg.

8 Hal. et Vulg. inferunt: eff BR. Etiam Rehd, GEB.
quia. B R. !

Ektian Rehd. G&B.

bb Hbhhhh ' d f qas dv d

860

III. PowPeowNt1vs libro XXIII. ad Quintum Mucium.
PrEeRIOVvE putauerunt, fi heres fim, et putem rem aliquam
ex hereditate effe, quae non fit: poffe me vfucapere. ——
IV. PAvrvs libro V. ad legem luliam et Papiam.
Cowx$rAT eum, qui teftamenti facionem habet, pro here-

de vfucapere poffe. — --* —
: pb L AEPTC E
v,PAV*L'vs.li*bro' TLIV. ad Edictum.
Yjao» aiüiö is nvfucapitï,f- cui donationis caufa res tradita
P eft:.nec fufficit opinari, fed. et. donatum. effe oportet.

$. 1. Si pater filio, quem in poteftate habet, dgnet, deinde
decedat: filius pro donato non capiet vfü * : quoniam nulla do-

natio fuit.. $. 2. Si inter virum et vxorem donatio fa£ta 16 ]

ceffat vfacapio. Item fi vir vxori rem donauerit, et diuortium
intercefferit, ceffare vfücapionem ? Caffius refpondit: quoniam
non poffit caufam poffeffionis fibi ipfa * mutare: alias ait, polt
dinortium ita vfucapturam, fi eam maritus concefferit, quafi
nunc donaffe intellegatur. .Poffidere autem vxorem rem a
viro donatam, Iulianus pütát. — .. ! u
Il. MARc&rLvslibro XXII. Digeftorum. Sr is, qui
alienam rem donauerit *, reuocare conftituerit donationem,
etiam fi iudicium ediderit, remque coeperit vindicare, curret
vfücapio.; 4«5 : 2 m
— IHl Pow»soenrvslibro vicenfimo* quarto ad Quintum
Mucium. Sr vir vxori, vel vxor viro donauerit, fi aliena res
donata fueritz.verum eft; quod Trebatius putabat, fi paupe-
rior is, qui donaffet, non fieret, vfucapionem poffidenti pro--
Pédepesi5upeg igpLcstr IU V i r

IV. Ipxw libro XXXIIL ad Sabinum; $ pater filiae

donauerit, quae in poteftate eius erat, et. eam . exheredauerit: |

fi id heres eius ratum liabeat, exinde ea * vfücapiet donatio-
nem ^?, qua ex.die ratam heres.donationem habuerit *. |
. . M. ScaAEVvOLA libro. V. Refponforum. — Qvr pro
donato coeperat vfücapere, manumittendo nihil egit, quia nec
dominium nan&tus fuerit: quaefitum eft, an vfucapere defie-
rit2 Refpondi ? , eum, de quo quaeritur *?., omififle II yi.
deri poffeffionem, et ideo vfucapionem interruptam.
VI. He&awocEwNrANvs libro II. Iuris Epitomarum.
DowAT:roNrs.cauía facta venditione, non pro emptore,
fed pro donato res tradita vfucapitur. | ;

. UIT. Vl *
PRO DERELICTO:
Vuriawvs.libro XIL ad Ediétum,

SI RES pro dereli&o habita fit; ftatim noftra effe definit, |

.et occupantis ftatim * fit: quia hisdem modis res definunt
effe noftrae, quibus adquiruntur ?. :

1 Taur. habet: vfum, licet Flor. z finalis recenter fit deleta, et
Idem L. 2. fupra Pro emptore, habeat: 707 capies vfu, licet Flor. étiamnunc
fit: vfum. BR. 2 Rehd. vfucapionem quoque ceffare Caffius. GEB. .5 Vulg. fib
ipfi.BR. 4 Hal. et Vulg. donauit. BR. 5 lmmo: vigenfmmo. cauda literae G
. remotior éft, et valde fubtilis, vt adeo Taurellium fügerit. BR. . 6 In Rehd.,
€a, abeft. GEB. * Wal vfucapiet rem: donatam. GER. 8 Hal. babuit.
9 Hal. refpondit. GE B. 10 Hal. quaereretur. GE B. Ir Hal. et Vulg.
amifife.BR.' Flor.eft: omiffife. G E B. :

I Ap. Hal. flatim , abeft. GEB. — 2, Bafil. áe yàg. wróps8u , oUv x«
d&moxrGue3a. BR. 3 Hal et Vulg. dereliqguerit. BR. — Etiam Rehd. GEB.
4. Rehd. addit: eff. G EB. 5 Rehd. ego fciens effe, 1. eam caufam. abs te.
GEB, 6 Hal et Vulg. domina. BR.
Hal. et Vulg. quique.. BR. — Etiam Rehd. GE B.

| tentabat. GE B.

Rehd. donataria id feceris. GEB. — 7 4
: 8 Gothofr. in nota:; emi-/

DIGESTORVM:/ LIB." XLL. TIE.-V,.-:VI. .VIL

IL Pavrvs lbro LIV. ad Edi&um. Pno dereli-

| €&o rem a domino habitam fi fciamus, poffümus adquirere.

$. r. Sed Proculus, non definere eam rem domini effe, nifi
ab alio poffeffa fuerit: Iulianus, definere quidem omittentis
effe, non fieri autem alterius, nifi poffefa fuerit: et recte.

I MoprsTixNvs libro "VI. Differentiarum. . Ax
pars pro derelicto haberi poffit, quaeri folet. ..Et quidem fi

| in re communi focius partem fuam reliquerit ? , .eius effe de-

finit.:,vt hoc fit.in parte, quod in toto. Atquin totius rei
dominus efficere non poteft, vt partem retineat , partem pro
derelicto habeat. — . ia ial

. IV. Pavrvs libro XV. ad Sabinum. Ip, quod pro
derelicto habitum eít, et haberi putamus , vfücapere polfu-
mus, etiam fi ignoramus , a quo derelictum fit. |

— .NV. Powrourivslibro XXXII. ad Sabinum. . $1 id;
quod pro derelicto habitum * poffidebas, ego fciens in eà cau-
fa effe 5, abs te emerim, me vfucapturum conftat: nec obfta-
re, quod in bonis tuis non fuerit. Nam et fi tibi rem ab vxo-
re donatam fciens emero, quia quafi volente et concedente
domino * id faceres, idem iuris eft. $. r. Id , quod quis *
pro dereli&o habuerit, continuo meum fit: ficuti cum quis
aes fparferit, aut aues amiferit *: quamuis ? incertae perfo-
nae voluerit eas effe, tamen eius fierent *?, cui cafus tulerit
*! : eaque *? cum quis *? pro derelicto habeat, fimul intel-
legitur voluiffe alicuius fieri.- ' |

.VI. IvrzANvs libro III. ad Vrfeium Ferocem. . N-
MO poteft pro derelicto vfucapere, qui falfo exiftimauerit
rem pro derelicto habitam effe ^^. d t M
J VIIl. InkMx libro II. ex Minicio. Sr quis merces ex
naue iaCtatas *5 inueniffet, num ideo vfucapere non poffit

*6, quia non "viderentur derelictae, quaeritur. Sed verius -

eft, eum pro derelicto vfucapere non pofle.

VIII. Pavrvs libro XVIII. Refponforun;. SEMPRO-«

w1ivs Thetidi ftatus quaeftionem facere temptabat *7, quafi

de ferua fua nata fit: qui iam teftato conuentus a Procula nu- -

trice Thetidis in *5 foluendis alimentis , refpondit, non fe ha-
bere, vndealimenta eiusdem *? exfoluat, fed debere eam pa-

| tti fuo reftituere Lucio Titio: idque ea ?? illa in teftationem

redegiffet, vt poftea nullam quaeftionem pateretur ab eodem
Sempronio: Lucius Titius Seiae Proculae folutis alimentis,
puellam vindicta manumifit. Quaero, an poffit refcindi liber-
tis Thetidis? Paulus refpondit, quoniam dominus ancillae;
ex qua Thetis nata eft, Thetidem pro derelicto habuiffe vide-
tür 2*, potuiffe eam a Lucio Titio ad libertatem ?^ perduci,

TIT.

: firit. . Tta Hal, et Vulg. quod fane malim. BR. [ta etiam Rehd. GE s. —9

Hal. inferit: enmim. GEB. IO Hal. et Vulg. fient. BR. Et ita fa&um in
Rehd. GEB. 11 "Gothofr. in nota: Al. qui eas füftulerit. Nempe ita ipfe
Taur. in margine. Erat Flor. quicaffiustulerit. . Corre&ionem fequuntur Vulg,
Nor. onines. B R.- Etiam Rehd. Taur, in textu habet: Qui GEB. 12 Hal.
et. Vulg. easque. BR. ' Etiam Rehd. GER. 13 Ap. Hal. quis, abeft. GE B.
14 Hal omittit:'effe. 15 Hal jadas. GEB. ^ 16 Hal.poffet. 17 Hal.
18 Hal. et Vulg. de. 8R. Rehd. vt Flor. GER. 19
Hal. et Rehd. eideim, fed hic fa&um: eiusdem. GEB. — 20 Erat Flor. initio z
idque ex illa. Hal. et Vulg. idque cum illa, praeeuntibus MSS. quorum hic de-

'cem contuli. BR&. — Nempe Barb. Vat. I. HI. III, Pal. I. II. S. Cruc. II Bynkersh.

At Vat. VI. idemque illa cum in teft. Chriftin. idemque cum illa iv tefl. S. Cruc.
L cum illa iu tefl. Rehd. vt Hal. et Vulg. GEB. - 21 Hal. et Vulg. videre-
tur. BR, Rhed. vt Flor. GE E. 22, Hal. inferit; t41c. GE B. !
. É

j

1qji le

(iquam

ro leg.
"d

fn2g!$
g [
potet i
dem i,
erfona !
fdem pot
£ legitt
cogitatqm

Jiti t
itorum t
g Vl
Is, QUi t
et legit
ti atb
y
$r nont
legatie n
IX
mm, Pr
d fde
« i
DN

Tm
p
Bere pof
apiünt
erfe in.
Vieums,
tempor n
Yulpi *
e&s tem
fponfn
Quam w

l
GER, j
Vilg ig,
Fal hic
GE
B RI
PECN

l
5 Hal, et
U. GER.
7 Talll'. (t
T Vl

teli-

fre,
tii
ontie
i

Áx
nf
def
fel
W

j iU
wl

& Cj
t ob
D Yxo.
edente
quis *
n quig
perlo-
tülerit
intels

N
nauerit

ts EX
poflt
ier]us

[PRO«
, quii
la Dü«
j fe Di«
m p«
'onerm
eodem
senlis,
ibet«
cillae,
vde«
rdc

TIT.

E. J
um ii
elti ipfe
"
!j Ha.
ft GEb
17 HZL
[4M
j :
lt de«
rnkaShv
; Crüc.
i

1

-DIGESTORVM LIB. XLL TIT. VIIL IX X. $a

GIT. o V IH
Q PROLEGÀATU
VrPraxvs libro VI. Difputationum.

L EGATORVM nomine is videtur poffidere, 'cui legatum
eft: prolegato enim pofíeffio et vfucapio nulli alii, quam
* cui legatum' eft, competit.. ^ . N
^[Il. PAvrvs libro LIV. ad Edictum. . Sr pofüd.e.am
aliquam rem, quam putabam mihi legatam, :cum non efíet,
pro legato non vfucapiam. d lgt UM
IIl PaAexN1ANvs^libro XXIIL. Quaeftionum. Nowv
magis, quam fi quis emptum exiftimet , quod non emerit. -

IV. Pavrvs?libroLIV. ad Edictum. Pmo- legato.

poteft vfucapi, * fi res aliena legata fit: aut teftatoris qui-
dem fit, fed adempta codicillis ignoratur ?: in horum enim
erfona fubeít iufta caufa, quae fufficit ad víucapionem.
fdem poteft dici, ét fi in nomine erit dubitatio: veluti fi Ti-
tio legatum fit, cum fint duo Titii, vt * alter eorunr de fe
cogitatum.exiftimauerit. . RUs* iA

| V. lavorzwvs * libro VIL ex Caffio. EA res, quae
legati nomine tradita eft, quamuis dominus eius viuat, le- |

gatorum tamen nomine vfücapietur. . .

. V.. Powm»Pourvs ? libro XXXII. ad /'Sa'b:inum'.- S1|

1s, cul tradita eft, mortui ? effe exiftimauerit. -

| Vil. lAvorENvs .libro VII. ex Caífio. NEMO pot-|
eft legatorum nomine vfucapere, nifi is, cum quo teftamen- |

ti faCtio eft: quia ea poffeffio ex iure teftamenti proficifcitur.

VIII. PaPrNrzANvS '? libro XXIII. Quaeftionum..
S1 non traditam poffeffionem ingrediatur fine vitio legatarius ,.

legatae rei vfucapio competit. |
. . I1X. HERMOGENIANVS libro V. Iuris ** Epitoma-
rum. Pmno legato vfucapit *^, cui recte legatum relictum
eft: fed et fi non iure legatum relinquatur, vel legatum ad-

emptum eft *?, pro legato vfucapi poft magnas varietates
p P $ B p gua

optinuit. | T L U
| ET p
PRO DOTE.
Vrrrawvslibro XXXI. ad Sabinum,

TITVLVS eft vfucapionis, et quidem iuftiffiinus , qui ap-
. pellatur pro dote: vt qui in dotem rem accipiat, vfuca-
pere poffit fpatio follemni, quo folent, qui pro emptore vfu-
capiunt. $. r. Et nihil refert, fingulae res, an pariter yni-
ueríae in dotem ^ darentur ?. $. 2. Et primum de tempore
yideamus, quando pro dote quis vfücapere poffit: vtrum poft
tempora nuptiarum , an vero et ante nuptias. ? Eft quaeftio
vulgata ^, an fponfus poffit, hoc eft, qui-nondum maritus
eit, rem pro dote vfucapere? Et Iulianus inquit, fi fponfía
fponfo ea mente tradiderit res, vt non ante eius fieri vellet,
quam nuptiae fecutae ? fint, vfus * quoque capio ceffabit * :

1 Hol.etVulg. inferunt:ez. BR. Etiam Rehd. GEB. — 2 Hal, 1DEM.
GEE. 3 Hal. IDEM, et hoc quidem redte. GE . 4 Hal etfives, .5
Vulg. zenuoretur. B R. 6 Vulg. et, loco: vt. BR. Vt et Rehd. GEB. . 7
Hal. hic et in L. 7. vt et alias femper: labolenus. GEB. —— 8 Hal. PAVLV'S.
GEB. 9 Hal.inferit: rem. GEB. —' 10 Hal. et Vulg. POMPONIV 'S.
Bn. Rehd. vt Flor. GEB. — 11 Hacec vox ab ordinaria manu eft addita. B R.
12 Rehd. addit: bic. GEE, — 13 Hal. fit. GER. |

I Hal. dot;, loco: im dotem. GEB. 2 Hal. et Vulg. dentur.. B R.
5 Hal. et Vulg. praefigunt: et. bR. Etiam Rehd. GEB. 4 Taur. s Olga-
td. GEB, 5 lu Rehd. fecutae, abcit. GEB. — 6 Hal. et Rehd. vfu. GEB.
7 'Yaur. ceffaVit. GEB.. 8 Hal won enidenter,,quid afum fuerit, appa-
veat. Vulg. mom videtur , quid a&um fucrit. BR. . Kehd. vt Flor. GE n. 9
Taur. probaVilir. G E B. 19 Hal et Vulg. addunt: contracium. BR. — 11

. xon. de[imere pojfidere.. G E B.

'| f tamen non euidenter id a&um fuerit ; credendum effe id

agi lulianus ait, vt ftatim res eius fiant: et fi alienae fint,
vfucapi poffint: quae fententia mihi probabilis? videtur. An-

.| te nuptias autem.non pro dote vfucapit, fed proífuo. $. 3.
| Conftante autem matrimonio , pro dote vfucapio inter eos lo-

cum haþetz, i.nter quos eft-matrimonium *?, Ceterum fi cefz
fet matrimonium ,- Caffius ait ceffare !* vfucapionem : quia ei
s dos nulla fit. : $. 4. Idem ftribit, et fi putauit maritus ef-
fe fibi matrimonium, cum non effet, vfucapere eum non pof-
fe, quia nulla dos fit: quae fententia habet rátionetm.
— 1. Pavrvs libro LIV. ad Edictam. Sr aeftimata
res ante nuptias tradita fit, nec pro emptore , nec pro fuo an-
te nuptias vfücapietur. . ! | D de - T5
ill, ScaEvoOLAlibro XXV. Digeftorum. Dvagf-
liae inteftato patri heredes exftiterunt, et mancipia commu-
nia fingulaein dotem dederunt, et poft aliquot annos * mor-
te:patris familiae hercifcundae iudicium inter eas dictatum ef
Quaefitum eft, cum mariti bona fide mancipia in dotem ac-
cepta vt dotalia, multis annis poffederunt **: an t5 v(uce.
pifle videantur, fi qui * aceipiebant, dantis credidiffent efíe ?
Refpondit ^* , nihil proponi, cur non víücepiflent,
PRO SVO.
VriPrANvSs libio XV. ad Edictum. .
| P"RO"S'VO poffeffio talis eft, * cum dominium nobis adqui-
ri putamus, et ex ea caufa poffidemus ?^, ex qua adquiri-
tur, et ? praeterea pro fuo: vtputa ex cauía emptionis, et
pro emptore.et pro fuo poffideo: item * donata, vel legata,

vel pro donato , vel pro legato, etiam pro fuo poffideo. $. r.
Sed fi res. mihi ex caufa iufta, puta emptionis, tradita fit, et

| Vfucapiam: incipio quidem et ante vfucapionem pro meo pof-

fidere. Sed an definam ex caufa emptionis poft vfucapionem,

.| dubitatur. ?? et Mauricianus * dicitur exiftimaffe non defi-

nere *, |
5f IL Pavrvs?libro LIV. ad Edi&tum. Esr fpecies
pofieffionis, quae vocatur pro fuo: hoc enim modo poffi-
demus 'omnia, quae mari, terra, caelo ? capimus, aut
quae alluuione *? fluminum noftra fiunt. . Item.quae ex re-
bus alieno. nomine poffeffis nata poffidemus, veluti partum
hereditariae, aut emptae ancillae, pro noftro poffidemus.

. Similiter fruCtus rei emptae, aut donatae, aut quae in heredi-

tate inuenta eft. :
Ill. Povwroxuzvslibro XXIL ad Sabinum. Howr-
NEM, quem ex ftipulatione te mihi debere falfo exiftimabas,
tradidifti mihi: fi (ciffem mihi nihil debere **, vfu eum non

capiam: quia *? fi nefcio , vetius eft, vt vfucapiam: quia ipfa

traditio ex caufa, quam veram effe exiftimo, fufficit ad elfi-

ciendum, vt id, quod mihi traditum eft, pro meo poffideam :

et ita Neratius fcripfit, idque verum puto.

IX.

Hal. inferit : et. GE £. I2, Ap. Hal; ei, abeft, et Flor. elt deletum. 5 a.
Et in Rehd.. abeft, GER, 13 Hal.et Vulg. inferunt: a, et ita lego. 5 R.
Et ita Rehd. GEnR. I4 Hal et Vulg. poffederint, 'Taur. qui habet: po[fide-
vant, dare debebat: poffIderunt. BR. — Etiam. Rehd. poffederant. G & B. 15
Rehd. inferit: ez, GEB. 16 Hal. fi cun , loco: fi quj.. Rehd, fi ài, qui.
GEBR. . 17 Rehd, refpondi. GE&. j*

1 Hal praefigit: vt. GEB. — 5 Hal poffideemus. — 3 Vulg. adqu;-
rituv. Efl praetevea. BR. — 4 Hal. inferit: ve, Rehd. im ve. GER. -
Hal. dubitabatur , Kehd. poffidere, dubitabatur. GEB. — 6 Hal. et Vulg. Mar-
tiauus.BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 7 Vulg. addit: poffidere, B R,. Rehd. ipfiim
| 8 Hal. et Vulg. ZDEM. 8R. 9 Rehd, ce«
10 HalaliBioue. GES. — 11 Hal. et Vulg. deberz. 8R, Etiam
12 Hal. et Vulg. 2uod, loco: quig RR« — Etiam Rehd. GE z.

lodue. G E B.
Rehd, GE 5.

Hhhhnh 2 13

/

$62 DIGESTORVM LIB. XLL TIT. X. LIB. XLIL TIT. I

- TV. To x M libro XXXII. ad Sabinum. 1 *? ancillam
fartiuam emifti fide boria, *^ ex ea natum et apud te conce-
ptum eft: ita poffedifti , vt intra *5 conftitutum vfücapiont.
tempus cognofceres matrem elus furtiuam effe: "Trebatius

omni modo , quod ita poffeffum effet , *? vfucaptum effe. Ego |

fic puto difïinguendugn, vt, fi nefcieris. il.ltr'd" ftatutum tem-
pus, cuius id mancipium effet: aut fi fcieris, neque potueris

certiorem dominum facere: aut fi potueris quoque, et feceris | vt aliquis litiu ffet. . id, quo 1
| effe exiftimaret, .poffederit ?^7, vfucapiet, etiam fi falía fuerit

certiorem ;- v(ucaperes *?: fin vero , cum ícires, et..poü'esf,
non feceris certiorem, contra effe *?: tum 29 enim clam
offediffe videberis: neque ^* idem e-t.Pro,fuo , et clam poffi-
dere ?? poteft. $.. r. Si pater cum filiis bona, quae habebat;
partitus fit, et ex ea caufa poft mortem patris ea teneant,
qnod inter eos conueniret 23. vtea diuifio rata effet : vfuca-

LIBER QVADRAG

DE RE IVDICATA, ET DE EFFECTV
SENTENTIARVM, ET DE INTERLO-

CVTIONIBVS ^.

D

MopEsriNvs libro VIL. Pande&arum,

ES IVDICATA dicitur, quae finem controuerfiarum
pronuntiatione iudicis accipit ^: quod vel condemnatio-
ne vel abfolutione contineit. COTK
IL. VrPraXvs ? libro Vl. ad Edictum. Qv pro
tribunali cognofcit, non femper tempus iudicati * feruat,

fed nonnumquam artat *, nonnumquam prorogat, pfo cau- ;

fae qualitate, et quantitate *, vel perfonarum obfequio, vel
contumacia: fed perraro intra ftatutum tempus fententiae ex-
fequentur *: veluti fi alimenta $ conftituantur, vel minori
vigintiquinque annis fübuenitur ?. - : : |
Ill. Pavrvs libro XVII. ad Edi£ctum. Qv damna-
re *? poteft, is abfoluendi quoque poteftatem habet.
IV. VrPriaAwNvs libro ** quinquagenfimo o&tauo ad
Edi&um. Srfe non optulit procurator, iudicati aCtio in
eum denegabitur, et in dominum dabitur: fi fe optulit, in
ipfüm dabitur. Optuliffe autem fe liti videtur *?, non is, qui
in rem fuam procurator datus fit: nam hic alia ratione recufa-
re iudicati aCctionem non poteft, quia hic *? non in alienam,
fed in füuam rem procurator factus eft. $. 1. Tutor quoque

13 Haec vocula frequentiffima in legum initiis hic valde fufpe&a eft. B&.— 14
Hal. hic praefigit: et, fequenti: eff, fimul commate deleto. Rehd. praefigit:
et quod. GE B. I5 Rehd. iufra. GEB... 16 Gothofr. in nota: vfucapio-
nis. Hal. GEB. 17 Réhd. poffe([ ef?, putat v[ucaptum effe. GEB. — 18
Hal. zfucapias. GEB. 19 Hal. contra fit. G E. 20 Rehd. tunc. GER.
21 Vulg. inferit: euzm. BR. 22, Vulg. poffiderz. B R. 23 Hal. et Vulg.
conuenevit. 8 R. 24 Hal. et Vulg. procedet. Et ita Flor. fadtum. B R. — Et
ita Rehd. GEB. — 25 Hal. et Vulg. inferunt: effe. BR. — Etiam Rehd. GEE,
26 Kehd. pofidemus. GEB. —— 2/7 Kehd. poffideret. Et forte Flor. erat legen-
dum: poffEdevIt. G E&. 28 Vaur. probaVils. GEn. — 29 Bafil. x«và -a&-
v4) üux KAOyOV. B R, 30 Hal.et Vulg. eum, loco: eius. BR. Rehd. vt Flor,
GEB. 31 Vulg. fucceffiffem. & R. Etiam Rehd. G s.
I Rehd. addit: ommium iudicum. GE R. 2 Vulg. accepit. GER.
4 Rehd. ZDEM. GER. 4 Confule Bynkersh. IV. Obf. $. BR. — 5 Vulg.
coarctat. BR. — Rehd. cobartat. GE B. 6 In Rehd. integer hic locus ita fe
habet: fed tonnunquam prorogat noumunquam cobartat pro qualitate vel quan-
titate caufe velperfonarum. GER. "7 Hal.et Rehd. exfequuntur , in hoc autem
faperfcriptum : z. paffiue. GEB. — 8 Rehd.inferit: aliquibus. GEB. — 9 Hal.
et Vulg. fubueniatur. BR, Rehd. vt Flor. GE s.

| pio his procedat ?^* pro fuo in his rebüs, quae alenae in bo-
nis patris inueniuntur, $. 2. Quod legatum non fit, ab he-
rede tamen perperam traditum fit, placet, a legatario vfuca-
|pi, quia pro fuo poffidet. | : ,
V. NenRa Trvs libro V. Membranarum. Vsvca-
. PIO rerum etiam eX aliis caufis conceffa, interim propter ea,
quae noftra ^* exiftimantes poflderemus ??, conftituta eft,
vt aliquis litium finis effet. $. r. Sedid, quod quis cum fuum

eius exiftimatio: .quod tamen ita interpretandum eft, vt pro-
babilis ^5 error ?? poffidentis vfuücapioni non obftet: veluti
fi ob id aliquid poffideam, quod feruum meum, aut eius ??,
cuius in locum hereditario iure fücceffi ?*, emiffe id falfo

4* vel curator in ea ** condicione fünt , vt non videantur

IO Gothofr. in nota: qui|

E-IMVSSEUCVNDSYOS
, | I5 vis
deri fe liti optuliffe: idcircoque *? debet denegari in eos iudi-
cati aCtio. $. 2. ACtor ** municipum poteft rem iudicatam re-
cufare: in municipes enim iudicati attio dabitur. $. 3. Ait
Praetor, CONDEMNATVS VT PECVNIAM SOLVAT: *
a iudicato ergo hoc exigitur, vt pecuniam foluat. * Quid er-

|go, fi foluere quidem paratus non fit: fatisfacere autem pa- -

ratus fit, quid dicimus '? ? Etait Labeo, debuiffe hoc quo-

enim poffe, vt idoneum expromifforem habeat: fed ratio pe-
cuniae exigendae haec fuit, quod noluerit Praetor obligatio-
nes ex obligationipus fieri: idcirco ait, vt pecunia foluatur,
Ex magna tamen et idonea caufa accedendum erit ad Labeo-
nis fententiam. $. 4. Si ex conuentione litigantium cautum
fit poft rem iudicatam ei, cui quis condemnatus eft: eueniet,
. vt hic *? et retendatur, fi modo nouatio interceffit: ceterum
| fi non nouandi caufa id fattum eft, manebit ordo exfecutionis,
| Sed , et fi pignora accepta fint, vel fideiuffores in rem iudica-
tam: confequens erit dicere, non ceffare exfecutionem: quip-
| pe cum accefferit aliquid rei iudicatae, non fit ?? a re iudica-
! ta receffum. . Idem obferuandum eft in eo, cuius procurator
! condemnatus eft. $. 5. Siquis condemnatus fit, vt intra cer-
tos dies foluat, vnde ei tempus iudicati actionis ^* computa-
mus ??? vtrum ex quo fententia prolata eft, an vero ex eo,
23 ex quo dies ítatutus praeteriit? Sed fi quidem minorem

, quod fententiae ?? iudicis deeft. Sin autem ampliorem nume-
u rüm

Ll

condemnare. valg. .Ita et Rehd. GER. It Taur. ?2 libro, non fuppleuit,
| vli nec in.L. 7. fupva. de acquir. vel amitt. poffeff. B R. *2 Supplent omnes,
excepto Haloandro, poft vocem: videtur, ea, quae tamen idem babet in mar-
gine: 4ui indicio pro domino fe obtulit. Ego lego: mou widetur is, qui. BR.
Rehd. obtulz([e autem videbitur feliti nou i$, qui. GEB. — 13 Ap. Hal. bic,
abeft. GEB. — 14 Rehd. eadem. GEB, — 15 Gothofr. in nota: A/. debeant.,
Ita nempe Taur. in margine et Hal. et Rehd. GEB. I6 Rehd. et zdcirco
quoque. GEB. 17 Hal. inferit: etiam. Bafil. eóvàuxoe móAsuc. B R. 18
, Hal. et Vulg. dicemus. BR. Etiam Rehd. GE R. 19 Gothofr, in nota?
! yt hicetiam recedatur. Hal. vel accedatur. Supple ad Labeonis fententiam. Lo-
. cus eft vitiofus. tredecimMSS. habent conftanter; recedatar, nifi quod in Vat.
lL. fitícriptum: vecedat, et inter verfus adícriptum : a ve zudicata, BR. MSS.
jreliqua: Barb. Vat, L. HL IV. V. VI. Chriftin, Treuif. Pal. T. II. S. Cruc. I.
/|X, . Sed adde Magl. qui cum Flor. facit, et Bynkersh. qui cum Vat. 1f. fed
, et Rehd. qui habet: recedatur fed et. fuperícriptum : a re zudicata, vt in Vat.
|Il, GER. . 20 Hal. et Vulg. ef?, etita Flor. factum. B. Etita Rehd. G E B.
| 21 Vulg. ait iudicati actionem. Flor. etiam fa&dum : aéfiomes. B. Rehd. vt
| Vulg. GER. 22, Hal. computemns , quaevitur. 23 Ap. Hal. ex eo , ab-
;füunt. GE 24 Hal. «t Vulg. repletzr. R. Etigm Rehd. GEE. .25 Taur.

exiftimem: 'quia in alieni facti ignorantia tolerabilis error eft, -

que adicij NEQVE EO NOMINE SATISFACIAT: fieri

diem ftatuerit iudex tempore legitimo, repleatur ?* ex lege,.

sEN-* |

n
pitür
ne
vite
qua f
dant
Jemu
Ü e
?cend
ferut
cum
git.

CV
pfxü
Viis
nof
Sii
o !
ei,
"i
pron

füb :
qu
(ete
ten
füpi
tere.
fingu
dediti
quitur
Qemna
tu. (
ov
N
teli,

teiu
m

:ENT;
tum pra
fd hoc
He'.. et
üa Zbd
30 6
3t lnl

-. GER,

n
Hl ?
VC et
Dynk:
39
men v
4t Vi
Tünt :
GE
Ttam
Etian
cripn
buiffot
GER,
AC lal
GER,
um
Gothof'r
n

CM

'8l,
d,
lm
tnt
I«

htl

—

f
W

—

I—-—

«

Ü

E?

: ld-
il f«
. Ait
n
det.
p
n
- fer
p
Ab
À
in«
um
st
etem
TO
tudice
: qui
tUt
euratot
1 tf
n
X &0,
Va
legey
J)rme«
nm

g??l&ük,
t omntsy
t i mie
g iV
Hä,bü,
dCbCänïl
t ij
Ij
j fott-
i L
d Vl
, M5
(ac.!
. l d
[
" (i o
thd- «
L ab.
; Tut

j
i

u W

DIGESTORVM LIB. XLIL. TIT. I

rum dierum fua definitione ?5 tudex amplexus eft, computa-
bitur ?? reo et legitimum tempus, et quod fupra id ?? iudex
praeftitit. $. 6. Condemnatum accipere debemus eum, qui
rite condemnatus eft ??, vt fententia valeat: ceterum fi ali-
qua ratione fententia nullius momenti fit, dicendum eft, con-
demnationis verbum non tenere. $. 7. Soluiffe accipere de-
bemus, non tantum eum , qui foluit, verüim omnem omnino,
ui ea obligatione liberatus eft, quae ex caufa iudicati de-
cendit. q$. s. Celfus fcribit, Ífi noxali condemnatus eum
feruum, in quo vfusfructus alienus eft, noxae dedifti, poffe te-
cum adhuc agi iudicati: fed fi vfüsfructus interierit, liberari
ait. | MA x D !
V. InEMw libro LIX. ad Edictum. — Ar-T Praetor,
CVIVS DE EA RE IVRISDICTIO EST;: melius fcri-

pfiffet, cvivs pE &A RE NoTIO ?? EsT: etenim notio- |

nis nomen etiam ?* ad eos pertineret ??^, qui iurisdictionem
non liabent, fed habent de quauis alia caufa notionem. $.. 1.

, Si iudex aliquem fic condemnet, vt quod habet ex teftamen-

to vel codicillis Maeuii, reftitueret ?? 'Titio: fic accipiendum
eft, quaífi quantitatem nominauit ?^, quae teftamento vel
codicillis reliCcta eft. Sed et fi fideicommiflum fine fcriptura
pronuntiatum ?*, idem erit probandum. . — :
VI. InEgw ?*libro LXVI. ad Edictum. M rrks, qui
fuüb armatà militia ftipendia meruit, condemnatus, eatenus,
3ua,37« facere poteft, cogiturfoluere. $. 1. Decem, aut noxae
dedere condemnatus, iudicati ?9 in decem tenetur: faculta-
tem enim noxae dedendae ?? ex lege accipit. Atis *? qui
füpulatus eft decem, aut noxae dedere, non poteft decem pe-
tere, quia in füipulatione fingula ** per fe veniunt, eaque
fingula feparatim ftipulari poffümus: at iudicium folius noxae

quitur, et ideo iudicati ^* decem agitur: his enim folis con--
demnatur: noxae deditio in folutione eft, quae e lege tribui-
tur.
acCtione et vl bonorum raptorum ei ^? tenetur. $. 3. Iudica-

ti aCtio perpetua eft, et rei perfecutionem continet. Item he- |

redi, et in heredem competit. |
VII. Garzvs ad Edictum Praetoris Vrbani, titulo de
re iudicata. IwTRA dies conftitutos, quamuis iudicati agi
non poffit, multis tamen modis iudicatum liberari poífe, ho-

sENTiae. GEB. 26 Scriptum erat Flor, f4a defmitio, quod muta-
tum praefixa etiam praepofitione: z. —Vnde KHial. et Vulg. i& faa definitione,
fed hoc niminm vifum Taurellio. 8 R. Rehd. u fua diffmitione. G E B. 27
He:. et Vulg. inferunt: pro, BR; Etiam Rehd. GE2R, — 28 Ap. Hal. et Vulg.
id, abeft, BR. Etiam in Rehd. G EB. 29 Vulg. fit. BR. Vtet Rehd. GER.
30 Graeci iurisdidionem vocant: ?izi03ocízv : notionem vero Ouhyvocw. BR.
431 In Rehd. etam, abeit. GEB. — 32 Hal. et Vulg. pertzuet. BR. Etiam Rehd.
GEB.. 53 Rehd. reflitueretur. GEB. — 34 Hal. et Vulg. mominauerit, B R. Et-
iamRehd.GEP. 35 HaletVulg.addunt: eff.gm. Etiam Rehd. GEz. — 36
Hal. PAVLVS.Vulg. MODESTINV'S.BR. Rehd. vt Vulg. GEB. . 37 Vulg.
vt et fcripri: quatenus. BR, — Puta Barb. Vat. T. VI. Chriftin. S. Cruc. I. II.
Bynkersh. Rehd. At Magl. vt Flor. GE B. 38 Rehd. inferit: mibi. GEB.-
39 Putamuslegendum: Zedendi, diremta falfa foni concordia. BR. — Rehd. ta-
men vt Flor. GEB. 40 Hal. et Vulg. Js autem. BR. Etiam Rehd. GE s.
41 Vulg. fingulae pavtes. BR. — Etiam Rehd. GER. 42 Hal. et Vulg. infe-
runt: fu. BR. Etiam Rehd. GEZ. 43 Ap. Hal et in Rehd. ei, abeft.
GEB. 44 Rehd. fed, loco: et. GEE. 45 Vulg, fe patremfamilias. 8 R.
Etiam Rehd. GEB. 46 Hal. gereret. GEB. — 47 Vulg. exbaeredatus. B R.
Etiam Rehd. G E&. 48 Hal. addit: feriptus. G EB. 49 Hal.efl. 50
Scriptum Flor. lbro quinto tertio, et prius retentum , cum forte pofterius de-
buiffet. B&. 51 Ap. Hal. et Vulg. tamen, abcft, BR. Etiam in Rehd.

GE E. 52, Hal. quidque, etita Flor. corre&um. Vulg. q40dque. £ k. Rehd.
vt Hal. GEB. — 53 Legimus cumVulg. Nor. omnibus: 440. B R. Ita et Rehd.
GERB. 54 Hal. et Vulg. potuit. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 55 Vulg.

Etiam Rehd. GE2. — 57

56 Hal.et Vulg. quanti. BR.
Etiam Rehd.

acliones fuas. B R.
Ita Hal. et Vulg. E R.

Gothoft. in nota: Al. aut nullum iam.
GEB. . 58 Rehd. exfolutum. GER.

$. 2. Qui iudicati bona auctoritate fua diftraxit, furti

d

.quia non facit, quod promifit:

. vncis inclufa funt.

- damnum füipulator patiatur fecit quod promifit. B.

4

59 Hal. et Vulg. tautum de aeflima- |.

863

die non dubitatur : quia conftitutorum dierum *fpatïum pro iu-
dicato, non contra iudicatum per legem conftitutum eft.

VIII. PAvrvs libro V. ad Plautium. S1 homo ex fii-

| pulatu petitus.., poft litem conteítatam deceíferit, abfolutio-
nem non faciendam, et ^^ fruCctuum rationem habendam

placet. | 0
j IX. Powprowrvs libro V. ex Plautio. Fvg1oso
fententia a iudice, vel ab arbitro dici non poteft.

X. MaAncErrvslibro II. Digeftorum.. — Qvx cum fe
pro patrefamilias *? fingeret ^*, mutuam pecuniam accepit,
et exheres ** a patre **?, vel emancipatus fit *?, quamuis
facere non poffit, debet condemnari.

u XT. .CELS vslibro quinto?? Digeftorum. S: Kalen-
dis fieri aliquid ftipulatus. fum, nempe quandocumque poft
Kalendas accepto iudicio, tanti tamen ?* aeftimanda lis eft ,

.quanti interfuit mea, Kalendis id fieri: ex eo enim tempore

quidquid ?? aeftimatur, quod *? nouiffime folui poterit 5*.
XIL. MancELLvslibro IV. Digeftorum. Iw depo-

fiti vel commodati iudicio, quamquam dolo aduerfarii res ab-
fit, condemnato fuüccurri folet, vt ei actionibus fuis 55 do-
minus cedat. |

. XIIL. CErsvslibro VI. Digeftorum. .Sr quis ab alio
decem, ab alio fatisdari ftipulatus eft: aeftimandum erit, quan-
tum ?? ftipulatoris inter(it fatisdari: idque aut tantundem erit,
aut minus, aut interdum etiam nihil: neque enim vani timo-
ris vlla aeftimatio eft: verum forte foluta ?*, nullum iam pre-

| tium aeltimationis eft: aut quantum ex forte fuerit folutum 58,

tantundem ex ?? aeftimatione decedet 99,

$. r. Si quis pro-

J * , OM * mi 1 1 : 6I agl iits . "
deditionis nullum eft, fed pecuniariam condemnationem fe- | miferit prohibere fe, vt aliquid damnum ftipulator patia-

| tur, et faciat: neque ?? ex ea re damnum ftipulator patietur

et faciat: ita habeatur ?? facit, quod promifit 5^: fi minus, .
in pecuniam numeratam
?? condemnatur, ficut euenit in omnibus faciendi obligatio-
nibus.

XIV. InEw libro XXV. Digeftorum. Qvonp iuffit
vetuitue Praetor, contrario imperio tollere et repetere 9* ]i-
cet: de fententiis ?* contra,

XV.

tj0"e. BR. Etiam Rehd. fed ex corre&ione. Fuit nempe fcriptum tantumdem
extimatione , et vltima qm in : tautumdem pun&is eft confoffa. GEB. — 60 Hal. de-
cedat. GEB. . 61 Rehd.me, loco:vt. Hal. ze quid damni.GExE. 62 Hal. et
Rehd. «e q40d ,loco: meque. GEB. 63 Hal. et Rehd. Jamnum flipulator babeat -
facit, quod promifit, eliquis omiffis. GEB, — 64 Haec male fana funt in Pand. Flor,
Primum ex: meque, fa&um: me quod, Deinde fuit: damnum flipulatur , et vlti-
mum verbum reformatum in. fPipaulatori. Sequitur: patietur et faciat. Sed haec
Taum : "bitababeaturfacitquodpromifit, deleto bita. Rur-
fus inter vncos: fi minus quia mom facit quod promifit. Adeoque nunc in Tu-
fco efiemplari legitur, detractis, quae pro deletis habenda funt, in hunc mo-
dum: me quod ex ea ve damuwm fiipulatori babeatur fücit quod promifit. Non
itaque mirum eft, iummam eífle codicum diffenfionem. . In Vat. I.-et V. legi-
tur: ze quid ex ea re dammum babeat facit quod promzfit. Vat. Yl.. me aliquid
damnum flipulator pociatuv et f'ani(zt, ne quid ex ea ve dammum fiipulator ba-
beat fzcit. Vat. MI. IV. et Treuif. ue quod ex ea ve. damuum . flipulator babeat z
facit. Et ite corretus S. Cruc. I. In Pal.L.erat: ze quod ex ea . ve dammum fli-
pulator patiatuv et faciat neque ex ea ve. dammmn flipulator babeat, facit, cor-
rectumque: «el patiatuv vel faciat neque ex ea re damnuum flipulator vt babeat ,
