fructus, tale eft legatum, guale, filmihi, et "tibi legatus effetz /— /(f
et ideo dubium non eft, quin aequahter ad nos per tineat,

R

E ï'Ti» XTL-
/)g/äzDE VSVFRVCTY. ADCRESCENDO, /Jg
VrPIANVS Ulbm*XVïP T-ad Sabinum.. |AUIM.
»vorrEexwSs vfüusfructus 1egatus eft, ita inter fructuarios
W efítius adcrefcendi, fi comunchm &twaefï*u"ms relictusz '
:'?:eeerum, fi feparatim vnicuique partig; rei vfusfructus fit re-
hctuq, fine dubio ius adcrefcendi cefíat. $. r. Denique apud . ,
-TJulianum libro Lrïgäjimowqumto/ Digeftorum qujeritur: fi Vr EC
communi feruo vfüusfructus fit relictus, et vtrique domino ad-
quifitus, an altero repudiante, vel anüttente vfumfructum, al-
ter totum hábeat? -et-putatiad alterum pertinere: et licet'do-
minis Vmsiructv non äcquxs partibus, fed pro dominicis ad- ^;
quiratur, tamen pemona velusjnon dominorum mfpecm, ad al- z - gf»-' ;
terum ex dominis pertinere, non proprietati accedere., $. 2. '
Idem ait, et fi commum fervo, et feparatim Titio vfusfructus
legatus ;(ït amiffum ab altero ex (fociis; víumfructum, non ad .. ,. /M, Zog;lä;.
Titium, fed ad folum ? focium pertinere debere, quafi folum
cóniunctum. Quae fentenüa vera eft: nam, quamdiu vel
vnus vtitur, poteft dici vfumfructum in fuo ftatu effe. Idem
eft ?, fi duobus coniunctim, et alteri feparatim vfüsfructus " -
effet relictus, 4^$. 3 Interdum tamen, etfi non fint coniun- 554 Y n
cti, tamen vfüsfructus|Megatus alteri adcrefat vtputa fi mihi eaec Lee6tfee,
fundi vfüstructus jepamtxm totius, et tibi fimiliter fuerit re- 1
lietus. Nam, vt et * Celfus libro'octauo.- decimo ? Digefto- wJ4f[
- fumJl/et Tulianus. libro xt,t;ggä'ï ! g cencurfu ä : EO
|partes habemus. Quod et in p-ropmetute coqtuweret nam i m ;J; s ul
altero repudiante, alter totum * fundum haberet. Sed in' s
: vfufractu hoc plus eft, quia'etjeonftitutus, et poftea amiffüs, J.6f: 6
! fihilbminus ius adcrelcendL admittit. QOmnes enim auctores &A
apud [ Plautium de hoc confenferunt 9?: etivt[ Celfüs, et Tulia- , , qu :
nus eleganter aiunt, vfusfructus Zeotjfadïe confütuitur et lega- . ,;,.^ e *e . (fÀtane )
tur; nohm, vt^ pmpmetas, eo folo tempore, quo V111d1catur. ,.g,,,z;,,.gz (74,,, .
Cum pmmum 1taque non inuenietiglter eugy ?. qm fibi con- £, -;

currat, folugivtetur in totum, nee refert, coniunctim, , an fe—- 1 daAAOrterr,.
paratim. relinquatur. Tdem yfulianus-Tibro- trise zafm(yc W.,-ä

quinto Digeftorum-leripfig *9, (i duobus ** heredibus in- .
fitutis deducto vfüfructu, propheras legetur, jms adcrefchndt
| heredes non habere: nam videri mew degum. confütutum,,
non per coneurfim diuifum. '
TR fygï"ICAWVSU.L&ä'&V Q*Uaefüönum- InEoQVE | JW/:., yjþ,c
Jaimiffa/pars vfusfructus ad legatarium, eündemque proprieta-
rium redibit., ^ — x . a
T. VLPIANVC*, j S&bmu-m. Ipnkw **
Neratius putat cet age äus adc;e cendz, hbro primo ** Jrefpon- L/äuä? p
forum., Cui ** fententije congrmt ra&o Celli dicentis, ito-

us

i

p—«.,.,. &

PA

J,, JCD D(V('.
7 Ap. Hal. totumt, abeü GE B.

tà in vtraque : Cum itaque primms. .

fnn:)a, dum
8 H«l confenfere. G ER. 9 Hal. et H. a Por-
Porro pro : alter eum, omnes habent alterum,
fiue vt Hal. et Baudoza: alterum eum, ficque etiam. MSS. quae vidi. Sed prz-
mumy aduerbialiter-accipiendum eft,.et fic omnia feruari peiï'unt Sane in S.
Crac. fupra . 72 primum, Ícriptum i, primmo. .B R. Vidit Bdrbl Var. I.LTremf Ta/av( UM
Bynkersh. 5fed et Otob. qui habet: alterum cum qui. GEB. io Vulg. ltem 7! ; «ä'
Iulianus fcribit, et po&x emum habent ceteri, BR. . Etiam Hal. GER. ii Iu L J

Vulg.eft L. fi duobus, téfte Contio. BR. 12, Hal. Jj5. XVIIL GEB.
-Hal. Inde. GER. 14 Hal. lbro fecumdo. — Vwlg. lib, V. BR. 15 Wui
7mM - M

.-4 L

CHiH$. BR. 16 Gothofr. in nota: a. duobus Hsl MSS. qnmque Floíf fcri- /
pturam referunt. n vno Darb. inter verficulos notatum efts al iuter duos. BR ;M, ,/)1

142 | IGESTORVM LIB.
þrm&um:tanmujïug (?Lz"n:jl.vm/, -'
dum habuerunt, concurfu diuifus eft. $. r. Vnde Celfus li-
Iu XM. bro octauo decimo * fcribit, fi duo fundi domini, deducto
n vfufructu, proprietatem tradiderint,|vter eorum amiferit vfüm-
[ J - fructum, füd proprietatem rediré: fed non ad '*9 totum: fed
cuiusque vfumfructum]ei parti accedere, quam ipfe tradide-
rit *?: ad eam enim partem redire debet, a qua ?£2, initio
diuifüs eft. $. 2. Non folum autem, fi duobus vfusfructus
legetur, eft ius adcrefcendi, verum et fi alteri vfusfructus,
alteri fundus legatus eft ^': nam, dmittente/ vfüumfructum

zL ';.,:cam " '

1 N uf l
fteex: ;?melïm ,

| doub- s eex'uyn, altero, cui M'Eegatus, magis iure adcrefcendi ad alterum per-
/[tsjj/, tinet, quam redit ?2 ad proprietatem. Nedinouum: nam, et
ï)';fe "" — 4 duobus vfüsfructus legetur, et apud alterim fit ggfpfolida-
EL heddad tus, ius adcrefcendi non perit, neque ei, apud quem confoli-
s datus eft, neQue/ ab eo: et ipfe, quibus modis amitteret ante
| confolidationem,isdem et nunc ámittgt ?5, æggïäjet 2* Ne-
| ratio et Ariftoni videtur, et Pomponius probat. (
dyicerims /mlfg- : JIV. Ivirawvsllibro XXXV-Digeftorum, Sr TIBI

L4 proprietas fundi legata fuerit, mihi autem et Meuio et tibi
W«j eiusdem fundi vfusfructus, habebinus ?? ego et, Maeuius tri-
* 0 tes in víüfructu? 79 vnjis triens proprietaté ?^* mifcebi-
l t rgfyylü/: : en s E. dicuat prop 2:

, " * LU S j * * * A.
AL.JLunt;gg; Siue aucemJego, fiue ;Máeüius;[ capite minuti fuerimus,

L—1 £. triens inter te, et alterMffum noftrum dinidetur: ita|yt femit-
EU fem[in vfüfructu habeat is, qui ex nobis capite minutus non
| -Lesó95. — fuerat 29, ad te ?? proprietas cum parte dimjidia vfusfructus
'[- 3 42 pertineat. d : U w us
Oa MM VzGarvs|libro VII. ad Edictum prouinciale. E
aA ; sr tradideris alicui proprietatem, deducto vfüfructt nihilo-

Qioerrt. qetaan d 100
mf nadicq ts
F LaeexeO

minus putat lulianus adcrefcere: nec videri nouum, tibi ad-
quiri vfumfructum. :
VIL.Vr»rANVvSllübroXVIE-39-ad Sabinum. IpEw ?!
et fi apud vnum ex tribus fructuariis confolidatus fit vfusfru-
ctus. $. r. Sed fi cui proprietas, deducto vfufructu, legata
fit, ct mihi pars vfüsfructus, videndum erit, an inter me et he-
. redem ius adcrefcendi verfetur ? et verum eft, vt quisquis ??
"amiferit, ad proprietatem reuertetur ??. $. 2. Si mihi vfus-
Íructus fundi pure, ?*tibi fub condicione legatus fit, poteft di-

capite minutus fuero, totum amittere : |fed) fi extitérit ?^ con-
dicio, totum vfümfructum ad te pertinere, fi forte capite dé-
^ yninutus ?? füum: ceterum cumjin meo/ftatu maneo, commu-

* fexotn: nicandum vfumfructum. ! r

Co; 963 tio ?? et heredibus fuis vfumiructum legauerit,idimidiam At£

| ?e^ .. tius,| dimidiam heredes.22; habebunt. Quod fi ita4fcriptum.
| LL 1 Aimoio fit J A T TIO4ET SEIO,3?, cv M HEREDIBYS MEIS,
E we . treS'partes fient , vnam habeant heredes, tertiam 4?]&&—
| Ls yesiakce tius tertiam Seius?13| — Nec enim intereft ita legetur, 1Lr1
| jen a, d. — k T YLLI CVM ilEV lQZ 4n ita, IYLGLLIET ILLI/ET
| hn Maxkyrio 77. o X/tl. É, ;

| f 0. VIIL-VrPrANVvs libroiXVII. *5 ad Sabinum. 'Sx^*-
r ]MWM.'L*;*W&' mulieri cum liberis fuis vfustructus legetur, amiífis liberis, ea
| lm[;f"w 7I* 7 vfumfructum habet: fed et mudte; mortua, liberi eius jathile
| *Læ "fosto abrlur ) Reliqui fünt W S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEs. — 17 Vulg. lib. XXIIL -
E vb« 6s 9?4/2-.4 9 R. 18 Hal. l;cet, loco fed. GE. I9 Hal. tradidit. GEB. 20 Hal. |
| iirrin nn l. x o t inferit et. Vulg. ab. BR. — 21 Hal fit..GEB. . 22 Vulg. redeat. BR. 23
' Hal. et Vulg. amittit. BR. 24 Àp. Hal. hoc et abeft. GERB.
., 4 babemus. BR. 26 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR. . 2/7 Hal. et Vulg. pro-
: L—-—Af'jm'"')a*" prietati. B R. 28 Vulg. fuerit.bBï. : 29 Hal. inferit Zute'm. GEB. - Pgo |
| 2 L. M prvin "Éepecaos, Hlal. lib XVIIL GEB. — 31 Vulg inferit ef. BR. — . 32 Hal.quiuis. GE B.
| func otófor. — 53 Hal. remerti. Vulg. renmertatur. Poffet forte locus interpunCtione magna
* ! : juuari ante vt. BR. 34 Hal. ec Vulg. praefigunt et. 5 R. 35 Bahfil. i£eoó-

—;7;£cm

| Q.,h ,.gafuwif ex6 digécenc, exenmte conditione. BR. 36 Hal. et Vulg. minutus. BR. Ad-
| forccam m dit tamen Hal. fim, loco fum. GEB.. — 37 Vulg. Titio. BR. — 38 Hal. in-
: ja ferit eius. GEB 39 Hal AMaenioe. GEB. 40 Hal. alteram. — Vulg. fe-

j a - eundam. BR. 41 Hal Maeuiusw. GEB. — 42 Bafil và3s xo4 v0e perà Mág-
' MM jUhee U* —— voy atque iterum: Zàs xoj zü)e xoj Mágxov, Pro Seiovautem in praecedenti-
(7'/"* E bus Paulum inducunt. BR. 43 Hal. lib, .XVIII. GEB. — 44 Confer Henr.
[ uedp wv — a Suerin in Quacflion. de Vfufr. accrefc. in. Thef. Inr.. Ciu. Tom. VV. col. 113..

.€i, totius fundi vfumfructum ad me pertinere interim: et, d 1

d VIL PAvrvs|lbro IIL.. ad Sabinum. S1: QVIS ÁAt-|

25 Vulg. |

CNMWT TPÉ IL H

minus-vfumfructum habent, iure aderefcendi, — Nam et ** Ta-
lianus libro trigenfimo, ^* Digeftorum ait, idem intellegen- :
dum in eo, qui folos liberos heredes fcripferit ** : |licet;non, fu.

vt legatarios, eos noimitauerit, fed vt oftenderet/magis velle/»/&f. -
fe, matrem ita frui, vt liberos fecum habeat fruentes. Sed 4* Jv ^.

et Pomponius/quáerit, quid fi mixti ^9 fuerint liberi jet/ ex- »wx/f
.tranei heredes? et ait, filios legatarios effe intellegendos. EtL/f4.
contrarimm ^??, fi volupilit ?? eos liberos fimul cum ma-

et per omnia fimilem effe et ?* |ii/hóc, càfu iuüris euentum. J2
IX. A/rR1cANvS,lbro V.-Qudeftionum. .Srx peno-
PRIETAS tundi duobus, vfusfructus vnilegatus fit, non tri-
entes in vfufructu habeht, fed femiffem duo, femiffem fru-
ctuarius. ltem contra, fi duo fructuarii, et vnus fundi lega-
tarius fit. 99em- sed E v o t u ems, — ] rounetate,
C Eap VLPIANVSLlibe(&g: 52 adEdi&tum.| IN rxndV/l.
DvM ?? pars vfusfructus et ?^ non habenti partem fuam,
fed áfnittenti aderefcit: nam fi vfüsfructus duobus Kfuerit le- 74-
gatus, et alter lite conteftata amiferit vfümfructum, mox eté4
Eälegatarius, qui litem conteftatus non erat, vfumfructum
amifit ??, partem dimidiam dumtaxat, quam arnifit, qui litem
. m 4 . eenc
conteftatus eft aduerfus eum, qui fe liti oguht, a poffeffore
confequitur; pars enim collegatáriijipfi adcrefcit, non domino
proprietatis: vfusfructus enim perfonge adcrefcit, et fi fuerit
amiffus. | Juuo L ón :
XL PapsrwrANvs VibroiIlL. Definitionum — Cvw —
SINGVLIS ab þeredlbug iünguhsg e111sdem reiffructus 56u£:£7
legatur, fructuarii feparatimvidentur, non minus quam fi ge- £ ,(fï du

quis portionibus, duobus eiusdem reiffructus legatus fuiffet.
dVnde fit, vt inter eos ius adcrefcendi non fit. — f«
XII. VLPIANvYSsWUibre inum. Cvw
alius ab alio herede vfumfructum vindicat. ec(aueuvuo ,

(Fee x " ader, hn - L-'ä Ill,. H
| 42 QVANDO Qf)IES VSVSFRVCTVS
| : LEGATI CEDAT. 30 7
| : VLPIANVsUibmeVïïï:"L"ad-Sabinam.W A |
VAMQVAM Vvfusfructus ex fruendo confiftat ^, id eft, dejf
fa&to aliquo eius, qui fruitur ££ vtitur, tamen femel ce- :
dit diés 3: aliter atijüe fi cui in menfes, vel in ^ dies, vel in
annos fingulos quid legétur: tunc enim per dies fingulos,
vel menfes vel annos dies legati cedif. ,:, Vnde quderi poteft,
fi vfusfructus cui per dies fingulos ägg;ä;äzel in annos ün--u—f/l(az«t-j
ulos)?, an femel 9 cedat? Et puto, non cedere tfumul. fed . 5*
pertempora adiecta, vt plura legata fint. Et ita libro qtä—lg,jlä—wi

íS, fructus lega- JZ'W4

n ERE

vfusfructus legatusjeit/ (S$. r. Et ideo, fi
tus fit/qui cottidie percipi non poteft, non

* $ * i m
inutile lega- 4

eri
Deo /

i
Tergt
$. 2. Dies autem vfusfructus, item vfus, non prius cedét **, 45 v
quamThereditas adeatur: tunc *^ enim confütuitur vfusfru-. - ?J?
Ctus j

454 TA

GEB. 45 Hal. ;ta, loco et. GER.
47 Hal fezpferat. "Wulg. fcripfit. nR. — 48 Hal miflim. GEB. 49 Hal
E contravio, omiflo et. GEB. 50 Hal. noluerit. GEB. 51 Ap. Hal. effe,
abeft. GE R. 52, Hal. li. VII. GER. 53 Gothofred. in nota: Vide in
hanc L.. Cuiacium ZX, Obf. 1:. Adde Henr. a Suerin zu. Qnaeflion. de Vf[ufr.
accrefc. in. Tbef. Iur. Ciu. Tom. IV. col. 116. G&8B. — 54 Hal. et Vulg. etiant.
B R. 535 Vvlg. amifevit. BR. 56 Vulg. vfusfracbus, BR. — 57 Mal. lb.
XVIII. GER. ; ;
I Hal. lij. XVIII. GE2z. — 2 Hal. confiflit. EtitaBarb. At Otob.
S. Cruc. Treuif. Bynkersh. vt Flor. GE B. 3 Bafil. yfveras 4 mgoxégquei, B R.
4 Ap. Hal. in, bis abeft. GE. 5 Vulg. per dies fiugulos legatus fit, fimul
fequentibus ve] u aunos fingulos, omiffis. BR. 6 Hal. habet: an dies fimul
cedat. GEB .. ? Hal. libro tertio. GER. 8 Hal. fj vfusfrudius. GEB. — 9
Hal. habet dies bz. — Vulg. dies i. BmR. . YO Hal. quibus vti frui poterit. GE B.
11 Hal. et Vulg. cedit. BR. 12, Gothofr. in nota: Legendum puto: twnc con-
fHituitur v[usfratius, et videtur particula enim temere adiecta, — Tamen et Grae-

46 Hal. libro tricefumo quinto. GER.

i Aetécbus - el inigo fyg',uæffwwm., hadscarst

DA jmffmn f& x

! Pt

E?b;ïölfum Aereelus CT. mesaio /ïyfarly o Mor /muf Zevccom. meuuü ":

tre frui debere dici, matrem legatariam effe intellegendam,een-)am-

I—3 . of Jusca; |

to *JDigeftorum Marcellus probat in eo, cgi alternis diebus 7 7*6,6-
eft gJ

tum: fed dies(P * habebunt legatum, quibds jiruijpote& '?. ,C»]W,a.jgwa

' LW

DIGESTORVM LIB. VIL TIT. HL IV. 145

&us, cum quis iam 73 früi poteft. |Hac rationeiet/fi feruo | teri quicquam poteft: quoniam 2£/bl,proprïa uisque tempora,
"j 11[7*';"!:?:,'; hereditario vfusfru&tus legeturJfulianus )£cr.)i£þit»,- quamuis ce- | non concurrente altero, fructus integri ?? äabuit 283 .. 07
V 50 (éefium tepa legatq hereditati a..dqun.'an ür, in Vfufrmtg tamen perfo- | 5i non mors, fed capitis demmu'g—io, intercefferit, quia plurale- " 1.
i nam domml. expeCtari, qui ** vti et 1.5 frgl poffit. $. 3. | gata funt, illius anni tantum, fi modo ius fruendi Mgbuitlrü*u- IEZZ 7&
"a M Itemïfïi ex Sïæ * xffu,sfruöjtus legä'tur,. dies eius norï*du;;xj ce- Ctus amiffus erit. Quod gfin vnolegatario, qui fmäüäin in- oj z.
j d&:. der n.m cum dies venit: poíle enim vfumfructum ex die gulos annos accepit, defendendum eft : vt corimemoratiottem-c ",. 9 d
; legari, etin diem, conftat. $. 4. Non folum autem vfusfru- | porum) repetitionis poteftatem ?* habeat. $. 2. Cum 1 fingu- , L n

| di ]1 1 1 : » 1 l : z T r] * s &"j : M:L'Dum ?*6 4.(:«* ,.
€us.ante aditam hereditatem, dies non cedit, fed nec acfio de | lisjfructus alternis annis legatur, fi confentiant in eundem an- AR I .

)
thhn, ] $ : : m GeSe 8 " ] * * " * * d T. e - Ó 4 . " 1
a QU*chf d vfrfrüctu. Vdemquey et fi e)gzdle fuerit legatus vfusfructus. | num, impediuntur: quod ?? non id actum videtur, ivt] con- Xf t
Denique Scáeuola ait,4*9 agentem afite diem vfüsfruCtus, ni- | curre/ént ^*. Multuüm etenim ?* refert, duobus|fimul/alter- 77 -

u chil facere: quamuis alias, qui ante diem agit, male agit *?. | nis annis legetur, quod farie yItra primum annum procedere ? *,Lfä'*ï*""
: nonipoterit, non magis, quam fi vni legatus ?? ita fuiffet, an ä;'ïïcfi."
| -—EIT. BV— | fingulis al.tgæis annis: nam fi'Cóncuffére volent, aut if&pe- |.//7t -
/ j QVIBVS MODIS VSVSFRVCTVS VEL dient £?l lwpropær. voluntatem, aut, fi ea non refraga- -
| Bu : m u- " bitur, ingulorum annorum fructus vacabit. z .
L*,W'- VSVS. AMITTEITVR . & : HIl. VrnerANvslbroXViL-3i-adSabinum: Srcvr

| | |— VrPiANVSsjilbre ZX VT. —-ad- Sabinum. Vg/ ] in annos fingulos vfusfructus legari poteft, Jita et capitisimi-(me". . ^«
NON sonLvaM vfumfructum amitti capitisáminuticne ? nufione ?^ amiffus legari poteft:] vt adiciatur 5?, Qv O T1- & , .. .Y o
fotid conftat, fed jet;aCtionem de vfufruCtu: et parui jrefert, äïïwfg**;tczw;rh: MINVTVS ERIT, Efï LEGO ?5: A. ,.;,,,,;,w |
evipl yos t Yttum iurejfit conftitutus yfu'sfru&us, an vero tuitione Prge- [vel &c, QvoT1ENS AM i: ssvs ER1IT;/et tunc, f capitis &« ag,zrz;,
^ . toris. Proinde traditus [guogue!vfusfru&us ^, item in fufdo qDminutione amittatur, repetitus videbitur. Vndetractatum eft, «S£E, zuc, -
;ce'öl'pz'o'aæ vefgigali :,. V?l fuperücw con&ij:uf.:us, capi.ti.sïkin;— fi c.ui quamd.iu vivat.c,n yfusfru&us legatus fit, an videatur re- 4 C 974
« nutione Eælttlttlr. S-£- Sed ita demum amittiturllcapitis-dé- | petitus, quotiens amiífus eft. Quod et Mfeäianus temptat 36st t^ 7Z oco-

JCJM?*F 5 umninuttone "Vüïä*?ru&us, fi iam conftitutus eft: ceterum, fi ante | et, puto repetitum videri. Quare, ?7 fi vsqueja ï?!!ïl?gäiæsg rrrrtenscrei
i ..aditam hereditatem, aut ante diem cedentem * quis capite. ^litlegatus; vt ?? puta vsque ad decennium, idem erit dicen- | CC Ts
! )9f.: äminutus eft ?*, conftat non diitti. $. 2. Si tibi fufidus Lelgff dum. $. r. Haec autem repetitio, quae ffiäpoit amiffum capi- L 44b /af..;yt,
ld fdd: A H-üää - legatu.s eft, et fom?ü;rgqgum mihi rogatus es reftituere, ti.sï'—min*utione vfümfructum, quaeritur, an et *^? ius adcrefcen- fe u u/f/,.üä,;
db videndum erit *?, fi capité/minutus füero intra diem legato.| di fecum faluum habeat: vt puta, Titio et Mgeuio vfüsfru- ^75224»., x
" .. tuo infertum, ne forte faluus fit mihi vfusäru&us , quafi.ante | Ctus legatus eít: et fi Titius capite minutus effet, gidem ] (.72 a2
l4. diem cedenterä, capitisyminutio interuenigt **? qu.og,llþeni- vífumfructum legauit. Qauaefitum eft, fi Titius ex repetitio- J 07 A
us gne dici poterit U'g $. 3J Vsque .'oïd.e() autem Capitisigning— -.neuvfamfrta.&um hab fet, an inter eos ius adcrefcendi faluum
ädwcgio eum demunv vfümfruttum pernémit *?, qui iam conftifu] gfi?t:? Et Papinianus Jlibro-feptimo-decimo-*^—Qugeftionum — y/ y///
tus eft, vt fi in fingulos annos vel menfes vel dies legatus | fcribit, faluum efle, perinde ac fi alius effet 'Titio in vfufructu d x
fit, is zi* demum amittitur *?, qui iam proceffit *9: et fff fubftitutus : Hos ** enim, tametfi non verbis, re tamen con- EM /eJJe/
fi forte in annos «fingulos legatus eft, illius dumtaxat |anni | iunctos videri. $. 2. Idem Papinianus qugerit *?, fi Titio e£ 7^ "^ - —
vfusfructus amittetur *9: etíiin menfes, eius menfis: Iggü Maeuio vífufruct legagä/ in repetitione | ** vfüsfrutctus non "T

i

| in dies, eius diei. J totum, fed partem Titio relegaffet ^?: an viderentur coniun- ET z
ajf Il PAPINIANVSilibro t)gVH. 29 Oundeftionum. Sr|cti? Etait, fi quidern Titius amiferit, totum foäxo ^6 adcre- (?' X
"»vonsvs feparatim, alternis annis, vfusfructus relinquatur, fcgggb: quod fi Mfeuius amififfet, non ^* totum ^*? adcre- M auzen 70
continuis annis proprietg nuda eft: 'cum fi legatarium vnum fcereïed färtem(gäggm, partem/ad proprietatem redire: qude , - E '
fubfcituasïcui alternis annis)legatus fit vfusfructus, plena fit | fententia habet rationem. — Neque enim ^*? poteft dici, . C NU
— 'apprehentere a pud heredemy proprietas eo tempore, quo ius fruendi legata- | momento,. quo quis amittit vfumfructum, et refumit,äggtiagyf ängj :
n T^ rigL non eft. Quodjfi)ex duobus illis alter decedat, per vices | ipfi quicquam ex vfufruCtu adcrefcere: placet enim nobis, ei -
É | ^temporum plena proprietas erit. Neque enim. adcrefcere al- | qui amitit vfumfructum, ex eo quod amittit, nibil adcrefcere. E
MM A OX i , — Se d. hts o i.
: wa ei habent: ?ve xo4 BUvorres Tic x oheacDot, quod minime initium eft nouae ora- | tzr. GEB. 19 Hal. et Vulg. praefigunt et"BR. 20Hal. lh. XII. GER. 1
]. J tionis, vt fibi perfualit ille. BR. — 13 Hal inferit vtj. GEB. — 14 Hl qsae. | 21 Hal. Vulg. omnes per propria. Similiter quinque MSS. codices, tres ta- ]« . , s ,
,J GEB. I5 Ap. Hal. et, abeft. GE B. I6 Baül. óv? éonv, fub die. BR, | men ex corredione cum ab initio praepofitionem non haberent. BR. Hi: Barb. Es as
,Q,W*aPus . 17 Hal. cedit. GER. 18 Hal. praefigit et. GEB. 19 Bafil. ivàiv zoár- | Otob. o-S' Cruc.imliqui: "Treuif. Bynkersh. GE B. 22 Hal.'et'-Vuig. fractus p
lls Ts nibilagit. BR. — Vide tamen de diícrimine inter szale agere et mibi agere. | ?utegros, fed iutegr? intellige zmtegrae vej. BR. — 25 Vulg. babuerit. BR. — 24
3 M) "Detleu. Langebek, Zmnotat. c. 17. GEB. s * -Hal. in margine: alZas,.locum. G E B. 25Hal 4quia. GEB. 26 Hal con-
j ) ; | currant. G E B. 2,7 Hal. emzm. GEB. ',28 Non attente Flor. Pand. lcge-
| , H I Hal. et Vulg. amittátur. BR. — 2. Hal. bb. XVIIL GEB. — 5 Hal. | rant, qui notant legi in illis praecedere, inquit Ruffardus. Immo vero attente
' - hicetin fequentibus deminatione. GEB. 4 Vide Io. Stekium in Vznudic. | Jegerunt, procul dubio etiam "Taur. quamuis dedetit 'procedere, quod manifeftam
- Legum anticrit. c. 6. et Yac. Gothofr. n Anzmadna. lur. Cin. c. . GEBR. $5 | putauit hoc loco vo? prae, cum pro, permutationem. ER. 29 Hal. legatum. :
Bafil. zv 74 äpä,)u':'au'rmä c?.'ygq'ä. B R. ó Vülg. ncgatio abeft. B R. 7 Bafil. G&E B. 30 Vuïg. inferit fe. B R. 31 Hal. li5 XVI.I.I" GEE. 3r Hal. ^
w0) rüc mQoxuQuetuc, BR. — & Hal.fit. GEB. 9 Bafil.dmé duéguc. BR, — 10 | hic et in fequentibus demizatiome. GEB. 533 Hal adüciatnr. GEB. —— 34 x
Hal.eff. GEB. — 1I Flor. erat uzeniat, recenter ter fuperfcriptum. 8 R. Hal, | Pro quotzescuuque, vt quandoque, pro quandocunque, et fic in L. 3. $. 2. infra

interuenevit. GEB. I2 Hal. potefl. GEB. 13 Hal. er Vulg. perimit. 8 R. | Vfufr. quemadmod. cau. in L. $. imfra de Amfïis l?g;zt. Vulg. quotief quis.
!| x4 Vulg. zs ita demum, fimiliter quinque e feptem MSS. g R. i funt: Barb. Hal. quoties. I.Sarb. et Bynkersh. vterque : quotiés quis. Otob. et 'I.'reuxf. quo- '.
Otob. Treuif. Bynkersh. Reliqui duo: Vat. L et S. Cruc. qui vt Flor. GEm. | t/es quisque, et ita correctus Vat. I.*Qdemqu.c in S Cruc. fa&um quotienscunque.
H . 15 Pro amittatur, praecedente caufali, vt. — Et ita omnes tam ícripti quam edi- | BR. — 35 Hal. ei dolego, Vulg. do légo, omiffo ej. BR, — 36 Hal, tentat. GEE.
(l
|

ti, nifi quod Bynkersh. II per errorem habeat admittatur. BR. Nempe amit- 37Vulg. praefigit et. BR. — 58 Hal. vsque ad diem. — Vulg. vsque ad diem vel
titur, habent Otob. Bynkersh. I. Vat, I. S. Cruc. Treuif..— At in Barb. eft etiam | ad tempus. BR. — 39 Ap. Hal. vt, abeit. GEB. — 40 Ap. Hal. et, et fequens
amittatur, fi Collationibus credimus. Sed et inter editos Hal. habet amitta- | fülumm, abíunt. GEB. 41 Vulg. ib. V. &R. — 42 Hal eos. GE. 45
|tur. GEB. 16 Hal. et Vulg. praeceffit. Flor. referunt quatuor MSS. e fex. Vide ad h. locum Henr. a Suerin dé V, Jufr. accrefc. in Tlo.ef. fur. Cin. Tom.
| 'Probant etiam Bafilica, dum vertunt: ? mweoxegheaca, qui iam proce[fit. BR. Illa.| ZV,.col. 109. GEB. 44 Hal. -vjzagfru&us legatus effet, in vepetitione amtem
' quatuor et forte quinque Otob, Vat. I. S. Cruc, Bynkersh. At Barb. et Tre- vfusfrudius. GE . 45 Hal. legaffet. GEB. 46 Hal. Maeuio, loco focio.

uwif habent praecefit. G&B. — V Mel inferit jta. GE B. —— 18 Hal amitt | GEB. K4lz Hal.meque, GRB, — 48 Vulg inferit Titio. BR. 4915?*?'*
: : h

^

LI; *

TAU n

144
$. 3. Morte quoRue amitti vfümfructum, non recipit dubi-
tationem: cum ius fruendi morte extinguatur: ficuti fi quid
: aliud, quod ?? perfonae cohaeret. ;
H w /jervo 1V.MMaRcraANvsllibro-IIT. Infitutionum. | Sx rLr-
6 &ATVM ?* vfümfructum legatarius ali;Lne&ituere rogatus

eis, quam ex legatarii, pereat vfusfructus. - us
.V VrPrANVvsdd : i

dummodo non morte: nmifi forte heredibus e32f(fegauerit.
| . $. 1. Si quis vfumfructum folum ferui alienauerit, per quem
L/gl-/,,p"/)ïg,, 5,. vfusfruétus ei adquifitus eft, dubium non eft, quin vfusfructus
| Umeg)Ae — | per,eum adquifitus retineatur. 51"'2.991 mutatione interirej
LE J ovf reent ^5 vfamfructum,[placet: veluti, vfugfrut ug mihi gedium lega-
*D.,'Je e—'-f"**l"* tus eft: aedes cofruerunt, yel e).qï&ge funt: fine dubio extin-
P Mrtw-.äimguimr 35 —Amn-et areaeäCertJ.üïmum »?,e&, ezgufas .aedxbtäs,
E MWT/&W& jtiäecf areae, nec cementorum Vüïzyfxfx;gäï:ux. deberi: et ita-e& ]**
P^ 7 . A gf lulanus.] $. 3. Si arege fit vfuffructus legatus, etin ea de-
44 w/ dificiumi lit pofitum, rem mutari, et ?* vfumfructum extin-
|- ^te- ^* gui, conftat, -Plaää proprietarius hocc itj,ex teftamento,
E u vel d£ dolo tenebitur. fwifä Q p ol fecenie.
: fa-ex/;f raila] bn; VI. Powproxurvs]llibro- V. ad-Sabinum. Sxp ET
um interdictum quod vi aut clam. vfüfruttuario competit :
ii ] senttast |UMp: VT. IANVS *libro XXXYV. Digeftorum. Nrsr,
; vefüblato aedificio, vfumfruétum aréàe mihi ?? ceflerit: tem-
L 4 QWM'*'& $s P 1, POPT N AE vetu 60
A. fUT- pore fcilicet, jque vfusfruétus perit ^", transacto.
3 UR C rmTz Á VIH. VrriANVvsilbro^XViL. **-adSabinum, Fvw-
Er — 4 geynocDt vfufruttu legato, fi villa (diruta fit, vfusfruttus non ex-

vOE Mocem quaom a tinguétur $?, quia villa fundi acceiyio eftzl non magis, quam
1 m $ ; "j

fi arbores decidemint. ^ ekeé — ", |
&cdo Y1X. Pavrvsllbrollf. ad Sabinum/ SrD et eo quo-
que folo, in quo füit villa, vti frui potero.

UP ub X. VrrrAwvs|libro XVIE. *5-ad Sabinum. Qvip
ais f&. exi Qc' , tamen, fi fundys villae fuit accgüzo ? Videamus, ne etiam
^^* £undi vfüsfructus extingyatur: [et idem dicendum . eft, vt non
LE Z vervfemn s; extinguatur.] $. 1. Non Lf;cüf.&lmj fi aedes ad aream redactae
' meujüjaäünt, vfusfructus extinguitur, verumetiam, fi demolitis ?* ae-
P dibus, teftator alias nouas reftituerit. Plane, fi per partes re-

L,ïff)— 2(7;1:, ' t aliud erit nobädlcendum,

* usfructis fepatus , 95, fiffueritfinundatus, .
Hpe — f vtftagnumiam(jit, aut palus, procul dubio extinguttur. [$. 3.
| [ Joewt. * '"Sed.et fiftagni vfusfructus legetur]Jet exarugyit 59 fig, vt ager
' Ljffe, — fit fa&tusy mutata re vfusfruétus extinguitur. $.,4. Non ta-
, . umen,Íi argt ?* vfusfruétus legetur, et ibi vineae 9* fint po-
| 2j ul m dtae, vel contra, puto extingui. ^ Certe, filuae vfufru&tu lega-
| m-'arte, 7777 to, fi filua cfgfa ihic!fafiones/ fuerint factae, fine dubio vfus-
, "J*f « fructus extinguitur. $. s. Si mafle vfusfruétus legetur, et
r 78 H u'J//' - ex ea vafa fint fa&ta, vel contra, Caffius apud: Vrfeiumffcribi
d ainterire;vfumfructum : quam fententiam plito vefàm. —$.—6.-
Proinde et ornamentum diífolutum/ aut. transfigura a

LL FR Á ! ' b
extïägfdjg vfumfrïi&umï $..7. In. nauis quoque vfufruétujSa-

À olanem jettimm L ) duwt Y um ïï-wa-*-
"u wuru) Kal emim, abeft. GEB. ^ 50 Ap. Hal. quod, abeft. GEB. — 51 Adi Noodt.
d f g JI. de V[ufr. $. BR. .52, Hal. lib. XVIII. GER. 53 Ap. Hal. legatus,
o '1!7? abeít. GEB. 54 Hal. et Vulg. inferunt e/4$ eum. BR. 55 Hal. et Vulg.
Q e—? Aerer: addunt zfusfrucius. 5 R. 56 Ap. Hal. et, abeft. 'Vulg. et ita. Tulianus ait.
O-Q ao hd p 57 Hal. inferit ;ta. GEB. 58 Flor. manifeíte eft VLPIANV'S.
J:g'fle'j /lm:/: ReGe Taur. poft Hal. et Vulg. Iulianum fubftituit, minus recte nihil vel in Ad-

not. monuit. Facillime haec nomina permurantur. Sequitur lex Vlpiani, qui
recepto more per: ZDEM inícribi debuiffet. Bafil. etiam fcribunt: 10x-
AIAN. Inter MSS. feptem tamen habent quinque: V'Ipianas, reliqua duo: Otob.'
et Dynkersh. fine gloff. Iuliaeuus. BR. lita funt Barb. Vat. I. $. Cruc. Treuif.
Bynkersh. GEB. 59 Ap. Hal. mibi, abeft. GEX.
61 Hal. libj. XVIII. GER. 62 Hal exfünguituv. GE B. 63 Hal lib.
| XVIII. GEB. . 64 Paffiue. Vide Audtor. de Latin. Vet. ICt. p. 328. ibi-

B 'que Duker. BR. 65 Hal. vf»frucdiu legato.rG EB. 66 Hal. exarait. G EB.
, w ?läö'z S. L. in nota: alij legunt arege. Male. — Appofite Suceton. . Domit. c. 7.

€o Hal. peviit. G E B.

£

DIGESTORVM LIB. VII.

eft, id agere Prdetor debet, vt ex fideicommiffarii perfona ma- |

poteft legatus ?? vfusfruCtus aiiffus qualicumque, ratione,

ita aliter obferuandum de ea oleazl quae per fe deciderit.

binus fcribit, fi quidem per partes, refecta [it, vfumfru&un-gäi

il (paeet Dd pf ) g ao o æ7/,/ feert ia

ï/;.; fowelus €0cceme mf wzulfwy cff- 0s corracet. wed Ox « Jée. [iomt i db r hres p EF *'iääüw anCÜarge nec COvnta T ortum *f'f'

TRE OY

non interire: fi 7? autem. diffoluta/ fit, licet l"ti,fgdem tabulis, :
nulla prdeterea adieCta, reftaurata fit,| vfümfruCtum extin- J A hana],
Cum **: quam fentenbiam puto veriórdm. Nam et fi do-
mus E.E, fueirij?fæqätuta, vfusfruétus extinguitur. $. 8. Qua- j
drigae vfufructu legato, fi vnus ex equis deceflerit, an extin- ch;"ü' z

guàtur *? Vi'usü'u&u&uS,Lqu;feritur?'74 Ego puto, multunm l/(x *«5 ]

intereffe, equorum, an qugdrigfe vfusfructus fit legatus ** z « hzven «
nam&ü equotum, fupererit in refiduis: fi quadrigge, non re- dMiiveac at
manebit, quoniam quadriga effe defiit: ..
f« XI PAvrvglibroltf. ad Sabimum. Nrsr alius an-
te diem legati cedéfitem[fubftitutus fit] veripl r t t a r l-
XII. VuprrANvsllbro-XVIE-7?-ad Sabinum., Sx cvt
baïinei vfusfruétus lle&atus? fi£, et teftator habitationem )*
hoc fecerit, vel fi tabernae et .diaetam fecerit: dicendum eft,
víüumfruétum extinctum. '$. r. Proinde et fi Miftrionis relif*
querit vfümfructum, et eum &àd aliud minifterium . tranftule-
rit, extinCtum effe vfümfructum, dicendum erit. L*;&f :
XIIT. Pavrvs Bbro Hff-ad Sabmum Si/FRvc TV*»Z:WCL*O
Anivs /? meffem fecit, et deceffit, füipulam quae in mef-'
fe *? iacet, heredis eius effe Labeo ait: fpicam 59?, quae ter- — ' —
ra teneatur, domini fundi effe: fructumkque percipi, ägäägt; Cfm'Ptï rece d
ffeno cádio,] aut vua adempta, aut excufía Olea: quamuis non- iden scrta..
dum tritum frumentum, aut oleum factum, vel vindem!a co-
a&a fit. Sed, vt verum eft, quod, de olea Jexcufía fcripfit 9*,
vrusndui TIu- Ljs4
lianus pity fruéctuarii, fructus [tunc]fieri, cum éos perceperit : Ódt.
bonaä fidei autem. potlefforis , ROA quam a folo feparati
" . | |

XIV. Pou»Poxrv sJlibro- V.

L-305

inüm. Excze-

; 2:.,5. E dtei bt U ls i ; j L. H
PTA capitisgminutione ?3, vel morte, reliquae caufae vel pró

unt.
ffb |

[ i d
«

parte interitum vfusfructus recipi

DVM proprietarius ad libertatem perducet: fi forte vfusfru-
€tus füerit tamdiu legatus, quamdiu manumittatur: nam in-
cipiente proprietario manumittere, extinguetur vfusfru-

etus. f - :
XVL. IpEw [libro-V--Dr SISVB con-
dicione mihi legatus fit vfüsfructus, medioque tempore fit pe-
nes heredem, poteft heres v(umfructum aliilegare: quae res
facit, vt, fi condicio extiterit ** mei legati, vfusfructus ab
herede relictus finiatur. . Quod fi ego vfumfrucün&iferm
non reuertetur ad legatarium, cui ab herede pure legatus fue-
rat: quia ex diuerfis teftamentis ius conmDctionis non con-

XVII. IvrrAxvs|libroXXXV-Bigefterum.

m. 5I TI-
5i fundi vfusfructus pure, proprietas autem fub condicione —
'Titio legata fuerit, [*S£pendente condicione, doóminium pro-
prietatis, adquifieris, deinde conditio extiterit, pleno iure fut-
dum Tifius habebit: neque intereft, quod, detracto vfüfru- — .
ctu, proprietas legata fit:[ íes f

3

lim dum ?* proprietatem adqui- E
ris, ius omne legati vfusfructus amififti.

ait: mimio vineavum fludio megligi arma. BR. —— 68 Hal. vites. GER. .. 69
Vide AuG. de Latin. Vet. ICt. p. 394. ibique Duker..u.. $. 8R. 70 Hdl.

et Vulg. fiv. BR. — 71 Vulg. extugui. BR. 72, Hal. domus ex . isdem cae-
mentis tignisque fuerit veflituta. — Vulg. domus diruta. fuerit, et ex isdem cae-
mentis tieuisque veflituta. b R. — 73 MHl exfmguetur. GEB. . 74 Hal prae-
figit Et. GEB. . 75 Vulg. legetur. 88. ||.76 Hal. lib. XVIII. GEB. — ,'77
Hal. et Vulg. inferunt ex. ER. 78 Hal. et Vulg. vfufruciuarius. 3 R. 79
Hal. qzae demeffa iacet. G & B. 80 Vulg. addit aztem. , B. R, $81 Hal. fcri-
bit et in fine periodi, decidit. G E. 82 Hal. funt. GEB. 83. Hal de-
Tuuntiome. G EB. 84 Hal exfltit..GEB. . 85 Hal et Vulg. praefigunt
et, quod poft zt, facillime excidiffe potuit. BR. —— 86 Vulg. T enmm dum,
ficque miro confenfu fex MSS. Hal. dum enim. Cum Flor. facere veteres ani-
maduertit Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 330. m. 6.. i quid. mu-
tandum, etemzm, reGtius fubftitueretur. p&..— MSS. funt:; Barb. Oteb. S. Cruc.|
'Treuif. Bynksersh. T& etenim fauet obíeruatio paulo ante facta, pra&cedere VO-K
| culam
i

p

U.

J

L o n ftitui polfe£199.
*4//74 7 P

DIGESTORVM LIB. VII.

! cÓrcoo
XVIITI. PowPoxrvs/libro-HE.—"7-ad-Sabinum. Sr
SERYVO hereditario ante aditam hereditatem legatus vfusfru-
ctus fuiffet, magis placet, adita hereditate, eum vfumfructum
ad te tranfire: nec interire, quafi mutato dominio: quia nec
dies ante cefferit, quam tu heres extiteris.
XIX. GArvs libro-VH.-ad-Edictumprouinciale g -
Qv E vfusíructus, neque iter, actusue dominii mutationé äfnit-
üfurr , o : 3 L4.
XX.PaAvrvslibroXV.adPlautiums Ís, ovr vfum-
fructum habet, fi tantum vtatur, quia exjffimet fe vfum tan-
tum habere, an vfumfructum retineat? et, fi quidem fciens fe
vfumfructum habere, tantum vti xfegt, nïïhilomim;ls et frui
videtur: fi vero ignoret, puto eum'aimittere fructum: non
.enim ex ?? eo, quod habet, vtitur, fed ex eo, quod putauit
fe habere. fencco . z
XXI. MopnEsTINvsllibroTH--5?-Differentiarum, Sr
vsvkrnvcervs ciuitati legetur, et aratrum in ea ?? xídu-
catur, ciuitas effe definit, vt paífa eft Cartfíago: ideoque quafi
morte definit habere vfumfructum. izc ex J?ï-

€4e l

*
" À
.

XXII. PoxPourvs Ll-i-bl»'ew-Vï"r"'aä"""Qlïïfntumräftftïi*tmæ '

l"*fwySI MYVLIERI Vfus|] domus legatus fit, et illa trans mare pro-
J.B,W"ufeäta fit, et ?^* confüituto tempore ad amittendum vfümp agüe-
rit, maritus vero domo [Vtus/fuerit, retinetguf nkhilo minus
vfaSse4.:. quemadmodum, fi. familiam füam jinj domf] ?? reli-
uiffet,eaque ?^ peregrinaretur. Et hoc magis dicendum eft,
