cuius dolo malo hominibus coaCtis damni quid datum effe di-
catur, non debet cogi actor, omiffa a&xonev ciuilli, crimen.

XVI.

i

43 Hanc vocem ftellulis inclufimus, vt poftea adiecam. BR. . :.p('u-ta- in exemt-
plo Taurell. typis a Brenkm. deftinato. GER. . 44 Vulg. MARCELLVS- B R.
45 Hal et Rehd. defendant. GEB. — 46 Hal. de, loco: a. m Rehd.
virumque abeft. GEB. . 47 Ts (íac. raro Occurrit. Hal. omifit. 8 R. — Neu-

i

tiquam Rehd. qui tamen in antecedentibus habet: fi, lóco: feilicet. GEBe

49 Ap. Hal. et Vulg; SATVRNINV'S, sbeft.
50 Hol item, loco: ideff. GEB. —— 5t
Hal. et Vulg. Sylla. et T'irone. Mle tamen in margine: alias, Tvione. BR.
Rehd. vt ifti. GER. — 52, Hal. cominifit, et.mox: vemit. GEB. — 535 Rehd. .
veniret. GE B. . 54 Gotbofr. in nota: detrectandi leges. vwlg. Hial. Yta Hal,
Vulg. habet: retra&andi. b R. Rehd. vt Vulg. retra&landi leges caufa. GEB«
55. Hal. et Vulg. queratuy, BR. Rehd. vt Flor, GEB.-. 56 R.ehd. 1,nfverxt.: bic.
GEB. 57 lta. Taur. forte Hal. fecutus. Flor. eft: matwra commums eft
B R. 58 Hal. MARCELLV'S. GE R. 59 Hal. Hadrianus , locg: Se-
ueruj. GEB. — 60 Hal. defendere, G RB. — ÓX In Rehd, mógis, abcft. GE;;

48 Vulg. babeat. B R.

1034 — DIGESTORVM LIB.
XVL IpEw libro II. de officio Confülis. Sx plures

exiftant, qui eum 9? in 5 publicis iudiciis accufare volunt:
iudex eligere debet eum , qui accufet, caufà fcilicet cognita,
aeftimatis accufatorum perfonis, vel de dignitate, vel ex eo
quod intereft, vel aetate, vel moribus, vel alia iufta de caufa,
| XVIL. MopEsTiNvslibro VI. Differentiarum.. .SI
feruum dominus in crimine capitali defendat, fiftendum fatis-
ito promittere iubetur. 7 [ E
E pXVIII.'IDE.M libro XVII. Refponforum. Cv w Titia
64 teftamentum Gaii $5 fratris füi falfum arguere minaretur, -
et follemnia accufationis non impleuit 5* intra tempus a Prae--
fide praefinitum , Praefes prouinciae ?* iterum pronuntiauit, .
non poffe illam amplius de falfo teftamento dicere: aduerfus :
quas fententias ?* 'T'itia non prouocauit, fed dixit fe poft fi- .
nitum tempus de irrito teftamento dicere. Quaero, an Ti--
tia, quae non appellauit aduerfus fententïam.Praeüdl.s ] poffit .
ad falfi accufationem poftea reuerti? Refpondit ^* , nihilaper-
te proponi, propter quod aduerfus fententiae au&toritatem de

falío agens audienda fit. | d
: ä(l . CarnrirsTRATVS libro V. de Cognitionibus.

torum, exequi rimina. $. 1. I[tem, non oportere compelli :
accufatorem, plures reos facere, Diuus Hadrianus refcripfit. -
XX. MopEesTiNvs ?? libro II. de Poenis. Ex iu-

diciornm publicorum admiffis non alias transeunt aduerfus he- |

redes poenae bonorum ademptionis, quamfi lis ** conteftata, -
et condemnatio fuerit fecuta, excepto repetundarum, et ma-
ieftatis iudicio,-quae etiam mortuis reis, cum quibus nihil
aCtum eft, adhuc exerceri ^^ placuit, vt. bona eorum fifco
vindicentur: adeo vt Diuus Seuerus et Antoninus reícripfe- .
rint, ex quo quis aliquod ex his caufis crimen contraxit, ni-
hil ex bonis fuis alienare, aut manumittere eum pofífe. Ex .
ceteris vero delictis poena incipere ab herede ita demum pot- -
eft, fi viuo reo accufatio mota eft, licet non fuit condem- ;
natio fecuta. | 25 HC |
XXL Pa?PrwiANvs libro XV. Refponforum. Ca--
pPiTis * reus, fufpenfo crimine, caufam fifco deferre non |
prohibetur. : luN u U.
XXH. Ipew libro XVI. Refponforum. ArTEmR1ivs:
prouinciae reus apud eos accufatur et damnatur *?, apud
quos crimen contractum oftenditur: quod etiam in militibus
effe obferuandum , optimi Principes noftri generaliter refcri-
píerunt. ' Bs )

a g cgs ERN s
DE CVSTODIA ET EXHIBITIONE REORVM..-
VLPIANVS libro 1I. de officio Proconfulis,

; DE cuftodia reorum Proconful aeftimare folet, vtrum * in
carcerem recipienda fit perfona, an militi tradenda, vel
fideiufforibus comrnittenda, veletiam fibi. Hoc autem vel

62 Malo cum Hal. et Vulg. euudem. Forte error inde eft; quod fequens : eum , -
in veríu fequenti fubie&um fit huic ad perpendicülum. p R. Etiam Rehd. ezndem. :
GERB. 63 Ap. Hal, z , abeft, — 64 Vulg. Titia, cum teflameutum., B R.
Etiam Rehd. GEB. — 65 Rehd, inferit: Sez. GEB. ^ 66 Hal. émpleffet.
67 Hal. a praefide prouinciae definitum , praefes. itevumi, Sed et Vulg. habet:
definitum. & &. Etiam Rehd. more nempe fuo : dffmitum. GE B. 68 Vulg. quam |
fententiam. BR. Etiam Rehd. GEB. — 69 Vulg. vefpondi. BR. —— O Hal.
Jdem. GEX. .. 71 Rehd. inferit: fuerit. GE B. 72 MHal. exertere. GE B. -
753 Hal. et Vulg. diwi. BR.. Rehd. vt Flor. GEB. — 74 Videad b. l, Van
de.W'ater 1J. Obf. 10. GER. "5 Vulg. condemnatüv. G E B.

I Rehd. vtrumme. GEB. — 2, Vulg. fi quis fevuns. BR.. Etiam Rehd.
Gzn. 3 Rehd.lege publicorum iudiciorum canetur. GEB. . 4 Hal. qui , loco:
quod. G E B. 5 Flor. eft: cozi. ln Rehd. couici. GEB. 6 Rehd. infe-

rit: i. GEB. — 7 Hal et Vulg. inferunt: et. BR.. Etiam Rehd. Gzs. — $

XLVHL TIEE :H cIHE

pro criminis, quod obicitur, qualitate, ve! propter honorem,
aut propter ampliffimas facultates, vel pro innocentia perfo«
nae, vel pro dignitate eius, qui accufatur, facere folet.
Il PaezNrANvs libroT. de Adulteriis, Sr? feruus
capitali crimine poftuletur, lege ? publicorum cauetur, vt

fiftendum vel ab extero fatisdato promittatur: quod ^ fi non.

defendatur, in vincula publica coniici ? iubetur, vt ex vin-

| eulis caufam dicat, $. z. Solet itaque tractsri, an poftea-
domino permittendum fit, oblata fatisdatione feraum füum .

vinculis liberare? Dubitationem auget Edi&um Domitiani,
quo cautum eft, abolitiones ex Senatusconfulto fattas ad hu-

iusmodi feruos non pertinere. Nam et lex ipfa 5 prohibet -
| eum abíolui, prius quam de eo iudicetur. Sed haec inter-

pretatio perdura, " pernimium feuera eft in eo, cuius domi-
nus abfens fuit, vel quod per inopiam illo momento tempo-
ris fatisdationem implere non potuit. Neque enim pro inde-
fenfo derelictus recte dici poteft, qui dominum ? praefentem

non habuit: vel habuit paratum defendere, pauperem tamen:

quod vtique facilius admitti poterit, fi non poft longum tem-

2 ; | poris fpatium hoc defideretur. $. 2. Quiexhibendi poftulati
Drvz Fratres refcripferunt, non debere cogi heredes accufa- p9 p $. 2 Q idi poftulati

funt, propter aliam caufam alterius criminis, quod ante ad-
miffum eft, rei non recipiuntur ex Senatusconfulto. .Quod in
priuatis quoque *caufis* et hominibus fub fideiuífore factis
obferuatur: nifi ex hoc temporalis actio in periculum cadat.,
IIL Vrri:iawvs libro VII. de officio Proconfulis.

| Divvs Pius ad epiftulam Antiochenfium Graece refícripfit,
| non effe in vincula coniiciendum ? eum, qui fideiuffores dare
| paratus eft *? : nifi fi ** tam graue fcelus admififfe eum con-

ftet, vt neque fideiufforibus, neque militibus committi de-

| beat: verum hanc ipfam carceris poenam ante fupplicium fu-

ftinere, :

IV. IneM libro IX. de officio Proconfülis.. Sx quis -
reum criminis, pro *? quo fatisdedit, non exhibuerit: poena
| pecuniaria pleCtitur: puto tamen, fi dolo non exhibeat, et-

iam extra ordinem effe damnandum: fed fi neque in cautione,
neque in decreto Praefidis certa quantitas compraehenfa eft,

| ac ne *? confuetudo ** oftenditur, quae certam formam ha-

bet ** : Praefes de modo pecuniae, quae * inferri oporteat,

^ M. VgNvLEIVS SATvRnNINVYS !* libro II de Tu-
diciis publicis, S1 confeffus fuerit reus, donec de eo pro-
nuntiaretur *?, in vincula publica coniiciendus *? eft.
.VI. MancraANvs libro IT. de Indiciis publicis. . Dr-

| vvs Hadrianus lulio Secundo ?? ita refcripfit. Et alias re-

fcriptum eft , non elfe vtique epiftulis eorum credendum, qui

| quafi damnatos ad Praefidem remiferint ^*, . Idem ?? de Ire-

narchis praeceptum eít: quia non omnes ex fide bona elogia
fcribere ?^* compertum eft. $. r. Sed et caput mandatorum
exftat, quo ?^* Diuus Pius cum prouinciae Afiae praeerat ?5,
fub Edicto propofuit, vt Irenarchae ?$, cum adprehenderint
Ms latro-

In Rehd, dominum, abeft. G. 9 Flor. eft: coiciendum , in Rehd. coni-
ciendum. G E g. IO Hal fit. — 114 |n Rehd. fi, abett. GEB. — 12 Hal.-
de, loco: pro. GEB. I3 Potuiffert Taur. exhibere: weConfuetudo. Vide
Noodt. II. Obf. 6. verfus finem. BR. Etiam Rehd. wec confuetudo. GX B.
14 Eal. inferit: quidem. GEB. 15 Hal babeat. GE B. ^ 16 Gothofr. in
nota: quam inferri oportear. culgat. quae inferri debuit. Hal. Immo Hal. ha-
bet: quae infevri debet. Vulgatam exhibent MSS. Barb. tamen Florentinam re-
praefentat, quáe recte fe habet, Vide San&ii Mineru. L. I3I. c. 1. Wn..— Vul-
gatam exhibent S, Cruc. II et Treuif. vt et Rehd. At S. Crac. L. quà ferri
oporteat. G E B. I7 Ap. Hal. et Vulg. SATVRNINV'S, abeft, g. Etiam
in Rehd. GEB. 18 Hal. pronuncietnr. — 19 Flor. eft: coiciendus. In Rehd.,
conitiendus. G E B. 20 Taur. fecundo , et ita quoque Hal. nempe aduerbia-
liter.. Vide L. 12. nfra b. t. BR. — 21 Vulg.remiferuut. BR. —— 22 Hal, et
Vulg. inferunt: et. BR. Rehd. vt Flor. GE 8. 23 Hal. conícribere. G ER.
24 Hal.et Vulg. q40d. 8 &, Etiam Rehd. GR z. 25 Hal.praeeffet. 26 Vi-
! de

?

ht

E

ye
t
L
h
]
[
"R
(uo
fect
ex
Dus
te
dj

LY
hat à
fideti

Qu«

(ARC
p
fofett

hs

Drüto
tt,
qui e

talig

técept
tu i
t «
li q
Qu
Qs

ATT
cultod
p
fertar

TU
!j Md
Wi qd
W ts
53 ln
9 My
63
i,
lu
GER
efat; f.u
liby $
Bo
, At
V Omne
(tteis (
9 i
3]. d
lm d
T gj
Wf
u E!ian
ET j

jtt d
n i

m
o
i, &
nl
h d
m J
yotdi

jlig It*
lelre
j eogi
btorümm
t 250
dentt
hito

"r
p B
j, i
p
"T
u frit
f Räfïd'«
jj
LÀà
"MU EB.'
» v
i

DIGESTORVM 'LIB. XLVIIL TIT. HL. — " — 13

latronés, interrogent eos de fociis et receptatoribus ?7, et
interrogationes litteris inclufas atque obügnatas ad cognitio-
nem Magiítratus mittant. lgitur qui cum ?? elogio mittun-
tur, ex integro audiendi funt, etfi per litteras miífi fuerint,
vel etiam per Irenarchas perducti. Sic et Diuus Pius, etalii

Principes refcripferunt, vt etiam de his qui requirendi adno- .
tati funt, non quafi pro damnatis, fed quafi re' integra quae- .
ratur, fi quis erit qui eum arguat. . Et ideo cum quis Zyxupi-
viv ?? faceret 3?, iuberi oportet venire Irenarchen 3*, et
quod fcripferit ?? , exfequi: et fi diligenter ac fideliter hoc
fecerit, conlaudandum ?? eum: fi ** parum prudenter, non-

exquifitis argumentis, fimpliciter denotare, Írenarchen mi-

nus retuliffe: fed fi quid maligne interrogaffe , aut non di&ta -
retuliffe pro dictis eum compererit 35, vt ?9 vindicet in ex--

emplum ?*, ne quid et aliud ?? poftea tale facere moliatur. .
— »VIL Maczxm ?? libro Il de officio Praefidis. So-
LEN'T*?Praefides prouinciarum, in quibus delictum eft, fcri-

bere ad collegas füos, vbi faCtores ** agere.dicuntur, et.de-.

fiderare, vt cum profecutoribus *? ad fe remittantur: et id
quoque quibusdam refcriptis declaratur. .. "n od

^^ VIH. PA vrvs^? libro fingulari de poenis Militum. |
CaRnRcEnR: ** praepofitus fi pretio corruptus, fine vinculis :
agere cuftodiam *5, vel ferrum, venenumue ** in carcerem .
eft: fi nefcit, ob
.| Eos vero, qui confpirationem eorum detexerint, releuane

inferri paffus eft, officio iudicis puniendus
neglegentiam remouendus eft officio. ..

"^ IX. VkENvrLEIVS SATvnNiINVvs libro I. de officio.

Proconfulis. D x militibus itaferuatur, vt ad eum retittan-

tur, fi quid . deliquerint, fub quo fnilitabunt *7: is.autem, |

qui exercitum accipit **, etiam ius animaduertendiin milites
valligatos ^? habet. ao

* X. InEw 59 libro II de officio Proconfulis... N e quis :

receptam cuftodiam fine caufa demittat 5*, mandatis ita caue-
tur. Si quos ex his, qui inciuitatibus funt, celeriter et fine
caufa folutos a magiítratibus cognouetis , *? vinciri iubebis, et

his, qui foluerint, multam dices: nam cum fcierint fibi quo-

?tue moleftiae futurum magiftratus ??, fi facile foluerint vin-
€tos: non indifferenter de cetero facient. Es

XL Crrsvs libo XXXVIL Digeftorum. Now eft.

dubium, quin, cuiuscumque eft ?^ prouinciae homo qui ex

cuftodia producitur, cognofcere debeat is, qui ei prouinciae :
praeeft, in qua prouinciaagitut. $. r. lllud a quibusdam ob--

feruari folet, vt, cum cognouit et conftituit ??, remittatillum

de Conmentat. ad L. Remnniam, cap.vlt. BR. —— ?^ Hial. veceptoribus. GER.
28 Rehd.inferit: e&. GEB. — 29 ld eft, quaeftionem feu inquifitionem.. klal.
vertit: adbibita quaeflione profeffionem. G E B 30 Hal. fecerit. GEB. . 31
Hal. iremarcbam , et infra iterum, . GEB. — 32 Hal. et Rehd. feripfit. GEn.
33 Erat initio Flor. couclaudandum. & R, 54 Hal. et Vulg. inferunt: 'vero.

BR. Rehd. fi vevo fi parum , Ííed priores duae voces punéctis funt. fübnotatae. |

GEB. 35 Rehd. compevit, GEB. . 56 Vulgo: vt; abeft. B&.. — 37;Rehd.
exemplo. GE B. 38 Rehd. we 4mis alius. G E. 39 Vulg, MARCEL-

LV$5.&m. Etam Rehd. GEs. — 40 Vulg. inferit: eticm. BR. Vt et Rehd.-
GE B. 41 lta vt Flor. eft, habent S. Cruc. i. Treuif. Bynkersh. In Barb. .

eràt: fautore$, et jta habet Rehd. GxkB. —— 42 Hal. perfecutoribus. Et ita

habet S, Cruc. II. G&&. 45 In Vulgatis L. $. et g. perperam trans- .

ponuntur, vt indícant literae Graecae ad marginem codicis Florentini adpofi-

tae, Ànt, Auguftin. 117. Eimend. 1,/ 1ta Contius, Sed eo modo quoque Hal. .

et omnes "Taurellio antiquiores habent. B&..— Etiam Rehd. GEB. — 44 Rehd.

Carcevis. GE B. 45 Kehd. cuflodia$. GEB. — 46 Hal vel venenum: GER, ]
47 Hal et Vulg. ailitabant. B&. Etiam Rehd, GEB. | 48 Hal. acceperit. -
49 Erat initio Flor. calligator. BR. Hal.et Rehd. caligatos. G E &..^ 40 Etiam |
Hal. et Rehd. Idem. GEB. 51 Gothofr, in nota: dimittet. vw/g. Hl -

Euam Rehd. GER. — 52 Vulg. praefigit: eos. BR. Etiam Rehd. GES. ||./53

Hal. magiflratum. Kehd. fcierimt tibi quoqne moleflie futuri magifivatus. G EB. —

54. Hal. fit. 55 Gothofr. in nota: Id eft, conftitit. Etita habet Hal..et
conflitit. Rehd. cosnouerit et conflituerit. GEB. . 56 Vulg. inferit: quidem.
BR. Etiam Rehd. GEE.. — $7 Vulg. quoties qui cuftodiam militum. enaferit.

Sed et Flor. và cuflodia eft s adicéta. B R. Rehd. quotiens quis cnfledia militum '

cum elogio ad eum qui prouinciae praeeft, vnde is homo eft:
quod 5$ ex caufa faciendum eft. — ^. :
. .. XII. CarrisTRATVs libro V. de Cognitionibus.
MrirrrEs i amiferint cuftodias, ipfi inpericulum deducun-
tur: nam DiuusHadrianus Statilio Secundo legato refcripfit,
quotiens cuítodia militibus 57 euaferit, exquiri oportere;
vtrum nimia neglegentia militum euaferit, an cafu: et vtrum
vnus ex pluribus, an vna plures: et ita demum adficiendos
fupplicio milites, quibus cuftodiae euaferint 59, fi culpaeorum
nimia deprehendatur: alioquin pro modo culpae in eos fta-
tuendum ??, Saluio quoque legato Aquitaniae idem Prin-
ceps refcriplit: in eum qui cuftodiam. dimifit, autita fciens
habuit, vt poflit cuftodia 59 euadere, animaduertendum: fi
tamen per vinum *', aut defidiani cuftodis id euenerit, ; cafti-
gandum eum , et in deteriorem militiam dare *??: fi vero for-
tuito ?? amiferit *^, nihilin eum ftatuendum. $. r. Si pa-
ganos ?5 euaferit cuítodia, idem puto exquirendum, quod
circa militum perfonas explorandum rettuli 9. |
XIIL InpEM * libro VI. de.Cognitionibus. Iw eos;

| qui, cum recepti effent in carcerem 5* , confpirauerint 9?,

vt ruptis vinculis et effracto carcere euadant, amplius quam
caufa, ex qua recepta funt,. repofcit "?,. conftituendum: ?*
eft: ** quamuis innocentes inueniantur ex:eo crimine, pro-
pter quod inpacti funt in carcere *3 , tamen puniendi fünt.

dos:*5, 5 s 4 3 - |
| XIV. HenEeNN1vs MopzsrINVs: *5 libro IV. de
Poenis. . Now eft facile tironi cuftodia credenda: nam ea
prodita 75, is culpae reus eft, qui eam ei commifit *?, — $. z.

| ** Nec vni, fed duobus cuftodia committenda eft. $. 3.

Qui fi, neglegentia amiferint?^? pro modo culpae vel 5? cafti-
gantur, vel militiam mutant. Quod fi leuis perfona cufto-
diae fuit,-caftigati reftituuntur. Nam ?* fi miferatione cu-
ftodiam quis. miferit 5^, militiam mutat: fraudulenter autem
fi fuerit verfatus.in dimittenda cuftodia, vel capite punitur,
velin extremum gradum militiae datur. Interdum venia $?
datur, nam cum cuftodia cum altero cuftode fimul fugiffet,
alteri venia data 9^ eft, $. 3. Sed fi fe cuftodia interfecerit
vel praecipitauerit : militi ?5 culpae adfcribitur, id eft 99, ca«

ftigabitur.. $. 4. Quod fi ipfe cüftos cuftodiam interfecerit -

37, homicidii reus eft. $. 5. Ergo fi cafu cuftodia defuncta
58 dicatur, teftationibus id . probandum *?? eft: et fic venia

euaferit. GE B.' — 58 Rurfus Vulg. quorum cuflodiam enofevit. Hal.: eujtodia

enaferit. 8 R.,'Rehd. milites vel eorum quibus cuffodia euafevint. G E. 59
Hal addit: eff. Vulg. effe. £R. Rehd. vt Hal. GEz. — 60 Vulg. cuffodiam.
BR. 61 Vulg. per vitium. Florentinam firmant Bafil. zgedéees pí3uc, B R.
Etiam Rehd. pev vinum. GES. . —62 Gothofr. in nota: dari. Hul. GER.

63 Hal.fovtmitw.GE B. — 64 Vulg, zd admiferit. BR. . 65 Gothofr. in notat .

Si paganus euaferit cuftodiam. Hal. fi pagani euaferit cuftodiam. valgat. et re»

| &àe Immo véro vterque minus recte. Florentinam firmant Dafil. BR. Rehd.

tameii vt Hal. GEB. 66 Hal círca mülitis perfonam explorandum rvetaulit.
GEBR. ^ 67 Haler Rehd. Fipianas. GER. 68 Rehd. in carcere. GE B. .
69 Hal. confpirauerunt. - "]o: Malim: pofcit, Videtür 7à /e ex antecedentiz -
vecepti , irrepfiffe. .MS. S. Cruc. I. erronee: vés pofcit. BR. In S. Cruc. I. eftt
ves poffit, quod Brenkm. credidit politum pro: res pofcit. Habent: repofcit Barb.
S. Cruc. IL "Érenif. Bynkersh. Rehd. habebat: repoffit, ex quo fa&um: ve-
pofit. GEB. ^ "7I Rehd. cuftodiendum eft. G E B. 412 Hal. et Vulg. prae-
fipunt: et. BR. Etiam Rehd. GEs. 73 Hal et Vulg. im carcerem. B R.
Rehd.vt Flor. GEB. — 74 DBaíil. Zzeacevr.. BR. — 75 Hal. TERENTIVS
CLEMENTS. Rehd. Ner. ortum ex . Her, in. Herennius. GEB. 76 Go*
thoft. in nota: perdita. Hal. GE. 77 Wal et Rehd.. commiferit. GE.

| 78 Rehd. praefigit: Sed. GEE. 779 Rehd, megligentiam commiferunt. GE.
$0 In Rehd. vel, abeft. GE&. — 81 Hal. et Rehd. inferunt: et. GeB. — 82
Gothofr. in nota :: Al. dimiferit. Sed ita Taur. in margine, et Hal. et Rehd.
GESB. $853 Rehd. inferit: ezZ. GEB. — 84 Rehd. danuda. GER. 85 Hal.
et Rehd. emilitis. GEB. 86 Hal.et, loco: id eff. GE . 87 Rehd. ad-
dit: velpraecipitawevit. GEB. — 88 Rehd.inferit: fuife. GEB. — 89 Taut.

- Gggggsgsg "T

Wal DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. IV.

dabitur. $. 6. Solet praeterea amiffa culpa cuftodia ??, fi
tamen interfit eam adprehendi, tempus caufa cognità militi
dari ad eam requirendam, applicito ?* ei alio milite. $. 7.

Quod fi fugitiuum domino reddendum prodiderit ??^, fi fa--

cultates habeat, domino pretium reddere iuberif'f, Saturni-
nus probat. r*

i2 AT s
AD LEGEM IVLIAM MAIESTATIS.

VrrraANvs |libro VII. de officio Pro'conlnfulis.l

ROXIMVM facrilegio crimen eft, quod maieftatis dicitur.
— $. r. Maieftatis autem crimer illud eft, quod aduerfus
populum Romanum, vel aduerfus fecuritatem eius committi-

tur: quo tenetur is, cuius opera dolo malo confilium initum -

erit, quo obfides iniuffu Principis interciderent ^: quo ar-

qati homines cum telis lapidibusue in vrbe fint, conueniant- -

ue aduerfus Rempublicam: locaue occupentur ? , vel templa:

quoue coetus conventusue fiat , hominesue ad feditionem con- -

uocentur: cuiusue opera, ? confilio, *dolo* malo confilium

initum erit, quo quis magiftratus populi Romani, quiueim-

näerium poteftatemue habet ^, occidatur: quoue quis contra
Rempublicam. arma ferat, quidue hoftibus populi Romani

muntium, litterasue miferit, fignumue dederit, feceritue dolo -
malo, quo hoftes populi Romani confilio iunentur * aduerfus

Rempublicam: quiue milites follicitauerit, concitaueritue,
quo feditio, tumultusue aduerfus Rempublicam fiat. . :
IL Ipnzm libro VIII. Difputationum. Qvxv x de pro-
uincia, cum ei fucceffum effet, non difceffit: aut qui exerci-
tum deferuit , vel priuatus ad hoftes perfugit: quiue fciens
falfüm confcripfit, vel recitauerit * in tabulis publicis: nam
et hoc capite primo lege ? maieftatis enumeratur.

duodecim tabularum iubet, eüm, qui hoftem concitauerit,
quiue ciuem ? hofti tradiderit, capite puniri. Lex autem u-
lia maieftatis praecipit eum, qui maieítatem publicam laefe-
rit, teneri: qualis eft ille, quiin bellis !? cefferit, aut **
arcem tenuerit,'aut caftra concefferit. Eadem lege tenetur,
et qui iniuffu Principis bellum gefferit, delectumue *? habue-
rit, exercitum .^* comparauerit : quiue, cum ei in prouincia
fucceffum effet, exercitum fucceffori non tradidit **:: quiue

imperium, exercitumue populi Romani deferuerit: quiue pri- .

uatus pro poteftate magiftratuue quid fciens dolo malo gef-
ferit: quiue quid eorum, quae füpra fcripta funt, facere cu-
rauerit. W TUNI ! !
IV. ScAEvora libro IV. Regularum. CvivsovE

proVandum. GE R. 9o Vulg. fj amiffa cuftlodia eftl. BR. .. 91 Vulg. ap-
plicato. BR. — 92 Gothofr. in nota: perdidérit. Yta Hal. et Vulg. BR. Rehd.
vt Flor. GEB. 93 Taur. isVeri; GE B. nb .
L. Hal. interciderimt. . 2 Mlal.occupent. GEB..— . 3 Hal. et Vulg.
inferunt: et. BR. . Rehd.vt Flor. GEB..— 4 Vulg. babeat. BR. Etiam Rehd.
vbi et eft: occidat, fed fuperfcriptum: al. tur. GEB.. - $ Gothofr. in nota:
innentur. — Qui in textu habuit: zubentur, nullo, vt reor, fenfu , et ex igno-
rantia artificii Taurelliani, vbi eft: i&Bentar. Sane et Hal. et Rehd. re&e:
inuentur. GEB. — G Kehd. deferuerit , et mox : confcripferit. GE B. 7 Hal.
recitauit. GE B. 8 Hal. legis. GE B. 9. Vulg.'opem , loco: ciuem. Flor.
firmant Bafil. pR. Rehd. vt Vulg. GER. Io Gothofr. in nota: imbeliis.
vulgat. Hal, GE?. /— 131. Gothofr. in nota: hoftemue arcere tenuerit. Haloaud.
aut arcem non tenuerit. vu/lgat. Etiam Hal. in margine: alias, arcem mon te-
. "nerit, et in ipfo textu non: tenuerit, fed; venuerit. Rehd. vt eft Flor. GEE.
12, Gothofr.in nota: delectumue. valg. Hal. Qui edeo in textu habuit: dileclum.
Sed ipfe Taur. maluit: dllefgm. G E B. 13 Rehd.exercitumue. GE&R. — 14
Hal. et Rehd. tradiderit. G g. n. I5 Hal. erit. GEB. 16 Vulg. iureia-
vrando quid a&ium efl, quod. B P. . Et ita quoque Rehd. GEE. . - 170Hal. CH*
iu$ue dolo :alo factum. GER. 18 Vulg. dicetuv. B R. Etiam Rehd. GEE
19 Gothofr. in nota: poteflatem. — lta Hal, et Vulg. BR. . Etiam Rehd. GEB.
20. Vulg. aliaue aliqua. BR. Etiam Rehd. GER. 21 Hal. inferit: opem.
Idem facit Vulg. poft ; zlo. B. Rehd. vt Vulg. GEB. — 22, Hal.. Marcel-

] Ius. GEB.

dolo malo iureiurando quis adattus eft **, quo *5 aduerfus
Rempublicam faciat, cuiusue dolo malo exercitus populi Ro-
mani in infidias deduttus, hoftibusue proditus erit: factum-
ue dolo malo cuius ** dicitur **, quo minus hoftes in pote-
ftate *? populi Romani veniant: cuiusue opera dolo malo ho-
ftes populi Romani commeatu , armis, telis, equis, pecunia,
aliaue qua ?? re adiuti erunt: vtue ex amicis hoftes populi
Romani fiant: cuiusue ?^* dolo malo faCtum erit, quo Rex
exterae nationis populo Romano minus obtemperet: cuiusue
opera dolo malo factum erit, quo magis obíides, pecunia,
iumenta hoftibus populi Romani dentur aduerfus Rempubli-
cam. Ttem, qui confeffum in iudicio reum, et propter hoc
in vincula coniectum , emiferit. $. r. Hoc crimine libera-
tus eft a Senatu, qui ftatuas Imperatoris reprobatas confla-
uerit, 3U ! H
- M. Mamcrauvs ?? libroV. Regularum. Noxw con-
trahit crimen tmaieftatis, qui ftatuas Caefaris vetuftate corru-
ptas reficit. $. 1. Nec quilapide iaCtato incerto, fortuito ^3
ftatuam attigerit, crimen maieftatis commifit: et ita Seuerus
et Antoninus Iulio Caffiano ?^ refcripferunt. $. 2. Idem ?*
Pontio refcripferunt, non videri contra maieftatem fieri ob
imagines Caefaris, nondum confecratas, venditas ?9, ^ ^ -
VI. VEN vxagivs SaATvRNINVS ?T libro II. deIu-
diciis publicis. Qvr ftatuas aut imagines Imperatoris iam
confecratas conflauerint , aliudue quid fimile admiferint, lege
Iulia maieftatis tenentur. | ( OW d
— VII. MopEsTINvs ?? libro XII. Pandectarüm. Fa-

"

| MOSI, quiius accufandi non habent, füine vlla dübitatione

admittuntur ad hanc accufationem. . $. 1. Sedet milites, qui
caufa$ alias defendere non poffunt: nam qui pro pace excu-
bant, magis magisque ?? ad hanc accufationem admittendi

. |fünt. $. 2. Serui quoque deferentes audiuntur, et quidem -
IH. Mancrawvs libro XIV. Inftitutionum. Lex.

dominos fuos, et liberti patronos. $. 3. Hoc tamen crimen
a iudicibus non in occafionem ?? ob Principalis maieftatis ve-

nam fpe&tandam eífe 5?, an potuerit facere, et an ante quid
.33 fecerit, et an cogitauerit, et an fanae mentis fuerit: nec
lubricum linguae ad poenam facile trahendum eft: quamquam
enim temerarii digni poena fint, tamen vt infanis illis. par-
cendum efít, fi non tale fit delictum, quod vel ex fcriptura
legis defcendit ?* , velad exemplum legis vindicandum eft ?5
$:./4. Crimen ?* maieftatis ?* faCto, vel violatis ftatuis, vel

| imaginibus, maxime ?? exacerbatur ?? in milites.

VIH. PaPriNrANvs lib XIII. Refponforum. Iw

v texit,
25 Hal. fortuitu. GER.
Iulie et Caffio. GEB. — 25 Hal. et Vulg. lidem. B R. — 26 In Rehd. poft:
Julio. Caffio vefcripferumt , pergitur: mom videri contra etc, et hié demum
additut praemiffo pun&o : idem Pontio veftripferumt. — Klaec tria verba pun&tis
funtfubnotata, atnon erant delenda, fed fuo loco reftituenda. Quamuis enim
le&io codicis Rhedigerani etiam fenfum habeat, manifefta tamen eft origo hu-
lus váriantis; fcilicet is, qui emendare voluit, ? idem , pro neutro in quarto
cafu pofitum habuit , cum fit nominatiuus pluralis maículini generis : Zidem, vt
alii recte viderunt. GE R. 27 Ap. Hal. et Rehd. etiam: Saturninus, abeft.
" GEB. 29 Ap. Hal. magisque, abeft. GE B. — 30 Gothofr. in nota: non
in occafione. vulg. Hal. GEB. — 31 Rehd, addit: vei iudicate. GEB.. . 32
Hal. et Vulg. perfona fpeclanda efl. BR.. Etiam Rehd. GE s. 33 Puta: fi-
mile. S. Cruc. L et II. habent: ewnte quidem. BR. n S. Cruc. II eft: et am
quidem , et ita quoque fait in S. Cruc. I. fed fa&um: et an aute quidem. Flo-
rentinam habent: Darb. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd. GEB, — 234 Hal. de-
fcendat. GE 2. 35 Hal. iudicandum fit. GE B. — 36 Hal. et Vulg. Crimi-
me. BR. . Rehd. vt Flor. GER. 37 Rehd. inferit: ve]. GEgB. — 33 Taur.
exacer Vatur. G EB. 39 Rehd. maxime exercebatur in omnes milites. GEB.
40 Hal. praefigit: et. GE B. 41 Hal. et Vulg. Lacii. WMle in margine:

L. Sergii Cat.. n plerisque MSS. eft: Sergii. In S. Cruc. II ridicule eft: La-
ció Titi. BR. 'Treuif. tamen habet: Lwtii. Sed et Rehd. habet: Lucii. Cum
42 Gothofr. in nota:

ï Flor. faciunt : Barb.. $, Cruc. l,. et Byakersh, GEZ.

Fal-

nerationem habendum eft, fed in veritate 57T: nam et perfo-

quaeftionibus laefae maieftatis etiam mulieres audiuntur: ^9.
| coniurationem denique Sergii ^* Catillinae *Iulia) ^? mulier de-

24 Vuïg. lulio Caffo. &&. Rehd.

lo

fn

n
hat
fii
fjat

r
pro

i
m
od
v
eff. Ó
i
(etet
hum

Al

Hm
j fe
d
f j
hon à
to 1uft
GEM ]
(RESS
i
tetis !
ii
jn n
terum
que f
gnatir
(icil, .
Ctimmen
lieo f
ftel de]
tig 16 y
t al

Filr, n
D.5 (
W0tt: o
bio o
Drkesg
LUA
Til r
4 H q
625
l
Pt i
6 1
W. GR
Vülg. if
UT
Qs: d

,
Bte
0h.
Ut
Xpul
h
lib
Iu

OY CQ
? um
1j 4
Vs
m ?i
len d

I
ii
i Ot*
dnittexi
t quin
z Crmet
ts vé-
t -
nte qu
erit: n
unqu
Bo
nd"
jii, d

o n
u^

'

texit,
h Rehd.

ul p
: du
u t
[& Ofigo hü'
y n at
j i
T.
g 5
d j
du
"m
m df'
;3 fu.
T

4
)! at

. Hal. crimen. Et ita Flor. quis fecit. E R.

[

DIGESTORVM LIB.

ftexit, et Marcum Tullium Confulem indicium ^43 eius in-
ftruxit. W : |
IX. HERMoGENI1ANvs ^*^ libro V. iuris Epitoma-
rum. Eonvw, qui maàieftatis crimine damnati fünt, liber-
torum bona liberis damnatorum conferuari *5, Diuus Seue-

rus decrenit: ettunc demum fifco vindicari, fi nemo damnati

liberorum exiftat. :
X. InEgM libro VI. iuris Epitomarum. MaresTA-
TIS crimine accufari poteft, cuius ope,, confilio, dolo malo
prouincia, vel ciuitas hoftibus prodita eft.
- -XL VrPrawvs libro VIII. Difputationum. Is, qui
in reatu decedit, integri ftatus decedit: extinguitur enim cri-
men mortalitate: nifi forte quis maieftatis ** reus fuit: nam
hoc crimine *7, nifi a füccefforibus purgetur, hereditas fifco
vindicatur. Plane non quisque *? legis Iuliae maieftatis reus

eít, in eadem condicione eft, fed qui perduellionis reus eft , -

hoftili animo aduerfus Rempublicam vel Principem animatus :
ceterum fi quis ex alia caufa legis Iuliae maleftatis reus fit,
morte crimine liberatur. | ! ! RY

DOA
AD LEGEM IVLIAM DE ADVLTERIIS *

.CQOERCENDIS.

VLPIANVS libro I. de Adülteriis; |

HAE c lex lata eft a Diuo Augufto. |
' II. Inx w libro VIII. Difputationum. Ex lege Iu-
lia fernatur, vt, cui neceffe eft ^ ab adultero incipere, quia
3 mulier ante denuntiationem nupfit, non * alias ad mulie-
rem poífit peruenire, nifi reum peregerit: peregiffe autem
non alias quis videtur, nifi et condemnauerit. $. r. Mari-
to iure mariti accufanti illa praefcriptio obicitur, s1 ? r&-
GEM PRODIDISSE DICATVR OB HOC, QVOD AD-
GRESSVS ACCVSATIONEM ADVLTERII ? DESTI-
T1T. $. r. Lenocinii quidem crimen lege lulia de adul-
teris * praefcriptum eft: cum fit in eum ? maritum poena

ftatuta, qui de adulterio ? vxoris fuae quid ceperit !?: item,

in eum, qui in adulterio deprehenfam retinuerit. $. 3. Ce-
terum qui patitur vxorem fuam delinquere, matrimonium-
que fuum contemmit, quique contaminationi ** non indi-
gnatur, poena adulterum non infligitur *?^, $. 4. Qui hoc
dicit, lenocinio mariti fe feciffe, releuare *? quidem vult
crimen fuum, fed ** non eft huiusmodi compenfatio admiffa:
ideo fi maritum velit reus adulterii lenocinii reum facere, fe-
mel delatus ** non audietur. $. 5. Si publico iudicio mari-
tus *9 vxorem ream faciat, an lenocinii allegatio repellat ma-

ritum ab accufatione? et putem non repellere: lenocinium

Fulua. Hal. Etiam Vulg. habet: Puluis. BR. Sed MSS. conftanter: Iulia ,
Barb. S. Cruc. 1. II. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 43 Gothofr. in
nota: Legendum videtur: iudicium eius, vt in Pand. Flor. qui in textu fuo du-
bio procul habuit le&ionem Haloandri: confulem iudicio fuo inffruxit. Vide
Bynkersh. 7. Obf. 6. B. 44 Hal. Venuulezus. GEB. 45 Hal. confer-
siare.' G E B. 46 Vulg. inferit: eriminis.BR. Rehd. crimine. GEB. 41
48 Et ita quoque Rehd. GER.
49 Hal.et Vulg. quisquis, et ita Flor. eft fa&tum. BR. Et ita quoque Rehd.
GEEP.
1 Gothofr. in nota: ftupro. vulg. Hal. Nempe Hal, habet: de adal-
teviis cotrcendis et flupro. Vulg. de adulterüs et flupro. BR. — Rehd. vt Vulg.
GEBR. 2 Halfit.GEB. 3 Hal. fiquidem, loco: quia. GER. 4 Hal.
qaec. GE B. 5 Hal. et Vulg. inferunt: zoz. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 6
Vulg. inferit: accufare. BR, — Etiam Rehd. G E. 7 Hal. et Rehd. de adal-
teriis, etpoterat Taur. dare: adulterls. GE B. — 8 Hal. euudem. Ethic Flor.
quis: dem: adiecit. BR. Ita quoque Rehd. GEB. — 9 KRehd. adulteriis. GEB.
Yo Hal. acceperit. GE B. II Hal. et Rehd. contaminatione. GEE. 12
Hal. affigit. Rehd. corrupte: poema adultevii uou confligatur. G EB. 13
Hal. reuelare, vitio; vt reor, typorum. GEB. 14. Gothofr. in nota: fed

XLVIIL:. TIT. IV. V. 1037

igitur mariti ipfuüm onerat, non mulierem excufat. q. 6.
Vnde quaeri poteft, an is, qui de adulterio cognofcit, fta-
tuere in maritum ob lenocinium poffit? Et puto poffe. Nam
Claudius Gorgus ** virclariffimus vxorem accufans, cum de- '
teCtus eft **, vxorem in adulterio deprehenfam retinuiffe, et
fine accufatore lenocinio *? damnatus eft a Diuo Seuero.
$. 7. Extraneusautem nequaquam lenocinium obiciens, poft-
eaquam reus fattus eft ?^9, fe releuabit, nec maritum poenae
fübiciet.. $. 8. Si fimul ad aceufationem veniant maritus et

| pater mulieris, quem praeferri oporteat, quaeritur? Et magis

eft vt maritus praeferatur: nam et propenfiore ira ?*, et ma-
iore dolore executurum eum accufationem credendum eft: in
tantum , vt, etfi pater praeuenerit, et libellos infcriptionum
?2 depofuerit, marito non neglegente, nec retardante, fed
accufationem parante, et probationibus inftituente ??, atque
müuniente, vt facilius iudicantibus ^* de adulterio probetur,
idem erit ^* dicendum. $. 9. Sed et quotiens alii, qui poft
maritum et patrem accufare poffunt, ad accufandum profi-

liunt ^*, legze expreffum eft, vt is, cuius de ea re notio eft,

| de iuífto aecufatore conftituat. |

. IHI. IpgM libro IT. de Adulteris. — Nisrigitur pater
maritum infamem aut ^" arguat, aut doceat, colludere ma-

Í gis cum vxore, quam ex animo accufare, poftponetur ?

marito. !
IV. InEw libro VITl. Difputationum. Sr maritus prae-
uenerit, aecufareque inftituerit: tempora non cedunt pa-
tri, quo ?? accufationem inftituere non poteft: fic tamen, vt,
quodad 9?.vnus occupet, vtrique tempora cedant: vbi vero
maritus occupauit, refidua tempora ei, quioccupare non pot-
eft, non cedant. Quod et in eo dici poteft, qui ab adultero, .
vel 3* adultera coepit: nam aduerfus eum, aduerfus quem non
coepit, definunt ei tempora cedere ?. Haec in maritis et
patribus dicta funt ??. $. r. Extraneis. autem, qui accufare
poffunt, accu(íandi facultas poft maritum et patrem concedi-
tur: nam poft fexaginta ?* dies, quattuor menfes extraneis
dantur, etipfi vtiles ??. .. $. 2. Si ante extraneus inftituerit
accufationem , an fuperueniente marito. permittatur accu(atio,
