— LXVIL i!Vanzxs/libro III. Eideicommiflorum. S1
poftulante me, fufpeCtam hereditatem ex decreto Praetoris
adieris, et;nec ego 9? poítea e&m mihi reftitui velim, nec bo-
nis me immifícere: hoc fieri debet, vt **, quod Octaueno
non ineleganter videbatur, a Praetore perinde attiones in me
dentur, ac fi hereditatem recepiffem: quod eft iuftius. . $.—E
-Etiam eo $5 tempore, quod creditorum fraudandorum confi-
lium inieris ,jcitrz/ periculum interdiéti fraudatorii hereditatem
fufpectam adibis, et reftitues mihi: quia et remoto fideicom-
aniffo liberum tibi fuerat äplenti 66 adire hereditatem, credi-
tores tuos tali commodo fraudare: et ego nihil turpiter fa-
ciam, recipiendo eam hereditatem, quam remota poftulatio-

mejmea, creditored compellere te, vt adires, non potuerint.

S.-2. Sed et «fi) filius fuus ?" heres patri, rogatus fit ?* a
patre hereditatem mihi reftituere, cum fuorum creditorum
fraudandorum confilium iniffet, tamquam füfpectam ex decre-
to Praetoris reftituerit mihi: vix fraudatorio interdicto locus

L ] . . . *» . . Ld * . e l' []
-erit: quia bonis patris eius venditis, nihil proprium credito-

res eiu$ ex,ea hereditate ferre potuerint: nifi forte proprii
creditóres filii audiri debeant, fi poftulent| vtjdimiffis patris,
€eius bona vendere fibi permittatug 9?. — $. 3. Si donationis

. caufa fufpectam hereditatem fibi heres dixerit, et reftituerit

€i , qui folidum capere non poffit: auferetur 79 ej id ** , quod

capere non poteft. Ide&jdiceudum eft, et fi citra confilium

donandi fiduciarus heres id fecerit.
— . LXVHI. Ipngx libro IV.—Fideieemmifforum. S1 he-
res ab eo, qui cum moreretur foluendo. non fuit *^, rogatus
hereditatem reftituere, fufpectam fíibi dicit **: dubium non
eft, quin hodie coactus ex Trebelliano Senatusconfulto re-
ftituere polfit: fed etfi fua fponte adierit, ex eodem Senatus-
confulto|reftituturus eft, quamuis cum fümma, aut certum
corpus per fideicommiflum ab eo , qui foluendo non fuit, da-
tum eft, perinde non debeatur, atque fi legatum effet: eo
enim cafu legatarii, fuperiore|heredis vice fungi eum, cui fi-
deicommiffum relictum eft. . $. 1. Si totam hereditatem ro-
gatus reftituere -&- 7^ fponte adieris, et "? fine dedu&ione

quartae partis reftitueris; difhcile quidexä'ï:'fggeris per igno- |

rantiam magis, non explendi fideicommilli caufa, hoc feciffe :

Xal. baereditatem , abeft. GER.
«ogeretur. BR. 61 Hal «videndwm efl: et fi. GEB,
Aadiit. GEB. 63 Eit Flor. 2ego, lineola coaeua fuper »* du&a, procul du-
bio vt fit: 202 ego 5 quod in relegendo fa&um putamus, vt compendio ifto
wox: "0n;, indicetur. Pro Taurelliana lectione eft, quod mec ego, in: "iego
facillime coaleícere poffit. Ex o&o quatuor codices habent: mecego, fed et
totidem: 702 ego, €t hoc modo Blaubl. et Hal. p&. Hoc modo Pal. 1. Vat.
Barb. Otob. Iíto: Pal. II. HI. IV. V. quibus adde Bynkersh. — Ceterum pro
'Taurelliana le&ione etiam hoc poffet hariolando afferri, in codice, ex qwö
Klorentinus eft defcriptus, forte fuiffe fcriptum: meG ego, non infrequente
- &lementorum permutatione pro: zec ego, quod librarius Florentinus folito com-
pendio conuerterit in: ?EGo. GE2. — 64 Hal.et Vulg. hanc particulam cau-
falem poft fequens: videbatur, collocant. B R. 65 Hal. Eo etiam tempore.
67. Taur. fuOs. GE B. 68. Ap. Hal. fit, abeft.
69 Flor. eft: permittitur, quod alig in locis Taur, aequo animo

59 Hal. mandawerit. — 60 Hal. et Vulg.

€ E .

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. 1.

62, Hal. et Vulg..

fed fi probaueris *5, per errorem te quartam non re'tinuäff? $; deet

reqïperare ** eam poteris. vt I

d LXIX.,MaEcrAwvs ** libro -VHILFideicommiffo-- i.

rum. D euictione praediorum, vel mancipiorum, vel ce- m L
terarum (rerum) ?? cauere heres, cum reftituit hereditatem, W (
non debet: quinimmo in contrarium caueri heredi oportet, fi n
quid ex his enictum effet, quae ab ipfo herede veniffent. E us
. LXX. Pow»Ponrivs libro IL-Eideieommifforum. Sr fjo n
heres inftitutus Titio rogatus fuerit reftituere hereditatem , et w
rurfus Titius heredi poft tempus: fufficiunt directae actiones flins, €
heredi. $. x. Siheres, antequam fideicommiífam 99 heredi- iiefrata
tatem reftitueret, alienauerit quid ex hereditate, aut feruum ia
hereditarium manumiferit, aut ruperit quid, vel fregerit, vel [is vICdÀ
víferit: non competit in eum vlla ciuilis actio, reftituta poftea vifui
hereditate ex Trebelliano Senatusconfulto: fed ex fideicom- Eu
miffi caufa erit hoc quod deperierit perfequendum. — Sik vero "D
poft reftitutam hereditatem horum quid agfmiferit heres, di- t
cendum eft ?*, lege-Aquilía cum eo agi poffe, fi feruum for- ii
te hereditarium aut vulnerauerit, aut occiderit. $.2. Si tem- païia,ïï!
poralis a&tio in hereditate relicta fuerit, tempus, quo heres impidoi
experiri ante reftitutam hereditatem potuit, imputabitur ei tf t
cui ?^ reftituta fuerit $3.«45 .. , Yn 4
laC-LXXL j LANVS libro X.—Fideicommifforum. tati
OMNE.S, qui de hereditate deliberant, defiderante eo, qui li r
fuo periculo velit adire hereditatem , coguntur adire: fed 9*&owlalwi, — p
non ftatim reftituere, fed vt completo teräþore deliberatiozx ^ — lu^
nis , Cfi) expedire üþ.ä compererint hereditatem, fentiant com- — U
modum teftamenti /eó, iure, quo, Áf fponte)adiffent : fid vero leeeenei|o amus
contra onerofam crediderint, reftituta ea exonerentur aCtio- /| . n
nibus hereditariis, * ; m »£T0, (
. LXXIL Powrowurvs libro IV.—Fideicommifforum. PARS X.
HgnEs praecepto *5 fundo rogatusferat hereditatem refti- (YRATO

tuere : fundus alienus * erat : Ariftoaiebat, videndum, vtrum/ bt — dih m g,

eui ** omnimodo penes heredem fundum effe voluit 5* te-!ihhz&ar»fww | —— TEESSE
ftator: an ita demum, €4e *? ipfius eft? fed fibi fuperius pla-| ^" ^P- ^ n$uo
cere: ideoque aeftimatio eius retinenda eft. i — n
Jomp: LXXIII. M& EcxA x vs libro XIIIL Fideicemmifforum. fint
S.I.heres pecungam hereditariam crediderit, et in eam caufam ; rogaæsfa:
pignora acceperit: aCtiones non competunt ei, cui?? reftitu- N. Boj !
ta fuerit hereditas aduerfüs ipfa pignora, fed aliqua dubitatio — t
| remanebit, fi in eum contraCtum, qui ex ?* defun&to fuerit defondis
interpofitus, heres antequam reftitueret hereditatem, pignus fedis 1f
acceperit: fed nec ?? fic quidem ipfe agfmitteretur ?? ex fi- Qub
deicommiffo : tdífen, habet aduerfus heredem aCtionem, jvt ei r 3 /4. nil ii
cedat pro pignoris commodo actionem.] $. 1. Cum ex Tre- Exgm-;
beiliano Senatusconfulto reftituitur hereditas, feruitutes, quas - TL
mutuo praedia heredis et teftatoris habent, nihilo minus va- j, iij
lent. U. ; Ts *ö" l ütmtre
. LXIV. PAvrvslibroIL-Decreterum- Qvx filium et W*,tur af
filiam habebat, teftamentum fecit ?^, et ita de filia fua ca- nurs.
uerat: Eurel:lo(uou g0. uXj Ouerideodou 9? , mrpiv céuvo coi ysvédd u) L. J(æä) : Mj d
?9; pronuntiauit Imperator , fideicommifflum ex hac fcriptura s LE
tulit. Probo tamen iftam omnium le&Qionem. 8&. Ftiam Haloandri. GER. m ml
To Hal. et Vulg. aufertur. B R. 71 Vulgo id, abeft. B R. 72 Hal. et Vulg. UT A :
fuerit, BR. — '75 Hal. dicat. — "74 Ap. Hal. et Vulg. t4, abeft. Bn. 75 u efn.ät-fu
Hal. inferit: ji G E B. 76 'Taur. proVaueris. GER. 71 Hal. recupera- *ïüïntmng i
re. GER. ^ 778 Hal, NERATIVS. GER. 79 1ta omnes fupplerunt fcri- fcripütffn:m
pti et editi. BR, Etiam Hal. Scripti funt; Pal. L. II. III. Otob. Bynkersh.. . licin m ;
At Magl, fupplemento caret. GE B. 80 Hal. fideicommiffario. G E B. $r fio loco-nfï,
Ap. Hal. efi, abeft. GER. 82 Taur. Qiij. GER. 83 Hal. fuit. GE R. " Mejh'-:;r»-n
84. Ha!. lz'cet, lOCO: fed. GE P. 85 Hal. et Vulg, Peyceptg. BR. 86 m.GEZWUH,'ä;
Hal. a'lzenatus. GERB. 87 Ap. Hal. eum, abeft. GEB. — 88 Hal. et Vulg. Quod j (E |
voluerit. BR. 89 Ita etiam Pal. I. II. Otob. At Magl. vocula: fi, caret. roayïmy :
Hal. fi ipfius effet. GE B. 9o Taur. Qui. GER.. 9I Gothofr. in nota: H 'faufm*
qui a defuncto. Xta dudum Hal. GEs. — 92 Hal. et Vulg. ze. BR. 95 Go- — ffntir'f. TDPiem
thofr. in nota; adimittetur Yta Hal GEEB. . 94. Hal fecerat. GEB. . 95 REI.&!'"-dun
Hal. ?g3éo9at, G E D. 96 Id eft, maude tibi , uou teflari, donec liberi tibi Q['gb'ïäyhï)ïl
23 L

Ji üt.

"m .
ELAT

Q« —
jvero» :

l ymintt

telti-

mm/aM, LL t $

p ^T

j
aufam
eltitü«
itatio
füerit
pignus
B.
! gt j«

^

i

Tte-
qui
s V«

um &
hn o
riptm
(de

ri, 625
| « Vil
$
n
n t
BynkCl'Sht x
,
73112
m.t i 6
n
I/is Caff:t-
j
p
p 9
hþm tl
'(mtc

t hunc,
- /m'c.;u?

p
"»

L.-'-'* 4
rA

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. [

deberi, quafi per hoc, quod prohibuiffet eam teftari, petiffet,
vt fratrem fuum heredem faceret: fic enim accipiendam eam
Ícripturam, ac fi hereditatem fuam rogaífet eam reftituere,
$. r. /Fabius ?* Antoninus impuberem filium Antoninumet fi-
liam Honoratam relinquens, exheredatis his, matrem eorum
luniam Valerianam ?5 heredem inftituit: et ab ea trécenta,
et quasdam res filiae reliquit: reliquam omnem hereditatem
filio Antonino, cum ad annum vi&énifimum aetatis perueniffet,
voluit reftitui: quod fi ante annüm viceüfimum deceffiffet

flius, eam hereditatem Honoratae reftitui praecepit: mater .

inteftata deceifit, vtrisque liberis legitimis heredibus relictis:
F. "129 : // * * .
poftea Xfähus annum agens gg.ggum nofiümdecimum, et ingref-
fus vicénfimum , necdum tatííen,eo expleto, deceffit, filia he-

rede Fauia Valeriana fua relicta: a qua amita fideicommiffum -

et ?? ex teftamento patris portionem hereditatis petebat *99,

et apud Praefidem * optinuerat: tutores Valerianae filiae An- -

toninf, egeffatem eius praetendebant, et recitabant Diui Ha-
driani Conftitutionem , in qua, quantüum ad munera munici-
palia, iufferat, eum annum, quem quis ingreffus effet, pro
impleto numerari. Imperator autem nofter motus gf aequita-
te rei, et verbis teftamenti, s:t ^ AD ANNVM VIC ï/?(sx—
MVM AETATIS: quamuis íÍcire fe diceret, a Diuo Marco
non excufatuma tutela? eum, qui feptuageyffimum annum ae-
tatis ingreftus fuiffet, nobis etlegis Aeliaf Sentiae argumenta
proferentibus, et alia quaedam ,Kcontra petitricem pronun-
tiaUit, o 2 n r Ts g od $. ao s ao UX ï?
| LXXV. ScaEgvoralibro XVIII[Diseftorum*. E»r-
STVLAM ad heredem fuum €in) ? haec verba * fcripfit, T'x-
TiVvS CORNELIO HEREDI SVO SALVTEM. . À TE

PETO, CORNELI,QVONIAM AD TE DEVOLVTA EST|

PARS MATRIS MEAE, ITEM, PARS SEgMPRONII *
CVRATORIS QVONDAM MEI CONTRARIA FORTV-
NA (VSI, ET/? PER HOC TOTVS AS MEVS APYD
TE ESSE SPERATVR,VTI REDDAS RESTITVAS GaA-
IO SEIO VNCIAS QVATTVOR. Quaefitum eft, cum
Sempronius in integrum reftitutus fit ab Imperatore ?, quo
fuerat deportatus, et adierit hereditatem *?: an is quoque
rogatus fit, vt ex füa portione reftituat hereditatem? (Re-
Tpondit **, Sempronium quidem non proponi rogatum , Cor-
nelium autem heredem debere pro rata portione maternarum
defuncti reease- reftitutionem Seio facere, — $.. Mulier he-
redis infiituti fidei commifit, vt retenta párte quaárta, reli-
quam partem reftitueret nurui quondatm fuae, cuius fidei com-
mifitin haec verba: ROoGO TE, VT ID, QVOD AD TE
EX BONIS MEIS PERVENERIT, FACIAS PERVENI-
RE'? AD FILIVM TvvM. Quaefitum eft, quando hoc
fideicommiífum reftituere debeat : vtrumne poft mortem füam,
an iam nunc ? (Refpondit 3?, ad tempus, quo nurus morere-
tur, fideicommiffum aptandum effe. : |
? LXXVlI/IpEMlibro XIX. Digeftorum./ ScAEvorA
refpondit, fi pater filium füum impuberem ex aífe fcripferit

fit. Eal vertit: demando tibi, me prius teflamentum . facias, quam. libevos
babeas$. GER. 97 Taur.in Adnotat. PFabius. fic vee , nam. infra. Fania
filia. m P. aptatum Fabiuus ex Sabinus. Maec Taur. Hial. Fauius. GEB. 98
Flor eftt Valereauam, vt etiam habet "Taur. Proxime eft: Falereiama. libra-
rius nempe eundem errorem errans in continenti feipíum correxit. — 'Tertium
Ícripfit fine vitio : F/aleriamam, et ita omnes. B R. — Etlain Hal. et fane Taur.
hic in manifefto errore vbique fcribere debebat: Valerianam, ct faltim in pri-
mo loco: ValerEanai. GER. 99 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. Transpo-
no: fideicommiffum ex teftlamento patris et portionem. BR. IOO Hal. petie-
Tüt. GEB. I Vulg. inferit; prouinciae. B R. 2 Hal. fcilicet , loco: fi,
quod ipfum et Vulgoabeft.am, — 3 Erat olim in Pande&is aztutela. credimus
proav i. abtutela. B g. 4 Hanc infcriptionem Hal. habet integram. GEB.
5 Hoc fupplementum habent omnes editi et plerique fcripti. Ex o&to folus dif-
fentit Pal. 1l. dum habet : bis verbis fcripfit. Pal. III. habet : 2n baec verba vefcripfit.
BR. Etiam habet fupplementum Hial. reliqui fcripti füntPal. I. V. Vat. Barb.
Otob. AtBynkersh. Pal.IL accedit, GE , — 6 'Taur. serFa. G&B. — 7 Taur.

4

collocauit, et enixa eft fili;2?

"VOBIS SIT,
|PRO VESTRA PXETATE FACERETIS.

691

heredem, eique codicillis fübftituerit, deinde filius impubes
decefferit: licet fubftitütio inutilis fit, quia codicillis heredi-
tas neque dari, neque adimi poteft: tamiern benigna interprä-
tatione placet, vt mater **, quae ab inteftato pupillo fuccef-
fit, fubftitutis fideicommiffo obligetur: quod fi inuicem fue-
rónt ** fuübfiituti, *et* in fideicommiffo fübftitutionem va-
lere: vnodué !* eorum mortuo, qui füperfuünt, totum ac-
cipiunt, .
.. LXXVII. Ingw libro XX.Digeftorum. . Hkngpr-
B vs inftitutis filiis vtriusque fexus, fingulos rogauit, vt qui
fine liberis decederet, partem fuam hereditatis forori, fratriue
reftitueret, aut, (i frater fororue non effet *7, matri fuae:
et haec verba adiqjt, vosdYÉ, rt:BERI. GA RISSIMI,
HOC FIDEICOMMISSO TENERI iNVICEM vOLO;
DONEC BINOS LIBEROS EDVCAVERITIS. Quaefitum
eft, li quis ex liberis duos filios procreauerit, quamuis fu-
perítites non reliquerit, an heredesjeius| *9 fideicommiffüum
debeantt ,Refpondit, fecundum ea quae proponerentur, vi-
eri fideicommiffi onere liberagfs. $. r. Titius nepotes ex
filia, et furiofam filiam fuam heredes *? inftituit: etífidei com«
mifit filiae, vt fi fine liberis deceífiffet, pars ei data perueni-
ret ad coheredes ?9gwn Furiofam ipfe Titius ?* in matrimonio
poft mortem patris. Quaefi-
tum eft, defun&tajfuriofaj, fuperftite ex huiusmodi coniun-
&ione parta filia, an fideicommiffüm ad coheredes pertine-
ret? LRg'gäpgi-g, cum filiam religquiffe ?9 proponeretur, fi-

deicommillum non deberi. Claudius: nam etf/ matrimonium

;

| äpxp furiofa non fuit, fatis tsíten,factum eít eiusmodi con-
1Cioni, : ' :

.. LXXVIII Inzgx libro -Digeft
Titius inteftato moriturus, cum haberet vxorem, et ex edjfi«
liam emancipatam, codiciliis haec verba inferuit: PEm Tr-
NENT AVTEM^ HI CODICILLI AD VXOREM ET FI-
LIAM. lTAQVE ROGO QVIDQVID AVT EGO RELI-
QVERO, AVT VOS IPSXÁE HABEATIS "^?, COMMVNE
Qvob sx NON EGO ROGAREM, vosg
: Filia inteftati pa-
tris bonorum poffeffionem accepit. Quaefitum eft, an aliqua
pars hereditatis Lucii Titii ex caufa fideicommiffi .a filia ma-
tri debeatur? Refpondit *5, fecundum ea quae proponeren«
tur, deberi ?*, jfi etiany?? vxor parata fit in commune bona
füa conferri ??, $. r. Maeuia duos filios heredes reliquerat,
et eodem teftamentoita cauit: F1DEI'AVTEM HEREDYVM
MEORVM COMMITTO, VTI OMNIS SVBSTANTIA
MEA SIT PRO DEPOSITO SINE VSVRIS APVD GA«
IvM 5EIVM ET Lvcorvw TivrvM, Qvos ETIAM, sk
LICVISSET, CVRATORES SVBSTANTIAE MEAE DE«

DISSEM ??, REMOTIS ALIIS, VT HERESTITVANT

NEPOTIBVS MEIS, PROVT QVIS EORVM AD AN-
NOS VIG IQVINQVE PERVENERIT, PRO PORe«
! ' - TIONES

SEMPRON; G£B. $8 Hal. eontraria fortuma: fi perboc, GE B. — 9 Hal. et
Vulg. praefiguntz: a,etíicvidetur reuera fcribendum. BR. — 10 Vulg. addit£
eiu$,qui vogauevat. BR. 11 Hal. vefpoudi. GEB. 12, Hal. peruemiri. GERB.

13 Vulg. pofl mortem fuam an antea? vefpoudi, mwunc ad tempus. B R. 14
Vulg. frater. B R. 15 Hal. fuerint. 16 Hal. vno quoque. GER. 17
Vulg. fapeveffet. 8 &. I& Vulg. fui. BR. — 19 Hal. bueredem. GEB. — 2Ó

Flor. erat fcriptum: adcoberedemfuriofamipfe , fa&umque: ad coberedes, et re« —

&e. Sedidem corrector eami , adiecit, vt fit:. Eam fuviofum ipfe , quod omnes
receperunt, fed fpreuit Taur. B R. Recepitéetiam Hal. GEz. — 21 Halins
Ícrit: vt. GEB. — 22 Hl filiaem. GESB. . 253 Hal veligmife. GE&. — 24
Ap. Hal. autem, abeft. G £. 25 Gothofr.in nota: lego: habebitis del ha-
betis. Sed: babetis, düdum habent Hal. et Vulg. BR. -
tur? vefbondi. GE R. — 2/77 Obicuriora haec Scaeuolae illuftràt Van de. W/ate?
l, Obf. i, GEBR. 28 Hal. tantimi fi, et in margine : alias, etiam fi. GE B.
29 Hal.et Vulg. cónferre. GEB. . 30 Taur. habet: DIDISSEM , (ecámendum
cíle zypographiï;nlï inde collizo; quod in exemplo typis deftinato Brenkmä
Kkkkk ! : : i

Lvcrivs

26 Hal deberes -

je $
;f/ C 451 L

m *
L. f-c w

P s
L COL.
* 7

L/

9 s Y p

|
j
A o 9 42) " j
L4 COX Gctdlhan. ]

/ "
— t

* ^^ A "J

/

692

TIONE: VEL SI VNVS, EI OMNEM. fitum.
fileicommiffum praeftari a fcriptis heredibus Lucio Titio e
Seio debeat? /Refpondit ??, fecundum ea quae proponeren-

tSI

tur, Lucium Titium, item Gaium Seium, fideicommiffum pe--

tere nonjpoffe, — $. 2. Tres heredes fcripfit, Maeuium fra-
trem fuum, ex dodrante, Seium , ex fextante, Stichum eius-
dem Seii * feruum, filium autem naturalem Maeuii *, ex vn-

cia: etfidei commifit Seii ?5, vt? Stichum manumitteret, in.-

haec verba: A TE PETO, Skrz, vrx ZX Scr1cHvM M aA-
NYVMITTERES ?*: DEDI VNDE FACERES ?5, Sed ef
36 codicillisita cauit, VN CIAM, EX QVA FECI STICHVM
HEREDEM,SIQVAM SEIVS CONTROVERSIAM MO-
VERET.?",Ap MAEVIVM FRATREM MEVM REVER-
TI VOLO. Tv, FRATER, SECVNDVM FIDEM ET PIE-
"TATEM TVAM, QVIDQVID AD TE PERVENERIT EX
HEREDITATE MEA,
'*tViES: QVOD VT FACIAS, FIDEI TVAE COMMITTO.
Quaefitum eft, cum ?? Seius adierit hereditatem, et propter
hoc compulfus Stichum manumiferit: an vnciam hereditatis,

ex qua Stichus heres inftitutus eft, Sticho manumiffo refti- .

tuere debeat? jRefpondit, non proponi Seium rogàtum ?*?,

vnciam £f reítütuere. — $.-3- Idem quaefiit, an, fi aliquam

. controuerfiam Seius de vncia hac, ex qua Stichus inftitutus

eft, facere velit, et Maeuius vnciam ex caufa fideicommiffi a
Seio fuerit confecutus: vtrum hanc folam vnciam, ex qua

. Stichus inftitutus eft, an vero et dodrantem, ex quo ipfe
Maeuius inftitutus eft, eidem Sticho reftituere debeat ? Refpon- -

dit ^?, de omni reftituendo, quod ad Maeuium quoquo mo-

do peruenit, teftatricem fenfiffe. $. 4. Pater puerum et puel-
lam heredes inftituit, eosque inuicem fubftituit, et fi neuter
heres effet, eis plures fuübftituit, fubftitutosque inuicem fub-
fütuit ^* his verbis: svBSTITVTOS HEREDES INVI-
CEM SVBSTITVO: eorumdem filiorum fidei commifit ,
vt qui eorum vita *? fuper&ífet, et fine liberis intra annum

H X 1 | 4* e
trigenfimum ^? moreretur, hereditatem his, quos heredes fub-

ftituerat, reftituat *^: filius vita fororem fuperauit, et intra
trigenfidium annum fine liberis deceffit.. Quaefitum eft, ex
fübftitutis vno defuncto ante filium, pars eius, quae ad. ce-
teros fübftitutos, qui fuperuiuerent, pertinet *?, vtrum pro
virilibus , an pro hereditariis portionibus, quibus funt ** fub-
ftituti, pertineat *? ? jRefpondit *?, confequens effe, pro his
partibus, quibus fubftituti effent, fideicommiffum pertinere.
$. 5. Maeuia filium heredem inftitnit ex quincunce, Titiam
*? filiam ex quadrante, Septicium filium ex triente, cuius fi-
dei commifit in haec verba: TE RoGOo, FrL1 Sk»pTICH,
SI INTRA VICEKSIMVM ?? ANNVM SINE LIBERIS
MORIERIS, QVIDQVID EX HEREDITATE MEA AD
5! ^E PERVENERIT, HOC FRATRIBVS TVIS RE-
STITVAS. Quaefitum eft, » an) ?? Septicio filio defun&to
intra vicenfimum annum f[fine liberis: hoc fideicommiffum
vtrum pro portionibus hereditariis ad fratrem et fororem eius
pertineat, an vero aequaliter?(Refpondit "?, pro parte he-
reditaria. $. 6. 'litia ex affe heres fcripta, partem dimidiam
hereditatis Maeuiae rogata reftituerat ?* : fundum a teftatore

id in DEDISSEM, conuertit;. GER.
32 Hal. refpoudi. G E B. 33 Vulg. fideicommmifit Seio. B R. 34 Hal. et
Vulg. manumittas. BR. $35 Hal. facias. GE8. — 36 Vulg. inferit: n. B R.
37 Hal. qmouerit. GER. 38 Vulg. fi, loco: cum. BR. 39 Conf. Aue-
ran. 11. Iuterpr. Tur. 29. GER. 40 Hal. refpondi. GEB. 41 Ap. Hal.
fnoflitutosque znuicem fubfiituit, abfunt, GEB. . 42 Hal. habet: vita fuper-
effet. Conf. Duker. ad Opxfc. de Latiu. Vet. ICt. f- 390. BR. 33 Hal.
tricefimum , hic et paulo poft iterum. GEmR. 44 Hal. reffitueret. G ERB.
45 Hal. et Vulg. pertineret. B R. 46 Hal. effent. GEE. 47 Hal. perti-
zeret. GEB. 48 Hal. refpondi. GEB. ^ 49 Taur. Tlam. GER. 50
Hal, vicefiumm , et mox iterum. GE B. 51 Taun MEaD. GESZ. 52,

STICHO FILIO TVO RESTI-

41 Hal inferit: CAIO. GEn..

DIGESTORVM LIB. XXXVI TIT. L

Quaefitum eft, an.

obligatum luere noluit, fed jetim, vendente ereditore mahda-

de1gomm1ff1 Maemae teneatur ? LBgf:ggmþtJü ,9um.rogata he-
reditatem reftituere proponatur: nihil proponi, cur non te-
neatur. Claudius: fübeft enim pfraeftari oportere id, quanto
pluris fundus fuit, quam ad creditorem peruenire oportuit.
$. 7. Gaio Seio ex femilfe, Titia ex quadrante, et aliis ex re-
liquis-LfïSoortionibus heredibus inftitutis, ita cauit: FIDEIAv-
"TEM VESTRAE MANDO, Gar Sgr, £T Lvcia Tr-

sSTITVATIS Tivro gT SEMPRONIO SEMISSEM pA-
TRIMONII ET PORTIONIS EIVS, QVAM VOBIS DE-
Dr. Quaefitum eft, cum vtrique adierint hereditatem, et
poftea Gaius Seius defunctus fit, Lucia Titia herede inftituta,
an haec Lucia Titia partem dimidiam femiffis, quam rogatus
erat Gaius Seius reftituere, protinus debeat: an vero, poft
füam demum mortem, vniuerfum fideicommiffum,;. tam ex
fua perfona, quam ex Gaii Seii datum reftituere debeat? /Re-
fpondit 5*, Luciam Titiam ftatim teneri, vt partem dimirgäïl
femiffis ex perfona Seii reftituat. $. 8. Filiam fuam heredem
. fcripfit, et nepotem, quem ex ea habebat, ei fübftituit, et ita
cauit: Lvcio TiT10 FRATRIS MEI FILIO, GENERO
MEO, DVCENTOS AVREOS RELINQVO: QVO LEG A-
TO SCIO ILLVM CONTENTVM ESSE: QVONIAM
SCRIPSI VNIVERSAM REM MEAM, EO QYOD FILI-
AM MEAM ET NEPOTEM MEVM HEREDES SCRIPSI,
VNIVERSAM SVBSTANTIAM EI$ COMMVNICASSE:

ditate, diuertit a marito. —Quaefitum eft, an Titius quon-
dam eius maritus fuo vel filii fui nomine, ex fideicommiffo
communionem bonorum confeqt&, poífit viua quondam vxore
fua, vel poft mortem eius ? Refpondit 5?, nihil fideicommiffi
datum genero proponi, praeteriducentos;aureos. $. 9. Idem
quaefiit, eandem vxorem marito herede fcripto, fideicommi-
fifle ^?, vt cum moreretur, filio communi omne quod ad
ejim ex hereditate fua perueniffet,reftitueref: an illae quoque
res et poffeffiones, quae in dotepí dafae, et poft diuortium

commiffo contineri.
tus, ita refpondit: fiue reftitutae fint res, fecundum id qüod
fupra refponfum eft, in bonis mulieris computari, fiue non
fint reftitutae, quia ex ftipulatione de dote redderida inter-
pofita reftituendae fint, eo au&tjorerf hereditatem computari.
$. 1ro. Quae habebat filium, et ex eo nepotem, vtrosque in
mariti poteftate, maritum ex affe fcripfit heredem, eiusque
fidei commifitin haec verba: sx 9? Trrivs MARITVS
MEVS MHH HERES ERIT, PETO, FIDEIQVE EIVS
?^ comMiTTO, Ü QviDQVID EX HEREDITATE
MEA AD EVM PERVENERIT, CVM MORI COEPERIT

IIAMEN, VT DECEM QVIDEM VNCIAS GAIVS HA-
BEAT ?, DVAS AVTEM VNCIAS ÉEIVS NEPOS H A-
BEAT: QVOD VT FIAT, FIDEI EIVS Tirii ^? uz-
Iu ' REDIS

"Hoc: ax, ex librarii ingenio natum exiftimo, quod talis particula verbum,
quaerendi fequi foleat, et zà vtrum, ab eo longius abfit. ER. Ap. Hal, parti-
cula abeft, Habent tamen eandem MSS. Pal. I. U.^fII. Otob. Bynkersh. GER.
53 Hal. refpoudi. G E&. 54 Hal. et Vulg. reffituere. GE B. 55 Hal. re-
[pondi. GEE.' . 56 MHal. refpondi. GE 8- 57 Gothofr. in nota: commen-
do fidei patris. Hal. G E B. 58 Ap. Hal. patris, abeft. GER. 59 Hal.
refpoundi. GER. Go Taur. fideicommISse. GER. — 61 Hal. refpondi. G E B.
62 Hal. religuiffet. GE 8. 63 Ap. Hal.fi, abeft. GE B.. 64 Erat quon-
dam Flo. PETO FIDEICOMMi;TTO. gnm. 65 Hal. et Vulg. praefi-
gunt: vt. B R. 66 KHal coepit. 67 Hal. et Vulg. id, loco: dét. Bm.
69 Vulg. Caío Seie. BR. . 69 Ap. Hal. babeat, abeft. GE B.

GEPX,

|

;

TIA, VTÉ POST OBITVM VESTRYM REDDATIS RE«

f

QVOS INVICEM COMMEN DO ?*: filia adita patris 59 here-

Claudius et alias de eodem facto conful-|' Y *

:Qc.. S:(z.

85

99 DETÜÓ'* RnRESTITVAT GA10 FriLIO NOSTRO:ITA

?A

j.

reftitutae mulieri fuerant*, ügleicorpmiiïoicontineantu ? jRe-J Be(:ï*fy'ä'«-
fpondit **, quod mililier in bonis füfs religquiffet ??, j1d,fidei- , "" ^^

uitjredimendum/Seiae. — Quaefitum eft, an Titia ex cauía ü-ïï;*??*:f"*f"ï.&u

".

ha
)
p
qQ
VTi
L
at
m
fidei
|5 uq
E
fedi
et,
fe
a
doi
p
-

] l
(* 9
M

fien
&X
g
"T
æw& giDt
(5 vER
QUtO

nor
Udl
4

pra
JWG ær.,"
diiy, C05
M.
&scdn
lt e
f^ü
lm p
N, lierts
^ p
m jp
Wt 1
, dum
W*ïa M |
Ug
d.

61,
1 H
Hl
[ 6u
11 aj
lh 4
1 VU!!- l
n*
S€fd Hl e
"um G
Pfitfigj;; (
MT
5 H "
M t
Q

d« ;
] netune] REDIS MEI COMMIT'TO. Pater emancipauit filium, ne- |
e . . potem amifit, et füperftite filio deceffit. Quaefitum eft, an
" dlekt. priord parte/ fcripturae|vniuerfa hereditas patris ex caufa fidei-
h | Ó commilfi filio debeatur; et illa fequentia verba, rT A TÁMEN
it VT DECEM VNCIAS FILIVS, DVAS AVTEM NEPOS
* HABEAT, ex voluntate defunctae ita demum locum habe-
iA rent **, fi die fideicommiffi cedente filius et nepos eorum in
N 72 patura effent *5: cum autem non fuperuixit ** ad diem
T :A;. fideicommiffi nepos, fequens fcriptura ceffet? (Refpondit *?,-
"i | 7* ea quae proponerentur oftendere, deCem dufntaxat viicias fi-
) lio datas. $. 1r. Heres inftitutus, vxori rogatus totam he-
d reditatem reftituere, reftituit detratta quarta. — Quaefitum.
" eít, cum vxor quartam partem hle.:rechggtls- praefenti die, et
" rehguam poft tempus alii rópata à teftàtore fuiflet;reftituere:
" - an id, quod heres ei detraxiftet quartae nomine, in reftituen-
a [A^,, do .fuäielcgzpmgfio imputare *^ poffit ?]Refpondit *7, quatenus
TW cepxügtæ,ï—hdelcomnu.üo obítrictam. . g. I2. H.eredum fïdgi
ïäa?n æmmmt, V.t quidquid ex parte tertia heredltatxg peguenerlt
" afi eos, 1?9re'd(.if/æ£ Gaio Mae.uxo gxlumno teftatoris, cum
m 'fuemtannls jquindéCim, et fubiunxit haec verba: i T&-
É RIM EX REFECTV PAVPERTATIS $9gv AD-VOS
^ PERVENERIT,ALATIS EV MäVSVRIS PRO QVAN-
| TITATE NVMMORVM REDACTIS: HOC AMPLIVS
" Liftéjee: XIDEM ALVMNO MEO HOMINEMI|CAL , w3-
"H J j : : Y lCALETANVM ^ET
" edacl NY ERNAM SVTOREM, QVI EVM ARTIFICIO SVO
* MERCEDE DATA ALERE POTERIT. Quaeütum.efg,
5 cum alimenta multo Tninora praeftiterint heredes fcripti,
55 quam víurae fqn?mae reda&afe competeþant, an .et reüduas
, prge&ax*þc; compelli debeant totius temporis, an ex $3 die, quo
E 4 uintítüdecimum 9* expleffet? et cum ferui legati ei fpeciali-
W L. 1 exade ter, vtwc,edjhus/aleretur, itatim venierint: vtrum mer-
tll cdbU6«, €edes an vfuras petere debeant 9?52 Refi 86 . fecund
dem ^. i | r A. E /'Erz—r. : B ss *s ecup um
p ea iquaé proponerentur, teftatorem videri de omni reditu jét
m nicrcede feruorum reftituenda fenfiffe. $. 1r3. Pluribus here-
u dibus inftitütis, in Qgcuvibus $7 et libertis tribus ex dodrante,
E $8 eisdem fundos pér praeceptionem dedit: et *? ab his pe-
'zïï'üm;z m tit ??, ne eos alienarent, et vt qui vita fuperatfet ?1, folidos
lB- j eosdem fundos optineret: deinde vni ;/ ?2 ex his libertis Ota-
Jhdeï'ï'yh ' cilii fidei commilit, vti quidquid ad eum ex hereditate bonis-
o« — ue .perpenü;e&,, dedu&o pro ea parte aere alieno, et legatis,
qui &t ?? fibi viginti aureis, refütuat Titio. Quaefitum eft, an et-
: 00 iam partes tertias ?^ fundorum praelegatorum cum ?? iconr
t /72), — libertis eyäem deducere deberet? jitefpondit ?9, fecundum ea
It b quae proponerentur, non debere reftituere' praeceptionem,
j I cum ipfe teftator et legata excipi voluiffet. $. r4. Maritus, ,
sque vxore inftituta herede ex parte tertia, et pluribus ei fideicom-
TY$ milfis datis, dotem quoque praelegauit ?? his verbis, SE-
uv$ . / - XAE VXORI MEAE DARI VOLO A FILIIS MEIS SVM-
M u"e*uqæ,, MAM DOTIS|EIVS, QVAE/ MIHI PRO EA ILLATA
£RIT : EST: éiusdemque vxoris fidei commifit, vt partem heredita-
LT tis, et quaecumque ei legaflet, poft mortem fuam Titio filio
| E : | |
$EM GES. — 71 Hal et Vulg. babeant. BR. 72 Vulg. inferit: verum. GEB.
? g 753 Hal.fint. GEB. — 74 Hal. fuperuixerit. ' 75 Hal. vefpondi. G EB. 16
3 Hal. et Vulg. zmputari. B R, 71 Hal vefpondi. GE B. . '78 Hal. peruenif-
Jet. GER. 79 Hal. emnorum. GER. 80 Hal. ex refectu baereditatis. et
in margine ftellula voci: éaereditatis, appofita : alias, partis. Conf. Duker.
j b ad Opu[c. de Latin. Vet. ICt. p. 391. BR. Et Bynkersh. VI. Obf. 25. GE.
j prt $1 Hal.et Vulg. inferunt: ex, fed etidem Flor. adfcriptum, quod praefero.
j GEb B R. 82 Hal. collactaneum. GEB. — $3 Vulg. inferit: eo. BR — 84. Hal.
fj r* ' et Vulg. inferunt : aunmum. BR. 85 Flor. eft: debeant, vt et habet Taur.
n Sed Hal. et Vulg. debeat , ( vt hic) , quod fenfus flagitat. BR. 86 Hal.
$8 f yefpondi. GE B. $7 Hal imque bis, loco: im quibuj. GEB, 88 Hal.
1117 praefigit: cum. GEB. $9 Hal. dediffet, loco: dedit: et. GEB. -9O Hal.
j o et Vulg. petiit. BR. 91 Wulg. fupereffet. B R. 92 Hal vnuus. GES.-
pv 95 Hal.et Vulg. omittunt: et, quod probo, vel maxime. 2R. — 94 Vulg.
j ) partem tertiam. B R. 95 Ap.Hal. cum, abeft. GER. 96 Hal. refpoudi.
IT GER. 97 Halrelegawit. GEZ. — 98 Lal refpomdi. GX&. — 99 Hal,

DIGESTORVM LIB.

/

xXXUEUTIES L

tuere debeat?

erit ** , pupillo feruare.

^ BR.

. 693

communi reftitueret, Quaefitum eft, an fummam quoque do-
tisiinter cetera/teggéa- ex caufa fideicommiíli filio fuo refti-
(Refpondit ??, non alias mifif/manifeftum effef,
de dote quoque reftit&enda teftatorem fenfiffe, atque etigyh fi

fenfiffet, et ?? hoc fuerit adprobatum: ita ^?? eiusjquoque
petitionem fore, fi non minus in quantitate, quae Falcidiae

nomine remanerét, foret, quam in quantitate dotis.

$. 15.

| Rogatus hereditatem reftituere Septicio, cum jerit annis *

viginti, interea fuündos, quos defunctus pignori acceperat,
vendidit, et proptereaipigneraticis ^ iudicio ? a debitore con-
uentus deceífit, herede reliCcto Sempronio, et iudicio nondum
finito reftituit hereditatem Septicio. Quaefitum eft, an * iu-

dicio nihilo minus ipfe condemnari debeat, cum potuerit reti-

nere, vel caueri fibi * id, quod ex caufa iudicati praeftaturus

*eiïet?&gfgohd' .*, judicii exfecutionem nihilo minus aduer-
| fus heredem et poft reftitutam hereditatem manfifle. $. 16.
Heres eius,-qui poft mortem fuam rogatus erat vniuerfam

hereditatem reftituere, minimam quanticatem, quam folam in
bonis fuiffe dicebat, his, quibus fideicommiffum debebatur,
reftituit: poftea repertis inftrumentis, apparuit quadruplo am-
plius hereditate * fuilfe. Quaefitum eft, an in reliquum fi-
deicommiffi nomine conueniri poffit ? jRefpondit ? , fecundum

miffatn hereditatis jpartemureftituit, mox abftinetur * paterna

"hereditate: optio deferenda eft fideicommiflario, vt aut por-

tionem quoque pupilli adgnofcat, aut toto difcedat: aut omni-
moda bona vendenda funt, vt id, quod fuperfluum eft, pu-

E t "ts
Lt " entnta,

Y*

A'eif a'.,;xm. ^

—

L — 'aerct. KX,]

LY

i.,.J"foäæ -

| ea quae 'pmponerentur; ii nonjytransaétum effet , pofíe.
LXXIX. IpnEM libro dari ftonui blice tra- —
&atarum, S1 Pv PinLvsparentifuo heres extitit, etfideicom-

I //';dï?';?g,

pillo feruetür, et fiin folidum bona venire non poflunt , omni--

ifnodo actiones fideicommiffario denegandad erunt: erat *?

enim in poteftate illius, vniuerfum fufcipere, et fi quid plus

LXXX. Ipxw libro | MaTREM et
auunculum, eosdemque creditores fuos, heredes fcripfit Lucius
Titius, et eorum fidei commifit , vt poft mortem reftituerent,

quod ex re familiari teftatoris fuperfuerit, Septicio: heredes.

non modicam partem bonorum teftatoris confumpferunt, et
multos heredes reliquerunt: quibus fcientibus , multa corpo-

ra, quae remanferant ?^ ex bonis Lucii Titii, Septicius pofie-

dit. Quaefitim eft, an id, quod Lucius Titius debuit matri
et auunculo, heredes eorum aSepticio petere poffint? jRe-

fpondit *5, non poffe. Claudius: aditione enim hereditatis |'

L]IIZ-L'/

confufa obligatio interciderat : fed fideicommiffi repetitio erat z

cuius aequitas defecit his, qui multa ex hereditate confumpfif-
fe proponuntur. j

LXXXI.

Pavrvs.^Imperialium fententiarum in co«

— —

libroII. Iv L1vsphoebus *5 teffamento facto, cum tres libe-
ros heredes inftitueret, Phoebum * ? et Heracligm ex eadem ma-

gnitionibus prolatarum ex libris,ä I. libro primojfeu Decretorum ^
e

tre , Polycraten ex alia , aequis portionibus ; petitZ* a Pol&crate

| | minore
fenfiffe eum , loco: fenfiffet , et. GER. 100 Hal inferit: ftamen. GER.
| Hal et Vulg, onuerüm. BR. — 2 Vulg. et quae ego MSS. vidi: figneras-
titiü. ln Otob. fupra haec: pigueraticio iudicio, legitur: i. e. pigeraticite
BR. Vidit Pal. I. II. Bynkersh. GEB. 3 Ap. Hal. iudicio, abeft. GER.
4 Hal inferit: eo. GEB. 5 Vwlg. inferit? i59. ER. 6 Hal. refþonzïz;
GER. 7 Gothofr. in nota: Al. in hereditate. Ita omnino Hal et Vulg.
et fane hic librarius plara monofyllaba fibi excidere paffus eft. n n. 8 Hal
refpondi. G E R. 9 Hal. et Vulg. abfiizet, fed tu fubaudi: a tutore, et vi»
de L. 13. fupra de tutel, et vat. difirab. 8R. 10 Vulg. eff. Ir Hal «f*
