" GE B. 8 Ap. Hal. quae, abeft. GER. 9 Hal. depofuitque. GEB. —— 10O fteriorem vocem additam efle a manu 'üxpylcxxte. BR. 02 Hal. aliud quodcun-
, Hal. iutueamur. GEB. 11 Vulg. zn "egocio gefto. B R. xz.!?orfan in ex- | que verbun.z. GEB. f31 Taur. dljf&?Rl. GEB. 4 Hal. et X./ulg.- porro, cuius
" emplo, ex quo Flor. Codex defcriptus, fuit: 44j pro cui, quod facile in 440 de- i'tamen leäxznz eäo abíolutam rationem nonm video, R R. — Lepida ar gum?mä:x .
i

Ü T ayn aL evrm. ,

V

FE .:]/W A imn dex ls
| if :

'
- CUVETI, ,,

lJ n /)f*'ï'f'iym;u

dée, er nf ho
RA

| ) gic o a :

286
Jfecund ;

IL GAxvslibro IL Rerum 5 cotidianatüm; * fiue-au-
reorum-*, MamwnaATvM inter noscontrahitur, fiue mea tan-
tum gratia tibi mandem, fiue aliena tantum, fiue mea et aliena,
fiue mea et tua, fiuetua etaliena. Quodfituatantum gratia tibi
mandem, füperuacuum eft mandatum: et obid nulla ex eo obli-
gatio nafeitur(^ $. 11 Mea tantum gratia interuenit mandatum,
veluti, fi tibi mandem, vt negotia mea geras, vel vt fundum
mihi emeres $, vel vt pro me fideiubeas. $. 2. Aliena tan-
tum, veluti, fi tibi mandem, vt 'Titii negotia gereres, vel vt
fuündum ei emeres, vel vt pro eo fideiubeas.
veluti, fi tibi mandem, vt mea et Tifii negotia gereres, vel vt
mihi et Titio fundum emeres, vel vt pro me et Titio fideiu-
beas. $. 4. Tua et mea, veluti fi mandem tibi, vt fub vfuris
crederes ei, quiin rem meam mutuaretur. $. 5. Tua et alie-
na, veluti, fi tibi * mandem, vt Titfo fuüb vfuris crederes:
quod fi vt fine vfuris crederes, aliena tantum gratia interuenit
mandatum. $. 6. Tua autem gratia interuenit mandatum,

füpro'uL, - veluti, fi mandem tibi, yt pecunias tuas potius in emptiones
praediorum colloces, quam f4eneres: vel ex diuerfo, vt fJene- -

res potius, quam in emptiongs; praediorum colloces: cuius ge-
neris mandatum, magis confilium eft, quam mandatum: et
ob id non eft obligatorium: quia,nemo ex confilio obligatur,
etiam fi non expediat ei, cui dabgtur ?: quia liberum eft cui-
que, apud fe explorare, an expediat fibi confilium.
IIl. PAvrvsWibroXXXll.ad Edictum. Pa XrTER-

m Á»'Üuvv, EA in caufammandati etiam illud vertitur, vt interim, ? jnécy

melior caufa mandantis fieri poffhit, interdum melior: deterior

vero numquam.(/^$. 1) Et quidem fi mandaui tibi, vt aliquam.

lrem siht emeres, nec de pretio] quiequam ftatui, tuque emi-
füi, vtrimque actio nafcitur. $. 2. Quod fi pretium ftatui,

s . ^ et H d i5 * fa e : * 4 :
L Pént emiecf at n tuque pluris emifti, quidam negauerunt, te mandati habere

aéctionem, etiam fi paratus effes, id, quod excedit, remittere:

lit: illi vero, fi velit, mecum effe. :

IV. Garv sdibro-H.-Rerum« ijanarum-'?, * velaa.

reorum"*. SxEpPRóÓ6vrvsréGeeum vsque ad pretium fta-.-
La /fEoctutumjatturum/ex/ftimat, Quae fententia fane benignior eft.

V.)IPAvrvsllibro-X5 Z 3 DririGENw-
^vER igitur fines mandati cuftodiendi fünt: nam qui exceffit,
aliud quideZ* facere videtur. $. r. Et fi füfceptum non im-

ibscaggnngitbto

pleuerit, tenetur. . $. 2. Itaque fi mandauero tibi, vt domum

Seianam cent emeres, tuque Titianam emeris longe maio-
ris pretiiiCe tamenj aut etiam minoris, non videris im-
pleffe mandatum. $. 3. Item fi mandauero tibi, vt fundum
meum c
petam fundum: non obftabit mihi exceptio, nifi et reliquum
Lt us « at i2 , :
mihi, quod dee&imanddtä, meo prdeftes, et indemfhiem me
per omnia conferues,/ $. 4. Seruo quoque dominus Ífi prae-

5 271 9 L E . E
ceperit, certafummáfrem vendere, ** ille minoris vendiderit, -

Timiliter *^ vindicare eam dominus poteft, nec vlla exceptione
fummoueri, nifi indenfhitas ei pr;(eitetur. $. 5. Melior autem

/

mandatum oritur ex officio, ergo officio aduerfatur merces. — Mornacius et Ant.
Faber Rational. b. t/pro ergo, legunt porro. Ego minori motu malim véro. BYNK.
Pace Bynkershockii affentirem Brenkmanno, nec video quid vitii infit huic ar-
gumentationi: Officio contraria eft merces, mandatum elit officium, hoc eft, be-
neficium, aut, fi mauis ex officio et ex amicitia originem trahit ( ab amicis enim
ofüicia fperamus, operas pro mercede praeítare eft quorumcunque) Ergo man-
dato, vtpote officio, contraria eft merces, manifefta illatione ad firmandum id,
quod ICtus initio dixerat : saudatum nifi gratuitun effe nulum. — Mercede ad-

miífa officium eífe definit, et vt ICtus addit: ad locationem et conduclionem xe- .

Ífpicit. Ipfum Bynkershoekianum cero, inferendi vim babet. G E. 5 Flor.
vox: Terum, ab eadem manu repofita, a qua funt adícripta fequentia: fiue an-
yeorum. — Ante cottidiauarum illud excidiffe videtur. B R. 6 Hal. hic et in
fequentibus emas, loco emeres, vt et geras, loco gereres, et credas, loco crederes.
G E B. 7 Ap. Hal. tibi, abeft. GEB. 8 Hal datur, Vulg, dabitur. B.
9 Vulg. znterdum. B R. 10 Flor. eft: cotidianavum, fed conftantem fcribendi
rationem fequi maluit Taur, BR. Quid autem dare: coTdianarum, wetuit?

$. 5. Mea etaliena,

namque iniquum eft, non effe mihi cum illo actionem, fi no-

* XPEUE 2 f . 1
^velle a ,;Daphnide, mandati iudi&io confequi, quod erat

venderes, tuque eum,nonaginta, venkideris, et

D'IGESTORVMV.LIB.' XMIL : TILIST.

caufa mandantis fieri poteft, *5 fi cum tibi mandaffem, vt Sti-
cÁum di meres, tu eum minoris &meris, vel tantjtem,
vt ** aliud/quicquam feruo accäïder : vtroque enim cafu, aut
non vltra pretium, aut intra pretiumlfecifti, ^ 4. Yvnitw.
VI. Vrnrrawvs 9 i-iàicta S1 n&-
MYNERANDI gratia honor interuenit, erit mandati a€jo.
d .,I) Si cui fuerit *7 mandatum, vt negotia adminiftraret, hac
ä&mne erit conueniendus: nec recte negotiorum geftorum
cum eo agetur, nec enim ideo eft d'ï)ligatusï quod negotia
ceffit, verum idcirco, quod mandatum fufceperit **: denique

tenetur *?, etfi non geffiffet, | $. 2. Si paffus fim, aliquem pro-

me fideiübere, vel alias interuenire, mandati teneor: et nifi

pro inuito quis intercefferit, aut donandi animo, aut negotium.

gerens, erit mandati aCtio. $. 3. Rei turpis nullum manda-
tum eft: et ideo bac aCtione non agetur..
dauero, quod mea ?? m*qminterera.t, veluti, vt pro Seio inter-
uenias, vel vtiTitio credas, erit mihi tecum mandati actio, vt
Celfus libro ; ^* Digeftorum [cribit, et ego tibi fum
obligatus. $. 5. Plane fi tibi mandauero, quod tua intererat,
nulla erit mandati actio, nifi meaquoque interfuit ^^; aut ?*

$. 4. Si tibi man- reex a

C

fi non effes fatturus, nifi ego mandaflem, * et* fi mea non.

interfuit, tamen erit mandati a&tio. $. 6. Apud lulianum li-
bro téttio décirio Digeftorum qujderitur, fi dominus iufferit
procuratorem füum certam pecuniam fumere, et-ffenerare pe-
ricnlo fuüo, ita vt certas vfuras domino]penderet dumtaxat ?^,

(l)pluris fgenerare potu?ï'et , ipfe lucraretur, in creditdm ??;;.,

pecuniam videtur, inquit, ac,cepiffe.ö.Plane, fi omnium nego-
tiorum erat el agïnini&ra.fïo mandata, mandati quoque eum te-
neri, quemadäïdäänffolet mandati (fgæneri debitor ?6, qui cre-
ditoris fui negotia geffit. $. 7. Marius ^" Paulus quidam fi-
deiufferat pro Daphnide 23. mercedem pactus ob füam fide-

iuffionem: et füb nomine alterius ex euentu litis caueTat, fibi

certam Lqïäïfgtggy dari: hic a Claudio Saturnino Praetore

rE

4
*
4

maiores fructus inferre iuffüs erat: et ?? dduocationibus ei)4«

idem Saturninus interdixerat: videbatur autem mikhi iudica-

fLU 9A *æltll i

um folui fideiuffiffe, et quafi redemptor litis ?? extitiffef|*T, RP

con-

U wnckt 2old.-

demhatus: fed rectiffime Diui fratres refcripferunt, nullam,w&mf",—.»,

aCctionem eum propter fuüam calliditatem habere: quia merce-
de pacta accefferat ad talem redemptionem. — Marcellus autem
fic Foquitur- de eo, qui pecunia accepta fpopondit, vt fi cuidem
hoc 3* actum eft, vt fuo periculo fponderet ??, nulla a&io-
ne agat: fisí vero non hoc aétum eft, vtilis ei potius actio com-

petat. Quae fententia vtilitati rerum confentanea eft. — |Zocà.

VII. PaerNriAwNvsllibrogHHI.;*-Refponforum. SA--

LARIVM procuratori conftitutum, fi extra ordinem peti cJe-

perit, confiderandum erit, Jj *5*laborem dominus remunerare ) ). f
voluerit, atque ideo fidem adhiberi ?* placitis oporteat: an ?* s2 G Puberi,

euentum litium, maioris pecuniae pryemio, contra bonos mo-
res procurator redemerit.

VIIIL. VneiawvsJ/libroXXXL ad Edi&um, . Sr prRo- |

CVRA-

GEB. . II Vulg. guidem. BR. I2 Hal. mendato. GE B. — 153 Hal.et
Vulg. praefigunt et. BR. 14 Hal. inferit et. GE R. 15 Hal. praefigit pu-
ta. GEB. I6 Vulg. vt tamen. BR. 17 Hal. fuit. GE . 18 Hal. fa-
fcepit. GER. I9 Hal. et Vulg. teneretur. BR. — 20 Gothofr. in nota: Al.
quod mcea intererat. Voculam negatiuam etiam Noodt. 11. Probab. 12, hic ex-
puncram vult, G-EB. 21 Hal. ecfavo. GEB. 22, Hal. interfuerit. GEE.
25 Hal. at, loco aut, forte non ita male. BR. 24. Ap. Hal. dumtaxat, abceft.

GEB. 25 Hal et Vulg. zu creditum. BR. 26 Ap. Hal. debitor, abett.
GEB. 27 Vulg. Maurus. BR. Ad hunc $. late mentem fuam expofuit Vamn

de Water 1. Obf. 4. GEB. 28 Vulg. Damnide, 3 R. Flor. efthic: Dafni-
de, vt et habet 'Taur. Hal. Dapbnide. GEB. 29 Ap. Hal. et, abeft. GER.
30 Bafil. 2yegache $as Tüc DÍnws Wyouv £pyoAMfoe, emptor effe litis fiue couduttor.
BR. 31 Gothofr. in nota: extzffe et. Nempe ipfe Taur. in margine: ex-
titiffe et, altera e fubantique addita, quam le&ionem recepit Hal. £R. — 32 Ap.
Hal. boc, abeft. GE R. 33 Hal. fpoudeat. GER. 34 Hal b. II. GER.
35 Vulg. praefigit a. BR. — 36 Vulg. baberi.Bm. — 57 Hal. inferit iu. GE B..
38

&

-t
.

h

"

, i

Álu

T
674311, b

U
L]

fu) d

[7]
t iM OE

4 fM'ut, €aufa agi poffe depofiti: vniuscuiusque enim contraCtus]3 $f

|onem.

L

E

;Wm refdurn.
cexe T d-

aL labxor "r&um.«

L. p
^ p

*

tatnMe,

DIGESTORVM LIB. XVIL TIT. L

CVRATOREM dedero, nec inftruménta mihi caufae reddat,

qua aCctione mihi teneatur?2 Et Labeo putat, mandati eum te-
neri: nec effe probabilem fententiam exiftimantium, ex hac

initium
fi

fpe&tandum7et caufam 390*&. I» Sed et fi per colIu-
40 I l 5 n :
procuratoris abfolutus fit aduerfarius, mandati eum

.teneri: fed|fi foluendo non fit, tunc de dolo aCtionem aduer-
fus eum ^7, qui per collufitfig abfolutus fit, dandam ait.//$49,)

,Sed et de lite, quam fufcepit exfequendam ^?, mandati eum
t.eneri conftat. $. 3. Si quis mandauerit alicui gerenda nego-

S,,lia eius, qui ipfe fibi mandauerat, habebit mandati actionem,

quia et ipfe tenetur: tenetur autem, quia agere poteft. Quam-
quam enim vulgo *3 dicatur, procuratorem ante litem conte-
Ítatam facére procuratoreni(non pofíe, tamen mandati actio
eft: ad agendum enim dumtaxat hoc facere non poteft, $. 4.
Si tutores mandauerifit contutori fuo man&ipium emendum
pupillo, et ille non emerit, an fit mandati aCctio? Et vtrum tan-
tum mandati, an vero et tutelae? Et TIulianus diftinguit: re-

[ emf: . terre enim ät ^5, cuiusgeneris feruum tutores vniltutorum 4*

-L ';Z— Wæ-.u

mandauerint, vt emeret: nam fi fuperuacuum íeruum, vel
. etiam lÁonerofum, mandati actione tantum eum teneri, tutelde
non teneri: fi vero neceffarium feruum, tunc et tutelde eum
teneri,non ^^ folutffed etceteros: nam et fi(nóh ) ^" man-
daffent, tenerentur tutelae, cuf *? feruum pupillo neceffarium

&mzï:mwmnon comparauemünt 2P. Non funt igitur excufati, quod con-
&-"ttutori mandauerunt *?, quia emere debuerunt: plane habe-

st ^m

Lijet

bunt nibilo minus mandati actionem, quia mandato non eft ob-
temperatum. — Contra quoque Tulianus ait, tutorem, qui emit,
mandati a&cionem habere aduerfüscontutores fuos. $. 5. Si
liber homo, cum bona fide feruiret, mandauerit Titio 5*, vt
redimeretur, et nummos ex eo peculio dederit, quod ipfüm fe-
qui, non apud bonde fidei emptorem ?? relinqui debuit, Ti-
tiusque pretio foluto liberum illum manumiferit *?, mox in-

| £enuus pronunfj.atus eft, habere eum mandati actionem, Tu-

lianus ait, aduerfus eum, cui fe redimendum mandauit: fed
hoc tantum ineffe mandati iudicio, vt fibi aCtiones mandet, quas
habet aduerfus eum, a quo comparauit. Plane fi eam pecu-
niam dederit, quae erat ex peculio ad,bonae fidei emptorem ?^

; pertinente,] nullae ei, inquif [uliants; mandari actiones pof-

funt, quia nullas habet, cum ei fuos nummos emptor dederit:
quinimmo, inqui£ ex vendito manebit obligatus: fed et h4ec
a&io inutilis eft, quia|quantum fuerit confecutus, kafifüm|em-
pt iudicio neceffe habebit praeftare. — $. 6. Mandati a&tio tunc
competit, cum cóepit intereffe eius, qui mandauit: ceterum,
fi nihil inter&ít, ceffat mandati actio: et eatenus competit,

| quatenus intereft: vtputa|mátidaui|tibi, vt fundum emeres: fi

o st u

intererat mea emi, teneberis: ceterum, fi eundem .hunc fun-
dumjego/ipfe emi, vel alius mihi, neque intereft aliquid, ceffat

| L.Gf:ïaezz,:mandatï actio. . Mandaui £?57 vt negotia ? gereres: fi nihil

|

apwpitenapei i MMBN 7 m m

deperierit, quamuis nemo gefferit, nulla a&tio eft *7: aut fi
alius idonee geíferit, ceffat mandati aCtio. — Et in fimilibus hoc
idem erit probandum. $. 7. Siignorantes fideiuffores debito-

38 Hal, et Vulg. inferunt et. pB&. — 39 Hal. fpe&tandum effe et cauffam. — Vulg.
fpectandum efl et caufa. 8R. — 40 Gothofr. innota: collufionem. — Etita Taur.
in margine: collufionem. Yta fadum antique. — Nos autem credimus: colludium,
reftituendum effe, quod et in L. 7. C. de Bon. Profcriptor. et in Cod. 'Theodof.
faepius occurrit. Ita dicitur : prolufio et proludium, praelufio et praeludium. Ba-
fil. hic habent: xevZ vo3oséav, per proditionem. — Fabrotus vertit: pey praenua-
ricationem. B R. MSS. habent: collufionem Barb. Otob. Bynkersh: t Hal,
GEB. 41 Taur. ita habet: adwerfus ewm, ^ Sed emendatione quafi coaeua
v fuperfcripta eft, quod recipiendum cenfemus. Ita etiam Vulg. Nor. omnes.
MSS. quoque: vewm habent. BR. Barb. Otob. Vat. I. S. Cruc. Treuif. Byn-
kersh. GEB. 42 Hal. exfequenda, et re&e. — Suffragantur Bafil. B R. 43
'Taur. 4 Olgo. GEB. 44 Ap. Hal. ait, abeft. Grs. — 45 Vulg. conututorum.
BR. ' 46 Hal. mec folum. — Vulg. et nou ipfum folum. R. 47 Hanc ne-
gationem etiam habet Hal. Vulg. ceterae; Inter fex MSS. in quatuor negati-
an ab initio adfuit, in duobus fuppleta eft, Vat. J, et 'Ireuif, BR. Mi funt:

L

rem foluiffe, vel etiam/ ?* acceptilatione fiue pa&o liberatnmy
ex fubftantia debitoris foluerunt, non tenebuntur mandati.
$.-8. Quod et ?? ad aCtionem fideiufforis pertinet. & Et hoc
ex refcripto Diuorum Fratrum intellegere licet. Hfuius $?
verba haec funt ?^ Catulloluliano. Si hj£ qui pro te fideiuf-
ferant, in maiorem quantitatem damhati, quam debiti ratio .ex-
igebat, fcientes et prudentes auxilium appellationis omiferünt,
poteris, mandati agentibus his,|aequitateliudicis tueri te. Igi-
tur, fi ignoffuerunt, excufata ignorantia eft: fi fcierunt 9?,
incumbebat eis neceílitas prouocandi: ceterum dolo verfati
funt, i non prouocauerunt ??. Quid tamen, fi paupertas eis
non permifit? Excufata eft eorum inopia. Sed et fi teftato
conuenerunt debitorem, vt, fi ipfe putaret, appellaret,|puto ra-
tionemjeis conftare. — $. 9. Dolé/autem facere videtur, quilid,
quod poteft reftituere, non reftituit. $. ro. Proinde Ííi tibi
mandaui, vt hominem emeres, tuque 5* emifti, teneberis mi-
hi, vtreftituas. Sed etfi dolo emere neglexifti, forte enim 95
pecunia accepta alii ceffifti, vt emeret, aut fi lata culpa, forte
fi gratia du&tus, páffus és alium emere,teneberis. Sed et fi fer-
uus, quem emifti, fugit, fi quidem dolo tuo, teneberis: fi dolus
non interuenit, nec culpa, non teneberis, nifi ad hoc, vt caueas, fi
in poteftatem tua peruenerit, te reft rum.
ftituas, Lät] ?9 tradere debes: etfi cautum eft de euictione $7:
ivel|potes defiderare, vt tibi caueatur, puto fufficere, fi mihi
(haefactionet cedas, vt 59 procuratorem me in rem meam fa-
cias, nec amplius praeftes, quam confecuthirus fis, 117* .
IX. PAvrvs u : i D& vrvo
etiam fatto cauere debes.

X. VLPIANVSllibro-XXXL-ad-Edictum. Ipxmw-

Qvkx Éf in fundo, fi fundum emif procurator: nihil enim am- .|^". K

plius, quam bonam fidem praeftare eum oportet, qui procu-
rat/// $. 1. Sed- et fi de fanitate ferui procuratori cautum eft,
aut caueri poteft, aut de ceteris vitiis, idem erit dicendum:
aut 9? ficulpa caueri non curauerit, condemnabitur. $. 2. Si
ex fundo, quem ;;niili emit, procurator fructus confecutus eft,
hos quoque offcio iudicis práeftare eum oportet. $. 3. Si
procurator meus pecuniam meam habeat, ex mora vtique vfu-
ras mihijpendet *?. Sed éf & pecuniam meam fáenori dedit,
vfürasque confecutus eft, confequenter dicemus, debere eum
praeftare, quantümcumque emolumentum ** fenfit: fiue.ei
mandaui, fiue non: quia bonge fidei hoc congruit, nede alie-
no lucrum fentiat: quod fi non exercuit pecuniam, fed ad vfus
fuos conuertit, in vfuras conuenietur, quae legitimo modo in
jregionibus/frequentantur. Denique Papinianus ait, etiam fi

| vfuras exegerit *? procurator, et in vfüs fuos conuertit, vfu-
,

ras eum praeftare debere. $. 4. Si quis Titio mandauerit *5,
vt ab actoribus fuis mutuam pecüniam acaiperet, mandati eum

.non acCturum, Papinianus libro ;e'fïiaufe"fponfoxgum- feribit* /'

quia de mutua pecunia eum habet obligatum: et ideo vfuras
eumj[petere non poffe, quafi ex caufa mandati, fi in ftipulatio-
neyfi dedu&tde non funt. $. 5. Idem 7^ Papinianus libro eo-
dem refert, fideiuflori condemhato, qui ideo fideiuffit, quia
: : domi-

Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. L. ,quibus adde II. GER. 48 Hal. et Vulg.
cmm.BR. 49 Hal comparanerint. GEB. — 50 Hal. mandauevint. GEB. — 51
Hal. Titio mandamit, et mox dedit. GEB. — 52 , Hal poffeffovem. GER. — 53
Hal. manumifit. GEB. 54. Hal. poffefforem. GEB. . 55 Vulg. inferit ti£;.
B R. 56 Vulg. inferit zzea. BR. 57 Ap. Hal m"ulla a&io efl, abfunt.
GER. 58 Vulg. alias. BR. 59 Ap.Hal. et, abeft. GEn. 60 ita
Taur. fed Flor. clare eft: cuius. BR. Quam Florentinam le&tionem exprimit
Norica. GEB. . 61 Hal. hic inferit: IMPP. ANTON. ET V E-
RVFES A. A. Catulio Iuliano. "Wulg. Imperatores Seuevas et Anutoninus Ca-
tulo luliano. BR. 62 Hal fciuerumt. GXB. 63 Hal prouocanerint.
GEZR. 64 Hal et Vulg. eumque. BR. — 65 Hal. fi, loco euim. GER. — 66
Ap. Hal. et, abeft. GEB. 67 Hal. et Vulg. addunt ve. BR. 68 Hal.
et, loco vt. GER. 69 Hal. at, loco aut. GEB. . 7O Vulg. dependet. B R.
Vide Noodt. de Foem. et Vfur. lib. II. c. $. GER.
GEBR. 72Halexegit. GEB. — '73 Hal. mandauit. GE B.

Eee3

44 Vulg. Itemn. 5 g.
45

Sed et fi re- -

1! Hal emolunenti .

( u ueio

lÀ $4 eCoG, deoC. .

gt d) Corcbe T. nero I »
3 edc L. -

chce óms AR a —

[.20o:€ ,

L.v B

! ! g j M
: * o L. zitïï/;'-
"[,,4. a/moïwnäsfu

288 DIGESTORVM

dominus procuratori mandauerat, vt. pecuniam mutuam aeci-
peret, vtilem actionem dandam, quafi inftitóriam : quia ÉÉf hic
quafi praepofuiffe/eum mutuae pecuniae accipiendae videstur.
$. 6. Si cui mandauero, vt a Titio ftipuletur, potero cum eo,
cui mandaui, agere mandati, vt eum accepto liberet, fi hoc
velitn: velfi malim, in hoe agam, vt eum deleget mihi, vel
fi*5 cuialii voluero. Et ?* Papinianus libro eodem fcribit,
fi mater pro filia dotem dederit, eamque **. mandante filia
vel ilico ?? ftipulata fit, vel etiam poftea, mandati eam tene-
ri, quamuis ipfa fit, quae dotem dederit. $.7. Siquis ea, quae
procurator füus et ferui gerebant, ita demum rata efle manda-
uit, fi interuentu Sempronii gefta effent, et male pecunia cre-
dita fit, Sempronium, qui nihil dolo fecit, non teneri: et eft
verum, eum, qui non animo procuratoris interuenit, fed atfe-
€tionem amicalem ?? promifit ün monendis procuratoribus,
et aCtoribus, et in irerendis confilio, mandati non teneri: fedf
fi quid dolo fecéfit, non mandati, fed magis de dolo teneri.
$. 8. Si mandauero procuratori meo, vt 'Titio pecuniam meam
credat fine vfuris, isque nón fifie vfüris 59 crediderit, an etiam

.vfuras mihi reftitüere debeat, videamus? Et Labeo fcribit, re-

D 4 / ;
fLC/ m : c-fï]'arc ^
h — CF 54
F fu !m'ok Vs f
L9 del.

| Lfv
IBLZ
(tuehert) ..

La Fa , Pt

ftituere eum oportere, etiam fi hoc mandauerim, vt gratuitam
pecuniam daret: quamuis, fi periculo fuowcredi(äi.ü'et,/ ceffare
inquit Labeo, in vfuris actió/manddti. $. 9. Idem» L'àbeo ait,
et verum jeltj reputationes quoque hoc iudicium admitte-
re, et ficuti fructus cogitur reftituere is, qui procurat, ita
fümptum, quem in fructus percipiendos ?? fecit, deducere
eum oportet: fed et fi ad veCturas fuas, dum excurrit in prae-
dia, fümptum ?? fecit, puto hós gudquc—::w fumptus reputare
eum oportere: nifii ?^ ifalariariu$j ?? fuit, et hoc conuenit,
vt fumptus de fuo faceret ad haec itinera, hoc eft, de falario *^.
$. 10. Ídem ait, fi quid procurator citra mandatum in volupta-
tem ?7? fecit, permittendunffei auferre, quod fine damho do-
mini fiat, nifi rationef& fümptus iftius dominus a)ä,nittit. $. 3F
Fideiuffores et mandatores ?5, etä[üne.iudicio foluerint, ha-
bent actionem mandati. $. 12. Generaliter Iulianus ait, fi fi-
deiuffor ex fua perfona omiferit exceptionem, qua reus vti
non potuit, fi quidem minus honeftam, habere eum mandati

. aCtionem, quod fi eam, qua reus vti potuit, fi fciens id fecit,

fL.C/ 2»4.'.1'2«4;.,

L'e,

L ) lo .

! imputationes. B R.

.9o Hal. puta. G E.

us XI. (Pow»oxrys libro-HLex-

non habiturum mandati actioném: fi modo habuit facultatem
rei conueniendi, defiderandique, vt ipfe fufciperet potius iu-
di&ium vel füo vel procurstorio nomine. $. 13. Si fideiuffori
donationis caufa acceptum ,5? fattum fit a creditore, puto ??
fi fideiufforem remunerarE7 * voluit creditor, habere eum
mandati aCctionem. Multo magis, fi mortis caufa accepto tu-
liffet creditor, vel fie&mu ?? liberationem legauit.
! lauti SI EI, CUl
damhatus ex caufa fidejufforia fueram, heres poftea .Jextitero,
habebo mandati actiouem. NXX h, —— 8T
XIL. VrnberAwNvsilibro XXXL.-ad-Ediéctum, Sr vx-
RO non remunerandi caufa, fed principaliter donando ??, fi-
deiuffori remifit aCctíonem, mandati eum non acturum. $. 1.
Marcellus autem fitetur, fi quis donaturus fideiuffori, pro eo
foluerit creditori, habere fideiu(fforem mandati actionem. — $. 2.

Plane, inquij, äf flliusfamilias vel feruus fuit fideiuffor, et pro |

735 Àp.Hal.füabeft. GE B. — 76Vulg.inferitideo. BR. — 77 Hal. eaque, GE B.
78 Flor. fuit zlico, forte pro Zllico, fed et alibi eft zlóco. BR. — 79 Etiam MSS. ha-
bent amicalem. / Adde Duk. n Opzfc. de Latin. Vet, ICt. p.340. BR. MSS.
funt: Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. Etiam Hal. amicalem. GEB. — 80 Vulg.
isque fub.v[uvis. BR. — 81 Bafil. ZvreAAoyisuobs contradmputatioues, fïu; mutuas
82 Hal. percipiendo. GE8B. — 83 Hal. finnptus. GEB.—. 84
Vulg. fi, abeft. B R. 85 Gothofr. in nota: Alii legunt: falarium fuit. forte
legendum: falariatus fuit. Mlal. ille eft, qui habet: falariwm fuit. WVulg. fa-
lavium fuerit datum. |Non placet: falariatus Dukero ad Opafc. de Latin. V't.
ICt.p.;96. GEB. - 86 Ap. Hal. boc eff, de falario, abfunt. GEB. — 87 Go-
thofr, in nota: ad voluptatem fecit. Flaloand. GEgsz. . 88 In Bafil. eft: 5 ày-
yvriis no4 6 ivraA3626, - fidein(for et mandatarius. BR. — 89 Klal. accepto. GER.
91 Hal et Vulg. remanerare. BR..— 92, Gothofr. in

/

LIB. XVIL TUYTL-^L

| 97 ; :
his foluero donaturus eis/ mandati patrem vel dominum non
aCturos: hoc ideo, quia non patriidonatumy;?^ voluit, * qui
foluit *. $. 3. Plane fi feruus fideiüffor foluerit, dominum
mandati aCcturum. — $. 4. Tdem Marcellus ibidem ait, fi filius-
familias non iuffu patris fideiufféfit, ceffat mandati actio, fi ni-
hilfit in peculio: quod 1íi iuffu, vel ex peculio folutum eft,
multo magis habet|pàfer mandati.; $. 5. Si filiofamilias man-
daui, vt pro me folueret, patrem, fiue ipfe foluerit, |fiüe filius
ex peculio, mandati acturum Neratius ait: quod habet rafjo..
nem: nibil enim mea intereft, quis foluæ. $. 6. Si filiofami-
lias mandauero, vt pro me folueret ?*, xggemanïipatus'foluat,
verum eft in factum actionem filio dandam: patrem autem,
poft émancipationem foluentem, negotiorum geftorum aétio-
nem habere. $. 7. Contrario iudifio experiuntur, qui manda-
Mä;fef'"'fcepemnt::,vtputxa qui rerum vel rei vnius procurafio-
nem fufceperunt, ;/$. 8. Inde ?^ Papinianus qu£erit, fi patro-
nus praedium, quod emerat, pro quo pretii beffem ?* 'exfol-
uerat, iuffemt liberto fuo tradi, vt ille refiduum pretii redde-
ret, deinde, reddito pretio, vendenti fundum patrono libertus
confgnfäri,t, trientis pretium an libertus poffit repetere ?/Et
ait, fi mandatum fufcepitjinitio libertus, non donatum accepit,
contrario iudiéio poffe eum pretium repetere, quod deduéctis
mercedibus, quas medio tempore percepit, fupereft: quod fi
donationeimi patronus in libertum contulit, videri et poftea li-
bertum patrono donaffe, $. 9. Si mihi mandaueris, vt rem ti-
bi aliquam emam, egoque emero meo pretio ?*, habebo man-
dati attionem de pretio recjperando ??: fed et fi tuo pretio,
irïfpender;o tamen aliquid bona fide ad emptionem rei, erit con-
traria màndati d&io: aut 79? fi rem emptam nolis recipere.
Simili modo, etfi quid aliud mandaueris, et in id fumptum fe-
CerO. .. N&Cg * tantum id, quod impendi, verum vfuras quoque
conféquar. "Víuras autem, non tantum ex mora, effe admitten-
das ?, verum iudicem aeítimare debere, fi exégit a debitore
fuo quis, et ? foluit, cum vberrimas vfüras confequeretur, ae-
quiffimum enim-erit rationem eius rei haberi: aut fi ipfe mu-
tuatus grauibus vfuris, foluit. Sed et fireum víuris non re- ) je(^»
leuauit, ipfi autem et vfurae abfunt, vel fi minoribus releua- "
uit, ipfe autem ^ tmpaioribus ffenus accepit, vt fidem fuam li-
beraret, non dubi[äa, debere eum mandati iudicio et ? vfüuras s yrofa —
confequi: et, vt eft conftitutum, totum hoc ex fequo ét bo- ' ^"
no iudex arbitrabitur 9. — $. 1o. Dedi tibi pecuniam, vt credito-
ri meo exfoluas: non feciíti: praeftabis mihi vfüras: quo ca- !
fü eta me creditor pecuniam debitam cum vfuris recepturus J*
fit *^: etita Imperator Seuerus Madriano Demonftrati *. re- rcje 7 $.
fcripfit ?. $. 11. Si adjlefcens luxuriofus *?. mandet tibi, vt |
pro meretrice fideiubeas, idque tu fciens mandatum fufceperis,
non habebis mandati aCtionem : quia fimile eft, quafi perditu-
ro pecuniam fciens credjderis. Sed et fi ** vlterius directo
mandauerit tibi, vt meretricil pecuniam credas, non obligabi-
tur mandati: quafi aduerfus bonam fidem mandatum fit, (

/

$. 12.
Cum quidam talem epiftulam fcripfiffet amico fuo: Rogo te, Y2 ZLiy.
commendatum habeas Sextilium Crefcentem amicum meum, Y 55425
non obligabitur mandati: quia commendandi magis hominis
quam mandandi caufa fcripta eft, $. 13. Si quis mandauerit
filio-
95 Vulg. donandi. pR. 4 Hal.
95 Hal. foluat, et mox foluerit. GEB.
97 Bafil. 72 2íueigov voU Ti4AuaToc, elegan-
ter: quod duarum partium efl. Bes enim funt duae partes tertiae, B. 98
Bafil. $í«o3ev, de dom, pro de meo. BR. — 99 Hal. recuperando. GEB. — 100
Hal. et, loco aut. GEB. I Hal. et Vulg. »02. BR. 2. Hal. admittendas
effe dicemus. GEB. 3 Hoc et, Brenkmannus in fuo exemplo typis deftina-
| to linea du&a expunxit, vt adeo fufpicer, Florentiae illud abeífe. ^T'aür. itaque
parenthefi includere debuiffet, cum et Hal. habeat. GE R. 4 Vulg. inferit
fub. BR. 5 Vulg. etiam. BR, — 6 Hal. et Vulg. arbitratur, BR. — 7 Hal.
efi. GER. 8 Hal. Demonfirato, et in. margine: alas, Demoftrato. Vulg,
Demoflbenz. BR. 9 Taur. vefcri Bfit. GE B. IO Bafil. &cávov véov. BR.
Taur. lux Oriofus.. G X E. 11 Vulg. inferit 44/$. BR, — 12 Vulg. pracfigit:

nota: A ei. Ita Hal. et Vulg, BR.
quia wonu donare patvi voluit. GE B.
96 Vulg. Jtem, loco Inde. BR.

vt.

DIGESTORVM lLIB,. XVIL- HI. .L 289
filiofamilias credendam pecüniam, non contra Senatusconful- lätu.äj apta, fua inpenfa ?* faceret. Deducto igitur, quäïïäï,k'" "s
tum accipienti, fed ex ea caufa, ex qua de peculio, vel de in | fua aedificia pretiofiora, fecillet, quod amplius impendiffet,
rem verfo, vel quod iuffu pater teur, erit licitam man- | poffe eum mandati iudifio perfequi. T :
datum. Hoc amplius dico, fi cum dubitarem vtrum contra XVH. PaAvrvsüibroVlLl.adSabinum. Sr MANDA-
J*üw,w.Senatusconfultum acciperet, an non *$ qec effelp daturus | vERO tibi, vt a "Titio d.efzïm exigeres, et ante exacta ea, man-
contra Senatuscon glgurg? accipienti, ** intercefferit *?, qui | dati tecum egero, fi ante rem iudicatam exegeris, condemBan- «"
diceret, non accipere;contra enatusconfultum, et periculo meo | dum te effe conftat. E D
crede, dicàt, bene * credi&j arbitror locum effe mandato, et XVII. VreraAwvs libro-XLE-ad-Sabinum. — Qvi
inandati eum teneri. $. I4. Si poft creditam pecuniam man- | PAT1TvR abalio mandari, vt fibi credatur, mandare intel-
dauero creditori credendam, nullum effe mandatum rectiffime | legitur. j
, Papinianusait. Plane, fi, vt exfpectares, nec vrgueres debito- XIX. Inew dibroXLlIlEadSabinum. SERvvs meus
M o l. rem ad folutionem, mandauero tibi, vt ei des interuallum, pe- | fi ?^ de femet:2?; emendo mandaret 3^, vt redimatur, Potn-
riculoque meo pecuniam fore dicam, verum puto omne nomi- ponius eleganter tractat, anNs, qui feruüm redemerit ?5, v]-
nis periculum debere z:&mandatorem pertinere. $. 15. Idem | tro conuenire poílhit venditorem, vt feruum recipiat: quo- w^ex*. ,
ait, fi tutor mandet, fut&ipi vel probari nomen, quod fecerát **, | niam mandati actio vltro citroque eft? Sed effe in'iqïliiïimum E |
teneri eum mandati, fcilicet quondam pupillo fuo, vel curatori | Pomponius ait, ex faCto fetui mei cogi me feruum recipere
eius. $G. 16. Si mandauero exigendam pecuniam, deinde vo- | quem in perpetuum alienam/?* volueram: nec magis in hun(;
luntatem mutauero, an fit mandati actio vel mihi, vel heredi | cafum debeo 37 mandati teneri, quam vt eumtibi venderem
meo? Etait Marcellus, ceffare mandati actionem, quia extin- o OXX. PAyvrvs libro-XL-ad-Sebinum, Ex MANDA- Cra
&um eft mandatum, finita voluntate: quod fi mandaueris ex- | To, apud eum, qui mandatum fufcepit, nihil remanere opor- »
igendam, deinde prohibuifti, exactamque recepifti, debitgr ]i- tet,.ücuti nec damnum pati debet, fi exiggre fieneratam pe-
berafítur. $. r7. Idem Marcellus fcribit, fi, vt poft mortem | cuniam non potuit. $. r. Fideiuffori negotiorum geftorum
Áfibi monumentum fieret, quis mandauit, heres -eius- poterit - eft aCtio, fi pro abfente fideiufferit: nam mandati attio non

1 3 4 Ls E - J
mandati agere *9, Illum vero, qui mandafum fufcepit, fi fua poteft cotipetere, cum non antecefferit mandatum 38, 3 AVb
pecunia fecit, puto agere mandati, fi non ità &i mandatum eft, XXL VrPiawvsÜibroXLVIL ad Sabinumj Cvw, J et r Qu
vt fua pecunia faceret monumentum: potuit *9 enim agere | MANDATY alieno, pro te fideiufferim, non poffum aduerfus pv

etiam cum eo, qui mandauit, vt fibi pecuniam daret ad facien- | te Kabere a(fftior.lem mandati, quemadmodum ??2;qui alienum .«-ex , —
dum: maxime, fi iam quaedam ád,;faciendum parauit.se»&», | mandatum intuitus, fpopondit: fed fi non vtique vnius, fed |
XII. Gazivs üibroX.adEdictum prouinciale- InEw vtriusque mandatum intuitus id fecerim, habebo ^? mandati
eft, etfi mandaui tibi, vt poft mortem meam heredibus meis 29 | actionem etiam aduerfus te: quemadmodum ^* fi duo mihi d
emeres fundum. | ; mandaffent, vt tibi crederem, vtrumque haberem obligatum. ;cex r h-e,
XIV. VrrriAwvs(üibro XXX£adEdictum . Hrencr- XXII. PAvrvs/ibro XXXII. adEdictum. Sr: MÁN- £
pEM fideiufforis, fi foluerit, habere mandati aCtionem dubium | DAv ERO tibi, vt pro me in diem fideiubeas, tuque pure fide-
non eft. Sed fi vendiderit hereditatem, et emptor foluerit, an | iufferis, et folueris, vtilius refpondebitur ^?, interim non cf-
habeft ä mandati aCtionem, quzeritur ? Et Iulianus li tér- | fe tibi mandati aCtionem: fed cum dies venerit. $. r. Item

et(f. LE N L 2 * 4 , ^ B . A : E * j* : :
tiódecimo ?? foribit, idcirco herédem habére miandati a io* | tractatum eft, fi, cum in diem deberem, mandatiy meo in diem

m nem, quia tenetur iudi&io ex empto, vt praeftet aCtiones fuas, fidgiufferis,).gt ante diem folueris, an ftatim habeas mandati
idcircoqwe competere ex empto aCtionem, quia poteft prfefta- aCtionem ? |Et quidam putant, praefentem quidem effe manda- /i. 24 «e xt« 7-
n'cfm'-i , re. $. x. Si fideiuffori duo heredes extiterint, et alter eorum | t aCtionem,Jfed tanti ^* minorem, quanti mea interfit *^, fu- j

" a coherede emerit hereditatem, deinde omne, quod defunctus perueniente die folutum fuiffe: fed melius eft dirg'f] interim
fideiufferat, ftipulatori foluerit, habebit aut ex fipulatu aut | nec huius füummae mandati agi poffe: quando *5 nonnullum ^*
ex empto obligatum coheredem füum: idcirco(is]^? mandati adhuc commodum meum fit, vt nec *7 hoc ante diem foluam.
jlls aCtionem habebit. . | L4 . 2675 f A"act. | $. 2. Interdum euenit, vt meum negotium geram, et tamen
XV. Pavrvsilibro IL.2*-ad Sabinum. Sx wAw-| vtilem habeam mandati actionem, veluti, cum debitor meus
DASSEM tibi, vt fundum emeres, poftea fcripfiffem, ne eme- | periculo fuo debitorem fuum mihi deléegat, aut-eum-rogatu fi- :
res, tu antequam fcias me vetuiffe, jemiffes) mandati tibi obli- deiufforis cum reo experiür: nam quamuis debitum meum per- pri " oaus, 969 d-
