Quaefitum eft, et *5 cum"viuo teftatore infula, in qua cae- | quia nihil animal]f inftrumenti gi:fe op;nabatur, quod non eft
l'er. naculum füit quod ei legatum erat, exufta fit, et poft bien- | verum: conftat enim eos, qui agri gratia ibi funt, inftrumen-
nium eodem loco conftituta noua: et horreum, quod eidem | to contineri. $—* Quaeritur, an feruus, qui quafi colonus
legatum erat, a teftatore venierit: vini autem venditio dilata | in agro erat, inftrumento legato contineatur? Et Labeo et
fit, vt ex eo commodo ** venirent: an vniuerfa legata Par- | Pegafus recte negauerunt: quia non pro inftrumento in fun-

d - dula confequi poffit? :Refpondit !*?, ea, in quibus voluntas | do fuerat 422 etiara fi folitus fuerat ^* et familiae imperare.
x mutata effet, non deberi. — . —— . pSem, Saltuarium autem Labeo quidem putat eum demum con-
VIIIL. VLerzANYS libro XX wif. Iw '? in- | tineri, qui fruCtuum feruandorum gratia paratus fit: eum

ftrumento fundi ea eíffe, quae fructus quaerendi, cogendi, | non, qui /finium/ cuftodiendorum caufa : .fed- Neratius etiamzæ,/yï;wfä
(l x conferuandi gratia parata funt ??, Sabinus /librisjad Viteliium | hunc: et;hociiure vtimur, vt omnes faltuarii contineantur. .4 -
! (LU: HL., . euyidenter enumerat ?^*, . Quaerendi, veluti homines, qui | $—5 Trebatius amplius . etiam piftorem, et tonforem, qui

agrum colunt, et qui eos ?^* exercent, praepofitiue funt his: | familiae rufticae caufa parati fünt, putat contineri: item lr
"Lones. quorum in numero funt vilici, et ^? monitores: praeterea | brum, qui villae äeflcændae caufa paratus fit: et^mulieres, 7"""7*,97,
z boues domiti, et pecora, ftercorandi caufa parata, vafdgue | quae panem coquàánt, quaeque villam feruent: item molito- — ——
vtilia culturae ?^*: quae funt aratra ??, ligones, farculi ^?, | res, fi ^* ad vfüm rufticum parati funt *5: item focariam, Es g
falees putatoriae, bidentes, et fi qua fimilia dici poffunt. | et|vilicam/ ^* , fi modo aliquo officio virum adiuuet **: item![uuu ca. | L i
/ Cogendi, quemadmodum torcularia, corbes, falcesque mef- | lanificas, quae .4'3 Lfg,miliam rufticam veftiunt ^?, et quae pul-
Li itent, — foriae, falees fenariae, quali? vindemiatorii, .exceptoriique, mentaria rufticis 7ggguant d TT .Sed an inftrumenti in- |
r in quibus vuae comportantur. . Conferuandi, qugü 21 do- &f;umen.tum legato inftrumento contindfur 5*, quaeritur:
colt. lia, - licet defoffa- non fint, et cufgae. Ae. Quibusdam | hagc enim, qu?/ rufticorum caufa parantur, lanificae, et la- Lj
: . 4mregionibus accedunt inftrumento, fi villa cultior eft, ve- | jnae; ??, et tonfores, et fullones, et focariae, non agti fünt . :
| luti ?* atrienfes, fcoparii ^?; fi etiame virdiaria ?? fint ?*, | inftrumentum, fed inftrumenti? Puto igitur, etiam focariam
] topiarii: fi fundus faltääpa&iöhesqu-e habet, greges pecorum, | contineri: fed etlanificas, et ceteros qui fuprajhumerati 53
paitores, faltuarii ?. / ". ! füunt: et ita Säru]ur-rä.refpgndiü'e, auditores eius referunt. :
IX. Pavrvs libroTVead-Sabinnef D k grege ouium | $« Vxores quoque ét infantes eorum, qui fupra gnumera- j upin
, ita diftinguendum eft, vt fi ideo comparatus fit, vt ex eo fru- | ti fünt,| credendum : eft in eadem villa agentes voluiffe tefta- ] 24 VL .
4 que? * &uscaperetur, non debeatur: Ífi.vero ideo, iquia; ?? non ali-- ïtoremïlegato contjneri: neque enim duram feparationem in- : [2
' ter ex faltu fructus[percipi poterit, contra erit: quia per gre- | iunxiffe credendus| ?* eft. $. 8. Si aliqua parte anni in 55 e TR
[ 3 Aerer: ges fructus ex faltu percipiuntur. - ( j fundo pafcantur pecora, aliqua parte his pabulum conducitur: - E
n X. VrPiANVS libro*XXr-ad-Sabinumt- Sr reditus | vel ferui, Ífi aliqua parte anni per eos ager colitur, aliqua ;
M ry etiam ?* ex melle conítat, aluei ?5 apesque continentur.] .j:þarte in mercedem mittuntur: nihilo minus inftrumento con- |
u) 0/8 bbg,) XLMASZoLExvs ?* libro TE-ex-Caffie Eaprm|tinentur. $9« Cellararium 59 quoque, id eft 5?, ideo prae- :
i7vat6ns, — ratio eft in aüibüs, quae in infulis maritimis aluntur. . | pofitum , vt rationes faluae fint, item oftiarium ?9?, . mulio- |
XIll. VriPraANwvs libro XX-ad-Sabinum& QvaArsr- | nemque inftrumenti effe conftat. $ —e» Et molas, et machi-,

TVM eft, an frumentum, quod cibariis cultorum paratum | nas, fenum, ftipulas, afinum machinarium, machinam jfru. //7a..
foret, inftrumento cederet? Et plurimis non , cet: quia | mentariam, vas aeneum ?, in quo fapa 9? coqueretur, et
confumeretur: quippe inftrumentum eft apparatus rerum diu- | defrutum fiat 5*, et aqua ad bibendum lauandamque 9? fa-
tius manfurarum, fine quibus exerceri nequiret poffeffio: ac- | miliam paratur 9?, inftrumenti effe: et cribra, et plauftra,
borr cedit ^? eo, quod cibaria victus magis quam colendi caufa | $* quibus ftercus euehatur. $. rr. Ea vero, quae folo con-
^ **^. gararentur 9. — Sed ego puto,iet frumentum et vinum;àdici- | tinentur 95, inftrumenti fundi non effe Caffius fcribit: velu-
baria ?? paratum inftrumento contineri: et ita Serufum jre- -' f P eri

1o Vplg- vel,loco: et. BR. ' 11 H.al. et,loco: vel. GEB. — 12 Hal. re- | dere. GER. 38 Hal paventur. Vulg. pavantur. BR. — 39 Taur. ciVaria,
fpondi.GEB. 13 Hal. Taberna, vitio, vt reor, typorum. GER. — 14 Scri- | et in fine pr. ciVariis. GER. 40 Hal. confumeretur. GER. 41 Vulg.
bo cum omnibus: manumiffae.BR. lta et Hal. GEB. — 15 Hal. fupellectile. | vrceolos. B R. 42 Hal. fuerit. GE B. 43 Hal fuit. GEB. . 44 Vulg.

GE B. I6 Ap. Hal. et omnes :;et , abeft. Sed. et Flor, eft expunctum. BR. | inferit: 4ui. BR. 45 Hal fiut. / 46 MHal villicam , et ap. 'Táur. debe-
v7 Hal.commode. Vulg. commoda. BR. — 18 Vulg. refpondi. BR. — 19 Vulg. | bat legi: viLicam. GEB. 47 Vulg. adiuuent. BR. 48 Hal. qui, mani: t
et Hal. In, omittunt. la etiam habet: Inffrumenta. Baüil fauent florenti- | fefto. errore typorum. GEE. 49 Hal. veflist. GER. 50 Vulg. co- 1
Vulg. euarrat. R. 22, Hal. ewm., GE . 23 Ap. Hal, et abeft. Idem | titio priorum literarum in : lanificae. B R. Poftquam nempe librarius fequen- n

habet: vulici, et re&e. "Taur. fcribere debebat: viLici. GEB. ^ 24 Hal. va- | tem copulam iam fcripfiffet, ^quam poft lamae, repetüit fiducia futurae
fa quae vtilia culturae funt. GEB. — 25 Hal. aratrum. GEB. .. 26 Gothofr. | corre&ionis. GER. 53 Hal. emumevati. — 54 Vulg. credendum. BR.. — 55

in nota : farcula. . Hal. GEB.- 27 Hal.qualia funt, loco: quafi. GEB. — 28 | Taut. aNIn. GER. 56 Gothofr. in nota: Cellarium. Hal. Sed ita quo- h
Hal. etiam, loco: veluti. GEB. 29 Bafil. $ rà uécavAm QvAmT]ovrtG, wal que Vulg. Bm. 57 Ap. Hal id efl], abíunt. GER. 58 Hal. cum . 1 (
cagoüvrec TÓUTUM. BR. 30 Viridisvia, habet Hal. GER. 31 Ap. Hal. | afpiratione: boffiarium. 59 Hal. abeuum. GEB. -—(60 Gothofr. in no- !

fint,abef. GER. 32 Vide Duker. ad Opufc. de. Latin. Vet. ICt. p. 397. ta: faba. Haloand. GEB. 61 Hal fieret. 62 Taur. laBandamque. GE B. 63 ! |
p«5 .353 Hal: quod, loco: quia. GE.B. 34 Ap. Hal.etiam , abeft. GER. | Hal. paravetur. — 64 A. inferunt : in, fed ap.Hal. abeft. « 65 Hal. centinereutur. |
25 Taur. alBei. GE B. 36 Hal. IABOLENV S. GEsg. . 34 Hal. acce- ; : :

» d

Un,

;,Wf d

U j descit:

inftrumentum agri inftrümento[continebitur *?: nec mirum:
cum ét aues inftrumento], exemplo apium.7*, contineri, Sa--

| vfus non|dgferuientia.

DIGESTORVM LIB.

ti arumdineta, et falicta, antequam caefa fint: quia fundus

fundi inftrumentum effe non. poteft $9, fed fi caefa fint, pu-

to contineri: quia quaerendo /fructuf deferuiunt; Idem etin

,palis erit dicendum. — $.. 12. Si inagro venationes fint, puto

venatores quoque ,. et veftipatores, et 97 .canes, et cetera,
quae ad 'venationemi ?* funt neceffaria, inüruæento contine-
ri: maxime fi ager ££ ?? ex hoc reditum habuit. $. 15. Et

fi ab aucupio reditus fugt, aucupes, et plagae, et huius rei

binus et Caffius putauerunt "?. | $. 14. Si quis eodem in-
ftrumento in plurimis agris vtatur, cuius agri & inftrumen-
tumijuaeritur?cEtweg arbitror, fi quidem apparet volun-
tas patrisfamiliae, cui "? potius agro deftinauerat,- eiüs éífe

inftrumentum: ceteri enim agri ab . hocjagro/veluti mutuan-

tur: fi non appareat, nullius inftrümento cedet: neque enim
pro parte ** diuidemus *? inftrumentum. — $. 15. Supellex,
ceteraque 79 fi eeein agro fuerunt, quo inftruCtior effet pa-
terfamilias, inftrumento fundi non contineyítur. $. r6. Si
domus fit inftrumentum legatum, videndum quid continea-
tur?/Et Pegafus ait, inftrumentum domus id effe, quod tem-

peftatis arcendae, apt incendii caufa paratur: non quod volu-

ptatis gratia : itaque neque fpecularia, neque vela, quae frigo-
ris caufa vel vmbrae in domo funt, deberi. Quae fententia
Caíffii fuit, qui dicebat, inter inftrumentum et ornamentum
multum intereffe: inftrumenti ** enim ea effe, quae ad tu-
telam domus pertinent ^5: ornamenti,/quae/ad voluptatem,
ficuti tabulas pictas. $. 17. Vela autem Cilicia inftrumenti
effe Caffius Z2::: quae ideo parantur, ne aedificia vento vel
pluuia laborent. -$.—18. Acetum quoque quod exftinguendi in-
cendii ?? caufa paratur: item centones, ffifones, perticae quo-
que, et fcalae **: et formiones, et fpongias, et amas , ff fco-
pas ?? contineri, plerique et Pegáfus aiünt. . $. 19. Tegulam
autem, et tignum eius rei caufa paratum, inftrumento con-
tineri, fi ad huiusmodi caufam habeaf ti£na parata, ad alios
Proinde et fulcimenta, fi qua habeffat
huic rei neceffaria ,. etiam ea inftrumento domus continebun-
tur. $.2e|Dei.velig, quae in Kypethris *? extenduntur]
item de his|quae funt/circa columnas, Celfus fcribit, magis
fuppelleé&tili adnumeranda: et ita Sabinuini et Caffiuity putare
$^. $-—2t. Canales auteme, et arpagones ??, et amas, in-
ftrumento contineri conftat. |-$.—22« Item perticae, quiLbus
araneae deterpantur 99: item ípongiae, quibus columnae,
pauimenta, podia extergantur .g-fcalae ; quae ad lacunaria ad-
moueantur ?*, inftrumenti funt: quia mundiy;em domum red-
dunt. $. 23. Papinianus quoque lib/i'oLfggämg;Refponforum
-ait, figilla et ftatuae adfixae, inftrumento domus non conti-
nentur, fed domus portio funt, quae vero non funt adfixa,
inftrumento 4va- continentur, inquit: fuppellectili enim ?$
adnumerantur: excepto horologio aereo, quod non eft adfi-
xum, nam et hoc inftrumento domus * putat contineri : ficut
prothyrum/ domus, fi velamen eít, inquit, inftrumento do-

66 Hal. poffit. GEB. |
annotatum. BR. Nempe librarius aut repetiit ex antecedentibus , aut anticipauit
e fequentibus, Miror Hal. hoc et feruaffe. GEB. — 68 Hal. plurali numero,

venationes. 69 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. BR. — 7O Hal. et Vulg. cou-
tinebuntur. BR. —— 71 Forte legendum: cum et apes znflrumento , exemplo
duium. BR. ^ 7L Hal Sabimus et Cafcellhius putauerimt. GEB., — 73 Go-

thofr. in nota: cuius potius agro. Haloand. GEB. 74 Vulg. inferit : agri.
15 Hal diwidimus. — "76 Xlal. caetera quoque. . 'T] Vulg. inftrumen-
tum. BR. 78 Hal. pertinevent. 79 Hal. addit: a;t. GER. $o Vide
Cinnamum Hzflor. lib. IV. p.m. 308. BYNK. — 81 Hal. et Vulg. perticas quo-

que etcalas. BR. 82 Gothofr. in nota: fcaphas. Hal. GEB. . $83 Hal.
bypaetbvis. G EB. 84 Vulg. Sabinus et Caffius putamt. BR. 85 Hal.
barpagones. GEB. —— 86 Hal. deterguntur et mox: exterguntur. $7 Hal.

admouentur.

vantur. 89 Sine vllo dubio legendum: ferae et clawes. — Imprudenter ge-

. tatem acceperunt: et qui rure morari folebant.
ftructum fundum legaílet, ea paedagogia, quae ibi habebat,

67 Reüe aberit: er, vti ab H. aPorta. in vtraque eft -

- $88 Hal. continentur. ea enim, inquit, f[fupelletilài admume-.

XXXIIL 'TIT. VIE

: *-. - .
mus * continetur. $. 24. Fiftulae autem et canales et crate-
res, et fi qua funt alia,ad aquas falientes neceffaria: item
ferfde $? et claues, magis domus portio quam domus inftru-

613

: d o
| mentum/funt. .$. 25. Specularia quoque adfixa, magis puto

domus effe partem: nam et ?? in emptione ?* domus et fpe-
culària et peginata cedere, fiue in aedifició; funt ?2 pofita , fi-
ue.ad tempus detraéta. Sed fi non fint /repofita, ad hoc ta-
mern fint, vt füppleantur, fi qua defint, inftrumento * po-
üus continebuntur. .$.—26- Cancellos quoque inftrumento *
contineri puto. $. 27. Sed fi fundus non fit cum inftrumen-

to legatus, fed ita vt inítructus fit ?3: / quaefitum eft, an /

plus ** contineatur, quam fi cum inftrumento legatus effet?
Et Sabinus |libris; ad Vitellium feribit, fatendum effe, plus
effe, cum inftruétus fundus legetur ?5, quam ficcum inftru-
mento: quam fententiam cotfidie ?9 increfcere et inualefce-
re videmus. Quantrigitur hoc legatum vbérius éft ?*, vi-
dendum eft. — Et Sabinus definit, et Caffius apud Vitellium
notat, omnia quae eo collocata ?? funt, vt inftruttior eífet pa-
terfamilias, inftruCto, inquit, continebuntur : id eft, quae
ibi habuit, vt inftructior effet ??, Hoc ergo legato non *?9
agri inftrumentum , fed proprium füum inftrumentum reli-
quiffe videtur. $. 28: Proinde fi fundus fit inftru&us lega-
tus, et fuppellex continebitur, quae illic fuit vfus ipfius gra-
tia : et veftis non folum ftragula, fed etjqualibi vti folebat:
menfae quoque eboreae, vel fi quae aliae: item vitrea,, et au-
rum, et argentum: vina quoque, fi quaibi * fuerint víus
ipfius caufa, continentur ?, et fi quid aliud vtenfilium.
$——29: Sed fi quà eo congefferat non vfus fui ? caufa, fed cu-
ftodiae gratia, non continebuntur: vina etiam, quae in fpo-
thecis funt, non cedebt: et hoc iure vtimur, vt quae übi: *
paterfamilias quafi in horreo habuit, haec non contineantur.
$. 3o. Celfus quoque librojnono decimo * Digeftorum fcri-
bit, fructus ibi repofitos, vt venirent, vel in alium vfum,
quàm fundi, conuerterentur, inítructo fundo non contineri.
$.. 31. Idem Celfus eodem libro ait, etiam füppellecticarios,
et ceteros hoc genus feruos contineri: id eft , iminifteria 5,
quibus inftruCctus erat in eo fundo, extra jea, quaej* liber-
$. 32. Si in-

vt cum ibi ? veniffet praefto effent in triclinio, legato conti-
nentur. $.-33« Contubernales quoque feruorum, id eft , vxo-
res, et natos, inftructo fundo contineri verum eft. $. 34.
Inftructo autem ? fundo, et bibliothecam, et libros, qui illic
erant *? , vt quotiens veniffet vteretur, contineri conftat : fed
fi quafi apotheca ** librorum vtebatur , contra erit dicendum.
$. 35. Neratius quoque libro ;quarto;/ Epiftularum Rufino ire-
fpondit, inftrutto fundo et fuppellectilem, et vina, et manci-
pia non folum ad cultum cuftodiayiue villae, fed etiam quae

vt !? ipfi patrifamilias in minifterio ibi effent , lepato cedere.

$—36. Imagines quoque *? hae folae legatae videntur, quae
in aliquo ornatu villae fuerunt. $. 37. Papinianus quoque
praediis inftruétis legatis, mancipia non contineri, quae tem-
| | poris

minata v vt s in $. fequenti poffita. ta etiam eft in. L. g. znfra quod vi aut
clam: ferra vel clauis. At in L. 17. fupra de aclion. empti: feras, claues , clau-
fira. Re&e hic Vulg. Nor. omnes,.BR. — 90 Ap. Hal. et, abeít. GEB. — 9t
Hal. emptionem. GEB. . 92 Hal. fit. . 93 Hal.et Vulg. efj. BR. — 94
Hal. au amplius. GEB. 95 Hal.et Vulg. legatur. BR. 96 Hal. 2uotidie. GE B.
97 Hal. et Vulg. fit. BR. 98 Hal. et Vulg. collata. B R. 99 Ap. Hal.
Mta: id efh — —— effet, abfunt. GER. IOO Hal. hic: tentsmm, t poft
fequens: fed, inferit: et. GEB. Y Ap. Hal. ib, abeft. Gxs. 2, Hal.
continebuntur. Sed etfi. GEB. 3 Flor. fcriptum erat: vfas ipfiws cau[a,
fed correctum eft, BR. — 4 Hal. et Vulg. zllie. BR. — 5 Hal. decimo ocfauo.
Vulg. XXI. BR. 6 Ap. Hal. id eff mimifleria, abfunt. GEB. —— '7 Hal.
extra eos, qui. GERB. 8 Hal. et Vulg, eo. B &. 9 Hal. item, loco: au-
tem, quod non improbo. BR. — IO Vulg. extant. BR. 11 Conf. Bynkersh,
HI. Ob ;.5R. |-12 Ap. H3T. et Vulg. vt , abeft. Bn&. — 13 Hal, astem,
"-a2 3 ! | loco

i (—I(.' !)* s
EUA

L2J daosencen. 1

W L/'uf* rülowv.

]ocpfe-

«

L 714(' á

Lrre , Vv dl,

L 4 XVII.,

* $ * "
POW uu'uyf'tn a. ,
?

L. eds 74«. 3

poris caufa illic fuerunt, acnon eo animo transtulit paterfa-
milias , vt aut fundi, aut fuum inftrumentum faceret. 5.. 38.
Idemjrefpondit, praediis inftruCtis legatis, aCctorem ex his in
Prouinciam miffum, vt ordinatis negotiis ad priftinum actum
rediret, legato praediorum cedere, quamuis ni):ldu,gn redie-
rit. $. 39. Idem refpondit, inftrgähs hottis legatls , et-
iam vina quae ibi fuerunt, quo dominus effet inftruCtior, con-
tineri: aliud effe, fi horrea ibi habuit, vnde inftruebatut vel
in vrbe, velin aliis praediis. $. 40. Idem .'Lljägpggd.;;,. domo
per fideicomrüiffum relicta cum ifupellectili^? ClaudiojHie-
roniano *$, clariffimo viro ab Vmbrio Primo, et .n?.enf'af, et
ceterayh fuppellectilem, quam in hortis ** paterfamilias in Pro-

confulatum profecturus contulerat, vt tutiore loco effent,

contineri. $. 41. Idem refpondit, theriacam quoque, et.lce]e[tf-
ra medicamenta quae feceffus caufa dominus ibijhabuit *? ,
et veftem propter feceffum ibi depo.ütaä(,» inftructo fundo le-
gato, ineffe. $. 42. Idemirefpoudit, domo , ita,vt inftructa

eít, cum omni iure fuo legata: vrbanam familiam, item arti-

« ]
4 " 5
( poe x ,gludüm,

»n. *

fices, quorum operae ceteris quoque praediis exþibebantgg, le-
gato non contineri: hoftiarii *? autem, inquit, vel ** to-
iarii, diaetarii, aquarii ^*, domui tantum deferuientes , con-

tinebuntur: fed;quodide artificibus ait, falfum eft, fi eius do- -

mus cauía parati funt: licet aliis quoque praediis commoda-

bantur. $. 43. Idem refpondit, domo inftructa legata, men-

LE 14 æ.;x:':,;'(:uvnw.fu

o (

CH ,

* *
"'r- * L » [-]
JJ« —X QU U, b

l

füseboreas, et libros &es contineri: fed-et-^7 hoc falfum eft,
RE m lls :b 4f 43 . inibenékiór Ibtzefs
nam omne, quidquid in domo fuit, jquo/ ^" inftruCtior ibi e

fet paterfamilias , continebitur : fuppellectilem autem(patrisfa-

miliae inftrumentum ?^ effe2; nemo dubitat. Denique Nera-
tius libro ,(fü'ärt(y Epiftularum Marcello fratri fuo grgijpgnjg;,
et ?5 veítem domus inftructae legato contineri, maxime, in-

.quit, in propofita fpecie: proponebatnr enim, qui legauerat,

f ^«
L fcc ros aue ,

: -6 "m
f : e/tt m al« ,

P o

argentum et rationes Le;ïce:piiï'e: nam [qui/haec, iqquit, exce-
pit, non poteft non videri de ceteris rebus, quae in ea effent,
fenfiffe, Sed ;/ ipfe Papinianus eodem hþro Rgfgqnforum ait,
patrem mercatorem ac faeneratorem , qui duos filios totidem-
que filias heredes inftituerat, italegafle ^*: rinL1i1sS wmAR1-
BVS DOMVM MEAM INSTRVCTAM DO LEGO, DARI-
QVE IVBEO: merces/et/ pignora an cgntineantur , Quaeri
poffe: fed facilem iudici voluntatis coniecturam fore, cete-
ris ;patris facultatibus ,examinatis ^7. $. 44. Celfus /fcribit,
feruis, qui in fundo morarentur legatis, vicarios eorum non
contineri: nifi appareat, et de vicariis eum fenfiffe. $. 45.
Papinianus quoque libro,feptimo;Refpónforum, vxori, cui vir

k É Vf*1e P DA * 74
omnia quae in domo erant, ab herede filia ?$ praeftari voluit,

cautiones debitorum emptionesque feruorum non videri lega-
tas, refpóndit: nifi, inquit, ex alia parte, et de feruis eum
cogitaffe, apparuerit: fcilicet vt eorum. feruorum ei legaffe
videatur emptiones, quos et ipfos voluit ad. eam pertinere.
$. 46. Si quis fundum ita vt inftructus eft, legauerit, et ad-
iecerit cum fupellectili ??, vel mancipiis, vel vna aliqua re,
quae nominatim exprefía non erat: vtrum minuit legatum ad-

loco: qu0que. GEB. — 14 Hal. borreis , loco: bortis. GEB.— 15 Taur. . habet:
fuppelle&tili. Sed Flor eft: fupelleili. 8R. — 16 Gothofr. in nota: Hieronymia-
no. Hal. Hermoniano. Aj;; : Etiam Flor. fed non adeo antique fuperimpofitae
funtliterae : um vt(it: Hieronumiano. Conf, Bynkersh. I1J. Obf.7. BR. 17
Hal. in bortos . fed in hortis quoque potuerunt effe horrea. BR. — 18 Hal. et Vulg.
babui[fet. BR. . X9 Scribo: offiarii , licet Blaublomm. et Hal. Florentinam exhi-
beant. BR.. 20 Ap. Hal. vel: abeft. GER.
tin, Vet. ICt. p. 397. BR. 22, Ap. Hal. et Vulg. et ,abeft. BR. 25 Hal. fze-
vit, vt infiru&lior. 24 Mal. patrisfamilias infirumento. GEB. 25 Hal. etiam
loco: et. 26 Flor. eit: legaffet , vt etiam habet Taur. fed manifefto errore.
BR. 27 Vulg. aeffmatisS. BR. —— 28 Mal.et Vulg. filio. BR. — 29 Taur.
iterum : fuppellectili. Sed Flor. eft fimplex p. Bn. 30 Hal ex abundantia.
GE B. 3r Vulg. cauponae. B R. 32 Vulg. addit: efj. BR. 33 Ap.
Hal. cauponiae, abeft. GEB. 34 Hal. caupouiae , loco: cauponae. GEB.
35 Hal. doliaria vaía, veitiomes, ancomes etc. GEB.
GERB. 37 Gothofr. in nota: coenum. Hal. ahenum. Alciat. 7. parerg. 3.
Adde Cuiacium. XI, Obf. 7. EBR. 38 Hal. traiici. GEB, 39 Hal.

DIGESTORVM LIB.

21 Vide Duker. ad Opzfc. de La- .

36 Hal. inferit: et.

XXXIIL /LIT. VIEL

iciendo fpeciem, an vero non, quaeritur? Et Papinianus,ré-
fpondit, non videri minutum: fed potius ex/abundaiíti ?? ad-
ieCtum. $. 47. Idem Papinianus libro feptimó;Refponforum .
ait, inftructis hortis filio legatis, mater argentum muliebre

| filiae legauerat. Refpondit, etiam id argentum muliebrej quod ! J« 4

in hortis habuit ; vt ibi effet inftructior, ad filiam pertinere. . ^^ ^^
XIII. PAvrvs libro"AVi-e d a .;?n;—- M. / TABERNAE
cauponiae ?* inftrumento legato, etiam inftitores contine-
ri, Neratius exiftimat, fed videndum ??, neinter inftrumen-
tum tabernae cauponiae ??, et inftrumentum cauponae ?* fit
difcrimen : vt tabernae, non nifi loci inftrumenta fint, vt dolia,
vafa , jancones 35«5 .falicescfö, trullae, quae circà caenam ?* j
foleititraici 59, item vrnaejaereae, et congiaria-3P , fextaria ,^ ^ ^
^9, et fimilia: cauponae ** autem, cum negotiationis. no- t
men fit, etiam inftitores *?. . $. r. Inftrumento balneario le-
gato, etiam balneatorem contineri, Neratius jrefpondit. ^.

XIV. InEx libro/II.-ad-Vitellium/ Cow TINETVR

autemiet/fornicator *?, |.; e£«am

XV. Poumroxivslibro VI. ad Sabinum. $i ita te-
ftamentofcriptum fit, Qv AE TABERNARV M EXERCEN-

DARVM, "* INSTRVYVENDARVM, PISTRINI, CAVPO-

NAE *6;^5 CAVSA FACTA.P

æ)

ARATAQYVE SVNT, DO LE-
Go: his verbis Seruius. ;gfgggdjg , et caballos, qui in piftrinis

effent, et piftores, et in cauponio; ^9 inftitores, et focariam,
mercesque, quae in his tabernis effeit, legatas videri. $. z. .
|Domo inftructa *7, refponfüm eft, fuppelle&ilem legatam ,/ / /2.,,
non etiam vina: quia domus vinis inftruéta intellegi nonipo-/ — sss

teft $. 2. Mulier villae cuftos , perpetuàifundo **, qui cum ,,,

inftrumento legatus effet ^? , aut inftruCto continebitur, fi-
cutf faltuarius: par enim ratio eft, nam defiderant tam villae,
quam agri cuftodiam: illic, ne quid vicini aut agri aut fru-
Ctufm occupent: hic, ne quid ceterarum rerum , quae in vil-
la continentur. Villa autem fine vlla dubitatione pars fundi

habetur. Vuho M. 0 | |
XVI. jALFE N«xmrg libro-I Digefterum-a-Paulo. epito-
matorum. ILLAE inftrumento legato, fupellectilem 59

non contineri verius eft. $. r. Vinea et inftrumento eius le- d

gato, inftrumentum vineae nihil ?* effe, Seruius ;efþä'üdit
??^, qui eum confulebat, Cornelium refpondiífe aiebat, palos,
perticas, raftrros, ligones inftrumenüy vineae effe: quod ve- —
rius eft. $. 2. Quidam vxori ?? fundum, vtj inftructus effet, | 'jc,
in quo ipfe habitabat, legauit: confultus de mulieribus lanifi- ^
cis an ?^* inftrumento continerentur: jrefpondit 5*, non , /"X.
quidem effe inftrumenti fundi: fed quoniam ipfe paterfamilias,
qui legaflet, in eo fuündo habitaffet, dubitari non oportere,
quin et ancillae, et]ceterae res, quibus paterfamilias in eo
fundo eflet inftrutctus, omnes legatae viderentur.

?9 pictoris inftrumento legato, cerae, colores fimiliaque ho- :
rum legato cedunt: item péniculi, et cauteria, et conchae.
$. 1. Inttrumento pifcatorio: ** contineri Arifto ait naucel-
| ! las

hic inferit: et. GEB. — 40 Scilicet, vafa. ^ Sed quod hae voces fint in-
ufitatae, fere malo: congi, fextarii et fimilia. BR. Hal. et comgiaria, et
fextavia, et fimilia. 41 Hal. cauponiae. G EB. 42 Videtur hic defi-
derari verbum: comtineri, quod et gloffa animaduertit, . et in Pal. II. fu-
fius adícriptum eft. B. Mihi autem videntur omnia pendere ab antece-
denti: fimt. ^ Sane íupplementum tale ignorant Pal. L. IY. III. IV. V. Barb.
Otob. Bynkersh. etiam Hal. 6 EP. 43 Fornacator Hal. Vulg. omnes. BR.
44 Vulg. inferit: et. BR. — 45 Hal.cawponiae. GEB. — 46 Hal.et im cam-
ponia, ego fubaudio: inffrumento. BR. 47 Vulg. addit: legata. BR. —— 48
Flor. erat: perpetua funda, íed a in o recte corre&a, fimul praemiffa praepo-
fitio: z5 fundo, quam Taur. neglexit, habent tamen omnes. BR. Etiam Hal.
G E B. 49 Hal. et Vulg. eff. ER. 50 Taur.' fuppellectilem , cum Flor.
fit vna p. Sed et ipfe in L. 22. $. 15. admifit: fupellex. BR. 51 Hal.
uullun, loco: mibil. GEB 52 Vulg. praefigit: fed. BR. — 53 Hal. et
Vulg. inferunt: fuse, BR. — 54 Al.inferuntim,íed abeft etiam ap. Hal.— 55
Hal, refpondi. GEB. 56 Ap. Vulg. ftem, abeft, BR. . 57 Vulg. inforit: lega-
, f 10.

| l hoc 7uiïbvg?ä J d1w. vérto f: ts Jrdemeteito famæ!ïæöcæï deco P À À. . Ex f,»sz—ff "d

/

In^vreo FActce YVels«C ü»«*

-

f;i f fa -ä"&f-" f LT** 0s «ü* *9? yt
(eo« VA.

d

J

Ju.

: K P. i E i "if , $* YAo TT ^H : "CLon-- 9 UM
/ï'a ( Áot u [v oecie A »;f(fäæ Le30. (TvcipvT &eeTern (,fïw ( / $ j ""!w(x " d d

[/Cae. Lubve X XX|X : parfremm («ae 7m aen. E. CU FE n TU n rerpve VT -
4 : j

L
L ïi»n f dn

M;(L,m j

1 )m ld

agb

W. L 'Z]uob,,
T t /f; ^
j A '["M -;11, a£nzmt,
uh,
[ H ojfdïä
| ),,.f :
L
) |
l-
?
ii
L f&;ffq: O.
)
t
|
I' i ., :
f
M
T
-
"n
f
i
l
"
h
b
;RO
7
j
0:
l
)
[ : ,
Á
)

. alios prorfus abeft. BR.

DIGESTORVM LIB.

las 55, quae pifeium capiendorum caufa comparataé ?? funt:
fed et pifcatores contineri, verius eft. $. 2. Inftrumento bal-
neatorio 9? legato, dictum eft, balneatorem fic inftrumento con-
tineri balneario, quomodo inftrumento * fundi faltuarium, et
tópiarios 9*, et ? inftrumento * cauponio inftitorem: cum
balneae fine balneatoribus vfum -feusm praebere non poffint.
XVIH. PAvrvs libro IL-ad-Vitellium, Cv w de la-
nionis inftrumento quaeritur: femota carne, menías, ponde-
ra ferramentaque ?? laniandae carnis caufa praeparata]?* ; item
trutinas. 9?^, ^ cultros, dolübras inítrumento relinquimus.
E1 Inftrumento legato , aliquando etiam perfonas legantium

neceffe eft infpici: vt ecce, piftorio inftrumento * legato.* *6,:
Aeripfíi piftores ineffe videri poffunt, Í[i paterfamilias piftri-

num exercuit 97: nam plurimum intereft, inftrumentum pi-
ftoribus an piftrino paratum fit. $. 2. Afinam molendariam
et molam negat Neratius inftrumento fundi contineri. .$.-3.
Item .caccabos 99 et patinas in ?? inftrumento fundi effe dici-
mus : iquia/fine his pulmentarium coqui non poteft. Nec mul-
tum refert inter caccabos et aénum *? quod fupfa/focum pen-
det: hic aqua»f f ad potandum calefit: in illis pulmentarium,
coquitur. Quod fi aé&num 7^ inftrumentfy continetur , vrcei
quoque, quibus aqua injaénumjififunditur *? , in idem genus
rediguntur: ac deinceps ur infinitum primis quibusque proxi-
ia copulata procedunt: optimum ergo effe Pedius ait, non
propriam verborum fignificationem fcrutari: fed inprimis,
quid teftator.demonfítrare voluerit: deinde. in qua praefuüm-
ptione funt **, qui in quaque regione commorantur. $. 4.
Cum de vilico *P qugggglæg:ur, et *9 an ip, mr.umentgæ, iggü'et :
et ** dubitaretur? /Scaeuola confultus;refpondit, jfi non pen-
fionis certa quantitate , fed: fiderdominica coleretur 75, debe-
ri.. $. 5. Idem confultus de meta molendaria* ? refpondit, fi
rufticis. eius fundi operariis moleretur,-eam quoque deberi,
eft autem meta inferior pars molae, catillus füperior. $. 6.
De bubulco quoque ita,refpondit: fiue de eo qui bubus *?. ibi
araret, fiue de eo , qui boues eius fundi aratores pafcerefä,
quaereretur, deberi. $. 7. Detputatoriþusf*quoque ita * ré-
ípondit, fi eius fundi caufa habþ/?nturi, 1r3eff'e. - $..8.. Pafto-
res quoque, et foffores ad legatarium pertinere, .$.-9. Item,
cum fundus ita legatus effet,, MAE vro,FANDvmw SErA-
NVM,ITA VT OPTIMVS MAXIMVSQVE EST, CVM
OMNI INSTRVMENTO RVSTICO ET VRBANO, ET
MANCIPIIS, QVAE IBI SVN T: et quaereretur , an femi-
na deberentur? ,refpondit, verius effe deberi: nifi aliudj te-
ftatorem fenfiffe, heres probaret. ldemyefpondit de[frumen-
to. BR.. 48 Gothofr, in nota: nauicellas. Hrjïä?iïzrï."nauïculasPauïus 11I.
fent. 9. 8..66. - Dubio procul Flor. i poft & excidit; nam omnes habent:
mauicellas. &R. Ftiam MSS. Pal. L. II. III. GEB.' 59 Hal. et Vulg. paratae.
BR. 60 Gothofr. in nota: balneario. Hal. GEB. — 61 Vulg. topiavium. B R.

*

$52 Hal. aut, loco: et. GES. :^ 63 Hal. ferramenta et alia, quae laniandae. |
f : 64 Hal et Vulg. pavata -

Vulg. praeterea poft: alia, inferit quoque. BR.
funt. BR. 65 Re&e ICtus tratinas a. ferramentis diftinguit, non recte cul-
tros et dolabvas. |Si transpofite. legeretur: cultros, dolabras, iteim trutznas,
snagis'id huicloco conueniret, BYNK. — 66 Taur. ita babet, vt intextu eft:

* lesato * tanquam haec pofterior vox fuiffet adícripta, quod ita non eft, fed.

imprudenter a corrigente vncis inclufa. — Nimirum fcriptum fuit Flor. eteccepi-
ftorioiuftrumentolegatoaliquandoetiamper fonasitaipfipiftoresineffe, vefipifcente tem-
pe librario in medio errore, vt faepe alias. Cum igitur poft vocem :
legato , exclufio incipere deberet, qua fuperuacua et ex antecedentibus ma-
le repetita: aligwamdo etiam per[onas, vncis tollerentur, inconfulte vox:
legato, iis fimul comprehenía eft. Interea ideo eadem vox: .l-ggato ap. Ha!. et
Verum enim vero cum 73 Jegato , in hoc loco falua
fententia abeffe poffit, quod ipfum Taurellio aftericos perfuafiffe videtur, veri-

fimile tamen fit, corre&ionem ad antiquioris codicis fidem fuiffe fa&am, et ta--

men vox dubia quoque ex antecedenti : legamtiwm enata videri poffit, in am
biguo effe exiftimo, quid de illa voce ftatui debeat. G ER. ,67 Hal. exer-
cuerit. 68 Hal. et Vulg. cacabos. BR. — 69 Ap. Hal.m, abeft. GEB. "7O
Gothofr. in nota: ahenum. Hal. immo: abenueum. GEB. 71 Vide, fi lu-

bet, quae in meo de Caldae et Caldi apud Veteres potu libro fimgulari Lipfiae
1721. $. edito fcripfi, inprimis cap. L. et VI. p. 1. et 5 6. GRB.

12 Hal,

abenenm , et mox rurfus. GER.

XXXIIL TIT. VII.

to repofito ad mancipiorum exhibitionem. $. ro. In inftra-
mento medici effe collyria, et emplaftra, et cetera eius ge-
neris, Caffius ?? fcribit. $. rr.;Cui;/fundum inítructum le-
gauerat, nominatim ?? mancipia legauit. Quaefitum eft, an
reliqua mancipia, quae non nominaflet , inftrumento cederent?
Caffius ait, refponfumjeffe, tametfi mancipia inftructi fundi
fint , tamen/videri eos folos legatos eífe, qui nominati effent z
quod appareret non intellexifle patremfamilias, inftrumento
quoque feruos adnumeratos effe **. .$—r2. Sabinus: cui fun-
dus , quaeque ibi $jnt 35, legata funt, ei fundus, et omnia, quae
in eo folita funt effe, quaeque ibi maiore parteanni morari 95,
et hi 5* qui-in eum manendi caufa recipere fe confufMerunt,
legati videntur: at(fi qua confülto in fundo congefta contra-

6r4

-&taue/ ** fünt, quo legatum cumularetur, ea non videntur le-
gata effe.

$. 13. Quidam cum ita legaffet, vtrLAMw wg-
AM ITA VT IPSE POSSEDI, CVM SVPPELLECTILÉ,
5?7, MENSIS, MANCIPIIS, QVAE IBI DEPVTABV N-
TVv,R.?? |
IN DIE MORTIS MEAE I1BI ERVNT, ET DECEM
AVREIS: et quaereretur, cum in diegi mortis ibi libros, et
vitreamina ??, et vefticulam ?? habuüerit ?*^, an eadem ?*
omnia legato cedétent, quoniam quaedam enumeraffet ?5:

7, . S. r4. Domum inftructam legauit cum omnibus adfixis z.
quaeritur de inftrumentis debitorum, an ea legatarius habe-

re poteft ?* ? jRefpondit ??, fecundum ea quae proponeren- .

tur, non poffe. : ,. , )
XIX.;PAvrvs *??libro XIH. Refponforum. S1: man-
cipia, quae poít teftamentum factum in fundum Seiae reli-
étum a teftatore inducta fundi colendi gratia, in eodem fun-
do fuerint:. ea quoque inftrumento fundi contineri jrefpondi :
quamuis enim ea mancipia teftator demonftraffet, quae tunc

ibi effent, cum|legaret, tamen non minuendi legati, fed au-

A

G ,

X

Q

-

k

;,"VRBANIS ET RVSTICIS, ViINIS ?!, QYAE(Q». )

Läcaegglg,x?fpondig fpecialiter exprefía quae?legato cedereAÁÉ ; ; ;ää:»:-um A.

/

/

L rwnl.

14

i

gendi caufa, mancipiorum quoque fecit mentionem: ceterum -

inftrumento fundi mancipia quoque colendi agri caufa indu-
€&a contineri, non ambigitur. $. r. Paulus/refpondit, villae
inftrumento neque fructus repofitos, neque. equitium conti-
neri: fuppellectile * autem legató; cedere: feruum |vero: arte
fabrica peritum, qui annuam mercedem praeftabat, iníiru-
mento villae :3on. contineri..
.XX. ScaEvOLA libro IHL-Refponforum | SkrzA& *
ex parte heredi inftitutae, fi heres erit, fundos per praece-
ptionem dederat inftruCtos cum fuis vilicis, et reliquis colo-
norum; et codicilis ita fcripfit, POSTEA MIHI VENIT

-95 Hal. funditur. GEB.
75 Hal. villico. Taur. fcribere debebat: viLico. GER.
abeft, et eft dubio procul vocula anticipata. Alirer Drenkm. mox. GES. "77
Haec vocula, licet in archetypo fit, eft delenda. Et ita Vulg. et MSS. tan-
tum non omnia. ER. Pal. L If. IIT. Vat. Otob. Bynkersh. . At Barb. zm znflra-
