promiferunt fe reddituros, quod ab eo ferüari non potuiflet:

placuit inter eos qui foludndo effent, aCtionem refidui diuidi:

L;Zuz kowsiquod onus fideiuflorum fufceptum videretur: nam et fi.man-
| - dato * plurium pecunia credatur, aeque diuiditur aéwee fi
enim quod ? datum pro alio, foluitur, cur fpecies ; aCtionis

aequitatem diuifionis ex/cludit ? ? LL : (aceonis.
VIIL. PAvrvs/||libro]X. Refponforüm. ||// H nx-

pES !? eius, qui non iure tütor vel curator datus admini-
ftrationj fe non Zfmifcuit, dolum et culpam praeftare non
7 debere **, // $. 1. Paulus refpthidit, tale iudicium in he-
redem tutoris transfergi oportere, quale *^ defunctus fu-
fcepit *3, Hoc eo pertinet **, vt non excufetur heres, fi di-
cat fe inftrumenta tutelaria non inueniffe: -narn cum ex omni-
bus bon&fidetI5 iudiciis propter dolum defuntti heres tenea-
tur, idem puto éPferuandum ** et *7.intutelae aCtione. Sed
conftitutionibus fubuentum eft ignorantiaf heredum: hoc[ta-.
met ernandum eft, cum poft mortem tutoris heres
"'conueniatut, non fi lite conteftata tutor deceflerit: nam litis
conteftatione et poenales aCtiones transmittuntur ab vtraque
parte, et temporales perpetuantur. * d.
pE MAGISTRATIBVS
s o CONVENIENDIS, 6 /e

, Ef LPIANVYS/||libro XXXW ad Edictum) ny

í5ic pro€,
"Rss

r m a -
m D T LT.

| u;l::,ro"'n,,&'-ïw onDiNEM fübfipria aCtio non dabitur, fed in Magi-

ftratus ^: necin fideiuffores eorum: hi enim Rempubli-
- cam faluam fore promittunt, non pupilli: proinde nec nomi-
natores Magiftratuum ex hac caufa tenebuntur, fed foli * Ma-

giftratus. Sed fi ordo receperit in fe periculum, dici debet, -

"Laf , teBeri eos qui pfaefentes fuerunt; parui enim refert ^ noimi-
^ pauerift, vel fideiufferiyft, an in fe periculum receperiyft: vti-
. lis ergo in eosjaCtio competit. Sed fi a Magiftratibus muni-
^' eipalibus tutor datus fit,'non videtur per ordinem electus.
$. r. Neque Praetor, neque quis alius cui tutoris dandi ius eft,
hac actione tenebitur. $. 2. Si Praefes Prouinciae denuntia-
re * Magiítratus tantum de facultatibus tutorum voluit, vt
ipfe daret: videamus an et quatenus teneantur? Et extat Di-
ui Marci refcriptum, quo voluit, eos qui Praefidi renuntiant ^,
— non perinde teneri, atque ffipfi dediffent: fed fi deceperunt *,
gratia forte aut pecunia, falfa renuntiantes. Plane, fi Praefes
prouinciae fatis eos exigere iuffit, non dubitabimus * teneri

eos, etiam fi Praefes dederit. $. 3. Si Praefes prouinciae, no--

minibus ab alio aóceptis, ad Magiftratus municipales remife-
tit, vt fejde/nominibus inftruant, et perinde ? inftructus de-
derit tutores, an exemplo eorum, qui Praetorem inftruunt,
debeant Magiftratus teneri, quaeritur: vtique enim intereft,
vtrum ipfi Magiftratus nomina ele&ta dederint Praefidi, an ea,
quae «b»alio Praefes accepit, inquifierift? Et puto, vtroque
cifu fi€ *? tefieri, quafi ** dolo vel lata culpa verfati funt.
$. 4. Non tantum pupilli, fed etiam fücceflores eorum fubfi-

LLos.

funt. GER. 6 Hal. petierunt, quod malo. BR. 9 Hal. qmandatn. &
KHal. inferit eff. GE x. 9 Hal excludat. GEB. . — 10 Vulg. Flaeres. BR.
y1 Vulg. debeut. BR. 12, Hal. inferit: quidem..GEB. 13 Hal. et Vulg.
[uf?;epeïz't. B R. 14 Hal pertinere. GEB. — 15 Hal. et omnes: bonae fidei.
BR 16 Hal. et Vu]g. feruandum, 5 R. 17 Àp. Hal. et; abeft.. G EB.

I Hal. et omnes addunt; et eorum baeredibus. Bn. ^, Hal. in mar-
gine: alias, nec in magifiratus. G EB. 4 Taur. in Adnot. foli. im P. dol
erratum. f. vicinitate d. praecedentis. GE B. — 4 Bafil. v (eo yág i, BR..— 5
Hal. venunciare. GEB. 6 Hal. renunuciaffent. GE 8. 9 Hal. decepiffent.
GEB. 8 Taur, dabitaVimus. GEB. 9*Hal, exinde. G EB. 10 Ap.

DIGESTORVM LIB. XXVIÍ. TIT. VIL . VIIL

!

tempore paffi fünt, ad eos Magiftratus pertinere non ambigi-

483

diaïria agere poffunt. $. s. Sicuratores fuerunt minus ido-
nei dati, dicendum eft, teneri Magiftratus oportere, fi ex fug-
geftu eorum, vel nominibus ab eis acceptis, Praefes dederit.
Sed et fi ad eos remiferit vt ipfi dent '?, vel poftjdationem ; 4ea t one». ,
vt exigerent fatisdationem, periculum ad eos pertinebit. $-6 — —
Magiftratibus imputatur, etiam fi omnino tutor vel curator
datus nonfit: fed ita demum tenentur, fi moniti non dede-
rint. Ideo damnum,|quod impuberes vel ad(ülefcentes medio / . j«««
tur, qui munere *? mandato non paruerunt. $. 7. Scien-
dum autem eft, fi Magiftratus municipales data opera tute-
lam diftulerint in füccelfores Jfuós ïi T* fatisdationem da-
ta opera traxerint quoad fücceffores accipiant, nihil eis prodef-
fe. $. 8. Diuus Hadrianus refcripfit, etiam in eum, qui ele-

.&us eft ** ad laeflimandas tutorum fatisdationes, aCtionem ; «x . -

dandam. $. 9JjSijinter Magiftratus hoc conuenerit *5, vt al- j $05 1155*
terius tantum Rericulo tutores darentur: conuentiones pupil- E- Dr
lo non praeiudicare, Diuus Hadrianus refcripfit: conuentione/
enim Dugmuirorum ius publicum mutari non poteít: prius.
jtamen ^* arbitror conueniendum eum qui hoc fufcepit: dein-
de excuffis facultatibus eius, tunc veniendum ad collegam:
quemadmodum fi folus dediffet, diceremus prius eum, deinde
collegam adgrediendum. $. ro. Si quando defint in ciuitate,
ex qua pupilli oriundi funt, qui idonei videantur, officium eft
Magiftratuum exquirere ex vicinis ciuitatibus honeftiffimum

]. faïv'z"

| quemque, et nomina Praefidibus prouinciae mittere, nonipfos

arbitrium dandi fibi vindicare. $. 11. Si Maviftratus ab ini-
tio tutorem idoneum dedit, et fatis æeu-exegiï,' non fufficit:
quod Ífi fatis exegit, et idoneum exegit *9, quamuis poftea
facultatibus lapfi fint ^* tutores vel fideiuffores, nihil eft quod
ei qui dedit imputetyr: non ,enim debent Magiftratus futuros
cafüs et fortunam püpillo praeftare. $. Sed et fi fatis non
exegit, idoneus jtameni tutor 'eo tempore fuit, quo tutelae agi
poteft, fufficit. 4&eug. Probatio autem non pupillo incumbit,
vt doceat fideiuflores foluendo non fuiffeffjcum acciperentur;
fed Magiftratibus, vt doceant eos foluendo fuiffe, $. 14. Pri-
uilegium in bonis Magifítratus pupillus non hab&, fed cum ce-

L.Jv'tfnbc "

teris creditoribus partem habiturus eft. $. r5. Exigere au-

tem Ca,?FiOWratus fic oportet, vt pupillifferuus, aut (1e57ta g.
ipfe pupillus, 11 fari poteft, et in pfffentiarum ?? eft, ftipule- x
tur a tutoribus, item fideiufforibus eorum, rem faluam fore ?* :
aut ??, fi nemo eft qui füipuletur, feruus publicus ?? gftipula- j :)-oj»"f"tulari,.
rj debet, rem faluam fore pupillo ^^, aut certe ipfe Magiäïra- T* :
tus. Plane vbi feruus publicus vel ipfe Magiftratus fti- —.,. ——
pulatulj dicendum eft vtilém actionem pupillo dandam. $.17. H J -
Si filiusfamilias fuit ^* Magiftratus, et caueri pupillonon cu- —
rauerit, aut non idonee cautum fitculpa eius: an et quatenus
in patrem eius aCtio danda fit, quaeritur? Et ait Iujanus, in
patrem de peculio dandam, fiue voluntate eius filius Decurio
factus fit, fiue non: nam et fi voluntate patris magiftratum
adminiftrauit ?^9, atlkamen non oportere patrem vltra, quam de
peculio, conueniri: quafi Rempublicam faluam -£elees- ^* fore
promittat, qui dat voluntatem, vt filius Decurio creetur.

LU JCc €&x . U «00

) dan(um ,,

Il. Inkex M]libroillj Difputationum.|/ Paorowre- ) /Z,
|BATYX.R, duos tütores a Magiftratibus muniCipalibus datos, , "a,
| : cautione

Hal. fic, abeft. GER. 11 Hal, quatemus, loco: quafíi. GE B. — 12, Hal. da-
rent. GEB. 13 Gothofr. in nota: 4l. muneri. . Taur. fcribere poterati su-
nerE. GEB. I4 Ap. Hal. fi, abeft. Gz g. 15 Hal. effet. GER. 16
Hal. couzeniffet. GEB. 17 Hal. enim, loco: tamen. GERB. 18 Malo:
elegit, et ita Pal. II. at in IV. illa omnia: et idomeum exegit, abíunt. BR. — Vt
Pal.IL ita Bynkersh. Hal, vt Florentiae:exegit, GEB. — I9 Hal. funt. — 20
"Vulg, im praefentia eorum. BR. 21 Bafil. «à só£ec0ni 7b mQdyuu &vT0v. BR
22, Hal. fore pupillo: atfi. GEB. — 23 Bafil. r«govAMQue. BR. — 24 Ap. Hal.
pupillo, abett. GE R. 25 Hal. et omnes: fuerit. BR. 26 Hal. et omnes:
adminifHrauerit. B R. — 2/7 Nos: folum. Ap. Hal.et Vulg. folam plane abeft,
Etiam e VIIL. MSS. tantum duo: Vat. et Otob. plenam fcripturam habent. 5 R.

Gggg SeK -

)

484

cantione non exacta, quorum ?* alterum inopem deceffiffe,.
alterum in folidum conuentum fatis pupillo feciffe: et quae-
rebatur, an tutor ifte aduerfüus Magiftratum municipalem ha-
bere poffit aliquam (aCtionem, cum fciret a contutore fuo fatis
non effe exa&tum ? Dicebam: cum a tutore fatis pupillo fa-
&um fit, neque pupillum ad Magiítratus rédire poffet;neque
tutorem: cum numquam-tutor aduerfus Magiftratus habeat

| 'ïurz.«*??xitbnenwg&iogem: Senatus enim confultum pupillo fübuenit: prae-
MT — db

LA "'704 02' :

Á f! (.'
accu i,wï: Oenem,

1

u ;
Ll i& yro Te, U:

/ VL(*(*L-L!FQ?L'O'
L.4

n n
" ,

j
- "4

* d E
OM 1'«'1!(:&&'"1 C m:ipe-

* &
Lad tïwn j
j CU aC conénm. ,,
r

De,€ m L €m
; auufa'fl,on "
L.

"(tC€oner .

FZM /;

C

A.

^

J A

] y
,p?
—
P

fertim cum fit quod tutori imputetur 3?, quod fatis a. contu- |

tore non exegit, |vel/füfpettum non ï:emt, fi ffit 5?, vt ?* pro-
ponitur, Magiftratibus eum non cauilie. —— — r .
T. IV,LIANVSAMXXL :Digeftosmm.|| / ,QVO.D
fi tutor ab hac parte culpa vacet, non ?? erit iniquum aduer-
fus Magiftratus;actionem ei dari. : UM ;
IgV. VLi)IANVS 33 / ||libro IIT. Difputationum. /]|
Now srMxriLiTER tenentur heredes Magiftratuum, vt ipfi
tenentur, nam ?^ nec heres tutoris neglégentiae nomine te-
netur: nam Magiftratus quidem in. omne periculum fuccedit,
heres ipfius dolo proximae culpae fuccedaneus eft.

V.Ivrriaxvs/| [librgzg(X[. Digeftorume||]/ Dvo Tv-

TORES partiti funt inter fe adminiftrationem tutelae: alter
fine herede deceffit. Quaefitum eft, ?? in Magiftratum qui
non curaffet vt caueretur, an in alterum tutorem]actio- pupil-
lo 35 dari deberet? jRefpondi, aequius effe in alterum. tuto-
rem dari, quam in Magiftratum: debuiffe enim eum, cum fci-

. ret pupillo cautum non effe, vniuerfa negotia curare, et in ea

parte, quàm alteri tutori commififfet, fimilem elle ei, quiaia
adminiftrationem quorundam negotiorum pupilli non acceffif- -
fet: nam etíi aliquam partem negotiorum pupilli adminiftraue- :
rit, tenetur etiam ob rem quam norn gelfit, cum gerere deberet.
VL Vrrraxvs/||ibro I. ad Edictum.||/ Qv o n .ad.
heredem Magiftratus;pertinet, extat Diui Pii refcriptum, caufa
cognita debere dari aCtionem: nam Magiftratus fi tanta fuit
neglegentia, vt omnem|cautionem omitteret, aequum eft habe-
ri eum loco fideiufforis, vt«et-heres eius teneatur: fi vero ca-
uit, et tunc idonei fuerunt, et poftea ?* Xfieü,erunþ, ficut et ??
ipfe Magiftratus probe recufaret hanc[aCtionem, ita et heres|
multo iuftius. Nouiffime non alias ait in heredem Hth;,qngt.n
dandam, quam fi euidenter Magiftratus cum minus idoneis fi-
deiufforibus contrahunt. j :
VIL Czrsvs/|]libro XI. Digeftorum.|| /Ix MaAar-
STRATVS, qui tutorem dederunt, rogo refcribas ?? vtrum
pro virili portione actio danda fit, an optio. fit eius, qui pupil-
lus fuit, cum quo potiffimum agat?, Refpondit *?, fi dolo fe-
cerunt Magiftratus, vt minus pupillo caueretur, in quem vult
aCtió ei danda in folidum eft: fin ^* culpa dumtaxat ^^ eo-
rum, neque dolo malo id faétum eft, aequius effe exiftimo, pro
pgrtione in quemque eorum actionem dari,jdumjpupillo falua
res fit. ; :
VIII. MopzEsTiIN v S/||libro V,F Refponforum.||/ M a-
GISTRATVS a curatoribus adulti. cautionem exegerunt rem
faluam fore: ex his alter fine herede decetfit. |Quaero an in-
demnitatem in folidum collega eius praeftare debeat? Mode-
ftinus/refpondit, nihil proponi, cur non debeat. -
IX. Ipnew/]|libro IV, Pandetarum. || / Zs 1x. Ma-
giftratus actione dàta, cum vfuris fors exigi debeat, an vero

Sex reliqua Pal. I. IT. II IV. V. Barb. quibus adde Bynkersh. G ER. 28
Hal. eorumue, loco: quorum. GEB. 29 Taur. tautorImputetur. Klal. hx.s
fubiungit: fcilicet, quod etc. GEB. 307Hal Jnwit. GEB. . 31 Hal vt.
32, Hal. tamen, loco: sow, quod probat Grotius u Florum Spavf. b. BYNkK.

33 Bafil. IOTAIANOT. fed ni error effet, foret: 4vzx. BR. — 34 Hal. fed, lo-

co: mam. GEB. 35 Hal et Vulg. praefigunt? vtrum. BR. . 36 Hal.
pupi GEBS. 37 Hal fuerunt, poflea vero defieruut. GEB. — 38 Ap.- Hal.
et, abeft. GEB. — 39 Vulg. vt fcribas. BR. — 40 Hal. et Vulg. vefpondi. BR.
41 Hal. fi nec. Vulg. fed fi nec, BR. — 42, Hal. dumtaxat, abeft. GEB. — 43
DBafil. xexavóvisod. BR..— 44 Hal. diuo. GEB. — 45 Ap. Hal. et Vulg. et, abeit.
BR. 46 Malo cum Steph. H. a Porta et Baudoza; inmagifirqtus. & R. — Klal.
tamen, vt Florentiae, in imagiftratibus. GEB. :

DIGESTORVM LIB. XXVII. TIT. VIIL IX.

vfurae peti non poffint, quoniam conftitutum eft ^* poena- — .
rum vfuras peti non poffe,Jquaefitum eft? Et refcriptum eft a od
Diuis *^ Seuero et Antonino, et *? vfuras peti poffe; quo- /7 )
niam eadem in Magiftratibus ** attio datur, quae competit

! z. . 7 TIT. .IX. emm-— ——
DE REBVS EORVM, QVI|SVB TVTELA.
O OCVEER—€V RA SVNT, SINE DECRETO . ..
Lïgffg/ ALIENANDIS, VEL
SVPPONENDIS *. 2esun]—
A äL PIANVYS/||libro XXXV. ad Edi&u*ng l7
EMPERATORIS Seueri oratione prohibiti funt tutores et
curatores praedia.ruftica vel füburbana diftrahere. —$ ——

! in tutores.

Quae oratio in Senatu recitata elt, Tezt&llo ?^ et Clemente
Confulibus, Idibus Iuniis. $. 2. Et fünt verba:esse-huiusmodi z
PRAETEREA, PATRES CONSCRIPTI, INTERDICAM
TVTORIBVS.ET CVRATORIBVS, NE PRAEDIA RV-
STICA|VEL SVBVRBANA DISTRAHANT "* NIST VT
ID FIERET, PARENTES TESTAMENTO YEL CODI-
CILLIS CAVERINT. Qvop si FORTE AES ALIE-
NVM TANTVM ERIT, VT EX REBVS CETERIS NON
POSSIT ExlOLVI: TVNC PRAkTOR VRBANVS VIR
CLARISSIMVS ADEATVR, QVI PRO SVA RELIGIO-
NE AESTIMET,QVAE POSSVNT^ALIENARI, OBLI-^
GARIVE DEBEANT: MANENTE PVPILLO ACTIO-
NE, SI POSTEA POTVERIT PROBARI, OBREPTVM
ESSE PRAETORI Sr coMmMvNIS RES ERIT, ET
SOCIVS AD DIVISIONEM PROVOCET: AVT SI?
CREDITOR, QVI PIGNORI AGRVM APPARENTE P V-
PILLI ACCEPERIT à, Q1vS EXEQVETVR ":. NIHIL
NOVANDVM CENSEO., $. 3.,,Si defunctus dum. viueret
res venales habuerit, te&ayü-fento Fagïjfg"fn"fnon cauerit Vq * di-
ftraherentur: abfüinendum erit venditioni ?: non enim vti-
que, qui ^* ipfe voluerit vendere, idem ,etiam poftea diftra-
henda^^ putauit. $.4. Si minor. ngärïï?güingue annis emit '?
praedia, vt quoad pretium folueret *3, effent pignori obligata
venditori: non puto pignus valere: nam vbi dominium quae-
fitum eft minori, coepit non poffe obligari. :
'a&enem Diui Seueri, J

| Il PAvrvs|librofinguláfiad-erasienem Di /
SED Hic videtur illud mouere,"quod cum dominio pignus
quaefitum eft, et ab initio obligatio infiJeit. Quod fi ?d'co dT
emerit, nec dubitatiojeft, quin ius pignoris faluum fit. Siigi- 1 /^cy7e 7te.
tur talis fpecies in priuato venditore inciderit, imperiali bene- ssan& 2iote.
ficio opus eft, vt ex *^ refcripto pignus confirmetur. - Ts
IH VrPrxAxvs/||libro XXXV. -ed-Edi&am:||/ Sx D.
Si. pgcuxäiea alterius pupilli alteri papillo fundus fit' corfipara-,
tus, isqu& pupillo vel minori traditus *?, an pignoris obliga-
tionem poffit habere is, cuius pecunia fundus fit *? emptus ?
Et magis eft, vt faluum fit ius pignoris fecundum conftitu-
tionem Imperatoris noftri, et Diui patris eius, ei pupillo, cu-
ius pecunia comparatus eft füundus. -$ex« Pignori tamen ca- !
pi iuffu Magiftratus vel Praefidis vel alterius poteftatis, et di- .. .. .
ftrahi fundus pupillaris poteft. Sed-e& in poffeffioney mitti Zr!^uL.

rerum pupillarium a Praetore quis poteft: etius pignoris con-

313 72

»

trahitur, fiue legatorum feruandorum caufa,. fiue damni infe-

Ci: ** vt procedat, iuberi *? etiam poffideri poterit: hae

. enim
..X Hal. vel pignori obligaudis, loco: vel fupponendis. GEB. — 2 Vulg.
Tbeopbilo. B. 3 Nempe vrbana patent maioribus periculis, vt et Vlpianus

in L. 11. $. $. fapra de Minor. obferuat.. Adde Gellium No&t. Zttic, AE n
BYNK. 4 Hal. exiffimet, quae po(fint. — $ Ap. Hal. fij abeft. GEB. — 6 Hal.
accepit. GEB. 7 Hal. exfeguatur. — Vulg. exfequitur. BR. — 8 Hal. et Vulg.
Vt. BR. 9 Gothofr. innota: Al venditione. 1ta Hal. et Vulg. et nos ma-
lumus. BR. Immo Taur. fcribere poterat: venditionl.GEB. 10 Vulg. quod.
B R. 1I Hal. difirabenduwm. GE s. 12 Hal. emerit. — 13 Hal. et Vulg.

folueretuv. BR. 14 Ap. Hal. ex, abeft. GEz. — . 15 .Hal. addit fit. GER.
16 Hal. fuit. G & g. V] Hal praefigit et. GER. — 18 Hlal praefigit et, '
[ | : | m praemiffo.

"

M;L

3 ! ^

4 T n ! n
ïüo]fh«(o -*W

T.R

4

' /) ^
(pro Ti

E
(nk m
M.

4

t u

DIGESTORVM LIB; . XXVIL . TIT. /IX.

N

enim obligationes fiue alienationes locum habent, quia *? non
ex tutoris vel curatoris voluntate id fit, (ed ex Magiftratuum
auCtoritate. .$—2. Item quaeri poteff, fi fundus a tutore pe-
titus fit pupillaris, nec reftituatur, an litis aeftimatio oblata
alienationem pariat? Et magis eft, vt pariat: haec enim alie-
natio non fponte tutorum ffit ?^9. -$-3» Idemtwae erit dicen-
.. dum et fi fundus petitus fit, qui pupilli fuit, et contra pupil-
: lum pronuntiatum, tutoresque reítituerunt: nam et hic vale-
J'econdra.,
&uQursurixov vel éufBarsurix«oy ^* habeat pupillus, videamus,

C2 *uu hwaiï]di&rahi hoc a tutoribus poffit? Et magis eít, non poffe,

d auC, quamuis ius praedii potius fit. $ Nec vfusfructus alienari
p p

"TM 24-Wreit)poteft,-dffi ?? folus fuit vfusfructus pupilli. An ergo hic

"** peqy?3 non vtendo amittatur, fi tutor.caufam praebuerit hu-
ius tei? Et manifeftum eft, reftaurari debere. |Sed 4 proprie-
tatem habeat]|pupillus, non poteft vfumfructum vel vfum alie-
nare, quamulis oratio nihil de vfufruttu loquatur... Simili mo-
do dici poteft, nec feruitutem imponi poffe fundo pupilli vel
adulefcentis, nec feruitutem,rémitti.; Quod et in fundo do-
tali placuit. $. 6. Si lapidicinas vel quae alia ?^* ;metalla pu-
pillus habuit ftypteriae ^?, vel cuius alterius materiae, vel fi
" : creüifodinas, argentifodinas ^9, vel quid aliud huic fimile,
Llfc'c)"n;gæ?-of,ämïy. Pavrvs/||ibro fingulari jad-drationem-Di
"issfas, were]H/. Qv optamen priuatis licet ^* poffidere
L OM MEPIANVS / | libro X XX*r. hd-Ediétum:. |y
T.€9- ars putojex fententia orationis impediri alienationem. $x
Sedae fi lalinas habeat pupillus, idem erit dicendum. $. 2.
L del "eähSi pupillus alienim fundum . bona fideyemptum poffideat, di-
cendum puto, ne-?? hunc alienare tutores polle: ea enim,
- quae?? quafi pupillaris -eze- diftraCtus eft, venditio valet.
$. 3. Si fundus pupillo pign&ratus fit, an vendere tutores ?? ?
'hunc enim quafi debicoris, hoc eft, ?* alienum vendunt. d
^tamen impetrauerat ?? pupillus, vel pater eius, vt iure domi-

lfþto-ncu

L:tl"

PNS 1 it 33 feauens erit dicere non poffe diftrahi
L..Trdewæhnmpoiïidean 5, confequens | p y

quafi praedium pupillare. Idemque ?* et fi fuerit ex caufa
damni infe&ti iuffus poffidere. $. 4. Si fundus legatus, vel
per fideicommiffum fuerit relictus Seio a pupillo herede infti-
tuto, an tutores reftituere hunc fundum pofíint fine auctorita-
te Praetoris? Et putemj fi quidem rem fuam legauit, ceffare

praemiffo commate poft: zmberi. GEB. —
20 Hodie Flor. eft: fit. Et ita Hal. et omnes.
' &io fufpeQa, BR. — 21 H. a Porta in II. ait: Flor. legi ipjzAevrisiv. — Sed
ipfi diferte Flor. legimus: igfgarevrzixbv. Bafil. tamen habent: ipfgz7ixàv, qnod
vt fimplicius hic reftituendum putamus. BR. — Hal. vel ipfarevrisiv, parenthefi
includit, et in margine addit: Paec alias defunt. Idem in Graecis latine verfis
fic commentatur: 2ujvrevriZiv, iuf perpetuarium. — Ita enim latiue ius empbyteu-
ticarium appellarunt Arcad. et. Houorius AA. conflit. I. C. de offi. com. fac.. pal.
: aimirum quod boc titulo flerilia praedia perpetuo colenda dabamt veteres: cum
fertiliores agri publici nou uifi ad. tempus concedeventur : id quod ex [ecundo -
xovoyixdv Ariflotelis baud. obfcuve collieimus, quo in loco baec verba funt: Bubév-
qi0. üe4Sévrec xouuáTuy, TÀ TéuÉVM T üwuóciu dméBoYro, Tà Miv wágmium XQivov
Twà, Tà 9 Üxugmu dewváwe. boc eff: Bymautii cum pecumiis indigevemt, publica

Sed Taurellio et nobis corre-

praedia certis bominibus inditla penfioue tvadiderunt, fertiliora quidem ad tem-.
Vude et ipfe contvacbus époóvsusis quafi im--

pus, flerilia vero im. perpetuum. a
plantatio: et qui exercendos coleudosque eiusmodi fundos vecipiebant, dpQurevran,
quafi imnplantatores Graeco vocabulo dicebantur, 7292 7) ä(.Lqïu're'usw,- ab infitioue
plantationeque : quanuquam imperitia fuperiorum. temporum nualuerit, vt vuleus
bodie mon folum contra vationem, fed et contra. antiquorum. exemplarium fidem,
non empbyteuta et empbyteufis, fed empliteota et empbiteofis promunciet. | Quod
autem fequitur ipBursvrinbv, iuque folis pandectis . Florentzus additur: accipere
poterimus pro iure detentionis, quod anijfo iu pof[fc fionem ex przmo decreto contingit,
vsque dum fecundo impetrato, autbovitate iudicis dominium vei fortiatur : diclum
&n) vod Qufarévew, quod miffus m poffe(fiomem eo velutà pedem. iutulerzt. nam vt
de iure eundi agendi per vicini fundum intelligamus: obflare videntur ea, quae
fequuntur, cum. feruitutis wentio in genere fiat. quare. cum ifla adinonendi tan-
tum lectoris canffa fcribamus : mon erit quod quisquam (ucceufeat, cmm. iutegrum
fit do&tioribus de ea ve fuo avbitrio flatuere, — Haec Haloander indicato in loco,
et locus Ariftotelis allegatus eft in Editione Operum Dunalliana Tom. Il p.
jo:. GEB. . 22 Vulg. poteft pupilli, fi. B R. 23 Hoc: "ec, certo certius
eit eliminandum, vt fa&um a Vulgata, Hal, wec bic nmon vtendo, E quatuor

bit alienatio, propter rei iudicatae/au&toritatem] | $a« [Si ius-

^Ma-

- 19 Hal. quando, loco: q)tz'a. GEB,

: 485

orationem : fin vero de re pupilli, dicendqxiy erit, locum effe
orationi, nec inconfulto Praetore poffe alienare 35, $.5 Si
pupillus ftipulanti fpoponderit, an foluere pofüit fine Praetoris

aucCtoritate? Etmagis eft, ne poffit: alioquin inuenta erit alie- ^ mnusxto- "e/

nandi ratio. $6v Sed Ífi pater ftipulanti fundum fpoponde-
rit, fuccefferitque pupillus in ftipulatum: fortius dicetur, fine
Praetoris auctoritate poffe eum reddere. Idemque et fi iure
hereditario alii fucceiferit, qui erat obligatus. $. z. Eadems;;
ratione, et fi parens fundum vendidit 35, ,vel quis ?? alius —
cui pupillus füccefferit, poteft dici pupillumy cetera venditio-
nis inconfulto. Praetore poffe ?? perficere. $.—8. Fundum

| autem legatum repudiare pupillus fine Praetoris auctoritate

non poteft: effe enimjet|hanc alienationem, cum res fit pu-
pilli, nemo dubitat. $. 9. Non paffim tutoribus fub optentu
aeris alieni permitti debuit venditio: namque non effe viayj
eis diftraCtionis tributam ??: et ideo Praetori arbitrium hu-
ius rei Senatus dedit: cuius officio in primis hoc conuenit ex-
cutere, an aliunde pofífit pecunia ad extenuandum aes *? alie-
num expediri. Quaerere ergo debet, an pecuniam pupillus
habeat, vel in numerato, velin fomfnibus, quae conueniri pof-
funt, velin fructibus conditis, 'vel etiam in redituum fpe, at-
que obuentionum ^*, — tem requirat, num aliae res fint J « .
praeter praedia, quae diftrahi poffnt, ex qugrum *^ pretio i»/4.
aeri alieno fatisfieri poffit. Si igitur deprehenïiezü, non poffe
aliunde exfolui, quam ex praediorum diftractione, tunc per-
mittet) diftrahi, fi modo Vrg;(eat creditor, aut yfurarum modus
parendum aeri *^? aiüeno fuüadeat. -$e-Ke-ldem ** Praetor
jaeftimare debebit, vtrum vendere potius an obligare permite L1 €xc»
tat. Necnon illud vigilanter obferuare, ne plus accipiatur fub
obligatione praediorum faenoris, quam quod ^* opus fit ad
foluendum aes alienum, aut *9 diftrahendum arbitrabitur: ne
propter modicum aes alienum màgna pofleffio diftráhatur: fed
fi fit alia poffeffio minor, vel minus vtilior ** pupillo, magis
eam iubere *? diftrahi, quam maiorem et vtiliorem.
In primis igitur, quotiens defideratur ab eo, vt remittat *9 — .
diftrahi,jreuirere debet eum 5? qui fe inftruat de fortunis ! ]?W,
pupilli, nec nimium tutoribus vel curatoribus credere, qui
nonnumquam lucri fui gratia adfeuerare Praetori folent, necef-
fe effe diftrahi polleffiones 5*, vel obligari. LRequirat ei-

go
.MSS. Vat. et Otob. archetypum fequuntur, Pal. IT. et III. »ec, omiferunt. B&.
His adde Bynkersh. GER. 244 Hal. vel aliqua. GEB. 25 Vide Duker.
ad Opufc. de Lat. Vet, ICt. p. 406. BR. 26 Hal. vel fi cretae, argenti fodi-
na$. Bafil uéraAMe wQiragíou, 9 sum]ugíuc, 9 Agyógov. BR. 24 Hal liceat,
28 Hal. et omnes: zec, etiam VII. MSS. Octauum Vat. cum Florentina, vt
communiter, facit. E R. — Iíta VII. Pal. I. II. HHI. IV. V. Barb. Otob. quibus ad-
de Bynkersh. GEB. 29 Taur. in Adnotat. 4ua. fic vifum veflius i. vendi-
tione. in P. quae. quod autem fequitur, vero, boc efl vere. an vero pretio? Vulg.
Nor; omnes: etenim fi quafi pupillaris : diflraclus efl, venditio won valet, Vat.
adhaeret Florentinae. Pal. L. et IV. qui quafi pupillavis diffrattus eft. — Barb. qua

La5 .

IETLIM

. quafi pupillaris vere difira&us eft. . Pal. V. et Otob. 4uia, habent absque: vero.

BR. Bynkersh. qui quafi pupillaris vero diffradtus efl. GERB. 30 Gothotr.
in nota: tutores poffint. Haloand. — Sed ita fupplent omnes, editi et fcripti, nifi
quod quidam horum habeant: poffumt. —Vat. vt Flor. Hal. addit: et puto. bunc
enim. BR. Habent poffunt: Pal. l. IL IV. Otob. Bynkersh. poffimt: Pal. II.
V. Barb. GE B. 31 Vulg. praefigit vt. BR. 32 Vulg. impetrauevit. B R.
33 Hal. poffideat. GE B. —— 34 Hal. et omnes inferunt: off. BR. 35 Hal.
alienari, quod praefero. BR. 36 Hal. vendiderit. 37 Vulg. guiuis. BR.
38 Flor. eft: praetoreffe, quod monftrat corrigentis ofcitantiam. BR. — 39 Hal.
neque enim eft eis via difivatHionis tributa. GEB. 40 Eleganter Bafil. »A-
Qdco, và xgéoc, implere debitum. BR. 41 Eft Flor. obuenditiouum, vt etiam
'Taur. in Adnotat. habet. Monftrat et hoc ofcitantiam corrigentis. £R. — Tau-
rellii verba funt: obauentiomum. obuenditionum im P. GEB. 42 Vulg. qua-
vuin, quod et nobis placet. BR. 43 Hal. caerendum aeve. — Flor. aeri, exci-
derat, Sed ab antiquiffima manü ad marginem -eft repofitum. BR. Taurellii
itaque fuiffet ftellulis includere v? aerj. GEB, ^ 44 Hal. Item. — 45 Ap. Hal,
quod, abeft. GEB.. — 46 Hal. et Vulg. fi, inferunt. GE E. — 47 Hal. et Vulg.
minu$ vtilis. . Vide Güntheri Latim. Reffitut. c. 110. BR. 48 Hal. zubeat,
GEB. 49 Gothofr. in nota: remittat pro: permittat. Hal. tamen et omnes ;
permittat. BR. 50 Ap. Hal esm, abeít. GX z. 51 Hal: poffeffioneim,

Gggg 2 : 5

LT
u cs z
LA f t A Op jo

fä " i ä y €ce€ ;

14 $6 €x A,Cm:

L'a(:?O

486

go neceffarios pupilli J vel parentes, vel libertos aliquos fi-
deles, vel quem alium qui notitiam rerum pupillar]qum ha-
bet 5?: aut fi nemo inueniatur ??, aut fufpecti fint qui in-
ueniuntur, iubere debet edi rationes, itemque;fynopfinj?* bo-
norum pupillarium, aduocatumque pupillo dare, qui infttuere
poffit Praetoris religionem, an afifentire venditioni vel obliga-
tioni debeat. $. 12. Illud quaeri poteft, fi Praetor áditus per-
miferit diftrahi poffeffionem prouincialem, an valeat quod fe-
cit? Et putem valere, fi modo tutela Romae agebatur: et hi,
tutores eam quoque adminiftrationem fübierant. $3. Ne

itamen titulo tenus tutores aere alieno allegato pecunia abu-

tantur, quarn mutuam acceperunt, oportebig Praetorem cura-
re, vt pecunia accepta creditoribus foluatur, et de .hoc gcer-
nere: dareque viatorem qui ei renuntiet, pecuniam iftam ad
hoc conueríam, propter quod defiderata eft alienatio vel obli-
catio. $. I4. $1 aes alienum non interueniat, tutores tamen
allegent expedire haec praedia vendere ??, et vel ?^* alia com-
parare ?7, vel certe iftis carere: videndum eft an Praetor eis
debéat permittere? Et. magis eft, ne poffit: Praetori enim
non libertim arbifrium datum eft diftrahendi res pupillares, fed
ita demum, fi aes alienum immineat. Proinde et fi permife-
rit aere alieno non allegato, confequenter dicemus nullam effe
venditionem, nullumque decretum: non enim paffim diftrahi.
iubere Prdeétori tributum *ít: fed ita demum fi vrgfeat aes
alienum. $..15. ManétaCtio pupillo, fi poftea poterit proba-
ri, obicptum élle Praetori. Sed videndum eft, vtrum in rem,
an in perfonam dabimus ei aCtionem ? Et magis eft, vt ?* in
rém detur, non tantum in perfonam aduerfus tutores|fiue cu-
ratores. $. 16. Communia praedia accipere debemus, fi pro
indiuifo communia fint. Ceterum [fi pro diuifo communia
fint, ceffante oratione decreto locus erit. g
VI. InEw//|libro IT. deomnibus Tribunalibus.|] / Skp
s1 forte alius proprietatem fundi habeat, alius vfumtructum,

magis eft vt ceffet haec pars orationis; quae de diuifione lo-

Pt —

,,L:*n&
LJ . S$.

LJ m.
$ !/'lt"

quitur: nulla enifi cominunio eft.

.n

i-Jdictum ||/ S1 » v-
PILLORVM fint communia praedia, qui diuerfos tutores ha-
bent: videamus an alienatio locum habere poífit? Et cum
prouocatio neceffaria fit, puto alienationem impediri: neuter
enim poterit prouocare, fed ambo prouocationem exfpectare ??.
Item, fi eosdem tutores habeant ??, multo magis quis impe-
ditam alienationem dicet. $. r. Si pupillus dedit 97. pignori
ex ?? permiífu Praetoris, nonnulla erit dubitatio, :an alienatio

poffit impediri? Sed dicendum eft, poffe creditorem ius fuum -

exequi: tutius ,tamen fecerit, fi prius Praetorem adierit.
$. 2. Si pater vel parens tutor fit alicui ex liberis, an Praetor
adeundus fit, fi obligare velit ? |Et| magis eft, vt debeat: pro-
nior tamen efle debet Praetor ala"lconfentiendum patu.. $..5.
Si Praetor tutoribus permiferit vendere, 9? illi obligauerijit,
vel contra: an valeat quod aCtum eft? Et mea fert opinio,
eum qui aliufijfecit, quam quod a Praetore decretum eft, nihil
egifle. $. 4. Quid ergo, fiPraetor ita decreuerit ?*, v N p x-
RE OBLIGARLEjvVE PERMITTO, an poffit liberum arbi-
trium habere, qui faciat ?? Et magis eft, vt poffit, dummo-
do jfciamus Praetorem non recte partibus fuis funCtum: de-
buit éenim ipfe ftatuere et eligere, vtrum magis obligare an

52, Vulg. babeat. BR. — 53 Hal. znuenitur, et mox: funt. — 54 Hal Ttemque
Cfi opus fit) pupillarium bonorum aduocatum pnupilo dare, et in. margine: alias,
item qui cóvey fit, et rurfus: alas, aduocatumque .GEB. — 55 Hal.vendi. GER.
56 Ap.Hal. vel, abeft. GER. 57 Hal. comparari. GEB. 58 Hal. infe-
tit et. GEB. 59 Hal. exfpe&fant. GE. 60 Hal. babent. 61'Hal. et
Vulg. inferunt res. BR. 62, Àp. Hal. et Vulgo ex, abeft. ER. 65 Vulg.
praefigit et, BR. 64 Al. Ed. decreuit. — 65 Gothofr. in nota: quid faciar.
Hal. GEX. 66 Hal. obligauerit. 67 Hal. et Vulg. inferunt: al BR.
68 Vulg. fcilicet, loco: fed.BR. . 69 Hal. inferit: demmm.GEB. 0 Vulg.
CHiH$His, BR.' 7Y Gothofr. innota: accipiuntur, Haloend. "Taur in Adnot.

DIGESTORVM .LIB. XXVIL

TIT,: : LX

vendere permittat. $. s. Si obligagïï: $6 rem tutof fine de-
creto, quamuis obligatio non valeat, eft tamen exceptioni do-
li: ** locus : fed. *^.tüung?fcum tUtOngQggäln],mutuam' pe-
cuniam ei foluerit, qui fub.pignore erat creditor. --6- Item
videndum eft, an et obligare ei rem poffit? Et dicendum: eft,
fi eandem fortem acceperit, ne£grautoribus vfuris, valere obli-
gationem, vtius prioris creditoris ad fequentem tranfeat, "
VIIL In x w/|libro]I] deomnibus Tribunalibus.|]7 Q v x 13 L-;
NEQVE tutores funt ipfó 1ure, neque-curatores, fed pro tu- |
tore negotia gerunt, vel pro curatore, eós non poffe diftrahe-
re res pupillorum, veladuléfcentium, nulla dubitatio ett. $. r.
Sed fi curator fit furiofi, vel cuius *? alterius non adiilefcen-
tis, videndum eft, vtrum iufé veteri valebit venditio, an hano -
orationem admittemus? Et puto, quia de pupillis Princeps Li'tcck,
loquitur, et coniiunctim)tutoribus curatores accipiuntlJ, per-

tinere: et de ceteris puto ex fententia orationis.idem eífe di-
cendum. $a. AÀn obligari communia poffint, quaeritur?. Sed

non puto fine decreto ,obligandäï nam quod excepit oratio,
ad hoc tantum pertinét, Vt,pe-rfmatur communio, nó vt au-
geatur difficultas communionis. PA E
JIX. I'DEMj' libro . V. Opinionum.]| t/ QOvAMvIS àn-
teceffor Praefidis decreuiffet, ea praedia venumdari, quae tutor
pupilli fübiecto [nominey alterius emptoris ipfe fibi cofpara- 1159 ejlj/
bat: ,tamen fi fraudem et dolum contra Senatusconfülti aucto-, 455
ritatem et fidem tutori.7? commiffam deprehendiffet fücceffor - :
eius,[aditimabit 7?, quatenus tam calfidum commentum 'etiam. 11 €xC,
in exemplum coércere ** -'debe[t. | | « o2
E d IDEM/H libro V& Opinionum.||/7 IrrrcrTE
Senatusconfültum pupilli vel adülefcentis praedio venumdato;
Q eo nomine apud iudicem tutelae, vel vtilis actionis ae&i(n'a-s
ï'(ï) df-a&a.?ï&f, eaque foluta :: Vindi,/tio praedii ex aequitate in--
ibetur **, | | u g
æ Xl Ibgw /libro T Il/de Ofüciä Preeeonfuti U/ Sr
PRAEDIA minoris vigintiquinque annis diftrahi defiderentur,
caufa cognita Praefes prouinciae debet id permittere, Idem
feruari oportet, et fi furiofi vel prodigi, vel cuiuscumque al-
terius praedia curatores velint diftrahere. v
ia XIL. MaRoraxvs//5 ||libro fingulari/aé am-.

| m. IT Ccontra Senatusconfultum, fi cu-
lus tutor creditori patris pupilli exfolu£, vt eius loco fucceddg.
, ,XIII. PAy g;vsï,//[jgþibro fingularifad orationei Diui Se-
ueri.]]/ $x rvNpvs fitfterilis, vel fixofus, vel peftilens, vi-
