folutio fatta eft, vel cautio de foluendo interpolita proponi-
tur ex his inftrumentis, quae nunc falfa dicuntur, praefcri-
ptioni locum non effe.

XIL VreraAxvslibro XXXVIIL.ad Edi&um. G-

N E-

Vulg. IVLIANV'S. &R. I6 Ap. Hal. et Vulg. vt, abeft, et Flor. ab or-
dinaria manu eft deletum. BR. . Et in Rehd. abeft. GER. 17 Gothofr. in
nota: in id, quod facere poffit. valgat. Haloand. — Nempe Hal. ita habet:
veluti ea quami focins babet im id, quod facere poffit, voce: exceptionemi, o-
miffa. Sernant hanc vocem Vat. I. V. VlI. Barb. Chriftin, Pal. L. $; Cruc. L. Ín
Bynkersh. eft: veluti ea exceptio quam focius babet. Rehd. vt Hal. nifi quod
vocem: exceptionem Íeruet, G E B. 18 Rehd. fideiuffori. GER. I9 Go-
thofr. in nota: quod fi.deceptus non fit. vulgat. quia fi deceptus non fit, Ha-
loaud. GEB. 20 Ap. Hal. z ve, abíunt. Vulg. m iure. BR. Rehd. vt
Vulg. G E B. 21 Hal babebit. 22 Hal. et Vulg. fint, et ita fa&um
Flor. &R. Etiam Rehd. fit. GEB, — 25 Vulg. aduevfarii.BR. Etiam Rehd.
G E B. 24 Hal. et Vulg. qzi. BR. Etiam Rehd. GE E. 25 Hoc rubrum
in Rehd. proríus abeft. GE B. 26 Hal. iudicata$, et mox: oveffe. GE B.
21 Wulg. exceperit. B R. 28 Hal. IVLIANV' S. GER. 29 Vulg. folue-
rit. BR, Etiam Rehd. GER. 30 Ap. Hal et Vulg. et, abeft. Bx. In

Rehd. inter verfus tenuiter admodum eíft adícriptum. GER. 31 Hal. ca-
wedtur, fives, et in fequentibus: et, loco: fi. GEE. 32 Al. et pofica.
Pppppp 3 : G E B.

o . DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. L IL

NERALITER in praeindiciis is ?? a&toris partes ?^ fuftinet,
qui habet intentionem fecundum id , quod intendit M.
XIIL. IvnrAwvs ?* libro L. Digeftorum. S1 poft
litem de hereditate conteftatam res fingulae petantur: placet
non obftare exceptionem, QVOD PRAEIVDICIVM H ER E-
DITATI NON EIAT: futuri enim iudicii, non facti no-
mine huiusmodi exceptiones comparatae funt.
XIV. AnrENvs Vanvs ?? libro II. Digeftorum.
FiLivsFAMILIAS peculiarem feruum vendidit , ?* pretium
ftipulatus eft: is homoredhibitus ?? et ^? poftea mortuus eft,
et pater eius pecuniam ab emptore petebat, quam filius. fti-
, pulatus erat: placuit aequum eífe, in factum exceptionem
eum obicere, QvoD PECVNIA OB HOMINEM ILLVM
EXPROMISSA EST ^', QVI REDHIBITVS EST. |
XV. Ivrrawvs ^*? libro IV. ad Vrfeium Ferocem.
ApvkRSvs exceptionem iurisiurandi replicatio doli mali
non debet dari : cum Praetor id agere debet ^?, ne de iureiu-
rando cuiusquam quaeratur. T (
XVI. ArR1cANVvS libro. IX. Quaeftionum. F v N-
pvM Titianum poffides, de cuius proprietate inter me et te
controueríia eft: et dico praeterea viam ad eum per fundum
Sempronianum, quem tuum effe conftat, deberi: fi ** viam
petam, exceptionem, QVOD PRAEIVDICIVM PRAEDIO
NON FIAT, vtilem tibifore putauit ^?: videlicet quod non
aliter viam mihi deberi probaturus fim, quam ^^ prius proba-
uerim ^* fundüm Titianum meum effe. .
XVII. Pavrvs libro LXX. ad Edictum *3. Sxp fi
ante viam, deinde fundum Titianum petat *? : quia et diuer-
fa corpora funt, et caufae reftitutionum difpares, non noce-
bit exceptio. : od
XVIIIL. ArnicANvs libro IX. Quaeftionum, Fv u-

DI, quem tu proprium tuum eífe dicis, partem a te peto:-

et volo fimul iudicio quoque communi diuidundo agere fub
eodem iudice. . Item fi eius ?? fundi, quem tu poffideas, et
ego proprium meum effe dicam, fructus condicere tibi velim:
quaefitum eft, an exceptio, QvOD PRAEIVDICIVM FV N-
DO PARTIVE EIVS NON FIAT, obftet: an deneganda
fit?2 et vtrubique ?* putat interuenire Praetorem debere, nec
permittere petitorl, priusquam de proprietate conftet, huius-
modiiudiciis experiri. —— — !
XIX. Mamcrawvs ?? libro XIIL Inftitutionum.
Onxrs exceptiones, quae reo competunt, fideiuffori quo-
. que, etiam inuito reo, competunt. :

XX. PAvrvs libro fingulari de Coh,ceptiohe formu-

larum. ExcEgPTrioNEs opponuntur, aut quia faCtum fit,
quod fieri oportet 5?, aut quia faCtum fit, quod fieri non opor-
tuit, aut quia factum non fit, quod fieri debuerat 5*, Quia

factum eft ?**, quod fieri oportuit, datur exceptio rei vendi-.

tae et traditae, *et rei iudicatae *. Quia factum eft, quod
fieri non oportuit *5^, datur exceptio doli mali. . Quia non
fa(tum eít, quod fieri debuit ?*, vt bonorum polfeffionis

non datae. | | ,
XNL NgmATIVS ?? libro ïV.- Membranarum, R

GE B. 35 In Rehd. is, abeft. GEz. — 34 Hal. partemt. GEB. — 35 Vide
ad b. 1. Van de Water J. Obf. 9. GEB. . 36 Hal. ALFENV'S. Vulg. VL-
PIANVS. B R. 37 Hal. PAPINIANV'S. GgB. — 38 Hal. pracfïïgit: et,
G EB. 39 Rehd. addit: eff. GER. 40 Ap. Hal. et, abeft. — 41 Hal.
effet. GEB. . 42 Hal. VLPIANV S. GEB. — 43 Hal. et Vulg. debeat. G E B.
FKtiam Rehd. GER. 44 Vulg.inferit: a te. BR. Etiam Rehd. GEB. — 45
Hal. et Rehd. putaui. GER. 46 Vulg. inferit: fi. BR. Etiam Rehd. GER.
47 Yaur. proba Berim. G E B. 48 Hal. hanc infcriptionem habet integram.
GER. . 49 Hal et Vulg. petaw:, et ita Flor. ab ordinaria manu fa&um.
BR. Etiam Rehd. petam. GER. 50 Hal. eiusdem. $1 Vulg. vtrobi-
que. BR. Etiam Rehd. GEz. — 52 Vulg. MARCELLV'S. B. 53 Hal.
et Rehd. oportuit. GEB. . 54 Hal. oportuit. Vulg. debuit. B R. Rehd. de-
buerit, GER, 55 Vulg. fit. BR. Etiam Rehd. GE z. 56 Rehd. opor-

quaerit, fi eum dare non oportere iurauerit.

maioris pecuniae praeiudicium fieri videtur, cum ea 59 quae-

ftio in iudicium deducitur, quae vel tota, vel ex aliqua parte
communis eft quaeftioni de re maiori. - :
XXII. PAvrvs|libro fingulari de Variis Lectionibus.
ExckPT10 eff condicio 59, quae modo eximit réum da-
mnatione, modo minuit damnationem. $. I. Replicatio eft
contraria exceptio **, quafi exceptionis exceptio.
XXIII. LAs&o libro VI, Pithanon a Paulo epitoma-
torum. Pavzrvs 9?: fi quis ftatuamin municipio ea:mente
pofuit, vt ea municipii effet, et eam petere vult:z 'eXClug;'eu'm
oportet praefcriptione in faétum data. La T d
XXIV. HenwocENrzANvslibroVI. Iuris Epitoma-
rum. FriLnrvsFAMILIAS exceptionem iurisiurandi patri

DE EXCEPTIONE REI IVDICATAE.
U 1 VLsrANVS hbrolkad Editum. ^ —— . —

C v M res inter alios iudicatae nullum aliis praeiudicium fa-
ciant, ex eo teftamento, vbi libertas data eft, vel' lega-

to * agi poteft: licet ruptum, velirritum, aut ? non iuftum
dicatur teftamentum: nec fi fuperatus fuerit legatarius, prae-

- iudicium libertati fit.

.. ]. Ine w libro XIII advïEd«i&uhflf.- Q vx cum herede
eius egit, qui filium praeterierat, et exeeptione. fummotus

et, AC ? s1I NON IN EA CAVSA SINT TABVLAE TE-

STAMENTI, VT CONTRA EAS BONORVM POSSES-

/SIO DARI POSSIT: omittente * emancipato filio bonorum
" poffeffionem , non inique reftituetur, vt agatcum herede: et

ita Iulianus libro quarto Digeftorum fcripfit. .. .. .

Ill. Ipxv libro XV. ad Eli&um. IvrrANvs libro :

tertio digeftorum refpondit, exceptionem rei iudicatae obftare,

quotiens eadem quaeftio inter easdem perfonas reuocatur: et

ideo etfi fingulis rebus petitis hereditatem petat, vel contra:
exceptione fummouebitur. t : !
IV. Inxnu libroLXXII. ad Edictum. R x iudicatae ex-

'ceptio tacite continere videtur omnes perfonas, quae remin

iudicium deducere folent. i
. M. Ingw libro LXXIV. ad Edictum. D x eadem re
agere videtur, et qui non eadem actione agat? , quà ab ini-
tio agebat: fed etiam fi alia experiatur, de eadem tamen re.

Vtputa fi quis mandati aCcturus, cum ei aduerfarius 9 iudicio

fiftendi caufa promififfet, propter eandem. rem agat negotio-

rum geftorum , vel condicat: de: eadem re agit. Recteque

ita * definietur, eum demum de re ?* non agere, qui pror-
fus rem ipfam non perfequitur: ceterum cum quis aCtionem
mutat et ? experitur, dummodo de eadem re experiatur, etfi

diuerfo genere actionis, quam inftituit, videturde ea T ?reagere. -

VI. Pavrvs libro LXX. ad Edictum. SiNaGvzris
controuerfiis fingulas aCtiones, vnumque ** iudicati finem
fufficere, probabili ratione placuit:; ne aliter modus: litium
multiplicatus fummam atque inexplicabilem faciat difficulta-
! 4 Dlb ii tem z

tet. GER. — 57 Hal. oportuit. GEB. — $8 Hal. Hermogeuiaeuus. GEB. — 59
In Rehd. ea, abeft. GER. 60 Vulg. contradichio. g R. 61. Vulg. exce-
ptioni. Hal. fequentibus praefigit: et. 8R. Rehd. vt Vulg. GER. 62 ln
Rehd. Paulus, abfuit, fed nonnemo adícripfit. G s. í
' 1 Gothofr. in nota: vel legatum. Hal. Et ita Var. 1. II. Barb. Chri-
ftin. Pal. L. II S. Cruc. I. Bynkersh. Etiam Rehd. in hunc modum: zbi vel
libertas data eff, vel legatum , agi poteft. GE B. 2 Vulg. vel. BR. Etiam
Rehd. vti faepe loco: aut. GER. 3 Hal. at fi. Vulg. aut fi. BR. Rehd.
vt Vulg. GEB. — 4 Hal. obmitteute. GER. 5 Hal. et Vulg. ag;t. BR. Et-

iam Rehd. G E&. 6 Hal, inferit: zz. GEB. 7 Vulg. Re&e itaque.'BR.
$ Gothofr. in nota: eadem Ícil. Ita nempe Vulg. de eadem ve. BR. Et Rehd.
GERB. 9 Hal etRehd. a&ione mutata experituv. GE B. — 10 Hal. et Vulg.
II Rcehd. vumuquemque, G EE.
* 12

de eadem ve. £R. Etiam Rebd. GER,

p
Cepfl(

um
(
pars |
v
P
(f
froi
fondo
pundu
o
du |
Srltla
petat.
C
eutd
vímum
D
t 1
;.uz. S
film
petat,.i
Qoi0s
quei
yieh,
T
Quie
Ceat,
tüs v
(eptio
fnit,.
ydn
Bie
b
m
bitor
t
lit Q
pora,
t

fidi
ipt; :

od
N
C
fhej
eh
Lt

L
l4 G
UM
liy,
NI0; o
VY
rl
J
dN
li ?
i
MIET
Vgj

AL

mf
ln
fn
Tie«

lo
Ju$
u
i
Ym
nü

[
"

m

agit; aeque exceptione fubmouebitur. -

. X2, Hal. pfouuncientur. GEB.

DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. II 921

tem: maxime fi diuerfa pronuntiarentur *?: parere ergo ex-

ceptionem *? rei iudicatae, frequens eft.-

VIL. VrPramwvslibro LXXV. ad Edi&um. 8 Ii,quis,

cum totum petiffet, partem petat: exceptio rei iudicatae no-

cet: nam pars in toto eft: eadem enim res accipitur, etfi
pars petatur eius, quod totum petitum eft, -Nec intereft,
vtrum in corpore hoc quaeratur, an in quantitate, vel in iure.
Proinde fi quis fundum petierit, deinde partem petat,, vel pro
diuifo, vel pro indiuifo: dicendum erit, exceptionem obftare.
Proinde et fi proponas mihi certum locum me petere ex eo
fundo, quem peti *^, obftabit ** exceptio. Idem erit pro-
bandum, et fi duo corpora fueriat** petita, mox alterutrum
corpus petatur: nam nocebit exceptio. . Item ** fi quis fun-
dum petierit, mox arbores- excifas *? ex eo fundo petat: aut
infulam petierit, deinde aream *? vel ?? tigna, vel lapides
petat. ltem fi nauem petiero, poítea fingulas tabulas vindi-
cem. $. r. Si ancillam praegnatem petiero, et poft litem

conteftatam conceperit et pepererit, mox partum eius petamz-|

vtrum idem petere videor ?*,an aliud , magnae quaeftionis ett?
Etquidem ita definiri poteft, totiens eandem rem agi , quotiens
apud iudicem pofteriorem id quaeritur, quod apud priorem
quaefitum eft. n his igitur fere omnibus exceptio nocet.
$. 2. Sed in cementis et tignis diuerfum eft: nam is, quiin-
fulam petit, fi cementa, veltigna, velquid ?? aliud fuum
petat, in ea condicione eft, vt videatur aliud petere: etenim
cuius infuüla eft, non vtique et ?? cementa fünt: denique ea;
quae iuncta funt aedibus alienis, feparata dominus vindicare
poteft. $. 3. De fru&tibus eadem quaeftio eft, et de partu:
haec enim nondum erant in rebus humanis, fed ex ea re funt,
quae petita eft: magisque eft, vt ifta exceptio ^* non no-
ceat. Plane fi in reftitutionem ?? vel fructus, vel etiam par-
tus venerunt, aeftimatique funt: confequens erit dicere ex-

finit, exceptio rei iudicatae obftat, quotiens inter easdem

perfonas eadem quaeftio reuocatur, vel alio genere iudicii. |

&t ideo, fi hereditate petita fingulas res petat, vel fingulis re-
bus petitis hereditatem petat, exceptione fummouebitur.
$. 5. Idem erit probandum, et fi quis debitum petierit a de-
bitore hereditario, deinde hereditatem petat: vel contra, fi

ante hereditatem petierit, et poftea debitum petat: nam et.

hic obftabit exceptio: nam cum hereditatem peto,' et cor-

pora, etaCctiohes omnes, quaein hereditate fünt, videntur

jn petitionem deduci. : |
VIII. IvrraAwvs libro LI. Digeftorum. IrEx parte
fundi petita, ^* familiae hercifcundae, vel commuai diuidundo

505 IX. VrPrANvs libro LXXV. ad Edictum. Sx a te
hereditatem petam, cum nihil poffideres, deinde, vbi coepe-
ris aliquid poffidere, ?7 hereditatem ?? petam: an noceat ex-
ceptio ifta? Et putem, fiue fuit ^? iudicatum, hereditatem
meam effe, fiue aduerfarius, quia nihil poffidebat , abfolutus

eft, non nocere exceptionem. . $. 1. Si quisfundum, quem pu-

tabat fe poffidere, defenderit, mox emerit: re fecundum pe-

I5 Vulg. exceptioni.BR. Etiam Rehd. GER.
14 Gothofr. in nota: petii. Hal. Et Vulg. BR. Et Rehd. et Taur. erat dare:
petI. GEB, 15 Taur. obflaVit. GER. IG Hal. fuerunt. 17 Vulg.
4dem. BR. I8 Flor. eft: exciffas, vt dubium fit, an legas: exfciffas, an
vero: excifaf. kHoc modo Hal. et omnes editi, et decem fcripti, nifi quod
Vat, Vl, et Barb. habeant: arborem excifam , et Vat. M. avborem caefam. B R.
Reliqui fcripti: Vat. L. IV. V. Chriftin. Pal. I. $. Cruc. L fI. quibus adde
Bynkersh. vt et Rehd. Magl. vt Flor. GE. I9 Videtur hic collocandum:
petat, vt facit Vulg. nempe quae fequuntur poft: ex eo fundo petat , hucusque
exciderant, vtadeo 7à petat facile rurfus excidere potuerit. — Taurellio repeti-
tio zo) petat, vifa nimia, BR. — At nec Rehd. habet v2 petat , nifi in fine vnice.
Et fane illius repetitionis rationem nullam video..'GEB. ^^ 20 Vulg. azt, lo-
co: oel. BR. — 21 Hal.et Vulg. videar. B R. Etiam Rehd. GEB. . 22 Vulg.
4liquid. BR. Etiam Rehd. GEz. — 23 In Rehd. et, abeft. GEB. — 24 Hal.

INTER ME ET TE,

4.

titorem iudicata, an reftituere cogatur? Et ait Neratius, fi
aCtori iterum petenti, obiciatur exceptio rei iudicatae: repli-
care eurh oportere de re fecundum fe iudicata. : $.. 2.- [ulia-
nus fcribit, exceptionem rei iudicatae a perfona auctoris ad
emptorem tranfire folere: retro autem ab emptore ad aucto-

rem reuerti non debere, Quare fi hereditariam rem vendide-

ris, ego ?? eandem ab emptore petiero, et vicero: petenti
tibi non opponam exceptionem, AT ?* s; EA RES IVDI-
CATA NON SIT INTER. ME ET EVM CVI VENDI-
DISTI. u | l.
^ X€. IvxrrawvslibroLT. Digeftorum. IT« fi victus

fuero, tu aduerfus me exceptionem non habebis.

.XL Vrriamwvs libro LXXV. ad Edictum. S:x ma-.

ter filii impuberis defun&i ex Senatusconfulto bona vindica-

uerit idcirco, quia putabat rupto patris eius ?? teftamento ne-

minem efle fübftitutum, victaque fuerit, quia teftamentum
patris ruptum non erat, poftea autem apertis pupillaribus ta-
bulis apparuit non effe ei fubftitutum: fi peteret rurfus here-

ditatem , obftaturum ?? exceptionem rei iudicatae Neratius

ait. Ego exceptionem obeffe ei ?^ rei iudicatae non dubito:
fed ex caufa fuccurrendum erit ei, quae vnam tantum caufam
egit rupti teftamenti. $. r. Denique et Celfus fcribit, fi ho-
minem petiero, quem ob eam rem meum effe exiftimaui, quod
mihi traditus ab alio eft ?^, cum is ex hereditaria caufa meus '

| effet, rurfus petenti mihi obftaturum ?$ exceptionem. . $. 2.

Si quis autem petat fundum fuum effe, eo quod Titius eum

. fibi tradiderit: fi poftea ?* alia ex caufa petat, caufaadietta
non debet fummoueri exceptione, $. 3. Item Iulianus fcri-
| bit, cum ego et tu heredes Titio exítitiffemus, fi tu partem

fundi, quem totum hereditarium dicebas, a Sempronio pe-
tieris,' et victus fueris, mox eandem partem a Sempronio

| emero: agenti tibi mecum familiae hercifcundae, exceptio ob«
ceptionem obiciendam. $. 4. Et generaliter, vt TIulianus de-

ftabit: quia res iudicata fitinter te et venditorem meum: nam
et fi ante ?? eandem partem petiffem, et agerem familiae her-
cifcundae: obftaret exceptio, Qv OD RES IVDICATA SIT
$. 4. Eandem caufam facit etiam ori-
go petitionis, Ceterum fi forte petiero fundum vel hominem;
mox alia caufa noua poft petitionem mihi accefferit, quae mihi
dóminium tribuat, non me repellet ifta exceptio: nifi forte
intermiffum. dominium in ?? medio tempore rediit quodam
poflliminio. :-Quid enim, fi homo, quem petieram, ab hofti-
bus fuerit *? captus, mox poftliminio receptus ** ? hic ^? ex-
ceptione füummouebor: quia eadem res effe intellegitur. At
fi ex alia caufa dominium fuerim ^? nacCtus, non nocebit ex-
ceptio.' Etideo, fi forte fub condicione res legata mihi fuerit,
deinde medio tempore adquifito dominio petam, mox exiftente
condicione legati rurfus petam: putem exceptionem non ob-
íftare: alia enim caufa fuit prioris dominii, haec noua nune
acceffit; $. 5. Itaque adquifitum qpigiem p.ofce.a»dominium
aliam caufam facit, mutata autem opinio petitoris non facit.
Vtputa opinabatur ex caufa hereditaria, fe ^* dominium þa-
bere: mutauit opinionem, et coepit putare ex caufa donatio-
nis: hàec res non parit petitionem nouam: nam qualecum-
et V.ulgiq.* inferünt: 'þetz'torz'. BR. Etíam Rehd. GER. 25 Rehd. veflitutio-
ue. GEB. |. 26 Hal praefigit:;4si. Vulg. fi. B& R. Rehd, vt Vulg. GE&.
2 Hal. praefigit: iterum. BR. Etiam Rehd. GER. 28 Vulg. inferit:
a te. BR. Etiam Rehd. GE B. 29 Vulg. fuerit. BR. Etiam Rehd. : 30
Hal.egoque. Vulg. et ego. BR. Rehd. vt Vulg. GEE.. 31 Vulg. aut fi,
et ita quoque Flor. fa&um. BR. . Et ita quoque Rehd. vr Vulg. GER. 32
In Rehd. 'eius , abeft. GE . 33 Gothotr. in nota; obftaturam. FHal. Vt
Hal. ita et Rehd. GEB. 34 Florentiae 73 ei eft deletum. B n. 35 Hal.
ab alio effet fcilicet cum is. GEB. 56 Hal. et Vulg. obflaturam , et ita hic
etiam Flor. eft fa&um. B R.' Ita etiam in Rehd, legitur. GER. 37 Hal. et
Vulg. inferunt: emm. BR. Etiam Rchd. G E &. 38 Vulg. a te; loco: amte.
BR. Etiam Rehd. GER. 39 Ap. Hal. et Vulg. ;2 , abeft. 8R. In Rehd.
adeft. G E B. 40 Rehd. fuerat. GEB. — 41 Rehd. addit: eff. GER. — 42
Vulg.bac. BR. Etiam Rehd. G&z. — 43 Hal. et Rehd. fuere. GEB, — 44 f?g
al,

922 DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. IL-

que et vndecumque dominium adquifitum habuit, vindicatione

prima in iudicium deduxit, $. 6. Siquis iter petierit, deinde.

aCctum petat: puto fortius defendendum, aliud videri tunc
petitum, aliud nunc: atque ideo exceptionem rei iudicatae
ceffare. $. 7. Hoc iure vtimur, vt ex parte aCtoris in ex-

ceptione rei iudicatae hae perfonae continerentur *?^, quae.

remin iudicium deducunt : inter hos erunt *9 procurator, cui
mandatum eft, tutor, curator furiofi, velpupilli, aCtor mu-
nicipum ^7?: ex perfona autem rei, etiam defenfor numera-
bitur: quia aduerfus defenforem, qui agit ^*, litem in iudi-
cium deducit ^?. $. 8. Si quis hominem a filiofamilias petie-
rit, deinde eundem a patre petat: locum habet haec exceptio.
$. 9. Si egero cum vicino aquae pluuiae arcendae, deinde al-
teruter noftrum praedium vendiderit, et emptor agat, vel cum
eo agatur, haec exceptio nocet: fed de eo opere, quod iam

erat factum , cum iudicium acciperetur, $. 10. Item. fi rem,

quam a te petierat, Titius pignori Seio dederit, deinde Seius
pigneraticia aduerfus te vtatur: diftinguendum erit, quando
pignori dedit Titius: et fi quidem antequam peteret, non
oportet ei nocere exceptionem: nam et ille petere debuit, et
ego faluam habere debeo pigneraticiam aCtionem : fed fi, poft-
eaquam petit ??, pignori dedit, magis eft, vt noceat exce-
ptio rei iudicatae, : hn : |
. XII. PaAvrvs*'libro LXX. ad Edictum. Cv M quae-
ritur, haec exceptio noceat, necne? inípiciendum eft, an
idem corpus fit. j | ! !
XIII. VnLPrAwvs libroLXXV. ad Edictum. Qvan-

TITAS eadem, idem ius ?. — .

XIV. Pavrvs libro LXX. ad Edictum, . Er an ea-.

dem caufa petendi, et eadem condicio perfonarum : quae nifi
omnia concurrunt, alia res eft. Idem corpus in hac exce-
ptione, non vtique omni priftina qualitate vel quantitate fer-
uata, nulla adiectione deminutioneue fatta, fed pinguius pro
communi vtilitate accipitur. $. r. Qui cum partem vfusfru-
€tus haberet, totum petit, fi poftea partem adcrefcentem pe-
tat, non fummouetur exceptione: quia vfusfructus non por-
tioni, fed homini adcrefcit, |$. 2. Actionesin perfonam ab
aCtionibus in rem ?? hoc differunt: quod cum eadem res ab
eodem mihi debeatur, Ífingulas obligationes fingulae caufae

fequuntur ?^, nec vlla earum alterius petitione vitiatur: at |

cum in rem ago, non expreffa caufa, ex qua rem meam effe
dico, omnes caufae ?? vna petitione adpraehenduntur: . ne-
que enim amplius, quam femel res mea effe poteft: faepius
autem deberi poteft. $. 3. Si quis interdiCto egerit, de pof-
feffione, poftea in rem agens non repellitur per exceptionem:
quoniam in interdiCto poffeffio, in *9 aCtione proprietas ver-
titur. ! t y -
XV. Garvs libro XXX. ad Edictum prouinciale. Sx
inter me et te controuerfia de hereditate fit, et quasdam res
ex eadem tu. poffides ?**, quasdam ego : nihil vetat, et me a
/ te, et inuicem te a me hereditatem petere: quod fi poft rem
iudicatam a me petere coeperis, intereít, vtrum meam effe
hereditatem pronuntiatum fit, an contra: ?? fi meam effe,
nocebit tibi rei iudicatae exceptio: quia eo ipfo, quo *? meam
effe pronuntiatum eft ??, ex diuerfo pronuntiatum videtur tuam

kal. fe , abeft, G E. 45 Hal. et Vulg. coutimeautur. BR, Etiam Rehd.
GEB. 46 Vulg. erit. BR. Etiam Rehd. GE R. 47 WVulg. mnnictpii. B R.
48 Hal. et Rehd. defenforem agit, qui liem. GEB. — 49 Rehd. deduxit. GE R.

50 Hal. et Vulg. petzt. BR. Rehd. vt Flor. GER. 51 Vulg. IVLIANV'S. '

GE B. 52 Hal. Quantitasque eadem et idem ius. Vulg. Quantitasque ea-
dei idemque ius$. BR. — Rehd. Quantitasque eadem . idem iu$ efl. GE B. 53
Rehd. inferit: z. GEB. , 54 Hal. fequantur, et mox: cicietur, — 55 Rehd.
inferit: z15. G EB. 56 Vulg. inferit: bac. BR. Etiam Rehd. GEz. 57
Hal. et Vulg. poffideas. B R. Etiam Rehd. GEs. 58 Hal. et Vulg. prac-
figant: wam. BR. Etiam Rehd. GE z. 59 Vulg. quod , ethoc malim. B.

dicata.

non effe: fi vero meam, non effe, nihil.de tuo iure iudica-

tum intellegitur, quia poteft ** nec mea hereditas effe, nec
XVI. IvurANwvs libro LI. Digeftorum. EvipExw-
TER enim iniquiffimum eft, proficere rei iudicatae exceptio-
nem ei, contra quem iudicatum eft. o M
. XVII. GaAzrvs libro XXX. ad Edictum prouinciale 92,

S1 rem meam a te petiero, tu autem idéo fueris abfolutus,

quod probaueris fine doloó malo te defiffe poffidere: deinde
poftea coeperis poífidere, et ego a te petam: non nocebit
mihi exceptio rei iudicatae. . ii n
XVIIL. VnriAwNVvslibro LXXX. 53ad Edictum. Sx
quis ad exhibendum egerit, deinde abfolutus fuerit aduerfa-
riüs, quia non poffidebat, et dominus iterum. ?^ agat, nan-

| €to 9? eo polfeffionem, rei iudicatae exceptio locum non ha--

bebit 95: quia alia res eft. |
. XIX. MancEkrrvs libro XIX. Digeftorum. Dvo-
B vs diuerfis temporibus eandem rem pignori dedit: egit po-
fterior cum priore pigneraticia, et optinuit: mox ille agere

fimili actione inftituit. Quaefitum eft, an exceptio reiiudi- -
catae obftaret? 9? Si oppofuerat ?? exceptionem rei fibi ante -

pigneratae, et nihil aliud nouum et validum adiecerit, fine

dubio obftabit: eandem enim quaeftionem ; reuocat in iudi-

cium. | |
. .KX. PowPourvs libro XVI. ad Sabinum. Sz ex
teftamento actum fit cum herede ab eo, qui, cum totum ar-
gentum ei legatum erat, menfías dumtaxat fibi lepatas pu-
taret, earnmque dumtaxat aeftimationem in iudicio fecifletz

poftea eundem petiturum de argento quoque legato , Treba-

tius aitz nec obftaturam ei exceptionem , quod ? non fit pe-
titum, quod nec actor petere putaffet, nec iudex in iudicio
fenfiffet, rX |

«XXL Ipnrw ?9lbro XXXL ad Sabinum, . Sxy cum ar«-

| gentum mihi teftamento legatum effet, egerim cum herede,

et poftea codicillis prolatis veftem quoque mihi legatum ?*
effe appareat, non eít deducta in fuperius iudicium vettis cau-.
fa: quia neque *? litigatores, neque iudex de alio, quam
de argento actum intellegant. $. r. Si petiero gregem, et
vel aucto, vel minuto numero gregis, iterum eundem
gregem petam, obítabit mihi exceptio. ^ Sed etíi fpeciale
corpus ex grege petam, i adfuit 7*? in eo grege, .puto
obftaturam exceptionem. — $. 2. Si Stichum et ** Pamphi-
lum tuos effe petieris, | et abfoluto aduerfario Stichum
tuum effe petas ab eodem, exceptionem obftare tibi con-
ftat. .$..3. 5i fundum mmeum effe petiero, deinde poftea
vfumfructum eiusdem fundi petam, qui *? ex illa caufa,. ex
qua fundus meus erat, meus fit: exceptio mihi obftabit: quia
qui fundum habet, vfüumfructum fuum vindicare non poteft.
Sed fi vfumfructum, cum meus effet ; vindicaui, deinde pro-
prietatem nanéctus, iterum de vfufructu experiar, poteft dici
alia res efle: quoniam , |poftquam nanctus fum proprietatem
fundi, definit meus effe prior vfusfructus, et iure proprieta-
tis, quafi ex noua caufa rurfus meus effe coepit. $. 4. Sipro

feruo meo fideiufferis, et mecum de peculio actum fit: fi

poftea tecum eo nomine agatur, excipiendum eft dé re iu-
Et ita Rehd. GEB. .. 60 Vulg. fit. £R. Etiam Rehd. GEE. 61 Hal. et
Vulg. poterit. BR. . Rehd. vt Flor. GEBR. — 62, Hal. hanc infcriptionem ha-
bet integram. GER. 63 Flor. fa&um: o&agenfuno, ex: oclogemfimo. BR.
64 Rehd. znterim. G E B. 65 Gothofr. in nota: na&o. Hal. GEEB. .. 66

Rehd. babet. GE B. 67 Hal. obflaret? vefpondit. Et hoc in Kehd. eft fu-
perícriptum. GE R. 68 Hal. et Vulg. oppofuerit.BR. . 69 Hal. quoniam.

GEB. TO Hal. et Vulg. IVLIANVS. 5n. .. 11 Gothofr. in nota: Al -
legatam. Nempe ita Taur. in margine, et Hal. et Rehd. GER. 72, Hal.
Wec, et mox Iterum. GEB. — 75 Rehd. fi tunc fait. GEB. — 74 Rehd. aut,
loco; et; fuperícriptum tamen: al et. GER. 775 Hal.et Rehd. 4uia, et in
j , z fequen-

ult
p n
m I

»947
f d
s
|
gt
hod
lib
fibitor
OM
fiot a
fnine
vett (
ipit
(is me
«
Qu
t
Nietl
Áintm

tetom
tollen
toller
&f
petes!
Iüre a
Ml

t

! ith

per
It j
yer
t
r

Á
p
h]
N E
Áb
Mi (
lil
i Hl
17
Ttefer
T
fuii
LT

)l
D.

6

t

ltus,
Itde
Xit

P
Y Dl
nb

Dvo-
"l p«
i
1utfd
J dnte
, fine
didi«

YLet
Df«
d-
diete
fete
t
Udico

D
t
T.
(l«
um
Y
)oem
Yi
p
!leül'
Qui
d
yita
j d
(u
tel
Q
d
atert
riet?«
p
n
tl
Vl
jj &
"13
3
(
dir
i
Hal.
rwf j
i
]*JCH'

DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. IL ^ . | 923

XXII. PAvrvslibro trigenfimo * primo** ad EdiCtim.
S1 cum vno herede ** depo(iti aCtum:fit, tamen et cum ce-
teris heredibus recte agetur, nec exceptio rei iudicatae eis
proderit *?: nam etíi eadem quaeftio in omnibus iudiciis **
vertitür; tamen perfonarum mutatio, cum quibus fingulis füo
nomine agitur, aliam atque aliam rem facit. Et fi actum fit
cumn herede de dolo defuncti, deinde de dolo heredis agere-
tur ^?, éxceptio rei iudicatae non nocebit: quia de alia re
agitur. — - pO Adeu ag dR N LL u d :
XXIIL. VzPrANvslibro III. Difputationum. Sx in
áudicio aCtura fit, vfüraeque folae petitae fint, non eft veren-
dum, ne noceat rei iudicatae exceptio circa fortis petitionem:
quia *? enim non'competit, nec oppofita nocet. Eadem erunt,
et fi quis ex bonae fidei iudicio velit vfuras tantum perfequi :
nam nihilo tminus futuri temporis cedunt vfurae: quamdiu
enim manet contraCtus bonae fidei, current ** vfurae.

XXIV. IvrraANvs libro IX. Digeftorum. . Sr quis

yem a non domino emerit, 9?* mox petente domino abfolutus

fit, deinde poffeffionem amiferit, et a domino petierit: ad-
uerfus exceptionem , si NON EIVS SIT RES, replicatione
hac ddiuuabitur 5 , AT :
^XXV. Ipzw libro LI. Digeftorum. $1 is, qui heres
non erát, hereditatem petierit, et poftea heres fattus eandem
heréditatem petet ?**, exceptione rei iudicatae non fummoue-
bitur. $. r. Eftin poteftate emptoris, intra fex menfes red-
hibitoria agere mallet, an ea, quae datur, QvANTI ?^ wr-
NORIS.HOMO, CVM.VENIRET, FVERIT. MNam pofte-
rior aCtio etiam redhibitionem continet, fitale vitium in ho-
mine eft, vt eum ob id aCtor empturus non fuerit: quaré

vere dicetur, eum , qui alterutra earum egerit, fi altera poftea

agat, rei iudicatae exceptione fümmoueri. . $.. 2. Site nego-
tiis meis optuleris, et.fundum nomine meo petieris, deinde

. ego ?* hanc petitionem tuam ratam non habuero, fed man-

dauero tibi, vt ex integro eundem fundum peteres, exceptio
rei iudicatae non obftàbit: alia enim res facta eft, interue-
niente mandatu ?3. Idem eft, 9? fi non in rem, fed in per-
Íonam actum fuerit.- UY ujv
^OXXVL A*RricaANVvS libro IX. Quaeftionum. E«1
tecum , ius mihi effe aedes meas vsque ad decem pedes altius
tollere: poft ago, ius mihi effe vsque ad viginti pedes altius
tollere: exceptio rei iudicatae proculdubio obftabit ?9. Sed
et fi rurfus ita agam, ius mihi effe altius ad ?* alios decem
pedes tollere, obftabit exceptio: cum aliter ?2 füperior pars

iure haberi non poffit, quam fi inferior quoque :ure habeatur.

$. r. Item fi fundo petito, poftea infula, quae e regioneeius
in flamine nata erit, petatur, exceptio obftatura eít. !
UXXVII. NegnATIvslibro VIL. Membranarum. Cvv
'dé hoc, an eadem res eft ?*, quaeritur, haec fpectanda funt :
'perfonae: id ipfum de quo agitur: caufa proxima aCtionis :
"neé iam intereft, qua ratione quis eam caufam actionis com-
petere fibi exi&imaïïet: perinde, acíi quis ?*, pofteaquam
'contra eum iudicatum eífet, noua inftrumenta caufae fuae
repperiffet. | | Ts |

*6 Vulg. baeredumt. BR Q77 Rehd.

feqnentibis: eft, loco: fit. GEB.
*79. Hál. agetur. Vulg. agatur.

grodefl. GEB. ^ 8 Taur. iudicIs. G X B. |
ER. 'Kehd, $t.Flor. GEB. $0.Hal. quae. GEB. —— $l Vulg. carrant.
PnR. Etian Rehd. GEB. 82 Rehd. pracfigit: et. GEE. $3 Taur. ad-
duBabitur. GESB/.— 84 Vulg. aut fi, et Flor. ita factum. BR. Et ita quoque
Rehd. GES. |. $5 Hal. petat. 86 Gothofr. in nota: quanto minoris.
"Hal. :Vt Hal.ita quoque Rehd. GER. 87 In Rehd. ego, abeft. GE.
'$8 Hal. mawdato. GE B. — 89 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. — 90 'Taur.
obflaaVit. GEB. — 91 Ia Rehd. ad, abeft. GE E.. 92 Rehd. altera , fed
fuperlcriptum : al aliter. GEB. — 93 Hal. fit. Rehd. vt Flor. G z B. 94
Ap. Hal. qui$ abeft. — 95 Hal. et Rehd. inferunt: 74. GEB. 96 Vulg.
lrnüre, B R. Etiam Rehd. GER. . 97 Rchd. videtur. GE R. 98 Rehd.
qraeferipferit. G EB. 99 Rehd. inferit: ab. GEB. , OO Vox: beres,
Flor. vncis eft inclufa. & R. L Hal. petiit, et Flor. quoque altera eft ad-

AT $* 51 RES IVDICATA NON SIT. |

XXVIIT. PAPriNrANvSs flibro XXVII. Quaeftionum.
ExcEPTrIO rei iudicatae nocebit ei, qui in dominium fuc-
ceffit eius, qui ?? iudicio expertus eft. . TAT |
.. XXIX. InEw libro XI. Refponforum.. Ivp1cATAE
quidem rei praefcriptio coheredi, qui.non litigauit, obftare
non poteft, nec in feruitutem videtur peti -poft rem pro li-

bertate iudicatam, nondum *ex* caufa fideicommiffi manu-

miffus: fed Praetoris oportet in:ea refententiam feruari, quam

pro parte victi praeftare ?5 non poteft. Namet cum alterum
ex coheredibus inofficiofi quaeftio tenuit, aut etiam duobus
feparatim agentibus, alter optinuit, libertates competere pla-
cuit. lta tamen, vt officio iudicis indemnitati viétoris, fu-
turique mànumifforis confülatur. $. r. Si debitor de do-
minio rei, quam pignori dedit, 'non adrmnonito creditore cau-
fam egerit, et contrariam: fententiam acceperit, creditor im
locum vi&ti fücceffiffe non videbitur ?? : cum pignoris conuen-
tio fententiam praecefferit ?. . :

XXX. Pavrvslibro XIV. Quaeftionim. Ex fex-
tante heres inftitutus, qui ??: inteftato Ie.gi.timjus. heres !99
elfe poteft, cum de iure teftamenti faceret quaeítionem , ab
vno ex inftitutis dimidiam partem hereditatis petit.*, , nec Op-
tinuit. Videtur in illa petitione etiam partem fextantis vin-
dicaf:i'e: et ideo fi coeperit, ab eodem ex teftamento eandem
portionem petere, obftabit ei ? exceptio rei iudicatae. . $. I.
Latinus Largus : Cum. de hereditate inter Maeuium, ad
quem pertinebat, ;et Titium, qui controuerfiam mouerat ?,
transigeretur, traditio rerum hereditariarum Maeuio heredi
a Titio facta eft: in qua traditjione etiam fundum ei fuum
proprium, quem ante multos annos auo eiusdem Maeuii he-
redis obligauerat, quemque alii *'poftea in obligationem de-

- duxerat , ex caufa pacti tradidit: his ? geftis pofterior Titii
creditor ius füuum perfecutus eít, et optinuit: poft hoc.5 iu-

dicium Maeuius heres repperit in rebus * auitis chirographum
eiusdem Titii ante multos annos confcriptum, per quod ap-
paruit, eum fundum, qui in caufam ? transaCtionis venerat,.
etiam auo fuo ab eodem Tiitio fuiffe obligatum: cum ergo con-
ítet, prius auo Maeuii heredis in obligationem ? eundem fun-
dum datum, de quo Maeuius fuperatus eft, quaero, an ius

àuifui, quod tunc, cum de eodem fundo ageretur, ignora-

bat, nulla exceptione oppofita, exfequi poffit ? Refpondi, fi
de proprietate fundilitigatur !?, et fecundum actorem pro-
nuntiatum fuiffe ** diceremus; petenti ei, qui in priore iu-
dicio : victus eft, obftaturam rei iudicatae exceptionem : quo-
niam de eius quoque iure quaefitum videtur, cnm actor pe-
titionem implet *^: quod fi poffeffor abfolutus, amifía pof-
feffione eundem. *? ab eodem , qui prius non optinuit, pete-
ret, non obeífet ei exceptio : nihil enim in fuo iudicio de iure
eius ftatutum videretur *^, Cumautem pigneraticia aCtum eft
aduerfus priorem creditorem , poteít fieri, vt de iure poflef-
foris non fit quaefitum: quia non, vt in proprietatis quaeftio-
ne, quod meum eft, alterius non (.e.&, ita ir.1 obligatione vti-
que confequens eft, vt non fit alii .1.5 obþgatum, quod hic
probabit *9 fibi ** teneri: et probabilius dicitur, non obftare
| ! ex-

fcripta. BR. .Er ita eft in Rehd. GEE. — 2 Vulgo: & abeft. BR. 3 Go-
thofr. in nota: mouebat. Hal.GEBR. ..4 Rehd.alis.GE&B. . 5 Rehd. in-
ferit: itg. GEB, .. 6 Vulg. inferit: autem. BR. Vt et Rehd. Gzs. 7
