uus an liber fit, quem ea peperit. .
XX. VrPiANvs libroII. deOfficio Confulis, $1 ro-
gatus fit minor vigintiquinque annis ^? manumittere 7^ per
fideicommiffum, incun&tanter debet ei permitti: nifi fi *^
proprium feruum rogatus fuit *^ manumittere : hic enim con-
ferenda erit *? quantitas emolumenti, quae ad eum peruenit
ex iudicio eigs, qui rogauit *?,.cum pretio eorum , quos ro-
gatus eft manumittere.: $. 1. Sed et fi hac lege ei ? feruus
fuerit donatus, vt manumittatur: permittendum erit manu-

mittere, ne Conftitutio Diui Marci fuperueniens cunétatio-

nem Confulis dirimat. $. 2. Matrimonii caufa manumittere
fi quis velit, et is *? fit, qui non indigne huiusmodi condi-
cionis vxorem fortiturus ** fit: erit ei concedendum. $. 35.
Mulier quoque volenti fuum filium naturalem, vel quem **
ex fuprafcriptis manumittere, permittendum effe Marcellus
fcribit. $. 4. Conful apud fe poteft manumittere, etiam fi e-
uenerit, vt minor annis viginti lit. : p i
XXI. MopxsTiNvs libro I. PandeCcarum. A»Pv»p
Praefectum Aegypti poffüm *? feruum manumittere ex Con-
ftitutione Diui Augufti.
XXII. PAvrvslibro XII. Quaeftionum. PATERnex
prouincia ad filium fciens Romae agentem ?? epiftulam fecit:
quae ** permifit ei, quem vellet ex feruis ??^, quos in mi-
nifterio fecum hic 9? habebat, vindicta liberare: poftquam
filius Stichum manumifit apud Praetorem, quaero , an fécerit
liberum? Refpondi ?*, quare non hoc conceffum credamus
patri, vt permittere 9* poffit filio, ex his, quosin minifte-

rio haberet, manumittere? folam enim eleCtionem filio. con- -

ceffit: ceteruiu ipfe manumittit 99, : ,
XXIIL HeRMwoGENr1ANVS libro T. Iuris Epitoma-
rum. MawvnMissrio per lictores hodie, domino tacente,
expediri folet: et verba follemnia, licet non dicantur, vt di-
Ca accipiuntur. [
XXIV. Pavrvs libro Il. ad Neratium ?*. Pvrrir-
Lvs, qui infans non eft, apud confilium recte manumittit.

Paulus: fcilicet tutore auCtore: ita tamen, vt peculium eum

33 non fequatur.

XXV. Garvs ?? libro I. de Manumiffionibus. . S1
tutoris habendi caufa pupillus manumittat, probationis ?9 ef-
fe caufam Fufidius ?* ait. Nerua filius contra fentit ?^: quod
verius eft: namque perabfurdum cft, in eligendo tutore firmum
videri effe iudicium pupilli ?5, cuius in omnibus rebus vt in-

"

firnum iudicium tutore auctore regitur,

Quamobrem nonnulli habent: praetov sramumitteve potefl. alii, in quibus Hal.
apud patrem anamumittere mom poterit. Sed vt vides priori loco ; manumittere.
7,0m potef?, fcribendum eft, pofteriori: manammittere poterit. ta Auguftinus.
Nempe librarius, cum fcribere deberet: poterit, ad priora relapíus eft, et fcri-
pfit:z0» potefl, illisque omnibus, quae iam fcripferat, repetitis re&te finiit.
Media illa prorfus fuperuacua et mendofa corre&or inclufit vncis. BR. 67
Vulg. inferit: vigiutz BR. Etiam Rehd. GE s. — 68 Hal. manumifit , et mox :
peperit. 69 Hal. aumis viginti miuor. Sed et Vulg. refpuit : quinque. BR.
Etiam Rehd. GER. 7Oo Vulg. inferit: feruum. BR. "71 In-Rehd. ji, abeft.
G E B. 72, Rehd. fuerit. GEB. 73 Ap. Hal. erit, abeft. GEB, 74
Kehd. addit: eum. GE B. 75 ln Rehd. ei, abeft. GEs.
etin Rehd. z;, abeft. GER. 7 Hal. fortitus. GER. 78 Vulg. 4uem-
libet. BR. 79 Rehd. po([imus. GE B. 80 Rehd. degentem. G E B. 8I
.Hal et Vulg. q44. BR. Etiam Rehd. GEB. . 82 Vulg. addit: fuis. BR.
Et Rehd. GE£8. — 83 In Rehd. Pic, abeft. GEB. — $4 Kal. refpondit. GEB.
85 Vulg. remittere. BR. Etiam Rehd. GE B. — 86 Hal. manumifit. GE B. 87
Hal. PAVLV'S l;b. III. ad Plautium. GEB. 88 Rchd. eormm. GEB. — $9

476 Ap. Hal.

^ GEB. 9 In Rehd. vox: eum, eft pun&is confoffa. GE B.

DE MANVMISSIONIBVS, QVAE SERVIS AD

VNIVERSITATEM PERTINENTIBVS
IMPONVNTYR.

Vrrramwvslibro V. ad Sabinum.

1v v sMarcus omnibus collegiis , quibus co&undi ius eft *,

manumittendi poteftatem dedit. - FE
II. Inx x libro XIV. adSabinum. QvaAmnxhi quoque
legitimam hereditatem liberti vindicabunt.
II. PA»erNrzANvS^?libro XIV. Refponforum. Sxn-
vvs ciuitatis, iure manumiffus, non ademptum "peculium
retinet, ideoque debitor ei ? foluendo liberatur. ——

TPRÓIVs |
. DE. MANVMISSIS TESTAMENTO.

VrPiaNvs libro IV, ad Sabinum.

"v M faepius datur * feruo libertas, placet eam fauore vale«
re, ex qua peruenit ^ ad libertatem.

IL In&w libro V. ad Sabinum. Sx quis ita heredem.- |

inftituerit, T 1 1vs HegRES ESTO: S1 Ti1TIVS HERES
NON ERIT, STICHVS HERES ESTO: STICHVS LI-
BER ESTO ?, Non effe Stichum liberum Arifto ait, Titio
herede exiftente: mihi videtur poffe dici, liberum fore, quafi
non vtique alio gradu acceperit libertatem, fed dupliciterz
quo iure vtimur. | ".
lDl. PowPourzvs libro I. ad Sabinoum. Nerc militi

| minori annis viginti permittitur, poífe teftamento fuo feruum
Tnanunuitere. |

IV. Ipngw ^ libro II. ad Sabinum, Sz quis ita fcri-
pferit, STicHvs LiBER ESTO, EIQVE MEVS * DE-
CEM DATO: nulla dubitatio eft, quin debeantur ei *, etiam
fi eum paterfamilias viuus manumiferit, $. . Sed et fi fic,
STICHVS LIBER ESTO, SIYE STATIM, SIVE POST
TEMPVS, EIQVE CVM LIBER ERIT, HERES MEVS
DECEM DA'TO : idem dicendum eft, $. 2. Illud conftabit *,
fi libertate data fic fuerit * legatum, kiQvE, sx kvw ?
VINDICTA LIBERAVERO, HERES MEVS DECEM
DATO: licet ex nimia fuptilitate feparatum eft '? a tefta-

mento, attamen ** humanitatis intuitu valebit ** legatum, .

fi viuus eum manumiferit, d
V. IpEw libro III. ad Sabinum, Iw libertatibus le-
uiffima fcriptura fpectanda eft: vt fi plures fint, quae manu-
mifio facilior fit *? , ea leuiffima intellegatur. Sed !^ in fi-
deicommiffariis libertatibus nouiffima fcriptura fpettatur.
VI. VrnPriAwvs libro XVIII. ad Sabinum. Srfru-

Cuarium dominus proprietatis heredem fcripferit, et feruo -
| fub condicione fit libertas data: quoniam interim fit *5 here- -

Rehd. PAVLVS. GEs. — 9o Vulg. probmdam. BR. —^ 91 Hal. et Vulg.

Aufidius. BR. Rehd. Offidius. GE B. — 92, Hal. et Vulg. fenfit. BR. 93
Hal. ;udicimm ei pupillo. Nempe Flor. etiam: ei eft additum poft : videri. BR.
I Bafil, vv sócuum PriTeTQuuévov. BR, 2 Vulg. PAVLVS. BR.
3 Ap. Hal. et in Rehd. ei, abeft. GE R. 5 :
1- Hal. douatur. GEB. 2 Rehd. persenerit. GEB. — 5 Vulg. Sti-
chus liber baeresque eflo, B R. 4 Hal. et Vulg. PAVLVF'S. BR. 5 Go-
thofr. in nora: eique heres mieus. Vulg. Hal. Et ita quoque Vat. I. VI. S. Cruc.
l. II. Barb.. Chriftin. Bynkersh. vt et Rehd. Magl. vt eft Flor. GEB. — 6
Valde dubium, annon vox, ei, Flor. fit antiquiffime deleta. Abeft fane ab

.ommibus. BR. Etiam ab Hal. et Rehd. GEz. 7 Hal. et Vulg. conflat. BR.

S Hal libertate fic data, fuevit ei.
10 Hal. et
Vulg. inferunt: legatum. BR. Etiam Rehd. GER. 11 Rehd. poe, loco: at-
tamen, G ER. IZ2 Taur. valeV;it. GE B. 13 Hal. . qua mamnwmiffio faci-
Hior fit. Etiam Flor. e eft deleta in: 4zae. BR. Rehd, que manum:ffio facilior
fit. GER. 14 Hal inferit: et. GE z. — 15 Hal.et Vulg. fit. & R. Etiam
! R«hd.

Etiam Rehd, Taur. conjiaVit. GEB.

(f
Pef |

feri
jj
j
n
pofïfä

| quod

fen
(TA
dera
x

j
Ti
pete
Quc
pet
qm"t
git

lt
eli (
fjedi
940
ie
guti
emit
aditm
i, t

o
pian
N
yit
eri
V0
tin.

- berta

toris
fherit

- lert

ipur
an l
DN

Mil

GEL,
20 H
vt Il
vt THa]
Hl n
tj Y
frit: à
Quf
of q
D) digq
Credela
lii od
t coo
lletgs
29
dQ y ]

l«
100
"

- Hal. fatisfaciente. GE B. 38 Hal. expreffevit.

DIGBSTORVM LIB. XE STIREJV; 795

dis , confufione faCta vfüsfru&us, fi ** extiterit condicio,
perueniet ad libertatem. |
VII. InEM libro XIX. ad Sabinum. ^ NEemATIVvS
fcribit, eius **, cui libertas fic data eft, st wrH1 NvrLrLvs
FILIVS ERIT, CVM MORIAR, STICHVS LIBER
ESTO, impediri libertatem poftumo nato: fed dum fperatur
nafci, vtrum in feruitute *5 remanere dicimus, an vero ex
poftfatto, refpondemus retro liberum fuiffe, nullo filio nato?
quod magis arbitror probandum *?. :
VIIL. PowPourvs libro V. ad Sabinum. Sr ita fit
fcriptum, ST1CHvs,SI RATIONES DILIGEN TER TRA-
CTASSE VIDEBITVR, LIBER ESTO: diligentiam deli-
derandam ?? , quae domino, non quae feruo erit vtilis, con-
iuncta fidei bonae, et in reliquis quoque reddendis.
IX. VreraAxvs libro XXIV. ad Sabinum. $r quis
ita legatus fit, vt manumittatur: ?^* fi manumiffus non tue-
rit, liber efle iuffus eft ^*, eique legetur: et libertatem com-
petere, et legatum deberi, faepe refponfum ?? eít. $. r.
Quod conftitutum eft, vetitum in teftamento ad libertatem

perduci, non poíle manumitti: hoc ad eos pertinere puto,

qui teftatoris fuerunt vel heredis: feruo enim alieno id irro-
gari non poterit.

X. PavLvs libro IV. ad Sabinum. $1 peculium praeF :

legatum eft ^*, et vicarius liber eíle iuífus fit, liberum eum

efle conítat: multum enim intereít inter genus et fpeciem:

fpeciem enim eximi de genere placet: quod eft in peculio le-
gato, et vicario manumillo. $. r. Si feruus legatus, liber ef-
fe iuffus eft, liber' eft: fed i priusliber effe iutlus, pofteale-
gatus fit, fi quidem euidens voluntas fit teftatoris, quod ad-
emit ?? libertatem , 'cum placeat hodie etiam libertatem ^*
adimi poffe, ^* legato eum cedere puto: quod fi in obfcuro
fit, tung fauorabilius ?? refpondetur, liberum fore. — .
Xl. PowPowrvslibro VII. ad Sabinum. Sx legato
feruo fideicommiffa ?? libertas reliCcta eft, vel heres, vel le-
gatarius eum cogitur manumittere, $.1. Sx Sr1cnuvs ET
PAMPHILVS DECEM DEDERIT, LIBERI SVNTO:
poteft alter quinque dando liber effe, quamuis alter non de-
derit. $. 2. Cum teftamento feruus liber effe iuflus eft, vel

vno ex pluribus heredibus inftitutis adeunte hereditatem, fta- -

tim liber ett. |
XII. VrrrAwvs libro L. ad Edictum. — Srz quis li-

* bertatem füb iurisiurandi condicione reliquerit, Edicto Prae-
toris locus non erit, vt iurisiurandi condicio remittatur: et
Terito: nam Íi quis remiferit condicionem libertatis, ipfam |

libertatem impedit: dum competere aliter non poteft ??, quam
fi paritum fuerit condicioni. . $. r. Proinde et fi legatum quis

cum libertate acceperit, non aliter legatum habebit, nifi con- -

-----

dicioni iurisiurandi paruerit, $. 2. Sedíi pure libertatem ac-

Rehd. GE z, 16 Rehd. cuz, loco: fí. GEE.. — 17 Rehd, ei, loco: eius.
GEB. 18 ClareFlor. eft: z feruitute. BR. — 19 Rehd. addit: effe.GEE.
2o Hal. diligentia confidevanda. Vulg. diligentia defideranda efl. B m. Rehd.
vt Hal. GE B. 21 Eratolim Flor. vt fi, Sed vt eít deletum. malumus: et fi,
vt Hal. Vulg. omnes. BR. Etiam Rehd. GEP. 22, Hlal. fit. GEB. 23
Hal. vefcriptum. G EBy 24 Ap. Hal. ef? , abeft. GEs. 25 Hal. qui ad-
emit. Vulg. quod ademerit. B R. 26 Hal, libertates. GEB. — 2/7 Hal. prae-
figit: et. GEB. 28 Taur. faBoraVilius. GEB. 29 Hal. et Vulg. fidei-
cosmmiffaria. BR. Ita et. Rehd. fed ibi vltimae literae: ría, pun&is funt con-
fofíae. GE B. 50 Rehd. poffit, et fa&um* poffet. GE B. 3v Hal, tricefi-
3»0 digeflorum. Scriptor codicis E.ehd. legem cum voce: patat, finiit, quod
credebat fequens; lulianus, effe nouae legis infcriptionem et more folito hu-
ius vocis primam literam coerulo, fequentis: Remitti, primam rubro exorna-
uit colore , allegatione libri plane neglecta. GER. 32, Gothofr. in nota:
libertati quoque iuieca coudicio fit, fi teflator etc. Yta habent Hal. et Vulg.
BR. Vt et Rehd. GEB. — 33 In Rehd. et, abeft. GEB. ^ 34 Hal. et Vulg.
baec. B R. 35 Hal. et Vulg. remittitur. BR. 36 Vulg. ilawm.BR. . 37
39 Rehd. ea. GE B. 40

ceperit, legatum fub iurisiurandi condicione: putat Iulianus
libro trigenfimo primo ?* Digeftorum , remitti' ei condicio-
nem iurisiurandi, $. 3. Idem puto dicendum, et fi liberta-
te ?? quoque iniecta condicio fit; fed teftator eum viuus ma-
numiferit: nam et ? hic ?* condicio legati remittetur 35,
XIIL. Ingw.libro V. Difputationum. ^ Sr ita fuerit
feruis duobus libertas data , fi infülam aedificauerint, vel fi fta-
tuam pofuerint: diuidi haec condicio non poterit: folummo-
do illud ?? habebit dubitationem, an altero faciente T datis-
fattum voluntati videatur: ideoque ad libertatem perueniat?
quod magis eft: nifi aliud expreffit 59 teftator: faciendo ta-
men, fibi condicionem impleuit, alteri non: quinimmo ex-
tinguitur ei ?? condicio: nec ^? enim amplius parere condi-
cioni poteft, cum femel expleta fit, $. r. Idem. quaeri pot-
eft, et fi fabris duobus vel pictoribus, fi membrum ^* depin-
xiffent ^?, vel fi ^3 fabricaffent nauem, quid adícriptum fit :
nam voluntatis erit quaeftio, num alteri alterius facti condi-
cionem iunxerit ^*? quae res efficit, vt quoad * alter cef-
fat, alteri quoque, qui facere paratus eft, condicio deficiat 9:
quod fi ex his, quae fcripfit vel dixit, oftenditur ** conten-
tus efle teftator, vel alterum facere, res erit expedita: nam
alter faciendo, aut ^* et ^? fibi et focio proderit, aut fibi
tantum: prout voluiffe teftatorem apparuerit. $. 2. Haec
quaeftio et in eo tra&tatur, fi quis libertatem dederit 59 fer-
uis duobus , fi rationes reddiderint. Iulianus enim 5* tra&tat,
Íi alter reddere fit paratus , alter non fit: an alter per alterum
impediatur: et reCtiffime ait, fi quidem feparatim rationes
gellerunt , füfficere ad libertatem adipifcendam ei, qui fuas ra-
tiones reddit ?^: fi vero fimul, non alias, videri alterum pa-
ruiffe, nifi vtriusque reliqua exfoluerit. In reliquis accipere
debemus, vt et ipía volumina rationum reddantur. $. 3. Sed
et fi ancilla cum filiis libera effe iuffa fit, etfi nullos ?3 ha-

beat ?^*, erit libera ?5: velfi habeat quidem, filii autem eius

ad libertatem pertinere ^5 non poffint 5*: idem erit dicen-
dum: et fi ipfa libera effe non poffit, filii tamen eius perue--
nient ad libertatem 59, . Nam haec adiectio cvw FirLr1$
non facit condicionem , nifi mihi proponas aliam fententiam
teftatoris fuiffe: tunc enim pro condicione erunt haec verba
accipienda. . Condicionem autem nom facere, argumento eft
et ?? Edictum Praetoris, quo ita cauetur, vbkNTREM CV M
LIBERIS IN POSSESSIONEM ESSE IVBEBO: placet
enim, etfi nulli liberi $? fint, ventrem tamen ex Edicto in-
poíteffionem mittendum. | PüLeef
XIV. InEmw libro VIII. Difputationum. Cv feruus
pure liber fcribitur, et heres fub condicione: placet deficien-
te condicione habere eum libertatem. | ;
XV. IvriAmwvs 9* libro XXXII. Digeftorum. S-r1-
CHVMSEMPRONIO DO LEGO: SISEMPRONIVSSTr1-
: | | CHVM

Hal. son enim. — .4Y Vulg. templmam. BR. —— 42 Yta nempe ommnces,. Taur.
tamen dedit; depixiffent. Fuit nempe Flor. derixiffemt. Quod ex parte tan-
tum emendatum , demta ligulain R. atque ita v in p conuería, cum etz adiice-
re Oportuiffet. BR. — Etiam Hal. et Rehd. depiuxiffent. GERB. . 43 Ap. Hal.
fi, abeft. GE B. 44 Hal. zuiunxerit. 45 Flor. eft: quod ad. Kal vt fi
alter. Vulg. vt quod alter. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. 46 Rehd. fiet. Sed
in gloffula adiecta legitur: alas deficiat. GE B. —— 47 Rehd. ofleudatur. GEx.
48 Vulgo: aut, abeit. BR. Vtet in Rehd. GEz. 49 Ap.Hal. et, abeft:
GE B. 50 Hal. dedit. GEB. 51 Hal. auter: GEB. 52 Vulg. ved-
diderit. B R. Vt et Rehd. GE B. 53 Vulg. mallum,BR. Wt et Rehd. GE F.
54 Hal. babet. GEB. 55 Vulg. libera tamen erit. B R. Etiam Rehd. GE E,
56 Hal, et Vulg. peruenre. BR. Etiam Rehd. GE2z. — 57 Hal poffunt. GER.
58 Hal. vt filii eius ad libertatem . pevueniant. Rehd. perueniant, loco: per-
uenient. GE B. 59 Ap. Hal. et' Vulg. et, abeft. Sed et Flor. eft deletum.

a folito corigente. BR. Abeft et in Rehd. GEz. — 0 Scriptum erat rlor,
nuli deberi fiut.. Fadum inde: muli de libevis fint. alius poftea corre&tor de
expunxit, $ non item, vt hodie Flor. legatur: ml liberis fiut. B R. Hal. zul-
li de libevis fint, et ita quoque Rehd. G&B.
L2z zX ! |

61 Flor. eft (criptum: 1DV-
LlIÀ-

796

cHVM INTRA ANNVM NON MANVMISERIT, IDEM
SricHVS LIBER ESTO. Qüaefitum eft, quid iuris fit?
Refpondit **, hoc modo libertate data, st SEMPRONIVS
NON MANVMISERIT, STICHVS LIBER ESTO, Sem-
pronium , nifi manumiferit , nihil iuris in Stichum habiturum,
fed liberum eum futurum. E |
: XVI. Inew libro XXXVI. Digeftorum. $r ita fcri-
ptum fuerit, cvw Tirivs ANNORVM TRIGINTA E-
RIT, STICHVS LIBER ESTO, EIQVE HERES MEVS
FVNDVM DATO, et Titius, antequam ad annum trigenfi-
mum 5? perueniret, decefferit: Sticho libertas competet , fed
legatum non debebitur 5^: nam ?? fauore libertatis $9 rece-
tum eft, vt mortuo Titio tempus fuperelfe videretur
quo impleto libertas contingeret ??: circa legatum defeciffe
condicio vifa eft $?. ! | : |
XVII. Inew libro XLII. Digeftorum. LrskRTAS,
quae in vltimum vitae *? tempus confertur, veluti, S TicHvs
CVM MORIETVR, LIBER ESTO, nullius momentt exifti-
manda elt. : :
CAPITOLIVM NON ASCENDERIT, LIBER ESTO;, ita
accipienda eft, fi, cum primum potuerit, Capitolium non
afcenderit: ifto enim modo perueniet Stichus ad libertatem,
fi facultate data afcendendi Capitolium abftinuerit. $. 2. Hac
. fcriptura teftamenti, PAMPHILVS LIBER ESTO, ITA

VT FILIIS MEIS RATIONEM !* REDDAT: àn fub con- -

dicione libertas data videretur *?^, quaefitum eft ? Refpondi,

pure quidem datam libertatem *?, et illam adiectionem, .

ITA VT RATIONES REDDAT **, condicionem libertati
non inicere: tamen ??, quia manifefta voluntas teftantis ex-
primeretur 7?, cogendum eum ** ad rationes reddendas.
$. 3. Poft annos indiftinéte liber effe iuffus, poft biennium
liber erit: idque et fauor libertatis exigit, et verbapatiuntur:
nifi &i *? aliud fenfiffe patremfarmilias manifeftiffimis rationi-
bus is, a quo libertas relicta eft; probauerit. ;

XVIIL. Ipnxkw libro IL ad Vrfeium Ferocem. Qv1 duos -

heredes inftituebat, poft alterius mortem feruum liberum ef-
fe iufferat: is, ex cuius morte libertas pendebat, viuo tefta-

tore decefferat: Sabinus refpondit, liberum futurum. $. r.-

Haec condicio, Cv M MORIAR, LIBER ESTO, vitae tem-
pus complectitur *?, et idcirco inutilis effe videtur: fed me-
lius eft, verba benignius interpretari, vt poft mortem fuam.
videatur teftator ei libertatem reliquiffe. — $. 2. Sed multo
magis haec ??, AD ANNVM LIBER ESTO, vel ?* ita ac-
cipi poteft, 382 pOST ANNVM, QVAM MORIAR, LIBER
EsTo: et licet hoc modo accipiatur, POST ANNVM,
QVAM HOC TESTAMENTVM FACTVM ERIT, LIBER
EKsTO: fi euenerit, vt intra annum teftator decedet ?* , in-

utilis non erit. | LOb
XIX. IptEw libroIIT. ad Vrfeium Ferocem. QvrpAM
heredem fuum rogauerat ?*, vt feruum manumitteret: de-

LIANVS. Nempe voluit librarius rarfum fcribere: IDEM, vt in lege ante-
cedente, fed polt fecundam literam fe ipfe correxit. B R, 62, Hal. et Vulg.
vefpondi. BR. — 63 Hal. tricefimum. G EB. — 64 Rehd. dabitur. GEB. 65
Hal.inferit: fi. GEB. — 66 Hal. et Vulg. inferunt: id. BR. ^ 67 Hal.et
Vulg. videatur. BR. Etiam Rehd. GE B. 68 Hal. contingat. GEB. — 69
Hal. videtuy. G EB. 7o Vulg. inferit: ferui.BR. 71 Hal. et Vulg. ra-
tiones. B R. 72 Hal. videatur. GF.B. 4135 Hal. et Rehd. addit: videri.
GE P. 74 Rehd. réddas. GEB. 75 Hal. iuiücere: fed tamen. Vulg.
iniiceve: fed quia. B R. Rehd. facit cum Hal. GEB. — 76 Erat Flor. exprime-
tuvr, forte pro: exprimitur, vt habet Hal. eft tamen correQio antiqua. B R.
Rehd. vt Hal. GEB. — 77 Rehd. inferit: effe. GEB,. 78 Ap. Hal. etVulg.
fi, abeft. BR. Etiam in Rehd. GER. 79 Hal. et Vulg. amplectitur. BR.
Etiam Rehd. GEB. . 80 Vulg. addit: comditio. BR. Etiam Rehd. GEB. $I
Ap. Hal. et Vulg. vel, abeit. nR. . Etiam in Rehd. G E. j
cedens vel, hoc loco collocat. GER. $3 Hal. decederet. Vulg. decedat. BR.
In Rehd. ex:.decederet , fa&um : decedat. G EB. 84 Kehd. rogauit. GER.
85 Hal. manumifife, vltima litera t vitio, vt reor, operarum omiffa. GE.

67
]

$. r. Haec autem fcriptura, ST1CHVS, SIY

82 Hal.ante- -
Hal et Rehd. zutelligendum. G EB.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. IV.

inde fi heres eum non. manumiferit *5, liberum 95 effe iuf-
ferat, eique legauerat: heres eum manumifit ??; plerique
exiftimant, hunc ex teftamento libertatem confequi: fecun-
dum 99'hoc legatum quoque ei debetur. o
XX. ArRICANVS libro I. Quaeftionum. SEenRvos
legauit, et cauitita, ROGO, SI TE PROMERVERVNT
89 prGNOS EOS ?? LIBERTATE EXISTIMES. Prae-
toris hae partes fünt, vt cogat libertatem praeftari : nifi fj ?*
quid tale hi ferui admiferint, vt indigni fint, quo ?? liberta-
tem confequantur: non etiam, vt talia officia ab his exigan-
tur, pro quibus libertatem mereri debent ?*. — Arbitrium ta-
men eius erit, qui rogatus fit ?*, quo tempore quemque ve-
lit manumittere: ita vt fi viuus non manumiliflet ?? , heres
eius ftatim libertatem praeftare cogatur.. d h^
XXI. Ip&kw libro IV. Quaeftionum. |STrcuvs

iMMO PAMPHILVS LIBER ESTO. Pamphilum liberum

futurum refpondit: quodammodo enim ?? emendaífe errorem
?? fuüum teftatorem: idemque iuris fore, etiam [i ita fcriptum
fuerit, STicuvs LiBER ESTO, 1MMO PaAMPHILVS
LIBER ESTO. | |

XXIL. Inxw libro IX. Quaeftionum. Q vx filium im«-

puberem heredem inftituit, Stichum ratione argenti, quod

Ífub cura eius effet, reddita, liberum efle iufferat: is feruus,

parte argenti fübtraCta ?*, cum tutore diuifit, atque ita tu-
tor ei parem rationem adícripfit. Confultus, an Stichus li-
ber eífet, refpondit, non effe liberum. — Nam quod alioquin
placeat ?? , fi ftatuliber pecuniam dare iuffus tutori det, vel
per tutorem Íítet, quo minus condicioni pareatur, perue-
nire eum ad libertatem: itaaccipiendum *??, vt bona fide, et
citra fraudem ftatuliberi et tutoris id fiat: ficut et in aliena-
tionibus rerum pupillarium feruatur. ^ ltaque et fi offerente
ftatulibero pecuniam tutor * in fraudem pupilli accipere no-
lit: non aliter libertatem contingere, quam fi feruus fraude

| careat: eademque et de ? curatore ? dicenda. ltem quaefi-

tum eft, * rationem argenti reddere iuffus *, in quem mo-
dum intellepgendus $ fit condicioni paruilfe *: id eft, an fi
quaedam vaía fine culpa eius perierint, atque ita reliqua vafa
$ heredi bona fide adfignauerit, perueniat ad libertatem?
Refpondit, peruenturum: nam fufficere, fi ex aequo et bono
rationem reddat: denique quam rationem bonus paterfamilias
reciperet, ? ea heredi reddita impletam condicionem videri.
XXIII MancrzANvs ? libro I Inftitutionum. T&-

STAMENTO manumiffus, ita demum fit liber, fi teftamen-

tum valeat, et ex eo adita fit hereditas: vel fi quis omiffa cau-.
fa teftamenti ab inteftato poffideat hereditatem. $. z. Tefta-
mento data libertas competit: purequidem data, ftati;n quam
adita fuerit hereditas vel ab vno ex heredibus: fi in diem au-
tem libertas data eft, vel fub condicione: tunc competit li-
bertas, cum dies venerit ** , vel condicio extiterit.

86 Hal. et Vulg. inferunt: eum. BR. Vt et Rehd. GER. $7 Hal. legaue;
rat. Licct emim baeres eum mowu mamumiferit; GEB,. 88 Hal.fed, loco: fe-

cundwm. GEB. — 89 Hal. rogote, fi promerueviut.. Vulg. vogo, fi dete pro- -

meruerint. B R. Rehd. vogo, fi te promeruerint vel te pro me vfi fuerint. intigne
exemplum variantis le&ionis in textum receptae. GEB.. — 9Oo Hal. effe, lo-
Co: eof. GEB. — 9I In Rehd. fi, abeft. G E. 92 Vulg. qui. BR. — 93:
Hal. debeant. — 94 Hal. eofl. GEB. — 95 Elor. eft: manumiffifet. GEB. — 96
In Rehd. enzm, abeft. G E B. 97 Kehd. meridiem, mira lectione forte ex ;
mendum , quod aequipollet 7Z errorem enata. G E B.
tem argenti [ubtraciam. BR. Vt et Rehd. GER. 99 Hal. et Vulg. placet.
BR. Rehd. Namque alioquin placet. GE B. 10O Vulg. addit: eff. ER.
Et Rehd. GEx. I Vulg. tutori, et ita fa&um Flor. BR. Etita eft in
Rehd. GEB. 2 Hal et.Vulg. i», loco: de. BR. .
funt. BR. — 4 Hl praefigit: fi. GEB. —— 5 Hal addit: eff. GEE. — 6
! 4 Rehd. vt condrioui paruiffet.
G E B. 8 Taur. Bafía. GEB. 9 Hal. praefigit: et. GEB. ^ 1O Rehd;
Marce. quod videtur efle: Marcellus. GEB. — 11 Hal et Rehd. euenerit. GEB.
12

98 Hal. et Vulg. par- .

3 Vulg. inferit: .

e
J
ex

yE
hete
ele!

Pius
qum
adlu
ibe

Qr:
tem
vl

$n
pEH
Mil

13l

REN
y fii
gt
qui
fnof
(ati
fuatre
fato ,
iedto
fondi
tteu
yiti
Rn
bt

i

el,

Ui, (
petta

h i |
5 M
UAET
fitrit C
bt
]thï uY
1!'ulg, t
g"'m) üf
W d
;. t a
micripm: '
*Edwqug)
d
Y Vulg. i

At — RE

Q
A

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. IV. ( 297

XXXIV. Gazxvs libro L. Rerum cottidianarum, |fiue
aureorum. NomwrwamIM videntur liberi effe iuffi , qui vel
ex ortificio , vel officio;-vel.quolibetalio modo euidenter de-
notati effent *^: veluti difpenfator meus, cellarius *3 meus,

. cocus ** meus, Pamphili ferui mei filius.

XXV. VrP1ANvs libro IV. Regulatum. "TesrTA-
MEN'T O liber effe iuffus, tum fit **5 liber, cum adita fuerit
hereditas qualibet ex parte: fi modo ab eo gradu, quo liber
effe iuffus eft, adita fuerit, et pure quis manumiffus fit.
XXVL Mamcrawvs libro l. Regularum. Drvvs

Pius et Diui fratres fauorabiliter * refcripferunt, cum feruo

cum libertate fubftituto legatum erat, fi heres non effet, non
adferipta libertate: perinde haberi, atque Ífi adícripta effet et
libertas *7. : |

- XXVII. PAvrnvs libro L. ad '»legem- Aeliam Sentiam.-

Qvr potuerint *5 apud confilium manumittendo ad liberta-
tem perducere, poflunt *? etiam neceffarium heredem facere,
vt haec ipfa neceífitas probabilem faciat manumiffionem. .. .
XXVIIL Ip£gmw libro fingulari de Iure Codicillorum.
STICHVS, SI CODICILLIS EVM NON VETVERO LI-
BERYM ESSE, LIBER ESTO: fic eft, atque fi diceret,
STrricuvs??sr 1N CAPITOLIVM NON ASCENDERO,
LIBER ESTO: nàm et heres fic inftitui poteft ?.

XXIX. ScaAgvorualibro XXIII. Dige&orum,. . Vx O-
REM praegnatem repudiauerat, et aliam duxerat: prior eni-
xa filium expofuit: hicfuüblatus ab alio educatus eft, nomine |

patris vocitatus ^^ vsque ad vitae tempus patris, tam ab eo,
quam a matre, an ?? viuorum numero elfet, ignorabatur:
iortuo patre, teftamentoque eius, quo filius neque exhere-
datus, neque heres infítitutus fit ?*, recitato, filius et a
matre et ab auia paterna adgnitus, hereditatem patris ab inte-
ftato quali legitimus poffidet. Quaefitum eft, hi, qui tefta-
mento libertatem acceperunt, vtrum liberi, an ferui fint? Re-.
fpondit, filium. quidem nihil praeiudicii paffum fuiffe, fi.pa-

ter eum ignorauit: et ideo cum in potelftate et ?? ignorantis
patris effet, teftamentum non valere: ferui autem manumiffi.

fi per quinquennium in libertate morati (unt , femel datam li-
bärtatem infürmari, contrarium ítudium fauore ?* lihertatis
elta d | us
XXX. VrPriANVvslibro XIX. ad EdiCctum. S1 fer-
ui, qui apud hoftes funt, liberi effe iuffi funt, ad libertatem
perueniunt: quamuis neque teffamenti, neque mortis tempo-
re, ?* teíftantis, fed hoftium fuerunt. ! ;
XXXL PaAvrvs libro XXVI. ad Edictum ?^9. Cv
ex pluribus eodem nomine feruis vnus ?? liber ?? iuflfus , non
appareat qui fit ?*, nullusliber eft.. — E
XXXII. VnprraAwvs libo LXV,. ad Edictum. Sczi-
ENDVM elít, neceffario herede exiftente, quamuis fe ab-
ftineat, tamen libertates competere: fi modo non in fraudem

-

legis Aeliae Sentiae datae fuerint.

14 Vulg. focius. BR.
IG Taur. faBorabilitev. GER. 17 Hal. ad-
2pt I$ Vulg. potuerunt. BR. Etiam Rehd. GEB.
19 Hal poterumt. GE B. — 20 Ap. Hal. Sticbus, abeft. GE R. 21 Rehd.
poterit. GEB. 22, Vulg. vocatuüs efl. B R. 13 Hal. et Vulg. inferünt:
R. BR, In Rehd. haec vocula eft fuperícripta. GEE. 24 Hal fait. GEB.
25 Ap. Hal.etVulg. et, abeít, B R. 26 Hal. et Vulg. fauori. Et ita eft
legendum. BR. Ideoque a Taur. erat fcribendum: fauorE. GEB. 27 Hal. et
Vulg. praefigunt: in poteflate. B R. .28 De ordine huius et fequentium le-
gum;.qui etiam Flor. confufüs, fed literis Graecis adícriptis reftitutus eít,
vide A. Auguftin. I/1. Emend. :. |ta ex Contio Brenkm. Nempe ap. Hal.
L. cum ex pluribus eft L. $1. fed infcripta: IDEM. L. fciendum efl eft. L. 34. et
infcripta: PAVLV'S. L. libertas e L. 32. etinfcripta: PAVLVS, vt Flor. et
L. ideoque, e& L. 33 etin(cripta: VLPIANV'S. In Rehd. L. libertas Pauli an-
te hanc L. cum pluribus , legitur. GE B. 29 Hal viwis, loco: vnus. GEB.
30 Vulg.iníerit: effe. B& 31 Kal 4wis fit. — 32 "Taur. fuperua Qiia. GER.

12, Hal. funt. GER. 13 Rehd. celeravius. GEB.
I5 Rehd. touc fit. GER.
feripta ei effet libertas. G E B.

(.

TAS ad tempus dari non poteft.
XXXIV. InEw libro LXXIV. ad Edictum. Ipgo-
QvEfiita fcriptum fit, STicCHvs vsovkE AD'ANNOS
DECEM LIBER ESTO: temporis adiectio fuperuacua 3? eff;
00 XXXV. Ipew libro L. ad Edictum. Sgnmvivs exi-
ftimabat, iis ?? poffe feruis dari teftamento directam liberta-
tem, qui vtroque tempore, et quo teftamentum fit 3*, et quo
moritur, teftatoris fuerunt ?*: quae fententia vera eft.
XXXVI. InEM libro VIL:ad Plautium. SkRvvM
teftamento ita manumifi,?9 sry ivRAVERIT, SE CORN E-
LIO FILIO MEO DECEM OPERARVM ?* nATvRVyM,
LIBER ESTO. Quaeritur, quid iuris fit ? et fciendum eft,
iurando feruum condicionem implere, fed non teneri opera-
rum nomine: quia, nifi poft manumiffionem iuret, non obli-
gatur. — Eal - | :
XXXVIL. IngM libro IX. ad Plautium. Nowrwa-
TIM codicillis manumiffus videtur feruus, cuius nomen tefta-
mento continetur. . | : " : j
XXXVIII. InEx libro XII. ad Plautium. Lrisgn-
TAS teftamento feruo ita dari poteft ?, cvw pPkR LkGES
|LICEHIT, LIBER ESTO,. - "ir.. | AT
AXXIX. Ipnzw libro XVI. ad Plautium. STrcmvs
SERVVS MEVS, SI EVM HERES ALIENAVERIT, LI-
BER ESTO: inutiliter libertas datur, quia inid tempus con-
fertur ^, quo alienus faturus fit: nec contrarium eft, quod
ftatuliber, etiam fi venierit, ex teftamento libertatem confe-
quitur: COEppe *? vtiliter libertas data, facto heredis non.
peremitur. . Z [
diuerfum enim nulla ratione dicetur: nam inter libertatem et
legatum, quantum ad hanc caufam, nihil diftat. Igitur, nec
fi ^^ direCo dabitur libertas, sr HgREDIS MEI ESSK

habet. . . |
— .. KL. Pow?Powurvs libro V. ex Plautio. IvriAawNvs
ait, cum idem homo, et per fideicommiffum detur alicui,
.etliber effe iubeatur, heredem libertatem praeítare debere:
non enim cogetur, inquit ^*, ex caufa fideicommiffi aeftima-
tionem fufficere ^*, cum debitam libertatem reddiderit. $. r.
Sed et cum *? füb condicione feruo libertas ^* per fideicom-
miffum detur, et ipfe praefenti die daretur ^*, non aliter
tradere eum cogetur, quam vt caueatur, exiftente condicio-
ne libertati eum reftitutum iri ^*: nam in omnibus fere cau-
fis fideicommiffas ^? libertates pro directo datis habendas. Sed
Ofilius aiebat ??, fi adimendi legati caufa fideicommiffam 5*
libertatem teftator dediffet, ea vera eífe, fi vero onerari he-

minus legatario praeftandam.
XLI. InEM libro VII. ex Plautio. — Sx ita fuerit li-
bertas relidta, SrTicHvs sERVVS MEVS ANNO DVO-
| ! DE-

33 Taur. I;. Flor. antique adfcripta P. BR. In Rehd. eft ;2, loco: ij. 34
Hal. fachum efà, loco: fit. GEB. — 33 Hal.et Vulg. zm teffatoris fuerint. po-
teflate. BR. — 56 Hal. De feruo teflamento ita manwmiffo. GER. — 37 Sci-
licet, nomine. Hal. et Vulg. operas. BR. — 1n Rehd. fuit: operarmm nominuc,
fed pofterior haec vox pun&is fubnotatis eft deleta, illa prior in: operas, mu-
tata GEP. 38 Hal et Rehd. poterit. GEE. — 39 Hal.cum iu idtempus diffe-
vatur. GE B. — 4O Gothofr. in nota: quippe. FZal. Flor. matatio fa&ta in: cer-
te, fed recentius. B R. Rehd. tanten exhibet illud: certe. De cetero fex lite-
ras, alias commutari- folitas, hic concurrere, dubium non eft, C et Q, V ec
O,IetE.GEn. . 41 Hal.et Vulg. At. BR.. 42 Rehd. fic. GEB. — 43
In Rehd. iuquit, abeft. GEP. 44 Gothofr. in nota: Al fufferre. Nempe
ita ipfe Taur. in margine, Et ita habent Hal. et Rehd. G x ». 45 Vulg.
fi; loco: cum. GEB. 46 Rehd, inferit; fed. GE B. 47 Vulg. detar.

BR. 48 Taur. ref; TViri. Sed Hal. et omnes:; reffitutum iri. Sed et Flor.
49 Vulp.
51 Vulg.

ita corre&um eft, licet recenter. n R. Rehd. refEtuturum iri. GEB.
fideicoummiffarias. BR. Vt et Rehd. GEB. — 50 Hal. ait. GE B.

P. L4222z 2

XXXIII. PAvrvs libro. XII. Quae&ionum. Lisrg R-

DESIERIT, LIBER ESTO: quia nullum cafum vtilem

redem a teftatore legatarius oftenderit, aeftimationem nihilo

Aut ^* quid in legato eo modo dato dicemus?2 -

-

4

DECIMO, POSTQVAM EGO MORTVVS ERO, LIBER
xsTo: verifimile eft, 5^ principio duodecimi anni eum li-
berum effe: nam hoc mortuum fenfiffe: et in ?? hos fermo-
nes, DVODECIMO ANNO, ET POST DVODECIM A N-
Nos, multum intereft 5*: et ita loqui folemus, pvonpx-
CIMVS ANNVS EST, cumquantulumlibet ** ex duodecimo
anno veniffet, aut praeteriiffet: et qui duodeeimo anno ?*
liber effe iubetur, omnibus anni diebus liber effe iuffus eft.
$. r. Sed fi ita fit fcriptum in teftamento, ST1cHvs sER-
VVS MEVS HEREDI MEO MILLE NVMMOS ANNO,
BIENNIO, TRIENNIO, POSTQVAM EGO MORTVVS
ERO ?^, SI SOLVERIT, SATISVE FECERIT, LIBER
kKsTO: non poteft 59 is feruus, nifi triennio praeterito, li-
ber effe , nifi praefentem eam pecuniam foluat, aut fatisfaciat :
compenfanda etenim 5? eft neredi ?? libertatis celeritas prae-
maturae pecuniarum folutioni *. $. 2. Labeo 9? fcribit, fi
fic libertas relicta fit, STICHvS INTRA ANNVM POST
63 0vAM MORTVVS ERO, LIBER ESTO, ftatim eum
liberum effe: nam etífiitafit $^, st 3NTRA ANNVM DE-
CIMVMÜP^HEREDI MEO DEDERIT, LIBER ESTO: fta-
tim foluendo eo 9* liberum effe ** fine tnora futurum.
XLII. MARncErrLvslibro XVI. Digeftorum. S1 quis
ita fcripferit, 111 vM ILLIVS LIBERTVM ESSE VOLO:
et feruus libertatem petere poteft, et ille, vt habeat libertum.
-XXLIH. MopEesmT:iNvs libro fingulari de Manumif-
fionibus. 53 LaiskeaTATEs directae et teftamento et co-
dicillis teftamento confirmatis recte dantur: fideicommiffae 9?,
et ab inteftato et codicillis non confirmatis relinqui poffunt.
