modum recentis notae eft. BR. 52 Vulg. zu feruitutem redigi petieriut. B R.
$5 Hal et Vulg. fine, loco wifi, BR. 54. Hal. fuggillat,
55 Vulg. praefigit ve/. B R. 56 Hal. adiiciat. GEB. 57 Ap. Hal. zel-
ati, abelt, GEB. 58 Hal. et Vulg. veniat. BR. 59 Ap. Hal. fi, abeft.
GEB. 60 Hal. lib. V. GER. 61 Videtur olim fuiffe Florentiae 2zffimu-
lado cum * fuprafcripta, vt effet diffimulando. Sed recens atramentum non pa-
titur diftinguere, an füperductum an de nouo fadum fit. WVulgo eft won diffi-

git et. GEBR.
37 Hal. exiftzmat. -

fed honorem

bneules.

veniam Edicti petere debet, quamuis .

O *11 . . LI . [
|pei poenam deportationis ad peregrinitatem

IN IVS.NISI ??. PERMISSV. MEO NE|
p d

lat ?*, qua patronus conuenitur, |

Vulg. fuügilet. BR.

neque puellas, qui aliene iuri fubicctae effent.

DIGESTORVM LIB. Il TIT. IV.

pdeniteat libertum, et aCtionem remittat, vel fi patronus voca-
tus non venerit ??, aut fj ?? non inuitus vocatus fit: licet
Edicti verba Tión patiantur. Wgempegeee// | 47 C av
XIL Vrriawvs Vibro|LVIL,$? ad Edi&um. Sz
LIBERTVS inius vocauerit contra Praetoris Edictum filium
patroni fui, quem ipfe patronus in poteftate habet: probandum
eft, abfente patre fubueniendum eftfe filio, qui in poteftate left:

iet

"m

»4

et ei poenalem in fa&tum attionem, lid eít, quinquagintá aureo- 7*/^

rum aduerfus libertum competere. |
XIII. MopEsTINVvs libro X. PandeCarum. Grewzx-
RALITER.eas perfonas, quibus reuerentia praeftanda eft, fine

"Auffu Praetoris in ius vocare non poffumus. x £s
XIV. PA»rN1iANVS libro l. Refponforum. Lrsrm-,

apt

T V S [a/patrono reus conftitutüs, qui fe defendere paratus, pro
tribunali Praefidem prouinciae frequenter interpellat: patro-
num accufatorem in ius non videtur vocare. — 1f 7/
. KV. PAvrLvs librof. Qufeftionum.
aduerfus patronum dedit libellum, non diffimulato 9* fe liber-
tum éffe eius: an fi ad defiderium eius refcribatur, etiam Edi-

Lj : » ^ ( : e. 6 .,- Lt a z5* *
G&i poena remiffa $? effe videtur *3? Refpondi, non puto ad Zy,

hunc cafüum Édictum Praetoris pertinere? neque enim qui li-
bellum Principi, vel Praefidi dat, in ius vocare patronum vi-
detur. premo ipalm. s cxuut t oKU-

XVI. IpnEw libro IL Refponforum. QvKxsirrvM

eft, an tutor pupilli nomine patronam füam fine permiffu Prae-
toris«S4 vocarg poffit? Refpondi eum, de quo quaeritur, pu-

J Lis EN"'RTV sI« ed aÁeem

F Cyponilum

»

—2

A

l, ;ï
"$

Jie oxi emu:):

pilli nomine etijyn in ius vocare patronam fuam potuifle, fine P,

ermiffu Praetoris. :
a, KVH In£w libro I. Sententiarum. Evw, pRo quo
quis apud officium cauit, exfiibere cogitur. lItem eum 9? qui

apud acta exhibiturum fe effe quem promifit, et fi officio non.

caueat, ad exltibendum tamen cogitur. /j*/»-, «Q«

XVIIL Garivs libroj[. ad legem;XIT. Tabularum,

ETIAM abvinea 59?, et balfneo 9?, et theatro nemo dubitat
d

in ius vocari licere. — . Aua UX T. a, ) |
— XXL Pavrvs libroL ad Edi&um. Sx»p etfi is,
qui domi eft, interdum vocari in ius poteft: tamen.de domo
fuajnemo extrahi debet. Doceein. u^ ,
XXII. Garvs libro L(adlegem XIT. Tabularum. N -
QvE impuberes X£?, puellas, quae alieno iur& fubiectae eflent,
| in

mulando. E quinque MSS. Pal ILyet B.ynEerAsE, di([imulaudo TCP.I;Gefe«nïant,,

quin et tria reliqua, fed ex corre&ione. Bafil w3 ézexgópes, mou diffmulans.
BR. "fria illa funt Barb. S. Cruc. Treuif. IGEn. 62, Gothofr. in nota com-
miffa. KMiotom. V. Obf. 19. admi(fa. Florentinam tuetur van de Water II. Obf.
12, GT. 63 Hal. etam vemi[fa edicli poena effe videatur. GEm. 64.
Hal. et Vulg. inferunt z ius. Sed et Bafil. habent fimpliciter xxAH TV -
TQuyu. BR, 65 Ap. Hal. et Vulgo eum, abeft. BR. 66 'Taur. Qiligue.
GEB. 67 Hal et Vulg. et latitet. Certum enim efl. BR.
rem fcripturam defendit Sam. Petitus ad Leg. Att. lib. IV. tit. 2. Et vt e
Bafilicis Pande&as emendare conatur Cuiacius lib. XXI. Obf. 38. fubftituens
a z'gnun, fiue z:anea, vt veteres loquebantur, ita viciffim Saluinius e PandeQUs
Dafilica: putat enim percommode pofle legi &v àprtAQvoe pro &mà muAUvos,
BR. 'Faur. Binea. Bynkersh. VIIL Obf. 3. 75 viuea, vertit in [/mea, vt a l-
nea vocare fit idem, ac a circo vocare, vbi linea. fpe&antium fedilia diftingue-
bat. GEB. 69 Hal. balneo. GER. : -(
habeat zuri fubieclae funt. n margine tamen annotat alias, meque izmpuberes
Sed Florentinae confentiunt Graé-

7o Hal vt Flor. nifi quod poftea:

cis

PrERIOVvE putauerunt, nullum de. domo fuà in ius vocarf $(Cpmzv,
licere: quia domus tutiffimum cuique J99 refugium atque re- f ^^
ceptaculum fit: éumque; qui þäþ in jus vocaret, vim inferre- "4 ?.
videri. V db Óa hll iduo. - : | «
XIX.,Pavrvs libro L . ad Edictum. SarisovEg
poenae fubirejeum, fi non defendatur, et latitet, certumgeft 97 :
quod mittitur adueffaaijus in poffeffhonem bonorum eius. Sed-
fi aditum ad fe praeffét, aut ex publico confpiciatÁY: reCte in —
.ius vocari eum Iulianus ait. ( Fcemon: €x. femot. eadtador
XX. Garivs libro L. ad legem XII. Tabularum, Sgp 22«

aa-

d

68 . Vete»

r)ti;'"'z

J

DIGESTORVM .LIB. II.

8 2 : 'æ'- ;n«.i-'-
in lus vocaré permiffüum eft. $. r. Quiinius vocatus eft, duo-
t2tm.l». bus cafibus dimittendus. ejä: fi quis eius perfonam dä?: et *!:
et fi, dumin 1ius venirgtur, (de1 ^ re transactum fuerit. a
,lVwo. ^ — XXIILAMARnECrIANvS libro IIlLInftitutionum. Cox-
— . MVNIS libertus, licet plurium fit, debet a Praetore petere, vt
T ei liceat yeY quendam ex patronis inius ?? vocarejnein pge-
| gam incidat ex Edicto Praetoris. - Vaeetzjuofet s
XXIV. VrrraAwvslibro V. ** adEdictum. Iw Evw,
di/«, qui aduerfüs ea] fecerit *?, quinquaginta aureorum 7 iudi-
cium datur: quod nec heredi, nec in heredem, nec 77 vltra
Y . annum4idatut.25/2) — : .
; XXV.iMopEsTINVS libro I. de.ngemS. SI SINE
venia Edicti impetrata libértus patronum in ius vocauerit: ex
querellà patroni, vel fupra dictam pgenam, id eft, quinquagin-
| i$ ta aureds 79 dat: vel a Praefecto yïgijf ?, quafi inofficiofus ??
L"""- — eaftigatur, fi inopia dinofcitur ** laborare.

r
QVIS IN IVS VOCATVS NON IERIT,
SIVE QVIS EVM VOCAVERIT, QVEM EX
EDICTO NON DEBVERIT ^.

| VrnPrANvs libro l. ad Edictum.
50 X Qvrs in ius vocatus fideiufforem dederit AK 3 iudicio
J fiftendi caufa, non fuppofitum iurisdictioni illius,ad quem
vocatur *, pro non dato fideiuffor habetur, nifi fuo priuilegio
fpecialiter renuntiauffit.
lLa iab t IL PAvrvs libro I. ad Edictum. . EÉx ovacvn-
| .QvE caufa ad Praetorem, vel alios qui iurisdictioni praefunt,
EW in ius vocatug venire debet: vt hoc ipfum íciatur, an iurisdi-
jw äfï&ulems fit. $. 1. Siquis in ius vocatus non ierit: ex caufa
""f competenti 5 iudice multa pro iurisdiCtione iudicis damna-
Li9t. ?itur: rufticitati enim hominis argendum erit. Item, fi ni-
;ïss'c " C hilinterfit a&oris, eo temporelia-its aduerfarium veniífe, re-

fifé u

',,,.füc.e mittit)Praetor poeriam: puta, quia feriatus dies fuit.
Lus lI VrPriANVvS|ibroXLVII. * ad Sabinum. CvMw

*:lovrs|in iudaiä?, * fifti promiferit ?*, neque adiecerit poenam,
i Tatus 2 nóW éflet: incerti cum eo agendum effe in id quod

: Lp-/)& inteieft, veriffimum elt: * et * £? ita Celtüs quóque fcribit.

EE : JA, A FE |
/O[TN IVS VOCATI| VT. EANT, AVT SATISj.
[ o as ande Ls VE CAVTVM 7 DENT. 21 1 dulec p
pocovet ftetésusesT . PawvrLVs libro L ad Edictum, ^ oenE,
EDICTO cauetur, Vt fideiuffor iudicio fiftendi caufa datus,
pro rei qualitate locuple$ detur: exceptis neceffariis per-
fonis: ibi enim qualemcumque accipi iubet: veluti, pro pa-
rente, ? patrono. | :
" 7444: äd& II. (CAnÉysTRATY s libro I. ad EdiCtum monitorium.
! ITEM promisue fuis, vel vxore, nuruue: tunc

enim qualiscunque fideiuffor accipi iubetur ?: |et|in eum, qui

—
g—ä.':

| d
J ul ! |
;s-u..(/"f (Cli: Üóve vàe Avkfloug wígue, Óm:ioucíus TVri TUyXaVoUcuc. BR. 71 Hal. de-
"L J fendat. GE R. ^ 72 Hal et Vulg. inferunt eg. BR. — 73 Hal. pro zu ius
/ habet fs. GEB. . '74 Hal. li. T. GER. 75 Hal. fecit. GE B. 76
Sf* Vulg. inferit ex . boc edicto. B R. 71 MHl mneque beredi, meque im beredem,
d *íec €etc. GE B. 78 Hal. patronz, vel quinquagimta aureorum poenam dat, re-
T liquis omiffis. GEB. —— 79 Vulgo vr/zs. BR. 80 Vulgo iníeritur [ztzgator.
æ.; B R. &1 Hal. dignoki;;iï. G E B. | !
r : 2007 Ap. Hal. hic titulus fexti, fextus hunc locum . occupat. GER. 2
Ü Hal. fine per eum cauerit, per qneim ex edito wou debuit. GEB. 3 Ap. Hal.
2 in, abeít. G ER. 4 Hal et Vulg. vocatus efl. BR. 5 Hal competente.
l. GEB. 6 Flor. quadragenfimo fcptimo. GEB. 7 Hal m indicimm fiff.
" GE B. 8 Hal promifit, et mox adiecit. GEB. 9 Hal. flatum, et fic erat
P [ Àn Pal L et Treuif. nz. — Sed Barb. S. Cruc. Bynkersh. vt Tlor. GEB. IO
( Xloc et recentius adícriptum eít. B R. '
H od - Ap. Hal wel cantwm, abfunt. GEB. — 2, HMal praefigit vel. pro.

TT dVXa4y: Wb UWIL 29

B ^
non accepääz ^, cuim fciret eam neceffitudinem perfonarum,
Wuinguaginta aureorum iudicium competit. 4*^ ex 0 Zewo: —
II. PAvrvs libro IV. ad Edictum. QvowrAM pro
locuplete ? accipitur fideiuffor in neceffariis perfonis.
IV. Vrrrawvs libro!LVIIL| * ad Edictum.| Qvr
pvos homines in iudicio * fifti promifit 5, 7fi alterim exhi-
beb alterum non: ex promiílione non videtur eos ftetiffe ?
cüm alter eorum non fit exhibitus. &xü

f

/äg NE QVIS EVM OVI IN IVS VOCA-

/TVR L OVI EXIMAT.

VrrrAwvs libro V, ad Edictum. -

9

Hoc Epnrcrva Praetor propofuit, vt metu poenae com-
pefceret eos, qui in ius vocatos vi eripiunt. $: £ Deni«
que Pomponius fcribit, ferui quoque nomine noxale iudicium Jut- ex* — L: —— 07
reddendum: niíi fciente domino id fecit ^: tunc enim fine51.

noxae deditione iudicium fquipift. . $. 2. Ofilius putat, 1a-
cum hoc ? Edicto non effe, fi perfona,qu/ie ii fus vocari non
potui&, exempta eft: veluti parens, et * patronus, ceterfeque
perfonae: quae fententia mihi videtur verior: et fane"fi deli-

L A& * : 1* —':'B * m -
quit|? FUI vocat, non deliquit4gui 5 exémit. éexémac ^^ —6

. DAvVLVs libroIV. ad Edictum. Namw cvx vter«
que contraLELdi&UH1 faciat, et libertus, qui patrong » vocat, et
is, qui patronum vi eximat *: deteriore tamen "ücö libertus
eft, qui in fimiliydelicto petitoris partes fuftinet. . Eadem ae-

. e * . L AX . L]
quitas eft in eo, qui alioyguam qquo| debuergt, in ius vocabatur.

Sed et fortius dicendum eft, non viderigteximi eum, cui fit
ius ibi non conueniri. J. m *
Hl. VreriaAwvs libro V. ad EdiCtum. vop fi fer-
uum quis exgmik| * in ius vocatum, Pedius putat ceffare Edi-
Ctum: quoniam non fuit * perfona, (quae|in ius vocari potuit.
Quid ergo?. ad ex)iflbendum erit agendum. $. r. Si quis ad
pedaneum iudicem vocatumiqueny *? eximat, poena JeiusfEdi-
&i ceffabit. $. 2. Quód Práetor praecepit, 5* vy- 12.
E c . . x u n.prP7 VIEXIMAT ^Z
(vil*? g anet dolo malo? fufficit vi, quamuis dolus malus(ggïfet.-l
IV. PAvzrvs libro IV. ad Edictum. Sgp e£xrMEN-
pnri verbum generale eft, vt Pomponius ait: eripere enim eft de

manibus aufferre *5 f perraptum: eximere, quoquo modo auf- «s z.

ferre: vt püta, li quis non rapuerit quem, fed moram fecerit,

merit; Sed/et/Ái eo lodi ** retinueri£, non ** abduxit,
verbis tenetur. $. r. Item, fi quis eum qui per calümniam
vocabatur *$, exem/ it: conftateütn hác Ediläoften'eri. $ 2:
Praetor ait, neue faciat dolo malo, quo magis eximeretur *7z
nam I$/potett fine dolo malo id fieri: veluti cum iufta caufa
eft exemptionis. geex.exetp oA 0 | jghrbiv
V. VreraANwvs libro V. ad Edictum. S1 erm alium
quis exemerit, hac claufula tenetur: fiue praefens fuit,fiue *?
| abfens,

4 Hal et Vulg. accepit. BR. — 5 'Taur,
in Adnot. locuplete, lVcuplete, nam per u in. Paud. GER. 6 .Hal Hb. F
G E B. 9 Lal in iudicium. GER. 8 Vulg. promiferit. B R. 9 Hal.
füitiffe. Exat olim in archetypo Jifletife, quod in fietijfe eft reformatum. 3 R.

GEB. 3 Vuïg; accipi debet. Bm.

I Vulg. vocatui cff. BR. — 2, Hal. fecerit. GER. ^ 5 Hal. bai. GEBR.
4 Ap. Hal. et, abeft. GER. 5 Vulg. delizgwit. BR. Cum Flor. faciunt
Barb., $. Cruc. , Treuif., Bynkersh. GE , 6 Hal. qui patroiun vi exemit.
GE B. 7 Eal exámit. GEB. 8 Vulg. Oned fi quis jeruum ci eximit, 5 R.
9 Halfuerit. GEB. — 10 Ap. Hal. guem, abeft, Gka. — 11 Vulgo praefigunt
"eé. BR. 12 Klor. eft exemat. "Taurell. minufcula literas EXeMAT repraefentare
neglexit. BR. 13a Ap.Hal. vjj abeft, GE s. 14 ? Hal.hicet mox auferre; G& B.
I4 Vulg. co loco. Bx..— 15 Hal. detinucrit, nec abdaxerit dis verbis. GEB. 16
Taur. vocaatur. GEB. . 1'7 Kal exzmatur. GEB.— 18 Hal. inferit et. GEB.
19 Pro fiue abfeus, eràt olim in Cod. Flor. fiet abfeus. Hoc autem fatis anti-

que corre&um fiue et abfens, hoc eit, fiue etiam abíens, quod emphafin habere

485

videtur,

ex/xgro d.

-

[SeTPHG Is p r

a«

B oe-se

1
E AÉ .
A3-- 7 04 C$7 6*
H

"
^'"üg qátemt,

?

Á
P
Li—d-co(e«)uïg,
f—ï'ar/f'uoä,, A
Lfc'c C5 ;t)m,(wf"-ü: Z..,- j
'arXy,s
L]ff
LVA

d
n ftG ;

—

quo minus in ius veniret, vt actionis dies exiret, vel res tem- * :

pore aiitteretur: videbikur exemiffe, quamuis corpus n—an&?
lus

Üranfísiret ,
se. LL
í L l';»f*))(t;n'wf: 1
: U 69 ^4 A , "
JM

fet

30 DIGESTORVM .LIB.
t 4x6ón ; -
abfens. $. r. In eum autem, quiieit exemit ^?, in factum iu-
fLC qgma):dicigïl[datur: quo non id continetur quod in veritate eft: fed
(exÍcu. a, quanti ea res eft ab aCtore aeftimata, de qua controuerfia eft:

Lstepro w n hoc enim additum eft, vt appareat, etiam fi calumniator/ quis
o S*. t, tamen hanc poenam eum perfequi. '$. 2. Docere autem
,,;./,,.,*excgn,,zf, debet quis, per hanc exemptionem factum,|quo minus (in 1Us/
co pet agl n produceretur: ceterum, í1i nihilominus productus eft, ceflat
ERLT: poena: quoniam verba.cum effectu füntaccipienda. $. 3. Hoc

iudicium in faCtum eft: et fi plures deliquerint, in fingulos da-
bitur: et nihilominus manet qui exemptus eit, obligatus.
$. 4- Heredibus autem ita dabitur, fi eorum interfit. Neque?*
-;,] [antem in heredem, neque poftanmum dabitur. .
3 VI. Inex libro XXXV. ?? ad JEdictum. Is, ovi
: debitorem vi exemit, fi foluerit, reum ?? non liberat: quia
poenam fuam foluit. u Drupr u a
E Jumtur —5 QovI SATISDARE[COGANTVR VEL IVRATO *
| ? PROMITTANT, VEL SYAE ^ PROMISSIO-
: NI COMMITTANTVR. D,'

J awïäüä iGarvs libro V. ad Edictum proumgxz'gle.D
: M; : "ATisDATIO eodem modo appellata eft, quoj fatisfactio.
t 4,2 : ä/-j ^ t A RRE 1 J : 144 "p ATA . | i.
driepeo m m 3 Nlam vt fatisfacere[dicimug/ei, cuius defiderium implemus ? :

ddar — ita fatisdare fdigimur [aduerfario noftro,|qui * pro eo, quod
)[r—it/wv"PftWïM** * a * nobis petiit, ita cauit, vt eum hoc nomine fecurum fa-
AL um ciamus datis fideiufloribus, j« . UH
| - I. VnseraANvs libro V. ad Edictum. FrpErvsson
tþ(,p,æn.mä/"ivm in ? iudicio fiftendi caufa locuples vidétur $ dari, non tan-

p tlior, hetteedes tum. ex. 7 faculédtibus, fed etiam ex conueniendi facilitate.
: 4 $. 1. Si quis his $ perfonis, quae agere non potuerunt, fide-
— iufforem ? iudicio fiftendi caufa dederit: fruftra erit datio.
J $. 2. Prfetor ait: $1 Qvxs PARENTEM,
J-ffc"v?/(, ÁK?PATRONAM, LIBEROS, AVT PARENTES PATRI'SNI,
PATRONAE4$ LIBEROSVE SVOS, EVMVE QVEM ^" IN
POTÉSTATE HABEBIT, VEL VXOREM,EVEL|[NVRVM
IN IVDICIVM VOCA|BIT: QVALISCVMQVE FIDEIVS-
SOR IVDICIO SISTENDI CAVSA ACCIPIATVR. $.5
Quod ait Praetor, liberosue fuos: accipiemus ** et ex femi-
ning| *^ fexu defcendentes liberos; parentique *? dabimus
hoc beneficium, non folum *^ füiiufis, fed etiam|[fi in| pote-
: . Et filius
fideiuffor pro patre fieri poteft, jetiam filin alterius poteftate fit.
:Nurum etiány *$ pronurum, et deinceps accipere debemus.
$. 4. Quod ait Praetor, qualiscumque fideiuflor accipiatur:

füc 0X gmwnfä:

U fö*/gf;'?lq P
YAM A

LL « J/D..ï z lo Itatei fit alicuius *?: hoc enim Pomponius fcribit.
pv EEE o

videtur. Omnes tamen illud et neglexerunt. BR. Etiam Hal, GEB. . 20
Vulg. exemerit. BR. 2r Hal wec, et . mox iterum, GER. .. 22, Hal. [;5.
XXV. GER. 25 Forteemm. Ya Ruflardus, praeter rem. — Etiam Dafilica:
xal üux bAsuSkQo? vüv Àcócmau6SÍyTE Üvwüyóueyov. B'R. "
1 Nempe llluftres £. 17. C. de Dignit. et rerum immobilium poffeffo-
res L. $. C. de Principibus agentium in vrebus Add, Cuiac. XII. Obf. 22. Pau-
peri, qui non poterat inuenire fideiuffores, erat eundum in carcerem. — Plautus
in Per(a I1. 4. 19.. Adde L. 1$8. C. de Teflibus, . Noodt. H. Obf. 20o. GER.
2, Nempe Fifcus et Respüblica L. 1. $. 18. et L. 6. $. 1. infra Vt leg. vel fidei-
conm. cauf. cau. et forte iure nouo Clerici L. 25.9. 1. L. 33. $. 3. C. de Epifc.
et Cler. Noodt. ad Digefla b. t. in fim. GER. 3 Vulg. adimplemus. BR.
4 Hal. cum . pro eo, quod a mobis petit, ita cauemus. — Vulg. cui pro eo, quod a
mobis petüt, ita cauemus. . Noodtius ad. Dzg. b. probat, nifi quod. malit caui-
i. Atque ita quoque fcriptum in Pal. I. ec Treuif.]fed corre&um in canuit,
vt habent quoque tria alia MSS, Bm. Sunt illcïüäarb., . Cruc. Bynkersh. G E z.
6 Ap. Hal ;s, abeft. GEB.. — 6 Hal. et Vulg. iubetur. B R. 7. Hal. zn,
loco ex. GEB. 8 Hal z. GER. 9 Vulg. fideiuffores. B R.

f 7 i 4* ciy 5X TÀüV YysxeTÀv, 9W TUv vüpduy, ant filüium in poteflate aut vxorem aut mu-
; T4l. BR. II Hal. accipimus. GEB. I2 Hal foemineo. GEB. 13
Hal. parenti quidem. GEB. I4. Hal. inferit fj. GEB. 13 Hal. alterius.
GEB. 16 Hal. et Vulg. nurum autem et pron. B R. 17 Hal. l;ib. V. GE B.
17 Hic ex gloffis interpolationes Vulgo legebantur: Sie im duplwm eff achio

PATRONVM;J

IOo Cu-.
iacius VII. Obf. 11. mauult eamze quam at diferte Bafilica: 9 vàv Vóiv óvekoó- -

I T. .VIEOYHA.
: füeoe trm. i lm

hoc quantum ad facultates, id eft, etiam X,non * locuPïeg"

ti, quanti | aCtionem cai .
ritatem contineat, an véro quantitatem, videamus: et melius
eft, vt in veram quantitatem fideiuffor teneatf, nifi pro:certa
quantitate accefht. — . Mu ia PENTOS ia asaoi bl
IlI. Garvs libro /F -7 adjEdictum prouinciale] Srvx
in duplum eft aCtio 7*; fiuéztripli," aut &2 quadrupli? tanti
eundem fideiufforem omnimodo ^? tene l
tanti[res effe intellégitur ^?.. d |
IV. PAvrvs libro IV. ad Edictum. Sxz pecEssE-

debebit Prfetor iubere ezjiibere ^* eum. Quod fi ignorans
iufferit exhiberi, vel poft decretum eius ante diem exhibitio-

euidentiffime loGüpletem, " vel, fi dubitetur, adprobatum fide-
àctio aduérfus eum effe poteft : qïïla' .iïne-non«

Sed et ipfe fideiuffor, qui non fit acceptus, tamquam de [inku-
ria fibi faCta ?* queri poterit,/puo boms XV/ 1 ( X
^OVE Pavrhvs libro/XIL/ 32/ád Edictum. Qvori-

DEIVSSOR nonfi geturifdoneus, fed dicatur habere fori prae-
fcriptionem: * et * metuat petitor, 1fe iure fori vtatur, viden-
dum, quid iurisfit? ét Diuus Pius, vt et ?^ Pomponius libro
epiftularum refert, et Marcellus libro tértio Digeftorum, et Pa-
pinianus libro téftio Qufeftionum, Cornelio/Procülo refcripfit,
merito petitorem recufare talem fideiufforem: fed, fi alias ca-
ueri non poffit, praedicendum ei, non vfurum eum priuilegio,
fi Conuenia£ur.

. [j "- LÀ . . t * -tl LJ . e .
diri, fi in alia eiusdem ?? prouintiae ciuitate fatisdationem
praeftare paratus fit: fi autem fatisdatio voluntaria eft, non in

fibi neceffitatem fatisdationis ix'iïpoüïg. '$. 2. 5i fatisdatum
pro re mobili non fit, et perfona fufpecta fit, ex qua fatis ?*
defideratur: apud officium deponi debebit, fi hoc iudici fede-
rit, donec vel fatisdatio detur, veljs"finem accipiat. . ^.
pli [ veluti furti manifeftli ) tauti eumdem, etc. BR. — 19 Hal fize. GER.
20 Vulg. ommo.B R. Hal in margine alias, folummodo. GEB. 21 Vulg.
teneri.BR. ^ 22 Hal quanti ves effe intellügeimus. GEB. . 23 Hal dedi:.
G E B. 24 Hal exbiberi. GEB. 25 Erat olim defefferit, mallem igitur
defecerit, non decefferit, cum infolens fit mutatio c. in f. Alibi quoque defece-
rit, pro decefferit occurrit, vt in L. 32. $. 14. infr.. de Donat. uter V. et V.
etin L. j. infr. de Teflam. milit. Poteft etiam a di&ante mendum fuiffe pro-
fedum. BR. 26 Hal lib. V. GEz. — 27 Vulg. pro mom condemmato.
Perfpicue autem Dafilica: óz2Q voU xaraOmac3évroc, BR. 28 Hal.' accepit.
G E B. 29 Vulg. non fine qualibet iniuria efl. BR. ^ Non quaelibet iniuria,

lib. VII. c. 28. laeditur autem hoc facinore corpus per manus inie&tionem, L. 7.
&. t. infra de Iniur. laeditur libertas ducendo, quo vocatus non vult. £. : ;. $. 7.
infra eod, laeditur exiftimatio, ac fi vocatus tam pauper fit, vt non. poffit inue-
nire fideiuflorem. — Aueran. Zutevpr. Iur. làb. T. c..22. GEB. — . 30 Vulg.ldat.
B R. 31 Quod aut fidem aut. facultates fideiufforis. in' dubium vocet.. Se-
cus, fi ex alia aliqua iufta caufa fideiufforem recufet. | Vide plura ap. Aueran.

alleg. loc.. Iuterpr. Iuv. lib. T. c. 22. GER. 32 Hal. lib. LV. GER. 222
Hal. lb». XIII. GEB. ; |

..84. Ap. Hal. et peæ;gwplan; . 35 Haleiws. GE .
36 Hal. wec. GEB. 37 Vulgo inf -t cex quinque codicibus dug,
Pal L. et Treuif. idem habent, p&. — Qui non habent, funt Barb. S. Cruc. et
Bynkersh. GER. 38 Vulg. fatisdatie. KXal)loto, fütis, habet datio. BR.

39

& ?* dicémus, (quia
L-idor u M

ENS vitiofe cautum vel fatisdatum eft, non videtur cautlumudf
VIL VrriAwvs libro XIV. 33 ad Edictum. Sz rz-//ll.eime

IT. $. r. Si neceflaria fatisdatio fuerit, et non.
facile poffit reus ibl eam praeftare, vbi conuenitur: poteft au-

alium locum remittitur: neque ?? enim ?7 meretur, qui ipfe.

[ veluti furti non manifefli ] fie tripli ( veluti coucepti, oblati ) amt quadvu-

$. .5. In fideiufforem, qui aliquäm:iääig'io fifti profniferit, tan« ]|jíe» .
res erit, aCctionem dat Praetor. Quod vtrüums;ve- -gaande .a

RIT, qui fideiufforem dedéfit ^3 iudicio fiftendi caufa: non.

ni$jdecefferit ^? : deneganda erit aCtio. Si autem poft diem . |4-
exzi-bitionis,dece,figmt,' autamiferit ciuitatem: vtiliter agi poteft; az»

: T Fau(l,/u,».j«& " 4 m P ; LI . k *
nredudeleN , G &1y $ librojl/ ^* adVEdictum! prouinciale,, $x Upe«
vERO pro *^condenínato fideiufferit ,* et * condemnatus —47"-

o ( a e. * * '2- L * 1- * e. . . .
deceflerit, aut ciuitatem Romaham afniferit: reCte nihilomi- ao
TC [ t u Ea -"*9*6,"9* n t ^ D m a C
nus cum fideiuflore eius acétur. $. r. Qui pro rei qualitate 7

[/

.';L * 01 * . ..i'»e 'v- L] /28.". [] .o 7 : U
iufforem ,iudicio fiftendi caufa n(f)*nyapgegäitïu ;,iniuriarum PT

élibe) ?9 in- | & ii
iuria eft, duci in ius eum, qui fatisídoneum fideiufforem dét 3. J&ï*j

C
PA

L.
?

eft non modica, fed infignis et grauis L. 24. $. 1. infr. de Dammn. inf. — Plin..

30.8.;

pott m -R o -

—

[ —— ——

FE

*
JJ fclþ'/lfü

lh

V

f

n

" a

lil A irmo
VIIL. Pavrvslibro XIV. ?? ad Edi&um. D prx
. ponenda in ftipulatione. ^? folet inter litigatores conuenire:
: Íi non conueniat, Pedius putat in poteftate Riä'ulatoris" efie:
W?.e)(/ffr moderato fpatio dé hóc ajiudice ftatuendo.| $. 1. Qui mulie-
rem ad)fibet ad fatisdandum, non videtur cauere: fed nec mi-.
les, nec minor vigintiquinque annis probandi funt: nifi hae
perfonae in rem fuam fideiubeant, vt pro fuo . procuratore.
Quidam et;(;(mïfïl fia marito fundus dotalis petatur, in rem
l £ fuam fideiufluram mulierem. $.. 2. Si feruus inueniatury ^?,
; , ,qui antequam iudicium accipiatur *?, fideiuffit *&« iudicatum
*"**ij:tzä"f""folui, fuccurrendum eft actori,jvt ex ^? integro caueatur. Mi-
ia noriquoque y;g;.hfgmggg? annis fuccurrendum eft: fortaíie
^. *. etmulieri, propter imperitiam. .& 3. Si fideiuffor iudicatum
- "^ folui, ftipulatori heres extiterit *9, aut ftipulator fideiuffori:
ex integro cauendum erit. $. 4. Tutor, ét curator, vt rem
faluam fore pupillo caueant, mitfendi funt in municipio *':
.. quia neceffaria eft fatisdatio. Item de f reftituenda domino
Lorf proprietatis; cuifas| *9- vfusfru&tus datus eft. Item legatarius,
vt caueat, euicta hereditate, legata reddi, et quod amplius *?
&4CC€.per legem Falcidiam ceperit ??. — Heres quoque vt legatorum
E fatisdet, audiendus eï"vt in municipium mittatur ?*. Plane
"(,,,73 fi miffo iam legatario in poffeffioneyh, cum per heredem fta-
— . ,^ ret ??, quo minus caueret, heres poítulet, vti de ?? poffes-
fione décedat 5*, paratumque fe dicat in municipio cauere:
impetrare non debebit. Diuerfum, fi fine culpa aut dolo here-
dis miffus fit in poffeffionem. $. 5. Iubetur iurare ?? de ca-
lummia, ne quis vexandi ,magis aduerfarii caufa forfitan, cum
Romfáe pofüt 59 fatisdaré, in municipium euocet, Sed qui-
444« . busdam hoc iusiurandum de calumgïia remigitur: velutjparen-
tibus et patronis. . Sic autem iurare debet, qui in. mumciä lum
remitfitur: Romge ££ fatisdare non ygoffe,ï—etfgfgfpoffe quo po-

[ d

YR

.fj'ff ftulat remitti: idque f& iOl calum jae caufa facere. Nam fic
7 "* mon eft compellendus iurare: alibi Lfï—:,';' quam eo loco fatisdare
CH 5 . * - ; » . BLL
fmæ,, non pofte: (quia fijRomae non poteft ?*, pluribus autem locist
vt poffit, cogitur. ?5 peierare, $. 6. ,Hoc autem tunc ?? impe-
trabitur, cum iuftà caufa eflefvidebjtur. Quid enim, fi cum
4 €erat in municipioi noluit cauere? hoc cafu non debet impe-
Wö trare: cum per eum fteterit, quominus ibi, vbilise| V? defide-
rata?", fatisdaret. ^; ( faulas, | gc)jacwe,
.IX. (|GA1vs libro V. ad Edictum prouinciale. Annr-

d

T HO ad fideiuffores. probandos conftituto, üï] alterutram
partem iniquum arbitrium $? videatur, »gerinde ab eo atque
äiudïcibus appellare licet,/96«aerene g

— vitt. v t
53 ad Edi&tum.. Sr )5*
pro locupletibus habendi funt:

d X. PAvrLvs libro LX
L^. arbitrp probati funt fideiuffores,
4 cum potuerit querellà ad $5 competentem iudicem deferri.
: i ['aufía i AT hi " LIUBE U 66 ;
cinteciuS o . 1. TQuilex caufa 1mpr55'a5fab arbitro probatos, aligsy ?? im-
& í. , probatos probat ?*; multoque magis, fi fua voluntate acce-
— pt pit 9* fideiuffores, contentus his 9? effe debet. Quod fi me-

!

39 Hal. ljj. XLIII. GER. 40 Hal. fiipulatiouem. GE P. 41 Hal. addit
amnt. GEB. 42 Vulg. interuemiat. . Video idem habere quatuor Codices
AMSS. quintus autem, qui eft $. Cruc.)ad eum modum corre&us eft. Sed prae-
terquam quod neceffitas mutandae fcripturae deficiat, coincidit etiam 73 zmter-
wenist cum fequente fideiuffit. B R. — Sed et verum fenfum plane interuertit iíta
leQio: neque enim de feruo, qui vt feruus fideiuffit, hic quaeftio cft, fed de eo,
qui fideiuffit, vt liber homo, et poftea inuentus eft feruus... De reliquo illi IV.
Codices funt Darb. Pai. L. Treuif. Bynkersh. GER. 43 Hal acciperetur.
GEE. 44 Vulg. fideinfferit. 5 R. 45 Haec praepofitio ex, quae prius
aberat, fero demum fnppleta eft, forte a fequenti ex Zutegro cauendum. . Proba-
bilius autem, vt opinor de adice&um fuiffet, facile in. Codice, ex quo Florenti-
nus defcriptus, potuit fuiffe otdintegro elifa vocali e, mox autem d. cum t con-
fundi potuit, aut data opera praetermitti, BR. — Qui hac coniedura, quae mi-
hi valde improbabilis videtur, occupatus adnotare neglexit, a Taurellio hanc
voculam afteriícis debuiffe includi. G E. 46 Hal exflitit. GEB. 47
Hal. in municipium. GEB. 48 Hal. de reflituenda domino proprietate is cui
u[usfructus. GEB. 49 Hal. inferit quam. GEB. . 50 Hal cepit. Vulg.
acceperit. BR. 31 Hal. et Vulg. remittatur. BR. 52, Hal. fietiffet. GE B.
53 Ap.Hal deabeít Gx&. . 54 Vulg. difedat. BR. — 35 Mal imrar.

LI

DIGESTORVM .LIB. ET VIBEC

fatisdare debeat? Paulus,refpondit, eum, qui abfentem ?^ def L. y

31

dio tempore calamitas fideiufforibus infignis, vel magna inopia

(ácgidit/*? , caufa cognita ex integro fatisdandum erit. E lAC
€ XI. Vrrramxvs libo LXXV, ** ad Edictum. IV-*WWWF':'

LIANYVS ait, fi antequam mandarem tibi, vt fundum peteres, -

r* Lj : . & M dugnim " 2 l : 3. * ". [] " |
fatis aqceperis petiturus fundum, et poftea mandatu meo agere J«ex C€pe«cs, P«NS !

4

infüitueris: fideiuflores teneri. Um— U. €0, 1 : n — Pnáo ,

XIL Ingsw librojLXXVIIL ?? ad Edi&um. . Ix TER 9sf fopf i
omnes conuenit; heredem füb CSnd,i.bione,ügendentä Eäädicio- yï//.m;" V
nel* poffidentem hereditatem, fubítituto [cauere debere de L 344
ereditate: [et fi defecerit condicio, adeuntem hereditatemjfub- t 354.
i'titgtggg et petere hereditatem pofle, et fi oftinuerit, com- *eex
mitth füpulationem: et plerumque. ipfe Praetor]condicionem * |
exiftentem, et ante diem petitionis venientem, ex caufa iubere LeCaw t
folet ftipulationem interponi. | E
. XIIT. PAvrvs.libro| LXXV. ad (Edictum. .Segp. m //f(e& exivr: L.
fi plures fubftituti fint/ fingulis cauendum eft. — J yost , ) i v.
XIV. Ipew libro lf. Refponforum. S/Frr 1vsrAMr-
LIAS defendit abfentem patrem. .Qujero an iudicatum folui

) ,
.j

C
b

fendit, etiam fi filius, vel pater fit, fatisdare petituro *5 ex
forma Edicti debere. — ,. J V IMasfennutu. jsend !
Vharco,, XV. j MA c g/libro T. de Appellationibus. Scxxx-

pvM eft, poffe([ores *5 immobiliumrerum fatisdare non com-
pell. $. r. Pofleflor autem i$'accipiendus eft, qui in agro,

—

/Wlaif
T

V?Cimtaæ rem foli poffidet: aut ex affe, aut prÓ parte. ;SedjA | 3 j/96, —

ettqui vectigalem, id eft *?, ephyteuticum * 27 agrum poffi- .
det, poffeffor intellécitur. Item, qui foiamwgp;*ietatem ha-
bet, poffeffor intellääendus eft. Eum vero, qui tantum vfum- ,
fructum habet, pollefforem non effe Vlpianus fcripfit, . $. 2. Jg—«fgf
Creditor qui pignus accepit, poffeffor non eft, tametíli poffes-
fionem habeat, aut fibi traditam, aut precario debitori concef-
fam. $3. Si fundus in dotem datus fit: tam vxor, quam ma-

ritus propter poffeffionem eius fundi poffeffores intellgguntur.zæ*:/*' "ff""zm,/æ,
& /A- Diuerfa caufa eft eius, qui fundi petitionem perfonalem' " . 2 : Pv *
hábet 75 0. .. $. 5. Tutores/fiue pupilli eorum, fiuelipfi poffideant,. Je ; li
poffefforum loco habentur. Sedjet]fi vnus ex tutoribus pof- LennTor T2
feffor fuit . "?, idem dicendum erit. $. 6. 81 füundum quem " M
poffidebam, a me petieris, deinde cum fecundum te effet)iu- T ;4&»77
dicatum, appellauerim: an pofleflor eiusdem fundi fim? et re- *
€te dicetur poffeliorem [meJ effe: quia nihilominus poffideo: L1J7f. CA s

nec 39 ad rem pertinet, quod diüiinci mihi ** ea poffeffio pos- DA CM v« d
fit. $. 7. Poffeffor autem quis, necnefuerit ??^: tempuscau- ^ , . ^
tionisfpe&tandum eft: nam ficut 5* ei, qui poft cautionem . ax;j:u —
pc)ffedwnem 84. vendidit, nihil obeft: M& nec
poft cautionem poflidere egepit, |.eest.
XVL PaAvrvs libro VI. ad Edi&ium. Qvr 1vnax 77

TO promifit iudicio fifti, non vidétur peieraffe, fi ex conceffa
las p a as

caufa hoc . deferuerit. fï:ïl'ïf/ D

GEB, 56 Erat quondam Flor, poffefet, quod in poffet reformandum vide-
batur, non tantum, quod miuus a corruptione recedat, verum etiam, quia fen-
fui fe magis accommodat. 8 R. 57 Hal. poffet. GEB. 58 Hal. poffet, co-
geretuv. GE B. 59 Ap. Hal. tunc, abeft. G E. Go Ap. Hal. zre, abeft.
G E B. 61 Flor, quondam fuit zrofiderat. BR. 62, Flor. eft arbzterium.
BR, 65 Flor. feptuagenfimo quinto. GEB. 64 Ap. Hal. ab, abeft. GE &.
65 Hal apud. GEB. 66 Vulg. et alios; BR. —— 67 Omnia hic turbauit
ptfn&um poft vocem deferri, quod fecuti alii prorfus nouum $. a verbis, 44 ex
canfa, inftituerunt. — Varia hic commenti funt viri docti, vt Heraldus Offernz.
c. .. Beft de ratioue emendandi leges c, 3. Primum | re&tam interpretationem
vidit Cuiacius. BR, — Adde van de Water 117. Obf. s. GER. 68 Hal. ac-
cipit. GE B. 69 Hal Zr. GEB. . 70 Hal acciderit. GER. "| Hal.
l, LXXVIII, GER. 72 Hal Hlb, LXXXF'I, GEB. 73 Ap. Hal.
et Vulgo pendente conditione, abfunt, B R. 74 Bal, inferit perfotam. GER.
75 Hal, et Vulg. petitori. B k. 76 Vulg. peffeflorem. BR. — . TT Mal, vel,
loco id efl. GEB. 78 4 Flor, eft empbyteyticum, GEB. — 78 b Itaet Hal. Vulgo
babent. GE B. 79 Hal fuerit. GEB. 80 Hal, inferit euim, GEB. — $1 Ap.
Hal nmibi abeft, GEBS. $82 Hal fit. GEB. 83 Ea Taurell, ficut ei, Sed

qní£n, 4€)

manifefte in archetypo eft ficutiej;, BR. 84 Àp. Hl pojfeffionem, abeft. GE 9.

43

j Diu

prodeft/ei, qui 4 v99 e Ua n d

!

32

Krr--€4 — v
//) s1 EX NOXALI/CAVSA AGATVR, QVEA-
a : ADMODVM CAVEATVR '. /&
u Vrrrawvs libro (VIi1 ad Edi&um.
r ovrs eum de quo noxalis actio eft, iudicio fifti promi-
|fit ^: Praetor ait, IN EADEM CAVSA EVM EXJIBE-
RE ?, IN QV A ki- EST, DONEC * IVDICIVM ACCI-
PIATVR. $. F. Ín eadem caufa fiftere,| * quid fit, videamus.
Et putp verius, enm videri in ? eadem caufa V^ $, qui ad ex-
periendum non facit ius à oris deterius. Sräeünat feruus
effe promifforis, vel aCtio amiffa fit, non videri in eadem caufa
ftatum Labeo ait: velfi i qui pari loco erat in litigando, coe-
pit effe in ? duriores vel loco, vel perfona mutata. Jtaque
fi quis ? ei, qui in foro promifloris conuentri non poteft, ven-
ditus, aut potentiori datus fit: magis efle putat, vt non V;.dea—
Q»/MIU.I' in eadem caufa fifti. Sed|et[fi noxae deditus fit, Ofilius
non putat in eadem caufía fifti: cum noxae déditione ceteris
noxalem aCtionem perémi putat "?.

IL. PaAvrvsilbro VlI. ad Edictum.

4 ^ ; P]
E . D m

lyu. C

ditus: perinde enim noxa caput fequitur, ac fi veniffet. — $. 1.
Si abfens fit feruus, pro quo noxalis a&tio alicui competit: fi-
quidem dominus non negat in fua poteftate e(fe: compellen-
cop? dum putat Vindius vel iudicio eum fifti promittere, vel iudi-
cium accipere: aut fi nolit défendere, cauturum ^^, cum pri-
ím, mum potuerit ? fe exfibiturum: fin *? vero falfo neget in
3 ? ; » . . - s.
| fua poteftate effe: fufcepturum iudicium finel noxae deditione:

