&à 24 4e. de natione ita pronuntiatum non erit, iudifium emptori, omni-
: busque, ad quos ea res pertinebit, dabitur: per quod emptor

J redhibet *^z mancipiumj $. 22. Si quid ita venierit, vt nifi
in placuerit, intra praefinitum tempus redhibeatur, ea conuentio
D rata habetur: fi autem de tempore nihil conuenerit, in factum
,gzdg/intra fexà&inta dies inles accommodatur emptori ad red-

u-
| ié redhibitio fiat, puto, ** hanc conuentionem valere. Item fi
Lf ubnsj«. tempus feXáginta dierum praefinitum red)iiþjtionäpraeteriit, 2*
" iMibe. caufa cognita iudicium dabitur. $. 25 In cauffe autem co-
t &o- gnitione hoc verfabitur, íi aut/ mora fuit per venditorem, aut
4 ^** non fuit praefens, cui reddgfetur, autialiqua ?? iufta caufa in-
L-hbet. tercefüt, cur intra diem redflibitum mancipium non eft ?^,
[doi2,, quod eij ** magis difplicuerat ^?. s. In his.autem actio-
" nibus eadem erunt obferuanda, qude de partu, fructibus, ac-
À ais ceffionibus, lg uääuel $3 de mortuo redfibendo di&a funt.
LJ),,;-?;;;.,?W*-S. 25. Quod emptioni accédit, partem éfle venditionis, pru-
&^ dentibus vifum eft.

esdats I XXXILIG A1 v sdibro1L ad«Eäi&um/eäilium curulium:
n f.y poft litem conteflatam coutingunt, ea arbitrium iudici$ defidevamt. GER. 45

Hal. dicimus. G ERB. 46 Ap. Hal. et, abeft. GEB. 47 Gothofr. in nota:
verum pevimiffa eft, eos culpa abeffe, etc. ial GE B. 48 Hal recuperandum.
G E B. 49 Ap. Hal. tuuc, abeft. GE B. 50 Hal. quaeritur. GEB. — 51
Vulg. redbibitum, etiam in fequentibus, BR, 52, Hal. duplae. — Vulg. de da-
ple.BR. 53 Vide Pancirol. II. Var. Ledt. 48. Adde Varronem de L. L. lib. V IHT.
po 7 120. BYNK..— 54 Hal. in margine: al/as, detinet. GEB. — 55 Hal. et
Vulg. nationis,et moxt zmfamatae.8BR. — 56a V ulg. redbibeat. BR, — 56b Taur.
coMuenerit. GEB. — 577 Hal. praefigit et,nonmale. BR. — 58 Hal. praeterierit.
GER. $9Hal alia,loco:aliqua. GE B. — 60 Hal. nonfit.GEB. 61 Ap. Hal. ei,
abeft. GEs. — 62 Vulg. difplicuevit. GEB. — 63 Hal. et Vulg. acce[fionibusque et
quae. BR. — 64 Hal. venit. GEB. — 65 Hal. acceffura effe dicta fuevunt. G E B.
66 Hal. diclum fuerit. GEB. — 67 Ap. Hal. praeflare oportere, abfunt. — Vulg.
praeflare debere, BR. 68 Hal. Eadem vatione fievi. G EB. 69 Hal. Jib.
IIL GEB. '"7o al veueuut, GEB. — 71 Hal. verba: vma, interdun pa-

« fibendum, vltra non: fi lveroicofBuenerit 595, vtin perpetuum.

| &ds *?, obieruari] * ?; oportet.

367

IrAOovE ficut fuperius venditor de morbo viï:jbue,ïet ceteris, .
quje ibi comprehenfa funt, praedicere liubeturh et praeterea 157f£,
in his caufis non efle mancipium, vt promittat praecipitur: ita dl« —
et cum accedat alii rei homo, eadém ]et praedicere, et promit- nj
tere compellitur: quod non folum Moc cafü intellegendum
eft, quo nominatim adicitur, acceffürum fundo hominem Sti- : :
chum, fed etiam fi generaliter omnia mancipia, quge in fundo AJeyiro Jf 0; o
fint, accedant venditioni. *
XXXIII. VrP1ANVvsS libroT.-ad-Edictum Kedilium cu-
rulium. PmnorwNpDE Pomponius ait, iuftam caufam effe, vt,
quod in vendikione acceffurum effe dictum eft, tam integrum |(. 57
práeftetur, quam illud praeftari debuit, quod principaliter ve- .
nift *: nam iure ciuili, vt integra fint, qufe acceffura di-
Ctum fuerit *?^, ex empto([atctio eft: veluti fi dolia acceffüra ! fa.
fundo dicta fuerint 95: fed hoc ita, fi certum corpus accet- |
furum fuerit dictum: nam fi feruus cum peculio venierit, ea s
mancipia, qu&e in peculio fuerint, fanajefie praeftare venditor «6 , .
non debet: quia non dixit,däcertum Ccorpus acceffurum: fed
peculium tale praeftare/oportere|??: et quemadmodum cer-
tam quantitatem peculii praeftare non debet, ita nec hoc.
;Eandem rationem,facere *5 Pomponius ait, vt etiam fi bere- ! -
ditas, aut peculium ferui venierit, locus Ediéto Aedilium non
fitcirca ea corpora, quZe funt in hereditate, aut in peculio.
Idem probat, et fi fundus cum inftrumento venierit, in
inftrumento mancipia fint: puto hanc fententiam veram : nifi jan
4- aliud fpecialiter aCtum effe proponatur. $. r. Si vendita 56j &x: Z,
res redliibeatur, feruus quoque, qui ei rei acceffit, licet nul- ^ ^ -
lum in eo vitium fit, redWfibetur. »«jevues L. p
— XXXIV. AfWRicAmNvs libro Jyï—I- $?— Quaeftionum. |'/oxzo
Cvw ErvspEM generis plures res fimul veneant 7?9, vel- ^ — .
uti cg'ïn;begi, .ve€T cMorus, referre ait, in vniuerfos, an in fin-
gulos pretium conftituatur: vt fcilicet]interdum vna,) inter- /
dum ** plures venditiones contractde intellepantur: quod vel
eo qlï/eri*'pertinere 7?, vt, fi quis eorum forte morbofus vel
vitiofus fit, vel *? omnes fimul redfübeantur. $. 1. Inter-
dum .etüæin; fingula capita pretium conftitutum fit, tamen vna M c
emptio :eftz vt propter vnius vitium omnes redfiberi poffint, 4v fos 3- :

4 ch/ GC ; Cmet "PA
7*'uéco7.:..

] * ole, 2297

Lal

vel *^ debeant: fcilicet cum manifeftum erit, &on nifi omnes
quem empturum vel venditurum fuiffe: vt plerumque circa
comfedos, veligüadrigas, vel mulas pares accidere folet, vt ,
neutri non *? nifi omnes habere expediati E .
XXXV. iVrPrAxvs libro I. ad Edi&tum Kedilium cu-/7^ 25 ^^
rulum. PrxemRvMOVE propter morbofa mancipia etiam L?'j a a,
non morbofa redhibentur, fi feparari non poffint fine magno x EL DN

[ ^

| | h*j :
incommodo, vel;àd pietatis rationem offenfimi **.. Quid enim, p ng .al
fi filio retento, parentes redhibere maluerint *?, vel contra? !
Quod et in fratribus, etin perfonai contubernio fibi coniun- LMjsrs ia ) r d
XXXVI. PowProwivsilibro XXHE-adSabinum. Sri |

PLYRA mancipia vno pretio venierint, et de vno eorum ae-

dilicía aCtione vtamur, ita demum pro bonitate eius aeftimatio

fiet, fi confufe vniuerfis mancipiis conftitutum pretium fugrit.
| uod

renthefi includit, ,et, in 'margine addit; alias, defunt. GER. 72, Hal. 4uod

quaeri vel eo pertineve ait. GEB. — 73 Ap. Hal. et Vulg. vel, abeft. BR. — 74
Ap. Hal. poffiut, vel, abíunt. G En, 75 Ap. Hal. non, abeft. GER. 76
Vulg. vel pietatis ratione offenfa. XTal. vel ob. pietatis vatiouem offenfa. Ego

cum Ruffardo Noricae affentior, quamuis H. a Porta in vtraque Vulgatam fe-
quatur. BR. ReGte Hal. o^ pro ad. Vide Philon. ap.-Ezufeb. Praepar. Euangel.
VIII.2. BYNK. — 77 Hal. maluerit. GEB. — 78 Habent omnes praeter Hal.
qui Flor. feruat, n fratribus et perfonis contubernio fibi coniuntlis, Sed praepo-
fitionem feruare poterant, vt in fcriptis fadtum. E quindecim, quot vidi, folus
Pal. VIII. praepofitione caret. "Tres Pal. III. S. Cruc. Treuif. habent: zm per-
fonas, vt Flor. immo Vat. L. in eam formam correctus eft, cum haberet:
im períouir. — Ypfi contortam confítructionem mutare malumus. Fuit, qui
Flor. voluit commutare 72 fratribus in fratres, fed idem recentem muta-

tionem digitis abfterfit. BR. — Habent: z perfonis, Pal. L IL 1V. VI.
IX. Chriftin. Barb. Vat, . ]] Bynukersh. GEBR. 79 Hal obferuare. GER.
Ppp3 $o

| if fal d-

JH (;/u(:- *

368

Quod fi fingulorum mancipiorum conftituto pretio, vniuerfa
tanti venierunt, quantum ex confummatione fingulorum fie-
bat, tunc cuiusque *? mancipii pretium, feu pluris, feu mino-

ris id effàt| 51 fequi debemus ?. /

XXXVII. VrnerANvs libroI.ad
ruhum. PmaAEcriPIvN T Kediles, ne veterator, pro noul-
cio ?? veneat. Ethoc Edictum fallaciis venditorüm occur-
rit: vbique enim curant Aediles, ne emptores a venditoribus
circumueniantur: vt ecce plerique folent mancipia, quae no-
. uicia non funt, quafíi nouicia diftrahere: ad hoc * fcilicet, *
vt pluris vendant: praefumptum eft enim, ea mancipia, quae
rudia funt, fimpliciora effe, et ad ** minifteria aptiora, et do-
ciliora, et ad omne minifterium habilia-95: trita vero manci-
pia et veterana difficile eft *9 reformare, et ad fuos mores
formare ?7. — Quia igitur venaliciarii jfciunt/ facile decuäjad
nonicidrüm emptionem, idcirco interpólant veteratores, et pro
noui&is vendunt: quod ne fiat, hoc Edicto ,Kediles denun-
"tiant: et ideo fi quid ignorante emptore ita venietit, redhi-
bepitur. ( ! |
0 0XXXVIIL In M libro'W, 8&F inediliumcuruliun.
| .EDILES,aluht, QVI IVMENTA VENDVNT, PALAM
$23 ,,.f.g. 600 - Cbecaavt. 88 : (no - D d p -- M
" dect , m m»ïgRECTgQIg,z-MQ.f ,QVID IN;jQVOQVE EORV
p 2 MORBI, VITIIQVE ?? srT: VTI[QVE OPTIME OR-
o du iuse 25- N ATA YENDENDI CAVSA FVERINT, ITA EMPTO-
cCIEKAIEME TRADENTVR U: St QVIÍD ITA. FACTVM
J4t. (NOQN| ERIT, DE ORNAMENTIS RESTITVENDIS, [rv-
MENTISVE ORNAMENTORVM NOMINE REDHI-
BENDIS, IN DIEBVS|SEXÁGINTA: MORBI AV TEM,
VITIIVE CAVSA INEMPTIS FACIENDIS, IN SÉX
MENSIBVS: VEL /QVO, ?? MINORIS, CYM VENI-
RENT ??, FVERINT, IN ANNO IVDICIVM DABI-
MVS..Ó.SIY IVMENTA PARIA SIMVL VENIERINT,
ET ALTERVM IN EA CAVSA FVERIT, VT REDHI-
Atjece h BERI DEBEAT, IVDICIVM DABIMVS, QVO VTRVM-
QVE REDHIBEATVR. G. r. Loffü

lh*" / M)
)ttt*ef)( MUA 7

1 P )

]

n

| ; untur Aediles in hoc
£,, AKdicto de iumentis redhiþendi[sj?y&.—g;**' -Caufa autem huius

. :M Edicti eadem eft, qude 1* mancipiorum redhiffendorum. —.$-3.
L5** $, — Etfere eadem funt;—i*jiï his, qlä;le in mancipiis, quod ad mor-
-a — bum, vitiumue attinet, Quiffquid igiturjhig ?5 diximus, huc
w/rm*ï/ïzää*"" erit transferendum: et fi mortuum fuerjt iumentum, pari mo-
| ", do redhiberi poterit, quemadmodum mancipium poteft ?$.
L2 f ul L, S. 4. Iumentorum autem appellatione an omne pecus conti-

" JXw9me; neatur,[videamus? Et difficile eft, vt contineatur]: nam- aliud

Lt sie r fignificayft iument&,?7, aliud fignificatüt/ pecoris ap/þellatione.
| : $. 5. Idcirco elogium huic Edicto fübiectum eft, cuius verba
m haec fünt, QVAE DE IVMENTORVM SANITATE Di-
f XIMVS,DE CETERO EiPECORE OMN( VEN-

QVO
Ji*ww(L:DITORES FACIVNTO. ï;ï Vnde dubitari defiit, an hoc
Edicto boues quoque contineantur ??: etenim iumentorum
appellatione non contineri eos verius eft: fed pecoris appel-
| : latione continebüntur. $. 7. Sed enim funt qugedam, |quée
Ti p QU MAT in hominibus quidem morbum faciunt, in iumentis non adeo:
vtputa fi mulus caftratus eft, neque morbi, neque vitii quid

haberé' videtur, quià' neque de fortitudine quid eius detrahi-
- tur, neque de vtilitate: cum ad jgenerandum numquam fit Jfa-
— *7/7 . . bilis. |;Cdelius quoque fcribit, non omnia animalia caftrata ob

8oHal.cuiuseunque. GEB. — 81 HalideflB GEBR. — 82 Hal et Vulg. confequi
debebit.BR. — 83 Vid. Duk. ad Opofc. de Latin. Vet. ICt. p. 243 — 249. BR.
84 Vulg.inferitomnuia. BR. — 85 Ap. Hal.et ad omne miniflerium babilia, abfunt.
'"GEB. — $86Haldifjiileeffe. GEB. — 87 Ap. Hal. etad fuos mores formare, abfunt.
GEB. $8Vulg.dicaut.8 R. — 89 Hal.et Vulg. vnoquoque. BR. go Hal. viciiue.
GEB. 9I Taur. in margine: tradantuv, eít antiqua mutatio, vt COaeuam ar-
bitremur. — Hal. tradantor. B R. 92 Hal. et Vulg. 44anto. Mle tamen in
margine: alas, quo. BR. 93 Hal. vemierimt. GER. 94 Hal. inferit et.

GEB. . 95 Hal. et Vulg. Zilic, quod praetulerim. BR. — 96 Ap. Hal. poteff,
abeft. GER. 97 Hal. et Vulg. figuificat émmentumi, BR. 98 Hal. cenuti-

DIGESTORVM LIB., XXL TIT. L

id ipfum vitiofa effe, nifi propter ipfam caftrationem fatta
funt ?? ifhbecilliora *99: et ideo mulum non elfe vitiofum.
Idem refegt Ofilium exiftimaffe, equum caftratum fanum effe: PT
ficuti fpado quoque fanus eft ^: fed fi emptor ignorauit, venz ^j .
ditor fcjt, ex empto effe aCtionem: et verum eft, quod Ofilius$ U && .
$. 8. Qugefitum eft, fi mula talis fit, vt transiungi non pofiifz:)æ-"
an fana fit? Et ait Pomponius fanam,effe: plerasque denique /3/6€
carrucKfarias.^ tales effe, vt non pOff& transiungi. $.9.Idem
ait, fi nata fitjéo/ingenio, aut corpore, vt alterum iugum non
pafiatur, fanam non effe. $. ro. Non tantum-autem- ob mor--
bum, vitiumue redfibitio locum habebit in iumentis, verum «6
etiam fi contra dictum, promiffumue ?, erit locus redhibitio- - :
nj 4,texemplo mancipiorum,. ,$. 1r. Vendendi autem caufaà 4 sc us
ornatum iumentum videri,Cfélius ait, lnofiqE fifüb tempus venz, -
ditionis, hoc eft, biduo ante yegditianem ornatum fit ?: Eæ&gf 550 eod:ttbe:
fi inipfa venditione ornatum fli;j áut ideo, inqui£, 9. venale
cum effet, fic ornatum infpiceretur: *
mentisïägitur ,et * in actione, etin Edicto,
VENDENDI CAVSA ORNATA [pVcTA ESSE: poterit
enim iumentum ornatum itineris caufa duci, deinde venire.
$. 12. Si plura iumenta venierint, non omnia erunt redhiben- ye'vencvent,
da propter vnius ornamentum: nam et ? fi viftofum fit VRU 265 emAnE.
iugum, non tamen propter hoc "? cetera iuga redhibebuntur. Lo]a;&;.," à
$. 13. Si forteiugum mularum fit, quarum altera vifiofa eft **, ^
non ex pretio tantum ,Vifioffe, fed ex vtriusque erit compo-
nendum, quanti ^^ minoris fit: cum enim vno pretio vtrfe-
que venierint, non eft feparandum pretium, fed Qquanto mi-
poris, cum veniret, vtrumque fuit, non alterum, iquod)erat vi-
tiofum. $. r4. Cum autem iumenta paria veniunt !?, Edi- .
Go expreffum eft, vt, cum alterum in ea caufa fit,|VO redyibe- 42 ;pe
ri debeat, vtrumque redyibeatur: in qua retam emptori, quam ^
venditori confulitur, dum iumenta non feparantur. Simili
modo et fiitriga venierit, redKibenda erit tota: ** et fi qua- d.
driga, redKibeatur. Sedfi dub paria mularum fint, et vna mu- —
la vitiofafit, vel par: folum par redhibebitur *^, alterum non ; Es*ex £, t
fi tamen nondum fint paria conftituta, fed fimpliciter quattuor
mulde vno pretio venierint, vnius erit mulge redhibitio, non-
omnium: nam et fi polia *9 veniefit, dicemus, vnum equum,
qui vitiofus eft, non omnem poliam redhiberi oportere. «Z.«e
Haec ** etin Kominibus dicemus, pluribus vno pretio diftra-

f—Y*Un 0 — 4

Ctis : [ni feparari non poffint, vtputa fi tragigdi, vel ^^ Jf fu.
mimi, /X'N' " aK i, frit-a-d , Em C -6 —
5 XXXIX, PAVLYS: niÉediiusmunue A a
Irwlhum,- Vr fratres !8, ? : 9; .

/.

. KL. VrPIANVS ; Venerd us
lum- HxceksNIM non erunt feparandi. — $. r. Deinde aiunt
Kediles, NE Qv1S CANEM, VERIÉEM, VEL MINOREM
APRVM, LVPVM, VRSVM, PANTHERAM, LEONEM,»,
XLI. PAv rv sjlibrelT.-ad Ediéctum edilium eurulium.) //4: . -
ET generaliter, ALIVDVE, QVOD NOCERET ??, ANI1- Óv
MAL, SIVE SOLVTA SINT, SIVE KÉZLIGATA,YT/"?GuL -
CONTINERI VINCVLIS, QVO MINVS DAMNY M FXz
FERANT, NON POSSINT,
. A.ALILI. VrPiANvslüibro-H.-ad-Edictum 7 :
" Swm. Qva vvrco IiTER FIET, ITA HABVISS[E xcox , lo
VELIT, VT CVIQVAM NOCERE, DAMN/VMVE DARE
u | ( 24 É, : POSSIT:

[ £*""0.$9]

CCTTEUL L^t

nerentur. GER. — 99 Hal. fiut. GER. ICO Taur. nVecilliora. GEB. — 1
Haleffet. GEB. — 2 Hal. carucharias. GEv. — 3 Hal. addit: fit GEB. 4
Vulg. promiffumue erit, locus vedbibitioni fit. n8. 5 Ap. Hal. et Vulg. orza-
tum fit, abfunt. B R. 6 Hal. praefigit vt. GER. 7 Ap. Hal. et Vulg. et,

abeft. B R. 8 Hal. adüciendum. GEB. 9 Ap. Hal. et, abeft, GEs. 10
Hal baec. GEB. — 11 Hal fit. GEB. .. 12, Hal. et Vulg. quanto. BR. — 13
Taur. venlunt. Kal veneunt. G E. I4 Hal. praefigit fed. G E. 15

Taur, redbibeVitur. GER. I6 Vid. Duk. ad Opuft. de Lat. Vct. ICt.
p.410. BR. 17 Hal. boc. GER. I8 Vulg. addit fiut. Bn. 19 Hal.
alindue quod nocens auimal. GE B. 20 Hal. fiue; loco: vt.. Vulg. aut. nR.

Z2Y

?
adlg&um 5 e&,oexff n u t lu

| Ltice

DIGESTORVM LI

^.
POSSIT: SI ADVERSVS EA[FACTVM| ERIT, ET HO-

MO LIBER EX EA RE PERIERIT, SOLIDI DVCEN-

v 3

I. ä'*- s
TI?^': SY NOCITVM HOMINI LIBERO ESSE DICE-

;W- | ÁX TvR, QOvVANTI BONVM|ÁÉEQVYVM IVDICI VIDEBI-
" TVR CONDEMÁNETYR: CETERARVM RERVM,
j QVAN'IEIZSKDAMNVM/ DATVM, FACTVMVE SIT,
DVPLI. -t Lu. LÀ cadeun Go :
XLIIT. Pavrvs äbro'-'**l;**ï*madæ—Edi&ume
. DovEew, qui cornu petit, vitiofum effe plerique di-
£ E u « n i . €ov - 2 £ . 85 ;
- Lp» g « cunt: item mulas, quae fbílum dant ^*: ea quoque iumen-
? . & trt,ta, quge fine caufa turbantur, et femetipfa eripiunt, vifiofa effe
m ü*f"fw dicuntur. $. r. Qui ad amicum domini deprecaturus confu-
AU ) git, non eft fugitiuus: immo etiam fi ea mente fit, vt non im-
. , petrato auxilio domum xen reuertatur, nondum fugitiuus eft:
tb u x iX i n folun à fl-'- 'ed faéti. M fue hi ii ft 2
L fwjye:p-quia non 1loium conidlt, led et tact, ldt nomenj!e .
awt, $. 2. Qui perfuafu alterius a domino recelfit, fugitiuus eft, li-
L -* fü- " " 2 ] e o * "
fzgm.,,—,( :fasere.— cetjid wióty fuerit fatturus citra confilium eius, qui perfuafit.
L. s [ceimet) )u« &. 3. Si feruus meus bona fide tibi feruiens fugerit, vel fciens
m fe meum elfe, vel ignorans, fugitiuus eft: nifi animo ad me

M P
EE p6
, L—unfctwtn
lt - e— c"€,
£^

L- y:e€JP, (b o-e eo habita, emptor egerit. $. 6. Aliquando etiam ?? red- :
jen

]
n

n
z B

lo
D LEU
"T AL

:

s
4

)d

M"'t«m, l

U

,/';
vv *

Go d

"^ 7 T^« reuertendi id fecit. $. 4., Mortis confci gz'e-ndie caufa fibi fa-

cit ?7, qui propter nequitiam, malosque mores,| flagifiumue

aliquod admifíüum, mortem fibi gonfwg?zs voluit: non,
fi *9?, dolorem corporis jory fuftinendo, id fecerit. $. 5. $i

quis feruum emerit, et rapto eo, vi bonorum raptorum actio-
ne quadruplum confecutus eft 3?, deinde feruum redhibeat,
reddere debebit, quod accepit: fed fi per eum feruum iniu-
riam paffus, iniuriae nomine egerit, non reddet venditori: ali-

riee ] & ter forfitan atque fi[loris ab aliquo jcgefo ?*, aut quaeftione

Eoet

a. vf ag

DI

Lf*

[ eex me ,
u £ -

^

L.

Miberi mancipium debebit, licet ä'timatoria, id eft, quanto
minoris, agamus: nam fi adeó/ nullijus fit pretii, vt ne expe-
diat quideny tale mancipium dominó habere, veluti fi furio-
fum, aut lunaticum ?? fit, licet geltimatoria actuin fuerit, of- -
fifio tamen iudicis continebitur, vt réddito mancipio pretium
r : X LE : EE Pa
recipiatur. $. 7. Si quis, cum confilium iniffet; fraudando-
rum creditorum, redhibuerit,imon. redhibitürüs alras, nifi vellet
.eos-fraudare: tenetur creditoribus propter mancipium vendi-
tor. $. . Pignus ?* maneDit obligatum, etiam i redhibitus
fuerit feruus: quemadmodum ?? fi eum alienaffet, aut vfum-
fructunv eius, non ?? recte redhibäur 37 Unifi redemptum

(3J4t:fit 3?, et pignore libel'a*qi]gy redhibeatljþg,jfi $. 9» Si füb

Li

As m
ec, —a

stX condicione homo emptus fit, redifibitoria a€clig ^? ante con-

dicionem exfiftentem inutiliter agitur: quia nondum perfecta

AC-,, . C * 5 4 . : $ s
4— ""emptio, arbitrio iudicis imperfecta ** fieri non poteft: et

wé

LJ füc ex 74;,,

Àdeo, et fi ex empto, vel vendito, vel redhipitoria ante actum
fuerit, expleta condicionej iterum agi poterit./2$. roy Inter-
dum, etiam fi pura fit venditio, propter iuris condicionem in
fufpenfo eft: veluti fy feruu&j in quo alterius vfusfructus, al-
terius proprietas eft, aliquid emerit: nam dum indermtum eft,
ex cuius re pretium foluat, pendet, cui fitadquifitum: et ideo
neutri eorum redfKibitoria competit.

XLIV. Inx u dibro-1L.-ad-Edictum [Kedilium cura
IvsrissrMk Kediles noluerunt, hominem ei/rei, quaeminori$ "

" : É e Pa d 154
effet; acaïigrg. ,ne fgägfrauæut Edicto z;ut&m?gþ
UY fs i p Peneo Q?"' — C 9 .
21 Hal. folidis ducentis. Vulg. folidi ducenti praeftabuntur. 8 R.

22, Taur. V/I-
DEsITVR. GER. 23 Gothofr. in nota: quantum. lta Taur. in margine,
et eft corre&io antiquiffima, BR.

Ita quoque Hal. GEB. 24 Hal. lib. II
G E B. 25 Vulg. peffundant.

432.BR. Hal.ceffim eunt, íed in margine: alias, peffundant. G E B. 26 Vulg.
fugere efl. B R. 277 Hal. confciendae cauffa quid facit. GEB. — 28 Hal. con-
fcire. GEB. 29 Hal. et Vulg. uifi, loco: mon fi. BR. — 30 Hal. confecutus
fit. GEB. 31 Hal. caefus. GEB. —.32 Ap. Hal, etiam, abeft. GEB. — 33
Vide Duk. ad Opzfc. de Latin. Vet. ICt. p. 410. BR. — 34 Hal. inferit certe.
GEB. 35 Hal. inferit et. GEB. 36 Hal. zec, loco: zon. GEE. — 37
Hal. vedbibebit. GEB. 38 Ap. Hal. fit, abeft. GER. 39 Hal. vedbibeat.
Grz. 40 Hak et Vulg. actioue. BR. — 41 Hal. et Vulg. perfecla. BR. — 42
Hal.et Vulg. iurij. BR. — Nempe Taur. debebat dare: iwrE. GEB. — 43 Hal.

| didéfit *9,

? ciuili| W
PRELLLL A

Vid. Dük. ad Opafc. de Latin. Vet. ICt. p.-

B. AXNROGEHT L

369
* * e e : .&w : 32[
vtait Pedius, propter dignitatem hominum: alioquin eandem

" . S * . & m * * * p *
rationeyifuiffe£ e£ in ceteris rebüs : iridiculum namque effe; 4?,
uis adicere licet: nam et plerumque plus in peculio eft, quam

quam ig/feruus, qui venit. $. r. Proponitur actio ex hoc Edi-
cto in eum, cuius maxima pars in vendifione fuerjt ^*: quia
plerumby-äydnaliciarii ita focietatem co&unt, vt qui&; uid agunt,
in commune videantur agere: dgequum enim Xedilibus vifum
eft, vel in vnum ex his, cuius maior pars, aut nulla parte mi-
nor effet, aediliciaS;actiones; competere: ne cogeretur emptor
cum multis hitigare: quamuis actio ex empto cum fingulis fit
pro portione, qua focii fuerunt: nam id genus hominum ad
lucrum pótius vel *? turpiter faciendum, pronius eft. $. 2.
In redhibitoria vel aeflimatoria ** poteft dubitari, an, quifi **
alienum feruum vendidit, et ob euictionem, et propter mor-

nihil intereffe emptorig, fanum effe, fugitiuum non effe eum,
qui euictus fit *^?? Sed interfuit emptori[ïsä1 fanum poffediffe
propter operas: neque ex poftfacto decreTLat ?? obligatio:

- » . " ld C
ftatim enim, vtferuus traditus eff, committitur ftipulatio, quan-

ti intereft emptoris. — !
: . XLV. Garvsilibro-L * ad-Edictum Aedilium Curüs
CTium. REDbyisrTORIA aClio duplicem habet condemfa-
tionem: modo enim in duplum, modo in fimplum condenfha-
tur venditor: nam fi neque pretium, neque acceffionem fol-
uat, neque eum, qui eo. nomine obligatus jeritj liberet, [dupli
pretii, et acceffionis (condemfhari iub(äfä [El vero reddat pre-
tium,et acceffionem 5?, vel eum, qui eo nomine obligatus eft,
uberäjqïmpu videtur) condemhari 53,
XLVI. PowPowzrvs iibro—XVIIL- 5* ad Sabinum.
Cv wmrinri redhibeas ??, furtis noxisque ?5 folutum efíe,

promittere non debes, praeterquam quod iuffu tuo fecerat, aut

eius, cui tu eum- alienaueris ?*. xf
XLV];,[';. PaAvrvsiHübroiXE-ad-Sabinum. S1i Hnowr-
NEM emptium manumififti, et redfibitoriam, et quanti ?5 mi-

noris denegandam tibi Labéo ait: ficut 5? dufblde actio peri-
| ret: ergo et quod aduerfus dictum promiffümue fit, aCtio per-
ibit. $. r. Poft mo/tem autem hominis gedili£i
manent. .
XLVIIL Powrowrvstlibre-XXITE ad Sabinum, Sx
TAMEN fine culpa actoris, familfi?eue-» eius, vel procuratoris
mortuus fit. $. r. Audiendus eft is, qui de Vitio Yel morbo
ferui querens, retinere eum velit. -$&-—2- Non nocebit empto-
ri&fi fex menfium exceptione redfüibitoria exclufus, velit intra
annum aeftimatoria apere. $. 3. Ei, qui feruum vinctum ven-

to enim amplius éft id facere, quam pronuniiare, in vinculis
fuiffe. $. 4. In aediliciis actionibus exceptionem opponi jfe-
quum eft, fi emptor fcirqtj ?^ de fuga, aut vinculis, aut cete-
ris rebus fimilibus, vt venditor abfoluatur. $. 5. Aediligifie
aCtiones et heredi et in heredem competunt: |vt tamen et ^*
fatta heredum, quje poítea accefferint, et quod experiri po-
tudgiüt 5*^, quáerantur. $. 6. Non folum de mancipiis, fed
Emi — Ltctjmo "yamt, m ^ de
et Vulg. effet. BR. 44 Hal fuit. GEB. : 45 Hal. vel potius, loco: po-
tius vel. GEBR. 46 Hal. verba: vel aeffzmatovia, parenthefi includit, et in
margine addit: alias, defunt. GE B. 47 Hal. et Vulg. 4ui, et fane litera a
videtur effe recentioris fcripturae. B R. Habent: 4aui Barb. Otob. Pal. L II IV.
VI. Vat.LIL Bynkersh. L II. at Pal. III. habet: 4s vendidit aliemum. GEB.
48 Hal. pofft. GEB. 49 Hal. fit. GEB. — 50 Pro: decrefcit, quod maluit
-Hal et nos malumus. Vulg. pro: meque, maluit: we. BR. 51 Hal. lib. IT.

GEB. . 52 Hal. acceffiones. GER. 53 Ap. Hal. videtur condemnavi, ab-
funt. Vulg. zubetur condemnari. BR. — 54 Hal. lib. XXIII. GER. — 55 Hal.
vedbibes. G E B. 56 Vulg. woxiisque. BR. — 57 Vulg. alienauevas. BR. — 58

Hal. q4ento. GEB. 59 Hal. inferit et. GER. 60 Hal. vendidit. GER.
61 Hal. aedilium. GEB. 62, Hal. fcierit. GEB. 63 Hal. vt tautum fa-
i Ga. GER. — 64 Hal. quae poffea accefferunt, et quod expedire potuerunt. GE B.
| 49

tunicae fundum accedere. . Ceterum hominis venditioni quïgï;. RE

in feruo: et nonnumquam vicarius, qui accedit, pluris eft,

e actiones /

aediliä?um ?* Edictum remitfi gequum eft: mul-

C .
We*hä :
wïä& £,

3Ser 2

4 fe ex *Q. À.

bum forte, vel fugam ffimul teneri poteft *?: nam poteft dici, j o 6; i

[ MT *O» * — —
1'4'$Lf/'4",.c;.',,f s 66 :

*Lä:;z"l

ext — «
d IIZDVZM » :
Gu um — ]
Idlb DA

L) : QU

Eu MAUe MEEDULPTANYS libro VIII [ Difputationum.
L «£^* E mr1AWM in fundo vendito) redhibitionem procedere, nequa-
quam incertum eft: veluti fi peftilens fundugdi.üra&usr fit:
-c- — nam redWibendus erit. Et benignum ?* eft dicere, vectiga-
OYwwhe .5 — ls exactionem futuri temporis [poft/ red/bfiþitionem aduerfus
4 3;7!', j -IJP'W :
' emptorefh ceflare. A , Y |
! L. Ivrriawvs libroIV; ex Minicio ?^*. VaAnicO-
w cm f 92 —989. sSvs fanus non, eft. . - 4 :
— feguundor, LI. AFRICANYS *libroVIfLFJW Qudeftionum. Cv
: MANCIPIVM morbofum vel vitiofum feruus emat *?, et
E Gia$Ácam. redyWibitoria, vel ex empto. dominus experiatu-.r, omni mgdp
Lascniche(. fcientiam ferui, non domini fpeCtandam effe ait :]Jlet- * *

:
^ )

EJ

" " /,. s
öa/ h 0"

370

de omni anïmali&e*a&äps; Gïtcompeuügb: ita vt, e/iam fi
vfumfructum in homine emerim, competere debeant. $. 7.
. , .Cum redhibitoria aCtione de fanitatélagitur, permittendum eft
lca/"de vno vitio agere, et praedigere, vt, fi quid aliud poftea ap-
paruiffet, de eo iterum ageretur.O $. Sjiglmpïamaruny

u h- venditionum caufa[ng fit redibitio, in víii eft.

interfit, peculiari, an domini nomine emerit, et certum incer-
tumue mandante eo emerit: quia tunc *? et illud ex bona
fide eft 7*?, feruum, cum «ase negotium fit *^ geftum, dece-
ptum non effe, et rurfus delictum eiusdem, quod in contra-
hendo admiferit, domino nocere debet 7?: fed fi feruus, man-
dati: domini, hominem emerit, quem dominus vitiofum elfe
Íciret, non tenetur venditor. $. I. Circa procuratoris perfo-

,-;g-(,]ämf,, ^* pam, cum quidem ipfe |fcierit morbofum, vitiofum ** effe,
| " fevret - non dubitandum, quin, quamuis ipfe domino mandati vel ne-

gotiorum geftorum actione fit obftrictus, niiliä magis eo no-
mine agere poffit: at cum ipfe ignorans effe vitiofum, manda-
tü. domini qui id fciret emerit, et redhibitoria agat, ex perfona
domini vtilem exceptionem ei non putabat ?*"^ opponendam.
LIIL. MARcrIANvsSs dibro-1V.- : S1FVR-
v . . . » WE . *5
TVM domino feruus fecerit, jnon eft neceffe, Lhægggpn venditio-
heferui praedicere, ndZ/ex hac caufa redMibitio eft: fed fi
dixerit, hunc|fürém non efle, ex illa parte tenebitur, Qv oD

f1 M-T,Wjæ' :
DÍXIT, PROMISITVE. :
LII. IAgonzwvs ULbroïcæx-Pe&eüææþüs—Labæ-
mie*5. Qvi TERTIIANA, aut quartana febni, aut poda-
at 9ra vexarentur *?, quiue comitialem morbum haberent, ne|
i 4 "

quidem his ?? diebus, quibus morbus vacaret ?*, recte fani
dicentus — —

.LIV. PAPI&IAstllibi:olV.Refþeüfeæm. AcTro-

w1 redhibitoride non eft locus, Ífi mancipium bonis condi-

cionibus emptum fugerit, quod ante non fugerat. — :
^ .LV.Ip&w Hibro-XH.-Re : Cvw sEX men-
fes vtiles, quibus experiundi poteftas fuit, redhibitoriae a&tio-
ni praeftantur, non videbitur ?? poteftatem experiundi ha-
buiffe, qui vitium fugitiui latens ignorauit: non idcirco tamen
diffolutam ignorationem emptoris excufari ?* oportebit.
65 Ap. Hal. 72 a&liones, abeft. GE &. — 66 Gothofr. in nota: fingularium ven-
ditionum. Hal At Hal in textu habet: fünpulariumi et in margine: alias,
Jimplariarum, alias, fünplarium. — Vid. Duk. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 25 9.
BR. 67 Hal benignius. GEn. — 68 Hal. lib. 1II. ex Minutio. GE8. — 69
Hal. /ib. IIT. GEn. 7o Hal. emerit. GER. 71 Vulg. cum tunc, loco:
pt. BR. 72 Àp. Hal. tunc, abeft. GEs. —— 73 Hal. fit. GEB. — 74 Hal.
fuerat. GE B. 75 Hal. debeat. GEB. — 76 Vulg. vitiofumue.
ciofum, vtroque modo MSS. — Vt Florentiae habebat Pal. IX. fed s2 fuppletum.

RR. Sed ita quoque videntur habere Vat, L. et Il. — Cum Hal. facit Pal. I. et
Il Cum Vulg. Vat. II.. In Pal. IV. eft : qmorbofum non effe vitiofum dubitan-

dum efl. GER.
é£TI;0AQV. GEB.

44 Hal. putat. GER. 78 Hal. IABOLENVF'S lib. 11.
79 Hal. vexautur, et mox: babent. GEB. 80 Hal. «e
iis quidem diebus. GER. &t Hal. morbis vacaut. GEB. 82, Hal. licet 1on
videbitur. 'laur. videVitur. GEB. 83 Taur. hic habet: excaz[ari, num
ftudio et quod Flor. ita fit, an per typorum errorem non dixerim, quod Brenkm.
bic nihil vel emendauit in fao exemplo vel notauit. GER. 84 Hal. lib. I11.
GEZ. $85 Ap.Hal. emptionis, abeft. Idem tamen in margine: alias addiinr,
emptoris. Et haec eft le&tio Vulgata. Bm. 86 Hal. vefpondit. GEB. . 87
Hal. et Vulg. et, loco: ei..BR. -88 Gothofr. in nota; AL hac a&ione. ta

Hal. GER.

Hal. vel vi-

DIGESTORVM LIB. XXI. TIT. I.

LVL PAvrvs librojI495^-Qudeftionum- LAmTINVvS L2 5*Z,
Largus: quadiü, an fideiufforiiemptionis *5 redhiberi manci-^/-.
pium poffit? Refpondi 5, fi f vniuerfam caufam fideiuffor. "7.*
Tit acceptus, putat Marcellus poffejei|*? fideiuffori redhiberi. 1)si ée«a;
LVIT. Ipgwdibro V. Quáeftionum, Sy sgRvvs man-
cipium emit, et dominus redhibitoria agat, non aliter ei ven-
ditor daturus eft, quam Ífi omnia praeftiterit, quge huic 98 ) 4;,
aCtioni continentur: et quidem folida, non peculio tenus: ,
nam et fi ex empto dominus agat, nifi pretium totum foluerit,
nkhil confequitur.Q;f $. r/ Quod fi feruus vel filius vendiderit,
redhibitoria in peculium competit: in peculio autem et caufa
redKibitionis continebitur: nec nos moueat, quod, antequam . szj» i, 4
reddatur feruus, non eft in peculio: non enim poteft efíé ifi -
peculio ferüus, qui adhuc emptoris eft: fed caufa ipfius red-
Aübitionis im peculio computatur: igitur fi feruus, decem mi-
libus emptus, quinque milibus fit 5?, hffec quoque ?? in pe-
culio effe dicómus. Hoc ?* ita, fi nihil domino debeat, aut
adepiptum peculium non eft ??. Quod fi plus domino de-
beat, eueniet, vt hominem praeftet, leg n&hil confequatut. L!&&.
LVHL IpnEwdibroVzRefponforum. — Qv Xxno, an, B
fi feruus apud emptorem fugit, et in caufa redhibitionis effe vawi
pronuntiatus fuerit, non prius venditori reftitui debeat, quam ^
rerum. ablatarum a feruo geítimationem praeftiterit? Paulus
refpóndit, venditorem cogendum non tantum pretium ferui
reftituere, fed etiam rerum ablatarum seftimationem : nifi ) j
pro his paratus fit, feruum noxjfe nomine relinquere. $. r.
Item qufero, f; nolit feftimationem et pretia rerum reftituere,
an feruuïf&;eti" endus) ?? fit, et danda fit ?^ actio de peculio,.MW,
vel de pretio redhibiti ferui ex duplze ftipulatione? Paulus;ré- |
Ípondit, de pretio ferui repetendo competere aCtionem, etiam -
ex duplde fiipulatione. De rebus per furtum ablatis iam fe-
fponfum eft ??. $. ». Seruum dlf la emi, qui rebus ablatis
fugit: mox inuentus praefentibus logegis viris, interrogatus,
an etjin domo venditoris fugiffet, refpóidit. fugiffe: qu£ero,
an ftandum fit refponfo ferui ? /Paulus regvgädic, fi et ?9 alia
indicia prioris fugáe non deficiunt, tunc etiam ferui refponfo
credendum eft. Jf ngeriomo UTIT |
LIX. VrPrAwvsibroÉ XXIV.?7adEdi&um, Cv
rN ea caufa eft venditum mancipium, vt reghiberi debeat, ini- .
quum eft, venditorem pretium redhibende rei confequi. $. r.
Si quis duos homines vno pretio emerit, et alter in ea äaufa
eft ?**, vt redhibeatur, deinde petatur pretium totum, exldeptio
erit obicienda: fi tamen pars pretii petatur, magis dicetur,
non nocere exceptioném : nifi forte ea fit caufa, in qua, pro-
pter alterius vitium, vtrumque mancipium redhibendum fit.
LX. PAvrüvs.ibrocbXEX2? ad Edi&um. FAcTA
red)fibitione, onihia iff inCeprum reftitujntur, perinde ac fi ne-
que emptio, neque venditio interceffit *99, . |
| QU OEUAMeÉ — . XX
89 Hal. feruus emptus, quiuque milibus. fit, iftis:. decem milibus,
omiffis. Ipfi legendum arbitramur : ^decem emptus, quinque fit. BR. — 90 Hal.
quidem,loco: quoque. GEm. 91 Hal. fed, loco: boc. GEB. — 92 Hal. fit.
G E B. 93 Flor. ab ordinario corrigente fuperfcriptum reffituendus, quod
plane contrarium. retmendaus interea folo vngue eft deletum. — Hinc eft,vt pleri-
que e fcriptis fimpliciter habeant: am fermus veflituendus. vetinendus fit. Solus,
Vat. VI. reflituendus au vetinendus fit. Otob. autem : vel retinendus. Atque
hinc communis ledio: veflitzendus aut vetinendus fit. . Vni Haloandro hic fu-
fpicio oborta. Nam verba: aut retinendus inclufit parenthefi, et ad marginem
notauit: alias, defumt. "Yaur. v3 rveflituendus, expungendum putauit. Sed et
MSS. quatuor e fedecim folum: reffituendus habent, quemadmodum codex Chri-
ftinae folum: vetznendus. n S. Cruc, poft: reffituendus fuppletum recenter:
retimeudus. BR. Integra Hal. leQio eft: aw fermus veflituendus (aut retinen-
dus) fit, et in margine: alias, defunt. Quatuor MSS. qui folum habent: re-
Jlituendus Pal. L. T. XL. Barb. — Qui vtrumque: veffituendus, vetinendus, habent,
funt; Pal.HLIV. V. VIL VIIL IX. Var. LILIIL Bynkersh GEB. — 94 Ap.
Hal. fit, abeft. GEB. — 95 Hal. vefponfum effe. GEB. - 96 Ap. Hal. et, abeit.
GEB. 97 Hal. ljb. XXII. GEE. 98 Hal. fit. GE E. 99 Hal. /ib,
XLVIILnec praeter haec quicquamaliud. GE . — 100 Hal. nterceffiffet. G & n.
: | I Hal. .

!

I

/ /

p

7Y
n u
/ .(/ [

. n

PN
,
j5 QMnïviälï':wh
f;) 2 ;M: H&O/,
at
. dl at

DIGESTORVM LIB. XXL TIT. L II.

LXI. V.pexANvsibbroELXXX.— ad Editum. Qvo-

TYENSs de feruitute agitur, viétus tantum debet praeftare,

