neque enim adenafcitur ei, propter quod nec cognata ?* eius
fit. Item né&imater mea auiae loco illi eft: quoniam his, qui
extra familiam meam funt, non adgnafcitur: fed filiae meae is, — . !

(g(avmï

; -^ '*;* , '

: j A
quem adoptaui, frater Xfit, 5*,|quoniam 9* in familia] mea eftYe7: 11—12/( erefe
filigg nuptiis tamen etiam 99 eorum prohibitis. | od

SpeEPX XIV. VrpPrANVS,libro I. Difputationum. NEQvE
abfens, neque diffentiens adrogari poteft.
XXV. IpEew libro V. Opinionum. Pos- mortem fi-
liae fuae, quae, vt materfamilias, quafi iure emancipata, vixe-
rat, et teftamento fcriptis heredibus deceffit, aduerfus fattum
füuum, quafi non iure eam nec praefentibus teftibus emancipaf-
fet **, pater mouere controuerfiam prohibetur. /$.-17 Ne-

g —

, Lj
Í. :

modi follemnitatem peragere poteft. , — "** *ega, 6
XXVI. Iv riANvSslibro LXX-& * Digefiorum. Qv w
filius meus emancipatus adoptauerit, is népos meus non erit.
XXVIl. Ingw libro JEXXXV. Digeftorum. . Ex
ADOPTIVO natus, adoptiui locum optinet in ?? Würe ciuili.
44 XXVIIL GaArzvs libro I Inftitutionum. LrsgRvM
arbitrium eft ei, qui filium, et ex eo nepotem in poteftate ha-
bebit, filium quidem poteftate demittere 7?, nepotem vero in
: | poteftate

JM. :
L^.

ID $5 — v

À

sit. GEB. 45 Hal parat. GEB. 46 Vulv. addit me. BR. 47 Hal,
fit. GEB. 48 Vulg. erat. BR. 49 Hal. permittitur. GEB. 50 Hal.
adfe&lio. GEB. . 51 Wulg. probanerit. BR. 52 Apud Hal.e«, deeft. GE£.
23 Deletam vult hanc vocem ferzo Noodt ad D. h. GER. 54 Hal. obmniffa.
GE B. 535 Hal. etiam. GEB. 56 'Taur. obfer Baudum. GE B. 57 Vi-
de van de Water I1I. Obf. 16. GE&. 58 Hal veffituere bona, Vulg. ve-
füituere debere boua. BR. — 59 Hal commnitit. GER. — 60 Hal l. XXXVI.
GEB. 61 Ap. Hal. et, abeft. GE. 62 Hal. adoptauero. G EB. 63
Hal. cognatus. GEB. 64 Vulg. cffi. BR. 65 Hal in margine alias et
quaudiu. GEB. 66 Vulgo alterutra harum vocum tajuem etimn, abeft, ap.
Hal. prior. BR. 67 Hal emauciparit. GEB. 68 Flor. feptuageu[imo.
Hal. li. XXV. GER. 69 Ap. Hal i& abe&. GEr. — 70 Hal damitere, 79 —— ^

*v

c&/ / g5 7 ija//vröm an æfex an 46 7&5 )c./ä[,*þ(,[(/b 174,

: -J/ /, 7/1/,"/5,,",.fua)dm llv) Átrrs ioarsrs La Áa d ao 7uaLM dececeno )ï'?u/,.l.,x
f /e/,.l)// /zlwt Muwzü 7«4 j
? DIGESTORVM .LIB.

poteftate retinere: vel ex diuerfo, filium quidem in poteftate

retinere, nepotem vero manumittere: vel omnes fui iuzis effi-
cere. Eadem et * de * pronepote dicta effe intellégémus.

?ali AXIX. CA;E!ISTR ATVsS libro II. Inmtutlonum. o1I
PATER naturalis loqui quidem non poffit, alio tamen modo,
. quam fermone, manifeftum facere poiflit;, velle fe filiumzfuumy
) in adoptionem dare: perinde confirmmtur adoptio, ac fi iure)fa-
a)t Gaefiet, C - p o m :
XXX. P?VLVS libro I. chvuIarum. ET Qvx vxo-
* wWno; tnixe5. ( €/ res|non habent, filios adoptare poffunt
o MÉ '-J XXXI. MAR(?-IAI;VS Phbm V. Reoulaxuf'ï;. NON
POTEST filius, qui eftin poteftate patris vllo modo compel-

i Jeit f leuevm, ne fit iXf potcftate fiue naturalis, fiue adoptiuusj
E.Af; XXXIL ParrwrAxvs libro XXXI. Qugeftionum.
- n NoNNVMQVAM autem 1mpubes, qui adoptatus eft, audien-
n reDcum-H dus erit, fi pubes fattus emancipari tdefideret) * * quue caufa
velL, Mn cognita per iudicem ftatuendum 7? erit, /$J A Imperator Ti-
J—- tus Antoninus refcripfit, priuignum fuurm tutori adoptare per-

mittendum. - DI
AXXIIIL. MaRcCrAxNvs libro V. Reoularum. Er s
ubes factus non expedire fibi in pote&atem eius redigi pro-
ZL. It, (167 9. erila d "
auerit, fequum leffe *? erftancipari eum a patre a optluo at
^v que ita priftinum ius reciperaf&] 7^.
XXXIV. PaAvrvs libro XI Qu/e&wnum. LQyAE-
Defusdt, etait SITVM efc]75 fi tibi filius in adoptionem hac lege fit datus,
i. aet,S at vt.poft triennium puta eunder, mihi,in adoptionem des, an
d** (/ I) I) .. I?
eEogati 4 f a hl d. aïölo&lla fit? Et Labeo püt»t nullam éffe aCctionem: nec enim
"tf ROR d qgaoxriþus noftris conuenit *5 filium temporalem habere.

actio p
"T XXXV. Ibngw libro|L Refponforum. PEn AporTz-
,—e,üdt abl LONEM dignitas non minuitur, fed augetur: vnde Senator, et
wm,,&wvv(w fia pxebeio adoptatus eft, manet Senator: fimiliter manet et

Senatoris filius. | xX ,
M XXXVI. IpEwx hbroXXVHI Refponforum. EwaAs-
) CÍPARI filium a patre quocumque loco polle conftat, vt exeat
* de patria poteftate. $. 1. Apud Proconfulem etiam in ea pro-
7 uincia, quam fortitus non eft, et manumitti, etin adoptionem
dari pofie placet.
AXXVII. InEMw libro Il. Sententiarum.
RE quis nepotis loco poteft, etiamfi filium non habet.
Eum, quem quis adoptauit, emancipatum, vel in adoptlonem
datum, iterum non poteft adoptare.
(,)u[dæ/ P pe Mu»?dwr
Apor'rio noniure facta, a Principe confirmari pote?:

Lunfæw p 44 ^ XXXIX. VLPIANVS(hbm)IH de officio Confulis. **
Nanw 1TA Diuus Marcus Eutüchiano ** refcripfit: Quod de-
rf

fideras, an impetrare debeas, (aeftimabunt iudices, adhibitis
etiam his, qui contradicent *?: id eft, qui lfederentur confir-
yi sed us MWW tptione adoptionis, .
XL. MopEesTiNvs libro T. Differentiarum. Apno-

ADOPTA-

ft. €ATO paä;efqmlhas, liberi, quiin eius erant poteftate. nepo-
| , .tes apud alirogatorem efficiuntur: fimulqae cum fuo 9? patre
L Jri9 */W,J í. ineius recidunt 9* poteftategt: Iquod/non fimiliter in adoptio-
nam nepotes ex eo in aui naturalis retinen-

82
nem contmgït

C 4se 4(4(
W;(]&f (/H f »äg praemxttunt de potefiute. Barb. habet:a poteflate dimittere. /BR 71

fg velit. BR. 72, Pro flatueudum, iun quhctypo Flor. diu fuit ffatudum
nam ez omnino recentius funplctnm eít. de fi potius d loco t pofitum dica-
mus, legendo flatutzm erit, ita vt hoc avocula fi regatur? BR. 73 Hal. ef?.
GE E. 74 Hal. recuperare. G E B. 735 Vuu*o quaefitum efl, abeft. G gn.
46 Hal. conuenire. G E B. 71 Hal. Proconfvlzy GEB. 478 Hal Euticbiano.
Vulg. Eautycbiano. &^. 79 Hal. coutradicerent. G E B. 80 Ap. Hal. fzo,
übeft. GEB. — 81 Flor. reccdunt. GE . 82 Hal. adoptz'one GE . 83
Hal. plena pubertate. GEB, 84 Ap. Hal emm, abeft. GEB
accerfere. BR. 86 Hal. fed mec zs, loco wec i$ nepos. GE B.
tUnuerat. GEB. 88 Vulg. rea(loptamt, vel veadoptauevit. BR.
lib. XXI. GERE. 9o Hal. « vel incerte. — Vulg. ve] deinceps.
tandum, ex filio vel ucerto, idem valet ac in genere, ex aliquo filio. z n.

tur poteftate. [ Non tantumcum quis adoptat, fed etcum

-—

85 Vulg.
87 Hal re-
89 Hal.
Sed nihil mu-

911

| id eft[(decem et octo annis eum ?* préecedere debet.

- ex quo nepos illi eft in poteftate, emancipauerit, et poftea eum

optiuum transferuntur.

/$. 14

AXXVIIIL. MancErLvs libo XXVI. Digeftorum. -

inferit. cimitatum.

Bafil 7à 3wpgécim buosvóo àoiv, dAAR Tie xowóT4TOC." BR.

L OTIXCOVIEOGVIIL

j W
agroaqt, maior'effe debet eo, quem fibi per adrbgationem, vel -
per adoptmnem filium facit: et vtique plenae pubertatis *5,
$. 2. iX
Spado adrogando, füum heredem fibi pdícifcere 55 poteft: nec
ei corporale vitium impedimento eft. /«crefee«c. 4
XLI. IpnEw libro II. Regularum. Szx'eATÉR ühum,s.c,e,,m-gm,,m

adoptauerit: mortuo eo, nepos in. patris non reuertitur pote- |Ze; -
ftatem. ENec is nepos ** in patris reuertitur poteftatem, quem |
auus retinuerit 5* hho dato näæadoälonem , quem denuo red- v«
adoptauit /9 9. 151 ae jerour J Xj
XLIT. InEw libro I. Pande&arum. ETIAM 1nfantegï
in adoptionem dare poflumus. - ? t E f. necgusbprier iil adds Digeca od ;
XXI, XLIIIL. Powronrvs libr 389 ad Quintum Mu-
cium, AporrrioxEs non folum fitiorum, fed et quafi ne- Y
potum fiunt: vtaliquis nepos nofter efle videatur, perinde quafi p. des.
ex filio4frel incerto ?? natus fit. ] ffeS . (v banc*c*/yf f2 A EL sey ; .mnæ
XLIV. PRocvrvs libro VII£ Epiftularum. . Sx 1s, z.
qui nepotem ex filio habet, in ?* nepotis loco ahquem ad-..
optamt' non puto, mortto auo, jura COT angu in hf ler: ne- 17'
potes futura eff 1&21?110/ adoptauit, Yt etiam 1ür6 legis/|? f
nepos fuus effeg*g afi'ex Lucio puta hho fuo, et ex matrefa- l 4 d f*'/'
milias eius natus eflet, contra putoA« Uiescvz ratts Xi.
; XLV. Pavrvs libro III] ad légem Iuliam et Papiam.
OxrxRa ?? eius qui in adoptionem datus eft, ad patrem ad-
LOA
.. KLVI. VrPriamwvs libro IV. ad legem 1uliam et Pa-
piam. Iw sERVITVTE fea quy(eütus mihi filius, in pote-
Íftatem meam redigi beneficio Principis poteft: hoei tmum ta-
men eum manere, non dubitatur. :

friv. vin/ -
(DE DIVISIONE RERVM, ET O;VALITATE /Sz

hong..

H

sufr. /wof—m t GArvs libro IL Inftitutionum.

SVMMA rerum diuifio in duos * articulos * deducitur. -
nam aliae füunt diuini iuris, aliae humani. Diuini iuris
funt, veluti ^ res facrae, et religioffe. Sanctae quoque res," -
veluti muri, et portae ? quodammodo diuini iuris funt. /^7 4
Quod autem diuini iuris eft, id nullius in bonis eft//id vero, // "7 n«
H) £in: Nl-a-—-n
quod humani iuris eft, plerumque alictiius iil bonis eft: poteft
autem * * et ,X mullius in bonis effe: nam * res * heredita-
riae antequam aliquis lieres exiftat, nullius in bonis funt. . Hae. Jague
autem res, quae hurmani iuris funt, aut publicae furrt; aut pri-
uatae: quae publicae funt, nullius in bonis effe creduntur: &.
ipfius enim vniuerfitatis effe creduntur. Priuatye autem /fmït/
quae fingülorum füht ?. $. r. Quiedam praeterea res cor-
porales funt quiedam mcorporales. Corporales]hae funt, quae
tangi poffunt, veluti fundus, homo, veftis, aurum, argentum,
et demque ah;(e res innumerabiles. Incorporales fünt, quae
tangi non potlunt: qualia funt ea, quae in iure conhftunt.
ficut hereditas, vfusfructus, obligationes quoquo modo con-
tractfe 5. Nec ad rem pertinet, quod in hereditate res cor-
porales

ao

Ap. Hal. zu, abeft. G E. 92, Vintimillius ex libro vetuftifimo Ranconeti
hoc modo locum hunc reftituit vt ta;m Zure legeque nepos fuus, quam fi ex Laucio,
puta filio fuo et ex matrefam. etc, — Placuit haec l1ectio Duareno 77. szputnt 14
Gothofredo, aliis. B R. 93 Confer Iacob. Gothofr. ad Capita L. lulice de
marit. ordin. in "Tbef. Iuv. Ciu. Tom. III. col. 224. qui onera dotis dandae
elocandorumque liberorum hic intelligit. GER.

2 Ap. Hal. veluti, abeft.. GEB. ^'3 Vulg.
B R. 4 Hal enim, loco antem. GER. 5 Wlla priora
ipfius enim vninerfitatis e]fe creduntur, Hal. videtur repudiaffe. Perperam. 1
Illa nempe verba ;pfins
enim vuiuerfitatis e[fe creduutur, ap. Hal. abfunt, et rehqna in hum modum fe

habent quae antem prinatae fuut, fi npulorum exiflunt. GEB. .^ 6 Hal hic ad-
dit

1 Vulg. diducitur. BR,

» frha

*E

'j Mj
« «Mw"
?

— P — n

—

?/- , .
J' //- Al /- / J Dorn asv
,

DIGESTORVM LIE.

porales continentur: nam 7 et fructus, qui ex fundo perci-
piuntur, corporales funt: et id, quod ex aliqua obligatione no-
bis debetur, plerumque corporale eft: veluti fundus, homo, pe-
cunia: nam ipfum ius fucceffionis, et ipfüm ius vtendi fruen-
di, et ipfum 1us obligationis incorporale eft. Eodem numero
^.funt et 9 iura praediorum vrbanorum, |et rufticorum :| quae
. etiam feruitutes vocantur. &. '- :
IL ManériAxvs ibre-IIT. Inftitutionum. Q v xe-

. DAM naturali iure communiaffunt omnium, quaedam vniuer-

ü&fü fitatis,]qudedam nullius, pleraque fingulorum: quae variis ex
: caufis cuique ? adquiruntur .'?. $. 1/ Et quidem maturali
séc pafe 24« jute omnium communia fafit illa:|àér; aqua profluens, et f*

a :fvfff; aämare: et per hoä litora ma;isä d tb s amdueeDenl a t abrebeo ln
" !»-—L-—(ï&mw u-l jFrongENTINVS hbWonum.(
E. L: LE lapil, gemnäa(gäceter 4 ,. quae in. litore inueni-
( Thrwd:utanus, iure naturali róftra ftatim hunt.
/ " : dLeÁm£weglV. MamcrAwvs libro IIll Inftitutionum. NEexwo
//)e / igitur ad litus maris accedere prohibetur pifcandi caufa: dum
K us amen villis, ét aedificiis, ét monumentis abítineatur 7*:
* —M i. quia mon furit iuris gentium, ficut et,mare, idque et *? Diuus
aM - Pius pifcatoribus Formianis, ec Capénatis *9 reícripfit. /ä/ /f
æ' L J.«QK(;A/ Sed 3F flumina p&ene omnia, et portus publica ** funt.
] "'yw"al—r[);ud/*äovfwï V. Garvs librosIrrerum coftidianarum fiue aureo-
P onu . rum. ! RrPARVM *? vfus publicus eft iure gentium, ficut
-Sïï? :W ipfius fluminis. Itaque nauem ^? ad eas appellere ^^, funes
jwlom ag Ex ?* arboribus ibi natis religare, retia ficcare, et ex mare re-
deh mage
io—. Agaur Adicuti per ipfum flumen nauigare. Sed proprietasjj^ illorum]
Mï*/zl';m(&f)e&, quorum praediishderent: qua de caufa arbores quoque in
Præw -þls-fääa natae eorundem funt. - X In mare ?^ pifcantibus
^ Q* ) liberum eft cafam iin litore ponere,Nqua ?* fe recipiant.
C VI. ManCrANvs libro III. Inftitutionum. Iw TAN-
—— VvM, vt et ?? foli domini confüituantur, qui ibi aedificant :
fed quamdiu aedificium manet: alioquin, aediticioidtlapfo, quafi
iure poftliminii reuertitur locus in priftinam caufam: et, fi ali-
*is in eodem loco aedificauerit, eius fiet. $. r. Vniuerfitatis

CeL ypremes

- funt, non fingulorum, veluti ?? quae in ciuitatibus funt thea- -

— *tra, et ftadia, et fimilia ??, et fi qua alia funt coniniunia ciüi-
j * tatfum. ldeoque ?*.nec feruus communis ciuitatis, fingulo-
- rifmn pro parte intellégitur, fed vniuerfitatis. Et ideo tam con-
P^ tra ciuem, quam pro eo pofle fernum ciuitatis torqueri Diui
Pratres refcripferunt. Ideo ?? etlibertus ciuitatis non habet ,
necefle veniam ediCti petere, fi vocet in ius aliquem ex ciui-
bus. $. 2/ Sacrae res, et religiofae, et fan&ae, in nullius bo-
nis funt. ^ $. 3. Sacrae autem res funt hae,??, quae publice
Hs ii
ditfznt. GEB. — 7 Ap. Hal. nam, abeft. Gr g. — 8 Ap. Hal. et abeft. Gx s.
9 Taur. Qiique. GEB. IO Vide ad h. l. Noodt. 7. Proba?. Iur. 7. et $. GEB.
AE Ap. Hal. et, abeft, GER. 12 Hal. lb. T. GER. 13 Hal. et cetera.
GEB. 'I4 Hal abffineat. GEB. . 15 Ap. Hal. et, abeft. GE&. — 16 Vulg.
Capuanis. BR. — 17 Hal iníerit et.. Own£ Noodt. J. Probab. $. GEB. — 18
Hal. publici. GEB. I9 Hal. infefitZzogue. GEB. 20 Hal maues. G E B.
21 Vulg. applicare. n Bafil. zgocepuíZew mAovv. BR. — Hal. poft appellere, col-

Jocat ct. GE B. ;2"' æ&?f?l O.gx, abeft. BR. 253 Vulg. ex mavi: deducere et
pnus aliquod in -:g? Yepo zär(ïä'*fïal. et ex mari deducere omug aliquod . et Wf s
veponere. . Confirmatur haec le&io Barb. et Bynkersh. niüi quod poft al/uod,
copulam non habeant, . Pal. L. er Treuif. legunt, vt Vulgs, S. Cruc. vt Flor. B R.
24 Vulg. inferit earum. BR. 25 Hal, 4sdem. GES. — 26 Hal.mari. GE B.
2/] Satis antique inter verficulos z fippletum ante 414, vt adeo Taurellius po-
tuiffet exhibere * zm * 444 fe vecipignt. Profe&o quinque MSS. quos ego hic
infpexi zn qua, fiftunt. BR. Reperi Tí Collat. MSS. quatuor: Barb. Pal. L. S.
Cruc. Tréuif. G E. 28 Ap. Hal. et, abeft. GeE8. — 29 Ap. Hal. veluti,
-abeft, GER. — 30 Ap. Hal. et fimilia, defunt. —Vulg. et bis fimila. BR. — 31
Hal. Itemque. GE R. 32. Ap. Hal. zdco, abcft. GER. 33 Ap. Hal. bae,

abeft. GEB. 34 Hal. priuatim. GEB. 33 Hal priuatum. GE B. 36
;Ap. Hal. et, abeft. G E p. 37 Hal.inferit tantum. —Vulg. coufentiemte do-
ino. BR. 38 Hal inferit zou. GEB. ^ .39 Vulyo praefigunt tamen., B R.

40 Vide Bynkersh. J. Qof. j. 8&.. Et Sc. Genülem [1. Parerg. 16. — Pagan.

PUmD 4 . . . * ; PUA . i
P . "ducere, onus aliquid in his ?? reponere: cuilibet liberum eft,

confecratae fünt, non priuate ?*: fi quis ergo: priuatim ?? fi-.

|

"

L TITOVHL s

bi facrum * conftituerit, facrum * non eft, fed pm?fnum. P a UJW;*&VE
Tmel autem aede facra facta, etiam diruto aedificio, locus ficdi " of j'aero as t
manet, $. 4. Religiofüum autem locum vnusquisque fua vos äïzfæäz*t
luntate facit, dum mortuum infert in locum fuum. In com- & ^ - J*'*"a'j
mune autem fepulchrum, etiam inuitis ceteris, licet inferre,
Sed et ?9 in alienum locum, concedente ?* domino, licet in- :
ferre: et licet poüewztum 33| habuerit, quam illatus eft mor- s —
tuus, ?? religiofuslocüs fit. $. 5. Cenotaphium *? quoque -^*e« u — |

magig .p-lacet. locum, efte yeligiofam: ficut teftis in ea re eft
Vereilius. 4 — — mf um r | |
. VII. VrnrraANvs libro XXV. ad Edictum. Sxz»p pr- ,
v1i Fratres contra refcripferüunt ^*, .. p | |
VIIIL. MARÉCrAxvs libroIV. Regularum. SANcTVM "^
eft, quod ab iniuria hominum, defenfum atque munitum eft.

x * *-,4,- 4. . ^ , T * fs
$. r. Sanctum adtém di&fi €ft a faeminibus ^? Enocue t a as

tem *? fagmina qu&edam herbae, quas legati populi Romani
ferre folent *^, ne quis eos violaret: ücugi/ legati Grzecorum
ferunt ea,'quae vocantur cerycia *5. 6(5' 2- in municipiis quo- [:
que muros effe fanctos, Sabinum reéte refpogdiff: —ggïw;/,//
fert: prohiberique oportere, ne quid i.näïïïäi immitteretur 9. ?u«'«)w-'-u's,, (rn.éro

IX. VrPriAmNvs libro äXVïH. T*"ad Edi&tum. S4- Zæ*ä;?mwm)

CRA LOCA ea ^? funt, quae publice fünt dedicata: fiue in -
" " * 49 e x .'. x 2 h 3..
Clplfïat? ïf-ïnt ,.üuepm agro. $. r. Scx.endum eft, locum pu- eg-;z;æ. z t
blicum tuünc facrum fieri poffe, cum Princeps eum ldgmcagu;,«"/f,""'g a du Pt

vel dedicandi dedit poteftatem. — $. 2. Illud notandum eft, aliud , E
effe facrum locum, aliud facrarium: facer locus, eft locus con-
fecratus: facrarium eft locus, in quo.facra reponuntur ??;
quod etiam in Aedificio priuato effe poteft: et folent, qui libe-
rare eum locum religione volunt, facra inde euocare. $. 3.
Proprie dicimus fancta, quae neque ?* facra, neque profana pe« rzpe AL
funt, fed fanctione quadam confirmata:, vt leges fanctae funt, ^^** -
fan&tione enim quadam funt fübnixae 5?:(qu6d/enim lanctione r
quadam fübnixum eft, id fanCtum eft, et& Deo rion fit confeaxcGz r p
cratum: etinterdum in fan&tionibus adicitur ??, vt qui ibi.ali? 777 , z o
quid commifit, capite puniatur. $. 4. Muros autem munici- Sjeiévroni/jeri, écaD"
pàáles nec reficere licet fine Principis, vel Praefidis auctoritate:
nec aliquid eis con:ungere, vel fuperponere ?^. $. 5. Res fa- t«ec,

Cra non recipit aeftimationem 5, "refplev£ éxfmatonsor., Jeln urtenénd: ufieei ijäæ'ïa :

[ X. Powrourvs libro VI. ex|Plautio 55. ARISTOr;. ao pcdis
L . - 4 5 aUe v * x » : * /9 $, 4
ait: ficut id, quod in mare aedificatumfit, fieret priuatum, ita De/n "Mib eh, ^. C
M L] * LÀ 1 * h- z xg;,t— H c
quod & mari occupatum fit, fieri publicumJ o 2e:um. —— Y T fäw,.
^ — XL Pow»oxrivs 59 libro IL,ex;variis le&ionibus, U* "L aire z —

Sr ovrs violauerit muros, ??,. capite punigur ??: ficuti &
quig tranfcendet 9* fcalis admotis, vel alia. qualibet ratione:
nam ciues Romanos alia, quam per portas, egredi ^^ nonli- "^

[? s
d
2z

g 3 j;æ.(æ;"f." 6;»q

»dorfal
*' .- ä.*ige '?':«?g,.

Gaudentium 1. Zurid. Expofit. 16. et Inprimis luculentam Iac. Gothofr. de Cé- . , ^, ",. ..

45 Hal. «wpvxe?a, Ct vertit caducei. GER. 46 Vulg. et Pal. I. Batb. et Byn- :
kersh. comruitteretur gdi reuif. anmitteretur. |S. Cruc. vt Flor. et in Daül iugZ4A- "
Aewv Ti v0is veíxecw. ^ Et tamen praemittunt eadem 7) fj'A£vjev : immo 1n Scho--
lis legas Yve Q T& 7A44462432 *a] &vrOV, TP quid in eo$ committeretur. |Vt
proinde m suaro$ immittere, hic idem Íit, ac, Zu snuvos imnmittendo commnittere.
BR, 47 Flor. fexagenfimo octauo. — Hal. lib, LXIX. GEB. 48 Ap. Hal.
eaq, abcft. GE . 49 Àp. Hal. fint, abeft. GE B. 50 Ap. Hal. facraé res
pouuntur. GEB. 531 Hal wec, et mox iterum. GEB. 52 Hal vt funt
leges, quia fanclione quadam fnbmixae funt. GE. 53 Hal adücitmr. G* B.
54 Hai[uppouere. GEB. — $5 Bafil v» ieqüv dXweríuwrós dew. Bm. — 56 Eial.
ad Plautium. GER. 57 Hal. inferit «. GER. 58 Hal IDEM. GER.
59 Errant, qui exiftimant, hic intelligi muros vnice ciuitatis Romanae. V. L. $. .
$. 2. fupra b. et L. 3. $. 17. infra de Re Milit. Noodt. ad Digefla b. GER.
6O Vulg. puniatur. GEB. 61 Taur. in Adnotat. traufcendet, transfcendet
in Pan. GE B. — 62 Bafilica Lib. 46. tit. 1. Tom. VI. p. 164. habent ingre-

R 3 dl.

notapbio Diatribam in Tbef. Dur. Ciu. T. 1II. col. 329. GEB. gU Se d . * ^0X tss
hoc refcriptum Marcianus ignorare poterat, qui fuas Inftitutiones Fratribus An- ( Z g RE
tonino et Vero iam Diuis fcripüt? Vide L. 6. $. :. b. et Bynkersh. L Obf. $.. , 6^ « —
G E B. 42 Vel potius a fanciendo, vt re&e videtur innuere Vlpianus in legge ^ ^ ^ - ,
feq. $. 3. Menag. Auneu. Iur. Ciu. c. 29. Adde Sc, Gentilem in Orginib. 7771 vó: 3
voce faucwm. GEB. . 43 Mal emm. GER. 44 Hal fohbaRb GER. ,. — — ,. w g
Áf.€x-pfAaAaed,;

J pf t

, *

" A d * * 1 Ü * : j OE E b , 5 i : * ^

3. Ü ) s «— r 3* -—-7 y " VE iv * o 3 CÉ4' . 1 i .( Á
t;na-ü g,(e,[ 1 m/ä;*z- zfl»;/ru;' quo—D, I'KD;d'ï:;rrz eä*zq a; pv Qf /")hu.j/ä ; chnf')u/ü/vt mw[(f*fn €, /L(Z( Av —X )a:g PA £
/

/;g,, ectarn. g,y/;/,z.wn;)t:f- /c'c'*uf & 77&*71 vfnn&;r désas- t .fu'*;a/m J'/ä: 6770 nä/z;/ld y('/a('/alg;n Airnz;/m /fï € f /;Zf"(l("" "I'Lclz*(. CX gecs

ea 5$ r&«*m 7w n»zL-W/WV'[ n&ül- ä;/xläp(' A äm /ut&ünz ;»(*74;11 /M,-r LA j;&&f*du&l 7[:4:9111;- :i,(.d*agö

16 DIGESTORVM LIB.

7A G;(fefm ^

cet: cum illud 55 hoftile et abominandum fit: nam et 9^
Romuli frater Remus occifus traditur ob id, quod murum
tranfcendere 95 voluerit. |

M. - fTYT. IX/

& DE SENATORIBVS. &

VrrriaAwvs libro LXII. ad Edi&tum,
| f yro u n ONSVLAR|I feminae vtique Confularem virum praeferen-
]1 fity m : dum * nemo ambigit. Sed vir Praefectgrius an Confu-
J et 14 lari feminae praeferatur, videndum. — [Putem praeferri:

[ ttyado, MP

quia ? maior dignitas eft ^ in fexu. virili] $. r. Confulares
autem feminas dicimus Confularium vxores: adicit ? Satur-

1 ]A d uree ninüs, etiam ? matres, quod nec vsquam relatum eft, nec um-
AR quam receptum.
— ]L MamcEerrvs libro IIL. Digeftorum. . Cassrvs
w Lonqinus non putat ei permittendum, quy propter turpitudi-
ALE Q m e€ " * * **
- nets du nem ? Senatu motus nec reftitutus eft, iudicare, vel teftimo-
nium dicere: quia lex lulia repetundarum hoc ? fieri vetat.
s HI. MopkEsTINvs libro VI. Regularum. SEwaro-
9i Dv REM remotum ? Senatx.ucapite non minul, fed Romae mora-
STt hue viga d tl p "f u o IO
j : j i .
Waco r Diuus Seuerus et Antoninus permiferunt

IV. Pow»ronrivs libro XII. ex variis lectionibus.
Qv:i iwpiaNvs eft inferiore ordine, indignior eft fupe-
pore ^* | | |
V. VrPriANVS libro L ad legem Iuliam et Papiam.
SENATORIZS filium accipere debemus, non tantum eum, qui
naturalis eft, verum adoptiuum quoque: neque intererit, a
quo, vel qualiter adoptatus fuerit: nec intereft, iam ** ilä Se-
natoria dignitate conftitutus eum fufceperit, an ante digfita-
tem Senatoriam, :
, $

LL L xerico. ponh- VI. PAvrvs libro jII.; ad legem Iuliam et Papiam.
L ete *Z. — SxzuNaATOnirs filius eft et is, quem in adoptionem accepit *? :
E quamdiu tamen in familia eius manet: emancipatus vero ^*
nomen filii emancipatione amittit. — S. 1. A Senatore *? in
adoptionem filius datus ei, qui inferioris dignitatis eft, quafi
Senatoris filius videtur: quia non amittitur Senatoria dignitas
adoptione inferioris dignitatis: non magis quam, vt Confula-
ris definat effe,

; VII. Vreraxvs libro T. ad legem Tuliam et Papiam.
EwAwciPATVM 2 patre Senatore, quafi Senatoris filium
DOXA. DL dabst plaget. .Y Item Labeo fcribit, etiam eum, qui poft
& mortem pàtris Sehatoris natus fit, quafi Senatoris filium effe.
E Sed eum, qui, pofteaquam pater eius de Senatu motus eft,

es

ao

quafi Senatoris filium, — Quorum fententia vera eft: nec enim

J MJ proprie Senatoris filius dicetur ** is, cuius pater Senatuj mo-
M ^ tus eft, antequam. ifte ** nafceretur. ** Si quis| conceptus
Vejéa f m quidem fit, antequam pater eius Senatul moueatur, natus autem

di, forte melius. Et ita eft in L. 3. $. 17. znfra de Re Milit. B R.
id. GER. 64 Ap. Hal. et, abeft. GEB. . 65 Taur. in Adnot. tranfcendere,
traus(cendere iu Pan. GEB. |
I Hal. inferit effe. GE B. 2, Hal. praefigit et, Vulg. Et puto. BR.
5 In Pand. Flor. 442, notante hoc a Porta in l. 1mmo fic ibi quondam fuit,
fed ex qua fa&um quia. — Abolitam archetypi fcripturam hic reduxit Vintimil-
lius, praceunte Ant. Auguftin. 77. Emend. 2. — Codices omnes tam fcripti quam
editi 4zia repracfentant. BR, — Etiam Hal. Scripti funt Barb. et S. Cruc. GER.
4 Ap. Hal.efl,abeft. GEB. — 5 Hal. adiit. GEB. — 6 Hal et. GEB. 7
"Vulg. inferit a. B R. 8 Vulg. baec. B R. 9 Erat quondam in archetypo
fenatoremtum: xecentius demum vemo additum inter verficulos. ^ Forte s0 fuf-
fecillet. Tamen in L. 9. zufra b. legitur remoti a Senatu. Vulgo et hic legi-
tur remotuzmn a Senatu. BR. Hal vemotum Senatu. Librario praeter literam o
tihil excidifle videtur, vt legas SematoreMotum. GEB. 10 Hal. refcripfe-

concipitur et nafcitur, Proculus et Pegafus opipantur non. effe -

63 Hal.

Ic T .[ Tc VIII. I Xo XO | de
& m. L * o " . 4 mal
poft patris amiffam dignitatem: magis eft, vt quafi Senatoris ,
filius intellegatur: tempus enim conceptionis fpe&tandum, ple-. noi
risque placuit. $. 2. Si quis et patrem, et auum habüerit Sec ór t -

natorem: et qgah filius et quafi nepos Senatoris intel écitur. : J j
Sed|li pater àmiferit dignitatem ante conceptionem huiussz 4 etc '1.,)&&]
qu&eri poterit,(an quamuis; quafi Senatoris filius non intellée o uuap. 0 i

gatur, quafi nepos tamen intellegi debeat? Et magis eft, vt de- t , 4 (Wb"/" W
beat: vt aui ^? potius ei dignitas profit, quam obfit cafus m n
patris. | | b s EM
VIIT. Ipnxw libro VI. Fideicommifforum. FEgwriNAE f
nuptae clariffimis perfonis, clariffimarum perfonarum ?? ap- - N
pellatione continentur. Clariffimarum feminarum nomine, Se- /j
natorum filiae, nifi quae viros clariffimos fortitae funt, nonha-
bentur. Feminis entm ?* dignitatem clariffimam mariti tri- W f-A
buun: parentes vero donec ple&zgä ?2 nuptiis ffuerint[copu- g,ü , al i
latae:.. amdiujgitür clariffima femina erit, quamdiu Senatori w
nupta eft, vel clariffimo: aut feparata ab eo, alii inferioris di- Lee p |
gmtatls non nupüt.- ,or/m:" ao Dbax mane pectnt a) r y// rff/um fämm,,fï?ua-r'ä,,ïwä/mä-o m m
IX. PAPINIANVS &ækIV |Refponforum. FILIAM-æ&ïdæE? Bo
. . . í ^ $ ^ i 3 : ]' qenen u W 3
Senatoris nuptias liberti fecutam, patris cafus non facit vxos 4« as j
rem: nam qujlefita dignitas liberis, propter cafum patris remo- Ü hz&m
ti a Senatu, auferenda non eft. ! )T "
; X. VrPrANVS libo XXXIV. ad Edi&um. Lrse- [ fä
R o|s; Senatorum accipere debemus, non tantum Senatorum fi- ( ff-'**fe
lios, verum 2E omnes, qui geniti ?* ex ipfis, exue ?? libe-[efgam, 5 Jt- ä?ï'ff!'ï*"gf
ris eorum dicantur: fiue naturales, fiue adoptiui fint/liberi Se-^vefex, "t m T
natorum, ex quibus nati dicuntur. SedÍi ex filia Senatoris na- U"JW'*"() J 'f! ?M'ci:
Ui

tus fit: fpectare debemus pa;::ris' eius condicionem. d EL

XI. PAvrvs libro Xl;l 26 (ad Edl&ätfl) SiN AA ii T 'U
RES, licet in vrbejldomicilium habere videantur, tamen et ibi 24 ^ ;
unde oriundi funt, habéte dofnicilium intelléguntur: quia di- [/ 4oJezn- :
gnitas, domicilii adieCtionem potius dediffe, quam permutaffe kb 7;"
AIL.VrPrANvs libro IL. de Cenfibus. NvrrAEg , . Wä»t
prius Confulari viro impetrare folent a Principe, quamuis per- t 95ere«- jl
raro, vt nuptde iterum minoris dignitatis viro, nihllominus im/^*, ; .. h

Confulari maneant dignitate: vt fcio Antoninum Áuguftum]lu- A. [ aE ymon,, /;ZMPE
liae Mamaeae ?? confobrinae fuae indulälffe. $ 1. ^* Sena- )F)z;æ W 3b
tores autem accipiendum eff eos ??, qui a Patriciis, et Confu- ( 4 Ul
; A : -- M - à E " Ü
libus ??, usque adomnes illüftres viros defcendunt: quiaet. (
hitfoli in Senatu fententiam dicere poffunt. l orinef oel ,&nm)l;;ff !

Voct 0 W Fb ug LA " - R us i
Al . /X DE OFFICIO CONSVLIS; A od
Vzr?PxaANvs libro II. de officio. Confulis, - | tl
OFFICIVM' Confulis eft, confilium praebere. manumittere , i
volentibus. $. 3- Confules et feorfum * finguli manu-*/:z'.—,ïïf',f; : ii
mittunt ^, Sed nor potefcæþ Wud alterunr xiomina edi-.vfd'zc uerfó äï
; : äet/! —Lw?wla,,./ü;.,kægw d.eP..rIEja,,«üetötum ;»MMJ htm
| 4 ; [ 2£. "ii V
vumt. GEB. 1I Vide ad h. l. M. Vertr. Maurum de Iure lib.c. 23. GER.. — vaf u
I2 Vulg. az. BR. 13 Hal accipit. GER. I4 Hal emim. GEB. 15 2 «]
Hal. inferit vero. GER. 16 Hal. dicitur. GER. 17 Hal ipfe. GEB. tt
18 Hal. praefigit Sed. GER. I9 Taur. aBi, GER. 20 Hal foemina- ,
vuM. GEB. 21 Hal. eieuzm. GEB. 22, Hal. plebeis. Vulg.plebezis., B R. pa
253 Hal. inferit etzam. GE B. 24 Vulg. progeniti. B R. 25 Hal cvel ex. t
GEB. . 26 Flor. quadrageufmo primo. MHal lib. XII. GEB. 27 Hal. Ir;
Mammaeae, et in margine alias Marimae. "Nulg. Matromae. BR. 28 Hal. t
hic in margine Forte compzlatormn fmmt verba. — Conf. Leunclau. II. Notat. ad itq
Dig. c. 5. et Gilb. Regium EvavqioQ. Iur. Ciu. L. Il c. 2. GER. 29 Vul- gl
go inferunt effe, fed fruftra haec quenquam offendere, docet Noodt. de. Pad. et tojj
Transad. c. 25$.. Adde L F. Gronou. ad Gellii IV. 9. B. 30 Vulgo con- J
fulavibus, gratis, cum . confularis fit ille, qui fuit conful, vt probe notat H. a - Íoto
Porta. B R. 31 Ap, Hal. et, deeft. GEB. - | | ( 4
I Mal hic repetit et. GEBE. 2 klal wangmittere poffunt. G E& | tl

D7
T.
rl
* LA GD m
TE
] . " 4
l:f,.'tu CO'J— Ou
iä**f*m :
( v At
[J-.tmüdw | 2
Ptjrino d (uio
. (Un

Uï*ä&

ul
ttrmia
OM
quirh o
7 M/»ï

À
(

i Pnp-
W
Gu Ljis

TE

' n

") t ; "fö

3 "ulln
u

i5

ib
jl*

|

.d),

. derit. ?, apud alterum manutmittere: feparatae * enim * fünt |

ME m ; " itie ii« ". 9 . « um lf e $
r tur, et Magiftros equitum fibi eligerént, qui agfociati

ïm' 4.

d dctum
| $- ]^
Wa ^ at P
Uv

manumiffiones. . Sane fi qua ex caufa collega manumittere
non poterit *, infirmitate, vel aliqua ? iufta caufa impeditus,
collegam pofíe manumiffionem expedire, .Sfenatus cenfuit.
$. 2. Confules apud ifeiferuos fuos manumittere poffe, null&.
dubitatio eft. Sed fi euenerit, vt(minor vigintijannis Conful
fit, apud, fe manumittere non,poterit ?, cum ipfe fit, qui ex
fenatiusconfulto confilii caufam examinat: apud collegam ve-
ro, caufa probata, poteft. . «cuzwdeburern rt, bmesdatars ,

ÍPRAEFECTI PRAETORIO.
NI ('(arücf

/ZpE OFFICIO

E h
AvnEeLIVs AgCADrVyS C

-Magifter libello-

NT * ut * L E £ 44 . —
75 . rum; libro finguldfi de officio PraefeCt praetorio. "2-P
REVITER commemorare neceffe eft, vnde conftituendi
A PraefeCtorum praetorio officio ^ origo manauerit, Ad
vicem Magiftri equitum PraefeCtos praetorio antiquitus infti-

tutos effe, a quibusdam fcriptoribus traditum eft. Nam cum

(àpud veteres Dictatoribus ad tempus,fümma poteftas credere- .

LVO RLRCE!

| gartf::l-
ales curae * ádmilitiae gratia ) ? fecundam poft eos pote-
fcaïegn rererent: regimentis reipublicde ad Imperatores per-
etuf ^ translatis, ad fimilitudinem Magiftrorum, equitum

raefeCti praetorio à Principibus eleCti funt, data

4 hïy-glibentia 5 ad difciplinae publicde emendationem. 7$. 1. His
£ e/j?,,era/um

b6vvo

d
m——À

z.

w TC
o a.

cünabulis 9 Praefectorum auctoritas initiata ii tantum meruit
&ugeri, vt appellari a PraefeCtis Praetorio non poffit. Nam
cum ante quaefitum fuiffet, an liceret a Praefectis praetorio
appellare, et * iure liceret, et extarent * exempla eorum, qui
proóuocauerint ?: poftea publice fententia Principali leCta, ap-
pellandi facultas interdicta eft: credidit enim Princeps, eos,
qui ob fingularem indäqiïr'a n, explorata eorum fidé, et eraui-
tate, ad huius officii magnitudinem adhibéntur *?, non aliter

Zgyz.tïüdïcæ&ümg eiï'eä-pro fapientia ac luce dignitatis fuae, quam ipfe
,. foretiudicaturüs. $. 2. Subnixifunt etiam ** alio priuilegio

rü*.: * . ^
?«« - braefeCti praetorio !?:

L.

ais

neja fententiis eorum minores 4etate
ab ahis magiftratibus, nifi ab ipfis PraefeCtis praetorio, refti-

tui poflint, E. /;r?c/ü'f /;'7; |

" d

3:Hal edidit GEB. . 4 Hal potef. GEB. - — $ Hal. alia fequenti voce
iufla, fimul : omiffa. G E. 6G Hak pottie G. . s d w
I Ap. Hal Charifius magifler libellorum deíunt. GER. 2 Ita eít
Flor. officio origo. At omnino videtur legendum officI pro offici, vt o finale con-
tagio fequentis vocis fit enatum. ^ Hal. couffituendi praefecti praetorio officium.
ita et Vulg. nifi quod pluralem. numetum íeruet. BR. —Habent officivm Barb.
Pal. . II. S. Cruc. Treuifan. GEB. .. 3 Hal. affociati principali ci 92e t
gratia. ; Vat. L. IL,S. Cruc., Magl.,et Bynkersh.«adfociati phtticipallrc
litiae-gratia.. 'Taurin, L. et Treuifikdä?ä'm"icipali cuvae dd militzae gratía
Vat. IV. Pal. L. IL,et ex corre&ione Vat. IIl. et Barb., vt j[- al. eemelade | Taut:
IV:. fociati participavi curae militiae gratia. Quod Gothofredo in notis placuit
ad[ociati participales, ciurae ac militiue gratia minime omniug difplicet , adfocia-
tos participales fubftantiue capio, et 72 curae ad politicam gubernationem refe-
to, nifi malis verba, curae ac militiae, figura rhetorica pro|cura uilitari, acci-
pere. BR.. Taur. in Adnotat. participales curae ad militiae gvatia... Sic in Pam.
et in vet. Wifi quod in' vet. efl eratiam. GER. 4 Hal. petpetuo. GEB. — 5
In' archetypo Flor. plenzorelicentia, vecens nranus is fuperaddidit, vt nunc fit da-

ta efl pleniór eis licentia. Malo, tamen cum :Norica data dis pleuiore liïf,
Ty

atqué.ita paffim quoque in/MSS7 Codex $. Cruc. aQ habet; data WA e
pleniorlicentia. R. /MSS,/fünt Barb. et Treuif. GE B. ^ 6 Hal. inferit Frae-
torio. GEB. .'7 Hal. llavi et am iure. GEB. 8 Hal extarentque. G E B.
9 Hal. prowocawerant. GEB. .. Yo Hal. adbibereutur, GE B. — 11 Hal. et,
loco etia. GEB. . 12 Ap. Hal. pracfeci praetorio abfint, GEB. |
o EWWulgoFvbis. B.52 Ttaetiam $. 7.znffa. | E. contrario in rubr.
