tur iuftam fumptus rationem: pro modo autem facultatium gum;

S,

thfi/ ;.i.eri Sr. Q. 7.Sed $?.intgrdum
L. Teb ( nus fecit, famptume ?? n
R non hoc animo, quafi recepturus Tümptum, quem fecit:jjet.
MiAabtaj? * Imperator nofter refcripfit. Igitur £eftimandum eritl? *
arbitro, et perpendendum, quo animo fumptus fa&tus fit: vtrum
negotium quis vel defunéü, vel heredis gerit ?7, vel ipfius
humanitatis 5?: an vero mifericordiae, vel pietati/ tribuens,

vel affectioni.
7- dus *?, vgä,n hoc fuérit mifericors, vel pius, qui funerauit,
vt eum fepeliret, ne infepultus iaceret, non etiam, vt)fuo fum-
fi quis. ER 65 Florentiae inter smanu, et mittere litera s fubantique eft ad-
dita, et ita Vulgares et MSS. Sed re&e Hal. et Taur. correctionem neglexe-
runt. PER. — Habet nempe Hal. manuin mittere, et Taur. manuMittere. MSS.
funt: Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 66 Florentiae erat
prius: Satis. Sed reQe Hal. Satius. At Vulg. fau&lius, non intellecta locutio-
ul ne. BR. 67 Hal. alioz. GX x. 68 Vulg. fuerit. KHl fit, et al Vat.
E. x a EIIII. et Treuif. et in id corre&us S. Cruc. habent. Batrb. et vterque Bypkersh.
/ ) bl 4 vt Florentiae. — Otob. corrupte fintus, quod gloffae marginales expoftuiit E
L j p a R g P
! M B R. 69 Hal. praefigit et. GEB. 7O 'Yaur. in margine habet elationem.
Et eft corre&tio ordinariae manus antiquae. Etiam Hal. zz elatiome. BR. — 71
Hal. iuferretur. GEB. — 72 Yaur. perfeRetur. GEB. — 73 Hal. Idem et. GE?.
74 Confer Leunclau. IJ. Notat. 36. et Rad. Fornerium JII. Rer. Quotid. 6.
GE B. 75 Bynkersh. V11I. Obf. 25. vult collocaudum. GEB. . 76 Vulg.
inferit fuzs. BR. 77 Hal, impen(a, monu etiam caeteros fumtus. GEB. 78
/ Sed Otob. vt Flor. GE s. 79 Vulg. inferit quidem. BR. 80 Vulg. infe-
'' rit quid. BR. 81 Hal. pro modo enzm facultatum debet (umptus fieri. GEB,
$2 Conf. Bynkersh. IV. Obf. :2. BR. . 83 Vulg. fumptum, abeft. BR. gïï
Hal. inferit velutz. GER. 85 Hal Hoc et, loco et ita. GER. 86 Hal.
inferit ab. GEB. — 87 Hal. gerat. Vulg. gefferit. 8BR. — 88 Gothofr. in notá:
".Heraldus legit: beveditatis. Sed aliam Salmafii le&ionem probat Bynkersh.

Vulg, Nor. omnes, etiam MSS. debet. BR. Nempe Barb. Treuif, Bynkersh.
W IV. Obf. 22. Locutionem: bwmanitatis negocium, fimili ex L. 2.. C. T'heodof.

. r
^

ORVM LIB. XL TIT. VIL

$. 13: Idem Labeo ait, fi prohibente herede|funeraueris tefta-

Poteít tamen diftingui 'e&. mifericordiag mo- -

C : 5':[0(,'? ——$ é€cop 0C ,

ptu/fecerit ??: 2,9/!.1,9./4*1'!, iudici|liqueat, non debet eum qui con-
uenitur, abfoluere: quis enim fine pietatis interttione alienum
cadauer ?^ funerat? Oportebit igitut teftari quem ?* qUO
animo funerat: ne poftea patiatur quaeftionem. $. 8. ,Pleri-
que filii, cum p IWS fuos funerant, vel alii, qui heredes fie-
ri poffunt, licet'eX hoc ipfo neque pro herede geritio ?3, ne.
que aditio prdeTümitur ?^, |tàmety ne )ækmd'wmzfje n,ecef..
farii, vel ceteri pro herede gefífiffe videantur, íolent tefiari
pietatis gratia facere|fe|fepulturam. Quid ?5 f fUPeruacu(;
fuerit factum ? ad illud fe munire videntur,! ne mifcuiffej97
qu—credæwr: iad illud|non, vt fumptum confequantur: quip-

plenius igitur eos

^
^* 7s NX
;,"tö €x — ((/CL ,,(/(;4. e
» ;
st Je .

Ad Laf J E.

ILi -2ee/7

pe proteftantur, pietatis gratia id fe facere:
teftari oportet, |vt et fumptum/poffint ferdaré. $. 9. Fortaffis
quis poifit *$ dicere, interdur partem/fumptus facti poffe re-
diperari ^^, vt *?? quis pro parte quafi negotium gerens, pro
parte pietatis gratiaidfaciat *t. Quod eft verius. Partem igi-
tur fumptus confequetur, quemi non donandi animo fecit.
?5- 19 IUdlïï—..äm»'ä jqui de ea dequitate cognofcit, interdum fum-
ptum omnino jión debere ittere modicum fa&tum, fi forte
in contumeliayá defun&äül(l,ominis locupleti$ modicus factus
fit: nam non debet huius/rationem habere, cum contumeliam
defunéto fecifle' videatur, ita eum funerando. $. rrz. Si quis
dum fe heredem putat, patf*'emjfaäïilias funerauerit, funerari;,
actione vti non poterit: quia non hoc animo fecit, quáfi alie-
num negotium gerens: et ita Trebatius et Proculus putat ?.
Puto tamen, et ei ex cauía dandam actionem funerariam, $. I22 abem
.Labeo ait, quotiens ^ quis aliam a&tionem habet de funeris —
impenfa confequenda, funeraria eum agere non poffe: etideo,
fi familiae Aercifcund/äe agere políüit, funeraria non acturum :

plane, fi Lgïrfg familiaeéercilcundze iudicig ? aCtum fit, poffe agi.

fl? ;f/(: /)l ?l:kz N(LL(/// gmn ./
£

y , Z:u JeMe
r1 :
Lí 9X«

m

(7L

m
: $.* L 944 *79e.
torem, ex caufa competere tibi funerariam. Quid enim, fi fi-
lium teftatoris heres eius prohibuit? Huic contradici poteft,
efgo pietatis gratia funerafti: fed pone me teftatum: habitu- L!'«.
rum me funerariam aCtionem: de füo enim expedit mortuos
funerari: et quid, fi teftator quidem funus mihi mandauit, he-
res prohibet, egotamen nrhilo minus funeraui ?ánonne dequum
eft, mihi funerariam * competere? (éb generaliter puto, iudi-.. , ..
cem iuftum ? nonmeram negotiorum geftorum actionem imi- 77 "^ 77*
tari, fed folütius ? aequitatem fequi,|cum hoc eijet actionis /aiuväu
natura indulget. $. 142 Diuus autem Marcus refcripfit, eum — — ^. «««
heredem, qui prohibet funerari ab eo, quem teftator elegit,
non reCte facere: poenam tamen in eum ftatutam non effe.
$..15.: Qui man(ïla'cfi,9 alterius funeraäg, non habet funera- 55 4«Q,
riam actionem, fed is fcilicet, qui mandauit funerandum, fiue — «; i xv

foluit ei, cui mandauit, ftue debet TO s Quod fi pupillus man-
TMMT | dauit

de crimine pecul. illuftrat van de W'ater Y. Obf. $. vbi occurrit: fanclitatis mego-
cium. Locus Heraidi eft in. O/f, et Emendat. c. 34. GER. 89 Confpirant
omnes in hanc le&ionem: sifericordiae motus, vt äi boc fuit. Similiter et
tria MSS. e quinque, nifi quod in Bynkersm ä?m]&ricordia 7H0tu$. BR.
Cum omnibus confpirat etiam Hal. et illa tria MSS. funt: Barb. Otob. Treuif."a*;'
reliqui duo, vt reor, Bynkersh. vterque, quorum alter habet vt di&um: smiferi- —0»[

: |
Á fa. &K
cordia inotus.| GE B. 90 Hal. et Vulg. vt de fuo fumptum faceret. BR. L fw h
'Taur. cadaBer. GER. 92 Hal. et Vulg. quemque. BR. 93 Hal. geffio
F. NA;L( JMJZ

Et ita Barb. Otob. Bynkersh. GE2. — 94 Vulg. praefumatur. BR. — 95 Halj
:5 |

et Vulg. etiam MSS. inferunt fe. Immgo Flor. recentior manus addidit. B.
Ifta funt Barb. Treuif. Otob. Bynkcrsh.rGEB. 96 Hal. omnes, 240d, nem-
pe ex recentiore correctione, quae eft Flor. et quam Taur. neglexit. BR. — 97
Hal. z'm1mfcuz'ffeTGEB. 98 Hal. poffet quis. GEB. 99 Hal. recuperari.
G E B. 100 Hal. inferit fi. GE R. I Hyl. facit. GEB. 2 Hal. Izdex,
et in fequentibus de£et, pro debere. G EB. 3 Hal. putant. GERB. 4 Hal.
quoties. G EB. 5 Hal. udicium. GE R. 6 Hal. inferit: vel segociorum ge-
flormm. GERB. 7 Ap. Hal. iufium, abeft. GE B. 8 Vulg. follicitius, pror»
fus contrario fenfu. "Tres Codices e quinque có éfi xeferunt. aDseb. et
Bynkersh. IL. folicitus. Porro Treuif. folummodo aequitatem fequi. Otob. eius
quantitatem, loco aequitatem. Bynkersh-.rþm fequi, habet coufequi. BR. "Fria
illa funt: Barb. Otob. Bynkersh. Non enim Otob. habet folcitus, fed S. Cruc.
GE . 9 Vulg. mandato. BR. 1o Hal. adionem: fiye i5, qui mandauit

"t fcilicet

212
D*ägï eL COCUTLA
dauit fine tutore Läyi 'tore,| vtilem funerariam ** dandam ad-
uerfus heredem [ei, qui impendit: lucrari enim heredem] ini-
quum eft. Si autem pupillus funus ad fe pertinens fine tu-
toris auctoritate mandauit, dandam in eum attionem arbitror,
fi et heres extitit ^^ ei, qui funeratus eft *?, foluendoque
hereditas eft.. . Contra fi quis mandatfj, heredis funerauit *^,
non poffe eum funeraria *? agere, Labeo fcribit: quia habet
mandati aCtionem. ($4$.-16) Si tamen quafi negotium heredis
gerens funerauit, licet ratum non habeat *^, tamen funeraria
eum agere poffe, Labeo fcribit. $. r7. Datur autem haec
actio aduerfus eos, ad quos funus pertinet: vtputa aduerfus
heredem, bonorumue poffefforem, ceterosque fucceflores. —
— XV. PouPouNivs libroV.-adSaubimm. FvwERnrS

impenfath *7^ et patronus, qui bonorum poffeffionem. petit

contra tabulas, praeftat. L
: ! XVLVLPIANLXS.[,LiI EL V. a6 Iodictum IN Ev ,
siEe £, — ad quem dotis nominéjquid ^* perqenþjfit , dat Praetor fu-
nerariam aCtionem : gequiffimum enim vifum eft veteribus, mu-
lieres quafi de patrimoniis fuis, ita de dotibus funerari: jet
, 'j/A4. eum, qui morte mulieris dotem lucratüt, in funus conferre
* debere: fiue pater mulieris eft, fiue maritus. 5 d
Üercio XVIL PAPrN1ANvSlL 29 . (|SED/

$ ,// [ f
/wm:æ(,,, Go : €5,

sr nondum pater dotem recïperauþyit, vir folus ^* conuenie-
tur, reputaturus patri, quod eo nomine-praeftiterit :
| XVIII. IvriANvsi Digefterum. IwPENSA
enim funeris, aes alienum dotis eft.

XIX. VLPIA,NVä.LJibPGT*XXVZ:'a'd"Sïbinüm. CInEO-
asE us QVE etiam dos fentire lióc aes alienum debet. |
| : , XX. IpnEM dibro-XXV.—ad-Ediétum. NgRATIVS
Lif4. — £« quderit, filis, qui ?? dotem dederát ?5 pro muliere, ftipula-

:

o

f — *s
qu'* bnl t6,

"fJfo'('&x"fl ?

C . Aet eev^ya- TREM cuius in poteftate]fuerrthis, cuius funus faCtum erit,

: /

T

——

— M MMMÓÜ

tus eft duas partes dotis reddi, tertiaá apud maritum, rema-
nere ?^, pactus figffne quid maritus in funus |conferretj an
funeraria maritus teneatur? Etait, fi quidem 4pfe-ftipulator
mulierem funerauit, locum effe pacto, et inutilem ei funera-
riam fore: fi vero alius funerauit, poffe eum maritum conue-
nirp: quia pacCto hoc publicum ius infringi non poffit. Quid
tamen, fi quis dotem hac lege dederit pro muliere, vt ad ipfum
rediret, fi in matrimonio mortua effet, aut quoquo modo fo-
luto matrimonio? numquid hic in funus non conferat? Sed
cum dos morte mulieris ad eurfijperuenerit, poteft dici, con-
ferre ?? eum.(/2$. 1) Si maritus lucfäüf'ä'otem, conuenie-
tur ^ funeraria: pater autem, non. Sed ?? in hunc cafüm
puto, fi dos, quia permodica fuit, in funus non fufficit, in fu-
perfluum in patrem|debere ,aCtionem dari.| $.2. Cum mater-
familias decedit, nec eft jétis)?? foluendo hereditas, funerari
eam ex dote tantum ?? oportet: et ita Celfus ?? fcribit.

XXI. PAvrv s li —2ad-Edictum. Iw|»A-

competit funeraria aCtio//pro dignitate et facultatibus.

fcilicet funeraudum, fblm't)ez', cui manudanit, fiue debet. GEB. II Vulg. in-
ferit acfiouem. BR. 12, Vulg. fi baeres exiflit ei. BR. — 15 Hal. funeratur.
G E B. 14..Hal. funerauerit. GE B. 15 Vulg. inferit acfzone. BR. 16
Hal. babet. GEz. — 17 Hal zmpenfas. GEB. — 18 Hal.aliguid. GEB. — 19
Hal. et Vulg. perzenit. BR. 20 Hal. li. IT. GE&sz. — 21 Vulg. folum. n n.
22, Hal. inferit cum., G EB. 23 Vulg. dederit. BR. 24 Putem in libro,
ex quo Florentinus defcriptus eft, fuifle: remaneret pactus fit, pro: vemanere et
pa&us fit. 'Vreuif. fane ita: remanere et pactus fit, diferte habet. Duo alii co-
dices Flor. exprimunt. BR. Nempe Otob. et $. Cruc. At Barb. et Bynkersh.
pa&dus effl. GEB. 2,5 Taur. coMferre. GEB. 26 Hal. conuemitur. GE RB,
27 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 28 Ap. Hal. eiss, abeft. GEB.. . 29
Vulg. tum, loco tantum. BR. 30 Hal. in margine: alias, Marcellus. G E B.
31 Hal muliebribus. GEB. . 32 Vulg. addit ferworum. BR. — 33 Hal. prae-
figit Et. GEE. — 34 Flor. olim erat conuemietur. BR. — 35 Vulg. Nor. omnes
babeat, plerique etiam MSS. BR. Barb. et S. Cruc. In Treuif, fa&um, vt eft
Flor&Bynkersh. neque beredet babet. In Otob. ab vno meqne, ad alterum fal-
ktus factus. GE B. 36 Vulg. videatur. B R. 37 Wulg. a priori marito, et

*

——unm

AXXII. VnPiANvslibro-XXV.-ad Edictum. Crar-

DIGESTORVM LIB. XI. TIT. VIIL

o P AT »'I/- o , : UA
svs fcribit, quotiens mulier decedit, ex dote, qude penes
virum remanet, et ceteris mulieris ?** bonis, pro portione fu
neranda eft. |

;. XXIH.PavrvslibreXXVILadEdictum. VrervTi

Ifr in dotem centum. fint, in hereditate ducenta, duas partes

heres, vnam|vin conferet. -
XXIV. VrPrAwNvsllbro-XXV.ad Ediétum. . Iv r11a-
Nvs fcribit, non deductis legatis, .| XXV//fI. |
; XXV. PAvrüvsibroiXXVII. ad Edictum. Nec pre-
tiis manumifforum ??,
XXVI. Pouprowivsdibro-XV.-ad Sabinum. Negc
fagre alieno deducto. Jv
. . KXVII. VnerAx vsibro XXV.ad.Edictum, . Sricj??
,PRO rata et maritum et heredem conferre in funus oportet.
?$. r Maritus funeraria non conuenietur, fi mulieri in matri-
monio dotem foluéfit, vt Marcellus fcribit. Quae fententia
vera eft: in his tamen cafibus, in quibus hoc ei (acere legibus
permiffum eft(5$. 2) Pr&eterea maritum puto funeraria in id
demum teneri, quod facere poteft: id enim lucrari videtur,
quod préeftaret mulieri, fi conueniretur 3^*. 5'eex , c,.
. XXVIII. PowPonurvslibro-XV.-adSabinum- Qvop
fi nulla dos effet, tunc omnem impenfam patrem praeftare de- — ,
bere, Atilicinus ait: aut her£des eius mulieris, puta jemanci-|& detun.
| patáe. Quod fi neque heredes habeajít ?5, neque pater fol-
uendo fit, maritum in quantum facere poteít, pro hoc conue-
niri: ne iniuria eius videretur ??^, quondam vxorem eius in-
fepultam relinqui. j !
y XXIX. GArv sili rouinciadle, $1

MYLIE R poít diuortium alii nupta decefferit, non putat Ful-

marillo , Larn:

impenfam praeftare. $. r.AIs, qui filiamfamilias funerauit ??,7 sirsumtg

antequam dos patri reddatur, cum marito recte agit: reddita
dote patrem obligatum habet£ Vtique autem, fi cum marito .
aCtum fuerit, is eo| minus patri mulieris reftituturus eft. J ",. oe£
XXX. PowPowuivs)libro-XV.—ad-Sabinum- Cow-
TRA quoque, quod pater in funus filide ?? impendit, aut alio , .
agente fecum füneratigia ^? prgeftitit, ipfe aCtione ** de do--^^

te a marito regipit. $.—r. Sed fi emancipata in matrimonio
H
p
V7ro, *

*

E

decedat, collaturos heredes bonorumue poffeffores, et patreim

pro portione dotislT [quam recipit ^?, et virum ^? pro portio-
ne dotisj quam lucratus eft. E. p 6eteet
XXXI. VnPrANv silibee-XXV.-ad-Ediétum. . S1 r1-
LIVSFAMILIAS miles fit, et habeat caftrenfe peculium, pu-
to fücceffores eius ante teneri: fic deindead patrem venire ^^.
$.—- Qui feruum alienum vel ancillam fepehuit, habet aduer-
füs dominum funerariam actionem. — $. 2. Haec actio non eft
annua, fed perpetua: et heredi, ceterisque]fuccefloribus, et

in]fücceffores datur. ( A. es r« L. Deoefiino fepfimo
XXXII. PAvrvs il XXV -Edi S1
POSSESSOR hereditatis funus fecerit, deinde viCtus, in
refti-.

in fine praeffari. BR. 38 Vulg. funerauerit. BR. — 39 Flor. quondam erat
funt: Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. 'EE B. 40 Vulg, Nor. omnés
totidem fere literis: funeraria iam praeftitit. /-m' F
corre&tione. BR. Tres illi funt: Barb. et Bynkersh. Duo qui habent vt Taur. 3 ,,.—/4'*1.
Otob. et Treuif. GE&. 41 Hal. per actionem. G X E. 42 Hal. quam re-
bus. Defunt item in quinque e feptem MSS. vt proinde legatur: et patrem pro
portione dotis quam lucratus efl. Hoc inde contigit, quod aliquis e primis Flo-
faltu fa&o a finalibus huius legis ad finem proximae in hunc modum : pro por-
tione dotis fucceffores datur. BR. — Quinque illa funt Otob. Vat. I. "Yreuif. Byn-

in funus aliae, Subantique fami fuperfcriptum. — Sed tam manifefta eít reftitu- - E æ&
tio in filiae, vt ita habeant omnes et editi et fcripti. &z. — Etiam Hal. Scripti (^ -
Confului fex MSS. fed in nullo:
particula zaz cernitur. '"l'res folum habent funeraria, immo et S. Cruc. fed ex
E. :
cuperant. GEB. 45 Haec: pro portione dotis quam vecipit et virum, in mul- yf,;
tis exemplaribus defunt, inquit Ruffardus. Defunt autem in Vulgatis editioni-
rentinae deícriptoribus verficulum tranfiliit, et hoc propter communia vtrique
verficulo vocabula: pro portione dotis. Ymmo in Treuif, contigit craffior error,
kersh. Duo zeliqua, vbi verba adfunt, Var. III, et $. Cruc. GE s. 44. Hal.
: veniri,

* . a * * e UE » * * P »y»eo dR »
cinius priorém maritum ?7?, licet lucm dotem faciat, funeris «e:pro prior ]

M

li
l J

[1 !
LP
Ü
Y

|

jj
vl n
[

peruenit. |

DIGESTCRVM " LIB; XLTIT. VILE

t L.À m e * & e [ » L
reftitutionejnon deduxerit quod impenderit ^*, vtilem effe ei
funerariam, $. 1. Si eodem momento temporis vir et vxor

decefferit, Labeo ait, in heredem viri pro portione dotis dan-

dam hanc aCtionem: quoniam id ipfum dotis nomine ad eum

Xl
XXXIIL VrrrAwvs librotEXVHE-ed-Ediéctum. Sr

ovis fuit heres, deinde7hereditas ablata fit ei ^* quafi in-
digno, magis eft, vt penes eum iura fepulchrorum remaneant.

x Ml

Sr Lo-

XXXIV. PAvrvs lbrodtzXtV-7

. t' L LJ ' L] * 1
cvs füb condiécione legatus fit, interim heres inferendo mor-
tuum, non facit locum[feligiofum. j« ^)- : e3ec) feee raac :

XXXV. Mancrernrvs.libre-V.Diseftorum. Mrxr-

ME maiores lugendum putauerunt eum, qui ad patriam de-

lendam, f& parentes, et liberos interficiendos venerit **:
quem ^5 |fi|filius patrem; aut pater filium. occidiffet] fine fce--

6 à 2 E 71 .
lere, éliam *? premio adficiendum jomnes;conftituerunt.

T.
cium.

religiofa vel facra effe, 59 ficut homines liberi)in feruitutem

£

i;ï ,. .!,:& « o a cev : TsäXXVII' M,..A".-—C———-—E R a

A

1 '&-Je;.»

XXXVI. PowrPownrv s lib ;

CvM roca capta funt ab hoftibus, omnia definunt

Quod fi ab hac calamitate fuerint liberata, quafi

perueniunt. it
ftatui reftituuntur.

quodam ?* poftliminio reuerfa, priftino
ium. FvwERrIS fumptus accipitur, quiäquiä corporis
caufa, veluti vnguentorum, erogatum eft : ( -et'pretium loci,

esy'clz«Ap quo defunttus humatus eft, et fi qua yectigalia, ?^ funt,

!

-Hadrianus refcriptit,

«,.)oz/'ï ( ?fu QU

[ 2 £fhea
fJa04;

vel farcophagi, et ve&tura: et quidguid.corporis caufa, ante-

quam fepeliatur, confutpt ineris impenfam effe exi-
ftimo.. $. 1. Möng,räZï IE:WS?:( gï'fþgff;ïl hri id effe, Diuus
! tj e

, caufa muniendi

m

eius loci factum fit,in quo corpus impofitum fit. Ttaque fi
lum quid dedificari teftator iufferit, veluti in circugüi ^
amplum quid g , veluti in circugmi

porticationes/ ?* eos fumptus funeris caufarnon efle. »«c/t ^.
: XXXVIII. VrnsraAwvs libro-LX. « i ibu-
. N& coR?0RA aut offa mortuorum detinerentur,
aut vexarentur, neue prohiberentur, quo minus]via publica
transferrentur ?9?, aut quo minus]fepelirentur, Praefidis pro-
uincide officium eft. |
Jes XXXIX. MaRncrAwNvslUibro-HE.-Inftitutionum, — Dr-

J

v fratres EdiCto admonüerunt, ne iu&;re 5? fepulturge tradi-

[

*»ono,,
[j

tum, id eft, terra conditum, corpus inquietetur. Videturjau- |

d ;g?Leunclau. II. Not. 36. Vnum illud MS. eft Treuif. et alterum. cujn, fuper-
ripto Barb. Reliqua, quae habent ve/Zar . IlI. et Bynkerstffmt m Flor.
'Ud,mfaciunt Otob. et S.

veniri, quod praefero. BR. — 45 Hal. impendit. GEB. 46 Hal. faerit be-
ves, cni deimde bereditas ablata fit. GE B. 47 Hal. venuit. GEB, 48 Go-
thofr. in nota q«iu. Kal et Vulp. 2aod fi. Nos retinemus Florentinam qzen
h. e. cuiusmodi. BR. Hlud 42n a Gothofr. notatum, cít emendatio Rad. For-
nerii JI. Rer. Quotid. 16. GE B. — 49 Hal. occidiffet fiue fcelere: etiau, et in
margine: alias, occidiffet: fime fcelere et. GEB. 50 Hal. praefigit et. GEB.
51 Ap. Hal. quodam, abeft. GER. 52 Vulg. Marcellus. n R. 53 Hal.
quidquid corporis canffa erogatum eft : veluti vuguentorum et pretium loci. GE R.
&4 Gothofr. in nota: vefliarja,
MSS. quinque, fic tamen vtVnifm prius habuerit vecfigalia, vt Florentiae, in*á
tero fuperfcriptum fit. alasy vettigalia.
et dubium eft, annon Graeci ve&uram, cum vecligalibus confuderint. ER. — Ad-

Cruc. GE B. £5 Gothofr. in nota: emmwuimentum, lta
Hal.et Vulgares. Hi etiam infra: quod munimenti, vbi tamen ap. Hal. moua-
yrenti, id cfl, plane abfant. — Inter feptem MSS. Vat. 1. Otob. "Freuif. et Byn-

kersh. fine gloff. a Flor, nihiPWifferunt. Barb. ezByulasshe-L- inino-habue-
us Manimentum Y - monimenti, eMeeejwewnmeubi. Solus S. Cruc.
Vulg. repraefentat. BR. — Conf. fi lubet, Sc. Gentilm u Origin. voce: Monn-

|

nentum. GEB, 56 Gothofr. in nota circuitupt. kmmo ipfe Taur. in mar-
gine habet circuitum. / Sic autem antique corregfum, et hoc omnes receperunt,
fic tamen vt pro quarto cafu fextum fubftitugt. p R. — Etiam Hal GEB. 57
. Confer Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. LCt. p. 429. . 9. BR. 58 Taur.
trausfeRentur. — Hal. transferentur. G 39 Id eft, qni non in puti-
culos, aut canibus proiedus. Vide Léur. Rami ref. de Prado zm Pentecontar-
cbo Cap. XVIL. GEB. — 60 Gothefr. in nota id eff, alio. — Et ita habent Vul-
zares. Sed Flor. fex MSS. tuepfür. pBR. — Barb. Otob. Vat. 1il. * &ue Lt

Vefliavia habet Hal, Vulg. omnes, et e feptem
* » E

Contio ex Baíil. $ «oaà funt fve]iiaria(

413
tem terra conditum, *& fi in-areula conditum hoc animo fit
vt non alibi ? transferatur. jSed)arculam ipíam, fi res exi-,-
gat, in locum commodiorem licere transferre, non jeft; dene-
gandum. : um
(6e» XL. Pavrnvs libro-IIlL. Quaeflionum.. Sr ovrs
enim $* eo animo corpus intulerit, quod cogitaret inde alio
poftea transferre, magisque temporis gratia deponere, quam
quod ibi fepeliret mortuum, et quafi aeterna fede 9? dare de-
ftinauerit, manebit locus profanus.
XLI. CaALÉ1sTRATVS libre1L-53 Infitutionum. Sx
PLVRES fint domini eius loci, vbi mortuus infertur, omnes
confentire debent, cum extranei inferhntur: nam éX ipfis do-
minis quemlibet recte 1bi fepeliri; conftat, etiam fine cetero-
rum confenfu: maxime, cum alills 5* non fit locus, in quo
fepeliretur. *
XLIT. FLoREN TiN Vv s libeeVIL-Inftitetiesom, M o-
NvMENTVYVM generaliter res eft memoriae caufa in pofteram
prodita: in qua fi corpus vel reliquae 9? inferantur, fiet fe-
pulchrum: fi vero nihil eorum inferatur 99, erit monumen-
tum memoriae caufa faétum , quod Grgeci |uevoriey 97, ap-

pellant 9$.

. XLII. PAPINIANVS, : :
Svw- perfonae, quae quamiuamireligiofum locum facere non

| poffunt, interdicto tamen de mortvo inferendo vtiliter agunt z

puta dominus proprietatis, fi in fundum, cuiusjfructus alie-
hus eft, mortuum inferat, aut inferre velit: nam, fi intulerit,
non faciet *? iuftum fepulchrum : fed fi prohibeatur vtiliter
interdicto, qui| "* de iure dominiiiqugeritur *2, aget. Ea-
demque funt in focio, quiin fundum communem inuito focio
mortuum inferre vult: nam propter *? publicam vtilitatem,
ne infepulta cadauerà iacerent, ftrictam ratienem infüper ha-
bemus **: quae nonhumquam ?? in-ambigüis religionum.
qudeftionibus Gmitti folet: nam fümmam effe iratiofiem; quae
pro religiopg. *9 facit. L jtr. 4zém 0
XLIV. Pavrvs il aeftüionum, Cvmw 77 in
diuerfis locis fepultum 79 eft, vterque quidem locüs religio-
füs non fit: quiajvna *? fepultura plura fepulchra lefficere non
poteft: mihi autem videtur, illum religiofum 99 efie, vbi,
uod éft'printipale, conditum eft 97: id eft, caput, cuius
;mago fit 3?, inde cognofcimur. $. r: Cum jautem| impe-
unge- | |"**) tratur,

thofr. in nota: et quafi aeternam fedem daret Flale. Vt Hal. duo habent co-
. dices, vt Florentina; quinque. Quidfi legamus: aeterma fede donare. BR. — Duo
illi: Barb. etOtob. — Quinque: Var. lL. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEE. — 63
Hal. Zp. III. GER. 64 Hal. et Vulg. alias. B R. 65 Taur. in Adnot.
reliquae, fic iu. P. et varie fcripta baec diéfio, nawm quandoque veliquae : fere ta-
men pofuimus reliquiae. — Et certe etiam in hocloco litera 7 eft fuperícripta, quod
recipiendum videtur, vt fecit Hal. et omnes. ER. 66 Ap. Hal, iuferattr,,
abeft. GER. 67 Id eft, imaue fepulcbvum. Yam Mial. Graecam vocemr in
/ textu repofuit, vertitque inter Graeca: cenotapbimm, quafi diceres imame fepul-
"bvim, quod fime corpore fit. Ceterum de Cenotaphio peculiari Diatriba egit
Iac. Gothofredus, quam offendes cum inter Opera st. 111. tumin Thef. Iur. Cin.
Tom. I11l. col. 25$. GEB. 68 Vulg. quod Graeci cenotapbimm appellaut.
Vide Bynkersh. J. Obf j. BR. — 69 Hal. lib. IX. GEB. — "TO Hal. facit. G E &.
71 Gothofr. in nota: A4J. quo. Ita Hal. et Vulg. BR. *72, Vulg. querítur.
BR. 773 Gothofr.in nota: praeter. Hal. GE2. — 74 Vide Duker. ad Opnfc.
de Lat. Vet. ICt. p. 413. n. 1. ER. 75 Gothofr. in nota: quae nunquam.
Hal. GE z. 46 Hal. pro veligiofi. GEB. — 777 Ad h. l. commentatur Byn-
kersh. . Obf. j. BR. — 78 Vulg.fepultus. BR. — 79 Gothofr, in nota vnius.
Hal. Xaloandro fauct, quod olim Flor. fuit vdas, pro vxa. BR. Sepulturae
vox fert interpretationem cadaueris, vnius Azídaye. — Sic bumatio in L. 22.5. 4.
infr. Quod. vi aut clamy pro reliqpii?, quae humantur. Vide Bynkersh. alleg.
loco. GEz. . $o Hal. et Vulg. inferit Jocum. BR. — 81 Vulg. v/£ ga0d prin-
cipale conditum efl. Wal et H. a Porta in IL. v5 quod. principale eff couditur.
Bynkersh. L' zbi quod, priucipale conditum efl. Pal. ME.:véi quidem peincipale
conditum efl.| B &. $5 Vulg. fic habet: id eff, caput, cuius imago fit, vude
cognofcimur. Et fic etiam feptem libri MSS. e tredecim. — Pro fit autem, coa-
ftanter omnes fit. Habet Otob. fit, fed, vt puto, lapfu calami. Kal id eff

principale couditum efl, id efl, caput, cuius inago fit, iude wel ponius, vude co-

nif, Bynkersh) GEB. 62 Go-

gnolcimar.

Tt23 f

Jpr: ('d/är,, ätx .'"H/f(/afä,
í

L

?u&ö

lQe n Cuau um

"(*'E"Ma/l ^ 4(771 u

À
CA ;

^
v&

LO i& du V anieet,,

[
!* f
h^
CHIRENEANASDYRMDUT

J M. z p j/'

caput, vude qualis cuiusque imago fit cogno[citur. Ipíe reícribos v5 qued eff -

DIGESTORVM LIB. XI. TIT.

tratur, vt l'eliqläe 33 transferantur, definit locus religio-
fuseffe, . . : ;
Ia. XLV. MEXECIANVS lJibro. VIE. —Fideicommifforum.
IwxrrExsA funeris |femper ex hereditate deducitur ,] quae
etiam omne creditum folet praecedere, cum bona foluendo
son fünt X — fs Z. :
XLVI. |Sjc 4 x v o r A Ui : onum.- Sri PLv-
RA praedia quis habuit ?^, et omnium , vfumfructum fepara-
tim legauerit, poterit in vnum inferri: jetjele&tio erit heredis,
u9tet gratificationi locus: fed fructuario vtilem actionem T M
fle mspadpe)/. heredem dandam ad id recipiendum, quod propter eam ele-
P / &ionem(minutus eft vfusfructus. $. r. $i heres mpherls in-
| feratjmortuam in hereditarium fundum, a marito, qui debet **
in fünus conferre, pro Zeítimatione loci confequatur, **.
$. 2. Ei, cui veftimenta legantur, fi in funus erogata fint,j vti-

lem actionem in heredem dandam placuit: et priuilegium fu-

214

,

; p uLf
L fcf*/ et Y »
e

neràrium. - ! | |
/g DE MORTVO HINFERENDO ET-SEPVEL-
D x FP QVO,QVAVE ILLICMORTVVM ]|IN-

PRAETOR ait, 14 QV |
D-uetant K FERREINVITO ÜTE/'UIVS EST, QVO, MINVS IL-
amaeyobf r LIduE EAVE MORTVVM]INFERRE, ET. 1BI SEPELI-
adu&sAA. . V oU RE L ICEAT, VIM FIERI VETO. $. r. Qui gnfe;ærgi
: ""[7 "" mortuum ius habet, non prohibetur|inferre. Prohiberi (àuü-
[ D 155«5 *^ teminferre videtur, : | u
E [»ütinere arceatur. $. 2. Hoc.einterdicto |dé j mortuo 2gnferj,em-
: ) : do dominus proprietatis vti poteft: quod etiam de loco püro

competit, $. 3. Item fi mihi in fqu&m&ïa debeatur, in quem
C 4 — fandum)inferre volo, et via prohibear, hoc interdicto poffe me
experiri, placuit: ? quiajinférréjprohibeor, qui ^ via vti pro-
hibeor: idque erit probandum, et fi alia/feruitus debeatur.
Z2 $ 4. Hoc interdi&um prohibitorium elfe, palam|eft, $. 5.

Praetor ait, QvOo xrri lljvs EST INVITO TÉ MOR-
Fb ;

Qe rebaer cred7&] [e a. um 1 De cwmdhore. [27

4 DE/REBVS CREUICIS 3:.S] CERTYM PE- /
E s TiETVR, ET PÉ CONDI | ".
: J VLPIANVS i
;BW RE EST ?, prius quam ad verborum interpretationem

Tperueniamus, pauca de fignificatione ipfius tituli re-
ferre. Quoniam igitur multaad contractus varios per-

gnofcimur. — Wt adeo ICtus tres rationes adducat 1. quod caput principale mem-
brum corporis. 2. quod eius imago fit. 3. quod inde cognofcamur. Adde Ot-
tonem 7» praefat. "Towm. I. TTbef. Iur. Rom. p. 2. BR. Adde, fi placet, Henr.
/ a Suerin in Repetit. Lection. lur. c. 2. Septem illi Jibri, qui Vulg. habent, funt
EEE ECC IV.(Pal. I. II. Magl. Treuif) Bykerslz Gægfiqui: Bdrb. Otob. Vat. II.
| du 17/(. Pal IHI. S. Cruc. Taurinf. 1. GE s. 83 Gothofr. in nota A. reliquiae. Ita

£444 : , Hal. et Vulg. B R. 84 Hal. funt. GEB. 85 Hal. babuerit. GEB. 86
at V(fM Hal. vtilis aíiio,et mox damda. GEB. 87 Vx?l*g. deberet. BR. 88 Vulg.
! , ^ confequetur. BR.
Ti 27* ,CAW I Hal. inferit ez, vt 7» zl ab initio pofitum idem denotet, quod ;llic.
B -X (4aeC. GEB. . 2 Hal inferit vero. — Vulg. autem. BR. — 3 Hal. praefigit et. GER.
u) 4 Hal. et quia. GEB. — 5 Gothofr. in nota: eo. Hal. GEB. — 6 Hal. et Vulg.

!v E aedifcationi. BR. — 7 Hal. probibnuerit, GX n.

. c.;/æ&f)æe 6/47/&4741))(41,/ 2: ;
AT : ul i n Z—; t.ci?a .-'/ZI(DL ( h.

$ Hal imponere. GEB, — 9

P " "
| GAT lex regia, mulierem, quae práegn

fiue in locum]inferre prohibeatur, fiue |

VIL' YDL AUNM'XIL. TIT, 4
TVVM INlF*ERRE, QVO MINVS ILLIIN EO LOCO SE-
PVLCHRVM SINE DOLO MALO AEDIFICARE LI-
CEAT, VIM FIERI VETO. $. 6. Interdictum hoc pro-
terea propofitum eft, quia religionis intereft, monumenta ex-
ïrui et,exornari. $. 7. Facere fepulchrum, fiue monumen-
oco, in quo ei ius eft, nemo prohibetur, ,$78. Aledi-
ficare:Videtur prohibere, et qui prohibet eam * materiam con- 54 « L s«
mehi, quae aedificio 9 necefíaria fit: proinde et, fi operi ne- ^^ .
ceffaribs; prohibuit * quis venire, interdictum locum habet: e db d
:fi machinam alligare quis prohibeat, fi tamen eo loci prohi-
beat, qui feruitutem debegt. Ceterum fi in meo folo velis ma-
chinamjponere 9, non tenebor interdiCtó, fi iure ? te non pa- "
tiar. -$.-9. Aedificare autem non folum, quiinouumjopus moc-" o»L,
llitur, intellggendus eft, verum/is quoque, qui vult reficere. (^9J
$^ 1o.. Is, qui!äjagit, vt labatur fepulchrum, hoc interdicto
tenetur. z Kec n asl -
IlL. MaRcErrvs dibro-X-

hatc
m r2 gaisn o

tum in) ha,

du

igeftorum. N E- (; , i, Ev
I9 mortua fit, hu- "vest,
mari, antequam partus ei excidatur: qui contra fecerit, fpem

| animantis cum grauida peremiífe videtur.

oj ReMAl. P owPoN1vs libro-IX.-ad-Sabinum. | S1/ : Z»o-y Mrg.;fï
|Pivs &edes tuas quis aedificet » gf ) ** fepulchrum, opusj«-« priaj,
nouum tu ** 'nu»näiare poteris: fed fafto opere, nullam ha- ^" ^"7
bebis actionem, nifi quod vi, auticlàm. $.-1- Si propius ge-lr-
dificium alienum intra legitimum modum mortuus illatus fit,
poftea eum prohibere non potqäþ aedificii dominus, quo mi-
nus alium mortuum eo inferat, vel monumentum aedificet, ft
ab initio dofnino fci&nte hoc fecerit. — IE.
|.. IV. VrrrAN vSibroiH:: O LowaaA pof-
feffione| ** ius fepulchri non tribuilei, cui iure non com-
petit. l£ — .. u a. ; u
V. Ipxw li i

IDEM .. Op | SriIN EO fmonumen-
to, quod imperfe&thim eife/ dioiur, reliqufe ** -heminis- con-
ditde funt, nihil impedit, quo minus id perficiatur|*$. 1) Sed
fi religiofus locus 1am factus fit, Pontifices explorare * de-
bent, quatenus, falua religione, defiderio reficiendi operis me-

fs | Es |
DIGESTORVM SEV PANDECTARVM
PARS TERTI A. |

dendum ütfaäw.

*It.

LIBER DVODECIMYS.9-»eé«f1.

tinentia iura fuüb hoc titulo Praetor inferuit, ideo rerum cre-

.ditarum titulum praemifit, omnes enim contractus, quos alie-

nam fidem fecuti inftituimus, conple&itur *: nam, vt libro:
primo Qugeftionum Celfus ait, credendi generalis appellatio
eft: ideo fub hoc titulo Praetor, et de commodato, et de pi-
gnore edixit: nam cuicumque rei adfentiamur ? alienam fidem

| fécuti, mox recepturi quid ex hoc contractu, credere dicimur. f

Rei quoque verbum ^, vt generale, Praetor elegit.
: | II. PAv-
Gothofr. in nota: fed iure. Hal. GEB. — 10 Hal. praeguaus. GER. — 11 Hoc
et nihil aliud me iudice eft quam imprudens repetitio literarum finalinm ir- ae-
dificet. Hal. aedificet fepulcbrum et opus, coniun&ione alio in loco feruata, . E
fex MSS. duo habent et fepulchbrum, 1n tertio et eft erafüum. BR. Duo ill?:-S. T&Umlh/
Cruc. et Treuif. jtertius : Otob.yeliquïf Barb. Bynkersh. GEB. — 12 Ap. Hal. p
tu, abeft. GEB. — 13 Hal. et Vulg. Longa poffeffio, et mox tribuit. BR. Iqï:M Q/t
Hal. et Vulg. religuiae. BR. —— 13 Hal. explorari. GEB. s
I Confer. Em. Merillium n Commentario ad Tit. Digeflorum d& Re-
bus Creditis in Thef, Iur. Rom. "Tom. IHI. col. 6$g. et Guil. Barclaium zm fimi-
li Commentario ad. Eundem Titulum ibid. col. $01. GERB. 2, Ap. Hal. ru-
brum ita fe habet: JDe rebus creditis liber primus.. Sicertum petatur condiclione,
Tit. l. GEB. : 3 Vulg. Bene efl, ob non intelle&am phrafin latiniffimam. B R.
4 Taur. coNplecdlitur. GEB. 5 Hal, adfentimur. GEB. , 6 Taur. verVum.
: GXEB.

L i
*!fl')wäc
"7* Q utlit

ULTA

| DIGESTORVM
IL PaAvrvs Mr&XXVHä gd-Ediétum. MvTvvM

daäus recepturi non eandem ípeciem, quam dedimus, alio-
quin commodatum erit, aut depofitum, fedidem genus: nam
, fi aliud genus, veluti, vt ?. pro.tritico vinum recipiamus, non
erit mutuum. $. r. Mutui datio confiftit in his rebus, quae
pondere, numero, menfüra confiftunt *: quoniam efrum ?
datione poffumus in creditum ire, quia '*? in genere fuo fun-
iayï-"m,&ionem **.recipiunt per folutionem&Izä.qualfüpeciä 3* nam
in ceteris rebus ideo in creditum ire nón poflumus, qui&alaliud
L-? smaL,pro alio inuito creditori folui non jpoteft. $. 2. Appellata
eít autem mutui datio ab eo, quod de meo tuum fit *^: et
ideo fi non fiat tuum *?, non nafcitur obligatio. $. 3. Cre-
ditum ergo a mutu&iïert, quàj** genusa fpecie: nam cre-
ditam confiftit *7 extra eaS; re& quae pondere, numero, men-
fura continentur: ficut, fi ** eandem rem recepturi fumus,
creditum eft. Item mutuum non poteft effe, niff proficifca-
tur pecunia: creditumautem *? interdum, etiamfi nihil pro-
