'roncum effe. — Decepti librarii fimilitudine infcriptionum. — Vulgares ediderunt :
MARCELLV'S fcribit. Eum qui. Ceterum et in Bafil, haec fuperioribus co-
haerent. BR. Hal, vt Florentiae. GEB. 17 Hal acceperit. GEB. —— 18

36 Hal. inferit tamen. GEB.

re, fufficere initio traditionisignoraffe rem alienam, vti

accipienda, fi poft emptionem apud eum remanfit.

(.VI.WJWJ&ngpggEeSITFORVM EIM WIL TITSLOJAL

cit 1?, G. 7. Si petenti mihi rem, iusiurandum detuleris, ego-
que iurauero rem meam effe, competit Publiciana mihi, fed
aduerfüs te dumtaxat: ei,enim foli nocere debet iusiuran-
dum, qui detulit. Sedfääü noffeffori delatum erit iusiuran-
dum, et iuraderit rem petitoris non effe, aduerfus eum folum
petentem exceptione vtetur, non vt £f ?^* habeat actionem.
$. 8. In Publiciana a€tione omnia eadem erunt, quae et in rei
vindicatione diximus. $. 9. Haec actio et heredi, et 1&—2*
honorariis fuccefforibus competit. $. 1o. Si ego non emero,
fed feruus meus, habebo ?? Publicianam. Idem eft et fi pro-

curator|meus, vel tutor, vel curator,| vel quis alius negotium $A.
meum gerens emerit. $. II. Praetor ait, Qv1 BONA |FI-, ,,,

DE EMIT. Non igitur omnis emptio proderit, fed ea, quae
bonam fidem habét. Proinde hóc ^* fufficit, me bonge fidei
emptorem fuifle, quamuis non a domino. ?? emerim, licet ?9
ille callido confilio vendiderit: neque enim dolus venditoris
mihi nocebit. $. 12. In hac actione non oberit mihi, fi fuc-
ceffor füm, et dolo feci, cumhis, in cuius locum fücceffi, bo-
na fide emiffet: nec proderit ?? fi dolo careo, cum emptor,
cui fucceffi, dolo feciffet.
jemit/?3, dolus eius erit fpectandus, non meus: yyel contra.; ^fv
$. r4. Publiciana tempus emptionis continet: et ideo neque 5f vt
quod ante emptionem, neque quod poftea dolo malo fafctüm "^*
eft, in hac aCtione ?? deduci,ïeïfiponio videtur.. $. 15. Bo-
nam autem fidem folius emptóris continet. $. 16.' Vt igitur
Publiciana competat, haec ?? debent concurrere: vt et bona -
fide quis emerit, et ei res empta eo nomine fit tradita. Ce-:
terum ante traditionem, quamuis bonáe fidei quis emptor fit,
experiri Publiciana non poterit. J/S.- 17. Iulianuijlilefb""feæ— [&dïpggdu
mo-Di Orum*"--f'crig&t& : traditionem rei emptáe oporte-
re bon£-fidelfieri: ideoque fi fciens alienam pofleffionem ad-
prehendit ??, Publiciana eum experiri non poffe: qui£ vfu-
capere non poterit. Nec quisquam putet, hoc nos e;glftifha-
: *5 quis
poffit Publiciana experiri: fed oportere.et.$f/tunc ?5 bona
fide 5* emptorem effe.- :
.VIH. GarvsWibro-VII. ad Edictum prouinciale. Dx
PRETIO Vero folüto nihil exprimitur: vnde poteft conie-
Ctura capi, quafi nec fententia Praetoris ea fit, vt requiratur,
an folutum fit pretium 4X7. u

IX. VnrriANvsHibro XVL-ad Edictum. Srvx au-
tem'emptori res tradita eft, fiue heredi ernptoris, Publiciana
competit a£tio. . $. 1. Si quis rem apud fe depofitam, vel fibi
commodatam etrnerit, vel pignori fibi datàm, p ögrwdi—tgj erit ;4,2,?),;&,
$ .2., ded ;
et fi práeceffjgt tráditio emptionem, idem efif dicendum.
$. 3. Item fi hereditatem emero, et traditam mihi rem heredi-
tariam petere velim, Nerafius effe fcribit Publicianam. $. 4.
Si duobus quis feparatim vendiderit bona fide, ementibus, vi-
deamus, quis magis Publiciana vti poffit: vtrumjis, cui priorij 29 . .
! a tb TO.

2 2

»

m d

Hal. ex liberalitate. Bafil xzr2 3«gsbv. BR. —— Y19 Pro competit, datur. lta
vocem vefpicit interpretatur Au&or de Latim. Vet. ICt. p. 333. vbi tamen Du-
kerus fermonem Vlpiani fe non intelligere fatetur. BR. 20 Hal. inferit et.
G E B. 21 Vulg. etiam. BR. 22, Hal. Vulg omnes praepoütiþpgqcm*omit-ïg !
tunt.| Et fane abundare vi ' t38--8; cpfo more veftigia
Flor. | . Bafil. éguáZex xAwQovéuoic xon. Ou2Ó6xXoic TQarrUQíoic, BR.
&fiqua MSS. Barb. Otob. Treuif. Bynkersh. GER. 23 Vulg. babéo. BR.
24, Hal. bic. GE B. 25 Vulg. a non domino, quod et ipfi praeferimus. BR. ;
26 Hal. pro. lcet habet et, GEB. 27 Hal. inferit et, GEB. 28 Hal.
emerit. G EB, 29 Hal. et Vulg. Zu banc aclionem. BR. 30 Vulg, infe-
rit tantuTu. RR. 31 Hal /fcribit. Ceterum ad haec luliani vide Henr. a .
Suerin. Repetit Lecl. Iur.c. 44. GER. 32, Hal. appraebeudit. GEB. 33 |
Hal.íimpliciter vt. GEB. — 34 Vulg. etimsm. BR. Et ita Treuif.|]|GEB. — 35

i

Tl
(ban].

Duarenus monuit legendum et bu"c, tefte Ruffardo. — Sed in MSS. nihil reperi,
36 Hal. bénae fidei, et ita Barb.. At M.[.2.
37 Vulg. ad-
dit

duod Duareni conie&turae faueat. B.
Otob. et $, Cruc. fessesee T'reuif, et Bynkersh. vt Florentiae. GE B.

4 4, . E : - :
$. 13. Sedienim [fi feruus meusieuts o

df

"

"

; fuvlu

m

Ío:

s E

G??chuliari

arf&.

-ges tradita eft, anlis
Vi otimo-Di

* "

, £
L

" DIGESTORVM LIB. VL TIT. Il.

Ufb f u U gt t x T. ha g |

e. " !
38, qui taptum emitl/. [Et Tulianus Jlibro.
' , àpft: iyt,fi quidem a5 eodem non do-
ino ?? emerijt, potior fit, cui priori res tradita eft: quod
fiadiuerfis non dominis, melior caufa fit poffidentis, quam
petentis: quae fententia vera eft. $. 5. Haec actio in his,
quae vfücapi non poffunt, putajfurtiuis, vel in *? feruo fugi-
tiuo, locum non habet 4;.,. $., 6. Si feruus hereditarius ante

aditam hereditatem aliquám remt emerit, et traditam fibi pof- -
feffionem amiferit, rete heres Publiciana vtitur, quafi ipfe pof-

fediffet. Municipes quoque, Mw res tradita eftJin
eadem erunt condicione: ,,, i. "rR nene r
A X. PAVYLYSIlibro—HEX- ^?—ad Edictum. SIVEfpe-
nomine feruus emerit, fiue non.
XL VrPIANVYSs/libro-XVL-ud-Edictum. 51 kco
emi, et mea voluntate alii res fit tradita, Imperator Seuerus
refcripfit, Publicianam iHi-^3 dandam. $. r. Si de vfufructu
agatür (tradito,| Publiciana datur. Itemque ;22 , feruitutibus vr-
banorum praediorum per traditionem conftitutis, vel per pa-
tientiam, forte fi perdomum quis fuam paffus eft aquaeductum

transduci: item. rufticorum: nam et hic traditionem, et pa-

Cf

ea. f'dä

Lf Ó

tientiam tuendam conftat. $. 2. Partus ancillae furtiuae, qui
apud bonae fidei emptorem conceptus eft, Z ber hanc actionem
petendus eft, etjühil ab eo, qui emit, poffeffus non eft. Sed
herés furis hanc aCtionem non habét: quiavitiorum defuncti
fueceffor eft. — $. 3. Interdum: tamen, licet, furtiua mater di-
ftracta(non fit, fed dggatagignoï'anti mihi, && f? apud me con-
] t 4* petit rhihi in partu *7 Publicia-
epeïät. et pepererit ^^, competit mihi in partu 7 :
na, Wt/Iulianus ait: fi modo eo tempore, quo experiar ^8, fur-
tiuam matrem ignorem. $. 4. Idem Iulianus generaliter di-

cit, ex qua cauía matrem vfucapere poff

poffem, fi furtiua non ef-
fet, ex ea caufa partum me Vfucaperäj—iïbfu 'tiuam effé mátrem
ignomibam/ *?. Ex omnibus igitur icaliDus 59 Publicianam.
habeyo ?*.

$. 5. Idem eftyet i ex partu partus eft| et fi non

L'€, natus, fed poft mortem matris, exfetto ventre eius ??, extra-

&f

*

rcri/ctwa

FR

$. 6. Idem ait, aedibus emptis, fi fuerint dirütae, ea, quae ae-
dificio acceflergnt, huiusmodi aCtione petenda. $.—7- Quod
tamen per allugionem ?? fundo acceffit 56 fimile fit éi, cui
.accedit: etideo, fi&pfe fundus Publiciana peti non poteft, r
hoc petetur: fi autem Wä iartemy 57, quae per al-
luuionem 53 acceffit: et ita Pomponius fcribit. $. 8. Idem
adicit 52, etfi ftatuae emptae partes recifae 5? petantur, fimi-
lem a&ionem proficere. $. 9. Idem fcripit: fi aream emero,

et infülam in ea aedificauero, reCcte me Publiciana vfurur.

L« L] * x&:,, : 3 *
Gus eft, vt et ?5 Pomponius libro quadragefifimo fcripfit ?^.

$. ro. Ítem inquit: fi infulam emi, et ad aream ea peruenit,
- K [ ;

aeque potero vti Publiciana $*. /vex Axetefi a — ?. £n, Ern;

XIL Pavrvslibro—XIX. -92 ad Edictum. | Cvw
spoxsvs fponfae feruum donaffet, eumque in dotem ^^ ac-
cepiffet ante vfücapionem, refcriptium eft a Diuo Pio, diüor-

öa : ,. * e & El , * » YT ?
tio fdtto]reftituendum efle fernuum: nam valuifíe donationem.

inter fponfum et fponfam 5*. Dabitur ergo et poffidenti ex-

dit au »0nm, BR. — 38 Hal an etiam, qui, GER. 49 Florentiae fcriptum
erat: ab eodem domino, íed mou, deinde fuppletum. R. 40 Ap. Hal, z.
abeft, GEB. 41 Hal. babenut, vitio, vt reor, typorum. GEB. 42, Hal. lib.
"XXI. GEBR. 43 Ap. Hal. ili. abeft. — Vulg. ei. R. 44. Hal. inferit de.
GEB. 45 Hal. et Vulg. iníerit ea. BR. 46 Vulg. concepit et peperit. BR.
47 Vulg. partum. BR. 48 Gothofr. in nota: Quwo pariat Cuiac. ad L, 4.
infr. de Vfucap. al. quo experior, al. quo et pariat. Graeci hic legunt: iv 74
xiveiv, id eft, fi eco tempore quo experior. Sed hoc ipfum iam monuit Leun-
clauius /I. Notat. 24. Adde, fi lubet, Adrian. Puluaeum de Rei furt. probib.
v[ucap. c. 10. BR. 49 Hal. iguorem. GEBR. 50 Hal et Vulg. canffis.
Bafil. etiam habent: émóv. Nihil tamen mutarim. BR. 51 Hal. et Vulg.
babeo, B R. 52, Bafil, && dverousic vexSívroc. BR. $3 Ap. Hal. et abeft.
GER. . 54 Vulg. addit Digefforum, et habet fcribit. BR. 35 Taur. alla-
Biouem. GEB. 56 Hal. accedit. G E B. 57 Hal. et pars. GE B. 58
'Taur. alluBzonem. GE B. 59 Hal. adicit. GER. 60 Bafil. àmecóvzuv,

quae exciderunt, hoc eft, amiffae funt, BR

61 Ap. Hal Pabliciaua, abeft. |

ceptio, et amiffa poffeffione, Publiciana: fiue extraneus, fiue
donator poffideat. y $. r. Is, cui ex Trebelliano hereditas re-
ftituta eft, etigpfi/non fuerit naxétus poffeffionem, vti poteft
Publiciana. $. 2. In vectigalibus 55, et in aliis praediis, quae
vfucapi non poflunt, Publiciana competit, fi forte bona fide
mihi tradita fünt 59. $. 3. Idem.eft-et fi fuperficiariam in-
fulam a non domino 9* bona fide emero. $. 4. Si res talis

fit, vt eam Lex aut Conftitutio alienari prohibeat, eo cafu Pu- /

bliciana non competit: quia his cafibus neminem Praetor tue-
tur, ne contra Leges faciat. ^. 5) Publiciana atfione etidrà
de infante feruo nondum anniculo vti poffumus. -$—6. 99 Si
pro-parte quis rem petere. 9? wmit, Publiciana a€tione vti
poteft. $. 7. Sed BWS, gïïi mofnento poffedit, rec&te hac
aCtione experifetur "9. mo Zm 6f

XIIl. GArv slibro-VH.ad Edictum prouineiale. Qv A x-

M W'öa«y'a' A 1

ved

r E

cvMovx funt iuftae caufae adquirendarum rerum, fijx/his L4^/* -

fequendarum 7^ gratia, haec a€tio. $. r. Interdum quibus-
dam nec ex iuftis poffeffionibus competit Publicianum iudi-
cium: namque pignératiciae, et precariae poffeffionós iuftae
funt, fed ex his non folet competere tale iudiciutm: illa fcili-

cet ratione, quia neque creditor, neque is, qui precario roga-

uit, eo animo nancifcitur poffeffionem, vt credat fe dominum
effe. $. 2. Qui a pupillo emit, probare debet, tutore aucto-
re ?? lege non prohibente, fe emiffe.
falfo tutore ayCtore emerit, bona fide émifle videtur.
XIV. PIANYvS-Jlibro -XVE.—ad -Edictum. PaAPri-
NIANVSüibæ-fextürQuAe&iongm-fæibitt Si, quis prOhibuit,

2.

vel denuntiauit, ex caufa venditionis tradi rém, quae ipfius

voluntate a procuratore fuerat 7* diftraCta, etis nihilo minus c4

A.
2

tradiderit, emptorem tuebitur Praetor, fiue poffideat, fiue pe-
tat rem. Sed, quod|iudicio empti procurator emptori praefti-
terit,contrarigiiudicio "* mandati confequetur *^: poteftenim
fieri, vt emptori res auferatur ab eo, qui 77 venire mandauit,
quia per ignorantiam non eft vfüs excepäone, quam debuit
opponere: velutl, sY NON AYCTOR MEVS EX VOLVN-

TATE TVA VENDIDIT '*.

Sed et ?? fi deceptus-

G ota 7

f ereco
XV. Pow»oNuzivsMHibro—LII.7?-ad-Sabinum. — j5 -

sERVvs meus, cum in fuga fit, rem a non domino emat,
Publiciana mihi competere debet, licet poffeffionem rei tradi-
tae per eum nayus non fim. ^ J3ev»-» .
XVI. PAPINIANgj libto—.- i Pau-
lus notat: Exce»mrrio iufü dominii Publicianae obicien-
.da 3* eft. ii Kfeno [* Craecue
: XVIL- N gaTrvs-libro HE-Membranarum. ( 4P v B 1.1-
CIANA aCtio non ideo comparata eft, vt res domino aufera-
tur, eiusque rg! argumentum ett primä" 82 gequitas, deinde
exceptio sf EA RES POSSESSORIS NON siT, fed vt
kis, qui bona fide emit, poffeffionemque eius/ ?* ex ea caufa
: —
nanctus eft, potius rem habegt. ( ex'ez, £.

80

TIT.

63 Bafil. iv apord, pro hs mgetaa, vt
BR. 64 Vulg. addit cowmfíat. BR. — 65
Bafil. x «v digdvrivrixAv, BR. 66 In Pand. Fl. tradita efft, fed hic re&tius.
Ita H. a Porta in II. omnes autem re&e habent. BR. Etiam Hal. GER. — 67
Hal. more fuo inuertit 102 domimo. GEB. — 68 Hal. praefigit Et. GER. — 69
Hal. et Vulg. rem vepetere. BR. ^7Oo Hal. experitur. GEB. 71 Hal pro-
fequendarum. GXB. 72 Hal. et Vulg. inferunt et. BR, 75 Ap. Hal. et,
et mox aandore, abfunt. GEB, .. 74 Hal. juit. GEB. 75 Bafil. 3ix viic dy-
cruuysyus BR. 76 Hal. confequituv. GEB. 77 Vulg. inferit vem. BR.
78 Vulg. vendiderit. BR. 9 Hal. ljb. IV. GEB. — 80 Hal. transponit /zbro
X. quaeflionum. PAPINIANI, Vulg. Papinianus. BR. —— 81 Hal obücien-
da. GEB. $2 Taur. in Adnot. primo im P. et im vet. prima. E fex fcri-
ptis quatuor habent przma. BR. — Otob. 8. Cruc. Bynkersh. Reliqui duo Barb.
et Treuif. habent pri;mo, atque ita quoque Hal, G&E. 83 Ap. Hal eius,
abeft. GE B. : '

GEBR. 65 Hal. L. XXI. GER.

alias in Pand. z dote, pro zm dotem.

* Hal.

[ * /

w — —

- caufis nayféti res amiferimus, dabitur nobis, earum rerum per- »^ex — a.

hn

DIGESTORVM LIB. VI

132 JSL HL LIB. MVIL TIT.. IT
* TIT.-—FHL W( ^ lendi dantur, vt priuatii * agros Inogg*ïy colendos dare fole-
/& SI AGER, VECTIGALIS, ! ID EST;, * EM- mus. $. I. Qu1 in perpetuum fundt-np fruendun? gond'uxe-
f , j Z t€ . Olarus . ' E t . / t runt I?(æ&ümeïptbüs,.qt;uamms non efficiantur domini, :camen
P^ fw*Mï PHYTE|[V TICARIVS| ", PETATVR. 'g placuit competeré eis in rem actionem aduerfüs quemuis pof- ,
ex C& PAvrLvs libro XXI. ad Ediétum. fefforem: fed et aduerfus ipfos municipes: ——4fJj "
E. eyb-æ ,W;w GnI ciuitayüm ? alii vectigales vocantur, alii 11,93&-"&6' . À. VuriaAmNvs]llibroXVlL-ad-Sabinum ?. rA ta- W
| UT WL' qui in perpetuum locantur: iid eft Wac ! men, fi vectigal foluant. ^ occtfums p * !
| . b u -Aege vt faindiu * pro his vectigal pendatur, diu neque li. PAv vsMibre—XXf* -ad-Edictum, — Inkw eft : l
4 d) i ipfis, qui conduxerint;?, neque his, qui in locun? eorum fuc- | et fi ad tempus i?äbu»e;r conduttum negstempus congluctio-
P cefferunt, auferri eos liceat. Non vectigales funt, qui gitg 755(:)/- /nig 'fmitu;n üï' eo// )irent, ( eneatt) CT
j —— i ; ( . ; exXkicert V12 a Ccecocenl n2 Jucau ; ;
E gt aol d bt Rij n — i P
r wi; i ( VOLIDRESRSGBEPTIIMNJBaeoea.
| | £m ;
: JM n VI. GA 11 Vä Mibro,VIf.ad EdiCctumprouineiale. Vswvs-
' L | ^ FRVCTVS fpluribus modis conftituitur: w& ecce, fi legatus
: J DE VSVFRVCTV, ET OVEMADMO- .|fuerit Sed et proprietas deducto vfufructu legari pot;g&, vt w
| 79 105 w oAX .97" DVM QVIS VTATVR AFR.VATVR.& ä( 7;» apud heredem maneat vfusfructus. f'*(g;) - Conftituitur ad- n
; Z*«U/**/ GOPU - p ii du f äæï [ 3 huc *? vfusfructus, et in iudicio familiae hercifcundae, et
I ;5. PAvrvslbrotHk 2 aïä». -V--ïteämm' ; ."| communi diuidundo, fi iudex aleii proprietatem adiudicauerit,
; (J'/I//. M—- [svsrnvervs eft ius alienis rebus vtendi' fruendi, | alii vfümfructum. | $. 2. Adquinfur autem nobis vfusfructus
E t : falua rerum fubftantia. : non folum per nosmetipfos, fed etiam per eas quoque per- . fL(.,/f;',,
H CHRLE, CELSVS-W?&W& EsT fonas; quas iuri *? noftro fübiectas habemus. $. 3. Nihilé^ X
; Jw;);c,y fer- enim vfusfructus ius in corpore, quo füblato, et ipfum tolli dütcm, vetat, feruo meo herede infüituto, legàri proprietatem " |
Ev . neceffe eft. E E deducto víüfruétu. CO. ] L
u"y" faules — IIE4GAx ymgMWW"*C'UWW*&W&BFGQQ VIT. VrPrANVYS 1ibrioü(]VH. ** ad Sabinum. Vsv- |
rum. OmwNygvmw praediorum iure legati poteft conftitui vfus- | FRv cr.v legato omnis fructus rei ad früctuarium pertinet. .
fructus, vt geres iubeatur dare alicui vfugáfructum.' Dare ! Et aut rei *? foli, aut rei mobilis vfusfructus legatur. $. r.
autem intellegitur, fi induxerit in fündum legatarium, euinue | Rei ** foli, vtputa/äedium, vfufructu legato, quicumque **
patiatur vtifrui. Et * fine teftamento autem-^ fi quis velit | r&itus eft, ad vfüfruCtuarium pertinet: quaggüe'obuentiones C*f wl
"bbet. vfümfructum confttuere, paCtionibus et/ftipulagionibus id | funt ex 'äedl.h.cgs,. ex areis, etjceteris, quáecumque Aedium Jaoien
2 fW efficereipoteft. . "r Confgtit * autem vfüsfru&us non tan- | funt. Vnde etiam mitti eum in pofleffioném vicinarum fedi- lp
E - W?þï:"ä"' tum in fundo, et aedibus, verumetiam- * in feruis, et lumen- | um eaufa damni infecti, placuit: et Aure dominii poffeffurumx ] Wt
5 tis, ceterisque rebus. $. 2. Nectamen in vniuerfum inutiles | eas/aedes, fi perfeueretur non cauenri: nec quidquam amitteré" Luli
| — .. . ^^ o— effent proprietates, femTäer abjcedente vfufruttu, placuit cer-| finito vfufructu. Hac ratione Labeo fcribit, neo/dedificium s
| d jetenem - tis modis extingui vfumtruCtum, et (ad), * proprietatem re- | licere domino, -&e- innito, altius tollere: ficut nec, areae vfu- äf-[?
( ut—fülausari uerti.| $. 3. Quibus autem modis Vf.'usü*ugïüs'ä'*ä $ conftitit?, | fru&tu legato, poteft in area zediücium poni. Quam fenten-
, d et &nitur, ijsdem modis etiam nudus vfüs fólet et. conftitui, tiam puto veram. $. 2. Quoniam igitur omnis fructus rei ad
: P et finiri. ] ; Jetundo . ! " : eum pertinát, reficere quoque eum edes per arbitrum cogi, o
W177-'; bt Iaeehue, (1V.Pavrvsllbrolad-Ediftum. Vsvsrnvermvs| Celfus fcribit. J ngää/llibmæ&aüo---mügeüomm I8? [j Ia x (
[Cjiwæ z.. in multis cafibus pars dominii eft, et exftat, quod vel prae- þïä&enus tamen, vt farta teCta habeat: fi qua tamen vetufta- E
| hr in nacs I4064*, . fens, vel ex die dari poteft.à te corruiffent, neutrum *? cogi reficere:-fed-fi heres refece- C
J 'aglan & Jj« V.[TAPrN1ANvs libroVIL *? Quaeftionum. Vsvs- | rit, paffurum fructuarium vti. Vnde Celfüus de midoifarta te- R A:

M ol egeen VL lab dkitui, et leg

itimo tempore fimiliter amitti, eademque ratione

as per legem Falcidiam minui æf:eiä Reo quoque promittendi
| defuncto, in partes hgreditariás/ vfusfructus obligatio diuidi-
IH tur: -et,-ft ex communi praedio debeatur, vno ex fotiis ldefen-
A. ferjfers re*7 dente,(pro parte] defendentis fiet reftitutio. j
b d 5 1 Hal. Vulg. ofünes : vel. Sane e fex MSS. tria itidem vel, habent,

immo et duo alia ex corre&ione. Nimirum S, Cruc. vbi fcriptum Zdem, et
adnotatum inter verficulos zel, et 'Treuif, vbi Id efl, in vel reformatum. BR.
lfta tria funt Barb, Orob, et, vt coniicio, Bynkersh. alter. Nam additur: xt
Elor. Bynkersh.(puta alter) GE x. 2, Vulgata et pleraque MSS. Empbyteoti-
Cür24$. BR. — Puta Barb. Otob. S. Cruc. GEn. 3 Hal et Vulg. czuitatum.
Haec practerea addit: fecendum Iuliami femtemtiam. B. 4 Hal. quamdiu,

et in fequentibus tamdi. GER. 5 Hal. conduxerunt. GEB. 6 Hal. pri-

I

zat4 Vulg. priuatis, BR. ^/ Hal. ljb. XVT. ad Edi&dum. GE R.
1 Hal. lb. II. GEF. ZHal. fie. GEB. - 53 Vulgo Et, abeft.
,BR. 4 Ap..Hal. eutem, abeft. G s. 5 Gothofr. in nota: Al. conftitui-
tur, al. confiftit. Hal. et Vulg. conflituitur. Inter MSS. folum Otob. habet

confiflit. Baxb. copHituit, quod etiam erat in S. Cruc. ,vbi tamen fa&um con-
füituitur, Mt vterque Bynkersh. femper habuere. In Bafil. quoque
eft cuvísaTzat, conflituituy, BR. 6 Hal verum et. GER. 7 Similiter in
L. 7. ommnis. fruclus vei proprictarium pertinet, vbi tamen ad, fuppletum. 5 n.
8 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. & R. 9 Hal. ct Vulg. conflituitur. B R. 10
.Hal. li. VI. GEB. I1 Vulg. et, abeft. Bn. 12 Hal. ad baec. GER.
13 Taur. zurE. GER. 14 Hal, l$. VII. GER. I5 Ap. Hal, vei, abeft.

ab initio pro parte indiuifa Dïgïfiüi&y Con-

Ca habendi qugerit, fi quxe ?? vetuftate corruerunt, refi-
cere non cogitur ?^^:, modica igitur refectio ad eum perti-

:g fcit, vfufructu legato:

neat ??, quoniam-et alia onera adgno
vtputa ftipendium, vel tt'ibutum,—v-el—f!alamüm? 3i vel alimen- //t£ M
ta ab i£a-re/ ^* relicta: et ita Marcéllus Hbro —Qi'hï);dgg—iglg 25 JQM iE
DEPSTEECE Ícribit, /"€t^ Väwv

G E B. I6 Ap. Hal. ? rej, et hic abeít. GER. 17 Hal, et Vulg. inferunt
rej. BR. —— 18 Malumus: Celfaus fcribit libro oclauo decimo Digeflorum, altero:
Celfus, xtpote per errorem repetito, expuncto. Hal. Celfus fcribit omiifis, ha-
bet: Celfus libro decimo o&auo Digeflovmm ftribit. 'Sgd ex hic Vulg. nouam
L. Ha&enus, incipt. E quinque MSS. folus Barl?f'&cï:oniun&imn]aec refert,
quae tamen deinde feparata funt, fed tamen negligenter, vt etiamnum defit. no-
men ICti, quemadmodum legibus praefigi folet. B&R. — In reliquis quinque;Otob.
Vat. l. S. Cruc., BynkersbJpoft: Celfus fcribit, noua lex ab initio, vt Brenkm.
ait in Collation:. Puto itaque Brenkmanni illa: Barf, cogiunflim baec veferre,
idem velle, ac oninia haec non interrupta ferie eiff'ïz(wm quae cum cor-
re&ores deinde mütare vellent, nouam quidem legem ea, quae ifta verba: Cel-
Jus. (eribit, fequebantur, puta libro XV11I. Diseflorum, efle voluerunt, Celfi[au-
temï?lomen non repetierünt. Atqui ita prima Barberini Codicis fcriptura plane
re&e fe habuit. GER. I9 Hal.. ueutiquam. Re&&)gg*wulgares, vt et
MSS. Bafil. àu3éreoos dvaveotv &veyxáterui, BR..— MSS. funt: Barb. Otob. S.
Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 20 Vulg. Si qua. BR. 2X Hal. cogatur.
GE B. 22 'Taur. in margine pertzmet, antiquitus litera a, deleta. &m.
25 Hal. folarium. | Conf. Noodt. ]. de Vfufr. 9. et 14. Bafil. generaliter rà
onpócia, B R, 24. Vox re, recentius deleta in Pand. Flor. quo ipfo factum,
vt tranfierit facilius in ab eo, vt Hlal. V ulg. omnes. BR. 25 Vulg. lib. XIV.
: , B R.

w

$

|
|

7uæw*

J d

o- 3 L
gw—'& ratius j autem
^i fruCtuarium prohiberi, quo minus reficiat: quia necarare pro-
/ éá R e 74 5
^'hiberi poteft ^9, aut colere:

ót.

Ml'cimg 11

A u- J

DIGESTORVM . LIB. VIL TIT. L

3 L -
fcribit. . 5., Caffius quoque feribit librosoctauo, iuris ciujlis,
fructuariumjfer arbitrum cogi reficere, quemadmodum"gife-
rere ^9? cogl uaarboreüsü,et Arifto notat, haec vera effe. 4 Ne-
üari —Membranarum-ait, non pofle

| nec folum neceflarias refectiones
factürum, fed etiam voluptatis caufa, vt ?? te&toria, 1&;5&&
mettay et fimilia facere ??:
le 3* detrahere pofle, — 4424
VIIIL. IpnEMlibro-XE.-ad-Edictum, QvAMwvis me-
lius repofiturüs fit... Quae fententia vera eft. —
: IX. IpnxM jlibro-XVH.-5?-ad-Sabinum. ITEM *?,
fi fundi vfusfructus fit legatus, quidquid. in fundo nafcitur,
quidquid inde percipi ipotefs, ipfius fructus ?^ eft: fic tamen,
vt boni viri arbitratu fruatur. Nam et Celfus libro W
Dige af(cribit, cogi eum poffe recte colere.
J&-—1. Et, fi japesi ?? ä13 leo fundo fint, eárum quoque vfusfru-
éus ad eum pertinet. $. 2. Sed ** fi lapidicinas habeat, -et-
lapidem 33 cedere velit, vel cretifodinas ?? [habeat,|vel hare-
nas, omnibus his vfürum Sabinus ait, quafi bonum patremfa-
milias. Quam fententiam puto veram. $. 3.,Sed fi haec /^?

LORjG f: metalla poft vfumfru&um legatum fint inuenta, cum tolius/

PA

cma;hänu/z»-/ quae fententia non eft fine ratione. Nam vbi la

' L
»

/

À. def- ?

"t arg' ^ffnariiautem fruCctum *^ puto ad fru&uariueä

- Utd

agri relinquatur vfusfructus, non partium, continefntur **
legato. $. 4. Huic vicinus tractgtus eft, qui foletin eo, quod
acceffit, tractari: et placuit, alláüionis *^ quoque vfumfru-
Gum ad fructuarium pertinere. : Sed fi infula iuxta fundum
in flumine nata fit, eius vfumfruCtum ad fructuarium non per-
tinere Pegafus fcribit, licet proprietati accedat: effe enim vel-
uti proprium fundum, cuius vfusfructus ad te non pertineat:
43 df-

—

: fruCtuario non accedit. $. 5. Aucupiorum quoque et

et vfüsfruttus augetur: vbi autem apparet fepa-

-Jna-.m;gg;?;
;;; venationum| reditum Caffius ait libro octauo iuris ciuilis, ad

früCtuarium pertinere. Ergo et pifcationum. $. $« Semi-
pertinere : ita
£amem, vt(€8 ] ? vendere ei, et feminare liceat : debet tamen
conferendi agri caufa, feminarium paratum femper renouare,
quafi inftrumentum hgri: vt, finito vfufru&tu, domino refti-
tuatur. $. 7. Inftrumenti. auütem fructum habere debet: ^*
vendendi tamen jfacultatemy ^" non habet. Nam et fi fundi

vfusfructus fuerrt legatus itager, vnde palo ** in fundum;

: cuius vfüsfructus legatus eiï] folebat pzï"tbxjfanïilias vti, vel fali-

cee, vel harundine,qputo/ fructuarium ha&ténus vti poffe, ne ex
eo vendat: nifi forte faliCti ejuf?, vel filuae palaris, velarun-
dineti vfüsfructus;fit legatus: tunc enim ét vendere poteft.
Nam et Trebatius fcribit, filuam caeduam et arundinetum pofte

»R. 26 Ad[evere, hic eft, iuxta veteres arbores nouas ferere. Diferte Var-
xo lib. L. c. 26. vites propter cupveffos adferere. Hal. tamen Vulg. et omnes
habent fubfeveve. BR. 2/77 Hal. libro tertio. GEB. 28 Hal. poffit. GEB.
29 Ap. Hal. vt, ct mox facere, abeít. GEB. 30 Bafül i woépaen » ww
Qcui xo] T Awmà, veluti pingere, et calculave, l. c. calculis fternere, pauimen-
tare, et veliqua. — Noodt. fimilia facere, exponit reficere I. de V[ufr. 11. veríus
fimem. BR. 31 Hal. zuutile. At et Bafil. habent: xoe4ssuev 7i. BR. 22
Hal. Jij. XVIII. GE&. 33 Ap. Hal. Item, abeft. GEB. 34 Hal fra-
&uarii. GEB, 55 Vulg. lib. XVI. BR. 36 Vulgata lapides, et eadem
mox eorum. Bafil. tamen uexic9v diferte mentionem faciunt. Mallet tamen
et Noodt. J. de Vfufr. 6. et 7. Vulgatam. BR. 37 Hal et Vulg. inferunt
et. BR. 38 Vulg. lapides. B R. 39 Vulg. cretae fodinas. Bafil. Asuxo-
suíbsv, BR.
Bynkersh. [.— Hal. et H. a Porta in vtraque Sed et fi metalla. Nempe non ani-
maduerterunt, szetallum generale vocabulum .effe, ad omnia pertinens, quae e
terrae vifceribus eruuntur Z. 13. $. y. b. L. 3. $. vlt. infr. de veb. eor. qui. (ub
tutela. Praeterca difertis verbis Bafil. z£ ro:40ra uérzAA«. Denique cum ibi-
dem legatur xv probo, quod vult Noodtius I. de Vfufr. 6. — Sed et fi baec me-
falla. & z. Cum Flor. tamen faciunt, voculamque et, non agnofcunt Barb. et
Otob. GER. 41 Hal et Vulg. contiuentur. BR. 42 Waur. alluEionis,
GERB. 43 Hal latitat. Vulg. latet. BR. 44 Vulg. feminarios autem
frudus. — - Hal. feminarii etiam frudus. B& — 43 Vulg. etim. B B. 46 Hal,

neque autem ampliare, nec vti- -

| neceffarium fumere ?7.
| neat: nauis &tenim ad hoc paratur vt,nauiget7? ?.

. vél locare,
| qui vendit, vtitur

40 Vulg. Sed fi et setalla. Sicque MSS. $. Cruc. Treuif. et.

133

| fructuarium cjedere, ficut paterfamilias cgedebat: et vendere,

licet paterfamilias non folébat véndere, fed ipfevti: ad modum
ienim/ referendum eft, non ad qualitatem vtendi. ^ 7454
X. JP o:w ?. o-N-rv-s- --libfcqääzwad- Sabinum. EÉx srrvA
caedua pedamenta et ramos ex ürbore víufructuarium fum-
pturum: ex non caedua, in vineam fumpturum, dum ne fun-
dum deteriorem faciat. ^ J« E Glplienet
XI. Pavrvsilibro TE Epitom

af?m—m 59-yAlfenitDige-

-ftorum. Sxp ?*, sr grandes arbores eflent, non poffe ea&i

c/edere. Bu5 s OOO WUu
XIL Vr»rawvsllbro XVIL.-ad-Sabinum-5?. Am-
BORIiBVvS euplfis ??, vel vi ventorum deie&ts, vsque ad
vfum fuum et villae poffe' vfufrutctuarium ferre, Labeo ait:
nec materia ?* eum pro ligno vfurum, fi hábeatj vnde vta-
turligno. Quam fententiam puto veram: alioquin t fi to-
tus ager fit hunc cafum paffus, omnes arbores auferret *5
fructuarius: materiam tamen ipfum fuccidere, quantum ad
villde refectionem ?*, putat poffe: quemadmodum calcem,
Ep-qg;g]coquere, vel harenam fodere, aliudue iquid 'aedificio
$. r. Nauis vfüfrü&u-legato, [naui-
egandum. *Snmittendam puto, licet naufragii periculum immi-
2udjt ,. : i T ! $. 23,Vf11-
L?ef/ ipfe frui ea re, velj alii$fruendam concedere,
vel vétidere poteft: nam et qui locat, vtitur: et
$9. - Sed et fi alii precario cogcedat vel do-
net,puto eum vti: atque ideo retinem, ?^ vfumfructum; et
hoc Caffius et PÉrafus refponderunt, et äoäponius libro qïgg:
to ex Sabino probat 9?. . Non folum autem, fi ego locauero,
retineo vfumfructum, fed et fi alius negotium:. meum gerens
locauerit vfumfructum,| Tulianus whx,g»tæyg'äïimü"qucü—
püt 93 retinere me vfümfructum. Quid/tamen fi non loca-
uero, fed abfente et ignorante me, negotium meum gerens

fructuarius

vtatur quis, et fruatur? Nihilominus retineo vfumfructum. -

Quod et Pomponius libro quinto probat, per hoc, quod ne-
gotiorum [geftorum/aCtionem adquifiui. $. 3. De illo Pom-
ponius dubitat, fi fugitiuus **, in quo meus. vfusfructus ?*
eft, ftipuletur/aliquidj ex re mea, vel pertradi£ionem accipiat,
an per hoc ipfum, quafi vtar, retineam vfumfructum ? magis-
quc admittit, retinere: nam ffepe, étiam- fi 5* praefentibus
feruis $2/ non vtamur, tamen vfumfru&tum retinemus: vtpu-
ta äegmtanü.;&g[g; vel infanti, cuius operde nullae funt, vel
defectde fene&utis—homirg,öä: nam et fi agrum aremus, li-
cet tam 9? fterilis fit, v nullus fru&us(tnafcatur, retinemus
vfumfructum. lulianus itamen-fibr . ünto Di
ftorum-feribit, etiam fi non ftipuletur quidjferuus fugitiuus,
retineri tamen ?? vfumfructum: nam qua ratione, inquit, re-
| | tinetur
etin fequentibus eft babeat. GEB. — 47 Vulg. m BR. — 48
di&io nimis remota vifa a verbo fuo, itaque. tranítulit ad fe-

49 Hal. Vulg. omnes
50 Hal. &mouáv. GEB,

.

d

praefigit vt,
Haloandro haec
quentia, praefixa disiun&iua vel palo vti vel falice. BR.
eiug. Sed « ei ad verbum legatus eff, fe refert. B R.
21 Hal Etfi. GER. 52 Hal ad edidum. GEB. — 53 Taur. en Olfis. — Hal.
euulfis. G E B. 54, Bene Bafil. xoj àv xéxgares vo?c igyesipos o« waurigev. B R.
55 Hal auferet. GEB. 56 Hal. addit fatis fit. GEB. 57 Hal addit
potefi. GE B. 58 Poffet forte defendi. Ipíe tamen cum Hal. et Vulg. lego
mauigatmin. Ftita Barb. — At Treuif. ad nauigandwm. — Quatuor alii Flor. ad-
haerent. B R. . Otob. S. Cruc. Bynkersh. GEB. 59 Hal. et Vulg. eanigetur.
BR. 60 Ap. Hal. vtitur, abeft. GER. 61 Flor. i recentius in e, mutata
fa&um retiuere, quod habent omnes. BR. Etiam Hal. G & &. 62 Vulg. et
Sabinus probant. BR. 63 Vulg. fcribit. BR. 64 Hal. inferit nondam. ab
aliquo pojfeffus. GE B. 65 'Taur, zeV Susfrutius. Ex me ofusfeuctus, ap.
Hal. eft anibi cfusfrudus. — Vulg. re&ius mens eft. vfusfrutius. BR. 66 Ap..
Hal. et, loco etiam fi. GEB. 67 Hal. inferit ljcet. GER. 68 Taur, hic
habet bominl pro bomine. Sed merito quaerimus, cur magis hoc cum maiu-
ícula i fit quam antecedentia aegrotanti: iufanti. Malumus cum Hal. aegro-
tante feruo vel infante —— vel defetlae feuetiutis bomiue. Vulg. fecundo cafu
efferunt aegrotamtis fevui vel iufamtis —— vel defedhae fenectutis bominis. BR.
69 Vulg. ita. BR, — 7o Hal. retineri, negle&to tamen. — Vulg. retinemus ta-
! 3868

li2

geet
) kj.

CEEN

fc.'r.;, gx GC
J bon: EX Wmn

ur&-;fm,,&;n:

L. d serosf oetendS L.
veeTEecehr at Fa
ZuLT-
r

A At o I m

13 3«7:2

M d

—
—

154

tinetur a proprietario poffeffio, etiam fi in fuga feruus fit, pa-
ri rajione ettam vfusfruCtus retinetur. — $. 4. Idem tractat:
quid ** fi quis poffe[ïïonem eius nafíCtus fit, an quemadmo-
dum a proprietario poffideri definit, ita etiam vfusfru&tus amit-
tatur. .Et primo *? quidem ait, poffe dici amitti vfumfru-
€tum: fed, licet amittatur, tamen dicendum, quod intra con-
| r didicec, r &v-dtitutum tempus ex re fructuarii ftipulatus eft, fructuario ad-

z2
o

ftipuletu£: ^paruique referre ab herede potfideatur, Wel ab

—

lf h Llpiancz [ILalianus -libro-trigéufimo-quinto-Digeftorum ** tra&at: i
fur ?? decerpferit vel defecuerit fructus maturos pendentes,
- La.. cui condictione teneatur, domino fundi, an fru&uario? et
LA fant putat quoniam fructus non fiunt/ fru&uzärii, nifi ab eo perci-
( . piantur, licet ?* ab alio ?? terra fepargntur .8 ?, magis pro-
.. prietario eondictionem competere: fructuario autem, furti
— a&€ionem, quoniam interfuit eius, fruCtus non effe ablatos.
Marcellus autem mouetur eo, quod, fi poftea. fructus iftos
nactus,fuerit fructuarius, fortaffis fiant eius: nam, fi fiunt *^,
qua ratione hoc euenit, nifi ea, vt interim fierent ?? proprie-
tarii? mox adprehenfi 9*, fructuarii efficiéntur 57: exemplo
rei fub condicione legatae, quae interim heredis eft: exiftente
autem condifflone, ad legatarium tranfit: verum eftenim, con-
dictionem competere proprietario. Cum autem in pendenti
eft dominiumj; vt ipfe Iulianus ait, in fetu *?, qui fummittil
tur, et in eo, .quód/feruus fructuarius per 'tradfitioglem acce-
pit, nondum quidemjpretio foluto, fed tathen àb éo fatisfa-
C&o, dicendum eft, condicüionem pendere, magisque 5?. in
pendenti effe dominium. | | rE
—5 XIII. IneMjllibro -XVIIL -ad- Sabinum. u LSCVIVS
at ob ais o^ ve v(üsfruCtus legatus erit, dominus poteft in ea re; fatisda-
| ?epemmie 17 tjonem defiderare, vt officio iudicis hoc fiat: nam ficuti de-
L-—.j é€wmt. bet frnétuarius vti frui, ita et/fproprietatis dominus fecurus
hr efle debet ?? d,.e;?p,rggrigtïef Haec ?! cau.temï'ä*d omnem
// 7 2217 ^. v(ümfructum pertinere]]ïulianus libro itri&ehfimo : octauo, ??
L xxu. [Digeftorum probat? | Si vfusfructus ?? legatus fit, non prius ?^

. Hb ualior *5,. cui hereditas vendita fit *7, |vel cui proprietas lega-
L 9er«^t — tafit| anja praedone: fufficere enim ad retinendum vfumfru-
u éms . €um, effe. **. affectum retinere volentis, et feruum nomine
£un i p ii aliquid facere : ! fententia habe? ratione
5 ï/ï*fru&uarua iquid facere: quae lententia habec rationem. — $. 5.

* & 'n' * f
fie, €x T tént ,
' V

N

ä.

dandam aCtionem vfufruttuario, quam fatisdederit, fe boni vi-
