fertae. BR. 67 Hal. conglomerata. G ER. 68 Ap. Hal. et abeft. Gxs,
' 69 Hal, ztem. GEB. 7o Hal pérfecia. GEB. 7Y Ap. Hal [feu verbo-
vum obligationibus abfunt. GEB. 72, Hal. inferit de. GEs. 93 "Táuf.
10 Bationibus: b tamen antiquiffime deleta, appofita z. BR. 4 Hal omme-
que, a Por. omme quidem. Noftro iudicio luftinianeae latinitati adícribendum
omue qmod, pro quodcunque, BR. 75 Hal effe. GEE. 76 Hal et Vulg.
baec. BR. 77 Ap. Hal. pofiti abeft, GE z. 78 Vapulat Taurellius apud

delidlis: ipfe autem emendat, pofiti fumt pro delitlis ant pro delictis prinatis etc.
Ego credideriny maiori adhuc reuerentia et minus languide poffe legi poftt
fuut pro delidiis. — Sunt (fciicet illi duo libri?) pro delidis primutis et extraor-
dinariis nec wom publicis criminibus, et tamen Taurellii et Brenkmanni fententiam
probo, qui tam apertae repetitionis ne quidem meminiffe dignati funt. GEs.

79 Hal permifla, GEB. 8o Hal íamnt,et qui. GEBR. $1 Hal de loco

g*w.
N 3 |

| nantur, et contumaces exiftunt: et de poenis quae condemna-

Gronouium c. 23. quód non annotauit Flor. effe pofiti funt pro delififuut pro.

cogitatus eft contra fententias, tam ciuiles quam criminales
caufas finientes. — Cetera autem omnia quae ad municipales ??,
vel de *3 decurionibus, et muneribus, vel publicis operibus,
vel nundinis, et pollicitationibus, et ?^ diuerfis cognitionibus,
* etcenfibus *, velfignificatione 95 verborum veteribus in-
wenta funt, quaeque regulariter definita, in fefe recepit ^^
quinquagenfimus $7, totius confümmationis perfeftus
$. 9. Quae omnia confetta funt 89 per virum excelfum, nec
non prudentiffimum Magiftrum, Exquaeftore et Exconfule Tri-
bonianum qui fimiliter eloquentiae, et legitimae fcientiae
artibus decoratus, et in ipfis rerum experimentis emicuit, ni-
hilque maius nec carius noftris vnquam iuffionibus duxit: nec
non per alios viros magnificos et ftudiofiffimos perfecta funt,
id eft, Conftantinum virum illuftrem, Comitem facraruin largi-
tionum, et magiftrum fcrinii libellorum, facrarumque co£nitio-
num, qui femper nobis ex bona opinione et gloria fefe com-
mendauit ??: necnon Theophilum virum illuftrem, magiftrum
jurisque peritum in hac fplendidiffima ciuitate laudabiliter
optimam legum gubernationem extendentem: et Dorotheum
* virum * ?* illuftrem et facundiffimum quaeftorium *?,
uem in Berutienfium ?? fplendidiffima ciuitate leges difci-
pulis tradentem propter eius optimam ?* opinionem et glo-
riam ad nos deduximus, participemque huius operis fecimus:
fed et Anatolium virum illuftrem magiftrum, qui et ipfe apud
Berutienfes ?5 iuris interpres conítitutus ad hoc opus alle-
étus ?9 eit, virab antiqua ftirpe legitima procedens, cum et
pater eius Leontius et auus Eudoxius * qui ?* poft Patrici-
um inclytae recordationis quaeftorium et antecefforem, et ?^
Leontium virum gloriofiffimum praefectorium ?? confularem,
atque Patricium fillium *9? eius * optimam fui memoriam
inlegibus reliquerunt *: necnon ? Cratinum virum iluuftrem
et comitem facrarum largitionem, et optimum anteceflorem
hnius alfhae vrbis conftitutum: qui omnes ad praedictum opus
ele&i fünt vna cum Stephano, Mena ?, Prosdocio, Eutolmio
* Timotheo *, Leonide, Leontio, Platone, lacobo, Conftan-
tino, Iohanne ^, viris * prudentiffimis, qui patroni quidem
funt caufarum apud maximam fedem praefeCturae quae Orien-
talibus praetoriis praefidet, Omne antem fuae virtutis tefti-
monium vndique accipientes, et a nobis ad tanti operis con-
fummationem electi $ füunt: et cum omnes in vnum conue-
nerunt gubernatione Tribuniani ? viri excelfi, vt tantum opus
nobis auctoribus poffint * conficere, Deo propitio in praedi-
&os ? quinquaginta libros opus confüummatum eft. — $. 1o.
'anta autem * a * !? nobis antiquitati ** habita eft reue-
rentia, vt nomina prudentium taciturnitati tradere nullo patia-
mur modo: fed vnusquisque eorum qui auctor legis fuit, no-
ftris Digeftis infcriptus eft: hoc tantummodo a nobis effecto,
vt fi quid in legibus eorum vel ^ füperuacuum vel imperfe-.
&um *? vel *^ minus idoneum vifum eít: vel adiectionem,
vel deminutionem neceffariam accipiat, et rectiffimis tradatur

j GEB. . 82 Hal et Vulg. de municipalibus. &R. $3 Ap. Hal. de

abcít. GEB. 84 Hal ac. GEB. 85 Hal at fignificationibus. GER.
86 Hal. recipit. GEB. $7 Hal quinquagefimo. GEB. 88 Hal perfe-
éiio. GER. 89 Ap. Hal. eonfecta funt abfunt. BR. 9o 'laur. cominen-
daDit. GEB. 91 Haec vox ab antiquiffima eft manu, ER. 92, Hal. et

93 'Izur. Ferutizenfium. Hlal. Berytienfium. GEB.
94 Taur. Vptmmnam. GER. 95 Taur. Varatienfes. Sed u fecunda antique
in y mutata. BR. Hal. Berytenfes. GER. 96 Hal. elecfus. GEB. 97
Ap. Hal. et auus eius Eudoxius, qui, abfunt. Cedo rationem. BR. 98 Hal.
inferit auus eins Eudoxius pofl, et hic habes rationem a BR. defideratam. GER.
99 Taur. in textu praefectorem et in Adnotat. praefecorem. — Sic in. Pa. puta-
quus praefectorium et propinquitate dicliomis confularem, erratum im praefetto-
vem. GEB. 10O Hal. filos. G E. I Hal. reliquertt. GER. 2 Hal.
inferit et. GEB. 3 Hal. Moena. GER. 4 Hal loause. GEB. 5
Hal. iuris, GEB. 6 'Yaur. elIcfi. GEB. 7 Hal Teribeuiani GEB. 8
Hal poffent. GEB. 9 Ap. Hal. praedicos abeft. GEB. IO Grononius
huic voculae aduerfatur c. 7$. Brenkmannus autem teftatur, hoc a tam antiquum
efle, vt quafi coaeuum videatur. GEB. 11 Hal. anutiquitatib. GEB. 12
Ap. Hal, vel abeft. G. I3 Taur. zNperfectum. GEB. 14 Hal azt.
GEB, 15 Hal fed et ex multis. B. .16 Taur contrarls, GEBR,

Vulg. quaeflorem. BR.

Hal. eruditienem. G EB.

regulis, et in 7* multis fimilibus vel contrariis ** quod re-
€tius habere apparebat, hoc pro aliis omnibus pofitum eft, vna-
que ** ompibus auétoritate indulta: vt quidquid ibi fcriptum
eft, hoc noftrum appareat, et ex noftra voluntate compofitum :
nemine audente comparare ea quae antiquitas habebat, et !*
quae noftra au&toritas introduxit: quia multa et *? maxima
funt quae propter vtilitatem rerum transformata funt, adeo vt
etfi principalis Conftitutio fuerat in veteribus libris relata, ne-
que ei pepercimus ??, fed et hoc corrigendum ?* efle puta-
uimus, et in melius reftaürandum: nominibus etenim veteri-
bus relictis, quidquid ^^ legum veritati decorum et neceffa-
rium fuerat ??, hoc noftris emendationibus feruauimus: et
propter hanc caufam et fi quid inter eos dubitabatur, hoc iam
in tutiffimam peruenit quietem, nullo titubante relicto.

$. 1r. Sed cum profpeximus quod ad portandam tantae fapi-

entiae molem non funt idonei homines rudes, et qui in primis
legum veftibulis ftantes intrare ad arcana eorum properant:
et aliam mediocrem emendationem ?* praeparandam efle cen-
fuimus, vt fub ea colorati, et quafi primitiis ^* omnium im-
buti ^?, poifint ad penetralia eorum intrare, et formam le-
gum pulcherrimam non coniuentibus ?* oculis accipere. Et
ideo 'l'riboniano viro excelfo, qui ad totius operis gubernatio-
nem electus eft, necnon 'Theophilo, et Dorotheo, viris illuftri-
bus et facundiffimis antecefforibus accerfitis, ^9 mandauimus,
quatenus libris quos veteres compofuerunt, qui prima legum
argumenta continebant, et Infüitutiones vocabantur ??, fepa-
ratim colleCtis, quidquid ex his vtile et aptiffimum et vndique
fit 39 elimatum, et rebus quae in praefenti aeuo in vfu ?*
vertuntur, confentaneum inuenitur ??, hoc et capere ftude-
ant, et quattuor libris reponere ??, et totius eruditionis pri-
ma fundamenta atque elementa ponere: quibus iuuenes ?*
fuffulti poffint grauiora et perfectiora legum fcita fuftentare.
Admonuimus autem eos, vt memores etiam noftrarum flant ?*
Conftitutionum, quas pro emendatione iuris promulgauimus:
etin confectione Inftitutionum etiam eadem emendatione ?*

, ponere non morentuür: vtíit manifeitum et quid aritea vacil-

labat ?7?, et quid poftea in ftabilitatem redactum eft. Quod
opus.:ab his perfettum , vt nobis oblatum et relectum eft, et
prorio füfcepimus animo et noftris fenfibus non indignum efíe
iudicauimus ?9, et praedictos libros Conftitutionum vicem ha-
bere iuffimus: quod et in oratione noftra, quam ?? eisdem li-
bris praepofuimus, apertius declaratur. — $. 12. Omni igitur

Romani iuris difpofitione compofita, et in tribus voluminibus,.

id eft, Inftitutionum et Digeftorum feu PandeCtarum, nec non
Conftitutionum, perfetta, et in ^? tribus annis confummata,
quae vt primum feparari *^ coepit, neque in totum decen-
nium ^* compleri fperabatur: omnipotenti Deo et hanc ope-
ram ad hominum füftentationem piis optulimus animis, vbe-
resque gratias maximae Deitatireddidimus *?, quaenobis prae-
ftitit *^ et bella feliciter *? agere *?, et honefta pace per-
| | potiri

17 Ap. Hal. et Vulg. que abeft. BR. 18 Hal cunm zis, loco et. GEB. 19
Hal. maulto maxima. GEB. 20 Hal. pepercerimus, et mox pntauerimmus. BR.
21 Sic olim erat Flor. At non multo poft boc, in banc et emeudandum in emeu-
dandaim mutatum, fed in reflaurandum, omnia inta&a funt, quod procul dubio
'Taurellio eam corre&ionem fufpe&tam fecit. Ceteri ante Taurell. (etiam Hal.)
omnia in femininum mutarunt. $R. 22, Gronou. c. :3. obferuat, alterum
quid ab antiquo fcriba effe omiffum: BR. tacet: poterat Taurell. dare QVID,
vt literae maiores eflent nota geminationis. GEB. — 25 Hal fwit. GEB. 24
25 Hal primitus. GEB. 26 'Yaur. zNéxti.
GE B. 27 MHal conniuentibus. G EB. 28 Hal. avceffitii0:. G E. 29
Hal. praefigit vudique. B. 30 Ap. Hal. fit abeft, GxB. — 31 Ap. Hal.
in vfu abfunt. GEB. 32 Hal. inuueniatur. GEB. 33 Hal et Vulg. zm-
ponere. B R. 24 'Taur. iuBemes. GER. 35 Hal jfit. GEB. 36 Sat
antique hoc transformatum in eandem emendationem. SuípeGta viía 'Taurcllio,
fed omnes ita habent. (etiam Hal.) 8 R. 37 'Yaur. Bacillabat. GER. 38
Taur. zudicaDBzmus. GERB. 39 Hal. inferit m. BR. 40 Ap. Hal. zn abeft.
GEB. 41 Gothofr. in nota: Lege fperari, et ita Florentiaeantiquitus fa&tum,
Neutrum habet Hal. 5 R. 42 Hal. toto decemnuio. B. 43 Olim fuit in
praefenti, poftea autem d; additae. 5R. 44 Gronou. c. $. notat, Flor. efle
praefitet.. GEB. 45 Taur. flliciter. GEB. 46 Hal peragere. B R.

fan
lq
eft,
do:
at
$
U.
ani
Uu)
fam
etite)
inta
Yon
Cs
mo
pte:
nul
mul
tilil
quic
bret
tes 2
ds 1

qu

| H

ii ?
C
Yl
cili
66
tue
6 :
&ij
Hs

A^

lhfr-

Is
ligum
[
Viqne
j
Ude-

»
?

potiri *7, et non tantum noftro, fed etiam omni aeuo tam in-
ftanti quam pofteriori leges optimas ponere. $. 13. Omnibus
itaque hominibus eandem SanCtionem manifeftam facere, ne-
ceffarium * effe * *5 perfpeximus: vt fit eis cogpitum, quan-
ta confufione et infinitate *? abfoluti, in quam ?? moderatio-
nem et legitimam veritatem peruenerunt ?*: legesque in po-
fterum habeant tam directas quam compendiofas ??^, omni-
busquein promptu pofitas, et ad poffidendi libros earum faci-
litatem idoneas: vt non mole diuitiarum expenfa poffint ho-
mines fuperuacuae ?? legum multitudinis adipifci volumina,
fed viliffima pecunia facilis eorum comparatio pateat tam diti-
oribus quam tenuioribus, minimo pretio magna prudentia re-
paranda 5*. $. r4. Si quid autem in tanta legum compofi-
tione, quae ab immenfo librorum numero collecta eft, fimile
forfitan raro 55 inueniatur, nemo hoc ?* vituperandum exi-
ftimet: fed primum quidem imbecillitati ?* humanae, quae
naturaliter ineft, hoc infcribat *?: quia omnium habere me-
moriam, et penitus in nullo ?? peccare, diuinitatis magis
quam mortalitatis eft: quod-et a maioribus dictum efít: dein-
de fciat quod fimilitudo in quibusdam et his breuiffimis ^?
adfumpta non inutilis eft, et nec 9* citra noftrum propofitum
hoc fübfecutum: aut enim ita lex neceffaria erat, vt diuerfis
titulis propter rerum cognationem applicari eam oporteat 9?:
aut cum fuerat aliis diuerfis permixta 9?, impolfibile erat
* eam * 9* per partes detrahi, ne totum confundatur 9?: et
in his partibus in quibus perfeCtiffimae 99 vifiones ?* expo-
fitae veterum fuerant, quod particulatim in eas ?* fuerat fpar-
fum, hoc diuidere ac feparare, penitus erat inciuile: ne tam
fenfus quam aures legentium ex hoc perturbentur ??. Simi-
lique modo fi quid *? principalibus Conftitutionibus cautum
eft, hoc in Digeftorum volumine poni nullo conceffimus mo-
do: quafi Conftitutionum recitatione fufficiente: nifi et hoc
raro ex lisdem ** caufis "? quibus fimilitudo adfumpta eft.
$. 15. Contrarium autem aliquid *? in hoc codice pofitum

. nullum fibi locum vendicabit *^, nec inuenitur, fi quis fuptili

animo diuerfitatis rationes excutiet 75: fed eft aliquid ** no-
uum inuentum, vel occulte pofitum, quod diffonantiae querel-
1am diffoluit, et aliam naturam inducit difcordiae fines effugi-
entem, $. 16. Sed et fi quid forfitan praetermiffum eft, quod
in tantis milibus quafi in profundo pofitum latitabat, et cum
idoneum fuerat poni, obfcuritate inuolutum neceffario dereli-
'€&um eft: quishoc adprehendere ** recto animo poffit? pri-
mo quidem propter ingenii mortalis exiguitatem: deinde pro-
pter ipfius rei vitium, quod multis inutilibus permixtum T

- mullam fui ad eruendum praebuit copiam 7?: dein 9? quod

multo vtilius eft pauca idonea effugere **, quam multis inu-
tilibus homines praegrauare ??, — $. 17. Mirabile autem ali-
uid ex his libris emerfit, quod multitudo antiqua praefente
breuitate pauciorinuenitur 5?: homines etenim qui antea li-
tes agebant, licet multae leges fuerant pofitae, tamen ex pau-
cis lites perferebant ?* vel propter inopiam librorum quos

47Hal potiri. GEB. ' — 48 Hoc effe, videtur recenter adícriptum. 2R. 49
KHal. iniquitate. BR. 50 Hal.quantam. GER. 51 Hal.peruenerznt. G EB.
52, Yaur. coNpendiofas. GEB. 55 Taur. fupernaQia. GEB. 54 Vuülg.
comparanda. BR.. — 55 Olim erat paro, quod demum recentiffime mutatum.
Hal. habet rarum. ER. 56 Ap. Hal. boc abeft. GER. 57 'Yaur. z Nbe-
cilitatz GEB. 58 Hal. et Vulg. adfcribat. B. 59 'Taur, 2 Nzllo. GE .
60 Hal. breuiffime. GEB. 61 Ap. Hal. zec abeft. GER. 62, Hal. opor-
iuevit. BR. 63 Hal. permifla. GE .
€. 2. extr. GEB. 65 Hal. et Vulg. confunderetur. BR. 66 Hal. perfe-
ifune. GESB. . 67 Hal et Vulg.iuffiones. BR. — 68 Hal.ea. GEB. — 69
Hal. perturbaventur. GEB. 7O Hal. inferit zm. GERB. 71 Sic primum
fuit, fed mutatum antiquiffime in Zisdem. BR. et ita quoque Hal. GE £. 72
Hal. praefigit ex. GEB. 13 Hal. aliquod, GEB. 74 Yaur. vEndica Brt.
Ego fine maiufcula P fcribo, vt Hal. et recentiores. Neque tamen ideo Ícriben-
dum naenietur, vt facit Nor. BR. 75 Hal excutist. GEB. 76 KHal.
quod. GEB. 47 Hal et Vulg. reprebendere. BR. 78 MHal. permiftum.
GEB. 79 Gronou. cap. 14. vult, Florentiae legi propriam, quod ipíe con-
uertitin prope viam. Brenkmannus tacet, — "Faurellius, vt probabile eft, ex pro-

64. Laíciuae manui tribuit Gronou. -

comparare ** eis impoffibile $$ eràt, vel propter ipfam in-
fcientiam, et voluntate iudicum magis, quam legitima aucto-
ritate lites dirimebantur, In praefenti autem confummatione
noftrorum Dl.ge&?;'um e tantis legesjcollectae funt volumini-
bus, quorum et ^* nominaantiquiores homines non dicimus
nefciebant, fed nec vnquam audiebant, quae omnia collecta funt
fubftantia ampliffima , congregata: vt egena quidem antiqua
multitudo inueniatur, opulentiffima autem breuitas noftra effi-
ciatur, Antiquae autem fapientiae librorum copiam maxime
Tmbomanus. vir excelülcjntlfi.lmus praebuit, in quibus multi
fuerant et ipfis eruditiffimis hominibus incogniti: quibus
omnibus petrlectis, quidquid ex his pulcherrimum erat, hoc fe-
motum in noftram compofitionem peruenit. Sed huius ope-
ris Cconditores non folum ea volumina perlegerunt, ex quibus
499 » " . 2 . (. L] L
leges pofitae i,unt.8 g'ed. etiam alia multa, quae ??, nihil vel
vtile, vel nouum *?? eis inuenientes, quod exceptum ?? no-
ftris Digeftis applicarent, optimo animo refpuerunt. $. r8.
;Se(i'i quia d;.gmae qt'.l.tdrä;?.reg Perfe(ïmfümae funt, humani vero
iuris conditio femper ?* infinitum decurrit, et nihil eft inea ??,
quod ftaré perpetuo poffit, multas etenim formas edere natura
nouas deproperat: non defperamus quaedam poftea emergi ne-
gotia, quae adhuc legum laqueis non funt innouata ??, $i
quid igitur tale contigerit, Auguftum imploretur remediumz
quia ideo Imperialem fortunam rebus humanis Deus praepofuit,
vt poffit omnia quae nouiter contingunt, et emendare, et com-
ponere, et modis, et ^* regulis competentibus tradere, Et
hoc non primum a nobis dictum eft, fed ab antiqua defcen-
dit profapia: cum et ipfe lulianus, legum et edicti perpetui
fuptiliffimus conditor, in ?? fuis libris hoc rettulit: vt fi quid

imperfectum inueniatur, ab imperiali fantctione hoc repleatur:z

et ?5 non ipfe folus, fed etDiuus Hadrianus in. compofitione
edicti, e£ Senatusconfulto quod eam fecutum eft, hocapertiffime
definiuit, vt fi quid in edicto pofitum noninuenitur ?? hócad eius
regulas, eiusque coniecturas et imitationes poffit nouainftruere
auctoritas, $. r9. Haec igitur omnia fcientes patres conícri-
pti, et omnes orbis terrarum homines, gratias quidem ampliíli-
mas agite fummae Diuinitati, quae veftris ?** temporibus
tam ?? faluberrimum opus feruauit: quo enirm antiquitas di-
gna diuino non eft vifa iudicio, hoc veftris "?? temporibus
indultum eft. KHafce * itaque leges, et adorate, et obferuate,

| omnibus antiquioribus quiefcentibus: nemoque veftrum aude-

at, vel comparare eas prioribus, vel fi quid diflonans in vtro-
que eft, requirere: quia ^ omne quod hic pofitum eft, hoc
vnicum et folum obferuari cenfemus. Nec in iudicio nec in
alio certamine, vbi leges neceflariae funt, ex aliis libris, nifi
ab iisdem ? Inftitutionibus, noftrisque Digeftis et Conftitu-
tionibus a nobis compofitis, vel promulgatis, aliquid vel reci-
£are, vel oftendere conetur: nifi temerator velit falfitatis cri-
mini ^ fubiectus, vna cum iudice, qui eorum audientiam pa-
tiatur *, poenis grauiffimis laborare. $. 20. Ne autem in-
Eu cognitum

xime antecedentis vocis literis primis 75 propriam enatum efle exiftimauit, in
quo et ipfe confifto, quod probe dicatur: nullam. fui praebere copiam, infolenterz
nullam fui praebere viam. . GEB. $0 'Taur. in margine deimde. Nempe de

fubantique additae. Hal deuso, quod deiude paulo ante adfuit. BR. 8I
Hal. idonuce effingere. BR. $2 "Taur. praegraDare. KHal. praegrauari. GEB.
85 Taur. zn Benitur. GEB. 84 Hal. perferebantur. GER. 85 Taur.

87 Hal etiam. GEB.

coNparare. GEB. 86 Taur, zNpo[ffibile. GEB.
9o Hal et Vulg.

88 Hal guae :fii. GER. 89 Hal. inferit /n. GEB.
excerptum. B R. 91 Hal. et Vulg. inferunt z. B R. 92 Hal eo.BR. . 93
Hal et Vulg. zmzodata, et recte. BR. 94 Hal ac. GEB. 95 Ap. Hal.
in abeft. GEB. 96 Hal. inferit boc. GEB.' — 97 Hal. zmaenmatur. GE B.
98 Hal. nofiris, GE B. 99 Hal iam. GER. 100 Hal. nofiriv. GE R.
1 Ap. Hal. ce abeft. GER. 2 Haec vox quia aliquamdiu a Codice Flor.
exulauit addita paulo ferius. — Forfan eo carere poffumus, quare tanto magis aíte«
rifcis a Taurell fignari debuerat. BR. Idem Taurellii memoriam onerando fa-
cit Gronou. c. 16. GEB. 3 Hal. ezsdem, fubiuncto commate. GEB. 4
Taur. criminE. GEB. . 5 'aur. in margine 65 et mox accommodamnit.
Sed et hae mutationes aliquanto recentiores funt. a& — Hal. qi ei andieutum
accome

N

cognitum vobis fiat , ex quibus veterum libris haec confum-

matio ordinata eít ?, iuffimus et hoc in primordiis Digefto-
L] : r

rum noftrorum inferibi: vt manifefriffimum fit, ex quibus le-
gislatoribus, quibusque libris eorum, et quot $ milibus hoc
iuftitiae Romanae templum aedificatum eft. — Legislatores au-
tem vel commentatores eos elegimus, quià digni tanto opere
erant ?, et quos et. *? anteriores piiffimi Principes admittere
non funt indignati **: omnibus vno dignitatis'apice imperti-

to !?, necfibi cuidam *? aliquam praerogatiuam vindicante:

cum enim conftitutionum vicem **, et has leges optinere cen-
fuimus, quafi ex nobis promulgatas: quid amplius, aut minus in
quibusdam effe intellegatur: cum vna dignitas, vna poteftas
omnibus eft indulta? $. 2r. Hoc autem, quod et T5 ab ini-

tio nobis vifum eft, cum hoc opus fieri Deo adnuente manda--

bamus, tempeftiuum *5 nobis ** videtur, et in praefenti fan-
cire: vt nemo neque !5 eorum qui in praefenti iuris peritiam
habent, neque (qui) *? poftea fierent, audeat ?? commmenta-
rios hisdem ?* legibus adnectere: nifi tantum fi velit ^^ eas
in Graecam vocem transformare füb eodem ordine, eaque ?*
confequentia, füb qua et ?^* voce Romanae ?5 pofitae funt ;
hoc quod Graeci z«rz wódx ?* dicunt: etfiqui ?* forfitan
per titalorum fuptilitatem adnotare maluerint, et ea quae pa-
ratitla ?^* nuncupantur, componere. (
terpretationes, immo magis peruerliones, cos iactare non con-
cedimus: ne verbofitas ^? eorum aliquid legibus noftris adfe-
rat ex confufione dedecus: quod et in antiquis edicti perpetui
commentatoribus factum eít, qui opus moderate confectum
huc atque illuc in diuerfas fententias producentes * contra-
hentes 39, ) in infinitum detraxerunt, vt paene omnem Ko-
manam fanétionem effe confufam ?*. Quos ?? f[fi paffi non
fumus, quemadmodum pofteritatis admittatur ?? vaua difcor-
dia? Si quid aütem tale facere aufi fuerint, ipfi quidem fallita-
tis rei conftituantur, volumina autem eorum omnimodo ?*
corrumpentur ?5, $Si quid vero, vt fupra diCtum eft, ambi-
euum fuerit vifüm, hoc ad imperiale culmen per iudices refe-
ratur, et ex auctoritate Augufta manifeftetur, cui foli conces-
fum eít leges et ?^ condere, et interpretari. $. 22. Ean-
dem autem poenam falfitatis conftituimus et aduerfus eos, qui
in pofterum leges noftras per figlorum ?* obfcuritates aufi
fuerint confcribere: omnia enim, id eft ?* et nomina pruden-

nccommodauerit, G EB. 6 Hal. et Vulg. fit. BR. v Hal.fit. GEB. . 8
'Jaur. q40D. .GER. 9 Taurell in textu tanto opERamt ct in margine
opere fuerant. — Et hoc pofteriori modo omnes; ( etiam Hal. ) Ccterum. gemiua-
tio Taurelliana hic rem non conficit, vt quáe repetitis maiusculis facit opererant
deficiente tertia e in opere erant. — Proprie autem fcriptum tanto opererant adie-
£tis praeter neceffitatem fz. BR. Sed fi vere et primitus fcriptum fuit ( quod
vox proprie faepe Brenkmanno valet) opererant, miror omnino Taurellium , pro
fua religione non edidiffe tauto operErant, nifi malis calami vel operarum hic
incufare errorem, qui in his facillime ipfi Taurellio fubrepere potuit, quod il-
lam primam fcripturam opereraut, ominino Taurellii geminatio in opERaut ex-
hibeat, et fimili errore vetus ille corre&or 73 f4 adiiciens Taurellio praeierit, fiue

enim ante fecundam e ifta elementa colloces, fiue. poft illam: ifto modo eft:-

eper fuerant, hoc autem: opere furant. GEB. IG Ap. Hal. et abeít. GER.
11 Hal dedignati. BR. I2, Taur. zNpertito. GEB.
qguogquam. BR. I4 Hal. vices. GEB. I5 ÁAp. Hal. et abeft. GEB. — 16
"'Taur. tempeft Bbimn. G E B. 17 Hal. inferit effe. GE B. 18 Hal. «ec. GE B.
I9 Ante Taurell. omnes hic pronomen fupplerunt, vel potius ex 7egme fece-
runt zec qui, Íed et ex fequenti fierent fecerunt. fuernt (etiam Hal.) BR. — 20
Tial audeant. GER. 21 Hal. Zsdem. GEB. 22 Hal. velint. GEB.
23 Hal eademque. GEB. 24 Ap. Hal et Vulg. et abeft. B R. 25 lta
eft Flor. voce Romanae, fed aut legendum voce Romana, aut voces Romanae, — M-
lud Editores (etiam Hal.) alterum ipfe praetulerim: neque aliter in Codice le-
gitur,. BR. Amplcctitur etiam Gronou. c. 24. GER. 26 Hal. xevà «ó3«c.
EgR. Etidem Hal. in Graecis latine verfis pedetentim et veluti iisdem vefligiis
infiflendo. G E B. 27 Florentiae addita d. recentius. BR. 28 Hal. «ae4-
TiTA4, ct in Graecis latine verfis titulaviae adnotatioues. GEB. 29 Taur.
Berbofitas. GERB. 30 Deleta eft haec Vox Florentiae a manu antiquiore,
quae hic paffim correxit. Omnes (etiam Hal.) praetereunt, vt gloffema ex . pro-
ducentes Ortum. BR. 51 'Hal. hic addit cermeres, Sed Graecam loquen-
di rationem hic adeffe exiftimat Auguft. L. II. c. 1. Auda&ter recentiores vt
peue omnis Romana (au&tio effet. confufa, B R 32 Hal Quod. GEB.

Alias autem legum in-

I3 Hal. et Vulg..

29

)

eouce[fum efl, vt adeo prius et abfit. GEB.

tium, et titulos, et librorum numeros per confequentias ?? li-
terarum volumus, non per figla manifeftari: ita, vt qui tálem
librum fibi parauerit, in quo figla pofita funt, in qualemcunque
locum ^? libri, vel voluminis, fciat inutilis fe efle codicis do-
minum: neque enim licentiam aperimus ex tali. codice in iu-
dicium aliquid recitare ^*, qui in quacumque fua parte figlo-
rum habet malitias *?. Ipfe autem librarius, qui eas inícri-
bere aufus fuerit, non folum criminali póena fecundum quod
di&um eft, ple&etur: fed etiam libri aeftimationem in duplum
domino reddat, fi et ipfe dominus ignorans talem librum vel
comparauerit, vel confici curauerit: quod et antea ^? a no-
bis difpofitum eft, et in Latina conftitutione, et in Graeca **,
quam ad legum profeffores dimifimus *?. — $. 23. Leges au-
tem noftras, quae ** in his codicibus, id eft ^*, Inftitutio-
num, feu Elementorum, et ^5 Digeftorüm, vel ^? . Pandecta-
rum pofuimus, fuum optinere robur ex tertio noftro. feliciffi-
mo fancimus confülatu praefentis duodecimae indictionis, ter- -
tio Calendas fanuarias ?9, in omneaeuum ?* valituras, et ?*
vna cum noftris Conftitutionibus pollentes, et fuum vigorem
in 9? iudiciis oftendentes in omnibus caufis, fiue quae poftea -
emerferint, fiue quae in iudiciis adhuc pendent, nec eas iudi-
cialis, vel amicalis forma compefcuit: quae enim ?^ iam vel
iudiciali fententia finita funt, vel amicali pacto fopita, haec re-
füfcitari 55 nullo volumus modo, — Bene autem properauimus.
in tertium noftrum confulatum ?5 et has leges edere: quia
maximi Dei, et Domini noftri Ihefü 57 Chrifti auxilium feli--
ciffimum eum 59 noftrae Reipublicae donauit: cum in hunc
et bella Parthica abolita funt, et quieti perpetuae tradita, et
tertia pars mundi nobis adcreuit 5?. Poft Europam enim et
Aliam et tota Libya 9? noftro imperio adiunt&ta'eft, et tanto
operi ** legum caput impofitum eft 9?: omnia caeleftia do-
na noftro tertio confulatui indulta ??. — &. 24, Omnes itaque
iudices noftri pro füa iurisdictione easdem leges fufpiciant **
et tam in fuis iudiciis, quam in hac regia vrbe, habeant, et pro-

ponant, et praecipue vir excelfüs huius almae vrbis praefectus :

curae autem erit tribus excelfis PraefeCtis praetoriis, tam Ori-
entalibus, quam. Tllyricis **, necnon 95 Libycis ?7, per fu-
as auctoritates omnibus, qui fuae iurisdictioni fuppofiti. funt,
eas manifeftarc, Data feptimo decimo Calendis Tanuariis, Iu-
ftiniano domino noftro ter confule ??. rELICITER.
Hal. admittetur. GEB. 34 Hal ommino. GER. 35 Hal. corrimpantur.
GEB. 36 Hal transponit haec verba: cmi foli lege coudere et ?uterpretari
37 Hal et Vulg. fignorum, et
38 Ap. Hal id'eff abíunt. GEE. 39 Hal.
confequemtiam. GEB. 40 Hal. qualicunque loco.. B R. 41 Hal. recitandi..
B R. 42 Hal fignorum babet maliciem. GEB. — 43 Hal emte. GEB. E .
Verba in latina, item n Graeca in PandeQis apparent deleta: rationem igno-
ramus. Hinc tamen abfunt in omnibus editionibus (etiam KHaloandri) B.
45 Hal demifunuus. BR. ^ 46 Quo pa&o Taurellius hic pronomen neutrius
generis tueatur, fateor me ignorare. Nos cum Vulg. Nor. ceteris fcribimus
quds. Forte in Codice, ex quo Mediceus defcripru's eft, fuit C loco $ graeca
nempe litera pro Latina, quae facile potuit in (7 degenerare. BR. 47 Hal.
pro zd ef? habet vel. BR. 48 Hal. vel loco et. GEB. 49 Hal. fes. GER.
5O Flor. antiqua manu, temere tamen Calendis Jauuariis repofitum Ícilicet ex fi-
nalibus, vt opinor. BR. — 51 Hal omm aeuo. BR. 52, Ap. Hal. et Vulg.
et abeft. B R. 33 Ap. Hal.;» abeft. GEm. , $4 Hal. etemim. GEB. 53
Hal. refufcitdre. G E. 56 Hal. tertio noflro confulatu. &R. 57 Flor. eit
nofivIbefu, fi Taurellianum. morem fequaris, vnica "A appi&a. BR. 38 Hal,
aeuum. GEB. — 59 Yaur.adcreBit. GE B. — 60 Taur. LibVa. A manu illa margi-
nali fubantiqua.z in y mutata, et ita etiam mox in LibVcs. BR. . Ó*X laur.
operE. GER. 62 Nor. et Baud. zmpofitium et omnia, quod certe minime di-
fplicet. BR. 63 'Taur. confulatuIndulta. GEB. — 64 Taur. in margine fu-
[cipiaut: ita nempe alia antiqua manu mutatum cft, fola literarum immutatione.
BR. 'Tuetur primam fcripturam pro more Gronouius cap. 24. vt mihi videtur,
incaffüum. Non negarim, leges vt fufpiciamt, pofle iudicibus immperari. Impe-
ratum effe vt fufcipiant, fuadent illa antecedentia pro fua iurisditdlioue, et quae
fequuntur babeaut et proponant. Simili modo Imperator in fine Prooemii lu-
ftitutionum leges moflras accipite. Etiam Haloandro placuit 73 fufcipiaut. GEB.
63 'Taur. IlWvicis. HWal Illiricis. G E B, GG Hal inferit et. GEB. 67
Taur. LibVcis. GEB. , 68 Hal D. XVIL CAL. 1AN. CF. D. IEk-
STINIANO. PP. CONS. &R. : .

paulo poft bis figma. 5 R.

f EN

- 'anta.

, Vertitur vulgo . Libyae.

* EN ONOMATI TOT AEXHOTOT KAI GT
| HMON IHT XT 7.
AYTTOKPAT.AP KAIXAP, 0A. IOTETINIANOS,

A'Axuavymos, Vor3imóe, Opooyuxóc, Vepnuxvinóc, A'vriuóc, A'Aew-
306, BayóoAmog, A'Qoimovóc, éuvcefyc, &vrux;s, Evdo£oc, VT )G,
TgomouoU»cog cewéfasog AVvyovsoc, r9 ueyoAg Bov w«l Ti
OXug, xal Tügwus TUlc 6 OnoVMÉVIG T]juoV
: TOASCIY, :
[]
W dduusv zbiv 0 Je0c uerz Tuv Tp0c Ylépoxc &pqvysy merc TO
; « i 2 x e/ l D M
umub TX BaydiAey» Tpomwioy woj T«v oOÀqv JNifvss wrzoi uoj
Q2 5 ? N * "
Tiv 9 726 Ovonasorér3s Kxpyjdovog &xavadvi uo] T0 T3c &ra-
yavsucsue * [mvv 9. muAcuov voutev Soyov]| &g mépwe wycsyéw
* V r e D ; E TUX
[9sp ovócic] av T0 yu9v Befxciksuxórws (&mi) ?:ovóÀ . ém
^2 ( d 3, . " l: N e "x 5 " J
yoÜy [üuAAscS9oi mTIGSV &v OuT&E Ovvcroy OÀwg [T3 Xwdpwmívg

Qcea *? ] dvro dy évoulo3y. [ H'v vip Javuasov, Tv P'w- |

guxleov vouoJeciay cro T0U Tc Tpso Durepac Pouse xrisporrog pé-
260 TÜV Tijc 7;,c.':57äpacg /a)occleezccg Apovav, ovmep ;ch!ccgüt-foc, Xþ)uæ, x
« TpixxOciX Ér3 cvyToÉxsciv] ovx £v volg &/A.01e piOvov, G.
« éy volo Baciuneig dixru£egt qmo0g Vmracauv.oisv ** cuu(pm-
ylay v& ud) Quuvíay ua] T0 u&v w uevoy xurijc * é£eAdiv: TO
óà TxuTÓv T& uj Ouoioy é£w33con **, ulavy dÀ auTT wüovg &i-
díxy *? mupxowéy, ss Évx TOv meiuevov &(Q éndeq . wodesavot

arpoyux. vóuoy, T9c ywdey pome, * 77)c encidey QiARVdpumelnc :

ddiy $v, &R oux uvOpwrxgg TIVOG Üixvoixc, ) £yogetpzioews 7) Ov-
1 * t — 075 f2 k , £ AT N
yéusuc *9 0Awc. ll uéigóvy r0vro d5 TO cvvuJicuévov qulv, ruc
[2] 1 s 3 1 , ; & € ^9 3. h
^ eipoc eig €s0v. cvurÉuyTSs, 9) MirqonyTec ulv aUTOV GUVAAX-

füdw **, iyexetwpücauév T& x, '9 co mv ££eipyackusdat - "Toi- -

L

Bwnawg *? Q 99. iydo£orirg woyíspq ») cmo uuæ;säpwg TüU
| | - Seiou

1 Ánte verfionem huius Conftitutionis haec praemittit a Porta in 1L-
(Editione a 2&. facpius allegata) Quid iu Digefforum, Codicis et Inflitutionum |
libvis praefliterit, bac wevbofa et prolixa conflitutione declavatz eddem provfus -
forma, qua in L. '"Yanta C. de vet. iur. enucl. id. zpfum perfecutus efl: vt cui- .
Hactenus a Porta qui ideo ;

zis apporeat, Graecam. de . Latino expreffam . effe.
etiam Conítit. Tanta videtur omififfe, Eadem de caufa Ant. Auguftin, in Col-
le&ione Graecarum Conftitutionum Codicis loco veríionis fubftituit. Conft.
Contulimus autem Graecam hancce Conítitutionem, cum ea quam Au-
guftinus primum edidit, quamque ex ceo defcripfit a Porta. — Praetermifimus
tamen nonnulla, quae fatis manifefte typographi, non Auguftini, vitio- videntur
irrepfiffe. Verüionem vero fuo loco tradimus, (nempe in Graecis ad r vnde
eandem huc reuocaui. GEB. ) Denique monendum, totum prius folium huius
Conftitutionis hodie deüderari, quare loco archetypi cam Graecis Auguftini
eam huius Conftitutionis partem . contulimus. incipit autem fcriptm*a, Floren-
tina, quae hodie füpereft, hoc eft, àálterum archetypi folium ab his verbis zZ
fipAío ,;cxï &i Tüs éeXmTÍsc CtC. Quae habentur in. $..7. BR. 2, ld eft, e«&
xbsv i«coU XQ:ieoU, compendio fcriptoribus Ecclefiafticis familiari. Augu-
iinus folum habet 5£09 jp2v, recifis íequentibus. BR. 5 Omifit Brenk-
iannus veozzi&xov, triumpbatorem. G. 4 Tranftulerunt hanc Conftitutio-
nem, Ánt. Contius et Franc. Hotomannus, alter prefle et ad verbum, floridiore
alter elegantioreque ftylo. Ipfi vero. mediam viam fecuti fumus. | CeterumAnt.
Auguftinus in Colle&one Graecarum Conflitutiomum Codicis Yoco verfionis fubftituit
Confit. Dlanuta circa mos. — Eft enim vt ipfe obferuat lb. II. Emenud. c. 1. Grae-
«a haec Conftitutio eodem tempore ac eadem fententia confcripta ac Latina illa
de confirmatione Digeftorum. Nam vtraque eundem diem ac Confulem fub-
Ícriptum habet. Et hanc Graecam non male Contius Latinae metaphraíin di-
£it in praef. ante fuam Pande&. editionem. BR. 5 In Graeco Afówe, et
Sed huius regionis nomine totam Africam Graeci com-
ple&ebantur, nec fere aliud, quo eam defignarent, nomen habebant. BR.
6 Auguftinus xz 7ií; omiflo altero articulo, certe elegantius eft cum vtroque.
BR. 7 De hac et fequentibus lacunis videndus Auguftin. Emendat, lib. et
cap. 3. Aldiefit autem primam huius Conftitutionis partem fuo tempore ita con-
tritam fuiffe vt non multa verba eaque difficillime legi poffent. Attuleramus,
addit, nobifcum exemplar quoddam eius Conftitutionis ex noftzi do&oris (Al-
ciatum defignat) exemplo exfcriptum : fed id nos ea parte nihil iuuit. Neque
