fum eft, GEB. 48 In Rehd. ;ea, abeft. GEB. — 49. Hal. que ín flipula-
sionibus, quod ad primam vocem attinet, manifefto mendo. GEx. — 50 Vulg.

| in longinquam prouinciam. GEE.

fed quo praefens. oftendatur effe refponfum *7. . $. 2. D -
.CEM MIHI, AVT TiTI10, VTRVM EGO VELIM, DARE
SPONDES? Ex eo, quod mihi dandum eft, certi ftipulatio
eft: ex €0,. quod illi foluendum, incerti : finge mea 4 inter-
effe, Titio potius quam mihi folui: quoniam. poenam promi-
' feram, fi Titio folutum non fuiffet. UP s
CXIX. Ip&w libio XXXVL Qnuaeftionum. . Dorr
claufula, . quae ^? füpulationibüs fubicitur, non pertinet ad
,eas partes ftipulationis, de quibus nominatim cauetur.
SCXX. Ingw libro XXXVII. Quaeftionum; $z ita fii-
pulatus fuero, HANC SVMMAM CENTVM AV'R-EORVM
DARI ??.SPONDES ? etfi maxime ita exaudiatur ille fermo.
SI MODO CENTVM AVREORVM EST 5*, non facit con:
d,1c.1;onem haec adieCtio: quoniam fi centum non fint,. ftipu-
latio -null?. eft: nec placuit inftar habere condicionis, ferrïxo-'
| nem, qui non ad futurum, fed ad praefens tempus refertur
etfi contrahentes rei veritatem ignorant ?2, .. .. « —
,. CXXL. IpnkM,libro Xl. Refponforum. Ex ea parte
cautionts , . DOLVMQVE. MALVM,.HVIC REI PROMIS-
SIONIQVE ?? ABESSE, AFVTVRVMQVE ESSE, STI-
PVLATVS EST ILLE ?*, SPOPONDIT ILLKE: incerti
agetur, &1pplathniscvtilit;e;r;'inteïrpohendae-gra.tia; g L. Mu-
lier ab eo, in cuius matrimonium conueniebat, : ftipulata fue-
rat du(c;enta,,;ggü concubinae tempore matrimonii confuetudi-
nem repetiflet; nihil caufae effe refpondi 55,. cur ex-*ï*»&i'pu'-
lat 2 5. quae ex bonis moribus concepta fuerat ,. mulier im-
pleta condicione, pecuniam adfequi.non poffit. . $. 2. In in-
fulam deportato reo promittendi, ftipulatio ita-concepta, cv w
MORIERIS, DARI? nonnifi moriente eo.committitur. $. 3.
Ex fatto rei promittendi doli ftipulatio heredem. eius. tenet,
ficut ex ceteris aliis contraCtibus: veluti mandati, 'depioüti:
. .. COXXII. ScAEvora.libro XXVIIL. 57 Digeftorum.
,O:,v"I,Romae mutuam pecuniam. acceperat foluendam in lon-
ginqua prouincia ?? per??.menfes tres, eamque ibi 99. dari
Ítipulanti fpopondiffet 5*, poft paucos dies Romae teftáto cre-
ditori dixit, paratum fe effe Romae , eam 9? numerare, detra-
Cta ea fumma, quam creditori füo vfurarum nomine dede-
rat. Quaefitum eft, cum in integrum $3. füummam, .qua 9*
ftipulatione obligatus eft, optulerit, an eo loco, in quo fol-
uenda promiífa eft, fua die integra peti poffet 9*? Refpon-
dit, pofie ftipulatorem fua die ibi, vbi foluendam ftipulatus eft, -
petere. $. r. Callimachus mutuam pecuniam nauticam acce-
;pit.9? a Sticho feruo Seii in prouincia Suria, 7.ciuitate Be-
ruto $? vsque Brentefium 9?, idque creditum effe in omnes
nauigii *? dies ducentos fub pignoribus et ** hypothecis *?,
mercibus a Beruto *? comparatis, et Brentefium perferen-
dis, et quasBrentefio "^ empturus effet, et per nauem Beruto
inuecturus:. conuenitque inter eos, vti, cum Callimachus
Brentefium perueniffet, inde intra idus Septembres, quae
du u u oU aIe n - "iuie ceparos Ope

dave. BR..— Rehd. banc fummam que c. auveorum eft dave fpondes. GEB. — 5t
Rehd. addit: dare. GEB. 52 Hal. et Vulg. zguorent. BR. Etiam Rehd.
G E B. 53 'Taur. PROMISIONIQVE, GEB. 54 Hal. is flipulatus eft.
in Rehd. i/le, abeft. GE2. .55 Ap. Hal. refpondi, abeft. GEB. — 56 ,Hal.
et Vulg. ex ffipulatione. — jta et Ícripti codices, quot vidi. B R. Barb. Vat. I.-
VIIL S. Cruc. L II Chriftin. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd. Magl. vt Flor.
GE R. 57 Hal. lib. XX. reliqua infcriptionis vt Flor. GEB. — 58 Rehd.
: 59 G(?ïhOFf- in nota: poft menfes tres,
vulg. Hal. Rehd. «t Hal. et Vulg. GEB. 60 In Rehd. ;£, abeft. GEB. -
61 Gothofr. in nota: l. fpoponderat. Ita Hal. et Vulg. & R. Rehd. fpopon-
dit et poff/. GEB. . ..62 Rehd. paratum fe eam rome mumevare. GE B. 63
Vulg. cum' integram. f(ummaim. BR. Etiam ita Rehd. GEsB. . 4 Hal et
Vulg. in quam. Vulg.addit: ex. BR. Rehd. vt Flor GE2. — 65 Hal. et Vulg.
po[[it. B R. 66 Vulg. vecepit. B R. 67 Hal. et Rehd. Syria, n ciuitate.
GER. .R Hal. Beryto. Rehd. Perito.. hic et.in fequentibus. GEB. 69
Rehd. brentenfium , hic et alibi. G E B. 30 ld eft, nauigationis. Vide Du-
ker. «d Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 364. ". 41.B R. 71 Hal. inferitz

ex.GEB. 72 Taur. prothecif. GER. 73 Rehd. apndberito. GER. "74 Vulg.

i
j

232

tunc proximae futurae effent, aliis mercibgs.emptis,f- et in na-
üem miffis *5 , ipfe in Suriam ** per nauigium proficifcatur :
aut fi intra diem fuprafcriptam non reparaffet mercés , nec
enauigaffet ?? de ea ciuitate, redderet vniuerfam continuo
pecuniam , quafi perfecto nauigio, et praeftaret fumptus omnes

tibus *9? eam pecuniam, vt in vrbem Romam eam | Fubin i pulantt 1 dà x iquid |
preiequei r 9 | trem füum Publio Maeuio debere conftitiffet. . Quaefitum eft,

patre defuntto antequam conftitiffet, quid quantumque debe-

deportarent: eaque "? fic re&te dari fieri fide 5 rgganti Sti-
€ho feruo Lucii Titii promifit Callimachus: et 5* cum ante
4dus fuprafcriptas fecundum conuentionem mercibus in na-
uem impofitis, cum Herote ?? conferuo Stichi , quafi in pro-
uinciam Suriam $? peruenturus enauigauit *^: quaefitum eft,
naue fübmería, cum fecundum cautionem Callimachus mer-
ces *debito 95) perferendas in nauem mififfet 9* eo tem-
pore, quo iam pecuniam Brentefio ** reddere Romae "" per-
ferendam deberet: an nihil profit Herotis confenfus, qui cüm
eo miffus erat, cuique ?? nihil amplius de pecunia fupraferi-
pta poít diem conuentionis permiffum vel mandatum erat,
quam vt eam receptam Romam perferret: et nihilo minus
actione ex ftipulatu Callimachus de pecunia domino Stichi te-
neatur?. Refpondit, fecundum ea quae proponerentur, te-
neri, ltem quaero, fi Callimacho poft diem füprafcriptam na-
uigante ??, Heros fuprafcriptus feruus confenferit, an actio-
nem domino fuo femel adquifitam adimere potuerit ?. Refpon-
dit, non potuiffe, fed fore exceptioni locum, 'fi feruo arbi-
trium datum effeteam pecuniam quocumque temporein quem-
uislocum reddi. $. 2. Flauius Hermes hominem Stichum
manumiffionis caufa donauit, et ita de eo ftipulatus eftz s1
HOMINEM STIcHVM ?*, pE QvO AGITVR, QVEM
HAC DIE TIBI DONATIONIS CAVSA MANVMISSIO-
NISQVE DEDI, ATE HEREDEQVE TVO MANVMIS-
/$VS VINDICTAQVE LIBERATVS NON ERIT: QVOD
DOLO MALO MEO ?^ NON FIAT: POENAE NOMINE
QVINQVAGINTA DARI STIPVLATVS EST FLAviVS
HesRMES, SPOPONDIT Cravbpivs, Qouaero, an Fla-
uius Hermes Claudium de libertate Stichi conuenire poteft?
Refpondit, niliil proponi, cur non poteft ??. [tem quaero,
an fi Flauii Hermetis heres a Clandii herede poenam füpra-
fcriptam ?* petere voluerit, ?* Claudii heres libertatem Sti-
cho praeftare poffit *^,. vt poena liberetur? Refpondit ?"
poffe. Item quaero, ?? fi Flauii Hermetis heres cum Clau-
dii herede ex caufa fuprafcripta nolit agere, an nihilo minus
Sticho libertas, ex conuentione, quae fuit inter Hermetem et
Claudium, vt (tipulatione fuprafcripta oftenditur, ab herede
Claudii praeftari debeat? Refpondit ?? debere. $. 4. Cohe-
redes, cum praedia hereditaria diuiferant *??, vnum prae-
dium commune reliquerunt fub hoc pa&o, vt fi quis eorum

partem fuam alienare voluiffet, eam vel coheredi (uo, vel eius.

fucceffori venderet centum vigintiquinque: quod fi quis ali-
ter feciflet, poenam centum inüicem ftipulati funt. Quaero,
.cum coheres mulier coheredis liberorum tutores faepius te-

Brentefii. &R. Rehd. brentenfío. GE B, — 5 Vulg. inmiffis. B R. 46 'Taur.
SOriam.Hal. ecRehd. Syriam. GE B. — 97 Vulg. nauigaffet. BR. Etiam Rehd.
GEB. 78 Hal et Vulg. perfequentibus. 8 R. Etiam Rehd. GEz. — 79 Hal.
eamque. GEB. 80 In Rehd. fide, abeft. GEz. $1 Hal. fed, loco: et.
GEE. 82 Halet Rehd. Erote, hic et in fequentibus. G EB. ! 83 Hal.
et Rehd. Syriem. GER. — 84 Hal, enauigauerit. GE B. 85 Gothofr. in no-
ta: Al Beryto. [ta nempe Hal. qui in margine addit: alims, Berytwm per-
ferens in maue manfiffet eo. — Sed et Taur. in Adnotat. debito. in vet. de Beory;
to. n DBarb. fa&um: berito. Praeterea funt adnotati Vat. Í. Chriftin. S. Cruc.
L i. Tréuif. Etiam Bynkersh. et Rehd. £eríto. At Magl. habet Flor. GE z.
86 Taur. naueMififfet. et in Adnot. mififfet. in P. manfiffet. G € B. 87 Vulg.
Brentejæi.-BR.. 88 Vulg. Romau. BR, $9 Taur. Quique. G E B. 9o
Hal.auiganti. GE B. — 91 Hal.et Rehd. bomo Sticbus, GEB. 92 Rehd.
in eo, loco: meo. G E B. 3 Vulg. poffit, quod probo. & R. Hal. et Rehd.
vt Flor. GkB.— 94 Rehd. prefcriptam , loco : fuprafcriptam. GEB. — 93 Rehd.
praefigis : 4 GEBR. — 96 Vulg. debeat. & &. Rehd. debet, GEE. 97 Hal.

ftato conuenerit, et defiderauerit, vt fecundum connentio-

nem aut ement, aut vendent * , hique nihil tale fecerint: an,

.fi mulier extero vendiderit, poena ab ea centum exigi poíffit? |
Refpondit ^, fecundum ea quae proponerentur, obftaturam
. doli mali exceptionem.

— & 4. Agerius ? filiusfamilias feruo
Publii Maeuii ftipulanti fpopondit, fe daturum quidquid pa-

rét, an, fi aduerfüs heredem eius aCtum fuiffet, aliumue fuc-
celforem, etde debito conítitiffet, Agerius teneatur? Re-

fpondit^, fi condicio non exftitiffet, ftipulationem non 5 com- -

fniffam. $. 5. Seia heres vnius tutoris cum herede pupillae
transactione psCto folo faCta * maiorem partem foluit, " re-
fiduam cauit ?: fed ilico negauit heres fe transationem fer-
uare: et apud iudicem tutelae egit, et viCctus prouocauit ad
* competentem iüdicem, etab eo quoque '? ad Principem
idem prouocauit, et iniufta haec quoque prouocatio eius pro-

nuntiata elt: quaefitum eft, cum per heredem pupillae mora

inrercefferit, quo minus perunia in ftipulationem deducta ab
herede tutoris folueretur, nec vmquam petierit, 'an ei hodie
debeantur vfürae ab herede tutoris? Refpondit, fi Seia non

.ceffaffet ex ftipulatione pecuniam offerre, iure vfuras non de-
beri. $. 6. Duo fratres hereditatem ** inter fe diuiferunt,

et cauerunt fibi, nihil fe contra eam diuifionem fatturos: et,

.fi contra quis feciffet, poenam alter alteri promifit: poftmor-
tem alterius, qui fuperuixit petit *? ab heredibus eius here--

ditatem , quafi ex caufa fideicommiffi fibi a patre reliCti debi-
tam: et aduerfüs eum pronuntiatüm eft, quafi de hoc quo-
ue transactum fuiffet: quaefitum eft , an poena commifía ef-
et ? Refpondit, poenam *? fecundum ea, quae proponun-

.tur **, commiffam. -
$ ' :

5 DE VERBORVM OBLIGATIONIBVS

.. .. CXXIII. PAP1N1iANvs libro I, Definitionum..
S 1 flagitii *9 faciendi vel faCti caufa concepta fit ftipulatio,
J ab initio non valet. — . r r p d n
. €XXIV. IpEew libro ILI. Definitionum. IwsvrAM
INTRA BIENNIVM ILLO LOCO AEDIFICARI 7*
sPONDES? ante finem biennii ftipulatio non committitur,
quamuis reus promittendi non aedificauerit, et tantum refi-
dui temporis fit,.quo aedificium extrui non pofft: neque
enim ftipulationis ftatus, cuius dies certus in exordio. fuit,
ex poftfacto mutatur, Idque '? etin ftipulatione iudicio fi-

ftendi caufa facta placuit: fcilicet vt ante diem ftipulatio non -

committatur , fi certum effe coeperit, parere *? ftipulationi re-
fiduo tempore non pgü'e. , Bd J d !

CXXV. Pavrvs libro Il Quaeftionum, Cv ftipu-

lamur

99 Rehd. refpondí. In reli-
IO0O Gothofr. in nota: diuifif-

vefpondi. GE B. —— 98 Hal praemittit: am,
quis locis fant fcripturae compendia, GEB. —
fent: vulzat. Haloand. G E. | Hal, et Vulg. aut. emerent aut. veuderent.
BE. Etdam Rehd. GER. — 2 Rehd, refpoudi. GE B. — 3 Gothofr. in nota:
Augerius, vulz. Rehd. vt Vulg. hic et paulo poft. GEB. — 4 Vulg. Refpondi.
5 Hal et Vulg. inferunt: 'ejfe. BR. — 6 Hal. facfo. forte errore typorum.
GEB. . 7 Hal et Vulg. praefigunt: im. BR. Rehd. vt Flor. GEB.. — 8
Vulg. addit: et sfuvas promifit. BR. — Vide Noodt. III. de Foeu. et Vfur. 15.
GEB. . 9 Rehd.apud. GEz. 10 Hal.fed etab eo ad. GEB. — 114 Rehd.
inferit: fuam. GEB. — 12 Hal. petiit. GEB. 13 Vulgo: poenam, abeft.
BR. . 14 Hal, et Vulg. proponerentur.B R. Rehd. vt Flor. GEB. — 13 Vi«
dentur hic defiderari: TO r TOT. Non opinor.a Pande&arum archite&is haec.
effe profe&a. g. Ignorat haec Rehd. GE. 16 Gothofr. in nota: fi pla-
gi. vwlg. Rehd. vt Vulg. GEB. — 17 Hal. et Vulg. aedificare. BR. Rehd.
vt Flor| GE3. — 18 Vulg. ldemque. R. Vt et Rehd, GEz, —^ 19 Gothofr.

$. 4

/
$

À

J/TuU
pulit
enirn

at
AT
jARE
ginti p
trito Y
viümit
fro&u,
tatem C
que f
detratt
fondür
amillo
eratus
Ts exoni
$ 2 h
coram (ui
3 : [ulio
fna denir
um r
timae (un
die fupraf
?* of
füpulutus
Diu$ me
rim perf
bona fide
fumus, |
vel (üam,
Dettniae (
fipulatus

B

peet ^*
penuniam
tüar--dar
Tconor,
Quitur f
fatiope,
Vütag (j
Ihilie a

- tema Vl.df

.raFUm,' et
l pulhti

| r DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L

953

lamur ??, quidquid te dare facere oportet, nihil aliud in fti- | cienda funt: raro ^2 ineffe tempus, vel condicionem, ex eo,

i pulationem deducitur, quam quod praefenti die debetur: hoc | quod agi apparebit, intellegendum eft: numquam perfonam
"U W enim folum haec ftipulatio demonttrat. n $ niü.exprefiä fit. $. 3. Si ita ftipulatus fuero, te ifti, et nifi
ob — .. C€XXVI. In&w libro Ill. Quaeftionum. . Sr ita ftipu- | fteteris *?, aliquid dari, quod promittenti impofïïbile,e& de-
, : latus fuero, sx Tivivs Cowmsvr FACTVS FVERIT, | tracta fecunda ftipulatione, prior manet vtilis; et perinde, erit
i TVNC EX HAC DIE IN ANNOS SINGVLOS DENA ?^* | ac fi te fifti ftipulatus effem. - :
: DARE SPONDES? poft triennium condicione exiftente, tri- -. CXXVII. ScAEgvora libro V. Quaeftionum. Sr pu-
^ " ginta peti potuerunt ?^?, $. r. Titius a Maeuio fundum de- | pillus fine tutoris auCtoritate Stichum promittat, et fi deipu "
* tracto vfufru&tu ftipulatus eft, et ab eodem *^ eiusdem fundi | forem dedit **^, feruus autem poft moram a pupillo fa&tam -
É vfumfructum : duae funt ftipulationes, et minus eftin eo vfü- | decedat: nec fideiuffor erit propter pupilli moram Obügafus:
"C o fruétu, quem per fe quis promifit, quam in eo, qui proprie- | nulla enim intellegitur mora ibi fieri, vbi nulla petitio eft:
3 - tatem comitatur: denique fi ille vfumfructum dederit, eum- | effe autem fideiufforem obligatum ad hoc, vt viuo homine
l« ! que ftipulator non. vtendo amiferit, tradendo poftea fundum | conueniatur, vel ex mora fua poftea. | ^
g detracto vfufruétu liberabitur. Nonidem contingit ei, qui | n á CXXVIIL Pavrvs libro X. Quaeftionum. S: duo |
" . fundum pleno iure promifit, et ,vfumfru&;qtp ngilF," d':änd.e | rei ftipulandi ita extitiffent, vt alter vtiliter, alter inutiliter x
" . amiffo eo proprietatem fine vfufrq&g tradidit: ^* ille * Ti- ftipularetur 45.: ei qui non habet ^* promifforem obligatum,
B 4 beratus eft dando vfumfructum, hic ** nulla parte obligatio- | non re&te foluitur: quia non alterius nomine ei foluitur, fed
il . . mis'exoneratur, nifi pleno iure fundum effecerit ihpg,la—tcm.sä" fuae obligationis, quae nulla eft. Eadem ratione qui Sti-
li i $. 2. Chrqfqgonüs Flauii Candidi ferpus " 39290!'1 fcrlpi.lt Q, ! chqm aüt.Parnphih.im ftipulatur, fi in vnum conftiterit obli-
" ! eotum fgb(cmberätre et adfignante domino meo "* acceplffe eum | gatio, quia alter ftipulatoris erat, etiam fi defierit eius effe,
Wi ?? a Iulio Zofa ** rem *agepce--l.uh.xQumtllhamgbfengxs mu- | non recte foluitur: quia vtraque res ad obligationem ponitur,
j [ tua denaria mille : quae dari qutllhano . .heredme eius, ad | non ad folutionem. / 5 :
d R | quem ea res pertmeblt., Kalendis Nouemþrlbus 3?' , quae pro- r CXXIX. ScaEvora libro XIL. Quaeftionum. Srz
w ximae ft.mt.futurae ; &?pqlatus'e&. Zofas hbg-rcu,s* etrem age?s quis ita Pcigulatus fuerit, DECEM AVREOS DAs ^**, sr
s Quintilliani, fpopondit ?? Candidus dominus meus: fub ?^ | NAvis ^* vgN1T "?, r Tirivs CoNsvrL FAcTVS

» die fupraf'cripta fi fätis eohnomine. fa.ftu'm non erit, tllmc," quo | ksT 50 ?. BH aliag dabitur, quam fi vtrumque fa&um fit.
$5 poít foluetur **, vfurarum nomine denarios oCto praeftari, | Idem 5* in contrarium, DARE SPONDES, $I NEC NA-
ftipulatus eft Iulius Zofas, fpopondit Flauius Candidus domi- | virs veu1T ?^, ukec Tirivs Cousvr FacCTVs srT2
nus meus: fübfcripfit et dominus ?*, Refpondi, per libe- | exigendum erit, vt neutrum factum fit. Huic fimilis fcriptura
ram. perfonam , quae neque iure noftro. ?* fubiecta eft, neque | eft, s NkQvE NAVIS VENIT, NEQVE TrTivs Coxu-
bona fide nobis feruit, obligationem nullam adquirere ?? pof-| svr FAcTVS EsT? Atíilic, DABIS, SI NAVIS VE-
fümus. Plane fi liber homo noftro nomine pecuniam daret, | uT ??, AvT TxT1vs Cossvr rFAacTVS siTc? Íufficit-
s | vel füam, vel noftram, vt nobis folueretur, obligatio nobis | vnum factum. Et ?* contra, DABIS, SI NAVIS NON
, pecuniae creditae adquireretur: fed quod libertus patrono darl | v ENIT 55 , AvT Lli1TIVS CONSVL FACTVS NON EST
füipulatus eft, inutile eft: vt nec ad folutionem proficiat ad- | 592 fufficit vnum non factum ?*.

. lectio abfentis, cui principaliter obligatio quaerebatur. - Su- CXXX. Pavrvslibro XV. Quaeftionum. Qvonp di-
1 pereít *? quaeramus, an ex numeratione ipfe, qui contraxit, | citur, patrem filio vtiliter ftipulari, quafi fibi ille ftipulare-
! pecuniam creditam petere poffit? nam quotiens pecuniam mu- | tur 59, hoc in his verum eft, quae iurisfunt, quaeque ad-
i ] tuam dantes, eandem ftipulamur, non duae obligationes na- | quiri patri poffunt: alioquin fi factum conferatur in perfo-
p . fcuntur, fed vna verborum. Plane fi praecedat numeratio, fe- | nam filii, inutilis erit ftipulatio: veluti vt tenere ei, vel ??
B quatur ftipulatio, non eft dicendum, receffum a naturali obli- ! ire agere liceat. Contra autem filius etiam ??, vt ire. 9* pa-
d ! gatione. Sequens ftipulatio, in qua fine adieétione nominis | tri liceat, ftipulando, adquiret ei: immo et quod in fuam
W ä - vfuras ftipulatus eft, non eodem vitio laborat: neque enim | perfonam 92 conferre non poteft, hoc patri adquirat $3,
al imaligne 'accxpïf:ndum eft, eidetp ftipulatum vfuras, cui et for- CXXXI. ScagvoraAlibro XIIL. Quaeftionum. Iv-
s - tem, videri: ideoque in liberti perfona valet ftipulatio vfü- | nzAN vs fcripfit ^^, 11 neque ?5 ber te neque per heredem
G rarum; et cogitur eam ** patrono cedere: plerumque enim | tuum Titium fieret *^, quo minus mihi ire ^" liceat, ítipu-
d — íánftipulationibus verba, ex quibus obligatio orituür, infpi- | ler, non folum Titium ceneri, fi prohibeat, fed etiam cohe-
, : - redes
ülpär in nota: pareri. vulg. Hal. GEB, —— 20 Hal. flipulatu. GEB. — 21 Vide | Jcripfit , habeatur. BR. Bynkersh. et fubfcripht, omiffo: dominus. Et ita
à Aueran. L. Interpr. Iur. 24. GEB. 22, Hal. et Vulg. poterunt. £R. Rehd. | quoque Rehd. GEBR. 38 Hal. et Vulg. iwri. BR. Etiam Rehd. et Taur.
vt Flor. GEB. 23 Vulg. inferit : poff. BR. 24 Vulg. praefigit: etemim, | erat dare: iuwl. GEB. . 39 Hal. et Vulg. inferunt: wobzs. B R. 4ö Hal.
T B R. 25 Hal. et Rehd. inferunt: emim. GEB. ^ 26 Hal. et Vulg. infe- | et Vulg. inferunt: vt. BR. Etiam Rehd. GE B. 41 Hal. ea. GE R. 423
lii runt? z. Rehd. vt Flor. G E z. 27 Taur. feruOs. GER. 28 Gothofr. | Gothofr. innota: ftiteris. vzlg. Hal. GEB. — 43 Vulg. inferit: autem. B R.
j ! in nota: fcripfi. Hal. Jta et Vulg. B &. Et Rehd. Taur. feriBfit. GER. — 29 | 44 Hal. dederit. Vulg. fideinffores dederit. 8R. — Rehd. vt Vulg. GEg. 45
" : Ap. Hal. meo, abeft. GEB, — 30 Vulg. -e, loco: emum. Bm. Etiam | Hal. füpuletur. GEB. 46 Rehd. babebat, GEB. — 47 Gothofr. in nota:
jl Rehd. GER. j1 Gothofr. in nota: Goza. valg. et fic deinceps., lta et | dabis. vulgat. Haloand. Etiam Rehd. GEB. . 48 Vulg. inferit: ex Zfia. B R.
"m Rehd. in hoc leco, in proximo: coras, in tertio ? zoza$, quod ad Flor. | 49 Gothofr. in nota: venerit. vulg. Hal. GEB. SO Gothofr. in nota: fa-
proxime accedit. GEB, — 32 Hal et Vulg. wouembris. BR. Etiam Rehd. | &us fit. Haloand. GEB. , .51 Vulg. Jtem , quod malim. g &. Hal. et Rehd,
W, GEBR. 23 Hal et Vulg. inferunt: Flawiss$. BR. Etiam Rehd. GEEB.| vt Flor. GER. 52 Hal. et Vulg. venerit. BR. Rehd. veuiet. GEB. — 53
Mi 34 Hal. et, loco: fub. GEB. 35 Vulg. inferit: tempore, BR. Etiam | Hal. et Rehd. venerit. GEE- 54 I Rehd. Et, abeft. GEs. 55 Hal.
i Rehd. GER. 36 Vulg. folueretar. BR., Rehd. folwerentur , fed et fupra | venerit. GE B. — 56 Klal. fit. GEB. 57 Hal.et Vulg. addunt: effe. BR.
',-W- primam literam vocis fequentis: víuvarum , per compendium Íícripturae: | Etiam Rehd. GEn. 58 Hal. et Vulg. flipuletur. GE E. 59 Vuig. in-
m)häw : etiam , adícriptum. GE B. 37 Hal fubfcvipfitgne, reliquis omiffis. Flor. | ferit: vt. B R. 60 Vulgo: etiam, abeft. BR Etiam in Rehd. GEB. — Ót
jj etiamnunc eft; fubfcripfiffet dominus, quod re&e emendauit Taur. et emenda- | Hal, et Vulg. inferunt: agere. BR. Rehd. vt Flor. GER. 62 Vulg. in-
T | | te habuit Barb. fed nunc vt Hal. In Var. L. eft: . fubfcrzpfitque dominus. Chri- ferit: filius. B R. 63 Hal. et Vulg. adquiret. B R. Etiam Rehd. G E B. 64
;thoff' | ftin. habet: fubfcripfit dominus , fuppletumque:; et , ante verbum. $. Cruc. l. le- | Vulg. fcribit. BR. Etiam Rehd. GER. 65 Hal. ne, loco: meque. G7E.
d : git: fpopondit Flauius Candidus dominus meus fub[cripfit. verum copula itidem | G6 Hal. fiat. Vulg. fierí. 8 R. Rehd. vt Flor. GE B. 67 Vulg. inferitz
! : inferta ante. verbum : fasfcripfit; Idem in 8, Cruc. Il nifi quod ibi fimplex: |.— : R agere

954

redes eius. $. . Oni fundum fibi aut Titio dari fipulatur,
quamuis fundus 9? Titio traditus fit, nihilo minus petere
fundum poteft, vt fibi de euictione promittetur ?^?: nam in-
tereft eius, quia *? mandati actione fundum recepturus fit a
'itio: fed fi donationis caufa Titium interpofuit, dicetur,
traditione protinus reum liberari..
CXXXIL PaAvzvslibro XV. Quaeftionum. Qv 1iDAM
cum filium alienum füfciperet, tradenti promiferat certam pe-
cuniae quantitatem **, fi eum aliter quam vt filium obferuaf-
fet. Quaero, fi poftmodum ?? domo eum propulerit *? , vel
moriens nihilei teftamento relinquerit **, an ftipulatio com- |
mittetur *5: et *5 quid interfit, vtrum filius, an alumnus,
vel cognatus agentis fuerit? Praeterea *7 quaero, fi filium
fuum quis legitime in adoptionem dederit, et ita vt fupra fcri-
ptum eft, ftipulatio intercefferit, eunique pater adoptiuus ex-
heredauerit vel emancipauerit: an ftipulatio committatur ? Re-
fpondi, ftipulatio vtilis eftin vtroque cafu: igiturfi contra con-
uentionem factum fit, committetur ftipulatio. Sed videamus
primum 7??, in eo qui legitime adoptauit, an poffit committi, fi
eum exheredauerit vel emancipauerit? haec *? enim' pater
circa filium folet facere: igitur non aliter eum, quam vt fi-
lium obferuauit *9. Ergo exheredatus de inofficiofo agat *".
Quid ergo dicemus, fi et meruit exheredari? Emancipatus
32 plane et ?5 hoc remedio carebit. Quare fic debuit ?^ inter-
poni ftipulatio, vt, fi eum emancipaffet vel exheredaffet, cer- -
tum quid promitteret. Quo tamen cafu commiffa ftipulatio-
ne, poteft quaeri, an exheredato permittendum effet *5 dice-
re de inofficiofo, maxime fi patri naturali heres extitiffet, 9^
an viéto deneganda eft ?? ex ftipulatu a€tio? Sed ?? fi ei qui
ftipulatus eft, non debuit denegari: victo filio, necipfi dene-
ganda erit debitae pecuniae exfecutio, In eo autem qui non
adoptauit, quem intelleCtüm habeat haec conceptio, s1 & VM |
ALITER QVAM VT FILIVM OBSERVASSE T, non pro-
. fpicio ??: an et ?? hic exigimus exheredationem vel emanci-
pationem, res in extraneo ineptas? Sed ?* fi is qui legitime
adoptauit, nihil facit contra verba ftipulationis, cum vtitur
patrio iuré: in eo qui haec ?? non fecit ?3, dicit ?* füperua-
cuo: dici tamen poterit commiflam effe ?* ftipulationem.
$. r. Filiusfamilias ita ftipulatus eft, QvANTAM PECV-
NIAM TiTr10 ?? CREDIDERO, FIDE TVA ESSE IV-
gBES? et emancipatus credidit: patri non debebit ?* fideiuf-

Íor, quia nec reus ei ?? tenetur. — —
, CXXXIIIL. ScAEvora libro XIIL. Quaeftionum. S1
fic ftipulatus fim, NEQVE PER TE, NEQVE PER HE-
REDEM TVVM VIM FIERI SPONDES? et egi quod mihi
vim feceris: reCte remanere ?? factum heredis in ftipulatione:
nam et ex iplius pofteriore yi poteft *?? committi ftipulatio :,

egeve. BR. — 68 In Rehd. fundus, abeft. GEB. — 69 Hal. et Vulg. promit-
tatur , et ita quoque Flor. fa&um. BR. Et ita.quoque Rehd. GEs. 70,Flor.
litera a eft deleta. &R..— Rehd. quis. GEB. — 71 Vulg. certam pecunjam. B R. .
Etiam Rehd. GEB. — 72 Hal et Vulg. inüferunt: de. BR. In Rehd. inter
vetfus vocula haec eft adícripta, et potuit ante: domo, excidere. GEB. — 73
Hal. pepulevit. GEB. — 74 Hal. et Rehd. veliguerit. GEB. — 735 Forte pro:-
committitur, Hal. tamem et Vulg. committatuy. B R. Nempe vt Taur. fuerit .da-
&*e: committEtur. Rehd. habuit: committit , et fa&um recentius: conmnittatur.
GE B. 16 Hal iuferit? aw. GE R. 71 Kehd. pofleadm. deleta fimul lite-
ra vltima. — Sed et fuperfcriptum: al. preterea. G E B. 78 Vulg. prius. B R.
79 Rehd. boc. GER.
nendum. BR. Et retinuit Rehd; GE mn. 81 Hal. ayet. GEB. . 82 Hal.
et Vulg. exbaeredari et emamcipavi? plame, RR. Et ita Rehd. qui etiam 72
et, ante: mevruit, non habet. GEB. 83 Vulgo: et, abeit, BR. Etiam
in Rehd. GER. 84 Hal. debet. G E B. 85 Hal fit. GEm. —— $86'Hal.
et Vulg. praefigunt: et, quod antecedentis vocis vltimae literae com-
mendant. Bn. —— 87 Hal.fit. — $88 Hal. inferit: ct. GEg. $9. Hal. et
Vulg. perfpice. BR. — Rehd. vt Flor. GEs. 90 In Rehd. et, 'abe&.. G E B.
91 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. — 92 Rehd. Pboc. GE B. 93 Vulg. boc
7:01. facit.. BR. 94 Flor. ab ordinaria manu fa&um: licet, et ita Hal. et

80 Taur. obferuaDBit.. Forte tamen futurum reti- ]

Vulg. p R. Etiam MSS. Darb. Vat. L. Chriftin, vt et Rehd. GEm. — 935 In

DIGESTORVM- LIB. XLV. TIT. L

non enim ad vnam vim * pertinet. Nam ficut et ipfius ? et

heredis caput ?, ita ipfius vis vel faepius facta ^ complectitur,

vt condemnetur, quanti intereft: aut ? fi fic volumus factam.
effe ftipulationem, NEQVE PER TE, NEQVE PER HE-

REDEM TVVM FIERI? vt ad vna:n vim primam teneat:
fi vim fecerit, * amplius ex heredis * committi non poterit ? :
ergo fi ? aCtum *? fit quafi ex ipfius vi, tota confumpta fit:
quod non eft verum. , 214 :
CXXXIV. Pavrvs libro XV. Refponforum. ** T ;-
TIA quae ex alio filium habebat, in matrimonium coit ?? (3aio
5elo liabenti filiam: et tempore matrimonii confenferunt, vt
filia Gaii Seii filio Titiae *? defponderetur: et interpofitum
elt inftrumentum, et *^ adiecta ** poena, fiquis eorum nu-

ptiis impedimento fuiffet : * * poftea Gaius Seius conftante ma-

trimonio diem fuum obiit, et filia eius noluit nubere, Quae-
ro, an Gaii Seii heredes teneantur ** ex ftipulatione ? Re-
fpondit *?, ex ftipulatione quae proponeretur, cum non fe-
cundum bonos mores interpofita fit, agenti exceptionem doli
mali obftaturam: quia inhoneftum vifüm eft, vinculo poenae
matrimonia obftringi, fiue futura, fiue iam contracta, $. r.
ldem refpondit, plerumque ea quae praefationibus conue-
niffe concipiuntur, etiam in ftipulationibus repetita credun-
tur: fic tamen, vt non ex ea repetitione inutilis efficietur *?
ftipulatio. $. 2. Idem refpondit, cum Septicius litteris füis
praeftaturum fe cauerit pecuniam et víuras eius femifles,
quae apud Sempronium depofitae fint ??: fi inter praefentes
aCtum eit, intellegendum etiam a parte Lucii Titii praecef-
fiffe verba ftipulationis. $. 3. Idem refpondit, quotiens plu-
ribus fpecialiter pactis ftipulatio vna omnibus fubicitur,

quamuis vna interrogatio, et refponfum vnum fübiciatur, ta-

men proinde ?^ haberi, ac fi fingulae fpecies in ftipulationem
deductae fuiffent. | :

CXXXV. Scakvora libro V. Refponforum. S1 ?*

ita quis promiferit ??, pkcEM TI1BI DABO, QVAÀ DIE
PETIERIS, ET EORVM VSVRAS IN DIES TRIGIN-

TA: quaero, vfuürae, vtrum ex die ftipulationis, an ex die

qua petita fors fuerit, debeantur? Refpondit, fecundum ea
quae proponerentur, ex die ftipulationis deberi: nifi aliud
aCtum manifefte probaretur ?^.
quando pecuniam reddere debebo, cum primum petierit ^5?
Refpondit ??, verba quae proponerentur, ex die quo ftipula-
tio faCta effet, initium capere, $. 2. Seia cauit Lucio Titio,
quod mandante eo hortos emiffet, cum pretium omhe cum
vfuris ab eo recepiffet, fe in eum proprietatem hortorum
translaturam : deinde.in continenti inter vtrumque conuenit,
vt intra Kalendas Apriles ?* primas vniuerfam fummam man-

dator |

96 In Rehd. Tjtio, abe. GER. . 97 Vulg.

Rchd; effe, abeft. GzER.
98 In Rehd. ez, abeft. GE E.

inferit: quicguam. BR. Vt et Rehd. GER. -
99 Hal. remanet. GE R. IOO Rehd. poterit. GEB.
ferunt: tantum. GEB. — 2 Gothofr, in nota: ipfius vim. Hal. Rehd. ipfius
fadiumn. GEB. 3 Hal capit. Kehd. caput. Sed nonneio literae & pofte-
riori cruri feu lineolae pun&um fubnotauit , adeoque cum Hal. legi voluit: et
bevedis capit. GE B. 4. Hal. ;ta et ipfius vim vel faepius factam . complectitur.
Rehd. hic vt Flor. GEz. 5 Hal.at, loco: aut. GEB. . 6 Hal. vim pri-
tüain pevtineat, fi vim fecerit et amplius. GE B. 1 Gothofr. in nota: ex he-
redis facto committi, zulg. Et ita quoque Rehd. GEB. — 8 Gothofr. in nota:
non poffit. Hal. GEB. . — 9 Rehd. ergo fi ita boc aclum fit. G E. IO Ap.
Hal. ergo fi actum fit, ab(unt. G E 5. II Rehd. praefigit: Sj. GEB. — 12
Vulg. coiit cum. B R. Rehd, coit cumt, et in fequentibus: babente. GER. — 13
Hal. Titz. GEB. 14 In Rehd. et, abeft, GER. — 15 Vulg. inferunt; eff.
BR. | I6 Vulg. praefigit: et. BR, — 17 Rehd. inferit: acfione. GEB. — 18
Hal. refpondeo. Vulg. refpondi. B R. — 19 Hal. et Vulg. efficiatur. BR. Etiam
Rcebd. GEE. .. 20 Hal. et Vulg. funt. BR, Etiam Rehd. GEB. — 21 Hal.
perinde, — 22, Ap. Hial. Sz, abeít. GEB. - 23 Hal. promiferat. GEB.. 24
Vulg. proponatur. BR. Etiam Rehd. GER. — 2$ Gothofr: in nota: cum pri-
mum petieris. Hal. fed ap. Hal. eft, vt Flor. petierit. GEB. — 26 Gothofr.in no-
ta: refpondit , íecundum ea, quáe proponerentur, vulg. Hal. GRR. — 2/7 Rehld.
" | | | aprilis

$. r. Item quaefitum eft,

1 Hal et Rehd. in-:

»

p
jondt
(uam p

^ qpgnité

eFfe ! Sc
iilium,- |
gf
feredis:
fim eti
g

ptto |

b
etp
j o
pj
Jiband
fopopet
" (X
filetat
fim &
AU
fito
(
"s
pen i
uf

! ^ ]
Aita fontav
ntl w

!
! o ^
r"' '
ho 1pc
(11

Wu: p

w

"
m
N
Diet
1t ^

à [

"
"o
N
g
D f
(uk
Dop f
m dl
o
o
(OD]
TédU«
t ?
!j fug
tl
dentes
ml
ls p*
Jiccu,
ht^ t
(ione

"
n
Ro
» er d
dum d
Vi al
a T0
the QU
óriorum
onen
It«
(atof

] Vil
d GA
Vi !
'sugsfït'
"
gt
! iil p?'i'
Ti
r g
[ À
b n
AUfb M'
" l
d.
J HZL
j H
jnm P&'l'
i noe
iRe'nd.
aprüii

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L | . Mes

dator numeraret, et hortos acciperet. ^Quaeritur ?5, cum

ante Kalendas Apriles ?? non omne pretium cum vfuris a Lu-

. cio Titio Seiae folutum fit, interpofito tamen modico tem-

pore reliquum pretium cum v(uris Seiae Titius foluere para-
tus fuerit 5?, neque Seia accipere voluit **, et vsque in ho-
diernum ?? per T'itium non ftet, quo minus reliquum 33 fol-
ueret ?^, an ?? nihilo minus Lucius Titius Seiae vniuerfam

pecuniam foluere paratus lit, ex ftipulatu agere poffit? Re-

fpondit poffe, fi non multo poft optuliffet, nec mulieris quic- [ debetur, ante folui poteft, licet ^* petinon poteft *5: quod

quam propter eam moram intereffet: quod omne ad iudicis
cognitionem remittendum eft. $. 5. Ea lege donatum fibi
effe a Seia feruum et traditum, vt ne ad fratrem eius , aut
filium, aut vxorem , aut focrum perueniret, fcripfit: et haec
39 ita ftipulante Seia, fpopondit 5* Titius, qui poft biennium

heredes relinquit ?? Seiam et fratrem , cui ne feruiret, expre(-

fum erat. Quaeritur an Seia cum fratre et coherede ex fti-

pulatu agere poffit? Refpondit, poffe 3? in id quod eius inter--

eft ^9. . $.. 4. Filia quae de inofficiofo agere inftituit et trans-

egit, poftea cum heredibus ftipulatione interpofita, et fub-

iecta doli claufula, apud praefeCtum de falfo teftamento egit,

. nec probauit. Quaero, an ex doli. claufula poffit conueniri?

proponeretur, pertinere. s d UE 28
— - CXXXVI. PaAvrvs libro V. Sententiarum. Sr fuüb

Refpondi *', nihilad eam ftipulationem id, quod poftea actum

vna figuificatione dinerfis nominibus ea res, quae in ftipula-

tum ^?^ deducitur, appellatur *?: non infirmat obligationem,
fi alter altero verbo vtatur. .$. r. Si qui ** viam ad fundum
füum dari ftpulatus fuerit, poftea fundum partemue eius
ante conítitutam feruitutem alienauerit: X euanefcit ftipu-
latio. . * d

CXXXVII. V u v rv slibro L Stipulaonum. C.ow-

TINVVS atus ftipulantis et promittentis effe debet, vt ta-

men aliquod momentum naturae interuenire poffit: et commi-
nus ^? refponderi ftipulanti oportet: ceterum fi poft interroga-
tionem aliud acceperit *^9, nihil proderit, quamuis eadem die

fpopondiffet. $. r. Si hominem ftipulatus fim, et ego de
alio fenfero, tu de alio, nihil ^? acti *5 erit: nam ftipulatio

ex vtriusque ^? confenfu perficitur. $. 2. Cum ita ftipula-
tus fum ??^, EPHEs: ** pAzna1? inefttempus: quod autem
accipi debeat, quaeritur? et magis eft, vt totam eam rem ad

judicem, id eft, ad ?^ virum bonum remittemus ?? , quiae-

ftimet quanto tempore dilizens paterfamilias conficere ?* pof-
fit quod fatturum fe promiferit 55:; vt *9, qui Ephefi datu-
rum fe fpoponderit ?*, neque duplomate *9?, diebus ac no-
