eft, tametfi ?* dominus 3* effe definit ?. $. 4. In fundo.

*

"77 Hal. expreffiffet. — *78 Hal. diuus. — "79 Hal. mutuo. GEB. — gO Hal. et
Vulg. praefigunt ;m. BR. — 81 Hal. pediffequis, GEB. — 82 Gothofr. in nota :
$ xaAxMsévay Ev &vroie, &pisévuv, "Tbeophil. $. 10. de Lege Aquilia. — Flor. tenuif-
fime olim z in a, conuerfa, et re&e. demonfirare eft confpicuum facere. ^ Graeca
iMla: $ xaA2wévev 2v Zvrotc funt ex Dalil. &oisévovrz habet Thcophilus, (iui et ad-

« D / ^ ^ EY " R *
dit: 96 xo4 Tíuioy PEmoíti 7À TíSQvrTOYV. BR. Hal. etiam: demonflrabat. G ER. |

83 Hal. et Vulg. fappleantur. BR, 84 Ap. Hal. fit, abeft. GEzB. | 85 Go-
thofr. in nota: 4Al. exiítente. Nempe ita ipfe Taur. habet in margine, et Hal.
in textu. GEB. . 86 Taur. Boluntatis. GEB. 87 Hal. reliquit. GEn. — 88
Taur. es Titio. GEB. — 89 Ap. Hal. nou, abeft. GEB. — go Gothofr. in nota:
namque plures. Hal. quod Hottomann. probat 4uaefl. illuffr. 18. Sed et agno-
Ícunt MSS, teíte Contio et Charonda. Illa tamen feptem, quae ego vidi, ar-
chetypi fcripturam referunt. Quid fi legamus: aeque plures? BR. Septem illa
funt. Pal. I. qui tamen poít: ze4ue, recentius: émim, fuperfcriptum habet, li.

lL. V, Vat. Barb. Otob. quibus adde Bynkersh. GE. 91 Vide Ant. Au-

Ea- :

DIGESTORVM LIB, XXXI.

legato fi heres fepelierit, aeftimatio referenda etit ad totum
pretium fundi, quo potuit ante fepulturam aeftimari: quare,
fi ?9 fuerit folutus, a&tionefn; adhuc ex teftamento propter
locum alienatum durare, rationis eft. $. 5. Eum qui ab vno
ex heredibus, qui folus oneratus fuerat, litis aeftimationem
legatae rei abítulit ??, poftea codicillis apertis, ab omnibus
heredibus eiusdem '9? rei relictae dixi dominium non quae-
rere. .Eum enim, qui pluribus fpeciebus iuris vtefétur, non
faepius eandem rem eidem legare, fed loqui faepiüs. $. 6.
Fundo legato, fi vfusfructus alienus fit, nihilo minus petendus
eft ab herede: vfusfructus enim, etfi iniure non in parte con-
fiftit, emolumentum tamen rei continet. Enimuero fundo re-
licto, * ob reliquas praeftatiohes, quae legatum fequuntur, : — ,
agetur: verbi gratia, fi fundus 4 pignori datus, vel aliena pof- / 47/: 470—
feffio fit. Non idem placuit de ceteris feruitutibusJ/ Sin au- -Z«s, eft«
tem res mea legetur mihi, legatum propter ? iftas caufas non. véréusm $&.
valebit. $. 7. À municipibus heredibus fcriptis, detraCto v(u- J Je/: "at fue-
fructu, legari proprietas poteft: quia non vtendo poü'u/nt-;lus/egaiaf
vfümfructum amittere. — ^Xj44. N aecuom , hbtrtbur nb 15
. LXVIL InE « libro;XIX, Quaeftionum. ^ VNv ex
familia, propter fideicommiffum a fe cum moreretur relictum, ;
heres eligere debet:j Xfei, quem elegit, fruftra teftamento £«e .L ul & :
legat, quod pofteaquatmy elettus eft, ex alio teftamento petere jidf*'*-m'ï';/jmi
poteft, vtrum ergo non conftitit, quod datur, quafi creditori / / 3»,
reli&tum: an, quamdiu poteft mutari voluntas, non recte cre- ^ , u
ditori comparabitur? Siue ? ftamen durat/vleleCtio, fuiffe vi-1 : WJM-,

. detur creditor, fiue mutetur, ex neutro teftamento petitio com-

petit. $. r. Sid» Falcidia quaeratur, perinde omnia ferua-
buntur, ac fi nominatim ei, qui poftea electus eft, primo te-
ftamento fideicommiffum relictum fuiffet, non enim facultas
neceffät'riae2 gele&jionis, propriae liberd]ftatis beneficium eft:
«uid éft enim quod de fuo videatur reliiquiffe ?, quiaquod
relidquit omnimodo reddere debuit? $.2.Itaque fi cum for-
te tres ex familia effent eius, qui fideicommiffum reliquit, eo-
dem, vel difpari gradu: fatis erit vni reliquiffe: nam poft-
quam paritum eft voluntati, ceteri condicione deficiunt. $. 3. .
Sed fi, vno ex familia herede inftituto, ille fundus]Jextraneo re-.|^ 4« *;",'7/i
liétus eft: perinde fideicommiffum ex illo teftamento petetur, * jf«eco
ac fi nemo de familia heredi[ *? heres exítitiffet, verum /s,
qui heres fcriptus eft, ratione doli exceptionis ceteris fidei-
commiffum petentibus facere partem intellegitur: nam quae '45,
ratio ceteros admittit, eadem tacitam induciæþenfationem a
4—4^. Si duos de familia non aequis portionibus heredes fcri-
pferit *^?, et partem, forte quartam, extero eiusdem fundi le-
gauerit: pro his quidem portionibus, quas iure hereditario
retinent, fideicommiffum non petetur: non magis *?, quam
fi alteri fundum praelegaífet: pro altera ** vero parte, quae
in exterum collata eft, virilem, qui funt de familia petént *5,
admiffa, propter heredes virilium portiongimy ** penfatione.
$«5: Sed et fi fundum heres vni ex familiareliquerit, etusque fidei
commiferit **, vt eum extero reftituat: quaefitum eft, an hoc
fideicommiffum ** peti poffit dixi, ita demum peti poffe, fi "
x Uaf(" ey levo., -/ZI//'?/(EH Larnen cidem velictum cssf;,lïlngpþ,,
xgz Hal. et Vulg. generaliter. BR. — 93 Ha(

. et
94 Hal. quae. GEX.

guftin. J. Emend. z. B.
95 Vulg. in*

quemadmodim, loco: vtque, GEB.
ferit: legatarius. BR. — 96 Vulg. inferit: pof?ea. BR. — 97 Hal. defierit. GE B.
98 Hal. et fi fuerit, 99 Hat. abftaliffet. 10C Hal. eius. GE2. — 1 Hal.
praefigit et. GEB. — 5 Hal. inferit: mibi GEB. 3 Gothofr. in nota: prae-
ter. Vox: praeter, eft Haloandri, qui tamen in margine addit: alias, legatums
propter. GEB. 4 Hal. Si vuwm. GEB. — 5 Vulg. praefigit et, et mox ha«
bet: elegerit. E'R. 6 Taur. fiBe. GEB. 7 Hal. duret. 8 Vulg. infe-
rit de. BR. 9 Hal. reliquiffe, et mox: reliquit. GEB. . 10 Vulg. baeredis,
BR. —1I Vulg. compenfationem. &R. — 12, Taur. fcriBferit. GEB. — 13 Hal.
fideicommiffum non magis petetur quam. GEB. — 14 Hal. pro alía. GEB. — 15
Hal. petant. — 16 Hal. et Vulg. prapter baeredum virilem portionem.BR. — 7
Flor. eft: commifferit. BR. I8 Hal. an boc fideicommiffi f[cilicet peti. Vulg.
an boc fideicommi([um ab extraneo peti. BR. 19 Gothofr. in nota: fi prae-
terea tantundem, eij relidtum effer, quod fundi pretium efficeret. Hal. G E.
j 20

|

a

D
ts

-

Vi

"l

lL ,nv:m

.M n

| |
[ l
i$ d)
hus (
!Jd:"uijn
Wgniw

Lila ?
,Mæilgjw
Í I?Mm

)

um

! "nuwv?æ
]

"

DIGESTORVM LIB. XXXL

fandi pretium efficiat: fed ?9 fi quidem ille prior teftator ita |

i—j"(*"?ü fideicommiffum reliquiffet, RoGo Fv NDvM,/CVI!VOLES,
4^.3*- Av* QVIBVS VOLES EX FAMILIA, RELINQVAS:

n
UN O Nj

rem in expedito fore: quod fi talia verba fuiflent, PETO
/2* EFyNDVS DE FAMILIA EXEA T: heredis here-
dem propter fequens fideicommiffum, quod in exterum colla-
tum eít, oneratum intellegi: petituxiä deinceps ceteris ex
primo teftamento fideicommiffüm, poft mortem videlicet eius,
qui primo electus eft. .$.—6. Et ideo fi, electio vno, fidei-
commiífum in exterum non conferaturt, non alias ei, qui ele-
&us eft, fideicommiffum praeftandum erit, quam interpofitis

---- —— 9

La temmon,. Caütionibus, FVNDVM, /(CVM .MORIETVRÍ SI NON IN

, FAMILIA CVM EFFECTV RELINQVERETVR,

*

d

, 2 ais , lecutus, eft.

has o* accipienda.

LX Zyutq

L

Li XX.

l'on2,
L'ï'zurr:

eum fermonem pro fideicommiffo refcr

R E-
sTiTvrt. .S$— RoGo FVNDVM, CVM MORIERIS,
RESTITVAS EX LIBERZIS CVI VOLES: quod ad ver-
ba ?? attinet, ipfius erit electio: nec ?? petere quisquam
potérit, quamdiu praeferri alius. poteft, defunéto eo, prius
quám eligat, petent omnes. Itaque eueniet, vt quod vni da-
tum eft, viais-pluribus vnus petere non poffit: fed omnes pe-
tant, quod non omnibus datum eft: etita demum petere poffit
vnus, fi folus moriente eo fuperfuit ?*. $. 8. Si rem tuam,
quam exiftimabam meam, 2$ te herede inftituto, Titio legem:
non eft Neratii Prifci fententiae, nec conftitutioni locus, qua
cauetur, non cogendum praeftare legatum heredem, nam fuc-
curfum eft heredibus, ne cogerentur ^9 redimere, quod te-
ftator füuum exiftimans reliquit.?? : funt enim magis in legan-
dis füis rebus, quam in alienis comparandis, et onerandis he-
redibus faciliores voluntates ??: quod in hac fpecie non eue-
nit, cum ?? dominium rei fit apud heredem. $. 9. Si omiffa
fideicommiffi verba fint, et cetera, quae leguntur, cum his
quae fcribi debuerfínt ??, congruant: reCte datum, et minus
fcriptum, exemplo inftitutionis legatorumque intellegetur:
quam fententiam /optimus quoque Imperator nofter Seuerus
$. 1o. Item,Marcus Imperator refcripfit, verba,
quibus teftator ita cauerat, non dubitare fe,jquodtumque vxor

TT L. s yrzMla.eius 3T cepiffet, liberis fuis reddituram, pro fideicommiflo
: Quod refcriptum fummam habet vtilitatem: nec

fcilicet honor bene transacti matrimonii, ?? fides etiam com-
munium liberorum decipiat patrem, qui melius de matre prae-
fumpferat: et ideo ?? Princeps prouidentiffimus et jiuris/ re-
ligiofifimus, cum fideicommiífi verba ceffare animaduerteret,
,4 ipfit accipiendum.
LXVIII. PAvrvs libroXL, Quaeftioaum, SEQVENS
quaeftio eft, an etiam, quae viuus per donationem in vxorem
contulit, in fideicommilfi petitionem veniant? Refpondi, ea
extra caufam bonorum defuntti comfputari, debere, et pro-
pterea fideicommilfo non contineri, quia ea habitura effet etiam
alio herede exfiftente. Plane nominatim maritus vxoris fidei
committere poteft, vt et ea reftituat. x '
LXIX. PapeixrANVvs libro XIX, Quaeftionum. Px-
TO, Lvcx Tirr, ?^ cON TEN TVS SIS CENTVM AV-
REIS: fideicommiífum valere placuit: idque refcriptum eft.
Quid ergo, fi, cum heredem ex parte inftituiffet, ita locutus
eft:|» ErTO/PRO PARTE TVA CONTENTVS SIS, Lvcu
'T'irij, CENTVM AVREIS? petere poterunt coheredes par-
tem hereditatis, ?* retinente fiue praecipiente ??, quo con-

20 Hal. et, loco: fed. GEB. — 21 Hal.et Vulg. me. BR. — 22 Taur. Derba.
GER. 23 Hal et Vulg. inferunt boc. BR. 24 Hal. fuperfuerit. 25
Vulg. praefigit a. BR. 26 Hal. cogantur. 27 Vulg. reliquerit. BR. — 28
Hal. facili teflatores voluntate. GEB..—— 29 Erat olim: quar, loco: cum, for-
te conuertendum in: 4zum, fed in his libris quum rariffime occurrit. BR. — 30
Hal. debuerunt. G EB. 31 Vulg. inferit: baeres inflituta. BR. 32 Hal.
et Vulg. praefigunt et, BR. — 33 Vulg. idem. ER. 34 Hal. et Vulg.
praefigunt vt. BR. 35 Hal. ptaefigit: eo. GEB. 46 Hal. addit d.
GE B. 37 Ap. Hal cwm, abeft, GER. 38 Flor, antique eft tranfpo-
fitum, appolitis fignis: cwm quibus mou efl teflater locutus, BR. 39

$69

tentum effe voluit defün&tus. Sine dubio facilius eft, hoc pro-
bare, quám probari potuit illud: cumjibi fideicommiffum pe-
tatur ab his cum ?? quibus teftator non eft ?? locutus. Idem
dicemus, fi, cum ex affe fcripfiffet heredem, eius gratia, qui
legitimus heres futurus effet, ita loquatur: PE TO PRO Hx-
REDITATE, QVAM TIBÍi RELIQVI, QVAE ?? Ap
FRATREM MEVM IVRE LEGITIMO REDIRE'T, CO N-
TENTVS SIS CENTVM AVREIS. G. t. Praedium, quod
nomine ?? familiae relinquitur, fi non voluntaria ** faéta fit
alienatio, fed bona heredis veneant, tamdiu emptor retinere
debet *?, quamdiu debitor habéfet bonis non venditis: poft
mortem eius non habiturus, quod jexter *? heres praeäare
cogeretur. $. ». Mater filio impubere herede inftituto, tu-
torem eidem adfcripfit **, eiusque fideicommifit ^?, vt, fi fi-
lius fuusjintra/quattuordecim annos *9 deceffiffet, reftitueret
hereditatem Sempronio: non ideo minus fideicommiffum re-
Cte datum intellegi debet, quia tutorem dare mater non po-
tuit, nam etíi pater non iure fa&to teftamento tutoris fidei
commiferit, aeque, praeftabitur, quemadmodum fi iure tefta-
mentum factüm fuüiffet -^? : fufficit enim, vt ab impubere da-
tum fideicommiffum videatur, ab eo dari, quem is, qui dabat
tutorem dederat, vel etiam tutorem fore arbitrabatur. Iden;
in curatore impuberis, vel minoris annis debet probari. Nec
intereft, tutor reCte datus viuo patre moriatur, vel aliquo pri-

£

£

uilegio excufetur, vel tutor effe non potfit propter *9 aeta-.

.tem,jcui tutor fuerat datus: quibus certe cafibus fideicom-

miifum non intercidit, jquod a/ pupillo datum videtur. Hac
ngnlgue.?ratione placuit, a tutore qui nihil accelït, fideicom-
miffum pupillo relinqui non poffe: quoniam;quod,ab eo relin-
quitur extero, non ipfius proprio, fed pupilli iure debeatur ^?.
$. 3. Fratre herede inftituto petit ??, ne domus alienaretur,
fed vt in familia relinqueretur: fi non paruerit heres volunta-
tij fed domum alienauerit, vel extero herede inftituto decet-
ferit; omnes fideicommiffum petent, qui in familia fuerunt 5*,
Quid ergo, fi non fint ?^ eiusdem gradus? ita res tempera-
ri debet, vt proximus quisque primo loco videatur inuitatus:
nec £áffien, ideo fequentium caufa propter fuüperiores in pofte-
rum laedi debet, fed ita proximus quisque admittendus eft, fi
paratus fit cauere, fe familiae. domum reftitutürum. — Quod fi
cautio non fuffit ?? ab eo, qui primo loco admiffus eft, de-
fiderata: nulla iquidem eo/ nomine nafcetur condiCtio, fed fi
domus ad exterum quandoque peruenerit, fideicommiffi peti-
tio familiae corpetit. Cautionem autemerationd doli mali ex-
ceptionis puto iufte defiderari: quamuis nemo alius vlterior
ex familia fuperfit. $. 4. Si quidam fint poftea emancipati,
tra€tari poteft, an hi quoque recte fideicommiffum]petant. Et
puto, recte/petituros: quoniam familiae appellatione perfonae
quoque ihae demonftrat4e intelleguntur. :

—

LXX. Ipnxw libro XX. Qaaeftionuz, IMPERATOR
Antoninus reícripfit, legatarium, fi nihil ex legato accepit, ei,
cui debet fideicommiffüm, actionibus fuis poffe cedere: nec
id cogendum(foluere.
legati relitti reftituere rogatus, abftinuit ?* -ee? vtrum actio-
nibus fuis in totum cogetur cedere, an vero non nifi ad eam
quantitatem, quae fideicommiffo continetur? quod ratio fua-
det. -Sedetíilegatum perceperit ??, non amplius ex caufa
! fidei-

Vulg. quaeque. BR. 40 Gothofr. in nota: nomini familiae. Hal GE R.
41 Erat Flor. volumtariae, adeoque corre&tor re&tius a deleuiffet. B R. 42
Hal. et Vulg. potefl. BR. 43 Hal. qwod exter etiam. Vulg. extrateus.
Vide Duker. ad Opwfc. de Latiu. Vet. ICt, p. 219. BR. 44 Hal. et
Vulg. feripfit. BR. 45 Flor. eft: conmmiffit. BR. 46 Hal. decimum
quartum annum. GEB. 47 Flor. fignis pridem tranfpofitum: i iwre
fuiffet fackum teflamentum. BR. Et ita habet Hal. 48 Hal. inferit: eius.
GEB. 49 Vulg. debetur. BR. 50 Hal. et Vulg. petit. BR. — 51 Hal,
et Vulg. fuerint. BR. 52, Hal. funt.
factum: fwit. RR. — 54 Hlal. et Vulg. abflineat, BR.

53 Flor. ab ordinario corrigente
55 Vulg. gercepit. B R.
56

i

?

L

1e4 exXiva. Aorcdes,

7 ,
/"vylev;

J^"ecens,

Y k :.)ua'a. P

: 1 *
U..1 au4on4am.
í

J 8et: ; 4

Quid ergo, fi non totum, fed partem :

| n.

j l" n nm[

"AL o €.

Y

L mv
L

..
R . í, ^
[ t [: ?*

-

M of,

[í]
[ queo5,

L !
25 )7?3' "

LA XX

*
ll CQ t—,
«l inundeg : notak :^.
f

'...,.. )
. tolaum »

á it
L "aX ea

. quod fi plus,

$70

fideicommiffi cogendus erit foluere, quam recepit *?. $. r.
Si centum legatis duplum reftituere rogatus fit, ad fummam
legati videbitur conftitfifle **. Siautem poít tempus fidei-
commiffum relictum fit, vfüararum dumtaxat additamentum ad-
mittetur: nec mutanda fententia erit, quod forte legato per-
cepto magnum emolumentum ex aliquo negotio confecutus
eft, aut poena;ä ftipelationis imminentem euafit. Haec ??
ita, fi quantitas cum quantitate,conferatur. Enimuero fi pe-
cunia accepta rogatus && rem propriam, quamquam maioris
pretii e&- 5?, reftituere: non eft audiendus legatarius, legato
percepto, fi velit computare: non enim aequitas hoc proba-
re patitur, fi'*? quod legatorum nomine perceperit, legata-
rius offerat" $. 2. Cum quidam filio fuo ex parte herede er
inftituto, patruum eius coheredem ei dédiffet, etjab eo/ petif-
fet, vt filium fuum pro virili portione'filiis fuis cohere-
dem faceret: Ífi quidem minus effet in virili portione,
quam fratris hereditas habuit 52 nihil amplius peti.poffe,
etiam fructuum, quos patruus percepit, vel, jcum/
t $3, habendam effe ratio-

percipere potuerit, dolo non Jcepi
" ; ' 64.

nem, refponfum eft: non fecus, quam fi . centum milibus
legatis rogetur, poft tempus maiorem. quantitatem reftituere.
$-- Cum autem rogatus, quidquid ex hereditate füpererit,
poft mortem fuam reftituere, de pretio rerum venditarum alias
comparat $5, deminuiffe, quae vendffit, non videtur:.
LXXL Ipxw libro VfEl Refponforum. SED QVOD
iinde comparatum eft, vice permutati dominii reftitudfetur ^5.
LXXIH. Inew libro: XX. Quseftionum.. Ipkw fer-
-uandum erit, et fi proprios creditores, ex ea pecunia dimife-
rit: non enim abfumitur, quod in corpore patrimonii reti-

netur. i Pl . |
LXXII Ipew libo XXt&-97—Quaeftionum. 51
ovopn ex Pamphila nafcetur, legatum. mihi fuerit, et ego

Pamphilam emam,
refponfum eft] non ex caufa lucratiua partum intellegi meum

!" fattum: ideoque petendum ex teftamento,tamquam iftum

emiffem : vt fcilicet, pretii contributione fatta, confequar tan-
tum, quanti puerum, dedu&a matris aeftimatione, conftitifle
mihi, iudex in caufa legati datus aeftimauerit. :
| LXXIV. IpEMw libro XXXH, Quaeftionum. TrTro
CENTVM AVREOS HERES PRAESENgS; 2; DATO: de-
inde protulit diem legatorum: non eft. verum, quod Alfenus
rettulit, centum, praefenti i deberi: quia diem proprium ha-
buerunt. A d ' |
LXXV. IpgM ]

fororem epiftulam, jquamy; poft mortem füam aperiri manda-

uit, talem fcripfit: SCzRE TE VOLO, DONARE ME TIBI

AVREOS OCTINGENTOS: fideicommiffum deberi . forori
conftitit, nec aliud probandum in cuiuslibet fuprema volunta-
te. Placet enim confiftere fideicommiíffum, ac ?? fi defun-
&us cum eo loquátur, quem precario remuneratur ??. .$.-&
fPro parte heres inftitutus, cui praeceptiones erant relictae,

poft diem legatorum cedentem, ante aditam hereditatem, vita
déceffit: partem hereditatis ad coheredes fubftitutos pertinere

placuit, praeceptionum autem .portiones, quae pro parte co-

" heredum conftiterunt, ad heredes 7^ eius transmitti.

$^ Hal. et omnes: confitiffe. BR.

56 Hal. perceperit. Vulg. percepit. R.
59 Hal. maiore pretio ae-

58 Vulg. pro more: Hoc. BR./ Etiam Hal. Hot.
fiimavetur, veflituere. GER. 60 Hal. vt, loco: fi;. GEB. — 61 Hal. bae-
vedi. GEB. 62, Vulg. baberet. B R. — 63 Hal. et Vulg. percepit. BR. — 64
Ap. Hal. milibus, abeft, et Flor. etiam vncis eft inclufum. BR. — 65 Hal. com-
paramit. GEB. 66 Hal. et Vulg. veflituetur. BR. — 67 Erat olim Flor.. I-
bro vicefimo, vt in lege antecedenti, poftea, ab ordinaria tamen manu, additum:
tertio. B R. 68 Vulg. praefenti die. BR. Etiam Hal. praefeuti dato. GERB.
69 Gothofr.in nota: 4l. etfi. Ira nempe legi vult Cuiac. /T. Obf. 3. et fuit
olim in ipfo archetypo: etfi, et melius, vt opinor. BR. — O Hal. et Vulg. ve-
munergt. BR. — 71 Vulg.baeredem. BR. — 72 Vulg. dimerfij. BR. — 73 Hal.

eaque apud me fit fenixa: ratione fumma -

äþro— VEJM Mrirres ad

DIGESTORVM LIB. XXXI

LXXVI. Ipn£mw libro VIIL. Refpenforum- Cvw rr-
nLrvs diuifis ^^ tribunalibus aCtionem inofficiofi teftamenti
matris pertu*hffet, atque ita *? variae fententiae iudidum "^

^

exftitiffet;, heredem, qui filium vicerat, pro partibus, quas
aliis coheredibus abftulit filius, non habiturum praecep,tiones
fibi datas, non magis quam ceteros legatarios actiones, con-
ftitit: fed libertates *? ex teftamento competere pïacuit, cum
-pro parte filius de teftamento matris litigatfet: quod nón erit
trahendum ad feruitutes, quae pro parte minui non poffunt
plane petetur integra ** feruitus ab eo, qui filium Vicit:',par:
gig;autem.ge&imatio praeftituitur *?, aut *9, fi paratushevfït "patri,
filius Is)getio accepto feruitutem praebere *?, doli fümmoue- ! lf*'*üt*'*
bitur ?? exceptione legatarius, fi non offerat partis aeftima-
tionem: exemplo Ícilicet legis Falcidiae. $. r. Lvcio |
SEMPRONIO LEGO OMNEM HEREDITATEM Pv- -
|BL11 Maxvrr. Sempronius ea demum onera fufcipiet, quae
| Maeuianae hereditatis fuerunt, et in diem mortis eiu,s, qui
heres Maeuii exftitit, perfeuerauerunt: ficut vice mutua prae-
| ftabuntur a&tiones, quae, && praeftari. potuerunt. $Q. 2. Do-
minus, |herede fructuario fcripto, fundum fub condicione le-
. gauit: voluntatis ratio non patitur, vt heres ex caufa fruttus
emolpmentum retineat, diuerfum in ceteris praediorum fer-
uitutibus, quas heres habuit, refponfum eft: quoniam fructus
portionis inftar 5? optinet. $.3. HenRES wEvs Tir10
DATO,QVOD EX TESTAMENTO SEMPRONII DEBE--
TVR MIHI:: um iure nouationis, quam legatarius, idem- -
que teftator ante fecerát, legatum ex teítamento non debea-
' tur, placuit falfam demonttrationem legatario non obeffe, nec
in totum falfum videri, quod veritatis primordio adiuuare-
tur *?. $. 4. Seruus pure manumiffus, cui libertas propter
impedimentum iuris poft aditam hereditatem non competit,

LAÀA jæ/ Ém:

| quod ftatus eius extrinfecus füfpenditWf, forte propter adulte-

rii quaeftionem, ex eodem teftamento neque legatáy neque -
fideicommiffa pure data feparare poteft: quia*ditäs inutiliter
cedit. $. 5. Pater cum filia pro femiffe herede inftituta, fi£
teftamento locutus fuerat: PETO €VM MORIERIS, LI-
CET ALIOS QVOQVE FILIOS SVSCEPERIS, SEM-
PRONIO NEPOTI MEO PLVS TRIBVAS IN HONO-
REM NOMINIS MEI: neceífitas quidem reftituendi nepo-
tibus viriles partes praecedere videbatur, fed moderandae pora .
tionis, quam maiorem in vnius nepotis perfonam conferri
voluit; arbitrium filiae datum 95*. $. 6. Non iure tutori da-
to mater legauijt: Ííi confentiat, vt decreto Praetoris confira ^ -^
metur, et 355 Praetor non idoneum exiftimet, actio legati non
denegabitur. $. 7. Qui Mucianam cautionem, alicuius non
faciendi caufa, interpofuit: fi poftea fecerit: fru&tus quoque.
legatorum, quos ?? principio promitti neceffe eft, reftituere
debet. $. 8. Variis actionibus legatorum fimul legatarius vti
non poteft: quia legatum datum, in partes diuidi non poteftz-
non enim ea mente datum eft legatariis pluribus aCtionibus vti,
fed vt la&ior eis agendi facultas fit, ex vna interim, quae fuerat

cultas ex eo teftamento folutorum danda eft, quod irritum .

a)legatis folutis crimen perduellionis illatum eft.

LXXVII.

protuliffet, atque item. G E B. . 34 Hal. zudicium, ertore, vt reor, typorum. GE B.
75 Hal. libertatem.. G E B. 76 Hal.integre. GER. — 77 Gothofr. in nota:
Al..praei)cabitl.lr: Et ita Flor. eft corre&um, fed Taur. vel potius typographus
oblitus eft, crucis figno in textu appofito, vocem correctam in margine ponere,
B R. Habet et Ezal. vt eít correctum. GEB. 78 Hal. at, loco: ant. GEB.
79 Taur. praeV'ere, fuit olim: praenare, BR. — 8o 'Taur. fumnmnoBebitur. GE B.
81 Hal.. et Vuig, inferunt: c. BR. 82 Vide Noodt. J. de Vfufr. 2. RR.
'83 Scriptum elt Flor. adigaercetur, nec quicquam correcum, quare malim : ad-
iuuetur. BR. $4 Flor. ordinarius corrigens fecit: datur. . Inde ita omnes.
BR. Etiam Hal. GE B. 85 Hal. fi, loco: et. GEB. 86 Hal. et omnes.

inferunt z. BR. 87 Gothefr. in nota: /4l. iam. .. Nempe loco: a, et ita
, s ipfe

electa, legatum petere. $. 9. Repetendorum legatorum fa- AT |

effe poft defuncti memoriam damnatam apparuit: modo jfi ** / J"jmm,, P.

Bishegeeei

BPOONIPA
| V

NMm. »

,Jutri;h

y

—— ^ Ítari non dubie voluit ?? integra.

à
]

«
b O-;

-LÀ facere u-

- lE.

DIGESTORVM LIB. XXXI

LXXVII. Ipxxw libro VIHI Refponforum. Cv P 4-
TER filios, eornmque matrem heredes inftituiffet, ita fcripfit,
PETO A TE, FILIA, VT, ACCEPTIS EX HEREDIT A-
TE MEA IN PORTIONEM TVAM CENTVM AVREIS,
ET PRAEDIO TvscvLANO, PARTEM,HEREDITA-
TIS RESTITVAS MATRI TVAE. Refpondi, praedium
quidem hereditarium iudicio diuifionis de communi filiam ha-
bituram : pecuniam-autenr de parte fua retenturam. —.$.—Fr Eo-
rum, quibus mortis caufa donatum eft, fidei committi quoquo
tempore poteft: quod fideicommiffum heredes ?? falua Fal-

cidiae ratione, quam in his quoque donationibus exemplo le-

gatorum locum habere placuit, praeftabunt. Si pars dona-
tionis fideicommiffo teneatur ??, fideicommiffum quoque mu-
nere Falcidiae fungäur. Si tamen alimenta praeftari voluit,
collationis totum onus in refiduo donationis effe refponden-
dum erit ex defuncti voluntate, qui de maiore pecunia prae-
$. 2. Mater filiis fuis vul-
go conceptis dotem fuam mortis caufa donando, ftipulari per-
mifit :: cum aliis heredibus inftitutis, petiffet a filiis, viro do-
tem reftitui, totum viro fideicommiffum dotis deberi, fi Fal-
cidiae ratio non interuenerit, ideo. retentionem dotis virum
habere placuit: alioquin Falcidiae partem. heredibus, a filiis
ex ftipulatu cum viro agentibus, ex dote effe per in factum
actionem reddendam. $. 3. Surdo et muto, qui legatum ac-

cipit, vt cum morietur, reftituat, reCte mandatur: nam et igno-

rantes adítringuntur fideicommiffo, quibus ignorantibus emo-
lumentum ex teftamento quaeritur. $. 4. Hereditatem filius
cum moreretur, filiis fuis, vel cui ex his voluiffet, reftituere
fuerat rogatus: quo interea in infulam deportato, eligendi
facultatem non effe poena peremptam placuit: nec fideicom-
miífi condicionem ante. mortem filii heredis exfiftere: viriles
autem inter eos fieri, qui eo tempore vixerint, cum de aliis

eligendi poteftas non fuéfit. $. 5. Qui dotale praedium con-

tra legem Iuliam vendidit, vxori legatum dedit, et emptoris

fidei commifit, vt amplius « pretium reftituat: emptorem fi-

deicommiflij ?* non teneri conftabat: fi tamen, accepto lega-
to mulier venditionem irritam faceret:?*, eam, oblato pre-
tio, doli placuit exceptione fummoueri. $. 6. Maeuio debi-

Lf A K fa. tori ?3 (uo reus ftipulandi mandauit, vt Titio, cui mortis cau-

" T*ltu

fa dotiabat, pecuniam debitam folueret: cum fciens dominum

'"ïgft'cj&'- vita deceffiffe Maeuius pecuniam dediffet, non effe liberatio-

«

L- A'wacuam,

nem fecutami, conftitit: nec fi Maeuius foluendo non effet,iin
Titiumjactionem folidi, vel iure Falcidiae. dandam effe: quia
znortis caufa cepiffe non: videretur, diuerfüm probandum fo-

A*hevedi, ret ?*, fi Maeuius, ignorans dominum vita deceffiffe, pecu-

4

cidiae reuocjáfetur.

niam etrore lapfus ?5 dediffet: tunc enim portio iure Fal-
$..7. Cum pater fideicommiffum prae-
diorum, ex teftamento matris, filiae deberet, eandem pro par-
te ita heredem inftituit, vt hereditatem fideicommiflo conpen-
faret: eadem;(;(;l praedia filio exheredato. dari voluit, Quam-
. " . * t4 * (* . E
quam tfiþ? patris hereditatem fufcipere iboluiffet, fideicommif-
fum tátüen ab heredibus effe filio praeftandum, ad quos here-
ditatis portio, quám accepit filia, redierat, placuit: quod fi
alium filiae fubftituiffet, eum oportere filio ?* fideicomtit-
fum reddere. $. 8. Euictis praediis, quae pater, qui fe do-
minum eífe crediderit ?7, verbis fideicommiffi filio reliquit,
nulla cum fratribus et coheredibus actio erit: fi tamen inter
flios diuifionem fecit, arbiter conieCtura/voluntatis, non pa-
ipfe 'Taur. habet in margine, et eft illud Zam a veteri et veluti coaeua manu. B R.
Habet etiam Hal. sodo fi iam legatis. GEB. $8 Hal 4zod fideicommi[[um,
baeredi fcilicet falua etc. GEB. — 89 Hal. contiueatur. GEB. — 9O Taur. Bo-
luit. G E B. 91 Hal. et Vulg. fideicommiffo. B R. 92 Hal. facere vellet.
Vulg. facere velit. BR. 93 Taur. deVitori, et paulo pott: deVitam, GEB.
94 Hal. fore. GEB. — 95 Taur. laBfus. GEB. — 96 Hal. oportere et eum filiae.
GEB. 97 Hal et Vulg. crediderat. BR, — 98 Hal. et Vulg. conferuare. B R.

^

tio, quae ä
. neo prae

|

$71

tietur, eum partes coheredibus praelegatas reftituere: nifi pa-
rati fuerint et ipfi patris iudicium fratri conferuari ?9. — $. 9.
Pater certam pecuniam exheredatae filiae verbis fideicom-
miffi reliquit, eamque nupturae dotis nomine dari ?? voluit
filio dotem [ftipulante: cum filius minorem dotem] d.ediffät:
fuperfluum effe filiae reddendum conftabat. Diuortio quo-
que fecuto, fideicommiffum filiam recte ipefituram, vt actio
ftipulationis fibi praeftgfetur: quoniam verifimile non erat,
patrem interponi ftipulationem voluiffe, quo filia poft primas
nuptias indotata conftitueretur: ceterum fi poíftea nuberet, ad
fecundas nuptias cautionem extendi non oportere. $. ro. A
filia pater petierat, vt, cui vellet ex liberis fuis praedia cum
moreretur reftitueret: — vni ex liberis praedia fideicom-
miffi viua donauit: non effe electionem , propter incer-

tum diem fideicommiffi, certae donationis, videbatur: nam

in eum deftinatio dirigi poteft *??, qui fideicommiffum inter
ceteros habiturus eft, remota matris electione. $. rr. F i
DEI HEREDVM MEORVM COMMITTO, NE FVNDVM
TN/SCVLANVM ALIENENT, ET NE DE FAMILIA
NOMINIS MEIJEXEATX fecundum voluntatem eos quo-
que inuitatos intellegendum eft, quibus heredes extranei fi-
deicommillam libertatem reddiderunt. $. 12. FrzpEx vrvaAE
COMMITTO VXOR, * vT DES * vT * RESTITVAS
FILIAE MEAE, CVM MORIERIS, QVIDQVID AD TE
QVOQV|jUNOMINE DE BONIS MEIS PERVENERIT:
etiam ea quae poftea codicillis vxori dedit, fideicommiffo
continebuntur: nam ordo fcripturae non impedit caufam iu-

»b 76

--

f J L-:;[;* *cnl.

! £F£ií
LA 4ce pro: »ev,, em.

p x €a & ,
": exheréeoet.

ris, ac voluntatis: fed dos praelegata ^ retinebitur, quoniam .

reddi potius videtur, quam dari.
DARI LIBERTIS MEIS: QVOD SI QVIS EORVM SINE
LIBERIS. VITA DECESSERI[,, PARTES EORVM *
AD RELIQVOS PERTINERE VOLO: jcollibertum patris
eundemque filium, ex voluntate fübítitutionem excludere, pla-
cuit. $. I4. Curatoris fui fruftra fidei commififfe videbatur *,
vt heredi fratri negotiorum geftorum rationem redderet:
quamquam igitur teftamento cautum effet, * cum ad ftatum
fuum jfraper perueniffet/ ei demum folueretur, Ltafz—n"r*gn, fub.cu-
ratore alio fratrem agentem, reCte placuit actionem inferrez
cum illis Jerbis fratri potius confultum videfétur, q-uäm folu-
$. 15. Ab infüituto extra-

iufte fieri potuit, dilata.
) ia libertis, cum moreretur, verbis fideicommiífi re-
linquerat ?, et petierat, ne ex nomine familiae alienarenturz
fubftitutum ea praedia debere ex defunti voluntate, jrefpon-
di, fed vtrum confeftim, an füb eadem condicione, voluntatis
effe quaeftionem: fed conieCtura ex voluntate teftatoris ca-
pienda, mors inftituti exfpeCtanda eft 9. $. 16. Menfae ne-
gotium ex caufa fideicommifü cum indemnitate heredum per
cautionem fufceptum, emptioni fimile videtur, et ideo non
erit quaerendum, an plues? in aere alieno fit, quam in quae-
ftu. $.17. Paterjfiliaemancipia, quae nubenti dedit, verbis
fideicommiffi praeftari voluit: partus fufceptos, etfi matres
ante-teftamentumr mortuae fuiffent, ex caufa fideicommifli
praeftandos refpondi: necaliud in vxore confirmatis donatio-

| nibus pridem obferuatum eft. - $. 18. Hereditatem poft mor-

tem fuam rogati reftituere, nominum periculo, quae per diui-
fionem optigerunt, inter coheredes interpofitis delegationi-

bus, nonjadftringuntur: non ? magis, quam praediorum, cutm. /

permutatio rerum difcernens communionem interuenist ?.

99 Hal. dare. GER. . 100 Hal. mam in vnum etiamnum deflinatio dirigi potuit.
D Ap. Hal et Vulg. vt, abeft. BR. — 2 Hal. relegata. GEB. — 3 Hal. et
Vulg. partem eius. BR. 4 Hal et Vulg. videbitur. BR. — 5 Hal veligue-
rat. GEB. — 6 Hal. mortem inflituti exfpeclandam. GEB. — 7 Flor. eft: a:-
plus, vt adeo legi poffet: amplius, vt habent Blaubl Hal. H. a Porta in IT. et
e feptem MSS. duo; Pal. IlI. et Barb. BR. Reliqua funt: Pal. I H.. V. Otob.
Bynkersh. GER. 8 Ap. Hal sow, abeft. GE E. 9 Hal. et Vulg. zuter-

SssS senit.

$. r3. Voro PRAEDIA.

-LS-)I L
LA cu ,
LL« f« €x: o ent , «;

( 59 j

TA : f

4 "f.z.m;/m e ,.

DIGESTORVM LIB. XXXL

S 7 z »*6744:41 nt &
$. 19. FrL1A MEA PRAECIPIAT, SIBIQVE HABEAT, [jabfurdum erit, vice mu'tug petitionem induci, fcilicet yt ab al-
VOLO, REM MATRIS SVAE: fructus quos medio tempo- | tero partem alienatam quis petat, cum partem fuam alienan-
|J ) re pater percipiet *?, nec in feparato habuit, fed gþüxmpht tt,| do Perdldemt, fed hoc ita .präcede.re poteft, fi pariter aliena-
4 7 aeb ** in fuum patrimonium conuertit, non videntur filiae | uerint, ceterum, prout quisque prior alienauerit, partem po- |
44 527 reliti. /$. 20. DvrLcissiMys FRATRIBVS MEIS,|fterioribus .23 non faglet: qui vero tardius vendidit, ei, qui
40595 Av wNOVLIS !3 AVTEM TVIS, QVAECVMQVE MIHI | non vendidit, in fupeg*xorgm partlbps feciffe partem intellegi- i
SvPERSVNT INPAMPHILIA, L&crA'*,vgr varcv w- |4ut: at fi nemo vendiderit, et nouiffimus fine liberis vita peatremo uw
QVE, DE MATERNIS BONIS, CONCEDI VOLO, NE| cellerit, fideicommiffi petitio non fupererit. $. 28. Cum in- . u
QVAM CVM HIS CONTROVERSIAM HABEAS: omnia |-ter libertas fad pra.edälegatum hbe.rt.ajquqque füiffet admiffa, |..] 2ere!
: corpora maternae hereditatis, quae in eadem. caufa dominii ! quod patronus petit ?^, vt de nomine famlhae non exiret, he-
p CUITMES manferunt, ad voluntatem fideicommiffi pertinent: exüisdem F* redem libertae filium partem praedii, quam mater accepit, re-
igitur facultatibus percepta pecunia,-e& in corpus proprii pa- | tinere vifüm eft. $. 29. Cum ex timaret ad folam .conf'obrf- n
trimonii verfa, item iure diuifionis res propriae factae non | nam fuam bona Igerggnturfi, codicillis ab ea ?5 fa&is, pluri- 'nfM
. praeftabuntur: cum difcordiis. prppinquorurg fedandis profpe- bp.s hdelcommnia . reliquerat: mre? fucc?füc.)nls !.ad,dgosw (LUALOS,
| [*ieujó. xerit, quas materia communionis folet excitare. $. 21. Pa- e.luszdsem gradus ppü'e(ïiqngx;deuclutw ; rationibus aequita- , :
- — ter pluribus filiis heredibus inftitutis moriens jclaues/ et anu- | tis ??, et perpetuj edicti exemplo, pro parte dimidia mulie- '/ i. h
