46 INSTITVTIONVM 'LIB: 4IL -- TET. 4É.- 11

Placebat autem in eo genere percipiendarum hereditatum fuc- -

ceffionem non effe: id eft, vt quamuis proximus, qui, fe-
cundum ea quae diximus, vocàatur ad hereditatem, aut fpre-
uerit hereditatem , aut antequam adeat, decefferit: nihilo ma-
gis legitimo iure fequentes admittantur, Quod iterum Prae-
tores imperfecto iure corrigentes non in totum fine adminicu-
lo relinquebant: fed ex cognatorum ordine eos vocabant, vt-
. pote adgnationis iure eis reclufo ?^^. — Sed nos nihil deeffe per-
feCtiffimo iuri cupientes, noftra Conftitutione, quam de 1ure
patronatus, humanitate fuggerente, protulimus, fanximus ?*
.fucceffionem in adgnatorum hereditatibus non effe eis dene-
gandam: cum fatis abfurdum erat, quod cognatis a Praetore
apertum eft, hoc adgnatis effe reclüfüm: maxime cum in one-
re quidem tutelarum et proximo ?? gradu deficiente, fequens
fuccedit, et quod in onere obtinebat, non erat in lucro per-
miffum.
catur etiam. parens', qui contracta fiducia filium vel filiam,
. nepotem vel neptem, ac deinceps emancipat. Quod ex no-
Íftra Conftitutione ?^* omnimodo inducitur, vt emancipationes
liberorum femper videantur ?? contracta fiducia fieri, Cum a-
. pud antiquos ?? non aliter hoc obtinebat, nifi fpecialiter con-
tracta fiducia parens manumififfet. T
u ILI TI, 2371
DE SENATVSCONSVLTO TERTYLLIANO *
L E X duodecim tabularum ? ita ftricto iure vtebatur, et prae-
ponebat mafculorum progeniem: et eos, qui per femini-

-mi fexus necéffitüdinem fibi iunguntur, adeo expellebat, vt ne

quidem inter matrem et filium filiamue vltro citroque heredi-
tatis capiendae ius daret: nifi quod Praetores ex proximitate

- cognatorum eas petfonas ad fucceffionem, bonorum poffeffione

Vnde cognati accommodata, vocabant. —— $. r. Sed hae iuris
angufítiae poftea emendatae fünt. Et primus quidem Diuus
Claudius matri ad folatium liberorum amifforum, legitimam
eorum detulit hereditatem. !
confulto Tertylliano , quod Diui Hadriani ? temporibus fa-

&um eft, pleniffime de trifti ^ fucceffione matri, non etiam
auiae deferenda cautum eft: vt mater ingenua trium liberorum
$us habens, libertina quatuor, ad bona filiorum filiarumue ad--
mittatur inteftato? mortuorum, licet in poteftate parentiseft?:

vt fcilicet, cum alieno iuri fübieCta eft, iuffu eius adeat here-
ditatem *, cuius iuri fubieCta eft. ^ $. 3. Praeferuntur au-
.tem matri liberi defuncti, qui fui funt , quiue fuorum loco

.244 Hotman. fraéclufo, et infra b. $. praeclu[an ; quia recludere non . fatis lati-
ne dicitur, pro aditum negare, fed aperire notat, vt Horat. Jib.1. ep. j. . 16.
operta, veciudit. Sed vid. Vinn. b. ]. Conftitutio autem de iure patronatus , quia
Graeca fuit, defideratur. Meminit eius infra c. . $. 20. étalibi. V. Cuiac. lib. xx.
Obf. c. 34. O T T O. 25 ilalfancimus.: . 26 Yal primo. 27 In L. vit.
—— €. de emanc. lib. De fiducia videndus hic eft Cuiac. n «0t. Iac. Gothofr. tor. 1.
C. Tb. p. 254. et Cl. Schulting. ad Gaz. lib. 1. tit. 6. $. ». et ad Paul. lib. u
tit. 13. pr. o' T T 0, Hal. mox omnino. 2,8 Hal. inferit quafi. 29 Hal. veteres.

I A'Fertullo Confule, apud Fabrett. pag. 355., eft SCtum Tertullianum:
fed "Theophilus pariter ac Eufebius lib. 11.. Hff, Eccl.c. 2. fcribunt TesorvA-
Aixy0c , et Óoypo "'epruZhadverov, etiam librarii Graeci pleraque talia in
D. Pifanis commutant, vt Lyfitania, Centyrio, et contrario modo Parrbus ,
Affurius. N. Salmaf. ad .Spart. Hadriau. c. 1. et, qui hoc SCtum explicat ,
Wertran. Maurus de Iure Bberor..c. 7.. O0 T. T O. 2 Marcil. ad L. xu. tabb.
pag. 120. ait Tribun. bic peccare, et ex lege Xit. fcribere debuiffe; quia mater
liberis ,. fecundum L. Xit. tabb. fuit foror et confors; media autem iurispruden-
tia diuerfuüm ius introduxit. V. Vlpian. tZt. 26. $. 7. Cuiac. Enarrat. C..d. Stlo
Orpbit. et Grauina Ib. T1, Orig. ». $3. o r TO. 5 Cuiac. . 1, SCtüm illud
factum elfe putat A. Chr. 158. Tertullo et Sacerdote Coff. , et per Hadrianum
intelligit Diuum Pium ; quem aliquid tale conftituiffe, memorat.Zonar. lib. xit.
pag. 593. Ys quoque iure adoptionis , in lapidum titulis aliquando. Hadrianus
vocatur, apud Gruter. pag. 2j 3; ". j. et Fabrett. pag. $42. vt et in infcript. a-
.pologiae Iuftini , Philofophi Chriftiani , vt Contius b. |. et Menag. Zimoen. c. 1 2.
monuere. Id vero Bertrandus zu vita Gaii Tribunianum hoc loco vel ignoraffe,
velneglexifle, criminatur. Vixtamen eft, vt ille, cumICtis, in tantam nominum

contufionem prolapfus fuerit: et quamuis Ant, Auguftinus Jlib, 1v.. Eztend. c.16.-

etiam auus ve

.ex aequis partibus fratris et fororis *9.

$. 8. Ad legitimam fücceffionem nihilominus vo-

$. 2. Poftea autem Senatus-

Io Hal. et,

funt, fiue primi gradus, five vlterioris. Sed et filiae füae
mortuae filius , vel filia opponitur ? ex Conftitutionibus matri
defunctae, id eft, auiae fuae. Pater quoque ? vtriusque, non
17? proauus matrianteponitur, fcilicet cum inter
eos folos de hereditate agitur. Frater autem confanguineus,
tam filii quam filiae excludebat matrem: foror autem confan-

Suinea pariter cum matreadmittebatur. Sed fi fuerat ** frater
.et foror confanguinei, et mater liberis honorata *?: frater

quidem matrem excludebat, communis autem erat hereditas
$. 4. Sed nos Con-
fütutione ^* quam in Codice noftro nomine decorato pofui-
mus, matri fübueniendum effe exiftimauimus: refpicientes ad
naturam et puerperium et periculum, et faepe mortem ex hoc
cafu matribus illatam.. Ideoque impium efig* credidimus, ca-
fum fortuitum in eius admitti detrimentum: Ífi enim ingenua
ter, vel libertina quater non peperit: immerito defrudabatur
fucceffione fuorum liberorum. :Quid enim peccauit, fi non
plures, fed paucos peperit? Et dedimus ius legitimum ple-

num matribus, fiueingenuis, fiue libertinis, etíi non ter e-
nixae fuerint vel quater , fed eum tantum vel eam , qui quae-

ue morte intercepti funt, vt et fic vocentur in liberorum fuo-
rum legitimam fucceffionem. $. 5. Sed cum antea Confti-

tutiones ^^ iura legitimae fücceffionis perfcrutantes, partim

matrem adiuuabant, partim eam praegrauabant, et non !9 in -

folidum eam vocabant , fed in quibusdam cafibus tertiam ei par-
tem abfirahentes, certis legitimis dabant perfonis, in aliis au-
tem contrarium faciebant: nobis ** vifum eft recta et fimplici

.Via matrem omnibus perfonis legitimis anteponi, et fine vlla

deminutione filiorum fuorum fucceffionem accipere: excepta

fratris et fororis perfona, fiue confanguinei fint, fiue fola co-
gnationis iura habentes: vt quemadmodum eam toti alii ordi--
ni legitimo praepofuimus, ita omnes fratres et forores, fiue.

legitimi funt *5, fiuenon, ad capiendas hereditates fimulvoce-

mus: ita tamen, vt fi quidem folae forores adgnatae vel co-

gnatae , et mater defuncti vel defunctae fuperfint: dimidiam
quidem mater, alteram vero dimidiam partem omnes forores
habeant. $i vero matre fuperftite et fratre vel fratribus folis ,
vel etiam cum fororibus , fiue legitima, fiue fola cognationis

iura habentibus, inteftatus quis, vel inteftata moriatur, in

capita diftribuatur eius hereditas. $.. 6. Sed quemadmo-

dum nos matribus profpeximus , ita eas oportet fuae foboli
-coníulere: fcituris eis, quod fi tutores liberis non petierint,

vel in locum remoti vel excufati intra annum *? petere negle-
| P : | xerint,
iudicium fuum fufpendat. Negat id fortiter Iac, Gothofred, ad L. £. C. Tb. de
fep. viol. et ad L. 1, C. Th. de inf. poeu. coel. Schulting. ad Vlpiam. tit. 26.
$. 4. Magis etiam affenuor Guil. Grotio lb. 1. de vit. ICt. c. 6.. SCtum hoc

fub Hadriano conditum effe, quia álius, vel idem Tertullus, qui fub Pio Con-

ful fuit, potuit fub Hadriano fuffe&um antea confulatüm geffifie, et huic SCto
nomen impofuiiïe. V. ClI. Heinecc. Antig. b, t. $. 3. o T TO. 4. Male alii
trifii matri: nam fucceffio triftis et lu&uofa vocatur L. vlt. C. de iufl. et fabft.

. L. vlt. C. comm. de fucc. , et matres, liberis fuperftites , in titulis fepulchrorum,

fe paflim fceleratas vocant, id eft ob fcelus infelices, et triftes heredes, apud

Reinef. cl. xt. s. 122. Fabrett. c. n p. 2537. Turbato ordine im fenio parentes
znfeliciffimi filio optimo, apud Grut. p. 32$. V. Papin. zzeum. c.16..$. 10. O T T O.

5 Iuteftratorum emnes Char. o T TO.
eft in quibusdam et Theoph. oT T 0.
II Hal. fuerant,
po. Ontolio mrodówv xsuoouauéyyy, matrem iure liberorum coboneftatam, et
Vlpian. tzt. 9. $. 7- ingeuuae trium liberorum iuve bonovatae : idque poft Cuiac.
ad Vlp. d. l. placet Fabroto ad Theoph. Vinnio, et Colero Parerg. c. 15. o T-
T o. Hal. onerata. I3 Fratri et forori omn. Char. o't TO. Hal. fratribus et
forovibus. 14 L..2. C. deiure lib. o't'T 0. Integram hanc Conttitutionem v-
noque tenore dederat Iuftinianus in priori Codice : fed in nouo, quo hodie vti-
mur, fciffa eft in duas partes. Prima.extat in L. 2. C, deznre liberoram, evalterain
L.vlt. C. b.t. 4 COS T A. 15 1,1.2. 3- C Tb. de legit. ber. Char. hic legit:
iura legitima per[crutantes, et vocem faucceffionis , vel fucceffionum gloffema effe
putat. o TT O. . I6 Halzec. 17 L.vlt. C.ad SC. Tertull. o't'rTo. — 1$
Hal. fint, I9 Intra annum lu&us. Horat. lib. 1. ep. 1. v. 21. at piger awmws

6 Hal. fit.- 7 VWox bereditatem ab-
8 Hal. praeponitur. 9 Hal cero.

Pupilis , quos dura premit cuftodia matvis. V; Merill. lib, 1. Obf. c. 27. o T x 0.

12 Vulgo onerata: Íed Thecph.*pnfrä-.

d.

ic

confauguineis et adgnatis defunctae matris,

INSTITVTIONVM-. .LIB. 1II.

-xerint, aàb eorum impuberum morientium fücceffione merito

repellentur. $. 7. Licet autem vulgo quaefitus fit filius fi-
liaue: poteft tamen ad bona eius mater ex Tertylliano Sena-
tusconfulto admitti.

TIL PU
DE SENATVSCONSVLTO ORPHITIANO.

PE R contrarium autem vt * liberi ad bona matrum inteftata-
rum admittantur ? Senatusconfulto Orphitiano, Orphito?
et Rufo Confulibus * effectum eft, quod latum eft ? Diui
Marci temporibus: et data eft tam filio, quam filiae legitima
hereditas , etiam fi alieno iuri fubieCti funt?: et praeferuntur
? $. r. Sed cum
ex hoc Senatusconfulto nepotes * ad auiae fucceffionem legiti-
1no iure non vocabantur ?: poftea hoc Conftitutionibus Prin-
cipalibus ? emendatum eft, vt ad fimilitudinem filiorum filia-
rumque et nepotes et neptes vocentur. $. 2. Sciendum au-
tem eft huiusmodi fucceffiones, quae a *? Tertylliano et Or-
phitiano ** deferuntur, capitis deminutione non perimi, pro-
pter illam regulam ** , qua nouae hereditates legitimae capitis
deminutione non pereunt, fed illae folae, quae ex lege duo-
decim tabularum deferuntur. $. 3. Nouiffime fciendum eft,
etiam illos liberos, qui vulgo quaefiti funt, ad matris heredi-
tatem ex hoc Senatusconfulto admitti. $. 4. Si ex pluribus
legitimis heredibus quidam omiferint hereditatem, vel morte,
vel alia caufa impediti fuerint, quo minus adeant: reliquis,
quiadierint, adcrefcit illorum portio, et licet ante decefle-
rint, quiadierint*?, ad heredes tamen eorum pertinet,

RCCTIT W —
DESVCCESSIONE COGNATORVM. . .
osT füosheredes, eosque, quos inter fuos heredes Praetor
et Cohftitutiones vocant, et poft legitimos.(quorum ^ nu-

mero funt adgnati, et hi, quos in locum adgnatorum tam fu-
pradicta Senatusconfulta , quam noftra erexit Conftitutio ? )

proximos cognatos Praetor vocat, qua parte naturalis cognatio -

fpeCtatur. . Nam adgnati capite deminuti, quique ? ex his
progeniti funt, exlege duodecim tabularum inter legitimos non
habentur, fed a Praetore tertio ordine vocantur: exceptis folis
tantummodo fratre et fororeemancipatis , nonetiam liberis eo-
rum, quos lex Anaftafiana * cum fratribus integri iuris con-
ftitutis, vocat quidem ad legitimam fratris hereditatem , fiue
fororis: non aequis ramen partibus, fed cum aliqua deminutio-
ne?, quam facile eft ex ipfius Confütutionis verbis colligere.

I Apud Hal. decft zt. 2, Hal. admittuntur ex. 5 Hal. quod Orphbitio.
4 Meminerunt horum. Confulum A. Chr. 178. Lamprid. in Comm. c. 12. et
dMarmor.. Felfin. pag. 253. SCtum quoque Orphitianum ab iis, fub Marco Imp.
nomen accepiífe, Gloffae verborum iuris Graecae tradunt, Vlpian. tzt. 26. $. 7.
erationem Marci Ántonini vocat: Capitolinus legem , in ezws vita c. Xi. Leges
etiam addidit de bonis maternis, et item de filiorum fucceffionibus pro parte ma-
terna. Gaius et Paulus hoc SCtum lh. fing. illuftrarunt. V. Rubr. L. 6. L. 9. D.
ad SCt. Tert. et Orpbit. o'T Y O. 5 Verba quod latum efl, abífunt ab Hal.
6 Hal i. — 7 Hal. addit et ueptes. $ Hal vocarentur. —— 9 Valentin.
"heodofii et Arcadii L. 4. C. T. de lepit. ber. oT TO. 10 Hal.ex. II
Kal. addit fenatusconfultis. 12, Quae exítat in L. 7. D. de cap. min. o T Y 0.
13 Charondas gloffema vocat , quod tempore Accurfii abfuit, fed praecedentia
fic declarantur, etin L. 9. D. de fuis et legit. eft antequam adcrefceret. o 'T T 0.

"o Hal. quo. 2, L. pen. C. d2 legit. ber. o' TT O. 3 Qui quaeue e&
in plurib. Charondae. o T To, 4 Kelata illa erat in. Codicem priorem, in
pofteriore eft omifía; fed mentio eius fit in L. 4. C. de legit. tut. et L. vit. C.
de legit. ber. o'T'Y o. 5 Vt finguli, qui manferunt in poteftate, duplo plus
habeant fingulis emancipatis, M VRE'TVS. 6 Hal Eo;. 7 Proximitas
idem, quod cognatio, vti et adgnationi opponitur in L. 4. D. de cognatis,
qua ratione et adgnati fere legitimi vocantur, cum generali fignificatione et fui
et confanguinei fint legitimi. Illius autem ratio effe videtur, quod Praetor in e-
di&o fuo proximiorum nomen pro cognatis vfurpauerit, et cognatos proximos
appellauerit, vt eos ab adgnatis fepararet, cum cognatorum nomen effet ambi-
guiumn et vtrisque commane: nam adgnati cognati fumiliter funt, L. :. $. 4. D.

ii

TIT OMEAYL-V.eVL- 47

Aliis vero adgnatis inferioris gradus licet capitis deminutionem
paffi non funt, tamen eos anteponit, et proculdubio cognatis.
$. r. Hos ? etiam, qui per feminini fexus perfonas ex trans-
uerfo cognatione iunguntur, tertio gradu proximitatis ? no-
mine Praetor ad fucceífionem vocat ?. $. 2. Liberi quoque,
qui in adoptiua familia funt, ad naturalium parentum heredi-
tatem hoc eodem gradu vocantur, $. 3. Vulgo quaefitos
nullum habere adgnatum ?, manifeftum eft: cum adgnatio a
patre, cognatio a matre fit: hi autem nullum patrem habere
intelleguntur. £f^adem ratione ne inter fe quidem poffunt vi-
deri confanguinei effe: quia confanguinitatis ius fpecies eft ad-
gnationis. Tantum igitur cognati funt fibi, ficut ex matre
cognati *?, . Itaque omnibus iftis ** ea partecompetitbonorum
poffeffio, qua proximitatis nomiue cognati vocantur. $. 4.
Hoc loco et illud- neceffario admonendi fumus. adgnationis
quidem iure admitti aliquem ad hereditatem, etfi decimo gra-
du fit *^, fiue de lege duodecim tabularum quaeramus, fiue
de edicto, quo Praetor legitimis heredibus daturum fe bono-
rum poffeffionem pollicetur. Proximitatis vero nomineiis fo-
lis Praetor promittit bonorum pofleffionem, qui vfque ad fex-

.tum gradum cognationis fünt, et ex feptimo a *? fobrino fo«

brinaque nato nataeue *^,
Vs ER CPIT O VL.O : !
DE GRADIBVS COGNATIONIS z

Ho c loco neceffarium eft exponere, quemadmodum gradus
! cognationis numerentur, Quare ^ inprimis admonendi
fumus , cognationem aliam fupra numerari, aliam infra, ali-
am ex transuerfo, quae etiam a latere dicitur. X Superior co-
gnatio eftparentium, inferior liberorum: ex transuerfo fratrum
fororumue, eorunique, qui quaeue ? ex his progenerantur ?:
et conuenienter patrui, amitae, auunculi, materterae. Et
füperior quidem et inferior cognatio a primo gradu. incipit: at
ea, quae ex transuerfo, numeratura fecundo. $. 1. Pri-
mo gradu eftfupra pater, mater: infra filius, filia. $. 2.
Secundo ? fupra auus, auia: infra nepos, neptis: ex trans-
uerfo frater, foror. $. 3. Tertio fupra proauus, proauia:

infra pronepos, proneptis: ex transuerfo fratris fororisque íi-

lius, filia: et conuenienter patruus, amita, auunculus, ma-
tertera, Patruus eft frater patris, qui Graece vrpodoc ? voca-
tur ^, Auunculus eft frater matris, qui apud Graecos proprie
Qurpgog $: et? promifcue Jéjc dicitur *?, — Amita eft patris
foror **. iMatertera vero matris foror: vtraque *? Jeix,
vel apud quosdam r;721g appellatur *?. ^ — $. 4. Quarto gradu.
: fupra
vnude cognati. ^ COS T A. 8 L. 3. et 4. D. vnde cogu. oTTO. 9 Hal.
uullos b. aguatos. IO In aliis et matris coguati. Charondas matris coguatis.
Marcilius tuetur vulgatam,, ficut et smatvi cognati. Sed Fabrot. ad 'Theophilum
Cuiacio adftipulatur propter veteres MSS. et Theoph. T0 UuT poc. o T T 0. Hal,
T. ergo c. f. f. ficut etanatri cogn. fuut. Vulgatum hoc contra Caíaubonum defendit
Marcilius hoc fenfu, liberos vulgo quacfitos non eï.ï"e inter fe confanguineos,
fed cognatos tantum , nec matri liberos illos proprie fed cognatos. Nam liberos
dici ciuiliter cognatos, et filios naturaliter. 11 Hal.inferit ex- I2 Conf.

a Cofta h. et Iof. Aucranius Interpr. iur. L. 1. c. 13. ". 2. et 40. 13 Hal.
omittit d. 14 Nato mataue in omnibus Charondae. o T T o.
1 Hal. cognatiomum. 2, Qua in ve omnes Charondae. V. Cuiac. lh. v1.

Obf. c. vit. o r TO. 4 Quaene ignorant vett. et Theoph. o T T o. 4 Hal.
geueranttim. 5 Hal.addit gradu , idemque mox $. feq. poft tertzo. . 6 Vul-
gata alia vocabula Graeca habet, fed haec Th;eophxlus firmat, ex quo etiam, vtet
ex MSS. pofteriora $. addita funt. De voce Jeiog v. Forn, lb. 1. Sel. c. 14. O T T O.
Hal. 770&7:;3053 &Àdoc. * Halappelatur. — 8 Hal. qui graece uT pxosQog
dicitur. 9 Hal addit sterque. 1O Hal ocppellatur. 11 Hal. addit
quae graece fn*æ'rpccäs'?*u?:r/ appellatur. 12 Omnes Charondae, ficut Vulga.
ta et Theoph. promi(cue vel promiftuo S'eix, oTTo, I3 Hal. Matert. vero
m. f., quáe graece goyroudéA Q dicitur, et vtraque promifcue feix. appellatur.
Graeca, quae hic in Hal. recenfione leguntur, ita ille in interpretatione Grae^
corum editioni praefixe explicat: 7rpodsAQ og, quafi patris frate& — - .
TpXJeAQog ,

48 INSTITVTIONVM LIB. iIl.

fupra abauus, abauia: infra abnepos, abneptis: ex transuerfo
fratris fororisque nepos, neptis *?: et conuenienter patruus
magnus, amita magna,id eft, aui frater et foror: item auun-
culus magnus, et matertera magna, id eft, auiae frater et fo-
ror: confobrinus, confobrina, id eft, qui quaeue ex fratribus
aut fororibus progenerantur **. Sed quidem *? recte confo-
brinos eos proprie dici putant, qui ex duabus fororibus proge-
nerantur, quafi confororinos: eos vero, qui ex duobus fratri-
bus progenerantur, proprie fratres patrueles vocari. $i au-
tem ex duobus fratribus filiae nafcuntur, forores patrueles ap-
pellari.! Ateos, qui ex fratre et forore propagantur *^, ami-
tinos proprie dici *7. Amitae tuae filii. confobrinum te ap-
pellant, tu illos amitinos. — $. 5. Quinto *8 fupra atauus,
atauia !?: infra adnepos, adneptis: ex transuerfo fratris fo-
rorisque pronepos, proneptis: et conuenienter propatruus,
proamita , id eft, proaui frater et foror: proauunculus ^*,
promatertera, id eft, proauiae frater et foror. |Ítem fratris
patruelis, ^* fororis-patruelis, confobrini ^" confobrinae, a-
mitini amitinae filius filia: propiorfobrino, propiusfobrina ??.
-Hi funt patrui magni, amitae magnae, auunculi magni, ma-
terterae magnae filius filia. $. 6. Sexto gradu fupra trita-
uus tritauja: infra trinepos trineptis: ex trausuerfo fratris fo-
rorisque abnepos abneptis: et conuenienter abpatruus abamita,
id eft, abaui frater et foror: abauunculus abmatertera, id eít,
abauiae frater et foror ^^. Item fobrini fobrinaeque, id eft,
qui quaeue ex frat:ibus velfororibus patruelibus, vel confo-
brinis vel amitinis progenerantur. $. 7. Hattenus oftendif-
fe fufficiat, quemadmodum g-adus cognationis numerentur.
Namque ex his palam eft intellegere, quemadmodum vlterio-
res quoque gradus numerare debeamus: quippe femper genera-
ta quaeque ?? perfona gradum adiciat ^?, vt longe facilius
fit refpondere, quoto quisque gradu fit, quam propria cogna-
tionis appellatione quemquam denotare. $..8. Adgnationis
quoque gradus eodem modo numerantur. $. 9. 5ed cum
magis veritas oculata fide ^" quam per aures animis hominum
infigitur ?9?: ideo neceffarium duximus poft narrationem gra-
duum, etiam eos praefenti libro infcribi, quatenus poffint et
aüribus et oculorum infpeéctione adulefcentes perfectiffimam
graduum doctrinam adipifci. —— $. ro. ?? Illud certum eft,

ad feruiles cognationes illam partem edicti, qua proximitatis

vpXOeA(Qoc, quafi matris frater. Ücoc , parentis frater. TopodéA , qua-
fi patris foror. . ua]r ao £. u quafi matris foror. Beio, parentis foror. 13
Hal. weptisue. 14 Multa de confobrinis hic notat Cuiacius , alia Conti-
us ad tit. de grad. Opp. pag. $42. et Ant. Auguftin. lb. r1. Emend. c. g. fed ad-
de, fi lubet, Differtat. meam. 1I. de mupzZs confobr. c. 1. o T T O. Hal. procrean-
tuv.. I5 Hal quidam. ^ 16 Hal progexerantur. 17 Hal. addit pz-
tait. 18 Hal addit grada. I9. Hal. adauus, adania. 20 Hal. et
proauumculuas et pvomat. 21 Hal inferit vel. 22, Hal. addit et, idem-
que poft amitzni. 25 Haloander propius fobrino, wvti Sextus Pompeius, et
L. 2. C. comm. de fucc. Id vero aut COÀOLt(Cc; dicum, aut emendandum effe,
fcribit Ryck. ad Tacit. l;b. XIL. Zum. c. 64. Peius in Contii MSS. propior fobri-
1us, propior fobrina , vt Dioclet. L. 2. C. vmde legit. et Graeci. ReQius cum
Gaio in L. 1. $. 7. D. b. t. omnes libri Charondae propior fobrimo, propior fo-
brina. 'Yacit. lib. xit. Amn. c. 62. Lepidam Agrippinae, fobrima priorem vwocat.
V. ibi Lipf. o'r ro. Hal. propius fobrino , propius fobvima. 24 Vulgata ad-
dit: Jtem propatrui, proamitae, proanuumculi, promaterterae filius fiia: item
propius fobrimo fobrinaue filius filia: quae et in Venetis primum impreffis repe-
riuntur. Abfunt vero a Theophilo, omnibus Charondae M$S. , et Anton. Au-
guftin. d. li. 11. Emend. c. 5. au&oritate libri Albornotiani, ea expungenda ef-
fe dixit. Contius vero ita legendum putat: ftem propioris fobvini fobrinaeue fili-
15 filia, id eft fobrini fobrinaeque. Item qui quaeue ex fratribus vel fororibus pa-
traelibus vel coufobrinis vel amitinis nepotes neptesue progenerantur. Aliter Vinn.

b.l o rTO. Leguniur verba, quaein Vulgata addi notat Otto , et apud Hal.-

25 Deeft apud Hal 4uaeque.. — 26 Hal. adücit. 277 Hanc fententiam ex
Polybio et Herodoto Cuiacius P. . ex Xenophonte, Philone, Iofepho et Cte-

fia Grotius ad Lacae cap. 1. ex aliis Fabrotus ad Tbeopb. edit. 1. et Ferandus

Adduenfis t. 11. tbef. iur. ciu. pag. $97. iMluftrarunt. Lucianus verba alata, Se-
neca teítes de auditu fécumdae motae appellauit, lib. 1v. Nat. quaeff. c. 3., et
Seneca Epifl. 6. Homines amplins oculis , quam anvibus credunt. . Ceterum Cuia-

TL VWL

nomine bonorum poffeffto promittitur , non pertinere: nam
nec vlla antiqua lege talis cognatio computabatur. Sed noftra
Conftitutione *?, quam pro iure patronatus fecimus (quod ius
vfque ad noftra tempora fatis obfcurum atque nube plenum ,
et vndique confufum fuerat) et hoc humanitate fuggerente
conceffimus, vt fi quis in feruili confortio conftitutus, libe-
rum 5* vel liberos habuerit, fiue ex libera, fiue ex feruilis
condicionis muliere: vel contra ferua mulier ex libero vel fer-
uo habuerit liberos cuiuscumque fexus: et ad libertatem his
peruenientibus, et ?? ii, qui ex feruili ventre natifunt, liber-
tatem meruerint: vel dum mulieres liberae erant, ipfi in ferui-
tute eos habuerint, et poftea ad libertatem perueneriut: vt hi
omnes ad fucceffionem patris vel matris yeniant, patronatus
jure in hac parte fopito. . Hos enim iiberos non folum in fuo-
rum parentium fucceffionem , íed etiam alterum in alterius
mutuam fucceffionem vocauimus, ex illaleze fpecialiter eos
vocantes, fiue foli inueniantur, qui in feruitute nati, et po-
ftea manumiffi funt: fiue vna cum aliis, qui poft libertatem

parentium conceptifunt:.fiue ex eodem patre, vel?? ex eadem -

matre, fiue ex aliis ?* ad fimilitudinem eorum, qui ex iuftis
nuptiis procreati funt. $. rr. Repetitis itaque omnibus,
quae iam tradidimus, apparet, non femper eos, qui parem

gradum cognationis obtinent, pariter vocari: eoque amplius

ne ?? eum quidem, qui proximior fit cognatus, femper potio-
rem effe. Cum enim prima caufa fit füorum heredum, et eo-
rum quosque ?$ inter fuos heredes iam enumerauimus: ap-
paret pronepotem vel adnepotem. ?? defuntti potiorem effe,
quam fratrem aut patrem matremque defuntti : cum alioquin
pater quidem et mater (vt fupra quoque tradidimus) primum
gradum cognationis obtineant, frater vero fecundum , prone-
pos autem tertio gradu fit cognatus ?*, et abnepos quarto:
nec intereft, in poteftate morientis fuerit, an non, quod vel
emancipatus vel ex emancipato , aut feminino fexu ?? propa-
gatus eft. — $. 12. Amotis quoque fuis heredibus, et quos
inter füos heredes vocari diximus: adgnatus, qui integrum ius
adgnationis habet, etiamíi longiffimo gradu fit, plerumque
potior habetur, quam proximior cognatus. Nam patrui nepos
vel pronepos auunculo vel materterae praefertur. "Totiens igi-
tur dicimus, aut potiorem haberi eum, qui proximiorem gra-
dum cognationis obtinet, aut pariter *? vocari eos, qui co-
gnati

cius vetus graduum cognationis diagramma hic adpingi curauit: aliud ex fronte
Codicis 'Theodofiani defumtum J;b. vi. Obf. c. 40. aliud Contius ex Hbro tv.
Sent. Panli edidit: fed Charondas in nullo manufcripto, nec Fabrotus in meli-
otibus "Fheophili codicibus, formam graduum fe reperiffe teftantur, praeter v-
nam , in codice optimae notae Dionyfiano, quam Charondas fubiecit. o T T 0.
28 Hal. znfigatur. 29 Vulgata nouam hocloco rubricam nouumque caput de
feruili cognatione habet: fed res indicat, fequi partem capitis eiusdem, quae

| in omnibus Charondae MSS. et quibusdam veteribus Contii, nec non apud in-

terpretes BaoiAmy , et Photium in Nomocanone, vt et in Theophili editio.
nibus Viglii, Curtii, Fabroti et Douiatii fuperioribus cohaeret, idque ex pr.
$. XL. fatis firmatur. Probat id quoque Ant. Matthaeus hoc argumento , quod
Harmenopulus caput de emtione et venditione Xxit. vocat, quod alioqui xxiv.
foret. Fons autem erroris vulgati eft, quod fpatium aliquod in membranis, fed
ad graduum deícriptionem vacuum, hic reperiebant. Noz eff titulus per fe, me-
que debet fepavari, ait Muretus b. l. o r Yro. Apud Hal. hic eft noua rubrica
De fernili cognatione T?t. vn. 30 De hac fupra ad $. pen. tit. 2. OT TO.
31 Hotman. mifere hic Tribunianum, velut pecudem Latini fermonis ignaram ,
exapitat, quod liberum pro vno filio dixit, contra Gaii regulam in L. 14$. D.
de V. S. Verum alibi fimiliter locutus eft in L. »5. C. de iuoff. teft. L. $. $. s.
C. de fec. nupt. ex fupra $.. 2. per quas pevf. nobis adquir. vbi caufam eius tuiti
fumus, cum aliis, quibus Scipio Gentilis /b. fiug. Origiuum addatur. Quintil.
decl. 2. Liberi ac pareutis non alius mibi videtur affelus, quam quo verum ma-
tura, quo mundus ipfe confiriclus eff. o Y T 0. 32, Ab Hal. abeft et. ^. 33
Hal. fiue. '34 Wulgata fiue ex aliis muptiis, quod Theoph. non agnofcif.

Hotman. ex libro MS. et Cuiacius: fize ex aliis, qualicunque copulatione mati

fint, ad fimil. o'Y 'Y o. Hal. habet muptzis. 35 Nec ewm omnes Charondae.
OTTO. 36 Hal. quos. 37 Hal. abmepotem. 38 MHal cognationis.

. 39 Nonnulli Codices Cuiacii genere. or T o. Hal. foemineo fexa. 4O In qui-
.busdam Charondae additur & partem. o'r T o.

n
lf
i
f
Gu

L

ion

T
I)
li
i

qe

i
m
Bip.
ii

tf

tu(

MSH
T
ff
lt
jua
qui
il
[
Quy
L

iti

INSTITVTIONVM LIB. III.

gnati funt: quotiens neque fuorum heredum iure, quique in-
ter fuos heredes funt, -neque adgnationis iure aliquis praeferri
debeat fecundum ea, quae tradidimus: exceptis fratre et foro-
re emancipatis, qui ad fucceffionem fratrum vel fororum vo-
cantur: ,qui et ficapite deminuti funt, tamen praeferuntur ce-
teris vlterioris gradus adgnatis. |

| | TIT Vb :
DE SVCCESSIONE LIBERTORVM,

A vxc de libertorum bonis videamus. . Olim itaque licebat
À * liberto patronum fuum impune teftamento praeterire.
Nam ita demum lex duodecim tabularum ad hereditatem liberti
vocabat patronum , fi inteftatus mortuus effet libertus nullo
fuo herederelicto. ltaque inteftato quoque * mortuo liberto,
fi is fuum heredem reliquiíffet, patrono nihil ? in bonis eius
iuris erat. Et fi quidem ex naturalibus liberis aliquem fuum
heredem rcliquiffet, nulla videbatur querela. 'Si vero adopti-
uus filius fuiffet, aperte iniquum erat, nihil iuris patrono fu-
pereltie. $. 1. Qua de caufa poftea Praetoris edicto haec iu-
ris iniquitas emendata eft: fiue enim faciebat teftamentum li-
bertus, iubebatur ? ita teftari , vt patrono partem dimidiam
bonorum fuorum relinqueret, Etíi aut nihil aut minus parte
dimidia relinquerat, dabatur patrono contra tabulas teftamenti
partis dimidiae bonorum pofleffio: fiue inteftatus moriebatur,

fuo herede relicto filio adoptiuo, dabatur aeque patrono contra

hunc fuum heredem partis dimidiae bonorum poffeffio. Pro-
deffe autemliberto folebantad excludendum patronum naturales
liberi, non folum, quos in poteftate mortis tempore habebat,
fed etiam emancipati, et in adoptionem dati: Ííimodo ex ali-
qua parte fcripti heredes erant, aut praeteriti contra tabulas
bonorum poffeffionem ex edicto * petierant: nam exheredati nul-
lo modo repellebant patronum. . '$. 2. Poftea ? lege Papia
adaucta funt iura patronorum, qui locupletiores libertos habe-
bant. Cautum eft enim, vt ex bonis eius, qui feftertium ?

centum millium patrimonium relinquerat, et pauciores quam

tres liberos habebat, fiue is teftamento faCto, fiue inteftato *
mortuus erat: virilis pars patrono deberetur. Itaque cum v-
num quidem filium filiamue heredem relinquerat libertus: per-
inde pars dimidia debebatur patrono, ac i is fine vllo filio fili-
aue teftatus 9 deceffiffet: cum vere duos duasue heredes re-
linquerat, tertia pars debebatur patrono: Ífi tres relinquerat,
repellebatur patronus. $. 3. Sed noftra Conftitutio, quam

|pro omnium notione ? Graeca lingua compendiofo tractatu ha-

bito compofuimus : ita huiusmodi caufas *? definiuit, vt, fi
quidem libertus vel liberta minores centenariis fint , id eft,

I Ab Hal abeft4uoque. —— 2 Sicveteres Codices Cuiacii, et Iohannes in
gloffis Accurfii. o T T o. 3 Inquibusdam Charondae zubebat , fcilicet Praetor.
V.Cuiac, xvit, Obf.1 3. oO T T O. 4 Hal. inferit praetorio. 5 Hal. inferit vero.
6 Vid. Ant. Auguftin. 1. Esend. 7. 0 T T 0. 7 Hal. inteflatus. 8 Inomni-
bus Codicibus legitur zuteflatus: íed Cuiac.hic et lzb. 1. Obf. c. 13. et lib. xvn.
€. 13. Corrigit teflatu;; quia Ífi inteftatus deceflerit, folus patronus fuccedit:
idque placuit Hotmano et Charondae, atque ex Theophilo firmatur. At Ro-
bertus lib. . Rec. lect. c. 24. Y. a Cofta et Marcilius nihil mutandum efife cen-
fent oOTTO. . 9 Siclibri veteres Áccurfii, Hotmani et Charondae. Theo-
philus dià TO TrXCly eïuoq wpööïykoy, vt omnibu$ iunoteíceret: atque ita in
L. 6. C. de baevet. Nou. 7. c. 1. alias ommi matione: neutrum male, inquit
Marcilius. o T T 0. Hal. pro omni natione. Io Hal. cau[fam. 11 Contius
reprehcnditivimm dochffimum , qui hic repofuit innus mile auvei$, etmox
ceutum feflertzis. Eft is Hotmanus, qui li. 1v. 4utig. Rom. poft Budaeum Jjh.
1. et HIL. de affe ita fenfit, De eodem Francifco Cuiac. xix. Osf. 3:1. Fmnde ap-
pavet, quam fit ftultus ille, qui mille et centum Joco commntat n In/h'tutz'qni.bu:f,
quod "Tbeopbilus lucnleuter explicuit. Sed Hotmanus ad hanc infettationem nimis
aculeatam modefte non minus quam erudite refpondit in difputat. de awreo lu-
Jümianico, quae poft Iib. 1v. Autiquit. pag. 678, reperitur. W'iffenbachius Cuie-
cium fecutus eft. Eriblem. Trib.ad L. peu. de invisd. Huberus fubfifüt in Ea-

mom. ad eaud. L. at Mieron. Elenus l;b. n. Diatrib. c. 3. tom. W. Tbef. imr.-

Ciu. pag. 1421. et L. Fr. Gronouius, qui omnes hac in re fuperauit, contra Cuiac.

in thefi pronunciant JiJ, 11. de pec. vet. c. f. nec mihi Hotmani emendatio P. $. fper-

TIT. VI. VII. | -

minus centum aureis ^* habeant fübftantiam: (fic enim lecis
Papiae fümmam interpretati fumus , vt pro mille. feftertiis v-.
nus aureus ^^ computetur) nullum locum habeat patronus in
eorum fucceifionem *? , fi tamen teftamentum fecerint. Sin
autem inþeiïati decefferint, nullo liberorum reli&o: tunc p.ä-
tronatus 1us (quod erat ex lege duodecim tabularum) integrum
referuauit. (Cum vero maiores centenariis fint É hergdes
vel bonorum poffeffores liberos habeant, fiue vnum ,. fiue plu-,-
res cuiuscumque fexus vel gradus, ad eos fücceffionem paren-
tium deduximus, patronis omnibus ** vna cum fiua progenie
femotis. Sin autem fine liberis decefferint, fi quidem intefta-
ti: ad omnem hereditagem patronos patronasque vocauimus.
Si vero teftamentum quidem fecerint, patronos autem vel pa-
tronas praeterierint , cum nullos liberos haberent, vel haben-
tes eos exheredauerint, velmaterfiue auus maternus eos praeter-
lerint, ita vt *? non poffint argui inofficiofa eorum teftamen-
ta: tunc ex nofira Confttutione per bonorum poffeffionem

| contra tabulas non dimidiam (vt antea) fed tertiam partem bo-
norum liberti confequantur: vel quod deeft éis ex Conftitutio-

