rata ?? funt. $. 1. Si quis in munere legationis, antequam
ad patriam reuertetur ?*, deceffit, fumptus qui proficifcenti
funtdati, non reftituuntur. —— — — u R ; :
—— .KXI. In&M libro fingulari de iure libellorum ?^?. S1
abfenti iniuncta eft legatio, eamque gratuitam fufcepit: pot-
eft quis et per alium ?? legationem mittere. $. r. Qui lega-
tionis officio fungitur, licet fuum negotium curare non pot-
eft : Magnus tamen Antoninus permifit ei, pupillae nomine et
infruere ?* et defendere caüfam, licet legationi, quam fu-
fcepit, nondum renuntiauerit: praecipue cum participem offi-
eii ipfius abfentem effe dicebat. —— ^.
, XIL Scaevora libro l. Digeftorum. Lkaa-rvs
ereatus a patria fua, fufcepta legatione, in vrbem Romam ve-
nit, et nondum perfecta legatione, domum, quae erat in ip-
fius ciuitate Nicopoli, emit. Quaefitum eft, an in Senatus-
confultum inciderit, quo prohibentur legati ante perfectam
legationem negotiis vel priuatis rebus obítringi? Refpondit,
non videri teneri, d 5 j
XIII. PAperNtrANVvs ?? libro L. Re(ponforum. V1cA-
RIVSalieni muneris voluntate fua datus, ordine fuo ?* le-
cationem fufcipere non admiífa biennii praefcriptione cogetur.
— XIV. VrrrAmNvslibro LXXIV. ad Edictum Praeto-
ris ?*, Qvr libera legatione abeft, non videtur Reipubli-
cae caufa abeffe: hic enim non publici commodi caufa, fed
fui abeft. VM s
XV. MopEesTiNvslibro VII. Regularum. Is, qui

legatione fungitur, libellum fine permiifu Principis de aliis

fuis negotiis dare non poteft. | 3 UAR
— . . XVI. InxM libro VIII. ?^* Regularüm ??. EvwnEM
plutes legationes füfcipere prohibitum non eft : praeterea ?? fi

et fumptus et?* itineris compendium füadeat ?*. $. r. An--

te legationem fufceptam fi cui negotium moueatur, -*etiamfab-
| : | : | ens

effe credamus. GEB. — 16 Ap. Hal. negotiis, abeft. GEs. — Y7 In Rehd,
eum, abeít, GEB. 18 Hal. paffus fit. 19 In Rehd. eum, abeft, GE B.
20 Hal peratda. GEB. ^ 21 Hal. et Vulg. rewerterotur. B m. — Yta et Rehd.
GERB. 22 Flor. de itme libellorum, adícripta funt Ordinariamanu, BR. — 23
Hal. et alimm im. GEB. — 24 Gothofr. in nota: inftituere. FÍaj. Etiam Rehd.
GER. 25 Hal. PAVLVS. GEB. — 26 Ap. Hal. fuo, abeft. GEB. — 27
28 Erat Flor. libro viuo. olim
fine dubio quis fcripferat: libro vir? Bm. Elegans et ingenioía conie&ura,
cui tamen obftat , quod non probabile fit, codicem, ex quo Florentinus de-
Ícriptus , literas numerales iu infciiptionibus habuiffs. GE B. . 29 Hal. hanc
infcriptionem habet integram. GEB. — 30 Hal. »on efl: fi praeterea et fomptus.
Sed interpungendum cum 'Taur. won eff praeterea: fi et fumptus. BR. 3t

Hal. inferit; etiam. BR. ^ 232 Gothofr. in nota: fubeat. Vig. Ita et Rehd.
- / , : ; GEPB.

D

fati
(att
de
bus

Don

folui

frum

CEP,
Á H
od
fgi:

Tatut

It a
BR
ntm,

; Hal. |

Vant,
Güy,
k
GEL
tur,
Ent (
[ G
l "f
LU TT
lt d
20 Vi
haec d
AT

hat
; Wo
Päl
ül.
j

DIGESTORVM LIB.

gos ab ROT

fens defendi debet: fafcepta ?3 legatione, non /nifi iniun&o

munere fungatur. rtntà

. .XVII. PowPo&rvs libro XXXVII. ad Quintum Mu-
cium. $1 quislegatum hoftium pulfaffet, contra ius gen-
tium id ?* commiífum eífe exiftimatur, quia fan&ti habentur

legati: et ideo, fi, cum ?? legati apud nos effent gentis alicu-

ius, bellum cum ?* eis indi&ctum fit, refponfum eft, liberos
eos manere: id enim iuri gentium 'conuenit ?? effe:; itaque
eum qui legatum pulfaffet, Quintus Mucius dedi hoftibus,
quorum erant legati?*, folitus eft refpondere: quem hoftes fi
non recepiffent, quaefitum eit, an ciuis Romanus maneret

3?, quibusdam exiftimantibus manere, aliis contra: quia quem

femel populus iuffiffet dedi, ex ciuitate expulfiffe *9 videretur,
ficut faceret, cum aqua, etigni interdiceret: in qua fenten-
tia videtur Publius Mucius fuiffe. Id autem maxime quaefitum
eft in Hoftilio Mancino, quem Numantini fibi deditum non
acceperunt, de quo tamen lex poftea lata eft, vt eífet ciuis
Romanus: et Praeturam quoque geffiffe dicitur, ——

) cou 9 TET. VET
DE ADMINISTRATIONE RERVM AD CIVIT A-

TES * PERTINENTIV M.
Vrrrianvs libro X. Difputationum. -

v 0 D ad certam fpeciem ciuitatis ^ relinquitur, in alios
Q víus conuertere non licet. Getulnet u
IL. Ingw libro III. Opinionum. Now vtique de exem-
plo pofterioris lacationis: praeteritarum conductionum, quae
fuam legem habuerunt, rationem iniri oportet. $. r. Quod
quis füo nomine exercere prohibetur, id nec per fübiectam
perfonam agere debet: et ideo fi decurio, fubiectis aliorum
nominibus , praedia publica locat ?, quae decurionibus con-
ducere non licet, ^ fecundum legem vfürpatam ? reuocentur.
$. 2. Quod de frumentaria ratione in alium vfüm conuerfum
eft, fua caufa ?^ cum incremento debito reftituatur ": idque
3 etfi contra abfentem pronuntiatum eft, inanis eft querella:
ratio tamen adminiftrationis fecundum fidem acceptorum et
datorum ponatur ?. $. 3. Frumentariae pecuniae fuo nomine
debitor *? quam primum foluat: neceffaria enim omnibus re-
bus publicis frumentaria pecunia moram folutionis accipere
non debet: fed debitores , quos ex eadem caufa habet **, ad

. folutionem per Praefidem prouinciae compellantur. $. 4. Ad -

frumenti comparationem pecuniam datam reftitui *^ ciuitati,

GE B. 35 Vulg. inferit: vero. VB.R*. 34 In Rehd. i4, abeft. GEB. — 35 ]
36 KHal. cum belluis eis. Yn Rehd. cwmi, hic -

Ap. Hal. -sm, abeft. GEB.
&beft. GE B. 37 Hal. conueniens. Rehd. vt Flor. GE B. — 38 Hal. prae-
figit: vtilius effe. Rehd. hic habet: vtzlius effe refpoudit. GE B. 39 Hal.
vemanevet. GEB.

1 Vulg. CIVITATEM.&Rz. . 2 Vulg. ciuitati, quod malim. ER.
Jta et Rehd. GEB. — 3 Gothofr. in nota: A. colat. Etita Hal. et Vulg.
BR. Et Taur. in margine, et Rehd. GEB. 4 Male Hal, addit negatio-
nem. Auguftin. J. Emerd. 2. 1ta Ruffard. et Contius, 5 R.
KHal. et Vulg. vfurpata. E quatuor MSS. duo Barb. et Treuif. Florentinam fer-
mant. f[n illo ad verbum: ovfurpatam, adfcriptum: i, e. ip malum víum dedu-

&am. BR. . Duo reliqui, S. Cruc. 1. et Il. qui habent: vfurpata, quibus adde |

Bynkersh. et Rehd. GgB. — 6 Hal. et Vulg. fsae caufae. BR. . Etiam Rehd.
GE B. 7 Hal. reflituetur. GEB. — 8 Hal. ideoque. GE 8. 9 Hal. gon:-
tAr. 1O Taur.dlbitor. GEB.
Erat olim Flor. praeflitui. E R. I3 Hal. ad. GEB. . 14 Hal, et Rehd.
fit.GEB. — 15 Vulg. difpenfationis. BR. — 16 Forte: infertur. B R. S. Cruc.
I. veferunt. S. Cruc. IL. et Barb. vt et Rehd. vt Flor. GEs&. 17 Vulg. bo-
gninum. BR. 18 Gothofr. in nota: curator. Hal. "Vulg. procurator. BR.
Xta et Rehd, G E B. I9 Hal. et Vulg. conueniatur. BR. Rehd. vt Flor. G E B.
20 Vulg. propter ewm. BR. — 21 Flor. i fuperfcripta pofteriori e, nec tamen
haec deleta, vnde Hel et Vulg. competet et quod. BR. — la et Rehd. GEE.
22 Vulg. inferit; effe. B&. Etiam Rehd. GEB. — 23 Hal iwbebit. GEB. -

40 Gothofr.in nota: expulife. 1ta Hal. et Rehd.GE.
: !

5 Legimus cum -

| traxerit, et de fruCtibus praedii mercedes » que) ?* feruari

tI Hal. et Rehd. babent. GEB. 12 1

dependit, ex aequitate competet ?*,

. 30 Rehd. inferit: et. GEB.

non compenfari in'erogata debet. Sin autem frumentaria pe-
cuniain *? alios vfus, quam quibus deftinata eft, conuería
fuerit , veluti in opus balneorum publicorum, licet ex bona
fide datum probatur: compenfari quidem frumentariae pecu-
niae non oportet: folui autem a curatore Reipublicae iube-
tur. $. 5. Si indemnitas debiti frumentariae pecuniae cum fuis
vfaris fit **, immodicae, et illicitae computationis ** mo-
dus non adhibetur, id eft, ne commodorum commoda et vfu-
rae vfurarum inerementum faciant, $. 6. Grani aeftimatio-
nem per iniuriam poft emptionem ablati, quae rationibus pu-
blicis refertur *?^, curator Reipublicae domino reftitui iubeat.
$. 7- Si eo tempore, quo nominatus eft, idoneus, poftea la-
pfus facultatibus, damnum debitis Reipublicae dederit: quia
fortuitos cafüs nullum humanum ** confilium prouidere pot-
eft, creator *? hoc nomine nihil praeftare debet. $. g. Ius
Reipublicae pa&o mutari non poteft, quo minus magiftratus
collegae quoque nomine conueniantur *? in his fpeciebus, in
quibus id fieri iure permiffum eft. $. 9. A&tio autem, quae
propterea. ?? in collegam decerni folet, ei, qui pro altero
$. 10. Quod depenfum
22 pro collega in magiftratu probabitur, folui et ab heredi-
bus eius, Praefes prouinciae iubet ??, $. rr. Idem ex eodem

| libro ?*,. Conductore perficiendi operis punito, fideiuffor, qui

pro eo interuenerat, idem opus exftruendum alii locauerat:
nec a fecundo redemptore opere perfe&to vfurarum praeftatio-
nem heres fideiufforis recufare non debet : cum et priorcaufa
in bonae fidei contractu ?* in vniuerfüm fideiufforem obliga-
uerit; et pofterior locatio, quia fuum periculum agnouit ?5,
folidae praeftationi Reipublicae eum fubftituerit, $. ro. Qui -
fideiufferint ^* pro conductore vettigalis in vniuerfam condu-
&ionem, in vfuras quoque in ^* iure conueniuntur, nifi pro-
prie quid ?? in perfona eorum verbis obligationis expreffum
eft. $. r3. Sed ?? [fi in locatione fundorum pro fterilitate
temporis boni viri arbitratu in foluenda penfione cuiusque
anni pa£to comprehenfüm eíft: explorata lege condu&ionis,
fides bona fequenda eft. | | : :
Ill. PAe1N1rANvslibroI, Refponforum. CvRATO-
RES communis officii, diuifa pecunia, quam omnibus in fo-
lidum publice dari placuit, periculo vice mutua non liberan-
tur. Vlpianus ?*: prior ?? tamen exemplo tutorum con-
ueniendus eft is, qui geffit.. $. r. Ex eodem libro 33, Prae-

| dium publicum in quinque annos idonea cautione non exacta .

curator Reipublicae locauit: ceteris annis colonus fi reliqua

non

24 In Árchetypo hic noua lex eft ab his verbis: Idem ex eodem libro, fed ea-
dem vncis deletitiis funt inclufa, quare et ipfi has notas addidimus , cum Taur.
fimpliciter ediderit, attamen absque noua lege. Idem aut (imile videas L. prox.
$. 1. et L. 9. $. g. et 10. b. t.. Atqui L. z. fupra de iure Immun. et L. 2. $. 5.
de Legatiom. eadem obferuatio eft, fed ibi Taur. deleta non exhibuit. quaefo
rationem differentiae, Defunt autem hoc loco in omnibus fcriptis et'editis. 8 R.
Notae, quas addidit Brenkm. fuo exemplari typis deftinato , funt : » ) Abfunt
ifta-a Barb. S. Cruc. L. et II. Bynkersh. vt et Rehd, Sed et apud Hal. abfunt.
G E B. 25 Hal. contracium. GEB. 26 Hal. et Vulg. adgnouerit. BR.
27 Hal. fideiufferunt. 28 Ap. Hal. et Vulg. in, abeft, et Flor. eft expun-
&um. BR, Abeft et in Rehd. GER. 29 Rehd. mifi quidem proprie. GE R.
31 Haec vox praeter morem maioribus. literis
expreffa eft, et Brenkmannus eandem in exemplo fuo typis deftinato duabas
lineis fübfcriptis fignauit, forte, quod in Flor. codice éadem minio fcripta
elt. GEB. — 32 Hic in Vulg. noua lex incipit, tefte Contio. pR. dta et
Rehd, vbi prima litera in:: V'!pianus, caerulo, prima in: prior, rubro colore
more folito eft exornata. GEB. 33 Haec: Exeodem libro, Drenkm. in exem-
plo typis deftinato confuetis fignis p- )) inclufit. — Vide notata ad L. enteced,
$. 11. Abífunt eadeg ap. Hal. et in S. Crac. L. Barb, Bynkersh. vt et Rehd.
GEB, . 24 Gothofr. in nota: mercedes adíeruari. Hal. Ia S. Cruc. I. legi-
tur, vt edidit Taur. in S. Cruc. 1L et de fractibus mercedes praedzique . fernari.
In Barb. praeterea eít: sercedibusque. in Treuif. mercedibus quoque, et: quo-
que, poftea deletum. BR. . Rehd. mercede que feruari , íed inter duas priores
voces rurfus: qwe, fuperius infertum, vt fit; de fradhibws praedii wiercedeque
que

IIIA4

non potuerint 3*, fücceffor ?9,' quilocauit, tenebitur ". Idem

in ve&igalibus non ita pridem conftitutum eft: fcilicet ?? vt

fui temporis finguli periculum praeftarent. $. 2. In eum qui
adminiftrationis tempore creditoribus Reipublicae nouattone

- facta pecuniam cauit, poft depofitum officium aCtionem dene- -

i,

: !iOVe. GEBo

gari non oportet. Diuería caufa eft eius, qui folui confti-
tuit ??, fimilis etenim videtur ei, qui pub.hce yendldxt, aut
locauit, . $. 3. Filium pro patre curatore Reipublicae creato ca-
uere cogi non oportet : nec mutat, quod in eum pater emancipa-
tum, prius quam curator conftitueretur *?, partem bonorum
fuorum donationis caufa contulit. $. 4. Pro magziïratu fide-
iuffor interrogatus pignora quoque fpecialiter dedit, in eum ca-
fum pignora videntur data, quo recte conuenitur: videlicet
poftquam res ab eo feruari non potuerit **, pro quo m—terceffxt.
| IV. VArENs libroll. Fideicommifforum. LEGATAM
municipio pecuniam in aliam rem, quam defunétus voluit,
connertere citra Principis auctoritatem non licet, et ideo fi
52 ynum opus fieri iufferit ** , quod Faleidiae legis inter-
uentu fieri non poteft, permittitur fummam , quae eo nomine -
debetur, in id quod maxime neceflarium . Reipublicae videa- |
tur, conuertere: fiue plures fummae in plura opera legantur, -

/ etlegis Falcidiae internentu id ** quod relinquitur omnium -
. operum exftructioni non füfficit, permittitur, in vnum opus,-

quod ciuitas velit, erogari.. Sed municipio pecuniam legatam, -
55 vt ex reditu eius venatio *9, aut fpectacula edantur, Se- ;

" . i . * : L * L] 48 !
natus in eas caufas ^" erogari vetuit, et pecuniam eo ** le-

gatam *^?, in id quod maxime neceffarium municipibus videa- .
tur, conferre ?? permittitar, vtin eo munificentia eius, qui

- legauit, infcriptione notetur. . :

M. PaAvrvslibro [. Sententiarum. ; DecvR10NEs |

. DE DECRETIS AB ORDINE FACIENDIS. -

pretio viliori 5* frumentum, quod annona 5? temporalis eft, pa-
triae füuae praeftare non funt cogendi. $. r. Nifi ad opus
nouum. pecunia fpecialiter legata fit, vetera ex hac reficien-
da funt. T ! [ véniitd
VL VrsriAwvs ? libro L ad Edictum Praetoris ?*.
MacGisTRATvVS Reipublicae non dolum folummodo, fed et .
latam neglegentiam ,. et hoc amplius etiam diligentiam debent.
. VIL.. PAv rnvs^5libro T. ad Edictum Praetoris. $1 5?

filiusfamilias, volente patre magiílratum gefferit 5*, lulia-

nus exiftimauit ?*, in folidum patrem teneri in id, quod
eius nomine Reipublicae abelfet. .. M
| VIII. MopEsviNvs libro VIIT. Regularum. Car-
CVLI ? erroris retractatio etiam poft decennii, aut vicennii
99 tempora admittetur. $. r. Sed fi gratiofe expunctae di-
centur, non retractabuntur. :

IX. PAPiRIvS IvsTVvs ?*libro II. de Conftitutioni- -

bus. ImPERATORES $? Antoninus et Verus 9? refcripfe-

runt, pecuniae, quae apud curatores remanfit, vfuras exigen-
das ?^: eius vero, quae a redemptoribus operum exigi non .

*

que feruari. GE B. ^ 38 Hal. potztérunt. Ylor. in hac voce expun&a. Quid

fi legamus: et de fruclibas praedii, qui feruari mon . potuerint , in muevcedes fuc-
ceffor, qui locauit , tenebitur. B R. Bynkersh. poterunt. Rchd. potuerzut. GEB..-
36 Hal addit: eims. GES. .. 37 Taur. teneVitur. GER. 38 Ap. Hal,
dcilicet, abeft, GER. 39 Rehd. foluit, loco: folui conflituit. G E'B. 40
Hal. et Rehd. crearetar. GEB. 4Ut Rehd. poterit. GEB. . 42 Hal. fine,
loco: fi. GEB," — 43 Hal. et Vülg. inffit. B h. 44 Ap. Hal. id, abeft.
45 Vulg. píaefigit: ;ta;Bm. — 46 Nonnullac Ed, venatzs. GE B. .47 Hal.et
Vulg. zu eam caafam. BR, Etiam Relid. GEB. - 48 Vulg. inferit: ztomine. B R.
49 Hal. pecumia eo legata. Kehd. pecuizia legata im co. G E B, 50 Gothofr. in
nota: comfervi. .lta Hal. Rehd. conferre. vt Florentiae. GE ; 51 Hal vi- |
: 52 Hal et Vulg. amuonae. B R, Etiam Rehd. GER. . 53 Hlal.
et Vulg. 1DE24. BR Etiam Relid. GE R. 54 Flor. praetovis, vncis cft
incdufum. BR. 55 Hal. PAPINIANV S, GEs. 26 Àp. Hal. et Vulg. Si,
abeft. BR. In Rehd. adeft. GEs.— 57 Hal. gefferat , appofito'pun&o. G E.
58 Hal. et Vulg. exiffimabat. BR. Etiam Rehd. Taur. exiflimaBit. GE R.
Hal. Caleulariü. GE s. —— 60 Taur. Bicemnmii. GE 3. ^ 61 Vulg. PAPINIÁ-

DIGESTORVM LIB.

| BR. Etiam Rehd. GER.

ne; alicui iu$. BR.

Li TU YTIIDOIX.

poteft, fortis dumtaxat periculum. ad curatores pertinere,
$. 1. Item refcripferunt , operum periculum etiam ad here-

des curatorum pertinere. $. 2. Item refcripferunt, agros Rei«

publicae retrahere curatorem ciuitatis debere, licet a bona
fide emptoribus poffideantur, cum poffint ad auCtores fuos

recurrere, $. 3. Idem eodem libro 9?. Impeératores Antoni-

nus et Verus refcripferunt, operum exactionem fine cautione
non oportere committi. $. 4. Item refcripferunt, curatores;
fi neglegenter in diftrahendis bonis fe gefferint, in fimplum
teneri: fi per fraudem, 99 in duplum: nec ad heredes eorum
poenam defcendere. $. 5. Item refcripferunt, pecuniam ad

.annonam deftinatam diftractis rebus curatorem exigere debere.

$. 6. Item refcripferunt, fitonas indemnes effe oportere, qui

non fegniter officio fuo functi funt 9*, fecundum litteras Ha- -

driani. $. 7. lItem refcripferunt, a curatore calendarii 95

| cautionem exigi non debere, cum a Praefide ex inquifitione

eligatur. . $. 8. Item refcripferunt, curatorem etiam nomine
collegae teneri, fi interuenire et prohibere eum potuit $?.
$. 9. Item refcripferunt, nominum, quae deteriora facta funt
tempore curatoris *?, periculum ad ipfum pertinere: quia
T* vero, antequam curatorfieret , idonea non erant, aequum
videri, periculum ad eum non pertinere. $. 1o. Idem libro
eodem *?. Imperatores ?? Antoninus et Verus ** refcripfe-
runt, eur qui pecuniam publicam , magiftratus fui tempore,
et poft non pauco tempore detinuerat, vfüras etiam prae-

frare debere, nifi fi quid allegare *?- poffit, qua ex caufa.

tardius intuliiï'et.

VrPriANvs libro III. Opinionum.

M EDICORVM intra numerum * praefinitum conftituendo-
.A rum arbitrium non Praefidi prouinciae commiffum eft,

fed ordini, et poffefforibus ^ cuiusque ? ciuitatis: vt certi
de probitate morum, et peritia artis eligant ipfi, quibus feli-
berosque fuos in aegritudine corporum committant.

]l. MARcrANvs libro I. Publicorum ^. IrraA de-
creta, quae non legitimo numero decurionum coacto fatta
funt, non valent. . du , ! x

— HIl. VrprANvs libro IIT. de Appellationibus. LeaE.
autem municipali cauetur, vt ordo non aliter habeatur, quam -

duabus partibus- adhibitis. PC MP ;
^ . 1V. InEw libro fingulari de Officio curatoris Reipu-
blicae./ AwniTIOSA decreta decurionum refcindi debent,

| fiue aliquem debitorem dimiferint, fiue largiti funt 5. : $. r.
| Proinde, vtfolent, fiue decreuerint, de publico alicuius ? vel

praedia, vel aedes, vel certam quantitatem praeftari, nihil
/ p M | vale-

NVS.sn. 62 Hal et Rehd. luperátor, GEB. — 63 Rehd. feuerus. GE R.
64 Vulg. exbibendas. BR. Etiam Rehd. GER. 65. Ap. Hal. Idem eodem
libo , abfunt, et eadem Brenkm. in exemplo typis deftinato his fignis 9- ) in-
clufit, etin Rehd. abfunt. GER. 66 Rehd. praefigit: temeri. GEB. 67 Hal.
68 Flor. fadum: Kaleudarii. GER. . 69 Hal. et Vulg. oportuit.
^jo Hal.et Vulg. euratzonis. BR. Etiam Rehd.
G E B. "1 Hal.et Valg. 2uae, loco: quia. BR. Etiam Rehd. GEB. .. 72
Et haec ap. Hal. et Rehd. abfunt. Et Brenkmannus fignis » ) inclufit. GEB.
73 Hal. Imperator. GEBR. 74 Rehd. Bmperator feuerus et antoninus. G EB.
15 Flor.fuit: adlegare. 5 R. ' ' :
.. 1 Vulg. tevmimum. BR. — Etiam Rehd. GrR. 2, MSS. vt Flor.
nifi'quod in S. Cruc. L. olim erat: poffeffionibus. Confer Bynkersh. . Obf.
1f. BR. Reliqua MSS. Barb. S. Cruc. IL, Treuif. quibus adde Bynkersh.
vbi tamen eft: et ;u poffefforibur. Etiam Rehd. et Hal. vt Flor. GER. — 3
Rehd euiuscumque. G E B. 4 Klor. fuppletum : zudiciorum. BR.' — 5 Hal.
lareiti . fiut. .6 Hal et Vulg. alicui. KRefcribo leuiffima . immautatio-
Nempe 'laur more: alicalus. Rehd. tamen. vt iíti.
; . ' G E R.

BS

qu
It
ob
nt
tel

p

tic

Tiec
ceft
o
V
T&
Qu
Mi
O
pro
Dra

Dout
prae!
Yel g
iil
fine'
d
Quir
Tion

GEj
fipt
Ri
II fit
Vulga:
üur N-
duj
Ij p
J (
eadem
Gh,
Inchf,
Brike

n

(
L 8&,
catt
la

T2
jjv

gt
Qu

jit,
m
$d
pitil
"i

T ,

y)lr
" B
i
P
L
t GE
Ü h

« fit
j

) f
al'
j
gui

. GEB. . 7 Áp. Hal. et in Rehd. ;4, abeft. GE?,

Y

DIGESTORVM LIB.

valebit huiusmodi decretum. $. 5. Sed etfi falarium alicui
decuriones decreuerint, decretum id. nonnumquam vllius erit
momenti: vt puta fi ob liberalem artem fuerit conftitutum,
vel ob medicinam: ob has enim caufas licet conftitui falatia.

V. CarLr1sTRATVSlibroII. de Cognitionibus. Qvonp |

femel ordo decreuit, non oportere id * re(cindi, Diuus Ha-
drianus Nicomedenfibus refcripfit, nifi ex caufa, id eft, fiad
publicam * vtilitatem refpiciat refciffio prioris decreti.
VI. ScaEgvoraA libro I. Digeftorum. Mvmwrcrprx
? lege ita cautum erit 19: 'Ex» Tig &£w oU cuvedplou d-
erxv, ToUre qUvsÓpíou slpyécdu , wxl mpocxmOTiwyUTO ÓdpXyuue
xiAÍxg **. Quaefitum eft, an *? poenam fuftinere debeat,

qui ignorans aduerfus decretum fecit? Refpondit, et *3 hu-

iusmodi poenas aduerfus fcientes ** paratas effe *5,

: a
DE OPERIDVS PUBETIUCITS

Vrriawvs *libro IL. Opinionum.
CVRA TOR operum creatus, praefcriptione motus ab ex-
W. cufatione perferenda, ficuti cellationis nomine, in qua

quoad viuit ? moratus eft, heredesfuos obligatos reliquit 5 :

ita temporis, quod poft.mortem «eius ceffit, nullo onere eos
obfrinxit, $. r. Curam operis aquaeductus in alio iam ^

- munere conftitutus poftea fuüfceperat: praepoftere vifus eft pe-
tere exonerari priore * * munere, * vtrisque * iam implicitus: -
quando, fi alterum tantum fuftinere eum oportuiffet, ante

probabilius impetraffet propter prius munus a fequenti excufa-
tionem. : diüjcse : :
If. InEew libroTIT. * Opinionum *. .Q v x liberalitate, non

neceffitate debiti reditus fuos interim ad opera finienda con-

ceffit, munificentiae fuae früctum de infcriptione nominis fui
operibus, Ífi qua fecerit, capere per inuidiam non prohibetur.
$. r. Curatores operum cum redemptoribus negotium habent:

Respublica autem cum his, quos efficiendo operi praeftituit:

uatenus ergo, et quis, et cui obftrictus eft *, aeftimatio Prae-
ädis prouinciae eft. $. 2. Ne eius nomine, cuius liberalitate
opus exfiructum eft, erafo, aliorum nomina infcribantur, et
propterea reuocentur fimiles ciuium in patrias ? liberalitates,
Praefes prouinciae auctoritatem fuam interponat ?.

IIl Macrmn '? libro II. de Officio. Praefidis. O»vs
nouum priuato etiam fine Principis auctoritate facere licet,
praeterquam [fi ad aemulationem alterius ciuitatis pertineat,

. vel materiamhfäditioüis praebeat, vel circum, theatrum, vel

amphitheatrum fit. $. i. Publico vero fumptu opus nouum
fine Principis auctoritate fieri non licere, Conftitutionibus de-
claratur. $. 2. Infcribi autem nomen operi publico alterius,
quam Principis, aut eius cuius pecunia id opus factum fit,.
non licet, d

8 Rehd. probabilem,
fuperfícriptum tamen: al. puslicam. GEB. 9 Hal. et Vulg. Municipali. BR.
Rehd. vt Fior. GEB. — 10 Hal. Vulg. etiam MSS. ergt, nifi quod in S. Cruc.

W. fit: eff. &&R. MSS. funt Barb. S. Cruc. I. Bynkersh. vt et Rehd. GEB.. 11

Vulgata verfio: Si quis extra (yuedrium iudicanevit, ordine feu (ynedrio mouea-
tur, et Inat ad baec dvrachmas mille. Hal. in Graecis ita. vertit: fi quis extra
decuvionum ovrdinem indicauerit : et ipfo ordzne moueatur , et infupev anille dracb-
znas pevfoluat. G E B. 12 Vulg. qua", loco: am. BR. Rehd. au quis poe-
Taüm. GEB. — 13 Ap. Hal. et Vulg. et, abeít, quod malumus. BR. Abeft
eadem vocula a Barb. Treuif. S. Cruc. E. et. Bynkersh. neutiquam in Rehd.
GE R. I4 Taur. aduerfaScientes. GEB. — 15 Hoc: effe, Flor. elt vncis
inclufum, et abeft a quibusdam MSS. gm. Puta Barb. S. Cruc. L. ec l.. At
Dynkersh. et buiusmodi poenam aduev[us fcientem paratam effe.. Habet et Rehd.
effe. G E B.
! I Hal. PAPINIANV'S. GE&BR. .2 Hal vixit. .5 Hal, relingquit.
4 Erat Flor, iW aliquam: manere , forte reQtius. fuiffet: emendatum : in aliquo

L fifox X-XL -u

IV. MobpxsTrNvs libro XL. Pande&arum. Nxc
Praefidis quidem nomen licebit fuperfcribere.

. .V. VrPrANvVs libro fingulari de Officio curatoris
Relpubhpae **, Srlegatum, vel fideicommiffum fuerit ad
opus relictum, vfürae quae et quando incipiant deberi, refcri-
pto Diui Pii ita continetur. Si quidem dies non fit ab his, qui
ftatuas, vel imagines ponendas legauerunt !?, praefinitus, a
Praefide prouinciae tempus ftatuendum eft: et nifi pofuerint
heredes, vfüras leuiores intra fex menfes, fi minus , femiffes
Vfuras reipublicae pendant. . Si vero dies datus !? eft, pecu-

| niam deponant intra diem: fi aut ** non inuenire fe ftatuas

7* dixerint, aut ** loco controuerfiam fecerint, femiffes pro-
tnus pendant. $. r. Fines publicos a priuatis detineri non
oportet. Curabitigitur Praefes prouinciae , i qui publici fünt,
a priuatis feparare, et publicos potius reditus augere, fi qua
loca publica, vel aedificia in vfus priuatorum inuenerit : aefti-
mare, vtrumne vindicanda in publicum fint, an vectigal eius
-* fatius fit imponi? et id, quod vtilius * effe** Reipublicae
intellexerit, fequi. E "
. VI. MopEsTiNvslibro XL Pande&arum. D ope-
ribus, quae in muris, vel portis vel rebus publicis fiunt, aut
fi muri exítruantur, Diuus Marcus refcripfit, Praefidem adi-
tum confulere Principem debere. : :

! VIL. CarrisTRATvs libro IL de Cognitionibus.
PECvNIAM, quae in opera noua legata eft, potius in tu-
telam eorum operum, quae fünt, conuertendam, quam ad
inchoandum opus erogandam, Diuus Pius refcripfit: fcilicet
fi fatis operum ciuitas habeat, et non facile ad reficienda
ea pecunia inueniatur *?. $. r. Si quis opus ab alio factum
adornare marmoribus, vel alio *? modo ex voluntate populi
fatturum fe pollicitus fit, nominis proprii titulo feribendo, ma-
nentibus priorum titulis, qui ea opera feciffent, id fieri de-
bere fenatus cenfuüit: quod fi priuati in opera, quae publica
pecunia fiant , aliquam de fuo adiecerint fümmam, ita titulo
infcriptionis vti eos debere, isdem mandatis cauetur, vt, quane
tam fummam contulerint in id opus , fcribant 9.

TWT;ocX
DE NVNDINIS.

MonpxrsTiNvs libro III. Regularum,

| NVND INIS impetratis a Principe, non vtendo qui me-

ruit, decennii tempore vfum amittit.

: Il. CaArzisTRATVSlibro III. de Cognitionibus. Sr
quis ipfos cultores agrorum, vel piícatores deferre vtenfilia
in ciuitate * iufferit, vt ipfi ea diftrahant, deftituetur anno-
nae praebitio, cum auocentur ab opere ruftici, qui ? confeftim
vbi detulerint mercem , tradere eam , et ad opera fua reuerti

de-

iam TwWMere. BR. — 5 Vulg. priori. BR. Etiam Rehd. GEB. . 6 Vulg. «tri-
que. B R. 7 Hal obfirifus fit. — 8 Yta quoque Hal. et MSS. malumus ta-
men cum Vulgata: patriam. B R. MSS. funt S. Cruc. I. Barb, S. Cruc. II. Byn-
kersh. tres tamen pofteriores habent: ciuilium, loco: cinium. Rehd. plane vt
Flor. GEB. — 9 Hal. inuterpouet. Rehd. iuterponit. GES. — 10 Hal. et Vulg.
MARCELLVS. & R. Etiam Rehd. GEB. — 11 Tota haec inícriptio Flor.
in initio paginae, in qua lex haec legitur, eft fuppleta. p R. 12 Hal. Jega-
nerint. 13 MHal didus.GER. I4 Vulg. autem.BR. — 15 Hal. et Rehd.
flatuam. G E B. IG Hal, et Vulg. inferunt: de. BR. . Etiam Rehd. et po-
tuit poft: azt, excidiffe. GE g. 17 Ap. Hal. eizs, abeft. In Rehd. loco:
eius, eft: ibi. GER. 18 Rehd. ad reficiendum pecuuie inueniautuv. G E B.
19 Hal. inferit: quo, et ita fa&um Flor. Vulg. inferit: 4202ue. BR. Rehd. vt
Vulg. GEB. 20 Gothofr. in nota: infcribant. Hal.. Sed ita etiam Taur.
habet in margine, vt et Rehd. GEB. !

, & Hal, e.t.Vulg, Cigitatem. BR, "Rehd.vr Flor. GEB., 2 Hal. qua.
Rrrrrrr | 'e,

TT : DIGESTORVM LIB. L. TIT. XIL

debeant ?: denique fummae prudentiae et au&toritatis apud
Graecos Plato, cum inftitueret, quemadmodum ciuitas bene
* beate habitari poffit, in primis iftos ? negotiatores necefla-
zios duxit 9: fic enim libro fecundo 1oA/reíze 7, . ait. Af? yxp
8 mAsióvuv & yecpydv ve,uo] TV &AMoy CypuoDpytiv, xot 9 TU
&AAoy Ouxudvwy X9, rvys donióyrdy * woj] i£ufóvrwv Euasa
duror db &elv tumopo, — Kopíceg dà ó yewpyoc &i T5v o»yopav
qc1, dv voiféi 7| ric MAAog TV dupiovpyGy um u1 & TOV xUTOV
«gpóvov T« Tolc Oeouévoi, T 'rf'ocgi duroU qurec?&?s.oiäow,äm aoyj-.
csi Tc wuroU Oxjuovpylauc waÜvjteVOG EV. d a'yopZ xovöoc;.;cpg ?
óà' ó; !^, MAX &lv oi roUro OpUyTsc ixyroUg Eml TV 640::&0:/!0::/
TürToUO) TaUTqV * 9. —

| SCTIT. XIL
DE POLLICITATIONIBVS.*.
VrRIANVSlibrofingulari de Officio curatoris Reipublicae.

SI pollicitus quis fuerit Reipublicae opus fe facturum, vel
jJ pecuniam daturum, in vfuras non conueniatur ?^: fed fi
moram coeperit facere, vfurae accedunt ?, vt [mperator no-
fter cum Diuo patre fuo refcripfit. $. r. Non femper autem.
obligari eum qui pollicitus eft, fciendum - eft *: (i quidem o*
honorem promiferit, decretum fibi, vel decernendum, vel ob
aliam iuftam caufam, tenebitur ex pollicitatione: fin vero fine-
caufa promiferit, non eritobligatus, et ita multis Confiitutio-
nibus *et veteribus* et nouis continetur. $. 2. Item li fine
caufa promiferit, coeperit tamen facere , obligatus eft qui coe-
pit ^. $.3. Coepiffe fic accipimus, fi fundamenta iecit.^, v*(::l
locum purgauit. Sed et fi locus illi petenti deftinatus eít, magis
eft, vt coepiffe videatur. Item fi apparatum , fiue impenfam in
publico pofüit. $. 4. Sed * fi non ipfe coepit, fed , cum cer-
tam pecuniam promififfet ad opus Reipublicae, contemplatio- |
ne pecuniae coepit opus facere, tenebitur quafi coepto opere.
$. 5. Denique cum columnas quidam promififfet, Imperator
nofter cum Diuo patre fuo ita refcripfit. Qui non ex caufa pecu-
niam Reipublicae pollicentur, liberalitatem perficere non cogun-
tur: fed fi columnas Citienfibus * promififti, et opus ea ratione
fumptibus ciuitatis, vel priuatorum inchoatum eft, deferi quod
geftum ? eft, non oportet. $. 6. Si quis opus, quod perfe-
€it, adfignauit *?, deinde id fortuito cafu aliquid paffus fit,

ve, loco: qui. GEB. 4 Hal debent. —— 4 Vulg. inferit: et. BR. — Etiam
, Barb. S. Cruc. Il, Bynkersh. vt et Rehd. Art. S. Cruc. I. vt Flor. Hal. maluit:
bene beateque. G E B. 5 Hal. bos. GE B. 6 Hal.et Vulg. dixit. BR. Et-
iam Rehd. GE P. — 7 ld eft: ciuilis conuerfationis. — 8 Taur. Ae& yag: vAer-
eyuy mQm ysuQyu» Tt. Sed quid hic duo pun&a? fcilicet propter age, quod
fequitur. Sed abundat Plato particulis. — Sicut et Plinius latitudinem Platonis
dicit, ad nomenalludens. Eft enim ab humerorum latitudine . di&us Plato, cum
cAur)e Graece latus , amplus, fpatiofus fit, — Ceterum nemo ante Taurellium ,
feu verius Vi&orium, cui is Graeca PandeQarum commiferat, duo puné&ta hic
loci collocanit. Interpunxit quidem eo modo Marfilius Ficinus, verum in in-
tegro Platonis loco 3&7 in fequentibus reperitur, et reliqua etiam paulo aliter fe
habent, nempe: A«c? yàg. IAesóvuv 93 ysapydy T& xa) viy UAAUv OgpiouQyGy Oi
Mpiv Tà TÓAt, HAsóyow yàg. Ke) 9b x«)» v4y ZAAGV QiuxÜvuv vrO0U, TOVWTE bu-
£ívruv , xal aLivrav Txasa etc. BR. 9 Hal. xe1 35 xa T&v 4AAuv. |Te)
Hal. 39uaxovoóvrav, TOV Tt. GEB. II Hal. fequens: fxasa, huc trans-
fert. GE B. 12, Vulg. à . Hal. ià» u3. Sed ap. Platonem . neutra harum
vocum apparet. BR. —— 13 Hal inferit: rj GER. — 14 Ap. Hal. 2 3 àe,
abfunt. GEB, — 15 Vulgata verfio: Indiget enim (ciuitas ) pluribus. vtique ru-
flicis et alüs opificibus et aliis mminiftratoribus , itemque bis, qui inuebant et
euebant fingula: bi autem funt negotiatores. Adferens autem agricola im fo-
vum . aliquid eorum , quae facit, vel aliquis alius opificum , mifi fub idem tempus
ontingat ewmn cum bie , quibus indiget , fua permutare ,| vacabitne fuo opificio
defes fedens im foro? mequaquam: [ed funt, qui boc videntes fe ipfos in. boc ffa-
tuant miniflerium. — Hial. in. Graecis ita vertit: Pluvibus fawe, mom agricolis
tantum , fed etiam opificibus opus efl : adeoque aliis quoque miniflris, tum qui
importent fingula, tum qui exportent: bi vero mercatoves funnt. ||. At vero agri-
cola fi quid eorum , quae effimgit , aut quis alius opificum in forum defevat, mifi
eadem tempore aduenigt , quo alii- eius rei iudigeutia adduiH , cum eo contra-

periculum ** ad eum, qui fecit, non pertinere Tmperator
nofter refcripfit. : :
Il. IneM libro I. Difputationum. . S1 quis rem ali-
quam vouerit, voto obligatur: quae res perfonam vouentis,
non rem, quae vouetur, obligat: res enim quae vouetur, fo-
luta quidem liberat vota, ipfa vero facra non efhcitur. $. r.
Voto autem patresfamiliarum obligantur, puberes, fui iurisz
filius enim familias, vel feruus fine patris dominiue auctori-
tate voto non obligantur. $. 2. Si decimam quis bonorum

rit feparata: et fi forte, qui decimam vouit, decefferit ante
fepofitionem ??: /heres ipfius hereditario nomine decimae
obftrictus eft: voti enim obligationem ad heredem tranfire
confítat. | !
.. II Inew libro quarto'^ Difputationum. PAcTvM

| eft duorum confenfüs, atque conuentio: pollicitatio vero of-

ferentis folius promiffum: et ideo illud eft conftitutum , vt, fi

| ob honorem pollicitatio fuerit fatta, quafi debitum exigatur:

fed et coeptum opus, licet non ob honorem promiffum , per-
ficere promiffor eo *5 cogetur, eteft conftitutum. $. r. 5i
quis, quam ** ex pollicitatione tradiderat ** rem municipibus,
vindicare velit *9, repellendus eft a petitione: aequiffimum
eft enim, huiusmodi voluntates in ciuitates collatas ^? pae-
nitentia non reuocari. Sed et fi defierint ^? municipes poffi-
dere, dicendum erit, actionem eis concedendam.
.1V. Manciamvs libro lII Inftitutionum. | PR o-

quae Reipublicae contingit, fi quis promiferit, tenetur.
V. VriPraNvs libro I. Refponforum Charidemo
