poíffe. $.-r. Item cum alimenta libertis vtriusque fexus reli- :
querit a Republica, et ex praediis, quae eilegauit, dari vo- E
luiffet 35?, Quaero, Stichi ^? contubernali et liberis*"* vtrim , u nac"
ab herede inftituto, an a Republica idiaria/*? et veftiaria , quaei ! c/6arca,,
viuus dabat, praeftari deberent *? ? (Refpondit, poffe beni- ,*/y.,
gna voluntatis interpretatione dici, 1is, ^^ quoque a Republi- , ;;
ca praeftanda. &. 2. Titia vfumfructum fundi legauit Mae- —
uio, eiusque fidei commifit, vt ex reditu fundi *? praeftaret
Pamphilae et Sticho annuos centehos nummos, quoad
iviuent/ *9. .; Quaero, an mortuo Maeuio, heres alimenta J J'unxét, -
debeat? Refpondit, nihi! proponi, cur debeat ** praeftari ab
herede Titiae: fed nec ab herede legatariic nifi id teftator *? ;
manifefte probetur voluiífe etiam finito ivfüfruttu;praeftari : fi ! P Erix ,
modo id quod ex vfüfru&tu receptum effet, ei rei praeftandae ' ' n fs
fufüceret. $. 3. Mater filio herede inftituto , per fideicom-
miffum libertatem Pamphilo feruo *? dedit: eidem cibariorunz - " a
nomine legauit quinos aureos, et vefliarii ?? in fingulos an- ] ^emo ,
nos quinquagenos, fi cum filio eius mofetur£5t,

TE
; U,mï,,

) !í
1 g.uï.

E — ii — AOUR TRPN SCRPFORCUAT, d

V u cth,
i,
Euf
[

| : v ! Quaero, 1or. — t
filio ?^ defuntCto, an alimenta debentur 55? ,Refpondit, ii,)lm ag d
condicioni paruiffet, deberi et poft mortem. — .. MT ä,*L"-']f'-, U ET
XXI. VrPriaANvs libro ll.Fideicommifferum. [D1aA- — —— i
Rizs velcibarüs ?* reliclis: neque habitationem, neque : " f
; veftiarium , r
: : edutit j
huc ter:refpondi.GEB. 29 Hal tertiapars ad filiam pertinere debeat. GE B. [ P
3o Hal. a fubflituto. GER. .31 Hal vt duae partes quantitatis debeat m
propter codicillos. Forte; duas partes. GE R. 32 Ap. Hal. codicillis , abeft. ]o
GEB. 233 Hal farcopbagum.. GEB. . 34 Hal. refpondi. GEB. — 35 Quid fir
Gothofr. in nota fibi velit, nefcio. B R. 36 Hal. libertos. Vide Ant. Au-
guftin. I7I. Emend. 2. B R. 37 Flor. eft: isgue, et pro nominatiuo fingu-
lari habuiffe videtur Taur. alias: Isgque, repraefentaíffet, ^ Scilicet ita in fine r

$. fequ. dedit: Isque, wbi afpiratio eft addita, vti in hoc quoque loco, vnde : x i

Ant. Auguftin. 77I. Emend. 2. edidit: bisque. Editores habent: zisque. Hal.. NI
legauit. bis quae viuus praeflabat. BR. 38 Hal hic et in fequentibus : re- ag
fpondi. GEB. 39 Hal.volwerit. GE B. . 40 Hal. Sticho. GEB. — 41 Hal.. '
et libertis. GE B. 42 Vulg. cibaria. BR. 43 Hal. debeant. GEE. — 44 lu
Taur. $: vt fupra iam Br. GEE. Hal. bis. 45 Hal. inferit: legati. GEB. Gt
46 Gothofr. in nota: quoad viueret. Ka. Ita et Vulg. B.5. —— 47 Hal. et ; iW
Vulg. debeant. BR. 48 Hal. et Vulg. teffatrix. BR. 49 Hal. et Vulg. Hl
inferuntz. f20: BR. 50 Vulg. inferit: momime. BR. 51 Hal. et Vulg. 9H
moraretur. B R, — 52 Hal.inferiteiss. 53 Hal.etVulg.deberentur. BR.. 54 Ap... LT
, | Hal - i

,
Ls

$J otard,

-t

'Lih,

|
j L nl
b
þauyef,
U'frïn
!
Af ]
") ^

T«
n

p

7131-

1
u
j
il

4

T

jl
f
.

ib
T

lp

vlllgo
M

i. JAen4.

L1 nonatr-n]iquéfit: fineutrum/apparuerit , tuinyex facultatibus defun&i, .

DIGESTORVM LIB.

veftiarium, neque calciarium 55 deberi
de cibo ?* tantumiteftator fenfit; ; «6 fcmpfit ,
£/Qu XXÀAL ^* NAL EN S] libro I. Fideieotmito

Cvw

alimenta per fideicommiffum relicta funt, non adie&ta quanti- -

tate: ante omnia infpiciendum eft, quae defunctus folitus
fuerat ei praeftare: deinde, quid ceteris eiusdem ordinis re-

et caritate eius, cui fideicommiffum datum erit, modus fta-

Lt dedoraf, tui debebit. $. r. Qui fratris fui libertis alimenta fdebebaty,

is teftamento vineas cum hac adiectione reliquerat, v T u -
BEANT, VNDE SE PASCANT. $i pro alimentis vineas
reliquiffet, non aliter eis ex fideicommifli caufa eas praeftari
deber&, quam fi teítamenti obligatione heredes liberaffent :
aut, fi id omiffum fuiffet, et poftea ex teftamento agerent,

. doli mali exceptione tufum heredem fuüturum: fcilicet fi non

minus valdnt vineae, quam alimentorum aeftimatio: illam
autem adieCtionem, vT HABEANT, VNDE SE PASCAN T,
magis ad caufam praelegandi, quam ad vfumfructum conftitu-
endum pertinere. ; H d kb v
XXIL Pavrvs libro IV.-ed-Neratium 5^5, Rocaa-
TVS es, vt quendam educes : ad victum neceffaria ei prae-
ftare cogendus es. Paulus: cug,plenius eft 5? alimentorum
legatum, vbi dictum eft et veftiarium et habitationeji conti-
neri? Immo ambo exaequanda, funt.
DE AVRO, ARGENTO,'MVNDO; ORNAMEN-

TIS, ; VNGVENTIS,; jXESTE, VEL VESTI-

— -"Zf "; MENTIS ET ,STATVIS; LEGATIS.
UT LÍ IM., PomwPoNrvs libro IVU ad-Sabinum. |
; I ALII veftimenta, alii veftis muliebris feparatim legata
Li/unt, . K fit:jdetrattis muliebribus, et ei adfignatis, cui fpecialiter
"w Wegata funt, reliquum alteri debetur. Idem eft *, cum alte-

ri mundus muliebris, alt&fi argentum omne legatum effet ?,
de argento, quod in mundo efíet. TItem ? fi duae ftatuae mar-
moreae tibi, et deinde omne marmor legatum effet: praeter
duas nulla ftatua. marmorea legata eft tibi. Idem *, vrbanis
feruis tibi legatis, fi mihi difpenfator legatus fit. $. r.|Cui

i5 4 &on cen, Certumt pondus. argenti dare heres fiuffus fit; ei pecuniam nu-

2 Tieem.,
L- vusrct,

( 84

meratam dando iureipfe ? liberatur, fi in ea pecunia eadem

aeftimatio fuerit: quod ita verum eít, fi non certum genus
'argenti legatum fit. . | | DC l
IlL. ArR1cANvs libro IL-Quaeftionum. . Qvz tibi
j . e n [
mandauerat, vt ornamenta in vfum vxoris fuae emeres, ei-
* *, r 9? -
dem vxori, vtf adíolet, legauit, quaéjeius caufa parata erunt
?: tu deinde poft mortem mandatoris, ignorans eum decef-

fiffe, emifti: non debebuntur mulieri: quoniam ea verba ad.

mortis tempus referuntur. . At fi£yiuente teftatore, mulierg

LA €C , autdfi mortua, emeris: non jindleganter dicetur, inefficax
" -,,1'?7140'4'-2; hoc legatum eífe, quando * nonipoffit vere dicij eius caufa

^paratum videri, quae prius decefft. Eadem dicenda erunt,
et fi viuat quidem mulier, fed diuerterit: et quaeratur, an

poít empta ei debeantur, ,quafi,non videantur vxoris caufa
parata ? :

L. d

abfunt. GEP. $5 Hal. calceavium. Conf. Bynkersh.
JII. Obf. 17. B R. 56 Taur. c;Vo. GEBR. 57 Hal. praefigit: ABVR-
NIVS, GEB. 58 Hal. LABEO lib. ve3avav. GEB. 59 Hal. inferit :
ergo, Et eft hoc Florentiae hic fuperfcriptum. BR.
I Hal. et,loco: efl, GEB. — 2 Hal.efl GEB. —5 Hal. Idem, fub-
iunco commate. GEB. . 4 Hal. inferit de, demto commate. GER. 5
Gothofr. in nota: A. ipfo. Ita nempe ipfe "Taur. in margine. Hal. dando
ipfo iure. GEB. 6 Hal. etVulg. erant. BR. — 7 Vulg. guoniam. BR. — 8
Hal. repudiante , forte erroretyporum pro: repudiandae, vel: vepudiaudo. GE B.

Hal. vel cibariis,

9 Hal. Pampbiliwm. Vulg, Pampbilum. z. — Yo Hal.legamerat. — 1 Hal.
"hei canffa. — X2, Flor. recentius hoc verbum eft adícriptum. B. 13 Flor.
in hoc loco ef; yacimtbor GEB. — 14 Hah erngmeutg. GEB. — 15 Go

€4 44 0U379 4f £,5 24

, palam eft: ;quoniam;

QVE MVLIEBRIA DAMNAS ESTO DARE. Callius ait,

et ex o&to MSS. folus Otob. recte habet.

XXXIV, MHT. Lt
IIIL. CErsv s libro XIX.-Digeftorum.

quae eius caufa parata fünt, etante mortem diuórtit: non de-
beri, quia adempta videantur, Proculus ait: nimirum fadi
quaeftio eft: nam(poteft nec repudiatae 9 adimere voluiffe.
. 1V.PaAvrvs librol Edi&tum.. Cv w quidam
libertum fuum in Afiayi mififfet ad purpuras,emendas, et/te-
ftamento vxorif fuae lanam purpuream legaffet: pertinere ad

eam, fi quam purpuram viuo eo libertus emiffet, Seruius.re-

627

VxonRrlegauit,

V. Arn 1cANvs libroll--Quaeftionum- A»PvpPhu- .

e 30 * a a; $* APE R K n
phidium, ? quaeftiónum libro qucundä ita

| la fcriptum eft: fi
mulier mandau£fit tibi , a

vt fibi vniones vfus fui cauía emetesiz
fi tu poft mortem eius, cum putares eam viuere, emeris:
Aitilicinus negat effe legatos ei, cui mulier ita legauerit 79,
ORNAMENTA, QVAE|M EA/CAVSA !* PARATA SVNT
ERVNTVE: non enim eius caufa videri patata effe, quae
lam mortua éà empta fuerint.

dlaec. VI. MARCÉÉÉvs libro fingulari R um Sx-
r^ ab heredePublió Maeuio ita legauit, A ToNzAE TEn-

| TYILLAE * DO * .'"^ Lga0 AvRI PONDO TOT, ET
VNIONEM CVM iH YlACINTHIS: poftea vnionem jfoluit;, *
neque vllum mortis tempore inter ornamenta füa vnionem re-

liquit. Quaero, an heres ex caufà fideicommiffi aeftimatio-
nepí rei, quae in hereditate non eft, praeftare debeat? Mar-
cellus;refpondit, non debere. -$—1. Item quaero, fi probari
poffit, Seiam vnionés etjhyacinthos quosdam in aliam fpe-
ciem ornamenti , quod poftea pretiofius fecit additis aliis gem-
mis et margaritis , conuertiffe: an hos vniones velihyacinthos
73 petere poffit, et heres compellatur ornamento !* pofterio-
ri eximere, et praeftare? Marcellus ,refpondit, petere non
poffe: nam *? quid fieri potet, vt legatum vel fideicommif-
fum durare exiftimetur, cum id quod teftamento dabatur in

fua fpecie non permanferit? nam ** quodammodo extinctum -

fit: vt interim omittam *7, quod etiam diffolutione ac per-
mutatione tali, voluntas quoque videatur miutata, /äg $: iis
cius Titius ** teftamento i ícripit, unkREDEM- MEVM
VOLO, FIDEIQVE EIVS COMMITTO, VT ,üf PA-
TRIAM "? MEAM FACIAT POR T1CVM /7? PV BLICAM,
IN QVA PONI VOLO IMAGINES ARGENTEAS, ITEM
MARMOREAS.
fpondit, valere: et operis, ceterorumque, quae ibi teftato* po-
ni voluerit, legatum ad patriam pertinere: intellegi enim^po-
tuit ^*, aliquod ?* ciuitati accedere ornamentum. Y
VII. PAvrvs libro VHzad-Plautiumm Sr ita effet le-
gatum, vESTEM MEAM, ARGENTVM-MEVM, DA-
MNAS ESTO.DARE* id legatum videtur, quod teftamenti
tempore fuiffet: quia praefens tempus. femper intellegeretur
?3,fi aliud comprehenfum non effet ^*: nam cumdicit, vx-
?ï Ev M praefens, non futurum tempus oftendit. Idem eft et
iquis ita legauerit, SERVOS MEOS. — :
VIII. InEeM libro EX-ad-Plautiuua 25.. PrAv-TIVS:.
mulieri4? ita legauit, QvrzsQvis MIHI HERES ERIT,
TirTiAE VESTEM MEAMPIT,M VNDVM, ORNAMENTA-

fà
thofr. in nota: 4l neque enim fieri poffe, fta Hal. GEB. 16 Hal. et,
loco: nam. GEB. 17 Hal. emittat. GER. 18 Hal. et Vulg. hic nouam.
legem inchoant, ille fuperfcripto: IDEM. BR. — 19 Gothofr. in nota: Al.
patria mea. Ita Vulg. et recte. Hial. fequitur Florentinam. &BR. . 20 Vulg.
inferit? 04055 BR. 21 Ap. Hal. potuit, abeft. GE8. 22, Hal. infe-
rit: znde. GER. — 23 Hal. et Vulg. zntelligitur. BR. — 24 MHal. compraebene
fum nou fit. $5 Hal hanc infcriptionem babet integram, ita tamen vt lib.
IX. lib. V. íubftituat. GE s. — 26 Vulgares: Plautius mulieri ita legauit. Sed,
In Pal. Il erat: 7:4liev, fed 3 ade
ie&a. Conf Bynkersh. 1I. Obf. 1$. BR. — Reliqua funt Pal. I. HI. IV. V, Vat,
Barb. vt eft Flor. habet. etiam Magl. et inter editores Hal, Gz. 27 Go«

Quaero, an legatum valeat? Marcellus |j[re- -

& *
44 pojt 4aec ,

^ ,
1.41€3Zen. 9008 4 ied ,
&

* $.
jc«f 420 ,.

T$.

4 ?
(.4 €» €4«5 ,

d " ex : :

l "AAem 0.

; T. »
STEM MEAM, ARGENTVM MEVM: hac demonftrationerm j

ude (,Löfl;t g

jen -

P^
^ 4 duta Ü uera

. gatum: veluti fi ita fit fcriptum,
kivexpriTIONE T

628

fi non apparéfet ?*, -q'xfd fenfiffet, omnem veftem fecun- |
dum verba teftamenti legatam videri. Paulus: idem Tauole-
nus ?? fcribit, quia |verifimile eft, inquit; teg&atrïcem"tan-k
tum ornamentorum vniuerfitati derogaífe, quibus fignifica-
tionerá muliebrium accommodaffet: accedere ?? eo, quod il--
la demonítratio, MYLIEBRIA, neque velti neque mundo
applicari, falua ratione re£ti fermonis poteft ?*.
IX. MopresmT1iNvs libro JX ecum., C^
tum auri vel argenti pondus legatum eft, fi non fpecies
gnata fit: non materia,
Ítari debet.
X.Pow? .
Tvs Mucius ait, fi paterfamilias vxori vasgaut veftimentum,
aut quippiam aliud ita legauit, D & :
pPTVM PARATVMVE ESSET ??: id videtur legaffe, quod
magis illius, quam communis vfus caufa paratum eífet. Pom-
ponius: fed hoc verum eit . : et vxo
communis vfus 3P , fed etiam fi liberorum eius , aut alterius
alicuius communis vfus fuerit: id enim videtur demonftrafle ,.
quod proprio vfüi vxoris comparatum 34 fit. Sed quod Quin-
tus Mucius demonftrat, vas ?5, aut veftimentum, aut qu
aliüid : efficit vt falfa fint, quae fubiecimus, multum enim in-

defi-

tereft, generaliter an. fpecialiter legentur haec: nam fi gene- |

raliter, veluti ita ?9, QvAE VXORIS CAVSA COMPA-
RATA 77 svw T: vera eft illius ldefinitio: fi vero ita fcri-
ptum fuerit, v ESTEM ILLAM PVRP VRIAM, vt certa 38 de-
moníftraret, licet adiectum fit, QYAE EIVS CAVSA EMPTA
PARATAVE ESSEN T ??, licet *? neque empta, neque para-
ta, nequein vfum &i data fint ^*, legatum omnimodo valet : quia
certo corpore legato, demonftratio falfa pofita non perémit le-,
STICHVM, QVEM [EX
iTiI EMI: nam ^?jfi neque/emit, aut ex
alia venditione ,emitj legatum nihilo minus valet. Plane fi ita
legatum fgerit " yoelsiiff ,8Ut VESTIMENTA, aUüt QVAE
V XORIS « PARATA SVNT: tunc aeque erit vera
Quinti Mucii ** fententia, quo cafu fciendum eft, etiam
fi alienae res Iiàe fuerint, quas putauit teftator fuas effe, he-
redém te't'leri, vt eas det. : A L
Xl. PRocvrvs Hbro-V.-Epiftularum. - S1 quis lega-
uerit aurum, gemmas, margaritas, quae in eo auro effent:
etiam id aurum, cui neque gemmae neque margaritae ineflent,
legaffe videtur. : La ais
XIIL. PAPrNIANVS libee io Sr
imaginem legatam heres derafit, et tabulam foluit: poteft di-
ci, aCtionem ex teftamento durare: quia legatum imaginis,
non tabulae fuit. -- d. | - |
XIHI. ScAEvora libro XV.—Digeftorese. V xoni
quis legauit his verbis, wvNDVM MVLIEBREM OMNE fft,
ORNAMENT/A, ^^, ET QVIDQVID VIVVS DEDI, DO-
NAVI, EIVS CAVSA COMPARAVI, CONFECI: ID O-
MNEDARIVOLO. Quaefitum eft, ancarrucha dormitoria cum
mulis , cuüm femper vxor vfa fit, ei debeatur ? (Refpondit, fi eius.
vfus caufa habita effet, deberi. Idem quaefiit, an ex eadem clau-
fula veftis, quam ancillis, velleCticariis eiusdem vxoris fuae com-
parauerat, vel fecerat, praeftanda effet ? Refpondit, praeftandam.
XIV. PowpPowurvs libro V.ad Sabinum. /|S1 ftatuam
legauero,| et poftea ex alia ftatua bracchium ei adiecero, omni-
rodo ftatua a legatario vindicari poteft.

thofr. in nota: hanc particulam meaz? expungit Cuiac. X. Obferu. 17. Sed et
dudum expunxit Hal. et abeft a Barb. Adeft tamen in Pal. T. II. IV. Vat. Otob,
GEB. 28 Hal. et Vulg. appareat. BR. —— 29 Hal. labolemus. GEB. — 30
Hal. accidere. GER. 3t Hal. poffít. | 32 Halefl GEB. 33 Ap.Hal.
communis vfus, abfunt. GEB. — 34 Hal paratum. GEB. 35 Taur. Das. GER.
36 Ap. Hal. ita, abeft. GER. 37 Vulg. parata. BR. . — 38 Hal. et Vulg.
deflem meain, illam purpuream, vt certam, BR. — 39 Hal.efl. —4O Hal.et,
foco: licet. GEB. 41 Hal fit. GEB. -"42 Hal. inferit: et. GEB. — 43
Gothofr. in nota; Cuiacius X. obf. 17. ita legit: vafaant veftimenta. — Sed et

. CvMcer-.
fed pretium praefentis temporis prae-

ouNivs libro V-adQemtrumMaseium. Qvrs--

QvOD EIVS CAVSA EM-

, non.folum fi ipfius viri et vxoris -

aut quid |

liquit.
. quam quae in hereditate inuehtae effént? /Refpondit, eas ce-
dere, quae inuentae ?* effent.

- candum verba, B É.

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. li.

XV. Scagvora libro XV. Digeftor SPECIES
auri et argenti Seiae legauit, et ab ea petit n haec ver-
ba, A TE SEIA, PETO, VT, QVIDQVID TIBI SPE-

CIALITER IN AVRO,ó0Í^ " ARGENTO LEGAVI, ID
CVM MORIERIS REDDAS, RESTITVAS ILLI ET IL-

46i

LI|VERNIS|,MEIS: QVARVM (RERV M VSVSERV CTVS, 4j

DVM VIVES, TIBI SVFFICIET. Quaefitum eft, an
vfusfructus auri et argenti folus legatariae debeatur? ,Re-
Ípondit, |verbis; *^?, quae proponerentur, proprietatem le-,
gatam addito onere fideicommiffi. — , , V//l;

XVI. Ingw libro jXVIII, FrirraAM in.

poteftate patris manentem mater Tcrä ; ïä heredem, eique pa- / .'

trem Maeuium fubftituit, et itafcripht: oQv1zsovixzs MiHI
HERES ERIT, FIDEI EIVS COMMITTO, VTÉ ORNA-

MENTA MEA OMNIA,AVRVM, ARGENTVM, VESTI- J,"idf,,
| MENTA, QVIBVS EGO VSA SVM, NE VENEANT,ET é

FILIAE MEAE RESERVENTVR. Quaefitum eft, cum,
filia recufante, pater ex fubftitutione heres extitiffet, et in-

| teftato decelfiffet, filia autem bonis eius abftinuerat ^? : an fi-
deicommiffum petere poffit ? ;Refpondit ??, fecundum ea quae
proponerentur, videri patris vtiliter fidei commiffum. Clau- |

dius: .qüoniam, verbo feruandi, quod fcriptum eft, videri in
id tempus dilatum fideicommiffum, quo füi iuris futurus effet
is 5*, cui dabatur. AL :
XVII. VrreriANVvs libro XXl-ad-Sabinumz . S1 gem-
ma ex anulo legetur, vel aliae materiae iunctae, vel emble-
mata: reCte legantur, et feparantur, et praeftanda funt.
! Qvt

XVIIL Scagvora libro XXH.-Di
vxori fuae lepauerat bonorum fuorum ,decilam, et mancipia,
et fpecies argenti quas exprefferat: eidem anulos et veftem-
reddi ab heredibus petit, quafi propriajvxoris fuiffent. Quae-
fitum eft, fi vxoris non fuerint: an praeftari ex caufa legati

L J

deberent? ,Refpondit, legandijanimo) dediffe ea videri, nifi [*

contrarium ab herede ?probetur 52, G. ldem teftator fi-
dei commifit vxoris, Vt quidquid ad. eam ex teftamento eiys
perueniffet, alumno communi reftitueret. Quaefitum eft, an
etiam eas res, quas proprias ?? vxoris fuae fuiffe teftator

fciat 5*, eique reddi praecepit, alumno praeftare debeat ? |Re- "
fpondit 55, fi propriae ?* fuiffent, non debere: fi legato ad-

quirerentur, debere. $. 2. Mulier teftamento, et poítea co-
dicillis multas fpecies veftis, argenti, quas vel ipfa fe confe-
ciffe, vel habere fignificauit, fpecialiter per fideicommiffum re-
Quaefitum eft, an non aliae lepatariis cederent, .

-XIX VrPrzaAwvslibro XX.-adSabinum. Cv w aurum

vel 59 argentum legatum eft, duidquid auri argentiquerelictum

fit 5?, legato continetur, fiue factum, fiue infeCtum ?? : ipe-

cüniam autem fignatam placet eo legato non contineri. $. r.
Proinde fi certum pondus auri fit lepatum , vel argenti: ma-
gis quantitàs legata videtur, nec ex vafistanget. $.—2. Sed
li argenti facti pondo centum fint legata: ex fatto argento
debebitur legatum. — Vnde eft quaefitum apud Celfum, an et
vafculá poffit feparare ? Et/fcripfit, vafcula non fepar

licet ei optio fuerit relicta. $. 3. Idem Celfus libro diono de-
cimoy ^* |

] --qu quaerit, (fi centum pon—d,o? argenti fue-
rint relidta, an replumbati debeant

L

; vt fid appendantur? Et
L..,Mj- GY'c o .

dudum Ha]l. vafa, aut, et Tánr, dare poterat: vasAat. GEB. — 44 Taur.
Mucl. GEB. — 45 Vulg. omme ornamentim. R. 46 Hal. petiit, et fa-
ne Taut. dare debebat: petIt. GEm, — 47 Hal. inferit: et. — 48 Vulg. fe-
| 49 Hal. ábflineret. GE B. 50 Hal. vefpondi. G EB.
51 Hal futwraeffetea. GEB. ' 52 Hal.probetur. GEB. — 53 Hal. ea, quae
propria. GE B. 54 Hal. ftiwit. GE B. — 5$ Hal, hic et in fegg. $. habet:
véfpondi. GEB. — 56 Hal. propria. 57 Vulg. inferit: im baereditate. BR. — 58
Hal, et,iom: Ve. GER. 59 HalefAGEkR. 60 Haladdit: fj 61 Hal.
p : decimo

la

m e/r'()a,,,

1 ^. ]

atgx;um "11

Pro«

23

* ec*u/ræpwn ï

»d »

1

j d
li
a

p
p
[T
hi

f
[
4
in[
LT
Q
i
(

DIGESTORVM LIB.

Proculus et Celfus aiunt, exempto plumbo appendi debere:

Li*Y€. nam äE emptoribus replumbatae! adfignantur, et in rationes

L!i*ær'?i ;

J."n'/n fe ^

L.Iäa'e/ü'""tinet, id eft, non factam.

argenti pondus fic defertur: quae fententia habet rationem.
S. Plane fi cui vafcula argentea, Yfputa lances quadratae

fint legatae: etiam *? plumbum, quo continentur, eum fe-.

quetur. $. 5. Simili modo quaeritur, fi cui argentum lege-
tur, an emblemata aurea, quae in eo fünt, eum fequantur ?
Et Pomponius libro-,q'fiinto ex Sabino diftinguit multum in-
tereffe, certum pondus ei argenti facti legetur, an vero ar-

gentum factum: fi $? pondus, ?* non contineri: fi argentum |

fattum, contineri: quoniam argento cedit, quod ad fpeciem
argenti iunCtum eft, quemadmodum claui aurei, et purpu-
'rae pars funt veftimentorum//| $éez-Pomponius Jibeis-epiitu
lamaem, et fi non ?? funt claui veftimentis confuti: tamen ve-

fte legata contineri, . $. 6. Idem ?* Celfus libro,róno decimo,

""
w

5* Digeftorum, .commen. Lime- ?? fcribit, auro le-

gato ea quae inaurata fünt non deberi: nec aurea emblemata, -
Jt. quae in abfidibus 9? argenteisfint) *?.
LYesient, ri appellatione anuli aurei contineantur, quaeritur ? Et Quin-

$. 7. An autéfi au-

tus Saturninus libro ,decimo, ad Edictum fcribit, contineri.
S$—&. LeCtum plane argenteum, vel fi qua alia fupellex ar-
sgentea fuit *^*, argenti appellatione non continetur ,(fi nume-

l'!, * r T . . -, «lo?"vt *
L.-1jmuere rorargenti habita non eft: vt in iunCbüra: argentea Ício m

dixiffe, quod non in argentario paterfamilias reponebat *?.
Sed nec candelabra, nec lacernae argenteae, vel figilla *?,
quae in domo repofita funt, vel imagines argenteae, argenti
appellatione continebuntur: nec fpeculum vel 7^ parieti adfi-
xum, vel etiam quod *? mulier mundi caufa habuit: fi modo

non in argenti numero habita funt. $. 9. Argento facto le-

gato, Quintus, Mucius ait, vafa argentea contineri: veluti
parapfidás, dcdtabula *5, tryllas "7, pelues, et his fimilia:
non tamen quae fupellectilis fünt. .$.-xo. Sed cui *? vafa

fint legata, non folum ea continentur, quae aliquid in fe re-

cipiant edendi bibendique caufa paratum, fed et *? quae ali-
quidj/fuftineat.9?: et ideo fcutellas vel promufüdama contine-
ri. Repofitoria quoque continebuntur: nam vaforum appel-
latio generalis eft: dicimus 9?* vafa vinaria 'et naualia 9*.
$— Infe&ti autem argenti appellatio rudéin) materiayí con-
Quid ergo, fijcoeptum fit argen-
tum fabricari, nondum 9? perfeCtum? vtrum facti àtv infeti
appellatione contineatur, dubitari poteft: fed puto magis fa-
&i. Certe fi iam erát factum, fed celábetur 5*, facti appel-
latione continebitur. /'An et celati $5 continebitur, - uod ce-
lari coepit? et puto contineri / fi cui forte celatum Mfitargen-

..LTG'*//'J*"J*:* tufn legatum.| $. 12. Si cui efcarium argentum legatum fit :
vteba [ 1*^- id folum debebitur, quod ad epulandum in minifterio habuit,

id eft, ad efum et potum 3*. — Vnde 9?* de aquiminarió, **

decimo o&auo. Vulg. XXI.BR. . 62 Ap. Hal. etiam abeft. —— 65 Vulg.
inferit: certwm. BR. 64 Vulg. praefigit: argento. BR.;. — 65 l1n Vulg.
eft L. etfi nou, tefte Contio. BR. 66 Hal. etVulg. Jtem. BR.. 67 Hal,
decimo octauo, GEB. . 68 Vulg. commentariorum feptimo , abfunt. BR. — 69
Hal. spfidibus. GEB. 7o Hal. effent. 71 Hal fit. — 72 , Hal. paterfa-
miliavis ponebat. Mlud: familiaris: mendum effe opinor. BR. 75 Vulg.
addit: argentea. B R. 74 Ap. Hal. et Vulg. vel, abeft. sR. —— 75 Vulg.
quae. B R. 76 Vulg. tabulas. B R. 77 Gothofr. in nota: trullas. 7l-
gat. et male. Sed et Hal. habet: trallas, et forte re&e. B. — 78 Hal. Sed
fi vafa. Wulg. Sed fi cui. vafa. B R. "9 Hal. etiam loco: et. 8o Hal.
fuftineant. Vulg. n fe fuftineaut. BR. - — 81 Hal.inferit: emim, et poft Íe-
quens: vafa, idem inferit: et. GEB. — 82 Gothofr. in nota: mazaria , mina-
via niualia. v. L. 21. infra eodem, — Habent tamen et Bafil exévs waeveixá , vafa
aanalia. B R.Etiam Hal. wawalia. GE B. 83 Hal.et Vulg. inferunt : tatmen. B R.
$4 Hal hoc verbi hic et in fequentibus fcribit per: ae. GE s. — 85 Vulg.
inferit; appellatione. BR. . 86 Gothofr. in nota: haec verba: ad efwm et po-
tum adultera effe notat. Cuiacius, aut legendum: ;tem: ad efum et potum.X.
obferu. 17. Sed improbante Bynkershoekio PII. Obferu. j. GEB. — 87 Hal.
inferit: et. 88 Vide Bynkersh. d. VII. Obf. j. GEB. 89 Taur. cac-
caVos. GEB. . 90 Vide,fi lubet, quae de miliario fcripfi in de Caldi et Cal-

dae ap. Vet. potu lib. fiug. c. 4,GEB. — 91 Gothofr. in nota: coquinarii. Hal,

| apud rubrumjmare et crefcit, et coalefcit/ $. 19.

XXXIW IIT. 1L

dubitatum eft: et puto contineri: nam et hoc propter eícam
paratur. — Certefi cacfabos ?? argenteos habebat, vel milia-
rium ?? argenteum, vel fartaginem, velaliud vas ad coquen-
dum: dubitari poterit, an efcario contineatur? et jhaecima-
gis cocinatorii ?* inftrumenti fünt. $. 15. Perueniamus et
ad gemmas inclufas argento, auroque: et ait Sabinus, auro
argentoue cedere: ei enim cedit, cuius maior eft fpecies:
quod re&te expreffum ??, femper enim cum quaerimus , quid
cui cedat , illud/ifpe&tamus , quid cuius rei ornandae caufa ad-
hibetur ??: vt acceffio cedat principali, cedent ?^ ipitur gem--

629

L. 4 fllov,,

mae [phialis *5, vel lancibus , inclufae auro, argentoue. $. L4. , -—;/'.'aa:,,,

Sed etin coronis menfarum g&mmae coronis cedent, et ?5
ihae menfis, .$.—:5«?*" In margaritis quoque et auro idem eft:
nam fi margaritae auri ?? ornandi gratia adhibitae füunt, auro
cedunt: fi contray aurum margaritis cedet. —$.—16- Idem et
in gemmis anulis inclufis. $. -rz7 Gemmae ?? autem funt
perlucidae *9? materige: quas, vt refert Sabinus libris ad Vi-
tellium, Seruiusa * lapillis eo diftinguebat, quod gemmae effent
perlucidae materiae, veluti fmaragdi £/chryfolithi , ametJidytti :
* Japilli autem contrariae fuperioribus naturae, vt/obfiani, jve-
nientani|?. .$. x8. Margaritas autem nec gemmis nec lapillis
contineri, fatis conftitifíe, ibidem Sabinus ait: quia concha
M.gf(ina au- !

tem vafa in gemmis non effe Caffius fcribit. $. 20. Auro le-

. gato, vafa aurea continentur: et gemmis */, gemmea va(aj?:

fecundum haec ? fiue gemmae fint in aureis vafis, fiue in ar-

| genteis , auro argentoue cedént: (äuon;-am hác fpectamus ,
. quae res, cuius rei ornandae caufa

. uerit adhibita, non quae
fit pretiofior. |

AX. PAvrvs libro IHk-ad-5abinum. Sr vt habiliter *

gemmae geri poffint, inclufae auro (fuerint: tum aurum/ gem- ^j

mis dicimus cedere.

XXIL. PowPoNrvs libre-VI.-ad-Sabinum. Iw ar-

gento potorio vtrum id dumtaxat fit, in quo bibi poffit: an

etiam 4d, quod ad praeparationem bibendi comparatum elít,
veluti colum nifarium *, et vrceoli, dubitari poteft: fed pro-
pius ? eft, vt haec quoque infint. $. r. Vnguentis legatis,
non tantum ea legata videntur, quibus vnguimur voluptatis
cauía, fed et valetudinis: qualia funt commagéna, glaucina
79, crina **, rofa *?, mura, colum, nardum *? purum: hoc
quidem etiam, quo;elegantiores; fint et mundiores, vnguun- ;
turfeminae. .-$..2.-Seé de aquiminario Caífius ait, conful-
tum £e |refpondiffe, jcum;alteri argentum potorium, alteri
efcarium legatum effet, efcario cedere, -
XXll. Vrsriawvs libee-XXIL-ad-Sabinum. Vg-
STIMENTVM ^"^,id eft, quod detextum eft, etíi defe&tum
non fit 15: id eft, fi fit conf(üummatum *9., . Quod in tela eft,
| | t nondum

Vulg. coguinatovii.B R. Et Hal in margine: alias, cocinatorij. "Vide Byn-
kersh. VII. Obferu. $. GER. 92 Hal. addit: eff. GEB. 93 Hal. adbi-
beatur. GEB. — 94 Hal. cedant. 95 Flor. eft: fialit. GEB. 96 Hal,
vt, loco: et. GEB. — 97 Hal. praefigit: et. — 98 Hal. et Vulg. auró. B R.
99 Vide Opsfc. de Latin. Vet. 1Ct. pag. 29:. ibique Duker. Ba. — 100 Hal.
hic et mox iterum: periucidae. Et íane Taur. vtroque in loco dare poterat:
peLucidae. GE B. Sed nos genuinam Taurellii dedimus lectionem, qui vtroque lo-
co diftin&e habet perlucidae, nequaquam pelucidae. 1 Ap. Hal a, abeft, GE B.
2, Ita eft Flor. Hal. ametbyfii praefixo:et. GEB. 3 Gothofr. in nota: forte vcien-
tani. Sed et Hal. habet iobfidiani, veientani. Ymmo ipfe Taur. in Adnotat, o/fiani,
venientani. Sicin P. at de obfidiano lapide, et Veieutana gemma Italica, mentio
facla efl Plinio. Putalib. XX XV1. c. 26. evlib. XXXVII. c.20. BR. — 4 Vulg.ad-
dit:legatis.BR. ^ Ap.Hal.vafa, abeft. GEB. 6 Hal. etVulg. boc. 8R. 7
Graece : ivdégus. Vide Duker. ad Opufc. de Lat. Vet. ICt.p.g15. BR..— 8 Gothofr,
in nota: colum niuarium. Hal. Scilicet Flor. eft: colum niFavimm.GEB. — 9
Erat olim Flor. proprius. BR. — 1O Hal habet: gleucima. GEB. — 11 Hal crz-
nina , velutifi liliacea dicas. BR. — 12, Hal. rbódina. forte: vofea. BR.— 13 Hal.
e myrrba quoque, tum nardinum purum. NISS. hic nihil habent praeter monítra. B R,
14. Hal. Vefiimenti id eftl. GER. 15 Hal. defertum uon efl, typorum, vt
reOr, errore. I6 Ap. Hal id efü fi fit confummatum,; abíunt. GERB.

Bbbbba . | 27

l d4enu a "

- [ma ef'&*r:/if' Á €guat.
- le [gt H ^

&

K

Ut ,d'orngee.

L L
LAATUGOUPAAM, . iaf lo

LJ

( L É sanla EC Ó b

/ a (/( fia fl(l)n(fh

j "/'fï- k
1 é

j: r
|4* 4 fetévoewkoteo

L L desn A

f P QU ;))

E

k Z mAca UA n

j bwnmnAsa..

^ TA
690 y: s»*-;?z:ï:f!"? d. i JP : 4 ngï,
nondum pertextum,, |vel *? detextum , |contextum appellatur.
Quisquis *? igitur veftem legauerit: neque íftamen, neque
fübtemen *? legato continebitur.
^A XXII. lpEv li :
an veftimenta legentur, njlhl refert. ! .
funt omnia Iaäea, lineaque, vel .fe.ricaz v.el Lþombujgm. H
quae induendg, praecingendi, amiciendi, infternendi, iniici-
endi ?* , incumbandiue ?? caufa parata funt: et quae his ac-
cefionis vice cedunt^, quae funt infitae picturae, clauique, qui
n fhriinlor veftibus infüuntur, $. 2. Veftimenta o.mnia aut Vl.rgha. funt,
.,& , aut puerilia, aut muliebria, aut communia, aut familiarica ??.
Virilia funt, quae ipfius patrisfamilia& ?f* caufa parata funt E
veluti togae, tunicae, palliola, veftimenta, ftragula, amfita-

Sabinum. VEsTIS,
S——ri. Veftimentorum

a 20,

9 (AUCTL

lque ndyalbsm o pa 25, et 29 faga^ reliquaque fimilia. Puerilia funt, quae

stetinzot n pl ad nullum alium vfum pertinent, nifi ?* puerilem: veluti to-
| Ed a : 4 28 "
| nf /*»"rp-«| gae praetextae, ,aliculag, c lamydes, pallia ^9?, quae filiis

WA "WT

4 í fu

- L
QX u 6m;

f ï!: 4&cu. .

noftris comparamus. Muliebria funt, quae matrisfamiliae ?*
caufa funt comparata, quibus vir .new"facile vti poteft fine vi-
tuperatione ?? , veluti ftolae, pallia, 3.I tunicae, capitia,
zonae, mitraf, quae magis capitis tegendi, quam ornandi cau-
fa funt comparata, plagulae, penulae. .Communia funt, qui-
- bus promifcue vtitur mullier Cugn viro :dyeit;tl fi c.ei)usrri'odl pe-
nul&' palliumue eft, et re iqua huiusmodi ??, quibus fine re-
prelïlälüone vel vir vel vxor vtatur. Fam'ilia)g.i-ga: 33 funt,
quae ad familiam veftiendam parata fuünt: ficuti faga, tuni-
.cae, penuláe, lintea, veftimenta , ftragulay et chg;ilmtlha.. $. 3-
Veftis etiam ex pellibus conftabit 355em pollescuprine et agra ne qetftes
XXIV. PAvrvs libro XLad-Sabinuam. Cv M et tu-
nicas ?? et ftragulajpellicia nonnulli habeant. ldu
XXV. VLPIANVS libro-XLIV.-ad-Sabi |
MEN TO funt etiam nationes quaedam, veluti Sarmatarum,
quae pellibus teguntur. $. r. Arifto etiam coactilia vefti
cedere ait, et ?9 tegfmenta ?? fübfelliorum ?* huic legato ce-
dere. S$.—2. Vitfae *? margaritarum, item fibulae ornamen-
torum magis, quam veftis funt. .$.—3- Tapeta vefti cedunt,
quae aut;fterni aut/iniici ^? folent. Sed ftragulas, et baby-

, : ; 2.T*. FW .
loco funt, quia partem corporis veftiunt. Alia caufa eft ddo-
num ^^?: quia vfum calciamentorum ^ praeitant. $. 5.

I8 Hal. Si guis. GEB. — 19
20 Gothofr. in nota: bombycina.
22, Videtur legendum : nucum-

17 Ap. Hal. pertextum , vcl, abíunt. GEE.
Hal. fubtegmen. Vulg. fubflamen. 8 R.
Hal. GEB. — 21 Taur. inlciendi. GEB.
bendiue, vel quod malumus: zucubandiue. Etita Hal. Vulg. habet: accubam-
diue. Etfic pleraque MSS. Ex o&o vnus Otob. zmcubandiue. BR. |Habent
Vulgatam Pal. I. 1I. IiI. IV. Barb, Bynkersh. G EE. 23 -Hal. et Vulg. fa-
silharia. BR. —— .24 Hal. patvisfamilias. 25 Gothofr. in nota: Zuqizémuc
wurRw ExeTÉQuSey Vxuv uáAAove, Hefychius. ftragulae vtrinque villofae. Scriben-
dum itaque: empbitapa,et ita omnes. B R. Etiam Hal. GEB. — 26 Ap.Hal.
et, abeít. GEB. 27 MHal.inferit: ad. GEB. . 28 Hal. alicubi et chlamy-
des et alia, quae. GEE. 29 Hal. smatrisfamihas. GEB. 30 Taur. z;-
tOperatioue. G EB. 31 Gothofr. in nota: pallae. Petr. Faber 1. femeftr.15.
Sed 72 pallae, dudum habet Stephanus. nec P. Faber Florgntinam improbat.
BR. Etiam Hal. pallia, vt Florentina. GER. 32 Ap. Hal. buiusmodi , ab-
eít. GE R. 33 Hal. familiaria. G E B. 34 In Vulg. adiicitur: Item pel-
les caprinae et agninae veflis erunt. Sunt haec ex L. 25. $. $. qui $. Floren-
tiae ad marginem eft appofitus, cum praetermiffus effet, vt vel liquet ex fi-
gnis, quae Taur. ibi addidit. « Nec ideo tamen minus iftic quoque haec verba
in Vulgatis reperiuntur. B R. 353 Hal. tumicam. GEB. 36 Hal fed'et.
37 Gothofr, in nota; tegmenta. Hal. et Vulg. tegnmenta. 38 Taur. faP-
felliorum, GEB.. 39 Hal. legato cedere vice mavgaritarum. Item fibulae.
GEEP. 4O Taur. znlcj. GEB. — 41 Taur. babVlonica. GER. Hgl. fivagula et
babylonicas, Vulg. ffragulas et babylemicas. ER. 42, Hal. praefigit: Et, GER.
43 Vulg. crimales. BR. — 44 Hal. et item pilea. Taur. iNNpilia. Conf. fi lubet,
jo. Seldenum de Vxore Hebraica lib. l. c. 14. GEB. — 45 Gothofr. in nota: vdo-
num Hal. Etiamnunceft Flor, donum. vt adeo male afferat H. a Porta in II. effe
ibidem: odonum. Videtur autem reponendum: vdouum, atqueita Rob. Ste-

phanus et Hal, Conf. Bynkersh. ZIT. O^f. 17. MSS. quae contuli, pleraque
N

b

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT.

lonica ^*, quae equis infterni folent, non puto vetftis elfe.-
7 $.. 4. ^? Fafciae crurales ^? pedulesque; et inpilia ^*, veftis

1.

Ceruicalia quoque veftis nomine continentur. $. 6. Siquis
addiderit v s TEM SvAM, apparet, de ea eum fenfiffe, quam
ipfein vfus füos habuit ^?. &—».;Culcitke ^? etiam veftis — .
erunt. $. 8. * Item pelles caprinae et agninae veftis jerunt/*. ] J ^t-
$. 9. Muliebri vefte legata, et infantilem contineri, et puel-
