exheres efto *: fiueita, Filius meus exheres efto, non adiecto
proprio nomine, fcilicet fi alius filius non extet.

$. r. Po-
ftumi quoque liberi vel heredesinftitui debent, vel exheredari*.
.Et in eo par omnium condicio eft, quod et filio poftumo et

quolibet ex ceteris liberis, fiue feminini fexus, fiue mafculini, -

praeterito , valet quidem teftamentum: fed poftea adgnatione
poftumi fiue poftumae rumpitur, et ea ratione totum infirma-
tur. lIdeoque fimulier, ex qua poftumus aut poftuma fperaba-
tur, abortum fecerit: nihil impedimento eft fcriptis heredibus
ad hereditatem adeundam. Sed femirini quidem fexus poftu-
mae ? vel nominatim *?, vel inter ceteros exheredari folebant:
dum tamen, fi inter ceteros exheredentur **, aliquid eis lege-
tur, ne videantur praeteritae effe per obliuionem. Mafculos
vero poftumos , id eft filium *?, et deinceps, placuit non ali-
ter re&te exheredari, nifi nominatim exheredentur *?, hoc fci-
licet modo: quicumque mihi filius genitus fuerit, exheres efto.
$. 2. Poftumorum autem loco fünt ethi, qui in fui heredis lo-
co ** fuccedendo, quafiadgnafcendo fiunt parentibus fui heredes.
Vt ecce fi quis filium, et ex eo nepotem neptemue in potefta-
te habeat: quia filius gradu praecedit, is folus iura fui heredis

: í
1 Charondas in vno reperit de iuflitutione et exbered. li. id quod ctiam
Theoph. iuuat initio tituli proximi, et Cuiacius m motis primis probat. Idem
olim placuerat Hotmano; verum mutauit fententiam. — Marcilius item et Vinni-
us plenam fatis rubricam effe contendunt. Sed vide rubricam et L. 3o. D. de
lib, et poflum. bered. inft. vel exb. o'x ro, Olim Lege XIL 'Tabularum liberi

impune practeriri poterant et exheredari , ob ampliffimam teftandi facultatem le

ftalege conceí(am. — Sed Pruderites hanc veterem legem ita funt interpretati, vt
Parentes, qui liberos praeteriiffent , cos'per obliuionem, non certo iudicio
praeteriiffe intelligerentur et per hoc ftatim ab initio nulla cffent eorum tefta-
menta, L. 7. L. 30. D. de lib, et poft, Si vero exheredaffent, ipfo quidem iu-

re valerent parentum teftamenta, iL, $. D. de bom, poff. conutra tab., attamen

Itberis de iis, vt inofficiofis, queri liceret apud Centumuiros. 4 COST A. 2
Hal, omuino,
oTTo, Apud Hal, deeft et, 4 Nepotibus puta et pronepotibus ex filio, vt
re&e 'Theophilus . J. notat et liquido docet Vlpianus tit. 22. $. 16. Ratio au-
tem diuerfitatis haec fuit elegantiffima, quia vel tacita voluntate nepos, Xqui ab
auo diftat duobus gradibus, vt filia, quae in alienam familiam tranfire folet,
& paternis vel auitis bonis excluduntur; cadem ratione, qua vel vnica manci-
patone in filia ac nepote foluebatur illud fummum vinculum patriae poteftatis,
cum in filio ar&iffimo vinculo patri coniun&o tres effent neceflariae, L. $. $. 1.
D. de iniufl. vüpt. et irrit., Vlp. im fragm. tit. 10. $. 1. A COSTA, — 5 Zn-
tiquitas hic non eft lex XII. Tabb. ; illa enim difcrimen inter mares et feminas
conftituit; fed media iurisprudentia, id cft, interpretatio Prudentum. MVRE-
TVS. 6 Hal. tamen. 7 Priorem modum vnus Charondae, pofteriorem
'Theophilus omifit. Pro extet omnes Charondae habent exiflet. o T T O. $8
Quia alias rumpunt nati teftamentum, — Quod nefiat, placuit Iuri Ciuili, infti-
tui poftumos fuos, contra veterem Iuris regulam, quae negabat, incertam per-
fonam inítitui poffe. 4 CO STT A. 9 Vulgo perfouae. o r 1 0. Sicet apud Hal.
1O Sed cur filias naífcituras nominatim inftitui magis volebat antiquitas, quam
iam natas? Natis enim praeteritis teftamentum non rumpebatur/, fed portio
quaedam iure accrefcendi tribuebatur, Refponfio cft, quia praeteritio natarum

3 kta in pluribus Charondae, et Theophilus vt etfj; non fi;.

habet, quamuis nepos quoque et neptis ex eo in eadem pote-
ftate fint, Sed fi filius eius viuo eo moriatur, aut qualibet a-
lia ratione exeat de poteftate eius, incipit nepos neptisue in'
eius loco fuüccedere, et eo modo iura fuorum heredum quafi
adgnatione nancifcuntur. mNe ergo eo modo rumpatur eius te-
ftamentum, ficut ipfum filium vel heredem inftituere, vel no«
.minatim exheredare debet teftator, ne non iure faciat tefta-
mentum: ita et nepotem neptemue ex filio neceffe eft ei vel -
heredem inítituere, vel exheredare: ne forte eo viuo filio
mortuo fuccedendo in locum eius nepos, neptisue, quafi ad-
cnatione rumpat teftamentum *?. Idque lege [ulia Gellea £s
prouifum eft, in qua fimul ** exheredationis modus ad fimili-
tudinem poftumorum demonftratur. $. 3. Emancipatos li-
beros iure ciuili neque heredes inftituere, neque exheredare
neceífe eft: quia non funt fui heredes. : Sed Praetor omnes
tam feminini fexus, quam mafculini, fi heredes non inftituan-
tur, exheredari iubet: virilis fexus nominatim, feminini vero
et *$ inter ceteros: quia fi neque heredes inttituti fuerint, ne-
que ita, vt diximus, exheredati, promittit eis 'raetor contra
tabulas teftamenti bonorum pofleffionem. $. 4. Adoptiui li-
beri, quamdiu funt in poteftate patris adoptiui, eiusdem iuris
habentur, cuius funt iuftis nuptiis quaefiti. — Itaque heredes
inftituendi, vel exheredandi funt, fecundum ea, quae de na-
turalibus expofuimus. Emancipati vero a patre adoptiuo, ne-
que lure ciuili, neque *? quod ad edictum Praetoris attinet ,
inter l:iberos numerantur ^?, Qua ratione accidit, vt ex di-
uerfo, quod ad naturalem parentem attinet, quamdiu quidera
funt in adoptiua familia, extraneorum numero habeantur: vt
eos neque heredes inftituere, neque exheredare neceffe íit.
Cum vero emancipati fuerint ab adoptiuo patre, tunc incipiant
in ea caufa effe, in qua futuri eflent, fi ab ipfo ^* naturali pa-
tre emancipati fuiflent, $. 5. Sed haec quidem vetuftas in-
troducebat: noftra vero Conítitutio inter mafculos et feminas
in hoc iure nihil intereffe exiftimans: quia vtraque perfona in
hominum procreatione fimiliter ?? naturae officio fungitur, et
legeantiqua duodecim tabularum ?? omnes fimiliter ad fuccef-
fionem ab inteftato vocabantur, quod et Praetores poftea fecuti
effe videntur; ideo fimplex ac fimile ius, et in filiis et in filia-
j | bus,

filiarum argumentum effet exheredationis, nondum natarum nequaquam; quia
praua fuípicio patris erga filias non eft admittenda fine caufa: ideoque verifimi-
liuseft, patrem nondum natas filias exheredare noluiffe, fed immemorem eas praete-
riiffe. A COS T A. II Hal. exbaeredaventur, legavetur, viderentar. 12 Hal.
flios. .^ 3Hal exbaeredarentur. I4 Hal.hicetpaulo poftloczm. —— 15De
poftumis, num inftitui poffent , dubitatum eft ob vetuftiflimam iuris regulam , Incer-
tam perfonam non poffe inftitui. — Sed ne rumpant, Iure ciuili introdu&tum cft, vt
et filii poftumi poffent inftitui, et qui ex filiis poft mortem aui fui heredes nafci-
turi erant, formula primum a Gallo Aquilio rite compofita. Supererant nati
viuo teftatori poft teftamentum vel filii, vel ex his prius mortuis nepotes, vt
etillii, qui poftumorum loco erant, nepotes nati fllio viuo et ante teftamen-
tum; fed mortuo filio poft teftamentum conditum fui teftatori effedi, fucce-
dendo in patrum fuorum locum. — Qui cum teftamentum pariter rumperent prae-
teriti, Lege Vellea confiitutum eft, vtetilli ex capite primo, et hi ex capite
fecundo. poffent inftitui. Anton. Goueanus ad L. Gallus. Cniacius ad eand. L. A
COS'T A. 16 Sic etiam Theophilus, Haloander et Vlpian. tit. 22. $. 19.
fced quia in L. 10. $. 2. D. de teff. tat. ct L. 15. D. de ini. rupt. ex qua hic $.
defcriptus, eft Junia Welles. Anton. Auguftin. de zom. propr. D. pag. 322. ma-
uult Juzia Velleia, vt idem fuerit Iunius Velleius Tutor, a quo Sctum Velleia-
num nomen fumfit L. 2. $. 1. D. ad S&. Vellei. Add, Cl Schulting. ad Vipi-
an. d. l. oT T 0. 17 Hal. fimilis. I$ ita in pluribus Charondae et Con-
tii: Theoph. vim coniundionis et explicat, vel mominatim, wel ínter ceteros;
vtrumque enim licet; vel zmter ceteros ait Vlpian. tit. 22. $. 25. ln veríu feq,
reé&te Cuiac. promittit, vt in $. fin. b. t. $. vit. de fucc. cognat. et in L. 7. C,
comm. de fucceff. wbi in Bafil. eft &m7/yyeAroJ, non permittit, vt vulgata. o T-
To. Apud Hal deeft et, idemque habet permittit. 19 Vulgata hic inferit
€o iure: atque ita Theoph. vel eius interpres, vt Charondas coniicit: fed abeft
a vett. OTTO. Habet cà verba Hal. 20 Hal. connumerantur. 21 Hal,
fi a. 22 'Ouoíwg Theoph. alii male fosili legunt. o TT o. — Hal. fimili.
23 Voces duodecim sabb. ignorat vuus. Charondae : fed habet Theophilus: clcr-
| . te lex

"

4a INSTITVTIONVM LIB. IL.— TIT. XIIL XIV.

bus, et in ceteris defcendentibus per virilem fexum perfonis ,
non folum ?* natis, fed etiam poftumis, introduxit: vt omnes

fiue fui, fiue emancipati fünt ??, vel heredes inftituantur, vel

nominatim exheredentur: 'et eumdem habeant effectum circa
teftamenta parentium fuorum infirmanda, et heredjtatem aufe-
rendam,. quem filii füi vel emancipati habent, fiue iam nati
fint, fiue adhuc in vtero conftituti, poftea natifint, Circa ad-
optiuos autem filios certam induximus diuifionem, . quae ??
noftra Conftitutione, quam fuper adoptiuis tulimus, contine-
tur. . $.6. Sed fiin expeditione occupatus miles teftamen-
tum faciat, etliberos fuos iam natos, vel poftumos noiina-
tim non exheredauerit , fed filentio ^" praeterierit, non igno-
rans ?? an habeatliberos: filentium eius pro exheredatione no-
minatim facta valere, Conftitutionibus Principum cautum eft.
$. 7. Mater, vel auus maternus necefle non habent liberos fuos
aut heredes inftituere, aut exheredare, fed.poffunt eos ?? o-
mittere, . Nam filentium matris, aüt aui materni, et cetero-
rum per matrem afcendentium tantum facit, quantum exhere-
datio patris, . Nec enim matri filium filiamue, ^ neque auo
materno nepotem neptemue ex filia, fi eum. eamue here-
dem non inítituat, exheredare necelfe eft: fiue de iure ciuili

uaeramus, fiue de edicto Praetoris, quo Praetor praeteritis..
?

liberis contra tabulas bonorum poffeffionem promittit ??: fed
aliud eis adminiculum feruatur; quod paulo poft vobis manife-
ftum fiet. | d s
DE HEREDIBVS INSTITVENDIS.

HEREDES infüituere permiffum eft tam liberos homines,
quam feruos: et tam proprios, quam alienos. |
autem olim quidem fecundum plurium fententias non aliter ,
quam cum libertate , recte inftituere licebat. Hodie vero et-
iam fine libertate, ex noftra Conftitutione, heredes eos infti-
tuere permiffum eft. Quod non per innouationem induximus,
fed quoniam aequius erat, et Atilicino placuiffe Paulus fuis li-
bris, quos tam ad Maffurium * Sabinum, quam ad Plautium

fcripht, refert. Proprius autem feruns etiam is intellegitur, .
in quo nudam proprietatem teftator habet, alio vfuümfructum |
Eft tamen cafus, in quo nec cum libertate ytiliter .

habente.
feruus a domina heres inftituitur, vt Conftitutione Diuorum
Seueri et Antonini cauetur, cuius verba haec funt, . — Seruum
adulterio maculatum ?, non iure teftamento manumiffum ante
fententiam ab ea muliere videri, quae rea fuerat eiusdem cri-
minis poftulata, rationis eft. . Quare fequitur, vtin eumdem
a domina collata ? inftitutio, nullius momenti habeatur. . Ali-
enus feruus etiam is intellegitur, in quo vfumfruCtum teftator
habet. $. 1. Seruus autem a domino fuo heres inftitutus,
fi quidem in eadem caufa manferit, fit' ex teftamento liber,
heresque * neceffarius. Si vero a viuo teítatore manumilffus

te lex Xr1r. tabb. his verbis fignificatur. o T T 0. 24 Hal. inferit Zam. 25
Hal. fint. 26 KHal. inferit zz.
dae; ficut infra pr. de inoff. tefl. o TT O. — 28 Siignorauerit, non habentur
pro exheredatis, L. g. et 10. C. de teff. mil. A COSTA. 29 Hal addit fi-
lentio. — 90 Mal permittit. : E

I It faepe in D. Flor. fed malo Mafurium. Perfius Sat. V. v. 90. Excepto,

Jfi quid Mafuri vnbrica notauit. Atque ita Plinius, Arrianus, Macrobius et mar-
mora antiqua; vid Pracfat. ad & 7. Tbef. I. C. pag. 18. o Y T o. Hal. Mafurium.
2, Marcianus in L. 4$. $.2. D. b. t. habet accifatutm , atque ita hic legendum effe,
cum Accurfio, Contio et Marcilio, exiftimat Muretus obferu. c. $. "Ybeophi-
lus reddit: ojxérzw Evoy;ov Ovrx T wovyeix. "Thalelaeus ad L. :. C.
4qui won. poff.. ad lib. UToyondévrx &i T2 woleix T76c üsaTro[yyc. Cuiac.
et Ianus a Cofta in notis primis et fecundis fibi non conftant. Vinnius £. 4$. ex
b. $. corrigit. Ego vtrobiuis le&ionenr retinendam putem, nil obftante L. $.
C. ad L. Inl. de adult. Diocletian. in L. 1. C. de colluf. deteg. turpis -coniundtio-
nis maculam vocat. —Libidinis macula poiluere pudicitimm efl im L. 3. C. Tb. de

snrisd. et Capitonem libidine anacnlofum 'Yacit. appellauit lib. L. Hifl. c. 7. o -

ierit, pro portione dominii adquirit hereditatem.

Proprios |

27 Vox filentio abeft ab omn. Charon-

qo Hal addit astem. --

"UMVRETVS.

fuerit, fuo arbitrio adire hereditatem poteft: quia non fit 5 ne-
ceffarius, cum vtrumque ex domini teftamento non confequi-
tur ?. - Quod fi alienatus fuerit, iuffu noui domini adire here-
tatem. debet, et ea ratione per eüm dominus fit heres. Nam

ipfe alienatus neque liber, neque heres eífe poteit, etiamfi -

cum libertate heres inftitutus fuerit: deftitiffe enim a libertatis
datione videtur dominus, qui eum alienauit. Alienus quoque
feruus heres inftitutus, fi in eadem caufa durauerit, iuffu eius
domini adire hereditatem debet, Si vero alienatus fuerit ab
eo, autviuo teftatore, aut poft mortem eius, antequam adeat,
debet iuffu noui domini adire. At íi manumiffus eft' viuo te-
ftatore, vel mortuo, antequam adeat, fuo arbitrio adire heres
ditatem poteft. $. 2. Seruus autem * alienus poft domini
mortem recte heres inftituitur: quiaetcum hereditariis feruis $

'eft teftamenti fattio. , Nondum enim adita hereditas, perfonae -
| vicem fufünet, non heredis futuri, fed defuncti: cum etiam.-

eius, qui invtero eft, feruus recte heres inftituitur ?. 3
Seruus *? plurium , cum quibus teftamenti faCtio eft, ab ex-
traneo inftitutus heres, vnicuique doniinorum, cuius iuffu ad-
$. 4. Et
vnumhominem, .et plures** ininfinitum, quotquis ** velithe-
redes facere, licet,
duodecim vncias, quae afífis appellatione continentur. Habent
autem et hae partes propria. nomina ab vncia vsque ad affem ,
vt puta *? haec, vncia **, fextans, quadrans, triens, quins-
cunx, femis, feptunx, bes, dodrans, dextans, deunx, as*5.
Non autem vtique femper ^* duodecim vncias effe oportet:
nam tot vnciae allem efficiunt, quot teftator voluerit: et fi v-
num tantum quis ex femiffe verbi gratia heredem fcripferit,
totus as in femifle erit. Neque enim idemi'ex parte teítatus,

et ex parte inteftatus decedere poteft: nifi fi£ miles, cuius fola
voluntas in teftando fpectatur. .Et e contrario poteft quis in

quantascumque ** voluerit, plurimas vncias füam hereditatem
diuidere. $. 6. 5i plures inftituantur *?: ita demum *? par-

tium diftributio necelfaria eft, íi nolit teftator eos ex aequis.

partibus heredes efle. Satis enim conftat, nullis partibus no-
minatis, ex aequis partibus eos heredes effe. Partibus autem
in quorumdam perfonis expreffis, fi quis alius fine parte nomi-
natus erit, fiquidem aliqua pars alfi deerit, ex ea parte heres
fit Etíiplures fine parte fcripti funt, omnes in eamdem par-
tem concurrent ^?, $Si vero totus as completus fit ?* , in di-
midiam partem vocantur: et ille vel illi omnes in alteram dimi-
diam. . Necinterefít primus an medius an nouiffimus fine par-
te heres fcriptus fit: ea enim pars data intellegitur, quae va-
cat. $. 7. Videamus, fi pars aliqua vacet, nec tamen quis-
quam fine parte fit heres inftitutus, quid iurisfit. Veluti fi
tres ex quartis partibus heredes fcripti funt. Et conftat, va-
cantem partem fingulis tacite pro hereditaria parte accedere ??:
et perinde haberi, ac fi ex tertiis partibus heredes fcripti effent.

To. . $3 Vulgo additur beredis: in quibusdam eft bereditatit inflitutio: fed

vtrumque in vno Charondae rectius abeít, ficut in D. et Theoph. o T To. Hal.
addit baeredis. 4 Hal addit ez; : ^5 Hal. addit baeres. 6 Hal. confe-
quatur, 7 Hal. etiam. 8 Hereditarii ferui fünt ferui eius, cuius hereditas
adhuc iacet, nec a quoquam adita eft. M VR ET v s. 9 Hal Znflitnatar.
I1 Hal. addit cfze. I2 Ineptiae funt guantos
quisque, vel quantascumque , vel im quotcumque: licet Charondas, fe alios eius
temporis ita locutos, obferuafle fcribat. o T T 0. .
ta, 14 Ita Théoph. n vno Contii eft vzcia, feczus, id eft vncia cam di-

midia. In omn. Charondae zt ïuta baec; fextmux. Sed Vlpian. in L. 0. $. ilt,.

b.t. puta baec: fextans, quadrans etc. o Y T O. Hal. omittit vucia. Nomen fefcunx-
(quod eius loco Gothofredus hic inferi notarat) ne latinam quidem eft: fefcsem»
ciam enim dicimus vnciam cum femiffe, non fefegwncem , L. 9. $. $. D. de znoff. teff.
15 As decftapud Hal.. :
OTTO. " 17Hal quotcunque. I8 Hal. addit baeredes. 19 Hal. addit ia
boc cafn. 20 Hal concurrumt. 21 Vulgo additur di, qui nomindtim expreffas
partes babent. o T T 0. Haecapud Hal. leguntur. 22 luquibuzdam Chbar. accre-

N -

$. 5. Hereditas plerumque diuiditur in -

13 Apud Hal. deeft vt pa»-

16 Semper in nullo Charondae reperitur, —

| "— — —- EM SEU/

— — Gupap ii

L -——— . "EEE

——5 56 —— o o HemO C m

faCtum erit : cuilibet ?? obtemperare fatis eft.

INSTITVTIONVM LIB. II TIT. XIV. XV. XVI. 23

.Et ex diuerfo, fi plures ?? in portionibus fint, tacite fingulis

decrefcere, vt fi, verbi gratia, quatuor ex tertiis partibus he-

redes fcripti fint, perinde habeantur, ac fi vnusquisque ex

quarta parte ^^ fcriptus fuiffet. $. 8. Et fi plures?? vnciae
quam duodecim diftributae fint, is, qui fine parte inftitutus
eít, quod dupondio ?* deeft, habebit. Idemque erit, fi du-

. pondius expletus fit: quae omnes partes ad affem poftea reuo-
eantur , quamuis fint plurium vnciarum.

$. 9. Heres ?7
pure et füb condicione inftitui poteft: ex certo tempore, aut
ad certum tempus non poteft ??: veluti poft quinquennium,
quam moriar, velexCalendis illis, vel vsque ad Calendas illas
heres efto. Denique ?? diem adiectum haberi pro fuperuacuo
placet, et.perinde eífe, ac Ííi pure heres inftitutus effet.
$. 1o. Impoffibilis condicio in inftitutionibus et legatis, nec
non ?? fideicommiffis et libertatibus, pro non fcripta habetur.
$. 1r. Si plures condiciones inftitutioni 3* adfcriptae funt: fi
quidem coniunctim, vt puta fi illud et illud fa&um: erit ?? :
omnibus parendum eft, : $i feparatim : veluti fi illudsaut illud
|I13. : Db,
quos numquam teftator vidit, heredes inftitui poffunt: velu&i
fi fratris filios peregri natos ?*, ignorans qui effent, heredes
infütuerit. " Ignorantia enim teftantis inutilem inftitutionem
zon facit. : !
DE VVLGARI SVBSTITV TIONE.
OTEST autem quis in teftamento fuo plures gradus here-
dum facere, vtputa, fiille heres non erit, ille heres efto:
et deinceps, in quantum velit teftator, fubftituere poteft * :
et ?^ nouiíffimo loco in fubfidium, vel feruum neceffarium he-
redem inftituere ?. $. r. Et plures in vnius locum poffunt
fübftitui, vel vnus in plurium, vel finguli fingulis *, vel in-
uicem ipfi, qui heredes inftituti funt. $. 2. Et fi ex difpa-
ribus partibus heredes fcriptos inuicem fubftituerit *, et nul-

: am mentionem in fubftitutione partium habuerit, eas videtur

in fubftitutione partes dediffe, quas in inftitutione expreffit.
Et ita Diuus Pius refcripfit ^. — $. 3. Sed fi inftituto heredi

ftere, v£ in L. 42. D. b. t. o T T 0. 23 Hal addit baeredes fcripti. —— 24
klal. inferit baeres. 23 Huius rei maxime perfpicuum exemplum eft in L.
87. D. b. t(. MVRETVS. . Z26 Ín quibusdam Zipondio: íed fïequentius da-
pondiwm , i. e, duo pondo, duae librae, duo affes, vigintiquatuor vnciae. Ve-
teres duapondo, Quintil. b. 1. Inff. c. y. — Seneca epifl. 1 9. dupondio fatur , id
eít, íumtu exiguo. — Petron. c. 5 $. dupondii mon facio, et cap. 74. dupondiarius
bomo, per contemtum: ficut primi anni iuris Auditores olim Dzpondii di&ti,
V. Cuiac. lib. xii. Obf. c. 40. — Iac. Curt. [/b. 1. Coni. c. 4. et Gronou. de pe-
cun. vet. lib. 1. c. 7. OT T O. 2/7 Hal addit ert. 28 Ratio in priori cafu
eít, ne medio tempore fit inteftatus, quod iuris ratio non patitur in pagano,
in pofteriore, ne deinde fit inteftatus et quod vix fieri poffit, vt heres efle de-
finat, qui femel heres exítitit. A CoS T A. 29 In omnibus Charondae Diem-
que adiechwn. o'TTO. 30 Hal. addit zm. 51 Hal zu inflitnutionibus.
32 Hal faerit. 33 Diuifis vocibus legit Contius ; vt notet, cui pla-
ct. Oflfxv Bäle*ro&/ Theophilus. o 'rTro. Hal. addit conditioni. 34 Ita
in omnibus , quos Hotman. et Contius viderunt; vocem vero in duas diui-
dendam etiam Giphanio ad Lzcretium et Pithoeo ad Collat. tit. 16. placuit.
$: 1 7 . - v* . N
Emi E£évgg Ónxyovro "Yheophilus. - Sic vado peregri, fum peregre promifcue
dicuntur, au&tore Charifio et Sofipatro de ortbogr. Colerus tamen Parerg. c. 3 $.
mauult peregrinantes ;- ficut in Collat. LL. Mofaic.. d. tit. 16. $. 3. Sed ibi de
fuis heredibus agitur, et frequentius eft, vt non viderimus cognatos peregri na-
tos, quam peregrinantes. O T T O. — Hal. peregrinantes. :

: I Omnes Charondae znflituere, ficut verfu feq. inflitmere pro fubftituere.
OTTO. Verba fubflituere potef?, ignorat Hal. 2 MHal «-t. 53 Hal
addit po[[it. 4 Alii n fingulorum; alii in fingulis. . Marcianus in. L. 36. b.
t. fiugulis fiuguli, quod eodem redit. o r T o. — Hal. zn fingulorum. 5 Conf.

— L. 24. D. b. t., vbi fpecies propofita eft de tribus heredibus inftitutis, primo ;

ex beffe, id eít, o&o vnciis, fecundo ex quadrante, tertio ex vncia. — Male
&deo Theophilus pofuit fpeciem de duobus; primo ex feptunce, altero ex quin-
cunce. A COSTA. 6 Pofteriora in quibusdam defunt, nec Theophilus ha-
bet, fed Reícriptum Antonini Pii extat in L. 1. C. h. t., cuius infcriptio, pari-
ier ac annus in fubícriptione emendari debent. o r x o. 7 Sic quoque omnes

]

et coheredi fuo * fübftituto dato, alius * fubftitutus fuerit:

Diui Seuerus et Antoninus fine diftinCctione ? refcripferunt ad
vtramque partem fübftitutum admitti. $. 4. 5i feruum alie-
num quis patremfamilias arbitratus heredem fcripferit, et, fi
heres non effet, Maeuium ei fubftituerit, isque fernus iuífu
domini adierit hereditatem , Maeuius *? in partem admittitur * *,
Illa enim verba, fi heres non.erit, in eo quidem, quem: alie-
no iuri fubieCtum effe teftator fcit, fic accipiuntur: fi neque
ipfe heres erit, neque alium heredem effecerit, In eo vero,
quem patremfamilias effe arbitratur, illud fignificant: fi here-
ditatem fibi, eiue **, cuius iuri poftea fübiectus effe coeperit,
non adquifierit *?. Idque Tiberius ** Caeíar in perfona Par-
thenii ferui fui conftituit. F
TIT.. XVL.
| DE PVPILLARI SVBSTITVTIONE.

LIBERIS, fuis impuberibus, quos in poteftate quis habet,
non folum ita, vt fupra diximus , fubftituere poteft, id
eft, vt fi heredes ei non extiterint, alius fit ei heres: fed eo
amplius, vt, et * fi heredes ei extiterint, et adhuc impuberes
mortui fuerint, fit ei ? aliquis heres: veluti fi quis dicat hoc

",2 é . . * . :
.modo, Titius filius meus heres mihi efto;: ? Si filius meus he-
res mihi non erit, fiue heres erit, et prius moriatur, quam in

fuam tutelam venerit, tunc Seius heres efto. Quo cafu fiqui-
dem non extiterit heres filius, tunc fubfüitutus patri fit heresz
fi vero extiterit heres filius, et ante pubertatem decefferit , i-
pf filiofitheresfubftitutus. Nam moribus * inttitatumeft, vt,
cum eius aetatis filii fint, in qua ipfi fibi teftamentum facere
non poffunt, parentes eis faciant. . $. r. Qua ratione exci-
tati, etiam Conftitutionem pofuimus in noftro Codice, .qua
profpectumeft, vtíi ? mente captos habeant filios, vel nepotes,
vel pronepotes, cuiuscumque fexus, vel gradus, liceat eis,
etfi puberes fint, ad exemplum pupillaris fubftitutionis, cer-
tas perfonas fubftituere. Sin autem refipuerint, eamdem fub-
ftitutionem infirmari; et hoc ad exemplum pupillaris fubftitu-

tionis , quae, poftquam pupillus adoleuerit , infirmatur. $.2.
Igitur in pupillari fubfütutione, fecundum praefatum mocum
ordi-

Charondae. Vulgo coberede fubflituto. Verbum dato deeft in libris Contii. o T T 0.
Háal. cobaerede fubflituto dato. 8 Hal addit ez 9 Theophilus verba prae-
cipua fime difliutlioue omifit, a Marcilio notatus. o TT 0. — Sine difliuclione , id
eft , non obferuato ordine fcripturae vel mortis vel repudiationis, quod expli-
catius tradit a Cofta, — 10 Hal addit fu^&itutus. 11 Regulariter fub-
ftitutus cum inftituto non admittitur, L. ;. D. de acquir. vel om. bered. Hic
tamen hoc aequius vifum admittere tuendae voluntatis cauía, Neque enim heres
fcriptus-, contradicente fubftituto, fecurus effe poteft, propter errorem teftato-
ris, qui ingenuum fibi heredem effe voluit: nec viciffim fubftitutus poteft effe
heres, nifi ferui inftitutio valeret: nam vbi inftitutio non valet, ibi nec fubfii-
tutio, L..44. D. de vulg. et pupill. fubflitut. ^ COSTA. 12 Hal vel e;.
13 Manifefte hic $ depromtus eft ex L. 4o. et 41. de bered. inflituend. Sed
pugna eft, cum in L. 40. Iulianus femiffem inter dominum ferui et fubftitutum
diuidi velit. Pomponius autem in L. 417. femiflem tribuat domino ferui , femif-
fem fübftituto. Vid. quae Viglius Zuichemius, Cuiacius, lan. a Cofta et Marci-
lius ad h. $. commentati funt, — Addatur Merillius Zjb 1v.. Obf. 34.. 14.:Sic
etiam in £. 41. D. b. t. Et boc Tiberius Caefar. — At in tribus Codd. Theophi-
li eft'Avrtwylvoc, quod valde placet Hotmano, vt Antoninus Pius intelliga.
tur: re&ius difplicet illud Triuorio Off. apol. c. 32. s. 6. — Alciatus lib 1. Difp.
€. 2. in d. L. 41. et hic mauult T2tu;, vt fuerit Parthenius Domitiani, cuius
Sueton. meminit ei vita c. 16. Alii Parthenium poctam, a Tiberio manumif-
fum intelligunt, de quo Sueton. Ti/er. c. 70. Sed vid. Cl. Fabric. /;/]. Graec.
lib. YJ. €. 27. ". 9. pag. 677. . Varii fane Partbemii Caefarum ferui fuerunt.
Apud Gruter. pag. j42. 4. . PARTHENIO CAESARIS N. AB
ARGENT O et pag. 616. 4 $- PARTHENIO CAESARI S. Conf.
Gundlingian. P. xxx. Ohf. ;. o r r o. ; |
1 Apud Hal deeftet. |—— 2 Hal eis. 3 Hal. praefigit Et. 4 Sic
etiam Vlpian. L. z. pr. D. b. t. et Theophilus. Perperam in quibusdam Charon-
dae a traioribus. o T T O. Lex XII Tabb. de pecunia ífua tantum, non de aliena
loquebatur. Sed, quod ita accideret per pupillum, qui teftari non poterat, vt
hereditas ad legitimos heredes et inuito patre perueniret; haec fubftitutio mo-
ribus, vel, quodidem,iure ciuili, 4L. 2. $. j. D. de or. igr.,id eft, au&oritate
ex interpretatione Prudentum introducta eft. à Co s T a. 5 Hal inferit quz.

34 JINSTITVTIONVM LIB.IH. TIT. XVI. XVII.

ordinata, duo qnodammodo funt teftamenta 5: alterum pgxtris,
alterum filii: tamquam fi ipfe filius fibi heredem inftituiffet:
aut certe vnum teftamentum * eft duarum caufarum, id eft du-
arum hereditatum, — $. 3. Sin autem quis ita formidolofus
fit, vt timeret $, ne filius eius ?, pupillusadhuc, ex eo quod
palam fübfiitutum accepit *?, poft obitum eius periculo infidia-
rum ** fübiceretur *?^: vulgarem quidem fubftitutionem palam
facere, etin primis teftamenti partibus *? , debet: illam au-
tem fübftitutionem, per quam, et *^ fi heres extiterit pupil-
lus, et intra pubertatem decefferit, fubftitutus vocatur, fepa-
ratim in inferioribus partibus fcribere, eamque partem proprio
lino, propriaque cera confignare, etin priore parte teftamen-
ti cauere debet *5, ne inferiores tabulae viuo filio, et adhuc
impubere aperiantur. lllud palam eft, non ideo minus valere
fubftitutionem impuberis filii, quod in hisdem tabulis fcripta
fit, quibus fibi quisqué heredem inftituiffet, quamuis pupillo
hoc periculofum fit. ^. $. 4. Non folum autem heredibus in-
ftitutis impuberibus liberis ita fübftituere parentes poflunt, vt
fi heredes eis extiterint, et ante pubertatem mortui fuerint,
fit eis heres is, qüeän ipfi voluerint: fed etiam exheredatis.
itaque eo cafü fi quid ** pupillo ex hereditatibus, legatisue,
aut donationibus propinquorum atque amicorum adquifitum
fuerit, id omne ad fubftitutum pertinebit. Quaecumque dixi-
mus de fubftitutione impuberum liberorum, vel heredum infti-
tutorum, vel exheredatorum, eadem etiam de poftumis intel-
legimus. $. 5. Liberis autem fuis teftamentum nemo face-
re poteft, nifi et fibi faciat: nam pupillare teftamentum , pars
et fequela eft. paterni teftamenti: adeo vt fi patris teftamentum
non valeat, nec filii quidem valebit. - — $. 6. Vel fingulis au-
tem ** liberis, vel ei, qui eorum nouiffimus impubes morie-
tur, fubftitui poteft. Singulis quidem, fi neminem eorum
inteftato *5 decedere voluit: nouiffimo, íi ius legitimarum
hereditatum integrum inter eos cuftodiri velit. $. 7. Sub-
ftituitur autem impuberi aut nominatim, veluti Titius: aut
generaliter, vt quisquis mihi *? heres erit. Quibus verbis
vocantur ex fubfütutione, impubere mortuo filio, illi, qui et
ei ?? fcripti fint ^* heredes et extiterunt , et pro qua parte
heredes facti funt. $. 8. Mafculo igitur vfque ad quatuor-
decim annos fübftitui poteft: feminae vfque ad duodecim an-
nos. Et fi hoc tempus excefferint, fubftitutio euanefcit.
$. 9. Extraneo vero, vel filio puberi heredi inftituto,
ita fubfütuere nemo poteft: vt fi heres extiterit, et intra ali-
quod tempus decefferit, alius ei fit heres. — Sed hoc folum
permiffum eft, vt eum per fideicommiffum teftator obliget,
alii hereditatem eius, vel totam , vel pro parte reftituere:
quod ius quale fit, fuo loco trademus.- iv re

TIT. XVII. :
QVIBVS MODIS TESTAMENTA INFIRMAN-
| TVR t | z |
T ESTAMENTVYM iure faCtum vfque adeo ? valet, donec
rumpatur irritumue fiat, $. r. Rumpitur autem tefta-

6 Duae enim fünt hereditates, quas paulo poft casfas appellat. — *? Vnus te-
ftator, vna fcriptura, vna folemnitas, vna Falcidia. A COS T A. 8 Hal t
meat. 9 Hal fuus. IO Hal. acceperit. 11 Galba eo nomine quen-
dam in crucem egit. Suetom, in ita c. 9. Perfius Satyr. ». v. 12. pupillumue
vbinam, quem proximus beres impello, expumgam. Fuit et mulier Milefia, quae,
accepta a fecundis heredibus pecunia, abortum fibi procurauit, L. 5 . D. de poenis.
MVRETVS., 12, Hal. fubiaceat. I5 InVulgatavox ordinave eft a Gloffa.
o TO. Eft apud Hal. I4 ApudHal. deeft et., I5 Apud Hal. deeft debet.
I6 Inferitur hic in aliis exberedato, fed re&dius abeft, O't T O. Extat apud Hal.
17 Apud Hal. deeft outem. . 18 Hal. inteflatum. I9 Theoph. et quidam
Charond. sibi patri. oO TT O. ^ 20 Apud Hal deeftei —— 21 Hal fznt.

1. Hal. f'njïrmentur. 2, Hal, «faue eo. 5 Apud Theoph. olim lege-
batur 4?] MeiyxyTOc, mon manente, quod librariorum peccatum Fabrotus de-
* * " * * .
leto 447 correxit. O T T O. 4 Id eft, non minuto capite: hunc enim primum

-infirmandi modum, quo teftamentum rumpitur, opponit-fecundo modo, quo
capitis minutione in eodem ítatu manente teftatore, teftamentum irritum fit,

mentum, cum in eodem ftatu ? manente teftatore ^, ipfius te-
ftamenti ius ? vitiatur.. Si quis enim poft factum teftamenturn
adoptauerit fibi filium per Imperatorem, eum, qui eft fui iu-
ris, aut per Praetorem fecundum noftram Conftitutionem eum,
qui in poteftate parentis fuerit, teftamentum eius rumpitur
quafi adgnatione fui heredis. $. 2. Pofteriore quoque tefta-
mento, quod iure perfectum eft, fuperius rumpitur, Nec in-
tereft, extiterit aliquis heres ex eo, an non. Hoc enim folum
fpectatur, an aliquo cafu exiftere potuerit, ldeoque fiquis
aut noluerit heres effe, aut viuo teftatore, aut poft mortem
eius ante, quam hereditatem adiret, decefferit, aut condicio-

ne, fub qua heres inftitutus eft, defectus 9 fit: in his cafibus -

paterfamilias inteftatus moritur. — Nam et prius teftamentum
nonvalet, ruptum a pofteriore: et pofterius aeque nullas habet
vires, cum ex eo nemo heres extiterit. $. 3. Sed et fi quis
priore teftamento iure perfecto, pofterius aeque iure feceritz
etiamfi ex certis * in eo heredem inftituerit, fuperius 9 tefta-
mentum fublatum effe, Diui Seuerus et Antoninus refcripfe-
runt: cuius Conftitutionis verba ? inferi iuffimus, cum aliud
quoque praeterea in ea Conftitutione expreffum eft *9, Impera-
tores Seuerus et Ántoninus Cocceio Campano **, Teftamen-
tum fecundo loco factum, licet in eo certarum rerum heres
fcriptus fit, perinde iure valere, ac fi rerum mentio fatta non
eflet: fed *? teneri heredem fcriptum, vt contentus rebus fibi
datis, aut fuppleta quarta ex lege Falcidia, hereditatem refti-
tuat his, qui in priore teftamento feripti fuerant, propter in-
ferta *? verba, quibus, vt valeret prius teftamentum, expref-
fum eft, dubitari non oportet, Et ruptum quidem teftamen-
tum hoc modo efficitur. $. 4. Alio autem modo teftamenta
iure facta infirmantur: veluti, cum is, qui fecit teftamentum,

capite deminutus fit. Quod quibus modis accidat, primo li« -

bro retulimus. |Hoc autem cafu irrita fieri teftamenta dicun-
tur, cum alioquin et quae rumpantur *^, irritafiant: et quae
ftatim ab initio non iurefiunt, irrita funt, .Et ea *?,quae iure
faCta funt, et poftea propter ^9 capitis deminutionem irrita fi-
unt, poflumus nihilominus rupta dicere. Sed quia fane com-
modius erat fingulas caufas fingulis appellationibus diftingui,
ideo quaedam non iure facta dicuntur , quaedam iure facta
