| . Íed ätlam in res, qáae mulieri^obligatae/fant $. r. Paulus

XXXIL. PowPownrv s ujlibroHH.- Senatusconfultorum. .

fufcipiat, vix eft, v? füccurrijéf;debeat: nifi fi fraude credito- |

TIT. U4 1L

annis $7 circumfcripti per omnia habenda eft mulier. $. r.
Si emulier rem a fojpignori datam per interceffionem reciperel yccs«
velit, fructus etiam liberos reoipit: et fi res deterior fatta fue-
rit, eo nomine magis|deftimetur ??. — Sed [filcreditor, qui pi-15& fut,,
gnus per interceffionem acceperit 9?, hoc alii vendidit, vera L
eft eorum opinio, qui petitionem dáridam &i putant et *? ad- 125
uerfus bonde fidei emptorem: ne melioris condi&ionis emptor
fit, quam fuerit yenditor. $. 2. Item fi mulier creditori viri
fundum yædzät, et tradidit *^ ea condicione, vt emptor ac-
geptaäjpggggjgm, viro referret, et hunc fundum víhdicat, ex-
iceptio quidem opponitur ei de re empta et tradita, fed repli-
cabitura muliere, AyT "^ st EA vENDITIO CONTRA .
SENATVSCONSVLTVM FACTA|SIiT. Ethoc procedit, 15* ^.
fiue ipfe creditor emerit, fiue interpofuerit alium, quo imulier/
ea ratione capeat re füa. . Idem eft et fi non pro viro, fed pro 7* 9- £:
alio debitoff6j rem fuam tradigïï $. 3. Si mulier, ne ipfa in-
tercederet, alii mandaret *?, vt id faceret, an.in huius perfo-
. * . C»ct . . . j . ;
nalocus huic Senatusconfulto fit, qui rogatujj mulieris id fa- J 2e
ceret? totus enim ferfio Senatüsconfulti ad petitionem non
dandam aduerfüs ipfam mulierem fpeCtat. EEt puto, rem ita
effe diftinguendam, vt fi quidem creditor, cui me obligauiJ2sc Z,
mandante muliere hoc in fraudem Senatusconfulti egiffet, ne
ipfa internenifet contra Senatusconfültum, daret autem alium, ;jo *; .

L ;m'-;'pn 7n, —— 6frn aE , Em

Jexcludendum eum excbptione fraudis Senatusconfulti 7* fa- D o sotp r

Cae: fi vero is ignoraffet, ego autem fciffegt) tunc mandati -*
me agentemy cum muliere, excludendum effe: me autem cre-
ditori teneri. $. 4. Si mulier, pro eo, pro quo intercefferit ? 5,
iudicium parata fit accipere, vt non in|veterem debitorem actio [ Je: fey.
detur, quoniam Senatusconfulti *9 expeptionem opponere
poteft, cauere debebit *7, exgeptione fe non vfuram,jet ficad [, 22e^£
iudicem ire.) $. 5. Intercederejmulierem intellégendum eft, -
etiam *?, pro eo, qui obligari non poffit, veluti, fi pro feruo
alieno intercedit ??; fed reftiffa interceflione, in dominum

reftituenda. ff a&tio,
/ ReIECE. "
/2? pE COMPENSATIONIBVS. I
dibro. VI, -Pandettar

MopEsTINVS : : um ,
"lowPENSATIO, eft debiti| et| crediti inter Ífe contri-
butio. - o Vpro il e n ss Qnsp]s
$4erx. TI. IVLIALNVSW' NYSQVIS-
QvE creditorem fuum, eundemque debitorem, petentem fum-
mouet, íi paratus eft compenfare. |
Ill. PouPouNzrvsilibro-XXV.—ad Sabinum, Ipko
compenfatio neceffaria eft, quia intereft noftra potius non fol-
uere, quam folutum repetere. Á

^*:01V. PAvrnvsiibro lI ad-Sabinum. — VERvw eft,

"quod et Neratio placebat, et Pomponius ait: ipfo iure eo mi-
nus fideiufforem ex omni contractu debere, quod ex compen-
fatione reus retinere poteft: ficut enim cum totum peto a reo, f
male peto, ita et[fideiuffor non tenetur ipfo iure in maiorem 199/33
quantitatem, quam reus condemfhari poteít. |
V. Garvs librotx. j -prouineme; Sr
ovriDp a fideiuffore pete&tur ?, xequiffimum eft, eligere fide-
iufforem,

Hal. accepzt. GER. 70 Hal. et Vulg. etiam. BR. 71 Ap. Hal. et tradi-
dit, abfunt. GEm. Seruauit tamen quae fequuntur: et tradita, — Alioquin qui
prima verba tollunt, etiam per confequentiam tollunt poftrema, idque quo con-
ueniat L. 4. C. P. contra quos Iac. Gothofredus Auzmaduerf.c. 10. BYNK. — 72
Gothofr. in nota: acíi ea. Flgl. GER. — 73 Hal. mandarit. GEB, — 74 Ma-
lumus: Sematusconfulto. Librarius o cum i commutauit, 1ta in L. 30. Sena-
tusconfulti Velleiano, erat pro. Senatusconfulti Velleiaui, et in hac ipfa lege $. 2.
eft oppinitur, pro oppomitur. Nonnullae editiones vt et MSS. habent figla:
$. C. Hal. tamen et aäj ecte. llequidem: fa&ae Senatusconfulto. BR. — Come
pendia fcripturae habent S. Cruc, 'Treuif. Bynkersh. ILybarb. $Cto.; Vat. T&üL
I. et Bynkersh. T. vt eft Flor. GEz. 75 Hal. znterceffit. GER. 76 Hal.
Senatus exceptionem. GEB. 777 Vide Aueranium 1/. Interpr. Inr. $. GEB.
78 Hal. et, loco etiam. GE B. 79 Hal. intercedat. GEB.

à Hal zev»xzéw. GEE. — 2 Hal h. VIIL. GEB. — 3 Hal. petatur.

GE

N
r,:,m' l

!

l'l

—
aX

DIGESTORVM LIB. XVI. TIT. If.

iïxfforem, ^ quod ipfi, aü quod reo debetur, compenfare ma-
s kaþyz-ht: fed et, fi vtrumque velit compenfare, audiendus eft.
va"* äf'f"""w (quod natura debetur, venit in compenfationem.
pr XKHM. 2en: ]Mi VII. 10 E w Jdibro- XX VIH. ad- Edictum ?.
-y«^- diem debetur, non compenfabitur, antequam dies venïtf, quam-
[.X/S. quam dari oporteat. $. r. Si rationem compenfationis iudex
non habuerit *, falua manet petitio: nec enim rei iudicatfe
exceptio obici 5 poteft. Aliud dicam, fi reprobauit &penía-
tionem *9, quafi non exiftente debiä: tunc enim rei iudica-
tae mihi nocebit exceptio. &cyes'ac. b :
VIH. Garvs libroIX.ITadEditumprouinciale. Iw
COMPENSATIONEs- ? etiam id deducitur, quo nomine
cum a&tore lis conteftata eft: ne diligentior quisque deterioris
condicionis habeatur, fi compenfatio ei denegetur.
IX. PAvrvsVWibreXXXIL I5 adEdittum. Sr cvw
filiofamilias autferuo contratta fit focietas, et agat dominus
vel pater;jifolidum per compenfationem feruamus: quamuis, fi
ageremus, dumtaxat de peculio prüeftaretur. $. 1. Sed ficum
filiofamilias agatur, an, quaàe patri debedinktur **, filius com-
penfare poffit, qugeritur? Et ** magis eft admittendum: quia
vnus contfactus eft: fed cum condicione, vt caueat, patrem
fuum ratum habitürum: id eft, non exatturum, quodis com-
penfauerit *9. - .— 1] f€xagess«mov
X. VrP IANVSWHW;I"ad Edictum. Sr Aw-
ao fotii parem neäegentiam ocietatiladhibuimus, dicendum
eít, definere nos inuicem effe obligatos, ipfo iure compenfatio-
ne neglegentiae fa&aä, Simili modg robatur, fi alter ex re
communi aliquid percepit *, altentartfamineglégentiam exhibu-
erit *?, quae eadem quantitategeftimatur ??, compenfationem
factam videri, et ipfo iure ifiüicem liberationem ^*. $. r. Si
quis igitur compeníare potens, foluerit, condicere poterit, quafi
indebito foluto. $. 2. Quotiens ex maleficio oritur actio, vt-
puta ex caufa furtiua, ceterorumque maleficiorum, fi de ea ??
pecuniari&?? agltur, compen(atio locum habet. . Idem eft e& fi
fi iro tww,condicatur ex caufa furtiua. Sed et qui noxali iudicio con-
£* genitur, compenfatiqgjgfny opponere poteft. $. 3.. In ftipula-
tionibus quoque, qufe inftar aCtionum habent, iid éftj praeto-
riis ?^*, compenfatio locumfkabet: Ef fecundum TIulianum, tam
f& dnlipfa ftipulatione, quam jitij ex ftipulatu a&tione poterit obici

Qvopn in

compenfatio. XXYX l.. 3. |
XI. IpeM Wæeämæ[fæggdg* 25 ad Edictum:

CvM ALTER aàlteri pecuniam fine vfuris, alter vfurariam de-
bet, conftitutum eft a Diuo Seuero, concurrentis ?? apud
vtrumque quantitatis vfüras non effe praeftandas.
XII. IpEM i LX V. l IprM iuris eft
non folum in priuatis, verum etiam in caufa fifci conftitutum.
Sed et fi inuicem fit vfuraria pecunia, diuérfae tamen fint ?*
vfurae, compenfatio nihiló minus loCum Hàbet eius, quod in-

uicem debetur.

& ;
$ E 4 "lï, !
as V

BSEL.L.

GEB. — 4 Hal praefigit vtruym. GEB. & Hal. hic habet: lib. XXX. ad
Sabinum. — Cauía erroris eft perfpicua et notabilis. — Orniffo capite praecedenti,
/' quod breuiffimum eft, verba huius capitis adnexa per errorem fuere infcriptioni
praeccdentis illius capitis : omiffa vero lex cum noua infcriptione in continenti
fubie&ta eft nempe: IDEAM lib. XX. ad edidium. Eadem legum trale&tio cít
in Vulgatis. BR., 6 Hal. veniat. GEB. — 7 Hal babwit. GEB. — 8 Taur.
oblci, GEB. 9 Taur. reprobaDit. Hal, reprobarit. GEB, — IO Vulg. com-
penfationem, et ita paffim in h. t. et alibi, BR. — II Hal l. V. GEB. — 12
Hal, In compenfatione. GEB. I3 Hal. ljj. XXXI. GER. I4 Hal. de-
bentur. G EB. 15 Hal. Quod, loco et. GEB. — 1Ó Hal. compenfarit. G EB.
17 Hal. ljj. XXI. G. 18 Hal. perceperit. G E B. 19 Hal. adbibuerit.
G EB. 20 Hal. exifiimatur. GEB. 21 Hal. liberari. "Vulg. liberationem
competere. BR. 22, Hal. et Vulg. inferunt re, et probo, facile ante pe exci-
dere potuit, BR. 23 Vulg. pecuniariter. BR. 24 Ap. Hal. id efl, prae-
iorüis, abífunt. G EB. 25 Hal. lij. XXXIII. GER. 2,6 Bafil. icopuérgov
aocóryrg, BR.. . 277 Ap. Hal. fint, abeft, GEB. 28 Hal. li. LXXV1I.
Grz. 29 Hal IABOLENVS lib. XE. GEB. — 30 Hal. iu compenfatione.
Grm. 31 Hal lib. XXV. imwo^av. GEB, — 22 Hal. Refpondi. GEB. — 23

/VI. VrPrANvSiibro-XXX.-ad-Sabinum; ETrAw|

|

XII. InzxllbreLXVL-—4Edi&um. Qvop La-

beo ait, non eft fine ratione: vt, fi cui petitioni fpecialiter de-
ftinata eft compenfatio, in ceteris non obiciatur. |
xaéto( XIV. IAvorxENvs ex

cvMQvx per exfeptioném perémi poffunt, in compenfatio-
nem ?? non veniunt.? ?*f —— a L ece, proguexi
XV. Ipnxgm dibroilL&Epiftularum. 3*, PgcvNIAM

certo locoäTitio dari ftipulatus füm: is petit a me, quam ei
debeo, pecuniam: quéero, an hoc quoquéjpenfandum fit, quan-
ti mea interfuit, certo loco dari? Refpondit ??, fi Titius pe-
tit, eam quoque pecuniam, quam certo loco promifit, in com-
penfationem deduci oportet: fed cum fua caufa, id eft, vt ra-

€c,* * *** 9 -
tio habeatur, quanti Titii jnterfuerit, eo lgco, quo cenuenerit
pecuniam dari ?3,. £4c M W &9 &M äþ/ü ;

UAo4 AW PAPINIANVSIi CCv M ?*
MILITI caftrenfium bonorum alius, ceterorum alius heres
exþ:iggt, et ?? debitor alteri heredum obligatus, vult $? com-
penfare, quodjab alio debetur, non audietur. $. r. Cum in-
tra diem ad iudicati exfecutiónem datum, iudicatus Titio agst
cum eodem Titio, qui ?* et ipfe pridem illi iudicatus eft ??,

*
w»

7 o

4

y

compenfatio admittetur: aliud eft enim, diem obligationis non L '7«24$A542 a. .

veniffe, aliud humanitatis gratia tempus indulgeri folutionis. 1. :

XVII. f p x w libroT- Re Inko condetbna- : /.

frümentaride pecunide debitor *? non videbitur *':
compenfationem |habebit. L 2&4 wex :
XVIIL IpEwHibro-HT. *? Refponforum. — Iw REM

füam pr:ocurat?r dfætus, poft litis conteftationem fi vice mutua
conueniatur, $equitate compenfationis vtetur. $. r. Creditor

tus quod artiorem annonam wfedilitatis ?? tempore praebuit, & :
et ideo L^* ^:

compenfare non cogitur, quodjalii quam debitori fuo debet: ^« alcgaa « o

quamuis creditor eius pro eo, qui conuenitur ob debitum pro-
prium, velit compenfare. :
XIX. InxMllibro-XT. ^? Refponforam. DEngrTon^^K
pecuniam publicam feruo publico citra voluntatem eorum fol-
uit, quibus debitum reéte folui potuit: obligatio priftina ma-
nebit, fed dabitur ei compenfatio peculii
publicus habebit. LU ffevuc vneo.,
XX. InEM dibro XIII. ^5 Refponforuxa.. O5 wEeao-
TIVM copiarum ** expeditionis tempore mandatum curato-
rem condétrnatum, pecuniam iure compenfationis retinere non
placuit: quoniam ea non compenfagtur *9. |-pe: i den f uÉS o
XXL. Pavrvs|iibroLiQufeRionum PosrTEAQvAMJ ^'
placuit inter omnes, id, quod inuicem debetur, ipfo iure com-
penfari, fi procurator abfentis conueniatur, non debebit de ra-
to cauere, quia nxhil compenfat, fed ab inifio minus ab eo petitur.

XXII. ScXEvorAwibre-H.—Quaeftionum. 51 pE-

BEAS ,d;äg'em .qeiem *?, aut hominem, vtrum aduerfarius volet,
ita compenfatio huius debiti admitfitur, fi aduerfarius palam
dixiffet, vtrum voluiffet.
- XXII.

Gothofr. in nota: A]. reftituiri. Ploremtina: daturi — Antonius Augufiinus ;
datuiri. Nempe Flor. fuit: pecumiam datz. Poft deleto tw, fuperfcriptum ri.
Et inde nata eft Ant. Auguftino fua conie&tura. — Hal. hic woz, inferit: pecuniam
non davi. Yn margine tamen addit: al/as, deeff megatio. BR. Habent dari,
Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. GER. — 34 Gothofr. in nota; Si cum militi,
vule. Haloand. GERB. 35 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. zm. 36 Hal. et
Vulg. velit. BR. 37 Hal. quod, loco qui GER. 58 Hal. effet. GE R.
39 Gothofr. in nota: Budaeus, Alciatus et Haloander legunt: edalitat;s, vide
Duar. difp. 25. T? edaulitatzs non placuit Budaeo, Alciato, et Haleandro, fed
Duareno d. Difp. 25. li potius Florentinam tuentur. B R. 40 Bafil. eirw-
vixie wosuese. BR. 41 Taur. videV;tur. GEB. 42 Hal. lij. II. GEB.
43 Hal. lib. 1II. GEB. 44 Hal. et Vulg. inferunt fi. BR. 45 Bafil, às
7À móco» iv crexovALov, peculiotenus. , Vulg. peculii ferui im eo, quod. Hial. pe.
culii fini, qua. MSS. Vulgatam referunt. E fex folus Vat. I. Florentinam cu-
ftodierat, fed in iftum modum corre&us eft, "Treuif. Wifgg.þiie.ï/
liqui funt: Barb. Otob. S. Crüc. Bynkersh. et quidem vterque. GEB. 46
Hal. ljj. XII. GER.
"em in tempore expeditionis. B R.

d 3

47 Bafil. àz) ewevz &v waigl cquromebíae. ad co&mptio-
48 Hal. compenfatur. G & B.

[ini/^5, quod feruus ena 2 u

; *ä;ïþï Or»c0Pc $5.

,

/'LÁ € W)

49551.*£MW ,

280

— XXIII. PavrvsMibroIX. I», o0vopnp
/ pupillórum;nomine debetur, fi tutor petat, non poffe compen-
- f
! uerfario debet. j t
Q."'XXIV. InEgM llibro-HE-Deeretorum ?9.,,, Ivss IT
Imperator audiri adprobantem fibi a fifco deberi,iquod ipfe *

conuenygur.i,a
EPOSITÍ, VEL CONTRA. 2,

| Qe
f|D | |
! VLPIANVS tlLbroXXXadEä»l-&a-æ- : '
EPOSITVvM eft, quodcuftodiendum alicui datumeft. . Di

,&.9(*74,-0,,2;»: &um ex eo, quod ponitur : pggpiof?tio enim p * auget
. .. 5 dAepofitum ?, vt oftendat, totum fiddi! exus.commdï',um, .quod
Jogm U^* ad cuftodiam rei pertinet. $. r. Prdetor ait , QvonD NE-
i OVE TVMVLTVS, NEQVE INCENDII, NEQVE RVI-
NAE * NEQVE NAVFRAGII CAVSA DEPOSITVM
/( — — — SIT, IN SIMPLVM, PXX )? EARVM AVTEM RE-
4f wywjovAESYPRA COMPRAEHENSAE SVNT, IN
IPSVM IN DVPLVM, IN HEREDEM|EIVS, QVOD
Jex i, DOLO MALO EIVS FACTVM ESSE| DICETVR, QVI

MORTVVIS SIT, IN SIMPLVM, QVOD IPSIVS, IN
DVPLVM IVDICIVM|DABO. $.2. Meritoclzäps: caufas de-
ponendi feparauit Praetor, qude/ continent fortüitam caufam
depofitionis ex necefüitate defcendentem,non ex voluntate
. proficifcentem. $. 5. Eum tamen deponere tumultus, vel in-
cendii, vel ceterarum caufarum gratia intellegendum eft, qui
nullam aliam caufam deponendi habet, quam imminens ex cau-
fis fuprafcriptis periculum. $. 4. Haec autem feparatio cau-
farum iuftam rationem habet: quippe cum quis fidem ielegit,
; —— nec depofitum redditur, contentus effe debet fimplo: cum ve-
fj.;gw-*-ï g, KO exta te .5 'gece?ütate dep.or;at, pref'mt pe;rhalgüg] crimen: et
- s 5, publica vtilitag;coércenda eft *, vindicand&e reipublicde cau-
u t at c-on, las elt enim inptile * in caufis huiüsmodi fidem frangere.
L.I o a m $. 5 Quaqdepgüüs-rebus acceduntg, non funt depofita,|vt pu-
seluil li. tSfi homo veltitus deponatur: veflis.enim- non eft depofita,
necíi egíus cum capiftro: nam/folus equus depofitus eft.

$. 6. Si conuen'? ?, vtin depofito et culpa praeftetur, rata eft
conuentio: contractus enim legem ex conuentione accipiunt.
m Ím: Gandon, $. 7. Illud non æägþ-gþ—gïo, dglum non effe praeftandum ,]fi.
: conuenerit: nam haec conuentio contra bonam fidem, contra-
Hal. et Vulg. milia, abeft. Etiam Bafil. 3ojov $ 9£xo vouícuzra, et inter quin-
que MSS. non nifi Bynkersh. babet. BR&. — Non habent Barb. Otob. Vat[S. Cruc.
GEE. 50 Hal, lib. II. ad edicium. GEB. 51 Gothofr. in nota; 4uod et
ipfe. Haloand.legendum videtur: id im quod, vel: im quo ipfe. MH a Porta
habet: im quod ipfe, quod fumma fua fimplicitate fe probat. BR. — Et fane facile
potuit zm ab antecedenti: debéri, abforberi, vel a fcriptore Florentini codicis « in
deberin repudiari. — Debebit tamen et Goth. Haloandrinae lectioni addere,
quod idem habeat: comuemiitur,in margine autem addat: alias, cum ipfe. GEB.
Forte legendum: 4u04d, id eft, ad eam quantitatem, vel: 449 de, transpofitione
víitata, BYN K.

: [ : *
|ueo n — m fczf 7
Óa -
Jieee 0 n

«J £ic /zruwl. a m

^ eum, v
2f Cä'ut/,

', Ij "' ;,g(,a n0um ält "

I du m ex:

1 Donatus ad Terentii Eunuch. IT. 2. v. 45. detineo efl valde teneo. . De-
parcus, pro valde parcis, ap. Sueton. V. 16. adde Gellium VI. 16. BYNK. Et
Menag. Amoenit. Iuf. Ciu. c. 39. GEBP. — 2, Hal. et Vulg. pofitum. BR. — 3
Vide quae ad. hoc Fraetoris decretum illuftrandum attulit Van de W'ater I11.
Obf. 4. GEB. . /4 In Pand. Flor. cít traiectis literis zurnae, obíeruante etiam
Ant. Auguftino. J1I. Emend. 2. BR. 5 Hoc ex procul dubio ex fequenti ea
in earupm natum. Nam a imprudentius fcripta hoc modo QX. cum ^« non ita
difficulter confunditur. In continenti autem fe correxit librarius, relicto, vt fo.
let, quod erronee fcriptum erat, idemque poftea deleri omiffüm. n quatuor
codicibus ex fex 7? ex femper abfuit. In Vart. I. eft erafum, in Otob. deletum.
: |BR. Etiam ap. Hal. ex, abeft, et in Barb, S. Cruc. Treuif. Bynkersh. L. immo
K |et II. GEB. 6 Vulg. exigente. BR. 7 Gothofr. in nota Haloandri le-
Gionem non dedit integram. — Eft ibi: et pablica vtilitas co?rcendo vindicanda
eft veipublicae cauffa, et in margine: alias, vtilitate co?rceudum eft. viudicandae
veipublicae cauffa. GEB. Si quid mutandum, fic mutarem : paublica vtilitas vin-
dicajda efl co&rcendae veipublicae caufa. BYN K. Mauult Van de Water J. Op-
feru. 6. ob publicam vtilitatem, vel: ex publica vtilitate co£rcendum et vindican-

DIGESTORVM LIB.

fationem obici eius pecuniae, quam ipfe tutor fuo nomine ad--

| nem: cum illo depofitiattio eft; nec mandati teneris ?^;

XVIV-TITS IRERHI.

del:m
que bonos mores, eft : &t ideo þgä'jdquendgl eft. $.8. Si ve-
ftimenta fefüanda balneatori dáta perier&nt **, fi quidem nul-
lam mercedem feruandorum veftimentorum accepit, depofiti/ "
eum teneri, et dolum dumtaxat praeftare debere puto: quod
fi accepit, ex conducto, $. 9. Si quis feruum cuftodiendum -
coniecerit foäe in piftrinum, fi quidem mefces interuenjt cu-
ftodigtéj puto effe actionem aguerfus piftriharium ex conducto :
fi vero mercedem accipiebam *^ ego pro hoc feruo, quem in . E..
piftrinum accipiæ:t *3tl exllocato me agere poffe : quod fi ope- -- 294 £exiate,
rde eius ferui cüm/ cuftodia penfabantur, quafi genus locati et . 14/^5
conduéti interuenit: fed, quia pecunia non datur **, praefcri- 155 .5*
ptis v;äs datur actio: fi vero nihil aliud, quam cibaria !*5
praeftabat, nec de operis quicquam conuenit, depofiti actio eft.
$. 1o. In condnto etjlocato, et in negotio, ex quo diximus
praefcriptis verbis dandam a€tionem, et dolum, et culpam prae-
ftabunt, qui feruum receperínt. *^: at fi cibaria tantum da-
bffit **, dolutn dufütaxat: fequemur tamen *$, vt PompohliS, ..
: nid/ I9 A . e . — $05 5 7*403.,
ait, et quid/ ** habueruntprofcriptum ??, aut quidjconuené- « -
fit ^*: dummodo fciamus, et ff qu&l fuit profcriptum, dolum
tamen eos praeftaturos, qui receperunt, qui folus in depofi-
tum venit. $. r1. Si te rogauero, vt rem meam perferas ad 94 jero
Titium, vt is eam feruet, qua actione tecum experiri poffum,.
apud Pomponium quferitur? Et putat, tecum mandati, cum
eo,vero, qui ea$ re$ receperit ?*, depofiti. Si vero[tuo nomi- [. . e &

"Wé teceperit ^2, tu quidem mihi mandati teneris, ille tibi de- 2127 22«
pofiti: quam aCtionem mihi praeftabis, mandati iudicio con- (égucn FYl
uentus.(4$. 12J Quod fi rem tibi dedi, vt,, gg itius rem ?* '5 L puies r
non recepiffet, tu cuftodires, nec eam recébit 2^, videndum —
eft vtrum depofiti tantum, an et mandati actio fit2 Et Pom-
ponius dubitat: puto tamen, mandati effe actiorem : quia ple-
nius fuit mandatum, habens et cuftodiae legem. — $. 13. Idem
Pomponius qugerit, fi tibi mandauero, vt rem ab aliquo ??
meo nomine receptam cuftodias, idque feceris, mandati an de-
pofiti tenearis? Et magis probat, mandati éffe acfioriem, quia
hic eft primus contrattus ^7, $. 14. Idem ^5 Pomponius 2?. . -
iqu&erit, fi apud te'volentem ?? me deponere, iufferis apud li- 2655
bertum ?^ tuum deponere, an poífim tecum depofiti experiri 2
Et ait, fi tuo nomine, boc eft, quafi te cuftodituro, depofuif-
fem, mihi tecum depofiti effe aCtionem: fin?? vero fuaferis 33
mihi, vt magis apud eum deponam, tecum nullam effe actio-
quia
P ub rem
dum veipublicae caufa. GEB. 8 Gothofr. in nota: Aj inciuile. T5 imciujle
habet Hal, GEB. Inutile hic eft noxium et perniciofum, Eo fenfa Cel(us de
Re Medica lib. V. c. 27. vocat fungos inutiles, qui noxii et venenofi, Ex Grae-

^
-mn-—),'

perierint. GEB. 12, Taur. accipieVam. GEB. I3 Hal. recipiebat. GER.
Ceterum hoc verbum ab initio plane aberat, fed nec dabat, verum dabit, fuper- ^ f//54. AL [^
e
duximus. Ceterum codices feptem, quos confului, omnes habent dabit. Edi- / Ztäe//älw
I $. Cruc. Treuif. et Bynkersh. vterque. GER. 18 Hal. duntaxat fequemur. :
ta: et fi quid babuerint. Solus $. Cruc. vt Flor. Vulg. et fi quid. Hlal. et|
Florentinae fauent Bafil. vbi: mgeyeeQóueva. BR. — Etiam Hal. praefcriptum, vtro-
25 Vulg. receperit. GER. 266 Hal. alio. GE&. 2/^7 Bafil. zgorsgéves yag,
bominem. GEB. —52 KHl fim. GER. 33 Vulg. perfuaferis, male. Bafil.

cis verbi eius interpretatio non re&te petitur. BYNK. — 9 Hal. conuemiat. GER.
IO Hal. et Vulg. »n eff probandum. BR. — Taur. proVaVis. GE. II ial.
14 Hal. dabatny. GEB. — 15 Taur. ciVaria, et in fequ. $. iterum. GE B. — 16 .
Hal. praeflabit, et mox recepit. GER. 17 Taur. fi ciVavia tautum dabat. €f v o.
Ícriptum. — Quod quia forte in totum abeffe poffet, folitis fignis (puta duabus PII274 f
ftellulis) indicandum (nempe in Taurell. exemplo a Brenkm. typis deítinato) r&
tiones vero: dabant, praeter Noricam, quae babet: da£at, cum Taur. BR, Nem-
pe poft emendationes pauloante memoratas. —Codices funt: Barb. Otob. Vat.
tamen., GE]:PW x 19, tä-tc '?.aulo poft malumus 4404. — Codices hic Lcon.tuli fex. ||
Tres habent 204j ,dUargus Vat. I. ad eum modum corre&us, Otob. inferit fi, pu-|!
quod, vt legendum coniecimus. Bm. — Illi tresfünt: Barb. Treuif. et Bynkersh. I.*i
immo et Il. GER. 20 Editiones omnes: praefcriptum, hic et paulo poft.'
queinloco. GEB. . 21 Hal eat quod comuenit. GEB. 22, Hal. qui eam
recepzt. GEB. — 23 Hal. addit Titiws. GEB. — 24 Ap. Hal. rem, abeft. GE z.
primas enim agit. BR. 28 Vulg. inferit etam. BR. 29 Áp. Hal. Por-
ponius, abeft. G EB. 30 Hal. volente. G EB. 31 Hal. in margine: a/zzs,
cuu(QouAsóGuc. BR. 34 Hal. cam illo vero depofiti: wec mandati teneri. GE B.
| 25

DIGESTORVM LIB. XVI.

y P^ '
rem meam ?* geffi. Sed fi mandafti mihi, vt periculo tuo
apud eum deponam, cur non fit mandati aCtio, non video.
Plane fi fideiuffifti pro eo, Labeo]omnimodo fideiufforem tene-
riait: non tantum fi dolo fecit is, qui depofitum fufcepit, fed
et fi non fecit, eft tamen res apud eum: Lquid*;f—mïmj fi fureret
is, apud quem depofitum fit ?9? vel pupillus fit ?*? vel
neque heres, neque bonorum poffeffor, ,neque füucceffor
eius ?? eä;üaret?ss.tenebitur ergo, vt id|'praeítet ??, quod
| depofiti aCtione praeftari folet. $. 15. An in pupillum, apud
a : quem fine tutoris auctoritate depofitum eft, depofiti aCtio de-
" tur, qu eritur? Sed probari oportetfi apud doli mali iati cá-
pacem depofueris, agi poffe, fi dolum commifit: nam et ^?
£^ dn)quantum locupletior factus eft, datur attio in eum, et fi do-
]us non interuenit, $. 16. Si res depofita deterior reddatur ^T,
z fi non redditi 42, agi depofiti poteft: cum enim deteri
f, ;qua &gf , agi dep j enim deterior
. redditur, poteft dici, dolo malo redffïtaxfl hon eife, $. 17. 5i
feruus meus depofuerit, nihilo minus depofiti habdlo actionem.
Y — $. 18. Si apud feruum depofuero, et cum manumiffo agam,
Marcellus ait, nec tenere actionem: quamuis folemus dicere,
doli etiam in feruitutecommiffi teneritquem debere: quia et
delicta et.noxe caput fedütffitur: erit igitur ad alias aäicnes

lA.

In.,
competentes decurrendum. — $. 19. Haec actio bonorum pof-
fefforibus, ceterisque fuccefforibus, et ei, cui ex Trebelliano
jdi Senatusconfulto reftituta eft hereditas, competf. $. 20. Non
"m tantum praetéritus dolus in depofiti a&tione veniet du fed
etiam futurus: id eft, poft litem conteftatam. $. 21. Ji de fcri-
ts (

pit Neratius, fisfäs] depofita fine dolo malo amiffa fit ^*, et
oft iudicium acceptum recgiperffetur *5, nihilo minus recte
ad reftitutionem feum ^* compelli, nec debere abfolui, nifi re-
ftituat. Idem Neratius ait, quamuis tunc tecüm def)'oüti aCtum
| fit, cum reftituendi facultatem non habeas, Worreis forte clü-
lo Va2fz]) fis *", tamen, fi ante condemnationem reftituendi facultatem
(apfe g D reficue iE :
habeas, condemfiandum te, nifi reftituas: quia res apud te eft:
x ï* tunc, enim quá&erendum, an dolo Jngglo fgæceriä, cum rem non
| £^j ^^ Babes 48, . $. 252. Eft autem, et npudjIulianum libro tértio de-
" ! cimo Digeftorum fcriptum, eum, qui rem depofuit, ftatim poffe
depofiti actione agere: hoc enim ipfo dolo facere eum, qui
fuícepit, quod repofcenti rem non reddat. « Marcellus autem
Jszexiu, ait, non femper videri poffe, dolo| facere eum," "quijrepofcenti
"; mon reddat: quid enim, fi iüfp'ï'btïincia res üzf:', vel in horreis,
OW^ f"quorum aperiendorum condemlhationis tempore non fit facul-
: tas? vel condicio depofitionis non exftitit *?? $. 23. Hanc 5?
J peraa, a€Ctionem bongée fidei effe, dubitari non oportet. .$..24. Etideo
4« et 5* fructus in hafic aCtionenf venire, et omnem caufam, et
partum, dicendum eft: ne nuda res veniat. $.25. Si rem de-
pofitam vendidifti, eamque po&ea[tï&-:d'gmi&i, in cau ('a;hïlepoüti,

Lj*'* ^ etiam fi fine dolo malgpo&ea perierit, tenerài tej depofiti : qggg
T£* femel dol 5? fecifti, cum venderes. $. 26. In depofiti quo-
4 Hä e;qfa& aCtione in litem iuratur. $. 27. Non folum fi feruus meus,
iL u ^ fed et f1 is, qui bona ine. m1h.1 feruigt ??, rem depofuggt, tfe-
Vgþa j quiffimum erit, dari mihi aCtionem, fi rem ad meipertihentem/
J depofuit. $. 28. Simili modo, et fi vfümfructum in feruo ha-

beam, fi id, quod depofu[iæt;, ex eo peculio fuit **, quod aäme
pertinebat, vel res mea fuit, eadem attioneagere potero. $. 29.
Item fi feruus hereditarius depofuerit, heredi poftea adeunti
competit aCctio. $. 3o. Si feruus depofuit, fiue viuat, fiue de-

45 Hal. inferit zpfe. GEB.
Hal. ez, loco ezus. GEB.
Ap. Hal. et, abeft. GER.
Vulg. reddatur. BR.
G E B. 45 Hal. recuperaretur.

46 Hal.ef. GE2R. — 37 Hal. effet. GEB.
39 Hal. vti praeflet. "Vulg. vt praeffat. B &.
4t Hal. redditur. GEB.
43 Hal. et Vulg. actionem venit. BR. — 44 Hal. effet.
Vulg. recuperetur. BR. 46 Hal. in mar-
gine: alias, verum. 47 Hal claufi. GEB. — 48 Hal babeas. GEB. — 49
Hal. exfliterit. GEB. . 50 Hal. inferit autem. GEB. — 51 Ap. Hal. et, abett.
G E B. 52, Hal. addit malo. G EB. 53 Hal. feruit. Vulg. feruiebat. BR.
54 Hal. fuerit. GEB. 55 Hal. et Vulg. inferunt acio. BR. — 56 Hal. dolo.
GEB. 57 Gothofr, in nota: ad exbibendum, Et haec verba: ad exbiben-
dum, addunt Hal. et Vulg. BR. 58 Hal et, loco fed. GER. 59 Hal.

38
40
42 Hal. redderetnr.

feruus fit, qui depofuit, vnicuique dominorum in partem com-

TL H

cefferit, vtiliter dominus Uääqï.a&ïone e](perïetur: ipfe autem
feruus manumiílus non poterit agere: 'fed et fi fuerit aliena-
tus, adhuc ei competit aCtio, cuius fuit feruus cum deponeret:
initium enim contractus fpeCtandum eft. q. 3r. Si duorum

281

! i ao
petit ?* depoliti? "$. 32. Si rem a feruo depofitam Titio, quem :
dominum eius putafti, cum non elfet, reftituifes, depofiti aCtio-
ne[té'nom teneri, Celfus ait: quia nullus dolus 5* intercef-
fit: cum Titio autem, cui res reftituta eft, dominus ferui
agetälf fgd 5 ä fi exhibuerit, vindicabitur 5?: fi vero, cum
fcn'egF:H? aliengm *?, confümpferit $7, condemfhabitur: quia
dolo fecit, quo minus polfideret. $. 33. Eleganter apud Iu-
hanqm qu;(em.:ur, fi pecuniam ?g'ägus apud me depofuit, ita vt
domino pro libertate eiusdem,|egoque dedero, an tenear/de- «« 24 6
pofiti ? [Etlibro *|tertio decimo/* $2 Digeftorum fcribit, fi Xu.. yA AfX
quidem fic degero, quafi ad 55 hoc penes me depofitam 5*, | à
teque certiorauero, non competere[tibi depofiti aCtionem, quia . / 9. 7,
fciens recepifti : careoigitur dolo: fi vero quafi meam pro liber-
tate eius numerauero, tenebor. Quae fententia 55 vera rhihi vi-
detur: hicenim non tantum fine dolo malo non reddffit, fed nec
reddidit: aliud eft enim reddere, aliud quafi defuodare. $. 34.
Si pecunia apud te ab initio hac lege depofita fit, vt fi voluif-
fes, vtfreris, prius quam vtaris, depofiti teneberis. $. 35. Sde-
pejeuenit, vt res depolita vel nummi periculo fint eius, apud
quem deponuntur: vtputa fi hoc nominatim conuenit: fed et
fife quis depolito obtulit, idem Iulianus fcribit, periculo * fe *
depotiti ilh.g;ïiïe.öf'.: ita tamen, vt non folum dolum, fed et?
culpam et cuftodiam praeftet, non tamen cafus fortuitos. $. 36.
5i pecunia Hl.nlfacyfu-lg lignato depofita fit, et vnus ex heredi-
bus elus, qui depofuit, veniat repetens, quemadmodum ei fa-
tisfiat videndum eft./ Promenda pecunia eft vel coram Prae- / 7 .
tore, vel/interuenientibus honeftis perfonis, et exfoluenda DrOLÍ 27 2,».
parte hereditaria. Sed g |refic netur, non contra legem de- du
pofiti fiet: cum vel Praetore adétore, vel honeftis perfonis in-
teruenientibus hoc [eueniet/ 7: refiduo vel apud eum rema-
nente, f hoc voluerit: figillis videlicet prius ei impreffis, vel
a Praetore, vel ab his, düibus córam fignacula remota fünt:
vel fi hoc recufauerit, in Áede»£8 deponendo. Sed fi res funt,
quae diuidi non poffunt, omnes debebit 9? tradere, fatisdatio- r «x /c. 1...
ne idonea a [petitore ei praeftanda in; hoc, quod—fupra eius par- ;
tem eft: fatisdationemautem non interueniente, rem in Aedem m
deponi, et omni aöïiglgc depofitarium liberari. $. 37. Apud
Iulianum libro tertió decimo Digefterum talis fpecies relata
eft: ait enim, fi depolitor decefferit, et duo. exiftant, qui in-
ter fe contendant, vnusquisque folum fe heredem dicens, ei
tradendam rem, qui paratus eft, aduerfus alterum, reum de-
fendere, hoc eft, eum, qui depofitum fufcepit *?: quod fi neu-
ter hoc onus fufcipiat, commodiífime dici ait, non effe cogen-

4 J €.,

,ää e T'PJ::)LZ[,

J, enuem ,

. & J
féc €X A4 6

E !/1 7A , / Í
$ m . k

uenit

dum a Praetore iudi&ium fufcipere: oportereigitur rem depo-
ni in dede aliqua **, donec de hereditate iudicetur. $. 38.
Si quis tabulas teftamenti apud fe depofitas pluribus praefen-
tibus legit, ait Làbeo, depofitilaCctione recte de tabulis agi pof- . //7.

fe. Ego arbitror e—t?iniuriarum agi poffe, &i hoc animo reci-
tatum teítahientum eft quibusdam praefentibus, vt iudicia fe-
creta eius, qui tg&atus eít, dgpulgarmturt $. 39. Si praedo
vel fur depofuerint ^?, et|hos Marcellus libro fexto *? Dige-
, : L. ftorum

vindicabit. GEB. 60 Omnes hic: rem alienam, etiam MSS. — Solus Otob.

t
Florentinam fequitur. B R. —Habet et Hal. rem alienam effe. MSS] fant : Barb.WWL d«&äfn

du Bynkersh. I. et IL.| GEB. 61 Hal. confumpfit, GEB. — 62 Ita Taur.L.'
fed tantum 72 decimo exciderat, reponendum adeo foret: tertio * decimo*. BR. W « AL
63 Vulg. ob boc. BR, ^ — 64 Hal. depofitum, fufpicor mendum typographi cum "
retinuerit remotius 7HedTH. BR. 65 Taur. SEN Tia. GEB. 66 Hal. alli- W"*/M
gaffe. G EB. 67 Hal. euenerit. GEB. 68 Hal. zu aedem. GER. ó9' !
Taur, debeVit. GEB. 70 Ap. Hal. boc efl, eum, qui depofitum fufcepit, ab-
funt. GEB. 71-Hal. zm aedem aliquamm. GEB. — 72 Hal. et Vulg. depofue-
rit. BR. 75 Videtur legendum: 4uiuto, ait Contius. Vide L. :6. fupra
Commodati.

, " Ó
(dic €x: fpre Íore,.

e j

T pueis wf Wtait Trebatius, ciftam repetendam,

282

ftorum putat re&te depofiti a&uros:

nam intereft eorum, eo

$. 40. Si quis argentum vel aurum depofi-

quod teneantur. i
tum petat, vtrum fpeciem, an et pondus comple& debeat ?
hium forte, vel **

Et magis eft, vt vtrumque comple&atur :5 fc&phi
lancem, vel pateram dicendo, et materiam, et pondus adden-
! do. Sed et fi purpura fit infecta, vel lana, pondus fiiiliter adi-
fie pv ulclun., ciendum : faluo eo, vt fi de quantitate ponderis jincertum eft,
^- — $urantifüccurratur. $. 41. Si cifta fignata depofita fit, vtrum

cifta tantum petatur, an et
non fingularum rerum

At t»in*€, depofiti arendum: quod et fi res (oftenfae 1* fünt;]et fic de-
7/5"*' [ : : s $, Labeo autem ait,

pofitae, adiciendae "int et fpecies efti

l cï/*/:mg/ül ufe, eum, qui ciftam deporiit, fingulas quoque res videri deponere.

[ d Let.

f
J

TTNN S/ W « captum fraudatumque efl.. Ye autemin margine: alias, captus fraudatusque eft,
W , L^ tt fane praecedens: fj quid, poteft accipi, fi qua imve. BR, —— 84 Taur. libera-

*

Ergo et de rebus agere eum oporte Quid ergo, fi igno-
ffraunerit 79 is, qui depofitum fufcipiebat, res ibi effe? Non mul-
tum facere, cum fufcepit depofitum. EXro ** et rerum depo-
fiti agi poffe exiftimo, quamuis fignata ciíta depofitafit. $. 42.
Filiumfamilias teneri depofiti conftat: quia et[Ceteris aCtioni-

E*

s bus tenetur: fed et cum patre eius agi poteft, dumtaxat de
| eculio. Ídem et in feruo: nam cum domggo agetur. Plane
^but., et- 5? Tulianus fcripfit 5*, et nobis videtur;;fi eorum nomine,

qui funt in poteftate, agátur, veniát ?^ iij iudicium, et fi quid
[ um ^wn, per eum, in cuius iure fünt, captui frau atusue eft 99, vt et
dolus eorum veniat, non tantum ipforum, cum quibus contra-
Gum eft.— $. 43. Si apud duos fit depofita res, aduerfüs vnum-
quemque eorum agi poterit: nec liberabitur ** alter, fi cum
