|VARVNDAM rerüm dominium nancifcimur iure gen-

aeque feruatur: quàárundam iure ciuili, id eít, iure

proprio ciuitatis noftrae. Et quia antiquius ? ius gentium :
;

cum ipío genere humano proditum eft, opus eft, vt de hoc
prius referendum fit.

volucres, pifces, capientium fiunt. — . :

quae ex his apud nos funt edita.

IIT. Garvs libro II. Rerum cottidianarum fiue aureo--

rum ?. Qvonp enim nullius eft, id ratione naturali occu-

panti conceditur. — $. r. Nec intereft, quod ad ? feras be-
ítias '? et volucres, vtrum in fuo fundo quisque capiat, an
Plane qui in alienum fundum ingreditur venandi
aucupandiue gratia, poteft a domino, fi is prouiderit, iure
prohiberi, ne ingrederetur **. $. 2. Quidquid autem eorum

ceperimus, eo vsque noftrum effe intellegitur, donec noftra
cuítodia co&rcetur: cum vero euaferit cuftodiam noftram, et |

..X Rehd. fadum quicquam fuiffe. GE R.
BR. Etiam Rehd. GEB. |.3 Taur. INNgenuitatem. GE .

Hal. Sed Florentinam exhibent Vat. V. et Magl. In Rehd, cít: queret , for-
tc omiffis: . GER. 5 Rehd. uon iufla coutradictione, GEB. —
et Vulg. inczpiet. BR. Etiam Rehd. GEgB. — 7 Hal. et Vulg. inferunt: id eff.
A R. Rehd. idem , fed vltimae literae fuperfcriptae: st. GER. 8 Vulg..4e;
loco: pro. BR. Etiam Rehd. GrRP.
Ap. Hal. et Vulg. et, abeft, et Flor. eft deletum. BR.
- II Hal. zntevfit. — !
..Y Hal CAIV'S lib. IT. Inflitutionum. GEB. — 2 Ap. Hal. antiquius,
Rehd. vt Vulg. GE B. 3 Vulg. coeloque. B R.
5 Ap. Hal.et Vulg. et, abeft, et in omnibus MSS.

Et in Rehd. abeit.

4 Taur. Vefliae. GEB.

..E decem tamen Vat..II. habet: ferae beftiae velucres. pifcesque. reliqui prorfus :

tium, quod ratione naturali inter omnes homines per- .

$. r. Omnia igitur animalia, quae.
terra, mari, caelo ? capiuntur, id eft, ferae beftiae *, et ?.

2, Hal. et Vulg. fuadeat.
: 4 Taur.in Ad- :
, notat. [;ceret. m P. liqueret. Sed omnes editi et fcripti re&e habent , nifi . quod .
in Barb. le&io Flor. fit in margine adie&a. B R. Scripti cum Taur. facientes -
- Vat. l. II. HI. IV. VI. Chriftin. Pal. I. II. S. Cruc. I. Bynkersh. ' inter editos ;

6 Hal. -

9 Hal et Vulg. lataw. BR. — !O

—

| in naturalem libertatem fe receperit: noftrum effe definit, et

rurfus occupantis fit. :3 ! :
IV. FLonEN T1 Nvs libro VI. Inftitutionum !2. Ní-

i

| S1, fi manfuefacta emitti àc reuerti folita funt !3,

V. G ArvsSs libro Il Rerüm cottidianàrum fiue aureo-
rum ^^. Na-cvRALEM autem libertatem recipere intelle-
gitur, cum vel oculos noftros effugerit, vel ita fit in con-
fpectu notiro, vt difficilis fiteius perfecutio. $. r. Tllud quae-
fitum eft, an fera beftia *?, quae ita vulnerata fit, vt capi
poffit, ftatim noftra effe intellegatur. 'Trebatio placuit, ftatim
noftram effe, et eo vsque noftram videri, donec éam perfe-
quamur: quod fi defierimus eam perfequi, definere noftram
efle, et rurfus fieri occupantis: itaque fi per hoc tempus,

| i ! ! quo *? eam perfequimur, alius eam ceperit ** eo animo, vt
Il. FroREN TINvs libro VI. Inftitationum *. Vr*

ipfe ** lucrifaceret: furtum videri nobis eum commififfe *?.
Plerique non aliter putauerunt eam noftram effe, quam fi eam
ceperimus: quia multa accidere poffunt ??, vt eam non ca-
piamus: quod verius eft. $. 2. Apium quoque natura fera
eft. Itaque quae in arbore noftra confederint, antequam a
nobis ^* alueo concludantur, non magis noftrae effe intelle-
guntur, quam volucres, quae in noftra arbore nidum fece-
rint. . Ideo ?? fi alius eas incluferit, earum dominus erit.
$. 3. Fauos quoque fi quos hae ?? fecerint, fine furto quili-
bet poffidere poteft. Sed, vt fupra quoque diximus, qui in
alienum fündum ingreditur, poteft a domino; fi is prouide-
H | Es rit,

&suyBéruc, B R. . Puta Barb. Vat. T. IIT. IV. V. VI, Chriftin. Pal. IT S.. Cruc.
L. quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. GE &. 6 Hal. hanc infcriptionem ha-
bet integram, :nifi quod librum primum fubftituat fexto. GER. 7 Hal..et
Rehd. inferünt: ea. , G E B. 8 Hal. CAIVS libro II. inflitutionum. G E B.
9 Hal. et Vulg. 44oad. BR. Etiam Rehd. ex correQione.GEB. - 10 Taur.
Veflas. GEB. . 11 Hal et Vulg. ingrediatur. B R. Etidm Rehd. GEzs. | [2
Hal. hanc infcriptionem habet integram, nifi quod et hic Jib. 1. habeat loco:
lib. VI. GER. 13 Hal. uifi fi manfuetae faclae, mitti ac venerti folitae fint.
Et ita fere Rehd. nifi fiut man(uete facle et mitti et veuerti folite fiut.-.G E B.
14. Hal. CAIV'S lib. 1. iuflitutionum. GEB. . 15 Taur. Feflia. GEB. — 16
Hal. guoad , et Flor. ad, fuperfcriptum. BR. — Rehd. vt fuit Flor. GEB. 17
Rehd. acceperit. GEB. — 8 Hal, inferit: eam, et ita Flor. eft fuperfcriptum.
BR. Rehd. vt Hal. GEE. 19. Flor. eft: commiffff. GEB. .. 20 Rehd.
folent, loco: poffunt. GEB.. 21 Vulg. inferit: zm. BR. Et Rehd. GE a.

22, Hal. adeo vt fi. Vulg. ideoque fi. BR. Rehd. vt Flor. fed 7Z ideo, nonnemo
23 Rehd. bee i. c. eae. GER.

24

infcripfit: al. adeo vt, nempe vt Hal. G Ez.

$34

rit, iure prohiberi ne ingrederetur ^*, $. 4. Examen, quod
ex alueo noftro euolauerit, eousque noftrum -effe.:* intelle-
gitur, donec in confpectu noftro eft, nec difficilis enis perfe-
cutio eft: alioquin occupantis fit. $. 5. Pauonum ^" et co-
lumbarum fera natura eft. Nec ad rem pertinet, quod ex
confüetudine auolare et reuolare folent. Nam et apes idem
faciunt, quarum conftat feram eífe naturam. Ceruos quoque
itaquidam manfuetos ?5 habent, vt in filuas eant, et re-
deant: quorum et ipforum feram effe naturam nemo negat. In
his autem ?? animalibus, quae ^9 confuetudine abire et re-
dire folent, talis regula comprobata fe&, vt eousque noftra ef-
fe intellegantur, donec reuertendi animum habeant: quod cfi)
defierint reuertendi animum habere, definant noftra effe, et

fiant ?? occupantium. — Intelleguntur autem defiffe ?? re- .

uertendi animum habere tunc, cum reuertendi confuetu-
dinem deferüerint. $. 6. Gallinarum et'anferum non eft
fera natura: palam eft : enim alias effe:feras gallinas, et
alios-feros anferes. Itaque ?* fi quolibet modo anferes met;
et gallinae meae, turbati- turbataeue adf:o.longfus 3.2 euola-
uerint, vt ignoremus vbi fint: tamen mhllg minus in npfcrq
dominio tenentur. |.Qua de caufa furti nobis tenebitur,. qui
quid eorum lucrandi animo adpyaehend:erit. $. 7. ltem quae
ex hoftibus capiuntur, iure gentium ftatim capientium 33 fiunt,
VL FronEewTiNvs libro VI. Infttutionum ?*.
ITrM quae ex animalibus dominio aoftro eodem iure fübie-
ftis. nata-funt ?. CR ! | :
: VII. Garzvslibro IL Rerum cottidianarum fiue aureo-
rum ?5. Apso quidem, vt et liberi homines in feruitutem
deducantur 37: qui tamen, fi euaferint hoftium poteftatem,
recipiunt priftinam libertatem. $. r. Praeterea quod per al-
]uuionem agro noftro flumen adicit 35, iure gentium nobis
adquiritur. Per alluuionem autem id videtur adici, quod ita
paulatim adicitur , vt intellegere non poffimus, quantum quo-
quo ?? momento temporisadiciatur. $. 2. Quod fi vis flumi-
nis partem aliquam ex tuo praedio detraxerit, et meo praedio
attulerit *?: palam eft, eam tuam permanere. Plane fi lon-
giore tempore fundo meo haeferit, arboresque, quas fecum
traxerit ^* , in meum fundum radices egerint, ex eo tempo-

re videtur *? meo fundo adquifita effe. $. 3. Infuüla, quaein .

mari nafcitur, quod raro accidit, occupantis fit: nullius enim
eífe creditur. ^*? In flamine nata, quod frequenter accidit,
fi quidem mediam partem fluminis tenet, communis eft ^*
eorum, qui ab vtraque parte fluminis prope ripam praedia pof-
fident, pro modo ?? latitudinis cuiusque praedii, quae latitu-
do prope ripam fit: quod fi alteri parti proximior fit, eorum
eft tantum, qui ab ea parte prope ripam praedia poffident.
$. 4.. Quod fi ** vno latere perruperit ** flumen, et alia
. parte nouo riuo fluere coeperit, deinde infra nouus ifte riuus
^$ in veterem fe conuerterit: ager, qui a *? duobus riuis
comprehenfus, in formam infulae redactus eft, eius eft fcili-

24 Hal ingrediatur. |— 255 Vulg. inferit: 4uoque. BR. Etiam Rehd. GE R.
26 Flor. erat: smam[uetos apud babent, vt forte legendum fit: apud fe, mifi
natum eft ex antecedenti: apes. Bm. 27 Hal. et Rehd. enzm. GE P. 28
Vulg. inferit: ex, et etiam Flor. quidam e addidit. 8 R. Rehd. vt Vulg. GE&.
29 Rehd. fient. GE B. 30 KRehd. defimere. GEB. 31 Hal inferit: et.
GEB. 22 Vulg. louge. GEB. . 33 Rehd. occupanutium, GEB. — 34 Hal.
hauc infcriptionem habet integram ni(i quod et hic/ij. J. fexto fubftituat. G E B,
35 Hal. dominio moflvo fubiectis. mata [umt eodem iuve funt. Vulg. eodem mo-
do nifi quod in fine habeat: eodem iure moflva funt. B R. Rehd. vt Vulg. GEB.
36 Hal. CAIV'S lib. II. iufiitutionum. GERB. 37 Hal redigantur. G EB.
38 Hal et Vulg. adiecit. Bm. Etiam Rehd. GE . 29 Vulg. quoque. B R.
4O Vulg. appulerit. BR. Etiam. Rehd. GE B. 41 Hal.traxit. — 442 Hal.
et Vulg. videntur, et mox: adquifitav. BR. Etiam Rehd. GEB. — 43 Vulg.
praefigit: At.BR. — 44 Vulg. fit. BR.. Etiam Rehd. GEz. 45 Hal . in-
ferit: fcilicet. GEB.' 46 Hal.inferit: ex. GEB. — 47 Hal. et Vulg. prora-
perit. B.R. Rehd. prorupit. GEB. 48 Taur. riBus. GER. — 49 Hal. qui
ex duobus. GEB. 50 Vide Noodt. J. Pvobab. 1.E R. .. 51 Vulg. alia. BR.
52, Ap. Hal. latitudo,abeft, GE B, 53 Hal. et Vulg, addunt: eff. E R. Etiam

.DIGESTORVM LIB. XLL .TIT. 1,

cet, cuius et fuit. $. 5 Quod fi 5? toto naturali alueo reli«

Cto flumen alias 5* fluere coeperit, prior quidem alueus eo-
rum eft, qui prope ripam praedia poffident, pro modo fcili-

cet latitudinis cuiusque praedii, quae latitudo ?? prope ripám -

fit: nouus autem alueus eius iuris effe incipit , cuius et ipfum
flumen 5?, id eft, publicus ?* iuris gentium. . Quod fi poft
aliquot 55 temporis ** ad priorem alueum reuerfum fuerit et
57 flumen: ?* rurfüs nouus alueus eorum effe incipit, qui
prope ripam eius praedia poffident. ?? Cuius tamen totum

agrum nouus alueus occupauerit, licet ad priorem alüeum -

reuerfum fuerit flumen , non tathen is cuius is $9 ager füe-
rat, ftriéta **. ratione quicquam in eo alueo habere poteft:
quia et 9? ille ager, qui fuerat, defiit 9? effe, amif& pro-
pria ^* forma: etquia ^* vicinum praedium nullum habet ,

non poteft ratione vicinitatis vllam partem in eo alueo habere*

fed vix eft, vt id optineat. . $. 6. Aliud fane eft, fi cuius aget

totus inundatus fuerit: namque ?* inundatio fpeciem fundi

non mutat: et ob id cum recefferit aqua, palam eft, eiusdem

effe, cuius etfuit *^*, $. 7. Cum quis ex aliena materia fpe-

ciem aliquam füo nomine fecerit, Nerüa et Proculus putant,

hunc dominum effe qui fecerit: quia quod fattum eft, antea.

nullius fuerat ?. Sabinus et $? Caffius magis naturalem ra-
tionem efficere putant, vt qui materiae dominus fuerit 79 :
idem eius quoque, quod ex eadem materia fa&tum fit, domi-
nus effet ^*: quia fine materia nulla fpecies effici poffit: vel-

| uti fi ex auro, vel argento, vel aere *? vas aliquod ?? fece-

ro **: vel ex tabulis tuis nauem, aut armarium, aut fubfel-

lia fecero *5: vel ex lana tua veltimentum: vel ex vino et

melle tuo mulfum: vel ex medicamentis tuis emplaftrum , aut
collyrium: vel ex vuis *?, aut oliuis, aut 7* fpicis tuis vi-

num, veloleum, vel frumentum. — Eft tamen etiam media .

fententia reCte exiftimantium, Ífi fpecies ad. *5 materiam re-
uerti poffit, verius effíe, quod et *? Sabinus et Caffius fen-
ferunt: fi *? non poffit reuerti, verius effe, quod Neruae et
Proculo placuit: vt ecce vas. conflatum, ad rudem mafíam
auri vel argenti vel aeris reuerti poteft: vinum vero, vel o-
leum, vel frumentum, ad vuas, et oliuas, et fpicas reuerti
non poteft: ac ne mulfüum quidem ad mel et vinum: vel.em-
plaftrum , aut collyria, ad medicatmienta reuerti poffunt. Vi-
dentur 5$* tamen mihi recte quidam dixiffe, non debere dubi-
tari, quin ?? alienis fpicis excuffum frumentum eius fit, cu-
ius et fpicae fuerunt ??: cum enim grana, quae fpicis con-
tinentur, perfectam habeant fuam fpeciem, qui excuffit 5*
fpicas, non nouam fpeciem facit, fed eam quae eft, detegit ? 5,
$. 8. Voluntas duorum dominorum mifcentium materias,
commune totum corpus efficit: fiue eiusdem generis fint ma-

teriae, : veluti 99 vina mifcuerunt, vel argentum conflaue-
runt, fiue diuerfae: veluti fi alius vinum contulerit, alius

mel, vel alius aurum, alius argentum: quamuis et mulfi et
EURT | | ele-

Rehd.GEsz. 54 Hal et Vulg. publici.R R. EtRehd. GEE. . 55 Taur. ita, fed
dare debebat: aliquo T. GE R. 56 Hal.etVulg. tempus. BR. . 57 Ap. Hal. et
Vulg. et, abeft. BR Et in Rehd. GER. 58 Rehd. librarius antecedens et
hic collocaffe videtur, non male, fi idem valet, quod etiagm GEB. — 59 Hal.
et Vulg. praefiguot: Si.BR. Etiam Rehd. GEz. 60 Ap. Hal. et Vulg.
i$, abcft. B R. Etiam in Rehd. GEB, 61 Rehd, affrida. GEB. .. 62 Ap.
Hal. et Vulg. et, abeít. BR. Etiam in Rehd. GEB. — 63 Hal defmit. — 64
Hal. prima. GERB. 65 Hal. et Vulg. 4ui. BR. 66 Rehd. wam. G EB.
67 Vulg. fuerat. BR. . Et Rehd. GEBR.. 68 Hal fuerit. — 69 Ap. Hal.
et, abeft. GEB. 7O Vulg. fuerat. BR. Etiam Rehd. GEB. .. 71 Hal.
dominus fit. 72, Hal. et Vulg. inferunt: tzo. BR. — 73 Vulg. aliqua vafa.
BR. 74 Rehd, aliqua fecero vafa. GEB. — 75 Ap. Hal. fecero, abeft. GEB.
76 Rehd. addit: tuis. GE B. 7] MHal. inferit: ex. GE B. 78 Vulg. in-
ferit: eandem. BR. — 79 Rehd.boc quod, loco: quod et. GEB. 80 Vulg.
quod fi. &R. Etiam Rehd. GEB. — 81 Hal. et Vulg, videtur. BR. — 82 Hal.
et Vulg. inferunt: ex. BR. - Etian Rehd. G.
.84 Vulg. excutit. BR. 85 Fuit in Rehd. detegit, fed fa&um: detexit.

GEB. 86 Hal. et Vulg. inferunt: fi, haec etiam habet smfcuerint, com-
' : : : RT flaue-

83 Hal. et Vulg. fuerint. -

fuer
61
Cih
tlite
GCEL
lm |
GE
109 |
l nj
P
Häf. !t
3 Rcht

TM p

E ü

lil i
QUj ü
1 h
dn; ,
üEL,
W q

- w
"
r
TU
putnt,
» (
lnn.
-1'- 0

l
L

; '!
u
P.
ftg.
fbid.
Tito d
WW
m
D.
1l fj
jlite
ue t
m
qde
tejet]
vden
lh

n
Md

!
L rl
(
Pfe ((
]
NU
TT (l

y!
swn
pl

iv

cr

Täi;f' MT
jt I
jf
E
ylli d
d

« f
If. xta,ïd
j I^
A M

n :
us (b
h n
" H&L
u
"
j
, m

d

DIGESTORVM .LIB. XLI TIT. L

ele&tri **, noui corporis fit fpecies.. $. 9. Sed etfi fine- vo-
luntate dominorum cafü confufae fint duorum materiae, vel
eiusdem generis, vel diuerfae: idem iuris eft. $. ro. Cum
in fuo loco ?* aliquis ?? aliena materia aedificauerit, ipfe do-
minus intellegitur aedificii: quia omne quod inaedificatur , fo-
lo cedit. Nec tamen ideo is, qui materiae dominus fuit ?9,

defit eius dominus effe: fed tantifper neque . vindicare eam-

poteíft, neque ad exhibendum de. ea agere, propter legem
duodecim Tabularum, qua cauetur, ne quis tignum alienum
aedibus fuis iunctum ?* eximere cogatur, fed duplum pro eo
praeftet, Appellatione. autem tigni omnes materiae fignifi-
cantur, ex quibus ?? aedificia fiunt. Ergo fi aliqua ex.cau-
fa dirutum fit aedificiuin , poterit materiae dominus nunc ??

?^, et ab emptore longo tempore captum ?? poftea dirutum
fit, adhuc dominus materiae vindicationem eius habeat? cau-

fa dubitationis eft, an eo ipfo, quo ?* vniuerfitas aedificii lon-

£o tempore capta eft, fingulae quoque res, ex quibus con- |
ftabat, captae ?* effent: quod non placuit. $. i2. Ex diuer-

fo fi quis in alieno folo fua materia aedificauerit, illius fit ae-
dificium, cuius et folum eft:.et fi fcit alienum folum effe,

fua voluntate amififfe ?9 proprietatem :materiae intellegitur:-

itaque neque ?? diruto quidem aedificio vindicatio eius materiae
competit.- Certe fi dominus foli petat aedificium, nec foluat
pretium materiae, et mercedes fabrorum, poterit per exce-
ptionem doli mali repelli: vtique fi nefcit *9?, qui aedifica-
uit, alienum effe folum,. et tamquam in fuo bona fide aedi-
ficanit : nam fi fcit, culpa ei obici poteft, quod ? temere
aedificauit in eo folo, quod intellegeretalienum. $. r3. Si

alienam plantamin meo folo.pofüero, mea erit: ex diuerfo,

fi meam plantam in alieno folo pofüuero, illius erit: fi modo

vtroque caíu radices egerit: antequam enim radices ageret ?,

ilius permanet, cuius et fuit. His conueniens eft, quod fi
vicini arborem ita terrra prefferim *, vt in meum fündum ra-
dices egerit, meam efífici arborem: rationem enim non per-
mittere, vt alterius arbor intellegatur, quam cuius 5 fundo
radices egiflet, Etideo prope confinium atbor pofita, fi etiam
jn vicinum fundum radices egerit, communis eft,
VIII. MaRcrANvs?libro III. Inftitutionum. Pno
regione cuiusque praedii. — $. r. Sed et (i in confinio lapis

naícatur, etíunt * pro indiuifo communia praedia; tunc erit-

lapis pro indiuifo communis, fi terra exemptus fit.
IX..Garvs libro Il. Rerum cottidianarum fiue aureo-
rum. Quva ratione autem plantae, quae terra ? coalefcunt,
folo cedunt, eadem ratione frumenta quoque , quae fata funt,
Íolo cedere intelleguntur. — Ceterum [icut is, qui in alieno

flauevint, 8 &, Rehd. vt Hal. G. 87 Hal quammis mulfum et eletirum.
GEBR. 88 Hal etVulg. folo. BR. — 89 Vulg. inferit: ex. BR. Etiam Rehd.
GEB. gO Vulg.fuerit. BR. — g1 Vulg. iniuucum. &m. — 92, Rehd. oumis

materia fignificatuv , ex quá. GEB. ^ 93 Hal. et Vulg. tunc. BR. Etiam Rehd. :

GEE. 94. Hal. aedificauit. G E B. 95 Hal.et Vulg. vfucaptum. BR. Et-
jiam Rehd. GEz. — 96 Vulg. qwod, quod malim. RR. — 97 Haal. cfucaptae.
GEB. 98 Flor. eft: amififfe. GEn. 99 Hal. «e, loco: neque. GEB.
100 Hal. nefciuit. Vulg. nefciuerit , qui aedificauerit. &R. Rehd. vt Vulg. GE z.
1 in Rehd. alenum effe folum, et tanquam in fu. bona fide aedificauit, nem-
peab vno: aedificauit, librarius ad alterum et fequens eft dilapfus. GEB. — 2
Hal. uam [oieuti alienum effe folum , poteft culpa obici, quia temere. GER.
3 Rehd. ante enim quam vadices egerit. GEB. 4 Erat antea Flor. ;ta ter-
vam, praeferrim. Sed et alia in hoc $. mirum in modum deprauata fuerunt.
KHal. vicini avbor ita terrram. meam prefferit. BR. Kehd. vt Hal. GE &. 5

. Hal. inferit: ;2, et hoc quoque Flor. inter verficulos eft adfcriptum. — Vulg.

cuiu$ in fuudin. BR. Rehd. vt Hal. GEB. . 6 Hal. MARCELLV'S. GER.
"] Gothofr. in nota: et fint pro indiuifo. Cuiac. iuflit. eod. Kal et Vulg. du-
dum: et fint. Sed et Cuiacius vult legere: pro diui[o. B R. 8 Rehd. terre.
GEEBE, . 9 Ap, Hal. in, abeít, aft iu Rehd. ex poftfa&o eft infertum a pri-
ma, vt videtur, manu. G E B. IG Vulg. mermbranisne. B. R. II Hal at-

$35

folo aedificauit, ftab eo dominus foli petát aedificium, de-
fendi poteft per exceptionem doli mali: ita eiusdem exce-
ptionis auxilio tutus effe poterit, qui in ? alienum fundum
fua impenía confeuit. $. 1. Litterae quoque, licet aureae
fint, perinde chartis membranisque *? cedunt, ac ** folo
cedere folent ea, quae aedificantur, aut feruntur '?, Ideoque
fi in chartis membranisue tuis carmen, vel hiftoriam, vel
orationem- fcripfero: huius corporis *5 non eco, fed tu do-

minus effe intellegeris. Sed fi a me petas tuos libros, tuas-

ue membranas, nec impenfas fcripturae foluere velis: potero
me defendere per exceptionem doli mali, vtique fi bona fide
eorum poffeffionem nanctus fim. $. 2. Sed non, vti litterae

tum | | chartis membranisue cedunt, ita folent picturae tabulis cede-
eam vindicare, et ad exhibendum agere. $. rr. Illud re&te

quaeritur, an fi id aedificium vendiderit is, qui aedificauerit

re: fed ex diuerfo placuit, tabulas picturae cedere. Vtique
tamen conueniens eft, domino tabularnm aduerfüs eum, qui
pinxerit, fi is tabulas pofífidebat **, vtilem actionem dari:
qua ita efficaciter experiri poterit, fi pi&turae impenfam exfol-
uat ^* : alioquin nocebit ei doli mali exceptio: vtique fi bona
fide poffelfor fuerit, cui *9 foluerit *7. Aduerfüs dominum
vero tabularum ei qui pinxerit *5, rectam *? vindicationem
competere dicimus : vt tamen pretium tabularum inferat: alio-

| quin nocebit ?? ei doli maliexceptio. $. 3. Hae quoque res,
quae traditione noftrae fiunt, iure gentium nobis adquirun-

tür: nihil enim tam conueniens eft naturali aequitati, quam
voluntatem domini volentis rem füam in.alium transferre ^ *,

ratam haberi. $. 4. Nihii autem intereft, vtrum ipfe domi- -
nus per fe tradat alicui rem, an voluntate eius aliquis ?2,.

Qua ratione fi cui libera negotiorum adminiftratio ab eo, qui
peregre proficifcitur , permifla fuerit, et is ex ?? negotiisrem
vendiderit et tradiderit, facit ^* eam accipientis. $. 5. In-
terdum etiam fine traditione nuda voluntas domini fufficit ad
rem transferendam: veluti fi rem, quam commodaui, aut lo-
caui tibi, aut apud te depofui, vendidero tibi: licet enim ex
ea caufa tibi eam non tradiderim, eo tamen ?? , quod patior
eam ex caufa emptionis apud te effe, tuam efücio. $. 6.
Item fi quis merces in horreo repofitas vendiderit, fimulat-
que claues horrei tradiderit emptori, transfert proprietatem
mercium ad emptorem. $. 7. Hoc ?* amplius, interdum et
in incertam perfonam collocata ?* voluntas domini , transfert
rei proprietatem, vtecce, qui miífilia iaCctat ?^* in vulgus:

ignorat enim, quid ?? eorum quisque excepturus ?? fit, et

tamen, quia vult, quod quisque ?* exceperit, eius effe, fta-
tim eum dominum efficit. $. 8. Alia caufg eft earum rerum,
quae in tempeftate maris ?^, leuandae nauis cauía eiciuntur
33, hae enim dominorum permanent, quia non eo animo ei-
ciuntur, quod ?* quis 3? eas habere non vult ?^, fed quod
5* magis cum ipfía naue periculum maris ?? effugiat: qua dfe
caufa

que. GEB. — 12 Vulg. inaedificautur et inferuntur. R R. Yta et Rehd. GE B.
13 Hal.operis. GEB. — 14 Hal. et Vulg. poffideat. B R. Etiam Rehd. G E s.

15 Hal. exfoluerit. GEB. I6 Taur. Qüi. GEn. — mwT7 Halet Vulg. qui
pinxerit. BR. Etiam Rehd. GEs. —— 18 Hal pinxit. — :9 Vulg. diredham.
BR. Et Rehd. GERB. 20 Taur. &occI//';it, GEB. 21 Rehd. transferri,
GEBR. 22 Hal etVulg.alius. BR. — 22 Vulg. ir.xfen.t: bis.BR. Et Rehd.
G E. 24 Hal. fgciet. GEE. 2,5 Rehd. addit: ZPfG. G E B. 26 Vlllg.
dnferit: antem. BR. Vt et Rehd. GER. 27 Hal. et Rehd. collata. GE.
28 Vulg. iaclaut, atque ita porro : iemorsnt, voluut, eficimnt. BR. — Etiam

"Rehd. iacdlaut, ignoraut, reliqua vt Flor. GEB, — 29 Hal. quod. GEB. — 30

Rehd. recepturus. GE B. 31 Vulg.inferit: eoram. B R. 32 Ap: Hal, "a-
ris,abeft. GES. 33 Hal hic et paulo poft: eziciuntur.. Sed Rehd. hic, vtalias ,
Flor. fcripturam exhibet. G E B. 34 Vulg. quo. BR. Et Rehd. GEz. — 35
Ap. Hal. quis, abeft. GER. 36. Hal. velit. GEB. 37 Hal. et Vulg. quo.
Et d Flor. eíft deleta. BR. Etiam Rehd. 44o. GEB. 38 Taur. in Ádnotat.

] maris. iu P. nauis. In hoc communem lectionem eft fecutus. — Omnes editio-

nes ita exhibent, et fcripti feptem. e decem, quot contuli. Iu Chriftin. et

'Magl. adhuc.eft: wauis. In S. Cruc. H.. tota di&tio abeft, quemadmodum et

deerat in Vat. IV. Denique in Vat. VI. habetur: oagis effugzat. BR, liti fe-
ptem funt Barb. Vat. I. Pal. L. Il. $. Croc. L. Treuif. Bynkersh, — Etign Rehd.
Eeeeee WE

f

$36

caufa fi quis eas flu&tibus expulfas, vel etiam in ipfo mari nan-
&us, lucrandi animo abftulerit , furtum committit.

X. IpEM libro If. Inftitutionum. Apn QVIRVNTVR.

. 89 gobis ^? non folum per nosmetipfos, fed etiam per eos,
quos in poteftate habemus: item per feruos, 1n quibus vfum-
fructum habemus: item per homines liberos et feruos alienos,
quos bonafide poflidemus: de quibus fingulis diligentius difpi-
ciamus^*. $. r. Igitur quod ferui noftri ex traditione nanci-
fcuntur, fiue quid ftipulentur, velex qualibet alia caufa ad-

L] . . . . . . LÀ : 43 4 .. * * á
quirunt ^?, id nobis adquiritur: ipfe enim ^* qui in potefta- .

te alterius eft, nihil füum habere poteft. Ideoque 1i heres
infütutus fit, nifi noftro iuffu, hereditatem adire non potelt ,
et fi iubentibus nobis adierit, hereditas nobis adqumturä per-
inde atque fi nos ipfi heredes inftituti effemus. 4!-Et ^* his
/ €onuenienter fcilicet.legatum nobis per eundem. ^" adquiri-
^tur. $. 2. Non folum autem proprietas per eos , quos 1n po-
teftate habemus, adquiritur nobis, fed etiam. polleffio: cu-
. jusque ** enim rei poffeffionem adepti fuerint, id nos poffi-
J dere videmur. Vnde'etiam per eorum longam polfeffionem
dominium nobis adquiritur. : ) . .
quibus tantüm vfümfru&um habemus , ita placuit, vt quid-
quid ex re noftra, vel ex ;
adquiratur: fi quid vero extra eas caufas perfecuti * fint* **,
id ad dominum proprietatis pertinet ^?. [taque fi is fernus

fheres inftitutus fit, legatumue quid, aut ei donatum fuerit,

non mihi, fed domino proprietatis adquiritur. $. 4. Idem ;

placet de eo qui ?? nobis bona fide poflidetur, fiue liber fit,

fiue alienus feruus: quod enim placuit de vfufructuario, idem .

probatur etiam de bonae fidei poffeffore. ltaque quod extra
duas ?* caufas adquiritur, id *? vekad ipfum pertinet, fili-
ber eft: vel ad dominum eius 5?, fi feruus eft. — $. 5. Sed
54 bonae fidei poffeffor, cum vfüceperit feruum, quia eo mo-
do dominus fit, ex omnibus caufis per eum fibi adquirere pot-
eft: vfufrué&tuarius vero vfücapere feruum ?? non poteft:
' primum 5$, quia non poffidet, fed habet ius vtendi fruendi:
deinde 57, quoniam fcit feruum alienum elle.
XI. MancramNvs 5 libro IIL. Infitutionum. | P v-
PILLVS, quantum ad adquirendum, non indiget tutoris au-
Coritate: alienare vero nullam rem poteft, nifi praefente tu-
tore auctore, et ne quidem poffeflionem ??, quae eft natu-
- ralis, vt Sabinianis *? vifum e&ä quae fententia vera eft..
XII. CArrisTRATVS libro II. Inftitutionum. L a-
evs etítagna, licet interdum crefcant, interdum exarefcant,
fuos tamen terminos retinent: ideoque in his ius alluuionis
non adgnofcitur.
flato, aliqua fpecies facta fit, non erit ea noftra * commu-
nis: quia cum diuerfae materiae ?? aes atque argentum fit,
ab artificibus feparari, et in priftinam materiam reduci folet,

XIIL. NknAT1IvSs libro VI. Regularum. 5r procura-
tor rem mihi emerit ex mandato ?* meo, eique fit tradita

habet: smavis, et inter editos Hal. GEE.
Rehd. G x z. 40 Hal inferit: res. GER.
-42 Hal adquirant. G EB. 43 Hal. inferit; fevuus. GEB.
"Aerit t "ex; G.ER. 45 Hal. eosdem. GE n.
. EKt ita Flor. eft fa&um, E g. Et ita Rehd. GE F. 47 Vulg. acquirunt. R.
48 Hal. funt. 49 Hal. et Vuig. pertineat. BR. Etiam Rehd. ex correctio-
ne. GEB. 750 Hal. et Vulg. inferunt: a. BR. . Etiam Rehd. G E. 51
Hal. íflas, loco: duas. Vulg, extra duas iflas. BR, Rehd. vt Vulg. GE B.
52 Ap. Hal. et in. Rehd. id, abeft. GEE. 53 Vulg. domzuum proprieta-
— tis BR. In Rehd. eius, abeíft. GE R. — 54 In Rehd. Sed, abeft. GEB. — 55
- Rehd. inferit: aliemum, GE. 56 Vulg. addit: quidem. BR. Etiam Rehd.

39 Vulg. Acquirituv. BR. Etiam
41 Kehd. znfpiciamus. GE x.
44. Hal. in-

GE B. 57 Vulg. addit: vero. B R. 58 Hal et Vulg. MARCELLV'S.
B R. 59 Hal. ac «me poffeffionem. quidem. GER. 60 Vulg. Sabinuo. BR.

EtiamRehd. GEg. —— 61 Vulg, inferit; ex. B. Vtet Rehd. GEB, — 62

/

$. 3. De his autem feruis, in |.-

operis fuis adquirant ^* . id nobis -

$. r. Si?* aere meo, et argento tuo con- -

46 Hal. et Vulg. euiuscunque. .

DIGESTORVM LIB.:XLL. TIT. [.

meo:nomine : dominium mihi , id eft 55, proprietas adquiritur,
etiam ignoranti. $. r. Et tutor pupilli, pupillae *9, fimili-

ter vt procurator, 9* emendo nomine pupilli, pupillae, pro-
prietatem illis adquirit etiam ignorantibus. — M 162
. XIV. IpnkeMlibro V. Membranarum.: Qvonin litore

| quis aedificauerit, eius erit: nam litora püblica non ita fünt,

vt ea quae in patrimanio funt populi ,. fed vt. ea quae primum
a ?3 natura prodita funt, etin nullius adhuc dominium per-
uenerunt:' nec diífimilis .condicio eorum eft, atque pifcium.

et ferarum: quae fimul atque adprehenfae funt, fine dubio
eius, in cuius poteftatem peruenerunt, domipniifiunt, $. r.
Illud videndum eft, füblato ?? aedificio, quod in litore pofi-
tum erat, cuius condicionis is locus fit: hoc eft, vtrum ma- -

neat eius, cuius fuit aedificium, an rurfus in priftiriam cau-
fam reccidit *?, perindeque publicus fit, ac fi numquani in eo
aedificatum fuiffet, quod propius eft, vt exiftimari debeat:
fi modo recipit *^ priftinam litoris fpeciem.- |
XV. IpnEmw libro V. Regularum. Qvz autem in ripa

fluminis aedificat ,. non fuum facit. ,.

XVI. FroneNTINVS *^ libro VI. Inftitutionum.
Iw agrislimitatis ius alluuionis locum non habere' conftat:
idque et Diuus Pius 'conftituit, Et Trebatius ait,: agrum,
qui *? hoftibus deuictis ea condicione conceffus fit, vt in ci-

| uitatem ** veniret, habere alluuionem, neque effe limitatum:
agrum autem manucaptum, limitatum fuiffe, vt fciretur, .

quid cuique datum effet, quid veniffet **, quid in publico
relictum effet. A I DITW d CAU (CHOBUA
XVII. VrsrzANVvs libro l. ad Sabinum. $1 duo.do-
mini feruo communi rem tradiderint, adquirit *? alteri ab
altero. : ! 208 AMOTEL
- XVIII. Inkew libro IV. ad Sabinum. Prm heredita-
rium feruum, quod ** eft eiusdem hereditatis, heredi adqui-

ri non poteft; et maxime ipfa hereditas.

XIX. Pow?eoxuivs libro Ill. ad Sabinum. Liskm
homo, qui bona fide mihi feruit, id quod ex operis fuis, aut ex
re mea pararet, ad me pertinere fine dubio, Arifto ait: quod
vero quis ei donauerit, aut ex negotio gefto adquifierit, **
ad ipfum pertinere. Sed *? hereditatem legatumue non ad-
quiri mihi per eum : quia neque ex re mea, neque ex operis

fuis id fit: nec vlla eius opera effet in legato: in, hereditate

aliquatenus, quia per ipfum adiretur: quod et Varium Lucul-

lum 39 aliquando dubitaffe: fed verius effe **, non adquiri,

etiamfi teftator ad me voluiffet pertinere. Sed licet ei mini-
me adquirit 5?, attamen, fi voluntas euidens teftatoris appa-
reat, reftituendam effe ei hereditatem. Sed Trebatius *?, fi
liber homo bora fide feruiens, iuffu eius, cui feruiet 9* ,
hereditatem adiffet, heredem ipfüm fieri: nec intereffe, quid
fenferit, fed quid fecerit. Labeo contra, fi ex neceffitate id
feciffet: quod fi ita, vt et ipfe vellet, ipfüum fieri heredem..
— XX. VrriaAwvslibro XXIX. ad Sabinum. Tmna-
piTIO nihil amplius transferre debet vel poteft ad eum, qui
| | : | .ACCi-
Hal. stería, loco: moffra, GE B. — 63 Hal. et Vulg. diwerfa suateria. E. R.
Etiam Rehd. GER. 64 Hal. mandatu, loco: ex mandato. GEB. — 63
Hal.'etVulg. et, loco: id eff. BR. ta et Rehd. fed ex correctione. GER.
66 Hal. et Rehd. papillaeue, et mox iterum. GEB. 67 Hal. et Vulg. hic
inferunt? rem. BR. Etiam Rehd. G ER. 68 Vulgo a, abeít. BR. Etiam in
Rchd. G E s. 69 Hal. et Vulg. inferunt: eo, B R. Etiam Rehd. GEs. ' 70
Gothofr. in nota: recidat. vulg. Hial. GEE. 71 Hal. recepit. GEB.— "]2
In Rehd, haec lex antecedentem praeit. GEB. — 73 Rehd. inferit? ab. GE B.
74 Hal. et Rehd. ciuitate. G ER.
BR, 76 Gothofr. in nota: AL adquiritur. 1ta Hal. et Vulg. BR. 71
Vulg. qui, loco: quod. Bm. Etita Rehd. GER. 78 Hal. et Vulg. praefi-
gunt: id. BER, Etiam Rehd. GEs. ^9 Hal.et Vulg. inferunt: et. BR. 80
Hal. inferit: at. Rehd. variwm lucilum ait. GEB. 81 Hal et Vulg. eff,
BR, $2 Hal et Vulg. adquiratuy, B R. $5 Vulg. addit: ajf. 83« 84 HfaL

75 Hal. et Vulg. quidque veuiet et quid. .

(l
miini
bUit:
gutel
ferti
(us, !
fe £
pituti
rit b
vitutis
bebitQ
emeri
puto |
beram
pr li
meus (
d ellet:
fieim "
ber bot
geit p
poiï'eiïl(
)
fernom
lantem

fide al
éi, (
u
fierit,
ex fe i
hübere
qurit
elen
Quel
mv

$2
[
€m :
ftfe

Ói i

fenira,
tj
$8 Hl
lg (
] et Darl
pun, d
W n
Vaï. u.n
b Bynk
EM
d abeR.
mäm,' l
Wl&'m', ij
tüm, Q
lu nj
(duy; üt,
(tborg
R
Vlb [m
Ultrit:
f ^
itferit:
foipfit;
6Ep,
U TC titig
RChd. GE
!t Gpp
hher fn t

4

um
Qton,
tonft;
igus,
Ytind
Ditlons
lC
hu

od*
d )

1 $
Defette

* t.t
L]

ln
'.MDER

T

—

'
?
ü

"d

!
TUb
Ul w
, i

"
'N
() !
K C d

W.
j
Á
at
q

- 32

!

UWJ,BR.
TEU
yt, 61
[Vü]g: ii
p i
p
p
"
"m ?"i'/"
"T.
i
rjg-

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. L. — — o

&ccipit, quam eft ** apud eum, qui tradit. Si igitur quis do-
minium in fundo habuit ?5, id tradendo transfert: fi non ha-
buit, ad eum qui accipit, nihil transfert.
autem dominium transfertur, ad eum qui accipit, tale trans-
fertur, quale fuit apud eum qui tradit ??: fi feruus fuit fun-
dus, cum feruitutibus tranfit: filiber ?9, vti fuit: etfi for-
te feruitutes debebantur fundo, qui traditus eft, cumi iure fer-

uitutium debitarum transfertur. Si quis igitur fundum dixe--

rit liberum, cum traderet.eum qui feruus fit, nihil iuris fer-
uitutis *? fundi detrahit: verumtamen obligatque ?? fe, de-

bebitque praeftare, quod dixit. $. 2. Si ego et Titius rem
emerimus, eaque Titio et ?* quafi meo procuratori tradita fit,.

puto mihi quoque quaefitum dominium: quia placet, per li-

beram perfonam omnium rerum pofleffionem quaeri poffe, et.

per hanc dominium. Ls .- | |
XXI. PowrPoNrvslibro XI. ad Sabinum.. S1 feruus
meus tibi bona fide feruiret, et ?? rem emi(fet, traditaque

ei effet: Proculus ??, nec meam fieri, quia feruum non pof--
. fideam ?* : nectuam, fi non ex retua fit parata ?5, Sedfi ?? li-
ber bona fide tibi feruiens emerit, ipfius fieri.. $. 1. Si rem.

rieam poffideas, et eam velim .tuam effe: fiet tua, quamuis
pofleffio apud me non fuerit. — — . — i

XXII. VrPrANvs libro XL. ad Sabinum. Nxwo

feruum vi poffidens, aut clam, aut precario, per hunc ftipu-
Tantem, vel rem ?* accipientem poteft adquirere. |
( XXIIL .Ipgw hbro XLIII. ad Sabinum. Qvzx bona

eft, quidquid ex re eius, cui feruit, adquirit, ei adquirit,
cui ?? bona fide feruit. . Sed et fi quid ex operis fuis adqui-
