quifiuit et renuntiauit eos feruos; qui ex ea familia ante quae-
ftionem fugerint: vt in fingulos feruos, quos conuicerit, quin-
que aureos ex bonis occifi, aut, fi inde redigi ea quantitas
non poffit, ex publico accipiat. Quod praemium non X omnes
feruos, qui fub eodem tecto locoue fuerint, fed in eos folos,
qui caedem admififfent, accufatori tribuitur. .$.-r. Praeterea
cauetur, vt de his, qui ante quaeftionem habitam fugerint, fi
. aperto teftamento libéri fcripti inueniantur, lege de ficariis
l cä-x 5 iudicium fiat: ita vt ex vinculis caufam dicant, et conuicti,
.^perinde ac ferui, puniantur, et ei, qui conuicerit, deni aurei
praemii notine darentur ^* ex bonis ^* damnati./ $-2: Ex
hoc Edicto actio proficifcitur contra eum, qui aduerfüs Edi-
€tum Praetoris tabulas teftamenti aperuiffe eetass*?: vel fi

quid aliud feciffe dicetur: nam, vt ex fupradittis apparet, plu- ]

. a4, Fa funt, propter quae poena Edicti conftituta eft. Palam eft
| accujaLonem. autem popularem jaCtionem effe: cuius poena in centumjau-
Adel'ex, xeos ex bonis damnati extenditur: et inde partem dimidiam
ei, cuilus opera conuictus erit, praemii nomine fe daturum
. . Praetor pollicetur, partem in publicum redacturum. —
Óceum XXVI. ScAEvoraA libro XXXIV, Dimeforut. —
DEICOMMISSVM, quod ex teftamento fratris patruelis
ius Seius Titio debebat, ab heredibus Seii Titius accepit.
Quaefitum eft, cum necem Gaii Seii heredes eius non vindi-
cauerint, an Titius ?? nihilo minus eos ?* heredes vt indi-
gnos accufare poffit ob id, quod necem eius non vindicaue-

L 'ecdem ,. xint, nec obfit ei, quod abfisdem fideicommiffum ex teftamen- -

to fratris patfuelis confecutus fit? ,Refpondit 5?, nihil propo-
nicur obfítaret 53, L* - !
XXVII. CarZfsTRATYS libro I de-iure-fifci..
DE pluribus heredibus, quibusdam invitis, aut ignorantibus,
apertum erit teftamentum, non amittunt portione& fua$! qui
culpa carent. a

E TIT. VL —
SI QVIS ALIQVEM TESTARI PROHI-

BVERIT, VEL coiGERIT. /i

3 . VrPIANVS libro-XLVIHT abalSeiói
QVI, dum captat hereditatem legitimam, v
to, prohibuit.* teftamentarium introire, volente eo face-
.re teftamentum, vel mutare: Diuus Hadrianus conftituit, de-

negari ei debere actiones, denegatisque ei aCtionibus, fifco

IYX 1.

:tur Seneca de Iralib. F. c. 12. et de Confl. Sap. c. 10. vbi vide Lipfium. BYNK.
42 Hal. METIANVS. GEBR. 43 Taur. TreVelliano. GEE, 44 Hal.
et Vulg. adiit. BR. 45 Vulg. addit: praetoris. BR. 46 De hac re tra-
Gamus in. Opufculo ad. L. Remmiam c. L. et IIl. BR 47 Hal. dentur. GER.
48 Yaur. Vonis. GER. 49 Ap. Hal. dicetur hic, et in proximo fequens fi,
abfunt. GEB. 50 Scripferat librarius in Pand. Flor. antitiusam, repetito an,
veluti corrigendi fui caufa. Sed particula pofteriore loco expun&a eít, cum
tamen et ibi defendi poffit. Ap. Hal. T/tius, abeft. B R. 51 Ap. Hal. eos,
.abeft, G E B. 52, Xlal, et Vulg. refpondi. 8R. 53 Hal, obfiet. GE s.

libro, E nd-didi&um, Sr ovis

,re, tamenjnon debetur.

h o SI

$41
locum fore, $. r. Si dominus dolo fecerit, ne teftamentum
mutaretur, in quo feruusfeius fcriptus erat: quamuis manuJj
miffus adierit hereditatem, aCtiones ei denegantur: cum et
liberis eius, fi quid fuerit datum, denegari debeat, etfi non fue-
rintin poteftate. Sed fi legatum ei relictum fit, idque refti-

d

, tuere fit rogatus, confequens erit dicere, admitti eum ad le-

gatum, quod non ipfe habuiffet ^, fed ad alium fit translatu-
rus. $. 2. Si plures heredes inftituti fint, et ómnes dolo fe-
cerint, quo minus teftamentum mutaretur: dicendum eft, aCtio- :
nes omnibus denegari: quia omnes dolo fecerunt,

Il. Pavrvs libro XEFV- ad, Editum.- Sr ovris
dolo malo fecerit, vt teftes non veniaüt, et per hoc deficia-
tdf ? facultas teftamenti faciendi: denegandae funt actiones
ei, qui dolo fecerit, fiue legitimus heres fit, fiue priore tefi-
mento fcriptus. -$.-r: Fratris autem»factumifratri non nocet.
$. 3. Si fidei eius, qui dolum admifit, commiffum eít, vt he-
reditatem reftitueret, ea hereditas caduca cum fuisjoneribus

fiet, vt commodum legis Falcidiae fifcus fentiat, dodrantis au-
tem fideicommiffarius,

Ill. PaerNrANvS libro XV- *-Refponforums. . V 1-
RVM, qui non per vim, nec dolum, quo minus vxor contra
eum, mutata voluntate, codicillos faceret, intercefferat, fed,

vt fiéri adfólet,[offenfam aegrae mulieris maritali)fermone pla- L 7 prod«r nentz

cauerat, in crimen non iritidiffe mefpondi: nec ei, quod tefta- /'mt.m,. NCONDUNME
mento fuerat datum, auferendum, - - u us

DE IVRE CODICILLORVM. 7Z
: VrPrANVvSs libre-IV-D ienum. |

S'AEPISSIMErefCFiþtum ét cóüftitutum eft, eum qui te«
ftamentum facere opinatus elt, nec voluit quafi codicillos
id valere, videri nec codicillos feciffe, Ideoque quod in illo
teftamento fcriptum eft, licet quafi in codicillis poterit vale-

j 1l. Lv r1A N y s9libro XXXVH- Bigeftorum. S1 gr,. —— Juerm .
qui poft teftamentum factum et ante codicillos fcriptos natus

effet, codicillis per fideicommiffum aliquid daretur, vtile eft.
$. Quod fi ei, qui poft teftamentum . factum, et antequam ' , :
codicilli fcriberentur, moftttius/effetj datum effet, pro non fcri- £ 4 fe««csret .
pto habetur. $. 2., Codicillorum ius fingulareeft, vt *, quae- — ^
cumque in his fcribentur, perinde haberentur ?, ac fi in tefta-
mento fcripta effent. Ideoque feruo, qui teftamenti fatti tem-
pore teftatoris fuiffet, ? codicillorum tempore alienus, non *
reCte libertas direCta datur. Et contra, fi, cum teftamentum
fiebat, alienus effet,5 codicillorum tempore teftatoris, intelle-
gitur alieno feruo libertas data. Et 1deo licet directae liber-
tates deficiunt ?, attamen ad fideicommiffarias eundjufm eft.
$. 3. Furiofus non intellegitur codicillos facere: quia mec
aliüid quicquam agere intellegitur, cum per omnia, et in omni-
bus $, abfentis vel quiefcentis loco habetur *. $. 4. Heredi-
tas teftamento inutiliter data non poteft codicillis quafi here-
ditas confirmari, fed ex fideicommiffo petitur, falua ? ratione

* d

legis Falcidiae. :

M nepre 6« TA

IHI. InzEmw libro ,XX XeRenun- SrQVIS, .« .
cum teftamentum nullum habebat, codicillis fideicommiffajhoc l 'Dïäwf,
| modo

I Vulg. probibuerit. BR. — 2, Hal. babiturns ejfets. GEs.
et Vulg. deficiat. BR. —— 4 Flor. fcriptum : libro
fed omnia lineis in ordinem funt redacta, B R.

3 Hal.
quinto vefponformm decimo,

i Hal vnude,loco: vet, GER.

2 Hal babeutw. GEBR. — ' 53 Hal.
fuit, et codicillorum. GER.

4 Hanc negationem contra Cuiacium . defendit
5 Vulg. deficiant. B.
"] Hal. ec Vulg. babeatur. BR« 8 Vulg.
: inferit 2

P. Faber Semefir. I1. 19. pag. 297. et 298. BYNK.
. 6 Vide Noodt. I. Obf. 3. BR,
.Qooo 2

r o/cfm-;mï.

[ . «
; j « mM? .

z

d ,M.L()j/( i'a»r,,

—

9 —5 K

"ml

) — rfed,
J

|AoteserE v 0122 cuit:

! ? t p5 I';þf

$342
T as 2.. (- AE
modo dedit-, Q vISOVIS MIHI HERES ERIT BONO-
RVMVE POSSESSOR, EIVS FIDEI COMMITTO: fidet-
commiffa praeftanf; debefit: quia paterfamilias, qui teftamenti
fattionem habet, et codicillos faceret *?, perinde haberi de-
bet, ac fi omnes heredes eiüis effent, ad quos legitima eius
hereditas vel bonorum pofleífio peruentura eflet ^^. $. r.
Sed et fi poft codicillos fattos natus quis effet proximus ad-
gnatus, vel fuus heres] fideicommilfum praeftari debebit: in-
tellegitur enim is quoque heres fcriptus: et ideo *? non per-
inde habendus eft, ac fi rypiffet líos codicillos. .. 2. Tefta-
imento faéto, etiam fi codicilli in eo confirmati non ellent,
vires;tamen ex eo cápient. Denique fi ex teftamento heredi-
tas adita non fuiffet, fideicommiffum ex,huiusmodi codicillis
nullius mómenll eflf. — .. d af .,
IV. IngM libro&XHI.Digeforum, Evw, ovi co-
dicillorum. tempore foluendo fit, recte libertatem. dare Pla-
quamuis teftamenti facti tempore/foluendo' non ifuerit.

tabulas teftamernti cüüicïlli fácti non aliter valent, quam fi te-

ftamento quod poftea factum eít, VelucodiCill'is' auebentuE
aut volüntas eorum quocumque *?' ifydicio ** retineatur: fed
non feruabuntur ea, de quibus aliter defünctus nouiffime iu-
dicauit. - jb | rgben 4
VI.-MARc/;(fvs libro VIIL Imfeeesi Divi5
Seuerus et Antoninus refcripferütt;"nihil egifle matrem, quae,
cum pure liberos fuos heredes inftituerit, condicionem eman-
cipationis codicillis adiecit: quia neque condicionem heredi
inftituto codicillis adiicere *5, neque fubftituere directo pot-
eft. $. 1. Codicillos et ** plures quis facere poteft : Jetfipfius
manu neque fcribi neque fignari neceffe eft.., $. 2. Licet in
confirmatione codicillorum paterfamilias adiecerit, vt non alias
valere ,,yelit; quam fua manu. fignatos et fubfcriptos, , tamen va-
Jent,fatti aU eó codicilli, licet neque ab.eo fignati, neque ma-
nu eius fcripti faerifit : *am ea, quae. poftea geruntur, priori-
bus derogant. $. 3. Codicillos is demum facere potelft, qui
et teftamentum facere poteft. $. 4. Si poft teftamentum. fa-
&um mortuo codicillis quis legauerit, licet teftamento con- |
firmatis: pro non fcripto legatum fit **. ' Y

VII. Ingw libsedl.-Regu .QvAEDAM non fre--
feruntur ad confirmationem codicillorum: veluti fi ante capti-
uitatern qae codicillos confirmauerit, et in captiuitate codi-
cillos fcribat: nam non valent: idem eft, fi aliquo *? modo
ius teftamenti faciendi defierit habere, — &. r. Praeterea in il-
lis quae es iuris, fed fatti funt, .non eft perinde habendum
quod codicillis fcribitür, atque fi bi confirmatio ?9, fcripübmy
fuiffet: veluti fi ita áme codicillis feriptüm erit, vESTEM,
QVAE MEA EST, codicillorum tempus fpectandum, non
quo confirmantur. Item ", sr TiTrivs vivvs Esr,
vel s1 ToT ANNIS ?? ES T, codicillis legauit Seio: tem-
pus codicillorum, non quo tempore fit teftamentum, fpectan-
VIIL. PAvrvs libro fingulari, de-iure-codieillozum..
CONFICIVNTVR cgdicilli gkggjztü'g'z'r modis: aut enim in fu-
turum confirmantur,/a8€ in praetéritum, aut per fideicommif-
fum teftamento factó, aut fine teftamento. -$&-rn Sed ideo fi-
deicommifla dari poffunt ab inteftato fuccedentibus: quoniam

* r 1 i.'-
LE2 1117

:j

inferit: tamen. BR. 9 Vulg. dederit. BR. 10 Gothofr. in nota: et co-
dicillos facit, Yta nempe Hal. GER. 11 Hal. eff. GE g. 12, Hal. vnde,
loco:etidee. GEB. 14 Confer Dynkersh. VIII. Obf. 13. GEB. — I4 Vulg.
iudicio. Vide Bynkersh. [. Obf. 6. BR. I5 Hal. Diuss. GEE. — 16 Taur.
adiEcere. GEB. 17 Flor, fuit: Codicillos et codicillos pluves, ac fi librarius.
fe corrigere voluiffet, vt adeo priora: Codicillos et, vncis forte re&tius includi
poterant, quam pofterius: codicillo. BR. Ego vero voculam et non incluferim,
quae initio negleda corredtiori anfam dediffé videtur. GEB. Hal. Codicillos
etiam plures. 18 Vulg. fit. Hal. efi, BR. 19 Pro: alio quo BR. 20

DIGESTORVM LIB.

^V. PaeixraANVS libro ViIL-Refpemforum, AwTE

^

XNIX. VTET, : y1L

creditur paterfamilias fponte faa his relinquere legitimam he-
reditatem. $. 2. Codicilli totiens valent, quotiens quis te-
ftamentum quoque facere poffit ^^. Non tamen hoc ita in-

tellepemus, vt exigamus, potuiffe eum eo tempore, quo fcribit — £:

eos codicillos, teftamentum facere: quid enim, fi füfficientium
teftium facultatem non habuit? fed fi iure teftamenti factio-
nem habuit. $3- Si poft factum teftamentum codicillos quis

confirmauerit, deinde adrogandum |fe praebugrit, et ibi codi- ] de: quy'

cillos fecerit, atque ita emancipatus decefferit. Quaeritur, an
ex codicillis legata debeantur: nam et ^* teftamentum valet:

ifedyeo tempore eos fecit, quo teftamenti fa&tionem non ha- L/£.
buit: nec fimilis eft muto, qui recte codicillos confirmaueritz |*c.
licet enim f teftamentum facere non poffit, itamen teftamen- ; "55

tum, quod ante fecerat, in eodem ftatu eft, huius autem tefta-
mentum fublatum eft, et de alienis quodammodo rebus tefta-

tur ? |Sed; dicemus, codicillos valere: nam etfi poftumus natus 17
ruperit teftamentum, et decefferit, nihilo minus codicilli vaä :
1

lent 9. . $. 4. Si miles teftamentum quidemante militiam/ fé
codicillos in militia fecéfit, an iure militari valefnt codicilli,
quaeritur: quoniam teftamentum iure communi valet, nifi
4f* wmilitiae tempore fignauit ^*, vel quaedam adiecerit.
Certe codicilli militiae tempore facti, non debgnt referri ad
teftamentum :. fed iure militari valent.
teftamento legatum acceperit, libertas codicillis detur, vti-
lelegatum efle dicemus: quafi ab initio conftiterit legatum.
$. 6. Si quis certi generis codicillos confirmauerit, puta Qvos
NOVISSIMOS FECERO: non vtique ftatim, quae codicillis

dantur, confiftere videbuntur, quamdiu alii quoque fieri pof--

fint, et ideo, fi alii poftea fiant, legata in prioribus data non
valebunt. ;
IX. MancEerrvs ?? libro IX. Dieefterume, Anr-
sTO negauit valere codicillos ab eo faétos, qui paterfamilias,
néche effet, ignoraffet. Vlpianus notat: nifi veteranus fuit:

LTMT
AO .

itunc enim-ec teftamentum valebit. — v 24ca.,

M^b., X. PaPiNIANVS libro XV. Qtmeflionum, | Qvon
per manus traditum eft, codicillis hereditatem dar! non poffe,

rá

rationem illam habet: ne per codicillos, qui ex teftamento va- -

lefént ??, ipfüm teftamentum, quod vires per inftitutioneimy
heredum accipit, confirmari videretur.
. . XL IpEw libro XIX. -Q«aeftionnm.,.
vtero vxorem effe ignorabat, codicillis ad filium fcriptis, liber-
tates dedit: nata poft mortem patris filia, cum de ea nihil pa-

LO ETITTT!
LA

n Qvr GGRAVI.

trem fenfiffe conttitiffet, placuit, libertates a folo filio prae- -

ftari-poffe. ' .. :
b XIL IpnEx libro XXIL Quaeftionum. RepEM»?TIS
1& forore partibus.

XIIT. IpE M libxww Irrvp enim?*
fine dubio dici non potéft; etiam filiam manumittere cogen-

dam, cum ab ea nihil pater petierit, et iure fuo heres exftite-
rit. $. r. Traétari folet de eo, -gaai-cum tabulas ??^ teftamen-
ti non feciffet, 'coggcillis ita f'criäiit, TiTIVM HEREDEM
ESSE VOLO: fedjmultum intereft, vtrum fideicommiffariam
hereditatem a legitimo per hanc fcripturam, quam codicillo-
rum inftar habere voluit, reliquerit, an vero teftamentum fa-
cere fe exiftimauerit. . Nam hoc cafu nihil a legitimo peti pot-
erit. Voluntatis autem quáeftio ex eo ?3. feripto plerum-
que declarabitur: nam fi forte a Titio legata reliquit, ?* fub-
Ed | ! ftitutum
Gothofr. in nota: vbi confirmauit. fal. Immo MHal. habet: v5 confimrman-
tur. GEB. ; 21 Hal. Jtem fi ita, fi Titzus. GEB. 22 Hal. et Vulg. an-
norumn.. B R. 23 Vulg. additur efj. BR. — 24 Hal. potuit. Vulg. potefi. BR.
25 Hal. ec, loco ; et, et mox et,loco: fed. GEB. — 26Scil. Praetorio iure ; notante
Gothofr. 27 Ap.Halfiabeft.GEB. — 28Hal.refignauerit. GEB. — 29 Hal.
MARTIANFVS. GER. 30 Hal. et Vulg. valent. BR. . 31 Ap. Hal. et
Vulg. enim, abeft. BR. — 32 Hal. tabellas. G E B. 33 Ap. Hal. eo, abett,
quod malim. 8R, 34 Hal. ex Vulg. praefigunt et, a que non fum alienus.
j | | B R.

,
p/ "4

$. .5.. Siteiiferno, qui 1Jeo,

dE7

n

ll,o

— " 4

U";tlt'fd

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. VII. LIB. XXX.

$43
: * infit. ] f Q : ; ] s &^ eq4* , ; [ U.R Arcv:
fï.ltptum Fcäfcmäüt, heres Ig non exïï)lfä.ü'eþ, -änäü.gigbmsxäon co» | ferit, lqcum haäentö COdlgæll.l, älm vnus. cafás left: nec inter- *
d1cglos, ed teltamentum facere V& üt .',t 1 .gäturä * ab eft, qui fuccedi£ ^^, dumjintéflatoifucCedat: ad/teftamentum — / 46
! ; DAM r-ef'erunt,.quantum repeto, apüd V1.ul.;mum.3 ïaþml et IZ/, vt manifeftius dicam, inteftato patrefamilias mortuo, ni» 4$« —e /— gQat uä
À pro. Caffii et Procuheggoütam effe in quaeftione huiusmodi con- | hil defiderant codicilli, fed vicem teftamenti exhibent: tefla- * jwolfa*ä/jeï,

L| "fm aufuf,,

afo, fnbftituto, ita

trouerfíiam: an legata, quae pofteaquam inftituti mortem ibb-
ierunt ?7?, codicillis adfcripta vel adempta funt, a fubftitutis
debeantur? id eít, an perinde datio et ademptio etiam hoc
tempore codicillis fa&ta valeat, ac fi teftamento facta effet ?* :
quod Sabinum et Caffium refpondiffe aiunt, Proculo diífen-
tiente: nimirum autem Sabini et Caffii colleCtio, quam et ipfi
reddunt, illa eft, quod codicilli pro parte teftarhenti haábédn-
tur ??, obferuationemque -et legem iuris inde traditam fer-

uent. Ego autem/aufim/ fententiam Proculi verifimam dice-
re: nullius enim ^? momenti eft legatum, quod datum eft ei,

qui tempore codicillorum in rebus humanis non eft, licet te-
ftamenti ** fueg: effe enim debet cui dätfur. Deinde fic
quaeri, an datum confiftat, vt non ante iuris ratio quam per-
fona quaerenda fit :-et"in propofito igitur 4?, quod poft obi-
tum heredis codicillis legatum, vel ademptum eft, nullius tno-
menti eft, quia heres, ad quem fermonem conferat, in rebus

humanis non eft: eaque ademptio et datio nunc vana efficif- -

tur. Haecin eo herede, qui ex affe inftitutus ^* erit, dato
| vt ab iinftituto, codicilli confirmarentur. $. r.
Quod fi duo inftituti fint, fubftitutis datis, vnusque eorum
decefferit: vtilia videntur lecata, .—f—?ädwcy;*ca lpheredem erit tra-
&atus, numquid totum legatum debeat/fi quisWweie mihi heres.
erit, legatum erit, an vero non ? quia Yé fubftitutus heres,[gui

. hendere ?f*,

mento autem facto, ius;fequuntur eius. L—4 Con f& Cten lasss
. XVIL IpEw ** librotíe-Sententiarms LrTTERAE, -
quibus hereditas promittitur, vel animi affe&us exprimitur,
vim codicillorum non optinent. £ae ec*,, e. ,
XVIIL(CErLsvs libro XX. Bieeftemm. jBror1ANA -
CELso fuo falutem. Lucius Titius hiswwerbis ita cauit, sr
QVID TABVLIS ALIOVE QVO GENERE ^? AD HoC
TESTAMENTVM PERTINENS RELIQVERO, ITA VA-.
LERE VOLO. JQuaero, an codicilli; qui ante hoc teftamen-
tum fcripti funt, debeant rati effe? Tuuentius ?? Celfus;Plo-
tianae falutem. Haec verba, st Qv1iD AD HoC TE T
MENTVM PERTINENS RELIQVERO, VALERE VO-
LO, etiam ea quae ante teftamentum fcripta fünt, compre-

53
U

XIX. MARC;*!ätVSsZ libro XIV.
Qvi vnum.filium habébat,
deceffit inteftatusfherede;eo, et 5* quem poftea ,procreauits
adgnatione fui heredis nemo dixeft codicillos eïuan"üïffg—:wiäi;-
tur fi nihil tum de poftumis fperauit, et 5* codicilli non eua-
nefoent, et quae relicta funt, pro parte dimidia filius, ad quem
codicillus fa&us eft, foluere compellitur 55,-non etiam poftu-
mus. Sed et fi codicillos reliquiffet duobus füperftitibus filiis
decedens, cum putaret alterum ex his prius deceffiffe, fimili:

L. 1 7) tone .

cum codicillos ad/eürm fcrï'püffet,f'lï'ä,

L e—3 F FO
(*L(fduït',, (f:;",. :

modo dici poteft, omnia perinde debere filium, ad quem fcri-
pti funt codicilli, atque fi folus heres extitiffet patri ?. Im- ,
mo dumtaxat partem debet. Eorum ,tamen, quae pro parte i . layvfarn ,

praeftari non poffunt, nihil eorum 5? praeftandum : quoniam

partem faciat, licet ipfe non, debeat: idem etiam .poteft circa
nofüina expfreffa tractari: multoque magis folum coheredem
totum debere puto, quiahis adiunctus fit, qui etiam tunc, cum -
adiungebatur, in rebus humanis non erat. |

XV. ArRI CAB:TLVS libro HW4 4 9ED | illi ?? non fuerit filio ablaturus, nifi folum putaret fuücceflo-
cvVM ea teftatoris volüntas fuerit, vt ex vniuerfa hereditate | rem fibi futurum. |
legàta 'erogarentur, dicendum fcriptis heredibus profuturam XX. PAvrvs libro V."mdegegmduliam pimm Sr . t
doli excepä*ä*ï'ïïäm, fi amplius quam hereditaria portio petatur. | PALAM heres nuncupatus/fitj legata autem in tabulis ^? col- £ eff
Pa XVIL PAvrvs ^? libro XXI.Qiseftonagas. À B 1N- | lata fuerint, Iulififus ait, tabulas teftamenti non intellegi, qui- — ' !

bus heres fcriptus non eft: et ?* magis codicilli quam tefta-

mentum, exiftimandae fint 9?, et hoc puto rectius dici.

3 r AE
: X
ii n

NW 745: P.| MesTA'TO faCtis codicillis, relicta etiam poftea tus inte-
—— fcaty' fucceffor debebit. Quicumque enim ab inteftato fuccef-
! d Exjrl: 6X X1X« od ht Jin3: É« X X Iyn. e;r,/:

TRIG

Vi ao R PV a as u TT

P
m

DE LEGIATIS,ET FIDEICOM-

fideicommiffis ?.
foruie SCIENDVM
poífe relinquere, qui te-

TATEM ADIERIT: fubieCtum legatum vel fideicommiffum
non faciunt condicionale. — . |
. . IV. Inzgw libro V.*mi-bebipnmss51r ovrs in fundi :
vocabulo errauit, et Cornelianum pro Seémproniano jnomina- l J nen.
uit: debebitur Sempronianus: fed,]fi in corpore errabit 9, !27,
| non debebitur. Quod fijquis, cum vellet * veftem legare, 19e/:vn,
füppellectilem adfcripfit 5, dum putat fuppelletilis appellatio-
ne veftem contineri : Pomponius fcripfit, Véftem nón debéri:
quemadmodum fi quis putet, auri appellatione eleCctrum vel
auriclalcum contineri: vel, quod eíteftultius ?, veítis ap-
pellatione etiam argentum contineri, ^ Rerum enim voca-
/ bula
Et Io. Van de Water 111. Obf. 14. GER.

(VrPrANvsl
' ER.OMNIA exaequata

P eft, eos demum fideicommiffum
ftandi ius habent. | | - :
Jw, III. Ine« libro IV. -ad-Sabi "Hs verba tefta-
torisp QVISQVIS MIHI EX SVPRASCRIPTIS HERES
ERIT:aUt, SI? HERES ERIT SEIVS, Vel S1 HEREDI-

......
HELUT CEEIEN

56 Hal. et Vulg. Iuliemwm. BR. — 37 54 Hal. baerede eo velidlo, quem.

BR. — 55 Vulg. zntellig;tur. BR.

Hal. et Vulg. obierint. B R. 38 Haec: id efl, am. perinde — — - fatia | GER. 55 Ap. Hal. et, abeft. GEE. 56 Hal. compelletur. GEB. 57
effet, Hal. parenthefi includit, et in margine addit: alias, defunt. GEB. . 39 Hal. exflitiffet patri.. VLPLANV'S notat. zimo. 58 Hal. omnino, loco: eo-
Hal. et Vulg. babeantur. BR. — 40 Hal. vt enim mullius, — Sed idem pun&um | vum. G E B. 59 Hal. ille. GEB. 60 Hal. u tabulas. GER. 61 Hal.

quodque, loco:. et. GEB. 62 Puta: tabulae. Vulg. exiflimandi funt. BR.
1 Hal addit: LIBER. PRIMVS. GE B. 2 Hal. infcriptionem hu-
ius legis penitus fuftuliffe videtur, quod dudum improbauit Ant. Auguftin, 7IT.
Emend. vlt. £&R. — 3 Conf. ad h. l. Bynkersh. VII. Obf. 16. GEE. — 4 Hal.
6 Malo: errauit,
Etiam Hal. et cérte Taurellii erat fcribere. erraBit. GER.
$ Taur. adfcriBfit. et paulo poft: feriBfit. GE E. —Hal. adfcri-
9 Taur eSTwltius,.GER. . Hlal. quod fiul-
: tíns

poft: cui detur, in ;duo pun&a commutat, omnia illa: effe enzm debet — —
quaerenda fit, parenthefi includit; atque ita tandem fequenti et, fubftituit: ta,
et fimul fequens: igitur delet, GEEB. — 41 Hal. inferit: tempore. GEB. — 42
Hal.itaim propofito, quod. — 43 VWaut. ifHTVs. GEB. — 44 Hal. PAVLVS
lib XI. quaeflionum. GEB. — 45 Hal. AFRICANVS. GES. — 46 Hal. qui
fuccedat. GEB. —— 4 Hal.fecerit. . 48 Hal PAVLVS. GEB. — 49 Hal.
quid tabulavum aliudue eius genevis, GER. 50 Hal. et Vulg. Tubentius. BR.
61 Hal addit: eideutar. GEB. — 52 Hal. MARTIANV'S. GER. 53
Vide ad p. ]. Petr. Fabrum Semeftr. II. 154 p..229. €t III. 24. . 393. BYN -

VLPIANVS, nempe quod legis primae infcriptio plane abeft. G E 5.
de Cuiac. Tv. 1I. ad Afvic. iu L. 15. D. b. i, BYNK.
vt omnes, BR.
7 Hal. vult.
bit, et mox: Pomponius [cribit.

Qooo 3

4 ^F Y ^

L.j i [4 «enit

b 1 $t
)fz 122)) 11 Jt Q,j
122 ] "

vn m.uy: ]), "

M; L IEee RRE 24! ( "]
L41 koifleenimtanm

L

f—l'-'* ^
L : JAOTLAF ,

,
! Tet,

*;/L't/f à
" tionem deberi conftat.

feruo delatum dominus poteft repudiare.

^ 44 Í ^i

tius$ 72 efl negledo, /.— 10 Conf. Aueran. T. Interpret. Inr. 18. GEBR.

. Hal. Sticbum, et ita malim. BR.

-Hal. GEB.

$44

bula 19 immutabilia funt **: hominum mutajflia. $. r. Si
quis heredes inftituerit, et ita legauerit, Qv IsQVvIS MIHI
GALLICÁYARVM RERVM HERES ERIT, DAMNAS
EsTO !'? DARE: ,ab Bmmbus ï)gt'edlbus v.ldem legatum:
quoniam *? ad omfés eos res Gallicanae pertinent. .
V. Pavrvs libro.T. ad*Smbimemr.. SEnvr clectione
legata, femel dumtaxat optare poffumus. $. r. Labeo ait,
cum certa res aut perfona legatur ita, Qv1 MEVS ERIT,
CVM MORIAR, HERES DATO, et communis fit, totum
deberi: Trebatiumt Wero refpondiffe, partem deberi, Caffius
fcripfit: quod * verius eft. $. 2. Cum fundus communis
legatus fitnon adiecta portione, fed wMEvM nominauffit, por-

VL Ivrrawvs libo XXXIII. Digefemwa, STr-

CHVM, QVI MEVS ERIT CVM MORIAR, HERES ME-

vs DATO, magis condicionem legato inieciffe, quam demon-

frare voluiffe patremfamilias apparet: eo quod, fi demon-
ítrandi caufa haec oratio poneretur, ita concepta effet, S ri-
cjtvl,s"]ï** QVI MEVS EST, DnOD, QVI MEVS ERIT. Sed
condicio talis; accipi debet, quatenus meus erit, vt, li totum
alienauerit, legatuxm/exftinguatur: fi partem, pro ea parte de-
beatur, quae teftatoris mortis tempore fuerit. "

VIL PaAvrvs libro IL.-ad-Sabhinuum- LEeGATVM

". Vil PowrowNrvs libro Il. ad Sabinum. Srxex
toto fundo legato teftator partem alienaffet, .re?iq'uam.du-mtaï
xat partem deberi placet: quia, etiam f adlec,ige.t allq.md el
fundo, augmentum legatario cederet '?. $. 1. Si ita fcriptum

fit, Lvcivs Tirivs HgRES MEVS, AVT Makvivs

HERES MEVS DECEM S&10 DATO: cum vtro velit, Se-
ius aget: vt fi cum vrio actum fit, e(;]ï'foluturïätalter libere-
, e " . A o gr7331* . .
tur; quafi & ** duo rei promittendi in folidum obligati fuif-
fent. Quid ergo, fi abaltero partem petierit? Liberum ewi. ^
erit[ab alterutro reliquum petere, .Idem erit, et fi alter par-
tem foluiffet *9. 4 »7Siitalegatunvfit, LEcTT1ICyARIOS *?
OCTO, AVT PRO HIS IN HOMINES SINGVLOS CER-
TAM PECVNIAM, VTRVM LEGATARIVS VOLET:
non poteft legatarius partem feruorum vindicare, pro parte
nummos petere: quia vnum in alterutra caufa legatum fit:
uemadmodum ?? fi olei pondo quinquaginta, aut in fingu-
las libras certum aes legatum fit, ne aliter obferuantibus,
etiám/vno homine legato diuifio concedatur: nec intereft, di-
uifa ea fumma, an iuncta ponatur: et ?* certe oCto feruis ??,
aut pro omnibus ?? certa pecunia legafga, non pofi'g:) inuitum
heredem partem pecuniae, partem«mancipiorum debére ?*^,

IX. Inxw librofIl. adSebinum.... [D Qvop apud ho-
ftes eft, legari poffe ^* Q&auenus fcripfit: et ipoftliminii 4*

iure/ confiftere. s
; X. Pavrvs libro II. adSebieum.... Ivr.x/x;lvs,
nec a filiofamilias*fine iufíu patris optari poffe, nec ante adi-
tam hereditatem, putat: quod eft verum. |
XL P AN vs libroIX,Quae

LIOFAMIL

vel

Z

17 M

e

feruo alieno legatum

Il
13 Hal. quando. GEB. — 14
.15 Vulg. accederet. BR. 16 Ap. Hal.
17 Gothofr. in nota: Al ei. Ira Hal. et Vulg. BR. — 18
19 Gothofr. in nofa: lecticarios. Hlal, ^Vt Hal. ita et
Vulg. Jecficarios. BR. 20 Hal. eff, quemadmodum et fi. 21 Àp. Hal. et,
abeit. GEB. 22, Vulg. inferitz legatis. B R. 23 Hal bominibus, loco:
omuibus. GEB. | 24 Hal addit: couflat. — 25 Gothofr. in nota: non poffe.
26 Fatum archetypi in hoc loco enarrat Auguftin. J. Emend. 2.
íed quae ipfe obfoleuiffe ait, videntur nobis erafa tam duriter, vt ipfa membra-
na perforata fit. Vulg. pofiliminium confiffere. Kal. pofllimimium iure conjifteve,
B R. 2'1 Hal. fideicommitt? patri vel domiuo potefl: ac tum. GEB. 28
Vulg. inferit: baereditatis. BR. 29 Hal. effet. GE B. 30 Flor. efti ex-
fiero. GE E. — 31 Hal. et Vulg. quía. BR. — 32 Hal. videretur, GES. — 33

Hal.efe. GEB, — I2 Vulg. inferit tot. n R.

fí, abeft. GER.
Hal. foluerit. GEE.

et tibi eadem re

Etait Arifto, vnum videri legatum.

DIGESTORVM LIB. XXX.

tur, fidei committi patris vel domini poteft: ac tunc ?* de-
mum ex perfona ipforum fideicommiffüum vires capit, cum
ipfis, per quos commodum hereditatis vel legati patri domi-
noue quaeritur, fideicommiffum ?? relinquitur. Denique Iu-
lianus, non iüfuptili ratione motus, patrem, cuius filius he-

Falcidiae, reftituere hereditatem irefpondit: quoniam ex per-

niam ?* ex perfona fua fibi filius obligari non poffet, ac pa-
ter non vt heres, fed vt pater, rogar.'f, videtur ??. Et ideo fi
filio 3* rogatus fit pater poft mortem füam, quod ad fe per-
uenit ex legato vel hereditate filio reliCtis, reftituere, isque
viuo patre decedat, omnimodo patrem id retenturum, quo-
niam fideicommiffum ex perfona patris vires acceperit.

XIL. Pourourivs libro III. ed-5abinum, Sx wrr
es legata fuerit, deinde die legati cedente, he-
res tibi exfütenór liberum mihi effe Labeo ait, ex meo lega-
to, an ex eo, quod tibi heres fim, adquiram legatum 3*: ft
voluero eam rem ex meo legato ad me pertinere, vt tota mea:
fit: ex hereditario legato peteréjeam;poffe ?? Proculus ait.

$. r. Si quis feruos, quos Gadibus, haberet, eo teftamento, ;

quod Romae moriens ?* fecerit, triduo ??a, quo mortuus fue-
rit, herédem dare mihi damnauerit: ratum eífe legatum, et
anguítias temporis nihil legato nocere.
ciuilis eft, quae efficit, vt quibus ipfis legare;poffümus, eo-
rum quoque feruislegare poffumus ?"5. — $. 5. Inlegatis nouif-

Íimae fcripturae valent: quia ?? mutari caufa praecedentis

legati velisdiettvel condicione:2?, vel in totum ademptione,

poteft: fed *? fi fub alia et ** alia condicione legatum adem- ,

ptum eft, nouiffima ademptio fpeCtanda eft. Interdum tamen
in legatis non pofterior, fed praecedens fcriptura valet: nam
fi ita fcripfero, Qvop TliTrTrO INFRA LEGAVERO, ID
NEQVE DO, NEQVE LEGO: quod infra legatum erit, non

valebit: nam et eum fermonem, quo praefergia legata data -

in diem proferuntur, ad poítea quoque fcripfa lévata per-
tinere placuit. Voluntas ergo facit, quod ^^ in teítamento
fcriptum valeat. ( | fPAS
XIIL. IpnzM libroIV, adSabinume Cvw rwcERTVS
homo legatus tibi effet, heres Sticfum feruo.tuo tradidit. Ne-
ratius refpondit, fi voluntate domini tradidit, vel ratum hoc

| dominus habuerit ^?, perinde eum liberatum, atque fi Sticlfus

legatus effet. :
XIV. VrrraANvs libro XV. -& - SrfTTA
fit adfcriptum, st cCVI LEGAVERO BIS, SEMEL HERES
EIDATO; Vel vt *^ fémel debeatur: et eidem duas quan-
titates adfcripferit, vel duos fundos: an vtrumque debeatur ?
Nam quod ademptum

* . * . P F
eft, 186 datum videri *5, Celfi et Marcelli fenten- Lifed..— ]
tiagf: quae vera eft. $. 1. Sed Papinianus libro notiodecimo 1..."Fon7gan& "

quaeftionum ait, et fi poít legata faepius adfcripta idem hoc fub-
iecit ^9, feinel praeftari velle, et hoc anteimpletum teftamen-

$. 2. Regula iuris -

"C£COmDD,,

fona filii teneretur: ipfi vero filio, non admiffa Falcidia: quo- -

— &

d jai-u ^

4

tum fecerit, ipfo iure videri cetera legata adempta: fed Jg,ugf*?l—'?uob,,

. magis

Adi, Alciat. IV. Parerg. 14. et Cuiac. X. Obf. 38. et ad lib. IX. Quaefl.. Pa-
pin. Nota in Pal. IL, ad verba: Ji filio, inter verfus effe recentius adícriptum,
bevede inflituto. BR. — Vt Yaur. habent: Pal. L. IL.III. IV. V. Vat. Barb. Otob.
Magl. vt et Hal. GER. 34 Ap. Hal. legatum, abeft, GEB. Sequenti vero
periodo Idem praefigit et. — 35 Gothofr. in nota: eam non poffe. Contius.
Immo Vulgares libri omnes, qui et rà eam addunt: sme. Et de MSS. fuis te-
ftatur Contius, adeffe negationem ; ipfe autem mallet: volwero, in antecedenti-

| bus conuertere in: zoluero. BR. Etiam Hal. petere eam me po[fe, Proculus ait, abs-
quenegatione. GEB. -..36 Hal. morans. GE B.

374 Videhic pluribus Aueran.,
38 Hal. et Vulg. inferunt et. B R.
40 Hal. et Vulg. inferunt et. B R.
43 Hal.
46
eft,

eut .

À. Interpr. Iuv. 25. GER.. — 37b Hal. poffimus.
39 Vulg. vel in diem vel in conditionem. B R.
41 Hal. vel, loco: et. GEB. 42 Hal. vt, loco: 44uod. GEB.
babuerit. 44 Ap. Hal. vt, abeít. G E. 45 Hal. videtur. GER.
Hal. baec fubiiciat. GEB. 47 Gothofr, in nota: 44J. quod, vel quo, ;

res inftitutus eft 2?, jexteroJ?? quidem, habita ratione legis /.J ^/frs^e

P d

WL.J "

-
c

»

jp

l-'-Jll t

*

M,LIA MIHI GENITVR,?Ó^ EI HERES MEVS CENTVM

DIGESTORVM LIB. XXX.

magis erit ademptum, non enim appatet? et ait, poffe dici,
exiguius *5 effe praeftandum.
-5XV. Pavrvs libro IIT.;àd-Babinggm. Qvr QvAR-
TAM * partem * bonorum legare voluit, dimidiam fcripfit.
Proculus re&te ait, poffe defendi quartam legatam: quia in-
eífe ^? dimidiae. | !
et centum fcripta fjit: quinquaginta enim debebuntur. Sed
et fi plus legare voluit, et minus fcriptit, valebit *? legatum.
$. r. Si quis vnam füummam filiabus legauerit, vt etiam de
poftuma fentiret: fijea non efinata, fuperítiti folidüim debe-
bitur. «nen €a. €$y€1., :
XVI. PowProNrirvs libro]ä"* i& SIDVO-
gvs res coniunctim legata fit, qdàmuis ?* alter in rerum na-
tura non fuerit: alteri folam partem 5? debéri, 59 puto ve-
rum ?*,effe, $. r. Heres, adiecto ei ?? nomine cuiusdam,
qui heres non fit, dare damnatus, totum legatum debet: nam
et fi duos ex heredibus fuisynominatim quis damnaffet, et -al-
&es hereditatem non adiffet,jqui adiffet, totum deberet, fi pars
eius, qui non adiífet, ad eum qui adiffet, peruenerit 59. — $. 2.
Si Titio et poftumfs ?? legatum fit, non nato poftumo, totum
'itius vindicabit *9. Sed et fi teftator Titio et poftamis vi-
riles partes ?? dari voluiffet ??, vel etiam id expreffiflet, to-
tum legatum Titio debetur, non nato poftumo.
XVIL VrPriawvs libroiguinto " * decimo,* $t^
—SM? ^ Qvr rrrLriaAnBvs legauit, fi mentionem aliqua
parte teftamenti poftumae fecit, videtur in filiarum legato et
de poftuma fenfiffe. $. r. Si quisita legauerit, s1 QvA Fr-

DATO: pluribus natis, videtur fingulis tantumdem legaffe:
quod ita accipiendum eft 5?, nifi euidens fit contraria ffenten-

L A'uoluntas tlajteftatoris. $. 2. Si vni ex heredibus fuerit legatum, hoc

)PMT"*.',', 1

L'(juoï,

- 60 Hal. voluerit, et mox: exprefferit. GEB.

deberi ei officio iudicis familiae hercifcundae, manifeftum eft:

fed etfi abftinuerit fe ?^ hereditate, confequi eum hoc lega-

d

tum poffe cónftat. (5 [f 4 -
XVIIL. Ivrrawvs lhbro XXXI. Digeftorum Em
QVIDEM totum legatum petere poteft, quamuis a femétipfo
inutiliter ei legatum fuiflet. : |
