mandati teneretur? ;Refpóndi/ (teneri ) ?^. Evy
I T A PRO SOCIOS. — Watu s
PAvrvs dibroXXXlL-ad-Edi&um, —5 ()
SOQIETAS coiri poteft vel in perpetuum, jid eft,dum ví-
uunt, vel ad tempus, vel ex tempore, vel füb * condicio-
,ne. $. 1. In focietate omnium bonorum omnes res, quae co&-
^untium funt, ;coflfinuq!communicantm':

IL, Garvsilibro-X.ad Edictum prouinciale. QvxaA,

$ at vdelus
æ(þfaïow,, (þ;.-.

ditur interuenire.
. HI Pavrvstlbro XXXIE-adEdi&tum. EA veno,
quae in nominibus erunt ?, manent in fuo ftatu, fed actiones -
$. 1. Cum fpecialiter omnium
| bonorum

omniumn meorum, Te omnia firma effe a te fatta. exiftimante, et monm coutvavium —
dicente tibi ad vllam operatzonem. | Hal. inter Graeca ita vertit: Seio filio S.
Tametfi naturae confentaneum e(fe avbitror, vt patris fratrumque paternorum ne-
gocia quis, vel de ea ve mandato requifito, adminiflvet : fi quid tameu . eius. gene-
vi$ opus babes: ecce tib verum mearum ommnium liberam adminiflfrationem per-
mitto: fiue vendeve, fiue piguori obligare, fiue comparare, fiue quid aliud agere
velis: me non aliter owmia, quae per te gefla erunut, vata babente, neque im vlling
gefiione tibi veclamamte, quam fi rerum mearum . apud te dominium effet. GER.
20 Hal. vel vendidifft, G &5s. ^ 21 Hal.praefigit et. GEB. — 22 Hal. poffet.
GEB. 25 Hal. et Vulg. fuprafcriptae. BR. 24 Hal. praefigit fj, et mox
habet exegerit. GE 8. 25 Vulg. addit refpendi. R. 26 Vulg. defundi.
BR. 27 Mal. refpondi. GER. 28 Vulg. inferit tibj. BR, 29 Hal.
Mandauit in baec verba Lucius "Titius. Caio etc. GER. 50 Gothofr. in no-
ta: vt mea fide dicas. FJal. Fidem diceve eft fideiubere. — Et ideo Vulg, vt fide-
?Lbeus. BR. — 31 Vulg. quaecuuque. BR. — 32 Hal aliter. GEB. — 33 Ap. ;
Hal. et Vulgo quod, abeft. B. 34 Poftremum 5. ]. vocabulum Florentiae
non prorfus abeft, vt Taurellii parenthefis innuere videtur, fed eft. recenter ad-
iedum. . E MSS. quae contuli, tria habent: refpondit, teueri. At S. Cruc. ve-
fpondi, t(?l&?'i. .In Treuif. per compendium fcripturae: B teueri. In Vat. [.
ambaä&'1 &éy'fecenter fünt fuppletae et prior per fcripturae compendium. BR.
Tria illa funt: Barb. Otob. Vat. HI. quibus adde Bynkersh. L:fed II. vt Tre-
uif. KHal. refpondi, teneri. GEB. ; | ?

fd*/ éte C

I Gothofr. in not. allegat L. 6. C. eod. in qua refertur a Veteribus de
hac re fuiffe dubitatum, vt adeo haec verba vel a Triboniano fint, vel Paulus ex
eorum numero fuerit, qui focietatem füb condicione contrahi poffe putabant.

DVK. 2 Hal et Vulg. tacite. BR. 3 Vulg. erant. BR. . 4 Hal. et
Vulg..

nl

N

([te

|

"LCH

li,

lTTOmm, ,

)lllt,m-

ï proVabilius. GEB.

DIGESTORVM LIB. XVIIL TIT. iL

bonorum focietas coita eft, tunc et hereditas, et legatum 5, et
quod, donatum eft, aut quagüá 9 ratione adquiütumäcommu-
nionj adquirétur. $. 2. Delillo qu&eritur, fi itajfocietasl?3 vt
fi qua iufta hereditas alterutri obuenerit, communis fit, qu&éj
iufta hereditas? vtrum quae iure legitimo obuenit, an etiyfi
ea, quae * teftamento? Et? probabilius !? eft, ad legitimam
hereditatem tantum hoc pä'ïfggm. $. 3. Societas fi dolo ma-
lo, aut fraudandi caufa coita fit, ipfo iure nullius momenti eft:
quia fides bona contraria eft fraudi et dolo. ////, Kegosvoren.
IV. MopggriINv s dibroHHE—Regul: :
—— TATEM Ccoire jet rej et verbis, et per nuntium poffe aes; du-
u r&,wj&-.bäu-m non eft. $. r. Diffociamut renuntiatione, morte, ** ca-
[iíhe pitisminutione *?, et egeftate.
V.VrPriANVvslibro-XXXE.ad-Edictum. SocrETa-
TES contrahuntur *? fiue vniuerforum bonorum, fiue nego-
tiationis alicuius, fiue vectigalis, fiue etiam rei vnius. $. r.
Societas jautemy coiri poteft, et valet etiam inter eos, qui non
fuünt aequisjfacultatibus: cum plerumque pauperior opera !*
fuppleat, quantum ei per comparationem patrimoniideeft, $. 2.
Donationis caufa focietas recte non cont
Jetmeyivee Vl. PouPoN1vs [hhwää »int Sr socrE-
cwref. TATEM mecum ** coieris, ea condiCione, vt partes fogï'eta-

, im;

;"ZC

a a.
Í vt«

tis conftitueres, ad boni viri arbitrium *? ea res redipenda
eít: et conueniens eft viri boni arbitrio, vt non vtique éx ge-
uis partibus fogifil *7? fimus: veluti fi alter plus operae, indu-
äriae, pecuniae *9 in focietatepé collaturus fit. A
VII. VzPrANvs libroXXX.-adSabinum. Cofnri!?
focietatem et fimpliciter licet: et fi non fuerit diftinttum, vi-
detur;coita effe vniuerforum, quae ex qujeftu veniunt, hoc
eít, fi quod lucrum ex emptione, venditione, locatione, condu-
€tione defcendit. |
$as VIIL PAvrvsilibroVL-ad Sabinum. QvXEsTVs
14 que enim intellegitur, qui ex opera cuius]?? defcendit.
L yne, IX. VrnPriaANvslibro-XXX. ad Sabinum- Nc Ap-
: E //,) irCrT Sabinus, hereditatem, vel legatum, vel donationes
c(R

4l MJ,

ne usb

mortis caufa, fiue non mortis caufa., Fortaffis hgec ^* ideo,
quia non fine caufa obueniunt, fed ob meritum aliquod acce-
X. Pavrvsliibro-VI. ad Sabinum. E QvrA ple-
rumque vel a parente, vel a ?^ liberto, quafi debitüum. ?? no-
bis hereditas obuenit. E a

XL VrPiaxwvsibroXXX. ad Sabinum. ET 1TA

— de hereditate, legato, donatione Quintus Mucius fcribit. /^t
XIL. Pavrvs/lbr s abitrr Srgp.NEC des
alienum, nifi quod ex quaeítu pendebit, venigt in raiionexþ Ío-
cietatis. | |
W"e XIIL. [pnz w llibroXXXf&ad Edictum, SED ET s1
. adiciátur, vt et qu;(efcus et lucri focii fint, verum eft, non ad

5 Hal. et baereditates, et legata, et quod. GES. — 6
Vulg. quacunque. BR. 7 Ylor. recentior manus adiecit: coita fit, et mox:
rquaerz't'mr, quae fit iufla beveditas? quae 'Yaur. neglexit, et merito, nifi quod
pofteriora: qpae jlit zufta hgg;l'i s ncäfää?xïäïg&vti iam omnes habent.. Sed
et: fi ita coita focietas fig,b mucäg'ïä") U$-editis et fcriptis, quorum hic fex
coníului, et in Vat. L olim: contradlg, fuit, pro coitg, jv nune ei. BR. Val-
de dura eft oratio. . Ego facerem : fi/Jit/ coita fociethisz —^ ;3O0K eft admo-
dum neceffarium. bv x. MSS. reliqua funt: Barb. $. Cruc. Bynkersh. L; im-
mo et II. Treuif. habet : De Zilo quaeritur, fi ita fit, vtj, Hal. fi ita coita fo-
cietas fit, vt, et in fequentibus: obueuiat, atque deinde? quae fit iufta baeredi-
tas. GEB. 8 Vulg. inferit et. BR. — 9 Hal. fed, loco et. GEB. . 1o Taur.
11 Hal. praefigit zaxima, reprehenfus ab Auguftino 7I7.
12 Hal. et Vulg. demzuutione. BR. I3 Vulg. Societas
14 Bafil. 3/à 7iic e"rov2sie, h. e. diligentia. BR. I5 Ap.
16 Vulg. arbitratum. BR. 17 Hal in margi-
ne: alias, fortis. G EB. 18 Vulg. alter plus operae vel induftriae, alFer pecu-
mige. Hal. alter plus operae et induflriae alter plus pecuniae. — Bafil. interie&ta
disiun&iua: 3 xgAwacw, 9 PmiueAcóq, 3 Vmougyía. B R. 19 Hal, Coijre, prae-
- ter rem. — Cicero J14. de Orat. 27. de vniuevfo geuere $u vtramque partem dif-

Nlg. praeflari, BR.

Emend. é6. BR.
contvabitur. BR.
Hal. mecum, abeft. G EB.

larum. Socrik-

. licet recentiffima, et ita editi. E R.

297

aliud lucrum, quam quod ex qu&eftu venit, hanc quoque ad-
ieCctionem pertinere.
XIV. VuLP1iANvSlibro-XXX.ad Sabinum. Sx cow- «eex: w £
VENERIT inter focios, ne intra certum tempus communis
res diuidatur, non videtur conueniffe, ne ?^* focietate abeatur. |/ s« ex :/0, €:
Quild tamen, fi hoc conuelfïïz ?5, nelabeatur: an valeat? Ele- | 4: 4
ganter Pomponius fcripfit,fruftra hoc conuenire: nam etfinon 1 u d
conuenit ^?, fi tamen intempeftiue renuntietur focietati, effe x u
pro fotio aCctionem: fed etfi conuenit, ne intra certum tem- —
pus focietate labeatur, et ante tempus renuntietur ?7, poteft L wa/:ïu
rationem habere renunfjgtio: nec tenebitur pro fotio, qui ideo :
renuntiauit, quia condicio qudedam, qua focietas erat coita,
ei non praeftatur: aut quid, fi ita iniuriofus ??, et ?? da

Q-
füs focius fit, vt non expediat eum pati? -
XV. Powrosrvs llibro-Xlif.-ad- Sabinum. Vxr

Qvonp ea refrui non liceat, cuius gratia negotiatio füfcepta fit ?
XVI. VruPrANVsS dibro—XXz—-ad-Sabi Ipxnxv-
QvE erit dicendum, fi foCius renuntiauerit focietati, qui Rei-
publicae caufa diu, et inuitus fit afuturus: quamuis nonnum-
quam.ei obici poffit, quia potuit et per alium ?? focietatem
adminiftrare, vel focio committere: fed hoc 3* non alias, nifi
valde üt.ädoneps. focius, aut facilis afutunó ?? etiam per alium
focietatis .aïmgmiïrgitio. $. r. Qui jigitur pacifcitur, ne diui-
dät 33, nifi aliqua iufta rat(io- ?^ intercedat, nec vendere po-
tégit, neg alia ratione efficiet, vt diuidatur: fedfane poteft di-
ci venditionem quidem non impediri, fed exceptionem aduer-
fus emptcrem 3.5 .locun; habere, fi ante diuidat, quam diuide-
retis, qui vendidit. azzz
cius,, qui alienau£fit ?, contra paCtionem Jaceipit 5?, com-
mittgt, et tenetur focietatis, aut communi diuidundo iudicio.
$. r. Si abfenti renuntiata focietas fit, quoad is fcierit, quod is
J|adquifiuit, qui renuntiauit, in commune redigi 3?: detrimen- 1. 2:: g
tum autem folius eiuslefie, qui renuntiauerit: fed quod ab-J3Je(z: 2ea.
fens adquifiít *^, ad folum eum pertinere: detrimentum ab J2
eo fatctum commune effe, $. 2. In focietate autem cocunda,
nihil attinet de renuntiatione cauereleu. ^?, quia ipfo iu- £—
re focietatis intempeftiua renuntiatio inp(e*äymationem venit. M
XVIII. PowPoxurvs tdibro-Xll[.-ad-Sabinum. Sr
sERVVS focietatem coterit, non fufüciet, fi iubeatur ** a do-
mino feruus abire a focietate: fed|focio| renuntiandum eft.
: XIX VrnPrANvslibro-XXX.adSabinum. Qvr AD-
MITTITVR focius, ei tantum foCius et, qui admifit: et recte:
cum enim focietas confenfu contrahatur, focius mihi effe non
poteft ^?, quem ego fotium effe nolui: quid ergo, fi focius
, ; 3 E
meus eum adfmifit? Eifoli foCius eft. — Z^ , . |
XX. Ipgwlibro XXXI. [ad-Ediét NAM SOCII

XXI.

L^ 3 A. n x (
|evgg —
* y" !o

l- Al

*

m

/2-4 e 4' * (-9. «^T , .
mei focius, nieus focius non eft.

fevi copiofe licet. DVk. 20 Malumus cuizsque, ex corre&ione codicis Flor.
Etiam Hal. GER. 21 Hal. hgc.. GE B.
22, Flor. etiamnunc eft: vel alia liberto, fed malumus vt editi et fcripti.-?? R. [ta
et Taur. et Hal. Scripti funt: Barb. Otob. $. Cruc. Treuif. Bynkersh. Ma--
nifefta eft repetitio literarum iam fcriptarum: al — a liberto. GEB. — 25 Hal,
debita.G E. Plutarch. de amiore prol. iu fime de liberis ait hoc ipfum: à4c
éQeíauum Tà). wAigov 6éxOexÓópsvoi BYNK. 24 Hal. et Vulg. inferunt s. BR.
25 Hal. hic et mox iterum bis: congenerit. G ER. 26Vulg, hic inferit: we
abeatur. B. 27 Baíil. 4ggvssie, contumeliofus, infoleus. & R. — 28 Vulg. ad-
dit focietati. B R. 29 Hal fi ita damuofus, omiffis: iniuriofus et. d wo-
cem tamen daumofus, habet in margine: alias, iniuriofus. GER. 20 Hal. ad
vocem antecedentem 44a4, habet in margine: alias, quaeveve. alium potuit et per
eum. GEB. 31 Hal. baec. GER. 32, Hal. abfuturo fit. GEB. . 33 Go-
thofr in nota: ne diuidatur. FZal. GER. 54 Hal. cauffa. GE B. 35 Hal.
emptionem. GEB. 36 Hal. alienauit. GER. 37 Gothofr. in nota: con-
tra pactionem committit. £jal. —Immo curatius: committit contva padlionem,
vt 72 accipit ap. Hal. prorfus abfit, GE. 38 Hal. addit debet. GEB. .39
Taur, odquEfut. Hal. adquifimit. GEB. — 40 Ap. Hal. et Vulg. esudem, abeft.
B R. 41 Hal. hic in margine: alias, inbibeatur. GEB. — 42 Kal poterit.

G E .

DIGESTORVM LIB. XVIL TIT. IL —— —
XXVIIIL. Inkew tdibro- LX.-ad-Edi&um, — Sr socrr

fumus ?^, et vnus ex die pecuniam debeat, et diuidatur fo-
cietas, non debet hoc deducere focius, quemadmodum prae-
fens|debet $5, fed omnes diuidere et cauere, cum dies vene- L
rit, defenfunP? iri focium. de4et : jtert | «
XXIX. VrneraAwvs S'ilbro XXX.-ad.Sabinum. Sr
NON fuerint partes focietati 95 adieCtde, aequas eas effe con-
ftat. $i vero placuerit, vt quis duas partes vel tres habeat,
alius vnam, an valeat ?4/$9| Placet valere: fi modo aliquid plus uDv 175
contulit focietati vel peeuniae, vel operge, vel cuiuscumque Jszox $, G.. -
alterius rei caufa ?. $. r. Ita coiri focietatem poffe, vt nul-
IffS "* partem damhi alter fentiat, lucrum vero commune fit, 1 9ct:c
Caffius putat: quod ita demum valebit *?, vt df Sabinus fcri-

298
Cel.fQuf -
XXLiIprMwlibroXXX.adSabinum. Er ovibovip

. fuerit de focietate noftra confecutus, cum illo ^?, qui eum ad-
f& ex uI i fümpfit, communicabit **: ) *5 cum eo non com-
1 f* 'municaþ.imus 45 :t.fed factum eius praeftabitur focietati, [id Lï-f.;cl,,l
[ -d$ aget focius, et focietati praeftabit, quod fuerit confecutus ^*.
pomes : XXII. Garvs libro-X.-ad-Edictum prouinciale. Ex
CONTRARIO faCtüm quoque fociorum debet ei praeftare,
ficuti fuum ^*: quia ipfeaduerfus eos habet actionem. — Item
certum eft, nihil vetare, prius » ) ^? inter eum, qui ??
admiferit, et eum, qui agtmiffus fuerit, foc1etat3sr1ud161q agi,
quam.agi incipiat inter ceteros ?*, et eum, qui ?^ admifgfit.
— XXIII.jJVrsiAwvslibroXXX.adSabinum. D rr-
Lo 5? Pomponius dubitat, vtrum/aCtionem eum mandare fo-

dignd.

füc j GL m

: rc&t:fa/m: 73?;

2977 L;U . ciis fufficit 5^, vt fifacere ille non poffit, nibil vltra fo&iis p fi tanti fit opera, quanti damnum eft: plerumque ienim « z
Jaulas, .£ praeftet: an vero indem/hes eos praeftare debeat: et puto, | tantày eft induftria fotii, vt plus focietati conferat, quam pecu- LIciz pro Aoc,
d f--art ypraeftet: an ver s p p P (q p

omnimodo- eum teneri eius nomine, quem ipfe folüs admifit,
quia difficile eft negare, culpa ipfius admillum. $. r. Idem .
uderit, an commodum, quod propterZadnuH'um. focium accefz
äf,d compenfari cum damho, quod culpa praebuit, debeat: E&
ait, compenfandum. Quod non eft verum: Wl&!arcel&us

nia: item *^ fi folus nauiget, fi folus peregrinetur, pericu-^^42"^ ^^
lg* íubeat ífolus. $. 2. Arifto refert, Ca;Xïum 1'e'f'pondiiï'e,1-m*) dmtde,
focietatem talem. coiri non poffe, vt alter lucrum tantum, alter
damfium fentiret: et hanc focietatem leoniham folitumjappel- ] 24,
lare: et nos confentimus, talem focietatem nullam effe, vt al- sicey;'non -
ter lucrum fentiretzfalter vero nullum lucrum, fed damnum 4-— fev«, &..

libro f&&kto Digeftorum fcribit, fi feruus vnius ex fociis, focie-

tati a domino praepofitus, neglegenter veríatus fit, dominum

MT / ; : . D 310M :
E o erz,owmädwyï"m",,fogfietatïy qui praepofuéfit)praeftaturum : jnéc/ compenfandum

. . UP h] A
commodum, quod per feruum focietati accelfit, cum damiho:
et ita Diuum Marcum pronuntiaffe: nec polffe dicifocio, A n-
STINE/?? COMMODO, QVOD PER SERVVM " ACCES-
( 56
sIT, (s1) DAMÁNvM PRTUB 9. . |
XXIV. Inkwilibro XXXf ad Edi&um. Prawrfi
ambo fotii feruum alterius praepofuerint, non tenebitur domi-
nuseius 57 nomine, nifi dumtaxat de peculio: commune enim
periculum effe oportet, cum ambo eum praeponamus ?*.

XXV. PAvrvslibroVi.adSabinum. Now ons eam

rem minus ad periculum focii pertinet, quod neglegentiaäner—

iffet, quod ?? in plerisque aliis induftria eius foci(-ï;as io uif-
fet. Et hoc ex appellatione Imperator ** pronuntiauit.
XXVI. VrLPIANVS Ulbga-XXXI/ad—zEäi&am- E:r
1DEO, fi foCius quaedam neglégenter in focietate egiffet, in
plerisque autem focietatem auxiffet, non 'compänfatur com-
pendium cuüm neglegentia, vt Marcïgllg.g) libro fexto, ?* Dige-
ftorum fcripfit 9?. fecjer-o" VA — u5 oC,, -
XXVII. PaAvrvsibro VI. ad Sabinum. Omwwk aes
alienum, quod manente focietate contractum eft, de communi
foluendum eft: licet, pofteaquam focietas diftraCta eft, folu-
tum fit: igitur et fi füb condicione promiferat, et, diftracta
focietate, condicio exftitit, ex communi foluendum eft: ideo-
que fi interim focietas dirimatur, cautiones interponendae funt.

GEE. 43 Hal. ipfo. GER. 44 Taur. adfum Dfit, communicaVit. G s.
3 Hoceia quinzue codicibus, quos infpexi, abeft. BR. — Barb. Otob. Vart, I.

Treuif. Bynkersh;/ nec hábet Hal. GEB. Vide an huc conferri poffit obferua-
io criticorum, librarios nonnunquam duas le&iones coniunxiffe, vt forte alte-
cum horum fit ex . varià le&ione.. D V K. 46 aur. communicaVimus. G B.

it, et in margine addidit: alias totum. boc 'deefl. GE B. 48 Vulg. addit zilis.
K. 9 Hoc quam, ob fequens quam abundare cenfemus, BR. — Abett ap. Hal.
et a Barb. Otob. Vat. L. Treuif. BynkershIG EB. 50 Hal. quem. GEB. — 51
Vulg. eos. B R. 52, Gothofr. in nota: quem Florentina, in quo fallitur, fi
'Taurellio credimus, qui habet vt hic, q4i. GEB. ; :
"54 Hal. fafficiat. G&B. — 55 Vulg. focinmm abflinere, et in fine petit. BR. — 56
Gothofr. in nota: Aj nonpetis. Ego detra&to fi, legerem : acceffit. dammum pe-
ti5. Bynkersh. fV. Obf. 25. mauult? fi damnum metuis. BR. 57 Hal. eo.
GE B. 58 Gothofr. in nota: cum praepofuerint. Halo. Ex quo poffet con-
lici, voces intermedias ap. Hal. prorífus abeffe, cum tamen habeat: cwm. ambo
eum praepofuerint. GEB.. 59 Vulg. qu0. BR. Go Hal. et Vulg. inferunt
auda, Ett etiam Flor. ad marginem ita fuppletum, fed manu recentiflima, quod
Taur. neglexit. BR. Idem: auca agnofcunt Barb. Otob. Vat. L. S. Cruc. Tre-
uif. Bynkersh. L et II.. Ego tamen fenferim cum Taur. .c.um'antccedeqsf inda-
fivia mihi non fit cafus fextus nominis fubftantini, fed adiectiuum feminini ge-
neris: quod in plerisque aliis focietas eius fuiffet induflria, afïeoqqe proficua, aut
faltim ab omni negligentia aliena. G ER. 61 Hal. inferit Antomiuus. GER.

libro gg.ffgäggc;mg

^s 7:
P,.anä ta res fit: aut x :
obuenip *?: autfi a duobus feparatim emimus partes 9* eo- L^.

7 Verba haec finalid: id eff aget, et cetera vsque ad finem Hal. ftellulis inclu- -

53 Vulg. inferit faue, BR..-

fentiret; iniquiffimum enim genus focietatis eft, ex qua quis
damnum,non.etiam-lucrum fpetet.- ia
XXX. PAvLvsWUibro-VI.-ad-Sabinum- Mvcrivs
. decim. 7;* fcrib'it, nontpoffe'focietatem coiri, vt
aliam daitini, aliàin lucri partem focius ferat. Seruius in no-
fs ** Muciiait, nec ** poffe focietatem ita contrahi: ne-
que enim lucrum intellegitur 79, nifi ?? omni damího dedu-
&o : meque damhum, nifi omni lucro deducto: fed poteft eetri-
focie)tas utày vt eius lucri, quod 1'eligctï'übm in focietate fit, omni
damho deduttojpars alia feratur: et eius damlhi, quod fimili-
ter relinquatur, pars alia capiatur.
AXXXl. VrPrAwvs dibto XXX. ad Sabinum. VT
siT pro focio actio, focietatem intercedere oportet: nec enim
fufficit, rem effe communem, nifi focietas intercedít ?9. Com-
muniter autem res agi poteft etjdrh citra focietatem: vt 9*
puta cum non affeCtione focietatis incidimus in communio-
nem, vt euenit in re duobus legata: item fia 9? duobus fimul
hereditas vel donatio communiter nobis

rum, non focii faturi. |
XXXII. InEw llibroIL.ad Edi&tum. Naw cvx tra-
Catu habito *5 focietas coita eft, pro foCio actio eft: cum fine
traCctatu, in re ipía et negotio *9 communiter geftum vide-

tur. Levy CUI., Z v ol
AXXIII.

62 Hal. et Vulg. quznto. BR. —— 63 'Tanr. fcriDfit. GEB. — 64 Hal. fimus.
GEB. 65 Hal. deberet. — Vulg. quemadimodum quod praefens pure deberet. B R.
66 Hal. defenfum iri. GEB. 67 Hal. Paulus. GER. 68 Hal. focietatis.

| GEB. 69 Hal. et reliqui praefigunt et. B R. 7o Ap. Hal. caufa, abeft.
GEB. "71 Hal etVulg. waHam. BR. — 72'faur. valeVit. GEB. — 73 Vulg.
ldem. BR. . "74 Gothofr. in nota: Al pericula. Ita Taur. in margine, et ita

fa&tum Flor. fubantique. Solitus nempecorre&or reuerfus videtur. — Yta in fequen-
ti lege erat: oumi dammo dedu&a, pro deduélo. Vulg. pofterius fi eiicit. Hal.
vbique inferit: fi pericula folus fubeat. B R. — Periculum. Salmaf. Obf. Inr. Att. et.
Rom. c. V. p. 175. BYNK. ' 75 Vulg. lib. XIII. BR. 46 Hal. Seruius
eiiam in notis Mutii. GE B. 77 Hal. et Vulg. s;on. BR. 78 Hal. zntel-
ligi GEB. 79 Hal. nom. GEB. — 80 Flor. correctum eft ab ordinaria ma-
nuzntercedat, ct ita omnes. BR. Etiam Hal. GER. 81 Ap. Hal. vt, abeft.
G E D. 82 Ap. Hal. a, abeít. GEn. 83 Hal. obueniat. GEB. — 84 Ma-
lumus emimas, participes eo icet hic nihil mouerint vel editi vel fcripti,.
quorum fex confului, BRW Otob. Vat. III. S. Cruc, Treuif. Bynkersh. I.
immo et Il nec quicqua mouit Hal. GE z. Non video, quid hic difficulta-
tem parere poflit. — Participes, locum habere non poteft: nam qui. poteft mihi
parüceps effe, a quo rem emi? Exiftimo hanc effe fententiam: fi rem, quam '
duo pluresue habebant pro certis partibus, emamus ab illis. feparatim, fed non
ea mente, vt focii fimus. DVk. 85 Traclatu babito, eft, conuentione habi-
ta. Bafil. àzà evvawéceoc, et mox; fime traclatn Xwghe evyawécsue, — Vulg. ta-
men habet; contratiu babito, et mox: fime contradln. BR. 86 Vulg. iu ve

ipfa

.,, :

Jhy
Awl

* E [

DIGESTORVM LIB. XVIL TIT. II

XXXIII. InEeM libro-XXXL-57 ad Edictum; VT 1N
conductionibus publicorum 98, item in emptionibus: nam qui
nolunt ?? inter fe contendere, folent per nuntium ?? rem
emere in commune: quod a focietate longe remotum eft. Et
ideo, focietate fine tutoris auctoritate coita, pupillus non tene-
tur: attamen ?* communiter gefto tenetur.
XXXIV. Garv s llibe . Edi ncig
wj ( Qvtnvs cafibus, &guidtäagte ysmesin eam rem impenderit,
^ Tfiue fructus, mercedesue vniüs perceperit, vel deteriorem fe-

L] LJ

L1/5; quidem familiae hercefcendge ?? iudicio agitur, inter cete-
ros communi diuidundo. Inter eos quoque, quibus heredita-
rio iure communis res eft, pofle et ?^ communi diuidundo
agi. f&.w').(foz; d.
XXXV VrPIANVS libroXXX.adSabinum. Newo
poteft focietatem heredi fuo fic parére, vt ipfe heres focius fit.
Ín heredem autem foCii proponitur actio, vt bonam fidem

praeftet : Éactc

fa; [ft: a,

etiam culpam, quam is praeftaret, in cuius locum fucceffit, li-
cet fo&ius (non) ?* fit. x tl. !
XXXVII. PoxprowrvsllibroXHL adSabinum. Pra-
NE fi hic qui focis ?? heredes exftitemt ?", animum ini-
. emht focietatis in ea, hereditate, nouo confenfu, quod pottea
At gelferint ?9, efficitur ??, vt in pro focio aCtionefá deducatur.
XXXVIHI. PAvrvslüibro VI.adSabinum. Pmgo so-
.€10 arbiter profpicere debet cautionibusin futuro *?? datmfno,
vel lucro pendente 7
bus bonáe fidei iudi£iis ediftimauit: fiue generalia funt, veluti
pro focio, negotiorum geftorum ?, tutelae: fiue fpecialia 3,
veluti mandati, commodati, depofiti. | $. 1. Si tecum foCietas
mihi fit, et res ex focietate communes, quam impenfam in eas
fecero, quosue fructus ex i5 rebüs ceperis ^, vel pro focio,
vel communi diuidundo, me confecuturum: et altera/áctione
alteram tolli] Proculus ait. .42264:£. |
XXXIX. PowProurvs Uibro-XIIT-ad.Sabinum. Srz
FVNDVs mihi tecum communis fit, e£ in eum mortuum in-
tuleris, agam tecum pro focio. E LXHH.

z XL. IpEsM hb:e—þ)ä—ïä-
m . T* . 0C«5 - i .
cii, quamuis focius;non [eit, tàmen ea, quae gerdefun&um in-
choata 9. funt, per heredem explicari * debént: in quibus do-
lus eius admitti poteft. . *
XLEL VLPIANVSMGXX:W SIOQVIS
a focio poenam ftipulatus fit, pro focio non aget, fi tantundem
in póenggf ? fit, quantum '? eius interfuit. | 7f
XLII. InEw (lil SOO | Qvopnp f
ex /fipulatu eam confecutus fit, poftea pro focio agendo, hoc
minus accipiet, pgena ei in fortem imputata.
XLIIL Iprgw.ilbro-XXVHL—^—ad-Ediétum. — S1
AcTvM fit communi diuidundo, non tollitur pro focio actio,
quoniam pro focio et nominum (ationem habet, et adiudica-

^

? yroqez,,
. óv.

La;t/::zem tionem ** non admittit: fed fi poftea pro fociójagatur, hoc
£a |

ipfamegotium. — MWial inmargine: alias, ves ipfa et megotium. | Siquid mutandum
foret, praepofitionem m expungerem. BR. — 87 Hal. ljb. IIl. GEB. — 88 Bafil.
habent: in publicis condu&iónibus. BR. — 89Vulg. volunt. B. 9o Bafil. 3iz
uécov, peranedium. E R. — 9I Vulg.hicinferitde. BR. — 92 Hal. lib. III. GER.
95 Erat Flor. bercefceudis, vt nimium religiofus hic'Taur. videatur: nempe ae pro is
iam olim repofitum, cetera recentius, B R. — Hal. ercifeundae. GEB. — 94 Vulg.
poffet et, at Hal. poffe et, in potefj, conflauit. B. 95 ita Hal. et omnes
quoque codices, quorum hic quinque infpéxi. P R. — Barb. Otob. Var. I S. Cruc.
Bynkersh. I. immo et Il GER. . 96 Hal. focii. GER. 97 Hal. exflitermt.
GE B. 98 Hal. gefferuut. GE B. 99 Hal. efficietur. GEE. 100 Hal.
futurum, nec vehementer intercedo, modo fubiungatur comma. BR. . 1 Hal.
þende-nti. GER. ..2 Flor. aberat geflorum, adie&tum tamen ab ordinario cor-
re&ore, quod adeo Taur. vt per ellipfin intelligendum, ftellulis includere debue-
rat. Bk, — 3 Halin margine: alHas, peculiavia. G E B. — 4 Hal. perceperis. GE B.
5 Hal. ljj. XVI. GER. 6 Hal. iucobata, GER. Bafil. $. xAsgováuos
aA4007, beres implet. BR, 8 Hal. libj. XIX. GEB. 9. Hal. et Vulg. pee-

—

Ichi videtur, fi animo contrahend4e focietatis id actum fit, pro

cerit rem, non focietatis iudicio locus eft: fedinter coheredes

" XXXVI. Pavrvs libroVI. adSabinum. ET AcTI

ex ea focietate. Quod Sabinus in omni- !

£. : . , €ftm. d
| Jaciam, et|dolo maloJamouit: quia; Cum]?* fine dolo malo fe-

Henkres fo-|

299

. * . 71 VD . .
minus ex ea aCtione confequitur, Quam, ex prima aCtione con-

fecutus eft, — ($65; !
| XLIV. IpnEw/libro-XXXL ad Edictum.. Sxy wARGa-

niTAZL^ tibi vendendg/Medero, vt, (i ea»décem vehdidiffes, |
redderes mihi geeem, fi pluris, quod exceplit, tu haberes, mi- ï*,,*laf ;
[2oe£,
focio effe aCtionem: fi minus, praefcriptis verbis.
XLV. IpEM übf(;«XXXf—ad abinum- REr cow-
MvNis nomine cum focio furti agi poteft, fi per falla&iam,
doloue malo amouit, vel rem communem celandilJanimo[icon-
[tnektet *5: fed et.pro (o&io aCtione obftrictus eft: nec aítera
aCtio alteram tollét *^. Idemque ** in omnibus bonde fidei
iudiciis dicendum eft. :
$?. XLVIL Pavrvs ülibro Vl ad Sabinum. Jprxw eft
ä:]in colono, et in eo, qui negotia gerit, et qui mandatum no-
ftrum exfeguitur, et in tutore.] A. xv fuse: A: C EEH
XLVII. [VueraAxvsHibro2OXCX.-ad-Sabinum.] Srkp
sr ex caufa furtiua condixero, ceffabit *8 pro fo£io atio, nifi
l& |pluris.tea interhit. $. r. Si damnum in re communi fc-

Udæ E. 0

ra -

U. od usf — d
quww )ku/. JLQa

(4^vn. CO o* ]
*cius dedit, Aquilia teneri eum,-et Celfus, et Iulianus, et|Pom- s RE ïfä,,;æ
ponius feribunt. L4 fv/ejee"mots D ritpos DVbs Em EL d.
| XLVIHI. PAvrvs ibro-Vi-ad Sabinum. SE»p ni- :
chilo minus et pro fo£io tenetur, r
XLIX. VrPrANvslibr : SIi HoC
fa&to focietatem lXelit: fi verbi gratia negotiatorem feruum
vulnerauerit *?, vel occidit. 79. :
L. PAvrvs libro Ví. ad Sabinum. SEep AcTroNx
pro focfio confequitur, vt altera actione contentusjeffe debeat, -zä—,,,y,ä,»

quia vtraque actio ad rei perfecutionem refpicit: non, vt fur-
ti, ad péenam dumtaxat. !
! LIl. VrsiawvsUibro-XXX.adSabinum- MEn1TO
autem adiectum eft, ita demum furti aCtionem effe, fi perfal- — . T
&. fs.
U Wa/m

, x £,
LA4yee x L

.14(-'

cit, furti non tenetur: etíane plerumque credendum eft, eum,
qui partis dominus eft, iure potius fuoieet2? vti, quam furti
confilium inire. $.—& Etideo videbimus ??, an|Fauia ?^ te-
neatur? Etratio quidem facit, ne teneatur: verum, fi plagium
fecit, vel fuppreffit ^?, Fauia teneri; :24 -
IL Ipgw llibro-XXXL.-—ad Edictum. Cvw pvo-
Bvs vicinis fundus coniunctus ? venalis efïet,glter ex his
petit ^" ab altero, vt eum fundum emeret, ita vt ea pars, quae
fuo fundo iuncta eü'egübi cederetur: mox ipfe eum fundum,
ignorante vicino, emit. Quéeritur, an' aliquam actionem cum
eo vicinus habeat? Iulianus fcripfit, implicitam effe facti quáe- 3
ftionem: nam fi hoc folum actum eft ??, vt fündum Lucii Ti- — . !

tii vicinus emeret, et mecum communicaret, aduerfüg me, qui
emi, nullam actionem vicino competere: fi vero id actum eft,
vt quafi commune negotium gereretur, focietatis iudi&io te-
nebor, vt tibi, deducta parte, quam mandauegam, reliquas par-
tes praeftem.//^$. 1) Venitautem in hoc iudi£iimpro fotio bo-
nafides. $.a^ Vtrum ergo tantum dolum, an etiam culpam,
praeftare foïium oportegdt, quderitar? etCelíus librofeptimo ?.
-- Dige-
. jo Vulg. quanti. BR. . YI Hal. ljj. XXX. GER:
12 Hal. i. XIX. GEB. . 13 Bafil. sgorógaciv, quafi dicas: adpropriationem-
BR. I4 Vulg. margaritam, et mox vendendam, et rucfüs eam. BR. — 15 Hal-
coutreclanit. GE B. 16 Hal. tollit. GE B. 17 Hal. et Vulg. inferunt et-'
BR. 18 Taur. ceff[aVit. GE?. 19 Hal. vuluerauit. GER. 20 Vulg-
Occiderit. BR. — 21 Hal. cum enim, loco quia, cum. | Vulg. qui emim.B R. — 22
Flor. 23 re tenuiter deletum eft, dubium tamen an antique, an potius lineolis re-
centioribus antiquiores imitantibus. Inde tamen eft, quod Vulg. Nor. omnes
ifto re careant. Non ita fe res habet cum M$S. . E feptem enim duo illud ve
agnofcunt, nempe S. Cruc. et Otoba Treuif, habet per traiectionem : ;ure fuo
potius vti. Barb. peculiari fcriptura, iure potius fuo momine vti. BR. Abelt
ré, a Vat. L. III. et Bynkersh. L;fed II zure potzus fuo vti im vc. GEB. 23
Vulg. eideamus. BR. 'Faur. vídeVimus. GEB. 24 Vulg. Flauia. RR. — 25
Bafil. Zwevyev, abfícondit, celamit. B R. 26 Ap. Hal. comiuuihus, abcft. GEE.
272 Mal. petiit. GER. 28 Hal. fit, GE E. 29 Hal.et Vulg. hbro fexto.

?,4, quod praeftaret. BR.

Ggg x

300

/ieex , .. Digeftorum ita 39 fcripfit, focios inter fe dolum et culpam
| praeftare oportet ?*. Siinco&unda focietate, inquit,artem,ope-
ramue pollicitus eft alter, veluti cum pecus in commune pa-

J
fitlyrv Qu

CUPU Ícendum, autagrum politori ?? damus in commune qu&eren--
gutitetatere dis fruétibus, nimirum ibi etiam culpa praeftanda eft: pretium

a, , enim operge artis ?? eft velamentum ?*. — Quod fi, rei com-
J , €* **j :
: cumb,fl-bmg/f'*üm*—g)ï $. 3. Damäla, quae imprudentibus ?* accidunt, hoc eft, damfia
2 fatalia, focii non cogentar-?9 praeftare: ideoque fi pecus ie-
L—'exfe, ftimatum datum fit, et id latrocinio aut incendio perierit, com-
| mune damfum eít, fi nkhil dolo aut culpa acciderit eius, qui.
7"5*' — — geftimatum pecus accepgii.t 37: quod fi a furibus ?? fübreptum

£, eratnan - fit, proprium eius detrimentum eft: qui;( cuftodiam praeftare
jfé&, debuit, qui|aeftimatum accepit. Haec vera funt, et pro focio
mg("ïm;?ü—m) erit aCtio: fi modo , focietatis contrahendae caufa pafcenda da-
d ta funtzquamuis aeftimata. $. 4. Qmäggp. fagariam negotia-
. x "7 djonem 3? coierunt: alter ex hiS ad merces comparandas pro-
£ tX "6^ — fe&tus in latrones incidit, füuamque *? pecuniam perdidit: fer-

f&ex:ä«æïmwrä:äl,, äli eius vulnerati funt, resque pro ri.ag .eräi;ïit H gicit Iu!ianu?
amhum effe commune, ideoque actiórie pró focio danfhi par
tem dimidiam adgnofcere debere, tam »pecuniae, quam rerum
ceterarum, quas fecum non tuliflet focius, nifi ad merces com-
muni nomine comparandas proficifceretur: fed et fi quid in
medicos impenfüm eft) pro parte fofium adgnofcere debere,
, & 4 r re&iffime Iulianus probat: proinde et fi naufragio quid periit,
|L-Aeey f0 m non alias/merces, quam naui, foldrent aduehi, damnum
: ambo fentient: nam ficuti lucrum, ita dagxþum quoque com-
mune effe oportet, quod non culpa fotii contingit. $. 5.
Cum ** duo erant argentarii foCii, alter eorum aliquid fepa-
ratim qugefierat, et lucri fenferat: qugerebatur, an commune
effe lücrum oporteret ? Ef/ *^? Imperator Seuerus Flauig Fe-

fücex n « lon;

PILe
LJ 6t

| Ly x ifociéfas/ inita eft, quod quisque tamen focius non ex argenta-
F. ria ^^ cauía qufefiit, id ^^ ad communionem non pertinere
L. «x. explorati iuris eft. $. 6.üapm1anqs .quoque *? libro tertió
Refponforum*mie, fi fratres parentíum indiuifas hereditates
[:. . fs ideo retinuerunt, vt emolumentum/c damhium in his commu-
x/« ^ereY: . me fentirent, quod aliunde quaefierint, in commune non redi-

getur. $.7. Item]ex facto confuültum refpondiffe fe, ait libro-

iog ** refponforum, inter Flauium Victorem et Vellicum
Afianum *? placuerat, vt, locis emptis pecunia Victoris, mo--
numenta fierent opera et peritia Afiani: quibus diftractis, pe-
cuniam Victor cum certa quantitate reciperet, füuperfluum Atig-

d jes gt o p
nus acciperet, qui operayé in focietatem contulit: erit pro fo-

BR. 230 Áp. Hal. ita, abeft. GEB. — 31 Hal. et Vulg. oportere. BR. — 32
Gothofr. in nota: pollicitori. Haloand. Nouem MSS. habent Vulgatam polli-
citatori. Vat. L. habebat pollicitanti, Íed correctus eft^ ersh. I1I. Obf. 10.
vult vna litera detra&ta olitóri. BR. . Nouem illi: Vat. . (t dictum, II. IIL. IV.
Barb. Otob. S. Cruc. Tretif. Bynkersh. I. immo et Il. GEB. 33 -"Gothofr.
in nota: operae et artis./Hal. GEB. 34 Nos in nouem codicibus conftan-
ter velamentum, inueninius. lpfi tamen literarum traieQione peccatum exifti-
ynantes cum Arn. Ferrónj d Cuiaryum, Infl. eod. praeferimus lenamentum.
'gn. —idem funt Codi&WFggc fii; cum quibus etiam Hal. ha-
.bet: velamentum. GEB. : 535 Byhkersh. IL Obf. F. R. 10. mauulï legi: m
'prudentibus, quod in vnam vocem coaluerit, Prouocat ad fuum codicem, qui
pro zmprudentibus, habet zupr dent'Zï. lpfe octo confului, quorum quinque
habent zupraudeutibus, et BarD, Z prudontibus. Keliqui duo: Otob. etS. Cruc.
habent vt Flor. BR. — Quinque illi: Var. L. II. HHI. IV. Treuif. Sed et vterque
Bynkersh. vt Barb. — Van de W/ater 1. Obf. 7. fcriptum putat: emprudeutibus,
pro etiam prudentibus. — Ordinariam tamen le&ionem: zmpradentibus, quam et
Hal. habet, tuetur. Auéran. 11. Iuterpr. Iur. 26. GEB. 36 Hal cogmutur.
| GEB. 37 Àp. Hal. eius, qui aeffimatum pecus receperit, abíunt. GEmB. — 38
! Vide Aueran. 11. Interpr. Iur. 26. GER. 39 Hal, cominunionem, loco: ue-
gotiationem. GEB. — 4O Ap. Hal. fuamque, abeft. GEB. — 41 Ap. Hal. Cum,
abeít. GE I 42 Vulgo Et, abeft. BR. — 43 Hifce refcripti verbis in arche-
