accipere debemus, cui mandatum eft, fiue huius * rei tantum
mandatum fuüfceperit ?, fiue etiam ? vniuerforum bonorum.
Sed etfi ratum fuerithabitum, procurator videtur. $. 3. Sed
et *? fi forte ex liberis vel ** parentibus aliquis interueniat,

| vel vit yxoris nomine, a quibus mandatum non exigitur, an -

committatur ftipulatio, quaeritur? Magisque erit, ne com-
mitti debeat: nifi fuerit ei mandatum, vel ratum habitum z
quod enim eis agere permittitur Ediécto Praetoris, non facit
eos procuratores. [taque fitalis períona interueniat, ex in-
tegro *?^ erit cauendum, . $. 4. Sed et "? quod de tutore di-
ximus, ita accipiendum eft, vt *^, fiis fuerit, qui tutelam
adminifIrabat, cum *? tutor non effet: tutoris appellatione
eum non contineri, $. 5. Sed etfi quidem tutor fit, nonta-
men quafi tutor negotia adminiftret, vel dum ignorat, velalia

ex.caufa: dicendum erit non committi ftipulationem: nam.

Edicto Praetoris illi tutori agendi ** facultas datur, cui a pa«
rente, maioreue parte tutorum eorumue, cuius ea ^* iuris-
di&io fuit, tutela permiffa erit, $. 6. Sed et curatorem ac«
cipiemus furiofi, *5 furiofae: item pupilli, pupillae *?: ce«
terorum quoque ?? curatores ?* , puta adulefcentis, vel fial-
terius, cuius curatorfit, committi puto ftipulationem. $. 7.
Si tutor effe proponatur regionis alicuius , vel prouinciae, vel
rerum Italicarum confequens erit dicere, ftipulationem ita de-

mum committi, fi ex ea caufa egerint ?^?, quae ad adminiftra-
tionem eorum ?? pertinebat. $. 8. Si reus, poftquam iuüdi-

catum folui promifit, demens ?* factus fit, an ftipulatio com-
mittatur ob rem non defenfam, quaeritur? magisque eft vt
| | | : com-

GER. 40 Hal et Vulg. arbitrii. B R. Rehd. vt Flo. GEE.. . 41 Hal. et.

Rehd. »e ex vnd tutela caufae plures variaeque quaefliomes.. GEB, — —
: 1 Rehd. IDEM, quod in lege principe eft fingulare. GEB. — 2, Hal.
et Vulg.ad, BR. Rehd. vt Flor. GEB. ^ 3 Vulg. egit. BR. — Etiam Rehd.
GEB. . 4 Hal. buiusmodi. GEB. — 5 Ap. Hal. primum hoc: et, abeft. — 6
Rehd. inferit: etem. GE B. — *j Rehd. vmius, loco: bwiws. GE?. — 8 Hal
fufcepit. GE B. — 9 Vulg. etiam, abeft. BR. Etiam in Rehd. GEB. ^ IO Ap.
Hal. et, abeft, GE B. — 11 Hal. etVulg. inferunt: ex.BR. Etiam Rehd. GER.
12 Bafil. ZvuSsv, B R. 13 Vulgo: et; abeit. B R. 14 Ap. Hal. et Vulg.
vt, abeft. BR. In Rehd. adeft. GE B. — 15 Hal fi, loco: eem. GEB. — 16
Vulg. iu$ agendi ffipulandique facultas. BR. . 1ta et Rehd. nifi quod. habeat:
et flipulandi, locos flipulandique. G £ B. 17 Hal. tutorum eorum vel cuius

. de ea re iuvisdiclio. Vu!g. tutorum vel cuius de ea ve iurisdiclio. Ego lego:

tutorum ecoue cuius ea iuvisdidhio. BR. Rehd. vt Vulg. GER. 18 Hal et
Vulg. inferunt: del, BR. Etiam Rehd. GEs. . 19 Vulg. papillaeue. BR.
Etiam Rehd. GE?. — 30 Hal. et Vulg. caetevorumque. BR. Etiam Rehd. GEB--
21 Ap. Hal. curatores , abeft, GEB. — 22, Hal. et Rehd. egerit, GEB. — 23

Hal. et Rehd, earam, GEB|
: ita

24 Gothofr, in nota; abíens factus fit. vulg. — —

(
i
f
poft
(
"
pel:
feni
equ
qu
plunl
I
coyd
quaä:?s
perfon:
^onem
niti.
zi5
jlen
(isire
fmnpl
telt
vl ei
quis

u
ät. |
exif
COma.
ex/at
fideiuil
tetennt
tem i
1oe!
defen
Yüque
fümpt
püten
etf no
foes c
fenfore
cup
Tif e
lt lo
ln
Qigr
DN
Tecefr
friendu

Viide)

luey
11 d
jerit, V
As
3 B.a
6n,
51 Wi
Xf
tCOp
hn (
l ey
* t
MT
A

: f
d

Yt g
n (j
!qu
JerQti,
& Ll«
^ epm
m
p
a
(
Ug
T
ii
n t
2

m

É

DIGESTORVM LIB. XLVI. TIT. VIL: 991

committatur, fi nemo eum ?5 defendat. $. 9. Ob rem non
defenfam ftipulatio non committitur, quamdiu poteft ^5 exi-
ftere qui ^* defendat. $. ro. Si plures fuerint fideiuffores,
pofteaquam cum vno lis conteftata eít, ex claufüla ob rem non
defenfam, ipfe reus poteft ?^? füfcipere defenfionem. — .
— ]V. Ivr1ianvs libro LV. Digeftorum. Is autem, cum
quo aCtum fuit, abfolui debet. — .
V. VrPiANvslibro LXXVIL. ad Edi&um. 1TAw ta-
men fideiuffore , qui iudicium acceperat, damnato, fruftra de-
fenfionem reus fufcipit ??: ceterum etíi folutum fuerit, poft-
eaquam ?? iudicatum eft, repetitionem conftituerimus ?* eius
quod folutum eft. $. r. Vnus ex fideiufforibus vel heredibus
pluribus, alio ceffante, fufcipere defenfionem poteft. . $. 2.
In hac ftipulatione, quia plures caufae funt vna quantitate
conclufae, fi committeretur ?? ftatim ftipulatio ex vno cafu,
amplius ex alio committi non poteft. $. 3. Nunc videamus
qualis defeníio exigatur, ne committatur ftipulatio, et quarum
perfonarum. — Et fi quidem ex perfonis enumeratis in defen-
fionem quis fuccedat, palam eft re&te rem defendi, nec com-
mitti ftipulationem : fi vero exftrinfecus ?? perfona defenfo-

ris interueniat, aeque füpulatio non committetur: fi modo |

ille paratus fit rem boni viri arbitratu defendere, hoc eft, fa-
tisdare: fic enim videtur defendere, fifatisdet: ceterum fi
fimpliciter paratus fit interuenire, nec admittatur, commit-
tetur ifta ftipulatio ob rem non defenfam: quod fi quis eum,
vel cum fatisdatione, vel fine fatisdatione admiferit, confe-
quens erit dicere, ftipulationis iftius nullam partem committi :
uia fibi imputari ?* debet, quia ?? talem defenforem admi-
ät. $. 4. $i ex fideiufforibus, qui iudicatum folui cauerant,
exiftat defenfor: placuit, ob rem iudicatam füipulationem non
committi: ceteraque eadem effe, atque fi extraneus defenfor
exiftat, $. 5. In hac ftipulatione hoc tractatur, àn hi ?* qui

fideiufferint ?* , * fi defenfionem omiferint*, mandati iudicio

teneantur? Et?? eft verius, non teneri: hi enim in quantita-
tem interuenerunt: et hoc illis fuit mandatum, non in defen-
fione ??, . $. 6. Quid tamen, fiet *? hoc fibiadfumpferint, vt

defendant, an mandati poffint agere? Et fi quidem vi&ti funt,

vtique quod ob rem iudicatam praeftiterunt, confequentur:
fümptus tamen litis minime petent: fi autem optinuerunt ^*,
poterunt ^^ fümptus litis confequi, quafi iuxta mandatum,
etfi non mandatum fecerint ^?. $. .7. Si tamen plures fideiuf-
jores defendere fuerint parati, videamus, vtrum vnum de-

fenforem debent ** dare, an vero fufficiat, vt vnusquisque-

eorum pro parte fua defendat, vel defenforem fubftituat. Et
magis eft, vt, nifi vnum dent procuratorem, defiderante fci-
licet hoc aCctore, committatur ftipulatio ob rem non defenfam.
Nam et plures heredes rei *? neceffe habebunt vnum dare pro-
curatorem, ne defenfio per plures * fciffa, incommodo ali-
quo adficiat aCctorem. — Aliud eft in heredibus actoris, quibus
neceffitas non imponitur, vt per vnum litigent. $. 8. lllud
fciendum eft, ibi rem effe defendendam, vt re&te defendatur,
vbi debet agi.

26 Rehd. poterit. GE B.
28 Rehd. poterit. GEB. 29 Hal. fufce-
perit. Rehd, fufcepit. GE B. 30 Hal. inferit: i/li. GE B. 31 Vulg. con-
flituemus. BR. Ita quoque Rehd. GEE. — 32 Hal. et Rehd. committetur. G E B.
33 Halextrinfecu$. GEB. 34 Gothofr. in nota: imputare debet. vulg. Hal. Et
3tá quoque Rehd. imputare. GEB. 25 Gothofr. in nota: 4l qui. ]ta
'laur. in. margine, et Hal. et Rehd. in textu. GEB. — 36 Ap. Hal. b;, abeft.
GEE. 37 Hal. fideiufferumt. Vulg.fideiufferant. BR. Rehd. vt Vulg. GEE.
98 Vulg. inferit: boc. BR. . Etiam Rehd. GEB. 39 Hal. et Vulg. zz de-

Yta et Rehd. GEE.

X 25 Rehd. eundem. GEE.
27 Kehd. inferit: eum. G E B.

fenfionem. B&. Etiam Rehd. GEs. — 40 Vulg. inferit : zpfi. B. 41 H.al,
et Vulg. obtinuerimt. BR. — Rehd. fim autem obtinuerint. GEB. — 42 Hal. in-
ferit: et. GE B. 43 Vulg. fuerit, BR. 44 Hal. debeant. 45 Ap.

Hal. et Vulgo: rei, abeft. Sed Bafil. xe of 70AA0) yàgQ xAugovógos ToU Pvayov-
&ésw, BR, Abeft haec vox etiam a Rehd. GEB. 46 Vulg. inferit: perfo-
345. B R. 47 Hal. et Vulg. collefas, gBR. — Etiam Rehd. GEB. — 48 Àp.

' Vulg. eff. B R. Etiam Rehd. GEB,

VI. Ingwlibro'LXXVIIT. ad Ediéttum. IvprcATv M
folui ftipulatio tres claufulas in vnum collatas ^* habet: der
iudicata, de re defendenda, de dolo malo. | |
VII. Gaxvs libro XXVII. ad Edictum prouinciale. Sr
ante acceptum iudicium prohibitus fueritprocurator a domino,
et actor ignorans prohibitum eum ^* effe, egerit: an ftipula-
tio committatur? et nihilaliud dici poteft, quam committi,
Quod fi quis fciens prohibitum effe, egerit *? : Iulianus non

. putat ftipulationem committi: nam vt committatur, non fuf-

ficere ait, cum ea perfona acceptum efífe iudicium, quae ftipu-
lationi ?? comprehenfa eft: fed oportere etiam caufam perfo-
nae eandem effe, quae ftipulationis interponendae tempore
fuit. Et ideo fi is qui procurator datus eft, heres exítiterit
domino, atque ita acceperit iudicium, fiue etiam prohibitus
acceperit, non committitur ftipulatio. .Nam ?* et alias re-
fponfuüm effe 5?, fi quis abfentem defendens fatisdederit, de-
inde vel procurator ab eo datus, vel pofiquam heres ei ex-
titit, iudicium acceperit, fideiuffores non teneri. — La
| VIIL. Pavrvs libro LXXIV. ad Edictum. S1 peti-
tor poft fatisdationem ante iudicium acceptum heres poffeffori
exftiterit: extinguitur ?? ftipulatio. — . [ |
— .IX. VrPriaANVS libro XIV. ad Edictum. Ivprca-
T V M folui ftipulatio expeditam habet quantitatem: in tantum -
enim coiamittitur, in quantum iudex pronuntiauerit, —
X. Mopzes' iNvs libro IV. Pandectarum, Srad de-
fendendum procurator datus fuerit, fatisdare iubetur iudica-
tum folui ftipulatione, quae non ab ipfo procuratore, fed a
domino litis interponitur, « Quod fi procurator aliquem de-

fendat, ipfe cogitur fatisdare iudicatum folui ftipulatione,.

XI, Pavrvslibro LXXIV. ad Edictum. . S1 feruus
qui in rem actione petebatur, lite conteítata decefferit, de-
inde poffeffor litem deferuerit: quidam fideiuffores eius pro

lite datos non teneri putant: quia mortuo homine nulla iam

5* res fit: quod falfum eft: quoniam expedit, de euictione

.a&tionis conferuandae caufa, item fructuum nomine, rem

ludicari. . : !
XII. Pourowrivs 55 libro XXVI. ad Sabinum. Sr
reus poft iudicatum folui ab 59 eo datum, in magiftratu fit,
necinuitus in ius vocari poífit: tamen, nili res boni viri arbi«
tratu defendatur, fideiulfores tenentur. (55
XII. Vreramvs libro VII. Difputationum. Cvv
quaerebatur, fi interpofita iudicatum folui ftipulatione, cum
quis rem non defenderet, poftea ex heremodicio ?* fenten-
tiam effet paffus, an ob rem iudicatam claufula committatur:
dicebam vnam claufulam in ftipulatione iudicatum folui, et ob

rem non defenfam, et ob rem iudicatam, in fe habere: cum

igitur iudicatum folui ftipulatio vna cludatur ?* claufula, fiue
res iudicetur, fiue res non defendatur, merito quaeritur, fi
59 altera caufa ?? committatur, an ex altera rurfum committi
poíffit? ecce enim fi quis ftipuletur, s1 NAvIS EX ÁSIA
vENERIT, aut si Tirrvs Cossvr ^ FVERIT, cÓn--
ftat, fiue nauis prior venerit, fiue Titius Conful ante fa&ï'ïs

Hal. eum , abeft. 49 Haec verba: am flipulatio c. e. m. a. d. p. 4.c. Q. E
q. f p. e. egerit, defunt. ap. Hal. 5o Hal.et Vulg. flipulatione, B R. Et
fane Taur. erat dare: ffipulationf. feruat tamen Rehd. vt faepe alias, Florenti-
nam literam. GEB. 51 Hal. committi flzpulationem et alias. GEB. 52
53 Hal.et Vulg. exfiuguetur. BR. Et-
iam Rehd. GEB. — 54 In Rehd. a, abeft. GEB. .. 55 Hal. et Vulg. JIDEM.
BR. Etiam Rehd. GER. &6 Gothofr. in nota: Haec verba: ab eo datzm *
non legit Hal. Verius eft , Hal. habere: z'udic.:thwz ]þlui * flipulationem . i
magiflvatu, et in margine addere: alia$, ab eo .'/atgsdatzonem .dataïn. Et hat.:c
eit Vulgata le&io. p a. — Rehd. pofi indicatwm. [olui ab eo Jatisdatione data 15
magiftratu fit , cui cum Vulg. Gothofredi in fequenti nota allata. conuenit. G EB-
57 Gothofr. in nota: eremodicio. vzig. Hal. Ewiam Flor. afpiratio deleta. B R--
Sed Rehd. eam feruat. GEB. — 58 Gothofr. in nota: claudatur. valg. Et it&
quoque Rehd. GEB. 59 Vulg. inferit: ex. B R. Etiam Rehd. GEB. 60 Hal.
et Vulg. claufula. & R. Ftiam Rehd. GE. 61 Rehd. inferit: fadlus, G 8.

Aa23aa222a 3 62

999 .. DIGESTORVM LIB.

fit $?, committi ftipulationem: fed vbi commiffa eft ex priore
caufa, ex altera, licet exiftat condicio, amplius non commit-
titur: altera caufa enim , non vtraque inhaeret $? ftipulationi.
Proinde videndum 9^, ftipulatio ob rem non defenfam , 5vtrum
commiffa eft re non defenía: an non prius creditur ^" com-
miffa, nifi ex ftipulatione lis fuerit conteftata? quod magis
eft: et ideo nec fideiufforibus videtur ftatim dleg cedgre, vbi
res coeperat non defendi: proinde, $9 fi forte lis finita'fue-
rit, ad quam defenfio erat neceffaria, vel folutione, vel trans-
actione, vel acceptilatione, vel quo alio modo: confequenter
placuit euanefcere ob rem non defenfam claufulam. $. 1. Si

fuero a fideiuffore procuratoris ftipulatus. iudicatum folui,-

quafi in rem acturus, et poftea in perfonam egero: vel alia
aCione aCturus, aliam autem diCtauero aCtionem ?*: non
committitur ftipulatio: quia de alia *9 aétum videtur , de alia
$9 ftipul&tio interpofita *?. d
- XIV. Ivriawvs ** libro LV. Digeftorum. Srex
duobus fideiufforibus qui iudicatum folui fpoponderant, alter
ob rem non defenfam partem füam foluerit: nihilo minus res
defendi poterit: nec tamen is qui foluerit, repetet: ftipula-
tio enim pro parte eius perempta eft, perinde ac fi acceptum
'ei fa&um fuiílet. $. r. Quotiens ex ftipulatione iudicatum
folui, ob rem non defenfam agitur cum fideiufforibus , non eft
iniquum caueri, dominum priore iudicio abíolui: quia omiffa
cautione fideiuffores mandati iudicio non confequentur, aut
certe *?^ cogantur *5 dominum priore iudicio defendere.
.XV. ArnicawNvs libro VI. Quaeftionum. HaAkcc
ftipulatio, QvAMDIV RES NON DEFENDATVR, fimul
atque defendi coeperit, aut defendi debere defierit, refoluitur.
XVI. NEeRATIVvs *^libro III. Membranarum. Ex
iudicatum folui ftipulatione, ob rem non defenfam , cum vno
ex fideiufforibus agere volo: is *? quod pro parte eius fit,

foluere mihi paratus eft: non debet rnihi in eum dari iudi--

cium: neque enim aequum eft aut iudicio deftringi "*, aut
ad infitiationem compelli eum, quifine iudice *5 dare *? pa-
ratus eft, quo non amplius ?? aduerfarius eius per iudicem ab
eo confecuturus eft. | : a
» --VIL . VgwNvzrLErvs libro VI. Stipulationum.. Ex
claufula 5* re iudicata, dolo malo, ob rem non defenfam, in
folidum committitur ftipulatio: non enim videbitur defenfa
res boni viri arbitratu, quae non in folidum defenfa fit.
XVIII. Ingw libro VII. Difputationum. "V xR bonus
non arbitratur ?? indefenfam eífe rem, de qua Praetor iudi-
cium accipere non cogat ?5,
XIX. IpnzEw libro IX. Stipulationum. NovissrwA
34 claufula iudicatum folui ftipulationis, poLvM MALVM
ABESSE AFVTVRVMQVE ESSE, et in füturum tempus
permanens facturn demonftrat: itaque etfi forte decelferit is,
qui dolo ?? fecerit ??, tenebitur heres eius: verbum enim

AFVTVRVMQVE ?* gssE, pleniffimum eft, et ad omne

62 Rehd. fuerit, loco: fit. GEB. — 63 Hal. et Rehd. zmerat, loco:
inbaeret. GEB. 64 Hal. addit: efl. GE . 65 Rehd. credatur. GEB.
66 Hal. et Rehd. pracfigunt: et. GER. 67 Ap. Hal. acfionem, abeft.
. GEB. . 68 Gothofr. in nota: de alia re. vslg. de alio. Hal. GEB. — 69
Hal. hiciterum: dealie. GEB. — 70 Hal.etRehd. addunt; eff. GEB. — 71
Hal. et Rehd. VLPIANVS. GER. 72 Wulg. inferit: fi velint adclione
mandati a domino aliquid confequi.BR. . 73 Hlal. cogemtwr. GEB. — 74 Hal.
TERENTIVS CLEMENS. GER.
Etiam in Rehd. GER. 76 Hal. et Vulg. fit. BR. Etiam Rehd. GE . T
Hal. et Vulg. affrinmgi. BR. Etiam Rehd. GEE. - 18 Vulg. iudicio. B R.
Etiam Rehd. GER. 79 Rehd. inferit: partem. GEB. 80 Hal. quan-
u aduer(arius. Vulg. quoniam amplius adnerfarius. B R. . Rehd. quo plus. ad-
aer(arius. G EB. 81 Hal.inferit: de, et in margine addit: alias, vei iu-
dicatae de dolo malo. hoc modo habet Rehd. nii quod: de,abfit. GEz. — g2
Rehd. arbitrabitur. GEB. 83 Hal. cogitat, Florentinam firmant Bafil. £va-
y«áts. BR. ' Etiam Rehd. cogat. GE B. 84 Rehd. Noti[ffima. fat tamen an-
tique fecundae fyllabae fuperícriptum: vis. GE B. 85 Vulg. iníerit: zalo.

75 Ap. Hal. et Vulg, z$, abeít. pR

gitatim. GEB, .

ALVL TITLXIL: Vl

tempus rei'ertur, vt, fi aliquo tempore non afuerit dolus, quo«

niam verum fit non afuiffe, committatur haec claufula. $. r.-

$i 5* autem adiectum fit, sr uvivs ?? Rk1 nonvs Ma-
LVS NON ABERIT, QVANTI EA RES EST, DARI1 ?9

SPONDES? et ?* ob extranei dolum promiffor ?? poena te-.

nebitur. $. 2. Doli autem mali claufula, ficut reliquae fti-

pulationes in quibus tempus nominatim adieCtum non eft, ad -

principium ftipulationis refertur, — . : |
.XX. ScAEVOLA libro XX. Digeftorum. Cv w apud
Sempronium iudicem datum reus defenderetur, ftipulatione
cautum eft, vt quod Sempronius index iudicaffet, praeftare-
tur: a cuius fententia petitor appellauit: et cum apud com-
petentem appellationi ?? iudicem res ageretur, defenfore ?*

condemnato, quaefitum eft, an ftipulatio commiffa effet? Re- -

fpondit, fecunáum ea quae proponerentur, non effeiurecom-

miffam. Claudius: ideo ?* ftipulatione adicitur, oviv& 1N-

EIVS LOCVM SVBSTITVTVS ERIT.

XXL Ipznm libro fingulari Quaeftionum publice tra--

Catarum., . Sx vnus ex fideiufforibus ob rem non defenfam

conuentus fit, deinde poftea ?* res defendatur: alter fideiuf- -

forum ob rem iudicatam conueniri poteft. Et fi reus promit-
tendi duobus heredibus relifctis decefferit, alter rem non de-

fendat, alter defendat: is qui non defendat ??, ob rem non -

defenfam conueniri poteft; ille' qui defendat ?5 , ob rem iu-
dicatam: quoniam in vnius eiusdemque ?? perfona non poffe
committi has duas claufulas creditur:. et nos dicimus, fem-
per praeualere rei iudicatae claufülam, eamque folam committi,

TIT. VIII.

RATAM REM HABERI, ET DE RA- .

TIHABITIONE,

PAPiNIANVS.libro XXVIII, Qgäexüionut.n'.

CVM quis de rato fipularetur, quamuis non .idem, fed alius,

& a ? domino conueniretur, qui conueniri non polfet, fi
ratum ? habuiffet, committi ftipulationem placuit ; veluti, fi
^, cum ? fideinffor, autalter ex reis promittendi qui focius
eft, conuenitur 9, — | : !
| ll. Ipgw libro XL. Refponforum. Iw ftipulatione de
rato * habendo non eft cogitandum ? rei promittendi vel fti-
tus eft ratum haberi quod geftum eft.
* ]l Inprx libro Xg
gintiquinque annis creditor pecuniam reciperarevellet, inter-
pofitus procurator debitori de rato *? habendo cauit: reftitu-
tione in integrum data , neque indebiti condictionem, neque
ftipulationem committi conftabat **: idemque eueniret, fi
falfi procuratoris aCctum minor annis ratum habuerit: et ideo
ita cauendum erit, praecedente *? mandato, s1 iLLE IN
IN-

pulandi compendium, fed quid interfuerit ? eius qui ftipula-

BR. 86 Hal. fecit. GER. 87 Vulg. abfuturum, (ine: que, BR. Etiam
Rehd. GE z. 88 Hal. et Vulg. fs. BR. . Etiam Rehd. GE B. 89 Vulg.
buiusmodi.BR. ^ gO Hal et Vulg. dare. BR. Etiam Rehd. GEB. — 91 Hal.
et Vulg. etiam. BR. 92 Hal. et Rchd. inferunt: de. GER. 93 Hial. et
Vulg. appellationis. BR. Etiam Rehd. GEz. ' 94 Vulg. inferit: reí BR. 95
Gothofr. in nota: in ftipulatione. vw/lg. Etiam Hal. BR. Etiam Rehd. Forte
Taurellit erat dare: ffipulatiouE. GE B. — 96 MHal. inferit: ea. GER. 97

Hal. et Vulg. defendit, et mox iterum. BR. Etiam Rehd. Gxs. 98 Hal.

defendit. 99 In Rehd, 4que, abeft. GE B.

I Vulg. PAVLVS. GEB. 2 Hal et Vulg. pro. BR. Etiam Rehd.
GEB. . 23 Hal. et Vulg. inferunt: dominus. BR. Etiam Rehd. GE B. 4
Vulgo: fj, abeft. nn..—
Hal. conueniretur. G EB. " Hal. de ratum babendo. GE B. $ Rehd. co-
9 Hal. et Rehd. znterfuit. GEE. 10 Hal. de ratum ba-
bende. etitaquoque infequentibus. GE B. 11 Rehd, conflabit. GEB. 12 Hal.
: f et

II. Refponforum. Cv w tninor vi--

5 Ap. Hal. cum, abeft. Rehd. vt Flor, GE R. 6 -

I

Q
y
"
T
g
fila
;[en
fis d
nef
buit
eu
titi

M
ht
(

tant
fa
proba

füffi
fyod
Wete (

titi
ten]

C
eli, (
anct
bitns
tum el
polnà
a
pet
tmini
fl
Jüdic
hit
(ütafo
füs de
Quis à
Qte.
thnen
titin
per

n
14 V
hn
Hal. l
Piktyss
Tem ha
3
máim, ]
Àp. Hj
6En,

« -t fil

UET
Em ä
Vi
G()thofr.
Qd "
3
! lul
J

—2 —
p— 4
d

S .
u^
Tà f&
i [i.
t al

D
Pitty
Il Ü
o ^
1
MO
VR Y

ls t
deerln
* iden
nj
T0n dee
at n
n
V l
lj H
OR

atore d
d t

j u

gint
jt, Di*
^ fltt!
, Idl*
j d
T
us

Iv

H Em
h a
"T 9
u bt

.DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. VIIIL

,ANTEGRVM RESTITVTVS FVERIT, HERESVE EIVS,

AVT IS AD QVEM EA RES, QVA DE !? AGITVR, PER-
TINEBIT, QVANTI EA RES ERIT, TANTAM PECV-
NIAM DARI: mandato vero non interueniente, vulgaribus
verbis de rato habendo: haec ** quoque prudentius inter
confentientes adítruentur *5 : alioquin finon conueniat, nec
creditor minor ** confentiat, actionem dari oportebit. $. 1.
Falfus procurator de rato habendo cauit, atque ita dominus
a fententia iudicis, procuratore victo , prouocauit : ftipulatio-

nis defeciffe condicionem apparuit, cum ad auxilium commu--
ne füperatus confugiffet: quod fi dominus, quiratum non ha-
buit, pecuniam exegerit: ftipulatio de rato committetur in
eam pecuniam, quam dominus accepit, quamuis nihil procu--

rator acceperit **,

IV. ScA&vorA libro XIIT. Quae&iönum. $ PR OCVv-

RATOR quinquaginta petit, fi dominus centüm petat, tene-
buntur fideiuflores, qui de ratihabitione cauerunt, in quin-

quaginta, et quanti interfuit differri ** quinquaginta aCtionem. .

V. IpEM libro V. *? Refponforum refpondit. Now
tantum verbis ratum haberi poífe, fed etiam actu: denique
fi eam litem, quam procurator inchoaffet ^?, dominus com-

probans perfequeretur: non effe commiffam ftipulationem. .

VI. HeERMoGEN1ANvs ?* libro I. Iuris Epitoma-

-rum. Tvcronk fufpecto ?? poftulato, defenfor, fi velit re-
fpondere, cautionem, ratam rem dominum habiturum, ca-

uere compellendus eft, cuuk Mu n .
: VII. PAvrvs libroIII. Sententiarum. Sr is, cuiigno-

ranti petita eft bonorum poffeffio, decefferit: heres eius intra

tempora petitionis ratam eam habere non poteft. . :

VIII. VEs vrErvs libro XV. Stipulationum. Pno-

CVRATOR ad exhibendum egit, et ?? aduerfarius abfolutus
eft, quia non poffidebat, at ?* cum poffeffionem eiusdem rei

nanctus effet, agit ?^* cum eo dominus ad exhibendum. Sa-

binus ait, fideiuffores non teneri, quoniam haec.alia res fit:

nam etfi dominus egiffet, mox abfoluto aduerfario, quia non.

poffideret, ex integro ageret, non obftaturam rei iudicatae

exceptionem. $. r. Si procurator a debitore pecuniam exe-

gerit, et fatisdederit, dominum ratam rem habere, mox do-

minus de eadem pecunia egit ?9, et litem amiferit: committi.
füipulationem : et fi procurator eandem pecuniam domino fine-

iudice foluerit, condiCcturum ?7: fed cum debitor ex ftipu-

latuagere coeperit, poteft dici dominum, fi defenfionem pro--

curatoris fufcipiat, non inutiliter doli mali exceptione aduer-
fus debitorem vti: quia naturale debitum manet. . $. 2. Si
quis a procuratore ftatus controuerfiam patiatur, fatis acci-

cipere debet a procuracore, ne impune ?? faepius pro.fuo ftatu.

conueniretur ^?; etfi dominus, venientesque ab eo perfonae,
ratum non habuerunt ?? , quod procurator eum in fernitutem
petierit, vel aduerfus procuratorem ex feruitute in libertatem

etVulg. inferunt: quidem. nz. Etiam Rehd. GEP. 13 Hal. inferit: re.
14 Vulg. boc. B R. 15 Hal. adflviugentur. Vulg. adffruerentur. BR.. Rehd.
vt Hal. GE E. I6 Flor. eft: minus, íed re&e Taur. minuor. GEB. 17
Hal. accepit. 18 Vulg. inferit: zm. Sed recte Bafil. Zv Zyey2v vüw -
vüxovrz, BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 19 Hal. li. XI. de cetero inícriptio-
nem habet integram. GEB. — 20 Hal.iwcobaffet. 21 Hal. VENVLEIV'S.
GEB. 22 Gothofr.in nota: fufpeti. Yta: fufpecti, habet Stephanus, quod ipfe
malim. BR. 253 Hal. inferit: cum, et paulo poft habet: effet. G EB. 24
Ap. Hal. et Vulg. at, abeft. BR. Etiam in Rehd. GER. 25 Hal. egit
GE B. 26 Hal. et Vulg. egerit. BR. Etiam Rehd: G z B. 27 Hal. do

qnino foluevit: fme iudice condiclurum. Florentinam firmant Bafil. xaraAeu £a

ye; Tà XghuaTu, 82v Vbw3Sev Oimuewoíeu üéouwev ZvTÀ TÀ üeemÓrg Ó ivyroASUc. B ,
Etiam Rehd. vt Flor. GE R. 28 Taur. zmpOne. GEB. 29 Vulg. con-
ueniatur. BR. . 30 Hal, et Vulg. babuerint. BR. Etiam Rehd. GER. 31
Gothofr. in nota: confliterit. Ita Hal. et Vulg. et malumus. Inuerfo mendo
paulo ante erat: poterit, pro: potuerit. BR. Etiam Rehd. confliterit. GEB.
22 Hal. et Rehd. znterfuit. GEB. 33 In Rehd. eizs, abeft. GEB. 34
Hal. babuit. ^ 35 Vulg. quod. BR. Etiam Rehd. GER. 36 Rehd. fit.
& EB. 37 Mlal. intelligatar. GE . 28 Hal praefigit: fed. GE B. — 39

993

petitus fuerit: quanti ea res eft, ei praeftetur, fcilicet cum de
libertate eius conftituerit 3*: id eft, quanti interfuerit ?? eius
**, de ftatu fuo rurfüs non periclitari, et propter impendia
quae in litem fecerit. Sed Labeo certam fummam compre-
hendendam exiftimabat, quia aeftimatio libertatis ad in&ini-
tum extenderetur: ex quo autem dominus ratam non habue-
rit ?^, committi videtur ftipulatio: fed non anteex eaaoi pot-
erit, quam de libertate iudicatum fuerit : quia 35, fi feruus
fit iudicatus, inutilis fit 39 ftipulatio, cum et fi qua fit aCtio,
eam domino adquififfe, intellegitur 37, A.
| IX. VrPiANvs libro [X. ad Edi&tum. Acroma
tutore datus omnimodo cauet, ? aGtor ciuitatis nec ipfe ca-
uet, nec magifter vniuerfitatis ??, nec curator bonis confen-
fu creditorum datus. '
.. .X IpnxM libro LXXX.ad Edictüm. IxTERDvM ex
conuentione ftipulatio ratam rem *? interponi folet: vtputa,
fi quid ^* procurator aut vendat, aut locet, aut fi ei foluatur.
.. XI. HenMocENrANvs ?? libro VI. Iuris Epitoma-
tum. Vr pacifcitur *?, vel quodlibet aliud nomine abfen-
tis gerit ^^. |

XIL. Vr.Praxvs libo LXXX. ad Edi&um. Qvo

| enim tutiore loco fit qui contrahit, de rato folet ftipulari.

$. r. Rem haberi *? ratam, hoc eft, comprobare adgnofce-

Teque quod actum eft ^* a falfo procuratore. $. 2. lulianus

ait intereffe, quando dominus ratam habere deberet folutionem
in procuratorem fatctam: an tunc demum , cum primum cer-
tior factus effet ^* ? Hoc autem £v vÀcre& ^9 , accipiendum,
et cum fpatio quodam temporis nec minimo, nec maximo,

,et ** quod magis intellectu percipi, quam elocutione exprimi

poffit. Quid ergo, fi quod primo ratum non habuit 5?, poft-
ea habebit ratum? Nihilo magis proficere ad impediendam
Aa€tionem fuüam: et 5* ob id, quod primo non habuit 5? ra-
tum, actionem faluam habere ait: ideoque fi quod procurato-
ri fuerat folutum, exegerit: agi perinde *? ex ea ftipulatio-
ne poterit, ac fi ratum habere fe poftea non dixiffet, Sed
ego puto exceptionem doli mali locum 5^ habituram. $. 3.
Siue quis petat, fiue compenfatione vtatur, committitur fta-
tim ratam rem dominum habiturum ftipulatio: nam qualiter 55
quis eundem actum retractet ?^?, qui a procuratore actus eft,
committi ftipulationem oportet.
XIII. PAvrvs libro LXXVI. ad Edictum. Sx com-
miífa eft ftipulatio,, ratam rem dominum habiturum, in tan-
tum competit, in quantum mea interfuit: id eft, quantum
mihi abeft, quantumque lucrari potui. $. 1. Si fine iudice
procuratori legatum foluatur, cauere 5* debere, Pomponius ait.
XIV. InEM libro III. ad Plautium. $Sz quis vni ex
reis promiferit, rem ratam dominum habiturum , aut amplius

eam non peti 5?: dicendum eft ftipulationem committi, fi ab

eo petatur, qui eiusdem obligationis focius eft.

XV.

Gothofr. in nota: Hanc vocem Cuiacius expungit. Sed tuetur Bynkersh. VII.
Obf. 14. GE R. 4o Vulg. inferit: baberi. BR. . Etiam Rehd. GER. 4t
Vulg. inferit: emat. BR. 42 Hal. VENVLEIVS. GER. 43 Vulg.
vel fi pacifcatur. BR.. . Rehd. vel pacifcatur. GER. 44 Vulg. gerat nego-
tium. BR. 45 Vulg. babere. GER. 46 Kehd. fit aclum. GEB. 47
efl. B R. 48 Id eft: cum laxamento et amplitudine. .V ulg. boc autem maxv-
pepéseooy erit accipiendum. B R. Rehd. boc autem grecum ita. evit accipiendum,
G E P. 49 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. BR. — Etiam in Rehd. GEB. — $o
Vulg. fi quidem primum. vatum babuit. BR. Rehd. fi quideim primmn vatum
"0n babuerit. GEB. 51 Vulg. a&iouem: quoniami et ob id. Bm. Rehd.
atlionem quam et ob id , vbi tamen : et ,. fuperfcriptum fat antique. GEB. — 52
Hal. Pbabuerit. $3 Flor. fa&um: proinude. BR. 54 Hal. et Vulg. eum,
loco: locum. BR. Etiam Rehd. GEB. Verum et hoc addendum erat Hal. et
Vulg. et vt verofimile fit, ipfum Cod. Rehd. haberez babiturum. 55 Go-
thofr. in nota: qualiter qualiter..Ha/. qualitercunque. vulg. In Bafil, eft: $--
Mmore, Vide Duker. ad Opaft. de Latin. Vet. ÍCt. p. 322. n. 3. BR. Rehd.
vt Flor. GER. 56 Hal. vetradlat. 57 Hal. caueri. Rehd. de vato caue-
ve debere, ait. Pomponius. GEB. 58 Vulg. petitum non effe. BR. Rehd,
UTY

294
XV. IpnEkM libro XIV. ad Plautium. | AMPrLIVS
non peti verbum Labeo ita accipiebat, fi iudicio petitum hd
effet. 99 Si autem in ius eum vocauerit, et fatis iudicio fi-
ftendi caufa acceperit, iudicium tamen coeptum ** non fue-
rit: ego puto non committi ftipulationem AMPLIVS NON
pET1: hic enim 9? non petit, fed petere vult. Si vero fo-
luta effet pecunia, licet fine iudicio, committitur ftipulatio:
nam et fi quis aduerfus ?? petentem compenfatione deductio-
neue vfus fit, recte dictum $^ eft petiffe eum videri, et fti-
pulationem committi amplius non peti: nam et heres qui da-

mnatus 95 non petere, fi horum quicquam feciffet, ex tefta- |

imento tenetur.
:

XVI. Pourouivs libro III. ex Plautio. . Sx indebi-
tum procuratori folutum fit, 99 agi ftatim ex hac ^* fti-
pulatione aduerfüs procuratorem poteft, vt ratum habeat do-
minus: vt poffit dinofci *5, vtrumne domino condici debeat
d quod indebitum folutum fit, fi is ratum habéat: an vero
procuratori condicendum fit, fi dominus ratum non habeat.
$. 1. Si procurator fundum petiffet et cauiffet, vti adfolet, ratam
rem dominum habiturum, deinde dominus poftea eundem fun-
dum vendidiffet, eumque emptor peteret: ftipulationem ra-
tam rem haberi committi, Iulia'nu—s fcribit.

XVII. MaRcErrvslibro XXI. Digeftorum. Cv«
debitore decem creditoris nomine Titius egit: partem petitio-
nis ratam habuit dominus: dicendum eft obligationis partem
confümptam: quemadmodum, fi decem ftipulatus effet, aut ex-
egiffet, creditorque non totum, fed partem geftae rei compro-
baíffet. 9? Idcirco fi ex ftipulatu pkcEM AvT STICHVM,
VTRVM EGO VOLVERO, abfente me Titius domino *?
quinque petiffet, infecuta ratihabitione , recte aCtum, videri.

XVIIL Powrowrivs libro XXVI. ad Sabinum. $31

procurator ratam rem dominum heredemue eius habiturum.

cauerit, et vnus ex heredibus domini ratum habeat, alter non
habeat: fine dubio committetur 7* ftipulatio pro ea parte,
pro qua ratum non habebitur 7?: quia in id committitur 7*,
quod ftipulatoris interfit, ^ Nam etfi ipfe dominus pro parte
ratum habuerit, pro parte non habuerit, non vltra quam in
partem committetur 7^ ftipulatio: quia in id committitur **,

quod interfit agentis: et ideo faepius ex ea ftipulatione agi |
poteft, prout interfit agentis *?, quod 77 litigat, quod con-

fumit, quod aduocat, quod damnatus fóluit: ficut in fti-
ulatione damni infecti accidere poteít, vt is qui ftipula-
tus fit, fuübinde agat: cauet enim, fi quid ibi ruet, fcinde-
tur, fodetur 7?, aedificabitur. Finge ergo *? fubinde da-
mnum dari? Non erit dubium, quin agere ?? poffit: nam fi
toto damno computato, tunc agendum eft, propemodum non
ante aget, quam dies ftipulationis praeterierit, intra quem
fi damnum datüm fit, ftipulationi ?* cautum erit: quod ve-
rum noneft. .
59 Hal. et Vulg. inferunt: mem. BR. Rehd. fi im
6o Hal. et fi autem. G EB. 61 Hal. et
Vulg. acceptum. BR. Etiam Rehd. GER. 65 Hal. inferit: amplius. G E B.
653 Rehd. inferit: ezm. GE R. 64 Rehd. diceudum. GEB. 65 Hal. et
Vulg. addunt: eff. n R. Etiam Rehd. G&£z. — 66 Rehd. pracfigit: an. GEB.
67 Rehd.ea, loco: bac. GE R. — 68 Hal difcerui GEB. 69 Hal, praefi-
git: et. 7o Hal. et Rehd. abfente me domino Titius. G E B. 71 Vulg.
committituv. B R. 72 Kehd. babetur. GE B. 75 Hal. et Rehd. addunt:
fipulatio. G X B. 74 Hal. et Vulg. committitur. BR. Etiam Rehd. GER.
75 Wulg. addit: ffipulatio. B R. 416 Wulg. addit: iu eo. B R. 77 Rehd.
qui de eo litigat. G E B. 78 Flor. eft: fodetur, et ita quoque Taur. Igno-
ramus autem quid fit: fodo, a quo: fodetur. BR. 79 Vulg. finge enim co
fätbz"nde. BR. ELEtiam Rehd. GER. 80 Vulg, inferit: faepius, BR. 8I
Pro: flipulatione, Hal. et Vulg. ffipulatori. &&. FEt hoc modo etiam Rehd.
GEB.' 82, Hal. veram etiam. 83 Gothofr. in nota: Al. repraefentant.
Vulg. fi vicem praefentant. BR. Et ita quoque Rehd. Sed Hal. fi vicem. re-

q0n. petitum effe. GER.
iudicio petitum nom effet. G X B.

praefentant, non; repraefeutat, vt Goth, in antecedenti nota. GEB. — 84. Hal. l :

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. VIII.

— ' XIX. Pavrvs libro XIIL. ad Sabinum. Iw füipnla-
tione, qua procurator cauet, ratam rem dominum habiturum,
id continetur, quod interfit ftipulatoris. ldemque iuriseft in
claufuülis omnibus de dolo malo. s LUM t
.. .XX. VrPiANvslibroL Difputationum. Now folum
in actionibus, quas procurator intendit, verum ?* in ftipu-
lationibus quoque quas interponi defiderat, fi vice repraefen-
tat 93 aCtionum ,. cauere eum de rato oportet. Quare fi du-
plae ftipulationem ?* procurator interponat, de rato cauere
debet. Sed et 95 fi damni infecti ftipulatio a procuratore in-
terponatür: de rato debet procurator cauere. - T
— XXIl InEw libro L. Opinionum. N fatisdatio ratam
rem dominum habiturum exigaturin his ** , quae nomine eius

