qmientoeffe dübitaretur. GEB. "J8 Hal. et Vulg. coleret, qnod malim. 8 R, "79
Vulg. molendimaria, BR. — 80 Hal. et Velg. bobus. &8R. — 81 Ap. Hal. ita,
abeft, GEB. 82 Taur. CaSius, et in fequ. S.iterum. GE B. 83 Vide
Bynkersh. J/4. Obf. z. &R. — 84 Ap. Hal. effe; abeft. GEB. — 85 Al fuut.
86 Hal. morabantur , Vulg. moravemtur. BR. — 87 Ap. Hal. bi, abeft. GE B.
$8 In Codice Flor eft: contre&faue. -Atque ita etiamnunc in Barb. Et in Pal.
Ll contretawe, klis aliüi libri fubftituerunt: contractaue nempe Vat. Pal. IV. et
V. et Otob. Probarunt Editores praeter Hal. qui habet: comtrefataue. Pal.
HE habet: tracfaue. In IV. ad marginem notatum: al. conzedia. Inde Otob. im
textu: coniecta contratlaue. & R. Bynkersh. cum Pal. IV.facit.G E&. — 89 Scilicet
Taur. habet: fappelletile, vt faepe in antecedentibus, nui etiaim Flor. ita fit,,
Brenkm.ad h.l.nonannotauit. GE B. 9O Hal. manuciprsqgut, quae ibi deputa-
bantur. 91 Hal. vinisque , quaé. GEB. — 92 Vide Au&or. de Latin. Vet,
ICt.p. 418. BR. — 93 Hal vefliifpitam , quae eft famula, veftes feruans apud
Plautum, Conf. Bynkersh. 177. Obf. 3. &R. — 94 Hal. babuerat. GER. —
Hal. ea. GE . 96 Hal wwmeraüffet. GEB. — 97 Hal tt ommes: expre(fa
legato cedeve. BR. 98 Halet Vulg. poffit. e&. — 99 Hal. refpondi. G.
100 Hal. IDEM. GE B. I Lego cum Hal. et ommbus: fupellectilem. g,
2 Etiamnunc Flor. legitups Seige ex parte berede inflitwts. — Vide ad h. ].
42223 Byn-

f

"4 Hal fint. —
76 Ap. Hal et, :

M4tfü
EU*
7

«; *

E !fl :UL 1 .La'LGf.—..

do -

L]
| "LMAMÁÓDYC; yec Orn.t

. ^

E

616

IN MENTEM, SEIAE ? FVNDOS, QVOS RELIQVI,
ITAVTSVNTINSTRVCTI RVSTICO INSTRVM ENTO,
SVPPELLECTILE, PECORE, ET VILICIS *,cCVM
RELIQVIS COLONORVM ET APOTHECA ? HABERE
voLo. Quaefitum eft, an etiam ea, quae patrisfamilias vfus
cottidiani caufa in fundis/? fuerunt, legato continerentur 2;Re-.
fpondit, teftamento quidem, vtproponer&gr, Seiae infuper fun-
dum legatum: verum non amplius deberi, quam in codicillis,
quos fane poft obliuionem ? teftamentariae fcripturae feciffet,
inftructi appellatione contineri velle fe, manifeíte q&endlüet.
$. r. Liberto füo quidam praedia legauit his verbis: SEIO
LIBERTO MEO FVNDOS ILLVM ET ILLVM DOLEGO
XTA VT INSTRVCTI SVNT, CVM DOTIBVS ET RE-

LIQVIS COLONORVM ET SALTVARIIS, CVM CON--

TVBERNALIBVS SVIS ET FILIIS ET FILIABVS.
Quaefitum eft, an Stichus feruus, qui praedium vnum ex hlS
coluit, et reliquatus eft amplam fummam , ex caufa fideicom-

iffi Seio debeatur?;Refpondit *, fi non fide dominica, fed |

mercede, vt extranei coloni folent, fundum coluiffet , non
deberi. p*
MEOS ILLVM ET ILLVM,ITA VT INSTRVCTI SVN/T,
£T DOMVM SVPERIOREM DARI VOLO. Quaefltqm
eft, an etiam domum inftructam dari voluerit? Refpond.l;t,
fecundum ea quae proponerentur, ita videri dediffe, nifi is,
aquo peteretur, aliud teftatorem fenfiffe manifefte doceret:
at fi habitationis, id eft, aedificii inftrümentum legaffet, non
cedere feruos operae, aliiue rei paratos. $. 3. Praedia, vt
inftruCta funt, cum dotibus, et reliquis colonorum et vilico-
rum ?, et mancipiis, et pecore omni legauit, et peculiis, et
cum actore *?, . Quaefitum eft, an.,reliqua'colon-orumïqui fi-

nita condu&tione, interpofita cautione, de colonia difcefferant, |

ex verbis: füprafcriptis legato cedant ? |Refpondit, non videri
de his reliquis effe cogitatum. $. 4. Idem quaefiit in actore
legato, an vxor et filia legato cedant : cum actor non in prae-
diis, fed in ciuitate moratus fit?;Refpondit, nihil proponi,
cur cedant. $. 5. Idem quaefiit,| cumiteftator, faCto tefta-

. mento, in prouinciam fit profeCtus: an ea mancipia, quae

oft profeCtionem eius, aut mortem, fine cuiusquam aucto-
ritate fponte fua ad parentes et notos fibi homines in fundos
legatos tranfiere/ **, legato cedant? Refpondit, non legatos
eos !?, qui forte veluti commeantes transiffent. $. 6. PAmw-
PHILAE LIBERTAE MEAE DARI VOLO FVNDVM T r-
TIANVM, C CVM INSTRVMENTO ET HIS QVAE '"?1NwN
EODEM ERVNT CVM MORIAR. . Quaefitum eft, fi Sti-
chus feruus ex eo fundo ante annum mortis teftatoris abdu-
€tus, et in difciplinam traditus, poítea in eum fundum non
reuerfus fit, an debeatur? jRefpondit, **, (i ftudendi caufa
mififfet **, non quo a fundo eum aliorfum transferat *5,
deberi. . $. 7. TiY*RANNAE '' sORORI MEAE FVN-
DVM MEVM GRAECIANVM, CVM STABVLO, ET IN-
STRVMENTO RVSTICO OMNI RELINQVO. Quaeritur,
an fundi appellatione etiam pafcua quae ad eum fimul cum
fundo peruenerint *?, et quae femper in vfibus huius poffef-

Bynkersh. III. Obf. z. et 3. BR.. 5 Hal. Seiam. Sed Flor. referunt Barb.
et Bynkersh. At in Otob. fequens: 4405, abeft. GEB. 4 Hal. hic et fu--
pra villicis, Taur. debebat dare VIJICIS. GEB. — 5 Hal.apotbecam. — 6 Hal.
im fundo, GEB. "7 Taur. obliBionem. GEB. — $ Vulg. refpomdi. BR. — 9
Hal, villicorum , et Taur. debebat dare: viLicorum. GEB. — 1O Hal. et cum
peculüs, et actove. 11 Hal. tranfiffeut. Vulg. tranfievint. BR. 12 Hal.
addit: effe. GER. 13 Hal. qui, loco: quae. GEB. 14 l3al. hic et in
fequ. $. refpondi. GER. I5 Flor. eft: mifüfet. GE B. .. 1Ó Hal traus-
ferret. GEB. 17 Vulg. Tyraudae. BR. 18 Hal. peruemerunt. GERB.
19 Hal refpoudi. — 20 Ml grabatus. — 21 Vulg.argento et auvo teclus. BR.
22 Vulg. reconditus. B R. 23 Hal. i borrea. GEB. 24 WVulg. delatus.
B R. 25 Hal. babuerat. — 26 Hal. quaevi GEB. — 277 Gothofr. in nota:
nullae autem. Fal 1lta et Vulg. BR. 28 Hal.et Vulg. funt. BR. 29
Hal. inferit: 44ae. GER. 30 Hal.imffrwmento. GEB. . 31 Ap. Hal. quod

DIGESTORVM LIB. XXXIIT. TIT. VII.

fionis habuerat, legato cederent ? '(,Refþondil;, I9

$.2. Garo Sg10 ALVMNO MEO FVNDOS| . : . ! "ntiarum '
gato, vt optimus maximusque eft, retiacapraria, et cetera ??

! tiam probo.

"[rebatius, non videri figulgs , ^*[in . inftrumento fundi effe

| LIA fiCtilia, item plumbea, quibus terra adgefta eft, et

. fi prata.
fundo Graegiano ita coniunxiffet, vti fub vna fundi appella-
tione haberentur, ea quoque deberi. $. 8. Inftrnétis domi-

bus legatis, ;crabattus ?? argerito inaurato ?^* teCtus, mortis

Titiae tempore in domibus non eft repertus, fedin horreis
tantisper, conditus ?^?, Quaero, an is quoque praeftandus
fit? Refpondit, fi in domo effe foleret, et quo tutiore loco
haberetur, interim in horreo ?? allatus ?^ effet, nihilo minus
praeftandum. , $. 9. , Quodiadiecit teftator, v T1 POSSEDI,an
hoc fignificet; ficut£inftru&ta in diegi mortis habugt ?5,-ed-eft,
cum mancipiis , pecoribus, inftrumento ruftico ? j Refpondit, .

non deiure quaeritur ?9, ^ . -

XXL. Pourourvs libro L-Eideieemmifforum. CvMw.

fundus fine inftrumento legatus fit: dolia, molae oliuariae,
et praelum, et quaecamque infixa inaedificataque funt, fun-

, do legato continentur, nulla ?^7 autem ex his rebus, quae

moueri poffunt , paucis exceptis;;fundi appellatione continen-
tur. De molistum; quaeri folet, cum ita adfixae, itaue inae-
dificatae fint ^?, vt partes aedificiorum effe videantur.

! z ï](leln "

XXIL PaAvrLvslibrolll-Seatentiarum] FvwDole-

venationis inftrumenta ?? continebuntur: quod;etiam ?* ad

inftrumenta pertinet??, fi qua,eytus 33 fundi ex maxima par-
te in venationibus| ?^ confiftit.
.manciplis, et pecoribus, et omni inftrumento ruftico et vr-
. bano: peculium actoris ante teftatorem defuntti , fi ex eodem
fundo fuerit, magis placet ad legakarium pertinere. '

$. r. Fundo legato cum

zläf»w,

P
14 n£ ,

XXIIL. NEnAT1vs libro-IL -Refpenforum. .Cvw.-

quaeratur ?* , quod fit tabernae inftrumentum : intereffe ?5,

. quod genus negotiationis in ea exerceri folitum)fitj ; /«/t. -

XXIV. PAvrvs librolll.-ad-Neratimms Fvwpvs,

.qui locatus erat, legatus eft cum inftrumento: ?7 inftrumen-

tum, quod colonus in eo habuit, legato cedit. Paulus 3?;
an quod coloni fuit, an tantum id, quod teftatoris fuit? Et
hoc magis dicendum eft: nifi nullum domini fuit.

TT Xxvïwgäo LENVvS/?? libro Il.- exvæäm*ü—)

beonis. FvNwpr inftrumento legato, id pecus cedere puta-

^f
; gaït
J-^4 * 2

"4

bat ;lubero, quod is fundus füftinere potuiffet. Labeo con-, 44

tra: quid enim fiet, inquit, fi cum mille oues fundus fufti-
nere potuiffet, duo milia ouium in eo fundo fuerint? quas
oues ^?- potiffimum légato ceffuras exiftimabimus **? nec
quaerendum effe, quid debuiffet parari pecoris, inftrumenti
fundi caufa, fed quid paratum effet: non enim ex nümero aut

k p uæ'oj

multitudine legata ^?iaeftimandum *?/effe; — Labeonis fenten- L):ef j

$. r. Quidam, cum in fundó/ figlinas haberet,'
figulorum opera, maiore parte anni, ad opus rufticum vte-
batur: deinde eius fundi inftrumentum legauerat. . Labeo ^*,

49, $. 2. Item cum inftrumentum) omne legatum effet, ex-

cepto pecore: jpaftores ouiliones **, ouilia quoque legato
contineri, Ofilius non recte putat. — us |
XXVI. IpEw libro V.ex Pofterioribus Labeonis, D o-

his

etiam, abfunt. GEE. — 32 Hal. pertuent. GEB. — 33 Flor. fuit: quaefitus,
et hoc Taur. habet, fed z eft deleta, vt hábent omnes. BR. Etiam Hal. GER.
34 Vulg. venatioue. BR. 535 Hal. et Vulg. quaevitur. BR. 36- Vulg.
interefl. BR. — 37 Hal. praefigit: etiam. ^ 38 Hic Hal. nouam legem ordi-
tur: 74 Paulus, in: IDEM, commutato. GEB. . 59 Hal. JABOLENV'S.
G E B. 40 Vulg. oues, abeft. BR. — 41 Taur. exifizimaVimus. GEB. — 42
Vulg. legatum. BR. 43 Hal. aeflimanda. GER. 44 Hal.et Vulg. infe-
rünt: et. BR. 45 Taur. in Adnotat. figulos. Sic ve&lius quam figulas vt in
P. multo autem quam figlinas, vt in aliis impreffis. Yta nempe et Hal. figlinas ,
et MSS. quoque paffim. E feptem tamen, quae adiui, Vat. Pal. IV. et V. ad-
huc habent: figulas. B R. Reliqua quae habent: figlinas Pal. L. [I. vbi tamen
eft: figulinas, MI. et Bynkersh. vbi iterum : figulinas. GE B. 46 Hal. et
Vulg. addunt: ajgnt. BR. 47 Legendum: opiliones; haec enim Vfox ex
| : AUE " Áequen-

-—/,f?/o

Jf'r'n r« me*. !

—ULum )

U 3.53X,

r.

« — — — fl E

4 — —— ——

* -
IT y,

Ó
[

ponerentur, non effe legatof. $. 1. Adfini fuo ?* ita lega-

ï l'yyny rumt.
— dum,
A T
)

DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. VIL VIIL

his viridiaria pofita, aedium effe Labeo *9í '"Trebatius pu-
tant: ita id verum *? puto, fi ita illigata fint aedibus, vt ibi
perpetuo pofita fint. $. r. Molas manuarias quidem 5? fup-
pellectilis, iumentarias autem inftrumenti efle, Ofilius ait.
Lebee, Cafcellius, Trebatius neutrag
tius inftrumenti putant effe: quod verum puto.
XXVII. Scagvora libro VL—Diseftorame PRAx-
DIA maritima cum feruis qui ibi erunt ?*, et omni inftru-
mento, et fructibus qui ibi erunt, et reliquis colonorum,
nutritori fuo legauit. Quaefitum eft, an ferui pifcatores , qui
folebant in minifterio teftatoris effe, et vbicumque ?? eum fe-
qui, et vrbicis ?? rationibus jexpungebantur ?^, nec mortis
teltatoris tempore in praediis legatis deprehenfi fuerint ?*,
legati effe videantur? Refpondit, ??, fecundum ea quae pro-

üit: FVNDVM CORNELIANVM Tir1i0, 1TA VT EST
INSTRVCTVS, CVM OMNIBVS REBVS ET MANCI-
PIIS ET RELIQVIS COLONORVM DARI VOLO: haec
teftatrix Romae ?? litis caufa ex Africa veniens, mancipia

ram elegeret)??, fecum abduxit ??. — Quaefitum eít, an ea
mancipia fideicommiflo cedant, cum quaedam ex his rufticis

ofüciisägd tempus peregrinationis abducta funt, relictis con- -

feruabüisQ et filiis fuis, et quaedam matribus, et patribus?

*

;Refpondit, mancipia, de quibus quaereretur, fecundum ea,
quae proponerentur, ex cauía fideicommiihi deberi. $. 2.
ldemquaefüt, an fructus eiusdem fundi, qui ibiin diem mor-
tis coacti jmanferint, fideicommiílo cedant: cum pleniffima
tefiatoris erga adfinem voluntas ab eo quoque manifeftekur,

. quo ?* reliqua colonorum eiusdem polfieilionis ad eum perti-

nere voluerit? ,Refpondit, in huiusmodi fcriptura pofle re-
fponderi, hoc folum quaerendum, an mauifefte appareat de-
functa»$7? id, de quo/quaereretur, dari,noluifle 3. — $. 3. Li-

berto, quem heredem ex parte Yf[cripfit *^, fundum per prae-

ceptionem dedit in haec verba: PAMPHILE LIBERTE $?,
PRAECIPITO, |
TiriANVM, ET AGELLVM SEMPRONIANVM CVM
INSTRVMENTO ET H1S QVAE IN EODEM ?? ERVNT
CVM MORIAR, FAMILIAQVEÓ" QvVAE IN EO FVNDO
MORATVR: EXCEPTIS QVOS MANVMISERO. Quae-
fitum eft, cum teftator in eo fundo aliquantum 5? vini in doliis
?? habuerit, quod viuus totum vendiderat, et partem tertiam
pretii pro eo acceperat, an vinum in doliis remanens, ad li-

quaedam ex fundo fuprafcripto, quo,gitius [per hiemem/* ope-.

TIBIQVE HABETO FVNDVMMEVM

l

fuppellectilis, fed po--

bertum ex caufa praeceptionis pertineat? ,Refpondit, verbis,

quae proponerentur, ^^ contineri: nili maniteíte contrariam
voluntatem coheredes approbant. In eo fundo inftrumenta
calendarüi **, et nummos reliquit: refponfum eít **^, de

fequentibus eft corrupta. BR. — 48 Hal.et Vulg. inferunt: et. BR. — 49 Hal.
inlerit: effe. . 5o Hal.quidam. GEB. ^ $1 Vulg.erant. BR. — 52, Gothofr.
in nota: quocunque. Hal GEB. . 53 Taur. vrFicis. GEB. — 54 Gothofr.
in nota: Z fungebantur. Ita Hal. et Vulg. BR. — 55 Hal. fuerunt. GER.
56 Hal. refpondi, atque ita quidem per totam legem, excepro $. 5. vbi eft: ve-
fpondit. GE B. — 57 Vulg inferit: zmter caetera. BR. — 58 Gothofr. in no-
ta:; Romam. Hal. GER. 59 Taur. in Adnotat. operam elegeret, fic im P.
forte oram legeret mon. ineleganti loqueudi imodo. Yta autem iam habet Steph.
at Blaublomm. operam legaret, praeeuntibus plerisque MSS. Peculiari ratione
habet Vat. potius pertinere operam legare , et Pal. V. quo tibi per iemem operam
legeret. Hal. habet: ad ovam legeret. BRR. Sc. Gentilis £. Parerg. 1 1. reftituit:
QYZOH engeret.
forte manus iudicum vn&uro. Quid fi, 4uo citius per byemem operam exige-
vet , wel, quo citius per byemem operam eliceret , fcilicet iudicum. per hyemem
potuit effe ex fa&o. ByN K, MSS, quae habent: operam legaret, funt Pal. [.
II IHI. IV. Barb. Bynkersh. fed Magl. vt eft Flor. Gothofr. in nota: per hye-
mem ad oram legeret. Hal. GEB, 60 Hal.et omnes: addaxit. BR. 61 Malo
cum omnibus, Hal. excepto, g4od..BR. 62 Hal etomnes: defundam.
Sed (imilis Graecismus eft fupra in L. 33.de Legat. l.8m, — 63 Hal et omnes:

voluiffe. BR. Conf. Aueran. IL. Interpr. Iur. 28. n. 48. GER. 64 Lego
cum Hal. et omnibus: fcripfit. BR — 65 Vulg. addit: mi BR — 66 Vulg.

Eckius zn Differt. VItrai, 1697. habita : oleam extruderet, oleo |

in adiectis agellis,

617

nummis quoque, vt fupra,refponfum, ?3, $. 4. Ita legatum
et, SEPTICIAE SORORI MEAE FVNDI PATERNÍI
MEI SEIANI PARTEM DARI VOLO, SICVT EST: ET
ALTERAM PARTEM, ITA VT IN DIEM MORTIS FVE-
RIT.
et praela ianijpofita *5 parataque, "*
ficio : item inftrumentum vrbanum
piis, quae fundi caufa erant "5, adlegatarios ?? pertineant?
Refpondit, poffunt haec verba srcv r EST, ad inftrutctum
referri. $. 5. Fundos $? legauit in haec verba, SkM»Rno-
NIO FRATRI MEO HOC AMPLIVS FVNDOS MEOS
ITA VT INSTRVCTI SVNT, CassraNvM, NóRNrA-
NVM *', cvM SvIS SALICTIS ET SILVIS. Quaefitum
eft, cum filuae et falicta non in fundis fuprafcriptis ??, fed
liei et quos fimul teftator comparauit, nec fi-
ne his fundi coli poffint: an legàto cedérefit ? ; Refpondit, id
tantum cedere legato, quod verbis comprehendiifet. -

.. XXVIIL. /Ingw libro XXHE-Bi Lvcrvs
'Titius fundtgm,vti erat infiructus, legauerat. Quaefitum
eft, fundus inftrué&tus quemadmodum dari debeat: vtrum fi-

cut inftructus fuit mortis patrisfamiliae 53 tempore, vt
quae medio tempore, adgnata, aut'in fundum illata
heredis íint: an vero inftruCtus fundus eo tempore infpi-
ci debeat, quo fa&tum eft teftamentum: an vero eo tem-
pore, quo fündus peti coeperit ?*, vt quidquid eo tempore
inftrumenti deprehendatur, legatario proficiat? , Refpondit 55, !
ea quibus inftructus fit fundus, fecundum verba legati, iquae
dintg ^^ in eadem caufa cum dies legati cedat 97, inftrumento
contineri. — -
.^ XXIX. LaAsEo libro L-ILJawé» Sr nauem cum in-
ftrumento emifti, praeftari tibi debetfcapha nauis. Paulus:
immo contra,:etenim fcapha.nauis non eft inítrumentum na-
uis: etenim mediocritate, non
mentum autem ;cuiusque rei neceffe eft alterius generis effe,
atque ea quaeque $? fit4 quod *? Pomponio libro icptmo epi-
Y . & h o ia ia P
ftularum placuit.

funt,

TIT. VIIL
DR PECVLIO LEGATO.
Pavrvs libro IV...ad.Sabinumm
('eRvo lepato cum peculio, et alienato vel manumiffo, vel
) mortuo: legatum etiam peculii exftinguitur,
Jautu 1T. G Axvs libro XVtt. TV '

ineiale.|NAM.

cipales resiperemptae fuerint. |
la
68 Vulg. aliquatttn-
7O Vide ad h. l.

inferit: fundo.BR. — 67 Vulg. familiam quoque. BR.
hunm. BR. 69 'Faur, hic et paulo poft: doleis. GEB.-
Aueran. I]. luterpr. Inr. 29. u. 29. et j1. GEB. — 71 Hal. et Vulg. calen-
daria.hm. — '72 Halrefpondi. GEB. 73 Haladdit:efl. GEs. — 74 Taur.
in Adnotat. afferes. fic fecimus, quamuis in P. fit aggeves: et in glofa. puta-
mu$ enim funilitudime $ cum. G quo vtitur Pande&larum fcriptor, facile erra-
tum. Nos tantam affinitarem. non obfíeruamus, potius infolentiae vocabuli
idem tribuimus. Contius improbat Taur. immutationem, fed ita culpandus
etiam. Hal. qui habet: afferes, cum MSS. et Vulgares habeant: aggeres. Ego
affentior Baudozae, qui non: aggeres, fed: afferes, quadrare ait. Bn. Hal.
tamen in margine habet: alias, aggeres. MSS. quae habent: aggeres , funt Pal.
I. II. HT. IV. V. Barb. Bynkersh. GER. 75 Hal. difpofita, Vulg. impofíta.
BR. 76 Vulg.inferit: ita. R R. 77 Hal. et Vulg. zmmitterentur. B R. 78
Hal. erumi. GE B. 79 Hal et Vulg. Jegatariam. BR. 80 Vulg. Fzmn-

dum. R. 81 Hal. Nomianum. Flor. altera * eft adícripra, vt fit: Non-
Wiaum. BR. 82 Hal. addit: fint. GEB. — 83 Hal. et Vulg. patrisfamie
lias. BR, — 84 Hal coepit. —.85 Vulg. vefpondi. BR. — &6 Hal. et Vulg.
funt. BR. 87 Hal. et Vulg. cedit. Bn. 88 Hal cuius, loco: guae-
que. GEB. 89 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. :

2 Gothofr, in notà:
Er

1 Bafil evvaigovvrwt , fimml tollyntur. BR.

í 4

, paeak

A a
lll. PAvrvs libro IV.-ad-Sabinum. ;A'? fi ancil--

,,UIt immittentur ?? aedi- /,.
:et rufticum, cum manci- . -

)

L
*v

Quaefitum eft, an ex verbis fuprafcriptis lafferes;/?*, ( aqqevcf

2 ' ;
£ f'lr'*-u(i'u »»t,,

j Í

genere ab ea differt; inftru- : 1f rre,

j 335 (.'-('1

J 7:& q«€ a,

"

A - : : : L. .1 Caga.
quae/acceífionum locum optinent, exftinguuntur *, cum prin- - ; d

t d

Á -——

ACYf- t

618

la cum füis natis legata fit: etiam mortua ea vel alienata, vel
manumifía, nati ad legatarium pertinebunt: quia duo legata
funt feparata. pE n n
IV. Garzvs libro XVfH. ad-Edictum-prouinciale. Sed
et fi ? cum vicariis füis legatus fit feruus: durat vicariorum
legatum et ^ mortuo eo, aut alienato, aut manumiflo.
V. PAvrvs libro IV.-ad-Sabinum, Precvrro le-
gato, conftat;heredem,/nomina peculiaria perfequi qu'e, et in-
fuper ipfum, fi quid debeat feruo, reddere legatario debere.
— XI. VrrPiANvs libro XXV. ad*-S&bmugm . $1 pecu-
Jium legetur, et fit in corporibus, puta fundy? vel aedes , fi
quidem nihilfit, quod feruus domino, vel conferuis libe-

risue domini debeat, integra corpora vindicabuntur: fijí vero

.it, quod domino, velfuprafcriptis perfonis debeatur, demi-

nui fingula corpora pro rata debebunt, et itaet ^ [ulianus et
Celfüs putant. $. r. Etíi fuerit legátum peculium, non de-
du&to aere alieno: verendum *, ne inutile legatum fit: quia
quod adicitur, contra naturam legati fit *, fed puto verumy,
»- ad ) ? hanc adiectionem non vitiarelegatum , fed nihil ei

adicere: nec enim poteft crefcere vindicatio peculii per hanc .
adieCctionem. — Plane fi proponas, legatarium nactum poffeffio- -
nemyrerum, exceptione doli aduerfus heredem vindicantem : ! | |
i vetitus fit petere: verum eft, hoc minus effe in legato pecu-

vti poteft: habet enim in folidis rebus voluntatem aeris alieni
non deducendi. — Sed et fi dominus remittereffe feruo quod
debet, vel nihil fibi feruum debere, fignificauerit !?, valet
haec adieCtio: quianuda voluntate poteft dominus feruo remit-
tere, quod ei debet. | 11 Jegato
an et vicarii mei peculium ad me pertineat, quaeritur? Et
putamus, contineri legato vicarii, eius peculium ^*, nifi jad-
uería fit; ? voluntas teftatoris. $. 3.
eius, liberileffe iuffi fint, eisque peculia fua legata fint: ver-
ba fecundum voluntatem teftatoris exaudienda *?, tamquam
de duobus feparatisque peculiis teftatore locuto: et fecundum

— haec *^ vicarius vicarii non communicabitur: nifi haec mens

yrglzus,
PET U

48
| d4aw 07-— v

r d

7 x('LL'f'fl)unx esye

i*uip ?

4
3
J o

4

fuit *5 teftantis. $. 4. Sicut autem aes alienum, hoc eft,
quod debetur domino, minuit legatum peculium: ita per con-
trarium id, quod dominus debet feruo, augere debet. ^ Sed
huic fententiae aduerfatur Refcriptum Imperatoris noftri et pa-
tris eius, quod ita eft. Cum peculium feruo legatur, non et-
iam id conceditur, vt petitionem habeat pecuniae, quam fe
in rationem *5 domini impendiffe dicit. Quid tamen, fi haec
voluntas fuit teftatoris ? cur non poffit confequi? certe com-
penfari debet hoc, quóod impendit, cum eo, quod domino
debetur. Anjetjquod dominus fcripfiffet fej feruo debere, pe-
culio legato cederet?|Pegafus negat: idem Nerua: et cum
Gnaeus Domitius filiae fuae ** peculium, quod eius effet, ]e-
gaffet, et annuum, quod ei folitus erat dare, biennio non
dediffet, fed in rationibus fuis rettuliffet, filiae fe alebere.«cfäl
quagintaf Atilicinus,e;()'/fïimauit, legato non cedere, quod ve-
rum eft, quia confonat refcripto.
quod domino debetur, peculio legato deducitur: fed et fiquid/
heredi debitum fuit **. LA qucdem.,
VIIL. Pouroxnrvs libro : ' SI quis
creditori fuoadrogandum fe dederit, et agetur de peculio cum
adrogatore: idem|puto dicendum), /quod de herede dicitur.
.. . VIII. VnP1xANvs libro XXV-ad-Sabiaum. DEN1QvVE
Pegafus;refpondit, fi ftatulibero, cui peculium legatum fit,
heres interim crediderit: id ipfo iure detrahi etcorpora fingu-

Etfi. Hal.Ita et Vulg. 8R. — 5 Hal. inferit: quidem.GEB. — 4 Hal. etVulg.
etiaiH. B R. 5 Hal. et Vulg. fundus. BR. G. Ap. Hal. et, abeít. GE.
7 Vulg. addit: effW. BR. 8 Hal. et omnes: fit. BR. 9 Hal. fed pnta-
zevim banc. Vukg. fed putauerunt banc. — Ceterum 73 ad. manifefte eft anticipa-
tio primae fyllabae vocis: adiecionem. BR. IO Hal. figuificamit. 11X Mal.
legato eius vicarii peculium. I2 Vulg. aduerfetur. BR. 153 Vulg. addit:
funt. BR. — 14 Vulg. boc. BR. — 15 Vulg. fuerit. BR. — 16 Hal. et Vulg.
vGtiones. BR, .— 7 Vide Pancirol. 1I. Far. Lecliou. 90. BXNK. — 18 Hal.

DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. VIIL

$. 2. Vicario autem meo mihi legato,

$. 3. 5i feruus et vicarius -

$. 5. Non folum autem, .

*

la etiam *? per hoc/aes alienum déminui. $. r. Proinde fi
pure libertatem accipiet^?, et heres, velviuo domino, vel an-
te aditàm hereditatem, feruo crediderit: legatum peculii mi-
nuetür fecundum Iuliani fententiam, licet dominus ferui num-
quam fuffit. $. 2. QuijStichum et Pamphilum feruos habe-
bat, teftamento eos manümifit, et vnicuique peculium fuum
legauit: placet, quod ?* alteri debet, de peculio eius dece-
derej;et alterius accederefdegato. $. 3. Item quaeritur, fi
feruo libertas data fit, fi decéim/dediffet heredi, peculiumque
ei legatum fit: an,détem, quae dediffet heredi, debeint de
peculio decedere? Et eft verum, quod Sabino placuit, hoc
minus effe in peculio legato. -$. 4. Plus ait Sabinüs, fi fta-
tuliberfferuum heredi vendiderit, perinde definere eum in pe-
culio effe, atque fi extraneo vendidiffet. $. 5. His confe-
quenter quaeritur, fi feruus cum domino de libertate pactus
fuerit, et partem pecuniae dederit, et antequam refiduum de- i
derit ^?, dominus decefferit, liberumque effe teftamento/iüf- J u oni,
ferit cum peculio legato: an quod domino dederit, in peculio

fit imputandum ? Et ait Labeo, de peculio decedere: plane fi

nondum dederat, fed, donec totum traderet, pro depofito . .
apud eum fuerit, idin peculio effe placuit. $. 6. Item fi fer- / ;*
uo peculium fit legatum, et a debitore eius peculiari-heres —

li ^?: hoc eft, detrahendum id quod debitori lecatum eft.
$. 7. Interdum et fi non fit legatum peculium, velut legà- ..
tum,fic accipitur:id ?^ eft, in huiusmodi fpecie: quidam ///4e».,
ferüojlibertatem, íi rationes reddidiffet ?^», dederat: et fi he-
redibus centumyintuliffet. Imperator igitur nofter cum patre
refcripfit, peculium quidem non nifi legatum deberi, verum,
inquit ??,,fi condicionibus praefcriptis paruit feruus, tefta-
torem voluiffe eüm retinere peculium interpretamur, videlicet -
ex eo, quod ex peculio eum iufferat centum. inferre, $. g.
Vtrum autem id demum peculium accipimus, quod mortis
tempore fuit: an vero et quod poftea acceffit, applicamus,
Ível quod deceffit, detrahimusP Et Iulianus alias ?? accipien- f; :] Jeuat.
dum legatum peculii ait, fi ipfi feruo legetur: alias, fi alii:
nam fi ipfi, id tempus in legato fpeCtandum, quo dies legatij
cedit: fi vero extraneo, mortis tempus: ficitamery vtincre- /us .
menta ex rebus peculiaribus ad eum perueniant, vt puta par-
tus ancillarum , yvel, fetus pecorum: quod autem ex operis :
fuis vel ex aliajre!?" accedit, id, fi alii quam ipfi legetur pe- L,?/äa,ujq
culium, non debebitur. Hoc vtrumque Iulianus fecundum |
voluntatem (teftatoris;fcribit: cum enim ipfi fuum peculium
legatur, verifimile eft, eum omne augmentum ad ipfum per-
tinere voluifle, cui patrimonium manumiffo füturum eft: cum .
ali, non fic: (tamen vt, ?? fi in alterius perfona hoc eum, p oàR,
fenfifle appareat, idem dicas. . .^. | iUR EM
IX. PAvrvslibroIV.-adSabinume Ip quod feruo, qui
in ipfius peculio eft, debetur, non deducitur ex legato pecu-
lio, quamuis conferuus eiüs fit. $. 1. Si conferüum füum
vulnerauféfit feruus, et viliorem fecerit: Marcellus 3?, non ef-
fe dubitandum, deduci ex peculio, quod domino ?* interef-
fet ?? : ;nam, quid intereft, Conferuum vulneret, an fcindat ali-
quid, vel frangat, jaty fubripiat? quo cafü fine dubio minui-
tur peculium: fed non vltra fimplum. $. 2. Sed fi fe vulne-
rauit, vel etiam occidit, nihil eft deducendum hoc nomine:
alioquin dicemus, et fi fugerit, deducendum id, quantó;vi-
lior fit factus propter fugam. |
.X.

20 Hal, et leg. ac-

fuerit. I9 Ap. Hal. et Vulg. etza;m, abeft. BR.
ceperit. B R. 21 Vulg. inferit: ajter. B R. 22 Klal. et Vulg. daret. B R.
253 Hal et Vulg. peculii. BR. ' 24 MHal. idqme, loco: id, fequenti comma-
te deleto. GER. 25 Taur. vedDlIffet. GE B. 26 Hal. imquiunt. G EB.
277 Hal. aliter, loco: alias, et mox iterum. GEB. — 28 Vulg. caufa;, loco:
vYe. B R. 29 Flor. fa&dum: tamen vt, et fi. BR. A quo parum abludit Hal.
italegens: vt tamen, fi in alterius perfona et boc etc. 30 Hal et Vulg.
adduhüt; aif. BR. 31 Hal et Vulg. deimimi. BR. 22 Hal zntevfit.

33

-

i& a 20 pra J . dominus feruum vellet manumittere, profeffionem edi fibi pe-
Id pnt- debebitur, fpecialiter ea, quae in peculio jerunt, leganda funt. | culii iuffit, atque ita feruus libertatem accepit: res peculii pi*o- l e5-
XL Vrerawvs libro XXIX.-ad-Ediétem, — E1 quo- | feffioni fübtra&tas, non videri manumiffo tacite conceffas, ap- ,
.F que, qui nihil in peculio habet., poteft peculium lggan: non | paruit. $. r. 'Teftamento data libäi'tzrte,peculium legauerat
enim tantum praefens, fed etiam futurum peculium legari | eundemque poftea manumiferat: libertus, vtjet ^? nominum; o
poteft. ,2 ER | ( peculii aCtiones ei praeftffentur 5?, ex teftamento confeque- ——
p XIL.IvrrANYS lbro XX um. Tvwc|tur. $. 2. Filiusfamilias, cui pater peculium legauit, fer-
inutile legatum peculii iit , icumí4feruus vi-uo teftatore decedit: | uum peculii viuo patre manumifit: feruus commuris on;nium
ceterum , fi mortis tempore feruus vixerit, peculium legato | heredum eft exemptus peculio propter filii deftinationem : quia
cedet, MONMENL us : — . ]|id peculium ad legatarium pertinet, quod in ea caufa mo-
XIIL CErsvs libro XEX. Digeftorum. ArrTER at- | riente patre inueniatur. , : L
"A /que fi feruus vei:cbi,!:us legatus foret. - *5 , ^5 XX. MancgANvs/libro Vl.—nfttutionnm, — Nr-
W , c—aMAgy XIV. JA LE E N vs Vaa-vslibroV.Digeftorum, Qvi- | uirew-& intereft, ante 5* legatus, deinde inutiliter manu-
DAM in ?? teítamento ita fcripferat **, PAumPHiLvs sk&R-| miffus fit, an contra. | !
d VVS MEVS PECVLIVM SVVM CVM MORIAR SIBI . XXI. ScaAEvoLaA libro. VIiE—Quaeftionum. Sr Sti-
E ^ HABETO, LIBERQVE ESTO. Confulebatur, rectene | cho manumiffo peculium legatum fit, et Titio feruus pecu-

DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. VIIL 619
| V5H. Jomp. |
X. Powrowrvs libro Vll-ad-Sabinum. S1 peculium kï)&(fpf;?ä;hngg libro VIL. Refponforum. , Cv

feruo vel filio praelegare velis: ne deducatur id, quod tibi

Pamphilo,peculium legatum videretur, quod prius quam li-

ber effet5; peculium fibi habere iuffus effet ? ;Refpondit ??, in ;

liaris: quantum peculió detrattum erit ob id quod domino de-

betur, tantum ei accedere , cui vicarius legatus eft, lulianus .

coniunctionibus ordinem nullum effe: neque quicquam inter- | ait. 2 d / fab. .
U; gü'e, vtrum eorum primum diceretur, aut fcriberetur: quare XXII. :LAg EO 52 libro 1I. )Pofteriorum-a- Iauoleno

3 $e ( /
; ^
L

fefte peculium legatum videri, ac fi prius liber effe, deinde
peculium fibi habere iuffus eft ?*. | |
XV. IpEw libre-H.-Bi -Paule-epitomatorum.
SERvo manumiffo peculium legatum erat: alio capite omnes
ancillas fuas vxori legauerat: in peculio ferui ancilla fuit:
ferui eam efíe)refpondit. 31 , neque referre, vtri prius legatum

eífet. ! : |
. XVL Armnricauvs libro V.—Quaeftionum- — ST1-
c x v s habet in peculio Pamphilum : hunc dominus noxali iu-
dicio defendit, et damnatus litis aeftimationem foluit: deinde
Stichum teftamento manumifit: ^eique peculium legauit.
Quaefitum eft, an quod Pamphili nomine praeftitum fit, ex
peculio vel ipfius Pamphili vel Stichi deducendum fit? jRefpon-
dit, Pamphiliquidem ?? de peculio vtique deducendum, quan-

epitomatorum, D owrNvs feruum teftamento manumiferat,

et ei peculium legaterat: is feruus mille nummos &omino de-

deberi orcino, fi pecuniam orcinus, quam debuerat, foluiffet.
$. r. Dominus feruum, qui cum eo vicarium communem ha-
bebat, teftamento manumiferat, et peculium ei legaueratz
deinde ipfum vicarium, qui communis erat, nominatim et ipfi

. et libertae füae legauerat. ,Refpondi , partem quartam libertae,

reliquam partem quartam ?? liberti futuram: quod et Tre-
batius 59.4«4.] u d
XXIIL ScaAxjvora,libro XV. Digeftorum. ^ Do-
MINVS Sticho feruo fuo, qui bona liberti eius geffit, cui pro
parte dimidia teftamento heres extiterat, in quibus negotiis
geftis et Kalendaria fuerunt, teftamento füo libertatem dede-

I (,!441" :
buerat, et eos heredi foluit ?5 ? jRefpondi **, omnes eas res , "/.

m i des.. tacumque ea fumma effet, jid 3? eft etiam. fi eum noxae de- | rat, fi rationem reddidiflet: eique peculium füum per fidei-
, (52;-') dere expediffet : quidquid enim pro capite ferui praeftitum fit, | commiffum dedit: Stichus fummas, quibus reliquatus erat
! ! in eo debitorem eum domini conftituif; quod fi Pamphili pe- | tam ex Kalendario, quam ex ,variis, ?? caufis reddidit 55, ma- , 1 :«««
J ^ citaenca, ,culium;non fufficiat, tunc ex peculio Stichi non vltra pretium | nentibus debitoribus pro quibus ipfe pecuniam heredibus pa-
. Pamphili deduci debere.- $—— Quaefitum eft, fi ex alif qua | troni refuderat: libertatemque adéptus deceffit. Quaefitum 1 «
L. 49 caufa Pamphilüs pecuniam domino debuiffet, nec ea ex pe- | eft, an heredibus Stichi aduerfus , nomina; debitorum ??, pro ,. ,.5
;.pvmjuv culio eius feruari poffet ^*, an vsque ad pretium eius ex pe- | quibus Stichus pecuniami heredibus patroni intulit, heredes
j culio Stichi poffit deducere? Negauit: neque enim fimile id | patroni ex caufa fideicommiffi compellendi fint actiones prae- "
1 fuperiori effe, ibi enim propterea pretium vicarii deducen- ítare, cum nihil aliud a Sticho patrono/debitum fuerit? jRe- | a. /L 6 .
« dum, quod eo nomine ipfe Stichus ob defenfionem vicarii füi | fpondit, praeftandum. $. r. Teftamento codicillisue feruos — —«
H | ««evat, domino debitor conftituatur: at in propofito, quia Stichus ni- manumifit, et peculia ?9 legauit, et de Sticho ita cauit, ; -/..
tf bil debeat, ex eius peculio nihil effe/leducendum, fed ex Pam- | 5brycuvw SERVVM MEVM LIBERVM ESSE VOLO, |

EIQVE VOLÓ DÁRIjDECEM/AVREOS, ET QVIDQVID ,
EX RATIONE/LOCVLORVM MEORVM HABET: RA-/ 4 «deém ,
TIONES AVTEM HEREDIBVS MEIS DARI VOLO:
HIS OMNIBVS, QVOS HOC TESTAMENTO MANV- . . ;
MISI,PECVLIA SVA;9* coNcEDI VOLO. Quaelitum . pécemcom. fuaom,
eft, an, quod amplius rationi loculorum in diem mortis ero- , » ,. :

L:[j«9. yhili dumtaxat, jqui;certe ipfe in fuo peculio effe intellegi non.
| poteft. C abto: | ub |
- o XVIE UI Az oLENVS;'^ libro Il—ex-Cafio, Qv1 pe-
| p . eulium feruilegauerat, iudicium eo nomine acceperat: dein-
| de decefferat: placuit non aliter peculium ex caufa legati
j raeftari ^?, quam fi dejaccepto iudicio heredi caueyétur.
|

"Vftar??, XVIII. MAncÉ KX vs ^^ libro VI.—nftitatioenum. S1| gauit Stichus ex peculio füo, ab heredibus recipere debeatz
) feruo manumiífo peculium legatum fuerit, in eum fine dubio | cum ex confüetudine domus effet, vt quidquid ampliusjex . «/9. —
À ,. creditoribus peculiariis ^5 actiones non competunt: fed non | 9? fuo in ratione 53 loculorum erogaffet, dominica ratio ei ;4,, ; /y.
