eo, qui foluendo non erat, paü't'xs-eü fe bonae fidei * empto-
ri tradi: exiftimas ^ in manumiffum conftituendam actionem
exemplo eius, qui liberi horninis emptorem fimulata feruitu-
te decepit. Ego quoque adducor, vt putem recte aduerfus

venditos ? a&ionem competere: et magis fimilem ^ videri fta- -

tülibero, qui pridie quam ex teftamento : ad libertatem perue-
niret, idem fieri paffus eft. .
XI. MopEÉsTiNvs ? libro T. Differentiarum. . Ex
caufa fideicommiffi feruo libertatem dare fine tutoris auctori-

tate pupillus non poteft. Ó ï
| XII. In E« libro fingulari de Manumiffionibus. Iw»-

WATOR ntoninus, cum Firmus * Titiano * 'Tragoedos tres -

legaffet, et adieciffet, Qvos TIBI COMMENDO, NE CV1

ALII SERVIANT: publicatis bonis Titiani, refcripfit, de-

bere eos publice manumitti. $. r. Et legaterius non minus

quam heres rogari potelt feruum manumittere: et fi ante ma-

numiífionem deceflerit, fücceffores eius debent manumittere.
$. 2. Diuus Antoninus et Pertinax refcripferunt, hereditate

fifco vindicata, quoniam ? tacite quis rogatus erat ei, qui ca--
pere non poterat, reftituere hereditatem: et directo, et per-

fideicommiffum datas libertates deberi. : :
XIII. Ingx libro IX. Regularum. Sr praegnas an-
cilla moram non ftudio manumifforis, fed fortuito ? patiatur,
ne manumitteretur !9, liberum quidem non pariet: fed coge-

eam perueniat ad libertatem.

tur qui manumittere debuit, natum matri tradere, vt per

XIV. InE&x libro X. Refponforum. Lvcrvs Titius.
teftamento fa&co Seiam vxorem.fuam, item Titiam filiam . !
| | petitarum ea, quae fibi legata funt.-

communem, aequis portionibus ** fcripfit heredes: item alio
capite, ÉRo TEM SERVVM MEVM, QVvI ET Psvrrvs
VOCATVR, LIBERVM ESSE VOLO, SI VXORI MEAE
PLACEAT: cum itaque Seia vxor Lucii Titii abftinuerit ab
eadem hereditate, et ex fuübftitutione portio eius ad Titiam
filiam peruenerit: quaero, an Eroti, qui et Pfyllus vocatur,
ex his verbis füpradiCtis libertas competit *?? Modeftinus:

Erot, quod vxor teftatoris hereditate fe abftinuit '?,. non.

obeffe refpondi **. ]Item quaero, an Seia vxor, quae fe here-

95 Rehd. inferit: quj. GE B. 94 Hal. et Vulg. boc. BR. — 95 Ap. Hal.
fi, abeft. GE B. — 96 Hal. tentauerit. GEB. — 97 Rehd, vemit. GEE. — 98
"Mal cum, loco: cui. Et fic eft fa&um Flor. BR.. Et ita eft in Rchd. GEs.
99 Hal. latitat. Videtur effe pro: latitabit. B R. 100 Flor. fa&um: pote-
vit. B R. I Hal et Vulg. £ona fide. BR. Etiam Kehd. GEB. — 2, Hal.
exiflimans. Nempe Flor. fuit: exflimas, ex quo fa&um: exiflinuumms. BR. 3
Gothofr.in nota: venditorem. dta Hal.et Vulg. BR. Vt et Rehd. GER. — 4
Hal. fimile. GEB. . 5 Rehd. IDEM. GE&. — 6 Hal. et Vulg. Firmius. B R.
7 Vulg. Mutiano. Bn. $8 Vulg. quam.BR. 9- Hal. et Rehd. fortuita.
GER. 1O Hal. et Vulg. imauumittatur. B R. II Hal partibus, et ita
fa&um Flor. BR. ^ 12 Hal. et Vulg. competat. BR. Etiam Rehd. GEB. — 13
Hal abflnniffet. — 14 Kal. vefpoudit. In Rehd. fupra eft:: Modeffinus vefpon-

dit, et hoc in loco iterum folitum illius vocis compendium eft adie&um. G &n. -

15 Hal et Vulg, I5 4w;. Et ita quoque Flor. eft corre&um. BR. — Et ita eft in
Rehd. GER. I6 Pro: zuterim. Vide Anon. u Opufc. de. Latin, Vet. '1Ct.
P. 3;7j. ibique Duker. ER. 17 Hal Licinius, non addito: Refimas |In

4

ditate abítinuit, petenti Eroti libertatem iufte contradicere
poffit? Modeftnus refpondit, Seiae diffenfum nullius efle
momenti. : :
XV. InE w libro IIT. PandeCtarum. — Sr quis !5 ex
caufa fideicommiffi manumiffurus eft, nullo modo deteriorem-
eius ferui condicionem facere poteft: ideoque nec vendere
eum interdum ** alii poteft, vt ab eo, cui traditus eft, ma-
numittatur: et i tradiderit, redimere illum cogitur et manu-
mittere: intereft enim nonnumquatn, a fene potius manumit-
ti, quam a iuuene, | : u |
XVI. Lreiwwivs !* Rvrriwvs libro V. Regula-
rum. LisEeRTATES etiam per fideicommiffum dari pof-

| funt, et quidem largius, quam directo: nam non tantum pro-

priis, fed et ** alienis feruis per fideicommilfum libertas dari
poteft: ita tamen, vt vulgaribus verbis, et quibus euidenter
voluntas teftatoris exprim! poffit. :H
XVII. Ex libro XXl. Digeftorum Scaeuolae. Claudius
I9 CvM rIBI VISVM ?? FVERIT MANVMITTERE:
vtiliter datur fideicommitfa ?^* libertas. '

XVIII. ScAEvoxr A ?? libro XXIIIL. Digeftorum. T x-
STAMENTO ita cauit: PAMPHILVS, SI BENE SE

| GESSERIT ? RATIONIBVS MEIS, LIBER ESTO.
| Quaefitum eft, cum manente eodem teftamento poft aliquot

annos deceflerit, nec *vllae ^* ) querellae locus de Pamphi-
lo circa rationes patroni fit, an ex teftamento libertatem fit
confecutus ? Refpondit ^?, nihil proponi, cur non fit confe-

XIX. Inrx libro XXIV. Digeftorum. HxnEpk in-
in quibus et Sticho actori mariti, Quaefitum eft, cum abfen-

tas fibi praeftaretur, quafi ? ex iufta caufa heres abeffet , et
Praefes Prouinciae pronuntiauerit ^? libertatem deberi: an
agi cum Sticho poffit, vt rationem actus a fe adminiftrati red-
dere compellatur? Refpondit 3?, non poffe. $. 1. Vxori do-
tem, et alias res plures legauit, et eius fidei commifit, vt
Aquilinum feruum proprium mulieris apud confilium manu-
mitteret: id negat ?* íe facere debere, quod ?^ ipfius pro-
prius effet: quaero, an libertas ei debeatur? Refpondit *?,
vxorem, fi ex teftamento non folum dotem, fed etiam cete-
ra legata praeftari fibi ?^ vellet, compellendam ex caufa fidei-
comiiffi Aquilinum manumittere, eumque, cum liber erit,

XX. Pomxrowurivs libro VIT, Epiftulatum. ApPvp
Tulianum ita fcriptum eft: fi heres rogatus feruum manumit-
'tere, ex Trebelliano Senatusconfulto hereditatem reftituerit,
cogi debebit manumittere: et fi latitabit 5^, vel fi ?? iufta ex
caufa aberit, Práetor, caufa cognita, fecundum Senatuscon-

ro feruum fufceperit is cui hereditas reftituta fuerit, ipfum
competit ?5 manumittere: et eadem in perfonam ?? eius ob-
: feruari

Rehd. eft: Iutius, an: luuentius? 18 Ap. Hal.et, abeít. GER. I9
Hal. loco infcriptionis habet: Ex libro V. digéflorum Scaeuolae. — Et legetn in-
^choat: Claudius notat,. Cia tibi. 20 Rehd. iwJum. GEB. . 21 Kal f-
deicommnifjaria. G EB. 22 Rhed. CELSVS, GER. . 23 Hal. et Vulg. in-

'VI. Barb. Pal. I. S. Cruc. 1. Magl. Bynkersh, et Rehd. vt eft Flor. GEE..— 24
Flor. eit: vilae fcriptum pro: vil;; vt Hal. et omnes. B R. Habent: vl: Vat.
I JL HL V. VI. S. Cruc. II. Bynkersh. Rehd. cllae. Vat. YV. Chriftin. $. Cruc.
L Magl. in Pal. L. eft corretum. GEs. — 25 Hal refpondi.GET. — 26 Hal.
maríto ifle. GEB.. Pofterius habet Rehd. G x B. 27 Mal. adiit. Rehd. adie-
rit. GE B. 28 Wulg. quod. BR. — 29 Hal promumciauit. GER. — 30 Hal.
et Vulg. vefpondi. BR. ' ,31 Hal et Vulg. neganit. BR. 32 Hal quia.
GEB. 33. Hal. et Vulg. vefpondi. BR. 34 Ap. Hal. fibi, abeft. GEB.
35 Hal.letitauerit. GE B. 46 Ap.Hal. etin Rehd, fj, abeft. GEB. 37 Taur.
debel/it. GEB. . 38 Gothofr.in nota: conuenit, Hal. Etiam Vulg. BR. Etiam
Rehd. a recentiori tamen manu fuperícriptum: cempetit. G EE. 39 Hal et

Vulg.

ftituto marito, per fideicommiffum libertatem feruis dedit, -

te domino ifti ?^* Praefidem Prouinciae adierint ^* , vt liber- -

falta ad eas caufas pertinentia pronuntiare debebit ?*: fi ve- -

ferunt: z&. BR. Et ita habent Vat. IV, er S. Cruc. l. Sed Vat. L 1. ill. V. .

fet
hi
yi
il
yl
7
ha
fiete
mmat
tam
qua

60
Lt
piic
Qu
deli
confe
5í Pe
Ü
Jetel
yutio
tjote

riof
feri
f
aip
F
flarc
bus .
exl
fitan
Q |
us
d
iQ
*
m
&UE (
null
Ciunt:
aj 8
(tbet,
te o
Qd
um d
Q
abü&

Vülg. )
&i i,
l, Ea
Hl et
M. Y
Ef dtg
l Qu 1
E?f?ugr
il pr
rfqllcsw
46 Hil,
L/$.
Vuig,
X Supp
EY Pp.
M Vul,
NU ad»h

]i
u
It
li
N

Yins
t

Ir
E
10
qui
ii«
; li
1l

Ei
pdit,
ia
[
m
r
fil-
i dO-
uM
Yite
; p

; i
URT

QUE

; fide

H

ntrlte
gl
"m
ol
[v
ii
ls Ub'
ff
y )
lto I
[ HM'

Nulg. zm perfona. B &. Etlam Rehd. GEB.

LVS. GER.

vox ad heredes pertineret. . G E B.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V. 803

|feruari conueniet, quae circa emptores cuftodiri folent. An
haec vera putes? natm egó di(cendi cupiditate, quam folam

viuendi rationem optimam in oCtauum ^? et feptuagefimum
annum aetatis duxi, memor fum eius fententiae, qui ^* di-

,

xifle fertur *?, ziv vov Érspoy mó0c iv r3 cwpQ tw, Tpocua-

6dv vi BovAolugv *3. .^* Belliffime Arifto ^* et OCtauenus pu-
tabant, hunc feruum, de quo quaereretur, fideicommiffae
hereditatis non effe: .quia teftator rogando heredem, vt eum
anumitteret, non videtur *5 de eo reftituendo fenüiífe: fi

tamen per errorem ab herede datus fuerit, ea ^7 dicenda funt,
quae Iulianus fcribit. . | us

XXI. PaPe1NrzANVs ^5 libroXIX. Quaeftionum. R o-

GO, NE STICHVS ALTERIVS SERVITV TEM EXPE-

AiATVR: intellegi. datam fideicommiffam $? libertatem,
placuit Principi: quid enim tam contrarium eft feruituti, .

quam libertas? Nec tamen quati poft mortem heredis data vi-
debitur ?^?: quod eo pertinet, vt fi viuus eum alienauerit,
confeftim libertas petatur : nec profit ad impediendam libertatis
5* petitionem,. fi redemerit eum, cuius femel condicio exti-
tit. Idem probandum eft, et fi non voluntaria. alienatio ab
herede facta eft: nec refragabitur, quod non per ipfum alie-
natio facta eft: fuitenim quafi ftatuliber, et quacumque ra-
tione condicio impleta eft. .. À |
XXIL Lpgmw libro XXII. Quaeflionum. — Srz legata-
rio fundi decem pretii nornine reliCcta fint in hoc, €vt) 9?
feruum fuum manumittat: quamuis fundi legatum adgnoue-
rit, fi tamen pecuniae ?? propter interuentum-Falcidiae non
adgnouerit, cogendus eft et pecuniam accipere habita legis
Fa!lcidiae ratione, et feruo fideicommi(fariam libertatem prae-
ftare, cum femel fundi legatum adgnouit **. $. r. A duo-
bus heredibus, qui tres feruos habebat 5?, petit 95, vt duos
ex his quos.voluifent, manumittant ?7; altero heredum la-
titante, alter declarat, quos velit manumittere: poteft di-
ci, fieri liberos, vt perinde libertas competat, ac f prae-
fens folus manumittere potuiffet, . Quod fi ex feruis vnus de-

cefferit, fiue iufta ex caufa abfit heres, fiue fari non poffit,

2 quo petitum eft: decernente Praetore, dues, qui fuperfunt,
fieri libertos ** conuenit.' $. 2. Cum is, quifideicommiffam
5? libertatem praeftare debet, iufta ex caufa abeltt, aut latitat :
aut quidam praefentes fünt, alii ex iuífta caufa abfunt, non-
nulli frufirandi ?? gratia fideicommifli ** copiam füi non fa-
ciunt: aut ei, qui libertatem debuit 97?, heres non extitit,
aut 5* fuus heres hereditate fe abftinuit: Praetor pronuntiare
debet, ex teítamento Lucii Titii fideicommiffam $^ liberta-
tem competere: idque Senatusconfulto demonftratum eft:
quo Senatusconfulto comprehenfum 9?.eft, ne dubium etobfcu-
rum effet, cuius libertus fieret, Praetorem pronuntiare debe-
re, qui ex iufía caufa, et qui detraCtandae libertatis gratia
abfit.

40 Gothofr. in nota: Pomponius
ad octauun et feptuagefimum. aumumm aetatis peruenit. Sed dudum A. Auguftin.

l. Emend. $. docuit, haec verba non effe Pomponii fed Confulentis. BR, — 4t.

Hal.et Vulg. quam. BR. Etiam Rehd. GEF. 42 Vulg. addit: IJuliauss.
BR. Vt et Rehd. in hunc modum: ferzuv. Inliamus maimn et. fi. 43 Id eft:
Etfi alterum pedem in tumulo baberem , ot pigeret aliqguid addifcere. Atque
ita quoque Haloander in Graecis. Rehd. vero graeca iíta paulo aliter vertit:
Etfi vuum pedem in tumulo baberem , adbuc tamen difceve quid vellem. 44
Hal. praefigit: et. — 43 In Rehd. Zriflo, abeít: excidiffe autem illud, cum
fequens vocula et, tum verbum pluralis numero: putabant , fatis iudicant. GE R.
46 Hal.et Vulg.videretur. BR. — 4'7 Kehd.eadem. GEB. — 48 Rehd. PAV-
49 Hal. fideicommiffo. Vulg. fideicommiffariam. BR. Rehd. vt
Vulg. 50 Rehd. videtur. GER. 51 In Rehd. hertatis, abeft. GEB.
52 Supplementum hoc agnofcunt Vat. L. Barb. Chriftin. S. Cruc. I. vt et
Rehd — At Magl. vt eft Flor. GEn. 53 Rehd. inferit: legatum. G E B.
54 Vulg. aguouerit. BR. . Et Rehd. GxE. 55 Kehd. babebant, ac fi
56 Hal. petüt. —— 57 Ml et Vulg.

.XXIIL. Inzw libro IX. Refponforum. F1pbErcomw-
MISSARIA libertas praetextu compilatae 59 hereditatis, aut
rationis geftae non differtur. $. r. Fideicommiffariam liber-
tatem. ab. herede non praeftitam cogendus eít heredis lieres,
qui reftituit ex Trebelliano Senatusconfulto hereditatem, prae- -
ftare, fi eius perfonam eligat, qui manumittendus eft. NEEUD
Seruum peculii caftrenfis, quem 9* pater fideicommitfi verbis
' a legitimis filiis ^* heredibus liberari voluit, filium militem,
vel qui militauit, fi patris 5? heres extitit, manumittere co-
gendum refpondi: quoniam proprium manumififfe *9 defun-
&us poft donationem in filium collatam exiftimauit: portio-
nem enim a fratre domino fratrem eundemque coheredem ci-
tra damnum voluntatis redimere non cogendum: nec ob eun-
dem errorem cetera, quae pater in militia *! profecturo fi-
lio donauit, fratri , qui manfit in poteftate, conferenda: cum.
peculium caftrenfe filius etiam inter legitimos heredes praeci-
puum retineat *?, $. 3. Etiam fideicommiflaria libertas a fi-
lio poft certam aetatem eius data,.fi ad eam puer non perue-
nit **, ab herede filii praeftituta die reddatur ^*: quam fen-
tentiam iure fingulari réceptam, ad cetera fideicommiffa reli-
&a porrigi non placuit. — $. 4. Seruum a filio poft quinque
annos, fi eo tempore mercedem diurnam filio praeftitiffet,
manumitti voluit: biennio proximo vagatus, non praeftiteratz
condicione defectus videbatur: fi tamen heres filius, aut tu- -
tores eius minifterium ferui per biennium elegiffet *5, eam
rem ex *^ praeterito *?, qnod per heredem ftetiffet, impe-
dimento reliduae condiciont non effe confiitit. L
.. AXIV. Vrrrianvs libro V. Fideicommifforum. G-
NERALITER dicemus, eos poffe fideicommiffariam liberta- -
tem adícribere, qui fideicommiflüm pecuniarium poffunt re-
linquere. $. r. Et Principis feruo, vel municipii, et *9 cuius
alterius, fideicommiffa libertas adfcripta valet. $. 2. Ho-
ftium ferüo fi fideicommiffaria libertas fuerit adfcripta, poteft
tractari, an non fit inefficax ? Et fortaffis quis dixerit, in-
dignum efle, ciuem Romanum fieri hoftium feraum: fed fi
in cafum ** relinquatur, in quem 9? nofter effe incipit 9*:
quid prohibet dicere, libertatem valere $?? $. 5. Si homi-
ni libero fuerit libertas per fideicommiffüm adfcripta, et is
in feruitutem redactus proponatur: petere poteft libertatem ,
fi modo mortis tempore vel condicionis exiftentis inueniatur
feruus. $. 4. Seruo eius, qui nondum in rebus humanis eft,
libertas recte ?? per fideicommiffuüm relinquitur. $. 5. Si fer--
uus in metallum fuerit damnatus, libertatern fperare non pot-
erit. , Quid ergo, fi fideicommiffaria libertas et 9^ relicta fit,
et poena metalli indulgentia Principis fit liberatus? Et eft re-
fcriptum ab Imperatore noftro, hunt in dominum prioris do-
mini non reftitui: cuius tamen fit, non adicitur 55: certe,
cum fifci efficiatur, fperare poteft *5 fideicommiffariam liber--
tatem, $. 6. Ex damnata in metallum concepto et nato fi-
' | dei-

maumnnitterent. BR. Etiam Rehd. GEB. — 58 Gothofr. in nota: Al. liberos.
Nempe ita ipfe Taur. in margine, et Hal. GEB. — 59 Hal. fideicounniffariam.
GEB. 60 Hal et Vulg. fraudandi. BRR. Etiam Rehd.GE B. — 61 Hal. fidei-
commiüffi canfa, loco: gratía fideicommmiffi. GE B. — 62, Hal. debet. GEB. — 63
Gothofr. in nota: azt fi fuus. Ya Hal. GE B. 64 Hal. fideicouimilfariam. G E B.
65 Hal.compraebenfum. GEB. — 66 Hal. expilatae. — 67 Kehd. quanudo, lo-
Co: quem. GER. — 68 Ap. Hal filijs, abeft. GEB. — 69 Hal. et Vulg. pa-
tri. B R. 7o Flor. eft: manumiffWffe. GEB. 71 Hal. et Vulg. emilitzan,
BR. Etiam Rehd. GE E. 72, Kehd. detinent. GER. 753 Rehd. perne-
niat. GEB. 74 MHal. reddetur. GER. —— 75 Gothofr. in nota: elegiffeut.
Ita némpe Hal. Taur. elfeiffet. Rehd. elegiffet. GE g. 746 Ap.Hal.ex, ab-
cít. GER. 77 Wulg. excepto, loco: ex praeterito. BR. . Ita et Rehd. GER.
78 Vulg. vel cuiusuis. 79 Hal.ct Vulg. zt cafs. BR. Etiam Rehd. G EB,
&o Rehd. caum, loco: zu queu. GEB. 81 Vulg. zucipist. BR. 82 Ap.
Hal. dicere, libertatem valere, abíunt. GEB. $3 Rehd. re&fa. GEB. 84
Gothofr. in nota: A4/. ei. Nempe ita ipfe Taur. in margine. Ap. Hal. et in
Rehd. et plane abeft. GE. 85 Taur. adicitaur. G EB. $6 Hal. et Vulg.

Aaaaaa ge

804 , DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V.

'deicommiffaria libertas dari poterit: quid mirum, cum etiam
venumdari eum poffe quafi feruum Diuus Pius refcripfit -
$. 7. Sipetitum a teftatore fuerit, ne poftea Stichus feruiret,
lacuit, fideicommiffariam libertatem datam videri: nam qui
igoc petity fie poftea feruiat, videtur petere, vt libertas ei
praeftetur. $. 8. Sed etfi itafcripfit, N EVM ALIENES,
NE 99 gvM VENDAS, idem erit dicendum: fi modo hoc
animo fuerit adícriptum 3?, quod voluerit eum teftator ad li-
bertatem perduci: ceterum Íi alia mente id fcripfit, vtputa
quia confilium dabat ?? heredi retinere talem feruum, vel
quia coércere voluit feruum, etcruciare, ne meliorem domi-
num experiatur ?*, vel aliqua ?? mente, non tribuendae li-
bertatisS animo: dicendum eft, ceffare libertatis praeftationem,
Cetita Celfus libro vicenfimo ?? tertio Digeftorum fcribit.
. Non tantum enim verba fideicommiffi, fed et mens teftatoris.
tribuere folet libertatem fideicommiffariam. Sed cum ex prae-
fumptione libertas praeftita effe videtur ?^, heredis eft, con-
trariam voluntatem teftatoris probare. $. 9. Si quis tutorem
ideo fcripferit ?^, quia liberum putauit: certiffimum eft, ne-
- que libertatem peti pofle, neque tatelam libertatis praeftatio-
ni patrocinari: et ita et ?* Marcellus libro quinto decimo Di-
geftorum, et Imperator nofter cum patre refcripfit. $. ro.
Si quis feruo pignerato directam libertatem dederit, licet vi-
etur ?* iure füptili inutiliter relinquiffe ?9: attamen, quafi
et fideicommiffaria libertate relicta ??, feruus petere poteft,
vt ex fideicommiffo liber fiat *99: fauor enim libertatis fua-
det, vt interpretemur, et * ad libertatis petitionem procedere
2 teftamenti verba, quafi ex fideicommiffo fuerat ? feruus li-
ber effeiuffus: nec enim * ignotum eíft, quod multa contra
iuris rigorem pro libertate fint conftituta. $. rr. Ex tefta-
mento, quod adgnatione poftumae ruptum effe conftitit ?,
neque directas libertates competere, neque fideicommiffarias
deberi, fi * quas non a legitimis quoque heredibus paterfa-
milias reliquerit, fatis conftat. $. 12. Si quis alienum vel
fuum feruum rogatus fit manumittere, et minus fit * in eo,
quod accepit ? iudicio teftatoris, 'plus fit in pretio ferui: an
cogatur vel alienum redimere, vel fuum manumittere, viden-
. dum e£2. et Marcellus ? fcripfit, cum ceperit legatum, co-
gendum omnimodo fuum manumittere, et fane hoc iure vti-
mur, vt multum interfit, fuum quisque rogatus fit manumit-
tere, an alienum: fi füuum, cogetur manumittere, etiam fi
modicum accepit *?: quod fi alienum, non alias erit cogen-
dus, quam fi tanti poffit redimere, quantum ex iudicio tefta-
toris confecutus fit. — $. 13. Proinde confequenter Marcel-
lus ait, eum quoque qui heres inftitutus eft, fi quidem ali-
quid ad eum dedu&to aere alieno peruenit, cogendum elfe
fuum manumittere : fi vero nihil peruenit, non efíe cogendum.

goteiit. BR. Etiam Rehd. GE&. $7 Hal.et Vulg. refcripfevit. 8 R. 88
Vulg.zeuze.BR. — 89 Rehd.fcviptum. GE B. — gO Vulg. confuluit. BR. Etiam
Rehd. GE 5. 91 Hal experiretur. GEB. — 92 Gothofr. in nota: vel alia.
Jta Hal. et Vulg. vel aliqua meute non tribuendae libertatis, fequenti: animo,
expundto. bR. Rehd. vt Flor. GEs. 93 Hal. vitefimo. G EB. 94 Vulg.
videbitur. BR. Rehd. videatarv. G E B. 95 Hal fcripfit. — 96 Ap. Hal. et
Vulg. et, abeft. BR VtetinRehd. GEE. — 97 Vulg. videatur. BR.. Rehd.
vt Flor. GEB. 98 Hal. reliquiffe. G E B. 99 Hal. attamen et quafi fidei-
eommijfaviam libertatem velilam, feruus. 1ta et Rehd. nifi quod habeat : quafi
et. GEB. 1oO Rehd. addit: feruus. GE R. 1 Vulg. et, abeft. BR.— 2
Hal. et Vulg. ad libertatis praeffationem accedere. 8 R. — Habet et Rehd. accede-
ve, reliqua vt Flor. GER. 3 Hal.et Vulg. fuevit. BR. Etiam Kehd.
G E B. 4 Ap. Hal. enim , abeít. GER. 5 Hal. raptum efl Vulg. rn-
ptum effe conflat. & R. Ft hocmodo etiam Rehd, GEB. — 6 Ap. Hal. et Vulg.
fi, abeft, et Flor. eft expun&um. gR.. Et in Rehd. abeft. GER. 7 Hal. in-
ferit : confecutus. GE. 8 Hal. inferit: ex, GE B. — 9 Vulg. inferit: qui-
dem. B R. 10 Hal. acceperit. G B. 11 Rehd. vel efure, et mox: ac-
eefferiut. GEB. I2 Hal. et Vulg. addunt: eff;. BR. Etiam Rehd. GER.
33 Gothofr. in nota: fperauit fe'legatum. — Ka Hal. et Vulg. Sed et Flor. vt
mox. Ap. Hal. tameu eft: fperauit legatum fe vbevius. BR. 14 Erat Flor.
fperauit legatmm. werins confecuturam., — Factum eft: fperamit fe legatum wbe-

$. 14. Plane fi forte minus reli&um eft alicui, verum creuit

legatum ex aliqua caufa: aequiffimum erit, tanti eum cogi
redimere, quantum ad eum peruenit? nec caufari debere, quod
minus illi reli&tum fit, cum creuerit eius legatum per tefta-
menti occafionem : nam etfi ex mora fructus, vfüraeue ** fidei-
commiffo acceffiffent, dicendum eft, libertatem praeftandam,
$. 15. Proinde etfi ferui pretium decreuit, dicendum eft, re-
dimere cogendum. $. 16. Quod fi legatum fit imminutum ,
videndum :?^, an cogatur feruum manumittere, qui fperauit
!3 Jegatum vberius *^ confecuturum? et putem, fi legatum
refundere fit paratus, non effe cogendum: idcirco, quia alia
contemplatione adgnouit legatum, quod ex inopinato demi-
nutum eft: parato igitur ei ?? a legato recedere; conceden-
dum *9 erit: nifi forte refiduum *? legatum ad pretium fuffi-
cit !9, $. 17. Quid ergo, fi plures *? feruos rogatus fit
manumittere, et ad quorundam pretium fufficiat id. quod re-
liétum eft, ad omnium ?? non fufficiat ? an cogendus fit quos-
dam manumittere? Et putem ?* , debere eum cogi, vel eos,
quorum pretium patitur ??, manumittere. Quis ergo ftatuet,
qui potius manumittitur ?3? vtrumne ipfe legatarius eligat
2^, quos manumittat, an heres eft ?? Et fortaffis quis re-
&e dixerit, ordinem fcripturae fequendum : quod fi ordo non
areat ?^9, aut fortiri eos oportebit, ne aliquam ambitionis

vel gratiae füfpicionem Praetor fubeat: aut meritis cuiusque-

allegatis arbitrari eos oportet. $. 18. Simili modo dicendum
eft, etüi redimere iuffus fit, libertatemque praeftare, nec pe-
cunia, quae legata eft, fufficiat ad redemptionem omnium,
quibus libertas data eft: nam et hic idem erit, quod fupra
probauimus. $. 19. Si cui legatum fit relictum ?^*, isque ^*
rogatus fit feruum proprium manumittere , et ^? id ??, quod
legatum eft, praeftare: an fideicommiflaria libertas praeftan-
da fit2 Quosdam mouet, quía, fi fuerit coactus ad liberta-
tem praeftandam, ex neceffitate ad fideicommiffi quoque prae-
ftationem erit cogendus: etfi ?* qui putant ?? non efle cogen-
dum. Nam et fi mihi legatum fuiffet relictum , et id rogatus
effem Titio reftituere confeftim , et praeterea fideicommiflam
libertatem feruo æmexo praeftare: fine dubio diceremus, non
effe me cogendum ad libertatis praeftationem, quia nihil pre-
tii nomine ?? videor ?* accepifie. Plane fi forte poft ternpus
fuerit rogatus reftituere fibi legatum reli&ctum, dici poteft,
propter medii temporis fructum cogendum eum manumittere,
$. 20. Si rogatus quis alii fündum, cum morietur, alii cen-
tum praeftare, fi ?5 tantum ex fructibus fundi perceperit ,
quantum eft in fideicommiffo: cogendum eum praeftare: fic

fit, vt fitin pendenti fideicommiffum pecuniarium, et fideicom-

miffae libertatis praeftatio. $. 21. Quotiens autem fideicom-
miffaria libertas relinquitur efficaciter, in ea caufa eft, vt ne-
s | p que

viu$ confecuturum , quarum. emendationum , cur fpreuerit alteram Taur. , cum
vtraque fit ab ordinaria manu, non video. BR. Rehd. legatum fe verius
confecuturum. GE B. 15 Hal et Vulg. eo. BR. Etiam Rehd.GEB. 16
Vulg. cogendus erit. BR. — Etiam Rehd. GER. p7 Rehd. inferit: quod
apud eum vemaneat. G E B. 18 Hal. wifi forte refiduum legatum , quod apud
emn vemanet , ad precium fufficiat. - .Y9 Taur. plaris. Flor, hodienum eft cor-
rupte: phurissmoue. BR. Et ita quoque Magl. et Bynkersh. Habent tamen-;
pluves fernos , Vat. 1. IV. Barb. Chriftin. Pal. L. S. Cruc. L Il. vt et Rehd,
GEB. 20 Vulg.inferit: vero.BR. Etiam Rehd. GE2. 21 Rehd. psto. GE B.
22 Hal.et Vulg. patiatur.BR. — 23 Klal.et Vulg. manumittantur. B R. Etiam
Rehd. GE 5. 24 Hal. eliget. GE B. 25 Hoc: eff , valde et fufpeQtum ,
maxime ob fequens: et. Ab omnibus etiam abeft. p R. Ap. Hal. eta Vat. I.
V. Barb. Chrittin. Pal. I. S. Cruc. L. II. vt et Rehd. Magl. tamen vt Flor. GEB.
26 Vulg. appareat. BR. Etiam Hal. GEz. — 27 Hal relichum eftl. . 28. Ap.
Hal 4ue, abeít. GE B. — 29 Taur. manwmitterEt. GEB. — 30 Flor in: ma-
mwmitteretid, finales literae tid . deletae funt, repofito: eigme, Sed maluit
Taur. antiquam fcripturam. Corre&ionem maluerunt Vulg. Noric. ceterae. BR.
Etiam Rehd. G E g. 31 Gothofr.innota: Al. et funt. Nempe ita Taur. in
margine, et Hal. et Rehd. GE». — 32 Vulg. puteut. BR. — 33 Taur. pretii
nomini. Sed eiiam Flor, eft corre&um in: momine. BR. Saltim Taur. dare de-
bebat: mominl. GXB. 24 Hal videer. — 35 Ap. Hal fi, abeít. GEB6
: zT

L
r
ht [
Tà ordit
33
UM !it,
Wg, e
hn
H

1

N

ogl
l

g.
It

mï
i
m
T

il
;f
]f
105«
e0$,
Quel,
1o

Ui
(
um
N

Lf«

; u
]
[! quod
T W!
dior
UE
Rudds
1117
um
Pg&um,
Vl
T
j
Tl qn*
malüit
j j
fit. f
"T
.'GEBo
j

'E
H
!

dicendum eft, Conftitutiones fupra fcriptas ceffare.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V.

que alienatione, néque víucapione extingui poffit: ad quem-
cumque enim peruenerit is feraus, cui fideicommiffa libertas
relicta eft, cogi eum manumittere: et ita eft faepiffime con-
fütutum. . Cogetur igitur is, ad quem feruus peruenerit, fidei-
commiffam libertatem praeftare, fi hoc maluit 35 is, qui ro-
gatus eft ?^* : latius enim acceptum eft, vt et fi füb condicio-
ne fuit ?* ei libertas reli&ta, et pendente condicione aliena-
tus fit, attamen cum füa caufa alienatur 3?. Quod fi nolit

ab eo manumitti, fed potius ab eo velit ad libertatem perdu-

ci, qui erat rogatus eum ^? manumittere: audiri eum opor-

tere, Diuus Hadrianus et Diuus Pius refcripferunt. Quinim-

mo etÍfi iam ** manumiffus eft ^?, velit tamen potius eius

libertus fieri, qui erat rogatus eum manumittere: audiendum

eum, Diuus Pius refcriplit. Sed etíi ex perfona manumiffo-
ris, vel ex ^* quacumque caufa manumiílus oftendere poteft
ius füuum laedi manumiffione, vel etiam laefum *^: fuccurri
ei ex his Conftitutionibus oportet, ne contra voluntatem de-
functi durior eius condicio conftituatur. Plane fi ea fit de-
functi voluntas, vt vel a quacumque *? manumitti voluerit ;

XXV. PaAvrvs libro III. Fideicommifforum.

autem extet, et velit feruus defuncti libertus effe, non em-
ptoris: non effe eum audiendum, Valens feripfit, ne emptor
et pretium et libertum perdat. : i
. XXVI. VrPiAnvs libro V. Fideicommifforum. Cvw
vero is, quirogatus » non ) 49 eft alienum feruum manumit-
tere, mortalitatis neceffitate, vel bonorum publicatione, ad
alium ** ferüum perduxit, magis opinor, Conftitutionibus
eíle locum, ne deterior condicio fideicommifíae ^9 libertatis
fiat. .Nam et cum quidam rogatus effet, cum. moreretur, fer-
uum manumittere, isque deceffiffet libertate feruo non data:
perinde eum habendum, conftitutum eft, atque fi ad liberta-
tem ab eo perdu&tus effet: poteft enim eo teítamento dare li-
bertatem, vtique direCtam.
bertatem accepit fideicommiffariam, fi ab alio ; quam qui erat

rogatus , manumittatur, auxilium Conftitutionum habeat, per- -
indeque habeatur ,'atque fi ab eo manumiffus fuiffet: quoniam.
fideicommiffis libertatibus fauor exhibetur, nec intercidere

folet deftinata fideicommiffa 59 libertas: qui enim ea dona-
tus eft, in poffeffionem 5* libertatis interim eífe videtur.
$. r. Apparet igitur, fubuentum fideicommifíis libertatibus ,
vt in re ?? mora fa&ta effe his 53 videatur: et ex die quidem,
quo libertas peti potuit, matri traderentur ?* manumittendi
caufa:.ex die vero, quo petita eft, ingenui nafcantur ??.
Plerumque enim per ignauiam, vel per timiditatem eorum ,
quibus, relinquitur libertas fideicotmmiffa, vel ignorantiam iu-
ris fui, vel per auctoritatem et ?* dignitatem eorum, a qui-
bus reli&ta eft, vel ferius petitur, vel in totum non petitur
fideicommiffa libertas: quae res obeffe libertati non debet.
Quod igitur defendimus, ita determinandum eft, vt ingenui

36 Rehd. maluerit. GE B. — 37 Rehd. addit: manumitti. GEB.
fit. — 39 Kcehd. alienatus eft. GER. 4O Ap. Hal. eum abeft. — 41 Hal.
cum, loco: iam. GER, 42 Rehd. fjt. GEB. — 43 Ap. Hal. ex, abeft.
GERB. 44 Hal, ius fuum manumiffione cffe laefum. GX B. 45 Hal. et Vulg.
immo omnes fcripti: quocumque. BR. Barb. Vat, IV. VI. Chriftin. Pal. L Byn-
kersh. At Magl. et Rehd. vt eft Flor. GEB. — 46 Gothofr. in nota: Deefl baec
negatio Bafilicis et. Graecis. Abeft a Vulg. Nor, omnibus etiam fÍcriptis, quos
infpexi, quinque. B R. Vat. T. VI. Barb. Chriftin. S. Cruc, II quibus adde Byn-
kersh. In S. Crüc. L. negatio eft expun&a. — Sed adeft in Magl. Rehd. legem
ita orditur: Cum vero rogatus efl, GE B. — q'] Vulg.alterum. BR. Etiam Kehd.
GEB. 48 Hal. fideicommiffariae, GER. 49 Scriptuam in Codice Flor.
vtique directum. nonnemo praetermiffo vitio integrum inquinauit, mutato : fic ,
in: fit, ac fi legendum foret: vtique direclum fit. fatis ftolide. — Inde tamen
Vulg. et Nor. lbertatem vtique cum didum [fit, vt. BR. l1ta et Rehd. GER.

38 Hal.

. $o Hal. fideicommiffi. Vulg. fldeicominiffaria. BR. — $1 Flor. infine verfus eit

poffejfione. Flal. et Vulg. poffeffione. B R. Rehd. vt Flor. GER. 52, Hal. et

S1:he-

res , qui vendidit feruum, fine fucceffore decefferit : emptor .

Sic fit ^?, vt quotiens quis li- -

80$

quidem exinde 5* nafcantur, ex quo mora libertati fata eft:
manumitti autem partum dici debeat, ex quo peti libertas po« :
tuit *5, quamuis non fit petita. Certe minoribus viginti quin-
que annis , et in hoc tribuendum eft auxilium , Vt videatur in
re mora. ?? effe: nam qua ratione decretum 99, et a Diuo
Seuero ?* conftitutum eft, in re moram effe circa pecuniaria
fideicommiífa , quae minoribus relicta fünt, multo magis de-
bet etiam in libertatibus hoc idem admitti. $. 2. Cum qui-
dam Caecilius ancillam, quam pignori obligauerat, dimiffo
creditore, per fideicommiflum manumitti voluiffet: et here-
dibus creditorem non liberantibus, infantes, qui poftea erant
editi, veniffent a creditore: Imperator nofter cum patre re-
fcripfit **, fecundum ea, quae Diuo Pio placuerint 93 , ne
pueri ingenuitate deftinata fraudarentur, pretio emptori re-
Íftituto perinde eos ingenuos fore, ac fi mater eorum fuo tem-
pore manumifía fuiffet. $. 3. Idem Imperator nofter $* cum
patre refcripfit, fi poft quinquennium mortis teftatoris tabu-

lae teftamenti apertae effent, vel codicilli , et partus medio

tempore editus (it 5*^: ne fortuita mora fernitutem partui ir-
rogauerit ??^, matri partum tradendum 9*, vt ab ea ad liber-
tatem perducatur, $. 4. Apparet igitur ex hoc refcripto ,-
item eo, quod a Diuo Pio refcriptum diximus, noluiffe eos , -
moram libertati ?* fortuitam nocere edito 9? ex ea, cui fidei-
commiffa libertas data eft ^?9. $. 5. Non tamen fi a fubftitu-

| to impuberis fideicommiffa libertas data fit ancillae, quae?* -

viuo impubere partum ediderit: vel fi poft tempas, vel fuüb-
condicione.libertatem acceperit, et ante diem ; Vel condicio-
nem partum ediderit: ad libertatem partus perducetur: quia
horum alia condicio eft: non enim moram fortuitam, fed ex
voluntate teftantis, paffi funt. $. 6. Si pro non Ícripto habi-
tus fit feruus alicui legatus, cui feruo per fideicommiffum li-
bertas adícripta eft: quaeítionis eft, num ?? fideicommiffa li-
bertas debeat intercidere? et an, fi feruus petat fideicommif-
fam libertatem ab'eo, penes quem remanfifiet, pro non fcri-
pto habito legato, quod erat reli&tum ei, qui eum rogatus
fuerat manumittere: vel fi ipfe feruus, vt fupra dictum eft,
fuit *? legatus:an libertas non debeat intercidere2 Et putem, -
debere dici, fideicommiffam libertatem faluam effe, licet ad
eum nihil peruenerit, qui eum rogatus erat manumittere:
cogetur igitur libertatem praeftare is, ad quem peruenit le-
gatum : quia libertas fideicommiffa nullum impedimentum pa-
ti debet. $. 7. Subuentum libertatibus eft Senatusconfülto *
quod. faétum eft temporibus Diui Trahiani **, Rubrio Gallo
et.Caelio Hifpone *? Confulibus, in haec verba: sx ni, A
QVIBVS LIBERTATEM PRAESTARI OPORTET [
EVOCATI APRAETORE, ADESSE NOLVISSENT: SI
CAVSA.COGNITA PRAETOR PRONVNTIASSET, LI-
BERTATEM,HIS DEBERI: EODEM IVRE STATVM
SERVARI, AC'SI DIRECTO MANVMISSI- ESSENT.
V. 8. Hoc Senatusconfültum ad eos pertinet, quibus ex cau-
fa fideicommiffi libertas debeatur **. Proinde fi libertas non

Vulg. rem. BR. Etiam Rehd. GEB. — 53 Vulg. bis, abeft. p n. 54 Hal. et
Vulg. tradentur. £ &. Rehd. tradetur , omiffa forte füper e lineola. GE g. 5
Hal. mafcentur. GEB. 56 Vulg. vel, loco: et. BR. — 57 Vulg. ex eo die.
BR. Etiam Rehd. GER. 58 Rehd. potuerit. GE B. 59 Hal. et VuJg.
inferunt: fafa. Bk. —— 60 Hal. addit: efi. — 61 Hal. diuo Mavco. GER.
62 Rehd. vefcripferunt. G E B. 63 Hal. placuerant.- Vulg. placuerunt. BR.
