Ti )'6//:/" st fructus s-fru eleganter computabitur: quid igitur,

,. ,. fi nuda proprietas petita fit? Ex quo perdiderit ?? fru&tuarius
» e Zo' »1: .('.4 £ WWW. Oz7.1 d.
J Lf / J : vfümfructum, aeftimabuntur in petitione fruCtus. Item fi
vfusfructus petitus fi& Proculus ait, in fructus perceptos con-
demfari. Praeterea Gallus Kelius putat, fi veftimenta aut/fcy-
* . d : - 8 H fæ-
phus petita fint, in fructu haecenumeranda 9 efle, (quod, lo-
cata eajrej mercedis nomine capi potuerit ??. $. r. Iter quo-

4 que et actus, fi petitus fit, vix eft, vt fructus vlli poffjnt aefti-

. j&s /'61)(.(:»« * Z2u at
AE /W«,,'Z'/D-q £.. mari: nifi fóquis commodum in fructibus nüfftefáret/ quod ha-
j biturus effet petitor, fi ftatim eo tempore, quol petiflet, ireage-

re non prohiberetur: quod admittendum eft.
XX. PAvrL.vsdibro-Xll.-99 ad Sabinum. VsvRAs
illicitas forti mixtas *, ipfas tantum non deberi conftat, cete-
rum fortem non vitiare.

XXI. VrrPriANvs Jibroó. XXXIV...72. ad. .Edictum.

4 2e-72.

83 Hal. abfuerit. GEB. 84 Hal potefí. GEB. — 85 Hal. et Vulg.
inferunt z:04. B R. 86 Vide Noodt. III. de foenor. et ofur. 9. GEB. — 87
Confer Noodt. de foener. et vfur. III. 10. GEB. 88 Hal. et Vulg. locum,
quod malumus. BR. — 89 Taur. in Adnot. notum efl. fic n vet. :m. P. mon efl.
Ita, vt vetus ille, habent; Otob. Pal. I. II. III. IV. V. VL Chriftin. Vat. I. IT.
Barb. Bynkersh. vterque. GEBR. 90 Flor. eft: commifferunt. GxS. 91
Adi Noodt. I. de foen..et vfur. 2. GEB. — 92 Hal. lib. XXXIV. ad edittum.
GER. 93 Hal. zncobatam, et mox: reflituerit. GEB. — 94 Hal. leges. GER.
95 Hal. condemnandus fit. Vulg. condemnetur. B &. — 96 Hal. perdidit. GE B.
97 Hal. aeffimabitur. GEB. 98 Hal. boc tmmerandum. G EB. 99 Vulg.
potuerint. nR. — IOO Hal. ljb. XXII. GEB. — 1 Hal. smiflas. GEB. — 2, Hal.
li. XXXIII. GEBR. 3 Hal. fit, GEB. 4 Hal vel expediendo debito.

B R.

$. 7. Eos, qui jexi

EvicTIis

DIGESTORVM LIB. XXIL II L

ScreNnDvM eft, non omne, quod differendi caufa optima ra-
tione fiat ?, morde adnumerandum: quid enim, fi amicos ad-
hibendos debitor requirat, vel expediendi debiti ^, vel fide-
iufforibus rogandis? vel exceptio aliqua allegetur? Mora *
faCcta non videtur. KXX E/.
XXIL PavrvsilbroyXXXVH.-9-ad Edi&um. Sr
MOD ogäipfum non fraudandi caufa fimuletur.
XIIL. Vap1AN vslibro XXXIV. 7adEdi&um. Skp
ET Íi Reipublicde caufa abeffe fübito coactus fit, vt defenfio-
nem fui mandare non poffit, moram facere non videfftur: fi-
ue * in vinculis, hoftiumue poteftate effe cdeperit. $. r. Ali--
uandg/etiam in re moram effe decerni folet ?, fi forte non -
ethat, qui conueniatur. ( 7"0"/::1, 5
. KXIV. PAvrvsiibro-XXXVH.-19-adEdi&tum, Sr
ovrs folutioni quidem moram fecit, iudi&ium autem accipe-
re paratus ifuit, non videtur feciffe moram: vtique, fi iufte ad ! f/t
iudicium prouocauit. $. r. Cum reus moram facit, ét fide-
iuflor tenetur. $. 2. Mora videtur creditori fieri, fiue ipfi, fi-
. . [ E » C
ue ei, cui mandauerat, fiue ei, qui negotia eius gerebat, mora
facta fit ; nec hoc cafu per liberam perfonam adquiri videtur,
fed officium impleri: ficutifcüm quis furtum mihi facientem

deprehendit, negotium meum agens, manifefii furti actionem | 1»c ex£, &«
mihi parat. Item cum, procurator interpellauerit promifforem
hominis, perpetuamifacit ftipulationem *7, 1 * fecef, — -
AXV.IvriANvYsHibro VMabDisefterum, Qvr scrm,/ 245 .

fun(.ium .übïlz cum alio communem € e, fru&us, quos ex eo. ^ 7-
perceperit ^, 1nuito vel ignorante focio, nón maiore ex par-
te fuos facit, quam ex qua dominus praedii eft. Nec refert,
ipfe, an focius, an vterque eos feuerit; quia omnis fructus non
iure feminis, fed iure foli percipitur: et quemadmodum fi to-
tum fundum alienum quis fciens *? poffideat, nulla ex parte. |
fruétus fuos faciet 142([(ïuoquo modo fÍati.fuerint: ita qui com-fff//'foä't,g"f
munem fundum poffidet, non faciet füos fruCtus pro ea par-

te, qua fundus ad focium eius pertinebit. $. r. In alieno fun- , -onnia
a. * "a w CMEUEC-
do, quem Titius bona fide mercatus fuerat, frumentum feui/1^ : P Mi

an litius bonae fidei emptor perceptos fructus fuos faciat 9]

«Refpondi, (quod (ad) 75 fructus,j qui ex fundo percipiuntur,

intellegi debet propius Éày? * accedere,

1us, ex quo percipiuntur, quam feminis, ex quooriuntur,afpi- h5 E^.
citur *?: et ideo nemo vmquam dubitduit *?, quin, fi in meo Lï?/rreZ?a
fundo frumentum tuum feuerifm ?9, fegetes, et quod ex mef- r a, :
fibus colle&tum fuerit, meum figret/ Porro bonje fidei pof- Ls &t
fellor in percipiendis fru&tibus id iuris habet,|quod dominis / s. "*
praediorumjtributum eft. Praeterea, cum ad fructuarium per- * ^.
tineant fructus a quolibet fati, quanto magis,lioc, in bonge fi uI m
dei poffefforibus ^* recipiendum eft, qui plus iuris in perci- d
piendis fruCtibus habent? cum fructuarii quidem non(£iant, Lf)xï)ïdmw
| antequam ab eo percipiantur: a( bonge fidei autem poü'eï?ä&e,y;m,
rem pertineant, ^? quogyd modoa folo feparati fuerint: ficut ?3 ,,, " !
eius, qui veCtigalem fundum habet, fru&tus fiunt, fimulatque ?* — od
folo feparati fünt. $. 2. Bonge fidei emptor feuit, et ?^* an-
tequam fructus perciperet, cognouit fundum alienum effe, an -
perceptione fructus füos faciat, quderitur? ,Refpondi, bonge, u
fidei

d

GER. 5 Hal. inferit certe. GE2. — 6 Hal. ljb. XXXIV. GEB. — 7 Hal.
lib. XXXIII. GER. 8 Hal. inferit etiem. GEB. ' 9 Hal. Aliquando et
in re mora difcerui folet. GEg. — 10 Hal. lb. XXXIV. GEB. — 11 Vulg.
addit: et fj mortuus fit bomo promiffus. 2 &. 12 Hal. percipit. GE B. Iö3
Taur. quiSciens. GE R. 14 Hal. facit. GEB. 15 Hal. et Vulg. feuit. BR.
16 Hoc fupplementum habent omnes editi et Ícripti. Aberat tamen olim a
Vat. l. Hal. et omnes editi; 2uo ad. BR. Reliqui fcripti: Otob. Pal. . Byn-
kersh. vterque. G E g. 17 Hal. propius eos üs accedeve. GER. 18 Hal.
mfþla"f?* G EB. I9 Taur. dubitaBit. GE R. 20 Hal. et Vulg. feueris,
2:252.6'*'(*?;;(93&3 ï;coljl fgetlïäï. 21 Hal. pofffüre, et in fine periodi:
Z L Apuido d. d. p | gi ,f GEB. . 23 Hal. fic et. GEB. 24
4 g. inferunt q.. B R. 25 Hal fenit et, parenthefi includit, et in

margine

s OPOU IR. n quae ferui operis fuis L,wamgf-/r |
adquirunt: quoniam in percipiendis fructibus magis corporis ^ X« Xesrs —

UUU05 Qstned?

u rA

t J uatlf
[]
A
f*ï .
Em2
D

d) m

'g/æk : examinabitur. . Nam, vt e€ Pomponius libro Add(ödi-':.ci)fflgi Épi-
u ü ft&larum fcripfit, difficilis eft huius rei dä'mi;—io., Diuus quo-
| LJ;ïfeæ,efüqüfe Pius|(lullio Balbo xgfcripfit, an mora fa&a intellegatur, -
E &'C— peque conftitutione vlla, neque iuris au&ääläï ugeftione de-
W C Já.ebw; cidi poffe: cum fit magis fa&ti, quam iurisv sT R Et non
igos Y w.suic*: fufficit ad probationem morjí&]fi feruo debitoris abfentis de-
t nl !-L'yüy***— nuntiatum eft a creditore, procuratoreue eius: cum etiam fi
Z ipfi, inquit *?, domino denuntiatum eít, ceterum ^** poftea
W : )6'7f cum is fuij poteftatem faceret, omiffa ** effet repetendi debiti
':)M,. .* inftantia,'non protinus per debitorem mora facta intellégitur 4*
M O $.2; In bonÁe fxdelþcontra&ibus ex mora vfíüráe debentur.
.&«fj $. 3.,,Quid ergo, frét filiusfamilias, et pater ex perfona eius
( teneàtur, fiue iuffu eius contractum elft, fiue in rem verfum
wa sf fc;/w:;: eft patris, vel in peculiug/ cuius perfona circa moram fpecta-
n £ bitur **? Et, fi quidem, pater dumtaxat conuenietur ** ex
du mora füa, non tenetur: in filium tamen dabitur actio in hoc,

R Warccilas X XXILJ]MARCIANYSWibro.IV.]Regularum **.

/

DIGESTORVM LIB. XXIL TIT. L

d

fidei emptor, qudd ad ?* percipiendos fru&tus, intellegi de-
bet, quamdiu euictus fundus non fueritz nam et feruus alie-
nus, quem bona fide emero, tamdiu mihi ex re mea, vel ex
operis fuis, adquiret ^7, quamdiu a me jenictus non fuerit.
. XXVI. Ipew dibm-»VL—eHIäjþiïcisifs. VxgNATrIO-
N E MJfruCtus ?? fundi ;negauit-effe, nifi. frfqäügjhïundi-ex ve-

natione conftet 39,

" XXVII. /är RICANVSZibro VIII. Qufe&immm. Cv
PATRIFAMILIAS mora facta fit, iam in herede eius non
quferitur mora: nam tunc heredi proximo hereditario iure,
ea campegF ?:: ideoque ad ceteros quoque deinceps trans-
mittktur. — [^ 4 6 ts |
XXVIII. GaArvsilibroIL-Rerumeottidienarum-32 * fiue-
aureorum.* 59, Iw PECcvDvM fructu etiam fetus eft, ficüt
lac, et pilus, et lana ?*. — Itaque agni, et Myedi, et vituli ?5
ftatim pleno iure funt boniie- fidei poffefforis, et fructuarii.
G. r. Partus vero ancillfe in fructu non eft: itaque ad domi-
num proprietatis pertinet: abfurdum enim videbatur, homi-
nem in fructu eífe, cum omnes fructus rerum natura homi-
num gratia comparauffit *5.
XXIX. MARcCt1AN v slbro-XIV.Infitutionum. Pr a-
cviT, fiue fupra ftatutum ?* modum quis vfuras ftipulatus
fuerit, fiue vfurarum vfuras, quod ?5 illicite adiectum eft, pro
non adieéto haberi, et licitas peti poffe.. Ja(us (f T. a2 €2:
OXXX.jPAvrvs.iibrofingulariRegularum ?. E T1AM
ex nudo patto debentur ciuitatibus vfur&e creditarum. ab eis
pecuniarum. | | ,
XXXI. VnperAwvs libroT. Refponforumes Qvonp in
ftipulatione fic adieCtum eft, r vsvRas, sr QvKE COMPETIE-
xXixT ^?, nullihis effe momenti, fi modus certus non adicistur.
| M o-
R A fieri intellégitur non jéxire, fed ex perfona, id eft, fi in-
terpellatus oportuno loco, non foluerit: quod apud iudicem

margine addit: alias, defumt. GER. 26 Hal. quo àd. GEB, — 277 Hal. ad-
quz'zfït. G E B. 28 Hal.ex Minutio. GEB. - 29 Hal Venationem n fru&u,
et in margine: alias, Ex venationue fructum. GEB. — 30 Hal. couflaret. GE s.
231 Hal. competit. GEB. 32, Yaur. co Tidianarum. GEB. 33 Ap. Hal.
fine aureorum, abfunt. GE B. 34 Hal. ficut lac, pili, et lama. GEB. 35
Hal. in margine: alias additur, et fuculi. GEB. 36 Hal. comparauit. G EB.
Bafil. habent: vóxov óméguerQov. BR. — 38 Hal. inferit quidem. GEB. . 39
Hal. ljb IHIT. vefpouforum. GEB. — 4O Hoc eft: competent. "Vide Noodt. I1I.
de foenor. et vfur. 3. GEB. — 4 Hal. P(IPINIANVS lib. IV. vefpon[orum.
GER. 42 Vulg. addit: quaeffio. BR. — 43 Hal. zuquam. GEB.' 44 Vulg.
inferit fi. B R. 45 Hoc eft, fi deftitum fit ab inftantia, et mora debitori re-
miffa Vid. Noodt. 111. de foenor. et vfur. 9. GEB. 46 Hal. intelligatur.
GER. 47 [aur fpe&aV;tur. GEB. — 48 Hal. comuemitur. GEB. — 49 Hal.
quo. GEB. 50 Hal. inferit: a&ionem, Vulg. candem vocem fubiicit poft:
babebit. BR. 51 Bynkersh. 1. Obf. 4. mauult : pareant vfuris, vbi et de zn-
foleutia incuriofa, quod fequitur. GE B. 52, Hal. habet: iniuriofam. GER.
55 Hal. li. XI. GEB. 54 Conf. Noodt. III. de foen. et vfur. 12. GER -
55 Ap- Hal. igitur, abeft. GEB. 56 Hal. lib. VII. GER. 57 Hoc eft:
pergunt currere. Vide Noodt. I1I. de foeuor. et vfur. 12. GER. 58 Hal.

vicem fructuum optinent: et merito non debent a fructibus ?*

[£uctus quoque reftituendi funt: vtique hig??, qui percepti

- habent complura MSS. Vat. L. tamen adhuc: generali, vt Flor. BR. n libro

-in Var. Hl. etiam fuppleta fit. — In Vat. L. infuper et eft additum. Vulg. fi i&

383
vt, quod ^? minus(à/patre aCtor confecutus|jeft; filius prae-
ftet: quod jfi)filius morami fecerit, tunc actor vel cum ipfo in
folidum, wel cum patre dumtaxat de peculio ?? habebit. $. 4.
Sed; fi duo rei promittendi fint, alterius mora alteri non no-
cet. $. 5. Itemffijfideiuffor folus moram fecerit, nontenetur:
ficuti fi Sticfum promiffum occiderit: fed vtilis actio in /hunc
dabitur. !
XXXIII. VrPrANVS Zibro fingulari- de Officio Cura-
toris.Reipublicfe. S1 BEwx collótatáe funt pecunige pu-
blicse, in fortem inquietari debitores non debent: et maxime,
fi parient vfuras 54: fi non parient, profpicere Reipublicge
fecuritati debet |Praefes/ prouinïi'(e: dummo&'ü non acerbum-/e ex um 4 i |
fe exaCtorem, nec contumeliofüm/praebeat, fed moderatum, et 4 ex 'c — frag, ..
cum efficacia benignum, et cum inftantia humanum : nam in-
ter infolentiam'üncuriofam 9?, [ef) diligentiam non ambitiofam, tJj4— gegey fl

AA Lem fs

UA .

H ^ ?

? ' r ,/V*
féceex 6a ! d

multum intereft. $. r. Pnaeterea profpicere debet, ne pecu- , a^ s
niae publicae credantur fine pignoribus idoneis, vel Mypo- ,, ,&qw
d "

thecis. :

XXXIV. Inxw libro XV. -59-ad Edictum. VsvnXE

feparari: etita in leäatis, et fideicommiffis, et-4s tuteldfe actio-

ne, et in ceteris iudifiis bonde fidei feruatur. Hoc idem igi- ;
tur 55 in ceteris obuentionibus dicemus. -7 "6K /bvr;
XXXV.]PAvrvsAibro-LVIE-*9-adEdiétum. LiTE A €r rv

conteftath. vfürae currunt]?*. OR AO m :
G.. XXXVI. VrriaAmvs dibro-]EXLJ 59 -ad -Edictum. je*dyef*'mo/(ï,-,aïï:)
PanyzEprioRvM vrbanorum penfiones pro fructibus acci-; | r
iuntur. ; T s
XXXVII. InEwtlibro Zäf ?. ad Edictum- — ET rw
contraria negotiorum geftorum actione vfurgetveniunt, fi mu-
tuatus fum 9? pecuniam, vt creditorem tuum abfoluam : qu? E
autin poffeffionem mittendus erat bonorum tuorum, aut pi-
gnora venditurus. Quid 9? fi domillhabens) propter eandem
caufam folui? Bate verum, fi liberaui ex ?? magno incom-
modo, debere dici vfuras venire: eas agïf;lm qude in regione
frequentantur, vt eft in bonde fidei iudifiis conftitutum: fed
fi mutuatus dedi, haejvenient vfurae, quasipfe pendo: vtique,
fi plus &bi praeftarigi ^ commodi, quam vfurge ift£e colligunt.
. XXXVIIIL. Pavrvsilbro-VE-55-adPlautimme. — V 1-
DEAMVS, generalifá? quando in aCtione, quae eft if perfo-
nam, etiam fru&us veniàánt? $. r. Et quidem fi fundus ob
rem datus fit, veluti dotis caufa, et 57 renuntiata adfinitas 9*,

d 2286 n .

[ 2s£5,

funt eo tempore, quo fperabatur äfhmtaä fed et pofteriores, ADjce u- ".
e . 7 o . e 7 I -- ,
fi in rymogfmt, |vt/7? ab illo, qui reddere debeat **^, omni hs. 126n

modo reftituendi funt. Sed-e&fi per mulierem ftetit *^, quo
minus nuptije contrahantur, magis eft, vt debeat fructus re-
cipere ** Rafio autem haec eft, quod fi fponfus non icong,,
ueniebatur reftituere ** fructus, licuerat ei neglegere fundum. '

$. 2.

lib. T. GER. 59 Hal.li.. XI. GER. . 60 Hal fim. Grz. ^ 61 Hal.
et Vulg. qui. BR. 62 Hal et Vulg. Quod. BR. ^ 63 Gothofr. in nota:
fi liberaui te magno incommodo, etc. Hal. adde L. 3. $. 1. in fiu. infra de contr.
tutelae. GEB. — 64 Hal. praeflauerim. Vulg. praeftiterim. BR. — 65 Hal. lh.
V. GEB, 66 Gothofr. in nota; generatim Hial. Vulg. gemeraliter, quod

U/W'. "ual,, 241L cllj;,

Dl gune WT

Flor. vocabula quandoque non integra leguntur, vt hic: geserali pro -genevalz-
ter, in L. 6. fupra ad SC. Macedon. Senatus pro. Senatusconfulti, in L. 23. $.
2. dufra de Appellat. dat pro datum. BYNK. MSS. generaliter exhibentia
Pal. L IL II IV. V. Barb. Vat. Il. Bynkersh. L. et per fcripturae compendia Byn-
kersh, II. Otob. Pal. VI. Chriftin. GER. — 67 Ap. Hal. et, abeft. GE». — 68
Hal. adfimitate. GER. 69 Hal. fi. loco: bj. GER. — TO Voculam: ct, hic
abundare putamus, generatam ex antecedente: fuit. Adceft tamen in MSS. vt

vem inora fuerit ab illo. inm vei pro zu re habent etiam Pal. V. et Bynkersh. No-
rica: fi iu ve mora fiat ab ill.BR. Eit praeter memoratos ? ct, etiam in Dyn-
kersh. vtroque. GE B. 71 Hal. debet. GER. 72 Hal flet. GEB. — 73
Hal.in margine: alas, percipere. GEBR. 74 Hal ad refütuendos. GERB.

Rrr. 15

J delm..
L ,

füac: )UV-LL[D)a

. g

[ ] 9&f

384

$. 2. Ttem fi indebitum fundum 75 folui, et repeto: fru&us
quoque repetere debeo ?9, — $. 5. Idemque eft, fi mortis cau-
fa fundus fit donatus, et reualuerit qui donauit, atque ita con-
dictio nafcatur. $. 4. In Fauiana ** quoque a&tione, et Pau-
liana, per quam quge in fraudem creditorum alienata funt, re-
uocantur, fruCctus quoque 79 reftifüjbntur: nam Praetor id
agit, vt perinde fint omnia, atque fi nihil alienatum effet :;quod
non eft iniquum, nam et verbum n ksTITVAS, quód in hac
re Prdetor dixit *?, plenam habet fignificationem, vt fructus
quoque reftitugntur. $. 5.. Et ideo, cum reftitui Praetor vult,
veluti àyr- interdicto vnde vi, etiam fructus funt reftituendi.
$. 6. Item fi»t metusue caufþ)gemþtradam, non aliter mihi
reftituiffe vidgtur, quam fi fructüs mihi 9? reftitüdfi: nec mo-
ra mea mihi aliquid aufegt. $. 7. Si actionem habeam ad id

confequendum, quod meum non £uit, veluti ex ftipulatu, fru-

€tus non confequar 97, etiam fi mora facta fit. Quod fi ac-
ceptum eft iudiäium, tunc Sabinus tet Caffius! ex . fequitate

: 40* fructus quoque poft acceptum i/udiciugljpraei&andovs putant,
[ —— txe24/5 ( vt eaufa reftituatur: quod püto recte dici 9?,

| | $. 8. Ex cau-
fa etiam emptionis fructus reftituendi fünt. $. 9. Sed 9? in
focietatibus ?^ fructus communicandi fünt. $. ro. Si poffef-
fionem naturalem reuocem, proprietas mea manet: videamus
de fructibus. Et quidem in depofito et commodato fru&us
quoque praeftandi fuae ücut.diximus. $. rr. In interdi&to
quoque quod vi aut clam magis eft, vtomnis caufa et fru&tus
reftituantur 5^. $. 12. Ante matrimonium quoque fruétus
percepti, dotisjfiunt, et cum éa ?9. refrituuntur. Q. 13. Ea-
dem ratio eftin fruCtibus praediorum vrbanorum. — $. 14. Item,
fi diuidere fundum tecum velifn, tu nolis, et colam, an fruétus

diuidi débeant poft deduttionem impenfarum? Et puto diui-

dendos. $. r5. In ceteris quoque bonge fidei iudiciis fructus
omnimodo prjeftantur. $. r6. Si dos praelegata fuerit, ante
nuptias percepti fructus in caufa legati veniunt.

XAXIX. Mo DESTINVSWW.
Eovris per fideicommiffum legatis, poft moram heredis fe-

tus quoque debentur. Equitio autem legato, etiam fi mora
non intercedat, incremento gregis fetus accedunt.

C XL.EDEM

/

2 d e f" * C b » " "
xXex, )df/»4«: ereditor pignora diftraxit, recte vfurae fiet reputatio 88.

4 :
EX CU a//uwt&m 5

XLI. InEM llibred£ :

'TvTomn con-

[ J'dlabiartxce i, demfhatus, per appellationem traxerat exfecutionem ?9 fen-

H Cfigec: Xtv.)

& L
L )—[024 , Zu--;

( []fá, niam, quam debeyat, obfignauit. Qugero, an ?? "Titius pecu-
E . . j,nife, quam obfignauit, vfüras praeftare non debeat? Modefti-
L rie jro m« f nus refpondit, fi non hg lege mutua pecunia data eft, vti li-
L per'e, Es ceret et particulatim, quod acceptum eft ?3, exfoluere: non

tentige. Herennius Modeftinus;refpondit, eum, qui de appel-
latione cognouit, potuiífe, fi fruftratoriam morandi caufa ap-
pellationem interpofitam aniïfna/(verj:eret ?I etiam ,de vfuris
medii temporis eum condemfhand. $. r. Lucius Titius, cum
centum, et vfuras aliquanti temporis deberet, minorem pecu-

z Á u i. OA. z
retardari toilusqgïït; debiti,vfufárum) prae&atmnemiü, cum cre-

75 Ap. Hal. fundum, abeft. GE s. — 76 Hal. debebo. GER.
E:«và. BR. — 78 Ap. Hal. q40que, abeft. GEB. — 79 Hal, dicit. GER.
Ap. Hal. mibi, abeft. G E n. 81 Hal, confequor. G ER. 82 Hal. fractus
quosque veftituendos putant, fed et vt cauffa pofl acceptum iudicimm veflituatur,
pato reCe dici. GE B. 83 Hal. Sed etiam. Vulg. Sed et. BR.
focietate. GE B. 85 Hal. veflituatur. GEB. . 86 Hal. cum eo. GER. 87
Hal Hib. VIIT. GEB. — 88 Hal. computatio. GEB. — 89 Hal. lib. II. GER.
90 'Taur. in Adnot. exfecutionem. fic im vet. in P. excufationem. Inter MSS.
plura Pal. VIIL habet: excsffatonem, fed mutatum in: executionem. — Vat. lM.
üingularis: traxerat exaclionem [ententiae. Pal VITL. et Barb. habentt protra-
xerat,loco: traxerat, et ita Vulg. BR. Sed plura hic occurrunt. fingularia fin
Pal. L IL. 1X, traxzt executzouem, in Pal. IV. tranfeat executionem. — Pal. V. et
VII. traxit feutentiae executionem. — Bynkersh. vterque vt et Hal. vt Flor. GE B.

77 Bafil. $ qe-

91 Hal. auimaduertiffet. GEB. — 92 Hal. et Vulg. inferunt: Lauciws.BR. — 93
Ap. Hal. quod acceptum efl, abfunt. GEB. — 94 Hal. inferit: eius. GEB. — 93

Hal. et Vulg. fcripfit, ille etiam se in: fe vertit. BR. 96 Lial.Iulüs. GE .

m.) IN £v w diem, quo-

80

/84 Hal:

DIGESTORVM LIB. XXIL TIT. L IL

ditor paratus effet totum fufcipere, debitor, qui in lgez[olutio-
ne totius ceffabat, folam partem depofuit, $. ». Ab Aulo
erio Gafágs ,S"?fiaþä*f mutuam quandam quantitatem accepit
Hoc cjffrographo: ztLE scRIiPSP??, ME AccEPISSEU

T ACCHPI AB ILLOOMYTVOS ET/INVMERATOS DIE-u a Pyéaiuo
CEM, QVOS EI REDDAM KALENDIS ILLIS ?? ppQo- 5€0,4»

XIMIS CVM SVIS VSVRIS PLACITIS?" 1NTER Nos.
Qugero, an ex eo inftrumento vfurde peti poffint, et quge?

Modeftinus refpondit, fi non appareat de quibus víuris con-
uentio facta fit, pet! eas non pgizl)ief * | L Y-
Z XLIL Iptrw di :
Modeftinus refpoudit, fructus, qui poft adquifitum ex caufa
fideicommiffi dominium ex terra percipiuntur, ad fideicom-
miffarium pertinere: licet maior pars anni ante diem fidei-
commiífi cedentem praeteriffe dicaturz/ A ex þümwdddtmswllæl;"' "yelida.
XLIII. InEw 4i ' Is ! HenEkN-
Nrvs Modeftinus refpondit, eius temporis, quod ceffit, poft-
qu&m fifcus debitum percepit ?9, eum, qui mandatis a fifco
aCtionibus experitur, vfüras, qude in ftipulatum deductáe non
funt, petere poffe ??. : | $éc x 'd — —S6re, £.

XLIV. In&w ilibre-X—Pandectarein, PÁkNAM pro

vfuris ftipulari nemo fupra modum .V'('urärunri licitum poteft.

HEsmnENNIVS

lIul XLV.iP o w ox1y sillibzexXXIT, zeo. mMu- L PL
eium. FRvcTvs ! percipiendo vXor vel vir ex res24do- *
nata, fuos facit: illos tamen 3, -ques- füis operis ädqäïfigrit,
veluti ferendo: nam fi pomum decempferit, vel ex filua cje-
dit ^, non fit eius: ficuti nec cuiuslibet ? bonde fidei pof-
fefforis: quia:non ex facto eius is fructus nafcitur. ] £ XWI.

XLVI. VnPrANvsübraEXIE-9-adEdi&um. Qvonp /£oe:
in fructus redigendos impenfum elt; non ambigitur ipfos fru-
Cus deminuere debere» ^ — ] .« x
XLVH. ScEvora librolX. ? Digeftorunvretz
PARA'TVvVM iudicium accipere, fi ab Vaduerïäricæüätum eft,
moram facere non videri. |
XLVIII. InEw dit —Bie . ManiTcvs
vxori füuae vfumfructumytertide partis, et cum liberos habuif-/ejme f &.
fet, proprietatem legaujt: eam vxorem heredes falfi teftamen- Ter
ü, et aliorum, criminum accufauerünt: qua re impedita eftle- —
gätgaungopetgq:. .ih"ïer&'fä, et fïhusys muiieggmtus eft E.
condicio legati exffitit. Quaefitum éft, cum tefta- s .
mentum falfum non effe apparuerit **, an fructus etiam mu--
lieri praeftari debeant? Refpondit, praeftandos. At s
. XLIX. IAy orEnvs dibrolll.-*2—ex Po(tertoribus-Ea-
beonis. FRvcrTVs rei eft, vel pignori dare licere.

L I MP n p ,
A a3edo;DE NAVTICO FAENORE * /4/
MonpresTINVvs dibro—X.— Pandeéterum- ?.

! RAäECTICI-ä'ea.? pecunia eft, quae trans mare vehi-
tur: ceterum fi eodem loci * confumatur, non erit tra-
: iecticia.

"

97 Vide Noodt. 7II. de foeuov. et vfur. 2. GE &. 98 Vulg. percepevit. BR.
99 Sed Graeci videntur legiffe : mom poffe, quod probat Noodt. 111. de foenor, et
v[ur. 10. BR. 1co Hal. //b, XIT. GE B. I Taur. FRVCToS. GER. 2
Hal. inferit fib. Gx . 3 Gothofr. ii nota: illos tantum. Haloand. demtis
duobus punGis inter facit et iller. GE B. 4 Flor. erat olim: cedit, vt
adeo non a fed cZ excidiffe exiftimem. — Etiam Vulg. Hal. et omnes habent:
ceciderit.y Etiam Graeci: 3 ÜAaww» Zuoysv. BR. 53 lac. Curtius J4. Conied.
44- cuiuslibet, explicat: cuiuscumque vvxívsos, vulgavis. BYNK, 6 Hal. lib.
XIV. GEB. ^ 7 Hal. lib. V. Ap. Eundem fequens: refpondit, abeft. G EB.
8 Vulg. ez, abeft. p n. 9 Hal. znterea filius mnlieris natus, eoque. GEB. — 10
Vulg. zdeoque. BR. II Flor. quondam vox: apparuerit prorfus deerat : fup-
pletam credimus, quod z? effe non haberct, in quo requiefceret. Poterat ta-
-men fimplicius fieri: effet. B R. I2 Hal. IABOLENVS lib. IV. GER.

I Vide Noodt. I. de foen. et vfur. 2-. GER. 2 Hal. lib. XI. vav-

SxTévw, GEB. — 3 Ap.Hal et Vulg. ea, abeít. GEE. . 4 Hal, loto. GE .

5 Hal.

iJeo

Ei

-

DIGESTORVM

L ffa. táein ea caufa habehtur 52 Et intee;räæ(, vtrum etiam ipf4je
i? (,ä* periculo creditoris nauigent : tunc enim traie£ticia pecuniajfitj
H P o--p-o--Ex-s—b5ro—tH.—tex Pinetie, CLABEO
: M;Wm,, ait, fi nemo fit, qui a parte promifforis interpellari/traie&ticie
.4f- pecunige poffit, idipfum teftationezz, compläi debere, vt pro
-- ii" petitione id cederet. *
| II MonpresTINvslübro-TV--Regularum.
r TICA pecunia ex ea ? die periculum fpe&awreditorem y*
- ex quo nauem nauigare conueniat *9, Z a2,
I V. äAP:c?!ä?NVS ' : ! N1-
"Bo fona cHEL Intere ,*trate icia pecunia fine periculo creditoris (acce-
.U-'W . pta,fitfan poft diem praeiïgtutum, et cgndigionem impletatrïwï2
W'periculum effe creditoris defierit: ivtgübique igitur maius le-
TOR TONA gitima vfura ffenus non jdebebitur?* Sed in priore quidem
d j*^ fpecie femper: in altera vero, difcufío periculo: né&lpignota
vesat t —,, Xek Kypothecae, titulo maiogis»vfurae tenebuntur '?. .
ng- ro operis ferui traie&ticife pecunije gratia fecuti 1x$$. quod
! LP ijw.in fingulos dies in ftipulatum dedu&um eft, ad fingm cente-
i L :ümäe f5, non.ï5 vltr.a dppïum If' debetur. &In fapglaþone
T uianern u fyenoris poft diem periculi feparatim interpofita? quod in ea **
"Xué,hui: legitimde vfuräe deerit, per alteram ftipulationem operarum *?
JN D CR 5; £,fapplebitur ?^.—— — n
M V. Sckvora libro-Vf£z 2* Refponforum. Prmi-
i cvLI pretium eft, et fi ?^* condicione quamuis ?? pgenali
najn €*.5. v on exfiftente, recepturus fis quod dederis, e& infüper aliquid
"h. u PEaGtOE pecuniam, fi modo in am.:fpecieanOP cadat: vel-
M AE Asl yti- sf Pex quibus congiciones ^* nafei folent ^*, vt sx M-
lts 3. LQNAXMITTAS, SI NON ILLVD FACIAS, SI NON zf
32:? z ONVALVERO, et cetera. . ** Nec duþltazb;g, fi pifcatori
! þ(,,zä(,g) erogaturo in apparatum, plurimum pecuniae dederim ?*, vt
«* d cgepiiïeämedäeä et dthletae, vnde fe exhiberet ??, ex-
L u i z. erceretque, vt fi viciffet, redderet. $. I) In lhis| autem ??
L^** "" omnibus et pactum fine ftipulatione ad augendam obligatio-
. mem prodeft. v tpro m fs
VI. PAvrvsiibro XXV.Qudeftüionum, F ENERA-

n huj
d.

II

j s 4 L. * 2,25 e Y
"W« J.Ji:"m«TOR, pecuniam ?i* vfuris maritimis mutuam dando, quas-
" LJff. dam merces in naue pignori accepit: ex qujibus Ifi/ non po-
] tuiffet totum debitum exfolui, aliarüm mercium aliis nauibus
l-

s m «h«impoütgrum, Px:op—-rgisque f;(eneratoribus obligatgkum, quuifl
J &« füperfuiffet, pignori accepit. Qugefitum eít, naue propria per-
empta, ex qua totum folui potust, an id danfhum ad credito-
rem pertineat, intra préeftitutos dies amiffa naue? an ad ce-
terarum nauium fuperfluum admitti poffit ? Refpondi ??, alias

5. Al. babeantur. GE8. — G Hal. lib. IV. GEB. .2 Hal. conteflatione. GER.
8 Hal.eo. GEB. . 9 Gothofr. in nota: fpedtat ad creditorem. Hal. lmmo

omnes, etiam MSS. et potuit: ad, poft fpe&at excidiffe. ^ Vat. L. habet: prae- -

flat creditorem. BR. Miror eundem Taur. artificium non vocaffe in fubfidium:
Ípe&kAT creditorem. — Saepe enim Flor. legi: a T, loco: ad, peruulgatum eft.
Habent fpectat ad Pal. L. W. HI, IV. V. VE. Barb. Chriftin. Bynkersh. vterque.
GE B. 1o Hal. conuenit. GEB. 11 Hal, ljb. IV. GEB. — 12 Hal. poft
diem couflitutum et conditione impleta. GEB. 13 Haec verba finalia Tribo-
niani effe contendit Elb. Leonin. P. Obf. 3. aliter Noodt, 1. de foen. et vfaur.
4. GE 14 Hal. diuerfis longe hic utitur verborum interpunctionibus, ita
enim ille: tenebuntur pro operis ferui, traiellitiae pecuniae gratia fecuti. — Quod
etc. 15 Ap. Hal. centefimae, hic abeft. GEB. 16 Vide Noodt. 1/.
de foenor. et vfar. 7. E R..— V7 Hal. inferit cemtefimae. GEB. — 18 Ap. Hal.
in ea, abfunt, G ER. 19 Hal. vfurarum, loco: operarum. GEB. — 20 Taur.
fuppleVitur. GEB. 21 Hal. Ib. III. GER. 22, Melius legeretur: ctfi.
BYNK. 23 Hal. quauis. G EE. 24 Gothofr. in nota: condi&iones, Cu-
iac. ex Bafil. Idem probat Noodt. J1. de foen. et vfur. 7. BR. — 2,5 Hal. na-
feuntur. GEB. 26 Malim: non fi couualuero, vt duo priora exempla fint,
ex quibus condi&tiones naícuntur, hoc, quod in aleae fpeciem incideret, cui et
commodum additur. et cetera, 8YN K. . 2/7 Hal. praefigit; Sed. GEB. — 28
' Vulg. dederis. BR. 29 Confer Quintilian, XII. Iuflit. Orat. 10. obíeruante
Noodtio II. de foenor. et vfur. 7. GEB. 30 Hal. enim, loco: autem. Et
fane Bafil. 2z3 voóruv yàe, obferuante Cuiac. IX. Obf. 23. BR. — 51 Vulg. in-
ferit fub. BR. — 32 Hal.refpondit. GEB. 33 Hal.creditorem. GEB. — 34
Ap. Hal. fi, abeft. GES. — 35 Hal. ideoque. GE B. — 36 Etiamnunc Flor. cft:

t

LIB. XXII

ie&icia, Sed videndum, an merces ex.ea pecunia compara- |

iN NAvV-

Aorum. Sxz TRAIECTICIAE pecunife pgena, vti folet, pro-

FIL . .IE II 385

: o O -
quidem pignoris deminütio ad damfium debitoris, non etiam
ad creditoris ** pertinet: fed cum traiecticia pecunia ita da-
tur, vt non alias petitio eius creditori competat] quam fi ?* )-44: u-
falua naujgintra ftatuta tempora peruenerit, ipfius crediti obli-
gatio non exfxftente* condiCione defeciíffe videtur: et ideo ?*
pignorum quoque perfecutio perempta eft, etiam eorum, quge

| non funt amiífa: fi nauis intra praeftitutos dies periffet, et

caufa de pignorum perfecutione, quae in aliis nauibus fuerunt, , 14 Àe.
quderi. Quando ergo ad illorum pignorum perfecntionem o
creditor admitti gotuerit 382 Scilicet tunc, cum congicio ex- /wfæ./.ï,,
iterit obligationis, et ?? alio cafu pignus amiífum fuerit, vel j:-26c26, fu.
vilius diftractum: vel fi nauis poftea perierit, quam dies prae- st
finitus periculo exactus fuerit. | |
VII. Inzw dibro-Hi-ad Edictum. Iw oQvisvspAw
contractibus fetiam ^? víurge debentur;g juemadmodum per 3?;MW.
ftipulationem. .Nam fi dederg]—d,—ääätraleäicia, vt falua naue [. 1 4.Zwee: x («
fortem cum ,certis ^* vfuris recipiam; dicendum eft, poffe me , 4,;,7777,
fortem cum vfuris recipere, — J*X Lvel, um
VIIIL. VrPrANvSs ilübr 3 | Fep Ts parina VN
S Enviv s; ait, pecunide traiecticige péenam peti non poffe, fi , ^. , , 4
per creditorem ftetiffet, quo minus eam intra certum ** tem- s u E

pus praeftifftum *^ accipiat. , | j D m
IX. LAnzo li on—^^-a-Pawlo-Epifoma- | j« ^.
miffa eft: quamuis eo die, qui primusifoluendáe pecunige fue- .L d t 2a..

rit, nemo vixerit,[qui eam ^9 pecuniani deberet, tamen pet-./2u, j2 5 i (o.
inde committi póena poteft,fac fi fuitfet heres debitoris. RP u)

oto L L] * E L] . [] . E - 4
condiéionem ftipulationisjdefuiffe ?9 videri dldeoguel 37 [fine/& ,Z(æ :

DE PROBATIONIBVS, ET PRAE-
SVMPTIONIBYS.
.PAPINIANVSIibrollI.^ Qudeftionum.
vOTIENS qujdemrgtur, genus vel gentem quis haberet, s« u , a.
necne, eum probare oportet ?. 1.A X3€in Ta(Vascur L gy&-.guaywæ,;
IL iPAvrvsiibro.LXIX.]ad-Edictum. Ex xNcv M- Z ex, !
BIT probatio, qui dicit, nonjqui negat. AJ'e«.
Il.PaAsiNIiANVsSlüibrolX.Refponforum; Cvmw TA-
cirvM fideicommiffum ab jeó. datur, qui tam in primo, quam
in fecundo teftamento, pro eadem parte, vel poftea pro maio- d ais
relheres fcribitur: probatio mutatge voluntatis ei debet incum- t

L—1 A. i À p -

bere, qui conuenitur: cum fecreti fufcepti ratio plerumque x« «v , L.
fidem elegerunt. !
| IV. Pavrvs tibro. yl,-ägefpen orum--
a leclione Pandectarum, vbi efl defiffe. putamus tamen defecille fcribendum, vt E , ( ^ ex
fupra proxime. — Defeciffe conftanter reperi in nouem prioribus codicibus Pala- «^;*: /

dominis rerum perfuadeat, eos ita heredes fcribere, quorum
defiffe. "Vnde Taur. in Adnot. defuiffe. ita fecimus, vt minor fievet immutatzo
tinis, vt horum concordia indu&tus reliquos confulere fuperfederim. In Pal. CPOS R

.VI. fuit quondam : deceffiffe, fed mutatum eft. Etiam editi habent: defeci[fe.

Hal. exhibet: voidetur, loco: videri. et ita habetur in Vat. IL Pal V. XL.. S.
Cruc. et Bynkersh. L. 8R.— Sed Hal. habet: deficere, loco: defeciffe. Hoc po-
fterius habent: Otob, Vat. L Barb. et Bynkersh. l. GE. 37 Ap. Hal.
que, abeft. GEB. 48 Hal. poterit. GEB. — 39 Hal. awt, non ita male. B R.
40 Vide Noodt. IV. Probab. 6 nm. Et III. de foenor. et vfur. 2. GEB. — 41
Hal. caeteris, loco: certis. GEB. 42 Hal. lij. XXVII. GER. 43 Ap.
Hal certum, abeft, GEB. — 44 Vulg. coufitutum. BR. — 45 Hal. li. L. «ce
Savüv, GEB. 46 Taur. in Adnot. qui eam pecuniam. in P. quam pecumian.
in vet. vetdlius qui pecuniam. Profe&o ex XL . MSS. nouem hoc modo habent,
quin et decimum Vat. I. fed ex corre&ione. Nam cumarchetypo habuit : quanz
pecuniam. Otob. vitiofe: qua pecuniam. Vulg. qui pecuniam. Norica: qui pe-
cumiam eam. Sed huius traieCtionis caufam nullam video, cum magna ratio fit
Taurellianae reftitutionis. BR. — Ego traie&ionis Haloandrinae caufam facile vi-
deo. Reperit vir eximius MSS. habere, 42 pecuniam, indeque eidem, vt "Tau-
rellio vifum, fuppleri poffe vocem : eazz, finalibus literis vocis: pecuniam, in au-
xilium euocatis, vt aut dicas và eau Ob affinitatem Íoni poft: pecumiam, exci-
diffe, aut in ipfa voce : pecunIAM, latere credas. ? enim et e permifceri in mul-
tis locis conftat. Ceterum nouem MSS. 4u; pecuniam exhibentia funt; Pal. ].
II IIl IV. V. VI. Barb, Vat. II HHI. quibus adde Bynkersh. 1l. G.
i Hal l. IP. GEE. 2, Hal. oportere. G E B. 3 Ap. Hal. ve-
Ípoudit,

386 ^J DIGESTORVM

EQPTOREM-prObare debefe, eum feruum, de quo quferi-
tur, antequam emerét, fugiffe. |
V.IpngMlibroIX.Refponforum. As &A parte, quie
dicit, aduerfarium fuum ab ^ aliquo iure .proh1b1tumseüe fpe-
j cialiter lege vel conftitutione, id probari oportere '. g.- I.
[X Idém * refpondit, fi quis negat * emancipationetn, recte * fa-
: €amy probationem ipfum praeftare debere.
: VL ScKxvora iJibro—H.- .:Ref'ponfqrmn» PATRO-
..'c'c*/ E Qa&f(, xv ? manifefte docere idebere. hbc?rmïn in fraudem fqum
