i efl, vt et bic. BR. Kabent: fecit, Otob. Vat. I. Bynkersh. L: fecerit; Vat. ^; ; f

III. et Bynkersh. IL;feceris, Treuifpraeter memoratos. GER. 27 Hal. ve- " LY f
fuudemus. GEX. 28 Hal. confequitur. GX 5. 29 Vulg. effe. Ap. Hal. |« */n t
efl, abeft. — Immo etiam Flor. quatuor punétis veluti confoflum cft, fed recen- — i
tius. : G

LW //W'a-fï/kW-m 4

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. V. - 3

j
VII. PAPIN: ANVS »9"*:" ienum. Sr TrI-|nium dedero *?, vt infula dedificata, partem mihi reddas, nc-
BI .decem—dedero, vt S.tlchunzl manumittas, et c?fiaueris, con- | que emptionem efle, quia pretii loco partem rei meae recipio:
feftim agam Prauefcrlptls Vgrbls, vt foluas, quanti mea intereft: | neque fnandatum, quia non eft gratuitum: neque focietatem,
aut, fi nihil intereft, condicam tibi, vt détem reddas. quia nemo focietatem contrahendo rei fue dominus effe de-
: VIII. InEw libro WXVIL-Qugefüonum, Sx nowr-| finit.. Sed fi puerum docendum, vel pecus pafcendum tibi de-
BL U feruum,. cum fuxvggfo argueretur, quéeftionis haben- | dero, vel puerum nutriendum, ita vt, fi poft cettos annos ve-
d4e cag& 4eü1matum dediffet, neque de eo compertum fuif- | niffet, pretium inter nos communicaretur, abMorrere háec ??
fet, etá S/non redderetur, eo nomine ciuiliter agi poffe, licet | ab area, eo quod hic dominus effe non definit, qui priügïtlit: l23e4 *
aliquo cafü feruum retenturus effet, qui traditum accepiffet. | competit igitur pro focio actio. Sed fi forte puerum dominii/- TEM
Poteft enim retinere feruum, fiue dominus pro eo pecuniam | tui fecero, idem|fej quod in area, dig;äï*um :[quia dominium x u
elegiffet, fiue in admiffo deprehenfus fuiffet: tunc enim et ?* | definit ad primum dominum pertinere. Quid ergo eft? in 11 æ; :
& datam aeftimationem reddi a domino oportere. Sed quáefi- | factum putat actionem Tulianus dandam, id eft, I;)mefcriptis
AA L, tum eft, qua actione pecunid;/fi eam dominus elegiffet, peti)| verbis 5*. Ergo ?? fi quis arede dominium non tranftulerit,

!^j u9tpoffeti? Dixi, tametfi quod ?? intereos ageretur, verbis quo- | fed paífus fit te fic aedificare, vt communicaretur vel ipfa, vel
E. . Qque füipulationis conclufum non fuiffet, fi tamen lex contra- | pretium, erit focietas. Idemque, et fi partis areae dominiurh :
T Cus non lateret, praefcriptis verbis incerti et hic agi poffe: | tranftulerit, partis non, et eadem lege aedificarejpaffus fit. E i

nec videri nudum 'pactum interueniffe, quotiens certa lege
? dari probaretur. ^«v €. : w
m — .. 1X. IpnEnvtlibre-XE : OB EAM cau-
fam ?? accepto liberatus, vt nomen Titii debitoris delegaret,
fi fidem contractus non impleat, incerti aCtionetenebitur. Ita-
,,, ,,Q9ue iudicis officio non vetus obligatio reftaurabitur, fed pro-
1] a[g,et ; : 34 .Ul 35 latl a 57 EC . - 58 v :
pI wiffa praeftabitur ?^, conderfiatio fequétur. : : criminali ?? pé6ena aduerfüs eum feruata. $. 2.
! X.lAYVornrxvs ?? Jlibro XHL-Epiftülarum, PaAm- | Sed et fi calicem argenteum.quis alienum in profundum l- /X , :v
: d füexwmris tertide vfumfructum 3F legauit: |héfédis; bona ab ,eius | iecerit, 5?, damni dandi caufa, non lucri facienlgi,ngompgniug
LJeraf.. creditoribus diftracta funt: et pecuniam, qugejex gqg&ima:tigng? libro feptimo decimo 59 ad Sabinum fcri&fg 9t neque'fuürti, /juo't ib
.partis tertide fiebat, mulier accepit fruendi caufa: et per igno- | neque damni iniuriaefactionem effe: in factum tamen 9? agen- i
rantiam ftipulatio praetermiífa eft. Qu&ero, an ab herede mu- | dum. $. 3. Siglans *? exarbore tua in meum fundum ca- Z £« ,,,
lieris pecunia, quae fruendi caufa data eft, ,rel.feti poffit, etQqua | dat ?^, eamque ego immiflo *5 pecore depafcam, Arifto fcri-
ï "- — , /A/ aCtione? Refpondi 3?, in factum actionem dari debere. [*'62.| bit, non fibi ** occurrere legitimam actionem, qua experiri
L st XL Powrourivslibro XXXIX.?-ad-QuintumMu- | poffim ?*: nam neque ex lege ddódecim tabularum de paftu
ul L. et« Cium— Qvra aCtionpm nen| plenus pumerus ieffet. *?, ideo | pecoris, quia non in tuQ pafcitur, neque de pauperie, neque
: cz « plerumque a&tiones in faCctum defiderantdf. |Sed &f eas aCtio- | [deldamni iniuriae ?^* agi poífe: in factum itaque erit agendum.

XIV. IpnEMjlibro-XLLl.adSabinum. Qvr skERvAxN-
DARvM mercium fuarum ?? caufaalienas mercesin mare pro-
iecit, nulla tenetur actione: fed 5* Eüüne caufa id feciffet 55, o«
in factum: fi dolo, de dolo tenetur ?. . 1. Sed et fi fer-
uum quis alienum fpoliauerit, isque frigore mortuus fit, de
veftimentis quidem furti agi poterit, de feruo vero in factum

: i 4 * 6 :

l nes, quée legibus prodit4e funt, fi lex iufta äpegeühria fit, | ?£4^ . -XX InkEM libro|XLII. ad Saþiii ue SoLENT, qui l4 e«er E
! fupplet Praetor in eo, quod legi deeft: quod facit in lege À- | nouerunt feruos fugitiuos alicübi, celari, indicare eos domi- .
quilia, reddendo actiones in factum accommodatas legij Aqui- | nis, vbi celentur: jquaejres non facit eos fures. Solent etiam .^.
liae: idque vtilitas etas legisexigit. Al2 E 1 1 :

XII. PRocvrvs llibro.XL-Epiftularum-**, —Sx vrm

mercedem huius rei accipere, et fic indicare: nec videtur illi-
citum effe hoc, quod datur. Quare q&i acaópit, quiàj ob cau-

/*",J;Z" vxori fude fundos vendidit ^?, et in venditione comprehen- ! fam accepit, nec improbam caufam, non timet condictionem. //-&.,
) fum eft, conueniffe inter eos, fi ea nupta ei effe defiffet, vt ! Quod fi folutum quidem nihil eft, fed pactio interceffit ob in-
1 eos fundos, fi ipfe vellet, egdem pretio mulier tranferiberet | dicium, hoc eft, vt fi. indicatfet, adprehenfüsque effet fugiti-
j viro, in factum effftimo iudiäium effereddendum: idque et in | uus, certum aliquigi ?? daretur, videamus, an poffit agere?
alis perfonis obleruandum 43 , ejft/ Et quidem conuentio ifta non eft nuda, vt quis dicat, ex pacto |
5 XIIIL. VnrerAwvsÜbroXXX.adSabinum Sr riBI| actionem non oriri, fed habet in fe negotium aliquid *?: ergo 55 4 $,
.A rem vendendam certo pretio dediffem, vt, quospluris vendi- | ciuilis actio oriri poteft, id eft, praefcriptis verbis: nifi ff quis
n diffes, tibi haberes, placet, neque mandati, neque pro fo&io | et in lKíac fpecie de dolo actionem competere dicat, vbi dolus
L 'effe aCctionem: fed in factum, quafi alip ** negotio gefto: | aliquis arguatur. :
quia et mandata gratuita elle debent, et Ocietas non videtur XVI. Pouroxrvsilibro-XXH. ad-Sabinum. ' Pxn-
hla: contracta in eo, qui ^? te non admifit focium dlftl*?CthnlkS', MISISTI mkhi cretam eximere de ** agro tuo, ita vt eum
i Ji;, fed fibi certum pretium excepit *9. A. r. Iulianus lhbæä locum, vnde exemifíem, repl.erem: exemi, nec repleo. Quge-
: '^- decimo Digeftorum-feribie *", fi tibi ** areae meae domi- fitum eft, quam Jfíabeas actionem ? Sed certum elt, ciuilem
i — u £eiye äqfw as p actio-
ïg; tius. BR. 30 Gothofr.in nota: A. furti, vel de furto. — Ifto modo Hal, et | ge. Bm. 50 Hal.be. GE2. — 51 Ap. Hal. id ef praeftriptis verbis, ab-
" Vulg. immo et Flor. fuperfcripta, o tamen non deleta. - Sed re&e dicitur fur- funt. GEE. — 52 Hal. Jgitur et fi. GEB..— 53 Ap. Hal. fuarum, abeft. G E.
L to aranere, cum vel in ipfa locutione: furtz arguere 75 crimine fubaudlatur. BR. | 54 Ap. Hal. fed, abeft. GEz., — 55 Hal. fecit, GER. 56 Ap. Hal. tene-
Qe- In his tamen magis infpiciendum víum, quam naturam fermonis, recte monet, tur, abeft. .GEB. 57 AP.' Ha.l. a:g.e?zdum, abeft. GEB. 53 Hal,iz:dque da-
inä,- et ideo reiicit: dammare furto, arguere mendacio *ä is de Con.firuc'ï. c. 26. | mmi etc. GEB. 59 Hal. inferit: fcz?zn:et. GEB. 6o Hal.. lzf)rg decimo fexto.
;m DvK. Quod ad MSS. attinet, furti habent Otot?.A " Cruc. Treuif, Bynkersh. qulg. lib. XXVI. BR. .61 I—?al.:fcrzbzt.. G E B. 62,'Hal. ?*!ferlt: effe. GE
Jeæ 1 IL Etita in Vat. L fa&um. n Barb. erat: furto, fuppletumque: cum de.. 1n | 63 Taur. habet: glas, et ita fuit Florentiae, fed fubantique litera » fuperfcripta,
HTuTMM grnkersh. L eft: furti ageretur, et fa&um: drgueretur. GEB. — 31 Ap. Hal. | quam Taur. recipere debebat. 5n. 64. Hal. cadet. GER. 63- Taur. zm-
M., ä'm t, abeft. GEB. 32, Vulg. quid. BR. 33 Hal. inferit: quis. GEB. — 34 | miSo. GEE. 66 Vulg. tibi. BR. — 677 Hal. poffit. "Vulg. poffis, quod. pro-
W V*M ,al et Vulg. praeffabuntur. BR. 35 Wulg. vt, et mox: fequatur. BR. | bo. BR. 68 Gothofr. in nota: neque damni iniuriae. fia/oaud. Omnino
&10:y 9a ;36 Hal. IABOLENV'S, et in codem rubro: émoAdv. GER. 37 Hal. in- | cum Hal. et Vulg. legendum: damni zniuriae. praepofitio de ex árecedentibus
ii ff ferit: vxori, Vulg. habet: quis legawit vxori. BR. — 38 Flor. quis adiecit t, | irrepfit, Ita etiam quatuor MSS. In .Vat.r l. de damuo iniuviae. B R. — Carent
'":Wü forte ob antecedens: quaero. BR. 39 Hal. lib. XXVIII. GEB. — 40 Hal. | nempe praepofitione Barb. Otob. TTreuif. et Bynkersh. l. immo et l. In Var.
jd" [

L etiam factum: de dam-o. S. Cruc. vt Flor. GEB.

; G RE | Hal lib. VI. imieoAdv. GEB. 42 Hal. veudiderit. GEB. . . ! vt F ;, 169 Hal. certi ali-
4 »JT*; ï; Iïaï.Bäddit 20. GEBR. 44 Hal alienew GEB. 45 Hal quod, loco: qui. | qnid. Sed cum in Cod. Flor. i pofterior in aliguid, in o fit transformata,
hl'ï GEB 46 Vulg. recepit. BR, 47 Hal. Iulienus ait, fi tibi. GEB. — 48 | legimus: certwm aliquod. BR. "7O Hal. aliquod. GER. — 71 Hal. ex. GER.

In Vulgatis eft . Si tibi, tefte Contio. BR. — 49 Hal. et Vulg. addunt ; ea le-

72

p

E

i ^" ^g ; «
L /;)f:am, £ot - fa.

f
i ] '7('11.(:'51

l
'T:? ui.llauf rJ't'Dp'":lms',, [2
ROL m'c*/'
(af ex —— M -
J r&)zf»— ;
L fäe&c 2,,..*'4,(( l.b'/

/ A

"

346

àctionem incerti competere, Si autem vendidifti cretam, ex
vendito ages: quod fi poft exemptionem cretíe *^ repleuero,
nec patieris *? me cretam tollere, jtum/agam ad exltibendum,
quia mea facta eft, cum voluntate tua exempta fit. $, r. Per-

mififti mihi, vt fererem in fundo tuo, et fructus tollerem: ifeui:

nec pateris ^^ me fructus tollere: nullam iuris ciuilis actio-
nem eífe, Arifto ait: an *5 in factum dari debeat, deliberari
poffe: fed erit de dolo. . GAf nb o o
XVIL VrrrAwvsilibro-XXVIII-ad-Edictum, Sr
GRATVITAM tibi habitationem dedero, an commodati age-
repoffi? etWiuianus *5 ait,poffe. Sed efritutius??, prae-
Ícriptis verbis agere. $. r. Si M*garitaä,gblwwdede-
ro, vt 3 eademy mihi adferres *9, aut pretium egrum, dein-
de háec^"? perierint ante venditionem, cuius periculum fit ?

:"^ Kt ait Labeo, quod et Pomponius fcripfit ^?, fi quidem ego

te 5* vehditor| $? roïä;äui, meum effe periculum: fi tu me,
tuum: fi neuter noftrum 9?, fed dumtaxat confenfimus, te-
neri te KíaCctenus, vt dolum et culpam mihi praeftes. — Actio
autem/éx hag caufa vtique erit praefcriptis verbis. /. 2. Pa-
pinianus libro gggä Qufeftionum feripie, fi rem "n * n
fpiciendam dedi, et dicas te perdidifle, ita demum mihi prae-
criptis verbis actio competit, fi ignorem vbi fit: nam fi mihi
liqueat, apud te effe, furti agere poflum, vel condicere, vel ad
exhibendum agere. Secundum hgec ??, fi cui infpiciendum

dedi, fiue ipfius caufa, fiue vtriusque, et dolum et culpam mi- .

hi praeftandàm eíle dico, propter vtilitatem 5*: periculum
non. Si vero mei dumtaxat caufa,datum eft, dolum folum:
quia prope ?* depofitum hoc acq&dit. $. 3. Si cum vnum
bouem haberem, et vicinus vnum, placuffit inter nos, vt per
denos dies ego ei, et ille mihi, bouem commodaremus ?$,

vt opus faceret, et apud alterum bos periit'/*?, commodati

5 o nf LTA

non competit actio, quia non fuit gratuitum commodatum:
verum praefcriptis verbis agendum eft. $. 4. Si cum mihi
veftimenta venderes, rogauero vt eamapud me gglinquas, vt

peritioribus oftenderem, mox haec perierint vi ignisj aut alia £?
p | i
. jmaiore, periculumime minimeiprfeftaturum.

Ex quo appa-
ret, vtique cuftodiam ad me pertinere. $. 5. Si quis fpon-
fionis ?* caufa anulos accepéfrit ??, nec reddit victori, prae-
fcriptis verbis actio in eum competit. Nec enim recipienda

rieex f eft Sabinilopinio, qui condici et furti agi ex hac caufa putat.

(Wä(cw (*,w;(,dc
f ggægf'ff

Li £.

Quemadmodum enim rei nomine, cuius neque poffeffionem,
neque dominium victor habuit, aget]furti? Plane fi inhonefta
caufa fponfionis fuit, fui anuli dumtaxat repetitio erit.
.. XVIIL. InEw llibro-XXX.—ad Edictum.
te pecuniam depofuerim, vt dares Titio, fi fugitiuum meum
reduxiffet, nec dederis, quia non reduxit: fi pecuniam mihi
non reddas, melius eft praefcriptis. verbis agere. NNon enim
ambo pecuniam ego et fugitiuarius depofuimus, vt quafi apud
fequeftrem fit depofitum; '
XIX. InEmulibro-XXXL—2?-ad Edi&tum. RocaAsrm:I
me, vt(tibi nummos mutuos darem, ego cum non haberem,
dedi tibi rem vendendam, ut pretio vtereris: fi non vendidi-
fti, aut vendidifti quidem, pecuniam autem non accepifti mu-
tuam, itutius ?^ eít, ita agere, vt Labeo ait, praefcriptis ver-

72 Hal. inferit: foffam. GE B. — 73Hal.patievis.GEB. —— 74 Hal. tollerem. fi non
patíave. Vulg. tollerem. fiuecpatiaris.BR. — 75 Hal. inferit;aoutem. GEB. — 76
'Taur. Bz Bjauus. GEB. 77 Nulg. fed vtilius efl. BR. 78 Hal. adferas.
GE B. 79 Hal. ea, loco: baec. GEE. 80 Hal. fcribitt GEB. — 81 Ap.
Hal. te, abeft. GE E. 82 Hal. et Vulg. venditorem. BR. — 85 Hal. fi neu-
tev meutrum, Yoco: fi neuter noflfrum. GEB. — 84 Non tantum in Vulgatis hic
eft L. Si vem tibi tefte Contio, ita tamen vt Papinianum eius auctorem faciant ;
fed et Hal. hic nouam legem orditur fub hoc rubro: ZDEM lib. XXX. ad edi-
&um. BR. — 85 Hal boc. GEB. — 86 Cuius vtilitatem? deficere videtur vox:
vtriusque. Van de Water 1II. Obf. 9. GER. 87 Hal. in margine: alas,
propter. G EB. 88 Bahl. àvreozoàv, viciffim fen vltro citroque commodand:.
BR. $89 Hal. perierit. GEB, — 9o Hal. inferit z. GEB. — 9t Taur. quiSpon-
fiouis. GE B. 92, Hal. auulum . accepit, nec veddidit. GER.

XXXII. GEB. 94 Gothofr.in nota: vtilius eft.. Hal. GEP. 95 Hl

praeftares: deinde mulge abglra
dies experimenti, quid eílet praeftandum, vtrum pretium et ;zj» $uo), óom,

| lifquerit, et cum difplicuiffet tibi, feruo tuo referendtfm dedi-

Ícriptis verbis ?.

SI APVD

93 Hal. lEb..

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. V.

bis, quafi negätio quodam inter nos gefto proprii contraCtus.
$. r. Si praedium pro te obligauero, deinde placuerit ?5 in-
ter nos, vt mihi fideiufforem praeftares, nec facias, melius ef-
fe dico, praefcriptis verbis agi, nifi merces interuenit ?9*: nam
fi interuenit, ex locato efle actionem.
XX. IpnEMllibro X XXH.-ad-Edi&um. . Apvp Labeo-
nem qujeritur, fi tibi equos venales experiendos dedero, vt,
fi in triduo difplicuiffent, redderes, tuque defultor in his cu-
curreris et viceris, deinde emere nolueris, an fit aduerfus te

| ex vendito actio? Et puto verius eífe, praefcriptis verbis agen-

* * ** , / /)—-3
tum acciperes, non vt etiam certarqs,' $. 1. Item apud Me- ^^
MM

lam quderitur, pi! mula&ftibi dedero, vt experiaris, et fi pla- «ejno *n, £.

dum: nam inter nos hoc actum ?*?, vt experimentum gratui-

cuiffent, emeres; fi difplicuiffent, vt in dies fingulos aliquid
oribus fueniht ablatde intra
merces, an merces tantum ? Et ait Mela, intereffe, vtrum em-
ptio iÍm érat contraéta, an fgtura: vt fi fa&ta, pretium peta- r«yro "A , o
tur, fi futura, merces petatur. Sed non exprimit de a&tioni-
bus. Puto autee fi quidem perfecta fuit emptio, compete-
re ex vendito aCtionem: fi vero nondum [perfecta effet, aCtio- |F 3 2
netmj?? talem, qualem aduerfus defültorem dari. $. 2. Si, J*:f"f);fz-—
cum emere argentum velles, vafcularius ad te detulerit et re- :

fti, et fine dolo malo et culpa tua perierit, vafcularii|effe detri- 154
mentum: quia eius quoque caufa fit (miffum. Certe culpam 7
eorum, quibus cuftodiendum perferendumue dederis, praeftare
te oportere, Labeo ait: et puto, praefcriptis verbis aCtionem

in hoc competere.

XXl. IpnEsw llibre-TE.—Dif 1 : Qvo'ämNs
deficit aCtio vel exceptio, vtilis aétio vel exceptio ?? eft,
XXIL iGaArvs d ' 2 dié - "u

—— ?. f«i"; ,ä..«;ïiäa;
TIBI polienda

farciendali& veftimenta dederim, fi quidem gra- ^^
tis hanc operam te fufcipiente, mandati eftobligatio: fi vero -
mercede data, aut conftituta, locationis condu&tionisque nego- JJ 54
tium geritur ^??. Quod fi negue gratis hanc operam fufce-
peris, neque protinus aut data aut conftituta fit merces, fed eo
animo negotium geftum fuerit *, vt poftea tantum mercedis
nomine daretur, quantum inter nos ftatutum fit, placet, quafi
de nouo negotio, in fatum dandum effe iudicium, id eft, prae-
XXIII. AIA?I;JENVS libro II Disef ?"aulo Epi-
tomatorum Dvo sEcvwNpvmw Tiberim cum ambularent,
alter eorum ei ?, qui fecum ambulabat, rogatus anplumpften-) 24
dit, vt refpicgret *: illi excidit annlus, et in Tiberim deuolu- v c44
tus eft. Refpondit, poffe agi cum eo in fattum actionew 5. — « j
XXIV. A/FRicANvsibro-VHE-Qufeftionum, — T1- ^ 2«
TIVS 5empronio Ia 9 dedit, pactique funt, vt ex redi-
tu * eius pecunia tributum, quod Titius pendere 5 deberet, .

Sempronius praeftaret, coniputatis vfuris femiffibus: quanto- ,,, - :

que minusjtributorum nomine praeftitum foret, quam earum 4 ^ pefer

vfurarum quantitas effet, vt id 'Titio reftitueret: ? quod am-J2.5* "ef,
plius praeftitum efiet, id ex forte decederet: aut, fi A fortem
et vfuras fumuma tributorum exceffiflet, id quod amplius effet,

| : Titius
placuit. GER. — 96 Hal. interzeniat. GE. — 97 Hal. addit: efi. GEB. — 98
Ap. Hal. aciouem, abeft, GE 9. 99 Hal. et Vulg. inferunt: danda.BR. | YOO

Hal. gerit. GER. I Hal. fait. GEB. 2, Vulg. addit: acenem. BR. — 3
Ap. Hal. ei, abeft. Grz. 4 Non multum aliter hoc verbo : refpzceret, vfus
eft Liuius XXVI 32. Si ab iuferis éxiflat Rex Hiero, quo ore aut Syracufas ant
Romam. oflendi poffe ?. gumm vbi femirutain ac. fpoliatam païw'am vefpexiffet, in-
grediens Romam — — — fpolia patriae fnae vi[urus fit, vbi adeo. eft, pro: videre,
ad[picere vel coufiderave. D v x. 5 Flor. z: tribus pun&is eft expuncta. Non
male Taur. feruauit primam fcripturäm, cum, licet infolens, aliis locis defenda-
tur. Sed corre&dionem indicare debebat, uuam habent omnes. BgR. Ad
defendendum ? aclionem, nonnulla annotaui P. 331. de Latin. Vet. ICt. DVK.
Hal. aclzone. GEB. . 6 Graeci habent: éxaviv voutepera, centum nummos. 8 R.
7 Vulg. vedditu. 8 R. $8 Vulg. impendere. BR. 9 Vulg. praefigit et. BR.
IQ

J eraf. e22. us

&rn. ; , m
s Y !
à

H
]
j ^
IN

'*,L i

Hj

qu

A qy

M d
T
u

' tioi
*"w"m!f

7:

1*"4'WM

í
»
4

$

[ 4t.

ca^juenia, iquandoj fi Sempronius eam pecuniam fine dolo malo vel ami-

! fagev:
A

—f &«ris redigeretur, forti d ederet: quod ipfüm ius, et caufam

DIGESTORVM: LIB.-XIX. TIT.*X

"TTitius Sempronio praeftaret, neque de ea re vlla ftipulatio in-
terpofita efí. Titius confulebat, id quod amplius ex vfuris
Sempronius redegiffet, quam tributorum nomine praeftitiffet,
qua actione ab eo congfequi poíffit? Refpondit "?, pecuniae
quidem creditae vfuras, nifi in ftipulationem ** deductas, non
deberi: verum in propofito videndum, ne nonmaenerata
pecunia intellegi' debeat, quam quafi mandatum inter eos con-
tractum, nifi *^ quod vltra femiffem confecuturus effet: fed
neJipfius quidem fortis ipétitionem/ pecühniae créditae fuiífe:

fiffet, vel vacuam '? habuiffet, dicendum, nihil eum eo **
nomine praeftan& debuiffe. TQuare tutius ** effej praefcriptis
verbis in faCtum actionem dari: praefertim cum illud quoque

conueniffet, vt, quod a?lius praeftitum eifet, quam ex vífu-

pecuniae creditde excedat ^^.

-

F eeet. eK o at Àertun [ d
p dquffereun [onn. paeidtesaeeaer
« Mvgeg : : á ; — EX a elees

(D1

K& . LIBER VICESIMVS) BX

auR—D ,
/44 DE PIGNORIBVS ET ÁKYPOTHECIS, ET *
! QVALITER EA CONTRAHANTVR,
MR (ET DE PACTIS EORVMJ/A, L ] beeT:

PAPrIiNIANVS Llibro—XE—2—Refponforum.

ONVENTIO generalis in pignore dando bonorum vel.
: poftea quiefitorum recepta eft: in fpeciern autem alie-
JAunrz [

née rei collatiat conuentione, fi nolx;äbfuit P ei, qui pi--

"La gnus dabat, ,debita, poftea debitori domi o qufefito, diffici-
lius ^ creditori, qui non ignorauit alienum, vtilis actio dabi-
tur: fed facilior erit * poffidenti retentio. $. r. Seruo pi-
gnori dato, peculium eius creditor, citra conuentionem fpecia-
liter fuper eo conceptam, fruftra diftralfit: nec intereft, quan-
do feruus domino peculium adquifierat ^. $. 2. Cum prae-
, dium pignori daretur, nominatim, vt fruéctus quoque pignori
" effent, conuenit. Eos confumptos bona fide emptor vtili Ser-
. uiana reftituere non cogetur: pignoris etenim caufam nec vfu-
iucapione perimi * placuit: quoniam qudeftio pignoris ab in-
— " tentione dominii feparatur: quod in fructibus diffimile. eft,'
qui numquam debitoris fuerunt. $. 3. Pacto placuit, vt, ad

Lkj'o, 5 diem vfuris non folutis, früctus )iypgähecarum 5j vfuris com-
À ff&". penfarentur e.

i *? legitimae vfurae4 [ QuamuisJexordio)mi-
Lfsi&. nores in ftipulatum venkrinty non effe tamen irritam conuen-

[ 7/.et tionemplacuit: cum, ad diem minore faenore non foluto, legiti-

WUU " & r * . H g.
i W:Jha?*ff'mïnfe maiores vfurde ftipulanti recte promitti| potuerunt.
.unmmufnü

$. 4-

- 67-'64""4"( exzrouo

.qi Hal won im flipulatione. GEB.
Etiam Vulg. wifi quid. BR. — 13 Taur.
15 Hal.et Vulg. debaiffe,

yo Hal. et Vulg. poffet ? vefpondi. BR.
Y2 Gothofr. in nota: nifi quid. Halo.
vaQiüam. GEB. 14. Hal. boc nomine. GEB. l. et
tutiusque effe. B. I6 Vulg. excidzt. 8 R. 17 Hal. . IV. GEB. — 18
Gothofr. in nota: ferui fui. Flalosnd. Ita et Vulg. BR. Taur. quiSerui. G E B.
19 Hal. paenulas. GEB. — 20 Hal. lib. XXII. Cceterum in hoctitulo faepius
occurrit: vicefmmo, trigefumo etc. GEB. — 21 Vulg. tantundem. BR. — sz.Hal.
praefigit et. GEB. 23 Ap. Hal. tamen, abeft. GEB. — 24 Hal. inferit et.
G EB. 25 Ap. Hal. vt, abeft. GEB. 26 Flor. 7 idem, non plane abeft,
fed recentius eft fuperfcriptum| BR. — . 27 In Bafil. fequitur. L. XXVII. fed
anonyma. BR. ! .
1 Ap. Hal. ET, abeft. GER. 2, Hal. lb. II. GEB.
vit. GEB. — 4 Vide Noodt: cap. 12. de forma emend. doli inali. B R.

//aïümWZaþq,

5 Hal. fze-
5 Hal.

L E AL07Coca begdwmä
—— IXX Jw«facwc'owruf ;

L 28 o Àker. la mac : a m/»l;yd-ï«e L/Mfmg Qæjo

BH WA TL E 347
XXV.MancraAxNvslibroTIE 77 Reeularum. Sro»z-
RAS fabriles quis ferui *? vice mutua dediílet, vt totidem
reciperet, poffe eum praefcriptis verbis agere: ficuti,fiipenu-
lds *? dediífet, vt tunica&accipereti / Nec effe hoc contrarium,
quod fi per errorem operge indebitfe datde funt, ipf&e- repeti
non poffunt: nam aliud dando, vt aliud reddatur, obligari iu-
re gentium poffumus. Quod autem indebitum datur, aut ipfum
repeti debet, aut tantundem ex eodem genere: quorum neu-
tro mo)cä( þvp-g;ig repeti poffunt. L£2 C
l. Pow»PoNiysUibro-XX1.-29 ad Sabinum- Sx
TrBI fcyphosídedi] vt eosdem mihi redEEäes, commodatila&tio

eft; fi vt pondus argentifredderes, quantum in illis effet,|tan-

tidem|?* ponderis petitjo eft per a€tionem praefcriptis ver-
bis, ^? tam boni tamen ?? argenti, quam illi fcyphi fuerunt:
fed ?* fi, vt vel'hios fcyphos, vel vtj *3 eiusdem ponderis ar-
gentum dare$, conuenit, (:ngäm) ?^* dicendum ett ?*,

ESTORVM SEV PANDECTARVM
| 1 PARS QVAR T A. : N

at

Cum praedium vxor viro donaffet, idtjue praedium vir pignori

dediffet, poft diuortium mulier poffeffionem praedii fui redir
perauit: jegidem/ praedium ob debitum virijpignori dedit: in
ea dumtaxat pecunia recte pignus a muliere contractum appa-
ruit, quam offerre viro debuit, meliore praedio fatto:. fcilicet,
fi maiores fumptus, quam fructus fuiffent, jquos|vir ex praedio
percepit: etenim in ea quantitate proprium mulier negotium
geffiffe, non alienum fufcepiffe videtur. | -T
1l. InE w ilibro—HIT.——efponfor FripEerivssoR,
qui pignora vel hypothecas fufcepit, atque ita pecunias foluit,
fi mandati agat, vel cum eo agatur, exemplo creditoris, etiam

culpaim aefimari oportet: ceterum iudicio, quod de pignore

dato proponitur, conueniri non poteft.
IIl. Ip E « dibro-XX. Qugefti SISVPERATVS
fit debitor, qui rem fuam vindicabat, quod fuam non probat 31 :
aeque feruanda erit creditori aCtio Seruiana, probanti, res '?
in bonis *? eo tempore, quo pignus contrahebatur, iliius fuif-
fe: fed et/ üföfi&us Jütl*^ debitor,vindicans hereditatem, iu-
dex actionis| Seruianae, neglectaldefhereditate dicta fententia,
pignoris caufam infpicere debebit: atquin aliud in legatis et
libertatibus dictum eft: cum fecundum eum, qui legitimam
hereditatem vindicabát, fententia diCta eft. Sed creditor non
bene legatariis per omnia *? comparatur: cum legata qui-
dem aliter valere non poffunt '$, quam fi teftamentum ira-
tum|effe conftaret: enimuero fieri poteft, vt et p'iäïnus recte
fit acceptum, nec tamen ab eo lis bene inftitutaZ/^$. r. Per

W Lj . LÀ
iniuriam

et Vulg. inferunt: creditori. BR. — 6 Hal. et Vulg. adquifierit. &R. — *7 Flor.
eít: peremi, et potuiffet "Taur.dare perEmi. GER. $ Vulg. inferit zm. BR.
9 Hal. compen[aret. G E B. IO Gothofr. in nota: Id eft, ad modum. Et ita
Vulgo habetur, vno Haloandro excepto. Bafil. uéxgi vo9 voufuou vóxov. BR. — X
Flor. erat: qui rem faam mon probat, quod (uam mom probat. Deleto priore:
non probat, fuperícriptum a manu fupplente: vindicabat, et ab eadem fuper po-
fterius: probatícriptum: re. . Prius fecutus eft Taur. pofterius non. Nos ve-
ro vtrumque, et ita Hal. BR. — Nempe in exemplo typis deftinato ex po-
fteriori; probat, fecit: probaret, et ita Flor. dubio procul eft fuperfcri-
prum, vt fit: probaret, non reprobat. Etiam Hal. habet non: reprobat, fed:
probavet. GEB. 12, Hal. et Vulg. rem. BR, I3 Haec verba: n bonis,

ap. Hal. et nonnullos alios occurrunt poft: contrabebatur. BR. — Y4 Hal. eff.
GEB. 15 Ap. Hal. per omuia, abfunt, G kB. 16 Hal poffint, et mox
* Nnn *" conflet,
1

RLT
ao ecex Ll ins eom
y. "ts

pLIMUPT

«t
FP

IURP : Ms

LUrd ex d uIori. l
/

L1 $5 |
/', j 4 M
/11'3 Jq Zln " 2/(7
LA fct ex'e., $.

E

348
iniuriam *? vi&tus apud iudicium, rem, quam petieratj poftea
pignori obligauit: non plus habere creditor poteft, quam ha-
15*. ,. bet '?,|qui pignus dedit: ergo fummouebitur rei iudicatge ex-
LL féxjev: L j5 ceptione, itametfi maxime nullam propriam, qui vicit, actio-
f, é^«^^ yem exercere poffit: non enim lg:aid *? jlle non habuit, fed
st quidin eare, quae pignori data eft, debitor habuerit ??, con-
fiderandum eft. a C TE

N
$, f ;
»wi

Z

CowTrRAHiTVR l&ypotheca per paCtum conuentum, cum

L epiro "rb quis pacifcatur, vt res. e'ius propter aliquam obligqtionem.ügt
fypothecae nomine obligataer, nec ad rem pertinet, quibus
fit ?^* verbis: ficuti eft et ^? |in|his obligationibus, quie con-
fenfu contrahuntur : je£tideo yé£1fine feriptura fi conuenit, vt
,lf'ypotþieca 2* fit, et probari poteri(t, res obligata erit, de qua
'conueniunt ?5:1fiuntenim de his fcripturae, vt quod actum
per eas ?5 facilius probari poterit ?' (et ?? fine his au-

LE u Prmo,
: ,,.-':;( :jflf- aul(fmjbn( '"f/.,eff, ; .
LE d hraatn, ^^ tem|valet quod actum eft, fi habeat probationem: ficut et nu-

^
. etyp

fixper's É pftiae funt, licet teftationes in fcriptis habitáe non funt 29.

V. MARCIANVS khbæ&n gu)an—ad&ægïulagyhygg-
7 theeatiam, Rrxs)ÉvPOTHECAE daripofle fciendum eft pro

1 Tf : uacumque obligatione: fiue mutua pecunia datur, fiue dos,
( yfomzcmz,. J/ iqäue emptio vel venditio contrahatur ??, vel etiam l.ocatlo et
At ;&.frï;*fwfjräfä;g; conducüo, vel mandatum: et fiue pura eft obligatio, vel in
1 st -àdso,5. diem, vel fub condicione, et fiue in praefenti contrattuj J,
l—; fæ fiue etiam praecedat: fed

esggfuturg/e ?2 obligationis nomine
dari poffunt: fed et nonj3Z2^foluendae omnis pecuniae caufa,
verum etiam de parte eius: et vel pro ciuili obligatione, vel
honqifäjria, vel tantum náturali: fed et ?^ in condicionali obli-
gatione non alias obligantur 35. nifi condicio exfiïit-erit. $. 1.
Ínter pignus autem et Mypothecam tantum nominis fonus ??
differt. $. 2. Dare autem quis þfypothecam poteft, fiue pro
füa obligatione, fiue pro aliena. /uv4«4: M sàc4€ T. 266 ponoto a.
VI. VnPriamwvs ibro-LXXIIE-ad-Edictum, Onrr-
LL & jv £L - GATIO jE(lqgeneralg rerum, quas quis.hab.uit, habiturusue
a .uaj zi aþ;,..þ,;r,üt 37, |éàj non continebuntur, quge verifimile eft quemquam
d I aulin f Tpecialiter obligaturum non fuiffei vtputa füpellex: item ve-
J &. d4d:», ftis relinquenda eft debitori: et ex mancipiis, quae in eo vfuj
F NV PTI habebi£ 38, vt certum fit, eum pignori daturum non fuifle:
( a £, Proinde ?? de minifteriis eius perquam ei neceffariis, vel
BM adájffeCtionem eius pertineant ^?, | j ls.
. d — - VII. Pavrvs libro-LXVIII, ** ad Edicttum Vxr
QvAE in vfüm cotfidianum ^^ habentur, Seruiana non com-
petit. fd?ä"*'ïf»- C o e, Jegctecaca : RE ,

?

E^ 3***7&1 QVE cpnc;rlnbmam,lül?os paturales, alun:mos, cpnfqüt geqera.h'
Cpneei, eeverós 24 Obligatione/non contineri, et fi qua alia funt huiusmodi mi-
T. BHlerts.

| fulas ,. WX-lGA1vs libroIX. 53 adEdi&tum prouinciale| Sx p

couflet. GEB. — 17 Bafil. à2í«ue, iniufle. BR. — 18 Hal. babebat. GEB. — 19
Hal. et Vulg. hic et mox iterum: 440d,loco: qmid.BR. . 20Hal.babuit. GE B.
21 Hal. ad formulam bypotbecarimm. GX B. 22 lial fiat GEB. — 23 Ap.
Hal. et, abeit. GE B. —— 24 Hal. bypotbecae. GEB. 25 Gothofr. in nota:
Al. conuenit, lta Hal et Vulg. ille tamen in margine: alias, i qua comme-
Wiuwnt. BR.- — 26 Hal. poflea, loco: per eas. GEB. — 2/7 Hal. et Vulg. poffit.
Florentinam tuetur Duk. ad Opzfc. de Lat. Vet. ICt. p. 4$5. BR. lmmo
non tuetur. Eít etiam eiusmodi, quod legitur Flor. L. fo. de A. emt. venud.
et L. :. de Praefcr. verb..— Apud Liuium in periodo longiore idem deprehendi
XXVIL 49. Vt poflero die, quum effet nunciatum Liuio confuli Gallos —
abire —— poffe ommes deleri, fupevfimt, inquit,-aliqui nuncii et boflium. cladis
et n0[flvae virtutis. — .Vt inquit pro: vt diceret. D VK. 28 Abundare videtur
et, quafi generatum ex t in peterit. KMlocautem in fupplemento marginali ha-
betur ipfius membranae Florentinae. Nam ab vno: a&um efl, ad alterum in-
termedia omiffa erant a diligentiffimo ceteroquin librario. BR. — 29 Hal. fint.
G E B. 30 Hal. contrabitur. GER. 31 Hal. e: Vulg. contractus efl. BR.
32 Vide Aueran. II. Interpr. Iur. 12. GEB. 35 Hal. et -on folum, loco:
fed et non. GEB. — 34 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 35 Hal. obligamur, quod
fere malim. BR. 26 His verbis eadem fignificatione vtitar Nouatianus de

quae||

VIIT. VuPrxANvVS JmeLXXl—Ii.ad-Edæ&umu Dkw1-.

hlib. X. GEB.

, Hal. partem poffeffionis. GEB.

DIGESTORVM LIB. XX. TIT. L

f.c'c/ f:« » 9,, .
E T quod/ ad ^^
in bonis habuit, idem Oäferuari debet.
nem venditionemque reqipit, etiam ^**

pignerationem recipe-
re potefc. ./)C',Magcsïmajwo f :

X. VnriAwvslibzo-LXXIE ad-Edi&tum, SrI nz-

BITOR res fuas duobus fimul pignori obligauerit *5, ita ywt 5t-

vtrique ^* in folidum obligatae effent, finguli iij folidum ad-

uerfus éxtraneos Seruiana vtentur: inter ipfos autem fi quae- .

ftio moudptur, poffidentis meliorem effe condi&ionem ^?: da-
bggur enim poffidenti haec exceptio, s1 |[NON; CONVENIT,

IV TEADEM RES MIHI QVOQVE PIGNORT |[ESS Eir| ? zj ),:7 j otal,

fi autem id aCtum.fuerit, vt pro partibus [res-oblisarentur,

[vytilem aCtionemi Cómpetere] et inter ipfos et. aduerfus extra-

neos: per quam dimidiam partis; poffeffionéfn; 59 adprehen-
dantifinguli3Xpt.. — . ^i p

Vs Xl. MARCIANYS llibre g a

thecariam. -- 1s, qui bona Reipublicaeiure admmi&fätimüQ

tuam pecuniam pro eaaccipiat, poteft rem eius obligare. $. r.

Si [kvriypx0ig7 ?? fa€ta ?? fit, et in fundum, füt in aedeg 5*

aliquis inducatur, eousque retinet poffeffionem pignoris loco,
donec illi pecunia foluatur, cum in vfuras fructus percipiat,
aut locando, aut ipfe percipiendo, habitandoque: itaque, fi
amiferit poffeffionem, folet ^^ in factum attio f viu $. 2.
VfusfruCctus an poffit pignorif Mypothecgeue dari, Lqu;!efitum
eft, fiue dominus proprietatis conuenerit, fiue ille, qui folum
vfumfructum habet? Etfcribit Papinianus libro 7Ly,,r.ïf/i'czcain.lg:R.e.-—

fponforum ??, tuendum creditorem: et fi velit cum creditore

proprietarius agere, NON ESSE EIIVS VTI FRVI INVI-
TO SE, tali exceptione eum,Praetor tu.ebïtur, SI NON IN-
TER CREDITOREM, ET EVM, AD QVEM VSVSFRV-
CTVS PERTINET, /(CONVENERIT, VT VSVSFRV-

CTVS PIGNORI SIT: nam et cum emptorem vfusfructus]
tuetur Praetor, cur non Lgï,y,ggeditoi'emï"'tUebitur ? Eadem ra-L 254.

a ml

tione et debitori obicietur exceptio. $. 3. Iura praediorum
vrbanorum pignori ?? dari non poffunt: igitur nec conueni-
re poffunt 57?, vt Jfypothecae fint. d o
II. PaAvrvsiibroLXVIH.-5 adEdi&um. Sxp Aw
viae, itineris, actus, aqudeduttus-pignoris conuentio locum
habeat, videndum effe Pomponius ait, vt 5? talis pactio fiat,
«& ??, quamdiu pecunia foluta non fit, &is feruitutibus credi-
tor vtatur, fcilicet fi vicinum fundum habeat 9*: et fi intra

diem certum pecunia /foluta non fit, vendere eas vicino liceat 21/9:7954/'7?-

Quae fententia propter vtilitatem contrahentium agtmittenda eft.
J XIIIL. MancrAxvslibro- fingulari-ad formulam Jy-
pothecariam. (GREGx pignori obligato, quae poftea nafcun-
tur, tenentur: fed etfi prioribus capitibus decedentibus, to-
tus grex fuerit renoüatus, pignori tenebitur. .. $. 1. Statuli-
ber quoqueädggþ )fypöthecae ipoterit, licet condicione exfiftente

'" ega-

