bitam portionem , per feruum , iudicio liberti, fine condicio-
ne ^? et dilatione, ei ?? hereditate, vel legato, fiue fidei-
commiffo quaeri poteft. $. 2. Ex duobus patronis vnus ex
debita parte heres inftitutus fine condicione et dilatione, con-
tra tabulás bonorum poffeffionem petere non poterit: licet,
fi minor ei portio effet reliéta, et contra tabulas bonorum pot-
fefionem petiffet, alia etiam portio ei adcre(cere potuifiét.
G. 3. Naturales liberi liberti exheredati faéd, aliogy ex parte
herede infüituto , fi per feruum ex alia parte parenti fuccef-
ferint, obiciuntur patrono. $. 4. Liberti filius heres infti-

tutus fi bona repudiauerit, patronus non excluditur ?*.

XXIL Garvs libro fingulari de Catüibus. -SaTis

conftat »-»&) 57 etiam fÍi in poteftate fit parentis filius pa-
tronae, nihilo minus leg:timo iure ad eum pertinere heredi-
tatem. u m 2 MM :
XXIIL Tafbsnonxiyvs libro XV. Difputationum,
S1 filius patris necem inultam reliquerit ;'quam feruus detexit,
et merhit libértatem: dixi, non habendum pro patroni filio,
quia indignus eft. $. r. Cum ex falfs codicillis, qui veri
aliquo tempore erediti funt, heres ignorans quafi ex fidei-
commilfo libertatem feruis praeftitiffet, refcriptum eft a Diuo
Hadriano,liberos quidem eos effe, fed aeftimationem fui prae-
ftare debere: et fs libertos manumilfforis effe re&te probatur,
quia faluum eft etiam in his libertis ius patroni.
XXIV. PAVLvsi;Imperialium fententiärgm-ïh cogni-

9 . ; * .* * ïæ-
tionibus prolatarum, fiue decretorumJex hbxlgj'ggjhbro primo.

CawELIA Piaab Hermogene appellauerat, quod diceret 1u-

dicem de diuidenda hereditate, inter fe et coheredem non tan-
tum res, fed etiam libertos diuififfe: nullo enim iure id eum
feciffe. Placuit, nullam effe libertorum diuifionem: alimen-
torum autem diuifionem a iudice inter coheredes fattam, eo-
dem imodo ratam elíe, ;

$

d

fit. GER. 44 Hanc legem in Vulg. praecedit L. fequeus: ficut. BR. 5
Hal, et Vulg. detre&at. BR. 46 Hal..1ERENTIVS. Nulg. NERAT.
B R. 47 Hal. et Vulg. transponunt: fiue libertus fiue patronus. BR. — 48
Hal. et Vulg. amiffi. B R. 49 In hac lege nulla occurrere emblemata con-
tendit Bynkersh. VIII. Obf. 17. GER. 50 Hal. inferit: z. Vulg. ex. BR.
51 Hal. et Vulg. patronum. non excludit, nempe commate poft: zufltutus,
praemiffo, quod et Taur. habet, fed perperam. BR. 52 Íta etiam MSS.

. quae vidi, tamen Taur. adíentior. B. ' Etiam ap. Hal. vt, abeft. — Habent ta-
men Barb. Otob. Magl. Bynkersh. G EB. : : |
I Flor. fuperne adícriptum ab ordinaria manu: LIBERIS ET LIBER-

| enim perfonis etiam in ceteris partibus Edicti bonor habebi-

. flat. def. quaerat. & R. MSS. vidit Barb. Otob. Bynkersh. GE.

DE * OBSEQVIIS/PARENTIBVS ET PA-

TRONIS PRAESTANDIS.
VrPrANVvS ? libro L Opinignum,

ETIAM militibus pietatis ratio in parentes cortftare debet z

quare, fi filius miles in patrem aliqua commifit, pro mo- l'er -

do deliCcti puniendus eft. $. r. Etinter collibertos, matrem
et filium, pietatisjratio fecundum naturam falua effe debet,
$. 2. Si filius matrem (aüt; patrem ?, quos venerari oportet,
contumeliis adficit, vel impias manus eis infert: Praefectus
Vrbis ^ delictum ad publicam pietatem pertinens, pro modo
eius vindicat. $. 3. Indignus militia iudicandus eft, qui pa-
trem et matrem, a * quibus fe educatum dixerit, maleficog
appellauerit. ,2 — , ,* 3 TM |

II. Iy zraNvs,*libro XIV. Digeftorum. Hoxonz
parentium ac patronorum tribüendum eft, vt quamuis per
procuratorem iudicium accipiant, nec a€tio de dolo, aut iniu-
riarum in eos detur: licet enim verbis Edicti non habeantur
infames ita condemnati, re &äffüän,,ipiä et opinione hominum
non effugiunt infamiae notam. .
de vi non eft aduerfus eos reddendum. . :
. HL Mancerrvs libro fingulari Rggä,ïlfgrg.mg T 1-
TIVS puerum emit, quem poft multos annos venin5 ^ iuffitz
poftea exoratus, accepto ab eo ? pretio, eum manumifitz
quaero, an eum filius et heres manumifforis vt ingratum ac-
cufare poffit? Refpondit ? poffe, fi nihil aliud effet impedi-

tüento: nam plurimum intereffe !9, a fuo feruo quis, vel et- -

iam ab amico eius, acceptis nummis dederit libertatem , an
ab eo feruo, qui, cum eflet alienus, in fidem eius deuenitz
etenim ille, etiam fi non gratuitum ,. beneficium taftiien prae-
ftitit: ifte nihil amplius, quam operam fuam accommodare vi«
deri poteft. ; X
IV. MancraANvs libro II. Publicorum Iudieiorum-

PR procuratorem ingratum libertum poffe argui, Diuus **

Seuerus et Antoninus refcripferunt.

V. VrPriANVvs libro X. ad Edictum. PamENs, pa»
tronus, patrona, liberiue aut parentes patroni, patronaeue,
neque fi ob negotium faciendum, vel non faciendum pecuniam
accepiffe dicerentur '?, in fattum actione tenentur. . S.—t.
Sed nec famofae actiones aduerfus eos dantur, nec hae qui-
dem, quae doli vel fraudis habent mentionem. — .

VI. Pavrvslibro Xlljad Edi&um; Nzc ferui cor-

rupti agetur.

VII. VrPxaAwvs libro X. ad Edictum. Lricerc fa-
mofae non fint. $& Et, in quantum facere poffunt, da-
mnantur. $—e4 Nec exceptiones doli patiuntur 7? , vel
vis metusue caufa: vel interdiCctum vnde vi, vel quod vi, pa-
tiuntur. S&e-» Nec deferentes iusiurandum de calumnia iu-
rant. $ Necnon et fi ventris nomine in poffeffionem ca-
lumniae caufa miffa dicatur patrona, libertus hfyc dicens non
audietur: quia de calumnia patroni queri non debet: his

tur.

TIS ET, quod nec ipfi probamus, cum nec index ifta habeat. Hinc tamen
nata le&io Nor. et Vulg. — De obfequiis a liberis et libertis pavemtibus et pa-
tronis praeflandis. Pleniffime Otob. iDe liberis et libertis et de obfeguiis a lz-
beris et libertis parenzibus et patronis praeflaudis, BR. * 2 Hal. PAVLV »
GEB., 3 Hal patrem aut matrem. Sed idem ordo eft in L. 2. imfra. we de
4 Hal.et
Vulg. vrbi. BR. — 5 Ap. Hal. a, abelt. GEn. — ó Hal. PAVLV'S. GEB.
7 Hal. et Vulg. venire,^et ita quoque Flor. eft factum. B n. & Hal eius,
loco: ab eo. GE B. 9 Vulg. vefpondi. BR. — 1O Vulg. iutereff. BR, — I
Hal. et Vulä- dzuï- BR. — d2 Hal. dicentur. G E B. 13 AP. Hal. Päï'ili'f'ï"fäï,
; : abceit.

$. 1. Interdi&tum quoque vn«

hr
etidl
tefl

o
finé

um.
pams

'LJ"('

aihe. Vr
L

J g

fip
p
"
xit à

pümi.
nilil e
firüm
heredit
Thert
QUs
tün i
Qb (

il
T
x,
-t OPHZQ ,
tTngeut

]

ü dl
[be
fllO eg
Die Df
tiug !
de oj
lutare
ue fra
aütem
fs QU
tüf,

——X

abcü. 6t
Pa lQ
Tüt: pe
N &tm
Rn ii
'Qllt. r
bl VElian
fltm, qul

j H&L c

,?;

hr

T0« l[g,r

m
&t
Wt
s
nl

idwr

Yont
finom
lYl«

T
7

"" 1
g

Ti

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. XV. LIB. XXXVIIL TIT. L

tur 1^. $s. Honor autem his perfonis habebitur ipfis: non
etiam interuentoribus *5 eorum: et, fi forte ipfi gse-alis in-

LA ( 8X ;

ines

terueniant, honor habebitur. |
VlIIl. PAvrvs libro X. ad Edictum. Hzgnks liberti
omnia iura integra extranei hominis aduerfus patronum de-
funéti habet, ,,, — al x lA. XI..
IX. VuLPrAN vs/? libro fexagenfimo * fexto;* ad Edi-

&um. LisrknrTOo etfilio femper honefta et fantta perfona
patris ac patroni videri debet. . | '

P

.DE OPERIS; LIBERTORVM.

sl "Qeénglt , £t |
PAv v-8-libre j';päulari, de variis ylgCtionibus. *
PERAE funt diurnum officium. |
Il. VLPrzxANvslibro XXXXHHT. ad Edictum. Hoc
Edictum,Praetor proponit coartandae perfecutionis li-
bertatis caufa impofitorum: animaduertit enim remJLi&a,m *
libertatis cáüfa imþbütorum praeftationem vitra ? excreuiffe,

[ f abértaten, v premeret atque oneraméglibertinas perfonas. $. r. Initio

igitur Praetor pollicetur ff iudicium operarum daturum in li-
bertos et libertas. »» $s : -'
III. PoxPeourvs libro |Vl;ad Sabinum. O»xenas
ftipulatus, ante perattum diem operam eius diei petere non
poteft, $— Nec pars operae per horas folui poteft: quia id
eít officii diurni: itaque nec ei liberto, qui ffex Moris dumta-
xat antemeridianis praefto fuiffet, liberatio eius diei contingit.

IV. Ipngw libro IV. ad Sabinum. ,,, A pvosvs ma-.

numiílfus vtrique operas promiferat: ,altero ex his mortuo,
nihil eft, quare non filio eius, qua;nuis fuperítite altero, ope-
rarum detur petitio: nec hóc quicquam commune habet cum
ereditate, aut bonorum pofleffione: perinde enim operaé * a
libertis, ac pecunia credita petitur. Haec * ita Arifto fcripfit;
cuius fententiam puto veram: nam etiam praeteritarum opera-
rum actionem dari heredi extraneo fine metu exceptionis pla-
cet: dabitur igitur et viuo altero patrono.
V. VrPriANvs libro XV. ad Sabinum, Sr quis ope-
ras &* ftipulatus fibi liberisque fuis, etiam ad poftumos per-
uenit 9 ftipulatio.
VI. Ing w libro XXVE. ad Sabinum. FAsmnRrIiLES
operae, ceteraequg, quae quafi in pecuniae praeftatione
confiftunt, ad heredem ? transeunt: officiales vero non
transeunt. u - WR
: VII. Ing w libro XXXIII. ad Sabinum. V m iurisiuran-
di obligatio contrahatur, libertum effe oportet qui iuret, et
libertatis caufa iurare..-$:—r- Plane quaeritur, fi quis liberto
fuo legauerit, fi filio fuo iurauerit fe décem operarum nomi-
ne praeftaturum: an obligetur iurando 9? et Celfus Iuben-
tius ? obligari eum ait, paruique referre, quam ob caufam
de operis libertus iurauerit: et ego Celfo adquiefco. $. 2.
lurare autem debet poft manumiffionem, vt obligetur: et, fi-
ue ftatim fiue poft tempus iurauerit, obligatur. $. 3. lurare
autem debet, operas, donum, munus fe praeftaturum: ope-
ras qualescumque, quae modo probe *? iure licito inponun-
tur, — $. 4. Reícriptum eft a Diuo Hadriano, et deinceps,

14. Hal. babetur. 15 Vid. Duker. ad Opsft. de Latim.
Vet. ICt. pag. 442. BR. — , 16 Hal. Idem. GER. 17 Hal. et Vulg. infe-
runt: pater. BR. 18 Quidni ergo et alibi ; ex mancipato, pro emaucipato.
Nec enim Taur. correctiones eiusmodi in archetypo curare conlueuit, videlicet
paflim id ibi mutatum eft, . Omnes tamen fcripti et editi hic: emancipato, ha-
bent. sR« — Etiam Hal.Scripti funt Barb. Otob. Bynkersh. .De cetero quid fi-
bi velit Brenkm. me non fatis capere,lubensfateor. — Videtur refutare nonnemi-

abeít. GEB.

nem, qui pro: 7zancipato, maluit emaucipate, .lle non elt Taurellius. GX B. -

19 Llal, et Vulg. dixerit. BR.

h

| tum patrono: nam pietatem liberi parentibus,

/ jnecpid X KXUM. , |

ÁLIBER TRIGESIMVSOCTAVYS| r

729
"HONINYSlibro XVllliDifputationum. Nvr-
tatis caufa impofitorum habet ** in mancipato
quia nihil imponi liberis folet, nec quisquam dixit
, lureiurando obligari filium patri manumiffori, vt liber-

non opéeras de-

; A.
LvM 1us liber
18 filio:
I9

bent. A
. Xl.Paerxraxvslibro XIII. Refponforum. Lrnxn-
TA ingrata non eft, quod.arte fua contra patronae volunta-
Ltem vtitur. — x rec J aadecfav: 6; XX oX m

| ceffare operarum perfecutionem aduerfus eum, qui ex caufa

fideicommiffi ad libertatem perdu&tus eft. $. s. Dabitur et in
impuberem, cum adoleuerit, operarum actio: fed interdum,
et quamdiu impubes eft: nam huius quoque eft minifterium,
fi forte vel librarius,- vel nomenculator, vel calculator fit, vel ( 1.
ihiftrio, vel alterius voluptatis artifex. $. 6. Si liberi patro- 145j
ni ex inaequalibus partibus effent inflituti, vtrum pro parte 7
dimidia, an pro hereditariis habeant operarum actionem 2 Et
puto verius, liberos pro aequalibus ** habituros aCtionem.
$. 7. Paruiautem refert, in poteftate fuerintriberi, an vero . *Lnab
emancipati. . $. 8. Sed fi in adoptionem datum, heredem - :
fcripferit patronus, magis eft, vt operae ei debeantur, $. g.

E '/'oa rícéess,

. Nec patronae liberi fummouentur ab operarum petitione. -

. VIII. PowPonrvslibro |VIII, ad Sabinum. Sx quane 3 XH.,

.do duobus patronis iurauerit libertus operas fe daturum,

Labeoni placet, et deberi, et peti poffe partem operae: cum
femper praeterita opera, quae iam dari non poffit, petatur:
quod contiyfgit, fi vel ipfis patronis iuretur, vel promittatur,
vel communi eorum feruo: vel cómplures *^ heredes vni pa-
trono exiftant. $. r. Pro liberto iurante fiddiubere quem- |^(.
uis poffe placet, — u - | :
IX. VrPrawvs libro XXXIV. ad Sabinum. O»z-
RAE in rerum natura non funt. -$.—E. Sed officiales quidem
futurae nec guiquam alii deberi poffunt, quam patrono, cum
proprietas eàrum et in edentis perfona, et in eius, cui edun- ,
tur, jconftitit, *? Fabriles autem aliaeue eius generis fünt, vt ; ; f*on;.zyf"f :
a quocumque cuicumque folui poffint. Sane enim, fi in ar- E
tificio fint, iubente patrono et alii edi poffunt.
jf X./PoumPoNivslibro XV.ad Sabinum. SEnvvs pa- ; :
troni a liberto male ita ftipulatur, OPERAS/MIHIDARE //2 "«e.
SPONDES?]taque patrono dari ftipulandum eft. .$. z. Liber-
tus operarum nomine ita iurando, PATRONO AvT Lvcro
TiTr1o, foluere Lucio Titio non poteft, vt a patrono liberetur. | *s
XL IvrÉiANvs libro[XXIL Digeftorum, Nzrmir D TA $. ,
autem intereít, extraneus fit Lucius Titius , an filius. EL
XII. PouroNivslibro XV. ad Sabinum. — QvrA
aliae operaeerunt, quae Lucio Titio dantur. -Se& fi liberta-

.tis cauía pecuniam promittat libertus egenti 1* patrono, aut

7*5 Titio, omnimodo adiectio Titii valet.- |
XIIL VrPrAwvs libo XXXVIIIIjad Edi&um. Sr
quis hac lege emptus fit, vt manumittatur, et ex Conftitutio-
ne Diui Marci perueneritad libertatem : operae ei impofitae
nullum effe&tum . habebunt. :

Ed

$. I. Sed nec J5 cui boria ad- L ^s

| dicta funt ex Conftitutione Diui Marci libertatum conferuan-

dire-

Ctas,

1 Hal ( qui de cetero hanc infcriptionem habet integram ) acionibas.
GEB. .2 Ap.Hal rem iflam, abíunt. GEB. . 3 Kal inferit: modmm. GEBR,.
4 Hal et Vulg, opera. BR. — 5 Vulg. Hoc. BR. 6 Vulg. pertinet. B R.
7 Wulg. inferit: extrauesm. BR. 8.Hal, et Vulg. iureiwrando. BR/ — 9
Hal. et Vulg. f£ubentius Celfus, Sed et: Iuuentius,fÍcribendum erat. B R,

darum caufa, poterit operas petere, neque ab his, qui

IO
Taur proVe. GEB. — 'Ik Hal. et Vulg. inferunt: partiéus. BR. I2 Llial.
cuim plures. — 13 Gothofr. in nota; A. confiftat. ita Hal. GEB. — 14 Go-
thofr. ia nota: agenti. Hg GEE. — 15 Hal inferit: Lucio.BR. . 16 Hal.
| 2 inferit:

2

[]
/ i
/
;

d

í

E '74*"7"33 44, SgRTYS, Qqui poft indictionem operarum valétudine impe- -

$— ^. 2 74 éon;

X /l[.,.

4. €t,,

"aus, XVL 2&11.3.5 libro XL. ad Edictum.

füitutum vel propofitum vitae minuitur ?*.

730 DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. L —— E

&as, neque ab his, qui fideicommiffarias acceperunt: quam-
uis fideicommiffarias libertates ** qui acceperunt, ipfius li-
berti efficiantur, non enim fic fiunt liberti, vt funt proprii,
quos nulla neceffitate cogente manumifimus) $. 2. Iudicium
de operis tunc locum habet, cum operae praeterierint: prae-
terire autem non poffunt, antequam incipiant cedere: et in-
cipiunt, pofteaquam fuerint indictae. -$—3 Etiam fi vxorem
habeat libertus, mnon prohibetür patronus operas exigere.
$. 4. Si impubes fit patronus, voluntate eius non videtur li-
berta nupta: nifi tutoris auctoritas voluntati acceflerit.
Rati quoque 'äivabitio-patrono- obeft in nuptiis libertae. -
XIV. TznExN T1vs CrEMExS libro VllIipd legem
Iuliam et Papiam. PraxwE, cum defierit nupta éffe, ope-
ras peti poffe, omnes 4eee. !* confentiunt. —
XV. VrriANvs libro XXXVIIIL. ad Edictum. Lzr-

ditur, quo minus praeftet operas, non tenetur ;.nec enim pot-
eft videri per eum ftare, quo minus operas praeftet. -Se—E
X94Neque promitti, neq'e folui, néc deberi, nec peti pro
parte poterit opera. Ideo Papinianus fubicit 29 : fi non vna,
fed plures operae fint, et plures heredes exiftant patrono, qui
operas ftipulatus eft: verum eft, obligationem operarum nu-
mero diuidi. Denique Celfus libro düdodecimo fcribit, fi com-
munis libertus patronis duobus operas mille daturum fe iura-
uerit, aut communi eorum feruo promiferit: quingenas ?*
potius deberi, quam fingularum operarum dimidias.
: Ervs arti-
ficii, quod poft manumiffionem didicerit ?? libertus, operas
debebit praeftare: fi haet& ?? (iit, «aae quandoque ?* hone-
íte et fine periculo vitae praeftantur, nec femper hae, quae
manumiffionis tempore praeftari debuerunt ^?: fed fi turpes
operas poftea exercere coeperit, praeftare debebit eas, quas
manumiffionis tempore praeftabat. $. r. Tales patrono ope-
rae dantüur, quales ex aetate, dignitate, x(ahgt.udme, ngcefiï-
tate, propofito, ceterisque eius42? generis, in vtraque per-
fona aeftimari debent. | |
| XVII. InEw libro fingülari de iure patronatus. Nxc
audiendus eft patronus, fiipofcit operas, quas vel aetasjre-
cufat ^7, velinfirmitas corporis non patiatur, vel quibus 1n-

XVIIL Ibxx libro XL. ad Editum. Svo vi&ujve-
ftitugue operas praeftare debere libertum, Sabinus ad Edictum
Praetoris Vrbani libro quitito fcribit. — Quod fi alere fe non
poffit, praeftanda ei a patrono ?? alimenta.

XIX. Gaivs libro ;XIV. ad Edictum prouinciale. 1

A v T certe ita exigendae fünt ab eo operae, vt his quoque
diebus, quibus operas edat, fatis tempus ?? ad quaeftum fa-
ciendum, vnde ali poffit, habeat. L u
XX. Pavrvslibro XL. adEdictum. Qvonp nifi fiat,
Praetorem ipfam patrono denegaturum operarum praeftatio-
nem: idque eft verum, quia vnusquisque, quod fpopondit,
fuo impendio dare debet, quamdiu id, quod debet, in rerum
natura eft. $. 1. Ex Prouincia libertum Romam venire de-
bere ad reddendas operas, Proculus ait: fed qui dies interea

cefferint, dum Romam venfit, patrono perire: dummodo pa- ,

tronus, tamquam Yir bonus, j;et;?* diligens paterfamilias Ro-
mae moraretur ??, vel ijí Prouinciam proficifcatur: ceterum

inferit: i5. GE .
fideicommiffas qui acceperumt , ipfius etc. GEB, — 18 Ap. Hal. et Vulg. fere,
abeft. BR.. — 19 Hal. et Vulg. praefigunt: Et, forte ex fine vocis proxime
antecedentis enatum. BR. — 20 'Taur. fublcit. GEn. — 21 Hal. et Vulg. quin-
quagenas. BR. — 22, Hal. didicerat. GEB. — 23 Omnes Ícripti et editi: bae.
BR. Etiam Hal. Scripti Barb. Otob. Bynkersh. Gx &. 24 Hal. quando-
cunque. GEB. 25 Hal. debuerimt. BR. 2 Hal. et Vulg. eiusdem. n R.
2/] Hal. recsfet. GE E. 28 Hal minaatur. BR. — 29 Hl inferit: effe.

$. 5.

liberto relinquantur. ' e offf

17 Hal. qui fideicommiffas libertates. acceperumt. quamnis |

G E B. 33 Hal. IABOLENV'S. GER.

fi vagari per orbem terrarum velit, non effe iniungendam ne«
ceffitatem liberto, vbique eum fequi. "p . occassro, .-
XXI.IavorExvs?? librojVI. exCaffio, OprxnaAEx
enim 2á Joco edi debent, vbi patronus moratur, fümptu fci-
licet, et vectura patroni. !
XXIL Garivs libro XIV. ad Edifctum prouinciale.
Cv patronus operas ftipulatus fit ?^, tunc fcilicet commit-
titur ftipulatio, cum popofcerit , nec libertus praeftiterit, nec
intereft, adiecta fint haec verba, cvw roroscxno, an
non fint adiecta: aliud enim eft de operis, aliud de ceteris
rebus: cum enim operarum editio nihil aliud fit, quam offi-
cii praeftatio , abfurdum eft credere, alio die deberi officium,
quam quo is vellet ?^, cui praeftandum eft. $. . Cum li-
bertus promiferit patrono operas fe daturum, neque adiece-
rit, liberisque eius: conftat, liberis eius ita demum deberi,
fi patri heredes extiterint. KHeredes tamen ?* extitiffe libe-
ros parenti ita demum prodeffe ad operarum petitionem, Iu-
liano placet, fi non per alium heredes extiterunt 53.. Itaque
fi quis exheredato emancipato filio, feruum eius heredem in-
fütuerit, et per eum feruum heres extiterit filius: repelli
eum ab operarum petitione debere, perinde ac repelleretur
patronus, qui operas non impofuiffet, vel quas impofuit, re-
uendidiffet. $.—2: In omnibus operigbj'färaecipue obteruandum
eft, vt temporis fpatia, quae ad curam corporis neceflaria funt,

XXIll. IvrrAmvs 3?libro XXILDigéftorum, H

operae, quas libertus promï ; *?, multum diftant a fabrili-

bus vel pictoriis operis: denique Ífi libertus faber aut pictor

fuerit, quamdiu id artificium exercebit, has operas patrono

:praeftare cogitur: quare ficut fabriles operas quis poteft fibi
aut Titio ftipulari, ita patronus a liberto operas fibi a

Sem-f
pronio recte ftipulatur: et libertus obligatione foluetuür, fi ta-
les operas extraneo dederit, quales patrono praeftandó; libe-
f;(retur. S$—r. Si patroni plures confulto in diuerfas regio-

nes difcefferint, et liberto fimul operas indixerint, poteft di-
ci diem operarum cedere, fed libertum non obligari: quia

non per eum , fed per patronos ftaret **, quo minus operae
dentur. — Sicut accidit, cum aegrotanti liberto operae indi-
cuntur. j
fua quisque moretur: confentire debefit in operis ab eo acci-
piendis: durum alioquin eft, eum qui fe liberare poteft de-
cem diebus operando, fimul operis indictis, fi in accipiendis
non confentignt , compelli ad praeftandam alteri quifíque ope-
rarum g2eftimationem. JA.
XXIV. IpnEm libro €£II. Digefterum. QvorriewNs
certa ^^ fpecies operarum in ftipulationegi deducitur, veluti
piCtoriae, ?? fabriles: peti quider non poffunt, nifi praeter-
itae, quia etfi non verbis, at re ipfa ineft obligationi tractus
temporis: ficuti, cum Ephefi dari ftipulemur, dies contine-

tur. Et ideo inutilis eft haec ftipulatio, oPERAS TvAS

PICTORIAS CENTVM HODIE DARE SPONDES? Ce-
dunt tamen operae ex die interpofitae füipulationis, fed ope-
rae, quas patronus a liberto poftulat, confeftim nonjcedunt:
quia id agi ** inter eos videtur, ne ante cederent, quam in-
dictae fuitfent: fcilicet quia ex commodo patroni libertus ope-
ras edere debet: quod in fabro vel pictore dici non con-

uenit. oO

GER. 30 Hal. et Vulg. temporis. BR 31 Gothofr. in nota: Zl. vt.
'Taur. in margine: ac et hoc modo etiam Hal, GE s. — 232 Hal. moretur.
34 Hal. et Vulg. inferunt: eo.
Idem inueni in Barb. et ita fuppletum in Otob. pR. — Et ita quoque eft in Dvn-
kersh. GEB. — 35 Hal.fipulatus efl. — 36 Hal. volet. GEB. — 57 Hal. autem,
loco: tamen. GEB. — 38 Hal. exfliterint. — 39 Flor. primum erat fcriptum:
IAVOLENVS. BR. 40 Hal promittit. 41 Hal.flet. GEB. — 42, Hal. et
Vulg. certae , et paulo poft: deducuntur.8R. — 43 Hal.inferit: et.— 44 Hal.

Quod fi diuerfarum ciuitatium patroni fint, et in -

p
etcet,
elüs;
Ut a

Sü
|ta

Tanur
fetit
Üm,
f
etllet

T ib iür
hon ali
iroitrat
fituent
LO
Mi betm.
^. tüptis
st
R1Sh
, Quo te
d promi

*

ac?w, 6
Vily i
Qj ..
Std lab
Gothof
um

DIGESTORVM LIB. XXXVIIIL. TIT. L - | 231
i '. XXV I DE M.llïbro*äaXV. Dig;e&o.rum.ï PATRONVS, | onerandae libertatis caufa pecuniam patrono repromiferit, non
" jul operas liberti fui locat, non ftatim intellegendus eft mer- | tenetur: vel patronus, fi pecuniam exegerit, bonorum poffef-
7 Cedem ab eo capere, fed.hoc ex genere operarum, ex perfq—f fionem contra tabulas éeius non poteft petere. : VESSEIE
| fciE ma patroni, atque liberti colligx. debet. $—& Nam ü quis - ; XXXIH:. IA g(.)LEl.NTVS 9* ]ibro Ij ex Caffio. Im- ^X* (l,,
' . pantomimum vel archimimum libertum habeat, et eius ^? | PoNx operae ita, vt ipfe libertus fe alat, non poffunt. | '

xmediocris patrimonii fit, vt non aliter operis eius vti poffit,

XXXIV. PouPouzvs libro XXXII. ad Quintum Mu-

ïlal.e' quam ** locauerit eas: exigere magis operas, quam merce- | cium. IxTERDvw et deminutionem, et augmentum, et
li. dem capere exiftimandus eft. -$—e» Item plerumque medici | mutationem recipere obligationes operarum fÍíciendum eft.
j . feruos eiusdem artis libertos perducunt, quorum operis per- | Nam dum Janguet libertus, patrono opérae, quae iam cede-
)u " petuo vti non aliter poffunt, quam vt eas locent. — Ea etin | re coeperjat , pereunä— Sed fi libertà, quae operas promi-
"ts . ceteris artificibus dici poflunt. $—2. Sed qui operis liberti | fit; ad eam dignitatem perueniat, vt inconueniens 9* fit prae-
D. füi vti poteft, et locando pretium eirum confequi mallet ^7, | ftare patrono operas: ipfo iure làe intercilent, |2erc^t.
n is exiftimandus eft mercedem ex operis liberti füi capere. | - XXXV. PavzLvs libro Il ad legem Iuliam et Papiam.
L .S. 4. Nonnumquam autem, ipfis libertis poftulantibus, pa- | Lz8ER TA maior quinquaginta arinis operas praeftare patro-
lt . troni operas locant: quo facto, pretium magis operarum, | no non cogitur. m "XN u us OUY |
d | quam mercedem capere exiftimandi funt. : ( « e6erazn, sz ^ KXXVI. VrsrANvs librto XI. ad legem luliam et-
* Ub. XXVI. AuEENvs VARvs Mibro VII, Digettorum. | Papiam. LAnxo ait, libertatis caufa focietatem inter liber-
m ^ valyonay, M EDICVS dibertus;^? , quod putaret, fi liberti fui 4? me- | tum et patronum factam , ipfo iure nihil valere, palam effe,-
"B . |(^ , . dicinam non facerent, multo plures imperantes ?? fibi habi- XXXVIL Pavrvslibro II. ad legem fuliam et Pa-
m turum, poftulabat, vt fequerentur ff, neque opus facerent: | piam. Q vr LIBERTINjS DVOS PLVRESYE A SE GE-

tl /)): ;ij, idius eft, nec ne? jRefpondit ,. ius effe: dummodo liberafs | NyOs, NATASVE XN SVA POTESTATE HABEB YT,
p

lerehr egeoperas ab eis ** exigeret, hoc eft, vt adquiefcere eos me- | PRAETER EVM, QVI ARTEM LVÍDICRAM FECERIT : ; bvctam.,
ül, t a ridiano tempore, et valétudinis, et honeftatis fuae rationem | QvziVE OPERAS SYVAS, VT CVM BESTIIS 95 pyGNA-
um habere fineret. $. r. Item rogaui, fi Sas operasliberfi dare | R&T, LOcAVE RIT: NE QVIS EORVM OPERAS, DO«
a i, Zr tollent 53, quanti oporteret aefï:i-mai*i,? LREfPde/IQ, qua—ntum NI,MVNERIS, ALIVDYE QVICQVAM LIBERTATIS
| £ ex illorum operis fructus, non'quantum ex incommodo dan- | CAVSA PATRONO,PATROXAE,LIBERISVE EORV My
TBe do illis, fi prohiberet eos medicinàm facere, commodi pa- | DE Qv 1IBvs 1VRAVERIT VEL PROMISERI T,; OBLI«
fibni- tronus confecut/ffus effey. z m dOMDEC iv '| SGATVSVE ERIT, DARE, FACERE] PRAESTARE Dks | Z( £,
T ^. XXVII. IvrraNVvs libro -e« Minicio. Srlibertus | B&ro 5?: cmst NON EODEM TEMPORE DYOS/? IN
p " &rtem pantominji exerceat, verum eft, debere eum non fo- | POTES'TAT E HABVERIT, " VEL VNVM QVINQVEN- v E
"m lum ipfi patrono; fed etiam amicorum ludis gratuitam operam | NEM, LLIBERA BiTVE OPERARYM OBLIGATIONE.4fMLjer L eral
T praebere ?^: ficut eum quoque hbe:rtum , qui mediqmam. ex- | & -Amxiïï antea hber-f ad eas operas, quae poftea impo- J^R
h E ercet, verum eft, voluntate patroni curaturüm gratis amicos | nuntur, 1')11'021?11:z vt Iulianus ait. $— Sed et fi vno amif- ;
T eius : neque enin oportet patronum, vt operis liberti fui vta- f(? obhget fe $, deinde .al'ter. nafcatür: multo magis Pomponius
Jreg-:o. tur, aut ludos femper facere, aut aegrotare. ait amüïum huic iungi , vtiliberetur. $. 3. Nihil. autem in-
reïïdä- XXVHUl. Pavrvs.ibro .üngularx- de Iure patronatus. | tereft, vtrum ipfi promittat patrono, an eis, .qui in z
g 51 duorum pluriumue communis liberta, vnius patroni vo- | poteftate eius;fint; ?. — $. 4. Sed fi creditori fuo libertum ( /za7,-
"Qæe luntate nupferit: alteri patrono ius operarum manet. - patronus delegauerit, non poteft idém dici: folutionis enim — "
:OT

Puts XXIX. VLP1ANVS libroäXIV. ad Edictum, Srope- | vicem continet haec delegatio. Poteft;tamer/ dici, fi inid, ; 24.

mm?' rarum iudicio aCtum fuerit cum liberto, et patronus decef- quod patrono promifit, alii poftea delegatus fit, poffe eum
, «l . ferit: conuenit translationem heredi extraneo non eífe dan- | liberari ex hac lege: nam verum eft, patrono eum expromi-' -
yeu dam, filio autem, etfi heres non extat 55, etíi 5* lis conte- | fiffe, quamuis patrono nunc non debeat: quod fi ab initio de-
D ftata ** non fueràt ^*, tamen omnimodo/ competit 5?, nifi | legante patrono libertus promiferit ,/noniliberari eum. -& g. , L 7nieme
ä;;gzeaa:s exheredatus fit; : : L110,, i Non folum futurarum , fed etiam praeteritarum operarum li- |
u ; XXX[S;JELSVS libro ZH Digeftorum. Sr libertus | beratiofit **. $. 6. [ulianus *?: etiam fi iam petitae funt.
j 4, itaiurauerit, dare fe quojj?^? operas ** patronus arbitratus fit: | operae,. liberis füblatis abfolutionem faciendam: fed- fi iam
m | mon aliter ratüim fore 9? arbitrium patroni, quam fi aequum | operarum nomine condemnatus eft, non poteft liberari, quo- .
b arbitratus fit. Et fere ea mens eft perfonam arbitrio 93 füb- | niam iam pecuniam debere coepit *9. $. 7. Poftumus libera 4 e«.
yut ftituentium, vt, quia fperent eum'recte arbitraturum 9*, id | ti heredes patris fui non liberat , quod ** proficifci liberatio
At uraï*/bfv faciant: non quia vel immodice obligari;velinó. Se-t. Inli- | a liberto debet, nec quisquam poft mortem liberari intellegi -
t "wosrvtt,, bertam, quae voluntate patroni nupfit, praeteritarum ante | poteft, ex lege autem nati- liberi profqnt. G. B. Etian.x fi in
gT5 £. muptias operarum. actio datur.. L ' perfona liberti collata liberatio eft: fideiuffores quoqué liberas . . ,
; U d AXXI. MopEsTINvs libro T. Regülarum. O»x- | buntur ex fentezm &leg*'isl.. Quoö.yfi' libértus expromifforem. —— 7-
[di &1snonimpofitis manumiffus, etiam fi ex fua voluntate ali- | dederit, nihil tioc càput &i proderit. — . VM o
g quo tempore praeftiterit , tgggp.e[ætagd praeftandas, quas non |. J"" XXXVIIT Cj W"ISTR**R TVS llþro IIT. E-dl&; monito-
quni J& promifit, non poteft. .. Hv"peeone| — 7- | .|rii. Hià& demum impofitae operae intelleguntur, quaefi-
:srzusOpe- | s XXXII, Inkw libro: VI. PandeCtarum, *Re-95, qui.| ne turpitudine praeftari poffunt, et fine periculo vitaer nec
"non " x | 3 | | : enim
MM athün. GEB. — 45 Gothofr in nota; is; Hal, Ita etiam Vulg, nm. — 46 | Hal.eff, loCo: fore. GEz. —— 63 Senfus videtur poftulare: aybitvi. Van de:
| Vulg, inferit: fi, E R. 47 Hal. malit. GE B. 48 Confer Bynkersh, I1J. | N/ater III. Obf. 1z. GER. .. 64 Hal. eam vecte mbitraturam. GEB..— 65
Qbf. 7. &&. Et Van de Water IL. Obf. 4. GER. 49 In Barb. fui, abeft. | Ap. Hal. et Vulg. /5; abeft.BR. — 66 Hal. IABOLENVS, GER. 67 Erat
FTL Sed habent Otob. et Mapl. GER. 50 Hal. znplovantes fe babiturum. 51 olim.Flor. ciuconuenuienus. : Forte qnod effet: ez4z'7ïcouuxem'em. BR. 68 iTagr;
Fh g Gothofr. in nota: liberas operas. Elal. Eandem lectionem Taur, habet in margi- »ESTIIS. 69 Hal. i Vulg. debet. BRU "o Hal et Vulg. duos, BR« .. "7
.fw,-,,ga[;ea- ne. GER. — 52 Hal ab bis. — $3 Hal. wolint. — $4 Taur. praeV'ere. GE B. | Hal. praefigit : fed. GER. 72 .Hal.- et Vulg..promutant. B R. 73 Hal
,mBW ! 55. Hal. exzfíat. GEB. . — 56 Hal. et, loco: etfi. GE z. 57 Yaur. conte- | et Vulg. jhfzt. BR. 74 Hal.,lzbemtza?zem fievri. GEBR. 75 H-a--l. et V.ul-g. ,
:fï',j;;.;urem. iTA GEB. ..58 Hal et Vulg. f;uerit. BR. — 59 Hal. competere/ GE B. | adduat: a. BR 16. Vulg. coepevit. BR. 71 Ml quouiam. GEB.
;(-if'l-ï;lgïum: X 60 Taur 450D. GEE. — 61 al tot eperas, 4Uot patrougs. GE E. 62]. PPP pP | 78

732
enim, fi meretrix manumiffa fuerit, easdem operas patrono
praeftare debet, quamuis adhuc corpore quaeftum faciat: nec

- harenarius manumiffüs tales operas: quia iftae fine periculo

L gue64749,
1j

vitae praeftari non poffunt. $. r. Si tamen libertus ärt;fïcmm
exerceat, eius quoque operas patrono pf'äe&'e.lre.debebm , etft
poft manumiffionem id didicerit: quod fi artificium exercere
deflerit, tales operas edere debebit, quae non contra digni-
tatem eius fueririt: veluti vt cum patrono moreétur, peregre
proficifcatur, negotium eius exerceat. — — ^ . : .
— XXXIX. PAvrvslibro MH. ad Plautium. . Sr ita fti-
pulatio * a * patrono faCtà fit, S1 . DECEM DIERVM OPE-
RASNON DEDERIS, VIGINTI ,"ämm OS DARE SPON-
pnES? videndum eít, an nec viginti.aCtio danda fit, quafi
onerandae libertatis gratia promiili fint; nec operarum, quae

promiffae non/fint: an vero operae dumtaxat promiffae fingi

debeant, ne patronus omnimodo excludatur? et hoc Praetor
quoque fentit, operas dumtaxat promiflas. . I. Sequens
illa quaeftio eft, an libertus-impetrarevd.'ebeqt,' ne'.ümlmioms*fum..
mae, quam viginti condemnetur? ,,qua,..wdetur "fls i(quodam*
modo patronus tanti operas aeftimafíe, ideoque -æ.-pk" non
debéfet ?? egredi 5* taxationem vi&inti. Sed iniquum. eft,
nec oportet liberto hoc indulgere: quia non debet ex parte
oblicationem comprobare, ex parte tamquam de iniqua querl.
. . XL. PAPriNIiANVS libro XX. Quaeftionum. | 51 bo-
na patroni venienljnt *^, operarum.,. quae poft venditionem
praeterierint, actio patrono dabitur, et-fi alere fe poflit, an-
te venditionem praeteritarum non dabitur: quoniam ex ante
gefto agit.. qe- A UE MRl

quioperarum obligatione dimiflus eft, atque ita liberam tefta-

menti factionem adfecutus eft, nihilo minus obfequiej? vere- |

cundiae tenetur. .Alimentorum diderfa cáufa éft: cum ino-
pia patroni per inuidiam libertum conuenit. .. ^. dH
XLIL Ipngw libro IX.. Refponforum. CEeRDONEM
SERVVM MEVM MANVMITTI VOLO, ITA VT OPE-
RAS HEREDI PROMITTAT: non cogitur manumiffus ?^
promittere, fed et fi promiferit, in eum actio non dabitur:
nam iuri publico derogare non potuit, qui fideicommiffariam
libertatem dedit. . . -- "sss : : :
| XLIII. IneMw

libro;XIX, Refponforum. O»rrmnis ob-

" ligatus, militiae nomen non fine iniuria patroni dabit.

* exJat.
EX p EU adiarid

XLIV. 5cAEgvo LA libro IV. Quaeftionum. - -Si dis

Ibertus mofam ii operis fecerit, fideiuffor tenetur: mora fi-

^ Qädeiüübris,nullak&.:.au in homine ?5 debito fideiuffor etiam -
Lex fua

mora in obligatione retinetur. . . .
XLV. IpEw libro II. Refponforutm.

—XLL IpEw libro. V. -.Rä'fp'ohfdrüm'q, — LrskRTYS :

J LxseRTVvs.

4

negotiatoris veftiarii an eandem negotiationem in eadem ciuita- -

te etjeodem loco inuito patrono exercere poffit ? jRefpondit 95,
nihil proponi, cur non poffit, fi nullam laefionem ex hoc fen-
CL DAb DBDSe C eiconm t tl as |
