peculiaribus effe debeat, Nam et eum, qui mandatg ^* do-j:io.
mini defenfionem ferui fufcepit, omne, quod bona fide prae-^" **
ftiterit, feruaturum, quamuis peculium poftea interciderit.
Haec ** ita, fi neutrius culpa interuenerit. Etenim domi-
num, cum quo de peculio agitur, fi paratus fit "? rebus pe-
culiaribus: petitori cedere, ex caufa audiendum putauit: fcili-
cet, jjiï)[une *^ dolo malo et fruftratione iid faciat.; let, seiàel-. L 45 lu
6 X PAVLVäïibe»XX-Hïä*a&"Eäi&æm. ITEkWw quam«*ï**f&fïä*g
uis legis Aquiliae aCtio in heredem non competat 75, tamen 7fv
hoc iudicio heres focii praeftét, fi quid defunétus in re com-- j
muni admilit : quo nominelegis Aquiliae actio nafcitur. $. r.
Si vfus tantüm nofter fit, qui neque venire, neque locari./f:7,
poteft *?, quemadmodum diuifio poteft ** fieri in communi :
diuidundo iudicio,videamus.. Sed Praetor interueniet, eti, io/,,-e;ü),

vt, fiiudex .alteri vfum adiudicauerit,non 744 u

n tät,n.ï,gm:

j Tuarten :
æiu/uerIf GrArvs libro ï/jl, ad Edictum prouinciale. Iw

SvMMA admonendi fumus: quod fi poft interitum rei com-
munis is, cui aliquid ex communione praeffari oportet, eo no- ;
mine agere velit, communi diuidundo Jiudicium vtile daturjz £: ebjoe o

veluti/fi aCtor impenfas aliquas in rem commünem fecit 9*:-
jeft : | fiue

56 Hal.. hic. et in fequentibus recwperare. GER. 57 Vulg. tradidevis. B.
58 Hal. et Vulg. alteraque. R. 59 Vid. Duker. ad Opufc. de . Latin. Vet.
ICt. p. 373. n. 11. BR.. 60 Hal. et, loco etiam. GEB. . 6t Hal. ignorat ef. -
GE B. 62 Hal. feruabuntur. GER. . 63 Hal. diminzit, GE R. 64 Hab , .
et Vulg. addunt focus. E quinque MSS. non nifi Treuif, hoc fupplementum/ þw()
habet recengius additum. — Hal. habet praeffitit. B &. Reliqua MSS. Birb. Otob. "
S. Cruc. Byhkersh: G z. 65 Hal. Sed et pofiquam. Etiam Bafil. E& 32 xaj.

BR. . 66 Vulg. ell. B. 67 Haleff. GEB. . 68. Hal retuperaudam.
GEB. — 69Vulg. vt, loco fi. BR. — 70 Hal. in margine: alias, mentrius. G E B.

71 Vulg. mandato. B R. 72 Vulg. Hoc. BR. 73 Hal. inferit 4, GEB.
74 Hal nem, loco fine. GEB. — 75 Hal. competit, et mox praeflat. GES. — 76
Hal. debeat. GEB. /. 77 Hal poffit. GER. 78 Taur. emendaVit. GE.B.
79 Mal 2gwia. GEB. 80 Hal camendum efl. GEB. — 81 Hal.fecerit. GEB.
$2.

[Eheu IU NSuc . Üb DMK

r d

^b
[ Íí iM

i

[l«

MSM j* M

li

" q.'a','i 4

- —28—— ——

"a

J -:IW "
1

v

-——
*

A

DIGESTORVM LIB. X . TIT. IIL 197

E)c.a]? 5 j
fiue focius eius [folus|*^ aliquid ex ea re lucratus-eft, velut
operas ferui mercedesue, hoc iudicio eorum omnium ratio
habetur. .« U olb X Y 4

f
XIL. VnPrAwvs libroiLXXB ad Edictum. Sx xx-

KeOxui-mD ES communes fint, aut paries communis, et eum reficere,

()

P

vel demolire ??, vel in eum immittere ?* quid opus fit, com-
muni diuidundo iudicio erit agendum, aut interdiCcto vti pos-
fidetis experimur. : |
XIlL Inxw libroJ/JXXV. ad,Edi&um. *Iw rvpr-

crvM communi diuidundo omnes res veniunt: nifi fi quid
fuerit ex communi confenfü exceptum nominatim, ine |veniat.

L XIV. Pavrvsiibro-IL ad-Pleutium. IN Hoc iu-

dicium hoc 9? venit, quod communi nomine actum eft, aut
agi debuit ab eo, qui fcit fe focium habere. $. r. Impendia

:'*g,.'*' L)HL; 1 .' * * P
t /"*4utem, quae, dum proprium meum fundum exiftimo, feci,

quae fcilicet, fi vindicaretur fundi pars, per exceptionem do-
D 95 retinere poffem, an etiam, fi communi diuidundo iudi-
cio mecum agetur *7?, aequitate ipfius iudicii retinere polfim,

ffiicnif feonfiderandum left. Quod quidem magis puto: quia bonde

fidei iudiciumJeft communi diuidundo: jfed hoc ita, fi mecum
agatur]$9. Ceterum, fi alienauero partem meam, non.erit
ynde retinere poffim. |Sed is, qui a me emerit ??, an reti-

nere polfit, videndum eít: nam et ?? fi vindicaretur ab eo

" * . , * w . m x .
pars, impendiorum nomine, quae ego feciffem , iita Vt ego»
poteratiretentionem facere: et verius eft, vt et in hac fpecie
expenfae retineantur. Quae cum ita fint, rectiffime dicitur,

rzex€, b.etiam impendiorum nomine vtile iudicium dari debere mihi

L lwev^jcommunis: hoc enim ,afu, vbi quafi in rem. meam. impendoA

in focipngg Je&giam ?I5 manentereicommunione. Diuerfum eft
" ^ T 1 VOÀSM . L r
enim, gg;mquaü in rem meam inpendo ? *5,[quae fit aliena, aut

;
»

* Lþ | r; ; . . - * * * ;
PXlX tantum retentionem (habeo: quia neminem mihi obligare vo-

*

dui. At cum put8rem Titii e&e, quae fit Maeuii, aut effejmi-
L ^ * L * LÀ $* i : e
hi communem cum alio, quam eft, id ago, vt alium mihi obli-
gem: et ficut negotiorum geftorum actio datur aduerfus eum,

|rzoxsfé, cuius negotia curaui, cum putarem alterius (&0?7 lffe, ita et

| Z

/

LL , reà

$
s'LC*,d'e(/ Óm :

——

UE ET

in propolito. lIgitur et fi afalienauero praedium, quia in ea
caufa fuit ??, vt mihi aCtiojdàri!deberet, danda mihi erit, vt
Tulianus quoque fcribit, negotiorum geftorum actio. $. 2. Si
conueniat,ne omnino diuifio fiat, huiusmodi paCtum nullas
vires habere, manifefüiffimum eft. Sin ?* autem intra cer-
tum tempus, quod ?* etiam ipfius rei qualitati prodeft, valet.
$. 3. Si inter focios conueniflet, ne intra certum tempus fo-
cietas diuideretur, ngï tvenderelliceat ei, qui tali conuentio-
ne tenetur ?9, non eft dubium: quare emptor quoque com-
muni diuidundo agendo, eadem exceptione fummouebitur, qua
a 6tor eius fummoueretur. $. 4. Si pacifcatur focius, ne
partem fuam petat, effectu tollitur focie?as. "t
XV. Ipxw llibre V.ad-Plautium- Sr socrvs;jferui

communis nomine conuentus, et condemnatus fit, aget com- |
inuni diuidundo, et ?* antequam praeftet: nam, jet| fi noxali

82 Vulgo folus, abeft. -& &. $3 Gothofr. in nota Al. demoliri, et ita Hal. et
Vulg. demolii. BR. —Taur. fcribere poterat demolirE, fed noluit, quod .V eteri-
bus ctiam demolive in víu fuerit. | Vide L. 30. pr. infra Loc. coud.. vbi de infu-
ja: dewolierateam. G £9. — 84 Hal.mittere. GEB. — 85 Ap. Hal. boc, abeft. G E B.
86 Vulg.addit mali. BR.. — $7 Hal.agatur. GEB. — 88 Halagetur.GEs. — 89
dlalemit.GXB. — goAp.Hal et,abeft. GEB. — 91a Hal. et, loco etiam. G E B.
91b Yaur. Npendo. GEB. — 92 Vulgo ea, abeft. n&. — 93 Vulg. fuevit. BR.
94 Gothofr. iu nota: Fortaffis cormodius legitur: fin autem vt ne intra certum tem-
pus. Sed haec ledtio, quam Gothofr. per coniecturam proponere videtur, eft
communis, etiam Haloandri, nifi quod hic habeat: Si autem, me. Sed in MSS.
quinque nihil potui reperire, quoda Flor. defle&at. Comprobant tamen commu-

nem Bafil. 72 32 wgós vv spóvov, uÀ Dweaécooq Vipurus — Ettamen fupplemento ab- |

flineri poffe exiftimo, n. . MSS. funt: Barb. Otob. S. Cruc. "Freuif. Bynkersh.
GER. 95 Hal in margine: alias, qwond. GE B. — 96 Hal. temeretur. GER.
.97 Hal etiam. GEBR. .98 Hal. tradatur. GEB. 9o Hal dediderit.
Grze. 1ooHalreddat. GEE. . 1 Hal LABOLENV $. GER. — 2 Hal. &eiio-
A4v, GEE. . 3 Flor.coberet. Hal cobaerent, GE3. — 4 Hal. fitetvenit. GE ».

| interquosiudex eft: et tunceum adiudicare *?g, penes quem; fe€ E E. uu.
dicium communi diuidundo non venire,|Labeo ait: nam aut

. a fundo, diuifüm tamen aut menfura, auttemporibus.| Sed ** - .

neum eft et earinj/arbitrio ** familide4ercifcundae venire: nec i($4.-

. dundo :?, quam familiaesercifcundde iudicium veniát ^?. Igi- i &uicce.

&Halinferit ficst. GEB. — 6 Hal.cogiter. GEB..— 7 Hal. babet. GER. 8

et in eum locin amobis impen[a. BR 1i Halpotefjü; GEB. . 124 Vulg. Nor. h

iudicio cum vno actum fit, ftatim acet cum focio, vt ei pars a
Ktraderetur ??: cantionibus interpofitis, vt, fi non dederit ?9?, («*
reddet *99, ?af. :
XVI. Inew llibro- VL ad Plautium. Cyw socrzx
diuidunt focietatem, de eo, quod füb condicione debefétur,
cautiones interuenire folent, . ;« *m, &». as
XVII. MopnesTIiNvslibroIX. Regularum. | Qva
COHEREDES .habet, fi füundum pignori datum a teftatore fuo,
comparauerit a creditore, non debet a coheredibus iudicio
commuüni diuidundo conueniri. a o
fA., XVIHI. IAfo LENVS *I[BbroTL.-Epiftularum-?. Vr
IFvNDys hereditarius fundo non hereditario feruiat, arbiter
difponere non poteft: quia vltra id, quod in iudicium dedu-
Ctum eft, excedere poteftas 1udicis non poteft. |
XIX. PAvrvs libroVE.adSabinum. Amnom, quae
in confinio nata eft, item lapis, qui per vtrumque fundum ex-
tenditur, quamdiu cohaeret ?ífundo, eïregione cuiusque fi-
nium, vtriusque funt:jnec/in communi diuidundo iudicium ;2 6 ov:c€
veniunt: fed cum aut lapis exemptus, aut arbor erüta, vel fuc-
cifa eft, jcomimünis[pro indiuifo fiet: et veniet * in communi f«l*) ii Lt
diuidundo iudicium: nam quod erat finitis partibus, rurfus
confunditur. Quares4 duabus maffis duorum dominorum l J4./ie«€

conflatis, tota mafía communis. eft, etiam fi aliquid ex prima
fpecie feparatum maneat: ita arbor et lapis feparatus a fundo, /,,.
confundit ius dominii. ^ $. r. De veftibulo communi binarum cex ?. 6
dedium arbiter communi diuidundo inuito vtrolibet dari non.
debet: quia qui de veftibulo liceri cogatur ?, necefífe habe)(t W wl &.
interdum totarum zedium pretium facere 5, fi alias aditum non. 3
habek ?.09$. 22 Si per eundem locum via nobis debeatur, et J* VT o
in|eam J*P| impenfa faCta fit, durius ait Pomponius communi &e Lecune, 220 |
diuidundo vel pro focio agi poffe: quae enim communio iu- ^* *« »»[ ^« a«
ris feparatim intellégi poteft? |fc äiriegoticrum igeftorum agen- Tuf [« Cmcs m
dum. $. 3. Iudex communi diuidundo, item familiae ÁAercis /ec« ^ei5 À
fcundde, . de feruo, qui in fuga eft, iubere debet ** liceri eos;,. dR Lun :

licitatio remanfit: nec erit periculum, ne ex Senatusconfulto ^ A« du Ó
poena legis Ehuiae conmittatur ^?0.., $. 4.|Aquarum iter ibidm-l 2456

*

ipfius fundi eft, etideo in iudiciumnon/venit: aut feparatum

poffunt iura interdum et *^ feparata *? a fundo effe, et d
nec menfura nec temporibus diuifa: veluti cum is, cuius fue- m
runt, plures heredes religuit, Quod cum accidit, confenta- L *u. ; "

videre *? inquit Pomponius, quare minus in communi diui-

tur in ^* huiusmodi fpeciebus etiam in communi diuidundo
iudicio venit, vt praefata iura aut menfura aut temporibus die
uidantur ??, — LXXIlace? Óm . |
.. XX. PowroxrvsüibroiXIlLad-Sabinum. Srrs,
| »- cum

Pretium fatere, eft in iure noftro licitare et emere, vt obferuat Guil. Fornerias-
I. Seleciion. 16. G ER. 9 Hal. babest. GEB. . IO Hal. et n ea. Vulg..

omnes; adiudicareei,penes quem. — Adeftetiam 1llud pronomenin MSS. Sed non :
jinomnibusabinitio. Praeterea in Bynkersh. L. fuppletum ZJl;, loco ez, Ego intclle- X "
&uilludfupplendugn iudico. BR. — Ab initio habent fupplementum Barb. $. Cruc. 5 k i
Otob. addituf)/Eréuif..G EB. — 125 Taur. coNsmittatur.GEB. 13 Vulg. Et,loco 1
Sed.BR. 14 XÀp.Hal et Vulg, et, abeft. B&..— 15 Vtfi feruitutis perfonalis obliga- !
tio pluribus conílituta. Guil. Forner. 17. Selecf. 28. GE B. 16 Ap. Hal. et Vulg,
et, abeft. BR. 17 Vaulg. arbitrium. BR. 18 Vulg. mec videtur, inquit
Pomponius. Hal. zec videre fe, inquit Pomponins et Íane poft ve, facile potuit
fe, excidere. inter feptem MSS. quinque Flor. feruant, Otob habet: Jgitur
nec videre id. quod. Pomponius(argute id quod, pro ?nquit. Treuif. sec diuidere, " f.üw'
inquit, Pomponius. BR. Reliqualfunt: Barb. Vat. L S. Cruc. Bynkersh. GER. [. ZWM, u |
19 Hdl. addit z&dicie. GEB. . 20 Hal. venisnt. GEB. 21 Hal inferit T |
qmnibus, et omiuit (equen etig, 6X« — 2a Newiquam in partes, qualem — .

198

COCGcToo :
, . cum quo fundum communem habes, ad idelictum/?3 non re-
jJi««x€ bfpondit, et ob id motu ?* iudicis villa diruta eft, aüt arbufta
cda. füccifa fuünt, praeftabitur tibi detrimengum iudicio. communi
Ed r eesinre diuidundo. Quidquid enimjculpagggwæg-niffum 25 eft eo iu-
: dicio continetur. j : KW Cün Uf |
XXIL. VrPrANvs.,ibro-XXX. ad-Sabinum. Iv-
DICEM in praediis diuidündis:.?9, quod omnibus vtiliffimum
eft, vel quod malint ?? litigatores,-fe üi ^9 conuenit.

XXIH. PowPowrvslibroXXXIlII 2?adSabinum, Sr

DIxGES TORVM. LIB.

geftorum. D cowMvxr ferno vnus ex fociis quaeftionem
habere, nifi communis negotii caufa, inre non poteft. |
XXVIIT. PAPXNIANVS libroVIL Qugeftionum, S A-
BINVS ^?, in re communi neminem dominorum iure facere
quicquam, inuito altero, poffe. Vnde manifeftum eft, pro-

TIT.

hibendi ius effe: in re enim pari potiorem caufam effe pro-

hibentis confcat.' -Sed etfi in *^. communi prohibenï) focius à
focio, ne quid faciat, poteft, vt tamen fägägm opus tollat, co-
gi non poteft, fi, cum prohibere poterat, lióc praetermifit: et

, / :7('61;& :
[m (æ j

MEO et vicini nomine parietem aedificem, vel repetiturus ab | 1deo per communi diuidundo a&ctionem damnum farciri *5 po- [
eo pro parte impenf: Lxälþonationis,gratia, communis. fiet | terit. Sin autem facienti confenfit, nec pro damno habet
pades; —— ^ ? A. | , Ja5ieun, ^oc^. a&tionem. Quod fi quid abfente focio, ad lxefionem eius fe - ;
—2 XXIIL VrerAmwvsilibro-XXXHfjad Edictam. — Sx | cit, tunc etiam tollere cogitur. [^ "
CONVENERIT inter te et focium tuum, |Vtj alternis. annis XXIX. PAvrvsiibro I. Quaeftionum. Sz ovrs,;
fructum percipereüis, et non, patiatur te focius tui anni fru- | cum exiftimaüerit ^* fundum communem 4ibi . cum Maeuio ")
étum percipere, videndum?vtrum ?? ex conducto fiit] a&tio, effe, quem cum Tigg..gommunem habebat, impendiffet, recte «"
C;]J;f.eo?fwm: an|vere communi diuidundo. Eadem quaeftio eft, etfi focius, | dicitur etiam ,communi 'diuidundo iudicium ei fufficere: hoc p
qui conuenerat, vt alternis [gï;iïæffueretux;, pecus gäïniüä 3*, | enim eft, fi fciam rem communem effe, ignorem autem, cuius m
TO. gtjþemt, vt futuri anni fru&tus, quos focium percipere opor- | focii: neque enim negotia focii gero, fed propriam rem tu- m
7CX ^. tuit, corrumperegtur. Et puto magis communi diuidundo iu- | eor *7: et magis ex re, in quayfí impdnditur, quam ex perfo- j
r Jit- pro:0, dicium, quam ex conducto locum habeére: quae enim locatio | na focii, a€tio nafceitur. .Denique ea a&tione *^? pupillum te-
eft; cum merces non intercefferit? aut certé actionem jificerti | neri dicimus, vt impendia reftituat officio iudicis. Diuerfa , ,
ciuilem reddendam. ^ d d | || caufa eft eiti$j qui putat fe in rem propriam ifhpendere, cum ^« j *c.
XXIV. Ivrrawvsibro-Vllll4Dieeftortum. — Cow- | fit communis: hüfic enim nec- communi diuidundo iudicium ,
MYywzS feruus fi ex re alterius dominorum jadqüifierit, nihilo | competit, nec vtile dandum eft. Ille enim, qui fcit rem effe s
; minus commune id erit: fed is, ex cuius re adquifitum fuerit, | cómmunem, vel alienant? negotia eo animo gerit, vt aliquem
ó».^ Communi diuidundo iudicio eam fummam percipere ?? poteft: | fibi oblivet, et ?? in perfonajlabitur. $. r. Pomponius fcri- — .
Ficoc rl quia fidei bonae COIMA?Hï.f,';VF .Vmil'squvisque pggïggïpuuxn habdii, gfj;, pg('g,i iqdïcegnï poi.'fe a quolibet fociorum : fed etiam fi vnus «v &t '«;w"gm?«
£. quod ex re eius feruus adquifierit. $.—t- Cum agere tecum | ex fociis i erit, recte cum eo communi diuidundo agi. r

t [communi diuidundo vellem, partem tuam Titio tradidifti, mu-

XXX. ScKxvora Lg;bro L-Refponforum. CowMwv-
N r diuidundo iudicio ??^[rectel agi *?, fiue neuter polffideat,

L-lyefe-^ ^—tàndi iudicii caufa: teneris mihi Praetoria actione, 22 quod

| a jarlen^ "77 feciffes, ne tecum]commuüuni diuidundo ageretur. fiue alter fociorum ?* fündum non poflideat. |j 5 u Iu

ï 4 7 "n
f s £Tïm: i/f /w*a: 4) (, non 4001'7/:'01( ^

s

| ho 3735*.'""4[77" XXV. InEgMllibre-XH.-Disefterum. Sx Sr1cXvs XXXL Pavrvs t(libro-XV. 5*Refponforum. ''|B r- 4t-f«
| T communis meus et tuus feruus habuerit Pariphilum vicarium | w A 59 mancipia, quae ex hereditate paterna iuffu Praetoris j
hl 94: teroreo auüreorum |déCem, et/ mecum| aCtum de peculio fuerit, conde- | pupillis minifterii caufa referuata ?* effent, diuifa non vide-
| untovoncéL i^. vf tusque dec&mipraeftitero, quamuis poftea Pamphilus de- | ri; fed omnium comiunia permanfiffe, - m 1
Es cefferit, nihilo minus actionezcommuni diuidundo, vel pro fo- 9. 4 | ETE , Wäï&
o r 955 d guifique wübiliap ** prücftare i(debébis ?5 : quia té hoc : /äz AD EXHIBENDV M. /^« lk
L A e - ,ägre alieno liberaui. Longe magis confequar, ffi^Stichus poft ! VrPrANVvstilbro XXIV. * ad-Edictum. "
E*5X mortem Pafhphili alium vicarium adquiflerat 9. — ^; * HAEC ACTIO ^ perquam neceffaria eft, et vis eius in vfü :
pk XXVL ArLrrFENVS WVa-m-s—7 libro IL-Digeftorum. cotfidiano,eft; et maxime propter vindicationes üindu- 1556 — J
" €ownvuris feruus, cum apud alterum effet, crus fregit in | &ta ? eft. Aehaoc maneto - (XXM. al L ve r M";
., Opere. Quéerebatut, àálter dominus quid cum eo, penes quem | - Il. Pavrvsilbro[XXL ad—Edictum, ExmninkmRE Y
/"v. fuiffet, ageret ? ; Refpondi, fi quidéfij ? culpajillius/tiagisi quam | eft facere in publico poteftatem, vt ei, qui agat ^, experiundi If
"r eodd s cafg[.reg g'om'munis djamniacepiffet P DP arbituum ^? com- | fit. copia. - ficex , x X | gw
us . NI duuidundS D CU a. uU É | JII. VzPrANvsllibroiXXIV. ad-Edictum. Iw nac Mi
a iO C KXXVII. PAvz v suibrodHE.-Ebitom ^2 Alfeni-Di- | aCtione aCtor omnia noffe debet, et dicere ? argumenta rei, |
diuifionem iura riec nátura füa' recipiunt....Charondas z Scbol. ad. L. 22. de | debebit. GEB. . 36 Hal et Vulg. odquifierit. BR.. .. 37 Afterifcos huic vo- |
V. O. BR. ' 253 Gothofr. in nota Al.-diledum. ^Taur. in Adiot. delidum, | ci Parus, voluit apponi Brenkmannus, qnod eadem Flor. poftea adiecta fit..G E B. :
fic in- P, et in vet. in alio vet. edi&bum, forte dele&um. — Priore modo Vulgares. | 38 Gothofr. innota: quid. Nempeipíe Taur. in margine: quid. Vliimae lite- .
Z Item MSS.| quae vidi, octo, . HaT, Flor. expreffit, Ipí cum Taur. et Duareno [ rae.ez; Flor. fubantique funt deletae, — Receperunt 72 gzid omnes, quod cum L
; , f;ntimus; nift quod malimus dile&£um, vti habetur in. L. 4. $. 10. imfr. de Re | dümmi, conftrnerent, vbi tamen quid poteftintelligi. BR. Etiam Hal. quid. GE B. :
](ND th WMN. Tlit. atque ita duarum literarum traiectione locus reftituitur. gR. MSS.funt: 39 Hal. coepiflet. GE B. 40 Hal., arbitrimm. GEB. ,4i Hal. recuperari, |
; ——- .. ||Otob. Vat, I. HI.'S. Cric. Magl. Bynkersh. In Barb. et Treuif. ita fa&um. | GER. . 42 klal émiepuv. GER. 43 Hal. et Vulg. inferunt ozt, fed ille
: ; : Etiam Hal. vt Florentiae delidfum. Forte etiam Taur. dare debebat d ElIcum. poft vOcem: commumi BR. - 44 Vulg. inferit re. BR. 45 Vulg. vefarcirz,
—m- * GEB.T . 24 Gothofr, in nota: Id eft indignatione, vt L. 22. C. de Offi. Re- | &BR. 46 Hal. exifizmaret, Vulg. aeflimaret. |Mto modo eft correctum Flor. j
[ (en ,üor.' prouinc. L.. 14. C. de Teflibus. Etiam Rad. Fornerius 1/1. Rer. Quo- | BR. 47 Bynkersh. mauult : negae enzn propriam vem tueor, fed negocia focis f
* : Ud:'[ Trr tid. 3. COntra Raeuax:dum inotum iudici$ tuetur. GEB. 25 Hal. et Vulg, ad- | geró, Vide V1. Obf. 11. GEB. — 48 Hal. inferit et. GER. 49 Hal. et TMM
| J — mifum. At.tamen etiam Bafil. vtuntur verbo: £ wavrà &moAAwuéve, quod eft: [ Vulg. vel alienam, megotia. Wlle autem in margine: alas, vel aliema megocia. Ms
IV- CNNC . M( , perdere, amittere. BR. — 26 Vulg. disidendis. BR. 27 Hal. malunt. GES. | BR. 5O Hal. licet, legerem potius etfi. Porro in poltremis plerique codices u
1 (/ 28 Hal. exfequi. GER. 29 Hal. ljb. XIII. GER. 30 Vulg. videudwm | MSS. lapfi funt, Otob. habebat: zm perfoma dabitur. Barb. etiamnum : z À
COP ? efl, an. B R. 31 Vulg. admifit. Sed Baül, ipg4AAew. BR. 32, Gothofr. | perfonam dabitur. S. Cruc, Treuif. ambo Bynkersh. u perfouam labitur. Sol h
in nota AL. praecipere. Sed Dalil. uóvez àvsà Aufévw. Quinque etiam MSS. | Vat. L et lT. rede[ B. 51 Vulgo Zuuitus. Sed et Baül. ZAzAoc. BR. 32 ,rwf'gy l. d!'
conftanter habent percipere. B m. — Illud praecipere, eft Haloandri. MSS. funt: | Hal. iudicium. GER. 35 Vulg. addit poteflj. BR. . 54 Hal. inferit tantum, ; :
Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh, GER. 33 Vulg. praefigit eo. BR. | omifífo fundum. GEB. 55 Hal. li. V. GER. 56 Taur u4INAÀ. GER. 112
34 Exulant haec slia ex omnibus libris, quos vidi, editis et fcriptis. - Etiam | 47 Hal. fermeta. GEB. —— À
Bafil, zà &. veuísuars. Eftet Flor. v5 milia, vncis inclufüm. B R. ^ Nec habet X Hal. l. XIX. GEB. —2 Bafil 4 mvaacaris) vv moayuáru, dywys, i
þ J | Hal MSS. funt: Barb. OtobïS. Cruc. Trenif. Bynkersh. GER. — 35 Hal, | nm. 3 Hal. introducdia. GES. —— 4 Hal agit. GEB. 4 Bynkersh. im i:ï
: ! P m | W praefat«
l ;

DIGESTORVM LIB. X. TIT. IV.

de qua agitur,. $. T. Quiad exhibendum agit, non vtique do-
minum fe dicit, nec debet oftendere: cum multae fint caufae
ad exhibendum agendi. $. 2. Pr&eterea, in hac actione no-

tandum eft, quod reus contumax per in litem iusiurandum -

petitorid * damhari poffit ei, iudicéquantitatéi taxante. — $. 3.
Eft autem. perfonalis haec aCtio: et ei competit, qui in rem
acturus eft, qualicunique in rem actione: etiam pigneraticia
Seruiana, fiue Mypothecaria, quae creditoribus competuntn*'.
$- 4. Sed [gïäjs vfumfructum petituro competere ad ,exKiben-
[ i. "0fo, dum Pomponius ait. $. 5. Sed et fi fcämg' interliCcturus, rem
£s pHl exffberi deüdeggt, audietur. ., $. 6. Item, 11 optare velim fer-
77* qum, vel quamjaliam rem, jcuius|optio miht relicta eft, ad ex-
Mibendum me agere poffe conftat, vt exKibitis ? poffim vindi-
care. $. 7. Si quis noxali iudicio experiri velit, ad exltiben-
) : dumei aCio eft neceffaria: quid enim, fi dominus quidéifi pa-
L-/»«. ratus fit defendere, aCtor vero deftinare *? non polfit, nifi ex
»aw Gners, oraefentibus, quia aut [feruum non recognofcit, aut(nomenj
'Cá«T, mon tenet?) nonne dequum eft ei familiam exhiberg, yt noxium
f feruum ** adgnofcat? quod ex cauía debet fieri, ad defignan-
f5 dum eum, cuius nomine[noxali quis agit, recenfiffone *^ fer-
uorum facta. $. 8. Si quis extra heredem tabulas teftamenti,
vel codicillos, vel/quid aliud ad teftamentum pertinens exhi-
beri velit, dicendum eft, per hanc aCtionem agendum non efle:
: cum fufficiunt fibi *5 inter&iCcta in hanc rem competentia:
J/7*4.etita Pomponius|*^. $. 9. Sciendum eft. autem, non folum
ï eis, quos diximus, competere ad exJfibendum aéctionem, ve-
E^ rum ei quoque, cuius intereft exhiberi. Iudex igitur fumma-
b A " . - OL . B I5 .f *
il J Aeumtumnotim debebit cognofcere, an eijisi interfit, h.,;gg,. iil 'an7/e1us ires
j q*455: fitjetfic iubere vel exhiberi: vel non, quia nihil J intereft.
; ly-ægägff"gää).fïïfï&. ro. Plus dicit Tulianus, ;eth." vindicationem ggnäaþeam,
L .] f&'ä«:/w interim pofle me agere ad exhibendum, [quia ** ineà intereft
g refjeost al biberi: vtputa, fi rnihi ferius legatus fit, quem Titius q;ätaf—

TM laetm ;2 fot - agam enim ad exhibendum, quia mea intereft exhiberi 4[:9,
l; " vt litius optet, et fiü vindicem: quamuis exllibitum ego opta-
re/non pofüm. . $. 11. Si mecum fuerit aCctum ad exkibendum,
L1L21 —[egp ob hoc, quod conuentus füm ad ex)Yfibendum actione] á5e-
'"äx(:*äjï&f dd exhibéndx mjnon poffum : quamuis videatur intereffe mea
— st oxcft á. Ob hoc, quod teneor ad reftituendum. Sed hoc non fufficit:
| /' alioquinet qui dolo fecit, quo minus poffideret, poterit ad ex-
j Aübendum agere, cum ?? neque vindicaturüs,[neque interdi-
« ii d: ;&gæ&u*ïä fity etfur vel ^* raptor poterit. Quodz'nequaqtäamf ve-

: —— — r 1 P * P L] L M » ll'- L:
ddost rum eft. , Eleganter igitur(d&finit Neratius, iudicem àd exJi-

| La rjb o A s beatiaCtioni ?.2, propter quam exhiberi fibi defideret. $.12.

M à n * I * )
L,-äm .äj*hoPompomus ieiusdem hominis/?? nomine recte plures
| "« ad exhibendum agere poffez forte, fi homo primi fit, fecundi

in eo vfusfructus fit,, tertius pofieffionem fuam contendat,
: quartus pigneratum fibi eum adfirmet. Omnibus igitur ad ex-
Kibendum aétio competit: quia omnium intereft exhiberi ho-
' .^ dmunem "*,. 5. 18. Ibidem fübiungit, iudicem per arbitrium
; Hs
| £. quas poffeffor obicit: et fi qua tam euidens fit, vt facile re-
pellat agentem, debere poflefforem abfolui: fi|^? obfcurior,
"CUT ; reo Jzi:/æ/W

peaefat, ad Obf. Iur. Rom, vult legere: difcere..— Sed huius rei caufa MSS. feptem
, fruftra infpexi, et Bafil, habent Aéyew. BR. Sed et Hal. in margine habet: alias,
f' T Uï di[cere. MSSifunt: Barb. Otob. Vat. HIL S. Cruc. Trdif. Bynkersh. GER.
! ! 6 Hal. petitori. GER. 7 Hal. et Vulg. competit, BR. 8 Flor. hoc et,
| et fequens ait, deinceps fuppleta funt, et quia non videntur omnino neceflaria,
| hoc admonendum credidimus, appofitis afterifcis. BR. lta nempe fecit in fuo
exemplo typis deftinato. GEsB. ^ 9 Hal. exbibitum. GEB.
defignave. Sed et ille in margine: alzas, defiinare. B R. 11 Hal. exbiberi,
vt moxium fuum agno[cat. GEB. .12, Vulg. vecenfione. B R. 13 Ap. Hal,
, fibi, abeft. G E B. 14 Vulg. addit ait. BR. 15 Hal won autem, et am.
! GE B. 16 Hal. et Vulg. inferunt ZlÁus. BR. — v7 Hal etamfi. GEB. — 18
Hal. fj, loco 44i4, et mox znterfit. GER. I9 Ap. Hal. quia men inteveft ex-
biberi, abfunt. GEB. 20 Hal. quauquam, loco Cw. GEB. ^ 21 UHak et.

TJ dictve un. Twtn.

1O Hal. et Vulg.

fidere, aut certe ille eft, qui poífit exhibere. Idem ait, quo- — ^ «)
modo autem poffidet, qui vehendas conduxit? an quia pignus — . pj
tenet ?*? quae fpecies oftendit, etiam eos, qui facultatem ex-
hibendi habent, ad exhibendum teneri. $. z. lulianus autem
ita-35 fcribit, ad exJibendum [a&iene 35 ténerijéum] qui re-
rum vellegatorum feruandorum cauía in poffeffione fit: fed
ietjjeumif qui víüsfructus nomine rem teneat 37: quamuis nec UJofe 7 4.

jhiejvtique poffideat. Inde $? Iulianus quaérit, quatenus hos 1444

feffionem habeat: is autem, cum quo agetur ??, rei feruan- '

bendum háüctenus cognofcere, an iuftam et probabilem caufam.

fibi ex hac actione commiffum etiam exceptiones |aéftimare, | «
($?5) Sed et fi de ruina aliquid in tuam aream, vel in tuas

| addit vero. B R.

199
vel Quae habepit altiorem quaeftionem, differendam in äif-e&um

iudicium, re exhiberi iufla, |Deiquibusdam * tamen *Jexce-, 477 . , .
ptionibus; omnimodo ipfum debere difceptare, qui adjexliben- - 4 4

dumattione ^* iudicat: veluti pacti conuenti, doli mali, iuris-- ^*
iurandi, rei,(guaeiudicatà e&[^7. — $. r4. Interdum aequitas ^5 |1/f. -* Te « »e.
exhibitionis efficit, vt, iquamuisad exKibendum agi non pos- rcex'eur. 74
fit, in faCctum tamen a&tio detur, vt TIulianus tra&tat. Seruus, ( 4
inquitj vxoris meae rationes meas conícripfit: bae rationes a /4as.
te poffidentur: defidero eas exhiberi. Ait Iulianus, fi quis — —
dem4A, mea cffarta fcriptaé fintj locum effe huic actioni: quià L feruwdaar povip i
et vindicare eas pofífum: nam cum cfarta mea fit; etquod,22 — ^^ i
feriptum eft, meum eft: fed(fi cartá mea non fuit 5*5, quia .1 /A'e£.
vindicare non poffüm, nec ad exkibendum|experiri.] ln fa-, ; .55
étum ig&üh mihi aCtionem conpetere ?*5. $. r5. Sciendum .
eft, aduerfus poffefforem|hacAttione apendum: nonfolum eum, / j /7.
qui ciuiliter, fed'et eum, qui naturaliter incumbat poffeffioni.
Denique creditorem, |qui pignori reín|accepit, ad exhibendum L 14 . e24 s
teneri placet. jlzere i PO EU
| IV. PouroNrvsHibro VI. ad-Sabinum, NaAw x
cum eo, apud quem depofita, vel cui commodata vel locata
res(fit, agt poteft. — | j« x XIi.

. N. Vrn»rrANVv sllibro JXXIV.-ad-Edi&um. |Cgnsvs Jhedvi umf
fcribity fi quis merces, quas gxuehendas ?^ conduxit, inhor- ^" ^ ^
reo pofuit, cum conductore ad exhibendum agi poteft ??.
]tem, fi mortuo condu&ojfä] heres exiftat, cum herede agen-
dum. Sed, fi nemo heres fit, cum horreario agendum: nam
fi a nullo, inquit, ipoffidentur] verum eft, aut lorrearium pos-

J'uc €x 1-rt7*.fæ,,1 m M

oporteat exhibere? et ait, priorem /quidemy fic, vt a&tor pof-, ,

dae caufa fit in poffeffione: eum vero, qui vfümfructum ha-
beat ^9, fic, vt/actor rem poffideat: is *', cum quo agetur ^^,
vtatur fruatur. $. 2. Idem lulianus fcribit, emptorem, qui
ruta caefa *5 non reftitüit, ad ex|fibendum teneri, in quan- 1'j79 ?«4
tum in litem iurauerb : fed ibi adifit, fi emptor poffideat, .aüt, ! |
dolo;fecit ^^, quo minus poffideàt. $. 3. Item Celfus fcribit, ] 4 & 4roce x ii
ftercus, quod in aream meam congeffifi, per ad exhibendum , , z.. IWQ,M
actionem/ polfe te confequ&t tollas: fic tamenjjvt totum tol- Dueemu,
las: ceterum alias non poffe. $. 4. Sed et fi ratis delata fit UM p at
vi fluminis in agrum alterius, poffe eum conueniri ad' exlfi-
bendum, Neratius fcribit. Vnde quaerit Neratius, vtrum de
futuro dumtaxat damno, an et *? de praeterito, domino agri .
cauendém fit? |et ait,|etjümi de praeterito caueri oportere, L 2«««

L

/a/edes deciderit, teneberis ad ex):äbendum, licet non. poffideas. | . .

Brenkmannus 73 vel, afterifcis includi vult, quod fitafecunda manu. GER. — 22 :
Ap. Hal. aclionis, abeft. G EB. 23 Vulgo inferunt vel vnius rej. BR. — 24 d
Hal. eum bominem exbiberi. GEB. 25 Hal. inferit vero. GEB. . 26 Taur. : æ |
a&lionl. Kal et Vulg, poft antecedens qzi, inferunt, ille Zw, haec de. B R. 2774/d: ;Fr J w |
Hal. vei iudicatae efl. "Wulg. reique iudicatae. BR. — 2/8 Conf. ad hunc locum M[Tt'&f*.u' äf M |
Hieron, Elenum 7/. Diatrib. $. GEB. . 29 Hal.inferitiw. GE B. — 30 Hal.inferit 5 m—f' í /[ !
ea. GEBR. 314Hal.fit.GEB. 515 Yaur. coNpetere. GEB. . 32 Vulg. vebendas. d die ^6
sR. 33Halpoffe.GEB. 34Hal et Vulg. au qnia pignoriteuet. BR. — 35 Hal WA£4- /?W)( '
etiam, loco autem ita. GEB.. — 36 Ap. Hal. actioue, abeft, et mox eum. G E B. |
37 Hal. remaneat, loco rem teneat. Sed Bafil. $ xesew Zxwv.BR. — 538 Vulg. |
ldem. BR. . 39 VWulg. agitwr. B R. 40 Hal. babet. GER. 41 Vulg,
42 Vulg. agitur. BR, —— 43 Dafil. vz 4voezóusva xj Tà
T&uvÓMuéYx, B R. 44 Hal. vel dolo fecerit. GEB. . 45 Hal etiam, loco et.

Rr3 GER

200!

G. 6. Ttem, f1 quis facultatem reftituendi non habeät 45. licet
poffideat, tamen(ad exlibendum non tenebitur: vt puta, fi in
fuga feruus fit, ad hoc plane folum tenebitur, vt caueat fe
exMibiturum, fijin poteftatem eius peruenerit: fed et ^* -ü]
non fit in fuga, permiferiä? autem ei, vbi velit, morari, idem
erit dicendum *?: aut ^? peregre a te 5? miffus fit, vel in
praediis tuis agat, ad hoc folum teneberis, vt caueas.
VI. PAvrvsiibro-XIV. ad-Sabinum.. GEwwA in-
clufaauro alieno, vel figillum candelabro, vindicari non poteft:
fed, vt excludatur, ad exJibendum agi poteft. Aliter afque in
tigno;4iuncto Aedibus ?*: de quo negwad exhibendum agi
poteft, quia lex duodecim tabularum [olui vetaret: fed ??
aCtion&ide tignójiuncto ex eadem lege in duplum agitur.
VH. Vr?rAwvsllibro-XXEV.-ad-Edictum- "Trawr
appellatione omnem materiam in lege Ldlfääecimx tabularum ac-
cipimus, vt quibusdam recte videtur. $. 1. Sed ??, fi rotam
meam]?^|vejiiculo aptaueris, teneberis ad exlibendum. Et
ita Pomponius fcribit: quamuis tunc ?? ciuiliter non poffi-
dea& $. 2. Idem et fi armario vel naui tabulam meam, ivel/
anfamjfcypho iunxeris ??, vel emblemata phialae: vel purpu-
ram Ve&imentdl&'jitgxggjïgf 57, autbracchium ftatuae coadunaue-
ris. G. 3. Item municipes ad exlibendum conueniri poffünt:
quia facultasjeit]reftituendi: nam et poffidere, et vfücape-
re eos pofífe confítat. Idem et *? in collegiis, ceterisque
corporibus dicendum erit. $. 4. Si quis non poffideat litis
conteftatae tempore, fed- poftea/ ?? ante fententiam poffidere
c?(ep,ejtït, oportere dici pütamus, debere/condeminari, nifi re-
ftituat.Q4$. 5) Si quis, cum iudicii accepti tempore poffideret,
[pofteafine dolo malo poffidere] defierit, abfolui eum oport&:
quamuis fit, inquit Pomponius, quod ei imputetur, cur non ;
ftatim reftituit: fed paffus eft fecum litem conteftari. $. 6.
Idem fcribit, &i quis litis conteftatae tempore poftederit, dein-
^ p * $40 Ox^ ( É ,
de defierit poffidere, mox coeperit fiüe ex eadem caufa, fiue
ex alia, condemnari eum oportere, nifi reftituat. $. 7. Ibi-
dem non male Pomponiusjüungit 9?, eius,quiad ex/tibendum
| egit, vtroque tempore interfuifle oportere, rem- ?^ ei reftitui:
A. xl Yoc. eft, et quo lis conteftatur, etjquo fit ** condempnatio.
: Et ita ?* Labeoni placet. | |

; VIII. IvrriaAwvs)Hibro-IX.-Digefterum, Sx Ap ex-
hibendum actum eft cum eo, qui neque pofü*dglg/zft, neque do-
lo malo ffecerat, quo minus poffideret, deinde eo defuncto he-
res eius poffidet ?^* rem, exJtibere eam cogendusjerit, Nam 95
L 14 6^ maxitfi fandum. vel[hominem petiero, et heres ex eadem caufa pos-
g at Áüdere cóeperit;] reftituere cogitur. : D
— : IX. VrPrAwvsllibo-XXIV.-ad Edictum. Ivrra-
, : Nvs fcribit, fi quis hominem, quem poffidebat, occiderit, fiue
ficónyeo:^o4co, , d alium, tranftulerit poffeffionem, fiue ita rem corruperit, ne

Y 3190
] A. t6^

fate Xl veA XIF,

4
i
1

us d "

mv XIl. 2 -
/ng;.g(f l

*
*

L AC 40 «
1 :

L

Á

5 J ,
A.),:—:?,,dcm
, 1 n
:)"' iUC.

)

*

4 "
4 $24 -
^

9 ALE à

"p l)

: j &

.,L "LAUT O,,

z ',-.',
l'fc'yv()btn

1 [ B MES 4

GER. . 46 Hal babet. GEB. — 47 Áp. Hal. et, abeft. GE2. — 48 Ad
haec tria verba : dem evit dicendunt, ftellulis inclufa Hal. in margine addit: Haec
alias defunt. GER. 49 Hal. et Vulg. inferunt f BR. . 50 Vulg. ad te.
BR. $51 Vulg. addit alenis. BR. 52, Hal. vetat, et. GEB. . 53 Hal. in-
ferit et. GEB. — 54 Hal. inferit tzo. Et Bafil. r2 ágágq cov. BR. — 55 Vulg.
cam, loco tunuc. BR. 56 Hal zuiuxeri$. GEB. 57 Gothofr. in nota:
