"OM magis fubítitutus legatis obligabitur: quia eo cafü non here-
la. ditatis paternae portio, fed legatum ad eum peruenit. Dicet
" aliquis , quid ergo, fi exheredatus filius non ex fubftitutione
n fratri fuo heres exftiterit: fed aut lege, aut per interpofitam
xl erfonam , atque ita impubes decefiffit ? fic quoque efiftiman-
ii dus erit fubttitutus legata debere? Minime ?? : nam quantum

pte
fl
116
[e,
O[]s

uedcn -
m

fiftat, an alio modo, vel' ex eo apparet, quod alias ab eo le-
gare pater potuit, alias non potuit: eft igitur ràtioni con-
gruens, ne plus iuris circa perfonam fubftituti teftator ha-
beat, quam habuerat in eo, cui eum fubftituebat.
Coheres pupillo datus fi pro parte fua legata, habita le-
gis Falcidiae ratione' ,/ praeftiterit, deinde, impubere mortuo,
ex fuübftitutione heres exftiterit, et femis pupilli legatis ex-

/ A nc 8 , pupillo heres exfiftat , /tamen, circa legem Falcidiam perinde
ratio habetur, ac fi patrifheres exftitiffet, Nec aliter auge-
buntur legæa , quae ab 1pfo vltra dodrantem data fuerant ?* ,
quam augéntur, cum ex parte heres inftitutus, et coheredi
fuo fubftitutus, deliberante coherede, legata, habita ratione
legis Falcidiae, foluit ^?, deinde ex fubítitutione, alteram
quoque partem hereditatis adquirat. |
ob bumpa, LXXXVIII. AFRICANV s,,iibroþl. Quae&ionum/QVI.
|CfOt, quadringenta (habebat/ trecenta legauit: deinde fundum tibi

LJ "7LaD ,

nif«
:fllo
;l
jld
jd,
il
"a
t
upat
fütü«
j 10«

'

mie

jne T.
f GEB'
lp ^

cidiae in teftamento fuo locus non effet.
ris eft? Dixifeir qropew. ?? , hanc quaeftionem /effe, qui tra-
Catus apud dialecticos so-toäwyæäæu-" , dicitur $^. Ete-
nim quidquid conftituerimus verum effe , falfum repperietur:
namque fi legatum tibi datum valere dicamus, legi( Falcidiae
locus erit: ideoque, deficiente condicione, non defébitur:
yurfus fi, quia condicio deficiat, legatum valiturum non fit,
legi Falcidiae locus non erit: porro, fi legi *? locus non fit,
exliftente condicione, legatum tibi debebitur: cum autem
- voluntatem teftatoris eam ífuiffe appareat, vt, propter tuum

74 Vulg. reliquerit, deducet. Peue eadem. B R. 25 Hal. legata minime de-
beve. nam. GEB. 26 Hal. erit. GEB. 27 Hal. fuerunt. 28 Hal.
foluerit. — 29 Vd eft: ex perplexis. Hal. legit: 74v Xwquv, eaque vertit: ex
apicibus. 30 Confer de Dialc&ticis agentem Menag. ;m Zmoen. Iur. Cin.
€. 1, GEB. 31 Id eft: frafivatorii cauilatorügue. ^ Vulgatae verfionis ver-
bis Hal. addit: fcilicet fyllogismi.GEB. — 32 Hal. dicatar. GEB. — 33 Vulg.
inferit: Falcidige. BR. 34 Vulg. quoniam, BR, — 35 Taur. fiCon[equetur.

exítitiffe/, "«el defeciffe.
| ta ea res temperanda erit. $. 2. Quare cum quis tale qnid

Snterfit, exheredatus filius ex fubftitutione fratri fuo heres ex-

$9.

hauftus effet ^?, ex integro legis Falcidiae ratio ponenda erit:
vt contributis legatis, quae ab ipfo, et quaea pupillo data |
fuerant, pars quarta bonorum apud eum remaneat: licet enim.

dignum centum, aureis füb hac condicione legauit, fi legi/Fal--
Quaeritur ,iquid/iu- |

40 Taur. vefcriB[erunt, hic et mox iterum. GEB.

XXXV. TIT. II. 671

legatum, ceterorum legata minui nollet: magis eft, vtifta- pr: las , i s jFaluo

tuere/ debeamus tui legati condicionem defecifle. $1. Quid
ergo dicemus, fi ducenta legauit, et tibi fimiliter fub eadem
condicione ducenta legata eíle proponantur? nam, aut ex-
ftitiffe aut defeciffe legati tui condicionem , vt aut totum , aut
nihil tibi debeatur, et iniquum, et contra voluntatem teíta-
toris exiftimabitur: rurfus partem deberi, rationi non con-
gruit, quando ?^* neceffe eft, totius legati condicionem jvel
Ergo per exceptionem doli mali to-

confequi velit, fi£ confequetur ??*: sy Qvo AMPrIivs LE-
GAVIQÍIVEL LEGAVERO, QVAM PER LEGEM l'ALci-
DIAM LICEBIT, TVM QVANTVM AD SVPPLENDVM
QVADRANTEM DEDVCI OPÓRTET, EX EO LEGATO,
QvoD Tirro DEDI, HERES MEVS DAMNAS ESTO
DARE. $.3. Quiducenta in bonis relinquebat , legauit mihi
centum praefenti die: tibi aeque centum fub condicione: poft
aliquantum temporis exftitit condicio: ita tamen, vt ex re-
ditu eius fümmae, quae tibi relita eft; non amplius, quam
vigintiq uinque recipex;ggk Legis Falcidiae ratio ita habenda

er.it- heredi, vt vigintiquinque conferre ei debeamus, et am-
plius fructus quinquaginta?9 medii temporis, qui, verbi gra-
tia, efficient ? quilique. Cum igitur-t*riä ED Bot conferebe
da, quidam putant, quina dena ab vtroque noftrum confe-
renda effe: quod minime verum 'eft. — Licet enim eandem
quantitatem acceperimus, manifeftum ytamery eft, aliquanto
vberius ?? effe meum legatum. ^ Quare ftatuendum erit,
tanto minus in tuo legato effe, quantum ex fructibus
eius heresjpeyceperit.
computationem ita iniri oportet, vt ex feptem partibus ego
quattuor, tu tres conferamus: quoniam quidem ?? quarta
pars amplius in meo, quam in tuo legato eft.

Secundum quod in propofita fpecie -

0.

L 4 Oniim ,,

LXXXIX. MAnc ] ,( Kvs libro// VII. In&itutionumj/ $o dnrer .

Drvz1 Seuerus et Antoninus refcripferunt *?, pecuniam re-
liétam ad 3limenta puerorum, Falcidiae fubieQam effe, et,
vt idoneisiyominibus ^* collocetur pecunia, ad curam fuam
reuocaturum Praefidem prouinciae. — $. r. Diui Seuerus et
Antoninus generaliter refcripferunt Bononio Maximo, vfuras
praeftaturum eum, qui fruftationis caufa beneficium legis
Falcidiae imploraüit. -
— XC. Fronrs TiNvs libro/XI. Infitutionum/ S r he-
res, cuius fidei commiffum eft, vt accepta certa pecunia he-
reditatem reftituat, a voluntate eius, qui teftamentum fecit,
difcedat, et poftea legis Falcidiae befieficio vti volet: etfinom

detur ei ^*, quo accepto hereditatem refítituere rogatus eft , |
itamery fideicommiflum reftituere cogi debet: quoniam quod -

ei pater familiae dari voluit, legid Falcidiae commodum prae-
ftat.- Inisd d u MA
XCL,MAncraNv s,*? libro/XIIT. In£& Ix
quartam hereditatis, quam per legém Falcidiam heres habere

debet, änputantur res, quas iure hereditario| capit, non quas -«^^

iure legati vel fideicommiffi, vel implendae condicionis caufa
accipit: nam hagc ^^in quartam non imputantur. Sedin fi-
deicommiffaria. hereditate reftituenda , fiuelegatum -vel-f&idei-.
Ccommidum-datum fit ** heredi, fiue praecipere, vel deduce-

re, vel retinere iuffus eft,.in quartam id ei imputatur: pro .

^6 ea vero parte, quam accópit ^* a coherede, extra quartam,

id efty quod a coherede accipitur. Sed etfi accepta pecunia

B R. :

56 Hal. fciliet, loco: quinquaginta. GEE. : 37 Hal efficiant.
48 Bafil. zuSaA£cegov fecundius, pingnius. BR.

39 Hal. quandoquidem. G E B.
41 -Hal. et Vulg.-bo-.-
42 Hal. et Vulg. addunt:; id. B&. 43 Hal. MAETIA-
44 HaletVulg. bae. BR. — 45 Hal. fiue lcgatum datum eff,
46 Gothofr. in nota: Hic locus im Pandettis Flo-
47 Hal,
&cci-

minibüs. B R.
NVS, GEPE.
omiífis : vel fideicommi(fum.
rentinis affevifcomotatus eff.. Afkericus ille in P. Flor, non apparet, &&.

Ggggg a

m .

5
m d $, Om;

[ 4 ,
0U t

4
L vflasc.

d

:]

lw

*

'//

d't-€. dosudevat ]

672 DIGESTORVM LIB.

hereditatem reftituere rogatus fit, id quod accipit, in quartam
ei imputatur, vt Diuus Pius conftituit. * ^* Sed ;eäquod im-
plendae condicionis caufa fideicommiffum heredi datur, in
eadem caufa effe admittendum, fciendum eft : * fi quid vero
implendae condicionis caufa heres accipiat a ^? legatariis, in
Falcidiae computationem non prodeffe: et ideo fi centüm,prae-
dium legauerit defunctus, fi quinquaginta heredi legatarius

dederit: ,cetum, legatis computationem fieri, et quinquagin- -
ta extra hereditatem haberi, ne in quartam et imputentur.
Ufaeceiéas, XCII. MACER,9? libro/AT. de-re-militari J S1 miles te-

ftamento facto, partem dimidiam hereditatis fuae tibi reftitui
iufferit, deinde poft miffionem faf.fls codicillis, alteram par-
tem Titio reftitui rogauerit: fi quidem pozi? annum mlfügnls
Ífuae decelferit, et tibi et Titio heres partém quartam retine-
bit, quia eo tempore teftator deceffit, quo teftamentum eius
ad beneficium Principale pertinere defierat: fi vero ?* intra
annum miífionis decefferit, folus Titius dedutCtionem partis
quartae patietur: quia eo tempore fideicommiflum ei relictum
eft, quo teftator iure militari teftari non potuit. .
. XCIll. PAPrNIANV S/libro/XX--Qu m»/ /A c-
cEPTIS à Maeuio,cehtum,' hereditgtem Maeuio reftituere ,

| iheerire oid*,7. gecupiamtme poft mortem füam Titio dare rogatus eft: quam-

- t.,

i. ce fü,
i LU i x
L LL aaeqatam,,

€

1.] ean:

quam haec ceütüm quartam bonorum efficiant , itáihér pro-
pter fideicommiffum fequens quartaé retentioni locus erit,
tunc enim ex Conftitutione Diui Hadriani Falcidiae fatisfacit
ea quantitas, cum apud heredem remanet, fed Falcidiam pa-
tietur folus, cui hereditas relicta eft: nam in.céntum, quae
mortis caufa capiuntur, admitti Falcidia ?? non poteft. Pla-

ne, fi quis ita fcripfit ??, AcckPTIS CENTV M, [PETQ

RESTITVAS(HEREDITATEM, Rheque perfonam dantis

demonftrauerit: quafi retentam, et praeceptam pecuniam, fi-

quartae füfficiat , inducere Trebellianum. ! |
XCIV. ScAEvorA .ibro —Bi .//"FILIO
et filia fcriptis heredibus, fingulis certa praelegauit : fed lon-
ge minus [filiae, cuij etiam domum jobligatam/praelegauit cum
inftrumentis, et quidquid ibi fuerit, et adiecit haec verba:
SED EA CONDICIONE LEGO, VT, QVIDQVID AERIS
ALIENIIN EA DOMO ERÁT, l1T1VS LIBERTVS FI-
LIIMEI EXSOLVAT?^*:ET SIT EIS VTRISQVE DO-
wvs coMMVvNIS. Quaefitum eft, fi filia legis Falcidiae be-
neficio 55 vti volét ad quartam retinendam, an ex heredi-
tate, quae ei relicta eft, deduéto aere alieno , eius, quod fu-
perfuerit, quartam confequi debeat ? Refpond.x/ , iure quidem
id poftulaturam: verum non alias ea, quae ei data funt, ac-
cepturam, fi modo ea/quartam fuppleant, quam voluntati de-
funét foluendum praeftandó; pareret. v
XCV. Inxw libro XZ ' : MARITVS Vxo-
ris res extra dotem conftitutas adminiítrauit: eaque decedens
ante rationem fibi redditam adminiftrationis, ex affe eundem

maritum heredem reliquit: eiusque fidei commifit, vt décem

vncias filio communi, cum moreretur, reftitueret, duas au-
tem vncias nepoti, Quaefitum eft, an id quoque, quod ex
adminiftratione rerum apud maritum refedifle conftigerit, cum
ceteris bonis 59 pro rata decem vnciarum filio reftitui debeat?
iRefpondit, id quod debuiffet hereditati, in ratiqneyf[ venire
debere, $. r. Filiae, quam mater rogauerat, fi impubes de-
ceífiffet, reftituere hereditatem Titio, patruus legitimus he-
res exfütit: in ratione legis Falcidiae ponenda defiderat de-

accipit. 48 Gothofr. in nota: Inclufa liisce ftellulis Cuiacius monet abeffe
ab Archetypo Florentino et Bafilicis 7u pavatitl. et VIII.obferu. 4. Sed quae
'Taur. afterifcis inclufit, non abfunt in archetypo, fed poftea addita funt, vt
Apfe Taur. in praefatione fatis monuit. B R. 49.Hal. accipiat, legatavis in
Falcidiae. G EB. 50 Hal. MARCELLVFS. GEs. 51 Vulg. inferit s.
B R. 52 Vulg. Falcidiae vatio. BR. — 53 Taur. fcriBfit. GEB. — 54 Hal.
folvat. GE B. — 55 Taur. Veneficio. GE B. —— 56 Ap. Hal. bonis, abeft. GE B.
$7 Hal. oppofsit. GEB. — 58 Hal. rationis. GEB. 59 Hal. quatenus,
Vulg. quantum. BR.

XXXVi TIÍ. 1LolH.

duci fortes, ex quárum vfüris alimenta impubes defun&a ex
perfona teftatricis fuae pluribus debita praettitit,

tÉfforum portiones pro modo fortium fe reftiffturum? Re-
fpondi£, debere cauere. — $. 2. Poft aditam hereditatem tri-
ennio exacto , legatariis heres legem Falcidiam opponit ?* id-
circo, quod adminiftrauit tutelas teftator, quarum ratio non-
dum reddita fit: et quod neget tantum redigi ex nominibus
poíffe, quantum in cautione deduCtum eft. — Quaefitum eft,

|anirationes ?8 defuncti, et omnium inftrumentoruni heredi-

tariorum, et pupillarium rationum, legatariis defiderantibus,
heres defcribendi poteftatem facere debeat: ne in poteftate
eius A proferre quod velit, et per hoc in fraudem legatarii
inducantur? |Refpondit, ad iudicis officium pertinere, explo-
rare ea, per quae probetur, quanti ?? fit in bonis.

XCVI. Inkw (s libro &ingulari-

traCtatarum// MirESs fi, dum paganus erat, fecerit tefta-

: Quaefitum -
eft f an fi eas deduxerit, cauere debeat , defunétorum alimen- -

)

L^.

mentum, militiae tempore codicillos: lex Falcidia in codi- -

cillis locum non habet: in teftamento locum habebit.
SI CVI PLVS, QVAM PER LEGEM FAL-

CIDIAM LICVERIT, LEGATV|M ESSE
VririANVslibro LXXIX-d-Edictum.

cuiplus, quam licnerit, legetur, et dubitari iufte poffit,

I
S vtrum lex Falcidia locum habitura eft ^, nec ne: fübuenit -

Praetor heredi, vt ei legatarius fatisdet, vt fi apparuerit, eum
amplius legatorum nomine cepiffe, quam e lege Falcidia ca-

pere licebit, quanti ea res erit, tantam pecuniam det, do-

lusqueimalus ab eo afuturus fit. . &-x. Neque intereft, vtrum 11 TM

in primis tabulis hoc fiat, an in pupillaribus, an in vtrisque:
etenim legem Falcidiam femel effe admittendam, etiam fi du-
plex fit teftamentum, iam conuenit: contributis ? legatis ,
tam his, quae ab ipfo pupillo, quam his, quae *a * fubfítitu-
to impuberi ^ reliCcta funt. — See: c& Si non fuiffet interpofi-
ta füipulatio ex perfona pupilli, tutelae aCtio heredi pupilli
aduertus tutorem competit. Sed, vt Pomponius ait, et[ipfi
pupillo etheredi eius poterit commütti ftipulatiot ipfi $, quo
cafu, viuo £d, Falcidia incipit locum habere. De tutelae quo-

que actione idem fcribit. $.. Marcellus ait, qui quadnift-

genta in bonis habebat, inpuberem filium heredem inftituit,

E 3 6s lon

il

eique fubftituit/ Titium et Seium: ? nihil a pupillo te&atorlw*ffü*m

legauit, fed a Titio trecenta: vtruníjducenta, inquit, prae-

v æ- * r ^
ftabuntur,jan centum quirquaginta? nam trecenta nullo mo- . — $.
do eum praeftare. ,Mihi videtur verius, non amplius eum 1 7544

parte fua frogare compelli: certe nec minus : fecundum quod
eueniret *, vt non foli committatur ftipulatio: fed omnibus
heredibus interponenda eft ?: fed caufa cognita Falcidiam lo-
cum habere, et legatorum modus facit, et aeris alienionus.,
$—4. Etfi quidem euidens aes alienum eft, vel certum, faci-
lis eft. computatio: fi autem adhuc incertum eft, quia forte

vel condicio eius pendet, velcreditor litem conteftatus eft,

et necdum lis finita eft: dubitabitur, quantum legatariis debea-
tur propter incertum. — $- Hodie tEihen, fubfimile aliquid
fit in fideicommiífis. $. 6. Cum dicitur lex Falcidia locum ha-«
: ' bere,

. ..X Hal et Vulg. dicatur. B R. 2 Hal. babitura fit. 3 Hal. in-
ferit: fcilicet. GEB. —— 4 Lego cum Vulg.-Nor. omnibus: a fubflituto im-
pubeve velida funt. — Xlaelitauit nempe Taur. legendumne fit: faubflituto impu- -
beri velidla, an vero: fub[flituto impubere ? lmmo in ipfo archetypo ab ea-
dem manu, quae praepofitionem fuppleuit, etiam z in e conuería eft. BR.
5 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. .. 6 Ap. Hal et Vulg. ;pfi, abeft.
BR. 4 Hal. et Vulg. praefigunt: fi, ex correctione Florentinae, quam
Taur.fpreuit, BR. — $ Hal ex Vulg. egeniet. && — 9 Hal. et Vulg. fit. nn.
: iO

ffa
Q0n
d
fut
Qu
ii
t
(
ïh
Q
d
]u
f
yE(
lg
w
hibe;
fitie
( e
etim,
Qu
exit
lat

if
d
Ls
10 ]
lites
?änus |
lm d
DI
fiari
lt ht
Xrlm,,.jgcondid
I W&hunc |
! Cüï, i
ln
qUi D

:

1£.23 (
Cf

1o H
lE n
:g (
tty ht
4 li e
Q
mhtlypo

AL

fj
tenit
.&Um
10

(»-

um L ,W |

[
di-
üis,
l-
gon-
ugüu |
3. U0 '!?Lmï:«r
""
eq
ign
jb ^ u
»l'tatorw ^
p
d
0 —^

.. tametfi vnus aliquid modicum fideicommiffum perfequatur.

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. IIL —

bere, arbiter dari folet ad ineundam quantitatem bonórum:

Quae computatio praeiudigife non debet ceteris, qui ad arbi-

trium]miffi *? non funt. — Solét itdfilén; ab herede etiatm- cete-

;;c/m'zv,,&..-.ris denuntiamifideicommiffariis, vt veniant ad arbitrum, ibi-

que caufam füam agant: plggümque-&d*cæditoribüs, vt de
aere alieno probent : habet,;táfnen, rationem in legatariis, item
in fideicommiffaris: vt, fi offerat ** integrum, quod relictum.

»eft, heres, defiderans cauere *? fibi hac ftipulatione, audia-

tur. $. 7. Silegata quaedam praefenti die relicta fint, quae-
dam fub condicione: interponenda erit ifta- ftipulatio propter
legata condicionalia: dummodo ea legata quae praefenti fint,
integra foluantur. Iulianus denique fícribit, fi pure, et fub
condicione legata fuegint: necT? exfiftente condicione lex Fal-
cidia locum habeat, non aliter legatorum, quae pure data
funt, aCtionem dari debere, quam [fi cautum fuerit heredi,
quanto amplius, quam per legem Falcidiam licuerit, ceperit
14 ($. 8. Idem lulifyfus fcribit, eum, cui quadrans füb con-
dicione, et dodrans pure legatus eft, cauere debere, quanto
amplius, quam per legem Falcidiam liceat, ceperit, reddi.
$. 9. Haec ftipulatio ideo locum habet, quia, etfi repeti po-
teft id, quod folutum eft: t&ffien, fieri poteft, vt non fit fol-
uendo is, cüi folutum eft, ac per hoc pereat, quod datum
elt. S$.1e. In mortis caufa quoque donationibus poteft dici,
hanc ítipulationem effe interponendam. $. r1. Haec verba
füpulationis *1*5, QvoD AMPLIVS LEGATORVM NOMI-
NE CEPERIS *"^,QVAM|jE LEGE FALCIDIA CAPERE
LIGEBIT, nontantum eumgGmiprehendunt , qui amplius ac-
cepit **, quam ei Falcidia permifit, vt reddat partem *?,
habeat partem: verum etiam eum, qui totum debéfet ?? re-
ftituere. Etenim fciendum eft, legem Falcidiam interdum par--
tem eius, quod datum eft, interdum totum reuocare: cum
enim, habita. ratione aeris alieni, Falcidia ineatur, plerum-
que euenit, vt emergente debito, vel condicione aeris alieni
exliftente, totum, quod legatum eft, exhauriatur: fed et 1i-
bertatium condicio interdum exfiftens, efficiet legatum omni-
no non deberi: quippe cum habita ratione libertatium, et de-
ducCtis pretiis eorum, tunc demum legatorum ineatür ratio.
$—£-. In quibusdam autem teftamentis Falcidia quidem locum
mon habet: verumtamen ita obferuatur, vt licet quadrantem
heres non retineat , .tatfien, haCtenus ?? legata debeantur, qua-
ténus patrimonii vires fufficiunt, vtique deducto aere alieno:
item deductis pretiis eorum qui libertatem in teftamento vel
directam vel fideicommiflariam acceperunt. $.—3. Sed et le-
catario canendum eft, a quo fideicommiffum relinquitur.
$. r4. Interdum non legis Falcidiae, fed etiam alterius legis

.án hac ftipulatione ratio facienda eft: vtputa fi patronus ex

eu o* Li hum em.xaffe heres inftitutus fit, et pureiquincunx,legatus fitJ et fub

quod
ibus
m lo
jpnus
y,füt
i forté
)s dl
; (ee
gj
ame
bett,

ii
LA
"Iu
Ü äb u
"31
: abeü.
; quam
W' BR.
n

d venztit.., 44t condicione, aliquid fupra debitam patrono partem: nam in

hunc cafum ratio facienda eft illius legis, quae patronos vo-
"cat, nonegis Falcidia. $. 15. Si res, quae legata fit^*, apud

— legatarium interierit: probandum eft, exceptione fuccurri ei,

qui promifit. ;
IL Pavrvs?? libro[/þXXV. ad-Edi&um/ ET1AM
fi, quanti ea res fit, promifit. "
IIl. VnPrANvs libroZL : iCtum;/ Nrsri
4&-?^? dolo ipfius aliquid fattum fit, tunc enim etiam ex doli
claufula, quae in ifta ftipulatione continetur, tenebitur: et

1o Hal. ad avbitrium immiff. . Sed et Flor. corre&um eft: dimiff. BR. — Y
Vulg. inferit: id. B R. 12 Hal. et Vulg. caweri. BR. — 13 Hal am,lo-
COo:7e. GEB. 14 Hal.et Vulg. addunt: reddi. BR. — 15 Hal. flipulatio-
auum. GE B. I6 Hal. ceperit. GEB. 17 Al. acceperit. 18 Hal. par-
tem banc, et babeat. GEB. —— 19 Hal.debet. GEB. | 20 Vulg. eatenus. BR.
21 Hal, eft. 22 Hal. PAPINIANV'S. GER. 23 Ap. Hal. fi, abeft.
GEB, 24 Hal. legatum effe, quautum-efficiat aeftimatio. — Nempe in ipfo

frchetypo ante verbum ; 'effiit , fuperius adícriptum eft: ^ 44a& quo fa-

673

| replicatione repelli poterit. $.—r. Haec cautio, quae proptef

legem Falcidiam interponitur, fideiufforum habet praeftatio-
nem. $. 2. Siin plures dies pecunia legata eft, cum certum
fit legem Falcidiam locum habere: non ftipulationi, fed com-
putationi locum elífe Pedius ait: vtpaeftimetur, quanti fit;

tim legis Falcidiae ratio habeatur. .$.—- Quotiens futurum
eft , vt palam fit et ante diem venientem iam Falcidiam locum
habere, totiens computatio eius [fit: nam fi condicio in mo-
ra eft, exfpectabimus condicionem, quoad exfiftat: fi autem
dies fupereft, iam hic intercapedinis temporis habita ratione,
atque aeftimatione, fic de Falcidia difputabimus, et commit-
ti ftipulationem dicemus. $—4. Quamuis autem omnes 1le-
gatarii et fideicommiffarii neceffe habeant hac ftipulatiox(£ ca-
uere, jtámery quibusdam remitti, Diui fratres refcripferunt:
vtputa his quibus minuta alimenta funt relicta. — Pompeiae
enim Fauftinae refcripferunt ?5 fli: non eandem caufam eftfe
deCém aureorum, quos annuos tibi teftamento Pompeiae Cri-
fpianae ?? patronae tuae relitctos proponis, atque fuitalimento-
rum et veftiarii libertis relictorum, quibus propterea cautionis
onusremittendum exiftimatjimus ^?. .$.—5. Ttem fciendum eft,
fifcum hanc cautionem non pati: fed perinde conueniri poffe,
ac fi cauiffet: ceteros autem cuiuscumque dignitatis fint, li-

Diuus Pius jrefcripfit ?? ,
mus, quod etiam|poft foluta legata voluit ?? ftipulationem
interponi.
.reditatis patitur iam, vel fperat, de reftituendo legato fibi
praeftito cauerit: et euiCta hereditas fit, fed neglegentia, vel
, dolo eius, qui legatiim praeftitit; dicemus non committi ftipu-
lationem propter viri boni arbitrium , quod ineft huic ftipula-
,toni. -- Item fi ipfe, qui praeftitit legatum, ex alia cau-
! fa fibi euicerit: vtputa quia inuenitur fequenti teftamento he-
.res fcriptus, in'quo legatum ifte legatarius non acceperat:
.dicemus committi ftipulationem propter viri boni arbitrium.
A4-8. Et generaliter vbicumque hereditatem , vel quantitatem,
, vel emolumentum. praeftitit is, qui hac ftipulatione fibi pro-
fpexerat, dicendum eft ,(bi, committi eam: fi modo culpa ab-
eft ?* ab eo, qui ftipulatus eft. $. 9. Quaefitum eft, an ??

fi per partes ablata eft ?? hereditas. $. ro. Silegatum fue-
rit praeftitum ante interpofitam hanc ftipulationem: an condi-
ci poffit, vt cautio ifta interponatur?' mouet quaceftionem,
quod eà, quae per errorem omiffa vel foluta fuünt, condici
poffünt: et hic ergo quafi plus folutum videtur ex eo quod

dum, quod Pomponius, vtilitatis gratia. ?^. — . |
| IV. Pavrvs libro/ : ; // Hiteque
tem fatisdatio locum thabet:?? , fi iufta caufa/effe videbitur,
nam iniquum erat, omnimodo caueri [ nondum illata contro-
uerfia litis, cum poffint ei luforiae *^ minae fieri: ideoque
eam rem Praetor ad cognitionem fuam reuocat. $. r. Si duo
ex teftamento hereditatem in folidum fibi vindicent, forte
quod eiusdem nominis fint: tam in poffeflorem, quam in pe-

5.'** 2«

&o ipfe corre&or fubftitiffe, et 2 quant, praeceffiffe , animaduertiffe videtur.
BR. 23 Taur.vefcriBferunt. GEB. 26 Lego cum Vulg. Nor. omnibus: Cri-

28 Hal. etiam , oco ; iam. Si abfolutae neceffitatis eflet, poflemus fcribe-
re: licETiam. GEB. — 29 Taur. refcriBfit. GEB. — 30 Hal. voluerit. GEB.
31 Halabfit. GEB. — 32 Hal inferit: et. GEn. — 33 Hal.fit. GEBR. — 34
Hal. puto boc, quod Pemponius ait, probandwm vtilitatis gratis. GEB.
| 35 Taur baVet. GEB, 36 Vulg. elwforiae, loco; ei lw[oriae, BR.

31

quod in diem legatum eft: et tdiitüm, credatur effe legatum :
jefficit ?* aeftimatio, vt pro modo eius ex omnibus legatis fta- |'

cautio intermiffa eft. Et ait Pomponius, condiCtionem inter- -
ponendae fatisdationis gratia competere, et puto hoc proban- -

fpinae , nifi forte : Crifpinianae, relcribendum eft. BR..— 277 Taur. exzffima bimus,

cet|[iam ?? legata perceperint, compelli debere ad cauendum, :
ex quo refcripto etiam illud accipi- ,

$. .6. Silegatarius heredi, /qui; controuerfiam he- |

i

ft s«

faepius committatur? Et placet, etiam faepius eam committi, -

.jf. ':led $

titorem competunt actiones et creditoribus et legatariis, -

Kïul K;I-nl-l GT. s

j'k ,i Al lem ;wiää 3

4 f?äïfïm—i-f

j &

674

-3. Haec cautio vtique neceffaria eft, fi quis pecuniam fuam

. "foluat, vel ?? rem tradat: fi vero pecuniam hereditariam fol-

uat, vel rem tradat, quidam non putant cauendum ; quia nec
teneri poteft 33 eo nomine victus, cum non poffideat, vel
dolo fecéfit, quo minus poffideat: hoc fi ante mojam contro-
uerfiam foluat: quod Íi poftea, tenebitur culpae nomine.
Sed cum de nomine inter duos quaeftio eft, numquid
non fit cauendum ei, qui hereditariam rem tradat, quia omni-
modo vnus liberatur: quemadmodum fi aes alienum heredita-
rium foluatur? Sediíi petitor fuam pecuftiam foluet ??, aut

rem füam tradat: non habét, vnde retineat, Éf ideo necefla-
iia eft el cautio. ;

V. MARCELLYS Iibro///XXï:—Dige&omm-./ VipEA-

Mvs an ftipulatio, QV A/AMPLIVS PER FALCIDIAM LI-

cvERIT, CEPERLS ^?, DARI? aduerfus eum non fuffi-
ciat, qui legatum alii reftituere ex fideicommifli caufa debet:
fufficiet autem dici nihil eius fidei commitfum effe ** : caue-
bit fcilicet ^* legatario et is, qui fideicommiffum accipiet:
nifi forte mallet ^?. legatarius, circuitu ** fublato, heredi

caueri, fed etlegatario praeterea cauendum eft, fi, vt ple-

rumque aequum eft, pro rata ex fideicommiffo retinere ei con-
eedendum eft: quamuis tantum ex legato apud eum erit *?
remaníürum, vt fufficere poffit ad praeftandum fideicommit-

fum.

Cv non facile fatisdationem offerre legatarius vel fideicom-
miffarius poffit, et futurum fit, vt propter hoc a petitione li-
beralitatis ex teftamento fubmoueajftur *5;

r ^v

&D SENATVSCONSVLTVM TREBEL«
- /^ 7 LIANVM.|
VLpiAst libro HI.. Fideicommiforum.-

XPLICITO trafctatu, qui ad fideicommiffa fingularum
rerum pertinet, transeamus nunc ad interpretationem
SenatusconfultifTrebelliani. $-3£: FaCtum eft enimSe-
natusconfultum temporibus Neronis , oCtátioicalendas Septem-
brós *, Anneo * Sen$ca et Trebellio Maximo Confulibus ?.
$. 2. Cuius verba haec funt: cvw * EKsskT AEQVISSI-
MVM IN OMNIBVS FIDEICOMMISSARIIS? HEREDI-
TATIBVS, SIQVA DE HIS BONIS IVDICIA PEND E-
RENT, EX HIS EOS SVBIRE, IN QVOf 1vs rFRv-
CTVSOVE TRANSFERETVR $, POTIVS QVAM CVI-
OVvE PERICVLOSVM " ESSE FIDEM SVAM: PLA-
CETÜ vT ?ACTIONES, QV AE IN HEREDEM '? u-

$47 Hal. vel fuam rem. — 38 Hal. poffit. GER. 59 Hal et Vulg. folwat.
BR. 40 Hal, quo amplius ceperis, quam pev Falcidiam licuerit , dari? Pla-
cet H. a Porta le&io: quo amplius, quam per etc.— Quae idem de P. Flor. in
margine notat, perperam fe habent. B R. 41 Hal. quafi nibil ei :fideicom-
nium effet. GEB. 42 Hal. autem foli, loco: fcilicet. GEB. 43 Hal.
malit. GEB. 44 Hal. circumitu. Bafil. 2£ àgSo7. B R. 45 Hal. fit, loco:
erit. 6EP. 46 Hal. et Vulg. fubmoueatur, et ita corre&um Flor. - B R.
4'7-Hal. et Vulg. ei. BR. — 48 Hal. et Vulg. percipere. B R. 49 Bail. e«-
Tc. BR. 50 Pro: reflitutum iri. Hal. et Vulg. reffitui. BR. 51 Hal.
foluevit. GEB. — 52, Malo cum Vulg. Nor. omnibus; debet. BR. — 53 Ap.
Hal. ;ta abceft. : "r :
— ( Hal. ocfauo calendas Septembribus, non: calendis, vt putauit Brenkm.
qui fimul annotat, Flor. ita: calendis Septembribus, effe fa&um , Vulg. autem
habere: calendas Septembris, GE&. — 2, Erat olim in P. Flor, annee fenecae vn-

VL CarfisrnATYvs libro/IV.—-de—Cegnitionibus/

numquid onus | i
g. fu. paniet ! oxpliz- latz, XXXVl. Taeipst XXy vt

(LIBER TRIGESIMVSSEXTVS) —

dupremae. BR. Hal. tamen: Zmueo. GEB.
NNom. Propriis Pand.c. 2. p. 289. BR.

. 9 Hal. et, loco: vt, GER.

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. IIL LIB. XXXVI TIT. I.

fatisdationis eif ^* remittendum erit? Quod videtur adiuuari
refcripto Diui Commodi in haec verba. [s, cuius de ea re

iyotio eft, aditus fi compeyférit, ideo cautionem a te exigi,Lísze, ff ^m ,

vt a fideicommilfi petitione»auertaris, onus fatisdationis tibi
remitti curabit. | 4 pl
VII. PaAvr.vs libro/VIL-ed-legem-Iuliam-et Papiam/
Drivvs Piusab eo, qui annualegata praecipere *? ad diftri-

buendum iuffus erat, vetuit cautionem exigi, CESSANTIVM .

PARTES REDDI: niíi aperte *? cauere iuffus effet.

VII. MijAEcraAwvs libroK-Ei S:

LIS ..

heres partem bonorum, vel etiam vniuerfa bona delata ad fi- -
Ícum dicefét, conítaret autem de fideicommiffo: decretum .

TVv1IWÍ ??, folueretur 5T.JX. |
X. InEM libro/XI. j Oor non in
controuerfia fit proprietas, fed vfusfruttus, poteft enim rei,
cuius proprietas Titio legata eft, vfusfructus aliilegari: tunc
de eo reftituendo non heredi, fed 'Titio caueri debeat ??.
Interdum et fi ab herede legetur vfüsfructus, Titio cauendum

eft, v?»etitori cauenti;, EVICTA HEREDITATE RESTI-

"

eft: veluti fi detracto vfufructu proprietas ei legetur, vfus-

fructus Seio, quid enim attinebit hoc cafu, heredi caueri , ad

quem emolumentum intertidentis vfüsfructus non fit fpectan- [évedenta,

dum? Verum fi vfafructu Seio legato, proprietas Titio ita.
53 legetur, vt, cum ad Seium pertinere defierit, habeat pro--
prietatem: tunc heredi caueri oportebit a frucCtuario, ab he-
rede autem Titio: quia non fit certum, vfufructu intercepto-
ad Titium proprietatem reuerfuram, UET

REDIBVSQVE DARI SOLENTT, EAS NEQVE IN EOS,
NEQVvE HiS 'Í' DARI, QVI FIDEI SVAE COMMIS-
SVM, SICVTI ROGATI ESSENT, RESTITVISSENT:
SED !^n1is !?, gT IN EOS, QVIBVS EX TESTAMEN-
TO FIDEICOMMISSVM RESTITVTVM FVISSET:.QVO
MAGIS IN RELIQVVM CONFIRMENTVR SVPREMÁE
DEFVNCTORVM VOLVNTATES. $. 3. Sublata eft hoc

Senatusconfülto dubitatio eorum, qui adire hereditatem re-
cufaremf? feu metu litium feu praetextu metus cenfuerunt **,.

$. 4. Quamquam autem Senatus ** fübuentum voluit here-

dibus, fubuenit tdffien et fideicommiflario : nam in eo, quod

heredes, fi conueniantur, exceptione vti poffunt, heredibus
fubuentum eft: in eo vero, quod fi agant heredes, repellun-.
tur per exceptionem, quodque agendi facultas fideicomrmiffa-

ris competit: proculdubio confültum eft Hdeicomm;iiï'ariis.'z
D ?ää

$. 5. Hoc autem Senatusconfultum locum habet, fiue ex te-

ftamento quis heres effet, fiue ab inteftato: rogatusque fit

reftituere hereditatem, $. 6. In filii quoque familias militis

iudicio, qui de caftrenfi peculio, vel quaíi caftrenfi teftari

poteft,

de dubio procul reftituendum : Aumaeo Seneca, — Contra mox: . fupraeme , pro «
5 Confer Anton. Auguftin. de
4 Hal . inferit: asutem. GEB. 5$ Go-
thofr. in nota: Hoc verbum abundare ait'Cuiacius XVTIT, Obferu. 11.. Diffen--
tit a:Cuiacio Schulting. ad V'lp. tit. 19. $. 14. ". 47. BR Et inprimis Byn-
kersh. V. Obf. 24. GEB. 6 Hal. transferretur. GEB..— 7 Re&ius Vulg.
Hal. ceterae praeter DBaudoz. periculofam. B. 8 Hal, et Vulg. placuit. 8 R.
IO Hal. baeredes. — 11 Hal.eis;GEB. — 12
Blaubl. a Porta Baudoz. inferunt: idem efi et fi ipfi filio pater vogatus fit veft;-
tuere. Sed manifeftum haec füunt emblema ex $. 11. zufra. vbi haec Flor. ad
marginem adiecta. funt , vt etiam "Taurellii figna oftendunt. nR. .. 13 Hal.
eis, loco: bis. GE R. .. 14 Hal recafavent. GE B. 15 Ap. Hal. cenfue-

vuut, abeít, vel potius ad. fincm antecedentis $. translatum. eft, vt Gothotre-
16 Hl fenatmiconfultum. GER.

fredus ifto in loco annotauit. G E.

4,

J/AM trülesg

(tt
hi
uj
u
hn
(unt
telit
tio
Fatit
COrp
valet
$
felrt
tem, |
&
m
QiUg1
]^
F

i

] ?
30 ü
Caci
10 (rà
finilit

i onj
fOnuper
füt oni
terad
fe (l
itilits
ftin d
Wt
G m

"W.
rit; oj
"lg. "
E f!f
30 Hal.F

l

M
*ü', Tar
dan Á

n

i

.';[]lt " Í, "
p d
I l

Ql

—
zy
2 —

WVv
a )
AW a

d
jo il
j
bhe-
toto

EO5
MIS
X"
XEN
:QV0
EXAL
e w
item r

w

tD
j t
» q
vres
repe'ilün-
ml
mï'ariis.h'
T^ te- 'oï
u f
j telari
poteff,

nobis placet.

T

DIGESTORVM .LIB.

poteft, Senatusconfultum locum habet. $. 7. Bonorum quo-
que poffeffores *vel alii fucceffores *, ex "Trebelliano refti-
tuere potuerunt*? hereditatem, $. $. De illo quaeritur, an
is, culex caufa fideicommiffi reftituta eft hereditas ex 'Tre-

belliano Senatusconfulto , lipfe( quoque reftituendo ex eodem

Senatusconfulto transferat aCtiones? Et luliífius fcribit, et-
iam ipfum transferre actiones: quod et Maecianus probat , et
$. 9. Sed et quotiens quis ** rogatus duobus
reftituere hereditatem, alteri pure velin diem, alteri fub con-
dicione, füfpectam dicit: ei, cui erat rogatus pure vel in diem
reíitituere,
cenfuit: cum autem exftiterit condicio, fi velit alius fideicom-

. miffarius partem fuam fufcipere, tranfire ad eum ipfo iure

aCtiones. $. ro. Sifilio vel feruo herede inítituto , rogato-
que reftituere hereditatem, dominus vel pater reftituat, ex
"'[rebelliano transferuntur actiones: quod eft etiam fi fuo no-
mine rogati fünt *? reftituere. -$—er. * Idem eft ^?, et fi
ipfi filio pater rogatus fit reftituere * hereditatem. $. 12. Sed
et fi tutor vel curator adülefcentis, vel furiofi, rogatus fit re-
ftituere hereditatem , fine dubio Trebelliano locuserit. $. r3.

Fuit quaefitum, fi ipfi tutori rogatus fit reftituere pupillus ,

an ipfo auctore reftitutionem facere poífit? et eft decretum
& Diuo Seuero, non poffe tutori fe auétore reftituere heredi-
tatem: quia in rem fuam aucCtor effe non poteft ?*. $. 14.
Curatori tátiten; adiefcentis ab adüyefcente poterit reftitui he-

reditás : quoniam necefíaria non eft ?^ auctoritas ad reftitu- |

tionem, $. 15. Si autem collegium vel corpus fit, quod ro-
ratum eft reftituere: decreto eorum, qui funt in collegio vel
corpore, in fingulis, infpecta eorum. perfona, reftitutionen
valere: nec enim ipfe ?? fibi videtur quis horum reftituere.
$. 16. Si heres praecepto ?* fundo rogatus fit hereditatem

