demnet: ?^ fi neque patientiam praeftet, neque ipfe tollat 33 ,
: | | cum

GEB. . II Hal et quae. GEB. I2 Taur. in margine: referuntuv, et
ita Hal. et Rehd. G E&. 13 Hal. praefigit: et. GER. 14 Vulg. vt ,
loCo: aut. BR. ita et Rebd. GE B. Hal. et. I5 Flor. vel fui zuris tueuM£é
caufa, ex fupplemento íunt, fed neceffario, cum mox exemplo illüftrentur.
BR. Hal. gratia , loco: caufa. GEB. I6 In Rehd. tuendi canfa, abfunt.
GEB. [7 Rehd. inferit: 4ll;, et poffet latere in: vtILIceat. GEB. 18
I9 Vulg. inférit: vero. B R. Etiam Rehd. GEE.
20.Rehd. vel, loco: «t de. GEB. 21 Ap. Hal. de liberis exbibeudis, ab-
funt. GE 2. 22 Hal. et Rehd. inferunt; fui. G B. 23 Hal. pertiuen-
tia. .GÉB. 24 Vulg. adipifcendae , hic et faepe alias;B R. Ita et Rehd.
GEE. 25. Vulg. inferit: eodem. BR. 26 Vulg. inferit: iuterdidla. BR.
Etiam Rehd. GEB. 27 lal tamen, loco: emim. GERB. 28 Hal et
Vulg. addunt: cazffa. B R. 29 Kehd. praefigit: vt. GE B. 30. Gothofr.
in.nota: A. funt etiam interdicta. Ita Hal. funtetiam iuterdila,; GEB. — 3Y
Erat Flor. initio IVLIANFS, BR. — 32 Vulg. pracfigit: fed, 8 R. 33

L1111 ! a iil 0

884 - ^i pIGESTORVM LIB. XLIIL' TÍT. IL. H

cum poffit, in tantum condemnet, in quantum iudex aefti-
mauerit, atque fi ipfe feciffet.

'TIT, II
O-V-O R VM -B ON O UMX

VLPIANVS libro LXVII. ad Edi&dm. r

ä IT Praetor, QVORVM BONORVM EX EDICTO MEO.
ILLI POSSESSIO DATA EST:; QVOD DE HIS BO-

NIS ! PRO HEREDÉ AVT PRO POSSESSORE ^ POS-
SIDES, POSSIDERESVE, SI NIHIL VSVCAPTVM
ESSET: QVOD QVIDEM ? DOLO MALO FECISTI,
vT1 ^ DESINERES POSSIDERE: ID ILLI RESTI-
TVAS. $. r. Hoc interdictum reftitutorium eft, et ad vni-
uerfitatem bonorum, non ad fingulas res pertinet: et appel-
latur, quorum bonorum, et* eft*apifcendae poffeffionis vni-
uerforum bonotum. . : |
| Il. Pavnvslibro XX. ad Editum. IwTrERDICTO
quorum bonorum debitores hereditarii non tenentur: fed tan-

L

tum corporum poffeffores. |
3 TIT H Jf df
Q V.O.D*. .L E. G .A-T O. R-V-M. «
'VLP—IANVS libro LXVII. ad Edictum. . !

oc iNTERDICTVM Vulgo ?? quod legatorum appel-
latur. $. r. Eft autem et ipfum apifcendae poffeffionis.
$. 2. Et continet- hanc caufam, vt *^, quod quis ? lega-
torum nomine non ex voluntate heredis occupauit, id re-
ftituat heredi. Etenim aequiffimum Praetori vifum eft, vnum-
quemque non fibi ipfum ius dicere occupatis legatis, fed * ab
herede petere. Redigit ? igitur ad heredes per hoc interdi-
&um ea , quae legatorum nomine poffidentur, vt perinde ^ le-
gatarii poffint eum conuenire. $. 3. Hoc interdictum et here-
dem heredis bonorumque poffefforis habere, propter vtilita-
.tem huius dicendum * eft: nec non ceteros quoque fücceffo-
res. $. 4. Quia autem nonnumquam incertum eft, vtrum
uis pro legato, an pro herede, vel pro poffeffore poffideat,
belliffime Arrianus fcribit, 9 hereditatis petitionem ? infti-
tuendam, et hoc interdictum reddendum, vt fiue quis pro
herede, vel pro poffeffore *?, fiue pro legato poffideat
Z1. fhoc interdicto teneatur: quemadmodum folemus face-

re, quotiens incertum eft, quae potius aCtio teneat: nam |

duas !? diCctamus, proteftati ex altera nos velle confequi,
quod nos contingit *?. $. 5. Siquis *ex* mortis caufa do-
natione poffideat, vtique ceffabit ^^ interdictum : quia

portio legis Falcidiae apud heredem ipfo iure remanet,

1 Rehd. bonorum, loco: bonis. GEB.
&omat. BR. 3 Vulg. q4uodque , loco: quod quidem. B R. Etiam Rehd. G E B.
4 Hal. vt id, loco: vti. GE B. : VTR
| 1 Rehd. quormnm legatorum , et itaquoquein L. 1, GEB. 22 Taur. v Olgo.
2 Erat Flor. otboquodquis, forte: vt boc, quod quis. BR. 3 Vulg. quisque.
BR. Etiam Rehd. GEs. — 4 Hal. et Rehd. inferunt: baec. GEB. — 53 Go-
thofr. in nota: rediguntur ad heredem. vulgat. Et ita Rehd. quoque, nifi quod :
beredes,habeat. GE B. . 6 Vulg. proinde. GEB. — 7 Hal. redte propter vtilita-
tem diceudum. eft. Vulg. veffe proptev vtilitatem buius edicli dicendum efl. B n.
Rehd.vt Vulg. GEB. .. 8 Hal. praefigit: et. GEB. — 9 Hal. inferit: i eum. GEB
10 Vulg. inferit : poffideat, petitioue beveditatis teneatur fiue. & R. Etiam Rehd.
G E B. II Rehd. addit: qui$. GE B. .. 12 Vulg. inferit: a&zomes. B R.
Etiam Rehd. GE B. I3 Hal. contzgat. GEB.- 14 Taur. ce(JaVit. Hal.
et Vulg. inferunt; boc, BR. Etiam Rehd. GEB. I5 Hal. addit: poffidet.
GEP. IÓ In Rehd. fed, abeft. GEB. . 17 Erat olim Flor. parti, et
mox iterum. B R. 18 Rehd, inferit: autem. GEB. 19 Vulg. praefigit:
fi.BR. Etiam Rehd. GE z. . 20 Vulg. inferit: feruandorum. BR. 21
Vulg. reddat. B R. Etiam Rehd. GEB.-
Flor. fadum, BR. Et ita quoque Rehd. GEX — 23 Vulg. inferit: eius. BR.

Z

4, Bafil. óg wAwgovópeg 3 àc .

22 Hal. et Vulg. dicimus, et ita

1

margine refpondit: rezocari. G E B.
Rehd. ex voluntate , altera par$, abíunt. Potuit in fcribendo aberraffe librarius : .

etfi corporaliter res in folidum translatae fuut. $. 6.
Qui vero ex caufa praeceptionis **, vtique tenetur hoc
interdicto: fed ** pro ea ícilicéet parte ** , quam iure legati
habet, non etiam pro ea, quam quafi heres habet.' "Idemque
erit dicendum, et fi alio genere-Jegáti vni ex héredibus lega-
tum fit: nam et hic dicendum eft, pfó'ea partej qua heres

eít, ceffare interdictum. - $. 7. Qüàod *? ait Praetor, Av
|Dporo pEsirT POSSIDERE, fic accipere debemus, '?
:defiit.facultatemi habere reftituendi.. $. 8. Vnde eft quaefi-

tum, fi vfüsfructus vel vfus fuerit alicui relictus , eumque oc-
cupauerit: an hoc interdicto reftituere fit compellendus? mo-
uet ,. quod neque vfosfruttus. neque vfus poffidetur: fed. ma-

| gis tenetur: poteft tamen. defendi competere interdictum.

Idem dicendum eftet in feruitute reli&ta. $. 9. Quaefitum
eft, fi quis legatorum feruandorum caufa miffus fit in poffef-
fionem, an hoc interdicto teneatur ad reftitutionem ? :mouet

illud primurhá , quod non poffidet is, qui miífus eft in poffef-

fionem legatorum ?? caufa, fed potius 'cuftoZit: deinde, quod
Praetorem habet huius rei auctorem. . Tutius tamen erit di-
cendum, hoc interdictum competere: maxime fi fatisdatum

| fit iam legatorum nomine, nec recedat ^*: tunc enim etiam

poffidere videtur. — $. ro. Legatorum.nomine non tantum
ipfüm poffidere dicemus ??, cui legatum eft: verum heredem

quoque eius, ceterosque fucceffores. - $. 11. Quod ait Prae- -

tor, VOLVNTATE EIVS, AD QVEM EA R ES PERTI-

.NET, itaerit interpretandum, vt, fi poft aditam hereditatem,
vel bonorum poffeffionem adgnitam, voluntas ?* accommo-

data eft legatario, vt poffideret, interdictum ceffet. quod fi
ante aditam hereditatem , bonorumue pofleffionem adgnitam
hoc factum eft, reCtius dicetur, eam voluntatem non nocere

debere. $. 12. Si duae res legatae fint, altera ex voluntate -

occupata, altera non ex voluntate: eueniet, vt 2ltera reuo-
cari ^* poffit, altera non ?5, Idemque erit probardum et in
vna re, cuius pars ex voluntate, altera pars ^? non ex vo-

-]untate occupata eft: nam pars fola per interdictum aufere-

tur ?*. $. r3. Illud tenendum ?*, fiue a te, fiue ab eo,
in cuius locum füucceffifti, poffideri aliquid coeptum eft: ??
interdicto hoc 3? locum fore. In locuin fucceffiffe accipimus,

fiue per vniuerfitatem , fiue inrem his?* fit fucceffum. $. 14..

Prodeft autem poffediffe ??, quotiens voluntate eius, ad quem
ea res pertinet, poffideri coeptum eft. Sed et fi poftea vo-
luntas acceffit eius, ad quem ea res pertinebat ??^: tamen
prodeffe poffeffori debere. ^ Vnde fi quis coepit quidem
ex voluntate eius, ad quem ea res pertinet, polífidere,

poftea vero voluntas non perfeuerat, nmihil noceat ?*;

quia femel poffideri ?5 coepit ex ?^ voluntate. — $. 15.
Si alter 'ex heredibus, iisue ?7*, d quos ea res perti-
net, voluerit rem a legatario poffideri, alter non: ei, qui no-
i | luit

Etiam Rehd. GER. 24..In P. F. egocari. Sic H.a Porta in II. fi verum eft,

, id diligentiam ioftram effugit. — Omnes interea ediderunt: vemocari. BR. Con-

fuluit Nofter etiam de hoc loco Saluwinium, etile ex P. F. in iisdem legi in
25 Hal. addit: poffit. GE B. 26 In

potuit etiam a breuitatis amatore ftudio effe fadum. GEB. — 27 Hal. aufer-
tur. G E B. 28 Rehd. tenendum efl, quod fiue, ied ifti: quod, quod etiam
margini eft allitum, nihil refpondet. G EB. Hal. inidem : tenendum eff. 29
Vulg. praefigit: aeque. BR. Etiam Rehd. GER. 30 Diferte in Pand, Flor.
eit: buc, et i adícripta a corrigente. Verum. equidem eft, illam « ctiam in
6 effe rotundatam, fed ab eodem ftatim exficcata erafaue videtur. Taur. huius-
modi locutionum ftudiofus refpexit ad L. 1. $. 4. infra me.quid im loc. publ.
vbi, vt et alibi, clare fimilis locutio occurrit. B R. Hal. et Rehd. bwic. GEB.
31 Vocula: bis, Hal. caret. Nempe Flor. erat: inremmussitsucceffum. Dele-

^uit nonnemo alteram 5, vt nunc fit: zu rem mifit fuccefjum; Nt etiam H. a Porta
/in HI. annotat. Taur. locum fuo marte reftituit, priítinae fcripturae, quapotuit, -
| inhaerens. & R. In Rehd. bis, pariter abeft. GER..
. Etiam Rehd. G E B.
| poffidere. B R. Etiam Rehd. GEB. — 36 Hal. eius, loco: et. GER. 37 Rehd.

32 Vulg. po[fidere. B R.
33 Rehd. pertimet. GEB. — 34 Hal.mocet. — 35 Vulg.

vel,

x

An
Y
t
N0R
"I E
5$
Md
Tulfeh
bt

N

M 1
6),
[

t
N
W
Qu
»ga.
fej

(t«
u1
i

DIGESTORVM LIB.

luit ?5, interdiCctum competet ??: ei, qui voluit, non com-
petere palam eft.. $. 16. Quod ait Praetor, wrs1 sA T1s-
DATVM SIT, accipere debemus, fi perfeueret fatisdatum,
fcilicet, vt fi. non perfeueret cautum, mittatur in poffeffio-
nem legatorum feruandorum caufa. $. 17. Satisdatum fic ar-
bitror, fi fic fatisdatum fit, vt legatario vel ipfo iure adquifi-
ta fit idonea cautio, vel per mandati actionem adquiri poffit :
et tunc interdicto locüm fore. $. r8. Si quarundam rerum
nomine fatisdatum fit, quarundam non fit fatisdatum: earum
rerum nomine fine impedimento agi poterit, de quibus fatis-
datum eít: ceterarum non poterit. d. T
! Il. Pavrvs libro LXIII. ad Edictum. DrvkensvMw

eft, fi poftea pars legato adcreuerit: nam hoc nomine tenen--

tur fideiuffores in totum. $.. 1. Quod ait Praétor, sr PER
BONORVM POSSESSOREM,NON STAT, VT SATIS-
DETVR, fic accipimus, fi paratus fit fatisdare: non ergo of-

. ferre debet fatisdationem , fed petenti fatis moram non face-

re. $. 2. Ex hoc interdicto, qui non reftituit, in id, quod
intereft, debet condemnari. $. 3. Si legatarius repromilffio-

ne retentus *? fuit, dandum eft interdictum. . Idem dicen-.

dum eft, fi legatarius pignoribus noluit ** fibi caueri. .$. 4.
Si per legatarium factum fit, quo minus fatisdetur: licet cau-
tum non fit, tenetur interdicto. Sed fi forte fatctum fit per

legatarium, . quo minus fatisdetur, eo autem tempore, quo
editur interdictum, fatis accipere paratus fit: non competit

interdictum , nifi fatisdatum fit. ltem 1fi per bonorum pof-

fefforem ftetit, quo minus fatisdaret, fed modo . paratus eft.
Illud enim tempus infpicitur, .

cauere: tenet interdictum.
quo interdictum editur.

NE VIS FIAT EI OVI IN POSSESSIONEM

MISSVS ERIT *.

"VirriANVvS libro LXXIIL ad Edi&tum.

.AIT Praetor, s1 QVIS DOLO MALO FECERIT, QVO|

MiNVS QVIS PERMISSV MEO, EIVSVE, CVIVS
&A IVRISDICTIO FVIT^, IN POSSESSIONEM ? BO-
NORVM SIT, IN EVM IN FACTVM IVDICIVM, QVAN-
TI EA RES FVIT, OB QVAM IN POSSESSIONEM
MisSVS ERIT , DABO. $. r. Hoc Edictum ? fumma

prouidentia Praetor propofuit: fruftra enim in poffeffionem |
mitteret rei feruandae caüfa, nifi miffos tueretur, et prohi--

bentes venire in poffeíffionem coétceret. . $. .2. Eft autem ge-
nerale hoc Editctum: pertinet enim ad omnes, qui in pofief-

fionem a Praetore miffi füunt: conuenit enim Praetori, omnes, |

vel, loco: iisque. GER. 38 Taur. in Adnotat: oluit. in P. voluit.
Sed ita: «welwit, dudum Hal. et MSS, Ex VILnon nifi vnus Chriftin. 70-
luit. B&.: Habent vt Taur. Barb. Vat. I, VI. S. Cruc. I. l.. At Bynkersh.
etiam fupplet: ei qui eum 'po[fidere ioluit. Euam Rehd. woluit. GE2. Hal. ta-
men non: 90luit, led: moluevit, habet. —— 39 Rehd. competere. GE B. — Et fic
quoque Hal. . 40 Gothofr. in nofa: contentus. Ita Hal. et Vulg. et recipi
poteít, cum hae leges fint ofcitanter relectae, BR. Etiam Rehd. contentis.
GEB. 41 Hal et omnes: voluit. BR. Etiam Rehd. GE.

Y Vulg. eff. BR.
BR. Etiam Rehd. GEB. ^'3 Hal. et Vulg. poffeffione. BR. — Etiam Rehd.
GE B. 4 Vulg. fuit. BR. "Rehd. fuerit. GEB. 5 Hal. et Rehd. zzter-

dicium, et ita legiffe videtur Goth. cum' fuam notulam confcriberet. GEE. |

6 Gothofr. in nota: fiue dominus. Hal. £wre 36Au. 9. Eclog. 6. Vta. etiam Da-
fil. pato adeo legendum: dolo./B R. Sed Gothofr. debebat dare Haloandwi
le&ionem integram : fiue dominnus fiue alter probibuerit. GEB. : — *'] Graeci: &t
WAAue xoAvSacw. Vnde Leunclauius legit: probibit? fuerint , probante Elb. Leo-
nino /. Emend. 6. f. Ceterum hic MSS. quae vidi, omnia habent: fise domi-

na$ fine alter probibuerit. B R, Barb. Vat. I. I II IV. VI. Chriftin, Pal. I. Hl

9. Hal. et Vulg. cuius de ea ve iuris. ditlio fuerit. -

DO as

' doli ^, fiue aliter prohibuerint *.

poffeffionem mitfus eft.
neque furiofum teneri conítat: quia affectu carent.
. pillum eum debemus accipere, qui doli capax non eft: cete-

confequens erit dicere interdictum locum habere.

XLHI TIT. HIL IV. "$ lg

quos ipfe in poffeffionem mifit, tueri. Sed fiue rei feruandae
caufa, fiue legatorum, aut ventris nomine in poffeffionem
miffi fuerint, habentex hoc Édicto in fattum aCtionem, fiue
$. 3- Haec actio non tan-
tum eum tenet, qui prohibuit * quem venire in poffeffionem z
fed etiam eum, qui ? poffetfione pulfus eft, cum veniffet *?
in poflefionem. |Nec exigitur, vt vi ** fecerit, qui prohi-
buit. $. 4. Siquis ideo poffeffione arcuerit *?, quia rem **
fuam *^ putabat, vel fibi nexam *?, vel certe non effe de-
bitoris: confequens eft, vt hoc Edicto *9 non teneatur.
$. 5. Haec verba, QvAN T1 EA RES ERIT7, OB QVAM
IN POSSESSIONEM MISSVS ERIT , continent vtilita-
tem creditoris, vt, quantum ** eius intereft poffeffionem ha-
bere, tantum ei *?, qui prohibuit, condemnetur. Proinde
fi ob falfum creditum, vel ob falfam petitionem miffus eft in -

poffeffionem , vel fi exceptione fümmoueri potuit: nihil ei

debet prodeffe hoc Edictum : quia propter nullam caufam in
$. 6. Hoc Edicto neque pupillum
Sed pu-

rum ?? fi iam doli capax fit, contra erit dicendum. — Ergo »t

fi tutor dolo fecerit, in pupillum dabimus ?* a&tionem: fi
modo foluendo fit tutor. .
niri, Iulianus fcribit. . $. 7. Si domini vel patris voluntate

Sed et ipfüm tutorem poffe conue-

prohibitus quis fit a poffeffione, in ipfos dabitur aCtio: quafi.-
?? per alios ^? hoc fecerint. $..8. Hanc actionem, excepta
legatorum miffione, intra annum competere, et non poftea,
fciendum eft :: cum fit poenalis. . Nec in heredes, fimilesque-

| perfonas dabitur ^^, nifi in id, quod ad eas ?? peruenit. Sed
. heredi ?*, fimilibusque perfonis dabitur.

Nam ?* cum pro-
hibitus quis eft, legatorum, vel fideicommifforum caufa, poffef-

. fionem adipifci ?^9, tunc actio et perpetua eft, etin heredem
dabitur ??: quia eft in poteftate fuccefforum, euitare interdi-
. €tum fatisdatione oblata; Lj eceta b MU

Il. Pavrvs libro LIX. ad Edictum. SSAf,o quis, an.

, alieno nomine' prohibitus fit4-nihil intereít: haec enim verba,

QVANTI EA RES EST ??^, referenda funt ad perfonam do-
mini. $. r. Item tam is tenetur, qui fuo nomíne, quam qui
alieno nomine prohibuit. — . uT |

Ill. Vrseiawvs libro LXVIIT. ad Edictum. r quis

miffus fuerit in poffeffionem, fideicommiffi feruandi caufa, et
.mon admittatur:. poteftate eius inducendus eft in polfeffio-

nem, qui eum mifit: aut ?* fi quis volet ?? vti interdicto,
. Sed me-
lius erit ?? dicere,' extra ordinem ipfos iure füae poteftatis

exfequi oportere decretum füum: nonnumquam etiam per

manum militarem. $. r. Conftitutum eft ab Antonino, vt
: | ! : etiam,

S. Crücil Byhkersh. "fxxpplet: ]ïue ipfe dominus ]z'ate/ aite*f.' Ita et Hal. vt ex
parte indicauit Gothofr. in fuperiore notula, Vt et Rehd. GE z.

probibuerit. BR. ; 2" :
euma quo quis de poffeffione. Et adftipulantur Bafil. 5 xoAó«v xe3 ó dguSv, B R.

8 Vules.
9 Gothofr. in nota: ewm, a quo quis. a. dudum Hal,

1O Rehd. eum a quo quis pojfeffione vi pulfus eft , cum veniffet iam im poffeffio-
nenm. GE B. 11 Hal et Vulg. oim. BR. Etiam Rehd. GE P. 12 Vulg.
probibuerit. BR. Etiam Rehd. GE R. 13 In Rehd. rem, abeft. GEx. 14.
Vulgo: fuam, abeft. GE. 15 Hal et Vulg. obuoxiam. & R. Rehd. vt
Flo. GEB. . r6 Vulg. znzterdiclo. BR. — 1'7 MHal. fuit. GEB. a18 Vulg.
quamti..B R. Et Rehd. G E B, 19 Hal. in tantum, qui. Sed MSS. nonad-
ftipulantur, licet ipfa varient. Vt Tafk. Vat. VI. Pal. H. S. Cruc. L. JI. Sed
habent Barb. Vat. Il. HI. IV. tantum ei ile qui. Vat. l. tantum eis$ ile, qui.
Chrifin. tantum ei, qui probibuerit. Pal. 1. poft : ez, fupplet: zs. Bynkersh.
tantum eis$, qui. BR. Denique Rehd. tawtwm ei, qui probibuit, wt Flor.
G E B. 20 Rehd. certe, loco : ceterum. GE B. 21 Taur. daVimus.GEB.
22 Hal.inferit: qui. GE £. — 23 Vulg. aliwm. BR. Etiam Rehd. GEB. — 24
Hal.datur. GE B. 25 Vulg. eos. BR. EtiamRehd. G &. — 26 Rehd. beredibus.
GEB. . 27 Hal. 4tloco: Nam.GEB. 28 Hal apifi. 29 Hal.datmr. | 30
Hal.f«it.Gkz. 31 Halet,loco: eut.GA B. 32 Vulg. velit.BR. 33 Hal..

L1114115 : L effet

*

?
[j

$86 DIGESTORVM LIB.

etiam in bona heredis quis admittatur ?* certis tnodis. .Si
quis igitur in bis bonis non admittatur, dicendum eft, actio-
nem hanc vtilém competere: ceterum poterit vti et extraordi-
naria exfecutione. $. 2. 39 Praetor ventrem in poffeffionem
mittit: et hoc interdictum prohibitorium et reftitutorium eft.
Sed fi mulier velit in faCctum actione vti, ad exemplum credi-
torum magis quam interdicto pofle eam experiri, fciendum
eft. $.3. 39 Si mulier dicatur calumniae caufa in polfeffio-
nem veniffe, ?? quod non fit praegnas, vel non äx eo prae-
'gnas, vel fi de ftatu mulieris aliquid dicatur: ex ** epiftula
Diui Hadriani, ad exemplum .pxjaäfumptloms Carbomam Edicti,
- ventri Praetor pollicetur poffeffionem. . j

IV. IpngM libro LXIX. ad Edi&tum. P interdictum
etiam ei fübuenit Praetor, qui damni infecti ab eo in poffef-
fionem miífus eft, ne ei vis fiat. $. r. Poena autem eius,
qui non promittit, vel fatis non dat, haec ?? e.&, vt in pof-
feffionem mittatur aduerfarius. Siue ergo promittat, fiue per
eum non fiat, quo minus promittat, non tenebit interdictum,
repulfo per exceptionem eo, qui experitur, $. 2. Praetor in
eum, qui neque cauit, neque poffidere paffus eft eum, qui
miffus eft, iudicium pollicetur in tantum, *? quantum prae-
ftare eum oporteret **, fi de ea re cautum fuerat ^?. . $. 3.
Sed et ^? ex alia caufa hoc iudicium propofuit, fi eo tempore,
quo in poffeffionem mitti defiderabat, Praetorisadeundi pote-

Ítas non fuerit: fcilicet vt fi, cum poteftas Praetoris adeundi.
non effet, damnum interim datum eft, haberet 1udicium, qui |

damnum paffus eft. $. 4. Item fubiectum ** , fiex alia cau.f'a
^5 in pofleffionem milfüs prohibitus effe dicetur: habere in
factum actionem. A EM d Em |

DE- TABVLIS EXHOTIBENDIS.
VrPiANvs libro LXVIII ad Edictum.

RAETOR ait, QvASs TABVLASLvcivs TrTIivS AD
P CAVSAM TESTAMENTI^SVI PERTINENTES R E-
LIQVISSE DICETVR, SI^HAE PENES TE SVNT,AVT
DOLO MALO TVO FACTVM EST, VT DESINERENT
ESSE:ITA EAS ILLI EXHIBEAS. lTEM S1 LIBEL-
LVS ALIVDVE QVID RELICTVM ESSE DICETVR,
DECRETO COMPREHENDAM. $. I. Si quis forte con-
fiteatur penes fe effe teftamentum, iubendus eft exhibere:

et tempus ei dandum eft, vt exhibeat, Ífi non poteft in prae--

fentiarum ? exhibere. Sed fi neget fe exhibere poffe, vel
oportere: interdictum hoc competit. $. 2 Hoc interdictum
pertinet non tantum ad teftamenti tabulas: verum ad omnia,

. quae ad caufam teftamenti pertinent: vtputa, etad codicillos

pertnet ^. $. 3. Siue autem valet teftamentum, fiue non 5,
vel quod ab initio inutiliter factum eft, fiue ruptum fit 5,.

effet. GER. — 34 Vulg. mittatur. BR.. — 55 Hal. et Vulg. praefigunt : Cumt.
BR. Etiam Rehd. GEB. 36 Rehd. pracfigit: .Sed. GEBR. 37 Hal. et
Vulg. praefigunt: eo. B R. 38 Ap. Hal. ex , abeft, GER. d ralg. M
loco: baec. BR. — 40 Rehd. pratfigit: im.GEB. — 41 Hal. oportet. GEB.
42 Vulg. fuifet. BR. — 43 Vulg. et, abeft. BR. Etiam in Rchd: GEB. 44
Vulg. addit: eff. B R. Etiam Rehd. GzBP 45 Hal.et Vulg. inferunt : qui,
et poft: miffus, addunt: eff. BR. Ita etiam Rehd. GEB. — 46 Vulg. dici-
tur. BR, Et Rebd. GEB. - - :

t Hal. flatus, loco: tejiamehti., G EE. 2, Hal. et Vulg, fiue. BR.

Etiam Rehd. vbi tamen: bae, abeft. GEB. Immo et apud Hal. bae deeft.
4 Vulg. impraefentiarum. BR. —— 4 Ap. Hal. pertinet, abeft. GER. 5
Vulg. addit: valet..BR. Etiam Rehd. GER.
* Mal. et Vulg, addunti fit. BR. — Etiam Rehd. G.
GEER. — 9 Rehd. addit: ef. GER.

6 Ap. Hal. fit, abeft. GEE.

prehendendae copiam facere.

Rehd. GER.

. Etiam Rehd. G x s.

8 Hal fed et fi. |
10 Ap. Hal et decft. — 11 Hl |

XLIH, TIT;-DV. - V,

vel in quo ajio vitio *: fed etiam 9 fi falfum effe dicatur , vel

| ab eo faCctum, qui teftamenti factionem non habuerit: dicen-

dum eft interdictum valere. $. 4. Siue fupremae tabulae fint,
fiue non fint, fed priores: dicendum ? interdictum hoc lo«
cum habere. $. 5. Itaque dicendum eft, ad omnem omnino
fcripturam teftamenti, fiue perfeCtam, fiue imperfeCtam, in-

terdictum hoc pertinere. $. 6. Proinde et *? fi plures tabu-

lae fint teftamenti *!, quia *? faepius fecerat, dicendum eft
interdicto locum fore: eft enim *? quod ad caufam teftamen-
ti pertineat, quidquid quoquo tempore factum ** exhiberi *5
debeat. $. 7. Sed etfi de ftatu difceptetur, fi teftator *5 fi-
liusfamilias, vel feruus hoc feciffe dicatur: et hoc exhibebitur,
$. 8. Item fi filiusfamilias fecerit teftamentum, qui de ca-
ftrenfi peculio teftabatur: habet locum *? interdictum. | $. 9.
Idem eít, et *? fi is, qui.teftamentum fecit *?, apud hoftes
deceffit??, $. 1ro. Hocinterdictum ad viui tabulas non perti-
net, quia verba Praetoris REL 19 v ERIT fecerunt mentio-
Tnem. $. rr. Sed et fi deletum fine ?* dolo ?? fit te-
ftamentum ?3, . | : ! :
Il Pavrvs libro LXIV. ad Edictum. Vr totum,
velparseisg44: 0. 5 | u j
IIl. Vreramwvs libro LXVIIL ad Editum. Locvw

.habet hoc interdictum. $. r. Si tabulae in pluribüs codici-
. bus fcriptae fint ^*, omnes interdicto ifto continentur: quia

vnum teftamentum eft. $. 2. Si tabulae teftamenti apud ali-

.quem depofitae funt ?* a Titio, hoc interdicto agendum eft,

et cum eo, qui detinet, et cum eo, qui depofuit. $. 3. Pro-
inde et fi cuftodiam tabularum aedituus vel tabularius fufcepit,

. dicendum eft teneri eum interdiCcto. $. 4. Si penes feruum
:29 tabulae fuerint, dominus interdiCto tenebitur. $. 5. Si
Apfe teftator, dum viuit, tabulas fuas effe dicat, et exhiberi

defideret, interdictum hoc locum ^* non habebit, fed ad ex-
hibendumerit agendum, vt exhibitas vindicet. Quod in omni«
bus, qui corpora fua-effe dicunt inftrumentorum , probandum
eft... $. 6. Siquis dolo trnalo fecerit, quo minus penes eum
tabulae effent: nihilo minus hoc interdicto tenebitur ?8,
Nec praeiudicatur aliquid legi Corneliae teftamentariae, quafi
dolo malo teftamentum fupprefferit: nemo enim ideo impune

retinet tabulas, quod maius facinus admifit: cum exhibiti$

tabulis admiffam eius magis manifeftetur: et poffe aliquem
dolo malo facere, vt in eam legem non incidat: vtputa fj ne-

que amouerit, neque celauerit tabulas, fed idcirco alii tradi-

derit, ne eas interdicenti ?? exhiberet: hoc eft, fi non füp-
primendi animo vel confilio fecit ?9, fed ne huic exhiberet,
$. 7. Hoc interdictum exhibitorium eft. . $. 8. Quid fit ex-
hibere, videamus? Exhibere, hoc eft, tateriae ipfius ad-
$. 9. Exhibere autem apud
Praetorem oportet, vt ex auctoritate eius fignatores admo-
niti venirent ** ad recognofcenda figna: et fi forte non op-

temperent teftes, Labeo fcribit coérceri eos a ?? Praetore de-
bere. . $. 10. Solentautem exhiberi tabulas defiderare omnes

omnino.

et Vulg. addunt: eius. Bm. Etiam Rehd, qui et loco: 4uig, habet: qmi,
GER. . 12 Vulg, 4ui. BR. 13 Vulg. etenim, et mox: pertinet. B R.
14 Vulg. addit: eff. BR. I5 Hal exbibere. GER. 16 Hal. inferit:
forte. GE B. 17 Vulg. inferit: boc. BR. 18 Ap. Hal. et in Rehd, et,
abeít. GE B. — 19 Hal. fecerit. GEB. 20 Vulg.decefferit. BR. — 21 Go-
thofr. in nota: Haec mnegatio deeft apud. Hal. Hal. habet: Sed et fi dolo te-

flamentum fit deletum. G EB. — 22, Vulg. inferit: z4alo. BR. — 23 Rehd. fed et. ——

fi mou. dolo 1nalo teflamentum deletum fit. GE B. 24 Vulg. funt. BR. Etiam
25 Hal. fint. Flor. haec vox olim aberat, quare fignis (puta
26 Vulg. feruos. B R.
27 Ap. Hal. locum, abeft. GE s. 28 Taur. tene-
Vitur. GE B. 29 Etiamnunc Flor. eft: interdicents. B R. Taur. itaque. erat
dare: interdicentE. GE B. 30 Rehd. feciffet. GEB. 31 Hal. e* Vulg.
veniant. BR, Rehd, vt Flor. GES. 32 .Ap. Hal. a, abeft, errore, vt reor,

type-

afterifcis in exemplo typis deftinato?) inclufimus. BR.

$ii
ts

Voto
ii

s D
lits
fem
fun

'an

[
l
M
!

d
eat
ftof,

q

DIGÉSTORVM LIB. XLIIL TIÍ. V/. VL VIE' VIH, $87

omnino, qui quidin teftamento adícriptüm habent ?, $. rr.

Condemnatio autem huius iudicii, quanti interfuit, aeftimari

debet. $. 12. Quare fi heres fcriptus hoc interdicto experia-
. tur, ad hereditatem referenda eft aeftimatio. . $. 13. Etfi

Jegatum fit, tantum vehit in aeftimationem, quantum fitin le-
gato. S. r4. Et fi füb condicione legatum lit, quafi condi-
cione exiftente, fic aeftimandum efít: nec compelli debebit
ad cauendum ?^, vt fe reftituturum caueat quidquid confecu-
tus eft, fi condicio defecerit: quia poena contumaciae praefta-
turab eo, qui non exhibet. $. 15. Inde quaeritur, fi hinc

confecutus ?? aeftimationem legatarius, poftea legatum petat:

an fit audiendus? Et putem, fi heres idem praettitit ?^, ex-
ceptione doli repellendum: fi alius, repelli non oportere.
Et ?* ideo, et fi heres fit, qui interdicto vfus eft aeftimatio-
nem confecutus ?9, eadem eft ?? diftirictio. $. 16. Interdi-

&um hoc et ^? poft annum competere conftat. $. 17. Sed-

et heredi, ceterisque fuccefloribus competit. — — — .
IV. Pavrvslibro LXIX. ad Edictum. Sr fint tabu-

. ]ae ** apud pupillum , et dolo tutoris defierint effe: in ipfum
tutorem competit interdictum: aequum enim eft, ipfum ex

delicto fuo teneri, non pupillum. ;

V. IaAvorLENvs *? libro XIIL ex Caffio. D tabu-

. lis proferendis interdié&tum competere non oportet, fi heredi--
tatis controuerfia ex his pendet, aut fi ad publicam quaeftio- -

nem pertinet ^?: itaque in aede facra interim deponendae
funt, aut apud virum idoneum, a '
sT iharaocibeo
J.NE QVID IN LOCO SACRO FIAT.
VrrrANvs libro LXVIII. ad Edi&um.

AIT Praetor, IN LOCO SACRO FACERE, INVE EVM
IMMITTERE QVID vETO. $& I. Hoc interdictum

. de facro loco, non de facrario competit. $. 2. Quod ait Prae-

tor, ne quid in loco facro fiat, non ad hoc pertinet, quod
ornamenti caufa fit, fed quod deformitatis, vel incommodi.

$. 3. Sed et cura aedium, locorumque facrorum mandata eft

his, qui aedes facras curant.

1l HeRMoGENIANVvs libro III. Iuris Epitomarum.
IN muris, itemque portis, et aliis fanctis * locis aliquid face-
re, ex ? quo damnum aut incommodum irrogetur, non per-
mittitur. TEPSÁD quudsce u ts

4 - TT Pavrvsliro V. Sentehtiarüm.- Nrgovt mu-
ti neque portae habitari fine permiffu Principis, propter fortui-
ta incendia poffunt, —.. N , ysc i -

typorum, G E B. 353 Rehd. baberent. GEB..-
abfunt. In Rehd. haec adíunt, fedíequens? vt, etmox: caueat, abfunt. GEB.
35 Hal. inferit: efl. GEB. 36 Hal. praefliterit. 34 Ap. Hal. et Vulg.
Et, abeft. BR.... Vr er in Rehd. GEB. 38 Hal. qui interdicdto vfus , aeffi-
anatiouem confecutus e[f. 39 Flor. erat: eadem eff aeffimatio difüintlio, re-
petità voce ex antecedentibus, quae etiam vncis inclufa, atque ita deleta. Inde
tamen Hal. eadem. erit aeflimationis diflinclio , ex Vulg. eadem efl ae[flimatio-
mis diflintlio, BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 40 Ap. Hal.et abeft. — 41 Rehd.
Si funt tabulae teflamenti. G E B. 42 Hal. IABOLENV'S. GEBE. 43
Hal.et Vulg. pertinent. puta tabulae, quod placet. BR. Ita et Rehd. GEB.

1 Gothofr. in nota: facris. vulgat, etre&te, Rehd. vtVulg;. GE R, — 2
In Rehd. ex, abeft. Gzz. N *

—

34 Ap. Hal. ad cauendum, |

-TITo VHL |
DE LOCIS ET ITINERIBVS PVBLICIS.
"»Powrourvs libro XXX. ad Sabinum.

C,VIL IBE'T in publicum petere permittendum eft id, quod
AN— ad vfüm omnium * pertineat ^: veluti vias publicas, ?
Itinera publica: etideo quolibet poftulante de his interdicitur.
Il. Vrsrawvs * libro XLVIIL. Digeftorum. N-
MINI licet? in via publica monumentum exftruere.
.; HL VrPraANvs libo XXXIIL. ad Sabinum. VxAE
vicinales, quae ex agris priuatorum collatis fa&tae funt, qua-
rum menioria non extat, publicarum viarum numero funt.
$. 1. Sed inter eas, et ceteras vias militares hocintereft, quod
.viae militares exitum ad mare, aut in vrbes *, aut in* flumi-
na publica *, áut adaliam viam militarem habent: harum au-
tem vicinalium viarum diffimilis condicio eft: nam pars earum
in militares vias exitum habent ?, pars fine vllo exitu inter-.
moriuntur,. | :

p

| | TIT XHIL
NE QVID IN LOCO PVBLICO, VEL ITI-

: NERE FIAT.
Pavrvs *libro LXIV. ad Edictum.

&um proponit. :
IIL. VrPriANvs ? libro LXVIII. ad Edictum. PgAkx-
TOR àlt, NE QVID IN LOCO PVBLICO FACIAS, IN-
VE EVM LOCVM IMMITTAS,QVA EX RE QVID ILLI
DAMNI DETVR?: PRAETERQVAM QVO ? LEGE, Sg-
NATVSCONSVLTO, ÉpnicrO, DECRETOVE PnriNcir-
PVM TIBI CONCESSVM EST: DE EO, QVOD FACTVM
ERIT, INTERDICTVM NON * DABO. $. 1. Hoc inter-
dictum prohibitorium eft. $. 2. Et tam publicis vtilitatibus .
quam priuatorum per hoc profpicitur. Loca enim publicá
vtique priuatorum vfibus deferuiunt, iure Íícilicet ciuitatis,
. non quafi propriacuiusque: et tantum iuris habemus ad opti-

| IN LOco publico Praetor prohibet aedificare, et interdi-

| nendum, quantum quilibet ex populo ad prohibendum habet:

propter quod fi quod ? forte opus in publico fiet, quod ad
priuati damnum redundet: prohibitorio interdicto poteft con-
ueniri, propter quam * rem hoc interdictum propofitum eft.
$.. 5. Publici loci appellatio quemadmodum accipiatur, Labeo
definit: vt et ad areas, et ad infülas, et ad agros, et ad vias
publicas,itineraque publica pertineat. $. 4. Hoc interdictum
ad ealoca, quae funt in fifci patrimonio, non puto * perti-
nere: in his enim neque facere quicquam, neque prohibere
priuatus ? poteft: res enim chal-es qpaü propriae et priuatae
| Principis funt: igitur fi quis 1n his aliquid faciat, nequaquam
hoc interdictum locum habebit: fed fi forte de his fit contro-
uerfia, Praefe&ti eorum iudices funt. $. 5. Ad ea igitur lo-
ca hoc interdictum pertinet, quae publico vfui deftinata funt:
4 | vt

» Vulg. bominum. BR. Etiam Rehd. GEBR. —2 Hal pertinet. GER.
/4 Rehd.inferit: et. GEBR. — 4 Gronouius ad fudicem ICtorum vocez 1cvAa-
vov vult legi: I/LIANV'S. Rehd. háàbet; Paulus. GEB. 5 Rehd. liceat.
BR. 6 Vulg. iu Vrbem. BR. Rehd. m vrbe. GEB. " Hal ad. GER.
$ Rehd. iu flumine publico. GEB. 9 Hal. babet, etin fine: zmtermovitur.

G E B.
— 3 Rehd. VLPIANVS. GEB. ? Vulg. PAVLV'S.2 R. Rehd, IV-
LIANVS.GEB. 3 Hal et Vulg. quod, e: praefero. Namet efex MSS. fo-
lus Var. Vl. habet, vt eft Flor. BR. Reliqui funt: Barb. Vat. L. Chriftin. S,
Cruc. I. II. quibus adde Bynkersh. vtet Rehd. GE . 4 Gothofr. in nota i

Negatio haec quibusdam meis manuícriptis deeft. Etiam in Rehd. GEz. — 5
Ap. Hal. et in Rehd, 4uod, abeft. GER.
.4 Flor. olim erat: puta, forte; putat. BR

6 Hal. proptergue eam. GERB.
$ Taur. prinat Os , fed contra

dla-

La - N

888 DIGESTORVM LIB. XLIIIL TIT. VIII.

vt fi quid illic fiat ?, quod priuato noceret, Praetor interce-
deret !? interdicto fuo. $. 6. Cum quidam velum in mae-
niano immiflum haberet, qui ** vicini luminibus officiebat :
vtile interdictum competit '?,

"habuit, reficere voluit *?, hoc !* interdicto locum effe, Ari-

fto ait, ad prohibendum eum reficere, $. 8. Aduerfus eum,
qui molem in mare proiecit, interdictum vtile. competit ei,
cui forte haec res nocitura fit: fi autem nemo damnum fentit,
tuendus eft is, qui in litore aedificat, vel molem in mare 1a-
cit. $. 9. Siquis in mari pifcari, aut nauigare prohibeatur,

non habebit *7? interdictum: quemadmodum nec is, qui in
X7

:campo publico ludere, vel in publico balineo *? lauare ^*,

aut in theatro fpectare arceatur: fed in omnibus his cafibus
iniuriarum actione vtendum eft. $. ro. Merito ait.Praetor,
QVA EX RE QVID ILLI DAMNI DETVR: Dam quotiens-

que?? aliquid in publico fieri permittitur, ita oportet permit-

ti, vt fine iniuria cuiusquam ?* fiat: et ita folet Princeps,
quotiens aliud ?? noui operis inftituendum petitur, permittere.
$. 1rr. Damnum autem pati videtur, qui commodum amittit,
quod-ex publico: confequebatur, qualequale ^* fit. $. 12.
Proinde fi cui profpeCtus, fi cui ?* aditus fit deterior, aut

. 25 anguftior, interdicto opus eft. $. r3. Si quid in loco pu-

. nullum opus factum fuerit, officio iudicis continetur, vti ca- -

E

blico aedificauero, vt ea, quae ex meo ad te nullo iure de-
fluebant, definant fluere : interdiCto me non teneti, Labeo pu-

tat. $. I4. Plane fi aedificium hoc effecerit, vt minus lumi-

