flere, vel: exbibere. B R. Scripti funt Barb. Vat. I, HII. IV. V. VI. Chriftin.

Pal. I. If. S. Cruc. IL. Bynkersh. — At Vat. L conmendat, et S. Cruc. L. con-
temnet, qui Bynkershoekio fauet , fi literas t et d commutes. Etiam Rehd. et
Hal.commendet.G &£B. ^ 45 Rehd. inferit: fufpeclum.G EB. — 46 Hal.in ve-
centi adita baeyeditate. G E B. 47 Rehd. inferit: n ewm. GEB. — 48 Hal.
poffunt. 49 In Rehd, voci: quafi , in verfu infimo occurrente fabfcripium z
alia$, quis. GE B. 50 Ita et Hal. et Rehd.fed S. L. bunc. GEB. — 51 Hal.
et Rehd. poffideri. GEB. — 52 Vulg. venundavique. BR. — 53 'Taur. iubeVit.
G E B. 54 Flor. fuperfcripta s fa&um : potuerimt. B R. Et ita Hal. etRehd.
GEB, /55 Hal.et Vulg. fuerint. 8 &. Rehd. vt Flor. GE B. 56 Hal. antea
quam. GE fE. 57 Hal. inferit: quoqne. GEB. 58 Vulgo. fui, abeft. BR.
Rehd. et fize fui, íed vltimae voci fuperfcriptum: a. zpfe. G E B. 59 Vulg.
MARCELLV S.BgR. — 60 Vulgo vel emendae, abíunt. B R. Etiam in Rehd.
GE B. 61 Ap. Hal. vel emendae vel armandae , abíunt. 62 Vulgo vel,
abeft. pü, . Etiam in Rehd. GEB, 63 Gothofr. in nota: Flor. al. quoque.
Florentiae fuit: 4ogue, et fa&um : 4noquo, vt Taur. notat in margi-
ne, et habent omnes. ER. — Etiam Rehd. et Hal. GEB. 64 Vulg. infe-
rit; reram. BR. k65 Vulg. gbfuerit: 8 &, — 66 Rehd.zn poffefionem. G & &.

67

876 DIGESTORVM LIB.
XXXVI. VL P iAN'V s libro XLV. ad Sabinum. EvMw,

qui circa columnas fe occultet $7,' vt creditorem $8 elälgtet,
latitare placet. Nam et eum; qui recedit, hoc eít, vt ^? fu-
pterfugit, ?? ne fecum aliqua aCtio moueatur , latitare placet.
'am ** et qui ?? vrbe profugit, vtique fraudandi caufa: nec
enim 73 intereft, quod attinet ad latitandum, vtrum quis
profugerit, an vero Romae agens copiam füi non facit 74115
| XXXVII. PAPrNiaNvs libro X. Refponforum *^.
AwTrocHENstIVM Caelae Syriae 79 ciuitati **, quod 7*
lege füa priuilegium in bonis defuntti debitoris accepit, 1us
perfequendi pignoris durare conttitit. r
-XXXVliL Pavrvs libro I. Sententiarum. Bo NIS
venditis excipiuntur concubina, et liberi maturales. $.. 1. Kes-
publica créditrix omnibus chirographariis creditoribus prae-

fi non defendatur, in polffeffione *?' creditoribus conftitutis ,

minoribus 9? ex his vsque ad' pubertatem alimenta praeftan-

da funt. $. 1. Eius, qui ab hoftibus captus eft, bona venire

non poffunt, quamdiu reuertatur. — — —
DE SEPARATÍONIBVS

, g crENDv M eft, feparationem folere impetrari decreto Prae-
k

toris, $. 1. Solet autem feparatio perinitti^ creditoribus
ex his caufis: vtputa debitorém quis Seium habuit, hic * de-

ceffit, heres ei extitit Titius: hic non eft foluendo, patitur

bonorum venditionem: creditores Seii dicunt bona Seii fufti-
cere fibi, ^ creditores Titit contentos effe debere bonis Ti-

tii, et ficquafi duorum fieri bonorum venditionem: fieri enim.

poteft, vt Seius quidem foluendo fuerit, potueritque fatis ?

creditoribus fuis, vel ita femel, etfi non in affem, in aliquid

tamen fatisfacere, admiífis autem commixtisque creditoribus.

Titii, mings fint * confecuturi, quia ille non eft f'oqu.en.do,
aut minus confequantur, quia plures fünt: hic ? eft igitur

aequiffimum, creditores Seii' defiderantes feparationem audi-

ri, impetrareque a Praetore, vt feparatim quantüm ? cuius-
que creditoribus praeftetur. $. 2. Ex coóntrario eutem cte-

ditores Titii non imipetrabunt feparationem : nam licet alicui

adiciendo fibi creditorem *, creditoris fui facere deteriorem

condicionem. - Atqui igituft ? adiit hereditatem debitoris mei,.

non faciet meam deteriorem condicionem adeundo: qua:* li-
cet mihi feparationem impetrare: fuos vero creditores onera-

61 Hal. et Vulg. occultat. 5 R. Etianf Rehd. GEz. 68 Rehd. creditores. a x n..
69 Malumus: qui recedit boc eft fubterfugit, tanquam nato: UT ab C1T ..

cumj vtrobique eodem numero pedes feu .. ductus lint. Omnes tamen codices.

fcripti et editi: boc.eft. qui. fubtevfugit. B R. . Etiam Hal. et fcripti Barb. Var. I.
I. IiI, VI. Chriftin. Pal. 1. S. Cruc. L. Bynkersh. vt et Rehd. niüi. quod. habeat :
fubtevfugerit. Magl. vt Flor. GE2. .. 70 Hal..praefigit:. vt.. GEB.- .. 71
Gothofr in nota: tum et.qui. Fal. Vulg.. "Tasiquam et qui. BR. Et ita-Rehd.

GE B. 72 Hal.et Vulg. inferunt; ab..Bahl. Z73 zóAswe Qeiysuy, BR. Kehd..

vt Flotr GEB. . 73 Ap..Hal. enzm, abett. GE B. , 74 Hal. et Vulg, fa-
ciat. BR. Etiam Rehd. GEB.. . 75 Hal. hanc infcriptionem habet integram.
GzB. Vulg. PAVLVS. BR. 76 Yta Taur. fed Flor. fa&um Coelae Syriae
deleta a, repofita o. Hal. Coelae Syriae.. Vulg. Coelefyriae. Bafil. -Ze Kobws
Evgíuc. B R. 71 Wulg. ciwitatis. B R.. Etiam Rehd. GEs. .
Vulg. inferunt: de. Bm. Etiam Rehd. GEB. 79 Rehd. zm, poffeffionem.
G E B. 8o Hal. «minori. G E B. : Y ;

N I Vulg. is.BR. . 2, Hal. et Valg. praefigunt: et dicunt. B R.. Etiam
Rehd. GEE&. . 3 In Tufco. exemplari inter verficulos adícriptum, facere. Sed
ita fequens: facere, otiaretur. Ideo et hic.72 fatis, Hal. omittit. . Cenfemus
tamen effe elegantem pleonafmum. — Ceteri habent: fatzsfacere., Solum .fatis ha-
bet Barb. Habuere Vat. IL. et $. Cruc. L. fed deinceps adie&um : fievi. ta

XXXIX. IpnkMlibro V. Sententiarum. Pvprrrrvs

dis ?* eius impetrare.

. Vulg. funt, etpaulo poít: comfeguentur. BR. Etiam Rehd. G EB.

tur, BR. . Tta et Rehd. nià quod pro: Ji, fit bii. GEB. -

78 Bal.et |
« paffimt. — I4 Hal. talibus. GEB.

RFIL TÜDT 9 vT

wit, dum adiit hereditatem quae foluendo non eft: nec pot-

etunt creditores eius feparationem impetrare, . 3. Scien-

.dum eft autem, etiam fiobligata res effe proponatur ab here-

de iure pignoris vel hypothecae, attamen fi hereditaria fuit,

jjure feparationis hypothecario creditori *? potiorem effe eum,

qui feparationem impetrauit **: et ita Seuerus et Antoninus
refcripferunt, $. 4. Sed etiam aduerfüs fifcum et municipes
impetraretur *? féparatio. $. s. Quaefitumeft, an interdum

etiam heredis creditores poffunt *? feparationem impetrare,

fi forte ille in fraudem ipforum adierit hereditatem ? Sed nul-
lütn remedium eít proditum : fibi enim imputent, qui cum ta-
li ** contraxerunt *5: nifi fi ** extra ordinem putamus !**
Praetorem aduerfüs calliditatem eius fubuenire , qui talem

fraudem commentüs eft: quod non facile admiffim eft. . $. 6.

Sed fi quis füfpettam hereditatem dicens, compulfus fuerit
adire et refütuere hereditatem *9, deinde non fit cui refti-

tuat, ex quibus caufis *? folet hoc euenire: et ipfi quidem.
dehfieranti fuccurri fibi aduerfus creditores heréditarios , fub-
üeniemus ; hoc ét Diuus Pius referipfit, vt perinde teftatoris
| bona venirent, atque fi adita hereditas non fuiffet. Credito-

ribus quoque huiusmodi heredis defiderantibus, hoc idem
praeftandum puto, licet ?? ipfe non defiderauit: vt quafi fe-

paratio quaedam praeftetur. $. 7. Item videamus, 1i quis
heres parenti extitefit, cum éffet impubes, deinde intra pu-
'bertatem deceflerit, et fübftituti bona veneant, qui impube-
ris hereditatem adiit: an patris creditores poffint feparationem
impetrare? 'Et puto polífe: hoc amplius puto, etiam impu-
beris creditores poffe feparationem aduerfus creditores here-
$. 8. Secundum haec ?? videamus ,

fi PrimusSecundum heredem fcripferit, Secundus Tertium, et
Tertii bona veneant: qui creditores poffint feparationem im-

petrare? Et putem , fi quidem Primi creditores petant, vti-
que audiendos, et ?? aduerfüs Secundi, et aduerfus Tertii .

creditores: fi vero Secundi creditores petant, aduerfus Ter-
tüi vtique eos impetrare poífe, aduerfus Primi autem non

poffe. ?^*TIn fumma, Primiquidem creditores aduerfüs omnes

impetrare poffunt feparationem , Secundi creditores aduerfus

Primi non poflünt, aduerfüs Tertii poffunt. $. 9. Si filiifa-
milias bona veneant, qui caftrenfé peculium habet: an fepa-
.ratio fiat inter caftrenfes creditores ceterosque videamus? Si-

mul ergo admittentur, dummodo fi qui cum eo contraxerunt

.25, ante quam militaret, fortaíffe ^* debeant feparari: quod
.puto probandum:,ergo qui ante contraxerunt, fi bona ca-
Atrenfia diftrahantur, non' poffunt venire cum caftrenfibus cre-

ditoribus. ltem fi quid in rem patris verfum eft, forte pot-

erit et creditori contradici, ne caftrenfe peculium inquietet,

.cum

etiam legitur in Vat. I. IV. V.. Sed Vat. III. VI. Pal. If. S. Cruc. IT. exhibent:

fatisfacere. .. Denique in Chriftin. eft: fatis creditoribus facere fuis. RR. His
adde Dynkersh. et Rehd, qui etiam habent: fatzsfacere. G E E. 4 Klal. et
5 Flor.
ex: bic, fa&um: bi creditores, inde Hal. et Vulg, funt bi creditores. — Efl igi-
-6 MHal. quanutum-
cunque , loco: quantum cuiusque. In Rehd. quantum , abeft. GEB..... 7 Vulg.
creditore$. B R. 8 Vulgo igitur, abeft. E R. — Etiam in Rehd. GEz. ..9
Gothofr. in, nota: A. qui. 44l. quia. — Pofterius ipíe Taur. habet in margine
et Hal. et Rehd. GE R. Io Hal.et Vulg. creditore.. B R. Nempe Taur. erat
dare: creditorl. Etiam Rehd. creditore.. G E.R. 11 Hal et Vulg. zmpetra-
uetit, BR. Etiam Rehd. GEB.
er| Vulg. Zmpetratur, et ita Flor. fa&dum. B R. Et ita Rehd. GEB. . 13 Hal.
15 Flor, erat: contraxerit; .poterat
adeo etiam :- Zmpztet, Ícribi,! pro: zmpatant. BR. IG In Rehd. fi, abeft.
GEB. . 7 Hal.putemus. * 18 Ap. Hal. bereditatem , abett. GEB. — 19
Hal. cafibus.: 20 Hal. et Vulg. inferunt: idem. BR. Etiam Rehd. qui prae-.
terea habet: defiderauerit.. G E B. 21 Vulgo: .beredis, abceít. BR. . .22
Vulg. fed boc. BR. Rehd. fecundum boc. GEB. — 23 Vulg. fed, loco: et. BR.
B R. 24:Vulg. praefigit: Et. B R. -Etiam Rehd. fed fequentibus: zm fum-
"a, omiffis GEB. — 25 KHal. contraxerint. 26 Hal. et Vulg. forte. BR.
Etiam

I2 Gothofr. in nota: . 4l. impetrabitur. Hal. .

(ut.
[
f0
d
3l
li,
(
fik
s
bu
t
j
:
u
fet
(
u
fitio
ey
fi:
li
Qu
th e
fint
qii
e

m

0 :
Nj
i
Mi
51
U
lito :
M
GrR
LT
IPP«W
fmïr.
l,

- P .,
-—9 qp 5
—

—— L
« £
L & —

m

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. VI. u auy

cum: poffit potius cum patre experiri, $. ro. Illud fciendum
eft, eos demum creditores poffe impetrare feparationem, qui
non nouandi animo ab herede ftipulati fünt:' ceterum fi eum
hoc animo fecuti fuünt, amiferunt feparationis commodum:
quippe cum fecuti funt nomen heredis, nec poffunt iam fe ab
eo feparare, qui quodammodo eum elegerunt, Sed etfi vfu-
ras ab eo, ea mente, quafi eum eligendo, exegerunt?": idem
erit probandum. $. 11. Item quaeritur, fi (atis acceperunt
ab eo, an impetrent feparationem ? Et non puto: hi enim fe-
cuti funt eum : forte quem mouebit ??, Quid ergo, fifatis non
idoneum ?? acceperunt? Et ?? fibi imputent, cur minus ido-
neos fideiuffores accipiebant ?T. $. I2. Praeterea fciendum
eít, poíteaquam ?? bona hereditaria bonis heredis mixta funt,

tis, feparatio impetrari non poterit 3?, ^ Quid ergo, fi prae--
dia extent, vel mancipia, vel pecora, vel aliud quod fepara-
ri poteft ?^? Hic vtique poterit impetrari feparatio: nec fe-

rendus eft qui caufatur bona contributa, cum praedia contri-
bui non poffint: nifi ita coniunCtae poffeffiones 35 et permix-

tae propriis, vt impoffibilem feparationem effecerint: quod

quidem perraro contingere poteft. $. r3. Quod dicitur ?5,

rationem indulturus eft. | $.. 15. Siquis pignusab herede ac-

ceperit, non eft ei concedenda feparatio, quafi eum fecutus -
fit: neque enim ferendus eft, qui qualiter qualiter ?, eligen- -
tis ?? tamen mente, heredis perfonam fecutus eft. $. 16.
. Quaefitum eft, fi forte fint plures creditores, quidam fecuti
heredem, quidam non fecuti: et hi qui heredem fecuti .non

funt, impetrauerint feparationem: an eos fecum admittant,
qui fecuti füunt? Et putem, nihil eis prodeffe: hos enim cum
creditoribus heredis numerandos. $. r7. Item *? fciendum
eft vulgo placere, creditores quidem heredis, fi quid füper-
fuerit ex bonis teftatoris, poffe habere in fuum debitum: cre-

ditores vero teftatoris ex bonis heredisnihil. Cuius rei ratio

illaeft, quod qui impetrauit ^' feparationem, fibi debet impu-
tare fuam facilitatem, fi cum effent bona idonea heredis, illi

maluerint bona potius defuncti fibi feparari: heredis autem -

creditoribus hoc imputari non poffit. At fi creditores defun-
Ci defiderent, vt etiam in bonis heredis fuübftituantur, non
funt audiendi: feparatio enim, quam ipfi petierunt, eos ab i,[?:is
4* bonis feparauit *?. Si tamen temere feparationem petie-

runt creditores defunCti, impetrare veniam pofífunt, iuftiffi-.-

ma fcilicet ignorantiae caufa allegata. . $. r8. Ita ^* fciendum
eít, neceílarium heredem feruum cum libertate inftitutum
impetrare poffe feparationem: fcilicet vt fi non attigerit bona
patroni, in ea caufa fit, vt ei **, quidquid poftea adquifie-
rit, feparetur, fed et fi quid ei a teítatore debetur.
Il. PaP1iN1ANvs libro XXV. Quaeftionum. — An

Etiam Rehd. GE?. 27 Hal. et Vulg. exegevint. BR.. Etiam Rehd. GEz.
28 Hal. fecut funt .eum, quem mouerunt. Rehd. bii euim fecuti. funt : forte
eum quem mouebit. GEB. 29 Hal. «on fatis idoneun. — Vulg. mon fatis ido-
-».0$. BR. Rehd. fi fatis idoneum mon acceperint. GEB. 30 In Rehd. Et
abeft. GEB. 31 Hal. minus idoueum fidejufforem accepevrint. G E B. 32,
Rehd. pofiguam. GE B. 33 Hal. potefl. GE B. 34 Rehd. poterit. GEB.
35 Hal. etVulg. inferunt: fint. BR. Etiam Rehd. GER. 36 Vulg. dicdum
€fl. BR. Etiam Rehd. GER. 37 Hal. praefigit: et. 38 Altgrum: qua-
litev, Flor. eft expunctum. Inde Vulg. qualitercusque. BR. Et ita quoque
Rehd. GE B. 39 Taur. eligen Dis. GEB. 4o Rehd. Illud , loco: Item.
GE B. 41 Vulg. zmpetrauerint , et mox: debent. B R. Hal. vt Flor. zmpe-
tranit, fed mox: debeat. 42 Flor. erat: biflis. BR. 43 Flor. fa&tum:

feparabit, etita Hal. b R. Rehd. habet primam fcripturam. GEB. . 44 Go-
thofr. in nota: Zj item. — Flor. erat: itssciemdum. Inde fa&um;: item fcien-
dum. Kioc habet Taur. in margine. BR. Et Hal, in textu vt et Rehd. GE z.

2tum. GERE. :

.BR.- Etiam Rehd. GEP.

herede vendita hereditate, feparatio fruftra defiderabitur:
vtique fi nulla fraudis incurrat fufpicio. Nam quae bona fide
inedio tempore per heredem gefta fünt, rata conferuari fo-
ent. | : -
III. Ipgw libro XXVII. Quaeftionum. DxstTonR
fideiuffori heres extitit, eiusque bona venierunt: quamuis ob-
ligatio fideiuffionis ^* extinCta fit, nihilo minus feparatio
impetrabitur *7, petente eo, cui fideiuflor fuerat obliga-
tus: fiue folus fit hereditarius creditor, fiue plures: neque
enim ratio iuris, (quae) caufam fideiuffionis, propter principa-

lem obligationem, quae maior fuit, exclufit, damno debet adfi-
| cere creditorem, qui fibi diligenter profpexerat. $. r. Quid
| ergo, fi bonis fideiufforis feparatis folidum ex hereditate fti-
non poffe impetrari feparationem : confufis enim bonis et vni- | pulator confequi non poffit ? vtrum portio cum ceteris here-

.dis creditoribus ei quaerenda ** erit? an contentus effe debe-

bit bonis, quae feparari maluit *?? fed cum ftipulator ifte,
non adita fideiufforis a reo hereditate, bonis fideiufforis ven-
ditis, in refiduum promifceri 59 debitoris creditoribus potue-
rit:.ratio non patitur eum in propofito fümmoueri. $. 3.
sed in quolibet alio creditore, qui feparationem impetrauit,

75 ] probari commodius eft, vt fi folidum ex hereditate fernari non
poít multum temporis feparationem impetrari non poffe, ita

erit accipiendum, vt vltra quinquennium poft aditionem nu- :
smerandum feparatio non poftuletur. . $. r4. De his autem .
omnibus an admittenda feparatio fit, nec ne, Praetoris erit |

. vel Praefidis notio, ?* nullius alterius: hoc eft eius, qui fepa- | nvs, qui ?* ex die vel fub condicione debentur odR -

propter hoc nondum pecuniam petere poffunt, aeque fepara-

poífit, ita demum aliquid ex bonis heredis ferat, fi proprii
creditores heredis fuerint dimiífi: quod fine dubio admitten-

| dum eft circa creditores heredis, dimiffs hereditariis.

IV. IpEw libro XII. Refponforum. CmxpriTomr-

tio dabitur, quoniam et ipfis cautione communi confuletur.
$. I. Legatarios autem in ea tantum parte, quae de bonis fer-
uari potuit, habere pignoris caufam conuenit. - Bo
V. Pavrvs libro XIII. Quaeftionum. S1 creditores
hereditarii feparationem bonorum impetrauerunt 53 , et inue-
niatur non idonea hereditas, heres autem idoneus: non pot-
erunt reuerti ad heredem, fed 5* eo quod femel poftulaue-
runt ?^, ftare debent 55. Sed fi poft impetratam feparatio-
nem aliquid heres adquifierit, fi quidem ex hereditate, ad- -
mitti debebunt ad id, quod adquifitum eft illis *?, qui fepa-
rationem impetrauerunt. Sed fi illis 53 fatisfaCctum fuerit,
quod fupereít, tribuetur propriis heredis creditoribus. At fi
ex alia caufa heres adquifierit, non admittentur hereditarii
creditores. Quod fi proprii ad folidum peruenerunt, id quod
fupererit *?, tribuendum hereditzriis quidam putant, mihi
autem id non videtur: cum enim feparationem petierunt, re-
ceflerunt a perfona heredis, et bona fecuti funt, et quafi de-
functi bona vendiderunt, quae augmenta non poffünt reci-
pere ?^?. . [demque exiftimo dicendum, etiam fi ** circa fe-
parationem bonorum decepti, minus confecuti funt, quam
proprii heredis creditores. Proprii autem heredis creditores
habent propria eius bona, et perfonam, quae poteft, donec
viuit, adquirere.
VL Ivrrawvs libro XLVI. Digeftorum. | Qvo-

TIENS heredis bona foluendo non funt, non folum creditores

tefta-

45 Vulgo: e;, abeft. BR. Aberat et in Rehd. .Scd inter verfus antique adfcrip-
46 Vulg. fidejufforis. B R. -Etiam Rehd. GE z. 47 Taur.
impetraVitur. GEB. . 48 Hal. exfequenda, Rehd. exquirenda, loco: ei
quaerenda. GE . 49 Vulg.maluerit. B R. 50 Hal. et Vulg. permifceri.
51 Gothofr. in nota: Flüï.qui. Vt in textu . eft,
Hal. et Vulg.quibus. BR. Etiam Rehd. GEB. — 52 Gothofr. in ncta: Flor.
debentür. Vt in textu. Hal, et Vulg. debetur.BR. Etiam Rehd. Gz g. 53
Hal, et Vulg. zmpetrauerimt. BR. — Vtet Rehd. GER. 54 Gothofr. in nota:
fed ei. Hal. Et Vulg. BR. Et Rehd. GER. 55 Vulg. pofiulauevint. B R.
Vt et Rehd. GEB. 56 Hal.debebunt. GEB. 57 Hal. et Vulg. zlli. Sed
et Flor. s expuncta. BR. Rehd. quoque: ;/, ut mox: nupetrauerint. GEB.
58 Rehd. i, vel vltima litera a prima fequentis abforpta, vel ex emendatione

intempeftiua ad exemplum antecedentis in eadem voce. G E B. 59 Vulg. fa-
perfuerit. BR. 6o Rehd.percpere. GEB. — 61 Rchd. fimpliciter : fi, abs-
Kkkkkk 2 ii

978 DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. VI VII VIII

teftatoris, fed etiam eos quibus legatum fuerit ??, impetrare
bonorum feparationem aequum eft: ita vt cum in ?? credito-
ribus folidum adquifitum fuerit, legatariis vel folidum , vel
portio quaeratur. $. r. Siliberta heres inftituta bonorum
poffeffionem fecundum tabulas petiffet eius, qui foluendo non
erat: quaefitum eft, an bona eius feparariab hereditariis de-
bent 9$*? Refpondit 5?, non eft iniquum fuccurri patrono,
ne oneraretur 9? aere alieno, quod liberta retinendo ?* bo-
norum poffeífionem fecundum tabulas contraxerit. -

VIIL. MancraAwvs libro II. Regularum. Qvr iudi--

cium dictauerunt 99 heredi ^?, feparationem quafi hereditarii
poffunt impetraré: quia ex neceffitate hoc fecerunt,
DE CVRATORE BONIS DAND O.

Pavrvs libro LVII. ad Edictum.
SI Qvis * fub condicione heres inftitutus eft, cogendus eft

condicioni parere, fi poteft: aut fi refponderit fe non adi- -

turum, etiam fi condicio. extiterit, vendenda erunt bona de-
funéti. $. r. Quod fi nihil facere poteft, curator bonis con-
ftituendus erit, aut bona vendenda. $. 2. Sed fi graue aes
alienum fit, quod ex poena crefcat, percuratorem foluendum

2 aes alienum: ficuti cum venter in poffelfione fit, aut pupil- |

lus heres tütorem non habeat, decerni folet.
IIL. VrPraNvs libro LXV. ad Edictum. D cura-
tore conftituendo hoc iure vtimur, vt Praetor adeatur, isque
curatorem curatoresque conftituat ex confenfu maioris partis
creditorum : vel Praefes prouinciae, fi bona diftrahenda in pro-
uincia funt, $. r. Quaeque per eum eosue, qui ita creatus
creatiue 'effent, aCta, fatta, geftaquefun*, rata habebuntur:
eisque a&tiones, et in eos, vtiles competunt. . Et fi quein ?
curatores ^ mitterent * ad agendum vel defendendum vti ius
eílet, nec ab eo fatis, neque de rato, neque iudicatum folui,
nomine eius, cuius bona veneant ?, exigetur, fed nomine
ipfiuscuratoris, qui eum mifit. $. 2. Si pluresautem confti-
tuantur curatores, Celfusait, in folidum eos etagere * et con-
ueniri, non pro portionibus. Quod íi per reziones fuerint
conftituti curatores, vnus forte rei [talicae, alius in prouin-
'€ia, puco regiones eos fuas conferuare debere. $. 3. Quae-
ritur, an inuitus curator fieri poteft * ? Et Caffius fcribit, ne-
minem inuitum cogendum fieri bonorum curatorem : quod ve-
rius eft: voluntarius itaque quaerendus eít: nifi et ?^ magna
necelfitate, et Imperatoris arbitrio hoc procedat, vt etinuitus
crearetur !19, $. 4. Nec omnimodo creditorem efíe oportet
eum, qui curator conftituitur: fed poffunt et ** non credito-
res. $. 5. Si tres curatores fuerint, et vnus ex his nihil at-
tigerit *?, an in eum, qui nihil tetigit *?, actio danda eft?
Et Caffius exiftimat, modumactori non debere conftitui, pof-
feque eum cum quo vult experiri: *^ puto Caffii fententiam
veriorem : fpectandum enim ** quid redactum eít, non quid

"

que: etiam. GEB. —62 Rehd. fuerat. GER. 65 Ap. Hal. et in Rehd.
n, abeft. GE B. 64 Hal. et Vulg. debeant.BR. Etiam Rehd. G E B. 65
Hal.et Vulg. refpondi. Etiam Flor. t. deleta. B R. 66 Gothofr. in nota:
oneretur. Ia. Et Vulg. p R. Et Rehd. GER. 67 Gothofr. in nota:; Al.
petendo. Ita ipfe Taur. in margine, et habent omnes. Flor. erat: retemedo. B R.
Etiam Hal. et Rehd. petendo. GEB. — 68 Vulg. diclauevint.BR. — 69 Rehd,
beredis, GE B. ! | m TM
1 Flor. fa&dum: Is qwi, et ita Hal. Vulgo qwis, abeft. BR. Rehd.
Si cui. GEB. 2 Rehd. inferit: eff, GE B. 3 Hal. Et fi quidem. GE B.
4 Vulg. curatorem. B R. 5 Gothofr. in nota : suittent. ta Hal. et Vulg.

nR. 6 Hal. veneunt. GER. 7 Vulg. inferit : poffe. BR. 8 Hal.pof-
fit. GEB. 9 Vulg. zfi ex magna. . Etiam DBafil. & & &x uey22ue &vríze. B R.
Etiam Rehd. zifi ex sagna. G E B. 1O Vulg. vt znuztus creetur. B R. II

Hal. etiam. 12 Hal. tetigerit. G EB. 13 Vulg. attigerít. 5 R. Rehd.

egit. GEBR. . 14. Hal.et Vulg. praefigunt: et. p R. Rehd. vt Flor. GE . 15
Rehd. inferit: eff. GEB.

16 Hal. redacbum of ex bonis, quibus curatov da-

*6 ad curatorem vnum peruenerit: et ita vtimur, nifi inui-
tus factus eft: nam fi ita eft, dicendum ** , non eum conue-
tiiendum. | ! ( MM

dem bonorum curatores facti funt, in quem eorum' vuit actor,
in folidum ei datur actio, tamquam quiuis *? eorum in foli-
dum aget *?, * 22 Brcra
IV. Paern1vs IvsTvs libroI. de Conftitutionibus

fcripferunt, bonis per curatorem ex Senatusconfulto diftras
Cis, nullam actionem ex ante gefto fraudatori competere ??,
V. Ivrramvs libro XLVII. Digeftorum. . S1 debi-.
tor foro cefferit, et creditores priuato confilio coierint, et.
elegerint vnum, per quem bona diftrahantur, et ?? portio ip-
fis, quae ex ?* redatto ?? fieret, folueretur, mox exfítiterit

uerfus curatorem habebit, fed bona debitoris vna cum cuüra-
tore vendere poterit, ita vt quae a curatore eta ?^* creditore ex
bonis contrahantur ^?, omnibus pro portione praeftarentur ^*,

| TIT, VILHEZ- |
QVAE IN FRAVDEM CREDITORVM FACTA

SVNT , VT RESTITVANTVR. !
VrrPiANvSlibro LXVI. ad Edi&um. .

Ar'r Praetorj Qv AE FRAVDATIONIS CAVSA GESTÁ
ERVNT, CVM EO QVI FRAVDEM NON IGNORA-
VERIT,DE HIS CVRATORI BONORVM, VEL EI CVI
DE EA RE ACTIONEM^ DARE ? OPORTEBIT, INTRA
ANNVM, QVO,EXPERIVNDI POTESTAS FVERIT, A-
CTIONEM DABO:IDQVE^ETIAM ADVERSVS IPSV M,
QVI FRAVDEM FECIT, SERVABO. $. 1. Neceffario
lraetor hoc Edictum propofuit: quo Edicto confuluit credi-
toribus, reuocando ea; quaecumque ? in fraudem eorum ?
alienata funt. $. 2. Ait ergo Praetor, QvVAE FRAVD A-
TIONIS CAVSA GESTA ERVNT: haec verba generalia
funt, et continent in fe omnem omnino in fraudem factam
vel alienationem, vel quemcumque contraCctum. |Quodcum-
que igitur fraudis caufa faCtum eft, videtur his verbis reuo-
cati, qualecumque fuerit: nam late ifta verba patent. Siue
ergo rem alienauit *, fiue acceptilatione vel pacto aliquem
liberauit, | ; ** |

bandum. Etfíipignora liberet, vel quem alium in fraudem cre-
ditorum praeponat, | --
II. Ingw libro LXVI. ad Edictum. Vr ei prae-
| buit exceptionem , fiue fe obligauit fraudandorum credito-
rum caufa, ífiue numerauit pecuniam, vel quodcümque a-
liud fecit in fraudem creditorum: palam eft Edictum lo-
cum habere. $. 1. Geíta fraudationis caufa accipere debe-
; ! mus,

tugefl, mom quare ad cuvatorem etc. Rehd. mumquid, loco: mom quid. GEB.
17 Rehd. addit: efj. GE s. 18 Hal. qui iu$, loco: quimis. Bafil. x roó-
vuy 9B Exmcos he 62 uAuQoy vive?, B R. Rehd. vt Hal. GE B. 19 Hal. et Vulg.
ageret. BR. Etniam Rehd. GER. 20 Hal. PAPF RIVS IVSTVS lb. IX.
conflitutionum. GEB. 21 Rehd. feverus. GEB. —— 22, Rehd. addit: cre-
. ditori. forte anticipata voce ex lege fequenti. GEB. 25 Vulg. vt, loco;
et; BR. — 24 Hal. im, loco: ex. GEB. 25 Vide Bynkersh. 7. Obf. vlt.
Codices omnes fcripti et editi habent: vedacfo.BR. Etiam Hal. et fcripti Barb.
Vat. I. VI. Chriftin. Pal. I. $. Cruc. E. H. Magl. Bynk. vt et Rehd. GER.
26 1n Rehd. a, abeft. GER. 27 Vulg. contrabuntur. BR. — " 28 Hal. et
Vulg. praeflentaur, B R. Rehd. vt Flor. GE &. : 2 |

1 Hal. fint. Rehd. de biis, qui in frandem creditorum facta fant, vt
refliituantur..qui mendose pro: que. GER. 2, Rehd. acliones.dare. G E B.
3 Hal. et Vulg. darí. B R. 4 Kehd. idemque. GE B. 5 Rehd. que, loco:
(quaccunque. GEB. — 6 Vulg. quae im framdem creditorygm. BR. — 7 Vulg.

U alie-

IIT. C csvslibro XXIV. Digeftorum. ' Sx plureseius- '

?9, IwPERATORES ÁAntoninus et Verus ^* Augufti re- .

alius, qui fe creditorem dicat: nullam quidem actioném ad-

IL Inxw libro LXXIIL ad Edi&um. Inrweritpro-

l
fej

eli:
frat
Ti
t
&

«

fe

r
bitu
qua
pert
fb
C

)rte
(ito
je t
j lo
jele
mus,

(5

3
ng-

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. VIII, 879

mus, non folum ea, quae contrahens gefferit aliquis,, verüm
etiam fi forte data opera ad iudicium non adfuit $,. vel litem
mori patiatur, vel a debitore non petit ?, vt tempore libere-
tur, aut vfümfructum, vel feruitutem amittit, . 2 Et ?
qui aliquid fecit, vt definat habere quod habet, ad hoc Edi-
Cum pertinet, a 2 AA
IV. Pavrvs libro LXVIII. ad. Edictum. Iw frau-
dem facere videri etiam eum, qui non facit ** quod debet fa-
c.ebre *^, intellegendum eft: id eft, fi non vtatur feruitu-
tibus. ' :

etfi rem füam pro derelicto habuerit, vt quis eam fuam faciat,
" VL VrPrawvs libo LXVI. ad Edictum. |Qvop
*? autem, cum pofhit aliquid *^ quaerere, non id agit, vt *?
adquirat, ad hoc * Edictum non pertinet: pertinet *enim * !7

V. Garvs libro XXVI. ad Edi&um prouinciale. Sz p |

Edictum ad deminuentes ** patrimonium fuum, non ad eos -

qui id agunt, ne locupletentur. $. x. Vnde íi quis ideo
condicioni non paret **, ne committatur ftipulatio, in ea con-
dicione eft, ne faciat huic Edicto locum.: $. 2. Proinde, et

qui repudiauit hereditatem, vel legitimam, ?? vel teftamen-

tariam , non eft in ea caufa, vt huic Edicto locum faciat ?^*:
noluit enim adquirere, non fuum propriüm ?? patrimonium
deminuit ?^?. $. 3. Simili modo dicendum eft, et fi filium
fuum emancipauit, vt fuo arbitrio adeat hereditatem , ceffare
hoc Edictum. $. 4. Sedetillud ?^ probandum ?*, fi legatum
repudiauit, ceflare ^* Edictum: quod Tulianus quoque fcribit.

$.. 5. Si feruum faüum heredem inftitutum ?7 alienauit, vt

juffu emptoris adeat ?*: fi quidem in venditione nulla fraus
eíft ??, fed in hereditate fit, ceffat Edictum: quia licuit ei
etiam repudiare hereditatem: at fi in ipfa ferui alienatione
fraus eft, reuocabitur: quemadmodum f1 eum in fraudem ma-
numififfet 3^,

eum , qui quod fibi debetur, receperat ??: eum enim , quem

Praefes ?? inuitum foluere cogat, impune non foluere, ini--
quum effe ?^: totum enim hoc Edictum ad-contractus perti-
: vtputa pigno-.|
$. 7. Sciendum ?*, Tulianum fcribere, |.

nere, in quibus fe Praetor non interponit ?*:
ra, venditionesque. :
eoque iure nos vti, vt qui debitam pecüniam recepit ?* , an-
tequam bona debitoris poffideantur, quamuis fciens prudens-
que ?? foluendo non effe recipiat, non timere ?? hoc Edi-
Ctum: fibi enim vigilauit.
bitum fuum recepit **, hunc in portionem vocandum, exae-
quandumque ceteris creditoribus: neque enim debuit praeri-
pere *? ceteris poft bona poffeffa, cum iam par condicio o-
mnium *5 creditorum fatta effet. $. 8. Hoc Edictum. eum

" co&rcet, qui fciens eum in fraudem creditorum hoc facere,

aliemaerit, et mox: libevauerit. BR. Prius habet Relid. GE x.
in nota: non adfit, Hal. Vulg. affuerit. BR. Etiam Kehd. abfuerit. GEE.
9 Gothofr. in nota: non petat. Hal. GE B. — 10 Vulg. inferit: onrüino. BR.
II Hal. faciat. GEE. 12, In Rehd. facere, abeíft. GER. 13 Gothofr.
innota: 4l.qui autem. ItaRehd, G E B. 14 Hal. guis, loco: aliquid. G E8.
I5 Rehd. inferit: jd. GEB. — 16 Ap. Hal. boc, abeft. GEB. — 17 Hal.
et Vulg. inferunt: boc. BR. Etiam Rehd. GE z. I8 Rehd. snuentes. . G E B.
19 Hal. pareat. 20 Vulg. inferit: vel bonuorariam. B R. Etiam Rehd. GEZ.
ei Rehd. locus fiat. GEz.
Hal. deminuere. GE B. — 24 Rehd. idem, loco: illud. GEB. 25 Hal.'ad-
dit: efl. GEP. 26 Hal. inferit: Poc. 27 Kehd. inferit: 4uis. GEB.
28 Hal et Vulg. addunt: baereditatem. BR. Etiam Rehd. GEE. - . 29 Ap.
Hal. eff, abeft. GE B. 30 Flor.eft: wanmmiffeffet. GER. ^ ^ 31 Rehd.re-
cipit. G E B. 32 Hal. vecipiat. idem verba: boc eff, emim, qui quod fibi
debetur , vecipiat, parenthefi includit, et in margine addit: Pbaec alias defunt.
Rehd. quoque: recipiat. G EB. 33 Van de WAater III. Obf 12. mauult
legere: praetor.GEE. — 34 Rehd.effet. GEB. — 35 Hal. iuterponat. GE B.
36 Hal. et Rchd. addunt; eff. GE&. 47 Vulg. accepit. B R. Etiam Rehd.

$. 6. Apud Labeonem fcriptum eft, eum, qui.
fuum recipiat ?*, nullam videri fraudem facere, hoc eft,

Qui vero poft bona *? poflefía de-

$ Gothofr. |

22 Ap. Hal. proprium, abeft. GE B. 23

fufcepit ^^, quod in fraudem creditorum fiebat ** : quare fi quid
in fraüdem creditorum fattum fit, fi tamen is, qui cepit ^*,
ignorauit, ceffare videntur verba Edicti. $. 9. Praeterea il-
lud fciendum eft, eum, qui confentientibus .creditoribus ali-
quid a fraudatore vel emit, vel ftipulatus eft, vel quid aliud
contraxit **, non videri in fraude ^? creditorum fecifle: ne-
mo enim videtur fraudare eos, qui fciunt, et *? confentiunt.
$. ro. Siquid cum pupillo geftum fit in fraudem creditorum,
Labeo ait, omnimodo reuocandum, fi fraudati fint credito-
res: quia pupilli- ignorantia. quae per aetatem contingit . ?9,
non debet effe:captiofa creditoribus, et ipfi Incrofa: eoque
iure vtimur.. $. 1t. Simili ?* modo dicimus, et fi eui dona-
| tum eít ??, non effe.quaerendum, an fciente eo, cui dona-
tum ??, geftum fit: fed hoc tantum, an fraudefitur credito-
res?. nec videtur iniuria adfici is, qui ignorauit: cum 5* lu-
crum extorqueatur, non damnum infligatur. n hos tamen,
qui ignorantes ab eo, qui foluendo non fit, liberalitatem ac-
ceperunt, hactenus actio erit danda, quatenus locupletiores
fatti funt: vltra non. $. 12. Simili modo quaeritur, fi fer-
uus ab eo, qui foluendo non fit, ignorante domino, ipfe
fciens rem acceperit: an dominus teneretur *^2 Et ait La-
.beo, hactenus eum teneri, vt reftituat, quod ad fe peruenitz
.aut ?? dumtaxat de peculio damnetur, vel fi quid in rem eius
verfum eít. Eadem in filiofamilias probanda faünt. . Sed fi do-
minus fcit, fuo nomine conuenietur. $. r3. Item fi neceffa-
rius heres legata praeftiterit, deinde eius bona venierintz
Proculus ait, etiam fi ignorauerint legatarii, tamen vtilem
aCtionem dandam : quod nequaquam dubium eft. . $. 14. Hu-
ius aCtionis annum computamus vtilem, quo experiundi po-
teftas fuit, ex die factae venditionis. | | |
. VIL Pavrvs libro LXII. ad Edifctum. . S1 debitor
in fraudem creditorum minore pretio fundum fcienti emptort
vendiderit, deinde hi, quibus de reuocando eo attio datur,
.eum petant: quaefitum eft, an pretium reftituere debent ?? 2:
Proculus exiftimat, omnimodo reftituendum effe fundum, et-
jam fi pretium non foluatur ?? : et refcriptum eft fecundum.
. Proculi fententiam. | ;

VIIIL. VENvrLEIVS SATv RnNINVvsS libro VI. Inter-
dictorum. .Ex his colligi poteft, nequidem portionem empto-
'ri reddendam ex pretio: poffe tamen dici, eam ?? rem apud
arbitrum ex caufa animaduertendam: vtfinummi foluti in bo-
nis exftent, iubeat eos reddi: quia ea ratione nemo fraude-
Ktoris?, :

| IX. Pavrvs libro LXII. ad Edictum. Is **, qui
a debitore, cuius bona poffeffa *? funt, íciens rem emit,
iterum alii bona fide ementi vendidit: quaefitum eft, an fe- .
cundus emptor conueniri poteft $? ? Sed verior eft Sabini fen-
| d tentia.,

GER., 38 Vulgo: prudensque, abeft. BR. Etïam in Rehd. GER. 29
Hal. timeat. GE B. 40 Rehd. inferit: f24, cui voci aliquis fuperfcripfitz
$. debitoriW. GEB. ^ 41 Hal. et Vvlg. fummn fecerit. BR. Etiam Rehd. Sed
. hic non nemo füperfcripfit : a/. veceperit. GEE.- 42 Hal. et Vulg. prae-
cipere. BR. Forte inductilecione, qualis eft in Kehd. percipere. G E. 45
In Rehd. ommium, abeft., Videntur tamen huius vocis adeíle veftigia. | Scri-
