fiue fciente, fiue ignorante debitore, vel inuito ? folutio fiat.
Item fi reus foluerit, etiam ii, qui pro eo interuenerunt, libe-
rantur. Idem ex contrario contingit, fi fideiuffor foluerit:
non enim folus ipfe liberatur, fed etiam reus *, $. r. Item
per acceptilationem tollitur obligatio. Eft autem acceptilatio,
imaginaria folutio ?. ^ Quod enim ex verborum obligatione
Titio debetur, id fi velit Titius remittere, poterit fic fieri, vt
patiatur haec verba debitorem dicere : Quod ego tibi promifi,

habesne acceptum ? et Titius refpondeat, Habeo. Sed et

Graece poteft acceptum ? fieri: dummodo fic fiat, vt Latinis
verbis folet, £xeic AxfBav Owwvcpiux v0cx ; fxm Awfwv *. Quo
genere ( vt diximus ) tantum eae foluuntur obligationes, quae
ex verbis confiftunt, non etiam ceterae. Confentaneum enim
vifum eft, verbis fatctam obligationem, aliis poffe verbis dif-

folui, Sed etid, quod alia ex caufa debetur, poteft in ftipu-

lationem deduci, et per acceptilationem diffolui. Sicut autem
quod debetur, pro parte recte foluitur, ita in partem ? debiti
acceptilatio fieri poteft. $. 2. Eft ? prodita ftipulatio, quae

vulgo Aquiliana appellatur, perquam ftipulationem *? contingit,

vt omnium rerum obligatio in ftipulatum deducatur, et ea per
ácceptilationem tollatur. Stipulatio enim Aquiliana nouat **
omnes obligationes , et a Gallo Aquilio ita compofita eft:

. Quidquid te mihi ex quacumque cauía dare facere oportet, o-
" portebit *^, praefens in diemue *?: quarumque ** rerum timi-
, " ?

hi tecum actio ^?, quaeque aduerfus te petitio, vel aduerfus

te perfecutio eft, eritue: quodue tu meum habes, tenes poffi-

desue ^^, doloue malo fecifti, quo minus poffideas: quanti

| quaeque earum rerum res erit, tantam pecuniam dari ftipulatus

eft Aulus Agerius , fpopondit Numerius Negidius **. .Item

x diuerfo, Numerius Negidius interrogauit Aulum Agerium,

X Quod poft multas detuum difputationes obtinuit, vt patet ex L. 1. $.

$3- D. de conflit. pecun. L. 25. D. de iure dot. L. 26. $. 4. D. de condi&d. in-
deb. et Vlpianus ideo in d. L. :.. $. ;. verbo placet wtitur. A. CO S T 4. 2
Apud Hal. deeft tamen. — 3 Hal addit ec. — 4 lpío iure; nam fideiuffor
locum ipfius rei obtinet, L. 4. D. de fideiwffor. & CoS'TA, —— 5 Eft iuris ci-
uilis commentum , quod cum fit plenum fi&ionibus, commentis, et imaginibus,
eleganter ius commentitium dicitur in Lege 20. D. de poenuis. A C OS'T A. 6
Sic plures libri veteres et Digefta L. $. $. vlt. de accept. vulgo autem acceptila-
tio fieri. o r T o. Sic Hal. " Hal. poft folet addit exigi, et Graeca ita expli-
cat: fot denarios acceptos babes ? acceptos babeo. —^ 8 Klal imparte. 9 Hal,
inferit autem. —— 10 Hanc vocem ignorat Hal. II Vulgo remouat, male.
o T TO. Sic Hal. 12, Hal. oportebitue. I3 In libris Contii et Charon-
dae adiicitur: aut fub conditione, quae Theophilus ignorat et L. 74. D. de ac-
cept.. O T TO. 14 Hal qudrumcanque. I5 Hal. addit e/f. 16 Haec

ita diftinguit Ianus a Cofta, vt babere ad ciuilem poffeffionem referat, temere ad.

naturalem , poffidere ad wtramque. KHal. poffides praemiffo commate. "7
Hal. Nwm. Nigidius. 18 Ita Theophilus et Contii veteres hanc periodum
poftremam concipiunt , quibus Charondas adftipulatur. Aliter autem in D. et
vulgata: Quod Numerius Nigidius Aulo Agerio fpofpondit, id baberetme a fe
acceptum , Numevius INigidius Aulum . Agerium vogauit, Aulus Agerius INume-

Quidquid tibi hodierno die per Aquilianam ftipulationem fpo-
pondi, id omne habesne acceptum? refpondit Aulus Agerius
Habeo , acceptumque tuli *$, $. 3. Praeterea nouatione
tollitur obligatio: veluti fi id, quod tu Seio debeas *? ; 8 Ti«
tio dari ftipulatus fit. Nam interuentu nouae perfonae , noua
nafcitur obligatio , et prima tollitur translata in pofteriorem:
adeo vt interdum, licet pofterior ftipulatio inutilis fit, tamen
prima nouationis iure tollatur: veluti fi id, quod tu Titio de-
beas *?, a pupillo fine tutoris auctoritate ftipulatus fuerit,
quo cafü res amittitur: nam et prior debitor liberatur, et po-
fterior obligatio nulla eft ^*, Non idem iuris eft, fi quis a
feruo fuerit ftipulatus: nam tunc prior perinde obligatus ma-
net, acfi poftea nullus ftipulatus ?? fuiffet ?3. Sed fi eadem
perfona fit, a qua poftea ftipuleris: ita demum nouatio fit, i
quid in pofteriore ftipulatione noui fit: forte fi condicio, aut
dies, aut fideiuflor adiciatur, aut detrahatur. Quod autem
diximus, Ífi condicio adiciatur, nouationem fieri: fic intellegi
oportet , vt ita dicamus factam nouationem , fi condicio exti-
terit: alioquin fidefecerit, durat priorobligatio, Sed cum hoc
quideminterveteres conftabat , tuncfieri nouationem, cum no-
uandi animo infecundam obligationem itum fuerat: perhoc au-
tem dubium erat, quando nouandi animo videretur hocfieri, et
quasdam de hoc praefumptiones alii in aliis cafibus introduce-
bant: ideo noftra proceffit Conftitutio, quae apertiffime defini-
uit, tunc folum nouationem ?* fieri, quotiens hoc ipfum in-
ter contrahentes expretffum fuerit, quod propter nouationem
prioris obligationis conuenerunt: alioquin ?? manere et prifti-
nam obligationem, et fecundam ei accedere, vt maneat ex v-
traque cauía obligatio, fecundum noftrae Conftitutionis defini-
tionem , quam licet ex ipfius leCtione apertius cognofcere.
$. 4. Hoc amplius, éae obligationes , quae confenfu contra-

| huntur , contraria voluntate diffoluuntur. Nam fi Titius et

seius inter fe confenferint, vt fundum Tufculanut emptum
Seius haberet centum aureorum ??: deinde, re nondum fecu-
ta, id eft, neque pretio foluto, neque fundo tradito, placue-
rit inter eos, vt difcederetur ab ea emptione et venditione:
inuicem liberantur, Idem eft in conduétione et locatione, et
in omnibus contraClibus, qui ex confenfu defcendunt ?7,

rio Nigidio acceptum fecit. o T TO. Et fic habet Hal. 39 Vulgo: f
id , quod tibi Seius debebat., a Titio dari flpulatus fis ; fed 'Theophilus,
Hotman. et Charondas Cuiacio adíftipulantur, o T To. Hal. ita legit, vt vulgo
bic legi monet Otto, 20 Hal debes. 21 Sed fi pofterior obligatio nul-

. la eft, qui poteft liberari prior creditor, et prior obligatio ab ea, quae non

eft, tolli? Nimirum, quando lmperator confiderat perfonam creditoris, qui
rem amittit, et perfonam debitoris, qui liberatur, agnofcit vim naturalis obli-
gationis: vbi vero confiderat perfonam ypupilli, iure ciuili veluti impenetrabilis,
eam omnino dicit nullam, vt et loquuntur ICti in L. 47. D. de condict. ndebi-
ti etin L. 9. D. de oblig. et action. Vid. Aueranius Iuterpr. uy. cim. lib. m.
C. 14. adde c, 15 , vbi, an a&io reftitutoria creditori aduerfus priorem debito-
rem danda fit, difputat, et negantem fententiam contra plurima dübia firmat,
21 Stipulatus, id eft, interrogatus paffiue: quod ex Priíciano et Gloffis Fabrotus.
ad Theophilum illuftrat, qui vertit perinde ac ft nulla fipulatio poflea interuenif-
fet. o r ro. 23 Variae funt huius differentiae rationes ab Interpretibus pro-
ditae, Optima videtur Cuiacii l/b, vitt, Obf. c. 1 1. feruum ex fententia Sabini ne
naturaliter quidem obligari , .fi extra caufam peculiarem interuenerit. V. Ian. a Co-
fta, qui tamen et ipfe in re tam obfcura variauit. 24 Hal iníerit prioris
obligationis. 25 Hal aliogmi et manere prift. Ao Hal ceutwm amreis.
27 Hal.addit ficut jam. diclum e[i. ;

LIBER

*

e * LIBER QVARTVS

: iB ocu lp p
pE OBLIGATIONIBVS OVAE EX DELICT
NASCVNTVR.F, j *

Cv M expofitum fit fuüperiore libro de obligationibus ex con-
/ trattu, et quafi ex contractu ^: fequitur, vt de obligatio-
nibus ex maleficio ? difpiciamus. Sed illae quidem ( vt fuo
loco tradidimus) in quatuor genera diuiduntur. - Hae vero vni-
us generis * füunt: nam omnes ex re nafcuntur, id eft, ex ipfo
maleficio: veluti ex furto, aut ? rapina, aut damno, aut in-
iuria, $. 1. Furtum eft contreCtatio ? rei fraudulofa *, vel
ipfius rei, vel etiam vfus *, poffeffionisue, quod lege naturali
prohibitum eft admittere, — $. 2. Furtum autem vela furuo,
id eft, niero dictum eft, quod clam et obfcure ? fiat, et ple-
rumque nocte: vela fraude, vela ferendo, id eft, auferendo,
vel a Graeco fermone, qui Qeoxz *? appellant fures. Imo et
Graeci x-0 78 Qépeiw ?* Qupac dixerunt. $. 3. Furtorum
autem genera duo fünt: manifeftum , et nec manifeftum.
Nam conceptum et oblatum, fpecies potius actionis funt furto
cohaerentes, quam genera furtorum , ficut inferius apparebit.
Manifeftus fur eft, quem Graeci ér' XvroQuow ** appellant:
nec folum is, qui in *? furto deprehenditur, fed etiam is,
qui in eo loco deprehenditur, quo ** fit: veluti qui in domo
furtum fecit, et nondum egreffus ianuam deprehenfus fuerit:
et qui in oliueto oliuarum, autin vineto vuarum furtum fecit,
quamdiu in eo oliueto aut vineto fur *? deprehenfus fit ! .
lmo vlterius furtum manifeftum extendendum eft, quamdiu
eam rem fur tenens vifus **, vel deprehenfus fuerit, fiue in

X In quibusdam Charondae de obligationibus ex deliffo: vt fupra: de ob-
ligationibss ex con[enfu, et de obligatiomzbus ex quafi contraclu. o Y TO. 2
Verba et quafi ex contracia re&tius abfunt in quibusdam , vt paullo poftz et gua-
i. ex maleficio ipfe Cuiac, hic omifit; nam fub contra&u et maleficio quafi con-
tra&tus et quafi maleficia comprehenduntur, vt Charondas hic notauit. o TT O.
5 Hal addit et guafi ex smaleficio. —— 4 Quod ipfe Imperator mox explicat :
ex re, non ex literis, verbis aut confenfu, ex facfo, ait Vlpianus L. 25. $. 1.
JD. de obl. et act. , ex peccato, ait Modeftinus L. 52. $. $. D. eod. 4 COSTA.
5 Apud Hal ter deeft aut. 6 Contre&are autattreQtare, vt veteres dicebant
eft manibus tra&are et tangere. Quocirca re&e Theophilus hanc contrectatio-
nem dixit z Ac(pyeiv, indicans a&um palpandi et attre&tandi rem manibus.
]ta cum Sabinus' exiftimaret rerum immobilium furtum fieri, Gellius XI, :4.;
reprobata fuit haec fententia L. 38. f. D. de vfucap. L. 25. D. de Furt. quia
zes immobiles loco moueri et contrectari non poílunt;, AVERANIVS l/. 1. c. 2 g.
Intevpr. Zuv. cin. 7 1n L. 1. & ;. D. b. t. additur: Jucri faciendi gratia :
at Theophilus et libri veteres ignorant, Multa ad hanc definitionem Marcilius
b.$. o r To. Hal. omittit praecedens rez, et addit Iucri faciendi gratia. — 8
Hal. addit ezus. 9 In L. :. pr. D. b. t. eft obfcuro, et mox ferendo et au-
ferendo. Vulgata id ef?. aufereudo hic legit, quod gloffema redolere videtur;
jed apud Paulum et idem denotat, quod ;d ef?, vti faepe alibi, Vid. Stewech.
ad Veget. lb. 1. c. 20. et ad Arnob. lP. 11.. Male autem: Accurfiani 44 muta-
runt jn quod QQuoxc appellamt: nam relatio crebro, contra Grammaticorum

canones, alio refertur, per anaphoram ; vt fupra in definitione tutelae, et ali--
bi. Vid. Aufon. Popma de vfu ant. locut. lib. 11. c. 2. et Cl. Noodt. lib. 1. Obf, -

€.4. OT TO. 10 Hal. qzod (Qapsc , idqueifterpretatur fures, —— 11 Hal.
a. ferendo. 12 Hal. interpretatur im ipfo faurto admiffo ,. fcilicet deprebenfmn.
I3 Hal. inferit zpfo. I4 Hal addit furtum. I5 Apud Hal. deeft fzr.
16 Hal fuerit. —— Y7 Idem ex hoc Gaii loco annotauit iuris antiqui peritifli-
mus Seruius ad illa Virgilii: INonwe ego te vidi etc. vt obferuat Cuiacius lib. xi.
Obf. c. 3$. & CO S T A. Vifio autem illa coniunda eft cum clamore: Tenete fa-
vei; qui clamor pro comprehenfione eft. MARCILIVS. 18 Cuiacius in
-.0t. po[flev. exponit: ab alio, gerente puta megotium domini, non a quolibet a-
lio, quod tamen non defiderat L. 7. $. vit. D. p. Quare dicas contra regulatn
luris ciuilis; per liberam perfonam nihil nobis poffe acquiri, hoc ita receptum
effe, odio furum. A CoS T A. 19 Alii peruenzret, et ftatim . pertulerit. o T-
TO. 20 Hal, deferre vel. — ^1 Ap. Hal. deeft rem. 22 Hal. fcilicet.
23 Haec vetus confuetudo, qualis fuerit, incertiffimum eft, Primus, vt opi-
nor, peculiari cpiftola ad W'olffeangum Hungerum ICtum confcripta explicare
annifus eft Marcus Tatius Alpinus, quae Bafil. 1545. 4. edita, et a Ioanne van de
NVater in calce Inftitutionum ab eo editarum recuía, in qua exiftimat, furtum
per lancem et licium effe furtum per ifta inftrumenta. commiffum , adeoque fa-
trilegio proximum, quod licio praecin&i, facri minifterii obtentu, facerent

publico, fiue in priuató, vela domino, vel ab alio *?, ante-
quam eo peruenerit *?, quo perferre ac ?? deponere rem ?^*

| deftinaffet. Sed fi pertulit, quo deftinauit, tametfi deprehen-

datur cum re furtiua, non eft manifeftus fur. Nec manife-

ftum furtum quid fit, ex iis, quae diximus, intellegitur: -

nam quod manifeftum non eft, id fcilicet nec manifeftum eff,

$. 4. Conceptum furtum dicitur, cum apud aliquem teftibus.

praefentibus furtiua res quaefita et inuenta fit: nam in eum
propria actio conftitutaeft, quamuis fur nonfit, quae appella-
turconcepti. Oblatum furtum dicitur, cum res furtiua ab ali-
quo tibi oblata fit, eaque apud te concepta fit: vtique fi ea
mente tibi data fuerit, vt apud te potius, quam apud eum ,
qui dedit, conciperetur: nam tibi, apud quem concepta fit,
propria aduerfus eum, qui obtulit, quamuis fur non fit, con-
ftituta eft aCctio, quae appellatur oblati. Eft etiam prohibiti
furti a€tio aduerfüs eum, qui fürtum quaerere teftibus prae-
fentibus volentem prohibuerit, Praeterea poena conftituitur
edicto Praetoris per aCtionem furti non exhibiti aduerfus eum,
qui furtiuam rem apud fe quaefitam et inuentam non exhibuit.
Sed hae actiones , id eft ^^, concepti et oblati, et furti

prohibiti, nec non furti non exhibiti , in defuetudinem

abierunt. — Cum enim requifitio rei furtiuae hodie fecun-
dum veterem obferuationem ?? non fit ^* : merito ex con-
fequentia etiam praefatae actiones ab vfu communi recefferunt:
cum manifeftiffimum eft^?, quod omnes, qui fcientes rem
furtiuam fufceperint, et celauerint, furti nec manifefti obno-

xii funt. — $. 5. Poena ?? manifefti furti, quadrupli eft,
tàm ex ferui quàm ex liberi perfona: nec manifefti, dupli ^*,

fuppilando res facrificandas e lancibus , in quibus illae res oftiatim quaefitae fe-
rebantur et reponebantur, Idem. Oldendorpiiad L, xii. zab5. et Riuallii in Hi-
Jior. iur. naenias recenfet , Ánt. quoque Auguftini [b, IV. emendat. c. 4, traditam

fententiam refutare annititur. 'Tatium Alpinum fequifur Franc. Balduinus ad L. -

XiL tabb. Videíis et Marcilium ad L. xi. Tabb. et Cuiacium Lbro xxiu. Obf.
C€. 19. poft quos do&te rem excuflit Io. van de W'ater Obfera. lib. . c. 1. Hic
lancem pro libra accipit ad adpendendam pecuniam olim adhibira, vel potius
pro patina, in qua £Ug£TQ07 offerebatir, cexta nempe pecuniae fümma, qua
aedium inquilinus, tum quisque in familia alliceretur ad. rem furto ablatam in-

| dicandam ac reftituendam. Homini ita inftrudo, impetrata a magiftratu venia

additum fuiffe li&torem , qui cinctus licio, cingulo diuerficolorio, íui muneris
indicium faceret, liberumque domino rei furto amotae in aedes aditum pracfta-
ret, Dixit et fentenüam Iof. Aueranius Znterpret. iur. lib. 1. c. 26. qui Feito, vt
nunc eft, per omnia fubícribit, intrafle nudos, fed ob feminas licio cin&tos,
eadem de caufa lancem oculis obieciffe, et haec inprimis Graecorum ritu firma-
re conatur. Poft tot viros do&os non fpernenda diligentia ritum. fugientem rc-
vocare ftuduit Abrah. Wielingius Dietribe de furto pev lancem et licium concepe
to Marpurei i719. $. cui adeo concipere eft vindicare, lanx ipía eft libra, ad-
hibita a concipiente, vt propriae rei hoc quafi fymbolo oftenderet, adquifitam
effe fibi ex iure Quiritium per lancem et lbram , eoque coram Praetore et íu»
perftitibus praefentibus iure eam fe vindicare, licium denique reiecta Galuani de
vfufr. c. 15. $. & opinione, quilicium interpretatur £Up&Tg0V , confutata etiam
Auguftini fententia, qui totius populi Romani conuentum eo nomine fignificari
putat, Noftro eft veftis genus, quo praecingebantur li&ores publica, id eft,
magiftratuum auctoritate aliquid facturi. Nihil Wielingi rationibus motus 'À-
:/cözfu,cwg Helmftadienfis,, quem Cornelium Dietericum Kochium "Theologum
et Philofophum in Academia Iulia eximium fuiffe, ex Programmate in funus eius-
dem confcripto didici, difguifitionem coniecturalem de bac x1. tabb. Lege edi-
dit Hehnfl. 1721. 4. et furtum per lancem et licium conceptum, furtum per
falfam ftateram et per falfam menífuram (licio fcilicet agrimenfores olim, vt
hodie , víos effe coniicit) commiffum interpretatur. Denique et Io. Conr.
Schwartzius in monmmentis ingeniorum T. d. p. f. Íententiam dixit, cui fur-
tuin concipere eft, furti communione fe adftringere, idque per lancem. ez licium
fieri putat, fi quis rem furtiuam, lance vífus ad ponderandum pretium , licio fea

, licitatione media emat. Elige, cui dicas, tu mihi fola places. Diffiteri equidem

nequeo, fi ampliare non liceret, Wiclingio me effe acceífurum. 24 Hal.
fiat. 25 Hal sanifeflum fit. 26 DoGiffime de poenis furtorum, cum
aliarum. gentium tum Romanis et Decemuiralibus et Praetoriis, furtique in ma-
nifeftum et nec manifeftum diftin&ione agit. Tofeph. Aueranius Jib. 1. c. 25. u-
terpretat. iur. 2/7 Sed et criminaliter plerumque agebatur temporibus . Vlpi-
ani L. vlt. D. b. non tamen ad amputationem membri iure nouo. Nos. 134. c.
1 $. Sed et Decemuiri furto manifcíto ftatuerunt poenam capitalem, V. Gellium
lib,

J
il
n
ÀN

a**

INSTITVTIONVM, LIB.IV.. TIT. L s

$. 6. Furtum autem fit non folum, cum quis intercipiendi
caufa rem alienam amouet: fed generaliter, cum quis alienam
rem inuito domino contractat ?^?, — Itaque fiue creditor pigno-

-re, fiue is, apud quem res depofita eft, ea re vtatur: fiue is,

qui rem vtendam accepit, in alium vfum eam transferat, quam
cuius gratia ei data eft, furtum committit: veluti, fi quis ar-
gentum ytendum acceperit, quafi amicos ad coenam inuitatu-

1

rus, et id peregre fecum tulerit: aut fi quis equum , geftandi -

fcripferunt deeo, quiinaciem^? equum perduxiflet. $. 7. Pla-
cuit tamen eos , qui rebus commodatis aliter. vterentur ,

quam vtendas acceperint, ita furtum committere, fi fe intelle- |

gant id inuito domino facere: eumque fiintellexiflet, non
permiíffurum : at fl permiflurum credant, extra crimen videri ,
optima fane diftinctione: quia furtum fine affectu furandi non
committatur ?9, — $. 8. Sed et fi credat aliquis, inuito do-
inino fe rem commodataim contractare ,. domino autem volente

. caufa commodatum fibi, longius aliquo duxerit: quod veteres |

id fiat: dicitur furtum non fieri, "Vnde illud quaefitum eft,-

cum Titius feruum . Maeuii follicitauerit , vt quasdam
res domino fübriperet, ?* et ad eum perferret, et feruus id
ad Maeuium pertulerit, Maeuius ?? dum vult Titium in ipfo

deli&cto deprehendere , permiferit feruo quasdam res ad eum.

perferre: vtrum furti, an ferui corrupti iudicio teneatur Titi-
us, an neutro? Et cum nobis fuper hac dubitatione fuggeftum
eft, et antiquorum Prudentium füper hoc altercationes perfpe-
ximus, quibusdam, neque furti, neque ferui corrupti aCtio-
nem praeftantibus, quibusdam furti tantummodo: nos huius-
modi calliditati obuiam euntes, per noftram decifionem fanxi-
mus ??, non folum furti actionem , fed et ferui corrupti con-

tra eum dari. Licet enim is feruus deterior a follicitatore **

minime factus eft, et ideo non concurrant regulae, quae ferui

corrupti aCtionem introducerent $?: tamen confilium corru-
ptoris ad perniciem probitatis ferui introduCtum eft, vt fit ei-
poenalis actio impofita, tamquam fi re ipfa fuiffet feruus cor-
ruptus: ne ex huiusmodi impunitate, etin alium feruum, qui |

facile poffit ?9 corrumpi, tale facinus a quibusdam perpetre-
$. 9. Interdum etiam liberorum hominum furtum
fit: veluti fi quis liberorum noftrorum , qui in poteftate noftra
fit, fubreptus fuerit. $. ro. Aliquando et ?9 fuae rei ??
furtum quisque *? committit: veluti fi debitor rem , quam
creditori pignorls caufa dedit, fubtraxerit. . $. rr. Inter-
dum ^* furti tenetur, quiipfe furtum non fecit : qualis eft*^,
cuius ope ^? confilio furtum.factum eft. In quo numero

eft, qui tibi nummos excuffit, vt alius eos raperet: aut tibi-

ebítiterit, vt alius rem tuam exciperet: aut oues tuas vel bo-
ues fugauerit, vt alius eas exciperet **. . Et hoóc veteres fcri-
pferunt de eo , qui panno rubro fugauit armentum. — Sed fi
quid eorum per lafciuiam, et non dàta opera, vt furtum ad-

mitteretur, factum eft, in factum «&tio dari debet. At vbi-
ope Maeuii Titius furtum fecerit, ambo furtitenentur. Ope^?
confilio eius quoque furtum admitti videtur, qui fcalas forte -
feneftris fupponit: autipfíasfeneftras vel oftium effringit, vt-

lib. x1. c. 1 $. et inprimis Bynkershoek. O/fersation. lib. vvr. c. 1. 28 Hal.
Ícribit coutre&at.

latere ait, et cum Cuiacio in notis pofterioribus, legit m Aviciam, ex Vale-

rio Max. lib. VIIL. c. 2. . 4. ct Symmacho. lh. vrr. epiff. 69. Aricia autem pri--

mum in via Appia erat oppidum ab exceffu Romae. Horat. lb. 1. Sat. 5. pr.
Egreffam 110gna me excepit Aricia Roma; bofpitio modico. Re&ius vero 'Theo-
philus ftat a vulgata leGione, et Vlpian. in L. j. $. 7. D. commod. equi ad bel-

]um du&i meminit: nec opus erat exemplum illud cum minimis circuinftantiis |
retuliffe, cum et ad aliud, quod Gellius ex Bruto ICto retulit, refpicere po-.

tuerit Lb. vIt. c. 2j. et magis eft vt is, qui equum in aciem perducit, fubeat

periculum eius amittendi, quam qui Ariciam perduxerat. o T TO. 40 In ;

libris Charondae committitur, et verfu fequente fed fi. o T T O. 31 Plures
Charondae fubvipiat, et ad eum perferat. o T T O. 32 Hal addit autem.
53 Hal, fanczmus. -

ideo non currant vegalde, , V.. Charondam. o r To. 33 Hal. ntrodwcia.

. 29 Wilffenb. ad tit. D. de furt, $. $. infame mendum hic

34 Alii: licet enzm feruus deterior sminime fattus eft , et.

alius furtum faceret: quiue ferramenta ad effringendum, aut
fcalas, vt feneftris fupponerentur, commodauerit, fciens cu-
ius ** gratia commodauerit. $. 12. Certe qui nullam opem
ad furtum. faciendum adhibuit, fed tantum confilium dedit,
atque hortatus eft ad furtum faciendum, non tenetur furti.
$. 13. Hi, qui in parentum vel dominorum poteftate funt, fi
rem eis fuübripiunt, furtum quidein illis ^* faciunt, et res in
furtiuam cauíam cadit, nec ob id ab vllo vfücapi poteft, ante-
quam in domini poteftatem reuertatur, fed furti aftio non
nafcitur: quia nec ex alia vlla cauía poteft inter eos aCtio nafci,
$. 14. Si vero ope ** confilio alterius furtum factum fuerit:
quia vtique furtum committitur, conuenienter ille furti tene-

.tur: quia verum eft, ope confilio 'eius furtum factum effe.

$. 15. Furti autem actio ei competit, cuius intereft rem fal-
uam effe, licet dominus non fit. ]ltaque nec domino aliter
competit, quam fi eius interfit, rem non perire. $. 16. Vn-:
de conítat, creditorem de pignore [ubrepto furti actione a-
gere pofle, etiamfi idoneum debitorem habeat: quia expedit
ei pignori potius incumbere, quam in perfonam agere, Adeo
quidem, vt quamuis ipfe debitor eam rem fübripuerit, nihilo-
minus creditori competit ^? a&tio furti. $. 17. Item fi ful-
lo polienda curandaue ?? , aut farcinator farcienda veftimenta
fnercede certa ?* acceperit , eaque furto amiferit: ipfe furti
habet aCtionem, non dominus: quia domini nihil intereft, e-
am rem non perire, cuni iudicio locati a fullone aut farcinato-

.re rem fuam pérfequi poteft 5?. Sed et bonae fidei emptori

fubrepta re, quam emerit, quamuis dominus non fit, omni-
modo ?? competït furti aCtio, quemadmodum et creditori.
Fulloni vero et farcinatori non aliter furti ^^ competere placu-
it, quam fifoluendo fint ??, hoc eft, fi domino rei aeftimatio-
nem foluere poffint. Nam fi foluendo non fint, tunc quia ab
eis fuum dominus confequi non poffit, ipfi domino furti com-
petit aCtio: quia hoc cafu ipfius 1ntereft, rem faluam effe. 1-
dem eít, et fi in partem ?* foluendo fint 5" fullo aut farcina-
tor. $. 18. Quae de fullone et farcinatore diximus, eadem
et ad eum , cui commodata res eft, transferenda veteres exifti-
mabant. NNam vt ille fullo mercedem accipiendo, cuftodiam
praeftat: ita is quoque, qui commodatum vtendum percipit??,
fimiliter neceffe habet cuftodiam praeftare. Sed noftra provi-
dentia etiam hoc in noftris decifionibus emendauit, vt in do-

mini voluntate fit: fiue commodati actionem aduerfus eum,
| qui rem commodatam accepit, mouere defiderat, fiue furti ad-

uerfus eum, qui rem fübripuit: et alterutra earum electa, do-
minum non poffe ex poenitentia ad alteram venire actionem.
Sed fi quidem furem elegerit: illum, qui ret vtendam acce-
pit, penitus liberari. Sin autem commodator veniat aduerfus
eum , qui rem vtendam accepit: ipfi quidem nullo modo
competere poffe aduerfus furem fürti actionem, Eum autem,
qui pro re commodata conuenitur, pofle aduerfus furem furti
habere aCtionem: ita tamen fi dominus fciens rem efle fuübre-
ptam aduerfus éum, cui res commodata fuerit , peruenit. Sin
autem nefcius et dubitans rem non ?? efle fubreptam apud eum,
jrup : , : commo-
36 Hal. poffet. 37 In quibusdam pertemtetur, vt in Conftit. Iuftin, eoque
Cuiacii nota tendit. o T 1 0. 38 . Hal. autem etiam. 39 Verius omnino
effe videtur, quod Marcilius ad $. . b, t. annotat, non fuae rei fed poffeffio-
nis alienae hic furtum fieri. 40 KHal. quis. 41 .Hal. addit 440que. 43
Hal. addit i. 43 Hal. addit et. 44 Hal acciperet. 45 Hal iníe-
rit et. Variam fuifle circa haec verba veterum fententiam aliis feparatim,
aliis coniunctim accipientibus oftendit a Cofta. 46 Kal. inferit rei. 41
Apud Hal, deeft 7Hi. 48 Hal inferit et, idemque mox iterum poft ope.
449 Hal. competat. 50 Repete notam fupra ad $. 1. J. de locat. et conduct,
OTTO. 51 Vulgo additur confHituta, quod a quibusdam Charondae abeft.
oTTO0. Extat apud Hal. $2, Hal. poffit. 53 lta re&ius, quam vulgatae

'emmino, Senlus eft: fiue foluendo fit, fiue non. or ro. Hal. omuino. 54

Hal. inferit actzonen. 55 Hal. fuerint. 56 Hal. im parte. 57 Hal.

|fuerit. 58 Variant hic . MSS. in quibusdam vtendwm acccperit; alii vtendi

osceperit ; valgo wtendi cav[a accepét. o Y 1 0. Etic Hal. 59 Sic veteres libri

ct

64 .. . -—INSTITVTIONVM LIB, IV. . TIT. L. II HI.

quadruplo ineft et rei perfecutio: vt poena tripli fit, fiue
comprehendatur raptorin ipfo delicto, fiue non. Ridiculum
eft enim * leuioris conditionis efle eum, qui vi rapit, quam.

commodati a&tionem inftituit 5?, poftea autem re comperta

voluit $* remittere quidem commodati actionem, ad furti au-
tem 9? peruenire: tunc licentia ei concedatur 9? , et aduer-
fus furem venire, nullo obftaculo ei opponendo , quoniam in-
certus conftitutus mouit aduerfus eum, qui rem vtendam acce-
pit, commodati aCtionem: nifi domino ab eofatisfattum eft^^:
tunc etenim omnimodo $* furem a domino quidem furti actio-
ne liberari : fuppofitum autem effe ei, qui pro re fibi com-
modata domino fatisfecit: cum manifeftiffimum eft 59, etiam
fi abinitio dominusa&tionem commodati inftituit $7, ipnarus 5?
rem effe fübreptam: poftea autem hoc ei cognito, aduerfus
furem tranfiuit *? : omnimodo ?? liberari eum, qui rem com-
'modatam accepit ^*, quemcumque caufae exitum dominus ad-
uerfüs furem habuerit: eadem definitione obtinente, fiue in
partem 7?, fiue in folidum foluendo fit is, qui rem commoda-
tam accepit 73. — .$. 1r9. Sed is, apud quem res depofita eft,
cuftodiam non praeftat: fed tantum in eo obnoxius eft, fi quid
ipfe dolo malo fecerit. Qua de caufa, fi res ei fubrepta fue-

rit: quia reftituendae eius rei nomine depofiti non tenetur:
nec ob id eius intereft rem faluam elfe, furti agere non poteft: -

fed fürti actio domino competit. . $.20. In fumma fcien-
dum eft, quaefitum effe, an impubes rem alienam amouendo,
furtum faciat. .Et placet ^* , quia furtum ex affectu confiftit,
ita demum obligari eo crimine impuberem, fi proximus puber-
tati fit, et ob id intellegat fe delinquere, ^ $. 21. Furti actio

fiue dupli, fiue quadrupli, tantum ad poenae perfecutionem.

pertinet. Nam ipfius rei perfecutionem extrinfecus habet do-
minus, quam aut vindicando, aut condicendo poteft auferre.
Sed *5 vindicatio quidem aduerfus potfeflorem eft: fiue fur i-
pfe poffidet, fiue alius quilibet: condictio autem aduerfus fu-
rem ipfum heredemue eius , licet non poífideat, competit.

TIT. IL :
DE BONIS VI RAPTIS *.

Mv 1res alienas rapit, tenetur quidem etiam furti: quis e-.

nim magis alienam rem inuito domino contractat, quam
qui vi rapit? ideoque recte diCctum eft, eum improbum furem
efle. ^, Sed tamen propriam actionem eius delicti nomine
Praetor introduxit, quae appellatur vi bonorum raptorum: et
eft intra annum quadrupli , poft annum fimpli: quae actio vti-
lis eft, etiam Ífi quis vnam rem , licet minimam , rapuerit.
Quadruplum autem non totum poena eft, et extra poenam rei
perfecutio, ? ficut in aCtione furti manifefti diximus ; fed in

et. L. vlt. C. de furt. vulgo vem . effe. o'r T o. Sic Hal. 60 Hal. znfüituerit.
61 Hal. voluerit. 62, Hal. inferit a&zouem. — . 63 Hal. conceditur. —— 64
Hal fzerit. 65 Hal ommino. 66 Hal fi.. 67 Hal infütwerit.
68 Omnes Charondae zguoraus, etitain d. L. vlt. o r TO.
rit. 4o . Hal ommninuo. 71 Hal acceperit. 72, kal zm parte.
73 MHal. acceperit. 74 In vulgata placuit, et ftatim ex affeiu furandi; po-
fterior vox gloffema eft. o T T 0. Vtrumque Hal. 75 Hal. addit re;.

I Marcilius praefert rubricam , quae in Theophili, Accurfii et Haloandri
libris reperitur: de vi bonorum vaptorum , vt intelligatur obligatiome: quae vox
etiam in quibusdam Charondae additur. o T T 0. 2 Di&um hoc a Iuliano
in L. 14. $. 12. D. quod metus caufa, L. z. &. 10. vi bonorum raptor. et a Pa-
piniano in L. $0. $. 3. D. de furtis. ^ COSTA. 4 Haec verba et extra p.
r. perfecutio vulgata ignorat; fed in omnibus Charondae, et apud Theophilum
exftant. o T TO. lgnorat Hal. . 4 Hal emim effet. 5 Obferuandum eft,
hanc aQionem a Praetore non contra raptorem manifeftum effe introductam
(contra eum enim competit a&io grauiffima in quadruplum ,. quam poenam nul-
la a&io excedit. $. 21. I. de atfion.) fed aduerfuseum, qui ex loco, in quo ne-
mo erat, abftulit ,. hominibus tamen coactis et armatis: vnde certa ducitur con-

ie&ura eum rapere voluiffe. Ille adeo, vt raptor nec manifeftus , cum antea

poena furti nec manifefti in duplum coerceretur, Praetor hanc introduxit tripli
intraannum. A COoSTA, Adde, fi lubet, Io. van de Water lib. 1. Obf. c. j.
6 Ia tamen, et Íequentia aliter. Accuríis legit, contra fidem MSS. Contii,
Vetuftiffiuus etiam Cuiacii codex in fine huius commatis habebat: abfolui de
poeua vapti, mon de ve debet : fed ea, tamquam ab interprete profecta, fpreuit.
o T T o.Hal. Jtatamen. 4 Hal. quis.

69 Hal. tranfie- .

8 Hal. inferit nam, et paulo poft habet :

ui clam amouet 5. $. r. Quia tamen ita 5 competit haec
aCtio, fi dolo malo quisque * rapuerit: ? qui aliquo errore in-
duCtus , fuam rem effe exiftimans, et imprudens iuris eo ani«
mo rapuit ?, quafi domino liceat etiam per vim rem fuam au--
ferre *? poffefforibus **: abfolui debet. Cui fcilicet conueni-
ens eft, nec furti teneri eum, qui éodem hoc ánimo rapuit.
Sed ne, dum talia excogitentur *^, inueniatur via, per quam
raptores impune fuam exerceant auaritiam: melius diualibus
Conftitutionibus pro hac parte profpectum eft , vt nemini lice-
at vi rapere rem mobilem, vel fe moüuentem, licet fuam eam-
dem rem exiftimet: fed fi quis contra ftatuta *? fecerit * rei

quidem fuae dominio cadere. Sin autem aliena *^ fit: poft

reftitutionem eius, etiam aeftimationem eiusdem rei praeftare.
Quod non folum in mobilibus rebus, quae rapi poffunt, Con-
ítitutiones obtinere cenfuerunt: fed etiaám in inuafionibus ,
quae circa res folifiunt, vtexhac caufa * omnirapina homines
abftineant. $. 2. In actione ** non vtique expectatur **
rem in bonis aCtoris effez nam fiue in bonis fit, fiue non fit'?,
fi tamen ex bonis fit, locum haec actio habebit, Quare fiue
locata, fiue commodata , fiue etiam pignorata, fiue depofi-
ta fit *? apud Titium, fic vt interfit eius, eam rem ?? non
auferri, veluti fi ^* depofita re culpam quoque promifit,
fiue bona fide poffideat: fiue vfumfructum in ea quis habeat,
vel quod aliud ius ^*, vt interfit eius non rapi: dicendum eft
competere ei hanc acCtionem, vt non ?? dominium accipiat ^*
fed illud folum , quod ex bonis eius, qui rapinam paffus eft,
id eft, quod ex fübftantia eius ablatum effe proponatur. Et ge-
neraliter dicendum eft, ex quibus caufis furti aCtio competit
inreclam facta?^?, exiisdem caufis omnes habere hanc actionem. -

TIT. HT.
DE LEGE AQVILIA.
DAMNI iniuriae * a&tio conftituitur per legem Aquiliam:
cuius primo capite cautum eít, vt'fi quis alienum homi-
nem , alienamue quadrüpedem , - quae pecudum nvmero fit,

123

iniuria occiderit: quanti ea res in eo anno plurimi fuerit, tan-

tum domino dare damnetur. $. 1. Quod autem mon praecife,
de quadrupede, fed de ea tantum, quae pecudum numero eft ?,
cauetur: eo pertinet, vt neque de feris beftiis, neque de ca-
| " nibus
ductus. 9- Hal. vapuerit. 10 Hal. inferit a. IY In Cuiacii prima €-
ditione eft poffeffionibus, operarum certe vitio. 12, Hal. excogitantur. 13
Hal. inferit principum. 14 Hal.inferit res. 15 Hal. inferit ab. IÓ
