cariiue rogatio ita fa&ta, quoad is, qui eam locaffet, dedilletue,
vellet, morte eius, qui locauit ?, tollitur.
—— —NW. VrPIANVS llibegXXVHE/—?-ad Edicum, . Sz

c"IBI habitationem locauero, mox pentionem remittam, ex Io-
cato et conducto agendum erit.

VI. Garvs MMME&&tææ—pfeW a s
Qvi rem conduxerit **, non cogitur reftituere id, quod rei
nomine furti actione confecutus eft.

V1 PAVLVS:liwaXXIL;äïMa&Edi&um. Sri TI-
pgralienam infulam locauenó/quinquaginta, tuque eandem
fexáginta Titio locaueris, et Titius a domino prgþ.ibitus fue-
rit habitare, agentem ** te ex condl*l&.o, fg;;asïmtz; confeqm
debere placet: quia ipfe Titio tenearis in fexagintá"

vt or DP o P R,

fekagiiitu praeftanda, ne .
ta fint, fed quanti intereft perfrui conducCtione ^*: tantun-

demque *5 confequatur *? medius, quantum praeftare de-

beat *7 eiqui a fe conduxit *$: quoniam emolumentum con-
du&tionis, ad comparationem vberioris mercedis computatum,

Ht jero n torce- Ynalorem. efficit condefunationem : et tamen primus locator

;*zl-/m

——

reputationem habebit I9'g,gizïg11agïgga, quae ab illo percipe-
ret, fi dominus infulae habitare nouiffimum conductorem non
vetuiffet. Quo iure vtimur. | |
IX. VLPriANVS ldibre—XXIT. 72--ad-Ediéctutm. .SI
ovis domum bona fide emptam vel fundum locauerit mihi,
isque fit euictus fine dolo malo culpaque ?* eius, Pomponius
ait, nihilo minus eum tenert ex c'on(.iu&o ei, qui conduxit: vt
ei praeftetur, frui quod conduxit 1.1081'(21'. Plaln.e,, ü dominus
non patitur ??, etlocator paratus fit aliam habitationem non
minus commodam praeftare, aequiffimum efle ait, abfolui lo-
catorem. $. r. Hic ?? fübiungi poteft, quod Marcellus libro
jgäf,gDige&orum fcripfit ^^: fifructuarius locauerit fündum

in quinquennium, et decef/erit, heredem eius ?? non teneri,.

vt frui praeftet ^9: non magis quam ?7 infula exufta tenere-
tur locator conduétori. Sed an ex locato teneatur conduétor,
vt pro rata temporis, quoifruitus enfionem praeftet, Mar-

GEB. 4 Ap. Hal. wibi, abeft. GE B.
loco. ignorat, inferit tamen paulo poft, verbis: et acceperit. G EB. 6 id eft,
vnum contractum, non duos, vt Caffiani exiftimabant. $. 4. 7. Loc. BYNXE ^ "
Hal. baberet. GEB. 8 Hal. ibj. XVIII. GEB. . 9 Hal. addit: aut dedit.
GEE. 10 Hal. lib, XXXIII. GEB. — 11 Hal. couduxit. GEB. — 12 Hal.
lib.. XXXIV. GER. 13 Hal. agente. GEB. — 14 Hal. conductorem. GER.
15.Hal. et Vulg. tantum denique. BR. I6 Hal con[eguetur. GEB. 17
Hal. debehat. GEB, — 18 Hal, couduxerat. GEB. 19 Hal. inferit pro. GE B.
20 Hal, ljj. XXXIII. GEE. 21 Hal. culpaue. Vulg, et culpa. — Bafil. re-
fpuunt disiunctiuam : xjeg?e 362ov xo| àgysíue. BR. — 22 Hal patiatur. GEB.
25 Hal. Huic. GEB. 24, Hal. fcribit. G E B. 25 Vulg. inferit: m quin-
queuuium. BR. . 26 Hal. praeflaret. GEB. — 2/7 Hal. inferit ot. GEB. — 28
'Jaur. profpEcere. GEB.... 29 Ap. Hal. fi, abeft. Ge B. — 30 Hal. Vero. GE.
31 Hal. feripfit. GEB. 532 Hic in Vulg. eft L. Si 4uis, telle Contio. BR,
53 De hoc $. Iac. Gothofredus Anzmadnerf. c. 12. BYNK.. — 34 Hal. babcrent.

DIGESTORVM- LIER. XIX. -TIT.

5 Hal. pronomen relatiuum hoc .

Ib

cellus: quaerit: quemadmodum praeftaret, fi fru&tuarii ferui
operas conduxiffet, vel habitationem ? Et magis aïmittit, te-
neri eum: et eft gequiffimum. — Idem quaerit, fi fumptus: fe-

[ E * R ^ . " v t
tin fundum, quafi quinquennio fruiturus, an recipiat? Et

ait, non recepturum: quia, hoc euenire poffe, profpicere ^*
debuit. Quid tamen, fi non quafi fru&tuarius dij locauit, fed
'&,^? quali fundi dominus? Videlicettenebitur: decepit enim
conductorem : etita Imperator Ántoninus cum Diuo Seuero 3?

refcripfit. f,In exuftis quoque fedibus eius temporis, quo ae-
dificium ftetit, mercedem praeftandam refcripferunt.

..2. Iu-
fundum locauerit, vt etiam fi quid vi maiori accidiffet, hoc ei
praeftaretur, paéto ftandum effe. $. 3. Si colonis ?3. prae-
diorum lege locationis, vt innocentem ignem habeant 34, de-
nuntiatum fit, fi quidem fortuitus cafus incendii caufayh intu-
lerit, non praeftahit. 55 periculuxgl?ïlocatogs: fi vero culpa
locatoris, quam praeftare neceffejeft; daníffüm fecerit, teneþ)-
tur. $. 4. Imperator Antoninus cum pat? 4L, cum grex ef-
fet abactus, quem quis conduxerat, ita refcripfit: fi capras la-
trones citra tuam fraudem abgeiffe probari poteft, iudicio lo-
cati cafum praeftare non cogeris: atque ?5 temporis, quod in-
fecutum, eft, jnercedes vt indébitas re berabis.,, $. 5. Celfus

etiam imperitiam culpae adnumerandam, libro octauo Digefto- .

rum fcripfit: ?? fiquis vitulos pafcendos, velfarciendum quid,

poliendumte; conduxit ^9, culpam -eesm- prdeftare debere: et

quod imperitia peccauit, culpam effe: quippe vt artifex, in-
quip conduxit. $. 6. Si alienam. domum mihi locaueris, ea-
que mihi legata vel donata fit, non teneri tme tibi ex locato
ob penfionem. — Sed de tempore praeterito videamus, fi quid
ante legati diem penfionis debetur *7? W&æz puto foluendum.
X. IvrriaAwNvs di cocem-^?. ET Ekao ex
,conducto recte agam, vel in hoc, vt me liberes. - X/Z, L5
XI. VLP*-V:'[?t ANVS libro-XXXIT. ^* ad Edictum- V r-

DEAMVS, anjét/feruorum culpam, et quoscumque induxerit,

L £8-

r
ALL.. QLE .';(

"»
ox.

praeftare conductor debeat? et quatenus praeftato&2,| vtrumy/&.

vt feruos noxfe dedat, an vero fuo nomine teneatür? 49 et
aduerfus eos, quos induxerit, vtrum praeftabit tantum actiones,
an quafi ob propriam culpam tenebitur? Mkhi ita 47 placet,
vt culpam etiam eorum, quos induxit, praeftet fuo nomine, etfi
nkhil conuenit: fi tamen culpam -&r inducendis admittit 48,

quod tales habuerit, vel fuos *?, vel hofpites: etita ?9 Pomc- o foue; 5..
ponius libro fexagefimo tertio ad Edictum probat 5*, $. r.

Si hoc in locatione conuenit, xGNEM NE HABETO, et ha-
buit, tenebitur, etiam fi fortuitus cafus admifit incendium, quia
non debuit ignem habere: aliud eft enim iguem. innocentem
habere :| permittitj?? enim habere, fed innoxiumignem. $. 2.

1 u-

norvhebere.,

Item, profpicere debet condu&or,fäiäïzzlüggg— 534 yelfids rei 54, . ab n

vel corpus deterius faciat, vel fieri patiatur. $. 3. Qui vi-
num de Campania transportandum conduxiffet 55, deinde,
mota a quodam controuerfia, ügnatum fuo et alterius figillo
in apothecam ?* depofuiffet 57, ex locato tenetur, vt loca-
tori pofieffionem vini fine controueríia ** reddet ) T* D
! culpa
39 Hal. praefigit: puta. GE E.

GEB. 35 Taur. praeflaVit, GER. 36 Vulg. locatori. BR.
addit fuo. BR. 38 Hal.inferit adeo. G E B.
40 Hal. conducit. GER. 41 Hal debeatur. GEB. — 42 Vulg. et debet, pu-
to foluenduim. BR. 43 Erat in Cod. Flor. fdem libro ad Ferocem, nimirum
quia noua lex erronee inchoauerat a: Juliauus libro quinto decimo Diseflorus.
Vnde adeo numerum libri repetant alii, nefcimus. BR. Hal Jib. 11. ad Vfe-
i Peroce. GEB. — 44 Hal lib. XXXIII. GEE. — 45 Hal. pracftet, quod
fequerer, fi quid mutandum. z. — 46 Hal. pracfigit: fed. Gks. — 47 Hal.
et Vulg. itaque. BR. 48 Hal. admifit. GEB. — 49 Vulg. feruos, loco fauos,
B R. 50 Hal. id, loco ita. GER. 51 Hal. adprobat, negle&is praeceden-
tibus: ad Edidwm. ^ 52 Vulg. inferit: aliud ommino mom babere: permittitar.
B R. 53 Vulg. imaliquo. Bm. Puto: me aliguo, re&um effe. fic mallo ap.
Flor. ZII. 10. 13. Vid. Freinshem. n Indice. Si quid mutandum, mallem z
aliqua. D V K. 54 Hal. 1e aliquod vei ius, vel. GER. 55 Hal. conduxit.
GEB. 56 Mal. apotheca. GE. 57 Ml depofuit. GER. 58 Non
video,

av 9K 7u

Q
o

hsj
D

2"
NU

[/

T

|

m
Juaov
jj 4
n

$o
L.-/J QR £, caufam p.mebqä.inferendo 93 contra conductionem.
d. . YXIL ERMOGENIANVS dibro- H.- Turis- Epitoma-
ts cohuot. um 5*. ED ETSI quilibet extraneus wiänem ifiecerity
[5 a, damnilocati S5|iabebitur/fatigy l $A reaiedo r hat i hn
Serue. .XIII. VrprAwvsdibr -o^cwiEditum. IrkMw
J s a quaeritur, fi ciliarius, id eít, carucarius 9?*, dum ceteros

[ . . : -m"d— "n e. M
Wf'n-/fwæjü nauicularius/onus (Minturnas yvehendum conduxerit, et, cum
t^ * ; m «X — — - 3 m * * :
ä»a u;-;g: flumen.äg*gïmïumyenie nauis ea fübire non poflet, in aliam na-
T uem merces traníftulerit, eaque nauis in^oftio *2,fluminis pe-

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. IL

; culpa conductor careret.59?, $. 4. Inter conductorem et lo-
RT &1;?9 catorem [conuenerat, ne in villa vrbana 9? ffenum] compone-
,^ .retur: compofuit **: deinde feruus igne illato *ife occi-
ä.:JMf?(ïgj) 62. ait Labeo, teneri conductorem ex locato: quia ipfe

tranfire contendit, cilium eugrtät, et feruum quaffauit, vel oc-
cidit2 Puto ex locato effé iü eum attionem: temperare
enim debuit: fed et vtilis —Aqwhäös J dabitur. .$. 1. Si

rierit, tenetur primus ?? nauicularius: Labeo, ifijculpa caret,
.non teneri ait: ceterum fi vel inuito domino fecit, vel quo-
j 9:wnon debuit tempore, aut fi minus]idoneae naui **, tunc ex
locato agendum. $. 2. 51 magifter nauis fine gubernatore
in fumen nauem ifhmiferit *?, et tempeftate orta tempera-
re ^? non potuerit, et nauem perdiderit, veéctores habebunt
— , , aduerfus eum ex locato acionem. $. 3. Si quis feruum do-
[f o 14-, «endum conduxerit, eumque duxerit peregre, et.aut abi hofti-
bus captus fit, aut perierit, ex locato efle actionem placuit :
fi modo non fic conduxit, vt $- "^ peregre duceret. $. 4.
Jtem lulianus libro |o ficey ür;ggffwfez;g,,xDige&orum fcri-
-uf pfüt '5, fi futor ** puero parun bene facienti forma calcei
E;KObe- tam vehementer ceruicem percufferit, vt ei oculus ieffundere-
: tur 73, ex locato effe actionem patri eius: quamuis esim ma-
iftris leuis caftigatio conceffa fit£, tamen hunc modum non
A fAE:uf, tenuilfe: fed et de Aquilia "P. füpra diximus. Iniuriarum au-
tem actionem competere, lulianus negat: quia non iniuride
faciendde cauía hoc fecerit, fed praecipiendi. $. 5. $i gemma
includenda aut infculpenda data fit, eaque fra&a fit, fi quidem
vitio materiae fattum fit, non erit ex locato actio: Íi impe-
ritia facientis, erit: huic fententiae .addendum eft, nifi peri-
culum quoque,in fe artifex receperdt ??: tunc enim, edi vi-

iio materife id euenit ?^, erit ex locato aCtio. $. 6. Si ful-

LA XXÁA.

L2 £,

! video, cur Taurellius hoc futurum tam diligenter notarit, qui alias talia fui 1u-
ris fecit. Vulg. Nor. omnes habent: reddat. — Etiam Vat. l. et tres alii codices.
S. Cruc. et Treuif. habuere: veddet, fed i t'llo: vedderet, in hoc: veddat eít
fubftitutum. BR. Ifti tres: Barb. Ot '*ï'ynkersh. j quibus adde Il. Etiam
Hal veddat. GEB. .59 Hal. caret coudactor. GE B. 6o Villa, au&ore Var-
[ V rone, di&a quafi vebilla, quod in eam fru&us vehantur, quae adeo et potuit eí-
fe vrbana. Vide Anonymum, qui latinitatem defendit aduerfus Vallam et Flo-
ridum i Opsfc. p. $3. . Aliam rationem Villae vrbanae tradit Ruffardus ex
Budaeo illaudato petitam. BR. 61 Hal. poueretar: pofuit. Vulg. compo-
ueretur: condu&torcompofuit.BR. — 62 Gothofr. in nota: illato fuccendit. Halo.
Etiam Vulg. et omnes habent: fuccendit. Nec dubito, quin haec Germana le-
&iofit. Forte in aliquo priori codice ex: fauccendit, fa&um : fOccedzt, et. ex
hoc: fe occidit. MSS. decem contuli, | Vat. 1. habet adhuc: fe occidit. verum
fuperfcriptum: J, fuccendit. Reliqui nouem in contextu illud fuccendit, agno-
fÍcunt. t. II fupra: fuccendit habet 7. villam, quo inquinatus eft Dynkersh.

mu!/--

t

—

amys Taur. adnotat. fe occidzt. fic in P. et iu vet.
3 IVJ[S. Cruc. Taurin. M. T reuif. et Bynkersh.
Tit: foenum. GEB. 64 Hal. ériropáv, GEB.
locati iudicio. íed non eodgm verboram ordine. Hal. damni ratio locati indicio
babebitur. Nulg. dommi izäicz'o lockti babebitur vatio. Yta etiam MSS. In Vat.
i. fuppleta vox : zudicio, poft: dammuz . Quaruor alia habent: dammi locati iu-
dicio babebitur vatio. Sextus Bynkersh. iudicio locatà dammi babebitur vatio.
Nos reponeremus : danmz illatz. B R. Danmi locati babebitur vatio, hoc eft, in
a&ione locati damni veniet aeftimatio. Gemina ellipfis eft, damnz difceptare1n
L. 28. $. 12. iufra de. Poenis, et geminae locutiones alibi, quum tamen nihil hic
fit, quod daumi regat, non improbo: dammi illati. BYN K. Quatuor illa : barb.
Otob. S. Cruc. Treuif. quibus adde Bynkersh. ll. GE B. €6 Hal. li. XXXIII.-
GER. 67 Florentiae eft : carucharius. Ap. Hal. id eft carucbarius, abfunt.
G E B. 68. Gothofr. in nota; vtilis Aquiliae. Halo. Cuius erat fimul indi-

65 Omnes hic fupplent:

AMPIHI m Vs
Ro 9. U E s

lu xn tcxtu.)lï'ro igne illito Vat. II. Otob. et Bynkersh. habent: zgue allato. Ad- | p
acg
. n

335

lo veftimenta polienda acceperit, eaque mures roferint, ex lo
.-t€ 1 » 1 ; , g
cato tenetur: quia deþmt ab hac re cauere: et fi pallium ful-
lo permutauerit, et alii alterius dederit, ex locato actione te

nebitur: etiam fi ignarus fecerit. $. 7. Exerci : L d a.
i : Et Mp rcitu veniente mi- — "
grauit conductor: deinde $? hofpitio milites feneftras, et ce- | 4/f *2e,

tera fuftulenunt: fi domino : E n : i
nunt : non denuntiauit, et migratit, ex *&ex'G f :

locato tenefjítur: Labeo autem fi refiftere potuit, et non re-

, fiftit 53, teneri ait: quae fententia vera eft: fed et 9^ (j de- & £. fene

nuntiare non potuit, non puto eum teneri. $. g. Si quismen-
furas conduxerit, ,easque Magiftratus frangi iufferit, fi quide
iniqude 35 fuergft, Sabinus diftinguit, vtrum ftjt ,conäu& "
an non: fi ftit, effe ex locato actionem: fi minus, non: u(())lä :
fi ;(egp;le funt, ita demum eum teneri, fi culpa ,eius id qfecit
.edlhs: et ita Labeo et Mela fcribunt. $. 9. Duo rei lo
tionis in folidum efle poffunt. $. 1o. Si ?* lege operis-(l:a-
candi comprehenfum effet, vt, fi ad diem effe&ctum non effet g;
relo.care 38 id liceret, non alias prior condu&tor ex locat(; te-
n.eþ1tur, quam fi eadem legeldlocatum eífet: nec ante reloca-
ri id poteft, quam dies efficiendi praeteriffet 99?. $. xr Quï
ï.nïpleto tempore c-oncï:g&ïi.onis, remanfit in -condu&i.one; non
rärlgnäbïgäïgäïüe videbitur, fed etiam pignora videntur du-
in priore.condu&ione reS obligauerat: huius enimjnouuscon
fenfus erit neceiïarips;[ Eadem/ caufà) erit, et ifij Reipübhcag
pra.egþ- locata. fuerint. .Quod autem diximus, taciturnitate
ivtriüsquey partis colonum reconduxifle videri, ita accipiendum
efc,. vt in ipfo anno, quo tacuerunt ?*, videahtur éuntém D.
cationem renouafle, non etiam in fequentibus annis: et fi lu-
ftrum forte ab initio fuerat?ondu&ionffpfäe&i/ ; tum fed et ?*
fi .fgcundo quoque anno poft finitum luftrum nihil fuerit con-
trarium aétum, eandem videri locationem in illo anno per-
manfiffe: hoc enim ipfo, quo ?? tacuerunt, confenfiffe viden- .
tur, et þoc deinceps in vnoquoque anno obferuandum eft
In vrbanis autem praedüs ?^ alio iure vtimur: vt p-rout uiäl
que |habitauerit ??, ita et ?* obligetur: nifi in ï'cfïgtïgqcel'-
tum tempus condu&tionif?" comprehenfum eft.
XIV. Ingw ilibro. LXXL-ad-Edictum. Qvr ad cer-
tum tempus conducit, finito quoque tempore colonus eft:
intellégitur enim dominus, cum patitur colonum in fundo effe;
ex

7*-
TREB

li J w

care ap.-Hal. qui habet: -vtz'lz:s Aquiliae, fimul feqüens ei abeffe, cuius primam
literam feruaffe, alteram fpreuiffe, ex ingenio videtur. Sed et Taurelliano mo-
re poterat fcribi; A4uiliaEi. GEB. 69 Hal beffje. GEB. —"7o Vulg. prior
BR. 7X Pro: suiuus idonee mamui, et videtur librarius 72 sauz tertio cafu ac:
cepifle.. Editiones praeter Noricam legunt: mnus idomeae mami impofuit. E
feptem MSS. quatuor plane conueniunt cum archetypo. Barb. et Tyeuif. ha-
bent: fi mimus idoneae dederit maui. tertius Bynkersh.|deditt-EW-- Vt Flor.
Otgb. Vat. I. HI. $. Cruc.. Sed Bynkersh. IL. aut suinaus idonee uaw tunc, quae
le&io valde arridet, maxime cum non videam, quid illud zazi absque verbo fibi
velit, fiue legas zdonee, fiue, idoneae. G EB. 72, Hal. miferit. GE E. 73'*(
Eft temperare pro regere, vt ap. Spartianum in Zelo Vero cap. 1. et in illoz
Ciuoedus orbem digito temperat. BYNK. — 74 Ap. Hal. et, abeft. GEz. — 75
Hal. o&ogefimo. GEB. '76 Hal. feipfit. GEB. — 77 Bafil. exvrs2c coïiari;g,
Schol. exvrórouos, quod et calcearium notat. BR. 78 Vide Noodt. ad L.
Aquil. c. 6. BR. 79 Hal. Sed et Aquiliae vt fupra. GEP. — 80 Hal. vece-
erit. GE R. &r Hal. euenerit. GEB. 8$2, Taur. deiz de, neício an cafu.
Vulg. deinde ex. BR. Ego inclino in feparationem. alterum durius eft. D v k.

[ 83 Porte: Codices in praeteritum inclinant. —S. Cruc. vefiftit, fed mu-
tatum eff? tob. etiamnunc: vefiflat. BR. lfti Barb. et Bynkersh. I. In S.
Cruc. fa&um: reflitit. Bynkersh. M. vt Flor. at Hal. refitit. GEB. — 84 Ap.

Hal. et, abeft. GEB. 85 In Bafil. eft: 43e&2, iniufla. BR.
dera L. 32. fupra de A. emti. Flor. L. 13. D V K. 86 Hal. inferit z. GER.
87 Hal. praefigit: alii. GER. 88 Graeci: ueraac9o0v, quafi pofllocare. B R.
89 Recentiore manu fed recte Flor. eft £ in fine vocis adie&ta. — Taur. forte pro
Graecilmo habuit, fed tunc non dies fed diem legi deberet. BR. Etiam Hal.
praeteviffet. G B. 9o Hal. obligato. "Vulg. piguorum videtuv durare obli-
gatio. B R. 91 Vulg. tacuerint. BR. 92 Hal. hoc et in fequentibus de-
mum poft: locatonem, collocat. G EE. 93 Hal. et Vulg. 44od, quod malim.
Bafil. enim evvaívscie 9' €cw 4 qiuT A. BR. 4 Bafil. ic- 3» v&v bínuy. BR.
93 TVaur. babitaBerit. GE B. 96 Ap. Hal. et, abeít. GER. 97 Hal. et

Sic iniqua pon-

: . ; 30 G^AOVUMS ——6'
Sed hoc ita verum eft, fi non alius pro eo« ?—'€ »6— gafes,

— He pra Bo d
U U[)Ju,"m /G.ü- -
[o C

COv

—

fþ'r /jrzv'liï , i.

p
|

x —/,'L't'/*"o "L';leo

— ; |
L )*—»i' 4 vtO£6417L. Ut -

X 0X ] S. 4. Papifianus libro :

/
f
"
7/ Xh

L.

/9. gf fuee X II r
L. [ /nmwfa* "u

336

ex integro locare: et huiusmodi contractus neque verba, ne-
que fcripturam vtique defiderant, fed nudo confenfu conua-
lefcunt: et ideo fi interim dominus furere cdeperit, vel decef-
"ferit, fieri non poffe Marcellus ait, vt locatio redintegretur:
et éft hóC vetum.- |
XV. Ipnkwilibro-XXXH.-?5-adEdiétum — Ex coxw-
pDvcToO actio conduétori datur./;$. 1) Competit autem ex
his caufis fere, vt puta fi re, quam conduxit ??, frui ei non
liceat: forte quia poffeffio ei aut totius agri, aut partis non
praeftatur, aut villa non reficitur, vel ftabulum, vel vbi greges,
eius ftare oporteat: vel,fi quid *?? inlege conductionis con-
uenit, fi hoc non praeftatur, ex conducto agetur. $. 2. Si vis
tempeftatis calamitofye * contigerit, an,locator conductori

. aliquid praeftare debeat, videamus ? Serujus omnem vim, cui

refifti non poteft, dominum colono praeftare debere ait,] vt pu-

al wm " 2 2 t" 3 * AE e . d- t
CY a eLeg; XX(/tà fluminum , graculorum ?, fturnoruim, et fi quid fimile ac-

ciderit: aut fi incurfus hoftium fiat: fi qua tamen vitia ex ipfa
re oriantur, haec damhho coloni elfe: veluti fi vinum coacue-
rit, fi raucis *, aut herbis (fegetes 5; corruptde/fint: fed et fi
labes 9 fa&a fit, omndimgue fructum tulerit, damfium coloni
non effe, ne füpra damhum feminis amiffi * mercedqg"]agï'i
- praeftare cogatur: fed et fi vredo fructum oleae ?. corruperit,
aut folis feruore non adfueto id ? acciderit, damlnum domini
futurum *?: fi vero nihil extra confuetudinem acciderit, da-
mhum coloni effe: idemque dicendum ^*, fi exercitus prae-
teriens per lafciuiam aliquid abftulit *?: fed et *? (i agerter-
rde motu ita corruerit, vt nusquam fit, damno domini effe:
oportere enim agrum praeftari conduétori, vt frui poffit. $. 3.
Cum quidam incendium fundi allegaret, et remiffionem defi-
deraret, ita ei refcriptum eft: fi praedium coluifti, propter ca-
fum incendi repentini non immerito fübueniendum tibi eft.
itto Refponforum ait, fi vno *^ an-
no remiíffionem quis colono dederit ob fterilitatem, deinde fe-
quentibus annis contigit 75 Vberïtas T6 . nihil obeffe domino

remiífionem: fed integram penfionem, etiam eiusanni, quo re--

mifit *^, exigendam. . Hoc idem et in vetCtigalis *? damhho
refpondit. Sed etfi verbo donationis dominus ob fterilitatem
anni remiferit, idem erit dicendum: [quafi non fit donatio, fed

: wa()f ; 4 £ i 4 .
I'J]wwl*' Jettransattio. Quid tamen, fi nouiffimus erát annus fterilis, in

quo ,ei remiferit ? ? Verius dicetur, etfi fuperiores vberes
fuerffnt, et fïjlt locator, non debere eum ad computationem
vocari. $. 5. Cum quidam de fructuum exiguitate ^?. quere-
retur, non effe rationem eius habendam, refcripto Diui Anto-
nini continetur. ]Item alio reícripto ita continetur: nouam
rem defideras, vt propter vetuftatem ?* vinearum remiffio ti-
bi detur. $. 6. Item cum quicam naue amiffa vecturam, quam
Itpro mutua j?^? acceperat, repeteretur ??, refcriptum eft ab An-

Vulg. conducliouis. BR. . 98 Hal. lib. XXXIII. GER.
xerat. GEB. 100 Hal, fed et q10d, loco: vel fi quid. GER.
Aueran. /T. Interpr. Iur. 26. GEB. 2 Kal. flmninis. GEB. — 3 Vide Me-
nag. Zmoen. Iur. Cin. c. 39. GEB.— 4 Hal. in margine : alias, vuncis. GEB. . Sed
hoc vocabuli nusquam reperitur, vuncimare eft a vuncina i. e. ferra. vunucina a
Quxévs, et hoc a eóyxo. — De raucis et vredine attigi in de Lat. Vet. ÍCt. pag.
399. DVK. 5 Yaur. berbiSegetes. GEB. — 6 Alii fubftituunt: tabes. ^ At-
tamen et Bafil. 2z'. àx£c9ev, a lapfu, fcilicet terrae. BR. 4 Ap. Hal. amiffi,
abef. GEB. — 8 Hal.olinze. GES. — 9 Hal, quid. GxB. — 10 Hal. et Vulg.
addunt: effe. BR. — 11 Hal. addit: effe. GE z. 12 Hal. abflulerit. GE s.
13 Ap. Hal, et, ábeft. GEn. 14 In Vulgatis eft L. S; 2no teíte Contio. B R.
15 Hal. coutingat. GE B. — Y6 Tn Cod. Flor. vocalis z tribus pun&is, et qui-
dem fubantiquis, vt videtur, eft expuncta. — Ita "Taur. in $. z. etiam potuiffet
veredo tetinere pro: vredo. Habent Hal. et omnes: vbertas. BR. — Profert ta-
men vberitas Daufquius ex nummis. D v K. 17 Hal. remiferit. GE R.
Hal. hic inferit: agvi. Vulg. habet:,ve&igali. BR. I9 Hal. remifit. GEW.
20 Vide Bynkersh. II. Obf. 15. BR. 21 Confer Menag. Amoen. Iur. Cim.
€. 9. GEB. 22 Forte legendum: quam prompte nauta acceperat. al pro
inueülo nauta. Sed: pro inuetto absque vlla adie&tione H. a Porta in ambabus,
cui fauent quinque e feptem, quos confului. 'Immo et reliqui duo ita habent,
eum primum haberent pro mutza, vt eft Flor. pn, — Hi duo: Vat, L et Treuif.

99 Hal. condu-

DIGESTORVM LIB. XIX. TIT. II

| loni duid eorum corruptum fit, ex locato eum teneri.

I Con£r |

18 |

Áádhne ultoruinludap

tonino Augufto, non immerito Procuratorem Cfefaris/ab eo|?4 L 3 L 1
vetturam [repetere] cum munere vehendi functus non fit: ^
quod in omnibus perfonis fimiliter obferuandum ?5 eft, — $. 7,
Vbicumque ?* tamen remiffionis/ratio habetur ex caufis fu- J?o/;?m?a
pra relatis, non] g,d quod fua intereft conduétor confequitur,: j c4;, i
fed mercedis exonerationem pro ?^ rata:| füpra denique da- ] /^£,,
um feminis ^5 ad colqng,m * pertinere ) ?? declaratur. j
$. 8. Plane fi forte domimüsjfrui non patiatur, vel cum ipfe
locaffet, vel cum alius alienum, vel quafi procurator, vel quafi
fuum, quod intereft praeftabitur: et ita Proculus in procura-
tore refpondit. $. 9. Interdum ad hoc ex locato agetur, vt
quis locatione liberetur, 39/ Tulianus libro quint&decimo Di-
geftorum fcripfit **, vtputa Titio fundum locaut, 4jsque pu-
pillo herede inftituto deceffit: et cum tutor conftituiffet ab-
fünere pupillum hereditate, ego fundum pluris locaui: dein-
de *? pupillus reftitutus eft in bona paterna: ex coridu&o ni-
chil amplius eum confecuturum, quam vt locatione liberetur
mihi enim iufta caufa fuit ?3 locandi: |
AVL IvrrAwNvs libro-XV. Digeftorum.
tempore in pupillum actiones nullde darentur.

XVII. VnPrANVS dibro XXXHI P-

^

Cvx ko

! x ^adEdi&um. Tv5 13«
TELXE tamen cum tutore iudicio,"*mquizïaggg if abfti- 1 ..«
neref?? non debuit..l/c«r:- p u ] d las
. . XVIIL IvrraAwvs libro XV. Digeftorum.] Iw ovo À 9d fertet,
inerit etiam hoc, quod ex conducüione fuündi lucrüm facere

potuit. $3.
XIX. VrPrAwvsSlibro-XX GafEditum, Sxp
collufi ego cum tutore,

ADDES hoc luliani fententiae, vt, fi
ex condutto tenearinid, quod pupilli interfuit. $. 1. Si quis ]
dolia vitiofa ignarus locauerit, deinde vinum effluxerit, tene-
bitur in id, quod intereft: nec ignorantia eius erit excufata z ] 0cf.'a,
et ita Caffius fcripfit: aliter atque fi faltum pafcuum locafti, /* &t
in quo herba mala nafcebatur: hic enim fi pecora vel demor- :
tua funt, vel etiam deteriora facta, quod intereft praeftabitur,
fi fcifti : fi ignoratti ?9, penfionem non petes: et ita Seruio,
Labeoni, Sabino placuit. $. 2. Illud nobis videndum e 9
fi ggns.tundum locauerit, quae foleat inftrumenti nomine con-
ductori praeftare: quaeque ^? fi non praeftet, ex locato ääge— i pero UL U

colono effe praeftanda, et (praelum et trapetum)^?, inftru&a — 294
funibus : fi minus, : N

du L: dominum inftruere ea debere: fed etprae- ^ ^
lum 47 vitiatum dominum reficere debere: quod fi culpa co- d
bieog 0 7 ——

autem, jquibusiad premendam oleam vtimur, colonum fibi |pas L prazfore,
rare)debere Neratius fcripfit 45: quod fi regulis olea premäJ?I:'iz,,
tur, et praelum, et fuculam, et regulas, et t panum ^?*, et
i£rocleas, *7, quibus releuatur ^8 praelum, dominum / L o
— d r*-("MLwäL/SL&rö P PA
Ifti quinquc: Bärb. Otob. Vat. IIL. S. Cruc. Bynkersh. I. immo et IIL. GE B.
23 Verum terminatio paffiua fübantique deleta eff Flor. quod cum Hal. primae
fcripturae praeferrem[n n. 24 Vulg. inferit: banc. BR. 25 Hal.feruan-" J 4 T )
dum. GER. 26 De hoc $. Iac. Gothofredus Anzmada. c. 1 DONYMES -
Vulg. temporis hic inferit. s. 28 Vulg. inferit: amiffi. BR. 29 Taur. D, [j
in Adnor. colomum pertinere. fic in. P. et iu vet. Jine negatione, Ex qua adno- 7
tatione et appofitis in textu fignis apparet, Taur. lecioni minime acquieuifle, et
Min negationem, quam Hal. hic inferuit, inclinaffe. | Sed et huic praeiuerunt MSS.
Reperi: ad colomum mon pertimere in duobus bonae notae Vat. IIl et Treuif]f,
fed et in fex aliis non reperi. Ego ampliandum cenfeo, BR. Sex illi: Barb.

Otob. Vat. I Taurin. IfI. Bynkersh. vterque.. S. Cruc. quoque habet: ad colo-l-

nun declamiïur pertinere. GE B. 30 Hal praefigit: quemadmodum, GEB||
31 Taur. fcriBfit. GEn.

! Vulg. fimpliciter: Zulianus feribit. Bm. — 32 Vulgi
demumm. BR. — 33 Hal. iuflam caufJam fuiffe. Gx R. 34 Hal. lib. XXXIIT.:
GEB. 35 Hal. et Vulg. agetur. BR. — 36 Hal. et Vulg. inferunt: eum. BR.
37 Hal. ljj. XXXIII. G. 38 Taur. fIeuorafi. GER. 59 Hal. addit
ef. GEB. — 40 Ap. Hal. gue, abeft. GER. 41 Hal.teueatur. GEB. — 42
Hal. inferit . G EB. 43 Hal. et Vulg. trapeta. BR. 44 Hal. et Vulg.
inferunt: et trapetum. BR. 45 Ap. Hal.. Neratias fcripfit, ab(unt. G E.
46 Taur. t'inpanum. G E B. 47 Flor. erat: procleas, et fieri debebat: tra-
chleas, vt omnes habent. n s. Etam Hal GEz. —— 48 Hal relenetur. GEB.

3479 —9-à

49

"Ür.

/

ll

;
4W;x
""
f
||

r;

4EI«-e 1 2 (à $. * ; * p z
tur **2 Et eit .^^ epiítüla Neratii ad Arlfcone;g( dolia ytique I- 154 «s2

X .

[
hy f
i
o^
[

/
"u
";';Rïfmwn

F

il

a

p f ecre,
rf 3

-t

te *? joportere7 item ja&numj jin quo olea ?? /ca]da /aqua;la-
uatur ?*, vt 5.? cetera vafa olearia, dominum praeftare ??
oportegre, ägää dolia ?^ vinaria: quae ?? ad praefentem vfuüum
colonüm;picare oportebit ?9?. Haec omnia fic fünt accipien-
da, nifi * ?* quid aliud fpecialiter actum fit. $. 3. Si domi-
mus exceperit in locatione, vt frumenti certum modum certo
pretio acciperet, fi dOm,in.us nolit frumentum accipere, neque
pecuniam ex mercede Iddducere:]poteft quidem totam fum-
mam ex locato petere, fed vtique confequens eft exiftimare,
offi&io iudicis hoc conuenire, haber& 55 rationem, quanto 5?
conduéctoris intererat 99, in frumecnto potius, quam in pecu-
nia foluere penfionis exceptam portionem. Simili modo, et fi
ex conducto agatur, idem erit dicendum. $. 4. Si inquilinus
oftium 9*, vel qudedamalia xedificio adiecerit, quae aécfio lo-
cum habeat? Et eft verius, quod Labeo fcripfit, competere ex
conduéto aétionem, vtét ?* tollére liceat: fic tamen, vt da-
smhiinfecti caueat, ne in aliquo dum aufert,??, deteriorem

n'a/m;&,d**: caufam aedium faciat, fed 9* vt priftinam jfacienri dedibus 95

reddat. $. s. Si inquilinus arcam aeratam 99 in gede$ con-

f ii tulerit 57. et aedium aditum coanguftauerit dominus, verius

[

P2 :

p

^ eft, ex conducto eum teneri, et ad exhibendum actione, fiue

fcit, fiue ignorauffit: officio enim 9* iudicis continetur, vt
cogat eum, aditum et facultatem inquilino praeftare ad arcam
tollendam, fümptibus fcilicet locatoris. $. 6. Si quis, cum in
annum habitationem conduxiffet, penfionem totius anni dede-

. rit, deinde infula poft fex menfesjruerit ??, vel incendio con-

fampta fit, penfionem refidui temporis reCtiffime Mela fcripfit
ex conducto a&fione repetiturum: non *?.quafi indebitum
condiécturum: non enim per errorem dedit |plüs,[ fed vt fibi in

ia b per - caufap * conduttionis proficeret *?: aliter atque fi quis,
D By o än.

LP la, nem ex conducto non habebit,4fed:folam condictionem : nam

&

a H

juee

Ob

TO

Jihen

)

; U!(ng"ïs

*

"

C 2 A I

/Ak .

.4/4' yerés, fileodem| anno mercedes; ab alio non accepifti, fidem.

'cum .conduxiffet, g,qig—d'gqïin i;gluerit:, hic enim, fi]per
errorem 7?,folnit; dum putat fe quindecim conduxiífe, a&tio-

inter eum qui per errorem foluit, et eum qui penfionem inte-
gram prorogauit **, multum intereft. $. 7. Si quis mulie-
rem vehendam naui *? conduxiffet, deinde in naue infans na-
tus fuiffet, probandum eft, pro infante nihil deberi: cum ne-
que vectura eius magna fit, neque his omnibus vtatur, quae
ad nauigantium víum parautur. J/$. 8.) Ex icotidu&to aCtionem
etiam ad heredem tranfire, palam eft. $. 9. Cum quidam ex-
ceptor operas fuas locaffet, deinde is, qui eas conduxerat, de-
ceífiffet, Imperator Antoninus cum Diuo Seuero ** refcripfit
ad libellum exceptoris, in haec verba: 'cum per te[?on Ítetiffe
proponas, quo minus locatasjoperas Antonio Aquilae ** fol-

—V——/

L] * ft' e e
contraCtus impleri fequum eft. —$.—ro Papinianus quoque 1

:to. *5 Refpóüforum fcripfit, diem functo *? Lega-

* ^""to Caefaris,falarium Comitibus refidui temporis praeftandum:

—147454 modo fi non

^/

£.

1 poftea Comites cum aliis eodem tempore fue-
rünt ??. |

49 Hal. et Vulg. praéflare. B R. — goHal. olina, et mox :calida. GEB. — 51 'Taur.
laBatur. MHal.lawaretuür. GEB. — 52 Hal et. GEB. 53 Hal. pavare. GER.
54 Hal, inferit quoque. GE B. 55 Ap. Hal. quae, abeft. GEE. 56 Hal.

colono picare oportet. GEB. :$7 Hal Hdec autem ommia fic [unt, mifi quid.
Wulg. Haec autem ommia fic funt accipienda, uifi alind. BR. 58 Flor. fub-
antique e in 4 conuerfa, vt fit: baberi vationem, vti habent omnes. BR. Etiam
Hal. GE&. 59 Vulg. quanti. BR. 60 Hal. istererit. GEB. — 61 Hal.
boflium. GER. 62 Vulg. ea, BR. — 63 Hal. medum aufert, in. aliquo. GE B.
64 Hal. inferit et. GER. 65 Hal. aedium. GEB. — 66 Rad. Fornerius 1/.
Rer. Quotid. 2. legit: arCAMeratam. D vK. — 67 Hal. zntulerit. GE B. 68
Hal. astem. GE B, — 69 Hal. corruerit. GEB. — '7O Hal. uec, loco: 10m. GEBR.
71 Hal cauffa. GE B. — '72, Hal. et Vulg. profpieret. B R. . Ego hic nihil mu-
tandum puto, vt id proficeret fibi, id eft, vt fibi prodeffet. Proficio et neutrali-
ter et actiue fumitur. lungitur autem faepe cum ad et im. Liuius XXVI1. 6.
XXXI. 24. 37. Flor. II. 6. 4o. IV. 9. 1. DVK. 73 Hal et Vulg. in-
ferunt plus. haec etiam habet: foluerit. BR. 74 Mial. et Vulg. praerogauit.
Bafil. iv zgoxgeía 3é2uxo, quafi zm proufu dedi, i. e. in anteceffum. BR. — 75
Hal. naue. G E B. 76 Hal. Vero. GEB. — 77 Flor. erat: Aquiliae, recentius
paulo faQum: A4quilio. quod licet non placuerit. Taurellio, habent tamen Hal.

—dx*na. DIGESTORVM LIB. XIX.

effent ??, Ífi primus colonus eos percepiffet.

quofl fecundo vel tertio anno

| Auguftin. J. Emendat. 7. B R.

| Acceptil. L. 10. $.

TT TL :
x X x Jl 41 * a ddcZiarn.
XX. Pavrvs.hbroiXXXIV. ad-Edi&um. Srcvrm

emptio, ita et locatio, fub conditione fieri poteft. $. r. Sed
donationis caufa contradi non poteít. $. ». Interdum locator
non obligat;gr, (conductor obligaturj veluti cum emptor fun-
dum condugit, donec pretiüm ei foluat ?*, ,,,
XXI. IAyorexvs ??|libro XI. Epiftularum. Cv
VENDEREM fundum, conuenit, vt donec pecunia omnis per-
folueretur, certa mercede emptor füundum conductum haberet:
an foluta pecunia, merces acceptá ?? fieri debeat? [Refpon-

dit;3*, bona fides exigit, vt, quod conuenit, fiat: (ed non am- -

plius praeftat is venditori, quam pro portione

eius temporis,
quo pecunia numerata non effet 95, — L:« . |

XXII. PAvrvs)libro—XXETV.-ad-Ediétum. lpkw
fi pretio non foluto, inempta res facta fit, tunc; ex locato erit
aCtio. $. 1. Quotiens autem ? faciendum aliquid datur, lo-
catio eft. $. 2. Cum infulam gedificandam loco, vt fua im-
penfa conduttor omnia faciat, proprietatem quidem eorum ad
me transfert, et tamen locatio eft: locat enim artifex operam
fuam, id eft, faciendi neceífitatem 3*. $. 3. Quemadmodum
in emendo et vendendo naturaliter conceffum eft, quod plu-
ris fit,]minoris emere;/quod minoris fitj pluris vendere, et
ita 99 inuicem fe circumícribere: ita ? in locationibus quo-
que et conductionibus ?? iuris eft. xX tt.

XXIII. HenMmoGEN1ANVvs(ibroslI4Turis-Epitoma- -
rum ?*. ET iDEO, praetextu minoris penfionis, locatione

facta, fi nullus dolus aduerfarii probari poflit, refcindi locatio
non poteft.

XXIV. PAvrvsllibro-XXXIV.-ad-Edictum. . Sx xw

