deberet poffeffione. G EB. — 9 Flor. fi, recentiflime mutatum in: fic. et ita (cri-
pti et editi, BR. Etiam Hal. et fcripti: Barb. Vat. L. Chriftin. S. Cruc. I. Magl.
etiam Rehd. GEB. 10 Hal. et Vulg. poffit.BR. Etiam Rehd. GEzE. 11
Hal.et Vulg. i2 eam canffam. 8 R. Etiam Rcehd. G E B. I2, Hal. et Rehd.
Paulus. GE &. . 13 Rehd. aliquomodo. GEB. — 14 Ap.Hal.eins,abeft. GE B.
15 Hal. et Vulg. pecoram. BR. Etiam Rehd. GEZ. 16 Sic reuera Ícriptum
erat Flor. antique tamen vltimae litel'ae 4r expuncae. Cum autem pundula.
deletionis iam fere difparuiffent , recenti atramento fuperdu&tae funt, atque hoc
videtur Taur. fefelliffe. ^ Legimus iraque cum Vulg. Nor. omnibus: committit,
continuata nimiruüm locutione praecedentis capitis. Non tamen diffimulauerim ,
in plerisqne fcriptis iftam corre&ionem pariter effe negle&dam. — Nam e nouem
tres tantum: Chrtftin. Treuif. et Magl. habent: comsmittit. In Barb. quoque et

'S. Cruc. L ar deletae. Iu ifto Chriftin. praeterea eft: Fartmm mwamque nonm

committit. S. Cruc. l. habet: committere. B R. Hal. commnittit. Reliqua MSS.
quae corredionem negligunt, funt Vat. L. HI. Pal. Il. Bynkersh. Rehd. vt Chri-
ftin. Furtum namqué mon commitiit. GEB. . 17 Ial ex Rehd. Quare. GE z.

Gggggg 3 T

$«6 .. . DIGESTORVM LIB. XLL TIT. [IL

vfucapere: quia neque *? vi poffeffum , neque furtiuum pof-
fidet: abolita eft enim quorundam veterum fententia exifti-
- mantium , etiam fundi lociue furtum fieri. EU d :
XXXIX. Mancramwvs '? libro III. Inftitutionum,
$1 folum vfucapi non poterit, nec füperficies vfucapietur.
XL. NenATrvs libro V. Regularum. COEPTf*.M
vfucapionem a defuncto, pofle et ante aditam hereditatem im-
pleri, conftitutum eft. u7
XLL Ip&x libro VII. Membranarum. Sr: R&w fub-
reptam mihi procurator meus adprehendit, quamuis per pro-
curatorem poffeffionem api(ci nos, iam fere conueniat: nihi-
lo magis eam in poteftatem meam rediffe, vfuque capi poffe ex-
iftimandum eft: quia contra ftatui captiofum erit.
XLIL PAPrwNiANvslibro lll. Quaeftionum. Cv«
vir praedium dotale vendidit fcienti, vel ignoranti rem dotis
29 effe: venditio non valet: quam ?* defuncta poftea mulie-
re in matrimonio, confirmari conuenit, fi tota dos lucro ma-
riti ceffit, Idem iuris eft, cum is, qui rem furtiuam vendi-
dit, poftea domino heres exfítitit ^^. UT .
XLIIL InEw libro XXIL Quaeftionum. H enEs eius,
qui bona fide rem emit, vfu non capiet fciens alienum, fi
modo ipfi poffeffio tradita fit: continuatione ?? vero non im-
pedietur ?^ heredis fcientia ??. — $. r. Patrem vfu non ca-
pturüm, quod filius emit, propter fuam vel filii fcientiam ,

certum eft. :

XLIV. IpnEw libro XXIII. Quaeftionum. Ivsrmo er-

rore ductus Titium filium meum, et in mea poteftate effe ex-
ifimaui, cum adrogatio non iure interueniflet: eum ex re
mea quaerere mihi non exiftimo: non enim conftitutum eft in
hoc ?^?, quod in homine libero, qui ^* bona fide feruit, pla-
cuit: ibi ^* propter adfiduam et cottidianam comparationem
feruorum ita conftitui, publice interfuit: nam frequenter igno-
rantia liberos emimus: non autem tam facilis ?^?, frequens,
adoptio vel adrogatio filiorum eft. $. 1. Conftat ??, fi rem
alienam fcienti mihi vendas, tradas autem eo tempore, quo
dominus ratum habet ?*, traditionis tempus infpiciendum,
remque meam fieri. $. 2. Etfi poffeffionis, non contractus
iniium, quo ?^ ad víücapionem pertinet, infpici placet:
nonnumquam tameneuenit, vt non initium praefentis poffef-

fionis, fed caufam antiquiorem traditionis , quae bonam fidem |

habuit, infpiciamus: veluti circa partum eius mulieris, quam
bona fide coepit ?? poffidere: non enim ideo minus capietur
vfü puer, quod alienam matrem , priusquam eniteretur, effe
cognouit 5^», Idem in feruo poftliminio reuerfo dictum eft.
$. 3. Nondum aditae hereditati ?^^ tempus vfucapioni datum
eft, iue feruus hereditarius aliquid comparat ?5, fiue defunctus
vfucapere coeperat : fed haeciure fingulari recepta fünt, $. 4.
Filiusfamilias emptor alienaerei, cum patremfamilias fe factum

r& Vulg. »ec, bis. &R, — 19 Vulg. Marcellus. BR. Etiam Rehd. GEB. 20

21 Vide Dynkersh. Obfera. lib. et cap. fupvenio. B R.
22 Hal.etVulg. exfliterit. GER. 23 Gothofr. in nota: Zl. continuatio.
lta Taur. in margine, et Hal. et Rehd. GEB. 24 Hal. et Rehd. impedi-
tur. GEB. | 25 aur. berediScientia. GEB. — 26 Hal. addit: £d. G E n. 27
Hal. et Vulg. inferunt: smibiBR. Rehd.vt Flor. GEB. — 28 Hal. et Vulg. infe-
runt: emim.BR. VtetRehd. GEB. 29 Gothofr. in nota : A. tam facilis et tam
frequens. Ita Hal.et Vulg. 8R. Itaet Rehd. GE g. 30 Rehd. addit: enim.
GEB. 31 Rehd.babuit. GEB. |.32, Hal. quod ad. Vulg. quantum ad. n R. In
Rehd. videtur fuifle : 2404 , fed factum: q«o. GEB, ^ 33 Hal. coepi. Vulg. coe-
perit. BR. 34 Hal, coguoui. Vulg. cognouevit. BR. 345 Hal. baereditatis. 35
Hal. et Vulg.comparauit.BR. Yta et Rehd. Forte erat Taurellii dare : compa R At.
GER. 36 Hal. et Vulg. zgnovaret. B R. 37 Erat fcriptum Flor. 2ui rem
ex caufa peculiari veu quaefitmm , ct ibidem prius: vem, eft expun&um. B.
38 Gothofr. in nota: dominio. Hal. Etiam Vulg. BR. — 59 Rehd. Ewm
vel ei. nempe recepta emendatione. GEE. — 4O Hal. inciderit. — 4Y Gothofr.
in nota: receptum. Ial quod placet Cuiacio. ali. refériptum. alzi. refcitum.
Bynkersh. VIL Obf. 25. mauult: relatum. Vt Hal. ita et Rehd. GEB. — 42
Vulg. e?, loco: et. BR. Etiam Rehd, G & &. 43 Hal. et Vulg. intelligitur.
B R. 44 Rehd. dirupto. G E B. 45 Gothofr. in nota: depofucrat, Hal.

Rehd. dotalem. GEB.

vfncapiamus. 8 R. Rehd. vt Flor. G B.

P.

ignoret ?9, coepit rem fibi traditam poffidere: cur non ca-

piat vfuü, cum bona fides initio poffeffionis adfit, quamuis
eum fe ger errorem effe arbitretur, qui rem ex caufa peculiari
?7 quaefitam nec poffidere poffit? Idem dicendum erit, et fi
ex patris hereditate ad fe perueniffe rem emptam non leui prae-
fumptione credat. $. 5. Non mutat vfíücapio fuperueniens
pro emptore, vel pro herede, quo minus pignoris perfecutio
falua fit: vt enim. vfusfructus vfucapi non poteft, ita perfe-
cuütio pignoris, quae nulla focietate dominii ? coniungitur;
fed fola conuentione conftituitur, vfücapione rei non peremi-
tur. $. 6. Eum ??, qui pofteaquam vfucapere coepit, in fu-
rorem incidit ^^, vtilitate fnadente reliCctum ** eft, ne languor
animi damnum etiam in bonis adferat, ex omni caufa imple-
re vfucapionem. $. 7. Si cum apud hoftes dominus, aut pa-
ter agat, feruus aut filius emat: an et *? tenere incipiat? Si
quidem ex caufa peculii poffedit, vfücapionem inchoari: nec
impedimento domini captiuitatem eífe, cuius fcientia non ef-
fet in ciuitate neceffaria: fi vero non ex caufa peculii com-
paretur, vfu non capi, nec iure poftliminii quaefitum intel-
legi ^?: cum prius effet, vt quod vfucaptum diceretur, pof-
felfum foret: fin autem pater ibi decefferit, quia tempora ca-
ptiuitatisex die, quo capitur, morti iungerentur, poteft filium
dici et poffediffe fibi, et vfucepiffe intellegi. | |

XLV. IpnxEw libro X. Refponforum. . PRAESCRr-

P T10 longae poffeffionis ad optinenda loca iuris gentium pu- -

blica concedi non folet: quod ita procedit, fi quis aedificio
funditus diruto *^, quod in litore pofuerat ^5, aut derelin-

querat ^* aedificium, alterius poftea eodem loco extruCto oc- -

cupantis ** datam exceptionem opponat: vel fi quis, quod in

fluminis publici deuerticulo *9 folus pluribus annis pifcatus -

fit, alterum eodem iure ^? prohibeat. $. r. Poft mortem
domini feruus hereditarius peculii nomine rem coepit tenerez
vfucapionis primordium erit tempus hereditatis aditae: quem-
admodum etenim vfucapietur, quod ante defun&us non pof-
federat ? r

XLVI. HeRMOGENIANVS libro V. Turis Épitoma-
rum. PRo ?? foluto vfucapit, qui rem debiti caufa recipit
5r.

.* et non tantum quod debetur, fed et quodlibet pro debito
folutum, hoc titulo vfucapi poteft. - 2

XLVII. Pavrvslibro III. ad Netatium. Sr emptam
rem mihi procurator ignorante me, meo nomine adprehende-
rit, quamuis poffideam , eam non vfücapiam: quia vt 5? igno-
rantes vfuceperimus ??, in peculiaribus tantum rebus rece-
ptum eft. | L

XLVIIL IpEw libro II. Manualium. Sz exiftimans 5*
débere tibi tradam , ita demum vfücapio fequitur, fi et tu pu-
: j ' » tes
quod non placet Caiacio, bic. ^ Otiofa tamen manus etiam Flor. ita fecit. B R.
Ita quoque Rehd. GE &, 46 Gothofr.in nota; Hoc verbum ab interprete
aliquo additum notat Cuiac. bic. — :47 Hal dereliquevat; aedificio alte-
riu$ poffea eodem loco exfiru&to, occupanti datam. ^ Etiam Rehd. occupam-
ti.| GE B. 48 Hal. et Rehd. dizerticulo. GEB. 49 Rehd. inferit: vtz
GEB. 50 Ab hac lege in Pand. Flor. noua pagina incipit, in cuiusg
funmitate ad marginem fcriptum ; ? foluto, manu feculi XIII. vel XIV. Inde

ifte error, hic collocandum effe tituium: PRO SOLVTO, omnes libros -

innafit, vt oftendit pluribus Ant. Auguftin. 71I. Emend. i. Idem hoc tan-
quam tertio argumento vtitur ad ftabiliendam archetypi Florentini au&oritatem,

quare omnes codices fcriptos, quos mihi infpicere datum, ad hanc normam -

diligenter exegi, er vbiuis inueni confirmatam Ant. Augufítini fententiam , vi-

deicet in VI. Vaticanis, in X. Palatinis, Chriftinae, Barberino, $. Ctrucis

duobus, D, Marci, 'Treuifano et Magliabechiano. lllud notandum, quod in
S. Cruc. L. rubrica: pro foluto erafa fit, infuper linea per medium rraie&ta. z R.
Tot codicibus adiiciendus eft Bynkershoekianus ; qui in collationibus reliquis
ddfcriptus eft. — Sed et Rehdigeranus hoc rubrum : pro foluto, minio, vt cete-
fa, Ícriptum agnofcit. Denique et ap. Hal. occurrit. GE B. 51 Hal. rece-
pit. GEB. — 52, Rehd. quod autem,loco: quia vt. GEB. — 53 Hal. et Vulg.
54 Kal. et Vulg. inferunt: me. BR.
Etiam

/x

TT
gtl
enpi
lo el
nej)
fufto
(íne
gf [il

n p!'(

um
qur
tan,
ripuet
meum

Pass
rei
[
pofídet
ele eum
(übele c
BLm
? n ve
n celef
que; t
(itur * 1
fempts 1
f dbet,
i d
Qu eni
dnn t
N
eto
feme
Qui pi
d fe

fttm w
g, vid
pitni, Bol
EE
Vs: od
? tl |
jul, N
Mj i
URT
f& GI)
li, i,
G

Uei
Quett;
At [anCS
qitit v
C itiden
T. Bg,
LNTME
QWQH
af i

ü Vulgf.

DIGESTORVM .LIB. XLI. TIT. IIL. IV.

857

qumïs tes debitum effe. A('h.ud.5 5 fi putem me exs-gau('a venditi te- | quam opinionem,' vfucapere eum. Eft tamen nonnulla diuer«
xii neri, et ideo tradam; hic enim nifi a&io ** praecedat, pro | fitas: quod ibi, cum rem 77 putat alienam, quàe fit vendi-
" femptore.vüäczfpw locam norfl'fhabet, . Diuerfitatis caufa in il- toris, affe&tionem emptoris habeat: at cum nondum putat.
TA lo eft ,.q?o ern cetegs cïau P foäufxomsr tempusffm('plmturï condicionem exftitiffe, quafi nondum putat fibi emiffe *? ; quod
Ufnieng ?eg.u?ïln fgre , cumtää 1Ipuior ,5801311.1 aiijlenuim e f?,. I?'GC ne; apertius quagr;:poye&, fi . cum dert.l?—tus emiffe-t, leredi eius
nj fufficit enim me.putare meurä efle, cum. foluis: in em- tradatur, qui nefciat Qefupöztu;n jemiffe, fed ex alia caüfa fibi
V. g&xï.nf . .allyteäm et ^* contractus tempus 1nfp1c1tu.r, et qugd, tradi: an vfuga:plo cefie.t 1.1,4 2 ,.5:' 3. Sabinus ! 5 fific *9 em-
" ** foluitur: nec poteft pro emptore vfucapere, qui non emit, | pta fit, vt nili pecunia intra diem certum foluta effet, in-;
AU nec pro foluto, ficut in ceteris.contractibus. ^ | empta res T? fieret, non vfueapturum, nifi ** perfoluta pe-.
E "anspgb . jiga T : s . [ cunia 7? : fed videamus, vtrum condicio fit hoc 29, an con- -
M rum, Sr quid eft fubreptum , id vfucapi non poteft, ante- | tur. $. 4. Si in diem addiétio facta fit, id eit, nifi fi quis-.:.,
Ti quam in domini poteftatem peruenerit, Paulus: immo forli- | meliorem condicionem attulerit, perfe&tam effe emptionem--;
Hay tan, et contra. Nam fiid, quod mihi pignori dederis, fub- | et fruCtus.emptoris effici, et vfücapionem procedereluiianu;
&ïw ripueris ??: erit ea res furtiua faCta: Íed. fimul atque in | putabat ?*: alii; et hanc fub condicione effe contractam : ille.

i ,
d DUH.

meam poteftatem venerit, víucapi potefit, -

.non contrahi, fed refolui dicebat: quae fententia vera eft,

$. 5. Sed et illa emptio pura eft, vbi conuenit, vt, fi difpli-

u v B EE BV | . .. 7 ^|cuerit intra-diem certum, inempta fit..' $.. 6.. Cum Stichum
. SidenuP u- ! u C u W MA , viu- noncapturum:; quia id, quod em-
v .. GArvs.* libro VI. ad Edictum prouinciale. . |Pt"um non fit,. pro emptore vfücapi non poteft ?*.. Sed ?? fi
&t n ! AUE at | od , . |fundus emptus fit, et ampliores tines poffeffi ?* fint, totum.
PO'S SESSOR, qui litis aeftimationem optulit, pro empto- | longo tempore capi: quoniam "vniuerfitas. eius - poffideatur;.
BCH - re incipit pofhdere. — ss isno o . , Renfigulae ?* partes. $. 7.'Eius bona emifti, apud quem.
x f 1. .'P,J.XVLVSV'lïlgþI-'*:O LIV. ad Edl&um: PRO elrr.lp-t,org .. manc1pia:depoüta erant?-Trebatzus ait, vfüite ^^ non captu-
telifrin Pomdet., qui reuerai»eml*t: nec fufficit, tanþung Vm——ea opqulpnïe' rum: quia empta ^non 'e.fint ?7.. $. 8. Tutor ex pupilli au-
drd. effe eum, vt putet fe pro emptore Pof,üd,?ïfï fed'debet;eþlar'n €ione ?* rem, quam eius putabat effe, emit : Seruius ait,
o ft.ïþeïie'qau;f:a e*qmqptlomä.' Si tamen cx;;fhmgns' me debere, ti- | poffe eum: quc*apere: in cuius opinione 225 dec—grï'um eft,
( 21 1-'gnqran*!;1-'tradam, : y:fu'c-:apxes. qure*eräczz etífi putem | eo quod deterior caufa pupilli non fit ??,, fi propius.?* ha-
T CO MH Vefldldlfï.eg et tmdam , þOn*jca.pges?;vfu- ; f»cllicetd, quia | beatf emptorem:"et.h. 3.2f..m1.n.o.ïlg emerit, tutelae iudicio te-
"us in ceteris contrattibus fufücit traditionis tempus : fic deni- | nebitur, . ac fi alii minoris addixiflet: idque et ?? a .Diuo Tra-
uf que; fi (éiens ftipuler tém alienam,, vfücapiam, fi, cum tra- | iano conftitutum dicitur. $. 9. Procuratorem quoque, qui
ii ditur * mihi, exiftimem illias effe: atin emptione et illud | ex auctione ?*, quam mandatu ?? domini facit, emerit, ple-

tempus infpicitur, quo contrahitur: igitur et bona fide emif-
fe debet, e£ pofleffionem boha fide adeptus effe. $. r. Se-
parata'eft caufa poffeffionis et vfucapionis: nam vere dicitur

.rique putant, vtilitatis caufa pro emptore vfucapturum. Idem.
poteft dici; etfi negotia domini gerens ignorantis emerit ,
propter eandem vtilitatem. .. $. 1o. Si feruus: tuus peculiari

D. quis emiffe, fed * mala fide: quemadmodum qui fciens alie- | nomine'emat rem , quam fcit alienam: licet tu ignores alienam.
ia nam rem emit, pro emptore poffidet, licet víu non capiat *. | effe, tamen vfü non capies, $. rr. Celfus fcribit, fi feruus
10 ceb $. 2. Sifüb condicione emptio fatta fit, pendente condicióne | meus peculiari nomine apifcatur poffeffionem, id etiam igno-
emptor vfu'non capit. ldemque ? eft, et fi putet condicio- | rantem ?? me vfucapere: quod fi non peculiari nomine, non
TM nem ?ït?fliïe*, quae nondum ? exftitit ; fimilis *9 eft enim ei, | nifi fcientem me: et fi vitiofe coeperit poffidere, meam $*
v a qui pütat fe emiffe, Contra fi exftitit, et ** ignoret: potelt | vitiofam effe poffefionem. . $. 12. Pomponius quoque in his;
p dici fecutüdum Sabinum, qui potius fubftantiam intuetur, | quae nomine domini poffideantur, domini potius, quam fer-
| - Ktiam Rehd. poft: debere. GE B. ^ 58 Hal.aliud eft. — 56 Gothofr. in notz: | Vulg. addit: fedmibi vfucapere pofä,a&idetur. Sabinis etc. ;,15' Hal. et Vulg., 2
u andie. vid. Vlp. XXII.'$. 16. Vox: antlio , .eft Cuiacii ad. iftum locum Vl- | addunt: ait, B R, .,16 Hal. et Vulg. inferunt: res. B R. Etiam Rehd,. GE 5-
4t p piani. Hal.;et Vulg. habent: emptio. Ego a:tam. modefta. emendatione Cuiz- | 17 Ap. Hal. res abeft. 18 Vulg. inferit: priws. BR. — 19 Hal. mifi pofé
4 i cii non fum alienus. &R. Eripit primae inuentionis gloriam Cuiacio codex | pevfolutam pecumiam. GEB. ^ 20 Hal baec. —— 21 Vulg. probat. BR. — 2*
Rehd. vbi non. tantum atramento pene euanido quis literam « primis duabis |. Hal. poffit. GER. 23 Hal et Vulg. inferunt: e& BR. — ' 24 Hal . poffef-
Ia vocis: ao literis inferuit, íed et in glofla habetur: al. emptio et al. aufbi. | fae. GEB. —— 25 Klal. inferit; eius. 26 Ap. Ha,l..te.,« abelt. GEB. 27
t j, ewiptio quia vtrumque auget vnum re, alterum precio. GE B. 57 Hal fü- | Rehd. .fzunt. GEB. 28 Hal. acione. Pt Flor.. gu;dan; deleuit s. BR.'
liin dit puler.. Rehd. cum flipulor , vt.fciati. GE. 58 Gothofr. in nota:, A. tuum, | Etiam Rehd. a&iome. GEB. —— 29 I:ïaI: et Vulg, opinionem. BR. n Rehd.
,g,'ac:upan- , iNempe ita Taur. in margine, et receperunt omnes natum errore ex proxime | lineola vltimae literae s; eft impolita , fed ex poüfaaox GEP.' 30 Hal. et
iect: d ántecedenti; ze. BR. Eüam Hal.et Rehd. tuum. GEB. —— 59 Hal.im.epto- | Vulg.fit. BR. Etiam Rehd. GEB. — 31 Rehd. pliris, locó: propius. GE B.
it u 7e. GEB, — 6o Vulgo et. abeft. GEz. — 61 Hal. et Vulg. quo, quod ma- | Pluris etiam hábet Hal. — 32 Ap. Hal. fj abeft. — 33 Vulgo et, abeft. B R.
x ] lm.BR. Et ita quoque Rehd. GER. 62 Rehd. dederit, [urripuerit. | 34 Hal. et Vulg. aclione. Et Flor. litera w deleta; fed tenuiter ob conftantiam
i"ö . — [ GEB. | i j j » g hn : ^ . . | le&ionis. 8R. Rehd. a&ioté. GEB. — 35 Vulg. ma?zflato,et ita quoque Flor.
w:hvfäü' (f üabohisd ov gwa p hdsd o ^ "] fa&dum.BR. Itaetiam Rehd. GEÉB, ^ 536 Gothotr. in nota: ignorante me- -
l;f?,;:;:::em, .X Rehd. PAVLVS. GEE. . 2 Rehd. mom vfucapies, forte ex fe] Hal. Wt Hal. ità quoque Vulgati et feripti codices, . ^ Sed et iidem cum

u m

'
("1.

quenti: z05 capies. GEB. 3 Vulg.putes. BR. — 4 Etiamnunc Flor. eft:

2.0m capies v[um , et in L. j. $. 2. diutinam poe[fionemi capere , vbi tàmen vtro-

Hal. mox: fenté me. B R. Scripti funt Barb. Vat. I, IT. VI. Chriftin. Pal. H.:

S. Cruc. L. IT. Bynkersh. Etiam Rehd. vtroque in loco vt Hal. GE B. 37

;äþm que in vocabulo m deleta. — Rurfum L. 3. pro fuo : cfum autemi mou capies, de- | Legunt omnes et interpungunt : fi vitiofe coeperit po[fidere vem eam, vitiofam effe
* g leta itidem m. — Nempe librarii crediderunt 73 capere, quartum cafüm require- poffeffiouem , eftque hoc ab inepta .corrg«&xon.e. v.,C.ufn. enim rectiffime fcriptum.
i IC. BR. 5 Rehd. traditum ef., GE E. 6 Hal.licet, Vulg« etfi, loco: | effet, in fine .vqrfus: pojfzderg., et in f.equentls.mxtu?: megt, nonnemo h'um-.r;
fed. BR. Rehd. vt Flor. GEB. - 7 Rehd. capiet. GEB. 8 Hal. idem eft. | vocis literam initialem zi deleuit, adiemtqugfim vgr-lfus antecedentis, quafi perp -
j o 41 Vulg. |. ram diuifa dictione, vt Flor. fit infulfe : coeperit poff?derem eam. Vnde omnes nrinc:

9. Vulg. 105. B R. Rehd, vt Flor. GEB. — 10 Hal. fimile. GEE.

exfHitiffe ignoret. Rehd. extitiffet et ignoret. GE B. —Fial. exflitit ét ignovut.
X2 Vulg. quod vbicunque putat. BR.-

13 Hal ewptam ejfe EKB. — 14

poffidere rem eam. B R. Xta et Hal. et fane. potuit fuiffe mens correctoris, vt
more Táur, legatur fcribaurque: poffdeREm. Etiam Rehd. habetz vem eum.

$: — — & pIGESTORVM LIB. XLL TIT. 1V.

i voluntatem fpeCtandam ait: . quod fi peculiari ^^, tunc] - — V. Mi : :
ui volun p q .quam.tibi pigneraui, fubripuero, eamque diftraxero:. de
. Vfucapione dubitatum eft: et verius eft, vtiliter cedere tem-
pora vfucapionis. !oPrd. |

mentem ferui quaerendam: et fi feruus mala fide poffideat,
eamque dominus nanctus fit, vt fuo. nomine poffdeat, ad-
empto püta peculio: dicendum eft, vt eadem caufa fit poflet-.
füonis: et ideo vfücapio ei non. magis procedat. $. I3. Si
feruus ?? bona fide emerit peculiari nomine, ^? ego, vbi pri-
mum cognoui, fciam alienam. ^*: proceffuram vfucapionem
Celfus ait; initium. enim poffeffionis fine vitio fuiffe: fed fi
eo *ipfo* tempore, quo emit, quamquam id bona fide faciat,
ego alienam rem effe fciam, vfu me non capturum. $. 14.
Etfi, quod non bona fide ^? feruus meus emerit, 1n pactio-

nem ^? libertatis mihi dederit: non ideo me magis vfucaptu-

rum: durare enim primam caufam poffeffionis, idem Celfus
ait. $. 15. Sia pupillo emero fine tutoris auctoritate , quem.
puberem effe-putem: dicimus ** vfucapionem fequi: vt hic

plus fit in re; quam in exiftimationez quod fi fcias pupillum |

effe, putes tamen pupillis licere res fuas fine tutoris aucto-
ritate adminiftrare *^, non capiés vfu: quiaiuris error nulli
*6 prodeft. $. 16. Si a füriofo, quem putem fanae mentis ,
emero : conftitit ? vfucapere vtilitatis caufa me poffe, quamuis
nulla effet emptio, et ideo neque de euictione actio .-na('mt.ux"
mihi, nec Publiciana competit, nec acceffio poffeffionis.
$. 17. Si eam rem , quam pro emptqreävfucapxebas, fCl(.entl
mihi alienam effe vendideris: non capiam vfu. $. 18. Etiam

heres poffeffionem' eius nanCtus non fit. $. 19. Si defunttus
bona fide emerit ^9*, vfücapietur res, quamuis he:-res fcx.t. ali-
nam eífe. Hoc *et * in bonorum poffeffione *?, et in fideicom-
miffariis , quibus ex Trebelliano reftituitur hereditas, ceteris-
| iis fuccefforibus obferuatum ?? eft. — $..20. Em-
.que Praetoriis fuccefforibus obferuatum ^" eft. ^ $. .20.
ptori tempus venditoris ad vfucapionem procedit, $. 2r. 5i
rem alienam emero, et cum vfücaperem, eandem rem domi-

nusa me petierit: non interpellari vfucapionem meam litis
conteftatione. Sed filitis aeftimationem fufferre maluerim ,.

ait lulianus , caufam poffeffionis mutari ei, qui litis aeftima-
- tionem fuftulerit.' Idemque: poffe, fi dominus ?* ei, quirem
emiffet a non domino, donaffet. |Eaque fententia vera eft. -
- JH Vrriawvs libtoo LXXV. ad Edictum, Lziris
aeftimatio fimilis eft emptioni, ! v u :
« [1V. IAvorEw vs ??libro II. ex Plautio. EÉwPrTon
fundi partem eius alienam ?? non effe ignorauerat: refpon-
füm eít, nihil eum ex eo fundo longa vpolfeffione capturum:
quod ita verum effe exiftimo, fi quae pars aliena effet in eo
fundo, emptor ignorauerat. Quod fi certum locum effe fci-
fet, reliquas partes longa poffeffione capi poffe, non dubito.
$. r. Idem iuris eft, fiis, qui totum fundum emebat ?* , pro
indiuifo partem aliquam alienam effe fcit: eam enim dumta-
xat non capiet: caeterarum partium non impedietur longa

poffeffione capio *?, Jv ob

GEE. 38 Rehd. addit: momine. GEB. | 39 Vulg. inferit: mwweus. BR.
40 Hal. praefigit: et fí. GEz. — 41 Hal. alienum. GEB. 42 Ap. Hal.
fide, abeft. GEB. .. .43 Rehd. partioue, GEB. .. 44 Hal. et Vulg. dice-
JT4$. BR. Etiam Rehd. Gz , 45 Rehd. diffirabere, loco: adminifivare.
GE B. 46 1n Rehd. videtur fuiffe: eulli, et factum:. mibil. GE B. 47
Gothofr. in nota: conítitutum eft. Ha]. Non tantum Hal. fed et Vulg. habent:
conflitutum eft capere. Nempe Flor. fuit fcriptum: conflitutuscapeve. — Prior
equidem z eft mutata in z. Sed 4 quae in ví4 deerat, non efít adpofita. B.
Rehd..vt Hal. et Vulg, conflitutum ef? capere.. Mlius enim. le&ionem Goth.
non dedit integram , . eoque fufpicandi reliquit occafionem ac fi Hal. haberet:
conftitutum efl v[ucapere. G E B. 48 Flor. literae er expun&tae , quod nemo
fequitur. B R, Sequitur tamen Rehd. GEB. |— 49 Gothofr in nota: Al. poffef-
fore, Yta ipfe Taur. in margine,et Hal.etRehd. GE2. Flor. erat: bocinbono-
vumpoffeffionem , et omnia ab eadem manu correcta funt. BR. 50. Vulg.
ob(eruandum, B R. 51 Tlaur. dominOs. GEB.... 52, Hal. IABOLENV S.
GE B. 53 Gothofr. in nota: alienam effe non. Caiac. lta dudum Hal.
GE B; 54 Hal. emerat. GE B. 55 Vulg. vfucapio. BR. Etiam Rehd.
fuiffe tamen videtur primitus: capio. GER. 56 Rehd. Quicunque. GEB.
57 Mial. ex Kehd. ef precario roganerit. GEB. .^ 58 Vulg. inferit: effe. BR.

| :Exiläm* Rehd. GE z.

|BR. Neutiquam Rehd. GEB. — 80 Vulg. expoliat. GEB.
|rit, et mox: amiferit. BR. Prius etiam Rehd. G E5. |
! bendit po[feffionem. — Vulg. tacus eff. poffeffionem.'E R.- Rehd. vt Flor. GE s.

V. MopnresTiNvs libro X. Pande&arum. Sr: rem,

VI. PoueoNrvs libro XXXIT. ad Sabinum. Qvr,
cum 5* pro herede vel pro emptore vfücaperet, precario ro-
gauit 5*, vfücapere non poteft: quid porro inter eas res in-

tereft, cum vtrubique definat ex prima cauía poffidere, qui
precario vult habere? $. 1. Si ex decem feruis, quos eme-
rim, aliquos putem ?? alienos, et qui fint $?, fciam: reli-

quos vfücapiam: quod fi ignorem, qui fint alieni, neminem
vfucapere poffum, $. 2. Poft mortem eius, qui hominem

emerit, expleto tempore, quod defuiffet ad vfücapionem,
quamuis eum hominem heres poffidere non coepiffet, fiet ta« -

L

men eius: fedita hoc, fi nemo eum *? poffediffet.

VIL IvrrawNvslibro XLIV. Digeftorum. Qvz fun-
. dum pro emptore poffidebat , antequam diutinam poffeffionem

impleret, deceffit: ferui, qui in poffeffionem ** relicti 'fue-

rant, diíceflerunt relinquendae eius gratia. Quaefitum eft,
.an nihilo minus heredi tempus longae poffeffionis procedere-
, poteft ??^? Refpondit 95, etiam difcedentibus feruis hoc tem-
pus heredi procedere 9^. $. r. Si fundum Cornelianum pro
ämpïorä:. lpngaggoffeïïïone capiam $5, et partem ex vicini fun-
. ii o . amui«s medius | d9 €l adiciam 95: ytrum eam quoque partem reliquo tempo-
heredi vlteriori-defuncti poffeffio proderit, quamuis medius H dC d intggrä &jatäto temporg"? Refpgn-

di, partes, quae emptioni fundi adiciuntur 5?, propriam ac

feparatam condicionem habent 5 : et ideo poffeffionem 9? quo-
.que earum feparatim nancifci oportere;- et longam poffeílio-
nem earum *? integro ítatuto tempore impleri. $. 2. Ser-
.uus meus Titio mandauit, vt fundum ei emeret: eique ma-

numiffo Titius ** poffeffionem tradidit. Quaefitum. eft, an

longa poffeffione caperet? Refpondit 7?, fi feruus meus man-

dauerit Titio, vt fundum ?? emeret, et manumiffo ei Titius

. fundum tradiderit, cum putaret et *^ peculium ei conceffum

*5 effe, vel etiam cum igne «ret peculium ** conceffum non

. effe: nihilo minus ** feruum diutina poffeffione capere: quia

aut fcit feruus peculium fibi conceflum non effe, aut fcire

debet: et per hoc ümilis,ie&'ei', qui fe creditorem effe fimulat z
quod fi fcierit Titius peculium manumifío conceffum non ef- -

fe, donare potius, quam indebitum fundum foluere intelle-

-gendus *? eft. . $. 3. Situtor rem pupilli "? fübripuerit, et
vendiderit: vfucapio non contingit, prius quam res in. pote-

ftatem pupilli redeat: nam tutor in re pupilli tunc domini lo-

.co habetur, cum tutelam adminiftrat, non cum pupillum fpo-
liat5?. . $. 4. Qui bona fide alienum fuündum emit 5*, et
poffeffionem eius amifit, deinde eo tempore adpraehendiffet

$^, quo fcit rem alienam effe: gon capiet longo tempore :

59 Vulg. addit: aliemi. BR. 60 Ap. Hal. eum,
abeft, G E B. 61 Hal.et Vulg. poffeffione. B R. Rehd. w eadem poffeffione.
GEB, 62 Vulg. poffet. BR. — 63 Hal.et Vulg. refpondi. BR. Etiam Rehd.
GEB. . 64 Vulg. addit: debere. BR. — 65 Vulg. vfucapiam. BR. — 66

, Flor. eft fcriptum: adicam. et nuper áddita i fa&um: adiciam , vt H. a Porta
. vériffime notat in II. BR. Rehd. adiciam, vt Flor. fadium. GEB. — 67 Vulg.

quae empto fundo. adiiciuntur. B R. Rehd. quae emptori fundi adiciuntur. GE B.
68 Vulg. babere. BR. 69 Rehd, poffeffiones. GE B. — 'To Rehd. inferit :
ek. GEB,. - 71 Hal, et Vulg, inferunt: fundi. BR. Etiam Rehd. GEB. — 72
Hal. et Vulg. refpondi. BR. Etiam Rehd. GEs. 73 Hal.inferit: ei, — 74

Ap. Hal. et, abeft. GEz. — 75 Rehd. cum et peculium eius ceffum effe puta-

Tet. G EB. 76 Wulg. inferit;ei; BR. — 77 Gothofr.in nota: nihilo magis.
Hal, Taur. in Adnotat. mibilo minus. fic in P. im vet. nibilo magis. Pofterius
habent: Barb. Vat. I. II. V. VI. Pal. II. S. Cruc. I. Chriftin. et in S. Crüc. II.
ita facdum. At Florentinam referunt Pal [. et Bynkersh. vt et Rehd. GEB.
78 Hal. intellisendum. Rehd. vt Flor. GEB. — 79 Hal. et Vulg. inferunt: fai.
j 81 Vulg. ese-
$2 Hal. adprae-

83

qii
Áimi
vent
eliit
ol
hd
gont
ft, "l
(usi]
gum *
« fü
. Ó
(eTe p
damt
quin
alien
gi po
eum j
tclleg
eu
eel vol
u dl
mrini po
tügerit-
fs €
et folut
guerit'
modis (
firom :
pione !
li pecul
füerit,

veritor
enie:
etyior
fe vie
fitlo,
V

pacto,

patam

)
foin0 r
&^
fipete
um víà
& p

C

$5 Tu
Ti d
nifi quy
li , Barb
ptum fni
Ptrattiqu
adCO Diüni
n Gg
Hal. &t
GERB, |
6EB,
YÀ Fti
a
d?'"", C
"i, GER.
thg. "

Ut

t

m
10 .
f
R, qm'
Q .
Q gl
nemïum
hüminem

: |
:

A

lifira
limn d

ts

heten
hu m
ID tj«
i
Dfim qe
059 qmq
yielo,
YT
eï.qug l
DAST
t
p qi
N
o imitt
n n
"u
p d

E
qii

a hm
, hn Mi
-
"L

u

as
ub i
T
Mmlo m&gli:
B

|
I

|
|

DIGESTORVM LIB.

quia initium fecundae poffeffionis vitio non carebit *5, —|Nec?^
fimilis eft ei, qui emptionis quidem tempore putat fundum
vendentis effe, fed, cum traditur, fcit alienum effe. Cum
enim femel amifía fuerit poffeffio , initium rurfus reciperatae
pofleffionis fpeCtari *5 oportet. Quare fi eo 55 tempore red-
hibeatur homo, quo emptor fcit alienum effe, vfücapio non
contingit: quamuis, antequam venderet ?7?, in ea caufa fue-
rit, vt vfücaperet. Idem iuris eft in eo, qui de fundo deie-
&us; poffeffionem per Interdictum reciperauit, fciens iam alie-
num eífe, $. 5. Qui fciens ?? emit ab eo, quem Praetor
vt fufpectum heredem deminuere vetuit, víu non capiet.
$. 6. Procurator tuus fi fundum, quem centum aureis ven-
dere poterat, addixerit triginta aureis in hoc folum, vt te
damno adficeret, ignorante emptore, dubitari non oportet,
quin emptor longo tempore capiat. Nam et cum fciens quis
alienum fundum vendidit 9? ignoranti, non interpellatur lon-
ga poffeffio.

eum praemio corrupit ??, quo vilius mercaretur ?* : non in-

tellegetur ?? bonae fidei emptor, nec longo tempore capiet:

et fi aduerfus petentem dominum vti coeperit exceptione ??
vei voluntate eius venditae, replicationem doli vtilem futu-
ram effe ?*, $. 7. Furtiua res non intellegitur rediífe in do-
fini poteftatem, quamuis poffideret eam: fi ?? modo igno-
rauerit fübreptam fibi effe: fi igitur feruum, quitibi ?9 fub-
feptus erat ?* , ignoranti tibi tuum *effe* pignori dedero,
et foluta pecunia, eum Titio vendidero: Titius vfucapere non
poterit ?$. $. 8. Liber homo, qui bona fide nobis feruit, hisdem
modis ex re noftra adquirit ?? nobis, quibus per feruum no-
ftrum adqüirere folemus: quare ficut traditione, ita vfuca-

» pione rem noftram faciemus, interueniente libera perfona: et

fi peculii nomine, quod nos fequi debet, emptio contracta
fuerit, etiam ignorantes vfucapiemus.

VIIL Ip x libro IT. ex Minicio, Sz quis cum fciret |

venditorem pecuniam ftatim confumpturum, feruos ab eo
emiffet: plerique refponderunt, eum nihilo minus bona fide .
emptorem effe: idque verius eft: quomodo enim mala fide emif-
fe videtur, qui a domino emit? nifi forte et is, qui a luxu-
riofo, et protinus fcorto daturo pecuniam, feruos emit, non
vfucapiet. - ! d ora

.TX. InEM libro III. ad Vrfeium'F;erOCem. Qvzr ob
pactionem libertatis ancillam furtiuam a feruo accepit, poteft
partum eius, quafi emptor vfücapere. | !

: X. Ip&M libro II. ad Minicium *?9?, Sgmvvs do-
ynino ancillam * , quam fübripuerat, pro capite fuo dedit:
ea ? concepit. Quaefitum eft, an dominus eum ? partum v-
fücapere poffit? Refpondit *, hic dominus quafi emptor par-
tum vfucapere poteíft: namque res ei abeft pro hac muliere,
et genere quodammodo venditio inter feruum et dominum
contracCta eft.

$85 TYaur. careVit. GE . Hal. caret. 84 Taur. in Adnotat, fenuilis. fic i. P.
veclius diffunilis vel abfinilis. Omnes omnino Ícripti et editi habent: diffimuilis,
nifi quod in S. Cruc. Y. fuerit initio: fimzlis, vt Flor.Bm. Elabent: diffmi-
lis, Barb. Vat. 1. IV. Chriftin.-Pal. IL. S. Cruc. H.. Bynkersh. In Rehd. fcri-
ptum fuit vt Flor, mec fimilis, fed cum vox prior: wec, verfum finiat, manus
perantiqua , fere iisdem du&ibus, fed nigriori atramento, addidit: dis,. v!
adeo nunc fit : wec diffmilit. Etiam Hal. mec diffimilis. GE B. 85 Hal. fpe
clare. GEB. — 86 Rehd.eodem. GEE. — , $7 Hal. veuderetur. GEB. — 88
Hal. et Vulg. inferunt: rem. BR. Rehd. qui fciens alienum. effe, quod. emit.
GEB. . $89 Vulg. vendiderit. BR. . 9o Vulg. corruperit.. BR. . Etiam Rehd.
GEB. 91 Vulg. emerit. BR. Etiam Rehd. GEz. | 92 Vulg. intelligitur.
BR. Etiam Rehd. GE2. . 93 Flor. eft: . exceptionem, vt etiam habet Taur,
B R. 94 Hal. replicatio doli mali vtilis futura eftl. GE B. 95 Hal. po[fi-
deret , cum modo. G EB. 96 In Rehd. ti£i, abeít. GEB. 97 Hal. fue-
vit GER... 98 Hal. et Vulg. potefl. BR. . Etiam Rehd. GEB. — 99 Hal.
ex Vulg. adquiret. BR. Iehd; vt Flor. GR s. 100 Erat olim Flor. adguinan-

Quod fi emptor cum procuratore collufit, et |

| redum vfücapere non poffit..

XELIOBIDAIV. Void 859

XL ArnRrCANvs libro VIL. Quaeftionum. Qvoon
vulgo ? traditum eft, eum, qui exiftimat 9 fe quid emiffe,
nec * emerit, non pofle pro emptore vfucapere: haCtenus ve--
rum effe ait, fi nullam iuftam caufam eius erroris emptor ha--
beat: nam fi forte feruus vel procurator, cui emendatn rern
mandaflet, perfuaferit ei fe emifle, atque ita tradiderit: ma-
gis effe, vt vfucapio fequatur. |
XII. PAe1N1ANVS ? libro X. Refponforum. Mrs-
s o legatario in poffeffione ?, res pro.emptore vfucapiuntur,
falua praetorii pignoris caufa. — — —
XIIIL. ScaEvoralibro V. Refponforum. AL 1ENAM
aream bona fide emit, et ante impletam diutinam poffeffio-
nem aedificare coepit: ei denuntiante *? domino: foli"intrà -
tempora diutinae poffeffionis perfeuerauit. Quaero, vtrum
interpellata fit, an coepta durauerit? Refpondit,'fecundu
ea, quae proponerentur, non efíe interpellatum **, "pH
