facit. Deinde vero deletis illis fa&tum vt in Vat. et tribus aliis. Ab iisdem
fola traie&ione differt Pal. II At Vat. VL et Chriftin. habent: - ex ea re
flipulator dammum babeat facit. S. Cruc. M. we quid ex ea re dammi ffipulator
patiatur et faciat. Magl. ne quod ex ea ve. damuum flipulatori babeatur. facit.
Bynkersh. »e aliquod damumm . flipulator patiatur et faciat, me quid ex .ea ve
65 Vulg. £n pecunia
numerata. BER. Et ita quoque Rehd. GEB. — 66 Gothofr. in nota: Aj remit-
tere.. Nempe ita ipfe Taur. in margine. Hal. et Vulg. vemittere poteft , fed de;
BR. Rehd. remittere potefl licet de. GEB. 67 Taur. SENTÀs. GER.

Hhhhhh 3 6&

A J . DIGESTORVM .LIB. XLIL. TIT. &

XV. VLeraNvs $9 libro IIT. de officio Confulis.
A n1vo Pio referiptum eft, Magiftratus ^? populi Romani ,
vt iudicum a fe datorum vel arbitrorum fententiam exfequan-
tur hi, qui.eos dederunt. $. T. Sententiam Romae d.ïl:tani,
etiam in prouinciis poffe "? Praefides, fi hoc iuffi fuerint Bs
ad finem perfequi, Imperator nofter cum patre *? refcripfit..
$. 2. In venditione itaque pignorum captorum facienda , pri-^
mo quidem res mobiles ^3 animales pignori capi iubent d
-mox diftrahi: quarum pretium fi fuffecerit, bene 7^ eft : fi

non fuffecerit, etiam foli pignora capi iubent, et 16 diftrahi: .

quod fi nulla mouentia fint, a pignoribus foli initium faciunt.
Sic denique interloqui folent, ** fi mouentia non fint, vt fo-
li quoque capiantur: nam a pignoribus foli initium faciendum
non eft: quod fi nec 7?, quae foli funt, fufficiant, vel nulla
fint foli pignora, tunc peruenietur etiam ad iura: ,e,x['eqïg.uq-
tur itaque rem iudicatam Praefides ifto modo, /$. 5. 5i pt-
gnora, quae-capta funt, egnpto.r.em non mu.emant: refc.rlptum
eft ab Imperatore noftro, et Diuo patre eius, vt addlcaptur»
ipfi, cuj quis condemnatus eft. Addicantur autem 7? vtique
ea quantitate, quae debetur; nam ?? fi creditor maluerit pi-
enora in creditum poffidere, iisque S'ixefie contentus, refcri-
ptum eft, non pofle eum,' quod amplius 37 fibi debetur, pe-
tere: quia velut pacto transegiffe de credito 75 videtur ?*,
qui contentus fuit ?* pignora poffidere: nec poffe eum in
quantitatem certam ?* pignora tenere, et fupertluum petere.

$. 4. Si rerum ?7?, quae pignoris iure captae fünt, contro-.

uerfia fiat, conftitutum eft ab Imperatore noftro, ipfos, qui
rem iudicatam exfequuntur, cognofcere debere de proprieta-
te: et fi cognouerint eius fuiffe, qui condemnatus eft, rem
iudicatam exfequentür $9. Sed fciendüm eft, fummatim ??
eos cognofcere debere: nec fententiam eorum poffe debitori
praeiudicare, fi forte hi dimittendam eam rem putauerint du
quali eius fit, qui controuerfiam mouit, non eius, cuius no-
mine capta eft: nec eum, cui reftituta eft, ftatim habere per
fententiam debere, fi forte iure ordinario coeperit ab eo res
peti: fic euenit **, vt omnibus integris tantum capioni ??
res iudicata proficiat. Sed ?? illud debet dici, vbi controuer-
fia eft de pignore; id dimitti debere, et capi aliud, fi quod
eít fine controuerfia. $. 5. Quod fi res fit ^* pignerata, quae
pignori capta eit, videndum eft, an fic diftrahi pofhit, vt
dimiífo creditore, fuperfluum in caufam iudicati conuértatur?
et quamquam ?? non cogatur creditor rem , quam pignori ac-
cepit, diftrahere, tamen in iudicati exfecutionem ?? feruatur,
vt fi emptorem inuenerit res, quae capta eft, qui dimiífo prio-
re creditore füperfluum foluere fit paratus , admittenda fit hu-

ius ?* quoque rei diftraCtio: nec videtuür deterior condicio

creditoris fieri füum coufecuturi, nec prius ius pignoris di-
miffuri, quam fi ei fuerit fatisdatum 98,. $. 6. Si poft addi-
&um pignus aliqua controuerfia emptori moueatur, an fit co-

68 Flor.erat: IDEM. h. e. Celfus. fed 73 VLPIANVS ab ordinaria manu
eft appofitum. B R. 69 Gothofr. in nota: magiftratibus populi. Hal . Vt

Hal. ita ct Vulg. et ita Flor. fa&um, et nos pracferimus, BR. — Et ita Rehd..

G E B. 7o Hal. et Vulg. inferunt; per. male. tunc enim 72 perfequi , paffiue
accipiendum eít. B R. 71 Vulg. vifim. fuerit. B R. Rehd. per praefidem , fi
boc iu([um fuevit. GEB. 72 Kchd. inferit: fzo. G EB. 73 Gothotr. in
-nota: Lego: mobiles , animales. — Qui hoc notaffe videtur contra Haloandrum ,
qui bic et , inferit, Idem tamen facit Rehd. Gx B. 74 Rehd. cap iubeutur.
GE B. 75 Yaur. Venue. G EB. 46 Kehd. capi iubentur et mox difivabi.
GERB. . 7] R«chd. praefigit: ,quod. GER. 78 KRehd. addit:.ea, et mox
habet: fimt. GEB. — 79 Vulgo autem, abeft.BR. — gO Hal.inferit: et. GER.
$1 Taur. Isqu&. GEB. — 82 Rehd. mom poffe amplius eum, qnod fibi. G EB.
83 Hal. dé caetero, et in margine: alias, detveto. GEB. — 84 Hal. videatur.
GE B. 85 Hal. fuerit. G E p. $6 In Rehd. certam, abeft, GE B. 87
Vulg. fi fuper vebus. BR. . 88 Hal. et Vulg. exfequantur. B R. 89 Bafil.
xt$aAauD s. B R. 9o Hal. putauerunt, et ita Flor. fa&tum, B R. Rehd. effe
putauévamit. G E B. 91 Hal et Rehd. euemiet. GEB. — 92, Vulg. vfucapio-

qü. B R. Rehd. tamen vfacapioni, GEB. — 93 Hal.et Vulg. inferunt: et, et|

ueniuntur: focium autem ?? omnium bonorum accipiendu

gnitio eiusdem iudicis, qui fententiam exfecutus fuerit, vi-

'dendum eft: et cum femel emptio perfecta fit, eiusque, qui
.2? comparauit, periculum vertatur ^^.
fe cognitioni: !certe, pofteaquam inductus eft emptor in pof-

79?, non puto locum ef-

fefionem, nonne ? ceffabunt partes eorundem iudicum?
idemque et fi ipfi, cui quis iudicatus eft, res fuerit addiCta.
$. 7. Sed fi emptor, cui pignora funt addiCta, exfequente
iudice, pretium non foluat: vtrum aduerfus emptorem por-
rigere manus debeant iidem ? iudices ^, qui fententiam ex-
fequuntur, videndum eft? Et non puto eos vltra procedere,
Ceterum, longe res abiit *: quid enim dicemus? ? condemna-
bunt emptorem, et fic exfequentur aduerfüs eum fententiam?
an ftatim pro iudicato habebunt? et quid fi neget fe emiffe,
aut exfoluiffe contendat? Melius igitur erit, f1 non fe inter-
ponant: * maxime cum nec habeat actionem aduerfus eum is,
cui iudicatum fieri defideratur, nec iniuria adficietur?. Opor-

tet enim res captas pignori, et diftraCtas,' praefenti pecunia.

diftrahi, non fic, vt poft tempus pecunia foluatur. Certe fi

fe interponant, haCtenus debebunt interuenire, vt ipfam rem
addictam capiant, et diftrahant, quafi non ?* vinculo pignoris , .

liberatam. $. 8. Sic quoque iudices exfequentur iudicatum ,
vt nomina iure pignoris capiant, fi nihil aliud fit, quod. capi

poffit: poffe enim nomen iure pignoris capi, Imperator no--
íter refcripfit. $. 9. Sed vtrum confeffum "? nomen tantum

capi poffit, an etiam fi neget quis fe debere ** , videamus: et
magis eft, vt id dumtaxat *?^ capiatur, quod confitetur *3 z

ceterum fi negetur, aequiífimum erit, difcedi a nomine: nift
forte quis exemplum fecutus corporalium pignerum, vitra.

procefferit, dixeritque ipfos debere iudices de nomine cogno-
fcere, vt cognofcunt de proprietate: fed contra refcriptum.
eft. $. 1o. ltem quid dicemus?. vtrum ipfi iudices conue-
nient ** nomen, exigentque id quod debetur, et in caufa **

iudicati conuertent: an vero vendent nomen, vt pignora cor-.
poralia *9 folent ? Et necefle eft, vt quod eis facilius videa-.

tur ad rem exfequendam, hoc faciant. $. rir. Sed etíi pe-

cunia penes argentarios fit, aeque capi folet. Hoc amplius -

et fi ** penes alium quem , deftinata tamen ei , qui condemna-
tus eft: folet pignoris iure capi, et conuerti in caufam iüdi-
cati.. $. r2. Praeterea pecuniam quoque depofitàm nomine
condemnati, velin arcam *? reclufam folent capere, vt iu-

. dicato fatisfiat. Hoc amplius, et fi pupillaris pecunia in ar- -

càm *? repofita fit ad praediorum comparationem: et ?? citra

permiffum Praetoris ab eo, qui exfequitur iudicatum, folet

capi, et in caufam iudicati conuerti.

XVI. Ingw ?* libro LXIII. ad Edictum. Svxwr qui-
.in id, quod facere poffunt, conueniuntur, id eft, non dedu-

&o aere alieno. Et quidem funt hi fere, qui pro focio con-

ef ^?, ]tem parens,

ita Flor. eft fa&um. &R, Et ita Rehd. GER. 94 Hal fuerit. GEB. — 95
Valg. quamuis. BR. Etiam Kehd. G E p. 96 Hal. et Vulg. exfecutione. B R.
Etam Rehd. GER. :
9j Gothofr. in nota: Al.fatisfadum. 1ta et Taur. in margine, et Hal. et
Rehd. GE B. — 99 Hal. et Vulg. inferunt: fic. B R. 1cOo Hal. et Vulg.

verfetur: immo. Flor. fa&um: verfatur. Bg. Wehd. vt fa&um Flor. GEE..
| Rehd. praefigit: et. GE B. .2, Rehd. zon , fed fuperícriptum: al moune. -

GEB. 3 Taur. Idem. GEB. — 4 In Rehd. zudices, abeit. GEB.. 5 Taur.
dbiVit. GEX. —— 6 Kehd. pracfigit: ill;. GE B.
$ Vulg. afficzatur. B R. Et ità Rehd. GE s. 9 Hal. et Vulg. nondum. Et
ita Flor. eíit aptatum. BR. Etita Rehd. GEB. — 10 Rehd. confeffi. GE B.
i1 Hal addit: e;. GER.
inferit: demum. GEB. I3 Vide Anonym. de- Latin. Vet. ICt. p. 35 $. BR..
144 Rehd. comseniaut. GER.

GEBR. . IÓ Vulg. inferunt: vendi. BR. 17 Hal, et Rehd. inferunt: fit.

|BR. 18 Vulg. arce. & R. . 19 Hal. et Vulg. arca. 8 R. Etiam Rehd, GEB. -

20 Hal. et Vulg. etiam. BR. 21 Erat olim Flor, VLPIANVS. BR.
22, Rehd. enim. GEE. 23 Gothofr. in nota: focius autem omrmnium bono-
| : rum

97 Hal et Vulg. buiusmodi.BR. Etiam Rehd. GE B.

7 Vulg. pracfigit: et. BR. —

12 Hal. et Vulg. inferunt: piguori. BR. Rehd.

15 Hal. et Vulg. can[asm. BmR. . Etiam Rehd. -

pe
(os
fi
»
türm
Praeu
guti
Cüttatt
|
Cürator
Cohden
tlo 3*:

l, dà

dutot:
fom,

; Tonani

f «
44 D
Etitn ]
W, et
Qrtige
gut;
Haï. qy
Netü
inferi
Häl. (
fücere
iti noi
€ii, g
dtgene
Qpto,
Wr d

Y
Q
r
ol«
Q

hte

Qs

0r«
d.

v E

in?
li,
Itf
n g
Opg.
CUOR
otte f
1 fen
Pnori
itm,
i pl
t -
um
8:et
"As
: n
vitu
'gne
Tf
J
Y
(f*
llede
Lpe
as
ampt-
; ld-
Jomite
C
dn df*
? citrà
folt

T qii
deti«
| COf
ndm

XiT.

9
m V
4 615
p d
c Ti
71
Palv
: TAf
r2
hn 1
; ib
pl
"18
,);(ehd.

bono

egeat.

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. I

XVIL. IpEw libro X. ad Edictum. PaTrRoxvs,
patrona, libetique eofüm, et parentes. ]Item maritus de do-
te in id quod facere poteft, conuenitur. ;
. XVIII. Ingw libro ELXVI. ad Edictum. IT miles,
qui füb armata militia ftipendia meruit, condemnatus, eate-

nus quatenus ?^ facere poteft, cogitur foluere, .. — .

XIX. Pavrvs libro VI. ad Plautium. . INTER eos,
quibüs ex eadem caufa debetur, occupantis melior condicio
eft: nec deducitur, quod eiusdem condicionis hominibus de-
betur, ficuti fitin de peculio aCtione: nam et hic occupantis
melior eft caufa. Sed etfi cum patre patronoue agetur, non

. eft deducendum aes alienum: maxime quod eiusdem condi-

cionis perfonis debebitur, vt liberis, libertis ^^. — $. r. 1s
quoque, qui ex caufa doriationis conuenitur, in quantum fa-
cere poteft, condemnatur: et quidem is folus deducto aere
alieno. Et inter eos , quibus ex fimili caufa pecunia debetur,
occupantis potior erit caufa. Immo nec totum , quod habet,
extorquendum ei puto: fed et ipfi ^* ratio habenda elt, ne

XX. MopksTINv s libro IL. Differentiarum. Now

tantum dotis nomine maritus , in quantum facere polfit , con- |
demnatur, fed ex aliis quoque contrattibus ab vxore iudicio:

conuentus, in quantut facere poteft, condemnandus eft ex
Diui Pii Conftitutione. Quod et in perfona mulieris aequa

jlance feruari aequitatis függerit ratio. ' -

XXIL. PAvrvslibro fexto ?^* ad Plautium. Srzcv-T
autem cum marito agitur, ita e£ cum focero, vt non vltra
facultates damnetur. ?^5 An fi cum focero ex promiffione do-
tis agatur, inid quod fa-cere.pofeit,.da;mnandps .2/..9 fit? qugg
et id aequum effe videtur ??: fed alio iure vtimur, vt et ^^
Neratius ?^ feribi 09 :v v t ours 11 .
: XXIL PowPowrvs libro XXI. ad Quintum Mucium.
S k hoc ita accipiendum eft, fi a focero dos ex promiffione
petatur foluto matrimonio: verum fi manente matrimonto
dos ab eo ?? petatur, füccurrendum vtique eft, vt ne maio-
ris fummae condemnetur, quam quantum facere. poteft ?^.
$. r. Quod autem de fociis dictum eft, vt et hi ??, in quan-
tum fácere poffint , condemnentur: caufa cognita fe faCturum
Praetor edicit. Caufae cognitio autem in hoc erit, vt ne-

ganti fe focium effe, aut ex doli claufula obligato non fuc-.
curratur. ' d |

'-XXII. Pavrvslibro VL ad Plautium. Srcum pro-
curatore mariti de dote aCtum fuerit, fi quidem viuo marito
condemnátio ?9 fiet ??,in quantum facére poteft, fiet damna-
tio ?5: nam et defenfor mariti in id quod ille ?? facere pot-

eft, damnatur: mortuo vero marito, in folidum.

^ 1 XXIV. PouPoNzvslibroIV. exPlautio. E r s1 fide-
iuffor acceptus fit rei, vel aCtionis, non proderit * ei *, fi per-
fona, pro qua fideiuffit, in quantum facere poteft, conde-
imnanda eft. $. 1. Si maritus foluendo non fuerit, licet ipfi

rum accipiendus eft. Hal. Vide Elb. Leoninum VT. Emend, 14. w. 4. BR.
24 Hal 444,.loco: quatenus. GERB. 25 Hal. et Vulg. libertisque. BR.
Etiam Rehd. G£B. — 26 Gothofr. in nota: Al.ipfius. lta Taur. in margi-
n»e, et Hal. Rehd. fed ipfius. GEB. 27 Flor eft: feptimoxto, librario fe
corrigente, poftquam feptimo perícripfiffet. BR. — . 28 al et Vulg. praefi-
gunt: fed. BR. Etiam Rehd. GE R. 29 Vulg. condemnandas. BR. 30

.. .:Hal. videatur. 31 Ap. Hal. et abeft. 32, Rehd. fed, alio iuve vtimur ,

Netarius fcripfit. exemplum transpofitionis literarum. GEB..— 33 Hal. et Vulg.
inferunt: qui promifit. BR. . 34 Hl pofft. 35 Rehd. vt z. GEB. 36

Hal. dammatio. GEB. — 37 Vulg. fieret. BR. Etiam Rehd. GEB. — 38 Hal.-

facere. poteft , condemmnatur. 39 In Rehd, ille, abeft. GE2. — 4o Gothofr.
in nota: in vfuras. Fal Et ita quoque Rehd. GEB. 41 Vulg. fi, loco:
€um. BR. .42 Erat olim Flor. fecundum . legem inflituit titius , quod forte
degeneratum ex : ife tztius. Sane: bicabeítab omnibus MSS. folo. Chriftin. ex-
cepto. Vidi autem XIV. Ex his quatuor exhibent: Lacius Titius. BR. Qua-

tuor hi funt Barb. Vat, V. $. Cruc. L. II quibus adde Bynkersh. Rcliqui.xþ

/
/

865
marito profit, quod facere non poffit, id enim petfonae ma-
riti praeftatur, heredi eius hoc non prodeft. |
XXV. Pavrvs libro LX. ad Edictum. Scikw-
DvM eft, heredes earum perfonarum non in id ; quod facere
poffunt: fed in integruri teneri. | 4
-XXVI. VrPiaswvslibro LXXVII. ad Edictum. St

conuenerit inter litigatores, quid pronuntietür: non ab re

erit, iudicem huiusmodi fententiam proferre.
AXXVIIL MopEsTINvSlibrol. Refponforum. P Ax-

.SES prouinciae *? vfuras vfürarüm condemnauüit contra le-

ges, et facras Conftitutiones, ideoque Lucius Titius contra
prolatam fententiam iniuftam Praefidis appellauit. Quaero,

cum ^^ nor fecundum legem *hic* *? Titius prouocaffet, .

an exigi poffit pecunia fecundum condemnationem? Modefti-

| nuscrefpondit , fi fententiae *? certa quantitas continetur **,
| nihil proponi, curiudicati agi non poffit. - ER

XXVIII. Ip Ew libro XII. Refponforum. - D v o iudices

| ^^. dati diuerfas fententias dederunt. Modeftinus refpondit,
| vtramque fententiam in pendenti *9 effe, donec competens

iudex vnam earum ^* confirmauerit. ^ -
XXIX. Ipgw libro VIL PandeCarum. 'CTEgmw»pv $,

quod datur iudicati ^9? , etiam heredibus eius, ceterisque,

qui in locum eius fuccedunt, tribuitur, videlicet, quod ex

tempore deeft: quia caufae magis quam perfonae, beneficium
praeftituitur 4?. : wWNEIReRAL m
XXX. PowPourivslibro VII. Variarum lectionum.
Cv w ex caufü donationis promifía pecunia éft, fi dubium fit,
an €a res eo vsque donatoris facultates exhaurire poffit, vt

vix quicquam ei in bonis reli&iim fit: a&io in id quod face-

re.poffit, danda eft: ita vt et ipfi donatori aliquid fufficiens
relinquatur: quod maxime inter liberos et parentes ?? obfei-
uandum eft. . n | . :
! XXXL CarrrsTRATVs libro II. Cogr;ïtionum.
DkB1TORIBVvSs nontantum petentibus dies ad foluendum
dandi fünt, fed et prorogandi, fi res exigat, fi qui tamen
per contumaciam magis, quam quia non poffint explicare 5*

| pecuniam, differant ?? folutionem: pignoribus captis com-

pellendi funt ad fatisfaciendum ex forma, quam Caffio Procon-
fuli Diuus Pius in haec verba refcripfit: his qui fatebuntur
debere, aut ex re iudicata neceffe habebunt reddere, tempus
ad foluendum detur, quod fufficere pro facultate cuiusque
videbitur: eorum *?, qui intra diem vel ab initio datum, vel
ex ea cauía poftea prorogatum fibi, non reddiderint 5^*, pi-
gnora capi ??: eaque, fi intra duos menfes non foluerint,
vendantur: fi quid ex pretiis füperfit, reddatur ei, cuius pi-
gnora vendita erant 55. ! d o Md
XXXII. Ipw libro III. Cognitionum ?^?, Cvawy gro—
latisConftitutionibus *5 contra eas pronuntiátiudex, 5? eo
quod non exiftimat caufam, de qua iudicat, per eas iuuariz
non videtur contra Conftitutiones fententiam dediífe: ideo-

qué -

haBentj. Lucius.,.qnegle'&o-: Titius, Vat. L II IIL IV. VI. Pal I. IL. Treuifz
fed et cum codice Chriftin. facit Tagrin. et Magl. vt et Rehd. nifi quod: £Lmu-
cius habeat loco: J?tius, nempe: biclatius prouocaffet.. G E B. 43 Hal. et

Vulg. fi.zm: fententia. BR. RKehd. fj fententia. GEB. 44 Hal. contineatur,

45 Bafll. xajeidixocel. *B R. 46 Flor. émpendenti. GEB. 47 Gothofr.
in nota: Zl. eorum. . 1ta nempe fuit Flor. et habet Taur. hanc primam fcri-
pturam in textu fed et correCtionem: earzm, in mergine. Hal. et Rehd. eg-
vum. GEB. 48 Gothofr. in nota: iudicato. vule. Flal. Immo ita ipfe
Taur. in margine, et quoque ita Rehd. G E B. 49 Hal.et Vulg. praeffatur.
BR. Etiam Rehd. GEB. 50 Hal. quod ipfum maxime et inter paventes. et
libevos. 51 Vide Bynkersh. O»f. lib. et cap. fupremo. B. 52 Erat olim
Flor. differrent. BR.' 53 Vulg. eorumque qui.BR. Etiam Rehd. GEB. 54
Rehd. dederust, loco: veddideriut. GERB. 55 Hal. capiant. GER. 56
Vulg.' erynt. B R. 57 Erat olim Flor. decognitionum. B. 58 Hal ia
margine: alia5, cognitionibus. Et ita Rehd. GEs. — 59 Kal inferit; ex, fpe-

-ciofe. -

866 DIGESTORVM LIB. XLII. TIT. L.

que ab eiusmodi 9? fententia appellandum eft: alioquin rei

iudicatae ftabitur. | |
.. XXXIII Ine« libro V. Cognitionum. Divvs Ha-
drianus aditus per libellum a Tulio Tarentino, et 6I iudicante
62 eo falfis teftimoniis, confpiratione adueríariorum teftibus
pecunia corruptis, relicionem iudicis $? circumuentam efle,
in integrum caufam reftituendam in haec verba refcripfit. Ex-
emplum libelli dati mihi a Tulio Tarentino mitti tibi iuffi: tu
e4. fitibi probauerit , confpiratione aduerfariorum , et ** te-
ftibus pecunia corruptis oppreffum fe: et rem feuere vindica,
et fi qua $? a iudice tam malo exemplo circumfcripto iudica-
tafünt, in integrum reftitue. — v Pa
XXXIV. Lreizx N1vs ?^* Rvrrnuvs libro XIIL Re-
cularum. 91 victum vel ftratum $? inferri ?? quis iudicato
non patiatur, vtilis in eum poenalis actio danda eft: vel, vt
quidam putant, iniuriarum cum eo agi poterit. |
.XXXV. PapPin:vs Ivsmcvs Conftitutionum libro

jl 7*9. IweERATORES Antoninus et Verus ?* refcripfe-

runt, quamquam fub obtentu nouorum inftrumentorum refti- |
tui negotia minime oporteat; tamen in negotio publico, ex
]

cauía permittere fe huiusmodi inftrumentis vti. — .
! XXXVI. "^ Pavrvs libro XVIIL. ad Edictum. . P o w-
poNivs libro trigenfimo feptimo ?? ad Edictum ** fcribit,
fivni ex pluribus iudicibus de liberali caufa cognoícenti de
re non liqueat, ceteri autem confentiant, fi is iurauerit, fibi
nonliquere,.eo quiefcente, ceteros, qui confentiant, fen-
tentiam proferre: quia etfi diffentiret.*?, plurium fententia
optineret. .. . | diqi s a u !
. .. XXXVII. MancErrvs libro III. Digeftorum. Tvwc
autem vniuerfi iudices intelleguntur iudicare , cum omnes ad-

XXXVIIL Pavrvslibro XVII. ad Edictum. IwTER
ares numero iudices fi diffonae * fententiae proferantur, in
de 7 liberalibus quidem caufis, fecundum quod a. Diuo Pio
conftitutum 79 eft, pro libertate ftatutum ?? optinet: in aliis

autem caufis pro reo: quod et in iudiciis publicis optinere |

oportet. $, r. Si diueríis fummis *? condemnent iudices,
minimam ** fpectandam effe Iulianus fcribit.
: XXXIX. Cegrsvs libro III. Digeftorum. Dvo ex tri-
bus iudicibus vno abfente iudicare non poffünt: quippe omnes
iudicare iuffi funt. . Sed fi adfit, et contra fentiat, ftatur duo-
rum fententiae: quid enim minus verum eft , omnes iudicaffe ?
J .XL.PaPiwiANVvs|libro X. Refponforum. CoMwo-

D1S praemiorum,. quae propter coronas facras praeftantur,.
condemnato placuit interdici, et eam pecuniam ?? iure pi-

euoris in caufam iudicati capi. TP
XLL Pavrvs libro XIV. Quaeftionum. Nxsxex-
wxivs Apollinaris: fi te donaturum mihi delegauero credito-

ciofe. BR. FEt forte fuit Taur. dare: zudEXquo. GEB. .60 Vulg. buius-
^ 7odi BR. WVt et Rehd. GER. 61 Ap. Hal. et abeft. — 62 Gothofr. in
nota: Zl. iudicante. '"Taur. habet in textu: iudicamte, etin margine: zndican-
té, quae corredio'recte fe habere videtur. Hial. tamen maluit: zudicante, at
Rehd. zudicante. G E B. 63 Rehd. zudicantis, GERB. 64 Vulg. Vt,lo-
co: T, fed tunc: vindices, et rveflituas, reponendum. B R. Ia Rehd. tz;
fimpliciter abeft. GEB. — 65 Ap. Hal. et abeft. — 66 Hal. fi quod , et mox:
indicatum efl. GER. 67 Hal. Licimius Rufinus. GE B. .. 68 Vide Anon.
de Latin. Vct. ICt. p. 134. et 229. BR. .. 69 Vulg. inferit: im cavcerem. BR.
Etiam Rehd. GEEP. 7o Hal. PAPIRIVS IVSTVS li. XIIII. conflitu-
tionun. GE B. 7Y Rehd. feuerus. G E B. 72 Yn Rehd. haec lex poft fe-
quentem Ícripta eft. — Quidam tamen adícriptis literis B. et A. re&um ordinem
indicauit. Sed et haec lex hic Pomponio tribuitur, Pauli nomine, vt et reli-
quis quae fequuntur /bro XXXVII. ad edictuin. fcribit, omiffis. — Adícripfit
iamen non nemo íat antiqua manu: alias lex pomponius, quo ipfo indicauit le-
gem ex alio ICto fumtam ab allegatione. Pomponii incipere. GEB. — 73 Hal.
et Vulg. tricefimo o&auo. B R. "14 'Yaur. in Adnotat. ad edictum. fupra pag.
$3. lin. 33. citatur idem. Pomponius libro fexto ad. edictum. / Quid hac nota fi-

bi velit Taur. nefcio, cum et alibi citetur Pomponius ex libris ad edictum, B . | L

neficio Conftitutionis.

ri meo, an in folidum conueniendus fi$? etfi ?? in folidum
conueniendus, an diuerfum putes, Ífi non creditori meo, fed
ei cui dare volebam, te delegauero? . et quid de eo, qui pto
muliere, cui donare volebat ?^, marito eius dotem promife-
rit? Refpondit **, nulla creditor exceptione fummoueretur
35: licet is, qui ei ?* delegatus eft, poterit *5 vti aduerfus
eum, cuius nomine promifit: cui fimilis eft maritus: maxi-
me fi conftaate matrimonio petat: et ficut heres donatoris in,

folidum condemnatur, et ipfe fideiuffor, quem in donando

adhibuit: ita et ei, cui non donauit, in folidum condemna-
tur. $. r. Fundum quis donauit: fi non reftituat, vt quiuis
poffeffor, damnandus eft: fi autem. fundum reftituit, fru-
&uum nomine, fi non eos confumpfit, in folidum conde-

mnandus eft: potuit enim non periclitari, fi ftatim reftituifletz

fi dolo defiit poffidere, in litem iurabitur, et tanti fequetur

| condemnatio. $. 2. In folidum condemnatus donator , actio-
ne iudicati, nifi in quantum facere poteft, non tenetur be-

XLII. Inew libro IH Refpönferum. PAvrvs refpon-

| dit, refcindere quidem fententiam fuam praecedentem Prae-
torem non poffe: reliqua autem quae ad confequentiam qui-

dem iam ftatutorum pertinent, priori tamen fententiae defunt ,
circa condemnandum reum vel abfoluendum debere fupplere,
fcilicet eodem die. :; | j
XLIIL Ipxm libro XVTI. Refponforum. PAvrvs re-
fpondit, eos, qui vna fententia in vnam quantitatem conde-
mnati funt; pro portione virili ex .caufa iudicati conueniri,
et fi ex fententia aduerfüs tres di&ta Titius portionem fibi
competentem 9? exfoluit, ex perfona ceterorum ex eadem

fententia conueniri eum non poffe.

XLIV. ScaEgvora libro V. Refponforum. . Ex con-
tractu paterno actum eft cüm pupilla tutore auctore, et con-
demnata eft: poftea tutores abftinuerunt eam: bonis paternis,
et ita bona defuncti ad fubftitutum, vel ad coheredes perue-
nerunt. Quaeritur, an hi ex caufa iudicati teneantur? Re-
fcripfit ?9?, dandam in eos aCtionem ?^ , nifi culpa tutorum
pupilla condemnata eft ??. : * EUR -
. XLV. Pavrvs libro I. Sententiarum. AcraA apud

fe habita, fi partes confentiant, etiudex hoc permiferit, pot-

eít iubere ea die ?? circumduci: nifi vel negotium, vel lis
terminata eft. $. r. De amplianda vel minuenda poena da-

mmnatorum poftfententiam dictam, fine Principali auctoritate - |

nihil eft ftatuendum. . $. 2. Contra indefenfos minores tuto-
rem vel curatorem ?* non habentes, nulla fententia profe-
renda eft, b ( ETRT p | ' -
XLVI. HegMocENrANVS libro IL. Turis Epitoma-
rum. AcToRvM verba emendare, tenore fententiae perfe-
uerante, non eft prohibitum. bt as m
d) XLVII.

Mihi interea. videtur probabile ifto loco, qui erat in promptu, Taurellium
voluiffe occurrere Haloandro, dpud quem ifta verba: ad edictum , non legun-
tur, GEZ. 75 Hal. et Rehd. diffentireut. GEE. 76 Vulg. diuev(ae.
BR. Etiam Rehd. GER. 77 Ap. Hal. et Vulg. de, abeft, et ita fimpli-

citer legimus, cum etiam ita habeant MSS. B R. Nat. I. Ií. HL . V..Pal. L. I

S. Crac. L II. Chriftin. Bynkersh. n Barb. vtraque vocula: z de abeft. . In
Rehd. vnice vocula: de. GEB. 78 Hal. flatutum. GEB. 79 Hal con-

Ritutum. G E E. 8o Bafil. die 9iedógove mrocóruTas. B R. 81 Hal. inferit:
feutentiam. Vulg. Jummam. 8 R. Rehd. vt Vulg. GE B. $2, Kehd. et zam
petumie, et in fine: capi poffunt. GER. $3 Hal et Vulg. inferunt :: es.

BR. Vtet Rehd. GEz. 84 Rehd. volebam. GEB. 85 Hal. et Vulg.
vdpondi &£R, Vt et Rehd. GER. 86 Hal.et Vulg. fubmonetur , et lite-
rde ve etiam Flor. deletae. BR. — EtjRehd. vt iili. G E. $7 In Rehd. e,
abeft. GE B. 88 Rehd. inferit: exceptiome. G E B. 89 Vulg. pro. portzo-
we fibi competente. BR. 90 Hal. et Vulg. vefpoudit. BbR. |Etiam Rehd.
fed per folitum fcripturae compendium, vt neícias uum prima perfona effe de-
beat, an tertia? GEB. 91 Vulg. addit; udicati. BR. Q2, Hal, con-
demnata fit. |— 93 Bafll 4vuusghv. BR. 94 Hal. tutores vel cnuratores.

yi

tf
foln

Wi
Q
T
t

iny

V
À

— —— t
—

N

þ!x, 4

W

W

N

Il«

IN
i.
1"

D
u-
Qu
ünt,
bt

f«
&«
,
i
m

(0f«
tül«
1ij
h

m

i

iil*

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. L . $67

XLVIL PaAvrvs libro V. Sententiarum. D vno-
quoque negotio praefentibus omnibus, quos caufa contingit,
iudicari oportet: aliter enim iudicatum tantum inter praefen-
tes tene&. — $. r. Qui apud fifcum caufam defendere faepius
conuenti neglexerint, rebus iudicatis fübiciendi funt: quod

?5 eo apparet, fi faepe conuenti praefentiam fuam ? facere |

noluerint. | |
XLVIIL. TanvPHowriNvs libro II. Difputationum.
DecRETA a Praetoribus latine interponi debent. |
XLIX. Pavrvs libro II. Manualium. Erc ?* exhe-
redatum, vel eum, qui fe paterna hereditate abftinuit, necex
ipfius contraCtu , nifi ?? id, quod facere poteft, condemnan-
dum. Quemadmodum autem facere poffe credatur, viden-
dum eft, vtrum deducto omni aere alieno, vt is, qui ex do-
natione conuenitur: an vt maritus et patronus, nullo dedu-

€&to aere alieno. ; Et indubitati iuris eft, ad fimilitudinem vi-

ri et patroni eum ?? detrahendum *9??:; pinguius enim dona-
tori füccurrere debemus, quam ei, qui verum debitum per-
foluere compellitur. a
| L. TnvPrHourswvs libro XII. Difputationum. Nkx
X [iberalitate fua. inops fieri periclitetur. s

LI. PAvrvs libro If. Manualium. SI^qüiS'dölol.fe;-

"cerit, vt bona eius venirent, in folidum tenetur. $. I. Si

. quis creditorem miíffum in poffeffionem, rei feruandae caufa,

non admiferit, ? fi venditor praeftiterit creditori, quanti eius
interfuüerit : quaefitum eft, an debitor liberetur? Et puto ?,
improbum efífe eum, qui velit iterum confequi, quod accepit.
— ^—LH. TavrHourxNvs libro XII. Difputationum. S1

Terum amotarum cum viro agatur, quamquam videatur ea

quoque actio praecedentis focietatis vitae * caufam. habuiffe,
in folidum condemnari debet: quoniam ex male ? contractu
et delicto oritur. d. an iom : ! UW :
: LllIl. HERMoGENrIANVS libroL. luris Epitomarum.

CoNTVMACIA eorüum, qui ius dicenti non obtemperant, li-
tis damno coércetur.. $. r. Contumax eft, qui tribus Edictis

propofitis, vel vno pro tribus, quod. vulgo * peremptorium
appellatur, litteris euocatus 7 praefentiam fui facere conte-
mnet ?. $. 3. Poenam contumacis non patitur, quem ad-
uería valetudo, vel maioris caufae occupatio defendit. $. 3.
Contumaces non videntur, nifi qui ?, cum obedire deberent,

mon obfequuntur: id eft qui ad iurisdictionem eius, cui negant

obfequi, pertinent. . - -s pOT |
- . "LIV. PAvrvs libro I. Sententiarum. CoxTRA pv-
pillum indefenfum, eumque, qui Reipublicae caufa abeft, vel
minorem viginti quinque annis propofitum peremptorium ni-
hil momenti habet. $. r. Is qui ad. maius auditorium voca-

tus eft, fi litem inchoatam "? deferuit, contumax mnon vi-

detar.

. LV. VrrPiawvs libro LI. ad Sabinum. IvDEX,

95 Vulg. inferit: ex. BR. , 96 Hal. et Vulg. f5, quod tamen e feptem co-
dicibus tantum duo Vat, I, et Chriftin. referunt. BR. Reliqui funt: Darb. Vat.
VI. Pal. II. S. Cruc. 1. II. quibus adde Magl. et Bynkersh. vt et Rehd. GE.
97 In Rehd. Et, abeít. GER. 98 Hal. et Vulg. inferunt: i, et videtur
excidiffe. & R. Inferitet Rehd. GEz. — 99 Hal. ei. GEB. IOO Vulg. con-
demnandwum. 9 R. Etiam Rehd. ezm . condeumandum. G EB. 1 Hal. inferit:
ex. G EB. 2, Blaubl. praefigit: et, quod et Flor. eft fa&um. Reliqui: et
wenditor, expuncto: fi. BR. |ta etiam Hal. fed Rehd. et fi venditor. G E B.
53 Rehd. putat. G E B. 4 Vulg. iure, loco: vitae. BR. Vt et Rehd. GER.
5 Hal. et Vulg. »alo, et ita quoque fcripti codices. B& Barb. Vat. I. Chri-
ftin. Pal. I. S. Cruc. L Bynkersh. vt et Rehd. fed Magl. vt Flor. B. — Ó
'Taur. 2 Olgo. GE &. 7 Hal. euocatis. Vide Noodt. [. Obf., $. BR. 8
Hal. contemnit. :9 1n Rehd. qui, abeft. GzB. . 10 Hal, imcobatam. — YX1
Ap. Hal. poflea, abcít. GE B. 12 Hal.et Vulg. confulebant. BR. Rehd. vt
Flor. GE P. I3 Hal. Sed, loco: Et. GER. I4 Vulg. erzt. BR. Et ita

quoque Vat. l. n S. Cruc. L verbum fubftantiuum prorfus aberat, fed fupple-
tum:; eff, vt ab initio habent Barb. Vat. II. VE Chriftin. S. Cruc, II.,. Etiam
Rehd. GE B.

135 Vulg. praefigit: Sed. B R. 16 Kal. inferit: et. GER.

pofteaquam femel fententiam dixit, poftea ** iudex effe defi-
nit: et hoc iure vtimur, vt iudex, qui femel vel pluris vel
minoris condemnauit, amplius corrigere fententiam fuam non
poffit: femel enim male feu bene officio functus eft. |
LVI. Inew libro XXVII. ad Edictum. Posqc rem

| judicatam, *vel* iureiurando decifam , vel confeffionem in iu-

re faCctam, nihil quaeritur poft orationem Diui Marci: quia
in iure confeffi pro iudicatis habentur. |
LVII. Ipxw libroTI. Difputationum. Q vripAM con-
fülebat *7, an valeret fententia a minore vivinti quinque annis
iudice data? Et *? aequiffimum eft 7^4, tueri fententiam ab
eo dictam, nifi minor decem 'et octo annis fit. Certe fi ma-
giftratum tiinor gerit, dicendum eít, iurisdictionem eius non
improbari. . *? Et fi forte ex confenfu iudex minor datus fit
fcientibus his, qui in eum confentiebant, re&tiffime dicitur-,
valere fententiam : proinde ** fi minor Praetor, !* fi Confuï
ius dixerit, fententiamue protulerit, valebit: Princeps enim
qui ei magiftratum dedit, omnia gerere decreuit, u
— ^LVIII. *IpEw libro VII. Difputationum. — Sr, cum
nulla fententia praeceffiffet, capta funt et diftracta pignora,
poffunt reuocari '? *, : o ;
— LIX. Ipzw libro IV. de omnibus Tribunalibus. IN
fententiis *? fufficiet ^?, fi exprefferit iudex fümmam in fen-
tentia ?^^, foluique iufferit, vel praeftari, vel quo alio verbo
hoc fignificauerit. . $. r. Amplius eft refcriptum, - etfi in
fententia non fit fümma adiecta, fi tamen isqui petit, füm- -
mam exprefferit, et iudex ait, soLvE, Qvop PETITV M
EST, Vel QVANTVM PETITVM EsT: valere fententiam,
$. 2. Qui fortis quidem condemnationem faciunt, de vfuris
autem 1ta pronuntiant, VSVRAE SI QVAE COMPETVNT,
vell QVAE COMPETVNT, VT // PRAESTENTVR: non
re&te pronuntiant: debent enim de vfuris quoque cognofcere,

.et certam facere condemnationem. : $. 3. Si quis ex Ediéto

peremptorio poft mortem fit condemnatus, non valet fententia:
quia morte rei ?^? peremptorium foluitur: ideoque, vt in 2*

re integra, de caufa notio praeftabitur ^^, et quod optimum

patuerit, ftatuetur. |
C CLX. Iv riawvs ?9 libro V. Digeftorum;: Qvaxsr-

TVM eft, cum alter ex litigatoribus febricitans difceffiffet 27,

et iudex abfente eo pronuntiaffet: an iure videretur pronun-
tiaffe? Refpondit , morbus fonticus, etiam inuitis litigatori-
bus ac iudice, diem differt. . Sonticus autem exiftimandus

,2* :eft, qui cuiusque ?? rei agendae impedimento eft; litigan-

ti ?? porro quid magis impedimento eft, quam motus corpo-
ris contra naturam, quem febrem appellant? igitur fi rei iu-
dicandae tempore altg* ex litigatoribus febrem habuit, res noft
videtur iudicata. Poteft tamen dici, effe aliquam et febrium
differentiam : nam fi quis fanus alias ac robuftus, tempore iu-
dicandi leuiffima febre correptus fuerit: aut fi quis tam ve-
terem

17 Hal. et Vulg. vel fi. Et ita fadum Flor. BR. Et ita quoque Rehd. GEr.
Perperam Brenkm. 73 fi tribuit Noricae, quum ibi fit: $el couful ius dixeviti
18 Vulg. recuperari. BR. Etiam Rehd, GER. — 19 Erat olim Flor. zufentus-
sufficiet. inde pro:' féntus fubititutum: fumma, | Inde Vulg. in fmmnma fufficiet..
