QVAM de reficienda cloaca, non etiam de noua facienda, hoc
interdicto comprehendatur, tamen aeque interdicendum , La-
beo ait, ne facienti cloacam vis fiat : quia eadem, vtilitas fit.
Praetorem:enim fic interdixiffe, ne vis fieret, quo minus cloa-
cam in püblico ?* facere liceret: idqueOfilio et'Trebatio pla-

cuiíffe: ipfe 57 dicendum ait, vt.ne ?* faCctam cloacam pur-
gareet reftituere permittendum fit per interdictum: nouam

vero facere is demum concedere debeat, cui viarum publica-
rum cura fit, . MO ICSU Ed

.QVWQOD VJ. LVT UCLAJO
VLPIANV s'l'libi;o LXXI. ad Edï&üm,

PRAETOR ait(, QVOD VI AVT CLAM. FACTVM . EST,
QVA DE RE AGITVR, ID, CVM EXPERIENDI 'POo-
TESTAS EST, RESTITVAS. $. r. Hoc interdictum re-
ftitutorium eft; et per hoc occurfum eft calliditati eorum, qui
vi aut clam quaedam moliuntur : iubentur enim ea refti-
tuere. .$. 2. Et parui refert, vtrum ius habuerit ?^ fa-
ciendi ?, an non: fiue enim ius habuit, fiue non, tamen te-

| netur ^ interdicto, propter * quod.vi aut clam. fecit:. tueri

enim ius füuum debuit, non iniuriam comminifci ?, — $. 3.
Denique eft quaefitum , an hoc interdiCto vtenti exceptionem
poffit * obicere, Qvop ? NON IVRE MEO RECEPERIM
?? Et magis eft, ne pofífit: nam aduerfus vim, vel quod
clam factum eft, nulla iufta exceptione fe tueri poteft. $. 4.

folo

üwnefl.GEB. — 31 Rehd. permi(fum eft , ita dicendum eftl. GE. — 32, Hoc
pronomen redundare vifum eft omnibus. Ego addendam p-racpoütixonem.ar-,
bitror; fiwe im ea immuijfum. ^ ProfeQto : ea immif[um, pro: in ea mz[fum., ido-
neam auctoritatem habere diffido, && — Miror Noftrum non animaduertiffe 73
ea hic aduetbialiter poffe accipi, vt faepe apud veteres. Etiam apud Hal. et
in Rehd. es abeft. GEE. 33 Adhuc Flor. et: FIAT RESTITVAT,
atque inde fine dubio Vulg. Nor. omnes: fiat , veftituatur. Florentinam firmant
Bafil, yévera: , &moxevásusov. BR. . Nempe emendatam. Rehd. etiam habet: ve-
flituatur , et fuperfcripram. eft: deffrsatzr. GER. — 34 Lego cum Vulg. Nor.
omnibus: im cloacam, et puto và im ex antecedentibus in ad corrupmfn—ef.fe.
Vulg. z pu^licam cloacam. BR.. Rehd. m cloacam. G E B. 35 Vulg. inferitz
eius$. BR. Etiam Rehd. GEB. 26 Hal. i& publicum. GER8. 37 Vulg.
idem, loco: ipfe. BR, Etiam Rehd. G£R. 38 Ap. Hal, et Vulg. ze, ab-
eft. BR Etiam in Rehd. GER. PX j
I Rehd. refiituendi. GE B. — , Hal. batuit. GEB. .5 Vulg.int fa-
ciendi babuerit quis. GEB. 4 Vulg. inferit:-boc. BR. 5 Ya MSS, octo,
quae contuli. Hal. propterea quod. BR. — Q&o illa: Vat. L. IV. V. VI. qui an-
te: vi, habet: azt, Barb. Chriftin. S. Cruc, I. Il. At Bynkersh. propter boc
quod. Rehd.vt ifti. GEs. — 6 Vulg. committere. BR. Etiam Rehd. GEB.-
Hal.et Vulg. inferunt: quis. BR. Etiam Rehd. GEB. 8 Hal. fi eaut, loco;
quod. GE B. Gothofr, in nota: iure meo fecerim. vulgat. lta et Rehd.

Oooooo GEB.

9 "& - JC"DIGESTORVM LIB:

folo vi aut cïam-fïunt 19 5 & - qiOuid üt vä fa&um'",, yel-
clam factum *7,videamus. Vi faCtum videri Quintus Mucius
fcripfit, fi quis contra, quam prohiberetur, fecerit: et mihi

videtur plena ** effe Quinti Mucii definitio. .$.6. Sed et, fi-

quis iactu vel minimi lapilli prohiþitug facerg,- perfeuerauit
facere, hunc quoque vi 7^ feciffe videri, Pedius etI:,, Pompo-
nius feribunt: eoque iure vtimur. .$. 7. Sed etfi ^? contra
teftationem , denuntiationemque *^ fecerit: idem effe Cafcel-
lius ** et Trebatius putant: q.uod verum eft. $. 08s Sed et
Arifto ait, eum quoque vi *? facere, qui, cum fqnjet fe pro-
hibere *?, per vim molitus eft, ne prohiberi poffit. $. g.
]tem Labeo dicit; fi quem faeientem prohibuero, isque de-
ftituerit ?? in praefentiarum , rurfusque poftea facere coeperit,
vi ?* eum videri feciffe, nifi. permiffu meo facere coeperit,
vel qua alia iufta caufa acg/zdente. $. 1o. Si quis.tamen ??
imbecillitate?? impeditur ^* , vel étiam ne offenderet vel te,
veleum qui te magnifaciebat ??, ideo non venérit ad pro-
hibendum: non videbitur aduerfarius vi ^5 feciffez et ita La-
beo fcribit. :$. 1r. Jdem ?* ait, et fi te volentem ad prohi-
bendum venire deterruerit aliquis, armis forte, fine vllo dolo
malo meo, acpropter hoc non veneris; non videri ^" me

vim feciffe. : j

IL VgxuvrEervs libro II Interdictorum. ^ Nec in|
aliena poteftate ??, condicionem meam nihil delinquentis de- | |uam. deni
w 3 n a . | TE | *d quem pertinuit non facere: vel confulto tum denuntiat ad-
uerfario, cum eum fcit non poffe prohibere: vel tam fero pro-

teriorem facere. ^" . Jb D. dopI- |
III. VuerANvVslibro LXXI. ad Edictum. PRouzr-
BERE ?? autem non vtique per femetipfam neceffe eft: fed
et, fi quis per feruum fuum vel. procuratorem prohibuerit, re-
&e videturprohibuiífe: idem etiam ?* fi mercenarius *^ meus
prohibuerit. Nec quem "mioueat, ?? quod per liberam per-
fonam . a&tio adquiri/non folet; ?*: ;nam prohibitio haec de-
monfítrat, vi ?5 te facere. Quid mirum ?5, cum, etfi clam
tu m fecéris ?? ,;; habeam ?* actionem? ergo fatto magis
tuo' delinquentis, quam alieno, adquiritur mihi aCtio. — $. r.
Illàd fciendum eft, non omnibus.momentis vim effe facien-
dàm: fed femel inter initia facta ?? perfeuerat. $. 2. Sed
fi permiferit, aduerfüs eum qui.vtatur ^? interdicto ,. excep-
^tio erit neceflaria. $. 3. Non tantum autem fi ego permi-
fero: fed et f procurator meus, vel tutor, qui tutelam ad-
miniftrat, vel curator pupilli, furiofi, fiue adulefcentis; di-
cendum erit, éexceptioni locum fore. .$. 4. Planefi Praefes,
vel Curator Reipublicae permiferit in publico facere: Nerua
fcribit, exceptionem locum non habere: quia etíi ei loco-
rum, inquit, publicorum procuratio data eft: conceifio ta-

!

GEBR. . IO Vulg. fada fuerint. 9 R. II Ap. Hal. facum, abeft. GE B.
12, Vulg. aut clam , videamus. BR. I3 Hal, et Vulg. plaua. 8 &. Rehd. vt
Flor. GEB. . 14 Hal. et Vulg. vim. BR. , Etiam Rehd. GE E. t5 Rehd.
inferit: 4uis. GEB. 16 Erat Flor, denuntzationemde , vt adeo-fieri forte
.debebat: denuntiatiomemue. BR. 17 Vulg. Caffius. 8 R. Rehd: Caffellins ;
vndeforte Vulg. GEB. — 18 Hal. et Vulg. vis. BR. Etiam Rehd, GER.
19 Hal probiberi. Vulg. probibendum. ^ Qnuid fi legamus: probiberi debere.

llabent enim Bafil. àQeíAsv xwAvS3wz.. B R. Ego reor Taui. debuiffe dare;.

probiberE. — Etiam Rehd. probiberi. GEB. / ^ 20 Gothofr. in. nota: Al. defti-
terit. Nempe ita Hal. et Vulg. quod malim. E fex MSS. vnus $. Cruc. I.
habet vt Flor. BR Reliqua MSS. Vat. I. VI. Barb. Chriftin. S; Cruc. 1I. qui--
bus adde Bynkersh. et Rehd. GEB. . 21 Hal.et Vulg. vim. . ^Etiam Rehd,
GER. 22 Hal tantwm, loco: tamen. ln Rehd. tamen fimpliciter. abeft.
GEB, 25 Vide Duker ad Opufc. de Latin. Vet. ICtor, p. 357. GEB. 24
Hal. et Rehd. zmpeditus. B R. 25 Flor. eft smagnificiebat. — Vide Duker 'ad
Opufc. de Latin. Vet. ICtor. p. 354. ti. 19. BR. 26 Hal. et Rehd. vim.
GE B. 27 Rehd.inferit: Labeo. GEB.' — 28 Rehd. inferit : tamen. G E B.
29 Gothofr. in nota: l. ne in aliena poteftate fit. Yta Hal. et Vulg. B R.
Etiam Rehd. GEE. 30 Hal. probiberi. GEB. — 31 Hal. inferit: et. .52
Flor, eft : mevcennavius. vt etin Rehd. GEB. — 33. Vulg. inferit: quis probi-
buerit. &R. Rehd. mec moneat quem , quis probibuerit , nec quem moueat , quod
perliberam. GEB. — 534 Rehd. debeat,loco: folet. GEB. — 35 Hal. et Vulg.
vim.BR. 'Etiam Rehd. GE B. 36 Rehd. addit: eff. GE B. 37 Vulg.
etfi clam ine feceris. . Hal. et fi clam 1e vitt feceris. BR. — Rehd. etfi clam tu

47 Hal. et Vuig. animum. BR.

.BR. Rehd. vt Vulg. GEB. .

| men data non eft. Hoc ita verum eft, fi non lex munici-
palis Curatori Reipublicae amplius concedat. Sed et fi a Prin-

cipe, vel ab eo cui Princeps hoc ius concedendi dederit: ^*
idem erit probandum.. $. 5. Siquis paratus fit fe.^? iudicio
defendere aduerfus eos, qui interdicendum putant, ne opus
fiat : an videatur definere vi *? facere ? et magis eft, vt de-
finat: fi modo fatis offerat, et defendere paratus eft, fi quis
agat: etita Sabinus,fcribit. $. 6. Sed et fi quis damui in-
fecti paratus fit cauere, eum propter hoc tantum effet prohi-
bitus, vel quia non defendebat, vel damni infecti non repro-

| mittebat **: confequeris eft dicere, definere eum vi facere.
. $. 7..Clam facere videri, Caffius fcribit, eum qui celauit ad-
uerfarium ^? , neque ei denuntiauit: fi modotimuit eius con-
trouerfiam, aut debuit timere. $. 8. Jtem 49 Arifto. putat,

eum quoque clam facere, qui.celandi: animo ^? habet eum

^* , quem prohibiturum .fe intellegerit *?, et id. exiftimat,

aut exiftimare debet, fe prohibitum iri.

. V.. VgwvrLEIivs libro IL. Interdift-orulm. : S E R2

. VIVS, etiam eum clam facere 5?, qui exiftimare debeat 9F

fibi-?? controuerfiam füturàm: quia non opinionem cuius- 53;

et re(upinam exiftimationem effe ?^ oporteat: ne melioris
condicionis fint ftulti, quam periti. « .. plospr D
^ V. VrPiamwvslibro LXX. ad Editum. Avm5*qui -

aliter fecit, quam: denuntiauit: vel qui decepto facit 9* eo,

nuntiat ?*, vt obire ?? prohibiturus, prius quam fiat, non

. poffit: et haec ?* ita Labeonem probare, Arifto ait. $. 1.
.Si quis fe-denuntiauerit opus facturum, non femper non $9
videtur clam feciffe, fi poít denuntiationem fecerit. — Debe-
'bit enim, et ita Labeo, et diem et horam denuntiatione com-
»ple&i, et vbi, et quod opus futurum 5* fit: neque 9? per-
. fuforie ?* aut obfcure dicere, aut denuntiare: neque tam ar-
'tare aduerfarium, vt intra diem occurrere ad prohibendum
. non poffit. $. 2. Etfi forte non fit, cui denuntietur, ne-
.que dolo malo faétum fit, nefit $* : amicis denique, aut pro-

curatori, aut ad domum denuntiandum eft. $. 3. Sed etSer-
uius re&te ait, fufficere feminae viro notum facere, opus fe
facturum, vel denique fciente eo facere: quamquam etiam il-
lud füfficiat, celandi animum non habere, $. 4. Item 9* ait,
fi quis in publico municipii ?* velit facere: fufficere ei, i
curatori ** Reipublicae denuntiet $9?, /$. 5. Siquis, dum pu-

tatlocum tuum eífe, qui eft meus, celandi tni, non met
.cauía fecerit: mihi interdictum competere, $. 6. Idem di-

b P

| feceris vim. G EB. 38 Hal. et Vulg. inferunt; tamem, BR. Etiam Rehd,
GEE. - 39 Vulg. inferit: vis. BR. Etiam Rehd. GER.

g. Y 40 Hal. vte-
tur, — 44 Hal. inferit:- periniffum fit. GER.
promittebat. GEB..— 45 Kehd. aduerfario. GEB. .. 46 Taur. I Dem. GEB.
48 1n Rehd, eumm, abeft, fed. nonnemo

recentius . fuperícripfit.. G E B. 49 Gothofr. in nota: intellexerit vulg. Hal.

. Erat Flor. probibitdurum fe intellegerit. Sed et illud et hoc ibidem corre&um
.eft, BR. . Pofteriorem corre&tionem Taur. neglexit. Etiam Rehd. zutellexerit.

GEP. ^ 50 Rehd. addit: ait. GEB. Immo et Hal. 51 Rehd. débebat..
GEB. 52 Taur. fj/Vi. GEB.. — 53 ld eft: alicuims. Sed Hal et Vulg.
eiws. BR. Ftiam Rehd. GEB. . 54 Hal. et Vulg. fegqui, loco: effe. BR.
Rehd, eius fequi. GEB. . 55 Hal Et, loco: Zut. GEB. 56. Vulg. fe-
cit. BR. — 57 Hal. et Vulg. demunciat. BR. Rehd. vt Flor. GER. 58
Gothofr. in nota: aj. abire. al. obuiare. Taur. /bire. Hal. abire. Vulg. obniave.

Vulgo:non,abeft. BR. . 61 Hal.et Vulg. facturus. BR. Rehd. vt Flor. GE B.

. 62 Hal. et Rehd. inferunti qwidem. GEE. . 63 Gothofr. in nota: perfun-

&orie. vulgat. — Rehd. perfuforie. pevfunctorie aut obfcure etc. Exemplum va-
riae lectionis in textum receptae. Sed et nonnemo zi perfuforie voci: va - -
cat inclufit, re&ius idem in fequenti voce: perfunctorie , aufurus. G E B. .64 In

.Rehd. wefit, abfunt. GE2R. . 65 Vulg. Idem.B R. Etiam Rehd. GE B. 66 Rehd.

municipio. G EB. — 67 WVulg. procratori. BR. Etiam Rehd.GEB. — óg Hal,
denun-

-

| t 42 Hal. et Vulg. inferuntz-
i BR. Etiam Rehd. GER. . 43 Hal.et Rehd. vim. GER. 44 Hal.

59 Vulg. boc. R. Etiam Rehd. Gx 2. 60

quid7
id 80
fnetn
guon)
friné:
ld
jf 00
Ku ]
V g
fs o
erfs
qus
fon tec
ptum,
Qv0D
A
u
f ]

$r
et d
&
"!
tenu

feceri
9
feti
bet,
Xie d
tj ^
M
üet, il
Qüente,
fir, ]

du
It r
&j j
3 M
fei Y
li u
LE
V i
tl quw
QR . Ji [/
Qnt, H
H h
it
(0; (
Md ,
FE l
l fhdroj
Mi ä
H&L etd'
T

m
uN
at
À ij
. 6b
D
'g. hl
(;e&um
J
at
p
jf fe
2

?Z(Wiü?'fl

[
ufite
9
;4 n
hi
fid

m

i
|

DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XXIV. : 909

cit 9?, et fi ferui mei vel procuratoris celandi "? caufa factum
fit, mihi interdictum competere. $. 7. Si quis, cum non
T* denuntiaffet opus.fe faCturum, eique denuntiatum ?? effet,
ne faceret, 7? fecerit: vtilius puto probandum, vi ?** eum
fecifle.. $. 8. Haecverba, QvoD vx AVT CLAM FACTVM
EKsT, ait Mucius ita effe, quod tu, aut tuorum quis *5 , aut
tuo iuffu fattum eft. $. 9. Labeo autem ait, plures perfo-
nas contineri his verbis: nam ecce primum heredes eorum,
quos enumerat Mucius, contineri?*9 putat. $. 1o. Iderh ait,
et aduerfus procuratorem, tutorem *curatorem* municipum-

ue.** fyndicum alieno. nomine 7*? interdici poffe. $. rr. Si

quid *? feruus meus fecit, non obid mecum actio eft : fed (fi)
id ?? meo nomine, aut fuüo fecit: nam ** fi tuum feruum
mercenarium ?? habuero: quidquid ab eo faCtum fuerit meo
nomine, ob id non tecum, fed mecum, cuius iuffu aut no-
mine id opus a feruo tuo factum fuerit, agendum erit hoc in-
terdicto. $. 12. Similiter qucd iuffu cuius fattum erit, ob
id non cum eo ?3, fed cuius nomine iufferit, haec actio eft.
Nam fi procurator, tutor, curator, duumuir municipii, quod
5* eius nomine ageret, cuius negotium procuraret, fieri iuf-
ferit: ob id agendum erit cum eo, cuiüs nomine factum quid
erit: non cum eo, qui ita iufferit. Etfíitibi mandauero, vt
opus fieri iuberes, et in ea re mihi parueris: mecum, inquit,
non tecum erit aCtio. . $. r3. Et cum interdictum fic fit fcri-
ptum, QvOD VX AVT CLAM FACTVM EST, non ita,

QVOD V1 AVT CLAM FECISTI: latius porrigi 55, quam
ad has *5 perfonas, quas fupra numerauimus ?", Labeo pu-

tat. $. 14. Et hoc iure vtimur, vtíiue ego feciffem, íiue

. fieri iuffi *5, interdi&to quod vi aut clam tenear.

, VML P Avrvs libro fexagenfimo *feptimo* ad EdiCtum.
$1 ego tibi mandauero opus nouum facere, tu alii: non pot-
eft videri meo iuffu fa&tum; teneberis ergo 9? tu et ille: an
et ego tenear, videamus? Et magis eft, et me, qui initium
ei ?? praeftiterim, teneri: fed vno ex his fatisfaciente, ce-
teri liberantur, - i d odl " a p
. .. Ml VrerAmvs]libro LXXL ad Edictum. Sx alius
fecerit me inuüito: tenebor ad hoc, vt patientiam praeftem.
$. r. Neratius quoque fcribit, eum, cuius feruus vi aut clam
fecit ?* , aut fua impenfa ex ?? interdicto opus reftituere de-
bere, aut patientiam reftituendi praeitare, et ?? feruum no-

xae dedere: ?^* plane fi mortuo alienatoue ferüo interdicere-

tur ?*, patientiam dumtaxat praeftare debere ait: ita vt e£ |
?5 emptor eo interdicto poffit conueniri, vt ?* impenfam prae- |
fiet, aut noxam det: dominoque operis ?* fua impenfa refti- |
! fru&um aufert, furti debet conueniri. Itaque fi quid operis
in folo fiat, interdiCtum. locum habet, . In. folo, fieri accipi-

tuente, aut damnato, quia non reítitueret, emptorem libe-
rari, Eadem, et fi contra dominus ferui, vel opus reftituif-

.demmciqt.fj ., 69 Hal. et Rehd. diitur. GEB. .. 'jo Taur. caelandi. Et
ita erat Flor. fed a eít clariffime deleta. BR. .. 71 Hal. in margine: alias
deef? negatio. Et omnino deeft in Rehd. GzEB.. . '7z Hal renuuciatum.
73 Rehd. praefigit: et. GEB. . 14 Rehd. vim. GEB. .. 75 Hal. addit "

fecit. Volg. fecerit. B R, . Rehd. vt Vulg. GEE.; .. 76 Hal, inferit: bis ver- |
"tur, fupra occu lT o hr 1* ,
| dem verba et hic et fupra occurrunt, . vt adeo dubium omnino fit, annon in

6if. GEB. .. '7 Hal. «nratovem imnunicipii vel fyndicum. .. Vulg. curatorem-
«we municipum .el fyndicum. BR. . Rehd. vt Vulg. nifi quod ve abfit. GEs.
48 Vulg. fi alieno. nomine aut. (uo. fecerit , interdici poffe. B.&... Rhed. vt. Vulg.
nifi quod habeat : fecit. 79 Baud.in margine: Vet. Si quis. o Hal ao
€ft : fi mon id 1&eo n. a. s. fecevit. Vulg. adlio eft: fed ob id quod meo m. a. s. fe-
«erit. BR. Rehd. vt Vulg. nifi quod habeat : fecit. GEB. . 81 Vulg. inferit : et.
S R. Et Rehd. GEz. .. $82 Flor. eft: mércennarium, wt etin Rehd. GER.
immo et,in Norica, . $3 Vulg. addit: 4ui iuffit. B R. $4. Hal. 4uid , lo-
co: quod , Íequenti: agevet, omiflo. GEB. — 85 Hal. addit: id. GEP. —.86
Rehd. eas. GEB. .
GEB. .. 89 Hal. inferit: et. — go Gothofr. in'nota: Al rei. Et ita Taur,
in margine, et Hal. et Rehd. G E. 91 Hal. et Vulg. fecerit. B R. Etiam

Rehd. GER.| — 92 Hal. et Rehd. inferunt: boc.GEE. . 93 Hal. inferit:
e;. Rehd, habet: eigue. GE B.
Hal. et plane. B R. ZE
ponat: debere dedere. GEB.

94 Vulg. dedere debere. et plame. Etiam
tiam Rehd. vc Vulg. nifi quod duas priores voces trans-.
95 Hal. imterdicetur. GED. — 96 In Rchd.

. yo Vide.Noodt ad L. 4quil. c. 7..et 9-.3:-3- | n d . ejj«
- ficin P. im wet. excipi. Et hoc pofteriori modo omnes fcripti et. editi. B R.
Etiam Hal.Scripti funt Vat, I. V. VI. Chriftin, S. Cruc. L. II Barb. Treuif.

87. Rehd, smemorauimus. GkB.. 88 Hal imffiffem. |

fet ?? , vellitis aeftimatione *?? damnatus effet: quod fitan-
tum noxae dediffet *, aduerfus dominum operis vtiliter inter-
dici. $. 2. Aitlulianus, qui ante remiffionem nuntiationis,
contra quam prohibitus fuerit, opus fecerit, duobus interdi-
&is tenebitur ^: vno, quod ex? operis noui nuntiatione com-
petit: altero, quod vi aut.clam. — Remifífione autem facta in-
tellegehdus non erit vi aut clatm facere, quamuis prohibeatur

licere enim debet aedificare ei, qui fatisdederit, cum poffef-

for hoc ipfo conftituatur: clamque facere *, nec ante remif-
fionem nec poftea exittimandus eft: cum is qui opus nonum

nuntiat, hon poffit videri celatus, et praeoccupatus, ante-

quam controuerfiam faceret. $. 3. Belliffime apud Tulianum
quaeritur, an haec exceptio noceat in hoc interdicto, Qv op
NON TV VI AVT CLAM FECERIS? vtputa vtor aduerfus
te interdiCcto quod vi aut clam *: non poffis obicere mihi ean-
dem exceptionem, QVOD NON TV ? vI AVT CLAM FE-
cisT1i? Etait ulianus, aequiffimum effe, hanc exceptio-
nem dare?: nam fi tu, inquit, aedificaueris viautclam: ego
idem demolitus fuero vi aut clam, et vtaris aduerfus me in-
terdicto: hanc exceptionem * profüturam: quod' non aliter
procedere debet, nifi ex magna et fatis neceffaria caufa : alio-
quin haec omnia officio iudicis celebrari oportet. $. 4. Eft ?
et alia exceptio, de qua Celfüs dubitat, an fit obicienda: vt-
puta fi incendii arcendi caufa vicini aedes intercidi, et quod
vi aut clam mecum agatur, aut damni iniuria. Gallus 79
enim dubitat, an effici ** oporteret *^, Qvop rNckNDIE
DEFENDENDI,CAVSA FACTVM NON ?? st1T? Seruius
autem ait, fiid magiítratus feciffet, dandam ** effe:. pri-
uato non effe idem concedendum: fi tamen quid vi aut clam
faCtum fit *5, neque ignis vsque eo perueniffet, fimpli litem
aeftimandam: fi perüeniffet, abfolui eum oportere. — Idem ait
effe, fi damni iniuria aCtum foret: quoniam nullam iniuriam
aut damnum dare videtur *5, aeque perituris aedibus. .Quod
fi nullo ** incendio id feceris, deinde poftea incendium ^or-
tum fuerit: non idem erit dicendum: quia non ex poftfacto,

fed ex praefenti ftatu damnum factum fit, necne, aeftimari

oportere, Labeo ait. $. 5. Notauimus fupra, quod, quarm-
üis verba interdicti late pateant, tamen ad ea fola opera per-
tinere interdictum placere, quaecumque fiant in folo: eum
enim , qui fruCtum tangit, non teneri interdicto quod vi aut
clam: nullum enim opus in folo facit. At qui arbores fuc-
cidit, vtique tenebitur: ?? et qui harundinem *?; et qui fa-
lictum: terrae enim, et quodammodo folo ipfi; corrumpendo
29 manusinfert. Idem et im vineis fuccifis. " Ceterum, qui

NI E

et, abeft, GEB. . 97 Hal. et Rehd. inferunt: sel, fetento in fequentibus :
aut. GEB. .. 98 Ap. Hal. operis, abvcqu.l.;Ix.ïi.chd, opus. GER. — 99 Rehd. re-
fütweret. GE B. — XOo . Hal. im litis aefiimatione. Rehd. n litis aeffimationem.
GEE. 1 Hal dedidiffet. GEB. . 2 Taur. teneVitur. GEB. 3 Vulg.
de, loco: ex . BR. Etiam Rehd. GEB. , 4 Hal. verba: qmamuis probibea-
| occurrentia huc transfert, parenthefi inclufa. bR. — At in. Rehd. ea-

MS. ita repererit. Hal. GER. . . 5 Hal. addit: feciffi;. GEB. ^ 6 Ap. Hal.

|erin Rehd. tu, abeft. GEB. — 7 Hal. et Vulg. dari. 8 R. Etiam Rehd. GE R.

& Vulg. inferit: mibi. BR. Etiam Rehd. GEB. ^ 9 Hal. inferit: autem.
II Taur. in Adnotat. effici.

Bynkersh. vt et Rehd. Magl. vt Flor. GEB. — 12 Hal. etVulg. oporteat. B R,
Ita Vat. V. S. Cruc. IT. Treuif. Rehd. vt Flor. GEB. — 13 Ap. Hal. sozx,
abeft. GEB. .. 14 Hal. dandam. GEB. ]ta etiam Flor. legitur , quare hoc ,
loco: dandum. xepofuimus. I5 Hal. efft, — 16 Hal. et Vulg. videretur.

! B R. L7 Vulg. inferit; orto.BR. — 18 Hal pracfigit: fed. GEB. — 19

Hal. arundinem. GEB. 20. Gothofr. in nota: corrumpendo. vwlgat.
Hal.. Nempe Taur. habet: corrspendo. Sed fi talia vitia notare voluiffet Taur.
Qooooo 2 ! | , plu-

910 DIGESTORVM LIB.

mus, et fi quid circa arbores fiat, non 2 .fz quid circa fru&um
arborum. . $. 6. Si quis aceruum Pcergoms circa agrum pin-
guem ?? disiecerit, cum eo, quod vi aut clam fgt".r.—um eft,
agi poteft: et hoc verum eft, quia folo vitium adhibitum fit.
$. 7. Plane fi quid agri colendi caufa factum fit, interdictüm
quod vi aut clam locum non hgbet, fi m*ehoï cauía facta fit
agri, quamuis prohibitus quis vi vel cla.m fecerit. $. 8. Prae-
terea fi foffam feceris ?? in filua publica, et bos. meus in eam
inciderit ^*^, agere poffum hoc. ïnterdi&o:. quia iP publico
fa&um eft. $. 9. Si quis aedificium demolitus fuerit, quam-
uis non vsque ad folum: uin interdicto teneatur, .dgbltarl
defiit. $. ro. Proinde et fi tegulas de aedificio fuftulerit, ma-
gis eft, vt interdicto teneatur. —— . l
VIII. VEeNvLErivs libro II. Interdictorum. NAM
origo huius rei a folo proficifcitur. - per fe ^
gulae non poffidentur, fed cum vniuerfitate aedificii: nec ad
rem pertinet, adfixae füunt ?9*, an tantum pofitae ?.
IX. Vrbr1iaNvs libro LXXI. ad Edictum. NaMet fi
ramos quis de arboribus abftulerit, adhuc 28 interdictum hoc
admittimus. Haec ita fi de aedificio tegulas fuftulerit: cete-

. rum fi non de aedificio, fed feorfüm pofitas, ceffat hoc inter-

. lim: at fi. BR.

dictum. $. r. Si tamen ferra ??, vel clauis, vel cancellus,
vel fpecularium fit ablatum ?? , quod vi aut clam agi non po-
terit. $. 2. Sed fi quis aliquid aedibus adfixum euellerit ? *,
ftatuam forte, vel quid aliud, quod vi aut clam interdicto te-
nebitur. $. 3. Si quis clam aut vi agrum inarauerit ?? , vel
foffam fecerit, hoc interditto tenebitur: et ?? fi aceruum fuc-
cenderit, vel difperferit fic, vt ?* non ad vfum agri conuer-
tat ?5, interdicto locus erit. — T
. .. KX. VENvVLEIVS libroIL Interdictorum. QvraAacer-
uus folo non cohaeret, fed ?9 terra fuftinetur: aedificia au-
tem folo cohaerent. o : :
.XL VrP1iANvSs libro LXXI. ad Edictum. Is, qui
in puteum vicini aliquid effuderit ??, vt ?5 hoc factó aquam
corrumperet ??, ait Labeo, interdicto quod vi aut clam eum
teneri: portio enim agri videtur aqua viua: quemadmodum
fi quid operis in aqua *? feciffet, $. 1. Quaefitum eft, fi
ftatuam in municipio ex ** loco publico quis fuftulerit vel vi,
vel ^* clam: an hoc interdifcto teneatur ? Et extat Caffii fen-
tentia, eum, cuius ftatua in loco publico in municipio pofita
fit, quod vi aut clam agere poffe: quia interfuerit ^? eius,
eam non tolli: municipes autem ** etiam furti aCturos: quia
res eorum fit.quafi publicata . **: Ííi tamen deciderit, ipfi
eam detrahunt: et haec fententia vera eft. $. 2. Si quis de

plura paffim repraefentanda fuiffent. BR. ^ Zt Hal. inferit: tamen.GEB. | 22
Vulg. pinguedinis caufa. BR. Etiam Rehd. pingaedimis caufa deiecevit, GE B.
23 Rehd.fecerit. GEB. . 24 Hal.ceciderit. GEB. 25 Vulg. inferit : folae. B R.
Etiam Rehd. GEB. — 26 Hal.etVulg. finut. BR. Etiam Rehd. GEB. . 27 Rehd.
appofite. GEB. — 28 Hal. ad boc, fequenti: boc , omiffo. GEB. ^^ 29 Gothofr.
in nota: fera. valgat. Hal. GEB. — 30 Hal. vel clauis , vel fpecularium, vel can-
cellus fit ablatus. — 34 Gothofr. in nota: auulferit. vu]g. euulferit. Hal. G E a.
22, Taur. in. Adnotat. inarauerit. fic re(le. mam d folo cobaevet. fatium in
P. intrawerit. E tredecim MSS. quae contuli, Vat. VI. Pal. L. IL. habent:
intrawerit. — Reliqua fere, et prima fcriptura et. corre&tione nepgle&is: ara
werit. Vat. L et V. mendofe: aruerit. Hal. inarauerit, reliqui? arauerit.
De verbo: inarare, Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 420. n. 3. qui ta-
men et ipfe praefert: aramerit. BR. Reliqua MSS. (unt Vat, Il. lII. IV. Chri-
ftin. S. Cruc. I, II. Treuif. qui omnes habent: arauérit, Barb. qui habet: ara-
wit, quibus adde Magl. et Bynkersh. qui cum Vat. VI. et ceteris habent: in-
trauerit , et Rehd, qui et ipfe habet: arauerit. GEB. —— 533 Hal. fed fi. Ma-
34 Vulg. difperferit , fi non. BR. Rehd. difperferit, fi id
won. GEB. — 35 Hal. et Rehd. conuertatur. GE B. 36 Hal. et Rehd. in-
ferunt: a. GEB. — 37 Hal. effuderat. Rehd, iufuderit. GEB. — 38 Ap. Hal.
vt, abeft. Vulg. et, loco: vt. BR. Rehd. vbi, loco: vt. GEB. 39 Hal.
corrupit , addito pun&o. Vulg. corruperit. B R. MSS. habent: corrumperet. Vat.
1. II. Barb. Pal. II. S. Cruc. l. Bynkersh. — Át Chriftin. corrumpat, vt et Rehd.
GEB. 40 Rehd. in aquam. GEB. — 41 Rehd. im, loco: ex, GEB. — 42
Hal. ast, loco: vel. GER. 43 Hal.et Vulg. interfit. BR. Rehd. inter-
[wit. GE B. — 44 ÁAp. Hal. astem, abei, GEB. 45 Vulg. addit; licet

Ceterum per fe ^5 te-

. 47 Hal. et Vuig. permittatur. BR. Ftiam Rehd. GEB.
| nandi, et ita eft in S. L. et aliis recentioribus, quae tamen Florentinam ia-

. funt. GE B.
' boc. — Ap. Hal. fequens: id, abeít. GEB,

XLHL. TLT XXQV. «

monumento ftatuam fuftulerit, an ei ad quem ius fepulchri
pertineret *9, agere permittitur ** ? Et placet, etin his in-
terdicto locum effe. Et fane dicendum eft, fi qua fepulchri
ornandi *5 caufa adpofita fint, fepulchri effe videri. — Idem
eft, et fi oftium auellet *? vel etfringat. $. 3. Si quis in
vineas meas venerit, et inde *? ridicas ** abftulerit: hoc in-
terdicto tenebitur. $. 4. Quod ait Praetor, ovop vrx Av
CLAM FACTVM EST, ad quod tempusreferatur, videamuse

vtrum ad praeteritum, an ad praefens, quae fpecies ?? apud -

lulianum expofita eft: ait enim, in hoc interdicto praefentis
temporis fignificationem accipi debere: fi tamen, inquit, ex
opere damnum datum fuerit, aut dominus , aut 5? is, cuius
fundo nocitum erit, fua impenfa id fuftulerit: vtilius probari,
quod lulianus temptat **, vt et damnum faciatur, et impen-
dia reftituantur. $. 5. 55 Interdictum complectitur id quod-

cumque aut ?* vi aut clam fatctum eft. Sed interdum eue-

nit, vt quid et vi et clam fiat partim, et partim 5* in eodem
opere: vtputa, cum ?* prohíberem, fundamenta pofuifti, poft-
ea cum conueniffem *?, ne reliquum opus fieret, abfente et
ignorante me, reliquum opus perfecifti: velcontra, funda-
menta clam iecifti ??, deinde cetera prohibente me aedifi-
cafti: hoc iure vtimur, vt, etfi vi et clam factum fit, inter-
dictum hoc fufficiat. $. 6. Si tutoris iuffu aut curatoris fa-
&um fit, cum placeat, quod Caffius probat, ex dolo tutoris
vel ** curatoris pupillum vel ?? furiofuüm non teneri: eue-
niet, vt in ipfum tutorem curatoremque aut vtilis aCtio com-

petat, aut etiam vtile interdictum. — Certe ad patientiam tol- .

lendi operis vtique tenebuntur pupillus et furiofüs, et ad no-
xam, $. 7. Àn ignofcitur feruo 5?, qui obtemperauit tutori,
aut curatori? nam ad quaedam , quae non habent atrocitatem
facinoris vel fceleris, ignofcitur feruis, Ífi vel 9* dominis,
vel *5 his qui vice dominorum funt, obtemperauerint: quod
et in hoc cafu admittendum eft. $. 8. Si, pofteaquam vi aut
clam factum eít,.venierit füundus: an venditor nihilo minus

hoc interdicto experiri poffit? videamus. Et exítat fententia

exiftimantium nihilo minus competere ei 59 interdictum, nec
finiri venditione: fed nec ex empto actione quicquam ei $*
praeftandum emptori ex eo opere, quod ante venditionem fa-
Ctum eít: fatis enim effe, quod vtique propter hoc opus vi-
liori praedium diftraxerit. Certe, etfi non viliori *9 vendidit,
idem erit probandum. $. 9. Plane fi poft venditionem fundi
opus factum eft, etfi ipfe experiatur venditor, quia nondum
traditio facta eft: tamen ex empto aCtione emptori ? tene-
bitur: omne enim et *? commodum et incommodum ad em-
pto-

intérdilum fit. eius cuius. flatua. fuerit, manifeftam nempe gloffam. p R. - Ha»
bet eadem Rehd. GEE. — 46 Hal. et Vulg. pertiuet. BR. Etiam Rehd. GE n.
48 Kehd. ordi-

Qant. GEB. — 49 Hal. euellat, reliqui: awellat. BR. Rehd. vt Flor. auellet.
vel effringat. GE B. 50 Vulgo: ;inde, abeft. B R. 51 Hal. et Vulg. ra-
dices. BR. Etiam Rehd. GEE. 42 Hal inferit: et. — 553 In Rehd. ast
dominus aut, abfunt. GEB. 54 Ap. Hal. qwod Iuliamus temptat, ab-
55 Hal. et Vulg. praefigunt: Et boc. BR. Rehd. praefigit?
56 Vulgo: aut, abeft. BR. — 57
Hal. vt qwid et vi et clam fiat: partim vi ét pavtim. clam in. eodem. G EB.
58 Hal, fi,loco: cum. GEB. — 59 Vulg. conaeniffet. BR. Etiam Rehd. GER,
60 Vulg. fecifli. BR. Etiam Rehd. GER. — 61 Hal et, loco: vel. GEB.
62 Vulg. et, loco: vel. B R. 63 Hal. furiofus. fed an. ignofcitur feruo ad
noxam , qui obtemperauerit etc. 64 KRehd. fiue, loco: fi vel. GEB. 65
Hal. et Vulg. feruis fiue dominis fiue bis. G E B. 66 Rehd. inferit: iz boc.
GEB. . 67 Forte: eff praeffandum. Vulg. Nor. 73 ei pro fuperuacuo habue-

runt. Abeft quoque a plerisque fcriptis. — In Pal. II. et S. Crucis L. eft: ei

quicquam praeflandum emptori, quod ideo noto, quoniam eodem ordine habet
cod. Chriftin. fed 74 ei fubftituto và effe. Denique Barb. effe ei quicquam
praeflandum emptori. BR. . Hal. r? ei non nude omififfe, fed in: erit conuer-

tiffe videtur. Ceterum ei abeft a Vat. I. II. HT. V. S. Cruc. II.. At Bynkersh.

vt et Rehd. vt Flor. GEB. .. 68 Hal. inferit: praedium. GEB. — 69 Fior.

i deleta in; emptori. BR. — ^O Vulgo et, abeft, gà&..— Vt etin Rehd. Gz z.

?l H
t Ml
frtent,
tii fcrip
flrä, u
Quitur
e s
6
Q« m
librari
R
i H
Pïimam
83'Rel
t [
W t
r ) h(

YT
ljs:
ul
at
! q
t
g,
ïmþen.
lQu
1 8
&n
i9 POR-
itted
us
tlf«
llefe
nf
us
L
Jf
t
DI
tito
diiten
Qrrj
qui
k 'I't ut
) nj
Dtentà
n, h
TA
em/e
pis ï'f-
af
Ti
n
d-
i a

P

E
T
W
um it
n
nlg t
hi, al
Ht , ab'
i
u
"107
"1217
j 61
n u
44
n
i
d
! bübez
jpm
a
lkmh-
,le()f-
Gb
L

DIGESTORVM LIB.

ptorem pertinere debet. $. ro. Si fundus in diem addictus fit,

, cui competat ** interdictum? et ait Iulianus, interdictum

quod vi aut clam éi competere, cuius interfuit, opus non
fieri: fundo enim in diem addicto, et commodum et incom-
modum omne ad emptorem, inquit, pertinet, antequam ven-

ditio transferatur: et ideo fi quid tunc vi aut clam fa&tum eft,

quamuis melior condicic allata fuerit, ipfe vtile interdictum
habebit: fed eam actionem, ficut fructus medio tempore per-

ceptos, venditiiudicio praeftare cogendumait. $. rr. Arifto

autem fcribit, non *? poffeffori effe denuntiandum: nam fi
quis, inquit, fundum mihi vendiderit, et nec dum tradide-

rit: etvicinus, cum opus facere vellet, et fciret me emilfe,

etin fundo morari, mihi denuntiauerit: effe eum tutum fu-
turum, quod *? ad fufpicionem clam facti operis pertinere ** :

quod fane verum eft. $. 12. Ego??, fi poft in diem addi- |

Ctionem factam fundus precario traditus fit, putem emptorem

interdictum quod vi aut clam habere. $i vero aut nondum .

traditio facta eft ^*, aut etiam fatta eft ** precarii rogatio:
non puto dubitandum, quin venditor interdiCctum habeat: ei
enim competere debet, etíi res ipfius periculo non fit: nec
78 multum facit, quod res emptoris periculo eft *?: nam et
flatim poft venditionem contrattam periculum ad emptorem
fpeCtat, ettamen, antequam vlla traditio fiat, nemo dixit 9?

interdictum ei competere. Si tamen precario fit in polfeffio--
nem ?', videamusne, quia intereft ipfius, qualiter quali-.

ter ?? poffidet, iam ?? interdicto vti poffit? Ergo, et ficon-

duxit, multo magis: nam et colonum poffe interdiCto expe-

riri, in dubium non venit, Plane fi poftea quam melior con-

dicio allata eft, aliquid operis vi aut clam faCtum fit: nec
Iulianus dubitaret **, interdictum venditori competere : nam.

55 jnter Caífium et Iulianum de illo, quod medio tempore

accidit, quaeftio eft: non de eo opere, quod poftea contigit
89, G. 13. Siita praedium venierit, vt, fi difplicuiffet, in- -

emptum eífet: facilius admittimus, interdictum emptorem

Tabere, fi modo eft in poffeffione. Et fi refciffio emptionis.
in alterius arbitrium 9?* conferatur, idem erit probandum. .

Idemque et fi ita veniffet, vt, fi aliquid: ?* eueniffet, inem-
ptum eífet praedium. — Et fi forte eommilforia venierit, idem
dicendum eít. $. r4. Idem Iulianus fcribit, interdictum hoc
non folum domino praedii, fed et his quorum intereft opus
fattum non efle, competere. icu E |
XII. VENvrLEivs libro IL. Interdictorum. Qvaw-
QVAM autem colonus et fructuarius, fructuum nomine, in ??
hoc interdictüm ?? admittantur: tamen et domino id com-
petet ?* , fi quid praeterea eius interfit. |
XIIL. ViPrANvslibro LXXI. ad Edictum. Dgwi-
QvE fiarbores in fundo, cuius vfusfructus ad Titium per-
tinet, ab extraneo, vel a ?? proprietario fuccifae fuerint, Ti-

tius et ?? lege Aquilia, et interdicto quod vi aut clam, cum-

