f eum
1 dií

tft ia
bt fj
(it: fj
LU
Ut a
lii g
Wt c
Ni, Ó T
fir, $« l
li c
.76 um :
ln thd, |
Cüïldifione

lt !

lm
n
s
|ationi
1 Te
m, d
a ?
h
m d
n
|tonem
tieit
m

AX
t as
enponi
ereett
ii
ia

(vvob
gt
if dl
il
jr, fl
: witi
ml
m
od

]

d d
t 6?
&l
g. fatot
i o
,"Up*
ü

ulg, llläm'
j ht
jp t
al j
4
g
unicquäm
y "
ynn qm

DIGESTORVM |LIB. XLVI. TIT. 1I[.

ta relegato in perpetuum, vel ad tempus? Dico, fi ante fol-
uit, quam fubftitueretur curator , oportere liberari. $..4. Sed
etíü afuturo ?* Reipublicae caufa foluit, recte foluit: quin-
immo et fi abfenti *9 , fi modo non eft alius in locum 9? eius
fubflitutus. $. 5. Siue autem legitimi funt, fiue teftamen-
tarii, fiue ex inquifitione dati: reCte *9? vel vni foluitur.
$. 6. Ei qui notitiae gratia datus eft, an recte foluatur, vi-
dendum elt: quia ad inftruendos contutores datur. Sed cum
tutor fit, nifi prohibitum fuerit ei folui, puto liberationem
contingere. $. 7. Curatori quoque furiofi reCte foluitur: item
curatori fibi non fufficientis, vel per aetatem, vel per aliam
iuftam caufam: fed et pupilli curatori recte foluiconftat. $. 8.
Pupillunr fine tutoris auctoritate nec foluere poffe palam eft:
fed ** fi dederit nummos, non ?? fient accipientis, vindica-
rique poterunt: plane fi fuerint confümpti *3, liberabitur.

XV. PavrLvslibro VI. ad Sabinum. Pv»rirro fol--

ui fine tutoris auctoritate non poteft. Sed nec delegare pot-
eft: quia nec alienare vllam rem poteft: fi tamen foluerit ei
debitor, et nummi falui fint, petentem pupillum doli mali
exceptione debitor fummouebit. N

XVI. PowProwivs libro XV. ad Sabinum. Svsj|

condicione debitori 7* fi *5 acceptum feratur, poftea condi-

cione exiftente intellegitur iam olimliberatus. Et hocetiamfi.

folutio re ** fiat, accidere Arifto dicebat: fcripfit enim , fi
quis, qui ** füb condicione pecuniam promiüit, dedit eam *

. ea condicione, vt, fi condicio exftitiffet, in. folutum cederet:

exiftente condicione liberari eum , nec obftare *?, quod ante
eius pecunia facta eft. X DA :
. . .XVII. IpEgMlibro XIX. ad Sabinum. . Cassrvs ait,
fi cui ?? pecuniam dedi, vt eam creditori meo folueret, fi
fuo nomine dederit, neutrum liberari: me, quianon meo no-
mine.data fit: illum, quia alienam dederit: ceterum mandati
eum teneri: fed fi creditor eos nummos fine dolo malo con-
fumpfiffet, is, qui fuo nomine eos foluiffet, liberatur **: ne,
fi aliter obferuaretur, creditor in lucro verfaretur. — ——
. . . XVIII. VrPraAwvs libro XLI. ad Sabinum. S1 quis
feruo pecuniis exigendis praepofito foluiffet poft manumilfio-
nem, fi quidem ex contractu domini, fufficiet, quod ignora-
uerit manumiffum. . Quod fiex caufa peculiari, quamuis fcie-
rit manumiffum: fi tamen ignorauerit ademptum ei ?? pecu-
lium, liberatus erit. Vtroque autem cafu manumiffus, fiin-

teruertendi caufa id fecerit, furtum domino facit. Nam etfi

debitori meo mandauero, vtTitio pecuniam folueret, deinde
Titium vetuero accipere, idque ignorans debitor Titio fimu-
lanti fe procuratorem foluerit: et debitor liberabitur, et Ti-
tius furti aCtione tenebitur. ! W
XIX. PowpProurivs ?? libro XXI. ad Sabinum. Fv-

GrTivvs ?* meus, cum pro libero fe gereret, nummos

mihi fübreptos credidit tibi: obligari te mihi Labeo ait, et $5-

fi eum liberum exiftimans folueris ei, liberari tea me: fed
11 alii foluilfes iuffu eius, velis ?? ratum habuiffet, non libe-

effe defievat ,. mom liberabitur. B R. Rehd; vt Flor. nifi quod in priori loco ha-
beat: foluerit. GEB. . 67 Hal. fed et qui abfutuvo. GERB. 68 Vulg. ad-
dit: folwit. BR. 69 Hal. et Rehd. z5 loco. GERB. 40 Vulg. : inferit :
omnibus. B R. 71 Vulg. inferit: et. 1Ita quoque e quatuor fcriptis habent
tres. BR. Barb. Chriftin. $. Ciuc. I. quartus , qui habet vt Flor. eft: S. Cruc.
Il cui adde Bynkersh. vt et Rehd. vbi tamen non nemo hanc voculam fuper-
fcripfit. G EB. 72 Rehd.inferit: flatim. GEB.. — 73 Vulg. addit: mum-
3. BR. Rehd. fequenti voci praefigit: ffatim. GEB. — 74 Hal. et Vulg. debi-
tor. Sed tamen et Bafil. iAv À ómh Kigesiw xQsusoüvri yé£vuras àmoxs. BR. Kehd.
debitor. G E. B. 75 Vulg. inferit: ez. BR. Rehd. fi ei accepto feratur, GE B.
76 Flor. fa&um: rez. Bn. — .77 Ap. Hal. et Vulg. qui, abeft. pp. — Etiam
in Rehd. GER. 78 Hal. deditque ea condicione. Vulg. deditque eam ea
conditione. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. 79 Vulg. eddit: ei. BR. Etiam
Rehd. GEn. 80 Vulg. alicui. B R. Rehd. fi pecumiam alicui. GEB. — 81
Hal. liberabitur. GE B. 82 Vulg. fib. B R. Etiam Rehd. GEB. . 83 Hal.
TDEM. GEB. 84 Vulg. inferit; feruus. B R. Etiam Rehd. GEs. 85

973

[rari: quia ** priore cafu mei nummi facti effent, et quafi

mihi folutum intellegeretur. Et ideo feruus meus, quod $8
peculiari nomine crediderit, exigendo liberabit debitorem:
delegando autem, vel nouando, non idem confequeretur 5?.
: XX. IpEw libro XXII, ad Sabinum, S1: rem meam,
quae pignoris nomine alii effet obligata, debitam tibi foluero,
non liberabor ??; quia auocari tibi res poffit ab eo, qui pi-
gnori accepiffet.
XXI PAvrvslibro X. ad Sabinum. Sr decem fti-
pulatus a Titio, deinde ftipuleris a Seio, quanto minus ab
illo confecutus fis ?* : etfidecem petieris a Titio, non tamen
abfoluitur Seius: quid enim, fi condemnatus Titius nihil fa-

. cere poteft? fed et ?? fi cum Seio prius egeris, Titius in nul-

lam partem liberatur ?? : incertum quippe eít, an omnino
Seius debiturus fit: denique fi totum Titius foluerit, nec de-
bitor fuiffe videbitur Seius: quia ?^ condicio eius deficit, -
XXII. VierAwNvs libro XLV. ad Sabinum, Frrrvs-
FAMILIAS patre inuito debitorem eius liberare non pot-
eft : &-adquirere enim obligationem poteft, deminuere non
XXIII. Pouwprourvs ?? libro XXIV. ad Sabinum.
SOLVTIONE ??, vel iudicium pro nobis accipiendo, et in-
uiti et ignorantes liberari poffümus. .
.XXIV. VrrriAmwvs libro XLVII. ad Sabinum. Vsr
fideiuffor pro duobus ?* dena fideiuffit, obligatus eft in vi-
ginti, fiue dena foluerit, vtrumque reum liberabit. Sed fi
quinque foluerit, videamus, quem ex reis releuet ?? inquin-
que: ?? erit ille releuatus, de quo actumeft: aut '?? fi non
appareat, antiquius debitum erit infpiciendum. Idem, et *
fi quindecim fint foluta, fi quidem appareat quid actum fit,
in decem, et aliunde ?^ quinque erunt releuata ?: (i vero
non apparet *, ex antiquiore contractu decem, ex alio quin-

.que erunt releuata. -

XXV. PowPowrvs libro XXXI. ad Sabinum. Ex
parte heres inftitutus, fi decem, quae defunttus promiferat,
tota foluit ?, pro parte quidem , qua heres eft, liberabitur:
pro parte autem reliqua ea condicet: fed fi, antequam condi-
cat, ei adcreuerit reliqua pars hereditatis, etiam pro ea parte
erit obligatus: et ideo condicenti indebitum doli mali exce-
ptionem obftare exiftimo.
XXVI. Ipgw libro XXXV. ad Sabinum. Sr credi-
tor fundum pigneraticium ? vendiderit, et quantum ei de-
bebatur, receperit: debitor liberabitur, Sed etíi acceptum
emptori pretium tuliffet creditor, vel ab eo ftipulatus effet,
debitor nihilo minus liberatur: fed * fi feruus pigneratus a
creditore venierit, quamdiu redhiberi poffit, non liberabitur
debitor, ficut in quolibet pignore vendito, quamdiu res in-
empta fieri poffit. | pnie
XXVII. VrPr1iANvSlibro XXVIIT. ad Edictum. . E--

IAMcCirca ftipulationem, etex teftamento aCtionem, fi res tra-

dita fuerit, quae debebatur *, quamdiu aliquid iuri rei deeft,

adhuc

Hal. et Vulg, fed, loco: et. BR. Etiam Rehd. GEB. — 86 Vulg. id, loco:
is$. BR. Etiam Rehd. GER. $7 Rehd. inferit: zm. GEE. 88 Hal, 4ai,
loco: q40d. GEB, . 89 Hal. et Vulg. confequetur. BR. Rehd. vt Flor. GE B.
9go Vulg, liberor. B R. 9I Vulg. es. BR. 92 Vulgo: et, abeft. R. Et-
iam in Rehd. GEE. 93 Vulg. Eberabitur. B. Etiam Rehd, GEB. — 64
Vulg. 45od, et mox: defecerit. BR. Etiam Rehd. quod, loco: quia. GER.
95 Hal. VLPIANVS. GER. 96 Hal. et Vulg. folutiouem. et ita
Flor. corre&um. nR. ta et Rehd. GE. 97 Hal. et Vulg. inferunt:
in. BR. Etiam Rehd. GER. 98 Hal. et Vulg. veleuat. BR. Etiam Rehd,
GE B. 99 Hal. praefigit: et. GER. ICO Hal. at, loco: aat. GER.
[ Rehd. Jrem, loco: ddem fi. GEm. 2, Vulg. et alia iu quinque. B R.
Rehd. et alia V. GEB. 3 Rehd. releuamda, vbi nonnemo fuperfcripfit :

al. vata. GEB. 4 Hal. appareat. 3 Hal et Vulg. foluerit. BR. 6

Hal. et Vulg. piguoratum. RB. Rehd. vt Flor. GEE. 4 Hal. et Vulg. /;-
berabitur: fed et fi. B R. Kehd. liberabitur: fed fi. G E B. 8 In Rehd. quae

Yyyyyy 3 ( de

976 : DIGESTORVM LIB. XLVL TIT. HL ——

adhuc tamen ipfía res petenda eft: vtputa poffum fundum pe-

tere, licet mibi traditus fit, fi ius quoddam cautionis ? fu-
pererit. : | :
XXVIII. PAvrvs libro XXXVIIL ad Edictum. Dz-
ÉiTonkEs foluendo ei, qui pro tutore *? negotia gerit **,
liberantur, fi; pecunia in rem pupilli peruenit *?,
XXIX. VrPiawvs libro XXXVIII. ad Edictum.
C v « Stichus et Pamphilus communi feruo promiffi funt, non
13 glteri Stichus, alteri Pamphilus folui »non **) poteft,
fed dimidiae fingulorum partes debentur. Idemque eft, fi
quis aut duos Stichos, aut duos Pamphilos, dari *5 promi-
fit: aut communi duorum feruo homines decem dare promi-
fit: nam *5 ambigua vox eft decem homines, quemadmodum
decem denarii, atque vtriusque rei dimidium duobus modis
intellegi poteft. Sed in nummis et oleo, ac frumento et fi-
milibus *?*, quae communi fpecie continentur, apparet hoc
aCtum , vt numero diuidatur obligatio: quatenus et commo-
dius promiffori *? ftipulatoribusque eft.
XXX. InEgw libro LI. ad Edictum. . S1 debitor offer-
ret pecuniam quae peteretur, creditor nollet accipere: Prae-
tor ei denegat aCtiones !?. ' | (
XXXl. In&w libro VII. Difputationum. . Iw TER ar-
tifices longa differentia eft et ingenii, et naturae, et do&ri-
nae, etinftitutionis. ?? [deo fi nauem a fe fabricandam quis
promiferit ^*, vel infulam aedificandam, foffamue faciendam,
. et hoc fpecialiter actum eft, vt fuis operis id perficiat: fide-
iuffor ipfe aedificans vel foffam fodiens, non confentiente fti-
ulatore, non liberabit reum, . Quare etiam fi illis ftipulatio-
nibus fideiuffor accefferit, PER TE NON FIERI, QVO Mi-
NVS MIHI IRE AGERE ?? L1cEAT? prohibens ire fide-
iuffor,, ftipulationem non committit: et fi patientiam praeftet,
non efficiet, quo minus committatur ftipulatio. ]
XXXII. IvnrANvs ?? libro XIIL. Digeftorum. $i
feruus peculiari nomine crediderit, eique debitor, cum ignora-
ret dominum mortuum effe, ante aditam hereditatem foluerit:
liberabitur. lIdem ?* iuris erit et fi manumiffo feruo debitor
pecuniam foluerit, cum ignoraret ei peculium conceffum non
effe. Neque intererit, viuo, an mortuo domino pecunia nu-
merata fit: nam hoc quoque cafu debitor liberatur: ficut is,
qui iuffus eft a creditore pecuniam Titio foluere, quamuis
creditor mortuus fuerit, nihilo minus recte Titio foluit ?^5:
fi modo ignorauerit creditorem mortuum effe. . . -
XXXIIL. In&w libro LII Digeftorum. Qvr fibi, aut
Titio fundum dari ftipulatus eft, quamuis fundus Titio datus

fuerit, tamen Íi poftea euictus eft, habet aCtionem: quem-

admodum fi hominem ftipulatus effet, et promiffor ftatulibe-

rum Titio dediffet, isque ad libertatem perueniffet, $. r.

Qui Stichum aut Pamphilum dari ?? promifit, fi Stichum vul-
nerauerat ^*, non magis eum dando liberatur, quam fi fo-

debebatur, abfunt. GEB. 9 Flor. s in: cautionis, abeft. BR. Et ita Rehd.
cautioni. G EB. iO Bafil. zà &vei izvrQózo. BR. — 11 Rehd. egerit. GER.
12 Hal. peruenerit. — 13 In Rehd. hocin loco negatio abeft. GE z. 14
Gothofr. in nota: haec negatio eft hic delenda, fi fuperior retinetur: fin mi-
fus, hic retinenda eft. vide Robertum. 1. anzmaduerf. 21. Superiore:n ex-
pungit Vulg. pofteriorem Hal. n Chriftin. $. Cruc. I. et II. prior deeft, in
Barb. pofterior. Haec parum diligenter funt rele&ta.. Sequitur in bhac lege:
et numero, pro: vt mumero. BR. — Cum iftis facit Bynkersh. et, vt iam indi-
catum, Rehd. GER. I5 Vulg. dare. BR. Vt etRehd. 16 Rehd. ze-
que, forte pro: mammque. GE B. 17 KRehd. et oleo, frumento , fimilibusque ,
quae, GEB. .. 18 Hal. et Vulg. promifforibus. B R. — Rehd. promzffioni flipu-
lationibusque. G E B. 19 Hal. et Vulg. actionem. BR. Rehd. vt Flor. GE B.
20 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. Rehd. vt Flor. GER. 21 Hal. pro-
anifit. 22, Bafil. xaY vogévec9oi xa OAuóvsiww. BR. — 25 Vulg. VLPIANVS.
B R. 24 MHal et Vulg. Idemque. BR. Etiam Rehd. GEn. 25 Rehd.
vecle foluitur, omiílo: Titioe. GER. 26 Hal. et Vulg. dare. BR. Etiam
" Rehd. GERB. 27 Gothofr. in nota: Zl. vulnerauerit. Ita Hal. et Vulg.
ER. Rehd. vaulnerauerit. GE B. 28 Hal. et Rehd. dare. G E B. 29 Hal.

| Vulg. ageretur. BR — Etiam Rehd. GEx.

lum Stichum promififfet , et a fe vulneratum daret. ltem

qui hominem dari ?? promifit, et vulneratum afe offert, non
liberatur ^?, ]udicio quoque accepto, fi hominem is cum
quo agetur ??, vulneratum a fe offert 3* , condemnari ?? de-
bebit. Sed et ?? ab alio vulneratum fi det, condemnandus
erit; cum poffit alium dare. — : ; - j
XXXIV. IpEgn libro LIV. Digeftorum. Qvzr homi-
nem aut decem tibi aut Titio dari ?^ promifit, fi Titio par-

'tem hominis tradiderit, mox tibi decem numerauerit: non

Titio , fed tibi partem hominis condicet, quati indebitum tua
voluntate Titio foluerat ??. Idemque iuris erit, etiam fi
mortuo Titio decem foluerit, vt tibi potius, quam heredi Ti-

tii, partem hominis condicat. $. r. Si duo rei ftipulandi ho- .

minem dari ftipulati fuerint, et promiífor vtrique partes di-
uerforum hominum dederit: dubium non eft, quin non ?* li-
beretur. Sed fi eiusdem hominis partes 57 vtrique dederit,
liberatio contingit: quia obligatio communis efficiet ?9, vt
quod duobus folutum eft, vni folutum effe videatur. Nam ex

| contrario cum duo fideiuffores hominem dari fpoponderint,

diuerforum quidem hominum partes dantes non liberantur??:
at ^?fi eiusdem hominis partes dederint, liberantur?^*, $. 2.
Stipulatus fum, decem mihi aut hominem Titio dari: fi homo'
Titio datus fuiffet, promiffor a me liberatur ^?: et antequam
homo daretur, ego decem petere poffum. $. 3. Si Titium
omnibus negotiis meis praepofüero, deinde vetuero eurn igno-
rantibus debitoribus adminiftrare negotia mea: debitores et
foluendo liberabuntur: nam is qui omnibus negotiis fuis ali-
quem proponit ^?, intellegitur etiam debitoribus mandare, vt

procuratori foluant. $. 4. Si nullo mandato intercedente de-

bitor falfo exiftimauerit voluntate mea pecuniam fe nume-
rare, non liberabitur: et ideo procuratori, qui ?^* fe vltro
alienis negotiis offert ^*, foluendo nemo liberabitur. $. 5. Et
cum fugitiuus qui pro liberofe gerebat, rem vendidiifet, re-
fponfum eft, emptores fugitiuo foluentes a domino liberatos
non efle, $. 6. Si gener focero ignorante filia dotem foluif-

fet, noneft liberatus: fed condicere ^9 focero poteft, nifi ra-
tum filia babuiffet: et propemodum fimilis eft gener ei, qui.

abfentis procuratori folueret: ^7 quia in caufam dotis parti-
ceps, et quafi focia obligationis patri filia effet. $. 7. Sr
debitorem meum iuffero pecuniam Titio dare, donaturus ei,
quamuis "Titius ea mente acceperit, vt meos nummos faceret:

nihilo minus debitor liberabitur. Sed fi poftea Titius eandem
pecuniam mihi dediffet, nummi meifient. $. 8. Quidam fi-
liumfamilias, a quo fideiufforem acceperat, heredem inftitue-

rat. Quaefitum eft, fi iufín patris adiffet hereditatem, anpa-

ter cum fideiuffore agere poffet? Dixi, quotiens reus fatis-

dandi reo fatis accipiendi heres exifteret ^9, fideiuffores ideo

liberari, quia pro eodem apud eundem debere non poffent ^?.-

$. 9. Si praedo id , quod a debitoribus hereditariis exegerat,

et Vulg. liberabitur. BR. — Rehd. offerret, non liberabitur. GE B. 50 Hal. et
31 Hal. offerat. Vulg. offerret.
BR. Rehd. vt Vulg. GE B. 32 Vulg. inferit: zu iudicio. BR. — 33 Vulg.
fequens: fi, hic inferit, et in eius loco habet: fevamm. BR. 54 Hal. et
Vulg. dare. BR. 35: Hal. et Vulg. foluerit, Flor. fa&um: foluevet. B R,
Rehd, quoque: folueret. GEB. — 36 In. Rehd. haec negatio abeft. GEB. — 37
In Rehd. partes, abcft. GER. 38 Hal. et Vulg.. efficit. &&. Rehd. vt Flor.
G E B. 39 Hal. liberabuntur, et ita fa&um Flor. BR. Et ita eft in Rehd..
G E B. 4O Vulg. et, loco: at. BR. Vt et Rehd. GER.
vabuntur, etita fadum Flor. BR. Et ita habet Rehd. GxE. 42, Hal. et
Rehd. Jiberabitur. G.ER. 43 Hal. et Vulg. praepomit, et ita malim, et
ita tres fcripti, quartus Barb. proponit, vt Flor. E R. $. Cruc. L et HI. prae-
ponit. Chriftin. praepofuit. Cum iftis facit Bynkersh. vter Rehd, GE B. 44
Vulgo: 4ui, abeft, et in fequentibus eft: offerenti. BR. 45 Hal. offe-
vat. Rehd. offerret. GE B. 46 Rehd. inferit: a. GER. 47 Hal. et
Vulg. foluerit, et quia. BR. Rehd. abfentis cuvatori foluerit et quia. G E B.
48 Hl exfltit. Vulg. exffiterit. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. 49 Vulg.

golfunc.

41 Hal. libe-

ple
$d
tl
fol
qu.l'üq
"a
f üt
(ute
peterel
t
; u
diü'et,
Effets
Qu in.'
fit, t
pent
pl
"g
p

:
4

r
feredi
tifen.
mius 1
fit, me
an^
at
il
fotel
totide
m À
perit,.
pio ad
)

(von
tumqu:
i teus
vt Dol
"g

vx
li den
fnaneat
fue ?
& ibler,
üendo
Vietr,
iiferm
(b
D0) e

Buf
fl 1
lum Nj
Til
fs.
"ii
Ptf
hh [ DE]
"ls r
ts
m et n
Bitm Ra
E
Netih, G
&l diij
g,

eito
o
ti
à, Q
u
fl d
pl
n
n
yfrite
L
; liti-
g iO
at
st

r
j B

,gjeïïäf.
j Vü
PHa]' d
i, 18
. 7
« Pt
Ó Rehd-
'Ha]. ü
üäimv d
m
M
yi t
M*EB.
AL
ngïurzt.

.vieam. G EE.

PDIGESTORVM EIB XLVE.TIT. fiL | : s 977

petenti hereditatem reftituerit: debitores liberabuntur. $. ro.
Si decem aut hominem dari ftipulatus fuero, et dnos fide-
iuffores accepero, 'Citium et Maeuium, et Titius quinque
foluerit: non liberabitur *? prius quam Maeuius quoque
quinque foluat: quod fi Maeuius partem hominis foluerit,

vterque obligatus remanebit. $. 1I. Quiperpetua exceptione

fe tueri poteft, folutum repetit: et ideo non liberatur ^*.
Quare fi ex duobus reis promittendi alter pepigerit, ne ab eo
peteretur: quamuis foluerit, nihilo minus alterobligatus ma-
nebit 5?. ho '
XXXV. ArnrkENvs Vanvs ?? libro II. Digeftorum
a Paulo epitomatorum. Qv o» feruus ex peculio fuo credi-
diffet, aut depofuiffet: id ei, fiue veniffet, fiue manumiffus
eífet, recte folui poteft: nili aliqua caufa interciderit 54 ex
qua intellegi poffit 5?, inuito eo, cuius tum 1s ?6 feraus fuit-

fet, eifolui. Sed et fi quis dominicam pecuniatn ab eo fae-

neratus effet, fi permiffu domini feruus negotium dominicum
geffiffet, idem iuris eft 5* : videtur ** enim voluntate domini,
59 qui cum feruo negotium contraherent 99, et ab eo acci-
pere, et ei foluere. |
XXXVI. IvrraAwvs ?* libro I. ad Vrfeium Ferocem.
S1 pater meus praegnate vxore reliCcta decefferit, et ex caufa
hereditaria totum hoc, quod patri meo debitum fuiflet, pe-
tiffem: nihil me confumpfiffe *? quidam exiftimant: *^ fi nemo
natus fit, re&te me egilfe: quia in rerum natura verum fuif-

fet, me folum heredem fuiile. jlulianus notat: verius eft, me

eam 9* partem perdidiffe, pro *? qua heres fuiflem, antequam
certum fuiffet neminem nafci: aut quartam partem , quiatres

. pafci potuerunt 5?: aut fextam, quia quinque: nam et Ari-

ftoteles fcripfit $* quinque naíci poffe: quia vuluae mulierum

totidem receptacula habere poflunt $8; et effe mulierem Ro- .

mae Alexandrinam ab 9? Aegypto, quae quinque fimul pe-
perit, et tum habebat 79 incolumes: et hoc et ** in Aegy-
pto adfirmatum eftmihi. . i :
. XXXVII. Ip&w. "? libro II. ad Vrfeium Ferocem.
Qvocrikws vnus ex fideiufforibus füam partem foluiffet,
tamquam negotium reo zeífillet, perinde habendum elt, ac

*

(i reus ipfe vnius fideiuiloris partem foluiffet *?:. fed tamen

vt non ex forte decedat: fed ** is fideiuffor folus liberatur

15, cuius nomine folutio fa&ta fuerit *5.

XXXVIHI.. Arnricawvs libro VIL. Quaeftionum.

Cv « quis fibi aut Titio dari ftipulatus fit, magis effe ait, vt

ita demum recte Titio folui dicendum fit, fi in eodem ftatu
maneat, quo fuit, cum ftipulatio interponeretur: ceterum
fiue 77 in adoptionem, fiue in exilium ierit, vel aqua et igni
ei interdictum 79, vel feruus factus fit, non rete ei folui

-dicendum ??: tacite enim inefle haec conuentio ftipulationi

videtur, fi ineadem caufa maneat. $. r. Si debitorem meum
iufferim Titio foluere, deinde Titium vetuerim accipere, et

debitor ignorans foluerit: ita eum liberari exiftimauit ??, fi

mnon ea mente Titius nummos acceperit, vt eos lucretur:

poffumt.B R. Etiam Rehd. G Es. o Hal. liberatur. 51 Vulg. libe-
vabitur. BR. Etiam Rehd. GE. 52 Hal et Vulg. vemanebit. BR. Et-
iam Rehd. GEB. — $3 Hal.et Vulg. VLPIANV'S. &&. . 54 Hal. et Vulg.
intercidevet. Flor. fa&um : intercideret. 8 R. — Rehd. vt ifti. GE R. 55 Hal.
pofíet. 56 Rehd. tunc, loco: tum is. GEB. Etiam Hal. tuzuc, negle&o
T i$. 57 Kehd. effe. GEB. 58 Hal. videri. GEB. — 59 Hal. et Vulg.
praefigunt: eos. BR, Etiam Rehd. GEP. 6o Hal. contrabunt. GEB. — 6t
Hal. IDEM. GER. 62 Hanc vocem . non minus ac Florentina exhibent
omnes fcripti et editi, In Chriftin. fu erfcriptum : z. amififfe. Yn Barb. fc. ob-
ligationis. & R. Keliqui fcripti funt S. Cruc. L. M. Magl. Treuif. Bynkersh. Hal.
etiam et Rehd. habent: confump[iffe. GEB. 63 Vulg. praefigit: fed. B R.
Etiam Rehd. qui loco fequentis: fit, éxhibeti efj GEB. . 64 Hal. wotat,
et verius efl , eam partem. Kehd. ita fimiliter, nifi quod loco: eam, habeat:
65 In Rehd. pro, abeít. GEB. — 66 Hal. potuerint. — 67
Hal. Ariffotelem fcripfiffe. GE. 68 Hal. po(fint. 69'.Vulg. ex, loco:
db. B.R. 7o Hial. pepererit et tum babnerit. Rehd. peperit et tuim babebet

alioquin, quoniam furtum eorum fit- fa&urus, manfuros eos
deblgorls: et 1d.eo ohberationem quidem ipfo iure non poffe
contingere debitori, exceptione tamen ei fübcurri aequum
e.i'ï'e, fi paratus fl.t condictionem furtiuam, quam aduetfus Ti-
tium habet, mihi ** praeftare: ficuti feruatur, cum maritus
vxori donaturus, debitorem fuum iubeat foluere: namibiquo-
que, quia nummi mulieris non fiunt, debitorem non libe-
rari: fed exceptione eum aduerfus maritum tuendum effe, st
CONDICTIONEM, QVAM ADVERSVS MVLIEREM HÀ-
BET, PRAESTET: furti tamem actionem in propofito mihi
poft diuortium competituram, quando ?? mea interfit inter-
ceptos nummos non effe. $. 2. De peculio cum domino
aCctum eít, is ?? damnatus foluit: et fideiuffores pro feruo
acceptos liberari refpondit ?*^: eandem enim pecuniam in
plures caufas folui poffe, areumentum. ?? effe, quod, cum
iudicatum folui fatisdatum eft, et damnatus reus foluat 595,
non folum a£tione iudicati, fed etiam ex ftipulatu, et ipfe et
fideiuffores liberentur 97. Et magis fimile effe, quod. cum
pofífeffor hereditatis exiftimans fe heredem effe foluerit, he-
res non liberetur 59 : tunc enim propterea id euenire, quod
ille fno nomine indebitam pecuniam dando, repetitionem eius
haberet. $. 3. Qui hominem promifüit ??, [íi ftatuliberum
foluat: magis puto, non effe ex(peCctandam condicionem: fed
et creditoreni agere poffe, et illi condictionem competere:
quod fi interim condicio defecerit, liberatur ??, perinde at-
que fi quis pendente condicione foluit ?* per errorem, et ante
quam condiceret, condicio exftiterit. Illud nullo modo. dici
conueniet, fi mortuo Sticho condicio deficiat, liberari debi-
torem: quamuis, fi viuente eo defecerit, liberaretur ??:
quando ?? ifto cafu nullo tempore perfecte hominem meum
feceris: alioquin prope erit, vt, etiam fi eum feruum, in quo
. vfüsfruttus alienus eft, mihi folueris, isque vfufructu ma-
nente ?^ decefferit??, eafolutione liberatus ?9 videaris: quod
nullo modo probandum eft: ficuti fi communem foluiffes, is-
que deceffiffet. $. 4. Si quis pro ?* eo reuerfo fideiufferit,
qui, cum Reipublicae cauía abeffet ?* , actione qua liberatus .
fit, deinde annus praeterierit: an fideiuffor liberetur? quod
Iuliano non placebat: et quidem fi cum fideiuffore experiundi
poteftas non fuit: fed hoc cafu in ipfum fideiuflorem ex Edi-
€to actionem reftitui debere, quemadmodum in eum fideiuf-
forem, qui hominem promiífum occidit ??. $. 5. Qui pro
te apud Titium fideiufferat, pignus in fuam obligationem de-
dit: poft idem heredem te inftituit: quamuis ex fideiufforia
caufanon tenearis, nihilo minus tamen pignus obligatum ma-
. nebit: at fi idem alium fideiufforem dederit, atque ita here-
dem te inftituerit, reCtius exiftimari ait, fublata obligatione
eius, pro quo fideiuffum fit, eum quoque, qui fideiuflerit,
liberari. |
XXXIX. IpEgw libro VIIT. Quaeftionum. . Sx folutu-
rus pecuniam tibi, iufíu tuo fignatam eam apud nummularium,
quoad probaretur, depofueriin: tui periculi ^^* eam fore,
| | Me-

eos incolumes. GEB. 7Y Ap. Hal et Vulg. ét, abeft, BR. Etiam in Rehd.
GE B. 72 MHal fuliamus. GEB. — 773 Hal. et Rehd. foluat. G ER. 74
Rehd. inferit: et. GEB. 75 Mal. liberetur. GER. 76 Rehd. eft. GE B.
77 Wulg. inferit: jam. BR. — 778 Vulg. addit: efj BR. Etiam Rehd. GEE.
79 Rehd. addit: eff. GE B. 80 Hal. et Vulg. exiffimuui. BR. Rehd. vt
Flor. GEB. — &r InRehd. mibi, abeft. GEB. — 82 Vulg. quotiam. s R. Rehd.
quantum. GEB. — 83 Vulg. :d,loco: is.BR. 84 Rehd. refpondi.GEB. $85
Hal. argumento. GEB. — 86 Hal. foluit. GEE. — 87 Vulg. liberautur. BR. — 88
Rehd. liberatur. GE B. — 89 Hal. promiferat. — 9o Vulg. liberabitar. 8 R. .91
Rehd. foluerit. GEB. Etiam Hal, — 92 Hal.liberetur. GEKB. — 93 Vulg. quo-
niam. BR. 94 Ap. Hal. vfafrutfu manente, abfunt. Florentinam firmant Ba.
Gl. 4 dmoSávag Evi avvesóaue Tic xphreuc. BR. — Q5 Vulg. deceffifet. BR. — 96
Hal. et Vulg. liberari. B R. Etiam Rehd. GEB. 97 Gothofr. in nota: pro reo

iam reuerfo. v»/z. Edam Hal et Rehd. pro reo reuerfo. GER. 98. Hal.
abeffem. G E B. 99 Vulg. occiderit. BR — Ita et Hal, — 100 Hal inferit:
caufa.

978

Mela libro decimo fcribit: quod verum eft: cum eo tamen,
vt * illud maxime fpectetur, an per te fteterit, quo minus in
continenti probaretur: nam tunc perinde habendum erit, ac
ífi parato me foluere, tu ex aliqua caufa accipere nolles: in
ua fpecie non vtique femper tuum periculum erit: quid enim
1 inopportuno ? tempore vel locooptulerim ? His confequens
effe puto, vt, etiamfi et emptor nummos, et vendx.tor* mer;
cem , quod inuicem parum fidei haberent, depofuerint, et
nummi emptoris periculo fint: vtique fi ipfe eum, apud quem

deponerentur, elegerit: et nihilo minus merx * quoque,

quia emptio perfeéta fit. r
XL. Mancriauvs * libroTIT. Infitutionum. Sr pro
me quis foluerit creditori meo, licet ignorante me: adquiri-
tur mihi actio pigneraticia. Item fi quis foluerit legata, de-
bent difcedere legatarii de poffeffione: alioquin nafcitur ? he-
redi interdictum , vt eos deicere * poffit.
— XLI. PariNriaANvs ?libro T. de Adulteriis, REo
criminis poftulato, interim nihil prohibet reCte pecuniam a
debitoribus folui: alioquin plerique innocentium neceffario
fümptu egebunt. de : : |
XLIL Pavrvs libro III. de Adulteriis. SEp nec
illud prohibitum videtur, ne a reo creditori foluatur.
XLIIL VrPrAwvs ?libro IT. Regularum. Iw omni-
bus fpeciebus liberationum etiam *? acceffiones liberantur:
puta adpromiífores *', hypothecae, pignora: praeterquam
quod inter creditorem *? et adpromiffores *? confufione fa-
€ta reus non liberatur. .' |
XLIV. MancriaNvs **libro II. Regularum. Ixwnu-
merationibus aliquando euenit, vt una numeratione duae obli-
gationes tollantur vno momento. . Veluti fi quis pignus pro
debito vendiderit creditori: euenit enim, vt et *5 ex ven-
dito tollatur obligatio, et debiti *^. Item fi pupillo, qui

fine tutoris auctoritate mutuam pecuniam accepit, legatum

a creditore fuerit füb ea condicione, fi eam pecuniam nume-

rauerit, in duas caufas videri eum numeraffe:-et in debitum -

fuum, vtin Falcidiam heredi imputetur: et condicionis gra-
tia, vt legatum confequatur. ltem Íi vfusfructus pecuniae
mumeratae legatus fuerit, euenit, vt vna numeratione et **
liberetur heres ex teftamento, et ** obliget fibi legatarium.
Tantundem eft, et fi damnatus fuerit alicui vendere, vello-
care: nam vendendo, vellocando, etliberatur ex teftamento
heres, et obligat fibi legatarium.
XLV. VrPrAmwvs libro I. Refponforum Callippo re-
fpondit ^?». Ovanmvirs füipulanti vxori vir fpoponderit, di-
rempto matrimonio praedia, quae doti erant obligata , in fo-
lutum dare: tamen fatis effe, oiferri ^?9 dotis quantitatem.
$. 1. Idem Frontoni refpondit, perfeueranti tutori in tutelae

adminiftratione, licet capitis reo?* , potuiffe id quod pupillo

bona fide debetur, exfolui. u ;
XLVI. ManRciamwvs ?? libro III. Regularum. Sz1
quis aliam rem pro alia volenti foluerit, et euiCta fuerit res
?3: manet ?* priftina obligatio: ?? et fi pro parte fuerit eui-

canffa. GE B. I Rehd. cum tantum et illud. GÉB.-
opportuno. BR. "Taur. inoPortuuo. Kehd, vt ifti. GE B.
Rehd.et,abeft. GEB. — 4 Rehd.merces. GEB. — 5 Hal. et Vulg. MARCEL-
LVS.ERnz. Rehd. vt Flor. GE B. 6 Hal. mafcesur.. G E B. 7 Hal. deii-
cere. GE B. 8 Hal. MARTIANV'S. Vulg. IDEM. B&. Rehd. ut Vulg.
GEB. 9 Rehd. PAVLVS.GER. 10 Hal. et, loco: etiam. GEB, 11
Vide Averan. II. Interpr. Iur. 10. GEB.- I2 Hal. et Vulg. creditores. B R.
Rehd. vt Flor. G£ B. 13 Rehd. adpromifforem. G E B. I4 Vulg. MAR-
CELLVS.BR. 15 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. BR. Etiam in Rehd. GER.
I6 Van de Water mauult: et debitum, quem vid. II. Obf. 6. GEB. 17
Vulgo: et, abeft. BR. Vt et in Rehd. GE . 18 Vulg. inferit: vt. BR. Et-
iam Rehd. G E B. I9 Hal. hanc infcriptionem habet integram. n Rehd.
ifta verba: — Callippo refpondit abfunt, vt adeo omnino ad rubrum, quod, prae-
ter ICti nomen, in MSS. fere abeft, illa pertineant, fecus ac vifum recentio-
ribus editoribus. G E B. 20 Hal. et Vulg. offerre. BR. " Etiam Rehd. G ER.,
22 Vulg. MARCEL-

2, Hal. et Vulg. »ton
3 Ap. Hal. et in

21 Vulg. addit: pofiulato. BR. Etiam Rehd. Grs.

DIGESTORVM LIB. XLVI TIT. IIIL

7

repleatur.

.Rehd. GEs.

-

C&a, tamen pro folido obligatio durat: nam non accepiffet re
?^9 integra creditor, nifi pro folido eiusfieret, q$. r. Sedet
fi duos fundos, verbi gratia, pro debito dederit, euicto al-
tero fundo remanet integra obligatio: tunc ergo res pro re
foluta liberationem praeftat, cum pro folido facta eft fufci-
pientis, $. 2. Sed etfi quis per dolum pluris aeftimatum fun-
dum in folutum dederit, non liberatur ^* ; nifi id quod deeft,

XLVII. InEw libro IV. Regularum. Ix pupillo, cui
fine tutoris auctoritate folutum eft, fi quaeratur, quo tem-
porefit locupletior: tempus, quoagitur, infpicitur: et vt
?5 exceptio doli mali pofita ?? ei noceat, tempus, quo agi-
tüur, fpeCtatur. $. r. Plane, vt Scaeuola aiebat, etiamfi per--
ierit res ante litem conteítatam , interdum quafi locupletior fa-
&us ?? intellegitur: id eft, fi neceffariam fibi rem emit, quam
neceffario de fuo erat empturus: nam hoc ipfo quo ?* non
eft pauperior factus, locupletior eft, Sic et in filiofamilias
putabat Macedoniánum ceífare, fi in neceífarias caufas filius
mutuam pecuniam acceperit, et eam perdiderit.
. XLVIIL. MaARc&Errvs libro fingulari Refponforum.
TiTiA, cum propter dotem bona mariti poffideret, omnia
pro domina egit, reditus'exegit, et mouentia diftraxit: quaero,
an ea, quae ex re mariti percepit ?^*, in dotem ei reputari ?*
debeant? Marcellus refpondit, reputationem eius, quod pro-
poneretur, non iniquam videri: pro foluto enim magis haben-
dum eft ?*, quod ex ea ?? caufa mulier percepit ?*: fed fi
forte vfürarum quoque rationem arbiter dotis reciperandae ha-
bere debuerit, ita eft ?* computandum, vt ??, prout quidque
ad mulierem peruenit, non ?? ex (niuerfa fumma decedat:z
fed prius in eam quantitatem, quam vfurarum nomine mulie-
rem confequi oportebat ^? : quod non eft iniquum.
XLIX. Mancramwvs *! libro fingulari ad Hypothe-

cariam formulam. SorvTaAM pecuniam intellegimus vtique -

naturaliter, fi numerata fit creditori. Sed et fi iuíffu eius alii
foluitur, vel creditori eius, vel futuro debitori, vel etiam
^2 ei, cui donaturus erat: abfolui debet.
lutionem fi creditor habuerit, idem erit.. Tutori quoque fi
foluta fit pecunia, vel curatori, vel procuratort, vel cuilibet
fucceffori, vel feruo a&tori: proficiet ei *? folutio.
acceptum ^^ latum fit, quod ftipulationis nomine hypotheca

erat ^* obligata, vel/fine ftipulatione accepta fit *?: folu-

tionis quidem verbum non proficiet, fed fatisdationis fuf-
hat ** dpef RA M |
L. Pavrvslibro X. ad Sabinum. Sz, cum aurum
tibi promi(iffem ?^9, ignoranti, quafi aurum, aes foluerim:
non liberabor: fed nec repetam hoc quafi indebitum folutum,
quod ^*? íciens feci: petentem tamen te ?? aurum, exce-
ptione fümmouebo, fi non reddas aes, quod accepitti.
! LI. Ip&w libro IX. ad Edictum. DizsPENSATORIE,
qui ignorante debitore remotus eft ab actu, rectefoluitur: ex
voluntate enim domini ei foluitur, quam fi nefcit mutatam,
qui foluit, liberatur. |
LII.

LV'S. BR. 23 Ap. Hal. ves, abeft. GEB. — 24 Hal. et Vulg, vemanet.
BR. Rehd. vt Flor. GE R.
Rehd. GEB. 26 Gothofr. in nota: rem integram creditor. vulg. Etiam
2/7 Vulg. liberabitur. BR. Etiam Rchd. G E £. 28 Vulg.
aut fi exceptio. BR. Ita et Rehd. GEB. — 29 Hal et Vulg. oppofite. BR. Et-
iam Rehd. GE &. 30 Vulg. inferit: fi. BR. Rehd. fit. GEs. — 31 Hal.
et Vulg. 440d. BR. EtiamRehd. G E B. 32 Hal. perceperit. — 33 Rehd.
reputare. GEB. — 34 Hal.effe. G&B. — 35 Ap. Hal. ea, abeft. GEE. — 36
