Qayys^um ToUTo, BR. KRchd. addit: loco. GE B. 24 Hunclocum tuetur Van
26 Hal. et
Vulg. inferunt: praedia. Sed et Bafil. zZy éxaTégu3ev xex1uuévuv icw. BR. Et-
27 Hal. et Vulg. reliquerit, BR.. Et-
iam Rehd. GEB. 28 Vulg. currere. BR. Rehd. et alias currere. GER.
29 Hal et. GEEP. — 30 Hal.in márgine: alia;, fi definit. GR8. 31 Hal.
Mmmmnmm et

DT

.guior faCta, minus fit nauigabilis: vel fi dilatetur, aut 5? |

g9z DIGESTORVM LIB, XLIH. TIT. XIL XIIL

cumeat, fciendum eft, eius manere ??, cuius fuit ?? : fi quid |
34 jpgitur illic fatctum eft, non eft faftum in publico flumine:
nec pertinet ad hoc interdictum, fi quid in priuato factum
fit: ne quidemífi in priuatoflumine fiat: nam . quod fit in pri- -
uato flumine, perinde eft, atque fiin alio priuato loco fiat. .
G. ir. In flumine publico faétum accipere debemus, quid-
quid in aqua fiat 355: nam fiquid extra factum fit, non eft influ- -

mine 39 factum: et quod in ripa fiat ?*, non videtur in flu- |

mine ?5 factum. $. 12. Non autém ?? omne, quod in flu-
mine publico ripaue fit, coércet Praetor: fed fi quid fiat, quo
deterior ftatio et nauigatio fiat. Ergo. hoc interdictum ad
ea tantum flumina publica ^? pertinet, quae funt nauigabilia:
ad cetera non pertinet. Sed'Labeo fcribit, non efle iniquum,
etiam , fi quid in eo flumine, quod nauigabile nonu fit, fiat,
vt exarefcat, vel aquae curfus impediatur, vtile interdictum
competere, ne vis ei fiat, quo minus id opus, quod in alueo
fluminis ripaue ** ita faCctum.fit, vt iter, curfus ^2 fluminis,
deterior fit, fiat, tollere, demoliri,, purgare, reftituere viri
boni arbitratu poffit. $. r3. Stationem dicimus a ftatuendo
43: js igitur locus demonftratur , vbicumque.naues tuto ^^*

ftare poffunt. $. r4. Ait Praetor, rrERQVE NAviIGII ** |
DETERIVS FIAT: hoc pro nauigatione pofitum eft: immo-

nauigium folemus dicere etiam ipfam nauem. Iter ergo na-
uigio ** poteft et fic accipi, iter naui ^" deterius fiat. Na-
uigii appellatione etiam rates continentur: quia plerumque et
yatium vfüs neceffarius eft. Si pedeftre iter impediatur, non

ideo minus iter nauigio *? deterius fit. $. 15. Deterior fta- -

tio, itemque iter nauigio *?'fieri videtur, fivfus eius corrum-

patur, vel difficilior fiat, aut minor yel ?? rarior, aut a

in totum auferatur. Proinde, fiue deriuetur aqua, vt exi-

diffufa, breuem aquam faciat: vel ?? contra ?* fic.coangu-

tetur, et 55 rapidius flumen faciat: vel fi quid aliud fiat,-

quod nauigationem incommodet, difficiliorem 56 faciat, vel
prorfüs impediat: interdicto locus erit. $. 16. Labeo fcri-
bit, non effe 57 dandam exceptionem ei, qui interdicto con-
uenitur, AVT NISI RIPAE TVENDAE CAVSA FACTVM

siT: fed ita excipiendum ait,, EXTRA QVAM STI QVID

IYTA FACTVM SIT, VTI DE/?? LEGE FIERI. LICVIT.
$. 17. Si in mari aliquid fiat, Labeo ait *?, competere tale
interdictlum, NE Qv1D IN MARI, INVE LITORE, QVO
PORTVS, STATIO ??, ITERVE NAVIGIO ** DE'T E-
RIVS FIAT. $. I8. Sedetfi in flumine publico, non tamen

et Vulg. coopertum. BR. 22 I(ethp.ewnanei*e eins. GEB. .. 33 Hal, fue-
vit. Vulg. fuerat. BR. 44 Vulg. quod. BR. . 35 Hal factum eft. 36
Rehd. inferit: publico. GEE. Etiam Hal. 37 Hal. et Rehd. fit. GEB. — 58

ARehd. inferit: paublico. G E &. Quod et facit Hal. .. 39 Rehd. tamen, loco : auten,

GE B. 40 Ap. Hal.et Vulg. publica, abeft. n R. CEüam in Rehd. GER.
4V Rehd. inferit: eius. GE p. 42 Hal. et Vulg. curfusue. BR.. Rehd. vt

Flor GEB. — 43 Florentiae ab ordinaria manu fa&tum: flando.. Hal. tamen

vt Taur. Erat porro: flatuendosigitur, pro , flatneudo , feu flando. is igitur,
per apoftrophen. B &. Nofter de huius correctionis veritate ita fuit. per(uafus,
vt 7) flatueudo in exemplo Taurelliano typis déftinatoin: flamdo, conuerterit.
Habet et Rehd. fdazdo. G£B. — 44 Hal. et Vulg. tute. BR. Etiam Rehd.
GE B. 45 Erat Flor. NAVICV I. Superius erat : wanigio.... Sed.non viden-
tur ICti eadem verba tam accurate femper repetiiffe, Eft in hoc ipfo. $. rurfus :

manigio , quod tamen in: mauigu, corre&um. Rurfus in fine $. erat mauigi,

quod inz "auigzo, conuerfum eft, pR.. Ap. Hal. eít: iter wamigio, ct reliqua:
deteriu$ fiat , abfunt, Rehd.-zter mauigi? deterius fit fiat. GER. 46 Rehd.
zanuigii. G EB. 47 Vulg. mauis. BR. Etiam Rehd, GEmB. . 48 Vulg.
mauigii. BR. Etiam Rehd. GEs. . 49 Hal et Vulg. inferunt: deterius, haec
etiam habet: nauigii.BR. Rehd. habet vt Vulg. nifi quod et 23 item4ue , omit-
tat. GEB. 30 Hal. et Vulg. aut, loco: vel. BR. 51 Hal, vel. GEE.

.. 2, Gothofr. in nota: vt diffufa. Hal. In S. Cruc. I. eft: ant fi diffufa. Vt Hal.

ita et Vulg. 2 R. Habent: vt diffuf(a: Vat, I. V. VI. Pal. I. Chriftin. S. Cruc,
H.DBynkersh. Hitres vltimi loco: breuem , habent breniorem. Habet et Rehd.
«t diffufa. G E. 535 Hal.fiue. GEP. 54 Kehd.inferit: fi, et forte la-
et iu; SÍc. GER. . 45 Gothofr. in. nota: vt rapidius. Ha]j;. KRehd. vt Hal.

| ad aquam. -

nauigabili, fiat, idem putat. $. r9.. Deinde aitPraetor, Qvo p
IN FLVMINE PVBLICO RIPAVE EIVS FIAT, SIVE
QVID IN ID FLVMEN RIPAMVE EIVS 57 ywMISSVM
HABES 9?, Qvo STATIO ITERVÉ NAVIGIO DETE-
RIOR $^ SIT, FIAT, RESTITVAS, $. 20, Superius in-
terdi&tum prohibitorium eft, hoc reftitutorium, ad eandem
caufam pertinens, . $. 21, lubetur autem is , qui, factum vel
immiffüm habet, reftituere quod habet:. fi modo id, quod
habet, ftationem.vel nauigium Jdeterius faciat, $. 22. Haec
verba, FAcTV.M.-HABES $?,, V.ELIMMISSYM HARBES
55..oftendunt, non $* eum.teneri, qui fecit vel imtifitz
fed.qui faCtum ,. 59, immiffum habet. Denique Labeo fcribit,
fi au&tor. tuus :aquam. deriuauerit, .et *? hoc interdicto, fi
. AL . Powrowzvs libro XXXIV. ad Sabinum.. Qvo
minus.ex publico flumine ducatur.aqua, nihil impedit, nifi
Imperator, aut Senatusvetet: fimodo ea aqua in vfu. publico
non erit; fed fi aut nauigabile 7* eft, aut ex eo aliud .naui-
ga;bile fit?*?: non permittiturid facere. . p d h

J]IL Pavrvs libo XVlI. ad Sabinun?l.f' FLV MI,&A |

publica, quae ?? fluunt, ripaeque eorum publicae funt..; $. 1.
Ripa ea putatur effe, quae pleniffimum flumen continet. $..2.
Secundum ripas fluminum loca non omnia publica funt,, cum
ripae cedant, ex quo primum a plano ,vergere incipit vsque
sosd1V. ScAEv oLA libro; V. Refponforum. . OvAxs1-
TVM eft, an is, qui in vtraque ripa fluminis publici domus
** habeat, pontem priuati iuris "? facere poteft ** ? Refpon-

NE OVID IN FLVMINE PVBLICO * FIAT, QVO

, 'ALITER AQYA FELVAT, ATQVE ^, VTL BRIO* |
d 0s RESAESTATE FLVXIT.. |

J VxriANVS libro LXVIII. ad Edictum.

A.IT Práetor, IN FLVMINE PVBLICO INVE RIPA*
ÁÀà kivs FACERE, AVT IN ID,FLVMEN, RIPAMYE
EIVS IMMITTERE, QVO ALITER AQYA, FLYAT,
QVAM PRIORE AESTATE FLV XIT, VETO. , $. 1. Hoc
interdicto profpexit Praetor, ne deriuationibus minus con-
ceffis, flumina excrefcant ^, vel mutatus alueus vicinis iniu-

GER. . 56 Hal. iuconmodiorem difficilioremne, Rehd. iucommodam. diffici-
lioremue. GEE. — 57 Hal. inferit: dicendwm. GEB. — .58 In Rehd. de, ab-
eít. GE z. 59 Brenkmannus hoc: ait, in fuo. exemplo typis deftinato afte-
rifcis inclufit, vt additum ,, nec de neceffitate. GEB. — 60 In Rehd. flatio,
abeft. GE B. 61 Rehd. sauigií. GEB. . 62 Hal. inferit:. fa&um vel.
Rehd. facum, absque: vel| GEB.. . 653 Hal. babeas. 64 Hal. detevius,
Rehd. hic vt Flor. nauigio deterior. GEB.....:63 Ap. Hal. babes , abeft. GE B,
66 Hal. habeas. G E B. 67. Vulg. 202 folum emn, et mox: fed et emm qui.
BR. Et itaquoque Rehd. Grz. ^ Ó$8 Hal inferit: finc. Rehd, vel. G E B.
69 Hal.et Rehd. teneri te boc interdiclo. G E B. 7o Ap. Hal. t4, abeft.
GEB. . 71 Taur. uaB:gabile; et. mox iterum. GEB. . 72 Hal. fit. GEB.
75 Hal. inferit: femper. GEB. | . 74 Scriptum erat: f/uminis publico, domus
babeat, cadem , manus fecit: publico, et: domum. . Videtur correctio recens
efle, &i non recenti atramento eft obducta. . Inde Vulg. dommwm babet. E R.
Hal. vt Taur. Rehd. dowmum, babeat. GEB. .. 76 Noodt IV. Probab. 1.
mauult: primato iuré. i. e. priuata auctoritate. £R. ..' 76 Hal. poffit. GEE.

I Hal. inferitz Zuge vipa eius. Vulg, ripauc eius. B R. Rchd. omiffo:
publico, vt Vulg. GER. 2, Rehd. quanm., loco: atque. BR. 3 Ap.Hal.

wti, abeft. GEB. — 4 Rehd. vel in vipaueeius, Ícd ve pundtis deletac. GE B.

5 Gothofr. in nota: exarefcant. Hal. lta vt.Hal. etiam habet Valg. et.e

| duodecim fcriptis decem , quorum tamen tres, Vat. Il. Chriftin. et Barb. olim

habuere: excrefcant. — Et ita adhuc habent Var. VI. et Pal, lL. gn., Reliqui e
decem funt: Vat. L. III. V. Pal. I..S. Cruc. L. II. Treuif, , At Magl. et Byn-
kersh. vt Vat. VI, et Pal. 1. Rehd. ewarefeaut, vt Hal et plerique. GE 5,

ó

tl

Uis |
u

DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XIIL XIV.

riam aliquam adferat. $. 2. Pertinet autem ad flumina pu-
blica, fiue nauigabilia * funt, fiue non funt *. $. 3. Ait
Praetor, QvO ALITER AQVA FLVAT, QVAM PRIORE
AESTATE FLVXIT: non omnis ergo, qui immifit vel qui
fecit, tenetur: fed qui faciendo vel immittendo efficit aliter,
quam priore aeftate fluxit, aquam fluere. Quod autem ait,
ALITER FLVAT, DOn ad quantitatem aquae fluentis pexi-

net, fed ad modum, et ad rigorem curfus aquae referen- |

dum eft. Et generaliter dicendum eít, ita demum interdicto
Qquem teneri, fi mutetur aquae curfus per hoc, quod fatctum
eft, dum vel depreffior vel artior 9 fiat aqua, ac per hoc ra-
pidior fit? cum incommodo accolentium. . Et fi quod *? aliud
vitii accolae ex faCto eiüs, qui conuenitur, fentient **, in-

terdicto locus erit. $. 4: Siquis ex riuo teCto per apertum .

ducere velit , vel contra, qui ante aperto duxit, nunc operto

velit: interdicto teneri placuit, fi modo hoc fattum eius in- |.
commodum circa colentibus *^ adferat. . $. 5. Simili modo, -

et fi incile ducat, aut !? alio loco fiat **, aut fi alueum flu-

minis mutet: hoc interdicto tenebitur. $. 6. Sunt *5 qui

putent *?, excipiendum hoc interdicto **, Q vop Ervs
RIPAE MVNIENDAE CAVSA.NON FIET: fcilicet vt, fi

?uid fiat, quo aliter aqua fluat, fi tamen muniendae ripae cau-
à

fiaty interdicto locus non fit: fed nec hoc quibusdam pla-
cet, neque enim ripae cum incommodo accolentium munien-
dae funt: hoc tamen iure vtimur, vt Praetor ex caufa aefti-
met **, an hanc exceptionem dare debeat 7?: plerumque
enim vtilitas fuadet exceptionem iftam dari. $. 7. Sed etfi
alia ^? vtilitas vertatur eius, qui quid in flumine publico fe-
cit: pone enim grande damnum flumen ei dare folitum, prae-
dia eius depopulari: fi forte aggeres, vel quam aliam muni-
tionem adhibuit, vt agrum fuum tueretur, eaque res cur-

fum fluminis ad aliquid immutauit ^*, cur ei non confulatur

?22? plerosque ício prorfus flumina auertiffe,; alueosque mu-
taffe, dum praediis fuis confulunt: oportet enim in huiusmo-

di rebus ?* vtilitatem et tutelam facientis fpectari, fine iniu--
ria vtique accolarum. $. 8. Is autem hoc interdicto tenetur,

qui aliter fecit fluere ^*, quam priore aeftate fluxit: et id-
circo aiunt Praetorem priorem aeftatem comprehenditfe , quia

femper certior eft naturalis curfus fluminum aeftate potius ^5,-

quam hieme. . Nec ad inítantem aeftatem , fed ad priorem
interdictum ?? hoc refertur: quia illius aeftatis fluxus in-

dubitatior eft. |Aeftas ad aequinoCtium autumnale refertur.
Et fi forte aeftate interdicetur, proxima fuüperior aeftas erit

intuenda: fi vero hieme, tunc non proxima hieme ?* aeftas,
fed fuperior erit infpicienda ^?. $. 9. Hoc interdictum cui-
uis ex populo competit, fed non aduerfus omnes, verum ad-
uerfus eum, qui ?? deneget, vt aliter aqua flueret, cum ius

non haberet. $. ro. Hoc interdiCctum et in heredes compe- |

tit. $. 1r. Deinde ait Praetor, QvoD rN FLV MINE PV-

6 Taur. raDigabilia. GE B. *5 Ín Rehd. funt, abeft. GEgB. $8 Gothofr.
in nota: altior. Hal. Sed et reliqui habent: altor. Et ita Flor. factum. BR.
Et ita Rehd. GEB. .. 9 Hal. et Rehd. fit. GEB. — 10 Hal. et Vulg. quid.
BR. Etiam Rehd. GER. It Vulg. fentiant. GEB. I2, Vulg. circa ac-
colentes. BR. Kehd. accolentibus circa. Potuiffet a Taur. fcribi : «czrcAColen-
tibus. GE B. 13 Vulg. bis vel, loco: zut. B R. Etiam Rehd. GEBR. — 14
Gothofr, in nota: Al. faciat. Sed ita ipíe Taur. in margine, et ita etiam Rehd.
Hal. tamen exhibet: fiat. GEB. — 15 Vulg. inferit: autem. BR. — 16 Hal.
et Vulg. putant. BR. Etiam Rehd. GE R. 17 Hal. contra. boc interdictum
excipieudum. G EB. I$ Rehd. exzffimet. GEB.. I9 Rehd. debet. GE B.
20 Hal. et Vulg. al/qua. BR. Etiam Rehd. GE B. 21 Hal. et Vulg. zm-
mutauevit. BR. . 22, Rehd. confuleretur. GEB. — 23 Taur. reVus. GEB. — 24
Hal. et Rehd. addunt: aquam. GE B. 25 Ap. Hal. potius, abeít. GER.
26 In Rehd. zuterdichum, abeft. GER. 27 Kal byemi. Et forte Taur.
erat dare: byemE. Sane et Rehd. byemi. GER. 28 Rehd. zutuenda. GE B.
29 Gothofr. in nota: qui adegit. Vlgat..Hal. Immo Hal. et Vulg. habent:
qui id egit. B R. 30 Hal.et Vulg.quod. GEB. . 3* Vulg. inferit : publi-

Cum. B R. 32 Hal.fiwat. — 33 Ap. Hal. et Vulg. vt, abeft. p n. 34

g

893

BLICO RIPAVE EIVS FACTVM, SIVE QVID 9? zN
FLVMEN ?* RIPAMVE EIVS IMMISSVM HABES, SI
OB ID ALITER AQVA FLvIT j?^, ATQvE vg] 33
PRIORE AESTATE FLVXIT: RESTITVAS. $. I^.
Hoc interdi&tum reftitutorium proponitur: füuperius enim
pyohlþltqri.um eft, et pertinet ad ea, quae nondum faéta funt
Si quid igitur iam. factum eft, per hoc interdictum reftitue-
tur: fi quid ne 3* fiat, profpicitur, fuperiore interdi&o erit
vtendum: et fi quid, poft interdictum redditum fuerit fa&tum,
coércebitur. . .$.. 13. In hoc interdicto reftitutorio non eP,c
iniquum , vt Labeo ait, venire etiam ?5, quod dolo 39 fa.
Cum eft, quo minus haberes. d-

"i

VT IN FLVMINE PVBLICO NAVIGARE

LICEAT. |

»"Xzrp IAANVS libro LXVIII. ad Edictum.

PRAET—O-R alí, QVO MINVS ILLI IN FLVMINE DPV-
BLICO NAVEM, RATEM AGERE, QVOV E'MIst
PER * RIPAM ONERARE, EXONERARE LICEAT, VIM
FIERI VETO. lTEM VT PER LACVM, FOSSAM, STA-
GNVM PVBLICVM NAVIGARE LICEAT,INTERDICAM.
$. 1. Hoc interdicto profpicitur, ne quis ?. flumine publico
nauigare prohibeatur: ficuti enim ei, qui via publica vti pro-
hibeatur * , interdictum fupra propofitum * eft: ita hoc quo-
que proponendum Praetor putauit. $. 2. Si priuata funt
fuprafcripta, interdictum ceffat. $. 5. Lacus eft, quod 5
perpetuam habet aquam. $. 4. Stagnum eft, quod tempo-
ralem contineat ? aquam ibidem ftagnantem, quae quidem -
aqua plerumque hieme, cogitur. $. 5. Foffa eft * receptacu-
lum aquae, manu facta ?. $. 6. Poífunt autem etiam haec
effe publica. $. 7. Publicano ? plane, qui lacum vel ftagnum
*? conduxit, fi pifcari prohibeatur, vtile interdictum compe-
tere, Sabiaus confentit **: et ita Labeo; Ergoet fra muni-
cipibus conductum habeat *?, aequiffimum erit, ob vectiga-
lis fauorem interdicto eum tueri. $. 8. Si quis.velit interdi-
Cum tale mouere, vt locus *? deprimatur pecoris appellan-
di gratia, non debet audiri: et ita Mel» fcribit. . Idem *^ ait,
tale interdiCctum, competere, ne cui vis fiat, qüo minus pe-
:us Iasd Üumen publicum ripamue fluminis publici appelle-

L

Rehd. inferit: id. Gr s. — 55 Rehd. addit: boc, GEE. — 36 Vulg. inferit:
1Halo.BR. Etiam Rehd. GE B. " j
I Rehd. zm ripau. GEB. 2 Vulg. inferit: zz. BR. ' Etiam Rehd.
"GER. .3 Hal et Vulg. probibetur. BR. Rehd. vt Flor. GER. 4 Vulg.
pofitum. B R.. Etiam Rehd. GER. 5 Vulg. qui. BR. Etiam Rehd. perpe-
tuam qui babet. GE B. 6 Hal. et Vulg. continet. BR. Rehd. vt Flor. GE.
7 Ap. Hal. ef?, abeft. GEB. — 8 Gothofr. in nota: manufa&um. Hal. E:iam
"Vulg,BR. Rehd. vt Flor. GER. — 9 Hal. baec publica effe mon paublita. Plane.
-Vulg. baec effe publica et non publica. Plame. E R. Rehd. vt Vulg; GEB.— 10
Rehd. inferit: publicmm. GEB. | 11 Halconfenft.GEB. I2 Hal et Vulg
babet. B R. 13 Forte legendum: lacus. Sane in principio olim clare fuit';
per locum foffam , pro: -per lacum foffam. BR. |Probabili admodum coniectura,
fi emendationis facilitatem fpectes. — Attamen MSS. quoque in: /ocum, con-
fpirant: Vat. L. IL, vbi fuperfcriptum : fize vipa MI. V. VI. Barb. Chriftin. Pal.
II. S. Cruc. I. Bynkersh. vt et Rehd. — Et fane quid fit: Jacum deprimi, máxi-
me pecoris appellendi caufa, non fatis capio, adeoque facile in illa gloffula

Vat. II, acquiefco. GEB. — I14.Flor. fa&um: Ibidem. BR. 15 Hal. a4-
. pellatur. Vulg. appellat. 8R.. Rehd. appellatur. G E B.
Mmmmrmm 2 FUb 1

"

394 DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XV. XVL-

: TrEAsXV.s 0.
D E. .R I.P A.MVNIEN.BA
VLPIANVS blibrc.) LXVIII. ad Edictum.

PRAETOR àit; QVO MINVS ILLIIN FLVMINE PV-
BLICO RIPAVE EIVS OPVS FACERE, RIPAE * A-
GRIVE, QVI CIRCA RIPAM EST, TVENDI CAVSA,
LICEAT,DVM NE OB ID NAVIGATIO DETERIOR FI-
AT, SI TIBl DAMNI INFECTI IN ANNOS DECEM,
VIR!I BONI ARBITRATV, VEL CAVTVM VEL SA-
TISDATVM EST, AVT PER ILLVM NON STAT, QVO
MINVS VIRIBONI ARBITRATV^CAVEATVR VEL SA-
TISDETYR: VIM FIERI VETO. $. I. Ripas fluminum
publicorum reficere, munire, vtiliffiqum eft. Sicuti igitur.
de via' publica reficienda interdictum propofitum eft, ita et-
iàm de ripa fluminis munienda proponendum fuit. $.2. Me-.
rito adicit, DvM NE OB ID NAVIGATIO DETERIOR
r1AT: illa enim folarefictio * toleranda eft, quae nauigio ^
non eftimpedimento. $. 3. Is autem , qui ripam vult muni-

re, dedamno futuro debet vel cauere vel fatisdare fecundum .
-qualitatem perfonae. Et hoc interdiécto expreffum eft, vt da-
Wmni infecti in annos decem viri boni arbitratu vel caueatur,
-vel fatisdetur. $. 4. Dabitur autem fatis vicinis: fed et his
.5, qui trans'flumen poffidebunt. $. 5. Etenim curandum .
fuit, vt'eis ante opus fa&tuim caueretur. Nam poft opus fa-

&um, perfequendi hoc interdi&to nulla facultas füpereft, et-
iam fi quid damni poftea datum fuerit: fed lege Aquilia expe-

riendum eft. $. 6. 9 Illud notandum eft, quod ripae * la--

cus, foílae, ftagni muniendi * nihil Praetor hic ? cauit:

-fed idem erit obferuandum, quod in ripa fluminis munienda.

DE VI*, ET DE VI ARMATA-

VrPriANVvs librofexagenfimo * nono* ad Edi&um.

'ïPRAETORfaxt, YVNDE TV ILLVM VI DEIECISTI,

AVT FAMILÍA TVA DEIECIT: DE EO, QVAEQVE

/253L1LE TVNC IBI HABVIT, TANTVMMODO " INTRA

ANNVM, POST ANNVM * DE EO, QVOD AD EVM,
QVI VI DEIECIT, PERVENERIT, IVDICIVM DABO.
$. r. Hoc interdictum proponitur ei, qui vi deieCtus eft: et-
enim fuit aequiffimum, vi deieCto fübuenire ?, propter quod
ad reciperandam polfeffionem interdictum hoc proponitur.
$. 2. Ne quid autem per vim admittatur $, etiam legibus
Iuliis profpicitur publicorum et priuatorum, necnon et * Con-
fütutionibus Principum. $. 3. Hoc irggerdi&um non ad.

( Pt * Rehd.vipseue. GES. — 2 Taur. AR&ITRATV.GER. |.3 Go-
thofr. in nota: vefecfio, 1ta Hial. et Vulg. refecfio. BR. Etiam Rehd. G.
.4 Hal. et Vulg. nauigatiomi. BR. Etiam Rehd. GER. 5. Rehd. vel iis, loco:
fed et,bis. GER. 6 Hal. praefigit: Et. GEB. — 7 Hal. et. Vulg. habent,
commate inter: vipae, lacus, pofito. bR. — 8 Hal. et Vulg. inferunt: cauf-
fa. BR. 9 Ap. Hal. bic, abeft. GEE. , |

I Gothofr. in nota: V/ude vi. et ita legendum. — Sed Cuiacius dudum
obferuauit hoc interdidum 7nde vi. dici, etiam fimpliciter: zuterdiclum de vi.
pR. 2 Hal. de eo quodque ille. Vulg. de eoque quod 1lle. Sed Graeci vt Flor.
xu) ctQ) &àwrOU xal "reQl &y &xsv dxe?, B R. Rehd. vt Vulg. GEB. 3 In Rehd.
modo, abeft. GEB. . 4 Hal. et Vulg. inferunt: vero. BR. Etiam Rehd. GERn.
5 Hal. et Vulg. fubueniri. BR. Etiam Rehd. GE£s. — 6 Hal. am:ttatur. GE B.
7 In Rehd. et, abeft. GEB. — 8 Rehd. addit: tautum. GEB. Quod et fa--
cit Hal. . 9 Hal et Vulg. inferunt: de, pR. — 10 Vulg. qualiscunque. BR.
Etiam Rehd. fed fequenti: emim negle&to. GER. I1 Vulg. praefigit: de.
BR. I2 Rehd. buic interdicto locum fore appavet. GEP. I3 Taur. 7s70-
Viles. G € B. 14 Hal.et Rehd. poterít. GER. 15 Hal et Vulg. faunt.
BR. 16 Rehd. inferit ; vj. GE B. 17 Vulg. eargm etiam rerum momine. |

omnem vim pertinet, verum ad eos?, qui de poffeffione dei-
ciuntur. -Ad folam autem atrocem vim pertinet hoc interdi-
Cum, et ad eos tantum, qui de folo deiciuntur: vtputa de
fundo, fiue ? aedificio: ad alium autem non pertinet. Et fi
quis de area-deiectus fit, fine dubio interdicto locus . eft.
$. 4. Et generaliter ad omnes hoc pertinet interdiéctum, qui
de.re folo cohaerenti deiciuntur: qualisqualis *? enim fuerit
locüs, vnde quis vi deiectus eft, interdicto locus erit. $. 5.
Proinde et fi fuperficiaria infula fuerit, ** qua quis deiectus
eft, apparet interdicto: fore locum *?. $. 6. Illud vtique in
dubivm non venit, interdictum hoc ad res mobiles *? non
pertinere, Nam ex caufa furti, vel vi bonorum raptorum a&io
competit: poteft *^ et ad exhibendum agi. Plane fi quae res
fint *5 in fundo, velin aedibus, vnde **5 quis deiectus eft :
etiam earum *7 nomine interdictum competere, non eft am-
bigendum. $. 7. Si quis de naue vi deiectus eft, hoc ** in-
terdicto locus non eft: argumento eius, qui de vehiculo de-
tractus *? eít, quem nemo dixit interdicto hoc vti pofle. $. 8.
Plane fi quis de ligneis aedibus deiectus fuerit, nemo ambi-
git, interdicto locum fore: quia qualequale ?? fit, quod folo
cohaáereat, inde, qui ?* vi deiectus eft, habet ?? interdictum.

$.. 9. Deiicitur ?? is, qui poffidet, fiue ciuiliter fiue natura-

liter poffideat: nam et naturalis poffeffio ^* ad hoc.interdi-
&um pertinet. $.-10. Denique et fi maritus vxori donauit,
eaque deiecta fit: poterit interdicto vti: non tamen, fi.colo-

nus ?*. $. rr. Ait Praetor, DEIECISTI, AVT FAMILIA
.26 pgrEciT: merito familiae mentio habita ^*: nam cuüm

pErECiSTI verbum referttir ?5 ad perfonam eius, qui de-
iecit, nec pertineat ad eum , cuius familia deiecit, nec enim
ego videor deieciffe, fi familia mea deiecérit, ^? confequens
fuit addere, Av T FAMILIA TVA DEIECIT. $. 12. De-
ieciffe autem etiam is videtur, qui mandauit vel iuffit, vtali-

quis deiiceretur ??:: parui enim referre vifum eft, fuis ma- .
|mnibus quis deiciat, an vero per alium. Quare et ?* fi fa.
| milia mea ex voluntate mea deiecerit, ego videor deieciífe,
$. 13. Quotiens vérus procurator deiecerit ??, cum vtrolibet

eorum, id eft, fiue ?^ domino fiue procuratore, agi potfe,
Sabinus ait, et alterius nomine alteri ?* eximi: fic tamen,
fi ab altero eorum litis aeftimatio fuerit praeftita, non enim
excufatus eft, qui iuffu alicuius deiecit: non magis, quam fi
iuffu alicuius occidit, Cum autem falfüs eft procurator, cum
ipfo tantum procuratore interdici debere, Sabini fententia
vera eft. $. I4. Sed et fi, quod alius ?? deiecit, ratum ha-

buero: fünt, qui putent ?* fecundum Sabinum et Caffium,

qui ratibabitionem mandato comparant, me videri deiecille,
interdi&toque ifto teneri: et hoc verum ?* eft: reCtius enim
dicitur,in maleficio ratihabitionem mandato comparari. $. 15.
Quod igitur ?* additur, Av T FAMILIA TVA ?? pk1i&E-
[ o d ! CIT,

BR. Etam Rehd. GEz. — 18 Gothofr, in nota: Aj. huic, Ita Hal. et Vulg.

L3

BR EtRehd. GEB. — 19 Vulg. deie&us. Sed diferte Bafil. à. £mà aaofou

dw849e)g, * &m üxhpAvoc ÉAxUCOei. B R. Etiam Rehd. detractus. G E B. 20
Rehd. 44a quale quidue fit. G E. 21 Rehd. vnde quis. vi. GEB. — 22
Hal. vnde, quis deiectus eft vi , babet locum interditbum. GEB. — 23 Hor. eft:
Deiecitur , vt etiam habet 'Taur. absque maioris literae indicio, G E R, 24
Vulg. inferit: et pro fuo. BR. Etiam Rehd. GER. 25 Klal. addit: fit.

.266: Hal. et Vulg. inferunt: tua. BR. Etiam Rehd. GE2. — 277 Rehd. addit:
efl. GEB. 28 Hal. referatur. —— 29 Kehd. praefigit: ideo. G E B. 30

Flor. eft: deiecevetur, vt fupra. BR. — In Kehd. hic eft: deiceretur. et fupra :
déicitur, wt et alias. GE B. 31 Ap. Hal. et Vulg. et, abeít. GEE. 32
Hal. deiecit. GEs. . 33 Vulg. repetit: cum , ante: domino, et ante: pro-
curatore. 3 R. 34 Gothofr. in nota: Al. alterum. Ita ipfe Taur. in mar-
gine, et habet Hal. et funt pro corre&tione Bafil. £Aeu3ago? vóv &AAov, RBR. Et
ita etiam Rehd. G. 35 Vulg. Sed et fi cum quis alium deiecit. Hal. fed

et fi quod alium. deiecit. Bafil. ii 38 AAAov s£«35eavros iyà Oox]v Wyhconew.
BR, Rehd. Sed et.fi cum quis alius deiecit. GE B. . 36 Hal. et Vulg. putant.

BR. Etiam Rehd. Gx». — 27 Vulg. veriuj. GEB. — 38 Mlalerge | 39 Vulg.
| W ne. inÍe-

(1T
fj
p
Qu
g

jf
quod
repü!
(icio
tinet
tine
veti
fit,
et el
(end
pilia
(clie
|ua
k
":
iU
pun
fefto
coloh
CU
(eie
Q
gi&
null
debà
Gite
ln
,
tol
Ü
a
(
ET
&

i.
X foo
lum
D tàe
1Letdle
Iul
(olo«
IL1À
Cüm
d
enm
Queni
. De
iil
fl«
ii
i,
oet
pofe,
iIDé]
enim
um
um
antig
lie
jun,
ö"»:tü.e,
Ti
Ms
i
n

[ Vü.'g.
zil

deici. GE B.

DIGESTORVM LIB. XLHLD mnmT xqyf 895

crT, merito fcriptum eft in eum ^? cafüm, in quem fami-
lia mea vi deiecit. Ceterum fi iuffit, ipfe ** deiecit, nec gra-
uari debet dominus, qui non iuffit, fi *^ feruorum fuorum fa-
&um praeftaret ^?, et ** fi non iuffu eius deiecerunt: nam
non grauabitur *? hoc nomine: quippe cum aut peruenit 49
ad eum aliquid, et reftitueret ^*, aut non peruenit *?, et
ipfos feruos maleficii caufa noxae dedendo, indemnis erit:

quod *? enim noxae dedere compellitur, in damno ?? debet

reputare ?*, cum feruus hoc poffit 5^? domini deteriorem con-
dicionem facere. $. 16. Familiae autem appellatio feruos con-
tinet. $. 17. Sed quaeritur, quem numerum feruorum con-
tineat: vtrum plurium, an vero et dugym ?? vel trium? Sed

verius eft, in hoc interdicto, etiam fi vnus feruus vi deiece- |

rit, familiam videri deieciffe, $. 18. Familiae appellatione

et eos, quos loco feruorum habemus, contineri oportere di- :

cendum eft. $. 19. Si quis tamen neget, fe feruum vel fa-
miliam defendere: cogendus eft pati hoc interdictum , ad hoc
fcilicet, vt quod ad eum peruenit 5*, reftituat. $. 20. Si fi-
liusfamilias vel mercenarius ?? vi deiecerit, vtile interdi-
€&um- competit. $. 21. Si aduerfus eum, qui in libertatem
ex feruitute, vel contra petitur, poft inchoatum liberale 5*
iudicium vtar ?* interdiécto, et liber ?* iudicatus fuerit, et ap-
paruerit ignorante eo, aferuis eius ?? vime deiectum, in pol-
feffionem reftituar. $. 22. Quod feruus, vel procurator, vel
colonus tenent, dominus videtur pofüdere: et ideo his de-
ieCtis ipfe deici de pofleffione videtur, etiam [fi ignoret eos
deieCtos, perf quos poffidebat. Et íi quis igitur alius, per
quem poffidebam 9?, deieCtus fuerit: mihi competere inter-

dictum, nemini dubium eft. $. 23. Interdictum autem hoc .

nulli competit, nifi ei, qui tunc, cum deiiceretur ?*, poffi-
debat: nec alius deiici?? vifus eft, quam qui poffidet. $. 24.

.Siue autem corpore fiue animo poffidens quis deiectus eft , pa-

lam eft, eum vi deiectum videri. . Idcircoque fi quis de agro
fuo, vel de domo proceffiffet nemine fuorum ?? relicto, mox
reuertens, prohibitus fit ingredi vel ^* ipfum praedium, vel

fi quis eum in medio itinere detinuerit, et ipfe poffederit, vi

deiectus videatur ?? : ademifti enim ei 9? potleffionem , quam
animo retinebat, etfi non corpore. $. 25. Quod vulgo **
dicitur, aeftiuorum hibernorumque faltuum nos pofíeffiones
animo retinere : id exempli caufa didici Proculum dicere : nam
ex omnibus praediis, ex quibus non hac mente recedemus ??,

ferit: v BR. Etiam Rehd. GER. 4O Hal. inferit; fcilicét, nempe com-
mate poít: €ff, pofito. GEB... . 41 Vulg. inferit: vi. BR. Rehd. vi deiecit
ipfe. GEB. 42 Ap. Hal. fi, abeít. Vulg. fed , loco: fi. BR, Rehd. vt
Vulg. GEE. — 45 Hal. et Vulg. praeflare. & . Etiam Rehd. GEB. — 44 Ap.
Hal. et, abeft. GE E. 45 Yaur. graBabitor. GEB. Vulg. addit: dominus.
BR. Vtet Rehd. GE z. 46 Hal. peruenerit. GEB. 47 Mlal.et Vulg.

veflituet. BR. Kehd. veflituerit. GEB. —— 48 Hal. et Rehd. peruenerit. GEB. -

49 Kelid. 4ui, loco: 4uod. GE B. . $0 Kal inferit: mom, et ita' ipfe^cen-
íco. BR. Habet et Rehd. negationem. GE B. 51 Hal computari. GEB.
52, Hal. ferui in boc poffint.. Rehd. feruus zn boc poffit. GE&. 53 Hal. et
Rehd. a& vero duorum, omiffo: et. GEB. 54 Hal et Vulg. peruenerit.
BR. Etiam Rehd. GER. 55 Flor. eft mercenuarius. Et ita etiam Rehd.
GE B. 56 Taur. liVerale. GER. 57 Hal. vtatur. GEB. 58 Taur.
liVer. GEE. 59 Hal.fuis,GEB. ^ 60 Hal peffidebat. GEB. — 61 Flor.
eft: deieceretur. 1n Rehd. deiceretur. GEB. 62, Flor. eft: deieci. In Rehd.
63 Hal,et Vulg. feruorzm , locot fuorum. BR. Etiam Rehd.
GEB. . 64 Hal. ad, Vulg. in, loco: vel. Ego transpono: vel ingredi.
$R. Rehd. vt Vulg. fere: probibitus fit in ipfum ingredi praedium. GE B. . 65
Hal. et Vulg. videtzr. Ex Flor. a eft expuncta. & R. Etiam Rehd. videtur. GEF.
66 Rehd. inferit: v;. GEB. 67 Taur. z Olgo. B R. 68 Hal. et Vulg.
vecedimns , etita malo. BR. — Et ita quoque Rehd. GzB. — 69 Taur.omISSe.
Dubius haereo, num Taur. per errorem ita fcripferit loco: omlISse, quod eft;
omififfe, an idem indicare voluerit, librarium legiffe: omiffffe, qualis gemina-
tio primae 5 alias etiam occurrit, et id per: ow:;ISSe, expreífife. Ceterum
Rehd. habet: amittere. G EB. 40 Hal et Vulg. velimus. BR. Et ita quo-
que Rehd. GE. 7X Vulg. inferit: vi. BR. Etiam Rehd. et poffet quo-
que Flor. haec vox latere in; Flderi. GEB. 72 Flor. eft: deiecitur. ln

Rehd. vt Vulg, GEE.

|/ Hal. GEB,

vt omififfe 9? poffeffionem vellémus 7?, idem eft. $. 26.
Eum, qui neque animo neque corpore poffidebat, ingredi au-
tem et incipere poflidere prohibeatur, non videri ** deiectum,
verius eft: deiicitur *^ enim, qui amittit poffeffionem, non
qui non accipitur *?, $. 27. Vim *vi* repellere licere, Caf-
fius fcribit: idque ius natura comparatur. JApparet autem,
inquit, ex eo, arma armis repellerelicere. $. 28. Vi poffi-
dere eum definiendum eft, qui expulfo vetere poffe(fore, ad-
quifitam per vira *^ poffeffionem optinet *5: aut qui in hoc
ipfum aptatus et praeparatus venit, vt contra bonos mores,
auxilio, ne ** prohiberi poffit ingrediens in poffeffionem , fa-
cit **, Sed qui per vim poffeffionem fuam retinuerit ?35,
Labeo ait, non *? vi poffidere. $. 29. Idem Labeo ait, eum;,
qui metu turbae perterritus fugerit, ?? videri deieCctum. Sed
Pomponius ait, vim fine corporali vi ** locum non habere,
Ego ??, etíam eum, qui fugatus eft fuperuenientibus quibus-
dam, fi illi vi occupauerunt ?? poffeffionem, videri vi deie-
Ctum. $. 30. Qui ?* a me vi poffidebat, fiab alio *5 deicia-
tur, habet ?9 interdictum. $. 3r. Qui ?* vi deiectus eft,
quidquid damni fenferit ob hoc, quod 95 deiectus eft, reci-
perare debet: priftina enim caufa reftitui 9? debet, quam ha-
biturus erat, fi non fui(fet ?? deieCtus. $. 32. Si fundus,
a quo vi expulfus fim ?* , mihi re(titutus effet, ceterae vero
res, quae vi ablatae fünt, non reftituantur ??: hic dicendum
eft, interdictum nihilo minus tenere: quia verum eft, ?3 vi
efie deiectum. Plane, fi quis velit de poffeffione quidem rei
foli per hoc interdictum experiri ?*^, de rebus vero mobili-
bus ?? ad exhibendum actione, poteft hoc ?* fuo arbitrio ha-
bere: et ita lulianus fcribit. Idem íÍcribit ?* , et fi quis vi
bonorum raptorum de huiusmodi rebus velit experiri. $. 33.
Quod autem ait Praetor, QvAEgQVE IBI HABVIT, fic ac--
cipimus, vt omnes res contineantur, non folum quae pro-
priae ipfius ?9 fuerunt, verum etiam ?? fi quae apüd eum de-
pofitae *9?, vel ei commodatae, vel pigneratae, quarumque
* vfum, vel vfumfructum, vel cuftodiam habuit, vel fi quae -
ei collocatae ^ funt: cum enim dicat Praetor, HABvIT,
omnia haec habendi verbo continentur. $. 34. Rectiffime autem
Praetor addidit, TvNc 181 HABVIT: TVNC, fic accipi-
mus, cum deiceretur. Et ideo, et * fi quid poftea defiit illic
effe, dicendum erit, in interdictum venire. $Sic fit, vt et-
iam, i homines, vel pecora demortua fint poft deiectionem ,
: inter-

Rehd. deicitur. GE E. 74 YIn Paud. Flor. literae vltimae sur funt expunctae.
Inde Hal. et Vulg. accipit. Et e duodecim MSS. pro: accipit, tantum duo
habent: accepit, Vat. Vl. ct Pal. E. praeterea obferugui in Vat. IiI. fupra: «om
accipit, Ícriptum effe: accipere impeditur. B R. — Reliqua nouem funt: Vat. T.
vbi tamen pofterior negatio abeft, IT. II. V. Chriftin. Pal. It. 5..Cruc. I. 1T. Magl.
quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. GE B. — 74 Vulg. inferit: vermm , quod
forte ex antecedentibus : per vim , enatum eft, ob magnam P et & affmxtatem.
75 Kal. teuet. GEB. 76 Hal. ue auxilie. male.
B R. 77 Hal. faciat. Vulg. viu: faciat. B R. Rehd. vcim adt. GEB.. — 78
Hal. et Vulg. vetztiuit. BR. Etniam Rehd. GEzB. —479 Vulg.inferit: videvi. B R.
80 Hal. et Vulg. praefigunt: vi, quod malim. Profe&o palam Bafil. g2 in-
É£üauTss. BR.. Rehd. videri vi deicélum. Vide quae fupraad $. 28. notaui. GEB.
$1 Vulg. fize corpore aliquo locum. BR. Et ita quoque Rehd. GEB. 82 Vulg.
Ergo, loco: Ego.BR. Et ita quoque Rehd. GE B. 83 Hal.. occupauerint.
84 Hal. inferit: etiam. GX B. 85 Hal. et Vulg. inferunt: vi, cít etiam ia Bafil.
Bía infEAX4S5. B R. 86 Rehd. inferit: boc. GEB, $7 Vulg. inferit: aa-
tem.BR. Euam Rehd. GER. $8 Vulg.inferit: vi. BR. 89 Vulg. in-
ferit: ej; BR, Etiam Rehd. GE B. — 9o Vulg. inferit: vi. BR. 91 Hal.
et Vulg. fim. BR.. Rehd. vi fum expulfus. GEB. — 92, Hal. reflitwereutur. GE B.
93 Hal. et Vulg. pracfigunt: me. RR. Etiam Rehd. GER. 94 Taur. ex-
peRI. GER. 95. Taur. moVlibus. GEB. 6 Hal. et Vulg. inferunt: zn.
BR. Etiam Rehd. GEr. 97 in Rehd. Idem fcribit, abíunt. GER. 98
Vulg. illi«ws. 8 R. Etiam Rehd. GEE. — 99 Hal. ct Vulg. verum et. BR. . 100
