Íi vxorem in domü reliquerit maritus, cum ipfi marito vfus do-
mus legatus fit. | |
, AGER, cuius vfusfructus nofter fit, flumine vel mari inun-
P& ledstus fuerit; fä:rhittitur vfusfructus: cum etiam ipfa proprietas
4j €o cafü amittg£ur : ac ne pifcando quidem retinere poterimus
. vfümfructum. Sed quemadmodum, fi eodem irpetu yifcet-
6 ferip 95 aqua, quo venit, reititüitur proprietas, ita et vfum-
fructum reftituendum, dicendum eft. Bs
XXIV. IAgf/o LENVY S Mibro HE ex-Pofteriorum-Labeo-
nis ?. CvMw vsvMFRVCTVM horti habereän. H.ugnenkor—
tum occupauit, i

L.

deinde ab eo receffit: ius quodtiétvfusfructus
. i f E . ^ d "o 97 - - u
reftitutum effe, Labeoni videtur: quiàj?* id folum perpetuo
eiusdem iuris manfiffet. ?5 Tta3d verum puto, fi flumen in-
undatione þ(ortum occupauit: nam, fi, alueo mutato, inde ma-
nare coeperit, amitti vfümfructum exiftimo, cumis locus l-
^* yeipublicusJeffe coeperit: neque, ^* in priftinum ftatum re-
$. r. Idem iuris;gginere et actu * cuftodien-

9X
»

7:* dum elfe, ait Labeo: de quibus rebus ego idem quod in vfu-
fructu fentio. $a. Labeoaf: nec fi fumma terra fublata ex
^ fundo meo, et alia regef(ta effet, idcirco jmbum folum efte de-

.üylit: non magis, quam ftercorato agro. **
XXV. Pow»Ponrv s llibro-XE-ex-Varis-leetionibus.
PrLAcET vel certie partis, vel proindiuifo, vfumfructam non
vtendo amitti.- firtmeo 2 x
XXVI. Pavrvsllibro-L-ad Neratium- |Sr AGER
ab hoftibus occupatus,),jceruusue, captus/liberatus fuerit, iure
poftlimini reftituetur ? víusfructus. atf esaaf
LU et.

culam fit. GER. 87 Hal. lib. V. GER.
omittit, notat tamen in margine: a4as, ex . eo vtrobique. G EB.
IV. GEB. . 9go Hal. iu ea ducatur. Vulg. im eam inducatur. BR. — 91 Ap.
Hal. fit et abfunt. GER. 92 Vulg. vetiuet mibilominus vfum. BR. 93
Hal. domo. Vulg. domi. Sed et mox omnes zu domo. BR. 94. Hal. dum,
loco eaque, et in margine: alias, eco quod. GEB. 95 Vulg. vecefferit. BR.
96 Hal. IABOLENV'S lib. III. ex poflerioribus Labeonis. G E B. 97 Hal.
quoniam. GE . 98 Hal. praefigit Sed, quod ob praecedens, fet, excidiffe
potuit. BR. — 99 Hal. zec. GEB. — too Vulg. Hal. omnes: poffit. 1n Otob.
etiam poffe, conuerfum in poffit. B R. I Hal. zuvis im itinere etiam acbuque.
Praepofitionem etiam habent Otob. S. Cruc. Treuif.|et praeterea Barb. idem u-
T$ efl in itinere. GEB. — 2, Hal.et Vulg. adduntf azt. BR. 3 Hal refh-

L

88 Hal. hic et paulo, poft ex,
89 Hal. lb.

TIESIO:V. 145

.W
: XXVILI. InzwdibroLManualhium |Sr sknvvs. in
quo vfusfructus alienus eft, noxfe dedátur a domino propric-
tatis vfüfructuario, liberabitur, confuía * feruitute proprie-
tatis comparatione. M d 20 Lb $06 F£3 n
XXVIH. IpEMIlibroiXIIL * ad Plautium, Srivsvs4 / ,
FRVCTVS ? alternis annis legetur, non 1pö'ffe, non vtendo ", | A 9 x
eum ámitti: quia plura funt legata. £« | FE
XXIX. VrPrAwNvslibroIXVIL * ad-Sabinum. Pomw-VM .
PoNivs quferit: fi fundum a me proprietarius conduxerit, ——
eumque fundum vendiderit Seio, non deducto vfufructu, an
vfumfructum per emptorem retineam? Et ait, licet proprie-
tarius mihi penfionem foluerit, tamen . vfumfructum. araittif:
quia non meo nomine, fed fuo, fruitus eft emptor. "Teneri

CL

plae müihi ex locato proprietarium, quanti mea interfuit, id : æä»e;
fa&um non effe: quamquam, fi a me conductum vfumfru- "u sé"eu, ^
ctum Jq uis/ alii ? locauerit *?, retinetur vfusfructus: :fed,lii Qutesr li, ) A.
proprietarius eum locaífet füo nominé€Mfruitur colonus. $. f. Qs cn r trota u

Sed, fi, emptum a me Vf-äimfru&um
fett,SAä;IäïïïüïittGI'ey/l Vfu.mfrtf&u m/? qu;
anzitt"i: quoniam et hic, non yt a me.empto, fruitur fuhidi ? s AT
enbptor. $.-24/ldem JPempenius-quaerit; fi legatum Jmi- ZZ.L(QJ'UM
hi vfümfructum rogatus '? (yfn tibi reftituere, an per 53 — —«
te frui videar, nec amittetur vfusfruCtus? Et ait, dubitare fe — $,.
de hac qu&eftione. Sed eft verius, quod Marcellus notat, nic — .
hil hanc rem fideicommiffario. nocere: [füo enim nomine vti-
lem aCtionem eum habiturum,] [ufeem encm acctrtor hn uo Rov ) 00 ,
Ls XXX. GGar v sülibro VET addodi ieiale- Qa- fgermo Lb
Rg,äet coæqæ mortllïpfggrjþ in uia äör— L,..LJf?ï.
tuo e '/[g/'f'usäru&us extingUitür. j« - x e— J5.
. AXXI. PouxpronrvsllbroIV.7^* ad QuintumMucium.
Cvw anEGISs vfusfruttus legatus eft, et vsque eo numerus -
peruenit gregis, vt grex non intellegatur, perit vfusfructus. -

CEERTLCMeT . 6 -
/gZDE VSVEFRVCTV EARVM RERVM, QVAE
VSV CONSVMVNTVR,|VEL-MINV VN T V /
VrPrANvsMibroiXVHE-ad-Sabinmum, — | " XIII.,

SENATVS cenfuit, vt omnium rerum, quas in cuiusque
.9 patrimonio éffe conftaret, vfusfructus legari poífit: quo
L 2-' 23 . ,v. ] I &«
Senatuseonfalto induCtum videtur, vt * earvm rerum, qu;(e
vfu tolluntur, vel minuuntur, poffit vfusfructus legari.
^ 1L Garvs fibre-VH.-ad-ÉEdictum prouineiale. SEp
de pecunia reCte caueri oportet his, |a |quibus eius pecuniae LA
vfüsfructus legatus erit.

roprietarius vendidif- 4 /Af e
erendum eft. [Etf puto ïüc;egwggä :

2Ldyi & Aevw. P£e) AO?rVC

CL 2 '?,::-*..

$. r. Quo,Senatüseonfultg non id
effectum eft, vt ,pecuniae vfusfructus proprie.? eflet: nec
enim naáturalis ratio auCtoritate Senatus icdmmutari ?. potuit :
fed, remedïoiintr'ödu&"tohfgepit quafi vfusfructus haberi.
. Ill. VrerAwvsllibroEXVILE-ad-Sabinum. .PosT4Z,,.
(quod- omnium rerum vfusfructus legari poterit. An et nomi-.
num? Nerua negauit: fed eft verius, quod Caffius et Procu-
lus exiftimant, poffe legari. Idemwamen jNerua, ipfi quoque
debitori poffe vfumfructum legari fcribit, Lä/remittendas er ?
vfuras. | 4
IV

4 Florentiae etiamnunc clare eft concufa. — Sed omnes vt Taur.
confufa. B R. Etiam MSS. Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Dynkersh. vt et KHial.
GEB. 5 Hal. ljb. XV. GEE. 6 Hal. fructus. GEB. 7 Mal. inferit
conflat. G EB. 8 Hal. lb. XVIII. GEB. 9 Hal 4wis alicuj, Vulg.
cuiuis alii. BR, IO Baül. uerzuscS605, tvam$zi. e. fublocauerit. BR.- II
Hal. praefigit a. GEB. — 12 Dafil. xeaev3a, in[fus fuerim, puta fideicommif-
Ío. BR. I5 Hal. pro. GEB. I4 Hal. l;b. III. GER.

tuitur. GEÉ.

"-

1 Hal. inferit et. GER. — 2 Hal. et Vulg. proprius. BR.. . 3 Hal. .
fenatusconfulti mutayi. G E R. 4 Hal.et Vulg habent pofiquam. BR. Prae-
euntibus MSS. BarbTS.- Cruc. Treuif. Bynkersh. GERB. 5 Gothofr. in nora
eius, Nempe ita Taur. habet in margine, et eft fubantique mutatuxg. ä Pi,
ai,

L|

146 | JBIGESTORVM .LIBj:VILS TIT, V.. VI.

mme |
IV. PAvivsilibro L ad Neratium, — EnGo]cautio
p J feerteheachetiam 9 ab.hoc jexigenda, erit. | | A^
rv V.VrPiANvs[(lbro XVIIL|ad Sabinum. Hoc Sx-
NATVSCONSVLTYM hon folum ad eum pertinet, qui pe-
uniae vfümfructum, vel ceterarum rerum, quas habuit, lega-
M/ * äüit, verum et * fi fuerift alienfe. $. 1. Si pecunise fit vfus-

(l.

7-6 . /Ly*. & . nec cautio interueniat, videndum, finito vfufructu, an pecu-
Lfeef: /L, |, nia, qu&e data fit, vel ceteráe res, qudye in abfümptione funt,

Ü * * "9 a ' 4 ^ M a s
P foioy c-frab. CODgici qäiünt? Sed ?, fi quidem, adhuc con ïanæ vfufructu,
| | cautiondmyquis velit condi i poteft, omiffaty cautionem][

E poffe condici incerti condictione : fedjfi P finito vfufructu,ipfam
t.JJ4. o quantitatem Sabinus putat pofle con Ici: quam fententiam et
Y 7 Celfus libro octdtó decimoj Digeftorum probat *?. Qude **
|L. P 2cel . amihi non inarguta videtur. $. 2. Qude in vfufructu pecuniae
: .ci-mn*gus,. vel ceterarüm rerum, quae funt in. j.gbufu.,? gaglem (;:;'g
jn v(u dicenda fünt: nam idem continere vaumSlpecüïuae,) (et)
o ^* vfumfructum, et *^ Tulianus fcribit, et Pomponius gbroggggg;
[X mv uo) 15 de ftpulationibus/ — reevepe l XH v9: VH
G o ) , )( ML-EvecÉENCVsqdubroXXXV: : S1 TIBI
GA^. decem milia ** legata fuerint, mihi,eorundem. decem militim
bexa t a. viüsftuctus, fïäät quidem tua tota decem milia: fed mihi jquin-

2 CHb OU | : w .
«t que numerari debebunt, ita,vt tibi caueam,| tempore mortis

d.
e, D

Lj/,,vwmagyfw dus tibi legatus fuiffet, gt mihi eiusdem fundi mfusä;uctu,sïþä;-
OM beres tu quidem totius fundi proprietatem, fed partg?m TE EüTR
O duey 5,53* . vfüfructu, partém fine vfufructu: et non heredi, fed tibi ca-
r J&*/Mt ' uerem boni viri arbitratu.(/A$. 1.) Sed ^" fi duobus eorundem
' decem milium vfusfructus legatus fuerit, quina milia accipi-
Cm*' ent, et inuicem &E 13 heredi fatisdabunt. pO u
: VIL Garvs Mlibro VIl-ad Edictumprouinciale. Sr ,Lff

ld £ vixr olei, frumenti vfusfructus legatus, erit, proprietas ad

As legatarium agäisferri debét: et ab eo c:auïiq defideranda eft:
É Lon Lude, Wwt, quandogue ??.is mortuus aut capite mutus ^* h&5|
nE eiusdem qualitatis|rey reftituatur: aut, geftimatis rebus, cer-

L.eXÉ —; tae pecuniae nomine cauendum eft ??: quod et commodius
| eft. Idem fcilicet de ceteris [quoque/ rebus/ quae vfu/conti-
EU. dopeniedisns hiéfitug ^?, intellégémus ?*, "JgF J 7 ixvts fW
| ^ VH ParriNiANVS|llbrodXVIL- —— deftionum.
T 2riBvs heredibus inftitutis, vfümfructum quindecim mili-
i& (iduobus um ?5 Titio legaui7 et duos ex heredibus iuffit pro legata-
7 rio fatisdare: placebat, vtile effe cautionis quoque legatum:
.mec refragari Senatusconfültum ?*: quia cautio non impédi-
lum retur: et effealterum legatum veluti?? certi, alterumïïicerti:
$€20eUt; v(asfructus itaque nomine partem pecuniae petendafn ab eo,
4 qui fatis acceplit a coherede: incertique cum eodem agendum,
lwl"'äff"/'a fi fatis non dediffet. Eum vero, qui fatis praeftitit ^?, acpro-
& . ^ pter moram coheredis fatis non accepit, neque fructus ?^ no-
— . *' aqine interim teneri propter Senatusconfultum, neque actione
iv incerti: quia coheredi fatisdedit. lllüd etiamjnobis placet, le-
gatarium cogendum promittere. Finito autem víüfructu, fi

* 1 ,
* ) s.

6 Hal.et,loco etiam. GEB. '7 Hal et Vulg. etiam, loco et. BR. 8 Hal.

et Vulg. Et, loco Sed, quod aptius. BR. 9 Ap. Hal et Vulg. fi, abeft. -

Re&e Florentiae, et fubintelligenda velit condicere. &R. — 10 Hal. fcribit. GER.
11 Hal. Et, loco Qzuae, GE B. 12 Ap. Hal.et, abeft. GEB. — 13 Vulg,
lib. XVII. BR. 14 Hal. nec silia, nec qnilium, in hac lege habet. GE R.
.X5 Pro reffitutum iri, qualia exempla plura collegit Ant. Auguftin. II.. Emen-
dat. z. MHal. et Vulg. veffituturum. BR. 16 Hal. et Vulg. hic et paulo poft
pertün. BR. 17 Hal. inferit et. G EB, I8 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft.
Sed Floi. firmant Bafil. «o4 4AAZAovc xcp; Thy xAWuooVój.oV &aQaAÍCcovru: BR. Ha-
bet tamen Hal. in margine poft zuaicem pofita ftellula, alias et beredi. GER.
19 Vulg. inferit tzbi. BR. 20 Pro quandocunque, vt in Vulg. repofitum.
Ita faepius in Pand. noftris Barb. pro qzandogue, habet fi. "Freuil. quandocum-
d o d Uifx) e fi, expun&o tamen poftea ifto fj. — Otob.egvterque Bynkersh. quandocum-
! 7M5 "? $.. S. Cruc archetypo, vt folet,-fidem feruat. BR. — Hal, quandoque cum. GER.
V. 21 Hal, minutus. GEB. . 22, Hal. ignorat efl. GER. /$3 Hïal. quae ab-

fumnntur. 3 R. 24 Hal imieliganus. GER. 25 Hal li. XVI, GER.

Y A /.Wfructus legatus, vel aliarum rerum, quáe in abufu confiftunt, |

meje aut capitis dáminutionjs reftitumr ^. Nam et fi fun- |

nfu contiuentur, et fic Bafil. 7Zv ZAAe» 4v £v &mwoxgheei, Vulg. quae vfu com-

coheredes ex caufa fideiufforia conuenirentur, eos mandati
non acturos: non enim fufcepiffe mandatum, fed voluntati
paruifle : - denique cautionis legatoliberatos. De illo nec diu
j : e « ()2', : * . M
tractandum fuit,| fecundünm legatumyJ id eft, cautionis, non he- te-«
redum videri, fed elus cui pecuniaelvfüsfructus relictus eft :l o
cuique- teftator profpicere voluit, et cuius intereífe credidjt, /^7 Dest:

fideiuffores non fuo periculo quderere. prmo :
; IX. PAvrvs)ibrol-ad-Neratium. 1N sTIPYVLA-

TIONE de reddendo víufructu pecuniae, duo foli cafus in-
terponunturd,mortis, et capitis dóminutionis: 4Ae£.

emfT 2444 X. VuPraxv s[libreLXXIX- ?* adEdiétum. — Qvo- Z£occ:

NIAM pecuniae vfus ?? aliter amitti non poteft, quam his .
cafibus. $. &]Si vfus tantum pecuniae legatus fit, quia in L5f jet,
hac fpecie vfus appellatione eetiya;??. fructum contineri, ma- Gd o &
gis accipiendum eít, ftipulatio 1fta erit interponenda. Et qui- ?f* ""^.
dam aiunt, non ante hanc interponi ftipulationem, quam data
fuerit pecunia: ego autem puto, fiue antea fiue po&ea&äf*
» j E M - r
pecunia data fit, tenere, ftipulationqmy* — T'susetor f^. -
. Xl Ipxw Lbro XVHE-ad-Sabinum. — Sri LAN j E
alicui legatus fit vfusfructus, vel odorum ??, vel aromatum,
nullus videtur vfüsfructus in ifüis iure conftitutus:, fed ad
Senatusconfultum erit defcendendum, quod de cautione eo-
rum loquitur. ? m
u XÍL MARCIANYS/lbro VIE ?9Inftütutionum. Cv
PECVNIA erat relicta Titio, ita, vt poft mortem legatarii ad
Mdeuium rediret ïquamquam 2 aäf'criptum fit, vt vfum eius
Titius haberet, proprietatem tamen ei legatam: et vfus men-
tioneyh factaxfi 39, quia erat reftituendá ab eo ?? pecunia poft &^. -
mortem eius, Diui Seuerus et Antoninus refcripferunt.

(( CA
ÉSI VSVSFRVCTVS PETÉTVR*, VEL AD . .
ALIVM PERTINERE EEGETVR:Q& Möär-'cfw*ïfþh?/w[b
VrPrawvs libro—VHET.—ad -Sabtntm. st "?'mä"ïäf"*'"
SI FvNDo fructuario feruitus debeatur, Marcellus libro — —
octago apud lulianum, Labeonis et Neruae fententiam p7//
probat, exiftimantium feruitutem quidem eum vindicare non
poffe, verum vfurnfructutn| vindicatuiüm): ac per hoc vici-
num, fi non patiatur eum ire, et ? agere, térieri &i, quafi non
patiatur vti frui. $. r. Vfusfructus legatus adminiculis eget,
fine quibus vti frui quis non poteft: et ideo, fi vfusfructus
legetur, neceffe -ef& tamen , vt fequatur eum aditus: vsque
adeo, vt fi quis vfaümfructum locileget ita;;jne heres cogatur
viam praeftare, inutiliter hoc adiectum ? videatur, ltem fi,
vfufructu legato, iter ademptum fit, inutils eft adepíptio z
quia ^ femper ? fequitur vfumfructum. A2 Sed Íi vfüs-
fructus fit legatus, ad quem aditus non 'eft ? per heredita-
rium fundum, ex teftamento vtique agendo, fructuarius con-
fequetur g', yt cum aditu fibi praeftetec jfu;sfïrucgä—ä—i
Vtrumiautémladitus tantum et iter, an vero et vià debeatur

26 Di&io milium, deletá eft Flor. Exftat tamen in. omnibus, etiam MSS. ex-
cepto $. Cruc. Bafil. in centum aureos conuerterunt, xexew éaaTiv vo|ucuáTuM, H
BR. RKeliqua MSS. funt: Barb. Otob. Treuif, Bynkersh. — Habet et Hal si-

*

lium. G EB. 27 Hal fenatuscon[ulto. GEB. — 28 Hal. veluti. GEB. — 29
Vulg. praefliterit, et mox acceperit. BR. — 30 Vulg. vfusfrudius. BR. 31
Hal. et H. a Porta in II. ljb. LXIV. BR. . 32 Hal. v[usfradóus GEB. — 33
Hal. et. GEB. 84 Vulgo ea, abeft. nn. 35 Dall. v&» Swuauárev, et

Juffsnentorum. 8 R. 36 Hal. lib. III. GEB. — 37 Hal. inferit ou, quod
in nullis MSS. reperi. BR, Confuluit Barb. Otob. S, Cruc. Treuif. Bynkersh.
GEB. 538 Hal. proprie tamen ei legatum effe zfumfruckum, quia, et àn mar- -
gine: alias, proprietatem ei legatam effe, v[(us meutione fatta. GE. 39 Àp.
Hal, ab co, defunt. GER. B. :

I Hal PETATVR. GES. — 2 Vulgo et, abeft. GER. 5 Hal.
inferit effe. G E B. 4 Vulg. inferit iter. BR. — 5 Bafil, ewweóic. tacite. BR.
6Hal. inferit »ifi, perperam, — Sermo hic eft de fpecie, fi ne quidem per fun-
dum hereditarium fed per alienum aditus eft. g&..—— 7 Hal. confequitur. G EB.
( $ Hal.

.a

wm

,j [

M*:Wi

[

vj*(t Wi

— ix—

la2wxs DIGESTORVM LIB.

: : C ditute — Coptipes] z
fruCtuatio, legato ei vfüfruCtuMPomponius libro-qui lubi-

tat; fet reCte putat, prout vfüusfructus päx'cep io defiderat,

hoc ei praeftandum,$4$. 4) Sed an et alias vtilitates et ferui-

tutes éi hétes praeftàre debeat,,puta luminum, et aquarum,
an vero non? Etputo, eas folas prdeftare compellendum, fine
; quibus omnilfóvti non poteft: fed, fi cum aliquo incommo-
---. do vtatur, non effe príeftandas. |
II. PowroNurivsilbre-V- ad Submum- Sr AnB he-
tede, ex teftamento, fundi vfusfructus petitus fit, qui arbores
deiecilfet, aut aedificium demolitus effet, aut aliquo modo de-
teriorem vfumfructum feciffet, aut feruitutes imponendo, aut
Idf o Nicinorum pr;(ediajnliberando, ad iudicis religionem pertinet,
vt infpiciat ?, qualis ante iudicium acceptum fundus fuerit:
vt vfufrucCtuario hoc, quod intereft, ab eo feruetur.
II.IvrrANvsüibroVH-—-Dz . Qvr vsvw-
FRVCTVM traditum fibi ex caufa fideicommiffi defüt in vfu
fabere tanto tempore, quanto, fi legitime eius factus effet,
amiffürus eum fuerit, aCtionem ad reftituendum eum habere
L 1/f£.non debet: [eft enim abfurdum, plus iuris lglaeräe 79, qui
poffeffionem. dumtaxat vfusfructus, non|etiamidominium ad-
æti aemtc L £v o Eu
| FvNpvs

ül(nt RI
IV. InEM libro- [ um- *?,
detraCto vfufructu, legatus eft Titio, et eiusdem fundi vífus-
fructus Sempronio fub condicione: dixi interim cum proprie-
tate vfumfructum effe, licet placeat, cum detracto vfufructu
. fundus legatur, apud heredem vfumfructum effe: quia pater-
$L vacu,p Pamilias, cum detracto |vfüfru&u fundum legat, et-alii vfum-
fevigitora fructum füb condicione,| non hoc agit, vt apud heredem vfus-
fructus remaneat. 4 Xv Pa ts !
JXdéemL 9s - VTa

V. VyPrANVSi ;
vRvi iusfibi effé, folüs poteïï intendere, qui habet vfum-
fructum: dominus autem fundi non poteft:! quia, qui habet
proprietatem, vtendi fruendi ius feparatum non habet: nec
enim poteft ei fuus fundus feruire: de fuo enim, non de alie-
no iure, quemque' agere oportet. Quamquam enim actio ne-
gatiua !^ domino competat *5 aduerfus fruCtuarium, magis
tamen de füo iure agere videftur *5, quani/alieno: cum, in-
A jvit;uito fe, negát ius effe vtendizzZ»fructuario, vel fibi ius effe
&« prohibendi. Quod fi forte qui agit dominus proprietatis non
Aecz dit/quamuis ** fruCtuarius ius vtendi$zZofion habetf^?, vin-
^ qa xettamen iure, quo poffeffores funt potiores, licet nullum ius
;ajze&habeaft ^*. $. r. Vtrum autem aduerfus dominum dumta-
to£z.xiw, xat in rem actio vfufructuario competat, an etjggi aduerfus
quemuis poffefforem, quderitur ? Et Iulianus ?? libro fepti-
mo ?? Digeftorum fcribit ?^^, hanc actionem aduerfus quem-
uis poffeflorem ei competere: nam et fi fundo fructuario fer-
uitus debeatur, fructuarius non feruitutem, fed vfumfructum
vindicare debet aduerfus ^? vicini fundi dominum. $. 2. Si
partis fundi vfusfructus conftituatur, poteft de eo in rem agi,

IO Legimus ezs,
Omnes interea edidere eos,
Septimus Otob. habet eo. g R. Períuafit fibi
uo Flor. deícripta eft, extitiffe eus, pro eos,
ex quo librarius Flor. fecerit eus. — S€ Llï codices funt: Barb. Vat. I. $. Cruc,
'(Treuif. Bynkersh. GEB. — 11 Hal. funt adepti. GEB. 12 Hal. Idem eodem
libvo. GER. 13 Hal. lib. XVIII.ad Sabinum. G B.
ta negatoria, habent.

& Hal. zn[piciatur. GEB. 9 Hal. lib. XXXV. GER.
vno pede abundante, vt faepe alias in Pand. Flor.
neque aliter fex codices fcripti,
vt reor, Brenkmannus in codice;

llle tamen in margine notat: al;as,7egatiua. BR. 15
Hal. competit, GEB. 16 Hal, Vulg. omnes videtur. Etiam Flor. non adeo
yecenter a. eft deleta. BR, 17 Hal. frueudi addit. GEB. 18 Gothofr. in
&ota Al. quamuis ius vtendi non habet. KHotoman. 4, Obf.22. male. Con-
tra Hotman. quoque difputat Io. Stekius z Vindic. Leg. anticrit. c. 7. et Iac.
Gothofredus z2 Animaduevf. Iur. Ciu. c. 7. GEB, 19 Hal. inferit fruendi,
et in margine habet a/ias, deefl. GE R. 20 Vulg. babeat. BR. 21 Hal.
babent. GEE. — 22, Hal. poffefforem ? Q. Mutius et Iulianus. GEB. —.2,5 Vulg.
lib. VI. BR. — 24 Hal. fcribunt. GEB. — 25 Hal. inferit alterizs, GEB. — 26
De pbrafi a&iones agi, vide Duker. ad Opnfc. de Latin. Vet. ICt. - p. 331. BR.

27 Ín Vulg. eft L. PFratinario, telke Contio. BR. 28 Kal pofjeffor vefiitaet.

Vfufruttu conteftatam fuerit finitus vfusfructus, E&ylteïiug n .««(7.«33&1':, zi

luliam et Papiam. OPxnrs ferui legatis, vfum ? datum in- ,, 7;w !
tellegi et ego didici, et Iulianus exiftimat. | |
Menurce ' VI. ] w

14 Hal. et Vulga-

VIL: HML O VLRSONWI 147

fiue vindicet quis vfumfructum, fiue alii neget. $. 4. Yn his
autem aCtionibus, quxe de vfufructu aguntur ?9, etiam fru-
Ctus venire plus quam manifeftum eft. — $. 4. Si poft litem de

jfrucCtus|definasit deberi? Etputodefinere: namet fi mortuus — 77*
fuerit fructuarius, heredi eius aCtionem praeteritorum dum-
taxat fructuum dandamjPomponius Jlibro: uadragenfimol feri- eMw x
bit.- Fructuario ??, qui vitit, omnis cauäwfäiïitüää?&l et (244 L. 1 X.
ideo, fi ferui fuerit vfusfructus legatus, quidquid ex]re fru- "u !
Ctuarii, vel ex operis fuis confecutus eft, poffeffor debebit re-
ftituere ?5//.6.—5) Sed d/fi forte tempore vfusfructus amiffus
eft, alio quziüem*p'ofüdent»e, alio autem liti fe offerente, non
ftäiïigät;, eum vfumfructum iterum renouare: verum cauere
qüoque eütu de euictione vfusfructus 7?(opórtet) quid enim,
Ít feruum aut/ fundumhis, qui poffidebat, pignori dedit, lisque
ab eo, qui pignori ?? accepit, iure vti prohibetur 3*2 debe-
bit itaque habere cautum. .$—6- Sicut fru&tuario in rem con-
fefforiam/ ?^ agenti ?5 fructus praeftandi funt, ita et proprie-
tatis domino, fi negatoria aCtione vtatur. Sedin omnibus ita
demum, fi non fit poffeffor, qui agat: nam et poffeffori com- :
petunt. Quod fi poffident, nrhil fruCtuum nomine,confequen-
tur. Quid ergo officium érit iüdicis, quam hoc,(vt;?^* fecu- micx f,,-:uf--
rus confequatur fructuarius fruendi, licentiam : 3? proprieta- 4
tis dominu&, ne inquietetur? Z erev; — n

"] : * £e ) M
| Jf/ce ek ao m s

L/WX/*7* )d ;

: : Bascvjefes frzic Vl
Vl. Pavrvsllbro-XXE-t-Edictam. Qv pE vfu- ,;M.Z,,ä; |

fructu iudicium accepit, fi defierit poffidere fine dolo, abfol- HU a a
uetur: quod fi liti fe optulit, et quafi poffeffor aCtionem de |
vfufructu accepit, damnabitur. [

| ig DE OPERIS SERVORV M. /&ä
PAvrvslibro TE. *—ad Edictum. | s
OPERA in aCtu confiftit: nec ante in rerum nmatura eft,
quamgyz'dies venit ?, quo praeftanda eft: quemadmo- LJ/f.
ipu

ye

dum cum amur, QvOD EX ARETHVSA * NATVM

IL. VrerAwvs.libro.XVIH ad Edictum 5. Opä/k
fenä—ljj legatfe capitis|]minutione * non amittuntur. * . u
C jüsis TIl- Larv g : ium prowimdale. — Iw | sss 7I s
HoMiNrS vfuiructu operxe funt, et ob operas mercedes.- um M
IV. InE w Hibroi[]E-de-liberali-caufa - EdiCti-vrbdiici 7- L wo — urboct
Fnvcervs hominis in operis conftitjt ?: et retro, in fru- W
Ctu hominis oper;(e funt. Et, vt in ceteris rebus fructus, de- " ^ *
duc&tis|neceffariis impenfis, intellegitur, ita et in operis fer- £:
uorum. L/ó,«)etet: CT u Ticer
V. TERENTIVSICLEMEN;

)spg : 1
libro—VIIL.-- ad-legem | 5 * 7* $,

GEB. 29 Hal. vfufrudiuario. G ERB. 50 AD. Hal. pignori, abeft. GE R. -«
31 Vulg. probibeatur. BR. 42 'Yaur. coMfefforiam. GERB. 33 Flor.
fuüit primum: | zuremcomfefforiamtagenti. Sola t eft deleta, forte non male [
corre&or huic fociam dediffet proximam w — Librarius 72 comfe[foria cum prae- | 1
cedenti rem, conftruxiffe videtur. Recte adeo Hal.,Vulg. omnes confefforia. : ;
Tria MSS. Flor, feruant. . Otob. in feXto cafu effert, ad eam normam correctus TU* MM C 1
eft Treuif. B R. Illi tres funt Barb. S. Cruc. Bynkersh. GER. — 34 Hal. Qzi Tuæ ( £ AMAT |
ergo officium iudicis evit? mempe vt. GEB. 35 Vulg. praefigit et, et mox ? .
mutat ze, in 7,04. B R. |

1 Hal. H. a Porta et Baundoza l/b. XX1. 8R. — 2 Hal. qaam fi is dies.
Vulg. quam i5 dies. BR. 3 Vulg. venerit. BR. 4 Hal Arefcwfa. Bafil.
&z» Magíae, ex Maria. BR. 5 Hal. lb. XVIII. ad Sabiuum. GER. 6
Hal. deminutione. G EB. 7 Hal. IDEM lib. VI. ad edittum vrbicum, titulo
de liberali cauffa. , Corre&um fuit etiam Flor. và vrbanici in vrbici. Sed etnos
antiquam fcripturam fequimur fpreta correione. B R. 8 Hal. confiftit. GE v.
9 Hic vfumfrudum, legendum effe, vult Gouean. tefte Contio. Sed in feptem
MSS. nihil, quod mutatiqni fuffragetur, inueni BR. Puta Barb, Qtob. Vat. 1.

148 DIGESTORVM LIB.
3,4,4,;;;; N ZVWWT
VI. VLPWS hbx&LV; ad-Edictum- *9,
ferui operis artificis agitur, pro modo reftituendae funt: fed
272 m aff—medlafnm fecundum minifterium: et ita Mela fcribit. $. r.
) Si minor annis guitique, vel debilis feruüs fit, vel quis, alius,
)Q(/ //X* euius nulla-opera effe apud dominum potuit nullaaae imatio
Of 6p *"*t**Wt fiet. $- Item voluptatis vel affectionis;aeft H matio non ha
mm/rm bebitur: veluti, fi dilexerit eum dominus, aut in deliciis| *

l44* — habuerit. 4—8: Ceterum, deductis neceiïams impenfis, fïet
? ft'ufoc)em c
ia tht TM

eïhmatlo. :
/5/ DE VSVj ET HABITATIONE. /Q

! Aibro — VH.—ad--Edi&tum-— prouinciale.

NVNC Vi endum de vfu, et habitatione. S-— Conftituitur
etiam * nudus ? vfus, id eft, fine frucu: qui et ipfe

rsdem modis conftitui folet, qmbus et Vfus ruétus.
IIL. VrerANVvs . CV
vsvs relictus eft, vti poteft. (cï'frw ^ non Dotc,Ft .É£t de fin-
gulis videndum. ä*iä Domus vfus reli&us eft aut marito,
aut mulieri: fi marxto, poteft illic habitare non;jfolus, ve-

Cvw DE

x Vill.

äu-m»-uæ:

rum cum familia quoque fua, an et cum libertis, fmt,Lqu/e-

(j füionis? Et' Celfus fcripit *, et * cum libertis:

tem.quoque recipere, Nam itaiM.libro oCtatlo )d

3&(He hofpi-
ímoj? Di-

: É rf an etiam. 7? inquilinum recipere poffit, apud Labeonem mes
i any 7
E — . mini tractatum?libro ** pofteriorum. — Et ait Labeo, letim

] qui ipfe habitat, . inquilinum poffe rec1pere. ddem,*?, et Wo- -

/"L u et

fpites !3, etlibertos fuos: /wze
UE E l-

IIl. PAvrvs Mibro—HE-ad-Vite
entes /'5. 2 d | X VIM.
vo I æ PIANVQ/WW]T *6-3d-Sabinum. Cr-
, TERVvM fiigeone hos quidem habitare poffe. Proculus au-
U'f/ai,, » j (mituf- tem de inquilino notat, /non belle) ** mthnum dici, qui cum
fwr*W ^Al ' eo habi 13 « Secundum haec **, et fi penfionem ?? per-
BELUMTT d E. cipiat, dum ipfe (quoque inhabitat, non erit 4ef" inuidendum:
pfecenee - quid enim, fi tam fpatiofae domus vfus fit relictus homini me-
.diocri, vt portiuncula ?* contentus fit ? Sedjet cum his, quos
loco feruorum ?* in operis habet, habitabit: licet liberi fint,
fWVel ferui alieni, $. r. Mulieri autem fi vfus relictus fit, pof
ie eam et cum marito habitare, Quintus Mucius primus ad-
mifit, re ej matrimonigjcarendum foret, cum vti vult domo.
Nam per|Cogtrarium, quin vxor cum marito poffit habitare,
fir£X:€. nec fuit dubitatum. | Quid ergo, f Vlduïe legatus fit? an nu-.
ptiis contractis poft confhïutum vfum,zmulier habitare cum
marito poffit? Et eft verum, yt et Pomponius libro quinto, et
Papinianus libro nobo decimo Qugeftionum probat, poffe eam
cum viro et poftea nubentem. habitare. Hoc amplius Pom-
pomus dit, ét cum focero )(abltaturam.
feerw V. PAVLVSthm-H:«&dæäabmum IwMo et focer
cum nuru ?? habitabit: vtque, cum vir vna fit ?*. :
Vl. VnriANVSsJlibro-XVII. ?5 "'ad""S-a'binum. Now

Vrb a ts dr!m"ü«r P^

ncexh

.WI. S. Cruc. Bynkersh. GEz. 10 Hal. PAVLVS lib. XXI. ad editlum.
GEB. . II laur. deiGás. GER. ;
I Hal Couflituitur enim et. Vulg. Et confiituitur etiam. BR 2j
| DBafill. vocant uóvev xgiriv, vfumfructum autem xosew vv »zomév. BR. 3 Hal.
| kb.. XVIII. GEB. 4 Hal et Vulg. inferunt vero. BR. 5 Kal mec.
GEB. 6 Vulg. fcribit. BR. 7 Hal etiam, loco et. GESR. 8 Vulg.
Nam etita Paulus libro. Non animaduerterunt haec quoque ad Celfum per-
tinere. B R. 9 Hal. libro feptimo. — Vulg. lib. VIII. BR. 10 Hal. et, lo-
co etidm. GEB. . EXI Hal libris. GEB. 12 Taur. zDem. -Kkal. ftem.
GE B. 13 Hal et Vulg. bofpitem. BR.
15 Bafil. appellant zeócQvyac. BR. 16 Hal. ib. XVIII. GER.
et Vulg. velle. R. I$ Hal. babitat, GEB. 19 Vulg. hoc. £R. Hal. et
jecundum baec. GEB. 20 Hal et Vulg. inferunt babitationis. BR. 21
Bafil. uégec iAÁxis0y. B R. 22, Vide Marqu. Freherum Parerg. f. Vevifm. lib,
La GESR. 25 Bafil, uezà v3c vóuQue. B R, 24. Hal. boc vtíque, cum
vire iunda fit. Flor. finmant Bafil. ér eóvesi» 6 àvig. BR, — 25 Hal. li. XVIII.

17 Hal.

geftorum fcripfit. Quam fententiam;et "T'ubero) probat/*oSed .

14 Vulg. praefigit Sed. Bm..

VIII.

VII.

TITi VLl

SOLVM autem cum marito, fed et ^9 cum liberis libertis-
que habitare, et cum ?* p;z,renttbus poterit, - K dt4 er, ^
Arifto notat apud Sabinum. Et hóc ?? vsque erit proceden-
dum, vt eosdem, quos mafculi, rempere ?? et mulieres pofünt*
AW IT POMPONIVSMæ—V»&d—Sabmum. Now ATi- "
TER autem mulier hofpitem recipere poteít, quam fi is is fit, Pt
qui honefte cum ea, quae vfum habeat ?*, habifaturus w
G QQHJ Fz/u äw&z-a&?abïm 'ä'rinh""'dd
*4(?* v £ locábunt üe concedént hdbltatlonemTeW
fe, nec vendent vfüm. $. r. Sed, fi. vfüs aedium niülieri le-;jw?"'
gatus fi fit ea condicione, SY A VIRO DIV?)/RTISSET T? L-—-/w
remittendam e1;/cond1010nem, et cum viro. hablmturam, quod
et 3* Pomponius libro |quinto' probat.-
4ux IX. PAvrLvs llibro-Ht-ad-Sabinum, CETERARVM
quoque rerum. vfu legäto, dicendum eft, vxorem cum viro in
promifcuo vfu eas res ?? habere poffe.
X. VLPIANVSMQXM?M&M SI HABI-
TATIO legetur, an perinde fit, atque fi Vfus&quientur? et
effectit i/düidem idem paene -ei-ie-lpgatulg; víus et habitationis,
et 37 Papinianus confenfit libro pétado decitmo/! Quieftionum.
Denique donare non poterit: fed eas perfonas recipiet, quas
et vfuarius. .Ad heredem tamen nec ipfa tranfit 3?: nec non
Vtendf smittitur, nec capitis dÉminutione. $. 1. Sed fi gägy-æ [m.u,o-
fit re mm, an víus fit, videndum? et Papinianus libro *'jä |
WO refponforum ait, vfüm effe fnon etiam fruCtum reli- &2 p
Ctum. -$:3. Sed & he ^^ reh&us fit, ILLI DOMVS VSVS-—-&SL;?
FRVCTVS HABITANDI CAVSA, vtrum bhabitationem -

gevvis

4 ff.
lam,/an vero et vfumfruttum habeat, videndum ? Et Prifcus, —
u vv Neratms putant, folam hab1tat10nem71egatam Quod L^
eft verum. ^ Plane, fi dixiffetteftator ^9, vsvM HABITAN-
DI CAVSA, non dubitaremus, quin valeret. $. 3. Vtrum
autem |vitus/anni fit habitatio, an vsque ad vitam, apud ve-
teres quáefitum ä& ?tz&mhm,f dogelcr viuat, hab1ta€10nem
cojppetere:ait.. Quam fententiam,et Celfus probat hbroigäi;—g WO.
ä&ï&m&lw'läæe&æwj Mæeöl vfus ipundl fit relictus, / Lüoumw
minus vtique efie, quaml?ru&umwlono eque ^?, nemo dubi-
tat. Sedjfquid in ea[caufa fit, videndum ? Et Labéo aif, ha-
bitare eum in fundo pofie, dommumqpe prohibiturum illó ve- £ 272
nire: fed colonum non probibitürum,]nec familiam: Tcilicet Sg';cïäï,

eam *5, quae agri colendl caufa, illic fit: ceterum, fi vrba- [*T$4
nam familiam illo miftat, qua ratione ipfe prohibetur, et fa- — —
miliam prohibendam eiusdem rationis eftJPi[dem Labeo ait, fu/éu« doy
et cella?vinaria et olearia eum folum vfurum: dommum ve-

ro inuito eo non Vfaru tn. jeee L'M. :
yäwma : XIL (I ' 4 7gRemm'cm',tlrdTanïmm-£ae—au-

ee Qm
reotum. ïgcy E/€o *9 fundo líaCctenus ei morari licet, vt
neque domino fundi moleftus fit, neque his, per quos opera
ruftica fiunt, impedimento fit 59* nec vlli alii ius, quod ha-

bet, aut vendere e, aut locaré, aut gratis concedere poteft. .

XII. VrPiANVS[lbre XViL-39-ad-Sabinum, Prx-
NvM autem víuüm débet hábere, fi et villae et praetorii
ei ?* relictus eft. Venire plane 52 proprietarium ad fru-

Ctus

27 'lTaur, cOm. GEB. — 28 Hal.
Vulg. et ita Ariffo. BR. 29 Taur. et bOcusque. Kal. et buc- -
Vulg. eousque. BR. 30 Hal. mafculi recipereut. GEB. — 3l
32, Hal. li. XVIII. GER. 35 Hal. diuertiffet. GEB.
34 Ap. Hal, quodet, abfunt. GEsB. ^ 35 Flor. olim fuit easeresbabere, per
pleonaífmum. —Verum magis eft, vt e redundet. BR. 36 Hal. l;b.. XV1II.
GEB. .37 Hal etiam. GER. 38 Conf, Noodt. III. Probab. Iur. $. GE.
39 Petr. Perrenon, II. Anuzmaduev[. Iur. Ciu. 3. al Graecam vocem vertit
vfus5. GEB. — 40 Vulg. lib. IV. 8R. 41 Hal. Sed et fi relius. GER
Ap. Hal. et, abeft. Adiui eo nomine quinque MSS. fed fruftra. E R. TBalel4r37H
. Otob. Treuif. S. Cruc. Bynkersh. GER. 43 Taur. dixiffefeflator, G E B.
44 Vulg. lib. XIX. BR. 45 Hal. longeque diflare. Vulg. longe lateque di-
fiare. BR. — 46 Ap. Hal. fcilicet eam, abfunt. GEB. — 47 Hal. lzb III. GEB,
48 Hal. In eogue. — Vulg. Denique im eo. BR. — 49 Ap.Hal. fit, abeft. GEB.

GEB. 266 Hal. etiam. loco et. GEB.
vt Ariflo.
755995€. GEB.
Hal. babet. GEB.

50 Hal. I;b. XIfIII. GE B. 51 Ap. Hal. ez, abeft. GER. 52 Hal. infe-
. ' rit

MUue —

"

1 A..A
41
J' Fæ'

if

Av*

bdrsetiam -eemr conuiuis et

DIGESTORVM .LIB. VII.

&tus 5? percipiendos, magis dicendum eft: et, per 5^ tem-
pora fructuum,?? colligendorum etiam habitare illic poffe, ad-
mittendum $. 1. ä-)raeter habitationem az&gaquam . ha-

F 7 bl æ Em 6 * s
bet A5 cuijvfus)datusjeig ^?, deambulandi ?? quoque et ge-
: s :

ftandi 9? ijus habebit,, Sabi et aCf $ 9T ]ignis ad
vfum co/ti,dianum / 'äox"fo,' ääþomwgä&gþääbïï et flori-

bus, et aqua vfuruim, non vsque ad compendium 9?, fed ad
vfum, fcilicet non vsque ad abufum 9?. — Idem Nerua: gt jdi-
cit 5*, 4tramentis etiam vfurum: fed neque foliis *?, neque oleo,
neque frumento, neque frugibus vfurum. — Sed Sabinus et Cas-
fius et Labeo et Proculus hoc amplius etiam 99 ex Kis, « de
in fundo nafcuntur, qgg,gl&d victum fibij fuisg* fufi Käää— füm-
pturum, et ?? ex his,;gude Nerua negadit. jfubentius) ^?,
ofpitibus *? pofle vti. Quae fen-
tentia mihi vera videtuf: aliqyo "* enimjlargius cum vfua-
rio agendum e& pro dignitate eius, cui relictus eft vfus. Sed
vteturhis, vt put$, dumtaxatin villa.
bus et floribus et lignis, videndum, vtrum eodem loco vtatur
dumtaxat, an etiam 1n opfidum ei deferri pollint? fed melius
eft accipere, et in oppidum deferenda: neque enim graue

E. konus eft horum, filabundent "?^ in fundo. , $. 2. Sed *? fi

5

pecoris ei vfüs reliCctus eft, puta gregis ouilis 7^, ad fterco-
