et ventrem Praetor ex omnibus Edicti Cpez&bus) ?? mittit in
poffeffionem bonorum: non milffurus fcilicet, fi ei nato daturus

non effet bonorum poffeffionem.
: gegondeen. "UE s M.

LL LP PL
DE CARBONIANO EDICTO.
VrPraANVvs libro XLI. ad Edictum.

S caufa cognita perinde poffeffio datur, ac fi nulla de ea re
controueríia effet: et iudicium in tempus pubertatis caufa co-
gnita differgur. $. r. Eum, qui contx:ouerüam facit, fi pro
pupillo fatis &i non detur, fimul in pofiglï'ïonem eorum bono-
rum effe, Praetor iubet. $. 2. Non * tdtitum mafculi, fed et
feminae ex virili fexu. defcendentes, Carboniani commodum
habebunt. . $. 3. Etgeneraliter dicimus ?^, his demum Car-
bonianum competere, quibus contra tabulas bonorum poflef-
fio compétit: his vero non competere, qui repell&ntur ? a
contra tabulas bonorum polfeffione. $. 4. Si quis non ab ali-
quo hanc controuerfiam patiatur, quod interliberos non fit,
fed ab ipfo patre: vtputa nepos, qui fe retentum in poteftate
aui * dicit ab emancipato patre, cui iungi defiderat: anidifter-
videbeat? et magis eft, vt differatur, parui enim refert, quis
ei controuerfiam faciat, cum, etfi teftator eum negauerit ex
liberis, non tamen exhered?m fcripferit, Carboniano poffit ef-
Íe locus. $. 5. Sed et fi quis non tantuni ex liberis negetur
eífe, verum feruus etiam effe dicatur, forte ex ancilla ecitus:

Tulianus fcripfit, adhuc Carljoniano locum effe: quod et Di--

uus Pius refcripfit, nam vel magis confulendum eft his, qui-
bus maius periculum intenditur: nam fi aliter obferuetur, in-
uenta erit ratio, quemadmodum audaciffimus quisque * ma-
iore iniuria inpuberem adficiat, quod et plura et grauiora de
eo mentiatur. $—6. Sed etfi ipfe defunttus feruus effe dica-
tur, idem erit dicendum. . $.—7. JSed * et fi fifcus facit * im-

ubéri contróüerfiam, Carbonianun&ägi&unl[pote& locum
habere. $. 8. Pomponius libro feptüagénfimo nono ad Edi-
abtirlales (l rfferéna o ia ef, f prraclr vesu. 'un lernpas, o dad -

&5 Vulg. inferit: js. Bm, — 56 Hal. im poffefionem. GEB. . 57 Vulg. Cal-
furnio. BR. — 58 Vulg. qui ante wiovtemt teflatoris conceptus iam erat. BR.
59 |ta fcripti, ita editi omnes. p R. — Etiam Hal. Scripti funt Barb. Otob. Byn-
kersh. fupplementum non habet Magl. GE g.

1 Hal. inferit: folum, credo voluiffe Haloandrum fcribere, Non fo-
Ium autem. E R. 2 Hal. dicemus. GEB. — 3 Hal.et Vulg. repelluntur. et
ita etiam Flor. eft fa&um. $. 4 Taur. aBi. GEB. 5 Hal. inferit: eo.
GEB. 6 Vulg. 440d', loco: fed. B R. 7 Hal. faciat. 8 Hal. vefcri-
pft.GzB. ^ "9 Hal fit. GER. 10 Hal. fr. — 11 Hal. et Vulg. dicatur.
. gR. 12 Hal 4uafi, loco: quia. Vulg. quia fi. BR. — 13 Hal. et Vulg. ad-

autem Praetor ventrem in pofleffionem mittat cum his, qui- -

I cui controuerfia fiet, an inter liberos fit, et impubes fit,-

XXXVIL TM ÍX X

mulier, quae partum fubieciífe dicitur, decefferit:taten, fi
participes maleficii fint, in praefenti cognofcendum eft: fi
autem nemo fit, qui puniri poffit, quia omnes participes
facinoris forte decefferint, fecundum Carbonianum edictum
in tempus pubertatis differenda cognitio eft.
'Jdem, MI. VnPiANVS liboo XLl. ad Edictum. Cannso-
NIANVM ediétum aptatum eft ad contra tabulasjïbonorum p
poffeffionem, et inteftati: cum et in fecundum tabulas ?? in *
quibusdam cafibus poffit videri neceffarium edictum: veluti
fi paterfamilias ita inftituerit, PoSTVMVS HERES ZSTO;
vel PosTYVMA HERES ESTO, et negetur ^* effe verum,
quod in teftamento fcriptum eft. -$-—r- Et cum de fideicom-
miffis, vel de?? legatis quaeritur, differri poteft caufa in tem-
pus pubertatis: id enim Diuus Pius-Claudio ?^? Hadriano re-
fcripfit. . $. 2. Quamuis fcripto heredi non promitti bonorum
pofleffionem ex Edicto Carboniano certum fit, tamen quaeftio-
nem ftatus in tempus. pubertatis differri, procul dubio eft.
iErgojyífi quidem de parentis bonis fimul, et de ftatu contro-
ueríia fiat, hoc edictum locum habebit: fin vero tantum fta- -

TM A Xaifar, tus,

dunt:efl.BR. 14 Hal fcriptus. GEB. — 15 Hal. filium [uum, a vero coutendant.
16 Hal. et Vulg.inferunt : edi£fum. BR. — V7. An? resocatur, ex antecedente vo-
ce forte errore orto , quae et ipía vitiofe fcripta fuerat : debiumr. Hal. deducitur,
Vulg. deducatur. Scripti, quos ego vidi, habent, vt eft Flor. pn. Barb. Otob.
Magl. Sed Bynkersh. reuocatur. GEB. — 18 Hal. metus ejfe poffit. — 19 Go-
thofr. in nota: defenfura recenti tempore; dubium mom efl, cognitiouem fieri
oportere. Sic ea verba diftinguenda et interpretanda effe fcribit Cuiacius X X. Obf
24. Hal. habet: defeufuram vecenti tempore , dubium nom efl: cogmitionemque
fieri oportet. — Placet Cuiacii diftin&tio, vel potius Hiugonis a Porta in H. BR.
20 Gothofr. in nota: fubaudi bonorum polfefione. Et hoc addit Vulg. BR.

quibus,
b

21 Hal weget. GER. 22 Ap. Hal. et Vulg. de, abeít. E. 23 Hal.
| M r | Colios

A us - ifef
Cum fcripfit *, cum filius heres vel exheres fcriptus eft, Car« wsf,oïianc
bonianum Edictum ceffare, quamuis filius effe negetur: quia Sïrmm
vel quafi fcriptus habet bonorum poffeffionem, etiam fi filius Y
non eft ?, vel repellitur quafi exheredatus, etfi filius effe vi- » j p
deatur: nifi forte poftumus, inquit, eft *? heres inftitutus, f"ïfïg N
et natus negetur effe filius, fed fübieCtus effe dicetur **: u r'um p
quo cafu eius partis tantum danda eft ei bonorum poffeffio , þono vett
ex qua inftitutus eft. —.$—9- Idem ait, cum quidam exhere- moe-ofanw
dem fcripfiffet filium, quod diceret, eum ex adu.terio conce- M b
ptum: quia '?^jfieretei haec controuerfia, an inter liberos üt,"Jiïgïæ turc bor
ex hac parte Edicti ei bonorum poffeffionem competere: cum, — LU faruid
fi fine elogio exheres fcriptus effet, non haberet bonorum Jb
poffeffionem. Idemque $3$. et fi ita fit fcriptum **, Qvis- - f bgurc |
QVIS EÉST, QV1 FILIVM MEVM SE ESSE DICIT, EX- p Wf
HERES ESTO: quia non eft filius exlreredatus. $. 1o. Si , moicm
quis filium fuum heredem inftituerit ex minima partefic, 1r- Bw ï)nc
LE QVI EX ILLA NATVS EST, HERES ESTO, non quae s $ LR
fi filium fuum: deinde-hic contendat, patrem inteftatum de- DoDtante
ceffiffe, feque ei füuum heredem effe: intereft, coheredes eius E atquf
vtrum negent eum filium, an vero contendijt *5 teftamen- ?-W"*"süonem.ï,
tum valere. Si teftamentum velese contendunt, controuerfia déet n
non eft differenda, et Carbonianum *5 ceffat: quod fi filium um d
eum negant, et ad ipfos potius quafi ad confanguineos here- pl *.'ff*"
ditatem pertinere dicunt: data bonorum polfeffione impuberi, Pu,mn?"
controuerfia in tempus pubertatis differtur. $. rr. Si mater tordusque
fubie&ti partus arguatur , an differenda fit quaeftio propter fta- d
tum pueri, quaeritur? Etfi quidem pupilli ftatus in dubium propir t
deuocatur ?*, differri quaeftio in tempus pübertatis debetz wngee
cum metus poteft ** effe, ne minus idonegg defendatur: cum Juigee
vero mater rea p()[ïulatur., vtique integra fide et maiore con- &OFWU; V
ftantia caufam defenfurast? recenti tempore, dubium non eft, — d DAOACU D
cognitionem fieri oportere, f/ poít euentum cognitionis, fi qUOdlï,Q,? f
fuppofitum *partum * apparuerit, actiones hereditariae pue- , fiünitos:
ro denegandae funt, omniagud perinde habenda, atque fi he- | dün, mu
res fcriptus non fuiffet. L34««95- VHM. nf a, t inigi 7
Il. ManciANVvS librojXIV. Infiitutionum, Licxerc gumtau'm.ägog
i "" radn

Ho m M o
1 , N tütem o

t^ atqu
t (uits d
TOA d
&Ufenm rl
Dro ipís ag
DCUsfez pof
fun&oggä
lioelis, (
D t inm
Xütent o
lt v
Le x Betío
Eubertatis üi
"éditrio x
BC

caldi('& 4D em
MUET
25 H;
1 Vulg. in(g[
&t Vulo . ,,
W Gpp " 7f
ng(]Ue. Hl 3
äb iHal' ihferit
MP Pt

Is
Süf,'y(mfï., 4

L

J

| L*wtor, Et fi quidem abfolutam caufam inueperit, euidentergifé

m5

lt '

Yld«
lé«

b
d
LC:LPES
m

090*
10 m '&"ma
duti
i10,
'ün,
COffle
tere
o fe
yorofi
sellite
jod
'onde
n f
t

W'W*A""M
j
hat
405
^ Go-

K
gl
" [ ?4. J
;orumlm "T

t

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. X

tus, differetur ^^ quaeftio in tempus pubertatis: fed non ex

Carboniano, fed ex Conftitutionibus. $. 3. Puberi quamuis.

.25 gminori vigintidüinque annis Carbonianum non füccurrit.
Sed €&9, cum eílet pubes, quafi impubes obrepferit, bono-
rumque pofleffionem accepit ^5: dicendum erit, nihil eum
egiffe. .Nam etfi impubes effet, mox pubes factus, finiretur
bonorum pofleffionis emolumentum. $. 4. Caufae cognitio
in eo vertitur, vt fi manifefta calumnia appareret ?? eorum
qui infantibus bonorum poffeffionem peterent ?9?, non dare-
tur ^? bonorum poffeffio. — Summatim ergo, cum petitur
ex Carboniano bonorum poffeffio: debet Praetor cognofcere.
ro-
bátur ?? filium non effe: negare debet ,eisbonorum poiTeIf)ïio-
nem Carbonianam: fi vero ambiguam caufam, hoc eft, vel
modicum pro puero facientem, vt non videatur euidenter fi-
lius non eífe: dabit ei Carbonianam bonorum poffeffionem.
$. 5. Duae autem funt caufae cognitionés: vna dandae Car-
bonianae poffeffionis, quae habet commodum illud, vt perin-

E. de, atque fi nullam controuerfiam pateretur impubes , poffef-
L bonorm fionem 3F accipiat: alia 3? caufae cognitio illa, vtrum differri

debeat in tempus pubertatis cognitio, an repraefentari. Hoc
autem diligentiffime Praetori examinandum eft, an expediat
pupillo repraefentari cognitionem, an potius differri in tempus
pubertatis, et maxime inquirere hoc a cognatis, matre, tu-
toribusque pupilli debet. ,Ainge effe teftes quosdam, qui dila-
ta controuerfia, aut mutàabunt confilium, aut decedent, aut
propter temporis interuallum non eandem fidem habebunt:
vel finge effe anua obftetricem, vel ancillas, quae veritatem
pro partu poffunt infinnare, velinftrumenta fatis idonea ad vi-
Ctoriam, vel quaedam alia argumenta: vt magis $3 damnum

m Wm patiatur pupillus , quod differtur cognitio , quamjcompendium,

quod non repraefentatur : finge , pupillum fatisdare non poffe,
et'admiffos in poffeffionem, qui de hereditate controuerfiam
faciunt, multa poffe fubtrahere, nouare, moliri: aut ftulti,
aut iniqui Praetoris erit, rem in tempus pubertatis differre
cum fümmo eius incommodo, cui confuültum velit, Diuus et-
iam ?^ Hadrianus, itarefcripfit: quod in tempus pubertatis
re& differri folet, pupillorum caufa fit, ne de ftatu pericliten-
tur, antequam fe tueri poffint: ceterum fi idoneos habeant,
a quibus defendayftur, et tam expeditam caufam, vt ipforum
interfit, mature de ea 35 iudicari, et tütores eorum iudicio
experiri volunt: non debet aduerfüs pupillos obferuari, quod
pro ipfis excogitatum eft: et pendere ftatus eorum, cum iam
poffit indubitatus effe£ , $. 6. Si mater impuberis, fubiecti
partus rea poftulata, caufam optinuerit, poterit adhuc füper-
efle ftatus quaeftio: vtputa fi dicatugy aut non effe ex ipfo de-
funéto concéptus, aut ex ipfo quidem, fed non ex matrimo-

nio editus. $. 7. Si is, qui ftatus controuerfiam filio facie- |

bat, et folum fe filium dicebat, decefferit, et mater ei heres
extiterit: fi quidem eandem controuerliam impuberi mater fa-
ciat, qui fe ex alia natum adfirmat, quam filius eius faciebat,
fcilicet vt neget eum filium, idcircoque ad fe totam heredita-
tem ex perfona filii fui defuntti pertinere debere, in tempus
äubertatis differriIulianus ait, quia nihil intereft 35, fuo, an
ereditario nomine controuerfiam faciat. Plane fi mater ??
concedat, hunc quoque defuncti filium effe, idcircoque ??

Coldio, an errore typorum? pro Clodio. GE R. 24 MHal. differtur. — 25
Taur. quamBis. GEB. 26 Hal. acceperit. 27 Hal. et Vulg. appareat.
BR. 28 Hal petent. GEB. 29 Hal.detwr. — 30 Hal probetur. GEB.
31 Vulg, inferit: bonorum. BR. 32 Hal. et Vulg. inferunt: eff. BR. — 33
Hal, et Vulg. »aiu$. B R. 34 Hal. emim, loco: etiam. GER. 35 Hal.
eo. GE B. 36 Hal. nterfit. — 37 Gothofr. in nota: mater non negat hunc
quoque. Hal ^ Idem tamen etin margine habet: alias deefl megatio. GEE.
33 Hal. inferit: defundi. GER. 39 Bafil. voóxgiua. . B R. 40 Hal. et

Vulg. propter. BR, 41 Hal. inferit; et. — 42. Hal. et Vulg. differri, quod

pofteffor fit.

Cum extaret impubes, qui fe filium defuncti

. dae habujt: Carbonianae vero

.malumus. BR. Ft malle debebat Taur. diferrE. GE R.

-

721

partem dimidiam hereditatis folam fibi vindicet ex bonis pater-
nis, non erit iudicium in tempus pubertatis differendum: non
enim de paternis, fed de fraternis bonis impuberi fit contro-
uerfia. $. 8. Ibidem Iulianus quaerit, fi duo impuberes pa-
tiantur ftatus controuerfiam, et alter eorum pubuerit: exfpe-
&ari alterius quoque pubertas debet: fcilicet vt fic de vtrius-
que ftatu agatur, ne aliquod praeiudicium 3? fiat impuberi
per *^? puberis perfonam. $. 9. Parui refert, vtrum petitor
fit impubes, an poffeffor, qui ftatus controuerfiam patitur:
nam fiue poffideat, fiue petat, in tempus pubertatis differtur.
$- Io. $i dug/impuberes inuicem faciant ftatu£ controuerfiam, -
intereft, vtrum quisque fe folum filivin dicat ; anetíe,. Nam
** fi fe folum dicat filium, dicendum eft, debere controuer-
fiam ad vtriusque pubertatem differre *?, fiue petitor, fiue -

quidem ille adoleuerit, qui fe folum dicat, adhuc differtur
controuerfia propter pueritiam eius, qui-etfe 4* dicit: fed

! de parte, non de tpto: de parte enim vtique nec *5 litigatur:

quod fi ille adoleuerit qui et fe dicit , ille impubes fit, qui fe fo-
lum dicit: non differtur controuerfia: nec enim patitur im-
pubes ftatus controuerfiam, fed facit: cum hic pubes et fe
dicat Z^ illum &etr neget filium. $. rr. Si quis liber, et -
heres effe iuffus, ^7? ftatus controuerfiam impuberi faciat,
qui filius effe, et teftamentum patris rüpiffe dicitnr 43 : Tu-
lianus ait, vtraque iudicia et hereditatis, et libertatisin tem-
pus pubertatis differenda, neutrum enim eorum ita explicari -
poteft, vt non condicioni eius, qui fe filium effe contendat,
praeiudicetur. — Ceterae quoque libertatis quaeftiones ex te-
ftamento pendentes in tempus pubertatis differuntur. $619 -
diceret, debi-
toresque negent ^? eum filium effe defuncti, et inteftati he-
reditatem ad adgnatum, qui forte trans mare aberit 59, per-
tinere : neceflarium erit puero Carbonianum Edictum: fed et
abfenti erit profpiciendum, vtcautio praeftetur. $. r3. Mif-
fum autem ex Carboniano in poffeffionem ftudent Praetores
poflefforem conftituere: quod fi coeperit, aut hereditatein
petere quafi bonorum poffeffor Carbonianus, aut fingulas res:

rectiffime Tulianusilibrojyvicenfimo quarto 5* Digeftorumjfcri- L«

m

bit, exceptione/eum fummouendum : contentus enim efféde-
bét ?? hac praerogatiua, quod poffefforem eum Praetor tan-
tisper conftituit 5? : fi igitur vult hereditatem aut fingulas res
petere, petat, inquit, dire&a a&tione quafi heres, vt ea pe-
titione iudicari poffit, an quafi ex liberis heres fit: ne prae-
fumptio Carbonianae bonorum poffeffionis iniuriam aduerfariis
afferat: quae fententia habet rationem, et aequitatem. $. 4v
Haec autem poffeffio intra annum datur, ficuti ordinariae quo-
que, quae liberis dantur, intra annum dantur. $— Sed
oportebit hunc, qui féfilifim dicit, non folum Carbonianam
bonorum poffeffionem accipere: verum etiam ordinariam agno-
Ícere. $. 16. Curruntautem tempora ad vtramque bonorum
poífeffionem feparatim : ordinariae quidem, ex quo patrem
fuum decefliffe ffit, et facultatem bonorum poffeffionis peten-

trouerfiam fibi fieri cognouit.

344m.IV. IvarANvs libro XXIV. Digeftorum. Iproj**

E M * ...LU : :
fi ex prima parte edicti bonorum poffeflionem non 59 petie- P^
" | rti. -

45 Flor. eft: i5,
et ita quoque Taurellius dedit, fed perperam. manifefta enim . eft transpofitio
ToU fi. BR. 44 Hal inferit: effe. — 45 Hal. bic, loco: zec. GEB, — 46
Hal. et Vulg. praefigunt: et. B R. 4'7 Hal. iuffus fit, et flatus. GEB. — 48
Hal. dicatur. 49 Hal. segarent. G E B. 50 Gothofr. in nota: abierit,
Hal. Yta Vulg. Hal. abierat. BR. 51 Hal. tricefimo tcrtio. GEB. 52,
Hal. contentum enim e[fe debere. GEB. — . $3 Hal. conflituat. GER. 54
Ap. Hal. ex, abeft. G EB.
]. Obf. 17. B R.

55 Vulg. 1deogue. De hoc capite adi Bynkersh.
56 Gothofr. in nota; Hanc negatiuam expungit Auguiti-
. nus

5l vero alter fe folum, alter et fe dicat: n -

f';b &) X k (l

f/ ?^ eo tempore, ex quo con- .l^ee, «» "**"j-'llg
*

à

U

)

7 ^
LA €€ cura W'ä

l'ee,

L

EX — — J DIGESTORVM LIB.

rit: alias poterit ex fequenti parte Edi&i ad exemplum Car-
boniani accipere bonorum poffeffionem: alias non poterit.

Nam fi confeftim poft patris mortem controuerfía ei fatta fue-

rit, an inter liberos bonorum poffeffionem ggcigere.pomt:
fimul ad vtriusque Edicti caufam annus. ceffie videbitur: fi
vero interpofito tempore fcierit controuerfiam fibi moueri:
poterit etiam finito tempore, intra quod ex prima parte bo-
norum poffeffionem acceperat, ex fequenti- bonorum -p.

dionem. petere: quam cum acceperit, perpetuo poffefforiis 57
a&ionibus vtetur: fed fi poft pubertatem contra eum iudica- -

tum füerit, denegabuntur ei actiones.
^ — NV. VrprrasNvslibro XLI. ad Edictum. , SED ?? fiis,

ui controuerfiam impuberi facit, éx libétis (it: eueniet, vt,-

fiue caueat hic 5?, cui ftatus fit controuerfig, fiue non/ ca-
ueat , attamen fimul fit in poffqiïionexp. f*o. $. r. $i 1m£;1bes
non defendatur, idcircoque miffus fit in poffeffionem ^^ et-

iam aduerfarius eius: . actiones hereditarias quis exercebit?

X Tulianus libro vicenfimó quarto *^ Digeftorum] cura-
torem conftitui debere, qui omnia curet, 6*? actiones exer-
ceat. Denique fcribit, etiam eum, qui cum impubere miffus
eft in poffeffionem, actiones poffe aduer.fus curatorem inten-
dere, nec effe grohibendum: nullum enim per hoc praeiudi-

cium hereditatiffieri: nam et aduerfus ipfum pupillum, fi fa-.

tisdediffet, re&te experiretur. $ —9e Quotieïns Gf*.im ubes fa-
tis non dat, mittitur in poffeifionem aduerfarius eius, fiue fatis-
det, fiue non det: 9? fi velit acjpg:rfamus committi übl,admþ
nifrationem, fatisdare débet püpillo: ceterum , fi. fatis non
det, debet curator conftitui, per quem bona adminiftrentur.
Aduerfarius autei fi fatisdederit, res, quae;tempore peritu-
: : p 66 ? N r
rae, aut deteriores futurae üanrt dlfcral.ler.e debet: item a
debitoribus, qui tempore liberabuntur, exigere deþet: cete-
racum pupillo poffidebif. $. 3. An autem Ve.fcend1. caufa de-
minuere poffit is, qui ex Carboniano Imlfius p&, videamus ?
et fi quidem fatis impubes dedit, fiue decreuit Praefes, fiue
non, dÉminu$t vefcéndi caufa , et hoc minus reftituet here-
ditatis petitori ;j quod f fatisdare non potuit, et aliter alere
fe videtur non poffe, dóminuendi caufa vsque ad id, quod

alimentis eius neceffarium eft, mittendus eft: necgmirum/de- -

bet videri, hereditatem propter alimenta minui eius, quem
fortaffe iudicabitur filium non effe: cum omnium ediétis ven-
ter in poffeffionem mittatur, et alimenta mulieri praeftentur
ropter eum, qui poteft non nafci : ymaiorque curajdebeat àd-

petitorem perueniat, fi szpa,rlji-iz fl.liumänon ede. $. 4. Ma-
xime autem puto, fi miífus fueric 1n poiïejïïonem aduerfarius,
defiderandum a Praetore, ne inftrumenta in pgi.ïefüopem fuam
redigat: ceterum $8 decipietur puapilue, dum vel inftruitur
aduerfarius eius 9?, vel etiam intercipere ea pqtef*c.. o x
Cum autéth in fatisdatione et pupillus et aduerfarius eius cef-
fant, curator conftituendus eft, qui bona adrpgn;'iïïggn,* et
quandoque ei, qui iudicio vicerit, reftituat. Quid tatfién, fi
tutores pupilli velint adminiftrare? Non erunt audiendi, nifi
fatisdederint nomine pupilli, aut curatores quoque dem *?
ipfi fint conftituti. : :

VL Pavrvs libro XLI. ad Edictum. D bonis ma-
tris an decretum interponendum fit, quaeritur? et decretum

- quidem non eft interponendum : dilatio autem longiffima dan-

nus II, Emenud. ?. Auguftinus falim notat expungi, non probat. BR. — 57
Gothofr. in nota: pofleffor his aCtionisus. Flgl. — Sane vti Hal. ita et habent
Otob, et Taurin, I. át Barb. poffefforis. B R. 58 Hal. et Vulg. inferunt : et.

G E E. 59 Hal. i$, loco; bic. GEB. 6o Hal et Vulg. poffeffione. BR. -

61 Hal. et Vulg. inferunt: et, praemiffo commate. a R, — . 62 Hal. tvicofimo
tertio. GEB. 63 Hal. et Vulg. praefigunt; et. hR. ; 64. Vlul:g. Quoties-
e«umque. Bm. — 65 lal et Vulg. praefigunt; et,Bm. —— 66 Hal et Vulg.

iberi 57, ne fame pereat filius, quam ne minor hereditas ad |.

p TE

XXXVIL TiT..X.
da ** eftj quae in tempus pubertatis extrahet negotium.
- . )9 4 . . s
$. r. Plane fi fimul dé paternis, etfé maternis bonis contro-
uerfia fit, vel etiam de fratris *^: et has controuerfias in

.tempus pubertatis differendag effe, Tulianus refpondit. $. 2.

Huic autem. Edicto locus eft, etiam fi ab inteftato ad bono-
rum poffeffionem veniantliberi: tametfi ex inferioribus par-
tibus petant, qua legitimi vocantur, quoniam fui int ?3, vel
ex illa, qua ?* cognatis datur. .$—9: Ita demum autem huic
Edicto locus eft, fi ftatus ??, et hereditatis controuerfia fitz
nam fi tantum ftatus, quod ?* puta feruus dicatur effe, nec
vlla bonorum controuerfia fit: hoc cafu liberale iudicium fta-
tim explicandum erit. $. 4. Qui pupillo controuerfiam facit, — .
fi fimul cum eo in poffeffionef miffus eft, alifexibonis;defun-//»c$v5
&i non debebit, nec quicquam de bonis d&minuere: haec enim
poffeffio pro fatisdatione cedit, $. 5."Non folum alimenta
pupillo praeftari debent, fed etjin ftudia, et in ceteras necef-
farias impenfas debet impendi pro modo facuitatfum. $. 6.
Poft pubertatem quaeritur, an actoris partes fuftinere debeat,
qui ex Carboniano miffus eft in poffeffionem? et refponfum
eft, rei partes eum fuftinere debere: maxime fi cauit: fed et
fi non cauerat, fi ** nunc paratus fit cauere, quafi poffefior
conueniendus eft. Quod fi nunc non caueat, poffeffio trans-
fertur aduerfario fatis offerente, perinde atque fi nunc pri-
mum ab eo petgffetur hereditas. P |
VIL IvrriaAwvs libio XXIV. Digeftorum. Sr im-
pubes negetur iure adoptatus, et ideo paternae hereditatis
ei controuerfia fiat: non erit iniquum, fimile Carboniano
decretum interponi. $. 1. Item fi impubes in adoptionem da-
tus effe dicatur, et ideo negetur naturalis patris hereditas ad
eunä pertinere z quia, et hoc cafu quaeritur, aniure filii he-
reditàtem optinere poffit, locus erit Carboniano Edicto.
$. 2. Cum.vero proponitur exheredatus ?? eífe, non eft ne-
ceffarium, controuerfiam pubertatis differri: quia nonde ipfius ,
filii, feäüde teftamenti iure quaeritur. $. 3. Si mater eius, £ «t .
cui et de libertate et de hereditate paterna controuerfia fit,
in quaeftioneyh libertatis vocatur: iudicium dematre non fem-
perín tempus pubertatis differendum erit: nam et ipfi, qui
fubiectus *? effe dicitur, ex caufa repraefentari folet. $. 4.
Quotiens Carbonianum decretum interponitur, eodem loco
rem haperi oportet , ,quo effet, fi nulla controuerfia fieret ei,
qui bornorum poffeffionem acceperit. — $. 5. Cum autem ex
duobus fratribus ex hoc decreto miffis alter pro parte fua pa--
ternam hereditatem non defendit: compellitur alter totam de-
fendere, aut vniuerfa creditoribus cedere. $. 6. Interdum

etiam exheredatus filius ex Carboniano decreto bonorum pof-

feffionem accipiet, fi non contra tabulas petit bonorum pof-
feifionem , fed ab inteftato vnde liberi: quia neget tabulas te-
ftamenti patris tales effe, vt fecundum eas bonorum poffeífio -
dari poífit: et dicatur non effe filius. $. 7. Si pupillus liber-
ti paterni bonorum poffeffionem petet *?, negaretur autem.-
filius patroni effe: quia de paterni$;bonis nulla controuerfia
.ei,fieret, differendum hoc iudicium non eft. Sivero poft in-, 4 ajtd
terpófitum Carbónianum decretum haec quoque controuerfia & ^77,
moueretur, hoc iudicium in id tempus differri debet. $. 8.
Quaefitum eft, an fimul et pupillus ex Carboniano, et feriptt ——
heredes fecundum tabulas bonorum poffeffionem hzþgggnt,?uwï
Refpondi, fi filius non effet, aut non accepiffet contra tabu-
las vel ab inteftato bonorum poffeffionem: fimul et ipfum
»x - ex

funt. 9 R. 67 Flor. virgulis appofitis haec duo verba funt transpofita, vt
fit: adbiberi debeat. BR. .. 68 Gothofr. in nota: Forte legendum: caeterogquim.
Conf. Noodt. 11. Obf. 14. BR. — 69 Hal infiruitur eis aduerfaeius. "TO "Yaur.
ldem.GEB. 7X Vulg. adbibenda.B R. 72 Vulg.frateruis, "73 Hal.etVulg.
funt, BR. 74 HaletVulg.quae. BR. — 75 Ap. Hial. flatne , abeft. GEB. 76
Hal.4uia,loco: quod. B R. 77 Hal.camerit, fed unnc. GE B. — 78 Hal. et Vulg.
exheredatum. B R. — '79 Bafl eegh ámwofeMqedev. BR. — 8O Kal. et Vulg. pete-
' .^ Fet.

(*
» D

" effe

wl : |

i LP
L MP

et
f0

(
(0
ii
j
[io 1
ema
e b

cil.

[abe
quo
torett
intel
ris de
qi u

, at

[it (
fong
g,
det
p

fie
fe
CU
t T
Ritüt
Nea
ee:
Thet
toni

lere
DA
timi

. meldi

habe
erif,
Cellan

torte
lul
NS
i
üy
lo
Que

Tyj

[15]
It hn
[psi
31
EUUM
ftier;
GER,
4

Ottm,
QDtte.
ts n
9' 20
OflQ«
3 Ddf«
Iuie
d üt :
: ec
t h- à
W 95 &l bona €-
mt' 3 manc'i/)
W — eonstat"
^ u
imen "

5 tsf
AD
(l
: a

"

It pri

us
em d«
dl
Eoto,
el -
iplus ,
eus, .^*
a fit,
Ms
j, i
:
m loco
ení d
jtem &
ii d&
:ærdum
n p*
i pOf*
hs te-
oü'eïïïO
; libet«
quum
vonera
UO& in'uaiejïf
ITTM

p
91

—

OOHmï v
j Vil
p

alg- Prte-
n

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. X. XL

x Carboniano, et fcriptos heredes fecundum tabulas habitu-

ros bonorum poffetfionem. A.
VIIIL. ArR1cAwNvs libro,IV. 9* Quaeftionum. Dx-
CESSIT, quem ego filium meum, et in mea poteftate effe di-
co: exiflit impubes, qui eum patremfamilias, et ad fe here-
ditatem pertinere dicat:; decretum neceffarium effe/refpondit
52. -$e—r. ltem emancipatus deceffit inteftato, fuperftite fi-
lio impubere, qui fe ei fuum effe dicit: ego contendo ante
emancipationem conceptum, atque ideo in mea poteftate effe,
et bona emancipati ad mé pertinere: et quidem hunc filium
eíffe conftat:/fed haCtenus de ftatu eius quaeritur, quod ??
in poteftate patris fuerit, necne: fententia tdífien, Edicti pro-
cul dubio ex Carboniano admittitur. , Z^ . |
IX. NEnAT1vs libro |VI, Membranarum. Qvop
Labeo (fcribitj quotiens fuppofitus effe dicitur pupillus, cum
quo de patris eius hereditate controuerfia eft, curare Prae-
torem debere, vt is in poffeffione fit : de eo puto eum velle
intellegi, qui poft mortem patrisfamiliae **, qui fe fine libe-
ris decedere credidit, filius eius effe.dici coepit: nam eius,
qui adgnitus eft ab eo, de cuius bonis quaeritur, iuftior in.
eare cauía eft, quam poftumi. ;^.
X.,MARcxELLvslibro VII. Digeftorum. Cv w mu-
: R : n
lier deferente herede 1urauerit, fe praegnatem eífe 95, bo-
norum poffeffio ex Edicto Carboniano dari debet: vel dene-
gari, fi illa heredi detulit iusiurandum ,. cum caufa cognita
detur pofleffio: ne aut heredi bonorum poffeffio data faciàt
praeiudicium, aut denegata ius ordinarium eripiat pupillo.
: Xl.PAPiNr1iANVS libro XlilljQuaeftionum. Cv fi-
ne beneficio Praetoris, qui patitur controuerfiam filius he-
res effe poteft, forte quia fcriptus eft: Edicto Carboniano lo-
cus non eít, ac fimiliter ** cum certum eft, quamuis filius
fit, eum tamen heredem non fore: veluti fi Titio herede in-
.ftituto, poftumus, aut impubes exheredatus negetur filius.
Nec ad rem pertinet, quod intereft illius, in quibusdam filium
effe: veluti propter fratris ex alia matre nati bona, vel iura
libertorum et fepulchrorum : iftos enim cafus ad Carbonianum
conítat non pertinere. —
XII. Ipgw libro XIV. Quaeftionum. . Scnr:PTvs
heres, contra quem filius impubes, qui fubieCtus dicitur, ex
KEditto primo $* bonorum poffeffionem petit, exemplo legi-
timi, fecundum tabulas interim accipere non poteft: quod fi
medio tempore fcriptus, vel ille, qui inteftati poffeffionem
. habere potuerit, moriantur: heredibus eorum fuccurrendum
erit. Quid enim fi non potuerunt *5 adire hereditatem iure
ceffante, vel ob litem in dubio conftituti?

XIII. PAvrvslibro XI. Refponforum. 'T'1v1A poft :

mortem mariti fui poftumam enixa eft: eidem Titiae crimen
adulterii Sempronius 9? apud Praefidem Prouinciae obiecit.
Quaero, an in tempus pubertatis quaeftio adulterii differri
debeat, ne praeiudicium poftumae fiat? Paulusjrefpondit., fi
€i pupillae, de qua quaeritur, bonorum paternorum quaeftio

non moueatur: fine caufa tutores defiderare, adulterii quo- *

que quaeftionem in tempus pubertatis pupillae differri.
XIV. ScAEvoraAlibro II. Refponforum. QvAxnr-
TVAR, ànimpubes qui bonorum poffeffionem ex Carboniano

vet. BR. — $I Signaui flellulis:: 4uarto ( nempe in exemplo typis deftinato
in hunc modum ; *4-74rto*?) cft enim vox poftea adícripta. BR. — 82 Hal. re-
fpondi. G E B. 83 Ap. Hal. et Vulg. quod , abelt. & R. $4 Hal. et Vulg.
familias. BR. — 85 Ap. Hal. effe, abeft, antecedente commate fimul deleto,
G E B, 86 Hal. ansponit: fusiliter ac. GEB. . 87 Id eft, prima parte
edicti, vt fupra Iulianus. Vide Bynkersh. Z. Obf. 17. BR. 88 Hal. et Vulg.
potuerinut, B R. 89 Hal. inferit: tandem. GEB. ^ 90 Hal.inferit: edico.
GER. — 91 Hal. et Vulg. peteret. B R. 92 Vulg. adipifteudam.BR. — 93

Hal. ipfi conferunt, quod H. a Porta in IL infigni errato Florentinae tribuit,

E(t tamen etiamnunc Flor. 4zae ipfi confert. B &. |
1 Hal immo et vetus Index et ceterae editiones: POSSESSIONE.

723
?? accepit, fi, antequam poffeífio ad eum translata fuerit ,

in eo, quod a poffeffore petet ?*, probationem
bere. "EX -

XV. Hegn MoGENIANY S libro,]IL, ïumprtomarum.

das, et debitum exigendum, et collationem bonorum, et do-
tis, et omnium, quae conferri diximus, prodeft. ..
XVI. PAvrvs librofquadragenfimo * primosXad Edi-
Cum. Srp ficuti de bonis paternis emancipato cauetur, ita
de iftis, quae ipfe/confert ?5, cauendum eft. — /://. —

: TITEXE —
(DE BONORVM POSSESSIONIBVS,*

CVNDVM TABVLAS.J)
^X XXIIt. . 4

, VxprANvs libro LX.X—J;Q"XJ ad Edictum.

SE-

figuram: fiue igitur tabulae fint lingneae?, fiue cuius-
cumque alterius materiae, fiue cfartae, fiue membranae fint:
vel fi corió; ? alicuius animalis: tabulae re&te dicentur. :
Non autem omnes tabulas Praetor fequitur hac parte Edi&i,
fed fupremas ^ : hoc eft, eas, quae nouiffimáe * ita fatae funt
quae füb ipfo niortis tel,'ilpore fattae füunt, fed poft quas nul-
lae factae funt, licet liàe veteres fint. $. 2, Sufficit autem
extare tabulas, etfi non proferantür, fi certum fit eas exftáre.
Igitur etfi apud furem fint, vel apud eum, apud quem depofi-
tae funt, dubitari non oportet, admitti poffe bonorum poffef-
fionem: nec enim opus eft aperire eas, vt bonorum poffeffio
fecundum tabulas agnofcatur. — $. 3. Semel autem exttitiffe
| tabulas mortuo teftatore defideratur, tametíi exftare defierint
*: quare, etfi poftea interciderunt, bonorum poffeffio peti-
poterit. $.—4. Scientiayà tàmen, * exigemus, vt fciat heres
extare tabulas, certusque fit delatam fibi bonorum poffeffio-

tum, et aliud exftet, aliud non exftet: tabulae extare viden-
tur, petique ppoteft bonorum poffeffio.
bus codicibus ? fimul fignatis alios atque alios heredes fcri-
pferit, et vtrumque extet: ex vtroque quafi ex vno compe-
tit bonorum poffeffio : quia pro vnis tabulis habendum eft, et
fupremum *? vtrumque accipiemus. $. 7. Sed ** fi vnum
fecerit teftator quafi teftamentum , aliud quafi exemplum : 'fi
quidem id extat, quod voluit effe teftamentum, bonorum pof-
feffio petetur: fi vero id quod exemplum erat, bonorum pof-
feffio peti non poterit, vt Pomponius fcripfit. $. 8. Exigit
Praetor, vt[isl, cuius bonorum poffeffio datur, vtroque tem-
pore ius teftamenti faciendi habuerit, et cum facit teftamen-
| tum, etcum moritur. Proinde fi impubes, vel furiofus, vel

mentum fecerit, deinde habens teftamenti factionem deceffe-
rit: peti bonorum poffeffio non poterit. Sed etfi filiusfami-
lias putans fe patremfamilias, teftamentum fecerit, deinde mor-

tis

BR. 2 Hal.in margine: alas$, limeae. GE B. 5 Hal. et Vulg. corium.
Lego cum recentioribus: vel ft e corio. B R. 4. Flor. eft: f(uppremas, et mox
iterum : fuppremae. 5 Forte rectius: mosiffnne. lta in $. $. P. legis Flor.
elt: maxinae, etin L. :. iufra de Imr. Patronat. trauslaticiae, et in L.
16. infra de Bon. libert. boneflae., pro: ouaxeme, tvauslaticiey, bonefle. atque
ita faepius. B R. 6 Hal. quae nouiffünae ita funt fadlae, vt poft eas mul-
lae fa&ae fiut. '"Yuetur autem Florentinam Bynkersh. £. Obf. 23. ER. Vt
Flor. eft, etiam Taurin. L Barb. Magl. in Barb. pof? quas nullae faclae funt ,
defunt. GE B. 7 Hal. defierut. 8 Vulg. autem. BR. 9 Hal. cod;-
cilis.G?£B. 1O Flor. eit, fuppremam. GEB. 11 Vulg. inferit: et. BR.

| OQoooo i2

pubes factus fit, petitoris partibus fungi debeat? /Refpondit,

, l NABVLAS teftamenti accipere debemus omnem materiae

$, poft quas nullae factae funt: fupremae enim Híae funt, non-

nem. &—5. Siquisj[in duobus exemplaribus fecerit teftamen- 1^onon,

$. 6. Sed gf in duo- ,.

p

ei incum-. -

H AE c bonorum poffeffio, * fi fatis datum fit *, non tantum .
ad poffeffionem apifcendam ?^ , fed ad res etiam perfequen- . J .

L*/'U-IZ, [L,,

-

quis alius ex his qui teftamentum facere non poffunt, tefta- -

] fadeadas,

724

tis tempore paterfamilias inueniatur: non poteft bonorum
poffeffio fecundum|*^ peti. Sed fi filiusfarnilias veteranus de
caftrenfi"faciat, deinde emancipatus, vel alias paterfamilias
factus, decedat: poteft eius bonorum pofleflio peti. Sed fi
