que dicendum eft *?, fingulos fingulis, qui funt in potettate,
centenà conferre, centena retinere: fed ipfos inuicem nihil
conferre.. , Dotis quoque] collatio in eundem modum fiet, vt /1424»»
quicumque confert ??, etiam fuam perfonam|numeret in pat- LL erre.
tibus faciendis. :
H.Pavrvslibro XUÉad Edictum. Cvv emancipa-
ti filii nomine nepotäin poíturfium poft aui mortem editum
dicimus bonorum poffeffionem accipere oportere, necefíarium
erit dicere , bona fua ** eum conferre: licet non poteft dici,
mortis tempore aui ?? bona habuiífe, quijipfe nondum in re- ; J"'ï-u'a
1 rum

L 0s tenee rr. e-l »

35 Hal. inferit: fzo. GER. 36 Vulg. amittitur.
BR. 37 Hal füerat. GEB. — 38 Hal. et nondum. GER. 39 Hal. tunc.
GE B, 40 Hal.nanc;, loco: nom. GE 8. 41 Hal. egerit. 42 Vulg.
inferit: quid. BR. 43 Hal. adquirevetur.. GEB. 44 Vulg. veniet ad,
loco: ven:ztu. BR.| . 435 Hal. etiam loco: et. 46 Hal. conferet, et ita
quoque fadum Flor. E R. 47 Mal addit: retimebit. Favent Baíül. 363a-
cw &uroi; dv2 PxaTU, wwl xoura? Tà ÍxaTb. dat ipfis aequaliter centum
et retimet centum. BR.| — 48 Gothofr. in nota: Zl. trecena, ]ta ipfe Taur. in
margine, Erat autem:äwkhabe'lfztes trecentas. — Omnes tamen habent: trecenta ,

Vulg. vindicare. R.

er* t m
t qua heres fcriptus fuit is qui in poteftate erat: non Lääggvl-
i tra virilem : ad collationem autem non admittit eum in hunc
n cafum , quia bonorum poffeffio admifía non eft. — $. 9. Iubet
: autem Praetor i& fieti collátionem ,Vtrecte caueatur. Caue-
n ri autem per fatisdationem oportere, Pomponius ait. Ar *3
i pignoribus caueri poffit, videamus? Et Pomponius libro fe-
: iapenti ** ad Edictum fcripfit, et reis, et pignori-
ptuageniimo ege- ^^ 3 um icripit, ; €t pigno
* bus recte caueri de collatione: et ita ego quoque puto. $. 1o.
n , Sifrater cauere non poffit, curator portionis eius conítitui-
n .L rejer tur , apud-quezm refecty pecunia collocetur, vt tunc demum
t TOE recipiat quod geda&qny eft ; Icü f bona propria. contulerit.
w *. Wmæ Quodtfiper contumaciam actiones denegatae fint, oblata po-
d "P. ftea cautione recipit *5 priftinum ius... $—rz, Quamuis au-
Qs r« ^^55 tem Edictum Praetoris de cautione loquatur táfhen, etiam re
3X : myoffe fieri collationem ,J Pom onius .libro .f "&x- eníimo nono-
as s &d«EdF&W fcriphit: aut enim re, inquit, aut cautione
: )') facienda collatip eft — Igitur . diuidat, inquit, bona fua cum
Ín.,| LJJ&ta?/ä/'ïfratribus ,& quamuis non caueat, fatisfácit Edicto. Sed et
u* «iitntu,fi quaedam diuidat, de quibusdam caueat: aeque dicimus **
Luieeio, €um fatisfeciffe..— Sed cum pollint effe quaedam in occulto,
Drs, . é« mon fatis confert, qui non cauit , quamuis diuidat. Si igi-
ol ; tur conítet inter partes, quid fitin bonis emancipati, fuffi-
ht , ene.,, ciens collatip efydiuifio 7? : fi non conttet, fed|dicantur quae-
qel^. — 744f£ dam non Éffe in commune reda&a: tunc propter incertum
b cautio eritinterponenda. -$—£2—- Sed et(i cantum forte in bo-
D nis paternis emancipatus remittat, quantum c:x.collanon.e .fuqs
at : * habþre debet: dicendum eft, emancipatum fatis cgntghüg vi-
lus ^u. deri. jIdemyet fi nomen paterni debitoris delegauerit, vel fun-
i Litulalias, $u m, remue aliam,dederit pro portione bonorum quae conter-
n ve^, y6 debuit. $. r3. 5i, cum duobus conferre deberet, alteri
PETN x contulgfit, alteri non: vel cum cau&t, vel cum dl;]gldlt, vi-
bora 4 &wn., dendumjeft, vtrum .fe)gt.zzntïs -tantzuom el aqferatur fFOlu'
" mentum, an vero trienffs totfus ?? detrahi debeat? ietputo,
| fi quidem per contumaciam non ?* caueat, totius trientis ei
- : denegandas actiones: nec enim videtur cauiffe, qui non omni-
Feïre bus cauit; quod fi per inopiam, fextantis tantum denegan-
d das: fic,tamery, vt poffit füpplere cautionem vel collationé]
x ??, vel ceteris modis, quibus fupra diximus: aut curator
yst conftituatur rem ei ?? (aluam facturus: haberi enim debet ra-
nl tio eius, qui non per contumaciam collationem non implet.
üln $—tr4. Is quoque, qui in adoptiua familia eft, conferre cogi-
L p tur: hoc eft, non ipfe, fed is, qui eum habäi, f1 maluerit
a contra tabulas bonorum poffeffionem accipere. Plane fi hic
i adoptiuus pater ante bonorum polieffionem petitam emancipa-
m uerit eum, non cogetur ad collationem : et ita reícripto Di-
ïïef[' uorum Fratrum expreffum eft. Sed ita demum adoptiuus eman-
fiit cipatus collatione fratrég, priuabit ?*, fi üine fraude hoc fa-
u Cum fit. $. r5. Nec caftrenfe, nec quafi cattrenfe peculium
ypils fratribus confertur: hoc enim praecipuum effe oportere, mul-
s n tis conftitutionibus continetur. $&—*& Sed an id, quod di-
norum " . gnitatis nomine a patre datum eft, vel debetur, conferre quis
;enduma;amf»i | in"cpmmune cogatur, videamus? It ait Papinianus libro ter-
jnorum tio decimo Quaeftionum, non effe cogendum: hoc enim pro-
T N pter onera dignitatis praecipuum habemnsoportere. Sedjfi ad-
yes u huc debedtur, hoc fic interpretandum eft, vt non folus one-
gqüan-u : returis, qui dignitatem meruit: fed commune fit omnium he-
I,heïz abeft. GE2. — 13 Hal. inferit: et. BR. I4 Hal. fexagefimo nono. GEB. — 15
ap Hal. recipiet. GEB. — 16 Hal. fexagefimo mono. G E B. I7 Al.dicemus , fed Hal.
qh vt Flor. 18 Flor. eft: diwifio, quod Taur. contra manifeftam literam mutauit
"T in: diuifoó. Sed et Hal.habet: diuifio. n R. 19 Hal. adferatur, GEB. ^ 20
Tib Hal. triems totus.BR. — 21 Ap. Hal won,abeft. GEB. — 22, Hal. etVulg.
" collationem. B'T. 23 Hal. eij. GEB. 24 laur. priuaVit. GEB. 25
t'mr.Pfiu' Hal. vediit. 26 Vulg. babuerit. BR. 27 Hal. fuit. GER. 28 Hal.
i GEP licet fi, loco: fed et fi ,. et in fequentibus fit, loco: erit. GEB.- 29 Hal.
"e:ltf'f fit. — 30 Flor. erat: morzente e fuiffet, nec quicquam additum praeter: o. Vt
abv(;cem'- 'Taur. tamen, ita Hal/ et omnes. B. 31 Hal. debeatur. 32, Hal. fpe-
;I:,Ciit iptef cies. GE B. 33 Euamnunc Flor, eft: suorietur. BR. Hal moreretur. 34
p in |

id

excepto Hal. qui habeti trecema. BR. 49 Hal inferit: et. GER. 50
Hal. conferat. Vulg.conféset.B R. — 51 Vulg. inferit: omhia.BR. — 52 Taä::.
,, abi.

i

(

* d ('1
L.;:&']ILCT)I:/ L[ &.,
edi 1

EEE

" fint: nec indignari eos oportere,

714

.rum natura erat: igitur fiue hereditatem a patre, fiue lega-.

um acceperit, hoc conferre debebit, $r lllud autem 1n-
tellegendum eft, filium in bonis habere, quod deducto aere
alieno fupereft. Sed fi füb condicione debeat, non ftatim id
deducere debebit, fed id quoque conferre: contra autem ca-
ueri ei oportebit, ab eo, qui in poteftate eft, vt exiftente
condicione defendatur pro ea parte, quam contulit. $. 2.
De illis, quae fine culpa filii emancipati poft mortem patris
perierunt, quaeritur ad cuius detrimentum ea pertinere de-
beant? et plerique putant ea, quae fine dolo et culpa perie-
rint, ad collationis 53 mon pertinere: Jet hoc exJillis
verbis intellegendum ft, quibus Praetor viri boni arbitratu
iubet conferri bona: vir autem bonus non fit arbitraturus, con-
ferendum id quod nec habet, nec dolo, nec culpa. defift ha-
bere. $&-93. Id quoque, quod fub condicione ex ftipulatu de-
betur, emancipato conferri debet. — Diuerfum eft in legato
condicionali: quia etfi in poteftate fuiffet, et poft mortem pa-
tris condicio extitiffet, ipfe haberet aCtionewl. $. 4. Eman-
cipatus filius, fi iniuriarum habet ?* actionem, nihil confer-
re debet: magis enim vindictae, quam pecuniae, habet perfe-
cutionem. Sed ?? fi furti habeat attionem, conferre debe-
bit. $. 5. Si tres emancipati , duo in Rote&ate"fmt, Gaius
Caffius libro fepüitno 59 iuris ciuilis tertias | conferendas pu-
tat: vt emancipati, quia inuicem non conferunt, vnius loco
" fi plus conferant, et minus
accipiant: quia in poteftate .eeæ-uæ—fq(gfit bonorum poü'gfüo-
nem omittere. lulianus quoque Caífii fententiam fequitur.

------- —— — $. 6. Si ex emancipato filio nepos emancipatus, mortuo pa-

H * ^
HDSMETIME EUKU. FGOINIUDQEIUEETE

"bt

v

LA ^m uorid, n quartas patruo conferre $? debeant, quaeritur? (et| verius/

' rum poffeffione fieri oportet

-tre fimul et auo bonorum poiïefiionen.x vtritgsque acceperit,
cum vterque eorum füum heredem relifquerit, 7: eo modo
collatio explicari poteft, vt æh* V'erbx gratia , centum,in bonis
et patrfo quinquaginta, et fratri quinquaginta
conferre debet ?? : hoc enim ratio facit, fiue perlonas, fiue
iportiones/ numeremus. $. 7. Si duo nepotes ex filio mortuo
emancipati , bonorum pofleffionem aui petant , vtrum dimidias,

eft; femiffe$; conferre eos oportere: quia et ü .vituo auo, cum
in eius poteftate effent, ducénta puta adquififlent, centum
flius, cefitum duo fratres per hereditatem -aui- haberent.
$. 8. Si duo ** emancipati bonorum poflefionem petierint,
et vnus contulerit, alter.non contulerit: huius portio (tantumy
€i, qui in poteftate eft, prodef;fe. debet, non eti,am emanci-
pato: quoniam eius caufa, qui in poteftate eft, denegantur
eiactiones. $. 9. Si per $? inopiam emancipatus cauere non
poffit, non ftatim ab eo transferenda eft polleffio: ,,igdyfu&i—
nendum 9?, donec poffit inu»enirel. h.deiuübyes,,.v.t támen de
his, quae mora deteriora futura funt ^^, his qui in poteftate
funt, aCtio detur: ipfique caueant jä in medium collaturos,
fi ^9 cautum eis fuerit. QU DUNM-
IIT. IvuxAxvs libro XXIIF., Digeftorum. PRaAx-
v oR non fub condicione collàtionis bonorum poffeffioneity
contra tabulas promittit ?* : ged demonftrat, quid data bono-
$. Alioquin magna captio erit
$9 emancipati, fi non aliter bonorum pofleffionem accipere
intellegéfetur, nifi cauiffet de collatione, — Nam fi interim
ipfe decefffet, heredifuo nihil relinqueret, — Jtem 1ifrater

aBi.GEB. 53 Hal ad collationis ius. Vulg. ad collationtm. BR. — 54 Hal.
babeat. 58 Hal et Vulg. inferunt: et. BR. 56 Hal. libro fexto. GER.
57 Hal veliquerit. E R. 58 Hal. babuerit. 59 Hal. et Vulg. debeat.
BR. . 6O Taur. coMferre. GEB. 61 Vulg. inferit: fratves. BR.. 62
Vulg. propter. 5R. 63 Hal. addit: eff. 64 Bafl. «sg? vÀv ivdj3ágTav.

BR. . 65 Hal et Vulg. inferunt: fe. BR. 66 Taur. collaturoSi. GEB.
67 Hal. promifit. .. 68 Hal. oporteat. 69 Hal «at. "70 Ap.Hal. efi,
abeft. GEP. 71 Hal. znutelligendus. GEB. 72 Mal inferit: ei. GE B.

73 Ap. Hal. Iuliauus, abek, quod :pía lex fit Luliani, Sed ita verba: huius

*

"DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. VI.

tur, emancipatij ^^ bona fua conferre debent his folisquij in

Lf

'c*anr,'"99 ! QU feneleser "&,
leius! äeceüïiï'et , non admitteretur ad bonorum pojffeüïgneä. ;
Quid ergo eft *? ? intellegendum ** eft bonorumi poffeffio-
nem accipere, et antequam caueat : fed fi non cauerit, ita ob-
feruabitur, vt totà hereditas apud eum, quiin poteftate fue-
rit, remaneat. $. r. Emancipatus filius controuerfiam facit
impuberi, qui fe filium, et in poteftate -pateie. fuiffe dicit.
Quaero , fi bona fua €i emáncipatus conferre débeat? Paulus
notat: putojconferendum 7? effe exa&ta cautione, vt vi&tus,
ficu£Thereditatem, ita et quae collata funt, praefget. $. 2.
Iulianus *?: quotiens contra tabulas bonorum pofleffio da-

poteftate patris fuelïï,"nt 7*5 zhoc quemadmodum expediri opor-
teat, quaeri folet: nam fi bona a patre reli&ta, et emancipa-
torum in medium conferantur, et ita viriles partes fumantur,
eueniet, vt et *? emancipatis quoque collatio ab ipfis facta
profit. Videamus ergo, ne commodiffimum fit, emancipa- -
tos quartam partem ex bonis paternisjferre **, ex fuis ter-
tiam? quod dico, exemplo manifeftius fiet *?, Ponamus pa-
trem quadritígenta *? reliquiffe, et duos in poteítate filios,
duos emancipatos: ex quibus alterum cefítum , alterum féXa-
gipta þglþonis habere: is, qui .céhtum habebit, cetitum tfi-
gfrïga,-g—a, etx'grlentem feret: 1$ Vero , qui feXáginta contulerit,
centufü vigihti: atque ita eueniet, vt collationis emolumen-
tum ad folos, qui im poteftate remanferint *?, perueniat.
$. 3. Emancipati bona fua conferre cum his qui in poteftate
fuerunt, iubentur. S$e—4- Quare ficutis qui in poteftate eft,

VA

^

^

lcen,

2. EOE 2 2 t UT
dotem vxoris praecipit: ita emancipatus quoque, quafi prae-

cipiat, retinere debet. $. 5. Emancipatus ?* praeteritus , fi
dum deliberat, cauerit de bonorum collatione, nec bonorum
poífeffionem petierit: agente fratre ex ftipulatu, ipfo iure tu-
tus erit. e
pet£ 9?^: omiffa enim bonorum poffeffione , incipit pecunia
fine caufa effe apud heredem. $. 6. Qui duos filios in pote-
ftate habebat, et ex vno eorum nepotem, emancipauit filium,
ex quo nepotem habebat: deinde emancipatus factus procrea-
uit filium, quem auus in locum filii adoptauit : j€& vel intefta-
tus, vel teftamento facto práeterito emancipato filio deceífit-

Sed et fi- pecuniam contulerit, condictione eam re-

rétor,

^

Quaefitum eft, quid de bonorum poffeffione, quid decolla- -

tione iüris effet? Refpóndi, bonorum, de quibus quaeritur,

tres partes fieri debent, ex quibus vna pertinet ad filium, qui -

in poteftate remanfit: altera ad nepotem, qui in locum
filii adoptatus eít: tertia ad emancipatum filium et nepotem ,
qui in poteftate remanferit ??: ita vt pater foli ei conferat, cum
quo bonorum poffeffionem accipit1^. ;j que r t
^. IV. Arn1canNvS libro 4 V. Quaeftionum, FririveM,
emancipatum dotem, quam filiae fuae nomine, dedit, confer-
re non debere: quia non ficut in matrisfamilias bonis effe dos
intellegatur ?5, ita et in patris, a quo fit profecta.

3.,F ». g"f'»

A.

V. VrPIANVS libro JXXIX. ad Edictum. S1 quis —
filium -bebeat fui iuris, et ex eo nepotem in pote&ate'fna;fg&ä
confequenter erit dicendum, fi nepos patris fui emancipati aC« (id£ morn:
cipiat boriorum poffeffiónem, de conferendis fuis quoque bo- *//, ^

nis cauere eum|debere, et effe fimilem ei, qui adoptauit: hoc] £4:7 ,,,
enim Diui Fratres refcripferunt, vt ad collationem auus com- ,. |

pellatur. Plane eodem refcripto adiectum eft fic: nifi forte ,
auus ifte nullum ex his ?* bonis fruttum adquirere vult, pa-
: ratus-

ICtia verbis Pauli diftinguuntur. BR. 74 Hal. datur emancipatis , bona.
GEB. 75 Nulg. fuerunt. BR. . '76 Ap. Hal. et Vulg. et. abeit. BR.— 77
Hal. et Vulg. conferre. BR. 78 Vulg. quod dico exemplo, vt manifeflius
fiat. BR. 79 Taur. in Adnotat. quadviugenta. fic ve&fe. in P. quadraginta,
.res manifefta. Etiam Bafil. »a7zAvrüv Oveíuy vevQuxocíuv voyscps]uv. B R.
Magl. quadragiuta, Otob. XL. Barb. quadrigenta. Hal. quadringenta. 80
Hal. vemanferaunt. 81 Vulg. inferit: filius. BR. 82 Hal. et Vulg. re-
petet. B R. 83 Hal. remanfit. 84 .Hal. et Vulg. accipiet. et ita etiam
Flor, corredum; quod malo. BR. 85 Vulg. rautelligiiwr. BR, — 86 Hak

*»

Í
(

aen

"

Qu
del
del
àdm,

pitus
&0Cen
fieti

l,

6EL,
Ll i
li.
m
Gtt,
Til
) Flür.
Tünt;
Tür, |
]. Hlor.
fOtün
Át Ta,
WMpatio,
ltum
alz'cz:, )

M d
« .1'
«
l«
t
'
S.

0a«
ids
eüït./ï'ä"f-
ïüïüa'
p
], qui
o
Jf g
cun
(( .
f«
dos

quis/ ?
| fuüüt/tj |
ia«
TM
; he n
$0* j
iiï, pa'
rtos«

JJfl;W;. ,

-DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. VL VIL

ratusque eft de poteftate nepotem dimittete, vt ad emancipa-
tum omne emolumentum bonorum poffeffionis perueniat. Nec
idcirco ea filia, quae polt emancipationem nata patri heres
La 'hon «; exftitit, iufte quaeri poterit, inquit; $", quod eo fatto colla-
tionis commodg,excludit/f 55: €um auo quandoque defun-
Lacenfinit;, €&t0 , ad bonajeius fimul cum fratre potfit venire *?. — Haec
; in patre adoptiuo ratio reddi non poteít: et;tifíhen;e& ibid2
idem?'* dicemus, fi fine dolo- malo emancipauerit. $. r. Sti-
pulatio autem collationis tunc committitur, cum interpellatus
- cum aliquo fpatio, quo conferre potuit, non facit: maxime,

" M:m;',gycum boni viri arbitratu collationem fieri, Edicto Praetoris in-

fertum eft. $. 2. Siue ergo in totum collatio facta non eft,
fiue in. partem facta: locum habebit haec ítipulatio. $. 3.
Et fiue quis non conferat ex hac. ftipulatione, fiue dolo fe-
cerit, quo minus conferat: quanti ea res erit, in tantdjn pe-
cuniam condemnabitur. N : | :
VL Czrsvs libro X. Digeftórum. Domw, quam
?2 dedit auus paternus, an poft mortem aui mortua in matri-

monio filia, patri reddi oporteat, quaeritur? occurrit aequi--

tas rei, vyt, quod pater meus propter me filiae meae nomine
dedit, p,ï"ginde ï? fit, atque ipfe dederim ?^: quippe officium
| j4wm. aui ?5 circa neptem ex officio patris erga filium pendet: et
— quia pater filiae, ideo auus propter filium nepti dotem dare

debet, quàd ?* fi filius a patre-?* exheredatus eft? Ejfiftimo |

nond24 abfuürde etiam in exheredato filio idem poffe defendi:

nec infauorabilis ?? fententia eft, vt hoc faltem habeat ex pa- | Xs

,.ternis, quod propter illum datum eft.
VII. Ingwlibro XIlIljDigeftorum. Sr nepotes in lo-
cum filii füccefferunt, vna portio jiisj* 9? conferri debet, vti
bonorum pofleífionis vnam partem habeant, fed et ipíi ita
conferre debent, quafi omnes vnuseffent. ..
i VIII. PaAPiNrANVvSs libro IIL.;Quaeftionum. No x-
NVMQVAdM * Praetor variantem ^ non repellit, et confilium
mutantis ? non afpernatur. Vmnde quidam filium emancipa-
tum, qui de bonis conferendis cauere fratribus noluit, au-

u hws,

diendum poítea putauerunt *, fi vellet oblata cautione bene--

ficium bonorum poffeffionis exercere: tametíi refponderitpot-
eít ^, videri eum poffeffionem repudiaffe, qui Formam pot-
feffionis conferuare noluit.
tia: maxime cum de

E ——

bonis parentis ? inter fratres difputetur:

quem talffen facilius admittendum exiftimo, fi intra tempus.

delatae pofleffionis cautionem offerat: nam poft annum, quam
delata effet bonorum poffeffio, voluntariam moram cautionis
admittere, difficilius eft. : !
.1X. Ingxw libro V. Refponforum. Frrrvs emanci-

patus inteftati patris bonorum polfeffionem accepit: nepos ex-

eodem in familia retentus, femiffem hereditatis cum emolu-
mento collationis habebit. Idem nepos fi poftea poffeffionem
inteftati patris accipiat, fratrt poft emancipationem patris quae-
fito, etin familia retento, bonafua conferre cogetur.

iflis. 87 Hal. et Vulg. im id, loco: iuquit. B. $8 Hal excludatuv.
GEEP. $9 Hal permenire. GE R. — 9o Vulgo et ibi, abeít. B R. 91 Ap.
Hal. idem, abeft, — 92 Ap. Hal. et Vulg. quam , abeft. BR..- 93 Gothofr.
in nota: perinde fit. Yta: pevinde fit, habet Hal. et Vulg. et ita Florentiae eft
correcturi. B R. 94. Hal. atque fi ipfe ego dederim. G s. 95 Taur, a Bz.
GE R. 96 Vulg. Quod, figno nempe interrogationis in fequentibus fimul
fublato. BR. — $7 Vulgo a patre, abíunt. B R. 98 Hugo a Porta in II in
P. Flor, noudum abfarde. — Yta eft. appofitum nempe *à dum, ex quo alii fece-
runt: dici. Hal. etiam fed transpofitis vocibus: mon abfurde dici. BR... — 99
*[aur. iufaBorabilis. GE B. 10O Taur. Jj. GEB. I Scriptum erat in
P. Flor. quaefiionumnuumquam Corre&or autem in: quaefhiouum, literam « in
o rotundauit, ct m fuperícripfit pro: , vt nunc fit: quaeflionon numquaim,
At Taur. credidit 72 num in quaefliouum ,. erronee inflexum | effe jn, 71071,, €t
negationem fimpliciter fuperfcribi debuiffe, reliquis nihil mutatis. * Nec Taur.
tantum ita vifum , fed et plerisque ante eum ; Norica tamen habet in margine:
alia, iNwuquam, etita etiamin cod. Magl, n&, — Habent autem: Nonnugu-

oed benignior eft diuerfa fenten- .

L

.ita et conferri. ei debeat: vtique
| poffeffionem patiatur.

. dotis per arbitrum ^ familiae hercifcundae

pulata fit , vel ipfi ne

. Ctius, BR.
& eit deleta, quod magis videtur iuridicum. B a.

71$

kpot'ePfate heres inftitutus adeat, et em,ancip'äto petente bo-,

norum poffeffionem contra tabulas, ipfe non
ferendum eft ei: /etjita Edictum fe 7 habet Pt fed magis
fentio, vt ?, quemadmodum pro parte hereditatem retinet
iure eo, quod '? bonorum pofleífionem petere poffet **
cum iniuriam per bonorut
XH. LLX A ; :

$

ass XI. Pavrvs libro (XIu Refponforum, Pavzrsse-
Ópondit, ea, quae poft mortem pa
emancipatum filium, quamuisgjprius confecutus fit, quam de-
be/;!ntur *? fratri, qui in poteftate patris reli&tus eít, con-
ferre non debere: cum poft mortem patris, non tam ex do-
natione, quam ex caufa debiti, ea poífidere videgtur *3,
— XIL InEM libro XLI. ad Ediétum. Si praegnantem

quis vxorem reliquerit, et ea ventris nomine in pofteffionegt

miffa fuerit: interim ceflat collatio: nam antequam nafcatur ,
non poteft dici, in poteftate morientis fuiffe: fed nato COnD-
ferftur "^. : :

—— ——

'"DE DOTIS COLLATIONE|
— : VEPIANVS libre XL. ad Edi&tum.

( yv AO VA M)* itademum ad collationem dotis Praetor
N cogat ? filiam, fi petat bonorum poffeffionem : attamen et
fi non petat, conferre debebit, fi modo fe bonis paternis mi-
fceat ?: et hoc Diuus Pius Vlpio Adriano refcripfit, etiam
eam, quae jiobpetierit bonorum poffeffionem, ad collationem
poffe compelli. $. x.
quidem ipía mulier fti-
otium geftum $, aeque conferre coge-
tur: fi vero alii quaefita eft flipulatio, dicendum eft, ceflare

$i in ftipulatum ? deducta fit dos, íi

petat: nec con- "

patris filio reddi debuerunt,

Aafuov & L
-ch(rfa *

,/g F e

a ul ; ?»aa::?;*):&

collationem, et fi tantum promifía fit dos, collatio eins fiet, "

$. 2. 5i fit nepos et neptis ex eodem filio, et dotata fif ne-

li fratri collatura eft: émancipata autem neptis dotem et bo-
na fua foli nepoti, non etiam patruo conferet. $.-3. Sed 6

ptis, fit et filius non pater eorum: neptis omnem dotem fo--

fit neptis fola, non etiam nepos ex eodem: tunc confertur *.

patruo, itemque nepoti vel nepti ex alio. $. 4. Sed et fi
duae neptes fint ex diuerfis filiis, confer:eft et inuicem, et
patruo : fi ex eodem patre, tiítum inuicem conferent. $. 3.
Cum dos confertur, impenfarum neceffariarum fit detra&tio:
céeterarum non. $. 6. Quod fi iam factum diuortium eft, et ma-

ritus non fit foluendo: non debebit integra dos computari mu-

o

lieri, fed/id, quod ad mulierem poteft peruenire, hoc eft, quod :

füCere raritus poteft; $. 7. $i füb condicione pater, vel

extràneus dotem promiferit, cautione opus erit, vt tunc con-

ferat mulier dotem , cum dotaf4 effe coeperit. . $. 8. Filiam

. |quaeab inteftato patri heres fit ?, conferre quidem dotem
X. ScAEVOLA libro V. Quaeftionum. $Sz filius in ! » !

opor-
quam, Barb. Otob. Bynkersh. GE. 5 Vulg. varietateh, 3 R. 5 Go-
thoft. vel potius S. L. in nota:; Cuiacius legit: Confilium Tutantem, — Sed ita,
vt Cuiacius vult, dudum Hal. GEE. — 4 Vulg. putauit. BR. 5. Hal. poffit.

GER. 6 Hal. paternis. GEB. 7 Àp. Hal. fe, abeft. GE g. 8 Hugo
a Porta in IL, in P. Flor. hoc loco additus: Scaeuola: nempe nonnemo hoc
nominis inter verficulos adfcripfit, vnde id etiam habet Vulg. B R. 9 Erat
olim Flor. femtist. bR. Non dubito, librarium hoc ftudio feciffe, vocales
euim o et z apud eum exiguo difcrimine aguntur, fimul geminationis vitandae
caufa alteram neglexit. Sed correctori meliora placuerunt, ne Taur. opus ha-
beret dare: fentiPt, GE B.
I1 Hal. pofft.

I2 Hal, deberet. GER. 13 Flor. litera

I4 Hal. confertur.

2 Hal. covit. GE R.

1 Vulg. Qz;;a-.*;:z;z's. BR,
4 Hal. avbitrium. GX B.

mifceat. BR.
BR,

As

. 3 Hal. etVulg, zm-
5 Hal et Vulg. iu flipulationem.
7 Hal coufert. GE B. — 8 Hal. fit. GEB.

9

6 Vulg. addiv: eff. g R.
Nnnnn

1O Vulg. qu0, Hal. qu0 et, nefcio annon re--

716

oportet: confequens autem eft, vt ex pollicitatione dotis ?
pro parte dimidia fratrem füum liberet: aequius enim eft, in
folidum de fuo eam dotatam effe. $. 9. Si emancipatus filius,
ui contra tabulas bonorum poffeffionem accepit ^^, filiam
dotatam habeat, non.debet dotem eius conferre: quia in bo-
nis-eius non ell. —— — ' La "
;.[I. Gïguvs libro XIV. ad Edictum prouinciale, — Fi-
L1A iü adoptionem data et heres inftituta, debet, ficut eman-
cipata, non folum bona fua, fed et . [2
La A uenwe, herey ** poterit, conferre: * fi adhuc pater adoptiuus viuit,
hic neceife habebit conferre *. d ais * g
Ill. VnPrAwvs lib.IV. Difputationum,] S1 filia fue-
rit heres inftituta, collatione dotis non fungetur: vnde fi com-
miffo ab altero Edicto, neceffe habuerit *^ contra tabulas bo- .
norum poffeffionem accipere: dicendum eft, quoniam nullam
iniuriam frátri fdcit, non debere eam dotem conferre: nam
quod habuit ex iudicio, conuertitur ad contra tabulas bono-
rum pofleffionem. Plane . ü
tuta, et alia quaedam in eam contulit contra tabulas bonorum
poffeffio *5, aucta portione eius, : zc
munere eam fungi: nifi forte contenta fuerit portione , ex
qua inftituta eft: tunc enim dicendum elt, ex iudicio paren-
tis eam venientem non debere munus collationis fuftinere.

IV. PouPoN1vs libro IIl. ad Quintum Mueium. S:
. pater pro filia dotem promiferit, deinde exherecatae, vel et- :

jam emancipatae et praeteritae legatum dederit : habebit filia
- 7cwm etiam|dotem praecipuam et legatum. .
d V. PaAPrNIiANVS libro jV/ Refponforum, Fririvs
H JZ ' emancipatus, qui poffeffionem contra tabulas accipere potuit,
inteftati patris pofleffionem accepit: atque ita filia, quae man-
fit in poteftate, cum eiusdem familiae fratre heres inftituta

poffeffionem inteftati patris errorem fratris emancipati fecupaài

accepit: dotem fcripto fratri conferre non cogetur: cum ea pof-
feffio fruftra petita fit, et filiajfatris ** voluntatem 7* jffinifviri-
lis partis retineat, id eft, yt omnes trientes habeajit, et bono-
rum poffeffio vnde liberi fbigatur pro contra tabulas effe petita.
$. r. ** Filia, quae foluto matrimonio dotem conferre debuit ,.
moram collationi fecit: viri boni arbitratu cogetur vfuüras quo-
que dotis conferre: cum emancipatus frater etiam fructus
conferat, et filia partis fuae '7 fructus percipiat. — .
VI. Ine« libro |VI, Refponforum. . PATEm filium
emancipatum heredem inftituit et filiam exheredauit *", quae
inofficiofi lite perlata, partem dimidiam hereditatis abftulit :
non effe fratrem bona propria conferre cogendum refpondi :

J r)þ . -
— - pam et libertates competere placuit. J *d lo :
DX VII. Pavrvs liäfongI;LReinanQmmi Nzc ipfa do--

tem fratribus fuis confeget, cum diuerfo iure fratres funt he-

I9

VIIL ;.PAPiNrAmNvs libro XI. Refponforum. — P -

ts

TER nubenti filiae quasdam res praeter dotem dedit, eam-

redes

1O A. acceperit. 11 Hal. et Vulg. perneni-
15 Hal. et Vulg. contulit: contva tabulas bo-
norum po[feffione auca. BR. — 14 Gothofr. in nota: .4j. patris. Ita nempe
ipfe Taur. in margine. Sed Hal. retinet: fratr;s. GEB. 15 Hal. inferit:
jecuta. GEBS. — 16 Hal. praefigit: Eas. GEB. 17 Hal patris fui. GEB.
18 Taur. exberedaBit. BR. — 19 Hal. fratres baeredes fiut. — 20 Vulg. con-
fcripfit. 8 &. 2X Hal. abfceffit. : "
/ : 1 Taur. in Adnotat.. DE CONIVNGENDIS etc. in P. bic titu-
lus pofitus eft. poff titulum. de ventre in poffeffionem wáttendo. — Sed initio titn-
li de ventre adfcripta fumt Graeca verba buiusmodi: vovroc o TvTAOG 6T 0V
eiu; eorw. quae demonflraut titulum de coniumgendis praecedere debere. boc
apparet etiam ex indice titulorum , vbi prior efl ifle de coniungendis. Confir-
" mant etiam Bafíilica hunc ordinem. — Cum autem omnes libri fcripti et. editi
Taurelliana antiquiores praepoftere hos titulos habeant, Ant. Augufinus [.
Emend. :. hoc praecipuo et fingulari argumento: demonftrat, Florentinum
exemplar effe archetypum. Quod idem omnibus fuüi aeui MSS. afferit in-

9 Vulgo dotis, abeft. B n.
.qe. BR, I2 Hal. babuit,

diftin&e, et Contius de MSS. in genere, ipíe etiam veriffimum effe. depre-

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. VIL VIIL -

dotem quae ad eajfi perti- -

fi ex minore parte fuit heres infti- |

dicendum erit collationis |

t45
que in familia retinuit, ac fratribugflfuþ condicione, fi dotem,
et cetera quae nubenti tradidit, contuliffet, coheredem adfcri-
pfit ?: cum filia fe bonis abftinuiffet, fratribus res non in
dotem datas vindicantibus exceptionem doli placuit obítare:

quoniam pater filiam a'ïæguytrum habere voluit.

[7-hoisIX. TRYPRONINVS libro VI. Difputationum. Fvir

quaeftionis, an fi fua heres filia patri cum fratribus, contenta
dote afftineat fe bonis, compellatur eam conferre ? Diuus
Marcus irefcripfit, non compelli abftinentem fe ab hereditate
patris: ergo non tantum data apud maritum remanebit, fed
et promiffa exigetur etiam a fratribus: et eft aeris alieni loco :
abeffit ?* enim a bonis patris. 4 | :

DE CONIVNGENDIS CVM EMANCIPATUO

LIBERIS *xvs* ^.

VrrriANvs lbro XL. ad Edictum.

x Qvrs ex his, quibus bonorum poffeffionem Praetor pol-
licetur, in poteftate parentis, cum moritur, non fuerit:

| ei, liberisque, quos in eiusdem familia habuit, fi ad eos he-

reditas füo nomine pertinebit, neque notam exheredationis
meruerunt, bonorum poffeffio eius partis datur, quae ad eum
pertineret, fiin poteftate permanfiflet: 5 itaavt ex ea parte di-
midiam *, relijuam liberi eiüs ?, hisque ? dumtaxat bonb
fuajconferat. $. r Hoc Edictum aequiffimum eít: vt neque
emancipatus folus veniat, et excludat nepotésin poteftate ma-
| nentes, neque nepotes iure poteftatis obiciantur patri fuo.
S$—2. Et in adoptionem datus filius et heres inftitutus , ad hoc

ralis poteftate eft. Iungitur autem nepos patri fuo emancipa-
to, fiue pater praeteritus fit, fiue inftitutus. Et haec erit
differentia inter * in adoptionem datum et emancipatum: quod
in adoptionem quidem' datof rion alias iungitur, nifi inftituto
| et alio committente Edictum : emancipato autem, fiue fit in-
ftifutus emáncipatus, fiue fit praeteritus. $.3. Filioin pote-

poffeffione , patruo fextantem, patri vnciamablaturum. $. 4.
Si pater emancipatus exheredatus fit, nepotibus ex eo prae-
teritis, qui erafit in poteftate retenti: nepotes admittuntur:
abfurdum enim eft, cum patri praeterito iungantur, inftituto
eo, vel exheredato non admitti. $. 5. Sed et fi patruus eorum,

debent nepotes admitti: nam exheredatus pater eorum pro
mortuo habetur. $. 6. Si pater in poteftate manens exhere-
datus, vel inftitutus fit, nepotem ex eo, fiue in poteftate ma-
! | nentem,

hendi. Et e fcriptis quidem hos in fpecie confului Vaticanos VI. Palatinos X.
Venetum S. Marci codicem, Taurinenfes IV, Parifienfes V. Barb. et Otob et
Magl. BR. Sed etiam Hal. iam in margine ad tit. de ventre in poffeff. mitt.
habet: J« Pand. Fl. baec ad(cripta funt: $vros à vírAos r vbv iEwuesw. mae
nifefto typorum vitio in vltimis pro: &sc éciv. — Ceterum diffimulare nequeo in
Collationibus MSS. quas adii, omnes iftos codices, addito Bynkersh. nu-
mero XXX. rite effe adnotatos, praemiilo vocabulo: praepoflere , fcilicet: ha-
bent. Sed ab eodem Brenkm. Vat. iL IIL. IV. V. VI. vna linea indu&os
et in fequenti verfu, vbi Palatini funt ordine adfcripti, II plane deletum ,
et VIL, VIII. IX, X. rurfus continua lineola perdu&os effe, vt adeo operae
pretium fit futurum, fi cui iftos codices adire liceret, eos infpicere, et, quid
illae litarae Brenkmanni in receffu habeant, indagare. Sed et alios codices,
quibus faepe et in prioribus libris plurimam eft vfus, vt S. Cruc. Treuifanum ,
Chriftinae intra ilíios XXX. non apparere merito mireris. 2 Nempe hoc
verbi-a fupplente eft adie&um. Legitur tamenetinindice. BR. — 3 Vulg. prae-
figit: fed. BR. — 4 Hal. addit: ipfe. G E.
begnt. BE. G klalisque. GEBR. — '7 Vulg.inferit; juflitutum. B R.

5 Hal.et Vulg. addunt: ba-
8 Hal.
. et

"

L

D)

Edi&tum pertinet, vt ei iungatur nepos, qui in aui fui natu- -

ftate ex beffe, emancipato ex triente herede inftituto, Iulia- .
nus aàit, nepotem praeteritum petita contra tabulas bonorum.

qui erat ? in poteítate, fit praeteritus, pater exheredatus:

Lj 50 pro

frq prei
GL

E

li

m
— Y

J
Al
0.
qui
fint
pos
um
(ice
al
Uetl
teni
li
be
i
n
jM/cun
mw
Hl
Wt
p
ut
tür
Pr
p
C
duo
alLus
titi,
a
tss
EwUEAIL
puos
qui
iller
(
lihnp
Oif
ü 20 P:
Witgs :
fteib
l Pï'&(ft(]
U i
Tim
t qu
Tilem
Vero .

(

e Vilr
quod re
« Vulg,
hm ef
lm o
riorum f
fea !)
ÜN, ]
01 G
ïaercdïtar;
6

f T

il

) J

VW

lLU«
Pai-
til
m
Y
Y«
Q
i
orom
: pme'
pnitr
gfüf
n 'Qï()
eij&ïe-
rida
ob

n
TUT:
j m
sun), Di
neqüw i
kb n
li V
; jl
&iemm-
oq
: qüi
;Codw?
:m'(äaümu
"n
j t
t hr

: j Hal.
u

M
li
M jl

fu.
lt

DIGESTORVM LIB.

nentem, fiue emancipatum, ad bona aui neque vocari, ne-
que vocandum effe, Scaeuola ait: totiens enim nepoti confu-
lendum eít, quotiens in poteftate reténtus éft, patre eman-
cipato. Liberos igitur in familid/effe oportet, vt huic Edicto
locus fit: eius fcilicet famili&j? , cuius bonorum poffeffio pe-
titur. Sed et fi poftumus natus fit ex emancipato , ante eman-
cipationem conceptus: idem erit dicendum.
autem non omnes fimul vocat Praetor, fed.gradatim, hoc eft,
eos, qui fui funt: fcilicet. nepótes, fi (jnt: fi minus, eos
qui funt inferioris gradus: nec eos mifcebimus *?: plane fi
fint ** ex emancipato:nepos, et ex nepote eius alio prone-

pos, dicendum erit, vtrumque ei iungi: ambo enim in *? fuo-.-

rum loco fuccefferunt. $. 8. Si poftliminio nepos redierit,
dicendum eft, eum patri emancipato coniungi. $. 9. Si pater
ex duobus filiis, quos in poteftate habuit, alterum emancipa-
uerit, et nepotem ex eo ia loofiny filii adoptauerit, et prae-
terito emancipato decefferit: Iulianus ait, nepoti in locum fi-
lii adoptato fuccurri oportere: vt quafi filius portionem ha-
beat, quam haberet, et fi extraneus adoptatus effet: fic fiet ,
inquit, vt filius.qui in poteftate fuit, tertiam partem, nepos
in locum filii adoptatus, aliam tertiam , emancipatus filius

