Haec autem a&tio ?, vt Labeo fcripfit, naturalem potius in
fe, quam ciuilem habet aequitatem: fiquidem ciuilis deficit
a&io: fed natura aequum eít, non effe impunitum eum, qui
hac fpe audacior faétus eft; quia neque vt feruum [fe coer-
ceri poffe intellegit fpe imminentis libertatis: neque vt libe-
rum damnari, quia hereditati furtum fecit, hoc eft, domi-
nae: dominus autem dominaue non poffunt habere furti actio-
nem cum feruo fuo, quamuis poftea ad libertatem peruenerit,
vel alienatus fit: nifi fi poftea quoque contrectauerit, E re

itaque ? effe Praetor putauit, calliditatem et proteruitatem-

horum !?, qui hereditates depopulantur, dupli actione **

co&rcere. $. 2. Non *? alias tenebitur ifte libertus, quam
fi dolo quid diffipaffe proponatur. Culpa autem neglegen-
tiaque ferui poft libertatem excufata eft : fed culpa dolo pro-
xima dolum repraefentat. Proinde fi quid damni dedit fine
dolo, ceffabit ifta aCtio: quamuis alias Aquilia tenetur ob
hoc, quod damnum qualiter qualiter *? dederit. Habet ita-
que certum finem ifta aCtio, vt et *^ dolo fecerit ifte, et poft
mortem domini, et anteaditam hereditatem. —Ceterum fi fine
dolo *5, aut dolo quidem, verum viuo domino: non tene-
bitur hac aCtione. Quinimmo etfi poft mortem **, poft adi-
. tam * tamen * hereditatem, ceffabit aCtio: nam vbi adita he-
feditas eft, iam quafi liber conueniri poteft. $. 3. Quid ta-

men fi füb condicione accepit *7 libertatem ? ecce nondum .

liber erit ** , fed vt feruus poteft coérceri: idcirco dicendum
eft, ceffare hanc a&tionem. — $.. 4. Sed vbi libertas competit,
continuo dicendum eft, poffe et debere hanc aCtionem. dari
aduerfüs eum, qui peruenit ad libertatem. $. 5. Si feruus
pure legatus, ante aditam hereditatem quid admiferit in here-

ditate, dicendum eft, quia dominium in eo mutatur, huic

a€ioni locum effe. — $. 6. Et generaliter dicimus, quo cafu
in feruo dominium vel mutatur !?, velamittitur, vel liber-
tas competit poft interuallum modicum aditae hereditatis: eo
cafu hancactionem indulgendam. $. 7. Sed fi fideicommilffa-

ria libertas feruo data fit, quidquid ?? in hereditate maleficii.

admifit, numquid non prius cogatur heres manumittere, quam
fi fatisfecerit? Eft autem ?^* faepiffime. eta Diuo Matco, et
ab Imperatore noftro cum patre refcriptum, nón impediri fi-
deicommitlariam libertatem, quae pure data eft ??. — Diuus
fane Marcus refcripfit, arbitrum ex continenti dandum, apud
quem ratio ponatur: fed hoc refcriptum ad rationem ponen-
. dam pertinet ?? actus quem feruus adminiftrauit ?*: arbitror
igitur, ?^*et hic poffe hanc actionem competere.
aditam hereditatem, fic accipere debemus, antequam vel ab
vno adeatur hereditas: nam vbi vel vnus adit ^^, competit
libertas $. 9. 5i pupillus heres inftitutus fit, et a (ubftitu-
to eiqs libertas data, mediogue ?* tempore quaedam admit-
tantur, fi quidem viuo pupillo quid fuerit factum, locum non

zufhfet. GES. — '7 Hal dabe. GEz, 8 Vulg. addit: z& fa&dum.BR. g
Vulgati: mifi poflea quoque eaum vem. contveclauerit. — Ítaque aequama effe. — Fuit
lisdem alias quoque-phrafis: e re effe, fraudi. BR. Rehd. vt Vulg. Grg.
1O Vulg. eorum. BR. 11 In P. F. de paublicatione, aptatum: d'plicgtione.
Sic H. a Porta in I. .Error ab antecedente: depopulantur, eft. Porro idem
notat, in veteribus quibusdam exemplaribus effe: duplicatiome. .. In contextu
autem poft Vulgatam fcribit: dupli achiome im fa&um co?vceri. BR. — Dubius ta-
men adhuc Nofter, etiam hanc Hugonis a Porta variantem ad Saluinium in
fchedula totiens indicata, et quae hic finit, detulit, qui in margine: de publi-
catione , tiutatum antiquiu(cula manu et fadum : duplicatione, Ceterum Rehd
dupli aclione coberceri. GEB, I2 Hal.et Vulg. inferunt: autem , quod etiam
Flor. eft adíciiptum. ER. — Et habet quoque Rehd. GE g. 13 Gothofr. in
nota: Vulgata habet qualitercumque. — Et ita quoque Rehd. Hal. vt Flor GER
14 Vulgo:et, abeft. BR. Et in Rehd. GER.. 15 Hal. et Vulg. aä:dunt:
salo.B . Rehd. vt Flor. GEB. . 16 Gothofr. in nota: mortem domini:
vulg. Hal. Etiam Rehd. GEm. 17 Vulg. acceperit. BR. — 18 Gothoft.
in nota: 4 liber eft. — Jta ipfe Taur. qui in textu habet: libERit, additilue

| 3?, fubftituiffe.

$. 8. Ante |

n margine: liber efl. Et ita quoque Hal. et Rehd, G E&.

perat, acHio bomovavia locum baberet. GEs.

.GEB.

.et Vulg. liberatur. B R. Kehd. vt Flor. GE s.
.BR. Etiam Rehd. GER. X

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. IV. !

effe huic aCtioni: fin vero poft mortem, antequam quis 28

^

pupillo fuccederet, a&tionem iftam locum Bhabere. $. to.

Haec actio locum habet non tantum in rebus, quae in bonis -

fu.erpnt teftatoris: fed et fi heredis interfuit?^?, dolum malum
admiffum non effe, quo minusad fe perueniret. Et ideo 39

Scaeuola plenius tractat, etfi ?? eam rem fübripuiffet feruus, -
quam defunctus pignori acceperat, hanc aCtionem honora-

riam locum habere ?*; plenius enim caufam bonorum hic ac-
cipimus pro vtilitate. Nam fi in locum deficientis furti a&tio-
nis propter feruitutem, hanc aCtionem fübftituit Praetor, ve-
rifimile eft, in omnibus caufis eum, in quibus furti agi potuit
; Et ?3 in fümma probatur, hanc actionem
et in rebus pigneratis, etin rebus alienis bona fide polfeffis
locum habere. Idem?^et de re commodata teftatori. $. rr.
Item fi fructus poíft mortem teftatoris perceptos hic feruus,
qui libertatem profpicit, contrectauerit: locus erit huic a&tio-
ni. Sed et fi partus, velfetus poft mortem adgnatos, tan-
tundem erit dicendum.
tem patris quaefierit rei dominium, eaqueantequam impube-
ris hereditas adeatur, fübripiatur: locum habere iftam a6tio-
nem, dicendum eft. $. 13. Sed et in omnibus, quae iriter-

fuit ?? heredis non effe auerfa *5, locum habet haec actio,

$. t4. Non tantum autem ad fola furta ifta atio pertinet
fed etiam ad omnia damna, quaecumque hereditati feruus de-
dit. $. r5. Scaeuola ait, poffeffionis furtum fieri: denique
fi nullus fit poffeffer, furtum nezat fieri,

bet, quae fa£ti eft et animi: fed nec heredis eft poffeffio, an-
tequam poflideat: quia hereditas in eum id tantum transfun-
dit, quod eft hereditatis: non autem fuit poffeffio heredita-

tis. $. 16. Illud verum eft, fi poteft alias heres ad fuum per-
uenire, non eífe honorariam hanc ?? aCtionem tribuendam z

cum ?? in id, quod interfit, condemnatio fiat. $. 17. Prae-
ter hanc actionem, effe et vindicationem rei, conítat, cum

haec actio ad fimilitudinem furti compefat. |$&. r8. Item he-

redi ceterisque fuccefforibus competere iftam actionem dicen-
dum eft. $. t9. Si plures ferui libertatem 3? acceperunt,

.et dolo malo quid admiferint *?: finguli conuenientur in fo- :
Et cum ex delicto conuenian-

lidum, hoc eft, in duplum.
tur, exemplo furti, nullus eorum liberetur **, etfi vnuscon-
uentus praeítiterit. | : (
Il. Garvs *?libro XIII. ad Edictum prouinciale. Sr
paulo ante quam ftatuta libertas optigerit *^?, amouerit ali-
quid feruus aut corruperit, ignorantia domini non introducit
hanc actionem:; ideoque licet maxime ignorauerit heres a fta-
tulibero, aut quilibet alius dominusa feruo fuo amotum ali-

quid corruptumue effe: non impetrat poft libertatem eius vl- -

lam aCtionem, quamuis in pluribus aliis caufis iufta ignoran-
tia excufationem mereatur, . |

E MIS

dominimim iwmmutatur. BR. Rehd. vt Flor. GE F.
21 Vulg. Et eff faepiffime. BR. — Rehd. Eff fepi[fme et a. GEB.
data fit. 23 Hal. pertinere. 'Vulg. inferit: eius. BR. — 24 Vulg. adimini-
fivauevit. BR. 25 Hal adminifhranit, avbitvor. Ideo et bic. GEB. 2/6
Hal. et Vulg. adit. BR. Etiam Rehd. GER. 27 Kehd. data efl, medio
quoque. G EB. 28 Rehd. antequam is. qui fubfüitutus efl pupillo , fuccede-
ret. GE B. 29 Hal. zuterfuerit, 30 Hal. vt fi. GER. 31 Hal. acce-
. 32 Hal. potuerit. 33 Ap.
Hal. et Vulg. Et, abeft. pm. — Etiam in Rehd. Gzz. 34 Rehd. inferit z
efl. GE B. 35 Vulg. znterfuüerit. BR. 36 Hal. et Vulg. euerfa. — Sed
Dafil. hic vtuntur voce: &moxiwviSsvar, quod eft: amoueri. BR. - Rehd. vt ifti.
37 Ap. Hal. et Vulg. banc, abeft. BR. In Rehd. adeft. GEB. — 38
Vulg. vt, loco: cum. BR. Etiam Rehd. G k B. 39 Vulg.inferie: zuffam.
BR. kRehd. zfiom. GER. 4O Hal. et Vulg. admifewmt, B R. 41 Hal,

22, Hal.

X 42, Hal. et Vulg. PAVLV'S.
43 Ml obtingeret, — Rehd. obtimgerit. GE2.

$. 12. Praetereafi impubes poft mor-

D r ! : Idcirco autem he- -
'reditati furtum non fieri, quia poffeffionem hereditas non'ha-

19 Hal. et Vulg..-
20 Hel. qui quid. GE B.

puta
eot

!

j

"T.
[
ei
gandi l
jans
às
püüäu
gatur |
«
jute,
pgrit 9
miinus !
culüm
tor 00X
(emnet
eor i
veto n
H b
n fen
f n
Aürm, Q
&um «
u ii
viatofür
digec
Üitt qe
d

frure,

E

Vm
tüin.

BI

tim, i

A
l
0 us
ierut;
liMl
V, Dtian
CEB |c
du
a Rthd. [
ddi,
BIN
(Mque C

V QHICQ

Ünlken.

!
! Q

feri
TET
, D
X p
D d.
je hat
t at
Vtttef
i
dendam:
7, bt
j QUf
m d«
epenit
r i
üDueni
VIUSCU

C

[

yris 1
T
iponte

—
[———

f

D.

j t Vl
T
j
j; d

DIil. VnPrANVvs libro XIIT. ad Edictum. LAnBEo
putauit, füb condicione manumiffum res amouentem, & cito
"condicio extitit **, hac aCtione conueniendum.

TTIT. . V.
FVRTI ADVERSVS NAVTAS, CAVPONES

! STABVLARIOS. |
. Vrriaxmvs libro XXXVIIL ad Edi&um .jt.

l

N eos, qui naues, cauponas, ftabula exercebunt *, fi quid

a quoquo ? eorum, quosue ? ibi habebunt, furtum fattum
effe dicetur, iudicium datur, fiue furtum ope, * confilio ex-
ercitoris faétum fit, fiue eorum cuius, qui in ea naui nui-
gandi caufa effet, $. r. Nauigandi autem Ccaufa accipere de-
bemus eos, qui adhibentur, vt nauis nauiget, hoc eft, nau-
tas. $. 2. Et eft in duplum aCtio. $. 3. Cum enim in cau-
pona, vel in ? naui, res perit *, ex Edicto Praetoris obli-
gatur exercitor nauis, velcaupo: ita vt in potefítate fit eius,
cui * res fübrepta fit, vtrum mallet ? cum exercitore honorario
jure, an cum fure iure ciuili experiri. $. 4. Quod fi rece-

perit ? faluum fore caupo vel nauta: furti a&tionem non do-
minus rei fübreptae, fed ipfe habet, qui *?^ recipierido peri-

culum cuftodiae fübit *9^, $. 5.Seruivero fui nomine exerci-
tor noxae dedendo fe liberat: cur ergo non exercitor ** con-
demnetur *^, qui feruum tam malum in naue 7? admifit? et
cur liberi quidem hominis nomine tenetur in folidum, ferui
vero non tenetur? nifi forte idcirco, quod liberum quidem
14 hominem adhibens, ftatuere debuit ** deeo, qualis effet:
in feruo vero fuo ignofcendum fitei, quafi in domeftico malo,
fi noxae dedere paratus fit: fi autem alienum adhibuit fer-

um, quali in libero tenebitur. $. 6. Caupo ** praeftat fa-

C&um eorum, qui in ea caupona eius cauponae exercendae
caufa ibi !7 funt: item eorum, qui habitandi caufa ibi funt :
viatorum autem factum non praeítat: namque viatorem fibi
eligere caupo vel ftabularius non videtur, nec repellere poteft
iter agentes: inhabitatores vero perpetuos ipfe quodammodo
elegit ** , qui non reiecit, quorum factum oportet eum prae-
ftare. In naui quoque ve&torum factum non praeftatur.

: TEV | |
SI FAMILIA FVRTVM FECISSE DICETVR *.
VrPIANYS libro XXXVIII. ad Edi&um. ..
V'r 1LISSIMVM id Edi&um Praetor propofuit, Quo do-

minis profpiceret aduerfus maleficia feruorum ; videlicet |

ne, cum plures furtum admittunt ?^, euertant domini patrimo-
nium, fi omnes dedere, aut pro fingulis aeftimationem * li-

44 Hal. exfiterit. — . :
1 Hal. et Vulg, exercent. BR. Rehd. vt Flor, GEB. . 2 Vulg. fi quod
& quoquam. ER. 3 Hal et Rehd. quos quasue. GEB. 4 Hal. et Vulg.
inferunt:; et. BR. Etiam Rehd. GER. 5 Ap. Hal. et Vulg. i5 , abeft, B R.
In Rehd. adeft. GER. 6 Hal. perievrit. GX B. 7 Hal. et Vulg. cuins.

EgR. Etiam Rehd. GEsR. — 8 Hal.et Vulg. malit. BR. Rehd. vt Flor. GEB. |
9 Rehd.recepit. GE B. Hal. vecipit. 0a Hal.et Vulg. quia. BR. Etiam R ehd.

GEB. IOP Taur.fubIt. 11 Vulg.inferitzmamis. BR. 12 Hal.et Vulg. con-
demnatur. GEB. Rehd. vt Flor. GEB. — 13 Satius eft legere: waneim. B R. Hal.
et Rehd. zaue. GEB. 14 Hal. quoque, loco: quidem. GEB. 15 Hal.
dlebebat. 16 Vulg. inferit: astem. BR. Etiam Rehd. GEB. 17 T) ibi
ex fequentibus irrepíiffe videtur. Sane in S. Crucis IL. eft: qui im ea caupona
eiusque camponae exercendae caufa funt. BR. — E diuero im S. Cruc. l.. ab-
erat antecedens : ea. Habent vtramque vocem: ea, et: ibi, Barb. Chriftin,
Bynkersh. vt et Rehd. GE z. 18 Vulg. eligit, et mox: recipit. BR.

1 Vulg. DICATVR. 5 5&. Rehd. dicitur. GEB. — 2 Hal. adaittant.
5 In Rehd. fuit; effnatiguis , ct fa&um:; effimationes. GEB. — 4 Hal. ad-

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. IV. V. VI. . qOII

tis offerre cogatur. Datur igitur arbitrium hoc Edi&to, vt,
fi quidem velit dicere * noxios feruos, poflit omnes dedere,

| qui participauernat furtum: enimuero fi maluerit aeftimatio-
nemofferre, tantum offerat, quantum fi vnus liber furtum

feciflet, et retineat familiam fuam. $. 1. Haec autem facul-
tas domino tribuitur totiens, quotiens ignorante eo furtum
factum eft. . Ceterum fi fciente *, facultas ei non erit data 5z
nam et fuo nomine et fingulorum nomine conueniri poteft
noxali iudicio: 7 nec vna aeftimatione, quam homo liber-
fufferret, defungi poterit. Is autem accipitur fcire, qui (cit
et potuit prohibere: fcientiam enim ? fpeCtare debemus , quae
habet et ? voluntatem: ceterum fi fcit, probibuit tamen, *9
dicendum eft, vfürum Ediéti beneficio. $. 2. Si plures ferui
damnum culpa dederint, aequiffimum eft eandem facultatem
domino dari. $. 3. Cum plures ferui eiusdem rei furtum fa-
ciunt, et vnius nomine cum domino lis conteftata fit * , tam--
diu aliorum nomine aCtio fuftineri debebit, quamdiu priore
iudicio poteft aCtor confequi, quantum confequetur *?, fili-
berid furtum feciffet. —— | :
Ill. IvrraAwvs libro XXIIL Digeftorum. Ip ef,,
* et * poenae nomine duplum, et condictionis fimplum. — .
Ill. Vrnerawvs libro XXXVIII. ad Edictum. Qvo-
TIENS tantum praeftat dominus, quantum praeftaretur, ft
vnus liber feciffet, ceífat ceterorum nomine actio, non *tan- -
tum * aduerfus ipfum *?, verumetiam aduerfüs emptorem
dumtaxat, fi forte quis eorum, qui fimul fecerant **, ve-
nierint *». Idemque et fi fuerit manumiffus. Quod fi prius
füerit ablatum *5 a manumiífo, tunc dabitur aduerfus domi-
num familiae nomine: nec enim poteft dici, quod a manu-
miffo praeftitum eft, quafia familia effe *7 praeftitum. — Pla-
neÍíi emptor praeftiterit, puto denegandam in venditorem
aCtionem :. quodammodo enim hoc a venditore praeftitum eft,
ad *? quem nonnumquam regreffus eft ex * hac* caufa, ma-
xime fi furti *?, noxaque ?? folutum effe promifit. $. r. Sed
an, fi legati ferui nomine, vel eius, qui donatus eft, actum

fit cum legatario, vel eo, cui donatus eft, agi poffit etiam
cum domino ceterorum , quaeritur? quod admittendum AF
puto. $. 2. Huius Ediéti leuamentum non tantum ?? ei, qui

feruos poffidens condemnatus praeftitit tantum, quantum, ft

vnus liber feciffet, datur ??: « verum ei quoque qui idcirco

condemnatus eft, quia dolo fecerat, quo minus poffideret.
— .. IV. Ivriamvs ?* libro XXIT. Digeftorum.,, ET1Aw
heredibus ^5 eius, cui plures eiusdem familiae furtum fece-
rint, eadem a&tio competere debet, quae teftatori competebatz -
id eft , vt omnes non amplius confequantur , quam confeque-

rentur, fi id furtum liber feciffet.

V. MaRckLrvslibro VIII. Digeftorum. ?* FAMr-
LIA commaunis fciente altero furtum fecit: omnium nomine

cum eo , qui fcit, furti agi poterit: cum altero, ad eum tno- .
dum,

! g
diceve, Vulg. dedere. BR. — Rehd. vt Vulg. fed ex correQtione ve? dicere, G E R.
5 Hal. er Vulg. addunt: eo. BR. Etiam Rchd. GEB. | 6 Hal. et Vulg.
danda. BR. Etiam Rehd. GEB.. . 7 Vulg. praemittit: wec vua foena exa-
&a altera tollitur , wec vna etc. BR. — Yta et Rehd. GEE. 8 Hal. et Rehd.
vero, loco: enzm. GEB. 9 In Rehd. et, abeft. GEB. — IO Hal. et Vulg.
fcit, et probibuit, tum dicendum efl. & &. — Yta et Rehd. mü quod: tamemn, inz
tum, non conuertat. GEE. Ir Hal.efl. 12 Hal et Vulg. comfequere- -
tur, quod praefero. B R. Et ita etiam. Rehd. GE B. 15 Vulg. addit: do-
minwin. BR. Etiam Rehd. GE B. I4 Kehd. fecerat. GEE. — 15 Gothofr,
in nota: venierit. vulg. Hal. / Sed et Ba(il. à &yogácuc viva TÀV XMjáveuv, B R.
Rehd. vt ifti. GEB. 16 Hal. et Vulg. oblatum. ER. Etiam Rehd. GEB..—
17 Rehd. effet. GEB.- 18 Taur. oT. GER. 19 Hal. et Vulg. furtis.
BR. Etiam Rehd. fed litera s recentius adpi&ta. GE B, 20 Vulg. moxiis-
que. B R. 21 Rehd. inferit: effe. GEB. 22, Vulg. inferit: datar. BR.
23 kial. feciffet , praeftravetar. Vulg. feciffe dicatuv. BR. Rehd. habet:
feciffet dicatur. Sed primum nonnemo vltimam literam in: feciffent , pun&o
notauit, deinde alius fuperfcripüt: fet datuwr. GEB.. — 24 Hal. et Vulg. PAV-
LVS.5n5. Etiam Rehd. GEB. — .25 Rehd. beredi. G E B. 26 in Vulga-

páddddd - | s

1012

dum, qui Edi&to compreherifus eft: quod ?7 ille praeftiterit
non totius familiae nomine, ab hoc focio partem confequere-
tur ^?, Et íi feruus communis alterius iuffu damnmum dede-
rit, etiam quod praeftiterit ?? alter, fi modo cüm eo quoque
ex lege Aquilia, vel ex duodecim tabulis ?? agi poteft ?*,
. repetat 3* a focio: ficuti cum communi rei nocitum eft. $i

ergo dumtaxat duos habuerim ?? feruos communes, cum eo,

quo non ignorante faCtum eft, agetur vtriusque ferui nomine:
fed non amplius confequetur a focio, quam fi vnius nomine
praeftitiffet: quod fi cam eo, quo ignorante fa&tum eft, agere
volet, duplum tantum confequetur. Ét videamus, an iam
3* in focium ?5, alterius ferui nomine, non fit dandum iu-
dicium, quemadmodum fi omnium homine focius decidiífet ? $,
nifi forte hoc cafu feuerius a Praetore conflituendum eft,
nec feruorum conício ?? parcendum ett. | :
Vl. ScA&gvora libroIV. Quaeftionum. Lansto pu-
tat, fi coheres meus, quod furtum familia cuius ?* feciffet,
duplum abftuliffet, me non impediri, quo minus dupliagam :
eoque modo fraudem Edicto ?? fieri: effeque iniquum, plus
heredes noftros ferre, quam ferremus *? ipfi: item ** fi de-
funétus minus duplo abftulit *^*, adhuc fingulos heredes recte
experiri Scaeuola refpondit **: verius puto, partes eius here-

des perfecuturos: fed et ^* cum eo, quod defunctus abítulit,

vterque heres non plus duplo ferat,

| PImTSOVIE-
ARBORVM FVRTIM XC-A—ES'ARVM..
PAvrvs libro IX. ad Säbinqm. |

Q1 furtim arbores caefae fint, etexlege Aquilia et ex * duo-
decim tabularum ^, dandam aCtionem Labeo ait. Sed
"Trebatius ita vtramque dandam ?, vt iudex in pofteriore
* deducat id , quod ex prima confecutus fit, et * reliquo con-
demnet $, W o
.. M. Garvs * libro I. ad legem XII. tabularum. Scr-
ENDVM eft autem, eos, qui arbores, et maxime * vitesce-
ciderint, etiam ? tamquam latrones puairi. L
AlL. VrPrANvs libro XLII. ad Sabinum. Vi1TEM
arboris appellatione contineri, plerique veterum exiftimaue-
runt. $. I. Ederae *? quoque, et harundines **, arbores
non male dicentur. $. 2. Idem '? de (alicteto *3 dicendum
eft. $. 3. Sed fi quis faligneas *^ virgas inftituendi falicti
caufa defixerit, haeque, antequam radices co&gerint *5, füuc-
cidantur, aut euellantur: reCte Pomponius fcripfit *5, non
poífe agi de arboribus fuccifis, cum nulla arbor proprie dica-

tis: Si familis, tee Contio. Bm. — Etita Rehd. GE s. — 277 Hal. inferit : fi.
GE B. 28 Hal. et Vulg. confequetur. BR. — Etiam Rehd. GEB. - 29 Hal.
praeftitit. 30 Vulg. ex lege duodecim tabulavum. BR. Etita Rehd. GE B.
31 Hal. potuerit. BR. — Rehd. vt Vulg. GEB. 32 Hal. et Rehd. repetit.
GEB. 33 Hal et Vulg. babuerimus. BR. Rehd. vt Flor. GEg. 34 Vulg.
qn etiam, B R. 35 Rehd. in folidum, loco: im focium. GEB. 36 Hal.
.et Vulg. dediffet. B R. Etiam Rehd. GEB. — 37 Gothofr. in nota: confilio.
wslgat. Hal. Etiam Rehd. et mec. feruovum confilio. GER. 38 Rehd. eius,
et fuperícriptum : i. alicwiut , quod tamen magis in le&ionem Florentinam qua-
drat. G E B. , .39 Vulg. fraudem debitoribus fievi. BR.. Rehd. fraudem ediclo
. debitoribusque fieri, GE B. 40 Taur. feRemus. GER. 41 Taur. i Dem.
Rehd. idem. GE g. 42 Hal. abflulerit. 43 Hal. iftis: Scaeuola refpon-
dit, omiífis: fed verius etc. GER. 44 Hal. fed vt, loco: fed et. GER.
I Vulg. inferit: lege. BR. EFtiam Rehd. GEB. 2 Hal ex duo-
decim tabulis. GEB. — 3 Vulg. addit: aijt. E R. Rehd. vtraque danda, G E B.
4 Hal. et Vulg. i pofleriorem. B R. Etiam Rehd. GEB., 5 Vulg. ex, lo-
co: et, forte non adeo male, g R. Rehd. et ex reliquo. GEB. — 6 Vulg, ad-
dit: eum. BR. Etiam Rehd. G£z. — 7 Rehd, PAVLV'S. GER. 8 ti;ulg.
inferit: q4j. BR. Etiam Rehd. GEs. — g Ap. Hal. etiam, abeft. Rehd. et
loco: etiam. GEB. 1o Hal. Hederae. G x p. I1 Hal. drundine&. GEB:

12 Vulg. idem4ue. 8BR. — 13 Gothofr. in nota:; de fali&o, vulg. Hal, Nem-

JDIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. VI. VIL

tur, quae radicem non conceperit. $. 4. Quod fi quis ex

feminario, id eft *7, ftirpitus arborem transtulerit: eam,

quamuis nondum comprehenderit terram , arborem tamen vi-
deri, Pomponius libro nono decimo ad Sabinum ** probat,
$. 5. Ideo ea quoque arbor effe videtur, cuius radices defi-
nent.!? viuere, quamuis adhuc terra contineatur: quam fen-

tentiam Labéo quoque probat. $. 6. Labeo etiam eam arbo- -

rem reCte dici putat, quae fübuería a ?? radicibus, etiam
nunc reponi poteft : aut quae ?* ita translata eft, vt poni ?^*
poffit. 'S. 7. Stirpes oleae arbores ?? effe magis eft ^* , fiue

iam egerunt ?? radices, fiue nondum. $. 8. Omnium igitur

harum arborum, quas enumerauimus, nomine agi poterit.
IV. Garvs libro ad legem duodecim .tabularum.
CenTE non dubitatur, fi adhuc adeo tenerum fit, vt herbae
loco ^* fit, non debere arboris numero haberi. . 2
V. Pavrvs libro IX. ad Sabinum. CaxnEnk eft,
non folum füccidere, fed etiam ferire caedendi caufa. Cin-
gere ?* eft deglabrare: fubfecare ^9 eft fubfecuiffe ??:. non
enim poterat caecidiffe intelligi, qui ferra fecuiffet. - S. r.
Eius 39 actionis eadem caufa eft, quae eft legis Aquiliae.
$. 2. Is, cuius vfusfruftus eft in fundo, hanc actionem non

habet. $. 3. Qui autem fundum vetligalem habet, hanc
aCionem habet: ficut aquae pluuiae arcendae a&tionem, et fi-
nium regundorum. n : | '

Vi. PowroNwrvs ?* libro XX. ad Sabinum. S: plu-
res eandem arborem furtim caeciderint, cum fingulis in foli-
dum agetur. $. r. Atífi eadem arborplurium fuerit, vniuet-
fis dumtaxat vna et femel poena praeftabitur. $. 2. Si arbor

.in vicini fundum radices porrexit ??, recidere eas vicino non

licebit: agere autém licebit, non effeeius ?? , ficuti tignum,
aut protectum, inmiffum habere. ^ Si radicibus vicini arbor
aletur, tamen eius eft, incuius fundo origo eius fuerit. x
VII. Vrrriamwvs libro XXXVIIL ad Edictum. . Fv n-
TIM caefae arbores videntur, quae ignorante domino, ce-
landiqueeius caufacaeduntur. $. r. Nec elf'e hanc furti actio-
nem Íícribit Pedius: cum.et fine furto fieri poffit, vt quis

arbores furtim caedat. $. 2. Siquisradicitus arborem euelle-

rit ?*, vel exftirpauerit, hac aCtione non tenetur: neque
enim vel caedit, vel fuccidit, vel fübfecuit. .Aquilia tamen

tenetur, quaíi ruperit. $. 3. Etiam ?* fi non tota arbor cae-

fa fit, re&te tamen agetur, quafi caefa ?5. $. 4. Siue autem
quis fuis manibus, fiue dum imperat feruo arbores. cingi,
fubfecari ?*, caedi, hac a€tione tenetur.
bero imperet. $. 5. Quod Íi feruo füo non praeceperit do-

minus, fed ipfe fua voluntate id admiferit, Sabinus ait com-

petere noxale ??, vt in ceteris maleficiis: quae fententia vera

pe ob fequens: falifli & *. Immo librarius poftquam fcripferat: falic, fe-
ipfum additis: eto, correxiffe videtur, deletionem literae t corre&ori relin-
quens, Rehd. falidfo. GE z. 14 Hal. faligineas. G E B. 15. Gothofr. in
nota: //. egerint. al. coierint. Prius habet Hal. et Chriftin. S. Cruc. I. II.
vt et Rehd. Sed Barb. et Bynkersh. vt eft Flor. GEsE. — 16 Hal. feribit. — 17
Ap. Hal. id efl, abfunt. GEs, . 18 Hal decimo mono ex Sabino. GEB.
19 Rehd. defimunt. GER. 20 Hal. fubuería vadicitus etiam mumc. G EB.
21 Ap. Hal. 44ae, abeft. Vulg. atque , loco: aut quae. BR. Rehd. vt Vulg.
GEEB. 22 Vulg. reponi. BR. Etiam Rehd. GER. 23 Vulg. ffirpem oleae ar-
borem. B R. Rehd. flirpes oleae arborem. GE B. 24 Hal.magis placet. GEE, — 25
Hal. egerint. Vulg.egerit.B R. Rehd. vtFlor. GEz. — 26 Bafil. v váges £orávuc.
BR. 27 Confer Bynkersh. IV. Obf. 2:1.B R. 28 Hal. fecare. GEB. — 29 Sic
-Barb. Chriftia. S, Cruc. II. Magl. Treuit.. At Bynkersh. fubfecave id eft ferra. fe-

tniffe. Cum iftis facitRehd. GEB. 30 Vulg. Hwius. BR. — 31 Hal. CAIVS. -

Vulg. PAVLVS. B. Rehd. vt Vulg. GEE. 32 Hal. et Rehd. porrexe-
rit. GEB. . 33 Gothofr. in nota: Ita in Pande&is Florentinis prot ei ius.
Sed et Taur. eIus. et dudum Hal. ei ius. Vtet Rehd. GER. — 34 Gothofr.
in nota: enulferit. vu/g. Hal. Ego malim: enelleret. &R. Rehd. vt Flor. eft.
GERB. 35 Hal. et Vulg. Et fi. BR. Etiam Rehd. GER. — 36 Hal. addit:
ea. GEB. 37 Hal. fecari. GE B. — 38 Hal. ef?, loco: et. Rehd. Idem eft
e, GEB. — 39 Gothofr. in nota: noxalem. vslg. Hal. Rehd. vt ifti. GE s.

40.

Idem et ?? fili-

"!
fi
for
n

n
f
Á
cgedlf
ficie
rom
u j

dont

ul

at
at
fua
fin é

arbo!
yi dl
grui
(ow]

vendid

m

]

Yl
et
qtuni
te fot
qui:

dll, s
XNI
BOXA
FECIS
$ERY
Cv

ip Mi
Vr G
GEB
d adfcr'ul
Erit Tl
. hic h,
.61, n
gt
-&ta t

|
Hul, ant
NCI,
huo: u
rl
€[t dite
!t j fi]
6p
Chriftn
C vocul
il & Y

lg R

As
267 Don
"
1 tf«

10mo t
QIr n
n
urtitte
L
m eoele
: ne
ia tapel
i arborte

gt 0
at t
d

yl
g b
. TA
Cä-(;"u" ;
L. lr
A

s n n
P RUE
zii',tv "

— hic Flor. Hal. ceciderit. GE B.

DIGESTORVM LIB. XLVIL: TIT. VIL VIII.

eft. $. 6. Haec actio, etiam. fi poenalis fit, perpetua eft;
fed aduerfus heredem non datur: heredi, ceterisque fuccef-
Íoribus dabitur. $. 7. Condemnatio autem eins duplum con-

tinet | :
" VIIL. PAy r.vslibro XXXIX. ad Edi&um. FAcrzw-
DA aeftimatione ^?, quanti domini interfit non laedi: ipfa-
rumque ** arborum pretium deduci oportet, et eius, quod
fupereft, fieri aeftimationem, . $. r. ^^ Furtim arborem ^?
caedit , qui clam caedit. $. 2. Igitur ficeciderit **, et lucri
faciendi cauía contreCtauerit, etiam furti tenebitur *? ligno-
rum caufa, et condiCtione, et ad exhibendum. $. 3. Qui
per vim fciente domino caedit^?, non inciditin hanc a&tionem.

IX. GAr1vs libro XHI. adEdiCtum prouinciale, S1 co-

lonus fit, qui caeciderit ^" arbores, etiam ex locato cum eo
agi poteft, plane vna aCctione contentus eífe debet actor. s
—. X Ivrnriawvs ^? libro IIL. ex Minicio. Sx gemina
arbor eífet ^?, et fupra terram iunCtura eius emineret, vna
arbor videtur effe 5?: fed fi id, qua iungeretur ?* , non ex-

ftaret 5?, totidem arbores fant, quot fpecies earum fuprater- |

ram effent, : |
|owXL Pavrvs libro XXIL. ad. Edi&um. Sxp fi de

arboribus caefis ex ?? lege Aquilia actum fit, interdicto, quod

vi aut clam, reddito abfoluetur, fi fatis prima condemnatione
grauauerit reum :. manente nihilo minus aCtione ex lege duo-
decim tabularum. — ! —, v as D
.. XIl. IavorgNvslibro XV. ex Caffio. Qvr agrum

IT MHLS .

.. VI BONORVM RAPTORVM, ET DE

TVRBA * UE
"Pavrvs libro vicenfimo * fecundo* ad Edictum. -

K« w v rem rapuit, et fürti nec manifefti tenetur in duplum,
et vi bonorum raptorum in quadruplum: fed fi ante
aCtum fit vi bonorum raptorum, deneganda eft furti ^: fi an-
te furti aCctum eft, .non eft illa deneganda: vt tamen * id,
quod amplius in ea eit, confequatur.
IL VnPrrAwNvs libo LVI.ad Edictum. PRAETOR

ait, SI CVI DOLO MALO, HOMINIBVS COACTIS DA-

MNI QVID FACTVM ESSE DICETVR, SIVE CVIVS
BONA RAPTA ESSE DICENTVR, IN EVM, QVI ID
KECISSE DICETVR *, IVDICIVM DABO. lTEM SI
SERVVS FECISSE DICETVR, IN DOMINVM IVDI-
CIVM NOXALE DABO. $. I. Hoc Edicto contra ea, quae

| ;J,o Rehd. effimatio eff. Gzh, - 41 Hal, et Vulg. zpfarum quoque. B. Rehd.

vtflor.GER. 42 Hal. hic nouam legem facit, fub infcriptionez V'Ipianas.
GEB. . 43 Hal. et Vulg. arbores, B R. Etiam Rehd.. GE B. 44 Flor. a
eit adícripta, Bm. Hal ceciderit. GEB. — 45 Vulg. inferit: i, BR. —— 46
Erat Flor. cedit, fed literam 4 adfcriptam re&e affumpfit Taur. BR. ^ 47 la
48 Vulg. VLPIANVS, £n. . 49 Hal.
51 Hal. cui iwn-

fit,et mox: emiueat. — 50 In Rehd. effe, abeft. GE v.
52, Hal. ex-

geretur. Vulg. quod adiumgoretur. BR, — Rehd, vt Vulg. GEE.
fiet, etin fine periodi, fuut. 53 Vulgo: ex, abeít, GEB. . ;
1 In Rehd. ET DE TVRBA, abífunt. GE P. — 2 Vulg. addit: ac£io.
lial autem praefigit: Sed 7 fi. B. Rehd. vt Vulg. GER. — 3 Hal. et Vulg.
iautum, loco: tamen. BR. Etiam Rehd. GEB. . 4 Hal fiwe cuius vapta
bona: ei intra anuum , quo primum de ea ve experiundi poteflas fuevit, in. qua-
dvuplum , poff anntim im. fiplum. indicium dabo. Rehd. fiue caius bona vapta
effe dicentur , eidem vi bonorum. vaptorum intva auumn m quadruplum , poft. an-
s in fünplnn iudicium dabo. GEP. 5 Vide Noodt. IT. Probab. $. m,jin.
GER. . 6 Halet Vulg. debere, quod malumus, nec aliter MSS. BR. Barb.
Chrifin. S. Cruc. L. II. Bynkersh. vt et Rehd, GEz. — 7 Nefcio tamen, qui
hac vocula: vi, hic carere poffimus, et varia hic vitia fuperfunt. BR. - 8
Hl et Vulg. rapuit. ER, Etiam Rehd. GEB. —— 9 Vulg. inferit: i. BR.
BüamRehd. GEEF. — 10 Gothofi, in nota; «oégit. zwlg. collegit, Hal. GER.

IOI3

vi committuntur, confuluit Praetot: nam 5 fi quis fe vim
paffüm docere poflit, publico iudicio de vi poteft experiri,
neque debet * publico iudicio priuata a&tione praeiudicari,
quidam putant, Sed vtilius vifum eft, quamuis praeiudicium
legi luliae de *vi * priuata fiat, nihilo minus tamen non effe

denegandam ationem eligentibus prinatam perfecutionem.

$. 2. Dolo antem malo facere poteft, quod Edictum ait, non
tantun 1s, qui rapit *, fed et ? qui praecedente confilio, ad
hoc ipfüm homines colligit *?armatos, vt damnum det, bo-
naue rapiat. $. 3. Siue ** igitur ipfe quis cogat homines,
fiue ab alio coatis vtitur *^ ad rapiendum, dolo malo facere
videtur. $. 4. Homines coaétos accipere debemus ad hoc
coaä].:os, vt damnum daretur. $. 5. Neque additur, quales
homines: qualescumque, *? fiue liberos **, fiue feruos.
$. 6. Sed et fi vnus homo coactus fit, adhuc dicemus homi-

. nes coactos ^?, . &. 7. Item fi proponas folum damnum de-

diffe, non puto deticere verba *5 : haec ** enim, quod ait, ro-
MINIBVS COACTIS, vt fiue folus vim fecerit, fiue etiam
hominibus coaCtis, fic accipere debemus, etiam hominibus
coaCtis, !9 yel armatis, vel inermibus, hoc Edicto teneatur.

. $..8. Doli mali mentio hic, et vim in fe habet: nam qui vim

facit ^?, dolo malo fecit ?^?: non tamen qui dolo malo fecit

i. vtiqlge et.vi ^^ facit: ?? ita dolus habet in fe, et vim:
etfine vi, fi quid callide admiffum eft, aeque contipnebitur

^5. .$..9. DAMwNz ?*, Praetor inquit. Omnia ergo ?5 da--

| mna continet ?? et clandeftina ??,. Sed non puto clandeftina.
vendidit, nihilo minus furtim arborum caefarum agere poteft. eac
a ! | EY i ! definiet, fi quid ?? folus admiferit 3? quis, non vi, noncon-

2?, fed ea quae violentia ?? permixta ** funt: etiam quis re&te

tineri hoce Edicto: et fi quid ?^ hominibus coa(tis, etiam fi-
fine vi,: dummodo dolo fit admiffüum , ad hoc Edictum fpe-
Care. $. 1o. Ceterum neque furti aCtio, neque legis Aqui-
liae, contributae fünt in hoc Edicto: licetinterdum commu-
nes fint cum hoc Edicto: nam Iulianus fcribit, eum qui vi ra-
pit ??, furem effe improbiorem ?* : et fi quid damni coaétis.
hominibus dederit, vtique etiam Aquilia poterit teneri 5*.
$. 1. VE&L cvivVS BONA RAPTA ESSE DICVNTVR ?5,

Quod ait Praetor BoNA RAPTA, fic accipiemus, etiamfi vna
.res ex bonis rapta fit. $. 12. Si quis non homines ipfe co&-
gerit, fed inter coactos ipfe fuerit, et quid aut rapuerit,

aut damni dederit: hac actione tenetur, Sed vtrum hoc fo-
lum contineat Edictum, quod dolo. malo hominibus a reo
coaCtis. damnum datum fit, vel raptum: an vero quod do-
lo. malo rei raptum, vel damnum datum fit, licet ab alio.

homines fint coa&ti, quaeritur? Et melius effe dicitur ??,

etiam hoc contineri , vt omnia haec *? contineantur **, et
quod ex coaCtis ab alio damnum datum fit: vt et ^^ is qui
g CO-

I1 Taur. SEue. GE B. 12, Hal. et Vulg, otatur. Bb R. Rehd. vt Flor. GER.
13 Hal inferit? igitur. GE B. — 14 Taur. liVeros. GEB. — 15 Kal. et Vulg.
addunt: effe. BR. Etiam Rehd. GEB. — 16 Vulg.addit: ediii. BR. — 17 Go-
thofr. in nota: hocetiam. vu/g. Hal. Sed Hal. habet, boc enim, vt etRehd.
GEEB. etTaur. in margine, — 18 Hal,et Vulg. boc enim quod ait bomiuibus coa-

! dis: fic accipere debemus vt fiue folus fiue etiau]. bominibus coachis vel etc. BR.

Sed Hal. hàbet : fiue folus vim fecerit. Et ita quoque Rehd. peromnia, nifi quod.
habeat: vim fecit. GEB. — 19 Rehd. fecit. GEE. — 20 Hal. et Vulg. ?acit.

BR. 21 Rehd. fecit. GEB. 22, Hal. et Vulg. vim. & R. Rehd. vt Flor.

^GEB. 23 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. Eriam Rehd. GE s. 24

'Taur. contineVitur. GEB. — 25 Vulg. addit: quid. BR. — 26 In Rehd. ergo,
abeft. GEB. 27 Vulg. continentur. B R. .28 Interrogationis fignum hic
apponendum effe videtur. BR. — 29 Vulg. addit: contimeri, BR. Etiam Rehd.
GEB, 30 Vulg. violentiae. BR. 31 Hal. permifla, vt et alias. GE£.
32, Vulg. inferit : dolo iülo.BR. 33 Hal.etVulg. adinifit. £ R. Etiam Rehd.
GER, 34. Hal. et fi quidem. GER. 25 kal. qui vapuit vi. Rehd, 2u£
vi rapuit. GEB. 36 Taur. zmproViorem. GEB. 37 Hal. poffe teneri-
