| ex filio, quam ex filia editorum ?, ceterarumque maritos con-
tineri, manifeftum eft. U RTT EUA de p
CXXXVII. Pavrvs libro IT. ad legem Tuliam et
f Papiagn.ï Txnenixa videtur, etiam quae trigeminos ^ pepes :
. rerit ?, | lp iIdapoor lY . .
CXXXVIIL. Ipnzg« libro IV. ad legem Iuliam'et Pa- .^
.piam. HemEenpiTATIS appellatione bonorüm quoque' pof-
. feffio continetur. |

CXXXIX. VrPrANvs libro VII. ad legem Tuliam
A&gnpIFICIARomaefieri etiam ea videntur, quaé
in continentibus Romae aedificiis fiant. $. 1. Perfeciffe ae-

fermone.. "Trenif, neutro enim fermone ondecima dies. Bynkersh. baecque etiam
vtroque fermoue XI. dies. Rehd. denique: kalemdis eque neutro. enim fermone
vndecima dies. GEB. | - 96 Gothofr. in nota: vndecima. valgat. Hal.. Qui
addere debebat, Haloandrum habere: fignificatur, vti et habet Rehd. GER.

. 97 Gothofr. in nota: cuifilius mortuus extractus eft. Flal. immo ap. Hal. eftz

cui mortuae filius extracus efl. GEB. — 98 Hal. et Vulg. vti. BR. — 99 In
Rehd. dies, abeft. GE B. 100 Flor. etiamnunc eft: trecenfimo, fexagenfimo
quinto. Et 'Yaur. dedit: trecemfümo fexagentefimo quinto, transpofite: proz
trecentefimo fexagefimo quiuto. B R. Ex illo Florentinae; trecemfimo viden-
tur originem trahere: treceffümo in S. Cruc. L et tricefimo in Treuif,
et Bynkersh. Recte Barb, et S. Cruc. ? ile: trecentefimo, hic: trecenteffi-
»0. Kehd. tricefimo, ex quo nonnemo fecit: triceutefimo. GEB. 1 Taur.
dedit: debileMalier. poteft tamen etiam legi: debile mulier, maxime quod
MSS. et debilem et debile habent. BR. VMlud S. Cruc. L. et
II. hoc Barb. et Bynkersh. Rehd, et fi portentuofum , vel monfiruofum , vel
debilem. GEPE. 2 Flor. et Papiam, poftea funt adiecta. Bn. 3 Hal.
et Vulg. editarum. BR. Vtet Rehd. GER. — 4 Gothofr. in nota: terge-
..5 Hal, et Vulg. peperit,
' à BR.

"

"W

Pdmul,

DIGESTORVM LIB. L. TiT,. XVL

dificium is videtur, qui ità confummauit, vtiaui in vfu effe ,

poffit. . '

CXL. PAvrvs liBro VI. ad lggeni -Iulijäfn et Papïam, |

CkPz1ssk quis intellegitur, quamuis alii adquifiit.-
—OXLIL Vrrrawvs libro VIIT. ad' legem Tuliam'et
Papiam. E rAM ea mulier, cum moreretur, creditur filiuzm
habere, quae excifo vtero edere poffit: necnón. etiam alio ca-
fu mulier poteft habere Zlium , quem mortis tempore non ha-
buit: vtputa eum, qui ab hoftibus * remeauit, - o
-CXLIL PaAvrvs libro VI. ad legem Tuliam et Pa-
piam. TmnriPLrICtmodo coniunctio intellegitur * : aut enim

re per fe coniunctio contingit, aut re'et verbis, aut verbis

tantum.- Nec dubium eft, quin coniunéti fint, quos et' no-
minum, et rei complexus iungit, veluti, Fxryvs er MAs-
VIVS EX PARTE DIMIDIA HEREDES SVNTO: vel ita
5, Tiv:vs MagvrvVSQVE HEREDES SVNTO: Vel,

Tivrivs cvw MAEVIÓ EX PARTE DIMIDIA HERE-

DES SYNTO. WVideamus autem, ne; etiam fi hos ? articu-
los detrahas, & T Qv & cv M interdum tamen. coniunctos ac-
€ipi oporteat: veluti, Lvcet1vs Tirivs,Pvarivs Maz-
VIVS EX PARTE DIMIDIA HEREDÉS SVNTO: vel ita,

Pvsrtrivs Margvivs, ,'L-VCI-'VS TirTriv$; H-fER-ääïbïEf;ï:

SVNTO: SEMPRONÍVS EX PARTE DIMIDIA HERES.

EsTO: vt'? Titius et Maeuius veniant in partem dimidiam,

PARTEÉ DIMIDIA HERES ESTO,.
OvA Lvcervw Tivivw HEREDEM INSTITVI, HE-
RES ** gsyTOo. SEMPRONIVS EX PARTE DIMIDIA

HERES ESTO. lulianus, dübitari poíffe *?, tres femiífes

facti fint, an Titius in eundem femiflem' cum Gaio Seio in-
ftitutus fit: féd eo quod Sempronius quoque ex parte dimi-
midia fcriptus eft, verifimilius effe *?, in eundem femifiém
duos **coactos, et coniunctim heredes fcriptes effe.
CXLHI. VrrrAwvs libro IX. ad legem [Tuliam et
Papiam.--Ip apud fe quis habere videtur, de quo habetactio-
nem, habetur enim, quod peti poteft. : d

CXLIVéIPAYLVS libto X. ad-legera Tuliam et Pa-

piam. LzisRo ? memorialium Maffurius fcribit *?, pelli--

cem '* apud antiquos eam habitam, quae, cum vxor non ef-

fet, cum aliquo tamen viuebat !?: quam.*? nunc vero no-
mine amicam, paulo honeftiore concubinam appellari. Gra-
nius *^? Flaccus in libro de iure Papiriano ?* fcribit, pelli-

cem nunc vulgo ??:vocari, quae cum €o, cui vxor fit,-
corpus mifceat : quosdam eam, quae vxoris loco fine nuptiis

in domo fit, quam caAAaxqv.?*. Graeci vocart.

CXLV. VrPrANVSlibro X. ad legem Tuliam þet Pä—

piam. ' VaL rs appellatione interdum etiam totam heredi- ;

tatem contineri, dicendum eft. — - UA dH :
CXLVI. TegREeNTI:vVs CrewEns ?* libro II. ad le-

auum quoque et auiam vxoris vel mariti contineri, refpon-

detur, : :
CXLVITL. Ipx w libro IIL ad legem Iuliam et Papiam,

$z. Etiam Rehd. GEE. 6 Hal et Rehd. inferunt: captus. GEB. — 47
Hal. ceniunétos inteligimus. GEB. 8 Ap. Hal. ;ta, abeft. GER. 9
Rehd. ommes, loco: bos. GEB. — 10 Hal, inferit: et. II Ap. Hal, be-
ve$, abelt. GEB. —— I2 Hal. et Vulg. addunt: ajt. Bg. Rehd. Inlanas da-
bitavi póffe ait, a« tves. GEB. — 13 Vulg. effÉ. BR. Etiam Rehd. GER.
14 Hal et Rehd. dwos. GEB. — Necaliter Flor. vnde dos loco: dwo in
textu repofuimus. I5 In Rehd. Libro, abeft. GER. 16 Hal, et Vulg.
Maffuvius fcribit libro. nemorialium. 5 R. 17 Vide Opufc. de Latin. Vet.
ICt. p. 150. fequ. BR. 18 Taur. viBebat. GEB. — 19 Hal. eamque,
loco: quam. .GEB. 20 Hal. Caius, et in margine : alias, Ürancus.
Rehd. Caaius, ant Canius.G E B. 21 Hal. Papyriamo. 2/, Taur. , Olgo. GE B.
23 Hal. in margine: quidam veponit évuíoev. et vertit: amicam . illad in tex-
tu: pelicem. GEB-.—— 24 Vulg. HERENNIFVS. 8R. — 25 Hal. inferit:
et. 26 Hal. et Vulg. zntelliguntur. et-Flor. fa&um: zntelleguntur. BR. Et-
iem Rehd. iutelliguutur. GEW.— 277 Ap. Hal. uon babet liberos , abíant. G E B.

gem luliam et'Papiam. SockRr, ?5 focrus appellatione -

1

Y129

.Qvx in continentibus vrbis nati füunt, Romae niti intelle-
gantur ?$, m . w v |
CXLVIIL GaArvslibro VIIT. ad legem Iuliam et Pa-
piam. Now eftíineliberis, cui vel vnus filius, vnaue filia
eft: haec enim enuntiatio, HABET LIBEROS, NON H A-
BET LiBEROS ?7, femper ?? pluratiuo ?? numero profer-
tur: ficut et pugillares et ?? codicilli. r !
.. CXLIX. InEw libro X. ad legem Iuliam et Papiam.
Naw ?* quem fine liberis effe, dicere non poffumus: hunc
nécelfe eft ** dicamus liberos habere. ES .
" . Ck. InEM libro IX. ad légem Iuliam' et Papiam 33,
Sritaate?*ftipülatus fuero, QvVANTO M1NvVS A TxTr1o
CONSECVTVS FVERO, TANTVM DARE SPONDES?
non folet dubitai, quin, fi nihil a Titio fuero confecutus,
totum debeas, quod Titius debuerit. | |
"' CLI TgmgENTIVvS ÜrEMENS libro V. ad legem Iu-
liam et Papiam. DkraraA hereditas intellegitur, quam quis
poffit adeundo confequi. dl : |
CLIL, Garvs libro X, ad legem Tuliam et Papiam.
Howrxuzs appellatione tam feminam, quam mafculum con-
tineri, non dubitatur, R
"C CSCLIIL TeRENTIVS/CÜrEMENSs ?5 libro XI. ad le-
gem luliam et Papiam. IwTELLEGENDYSeftmortis tem-

i

, | Ma : | pore fuiffe, qui in vtero reli&tus eft.
et re et verbis coniuncti videantur. Lvcxzvs Trvrivs k&x ]-^
SEIVS EX PARTE,

CLIV. MAczn ?* libro 1. adlegem vicenfimam. M rx.-
LE paffus a miliario ?* vrbis, -fed a continentibus aedificiis
numerandi funt, EL o m p :
CLV. Lieiwowi:vs ?? Rvriwvs libro VII. Regu-
larum. PRoxrwrz appellatione etiam ille continetur, qui
folus eft. 2 N :
-U* CLVL Ipnrg libro X. Regularum. "MAronk parte
anni poffediffe quis intellegitur, etiam fi duobus menfibus pof-
federit : fi modo aduerfarius eius ?? aut paucioribus *diebus *
aut nullis poffederit. E* P
: CLVII. Agr1vs ^? Garrvslibro I. de Verborum,
quae ad ius pertinent, fignificatione **, PAnrks eft, fiue
murus, fiue maceria eft. $. 1. Item via eít, fiue femita,
fiue iter eff, . d
! CLVII. CErsvslibro XXV. Digeftorum. Iw vfuiu-
ris frequenter vt nos, Cafcellius ait, fingulari appellatione,
cum plura generis eiusdem fignificare vellemus: nam *? mul-
tum hominem veniffe Romam, et pifcem vilem effe, dicimus.
Item in ftipnlando fatis habemus de herede cauere, s1 kA
/RES SECVNDVM ME HEREDEMVÉE MEVM IVDICA-
TA ERIT]: et rurfus, QVOD OB EAM REM TE HER E-
DEMVE TVVM: nempe aeque, fi plures heredes fint, con-
tinentur ftipulatione. !
CLIX. VrrrANVvS libro L. adSabinum. E-cramwau-
reos nummos aes dicimus. - :
CLX. IpE libro IIl. ad Sabinum. CeTERORvMw
et reliquorum appellatione etiam omnes continentur, vtMar-
cellus dixit ^* circa eum, cui optio feruilegata eft, cete-
: | ri

28 Hal. inferit: pro. GEB. — 29 Vulg. plural. &R. Ftiam Rehd. GEm.
30 Ap. Hal. et; abeít. GEE. 31 Rehd. Eum quem. GEB. 32 Rehd.
inferit: vt, GE B* 33 Flor. ad legext Iuliam et Papiam, adícripta funt ia
margine, BR. 34 In Rehd. a te, abfunt, quae antecedens : ;t«, abforpfifie
videtuor. GEE. . 385 Hal. IDEM.Rehd. CAIVS. GEB. — 36 Hal. et Vulg.
MARTIANVS. gg. Kchd. Mavcelius. G E B. 37 Gothofr. in nota: non
a muro vrbis. vzigat. Hal. 'Hal. tamen in margine t alias, wiliario. Rehd.
vt Hal.in textu: sure. GER. —— 38 Hal. LICINIVS RVFINV'S. Rehd.
LICINIVS RVF. GEB. . 39 Rehd. fzas, loco: eius. GEB. . 40 Vulg.
CELIVS. BR. Et ita quoque Rehd, qui praeterea ex infcriptione vltima ver*
ba habet, ac fiforent legis initium: Celius. Que pertinent ad iuvis fignifica-
tionem. Paries etc,. GEB. . 41 Hal. hanc infcriptionem habet integram. G E B-
Non omnino integram eam exhibet, fiquidem nulla l/bvi primi mentio fa&a

eít. 42 Hal inferit: et. — 43 Hal. et Vulg. ait. B R. Etiam Rehd. GE s.

. 3130

ri Sempronio: nam temptat, fi non optet, omnes ad Sem-
pronium pertinere.

CLXI. Inxw« libro VII. ad Sabinum. Nox eft pupillus, -

qui fn vtero eft. : Mi
CLXII. Povroxz1vslibro IL. ad Sabinum. Ix vul-
gari fübftitutione, qua ei, qui füpremus morietur, heres
fubftituitur, re&te fubftitutus etiam ** vnico intellegitur, ex-
emplo *? duodecim tabularum, ex quibus proximus adgna-
tus et folus habetur. $. 1. Si quis ita in teftamento fcripfe«
rit, SI QVID FILIO MEO ACCIDERIT, DAMAS ^^ SER-
vVS MEVS LIBER ESTO: mortuo filio, Damas liber erit:
licet enim ^7 accidant *? et viuis, fed ^? vulgi fermone et-
iam mors fignificatur. —— — . |
| CLXIIL 59 Pavrvs libro ITI. ad Sabinum. Irra
verba, oPT1MVS MAXIMVSQVE **, vel in eum cadere
poffunt, qui folus eft, fic et circa Edictum Praetoris füupre-
mae tabulae habentur, et ?? folae. $. r. Pueri appellatione

etiam puella fignificatur: nam et feminas puerperas appel-

lant recentes ex partu, et Graece v»ufov communiter appel-
Jatur. ?* | MT : : *5
CLXIV. VrPraAmvs libro XV. ad Sabinum. NowEN
filiarum etin poftumam cadere, quaeftionis non eft: quam-
uis poftumae ?* non ?* cadere in eam, quae iam in rebus
humanis fit 595, certum fit 5?. $. 1. Partitionis ?* nomen
non femper dimidium ?? fignificat: fed prout eít adiectum:
oteft enim iuberi ?? aliquis, et maximam ** partiri:. fpoü'e
$2 et vicenfimam 9?, et tertiam, et prout libuerit: fed fi
non fuerit portio adieCta, dimidia pars debetur. $. 2. Ha-
bere, ficut peruenire, cum effectu accipiendum eft. u
CLXV. Powroervs libro V. ** ad Sabinum. V -

NISSE $? ad heredem nmihil intellegitur, pifl -dedu&o aere

alieno. |

CLXVIL IpxMlibro VL ad Sabinum.. VRBANA fa-.

milia, et ruftica, non loco, fed genere diítinguitur: poteft
enim aliquis difpenfator non efíe feruorum vrbanorum nume-
ro, veluti is, qui ruüfticarum rerum rationes difpenfet, ibi-
que habitet, 9? non multum abeft ?* a vilico $*: infularius
autem vrbanorum numero eft: videndum tamen eft, ipfe do-
minus quorum loco quemque habuerit: quod ex numero 9?
familiae, et vicariis apparebit. PernoCtare extra vrbem in-
tellegendus eít, qui nulla parte noCtis in vrbe eft. Pkmz
enim totam noctem fignificat. ^ | 3
CLXVII. VrrrAwvslibro XXV. ad Sabinum. Can-
BONVvM appellatione *? materiam non contineri: fed an li-
enorum? et fortaffis quis dicet, nec lignorum, non enim
lignorum gratia habuit **, Sed et ?? titiones, et alia ligna
.co€Cta, ne fumum faciant, vtrum ligno, an carboni, an íuo
generi adnumerabimus ? Et magis eft, vt proprium genus ha-

beatur *?. Sulpurata ** quoque de ligno aeque eandem ha- -

bebunt definitionem. — Ad faces quoque parata non erunt li-
gnorum appellatione comprehenfa, nifi haec fuit *5 volun-

44 In Rehd. etiam, abeft. GEB.
Hal. Dama, et mox iterum. GER. 47 Hal. inferit: alig4a. G E B. 48
Ita Taur, et Hal. fed Flor. eft: acciduzt. BR. Rehd. acciderit. GEB. 49
Hal. inferit: tamen. Rehd. tamen, habetloco: fed. GE B. — $0 Non tantum
Vulg. vt Contius obferuat , fed etiam Hal. et ceteri ante Taurellium , hanc legem
CLXHI. inter CLX. et CLXI. inferunt. BR. — Ft ita quoque habet Rehd. GE s.
51 Hal et Vulg. addunt: eff. PR. Etiam Rehd, GEz. — 52 Hal. et Vulg.
etiam. BR. Etiam Rehd. G.
pellantur. Vulg. et Graeci communiter va?9usappellant. B R. — Ille va29«c vertit :
pueri. G E B. 54 Hal.addit: momen. ^ $5 Hal. inferit: bene, GEB. | 56
Hal. eff. 57 Rehd.efl. GE?. — 58 Hal. et Rehd. Portionis. GE B. 59
Hal. dinidiam. G EB. Go Hal. et Rehd. iubere. GE B.
cepto Hal. inferunt: partem. BR. Habet et Rehd. parteim, fed omiffo: pay-
tiri. GE E. 62 Hal. potef?, loco: poffe. GE B. — 63 Hal. vicefinam. GE B.

64 Baudoza: lib. XVI. 65 Hal. Pergemiffe. GEB. 66 Hal. et Rehd. prae-
figunt : et. GE B.

67 Halabfit. ^ 68 Hal etRehd. eillice. GER. — 69

45 Rehd. inferit: legig. GE R. — 46

53 Hal. et'wai?:e Graece commumitev ap- .

61 Omnes, ex-.

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVI

tas. Ydem et *5 de nucleis oliuarum, fed et dé balanis eft,
vel fi qui alii nuclei *7.. De pinu autem integri ftrobili *?,
ligni appellatione continebuntür. — . "H -
. CLXVIII. PAv xvs libro IV. ad Sabinum. . PArret
perticae in numerum materiae redigendi fünt, et ideo ligno-
rum appellatione non continentur. — .. — . . Va
. CLXIX. IpEw libro V. ad Sabinum. Now tantum
in.traditionibus, fed et in emptionibus, et ftipulationibus 79',
etteftamentis, adie&tio haec, v r oPTiMVS MAXIMVSQVE
EST, hoc fignificat , vt liberum praeftetur praedium, non vt
etiam feruitutes ei debeantur. (*v &i
CGLXX. VrnPraAnwvs libro XXXIIT. adSabinuni, .H -
REDIS appellatione omnes fignificari fücceffores credendum
eft, etli verbis non fint expreffi, . . . H 3 WEb
CLXXL PowPoxivs libro XVI. ad Sabinum. P.en-
VENISSE ad te recte dicitur, quod per te ad alium peruene«
rit 5?, vt in hereditate, a liberto per. patronum filiumfami-
lias patri eius adoptiuo adquifita, refponfum eft, - .. . . -
CLXXIL VrPrriANvs libro XXXVIIL ad Sabinum.
LisEnr: appellatione etiam libertam continerk placuit, ——
24 0 CLXXUL Ipxw libro trigenfimo *.nono * ad Sa-
binum, CorrkcARvmM appellatione hi continentur, qui
funt eiusdem poteftatis, $. 1. Qul extra continentia 3* vr.
älï eft, abeft:. ceterum vsque ad continentia non abeffe vi-
ebitore 05 .; u

* CLXXIV. ïD,EM libro XLII äd Sabinum. . ALIVD :

eft, promittere, furem non effe, aliud . füurto noxaque folue

tum: qui enim dicit, furem non effe, de hominis propofito -
| loquitur: qui furtis ** noxaque folutum, nemini effe furti

Y

obligatum, promittit, . M OT g
CLXXV. Powr»onrivs libro XXII. ad Sabinum. F A-
CIENDI Verbo, reddendi etiam caufa continetur.
: CLXXVI. VrerAwvslibro XLV. ad Sabinum. So-
LVTIONIS Verbo fatisfattionem quoque omnem accipiendam
placet, foluere dicimus eum
CLXXVII. IpEw libro XLVIL. ad Sabinum. Namv-
R A cauillationis **, quam Graeci owpírzv *5 appellauerunt, haeo
eft, vt ab euidenter veris, per breuifümas mutationes, difpu-
tatio ad ea, quae euidenter falfa fünt, perducatur. N

CLXXVIIL Ingwlibro XLIX. ad Sabinum, PEcv-

NIAE Verbum non.folum numeratam pecuniam.compleCütur z
verum ?* omnem omnino pecuniam, hoceft, omniacorporaz
nam ?? corpora quoque pecuniae appellatione contineri, ne-
mo eft, qui ambiget *?, $. r. Hereditas iuris nomen eft,
quod et acceffionem et deceffionem in fe recipit: hereditas
autem vel maxime fructibus augetur. $. 2. Aétionis verbum
et fpeciale eft et &enerale: nam omnis actio dicitur, fiue in
perfonam, fiue in rem fit petitio: fed plerumque actiones
perfonales folemus dicere ; petitionis autem verbo in rem actio-
| | j e neg

Vulg. muneve. & R. O. Hal. inferit: ait Offlius, nempe ex L. . fupra de
Legat. 3. BR. —— "7Y Gothofr. in nota: 4l. haec habuit. Vulg. babentur.
BR. , 472 Vulg. et, abeft, 8 R. 73 Vulg. babeant. BR. 74 Gothofr.
in nota; fulphureta. lg. Hal.et Rehd. fulfurata. GEE. —— 75 Hal. faerit.
"76 Hal. etiam,loco; et. 77 Rehd, addit: fuut. GEm. Etiam Hal. — 78
Gothofr. in not : ftrobyli. Hal. ftroboli. vslg, GEB. '79 In Rehd. et Jfipulatio-
n?lms, abfunt. GE2Z. — 8o Hal. prouenevit. GEB. $1 Rehd. contzen-
tiam, et mox iterum: vsque ad comtinentiam vvbis Mom. GEB. 82 Hal,
fmrto.. GEBS. $83 Gothofr. in nota: . Al. qui id £ecit, Nempe: zd, Flor. cít
infertum, vnde id habent Hal. et Vulg. ille etiam habet: facit. pm. Rehd. vt
Hal. GEB. 84 Waur. ca Billationis. G E B. 85 Id ett: acerualem . fyllogi-
fmum. Mlal. fuum cóQusua vertit: commentum cauillatorium , et addit : quae-
dam exemplaria babent boc im loco: yowrstav , quafi. dicas fa[cinatiouem. G EB.
86 Rehd. inferit: etzusm, GEB. 87 Hal. inferit: et. GE R. 88 Vulg.
ignoret. Hal. abprobet , noue, ac fi eífet contrarium voé adprobet. Florcnti'nïim

; qui *? fecit, quod facere pro--

-

[
i"

l

(
iip
yt
]l
fü',
jt$
m

TE

Jnes
t

"7
iil
DOf
"i^

y

Qil.

M
2
/'ujg.
j

ft«

fiue fideicommifli ?* fuit ?? perfecutio.

.iure aliquo poffideamus, quamuis non íint noftri dominii:

. BERNAE appellatio declarat omne vtile ad habitandum aedi-
.. ficium, non * ex eo, quod tabulis cluditur ?, :

IxusTRvcTAM autem tabernam fic accipiemus *, quae et

"C^ 8VM EXACTAE PECVNIA E& non folum ad folutionem re-.
«; ferendum eft: verum etiam ad delegationem.

. HasERE duobus. modis. dicitur, altero iure dominii,
-altero, optinere fine interpellatione id, quod

— firmant Bafil. $03«£; Et,'wvä;zcþzpaihhm. BR. Rehd. vt Vulg. GEB.

CCM'R. 2 Gothofr. in nota: clauditur. Hal. Barb. concluditur. S. Cruc. M.

gz» 9Hal IDEM. GER

DIGESTORVM LIB. L: TIT. XVI

nes 9? fienificari videntur: perfecutionis ?? verbo extraordi-
narias perlecutiones puto contineti, vtputa fideicommifforum,

et fi. quáe aliae f(unt, quae non habent iuris ordinarii exfecu- |.

tionem. $.5. Hocverbum, p&s v rr, omnem omnino actio-
nem compraehendere intellegitur, fiue ciuilis, fiue honoraria,

CLXXIX. Ipzw libro LI. ad Sabinum. TIwTEkmn haec
verba, QYVANTI EA RES ERIT, Vel, QVANTI EAM REM.
ESSE PARET ??, nihil intereft: in vtraque enim claufula
placet veram rei aeftimationem fieri,

CLXXX. PowroeNrivs libroXXX. ad Sabinum. T v--

GvRIIappellatione omne aedificium, quod rufticae tnagis
cuftodiae connenit, quam ?^* vrbanis aedibus, fignificatur.
$. r. Ofilius ait, tugurium a tecto ?*, tamquam tegularium
?9 effe dictum , vt toga, quod ea tegamur. j :
CLXXXI. Ingw libro XXXV. ad Sabinum. Vrem-
BvMilud PenTINERE latiffime patet: nam et eis rebus
petendis aptum eft, quae dominii noftri fint, et eis ?", quas-

pertinere ad nos etiam ea dicimus, quae in nulla eorum cau--
fa fint, fed effe poffint. | r EVO |
CLXXXH. VreraAwvs libo XXVIL ad Edictum.

wl

PaATERFAMILIAS ?* liber ?? peculium *9? non potett ha- :
- bere, quemadmodum nec feruus bona. - nl ?

CLXXXIE- La libro: XXVHL :ad Edium, --Ta-

^ CLXXXIV. PaAvrvslibroXXX. ad Edictum. INxpg?
tabernacula, et contubernales diéti funt. !

CLXXXV. Vrrrawvs libo XXVIIT. ad Edictum.
rebus et hominibus ? ad negotiationem paratis conftat. -

MENDARE nihil aliud.eft, quam deponere. .
—* (QLXXXVIL Ipznw libro XXXIL ad Edictum, V n-

;CLXXXVIIL- PA vrva.5libro-XXXIIl ad Ediétum.

uis eme- :
rit. $. r. Cautum intellegitur, fiue perfonis, fiue rebus .
cautum fit. — COQET u an. hs "
CLXXXIX. IpnEM libro XXXIV. ad Edi&um. — F a-
CERE "^ OPORTERE, et hanc lignificationem Habet, vt ab-
füineat quis ab eo facto, quod contra conuentionem fieret,
et curaret *, ne fiat. m s -x |
J €XC. VrriANvS? libro XXXIV. ad Edictum. PRo-

. 89 Taur.
actionIs. G E B. 9o Hal. interit: autem. GEB. 91 Hal. et Rehd. fidei-.
commil[iia. GEB. — 92 Vulg. fuerit. BR. — 93 Rehd. epparet. GEB. — 94
Hal. et Vulg. vauflicae vei magis cuflodiendae conuenit, quam quod vrbanis. B .
Et ita quoque Rehd. GER. 95 Confer Menag. Amoen. Inr. Ciu. cap. 39.
G EB. 96 Vulg. tegaviwm. BR. — 97 Flor. erat: et is. Poterat ftare pro:
ii$. B R. 98 Ap. Hal. Paterfamilias , abeít. G EB. 99 Vulg. lber, ab-
eft. GEB. — 100 Vide Op»sfc. de Latin. Vet. ICt. p. 62. BR. — 1. Hal. mem-
ge.loco: mou. Legimus : nomine, vt etiam tenet Beft de Rat. emend. leg. c. 1.

coniunsitur. BR. — 1n S. Cruc. l.. ex: clanditar , fa&tum: claudatur. 'Treuif. et
Bynkersh. vt et Rehd. claaditur. GE B. 3 Gothofr. in nota: Vnde. Hal.
vulg. 1n Editionis Leeuwwenianae nota per errorem eft: Inde, vt in textu. G E B.
4 Hal. et Vulg. accipimus. BR. Etiam Rehd. GER. 5 Rehd. que vebus |
et omnibus. GEB. 6 Hal. e; Rehd. IDEM. GER. 4 Gothofr. in nota;
Facere non oportere : c»lgat. Hal. . Solus ita habet Hal. Florentinam
firmant Graeci: v2 ) mosisas gwuzsíz. BR. Sed et Hal. babet in margi-
ne: alias deefl megatio. Rehd. quoque vt Flor. GER. 8 Hal.et Vulg.
curaré. BR. . Rehd. curaret, fed vltimam literam nonnemo puncto notauit.
IQ Rehd. i, habet loco: etiom.

"

AiI3IY

VINCIALES eos accipere debemus, 'qui in prouincia domi-
cilium * habent*, non eos, qui ex prouincia oriundi funt.
. CXCL Pavrvslibro XXXV. ad Edictum. IwTER
diuortium et repudium hoc intereft, quod repudiari etiam !9
futurum matrimonium poteft: non recte autem fponfa diuor-
tifle ** dicitur: quod diuortium ex eo di&um eít, quod **
in diuerfas partes eunt, qui difcedunt.- !

CXCIL Vrerawvs *5 libbo XXXVII, ad Kd itum. ;

Harc adiectio PLv RISVE, non infinitam pecuniam con-

tinet, fed modicam, vt taxatio *^ haec so11Dpos !? pg- Yi

CEM PLVRISVE, ad minutulam '* fümmam referatur.

CXCIIL IpEgwlibro XXXVIII. ad Edi&um. Haxc.
verba, QYVANTI EAM REM.PARET !7* VSsR. od Ad.59 E

quod intereft, fed ad rei aeftimationem referuntur. .
. CXIV. Vrriawvs?libro XLIIL ad Edictum. Iw-
TER donum ?? et munüs hoc intereft, quod inter genus et
fpeciem : nam genus effe donum Labeo ?* a donando dictum,
munus fpeciem: nam munus effe donum ceum caufa, vtputa
natalicium, nuptalicium ?2?, - sR s
CXCV. [pEM libro XLVI. ad Edictum. Paoxvw-
TIATIO fermonis in fexu mafculino ?? ad vtrumque fexum
plerumque porrigitur. $. r. FAwM1LzAk appellatio qualiter
accipiatur, videamus, —Et quidem varie accepta eft: nam et in
res et in perfonas diducitur. In res, vtputa in lege duode-
cim Tabularum his verbis, ADGNATVS PROXIMVS FA-
MILIAM HABETO. Ád perfonas autem refertur familiae

fignificatio ita, cum de patrono et liberto loquitur lex: gx :

EA FAMILIA, inquit, IN EAM FAMILIAM:?*et hic de

| fingularibus perfonis legem loqui conftat... $. 3. Familiaeap- '

pellatio refertur et ad corporis cuiusdam fignificationem, quod

aut iure proprio ipforum, aut communi vniuerfae cognatio- *
* L] * * *3* LE
| nis continetur. Ture ?? proprio familiam dicimus plures 29

CLXXXVI. Ipgw libro XXX. ad Edictum. CIOM-:

perfonas, quae funt füb vnius poteftate , aut natura, autiure
fubieCtae, vtputa patremfamilias, matremfamilias, filiumfae

milias, filiamfamilias, quique deinceps vicem eorum fequun-
tür, vtputa nepotes et neptes, et deinceps. Pater autem fa5.

milias appellatur, qui in domo dominium habet: recteque ?*
hoc nomine appellatur, quamuisfilium non habeat: non enim
folam perfonam eius, fed et ius demonftramus. Denique et
pupillum. patremfamilias appellamus, et cum paterfamilias
moritur, quotquot capita ei fübietta fuerunt, fingulas ?5 fa.
milias incipiunt habere: finguli enim patrumfamiliarum no-
men fübeunt: idemque eueniet et in eo, qui emancipatuseftz
nam et hic fui iuris effectus propriam familiam habet. Com-
muni iure familiam dicimus omnium adgnatorum : nam etfi,
patrefamilias mortuo, finguli fingulas familias habent: tamen
omnes, qui fub vnius poteftate fuerunt, reCte eiusdem fami-
| l liae

GEB. . t*I1 Hal dz'u;rtz'gä. 12 Hal. quaudo, loco: 4wod. GEB. Mi-
nime, cum et Norica habeat: quod, fed haec fortaffis le&tio eft Cod. Rehd.
13 Hal. et Rehd. 7dem. GEB. 14 Vulg. fed modicam duntaxat. Adietlie
baec. BR. |ta et Rehd. GEE. — 15 Hal.et Vulg. folidorum. n R. Rehd. vt Flor..
G E B, 16 Vulg. minufculam. BR. Etiam Rehd. GEs. 47 Rehd. ap-
paret. GEB. 18 Hal »on ad id, quod. — 19 Hal. Idem. GE£. — 20 Vi-
de Opufc. de Latin. Wet. ICt. pag. 41. fequ. BR. 21 Hal. et Vulg. infe-
runt: ait. BR. Etiam Rehd. GE B. 22 Gothofr.in nota: nuptiarum. valg.

- Hal. Sed Hal. habet : muptiariwm. |Debebat effe: muptialicinm. Barb. muptia-

liwm. Xta quoque S. Cruc. II. fed fa&um : maptiarium. S. Cruc. L. auptiarua-
THih , quod tamen corre&um in: maptialitium, Treuif. natalitinm nuptiarum,
vt dedit Stephanus. BR. Bynkersh. watalitium et nuptiarum. Rehd. «t Treuif.
natalitium muptiarum. GEB. — 23 Rehd. maftulinorum. GEB. 24 Hal,
lex familiae, IN EA, inquit, FAMILIA: et bic. Vulg. lex familiae: ex ea,
inquit, in eam familam, et bic. BR. Rehd. vt Vulg. GEs. 25 Rehd.
inferit: emim. GE B. 26 Rehd. pluresque. GEB. — 2/77 In Rehd. que, ab-
eit. GE B. 28 Forte melius: fingula , (cilicet: capita familias incipiunt ba-
bere. aut poffet videri legendum:. | fingnula | fingulas, vt infra: fmgauli inculas,

Cod. S. Cruc. 1L. fingía exhibet, et in Barb. fuperícriptum: finguli familiam. -

BR, Florentinam 'exbibent $, Cruc. 1. Barb, 'reuif, Bynkersh. vt et Rebd. Si
dtttttt - ( g

^

r n
N

s J DIGESTORYM LIB. L. TIT. XVI.

liae appellabuntut, qui ?? ex eadem ,domo et gente proditi
funt. $. 3. Seruitutium ?? quoque folemus appellare fami-
lias 3*, vt in Edicto Praetoris oftendimus fuüb titulo d.e. fur-
tis, vbi Praetor loquitur de familia publicanorum : fed ibinon
omnes ferui, fed corpus quoddam feruorum ?? demonftratur,
huius ?3 rei caufa paratum, hoc eft, vectigalis caufa: alia
autem parte Edicti omnes ferui continentur, vt.de homini-
bus coaétis, et vi bonorum raptorum: item redhibitoria, fi
deterior res reddatur emptoris opera, aut fatniliae eius, et
34 interdicto, vnde vi, familiae appellatio omnes feruos com-
prehendit: fed et filii continentur, $. 4. Item appellatur fa-

milia plurium perfonarum , quae ab eiusdem vitimi genitoris .
fanguine proficifcuntur: ficuti dicimus familiam Iuliam, quafi .
a fonte quodam memoriae, $. 5. Mulierautem familiae fuae,

et caput, et finis eft.- h
CXCVI. Garvs libro XVI, ad Edi&tum prouinciale.
FaAmxinraE appellatione et ipfe princeps familiae contine-
tur. G. r. Feminarum liberos in familia earum pon,effe., pa-
lam eít: quia qui nafcuntur, patris, *non matris * familiam
CXCVIL VrrrANvs libro L. ad Edi&um. Iwpr-
cASsE ?? eft detuliffe, arguiffe, accufaffe, et con-u1c1ü'g 36.
CXCVIIL Ipkx libro Il. de omnibus Tribunalibus.

VRnBaANA ?* praedia, omnia aedificia accipimus, non folum.

ea, quae fünt in oppidis, fed et fi forte ftabula funt, vel alia
meritoria in villis, et in vicis, vel fi praetoria voluptati tau-
tum deferuientia: quia vrbanum praedium non locus facit,
fed materia. . Proinde hortos ?* quoque ??, fi qui funt in
aedificiis conftituti, dicendum fit *? vrbanorum appellatione
contineri, ^ Plane fi plurimum ^* horti in reditu funt, vinea-
rii forte, vel etiam olitorii ^*, magis haec non funt vrbana.
| CXIX. InE Mv ^3 libro VIII. de omnibus Tribunalibus,
AsBsENTEM accipere debemus eum, qui non eft eo loci **,
in quo ^5. petitur: non enim trans mare abfentem defidera-
» mus, et *? fi forte extra continentia ** vrbis fit, abeft: ce-
terum vsque ad continentia non abeffe videbitur ** , fi non
Jatitet. .$. t Abeffe non videtur, qui ab hoftibus captus eft,
fed qui a latronibus detinetur. : «
CC. IvrrANvs libro IL Digeftorum. Haxc ftipu-

latio, NOx1S soLVTVM PRAESTARI? non exiftimatur, |

e&te capio Brenkmannum, fcribendum foret more Taurelliano: SINGVLAs.GEZ.

29 Malumus: quía. BR. . Et ita Barb. Habebant ita S. Cruc. L. et II. fed fa-

Qum: 4ui. Treuif. et Bynkersh. fimpliciter «t Flor. etiam Rehd. G x B. 30
^Gothofr. in nota; l. feruorum, Vulg. feraientium. Florentinámá tuetur Dyn-
kersh. I1I. Obf. :4. BR. — Vulgatam habent Treuif. et Bynkersh. et ita fa&uimn
im Barb. $. Cruc. E. et II. Rehd. quoque habert: fersientzum. GEB. ^ 951
Hal. familiam. G E B. 32, Vulg. inferit: continetur, quod.BR. Etita quo-
que Rchd. qai porro habet: eius rei caufa paratum effe. GER. — 33 Hal. et
Vulg. eius. BR..— 34 .Gothofr. in nota; et in interdi&to. Hal. fed apud hunc,
- vt Flor. 7à n abeft. GE B. 35 Vulg. inferit: reust. fed abeft a. IV. MSS.
.quae coníului, nifi quod in S. Cruc. Il fit fuppletum. BR. Abeft 72 reum a
Barb, S. Cruc. L. Treuif. fed adeft etiam in Bynkersh. vt et in. Rehd. GER.
36 Vulgo deeít: accufaffe, funt verba Ruffardi. Ego in omnibus fcriptis et
editis inueni. — Quod ad interpun&ionem legimus: IN DICASSE eft detuliffe :
: ARGVISSE accufaffe. et conuiciffe. Similiter fcribimus in. Graecis: MEMH-
NTKENAI é Tà wQomwyysAxésui. và EAETEAI TÓ xeTWyoQüucas xu) 7À GUVEAEYyEu.
.Yn Barb. fane eft pun&um, poft: Jetaliffe, in S. Cruc. L. femicolon. Mendo-
fe in S. Cruc. II. fa&um : et detuliffe. Mendofe item Treuif, — Indicaffe eff ve-
tuliffe. &R. . Coniecturae Brenkmanni videtur fauere. Rehd, vbi legitur et in-
terpungitur: Zmdicaffe veum. ef detulsffe: avguiffe: accufaffe et conmiciffe. GE .
47 Vide Opufc. de Latiu. Vet. ICt: p. 66. et $4... B. 38 Flor. eft: bor-
$2$, etiam ap. Taurellium negle&a maioris. literae nota, forte typogtaphorum
vitio. B R. 39 In Rehd. quoque; abeft. GER. 40 Hal. et Vuig. eff,

loco: fit, et ita quoque Flor. éft fadum. gR. Etiam Rehd. eff. Hal. praeter- -

ea inferit: i GEB. —— 41 Hal et Vulg. plurium. BR. Etiam Rehd. GE R.
42 Graecii Aexewxo. BR. 43 Hal VLPIANV'S, licet eodem redeat.
GEB. 44 Hal. et Rehd. in eo loco. GEB. 5 Ap. Hal. et Vulg. ]Jo-
c6 , abeft. et Flor. eft deletum. n R. Et in Rehd. abe(t. GEE. — 46 In Rehd.

ad eas noxas ?? pertinere, quae publicam exercitionem 5? et
coércitionem 5* capitalem habent. ! , |

CCI. IpxMw libro oCtagenfimo *primo* Digeftorum.
IvsTA iüterpretatione recipiendum eft, vt appellatione filii,
ficuti filiamfamilias contineri faepe refpondebimus *? , ita et
nepos videatur compraehendi. Et pàtris nomine auus quo-
ue demonftrari intellecatur. —— : "
CCIL Arrkwvs Vanvs ?? libro II. Digeftorum,
Cv « in teftamento fcriptum effet, vt heres in funere, autin
monumento dumtaxat aureos centum confumeret: non licet
minus confumere: fi amplius vellet, licet; neque ob eam
rem contra teffamentum facere videtur. x
. CCIII. IngM libro VII. Digeftorum. Iw lege cenforia
portus Siciliae ita fcriptum erat, sE&RVOS, QVOS DOMO
5^ QVIS DVCET ?? svo vsV, PRO HIS PORTORIVM
NE DATO. Qnaerebatur, fi quis a Sicilia feruos Romam

Titteret fundi inftruendi caufa, vtrum pro his hominibus 59

portorium dare deberet, necne? Refpondit ?7, duas effe in
hac fcriptura quaeftiones: primam, quid effet p owvw du-
cere; alteram, quid effet svo vsv ducere. gitur quaeri
foleret 59, vtrum vbi quisque habitaret, fiue in prouincia,
fiue in Italia, an *? dumtaxat in fua. cuiusque patria domus
effe recte dicetur *9? Sed de ea re ** conftitutum effe , eam

domum vnicuiqlue noftrum debere exiflimari, vbi quisque fe-

des et tabulas haberet, fuarumque 9? rerum conftitutionem
feciffet. Qnid autem eflet, vs v sy 0, magnam habuiffe dubi-

tationem: et magis placet 9?, quod victus cui ?* caufa pa-

ratum eít, tantum contineri, Itemque de feruis eadem ra-
tione quaeri, qui eorum vfus fui caufa parati effent: vtrum
difpen?atores , infularii, vilici, atrienfes, textores, 9? ope-
rarii quoque ruftici, qui agrorum colendorum caufa haberen-

. tur, ex quibus agris ?? paterfamilias fructus caperet, quibus

fe toleraret, omnes denique fernos, quos quisque emiffet,
vt ipfe haberet, *atque eis ad aliquam rem vteretur,* neque

ideo emiffet, vt venderet? Et fibi videri, eos demum vfus

füi caufa.patremfamilias habere, qui ad eius corpus tuendum,
atque ipfius cultum praepofiti deftinatique effent: quo.in 9*

| genere iunctores ^9, cubicularii, coci, miniftratores, atque

alii, qui ad eiusmodi vfum parati effent, numerarentur,

CCIV. PavrvslibrolIl, Epitomarum Alfeni *?, PvE«

RI

.t, abeft. GEB. —— 47 Rehd. et hic habet: contz"nentz'am, vt et paulo þpoft. "

GEB. 48 Hal et Vulg. videtur. BR. — 49 Hal moxías. GE B. — 50 Hal
et Vulg. executionem, B R. Rehd,. exercitationem. GEB. 51 Vulg. coerétzo-
nem. BR, Ec Rehd. more folito: cobertionen. GEB. 52 Hal. et Vulg. ve-
fpondimus. BR. Rehd. vt Flor. refpondebimus, fed literae: eb puntis funt. no-
tatae. G EB, 55 Hal. VLPIANVS. GER. 54 Legimus cum KHal. et

.Vulg. domsu. MSS. vacilant. 1n Barb. corre&um: dommwm. 1n S. Cruc. I.

pro: domum, repofitum : domo. — Yn $. Cruc. II eit; dem. in Treuif. domum ,
ab initio. BR. lta et Bynkersh. et Rehd. GE2. , 55 Hal. daceret. GEB.

56 Taur. edidit; bowinis, primam nempe fcripturam. S$ed fuppletum inter
verfüs, vt fiat: bominibus, Simili modo aliquot literae exciderant paulo ante

in L. 195. $. 6. vbi erat: bominus coaclis , pxo: bominibus coactis. MSS. quae
vidi, omnia habent : bominibus, Vulg. et Norica fubftituunt; ommibus.B R. MSS.

funt Barb..S. Cruc. L. et Bynkersh, At Rehd. habet: owmibus, vt Hal. et
. Vulg. GE E. 54 Vulg. vefpoudi. B R. 58 Erat Flor. gitur qui folet, vi-

detur reponendum ; quaevi folere, &R. — Et ita dudum Hal. MSS. habent: qze-
