Et Octauenus putabat ?, etiam in ^ pignoribus locum habe-
re exceptionem. — Quod 5, ait Scaeuola libro téttio variarum
Quaeftionum, procedere, vt * in rebus
cum hàbebk. [//£. — i, d VL o2 del: m
Il. Gamvs llibr i ' iab*.
. : Dro-i artdeormun nypetnecarimp .
S1 ALrivs? promuliere, quaeinterceffit, dederit Kypothecam,
aut pro filiofamilias, cui contra Senatusconfultum creditum
eft: en his fuccurä(ïïur 4 qu/eritur? Et in eo quidem, qui

Jgl: "m

pro muliere obligauit rem fuam, facilius dicetur, *? faüccurri

cept.io. Sed : **.dneor qui pro filiofamilias rem füam obli-
gauit, eadem dicenda erunt, quae tra&antur et in fideiuffore
eius.

IIl. Pavrvsil . Ani:sTOo Ne-
cedens dimitteretur, non aliter in ius pignoris fuccedét *,
nifi conuenerit, vt fibi eadem res effet obligata: neque enim
in 1us ;15 füdcedere debet, qui ipfe nihil conuenit de pi-
gnore: quo cafü emptoris caufa melior effigi&tur/ * .
que fi antiquior creditor de pignore vendendo cum debitore
aCctum interpofuit, pofterior autem creditor de diftrahendo
ijomifit, non per obliuionem **, fed cum hoc ageretur, ne pof-
fet vendere: videamus, an dici poffit, hgc vsque *? tranfire
ad eum ius prioris ^?^, vt diftrahere-pigens huic ?? liceat?
Quod admittendum exiftimo: fgepe enim, quod quis ex fua

RATIO Pzrsco fcripfit, etiam fi ita contra&tum fit, vt ante- 1

Deni- :

[ ] saec xty.
,düpers — .
nmorc (oéfiene 7: ae
Leta. .

,nare eis conceditur: non enim vsquequaque habent liberami *14.»«.
&....ämlïm&f'atlonen.l. Facti tamen eft qudeftio]fi qu£eratur, quo- L m —
usque eis permiffum jvideatur peculium adminiftrare. $. z.lï)e/:'?lwïb

mobilibus exceptio lo-

ei: ficuti ** fideiuffori huius !^ mulieris eadem datur ex-

L J
f'fparaes fut
crcoeres.
J /;r:" LCOV
fs t
ju M ém z

fic éx "nunc, mat
démae quubis ho "

perfona non habet, hoc per extraneum,petere ^* potefta VeÁec

IV. Ingmuli ; (
mutuam pecuniam accipere vellet a Maeulo, cauitei, et quas-
dam res Kypothecge nomine dare deftinauit:, deinde poft-
quam quasdam ex his rebus vendidiffet, acoópit pecuniam.
Qudefitum eft, an et prius res vendite creditori tenerentur?
4 Re-

27 Hal. refpondi.

sv lidTIVS, ocum

G E B. 26 Conf. Aueran. II. Interpr. Inr. 12. G E E.
GEE.
I Hal, in margine: alias, deeff megatio. GER.
ofuaioy wrnosue, "011 babeus ius acquifitionis iu ea. BR.

4 Hal. inferit br. Gx B. 5 Hal. inferit zta. GE B.

2, Bafil. uà £xsv
3 Hal. patat. GER.
6 Hal. inferit et. GER.

7 Hal. ad formulam. bypotbecariam. Gx.8. 8 Hal. aliquis. GEB. — 9 Hal.
]ucruwatm. GEEB.. IO Hal dicitur. GER. II Hal ficut et. GEB. — I2
Ap. Hal. buius, abeft. GE&. I3 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft, GEB. 14

Hal. fuccedit. GEs. 15 Hal. et Vulg. zu ius pignoris fuccedere. ln
legis fine tamen Hl agnofcit: us prioris. BR. I6 Hal. efficitur.
. GEB. . IT Taur. obliBionem. GEB. 18 Taur. bOcusque. GEE. I9
Etiam hic Vulg. ;us pignoris. BR. ^. 20 Gothofr. in nota: ei liceat. Hal.
GEB. 21 Gothofr. in nota: A. habere, Nempeita Flor. eft repofitumt
babere, loco petere, et habet Taur. in margine. Miramur autem eius perfpica-
ciam, cum n petere praeter p, t, et e, id eft primam mediam et vltimam literam
nihii confpiciatur. Nimirum hic noua ratione erafis prioribus veteri fcripturae
fuperfcriptum eft. — Ceterum in Bafil. quoque eft Z Pabere. BR — Et. ita quo-
queHak Gig " :

1 Vulg.

)

- r DIGESTORVM LIB.
Refpondit, cum in. poteftate fuerit debitoris, poft cautionem
interpofitam pecuniam non accipere, eo tempore sigaoeris obli-
gationem contraCctam videri, quo pecunia numerata eft: et
ideo infpiciendum;Quas res in bonis debitor numeratae pecu-
nife tempore habuerit. zz- Iu regecs Iu! m t r .
V. InEM libre-V.-Sententiarum, .CREDITORï qui

pe . t

p | | TII M.
" Qg QVI POTIORES IN PIGNORE, VEL X YPO-
P THECA HABEMNTVR, ET DE HIIS QVI l uf
ld PRIORVM CREDITORVM L0OC|VM| & £.:,
nni... SVCCEDVNT. *

PAPINIANVS .l VHE |
f& Wv1DporEM pro muliere promifit, pignus fiue Mypothe-
cam de reftituenda fibi dote accepit: fubfecuta deinde
pro parte numeratione, maritus eandem rem pignori alii dé-
dit: mox refiduse quantitatis numeratio impleta eft. Quge-
rebatur de pignore? * Cum ex caufa promiffionis ad vniuer-
fáe quantitatis exfolutionem, qui dotem promifit, compellitur,
non vtique folutiongxä/dyfeguanda funt tempora, fed dies con-
tra&táe obligationis: nec probes&dici ?]. in poteftate eius ef-
fe, ecuniam Lljgfj-dg,äm reddfre(t, vt minus dotata mulier
Le effe Videatur. $. 1. Alia caufa eft eius, qui pignus accepit, ad
g, ((f4,, €3m fümmam, quam,intra diem certum numeraffet, ac forte
v cdrre prius, quam numeráret, alii res pignori data eft. :
ll ]1l InEx üibro-1L . Qvr GENERALI-
; T ER bona debitoris pignori accepit, eo potior eft, cui poftea
Lpores praedium exhis bonis|* datur: quamuis ex ceteris pecuniam
: Íuam redigere poffit. Quod Ííi ea conuentio prioris fuit, vt
ita demum cetera bona pignori haberentur, fi pecunia de his,
ä | quae generaliter 5 accepit, feruari non potuiífet: deficiente
L fecunda conuentione, fecundus crediton in pignore poftea dato
. ,non tam potior quam folus inuenietur. :
' L 4 IIL IpEw libre£XL.-Refpontori
ceptis pignoribus, qudej? fecunda con

J fifica)

; CnaEDITOR ac-
uentione fecundus cre-

Q - d. ditor accepit, nouatione poftea facta pignora * prioribus ?
*IW-";"MFLJ,';&; addidit: fuüperioris temporis ordinem manere primo creditori
J,,rämï placuit, tamquam in fuum locum füccedenti. $. r. Cum ex
lf caufa mandati praedium Titioj cuiv* negotium fuerat geftum,
— deberetur, prius quam ei poffeffio traderetur, id pignori dedit:
pl poft traditam poffeffionem idem praedium alii denuo pignori de-
p le« dit: prioris caufam effe potiorem apparuit, fi non creditor fe-
;'6 | cundus pretium ei qui negotium gefferat, foluiffet: verum in
: .J*;wlf"ä: ea quantitate, quam folmi.ïet, eiusque vfüris, potiorem .fore
^&. conítaret 7?: nifi forte prior ei pecuniam offerat: quod fi de-

bitor aliunde pecuniam foluiffet, priorem praeferendum. — $. 2.
: Poft diuifionem regionibus faCtam inter fratres conuenit, vt,
) fi frater agri portionem pro indiuifo pignori datam, a credi-
tore fuo non liberaffet, ex diuifione qudefitfe partis partem
dimidiam alter diftraheret: pignus intellegi contractum exi-
ftimaui: fed priorem fecundo non effe potiorem: quoniam fe-
cundum pignus ad eam partem directum videbatur, quáth vl-
j tra partem füam jfrater non confentiente focio non potuit
) obligare **. fmüe/f»&;) |
) ! | I Vulg. inferit: Refpoufum.efl. BR. — 2, Ap. Hal. probe, abeft. GEB.
| 4 Hal. et Vulg. addunt: potefl; B&. — Vide Aueran. IT. Interpr. Iur. 12. GE,
) 4, Flor. hic ab ordinario corrigente fuppleta eft vox* pigmori, quod Taur. ne-
J, glexit. Habenttamen omnes..BR. Etiam Hal. et Otob. Pal. I. IL III. IV. V.
n , Vj. Bynkersh. GEB. 5 Hal. fpecialiter, et in margine: alias, gemeraliter.
'- GEB. G Hal. et Vulg. inferunt z. BR. 4 Hal. creditor pignora accepe-
! vat, ea nouatione facfa poflea priovibus addidit. GE s. — 8 Vulg. pignoribus. BR.
, ! 9 Hal. et Vulg. cuius. BR. 10 Hal. confiitit. GEB. II Taur. obligarl.
[ GER. IZ Ap. Hal. Si, abeft, adeoque in fequentibus idem habet: dederat,
j loco: dediffet. G E B. 13 Vulg. vendiderit, quod recipiendum arbitramur.

n BR. I4. Hal. penfauerat. Vulg. compenfauerit. BR. 15 Hal. uec enim
" interefl, exfoluerit. GE B. — 16 Vulg. inferit: creditor. BR. — VT Hal. priore.
» Gir. 18 Vulg jpfam. BR. — 19 Ap. Hal. Vulg. omnes, rem, abeft, — Si-

E ] WWWW

| veluti fi naujs fuit obligata,

creditorem petentem /Exetem, locatorem Praetor tueri debe- Áe —

AXOLIPE -HE - IV 363
xX X PL.'*ï-, F.
IV. PowroNrvsilihro,XXXV. ad Sabinum. Sr; 77
DEBITOR, antequam a priore creditore pignus liberaret, | '
idem illud ob pecuniam creditam alii pignori)dediffet,-e& ante- J dz/: f

quam vtrique creditori foluerát debitum, rem * aliam * priori
greditori vexgdldexät 7T3, creditumque;penfauerit *4^ cu pre-
tio rei venditae: !

' rre ditae: dicendum eft, perinde haberi debefé, ac fi
priori creditori pecunia foluta effet: neg:enim intereffe, fol-
uerit 7?^, an penfauerit: et ideo pofterioris creditoris caufa
eft potior. |
V. VrPrraAxvsllirollI. Difputationum. IwTkm-
DvM pofterioroZ/ypotior eft priotb, !7: vtputa, fi in rem à
iftam ** conferuandam impenfum eft, quod fequens credidit:z f-"fm-f&) 2**:'73/40,

et ad agmandam eam]reml *?, vel p,-suncL. 2»o nl
reficiendam ego credidero. p | äc , pE i
Vl. InEw dibro-EXXHE—29—ad—Ediftem ;Hvrivs f T.

epim Pecunie.gfaluam fecit totius pignoris caufam : quot/ipote- AA
rit quis admittere, et fi in cibaria ^* nautarum fuerit credi—-'þ aäa"z
tum, fine quibus nauis falua peruenire non poterat. $. r. TU LU n
Item fi quis in merces fibi ?? obligatas crediderit, vel vt fal- Jtc».
ude fignt, vel vt naulum exfoluatur, potentior ?? erit, licet .
pofterior fit: nam et ipfüm naulum potentius eft; e/$. a. Tan- , 1 «; |
tund.em dicetur, et fi merces horreorum, vel arede, vel vectu- :
rge iumentorum debetur: nam et hic potentior erit.[c'cef/ufüw;&;fï ]
VIL. Inzwibre-HL.Difputaionume InkMQVE eft, —
fi ex nummïsalpu.pælh fuerit res comparata. Quare, fi duorum
pupillorum ntímmis res fuerit comparata, ambo in pignus con-
current pro his portionibus, qude in preïium rei fuerint ex-
penfde. Quod fi res non in totum éx nutnmis cuitisdam com-
parata eft, erit concurfus vtriusque creditoris, id eft et anti-
quioris, et etus cutüs nummis comparata eft. $. r. Si tibi, ,.
Quig habætqrus fum, obligauerim, et 'Titio fpecialiter funïïïfrï, :
fi in dominium meum peruenerit, mox dominium eius adqui-
fiero, putat Marcellus, concurrere vtrumque creditorem -et- ^*
in pignore. Non enim multum facit, quod de füo nummos
debitor dederit: quippecum res ex nummis pigneratis empta,
non fit ?5 px.gneräq[o?lï hoc folum, quod pecunia pignerata

erat.
VIIL. Inew übro-VIIIDifputa&onum. Sr prGwvs
fpecialiter Respublica acceperit ^9, dicendum eft;fpraeferri
eam fifco debere, 1i poftea fifco debitor obligatus eft: quia et
priuati praeferuntur. |
IX. AFRICANvS ibro VIII.- Qu&eftionum, Ovr
BALNEVM ?* ex Calendis proximis conduxerat, pa&us erat, ,
vt homo|Éros pignori locatori effet, donec mercé es folueren- /eroz;
tur. Idem ante Calendas Tulias eundemjErotem aliiob pecu- K.— /4e —
niam creditam pignori dedit. (Confultus an aduerfüs hunc ?8 $

/

62 - t
[,.A, 7(»60"&'/4

ret? refpondit ??, debere: licet enim eo.tempore homo pi- &"
gnori datus ei-'fet, quo nondum quicquam pro condu&tione de- -
beretur, quoniam tamen iam tunc in ea caufa P*-qg effe cde- -
piffet, vt inuito locatore ius pignoris in eo folui non poffet,
potiorem eius caufam habendam. $. r. Amplius etiam fub A
condicione/|creditorem tuendum putabbt| ?? aduerfus eum, cui ./ 427
poftea quicquam deberi cfeperit 3:. fi modo non ea condicio Ls5 &z);,.ä am,
fit,
militer MSS. Nec mirum Flor. eadem vox fubantique vncis inclufa in notam
deletionis. "Taur. fpreuit iftam lituram, quod non improbo, annotare tamen
debuiffet. Con£ Dynkersh. JI1. Obf. 21. &R. Vid. Scaliger ad Varron. de
R. R. L 5 j.p.210. vbiplura huiusmodi. Catull. carm. X XIT. qui qmodo fcurra. aut
fi quid hac re tritius videbatur. hacreid eft ícurra. Etficforte accipiendum, quod
in L. 17. $. 2. fupra de A&. empti et in L. 40. eod. habetur. pvK. Abelft
v? vem ab Otob. Barb. Chriftin. Vat. I. I IIL. IV.. Pal. E. 1. HE. IV. V. VI. Byn-
kersh. GEB. 20 Hal. li. XXIII. GEB. . 21 Taur. ciVaria, GEB. — 22
Ap. Hal. fibi, abeft. G E. 25 Vulg. potior. BR. 244 Ap. Hal. et Vulg.
et, abeft. GE E. 25 Gothofr. innota: nunc fit pignorata. Hal. Idem ta-
men in margine notas: alias, z0*, appofita ad vocem: munc, ftellula. G E B.
26 Hal. accepit. GE£. — 2/7 Hal, balineum. GEB. — 28 Ap. Hal. bunc, abeít,
GEBR. 29 Hal refpoudi, GEB. — 530 Hal. putabam. GEE. — 21 Hal. coe-

piffet,

J st bat*|tunc enim, priore dimiffo, fequentis confirmatur pignus,
cum resin bonis debitoris inueniatur: in propofito autem ma- -
u d ritus emptoris loco eft: atque ideo, quia nequeftunc cum Mde-
L wrent^ A obligaretur, neque] cum Titio folueretur, in bonis mulie-

3534

fit, qu&e inuito debitore impleri non poffit. &.—2: Sed ?^ et
fi herés ob ea ?? legata, quae füb condicione data erant, de
pignore rei üäle conueniffet, et poftea eadem ipfa pignora ob
pecuniam creditam pignori dedit ?^, ac poft condicio legato-
rum exftitit, hic quoque tuendum eum, cui prius pignus da-
tum eflet, exMtimauit 3^. $. 3. Titia praedium alienum Ti-
. tio pignori dedit; poft M&euio: deinde domina eius pignoris
£xÍ — fatta, marito fuo in dotem aeffimatum dedit: fi Titio foluta

fit pecunia, non ideo magis Meuii pignus conualeícere place-

ris fuerit 39, nullum tempus inueniri, quo pignus Mfeuii) ?*
conualefcere poffit: haec tamen ita, fi bona fide in dotem ae-
'?x1? — ftimatum praedium maritus accepit, id eft, fi ignorauit Mge-
uio obligatum effe. |
| X. VrP1iANVSlibro-T.Refponforum. S: Em iure

iudicatum, e& pignus in caufa;2? iudicati ex auctoritate eius,

, . J&, quiiubere potuft, captum eft, priuilegiis temporis fore potio-
E /mwrom hewe- | 39 eius, in cuius perfona ^? pignus conftitu-
E 6.no., tum eft. : - 4 nv
Írn foreten £fE harehs XI. Ga1vs Mibro fingulari de formula Kypothecaria,^7.

/;r:ïamw. £ PW'T'&" ;

P. OR eft in pignore, qui prius credidit pecuniam, et ac-

L ] Odæ-— ho

OT
,(,,[-,'/',mm&m,, | cepigih'ypothecam; quamuis cum alio ante conuenerat, vt, fi

,.f&*/m?:

)aK
D7 $ ävjufw expei

LJJ5.

Lj jhcc ÓX

i (9&[ "71//

f

ab eo pecuniam accep£fit, fit res obligata: licetïäb hoc poftea
accepit ^?:|poterat enim, licet ante conuenjit, non accipere
ab eo pecuniam. $. 1. Videamus, an idem dicendum fit, fi,
fub condi£ione ftipulatione fatcta, Kypotheca data fit, qua pen-
dente alius credidit pure, et accepit eandem Kypothecam, tunc
deinde prioris ftipulationis *? exfiftat condicio, vt potior fit,
qui poftea credidiffet ?* ? Sed /,vggeor, num hic aliud fit di-
cendum: cum enim feémel cóndicio exfitit, perinde habetur,
ac fiilló; tempore, quo ftipulatio interpofita eft, fine condi£io-
ne facta effet: quod et melius eft. $. 2. Si colonus conue-
nit, |vtjinducta in fundum, illata, ibi nata, pignori effent, et
antequam inducat, alii rem Jypothecfe nomine obligauerit,
tunc deinde eayf in fundum induxerit, [potiór erit] qui fpecia-
liter pure accepit: quia non ex conuentione priori obligatur,
fed & ^* eo, quod induita res eft: quod pofterius fa&tum eft.
$. 3. Si de futura re conuenerit, vt Kypothecde fit, ficuti eft
de partu: hoc qugeritur, an ancilla conueniionis tempore in
bonis fuit debitoris? et in fructibus, fi conuenit vt fint pi-
gnori, aeque quaeritur, an fundus, velius vtendi fraendi con-
uentionis tempore furit *^? debitoris? $. 4. Si paratus eft
pofterior icreditor priori creditori foluere, quod ei debetur, vi-
dendum eft, an competat ei Jfypothecaria actio, nolente priore
creditore pecuniam accipere? Lt dicimus, priori creditori in-
. utilem effe aCctionem, cum per eum fidt, ne ei pecunia foliftur.
tauty«-*heeariam, CREDITO H qui prior fypothecam accepit, fiue
-.pra poiïide/t eam, et alius vIdicet Jfypothecaria aCtione, exceptio
| priori *7 vtilis eft! st NON MIHI ANTE PIGNORILMv-
POTHECÁEVE NOMINE SIT RES OBLIGATA: Hiue A*

'szy GM!M ]

PT ,m'?'T',

U.
ft.

h-

*Je4, 5o

piffet, mox: effet, et denique: poffet. GEB. — 32 Vide Aueran. IL. Interpret.
Iur. 12. GEB. 33 Ap. Hal. ea, abeft. GEB. 34. Hal. dediffet, et mox:
extitifet. GEB. 35 Hal. exiflimaui. GEB. 36 Hal. fuit. GER.
Hal. et Vulg. Maeuio. BR. 38 Vulg. zn caufam. BR. 39 Vulg. potior
efl beres eius. — Hal. fortior efl baeres eius, tu fubaudi: vefpondit. BR. 40
Hal. et Vulg. perfonam. B R. — 41 Hal. ad formulam bypotbecariam. GES. — 42
Hal. pecuniam accepiffet, ves effet obligata, et ab boc poflea acceperat. GEB. — 4
'Taur. prioriStipulatiomis. GE B. — 44 Hal. credidit. GEB. — 45 Ap. Hal. ex,
. abeft. GER.

46 Hal. debitoris fuit. GEB. . 47 Hal. ad vocem: priori,
in margine: alzas, deeff. G EB.

48 Vulg. inferit ab. BR. 49 Taur. re-
plicaVit. GEB. 50 Hal. cauffis, loco: qmodis. GER. 51 Ap. Hal. zpfe,
abeít. GE E. 52, Hal. ceuuenerit. GE B.

53 Ap. Hal. idem, abeft, G x s.

DIGESTORVM LIB. XX. TIT.

.. 54 Vulg. gitur, loco* autem. nn.

IV

e L LÀ €/ LÀ L e ;
alio poffidente, prior creditor vindicet Kyppthecaria aCtione,
et ille excipift, s1i NoN CONVENIT,|VT,SIBI RES SIT

i

»
M
BPH
"
:|

OBLIGATA, hic ifi modum fupra relatum replicabit ^?: fed Stpro ^6 ——

fi cum alio poffeffore, creditor fecundus agat, recte aget, et
adiudicari ei poterit Áypotheca, vt tamen prior cum eo agen-
.do, auferat ei rem. $. 1. $i, quoniam/non reftituebat rem J 4 z,
pigneratam poffeffor, condemfhatus ex praefatis modis 59 li; — ^
tis imationem exfoluerit, an perinde fecundo creditori te-
neatur, ac f1 foluta fit pecunia priori creditori, quáeritur? Et fa'/wä?f.,äm
recte puto hoc admittendum elfe. $. 2. Si primus, qui fine
ypotheca credidit, poft fecundum, qui vtrumque fecit,
ipfe ** Mypothecam accepit, fine dubio pofterior in Kypothe-
ca eft. Vnde fi in diem de Kypotheca conuenit, dubium non
eft, quin potior fit: licet ante diem cum alio creditore pure
de eadem Y£ conuenit 5?, $. 3. Si idem|bis, td-eftJante fe- £.
cundum, et poft eum crediderit, in priore pecunia potior-e&
fecundo, in pofteriore tertius]eft/ $. 4. Si tecum de Xypo- '/5$
theca pacifcatur debitor, deinde idem *? cum alio tua volun- :
tate, fecundus potior erit: pecunia autem foluta fecundo, an
rurfus teneatur tibi, recte qujeritur? Erit autem 5^ fa&i
quaeftio lagitanda, quid inter eos actum fit: vtrum vt difceda- Rrper 'c'*ü;-——a,,
tur ab Kypotheca in totum, (Ct 55 prior conceffit credi- ^" ^ .
tdr; 99 alii obligari Kypothecam: an vt ordo feruetur, et prior /ev»: æ?[
creditor fecundo loco conftituatur, / $. 5. Papinianus dibre 545
cimo-—refp 57, Ífi pprior/ creditor poftea nouatione//- Jv
faCta eadem pignora cum aliis accépitj.in füuum locum eum J 7529 i
fuccedere: fed fi fecundus non offerat pecuniam, poffe prio- — 4 u
rem vendere, vt primam tantum pecuniam expenfam ferat, non
etiam quam poftea credidit, et quod fuperfluum ex anteriore
credito accepit, hoc fecundo reftituat. $. 6. Sciendum eft, fe-
cundo creditori rem teneri etiam inuitodebitore, tam in füuum
debitum 5$, quam in primi creditoris, et )ïfn Vvfuras fuas, et
quas primo creditori foluit: fed tamen vfürarum, quas credi-
tori primo ?? foluit, vfuras non confequetur. Non enim ne«
gotium alterius geffit, fed magis fuum: et ita Papinianus li-
bro tértio. Refpoüforum fcripfit: et verum eft. $. 7. Si fim-
pliciter conueniflet fecundus creditor de Kypotheca, ab omni
poffeffore eam auferre poterit, praeter priorem creditorem, et

qui ab eo emit. $. 8. A Tifio mutiiátus, ipactus eft cum illo, E*/Wj"f u

yt ei praedium fuum pignori Aypothecyeue effet: deinde mu- A: 4-
guatgs-e&:-pecgmgm a M/epl.o, et pactus eft cum eo, vt, fi Ti-
tio defierit praedium teneri, ei teneatur: tertius deinde ali-

quig Qat mutuam pecunigm übi-*9, vt *Tifio folu;reäyö t gi/n-of $fb
pacifcitur tecum ??, vt idem. praediumjei^9? pignori Wypo- jpno

thecgeue fit, et locum eius fübeagk *^: num hic medius ter- , 5,4g
c. * : D e
tio potior eft $5, qui pa&tus eft, vt, Titio foluta pecunia, im-
pleatur condicio? et tertius de fua neglegentia queri debeat?
Sed tamen,et hic tertius creditor fecundo praeferendus eft.
$. 9. Si tertius creditor pignora fua diftrahi permittit 9* ad
hoc, vt priori pecuniaffoluta, in aliud pignus, priori füccedat,
fücceffurum eum Papinianus libro viidecimo Refponforum fcri- | ,,.
pfit: et omnino fecundus creditor nihil aliud iuüris habet, nifi *«/e» A
vt foluat priori, et loco eius füccedat. $. ro.WSi priorf]hvpo- ]-.. —
theca [obligata fit, nihil vero de venditione conuenerit4**,

)n':/æ )Ar(,'&n' Wwf/a'a Gtudendk Conethertt )7,...—4-7. [*' n . poPcer i?l'
: : LUH -l tt£nor U r2 COpiekc [ 6d : 1
6":'70*[/7*:41? kf—«—-——a l-(- —--—-a nm C—.—-— 42 ;U'JPJ/; T rv * $ fLL(jhd( ^ a

55 Hic cum, poft: totum, facile exci-
dere potuit, vti habent omnes, etiam MSS. Ex vndecim maior pars habuit ab
initio, reliqui ex fupplemento, vt Vat, L. Darb. Otob. Bynkersh. Adhuc abeft
a codice Chriftinae, in Vat. II. aderat, fed eft expun&um. Ipfe mallem abeffe.
BR. 'Habuere ab initio Pal. I IL II IV. V. VI. Habet etiam Hal, 72 cum. G E B.
56 Ap. Hal. creditor, abeft. GE n. 5'7 Hal. refponforum ftvibit. Wulgo hic
l. Si prior incipit tefte Contio. BR. 58 Taur. deVitum. GER. — 59 Hal.
priori. GEB. — GO Ap. Hal. tib;, abeft. GEB. — 61 Hal. folueret. GEB. — 62
Ap. Hal. tecum, abef. GEB. — 63 Hal. fibi. GEB.
65 Hal. Maewius tertio prior fit, et ad vocem primam in margine: alias, me-
dius$. GEB. —— 66 Hal. permittat. GER.

:

i jre ä/ä —

3

|

n

!

0
|
l

- weeLCIT

64 Hal. fubeat. GE B. :

67 Vulg, Si prior de bypotbeca 3

?1016 *

— C —— 1—^ €B o umj o9emÉéeex006[o mJT^wm

DIGESTORVM -EIB. IXX . TET. - IV.

pofterior vero ** de Jfypotheca vendenda conuenerit: verius
eft, priorem, potiorem effe: namy/et ?? in pignore placet, fi
prior conuenerit de pignore, licet pofteriori resitradatur, ad-
huc potiorem effe priorem. ov x
" XIIL. PAvrvs libro-V.ad-Plautium; IwsvrAw ti-
h . , bi vendidi, et dixi, prioris anniæPenfionem mihi, fequentium
. & - &ibi acceifuram, pignorumquæb'inäizilino datorum i&s vtrum-
quéMecuturum *?. Nerua, Proculus, nifi ad vtramque pen-
fionem pignora fufficerent, ius omnium pignorum primum ad

- a cofé d me pertinere: quia nihil aperte dictumieffet] an. communiter |

&« ex omnibus pie fumma pro rataferuetur: fi quid fuper-
eífet, ad te. Paulus : fa&ti qu&eftio eft : fed verifimileeftid aCctum,
, vtprimam dfiamque ** penfionem pignorum caufa fequétur *?.
A. r Tes XIV. Iprw libro- : i INON do-
t | minus duobus eandem rem diuerfis temporibus pignerauerit,
Jf prior potiorjeft: quamuis, fi a diuerfis non dominis pignus
. ^. . accipiamus 7?, poffeffor melior tit. Jexagefeneo

o

XV. InrEw libroJLXVIIL-7^ ad-Edi&tum. ErTrAw

. . fuperficies in alieno folo pofita, pignori dari poteftz ita tamen,
L,f'ïf/if**'—üä(-'-"""- XVLPAvrvs d -Qu CrAvDi-
| | vs Felix eundem fundum tribus obligauerat, Eutyclianae
i primum, deinde Turboni, tertio loco alii creditori: cum Eu-
| tychiana de iure füo doceret, fuperata apud iudicem a tertio

/
d creditore non prouocauerat: Turbo ** apudalium iudicem T
M s. viétus appellauerat. Qudgerebatur, vtrum tertius creditor etiam
&'! L'exlaeeat, 'Turbonem füperare deberet, qui primam creditricem]??/: an,

z[/w&:"eff-—iïea remota, Turbo terflum excluderét? Plane cum tertius cre-
Jl'ogeirst, ditor 9* primum de fua pecunia dimifit, in locum eius fub-
. $titnitur 9^ in ea quantitate, quam füperiori exfoluit: fue-
runt igitur 5? qui dicerent, hic quoque tertium creditorem
( i potiorem eífe debere: mihi nequaquam hoc iuftum efle vide-
jntli- If batur. Pone, primam creditricem ?f* iudiciór conueniffe ter-
d ,&7&:2'94021& £ium creditorem : et exce(Ptione, alioue/quo modo a tertio fu-
! [ peratam: numquid aduerfus Turbonem, qui fecundo loco cre-

dicatde vti poteft 552 aut contra, fi poft primum iudicium, in
"^. , Qu .prima cgggïniygrix f erata .eü' ] tegEio .creditor.e, fecupQus
,&/,,.,;-,»a "Cercun credltor]termjuml 35^ optinuerit, poterit vti extceptione þr;;c? iu-
" red'£cw; fs fa. dicat,ie aduerfus primam $7 creditricem ? Nullo modo, v tdpi-
: -"*. x nor. lgitur nec tertius creditor fucceffit in eius locum, quem
. — 5 exclufit: nec inter alios res iudicata alii prodeffe, aut nocere
-s folet: fed fine praeiudigcio prioris fententiae totum ius alii cre-
:Wg * ditori integrum relinquitur. :

W XVILI. IpnEM «hbrquäRefpcnforüm—üIïäw

« "us QVI
Lrha^. & debitore fuo *? praedium obligatum comparauit, eatenus
tuendum ??, quatgnus ad priorem creditorem ex pretio pe-
cunia ?* peruenit,f"& V,b

"05 couuenerit, poflerior. BR. 68 Hal. etiam, loco: vero. GEB. — 69 Ap.
Hal. et, abeft. GE&. *7o Hal. et Vulg. confecuturum. B R. 71 Gothofr.
in nota: prinzam quoque. Fal Sed et Flor. ordinarius corrigens deleta a in:
22 quamque fuperfcripfit o negle&a s. —MSS. contuli feptendecim. — Minor pars
u^V habet: quamique. — Ex his, quae corre&tionem receperunt, quatuor 72 quoque po-
]i nunt poft: pignorum, vnde haud dubie Pal. VIIL. bis babet: vt primam quoque
: penfionem pignorum quoque canfa. n 'Freuif. ex quamque fa&um: quoque. BR.
Habent: 440mque Vat. l IIT. IV.. Bynkersh. II Sed 4uoque Pal. I. HI. VI. XI.
Bynkersh. L. Quatuor qui quoque habent poft: pigmorum: praeter Pal. VIII.
etiam V. et VIL et Barb. at Vat. II. 440que pignorum caufa. — Pal. V. et S. Cruc.
habent compendia fcripturae. GEE. — 72 Legendum aut: fequeretur, vt habet
Vulg. aut: fequatur. BR. Hal. habet vtFlor. GEB. 73 Hal. accipimus.
| GER. 74 Mal. libj. LXIX. GER. 75 Hal. et Vulg. potzor. BR. 76
| Vide quae laudaui p. 418. de Lat. Vet. ICt. Dvk. 71 MHal. Idem. GEB.
| 78 Taur. TurVo. GEB. — 79 Áp. Hal. iudicem, abeit. GX R. :
! qnam conditione expulevat, et in margine: alias, creditricem, et ita Vulg. credi-
| zricem expulerat, fed. et Flor. v2 expulerat fuppletum. — Adde Elb. Leonin. J.
! Emend. j. BR. Habent hoc fupplementum etiam MSS. Pal. I. II. III. Barb.
| Otob. Vat. I. HII. Bynkersh. GEB. 81 Hal. inferit quj. GEB. 82, Hal,
| fubflituatur. GE B. — 83 Vulg. ergo. BR. — 84 Hal. et Vulg. inferunt zm. ER.
$5 Hal.poterit. GE». — 86 Vulg. a tertio.8BR. — 87 Àp- Hal. primam, abeft.

vt prior * caufafitdomini foli, fi non foluatur eiMolarium *9.

ixi, confequens effe, vt Sei tior fit i jod ampliu& . 44
'ID d eq ; vt Seius potior fit in eo, quod amplius. rb i UA mito:
"OWä'

R. m diderat, tertius creditor, qui primam vicit, exceptione, rei iu-.

ptum habuerint.
80 Hal. pri-

35*

, XVIIT. ScKEvora libroT. Refponforum. Lvervs
TITIVS pecuniam mutuam dedit füb vfuris, acceptis pigno-
ribus: eidemque debitori Mdeuius fübhisdem pignorïbusbpe-
cuniam dedit. Qugero, an Titius non tantum fortis 92,3[61: ea-
rum vfürarum nomine, quíáe acceflerunt, antequam Myeuius
crederet, fed etiam earum, quje poftea accefferunt ?3 potior
effet ? |Refpondit, Lucium Tigtlium in omne, quod ei debetur ?^
patiorem eífe. zM :
XIX. Inxw /libroV.Refponforum. Mvrrxm in do-
tem dedit marito praedium pignori obligatum, et teftamento
maritum, et liberos ex eo natos, Wtem ex alio, heredes inftituitz
cre41tor, cum poffet heredes conuenire fidoneos, ad fundum
venit. Qujero, an, fi ei iuftus poffeffor offerat, compellendus
fit ius nominis cedere. Refpondi ?5, poffe videri non iniu-
ftum poftulare. * 7 fonius "ti. !
äQ 1 CKX.(TavPeHoN Iy/jy s libroiVIIT. ?5 Difputationum.,

) & prp 701 ,

- 1 » ,

——

ERE BATViï, fi poft primum contractum tuum, ante- : *
quam aliam pecuniam £n crederes, (eidem debitori Seius)cre- &ro «f «— 7
didiffet quinquaginta, iethyperocham,?? huius rei, quae tibi / guoffeteton. , i
pignori data effet, debitor obligaffet, j eidem debito- *^,. Á
: d f ac : ; ES : c. ^ dJecn2e Aaece Tum,
r| crederes forte .n.adra inta: quo plus.eft in pretio reij; — L 79 -
quam primo credidifti, vtrumyer ?* ob quinquaginta, an tibi "7774 r *^ -
in quadraginta cederet pignorisihyperocha4??? fingeaSeium, axecZz . C 0

;aratum efífe offerre tibi fummam pri : ; . J 6 dÉ
r 1am primo ordi creditam, ,Layporca . Pa ftluerilen.

t11323€ ,

elt in pignore: et oblata ab eo fumma princl inel. "uT a, qiacd r
vfurarumque eius, poftponatur primus creditor in fummam 1007 6t mäz;"w«..)«...
quam poftea eidem debitori credidit. oW ; |
AXI. ScAEvoLAtibro XXVIL-Digeftorum. T 1- : ef(ä*am |
rrvs Seiae ob fummam, qua ex tutela ei condemihatus erat,, [. . ] X $. —
*oþhgamt pignori omnia bona ie'ga, quae habebat qTJaeque haf HC tsl s n m. "r a, |
þ1turus effet: quæ? mutgatusïg üfc&pecuniamjpigqori:ei.—rgs ïff(;u/ï J*äf" a,
fuas omnes obligauit, et intulit Sdiaé| partem debiti, et reli- 4 . , g,,,.æ'þ
quam fümmam nouatione facta eidem promifit, in qua obliga- - ho |
tione .ümlhter, vt fupra, de pignore conuenit. Quaefitum eft,: ^^ j« ^
an Seia praeferenda fit fifco et in illis rebus, quas Titius tem- g-&-eaefz)an -
pore priorisfobligationis habuit: itemjin his rebus, quas; poftez,
fg--obligati-orrqlil adquifät, donec vniuerfum debitunr .
fuum confequatur? ;|Refpondit *, ni] ? proponi, cur non ü-t-lä abl
praeferenda. $. r. Negotiatori marmorum creditor füb pi- & — .
gnore lapidum, quorum pretia venditores ex pecunia credi- n
toris acceperant,|( numerauit) ?: idemidebitor conduCtor J ii
horreorum Caefaris fuit, ob quorum penfiones aliquot annis | ;; s at
non folutas, Procurator exactioni praepofitus, ad lapidum ven-- Al eues ag a.
ditionem officium fuum extendit. Quaefitum eft, an iure pi- 77 bui6.
gnoris eos creditor retinere polilit? (Refpondit, fecundum ea, L/*Q
quae proponentur ^, [poffe. e« /4f22,:). U.
h - uEE x u T11.

GEB. 88 Ap. Hal. et Vulg. Éum, abeft. BR. 89 Ap. Hal. fuo, abeft.
9o Vulg. tuendus.efl. BR.- — 91 Vulg,. pecumiae. BR. 92 Hal. ftellula ad |
vocem fortis pofita addit in margine: alias, fortis, fed etiam v[urarum, quae ac- :
cefferunt, womine potior. GEB. 93 Taur. pofleACefferunt. GEB. — 94 Hal. 1
deberetur. GEB. — 95 Hal. refpoudit. GEB. — 96 Hal. li. IX. GER.
Gothofr. innota: hypothecam. Fal Etiam MSS. habent: bypothecam, Barb.
Otob. Chriftin. Pal. I. II HT. IV. V. VI. Vat. L IL HI. IV. Bynkersh. GEBR. — . 98.
.Hal. et Vulg. Seio, loco: ei. BR. 99 Hal. et Vulg. hic iterum: bypotbeca.
BR. . I1OO Hal et Vulg. zu fumma. BR. 1 Hal. hic et infra iterum : re-
fpondi. GEB. —2 |ta Taur. fed Flor. clare e&: mibil, et ita Hal. et omnes. B R.
5 Ita omnes, quas vidi, editiones. E quindecim MSS. omnes quoque: wame-
rauit, exceptis Pal. II vbi eft: wsm equamit, et Treuif. qui habet: sutuauit.
Tam antiquum eít hoc fupplementum, vt tantum non omnes ita ab initio fcri-
In folo Vat. L aberat, et demum poft dudum exaratum codi-
cem eft fuppletum. — In Pal. Y. 72 sequit, forte ex : uum equauit fubnatum, in z
mumerauit,eft commutatum. BR. Reliqua MSS. funt: Pal.III. IV. V. VI. VII.
VIII. Chriftin. Darb. Vat. II II. Bynkersh. Etiam Hal. nuumerauit. GER. 4.
Procul omni dubio reftituendum eft, proporerentur, vt. vel in recentioribus edit.
corre&um eft: Haec autem ordinaria ac folennis Scaeuolae in refpondendo for-
mula, BR. Etiam Hal. proponerentwr. G EX

OQoo

L — Jbrraa7-

quosstmas.

DIGESTORVM
DE DISTRACTIONE PIGNORVM

PaAPiNrANvsllibroXXVI. Qudeftionum.
CREDITOR, qui praedia pignori accepit, et, poft alium
creditorem, qui pignorum conuentionem ad bona debito-
ris contulit, ipfe quoque fimile pa&tum bonorum jbi alium Jeut-
-eundem|contractum interpofuit, ante fecundum creditorem d&;
tniffüm, nullo iure cetera bonajtitulo) pignoris! vendidit : .fed.
ob eam rem in perfonam actio contra eum creditori, qui pi-
gnora fua requirit, non competit: * nec vtilis danda eft, nec
furti rerum mobilium gratia recte conuenietur: quia propriam
caufam, ordinis errore düctus, perfecutus videtur: praefertim
cum alter creditor furto poffeffionem, quae no!gfïïiuapu- eum,
non amiferit, ad exhibendum quoque fruftra litem excipiet ? :
quia neque poffidet, neque dolo fecit, vt defineret poffidere.

356

) af unat, [
2eGbu..
14

$Sequitur, vt fecundus creditor goffeübrqg interpellare de-
beat. fepre Db o fu. 0000 Tb

». I InewlibrolL-Refponforum.. FrpEr:rvssom con-
uentus, officio iudicis adfecutus eft, vt emptionis titulo prae-
dium «erediterrpignori datum fufciperet: nxhilo minus alteri
. creditori, qui poftea fub eodem pignore contraxit, offerendse
pecunige, quam fideiuffor dependit, cum vfuris medii tempo- -
ris, facultas erit: nam huiusmodi venditio, transferendi pigno-
ris caufa, neceffitate iuris fieri folet. $. ! "
IIT. Ipk w libroHE- Refponforum. Cv M PRIOR cre-
ditor pignus iure conuentionis vendidit, fecundo creditori non
fuperefle ius offerendfe pecuniae, conuenit. $. r. Si tamen
debitor, non interueniente creditore, pignus vendiderit, eius-
que pretium priori creditori foluerit, emptori poterit offer-
ri ? quod ad alium creditorem de nummis eius peruenit, et
vfurde medii temporis: nihil enim intereft, debitor pignus da-
tum vendidit *, an denuo pignori obligjet. 1|5t.
u IV lmkwU u RE CvM SOLVEN-
DAE pecuniae dies patto profertur , conueniffe videtur, ne
prius vendendi pignoris poteftas exerceatur. -
V. MaRcriaxuvs i i formulam Jfypo-
thecariam. Cv sEcvNDvs creditor, oblata priori pecü-
nia, in locum eius füccefferit, venditionem, ob pecuniam folu-
tam et creditam, reCte facit. $. 1. Si fecundus creditor, vel
fideiuffor, foluta pecunia, pignora fufceperint, re&te eis offer-
tur, quamuis emptionis titulo ea tenuenünt. ——
.. VI. MonprEsriNvs i Regularum. — CvM
POSTERIOR creditor a priore pignus emit, non tam adqui-
rendi dominii, quam feruandi pignoris füi caufa intellégitur
pecuniam dediffe: et idéo offerri ei ^ a debitore poteft.
Ut VIIL. MARCIANVS ibr ijad formulamAy
thecariam. Sr cRED1ITOR pignus, vel Mfypothecam vendi-
derit hoc pacto, vt liceat fibi reddere pedQiniam, [et pignus jre-
ï*m g,fþ.emrm an, fi paratus fit debitor ,ä. Iäddere pécuniamy confe-
.. qui id poffit? Et Tulianus libro yndecimo Digeftorum fcribit,
recte quidem diftractum effe pignus: ceterum agi poffe cum
