fil. habent: év? $ureía, im plantationem. BR. Scripti funt Barb. S. Cruc. Tre-
uif. Bynkersh. GE B. 7 In Bafil. eft: aut à -laísuari TOV bweTav, fuper
noxa feruorum mora actione, quae circumfcriptio eft noxalis actionis, 772?eu«
; proprie offenfam notat, a 77aíe, pedem impingo, fed bonis quoque auctoribus
7m pro culpa adhibetur. BR.: — 8. Ap. Hal. et, abeft. GER. 9 a Hal. prae-
figit vtique. Vulg. autem et vtique proficiet, fi modo. BR. 9 b Hal. fu-
"mus. GEB, IO a. Vulg. praedonem probe dicitur. BR. TO 5 Hal. fiat.
GERB. II Florentiae fa&um non adeo recenter poffimt, atque ita Hal,
et H. a Porta. BR. I2 Flor. vicefmmo. GEB. I3 Ap. Hal. quoque,
abeft, GEE. 14 Hal. et Vulg. petüt. BR Taur. poterat dare petIt. GEB,

. re eum debebit Proconful, vt idonee caueat.

I1I. 119
dictum vnde vi, aut quod precario conceffit ?9. $. 3. Contra
quoque, fi poffeffor cauerit damni infe&ti, cauendum eft pof- £.
feffori. |$. 4. Ad officiumiudicis pertinebunt et noxales actio-
nes, vt fi paratus fit poffeffor noxae dedere feruum, qui da- /L..
mnum[dederit in (rez) ^* hereditariarvel furtum fecerit, ab- [ t gt r
foluatur: ficut fitjin/interdiCcto quod vi, aut clam. LiXezzr. ppemcm u
XLI. GaArvs libro VI/ ad Edictum prouinciale, Sr, MA

Qvo tempore conueniebatur pofleffor hereditatis, pauciores
res poffidebat, deinde aliarum quoque rerum poffeffionem ad-
fümpfit ??, ea$/?? quoque victus reftituere debebit ^^: fiüe
ante (ilceptum iudicium, fiue poftea adquifierit poffeffionem.
Et, ft fideiuffores, quos dederat, ad litem non fufficiant, iube-
; ,Ex diuerfo quo-, ,. :
que fi pauciores LP.QLïäLPQfglrdgbig/ quamzinitio poffidebat, fi //// ^ rf« ,

— V.

modo id fine dolo eius acciderit, abfolui debet, quodlad ?* 1'];*' P N
eas res,;qUas defiit poffidere. $. r. Fructus computandos ;;j
etiam earum rerum, quas defunctus pignori accepit, Tulianus aiti«.
XLH.MANVS librolLXVIT. ad Edictum] Sr pz- Jaxaageferno fl
BITOR hereditarius non ideo nolit foluere, quod fe dicat he-...-, .. ,. -
redem, fed ideo, quod neget, aut dubitet, an hereditas perti- fïl,j PONUESQU O.
neat ad eum, qui petit hereditatem, non tenetur hereditatis - — — —
petitione. | cQceteem
XLIT. PAvrvs libro I. ad/Plautium ^5. Posr-
QvAM legatum & té zcépi, hereditatem peto. XAtilicinus qui-
busdam placuiffe ait, non aliter mihi aduerfus te dandam pe-
titionem, quam fi legatum redderem. Videamus tamen, ne
non aliter petitor hereditatis legatum reftituere debeat, quam
vt ei ?* caueatur, fi contra eum de hereditate iudicatum fue-
rit, reddijéljlegatum: cum fit iniquum, eo cafu poffefforem
hereditatis legatum, quod foluerit, retinere: éf/ maxime fi non
per calumniam, fed per errorem hereditatem petierit aduerfa- .L 2«€ f 4».
rius:/idque et|Laelius ?^9 probat. Imperatorjautemi) Antoni-1. l?
nus refcripfit, ei, qui legatum ex teftamento abftuliffet ??, | s.
caufa cognita hereditatis petitionem*negandam effe 39: fcili- s
cet, fi manifefta calumnia fit. D EOV -
XLIV. IAvorewvslibroI. exPlautio ?*. Cv rs,
qui legatum ex teftamento percepit, hereditatem petit, fi lega-
tum quocumque modo redditumjrionyfit, iudicis officio contine-
tur, vt viétori, dedutto éo, quod accepit, reftituatur hereditas.

XLV CELEVS libroä& 3? Digeftorum. Qvi sE 7**"'; H
l x : f

P

ub ex vt

liti optulit, cum rem non pofitderet, condemnatur: nifi f- ?? ;«

euidentiffimis probationibus poffit oftendere, aCtorem ab ini-
tio litis fcire ** eum non poffidere: ?*|| quippe ifto modo ]j2e4e,
non eft deceptus: et qui.fe hereditatis petitioni optulit, ex d
doli claufula tenetur: jadftimari fcilicet ?* oportebit, quanti
eius interfuit non decipi. Z J
XLVL Mo»prsTiNvs libro .Vl Differentiarum. /- -
PRAEDONTrS loco intellégendus eft ??g is, qui tacitam fi-
deminterpofuerit ?*5, vt non capienti ?? reftitueret heredita-
tem. n XLVII.

15 Vulg. placuit. BR. 17 Vulg. reffitutionem.
BR. 18 Vulg, augmentum. BR. I9 Áp. Hal, £, abeft. 6E8. 20Hal .,
et H. a Porta in vtraque praeter f;, etiam 72 conceffit, omittunt, nec fane video, /
quid hoc verbum fibi velit? et deficit in Bafil. BR. 2I Hoäniuppiemen- |
tum habet Hal. Vulg. omnes. — Neque aliter MSS., nifi l 'rüc. |
la re ex poftfa&to adiecta, in Treuif. autem voci bereditariaz oltpofita. -Poí-- '
fet tamen locus per ellipfin explicari. BR. — Reliqua MSS. funt Barb. et Byn-
kersh/ G E. 22, Gothofr. in nota: Ita Flor. al adífumpfit. Re&ius Taur. .
in Adnotat. adfumpfit, fic quidem ve&tius, iu P. autem abfumpfit, GER. 23
Hal. eam. GEB. 24. Ruffardus ait, imponere, qui notant, Flor.legi: debebat.
Scriptum erat debeuit, vti etiam habet 'Taur. fuo more ZebeV;t, recenterque a
in P mutata, nihil praeterea. BR. 25 Hal. et Vulg. 440ad. BR. 2,6 Hal.
lib. XX. ad edictum. GE B. 27 Ap. Hal. vt ej, abfunt. GER. 28 Hal.
idque Lelius. "Wulg. idque et Aelius. B R. 29 Taur. abfluliSet. GEB. — 30
Vulg. effe denegandam. BR. — 31 Hal. IABOLENV'S lib. I. ad Plautium. GEx.
32 Hal. ljb. III. GEB. — 55 Ap. Hal. fi, abeft. GEs. — 34 Hal. fciffe. GER.
35 Vulg. praefigitaZfor. R. — 36 Hal. aeffimarique oportebit, và fcilicet, omiffo.
GER. 37a«Halinferitet, GE R. — 375 Hal.znuterpofuit. GEE. — 38 Bafil. 3
G g 3 * ' Suveuéva

16 Vulg. exiffimanit. BR.

n

D * N r
Í. —f(fc../x 7(, QV

d

. | C

QU : M[.

/m* vtéglio r p chrnppojt
od

fif/ 5'».'0
L /5.

Lj A.

5 la

p m

. abett.

DIGESTORVM LIB
XLVII. Inzw libro VIIT. 3? /Refponforum.

129

-

Lveot

*9 À ^ . r 9
vsTitivs, cumprj'ffalü teltamenti propinqui accufationem

. , Q .
non optinuerit, qudero an dé'non iure facto, nec fignato tefta-
mento querel/a illi competere poffit ? Rä'þopdifc, non ideo re-
pelli ab intentione non iure facti teftamenti, quod in falfi ac-
cufatione non optinuerit. fa. 1.
i5 XLVIIL. lavorewvs *? libro jIIJ. ex Caffio. Iw
ArSTIMATIONIBVS hereditatis *', ita venit pretium ven-
ditae hereditatis, vt id quoque accedat, quod plus fuit in he-
reditate, fi ea ^? negotiationis caufa venyf : fin autem ex fi-
deicommiffi caufa, nihil amplius, quam quod bona fide accepit.
XLIX. jPAP1iN1ANvsSlibrollU/ ^* Qu(.ïefcionum. SI
BONXE FrDEr polleffor hereditatis ^* velit. cum debitori-
bus hereditariis, aut ^?g quires hereditarias occupauerint $?5
confiftere, audietur: vtique, fi periculum erit, ne inter moras
apöfio*ncesintercidant. Petitor autem hereditatis, citragmetumf 9/
exceptionis, in rem agere poterit: quid enim fi potfellor he-
reditatis neglégat? quid, fi * nihil iuris habere fe fciat?
L.5IpnEM libro VIJ ^* Quaettionun. H EgnED1TAS,
etiam fifa& vllo corpore, 1üris intellectum habet. $. r. Si de-
funéto monumentum, condicionis implendge grátia, boride fi-
dei poffeffor fecerit, poteft dici, quia voluntas defuncti vel **
in hoc feruanda eft, vtique fi probabilem modum faciendi mo-
numenti fumptus, vel quantum teftator iufferit, non excedat,
eum, cui aufertur hereditas, impenfas [ratione/ ?? doli exce-
ptione aut retenturum, autjactione negcïïïrum geftorum re-
petiturum ?*, veluti hereditario negotio gefto/ Quamuis enim
ftricto iure nulla teneafítur a es/ad monumentum

&ione hergdes
faciendum, tamen Principali vel Pontificali ?^ auctoritate com-
pelluntur ad obfequium fupremae, voluntatis. :
Ll Inzw libro] ?? Refponforum. FHrmrs furiofi,
fabftituto, vel fequentis gradus cognato, fruCtus medii tem-
poris, quibus pér curàtorem furiofüs locüpletior faCtus vide-
tur, praeftabit: exceptis videlicet impenfis, quae circa ean-
dem fubítantiam'tam neceffarie ?^, quam vtiliter factae funt.
Sed et fi quid/circa furiofum neceflarie fuerit expenfum, et
hoc excipiatur: nifi alia ?? fufficiens /fubftanfia eft 59 furio-
Ío, ex qua fuftentari poteft. $. r. Fructuum poft hereditatem
petitam perceptorum vfürae non praeftantur. Diuerfa ratio
eft eorum, qui ante actionem hereditatis illatam percepti, he-
reditatem auxerfint. / . jetuedo ae .
LIL. He&RMOoGENIANVS librojIL; ?? Iuris Epigämg-
rum, Sr»ossrEessom ex héreditate inhoneftos habugrit
quáeftus, hos etiam reftituere cogetur: neLhonefta interpre-
tatio non honefto quaeftui) ^?a/lucrum poffefforifaciat. ——
LII. PAvrvs libro X. ad Sabinum. Now sorvxw
ad aes alienum hereditarium exfoluendum neceffaria 59/ aliena-
tio poffeffori eft, fedjetfi impéníae neceffariae in rem heredita-
riam faCtae funt a poffeffore, vel fijmora ?? periturae dete-
rioresue futurae erant. Ms

39 Hal.ljb. VI.GER. | 40 Hal. JABOLENV'S. GER.
/|.42 Hal ex, loco ea. GE B. 43 Hal lib.
VI. GEB. 44 Ap. Hal. Pereditatis, abeft. G. 454 Hal. inferit bis.
Vulg. cum iis.BR. — 435b Haloccupaueruümt. GEB. — 46 Vulg. zmpedimentum.
BR, 47Vulg.quod mibil.g/R. — 48 Hal. lib. VII, GEB. — 49 Ap. Hal. vel,
50 Ap. Hal et Vulgo vatione, abeft. BR. — 51 Hal. petiturum. G E.
52, Conf, Rad. Fornerium VT. Rer. Quotid. 2. GEB. — 53 Hal, lib. IV. GESR.
54 Hal. neceffario, et mox iterum. GEB. — 55 Vulg. alias. Florentinam con-
firmant Bafil. ? 3 ivégay sixsv àgxoüexv bucíav. BR. . 56 Hal. erat, et mox
potuit. GE B. 51 Hal. lit. IV. iuris émvroudv. GEB. 58 a Vulg. boneffo
quaeflu. ial boneffi quaeflus. BR. — 58b Taur. ueceSavia. GEB. — 59 Hal.

OuyajLEyo Am[Deiv. B R.
41 Hal. baereditariis. GEB.

inferit res. GEB. . 60 Hal. et H. a Porta partem . bereditaviam. BR. 61a
Hal. et,loco eZ; GEB. . 615 Hal. funt. GEB. 62 Vulg. q40d. BR. — 63
Hal culti; GEB. . 64 Flor. fexagefimo, praeter folitum. G E. 65 Hal.

exegerit. G E B. 6G Hal. et Vulg. accepit. BR. 67 Hal. lb, III. GER.
68 H. a Porta ad marginem: In P. Flor. praecepit. Nempe erat pvocepit ex
quo poftea effe&um praecepit, hoc eft, ante cepit, nec forían adeo male. Vulg.
accepit. Klanc referens Ruffardus fubdit: Imponunt, qui notant in Flor, legi

praecepit. 'Sed tales affertiones et alibi habet Taurellianae editionis fiducia, !

W TEH- - HLE IV

Áexto
LIV. IvriawNvslibro VI. Digeftorum. — Er, ovrz
partes hereditarias 9?, vel totam a fifco mercatus fuerit, non .K
eft iniquüm dari actionem, per quam vniuerfa bona perfequagh.; $sl
tur: quemadmodum ei 5*a, cuiex Trebelliano Senatusconfafä
to hereditas reftituta eft, petitio hereditatis datur. $. 1. He-
res debitoris id, quod defunttus pignori dederat, quin heredi- i^
tatem petendo confequi poffit, dubium non eft. $. 2. Cum
praedia Vrbana-)g?bru&ica neglégentia poffefforum, peiora fint **5 vt
facta, veluti quiX ?? vineae, pomaria, horti extr onfuetudi-
nem patrisfamilias defunéti cuzl['g €*: funt, litis ääe—änfäïïoïem liü"";'ü

TA M
[

earum rerum, quanto peiores fint factae, poffeffores pati debent. 4 o
; LV. IpEw libro LX. ?* Digeftorum. EvrcTA he-Jeegefoo
reditate, bon£e fidei poffeffor, quod lege Aquilia exegiffet 95,

non fimplum, fed duplum reftituet: lucrum enim ex eo, quod

propter hereditatem accepgyit *9, facere non debet.
LVL AgnicAxvs libroIV. 57 Qudeftionum. Cv« guarto
HEREDITAS'petita fit, eos fructus, quos poffeffor |pence- |

pit *?, omnimodo 9? reftituendos "?, etfi petitor| eos per-
cepturus non fuerat. » | !
LVII. NE&RATIvs ** libro ?;?IW :* Membï*ääþrum.
Cv rpEM eandem hereditatem aduerfus duos defendit, et
fecundum alterum ex his iudicatum eft, qugeri folet, vtrum
perinde ei hereditatem reftitui oporteat, atque oporteret, fi
aduerfus alium defenfa non effet: vt ícilicet, fi mox £f *?.
fecundum alium fueritiudicatum, abfoluatur is, cum quo actum n
eft, quia nequggxïïï? £àt, neque dolo malo fecgrit, quo minus ^ A eyte,
poffideret, quod iudicio [rduictus ** re&itueä T*f u dquia Dy*æ-æ*&
poffit et fecundum alium fudicari, non aliter reftituere debeat, Bu
quam fi cautum ei fuerit, quod aduerfus alium eandem here-
ditatem defendit *9? Sed melius eft officio iudicis, cautione
Ye fati.sdatione.viö.ïo mederi: cum et res falua fit ei, qui jig t
executione tardiorivenit|?7 aduerfus priorem victorem: Za£j
— . LVIII. ScKxvora libro III. Digeftorum. Frtirvs &
a patre emancipatus, fecundum condicionem teftamenti, ma-
tris adiit hereditatem, quam pater, antequam filium emanci- -
lFaï'et: 78, poffedit, fructusque ex ea polledit "?, fed erog;a—,pgïyaä :
tionem in. honoreyf filii, cum effet Senator, fecit 80 pr: '&;d:m;
äi(:l)uz(eütum eft, cum paratus fit pater reftituere hereditatem, 47J*^ &v5.—
abita ratione eorum, quae in eum erogauit, an filius nihilo- «4
minus perfeuerans petere hereditatem, doli mali exceptione
fummoueri poffit? Réfpondi, et fi non excipefetur, fatis per
Officium iudicis confuli.

A C YUMEIR PFII OAT : Ls
/äZSI PARS HEREDITATIS PETATVR. ,& :
VALI— V rPrAwvs libro V. * ad Edictum.

OST ACTIONEM, quam propofuit Praetor ei, qui ad fe
folum hereditatem pertinere contendit, confequens fuit eff

accepit, vt Vulg. BR. Hi funt Barb. Treuif. Bynkersh. GEB. 69 Vulg NI

ommino. BR. 70 Hal. addit ait. GEB. 71 Dafil. EPMOTENOTSZ, id eftj
Hermogenis. Sed error manifeftus eft. — Neratiusícripfit membranarum libros, '
non Hermogenes aut Hermogenianus. Credo pro NER, leQum eile HER, B 5.
72, Hal. lib. VI.. GER. 73 Hal fimulac, pro fi mox et. GER. 74 Hal.
Vulg. omnes vi&us, loco reuichus. Atque ita fane legendum videtur, antici- l
patis re, ex fequenti yogabulo. Inter MSS. vterque Bynkersh. habet vi&us.
Barb. euzctus, æTreu!ïgdämcio vidlus. Denique ex reuidus veflituerit, quod |
erat in Cod. $. Cruc. )lbidem fa&um rem vitlus reflituevit. Bn.- 75 Hal. re- )
flitueret.. G E R, 76 Hal. et Vulg. defendat. Malim defendet, quod e faci-
lius tranfeat in Z, quam. in a. BR. — Taur. itaque dare poterat defendIt. GEB,
77 Vulg. venerat. BR. 78 Bafil. z9à 75c &vrskoveióruvos, cui contraria jve-
£ovcióT4c. . B R. 79 Legimus fere cum Nor. Vulg. ceterisque omnibus perce
pit, corrupta vox videtur ex vicinia antecedentis poffedit. Nec aliter MSS.
Difertiffime Bafil. veus3e)e 7Zv xAugovouíav, xod xuemc6)0g Aufióv. BR. MSS. funt:
- Barb, S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE z. 80 Ap. Hal ex ea abfunt. GER.
d i Hal lb. XV. GEB. — Z2 Vulg. /5, qui totam, BR. 3 Hal. et
" - Vulg.

E quinque M$S. folus S. Cruc. percepit, vt Hal. H. a Porta et Taur. Reiiq'uï

ei proponeze, qui partem hereditatis petit. $. rj[Qui ? he-
reditatem,[vel partem hereditatis petigj is ? non ex eo meti-

ts [b

jnt

W

H

Pa JL'?A:

n5 '

[14 ,m/n. 2): *

"u —nanf j vtrum a folo extraneo, an vero eta coherede debereuf *b petere
7/"^hereditatem,qugeritur. EtPegafus feræäe&mm afolo extra-
ye 4£À.. meo mepetere debere: eumgug'reftitukdirum, quidquid poffidet :
scU^, ^ etfortaífis hocofficio iudicis debeat ?a fieri. Ceterum ratio fa-
fsl vicio, cit, vt a duobus petam hereditatem, hoc eft, et * a coherede
A. meo: et ille quoque dirigat aCfionem aduerfüs exterum ? pof-
fefforem. Sed Pegafi fententia vtilior !? eft, — $. 4. Item fi,
Lfitet cum me ex parte dimidia heredem dicerem,ltrientem heredi-
tatis poffiderem, deinde refiduum fextantem velim perfequi,
4-. qualiter agam, videamus. Et Labeo fcribit, vtique "7 partem
dimidiam me petere debere a fingulis: fic fieri, vt ja| fingulis
. fextantem confequar, et Mabebo !? beffem: quod verum pu-
L /*5», to: fed !3 ipfeftenebor ad reftitutionem fextantis ex triente,.

L] i . ] " .2-.. :
—eyun defunci *5 fili, incertum eft. Aequiffimum igitnr
iecden certae partis vindicationem ei concedi.
al que

H d
t*or 6'"-: a'k

DIGESTORVM . LIB. V.

tur, quod poffeffor occupauit, fed ex füo iure: et ideo, fiue ex
affe heres fit, totam hereditatem vindicabit ^, licet tu vnam
rem poffideas, fiue ex parte, partem, licet tu totam heredita-
tem poffideas. $. 2. Quinimmo, fi duo poffideant heredita-
tem, et duo fint, qui ad fe partes pertinere dicant, non fingu-
lia fingulis petere contenti effe debent, puta primus a primo,
vel 5 fecundus a fecundo, fed ambo a primo, etambo a fecundo :
.neque e in)grgltgr primi, alter fecundi partem poffidéf, fed ambo
t;,vtriusquwgdy Et fi ? poffeffor et petitor poffideant he-
reditatem, cum vnusquisque eorum partem dimidiam heredi-
tatis fibi adferat "a, inuicem petere debebunt, vt partes rerum
confequagtur : aut, fi controuerfiam fibi non faciünt heredita-
tis, familiae hercifcundae experiri eos oportebit. $. 3. Siego
ex parte me dicam heredem, coheres autem meus poffideat here-

» ^ a.
ditatem cum extraneo, cum non plus coheres haberagt fua parte:

quem poffidebam: et ideo officio iudicis inuicem . compenfa-
*tio erit admittenda eius, quod poffideo, fi forte coheredes fint,
a quibus hereditatem peto. $. 5. Interdum Praetor incertae
partis hereditatis petitionem indulget, idoneis caufis interue-
nientibus: vtputa, eft defunéti fratris filius, funt et vxores de-
functorum fratrum praeäïbfes 1^, quam partem fratris filius
hereditatis vindicet, incertum eft: quia, quot edantur fratrum
éft, in-
. Non audie I6 ita.
2 dicäux: T8, vbicumque :1erito quis incertus eft,

e

Vulg. ius, loco is. BR.
. Vulg. et, loco vel. BR.

4 Taur. vindicaVit. GEB. — 5 Ap. Hal. vel, abeft.
6 Hal. vtrzusque., Proinde et fi pro. baerede poffef-

for. Wulg. vtriusque. Proinde et fi poffefor. 1ta et MSS. nifi quod in $.
Cruc. 70 Proinde ab initio zä abfueri&, abfit autem adhuc a Bynkersh. fine
D)gloiï'. BR. Reliquafunt Barb. et T reuif GE À 74 Gothofr in nota adferant.

[j

V-"^- fcripturae omnes adhaerent. BR.

l

-—

À U

(probantc Bynkersh. 711. Obf. ?.

'Et ita Taur. in margine: adferaut litera u iam olim adie&ta fuit, fed priori
Etiam Hal. GER. 7 b Hal. debeam.
G E B. 8 a Hal. debet. GEB. 8 b Hal. etzz loco ct. GER. 9
Vulg. extraneum. BR. Io Vulg. verior. BR. II Hic H. a Porta in II.
notat: J» Pand. Flor. vuique, fed mom ve&e meo iudicio. ld tamen ipfe
conferendo non obferuaui, BR. — I2 Hal babeam. GEB. 13 Hal et Vulg.
inferunt et. BR. 14 Gothof. in nota: Etita bic agitur de duorum fratrum
filiis patruo fuo coucurrentibus, Ymmo potius de fratrum. defuncti pariter iam
defun&orum filiis nafcituris cum fratris defuncti, qui et ipfe iam defun&us eft,
filio iamnato concurrentibus. GEB. — 15 Hal. et Vulg. defunclorum. BR. — 16
Vulg. audacter. BR. 17 Hal. tamen, loco itaque.- G E B. 18 Hal. Vulg.
omnes dicetur. Videlicet non adeo recenter Flor. z in e conuerífa, quod et no-
bis praeferendum videtur. BR. 19 Ap. Hal ei, abeft. GER. 20 Hal.
inferit placuit. GEB. — 21 Hal. pertinent. GEB. — 22, Hal. baereditatum. GER.
235 Vulg.is, qui. BR. 244 Hal.et,locoideo. GEB. 24 0 Hal. poffeut. GEB. — 25
Ap. Hal. nam, abeft. — Vulg. ;deo quod multa et íane videtur rà deo ex initio prae-
cedentis periodi hic effe repetitum. — Heraldus Exercit. c. 36. maluit Adeo mam,
Ceterum et MSS. pofterius zdeo retinuerunt.
Barb. et vterque Bynkersh. carent zZ nam.. — "Treuif. denique hic habet et zdeo-
|que multa. BR. 1n S. Cruc, ex mam, facum quia. GE B. 26 Vulgo tam,
| abeft. Bn. 2/7 Taur. in Adnot. creduntur. fic im. P. et im vet. putamus ve-
| élius, traduntur. — Et hoc pofteriori modo legunt Vulgares. Hal. et H. a Por-
ta tradiderunt. Bynkershoezio alleg.,ngio placet feruntur, Íeruari tamen et
poffe Florentinam exiftimat. E quinque MSS. Treuif. et Bynkersh. fine gloff.
traduntur. Reliqui vt Flor. Ipfi in mutationem procliuiores fumus, cum plu-
ra fint hic manifefte vitiofa. BR. — Heraldus etiam alleg. loco mauult tradun-

btm*. Flor. tamen contra Taurell. defendit $c. Gentilis I1. Parerg. 26. in fine.

LEL

IV.

quam partem vïfxdicet, debere ei *? incertae partis vindica-
tionem concedi. , ,
Jaulus H.Garvs libro VI. ad Edictum prouinciale. Sxr x
pluribus, ad-quos eadem hereditas pertinet, quidam adierint,
quidam adhuc deliberent, ?? eos, qui adierint, fi petant he- /,; M //
reditatem, non maiorem partem petere debere, quam habituri Z Mar
effent ceteris adeuntibus: nec éi$ proderit, fi ceteri non adi- WW
erint. Non adeuntibus autem ceteris, poterunt|tunc partes | eZ
eorum petere, fi modo ad eos pertinerent ,?7. | | :
IIl PAvzivs libo XVIL ad Plautium. AwmT1Qvx fpLre decos
libero ventri ita profpexerunt, vt in tempus nafcendi omnia |
ei iura integra referuarent: ficut apphret in iure heredita-
tlum ??, in quibus, jqui/poft eum gradum fünt adgnationis, « 7 c.;
quo eftüd, quod,?^? in vtero eft, non admittuntu;, dum in- föZmD"c),,ye;r/-f ;
certum eit, an nafci poffit. Vbi autem eodem gradu fünt ce- L.2 g« —
teri, quo et venter;[tunc quae portio in fufpenío effe debest, * m.-yï
qudefierunt:.ideo ?^ag, quia non poterant fcire, quot nafci « ex:c
poffunt ?*5 : ideo, ?5 multa dehuiusmodi re&ä" Varla, L ( o r ph a
et iqcredibilia creduntur ?^7?, vt fabulis aïnumerentur. Nam du
traditum eft, et A. quatuor pariter puellas a matrefamilias &367*
natas efle: alioquin ?? tradidere non leues auctores, quin- 1 -; o
quies/quaternos ?? jenixasí lPeloponenfiz?*, multas Aeg$pti D m E

vno vtero feptenos. Sed et trebeminos ?7/Senatores jcin- '—4- «« exrixa
ft—ogï 33 vidimus 3* /"H'oraïios-ä—ï—eï et D4 PC
it, fi

I2I

elius ?9 fcri-- g o
e vidiffe in aïzio mulierem liberam, quae ab Alexandria Ofgæï/m du
perducta eft, vt Hadriano oftenderetur, cum quinque liberis, ,L&räo e'; ;
ex quibus quatfüor eodem tempore enixa, inqui£ ?7. diceba- *üf E CM
tur: quintum, poft diem quadragejümum 35. [Quid efi/ 5* QM*"&//Z
ergo? Prudentiffimg,^? iuris adtores medietatem quandam £o1. Eäfïäf
fecuti funt, vt quodfieri non rarum *^a admodum poteft **5, ,. 5*.67"?"*4"1';"-/
intuerentur: id eft, quia fieri poterdt, vt tregemini *?g na- 44« Z ece )
fcerentur, quartam partem fuperftiti filio adfignauerint ^?5jiro| , R at
(yàp C&mxE, :-"jïgïg i ?itTheophraPcus m po.Aoivougiv 6I 1/5&&(-0-3
: ; eoque et fi vnum paritura fit, non ex parte di- ; ghnh. C atf
fed ex quärta interim hergs erit. : 3 U j
IV. VreraAwvs librojXV. ad Edictum. . ET, sr

pauciores fuerint nati, refiduum ei pro rataadcrefcere: fi plures,
quam tres, decrefcerede ea parte, ex qua heres factus eft.
Reliqua MSS. funt Barb. S. Cruc. Bynkersh. GE R. 28 Ap. Hal. et, abeít. I
GEP. 29 Vulg. aliqui. BR. Heraldus all. loc. al quoque. GEB.. — 30 An
potius quinos quater, ob locum Plinii Hflor. Natur, lib. VII.c.3. BR. Vide
Fabrotum Exercit. 1]. GEB. 31 Hal. et H. a Porta in vtraque Pelopone- äf"?szæ»«
fiam et multas. Vulg. Peloponenfem et multas. OOmnino aut delenda pofte- 4eves u- o
rior z aut traiicienda potius vt fit Polopouuefi, vt mox Aegypti pro zu Polopon- Z azveetouee. u
nefo, in Aegypto. i. a Porta in IL. notat: in P. Flor. Peloponefi, quod falfum. Z :
B R. 32, Àut trzgemznos, reponellæ)n, aut tergemnos traieCta litera et it
habet Hal. Vulg. omnes. Etiam Cod- Pátb. | Septem alii habent tres gemznos
Minus rede. g g. Nempe Vat. L. II. Trevif. Magl. S. Cruc, Bynkersh. GER
33 Excepto Hal. omues, quos adiui cumélos. Et ita quoque Vat. II et vterc'iu
Bynkersh.|BR. Herald. Exercit. c. 36. omnem hunc locum ita legit: Sede
tregeminof" feruatores. cuntli vidimus Floratios, Salmafis in Obferu.
Att. et Rom. fed et tergemimos fematores Quimtilos widimus.
Amoen. Iur. Ciu. c. 31. Onnefius Hifpanus Obf, c. 24. ita mauult: fed et tri
geminos effe natos Curiatios et Floratios. lan. a Cofta Horatios, ex gloffemat

E J fæya /m«aa Lee

cintlos boc eft bouovatos, ortos credidit. Vide omnino Fabrotum ailleg. Exer| | [:7 74
cit. 1I. de Numero Puerperii, et Byukersh. all. 11I. Obf. $. qui et vocem vidz l " , |
"us, quam Fabrotusin audiuimms, conuertere vult, genuinam cenfet. G E &. . W&M »

Credo legendum videinus, videlicet in monumento quodam publico, quod Paul
aetate extabat. BR. 55 In Gloff. Al. oratores, tanto magis, quod multi fcri-
bunt oratios, vt Hal. H. a Porta, Blaublomm.; immo fic MSS. quae vidi omnia,
praeter Bynkersh. I. qui habet oraturos, BR. lfta funt Barb. Vat. l. S. Cruc.
Treuif. 1G E B. 36 Hal. Lelius. "Vulg. Aelus. Ap. Ruffard. al. Caiws, ob
L. 7. pr. infra de Reb. Dub. BR. 37 Vulgo, znquit, abeft. n g. 38 Ba-
fil addunt: à£ é&mixvAeewe, ex fuperfoetatione. BR. 39 Ap. Hal. ef?, abeft. :
G E B. 40 Hal, Pradentiffimz. Vulg. quidam ergo prudentiffjmi. BR. — 41a
Hal. Vulg. ceteri nou varo admodum. |Sed et MSS. varo, exhibent. S. Cruc.
tamen initio rarumy habuit. BR. Reliqua ífunt Barb. )Treuif.,Bynkcrsh.
G E B. 4156 Hal. poffet. GER. 42 a Hal. tergemini. GER.
Hal. adfignauerunt. GEB. 43 Id eft, quod enzm femel aut bis exiflit.
quod enim (emel tantum aut iterum exfitit. GEB.

P.

ar

4 Og t

) -M'
EX

42 b
Hal.
44 ld elt, practereunt
j legis-

JDIGESTORVM . LIB.

vh-0 UEcrrmeó

65122
| [ jcepro XFIll. $; ^ N. PAvrvs libroXVII/ad Plautium. Irrv» fcien-
" dum eft, fi mulier praegnans non fit, exjftimetur autem prae-
nans effe, interim filium heredem effe ex affe, quamquam igno-
ret fe ex affe hefedem elfe, - $. 1. Idemeftin extraneo, fi ex cer-
ta portione heres inftitutusfit: ex reliqua, poftumi ^?a. Quod
fi forte ita inftitutio facta eft, QvoTcvMQVE MIHINATI
b m EkÓnvNT,ET Lvorvs l'1f1vSPRO VIRILIBVS PORTI-
füte m lo

: ! ONIBVS HEREDE|S MIHI|SVNTO9O/: habebit)f;(eütaïïonem,
Lifams — IÉ numquid adire/non poffit, atque qui in teftamento portionem fu-
DT am nefcit ? Sed vtilius eft, poffe eum adire, qui neícit portionem,
ü fi ceterà, quae oportet eum fcire, non ignoret. !
P Íexto VL Vrr»riawvs libo Vl Ofinionum., Sononz,
uallus — quam coheredem fratribus quattüor in bonis imatris/ effe pla-.
7 cuit, quinta portio, pro portionibus, quae ad eos pertinuit, ce-*
J det: ita vt finguli/in quarta»£ *b, quam antehak 49: habere cre-
Y obl debantur, non amplius ei quintayi 4'*: cc.)nf.erggt.-' $. I..Sum,fo
46 ptus qui propter&onera totius hereditatis iufti fiunt, ei, qui

TOE E Kid [ patroni iure portiónem eujcerit, pro rata computentur. .
b n U eano VII. IvnriANVS libroä/LH,. *8 i/Digeftorum. Now
L L. PossvMvs confequi per hereditatis petitionem id, quod fa-
miliae hercifcundde iudicio confequimur, vt a communione
cÁ difcedamus: cum ad^officium iudicis nihil amplius pertineat,
quam vt partem hereditatis pro indiuifo reftitui milfj iubeat.
geliueo ghaMpoee f VIIL Ipxw libo XLVIIL * Digeftorum. * — P&n-
. ^. wrTTENDVM erit poffeffori hereditatis, partem Iquidem he-
L harede m eo * yéditatis deféhdere,]partep*?a vero cedere. /Necenim prohi-
: bet, aliquem totam hereditatem poffidere, et partem fcire dimidi-
am ad fe pertinere, de *?b altera parte,controuerfiam non facere.
dbeyeco IX. PAvrvs lbrolll. Eï)i?mamm ?9g Alfeni Dige-
ftorum. Cv wvrT1 heredesinftituti effent, exhis vnus in
Afia erat, eius procurator vendifionem fecit 5?5, et pecuniam
pro parte eius/abftulerat: poftea apparuffit 5*, eum, qui in
Afia erat, antea decdffiffe, inftituto ex parte dimidia herede
procuratore fuo, et ex parte, alio. Qudefitum eft, quemad-
modum pecunia ex hereditate petenda/effet? Refponfum eft,
ab eo, qui procurator eius fuiffet, totam hereditatem, quia ex
hereditate ea pecunia fuiffet, quae ad procuratärem ex vendi-
' Ctione perueniffet, petere eos oportere: et nihilorunus par-
Jf 23 tem dimidiam hereditatis a coheredibus;?? eius ita fore) fiue
: omnis ea pecunia penes eum, qui procurator fuiffet, refide-
&., ret, vt omnem per iudicem ab eódgm recuperarent: fiue is
Um»ä*y:f Uæ/; partem dimidiam coheredi fuo reddidiffet, ipfüm ex dimidia
Dd wf ^

L h:

ii

ic

: o ? ,
WA

parte, et ?? ex dimidia coheredq4?^ eius cgndenfjïarent.
" [u5 X. PAPrwriANvSs libro VI. Qudeftionum. . Cvw
' . HEREDIS ex parte inftituti filius, qui patrem fuum ignorabat
viuo teftatore deceffiffe, partem hereditatis, nomine patris, vt ??
abfentis, adminiftrauerit, et pecunias, diítractis rebus, acceperit,

legislatores. Hal.id praetereuut legmplatores. GEB. — 454 Hal. pofiumus, quod H.
aPortainIL maletribuit Florentinae. BR. — 45^ Hal. quartam, GEB. — 46 Vulg.
antebanc.BR. — 477Hal.etVulg. 4uinta, et ita legendum: Bafil. fingul quintam
partem e; couferunt. BR. — 48 Hallib. VI.GEB. — 49a Hal. et Vulg. partem. 8 R.
49 b Hal. deque. GEB. .. 50a Hal. émirepav, GER. — 50b Hal. fecerat. GEB. — 51
Hal.apperuerat. Vulg.apparuit. BR. — 52 Wlal.cobaerede, et ita videtur referiben-
dum.BR. 53AÀp.Hal et,abeít. GEB. — 54 Hal. cobaeredem, et re&e. BR, — 55
Ap. Hal. vt; abeft. G E B. 56 Vulgo enzm, abeft. BR. — 57 Mirum eft, Taurellium
hic nihil figni appofuiffe. Profe&o nos putamus, inclufa (fcilicet Brenkmanno vifum
fuit hunc locum ita edere : perceptum efl. W ei cuius nomine ) veflitui aequum eft) per
'errorem repetita effe, nec poftea, vt debebant, deleta, aliaue pro iis repofita.. Vehe-
menter hanc füfpicionem confirmat, quod pro reffituz, olim fuit perfitui. Namet
primam fyllabam in perceptum, repetierat librarius, antequam errorem agnofceret.
m ; .. Nihil tamen aliud corre&um, quam quod ex P' adie&a ligula R, fa&a fit; et R,
H - quae abundabat expun&a. Haec autém parum fana effe, plures in ipfo arche-
$5 typo videntur defignaffe. Eft enim e regione horum verborum ad marginem
CY Gothica, quod mendum interpretamur. Adeft item crux et pun&tum.. Sunt
denique antilambda. — Interim eft difüicile diuinare, quaenam pro erroneis refti-
tuenda fint. Ad fenfum non male Vulgares: NNam etfi megociorum geflorum
* atlio fit ei, cuius momine debitum exactum eft, hoc tamenu, quod alieno nomzne
perceptum. efl, reflitui aequum eft. Vülgatam'fecuti Hal. et H. a.Porta in vtra-
: que, niíi quod fzo, addiderunt, vt fit: cuzus fuo momine, et Hal. in margine ad-
; iiciat: alias, ei cui quod eius nomiue debitum perceptum 'efl, re[litui aequum eft.
: In Vat. I. et III, item in Barb. et Treuif. verba illa: ei cuius momiue, fimplici-

DL puig; d

ÉI TETX VL

mec nec
hereditas ab eo peti non poteft: quia neque pro herede, neque
pro poffeffore pretia poffidet fed vt filius patris negotium cura-
Llil:MNïgoïiOmm autem geftorum aftio ceteris coheredibus, ad
quos portio defuncti pertinet, dabitur. llludjén?my?* vtique
non eft metuendum, ne etiam patris, a quo forte ex 1eredatus eft,
teneatur heredibus, quafi negotia hereditaria gefferit: cum id,
quod caïminifcrauit, non fueritpaternae hereditatis. . Nam et fi
negotiorum geftorum aäf,io-üt eicuius nomine perceptum eft, ei, 1£ ,&zji'ï
cuius nomine[P7 reftitur aequum eft. Sed in propofito neque ;;5 ,. .
patris negotia fueránt ??, qui effe defierat: neque paternaefuc- ; e.://'zr:.t !
celfionis, quae fue,'fänt alterius hereditatis. Quod fi ?? filius :
ifte patri fuo heres extitit,et mouä«60 controuerfiamjjquodjpater e& /12
eius, poftquam heres extitit, morteyá obierit, ille trafgätus InCUr- exf&
rit, an ipfe fibi -aufam poffeffionis mutare videdtur. Quoniam A ol
tamen qui negotia hereditaria geffit, et debitoreife cdepit, poft- VEU a
ea faciens controuerfiam hereditatis, vt iuris poffeffor, conueni- ——
I&tur, idem etiamin hoc filio refpondendum erit. |

DE POSSESSORIA HEREDITATIS
t PETITION E. (
L/ XxX. VrerAxvs librojXV, ad, Edictum. /44 2e-
RDINARIVM fuit, poft ciuiles aCtiones heredibus propo-
fitas, rationem habere Praetorem etiam eorum, quos ipfe
velut heredes facit, hoc eft, eorum, quibus bonorum poffeffio
data eft. Jexim - us 5
IIL. Garvs libro, VI. ad Edictum prouinciale. PEen
QVAM hereditatis petitionem tantumdem confequitur bono-

rum poffeffor, qu.antumub-penpjæbbs' ioribus ciuilibus aCtionibus heres
confequi poteft.

,&DE FIDEICOMMISSARIA * HEREDI-
? TATIS PETITIONE. /37 T
Vr»raAxvs libro XVI. ^ ad EdiCtum. |fex& éeccoo
E XÍoRDINE Occurrit actio, quae proponitur his, quibus re-
4 ftituta eft hereditas. Nam quisquis fufcepit.? refüitutam
hereditatem ex Senatusconfulto, ex quo actiones transeunt,
fideicommiffaria * hereditatis petitione vti poterit.
Jot4s1L,PAvrLvs libbo XX. ad Edictum. Qvax ACTIO cfoe
eadem recipit, quae hereditatis petifio* ciuilis 4 $ao .
Jaulus TIL. IV r PrAN ys libro XVI. * adäægää Nc 1N« fext 29

TEREST, fhihi quis rogatus fuerit reftituere,anjheres, .AQ:*EA: sieex Fv
titiffcE) j&áEt * fibonorum poffeffor fim eius, cui üdeicommdïa-lä&?jg', "a
ria ^ hereditas relita eft, vel alius fucceffor, per hanc JaCfionem , 7?*-
"n d g | ; : N X se2 odf
experiri poterim/?. $. rj Hanc actionemffciendum eft aägerfus h s »wk
eum, qui reftituit hereditatem, non competere. $.2.iHàae/* au-a jf
temjactiones mihi dantur, quae heredi, etin heredem competunt. Es
TAT LAnappo OC Mromap aelitoao . LIB]LRa"a;uïm
ter defunt, nibilque eorum loco fcriptum eft. Liber S. Cruc. ad hunc modum TPMPUA,
eft correQtus: ez cwius momime exachum efl, bic tamen quod aliemo mowine per
ceptum efl, veflitui aequum efl, Bynkersh. vterque ez cums uomzne debitum ex-
actum efl, bic tamen. etc..— Poftremo in Bafil. haec leguntur: Es xo4 72 g^«
yàg 6 &muirhcac ivóuaTí ou xoéoc imóxevruí puos "E Tic éiheexue AoyoSecím,
Gj.«c ivrüu3m büíTE TOU TurQUc ÜÓve TÀG MAwQovouiuc &uTroU Duíx4sw EmQuie, quae
verba fic reddit Fabrotus:. Nam et fi qui nomiue meo debitum exegit, teneatur
mibi negociorum gefforum aclione, tamen in propofito mec patris negocium geffi
unec bereditarium. BR. 58 Hal. et Vulg. fuerant. 5 R. 59 In Pand. Flor.
fire&e habet H. a Porta inIL fj abeft, pR. — 60 Hal. exfliterit, et inoueat. G E B.
I Hal fideicommifforia, an errore typorum? GE B. 2, Hal. ljb. XV.
3 Gothofr. in nota [afteperit, et fic 'Taur. in margine. Antiquior
corre&tio eft. Et fic Hal. et Vulg. BR. — 4 Hal. iterum fideicommifforia, quod.
fuperiorem fufpicionem mendi typographici minuit. GEB. — 5 Hal. [/». LXV'T,
G E B. 6 Taur, in margine: am ei cui beres extiti. Sedetfi. MHic non tam
varia le&tio eft, quam fcriptura per errorem traieQa, quae fuprafcriptis de mo-
re lineolis reftituta eft, adie&o, quod per hanc confuíionem exciderat ez. Et
