quod ob talem transactionem folutum eft, poteft. 3. Quid Lärg*ö,,;
fi appellatum fit? vel hoc ipfum incertum fit, an iudicatum
fit, vel an fententia valeat? Magis eft, vt transactio vires ha-

beat X&tunc enim refcriptis locum effe credendum eft, cum de.

fententia indubitata, quae nullo remedio adtemptari poteft,
transigitur. $. 2. Item fi. ob transactionem alimentorum te-

ftamento relictorum datum fit, apparet poffe rebeti, quod da-

tum eft: quia transaétio; Senatusconfulto infirmatur. $. a.
Si quis poft transattionem nihilo minus condemRatus fuerit,
[dolo quidem id fit,j fed tamen fententia valet: potuit autem
quis *5, fi quidem ante litem conteftatam transegerit, volen-
ti litem conteftari opponere doli exceptionem : fed ** fj poft
litem conteftatam transactum eft, nihilo'minus poterit exce-
ptione doli vti poft fecuti: dolo enim facit, qui contra trans-
aCtionem expertus, amplius petit: et ideo condem&xatus&epe—
tere poteít, quod ex caufa transactionisdedit. Sanelquidem/* *
objcaufam dedit: neque repeti folet, quod ob caufam datum
eft, caufa fecuta: fed hic non videtur caufa fecuta, cum trans-
aCtioni non ftetur. Cum igitur repetitio *5 oritur, trans-
aCtionis exceptio locum non habet: neque enim vtrumque d-
Pet locum habere, et repetitio, et $? exceptio. $. 4. Si qua

jexab initio dupli vel quadrupli ftatuit attionem, dicendum

eft, folutum ex falfa eius, caufa repeti pofle.

XXIV. IpnEM ] FSOBI TIS,

qui perpetua exceptione tueri fó poterat, cum fciret fibi exce-

ptionem profuturam, promiferit aliquid, vt liberaretur, con-

dicere non poteft. . |

XX E IDEMWSR . CvM pnvo
pro reo fideiuffiffent 3*) decéta, deinde reus tria foluiffet, -e£

poftea fideiuffores quina, placuit eum, qui pofterior foluit m
repetere tria poffe: hoc merito, quia tribus a reo folutis fe-
ptémi fola debita fupererant: quibus perfolutis, tria indebita *^
folutafunt. : | La !
XXVI. Inew dibro-XXVIT.—5-ad Edictum, Sr NoN
fortem quis, fed vfuras jindebitas ifoluit, repetere non pot étit,
fi fortïäl debitaä 359 foluit: gä(,ï Lf fupraägg;;äüg-modu1n fol-
uit, Diuus SeuerusjrefcripiG quo iure vtimur, repeti quidem
non poffe, fed forti imputandum/ et fi poftea fortem foluit,
fortem quafi indebitam repeti poffe. Proinde et fi düte fors
fuéfit foluta, vfurae fupra legitimum modum folutae, quafi
fors indebita, repetuntur. Quid ?7*, fi fimul foluerit? Pote-
rit dici, éttunc repetitionem locum habere. ,$. 1. Supra du-
plum autem vfurae, et vfürarum vfurae, necjinjftipulatum de-
duci, nec exigi poffunt : ?* et folutae repetuntur: quemadmo-

tem debere credens, vfuras foluerit, poteft condicere: nec vi-
detur fciens indebitum foluiffe. $. 3. Indebitum autem folu-

Vulg. cuims. BR. — 72 Haleff. GEB. — 73 Hal. etiam, loco et. GER.
Baüil. uev£ d4Qov é:bupévuv, pofl fententiam. validam. 9 R. 75 Hal. is, loco
quis. GEB. 76 Hal. et Vulg. inferunt et. B R. 747 Mal Sane quid fi ob
caufam dedit ? GEB. 78 Hal. cum ergo vepetitio eius oritur. GEB. 79
Vulg. inferit transactiomis. BR. 8o Hal. lij. XLVII. GEB. 81 Hal. ad
edidhum. GEB. — $82 Hal. et Vulg. inferunt z. BR. - 83 Hal. foluiffet. GEE.
84 Hal. indebito. GEB. 85 Hal. lib. VI. GER. 86 Hal. et Vulg. forti
debitas. Probat hanc le&ionem Robertus II. Sentent. Iuv. 16. et contra Flo-
rentinam Noodt, /7. de Foenor. et Vfur. 13. ad fiu. BR. — 87 Hal.et Vulg. quod
fi fümul foluerit. B R. . 88 Hal. et Vulg. praefigunt fed. BR, 89 Hal, in-
ferit im, et habet in margine: alias, et ceutum manere in flipulationem, quae cft
Vulgata. BR. 9o Confufio partis rei cum pecunia cft compenfatio, contribu-
tio, fücceffio, per quam fundi pars faccederetin locum pecuniae creditae. Quod
in hac fpecie non eít, fed manet v centum obligatio, ideoque male ca. verba

que compenfari in caufayh iudicati,

tum accipimus, non folum fi omnino non debeatur, fed et fi — . |
per aliquam exceptionem, perpetuam peti non poterat: quare |
hoc quoque repeti. potefit: nifi fciéris fé tütum exceptione, yl

foluit. $,4. 5 centum debeii$, quafi ducenta deberefn, fun-
dum ducentorum folui$ competere repetitionem Marcellus li-

bro vicéifimo Digeftorum fcribit, et *? céntum manere ftipu- |
lationem. . Licet enim pJacuit, rem pro pecunia folutam pare- j(w
re liberationem, tamen fi ex falfa debiti quantitate maioris r

pretii res foluta eft, non fit confufio partis rei cum ?? pecu-
nia: nemo enim inuitus compellitur ad communionem. Sed
et condictio integr;(e rei manet, et obligatio incorrupta: ager
autem retinebitur ?*, donec debita pecunia foluatur. 5.b5. f |
Idlem Marcelius ait, fi pecuniam debens, oleum dedétit pluf'ri's' du
préetii, quafi plus debens, vel cum lolém/ deberet, oleum dede- s x &à, t»: :
rit, quafi maiorem modum debens, fuperfluum olei effe repe-
tendum, non totum: et ob hoc peremptam effe obligationem. j
$. 6. Idem Marcellus fdicit ?7, li cum fundi pars mihi debe- ,'
retur, quafi totus debergtur, aeftimatione faCta, folutio pecu- Mif
niae folidi pretii fundi fatta fit, repeti poffe non totum pre- |
tium, fed pax:tis in.deb*itg(e pretiurng. $. 7. Adeohutem per- ncex $6«
petua ezäciepgo jparit; condiCtionem, vt lulianus libro .déCimo « exte,
fggmpüt jb fi emptor fundi damhauerit heredem füum, vt ven- i
ditorem ?? nexu venditi liberaret, mox venditor ignorans rem
tradiderit, poffe eum fundum condicere. - Idemqhe 26 . & H
debitorem ?* fuum damhauerit libe M. 98 Idv
; Camnauerit jJiberare, et ille ignorans
foluerit. $. 8. Qui filiofamilias foluerit ??, cum effet eius
peculiàris debitor, fi quidem ignorauit ademptum ei peculium
liberatur: fi fcit, et foluit, condictionémr non habét: quiz;
fciens indebitum foluit. $. 9oiF iliusfamilias contra Macedo- |
nianum mutuatus /&,755. foluerit,| et patri fuo heres effectus, l]awwnäm, :
velit vindicare nummos, exceptione furmouebitur ! ajvindi- :
catione nummorum. $. ro. Si quis quafi ex compromiffo
condemnatus, falfo foluerit, repetere jppoteff. $. rr. Heredi—L-"yg/j?-
tatis ^ vel bonorum pofleflori, fi quidem defendat heredita- ——
tem, indebitum folutum condici poterit: fi vero is non defen-
dát, etiam debitum folutxumgmxjepeti poteft. $. r2. Libertus,
cum fe putaret operas patrono debere, foluit: condicere eum
non pofle, quamuis putans fe obligatum foluit, Iulianus libro
décimo Digeftorum fcripfit 5: natura enim operas patrohio li- .
bertus debet. Sed et fi gonlopera(äþatrono funt folütae, fed, ; A. pnit l
cum officium/ab'éó defideraretur, cum patrono decidit pecu,-,;ïi-äymw
nia, et foluit, repetere non poteft. $, Sed fi operas patrono ex- - p
hibuit, non officiales, fed fabriles, veluti picCtorias, vel alias,
dum putat fe debere, videndum ^, an poffit condicere? Et
Celfus libro fexfo 5 Digeftorum putat, eam effe caufa, þopera—
rum, vt non fintéeaedem, neque eiusdem hominis: neque ei- 2
dem exhibentur ^: nam plerumque robur * hominis, getas
temporis, oportunitasque naturalis nitaticaufam opérátum 5:
et ideo nec volens quis reddere poteft.. Sed háe, inquit ?,
.ä)ïpgrzæ recipiunt -aäbcimationem: et interdum licet aliud prae- ,.
emus, inquib, aliud condicimus: vt puta fundum indebitum27«2.
dedi, et fructus condico: vel hominem indebitum, et hunc
fine fraude modico diftraxifti: nempe hoc folum refundere
debes, quod ex pretio habes: vel !? meis fumptibus pretio-
df k : fiorem
fpongiam meruiffe cenfet Hotmanus. BYNK. Vt ex nota Gothofr. videre efï,
]II. Obf. ys. GEB. . 91 Taur. retineVitur. GEB. — 92 Vulgo adZcit. Hal.
dicit. G E B. 93 Ap. Hal. pretium, abeít. GEB. — 94 Hal. feripferit, Vulg.
fcribat. B. 95 Hal. inferit a. GEE. 96 Vulg. Idem efi. BR. 97
Hal. inferit baeredem, GEE. ^ 98 Ap. Hal. ille, abeft, GEs. — 99 Hal. fol-
4it. GEB. — 100 Hal. hanc yoculam fi locat ab initio: Si filiusfamilias. G E B.
I Taur. fumwmoueVitur. GEB. 2 Gothofr. in nota: Al. Peredi. Yta Hal.
et in margine ipfe Taurell. GE, 3 Hal. fcribit. GE B. — 4 Hal. addit eff.
GE E. 5 Hal. et Vulg. decimo. BR, 6 Hal. eaedem exbibeantur, et in
max:gine: alias, ez'.dem. G E B. 7 Taur. robOr. GER. 8 Vulg. aetas, tem-
porisque opportunitas matnralem caufam Tintat operarwm. — Hal. aetas, tempus,
opportunitasque matuvalis caufJam. operarum mutant..— Atque haec lectio proba-
bilior. 8 R. 9 Hal. quidem, loco inquit. GEB. 10 IHal. inferit fi. GE 5.

PT

II

fik'eïhhïm:

ytttyid,
n

)
-LWJM

À.

m 0—

p

"- — g

W —— ÉT C G GÓNE C v E €WUK w . -

-L sf in

l
- -
-r)h j

Y-4x €5227v , "DAUR
: fiorem hominem feci: nonpgé, ** äfïä"m haec debent? Sic
5;«Let in propofito, ait, poffe condici, quanti operas effeffy condu-
^" Cturus !^. , Sed fi delegatus fit *? a patrono *3L officiales
A otcn.. operas, apud Marcellum libro vlääü& Digeftorum quzeritur ?
et ; dicit Marcellus, non teneri eum, nifi forte in artificio fint:
haecenim, iubente patrono, et alii edendáe fünt. Sed fi folue-
ï wOf Tit Officiales delegatus, nonjpoteft condicerää&que ei, cui
p joefey foluit, creditori, cui alterius Contemplatione folutum eft, qui-
que fuum recipit *?, neque patrono: quia natura ei debentur.
$. 13. Si decem aut Stichum ftipulatus, foluam quifique,
ritur, an poffim condicere?. Quaeftio ex hoc .defcendit, an li-
l|/f- berer in quitique: nam, fi liberor, ceffat condiftio: fi non li-
,L;Q*Wþtc;uberor, erit condictio? Placuit autem, vt £elfus libro fexto et
| Marcellus libro viéélimo Digeftorum fcripfit, non/per&mi par-
tem dimidiam obligationis: ideoque eum qui quifíque foluit,
, i& pendenti habendum, an liberaretur *^, petique ab eo pof-
p /uj//pf Jf&xä reliqua quindue, aut Stläïd'. 1&: et, f1 praeftiterit refidua
m*..:/,//uguw, videri eum et x "? priora debita foluiffe: fi autem
Stickum praeftitiffet, quindüe eum poffe condicere, quafi in-
debita. Sic pofterior folutio comprobabit *?, priora quifique
vtrum debita, an indebita foluerentur. Sed et fi poft, foluta
quinque, e& Stichus foluatur, et malim ego habere quinque,
et Stichum reddere, an fini' audiéndus, quderit Celfus? Et
putat, natam effe.29/ quifique condictionem: quamuis vtroque
fimul foluto, mihi retinendi, quod vellem, arbitrium daretur.
$. 14. Idem ait, et fi duo heredes fiit ftipulatoris, non fic pof-
fe, alteri quirnique folutis, alteri partem Stichi folui. Idem et
fi duo fjht promifforis heredes, Secundum quae liberatio non
contifigit, miþ aut vtrique L,»gun'la, aut vtrique/partes Stichü fue-
runt ** folutae... .. victfevne FH
XXVII. Pavrvstibro-XXVHI27-4d-Edi&um. Qvi
Loco certo ?^3 debere exiftimans, indebitum foluit, quolibet
loco repetét: non enim g);ä&imationem foluentis eadem fpe-
cles repetitionis fequitur. ' |

L.

XXVIIL Ip E w Jibro-XXXIH.—2*adEdictum. IvpEx
fi male abfoluit, et abfolutus fua fponte folugrit, repetere non
potett. |

: pvM perfona locum facit repetitioni: vtputa fi pupillus fine
J CXG, ; tutgris auctoritate, vel furiofus, vellis, cui bonis interdictum
eft, foluerit: nam |itt| his ?5 perfonis generaliter repetitioni
locum effe non ambigitur. Et, fi quidem exftant nuimi, vin-
dicabuntur: ^9 confumptis vero, condiétio locum habebit.
XXX. InEewtlibro-X.-^*—Difputationum. — Qvr 1w-
vicEM creditor, idemgüe| debitor eft, in his ?9. cafibus, |in
quibus| compenfatio locum non hab&, fi foluit, non habet con-
dictionem, veluti indebiti Egluïi..,l fed fui creditijäetitionem *
XXXI. Ipxw JlibreL uni Is, Qvzx plus,
quam hereditaria portio efficit, per errorem creditori cauerit,
indebiti promiffi habet condictionem. |
As XXXIIL dvrLrANvS/ibre-X.Dieefteram. Cv rs,
qui Pafïbl'philüm aüt Stichum debet, fimul vtrumque folueritP
[Ài poftédquam vtrumque foluerit, aut vterque, aut altï)ex his|

E

II Gothofr. in nota: Alas, non aeftimari haec debent, et ita efl im vulgata
editione. Immoifta: vonaeftimari baec debent, funt in editione Haloandri. In
Vulg. eft: non aeflimari boc debet. BR. 12, Hal. et Vulg. effet couducturus.
B R. 13 Hal. inferit alj. GEB. — 14 Hal. et Vulg. inferunt zm. BR. — I5
Hal. recepit. GEB. 16 Hal. liberetur. GE R. 17 Vulg. poffent, et mox
Stichus. BR. 18 Gothofr. in nota: Alibi abeft baec particula. Nempe zm,
et ipfe Taur. in margine hoc indicat, et ita habet Hal. GEB. — 19 Hal. com-
probat. GEB. 20 Hal. habet zz, loco effe. GER. 21 Hal. fuerint. G EB.
22 Hal. lib. XXV'II. GERB. 23 Vulg, inferit fe. BR. 24 Hal. lib. VI.
GE B. 25 Hal. z$. GE R. 26 Hal. et Vulg. praefigunt pvo. BR. 27
Hal. ljb. IX. GER. 28 Ap. Hal. bis, abeft. GEB. — 29 Hal.repetitionem.
G E B. 30 Hal. defierit. GEB. 31 Ita Taur. et Hal, foluto, íed clare in
archetypo eft/olutwm. BR. —— 32 Hal. idque eo, qmia vens. GEB. 33 Hal.

D?!.QESTORVM LIB. XIL

XXIX. VrirrAwvs(ibreliDifputationum- IxTER-

RLiIS OVL

defiit 59 in rerum natura effe, nihil repetet: id enim rema-
nebit in folut ?*, quod fupereft. $. r. Fideiuffor cum paci-
fcitur, ne ab eo pecunia petatur, et per ifprudentiam folue-
rit, condicere ftipulatori poterit: et ideo 37 reus quidem ma-
net obligatus, ipfe autem- fua exceptione tutus eft: n&hil au-
tem intereft, fideiuffor an heres .gius vft'oägat - Quod-fi huic
fideiuffori reus heres exäiteri):, Arerit, |inec repetet: et 3*
liberabitur. $. 2.[Mulier) fi in ea opinione fit, vt credat fe 11/-
pro dote obligatgim, quidquid dotis nomine dederit, non repe-ünexi. E.
tit: fublata enim falfa opinione, relinquitur pie?ätis cáufa, ex pc; & o
qua folutum repeti non poteft ?. $. 3. Qvi hominem ,ge- *7;7.2*
neraliter ?? promifit, fimilis eft (ei,i qui hominem aut décem ; : 7*
debet: et ideo ?7, fi, cum exyftimaret fe Stichum promififfe, N À
eum dederit, condicet, 'aliuni autem quemlibet dando, libera-
r| poterit.
| XXXIIT. IpnEw llibro-XXXIX. i SriN
area tua aedificaffem, et tu Aedes poffideres, condictio locum
non þabebiä: quia nullum nerä'b,tium inter nos coüïfäïïä?äfm: jütj m
nam|is, qui non debitam pecuniam foluerit 3?, hoc ipfo ali- (
quid negotii gerit: cum autem aedificium in area fua ab alio ;5
pofitum c.lomml.ls. occupat, nullum negotium contrahit. |Sed ;f
et ^7, fl is, qui in aliena area/aedificaffet, ipfe'^poffeffionem :
[tradidiffet; |condittionem non habebit: quia nihil accipientis 4'*4-
faceret, fed fuamJæem dominus habere incipgä". Et ideo lj/.
conftat, fi quis, jcumi! exiftimaret fe heredem effe, infulam he-

231

reditariam fulfiffet, nullo alio modo, quam per retentionem
impenfas feruare poffe. M extr. elepe uvf ee l ger A r n a
XXXAIV. .Le-gw-tlibreL.-Diseftorum.) Is, cv1 he-

reditas tota per fideicommiffum relicta
dus, fi decem dediffet heredi, gf ^? heres fufpeCtam here-
difatem diXerit, et eam ex ''rebelliano reftituéfit, caufam
dan?äe pecunide non habet: et ideo quod eo nomine, quafi
implendde condicionis gratia dederit, condictione repetet, —« —
. 44 : : QX* 7.
rem non defenfam foluit *^, quamuis poftea defehidere pafa-
ltus éft; non repetet, quod foluerit. .L X. Á
XXXVl Pavrvs /libro-V.-Epitómarom *5 Alfent
: SERVvVSs cuiusdam, infciente domino, magi-
dem ^* commodauit :4is, cui commodauerat, pignori eam po-
fuit, et fugit: qui accepit, non aliter fe redditurum (jjebat,
; ecmpiam .a Miete accepit a feruulo, et reddidit
: 5 An pecunia ab eo repeti poffit ? Re- /^ .
pondit) fi is, qui pignori accepiffet magidem, alienam fcit *? iJe-
apud fe pignori deponi, furti leum fe obligaffe: ideoque, fi pe-
cuniam a feruulo accepiffet redimendi furti caufa, poffe re-
peti: fed fi nefciflet alienffm ^? apud fe deponi, non effe fu-

z.
-

L £m

rem. ]Jtem fi pecunia eius nomine, a quo pignus acceperat, J*x , &
a ferug.ei foluta ^? effet, non pofféfab eo repeti. T22

utur XXXVII.]I v L1 AN v siibro-IIL.-ad-Vrfeium-Ferocem, -

SEkRnvvM meumjnfciens a te emi, pecuniamque tibi foluiz u — -
eam me a te repetiturum, et eo nomine condictionem mihi
efíe, omnimodo puto: fiue fciffes meum efle, fiue ignoraffes.

XXXVIII. A F'R ICANVS Uible-.Qafe&ionum. -FRa-

TER

foluerit. GEB. 34 Hal. fed, loco et. GEB. — 33 Hal, poterit. GEB. . 36
Hal. n geuere. GEB. 37 Hal. adeoque fi. GEB. 38 Hal. lib. XI. GE k.
39 Hal. foluit, et mox geffit. GEB. — 40 Ap. Hal. et, abett. GEB. — 41 Hal.
inciperet. GEB, — 42 Hal fi,loco et. GEB. . 43 Hal. lib, IX. GEB. — 44
Hal. foluerit, et deinde foluit. GEB. — 45 Hal. ézirousv. GE B. — 46 Magidem,
etiam habent MSS. Rarb.(vbi gloffa interlin. z. tabulevium] Otob. vbi glofla mar-
ginalis ve] fclmcbew-*z'um,),s. Cruc. Treuif. Bynkersh. Bf. 47 Hal. fciffet.
MS. Bynkersh. fciuit. BR. 48 Gothofr. in nota: Al. alemam. ]ta Taur. ,
in margine, Nempe Flor. 7 alzenum, ita antique mutatum. — Hal. alienam vem. ! |
B R. 49 Hal.a feruo exfoluta. Wulg. a feruulo ei foluta. Atque ita fere MW A l]
codices. Solus S. Cruc. a Flor. non recedit. In Barb. fuper ei, fcriptum ;. foe- ! 2
neranti. BR. Reliqui funt: Otob. Vat. I. III. Treuif. bynkersh. qui tamen ï |
omnes

' fm«w Deencun /'77/0(: /21. -feym/üw fmfpl:/aflæ"z Pa ag : H J(W

et praeterea fun- 9a£, jf2 ol , |

232

TER ? a fratre, cum in eiusdem 5* poteftate effent 5?, pe-

sie oj lii h- e o niam mutuatus, poft mortem patris ei foluit: qugefitum eft,
: ",(j/'o/onolw(*'//"*"ïan repetere poffit? IRefpondit ??, vtique quidém pro ea pàrte,
] J qua ipfe, patri heres exftitiffet, repetiturum: pro ea veroj,qua

frater hétes eXj itffit 5*, ita repetiturum, fi non minus ex pe-
culio fuo ad fratrem perueniffet: naturalem enim obligatio-

;Zcex:"/,«/?u [-tnem, quae fuiffet, hoc ipfo fublatam videri, quod peculii par-

* *
: ) L7l£*rnma

u L d/ïl').

" P
Lodre x meou
m

d k

1 1
.f,.! fLc b)('l/r/

| jf ftass at
| omWäroLfaüfühfffï

/A $. cow Ti

tem frater fit confecutus: adeo vt, fi praelegatum filio, ei-

L tclua, demque debitori id 5* fuiffet, deductio| huius debiti a fratre
l. ex eo fieret: idque maxime confequens effe ei fententiae,
quam Iulianus probaret: fi extraneo quid debuiffet, et ab eo
jo ".E — poft mortem patris exactum effet, tantum iüdicio eüim fami-
j liae hercifcundzde reciperaturum 55 a Coheredibus fuiffe, quan-
E tum ab his ?? creditor actione de peculio confequi potuiffet.
|— ] J A. Igitury et 5$ fi re integra familiae hercifcundáe agatur, ita
Í&. aiter. peculium diuidi aequum effe, vt ad quantitatem eius indeminis
a Coherede 5? praeftetur: porro eum, quem aduerfus extra-
neum defendi oportet 5?, longe magis in eo, quod fratri de-
buiffet, indemhem effe 5* praeftandum. $. r. Qudefitum eft,
: fi pater filio crediderit, isque emancipatus foluat, an repetere
- Qbos , /^,, poffit? |Refpondit, fi nihil ex peculio apud patrem remanferit,
—-mon repetiturum: nam manere naturalem obligationem, ** ar-
gumento effe, quod extraneo agente intra annum de peculio,
,, deducere£ pater, quod fibi filius debuiffet. $.. p.ontgäoijþggä
läf"jf et., ter, quod filio debuiffet,] eidem emancipato ffolugmt,,n-en .repe-
deex"(d,6e: .tet: nam hie quoque manere naturalem obligationem, eodem
—— argumento probatur: quod fi extraneus intra annum de pe-

" eulio agat, etiam quod pater ei debuiffet, computetur. Ea-
demque erunt et fi extraneus heres exheredato filio foluerit
id, quod ei pater debuiffet. $. 3. Legatilfatis accepi, et cum
fideiuffor mihi foluiffet, apparuit indebitum fuiffe legatum :
offe eüm repetere exiftimauif 53.
XXXIX. MaRgcrAawNvsuibroVHE Inftitutionum. Sr
Qvis, cum a fideicommiflario fibi cauere poterat, non caue-
rit, quafi indebitum plus debito eum folutum' repetere poffe,
Diui Seuerus et Ántoninüs refcripferunt.
XL. Inxw -l : J Qvx ExcePTro-
NEM perpetuam habet, folutum per errorem repetere poteft.
Sed hoc non eft perpetuum: nam fi quidem eius caufa exge-
ptio datur, cum quo agitur, folutum repetere poteft: vt acci-
- dit in SenatusconfultQ'de interceffionibus: vbi vero(in odium)
eius, cui debetur, ex&eptio datur, perperam folutum non re-
petitur: veluti fi filiusfamilias contra Macedonianum mutuam
pgcuniam[acdgpffit, et paterfamilis factus ifoluerit, non repe-
tut. $. r. Si pars domus, quae in diem per fideicommiffum
relicta eft, arferit ante diem fideicommiífif *^ cedentem, et
eam 9? heres fua impenfa refecerit, deducendam effe impen-
fam ex fideicommiffo confítat: et|[fijfiné dedu&tione domum
tradiderit, pofle incerti condici, jquafi plus debito dederit.
$. 2.. Si pactus fuerit patronus cum liberto, ne operge ab eo
petæxftur, quidquid poftea folutum fuerit ailiiberto ,| repeti

poteft.
XLI. NERATIv sMibro-VE. Merfibranarum. LQS;ä'D)
pupillus fine tutoris auctoritate ftipulanti promiferit 95;7fo]-
uerit, ** repetitio eft: quia nec natura debet| 99. | 4 ,.
J e'oyctnn , £, , À
omnes: effet, retinent, cum in Barb. fiteffe. GER. 3o De hac Lege in pe-
cul. differtatione egit Toullieu. BR. 51 Vulg. inferit patris. BR. — 52 Flor.
erat poteflatem effent. — Vltima litera in poteflatem eft antique deleta, et in ef-
fent etiam vltimae »t deletae, repo(ita s quod re&te neglexit Taur. licet vtrum-
que eiusdem manus effe videatur. BR. — Hal. poteflate effet. G EB. 53 Vulg.
vefpondi. BR. 54 Hal. exflitifet. GE&. 55 Ap. Hal. id, abeít. GER.
56 Hal. recuperaturum. G EB. 51 Hal. iis. GE B. 58 Ap. Hal. et, abeft.
GE B. 59 Hal. cobaeredibus. GE B. 60 Hal. oporteret. GEB. — 61 Ap.
Hal. effe, abeft. GERB. 62, Vulg. praefigit et. BR. — 63 Vulg. exiflimaui.

4

B R. 64 Hal. et Vulg. fideicommiffo. BR. 65 Hal. et Vulg. eandem. BR.
66 Hal. et Vulg. hic inferunt ef. B R. 6* Hal. praefigit ezus. GER. 68
Conf. Aueran. 11. Interpr. Jur. 14. GER. 69 Hal lij. IIl. GE». — ?O

DIGESTORVM LIB. XIL TIT. VL

J'ekdgesyma K, | j
XLIIL VrsraAwvs libro LXVIIL 5? ad Edi&um.
P yf EN 4 £, non folent repeti, cum depenfae funt. j «rc^ot
.. XLHI. PAvrvsllibro.HL.ad Plautium. Sx ovrs iu-
raffet *?9 fe dare non oportere, ab omni contentione ** difce-
détur: atque ita folutam pecuniam repeti poffe dicendum eft.
XLIV. InEMwibro.XIV. 7?,ad Plautium. R&g»ET:1-
T10 nülla eft ab éo, qui fuum rec£pit: tametfi ab alio, quam
jvero debitore, folutum eft. pxuti. a2 MU
iJan. XLV. A Y oLEN Vs libroiTL ex Plautio 7?.. Sr rs,
qui hereditatem "vendidit, et emptori tradidit, id, quod fibi
mortuus debuerat, non retinuit2repetere poterit: quia|plus
debito folutiim; per condi&tionem recte recipietur ?* ^" —
XLVI. IpnEw Jlibro-IV. *5 ex Plantio. Qvr gEenx-
prs nomine legata jnon debita] 7$ ex| nummis ipfus heredis ] $: a arve.
foluit *?, ipfe quidem repetere non poteft, fed fi ignorante — -^*
[herede nummos eius tradidit, dominus;siÉ 75, eos rette vindi-/ arif': C0
cabit. Eadem caufa rerum corporalium eft. uD rb
^XLVII. Cersvslibre-VI. Digeftorum. IwpEBITAM
pecuniam per errorem promififti: eam, qui pro te fideiuffe-
rat, foluit. Ego exiftimo, fi nomine tuo foluerit fideiuffor, te
fideiuffori, ftipulatorem tibi obligatum fore, nec exfpéctan-
dum éft 7?, vt ratum habeas: quoniam potesívideri idipfum
mandaffe *9, vt tuo nomine folueretur: fin autem fideiuffor
füo nomine foluerit quod ** non debebat, ipfüm a ftipulato-
re repetere poffe: quoniam indebitam iure gentium pecuniam
foluit: idifor 32 -minus, autem confequi poterit ab eo, cui fol-
uit, a te mandati iudicio confecuturum : fi modo per ignoran-
tiam petentem exceptione jnón/ furhmouerit. N
XLVIIL InEwiibro VE-5?-Digeftorum. Qvz pno-[/Z s«]
MISIT, fialiquid a fe factum fit, vel, cum aliquid factum fit,
dare fevlecem, fi prius, quam id fattum fuerit, quod promifit, J*
dedéfit, non videyitur feciffe, quod promifit: atqüejideo repe- ——
tere poteft. !
XLIX. MoprsrriNvs llibro IIT... 5* — Regularum.
Hris *? sorrs pecunia condicitur, quibus quoduo modo fo-
luta eft: non quibus proficif. d& )(09, ——
L. PowPoxnrvs iibro V. -ad Quintum —Mucium.
Qvonp quis fciens indebitum dedit hac mente, vt poftea re-
peteret, repetere non poteft. . | LL E. :
Ll. IpE w Zlibro4VH-ad-Quintum-Mucium. Ex ovr-
avs caufis retentionem quidem habemus,| petitionem autem
non habemus,,62, fi foluerimus, repetere non poffumus. ,
LIL. InEw Llibre XX $5 .ad. Quintum- Mucium.
DAMvs &t ob caufam, aut ob rem. b caufam ?? prae-
4 ; i M 4dÁ 29. V*
teritam: veluti cum ideo do, quod aliquid a'te^confecutus
fuír 53, vel quia aliquid ate factum eft: vt etiam fi falfa cau-

135

Ánaa.

fa fit,[repetitio éiuS pecuniae non fit.] Ob rem vero datur,
.vt aliquid fequatur: quo non fequente, repetitio competit.
LHI. PRocvrvsulibro-VH.—Epiftularum. *?.. Do-
MINVS teftamento feruo fuo libertatem dedit, fi , decem 29.)

det: feruojignorante id teftamentum non valerej datae funt mï-ä 9s
hi decem: quderitur, quis repetere poteft? Proculus|refpon- "äl»&

(dit, fi ipfe feruus peculiares nummos dedit, cum ei a domi-|
no id permifíum non effet, manent nummi domini, eosque
non per condictionem, fefyfi'fl rem aCtionej?* petere debet.
Hal. israrit. GEB. — '71 Hal. in margine: alias, conditione, GEsS. — 72 Hal.
lb. V. GEB. . 73 Hal. IABOLENV'S lib. XIV. ad Plautium. GEB. — 74
Hal. vecipitur. GEEB. — 735 Hal. lib. III. GEB. — 76 Hal. in margine: alias,
relicdla. G E B. 71 Hal. foluerit, et mox tradiderit. GEB. — 78 Ap. Hal. et
Vulg. ait, abeft. G ER. 79 Hal. effe. GE B. 80 Hal. quoniam poteff vi-
deri id ipfum te mandaffe. GEB. — 81 Hal. quo. GEB. — 82 Hal. quod. GEB.
83 Hal. ljb. VII. GE8. — 84 Hal. li. Il. GE&. . 85 Hal. Eijj. GeB. — 86
Hal. lib. IV. GER. 87 Hal. inferit et eam. GEB. 88 Hal. fim. GER.
89 Hal. Jlib. VI. &micoAdv. GEB. 9o Hal. inferit suibi, GE R. 91 Hal.
nen condiclione fed in rem vindicatioue. — Vulg. nom per condi&lionem fed per im
vem actionem. — . H. a Porta in lI annotat: in P. Flor. fed m rem vindicationem
petere. Vnde hoc habeat ignoro : equidem non memini me id Florentiae vi-

diffe,

G.

] F;M&
1 pl

diü

DIGESTORVM. .LIB. . XII.

Si autem alius rogatu ferui fuos/nummos dedit, fa&ti funt

1 & E] 92 : » N . r L Pl
$p amey ??, eosque dominus ferui, cuius nomine dati funt, per

- effectum, fecuta

condi&ionemlfetere poteft. Sed tam benignius, quam vtilius
eft, recta via 1ipfum, qui nummos dedit, füum recipere.
LIV. PAPrwNiANvsllibroIE-Qujdeftionum. Ex mvs
omnibus caufis, quae iure non valuerunt, vel non habuerunt
per errorem folutione, condictioni locus
S1 VRBANA

LV. IpEenwilibro-VE—Qu£eftionum. E

raedia locauerit praedo, quod mercedis nomine iceperit ?3,
ab eo, qui foluit, non repetetur: fed domino erit obligatus.
Idemque iuris e,x;it in vecturis nauium, quas ipfe locauerit,
aut exercuéfit.ó.Item ?^ mercedibus feruorum, quorum ope-

erit.

rde per ipfum fuerint locatde:jnam Ííi feruus non locatus ?5

mercedem, vt domino, praedoni retfulit, non fiet accipientis
pecunia. Quod ?$ fi veCturas nauium, quas dominus locaue-
rat, item penfiones infularum acceperit, ob indebitum ei tene-
bitur, quianon eftliberatus foluendo. Quod -ergo.dici folet,

praedoni fructus poffe condici, tunc locum'habetugum domi-
ni fructus fuerunt. . |

LVI. Inew dibro-VHI. Qugeftionum.

, 9VFFICIT ad

e $ 4 14 E I UQEUN" W/en s * 04 2 s '
& a. £, caufam 3adebiti, incertum effe;temporfria.fit ati perpetua ex-

! J—e*(jïlbc*

N
Y

ceptionis deféfifio. Nam&qui ?*, ne conueniatur, donec Ti-
tius confül fiat, pacifcatur, quia poteft Titio decedente per-
petua fieri;, exceptio, quae ad tempus eft, Titio confulatum
ineuntejfumma ratione dicetur, quod interim foluitur, repe-
ti: vt enim pactum, quod in tempus certum collitum eft, non
magis inducit condictionem, quam fi ex ?? die debitor foluit,
ita prorfufj ?? defenfio iuris, quae caufam incertam Lübet,
condictionis *?? inftar ioptinet. ;4a4e£ d
LVII. IneMHibrollL Refponforum- Cv rNDERBI-
qTvM impuberis nomine tutor numerauit, impüberis condictio
eft. $. r. Creditor, vt procuratori fuo debitum redderetur, *

49* mandauit: maioné, pecunia foluta, procurator indebiti caufa

(3

L sss

conuenietur: quod fiypominafi: gg&m ior pecunia folueretur,
delegauit, indebiti Cïärä"æ*äg? elääm " àCtio: quáe
non videtur(feife
inftituta. fU a, ii r (egi fb t [ ml
.LVHI. InEewibro-IX.-R for SERVO ma-

" » . ER . E ' 4 f&c CX "LC Em ; ;
numiffo fideicommiffum ita reliquig, fi * ad lipertatem ex)tefta-

n

mpta ?, 11 £ruítra/cum procuratore lis fuerit

". , ; * : 4 N : LÀ . n E . j .
. $4*o, mento peruenerit : "ipoft acceptam fine iudice pecuniam, inge-

-

; ^ * 654* ' p u a i : 7* * . : i
JL3séf Aure liberatus] foluerit ertore pecüniam, repetenti non oberit: .

nuus pronuntiatus eft: indebiti fideicommilfi repetitio Jerit.
LIX. IpEk MilibroI1E-Definitionum. Stx FripEIvssoR

/ f vero reus promittendi per errorem, et ipfe poftea pecuniam

foluerit, non repetet: cum prior folutio, quae fuit iprita ?,
naturale vinculum non diffoluit ?, nec ciuile, fi reus promit-
tendi tenebatur. Vywoic -
EX. PAvrvs thpo—lll:—Qafe&æn-um. IvrirANVvS
vertum debitorem poft litem conteftatam, manente adhuc iu-
dicio, negabat foluentem repetere poiï'eï: quia nec abfolutus,

N:L'O;C "Cþyn,, s emy: z(',
diffe. B n. 92, Hal. et Vulg. eius, loco me;. BR. 95 Hal. et Vulg. acce-
perit. BR. Male. Capi Latinis dicuntur, quae redeunt ex praediis. Cicero 7/I.

Paradox. 3. capit ille fexcenta feflertia ex [uis praediis. Adde Terent. Pborm.
V. 3. ( Cornel. Nepot. zu Alcibiad. c. 9. DVK. 94. Hal. et Vulg. infe-
yunt 77. BR. 95 Hal. et Vulg. inferunt ab zpfo. BR. 96 Hal. fed et, lo-
co quod. GEB. . 97 Hal. Nam fi quis. "Vulg. Nam qui, idlud probarem.
BR. Sed necillo fj 4uis, opus eft. — Qui, pro quis, et fi qui, pro fi quis innu-
meris locis legitur apud bonos au&ores. — Cicero [11. Ep. 8. III.offi. 4. IV. Ep.
7. II. Pbil 13.. Virgil. I1I. Aeneid. 608. — Catulluscarm. 17. — Sic quique pro
quisque. Gronou. ad Liu. XXIV. 15. DVKk. 98 Gothofr. in nota: Al.ex
ea die. 1Ita Hal. GER. 99 Hal. prorfus. GEB. 10O Hal. et Vulg. con-
ditionis. Sane quia hic harum vocum frequens mentio eft, facile potuerunt mi-
fceri. In L. 6j. $. 2. infra b. t. pro condictionem propter. conditionem adhuc
Florentiae eft: condichionem prvoptev condicliouem. BR. I. Vulg. praefigit de-
bitor. B R. 2, Florentiae eft ezpta, vt etiam iudicat H. a Porta in II. ex quo
Taur, fecit perempta, alii, vt Hal. Vulg. adempta. BR. 3 Confer Aueran.

Djesee LXV.PAvrLvslibroiXVII. *5 adPlautium. IN S V M-

TILOOMÉ i us

x

nec condemnatus repetere poffet: licet enim abfolutus fit,

natura tamen debitor permanet ?: fimilemque -e&e ei dicif, f 3v L
qui ita promifit, fiue nauis ex Afia venerit, Milücfnon venerit:
3M nv nerl.fg:l L A £.

quia ex vna caufa alterius * folutionis origo proficifcitur.
. E Vþ1 autem quis, quod pure debet, * fub condigione ** f4ex "jedeve , i
nouandi animo promifit, plerique putant, pendente nouatione-4**-
: E 9 » : * * Q9 *
golutlägï.repetere poffe. quia, ex qua obligatione foluat, ad-
fUl,c incertum fit: idemque effe, etiam '* fi diuerfas per-
onas p»gnas;eandex'n pecuniam pure, et f'u.b condicione, no- a&«z -
uandi animo promififfe : fed hoc *? diffimile eft: in ftipula-
tüone enim pura et condicionali, eundem debiturum certum :

e&. k—ï', ^Le**$—
LX.I..SC:;(EVOLA libro V.—Refponforum. Tv-co-
RES pupilli quibusdam creditoribus patris ex patrimonio pa- A J pro Jaarlern.,
lum gbftinuerunt: qugeritur, an quod amplius creditoribus «4//«e?
per tutores pupilli folutum eft, vel totum quod acceperunt, — — 71
tutori quidem, vel pupillo non deberi: creditoribus autem . - ) |
aliis in 1d, quod aqlpphus Ifui debiti/folutum eft, teneri. n-deds
AJjCIAN V S,; libro—IV.—Fideicommifforum, j fIlec— .
debitgrp fuiffet, quia tamen a fciente, fidei explendae caufa
promiffum effet, debetur. J pra p Cae .
TIVS cafum refert, vt, &* -auisid, quod foluerit -
ME, : Cbt, VL :5 ;quis 1G, quod toluerit, repetere non :
poffit: quafi debaewrri d—ercje'mt, nec tamen liberétur: vel&,gü 180 x c ab pfb r yro ,

terno foluerunt: fed poftea, non fufficientibus bonis, pupil-
reftituere debeant? ;Refpondi, fi nihil dolo *? fa&tum effet,4
| Undeb ,
Va LXIL. M
FrpnEIrCOMMISSVM in ftipulatione dedu&um, Jüetfi non " Varc — ,
LXIII. Garvs llibro-fingulari-de—cafibus. NEma-
qui cum certum hominem deberet, ftatuliberum dederit: nam ^^5

ideo eum non liberari, quod *5 non iff plenum ftipulatoris —^
hominem fecerit: nec tamen répetere euin poífle, quod debi- A
tum dederit. H | | |
drpf. LXIV. TRa€en owry'vs ibro VII.75 Difputationum. ^" —— |
Srijovop dominus feruo debuit, manumiffo foluit,|Jquamuis Jfeni Á l 3. m s
exiftimans ? ei aliqua teneri actione,j tamen| repetere non fe6192.,
poterit: quia naturale ad&nouit debitum: vt enim libertas na- .../4..
turali iure continetur, et dominatio ex gäitium ióre introdu- L. r eoccitactin g

P "t * . . . . 4 * , ;
Cta eft, ita debiti vel non debiti ratio in condi&ione naturali- /:2:7: at poft

* pR * (s i ER
ter intellegenda eft. Vil. Ocevmo L. 4 P

Y HAgyOL , toI6t »
MA,)vt generaliter de repétitiolle traCctemus, fciendum eft j a«
dari, aut ob transactionem, aut ob caufam, aut propter con-
dicionem, aut ob rem, aut|indebitum : in quibus jomhibus, | : z.
quderitur de repetitione. $. r. Et quidem quod transattio-
nis nomine datur, licet rgs nulla media fuerit, non repetitur :
nam fi lis fuit *?, hocipfum, quod a lite difceditur, caufa vi-
detur effe. Sin autem euidens calumnia detegitur, et trans-
aCtio imperfeGta eft,|?9/repetitio dabitur. $. 2. Id quoque,
quod ob caufam datur, puta quod negotia mea adiuta ab éo
pütaui, licet non fit fattum:7 quia donari ^* volui, quamuis
falfo mihi perfuaferin, repeti non pgffe — $ m s0d *
agere per condictionem |propter condifionem |legati vel here-

Lt et.

