ris,Ja Titio trientem, deinde partem dimidiam fundi a te quis J- 9 ;
petierit: fi quidem ex beffe, quóám a me acceperas, |femis pe-L(E — '
titus fuerit, Titius non tenebitur: fi vero triens, quem Ti-

tius tibi tradiderat, et fextans ex beffe] quem a me ggeperas,þgr/m ", AA

petitus fuerit: Titius quidem pro friente, ego pro fextante y duf.*j,
euictionem tibi praeftabimus. $. 3. Pater fciens filium fuum, &exzc, &
quem in poteftate habebat, ignoranti emptori vendidit. Quge- . *
fitum eft, an euictionis nomine teneatur 2 Rgfþlï—dit 79 , dul
liberum hominem fciens vel ignorans tamquam feruum ven-, -
dat ?*, euictionis nomine[tenetur: tiam fij35 , u fftituc
. , enetu quare e pater, iij* ) /JaJ £t f«
filium fuüum tamquam feruum vendiderit, euictionis nomine] , ^ 1
obligatur.(?*$. 4) * Qui ftatuliberum tradit, nifi dixffit eum z du
ftatuliberum effe, euictionis nomine perpetuo obligatur * 35,

$- 5. Qui feruum venditum trádit, et diit vfümfructum ineo. /55 s u

Seilij effe, cum ad .Sempägonium[g'þrtineat, Sempronigjvfumfru- |jj5t.

Ctum petente perinde ténetur, ac fi in tradendo dixiffet, vfus- L f4 a.

gine:alas,mif. GEB, ^ Y6 Taur. abfci(a, darepoterat : abfciSa. GE R. 17 Hal,
lib. XXXIV.GER. 18 Hal. domo. G E 5. 19 Hal.lib. XXXIII.GEB. . 20
Hal.inferit fí. GE B. — 21 Taur. pretiofiorESfeut. |Hal. pveciofiores funt. G E.
22, Hal. venierit. GE B. 23 Hal. fecerit. GER. 24 Hal. tamenm, forte
non ità male. B. 25 Hal. ljib. XIV. GEn. 26 Hal. inferit et. GE B.
2/7 Taur.iNpetrat. GEB.— 28 Hal. Ego cum dandam putarem, vefpondi. G & B.
29 Vulg. de eo, loco: zdeo. BR. 3o Hal potuit. GER. 31 Hal. Sed,
loco; 4lias autem. GEB. | 32 Hal. inferit de, GE B. 33 Hal. refpoudi.
GER. . 34Hal. vendít. GEE. —— 35 Vulg. qui, loco: fi. BR. — 36 ER
; : : tamen

i

DIGESTORVM
fructus nomine aduerfus Seium non teneri: et ?* fi reuera
. d dl hosene, Seii vfusfruCtus]fuerit 33, legatidpjautetn ita, vt, cum ad Se-

j : st . « j. * f** s« * A
a uþ,-æfafmnf-»qum pertinere,defiffet, Sempronii effet, Sempronio vfumfru-
TO dv»cg&l*; ätnum petente, tenebitur: Seio agenteftreCte defugiet.
p s A. IoEw z2 Di Srhrs, qui

af* f« 4. KOIUE * .lf'o —-—-—--":"— j ^
fatis 4 mé dé'euictióne accepit, fundum a me herede legaue-

unkr""T":" 5fit, confeftim fideiuffores liberabuntur: quia etiam jfi; euictus
: fueritkab eo cui legatus fuerat, nulla aduerfus fideiuffores
actio eft.
XLI. PaAvrvs dibro-IL.—ad Ediétum-edilium-
jf : dum. SrLEI, cuivendidifet duplam promifi, cum ipfe eadem
ii Mj æg.-. füpulatione mihi cauiffet, heres exftiterim: euicto homine,

T (4;2;,nulla ^? parte ftipulatio committitur: neque enimlmihi euin-
C C videtur, cum Vendlderlpï eum, neque éi] cui me *-promiffo—
rem praeftarem ^*: quoniam parum commode dicaripfe mi-
hi duplam praeftare debere4;«$. r) Item fi domino ferui he-
res exftiterit emptor, quoniam euinci ei non poteft, nec ipfe
fibi videtur euincere, non committitur duplfe ftipulatio. His
[9 .zgexidgitur cafibus ex[empto agendum eri&Y«$. JffSi is qui fun-
^^^: dum emerit, et fatis deJeuictione accepérit, e& ?? eundem fun-
L(;lä-n , dum vendiderit, ** emptori fuo heres exftiteit: vel e con-
æa:)'wï: trario, emptor venditori heres gäiterit: an euictio fundo, cum
eä'-if, fideiufforibus agere poffitj (quiferitur? Exiftimo autem, vtro-

feec.
L3

" r'r".e,,&**t«que cafu fideiuflores teneri] quoniam et cum debitor creditori -

» a?; fuo heres exftiterit ^^, ratio ^* qudedam inter heredem, et
— i&« hereditatem]ponitur *^: etintellegitur maior hereditas ad de-
— bitorem peruenire, qualíi foluta pecunia, qude debebatur **

Á ! hereditati: et per hoc minus in bonis heredis effe t ex con-
n"f L finkee, trari.g,ï,äum creditor debitori fuo exítitit heres,(minus in he-
emw rgditate; habere-videt.ur, tamquam i.pfgx hereditas heredi fo.lue-.-
lib rit. Siueergois, qui de euictione fatis acceperat, emptori cui

k : ipfe vendiderat, fiue emptor venditori fuo heres exftiterit, fide-
e/mä(rwvj,, iuffores tenebuntur: et, fi ad eundem venditoris et emptoris
| hereditas recciderit, agi cum fideiufforibus poterit. !
quinquosmnoI. XLII. PAvr.vsdibroLllI. **ad Edictum Sr en Ax-
GN Xs ancilla vendita ettradita fit, euiCto partu, venditor non
oteft de euictione conueniri: quia partus venditus non eft,
g. 4 XLIIL IvrrAwNvsdibreEVHEI-*? Diseftorum. V Ac-
. cAjg| emptor, fi vitulus, qui poft emptionem natus eft, euin-
um UC** catur, agere ex dupla&jftipulatione non poteft: quia nec ipfa,
if lc/u':ïfm/, nec víusfructus euincitur: nam quod dicimus, vitulum|fru-

Jl Ctum effe vaccae, non ius, fed corpus,demonftramus : ficuti ??
NT praediorum frumenta et vinum, fructum recte dicimus, cum -
| conftet, eadem haec non reCte vfumfruCctum apfellari. —
A — (Affí u tomatorum.**. ScaApPnHAM non videri nauis ?P effefrefpon-
4 ^ *f£. dit, nec quicquam coniunctum habere: nam fcapham ipfam
er fe paruam nauiculam effe: omnia autem, quae coniuncta
Ad4:;, mauijeffent, veluti gubernacula, malus, antemnge, velum, quafi
p membra nauis effe. ; du
"ï"jæ'jwi tamen hic $. ab ordinaria manu. BR. —— 57 Hal at,loco: et. GEB. — 38
MM Halfwit. GEB. 39 Hal /ib. XV. GEB. . 40 Hal. inferit ex. GEB. — 41
Hal. praefliti. GEB. 42 Ap. Hal. et, abeft, quod non difplicet. BR. — 43
Hal. et Vulg. praefigunt et. BR. — 44 Hal. exflitit. GEB. — 45 Hal. et Vulg,
g,»«';xb*""«ïv acio. BR. 46 Hal.et Vulg. proponitur. BR. 47 Hal. quam debebat. GEB.

Wil 48 Hal. IDEM lib. XXXIV. GEB. — 49 Hal lib II. GEE. —— 50 Hal.
fic et, loco: ficuti. GEB. —— 51 Ap. Hal. a Paulo epitomatorum, abfunt. GER.
52 Vulg. inferit: partem. BR. — 55 Hal. ljb. III. et quae fequuntur: a Paulo
epitomatorum, et hic abfunt. GEB. —— 54 Hal. zit. GEB. — 55 Hal. E. V'II.
GEB. 56 Flor. eft: alienatus effet. Sed re&e Taur. etmox etiam fequitur:
alienus mon fuiffet. Qmnes tamen editi praeter Haloandrum : alienatus effet.

E fedecim MSS. o&o habent: alzenatus, et in Vat. WT. fuperícriptum: al. alie-

«us. Reliqua o&o habent; alemus. Pal. XL. habet: aliemus, et fuperfcriptum
alienatus, et Pal. IX. alenus alienatus effet. Yta flu&tuant octodecim MSS. BR.
. O&o priora funt: Pal. T. II III. VIT. Barb. S. Cruc. Vat. HI. et forte Bynkersh.
alter. In Collationibus reperi, non Vat. III. fed Pal. III. habere fuperfcriptum :
al. alienus. Reliqua Pal. IV. V. VI. VIL. Chriftin, Vat. IL. fex numero non
o&o. Treuif, et Dynkersh. L. cum Florentina facere videntur. GEB. — 57 Hal.

LIB. XXI.

EEEGH,

XLV. Inxw Hibro IV. 5* Digeftorum a Paulo-Epito-
matorum, QOvrirvNwnpvw tradiderat iugerum;centum, fines
multo amplius emptori demonftrauerad: fi quid ex his 5^ fini-
bus eu?nc.eretur, pro bonitate eiusþ'emptori praeftandum ait:
quamuis id quod relinquéfetur, centum iugera haberet.
XLVI. äï*ïRI CAN VSHibro VI.5? Qugeftionum, F v N-
DvM, cuius vfusfructus Attii erat, mihi vendidifti, nec dixi-
fti vfumfructum Atti effe: ifnc ego Mfeuio, detra&to vfu-
"fruétu, tradidi: Attio capite minuto, non ad me, fed ad pro-
prietatem vfumfructum redire ait: neque enim potuiffe con-
ftitui vfumfructum eo,tempore, quoalienus 59 effet: fed pof- ye: *oad en ataas,
fe/me venditorem te dojeuictionefconuenire: quia fequum fit, ^2 — —
eandem caufam meam effe, quae futura[effet, fi tunc vfusfra- ; 7.,.. d n
Ctus alienus non /fuiffet. $. r. Si per alienum fundum mihi LSX/Z?//& E

t r n
2()

:njfa älnjï:la WM
D72

24
v Qs

;.)CM

viam conftitueris, euictionis nomine te obligari ait.. Etenim
quo cafu, fi per proprium conftituentis fundum conceffa effet / ^f
via, recte conftitueretur, eo cafu, fi, per alienum concedere- |
tur, euictionis obligationeyá contrahit 57. $. 2. Cum tibi Sti-
chum venderem, dixi, eum ftatuliberum effe, fub hac condi-
cione manumiffum, S1T NAVIS EX ÁSIA VENERIT:is
autem, sr TrTrivs CcONSVL FACTVS FVERIT, manu-
miffus erat: qujgerebatur, fi prius nauis ex Afia venerit, ac
poftiTitius conful jfiat/ atque ita ip libertatem euictus fit, an
euictionis nomine teneatur ? Refpóndit, non teneri eum: et-
'enim dolo malo emptorem facere: cum prius exftiterit ea con-
dicio, quam euictionis nomine Jexfoluerit ^97:*$. 5 Item, f 1224 ZaL
poft biennium 7* liberum fore dixi, qui poft annum liberta- ; .
.tem accepegit, et poft biennium in libertate euincatur: vel
decem dare iuffum, d.ixgerim äguiff'q,gg, et|his 99 dec&m datis, Lie ..
ad libertatem peruenerit: magis effe, vt his quoque cafibus « ^
non tenear 9!. v*« w xl
XLVII. IpgM dibroWIII;;»Q—ngnfe&ignum. SIDVOS .
feruos quinis a,te emam, et eorum alter euincatutr, nihil du--4c» .
bii fore, quin recte eo nomine ex empto acturus fim, quam- &
uis alter decem dignus fit: nec referre, feparatim fingulos, 5« 24
an fimul vtrumque emerimj 2e/: ? :
XLVII. NemaTrvs libo VI 9? WMembranarum. :
Cvw fundus, vTI OPTIMYS MAXIMVSQVE EST 945, cieex , o
emptus eft, et alicuius ?? feruitutis feuictfe nomine aliquid La o s
emptor a venditore confecutus eft, deinde totus fundus euin- 7 uro , i.
citur: ob eam euictionem id praeftagi 9 debet, quod ex du- z.
plo reliquum eft: nam fi aliud obferuapimus 9*, feruituti- ^. eu- :

"M"'fïcm "

bus ?9 aliquibus, et mox proprietate euicta, amplius: duplo
. emptor,guampquanti ?? emit, confequeretur. ^ &— 9
XLIX. Garvs /ibro- VIL.ad—Edi ouincialega.

(Sr)*9 AB,emptore vfusfru&tus petatur, proinde ?*Jis ven-
ditoridenuntiare debet, atqueyisf a quo pars petitur.
L. VnriaANvsZAibroXXV.adEdiétum, Sx perGwNo-. AA 2
RA veneant per apparitores Praetoris extra ordinem fenten- ib
tias/fequentes, *?^, nemo |vmquam dixit dandam in eos actio-
« pre^m, £: |en gt . nem
et Vulg. contrabi. BR. 58 Tu vide Bynkersh. VII. Obf. 4. GER. 59
.Hal. fi poft aunum liberum fore dixi, qui poft. biennium libevtatem accepevat, et
poft biennium in libertatem euincatur. G EB. Non transpofuerim, vt Hal. ver-
ba transponit, et probat Cuiacius. Dixit Africanus, venditorem non teneri, fi
poft biennium liberum fore dixit, qui poft annum libertatem accepit, et poff
bieunium in libertate euicatur. Nam fi, quamuis poft annum liber, non tamen
euincatur in libertate, nifi demum poft biennium, nihil intereft emtoris vendito-
rem mentitum effe. Si explicas, vt Cuiacius, Africanus idem dixit in $. 5. quod
in$.2. BYNK. — 60 Hal.et Vulg. i. BR. — 61 Hal. et Vulg. teueatur. BR.
62 Hal. libj. VI. GE2. ^ 63 Hal. lib. II. GER. 64 Ap. Hal. eff, abeft.
GER. . 65Hal alicui. GER. 66 Hal. praeflare. GEB. — 67 Hal. obfer-
nauevimus. GEB. 68 Vulg. inferit: eumiQis. BR. 69 Ap. Hal. et Vulg,
quanti,abeft. BR. — Non debebat hoc quanti vexari. Vide. Liuium. XXVIII.
43. XXX. 23. XXXIV. 19. DVK. 7o Hoc- fupplementum habent omnes
editi et fcripti, nifi quod in his in quatuor e duodecim inferatur poft: a5 empto-
re, BR. Habet et Hal. quatuor ifti funt; Pal.III. V. Vat. II III. reliqui: Otob.
Pal. L II. IV. VI. Barb. S. Cruc. Bynkersh. GER. . 71 Hal. et Vulg. perinde.
B R. 72, Klal. feuteutiain exfequentes, et Vulg. fenteutias exfequentes. Flo-

Q qq3 : rentinae

376

nem re eui&a: fed fi dolo rem viliori pretio proiecerunt 7?,
tunc de dolo a&tio datur aduerfüs eos domino rei.
j^, LL InkM Jibro.LXXX.-ad-Edictum. S1 PxR impru-
7Y s. dentiam iudicis, at errorem, emptor reieviCtus eft, negamus
auCtoris damnum 'effe debere: "du *^ quid refert, fordibus
iudicis, an ftultitia res perierit? iniuria enim quae fit empto-
ri, auCtorem non debet contingere. $. r. Si T itius Sticlfum
poft mortem fuam liberum effe iuffum vendiderit, mortuo dein- :

*

| '2em« . de eo[Sticlfüs ad libertatem peruenerit: an ftipulatio de eui-
—z Cüione interpofita teneat? Et g;,g Iulianus, Comrpitti ftipula-
r:«—^| * * tonem: quamuis enim Titijs ^" hoccafu denuntiari pro eui-
[niäaffäfxf *5 'GCtionenon potuiffet,äeredi tamen eius denuntiari potuilfet]" 5.

uv ghe, W 2. 9 quis.locum x.?enfïidegþit, et idem Ve.nd.itor.ab herede
DI 77 ag f dl fuo, voluntate emptoris, n qoj fepultus fuerit, aCtio de eui-
| -33;:7 Cione intercidit: 4hloc cafü enim emptor proprietatem amit-
| j tet "?. .-8. Non mirum autem eft, vt, euicto homine, de

L. Jejpeg TE d t as ili
T fj/'a " -euiCtione teneatur heres, quamuis defunctus non fimiliter fue-

EC od a rit obftrictus: cum et aliis quibusdam cafibus plenior*aduer-
: /".u L. fus heredem vel heredi competat obligatio, quam competierat
-e, 7 defunéto: vt cum feruus poft. mortem emptoris Lþeres inftitu- .

L. 2 Jfenwtuslefi|iuffütue heredis emptori:s]acþïgthereditatem : nam actio-
[J5A.|.*, . Wi&ex empto praeftare debet hereditatem, quamuis defuncto
| ' in hoc tantum fuiä vtilis ex empto a€tio, vt feruus traderetur.
$- 4. Si plures imihirin folidum pro euictione teneantur, dein-
. de poft euictionem cum vno fuero expertus, fi agam cum ce-
teris, exceptione me effe "* repellendum, Labeo ait. . .

LIL.IpnEkwdibreEXXXE 7?ad-Ediéctuam. ScrgNDVM
eft, nihil intereffe, ex qua caufa duple ftipulatio fuerit inter-
pofita, vtrum ex caufa emptionis, an ex alia, vt committi poffit.
£ LHL PavrvstlibrefLXXVIL-59-ad Edi&um. S1,
L2f FVNDO tradito ?*, pars euincatur, f fingula Jugera venie-
rint certo pretio, tunc non pro bonitate, fed quanti fingula ve-
L'eft, nierint, qude euicta fuerint $?, praeftandumj: etiam fi ea, quíe
D meliora fuerfjnt, euicta fint. , $. 1. 5i, cum poffit emptor auü-^
| &kori denuntiare, non denuntiaffet: idemque ?? victus fuií-
L2ca, fet,
ciffe£fex ftipulatu agere non potelt. :
LIV. GArvs libro XXVHET-5^-ad Edictum prouincialer
Qv: ALIENAM rem vendidit, poft longi temporis praefcri-
ptionem vel vfucapionem definit emptori teneri de euictione.
$. I. Si heres ftatuliberum, iqui/ fub condifione pecunije dan-
dae liber effe iuffus e&, vendiderit, et maiorem pecuniam in
condicione effe dixerit, quam dare ei iuffus eft **, ex empto
tenetur: fi modo talis eft condi£io, vt ad emptorem tranfiret,
id eft, iäheredi dare iuffus eft ferdus : nam,fi alii dare iuffus *5,
L) . q,uam[figg)veram peeuniae quantitatem dixerit, tamen, fimon ad-
1 /. monuerit alii dare iuffum, euictionis nomine tenebitur.
LV. VrPriANVvsS llibro-H.-ad-Ediét i ;
Hum. Sr 1iDpxo contra emptorem iudicatum eft, quod de-
fuit 97: non committitur ftipulatio: magis enim propter ab-
fentianr&i&us 33 videtur, quam quod malam caufam habuit 9?.
Quid ergo, fi ille quidem, contra quem iudicatum eft, ad iu-

[ fucex- ct Um.,,äns:
L snsnmd ^

: JH a À: ente diäium non adfuit, ij et caufam egit: quidl
[jf&. . dicemus? Vtputa acceptum quidem cum pupillo tutore aucto-

re fuit iudiCium, fed abfente pupillo tutor cau'am egit, et iu-
dicatum eft contra tutorem : quare.non dicémus committi fti-
pulationem? etenim, actam efle caufam, palam eft: et fatis eft,

. rentinae fauent Bafil. zo?5 quie9s?siv ZxoAsvSoUvrec, BR. — 73 Hal. proiecerint.
G E B. 74 Vulg. nam, loco: aaut. BR. 75 Videtur legendum: Tito, vt
! eft in omnibus. BR. Etiam ap. Hal. GER. 76 Hal. potuiffe. GEB.
. Hal. et Vulg. amzttit. BR. 78 Yaur mEffe. GEB. — 79 Hal. lib. LXX.
GE B. 8o Hal. lib. XXF. GER. 81 Vulg. vendito. BR. — 82 Hal. fue-
yunt. GEB. 83 Hal. ideoque. GEB. 84 Hal, ljbj. XXIX. GER. 85
Vulg. dare iuffus eft feruns. B R. 86 Hal. additefj. GEz. — 87 Hal. defuerit.
GEB. $8 Gotbofr. in nota: euictus. Haloand. Etiam Vulg. fed improbat
Ant Auguftin. 117. Emendat. 7. R. 89 Hal. babuerit. GEB. — 90 Hal.
ct Vulg inferunt z. BR. 92 Ap. Hai.

91 Vulg. inferit: et dauplum. BR.

DIGESTORVM LIB. XXL TIT. II

gzgoniam parum inftructus effet: hoc ipfo viddtur dolo fe-

. Hal. et Vulg. emptori BR.

e (-(;.L[ L'«u,; J *)Q ;

ab eo,(cuijius/agendi fuit, caufam effe aCtam. — $. 1. Praefenti

autem venditori denuntiandum eft: fiue autem abfit, fiue prae- &: : Jf
fens fit, et per eum fiat, quo minus denuntietur, committe- !
tur ftipulatio. : | | lJ;
LVI. PAvr.vsibro-IL-ad-EdiCtam-Xedilium-eurulium. L

Sr nrcTrvM fuerit 39:vendendo, vt fimpla promittatur, 9* 1 ff.We'in, — .
iveltriplum, aut quadrüplum [promittéfetur ??, ex empto pera 7p ater ,j —
petua aCtione agi poterit: non tamen, vt vulgifs opinatur, Mi u |
etiam fatisdare debet qui duplam promittit: fed fufücit nuda . |
repromiffio, nifi aliud conuenerit.(AS. 1) Sifläggïpromiz(ero, et-l X m us
contra me data fuerit]fententia, nulla mihl actio de euictione I 3 ?eswwt ^
danda eft aduerfüs venditorem: nulla enim neceffitate cogen-
te id feci. $. 2. Inyftipulatione dupl/e, cum homo venditur, :
partis adieCtio neceffaria eft: quia non poteft videri homo eui- ;«j« b m |
&us, cum pars eius euicta eft. $. 3. $i, cum pofüt ?* vfu-^pfeso&. —|
| uüntebi. 94 . Y : : " |
capere emptor, Lnonläcgþit , cülpa fua hoc feciffe videturz i atzeeers — 1
vnde, fi euiCctus eft ferüuus, pon tenetur venditor. $. 4. Si ^" 4fwce j
praefente promiffore, qui de äji&iene promjfüt, et, non, igno-
- 4 . 44 3 VA "aBeda , 7FetOg ss
rante, procuratori denuntiatum Ífit: nihilo' mihnüs promitfor
tenetur ??,(fAS. QPS/imili modo tenetur)et qui curauit ?9, ne /..) J eosa
fibi denuntiari poffit ?7. . $. 6. Sed et fi nihil venditore fa- | ]
ciente, emptor cognofcere, vbi effet, non potuit, nihilo minus —
committitur ftipnlatio. $. 7. Pupillo Stiafi,fine tutoris au- fme'«., f&.

!
E
|
|

Coritate poffe denuntiari, fi tutor non apparet, ex duplje fti-
pulatione, benignius receptum effe, 'Trebatius ait. — | /«ex us : dn.
LVIL (GA1vs dibro-IL-ed-Edi&um Jedilium eutu- ^ — ^
HasERxE licere rem videtur emptor) ??, et fifis, qui ) ssiiis
emptorem in euictione rei Vicérit, anteigblatam vel abductam ,,;.3*,:*':,
rem fine fucceffore deceflerit: ita vt neque ad fifcum bona rv 0, i.
pervenire poffint, neque priuatim a creditoribus diftrahi: tunc
enim ;/1/11113 competit emptori ex ftipulatu a€tio: quia rem haàc
bere éilicet. $. 1. Quod cum ita eft, videamus, num, et ft
ab eo, qui vicerit, donata legataueres fuerit emptori, aeque di-
cendum fit ex ftipulatu aCtionem non naíci? Scilicet, fi ante-
quam abduceret vel auferret, donauerit aut legauerit: alioquin
femel commiffa ftipulatio refolui non poteft. , |
LVIIL IA*ornrxxvsilibroL-ex-Plautio ??.

p

| YOI e t HrenRES
feruum non nominatim legatum tradidit, et de dolo repromi-
fit: poftea feruus euittus eft: agere cum herede legatarius
ex teftamento poterit, quamuis heres alienum effe feruum.
ignorauerit. ; P
LIX, PouPoxurv sdibroTL-ex Plautio. * ??. SI RES,
quam a Titio emi, legata fit a me: non poteft legatarius con- d um
uentus a domino rei venditori meo denuntiare: nifi ceffye ei.
fuerint aCtiones, vel quodam cafu Wvpothecas habet *., —^ —— |
LX. IAYorLEYv s ^?Llibro -Plautie. SrjiN)ven- -
ditione dictum non fit, quantum venditorem pro euictione T
praeftare oporteat: nihil venditor praeftabit, praeter fimplam W N
euictionis nomine, et ex natura ex empto actionis hoc, quod | |
intereft. C us :
LXL.MARcEerLLvs/libroVIIL 5-Dise&erum. $: *,
Qvon ate emi, -ee- Titio vendidi, 27 voluntate mel| Titio ?
tradideris: de euictione-te-mihi teneri, ficuti fi acceptam rem.
tradidiffem, placet. :
Ual XI. Censvsdibre-XXVHiDigefterum. Sr REM,
vquäe-ap.uï te effet, vendidiffem tibi: quia pro tradita habe-
tur, euictionis nomine me obligari placet. $. 1. Si ei, q.lllï
| mihi

promitteretur, abeft. GE R. 95 Hal. et Vulg. poffet. BR, — 94 Hal. ceperit.
GEB. 95 Ita Taur. et omnes editi. — Flor. eft:: promiffor mibilominus tene-
tur, et ita omnes fcripti. &R. — Orob. Pal. I. Vat. I. II, HII. Barb. Bynkersh.
Hal vt editi, GEB. — 96 Taur. curaDit. GEBR. — 97 Hal. poffet. GEB. — 98
99 Hal. IABOLENTV'S lib. I. &isoA2v. GEB.
100 Hal. lib. XV. ad Sabinum. GEB. — Y Mal babeat. GEE. — 2 Hal. I4-
BOLENTVS. GEsn. Bafil. h. 1. Paulo adfcribunt, forte quod 75 IAOTOA, in .
in IIATA. degenerauit. E R. 3 Hal. lib. VII. GE&. — 4 Vulg. Si id. B &.
5 Vulg. s? et, ante: Titio, huc reuocat, BR. — 6 Ap. Hal. Tito, abeít. GE .
( 7 Ap.

d.

"
m

DIGESTORVM .LIE XXL.TIT. H

mihi * vendidit 5, plures heredes exftiterunt, vna de eui-
Lf &ione obligatio eft, omnibusque denuntiari, et omnes defen-
4'"*^ dere debent:|fi de induftria non venerint in iudifium, vnus
— [ a, Cnen. ex his liti fubfitit?, propter denuntiationis vigorem,
Lt 'et prfedictam fïbfe1jgam, ommb.us.vu.lmt, aut vincitur: recte-
! que cum ceteris agam, quod euictionis nomine victi fint *^.,
feocume i. S. 2. Si fundum, in quo vfüsfructus Titii erat, qui ei relictus
' eft quoad viuet **, detracto vfufru&tu ignoranti mihi vendi-
deris, et *? 'Tit&ius capite deminutus fuerit, et aget Titius,
ius fibi effe vtendi fruendi, competit mihi aduerfus te ex fti-
"w f ^ yulatione[de euiCtione a&tio: quippe fi verum erat '?, quod
mihi dixiffes *^ in venditione, recte negarem, Titio ius effe
vtendi fruendi. Cr m : -4
LXIIIL. MopEsTINySilibro-V.-Refponforum... H z-
RENNiIVS Modeftinus refpóndit, non obeffe ex efnpto agen-
ti, quod denunfiatio pro euictione interpofita non effet, fi pa-
€to : (et| remiffa effet denunïiandi neceffitas. . $. 1. Gaia Seia
fundum a Lucio Titio emerat, et qudeftione mota fifci nomine,
auCtorem laudauerat, et euictione fecuta fundus ablatus, et
" fifco adiudicatus eft, venditore praefente. Qujeritur,/cumi ém-
ptrix nomt prouocauerat] * ?, &atygend1t01*em poterit conuenire?
Herennius Modeftinus ,refpondit, fiue quod alienu$ fuit *5,
cum veniret, fiue quod tunc obligatus, euictus eft, nkhil pro-
pie jro n poni, cur emptrici aduerfus Ven,g&tprem aCtio non. competat.
| ^* $.2. Herennius Modeftinus.refpondit, fi emptor. ?fpellauit,
et bonam caufam vitio füo.éX,praefcriptione perdidit, ad au-
- €torem reuerti non. poteft. | :
LXIV. PAerNrANvsiibro-VIL-Qudeftionum.. E x
MILLE iugeribus traditis ducenta flumen abftulit **: fi poft-
ea pro indiuifo ducenta euincantur, duplde ftipulatio pro par-
te quinta, non quarta, praeftabitur: nam quod perift *9, da-
mnum emptori, non venditori attulit: fi totus fundus, quem
flumen déminuerat, euictus fit, iure non dáminuetur euictio-
J-ffsewss.nis 31? obligatio: non magis, quam fi incuria fundus, aut fer-
: uus traditus, deterior factus fit: nam et(exjcontrario non au-
getur quantitas euiCtionis, fi res melior fuerit effeCta. $. 1
yr:€T€, Quod íi modo terfae integro, qui fuerat traditus, dutenta ii-
: gera per alluuionem ?? accefferffnt ^', ac poftea pro indiui-
fo pars quinta/totius euicta ïfï;*'peringïä pars quinta praeftabi-
tur, ac fi fola ducenta de illis mille iugeribus, quge tradita

^ aiall u ,ünt, fuiffent euicta: quia alluuionis ?2, periculum non prae-

L5a. $tatvenditor. $. 2. Qugefitum eilc,,«fïL ille iugeribus tradi-
Qs tis, periffent ?^5 ducenta, mox allugio per aliam partem fun-
di ducénta attuliffet, ac ?^ poftea pro indiuifo quinta pars eui-
€ta effet: pro qua parte auCtor teneretur? Dixi, confequens
L 3et?x. effe fuperioribus, vt neque pars quinta| mille iugerum, neque
quarta debeatur euictionis nomine: fed perindeä.teneatur'au—
U/*. €tor, ac fi de oCtingentis illis refiduig( fola .centumy, fexaginta
fuiffent euicta: nam reliqua .quadraginta, qude ^* vniuerfo
. fundo decefferunt, pro rata nouje regionis effeintellegi. -$5.
Ceterum cum pro,diuifo pars aliqua fundi euingitur, tametfi
certus numerus iugerum traditus fit, tamen non pro modo,
fed pro ?? bonitate regionis praeftatur euictio. $. 4. Qui
vnum iugerum ?^ pro indiuifo folum habuit, * / tradidit: fe-
, €undum omnium fententias ?? non totum dominium tranftu-
-Lüf lit ??, fed partem dimidiam iugeri: quemadmodum fi locüm
certum, aut fundum fimiliter tradidiffet, — .

"d

* Ap. Hal. mibi, abeft. GER.
flineat. Vulg. liti fubfiflit. BR.
Titio relidus erat, quoad viueret. G EB. :
Hal.fuiffet. GEB. — I4 Hal dixeras. GEB. — 15 Hal. prouocanerit, et mox :
poft. GEB. — 16 Hal, fuerit. GEB. — v7 Hal. abflulerat. GEB. — 18 Taur.
puwit. GEB. I9 Hal. in margine: alias, emptori. GEBR. 20 Taur. alla-
Bionem. GEB. 2I Hal accefferint. GEB. 22, Taur. alluBionis. GEB.
23 Vulg. deperiffent. BR. 24 Hal. et, loco: ac. GEB. — 25 Hal. et Vulg.
inferunt de. BR. 26 Ap. Hal. hoc loco abeft: pro. GER. 27 Hal. in-
ferit: commune, GEB. — 28 Hal. ct Vulg. pracfigunt: et. B&, — 29 Vulg.

8 Vulg. vendiderit. BR. . 9 Hal. litem . fu-
IO Hal. funt. GEB. — 11 Hal. vfusfructus

. dumtaxat libertatis excipere, äMäei teftamento impleta con- J*'y,,

12 Hal. donec,loco: et. GEB. — I3.-

377
LXV. Inrew libro-VlIIl;Qudeftionum.. Rgw nenE--

.DITARIAM pignori obligatam heredes vendiderunt, -et eui-

Cionis nomine pro partibus hereditariis fpoponderunt: 3* cum
alter pignus pro parte fua liberaffet, rem creditor euigit. Quge-
rebatur, an vterque heredum conueniri poffit? Idque placegt,
propter indiuifam pignoris caufam, nec remedio focus effe vi-
debatur, vt per doli exceptionem actiones ei, qui pecuniam
creditori dedit ??, praeftarentur: quia non duo rei facti pro-

LE . * " / P $
ponerentur, [fed; familiae hercifcundde iudicium eo mominé vti- /w;'e/f,, fa.

l*er,.

le eft: nam quàd/?? intereft, vnus ex heredibus in totum li- J Tuev^s iA od

berauerit ?* pignus, an vero pro fua dumtaxat pottione, cum r t
coheredis neglegentia damfofa non debet effe alteri? "Acingd
.LVI. InEwilibro—XVIII. -Qajeüionumæ SI, CVM

| venditor admonuiffet emptorem, vt Publiciana potius, vel 35
.ea actione, quae de fundo vectigali propofita eft 35, experi-

retur, emptor id facere fuperfedit, omnimodo nocebit ei do-
lus'fuus, nedc) committitur ?* ftipulatio. Non idem in Ser- j/*.
uiana quoque aCtione probari poteft: haec enim etíi in rem
aCtio eft, nudam tamen poffeffionem auocat, et, foluta pecu- . ,
nia venditori, diffoluitur ??: vnde fitj vt emptori fuo nomi- j Jï/*f,ufm:
ne non competat. $. 1. Si s, qui Reipublicge caufa afuit, y":ïä gm,,)&t

fundum petat, vtilis poffeffori pro euictione competit actio.
Item, fi priuatus a milite petat, eadem jfequitas eft emptori
reftituendïle pro euictione actionis. $. 2. Si fecundus em-
ptor venditorem eundemque emptorem ad litem hominis de-
derit procuratorem, et non reftituto eo damnatio ?? fuerit fe-
cuta, quodcumque ex caufa iudicati praeftiterit procurator,
vt in rem fuam datus, ex ftipulatu confequi non poterit, fed
quia damnum euictionis ad perfonam pertinuit emptoris, qui
mandati iudifio nihil percepturus eft, non inutiliter ad perci-
piendam litis geftimationem agetur ^? ex vendito. $. 5. Di-
uifione inter coheredes facta, fi procurator abfentis interfuit,
et dominus ratam habuit, euitctis praediis, in dominum a€tio acex "w i.
dabitur, quáe daretur in eum qui negotium abfentis geffit, vt,

M : *1* n"(t ) 7 '/1 g'l.:
quanti fua intereft, attor confequatur :Jifcilicet vt melioris,(aut ;u:/;; Zf

deteriorisjagri fatti caufa, finem ^* pretii, quo fuerat tem-
pore diuifionis geftimatus, déminuat, vel excedat. |
LXVII. IpEw dibro-X.— iorum,. | EwPromnr
poft euictionem ferui, quem dominus abduxit, venditor eun-

dem feruug poft tempus offerendo, quo minus praeftet quod /"F & 343*-—-2?;«

emptoris intereft, non recte defenditur.
,LXVIIIL IpEw dibro—XEHE-— üum. CvMwEA
condiGone pignus diftrahitur, ne quid euictione fecuta credi-
tor praeftet, quamuis pretium emptor non foluerit, fed vendi-
tofiij cauerit, euictione fecuta, nullam emptor exdeptionem ha-
bebit, quo minus pretium foluat. $. r. Creditor, qui pro

u a.

pecunia nomen debitoris per delegationem fequi maluit, elli-JQ*/WZ'fUlQ// m

Ctis pignoribus, quge prior creditor accepit, nullam actionem
cum eo, qui liberatus eft, habebit. :
LXIX. Scf£xvora li ! Qvr rr-
BERTATIS caufam excepit in venditione, fiue iame tunc,
cum traderetur, liber homo fuerit, fiue conditione, qu&e 4* Uoin.

teftamento propofita fuerit ^?, impleta ad libertatem perue-

nerit, non tenebitur euictionis nomine. -$—T^ Qui autem in
tradendo ftatuliberum dicit, intellégetur ^^ hanc fpeciem

difione ex praeterito poffit o tingere: et ideo fi praefens te-

ftamento

fententiam. BR. 50 Hal. tradidit. GE B, 51 Hal. et Vulg. praefigunt
et. BR. 32, Hal. dediffet. GEB. 33 Lege: quid. lita enim omnes co-
dices editi et fcripti. Vat. L. tamen olim habuit: quod. BR. Etiam Hal. quid,
vt et Orob. Pal. I Vat. II. S. Cruc. Bynkersh. GE. 34 Hal. liberauit. GE B.
35 Hal. vel potius, neque hunc ordinem reiicimus. BR, — 36 Hal. effet. GER.
37 Hal. committetur. GEB. 38 Vulg. addit: pignus. BR. — 39 Vulg. con-
demmatio. BR. 40 Vulg. aget. BR. — 41 H. à Porta in IL notat in P. Flor.
effe: in finem. Sed Flor. eft canfam, fimem, quod manifefte mendofum. n R.
42 Hal. inferit ;js. GER. — 43 Mal. fuít. GEB. — 44 Hal. intelligitur. GE B.

45

|-- 3 33l 03 7ec "

378

ftamento libertas data fuerit, et venditor ftatuliberum-—fl)ronun-
tiauit ^5, euictionis nomine tenetur. $. 2. Rurfuüs qui ftatu-
iberum tradit, fi cértam condicionem pronuritiauerit, fub qua
dicit €i libertatem datam, deteriorem condicionem fuam fecif-
. fe exiftimaljtur *^: quia non omnem caufam ftatutae liberta-
tis ^7, fed eam dumtaxat, quam pronunïiauerit ^9, excepiífe
videbitur *?: veluti fi quis 59 hominem dixerit decem dare
iuffum,Aisque poft annum ad libertatem peruenerit, quia hoc
modo libertas data fuerit 5*, sr1cyvs POST ANNVM
d | LIBER ESTO: euictionis obligatione tenebitur. $. 3. Quid
a fof-aawfergoy'quijw iuffum, decem darej[pronuntiat viginti dare] de-
. . bere: nonne in condicioneyh 55 mYentitur? Verum eft, lyunc
CT fïf**rlovïj* quoque in condiï'onen& mentiri: et ideo quidam exiftimaue-
L. J 25 T. runt, hoc quoque cafu euictionis ftipulationem contrahi: fed
! auctoritas Seruii praeualuit, exiftimantis hoc cafu ex empto
actionem effe: videlicet quia putabat eum, qui pronuntiaffet
: feruum lyiginti dare iuffum, condifionem excepiffe qugde effet
Metx,i- n dando. $. 4. Serugs rationibus redditis, liber effe iuffus
eít: hunc heres ttadidit, et dixit cetitum dare iuffum: fi nul-
la reliqua fünt, quie fernus dare debeat, et per 54 hoc, adita
: hereditate, liber factus eft, obligatio euictionis contrahitur:
"/"*/23' 5*"7'/12'*" eo quod liber homo, tamquam ftatuliber traditur: fi centum

tr;u-;.cfcf 1. CEPlam.
cendetionem. ;

AX

p

L £Á cev Laon.,. 3n. reliquis habet, poteft videri heres non effe mentitus: quo-

niam rationes reddere iuffus, intellégitur fümmam pecuniae,
c/n- quae ex reliquis colligitur, iuffus dare: cui confequens eft,
; vt, fi minus quam centum in reliquis habuerit, veluti fola
f&*/z?n:'!vt,, gg,mqü—ägigta; yt 55, cum eam pecuniam dederit, ad liberta-
tem peruenerit, de reliquis quinquaginta actio ex empto com-
] petat. $. 5. Sed et fi quis in venditione ftatuliberum perfu-
[ Mb netorie ?? dixerit,[condicionem autem libertatis celauerit] empti
iudicio tenebitur, fi id nefcierit emptor: hic enim exprimitur,
gum, qui dixerit ftatuliberum, et nullam condiCionem pronun-
tiauerit, euictionis quidem nomine non teneri, fi condicione
impleta feruus ad libertatem peruenerit: fed empti iuditio 5*
teneri ?9?: fi modo condicionem, quam fciebat práepofitam 5?
eífe, celauit: ficuti ?? qui fundum tradit, et, cum Ícià£ certam
feruitutemþdeberi, perfuforie dixerit, 1 T1NE UR A, ACTVS st
Qvilvs. W VTIQVE SVNT;,LRECTE RECIPI-
TVR, $2 euictionis quidemt nomine fe liberat, fed quia de-
c&pit emptorem, empti iudigio tenetur. $. 6. In fundo ven-
dito cum modus pronuntiatus |deeft/ fumitur portio ex pretio:

quod totum colligendum eft ex omnibus iugeribus dictis.

ex empto actio non ad pretium dumtaxat recipiendum, fed ad
id quod intereft competit. Ergo, et fi minor ?? effe c;leþït,
damfium emptoris erit. |
LXXI. Inew 4i ; u3m.. PATER filife
nomine fundum in dotem dedit: euicto eo,|ar) ex empto 9^,
vel duplde ftipulatio committatur, quafi pater damnum patia-
tur, non ifmerito dubitatur. NNon enim, ficut mulieris dos

eít, ita patris efle dici poteft: nec conferre fratribus cogitur

, * d
f[l.ef e ll'* H

45 Hal. pronunciauerit. GE B. 46 'laur. exifiÉmaVitur. GEB.
flatulibertatis. G E B. 48 Hal. pronuncianit. G E. 49 Taur. videVitur.
Hal. videtur. GEB. 50 Ap. Hal 4wis, abeft. GEs. 51 Hal. fuerat.
GE R. 52, Hal. fi, loco: quz. Vulg. fi quis. BR. 553 Gothofr. in nota:
Al. in conditione. 1ta Hal. et Vulg. atque mox iterum. BR. — 54 Vulg. pro-
pter. BR. 55 Hal. et Vulg. et, loco: vt, forfan non tam male. BR. — 56
Flor. olim erat: perfzfori. Sed e poftea adie&a. E tredecim codicibus o&o
perfuforie, tres: profuforie. Pal. Vl.'per fudone, fed re&e mutatum, et recte ha-
bet in fequentibus. n Pal. VII. repofitum Ííéd recentius: pevfuuctorie. Ego
cum Taur. Hal. Contio retineo perfuforie. Vide Duk. ad Opufc. de Latin. Vet.
, ACt. p. 400. ". 28. BR. . OGo illi: Vat. L II. HIL. Barb. S. Cruc. Treuif. Byn-
kersh. L. et II.. 'Fres: Otob. Pal. L. et V. GEBR. 57 Flor. etiamnunc eft :
indico, quod licet forte poffet defendi, malo tamen cum editis et fcriptis: iudi-
cjo. BR. Etiam Hal. zudicio, vt et omnes fcripti, vnico Bynkersh. IL.. excepto,
qui habet, vt eft Florentiae, fcd Pal. L, VII. "Treuif. Bynkersh. L. tenebitur. Pal.

477 Hal.

LXX. PAvrvsidibro-V.-Qudeftienum, — lFivrcTA re,.

. euicdlioni$. G ER.

f WVulg. ficut cum. BR.

DIGESTORVM LIB. XXL TIT. IL — — a

]
/

dotem a fe profectam, manente matrimonio, Sed videamus,
ne/probabilius dicatur, committi hoc quoque cafu ftipulatio- : : J2df:'e,
nem: intereft enim patris, filiam dotatam habere, et fpens U f4.
quandoque recipiendge dotis: vtique, fi in poteftate fit. Quod
fi emancipata eft, vix poterit defendi, ftatim committi ftipula- ..
