et femper fub hoc titulo Praefc&fus, vrbi. -. Immo.vero /in ipfa xubrica s.íatis an-
tiqueZadiectum eft; atramento tamen non minio, 3ed ct mox iterum, recen-

i 17
. /& DE OFFICIO PRAEFECTI VRBIJE /A^. 7

7

eít pleniore

VrPriaxvs libro fingulari, de officio Praefecti VrbiJ, 'sece eL 7 rf
MNIA Omnino crimina Praefettura Vrbis ? Mi 41 fääïcag /,:*ellä;ï"ïï,äw"t*'
uit ?: nec tantum ea, quae intra Vrbem admittunturz Jfrpona i aamm.
; ; : : A d x V. Ttioub s - . O 26n; n
verum ea quoque, quae extra Vrbem intra Ttaliam * Epiftula o !
DiuiSeueri * ad Fabium * Cilonem ? PraefeCtum Vrbifmiffa JoeC e£oz ex foracto
declaratur. $. r. Sergos, qui ad ftatuas confugétiüt ?, vel m'jsaajï*am.-,
fua pecunia emptos, jVt|manumittantur, de dominis querentes XleXx &f du ée hr n
audiet.,;S. 2. Sed et patronos egentes de fuis libertis queren- «« SAhéc,
tes aq;ïx,gg:/: ? rmhaxime üjj*/egros; fe efle dicant, defiderentque a ,« 54f-
libertis exffiberi. — $. 34 Relégandi, deportandique in infu. |
lam *?, quam Impérator ,adfienauerit, licentiam habeä(f ,
$. 4. TE Initio eiusdem Epiftulaeita feriptum eft: Cum Vrbemgg.,ff?. Q
noftram fidei tuae commiferimus. Quidquid ** igitur intra — | :
Vrbem admittitur, ad PraefeCtum Vrbijvidetur pertinere: fed . .f aco p
fi quid intra centefimum miliarium admiffum fit, ad Praefe- yraetovam. o r
umaV rbi, pertinet: ,,I,;t fi vltra ipfum lapidem, egreffum eft ^7/-* us fites v
Praefeti Vrbinotionem *^. $. 5. Siquis feruum fuum adul- g2 r
terium commifiífe dicat in vxorem fuam, apud Praefectum Vr-JOK—/,M r :
bi erit audiendus. $. 6. Sed (ä( ex interdictis.Quod, vi autïfg';"fufæn f&ii?j.
clam, aut interdicto Vnde vi audire poteft. « $. 7.1 £? Solent ad , z -Wm »
Praefc—eafï:tl,fä'"rr-lHJ"..5 Vrbis remitti etiam tutores, fiue curatores, .. lP n ad 1
qui male in tutela, fiue cura verfati, grauiorefanimaduerfione 0—/7555 deie. e
indigent; quanr vt fufficiat eiS/fufpe&torum infamia: quos pro- p ——0.
bari ipoterit vel nummis ** datis tutelam occupaffel, vel prae2 Jfgfzjm,,l.fïm
mio acceptooperggnwgediffe vt nonyïäonbhs tutor alicui dare- //s. AL 8 .
tur, vel confülto circa edendüm patrimonium quantitatem mi- | lo ox Jpa at o m
nuiffe, vel euidenti fraude pupilli bona alienaffe. ^$. 94 Quod J 7, .
autem diCtum eft, vt fernos de dominis querentes Praefectus Lsccex ", o

v

audiat, fic ag.cipiemus : non acgufantes dominos, hoc enim ne- ^£
quaquam ferüo periittendum eit *9, nifi ex caufis receptiss ,,, — ..
fed fi verecunde exg)&ulent: fi fa.euw,lü duritiam, fi fä'ïgïg-rg; g,, ; fdnæ;ö,,
gg-äjeos premant *?4: fi obfcenitatem *?^6, in qua ^" eos z g4,.7.— gecam.

compulerint ?', vel compellant, apud PraefeCtum vrbi expo- w n nE
nant.. Hoc quoque officium Praefecto Vrbi a Diuo Seuero da- u p p uj
tum eft, vt(mancipia tueatur, ne proftituahtur. $. 9. Prae-(27.57. fu.
terea curare debebitPraJä?us Arhi, vt nurfümularii ?? fprobe. "
felagant ?? circabmne negotium fuum ?*:; et ;ggperegtj&)i?, [h 45f. i od
. quae funt prohibita. $. 1o. Cum patronus contemni fe à li- än;!,,gg,t;,a

berto dixemit, vel contumeliofum,Ííibi'libertum queratur, vel &,' e;»iser.

jec; ï,&/; .

conuicium fe ab eo paffum, liberosque fuos 25,. vel vxorem, PT d
vel quid' huic fimile obicit *9, Praefectus Vrbi adiri folet, et ** ; 672 ex l T

| : 21"/'5 o ) ene. Pro M&Mïw-
tius licet. Tandem fcripturae toties recurrentis conítantia abfterriti videntur.
corre&ores;: Vbique autem Vulg. vrbis fubftituit, Norica vero vrbz.. — Neutrum
placet : nam vtroque modo re&te dicitur, et praefeclus .vrbis inuenitur in. L. t.
$. 2. infra de Obfequ. par.. et patr. pracfl. BR. 3 laur. vindicaBit. GEB.
4 Hal praefigit vt. GEB. 5 Et Antonini, vt patet ex L. 1. $. 4. nfra de Le-
gat. 3. Noodt. ad Dig. b. GEB, — 6 Taur. FaVum. Hal. in margine alias
* iu]H. GEB. 7 Wulg. Cilionem. ReGte autem Ícriptum, Cz!qmm, K!Aæ:fa:,
—&u6d hominem fignificat, cui fronseft eminentior, non, vt nonnulli volunt, Chz-
-)uuem, quod denotat hominem, cui magna funt labia. | Menag. Zimoen. lur. Cia.
C. 31. GEB. . 8 Hal. confugeruut. GEB. — 9 Hal et maxime. GEBR. — IO
Taur JN(&lam. GEB. . 11 Vulg. Im znitio. B R. 12, Taurell. edidit gaic-
quid, at vero in Adnot. fe correxit: 4uicquid, quidquid in. Pan. vt femper alias.
Erat autern initio in membrana Flor. quodquid, folaque o mutata, fuperpoíita 7.
B.R. 13 Hal praefigit fed. GE B. 14 Hal. «otio «on efl, nempe com-
mate poft lapidem demto et poft egreffim efl, pofito. GEB. 15 Vulg. prae-
figit Jtem. BR. 16 Hal praefethum. GEB. — V7 Hal mumis. GER. 18
Áp. Hal. eff, abeft. GEE. — 19 a Vulg. fi faeuitia, fi duritia, fi. famz eos pre-
munt. . Hal. fi faeuitiam, fí duvitiam, fi famem * qua eos comprimaut, etin mar-
gine addit alias *, quae.os comprimat. lud comprimant haud dubie inde or-
tum, quod in membrana Florent. con adícriptum inter verficulos ante vocem,pre-
mant. Wndeet varia MSS. habént comprimant. | Sed recte ha&enus Vulg. quae
er a Taurell. iurepraelataeft. B. — 19/ Hal. obfcoenitatem. GER. 20 Hal, im. .
quam. GEW. 21 Vulg.compulerunt. BR. 22 Hal mumularii. GEB. 23 Hal.
gerant. GER. .. 24 Ap. Hal. fuum,abeft. GE B..— 25 Ap. Hal. fuos, abeft. GE B.
26 Hsl obücigt. Gkw. . 2/] Hal. pracfeling vrbi aditus promodo. "Temere, nï f;xf
: : « J - licet

E A ET AL i

7/3176724«"1

szc ïä , . b: r:"'-)cfü—fu

: ii

L /1 :
& js | 5.71-] Wï
E 72/): TY ?,wy'.".ztu dua. aLa.
^ i '?' 447"/ f^/V i
) M;f " ",/ :
'73;,;-. .—ä—t /:oürüb

'—m ?
/)M:maff/ l/ton
/ /

C'.'
w ( $

* ",

[v at

DP

"d atudlo 74&0 hiio,,

f A j r r hi *1* * 2
V)has!yïä? ( , ,Mios milites ftationarios habere.

ïl IL PAvrvs libro fingulari de - officio Prác
// AnriR

Ü iunins peirar? Vibro T
F , f

T DIGESTORVM LIB. I

pro modo querellde corrigere eum, aut comminari, aut fuftibus
, caftigare, aut vlterius procedere in poena ?? eius folet: nam
et puniendi plerumque funt liberti. . Certe fi fe delatum a li-

prona. varhs 5.7032«- berto, vel ?? confpiraffe|eum contra fe|cum inimicis (doceat,
7 ocen . tade- ^* etiam metalli poena in eum ftatui debet. $. rr. Cura carnis
stl ditx-1oct4t, omnis, lvt iufto pretio praebeatur, ad curam Praefecturae perti-

fuarium fub ipfius cura eft: ifed, eti cete-

.

net: fet ideo et forum]
rorum pecorum,

quoque,popularium ?*, et difciplina fpeCtaculorum d Praefe-
. Y ; : 3ey- pro "a e iT Ài s a.
: 9?3" Vrbi curam pertinere videtur: et fane, debet'etiam ?2 difpo-
jere ad Xtuendam popularium|quie-
tem, et ad referendum übi,ïg üid vbi 33 agatur.. $. 13. Etvr-
be!interdicere Praefectus Vrbi,,et qua aliaj ?^ folitarum regio-

;;* num poteft, etjiegotiatione, et"profeffione, et aduocationibus,

et foro, et ad tempus, et, in,perpetuum. Interdicere poterit
et fpectaculis: et fi quem releget ?^ ab Italia, fummouere "^
eum etiam a prouincia fua. .$. 14- Diuus ?* Senmerus refcri-
píit,[eos etiam, qui illicitám/ ? collegium coille ?? dicun-
tur ^9, apud PraefeCctum Vrbiaccufandos, /"*"Jegen 9T
: : fe&i. Vrbi,
1 etiam[ab argentariis, vel aduerfus eos, ex epiftula Diui
AFdriani, et in pecuniariis caufis poteft. [ 19

L 5*)- '9,99/*74*2:&*"";5 IIL.|Vrserawvs libro Il./ad Edictum. PRAxErECcTYS

Vrbi, cumiterminos Vrbis ^* exierit, poteftatem non habet:

extra ^^ Vrbemy,| poteft iubere iudicare.
$ st Jceawc ]pt ul ol* berE —— )

/ä DE OFFICIO QVAESTORIS. /

: ; i
Vrr»riaNvs libro fingulari de officio Quaeftoris.
n1GO Quaeftoribus creandisz*ämantiquiiün1a eft, et pae-
ne ante omnes magiftratus. |Gracchanus denique Iunius ?,
mpil

é a

X .

O

tiffo de Poteftatibus, étiam ipfum Romulum et Nu-
npilium binos, Quaeftores habuiffe, quos ipfi non fua
voce, fed populi fuffragio crearent, refert. Sed ficuti dubium
eft, an Romulo et Numa regnantibus Quaeftor fuerit: "a c

j ( u ! ZL : Ms j . iA
T jeina o J rullo oftilio rege Qudeftores fuiffe certum eft ^.* Sane cre-

a

rior ? apud veteres opinio eft, Tullum Hoftilium? primum in

NHicet bis occurrat 72 folet, in eadem periodo. BR. ^ 28 Hl poenam. GEB.
29 Hal.inferit f. GEB. |— 30 Hal. quod et in fequentibus fpedat. .GEB. 5191
Vulg. populorum. BR. | 32 Ap. Hal. etiam, abeit. GEE. 33 Vulg. quid
vbique, al. quid in vrbe. quid vbi, eft, quod Graeci dicerent * z43v. Si quis au-
tem comma interie&tum malit, inter duas illas voces: quid, vbi, non intercede-
rem. Bafil và mavraxoU xwoóptie, quae ubique agitantur. BR. Adde Iof, Ne-
rium 1. Analed. j. qui et ipfe populares fa&tiones interpretatur, et haec vltima,
quid v BI ícripta, et quid vbi vi agatur, legenda exiftimat. GEB. 34 Vulgo
quamis alia. 'Yaur. quAlia. Hal. qualibet alia. GE R. —— 35 Hal.relegat. GE B.
26 Hal [ubmouere. G EB. 37 Taur DiBus GER, 58 Taur. qulllici-
tum. GER. . 539 Vulg. coegiffe. BR. — 40 Hl dicumtur. GEB. — 41 Ap.
Hal. vrbis abeft. GE B. 4L Hal extra tamen potofl. Wulg. fed extra vrbem
poteft. .. S. Cracc extra Drben déro potefl. Barb. poteflatem mom babet extva vr-
bem. fed poteft inbere iudicave. ^ Yreuifugadicare gt iubeve cí Bynkbrsh,| indicave
fen iubére. Nullum defcriptüra dubiumrelinquunt Bafilicaczm tamen, inquiunt,:

r

adbuc in Vibe efl potefP iubere indicare, vel etiam extra vrbem. BR.—

I Hol quaefloris creandi. GEB. 2 Hal. Iunius certe Gracchamus.
GEB. 3 Hal inferita GER. 4 Hic et antique adfcriptum inter verfi-
culos, poteftque confufuüm videri cum antecedenti eff. " Poffumus carere hac par-
ticula, omnes tamen praeter Taurell. conftanterexhibent. BR. — Etiam Hal. GE B.-
5 'Yaur. crerior. GEB. 6 Confer. Sc. Gentilem zu Origin. voce Quaefto-
yes. GER. 7 Hal Feneflella. GEs. $8 Hal in margine al .Peccina for-
te P. Cecinna. |Vulg. Decio Drufo. BR. — 9 Olim Candidati principi. Po-
ftea s intrufa. E R. I1Oo Hal emim. GEB. "II Hal vacabant. GEBR. — 12
Ap. Hal 4ue, abeft. Gxz. — 13 Flor. fcriptum optinaitinnddifferetter, fola-
que in his litera d. deleta, et. quidem leuiter. Hinc Auguftin, 71 Emend. 1.

tradit, Florentiae legi-bodicgue obtiuuit im vt indifferenter. quaeflores creavi, pro .

creari, — Praeterea Haloandrum fere inculat, .

i *

quo ipfe zt iudifferenter-Quaeftores

ue€ armentorumJ/quae ?? ad huiustodiprae- ,
d;?æa'wæa,;af'te"e/f,,'f bitionem fpectant, ad ipfiuscuram pertinefít. $. 12. Quies,

MTA XILCXIEDOXIV.-

HAn 3. j » s k v C
Rempäblicam induxiffe Quaeftres. $. f- Et a genere qude- | ,,,
rendi * Quaeftoresjinitio dictos, et lünius, et Trebatius, et ^^ ^ —
Éáéneftella ^ fcribunt. - $. (« Ex Quaeftoribus quidam 'fole-"j/^2—
feftiatusconfulto, quod factum eft De- j« «

As

] . ,n * $ *
bant prouincias fortiri ex ,
: v UE &A o , yrró 4 Ti Ws : Ka .
cimo Drulf et Porcmfä'fä" Coníulibus. Sane, non omnes Qu;re-*üf*".*?f-sg
ftores prouintias fortiebantur, verum excepti erant Candlgäty. ; M"'U.,æ d

Principis ?: hitetenim 79 folis libris Principalibus .in'.Senatuyw;Po r
legendis vacant **. .$-3. Hodieque n Oþtmmt, indifferen- -
ter 13 Quaeftores creari, tam patricios quam plebeios: ingref- -
fus jeft] enim et quafi primordium gerendorum honorum fenten-
tiaeque in Senatu dicendae. $. 4. Ex his, ficut ägimus Wi
quidam fünt, qui Candidati ] Principis dicebantur ^*, quique
epiftulas eius in Senatu le

E[-(,—c:ïmw;)rïm'. )e^ 9 LC óntut5

M M TIYT.— 77 7 D EY
& DE OFFICIO PRAETORVM *
| : "as JOCUAL, — d 81

- : VrPiANvslibro XXVI. ad Sabinum.. .
Apv p filiumfamilias Praetorem p'öteiï páter eius.fmanu-
mittere. — . | : j
IL. PAvrvs libroä ad Sabinum. ; .
ipfum apud fe emancipari, vel in adoptionem dari placet. —— A*X
lL Vrsaawvs libo XXXVIIÍ. ? ad Sabinum. AXX .
BARBARIVS fþilipgfus, cum feruus fugitiuus ?. effet, Ro-ägff:)?egï)
mae Praeturam, ftxsä, et Praetor defignatus eft *: fed nihil /'754*« E
ei feru,ittzteäwoäi etiffe ^, ait Pomponius, quafi Praétor nón

fuerit *. Atquin ? verum eft ?, praetura eüm functum, et ,2 - ,,,

tamen videamus fi feruus, quamdiu latui;gn,jo ignitate/prae-
toria, functus fit **: quid dicemus? Kqoàe edixitp ^^, quaede-kbfr.f]uab
creuit, nullius fore momenti ?. an fore, propter vtilitatem eo—-l?gf;gf*.
rum, qui apud eum egerunt ^* vel lege, vel quo alio iure? Lty;;:,;w'ï
vefum pàto, nihil eorum reprobari. Hoc enim humanius eft:. tht
cum etiam potuit *^ populus Romanus feruo decernere hanc ..

.SED ETIAM

P. d
«

.:,', (

poteftatem: fed et fi fcillet feruum . efle, liberum effeciffet, J**
Quod ius multo magis in Imperatore 7? obferuandum eft. — 6sv

. ]V. Inex libroiLi de omnibus Tribunalibus. PRKE-
TOR neque ** tutorem, neque fpecialem Iudicem ipfe fe da- —

U p»g'jz 43*'9*:11 Q "

quod illad vt non fcripferit. Sed nec ullus Codex id habet. Neque noftra
fententia culpandus Taurell. quod idem praetermiferit. — —|Nobis enim illud zuad,
: nihil aliud effe videtur, quam confufa repetitio literarum z75t ex proxime an-
tecedente voce optiuuit, propter i, quod fequebatur in zndifferemter. — Atque

habent quoqueBarb. Pal. J S. Cruc, Treuif[Gxz. — 14 Hal diximus.:GEB, ,
116' Vulg. legebant. GER — Lou 5 r ij&guqx"*

I Hal. PRAETORIS. GER. 2 Hal. li. XXVIII. GER. 3
Taur. fugitiBus. GES. — 4 Loquitur Vlpianus, ac fi non fucrit reuera Prae- -
tor, cum tamen Praetura fun&tus fit, Heraldus Obf. c. 4. GER. — $ Negan-
tem particulam hic delet Hotman. II Qoaseft. c. 17. — Sed Florentinam tuetur
Robettus J. Animada. 1$. BR. 6 Hal. obfütiffe. GER. | 7 Gloflema hie
adeffe, exiftimat Heraldus Obf. c. 4. et legendum «azt Pomponius quin verum
fitp. e. f. Adde Greg. Lopez Anmzmadu. Iur. Ciw. c. 6. GEB. 8 Taur.
aDquin. GEB. 9 Hal atqui vera etimm praetura. GEB. —— YO Ap. Hal,
in, abeft, nonnulli hic negatiuam inferunt, quos refellit Robertus Z. Recept. vit.
et J. Animadu. 18. BR, 11 Herald. Osf. c. 4. hic iterum gloffema ftatuit
et legit' quamdiu latuit, praetura. funtlus ef. GEB. — - Y2 Hal. dixit. GE B.
i 13 Vulg. egerint. BR. I4 Hal potwiffet. GER. I5 Flor. 7à magis ver-
ficalüm claudit, fequiturque in altero peratore. — Poft magis autem pargae quae«
dam obfcuraeque literae iam olim adícriptae erant, ex quarum vefligiis vide-
ter füiffe inauguf? quafi im Augujlo. .&típreto hoc commento antiqua manus
in-margine interiore ante peratore, pofuit inzu, vt nunc fit m Iuperatore. BR.-
Struchurarn verborum indicare, haec verba non ad eum, qui eligit, fed ad . eum,
qui electus eft, referri oportere, adeoque de feruo Duce icu. Imperatore exefci«
tus, aut de Confüle Romaho, qui aucteribus latinitatis: peraeque Infperator àp-
pelletur, accipienda effe, exiftimat Anton. Guibert. Coftanus Quaeflion. lur. c.
XIL GER — 16 Hal secet moxitesum. GER. —— ! D2 *

15 Hal. dicuntur. GEB.

- AC

ita fatisfit dubiis Ruffardi et Contii b. Bm. — Lta Dodiegme obtinuir indifferentery ^ ; ,. WZ

Mi

1 DIGESTORYM LIB.

M ! ls as SATEM -X U |
.P, : » . Pavrvs dibro fingulari;de officio Praefecti vigilum.
m 150 À Pv vq(t—u)iüöres, incendiisarcendis Triumuiri praeerant, qui
d E ab eo, quod| excubias agebant, noCturni diéti fünt. 1n-
prm, terueniebant nonnumquam et * Aediles, et Tribuni plebis.

Aj LMPM"*" Erat autem familia publica circa portam|? et muros difpofita,

vnde ?, fi opus eflet, äuoäïbäfur ^. Fuerant ? et priuatae -
fámiliae, quae incendia vel mercede vel gratia extinguerent.

«
L €« m)'um

Deinde Diuus Auguftus maluit per fe huic rei confuli.
"».w5 . IL VrPrANVS libro fingülarilde officio PraefeCti vi-
s. giüum. Prvnisvs vnodie incendiis exortis $. :
w n IIl. PAvrvs libro fingularif de officio Praefeti vigi-
';Z«L'lum. NAM SALV TTEM Reipublicde tueri, nulli magis credi-
:b dal. fwmdiïcongenire, nec alium föc?re.ei rei, qugm,.Cfefar.em. TIta—
: que feptem cohortes opbr£unis locis conftituit, vt binas * re;
wm."ïg iones Vrbis ynaqu&eque cohors tueatur ?: praepofitis eis
ä'ribunis, et fupef omnes fpe&tabili ? Viro, qui Praefectus vi-
.2,4 — gilum appellatur. $. 1. Cognofcit PraefeCtus vigilum de in-
A E. cendiariis, effraCtoribus, furibus, raptoribus, recegtátoribus ideds
nifi fi qua tam atrox, tamque famofa perï'ona[iæ Vt Praefecto
U)üf Vrbi remittatur, Et|[quia]plerumque incendia culpa fiunt in-
habitantium: aut fuftibus .caftigat eos, qui neglégentius
im'?xmignem T* habuerunt, aut feuera interlocutione comminatus,
. . * ^fuftium caftigationem remittit. $. 2. EffraCturae fiunt ,ïlä,
1

|
MU

Mawiiul
H g"/; rfva«£: rumque in infulis, in Jorreisque *^ vbi homines !Fretioj
:M *&e—m o^jukt mam gartem fortunarum fuarum reponunt: cum vel cella et-
Qv Qpeiisson, fringitur, vel.armarium, vel ardhm et cuítodes plerumque pu-
d'cf., miuntur: et ; Diuus Antoninus Erycio ** Claro refcripfitz

4 LT& aitenim, pofle em, fforreis effra&is, qudeftionem habere de
É w* fTeruis cuüodlbus:dämet in illis ipfius Imperatoris portio effet.
d nedkdod $. 3. Sciendum/eftfautem, Praefe&ctum vigilum per totam no-
t:rmf,n £. €&tem vigilare debere: et(cderrare *9 caléiatum *5, cum ha--

-^wudatu» mis 7*, et dolabris *3. $. 4., Vt curamadhibeant *?, ommnes
« (G$-— inquilinos admonere, ne ne&lécentia aliqua ?? incendii cafus
;W:WWM;.oriatur;*praeterea, yt aquam vnusquisque inquilinus ^* a in
r (h£) cenaculo ?* b habedt, iubetur admonere. V ?2 Aduerfus ca-
; "tuébal pfarios ?^* quoque, qui mercede feruanda
æfgf*w menta fufcipiunt, iudex eft conftitutus: vt fi quid in feruandis
:« veftimentis fraudulenter admiferint, ipfe cognofcat. . j^*
s IV. VrerAxvs libro fingulari de officio Praefecti Vr-
, Wt f«j hi 55, IMPERATORES Seuerus et Antoninus Iunig]Rufino

"

: 1 Ap. Hal. et, abeft. GE s. 2, Hal. portas. GER. 3 Hal qwae
inde. GEB. — 4 Vulg. vocabatur. GEB. — 5 Hal fuerunt. GEB. — 6 Conf.
fi lubet, Conftant. Landi Exercitat. libell. ad b. l. in "Thbef. Iur. Ciu. Tom. Ill.
€0]. 1405. GEB. — "7 RcGe obferuat Nardinus in Roma antiqua, feptem illas
regiones, in quibus morabantur vigiles, nempe II V. VL VIL VIIL.XIL et
XIV. muris feu moeniis vicinas fuiffe, iuxta ea, quae in L. :. dicuntur: circa
portam et murvos, et hic quoque oportumis locis. BR. 8 Hal tweretur. GE B.
9 Taur. frectaVili. GE s. IO Hal. et receptovibus. G E . 11 Hal. zgnes.
GES. — I2 Àp. Hal, que, abeft. — Ceterum publica hic horrea intelligit Noodt.
IV. Probab. 3. in quibus bona fua deponebant hi, qui non habebant priuatas
" gm : R cuftodias. V. L, 9. C. de piguerat. acf. et Lamprid. z. Vita Alex. c. 39. GER.
I MAm IUTUES Hab st Vulg. et ita, et hanc exhibent Barb. Pal. I. Treuif. Magliab.!G £ &.
14 Hal Erzti, et in margine alias, Eyvitio. Vulg. Eurytbio. BR. — Hunc
eundem effe,cum eo, qui memoratur a Spartiano in Vita Seueri, quod eo iterum
et Seuero Coníule Seuerus natus fit, putat Menagius Zmoen. Iur. Ciu. c. 31.
et fimul inde colligit, Antoninum, qui ad Erycium fcripfit, effe Pium. GER.
X5 Vulg. oberrare. Conf, Raeuard. 1. Varior. $. B R. 16 Hal. calceatam.
Add. Bynkersh. 7II. Obf. :7. GER. 17 Vulg. cwm avmis. BR. Conf,
Hieron. Elenum 17. Diatribar. 10. GEB. — Y8 Cont. Bynkersh. VI1II, Obf. 25..—
GES. I9 Vulg.adbibeat. Klal.aliter interpungit cum bamis et dolabris, vt curam
adbibeaut : omnes inquilinos admouere etc. BR. — 20 Hal. per negligentiam aliquaif.
. GEBR. 214 Ap. Hal. iu2uilinus, abeft, GEB. — 21 £ Hal. caenaculo, GE B,
22 Mal. praefigit Sed. GER. 25 Hal. in margine elzas carpfarios cum. in
alüs tum etiam in Fl. paud. — Ypfe tamen vbiuis conftanter capfarios inueni. BR.
24, Vulg. balneis. BR. 25 Hal. vigilum, et hanc le&ionem probat Noodt.
Il. Probab. $. ortamque credit confufionem cx figlis P. V. 8&. — 26 Ex le-

l f( '/ä: "j 3 j la'//tu*)&x uaä:;lft'ä" im ] n /W»aof (;,c:):.;*t.) aicw "(JQ-W :

foneret prouinciam: vt Imperator nofter cum Patre Aüfidio

* DJIP/J'ch ^ ^ LJ e * E
. uinciis h(m- untur, $. 2. Proficifci autem Proconfuülem melius
'. ^^ ; 5
quide VXore
enátu

nbaw eis [f* vefti- -

. fino de Nom. Paud. BR.

| in $. Crïz'g;r(a fadum, GEB.
| put. GEB.

E oX XVI.

Praefecto vigilum ita refcripferunt: Infularios 29, et eos, qui
neglégenter ignes ^* apud fe habuerint 2$,. potes ?? füfi-
bus Vel ?? flagellis caedi iubere: eos autem, qui dolo feciffe
incendiufn conuincentur, ad Fabium ?: Cilonem, Praefe&um 742« .

Vrbi, amicum noftrum remittes; 32 fugitiuos conquirere, , itaiter. 442*
eosque dominis reddere debes,. 4:4:7 (J/(,ä )ss- E. W!:c "E

QOER EVEA4 u 4 w
/ZpE OFFICIO PROCONSVLIS ET LEGATI. /4/
.K VriPrawvs libro X. Disputationum,. |
ROCONSVL vbique quidem proconfülaria infignia habet,
ftatim atque Vtbem egreffus eft: poteftatem autem nonex-
ercet, nifi in ea prouinfia fola , quae ei decreta eft. |

IL. MaRÉrANvs libro I.
Proconfules ftatim,

I9

d !
.I
0 u

Infiitutionum. ^ OuwEs
rOC quam Vrbem egreffi fuerint, habent iuris- Adm?"(/täf) :
dictionem: fed non * contentiofam, fed voluntariam: yt ecce, A erry l r G o at;
: il* ' 2. : ; 3 Xt« s
maliumitti apud eos poffunt tam liberi, quam ferui, et/ad- |,)
optiones fieri. $. t. Apud Legatum vero Proconfülis [nemo| ,. 5 2*
manumittere poteft ?, quia non habetiurisdictionem talem. — ^ ^^
Ill. VLPrANvslibro XXVI. ad Sabinum. Nkc Ap-
OPTARE poteft: omnino enim non eft apud eum legis atio Z—
IV. Ipxw libro L. de officio Proconfuüliss Osskn-
VARE autem Proconfulem oportet, ne inJfofpitiis praebendis CUP

Sedériano refcripfit.
fuos habere poteft:

Á* r. Nemo Proconfulum ftratores *

sf e .e15 o * . 5 y y , " ' fm,(
fed vice eorum, milites minifterio in proe- 5« tx [eucilaa. eoriem.

*

-LcC €OrTr7L, QML »:

T 40 o
ineyxore ?: fed Étfcum vxore poteft, dummodo L2eM L .
fciat S m,äyö et Meiþla.gConfulibus cenfuiffe futu« 5147 —
rum, vtfi quid * vxores eorum, qui ad officia proficifcuntur, E aeta K
deliquerint: ab ipfis ratio, et vindicta exigatur. $. 3. Ante- 1 /&*, |
quam vero fines prouincide decretae fibi Proconfül ingreffus
flit: edictum debet deaduentu füo mittere, continens commene . 2ot ; - )
dationem aliquam fui: fi qua ei familiaritas fit cum prouincia- —— '
libus, vel coniun&tio,iet maxime excufantis/?, ne publice,vel ^9 , — .
priuatim occurrant i effefenim congruens ?, vt vnusquis- &JF;Z/Z E
que in fua patria eüm exciperet *?. /5/ Recte autem et .. / ;

4 74
/ .,(pv[nc 4 €AA4 2 d.

ordine facit, fi edictum deceffori fuo miferit: fignificetque,
. "* e " - " * : I I
qua die fines fit ingreffurus :,plerumque enim incerta haec **, LOM.

et inopinatal turbant prouinciales, et aCtus impediunt. ,& ;
Ingrefium. V,-If etiam hoc eum obferuare oportet, vt per eam 7
JOC OY rmg ,','e-"wn)æfmmumüän' | partena :
fumj . ;
ge 16. $. 1. infr. de Pfu et Habit. a. Gotbofr. in. nota allegata patet, Infula-
rium non effe Infulae dominum, vt vult gloffa, fed Infulae cuftodem. BR. Ad-
de, fi lubet, Heraldum de Rer. Iudicat. Au&ovit. làb, I. c. g. $. 8. GER. 21
Vulg. ignem. BR, 28 Hal babuerwnt. GEB. — 29 Wulg. potefi. BR. . 30
Hal. et. GER. 31 Hal in margine alias, Faumium. lta Taur. FaVinim.
GEB. . 32 Hial.remittere et fugitiuosz. GEB.
I Ap. Hal. fola, abeft. GE R. 2 Hal. nou tamen. — Vulgo fed, omit-
titur. B R. 3 Vide P. Burgium 7. Ele£. 2. Charondam rieS«v. c. ;. lacob.
Conftantinaeum . Subtil. Enodat. 12. et Noodt. de Inrisd. lib. Il. c. 4. GER.
4 Hal. habet fiaterés. — Apparitorum fpecies füunt Budaeo, a fiftendis reis ita
appelati. Conf. Gouean. J. Le&ion. 34.et Raeuard. J. VWar, £2. BR. "ls
tovesþää) t Barb. et S. Cruc. GER, 5 Lampridius in Fzta Seueri (qui VI- |
pianum legis huius au&orem in L. 4, de coutrab. et committ. flipnlat. amicum *
appellat) c. 42. narrat, Imp. credidiffe, Praefides fine vxore vel concubina cífe
non poffe, obferuante Tuflan. de la Rue in 4Amoeu. lur. Obf Decade L. c. 3.
qui fententiam Vlpiani tandem Dec. I7. c. ;. inter Vlpiani iocos et fales refert.
GER. Ó'acit.lb. IV. Aunal. c. 20. dicithocfa&um Cethego et Varrone COSS.
eX fententia Cottae Meffalini. Fuerunt tamen M. Valerius Mefíalla et M. Au-
relius Cotta Confules fub Tiberio Caefare A. V. C. DCCLXXIL notante Áugue
7 Yaur, fi qni T. GEB. 8 Hal excufans, et
in margine alza$, recufanmdo. — Mlud etiam paffim in MSS. Sed recte eft Flo»
rentiae, et 72 excufantis, ad và fui, referendum : excufantis eft, cum humanitate
aliqua recufantis, Bynkersh. IV. Off. 1:. 8&. MSS. funt Barb. et "Treuif. et
K 9 Hal conuemzens. GEB. . — 10 Hal exc-
1I Ap. Hal. baec, abeft. GEB. —— 12 Hal imgreffas etiam boc
obferuare debet. — Vulg. et acfus jmpediumt ingre[fus. — Hoc etiam eum . objeruare

oportet ,

20

1 j : . a $: ?
/M yetet et, quas Graecia. ^^ (émiàilug /*^, appellat, fiue xxrodAowy * 5,
P. AC obferüare, in quayà primum ciuitate veniat, vel applicet:
CAL À. H »c a. : enti faci P gupicten inps BPPU* otlte d du
"Es odl magni enim facient prouinciales, feruari confuetudi-
27 äälï/xfäi'f r nem, [et huiu&iodi praerogatiuas. ^ Quaedam prouinciae etiam
T "hoc fabent, vt per mare in eam. prouinciam *? Proconful ve-

: g f-:q*[ ; "f,'.mä'b»m,, . * » * *. l . d : 4
L p fk:;w j;,,, Aurisdictionem nancifcatur, nec enim prius ei competit, quam

r t nt ovl eam ?9 prouinciam venerit, alii eam mandare, quam non
Ms n . o /4'. ( habet: fed ä'?t' ante/fecerit, et ingreflus prouinciam in eadem
L1 , " voluntate guerit*i credendum fft,| videri Legatum habere iuris-
H Lt j* at , auere) d3&10nem, non 9x1—nde, ex quo mandata eft, feä ex quo prouin-
t ciam Proconful ingreffus eft. | |
V. PAPINIANVS libro L.Quaeftionum, ArrQvam-
Do mandare iurisdiCtionem Proconful poteft, etfi nondum in
prouinciam peruenerit: quid enim fi neceflariam moram .in
itinere ?* patiatur, maturiílime autem Legatus in prouinciam
peruenturus fit? 2/f. E d T 4
VL VrrrAwvs librol. de officio Proconfulis. So-
LENT ?? etiam cuftodiarum cognitionem|mandare Legatis:

[ : 4 .^

t H U)- /
lL gt jv "

adimere mandatam iurisdictionem licet quidem Proconfuli, non
autem debet inconfulto Principehoc facere. |$.2. Legatosnon

L al nl t oportejl) cincipem confulere, fed Proconfulem fuum: etis ad con-

| [ISA. . fultationesLegatorum debebit refpondere 7?. $. 3. Non vero into-
W dÁt, jsk. tumxenisabítinere debebit Proconful, fed modum adicere * ", vt
Md madofe. nequejmorofe in totum abftineat, neque auarelmodumixdhiorum
L$&€ Luejoun* excedat: quam rem Diuus Seuerus et Imperator Antoninus ??
Tul'lu, — elegantiffimefepiftulajfant moderati: cuiug iftul verba haec
al tU ??* funt: Quantt 'aäüxer;gy per.gnetx audi, qui eräþämgs. --Ve-
s t u tus prouerbium eft,(üvre mivrx, Ovre TXVTOT& "* QUTE TU-
n 77 ceni pE mvrus)3^, nam valde inhumanum eft, a nemine-accipere:
ferrra. UL [ picfiz. fed paflim viliffimum eft: et jé- omnia auariffimum. — Et quod
v f

F. - asunt m at ; mandatis continetur, né donum vel munus ipfe Proconful, vel

du — j;ö.q,;ïæw. v r d p..—cþ;uüü;ï.q. | , '
! " i Y
eportet. In fex fcriptis conftanter legi zmgreffus; quorum duo,S. Cruc. et Tre-
uif.,eam vocem iungunt praecedentibus, vt facit Vulg. pergunt autem: Etzam
bocetc. . Nos 72 ingreffurum Batddozae putamus effe récipiendum, aut. fubftitu-
endum m ingre(fu, aut denique refcribendum zwgveffum etiam bunc obfernare
oportet. BR. Reliqua quatuor MSS. funt,Barb. Vat. L,IIL,Magl. GEB. . I3
Hal. praefigit fed. G E. I4 Hal. Graeci, et mox appellaut. lmmo vero
praeiuit temerarius archetypi corrector. BR. 15 Id eft acceffus ad vrbem.
Ita et Hal. vbi Graeca vertit, interpretationis caufa addens: quod ommibus im vr-
bem proficifceutibus pateant. GEB. — 16 Id eft adnauigationem ,et ita. quoque
Hal. GEB. 17 Hal inferit vel. GEB. ^ 18 Hal. faciumt. GEB. | 19
Hal. i2 eas, loco n eam prouiuciam. GEB. , 20 Ap.Hal woffer, abeft. Gx R.
21 Defideria Afianorum, funt eorum preces, 2vx2, vota: qui defiderat, preca-
tur. Similis analogia eft in 5£oua: opus babeo, led et vogo, vnde 3ésgsie. fupplica-
tio. B R. 22 Hal vefwipferit. GEB. — 23 Id eft et inter mutrices vrbes
Epbefim. — Wal. vbi Graeca vertit matrices vrbes, explicat fiue prouinciarum ca-
pita. GER. 24 Forte re&ius primum, ob ea, quae habet. Spanhem. de Vf[u
et. Praeft. Namifm. Differt. IX. 8 R. 25 Hal weque. GEB. — 26 Ap. Hal.
emn, abeft. GEB. 277 Yaur. itEmere, GEB. — , 28 Hal. folet. GEB. 29
Vulg. addit babet, GE&. 30 Hal. alias, fe dedere. GE B. 31 Hal. adZicere.
G E B. 32 Hal. Antonius, mendo typorum, vt reor. GEB. . 33 Al --
74 V. Iac. Curtium 711. Eixaz. 4. vbi et 72 per, quod. Hal. et *Vülg.; in fe-
quentibus habent, reiicit. GE B. 34. Id elt negue omnia, weque quomus ten-
pove, neque ab ommibus, Et ita quoque Hal GERB. - 35 Hal. ihfer*x.t per.
G & . 36 Hal. aliquo. G E. 37 Vulg. cff. BR. 38 Hal. quotidiani.

— Á n - z
E ATE ATEENTEE BRU ERIDEEERERUS

: DIGESTORVM LIB| L TIT. XVI.
partem prbuincïaä)iä;grediatur, perquam ingredi moris eft, *?

/ad/ea, quae eduliifiijexcedant ^* víum. Sed n

f B . . 5 a. ] 6
retro,optinuit, dare. $. 1. Aedes 2^,

E */M — miat: vt Afia, fcilicet vsque adeo, vt Imperator nofter ^? An-
lal [AM?*) tonifus Auguftus ad defiderià ^* Afianorum féfcripfit ^?, Pro-
E r df o í, contuli necefütategl imgoüta-rg per mare Afiam ap;iïicare,; uï?j ;
Jub 0x a H n y puprporrdAewv ?? E'Qesoy] primayi ?^ ydiingeres — /$-— 67
';"ü(lmï'; Lsas1 a. Poft haec ingreffus prouinciam, mandare iurisdictionem Lega-
i. 00 LL tofuo debet: nec ?? hoc ante facere, quam fuerit prouinci--
7 am ingreffus. Eft enim perquam abfurdum, antequam. ipfe

maiüs imperium in ea prouinciahiàbet omnibus, poft Principem. Oa

| Sane, fi fifcális ?^ pecuniaria caufa fit, quae ad Procuratorem s/c exjt

-u d- poft 4^ — fcilicet vg/praeauditas euftodias ad fe remittant, vt innocenutem .
ipfeliberet: fed hoc genus mandati extraórdinagium eft: nec
enim potett quis gladii poteftatem fibi datam, veljcuius alterius -
Ldefé — egércitipnis ad alium transferre: necliberandi igitur reos ius 29;
J A a, cum accufari apud eum nonipoffint. .. 1- Sicut autem mandare
L. iurisdictionem, vel non mandare, eft in arbitrio Proconfulis: ita
|

obfequentem emendare aut verbis, aut' fuftium ca&igatieng;w

! forte, dum honori poftulantium 53 datur, fe

uocatos quoque petentibus debebit indulgere, plerumque

f«'. Zf.*?li . W ! E s. il n W . |
quiaJin ahg/ 36 officiojerit 37; accipiat, ematue quid, nifi vi- /w?æfä-—"'y& I
Ctus colfidiani ?? räpufa, ad xeniola ?? non pertindk: fed 496xo6wajom^ — 4
-Aprimng, Doén S i. at ffd
«(VIL InEx libro IL. de officio Proconfülis. — $z 1w LL | d
aliam quam 4? celebrem ciuitatem, vel prouinciae caput ad- 5c/» ^ | [l
uenerit **: pati debet commendari fibi ciuitatem, laudeäggeöm:aaf'""." d
fuas non|grauateJaudire* cum honoti fuo prouinciales K vin- -. RAT
dicent,,et ferias fecundum mores et confuetudinem *5, qääe R

ras, et opera public Q ,^. .. ,.

circufffire infpiciendi gratia, an farta tecta qude 1:129/47,- /)? 2n ,&.æfä "d
aliqua refectione indigeant :;Wfü*nt, vtconium- -- —— —
mentur, prout vires eius Reipublicde permittunt) curare debäi;)dt(:m
curatoresdue"opérum diligenkes follemniter praeponere: mi-|&pre o £
nifteria quoque militaria, fi opus fuerit, ad curatores adiuuan- —— ,
dos ** dare. $. 2- Cum pleniífimam autem iurisdiCctionem .
Proconful habeat: omnium partes, qui Romae, vel ^?, quafi u
Magiftratus, vel extra "ordinem ius dicunt, ad ipfum pertineht. -a /
^ VIII. InEM libro XXXIX. ? ad Edictum. ä'r IDEOJI l "

ducenda ^? funt ad munerum qualitatem. — —

.þ*
a
i E
n

'

IX. Ingxw libro I. ?* de officio Proconfulis.- NEch;,æ,,,
i a : d dott ^b ou,, -

QvicovAM eft in|prouincia, quod non per ipfum expediatur. z "T la
Principis refpicit, melius fecerit, fi abítimeat. $. I. Vbi ggi-æ"f'ä KU, "
cretum ?? peceffarium.eft, per libellum id expedire Procon- ;5 Ld,f;ïi:
ful non poterit ?*^: omnia enim, quaecumque caufae cogni-.
tionem. defiderant, per ?* libellum nón polfünt expediri. [
$. À. Cirea Aduocatos ?? patientem effe Proconfülem opor-
tet,. fed cum ingenio, ne contemptibilis videatur; necadeo ?* .
. KE GG uml d E - "pur P du u r 'ben —
dlüï*mggm*e, fiquos caufarum concinnatores ** a, vel redempto*—-cgamwæ,j
res depehendat 59 5: eosque 5? folos pati poftulare, quibus per?^^ RE
Edictum eius poftulare permittitur. $. 3. De plano ** au-.
tem Proconful poteft expedire haec, vt obfequium parentibus, :
et. patronis, liberisque patronorum exhiberi iubeat : .onæünari |
[etiam " f terrere/filium' a patre oblatum,, qui non, [vt[ oportet, -
conüerfari dicatur. Potérit de plano fimihter et libertum non

$. 4. Obferuare itaque ** eum oportet, vt fit ordo aliquis po-
ítulationum 97?, ícilicet vt omnium defideria þäudij»gtur' ne
A Ur- VA. a. ^ s. dl o É
1 Improbitati 9*52 .^
ceditur 9*, mediocres defideria fua non proferant: qui ïquat
omnino non adhibuerunt, aut minus frequentes, neque in ali-
qua dignitate politos Ajluocatos fibi profpexerunt. /$. s. Ajdist
67
feminis, vel pupillis, vel alias debilibus: vel his, qui fuae men-

GEB.. 39 Hal xemia imm. Vulg. xemia. BR. . 40 Confer. Ferand. Ad-
duenf. Exphcat. lib. I. ad b. l, GE. 41 Hal. exceáunt. GEB. 42 Vulg. |o4
perducenda. BR. : — 43 Vulgo aliquam, probante Dynkersh. 1. OLf. .6. vbi ad- |
h.l commentatur. BR. ta quoque Hal eliguam. GEB.. 44 Hal perueme- -
rit. GEB. . 45 Tuffan. de la Rue in Amoen. Inr. Obferu. Decad. T. c. 10. le- :
git con[uetudines. GEB. 46 Hal. hic inferit etimm. GEB. —— 47 Hal am. !
farta tedla fint, et. quae fint. . Sed legendum omnino farta tedaqme fmt. Ft - |
hoc jam aur. in Adnot. animaduertit. —Certe in Byakersh. inueni ax farta |
tecla et quae fiut, vel erunt, au aliqua etc. BR. Barb. habet vt eft Flor. . Verba.

