quam et vetuftiora exemplaria, quibus potiffimum vfus eft, referebant, et referunt quoque Pan-
de&te Florentini, data nimirum vbique opera, vt exempli gratia , haec ita Ícriberentur , adu--
lefcens, Tribunianus, caufa, cetera, poítumus , heres, exheres, femina, auctoritas, condicio, fub-
icere, intellegere. — Curauit etiam veterum exemplo, vt vno duttu contextus ederetur, neque conci-
fus in frufta, neque intercifus vlla externa linea , fed diuifus tantum in titulos, quos et fide eorumdem
exemplarium fretus capita vocauit, quamquam et titulos et rubricas recte dici non nefciret , fed voluit -
et in hoc non ab illis recedére,. eo maxime , quod et capita proprie de iure dici iurisue titulis Afco-
nius eífet teftis , vel Cicero potius ipfe illo loco , Z» ilfo capite ZImmiano de mulierum hereditatibus , item
munt in hoc de hereditatum po[[cf[Tonibus.: — Quid autem in notis praeftiterit, fi noffe cupis, confer eas cum
aliorum vel notis , vel gloffis , vel commentariis , qui numero funt nimium multi, — Vulgaria deprehen-
des,.etvexata fatis ab aliis, aut falfa aut inutilia et inepta , maximopere vitaffe eum , ne vlla in eas
coniiceret , adfectaffe autem vera maxime veroue fimilia et rara ac noua, hoc eft, vetera recentaffe:
denique multa, quae recondita latebant , et quae maxime tamen ad capeflenda haec iuris elementa
neceífaria erant , ex intima iuris prudentia in lucem eduxiíffe , nec fine magna hoc quidem labe alie-
narum fiue commentationum ,. fiue notarum , quibus ob id ipfum has deinceps vel priores, vt ante
fadum eft, ne quis typographus admifceat, vehementer exoptat. . Sed et has prioribus ne quisquam
abrogare, verum dumtaxat fubrogare, quod lurisperitis eft fuperadiicere, putet. Opus effe maioris magiltri,
quam ipfe fit, non folum fatetur, fed et facile patitur, fi quis dicat , verum non quod idem et pariter
quilibet vel minimum iuris difciplina tin&tus, vt fit hodie, debeat aut polflit aggredi fine periculo exifti-
mationis fuae, et auditorum vel le&orum fraude maxima , vel fcribendo publice , vel docendo, qui
non vt ipfe in eo iuris ftudio fumma cum diligentia multos annos, ac pene totam confumpferit aetatem.
Idem vetuftiffimum veriffiinumque graduum cognationis diagramma lib. IIl. refütuit, et in extremo
omnium adiecit indices quinque longe vtiliffimos. x

INSTI-

INSTITVTIONVM

CT ST

INITANMI

SACRATISSIMI PRINCIPIS
PROOEMIVM.

IN NOMINE DOMINI NOSTRI IESF CHRISTI *.

IMPERATOR CAESAR FLAVIVS ? ]IVSTINIANVS,
Alamanicus ?, Gotthicus, Francicus, Germanicus, Anticus ^,
Alanicus, Vandalicus, Africanus, pius, felix, inclytus,
victor ac triumphator femper Auguftus, cupidae
legum iuuentuti.

B wPERATORIAM lMaieftatem non folum armis decora-
B tam ?, fed etiam legibus oportet eífe armatam: vt
vtrumque tempus , et bellorum et pacis, re&te poffit
gubernari: et Princeps Romanus victor exiftat non
Ífolum in hoftilibus praeliis, fed etiam per legitimos tra-
tnites * calumniantium ^" iniquitates expellens: et fiat tam
juris religiofiffünuus , quam victis hoftibus triumphator $.
$. r. Quorum vtramque viam ? cum fummis vigiliis , fum-
maque prouidentia, annuente Deo , perfecimus. Et bellicos

quidem fudores noftros barbaricae gentes fub,iuga noftra de-,

1 Haec folemnis Dei inuocatio in Contii et Charondae MSS. reperitur, .

et perperam ab Haloandro omiffa eft ; impie vero et imperite Balduinus,
eam a quodam fupevfHtiofulo librario temere ad(criptam effe, et pavum buic
praéfationi comwemire , ait. — Át conuenit illa Conftitutioni de Confirmatzone
Discflorum , et de WVeteri iure enucleaudo ; eadem alibi quoque et crebro
a luftiniano, in L. z. et L. z. C. de Off. Praef. Praet. Afr. Nov. 17. 42.
4j. 134. 139. et Edidlo 7. víutpata eít: non tam imitatione Poétarum , vt
Alciat. lib. 1x. Parerg. c. 6. nec more Solonis, Platonis et Ciceronis, qui le-
gislationis fuae initia a Diis fumfere, vt Rad. Fornerius coniecit [/b. vi. Rer.
quot. c. 1. ; fed quia Tribunianus hac in re luftiniano blandiebatur , . qui
vere pius laude pietatis vehementer gaudebat , et tunc magis fe Pigm credc-
bat, Ííi a Deo omnia fua confilia duci ia&aret, et ad eurm legum primordia
referret. Nov. 73. c j. Nov. $5. et 109. Forían etiam ob Coloff. 1. v. 17.
mos ille Deum inuocandi , in inftrumentis publicis aeque ac priuatis, apud

Graecos illo tempore viguit , ficut poftea apud Francos et Germanos. V.

JNov. Leonm. 72. 'Yriuor. Obf. apol. c. 1. 2. 3. et Miabillom. lb. t11. de re
diplom. c. 3. et feqq. o T TO. 2 Non quod ex gente Flavia fuit, fed
reíituto illo nomine exemplo Claudii et Conftantini M. A CoOSTA.
3 HALOANDER Zlemanicus. 4 Balduinus in quibusdam repetit Atticus 5 fed

mauult illud, cum Francici et Germanmici cognominibus, ideo expungi, quod -

Paulus Diaconus ea omittat: At in meo exemplari l;b 1. de geff. Lang. c. 2 j.
diferte legitur , luftinianum , vt Prancicus , Germauicus , Anticus, Alamicus
diceretur , propter viclorias merniffe. Ml Spanhemius de Praoff. et vfu mm-
suifm. diff. XXl. m. 14. p. y04. pro Anticus omnino Ponticus legi. debere putat,
quocum facit Cl. Heineccius od Viunium , quia gens Amtica fit ignota.
Verum Procopius Jib. 1. de belle Gottb. c. 27. non tantum meminit Zmnta-
Yu" , eorumque fedes trans fluuittm lftrum ponit, fed et ljb. 1ri. c. 40. hos

Sclavenorum accolas , a Germano , magiftro militum Iuftiniani, fere ad in- |

ternecionem caefos effe , refert. — Ridicule autem Polman zm Racemat. pro
Alanicus mauult Ztaricas vel Atalaricbus , quia luftinianus .ab eo adopta-
tus. Nota enim nimis eft Alauorum natio Gotthica , Vandalis iunda,
quam vt de hoc titulo ,. qui non minus ac prior alibi toties reperitur, dubi-
tari debeat. — V. Procop. Lb. r de bello Vandal. c. $. et lib. 11. de bello
Perf. c. 39. OTTO; 5 QCuiac. lib. Xiv. Obf. c. 24. chiafmi formam
hic obferuat, quia vox armis refpondet voci armatam , TO legibus wero

voci decoratam, cui Huberus jib.n. Obf. bum. c. 21. fimilia quaedam exem- |

pla addit. — Vix autem putem , "Tribunianum de figura illa cogitaffe ; nam
qüia armis armatam auribus valde ingratum fore videbat, maluit maieftatem
legibus armatam dicere: quia zzra quoque armantsr gladio vltore, L. j1.

€. ad L. [g. mai, et tels difciplhmarum armari Vitruuius , — Demofibenis
! : l

ductae *? cognofcunt: et tam Africa, quam aliae numero-
fae ** prouinciae poft tanta temporum fpatia noftris victo-
riis a caelefti numine praeftitis , iterum ditioni Romanae
noftroque additae imperio , proteftantur. Omnes vero po-
puli legibus iam *^ a nobis promulgatis vel compofitis re-
guntur. $. 2. Et cum facratiffimas ^? Conftitutiones
antea confufas in luculentam ereximus confonantiam: tunc
noftram extendimus curam ad immenía veteris prudentiae
volumina ; et opus defperatum , quafi per medium profun-
dumeuntes, caelefti fauoreiam adimpleuimus. $. 3. Cum-
que hoc Deo propitio peractum eft, '"lribuniano ** viro ma-
gnifico, Magiftro *?, et Exquaeftore facri Palatii noftri *$,
nec non Theophilo et Dorotheo, viris illufiribus , Antecef-
foribus noftris ** (quorum omnium folertiam et legum fci-
entiam , et circa noftras iuffiones fidem, iam ex multis re-
rum argumentis accepimus) conuocatis, mandauimus:'fpe-
cialiter , vt !? noftra auctoritate , noftrisque fuafionibus In-
fütutiones componerent: vt liceat vobis prima legum cu-
nabula, non ab antiquis fabulis *? difcere, fedab Imperiali
: ERN E fplendore
arma Propertius , legem; avmutam Petronius dixere. — 'Facitus denique de
Orat. c. 32. negat perfe&um oratorem extitifle vmquam, mifi eum, qui tam-
quam im aciem ommibus armis inflrucus, fic im formm ommuibus avtibus armatus
exierit. O TTO. 6 Con£ L. vlt. $. 4. C. de Curatore furiofi. Yta et
Scaeuola in L. 22. D. Quae in fraud. cred. fraudibus via iuris occurri- do-
Cet. A COSTA. — 7 Quiper fraudem etfruftrationem alios vexant litibus. L.2 7 j.
pr- D. de V. S. Mox Hal. expellat. 8 Vulgata addit vocem smaguificus, non
alienam quidem hoc loco ; fed '"Theophilus et Hotmani libri antiqui eam
ignorant. o T TO. kHal. addit maeguificus. 9 Veteres quaedam mem-
branae : quorum. itiuerum viam, Ytinera funt duplicis viae , viae armorum
et viae legum. MARCILIUS. ro Hal. reda&ae. II Ita excufi et
manufcr. quos Áccurf. Hotm. Char. et Muretus fequuntur : tamen zmnumeris
reícriptis ,. eft in Alexandri L. :. C. im 4mib. cauf. im int. et Cicero innume-
TO$ principes dixit , pro multis h. H de orat. c. 22. O Y YO. Hal zwnw-
"]erae. Eodem modo infra $. 2. fim. 1. de L. IN. G. et C. contraQus znuume-
rabiles, quorum numerum inire nec vacat, nec facile cft. I2. Hal
tam , et mox quam pro vel, — Y5 Sacratiffimae dicuntur Conftitutiones ,
vti Principes facratiffimi. Tribuni olim facrati , Principes. facratiffimi , qui

cum alia omnia populi iura, tum tribunatum quoque eumque perpetuum,

fua Maieftate comple&debantur. MARCIL. —— 14 Hal Tvibon;mo. — 15 Qui
omnem Palatii diíciplinam regcebat. A COSTA. I6 Additur vulgo - et
Exconfule , ficut in Conflit. Tanuta pr. de confmrm. Dig. et L. 2. pr. C. de
vet. iur..emucl.;; abeft vero a 'Theophilo, et fruftra Tribunianum in ferie
Confulum quaeras. —— Forían honorariis codicilis a Principe eft donatu:,
oTTO. Hal. addit et exconfale. r7 Ápud Hal deeft mofiris. 18 Hal.
inferit zp[i. . 19 Muretus fabuli; delet auctoritate quorumdam librorum
veterum ; re&ius alii retinent , fed varie interpretantur, ^ Dalduinus intel-

ligit incertas falfasque traditiones , quae nec vera nec verifimilia contine«-

rent, vt Cicero Jb 1. im Verr. c. 78. dixit vetera pro ficlis fabulis audiri.
Scipio Gentilis Jif. 11 Parerg. c. 26. vera et vetera, quae fine fru&u
leguntur, ficut Sempronius Afellius , apud Gellium, fabulas bifloris oppo-
nit , et Suetonius fabulaves biflorias repudiauit. ^ Galuanus de vfwfr. cap. 6.
ad Numam Pompilium adfícendit, qui fabulatus eft, fe leges fuas ab Acgeria
Nympha didiciffe. ^ Raeuardus lh. z.. Coniecl. c. 3. leges X1t. 'Tabb. et legis
a&tiones notati: alii easdem Decemuirales tabulas paragrammate fabulas di-
ci putant : alii pro fabalis legunt Tabuli. Ego cum Marcilio et Hubero,
ad fymbola et folemnitatum ambages, fabulis ícenicis fimiles , quibus vete-
rum Inftitutiones refertae erant , hic refpici puto , propter $. 6. Quib. qod.
z5 patr. pot. folu. L. vlt. C. de donmat. L. vlt. C. de adopt. L. vit. C. de
emanc. L. vm. C. de mudo imre Quirit. V. Praefat. ad t. 1. Tbef. iur. ciu,

4 3 ! P 27-:

6 | INSTITVTIONVM
fplendore appetere: et tam aures, quam animae veftrae ??
nihil inutile , nihilgue perperam pofitum , fed quod in ipfis
rerum obtinet argumentis, accipiant. — Et quod priore tem-
pore vix poft quadriennium ?* prioribus contingebat, vt ??
tunc Conftitutiones Imperatorias legerent, hoc vos a pri-
mordio ingrediamini: digni tanto honore, tantaque reper-
ti ?* felicitate, vt et initium vobis et finis legum eruditionis
a voce Principali procedat. $. 4. lgitur pott libros
quinquaginta Digeftorum , feu Pande&arum , in quibus
omne ius antiquum collatum ?* eft, quós ?? per eundem
virum excelfum. Tribunianum ?*, nec non ceteros viros illu-
fires et facundiffimos confecimus , in hos ?? quatuor libros
easdem Infütutiones partiri iuffimus , vt fint totius legiti-
mae ícientiae prima elementa, ^ $. 5. In quibus breuiter

LEIBDLCCTAT. LOIE

expofitum eft, et quod antea obtinebat, etquod poftea de-
fuetudine inumbratum , Ímperiali remedio illuminatum eft.
$..6. Quas ex omnibus antiquorum Infüitutionibus, et prae-
cipue . ex, commentariis Gaii ?5 noftri tam Iuftitutionum,
quam RKerum cottidianarum aliisque multis commentariis
compofitas , cum tres praediCcti viri prudentes nobis obtu-
lerunt, et legimus, et cognouimus ??, et pleniffimum no-
ftrarum. Coníütutionum robur eis accommodauimus. $. 7.
summa itaque ope et alacri ftudio has leges noftras accipite,

| et vosmetipfos fic eruditos oftendite, vt fpes vos pulcherri-

ma foueat, toto legitimo opere perfecto ?9, polfe etiam
noftram rempublicam in partibus eius vobis credendis gu-

LIBER PRIMVS

TWE.-T. VOA
DE IVSTITIA ET IVRE.

IVSTITIA eft 'conftans et perpetua voluntas ius fuum
cuique tribuendi *. $. 1. lurisprudentia eft .diui-
narum atque humanarum rerum notitia, iufüi atque iniufti
Ícientia. $. 2. His igitur generaliter cognitis , . et inci-
pientibus nobis exponere iura populi Romani ; ita videntur
pofle tradi commodiffime , fi primo leui ac fimplici .via,
poft deinde diligentiffima atque exactiffima interpretatione
fingula tradantur. Alioquin, fi ftatim ab initio rudem ad-
huc et infirmum animum 1ítudiofi multitudine aut ^ varie-
tate rerum onerauerimus , duorum alterum , aut deferto-
rem ftudiorum efficiemus, aut cum magno labore, faepe
etiam cum diffidentia , quae plerumque iuuenes auertit,
ferius ad id perducemus ; ad quod leuiore via ductus, fine
magno labore, et fine vlla diffüdentia maturius perduci po-
tuiflet. $. 3. luris praecepta ? funt haec: honefíte vi-
uere, alterum non laedere, fuum cuique tribuere, — $. 4.
Huius ftudii duae funt pofitiones, * Publicum et Priuatum.
Publicum ius eft, quod ad fiatum rei ? Romanae fpectat.
Priuatum , quod ad fingulorum vtilitatem.
igitur de iure priuato, quod tripertitum, eft: colleCtum eft
enim ex naturalibus praeceptis, aut gentium , aut ciui-

libus.,
$. 27. 28. O'TTO. . Fabulae vocabulum uécoV, fermonem quemlibet no-
tát. Sic lupus in | fabula , id ^eit,.in ,fcrmone , apud Plautum.

Fidae fabulae ; apud Phaedrum in prol — Nom zuepta mec inelegams fabula eft
fcre , quemadmodum imperium Probus fum[erit, inquit Vopifcus. — Vide
Huberi Digref. p. 174. Mauult tamen Bynkershoek legere antiquis Tabulis,
puta xu, in Praetermiff. ad L.2. D. de Q. E. $& 1$. 20 MHal animi

veltri. 21 Hanc ledionem firinat Confüitutio Omzem ad Anteceffores
$. :. et g. Theophilus legens vix poff triemmium , aut errat, aüt codices
eius funt cormupti, ait Fabrotus OoTTro. 22, Hal. addit et.

23 Theophilum legiffe putant veferti , quod wertat. or6ÀxÜcRVTSG i
É á , i 4 P 9 ; .
male: nam ooÀxU&iy eit potiri, frui, in vett. glofüs. V. Nerius ljb. 1.

4Anal. c 21. O T'TO. 24. in aliis collechum, pro quibus frar "oTheoph.
OorTO, Et ita Hal 25 Xl quod. 26 klal Twibonianum.

27 Apud Hal deeft bos, 28 Quis fit Gaizs hic,
diíquirit Arnton. Auguftinus Ermendat. cdp.-$. lb. ..
probare nititur MARCIL. 29 Hal vecoguoximus.
lecfo. orro. 31 Hal III. Conf. omiílo A.

et cur zofler dictus,
Plures fuiffe Gaios,
30 Accurf per-

I Au&ores Bafil. Leo , Conftantinus, etiam Bartolus , ceterique. Vul-
gatae interpretes legerunt tribens , atque ita in MS. Argentinenfi reperit
Hotmanus. —Cicero Lé. iii. ad Heremu. c. z. Iufhitia efl üequitas ius vni-
cnique tribuens , et làb. v. de fim. c. 23. luflitia eft ajfeclio, fuum cuique tri-
Auens, Similiter ergo hic legendum effe , Menagius olim exiftimarat ; fed
quia Florentiae, in Z. :0. D. b. t. legitur tribuendi , mutauit fententiam
4Amocn. c. 4. Ego tolerari poffe putem vocem tribgendi , quia in foro etiam

.quod quisque populus ipfe * íibi ius conftituit,

Dicendum eft |

tur, difputatio eft. 4 CosTA. .

bernari. ^ D. cP. xr. Calend. Decembris, n. ivsTi-
NIANO PP. A IIL CONSE, ,
| AT. :
DE IVRE NATVRALI, GENTIVM ET

CIVILI.

$vs naturale eft, quod natura omnia animalia docuit,
& Nam ius iftud non humeni generis proprium eft, fed
omnium animalium *, quae in caelo ^, quae in terra , quae
in mari nafcuntur. — Hinc defcendit | maris atque feminaeé
coniunCctio ^, quam mos mmatrimonium appellamus : hinc
liberorum procreatio , hinc educatio: videmus etenim ce-
tera quoque animalia iftius iuris peritia * cenferi, $. 1. Ius
autem ciuile, vel gentium , ita diuiditur ?, QOmnes 6 po-
puli, qui legibus, et moribus reguntur, partim fuo proprio,
partim communi omnium hominum iure vtuntur. Nam
uod . id ipfius ci-
uitatis proprium eft: vocafurque ius ciuile, quafi ius pro-
prium ipfius ciuitatis, Quod vero naturalis ratio inter omnes
homines conftituit, id apud omnes peraeque cuftoditur, vo-
caturque ius gentium, quafi quo iure omnes gentes vtantur,
Et populus itaque Romanus partim fuo proprio, partim com-
muni omnium hominum iure.vtitur, . Quae fingula - qualia
ünt, fuis locis proponemus. — $. 2. Sed ius quidem ciuile
ex vnaquaque ciuitate appellatur , ^ veluti Athenienfium :
iam Ífi quis velit Solonis vel Draconis leges appellare ius
ciuile Athenienfium , non errauerit, Sic enim et ius, quo
: : populus
voluntas , mon exitus fpe&atur. —Sed tribuens voluntas mae!s propria eft
Icorum , qui non animum foluetndi , aut cogitationem fceleris , íed imple-
mentum et rem plerumque attendunt, o r To. 2 Hal ac. 5 Quid
praecepta luris fignificent , et quomodo diftineuantur a reguhs luris, «cle-
ganter tradit Noodt in Zulio Paulo c. 10. f24. 4 Politiones, id cít,
thefes ,. de quibus omnium Iurisconfultorum , qui lurisprudentiam profiten-
5 Totmanus planius eíle putat veie
publicae , quod, mihi non videtur: nam in £. :. $. 2. D. h. t. clt vj Roma-
mae , et Vinnius Ennii ac Virgilii loca fimilia indicauit , in quibus ves Ro-
"ana eft pubhica. — Addo Ovid. lib xiv. JMet. v. $09. Res Romana walet.
et lb. XV. v. 438. cwim ves$ dwoiana labaret. Q TTO.

| Y Bruta facere 21202 AÓyov, rationi couuenienter, homines CUJ À Óyüs
cum. vatione , argute inquit Eman. Palaeologus Edacat. Reg. c. 26. MARCIL. -
2 Voces qmae zn caelo defunt in L. 1. $. 3. b. t. adíunt in Contii MSS. et
apud '"Theophilum 25, Oäägoz'wu; etiam in $. 12. Ínfl. de rer. diu. et L. 1.
D. de A. R. D., nifi quod Gaius pro wafcuntwr , asit, capimutur. O T TOV
Sunt,haec verba , quae im caelo, inconcinne inferta * quod ea ignorat Vl-
pianus in L. i. D. de lwfk.et Iure, ex quo hic $. depromptus. 1ta Mar-:
cilius ad.$. :2. lL. de divif. verum. 3 Hotman. conisgatio. OY TO.
4 Quidam perita. O TT o. 5 Accurüus a iure geutiwm diffinguitur :
fed diftindio et diuifio faepe in inftit. confunduntur. In veríu ieq. Theo-
philus legiffe videtur , legibus awt moribus , quod Fabrotus illuftrat. oTT.
6 Hal. 1.,a. ciu. a iure gentium dij?i?ngm'tm-, u0d omnues. 7 Hotman. zpfiz
quem tacite Cuiac. notat: cur enim non ipfe fibi? vt Cicero ipfe mihi, lä*w;ï- ad
' "of d anil.

,

INSTITVTIONVM LIB.L TIT. IL IIL- ug

populus Romanus vtitur, ius ciuile Romanorum appella-
mus, vel ius Quiritum , quo Quirites vtuntur ; .«Romani
enim ? Quirites a Quirino appellantur ?, Sed quotiens non
addimus nomen, cuius fit ciuitatis, noftrum ius fignifica-
mus: ficuti cum poétam dicimus, nec addimus nomen,
fubauditur apud. Graecos egregius Homerus, apud nos Vir-
gilius. Ius autem gentium omni humano generi commu-
ne eft, Nam víu exigente, et humanis neceífitatibus, gen-
tes humanae *? quaedam fibi conftituerunt: bella etenim
orta funt, et captiuitates fecutae, et feruitutes, quae funt
naturali iuri contrariae. lure enim naturali omnes homines
ab initio liberi nafcebantur. Et ex hoc iure gentium omnes
pene contractusintrodutti fünt, vt emptio **, venditio, lo-
catio, conductio, focietas, depofitum, mutuum, et alii innu-
merabiles. $. 3. Conftat autem ius noftrum *? aut ex
Ícripto, aut ex non fcripto *?: vt apud Graecos rv vótwv
oi uày tyyox(por , 0. 0& &ypaQoi *^.
Lex, Plebifcita, Senatusconfulta ** , Principum Placita,
Magiftratuum Edicta, Refponfa Prudentium. $. 4. Lex
eft **, quod populus Romanus Senatorio Magiftratu- *?. in-
terrogante '? , veluti Confule, conftituebat, — Plebifcitum
.eft, quod plebs, plebeio Magiftratu interrogante, veluti
Tribuno , conftituebat, — Plebs autem a populo eo differt,
quo fpecies a genere. Nam appellatione populi vniuerfi ci-
ues fignificantur , connumeratis etiam Patriciis et Senatori-
bus: plebis autem appellatione, fine Patriciis et Senatoribus,
ceteri ciues fignificantur, Sed et plebifcita lata *? lege Hor-
.tenfia ?^? mnon minus valere, . quam leges coeperunt.
$. 5. Senatusconfultum eft, quod Senatus iubet atque con-
fituit. Nam cum auctus effet populus Romanus in eum
modum, vt difficile effet in vnum eum conuocari legis fan-

ciendae caufa, aequum vifum eft Senatum vice populi con- -
$. 6. Sed et quod Principi placuit , legis habet

£fuli-^*. t ! -
vigorem : cum lege Regia ?*, quae de eius imperio lata
eft, populus ei, et in eum omne imperium fuum et pote-
ftatem conceffit ^?, — Quodcumque ergo Imperator per epi-
ftolam ?* confüituit, vel cognofcens decreuit , vel edicto

praecepit , legem effe conftat: hae ?5 funt, quae Conftitu-

tiones appellantur. Plane ex his quaedam funt perfonales,
quae nec ad exemplum trahuntur, quonam non hoc Prin-

famil ep. 10. oTTO. $8 Hal inferit a- Romulo. 9 Non accedo
Cuiacio, qui voces a. Rommulo hic eiicit : nam 'Theophilus legit : & Qzirimo,
id eft, Romulo. Quod vero Hermogen. in L. j. de I. et l. pro contrattus
in fine huius $. habet obligationes , non multum differt ; quia omnis obli-
gatio pro. contradu bhabenda , ait Paul L. 20o. D. de iudic. oTTro.
IO Hial. inferit Zura. II Hal inferit et, idemque poft locatio.
I2 Hal addit 4»o wvtimmur. 13 . Ulp. in £. 4 $ 3. de L et E fne
Jeripto : at Schol. Horat. Sat. 1. Aliud efW ius feriptum, aliud mon feriptum.
oTTOo. Hal fime[cripto. — 14 Hal. vertit, legum zpfarum partim fcripto conftat,
partim fime fcripto. I5 Hal plebiftum , fenatuscoufultum. I6 Aliter
Ateius Capito apud Gellium ljb X. c. 20. qui et Plebiícita fub Legibus com-
prehendit. 17 Quem qui gerit, hoc ipío fenator eft: quales olim non
erant "Tribuni plebis, qui tamen Ciceronis temporibus non tantum Senato-
res fuerunt , fed et ipfi Senatum habuerunt. MVRE'TIS. I8 Hotmanus
et Vinhius rogante ; Cuiacius gloffam verbi antiqui locum , ait, occupaffe,

quae vulgo magis probata fit. Contius in omnibus MSS. reperit znterrogante..

Res eodem redit : Rogatur , id eff interrogatur , ait Gaius in L. 2. D. de
adopt. OTTO. 19 Apud Hal. deeft /jata. 20 Connanus Ib.1. c. 15,
". 6.. Gouednum fecutus lb. 1. var. ledl. c. 22. reponit FHoratia, contra L. 2.
$. $. d. O. j. et regulam , quod poftréma quaeque lex eft grauiffima.
V. Molinaeum in tra&. de dignit. magifiv. n. 283. Cont. lib. 1. fubf. ledl. c. g.
et Riccium Vnd. imr. c. 1. o Y T o. . Hal. Ortenfia. 2X Luculentus eft
locus Taciti //b. 1. Ammal. c.15. verbis : um primum e campo comitia ad Pa-
tres translata. fuut. 22 Quam pro figmento habuit Mart. Schoockius
libro de quadruplici lege Regia , egregie autem poft alios vindicauit Huberus
Digreff. P. 1. Hb. 1. c. 16. 23 Hal concedat. 24 1n L. :- $. 1. D. de
Conft. Princ. additur et fubfcriptionem, atque ita in Contii MSS. o'rro.
25 Hal baec. — 26 Hal fi quam. 27 Non aequalem legi , cuius con-
dendae poteflas vnice populo competebat. Iuris enim Praetorii naturam

Scriptum autem ius eft.

ceps vult, Nam quod alicui ob meritum indulfit, vel fi
cui ^? poenam inrogauit, velíi cui fine exemplo fubuenit,
perfonam non transgreditur. ^ Aliae autem cum generales
fint, omnes proculdubio tenent. $. 7. Praetorum quo-
que edicta non. modicam ?? obtinent iuris auctoritatem.
Hoc etiam ius honorarium folemus appellare, quod qui ho-
norem ?? gerunt, id eft Magiftratus , auctoritatem huic iu-
ri dederunt. Proponebant et Aediles curules edié(tum de
quibusdam caufis, quod edictum ^? iuris honorarii portio
eft. $. 8. Refponfa Prudentium , funt fententiae et
opiniones eorum , quibus permiffüm erat iura condere ?9,
Nam antiquitus inftitutum erat, vt effent, qui iura publice
interpretarentur , quibus a Caefare ?* ius refpondendi da-
tum eft, qui lurisconfulti appellabantur: quorum omnium
fententiae et opiniones eam auctoritatem tenebant, vt iu-
dici recedere a refponfo eorum non liceret, vt eft conftitu-
tum ?*, $. 9. Ex non fcripto ?? ius venit, quod vfus
comprobauit. Nam diuturni mores confenfü vtentium com-
probati, legem imitantur. ^ $. ro. Et non ineleganter in
duas fpecies ius ciuile diftributum eífe videtur. Nam origo

|eius ab inftitutis duarum ciuitatum , Athenarum fcilicet,

et Lacedaemoniorum, fluxiffe videtur. In his enim ciuitati-
bus ita agi folitum erat, vt Lacedaemonii quidem magis ea,
quae pro legibus obferuarent ?^, memoriae mandarent:
Athenienfes vero ea, quae in legibus fcripta comprehendif-
fent, cuftodirent. $. rr. Sed naturalia ?* quidem iura,
quae apud omnes gentes peraeque feruantur ?9 , diuina
quadam prouidentia conftituta, femper firma atque immu-
tabilia permanent. Ea vero, quae ipfa fibi quaeque ciuitas
confütuit, faepe mutari folent, vel tacito confenfu populi,
vel alia poftea: lege lata 9*. E

S TRUE
DE IVRE PERSONARVM.
MNE * autem ius, quo vtimur, vel ad perfonas perti-
net, vel ad res , vel ad aCtiones. Et prius de perfo-
nis videamus. - Nam parum eft ius noffe, fi perfonae, qua-
rum cauía conftitutum eft, ignorentur. . Summa itaque di-
uifio de iure perfonarum haec eft: quod omnes homines,
: i | : aut

neque.Hadrianus, confe&o Edi&o perpetuo , neque Iuftinianus, qui in Di-
geftis omnia fua fecit, immutauit , vt haec do&te perfequitur Iof. Aueranius
Interpr. Tur. lib. 1. c. 6. 28 Hal bonores. 29 Hal. et zpfum.
30 Ita Cont. Hotm. W'ef. ex libris MSS. et Theoph. voguefsréiv, eamque
Ícripruram 'Cuiac. ljb. vir. Obf. c.25. multis tuetur. — Vulgata legit de iwre
vefpondere. o'r'TO. Sic et Hal, Iura coudere perplacet Noodtio zm JDigefla
tit. de luflt. et lure p. 10. — 31 Augufto primum, inde Tiberio,
a quo illud -nominatim. petiit Mafurius Sabinus L. z. 5..47.. LX de O. T.
32 Quidam malunt zmflitutum : quafi more maiorum id 1nihtut1.m1 fuerit,
nulla lege vel S&to : Cuiac. ad Auguftum adícendit ; fed in memoriam potius
reuocanda erat conftitutio Valentin. in L. wm. C. T. de refp. prud. |Forte
etiam cum Theophilo hic legendum , vt et couffitutum. .O TTO. Hal. ha-
bet cozfHtwtum. . Forte ab Imp. 'Theodofio in L. vm. Cod. Tbeodof. de
Refp. Prudent. refponfis Papiniani , Pauli , Vlpiani, Gaii et Modeftini ea
auctoritate exornatis, vt faltim vifum Noodtio ad D. Tit. de Iufk. et Inve
in fine. "Vide tamen, quae ad h. $. vbertim ícripfi in Excwríu 1. ad Ordi-
nem meum Inflitutionum p. 167. fq. — 33 Mlal fime fcripto, et mox adpro-
bawit pro comprobauit. 34 -Hal. obferuabant. 35 "Theophilus et
vnus liber MS. Charondae habent geutiuwm : contra MSS. Contii, quamuis
eodem fenfu. o TT O. .36 Hal. obferuantur. 3'7 Hunc $. ex Seneca lib. vi. de
Bemef. c. 23. et ex Praefatione lib. 1. INat.. Quaeft. illuftrat Noodt lib. 11. Prob.
Iu. c. i:1. !

1 Contii et Charohdac libri veteres hoc princ. in fine cap. praeced.
collocant. — Cuiacius Theophilum fecutus eft, et L. :. D. de filat. bom. cui
locus non diffimilis eft Donati Adelph. A. 11. fc. 4. Omme quod geritur,

aut im vebus efl, aut im pevfonis , aut im attvibutis eorum. O T TO. Non in-

tegrum hoé principium , fed tantum víque ad vocabulum zgmorentsv Hlal.
in fne Tit praec. collocat. Reliqua inde a voce Swmema Íaciunt mmääx
: : Tituli

$

autliberi funt, aut ferui. $. r. Et libertas quidem (ex |
qua etiam liberi * vocantur ) eft naturalis facultas eius , quod
-cuique facere libet, mifi fi quid vi aut iure prohibetur.
$. 2. Seruitus autem eft conftitutio iuris gentium, qua quis
dominio alieno contra naturam fubicitur. ^ $. 3. Serui
autem ex eo appellatifunt, quod Imperatores captiuos ven-
-dere, ac per hoc feruare, mnec occidere folent ; qui etiam
mancipia dicti funt, eo quod ab hoftibus manu capiuntur.
$. 4. Serui autem aut nafcuntur, aut fiunt. Nafcuntur ex-
anciliis noftris. Fiunt aut iure gentium , id eft, ex capti-
uitate: aut jure ciuili , cum liber homo maior viginti an-
nis ad pretium participandum fefe venundari palfus eft.
G. 5. In feruorum condicione nulla eft differentia. — In libe-
ris ? multae differentiae fünt: aut enim funt ingenui, aut

libertini.
| Puulgietta
; DE INGENVIS. :
"EucENvvs eft is *, qui flatim, vt natus eft, liber eft: ?
fiue ex duobus ingenuis matrimonio editus eft, fiue ex li-
bertinis duobus , fiue ex altero libertino, et altero ingenuo,
Sed etfi quis ex matre nafcitur libera, patre? feruo, ingenuus.
nihilominus nafcitur *: quemadmodum qui ex matre libera,
et incerto patre natus eft, quoniam vulgo conceptus eft. Suffi-
cit autem liberam fuiffe matrem eo tempore , quo nafcitur,
licet ancilla conceperit, Et e contrario fi libera conceperit,
deinde ancilla faCta pariat , placuit eum , qui nafcitur, l-
berum nafci: . quia non debet calamitas matris ei nocere,
qui in ventre ? eft, Ex his illud quaefitum eft, fi ancilla
praegnans manumiffa fit, deinde ancilla poftea facta pepere-
rt, liberum an feruum pariat ? Et Marcianus probat, libe-
rum naíci, Sufficit enim ei, qui in ventre eft, liberam
matrem vel medio tempore habuilfe 9 : quod * verum eft.
$. r. Cum autem ingenuus aliquis natus fit, mon offcit
ili in feruitute fuiffe, et poítea manumiffum effe. Saepif-
fime enim conftitutum eft, natalibus non officere tnanumif-

Tionem. 2
TINM. |
DE LIBERTINIS.:

IBERTINI * funt, !qui ex iufta feruitute manumiffi
funt, Manumiffio autem, . eft datio libertatis. ?^ Nam
quamdiu quis ? in feruitute eft, manui et poteftati fuppofi-
tus eft^: manumiffus liberatur poteftate. Quae res a iure

$ /

*
-

'Fituli huius. 111. 2 Qui ex iuftis nuptiis nati funt: ex inceftis enim
nuptiis nati, liberi non funt, $. :2. l. de INupt. MARCIL. 3 Hal.
inferit autem. ( us

I Íta tamen , vtobíerues , olim illos ingenuos fuiffe ; qui patre nati
in libertate nato , etfi auus erat generis libertini , vt fíatis docet Suetonius
in Claudio t. 24. ndeid nominis datum libertinorum filiis, donec Impera-
tor in NNow.73. omnes, etiam libertinos ipfos , ad ingenuorum iura admi-
fit, infigni illa veteris prudentiae differentia , fi a patronatus iure difceffe-
ris , exftinQda. ' Ceterum zugenunss eft ab ingenio , quod apud Nonium wa-
turam denotat, praeclare id docente Noodtio ad Tit. de flatu bom. vt adeo
^ ingenuus fit, qui natiua libertate fruitur. 2, Sub hac definitione tamen
.mon continentur , qui ingenui iudicati funt , L. 25. JD. de flatu bom. neque
natalibus reftituti , L. D. de Natal. veftit. 3 Hal inferit vero.
4 Benignitate Principun , Seueri et Antonini , id ita conítitutum eft, L. :.
C. de pofilim. veuevf- iun&a L. 25. D. de captiu. et pofllim. .veuevf. quod in-
de et luris Auctoribus varie placuit , vt monftrat L. :. $. :1. D. de fuis et
legit. bered. & COSTA. 5 Hal. ctero. 6 Werba vt liber nafcatur ,
quae vulgo hic leguntur , funt interpretis cuiusdam , nec apud 'Theophilum,
aut in libris Charondae ea reperias. o T TO. Apud Hal tamen leguntur.
* kial. inferit et.

2.

Y Liberti olim alii , quam Libertiti erant , hi nempe illorum liberi,
mox promiícue voces funt vfurpatae , hoc tamen cum difcrimine, quod Li-
bertinus opponatur Iwgenuo , Libertus fit relatiuum Patroni. —Valla lip. YV.
c 1. Eleg. Libertus íine Patrono Patronaue non eít, at Libértinus effe
poteft, quamuis fit neceffe , eum aliquando Patronum Patronamue habuiffe. .

INSTITVTIONVM LIB.L TIT. IIL 1V. V,

-gentium . originem fümpfit : vtpote eüm iure naturali
omnes liberi nafcerentur: nec effet nota manumiffio , cum
feruitus effet incognita. —Sed poftea quam * iure gentium
feruitus 9 inuafit , fecutum eft beneficium manumiffionis,
-Et cum vno naturali * nomine homines appellarentur , iu-
re gentium tria * genera effe coeperunt: liberi, et his con-
trarium ferui, et tertium genus libertini, qui defierant effe
ferui, . $. r. Multis autem modis manumiffio procedit :
aut enim ? ex facris Conftitutionibus in facrofan&tis Eccle-
fiis, aut vindiCcta, autinteramicos !? , aut per epiftolam,
aut per teftamentum , aut per aham quamlibet vltimam vo-
luntatem. Sed et aliis multis modis libertas feruo compe-
tere poteft , qui tam ex veteribus , quam ex noftris Contti-
tutionibus introduCüi funt. ^ '$.2. Serui autem a dominis
femper manumitti folent; adeo vt vel in tranfitu manumit-
tantur, veluti cum Praetor, aut Praefes , aut Proconful
in balneum , vel in theatrum eant. — $.3. Libertinorum
autem ftatus tripertitus antea fuerat. Nam qui manumitte-
bantur, modo maiorem et iuftam libertatem confequebantur,
et fiebant ciues Romani: modo minorem, et Latini ex le-
ge Iunia Norbana fiebant : modo inferiorem , et fiebant ex
lege Aelia Sentia dediticiorum numero **. Sed !7 dedi-
ticiorum quidem peffima condicio iam ex multis temporibus
in defuetudinem abiit *?: Latinorum vero nomen non fre-
quentatur **, ideoque noftra pietas omhia augere , et in .
meliorem ftatum reducere defiderans , duabus Conftitutioni-
bus hoc emendauit, et in prifinum ftatum perduxit **:
quia et a primis vrbis Romae cunabulis vna atque fimplex
libertas competebat , id eft, ea *^, quam habebat manumit-
for: nifi quod fcilicet libertinus fit ** ,. qui manumittitur,
licet manumiflor ingenuus fit, et dediticios quidem per
Confütutionem noftram expulimus, .quam promulgauimus
inter noftras Decifiones ; per quas, függerente nobis Tribu-
niano *?, viro excelfo, Quaeftore *? , antiqui iuris alterca-
tiones placauimus: Latinos autem lunianos, et omnem,
quae circa eos fuerat, obferuantiam , alia Conftitutione per
eiusdem Quaeftoris fuggeftionem correximus, quae inter
Imperiales radiat fanCtiones. Et omnes libertos nullo, nec
aetatis manumiffi ?^9, nec domini?^* manumifforis ^*, nec
in manumiflfionis modo difcrimine habito , ficuti ?^* antea
