ob L. vlt. b. t. foluere tentat Iof. Nerius I. Anale&. 2$. GEB. 86 Hal,
pacifcendo efjiceïg, vt agi pofft, quia. GEB. $7 Hal. reparandam, | Vulg.
praeflandam. BR. — 88 Hal dicimus. GER. 89 Hal proficit. GEB. — 90
Hial minueret, GEB. 91 Hal. praefeute. GEB. 92 Vulg. ei, praeter
rem. Bafil. quoties vQhe vv üweiuv Qócw ad naturam [uamidos vedit. BR. — 93
Gothofr. in nota Al. ne dolus malus. ta Hal «e dolus malas. G EB.
Vulg. re ipfz. Et hoc etiam notat Hal. in margine. Bafil iso3wage? àvrá
7À supQuvüces aequipollet ipfi pacto. — Fabrotus reddidit: vi zpfa idem eiusdem-
que poteflatis ejfe. B R. 95 Hal timeri. GEB. 96 Confer Noodt. c. 16.
de Padctis. BR. 97 Ap. Hal. enzm, abeft. 98 Vulg. aliue per(onae. R.
99 Hal. efficere exceptionem. — Vulg. efficietur per doli exceptionem. BR. — 100

Recens quidem adiectio eft s?v fi, fed . quod facilime excidere potuit. nR.

A d Paloe,

pactum conuentum intercefiït,.fedü&;gmþninueretaäfäï, pofte- . Taherfgi.
Quod et i'nzzä"'"*"*"gk

]5 ex t s

quod pactum grbderit.ä;gïg;æääï

: 2 ;
dævnyahææ !

Ltg-m, fi cum viginti debereg,g pepigerim, ne decem petam: :ef- X
Íficepetur per exceptionem mihilopponendam, vt tantum re- $4 77e, .
liqua decem exigere debeam. $. 6. Sed * fi * *?? üxpulatus"'*;ïdfæ'
VA 4 decem »x "
à-—— L Mg;(/lm/a — Cs o ; ?:* Z-. :

94

.
"

z
M
z
Ts
"t

db
ä u

. Lglvaxï&
Z!æ :

l
i q
L
jvl U
Ó
3 h
B i
, Qu
E
T x
;ät] Ti
j m
t
ii
rit:

L

| ld. ATj
Dofe

| PER:

D. Ug
PNOUR Vl
| — du
E
üer

Ym i
. G1
Vulg. à
Vulg. l
VUIgO i;
Ggp
Vulg, Í
foïfeguz;,
Cl
g,

4

—/
sSec-
P/

T
Möhc,,;

uik

Diet« M [
Lf
df
a

at

iid
p 9:
n

al

f Mpl

1:1[1)(/)(- «

Taf Á

: ia
n Ie Ju*gg j
latus a,k'fm;,

ecm Z( ;

d
s &
ao
j Bo
| Tulg
, p
gt
.9
j
"T
abl
TL
" h
100
Ui[ BR:

1

äMtum faCtum fit, heredi adquiri poteft.

Lsï«me.ä-

DIGESTORVM LIB. IL TIT. XIV.

decem aut Stïc)*fum, de * dggjþyg pactus fim, jet|petam Stic)wium
. . aut decem : exceptionem patti conuenti in totum obftaturam:
Aei" LE pam vt folutione, et petitione 4:, €t acceptilatione vnius rei
ATE tota obligatio ]folueretur: ita patto quoque conuento de vna
're non petenda interpofito totam obligationem fufümoueri.
v« (L A Sed fi id(aCtum inter nos fit, ne decem mihi, fed Sticifus prae-
C yuactur s itetur: poffum ? efficaciter de Sticho agere , *, nulla exceptio-
. ne opponenda. [Idem eft et fi de Stico non petendo conue-
;[;-/,,,Jä...nerig $. 7. Sed ti generaliter mihi hominem debeas, et pa-
cifcar, ne Stichum petagm: Stichüm quidem petendo;? pacti
. exceptio mihi ? opponétur: alium autém hominem fi petam,
reCte agam. — $. 8. [tem fi pactus ,. ne hereditgjce peterem,
fingulas res ut heres, * petam: eX eo quod pattutfi erit, pa&ti
conuenti exceptio aätanda erit: quemadmodum fi conuenerit,
. .me fundum peterem, et vífümfruétum petam: aut4 [ne] nauém
i& €4. Kedificiumue peterem, et diflolutis,his ? fingulas res petam:
-2 nifi fpecialiter aliud actum eft. $. 9. Si acceptilatio inutilis

x U.f*'.fuit, tacita paCtione id actum videtur, ne peteretur. $. 159ä'

i-14 : Seruus heredi poft aditurol[/ 2 ;nominatim pacifci non potejt, '
LXf £, quia ** nondum is dominusifitz)lfed fi in rem pa&tum conuen-

^ | AXVIIL Garvs librofl. adääi&üm prouinfiale. C o x-
09— RA iuris ciuilis regulas pacta conuenta rata non(habentur :

: veluti, fi pupillus fine tutoris auctoritate pactus fit, ne a debi-

- pume-. poteft. . Ex diuerfo autem fi pupillus pacifcatur, ne quod de-
RC beat *?, a fe peteretur *^: ratum habetur pactum conuentum:
]iX quia meliorem condifionem füam jfacere Jéijetiatt) fine tutoris
[)óft auctoritate conceffum eft. $. r. Si eurator furiofi aut prodi-
Lie».í. gipactus[fit, ne a furiofo, aut prodigo peteretur: longe vtile
ft.at ) eft curatoris recipi pactiones *5:. ffä] non contra. $. 3. Si
Chne " filius, aut feruus pactus fit, ne ipfe peteret, inutile eft pactum.
$i vero in rem pacti funt, id eft, ne ea pecunia peteretur: ita
pactio eorum rata habenda erit aduerfus patrem dominumue,
A& i liberam peculiijadminiftrationem habeant: et *5.ea res, de
*iaiz, qua pacti fint *7, peculiarisfit. Quod et ipfüm non elt ex-
, peditum: nam cum verum eft, quod *5 [uliano placet, etiamfi
bpZ maxime quis adminiftrationem peculii habeat conceffam, do-
| th) nandiius eum non habere: fequitur, vt,(fij donandi caufa de
, mon petenda pecunia pactus fit, non debeat ratum haberi pa-

H ctum conuentum. Quod fi pro eo, vtita pacifceretur, aliquid, | ro, an, poft pactum diuifionis, de fübrepta ?5 pecunia fmtri-fb) ,æ/æ.wæw
in quo non minus vel etiam amplius effet, confécutus *? fue- | bus aduerfus fratrem competit aCctio? Modeítinus ggþ&gndit, ft u od g
rit: rata habenda eft pactio. JT. O Heeereo A tUv agentibus ob portionem eius, quod fubreptum a Titio dicitur,
XXIX. VreiAxvs libro IV. ad Edi&um. Srw ?? lseneralis pa&ti conuentibxcéptioJhis 39, qui fraudem a Titio , 4 i2 .. J
l 4. AVvTEM]|dominicam pecuniam crediderit: quod credendi tem- | commiffam ignorantes tranfegerunt ob;äiatur, de dolo vtiliter a :
^ J ;

pore pactüs eft, vàlere Celfus ait. 3
XXX. Garvs libro L. ad Edictum prouinciale. Iw
PERSONA tamen filiifamilias videndum eft, ne aliquando et
fi pactus fit, ne ageret, valeat pactio: quia aliquando filiusfa-

milias habetactionem, velutiiniuriarum. — Sed cum propter ?!

TE t $ e * 3 [] . . " r [E
je &;M;mumam filio factam habeat et patïär actionem, quin pactio filii

nocitura non fit patri agere volenti, dubitari ^^ non oportet.
$. 1. Qui pecuniam a feruo ftipulatus eft, quam fibi Titius
debebat, fi a Titio petat, an exceptione pacti conuenti fummo-
ueriet poffit et debeat, quia pactus videákur ??, ne a Titio

MA
Lf' c6 . O,:c(.u.

1 Àp.Hal.de, abeft. GzB. — $ Qui huic loco fatisfieri poffit, non vnam ratio-
nem init Bynkersh. VIIT. Obf. 10. GER. 3 Hal poffe, GER. 4 Hal.
egi. GEB. . 5 Hal . petenti. GEB. 6 Ap. Hal. mibi, «beft. GE 4
Vulg. addit fpm. BR. — 8 Vulg. inferunt wow. BR. — 9 Hal s. GEB. . IO
Vulg. feruus bereditarius beredi futuro. BR. II Hal 4uod. GER. 12
Vulgo inferunt ze intra. BR. 13 Hal. debet. GER. I4 Hal. petatar.
GE B. 15 Hal. pacionem. GER. 16 Hal. inferit fí, GE B. 17 Hal. et
Vulg. funt. BR. I8 Hal. inferit et. GEB. I9 Hal. in margine alas,
confecuturus. GERB. 20 Vulg. Si. BR. 21 Hal.per. GEB, 22. Hal.
dnbitare. GE B. 23 Hal. videtur. GEB. 24, Hal. in margine al;as, idegr.

| tore fuo peteret, aut, [nel Inifà certum tempus, velutifï(jïün- |
LNuüGguennium, peteret: nam nec folui ei fine tutoris auctoritate

43

petat: quaefitum eft? Tulianus ita fummouendum putat, fi fti-

iuffor interuenit, ex qua caufa ^* in peculium actio non dare-
turz non effe inhibendum creditorem, quo minus a Titio pe- -
tat. Aeque nullo modo próhiberi e'gän debere, fi eum feruum
liberum effe credidiffet, — $. 2. Si fub condicione ftipulatus
fuerim a te, quod Titius mihi pure deberet ??: an deficiente
condicione, fi a Titio petam, exceptione pacti conuenti t pos-

Coóet .

pulatori if dominum iftius ferui de peculio actio danda eft; id jeet, JAf. d**f'**f
eft ?*, fi iuftam caufam intercedendi feruus habuit:»täuia for- ub o
te tantgndem pecunidfü ^? Titio debuit. |Quod fióüüafi fide- L f-—^^ x «f -

fim et debeam fummoueri?|Et magis eft, exceptionem non É É $ia
effe opponendam. i ac. GHfv us F R. -
XXXL. Vrsraxvs libro l. ad Edi&um Aedilium, cu- — 2f A22v(zoon.,
mlium. PaAcriscr contra EdiCtum Afedilium ?* omnimodo ii At .
licet: fiue in ipfo negotio venditionis geréndo conueniffet, N,(,f;,m, |
fiue poftea. nl z. 3 H scexte u*
XXXIL Pavrvs libro IIL . ad Plautium. — Qvonp |
dictum eft, fi cum reo pactum fit, vt non petatur, fideiuffori .
quoque competere exceptionem: propter rei perfonam placuit, :
ne mandatiJiudicio conueniatur. lgitur fi mandati actio nulla .| 44 /.
fit, forteifi donandi animo üdeiuü?fit, dicendum eft, non pro- , ia u |
deffe exceptionem fideiuffori. . T EE |
XXXIIIL Crersvs libro I. Digeftorum. Avvs NE- 4« j]fu&r,,.ä.wz

PTIS homine, quam ex filio habebat, dotem promifit, et pa-
Ctus eft, ne a fe, neue a filio fuo dos peteretur: fi a coherede
filii dos petatur ??, ipfe quidem exceptionej;Conuentionistuen-
dus non erit: filius vero exceptiohe conuentignis recte vtjetur,
quippe heredi confuli conceffum eft, nec quicquam ?? obftat,
vni tantum ex heredibus prouidere, fi heres fattus fit: ceteris
autem non confuli. inum |
XXXIV. MopEsTINvslbro V. Regularum. Ivs ?*
ADGNATIONIS non poffe pacto repudiari, non magis, quam
vt quis dicat, nolle ?^ fuum effe,lfüliani fententia eft. -
XXXV. IpEMw libro II. Refponforum. TRxs FRA-

inter fe diuiferunt, inftrumentis interpofitis, quibus diuififfe
maternam hereditatem dixerunt: nihilque,fibi conímune re-
manfiffe cauerunt: fed poftea duo de fratribus, id eft, Maeuius,
et Seia,|qui abfentes erant tempore mortis matris fuae, cogno—,(r"-*wïf.,

" . C pe . . e r
ius nulla meggnof** nftrumentodiuifionis continebatur. Qufe-

replicari pofe. :
XXXVI. PRocvrvs libro Vi. Epift '
cv M fundum meum polfides ??, conuenifletimibi tecum, vt

É

eius poffeffionem'Attio,3? traderes: äfi?fli*cänterpsg?ïäüändum
udi

97

uerunt pecuniam auream a fratre fuo effe fuübtraCtam. ??, cu- ï'ffaäm

I 2e «»*«ww/(o:u..

[a.

ao

p
TRES, Titius, et Maeuius, et Seia, communem hereditatem o, f .

U/fde n

/
- LL 9.

jgrum 1G E (gïänm.

a te non aliter me conuentionis exceptione exc debere, Wow&sg;ïmt
quam fi aut iam *? tradiliiffds, aut fi tua caufa id inter nos [| »7* us
conueniffet, et per te non ftaret,-quominus ** traderes. LAj Bs
XXXVII. PAprRIvs lvsTV sæpb'w de Confütu- ,
tionibus ^^. IwPERATORES Antoninus et Verus refcri- /LW.!:
— pleruntz
S. C'r'uc?& Sed cotre&um in tantsmdem pecuniae, — t tieiium eft in Barb. :
et bynkersh. II — Treuif, denique et Bynkersh. fine gloffis habent communi mo-
re pecisidae tantundem. BR, 26 Hal. ex cau[fa, qua in. GER. 27 Hal. VN
debebat. G EBR. 28 Hal. addit curulium. GER. 29 Hal petetur. GEB. — -
30 Hal q4widquam. GEB. 31 Hal iníerit agtem. GEB. 32 Confer
Anon, de Latin. ICt. Vet. pag. 385. et ibi Duker, wam. :6. BR. 33 Hal.

34. Hal. et Vulg. inferunt zm. 8 R.
37 Hal iAv GER.
40 Hal.et Vulg.
42 Hal. li». iT.

in margine alias, fabreptam, et iufra. GEB.
35 Hal. fubtradla. GEB. .. 36 Hal i, GERB.
38 Hal. poffideres. GEB. 39 Hal. et Vulg. T7cio. BR.
inferunt aute. 8 R; — 41 Hal. et Vulg. inferunt iam. BR.

25 Rauflardus tautundem pecuniam. — kta etiam fuit in Vat, DI et-

Con-

:

*, |

1
|

|

44

pferunt: Debitori Reipublicae a curatore æäu 43 pecunids
non goffe: et cum Philippenfibus remiíffe effent; reuocan-
das '^*. O p t
XXXVIII. PAprNriANVSs librolIi. Quaeftionum. Ivs
PVBLICVM priuatorum pactis mutari non poteft.
XXXIX. InEeM, libro V. Qugeftionum. | VETERIZ-
Bvs placet, pactionem obIcutram *?, vel ambiguam, vendito-
[ fAe: ri, et &5 qui locauit, nocere: in quorum fuit poteftate legem
- aper»ti&gþ( confcribere. . M R
41 A4. L. Inxw libro[I. ^" Refponforum. — TArx pactum,
L-z- PROFITEOR TE NON TENERI, non in perfonam dirigij
/z,| tur:dedetim genergle fit, locum inter heredes quoque liti-
gantes habebit. $. r. Qui prouocauit, pactus eft, intra diem
certum pecunia, quam**? tranfegerat, non foluta, iudicatis fe
fatisfa&turum* 1üdex appellationis, nulloalio de principali cau-
fa discuffo, iuftam conuentienem velut|confeffi fequétur. . $. 2.
Poft diuifionem bonorum][et/eris alieni, finguli creditores|a
r fingulis heredibus, non interpofitis delegationibus, in folidum,
A TAT vt conuenerat ^?, vfuras acceptauerunt: actiones, quas aduer-
LA J€9 Gpuncter.. füs omnes pro partibus habdnt, impediendae non erunt, ifi
Lj L'iprj*. . Yion, finguli, pro fide rei geftae, totum |debitum]fingulis joffe-
uft $. 3. Pater, qui dotem promifit, pactus eft, vt poft mor-
j v- «" covíierani L loïzmn't/
j j r "

tem fuam in matrimonio fine liberis defuncta filia, portio do-

,

*
VE Y, 2297

QW W V
tis apud heredem fuum fratrem irdianeret ??, ea conuentilo

per exceptionem doli proderit: cum inter contrahentes |id
aCtum fit, vt heredibus confulatur: etillo tempore, quo pater
alios filios 5* non habuit, in fratrem fuum 1udicium fupre-
mum contuliffe videatur. . | |
^ XLI. Ipnkx libro XI. Refponforum. ;LSQ ÍINTRA IL-

pesn n esd

LVM DIEM DEBITI PARTEM MIHI|[SI|SOLVERIS, AC-
CEPTVM TIBI RESIDVVM FERAM, ET TE LIBERA-
BO, licet aCctionem non habet 5?, pacti tamen exceptionem
competere debitori conftitit. 5*. 4
WH 00 XLIL Inzw librgyXVIL Refponforum. IwTER de-
bitorem et creditorem conuenerat, vt creditor onus tributi
praedii pignérati non adgnofceret, fed eius foluendi neceffi-
tas ?? debitorem fpectaret: talem conuentionem, quantum ad
ci rationem, non effe feruandam refpondi. Pactis etenim
priuatorum formam iuris fifcalis conuelli non placuit.
XLII. Pavrvs libro V. ?5 Qugefüionum. — Iw
EMPTIONIBVS fcimus, quid/ praeftare debitor ?" debeat,

a &'*:f "/W(«z/

t x u ^
i6ecex ov devemen Cns -
E

tu— ! C u :
u,,;)u*z»;no

*
LYv

P at r quldq-tgg ggf cog:rafä emptor. 1??,9(1 fi in contrahendo aliquid
[ fie) Es exceptum fuerit, id jeruari debeblf. - : |
: d. XLIV. Sc&vora ljbro V. Refponforum. Cv z
f;—/,l'ä.,!.u; eo effet pupillus, vt ab hereditate patris abftineretur, tutor

IU cum plerisque oreditoribus decidit, vt certam portionem acci-
volsur Bob perent.] Idem curatores cum aliis fecerunt ??:; qudero, an
[4 ) [et|tutor, idemque creditgr patris eandem portionemretinere ??

EEE TRV LUE
45 Hic remitti habet Hal. et Vulg. &&. Etiam
MSS. Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 44 Vulg. addit effe. B R.
^ . 45 Conf. Iac. Conftantitiáeum 17. fubtil. Enod. 15. GER. 46 Vulg. inferit
ei. BR. , 47 Hal. lib, V. GER. 48 Hal et Vulg. qua tranfegerat. - Sed
et in Pande&is Flor. non adeo recenter ;; deleta. — Hoc faltem a Taur. indican-
dum erat, BR. 49 Vulg. conueuerant. ER. 3o Hal maneret. GER.
' 51 Apud Halifilióss- übaft. G E B. 32, Particulam fi fequentem Hal. et Vulg.
huc transferunt. BR. — 53 Hal. et Vulg, babeat. BR. — 54 Hal, conflat, GE B-
45 Hal. in marginealias, ad debitorem. GEB. — 56 .Hal. ljb Il. GEB. — 57
Gothofr. in nota venditor. Cuiac; Contius Florentinam interpretatione tuetur.
BR. Etiam Hal. habet veuditor. GEB. — 58 Ap. Hal. haec: Idem cmratores
cum alis fecerunt, abfunt. GE B. — 59 Vulg.remittere. BR, 60 Hal. et Vulg.
tanquam,locovt. BR. — Gob Hal peenitentia. GEB. 61 Flor.diu fuit praedi,
nam altera i recentiffimaeft. BR — 62, Hal.cawerat. GE B. . 63 Habent hic Bafil.
ié* hoceft, quindecim. BR. — 64 In Pand. Flor. eft pactus et fi, notante etiam H, a
Porta in pofler. Saepius autem di&tiones ef? et et confufae a libreriis exempla-
iis Etrufci. Sicvel L. 7. pr. et $. 7. item . i. b, t. BR 65 Hal. et

Confiitutionum. GER.

liberis a focero poftea fufceptis, et heredibus teftamento reliétis |

DIGESTORVM .LIB. Il/; TIT. XIN.

debeat? Refpondi, eum tutorem, qui ceteros ad portionem vo-
Cafet, eadem parte contentum effe debere.- AC o
4. XLV. HeRMoGENTANVS librolI. Iuris Epitomarum.
IVISIONIS placitum, nifi traditione, vel ítipulatione fu- .
mat effectum, ad actionem, vt ??a nudum pactum, nullij pro-
deffe poterit. 'y.zvfmg; ( of ; "dnc, j. T
— XLVL (TEYrHoxixvs libro lL. Difputationum. "7^
PAcTvM inter legatarium factum, ne ab eo fatis! ^^**
accipiatur, cum in Semeftribus relata eft Conftitutio Diui Mat- ""*
ci, feruari in hoc quoque defunécti voluntatem: validyim effe L^t * *
conftat: nec a legatario remiffa heredi fatisdatio per paCtionem,
ex pfenitentia ?? f reuocari debet: cum liceat fui iuris perfecu--

—

.XLVIL ScXxvora libroI. Digeftorum. EwPronR
praedii 9* V1(f1 ti cauerat fe foluturum, et ftipulanti fpgpon- X X
derat; .Hogeapgäxdltor caüit ?^, fibi conuenifle, vt contentus

effet tfédecim ^9: et vt ea intra praefinita tempora acciperet, XJJ/

debitor ad eorum folutionem conuentus, pactus eft 9*1ffi ea 13sraligees
foluta intra praefinitum tempus non effent, vt ex prima cau- x«
tione ab eo petitio effet. Quaefitum eft, an cum pofteriore j
pacto fatisfactum non fit, omne debitum ex prima cautione pe- -
ti poteft 952 Refpóndi, fecundum ea quae proponerentur, pof-
fe. $. r. Lucius Titius Caium Seium menfülarium $9, cum
quo rationem iftiplicitam habebat propter accepta et data, debi- K
torem fibi conftituit, et ab eo epiftulam accepit unj haegJverba: 771:h T
Ex ratione |menfae,| quam mecum habuifti ** in hunc diem, , , s;
ex contractibus plurimis remanferunt apud me ad menfam me- — - -*
am trecenta oCtaginta 9? fex, et vfurae,«quae competierint: 77
fummaml?ïäïreorum, quam apud rme tacitam habes, refun- » $A
dam tibi: fi quod inftrumentum a.te emiflum, id eft fcri- mf
ptum *? cuiuscumque fummae ex quacumque caufa apud me
remanfit, vanum, et pro can es,atg,h)abeätur. Qufefitum eft, 3 $f.
cum/Lucius Titius ante hoc, cKirographum ?* Seio nummu- c»
lario ^* mandauerat *?, vtijpatrono eius trecenta redderet, 7 ,.
an propter illa verbajepiftulae, quibus, omnes cautiones ex quo-jat4 fa;
cumque contractu vanae, et pro dancellato 79.wt habe.fgntur,ï'
cautum eft, neque ipfe, nequejfilii *? eius, eo nomine conue- ;;,
w u / . ; ) . : " €x
niri poffüunt? Refpondi, fi tantum ratio accepti atque jexpenfi ^
eflet computata, ceteras obligationes manere in fua caufa. — .|^«ius
faulas XLVIIL. GAzxvs librollI. ** ad Legem XII. Tabularum. od
Iu TRADITIONIBVS reruim quodcumque *? pa&um fit, id P
valere manifefüuffimum eft. 2 266 m o. | !
XLIX. VrirriAwvs libo XXXVI. ad Sabinum. Sz
Qvrs crediderit pecuniam, et pactus fit, Xt, quatenus facere
poffit debitor, eatenus agat: an pattum valeat? Ft magis eft,y E.
hoc pactum valere: nec enim improbum(et ^* fi quis hacte- a«íe
nus defideret conueniri, quatenus facultates] *?.l patizstiu:
: L. IpnEw libro/ XLIL ad Sabinum. NoN 1MwPos-
SIBILE|puto in contractibus depofiti, commodati, et *? lo-

Vulg. poffit. &R. 66 Hal, eunmularium, et in margine. alias, menfulavium.
GER. 67 Hal inferit z;44e. GEB. — 68 Hal. odfoginta. GER. — 69 Vulg.
inferit aztem, BR. 70 Ap. Hal. haec d eff feriptum, abfunt. 'Sane formu-
lae pars non funt. BR. 71 Hal. inferit C. nempe Ca?o, Seio, vti paulo ante
L. Titius, GEE. 72 Hal in margine alias, menfulario. GEB. — 73 Vl-
tima a antiqua et tenui linea vulnerata, atque cius loco 7 euanida fuperne ad-
fcripta videtur, vt fiat smandauerit. Omnes tamen indicatiuum qmamdanerat re- E.
tinent, quod valde miror. BR. " Etiam Hal. GER. ']4 Prius erat pro cam-
cello, coaeua manu inter verficulos fuppletae at fa&umque adeo pro camcellato.
Denique recens corre&or expundaa o finali ad memoratas at adiecit ;s, ac pro-

"

L 1392 $x ,

| inde tandem euafit pro cancellatis, quod fequitur Hal, et H. a Porta in vtraque.

Reüiffime autem Vulgares libri, fpreta recentiore emendatione, pro cancellato,
rétinuerunt. B.R. 75 Hal. filins, mox poffit. GEB. 76 Hal. Eb. IV. GEB.
77 NVide Noodt. c. 12. de Pactis. GE. 78 Recentiori manu inter e et t
fuperne $ adícripta vt hodie fit: mec énim improbum eff, fi quis etc. — Vulgo ex
improbum, fecerunt zmprobandum. BR. , Hal. vt Flor. wec euim improbum, et fi '

quis. GER. — 79 Hal. addit patiuntur, — Vulg. eius patiuntur. BR. — 80 Ap.

tionem, aut fpem futurde[jperceptionis, deteriorem con&ituere.m*'*//;*nfm

äïä "t

As

r

Ui

*

h
.
i
110

UET
wá ü

ï]jhl m ,;&

, M]

.æmh,

MT

Hl
f
MSS
bent
- fünt:
u
filici
Vi G
sbe.
: Nug
6Ej
ittyy,
Md
Ul'tillm
fl('it Q

1 ,

b
huj

Lt A

u /'va,,än.

W
3
Wil

.u-j,.y"»(;"g U
n [(f:?':j "cexre, quafi debitoris negotium gereré
$- (£tr2*€. habita compenfatione fructuum, folutoque ??, quod reliquum
LLrsextos L deberetur, fundus debitori refüitueretur: etiam heres pacto,

e
l-
" Lusmä:
T

"

t1
OM
"
u
a*
Tl (
Ieb ((

I fie )
DN -

; il

&

x

gäe' M
—

;0 $«
lo-
Cat

gt
) Wg-
fomir
j anï?
9
t i
ïfïflt Id
n t
gtb
, p
maquc-
mce!mw)
N
TL

uüd,, €ati, et ?* ceteris fimilibus hoc pattum, wE FAcrAs rv-
REM $? sgRvvM MEVM: hocelt, ne ?? follicites, vt * fur
j *,9 e € r
L.(f;f..fiat, vEfugitiuus fiat: ne ita neglégas feruum, vtjfur efficiatur:

: ficut enim ferui corrupti jaCctio! locum habet, ita poteft etiam

Lf haec pactio locum habere, quae ad non corrumpendos fer-
goansn Ll. iL libroXXVL,; ad Edictum. Sr cvw te ex

.caufa legati debere pacifci 59 debitori tuo exiftimds *7, pa-
- &us fit 55 ne ab eo peteres: neque iure ipfo liberátur *? de-

u&e»x'ï? £. Dbitot, neque? petentem fummoudbit exceptione conuentio-
* sli

- nis, vt Celtus libro vggww fcribit. $. r. Idemijeodem loco
" 5 feribit, fi debitorem tuum iuffifti foluere Titio, cui legatuin
qnalss fal(o debere exiftimas ?*, et debitor paCtus fit cum Titio.fuo .
,. Gebitore confiituto: neque tibi aduerfusituum debitorem; ne-
LM*f**""QUe ipfi aduerfus fuum atctionem peremptam ??. 271
n DIb sDpxs ibro »:1251'93 'gþinionum. ErPtisTVLA,
| , qua quis coheredem fibi aliquem efle 1* cauit, petitionem nul-
Len ^m aduerfus poffeffores ?* rerum hereditariarum dabit. $. 1.
j w** Si inter debitorem, et eum, qui fundym pignäratunïärcrgdqu-
emerit, placuit ??, vt,

U'gæ quod defunctus fecit| fidem praeftare debet. — $. 2. Pactum,
*.' vt, fi quas fummas propter tributiones praediilgïgnori nexi fa-
^ - as creditor foluiffet, a debitore'reggperet, et vt tributa eius-
, . dempraedii debitor penderet: iu&unïzgdebqu& feruandum eft ?*.
7 6« $. 5. De inofficiofo patris teftamento a&tumis, Vt,e1$222. certa
9 ^ quantitas quoad viueret heres,|praeftaretMZ, paCtus eft: produ-
as ci ad perpetuam praeftationem id pactum poftulabatur: refcri-
;ptum eft, nejuej iure vllo, neque aequitate tale defiderium ad-
]7 LIIL IpEw libro V, (äinï(mum. SvMPTVS qui-
!' dem prorogare "?? litiganti, honeftum eft: pacifci autem, vt
. mon quantitas eo nomine expenfa cum vfuris licitis reftituatur,
! fed pars dimidia eius, quod ex ea lite datum erit: non licet.
OXKX[. — LIV. SexEvora apud Iulianum libro XXII . |Dige-
( Tápszí Mtorum nota.| 5r PAcmVS fim, ne 5tichum, qui mihi debe-

. Msie« . Sticlío puto ? non * tenerijYeum, qui ante pactum moram
r« omnarf fecerato: d 4 41
: LV. Ivniaxvs|libro| XXXV. Digeftorum. . Sz,px-
prówe mrTORm [it fruCtuarius, et pacifcatur feruus, in quo vfuínfru-
£. « Ktujm habet, ne ab eo petatur: pacifcendo, meliorem condicio-
r M ius facit, Item (fi)-? credit i fru&uari t
[2 « £, nem eius facit, Item (f1)-? creditor eflet fructuarius, et pa-
m ; €tusjeflety ne peteret, feruus autem fruCtuarius paciíceretur,
Läf. .vt peteret: beneficio paCti, quod feruus interpofuiffet&vtilitegj
..,, . Ad petitionem admittetur $. Pueheliturr, (ma ) — MAU
444 LVI. IpEM libro VI. ad Minicium. |sr cog]VENE-
RIT, ne dominus a colono quid peteret 7,jetiufta caufa con-

LT */Lax., m A.

Hal. et, abeft. GxR. 81 Vulgo inferunt Zz. BR. 82 H,ï;/äägtt
; vel fugitiuum, et ipfe 'Taur. adnotat, pofteriora ve9 fugitinum Flor. adefle. B.
.MSS. etiam Barb.,Pal, L. S. Cruc. Treuif. Magl. Bynkersh. conftanter ita ha-
bent, nifi quod MS. S, Cruc. inuertat: fugitiuum vel furem. — "Yaurellii verba
. funt: furem feruum, in P. furem uum feruum, in vet. furem vel fugitiuum . fer-
awm. GEB. .. 83 Flor. pro me eft etiamnum 70, vt adeo videri poílet mox
, follicites, effe legendum : alterum tamen magis placet. BR. 84 Hal. vel, loco
vt. GER. 85 Taur. corrumpendoSeruos. G EB. 86 Ap. Hal. pacifci,
. abeft. GEBR. 87 Hal exiflmares. GEB. — 88 Hal fi. GEB. — 89 Hal. et
. Vulg. lberabitur. BR. 9o Vulgo inferunt te. BR. 91 Hal. exiflimabas.
GEB. 92 Vulg. addit effe. &R... 93 Hal. lh. III. GER. 94 Ap. Hal.
. . effe, abeft. GEB. 95 Hal. et Vulg. poffefforem. 8 R. — 96 Hal. gerens emit,
placuerit. GEB. —— 97 Hal.addit ec. GEB. — . 98 Hal. iuftum ef, et ideo fer-
nandum. GEB. 99 Hal. et Vulg. acfurus, vt ei. BR. 1cO Confer Iac.
. Curtium 1. Eixesáv 33. GEB. I Hal ljj. XXXII. et fimul hanc legem
facit acceflionem legis 53. Reliqui, quod miror, Florentinam fequuntur. B R.
.2Hál nen intelligi aovam fieri. GE3& — 3 Ap. Hal. puto, abelt, GER.— 4

DIGESTORVM .LIB. AL .TIT... XIN.

$44* ; o . .
cederetur: an j integrum refritutis

a fijdoneae fint. .v
"batur, petam: non intellegitur mora mihi fieri ^: mortuoque

. Hal. admitteretur. GEB.

45

uentionis fuerit: nihilo [ngþus Efcoïonusj a domino petere
poteft. | OU N - . W* .
LVIL FromgrENTINVs libro VIIL Inftitutionum. -
Qvz zN futurum víuras a debitore acqéperat ?, tacite pactus Ll rée & ", :
videtur, neüntra id tempus fortem petat. $. 1. Si ex altera
parte in remstfex altera in perfonam pactüin conceptum fuerit,
veluti, ne ego petam, vel ne a te petatur: ?|]heres meus ab ä*«:fïï*' : |
omnibus vobis petitionem habebit, et ng, herede tuo omnes pä- J; K E E o
tere poterimus. um REO "Fnodl -
LVIIIL. NeRATIVSs libro IIl. Membranarum. |Ag j |
EMPTIONE, venditione, locatione, conductione, ceterisque — ,5
fimilibus obligationibus, quin integris omnibus confenfü eo- |/^ 4 .
rum, qui inter fe obligati fint; *?, fecedi pofüt] dubium non v« A. peo iff
eft. Ariftoni hoc amplius videbatur: fi ea, quae me ex em- — "4«
pto praeítare tibi oporteret, praeítitiffem, et cum tu mihi pre- Z«oxe
tium deberes, conueniffídt mihi tecum, vt rurfus ** praeftitis L/4/mv'mu , :

LLl I u

mihi ^^ a te in re vendita *? omnibus, quae .eth' übipraefti- heezx €&—-"— ——

tiffem, pretium mihi non dares, tuque mih; (ea!,m praeftitiffesz ([/ 9;/44 ,3'-;: geney
pretium te debere definere: quia bonae fidei ad quam omnia r

haec reg;guntur, interpretatio hanc quoque conuentionem ad- d
mittit ^?. Nec quifquam intereft *^, vtrum integris omni-ile22c6€, : —
us, injguae/ ^* obligati effemus, conueniretj vt ab eo negotio — ' 7 ^ 7«
is[ *5, quae ägo, tibi LAd . .L"j":
p

aeftitiffem, confentiremus, ne qgld tu mlgggo nomine prae- X -^.

[tares. Illud plane conuentióne, quae pertinet ad refoluen- z« exc

dum id quod a&tum eft, perfici non poteft, vt tu, quod iam ego
tibi praeftiti, contra praeftare mihi cogaris: quia'eo modo non e » $X .a,
tam hoc agitur, vt hJpriftino negotio difcedamus, quam vt no- [1.$£À .
uae quaedam obligationes inter nos conftituantur.
LIX. Pavrvs libro III. *? Regularum. PEemg ovos
adquiri nobis ftipulatione ?? poteft, per eosdem etiam ?* pa-
Ctis conuentis meliorem con'diäonem noftram fieri poffe, placet. . ^.

LX. PAPriRIVS IvsTvs ?? glib-gg* -VIIL Conftitutio- u
numj/ jImPERATOR Antoninus Auidio Caffio-referipfit4 Si 1 -14e2/72.
creditores |parati ^3 fint partem ex bonis, licet ab extraneo — D

confequi: rationem habendam prius neceffariarum perfonarum,
Dow
LXI. Pourowivs libro IX. ?^* ad Sabinum. Nz-
MO ?5 pacifcendo efficere potelt, ne fibiocum füum dedicare
liceat: aut ne fibi in fuo fepelire mOrtuifïl liceat: aut ne vici- |/Z»
no inuito, praedium alienet.. N -
LXII. Fvn1ivs/Au'TigrzANvSs ?* libro T. ad EdiCtum.
Si nEvs poftquam paCtus fit ^" a fe non peti pecuniam, ( (* 44 4
ideoque coepit id pactum fideiuffori quoque prodeífe, pactus. — ^ Ea
fit, vt a fe peti liceat: an vtilitas prioris pacti fublata fit iläe-
iuffori, quxefitum eft? Sed verius eft, femel adquififà fide-
iuffori pacti exceptionem, vlterius ei ^9 inuito extorqueri

. non poffte,

ALI.

5 Hoc, f a recenti manu eft. Minus re&e er-
! Hal ;ta f. GEB. 6
7 Hal petat. GEB. 8 Hal acceperit, GE R.
IO Hal. fuut. GEB. II Hal. ruvíum. GEBR.
I3 Hal et Vulg. im rem vweuditam. BR.
15 Hal. admitteret. GER. 16 Hal. . . l
intereffe. GEB. — 17 Hal.im quibus. GEE. — 18 Hal s Grm. 19 Hal 4
lib. VI. GEB. 20 Hal. flipulationibws. G EB. 21 Ap. Hal. etiam, abeft.-
GEB. 22 Vulg. Papiniamus. BR. 23 Vulgo pa&i. Sed Florentina eft
in MSS. quorum hic feptem contuli. In folo S. Cruc. parati mutatum in paclz.
Denique ec Dafilica haec vertunt: éroígee £xoves Azefeiv, parati fimt accipere.
BR. Reperi tales: Barb. Vat. E. Pal. I. Treuif, et Bynkersh. Sedet in Barb. eft
adícriptum al. padi f&ut, vt Brenkm. in margine Collationum anfotauit. G E B.

Vulgo inferunt smibi. BR.
go Taur. vncis inclufit, ac fi effet a fe profectum. z R.

9 Hal. praefigit et. GEB.
I2 Ap. Hal. mibi, abeft. GE R.
I4 Ap. Hal. et Vulg. ea, abeft. BR.

ü
p?

24 Hal. lb. IV. GEB. . 25 Vide Noodt. c. 11. de padlig. GEB. — 26 Hal.
Furius Autbinus. |Vulg. Florentinus. BR. 27 Hal eff. GE a, 28 Ap.
Hal, ej, abeft, GE 2. !
1 Con-

, lg j , fs.
j hollo 7 F
"d ,*le,:t'/l C"t: l—d € L )
Z /

E d r

46
ARIT.—XV. ;
.DE TRANSACTIONIBVS. 47 /4;
VzrPrANYs librojLijad EdiCtum. / .;7j.

. " | ^cRANSIGIT. Quafi de re dubia, et lite incerta ne-
Tu pR t Qväuïe finitatraw—rïfgitq: qui vero pacifcitur, donationis cau-
XXX . fa ^ rem certam,et indubitatam liberalitat.e; * remirttit.
x SCK XUlsl: TL Ip&w libro (LXXIV. ? ad Edictum. T laigupes ii
f(CEX: 7m CTVM accipere quis poteít, non folum fi Ath-a'na-fapulatm
fuerit fübiecta ^, fed et fi pactum * conuentum fuerit fattum.

prme *"iddu, L SeKgvora libro L iDigeftorum. IwPrERATO-

Jeusaes; — RES $ Antoninus et Verus ita refcripferunt: Priuatis.pa&ioni-
bus non dubium eft, medl ius ceterorum. - Quare transa-
L1f4. . . €tione] quae inter heredem, et matrem defunéti facta [eft| ne-
D al que teftamentum refci?'um videri poffe *, neque manumifhis,
; a4: — Vel legatariis a&tiones fuae ademptae. Quare iquidquid. ex te-
E. . o ftamento petunt, fcriptum heredem conuenire debent: qui in
p f 7"4) transa&tione hekeditatis ?, aut cauit ükgl proäonenbus heredi-

* C ^ . " . T
tatis, aut fi non cauit; non debet neglegentiam füam ad alie
nam iniuriam referre. $. r. Cum transaCtio propter fidei-

commiffum facta effet, et ? poftea codicilli reperti funt: quae-

ro, an quanto '!? minus ex transactione confecuta mater

defun&i fuerit, quam pro parte fua eft, id JJ ex fideicorimiffi
cátfa confequi debeat? Refggnd.m **, debere. $. 2. Debitor,
cuius pignus creditor diftraxit ^^, cum Mgéuio, qui fe legiti-
mum creditogis heredem effe iattabat, minimo transegit: pott-
ea, teftamento prolato, Septicium heredem effe apparuit : qude-
fitum eft, fi agat pignératitia debitor cum Septicio, an is vti
poffit exceptione transactionis fattde cum Mdeuio, qui heres
eo tempore non fuerit: poffitque Septicius pecuniam, quae

du 6s
' f( ox: em.

11
—eevec 1 GX Pa €k €,,

L£ Jf. Maeuio, vt heredi, a debitore numerata eft *3, condifione re-
a ts —-, pétere, quafi füb praetextu hereditatis acceptam ?vRef ondit|*^,
d fecundum ea, quae proponerentur, non poíle: quia neque cum
W"/ ä eo ipfe transegit, nec negotium Sepnïu Mgeuius gerens ac-
j x« VIil.
T « IV. VnrrANvs libro.XLVI. ad Sabinum. Aovr-

LIANA ftipulatio omniiodo *5 ommnes praecedentes obliga-
tiones nouat, et per&mit $: ipfaque peremitur per accep?;
lationem: et hoc iure vtimur. Ideoque etiam ^* legata

V. PAPINIANVS libroï.wnitionlï&. CVM.AQVIE—
LIANA ftipulatio interponitur, quae/ex/cor nfu redcþtur, H«
tes, de quibus non eft cogitatum 7?, in fuo ftatu retinentur.
Liberalitatem: ?? lenim captiofam interpretatio Prudentium
fregit. ,. | "w R. ed Voncr:

1 Confer Noodt. de Pa&tis c. 3. GER. 2 Confer Fabr»on.lm Exer-
cit. XIL. in Tbef. Inr. Ciu. Tom. II. col. 1220. GERB. 3 Hal. . LXX.
GxB. .. 4 Vulg. fabfecuta. BR. 5 Gothofredus in nota: Sed hoc.ita, fi
modo prius fa&um. P. Faber l. Semefir. 14. Sed Gothofr. Ffibn.xm perquam
ofcitanterinfpexit. Hic enim fic emendat legem 2. pr. fupra. . Si quis caution. iu
iud. BR. 6 Cum hac lege pugnare videtur eiusdem Scaeuolae L. :4. P.

Huber. in Eunom. Rom. Difp. $. im fine. BR. 7 Hal videri poteff, GER.
8 Hal. baereditarüs. GEB. 9 Ap. Hal et, abeft, GEB. 1O Erat olim
Flor. amminus, pro am quanto miuss, codemque, wt videtur, tempore infertum
inter verficulos eo, poft am. ^ Sed dein, antique tamen, adícriptum eft quanto,
pofito figno poft eo, quod non videbatur conuenire þu.;c loco: ceterum crgdl'-
-mus in exemplo, ex quo defcriptus eft Codex Flor. fuiffe co, pro quo, ordina-
ria rüv qu et c confufione, et c in e degeneraffe. Secundum haec reftituendum
foret: a quo TuiMus. BR. —— 1I Hal. vefpondi. GEB. 12 Hal. d.zjh'axemt..
G E B. 13 Hal. fuit. GEB. 14 Hal. refpond;. GEBR. 15 Hal. omni-
710. GEB. I6 Hal. perimit, et mox pevimitur. GEE. — . . -
18 Vulg. legata etiam et fideicommiffa. B R. 1g Hal. in margine alias, co-
gnitum. GEB. ^—20 Petr. Faber et Vinnius malunt liberatiouem, quibus acce-
dit Noodt. c. . de Pa&d. et Transacl. Sed et Eieraldus et. Grotius ita legunt,
mutantque fequens fregit, in fugit. Ridet Heraldum Salmafius ipfe ridendus,
dum legit ltteralitatem captiofam, id' eft, captionem lzt.emru'n?, verborum. Flor.
defendit Bynkersh. III. Obf. z. et liberalitatem. captiofam. interpretatur, quae
contra confenfum loquentis introduceretur, et fregit, ipfi eft. fnftulit.. Sed nec

p0x 4
:j $V gw.', J-,'

D dovabuidie: Luloelgh. . |

Jrevit. la, durrint vt

—— Á Ó «( ——9 —— QÓ À a

M// D '7; z' mélae /29122(44»» 4 ep /z/z,(/'/lfw

DIGESTORVM LIB.

fub condicione relicta in ftipulationem Aquilianam deducuntur. -

Sed adi Noodt. II. Probabil. Iur. 2. et de Pactis et. Transact. c, 22. nec non.-

17 Hal et. GEB.-

t

IN 4UEFELSCXM.
VI. GaA1 yis/ | libro XVH ;Pdþdi&un;proaïne;a;e; Dg^2
ta

His controuerfis, quae ex teftamento proficifcuntur, neque
tranfigi, neque exquiri veritas aliter poteft, quam infpeétis,

mnatusI.transegit,[tgggsg&ione non peremit 25»;39— iudicatam,
tamen eo;y quod datum eft, releuari rem iudicatam oportet,
