L L] e£(^ . i * T NU E L /
erogat bona fua: idque ex interdictis colligere poffumus, in (adquirit, de fe queri debet. —— 4/^ E
quibus ita eft, QvoD DOLO FECISTI, VT DESINERES |g, — Läï gäPIgNVS Beip : itl- L1 bow: j
POSSIDERE, | 7D644! no/ refpondi ÍIjsOCIETA'TEM vniuerfarum fortunarum Áf n
^ i » ^ ',-", * D * b * r wfdþ'W
LXIX. VrPrANvsLlibro-XXXIIE—55 M:.SE&I.&;&J '&goæegnt,w | efty earum quoque rerum, quae qucea cuique ad-uu,nfw/m,ä. li
&pr'^ Cvw soCrETAS 9? ad emendum coiretur, -et- conuenifét, | quiréntur, hered1tatem.cq1u35 eorum delat.am, in communglFe- j5 . - — ,rw,j
»jeo, vtvnus reliquis nundinas, id ?? eft epulas "*, praeftaret, eos- dlgendam.][ Jdem Maximinae ** ïljgiþgnædlt; fi QWWM-WW Mi -
jsp ^* que a negotio dimitteret ?247fi eas eis non foluerit, et pro fo- rfarumjortuna ïm itacolerint ^*, vt quxä— id'érogetut 1 7 , mes a,
$9- LJguo, Cio, L&Iex vendito ?*, cum ieo agendum eft. - LA us !'G" Mu m n lu.cm atque Tij CPMPUR.
t2 000 MR ^ LRNUPA ya;[iygLLpr?JXXXJ.[g-&&,&&Edï&m, N vr- | quoque, ggaf: in honorem alterius liberorum erogata funt, ;
Fàc r Jb , s A fotietatis in aeternum ?? coitio eft. ; lf;eA ytg;p&ïgXXI Xl;ïvgggw. A W'zo : ;
li LXXI. InEwdibro.III. [Epitomarum-?5 Alfeni Dige- IV. PAvrvsHibro-EXHL.?9 ad Edictum. Sr J
/ ; n H : * tc . . D
| [ J ep f aj ftorum. Dvos O?äiETATEfM coierunt, vt Grammaticam/" | QvIS fogetatgm con?ranglt, quod erf;(ït, ipfiusffit, non com-
E /" * docerent, et quod ex eo artificio ?* qujgeftus fecillent, com- | mune: fed focietatis judicio cogitur rem communicare.
mune eorum eff&f?? : de ea re, quae voluerunt fieri,in pacto | - LXXV. CersvsilibroXV.—- Digeftorum. Sr co-
L.5 P : pon — conuento focietatis|profcripferunt *9?: deinde inter fe hisver- | IT A ütp focietas ex his partibus quas Titius arbitratus fuerit,
bis ftipulati fünt: HAEC, QVAE SVPRA SCRIPTA Era4di^ .'Ijltlus, antequam arbitraretur, decefferit, nihil agitur:
LA & qu5 ) SYNT, lA ITA DARI, FIERI, NEQVE ApvERSvs | nam idipfum actum eft, ne aliter focietas fit, quam. vt Titius
EA FIERI: SI EA ITADATA, FACTAZ NON ERVNT, arbitratus fit. | | Ls ^ r
;/4/;7 TVM,YÍGINTI [MEELTA 7 DARI ? gugefitum eft!*, an,) fi LXXVI. PRocvrvsilb v 23.9,!520*
E h ?uea/fan,, qui? contra fattum effet, focietatis actione agl poiïetï lRefpon- | CIETATEM meCUzïil coifti, ea condicione, ,Kt Nerua amicus ——
Jeznl 'guerzan, f^. dit ?, 11 quidem pacto conuento inter eos de ? focietate fa- | communis partem 7 focietatis conftitueret : j Nerua conftituit, L. ]pes que2st,
/Py.. &oita Ripülati[äüäg ; HAEC ITA DARI, FIERI SPON- | Vt tu extriente ;'.og:ms efles, ego ex beffe. IQuderis ?^», vtrum Wnä'ï?&
wa,,,-:;;ïujymlï)t/»;c "*, pgs?2 futurum [fuiffe, v& fi nouatiogiis caufa id fecilffe .t;lpm ragl.l.m.rimre focietatis fit, an nkhilo minus ex aequis partibus f ilrumt o ,
dipeuetiin - focio agi nonfpoffi/", fed tota res jiit/ftipulationem tfanslata focii fimus? Exiftimo autem melius te qu4efiturum fuiffe, ^^

a t — Ó À2

lationeya pgrueniiï'&f fed dumtaxat pgenam: non enim vtrius- | quum fit, fiue iniquum, parere debeamus: quod obferuatur, przx hg -'

17., iam ex,

f qu,.;lgfx &r ; que rei promitforem obliäari, vt ea daz.'.et fzfce.ret.; Lb;) If finon | cum ex COngFO/IZIi.ü'O a(.ii grbit um itqiq eft: alterum ugiusmq- —edtlin.
f&. ^ fecillet, pdenam fufferrät,' et ideo focietatis iudi&io agi poffe. | difvt ad boni viri arbitrium ?? redigi debeat, etfi ?? nomi- ; N

LI ]eï,, e TL Duojcolliberti ff'o*ie"tat'ern coierunt lucri, qudeftus, com- | natim perfona fit compraehenfa, cuius arbitratu fiat. 12o.. *
mo pendii: poftea, vnus ex his a patrono heres inftitutus et, alte- " LXXVIL PAvrvs | jonum. VELvTI '

.$85Hal. Sed ttec. GER. $6 Vulgo hanc legem Paulo adícribunt, correxit Hal. | Flor. recentior corre&or adiecit w BR. Et ita quoque habet Hal. G E. 98
laudante Ant. Auguítino Z. Emendat. j. BR. — $87 Hal. videatur. GEB. — 88 | Puto hic agi de Grammaticis, qui vocabantur rexv:«e?, non de his, qni isopixot
Hal. lib. XV. GEB. 89 Cuiacius IV. Obf. 17. ait: a quo tempore iuri ci- Vel xgwrixe, "Tria enim erant genera Grammaticorum, vt reCte Iof. Scaliger
mili operam dare coepi, nulla me lex torfit diutius quam L. cum: focietas, nec | Epifi. 20. et 47 1. BYN K. — 99 Omnes: effet, quod et mihi placet. BR. Etiam
plane etiamnum dicere aufim, eam a me intelligi. — Peculiavi Differtatione eam | Hal. Quid fi idem librarius voluerit, ftudio fcribendo: effeDe. GEB. ^ 100
iluftrauit de Toullieu. Vide Burman. ad Petrom. c. $6. BR. Ante iftum de | Hal. perfícripferunt. GER. 1 Vulg. quae praefcripta funt. BR. 2, Vulg.
"'Toullieu idem fecit Ianus 4 Cofta, cuius Differtatio in b. l. fubie&ta eft virique | facfaue. BR. — 3 Hal. tzmc decem davi, Vulg. tunc viginti dari.BR. — 4 Vulg.

Comimnentario et ad In/ïitutiones. et ad Decretales. D V K. go Hal.. «undina- | quaero. BR. Hal. quaefitum, và eft negle&jco. GE B. 5 Vulg. vefpondi. B R.
vias epulas. lta et Vulg, fed nihil mutandum. [ta etiam eft in omnibus MSS, | 6 Ap. Hal. de, abeft. GE B. — 7 Vulg. poffet. BR. 8 WVulg. fieriue, Bynkersh.
quae vidi. BR. De quibus mox. GER. 91 Flor. olim erat pulas, litera e fierique. BR. — 9 Hal. inferit data. GEB. Io Vulg. viginti. BR. Ir Vulg.
fubantique addita, quod addo, fi quis feliciore crifi aliquahicvti velit. pR. — Ha- | fed, loco et. BR. — 12 Vulg. aut. BR. — 13 Vulg. redigenda. BR. — 14 Hal.

bent: epulas, Barb. S. Cruc. Treuif, Bynkersh. ]j et M. — In Otob. eít: z. epkis, | enim. GEB. 15 Flor. olim erat ssaxime, et fuperfcriptum eft zua, ut fieret:
litera ] linea transuérfali notata, quod itidem/efeiearc 73 eff epulas. GEB. | maximünae. Fortetamen Masimino efle debet, quod rarum fit, maritum et vxo-
92, Hal. ad megociui dimitteret. Ft ita etiam Vulg. quam tuetur Cuiacius, Flo- | rem in eodem fragmento feparatim confulentes adduci. — Certe editores ita ha-
. rentinam Faber er Toullieu pec. Differtat. vt dictum. — Bafil. «o4 ZreAeie vorícn:, bent. Codices aut; AMaximo, aut: AMaximirmo, habent. 1ta duo e feptem,
^ et immumes vedderet, pro eo, quod hic eft: a negocio dimittevet. B R. — Hal. ta- | quos .ccntuli. In Vat. L et Treuif. ex Maximo, fadum Maximiano. Sed in
men etiam in margine habet: alias, a negocio. GER. — De horum verborum fen- | priori codice eo amplius, a verbis: Idem Maximisno, nouam legem inchoari.
tentia agit etiam Rad. Fornerius 1J. Rer. Quotid. 3. DVK. 93 Vide 'Toul- | In S. Cruc. nihil aliud inueni quam: IDEM. S, in nouo verfu, miffis in to-
lieu c. &. cuius omnia probo, nifi quod non videam, qui neceffe fit, vt reliqui | tum: Maxmiano vefpondit, tanquam parte infcriptionis, quae non nifi in vetu-
focii fingantur fua fponte epulas inftructuri fuiffe, ad quas finguli fymbolam con- | ftiffimis exemplaribus idque perraro integre exprimi confueuerunt, nec in vul-
ferrent, Malim integras natas effe ex promiffione focii, cui ceteri res commu- | gatis libris, quod notum eft. sR. — Hal. habet: Jtem Maxímino. li duo, qui
nes et omne focietatis lucrum pro epulis illis concefferant. Praeterea diligen- | habent: Maxzmiano, funt Barb. et Bynkersh. L. Sed in Otob. et Vat. III. eiít:

ter conjiderandum, hic non abfolutamgut propriam vcmiitioncm proponi, fed | Maximo, licet per fcripturae compendium. GE z. 16 Hal. cozerunti GE B. — , - :
uae füb conditione praeftandarum epularum in nundiniglneatur, quibus epulis | 17 Vulg. erogaretur. E. 18 Hal. guaeratur.|GEB. —— 19 Flor. fubantique m
deficientibus in arbitrio reliquorum fit, velintne venditionem adhuc ratam ha- fadum;: ctrisque, vnde ita omnes editi, B R. — Etiam Hal. GEB. — 20 Hal. li. ] 7 M(;ZZ :
bere, et agere ad id, quod interfit, conditionem fibi praeftitam non efle, aut | XXI. GEB. — 21 Hal. ljb. X. GEsB. — 22 Hal. et, loco fi. GEB. — 253 Hal, :
deficiente conditione fe in integrum reftituere, atque adeo ad focietatem re- | émiseAdv. GEB. — 24 Malo cum editis: partes. BR. — Et ita quoque Hal. GEB. : |
ueríos pro focio agere cum co, qui promiffis non ftetit. B R. 94 Hal. lib. | 25 Vulg. quaeritur. BR. 26 Hal. arbitriorum. GEB. 27 Hal. buiusnio- |
XX. GEB. 95 Bafil. & &séeavrov. im infimitum. BR. 96 Hal. lib. If. | di. GEB, 28 Kal et Vulg. arbitratum. BR. 29 Hal. etiam fi. GE B. |

doirepsw. GEB. — 97 Gothofr. in nota: Ita Flor. aj, Grammaticam. — Sed ctiam | 30

ha
IET
"WA
"

D

L ff Musburex |duQ ?? millefimis partibus ?? focius effet? 1llud

o Teaco p]o

J fs
m-—
|5sf.

a
f a; j

l
Hl

catoris fiat.

00 OXl VwLXXXI. PAPrzNIANYSU

DIGESTORVM LIB. XVII TIT. II

qucEx LC /
eum lege locationis compraehenfum eft, vt opus arbitrio lo-
LXXVIIL Paocvrvsib MEpitularum. ?9, Iw
PROPOSITA autemqud£eftione arbitrium viri boni exiftimo fe-
quendum effe: eo magis, quod iudicium pro fo*äïo bonfe fidei eft.
. LXXIX. PaAvrvsili —Quaeftionum — VwDk
fi Neruge arbitrium ita prauum eft, vtimanifefta iniquitas eius
appareat, corrigi poteft.per iudi&ium bonde fidei,
: LXXX. PRocvrvsdibroe-V.-Epiftularum- ?*,

enim, fi Nerua conftituiffet, vt alter ex mïïïäüma parte, alter,

oteft
conuenieiï's effe viri boni arbitrio, vt non vtique ex äïequis
partibus focii fimus, veluti fi alter plus opetae, induftriae, gra-
tife, pecunife in focietatem collaturus erat ?*.
ibro-TX.—35 JQQudeftionum.
S1 ?6 so&rvs pro filis dotem promifit, et prius, quam fol-
ueret, herede ea reliCta, deceífit, quae poftea ?* cum marito|
de exigenda dote egit,;accepto liberata eft: quaefitum eft, an
Wi pro focio agéfet/otis quantitatem praecipefe ?? deberet,
1fi €orte conueniffet inter focios, vt de communi dos confti-
tueretur? Dixi, paCtum non effeiniquum, vtique fi non de al-
terius tantum filia conuenit: nam fi commune hoc pactum
furit, non intereffe, quod alter folus filiam habuit ??: cete-
rum, fi numeratam dotem pater, defuncta in matrimonio filia,

'recäaeraffet ^9, reddi pecunia&ïocietati debuiffet^*, pactum

ex Aequitate fic nobis interpretantibus: quod fi, falua focieta-
te, diuortio matrimonium folutum foret, cum fua caufa dotem

-recjperari fcilicet vt eajvel alii marito dari; poffit, nec, fi prior |. ( L

OCTAVVSDECIMYS 2jecc r parerranm flb

-

AewctLIBER

Uncobnit., — diOstim, a?

j9t.

] ET.
DE CONT

PACTIS INTER EMPTOREM ET VENDITOREM

4 AS- i
COMPOSITIS?, ET QVKXE RES VENIRIEA
NON POSSVNT ?. J 41— 57 ?

PaAvrvsiüi AH

nIGO emendi vendendique a permutationibus cdepit:
olim enim non ita erat nummus ?: neque aliud merx,
| aliud pretium vocabatur: fed vnusquisque fecundum
neceífitatem temporum, ac rerum, vtilibus inutilia permuta-
bat ^, quando ? plerumque evenit, vt, quod alteri füpereft,
alteri defit: fed quia non femper, nec facile concurrebat, vt,

40Hal, briAZy, GEB. 31 Hal lmAU GEB. — 32 Flor.litera o recenter
deleta, repofitum : abus, vt fit: ex daabus millefimis partibus.. Sed et nobis 7?
duo poffe retineri videtur, vt ÉaMrow. interim tamen ifto modo editi omnes.
&R. Hal in margine: olias dwobus, nempe ad: duabus. G & B. Vid. Perizon.
Animaduerf. Hift. c. X. p. 451. L. vlt. $. 1. de Legat. IT. L. 10. $. 17. de Gra-
dib. et adfin. — Adde Voffium II. de Anal. 6. qui hoc e Sc. Gentilis Z. Parerg. 6.
notaut. DVK. . 33 Ap. Hal. partibus, abeft. GEB. — 34 Vulg. eff. BR.— 35
Hal.Lb. VIL. GES. — 36 Ap. Hal. Sj, abeft. GEz. — 37. Gothofr. in nota:
pofteaquam. Hal. GEE. 38 Hal.et Vulg. percipere. BR. 39 Hal. addit:
alter non babuit. GEB. 40 Hal. vecuperaffet, et paulo poft recuperari. G E B.
41 Hal. et Vulg. reddi pecunia focietati debuiffet. BR. — 42 Ap. Hal. et Vulg.
ft, abeft. ER. 43 Ruffardus putat 72 zuter, ob antecedens iter in largzter ex-
cidiffe, quod probo. Ita in L. 1. $. 4. infr. de itin. atluque prin. — Flor. olim
erat interfecérit, pro: iter fecerat. — Hal. largius intereffe. 8&. — Omnino hic lo-
cus eft vitiofus. Coniicio vel large intereffe, quod malo, quam largiter intereffe,
vel aliter effe videbatur. BYNK. Haec eadem tradidit V. Obf. 25. GEB. — 44
Taur. videVatur, et fequentibus Hal. praefigit a. GEB. — 45 Hal. expromifja.
GE B. 46 Vulg. a viro. BR. 47 E fcriptura Florentina poteft oriri du-
bium, an non legendum aream. Sed illud arcam probabilius eft; Bafil. habent

. fimpliciter & 7 xemiv in comiune, Séd et omnes fcripti habent : arcam.. B R.

RAHENDA EMPTIONE L/ET DE

i

BI C XVIM TIT $4 ^ 39

maritus facere non polffet, denuo de focietate conftituendam E

dotem: nifi fi ^^ nominatim ita conueniffet, WVerum in pro-
[pofito largiterTeffej*? videbatur *^;/dos numerata effet, an
vero promiffa *?: nam fifilia datam dotem, pofteaquam patri
heres (exftitit iure *9 fuo"['f&epiffet, non effe referendam pe-
cuniam focietati, quam mulier habitura fuit, etfi alius heres
exftitiü'et: quod fi accepto |a] marito liberata effet, nequaquam
imputari poffelfocietati, non folutam pecuniam.
LXXXII. InEg M JlibredHl. Refponforum.: Ivng focie-
tatis per focium aere aläfeno fo"äius non obligatur : nifi in
communem arcam *^7 pecuniae verfae funt ^9. .
LXXXIIIL. Pavrvs libro—1.-Magnalium. Irrvn
quéerendum eft, arbor, quae in comfinio ^? nata eft, item lapis,
qui per vtrumque fundum . extenditur, an cum fuccifa jarbor

s : : 2 :
eft] vel lapis exemptus, eius fit, cumsifundus ?9: pro ea quo-(/^: ex^»eóere, an»ïj

que parte fingulorum Jeifeldebeat, pro qua parte in fundo fue-
rat: an, qua ratione duabus maífis duorum dominorumgfla-
tis ?*, tota mafía communis 57 eft, ita arbor hoc ipfo, quo
feparatur a folo, propriamque|fubftantiam in vnum corpus re-
dactam accipit, multo magis pro indiuifo communis |fit 5?,
quam mafía: fed naturali ?^ conuenit rationó[ 5?, et poftea
tantam partem vtrumque habere, tam in lapide, quam in arbo-
re, quantam 'et in terra habebat. : |
Jaéct», LXXXIV.iLAnxo ; umialauoleno 59
. Qvorrgns iuffu alicuius vel cum filio eius,

z

- ; j . d UW : s
vel cum éxtraneo fociétas coftür, diretto cum, illins perfona

* *

B. L. L 1 relfaruo, 3

f0 du r Til elareey. creriprfoner: ol h. s t Dd u 0 — : à—l Q- 7H fec. — p fW/gäzJ.'äM' p ag IOV

cum tu haberes, quod ego defiderarem, inuicem ? haberem,
quod tu accipere [velles, ele&ta| materia eft, cuius publica ac
perpetua deftimatio diffücultatibus permutationum, aequalita-
te quantitatis fubueniret: eaque ? materia forma püblica
percuífa, vfum dominiumque non tam ex fuübítantia praebet,
quam ex quantitate: nec;vltra merx vtrumque *?, fed alte-
rum pretium vocatur. $. . Sed, anfine nummis venditio diti
hodie.qüje ** poffit, dubitatur, velutifi ego togat dedi, vt tu-
nicam acciperem. Sabinus et Caffius e(fe emptióriem [ät' ven-
ditionem putant: Nerua *?^ et Proculus| permutationem, non
emptionem /hoc effe. Sabinus Homero teíte vtitur, qui exer-
citup Graecorum aere, ferro, hominibusque vinum emere re-
fert illis Veri;busf g »
: db 7'/ E'"v3sy

Otob. et S. Cruc. arcam. — Barb. Vat. W. Bynkersfürcïmm. Hal. vt Taur. ar-
cüM. GEB. 48 Hal.fmt. GEB. — 49 Taur. coM(inio. GEB. — 50 Hal. la-
pis exemtus, ficut fundus, pro ea. — Ceterum am, quod in fequentibus fubauditur,
fuppleuit Vulg. &R. — 51 Hal.et omnes: conflatis, — Bafil. etiam svyxovevsa-
cáv. B R. 52 lTaur. comm Onis. G XB. 53 Gothofr. in nota: fiat. ]ta
Hal. Vulg. fit. B&. — 54 Hal.maturaliter. GEB. — 55 Ita Taur. qui neglexit
fuum morem. Scribendum fuerat: vation E, et legendum vatoni. BR. — 56 Hal.
labolemo. GEB. $7 Yaur. perfonAgi. Hal. cum ill agi poffe. GER. 58
Hal et Vulg. eff. BR.. — g

Y Vulg.inferit: etvenditiome. BR. — 2, Vulg. conuentis. BR.
et Vulg. poffiot. BR. —— 4 Hal. l/b. XXX. GER.
III. Obf. 12z. GER. 6 Hal permutabant. GEB.
Differtat. 36. BYNK. 7 Vulg. quoniam. BR. 8 Hal. inferit evo. GER.
9 Ap. Hal. que, abeft. GEB. — 10 Hal. vtruugue efl. GEB. II Taur. in
margine: bodieque. nempe Flor. litera a eft deleta. Similiter mox erat Pomi-
mibusqui, pro bomimibusque. Nihil enim magis obuium eiusmodi permutationi-
bus. Interim Hal. Vulg.ceteri: bodie quoque. & R. Non abfolute neceffaria eft
mutatio roy 2450 in que, fed tamen hoc cum aliis probo. DvK. — 12 Flor. erat
Neratius, mutatum tamen ab ordinaria manu corrigentis. B R. |

5 Hal.
5 Confer Van de Water
Vide Maximum Tyr.

Graecis.

agi ** pofle, cuius perfona in contrakfenda fo&ietate Kfpectata 1 4&.
[

13 Hal. addit .

E.'»ZMW

LA
u £.

I(,(* ex "a,»ö-(rre,,(, &k :

Aoeon. 7C— —

] 2et &x 9s ftoh, |
aE Em .
L. [*
geä& 7.,

bt d Pelbss d

"1/144»-&1'-" e
La KU renergito
J ^248m "lo:u'y;
?am CU s , , TC
^a Cl 7:4&«;&:&;?*,
fU x ; LC TC CAL0 . /

1

bep A2X ,

L d £ o uee ;
L 29 uD

4 ongfttits

306
A0 Qul ( T^ - E"yXev x olviQoyro supyxouówyreg A'oauol,
A'AAo! uév sxAxO, XÀAo: Ó 9 oidwwi: ciónpo,
A'AAor Ó Quvo?g *9, XAÀor Ó' xur2c: ** Bosco!,
AAAot Ó* dvdpamódscciy.) *8
' Sed hkverfus permutationem fignificare videntur, non em-
— ptionem, ficut illif;;fyïäf;)
Queet(o ) —([|E'v9 xrs DAxsxp Koovidye Qpévxc &££kero Zeuce, /)
ALO'c mpoc "Tvoslóqu fuowidse TsUxe xusiBsv. '9 .

l

E L odine Ec pl idem Poéta dicit :
[ ;;aa verfn. p [ gt "roiavo wrexrecoiy äoï'myjzo,
; e -k : : L L4 []
| 1]f Sed verior jeft/ Neruge et Proculi fententia: nam vt aliud eft
E o ov u , í; Vendere, aliud emere, alius emptor, aliu& venditor, ficjaliud
», - um /Wu-z.. U :

Am.m.op.om, €it pretium, aliud merx, quod in permutatione difcerni non

L:)ïg-f*l-. Z.w

ter abfentes contrahi poteft, et per nuntium, et per litteras. -
IL. VnPiANvsMibrol. ?? ad Sabinum. IwTEm pa-
trem et filium contrahi emptio non poteft: fed de rebus ca-
Ítrenfibus poteft. — $. r.
autem pretii numeratio, fed conuentio perficit fine fcriptis ^*
habitam emptionem. | |
IIl Ip w dibeozXXVE 1
diftracta fit, vt fi displicuiffet, inempta effet, conftat, non effe
fub condidone diftractam, fed refolui emptionem füb condi-
cione. lt d E :
IV. PowxrourvsibroIX. ?* ad Sabinum. ET rr-
8ERI hominis, etloci facri, et religiofi, qui haberi non poteft,
emptio intellégitur, f ab ignorante emitur.
V. PaAvrvsdibro-V.-ad Sabinum. — Qvra difficile
dinofci poteft liber homo a feruo. F.
VL PowPoNrvs ?9;libroTX. ^" adSabinum. Sxp

L J2 , CrrLsvs filius ?* ait, hominem liberum fcienteäl te emere

Graecis. GEB... 14 Ap. Budaeum et in plerisque editionibus hic verfus prae-
mittitur: Nóec 92 i« A4puveio 7rugécucuy Óyov WyoUcui. BR.
GEB, 15 Flor, eft Ar. adícripfit tamen quis Apoftrophum poft A relicta x.
E R. 16 Hal. AAAo 35 eívoi. GEB, — 17 Ita, vt in textu repofui, eft Flor.
nifi quod Taur. maioribus literis habeat: ATTHIZI. Hal. autem Zvro?e: féeeniv.
GEBR. Avj eft in editione Romana, et Euftathius quoque ita legiffe videtur
d&vr$ci, Ícribens, Ionicorum effe dicere 72e 8óue, vàc Vamove, càe xvuc. — Yn aliis
autem exemplaribus Homeri, habeo autem fíeptem praeterea, conftanter, vt in
Inftitutionibus 2vro?sz; — Et paruum quoque fcholiaftem ita legiffe, ex eo appa-
ret, quod notat: Zuro?e. f(ósss:w Zuvois ToOig (louciv. bmórs 22 mwtQi wA4S0ve SQsu-
párav DwAfyovras bi mrovrru, XuTR T) SuAUxDV "QodéQovra. Quin de multitudi-
«e pecorum. loquumtur pottae, feminino geneve ejferunt. — Adde Etymolog. Magn.
án /zco DVK. 18 Haec Homeri vulgo foluta oratione ita redduntur :
Hinc quidem viuum emebant comati Acbiui:
Alii quidem aere, alii autem fplendido ferro,
Alii vero pellibus, alii autem. ipfis vaccis,
Aliü autem qmancipüs.
Hal. in Graecis latine verfis: Id ego in bunc modum z
Hinc fibi certatim gentis de more comati
Vina pavimt Gran, aere dato, fulgenteque ferro,
CTergoribusque, bubus . fed et ipfis, mancipiisque.
19 Habet hic AMEIAEN et "Taur. et ipfe Codex Florentinus. "Vt religionem
fuam oftendat Taur. in erratornm correctionibus addit: Iu P. tamen illo modo
legitur : quod mos vecepimus, mou quia pvobaremus, fed vt penitus vredderemus
eam fcripturam, — Aitamen TTAEIATN, quod itidem in contextu habet pro: rv-
àe(à4v, non eít in archetypo. — Vulgo hic integer verfus ad finem eft adie&tus,
quem et Alciatus et Hal. receperunt: sxgóssz xeAxsíev éxmróuflos Pvvem(bsuv,
BR. Haec vulgo etiam foluta oratione redduntur :
Hinuc vuv(us Glauco Saturniu$ mentes exemit lupiter,
Qui cuim Tydide Diomede arma mutauit.
at Hal. omnes tres verfus ita. vertit:
luxta animwuim Glauco Saturnius eximit, vt vel
Cum Diomede vecors auvo vadiantia mutet
Arma, idque aere laboratis, capiatque nouenis.
Aeflimata bubus pro forte valentibus centum.
Laborante tamen aliquando fyllabarum quantitate, vt in: vecors, aeffimata etc,
GEB. 20 Haec quoque in editis ita inuenies; 3v erb Asxéoruc mQíaTO

-DIGESTORVM LIB. XVIIL TIT.

Magis autem pro hac fententia illud dicey*þtur, qiiod alias -

nomine actionem effe: nec conturbari

poteft, ?^* vter emptor, 2* vter venditor fit. $. 2. Eft au-
tem emptio iuris gentium : et ideo confenfu peragitur: etin-

ine pretio nulla venditio eft, non

$1 nES ita

[Sed vtrum haec eít venditionis condicio] fi ipfe dominu$jpu-

Non eft apud Hal. -

&

Z "'hz"—/n h(llroi.Mn ;
p d

non poffe: nec cuiuscumque ?? rei, fi feias|alienationem a« o
æl:gn/ 39 effe| vtjfacra, et ?* religiofa Ioca,[äfi)quor&äffx com- VX ^; ,a
mercium non 1[it, vt publica, quae non in pecunia populij fed fritibita
in publico vfu habeájítur ??, vt eft campus Maftius. $. T. U o Gpoftpt
Si fundus annua, bima, trima die, ea legäïveniiï'et, vt fiin diem FänwaJj I
ftatutum pecunia foluta non effet, fundus inemptg/s lo'et eb ^ — —
vt, fi interim emptor fundum coluerit, fructusdue ?3 ex eo fti-æd-'uj' i
perceperit, inempto eo facto reftituerentur, -e&- vt 34 quantä TT
minoris poftea alii veniffet, vt id emptor venditori praeftaret ï
ad diem pecünia noón folüta, placet venditori ex vendito e(;
. debemus,gg ? quod in- :
empto fundo faéto, dicatur a&tionem ex vendito futuram effe: y[c*ex?f eraf
in emptis enim et'venditis potius id, quod aCtum, quam id ?$, ?5 . ;
quod dictum fit ?7, fequendum eft : e& cum 3. lege id didum —
fit, apparet hoc dumtaxat aftum effe, ne! venditor emptori, |44: ,.
pecunia ad diem non foluta, obligatus effet: non vt omn*is,.w :
obligatio empti et venditi [vtrique; ?? folueretur. - $. 2. Con-/2frj«]
diéio, quae initio contraCtus di&ta e , poftea alia'pa&ione hüe- ^
mutari: poteftz ficut? etiam abiri.4? tota ämptione poteft, f1 . Àf«
nondumjmpleta, funt, quae vtriäghue ^f praeftari debuemint. / /» p gtatuo
At V. VuoP13ANVS XXVIIL-ad Sabinum. HArd^ri&/54as
venditio ferui, syx RATIONES DOMINI CoMPYyTAs- I*f
SET ^? ARBITRIO, condicionalis eft: condicionales autem 2 "4f ?*
venditiones tunc perficiuntur, cum impleta fuerit condidio. J, Qf?/)(,

l: j JJQ eoä;

taffet fuo arbitrio, an vero, fi arbitrio viri boni ^32 Nam f& ":

arbitrium dotini accipiamus, venditio nulla eft: quemadmo- ,
dum/fi quäs41ta vendiderit, st VOLVERLIT: vel fipulantific /;ze- 52
fponde.at ; SI VO,LVäM,. DECEM DABO: neque enim, , ^"*
debet in arbitrium rei cofmferri, an fit obfriCtus. — Placuit ita- E* æ&ï't*
que veteribus, magis in viri boni arbitrium id collatum vide- "TP P
ri, quam T domini: Ífi igitur rationes potuit accipere, nec tuilocætu'::g.
accepit, vel accepit, fingit autem fe non accepifle, impleta |
: 75 i MES condicio

xrsírtcci Pove. TlouS7[ uv Vr. PoUcmy Pesocífo:e 9' EDwxtv. Bm. Etiam ap. Hal. :
qui haec quoque vertit, licet non absque metri vitio in appetente:
Olim Laertes banc appetente redemit '- j
Pubertate, boues pendens. de parte peculi
Viginti. |
21 Hal. pracfigit zeqwe. GER. — 22 Hal. praefigit wec. GEB. — 23 Hal. lif.
L. GEB. 24. lriboniano haec verba: fime fcriptis babitam, adícribunt Cu-
lac. ad. Pauli Seutent. IT. 17. ex Gifanius ad L. 17. de Fide infrum, Sedma- —
le. BYNK. Locus Cuiacii eft in Schultingii Jurispr. Anteiuflin. pag. 297. wot.
38$. GEB. — 25 Hal. lib. VIII. GEs. — 26 Flor. hic eft locus vacuus. Scri-
ptum tamen fuit, ni fallimur: Pomponins, et hoc minio coaeuo, vt folet: ve--
rum in recenti fcriptura abfterfum eft nomen, folumque videri poffunt. initialia
voj P et rubricans veftigium literae finalis, cafa an confilio hoc contigerit in-
certum, Sed et omnes editi Pomponium pro au&ore legis agnofcunt. BR. Etiam
Hal. Debniflet itaque Taur. hoc ipfum Parenthefeos mota iníignire, vt fecit
Brenkm. in Exemplo typis deftinato. inter MSS. Pomponiun habent Otob. Vat.
II. S. Cruc. 'Treuif. Bynkersh. IL; Poglus: Barb. et Bynkersh. L. GX3. — 27
lib. VIII1. G£EB. 28 Vulg. Ceïfzt | lius, Klabent idem et quidam co-
dices, vt Bynkersh. vterque. En. 29 Vulg. cuiusquam. BR. 30 Contius
et Charondas hic male notant, parenthefin indicare, vocem o* delendam effe.
Taur. in praet. fatis indicauit, parenthefin indicare, quod inclufa in P. non ha-
beantur, vt neceffaria tamen ad fenfuüm inferta eífe. Hanc negationem varie
fupplerunt: et Vulgati quidem : alieuationem interdidam effe. Codices MSS.
habent: inbibitam effe. n 'Treuif. qui ita habet, füperícriptum : al. probibitam.
In Vat. 1. et S. Cruc. vbi fimplicitererat: aliemationem effe, ad exemplum Otob.
fuppletum recenter: probibitam. Hanc le&ionem arripuit Hal, et ícripfit: wec
cuiusquam vel, cuius (cias alienationem probibitam effe. Nos 'Yaurcllio adftipu-
lamur, cuinAemalibi poft terminationem : zem v? son. excidiffe deprehendamus.
B R, th«)&ow. iä quoque Bynkersh. II.XVt Vulgati Barb. et Bynkersh. L' G E B.
31 Gothofr. in nota: aut. Jta ipfe Taur. in margine et Hal. in textu. GEB.
32, Hal. babentur. G E B. 33 Vulg. frucfus, quos. BR. — 34 Hl percepe- !
rit, eos inempto fundo falo veflitueret: et quanti minoris. GX &. 35 Hal. et
Vulg. praefigunt eo. BR. — 36 Ap, Hal. i, abeft, GE B. — 37 Hal. fuit. GER.
38 Hal. et Vulg. inferunt ig. BR. 39 Gothofr. in nota: Al vtrinque. Tta
Hal. et Vulg. g n. 4O Hal. inferit a. GER. 41 Hal vtriuque. GE B.
42 Hal. putarit. GEB. — 43 Taur. Voni. GER. 44. Hal. refpondeat. GER.
45 Flor. antique fuperfcriptum 7w, et ita omnes. BR, Etiam Hal. GER.

46

y,äæ
ihoi

u

a . x P o -Émam4 LE — -mRm——AWA-

J

DIGESTORVM LIB. XVIIL TIT. L

-- : *
condicio emptionis eft* et ex empto venditor conueniti poteft.

äm $. r. Huiusmodi emptio, QvYANTI TV EVM EMISTIsU 4
m QVANTVM PRETIÜIN ARCA HARBEO ^5/, valet: necenim
U incertum eft pretium. $5. tam euidenti venditione: magis enim
k /, ,. Agnoratur quanti emptus fit, quam in *? rei veritatefincertum
i Cïf/(ï"; eft] $. 2. Si quis ita emdfit, xsr *? w1xH1 FVNDVS EM-
M MU NTVS CENTYM, ET QVANTO PLVRIS EVM VENDI-

-u
T A

^W

v atjv z e,* HORNNUSS .
7- pam O, valet venditio, et ftatim impletur: habet enim certum

pretiumiigeïitum: augebitur autem pretium, fi pluris emptor
fundum vendiderit. | -^ oA O Óa
VIII. PouPoxrvslibro-IX.-59-ad-Sabinum.,, NEec-
EMPTIO nec venditio fine re, quae veneat, poteft intellégi:
et tamen fructus et partus futuri reécte em£ntur ?^, vt, cum
editus effet 5? partus, iam tunc, cum contractum effet nego-
tium ??, venditio facta intellegatur: fedfi id eg?;erit venditor,
ne nafcatur, autjfiant 9*, eX empto/ dgi poffe ??. $. r. Ali-
quando tamen et fine re venditio intellegitur, veluti cum quafi
alea emitur: quod fit, cum captuím 59 pifcium, vel auium vel
miffilium emitur: emptio enim contrahitur, etfdi fi nkhil in-
ciderit: quia fpei emptio eft: et quod miífilium nomine r
cafu captum eft, fi eui&tum fuerit, nulia eo nomine ex empto
E obligatio contrahitur: quia id a&um intellegitur.
IX. VrPraANVvS li -—ad Sabinum- ?7. Iw
vENDITIONIBVS etemptionibus confenfum debere inter-
-estiai, cedere palam eft: ceterum fiuein ipfa emptione diffentient ?*,
| fiue in pretio, fiue iniquo ?? alioj emptio imperfecta eft: fi
Lisb» st igitur ego me fundum emere putarem Cornelianum, tu mihi
te vendere SÉmpronianum putaíti, quia in ?? corpore diffen-
"x eynes-9 U* 1/ Cec L
fimus, emptio nulla eft. Idem jéft, fi ego im& Stictum, tuj.
Pamphilum abfentem vendere putafti: nam cum in corpore
diffentiatur **, apparet nullam effe emptionem./*$. r IP* Si
in nomine diffentiamus, verum de corpore conítet, nulla du-
bitatio eft, quin valeat emptio et venditio: nihil enim facit
error nominis, cum de corpore conftat. $. 2. Inde quAeritur,
fi in ipfo corpore non erratur 9?, fed in fubftantia error fit,
vtputa fi acetum pro vino veneat, 4Z/ aes pro auro, vel plum-
bum pro argento, vel quid aliud argento fimile, an emptio et
venditio fit ? Marcellus fcripfit 55 libro fe&to 9* Digeftorum,
emptionem effe et venditionem, quiain corpus confenfum [g":i -
etf; in materia fit erratum: ego in vino quidem confentio,

II

L..)

^ * 4
*

Z Fuia eadem propeigusíg) 97 eft, fi modo vinum acuit:*ceterum
IT i vinum non acuit, fed ab initio acetum fuit, vtjembamma, **,
ä(' . . L L E La us /*
aliud pro alio veniffe videtur: in ceteris autem nullam efle

us venditionem puto, quotiens in materia erratur.
| X. PaAvrvs libre- inumm. ArriTER atque
fi aurum quidem fuerit, deterius :
maret: tunc enim emptio valet, J7/t.;€2 2944 Wurum "ais
Xl. VrrrANvs.di L-ad-Sabinum; Arro-
oviN quid dicemus, fi cdecus emptor fuit, velfi in materia
errftur? velin minus perito 9? difcernendarum materiarum ?

|AXXXPll. ,. 2oen" XX,dadtz ud (0g2r2:5 X put,
46a Hal. praefigitvel. GEz. — 46bFlor.abeo. GEB. — 47 Hal. et Vulg, inferunt

in.BR. — 48EratFlor.infineverfus: quam i videturque ? ; in continenti exfic-
catum, tanquam anticipatum effet ex incertum, et forte praepofitio hic fine damne:
exularet. Omnes tamen dAtm agnofcunt, etiam Ícripti, quorum quinque adZu:. B R.
| "Etiam Hal. et Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh.l.et Hl. GE E. — 49 Hal. effo.
GEr. 3GoHalli.VIIL GEB. 51Halemuntur. GEB. — 52 Hal. eff. GEB.
53 Ap. Hal. cum contrattum effet negocium, abfunt. GEB. 54 Hal. aut ne
fiat. WVulg. aut fiat. BR. 55 Hal potefl. GEB. — 56 Nos reponendum
||exiftimamus captus. 1ta omnes fcripti, numero fex, et editi. Et tamen in Vat.
x L adhuc erat captum, fed. corre&tum eft. BR — Etiam Hal. habet: captus, qui ta-

en in margine notat: alias, captum. Quinque reliqui Barb. Otob. S. Cruc.
reuif. Bynkersh. Lat IL. vt et Flor. GEg. — 57 Hal. ad edicium.GEB. ' 58
Hal diffemtisant. GEB. — 59 Hal.et Vulg. zu aliquo alio.
61 Hal. et Vulg. difentiamus. B.
64 Hal aut aes. GEB. — 65
67 Id cit, fubflantia. nR.
69 Hal.

ï Bafil. 3«xovoisi. BR
[BR. 60 Hal. inferit eo. G EB.
Hal. Plaue fi. GEB. — 63 Hal. erretur. GEB.
Taur. fcriBfit. GEB. — 66 Hal. libro feptimo. G EB.
68 Id eft, jutindus. Vulg. ex ignorantia vocis : cym emebam. BR.

fzfed fijignorans emi, quod foluero repetere potero, quia nulla

Eyæäæquam emptor eyiiti- | p

62 |

307

in corpus eos confeäüiï;e dicemus? Et quemadmodum con-
fenfum *?, qui non vidit? $. r. Quod fi ego me virginem 2—-9[216
emere putarem, cum effet iam mulier, emptio valebit **: in
fexu enim non eft erratum. Ceterum fi *? ego mulierem
venderem *?, tu puerum emere exiftimafti, quia in fexu error
left] nulla emptio, nulla venditio eft. n |
; XIIL. Pouroxivs libro XXXL.-7* adQuintum, Mu-
cium;. IN HvrivsMopz autem qgä?ü;ionibus perfonde
ementium et vendentium fpe&alä debsnt, non eorum, quibdä
adquiritur ex eo contractu aCclio: nam fi feruus meus, vel fi-
lius, qui in mea poteftate eft, me praefente, fuo nomine emat,
non eft qu&erendum, quid ego exiftimem: fed quid ille, qui
contrahit. *
XIIT. Ingw librolIX. 75 adSabinum. Sxp s feruo
meo, vel ei, cui mandauero, vendas fciens fugitiuum, illoigno-
rante, me fciente, non teneri te ex empto verum eft,
XIV. VreiaNvSHibro-XXVlIi.ad Sabinum- Qvrp

tamen dicemus, fi in materia ek qualitate ambo errarent 792

L KR .

i w,e'*afc; oo .- //(, fm ;

vtputa fi et'ezo me vendere aurum putarem, et tu emere, cum. Mi
E 3 L4 . ] K
des effet? vtputa coheredes wiriolam,77, quae aurea diceba- 436 n

tur, pretio exquifito vni heredi vendidiffent, eaque inuenta ef-
fet magna ex parte |jenea? Venditionem efle conftat ideo,
quia auri aliquid habuit: nam fi inauratum 7* aliquid fit, li-
cet ego purgum putem, valet venditio; fi autem &es pro auro
veneat, non valet. .
. XV. Pavrvsibro -V.-ad-Sabinum. 7*? E'-sr con-
fenfum fueritin corpus, id tamen in rerum natura ante ven-
ditionem effe defierit,jnulla emptio eftJ $. r. Tgnorantia em-
ptori prodeft, quae non in fupinum hominem cadit. $. 2. Si
rem meam mihi ignoranti vendideris, et iuffu meo alii tradi-
deris, non putat Pomponius, dominium meum 7? trahfire 1
quoniam non hoc ** mihi propofitum ?^ fuit, fed quafi tuum
dominium ad ?? eum tranfire: et ideo etiam fi donatu-
rus mihi rem meam, iuffü meo ,aliij tradas, idem. dicendum
— XVI Pomw»owrivs ?* dibro IX.. 955 ad Sabinum.- :
SvXAx rei emptio non valet, fiue fciens, fiueignorans emi[ 9 z. »«: 2 fet^ V,
L !&)4'0 "6*0'04.2,.,, gn—:

570) P 1 11&:4*6*6'(0»9 &

4 J
L. AW ,

Sï;.' e-&:,&/rn, x i

obligatio fuit. $. r. Nec tamen emptioni obítat, di in ea re
vfusfructüs dumtaxat ementis fit. | | :
XVII. PAvrvs lbro—
CIO tamen iudicis pretium minuetur.
— .XVII. Pow»Ponrvs .,libro-TX.—97- ad Sabinum,
Skp 98 fi communis ea res emptori cum alio fit, dici debet,
fciffo pretio;pro jportione; pro parte emptionem valere, pro -
arte non valere. $. 1. Si feruus domini iuffu, in demon-
ftrandis finibus agri venditi, vel errore, vel dolo plus demon-
ftrauerit, id tamen *? demonftratum accipi oportet, quod do-

ictum- Orrr-

minus fenferit. Et idem Alfenus fcripfit de vacua polleffione 4« fa-^ r
per feruum tradita. Upe, — f—6 ! 4 PUREEREEEEUENNENE

vel fi in matería evretur a minusperitoetc. GEB. — "TO Gothofr. in nota: quem- a r o Loyrnep. , df
