Vulg. et MSS. priorem tenent. — Hal. cum Taur. alteram , quod magis proba-
mus. Sunt hic plurima vitiofe fcripta, maxime ad verfuum fines. — Ita in proxi-

me antecedentibus eft: folue-vitdum , pro: foluendum , etin fequentibus: ab-.

felente, pro : abfente. BR. MSS. cum repudiantia funt Barb. Chriftin. S. Cruc. I.
1I. Bynkersh. vt et Rehd. GE 5. 9o Hal facit. GE B. 9I Bafil. 2riSézuc,
impojflor. 5 R. 92 P. F. collaturarum. fic a Porta in Il. BR. — Confuluit au-
tem et de hac voce Nofler Saluinium in fchedula faepius allegata, qui in mar-
gine refpondit: collocaturum. Rehd. tamen: collaturum. GEB. — 93 Ap. Hal.
et Rehd. ex , abeíft. GER. 94 Vide Ant. Auguftin. IV. Emend. 4. Vulg.
addit: z» tevra. BR. — 93 Flor. etiamnunc eft: fed et fi. Et ita Hal. et Vulg.
pnR. Jn Rehd. et, abeft. GE B. 96 Hal. et Rehd. fit. GE R. 97 Hal.
obligari eum debere. | Plevique etiam boc faciumt. Wehd. obligari emm foleve.
Plerique etiam putant boc facere. GEB. ..98 Vulg. proponat. BR. — 99 Hal.
et Vulg. addunt: fe. Sed et Flor. eft additum. B&. — Et forte non opus
erat addere, cunr poffet Taur. more legi: imuemisSE. Etiam Rehd. addit: fe.
G E B. 100 Hal. et Vulg. vertunt:- imuentionis praemia. G E B. /.x Hal.
fi quae Graeci. dicunt fupevzQa, petat. Rehd. fi pretium inuentionis petat.
mediae tamen voces duabus verbi: gre cum , fyllabis funt inclufae. GEB. — 2
Vulg. vezecit. B R. 3 Similiter Bafil. àvx, ác dzgovósrov, Sed omnibus haec
negatio difplicuit. Vulg. eam expunxit. Hal. in; et ideo , conuertit. Nos ca-

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. IL

vfusfructus meus in eo feruo effe coeperit, dicendum eftfurti
aCtionem non extingui, qua*? fructuarius dominus non eft, :

| XLIV. Powrowrivs libro XIX. ad Sabinum. . Sr
iuffuü debitoris ab alio falfus procurator creditoris accepit.

II: debitori ifte tenetur furti, et nummi debitoris erunt.

G. r. Si rem meam quafi tuam tibi tradidero ícienti meam.

effe: magis eft furtumte facere , fi lucrandi animo id feceris.
$. 2. Si feruus hereditarius nondum adita hereditate, furtum
heredi fecerit, qui teftamento domini manumiffus eft, furti
aCtio aduerfüs eum competit: quia nullo tempore heres domi-
nus eius factus eft. PUR A. i |
XLV. VrPraANvslibro XLI. ad Sabinum. S : fociuscom-

munis *? rei furtum fecerit, poteft enim communis rei furtum.

facere, indubitate dicendum eft, furti aCtionem competere.
XLVI. Inew libro XLIL. ad Sabinum. Iw rTER omnes
conftat, etiam fi *5 exftintta fit res furtiua *^: attamen furti

remanere actionem aduerfus furem. . Proinde mortuo quoque -

homirie, quem quis furto abftulit, viget furti aCtio. — Sed nec
manumiffio furti aCtionem extinguit: nec enim diffimilis eft

morti manumiffio, quod ad fübtrahendum domino feruum.
Apparet itaque, qualiter qualiter * domino fit feruus fub-
traCtus , attamen fupereffe aduerfus furem furti aCctionem: O. -
que.iure vtimur: competit enim actio, non ideo, quia nunc.
abeft, fed quia vmquam ** beneficio * furis afuerit **. . Hoc-

idem in condictione quoque placet: nam condici furi poteft,

etiam fi res fit '? aliqua ratione extincta, |Hoc idem dicen-
dum, fires in poteftate ?? hoftium peruenerit ?* : nam con-
ftat poffe de ea furti agi. Sed etífi pro dereliCto fit poftea a.

domino habita, furti nihilo minus'agi poterit. $. T. Si fer-

uus fructuarius fübreptus eft, vterque, et qui fruebatur, et

dominus, actionem furti habet. . Diuidetur igitur a&tio inter
dominum ?? et fruCtuarium: fructuarius aget de fru&tibus,

vel quanti interfuit eius, furtum ?? fattum non effe, eius ?^*
dupli: proprietarius vero aget, quod interfuit eins, proprie- -
$. 2. Quod dicimus dupli, .
fic accipere debemus , etiam ^9 quadrupli competere aCtiotem
Fiio, etfi fit qui
in eo feruo habeat vfum tantum, poterit ei competere. $. 4.-

tatem non effe fuübtractum ?*.
27. fj manifeftum furtum fit. $. 3. Haec ac

Et ti quis propofuerit hunc feruum etiam pigneratum effe, eue-
niet, vt etiam is, qui pignori accepit ^* , habeat furti actio-
nem. Hoc amplius, etiam debitor, fi modo plus valeat, quam
23 pro pignore debetur, habet furti actionem.
que adeo autem diuerfae fünt attiones , quae eis competunt,

vt, fiquis eorum pro fure damnum deciderit, dici oporteat, fo-

lummodo actionem fibi competentem amifi(e eum, ceteris ve-
ro fupereffe. Nam et fi proponas communem feruum ?? fub-

reptum,

fum ita concipimus, vt quis petulanter et per iaGantiam quandam abieciffe
rem dicatur. B R. n Rehd. negatio recentiori manu eft adícripta. GEB. — 4
Hal. et Vulg. temeri. Nempe et Flor. s finalis eft deleta. B R. — Etiam Rehd.
teneri. GEB. 5 Hal. iecit. GE B. ' 6 Vulg. derelinquendi. & R. — Etiam
Rehd. G E £. 7 Hal. et Vulg. zacfauevit. BR. 8 Flor. fa&um: eo. BR.
9 Hal etiam fi. . 10 ld eft: quatemus. Vide Ant. Auguftin. II. Emend. 2.
Hal et Vulg. quia. BR. Etiam Rehd. GEB. — I4 Vulg. acceperit. BR. — 12
Erat Flor. conzmuni rei, et poteft corre&tio ex fequentibus effe deprompta. B R.
135. Hal. et fi. 14. In Rehd. furtiua, abeít. GER. 15 Hal. feruum atti-
uet.-itaque qualiter qualiter. — Nempe locus fenfum non habebat, vt vulgo di-
ftinguebatur: feruum apparet. itaque qualitercunque.. B R. Rehd. ferumum atti-
"et. itaque qnalitevcimque. G E B.
quam. GEB. 17 Id eít: facio. Vide L. 40. $. 1. fupra de damm. nf. 8 R.
18 . Hal. et Vulg. abfuit. BR. 19 Vulg. fuerit. BR. 20 Vulg. zm pote-
flatem. BR. — 21 Vulg. deuenerit. BR. Etiam Rehd. GE B. |
uiditur enim furti atlio inter proprietarium et. frutuavium. B R, — Et ita quoque
Rehd. GE g. 23 Hal. fequens: eius, huc transfert. G E B. 24. Vulgo
eiu$, abeft. BR.
ptam. BR. Et itaquoque Rehd. GER, 26 Hal. et Rehd. et, loco: etzam.
GE P. 27 Ap. Hal..et in Rehd. competere actionem , abfunt GEB. —— 28

Hal acceperit. — 29 Rehd.4uod. GEx« — 30 Vulg. inferit: effe. pR,.— Etiam -
! : . Petedead ii bbl d. A v R ehd. -«

$. 5. Vs-

16 Vulg. nomuumquam. BR. Rehd. usn- .
22 Vulg. Di-.

245 Malumus cum Vulg. fubtractaii, Wlal. habet: fubre-.

: f€Q
Q
tl
t
i
Qond
fet,
fiis
[in

(00)

gt
firt
teT
s
Üe
fuifie
quilà
fmei
fe$, (
agaïu*
idie
9n Ti
iplo
pi !
dnatil
pOfrf?.
Hf
t f
f n
pim
fenit
Veto
Ti
( t
buera
37 tb
fifübr
titts
frlore
BU
Vituet

;

Mig
fuiï f
Mi
VTT
T
Ti«
Tro,
Ü L tlj
4 Is
lum 4
. 3i
GE
intcrrog;
50 Vulg
f li
Tleytg,

: H&l. (JJ](U

tlit g
1 l

feptum, et alium ex dominis pro fure damnum decidiffe: is,
qui non decidit, habebit ?* furti aCtionem. $. 6. Proprie-
tarius quoque agere aduerfus fructuarium poteft iudicio fur-
t, fi quid celandae ?^ proprietatis, vel fübprimendae cau-
fa fecit. $. 7. Re&e dictum eft, qui putabit ?? fe domini
voluntate rem attingere, non eífe furem. Quid enim dolo
facit ?*, qui putat 5* dominum confenfürum ?* fuiffe? fiue
falfo id 37, fiua vere putet? is ergo folus fur eft, qui ?? ad-
trectauit 3?, quod inuito domino fe facere fciuit. $. 8. Per
contrarium quaeritur, fi ego me inuito domino facere puta-
rem, cum dominus vellet, an furti actio fit? et ait Pompo-
nius, furtum me facere: verum tamen eft, vt, cum ego ve-
lim eum vti, licet ignoret, ne furti fit ^? obligatus. $. 9.
Si furtiua res ad dominum rediit, et iterum contrectata eft,
competit alia furti actio. - | |
XLVIL Pavzrvs libro IX. ad Sabinum. — S1 domi-
niumrei fabreptae quacumque ratione mutatum fit, domino
furti aCtio competit: veluti heredi, et bonorum pofleflori,
* et patri * adoptiuo, et legatario. | |
XLVIII. VupexAwvslibro XLIL. ad Sabinum. Qv:
vas argenteum perdiderat ^*, eoque nomine furti egerit ^?,
de pondere vafis controuerfia cum effet, et aCtor ** maius
fuiffe diceret, fur vas protulit: idis, cuius erat, abftulit^^ ei,
qui fübripuerat , dupli nihilo minus condemnatus eft : ^5 rectif-.

fime iudicatum eft, nam in a&tionem poenalem non venitipfa

res, quae fübrepta eft, fiue manifefti furti, fiue nec manifefti
agatur. $. 1. Qui furem rouit, fiue indicet eum , fiue non
indicet, fur non eft: cum multum interfit, furem quis celet,
an non indicet: qui nouit, furti noa tenetur: qui celat, hoc
ipfo tenetur. $. 2. Qui ex voluntate domini feruum rece-

pit **, quin ^* neque fur, neque plagiarius fit, plus quam-

ananifeítum eft: quis enim voluntatem domini habens, fur dici
poteít. $. 3. Quod ^? fi dominus vetuit, et ille fufcepit,
^? fi quidem non celandi animo, non eft fur: 59 fi celauit ?*,
tune fur effe incipit. Qui 5? igitur fufcepit, nec celauit, et-
íi inuito domino, fur non eft. "Vetare autem dominum acci-
pimus etiam eum, qui ignorat, hoc eft, eum, qui non con-
fenfit 53. $. 4. Si ego tibi poliendum veftimentum ?* loca-
uero, tu vero infcio aut inuito me commodaueris 'Titio, et
"Titiofurtum fatctum fit: et tibi competit furti actio, quia cufto-
dia rei ad te pertinet: 'et mihi aduerífus te ??, quia non de-
bueras rem commodare, et id 55 faciendo furtum admiferis:
57 ita erit ?9 cafus, quo fur furti agerepoffit. $. 5. Ancilla
fifübripiatur praegnas, vel apud furem concepit *? : partus fur-
tiuus eft, fiue apud furem edatur, fiue apud bonae fidei pot-
fefforem: fed in hoc pofteriore cafu furti a&tio ceffat: fed fi

concepit apud bonae fidei poflefforem, ibique pepererit ?9,

eueniet, vt partus furtiuus non fit, verum etiam ?* vfücapi

Rehd. GE R. 31 Vulg. deciderit, babet. BR. — 32, Taur. caelandae , et ita
fUit Flor. de [ PORC& deleta-. BR. 33 Hal, et Vulg. putauit. B R. Etiam
Rehd. GE s. 34 Rehd. fecit. GER. 35 Hal et Vulg. fecit, qui puta-
zit.BR. 36 Vulg. conce(furtum. BR. ^ 37 In Rehd. jd, abeft. GEB. — 38
Hal.inferit; d. GEB. — 39 Taur. adtre&taB;it. GE B. Vulg. contrectauit. B R.
J ct Beni Qu 4o Hal. verum tamen efl, vti cum ego velam, licet tu
— dgnoves, me fuvto fis obligatus. Vulg. vt cum ego velim, tu licet ignores , ne fu-
10 fis obligatus. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. 4l Rehd. perdiderit. GER.
42 Hal. egerat. G EP. 43 Vulg. inferit: va$. BR. 44 Vide ad hunc
locum Aueran. J. Juterpret. Ipr. 27. GE B. ^ 45 Hal. et Vulg. praefigunt:
et. BR. Etiam Rehd. GE. 46 Hal. et Vulg. ecipit, &R Rehd. vt Flor,
G E B. 47 Vulg. q4od. BR. Etiam Rehd. GEE. 48 Hal. quid, figno
interrogationis poft : fufcepit, collocato. GEB. — 49 Hal. praefigit: et. GER.
. $0 Vulg. praefigit: fed. pR. — 5X Hal. et Vulg. celauevit. BR. 52 Kehd.
fi, loco: qui. GER.
znenta. B R. 55 Vulg. addit: mibilominus. BR. Etiam Rehd. GEB. 56
Hal. q4od , loco: et id. GEE. 57 Hal. praefipit: et. GE T. — 58 "Vulg.
et bic eft cafus. BR. Et ita quoque Rehd. et in fine: potefl , loco: poffit. GEB.

59 Hal.ct Vulg. couceperit.BR. 60 Hal peperit. O1 In Rehd, etians abeít. | , Ceccccecc

MO

:

53 MHal. confentit. GEB. — : 54 Vulg. polienda ve[ii-

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. II X ab

poffit. Idem et 9?.in pecudibus feruandum eft, et in fetu
eorum ??, quod in partu. $. 6. Et furtiuis equis nati fta-
tim ad bonae fidei emptorem pertinebunt: 9* merito, quia in
fru&u numerantur 9? : at partus ancillae non numerantur 99-
in fructu. $. 7. Cum fur rem furtiuam vendidiffet, eique
nummos pretii dominus rei per vim extorfit 57: furtum eum
?5 nummorum ?? feciffe reCte re(ponfum eft: idem etiam vi.
bonorum raptorum actione tenebitur: quod enim ex re fur-
tiua redigitur, furtiuum non effe, nemini dubium eft: num-
mus ergo *? hic qui redactus eft ex'pretio rei furtiüae, non
eft furtiuus.
XLIX. Garvslibro X. ad Edictum prouinciale. Iw-.
TERDVM accidit, vt non habeat furti aCtionem is, cuius in-
tereft rem faluam effe. Vt ecce, creditor ob rem debitoris
fubreptam furti agere non poteft, etfi aliunde creditum fer-
uare non poffit: loquimur autem fcilicet de ea re, quae pi-
gnoris iure obligata non fit. $. r. Item rei dotalis nomine,
.quae periculo mulieris eft, non mulier furti a&ionem habet,
fed maritus.
L. VrPrAwvs libro XXXVII. ad Edictum. Iu furti
aCtione non quod intereft, quadruplabitur, vel duplabitur ?*:
fed rei verum pretium. . Sed et fi res 7^ rebus humanis effe
defierit, cum iudicatur, nihilo minus condemnatio ?? fa-
cienda eft. lIdemque ** etfi nunc deterior fit, aeftimatione
relata in id tempus, quo fürtum factum eft. Quod fj pre-
tiofior faCta fit, eius duplum, quanti tunc cum pretiofior fa-
Ca fit, fuerit *^, aeftimabitur: quia et tunc furtum eius fa-
Ctum effe, verius eft. &. r. Ope 7* confilio furtum factum
Celfus ait, non folum fi idcirco fuerit fa£tum, vt focii fura-
rentur, fed, etíi non vt focii furarentur, inimicitiarum tamen
caufa fecerit. $. 2. Recte Pedius ait "*, ficut nemo furtum
facit *? fine dolo malo, ita nec confilium, vel opem ferre fine
dolo malo poffe. $. 3. Confilium autem dare videtur, qui
perfüadet et impellit, atque inftruit confilio ad furtum facien-
dum. Opem fert, qui minifterium, atque adiutorium ad füb-
ripiendas res praebet. $. 4. Cum . eo, qui pannum ru-
. brum oftendit, fugauitque pecus, vt in fures incideret, fiqui-
dem dolo malo fecit, furti actio eft: fed etfi non furti fa-
ciendi caufa hoc fecit, non debet impunitus eífe lufus tam
perniciofus : idcirco Labeo fcribit, in factum dandam actionem.
| LL. Garvslibro XIII. ad Edictum prouinciale. NAM
et *? praecipitata fint pecora, vtilis actio damni iniuriae, quafi
exlege Aquilia dabitur. ».
LIL. VuperANvslibro XXXVII. ?? ad Edictum. Sz
quis vxori res mariti fubtrahenti opem confiliumue accommo-
dauerit: furti tenebitur. $. 1. Sed etfi furtum cum ea fecit,
tenebitur furti, cum ipfa non teneatur. $. 2. lpfa quoque
fi opem furi tulit, furti non tenebitnr: fed rerum amotarum.

BL

GER. 65 InRehd.et, abeft. GEB. . 63 Gothofr. in nota: earus. Ita Hal. at
Rehd. zu fetu eorumque partm. GEB. 64 Hal. et Rehd. prape.fïgunt: et.
G E B. 65 Rehd. guia et in fru&tu. coumumerautur, GER. 66 In arche-
typo fa&um.: mumeratu , corre&tione valde probabili, licet non omnino ne-
ceffaria. BR. 67 Hal. extorfiffet. GEB. ;68- Hal. eovum, loco: emum.
.[n Rehd. plane 'abeft. GEB. 69 Hal. .mfgm: mon. GEB. . 7o Wulg.
dgitur. B R. 71 Hal. et Kehd. qzmdruplzcabztzz?f -v«e( dz.tp-zzmbztu-r. GEB. 72
Ap. Hal. res, abeft; Ap. eundem et Vulgo: zn, inferitur. Sed et in plc.-
ï*isquc MSS. in nonnullis tamen ex correctione. B R. Nempe habent: i, Chri-
ftin. S. Crüc. II. Bynkersh. fupplet Barb. at $. Crac. L. vt Flor. fed Rehd. iftis
prioribus accedit. GE B. — 73 Vulg. zudicatio. B R. Etiam Rehd. G E B. 74
Rehd. Jdeoque. GEB. 75 Erat lïlor. fit, fuerit, et corre&um eft in: eff,
fuevit. 'Yaur. prius fpreuit. Vulg. fa&fa fuerit , aeffimabitur. Hal. fada eft , ae-
fiinabitur. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. 746 Gothofr. in nota: Haloankr
legit: ope aut confilio.. Rehd. inferit: et. GER. 77 Vulg. feqms tamen ait ,
prima voce: vedie omiíffía.BR. — 78 Hal.. faciat. . 79 (.;o.-thotr. innota: Nam,
etü. vnlg; Nam fi. Hal. Vulgatam exhibent Barb. Chriftin. S. Cruc. I. IJ, Byn-
kersh, vt et Rehd. Gzg, — $o Era Flor. trigenfumofeptimoociano , et fort:
: v

1004

$. 3. Serui vero füi nomine furti eamteneri, nequaquam am-
bigendum eft. $. 4. Idem dicendum eft, et in filiofamilias
milite: nam ipfe patri furti non tenebitur: ferui autem fui no-
mine caftrenfis tenebitur, fi patri feruus furtum fecerit. $. 5.
Sed fi filius meus, qui habet caftrenfe peculium , furtum mihi
fecerit: an poflim actione vtili $* aduerfus eum agere, viden-
dum eft, cum habeat, vnde fatisfaciat? et poteft defendiagen-
dum. $.:/6. An autem pater filio teneatur, fi rem eius ca-
ftrenfis peculii ?? fübtraxerit, videamus? Et putem ?* tene-
ri: non tantum igitur furtum faciet filio, fed etiam furti te-
nebitur ?^. $. 7. Eum creditorem, qui poft folutam pecu-
niam pignus non reddat $?, teneri furti, Mela ait, fi celandi
animo retineat: quod verum effe arbitror. $. 8. Si fulpuariae
35 funt in agro, et inde aliquis terram egeffiffet, abítuliflet-
que ?* : dominus furti aget: deinde colonus conduGi aCtione
$8 confequetur, vt id ipfum fibi praeftaretur 9?. $. 9. S5i
feruus tuus, vel filius polienda veftimenta fufceperit, an
furti aCctionem habeas, quaeritur: et fi quidem peculium fer-
ui foluendo fit, potes habere ?? furti actionem : fi non fue-
rit foluendo, dicendum eft, non competere furti actionem.
$. ro. Sed et fi rem furtiuam imprudens ?* quis emerit, et

ei fübrepta fit, habebit furti aCtionem. — $.. 11. Apud Labeo-

nem relatum eft, fi filiginario ?? quis dixerit, vt quisquis ??
nomine eius filiginem *petiffet*, ei daret, et quidam ex
transeuntibus, cum audiífet, petiit ?* eius nomine, et acce-
pit: furti aCtionem aduer(íus eum, qui fuppetet ?5, filignario

?9? competere, non mihi: non enim mihi negotium , fed fibi

filignarius geffit ?^*. $. r2. Si fugitiuum meum quis quafi
fuum a Duumuiro ??, vel ab aliis qui poteftatem habent, de
carcere vel cuftodia dimitteret ??, an is furti teneatur? Et
placet, fi fideiuffores dedit, in eos domino aCtionem dandam,
vt hi acCtiones fuas mihi mandent. Quod fi non acceperint
fideiuflorem *??, fed tamquam fuum accipienti ei * tradide-
rint, dominum furti actionem aduerfus plagiarum ? habitu-
rum. $. I3. Siquis de manu alicuius nummos aureos, vel
argenteos, vel aliam rem excufferit: ita furti tenetur, fiideo

fecit ?, vt alius tolleret, isque füftulerit. $. r4. Si quis

maffam meam argenteam fübripuerit, et pocula fecerit: pof-
fum vel poculorum vel mafíae furti agere, vel condictione ^.
Idem eft etin vuis, etin mufto, etin vinaceis ?: nam et
vuarum , et mufti, et vinaceorum nomine furti agere * pot-
eft: fed et condici. $. 15. Seruus qui fe liberum adfirma-
uit, vt fibi pecunia crederetur , "furtum non facit ? : namque
hic nihil amplius quam idoneum fe debitorem adfirmat. Idem
eít et in eo qui fe patremfamilias finxit, cum effet filiusfa-
milias, vt fibi promptius pecunia crederetur. $. r6. Iulia-
nus libro vicenfimo fecundo Digeftorum fcripfit *, fi pecu-

!
r

vb feptimo, vncis includi debebat, 5 g. 81 Rehd. furt;, loco: ctili. GEB.
GEPR. 82 Rehd. fi res. eius ex. caflrenfi peculio. GE 5. 83 Kehd. pzto.
GEBR. 84 Tu vide Bynkersh. Z. Obf. 5. BR. — 85 Vulg. reddit. B R. Rehd.
.. reddidit. GER. 86 Gothofr. in nota: Sulpuariae. lta in Archetypo Flor.
. Vulgata et Haloandri Editio: /wlpburarige. Etiam Rehd. fulphurarie. GE B.
87 Hal. egeffit, abflulitque. | 88 Ap. Hal. acione, abeít. GER. 89 Hal.
et Vulg. praefietur. B& Etiam Rehd. GEz. — 9o Rehd. poteff babere domi-
nus. G E R. 91 DBalil. xaA7 íssi. BR. 92, Vide Duker. ad Opufc. de La-
tin. Vet. ld. p.396. m. 3. BR. ,. 93 Vulg. qui, loco: quisquis. BR. Etiam
Kehd. GE B. . g4 Hal. petierit et mox: acceperit. ^ 95 Gothofr. in nota:

qui fuppetit. vz/g. qui fic petet. Hal. Immo Vulg. habet: fuppetitt. BR. Vt-

et Rehd. vbi tamen nonnemo fuperfcripfit: al. fufrepit. GE B. 96 Hal. et
Vulg. filiginavio. B R. . Et ita Barb. Chriftin. Magl. $. Cruc. L. II. qui tamen
omnes habent: fufcepit, loco : fuppetit, vt in Rehd. eft adfcriptum. Bynkersh.
habet: fmppetit et filiginavio. "Denique et Rehd. exhibetz filiginario ,J et mox
iterum: filigiuarius, G E B. j
Vulg. Duuinuiris.BR. , Etiam Rehd. GER. 99 Gothofr. in nota: dimit-
tere acceperit. vzlg. dimittendi acceperit, Hlal. Sed idem non negligeré de-
bebat diftinctionem Haloandri, ideoque locum dare integrum:-ab alïis, qui
poteflateim bavent de cavcere vel de cufltodia dimittendi , acceperit. et ita quoque

. é&. BR. Etiam Rehd. plagiarium. GEB.,
Etiam Rehd. GE B.

. Vulg. fcribit. BR.
o

97.Hal. et Vulg. filiginarium geffife. BR. — 98-

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. II.

niam quis a me acceperit, vt creditori meo foluat, deindetum
tantam pecuniam eidem creditori deberet , fuo nomine folue-
rit: furtum eum facere. $. r7. Si Titius alienam rem ven-
didit, et ab emptore accepit nummos, non videtur nummo-

rum furtum feciffe. $. 18. Si ex duobus fociis omnium bo- -

norum vnus rem pignori acceperit, eaque fuübrepta fit: Mela

fcripfit, eum folum furti habere aCtionem, qui pignori acce- -

pit, ? focium non habere. $. 19. Neque verbo, neque fcri-
ptura quis furtum facit: hoc enim iure vtimur, vt furtum fine
contrectatione non fiat: quare et opem ferre, vel confilium
dare tunc nocet, cum fecuta contreCtatio eft. $. 20. Siquis
afinum meum coégiffet, et *? in equas fuas czc yovjc dum-
taxat «doiv ** admififfet: furti non tenetur, nifi furandi **
quoque animum habuit: quod et Herennio Modeftino ftudiofo
meo ^? de Dalmatia confulenti refcripfi, circa equos, quibus
eiusdem rei gratia fubieciffe quis equas fuas proponebatur,
furti ita demum teneri , fi furandi animo id feciífet: fi minus,
in factum agendum. $. 21. Cum Titio honefto viro pecu-
niam credere vellem, fubiecifti mihi alium Titium egenum,
quafi ille effet locuples, et nummos acceptos cum eo diuififti:
furti tenearis **, quafi ope tua confilioque furtum factum fit:
fed et Titius furti tenebitur. $. 22. *? Maiora quis pondera
tibi commodauit, cum emeres ad pondus: furti eum vendi-
tori teneri Mela fcribit *?: te quoque, fifcifti ** : non '? ex
voluntate venditoris accipis *?, cumerret in pondere. $. 23.

Si quis feruo meo perfuaferit, vt nomen füuum ex inftrumen- -
to, puta, emptionis tolleret: et Mela fcripfit, et ego puto,

furti agendum. $. 24. Sed fi feruo perfuafüum fit, vt tabu-
las meas defcriberet: puto, fi quidem feruo perfuafum fit,
ferui corrupti agendum: Ífi ipfe fecit ^?, de dolo aCtionem
dandam. $. 25. Si linea margaritarum fubrepta fit, dicen-
dus eft numerus, Sed et fi de vino furti agatur, neceffe eft
dici quot amphorae fubreptae fint. Si vafa fübrepta fint, ?^*
numerus erit dicendus. $. 26. Si feruus meus, qui habe-
bat peculii adminiftrationem liberam , pactus fit cum eo non
donationis caufa, qui rem eius peculiarem fubripuerat: recte
transactum videtur: quamuis enim domino quaeratur furti
aCtio, attamen in peculio ferui eft. Sed etfi tota poena furti

dupli feruo foluta fit, non dubie fur liberabitur. Cui confe- -

quens eft, vt, fi forte a fure acceperit feruus, quod ei ?? rei
fatis effe videatur, fimiliter reCte transhCtum videatur. $. 27.
51 quis iurauerit fe furtum non feciffe, deinde rem furtiuam
?3 contreCtet, furti quidem actio peremitur, rei tamen per-
fecutio domino feruatur. $. 28. Si feruus fübreptus ?* he-
res inftitutus fuerit, furtiiudicio actor confequetur etiam pre-

| tium hereditatis: fi modo feruus, antequam iuffüsdomini ad-

eat, mortuus fuerit: condicendo quoque mortuum ??, idem
Mu : i Ccon-

Rehd. qui poteflatem babent de cavcere vel cuflodia dimittere, accepit. GER.
100 Hel. et Vulg. fideiuffores.B R. . Rehd. vt Flor. GEB. I Hal. eum.
Rehd. ez tradiderunt. G. 2 Gothofr. in nota: plagiarium. vzlg. Hal.
Rectius omnino, cum .fit leuiffima mutatio , et Dafil. habeant: é£avogazo2:75e
3 Hal. et Vulg. fecerit. BR.
| 4 Vulg. vel condicere. B R. Etiam; Rehd. GEB. 4
Hal. et Rehd. vimacii$, et mox: vimaciorum. GEB. — : 6 Hal, et Vulg. agi.
BR. Rehd. vt Flor. GEB. . 7 Vulg. fecit. BR.. Etiam Rehd. GER. 8
9 Hal. praefigit: et. GEB. — YO Ap. Hal. coegiffet , et ;
abfunt: Idem tamenu in fequentibus poft: xgi , addit: captum. GE B. LI
Id eft: gemiturae fufcipiendique foetus gratia. atque ita quoque Hal. in Grae-
cis. G E B. I2 Hal. fraudaudi. GER. 13 Rehd. confuli, loco: fiudio-
fo. G EB. I4 Gothofr. in nota: furti teneris. vulgat. Haloaud. Rehd. vt
Hal. et Vulg. GE a. :

GEB. 16 Rehd. fcipfit. GEB. — 17 Rchd. fcimif. GEB. —— 18 Hal. et
Vulg. inferunt: enim.BR. Etiam Rehd. GER. 19 Rehd. accepifii. G E B.
20 Hal et Vulg. fecerit. BR. — 21 Hal. praefigit: item. GEB. — 22 Hal. et

Rehd. eius,loco:ei.GEB. 23 Gothefr. in nota: non contre&tet. valgata. Ita
etRehd. GEB. 24 Vulg. qui furreptus efl. BR Etiam Rehd. GEB. 25 Vulg.

15 Hal. et Vulg. praefigunt: Si.BRR. Etiam Rehd. -

(
(l
Üi
p
D
7!
"
il

B

amo
W
m
d:

d

; dgq:z

üi
(uii !
d
Qu
hus
p
(il,
&0 0
fibus
frib
füeat]
m
veli
a
T .
figoot
ia
Qu
quzm
&t
fiia
ldl
h0 i
[ d
lis, &
lpl
fetite
i "
W
Wt y
üttn
Wnta
q; 8

tlj !
Ie li
TET
Wi
!j ].
h, |
6t
Mi
Vl c
]
Ut
ATT

a
It
m
leh
Qu
(f
d
adid
yubu
at
nf
t
m
lts
in f
njeng
ti-
Üly
Wi
LU
n li,
tonem
je df
y A

l
hijee
j 0i
vele
- futi
hi
if
f

4 HV.

,j
((l

"O0
jj o
j Hb
g;mä;ääi
"i,
g f

ts Aff
u

DIGESTORVM LIB. XLVIL : TIT. . 1f

confequetur. $. 29. Si ftatuliber fubreptus fit, vel res fub

- condicione legata: deinde antequam adeatur?9, extiterit con-

dicio: furti iam agi non poteít, quia defiit intereffe heredis.
Pendente autem condicione, tanti aeftimandus eft, quanti
emptorem poteft inuenire. $.30. Idemlibro trigenfimo octa-
uo. Siquis ^* ex domo, in qua nemo erat, rapuerit: actione
de bonis raptis in quadruplum conuenietur, furti non mani-
fefti, videlicet fi nemo eum deprehenderit tollentem ?*,

LIEL. Pavrvslibro XXXIX. ad Edictum. Qvzr in- *

iuriae caufa ianuam effregit, quamuis inde ?? per alios res
amotae íint, . non tenetur furti: nam maleficia voluntas et
propofitum delinquentis diftinguit ??. $. r. Si feruus com-
modatoris rem fübripuerit, et foluendo fit is, cui fubreptum
eft: Sabinus ait, poíle et commodati agi cum eo, et contra
dominum furti ferui nomine. Sed ?* fi pecuniam , quam ??
dominus exegit, reddat, euanefcere furti actionem. — Idem,
et fi remittat commodati aCctionem. . $. 2. Quod fi feruus
tuus rem tibi commodatam fubripuerit, furti tecum actio non
eít, quia tuo periculo resfit, fed tantum commodati. $. 3.
Qui alienis negotiis gerendis fe optulit, actionem furti non
habet, licet culpa eius res perierit: fed actione negotiorum
geítorum ?? ita damnandus eft, fi dominus: actione ?* ei ce-
dat. Eadem funt ineo, qui pro tutore negotia gerit: velin
eo tutore, qui diligentiam praeftare debeat: veluti qui ex plu-

xibus tutoribus tettamento datis, oblata fatisdatione folus ad-

miniftrationem fufcepit. $. 4. Si ex donatione alterius rem
imeam teneas, et eam fuübripiam: ita demum furti te agere
mecum poffe, Iülianus ait, fi interfit tua retinere poffeffionem :
veluti i hominem donatum noxali iudicio defendifti ??, vel

aegrum curaueris, vt aduerfus vindicantem iuftam retentio-

nem habiturus fis. j |
LIV. Garvslibro XIIT. ad Edictum prouinciale. $:

. pignore creditor vtatur, furti tenetur. $. 1. Eum, quiquid

?9 vtendum accepit, ?* ipfe alii commodauerit, furti obli-
gari refponfum eit. Ex quo fatis apparet, furtum fieri, etfi
quis vfum alienae rei in fuum lucrum conuertat: nec mouere
quem debet, quafi ?5 nihil lucri fui gratia facit ??, Species
enim lucri eit, ex alieno largiri, et *^? beneficii debitorem
fibi adquirere. Vnde et is furti tenetur, qui ideo rem amo-
uet, vt eam alii donet.. $. 2. Furem interdiu deprehenfum
non aliter occidere lex duodecim tabularum permifit, quam
fi telo fe defendat. "Teli autem appellatione et ferrum, et fu-
füis, etlapis, et denique omne, quod nocendi caufa habetur,

fignificatur. $. 3. Cum furti aCtio ad poenae perfecutionem .

pertineat, condiCtio vero, et vindicatio ad rei reciperationem
**: apparet, recepta re, nihilo minus faluam effe furti actio-
nem: vindicationem vero , et condictionem ^? tolli: ficut ex di-
uerfo, poft folutam dupii aut quadrupli poenam, falua eft vin-
dicatio et condictio. $. 4. Qui ferramenta fciens commoda-
uerit ad effrinpendum oftiüm, vel armarium ; vel fcalam fci-
ens *? commodauerit ad a(cendendum, licet nullum eius con-

i

addit: ferumm. BR. — 26 Hal. addit: baereditas. GE B. 27 Vulgo noua
lex hic inchoatur, tefte Contio. BR. . Immo Hal.*íub hac infcriptione :
IDEM lit. XXXVIIL ad edithun, nouam legem facit. Sed et Rehd.
nouam legem coerulo et rubro colore infignitam inchoat: Idei. Si quis. GEE.
28 Hal. furti nec manifefli videlicet adlioue, fi nemo eum . deprebenderit , tal-
lenda.. Ka et Kehd. nifi quod :2 actione, abüit. G É p. 29 Hal. et Rehd.
wübi, loco: inde. GE B. |— 30 Hal.et Vulg. diflinguunt. 8 R. Rehd. vt Flor.
G E B. 31 Rehd. inferit: et. GER. 32 Kehd. quando, loco: quam;
illius altera fyllaba ex prima fequentis vocis videtur enata, GEB. 33 Rehd.
wmegotii gerendi. GEB. — 34 Kal acHiomem. Vulg. acliomem furti. BR. Rehd.
vt Hal. GEB. 35 Hal. defenderis. GEB. 536 Hal. quwod. GEB. . 37
Vulg. praefigit: fi. BR. — Etiam Barb. Chriftin. S. Cruc. L. Bynkersh. vt et
Rehd. GEB. — 38 Hal et Vulg. inferunt: i5, et id Flor. eft fuppletum. 5 R.
Habet et Rehd. GEa. ' 39 Hal. faciat. 40 Rehd..et beneficio. G E B.
qV Hal. recuperationem. G E B. 42, Hal. et Vulg. inuerfo ordine: condicio-
Wem vero et vindicationem.

tia id fievet. B R.

43 Hal et Vulg. inferunt; cwius vei gra-|

IOO$

filium principaliter ad furtum faciendum interuenerit, tamen
furti a&tione tenetur. $. 5. Si tutor qui negotia gerit, aut
curator, transegerit cum fure, euaneícit furti actio.
LV. VrpriaAwvs ** libro III. Difputationum. Cv
creditor rem fibi pigneratam aufert, non videtur contrectare:
fed pignori fno incumbere. :
LVL IvrraAxvs *5libro XXII. Digeftorum. Iw-
TERDVM für etiam manente poenae obligatione, in quibus-
dam cafibus rurfüs obligatur, vt cum eo faepius eiusdem rei
nomine furti agi poffit. Primus cafus occurrit, fi potieffio-
nis caufa mutata effet: veluti fi res in domini poteftatem red-
illet, eandemque idem fubriperet, vel eidem domino, vel
ei, cui is *^ commodaffet, aut vendidiffet, Sed, et fi per-
fona domini mutata eífet, altera poena obligatur. $. r. Qui
furem deducit ad praefe&tum vigilibus ^7, * vel* ad praefidem,
exiftimandus eft elegiffe viam, qua rem perfeqneretur: et fi
negotium ibi terminatum *?, et damnato fure recepta eft pe-
cunia fublata, in fimplum videtur furti quaeftio füblata: ma-
xime fi non folum rem furtinam fur reftituere iuffus fuerit,
fed amplius aliquid in eum iudex conftituerit. Sed etfi nihil
amplius, quam furtiuam rem, reftituere iuffus fuerit, nec
amplius aliquid in eum iudex conftituerit: ^? ipfo quod in pe-
riculum ?? maioris poenae deduétus eft fur, intellegendum
eft **, quaeftionem furti füblatam effe. $. 2. Si res pecu-
liaris fübrepta in poteftatem ferui redierit, foluitur furti vi-
tium, et incipit hoc cafu in peculio effe, et ?? a domino pot-
lüderi. $. 3. Cum autem feruus rem fuam peculiarem furandi
confilio amouet, quamdiu eam retinet, condicio ?? eius non
mutatur: nihil enim domino abeft: fed fi alii tradiderit, fur-
tum faciet. $. 4. Qui tutelam gerit, transigere cum fure
poteft: et fi in poteftatem füam redegerit rem furtiuam, de-
hinit furtiua efle: quia tutor domini loco habetur. Sed et
circa curatorem furiofi eadem dicenda funt: qui adeo perfo-
nam domini fuftinet, vt etiam tradendo rem furiofi alienare
exiftimetur. Condicere antem ?* vem furtiuam tutor et cu-
rator furiofi eorum nomine poffunt. $. 5. Si duo ferui tui
veftem et argentum fubripuerint, et alterius nomine tecum de
vefte aCtum fuerit, ?? alterius de argento agetur *5: nullá
exceptio dari debebit ob eam rem, quod iam de vefte actum
fuerit. -
LVII. äLPHENVS ** libro IV. Digeftorum a Paulo
epitomatorum, $3 cretae fodiundae caufa fpecum quis fe-

ciffet, et cretam abítuliffet, fur eft: non quia fodiffet, fed

quia abftuliffet. |
LVIIL. IvriAwvs ? libro IV. ad Vrfeium Ferocem.
$1 filiofamilias furtum factum effet; recte is pàterfamilias fa-
€us eo nomine aget. Sed et fi res ei locata fuübrepta fuerit,
paterfamilias faCtus 5?, itidem ?? agere poterit. (
LIX. IpnEw libroIll. exMinicio. Sris, quirem com-
modaffet, eam rem clam abftuliffet, furti cum eo agi non pot-
eft; quia ** füuum recepiffet, et ille commodätixiiberatusfef-
: - et;

44 Hal. et Vulg. PAVLVS, 85. Etiam Rehd. GEn.
45 Rehd, et hic habet: PAVLVS. GgB. — 46 Vulgo:is, abeft. B&. Etiam
in Rehd. GEB. — 47 Vide Byukersh. IT. Oof. $. & &. - Rehd. visilum. GE B.
48 Hal. et Vulg. addunt: eff. B R. Etiam Rehd. GER. 49 H.al. praefigit :
eo5 quae antecedunt: wec amplius aliquid in eum iudex conflituerit , apud eun-
dem abfíunt. . Et ita plane et Rehd. GER. 50 Kehd. periculo. GEB. — 5X

. Ap'. Hal. zntellegendum eft , abiunt. In Rehd. hoc: eff, et in antecedentibus:

fur, abíunt. G E B. 32, Hal. et Vulg. inferunt: zta. BR. 53 Hal. con-
didio, errore typorum , vt reor. GEB. — 54 Hal. etiam. GEB. 55 Hal.
et Rehd. praefigunt: et. GEE. « -. 56 Vulg. agatur. B. 57 Gothofr. in
nota* African. Bafilic, ita legunt. Rehd. VLPIANVS. GER. 58 Gothofr,
in no:a: Vlpian. Bafilic. et male. ta tamen Hal. et Vulg. BR. Etiam Rehd,
GER. . 59 Rehd. et paterfamulias fatlus fit. GEB. — Go Hal. et Rehd.,
idem. GEB. 61 In Rehd, zà quia, fuperícriptum: al. quafi. Sed et mo«
nendum; in ipfo textu poft: 4uia , cfle fcriptum: fi, fed et hoc lineola effe de-
Qcceccc 2 | le-

13co6

fet: hoctatmefi ità accipiendum eft , fi nullas retinendo ?? cau-
fas,is, cui commodata res erat, habuit : nam ülrr.xpetgfas nec.ef-
farias in rem. commodatam fecerat 9?, interfuit etus potius

er retentionem eas feruare, quam vltro commodati agere:

ideoque furti a&ionem habebit. : |
LX. ArnicaNvslibro VII. Quaeftionum. ANCI.L-
X.A fugitiua quemadmodum fui furtum facere intellegitur , 1ta
partum quoque contre&ando, furtiuum 94 facit. |
LXI. Ipne libro VIIL. Quaeftionum. | S1 feruus com-
munis vni ex dominis furtum fecerit, Qom.mur.li diuidundo
agi debere placet: et ^? arbitrioiudicis continert, vt aut da-
mnum praeftet, aut parte ?? cedat, Cui confequens videtur
effe, vt etiam fi alienauerit fuam partem, fimiliter et cum
emptore agi poffit: vt quodammodo noxalis aCtio caput fe-
uatur. Quod tamen non eo vsque producendum ait, vt, ctmäx;
