. **""«ante annus cedit, intra quem de peculiojactio;d&ur, " *, quam
tutela fueritfinita. « - , LA aecufalio. HE,
Livs autem tutor propter hoc fuum

faCctum cum patre age-
. re non poteft ante pubertatem: quia nec finita tutela hoc ab
e) eel potefE " "o FSPUSCLA K Is
TVTOR poft pubertatem pupilli negotia adminiftrauerit, in
iudicium tutelae veniet id tantum, fine quo adminiftratio tu-
telae expediri non poteft: fi vero poft pubertatem pupilli is
qui tutor eius *? fuerat, fundos eius vendiderit, mancipia et
praedia comparaul/it,*neque venditionis huius 75, neque em-
ptionis ratio iudicio tutelae continebitur. Etjelt verum, ea

——

L.LÍ twwe actonequae conexa funt, venire injtutelaejaCtionemy fed et illud eft

i
L: Y
nf n
NU
1 qc,
)

- —5 —— 0cÀn 9 8

m[ , ./Wa
6] lm

je| ) ln

9. LAnyth

L lo
* Llfin
luv
4

TU -W;Tä"?fqm'volentis in fumptum litis ab his tibi pecuniamifübminiftrarij

d
1
j
m U]
n.;dft

3

Lwcu:ct*-g(z

EL
[] 4ec« .
p

SDOO A deditXVL. 10 w librofOXIV

verum, fi coeperit negotia adminiftrare poft tutelam finitam,
£, euolui iudicium tutelae in negotiorum geftorum jactionem :
oportuit enim eum a femetipfo tutelam exigere. Sed et fi
quis, cum tutelam adminiftraffet, idém curator adülefcenti
fuerit datus, dicendum eft, negotiorum geftorum eum conue-

Sr PosT pubertatem tempore aliquo, licet breuiffimo, «inter-/
(miferit/adminiftrationem tutor, deinde codperit gerere: fing
vlla dubitatione, 'tam tutelaé[quam negotigrum geftorum iu-
- dicio Pu UET " |

cum eo (agendum eft.
XV. äV'LPIAst,/] ibró'EXBifputationum.||/ Sr x
^** duobus tutoribus cum altero quis transegiffet, quamuis ob do-
lum communem: transactio nihil proderit alteri: nec imme-
rito: cum vnusquisqué doli füi poenam fufferat. Quod fi
conuentus alter praeftitiffet, proficiet id quod praeftitit, ei qui
conuentus non eft: licet enim *? doli
—Anee fafficit vnum fatisfacere: vt in duobus, quibus res com-
modata eft, vel depofita, quibusque mandatum eft. "afebs
* adhuc * tutore ** ex ftipulatu agatur, vel cum his qui pro
eo interuenenin, erit dubitatio, an quia tutelae agi non poteft,
nec ex ftipulatu agi poffit? Et plerique. putant, etiam hanc
aCtionem propter eandem vtilitàtem differendam. -$x— Cum
curatore pupilli fiue adfBlefcentis agi poterit, et fi usque ad-
lincicuta- perfeneter p o ULP UE as g H
. .. XVIL Ipxw /||libro III. de-Officio1Confulis. || / Tw-
PERA'TORES Séuérus et Antoninus refcripferunt in
Verba. Cum hoc ipfum quaeratur, an aliquid tibi a tutoribus.
vel curatoribus debeatur, non habet rationem poftulatio tua,

]

L]

x

^* XVIII. PaprNIANV S/||libro *

^

^ 3
.8 142 16 L.|

Cvw Tvron, h |
paterna. hereditate ab&in&**??, bonis patris venditis, traCtari
folet, vtilis a&io pupillo relinqui, an creditoribus concedi de-
beat? Et probatur, aCtionem inter pupillum et creditores pa-
tris effe diuidendam: fcilicet, vt quod rationi bonorum per tu-
torem deerit, creditoribus reddatur: quod autem dolo ?? vel
culpa tutoris in officio pupilli perperam abítenti contractum

í

. 94 Hal. inferit: momiue. GER. 75 Hal. et Vulg. datur. .BR. 26 Bafil.
OvAzizybu, — Videtur effe mendum quod et praecedens et fubíequens lex fit Vl-

piani. BR. — 77 Hal. buius. GEB. 78 Hal.et Vulg. eiws. 8BR. — 79 Ap.
Hal. euim, abei. GEB. .. 80 Hal. et Vulg. inferunt: zzali. BR. 81 Hal.
Si adbuc cum tutore. GEB.-.. 82 Hal.'et Vulg. abffineat. BR. — 85 Ap. Hal.
dolo, abeft. GER. 84 Hal. lib. II. vefponforum ve(pondit. GE2B. . 85 Hal.

inferit 2u. GEB. 86 Hal. inferit i. GEB. . $87 Gothofr. in nota: pott
2y annum aetatis; Hal.. immo: poft vicefimum quintum actatis aunym, GE B.

| ditur, inutilis erit, quoyadälefcenti curatores ob eam culpam

| factum eft, per doli exceptioneyf curatores confequi poterunt —

$9 ambo rei fint, -a

XXV. HenMocGzENr1ANvS/libro V."iurisvEpitoma- - Éove »
-uwjþs. Now sorvw tutelae priuilegium datur in bonis
t

in haec |

hegotiis impuberis adrüiniftratis, pupillum |-

XXVIL TIT. HL IV. 479

eft, puero relinquatur. Quae actio fine dubio non prius com-

petet, quam pupillus ad pubertatem peruenerit: fed illa con-
feftim creditoribus datur. :
8^/.Sr PRO-

.. XIX. VrPrANvS/libroT. Refponforum-
BATVM eft nomen debitoris a nouiffimo curatore, fruftra tu-

| torem de eo conueniri.

XX.PApPiNrANVS/|libroffsRefsonforum || /A r r -
R1vs curatoris heredem minorem, vt $? maiore pecunia con- 1 ^ ;
demnatum, in integrum reftitui placuit. Ea res materiam li-
tis aduerfus /alterum/curatorem inftaurandae mon dabit, quae / 4 "a n ,
fi 5* minore pecunia condemnatum, Ííi non, fit eiüis aetátis
aCor, cui fubueniríydebeat: fed aequitatis ratione füadente,
per vtilem aCtionem ei fübueniri, in quantum alter releuatus
eft, oportet. — $. r. Non idcirco a&tio, quae poft ivigintiquin-
que/anfos ?7 aetatis intra reftitutionis»tempus aduerfus tu-
torem $* minore pecunia tutelae iudicio condemnatum-red--
condemnati fünt. Itaque fi non,iudicium; 9? a curatoribus ,

1 G uealaomn 5
eam actionem praeftari fibi.
XXI. Ink w/|brost Definitionum.||/ Cvw Pv»prr-
Lvs tutelae jaCtioriej contra tutorem alterum, tutori, quem
iudex in folidum condemnauit, ceffit, quamuis poftea iudica-
tum fiat, tamen a£ctio dàta non intercidit: quia pro parte con-
demnati tutoris non tutela reddita, fed nominis pretium folu-
tum videtur. $
XXII. PAVLVS/HlibroX IDjOuaeftionum.| WDEFEN-'
SOR tutoris condemnatus non,aüferét/?? priuilegium pupil-
li: neque enim fponte cum eo pupillus contraxit.

— XXIII. InEw/libro IX:-Refponforum-97. CowvEN-

^ | $3
PEBE

L.,-....L.aujï?ï "

TO herede tutoris iudicio tutelae, curatorem eiusdem neque

ipfo iure libefatum videri, neque exceptionem rei iudicatae
ei dandam. Idemque in heredibus Magiftratuum obferuan-
dum* * s. EOE - j

teütiarum..|| / PosTv-
MO tutor datus, non(nato poftumo, neque tuteülz/,/ä]ia,nul- :
lus pupillus eft: * neque pro*'tutoxy",[ïlia nullafignificatio [: 7 5»t.
eiti*: neque negotiorum geftorumjiudicio tenetur, quia ad- |7^ ^] jesusf
miniftraffe negotia eius, quia ?^ natus non effet, non videtur: f*5 m
et ideo vtilis in eum a&tio dabitur. , — — «5 oU a ais

L dalo..

utotis, fed etiam «eweer qui pro tutela ?9 negotium geffit :
vel/ex curatione pupilli, pupillaeue, furiofi furiofügue debe-^
bit)gi 9?*. fi eo nomine cautum non fit.

[(DE CONTRARIA TVTELAE, ET ),4
i Gul Rdrt ACTI,OJN«EQ) P
[Vxvxan v s/|[libro XXXVI. ad ;Edi&gïgg[j/ d t
CO'NTRA.RIAM tutelae jaCtionem Praetor propofuit, indu- , 4cc encn-
xitque in vfum, vt facilius tutores -ad- adminiftrationem :
accederent, fcientes pupillum quoqué fibi obligatum fore ex
fua adminiftratione. Quamquam enim fine tutoris auCtoritate
pupilli non obligentur, nec in rem fuam tutor obligare pupil-
lum poffit: attamen receptum eft, vt tutori fuo pupillus fine
; ' | tutoris

$8 Hal inferit :m. GEB. — $89 Gothofr. in nota: A. iudicatum. Tta Taur.
in margine et etiam Hal. in textu. G E. 9o Vulg. aufert. BR. — 9t Hal.
lib. V. vefponforum vefpondit. GEB. 92 Hal. et Vulg. addunt: eff. B n.
93 Hal. et Vulg. protutelae. BR. — 94 Hal. et omnes: 4uj. Etiam ex o&to
MSS. vnus Vat. archetypo adhaeret. BR. ^ Non adhaerent: Pal. L. II. IIT.. IV.
V. Barb. Otob. nec Bynkersh. GEB. — 95 Hal. Ilib. 1V. iuris érerousv. GEBR.
96 Vulg. pro tutore. BB. 97 Hal. et omnes: debebit, ía. quam mutationem
inclino. BR. ? UO DT s
1 Hal.

Efffg | '

J ex«e cj.,dzonf,

)0& * NT ; 2168-0776;&

l

L

P

| 1 " !*K

L

T |
Wbu
L.A

" ^hac,
c-— aM

—

$ -j u[;,(biwr ,—UA :

F m-ufzail .on m .

LIB.

tutoris auctoritate ciuiliter obligetur, ex adminiftratione fcili-

cet: etenim prouocandi fueraht * tutores, vtipromptius de füo
aliquid pro pupillis impendant ?, dum fciunt, fe recepturos

. DIGESTORVM

480

id quod impenderint. $. 1. Haec atio non folum tutori, ve-
rumetiam ei qui pro tutore negotia geffit, competere debet.
Sed-et fi curator fit vel pupilli, vel adfilefcentis, vel fu-
riofi, vel prodigi, dicendum eft, etiam his contrarium dan-
dum]?. yIdem) in curatoremquoque ventris probandum eft.

/. 4 --NQuae fententia Sabini fuit exiftimantis, ceteris quoque curato-

'ribus ex isdem caufis dandüm contfarium iudicium ^. — $. 3.
Finito autem officio hanc|actionem/ competere dicemus tuto-
ri: ceterum, quamdiu durat, nondum competit. Sed fi pro
itutore ? negotia geílit, vel etiam curam adminiftrauit, locus
erit iudicio, etiam ftatim: quia hoc cafu in ipfum quoque fta-
tim a&tio competit, $4 Praeterea, fi tutelae iudicio quis ?
conuenietur, reputare * poteft id quod in rem pupilli impen-
dit. Sicerit arbitrii eius, vtrum compenfare, an petere velit
famptus. IQuid ergo, fi iudex compenfationis eius rationem
non habuit? an ? contrario iudicio experiri poffit? Et vtique
poteft: fed-&rreprobata ? eft haec reputatio, et ladquieuit,
non debet iudex contrario iudicio id,farcire, *9. $. 5. An in
hoc iudicio, non tantum quae-pse-pupillo, vel in rem eius im-
penfa funt veniant, verumetiam ea quoque, quae. debebantur
alias tutori, vtputa a patre pupilli fi quid debitum fuit, quae-
ritur2 Et magis puto, cum integra fit actio tutori, non effe
in contrarium 2iudiciuni]deducendum) $. 6. Quid tamen, fi
ideo exfpeCtauit, quia tutor erat, et ideo non ex$git? videa-
mus, an contrario iudicio tutelae indemnitatem confequatur.
Quod magis probandum eft. Nam ficuti quodcumque. aliud
ceffit pro vtilitate pupilli, id contrario iudicio confequ&fur **,
ita etiam id, quod. fib1 debetur, confequi debet, vel eius fecu-

zamu,*lü'j'""""' ritatem. [$. 7. Ego]'?, et fi ex *? caufa, quae tempore fini-

[ L:m"f;a*u f wito nem, ,,

tur, obligatio aliqua fuit, tutelae contrarium iudicium effe ei

opinor. $. 8. Hanciactionem dandum 7* placet, et fi tute-.
lae iudicio non agatur: etenim nonnumquam pupillus idcirco -
agere tutelae non vult, quia nihil ei debetur: 1mmo. plus in |

eum impenfum eft, quam quod !5 ei abeft: nec impediendus
eft tütor contrario agere, | | ;
o o]dE riyniiaxwvs/libo XXI. Digeftormmm/ Lowarx
magis dandum eft, et 11 rationibus diftrahendis actio inten-
III. Vr PxAx v s/|llibroIXXXVLad-Edisemm,/| Qvip
ergo, fi plus in eum impendit, quam eft in facultatibus? vi-
deamus, an poífit hoc confequi. Et Labeo fcripfit ** poffe.
Sic tamen accipiendum eft, fi expedit ** pupillo ita tutelam
adminiftrari: ceterum fi non expedit, dicendum eft, abfolui
pupillum.oportere: neque enim in hoc adminiftrantur tutelae,
vt mergantur pupilli: iudex igitur, qui contrario iudicio co-
enofcit, vtilitatem pupilli fpettabit ^?, et an tutor ex officio

fumptus fecerit,, $. I. Contrarium iudicium an ad hoc quo-

que competat, vt quis a pupillo exigat liberationem, viden-
dum eft? Et nemo dixit *?, in hoc agere quem contrario
poffe, vt tutelae iudicio liberetur: fed tantum de his, quae
ei propter tutelam abfunt: confequitur autem pecuniam, fi
quam de fuo confumpfit, etiam cum vfuris, fed vel triéntibus,
vel his, quae in regione obferuantur, vel his, quibus mutuatus
1 Halérant. WVulg fuerunt. BR. 2 Hal. impendereut, et mox :
fcirent, et paulo poft: mpendiffent. G B.
4 Ap. Hal. iudicium, abeít. GxB. — 5 Hal. pro curatoré. GEB. — 6 Ap. Hal.
quis, abeft. GEB. 4 Hal. veputari. GEB. 8 Hal. inferit et. GEB, — 9
'Taur. reproVata. GEB. — 10 Vulg. refarcire. BR. — 11 Hal. et omnes: con-
fequitur, et poterat "Taur. fcribere: confequEtur. BR. I2 Hal. et omnes:
Ergo, quod praefero. BR. 13 Hal. inferit; ea. GEB. I4 Facum Flor.
ab ordinaria manu: dandam. Et ita omnes fcripti et impreffi. BR. — Etiam Hal.
et fcripti Pal. I. Il. HI. IV. V, Vat. Barb. Otob. GEB. — 15 Ap. Hal. 440d, abeft.
GEE. - IG Al.vt Baudoza: fcribit. — 1'7 Hal. expediat. — 18 Xaur. fpectaVit.
GEB. I9 Hal et Vulg. dixerit. BR. 20 Hal. mutuare. — Vid. Duker, ad
21 Vulg. inferit pro. R, 22

Ops[c. de Latin. Vet. ICt. p. 344. BR.

AXVIL i TIT,: EV...:V. i
pro
eft, fi neceffe habuit mutuari ^9 vt p pupillo ex iufta caufa
prorogaret: vel his a ?? quibus pupillum liberauit, vel qui- /4 4
bus caruit tutor, fi nimium profes& pupillo pecuniam effe ex-
folutam. -$—7* Plane fi fórte tütor aliquid pecuniae debuit
faenerare, ?? aliquid ipfe pro pupillo foluit, nec ipfe vfuras
confequitur, neé pupillo praeftabit ?*. .$—8. Quare et fi in
vfus füos conuertit, deinde aliquid impendit(in rem pupilla- [. 3 €&-

rem, quam ?5 impendit,] definit vertiffe, et exinde vfuras non

praeftabit ^9. Et fi ante impendit in rem pupillarem, mox
in vfus fuos([vertit)] non videbitur vertiffe quantitatem, [quag ! J laeznaio
concurrit cum quantitate fibi debita, vtleius fummse non ?* [3,3?;*;,'
praeftet vfüuras. $. 4. Víuras vtrum tamdiu confequetur ^$ '1-—
tutor, quamdiu tutor eft, an etiam poft finitam tutelam, vi-
deamus: an ex mora tantum? Et magis eft, vt, quoadyei [red- 117ad .
datur pecunia, confequatur: nec enim debet ei fterilis effepe- , — .
cunig. , $. Si,tamen fuit in fübftantia pupilli vnde confe-| iaeen ,
quetug ^?, dicendum eít, non oportere eum vfuras a pupillo

exigere. S&—6. Quid ergo, fi de re pupillari non potuit fibi

foluere, quia erat depofita ad praediorum comparationem? Si- .
quidem non poftulauit a Praetore, vt promatur pecunia, vel
hoc minus deponatur, fibi imputet: fi vero hoc defiderauit,
nec impetrauit, dicendum eft, non deperire ei vfüras in con- .
trario iudicio. $. 7. Sufficit tutoriy bene et diligenter nego-
tia gelfiffe: etfi euentum aduerfüm habuit ??, quod geftum
eft. $. 8. Iudicio contrario tutelae praeftatur. et id, quod in
rem pupilli verfum ante tutelam ?*, vel poft tutelam ??, fi
negotiis tutelae tempore geftis nexum ?? probatur: et qued-
ante impenfum eft, fiue pro tutore negotia geffit, et pofteatu- -
tor conítitutus eft, vel ?* ventrijerat curator: fed et fi non . ,
pro tutore negotia gerebat, debet vénire, qü'ögänte impenfum ]. el,

eft: deducuntur enim in tutelae iudicium fumptus, quoscum- ,

que fecerit in rem pupilli : fic tamen, fi ex ?? bona fide fecit.
$. 9. Hanc actionem perpetuam effe palam eft, et heredi, et
in heredem dari, ceterosque fuücceffores-?9, et ad quos*eg[res
pertinet, et in eos. : "d gmt $x6el
LA IV. IvrxAwvs / eftor

IvriaAxvs/|libro XXL Bigefterum.| A Tv-.
TELA remotus eo locó haberi debet, quo effet finita tutelaz ,
et ficut aCtiones patitur, perinde|ac fi pupillus pubes factus| h^ame,
effet, ita contrario iudicio, fi quid ei aberit, perfequi debebit : d g

nihil enim prohibet -fufpve&gum tutorem efle, quamuisfqomg lu- cem. QT i

nl ^

ra in rem/ pupilli 1mpende

tequam foluat.

o [VrPIANVS
| P ROTV .TELAE ]a&itic')ngm neceffario Praetor propofuit: nam, L/ acCone,

. Ap. Hal. a, abeft. GER. 23 Hal. foeneravi et aliquid. Sed in Bafil. eft:
| Qave?o«i, nOn: Oxveíomc9od. BR.

3 Vulg. addit: zudicium. BR.
!25 Vulg. quantum. BR.'

quae eum amittere non oportet, L-^/£
..5 M. VrrriANvs/]||libro I. Refponforum. |j/ Hanx- 49 6
DEM tutoris, fi. eam fummam foluerit, in quam 37 obligati
pupilli fuerunt, jaCctionemy cd?trariam aduerfus eos habere pof-
fe. refpondi, .. 1—//acc«fationem ,. a |
. . ML. Pavzrvs.||libro/V.: -ad-Plautiumz]|/ Sx Tv To&
pro pupillo fe obligauit 55, habet contrariamjactionemy $& an«.
iLj Pa rl . , *&cc wjatconem., |

! L oMEEÉ ( g v Camieunda
: RATORJNEGOTIA,GESSET. ^ o5 .
]llibro XXXVK. ad EdictumJl|/ L .13ezz»f

L 1.

quia * plerumque incertum eft, vtrum|quis tutor, an vero 1 qs.

iquafijftutor pro tutore adminiftrauerit tutelam, idcirco in vtrum- , 71s& ex

que cafum aCtionem fcripfit: vt, fiue tutor eft *, fiue non fit, (^^* ^.

24 Taur. praeflaVit. GEs. Hal. penfabit.
26 'Taur. praeflaVit. GEB. 27 Ap. Hal. non,
.29 Aut:.confequatur, legen-

abeft. GE&. .. 28 Vulg. coufequatur. BR.

; dum, aut:- confequevetur, vt habet Hal. Vulgata: vwde comfequi po[fit, nimium,

abit. BR.
abfunt. GE B.

30 Hal. et Vulg. babuerit. BR. 31 Ap. Hal. ante. tutelam,
32 Hal. addit efi, 33 Hal et omnes: connexum. BR.
34 Hal.et Vulg. fiue. BR. -.. 35 Ap. Hal. ex, abeft. GER. 36 Hal. cae-
terisque fuccefforibus, ad quos... 37 Hal.znqua. GEB. — 38 Eleganter Balil,
vaptu[ A AAuv énurbv Ümig voU &vi(jou. BR. : b
1 Lal uqm eum,et mox; fit, locoz ef. GEB. . 2, Mal. fit, loco:

eft.

«——*
"N .
x

! j
j

E
E

:DIGESTORVM .LIB.
i .. A«ui geffit, a&ione,tamen;teneretur 3. Solent enim magni
L «« ddfce.errores intercedere, vt idifcernyfacile non poffit, vtrum quis

-r&m , 5 tutor fuerit, et fic gefferit, an vero non fuerit, pro tutore ta--

men munere functus fit. .$—& Pro tutore autem negotia ge-
rit, qui munere tutoris fungitur in re impuberis, fiue fe putet ^
li tutorem, fiue fcit ? non effe, fingát * tamen effe ". $ —g.
Proinde et fi feruus quaíi tutor egerit, Diuus Seuerus refcri-
pfit, dandum in dominum iudicium vtile 5. - $. 5. Cum eo
qui pro tutore negotia geffit, etiam ante pubertatem agi poffe

finita tutela pro tutore negotia impuberis geífit, tenebitur.
: $. 5. Sed et fi prius pro tutore adminiftrauerit, Eï,einde quafi
d. L l^wetutor, aeque tenebitur ex eo, quodJpro tutore adminiftrauit ? :
: 23:: ^ quamuis deuoluatur hic geftus in tutelae a&ionel.: $. 6. Si
, | .. quis quafi tutor negotia gefferit eius, qui iam pubes eft, neque
! tutorem habere poteft: protutelae actio ceffat. Simili modo
et fi eius qui nondum natus eft: nam vt pro tutore quis ge-

rat, eam effe perfonam oportet, cuius aetas recipiat tutorem,

( » d eft impuberem effe oportet 7?: fed erit pegotiorum gelto-
waæ' « yumj/actio, $. 7. Si curator inipuberi 2 Prdetore datus, nego-
tia geflerit, an quafi pro tutore gefferit, teneatur, quaeritur ?
MWE': eft verius, ceffare hanc /actionem: quia officio. curatoris
Ltawü»mq

qu quamuis compulfus gefferit **, tenerijtamen debeat, quiaj?
Lfo"te^., animo tutoris geífit, cum tutor non eflet, At ifte curator,
L Ranquam )Q'ong. quafiltutor, fed quafi curator geffit. $. 8. In protutelae
? Lae iudicio vfurae]quoque veniunt. -$-.9- Sed vtrum folummodo
i eäï in id quod geifit tenebitur, an vero in id etiam, quod gerere
7;44714!:90
E tenebitur: neque enim attingere debuit, qui tutor non fuit *^.
NT2 ;SZSE;- Quod fiiquaedam ** geífit, videndum, an etiam eorum, quae
: 297« pon geffit, teneatur. jEtj^ j&Ctenus tenebitur, fi alius ge-
LL ftecte. edturus/fuit: fed et ** fi cognito quod tutor non fuit, abíti-
467* ^ nuit fe *9 adminiftrationez videamus, an teneatur, f1 necefía-

Praetore, vel a Praefide, dum fe putat tutorem, geflerit tute-

Llfü MF?
fi'?lg i
fu. Mfv

verius eft. ! | | |
IL Czrsvs/||libro XXV.-Bigeftorumz|| / Srz xs,
qui pro tutore negotia gerebat, cum tutor non *? effet, rem
pupilli vendidit, nec ea vfucapta eft ??: petet eam pupillus,
quamquam ei cautum eft: non enim eadem huius quae tuto-
«, ;,, . TFis eft rerum ,pupilli adminiftratio. |
cha-(mwfïa,&jgo IHj TA QMILE"XX—S-Q'IAI libro V.'Epiftularum. |/Q v A -
: effet, et id ipfum

T [Sat.') RO, an !s qui cum tutor teftamento.datus
E ignoraret, pro tutore negotia pupilli gefferit ?^* quafi tutor:
an, quafi pro tutore negotia gelferit ??, teneatur? Refpon-
dit, non puto teneri quafi tutorem: quif fcire «umeque-fe tu-
! torem efle debet, vt eo affectu negotia gerat, quo tutor gere-
re debeat ?*. | |

efl. GER. 3 Hal. tezeatur. GEB. 4 Vulg. putat. BR. 5 Hal. fciat.
l^ E GEES. . 6 Hal fmgat. Vulg. fingit. BR. — '7 Ap. Hal. effe, abeft. GE R.
ïw 8. Vulg. zudicium tutelae. B R. 9 Hal. quod pro tutore megocia adminiffraue-
UW | ? Yit. GEB. IO Áp. Hal. id efl, impubevem effe oportet, abfunt. GER. 11
1 '* Hal. geffit. — 12, Hal. et omnes; quia, neque multum refragauerim. BR. — 13
Gothofr. in nota: attigerit. Flaloaud. — Yta etiam alii, et Flor, etiam » eft de-
leta. — Sed fpreuit Taur. corre&ionem, vt paulo recentiorem. BR. I4 Hal.
erit. GEB. — 15 Hal. quid, loco* quaedam. GEB. — 16 Vulg, inferitz recle.
B R. 17 Ap. Hal. et, abeft, GE R. 18 Áp. Hal. fe, abeft. GEB. I9
Ap. Hal. 2on, abeft. GER. 20 Bafil. & pà và welyua Dix Tüc xpovíme xph-
us xwpitu37, BR.— 21 IADOLENVS. GEE. — 22 Hal. geffit. GEB. — 23
Hal. ( negocia geffit ) et in.margine: alias, defunt. alias, nifi quafi pro tutore ne-
gocia geffit, teneatur. GEB. 24 Hal, debet, 25 Hal. praeflabit. G E B.

Lfrcom,

. Y Gothofr. in nota: dicetur. Hal.
2, Àp. Hal. zuquit, abeít. GE&.
BR

Sed et Graeci habent: A£ysuras B R.
3 Hal. fuit. GEB. — 4 Hal. et Vulg. fuerit.

5 Mlal, libro tricefuno fcripfit, — G Ap. Eal & uou, abfunt; idem ta-

" ' Quarclar, nulla dubitatio eft: quia tutor non eft. -$—4- IQuare/ fi quis .

functus eft. Si quis,tamen, cum tutor non effet, compulfus a-

. . cet fingulariter fcriptum fit, fi tameneplures interuenerint,
lam, videndum,) an pro tutore teneatur? Et magis eft, vt

uerit, nihilo minus hoc edictum locum habere: niüi forte

debuit?. Et, fi quidemjomnino non attilgit ** tutelam, non |ipfo iure. $. 6. Ait Praetor, sx ip A)CTOR !?

rios pupilli non certiorauit, vt ei tutorem peterent. Quod

XXVII

TITo:V. VE
IV. PouPourvs l |libro XVI adiQu -inmæMæiamjl |/

481

Qv1 pno tutore negotia gerit, eandem fidem et diligentiam
praeftat ?^, quam tutor praeftaret, :

V. Vrrramxvs/||libro X. ad Edictum.|| /[Er, ovz Lj(
pro tutore negotia gelfit, contrarium iudicium competituu /
| CAXDOMB EE o
QVODJFALSO -FX-POR-E AWCTORE

uélcamGESTYM. ESSE DIC UrvnR f

*

ÍVrorawvs/||ibro XIL ad Editum]|/ ".
I-] vivs Edicti aequitas non eft ambigua: ne contrahentes
decipiantur, dum falfüs tutor adhibetur. $. x. Verba
autem Edicti haec funt: Qvop &o Avcronr, inquit ?,
QVI TVTOR NON FVERIT ^. $. 2. Verbis Edicti multa
defünt: (quidienim fi fujit * tutor, is tamen fuit, qui au&ori- :Nl'fuö*ö,, ler
tatem accommodare non potuit, puta furiofus, vel ad aliam , . "
regionem datus? $.5. Sed Pomponius libro trigenfimojícri- Eb x
bit ?, interdum, quamuis/a non * tutore geftum eft, non per- [J - 7* d 3l
tinere ad hanc partem Edicti. jOuidjenim, fi duo tutores, al- nl Todoriun "
ter falfus., alter verus au&toritatem accommodauerifit : non- L'"J auäo,f i
ne valebit * quod geftum eft? $. 4. Item hoc ,Edictum, li- "EC fu.
qui tutores non erant,tamen, ? locum habere debere,Pompo- / . *s
nius libro trigenfimo fcribit. $. 5. Idem Pomponius fcribit, « » Z ^« .
etiamfi pro tutore negotia gerens auctoritatem accomtoda- k—f)&*x,i'"j)—"ï
Praetor decreuit, ratum fe habiturum id, quod his auctoribus
geftum eft: jtunc enim valebit per Praetoris.tuitionem, -mon. ; «et fcc,
IGNORA-]^
V[T, DABO IN INTEGRVM RESTITYTIONEM. Sci- L
enti non fubuenit: merito: quoniam ipfe fe decepit. z
Il. Pavrvs/||libro/XIL ad |Edictum. |/ Sx xp, in- ia .,
qui&, ACTOR IGNORAVERIT !, [Labeo: etíi dictum — 20* 1l

ht ei, et *^ bona fide non crediderit,
| IIl. VrPiamwvs,||ibro XIIL ad«Edictum.||/ PrAwE
fi is fit, qui auxilio non indiget, fcientia ei non nocet: vtpu-
ta fi pupillus cum pupillo egit: nam cum nihil a&um fit,fcien-
tia *? non nocet. » VV. g»c

J* E s [
i. —J/&-n?f €v( ia

— xxy. IV. Pavrvs ]||libro XIL jad-Edictum;| |/ Mixomz!*^p.,.
vigintiquinque annis füccurretur, etiam fi fcierit. äp

— V. : MarriAxys ||libroXXII. ad Edictum.|| IwTEm- .

D VM tamen et fi fcientia noceat *5, (tamen reftitutio. facien- L?f?*'ä'"ff
ga erit, fi a Praetore compulfus eft ad iudicium accipien-
^ VI. PAvrvs/||libro XII. ad Edictum.||/ Pverrrr
fcientia computanda non eft: tutoris eius computanda eft:
vtique et ** fi pupillo cautum fit, melius ** dicitur *9?, rem
fuam reftitui pupillo *?, quam incertum cautionis euentum
eum

men in margine: alias, zom a tutore. GER.
8 Yaur. Balebit. GER. 9 Ap. Hal. tauen, abeft. GEB. — 10 Hal. in mar-
gine: alias, anctor. GER. II Hal. ignorauit. — 12, Hal. et Vulg. inferunt
éx. BR. 13 Hal. inferit: ez. GER. 14 Vulg. Miuoribus. Sed et H. &
Porta notat, in IL zu P. Flor. fubinngitur capiti proxime [ubfequenti, Si hoc
verum foret, a nobis obferuatum effet, quin et Vulg. et aliae editiones hunc
ordinem interuertiffent. B R. — Confuluit tamen idem de hoc quoque loco Sal-
uinium in fchedula alias iam indicata in hunc modum: L. Minovi 4. ab H. a-
Porta in P. Fl. pofita dicitur poff L. Intervdum. $. ad quae Saluinius in margi-
ne refpondit: Falfo dicitur. Si Brenkmanno placuiffet Noricam confulere, ad.
fontem erroris perueniffet. Ibi enim hic ordo, quem H. a Porta Florentinae
adícribit, deprehenditur, et Legis: zmterdum rubrum eft: IDEM. — Eft enim /ex
antecedens: Plaue 3. etiam Vlpiani. At in Lege: Pupili, quae omnibus eft
fexta, idem non obferuauit Hal. et reliquit ei fuum rubrum: PAVLV'S, licet
lex ibidem proxime antecedens: Minori fit pariter Pauli, forte ftudio, cum fi-
mile in Florentina etiam occurrat. GEB. — 15 Hal. suocet. — 16 Ap. Hal. ct,
abef GER. — 17 Vulg. inferitienim.BR, — 18 Hal dieetur. GE p. xgdllïigl.
addir :

7 Hal. accommodauevit. G EB.

La teenmloners,

) ] x€x; Ldyrome qua

482 DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. VL VII

eum fpe&are ?9, — Quod et Iulianus, fi alias circumuentus fit
pupillus, refpondit. ^ . um
-P . VT. X*'Fï)LPIANVs /||libro XIL-ad-Ediétums ]/ Novrs-
SIME Praetorait, IN EVM, QVI, CVM TVTOR NON
L 4 Llc;*unfESSET,*[DdL"O MALO AVCTOR FACTVS ESSE DICE-
; TVR;IVDICIVM DABO: VT QVANTI EA RES ERIT,
(n TANTAM 2! PECVNIAM CONDEMNETVR. $. r. Non
L i " femper tutor conuenitur: nec fufficit, Ífi friens auctor fuit:
p verum ita demum, fi dold^fhslo auétor fuit. . Quid ??, fi com-

pulfas, aut metu ?? neecompelleretur, auctoritatem accommo- .

$ dauffit? Nonne debebiteffe excufatus ?. $. 2. Quodait Prae-
j(;z, «4X: tor, QYANTI EA RES ERIT, magis puto non poenam, fed

veritatem his verbis contineri. [ $. 3. Pomponius /libro £rteez

. XXX- fimo. recte [fcribij/ etiam 7 ümptuum in hoc iüä ratio-
, ï-»a—-:«f--"— nem habert, facturus eft aCtor reftitutorio agendo. — $. 4.
LL 4€P97^"— Si plures fint, quirautores fuerunt, perceptione ab vno facta

. et ceteri liberantur, non electione. Bu du
/Läïäï'" VIII&AyLvsmam XHe-ad-Ediétum.||/ ET 1D&o,
fi nihil aut non totum feruatum fit, in reliquos non denegan-
dam in id,/quod deeft, ?* Sabinus fcribit. "o
Ulgaste o IXJALPIANVS/ ;
( — MHonis exertpto Polrponius libro trigenfimo primo ?* fcri-
AK bit, dandam actionem aduerfus eum qui dolo malo adhibuit,
L"a/arät;'ï, vt alius auctomhretur infcius. $. r. Has in factum actiones
A5 oult;ener,, Meredibus quidem competere, ceterisque fuccefforibus: in eos
us ' wero non reddi, Labeo fcribit: nec in ipfum, poít annum:
quoniam et factum puniunt, et in dolum concipiuntur: et ad-
uerfus eas perfonas, quae alieno 1uri fubiectae funt, noxales

enunt. Emm A o 3195 |
d. X.fG |libroIV) ad Edictum peeustrerate. | J/ S1:?*
(UFALSO tutore **/a6tum fit, et interea dies aCtionis exierit,
aut res vfucapta fit: omnia incommoda perinde fuftinere de-
r "aleo, bet, ac fijillo, tempore vero tutore auctore egiffet. —— -
XL. Vrsrax v S//|libro XXV-ad-Bd-l&a-æ—.H// FAr-
svs,tutor, qui in contrahendo auctor minori düodecim vel
ggg—.tä]"c»')'i;dcac*,im annis fuerit, tenebitur in.f'fïi?cgm gaäh.ong; pro-
pter dolum malum, cuiuscumque condicionis fuerit, vel fui
iuris, vel alieni. $. r. Quit?? dolo malo auctoritatem ac-

er

EU$. . commodauit ??, tenebitur hoc Edicto. -$—9- Sed £f fi quis

filiaefamilias auctor factus fit ad contrahendum, tenetur.

Lj eneres, — idemquejiurisfeft, fi ancillae quistutore auctore credidiffet ?*.
La Va s wNanmyomnibus iftis modis propter tutorem decipitur is qui coh-

traxit, quia/^ alfter cum impubere contracturus non fuit ä ;;,
. 4 £ * : a f . D . l ;
/ fi '1:'?591515 auctoritas interceffiffet. $. 3. llyjlilgä libfo

xxl. xicendit x Dige&örïm&ä&at: *an etiam * in pa-

BNTN- trem debeat dari haec aCtio, quiafilim minorem duódecim an-

* nis nuptum 35 degit? Et magi!s probat, patri ignofcendum
l'ev. elfe (qui) 5* filiam fuam maturius in familiam fponfi perdu-
|^ne - cere voluit ?: affectu enim propenfiore magis quam. dolo
* malo * ?? id videri feciffe. -$——4— Quod fi intra dää'ecim
annos ?? haec decefferit, cum haberet dotem: putat Iulianus,

fi dolo malo converfatus fit is, ad quem dos pertinet, poffe

Rab maritum doli mali excepticnäþondicentem fummouere, in ca-
!d i;ffkï ^-« dibus, in quibus dotem vel in totum vel in partem, ifi confta-
bat ^? matrimonium, fuerat lucraturus.

addit; debere. GERB. . . 20 Hal eventwm ex[pecfari. GER. 21 Gothofr.
innota: tamtam im. Et ita fcriptum fuiffe, fed z per: z, quod praecedit, ex-
cidiffe probabile eft. — Hal. et omnes: m tantam. Et ita ex VIIL MSS. quin-
que habent. Pal. V. et Barb. u tanía pecumia. Vat. vt Flor. BR. — Quinque
illa Pal. L. IT. HI. IV. Otob. quibus adde Bynkersh. GEB. — 22 Hal. et Vulg.

inferunt: ezim. BR. 25 Hal. metuens. GEB. 24 Hal. tricefimo . fcripfit,
vetle etiam. GEB. 25 Hal. inferit: aclionem. GEB. 26 Hal. libro tri-
cefimo, omiffa vnitate. G EB. 2/7 Hal. inferit cum. GEB. 28 Vulg. in-

ferit: an&ore, cui faueo. habent enim Bafil. Zà $ mA«sbc imírQomoe imY Bíuy dv-
Ssvráoy, BR. Sed et aucfore ante: acfum facilius excidere potuit, etin fine ca-
pitis rurfus cft: vero tutore audtore egiffet. GEB. — 29 Hal. inferit: enim. GER.
30 Taur. annn?odnuit. GEP.. KHl et Vulg. accomumodanerit, BR. — 31 Hlal.

llibro XII. ad Ed»iftum.j |/ Hv1vs

XII. Ipx « A/ |libro L. Refponforum.]|/ Ex &o ïquoa x o

| interrogatus tutorem|fe effe refpondit ^", nulla eum a&ionelï.fffe V,

teneri: fi tamen, |cum tutor non effet, refponfo fuo in ali-Le«nater,
quam captionem adülefcentem induxit *?, vtilem aCtionem ad- "

| uerfus eum dandam. 200 1 A ienem.

o TP CWELOS. .
DE FIDEIVSSORIBVS, ,.ET NOMINATO-
RIBVS, ET HEREDIBVYS/ TVTORVM |

ET CVRÁTORVM.
77

- tuLE.. |
| ,Pouroxzvs/||libro XVIL ad Sabinum]|/ X
vAMvrS heres tutoris tutor non eft, tamen ea quae per
Q defunctum inchoata ^ fünt, per heredem, fi legitimae
aetatis et mafculus fit, explicari debent: in quibus dolus eius
admitti poteft. $. 1. Quod penes tutorem fuit, heres quo-
que eius reddere debet: quod apud pupillum is reliquerit, fi
heres capit, non quidem crimine caret, fed extra tutelam eftz
et vtili actione hoc reddere compellitur. t
. — M. Vzrriamv s(||libro IXXXIX. I Po-LXXX/n.

STVLARE tutorem videtur, et qui per alium poftuldt: item J^ve,

nominare, et qui per alium hoc idem facit.

- AME IDEM/ |ibro XXXV. ad Ediftum. ][//ETIAM
fideiufforem et heredeg fideiufforis ad rationem eándem vfu-
rarum reuocandos effe conftat, ad quam et tutor reuocatur.
IV. Inkw/||libro XXXV&/ ad AEdigmm.n/ Cvx
OSTENDIMVS, leredem quoque tutelae iudicio poffe con-
ueniti, videndum,jàn etiam proprius-eius- dolus, vel propria ,

| adminiftratio &emee in iudicium ? Et extat jSeruii fententia| f&4?vync ,

exiftimantis, fi poft mortem tutoris heres eius negotia pupilli

gerete perfenerauerit, aut in arca tutoris pupilli pecuniam

inuenerit, et confumpferit, vel eam pecuniam quam tutor fti-
pulatus fuerat ?, exegerit, tutelae iudicio eum teneri füo no-

mine: nam cum permittatur aduerfus heredem ex proprio do-

lo iurari in litem, apparet eum iudicio tutelae teneri ex dolo
proprio. $. r. Neglégentia) plane propria heredi non impu- Jaldifin,,
tabitur. . $. 2. Vfuras quoque eius pecuniae, quam pupilla-
rem agitauit, praeftare debet heres tutoris: quantas autem et. —
cuius temporis vfuras praeftare debeatzex bono et aequo con-

*

ftitui aþ( iudice oportet. $. 3. Fideiuffores a tutoribus nomi- jeeus,

nati, fi praefentes fuerunt, et non contradixerunt, et nomina
fuapreferri in aCta publica paffi funt: aequum eft, perinde te-
nefi, atque fi iure legitimo ftipulatio interpofita fuiffet,e Ea-
dem caufa videtur adfirmatorum ?: qui fcilicet 5 cum 1do-
neos effe tutores adfirmauerint, fideiufforum vicem fuftinent.-
. V. PAv v s/||libro 20 XVHIL ad-Edictum;||/Sx cvw. -
fideiufforibus tutoris ex füpulatione rem faluam fore vagetur,,.u*"s')
easdem reputationes habebunt, quas tutor. p
J/bulusVl. PAP1N1ANvS/||ibro IL. Refponforum.|| / P v-

PILLVS contra tntores, eorumque fideiuffores, iudicem ac-
cepit: iudice defun&oä-grius quam ad eum iretur, contra fo-
los fideiuffores alter iudex datus eft: officio cognofcentis con- ,
ueniet, fr tutores foluendo jfint, et adminiftratio non difpar; £.
fed communis fuit ?, portionum virilium admittere rationem
ex perfona tutorum. | | 3 0 Ms

crediderit. G ER. 32, Hal. et omnes: 4uia. BR. 33 Hal fuifft. GER.
34 Vulg. lib. XXXI. BR. . 35 Vulg. nuptui. BR. 36 Hoc fupplemen-

tum Taurellius debet Vulgatae, vt et ex VIII. Codicibus MS$S. feptem habent:

qui. "Wnus Vat, vt eft Flor. Sed probabilius eft, poft fe in effe, et ante fi in
filiam, excidifle fi, vt habet Hal. BmR. Septem i'Eripti Fal L. HsdIuL IV M
Barb. Otob. quibus adde Bynkersh. GE R. 37 Hal. voluerit. 58 Hoc
fupplementum archetypi Taurellio fufpe&um praetermifit etiam Hal. B .
Hal. duodecimum. aunuum. 40 Hal. conflaret. 41 Hal. vefpondiffet. GEB. -
42 Hal. induxiffet. GE R. | ! i jsi
I Hal. zucobata. 2, Hal. fuit, Vulg. fuevit. BR. 5 Vid. Duker.
ad Opnsft. de Latin. Vet. ICt. p. 438. BR. 4 Hal fcilicet quia, loco: qui
füliet, GRB..—..— 5 Fal C fed convunuis fuerit) et in margine s alias, bacc .de-
| þf?lfx

-

p

l

m
(oanWUQ

,JWW !

|

fit
t

H

U L;m.td*"ä*m men tunc
(onjcmm Ym

i

In,

f,
güi
T
flb

Eu
L accu faflb

L*bus,,

-, x ull. !
VII. IneMw /f;lllibro IIT-Refponforum. ||/ S1 r1pErvs-
SORES, qui rem aluamLFJrä' puïäillo cauerant, tutorem adii-
lefcens vt ante conuenire/, petierant $, atque ideo ftipulafti
