fi abeft. GEB. 83 Hal. recupevaffet. GEB. $4 Vulg. praefigit fi. BR.
85 Vulg. inferit fit. BR. 86 Hal. praecipit. GEB. 87 Hal. in margine:
alias, cobaeredibus. GEB. 88 Ap. Hal. et, abeft. GE R. 89 Hal. fmz'uso
GE R. 90 Hal. ipfius. GE B. 9i Hal. efl. GE R. 92 Gothofr, in no-
:3: Al imter. Sed ím re&um eft, vt in L. j9. $, vit. Attamen ipíe "Taur.

m
[7]

L.

uvt.

LIB.

. tem non folum patri datam dotem filium oportere, verum etian

.eft;ihoc quoqüie debere praeciperef quia et hoc patris Aes alie-

T

* 9 P* e * f2 h .. , [ ee P : "i -
immerito ; quia ipfenera matrimonii fuftinet. Integramigitur
dotem práecipiet, et cauebit, defenfüm iri coheredes ?7, qui ex
ftipulatu poffunt conueniri. Idemga&t 38 fi alius dotem dedit, et
ftipulatu : eft. Iäec folum vxoris fuae dotem, fed etiam filii fui vxo-
ris: quafilhoc]?? quoque matrimoniilonus ad ipfum fpectet: quia
filiikonera et nurusipfe adgnofcere neceffe habet. Drdecipere au-

TIT:

i 189

ipfi ?? filio Marcellus fcribit: fed filio datam tamdiu, quamdiu pe-
culium patitur, vel in rem patris verfum fit ?*. $. 3. Si pater
ini2? filios, fine fcriptura, bona diuifit, etÁonera feris alieni
pro modo poffeflionum diftribuit, non videri fimplicem dona- B g
tionem, fed potius ?? fupremi iudicii diuifionem, Papinianus iE
ait. Plane inquit, fi creditores eos pro portionibus heredi- l,,"Jf(CtWü'ä
tarlis conueniant, et Vnusï(þ"lacitalgetre&g ?4, poffe ?5 cum Z & 9
eo praefcriptis verbis agi, quafi certa lege permutationem fe- T ræï
cerint: fcilicet,|fi omnes res diuifae fint. $. 4. Familiae^er- 1Zz 4 -
cifcundae iudicium ?*5 amplius, quam femel agi non potett, p
nifi caufa cognita.Q,.Quod fi qugedam res indiuifae reliCtae
funt ??, communi diuidundo de hi& ?5 agi poteft. $. 5. Pa-
pinianus ait, fi vni ?? ex heredibusfonus aeris alieni iniun-
gutur *?? citra fpeciem legati, officio, iudicis familiae Áerci-
fcundae cognofcentis fufcipere eum dj oportere: fed non vl-
tra dodrantem portionis fuae, vt quadrantem illibatum habeat :
indeninfs * igitur coheredes fuos praeftarecauebit. $. 6. Idem.
fcribit ^, et ? fi filius in muneribus publicis, in quibus pater

'ei confentit. 7, :wreT 3/? eft, et pro parte heressfcriptus

r ,

J5. a[aq,&/?,ï,;
num fuit ?. Sedíiqua munera poft mortem patris fufcepit ", £m
ab his heredes patris foluti * fünt. $. 7. Neratius autem. 2«
-'ggfgöïcü-t ?, eum, qui plures filios habéret, vnum ex filüa &««
jcywvodecioy |*? fufcepturum profeffum effe: et prius, quam qec: r n lu
honore&** fungeretur, mortuum effe, omnibus filiis heredibus 4 24«m, 11222 fs
inftitutis: et !? quaefitum effe, an is filius, quod in eam rem g^ o um o
impendiffet, familiaeZercifcundae confequatur? eique *? re-££*eem —— .
fpondiffe, nulla aCtione idéni ^^ confequi poffe. Quod meri- vafwgwüogä—
to difphicet. **. BDebet itaque hoc iij familiae Zercifcundae iu-- *J*/,,W"&
dicium venire. $. 8. Item Papinianus fcribit, fi maritus alte- — £: 7ene,
rum ex heredibus/onus dotis foluendae, quae in Pcipulat'ionem — L: XIM o t ag
venit, füfcipere iuffit, et mulier aduerfus vtrumque dirigat |
dotis petitionem, coheredem effe defendendum ab eo, qui fu-
fcipereonus iuffus eft. Sed legata, quaeab vtroque pro dote da-
ta, Wnentur R6: 0 C(Sïfïpendlo r* ]föheredis effe *8, as : EY MI IZ
qui debito leuatur, non oportet *?: videlicet vt coheres, qui :
/My"

Áonus aeris alieni fufcepit, officio iudicis legatum confequa-
tür. Et verum eft hoc, nifi aliud teftator edixit. $. 9. Idem.
fcribit, quod vni ex coheredibus ftatuliber condi&ionis im-
plendae nomine dedit de peculio, in hoc iudicium non venire, -
nec communicari debere.

XXI. PAvrvsMibro-XXHL.-ad-Edictum. . IpE w

etin communi diuidundo.
" | AXXII..

20

Mempe v i& recenter adie&ta fyllaba ter. BR. — Ne-
que abludit Norica, etiam zuter habens. G ER. 93 Vulg. inferit feciffe. Bn.
94 Vulg. uom det. BR. 95 Hal. poterit. G EB. 96 Vulg. iudicio. B.
97 Hal. fiut. GE B. 98 Hal. eis. GE B. 99 In Vulg. eft L. fj oui, teitc
Contio. BR. rco Hal et Vulg. imiwugatur. BR. — 1 al et Vulg. iude-
mmes, BR. 2 aur. fcriVit. GEB. 5 Ap. Hal et, abeft. GE R. 4. |
Hal. confenfit. G EB, 5 Vulg. ebligatus. BR. 6 Hal fuerit. GEB. 7 .
Hal. fufceperit. G E B. 8 Taur. patriSoluti. GE B. 9 Hal. reiziit. GEB.
10 Id eft conflituendi defignandique certamiuis munns. Et ita hanc vocem quo-
que reddidit Hal GEB. IX Flor. erat Ponere, et inde valde veremur, ne le- ^
gendum fit ouere, afpiratione abundante: fuadet idem Jxfczpiendi vocabulum.
Immo Vulgares fubftituunt sumere. BR, — 12 Ap. Hal.enabeft. GEB.— 13 Ap.
Hal. eique, abeft. GE B. — 14 Hal. etVulg, i. BR. — 15 Hal. di[plicuit. G E 5.
16 Hal. retineantwr. GE B. — VT Taur. coNpendio. GER. — 18 Àp. Hal. effe,
poít lenatur,reieum. GE a. — 19 Hal.oportere, GE B. — 20 Vulg, inferit eff. 8 R.

habet in margine: znter.

*

zi
Qa 3

190 DIGESTPORVM -LIB. X. -TIT. IBE

coheth, — XXII. VLPIANVS llibro XIX.—ad Edictum. I[.ä)EM
—— . devts, 4 Labeo fcribit, fi vnusiheredumjthefaurum ?* relictum a te-
19 - À fatore effodit, [familidehercifcundde iudicio eum teneri, etfi
L. ] " cum extraneo conício partitusfit] $. r. ?? FamilizeAercifcun-

J8c fere xn-»dxw-&fdae judex ita poteft pluribus eandem rem adiudicare, fi aut|

JLocdlens fs pluribus jfu&tit)vnius rei praeceptio relitta, vbi etiam necefi-
expee« — tatem facere Pompon.ms Ícribit, vt plurx.bps adiudicetur, vel fi
2 certam partem vnicuique coheredum adlignet: fed poteft ??
E 1.f À etiam, licitatione admifía vni rem adiudicare. $—e| Sediefire-
XX ^ , eijonibus diuifum fundum/bpoffe adiudicare fecundum diuifio-
C 7;2',:.4.7-412:1 - pem, nemo dubitauerit.) $. 3.[Sed etiam, cum adiudicat ?^,
; (l teo- poterit impohere aliquam feruitutem, vt alium.alii feruum fa-

| 7?'&6.: ; * 3 PU * . *v * .
? : W/,?/ ciat ex/dls ??,.quos adiudicat: fezgï fi pure alii ^* adiudicaue-
à e A . * J um . "
arLseyiulaee[ ^ ^ vit-fundum, àliumy ^" adiudicando, amplius feruitutem impo-
nerenon poterit. $. 4. Familifezercifcundde iudictüm ex duo-

r*/'ïy?'*'/'";"f'*ïüæ bus conftat: id eft, rebus, atque praeftationibus, quae funt per-
fonalesaCtiones. $. 5. Papinianus de re, quae apud hoftes eft,
4] od Marcellum reprehendit ^?, quod ?? non putat J praeftatio-
nes ?* eius rei venire in familiae/ercifcundae iudicium, quae
apud hoftes eft: quid enim impedimentum ?^ eft, rei prae-
Ítationem venire, cum et ipfa veniat i
A XXIILP Av rvsübroXXHE- adEdittum. Pno "TER
/77/2"**(44""*"' Ténarha fpem po&ümig" 2 fciïice;cacg*lpwgqut1.0n;3 : quia poffunt ,non,*?
B LR of reuerti: nifijftantum geftimatus .üt dubius euentus.
| / A/M.: XXIV. VuPrAN v Scibre-XTX-—r-Ediétum. SEeD ET
i^ ek p?.zyïmif/a;-, eiusrei quae in rebus humanis elle defiit, veniunt praefta-
tiones. EÉt ego Papiniano confentio. $. r. Familiae/ercifcun-
dae iudicium, et inter bonorum pofleffores, et inter eum, cui
reftituta eft hereditas LäX,,JT.rebelliano fenatusconfulto, et ce-

? ' A d . z. ]
i , &71 | teros |honorarios/ fucceffores ?*, locüm hàbet.

(XX XXV. PaAvrLvsuibrotXXIIL. ad-Ediétum. Hxmx-
3,-...».-:1.».»**8 P Iï. * : , ( » HAEE, O 35 * e
DES [eï.ü jqui apud hoftes deceffit, hoc 1udicitim experiri
poffunt.. $. r. Si miles alium caftrenfium, alium ceterorum
bonorum heredem fecerit, non eft locus familiae Aercifcundge
iudicio :. diuifum eft enim per conftitutiones inter eos patri-
monium. Quemadmodum ceffat familiaefercifcundae iudicium,
cum nihil in "corporibus, fed omnia in nominibus funt. $. 2.

if evutv

|;j/&,. Quantum vero |ad;accipiendum familise/ercifcundae iudiciumjl

Yl rasred [nihil intereft, poflideat quis hereditatem, necne. $. 3. De
: ,;&;?0;32222;. -
"o communes fint ??, vnum familie/ercifcundae iudicium Jfumi
poteft. $. 4. Si inter, me£et tej Titiana hereditas communis
fit, inter me autem,|et telee Titium ?" Seiana, poffe vnum iu-
;ic ex €éxdicium acóipiinter tres, Pomponius fcribit. — $. 5. Item, fi plu-
res hereditates inter nos communes funt, poffumus de vna fa-
miliaelercifcundze iudicium ?? experiri. $. 6. Siteftator rem
communem cum extraneo habebat, fiue rei fuge partem alicui
legauit, aut ?? heres ante iudicium familiae&ercifcundae acce-

21 Taur. tbenfaurum. GEB. . 22, Hal. praefigit Jtem, fed fequens zta, omittit. |

GEB. 23 Hal. poft. GEB. — 24 Hal. adiudicauerit. G E B. 25 aur.
ds. Flor.zà is pracfixa litera P, vndeomnes bis. BR. Etiam Hal. GEB. — 26
Hal. alium. GERB. 22 WVulg. ali. BR. — 28 Hal. repraebendit. GEB. — 29
"Vulg. qui. BR. 50 Hal. putet. GEB. 3t Taur. habet ex Flor. ZNprae-
flatioues. Sed cum zmpraeflationes . vel iupraeflationes non fit vox latina, credi-
mus fubnatum errorelibrarii ex z» familiae quod fequitur, — Vulgati habent : zz-
terim praeflationes. . Et ita ex XI. MSS. decem. Qaui fupereft Barb. zu. totum
praeflationes, — Hal. fimpliciter praeflationes, quod et ipfi malumus. Bm. Relh-

(tMM*-K—Am quaVMSS. Otob. Vat. I. III. IV. Pal. . S. Cruc. Magl. Treuif. Bynkersh. GEB.L

fidem íeruant archetypo. &R. Barb. Otob. $. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE .

'XBZ Vulg. Zmpedimento. Hal. quod enim impedimentum ef. Quinque MSS.

« 432 Vulg. pofftnt ad nos veuerti. B R. 34 Bafil. Àv veavruoíav 9iz3ózev. BR.
eANN T. N 5 Gothofr. in nota AJ. iudicio. ta Vulgares omnes. — Videlicet Flor. antique
poíterior 2 in o rotundata, et z expun&a. Sed priftinam fcripturam "Taur. tue-
v tur, quod mox $. y. absque omni mutatione eft: zudicium. experiri, adde L. 20.
$. 4, et L. 40. b. Br... Etiam Hal. zudicio. GEBR. — 36 Hal. fuut. GEE. — 47
Taur. tETitimn. GEB. — 58 Hal et Vulg. iudicio. BR. — 39 Hal. fiue. GE R.
40 Hal. dicebat, fed typorum vitium agnofcit ipfe. BR. 41 Gothofr. in
nota: Ordo hic inuerfus videtur Petro Fabro [. Semefl. 23. vbi fic legendum

(xx

pluribus hereditatibus, quae inter eosdem ex diuerfis caufis.

ptum partem fuam alienauit, ad officium 1udicis pertinet, vt
eam partem, quae teftatorig fuit, alicui iubeat tradi. $. 7.
Quod pro emptore, vel pro donato, putà, coheres poffidet, in
familiaeercifcundae ludicium Venig negat Pomponius. $.8.
Idem fcribit, cum ego et tu heredes 'Titio extitiffemus, fi tu
partem fundi, quem?totum hereditarium dicebas *?, a Sem-
pronio petieris, et victus fueris, mox eandem partem a Sem-
pronio emero, et traditus mihi fuerit, agentejte familiae4ercie
fcundae iudicio, non venietípon folum hoc, quod pro herede L 254* -
poffidetur, fed nec id, quod pro emptoré *'. " Cum enim per ^? ***
iudicem priorem apparuit, totiim ^? non effe hereditatis, quem-
admodum in familiaelercifcundae iudicium veniat|43? $. 9.
An ea ftipulatio, qua finguli heredes,in folidum habdht actio-
nem, veniat in hoc iudicium, dubittur *^:veluti fi is, qui

viam, iter, actug ^? . ftipulatus erat, decefferit: quia talis fti-Eey&«:um.

pulatio per legemdlï:.).(ledm tabularum non Mdïtur: quia neg.l /.&.

poteft. Sed ** verius eft, non venire eam in iudicium, fed .
omnibus in folidum' competere actionem ^7: et, fi non prae-
ftetur via, pro parte hereditaria condemnatingfgï fieri opor-
tet *?, $. ro. Contra, fi.promiffor sáae-deceflerit pluribus 9 x«
heredibus inftitutis, nec diuiditur obligatio *?, nec dubium
eit ??, quin duret: quoniam viam promittere ätïis poteft, qui,

fundum non habet. Igitur, quia finguli in folidum tenentur, )æü;;'öuï*lf

As

officio iudicis cauäæïes interponi deberef*, vtífi quis ex his j $4 Jolst

conuentus litis Zefüimationem praeftiterit, id pro parte a ce-
teris confequatur. $. rr. Idem dicendum eft, et Wi teftator:;S)u — —
Egam legauerit. $. 12- In illa quoque ftipulatione profpicien- [; 75X e
um eft]coheredibyus, fi-tefisser promiferat 5?, wxkgvk pkg 7^

SE, NEQVE PER HEREDEM SVVM FIÉRI, QVO MiI-l

NVS IRE AGERE POSSIT: quoniam vno prohibente, in
folidum committitur ftipulatio: ne vnius faftum ceteris da-
mnofum fit. $. 13. Idem iuris eft in,pecunia promiffa a te- -
ftatore, fi füb pfena promiffa fit ?* : |mam/licet haec obligatio
diuidatur per legem düodecim tabularum, tamen, quia mni-
&hilyyh 5^ prodeft.ad péepam euitandam, partem füam foluere, - -
fiue nondum foluta efifpecunia, nec dies venit, profpiciendum — :
eft per cautionem, vtgg.indem'ïïitate;cauääïjer quem factum .. ;« ex: -
fuerit, neomnis pecunia folueretur: autvt caueat, fe ei, qui 5* ,2emp 7f
folidum foluerit ?^*, partem praeftaturum: fiue etiam ?* fol- 1 sa 7-
uit vnus vniuerfam, pecuniam, quam defunctus promittit 55,
ne pgena committdrótur, famiïiäe/»erc*ifcundäe iudicio a cohe- -
redibus partes/recipere poterit. $. 14. Idem obferuatur in pi-
gnoribusfluendis ?*?: nam nifi vniuerfum, quod debetur, of- s
ferät r 99, iure pignus creditor vendere. poeteft, - $: 15. Si
; pR i 4 TT Eav - * .
vmgg;/J ex coheredibus noxali iudicio feruum hereditarium de-
fenderit, et litis Jeftimationem optulerit, cum hoc expediret,
id pro parte hoc iudicio confequatur 97. [dem eft et fi vnus
legatorum nomine cauerit, ne in políeffionem mittere;(tur "d-
exiftimat: mom veniet, m«f. b. q. pro emtore poffidetur, f. n. id, quod pro berede.
Noftrum tamen ordinem agnofcunt Bafil. BR. Etiam Hal. nifi quod pro wos
veniet nomu folum, habeat nom folum mon veniet. GER. 42 Hal. totam vem.
G E B. 45 Hal. et Vulg. veuiet. BR. 44. Vulg. dubitabatur. BR. 45
Repone acum. — Sibilus eft ab initio vocis fequentis. Quinque codices habent
af(fum. — Nam Barb. in quo erat Florentina corre&us eft; Treuif. habet et actumn,
fed malumus absque copula. Bynkersh. tamen fine gloft. habet adhuc vt Flor.
BR. Reliqui funt: Otob. et Bynkersh. cum glofi. Etiam Hal. acbum, absque
et. GEB. — 46 Vulg. Et, loco Sed. gR. — 47 Vulg. praefigit fed. BR. — 48
Hal. oportere. GEB. — 49. Hal. diuidi obligationem. GEs. — 50 Ap. Hal. eft,
abeft. GER. 51 Vulg. debent. BR. 52 Hal prmniferit. GE R. 53
Hal. zm pecunia, fi a teflatore fub poena promifja fit. GEB. — 54 Wulg. mibil.
B R. 55 Hal. inferit . GE B. 56 Hal. foluit. GER. 57 MHal. iam,
loco etiem. GEB. 58 Hal et Vulg. promifit. BR. 59 Gothofr. in nota
Al. luendis,'atque ita ipfe Taur. habet in. margine /uendis, nempe recentior ma-
nus primas literas so in foluendis, deleuit, cum autem et n, in proximo ifi, ab
eodem, vt videtur, calamo deletum íit, quod merito omnes neglexerunt, tanto
luftius haefitatur in admittenda hac mutatione. BR. Etiam Hal. |wendis. GEB.
Go Halk offeratur. Sed et Flor. deleta pofteriore e, repofita a. Recentiores
habent offerretur.B R. — 61 Hal, ct Vulg. confeguetur. BR. — 62, Hal. et Vulg.
78:tievee

m at
E RNPSPQEQE

b-2
E

TRVU
] Jta

m

*« m

/

r.

L1A

ecïfimt

3. d —R ; "a
-

1 fa. geftorum ei attio non competit. Talem igitur diligentiam prae-

wfï:&ïï;vm

. od
jetiomnine quae pro parte expediri non poffunt, fi vnus co-
. gente neceffitate fecerit, familiae/ercifcundae iudicio locus eft.
495 $& 16. Non tantum dolum, fed et culpam in ref hereditarig/
praeftare debet coheres: quoniam cum/coherede non contra-
himus, fed incidimus in eum: non tamen ££. diligentiam prae-
Íftare debet 9*, qualem diligens paterfamilias: quoniam hic
propter fuam partem caufam habuit gerendi : et ideo negotiorum

|fteo.

« dtare debet, qualem in fuis rebus.|. Eadem funt, fi duobus res.
r aX« - legata fit: nam et hos coniunxit ad ** focietatem non con-
' fenfus, fed res. $. 17. Si incerto homine legato, et poftea
defunéto legatario, aliquis ex heredibus legatarii non confen-
M-j tiendo impedierit legatumyis, qui impedit, hoc iudicio ceteris,
quanti interfit eorum, damhabitur. Idem eft, fi e. contrario
: vnus ex heredibus, a quibus generaliter homo legatus eft
quem ipfi elegerint, noluerit confentire, vt praeftetur, quem

ÓH . D "] .? Cæf-m,,.em. L] L] * L
«uex;, íolui omnibus expediebat, et 1&99, conuenti a legatario iudi-

cio, pluris damnati fuerint. $. 18. Item culpae nomine tene-
- tur, qui, cum ante alios ipfe adiffet hereditatem, feruitutes
praediis hereditariis debitas paffus eft non vtendo amitti.
$. 19. Si glius, cum patrem defenderet, condentnatus foluerit, !
vel viuo j£6; vel-poft mortemsrpoteft 9? 4equius dici, habere
gt €icwnfe petitionem 9* ,a coherede QCS*fLin familiae^ercifcundde ïiuäli'cio.i
(d6k. S2e- Iudéxifanilise jefeifeundde| nihil débet indiuifum relin- .

&. quere. $.21. Item curare debet, yt de euictione caueatur .
c&. Ris, quibus adiudicat. $. 22. Si[pecunia, quae domi reliéta
4):54,n0n eft, per praeceptionemjreli&a fit, vtrum vniuerfa a cohe-
redibus praeftanda fit,'an pro parte hereditaria, quemadmo-
dum (i pecuniz in hereditate ggljïfgj effet, dubitatur 9?: et
magis dicendum eft, vt id. praeftandum fit, quod. praeftaretur,
fi pecunia effet inuenta. r i :
4ahas XXVLiGArvs flibro VIE ad Edictum prouineiale. O r-
Frcio autem

[j L] . * . g(ftq s L [
iudicis conuenit, iubere jrém ; hereditariam
venire vnam, pluresue, pecuni

E' éi numerari, cui legata fit.
; XXVIL Pavrvsllibre-XXHE-—2-ad-Edictam. Iw
uoc iudicio condemnationes et abfolutiones in omnium per-
fona *3 faciendae fünt: et ideo fi in alicuius,perfona omifía
coxde V,a.,/ä[itggmämtio, in ceterorum quoque perfond] quod fecit iudex,
non valebit: quia non poteft ex 7^ vno ?? iudicio res iudi-
càta in partem valere, in partem non valere. :
|Daulat eng XXVIIT. (GArvs Libre-VH.-ad-Edictum-proutnciale,
a EM PIGNORI creditori datam, fi.per praeceptionem lega-
uerit teftator, officio ludicis continetur, vt ex communi pe-
cuniafduatur *9?, eamque ferat is, cui eo modo fuerat legata.
XIX. PAvrvslilbre-XXIlE-ad-Ediétum; . Sx Pi-

GNomnr res data defun&to fit, dicendum eft, in familiae^erci-

? e . . 0 . e * E * * . .
Ícundae iudiciümy venire: fed is, cui adiudicabitur, fami-
liaeÁercifcundae iudicio pro parte coheredi erit damnandus:

nd& cauere debet coheredi, indemnem eum fore aduerfus eum,
qui pignori dederit 7: quia pro eo erit 7*, acfi Hypotheca-
ria vel Seruiana actione petita litis seftimatio oblata fit, vt
suittevetur. BR. 65 Vulg. inferit talem. BR. 64 Vulg. addit cobaeres.

BR. 65 'Taur. aT. GEB. 66 Hal. poterit. GER. 67 Vulg. babe-
( ve emi vepetitionem, probabiliter, fi fupplementum abeffet. Sed nec Taur.

dedit-

rrnamaags ii

edidit babERepetitionem. — Etiam MSS. quae vidi Flor. cuftodiunt. BR.
Puta Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. Etiam Hal. GEA. 68 Vul-
| | gares hic collocato pun&o pergunt: lm familiae ercifcundae. iudicio mibil debet
| zudex indiuifum velinquere. n R. 69 Vulg. dabitabatur. BR. 7o. Vulgo
| wmtem, abeft. BR. —— 71 Hal,et pecumiam. GEB. —— '72 Hal. lib. XXI. GE R.
*73 Hal. perfouas. GER. 74 Ap. Hal. ex, abeft. GE. 75 Vulg. inferit
codemque. BR. 76 Vulg. foluatur. &R. — 7 Hal. dedit. GEE. — 78 Vulg.
Qro eo dedit. BR. 79 Vulg. et, abeft. BR. 80 Hal. reddj. GEB- — 8I
Hal. obiiciatuv. G EB. 82 Hal. fit. GEB. 83 Hal. hic habet: vt et ezus,
quod propter mneceffitatem vel vltra impendit, fit aclio creditor:i. Flor. fuit fcri-

Wm? -eletüm| eft) cum. videri pot-
a

ptum: etiamnultroefletiamactio, et 8
Solus Vat. . habet,

DIGESTORVM ) LIB. X TIT.

poffeffionem, exemptis ??
jure cuique ?? noäls partiatur? Herennius Modeftinus ire- ^«

aïljaue Jg/ex pretio reda&&.

vt corréctum eft/Ffor. Praeterea Barb. fupra creditori, interpretandi caufa fcri-

let,primum deleadum fuiffe. e
ss C * )AWC

— , é 1 þ
X 'V.AM od i .. ——

T.

et *? is, qui oätulerit, aduerfus dominum vindicantem exce-
ptione tuendus fit, Contra quoque, fi is heres, cui pignus
adiudicatum eft, velit totum reddere 99, licet debitor lïolit,
audiendus eft. Non idem dici poteft, fi alteram partem cre-
ditor emerit: adiudicatio enim neceflaria eft, emptio, volun-
taria: nifi f-obiciatur 5* creditori, quod animofe licigäs eft 8?, );f
fed huius rei ratio habebitur: quia quod creditor egit, iïf'?) eo
habendum eft, ac fi debitor per procuratorem egiffet: et eius,
quod propter neceífitatem impendik, etiam; vléro éitjactio 33 i*«
creditori. . OM /ä?m AR
. XXX. MonpEsmrINv sjh " Fvxe CR
pvs mihi communis eft, .äï*quugilæae' coheredi: in eo fundo & JX £,
reliquiae funt conditae, quibus religio ab vtrifsque patgibus ?? (v , n62 A. R ..
debeyatur *^: nam parentes quoque eiusdem pupillae ?* ibi z
fepu lätfunt: feïï tutores diftrahere fundum volunt: ego non ^cexe, £ ;
confentio, fed portionem méam poffidére malo, cum .vniuerfi- ue. !
tatem emere non poffim, et velim pro meo arbitrio exfequi ius |
religionis: qujero, an recte arbitrum communi diuidundo 9?
ad hunc fundum partiendum petam: an etiam is arbiter, qui
familiaelercifcundae daturBisdem partibus fungi poffit, vt hanc

ceteris corporibus hereditariis, pro excegsr-

1S9I

fpondit, nihil proponi|cur familiae^ercifcundae iudicio addi- lZ — -
Zïus ?* arbiter officium fuüum etiam in eius fundi, de quo agi- Md
tur, dgiggoxïem. ?2 interponere non pcmligivfa |loca ?.a?)f,./
in iudicium non deduci, eorumque ius fingulis heredibus in :
folidum competere. | Go |
As XXXl. [BAPINIANYS//libro-VIL-Qufeftionum. Sr .
sERvvs pignori obligatus luatur ab vno ex heredibusjqudám-.- Geca ,
uis poftea decedat, officium tamen arbitri durat: fufficit enim
communiþyfïs. 93 caufa, quae praecelffit, qu&eque-hodie ?* du-
raret, fi res non intercidiflet. »cex€, £: |
XXXI. derg E M jlibro-IHE.-Refponforum. |QvaAE pater
inter ?5 filios jnórijdiuifit, poft datas a€tiones vice diuifionis,
ad fingulos pro hereditaria portione pertinegt: modo fi ce-
tera, quae non diuifit, in vnum generaliter non contulit, vel
res datas non fequuntur. /ee«nea.
XXXIIL IpEMilibroVIL.-Refponforum. S1 pPATER-
FAMILIAS, fingulis heredibus fundos legando, diuifionis -
arbitrio fungi voluit, non aliter partem fuam coheres prae-
ftare cogétur, quam fi vice mutua partem ?? nexu pignoris
liberam confequatur.
XXXIV. Inx w libee VHE forum. SERvos in-
ter coheredes tempore diuifionis 3e&imatos, non emendi fed diui-
dendi animo pretiis adfcriptos videri placuit: quare fufpenfa con-
dicione mortuos, tam heredi, quam fideicommiflario deperiffe.
XXXV. Ip EMLUibP&-XIL—Refpæfemm Powro-
x1vs Philgdelphus, dotis caufa, praedia filiae, quam habe- sic €x 0. b
bat in poteftate, tradidit: et reditus eorum genero folui man-awAe 729«
dauit: an ea praecipua filia retinere poffit, cum omnes ?? filios —
heredes inftituiffet, qugerebatur?) [uftam caufam retitendae | Cs ,
poffeffionis habere filiam, :ï)oniam pater praedia, de quibus

EPIR a bt Ws

;' AL amas
^.

w o

«

ptum habet:fc. coberedi. Vulg. habet: quod propter meceffiatem impeudit vel —— 4 — /
vltro, eff etiam actio creditori. BR. Reliqui codices ïTOtob. S. Cruc. Treuif. , ;?W
Bynkersh. GER. $4*Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 'Vt et Barb. Treuif. ,. ; !
Bynkersh. 1n Otob. fuppletum eft. $. Cruc. ngpz'lleque.TGEB. 85 Hal. Tw eïZM Uä
Vulg. omnes: aó vtrisque partibus, ctiam MSS. nifi quod duo ex feptem tantum | x
vtrisque habent, nempe Treuif. et Bynkersh. I. Ego non probo. Puto praepofi- —
tionem ab hic notionem habere ve? ob vel propter. BR. — Reliqua funt, qui, vt
reor, habenti ab vtriusque partibus, Barb. Vat. L. Otob. S. Crï*. et Bynkersh,
86 Vulg. debetur. BR. 87 Hal. paellae. G EB. 88 Hal. et
89 Hal. et Vulg. exceptis. 8R. — 9o Vulg. ca-
iusqué. BR, .. 91 Hal, et Vulg. aditas, BR. 92 Hal. dimifiome. GEB. — 93
Vulg. commnnis, BR. 94. Flor. eft odie, ita nempe Taur. GE. 95 Hal.
in. GEB. 96 Hal. inferit a. GX 3. 97 Flor. eft emnis. lta enim Taur.

Il. GEB. us

Vulg: Anferutit zudicio. B R.

192

tem quoque patris fteterat, |refpondi: filiam etenim, quae na-
turaliter agros tenuit, fpecie dotis, cuius capax fuiffet ??,
defendi. :

« f
26

XXXVI. Pavrvslüibro-TE-Quaeftionum- Cv pv--

TAREM té'coheéredem meum elffe, idque verum non effet,
egi tecum familiaelercifeundae iudicio, et a iudice Jinuicem.
adiudicationes et condemnationes faCtae füunt: quaero, rei ve-
: ritate cognita, vtrum condictio inuicem competát, an vindica-
tio: et|an aliud in eo, qui heres eft]fáliud in eo, qui heres
non fit *??, dicendum eft * ? (Refpondi, qui ex aífe heres
L^ Y**. epat, fi, cum putaret fe Titium coheredem habere, acceperit ?
.. cum eo familiae/ercifcundae iudicium, et condeminationibus
- fattis foluerit pecuniam, quoniam ex caufa iudicati foluit, re-
petere non poteü.h Sed tu videris eo moueri, quod non eft
iudicium familiaer'ercifcundae, nifi inter coheredes acceptum:
fed, quamuis non fit iudicium, tamen fufficit ad impediendam
repetitionem ?, quod quis fe putat condemnatum.
neuter eorum heres fuit, fed, quafi heredes effent, accepe-
nint ^ familidekercifcundae iudicium, de repetitione idem in
-t vwtrisque dicendum eft, quod diximus in altero ?. Plane fi
E j dlaotrn, 4Lf,, ine iudice diuiferint res, etiam condictiogfiem) ? .earum rerum,
L-Iputeit i quae ei cefferfint, quem coheredem efífe iputa äu. fuit he-
L Z «woguat: Tfew competere dici poteft: non enim transa&um inter eos
; ántellegitur, cum ille coheredem effe putauerit./ — . 71
) XXXVII. Sc&gvor Adibro-XILE ionum. : Qvi
FAMILIAEfRAercifcundde iudicio-agit, non confitetur aduer-

e) coheredem.
L—PAasnt ;

XXXVIII. PAvrvsüibroll.Refponforum. Lvcrivs
et 'Titia fratres * emancipati a patre, adulti curatores ac-
ceperunt: hitcommunes pecunias ex reditibus redactas fingu-
lis;/fubminiftrauerunt: poftea omne ? patrimonium diuiferunt,
et 7? poft diuifionem Titia foror Lucio fratri fuo cdepit
quaeftionem mouere, quafi amplius accepiffet, quam ipfa ac-
ceperat: cum Lucius frater eius non amplius fua portione,
immo minus, quam dimidiam ;* copfecutus fit:, qugero, an
Titiae competat aduerfus fratrem actio ? Paulus refpondit, fe-

uanjimo'«)& M]w'f'
J 71401,, ££ fua- M

€ne r . ;
cundum ea, quae proponuntur, fi Lucius non amplius ex red.
ditu praediorum communium accepit, quam pro hereditaria-

l

J4t. portione !ei competeret, nullam forori eius aduerfüs eum com-
.5,, petere aCtonem. dJdem refpondit, cum ex decretis alimentis
[ $ s at

— l a Praetore amplius fratrem accepiífe diceretur, quam fororem:
non tamen vltra partem dimidiam. ;

qui dare debebat omnlIs. GEB. 98 Hal. quaevatur. GER. — 99 Hal. fuit.
a. Mi G E B- IoO Hal. efl. GER. 1 Hal. fit. GEx. — 2 Hal. fufteperit. GEB.
i xc$ 3 Flor. poft vocem repetitionem, ruríus fcriptum eft fufficit, et hoc pofterius ex-
W ' punxit corre&tor. — Forte tamen prius fuiffet expungendum. — Sane Hal. ita ha-
—— bet: tamen ad zmpediendam vepetitiobem fuffcit. BR. — 4 Hal. acceperunt. G E B.
5 Hal. diximus fupra im alterutvo. GE . 6 Vulg.-. Plane fi fime iudice dimi-
ferint ves: etiam conditlio efl earum. verum, quae ei cefferint, quem cobaeredem
ffe putauerint. Nihil praeterea. — Hal. Plame fi.fine iudice diuiferint res, etiam
condithionem earum verum, quae ei cefferunt, quem. cobaeredem putauit: ei, qui

" v2 v fuit baeres, competere dici potefl, — Non enim etc. Vulgatam fiue in totum fiue
1 L ) . . UngG
| . Pro parte reperi in XIII. MSS.,quos inter folus Treuif. quondam cgndittionem,
: N Oïgb habuit, pro condztto eft. Verb

um fubfantiuum eff, in quibusdamP5demum fe-
üitur poft: eavaum re Immo in Taurin. V. habetur: condiclio éarum eft vc-
Tum, denique in Otób//pénitus exulat, vt et 72 etizm. B T? céfférint, quoque tan-
tum non in omnibus reperitur pro cefferunt. — At foli tres habent putaperint, in
plurali pro putanit, aut putauerit. Poftremo verba: Non enim tvansactum etc,
tantum defunt in quinque ex illis tredecim. — Ratio huius differentiae in promtu
efle videtur. Vnusex primis defcriptoribus archetypi Flor. a effe putaBit, ad:
effe pttauerit, delapfus eft, quae voces caput finiunt, et cum fimul verbum com-
A'petere, exciderit, quo 73 condiclionem, regitur, fupplen:?i'r*fenihs gratia fubftitu-
tum: condicio efl. BR. Etiam '"Yaur. habet pstaBit. J Yredecim codicesWfunt :

Bynkersh. Codices in quibg:s eft,/poft : earum rerumy,fequitur, funt Pal. T. et II

— GER. 7 Balil. $ 4A433€ «Augovóuoc. BR. 8 Hal. et hic et ante vo-

IDIGESTORVM LIB. X.: TIT,

quaerebatur 9?5, dotis effe voluit, et matrimonium poft mor- :

Quod fi .

| Barb. fed deleta funt. Immo in illo Vat. mendofe ícriptum fuit: vbi nulldnt

Barb. Otob. Vat. L II HII. Pal. I I. III. Magl. Treuif. S. Cruc. Taurin. u;f,

2,6 'Taur. in margine habet inter. GE B.

II; 'tw«QTZAJMMZM1m0ämWeifngywuäl
XXXIX. ScaxvoLA |lbro—L.-Refpenforum; .

PARTE heres inftitutus, caufaim d£ totis bonis, quam Läniäïgig)
heredes patiebantur fob-inultam- mortemf'?, füfcepit, et op-
tinuit: coheres ab eo partem fuam petebat, nec partem fum-
ptuum faCtorum in litem praeftare volebat. Quaefitum eft, an
doli exceptio noceret ? |Refpóondi, fi idcirco amplius erogatum *
effet, quod ipfiusigiiéque caufa |defenfa/effet, habendam ratio« 9* */.
nem fumptuum. Sed,[ét]fi omiferit doli exceptiondm| agere
poteft ** de recipienda portione fümptuum. $. r. Inteítato
moriens, codicillis praedia fua omnia et patrimonium inter li-
beros diuifit: ita vt longe amplius filio, quam filiae relinque-
ret. Qufefitum eft, an foror fratri dotem conferre **5 debe-
ret? /Refpondi, fecundum ea, quae proponerentur, fi nihil in« 7^
| diuifum relidquiffet ^^b, « ieyex voluntate defuncti colla-L j724&,
tionem dótis ceffare. $. 2.' Seruo *5 libertatem . dedit, qui
, OXT . . OXXX2?—— .
erat annorüm qguindecigm, cum erit annorum triginta: eidem
ex die mortis fuae quoad . viueret, (ib.ai;(ig(rum *$ nomine, de- e
: . f.,T0mexo 0. T . ! r .
narios denos, veftiarii,| denarios intiguin: TT praeftari
/fe, velle fignificauit. Qugefitumiéftj an vtile effet cibariorum ! Sry-l*

em

|jet veftiariorum 7? legatum, cum Stickíus ante libertatis tempus «-« «

decefferit : . et arï?,mïï non eft vtile, heres, qui praeiäifï:—grgt; a

coherede repetere poffit, apud ,quem morabatur? Refpondi,4.-
non quidem debita [füiffe ; fed|fi 1dj quod datum eft in alimen-
ta, confumptum fit, repeti non poffe. $. 3. Filius Reipubli-
cae debità, qu&e poft mortem patris contraxit, fratri fuo pro
parte hereditaria reputare non poteft, fi non in omnibus focii
effent ?^?: licet hereditatem paternam communem haberent ? *,
et pater pro altero filie-in patria Magiftratu functus 22f de-
ceffhit ^?. $. 4. Duos filios ^* fcripfit heredes, etcertos ho-
mines vnicuique eorum praelegauit, in quibus vni Stephanum
cum peculio:his viuo teftatóre" manumiffus deceffit: deinde
pater. .Qugefitum eít, an id, quod in peculio habuit Stepha-
nus prius, quam manumitteretur, ad vtrosque filios pertineat,
an vero ad eum folum, .cui cum peculio praelegatus fuenä::?
i Refpondi, fecundum ea, quae proponerentur, ad vtrosque722,5^ v uss, &..
$. ä Pater infZ filios (S(iliuiütpbona, et eam diuifionem täifww&
mento confirmauit, et cauit, vt aes alienum, quod vnusquis-
que [eorümí(habet, fiue habebit, folus füftineret: poftea, vnus
ex filiis cum pecuniam mutuaretur ?*, interuenit pater, eius- &a:
que confenfu praedia, quae filio adfignauerat, pignori data
funt: poft mortem patris eadem praedia idem filius poffedit z
vfuras folui-t:zqu:iero, an familiaehercifcundde iudicio,7fi?prge-
dia pigfori dàta diftrahat creditor, aliquid ei a coherede prae-
ftandum

omne, abeft. GER. Yo Hal. ignorat et, GEB. — 11 Hal et Vulg. quem
duinidia. BR. — 12 Defunt haec verba: ob znultam mortem in o&to MSS.|quae
vidi, fi Treuif. excipias et Bynkersh. fine glof.;aderant quoque in Vat. 1. et

Parl H
/þyukJaMa.l
: i . ; ; . - r o
mortem, pro : ob iuultam morteri, vnde liquet, quam facile continua Ícriptura ex 47
minus re&a vocum feparatione in alia omnia abeat. Flor. denique confirmant
Bafil. zv xAwgevépav c q3 xXmuucávruv vüv Ayuígemw voU meAsvTÁemvroc, CH]h bee !
redes accufarentur, tanquam mon vindicantes caedem defuncli. B R. Keliqua MSS.||
Otob. Vat. IlI. S. Cruc. vbi verba defunt. ^ Treuif. habet, vt eft Flor. Nec du« |
bito iffam inconditam le&ionem, vb; nullam wortem, et omittendi et. delendi j
ifta verba primam fuiffe caufam, maxime quod in reliquis huius textus vcfbx—ax
nihil de morte inalta occurrebat, quod emendationem fuggereret. — Interea etiam
ap. Hal. iftaverba: obiuultamortem, defunt. GEB. — 13Hal.poffe. GE&B. — 14
Taur.coMferre. GEB. — 14b Hal.veliquiffet. GEB. — 15 Hal. Sticbo, loco Seruo.
GEBR. IG Taur.ciVariorum, GEB. — 17 Hal. vicenos quinos. Sed cum proportio
hacratione nulla fit inter cibaria et veftiarium, videtur teftator voluiffe, vt vigintt
quinque non quotannis, fed femelfoluerentur. BR. — 18 Taur. ciVariorum. GEB.
I9 Cenfeo legendnm veffliarz. —Fuitenim tantum vnuri veftiarium. — Itaet Seneca
I de Benefic, 2;. — Eff aliquid, quod dominus feruo praeflare. debeat: vt ciba-
ria, Vefliarium. MISS. tamen hic fruftra confului. BR. Barb. $. Cruc. Treui.
Bynkcrslïr Etiam Otob. qui habet: cibariorum nomiue ets. Etiam Hal. -veJGia«Tyfeföf

riorum. GEB. . 20 Hal fint. GER. 21 Hal babent. GE R. 22, Hal.
magiftratum na&us, fed in margine alias, magiftratu funclus. Gg2, — 23 Vulg.

deceffevit. BR. — 24 Vulg. inferit pater. BR. — 25 Hal. addit pertimere. GEB.

2'] 'Yaur. pecuniaMutuaretur. — Hal.

. P,Quinquc illi; in quibus .poPcrcmeEEicümt, videntur effe: Otob. Vat. I. II. J«t, E^.

*

—— í

- R —

.Chcem adulii, inferit et. GEB, Pofterius etiam facit Vulg. gR. , 9 Ap. Hal. |..

A TE CW[ QMÁ M u eoxÉ ) 0 d —. at :
Se It WL&/WW M/ fjl

: — : : -(//Li | qmutudarez,
P. if bt C Rfl hr
o MU ä/fæfozy/ elc PAU dl d m
od d lais f pe] — p

Ls

E——
E——

(1a

ET

,Mäm

N
UN&M
i,

L—m . 0 — TT

3 .2 ZA

/ -- —

*

N

o

