Titio. $. 5. Si ita ?? ftipulatus fim, s1 FVNDbVM NON
DEDERIS, CENTVM ?? DARE SPONDES? fola centum

*in* ftipulatione funt, in exfolutione fundus. $. 6. Sed fi
nauem fieri ftipulatus fum ?^, et fi non feceris, centum: vi-

dendum, vtrum duae ftipulationes fint, pura, et condiciona- .

lis ,

in o mutata. BR. 74 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. Sed et ita Rehd.
GE B. 75 Hal. ec Rehd. Idem. G& &. 76 Taur. figOratis. GE B. 7Y
Hal. et Rehd. Scaeuola. GEB. — 78 In Rehd. fj, abeit. GEg. 79 Hal. et
Vulg. inferunt; ex, et hoc etiaimn Flor. inter verfus cít adfcriptum. BR. [taque-
que Rehd. GE B. &o Rehd. confequitur. GEB. 81 Hal. et Rehd. pla-
cHit, GEB. — $2 Taur. accEpere. GEB. 83. Ap. Hal. a&diosem, abeft.
GE B. 84 Vide Cuiac. l. Obf. 23. GEB. — $5 Taur. in margine: azutem,
et ita quoque Hal. et Rehd. GEB. . 86 Lego cum Vulg. Nor: deberi. BR.
Et ita legere debebat Taur. deberE. — Yta et Rehd. GE g. 87 Rehd. conjii-
tuendo obligationi. Sed ifti voci fuperfcriptum: al. da, et huic: al. we. GER,
88 Hal.inferit: et. GEB. . 89 Rehd. inferit: aztem. GEB. 90 Hal. u-
terimit. GEB. 91 Gothofr, in nota: nec alterum. vzlgat. nec aliter, Ha-
loaud. G EB. 92 Hal. et Rehd. inferunt: a te. GER. ^ 95 Vulg. inferitz
mibi.BR. Vide Auetan, L, Interpre Inr. 24. GE B. 94 Hal. et Vulg. fin.
KRrrrrf 3 | B R.

936 DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. VIL

lis, et exiftens fequentis ?5 condicio non tollat priorem: an
- vero transferat in fe, et quafi nouatio prioris fiat? quod ma-
gis verurm eft. : :

XLV. IpEw libro V. ad Plautium. Is qui ex ftipu--

latu Stichum debeat ??, fi eum ante moram manumiferit,
etis, priusquam füper eo promiffor conueniretur, deceffe-
rit, non tenetur: non enim per eum ftetiffe videtur, quo mi-
nus eum praeftaret. : E t
XLVI. In&w libro VIIL. *ad Plautium*. FvnRrosvs
et pupillus, vbi ex re a&io venit, obligantur, etiam fine
curatore, vel tutoris auctoritate: veluti fi communem fun-
dum habeo cum his ?* ,. et aliquid iu eum impendero, vel da-
mnum in eo püpillus dederit: nam iudicio communi diuidundo
obligabuntur. s v H
XLVII. InE « exlibro XIV. *ad Plautium*. AgRz1A-
N v.s ait multum intereffe, quaeras, vtrum aliquis obligetur,
an aliquis liberetur ?. Vbi de obligando quaeritur, propenfio-
res effe debere nos, fi habeamus occafionem, ad negandum.
Vbide liberando, ex diuerfo , vt facilior fis ?5ad liberationem.
XLVIII. InEw libro XVI. *ad Plautium*. — Iw qui-
buscumque negotiis fermone opus non eft, fufficiente confen-
fu, iis ?? etiam furdus interuenire poteft: quia poteft intel-
legere et confentire *9??, veluti in locationibus, conductio-
nibus, * emptionibus, et ceteris. !
XLIX. Ipkw libro XVIIL *ad Plautium*, . Ex con-
^tractibus venientes aCtiones in heredes dantur, licet deli-
&um quoque verfetur:. veluti cum tutor in tutela gerenda
dolo fecerit, aut is apud quem depofitum eft. . Quo cafu et-
iam cum filiusfamilias aut feruus quid tale commifit ^, de pe-
culio a€Ctio datur, non noxalis. i n |
. L. Powroerivs libro VIT. ex Plautio?, Qvobp quis
aliquo anno dare promittit, aut dare damnatur, ei poteftas eft
quolibet eius anni die. dandi. | '
LI. C&grsvs libro IIT. Digeftorum.. N turzr aliud eft

aCtio, quam ius, quod fibi debeatur ^, iudicio perfequendi. |
JX LIL MopsesT1iNvslibro IIl. Regularum. OstürGa-

MVR aut re, aut verbis, aut fimul vtroque, aut confenfu,
autlege, aut iure honorario, aut ? neceífitate, aut ex pec-
cato 9. $. r. Reobligamur, cum res ibfa * intercedit. $. 2.
Verbis, cum praecedit interrogatio, et fequitur congruens ?
refponfio. $. 3. Re et verbis pariter obligamur, cum et res
interrogationi ? intercedit. $. 4. Confentientes in aliquam
rem, ex '? confenfu obligari neceffario ex voluntate noftra
videmur. $. 5. Lege obligamur, cum obtemperantes legi-
bus aliquid fecundum praeceptum legis, aut contra facimus.
$. 6. lure honorario obligamur ex his, quae Edicto perpetuo,
vel Magiftratu ** fieri praeciï)iuntur,' vel fieri prohibentur.
$. 7. Neceffitate obligantur, quibus non licet aliud facere,
quam quod praeceptum.eft: quod euenit in neceffario herede.

8zR, Rehd. vt Flor. GE B. 95 Rehd. fequens. GE B. . 96 Vulg. debet,
BR, Etiam Rehd. GER. 97 Flor. erat: cum is, quod ftare poterat : cum
4i$. Sed adípiretio addita. BR. Etiam Rehd. cum bis, vt Flor. iaQum, vt
fit, ceu reor, cum biis, more recentiorum temporum. GE B. 9& Hal. et
Vulg. faciliores fimus. & R. Etiam Rehd. GER. 99. Taur. ls. Hal. et Vulg.
in bisW. BR. ]Ita et Rehd. GER. 100 Vulgo: et conufeutire, abfunt. BR.
Etiam in Rehd. GE . [ Rehd. praefigit: et. GEB. — 2 Hal. coumiferit.
3 Hal. hanc inícriptionem habet integram. GEz. — 4 Rehd. de/ebatur. GE B.
Hal. :debetur, 5 Hal.etVulg. inferunt: ex, BR. Etiam Rehd. GEB. 6
Vulg. ex facto. Sed et Bafil. ? àzà àpae]^uzTos. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 7
In Rehd. ipfa, abeft. GE s. 8 Gothofr. in nota: congrua. vulg. Hal. Et-
iam Rehd. congraua. GE B.

et Rehd. GER. 10 Ap. Hal. ex, abeft. GEB. II Hal. habet: vel a

magifiratu, Cod. Bynkersh. vt magifivatu, . Sed communem : vel agiflratu, pe- |

ferunt Vat. L. H Barb. Chriftin, Pal. L. S. Cruc. L II. vt et Rehd. GEB. 12
Gothofr. in nota: ex facfo, vulgat. Etiam Rehd. GEs. 13 Hal. LABEO.
GEB. 14 Vulg. concurrere. 8&..— Etiam Rehd. GEz. I5 Ap. Hal. et

redem fimilesque perfonas ?? transire, . - : (5 Dd
LIX. LiczN N1vs RvgiuNvs ?* libro VIII. Regula-
.rum. PvPrLLüvs mutuam pecuniamaccipiendo, ne quidem

9 Hal.et Vulg. et ves et interrogatio. BR. lta-

.$..8. Ex peccato '? obligamur, cumin facto quaeftionis fum-
ma conftitit. $. g. Etiam nudus confenfüs fufficit obligatios -
ni, quamuis verbis hoc exprimi poffit, . $. 10. Sed et nutu -

folo pleraque confiftunt.

^ LIII. Inxalibro IIL Regularum. Prvma deli&tain
vna re plures admittunt aCtiones: fed non poffe omnibus vti, -

probatuim eft: nam fi ex vna obligatione plures a&tiones na-

fcantur, vna tantummodo , non omnibus, vtendum eft. É
Cum generaliter adicimus, YV E AD QVEM EA RES PER-
TINEBIT: et adrogati, et eorum qui iure nobis fuüccedunt,

perfonas comprehendimns. | |
LIV. Ingx.libro V. Regularum. CoxTRAcTvS
imaginarii etiam in emptionibus iuris vinculum non optinent,
cum fides fatti fimulatur, non intercedente veritate.

LV. IlAvorenvs '? libro XII. Epiftularum. Iw -

omnibus rebus, quae dominium transferunt, concurrat *^,
oportet, affectus ex vtraque parte contrahentium : nam fiue
ea Venditio, fiue donatio, fiue conductio *5, fiue quaelibet

alia caufa contrahendifuit *5, nifi animus vtriusque confen-

tit, perduci ad effectum in ** quod inchoatur, non poteft,

LVI. PowproNivs libro XX. ad Quintum Mucium. -
QvarcvnwQvk aCtiones ferui mei nomine mihi coeperunt

competere, vel ex duodecim Tabulis *3, vel ex lege Aqui-
lia, vel iniuriarum, vel furti: eaedem *? durant, etiam fifer-
uus poftea, vel manumiffus, vel mortuus fuerit. — Sed et
: . . » * / " . *(4* o zo
condictio ex furtiua caufa competit: nifi fi nactus poffef-
fionem ferui, aut alienauero, aut manumifero ^* eum.

LVII. Inew libro XXXVI. *ad Quintum Mucium *. I :

omnibus negotiis contrahendis, fiue bona fide ?? fint, fiue
non fint, fi error aliquis interuenit ??, vt aliud fentiat, puta,

| qui emit, aut qui conducit ?^*^, aliud qui cum his contrahit:

nihil valet quod acti ? fit ^9. Et idem in focietate quoque
co&unda refpondendum eft, vtfi diffentiant, aliud ?* alio exi-

ftimante ?5, nihil valet ?? ea focietas, quae in confenfü :

confittit. | TE
LVIIL. CarrrisTRATvs libio L Edi&i monitorii,
ScIENDVM elft ex omnibus caufis lites conteftatas et in he-

iure naturali obligatur *.

LX. VrPrANwvs libro XVII. ad | Edi&;u'm. ONvw-

QvAM aCtiones poenales de eadem pecunia concurrentes alia
aliam confumit. | - : | al dnBEA E
LXl. ScAEVOLA libro XXVIII. Digeftorum. Pno-
CVRATOR 5eii admifit ? fubícriptionem ad ?? argentarium
vafcularium in verba infra fcriptat Aovxoc KaAxvdioc ?* &ré-
vvuy xoc3uwe TpoyyoxmTOXi, 6slv 39 Aowmg mxÓ xpiv oeiAOusvo

T 0sivi T0Gx ??, . Quaero, an Gaium Seium obligare potuit?.

r2 ! . Re«

Vulg, fiue condu&iio, abfant, & R. In Rehd, frue denatio fiue cotdu&tio, abfunt.
G E R. 16 Hal.fit GEP. . 17 Ap. Hal. in, abeft. Vulg. mutat in: id,
quod malim, B R. Rehd. vt Vulg. GER. 18 Vulg. ex lege XII. tabulavum.
BR. la et Rehd. G&&. — .19 Rehd. beedem. ex qua le&ione conftat, 7à
bee non indicare: 2ae, vt multis vifum, fed: eae. GEB. 20 KRehd. mifi
fim , fed haec pofterior vox línea transuerfa eft deleta, a nonnemine, qui re»
&ius vltimam lizeram ;z punc&to deletionis fignaffet, GE B, 2Y Flor. eft ma-
numifero.G EB.- — 22 Vulg. bomae fidei. BR. — 23 Hal interwenerit. — 24
Hal. coznduxit. G ER. 25 Rehd. actum. G E B. 26 Rehd. acli efl. GE R.
27 Kehd. inferit: pro. GER. 28 Kehd. exiflfimantes. GEB. 29 Hal.
valeat. GEB. 30 Hal. et Rehd. fimilesque fucceffores. G&B. 31 Hal. VENV-
LEIVS.Vulg. Lucius. B&. Rehd. vt Hal. GEB. — 32 Gothofr. in. nota: Al.
mifit, vel emitit. Rehd. mifit. GEB. |.33 Hal. apud. GER. - 34 Vulg. KAa/3ies,
B R. 35 Hal i, et mox: j44*. GE B.

Téra, abíunt. BR. le etiam in verfione omifit. Cererum verfio Graecorum.
vulgo ita fe habet: Lucius Kalandius vecognoui , quemadmodum fupra fcriptum eft,
reliqua a mobis debentar tot illi. — Atque ita quoque Hal, in Graecis, vltimis ta-
- u ( men;

36 Ap. Hal. et Vulg. vZ 2ews.

j

(int
Ym

)

"n
&i
li
fiam ey
frar
fiput
erit qu
Íi, aníé
fripoht
feefft, t
tediüm
tertopet
Vuque v
&dnuie
te ONX".'
Obl
plicte
ERIT,
tertopa
D480 |
üt, vt
? füb C
üpri
Wtl
ATE

D vt
M
n p
Àp. Hl

-O(QUu

f Gri
DEU

N
i qugd lC
ii DA
Ptl a.
Wt |
Plo gl
Ti f i
Si. BR. 1
VUl
Mu
"It etan

—

u
1 f
àelibet
onfen.
wotel
Qum,
Derunt
: dj
n at
d d
p
l
tD
; Ti
,
Vrahibs
(ogae
J 6Ij«
nfenft

pito?f
817

M

quia

Ynre
hs t

h
nnum
ia
gt
otui
N

, ii
[ If id»
yalari
nhat, 7),
"
,gitt

-DIGESTORVM LIB. XLIV. TIT. VIL LIB. XLV. TIT. L ^ 337

Refpondit ?*, Seium, fi alioquin obligatus non effet, non
propter ?? quod ea fcriptura, quae proponeretur, interpofita
fit, obligatum effe. $. 1. Seia cum falarium conftituere vel-
let, ita epiftulam emifit: Lvcro Tirro sarvTEM. Sr
IN ?? EODEM ANIMO, ET EADEM AFFECTIONE

- CIRCA ME ES, QVI ^? SEMPER FVISTI: EX CONTI-
NENTI ACCEPTIS L:iTTERIS MEIS, DISTRACTA RE

TVA, VENI: Hoc ^* TIBI QVAMDIV VIVAM PRAE-
STABO, ANNVOS DECEM: SCIO ENIM QVIA ^? vAr-
DE ME BENE AMES. Quaero, cum et rem fuam diftraxe-
rit Lucius Titius, et ad eam ^? profectus fit, et ex eo cum *
ea.fit: an ei ex his epiftulis falarium annuum debeatur? Re-
fpondit ^^, ex perfonis caufisque, eum, cuius notio fit, ae-
ftimaturum, an actio danda fit. *? '

.DIGESTORVM SEV PANDECTARVM
UUPOARSÁOSERTIMA : X

LIBER Q;VI-ADRAGESIMV-SQVINTVSA

DE VERBORVM OBLIGATIONIBVS 7.-
VriPriawvs libro XLVIII. ad -'Sabinum. *

TIPVLATIO non poteft confici, nifi vtroque loquente,
et ideo. neque mutus, neque furdus, neque infans ftipu-
lationem contrahere poffunt: nec abfens quidem: quo-

niam exaudire ? inuicem debent. . Si quis igitur ex his vult *.

ftipulari, per feruum praefentem ftipnletur, et adquiret ei ex
ftipulatu a&ctionem. [tem fi quis * obligari velit, iubeat, et
erit quod iuffii 'oblicatus. '
fi, antequam fibi * refponderetur *, difceffit, inutilem efficit
ftipulationem. : Sin * vero praefens interrogauerit, mox di-
fceffit, et reuerfo refponfum eft, obligat: interuallum enim
medium ? non vitiauit obligationem. $. 2. Si quis ita in-
terroget 19, paABis? ** refponderit, Qv1pNi? et ** is
vtique in ea caufa eít, vt obligetur. Contra *? fi fine verbis
adnuiffet. ..]Non tantum autem ciuiliter **, fed nec naturali-
ter obligatur, qui ita adnuit *^: et ideo recte dictum eft, non
obligari pro eo nec *5 fideiufforem quidem. $. 3. Si quis fim-
pliciter interrogatus ^* refponderit, s1 ILLVD FACTVM
ERIT, DABO: nonobligari eum conftat. Aut ** fi ita in-
terrogatus, INTRA KALENDAS QVINTAS? refponderit,
DABO IDIBVS: aeqnenon obligatur. Non enim fic refpon-

dit, vt interrogatus eft. Et verfa vice fi interrogatus fuerit

I9 fnb condicione, refponderit pure: dicendum erit eum, non
obligari. Cum adicit ?? aliquid , vel detrahit obligationi, fem-
per probandum eft, vitiatam eífe obligationem: nifi ftipulatori
diuerfitas refponfionis ilico placuerit: tunc enim ?* alia fti-

men, vtiam monitum, omiffi. GEB. 47 Hal. et Vulg. potuevit? refpondi.
BR. Poefterius habet et Rehd. G x g. 38 Hal. propterea. Ego transpono:
zon propterea, quod fcriptura. B R. Etita plane habet Rehd. GER. . 39
Ap. Hal. et Vulg. iz, abeft. BR. Rehd. vt Flor. GE B. — 40 Hal. quo. Vulg.
qua. BR. Rehd. vt Hal. GEB. — 41 Hal. bic. GEB.-. x
quod. GEB. .. 453 Hal. eandem. GEB. 44 Hal. et Rehd. refpondi. G E B.
45 In Rehd. hic eft fzriptum in nouo verfu: Explicit prima pars digefli noui.
.. 1 Rehd. oblisatione. G EB. 2 Hal. infcriptionem habet integram ,
nifi. quod legat: /;b. XVIIl. GER. 3 Rehd. inferit: fà. G E B. 4 Vulg.
velit. B R. 5 Vulg. inferit: ex bis. BR. Forte ex biis, vt Rehd, hic et
paulo ante. G E B. 6 Ap. Hal. fibi, abeft. G & B. 7 In Rehd. verba: fi
antequam . fibi vefponderetur , abíunt , et loco eorum vocula: c;x, adeft. Sed
paulo poft deeft haec vocula, et loco eius legitur: fi antequam vefponderetur ,
7ü fibi quidem negle&o, infigni fane tranfpofitione. GEB. — 8 Hal. et Vulg.
Si.BR. Sed integra Hal. le&io ita fe habet: fi vero praefens interrogauit ,
et antequam refponderetur, difceffit, et veuevfo. G. B. — 9 Gothotr. in nota:
modicum. vulg. Vulg. habet: interuallum enim medii temporis modicum. B R.
Et ita etiam Rehd. niíi quod 72 ssodicum , abfit, GE B. Io Rehd. znterro-

getur. GEB.

11 Rehd, praefigit; et. GEE. Quod et facit Hal, — 12

$. r. Qui praefens interrogauit,

42 Hal. et Rehd.-

|

| pulatio contra&ta effe videtur. $. 4. Si ftipulanti mihi de-

cem, tu viginti refpondeas: non eífe contractam obligatio-

nem,.nifi indecem, conftat. Ex contrario quoque, fi me vi-
ginti interrogante, tu decem refpondeas, obligatio nifi in de-
cem non erit contracta: licet enim oportet ?? congruere fum-
mam, attamen manifeftiffimum eft ?5 viginti et decem ineffe.
$.. 5. Sed ?* fi mihi Pamphilum ftipulanti, tu Pamphilum et
Stichum fpoponderis ?5, Stichi adie&tionem pro fuperuacuo
habendam puto: nam fi tot funt ftipulationes, quot ^9 cor-
pora: duae funt quodammodo ftipulationes, vna vtilis, alia
inutilis: neque vitiatur vtilis per hanc inutilem. $. 6. Ea-

| dem ?* an alia lingua refpondeatur, nihil intereft. Proinde
fi quis Latine interrogauerit, ?? refpondeatur ei Graece: dum-

modo congruenter refpondeatur, obligatio conftituta eft.
Idem per contrarium ??, Sed vtrum hoc vsque ad Graecum
fermonem tantum protrahimus: an veroet adalium, Poenum
forte, vel Affyrium ??, vel cuius ?* alterius linguae, dubi-
tari poteft? Et ?? fcriptura Sabini, fed et ?*5 verum ?* pati-
tur ?5?, vt omnis fermo contineat verborum obligationem :
ita tamen vt vterque alterius linguam intellegat, fiue per fe
36, fiue per verum interpretem. | j
| II. Pavrvslibro XII. ad Sabinum ?**, STiPvra-
TIONVM quaedam in dando, quaedam in faciendo confiftunt
38, (. r. Et harum omnium quaedam partium praeftatio-
nem recipiunt, veluti cum decem dari ftipulamur: quaedam
39 non recipiunt, vt in his quae natura diuifionem non ad-
mittunt: veluti cum viam , iter, aCtum ftipulamur: quaedam
partis quidem dationem *? natura ^* recipiunt, fed nifi tota dan-
tur *^?, ftipülationi fatis non fit: veluti cum hominem genera-
liter ftipulor, aut lancem, aut quodlibet ^? vas, Nam ^* fi
! s Stichi

Ap. Hal. et, abeft. Vulg. etiam. BR. — 13 Rehd. ecomtra. GEB. — 14 Hal.
«on tantum euin nou ciuiliter. 15 Rehd.anmnuuerit. GEB. 16 Hal. ne. GE B,
17 Hal. inferit: fub conditione. Rehd, znterrogatus fuevit et ille fub condi-
tiome etc. GEB. . 18 Hal et, loco: aut. GER. !9 Ap. Hal. fue-
rit, abeít. GEB. .. 20 Gothofr. in nota : . adiicitur aliquid vel detra-
hitur. vslg. Hal. Etiam Rehd. GEB. 21.In Rehd. emnzm, abceít.
G E B. 22, Hal. et Vulg. oporteat. BR. Etiam Rehd. GER. 23 Rehd,
inferit: 2. G E B. 24 Hal. inferit: et. G EB. 25 Hal. refponderis. G x B.
26 Hal. et Vulg. inferunt: fuut..BR. . Etiam Rehd. GEB. — 27 Vulg. infe-
rit* antem.. B R. 28 Rehd. praefigit* et. G E B. 29 Rehd. [dem et per
coutrarium-efl. G E B. 30 TYaur. AffVrium. GEB, 31 Rehd. caiuslibet.
GE B. 32 Hal. inferit: exflat. Vide Noodt. c. $. de Pactig. 8R. . Rehd.
vt Hal. GEE. 33 Confer Van de Water III. Obf. 12. GER. 34 Vi-
de Noodt de Pacl. et. "Transact. c. $. GEB. 35 Rehd. puto, loco: pati-
tur. G E B. 36 In Rehd. fige per fe, abfunt. GEB. — 37 Hal. PAVLVS$
lib. XXVII. ad edictum. G E B. 38 Vide Noodt. L. Probab. 12. BR. — 39
Rehd. inferit: partem. GEB. 40 Vulg. praeflationem. R. 41 Hal.
et Vulg. inferunt: faj. BR. Etiam Rehd. GER. 42 Vulg. dentav. BR.'
Etiam Rehd. GE. 43 Vulg.inferit: alind. B R, 44 Hal. et Vulg. in-

ferunt ;

938 A DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L

Stichi pars foluta fit, nondum in vlla *5 parte ftipula-
tionis liberatio nata eft, fed aut ftatim repeti poteft, aut in
*6 pendenti eft, donecalius detur. Eiusdem condicionis eft
haec ftipulatio, SrTrcuvM AvT PAMPHILVM DARI?
$. 2. Ex his igitur ftipulationibus ne *7? heredes ^* quidem
pro parte foluendo liberari poffunt , quamdiu non eandem rem
omnes dederint: non enim ex perfona heredum condicio obli-
gationis immutatur. Etideo fi diuifionem res promiffa non
recipit, veluti via: heredes promifforis finguli in folidum te-
nentür. Sed quo cafu vnus ex heredibus folidum praeftiterit,
repetitionem *? habebit a coherede 59 , familiae hercifcundae

iudicio. Ex quo quidem accidere ** Pomponius ait, vt et

ftipulatoris viae, vel itineris heredes, üggulig.in folidupl ha-
beant aCtionem : fed quidam hoc cafu extingui ftipulationem

putant, quia 57 per fingulos adquiri feruitus non poteft : fed.

non facit inutilem ftipulationem difficultas praeftationis. $. 3.
Si tamen hominem ftipulatus, cum vno ex heredibus promiffo-
ris egero : pars dumtaxat ceterorum obligationi fupererit, vt
et 53 folui poteft. Idemque eft, fi vni ex heredibus accepto
latum fit. $. 4. Idemque eft ** in ipfo promiffore, et ?? fi-
deiufforibus eius, quod diximus in heredibus. $. 5. Item ?^
fi in facto fit füipulatio, veluti fi ita ftipulatus fuero, PER
TE NON FIERI, NEQVE PER HEREDEM TVVM,
QVO MINVS MIHI IRE AGERE LI CEAT? et vnus ex
pluribus heredibus prohibuerit: tenentur quidem et ?* cohe-
redes eius, fed familiae hercifcundae iudicio ab eo repetent
quod praeftiterint 59: hoc et Iulianus et Pomponius probant.
$. 6. Contra autem fi ftipulator decefferit, qui ftipulatus erat,
fibi heredique fuo 5? agere licere, et vnus ex heredibus eius
prohibeatur , interefíe dicemus, vtrum in folidum committa-
tur ftipulatio *?, an pro parte eius qui prohibitus eft : nam fi
poena ftipulationi adiecta fit, in folidum committetur: fed
qui non funt prohibiti , doli mali $1 exceptione fummouebun-
tur: fiue ?? poena nulla pofita 9? fit, tunc pro parte eius
tantum qui prohibitus eft, committetür ftipulatio. :
— .. .HL VzrPiaNvs libro XLIX. ** ad Sabinum.. IpEM
juris eft et in illa ftipulatione, MiHI HEREDIQVE MEO
HABERE LICERE. $. I. Sed haec differentia illam habet
rationem, quod, vbi vnus ex heredibus' prohibetur, non pot-
eft coheres ex ftipulatu agere, cnius nihil intereft, nifi poena
fübiecta fit: nam poena fubiecta efficit *?, vt omnuibus com-
mittatur: quia hic non quaerimus ?* cuius interfit: enimueéro
vbi vnus ex heredibus prohibet, omnes tenentur heredes: in-
tereft enim prohibiti, anemine prohiberi. - :
IV. PAavrvs libro XII. ad Sabinum **. EADEM
dicemus, et fi dolum abetfe a te, heredeque tuo ftipulatus fim,
et aut promiffor, autftipulator pluribus heredibus relictis de-

ferunt: et. BR, Etiam Rehd. GE&B.. | 45 Gothofr. in nota: in nulla. Hal.
Vti Hal. habet, ita fa&um Flor. et fimiliter pleraque Ms3S. . In Cod. Chriftin.
kegitur: vna, loco: vila. BR. Cum Hal. faciunt: Barb. S. Cruc. I. Magl.
cum Taur. Vat. L 'et Bynkersh. | In S. Cruc. Hl. et in Rehd. fa&um vt eft Flor.
et in hoc quidem ex: zu "ulla. G EB. 46 Flor. etiamnunc eft : zmpendenti.
B R. 41 Vulg. nec. BR. — 48 Rehd. mec beredes eius quidem GEB. — 49
Vulg. petitionem. £ R. Etita Rehd. GER. 50 Hal a cobaeredibus. GEE.'
51 Hal. et Vulg. inferunt: poffe. BR. Rehd. accidere potefl, vt Pomponius.
G E B. 32, S. L. in nota: Haloander legit: fi vevo. — Quid in huiüs . notae
initio S. L. fibivelit, ignoro. . Hal.in hoc loco a Florentiaa non recedit. | Su-
fpicor S. L. voluiffe haec ad $phi G. verba: fiue poena mulla pofita. fuevit, an-
mnotare, vbi Hal. vt et Vulgata, loco: fiue, habent: fi vero. GEB. .. 53 Go-
"thofr. in nota: vt exfolui poffit. vulg. Hal. Rehd. vt et ei exfolui poffit. G & B.
54 Rehd. inferit: et. GEB. 55 Hal. et Vulg. inferuntz z. BR. Etiam
Rehd. G E. 56 Hal. inferit: et, GER. 57 Ap. Hal. et, abeit. GER.
58 Hal.et Vulg. praeffiterunt. GEB. — 59 Hal. et Rehd. inferunt: ;re. GER.
6o Vulg. addit: füpulatio. BR. Etiam Kehd. G E. 61 Ap. Hal. mali,
abeít. GE B. 62 Gothofr. in nota: fi vero. vuig. Hal. Sed et Taur. ita
habet in margine. Error ortus ex confufione literarum R.o et ?0 in fequenti

cefferit. $. r. Cato libro quinto decimo fcribit, poena cer-

tae pecuniae promiffa, fi quid aliter faCtum fit, mortuo pro- .

miffore, fi ex pluribus heredibus vnus, contra quam cautum
fit, fecerit, aut ab omnibus heredibus poenam committi pro
portione hereditaria, aut ab vno pro portionefua. ^Ab omni-
bus, fi id factum de quo cautum eft, indiuiduum fit, veluti,

|ITER FIERI ??: quia, quod in partes diuidi non poteft, ab
omnibus quodammodo factum videretur ??. ^ At fi de eo

cautum fit, quod diuifionem recipiat, veluti AM»PrL1vs
NON AGI: tum-eum heredem, qui aduerfus ea fecit "?, pro

' portione fua folum poenam comsittere. | ** Differentiae hanc
effe rationem: quod in priore ca(u omnes commififfe ?^ vi- -

dentur ?? , quod nifi in folidum peccari non poterit, illam **
ftipulationem PER TE NON FIERI, /^? QvO MINVS
MIHIIRE AGERE LICEAT. Sedvideamus, ne nonidem
hic fit: fed'magis idem quod in illa ftipulatione, TrvivM

HEREDEMQVE EIVS RATVM HABITVRVM? ?? pam .

hac ftipulatione et folus tenebitur qui non habuerit ratum,

et folus aget a quo fuerit petitum: idque et Marcello vide- ,

tur;'quamuis ipfe dominus pro.paerte.ratum habere non pot-
eft ?. $. 2. Si is qui duplam ftipulatus eft, decelferit plu-
ribus heredibus reliCctis, vnusquisque ob euictionem fuae par-
tis pro portione fua habebit aCtionem. — Idemque eft in fti-
pulatione quoque fructuaria, et damni infeCti, et ex operis
noui nuntiatione; reftitui tamen opus ex operis noui nuntia-
tione pro parte non poteft. Haec vtilitatis caufa ex parte fti-

"pulatorum recepta funt. Ipfi autem promiffori pro parte ne-

que reftitutio, neque defenfio contingere poteft. :

A V. Powrouivs libro XXVI. ad Sabinum. STI»Pv-
LATIONVHM aliaeiudiciales funt, aliae praetoriae, àaliae con-
uentionales, aliae communes praetoriae et * iudiciales. — Iu-
diciales funt dumtaxat, quae *? a mero *? iudicis officio pro-
ficifcuntur, veluti de dolo cautio. Praetoriae, quae a mero
Praetoris officio proficifcuntur, veluti damni infecti. Praeto-
rias autem ftipulationes fic audiri ** oportet, vt in his **
contineantur etiam aediliciae: nam et hae ab ?? iurisdictione
veniunt. Conuentionales fünt, quae ex conuentione reorum
fiunt, quarum totidem genera funt, quot ?^, paene dixerim,
rerum contrahendarum: nam et ob ipfam verborum obliga-
tionem ?*5 fiunt, et pendent ex negotio contracto. Commu-
nes fünt ftipulationes, veluti rem faluam fore pupilli 5*z
nam et Praetor iubet rem faluam fore pupillo caueri, et in-
terdum iudex, fi aliter expediri haec res non poteft. Item
duplae ftipulatio venit ab iudice, aut ab ** Aedilis *5 Edi-
€&o. $. r. Stipulatio autem eft verborum conceptio, quibus
is qui interrogatur, daturum facturumue fe ?? quod interroga-
| | tus

vOce: poena. BR. — 653 Hal. adpofita. GE s. — 64. Hal. ljb. XV'IIL. reliqua
vt Flor.Gr z. 65 Rehd. effiiet. GEB. — 66 Rehd. quaeritur. GEB. — Ó7
Hal. hanc infcriptionem habet integram. G E B. 68 Rehd. addit: vel mom,
fieri. GER.. . 69 Hal. videatur. GE B. — '7O. Hal. et Vulg. fecerit. BR. .Et-
iam Rehd. GER. 71 Hal. praefigit: et, GEB. 72, Flor. eft: commiffif-
fe GER. 73 Hal videantur. GE B. .. 74 Hal, quod mifi in. folidum * pec-
cari nom potuevit ilam flipulationem , et in margine : *alias, praeflari nom po-
tuerit, vt in illa flipulatione, Et ita, vt Hal. in margine, habet Rehd. nift
quod fit: poterit, loco: potuerit. GEB. ^ — '[5 Vulg. inferit: weque perv be-
redem tunm.BR. dtaet Rehd. G EB. — 76 Rehd. inferit : Paulus vefpondit:
non e(fe idem. nam. GEB. 'T7 MHl poffit. : 78 Rehd. tam praetoviae quam
iudiciales. G E B. *9 Hal. furt, quae duntaxat. GEB. $0 In Rehd. a
mevo , abfunt. GEB. $1 Vulg. exaudiri. BR. Etiam Rehd. GER. 82
Rehd. zu biis: et, mox: bee, GEB. $3 Hal et Vulg. a. ER. Rehd. vt
Flor. GEB. 84 Taur. quoD. GERB. 85 Hal. in margine: alias, :pfae
ex verborum obligatione. Bynkersh. VIII Obf. s. mauult: mam et ob ipías
(puta: res contrahendas ) verborum obligationes fimmt. Rehd. nam et ipfe ver-
bor:um obligationes fiunt. G EB. 86 Hal. pupill. GEB. $7 Ap. Hal. ab
deeft, $8 Vulg. 4Aedilitio. 8BR. Etiam Rehd. GX 5. $9 Vulg. inferit:

id.

ljs €
quue
"
u
quia |
(hnt
d
n !
n
r frt
ec p
puer
t
ii
potelt1

pirit
w x
a
|
st
hus ol
TE
d
J
(ione, «
(EM D
Vi ant
(om d
pitio
dicione
60 Qu
i *
J

. Mul

WT
ii
putis
:

4

- ter]

LEYDÁ
CEX Dj
QQun ex
10 po]
iatid
X

V? (

t

&t |
mf
Mi v
H?!- t
Iir: ü
Ml hi
"t
M. Gpy
HIL afwm
ul Un
ht d.
Rehd. 'm['ü
i A(Wn,
' Vg
Hrerpml |
W hitu)
L H&L «
n :

p
u
(per
m

VP
lit tl
3
iO
Driete
hi V
(Ctiote
'eorum
ixenify
ol

(

Ammu-

[ n
TU
EL
jh j2
m
p
yi p
j n
Pg'l lt
yoit:

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. L 939

£us eft, refponderit ?9, . $. 3. Satis acceptio eft ftipulatio;

quae ita obligat promifforem, vt adpromiífores ?* quoque ab

.€o accipiantur, id eft, qui idem promittunt ??,. $. 3. Satis
autem accipere dictum eft eodem modo, quo fatisfacere: nam .

äuia id, quo Fui.s' contentus erat, ei praeftabatur, fatisfieri di-
um eft: et fimiliter quia tales, quibus contentus quis futu-

rus effet, ita dabantur, vt verbis obligarentur, fatis accipi di- -

&um eft. Si fortem promiferis, et fi ea foluta non effet,

l

tentiae iudicis.

poenam: etiam fi vnus ex heredibus.tuis portionem fuam
ex forte ?? foluerit, nihilo minus poenam committet ?^ , do-
nec portio coheredis foluatur.
na ex compromiffo, fi vnus paruerit, alter non paruerit fen-

potedz - : | |
- ^ WL VrPriaAwvs?*libroL ad Sabinum. Is cui bo-
nis interdi&tum eft, ftipulando fibi adquirit ?* : tradere vero
non .poteft, vel promittendo obligari: et.ideo nec fideiuflor
pro eo interuenire poterit, ficut nec pro furiofo... .. :
-VIL Inkw ?? libro VI..ad. Sabinum. IwPossiBri-
LIis condicio, cum in faciendum ?? concipitur, ftipulationi-
bus obftat: aliter atque fi talis condicio inferatur ftipulationi,
SIIN CAELVM NON ASCENDERIT '??; nam * vtilis
et praefens eft, et pecuniam creditam . continet..

VIII. PAvrvs libro Il. ad Sabinum, . Iw :iliä ftüipula- -

tione, s KancENDIS STICHVM NON DEDERIS, DE-
CEM DARE SPONDES? Mortuo homine quaeritur, an 1ta-
tim ante Kalendas agi poffit ? Sabinus ?, Proculus, exfpectan-
dum diem actori ? putant: quod eft verius: tota enim. obli-
gatio füb condicione, et in diem collata eft: et licet.ad con-
dicionem committi videatur, diestamen fupereft.*. . Sed cum
eo qui ita promitit, fi intra Kalendas digito caelum non. te-

tigerit , agi protinus poteft: haec ? et Marcellus probat.

AIX. PowPo a1vs libro Il ad Sabinum. Szx Titius et
Seius feparatim ita ftipulati effent, FvNDvM ILLVM . SI
ILLI NON DEDERIS, M:HI DARE SPONDES? íÍinem

dandi alteri fore, quoad iudicium acciperetur; et ideo occu- |

pantis fore actionem ". |

X. IpEM libro III. ad Sabinum. . Hoc iureï Vtimur;,

vt ex hac ftipulatione, s1 Lvezvs Tirrvs ANTE Ka-
LENDAS MarzAs IN IrTALIAM NON VENERIT, DE-

CEM DARE SPONDES? non ante ? peti quicquam poffit, -

. quam exploratum fit, ante eam diem in Italiam venire Titium
. mon pofle ?, neque veniífe: fiue *? viuo, fiue 1! mortuo

; Rehd. vt Flor. GEB.

id acciderit. | z | db
- —XIL. Pavrvs|libro Il. ad Sabinum. Frrrvs dum in

ciuitate eft, fi ftipuletur, patri reuerfo ab hoftibus videtur

adquififfe, ER

expromiffores.BR. Etiam Rehd. G E B.
Hal. et Vulg. poena committetur. B R. Ita quoque Rehd. GE.
inferit; et. BR. Etiam Rehd. G xs.

98 Vulg. PAVLVS. s &. Hal. Idem , fed hic eft:.ulia-
"i. G E B. B.
Hal. ofcenderis. Et ita Cod. Chriftin. At Barb. S. Cruc. L II. habent : afcendero.
Vat. l. Magl. Bynkersh. vt et Rehd. vt Flor. GEB.. Y Hal. et. Vulg. inferunt :
baec. Sed et Flor. füppletum: bic. BR. Rehd. vt ifti. G x s.
Rehd. inferunt: et, GEB. 3 Hal. adionis,loco: a&ori.GE B. 4 Cpn-
fer Aueran, II. Interpr. Iuv. 20. GEB. 5 Gothofr. in nota: tetigerim.
-Hal. G E B. 6 Vulg. boc. BR. Etiam Rehd. GER. — 7 Conf Aueran. 17.
Iuterpret. Iur. 25. GE B.
Hal. potuiffe. G E B.
11 Hal. et hic inferit: eo, GEB. : ! ! .
GEB. 13. Vulg. et fi iutra. Calendas Iannarias ve]. Februarias. BR. Et ita

$. 4. Idemque eft. ?? de poe-

: Sed a coherede ei fatisfieri debet; nec enim
aliud in his ftipulationibus fine iniuria ftipulatoris conftitui

18 Hal. JHipuletur.

99 Gothofr. in nota: Aj. faciendo. Et ita Rehd. GEB, . 1OO;

2. Hal. et .

$. Vide Aueran. 11. Interpr. Inr. 21. GEB. — 9.
10 Hal. et Vulg. infetunt: eo. BR. Rehd viwo eo. GE B.
12 Hal, et Vulg. dare. B R. Etiam Rehd. .

fi et fi.* In Rehd. fi et; abfunt GE B.

- . XII. PowPoNrivs libro V. ad Sabinum. Sr ita fti-
pulatus fuero, DECEM AVT QVINOVE DARI !7 SPON-
pES? quinque debentur: et fi ita, KArnENDIS ÍlANVa-
RIIS, VEL FEsnRvAnRIIS !? pARI sPONDESZ perinde
eft, quafi Kalendis Februariis *^ ftipulatus fim !5. — .
— XIII. VuPrANvs libro XIX. ad Sabinum. Qv xante
Kalendas proximas ftipuletur *5, fimilis eft ei, qui ** Kalen-
dis ftipulatur *?, | UO E.
| XIV. Powrourvs libro V. ad Sabinum. . S 1 ita fti-
pulatus effem !? abs te, DoMvM AEDIFICARI? vel 29

heredem meum damnauero infülam aedificare: Celfo placet,

non ante agi pofle ex ea caufa, quam tempus praeteriffet,
quo infula aedificari poffet ?*: nec fideiuffores dati ante diem
tenebuntur. ! : BI
- XV. IpnEM libro XXVIIL ad Sabinum. E« ideo hae-
fitatur, fi aliqua pars infulae facta fit, deinde incendio con-
fümpta fit, an integrum tempus computandum fit rurfüs ad
aedificandam infulam, an vero reliquum dumtaxat e-xfpe&an-
dum.quod deerat ^?? Et verius eft, vt integrum ei detur..
.^. XVl. Ipn&w libro VI. ad Sabinum. . Str Stichum aut
Pamphilum mihi debeas ,. et alter ex eis 73 meus fattus fit ex
aliqua caufa: reliquum ?* debetur mihi a te, $. r. Stipula-
tio huiusmodi, 1N ANNOS SINGVLOS, vna eft, et incer-
ta, et perpetua, non ?5 quemadmodum fimile legatum morte
legatarii finiretur ^9, E R
( XVIL Vrg1auvs??libro XXVIIL ad Sabinum. S v 1-
PVLATIiO nom.valet, in rei promittendi arbitrium collata
condicione. .. s ab NY d
- XVIII. PowPonurvs libro X. ad Sabinum. ' Qvr bis
idem promittit, id eo ?? iure amplius quam femel non te-

.netur. .

- .. XIX. InEeM libro XV. ad Sabinum. S: ?? ftipulatio
faCta. fuerit, s1 CVLPA. TVA DIVORTIVM FACTVM
FVERIT, DARI? nulla ftipulatio eft: quia contenti effe de-
bemus poenis legum compreheníis ?? : nifi fi et 5* ftipulatio
tantundem habeat poenae, quanta lege fit c.pmpreheflfa., !
.XX. VrPiANVvs libo XXXIV. ad Sabinum. Hv-

xvsMoniI f[lipulationes non fünt inutiles, Qvop Tinri

TiTivs DEBET, CVM DEBITOR ESSE DESIERIT,
DARE SPONDES? nam valet füipulatio, quafi fub.quauis

! alia.condicione concepta.

., XXL Powronivs liboo XV. adSabinum. S1 di-
mortio facto ea, quae nihil in dote ?^ habeat, dotis nomine
centum dari ?? ftipuletur: vel quae centum dumtaxat habeat,

| ducenta dotis nomine dari ftipuletur : Proculus ait, fi dvcenta -

ftipuletur quae centum habeat, fine dubio centum quidem in
obligationem ?^ venire, alia autem centum aCtione de dote
deberi: dicendum itaque eft, etiam fi nihil fitin dote, cen-

éd.BR. Etiam Rehd. GE&. ^ 9o Hal. et Vulg. vefpondet. BR, . 9I Vulg, - etiam Rehd. qui tamen in fequentibus habet: dare fpondes. GE B. . . 14 Hal.
92 Hal. et Vulg. promittaut. BR.-
93 Vulg. ex parte. BR. Etiam Rehd. GEB. . 94 |
95 Vulg.-
| 96 Hal. IVLIANVS. GER. — 9]7.
Rehd. hic inferit: quia mel/orem conditionem. eius facere. fed et adícriptum :
. &l. vacat. GEB.

et Vulg. inferunt: darz. BR. Etiam Rehd. GE R.
16 Gothofr. in nota; ftipulatur. Hal. Gx&. 17 Rehd. inferit: i. GEB.
19 Hal. fim. GER. 20 Hal. et Vulg. inferunt:
f, quod et Flor. fuppletum. BR. " Rehd. non agnofcbit. GEB. — .2I Vulg.
pofft.'BR. Etiam Rehd. GEB. — 22 Hal. deerít. G E B. 23 Hal. et Vulg.
bis.BR. Rehd. biis, quod eft: Zis. GEB. 24 Gothofr. in nota: reliquus.
vulg. Rehd. quoque vt Vulg. GES. 25 Hal. inferit: autem. — Vulg. autem
finituv. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 26 Hal. fmitur. GEB, 27 Hal. Idem.

I5 Vulg. fuerim. BR.

"G* b. 28 Pro: ideo. Hal. ipfo iure , et ita Flor. fadum. BR. Rehd. vt

Hal. GEB. 29 Vulg. inferit; ;ta. BR. - Etiam Rehd, GEBR. — 30 Ap. Hal.
gompvelaälnþs,. abeft. Vulgo: poenis .legiþztvs comprebenfis. Blaublomm. ad latus:
