iliW.-Bm. . 6 Hal. et Vulg. praefigunt? Qui, et delent: que, in liberque.
xn. Rehd. habet: Qui et retinet : libergus. GEB. — 7 Flor. fa&um: pro-
fpicit. Et ita Hal et Vulg. BR. Etiam Rehd. GEz. $ Vulg.inferit: qzi-
dem. BR. 9 Vulg. quoque. B R. IO Corre&tor, qui in L. 24. b.t. in fi-
ne fecit: fufficiet, pro: fufficiat, hic fecit: fiet, quod fequitur Hal. BR. — 11
Hal. et Rehd. egit. GEB. — 12 Rehd. PAVLVS. GEB. . 13 Scriptum erat
Flor, Zulia. BR. 14 Rehd. JIVLIANVS. GEB. I5 Hal. veniat. GEB.
16 Rehd. inferit:eum. GEB. — 17 Ap. Hal.ex, abeft. GEB. — 18 Ap. Hal.
eum, abeft. GEB. 19 In quibusdam deeft haec negatio; vt monet Baud. 20
Ap. Hal. autem, abeft. GEB, . 21 Vulg.velint. BR. EtiamRehd. GE2. — 22 In
Rehd. vt zngratum, abfunt. GEB. — 3. Vulg. meceffarium effe , vt in feruitutem
vedigatur, fi.BR. Etita quoque Rehd. GEs. 24 Vulg. etemim. BR. 25
Hal. et Vulg. inferunt: ewm. BR. 26 Rehd. NERATIV $. GEB. 27 Ver-
ba: ad Legem luliam et Papiam, afterifcis inclufit Brenkm. et Taurellium idem
facere debuiffe contendit, quod abeffe poffint, et, vt reor, initio in P. Flor.
abfuerint. G E B. 28 Wulg. iwreiwrando. BR. ^ 29 Hal. inferit: fi. GE B.
30 Hal. liberet. Rehd. lberanerit, GE2R. — 31 Hal. lifertam. 22 Rehd.

XLTER IX-X | $24

gem Aeliam Sentiam feciíffe eum, qui non perpetuam viduita-
tem libertae iniunxiffet. : :
| XXXIL IpxEw libro VIIL. ad legem Iuliam et Pa-
piam ?^*, Szi non voluntate patroni is, qui in eius poteftate.
fit , iusiurandum ?? adegerit, vel ftipulatus fuerit, ne nubat:
nifi ?? id patronus remittat, aut liberauit 39 libertum "E.
incidet ?? in legem : videbitur enim idipfum dolo malo fa-'
cere. $. 1. Non prohibentur ?? lege Aelia Sentia patroni a li-
bertis mercedes ?* capere: fed obligare eos: itaque fi fpon-
te fua libertus mercedem patrono praeftiterit, nullum huius
legis praemium confequetur. $. 2. Is, qui operas, aut in
fingulas eas certam füummam promifit, ad hanc legem non
pertinet: quoniam operas praeftando poteit liberari. TIdem
Octauenus probat: et adicit **, obligarefibi libertum , vt mer-
cedem operarum capiat, is intellegitur, qui hoc folum agit,

vt vtique mercedem capiat, etiam fi füb titulo operarum eam

ftipulatus fuerit. Aung
DE IVRE AVREORVM ANVLORVM *.
Cs PAPriNIiANVS libro L Refponforum.

INTER ceteros alimenta liberto reli&a non idcirco non *
debentur, qui ius aureorum anulorum ab Imperatore li-
bertus acceperit. $. r. Diuerfüm in eo probatur, qui iudi-
catus ingenuus, conlufione per alium patronum detecta con-
dicioni fuae redditus, alimenta fibi, quae tertius ? patronus
reliquerat, praeberi defiderat: hunc enim etiam beneficium
anulorum amittere placuit. n * Mj
L. Ingw libro XV. Refponforum. ^ IwTnA quin-
que annos pro ingenuitate fententia dicta refciffa fuerat: vi-
Ctum anulorum aureorum beneficium, quod ante fententiam
pro ingenuitate diCtam acceperit, ac depofuit 5, non retinuif-
fe refpondi.
III. MaRcrAxvs $ libro I. Inftitutionum. Drvvs
Commodus et * ius anulorum * datum ademit illis, qui inui-
tis aut ignorantibus patronis acceperant.
.IV. VrPriaANvs ? libro III. ad legem Iuliam et Pa-
piam. E-rrAMw feminae ius anulorum aureorum impetrare
*poffunt: *? et iura ingenuitatis impetrare *, et natalibus
reftitui poterunt. ! | | |
! V. PAvzrvs ?* libro IX. ad legem Iuliam et Papiam.
Is *?, qui ius *? anulorum impetrauit, vt ingenuus habe-
tur: quamuis ab ** hereditate eius patronus non excludatur,
VI. Vupr1ANvs ** libro I. adlegem Iuliam etPapiam.
LisrkRTiINVS, Íi ius anulorum impetrauerit *^, quamuis

.iura ingenuitatis faluo iure'patroni nactus fit, tamen inge-

nuus intellegitur: et hoc Diuus Hadrianus refcripfit. E

. incidit. GE $. Etiam Hal. 33 Vulg. inferit: bac. E R. Rehd. probibebuntur.

GEB. 34 Vulg. mercedem. B R. — 35 Hal. adiicit.

1 Flor. librarius fcripferat: DE INIVRIA fed errore animaduerfo
I in E conuertit et continuauit; DE INIVREAVREORVM, v IN poftea.
deletum, quod oftendit morem librariorum , qui duas literas delere verebantur,
ne fcripturae elegantiam cicatricibus deformarent, de vera loci le&ione plane
non folliciti. QOccafio erroris fuiffe videtur mala literarum continua ferie fcri-
ptarum diftin&io. Legit: DE IVREA , crediditque effe: DE INIVRIA,
donec vidit fequentia: VREORFM, nihil effe. BR. — 25 Hal. zyon idcirco
minus. GER. 3 Hal. Titius. GEB, 4 Hal. et Rehd. praefigunt: $i,

. GEB. $5 Hal.acceperat, ac depofuerat. — 6 Hal. NERATIV S. Vulg. Mar-

cellus. B R. * Hal etiam. 8 Kehd. inferit: awreorum. GEB. — 9 Hal.
PAVLV'S. GEB. 1O0 Hal praefigt: fed. — 11 Hal. VLPIANVS. — 14
Ap. Hal. et Vulg. Is, abeft. BR. FEtiam in Rehd. GEB, . 13 Rehd. in-
ferit: awreorum. GEB. ldem facit. Hal. 14 Flor. hi« olim erat; in. BR.
15 Hal. IDEM. Qxx. — 16 Vulg. impetrauit. BR.-

E

*4

da6 DIGESTORVM: LIB.
r avmaeno coa p Rn D« :
DE NATALIBVS RESTP'ITVENDIS.'
VL'PIANVQ übró IL Refponforüm. .. 7 —

»nrINCIPEnatalibus fuis reftitutum eum, qui fe ingenuum
A natum Principi adfirmauit , fi ex ancilla natus eft I, mi-
hil videri impetraffe; at
- — 1. Manctraxvs ? libro T. Inftitutionum. IwTER-
pvM et ferui nati ? ex poftfaCto iuris interuentu 1ngenut
funt: vt eccefi libertinus a Principe natalibus fuis reftitutus
fuerit. lilis enim vtique natalibus reftituitur, in quibus ini-
. tio omnes homines fuerunt, non in quibus ipfe nafcitur *,
cum feruus natus effet ^. Hic enim, quantum ad totum 1us
pertinet, perinde habetur, atque fi ingenuus natus -effet :
pnec patronus eius poteft.ad fucceffionem venire. Ideoque Im-
peratores non facile folent quemquam natalibus reftituere, ni-
ífi confentiente patrono. —— ". E
Il ScaEgvora libro VI. Refponforum refpondü:' ".
4QvAERIS, an ingenuitatis iure vtaturis, quem fanöbfü-
mu$, et nobilifimus Imperator natalibus fuis reftituit ? Sed
ea res nec dubitationem habet, nec vnquam habuit, quin ex-
loratum fit *, ad omnem ingenuitatis ftatum reftitui eum,
qui ifto beneficio Principis vtatur. a P
| IV. Pavrvs libro IV. Sententiarum. Nec filio pa-
troni inuito libertus natalibus fuis reftitui poteft: quid enim
intereft, ipfi patrono , an filiis eius fiat * iniuria? .

V. Monpesrixvs libro VIL. Regularum.. PATRO--

No confentiente-debet libertus ab Imperatore natalibus refti-

tni: ius enim patroni hoc ? impetrato amittitur. $. r. Li--

bertinus, qui natalibus reftitutus eft, perinde habetur, atque
fi ingenuus faCtus 7*?, medio tempore maculam feruitutis non
fuftinuiffet. pO iA nisos | WE
UO TIL E
DE LIBERALI CAVSA.
Vrerawvs lib LIV. ad Edittum. .

Sr ovàxDpo * is, qui in poffeffione feruitutis conftitutus
eít, litigare de condicione fua non patitur, quod forte fi-
bi fuoque generi vellet ? aliquam iniuriam inferri, in hoc
cafü aequum eft ,' quibusdam perfonis dari licentiam pro eo li-
tigare: vtputa parenti, qui dicat filium in fua poteftate effe:
nam etiam fi nolit filius, pro eo litigabit ?: fed etfi in po-
teftate non fit, parenti * dabitur hoc ius: quia femper paren-
tis intereft, filium feruitutem non fubire. $. 1. Verfa etiam
5 vice dicemus, liberis parentium etiam inuitorum eandem
facultatem dari: neque * enim modica filii ignominia eft, fi
parentem feruum habeat. $. 2. Idcirco vifum * eft, cogna-
tis etiam hoc dari debere. ! ; |
| IL. Garvs ? ad Edictum Praetoris Vrbani, titulo de
liberali caufa ?. QvowraAnferuitus eorum ad dolorem no-
ftrum iniuriamque noftram porrigitur. u

I Rehd. fit. GEE. 2, Hal. et Vulg. MARCELLVS.&R&. Etiam
Rehd. GER. 5 Hal. et Vulg. et. fi. ferui nati fit. BR. Etiam Rehd. nifi
quod habeat: fumt. GER. —.4 Hlal. nafcebatur. GEB. — 5 Hal. fit. Vulg. eft.
.BR.. Etiam Rehd. vt Vulg. fed. ex corre&tione.: G E B. 6 Haec inícriptio
ap. Hal. eft integra. GEs. 7 Hal. quoniam exploratum eft. GEB- $8 Ver-
ba: airjfiliis eius fiat , poftea dilutiore atramento eodem tamen feculo fuppleta
funt, reli&a a fcribente lacuna, a fupplente exa&to impleta. Hal. et Vulg. há-
bent: enfilio.BR. ^ 9 Vulg. inferit: Pemefiio. B R. — 1O Hal. matas. GE B.
.4 .. 1 Vulg. Si quidem. BR. 2 Hal cet.Vulg. velit. BR. ^ 3 Taur.
litigaVit.GEB. . 4 Hal. ct Rehd. aon fit pareutis$, dabitur. GEB.— "s
Hal. euim, loco: etiaüm, et mox:, dicimms. G EB. '

25. 7 Hal iwfum, Gkz. 8 Vulg. Panlus. & &- Vret Rehd, Gzm. . 9

'6 Hal. et. Vulg. zec. .

puto, naturalibus quoque hoc idem praeftandum, vt parens
filium in feruitute quaefitum. et manumiffum poffit in liberta-
tem vindicare. $. 1. Militi etiam pro neceffariis fibi perfonis
de libertate litigare permittitur. $. 2. Cum vero talis nemo-

alius eft, qui pro eo litiget, tunc neceffarium eft, dari facul-

tatem etiam matri, vel filiabus, vel fororibus eius, ceteris-
que mulieribus, quae de cognatione funt, vel etiam vxori,
adire Praetorem,.et hoc indicare, vt caufa cognita, et *? in-

uito ** ei füccurratur. . $. 3. Sed et fi libertum meum, vel

libertam dicam , idem erit dicendum. |
( v IV. Garvs :2 ad Edictum Praetoris Vrbani, titulo
deliberali caufa*3. Sx»p tunc patrono conceditur pro liber-

| tate liberti litigare, fi eo ignorante libertus venire fe paffus

elt.* | |
: V. VrPrANVS (ibro) quinquagenfimo quarto ad Edi-
&um. IxwTERExsT enim noftra, libertos libertasque habe-
re. $. r. Quod fi plures ex memoratis perfonis exiftant, qui
velint pro his litigare: Praetoris partes interponendae funt ,
vt eligat, quem potiffimum in hoc elfe exiftimat ^*: quod et
in pluribus patronis obferuari debet. —— |

NIGNIVS * autem hoc perfequendum ** eft, vt, fi furio-

fus et infans eft *5, qui in feruitutem *?'trahitur, ?? non

folum neceffariis perfonis, fed etiam extraneis hoc permit-
VIL VrsriaAwvs libro LIV. ad Edictum. Lrsrnrs

dari paffi funt, vel in feruitutem quaqua ratione deduci, ni-
hil obeft, quo minus poffifit in libertatem proclamare : nifi for-
te fe venumdari paffi fünt, vt participauerint ?^ pretium.
$. r. Si quis minor viginti annis ad partiendum ?? pretium,
venum Íe dari ?? paffus eft: nihil ei hoc poft viginti annos

| nocebit. Sed fiante quidem fe venum dedit, poft vicénfi-
| mum autem annum pretium partitus ^^ eft: poterit ei liber-
| tas denegari, $. 2. Si quis fciens liberum emerit, non de-

negatur ^* vendito in libertatem- proclamatio aduerfus eum,

| gui. eum comparauit , cuiusque ?^* fit aetatis, qui emptus eft:
idcirco, quia non eft venia dignus, qui emit, etiam fi fcien- -
tem prudentemque fe liberum emerit. Sed enim fi poítea alius -

. eum emefit ab hoc, qui fciuit, ignorans: deneganda eft ei
libertas. $. 3. Siduo fimul emerint partes, alter fciens, al-
ter ignorans: videndum erit, numquid'is, qui fcit, non de-
beatnocereignoranti? quodquidem magiseft. Sed enim illa
erit quaeftio: partem folam ?* habebit is, qui ignorauit, an
totum? et'quid dicemus dé alia parte, an ad eum, qui fcit;
pertineat? Sedille iridignus eft quid habere, quia fciens eme-
rit 29: rurfum ??, qui ignorauit, non poteft maiorem par-
tem dominii hzbere, quam emit: euenit igitur, vt ei profit,
qui eum comparauit fciens, quod alius ignorauit. $. 4. Sunt
et aliae caufae, ex quibus in libertatem proclamatio dene-

teftamen-

10 Áp. Hal. et , abeft,
12 Rehd. PAVLVS. GEE,
14 Hal exiffimet. GEB.

. Hal. hanc infcriptionem habet integram. GE.
GEB. . II Rehd. et zuaito eo ei. GEB.
13 Hanc etiam infcriptionem habet- Hal. GER.
15 Hal. haec eadem habet, et fupplet: de liberali caufa, G EB.
uENIGNIVS, GER. 17 Hal. et Vulg. feguendmm. BR. 'Etiam Rehd.
G E B. 18 Hal. et fi furiofus vel infaus fit. 19 Rehd. in feruitute, GER.
20 Hal. hic praefigit: vt. GEB. .' 21 Gothofr. in nota: «t participarent.
Ita Hal. et Vulg. &&. Et Rehd. GEsB. — 22 Vulg. participandum. BR. Vt et
Rehd. GEz. 22 Hal venamdari fé. ^ 24 /Wulg. participatus efl. BR. . 25
Vulg. denegabitur. BR. Etiam Rehd. GER. 26 Hal. et Vulg. cuinscumque.
BR. Etiam Rehd. GEr. — 27 Hal inferit: fuam. Vulg. habet: folum. fuam.

GEB,

II. VnPrANVvsS libro LIV..ad Edi&um. Aw»rrivs-

Vl Garvs ad Edictum Praetoris Vrbam r BEQ .

etiam hominibus , maxime fi maiores viginti annis venum fe

gatur: velutifi quis ex eo teftamento liber effe dicatur, quod

15 Taur.

CR. 728 Halqsi füiens emit. GEB. — * 29 Vulg. rarfus. B R. Etiam Rehd.

teft
neca
teli
eliit
nod
je tll
frind
fem pt
fertate
feruum
plt i
( libe
i fert
g, &
pilo
bit Mi |

' pI'OUUI

fiberta
(e [ut

Tibenti
relt, -
Qonttot
d ^
maittend
quisque
Senatü
cetur:
$45
tem fe
fatüm .
àt b 4
d
tb libera
tie litig
& a
tü t
(dehet dl
f redt
Ie, vt à

- Qum fin

tür? nif
o deb
f L
& quids
Que cif
üts u
v Q
protel
tünj

GE3,
Alitrio
ftnt g
ptrtey,
(It, IOCO
ütey, G
& t mar:
lt
itírit; à
&or m
GED,
TY
CM
vt Vul
W. GE Bl.
MW ij
54 B

Vi lg

AUE
4

i(,'tmu
WNLA-

Ts
t
fiej.
lr
Ij

n ïel

U

, 5 "

4 | P
! Egj.
AW

z

a
i
u7
i

3
m f
ht I
d

nl

i bet.
to de
Qs atf
riuit,
T lat
rseme
j p
ol
3:, QUi
p dge
,

L
eimd

— tatem. GEB.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. XIL 927

teftamentum aperiri Praetor vetat ??, quia teftator a familia
necatus effe dicatur:'cum enim in eo fit ifte, vt fupplicio for-
te fit adficiendus, non debet liberale iudicium ei concedi. Sed
etíi data ?* fuerit, quia dubitatur, vtrum nocens fit, an in-
nocens: differtur liberale iudicium , donec conftet ?^ de mor-
te eius, qui necatus eft: apparebit enim, vtrum füpplicio ad-
ficiendus fit, an non. $. 5. Si quis ex feruitute in liberta-

tem proclamat ??, petitoris partes ?* fuftinet: fi vero ex li-
bertate in feruitutem petatur, is pa?tes aCtoris fuftinet, qui

feruum fuum dicit.. fgitur cum de hoc incertum eft, vt ??
poffit iudicium ordinem accipere, hoc ante.apud eum, qui

de libertate cogniturus eft, difceptatur,' vtrum ex libertate

in feruititem, aut ?* contra, agatur?. Et fi forte apparue-
rit, eum, qui de libertate fua litigat, in libertate fine dolo
malo füiffe: 1s; qui fe dominum dicit, actoris: partes füftine-

bit ?*, et necefie habebit feruum fuum probare. Quod fi |

pronuntiatum fuerit, eo tempore, quo lis praeparabatur, in

libertate:33.eum non fuiffe, aut dolo malo.fuiffe: ipfe, qui -

de fua libertate litigat, debet fe liberum probare. -

. . VIIL- InkM libro LV. ad Edictum. CocNwrTro de-
liberali caufa vfufruCtuario datur, etiam fi dominus quoque |

velit,: hoc eft, qui fe. dominum dicit ??, mouere ftatus
controuerfiam.
cànt *?9, dicentes eíffe ** communem: ad eundem iudicem
xnittendi erunt: et ita Senatus ceníuit: ceterum fi vnus
quisque- fuum effe in folidum, non in partem dicat: ceffat
Senatusconfultum: neque enim timor eít, ne varie. ^^. iudi-
cetur: cum vnusquisque ^* folidum dominium fibi vindicet.
$. 2. Sedetíi alter víumfructum totum **, alter proprieta-
tem ferui ^? vindicet, item fi alter dominium *9, alter pigne-
ratum fibi dicat: idem iudex erit: et parui refert, ab eodem,
an ab alio ei pigneri datus fit. :

IX. Gairvs **-ad Edictum Pra.etorïs Vrbani, titülo'

de liberali caufa ^9.. S1 pariter aduerfus eum, qui de liber-
tate litigat, confiftant fructuarius et proprietarius: fieri pot-
elt, vt alterüter abífit: quo cafu, an praefenti foli permifífu-
rus fit Praetor aduerfus eum agere , dubitari poteft: quia non
debet alterius collufione aut inertia alteri ius *? corrumpi:

fed rectius dicitur, etiam alterutri eorum permittendum age-

fe, vt alterius ius incorruptum maneat. . Quod fi adhuc. non-
dum finito iudicio füperuenerit, ad eundem iudicem mitte-
tur: nifi fi ?? iuftam caufam adferat ?*, quare ad eum mitti
non debeat: forte fi eum iudicem inimicum fibi effe adfirmet.
$. r. Idem dicemus, et fi duo pluresue domini effe dicantur,
et quidam praefto fint, quidam aberint ??. $. 2. Vnde in vtro-
que cafu difpiciamus , an fiis ??, qui prior egerit ?* , victus
hit, profit ei, quod ?? pofterior vicerit, vel contra: id eft,
vt ?? cum omnino alteruter vicerit, profit etiam alteri: ficut
prodeft heredi ?? liberti, quod in fraudem patroni ferui ma-
numiíh fint 59* Si cui placeat prodeffe, confequens eft, vt

GE B. 50 Rehd, zetuit. GER. 31 Gothofr. in nota: 'datum. ita legit
Albericus, etliberale iudicium hac voce intelligit. Rehd. fi. datum iudicium
fuerit. GEB. 32 Rehd. inferit: quidem. GE B. 33 Hal. proclamet. 34 Rehd.
partem , et mox iterum. GEB. — 33 Hal. vó;, loco: vt. GEB. — 36 Rehd.
an, loco: aut. GEB. 37 Taur. fuflineVit. GE B. 38 Rehd. w liber-
39 Hal. boc efl, qui fe doeminum dicit, parenthe(i: includit,
et in margine addit: alias defunt. G E B. 40 Hal. et Vulg. vindicent. B R.
Et Rehd. fuo more: vendicent. GEB. — 41 Ap. Hal..effe, abeft. 42 Vulg.
inferit: m iudicio. BR. In Rehd. fuit fcriptum : var£o indicio iudicetur , corre-
&or mutauit o in varioin e, et n fuperícripfit. GEB.
G E E. 44 Vulg. tautuin. BR. . Etiam Rehd. GEB. 45 Vulg. inferit :
fibi. BR. 46 Hal. alter dominii fui, alter. 47 Rehd. PAVLVS. GE8.
48 Hal. hanc infcriptionem habet integram. GE R. 49 Hal. alterius ius,
vt et Vulg. nifi malis di&um : aitevi pro : alteriuws B R. Etiam Rehd. alterius
ius.GEB. 50 Ap. Hal. et Vulg. fi, abeft. BR. Etiam in Rehd. GEB. — 5t
Rehd. afferat. GEB. . 52, Vulg. abfint. BR. ..53 Ap. Hal. zs, abeft. GE B,
54 Hal.egit. GEB. . 55 Vulg. qui. BR. — 56 Vulgo vt, abeft. GEB. — 57
Vulg. hgeredibus. B R, — Etian Rehd. GEB. — 58 LHal. et Vulg.: funt. .5 &.

$. r. Si plures fibi dominium ferui vindi- |

| Etiam Rehd. GEB. — 59 Vulg. inferit: ozus. & n.

43 Hal. inferit: zn. .

cum idem ?? petat, exceptioni 9? rei iudicatae obiciatur re-
plicatio: fi cui vero placeat non prodeffe ,: is habebit fequen-
tem dubitationem : vtrum id **, in quo quis. victus eft, nul-
lius erit: an eius effe. debeat, cum quo a&tum fit: an potius
eius, qui vicerit ??^, fcilicet vt vtilis actio detur el, qui vi-
cerit: minime autem .Praetor pati debeat, vt pro paste quis
feruus fit. 25 : z
. .&. VrPramvs libro LV. ad Edi&um. |Qvop au-
tem diximus, IN LIBERTATE FVISSE, fic eft accipien-
dum, non vt fe liberum doceat is, qui liberale iudicium pati;
tur , fed in pofleffione libertatis fine dolo malo.fuiffe. . Quid fit.
autem fine dolo malo 9? fuiffe 9*, videamus? nam Iulianus
ait, omnes, qui fe liberos putant, fine dolo malo in libertate
?? fuiffe: fi modo fe pro liberis gerant; quamuis ferui fint,.
Varus autem $9 fcribit, eum, qui fe liberum .fciat, dum in
fuga fit, non videri fine dolo malo in libertate eífe: fed fimult
atque defieritquati fugitiuus fe celare, et pro libero agere,
tunc incipere fine dolo malo in libertate.97 effe: etenim- ait ,.
eum, qui fcit fe liberum, deinde pro fugitiuo agit, hoc ipfo
quodin fugafit, pro feruo 99 agere. .. — . .. . !
—5 AXL Garvs ad Edictum Praetoris Vrbani, titulo de
liberali caufa 9?, " Lickm fugae tempore pro libero fe gelffe-
rit: dicemus enim *? eum in eadem caufa effe 7*, — .
XlI. VuerAwvs libro LV. ad Edictnm. . Iarrvg&
fciendum eft, et liberum poffe dolo malo in libertate ?? effe,
et feruum poffe fine dolo malo 7? in libertate effe. . $. r. In-
fans fubreptus.bona fide in feruitute fuit, cum 7^ liber effetz
deinde:cum de ftatu ignarus effet, receffit, et clam in liber-
tate *? morari coepit: hic non fine dolo malo in libertate mo-
ratur. . $. 2. Poteft et feruus fine dolo malo in libertate mo--
rari:.vtputa teftamento accepit libertatem, quod nullius mo-
menti effe ignorat: vel vindicta ei impofita eft ab eo, quem
dominum elle putauit, cum non effet: *vel educatus eft qua-
filiber, cum feruus effet *. $. 3. Et generaliter dicendum
eft, quotiens quis iuftis rationibus ductus, vel non iuftis, fi-
ne calliditate tamen , putauit fe liberum 7?9, et in libertate
moratus eft, dicendum eft hunc in ea caufa effe, vt fine do-
lo malo in libertate fuerit: atque ? ideo poffefforis commo-
dofruatur. $. 4. Probatio autem ad id tempus referetur 75,
cum fine dolo malo in. libertate fuerit, quo primum in ius.
aditum eft. $. 5. Si operae alicui debeantur ??, is q"uocju,e
liberali iudicio experiri poteft... $. 6. Si quod damnum mihi
dederit 5?, qui ad libertatem proclamat, illo tempore, quo
bona fide mihi feruiebat, veluti fi ego bona fide dominus no-
xali iudicio conuentus et condemnatus, litis aeftimationem
pro eo optuli: in id mihi condemnabitur 9*, — —— . .
XIIL. Garvs ad Edictum Praetoris Vrbani, titulo
de liberali caufa 9?. — IrrvDp certum eft, damnum hoc
$3 (folum in hac in faCctum actione deduci, quod dolo 5^*,
| : ! non

60 'Taur. exception E.
GEEB. ^ 61 Vulg. i5; BR. In Rehd. d pláne abeft, G E. 62, Hal. vi«
cit. . 63 Vulg. inferit: m libertate. BR. Ftiam Rehd. GER. 64 Ap.
Hal. fuiffe, abeft. G EB. 65 Hal. im libertatem. GEB. 66 Hal. etiam.
GEBR. 67 Rcehd. m libertatem. GEB. — 68 Rehd. inferit: fu. GEBR. — 69
Hal. hanc infcriptionem habet integram. GER. 7O Hal. et Vulg; tamen ,
loco: euim. BR. n Rehd. emm: plane abeft. GE &. 71 Poftremace literaez
aufaeffe, alterius manus funt, fed admodum antiquae. B R. 72 KRehd. s*
libevtatem, fequenti: effe, omiffo. G. 73 Credimus legendum effe, fi-
4e dolo, quod: et feruum peífe fine dole n libertate effe, tanquam corrigendt
caufa Flor. repétita. Quin et Hal. habet:; jfine dolo in libertate offe. & R. Rehd.
fine dolo malo in libertatem effe.. G E B. 74 Kehd. quod , loco: cum. GER.
75 Rehd. zm libertatem. GE B. 76 Rehd. addit: effe. GE. 71 Taur,
uDque. GER. 78 Hal.et Vulg. refertav. BR.— Etiam Rehd. G &.
Vulg. fi opera alicui debeutur. B R, Etiam Rehd. GE g. 8o Rehd. addit:

i$. GE B. 81 Taur, condemma Vitur.GG E B. 82 Hal. hanc infcriptionem
habét integram. G £ B. $3 Vulg. inferiti 0H. BR« $4 Rehd. dolo ma-
Dddddd - le

$28

non $5 etiam quod culpa fa&um fit. Ideoque licet abfolutus
hoc iudicio fuerit, adhuc tamen poftea cum eo poterit lege
Aquilia agi , cum ea lege etiam 89 culpa teneatur. . $. T. Item
"certum eít, tam res noftras, quam res alienas, quae tamen
periculo noftro funt, in hanc aCtionem deduci: veluti com-
modatás, et locatas. . .
58 noftro periculo non funt, ad hanc actionem non pertinent.
XIV. VrPramvslibro LV. ad Edi&um. Rrcr1s-
sIME Praetor calliditati eorum, qui, cum fe .hbero»s .(:q1—
rent, dolo malo paífi funt fe pro feruis venumdari , occurrit:

dedit enim in eos aCctionem. $. r. Quae actio totiens locum -

habet, quotiens.non eft in' ea caufa is, qui fe venire paffus
eft, vt ei ad libertatem proclamatio denegetur. $. 2. Dolo
autem non $? eum feciffe accipimus, qui non/vltro, inftruxit
emptorem ?9, fed ?* qui decepit. LATE R UOE i /
Y *XV:.PL,AVL—VS libro LI. ad Edicum.. Ip ?? eft ??,

EX *

fue virilis fexus, fiue feminini fit, dummodo eius aetatis

fit, vt dolum capiat.

Hb V VL VrriANvslibro.LV.?*ad Edi&um. I»wwo

eum, qui finxit fe feruum, et fic . veniit decip-iepdi;ergngtorig
caufa. G. T. Si tamen v1 metuque compulfus fuit hic ^^ , qui
emptor hanc aCctionem, cum liberum ?$ effe nefciret: nam fi

fcit liberum, et. fic: emit ?*, ipfe.fe circumuenit. . $. 3.

Quare fi filiusfamilias emit, fi quidem ipfe fcit, pz;toeg ?? igno-
auit, non adquifiit patri aCtionem: 9? hoc fi. ?? peculiari
ä'mine egerit *. Ceterum fi patre mandante, hic quaeritur,
au fliifcientia noceat? Et puto adhuc nocere, quemadmo-
dum procuratoris nocet ?.. $. 4. Plane fi filius: ignorauit,
pater fcit, adhuc dico repellendum patrem , etiam fi peculiari
nomine filius emit, fi modo pater praefens fuit, potuitque
lium emere prohibere. s EV
ia XVII. g)AVL-V slibro LI. ad Edictum. . Iw feruo ?, et
in eo, qui mandato * noftro emit', tale eft, vt 1ï certum ho-:
minem mandauero emi, fciens liberum effe, licet is, cui
mandatum eft, ignoret , idem fit *,et non competet 6 ej a&iq.
Contra autem, fi ego ignoraui, procurator fcit: non eft mi-
hi deneganda *. . ^ |
. XVIHI. Vr»raAwvs libro LV. ad Edictum. Iw tan-
tum ergo tenetur, 5 quantum dedit, vel in quantum obli-
gatus eft: fcilicet in duplum. $. 1. Sed vtrum pretium tan-

tum, an etiam id quod pretio acceffit, duplicetur, videamus?

Et putem omne omnino , quod propter emptionem vel dedit,.

XIX. PAvrLvs libro LI. ad Edictum. .V r permu-
tauit, vel compenfauit eo nomine, nam et is dedifle intelle-

gendus eft, |

lo. Pofterius verbum pun&is nonnemo confodit, fed haec, vt Brenkm. loqui
àmat,iterum exficcata funt. GE s. $5 Vulg. fed, loco:mom. BR. $6 Vulg.
cn ea lege aliter ex ea culpa. Hal. inferit: ex. BR. Kehd. vt Vulg. GER.
$7 Vulg. Ceterum. Bm. $8 Hal. q4ae, loco: quia. GEB. 89 Vulg.
hic inferit: foluim. BR. Etiam Rehd. GEm. . 9o Kehd. vltro ewm empto-
vem inftruxit. G EB. 9t Vulg. etiaz. B R. Vt et Rehd. GE R. 92 Vulg.
ldem efl. BR. Etiam Rehd. GE z.. 93 Ap. Hal. id eft, abíunt. GEB. — 94

Etiamnunc eft Flor. feagefimto quanto, vt adeo inter: quarto et quinto le&io -

flu&uet, fed et. nos pofteriorem praeferimus. BR. — At (Taur. habet: quinqua-
gefimo , vt adeo et hic incerta fit le&io, et dubii haereamus inter Taurellii et
Brenkmanni fummam alias diligentiam. . GEB. — 95 Vulg. is. BR. Vt et
Rehd. GzB, |/ 96 Rehd. inferit: eum. GEE. — 97 Male H. a Porta in 1I.
in P. Flor, non eít: et fic emit. BR. 98 Hal. er Vulg. inferunt: autem.
BR. 99 Hal praefigit: et. GEB. . 100 Rehd. inferit: ipfe. GE R. I
Vulg. emerit. B R. 2 Kal. noceat. . 3 Vulg. inferit: emente. BR. Etiam
Rehd. GEB. 4 Hal. maudatu. GEB. .. .5 Hal. et Rehd. idem efl. GE B.
6 Vulg. competat. BR. Kehd. competit. GEP. 7 In Rehd. additum, fed
alia manu: a&io. GEPB.: 8 Rehd. paaefigit: Zm. GER. — 9 Hal. duplicari.
10 Hal. daplarique. Vulg. cadere dupluim. 5 &. Rehd. vt Vulg. GEB. II
Ap. Hal. ex, abeft, GEX. 12 Hal et Vulg. inferunt: pro.eo. Ap. iftum
etiam dederit, abeft. BR. Rehd. vt Vulg. GEZ. 13 Flor. male correctum:
venit, boc. Hal. vemit, banc. BR. Et ita Rehd. GE B. I4 Vulg. babebit.

Certe 97 depoüitae apud nos res, quia

tus eft, duplari ? debere.

€tum cadere, duplariue *?,

dicitur. BR. Etiam Rehd. GEB.

feruis venditis, vt adeo forte legendum fit ; de.fergis venditis. B R.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. XII.

XX.VrPraNw vslibro LV. adEdictum. V gr. obliga-
$. r. Proinde fi quid cuidam ob
hanc aCctionem licito iure dedit, dicendum eft, in hoc Edi-
$. 2. Obligatum, vel ipfi vendi-
tori accipere debemus, vel alii obligatum. . Nam quod dedit,
fiue ipfi venditori, fiue alii ex ** iuffu eius: fiue ipfe, fine
alius *? dederit, aeque cantinebitur. $. 3. Obligatum acci-
pere debemus, fi exceptione fe tueri non poteft: ceterum fi
poteft, dicendum non effe obligatum. $. 4. Interdum euenit,
vtis, qui comparauit, habeat in quadruplum actionem: nam

in ipfum quidem , qui fciens pro feruo veniit, hinc *? ha--

bet *^ in duplum !* actionem: et praeterea in venditorem
vel eum, qui duplam promifit, in duplum actio eft: — —
XXlI. MopEsTiNvs libro l. dePoenis. V T1Qv&
eius duplum, quod *9.propter emptionem vel dedit **, ob-

| ligatus eft. Secundum quae id, quod alter eorum foluerit *?,

nihil.ad exonerandüm alterum. pertinebit *?: quia placuit
hanc aCtionem poenalem effe. .Et ideo poft annüm non da-
tur. Nec cumfuccefforibus, cum fit poenalis, agetur. » Cum)??
aCionem quae ex hoc Edicto oritur, manumiilione non ex-
tingui re&iffime dicetur ^*: quia verum eft auctorem conue-

niri non poffe, poft quem ?? ad eum , qui ad libertatem pro-

clamauit, perueniebatur. | P
—XXIL VrrraANwvs libro LV. ad Edictum. Nox fo-
lus ?* autem emptor, fed et fucceffores eius hac in factum
aCtione agere poterunt. $. r. Emere fic accipiemus , etiam
fi per alium quis emerit, vtputa ^* procuratorem. $. 2. Sed
etíi plures emerint, omnes habebunt hanc actionem, fic ta-
men, vt fi quidem pro partibus emerint, pro parte pretii ha-
beant aCtionem: *enimuero fi vnusquisque in folidum ?5,
quisque in folidum habeat ^9 a&tionem, nec alterius fcientia
alteri nocebit ^*, vel ignorantia proderit. $. 3. Si eum ?*
liberüm effe emptor nefciit ^? , poftea autem fcire coepit, hoc
ei non nocebit ?? : quiatuncignorauit. Sed fi tunc fciit?*, poft-
ea ?? dübitare coepit, nihilum ?? proderit. . $. 4. ?* Heredi et
cetetis fuccefforibus fcientia füa nihil nocet, ignorantia ?*
nihil prodeft. $. 5. Sed fi per procuratorem fcientem quis

emerit, ei nocet: ficuti tutoris quoque ?? nocere Labeo pu- .

tat. $. 6. Haec actio poft annum non datur, cum fit hono-
raria:-.eft.?" autenf et poenalis. — . . VPUR E.
XXIII. Pavrvs?$?libro L. ad Edictum. 'S1 vfüm-
fru&uin tibi vendidero liberi hominis, et ceffero: feruum ef-
fici eum.dicebat Quintus Mucius: fed dominium ita demum

fieri meum, fi bona fide vendidiffem ?? : alioquin fine domi-

no ^? fore, $. 1. In fumma fciendum eft, quae de venditis
feruis **, quibus denegatur *? ad libertatem proclamatio ,
| hicaps UE ; dicta

BR. Etiam Rehd. GEB. — 15 Ab eodem corre&ore Flor. eft: n duplo. B R.
16 Vulg. inferit: quis. BR. Etiam Rehd. GEB. . 17 Vulg. dederit. BR.
18 Hal. foluit. Vulg. exfoluerit. BR. Rehd. vt Vulg. GER. — 19 Taur. per-
tineVit. GEZ. . 20 Hoc: cum , fatis perfpicue eft a duobus praecedentibus.

Sed et deletum eft, quod Taur. neglexit, quod et alia hic temere ab eadem .
manu fint corre&ta, Vulg. ex: agetur, effinxit: igitur, legitque: mec cum fuc- .

ce(foribus, cum fit poenalis. . Igitur aclionem. . Ande Hal. H. aPorta et Baudo-
za: mec cum fucce[foribus , cum . fit poenalis , agetur.. Igitur actionem, B R. Rehd.
habet vt Vulg. nifi quod loco: mec cum. fuccefforibus, exhibeat: mec mmo fuc-
cefforibus : forte loco : ec omuno cum fuccefforibus. GEB. . 21 Hal. et Vulg.
: 22 Hal.et Vulg. poffquam , et in finez
perueniatur. BR. Etiam Rehd. babet: poflquam , et in fine: perueniebatur.
GE B. 25 Vulg. folum. B R. 24 Rehd. inferit: per. GEB.. 25 Flor.
additum: emerit, quod fufpe&um vifum Taur. Inde tamen Hal. et Vulg.
addunt: emit. BR. 26 Hal. babebit. GEB.
28 In Rehd. eum, abeít. GER. 29 Hal. mefcit. GER. 30 Taur.
noceVit. GEB. 31 Hal. fciuit. GERB. 32 Hal et Vulg. infernut: au-
tem. BR. 33 Vulg. mibil &BR. Etiam Rhed. GEB. 34 Hal. et Vulg.
praefigunt: Et. BR. 35 Rehd. inferit: fza. G EB. 36 Hal. et Vulg.
inferunt: fcientiam.B R. 37 Hal.fit. GEB. 38 Bafil, IABOAENOE. BR. — 39
Hal. vendidiffet. GEB... 40 Rehd. dominio, GEB. . 41 Flor. erat: de wmii.tzi:
42 Hal.

negatar.

27 'Yaur. moceVit. GEB. -

áic
fe: 1
tet
fürn]
tre d
g
flis:
s fic |

fiberal
j t
aftione
quid &
eut? (
eis red
apnuis (
( 29
jj otdin
aliguo q
excndan
vtl t
pes inte
fe iudic
fülcipet
judicitn
cium f
monm
jabetu
el: c
i cont
Tibertst
PULCOT,
ye meli
Qu cet
us at
Peïlïï., |
Cumy
in i
(icit

de li
pas f
Qem e
810 da
fimat j
Dondun
Licet w
li, e
iL fertn
V f

fl C
fj«
ltptre,
priipi:
km:uoxf
Tünt: di,
Rehd, li
iuferit:
Hal. et !
Metuy.
tj« r
Üitüre
65 Hal,z
& Vulg,
Wum 0

1 tl
"n f
Qj
V.t
h
i,

T
P d
lus

1 hnj

N
p
rinta
a
Pa
""
tem qui
ibe0 p
[ Done

errílte
riim d
Ti
ye ln
: rendis
lat
üta
i 1
j 1
Tus P
cedent
,'323 ul
"

]j R'A thd.

( W W'
n
04 HOF-
») ',ig
T
j 0*
j ng'
r
" -;'andztzï
" fj

,;ggdtuf'

——

dem et de optione tra&ari poffunt.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. XII

di&a funt, etiam ad donatos, et in dotem datos referri pof-
fe: item ad eos, qui pignori fe dari paffi- funt. - $. 2. Si ma-
ter et filius de libertate litigant, aut coniungenda funt vtro-
rumque iudicia, aut differenda eít caufa filii, donec de ma-
tre conftet: ficut Diuus quoque Hadrianus decreuit: nam
cum apud alium iudicem mater litigabat, apud alium autem
filius: ** Auguftus dixit, ante de matre conftare oportere,
^* fic dein de filio cognofci. TOE NNUATURT M
XXIV. InEM libro LI. ad Edictum.
liberali caufa, liberi loco habetur is, qui de ftatu fuo litigat:
ita vt aduerfus eum quoque, qui fe dominum effe dicit *5,
aCctiones ei non denegentur, quascumque intendere velit:
quid enim fi quae tales fint, vt ^* tempore aut morte inter-
eant? quare non concedatur ei litem conteftando in tutuüm
eas redigere ? $. r. Quin etiam Seruius ait, in actionibus
annuis ex eo tempore annum cedere, ex quo lis ordinata fit.
$- 2. Sed fi cum aliis experiri velit, non eft quaerendum, an
lis ordinata fit: ne inueniatur ratio, quemadmodum fübiecto
aliquo qui libertati controuerfiam moueat, interim aCtiones
excludantur: aeque enim, ex euentu iudicii liberalis, aut
vtilis aut inanis àctio eius efficietur. $. 3. Sed fi quas actio-
nes inferat dominus, quaeritur, an compellendus tit fufcipe-

re iudicium ? Et plerique éxiftimant, fi in perfonam agat, |

fufcipere ipfum ^*" ad litis conteitationem, fed füftinendum
iudicium, donec de libertate iudicetur: nec videri praeiudi-
cium libertati fieri, aut voluntate domini in libertate eum

1norari: nam ordinato liberali iudicio, *9 interim pro libero .

habetur: et ficut ipfe agere *?, ita cum ipfo quoque agi pot-
eft: ceterüm ex euentu, aut vtile iudicium erit, aut nullum,
Íi contra libertatem pronuntiatum fuerit, $. 4. Si is, qui in

libertatem proclamat, furti aut damni iniuria ab aliquo ar- |

guatur, Mela ait, interim eum cauere debere iudicio fe fitti:
ne melioris condicionis fit, qui dubiae libertatis eft, quam
qui certae ? fed fuftinendum iudicium, ne praeiudicium liber-
tati fiat. Aeque fi cum poffeffore hominis furti agi *9 coe-
perit, deinde is, cuius nomine agebatur, in libertatem pro-

.clamauerit, fuftinendum iudicium, vt fi liber iudicatus 5* fit,

in ipfum transferatur iudicium:. et fi damnatio facta fit, iu-
dicati actionem potius in eum dandam.

XXV. Gaivs ad Edi&um Praetoris Vrbani, titulo

de liberali caufa. Sz cui de libertate fua litiganti optio le-

gata fit, quaecumque ?^ hereditate ei relicta dicuntur, ea-
