videatur, quod quaque **5 ex caufa domino debenat 'fupereiïe-«?
Refpondit, in ea fpecie, de qua quaereretur ^*,. non debe-
re deduci ex peculio, quod ** domino debeatur. $. 9. [tem
quaero, an fi ex reliquis in peculio *? aliquid conuerterit, de-
duci hoc ex peculio reddendo debeat? Refpondit, fi id, quod
ex caufa quae proponeretur, in peculium ver(üm eft, reli-
quorum nomine defolutum ?? eft, fieri fatis condicioni, fi 5X
id, quod reliquum eft peculii, foluatur. $. ro. Libertatem
ita teftamento dedit, Cv PiTvM SERVYVM MEVM, CVM
MARCIANVS FILIVS MEYVS SEDECIM ANNOS IM-
PLEVERIT, RATIONIBVS REDDITIS LIBERVM ES-
SE VOLO: poft mortem teftatoris tutores Cupito exactio-
nem commiferunt, isque nunimos redactos expenfauit ?? eig-
n : .dem

Graecorum , vt fupra)) volo ct vogo daulciffüma wtea fovov im commmendatione te
babere flichum et damam megotiatoves queos., quos egso mom mauumifi, donec Tü-
t;ones reflituerent , fi autem. tibi placuevit, fienificaui tibi mentem meam. — Hal.
ita vertit:; Jolo atque obfecro , dulciffima forov, vt Stichum et Damam actoves
71005 tibi commendatos babeas: quos ego tamtisper mamumiffos effe molo , douec .
vationes reddiderint. faue fi tibi quoque placuerint: Jiguificaui tibà men-
tem 1Tteam. GE R. 35 Hal. bhaeredes, et mox: praeflent, et paulo poft:
audiendi fiut. GER. 36 Hal. quid beredibus difpliceat. GER. 37 Hal.
poffit. GE R. 38 In Rehd. ot libertatem, abíunt. GE R. 39 Hal. reli-
querunt. GEC. ;40 Hal. et Vulg. remiffum. B R. Etiam Rehd. G g. 4
Vulgatae editores crediderunt fequi formulam et quidem Graecam. — Sed re&ius
Hal. Jlibertatem fic dedit, fi rationes dederit. "Vulgares etiam fubftituunt: red-
diderit, fed ipfi Graeci habent: 3ejves 7o2e Abyove. $. 4. fupra. B R. Rehd. vt

Vulg. reddidevit, appofito etiam figno Graecorum: gg. G E B. 42 Vulg.
computari. BR. 43 Hal. coutigerunt. G EB. 44 Hal. refpoudit. GE .
45 Hal etVulg, acciderumt. GEB. — 46 Rehd. quacmuque. GEB. — 47 Rehd.
queritur. GER. 48 H. a Porta in IL P. Fl. a domino debeatur. 1ta cft, fed
ex correctione peffima. GEB. — 49 Hal. et Vulg. u peculiumt.. B R. . Rehd.
vt Flor. GE R. 50 Vulg. folutum. B R. Rehd. diffolutum. G E B. 51 Rehd.

fed, loco: fi. GE B. — 52 Vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 403.

810

dem tutoribus: deinde filius impubes deceffit, cui 53. matet
heres extitit, et tutorem tutelae iudicio filio 5^. condemna-
tum habuit: Cüpitus ad libertatem proclamat eo tempore»

quo fi viueret Marcianus, annos fedecim aetatis habiturus ef- |

m55 mortis teftatoris ,
Quaefitum eft, an eas
fuo egerunt, Cupitus

fet, offerens rationes vnius anni in die
quod 5$ ceterae fübfcriptae fuerunt.
quoque rationes, quas tutores periculo

reddere compelli debeat? Refpondit, eum de quo quaeri-

tür, condicioni rationis reddendae ita videri paruiffe, fi omne
57 ex eo, quod geffit, CeD 58 recte def.ld.erz.m poteft ,
reddiderit: nam alteram condicionem humaniore interpreta-
tione ita accipi poffe, vt defuncto pupillo, tempus, quo.-ü,
viueret, fedecim. annos impleret, exfpeCtare fatis fuerit.
$. i. ST1cuvs ET DaMAs ?? SERVI ME1, SI RA-
TIONES REDDIDERITIS, LIBERI ESTOTE. Quaefi-
.. tum eft, àn non folum rationes, verum fi qua alia confilio et
- frande eorum amota fuünt, praeftari ab his debeant, vt ad li-
bertatem perueniant? Refpo )
dicione 9? contineri omne quod quoquo $I genere ferui aCctum
fidemque refpiceret. $. 12. Intra certa tempora condicioni
reddendarum rationum non paruerunt: poftea parati erant.
Quaefitum eft, an perueniant ad libertatem 2 Refpondit , fi

peripfos ftetiffet, quo minus intra tempora praefcripta con- -

dicioni parerent: non idcirco liberos fore, quod poftea ratio-
nes velint reddere. $.13. ÁAB HEREDIBVS MEIS PETO,
TIDEIQVE EORVM COMMITTO;, CVM FILIVS MEVS
sgDECIM ^ ANNOS IMPLEVERIT, STICHVM RA-
TIONIBVS REDDITIS MANVMITTANT. iaero, an
eundem feruum teftator $? in diem vsque pubertatis filii fui
a&um agere voluerit? Refpondit, manifeftum efle **, tefta-
torem huius quoque aétus rationem a Sticho reddi voluitle.
G. Ij STiGHVS SERVVS MEVS, IVBEO, VT DET,
PRAESTETÓ?)FILIAE ET VXORI MEAE HEREDIBVS
MEIS, SINE VLLA CONTADNERSLIA TOT AYREOS:
ET VT IPSVM MANVMITTANT, FIDEI EORVM
coMmMiTTO. Quaefitum eft, cum vxor ab hereditate ab-
finuerit, vtrum duobus $9, an filiae praeftare debeat? Re-

fpondit , filiae, quae heres ex affe extitiffe proponeretur, pro-

folido dandum. $. 15. Herede filio füo ex affe inftituto, li-
bertatem deditin haec verba, DE&cEMBER DISPENSATOR
MEVS, SEVERVS VILICVS 67 kv VICTORINA Vi-
LICA SEVERI CONTVBERNALIS, IN ANNOS OCTO
LIBERI,SVNTO ??: QVOS IN MINISTERIO FILII
MEIESSE VOLO: $? TE AV TEM, 5EVERE 70 wip[T
CARISSIME, PETO, VTI DECEMBREM ET SEvE-
RVM COMMENDATOS HABEBEAS: QVIBVS PRAESEN-
TEM LIBERTATEM NON DEDI, VT IDONEA MINI-

4.4. BR. — 53 Rehd.cmiu. GEP. — 54 Flor. corre&tor quis ex: filio, fe-
cit: flii, et ita Blaubl. quod cum alii non quadrare viderent, Hal. puta alii-
que, iidem argute: tautorem flii tutelae iudicio condemmatum. babuit. — Sed
condemuari filio, eft condemnari matri, cidemque heredi filii nomine. BR.
Rehd. fiii, loco: filie, wt Flor, eft correctum. GE E. 55 Hal. et Vulg. u
die. BR. 56 Hal.et Vulg. quo. BR. — 57 Vulg. inferit: q40d. BR. ^ 5$
In Vulg. et, abeft. BR. — 59 Hal Dama. GEP. 6o Flor. eft: conudicio-
ni, vt et habet Taur. Vide L. j. fupra. V ufrad. quemadm, cau. et L. 57. fu-
pra de Aedilit, edicho. BR. 61 Hal q4uoque. GEE. 62, Gothofr.
in nota: quindccim. Hal. GE E. 63 In Rehd. teflator, abeft. GEB. — 64
Hal. cff. GEB. 65 Rehd. praeffetque. GE B. Klal. praefet et filiae. - 66
Hal.et Vulg. duabus. B R. Etiam Rehd. G EE. 67 Hal. villicus$, et mox:
zillica. Taur. nempe erat literam ] minorem appingere geminationis indicem.
GE B. 68 Hal. et Vulg. fiut. BR. Rehd. funt. GE B. 69 Malim: de te,
vt in L. $7. $. vlt. fupra ad SC. Trebell. B R. Nullus dubito, ita in antiquio-
ribus exemplaribus fuiffe, fed librarium veterem, qui d et t promiícue vfurpa-
re fclet, geminationis vitandae cauía vocem : de omififfe, G E B, 70 Vulga-
ta v) Seucre , deleuit, et omnino fufpectum eft, quod Villicus et Filius eodem
nomine veniant. BR. Haber tamen vocem fufpectam et Hal. et Rehd. GEE.

ndit, rationum reddendarum con--

Quaero, an.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V.

STERIA HABERES, QVOS "* SPERO TE ET, ^^ L 1t-
BERTOS IDONEOS HABITVRVM, Quaero, cum eo tem-
poré, quo Titius teftamentum faciebat, filius natus annorum
fuerat nouem, et Titius poft biennium et fex menfes. decef-

ferit: anni oCto, in quos libertas erat dilata, ex teftamenti

fatti tempore, an vero ex mortis *? numerari debeant? Re-
fpondit, poffe videri, teftatorem eos annos o€to dilatae liberta-

tis comprehendiffe, qui computandi funta die teftamenti faCti; .

nifi aliud voluiffe teftatorem probaretur. $. 16. SeEND o-
PHORYVS/^,CVM FILIA MEA IN FAMILIA 75 NVPSE-
RIT, SI RATIONES IDONEE FILIAE MEAE ADMI-
NISTRATAS REDDIDERIT, LIBER ESTO: filia, cum
adhuc impubes 7* effet, viuo patre deceffit, et ex fubftitu-

| tione Seius heresextitit, Quaero, cum Spendophorus ratio-

nes pupillae non adminiftrauerit, et viuo patrefamilias defierit
ipfius rationes adminiftrare, et fi viueret Titia, annos habe-
ret amplius duodecim, an ex teftamento liber fit ?. Refpondit,
fi nullas rationes adminiftraffet, quas reddere heredi deberet,
* fecundum ea, quae proponerentur, liberum effe. $. 17.
STICHYM RATIONIBVS REDDITIS MANVMITTI V O-
LO. Stichus arcarius probante domino nomina fecit, et rationes
a domino fcriptas exhibet 79, nec poftea nomen vllum fecit.
Quaero , an fi qui minus foluendo fuerint debitores, quibus
alii exaCtores erant applicati, nondum videatur condicioni fa-
tisfactum? Refpondit, fecundum ea, quae proponerentur,
non pertinere ad onus reddendarum rationum , quod foluen-
do non effent *? debitores. E L. | |
XLIL Maxczraev s 9? libro VII. Fideicommifforum.

l ANroNiNvs Auguftus Pius ** nofter, quo militum fuo-

rum per omnia rata effet voluntas füprema, cum et inftitu-
tus et fübftitutus in continenti, priusquam adirent heredita-
tem, deceffiffent, eos, quibusab his et libertas et hereditas a

- milite per fideicommiffum data elfet 82. perinde liberos et he-

redes effe iulfit, ac fi vtrumque direCto accepiflent: eorum
autem, qui a pagano libertatem et hereditatem per fideicom-
miffum acceperant, cum ?? aeque in continenti et inftitutus
et fübftitutus deceffiffet **, fatis habuitlibertatem confirmare. .
- . XLIII. Pavrvs 55 libro IV. ad. Sabinum. : F1zp&r-
COMMISSA ?* libertas non debetur ei, quem poftea vinxit
dominus. | | " : aL üT
" —.—.—.XLIV. PouPourivslibro VII. ad Sabinum. Dz li-
bertate fideicommiffaria praeftanda feruus cum domino reéte
contendit. iib UI T
XLV. Vrr»rawvs libro V. Difputationum, $1 debi-
tor rogatus fit a creditore, ancillam füam pigneratam manu-
mittere, defendendum 57 eft, fideicommiffariam libertatem
vtiliter 9 relictam a debitore, ?? Quid enim intereft, cer-
: | ta

71 Vulg. fequens et , huc transfert. pR — 72 Ap. Hal. et in Rehd. et , ab*
et. GER. — 73 Rehd. inferit: tempore. GEB. — 774 Vulg. Spendoforus. Hal.
Spondopborus, quod praeferimus. BR. Rehd. vt Vulg. — 75 Hal. antecedens
mea, huc transfert, Vulg. illud hic repetit. BR. Idem facit Rehd. GE B. 76
P. F. pubes effet, fed mofira baec lefhio magis placet. — Yta H. a Porta in

II. Hoc fi verum eít, diligentiam noftram euafit, pR. — Ft omnino euafit. 1ta -

enim Saluinius in margine fchedulae faepius memoratae: pabes effet. GER.
7 Rehd. fuperius: refpondit, huc reuocat. GEB. Hal. refpondit. [ecundum
ea, quae proponerentur , liberum effe: fi uullas vationes etc. 78 Hal. exbi-
buit. 79 Hal fimt. — $o Hal.et Vulg. MARTIANV'S. BR. Etiam Rehd,
GEB. $81 Hal Amntoninus Pius Auguflus. Rehd. vt Flor. GE B. — 82 Hal.
erat. Rehd. effent. GEB. — 83 Rehd. inferit: bic. GEB. — 84 Hal. et Vulg.
deceffiffent. 8 R. 85 Hal. Cajws. GE B. — $6 Rehd. FideicommijJaria. G E B.
Nec aliter Hal. 87 Taur. def ENdum. | Sed Flor. deletis ef. fubftitutae : 2€,
vt fit: dicendum., Etita Hal. et Vulg. 8R. Et Rhed. GER. $8 Hal. et
Vulg. inferunt: effe. BR. Etiam Rhed. GEz. — 89 in Rehd. habetur: a de-
bitove: et nichz'lþz'nteref]ä vtrum a debitore quid enim iutevefl certa. etc. Sed
correCtor verba: a debitore quid emim intevefl , pun&is confodit, et e dua-
bus le&ionibus in textum, vt videtur, receptis Florentinam deleuit. G E B.

39

fin

f

"$
fLU
LVE
adíer
BER!
ttem
t
f
demi
Ceter
fius
deber
WT
Vgb
N
XE
0FF
i RO
811
Ver)
N
fdei
dis at
Amen
ferüos
QUE
i

v
Mi
fau,
&t ]
l'am N
96 o
Omittu
fibnot
Budo;
Hal. et
err Ml
Plerjt n
1 $ (
L
ln ta
dly
BL
iL in !
VC ff
Wi C

LUE

W
"
1l
I
"s
Y
A
0
(
f
Qbus
ni f
V,
il

m
u
fiti-
(ilie
51
L
Qrü
(Cofte
tott
if
D
r

;'g[fmdïf"f
JAL D
f "
1 W'ä'
jïiet f

HJ!' [

: . -—DIGESTORVM LIB, XL. TIT. V.

ta quantitas ab eo relinquatur, an fideicommiffaria libertas? ??
fiue plus fit in pretio, fiue minus, cogitur libertatem prae-
ftare, fi modo femel adgnouit voluntatem creditoris. Ad-
enouiffe autem fic accipimus, fi forte, cum conueniretur ab he-

- rede, vfus eft exceptione, vel alias voluntatem fuam oftendit:

nam íÍi conueniatur debitor ab herede creditoris: doli exce-

ptione vti poteftin id, quod intererit debitoris, ancillam fuam -

habere. $. r. In fideicommiffaria libertate ?*, quamuis quis
modicum legatum fuerit confecutus, neceffe habet feruum
fuum manumittere: pecuniarium enim fideicommiffum fi di-

— uifuüm fuerit, fatis ?^ iniuriam facit ?5 libertati, quam fidei-

commiílario. Satius?* eftigitur eum, qui adgnouit legatum,
onerari, quam libertatem intercidere. $. 2. Quotiens feruo
vel ancillae fideicommiffaria libertas relinquitur, in ea con-
dicione eft, vt quoad manumittatur, feruilis condicionis fit:
et quidem fi nullam moram praeftandae libertati, qui praefta-
re debet, fecit, nihil de ftatu eorum mutatur: ideoque eos
interim legari poffe, fed cum füa cauía, conítat, — :
XLVI. Ipgn libro VI. Difputationum. FrpErcomw-
MISSA libertas ita ?? poteft dari, HERES SI VOLVERIS,
FIDEI TVAE COMMITTO, VT STICHVM MANVMIT-

TAS, quamuis nihil aliud in teftamento ?? poteft valere ex.

pmutu heredis. $. r. Plane et fi ?* ita, szx ST1cHvs vo-
LVvERIT, poteft ?9 ei libertas adfcribi. $. 2. Sed et fi ita
adícriptum ?? fit, st SETvs vornvEenRiT, STICHVM LI-
BERVM ESSE VOLO: mihi videtur poffe dici, valere liber-
tatem, quia condicio potius eft: quemadmodum fi mihi lega-
tum effet, (i Titius Capitolium afcenderit. $. 3. Qvod fi ita
fcriptum fit, st HERES VOLVERIT, non valebit: fed ita
demum, fi totum in voluntate fecit heredis, fi ei libuerit.
Ceterum fi arbitrium illi quafi viro bono dedit, non dubitabi-
mus *9??, quin libertas debeatur. NNam et eam libertatem
deberi placuit, s1 TIBI VIDEBITVR, PETO ' MANV-
MITTAS: ita enim hoc accipiendum, fi tibi quafi viro bono
videbitur. Nam et ita reli£ftum, st vVOLVNTATEM ME-
AM PROBAYERIS: puto deberi. Quemadmodum, s1 TE
MERVERIT? QVASI VIRVM BONVM, Vel s1 TE NON
OFFENDERIT QVASI VIRVM BONVM, vel sr cow-

æROBAVERIsW-, vel st NON REPROBAVERIS ^, vel

SI DIGNVM' PVTAVERIS. Nam et cum quidam Graecis
verbis ita fideicommiffum dediffet 5, r óéivi 9, &iv donpuaawe,
&AsuJepíay dod3yo BouAow: * aDiuoSeuero refcriptum eft,
fideicommiffum peti poffe. $. 4. Quamquam autem in here-
dis arbitrium conferri, an debeatur ?, non poífit: quando
tamen ? debeatur, conferri poteft. $. 5. Quidam, cum tres

. feruos legaíffet, fidei heredis füi commifit, vt ex his duos,

quos vellet, manumitteret *?: fideicommifífa libertas vale-
bit **, et quos ex his vellet *^, heres manumittet: quare fi

]2

90 Hal. et Vulg. praefigunt: et, idemque Flor. adícriptum. & R. Et ita habet
Rehd. GE B. 91 Hal. In fideiconmi[fariam. libertatem. GEB. 92, Hal.
jane, loco: fatis. GE B. 93 Gothofr. in nota; facit tam libertati, quam
etc. Ita nempe Hal. et Vulg. Vide Auguftin. 1V. Emendat. $. BR. ]ta et-
lam Rehd. GEB. — 94 Hal.fandius. GER. — 95 In K ehd. ;ta, abeft. GEB.
96 Vulg.inferit: fit. BR. 97 Hoc fi, Flor. et deletum , nec forte male.
omittunt omnes, BR. Etiam Hal. In. Rehd. haec vocula duobus punüis eft
fubnotata. G E B. 98 Hal. et Vulg. poterit. BR.. Etiam Rehd. GEB. — 99
Baudoza: fcriptum. — 100 Taur. dubitaVimus. Rehd. dabitamus. GE B. I
Hal. et Vulg. inferunt: vt. BR. Etiam Rehd. GEB. 2, Gothofr. in nota:
obferuauerit. Ya vt in textu eft habent etiam MSS. et Hal. Vulg. fi te dente-

vuerit. BR. MSS. quae habent: fi te smevuerit Vat. Y. V. V. IV.. V. VI. Pal. L.

II. S. Cruc. L. IT. Barb, Chriftin. Bynkersh. quibus adde Rehd, GEB. — 3 Vulg.
fi eum probaueris. B R. 4 In Rehd. vel fi non veprobaueris, abfunt. Sed
fant et alia hic mendofa. GEB. — 5 Hal.veliquiffet. Kehd. veliquid. GEE. .6
H. a Porta in ll. dezui zm P. F. ielius deinui. — Verum enim vero non tan-
tum 73 3eive; hodienum in P, Flor. legitur, fed etiam 73 3exeuizews , quae do-
cent in pronunciatione Graeca « et « ifta tempeftate non fuiffe diftin&a, cum
nec ipfe corre&or relegendo .errorem animaduerteret. E R. 7 Vulgata
verfio Graecorum eft: IJi, fi proba(;cïis , litertatezm dari volo. Et ita quoque

| vindicavit, G E B.

G MEII

eos vindicaret *? legatarius **, quos heres vult manumitte-
re, exceptione doli ** repelletur. |

XLVII. Ivrriawvs *$libro XLII. Digeftorum. Sz

pater duos filios heredes inftituerit, et adgnatione poftumi -

ruptum teftamentum fuerit: quamuis hereditas pro duabus
partibus ad eos pertineat, tamen fldeicommifíae libertates
praeftari ** non debent, ficuti ne legata quidem aut fidei-
commiífa praeftare coguntur. $. 1. Si, cum alienum feruum

heres rogatus fit manumittere, item communem, vel eum in

quo vfusfructus alienus eft, !5 latitet: non inique Senatus-

confulto libertatibus fuccurretur. $. 2. Si Sticho libertas per
fideicommiffum data fuerit *? fub condicione, fi rationes rejd-
didiffet, et is abfente herede, paratus fit reliqua foluere:
Praetoris officio continetur, vt virüm bonum eligat, cuius
arbitrio rationes computentur: et pecuniam, quae ex com-
putatione colligitur ?^?, deponat: atque ita pronuntiet, liber-
tatem ?* ex caufa fideicommiffi deberi,. Haec ?^ autem fie-
ri conueniet, fi heres ex iufta caufa aberit, Nam fi latitauit
?3, fatis erit, liquere Praetori, per feruum non ftare, quo
minus condicioni pareat: atque ita pronuntiare de libertate
oportebit. $. 3. Cum fub condicione legato feruo libertas da-
tur, non aliter fideicommiffario tradi debet, quam vt cauea-
tur, exiftente condicione traditu iri ^* enum. $. 4. Quaedam
cum in extrema effet valetudine, praefentibus honeftis ^5 vi-

ris compluribus, et matre fua, ad quam legitima ?5 hereditas

eius pertinebat, ita locuta eff, ANc1ILLAS MEAS M.AEz-
VIAM ET SEIAM LIBERAS ESSE VOLO: et inteftata
deceffit. Quaero, fi mater ex Senatusconfülto legitimam he-
reditatem eius non vindicaffet, et ?? hereditas ad proximum.
cognatum pertinuiífet: an fideicommiffa libertas deberetur 292
Refpondi deberi: nam eam, quae in extremis dixiffet, A w-
CILLAS MEAS ILLAM ET ILLAM LIBERAS ESSE
VOLO, Videri ab omnibus, qui legitimi heredes aut bonorum
poffeffores futuri effent, petiffe, vt hoc fieri poffit.
XLVIIL IpEw libro LXII. Digeftorum. Cv in te-
ftamento fcriptum eft ??, SricnvMw TxrT10 rEGo; vel
HERES MEVS DATO ITA, VT EVM Ti11vs MANV-
MITTAT, dixi, petenti legatario Stichum exceptionem doli

mali obftaturam : nifi cauerit fe libertatem fecundum volunta-

tem defuncti praeftaturum. !

XLIX. ArnzcaNvs libro IX. Quaeftionum. Sr is,

cui feruus legatus eft, rogatus manumittere, latitet: orcinum
fieri libertum, refpondit. lIdem fore, etfi non legatarii, fed
heredis fidei commiffum effet ?9. Sed et ** fi non emnium,
fed.quorundam heredum fidei commiffum fit, ?? aeque dicen-
dum ?? orcinum fleri: in eos autem, qui latitauerint, cohe-
redibus, a quibus redimendac pertes effent, vtilem actionem

8 Hal. debevetur. GEB. Q Rehd. quantum ,.
loco: quando tamen. GEB. — YO Hal. connuifit, ex bis duos, anos vellet , ma-
unumittevre, — YY Taur. valeVit. GEB. —— I2 Hal volet. GEB, 153 Hal.
14 Rehd. addit: vel fideicommi[farius, G x B. 1*5 Hal.
16 Kehd. VLPIAINNVS. GER. 17 Vu!g. fideicom..
miffarias libertates praejtare. B R. 18 Vulg. pracfigit: 7s. B R, Rehd. et i2
latitet , loco: eff, latitet. G EB. 19 Hal. fuit. 20 lta et Rehd. fed ibi
fa&umt coligetur. GEB. . 2X Hal.et Vulg. inferunt: eorum. BR. Et ita im
Rehd. in margine vetuíta manu elt adfcriptum. G E B. 22, Hal. et Vulr.
Hoc. E R. 23 Forte legendum: jatitaVit. Mal. et Vulg. latitauerit. BR.
Et ita quoque Rehd. GEB. ' 24 Hal. traditum eum iri. Kehd. traditum iri
emu. GEB. — 25 Rehd. beneflioribus vel bonis vivis. GEB. —— 26 Taur. legiti-
mam, etita eft Flor. Sed lego cum Vulg. Nor. omnibus, vt hic, E quinque
MSS. nonnifi S. Cruc. II. Florentinam refert. In Barb. quoque adfuit, fed eft
corre&ta. BR. Habent: legztima Vat. l. VI. Chrftin. S. Cruc. I. quibus adde

Hal. inter Graeca. G Ez.

inferit: mali. G E B.

Bynkersh. vt et Rehd. GEB. 27 Kehd. fed, loco: et. GEB. 28 Hal,
debeatur. GEB. — 29 Hal et Vulg. effet. £ R. Etiam Rehd. GEB. 30 Hal.
fit. GEB. — 31 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 32, Hal. et Vulg. fideicommi[-
fu. effet: ita aeque. B R. Rghd. per fideicommiffum effet. GE2. — 33 Rehd.
bbbbb in-

L

$12 : DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V.

eo nomine dati debere: vel etiati familiae hercifcundae iudi-
cio recte eos acturos. T
L. MancrAxvslibro VIt. Inftitutionum. Srferuus
legatus, et per fideicommiffum manumifíus fit, Ceruidius 31**
Scaeuola confultus putabat nouiffimam fcripturam valere, 1i-
ue libertas fit, fiue legatum: quia cum libertatem datam poft-
ea placeat ?? adimi, et per ?? legatum conftat poffe adimt.
Sed fi in obfcuro fit, qua mente poft libertatem legauit ?*
eundum feruum, in obfcuro libertatem praeualere: quae fen-
tentia mihi quoque verior effe videtur. o
. LL InExw libro IX. Inftitutionum. Nowtantum ipfe
39, qui rogatus eft manumittere, ad libertatem perducere
poteft: fed et fucceffores eius, fiue emptione, fiue quo ??
alio modo fuccefferint. Sed etfi nemo fucceffor extiterit, ad
fifcum ita tranfit, vt libertas ab eo praeftetur. $. r. Is au-
tem qui rogatus eft manumittere, etiam eo tempore, quo
alienare prohibetur, poteft manumi.tte.re.' $. 2. 51 alienum
feruum quis ^? rogatus fuerit manumittere, cum ei pecunia
certa legata effet, vt emat eum, et manumittat, et dominus
nolit eum vendere: legatum retinet ex voluntate defuncti.
$. 3. Cui per fideicommiffum libertas debetur, liberi quodam-
modo loco eft, et ftatuliberi locum optinet: vel eo magis,
quod nec in alium transferendus eft, ** vt autlibertas eius
impediatur, aut iurà patronorum grauiora experiatur. $. 4.
Senatusconfulto Dafumiano *? cautum eft, vt fi ex iufta cau-
fa abfit, qui fideicommiffam libertatem debet, et hoc pronun-
tiatum fuerit: perinde libertas competat, atque fi, vt opor-
tet, ex caufa fideicommiffi manumiffus effet. $. 5. Abeffc
autem is intellegitur, qui a tribunali abeft. $. 6. Et quia *?
heredibus tantum cautum erat, adieCtum eft eodem Senatus-
confulto, vt quicumque fideicommiífam libertatem **, ex
quacumque caufa *? pronuntiatum fuerit, eum eosue abeffe:

perinde habeatur, atque fi, vt oportet, ex- caufa fideicommif- -

fi ^? manumiffus effet. $. 4. Sed ^? Articuleiano *? Sena-
tusconfulto cauetur, vtin prouinciis Praefides prouinciae co-
enofcant, licet heres non fit eius prouinciae. — $. 8. Sed *?
fi non hereditarium feruum quis rogatus fuerit ? manumittere,

fed proprium: ex Senatusconfulto funciano ?* poft pronuntia--

tionem ?? peruenit adlibertatem. $. 9. Siue iufta ex caufa
abeít, fiue latitet *?, fiue praefens non vult manumittere:
pro abfente eum haberi, Diuus Pius refcripfit. $. 10. Em-
ptor quoque vt manumittat , eodem Senatusconfulto expreffum
eít. $. rr. Et ?* praefens coheres perinde manumittat, at-
que fi traditum a coherede accepiffet. Quod ?? et in ?* im-
puberis perfona coheredis, qui non erat rogatus manumitte-

re, eundem Principem refcripfiffe, relatum eft. $. 12. Sed.

fi matrimonii caufa quis manumittere rogatus eft, non eft co-

inferit: erit. GEB. Quod et facit Hal. 34 Hal. Serbidius , G E B. Aa
Rehd. placet. GEB. — 36 Vulg. per, abeft. BR. — 37 KRehd. lcgauerit. G E B.
88 Ap. Hal ipfe, abeft. GE B. — 39 Vulg. quo, abeft. GEB. — 40 Vulg.
quispiam. BR. - 41 Vulg. paefigit: ita. BR. 42 Hal. hic habet: Dafza-
Taiano. Vulg. Damafiamo, vt fupra. & R. Et Rehd. quoque, vt ífupra, Danma-
fizao, nec quicquani: correctum. G E B. 43 Excidille videtur: de, vt Hal.
ct Vulg. habent. BR. In Kehd. etiam minoribus literis infcriptum: 45. GE B.
44 Hal. hic inferit: debeat. Vulg. debet. locus difficilis. Vide Ant. Auguftin.
de LL. et SCtis voce Dafumianuum. — Ex fcriptis decem, quos hic contuli,
feptem 72 debet, agnofcunt, fed duo horum, non nifi ex correQione, quem-
admodum in tribus reliquis hoc verbum adhuc deficit. BR. — Inter illa feptem
và debet; habent ab initio Vat. V. Chriftin. Pal.J. S$. Cruc, I. Bynkersh. at ex
correctione Vat. IV. etPal.II.. Planenon habent: Vat. F. Barb. $. Cruc. IT. nec et-
iam Rehd. GEB. — 45 Hal. et ex quocumque cafu.. Vulg. ex quacuuque canfaiufta.
BR. 46 Hal ex fideicommiffa cauffa. GEB. — 4'7 Vulg.inferit : et. ER. — 48
Vulg. Artificuliano. B R. Et ita quoque Rehd. GEB. — 49 Hal. et Rehd. inte-
runt: et. GEB. . 50 Rehd.fit.GEB. 51 Vulg. Vinciauo. B R. Rehd. Iazntiano.
GEB. 352 Hal. wanciationem. GEB. — 53 Hal.letitat. 54 Hal. inferit: vt.
GEBR. 55 Hal quae. GEB. 56 In Rehd. zz excidit, aut forte latetin primis
literis vocis: iupuberis. G EB. 57 Bafil. MAPKEAAOS. BR, 58 Hal. qua-
tenui, forte errore typorum. GEB. 59.Hal. et Vulg. inferunt: et. BR.

loco: et. BR. Etiam Rehd. GrEx.

rl GEBR. $2 Hal fimt. GEE. 83 Vulg. MARCIANV S. Bafil. IAEM. E R.

gendus eam vxorem ducere, fed fufhicit fidéicommiffa. li-
bertas. * AUR cue r dd
LII. VuperaAwvs libro I. Refponforum. Posrza-
QVAM a creditore alienati funt ferui, quibus fideicommifía
libertas adfcripta eft, non nifi ex iufta caufa aduerfus heredem
fubueniri eis poffe. d | |
LIII. MancrzawNvs ?* libroIV. Regularum. S1 quis
rogatus ancillam manumittere, moram fecerit: fi interea eni-
xa fuerit, conítitutum eft, huiusmodi partum liberum nafci,
et quidem ingenuum: * fed funt Conftitutiones, quibus caue-
tur, ftatim ex quo libertas deberi coeperit, ingenuum * na-

"fci: et hoc magis eft fine dubio fequendum, quatenus ?5 li-

bertas non priuata, fed publica res eft, vt vltro is qui eam
debet, offerre debeat. $. r. Sed ?? fi nondum debita $? li-
bertate fideicommiffa ancilla peperit, ftudio tamen heredis
fuerit effectum , vt nondum libertas deberetur, vtique $*
quod tardius adiit ?^ hereditatem, vt qui nati fint ?? ex an-
cilla, ferui eius fiant: placet manumittendos, fed 9^* tradi
matri oportere, vt ab ea manumittentur 9?, et 99 liberti po-
tius matris fiant: .nam quos indignus eft heres feruos habere,
ne quidem libertos habebit. . . ! "
LIV. MaEcranwvs 9? libro XVI. Fideicommifforum,
S1 mater, poftquam filium 9* accepiffet *?, vel qui in eius
locum fuccelfit, praeftare noluit "? libertatem : compellendi
funt. Amplius fi mater aut nollet fibi filium tradi, aut in re-
rum natura effe defiffet, non ab re eft dicere, nihilo minus
ita natis ab herede libertatem praeftari. - !
LV. Mancranvs ** libro IV. Regularum. Sxepn
etfi non. data opera tardius adierit, fed dum 7^ de adeunda

hereditate deliberat: idem diCtum ?? eft: et ** fi poftea co- -

gnouit.7?, fe heredem inftitutum, quam ancilla peperit, pla-
cet hoc quoque cafu fuübueniendum effe: hoc tamen cafu ipfe
manumittere debebit, non matri tradere. — $. r. Sed fi dire-

. €to libertas data fuerit ancillae *9, et horum ?* aliquid eue-

nerit: quemadmodum natis fübuenietur? nam ibi quidem pe-
titur fideicommiffa libertas, et Praetor paruulis fubuenit: cum
vero directo libertas datur, non petitur: fed etiam hoc cafu

.puto nato fubueniendum effe 7?, vt aditus Praetor in rem
matri decernat actionem exemplo fideicommiffariae libertatis, -

Sic denique et *?^ Marcellus libro fexto decimo Digeftorum
Ícripfit 59, et ante aditam hereditatem vfucaptis, qui tefta-
mento manumiffi funt, fubueniendum effe, vt eis libertas con-
feruetur, vtique per Praetorem: quamuis his et ?* impnutari
poffit, quare vfucapti funt 9?: in paruulis autem nulla de-
prehenditur culpa. ! st
LVI. MARcEkrrLvs ?? libro fingulari Refponforum.
Lvcrivs Titius teftamento ita cauit, s1 Qvos conprcir-
: LOS

Rehd. et fi loco: fed fi. GEE. 60 Taur. deV;ta. GE2. . G1 Hal. veluti ,
loco: vtique, Flor. vel ante: vtique eft adícriptum. B.&. Rehd. vt Hal. GE R.
62, Hal. et Vulg. adierit. BR. "Vtet Rehd. Taur. adIt. GER. 63 Rehd.
[unt. GEB. . 64 Hal. inferit: tamen. GEB. . 65 Hal et Vulg. manumit-
terentur, et ita fadum Flor. BR. Etita Rehd, GE s. — 66 Hal.et Vulg. ct,
67 Vulg. IDEM. Etiam Bafil. MAP-
KXIANOX. Hal. MARCELLV'S. gg. Rehd. MARTIANVS, vt in lege ante-
cedente. GE E. 68 Kehd. inferit: fuum. GEB. 69 Halaccepit. — *7O
Hal. et Vulg. zolint. BR. — 1 Flor. minio fcriptum erat: MAECIANV S.
correctio autem atramento fa&da in: MARCIAN/'S. Contra in L. 15 ct 17.
de Legat. 3. erat MARCIANVS, quod MAECIANV'S effe debebat. Batil.
habeat: IAEM, id ePc/k.Martianus. Etiam Hal. MARTIANVS. nng. Rchd.
NERATIVS. GERE. 72 Wulg. cum, BR. 73 Rehd. dicendum. GEE.
74 Wulg. fed fi. BR. Etiam Rehd. GER. 45 Rehd. aguouit, G K B. 76
In Rehd. ancillae, abeft. GE B. — "77 Rehd.eorum. GER. — 78 Hal. puto fub-
uenieundum matis effe. — )9 Ap. Hal. et abeft, — 80 Vulg. fcribit. BR. Etiam
Rehd. G E p. 81 Corre&or fatis antiquus: cum literas legendo male diui-
deret, legeretque: etim putari, credidit a excidiffe, eaque adiecta fecit etzam-
putari. Kecentior corrector m adiecit. Inde Vulg. quamnuis etiam. bis impu-
tari, et Hal. quamuis et bis imputari. BR. — Rehd. quamuis bis etiam imputa-

84

£0
p
"T
|o
Y
x
y
J
fude
u)
pic
T
QTA
$61
ET
jis i
$V5
$7A
L
cum !
e Er
prae&g
bertat
tien
fin
fered
fs
m
ne!
milé
(üto,
a,

TER

ader

$ Y
Q G
Qj
li «
hn,
CER,
C
nempc

bit, (
3 Hl

lt
d c
Uque
Wg. (
X Tion
W f

t

Tn,
EU
lendi
1e-
Inui

GEb

yJh
pam
ul
i
pti
( IH

M

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V. VL VIL — — 81

£0S RELIQVERO, VALERE VOLO: SI QVIS MIHI
€6X PAVLA, QVAE VXOR MEA FVIT, INTRA DECEM

MENSES NATVS NATAVE ERIT, EX SEMISSE HE--

REDES SVNTO $^* (GAIVS SEIVS EX SEMISSE HE-

RES ESTO: SmTriCHVM ET PAMPHILVM S$ERVOS

MEOS ET ERoTEM ET DiPHuirrvw PETO, ET FIDEI
HEREDVM COMMITTO, VT CVM AD PVBERTATEM

LIBERI MEI.PERVENERINT, MANVMITTANT: de-
inde ?? nouiífima parte ita cauit, QvOoD Srz MIHI LIBE-

RINATI NON ERVNT, AVT INTRA PVBERTATEM
DECESSERINT, TVNC HEREDES EX PARIBVS PAR-
TIBVS SVNTO Mvcervs k&r MaEevivs: LEGATA
QVAE PKIORE ?* TESTAMENTO, QVO FILIOS ET
SEIVM "",RELIQVI, PRAESTARI VOLO: HOC EST
ET Ü5? A SEQVENTIBVS HEREDIBVS: deinde codicil-
lis ita cauit, Lvcivs Tirrivs HEREDIBVS PRIMIS ET
SVBSTITVTIS SALVTEM: PETO, VT EA, QVAE T £-
STAMENTO CAVI, LEGAVI, ET EA QVAE CODICIL-
LIS CAVERO, LEGAVERO, PRAESTETIS. Quzxel'p,
cum liberi Lucio Titio nati non fint, an Sticho et Pamphilo
et Eroti et Diphilo feruis confeftim fideicommiffa libertas
praeftari debeat? Marcellus refpondit, condicionem , quae li-

bertati eorum de quibus quaereretur 9?, fi filii heredes exfti-.
tiffent, adpofita effet, repetitam non videri: ideoque conte-

ftim. libertatem praeftandam efle et a primis et a fübftitutis
heredibus: nam, vt fupra fcriptum eft, petiit 6 vt quae te-
ftamento cauiffet, praeftarentur: cauit autem de libertate eo-
rum feruorum : atquin füb condicione cauit: et 11 alterius ge-
neris condicio effet ?* , exfpeCtanda effet: fed non eft verifi-

mile, vt hoc in ifta condicione cogitauerit, cum fidei fubfti-

£utorum committeret; et ?? admitti ad hereditatem non pof-

£ent, fi impleretur condicio. .

VIDLS VE |
DE ADEMPTIONE LIBERTATIS.
TaegnENTIVS CLEMENS libro XVIIL ad legem Iuliam et
-» Papiam. | |

CVM libertas lege adimatur*, aut pro non. data haberi ?
X2 debeat, aut certe perinde obferuari, acíi ? a teftatore
adempta efiet, ! Qs * |
: | TIT. VII.
DE-STATVLIBERLSA

Pavrvslibro V. ad Sabinum.

TATVLIBER eít, qui ftatutam et deftinatam in tempus
S vel * condicionem libertatem habet. $. I. Fiunt autem

^ $4 Vulg. baeres eflo.BR. ^ 85 Rehd. inferit: m. GE B..— 86 Hal. inferit :

ex. GE B. 87 Vulg. inferit: zmfüitui. Kíal. haevede.f imflitni. B R. B.ehd.
quo filios et Seimm veliqui beredem , vbi €t corre&or aliquis illa priora in: fe-
lüs et Seio mutare eft conatus. GER. 88 Hal praeflari volo et a fequenti-
bus. Wulg. praeflari volo baet a fequentibus. B R. 89 Taur. quaeREtur.
GER. go Taur. pet/t, GER. — 91 Hal.adefft. GEB, — 92 |
committeret , qui admitti. Malim: comnnuitteret (vt) admitti.nR. "Taur.
nempe habet: comnnitterEt. — Vt Hal. et Vulg. ita et Rehd. GE s. s
Hal adimitur. - 2, Gothofr. in nota: baberi debet. Hal ita ha-
bet, et etiam Flor..a eft expuncta. BR. — Seruat tamen Rehd, 72 debeat. GEB.
3 Hal et Vulg. inferunt: poflea. BR. — Etiam Rehd. GEB. :
1 n Rehd. haec rübrica per errorem poft legem primam h. t. eft col-
locata. GEB., — 2 Hal. et Vulg. inferunt: 7m. BR. 3 Ap. Hal. aatem ,
abeft. GEB. — 4 Gothofr. in nota: quid fit, 7-nnnife/?mn etc, 1ta Hal. et Flor;
quoque ita correctum. — Vulg. expreffa quidem mamfe]igm e]l: B R. Rehdh.vt
Vulg. GE E. 5 Hal. creditores. Etita quoque Rehd. licet vtranspo.fitxs,
vt non raro fit, verbis, hic tamen minus idonee: cum crezlzvtqres manunmittum-
tyr fraudandi caufa. Ypfe 'Taur. forte non male dediflet: creditorIs, G EB.

92, Hal. etVulg..

3 ftatuliberi vel condicione expreffa, vel vi ipfa. . Condieione.

exprefía quid * eft, manifeftum eft. Vi ipfa, cum creditoris
? fraudandi caufa manumittuntur: nam dum incertum eft, an
creditor iure fuo vtatur, interim ftatuliberi * funt: quoniam
fraus cum effecto * in lege Aelia Sentia accipitur.
]. VuPrANvs libro IV. ad Sabinum. . Qvz ftatuli-

beri caufam adprehendit ?, inea condicione eft, vt fiue tra-

detur ?, íalua fpe libertatis alienetur: fiue vfucapiatur, cum -

fua caufa vfucapiatur *?: fiue manumittatur, non perdat fpem
orcini liberti. Sed ftatuliberi caufam non prius feruus nanci-

Ícitur, nifi adita vel ab vno ex inftitutis hereditate, Ceterum
ante aditionem fiue tradetur !*, fiue vfücapietur, fiue ma-

numittetur, fpes ftatae *? libertatis intercidit. $. r. Sed fi
impuberis tabulis *? libertas ferno ** fit adfcripta, an viuo

pupillo , po& aditionem videlicet hereditatis patris, ftatuliber

fit? Caffius negat : Iulianus contra exiftimat *5: quae fenten-
tia verior habetur. $. 2. Plus fcripfit Iulianus, et fi legatus
fit feruus ab herede patris, liber effe iuffus in pupillaribus ta-

bulis, praeualere libertatis dationem. . $. 3. Si *5 .primis ta-.

bulis füb condicione feruus cura libertate ex parte dimidia he-
res fit infiitutus, an ftatuliberi caufam optineat, vt adeunte
coherede cum fua caufa vfucapiatur? cum. a. femetipfo accepe-
rit libertatem, non poteft ftatuliberi caufam optinere. Pla-
ne fi condicio hereditatis deficiat, quo caía fecundum Iulia-
num vel ** libertatem apifcitur: dicendum eft, ftatuliberi
