dendum eft an alienare etim non poffit? Et Imperator Anto-
nifus et Diuus pater eius in haec verba refcripferunt.. Quod
allegaftis **, infruCtuofum effe fupdum, quem vendere vul-
üs, mouere nos non potelft: jcumi Ytiqug pro frutctuum modo
pretium inuenturus fit. Quamquam autem neque diftrahere
neque obligare tutor pupillare praedium poffit, attamen *8
|Papinjanus; libro quinto Refponforum, ait, tutorem pupilli fi-; //:f: /:m;f

ne decreto Praetoris noniure diftrahere: fi tamen, inquit, *?^1mc

errore lapfus vendiderit, et pretium acceptum creditoribus pa-
ternis pueri foluerit: quandoque 5? domifio praedium cum
fru&tibus vindicanti doli non inutiliter opponitur ?* exceptio,
pretium ac medii temporis vfuras, quae creditoribus deben-
tur "?, non offerenti : i ex ceteris/eitis facultütibus aes alienum. LJcefiüwi
foluinon poterit ??, — Ego auteni niotaui, et fi folui potuerig$^, J ust, -
b

conzuniHm. in P. coniunéli. quod mon male fuflineatur. pupilli s. tutoribus com-
innéi id eft fub tutoribus conflituti, accipiunt curatores. E feptem- MSS. Vat.
Pal. I. et Qtob. coniuncl; accipimnt, vt Flor. Pal. I II IV. comianüint
accipzumtur. — Pal. V. coninnüis accipiwut. BR. . Cum Pal. II. HiL et-
LV. facit Bänkgsïï. GER. 72 Vulg. tutoris. BR, — 73 Hal. aeffimaturum.
;EB. 4 Hal. co?rceri. GE B. 75 Hal. inbibebitur. GEB. '6 Hal.
MARCELLVS. Gts. 7"7 Vulg. allegatis. BR. 78 Hal. fi tar;zzgz, vt,
loco: attamen. GEB. 79 Ap. Hal. ifta omnia: tutorem pupili f. d. p. m..

À

—
p

j. d. f. t. inquit, abfunt. GE B. 80 Vulg. quandocunqué. BR. 8r Vulg.
oppouetyr. BR. — $2 Vulg. deberentgr. 8R, 83 Hal. potuerit. — 84 Fial.
* ; f | d potuit.

[ 4./:'260,'(&(4«2»,,

j

i
v

It i

pot
lh

feiï.e.

L

// !]
TET e;ï

( ,Tïnmm,,

Li QO('U,'

;.
/

2 IM»',; ,z,.i,/V//l. aböïi.fm/wium,,V- GaArv S/l

,
"

d

«

DIGESTORVM LIB.

fi tamen illae ?5 res faluae erunt, ex quarum pretio aeri alie-
lo no fatisfieri) potuit 3$6, dicendum eft ?? adhuc doli exc'e'ptio—
"ET . nemjobffare, fi lucrüm captet pupillusex'damno alieno. —
VN p XIV. Inkw/ |Hibro-LX. -5 efponforum. ||/ P. Kv x y.d
.. l?. drefpondit, etfi teftamentum patris poftea irritum eflejappa-
L'A. "güit 39, tamen tutores pupilli fiue curatores filii nihil contra
ler-. orationem Diuorum Principum feciffe videri, fi fecundum vo-
ded:*cepe- luntatem defuncti teftamento fcriptam praedissmeruíticum pu-
wt, fpilare vendiderunt. sb ii |

TIT. X n a, L ao

DE CVRATORIBVS FVRIOSO!;ET/ALIIS
| J " XTRA MINORES DANDIS.
- : J AUfont ii

| VrbprAwvs/|libro L Jad Sabinumj|[/
LEGE duodeciim tabularum prodigo interdicitur bonorum
La ommlus R-4 füorum adminiftratio *: quod(moribus; quidem ab initio
^ . Antrodu&tum eft,. Sed folent hodie Praetores vel Praefides, fi
talem hominerh inuenerint, qui neque tempus neque ? finem
expenfarum habet, fed bona füa dilacerando ? et diffipando
profn it ^, curatorem «ei dare exemplo furiofi: et tamdiu
lerunt ambo in. curatione, quamdiu vel furiofus fanitatem, vel
ile fanos mores receperit: quod fi euenerit, ipfo iure defi-
nunt effe in poteftate cüratorum. $. r. Curatio autem eius,
cui bonis interdicitur, filio negabatur permittenda. Sed ex-
ftatDiui Pii refcriptum, filio potius curationem permittendam
in patre furiofo, fi tam ? probus fit. " fingulas yaro.,
La Cwattapc: M. P&v Dvs ö// || libro Iäde()f&cmæ-r—qgæällgl l / Sxkp
— 6 w aliis * dabit ? Proconful curatores, qui rebus fuis fuper-
effe non poffunt: vel dari iubebit ?: nec dubitabit "? filium
quoque patri curatorem dari **. ^rabóc4. . m s
IIl. Vreraxvs/]|übro XXXL ad ;Sabinumi||/ 4Dtv w
DELIBERAJN T héredes inftituti adire, bonis a Praetore cu-
rator datur. | Xx*nmi5 ^
IV. Ipev//| libroXXXVIII

SAE matris curatio ad filium pertinet: pietas enim parenti-

bus, etíi inaequalis eft eorum poteftas 12 , aequa debebitur.*?.
( ! RATOR ex Senatusconfulto conftituitur, cum clara perfona,
— "fl welgti Senatoris vel vxoris eius, in ea caufa fit, vt eius bona
venire debeant: nam, vt honeftius ex bonis eius, quantum
poteft, creditoribus folueretur **, curator conftituitur, diftra-
hendorum bonorum gratia, vel a Praetore *?, vel in prouin-
"w o—weds * a Praelide E | |
^Jub . scMVE VLPIAJ;VSA |libro. T. de omnibus Tribunalibusm
— QOssERVARE Prdetorem opOrtebit, pe cui temere citra cau-
fae cognitionem pleniffimpm ** curatoremy det: quoniam ple-
rique vél furorem, vel dementiam fingunt, quo magis curato-

P

od

re accepto onera ciuiliaidetreCtent, ( "ao raz(enduor,,

potuit. 85 Vulg. aliae, BR. — 86 Hal. potuerat. Vulg. potuerit. BR. — 87
Klal. et Vulg. effe. E.R. 88 Hal. et Vulg. apparuerit. BR.
1 Hal. adminifiratione. GE B. 2, Hal. wec. 5 Vulg. dilapidando.
B R. 4 Malumus; profunudit, vt Hal. omnes, etiam MSS. &&. Pal. I. HI. HI.
IV. Barb. Bynkersh. - In Otob. fa&um eft: profundit. GEB. .. 5 Legendum
effc : fi tamen probus fit, exiftimat Van de W'ater I1I, Obf. 12. GEB. — GHal.
CAIVS. GEB. . '7 Hal. iis. GER. 8 Taur. daVit. GEB. — 9 Ap. Hal.
vel davi iubebit, abíunt. G E B. IO Taur. dubitaVit. GEB. . 11 Ha*. dare.
12, Vide Noodt. 7I. Obf 13. GER. I3 Hal. et Vulg. aequalis debetur. B R.
14. Gothofr. in nota: A. foluatur. Ita Hal. GER. 15 Gothofr. in nota:
ju vrbe. Tta fupplet. Vulg. BR. — 16 Vulg. prouincia. BR. — 17 Gothofr. in
nota: Al.pleniffimam. 1ta Hal. habet, quam le&dionem H. a Porta male Flor.
tribuit. Ita etiam ex VI. MSS. quatuor. Vat. et Otob. cum Flor, faciunt. B R.
Quatuor ifta Pal. III, IV. V. Barb. quibus adde Bynkersh. G EE. I8 Hal.
CAIV'S. 19 Íta etiam in Infcriptione ap P. Vidtorium ad. Varron. de R. R.
1II. 1. et in L. 17. infra de ini. vupt. zrrit. et L. 1. iufra quib. ex cauf. in pof-
feff. eatur. . Plura eiusmodi vocabula collegit Gellius. N. A. XPF. 2j. BYNK.

W('&BJL-M Ticeco ^
l; ad ,SabinumJ|l 4F v 104

-diiey facti weeesey quam iuris funt ??: ideoque fufficit vnius —

.tet: eumque rem faluam fore, viri boni arbitratu fatisdare

XXVII. TIAT". EX 487

VIL. IvrrAXvsS/[libro XXI. Digeftorum.||/ Cox-
SILIO et opera cüratoris tueri *? debet non folum,/gatrimo-
nium, fed et corpus ac falus füriofi. $. r. Cürator dementi
datus, decreto interpofito, vti fatisdaret, non cauit, et tamen
quasdam res de bonis eius legitimo modo alienauit: fi here-
des dementis easdem res vindicent, quas curator alienauit, et
exceptio oppon&ur ?9, s1 NON CVRATOR VENDIDE-
R1iT, replicatio dari debet, Av T S1 SATISDATIONE IN-
TERPOSITA SECVNDVM DECRETVM VENDIDERIT:
quod.fi pretio accepto curator creditores furiofi dimifit, tri-
plicatio ?* doli tuto&s poffeffores praeftabit 22, $. 2. Cum de-
mentis curatorem, quia fatis non dederat, et res male admi-
niftrdket ??,| Proconful remouerit a bonisæliuinm loco eius
M&ggggtj.curatorem: et hic pofterior, cum neclipfe fatisde-
diflet, egerit cum remoto negotiorum geftorum, pofteaque
héredes dementis cum eodem negotiofff: geftorum agant, et
is exceptione rei iudicatae inter fe et cüratorem Ívtatur: he-
redibus replicatio, danda erit, [Av T Sr ?t is, Qv1i kGIT
SATISDEDERj|AT. Sedan replicdtio ^* curatori profuturz,t
effet ??, iudex aeftimabit ^*: nam fi curator]fequens pecu-
niam, quam ex condemnatione confecutus/füerat, in rem fu-
riofi ?* vertiffet, doli triplicatio obftabit ^?. $. 3. Quaefi-
tum eft, an alteri ex curatoribus furiofi rectefoluetur?9, vel ,
an vnus rem furiofi ?* aliénare poffit ? jRefpondi, recte folui. p
Eum quoque, qui ab alteroJéxJcuratoribus fundum furiofi le-
gitime mercaretur, vfücapturum: quia folutio, venditio, !

le.

L Jjet. V «t.
ex T

w u

Lasveex. [4/bnae.
RU. t :
"t ;
..Z «V&£motwin ,

Aecril ]

*/I £et 913 a.«g-y - .u, ) -;
I m
a v€moi0,

)5—3 t mamg; abq)

ex puratoribus* perfona:. quia intellegitur alter confentirez
denique fi praefens fit, et vetet folui, vetete3? venire, veltra-
di, neque debitor liberabitur, neque emptor vfucapiet. — .
VIII. VrnPrANvVS 3'*4;'7'Hlibro VI.;de Officio Procon- ; . /

BowoRnRvM ventris nomine curatorem dari opor-

Proconful iubet: fed hoc fi non ex 35 inquifitione detur:
nam fi ex inquifitione, ceffat fatisdatio, |
— IX. |N ER ATIV S/ 3,7(/ ||libro I. Membranarum.||// C v-
1vSs bonis diftrahendis curatores facere Senatus permifit, eius
bona creditoribus vendere non permifit: quamuis creditores
poft id beneficium bona vendere mallent: ficut enim integra
re poteftas ipforum ?* eft, vtrum velint eligendi, ita cum al-
terum elegerjnt, ?? altero abítinere debent. Multoque ma-
gis id feruari aequum eft, fi etiam 3? factus eft curator ^9,
per quem bona diftraheyntur, quamuis ** nondum explica-
to eo negotio decefferit 5^: nam et tunc exintegro alius cura- 1 , —*
tor faciendus eft, neque heres prioris Isj^? onerandus: w"bgf;?,-äsgi?f |
cum accidere poffit, vt negotio, vel propter fexüs vel propter d
aetatisinfirmitatem, vel propter dignitatem maiorem minorem- «
uequam ^* in priore »[a ) *? curatore fpectata *9 erat, habilis) Liacu fæföre *
nonfit: poffint etiam plures heredes'Si exiftere *7 nequeaut*9 L.'allts.
. | per |

u i((l:

20 Vulg. opponeretur. B R. 21 Hal. replicatio. GEB. 22, 'Taur. praeffa-
Vit. GER. 25 Hal. et Vulg. adminiffrarat, ille praeterea fubiungit: ideo.
B R. 24 Vulg. inferit nom. BR. 25 Vulg. tviplicatio. BR. — 26 Hal. fit,
G E B. 27 laur. aeffimaVit. GER. 28 Vulg. inferit: vel dementis. BR.
29 Taur. obflaVit. GEB. — 30 Hal. foluatur. GEB. — 31 Vulg. inferit: rece,
B R. 32, Hal. effent. GEB. 33 Hal. vel, loco: vetet. GEB. — 34 Hal.
IDEM. GEB. 35 Hal. et Vulg. fnue, loco: z0*5 ex. BR. 36 In Bafil.
eft: Eguoysv, BR. — 37 Halzpfi. GEB. — 38 Hal. pracfigit a. GEB. — 39
Ap. Hal. etiam, abeft. GE. 40 Tribonianum hic smagifivum in cmratorem
mutafle, negat Bynkersh. VII. Obf. 14. GEB. — 41 lal et. fi, loco: quam-
uis. 42 Hal. deceffit. GEB. 43 Vulg. inferit eff. 8 n. 44 Hal. quae
in priore cuvatove fpeclata erat. GEB. — 45 Hoc: a ab omnibus editis et fcri-
ptis abeft. Bm. vt Pal. L. II. III. IV. V. Orob. Bynkersh. Florentinam tameit
feruat.Vat. abeft etiam ap. Hal. GER. 46 Vulg. fpectanda erat. Ex o&o
codicibus tres Pal. HI. IV. et Barb. fpecfanda effet. , Otob. fpe&ctenda erat, Wt
Vulg. fingularis ledio Pal. V. quam in priove cuvatere evat probabilis non. fit. BR.
Vt Pal. Iil. ita quoque Bynkersh. — Reliqui funtz Pal. L. et 1l et. Vat. qui 4
EFlor. non difcedunt. GX B. 47 Vvulg. praefigit zt. aR — 48 Ap.Hal. aut,

Gggg 3 abeft.

£ ./:L/;:f A -7,?,. 7
K;*::&*Lct

És fne mereios adee
guæ Qeree L. fIntef

488

per omnes. id negotium adminiftrari expediat, aut quic-
quam dici poffit, cur vnus aliquis ex his potiffimum oneran-
dus fit. |
X. VLPIANVS/inbrogQ-(y&ad Edi&um.]|/ Iv r12a-
wvs fcribit, eos quibus per Praetorem bonis interdictum eft,
nihil transferre poífe ad aliquem, quia in bonis non hab'eapt aV
cum eis deminutio fit interdicta. $. r. Curator furiofi rem

quidem fuam quafi furiofi tradere poterit, et dominium trans- |

ferre: rem vero furiofi fi quafi fuam tradat, dicendum 1? vt
non transferat dominium: quia non ?* furiofi negotium ge-
rens tradidit ??,

XI. PAVLVS,)?TIIibro VIL-ad-Plautiwtm:| ]7 PraGNvs

a curatore füriofi datum valet, fi vtilitate furiofi exigente id

fecit. ^vlartwu)^ .. ;
XII..M ARCEJI: ];ïy*g)säf || libro I. *g»e&of:tm/*f I : A5
ADGNATO vel alio curatore furiofi, rem furiofi dedicari non
poífe, conftat: adgnato enim furiofi non lvsquequaque! com-
petit rerum eius alienatio: fed quatenus negotiorum exigit
adminiftratio. — , LOVCULE o« a
: XIIL. Garvs 54// ||libre- IIL..ad-Edictum vproqi*m&alg/f l
SAEPE ad alium exlege duodécim tabularum curatio furioft
aut prodigi pertinet, al.n Praeäorädmmliïrz?tmr'lem dat, fcilicet
cum ille legitimus;inliabilis,ad eati refit videatur.
fdmaiXIV. PAPINIANVS. -';74 ||libro V. R»efponfaimw
VinvM vxori mente captae curatorem dari non oportet.

ia s XH) L.f.'ï-?,.? « XV.iPAvz libro-THI. Sentemtiarum/|| Er wv-

L. J"ius?u»tjä,

i--*[üinï[)dl:f»

1ERI, quae luxüriofe ?* viuit, bonis interdici poteft. — $. r.
In bonis curatoris priuilegium furiofi ?* furiofaeue feruatur.
Prodigus 5?, et omnes omnino, etiamfi in Edicto non fit ??

DIGESTO

H iber.e;cjylæä XX Vi

» ,
£.

LLEBSER VICRER

QVI ! TESTAMENTA ? FACERE POS-

-4-.SYNT|), ET QVEMADMODVM TESTA-
ao MENTA FIjAN T. |

H8/^ JrHrbreH-Pmde&aruan l
ESTAMENTVM

JraLTeo Dnperoem ATT

eft * voluntatis noftrae iufta fen-.
tential.'de eo,' quod quis poft mortem füam fieri
Sab. II ;LAnEQ ||libro T. Pofteriorum 5 -Iauoleno-E
. Iw &o, qui teftatur, eius temporis, quo tefta-
mentum facit, integritas mentis, nonjcorporis fanitae- exigen-
da eít. ln

m

j

A'"et , ;

ábeft..GEsR. — 49 Vulg. mibil babent. 8&. — Àn in bonis nihil habent, quibus
bonis interdi&tum ? quamobrem igitur interdi&tio. Fortelegendum ? quiaim bo-
ni$ ius nost babeant, — Sane 73 i$, in : bonis, facile fequens: ius$, abforbere potuit,
Nifi dicamus, prodigum nihil habere in bonis, effe&u nempe, nam dominii prae-
cipuum eít alierare: alienatione autem interdicta quadantenus ceffat doiinium,
vel falrem dominii effe&us. BYNK. — 5oVulg. inferit off. BR. — 51 Hal. infe-
rit; quafi. GEB. . 52 H. aPortainf, et Baudoza: tradider;it. — 53 Bafil. MAPK.
quod manifefte vitiofum. BR. 54. Hal. PAVLV'S. GER. 55 Hal. CA-
JIVS$S. VWulg. PAVLV'S. BR. 56 Taur. luzOriofe. G E. 57 Hal. fza-
viofo. 58 Hal. addit: etam. GER. 59 Vulg. fiat. BR. 60 Hal. et
omnes: anis. BR. 61 Ap. Hal. et Vulgo et;.abeft, BR. * 62 Hal. ba-
buerit. — 63 Hal. znflituiffet, vt emaucipentur. GEB. — 64 Hal. ad baec. GE B.
63 Ap. Hal. fed, abeft. GEz. — 66 Hal, et omnes; aliquod. BR. — 67 Hal.

DIGESTORVM' EIB. . XXVIL.CTIT.:.X.

RVM SEV PANDECTARVM .

-
"

?..ä.,*ïcfæwoff& 1l 7&r£ïþ

IPPI

LIB. XXVIII.

eorum mentio, in bonis

quuntur. dewh D "Mub
XVI. /[FRXP3tox13 Y s; Jlibro XIII. Difputationum,f|
S1 rvnR10oso puberi, quániqudm maiori jahnorumy 9? yigin- XX//

tiquinque, curatorem pater teftamento dederit, eum Praetor
| dare debet, fecutus patris voluntatem : manet enim ea datio
curatoris apud Praetorem, vt refcripto Diui Marci continetur.
$— His confequens eft, vt, et ** fi prodigo curatorem de-
derit pater, voluntatem eius fequi debeat Praetor, eumque da-
re curatorem. , Sed vtrum omnimodo,|jan itaj fi futurum effet, LJ'aritto.,
vt, nifi pater aliquid teftamento. cauiffet, Praetor ei bonis in-
terdiCturus effet? et iaxime fi filios habeat ifte prodigus?
$. 2. Potuit tamen pater et alias prouidere nepotibus fuis, fi
eosüufliffet/ heredes effe, et exheredaffet filium, eique quiod-!J"&'/j"äï
fufficeret alimentorum nomine ab eis certum legaífet, addita
caufa meceffitateque iudicii fui: aut fi non habuit 5* in pote-
ftate nepotes, quoniam emancipato iam filio nati. fuiffent, fub
condicione eos heredes inftituere, vt emanciparentur 9? apa- —
tre prodigo. $. 3. Sediquid] fi nec ad hoc 9* confenfurus um—w."?rzwä
| effet prodigus? fed ^* per, omnia iudicium teftatoris fequen- :
dum eft: ne, quem pater vero confilio prodigum credidit, eum
Magiftratus, propter aliquid 9* forte füum vitium, idoneum
putauerit. | j L Md L* j
XVII. GAIVS/( |libro T. de Man-umiiïïqgibus.[[/ C v-
RATOR furiofi nullo modo libertatem praeftare poteft: quod
ea res ex adminiftratione non eft 7: nam in tradendo ita res -
furiofi alienat, fi id ** ad adminiftrationem negotiorum ij
pertineat: etideo *? fi donandi caufa alienet, neque traditio — —
quicquam valebit:'nifi ex magna vtilitate furiofi hoc ** co-
gnitione iudicis faciat. T

E

IMVSOCTAVVS

-HII. PaprzNrANvs * ||libro iIV Quaeftionum; ||
TEsTAMEN T1 factio non priuati fed publici iuris eft $. —— —
IV. Gai1vs ||libro IfI.jInftitutionum.|| Sx ovaz-' "ff»)
RAMVYS, an valeat teftamentum, in primis ànimaduertere de-
bemus, an is, qui fecerit ? teftamentgmy habugfit teftamenti
factiohem: deinde fi habuerit, requiremus, an fecundum re
gulas[iuris;yciuilis teftatus fit.. — *«* , LO
aetate teftithentum vel máfculi Vel ferninae facere poffunt **, -
videamus? "? Verius eft, in mafculis quidem quartumde-- .
-cimum annum ,fpeCctandum, in feminis vero ,iqueälmug"&nägnäæ |
completum. Vtrum autem exceífiffe debeat quis quartum- —
decimum annum, vt teftamentum facere poífit: an fuffi-
cit *^? compleffe? Propone ** aliquem Kalendis lanuariis
| | natum,

fit. GEB. 68 Ap. Hal. id, abeft. GE z. — 69 Vulg. inferit: gefforum. BR.
7o Hal. hic inferit: nec, fequenti: zeque, fublato. GER. 71 Ap. Hal. boc,
abeft, fed loco eius idem inferit de, vt fequens fit le&io: mifi ex magna «til.
fur. de cognitione : iudicis faciat. , '
1 Vulg. DE TESTAMENTIS ET QVTI. BR. 2 Hal tefla-
tHentum. GER. 3 Hal pofint. — 4 Hal. VLPIANV'S. 5 Vide quae
Ícripfi in praefatione ad "Trekellii Tr. de Origime atque Progreffu. "Teflamentz
faclionis praefertim apud Romau. GEs. 6 Potuit a excidiffe, et habent re-
centiores. Ita in l autecedesti etiamnunc eft Florentiae: voluntatis "noflev. & R.
7 Bafil. tnMnraN. Vulg. VLP. Hal. IDEM. BR. 8 Vulgo additur: zdeo-
que forma eius priuatorum pactis mon. laeditur. B R. 9 Hal. et Vulg. fecit. BR,

IO Ap. Hal. et Vulg. A4, abeít. g n. 1I Hal. poffut. GEB. 12, Hal. et
Vulg. pracfigunt et. B. 13 Hal. e&.Vulg. fufficiat. BR. — X4 Vulg. pone.
! ; ! | B R.

u«äfff"?'j ü
)M jim »

lifl

|

n

DIGESTORVM LIB. XXVIIL

a'n. A E ""u "
natum, |.* teftamentumjipfo natali fuo feciffe quä*todemmo

anno: an valeat teftamentum? Dieo valere. Plus arbitror,
etiam fi pridie Kalendarum fecerit poft fextam horam noftis,
valere teftamentum: iam enim compleffe videtur annum quar-
tumdecimum, vt Marciano videtur. ,
al

Xv/i. VL Garvs [|libro XVlllfad Ediftum presi
* ha-

A

vi IN poteftate parentis eft, teftamenti faciendi ids non
bet: adeo vt quamuis pater ei permittat ^^, nihilo magis ta-
men iure teftari pofüt. $. r. Surdus '*, mutus, teftamen-
tum facere non poffunt: fed fi quis poft teftamentum factum
valétudine ** aut quolibet alio cafü mutus aut furdus effe coe-
— verit, ratum nihilo minus permanet ^? teftamentum.
. / mwt. VIL/AEgMILIVvS[MMAcERY? [|libro T. ad legem [|vi-
COf ilius,, cenfimam hereditatiumh VTvs, aut furdus, vt lice-
J ret ?* fibi teftamentum facere, a Principe impetraugfit: va-
L 1227)^*^ let 22 teftamentum. x ' |
&piub w —— VIIL Garvs |llibro XVIL, ad Edi&um prouinciale.
a, r "v EIVvs, qui apud hoftes eft, teftamentum, quod ibi fecit, non
ïl ""'m'a*jwü 'valet, quamuis redierit. $. I. Si cui ?? aqua et igni interdi-
Lj dusset €um fit, eius nec illud teftamentum valet, quod ante fecit,
!s nec id, quod poftea fecerit ?^*: bona quoque, quaetunc habuit
J s*itu"CO"Bæ' icum daniharetur/ publicabuntur, aut, fi non videantur lucro-
TAT * fa, creditoribus concedgntur. ——2 In infulam deportati, in
eadem caufa funt. $3- Sed relegati in infülam, et quibus
terra [talica et fua. prouincia interdicitur, teftamenti faciéridi
ids retinent. -$—4- Hitvero, qui ad ferrum, aut ad beftias ?5,
: aut in metallum damnantur, libertatem perdunt, bonaque eo-
rum publicantur: vnde apparet, àmittere eos teftamenti fa-
' . €tionem. p

!aan-f?a,,

J.Jel7n. goft accufationem in cuftodiaJ fuerit defunctus indemnatus, te-
ftamentum eius valeyjt. . | : pET
: X. Pavrvs ||libro IIll,Sententiarum.|]| Qvr wa-
wNvs amifit 29, teftamentum facere poteft, quamuis fcribere
non poffit. Es : ?a42$u n :
| .XIL VrrraANvs ||libroXétadSsbinemij|]| Onsripxs
L gxiomon: Veftarijnon polffunt, nifi eis permittatur ?*. YP

XIL IvirAwvs ||ibeo XLlLDigeorum|| Lzcr
Cornelia teftamenta eorum, qui 1n hoftium poteftate deceffe-
[.3 fev: rift ^9, perinde confirmantuf, ac fi hi, qui ea feciflent, in ho-
bl äüjä—f')«?ï-,ihum poteftatemá? .non perueniffent: et hereditas ex his eo-
) £Xrf: dem modo ad vnumquemque]pertinet. Quare feruus heres
fcriptusjab eo, qui in hoftium poteftate d efferit, ?? liber et

^" n Z
yro ffayt, o
éon H

| F

d7

rius|heres dicatur: nam et filius eius, qui in hoftium potefta-
te deceffit ?*, inuitus bereditati obligatur: quamuis fuus he-
res dici non,poffit, qui in poteftate morientis non fuit.
^a. Xf MARCIAN| / ||libro IV/ Inftitutionum.|| QOvx
j aDtrtitUnt, cum liberi manent ??, poffunt facere
. teftamentum. &. Item quijápud exte ernos, ?* legatione fun-
z. guntub poffunt facere teftamentum. $. 2. Sijquisin ?* ca-
nl pitali crimine damnatus appellauerit, et medio tempore pen-
dente appellatione fecerit teftamentum, et ita decellerit: va-
let eius teftamentum. : ! |
4,KIV. PAvrvs [llbro II. Regularum]| Qvriw ??
teftamento domini manumiffus eft, fi ignorat dominum decef-

*

. 15 Vulg. praefigit et. 8R. — 16 Bafil. Vvre xeA£ves; oU vaTQDc. BR.

BR,
17 Taur. fOrdus. GE. — Vulg. hic inferit et.. BR. — Etiam Hal. 18 Vulg.,
inferit: aduer(a. 'Tu vide Güntheri Latiu. veflitut. ". 99. BR. 19 Vulg.
inferit: e4$. BR. 20 Hal. Martiauus. Vulg. Marcellus. 8 R. 21 Vulg.
licere, omiflo: vt. BR. 22, Hal. et Vulg. inferunt; ezu$. BR 23 'Yaur.

Qii. BR.

Q6 Graecii voU xeigoxomw3évTos. BR.

24 Ap. Hal. fecerit, abeft. G ER. 25 laur. Feflias. GE R.
2/7 Flor. initio erat: permittitur. BR.
28 Hal. et Vulg. decefferunt. BR. 29 Hal. et Vulg. poteflatem. BR. — 50
Hal. et Vulg. praefigunt et. BR. — 31 Vulg. decefferit. B R. 32 Wulg. ma-
neght, BR. 33 Hal exteros, Vulg. extraneos, BR. — 34 Ap. Stepb. H.

[ ao XVHT. N 1 exANvs|
ege bonis interdiCctum eft,

! a3«t. ,
IX. Vi PrANvs ||libro XLV.jad Edictum.|| Sx ovrs |

heres erit, feu velit, feu nolit: licet jminus:; proprie neceffa- .

. bendió, BR,

2..
fiffe, aditamque eius effe herj/ädïtatem, 'teftamentum facere non
poteft, licet iam paterfamilias et fui iuris eft: nam qui incer-
tus. de ftatu fuo eft,
poteft.. ! ! r
XV. VrP1awvs ||ibro XII. jad—-EdiéemmJ|| Dx
sTATVv Íüo dubitantes, vel errantes, teftamentum facere non
poffunt, vt Diuus Pius referipfit. — |
XVL Pow»rowivs ||dibze-fingulari "Regulazum,. ||
Frn1rvsrAMILIAS, etferuus alienus, et poftumus, et fur-
dus, teftamenti fattionem habere dicuntur: licet enim tefta-
mentum facere non poffunt, attamen ?5 ex teftamento vel 3*
fibi ?? vel aliis adquirere poffunt. 4w-*- Marcellus notat:
furiofus ?? quoque teftamenti fattionem habet, licet tefta-
mentum facere non poteft,^?. [deo autem habet teftamenti
factionem, quia poteft fibi adquirere legatum vel fideicom-
miffum: nam etiam compotibus mentis perfonales actiones
etiam ** ignorantibus adquiruntur. |

certam legem teftamento dicere non

XVIL Pavrvs ||libro III[ Sententamemm-]| ^^. Ix -

ADVERSA corporis valetudine mente captus, eo tempore te-
ftamentum facere non poteft. " ao scnt-,

Is, cvr

teftamentum facere non poteftz

et fi fecerit, ipfo iure non valet. Quod tamen interdiétioney; |

vzgtu&i/ps habg?rit teftamentum, hoc valebit. Merito ergo nec
teftis ad teftamentum adhiberi poterit, cum neque teftamenti
fattionem habeat. T
tur, Senatusconfulto expreffum eft, vt inteftabilis fit : ergo nec
teftamentum facere poterit, nec ad teftamentum adhiberi. ^?,
XIX. ;MopEs 1Nv s, ||libro Vy Pátide& l-al
FILIVSFAMILIAS, àüt pupillus, àüt feruus tabulas tefta-
menti fecerit, fignauerit: fecundum eas bonorum poffeffio da-
ri non poteft, licet filiusfamilias fui iuris, aut pupillus pubes
aut feruus liber factus;deceflerit: quia nullae funt tabulaä:—
teftamenti, quas is fedit, qui teftamenti faciendi facultatem
non habuerit **. 2 M u TM
XX. VrPraANVs |libro,L, ad Sabinum.]] Qvr vx-
STAMENTO heres inftituitur, in eodem teftamento teftis ^5

as

effe non. poteft. . Quod in legatario ** et in eo, qui tutor

fcriptus eft, contra habetur: hicenim teftes poífunt adhiberi,
fi aliud eos nihil impediat, vtputa fi inpubes, jfijin poteftate
fit teftatoris. -$e-4» Poteftatis autem verbum non folum ad
liberos, qui funt in poteftate referendum eft, verum-etiaem ad
eum, quem redemit ab hoftibus: quamuis' placeat, hunc fer-
uum non eífe, fed vinculo quodam retineri, donec pretium

foluat. .$.—2. Per contrarium quaeri poteft, an pater eius,

$£

qui de caftrenfi peculio poteft teftari, adhiber! ab eo ad tefta-
menturh teftis poffit? et Marcellus libro gg';cim-o,, Digeftorum
fcribit ^*, poíle: et frater ergo poterit. .$.—-5— Quae ** au-
tem in teftamen?to diximus fuper perhibendis ^9? teftimoniis
eorum, qui in poteftate funt, in omnibus teftimoniis accipias,

"T* * L. : *
$. 1. Si quis ob carmen farhofum darüne-

E l

14 (eterfas.
l'e^

í4 "tAcd

vbi aliquid. negotii geritur, per quod adquiratur, $. 4. Nec ]

furiofus quidem teltis adhiberi poteft, cüm compos mentis
non Ííit: fed fi habet intermiíffioneimy . eo . tempore . adhiberi
poteít: teftamentum ?? quoque, quod ante furorem confum-
mauit, valebit: et bonorum pofteffio ex eo teftam^nto com-
petit. $. 5. Eum, qui lege ?^ repetundarum damnatus eft,
iürua hym od s o R | ad

a Porta in L er Baudoza m abeft. Plerique retinent, etiam MSS. plura. Abeft
in Barb. et Otob. at in. hoc videtur olim adfuiffe. ng. — Habét: 45 Hal. et
Pal. L II. Hl IV. GEB. 35 Ap. Hal. i, abeft.. G E 2. 46 Taur. a Dta-
Juen. GEB. 37 Ap. Hal. vel, abeft. GEz. — 38 Taur. fVi.GEÉB. 39
Vulg. faviofum, et mox : babere, loco: babct. BR. .. 40 Hal. et Vulg. poffit«
B R. 41 Hal vel, loco: etiam. GEB. — 42 Taur. fEN Tiarum. GE B.
43 Hal addit: teffis. GEP. 44 Hal et Vulg. babuit. .BR.. 45 Vide
Bynkersh. VIII. O£f. 24. GEB. 46 Conf. Symmach. lib. X. Epifl. j j. BYN K.
47 Hal. fcripfit. 48 Wulg. gnuaecunque. B R. 49 Hal et Vulg. probi-
5o Hal tefigmewiym. GEB. . 51 Vulg. inferit; dwlia. BSR.

490

(pygonu : "
ad teftamentum adhiberi;poffe 5* exiftimo: quoniam in iudi-
ciünmy ?? teftis eife vetatur. $..6. Mulier teftimonium dice-
re in teftamento quidem non poterit: alias autem. poffe te-
ftem effe mulierem, argumento eft lex Iulia de adulteriis, quae
adulterii damnatam teftem produci, vel dicere teftimonium ve-

ne^^* Práétoris quidém Editti. $. 8. Et veteres putauerunt,
eos, qui propter follemnia teftamenti adhibentur 55. durare
debere, donec fuprema conteftátio peragatur. $. 9. Non ta-
men intellegentiam fermonis exigimus: hoc enim Diuus Mar-
cus Didio Iuliano in*tefte, qui latine ?^ non nouergt, refcri-
- 7777* pfit: nam fi vel fenfu percipiat quis, cui rei adhibitus fit, fuf-
"s ficere. -$.—xe Sed fi detenti fint inuiti ibi teftes, putant non
yalere teftamentum. — "ao n s L—€Aictum.
XXL Ipzgw libroII. *^"jadSabinum, Hremrprs pa-
ex pl tht panrir.]am, Tita vt exaudiri poffint nuncupandi fint ?*. . Licebit ergo
teftanti vel nuicupare héredes, vel fcribere: .fe(ä-ü nuncupat,
palam debet ??. Quid eft, palam? non vtique in publicum,
fed vt exaudiri poffit: exaudiri autem non ab omnibus, fed a
teftibus: et, fi plures fuerint teftes adhibiti, fufficit follemnem
á numerum exaudire. $. x. Si quid poft factum teftamientum
( 1 He ex Qudiems mutari placuit, omnia ex integro facienda funt. jQuodj vero
ide quis obícurius in teftamento vel nuncupat, vel fcribit, an poft

'gauerat ?*, cum plures haberet, nec declarauit de quo fen-

ret: 9* errauerat in nomine, vel |* praenomine *, vel cogno-
mine, cum in corpore non erraffet: poteritne poftea declara-
re, de quo fenferit? Et puto, poffe: nihil enim nunc dat, fed
datum fignificat. Sed-e&íi notam pofteatadiecerit/legato, vel
füa voce, vel litteris, vel fümmam, vel nomen legatarii, quod
x non fcripferat, vel numimorum qualitatem, an recte fecerit?
Et puto, etiee- qualitatem nummorum poffe poftea addi: nam
etifi]adiecta non fuiffet, vtique placgfet coniectionem fieri eius,
quod reliquit, vel ex vicinis fcripturis, vel ex confuetudine
patrisfamilias, vel regionis. $. 2. In teftamentis, in quibus
teftes rogati adeffe debent, vt teftamentum fiat, alterius rei
caufa forte rogatos, ad teftandum non effe idoneos placet:
quod fic accipiendum eft, vt, licet ad aliam rem fint rogati,
-vel collecti, fi tamen ante teftimonium 9* certigï','g—rlgxyad te-
ftamentum * fe *«&9. adhibitos, pofle. eos teftimonium £fuum-

l. ^ yk v

L $.

l'et, recte perhibere. $&-)Vno contextu jaCtus 9* teftari opor-
L:Ka,ctdoni.s,, tdi: eft autem vno contextu, pul!um actum alienum teftamen-
TU to intermifcere, quod (11) aliquid pertinens ad teftamentum
: faciat *?, teftamentum non vitiatur.
XxXIll. XXII. InEw ||libroiXXXIX, ad Edictum.|| A»p rx-

sTIVM numerum fimul adhiberi poffumus, vt 9? ego, et pa-
ter, et plures, quijfuimus ? in eiusdem poteftate. $. r. Con-

TL — fünt 7*, vt adhiberi poflint 7?, nihil nocet, fi quid poftea eig
| contigerit. $. 2. Siab ipfo teftatore anulum accepero, et fi-

52, Gothofr. in nota: adbiberi mom poffe. Cuiac, Vt Cuiac. vult, ita dudum
Hal. et omnes. BR. 53 Vulg. zudicio. BR... . $4 Gothofr. in nota; fed
ne praetorii quidem edi&i. Z4lg. Haloand. Immo Vulg, mec praetoris equi-

dew. BR. — 55 Hal. adbibeantur. — 56 Hal. inferit: loqui. GER. 57 Hal.
lib. X. GEB. 58 Gothotr. in nota: funt. Hal. Noii Hal. fed Vulg. habet:
funt. BR, 59 Vulg. addit: mancupare. BR. — 60 Hal. et Vulg. explazari.

BR. 61 Hal. legauit.. — 62 Hal. praefigit; item. GEPB. ^ 623 Hal. addit:
mico. GEB. — 64 Hal. praefigit et. GEz. — 65 Ap. Hal. teffimonium, abeft,
GEB. 66 Hal. inferit: effe. 67 Gothofr. in nota: 4/. aGionis. [ta
nempe Taur, in margine, qua tamen correctione nihil opus eft, licet eam pleri-
que receperint. BR. Etiam Hal. GER. 68 Hal. faciet. 69 Ap. Hal.
et omnes? zt, abeft. Bn. 70 Vulg. fumus. & R. 71 Hal fuerunt. — 74
Hal. et Vulg. poffent. BR. - 3 Hal. firut. — 74 Hal. praefigit fed. G.
*5 Hal. et Vulg. zmpreffo, B R.

tat. $. 7. Seruus quoque merito ad follemnia adhiberi non .
poteft, cum iuris ciuilis communionem non habeat in totum, .

follemnia explanare 9?.poffit, quaeritur: vtputa Stichum le-.

tiret: ?? Titio legauit *?, cum multos Titios amicos habe-

dicionem teftium tunc infpicere debe'äqs,-yücumj/ügnarent, non.
mortis tempore: fi igitur * tunc * jcum, fignarent, tales fue- -

76 Vulg. et fine aimulo. B R. 4 Md eft, J

DIGESTORVM LIB. XXVIIL. TIT. I.

gnauero, teftamentum valet, quafi alieno fignanerim. $. 3.

Si fignaj turbata fint "? ab ipfo teftatore, non vidétur üg'r'la- d ,

tum. $. 4. Si quis ex teftibus nomen fuum non adfcripferit,

verumtamen/fignauerit, pro eo eft, atque fi adhibitus non ef- L1 Tantam , '

fet: *^ et fi, vt multi faciunt, adfcripferit fe, non jtamen fi-/ 7656 ,
gnauerit, adhuc idem dicemus. -$—5: Signum autem vtrum ..
anulo tantum inpreffüm 7** adhibemus, an vero etjfi nonj *9 1154

anulo, verum[alío quodam inpreffo? varie enim homines fi- / 22075

.
*

. a , L
gnant. Etmagis eft, vtjtantum anulo quis poffitfignare: dum - :
tamen habeatjyapexrggz "7. $. 6. Poffe et noCte fignari te-'cracferen,
ftamentum, nulla dubitatio eft. -$—7. Signatas tabulas accipi 7777 ^^* -
oportet, et fi linteo, quo tabulaeinuolutae fünt, figna inpreffa ^ — ^
fuerint. . C » JH. :
XXIIL. IpngM |llibro IV, Difputationuem ii a
STAMENTVM, quod refignauerit teftator, iterum fignatum — -
fuerit *? feptem teftium fignis, non erit inperfeCtum, fed vtro- —
que iure valebit, tam ciuili, quam Praetorio. LUX ll.,
XXIV. FronRENTINVS Hlibro)ääR Inftitationum. ||
VeNvM teftamentum pluribus exemplis cäänare quis poteft :
idque interdum necefíarium eft: forte fi nauigaturus, et fe-
cum ferre et *? relinquere iudiciorum fuorum teftationem

XXV.glAYXorrenwvs *? ||ibro V.-Befterierum-La»
beomis.| Sx ?* is, qui teftamentum faceref, heredibus pri- -

mis nuncupatis, prius quam fecundos exprimeret heredes,
obmutuiffet *?, magis coepiffe eum teftamentum facere, quam ,

feciffe, Varus Digeftorum libro primo Seruium fefpondifíe l,gi-fa 3

fcripfit: itaque primos heredes ex eo teftamente non futu-
ros. Labeo tum ?? hoc verum effe exiftimat, fi conftaret,
voluiffe plures eum, qui teftamentum feciffet, heredes pro-
nuntiare: ego nec Seruium puto aliud fenfiffe. —— . :

XXVI. Garvs ||libroKXII. ad'Edictum-preuineiale
CvM LEGE |d Jis inteftabilis Tubetur effe, eo pertinet, ne

.eius teftimonium recipiatur, et eo amplius, vt quidam pu-
|.tant, neue ipfi dicatur teftimonium. — 5..5. (s

ijac«t XXVII.]|Cernsvs ||-ibseXV. Digeftorum|]| Domwr- -
TIVS Labeo Celfo fuo falutem. — Quaero, an teftium nume-
ro habendus fit is, qui, cum rogatus eft ad teftamentum fcri-
bendum, idém quoque cum tabulas fcripfiffet, fignauerit? -u«
-bentius-?^ Celfus Labeoni fuo falutem. * Aut * non intel-
lego quid fit, de quo me confuüuleris ?^, aut valfde 99 ftulta
eft confultatio tua; plus:g;enim quam ridiculum eft dubitare, J /e.,
an aliquis iure teftis adhibitus fit, quoniam idem et tabulas

teftamen*i fcripferit. , D yo wlb ,
: ] L o M' CA ;5& ;;, r - m A I i *
XXVIIL. MopEsTINvs ||libro Iä Regularum. ||
SERVVS, licet alienus, iuffu teftatoris teftamentum fcribere
non prohibetur. ; XIil "ls CÓ—

XXIX.jPAv ;fxs libroiXIV. Refponforum

fcriptura, quae ad teftamentum faciendum|parabatur, fi nullo U'J(g-e?rä//w;

iure teftamentum perfectum effet, nec ea, quae fideicommif- 4

forum verba habent 9?, peti poffe. $. 1. ?? Ex his verbis,
A. | quae

formam, infculptamque figui imaginem. Yta Hal. . Vulgo habent: fignis. G ER.
78 Bafil. refignauerit, per: &mosQQayícuc, et fignatum fuerit, per: àvesdgays-
c9sivai, reddunt. BR. 79 Vulg. inferit: domi. BR. 80 Hal. JABOLE-
NVS. GEE. 81 Gothofr. in notaz forte legendum : íi quis cum teftamen-
tum. 1ta autem dudum Hal. Florentinam le&ionem acute tuetur Iauchius u
Meditat. Critic. de Negationibus. cap. XIIT. $. 19. p. 176. GEB. — 82, Taur.
