Y . eommifit. — Lex Falcidia minuit legata, redimere ab herede
a 'partem debes , quemadmodum fitibi vtrumque legaffet. $. 5.
19 Saepius euenit, ne emolumentum eius legis heres confequa-
rem tur, nam fi centum aureorum dominus vigititiquinque alicui
dediffet *$, et eum inftituerit heredem , et dodrantem lega-
topte uerit: nihil aliud fub occafione legis Falcidiae interuenire pot-
Litae . eft, quia viuus videtur heredi futuro prouidere. |
LVIL InEM libro XXVE-Digetorum; Cv w dotem
fit tmaritus alicui legauerit, vt vxori reftituatur, non habere le-
;f : gem Falcidiam locum, dicendum eft: et fane in plerisque ita
sia obferuatur,. vt or;ufia interpofiti *?, capientis perfona fpe-
s. €etur. B- d |
M LVII. W libro IX.—Regularum; . Lr-
yit Gis Falcidiae benefictum jheres etiam poft longum tempus
ol L ] horüs teftatoris 1mplprare non prohibetur. g
-quod trayg: aM L[X.-^ ID.EM.; libro M&de&a&uæf BI::NEFIC-IP
u /*** Yegis Falcidiae indignus effe)videtur, qui id egerit, vt fidei-
xoaï]f. commiífum intercidat. $— Praeterea ?? qui non capienti
! rogatus eft reftituere hereditatem, Senatusconfulto Plaficia-
i no ?* non conceditur quartam retinere: .fed ea quarta, quam
:, Faäi' non retinuit, ad fifcum pertinet ex refcripto Diui Pii. |
fyr. t eaheo, LX. gAgg;gggg 22 libro XlV; CvM
i.i I?ïne:: (Ja&enenas « : |
eäæmrz't- Hal. quippe cum meceffitate obflvitlus. G ER. 8 Hal. debet, quod fequf?n-
; tl Zum arbitror. immo Flor. initiu ita fuit fcriptum, fubiunctiuus ex corre&tio-
i neeft, quam alias fpernit Taurellius. $R. — 9 Vulg. quod. gBR. — 10 Hal.
j u e Vulg. Quaeritur. BR. 11 Ap. Hal. fit. abelt.. GE B. 12 Hal. prgefïf
Til : git: quid. GEB. 13 Hal. et Vulg. fueriut. Etita Flor. etiam eft fadum.
ji, * & R. 14 Hal. debuerit. 15 Hal. et Vulg. babeat. BR, ;6 Tapr. aT.
TRU GE R. 17 Hal. veliquiffet. Vulg. veliquit. BR. I8 Hal. dederit. GEB.
Wï . 19 Bafil. ve) ufaev, medi.BR . 20 HRL inferit: et. GEB. - 21 Hal, et
1

GEBR.

XXXAM TIT. II 667

pater impuberi filiae heredem fübfüituit, id, quod ei legato-

rum nomine a patre obuenit, cum hereditas ad fuübftitutos per-
tinet, in computationem legis Falcidiae non venit. $— Le-
gato petito, cunf in litem iuratum eft, ratio legis Falcidiae,
non eius fummae in quam legatarius iurauit, haberi debetz

fed eius, quanti fe vera id ?? fuit, quod petitum eft: nam

id quod poenae caufüad&üit, in legem Falcidiam non in-

cidit. ;
LXI. Ipnew libro IV.-Epiftularum- Arrkexvs fun-

dus tibi legatus eft: hunc heres cum emere nifi infinito pre-

("ï ?2

tio non poffet, emit multo pluris, quam quanti erat: qua j

emptione/effectum ?* eí(t, vt legatarii ad legem Falcidiam
reuocarentur. — Quaero, cumjï fundus tanti , quanti re vera
25 , emptus effet, legata non fuerant exceflura ius legis Fal-
cidiae: an hoc ipfo heres inftitutus partem reuocandi a lega-
tariis ius habeat, quod ex voluntate defuntti pjuris emerit

fundum, quam quanti erat? |Refpondit, quod amplius heres, /

quam pretium fundi, legatario foluit, id ^* lege Falcidia im-
putari non poteft: quia neglegentia eius nocere legatariis non
debet, vtpote cum/is confitendo, veram aefiimationem prae-
ftare poterat.
LXII. VrPrAwNvs libro . ü
Iw lege Falcidia hoc effe feruandum Iulianus ait, vt fi duo rei
promittendi fuerint, vel duo rei ftipulandi, fi quidem focii
dint, in ea re diuidi inter eos debere obligationem ?? , atque
fi finguli partem pecuniae ftipulati effent, vel promififfent : quod:
fi focietas inter eos nulla fuiffet, in pendenti effe, in vtrius
bonis computari oporteát id quod debetur, vel ex cuius bonis
detrahi.
cundum rei veritatem aeftimanda erunt, hoc eít, fecundum
praefens pretium: nec quicquam eorum formali ?? pretio ae-
ftimandum effe fciendum eft.
LXIIL Pavrvs libro IL.ad legem TIuliam-et-Papiam.
PngT:IA rerum non ex affectu, nec vtilitate fingulorum ,
fed communiter funguntur. ??., Nec enim qui filium natura-
lem poffidet, tanto locupletior eft, quod eum, fialius poffi-
deret, plurimo redempturus fuiffet. Sed nec ille, qui filium
alienum poffidet, tantum habet, quanti eum patri vendere pot-
eft: nec exfpeCtandum eít, dum vendat: fed in praefentia,
non qua ?? filius alicuius, fed qua homo aeftimatur.. Eadem
caufa eft eius ferui, qui noxam nocuit: nec enim delinquen-
do quisque pretiofior fit. Sed nec heredem poft mortem te-
íftatoris inftitutum feruum tanto pluris. effe, quo ?* pluris
venire poteft, Pedius fcribit: eft ?^ enim abfurdum, ipfum
4me-heredem inftitutum non effe locupletiorem , antequam ad-
eam: fi autem feruus heres inftitutus fit, ftatim me locuple-
tiorem effe&tum: cum multis caufis accidere poffit, ne iuffu
noftro adéat: adquirit ??. nobis certe, cum adierit: effe ?*
autem praepoftenüm, aante nosj locupletes dici, quam adqui-
fierimus. : $.. 1. Cuius debitor /foluendo non eft, tantum ha-
bet in bonis, quantum exigere poteft. $. 2. Nonnullam ta-
men, pretio ) À üuntz
enim tantidem Romae et ?5 in Hifpania oleum aeftimabitur :
nec continuis fterilitatibus tantidem, quauti fecundis fructi-

bus: dum ?? hic quoque non ?? ex momentis temporum,

nec ex ea, quae raro accidat, caritate pretia conftituantur.

LXIV. VrnPiANVS libro XIIL.adlegem-Iuliam-et-Pa-

piam.——

22 HalIABOLENVS. GEBR. 25 Ap.Hal. i4,ab-
eft. GEB.' 24 Hal fadum. GEB. 25 Hal và ve vera , addit: efl. G E B.
26 Hal inferit: im. — 2/7 Hal. debeat obligatie. — 28 VideDuker. ad. Opnfc.
de Latin. Vet. ICt. p« 414. BR. 29 Gothofr. in nota: finguntur. £al
-..50 Hal. et Vulg. hic et mox rurfas: quafi, loco: qua. Vid. Ant.
31 Vulg. quanto. B&. — 32 Hal effe, GEB.
35 Hal et Vulg. pretii. BR.
38 Vulg. ue. En.
39

Vulg. Plantiauo. 85.

Auguftin. IJ. Eumend. 2. BR.
33 Hal adquiri. GE B. 34 Vulg. eff. £.
36 Hal. vt, loco: et, GEB. : — 37 Vulg. cut. BR«

Ggg2g2g

$. r. |Corpora, fi qua funt in bonis defunci, fe- :

35 varietatem loca, temporaque adferunt: nec

iam.

(.1 amnos

P
^ lobecewe

14 pR ^

L: o

i,
BRLTT

J. "u *o,

668
est

piam. Sr in teftamento ita fcriptumfit, nggEs MEVS
Lvcio Taivrro DÉCEM DARE DAMNAS ESTO: ET
QVANTO QVIDEM MINVS PER LEGEM FALCIDIAM
CAPERE POTERIT, TANTO AMPLIVS EI DARE DA-
MNAS ESTO: fententiae teftatoris ftandum eft.
LXV. PAvrLvs libro VI.-ad-legem-Tuliam-et-Papiam.
S 1 fundus legatus fit quinquaginta dignus, füb hac condicio-
ne, fi quinquaginta heredi dediffet ??^, plerique putant, vti-
le effe legatum: quia condicionis implendae caufa datur, nam
conftat, etiam Falcidiam eum pati poffe: fed.-fi quinquagin-
ta aurei legati fint, fi quinquaginta dediffet, dicendum ^?,
inutile effe legatum, et magis ridiculum effe.
LXVIL. Vrriawvs libro XVHI. ad-legem Iuliam- et
Papiam. CuiRca legem Falcidiam, in eo, quod fub condi-
cione, velin-diem alicui reli&tum eft, hoc obferuandum eft,
fi decem fub condicione . alicui fuerint relicta, eaque con-
dicio poft decennium forte exftiterit: non videntur decem huic
legata, fed minus décém, quia interuallum temporis, et in-
terufurium huius fpatii, minorem facit quantitatem decem.

$. 1. Sicuti legata hon debentur, nifi deducto aere alieno ali--
quid fuperfit: nec mortis caufa donationes debebuntur, fed

infirmantur ^* per aes alienum : quare, fi immodicum ** aes
alienum interueniat, ex re mortis caufa fibi donata nihil ali-
quis *? confequitur. s t
AE r$& CLEMENS/libro IV.—ad-le-
zem-lulia apiam/ Qvo TriENS cuidam amplius lega-
tum fit ^*^, quam ei capere liceret *?^, et lex Falcidia locum

95

; haberet *54: prius Falcidiae ratio habenda eft, fcilicet, vt fub-

ducto eo, quod lex Falcidia exceperit, reliquum, fi non ex-
cedat ftatutam legé *9^ portionem, debeatur.
LXVIILZA £M1rLivs-Macen libro H.—
/*'* hereditatum ^*, CowrvrAT10Nr ? in ali-

e

mentisäciendae hanc formam effe 5? Vlpianus fcribit, vta.

prima aetate ?* vsquead annum vicefimum quantitas alimento-
rum L.qtrfgmta,annorum computet,lä'., eiusque quantitatis Falci-
did praeftetur: ab annis vero ,viginti, vsque ad anr;(umyviceü—
mumquintum, annorum Jïglütïg.&o: abxagyiggigmfi—qüinqug
vsque ad annos trigitita, annorum vigintiquinque: ab annis
trigita vsque ad annos trigiitàquinque, annorum vigintiduo
52': ab annis triginitaqüinque vsque ad annos Qüadraginta, an-
norum g&;fggi— : abannis quadraginta vsque ad annos quiriqua-
ginta, -tet-^* annorum computatio fit, quot aetati eius ?*
ad annum fexagefimum deerit **, remiffo vno ;ahno:: ab an-
no vero quinquagefimo vsque ad annum quiriqüagefimum quin-
tum, annorum nótiem : ab annis quïgquagintaquinqug vsque
ad annum fexàgefimum , annorum fefftem: ab annis fex:
ta, cuiuscumque aetatis fit, annorum quiiï'que.: eoque .nos
iure vti Vlpianus ait, et circa computationem vfusfructus 559
faciendam. Solitum eft tamen.a prima aetate vsque ad annum
tl;lg?üäülïn. computationem annorum triginta fieri : ab annis
vero trigi;ïiï,tsf( annorum computationem inire 5* , quot ad

annum feäägeümum. deeffe videntur: numquam efgo amplius
?uam tri&inta annorum computatio initur. Sic denique, et
1 Reipublicae vfusfructus legetur, fiue fimpliciter, fiue ad lu-

59 Hal. baeres dederit. GEB. 40 Hal. etVulg. addunt: eff, & &.— 41 Hal.et.
Vulg. infirmabuntur.BR. 42 Hal. modicum. GE B. —.43 Vulg.aliud. BR. — 44
Hal efi. GEB. — 45 Hal. et Vulg. licet. BR. — 46a Hal. babet. — 465 Flor.
eft: legi. 4'7 Malim: vicefimae, quod verifimile fit librarium terminationem
ad antecedentem vocem conformaffe. n R. 48 Hal. pro infcriptione habet:
JMAXIMVS ad L. Falcidiam. Vulg. VENVLEIV'S. BR, 49 Hal. Hae-
veditatum computationis, Vulg. Haereditatum computationi, vlümam ícilicet
vocem infcriptionis initio legis affuentes. B R. 5o Vulg. zneffe. B R. 51
Vide Bynkersh. IV. Obf. 11. BR. 52, Hal. viginti duorum. GE B. 53
Ap. Hal. tot: abeft, GER. — 54 Hal. 4uod aetati eius vsque ad. GEB. — 55
Taur. in Adnotat. deerit. fic im P.s. computatio amnorum. — Nec aliter reperi
inMSS. malim tamen:; deergnt. B R. MSS. fant. Pal. 1. I. IIL, Qtob, Bynkersh.

N

is fexagin-

1 vfumfru&üm defcribere folent. B R.
. fpectaculum. 8 R.

. Vulg. inferunt: id. B.

DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. IL .

A.
dos 58, ;niï?ginta annorum computatio fit, $. r. Si quis ex
heredibus rem propriam effe contendat, deinde hereditariam
effe conuincatur: quidam putant, eius quoque Falcidiam non
poffe retineri: quia nihil interfit, fübtraxerit, an heredita-
riam effe negauerit: quod Vläianus recte improbat 5?,

I Lo- * LXIX/ PowPourvs/ibro -V.-ad-Sabinum/ Vsv-

rFRVcCTV bonorum legato, aes alienum ex omnibus rebus
deducendum eft: quoniam poft Senatusconfultum nulla res
eft, quae non cadit 9? in vfusfructus 9* legatum.
LXX. VrrrANvs libro XVL-ad Sabinum. FaArcr-
DIAE flüipulatio ftatim committitur, vbi condicio legati vel
debiti exftitit. — : i
| LXXI. Pavrvslibro XXXH-ad Edictum. PorxesT
heres in vendenda hereditate cauere, vt, etlege Falcidia in-
terueniente , folida legata praeftentur: quia ea lex heredis cau-
fa lataeft: nec fraus ei fit, fi ius fuum deminuat heres.
LXXII. Garvs libro H is-ad Edictum Prae-
toris ??, QOvaNTITASpatrimonii, deducto etiam eo quid-
quid explicandarum venditionum caufa impenditur, aeftimatur.
LXXIII. InEw libro-XVJIL. ad Edictum-iprouitetale,
Iw quantitate patrimonii exquirenda, vifum 9? eft mortis
tempus fpectari. Qua de caufa fi quis centum in bonis*ha-
buerit, ?^* tota ea legauerit: nihil legatariis prodeft, fi ante
aditam hereditatem per feruos hereditarios, aut ex partu an-
cillarum hereditarif):lm , autex fetu pecorum tantum accef-
ferit hereditati, vt centum legatorum nomine erogatis, habi-
turus fit heres quartam partem: fed neceffe eft, vt nihilo mi-
nus quarta pars legatis detrahatur. Et ex diuerfo, fi ex cen-
tum feptuagintaquinque legauerit ,; et ante aditam: heredita-
tem in tantum decreuerint bona, incendiis:forte, aut nau«
fragiis, aut morte feruorum, vt non plus quam feptuaginta-

tur: nec ea res damnofa efít heredi, cui liberum eft non ad-

Jquinque, vel etiam minus relinquatur: folida legata ,devben-'se,z,g.niui--?
2amofneft,, bir
mah. 01Ma ovl

ire hereditatem: quaeres efficit, vt neceffe fit legatariis, ne 54 o
deftituto teftamento nihil confequantur, cum herede inm por- ^* ^^

tionem ?? legatorum pacifci. $. r. Magna dubitatio fuit de

his, quorum condicio mortis tempore pendet, id eít, an 9

quod fub condicione debetur, in ftipulatoris bonis adnumere-
tur, et promiíloris bonis detrahatur? Sed hociure vtimur,

5

vt quanti iea fpes/ obligationis venire poffit, $, tantum ftipu- J ] r*f

latoris quidem bonis accedere videatur: promifforis véro, de«
cedere, aut ?? cautionibus res explicari poteft, vt duorum al«
terum fiat: 9? aut ita ratio habeatur, tamquam püre debea-

tur: aut ita, tamquam nihil debeatur: deinde heredes *9 jet; //4 /.

legatarii inter fe caueant, vt, exfiftente condicione, aut he-
res reddat, quanto minus foluéfit; aut legatarii reftituafit;,
quanto plus confecuti fint. $. 3- Sed £éffi legata quaedam
pure, quaedam fub condicione relicta efficianf, vt, exliften-

te condicione, lex Falcidia locum habeat: pure legata cum

cautione redduntur: quo cafu magis in vfu eft, folui quidem
pure legata, perinde ac fi nulla alia fub condicione legata fuif-

quod amplius accepiffent, redditu frij**. .$.-37|Cuius gene-

Hal. prioribus confeguenter: quod -- - deerit. GEB. — &6 Gothofr. ín nota:
vífus, Gouean. Habent tamen et Graeci: xeücwm mv xaemcUv: quibus verbis
/57 Hal zuiri. 58 Baíil, goc3£av. ad
59 Flor. primae literae: zj funt deletae, vnde ap. Hal. et
Vulg. recfe probat.BR. — 6o. Hal. et Vulg. cadat. BR. — 61 Hal.et Vulg. vfuimna
frucfum. BR. — 62, Flor. hic ab ordinario corrigente fuppletum eft: vrbanz , vt et
in. L. 74.76. go.forteex L. $0. vbi in contextu eft. BR, — Forte ctiam ex L. 27.
vbi in infcriptione eft. GEB. — 63 Hal isffum. GEB. — 64 Flor. et, infertum ,
potuitexcidere ob ;tantecedens. BR. — 65 Hal.portione. GE B. — 66 Hal. et
j 67 Hal. et Vulg. praefigunt: z5. Sed et Flor eft
inter verfus adícriptum. & R. — 68 Hal.et, loco: ast. GER. 69 Hal. prae-
figit; vt, GEB. 7o Vylg. baeres, quod probe. & &.- r Hal. id reddi-
; $u

fent: cauere autem legatafios]debere , ex euentu,condicionis; / / ^c/-

K
pe

im
n
ld
t
(ice
Qd
lü
Din
N

(
Xb
Ddl
T
jeDe ]ul

mb li
De daeihom ,
" lt fejtwï«
(»
Vf*
m
w
m
m 8!9
27 N
$g ue'/i.
L
dam
Tef
cum
jdern
R.
ionis,U"ïf"
p
ri

f nott:
:
p ii
Hal. [
, ;'[ltm-.
m' , 4
D.
wtilly
Hgl. [j
j t
n
nil*
ul

d vcde. mo
,' FOUK nuyn

DIGESTORVM LIB.

ris cautio neceffaria ** videtur, et fi quibusdam feruis eodem
teftamento fub condicione libertas data fit, quorum pretia,
condicione exfiftente, bonis detrahuntur. $.—4. In diem re-
licta legata alterius effe iuris, palam eft: cum ea omnimodo
tam ipfi legatario, quam heredibus eius deberi, certum eft
73 :fedtanto minus erogari ex bonis intellegendum eft, quan-
tum interea, donec dies optingit 7^, heres lucraturus eft ex
fructibus vel vfuris. .$.—5. Ergo optimum quidem eft, fta-
tim ab initio ita teftatorem diftribuere legata, ne vltra do-
drantem relinquantur *?, quod fi excefferit quis ** dodran-
tem, pro ràta portione, per legem ipfo iure minuuntur:
verbi gratia, fiis, qui quadringenta in bonis habuit, tota ea

^» quadringenta erogauerit **, quarta pars legatariis detrahi-

tur: fi trecentà quinquaginta legauerit,/oCtaua: quod fi quin-

[2ede» genta legauerit [habens quadringenta;; initio quinta,| deinde

ao
[5 5550 AL te-

a
&

nec &x diffen- X2ÀXS

3 ; -
quarta pars detrahi debet, ante enim.äetrahendum eft, quod:

extra bonorum quantitatem eft: deinde quo.d ex bonis apud
heredem remanere oportet.

LXXIV. Inzw libro SE-de-legatis-ad-Edictum Prae-

ioris. Qvonp autem dicitur, fi ex iudicio defun&i quartam

habeat heres, folida praeftanda effe legata, ita accipere debe-
mus, fi hereditario iure habeat: itaque quod quis legatorum
nomine a coherede accepit *95, in quadrantem ei non impu-

"Sode oEkD li ideolegatum ei datum eft, vt integra le-
gata, vel fideicommifía praeftet: deneganda erit actio legati,
filege Falcidia vti mallet ?9. - | «s
LXXVl. Gaivs 5* libro -H

Braetoris, lp autem, quod condicionis implendae caufa vel
a coherede, vela legatario, vel a ftatulibero datur, in Fal- .
cidia non imputatur: quia mortis caufa capitur. Sane fi afta--
tulibero peculiares nummos accipiat, pro fua parte;quadran-
Vj ti eossimputare debet: quia pro ea parte non mortis caufa ca- -

$. 1. Qua.

pere, fed hereditario iure eos habere intellegitur. -
ratione placuit legata, quae legatarii non capiunt, cum apud
heredes fubfederint, hereditario iure apud eos remanere in-
tellegi, et ideo, quadrayiti imputanda: nec quicquam interef-
fe, vtrum ftatimyab initio logatum non fit, an, quod lega-
tum eít, remanferit. CR
LXXVII. IpEMw libro il.. iétun i
Iw fingulis heredibus rationem legis Falcidiae componendam
82 effe non dubitatur, et ideo fi Titio et Seio heredibus in-
ftitutis femis hereditatis Titii exhauftus eft **, Seio autem

L1 6t cevum quadrans totorumibonorum relictus fit: competit Titio bene-

LiMeret
/51ef 3

(

ficium legpis Falcidiae.

LXXVIIL Iprw libro 1IL d is-ad-Edictum Prae-

toris.Vrbani, Qvonp fi alterutro eorum deficiente ïaltger-he-
res folus exftiterit, vtrum perinde ratio legis Falcidiae haben-

da fit, ac fi ftatim ab initio is folus heres inftitutus effet, an
fingularum. portionum feparatim caufae fpectandae funt ? Et
placet, fi eius pars legatis exhaufta fit, qui heres extítiterit:
adiuuari legatarios per deficientem partem: quia ea ?* non
eít legatis onerata: quia et legata, quae apud heredem réma-
nent, efficiunt, vt ceteris legatariis aut nihil aut minus de-

trahatur: fi vero defeCta pars fuerit exhaufta, perinde in ea-

ponendam rationem legis Falcidiae, atque fi ad eum ipfum
pertineret, a quo defecta fieret ??. |

twm ivri. GEB.
^14 Hal. obtigit. Vulg. obtigerit. BR. 75 Hal. velinquat. GE B. r
Hal quis, abefl. GEm. — 77 Hal.erogauit. —'78 Hl acceperit. — "79 Hc
neutiquam in exemplari Flor. incipit noua lex. — Omnes etiam, feu fcripti co-
dices , quos vidi , feu editi, qui ante Taurellium prodiere hanc legem cum prae-
cedenti omiffa infcriptione conne&unt in hunc modum : zon impatatwr. — Sed
fi ideo etc. in Bafilicis tamen hae leges feparantur, fed non praemiflo ICti no-
mine, quod et aliis contingit. B R. Etiam Hal. continuat vt reliqui , omiffa

B(criptione. Scripti, quos Brenkm. vidit, Pal. I. II. III. Otob/Bynkersh. GE B.

79; Hal. et Vulg. inferunt: effe. BR. — 73 Hal. fit. GER.
76 Ap.

XXXN, - TET, d. 669
LXXIX. Inrew libro XVIL-ad Edictum-prouinciale,

Iw duplicibus teftamentis, fiue de patrimonio quaeramus , ea
fola fubftantia fpectatur, quam pater, cum moreretur, ha-
buerit 96: nec ad rem pertinet, fi poft mortem patris filius
vel adquifierit aliquid vel deminuerit: fiue de legatis quaera-

mus, tam ea, quae in?? primis, quam ea, quae in fecundis

tabulis reliCcta fünt, in vnum contribuuntur: tamquam fi et
ea, quae a filii herede relifquiffet ** teftator, a fuo herede fub
alia condicione legaffet. |
LXXX. IpEw libro HLE-de-legatis ad Edictum Praeto-
ris. Sris, qui quadringenta in patrimonio|habebit, 9? filio

impubere herede inftituto, ducenta legauerit, eique Titium
et Seium heredes fubftituerit, et a Titio centum legauerit:
videamus, quid iuris fit, fi nondum folutis legatis pupillus

decefferit, et ob id ea legata vtriqueidebent ?? ? Solus he- :

res Titius vtetur lege Falcidia, cum enim ducenta ex heredi-
tate pupilli ad eum pertineant: ducenta legatorum nomine

debet: centum, ex ducentis, quae pupillus debebat: ?*|cen-

tum, quae;ipfe dare iuffus eft: itaque ex vtraque quantitate
quarta deducta, (habebit; quinquaginta. In perfona vero Seii
lex Falcidia non interuenit, cum ad eum ex hereditate pupilli
ducenta pertineant, et debeat legatorum nomine centum ex
ducentis, quae a pupillo reliéta funt. Quod fi pupillus fol-
uat legata, debent curare tutores pupilli, vt caueant legata-
rii. $.. 1. Quaedam legata diuifionem non recipiunt: vt ec-
ce legatum viae, itineris, aCtusue: ad nullum enim ea res
pro parte poteft pertinere.
facere iuffus eft, indiuiduum videtur legatum: neque enim
vilum balineum, aut vllum ?? theatrum, aut ftadium feciífe
intellegitur, iquijei propriam formam, quae ex confummatio-
ne contingit, non dederit: quorum omnium legatorum no-
mine, etíi plures heredes fint, finguli in folidum tenentur.
Haec itaque legati, quae diuiduitatem ?? non recipiunt, to-
ta ad legatarium pertinent,
fuccurri, vt, aeftimatione faCta legati, denuntiet legatario,
vt partem aeftimationis inferat: fi non inferat, vtatur aduer-
fus eum exceptione doli mali. / |
LXXXI. InEw libro XVIIE-ad-Edictum-prouinciale.
Skp vfusfructus legatus venit in computationem legis Fal-
cidiae : nam diuifionem recipit; adeo vt, fi duobus legatus
fuerit, ipfo iure ad fingulos partes pertineant. .$..1. Dos re-
legata ?^, extra rationem legis Falcidiae eft, fcilicet quia fuam
rem mulier recipere videtur. -.$—2* Sed et de his quoque re-
bus, quae mulieris caufa emptae, paratae effent , vt hae quo-
que extra modum legis effent, nominatim ipfía Falcidia lege

| expreffum eft. '

LXXXIL iVrbrANvs libro VIIL Difputationum,
QvAEREBATVR, cum is, qui folum in nomine quadrin-
genta in bonis habebat, ipfi debitori liberationem, Seio au-
tem quadringenta legauerit: fi debitor vel foluendo non fit,
vel centum facere poffit: quantum quisque habeat interuentu
legis Falcidiae? Dicebam, legem Falcidiam ex eo, quod refi-
ci ex hereditate poteft ??, quartam heredi tribuere: refiduum
dodrantem inter legatarios diftribuere. — Quare cum nomen
minus foluendo eft in hereditate, eius quod exigi poteft pro
rata,fit;diftributio: refidui venditio facienda eft, vt id demum
in hereditate computetur, quanti nomen diftrahi poteft, Sed
| : cum

$0 Hal.malit. 81 Hal Idem. GEB. $82 Vulg. computandam. BR. — 83
Ap. Hal. ef abeft. 84 Hal. quae, loco: quia ea. GEB. 85 Bafilica cla-
rius: 4e Zv && &vrbg Ó mragavrusápuevoc inAugovóuusev. atque fi $, qui repudianit ,
beres exfüitifet. BR. . 86 Klal. babuit. — 87 Ap. Hal.u,hic et mox iterum

abeft. GE B. . 88 Hal. reliquiffet. GEB. 89 Hal. babebat a filio. GEB.
Hal. deberent. GE B. 91 Vulg. praefigit: et. BR. 92 Ap. Hal. vilum ,
abeft. GEB. 93 De voce: diuiduitatem , vid. Duker. ad Opufc. de Latim.

Vet. ICt. p. 417. BR.— 94 Vulg. des legata. 8R. — 95 Hal. poffet. GEz,
GQIEENE . — — 96

Sed et fi opus municipibus heres ..

Sed poteft heredi hoc remedio :/.

L-4 kere2e,
)

E d N nÁ wrrulg,

LA hat ,

-DIGESTORVM LIB. XXXV. TIT. Il.

fententiam matris familia&; *5 lex Falcidia induceretur.
LXXXVIH. Ip w libro LXI.-Digefterum. Qvz fun- !
dum folum in bonis centum relinquebat, fi heredem fuum |

dicitur, acceptjlationem in pendenti fore: vt fi quidem mor-
tis tempore quadringenta tota inueniantur, in trecenta "

valeat acceptilatio: fi vero praeterea aliquid inueniatur, quod ! . : u
. quadrantem füppleat, heredi in quadringenta ?? acceptilatio | damnauerit, vt eum quinquaginta 'l'itio venderet: non eft ex-

proficiet *99, Quod fi debitor ifte quadringentorum , dumta- iftimandgg ar/r;plius quam quinquaginta legaffe: ideoque lex,Eal-
xat centum facere poteft: quiafibi foluendo eft, neceffe ha- | cidia locüim non habet. $z. Item » 7^ f15 is, qui duos fundos v*
bebit,cehtum,refundere. QCum igitur debitor fibi foluendo fit | in bonis centüm haberet, gl me et Tüwnïheredes ïnügtmfïet,v J 3efi &4 ,
. eueniet, vt fi, herede aliquo inftituto, ipfi debitori libe- | et damnaffet me, vt Titio fundum Cornelianum quin Gaginta
a eatest n sisi. Fatio, et alii quadringenta legata fint: fi quidem foluendo fit | venderem, et contra Titium damnaffet, vt mihi fundum Se-
k debitor, centum quinquaginta ex trecentis retineat, alia cen- | ianum quinquaginta venderet: non animaduerto, quenwadmo-

tum quinquaginta legatario praeftentur, heres centum habeat. | dum lex Falcidia locum habere poífit: cum vterque heredum u
itario iurejhabiturus fit iscecex.— [ m

670
cum debitori liberatio relinquitur, ipfe fibi foluendo videtur:. ftamento fuo Titium fratrem füum ex parte tertia heredfam. ;
et, quod ad fe attinet, diues eft: quippe fi ei mortis caufa inftituit, fideique eius c;)änmüt vt hergdxtat??-i retänta ?uar: |
accepto feratur id, quod debet, quadringenta'cepiffe videbi- | ta parte, Secundae et Proculae reftituat ^^: eadem iratri
tur, licet nihil facere poffit: fen?iflfe enim liberationem ple- | quaedam praedia ^? praïlggauxt. Quaero, an Titius ea, Qqua$ ,. f ure a. ]
0s 4 — mam videtur, quamuis nihil facere poffit , fi foli ei liberatio;| praelegata funt, etiam ^^ pro ea parte 11e;-gd1tatxs, quafí ro- " ) -
|0* 7^ weli&a eft, et ideo Falcidia interueniente, trecenta accepto | gatus eft reftituere/7^, an integra retinere Odebggö? fRefpondi, /^'- r
illf ferri ?5 debefif/, refidua centum durabunt in obligationem | Titium legata integra retli'p.ere debere: fed in pa.rtem quartam |
?7: et fi quidem facere poffe coeperit, exigentur ab eo dum- | imputari oportere duodécimam partem praediorum: fed.fl non (
taxat vsque ad centum. Idemque erit dicendum, et fi mor- | effet ;.adie&um,. vt pars quarta dgduceretüf, totum trientem -ä
tis caufa accepto ei quadringenta ferantur. Vnde eleganter | praediorum legi Falcidiae impütari oportere, quoniam contra lf
|
:

p ; i 4 .**
Irer :Mr&,y,, d Abynctee

*j

a AE P
P un nedaYa: n elala,;

^W ne*. (Sip vero, centum tantum facere poffit, heredi ex refecto quar- | vnius fundi partem -dimidiam heredi . ; H
" . ta feruanda eft: fic fiet, vt centum quae praeftari poffunt, in | in qua pars dimidia hereditatis eft: nam certe, qui damznatus a, |
/4 Jf ene, quattuor partes diuidantur/ff: tres partes ferant legatarii: he- | eft fundum Cornelianum vendere, Seiani femdt partem here- |
fÉom. fecÓto res wj'w habeat s ^ debitor, qui foluendo non eft, ditariio iure habet: item qui damnatus eft Seianpm fæfändum !
UL Moro - fecum,centum quinquaginta compenfet: de refiduis centum | vendere, partem Corneliani fundi hereditario iure retinet. . !
phter. qen quinjuaginta, quae exigi non poffunt, venditio fiet nominis: | $. 2. Si quis heredem inftituerit eum, cui rogatus fuerat poft |

d f idque quafi folum in bonis fuerit , Arepggefentatur 3. Quodfi mpcrtwem fuam .gf;,nlt'gug reftituere, in rgæt.ione legis Fal.c?.gdäae
" | nihil facere debitor poteít, aeque in centum quinquaginta ac- | centum deducere debet: quia fi alius quilibet her?s exfmt.dïef,
| cepto liberandus eft *: de refiduo venditionem nominis facien- | haec cetitum in aere alieno ponerentur. $. 3. 5i tu ex parte
dam Neratius ait: quod et nos probamus. quarta;,. Titius ex parte quarta heredes fcripti fueritis, dein-
1 LXXXIIL Iv rraxvslibro Xl-Bigefterum. Srcre- | de tu ex parte dimidia heres inftitutus fueris fub condicione,
. ditor filii tui heredem te inftituerit, et legis Falcidiae ratio- | et legata , item libertates datae fuerint: pendente condicione, (I
| ,ï nem ponas: peculii quantitas, quod ? aditae hereditatis tem- | libertates competent, legata tota praeftabuntur : quia fiue con^ .
H . ^* pore[fuiffet, in quadrantem tibi imputabiturj dicio exfliterit, te herede exfiftente , vtraque valent: fiue con- ä
LXXXIV. Ipnkw libro XIllL—Digeftorum. . RE»pE- | dicio defecerit, tu et Titius heredes eritis. 2& * Lege Falci- !
RITVR cafüs, quo heres agere poteft, quamuis teftator age- | dia fi hoc quaeris *9, an exfiftente condicione mifqpetur 2 !
J

e re
/ re non potuéfit: veluti fi tutor, cum folueret legata, non in- | quadrans tuus et femis, atque ita pro dodrante ratioj,ponen-
— terpofuerit ftipulationem , quanto plus quam per legem Fal- | da eft ^? cum his, quibus a te pure herede legatum äjiï? Re- Ls
p odedem,. cidiam capi licuerit, folutum fuerit, reddi. Pupillus quidem | fpondebimus, mifceri duas partes. ^ $. 4. Quifilium fuum im- — — T
Bol adcn: eo nomine tutelae non agit 5: fed heredi eius hoc quoque rió- | puberem et Titium aequis partibus heredes inftituerat, a filio ä
; mine títor oblifatus erit. — i x. : totum femiffem legauerat, a Titio nihil: et Titium filio fub-
'- LXXXV. Inw libro XVIIL-Dis . Srdosfo-| ftitnéfát; Quaefitum eft, cum Titius ex inftitutione adiffet, (
— -p,44—2/. €ero data eft, et folus filius heres patri exftitiffet *: dotem | et impubere filio mortuo, ex fubftitutione heres exftitiffet, f
sss Confeftim in computationej? ,hereditatis, et Falcidiae ratio- | quantum legatorum nomine praeftare deberet? et placuit fo-- l
LE nem in aere alieno deducet: aliter enim videbitur indotatam | lida legata eum praeftare debere: nam confufi duo femiffes ef- d b
" vxorem habere. Quod fi filius extralrie)d h cohéredem hab'eat, ficerent ^*, vt circa legem Falcidiam totius affis ratio habe- s wny
ipfe quidem femper, pro qua parte patti héres erit, dotem in | retur, etfolida legata praeftarentur. Sed hoc ita verum eft, - "g, V
aere alieno deducet: et coheres eius, antequam dos a filio | fi filius, antequam patri heres exfifteret ??, deceífiflet. $i R. d
praecipiatur ?. t TE vero ?? patri heres fült, non ampliora legata debet fubftitu- -T
LXXXVI. Inxx libro XE.-Digeftorum.- T 1TxA te-| tus, quam quibus puäïlus obligatus fuerat: quia non fuo no- !
j | ' | : mine 8
96 Hal.fieri. GE R. — 97 Hal. et Vulg. znobligatione. BR. — 98 Vulg. £t tve- | ui Operis nunciatione inchoari, eo lubentius feruatum eft, quod non fine my- .
.€entis. BR. — 99 Vulg.zw quadringeutis.8BR. . 1oO Hal. pvoficiat. ^ 1 Hal.| fterio hae ipfae voces tres effe Digeftorum partes indiceffe videbantur. GEZ. !
. foluendo . eff. 2 Hucusque vetuftiffimum Infortiatum -perueniebat: nam in | 53 Vulg. repraefentetur. B R. 4 Hal. libereudum eoffe. G E B. 5 Vulg. quae. l
verbis: TRES PARTES aliud Volumen feu potius noui Voluminis acceffio in- | n R. — 6 Hal aget. GEB. — 7 Hal. exflitit. GEB. — 8 Hal. etVulg. compa- T
choabatur, vt apparet ex vetuítis codicibus, vbi feparata charta et maxima li- | tatiomem. BR. — 9 Hal. et Vulg. percipiatur. Florentinam firmant Bafil. $7« l
tera Ícribuntur ea verba, quafi fint initium noui libri. 1ta Contius. Idem ipfe | xa7e£éigevov (( feu pot'ius feparata di&tione xaz' i£áigerov) &àvràüv MÁfw. BR. Q
in codicibus, quos mihi verfare datum eft, deprehendi. Notat etiam a Porta | Ap. Hal. et, abeft. G E s. II Flor. erat: vt refütuat. Similiratione in L. «
ad oram Il vbi et ipfa cum ceteris a nouo verficulo orditur, pofita maximae | fegqg. bis: fi, fcriptum etiamnunc fupereft. Hal. et Vulg. reffituerét. BR. — 12 W
formae litera, Inepte, inquit, hic fa&a diuifio huius capitis, cuius et Accur- | Ap. Hal. praedia, abeft. Habent tamen Bafil. x7/44ara. BR. 13 Ap.Hal,-
fius meminit, nam nec vllum eius veftigium exftat in P. F. Verba Accurfii: Nec | etiam, abeft. GEB. 14 Hal. et Vulg. vt veflitueret. E R. 15 Vulg. fa-
caput libri nec L. nec $. eff bic. — Sed efl pars legis fupevioris. — Sed ideo fic fuit M-Millafs B R. I6 Vtrumque: f/, quorum alterum abundat, habent GIÍ tok M
refecata, quia per partes fic fuit liber inueutus etc. — Steph. autem et Hal, hic | dices, quos vidi. SolusPal.I. vt Hal. qui pofterius omittit. BR. — Septem ill£ lore
reGe fcripferunt. BR. — Vti caíu fa&um effe, arbitror, vt tertii Voluminis pri- | Pal. II. HII. IV. V. Var. Barb. Otob. quibus adde Bynkersh. G E £. | 17 Hal. IT
mum intüenti primae voces fuerint; TRES PARTES, ita coniicio, ante reper- | et Vulg. praefigunt: De. BR. 18 Hal. quaeras. : 19 4ol mifoeilir oX u- hi
tum Infortiatum haec tertii Voluminis initia maioribus literis effe exornata, quod | 20 Hal. fit. 21 Hal. mam confafos duos femiffes efficere. GE B. daciodr t
bis|

etiam poft repertum Infortiatum, e$ poftquam placuit, Nouum Digeftum a No- | ex/fiterit. — 23 Hal et Vulg. inferunt: priw;, es mox habent: fmérit. B.
T. | : 24 ! hr

r DIGESTORVM:' LIB.

T .. mine obligatur, fed defun&i pupilli, qui nihil amplius, quam
femiffis dodrantem praeftare neceffe habuit. .$.—5; Quod fi ex-
M . tranei heredis femis totus legatus fuerit, isque pupillo, a quo
o rpelac^t, nihil legatum erat, ex fübftitutione heres exfüterit: jpoterit

i, ^. : É dici, augeri legata, et perinde agendum , ac fi cuilibet cohe-
m redi fubítitutus fuiffet, eoque omittente hereditatem, ex affe
lo heres exftitiffet: quia femper fubftitutus rationem legis Falci-
u diae ex quantitate bonorum , quae pater reliquerit, ponet ?*.
t $e6. Eàdem dicenda funt, et fi pater duos impuberes heredes

inftituerit, et eosdem inuicem fübftituerit, deinde iure fub-
" ftitutionis ad alterum hereditas recciderit, ^et legis Falci-
: diae ratio habenda fit. — -$-—5. Qui filios impuberes duos
"n habebat , alterum heredem inftituit, alterum exheredauit: de-
W. inde exheredatum inftituto fübftituit, ac poftea exheredato
ii Maeuium, et ab eo legauit: et exheredatus fratri impuberi ex-
li, L ítitit heres: deinde impubes deceffit;9€um iudicio patris fa-
m cultates paternae per-caufam hereditariam ex fübftitutione ad
m eum perueniant, poteft dici, legata ab eo relicta prae-
i ftanda effe, habita ratione legis Falcidiae in his bonis,
din quae pater mortis tempore reliquerit, — Nec huic contrarium
la L e&,tquod,.curxy exhex:edatq pater ,legai-:um dederit, nihilo
