Vulg. additz fumt. BR. — Y Hal quorwmque. GEB. — 2 Gothofr, in nota:
locatae funt. v»lg. Hal. Flor. etiam primae literae: col,erafae funt, vt vix
appareant, et Bafil. habent, uc343évru, BR. lal retinet: fumt. Rchd. vt
3 Ap. Hal, et Vulg. et, abeít. z&. — Rehd. Et ideo, etiam

Mmmmmnm 3 Á.

'-:'—*&.l,,,—-.m« ia

896 DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XVL

interdicto locus fit. Denique fcribit Iulianus, eum qui vi de-
iecit ex eo praedio, in quo homines fuerant, propius efle,
vt etiam fine culpa eius mortuis hominibus aeftimationem
eorum per * interdictum reftituere debeat: ficuti fur homi-
nis etiam mortuo eo tenetur. $. 35. Huic confequens effe
ait, vt villae quoque, et aedium incendio confumptarum pre-
tium reftituere cogatur ? : vbi enim quis, inquit, * deiecit, per
eum ftetiffe videtur, quo minus reítitueret. S. 36. * Idcir-
co conítare ait, eum qui vi deiecit *, quique ? vi fine dolo
malo defierit poffidere, *? interdiCto teneri. $. 37. Ia 1 autem,
ait Praetor, vt ne quis, et quae illic non habuit, complecta-
tur. $. 38. Sane, quod ait Praetor, 181, quomodo accipi-
mus? vtrum in eoloco, vnde quis vi deieCtus eft: an vero
in omni polfeffione ? Et melius dicetur, non ad angulum **
referendüm, vellocum, in quo fuerit, verum etiam 1.2 ad O-
mnem partem *? poffeífionis, qua quis caruit, cum deicitur ^^.
$. 39. Annus in hoc interdicto vtilis eft. — $. 4o. Ex die,
quo quis deiectus eft, frutctuum ratio habetur: quamuis 1in
ceteris interdictis, ex quo edita füunt, non retro computantur.
Idem eít et in rebus mobilibus **, quaeibi erant: nam et
eorum *5 fructus computandi funt, ex quo quis vi deiectus eft.
G. 41. Non folum autem fructuum ratio in hoc interdicto ha-
betur, verum ceterarum etiam vtilitatium habenda eft : nam
et Viuianus *? refert, in hocinterdicto omnia, quaecumque
habiturus vel adfecuturus erat is qui deieCtus eft, fi vi deie-
&tus non effet, reftitui, aut eorum ** litem a iudice aeftima-
ri debere: eumque tantum confecuturum, quanti fua intereffet,
fe vi deieCctum non effe *?. $. 42 Ex interdicto vxDE v1
etiam is, quinon poffidet, reftituere cogetur. $. 43. Inter-
dictum hoc, quia atrocitatem facinoris in fe habet ?? , quae-
fitum eft, an liberto in patronum, vel liberis aduerfus paren-
tes competit ^* ? Et verius eft, nec liberto in patronum, nec
in parentes liberis dandum effe: meliusque erit, in fattum
aCtionem his ?* competere: aliter, atque fi vi armata vfus fit
aduerfüs libertum patronus, vel adueríus liberos parens ??:
nam ?^* hic 25 interdictum competit. $. 44. Hoc interdi-
étum et heredi et ceteris fuccefforibus competit. $. 45. Non
alii autem, quam ei qui ?5 poffidet, interdictum vnde vi com-
petere, argumentum praebet, quod apud Viuianum ?* rela-
tum eft, fi quis me vi deiecerit, meos ?^* non deiecerit, non
poffe me hoc interdicto experiri: quia per eos retineo pollef-
fionem, qui ?? deieCti non fünt. $. 46. Idem Viuianus re-
fert, 39 feruos quosdam vi depulit ?* , alios retinuit ?? et
vinxit, aut etiam eis imperauit ??^: vi te deiectum intellegi:
defiffe enim ?^ poffidere, cum ferui ab alio poffideantur. Et
quod in parte feruorum dictum eft, idem in omnibus dici ait
35 fi forte nemo depulfus effet, fed poffideri ab eo coepif-
fent, quiingreffus in poffeffionem effet. $. 47. Quid dicturi

fi. GEB. . 4 Vulg. inferit: boc. BR. — 5 Vulg. compellatur. BR. — 6 Vulg.
praefigit? vj BR. Hal. dezecit vi. 7 Hal et Vulg. praefigunt: Et. BR.
Rehd. Jdcircogue. GEB. — 8 Vulg. deiecerit. BR. — 9 Gothotr. in nota: qui-
ue dolo malo defierit. vulgat. Hal. Sed Florentina tamen probari poteft argum.
L. j. infra eod. — Et Baüil. habent: 93ev xàv 9/xa 3óAou Ó Hu3msc ixaócaTo vé-
qus3ei, Üaóxsvros. Vde et, fi absque dolo, qui deiecit , defievit po.,,/]id/ere, tene-
tur. BR. — IO Vulg. praefigit: boc. BR. — 11 Hal. et Vulg, inferunt: vnum.
BR. Etam Rehd. GER. 12 Vulgo etzam, abeft. B. I3 Vulg. ad
onmmesparvtes. BR. Etiam Rehd. ad ommes partes poffeffionis quibus aliquis ca-
ruit. — 14 Hal et Vulg. deiiceretur. B R. Etiam Kehd. deiceretur. GEB. — 15
'Taur. sH0Vilibus. GEB. 16 Vulg. éarum. BR. Vt et Rehd. GER. 17
Vulg. Julianus. etiam infra $. 45. BR. Etiam Rehd. GEB. 18. Vulg. ve-
flitui. Eorum autem litem. B R. Et itaquoque Rehd. GER. — 19 Hal. et Vulg.
fi vi deiecfus v101. effet. BR. Vt et Rehd. GEB. — - 20 Hal. facmovis conti-
anet in fe. Etiam Rehd. facinoris in fe contiuet. GER. 21 Hal. et Vulg.
competat. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 22, Vulg. iisdem. BR. — 23 Rehd. pa-
rentej. GEB. 24 Hal et Vulg. inferunt: et. BR. 25 Vulg. inferit:

boc. B R. 26 Vulg. inferit: 202. Florentinam firmant Bafil. zà 32 veuopévo
xu) uóvoy &puózs., BR, " Rehd. vt Vulg. GE B.
iterum; Zdem Iulianus ait, loco: refert. GE B.

28 Rehd, inferit: aautem.

27 Rehd. Iuliamum, et poft.

effemus, tractat, fi aliquo poffidente ego quoque ingreffus -

fum 3* in poffeffionem, et non.deiciam poffefforem , fed vin-
Ctum opus facere cogam: quatenus res, inquit, effet ?7?
Ego verius puto, eum quoque deiectum videri, qui illic vin-
Ctus eft ?9, $. 48. Ex cauía huius interdicti, in heredem,
et bonorum poffefforem , ceterosque fucceífores, in faCtum.
aCüio competit in id quod ad eos peruenit. | WRECUM
II. Pavrvslibro LXV. ad Edictum. Dorovkxma-
lo eorum factum eft, quo minus perueniret. |
Ill. VrerAwvs libro LXIX. ad Edictum. Qvop
eft 3?, et fi quis armis deieCtus eft: quia ^? ex facinoribus
defunctorum, de eo quod ad heredem peruenit, actio datur:
fufüicit enim, non in lucro veríari eum beredem, non etiam
damnumfubire. $. 1. Haec actio quae aduerfuüs heredem ce-
terosque fucceffores pertinet, perpetuo competit : quia in ea
rei perfecutio continetur. $. 2. Armis deiectum quomodo
accipimus? Arma funt omnia tela: hoc eft, et fuftes, et la-

pides, non folum gladii, haftae, ^* frameae, id ett, rhom-

phaeae ^?, $. 3. Plane et fi vnus vel alter fuftem *^?, vel
gladium tenuit, armis deieCtus poffeffor videtur. $. 4. Plus
dicitur, etfi inermes venerant **, fi in ipía concertatione *5,
qui inermes venerant *5, eo procefferunt, vt fuftes aut lapi-

des fumerent, vis erit armata. $. 5. Qui armati venerunt, -

etfi armis non fünt vfi ad deiciendum, fed deiecerunt ^7 : ar-

mata vis facta effe videtur: fufficit enim terror armorum, vt -

videantur armis deieciffe. $. 6. Si quis autem vifis armatis,
qui alibi ^* tendebant, metu hoc deterritus profugerit, non

videtur *? deieCtus: quia non hoc animo fuerunt, qui arma--

ti erant,fed alio tendebant, $. 7. Proinde et fi, cum armatos
audiffet venire, metu decefferit ?? de poffeffione ?* : fiue ve-
rum fiue falfum audiffet, dicendum eft, non effe eum armis
deiectum, nifi poffeffio ab nis fuerit occupata. — $. 8. Si autem,
cum dominus veniret in poffeffionem , armati eum prohibue-
runt, qui inuaferant poffeffionem: videri eum armis deieCtum,
$. 9. Eum igitur, qui cum armis venit ??, poffumus ?? ar-
mis repellere, fed hoc confeftim,. non. ex interuallo: dum-
modo fciamus, non folum refifteré permiffum , ne deiciatur:
fed etfi deiectus quis fuerit, eundem deiicere ?^ non ex in-
teruallo, fed ex continenti 59?. — $. 1o. Cum procurator ar-
matus venit, et ipfe dominus armis deieciffe videtur, fiue
mandauit, fiue, vt Iulianus ait, ratum habuit. $. 1r. Hoc
etin familia dicendum eft: nam ?? cum familia fine me ar-
mata venit, ego non videor veniffe, fed familia: nifi ?* iuffi,
velratum habui. $. 12. Hoc interdictum etiam aduerfus eum
proponitur, qui dolo malo fecit, quo quis armis deiiceretur
58, et poft annum reddetur in id quod peruenit ad eum, qui
prohibuit. $. 13. Vnde vi interdictum neceflarium fuiiö'ff fru-
' * uario

GERB. .. 29 Hal. et Vulg. inferunt: vj. BR. 20 Vulg. praefigit: fi. BR.
Etiam Rehd. GE2. — 531 Hal. expulit. Vulg. depulerit , vetinuerit, viuxervit ,

inperamerit. BR. — Kta et Rehd. nifi quod habeat : vepulerit. GEB. — 32 Hal..-

detinuit. GEB. . 33 Operas fcilicet. Bafil. &veyxásw égyácuc3us BR. 34
Hal.inferit: te. GEB. ^ 35 Hal. placuit, loco: ait. GEB. — 56 Hal. et Vulg.
fun.B R. Rehd. vt Flor. Ges. — .37 Vulg. erit. BR. 38 Hal. illinc viu-
&ug effet. GEB. 39 Gothofr. in nota:; Idem eft. v»lgat. Quod quidem
eft. Hal. Rehd. vt Vulg. GzB. — 40 Hal inferit: et. GEB. — 41 Hal.
et Vulg. inferunt: et. BR. . Vr et Rcehd. GER. 42 Flor. diferte eft : rom-
pbaeae. Sed Taur. fecutus eft Haloandrum. BR. 43 Hal. fufles. GEB., 44
Hal. venerunt. 45 S. L. in nota: Hal. contrectatione. |Atin DBafil. eít:
iy uáxn. BR. — 46 Vulg.venerunt. BR. — 47 Hal. fi deiecerint. 48 Hal,
et Vulg. alo. Graeci: ZAA«xXov. BR, Rehd. quoque vt Flor, GER. 49
Hal. et Vulg. inferunt: oi. BR. Etiam Rehd. et forte et hiclatet in: v;de-
tur. GEB. 50 Vulg. difcefferit. B R. 51 Hal, metu poffeffione decefferit.
GEB. 52 Kehd. veni[fet. GEB. 583 Rehd. fequens: confeflim, huc
transfert. G E B. 54 Flor. eft; deiecere. In Kehd. eít: dezcere. GES. — 55
Hal. addit: poffe. GER. 56 In Rehd. adícriptum: et. GEB. 57 Hal.
inferit: vel. G E B. 58 Flor. eít: deieceretur. Y1n Rehd. deiceretwr. GE R.

du
nor

(Ite

pof

8j
Vi
(
(
Tar

K

Vi
T
H

B

Y j
&T
hiC: |
«lit
"t (
ffl"'lï;
ff
n
[ito

[UTT
lY

j

j;s eun
Jceretf

Toano

; )n h
enantiy
k5
n
j fiü
g n
TE
jil, d
i f
)

1427

€tuario apparet, .f1 prohbibeatur .vti. frui vfufructa 5?. fundi.
$. r4. Vti frui autem prohibuiffe is videtur, qui vi deiecit
vtentem et.fruentem : aut non-admifit *?, cum.ex fundo exif-
fet non vfüsfruétus deferendi caufa. .. Ceterum fi. quis. ab ini-

| tio volentem incipere vti 9* frui, prohibuit, hoc interdictum

locum non. habet: quid ergo eft? debet fructuarius ?? vfum-
früctum Yindicare, $.. 15. Pertinet autem. hoc interdictum
ad eum qui fundo vti 9? frui prohibitus eft: 9* pertinebit 9*

etiam ad :eum, qui aedificiis vti frui prohibetur. Confequen-

ter autem dicemus ad. res. mobiles 9* hoc interdictum non
ertinere, fi quis vti frui prohibitus eft $" re mobili, nifi fi
*5 rej foli.accedebant $? res mobiles *?. Si igitur ibi fue-
runt, dicendum eft , etiam ad eas ** referri hoc interdictum
debere. . $. 16.. Item fi non vfusfructus, fed vfus fit relictus,
competit hoc interdictum: ex quacumque enim caufía confti-
tutus eft vfusfru&tus, vel vfus, hoc interdictum locum habe-
bit. :$. rz. Qui vfusfructus nomine qualiterqualiter. *? fuit
73 quafiin poffeffione, vtetur hoc interdiCto. | Sed fi quis,

pofteaquam prohibitus eft, capite minutus fit, vel mortuus:

recte dicitür,. heredibus.et füccefforibus competere hoc inter-
dictum, non vt in futurüm conftituatur vfüsfrucCtus, fed vt

praeterita caufa, et damnun. praeteritum,farciatur. — $.. I8. |

Heres quoque fimili modo. debebit in faCctum actionem fufci-

pere in id quod ad fe peruenit,

IV. InEM libro X. ad Edictum. .. Sr.vi me deiecerit
quis nomine municipum, in municipes mihi interdictum red-
dendum, Pomponius fcribit, fi quid ad eos peruenit. ..
«; W. InEM libro XI, ad Edictum. . $1 rerum ** tibi pof-

feffionem '*? .tradidero, ; dicit. Pomponius, vnde vi interdi-

Cum cefíare: quoniam non eft * vi * deie&tus, qui compulfus-

eft in.poffeffionem inducere, . e Y M QMESE Pb d
$055 0ME. Pavrvs libro XVII. ad Edictum. Iw 75 inter-

diCto vnde vi tanti condemnatio facienda eft, quanti interfit |

poffidere: et hoc iure nos vti, Pomponius fcribit; id eft, tanti
rem videri, quanti aCtoris interfit **: quod alias minus efle
78, glias:plus, nam faepe actoris pluris intereffe, hominem

fetinere, quam quanti is eft: veluti cum quaeftionis . haben-

dae, aut rei probandae gratia,; aut hereditatis adeundae, in-
terfit eius:eum poffideri 7?,. . ! |

LX M

VIE. -InEMw libro. XXIV. ad Edictum. Cvmw ate vi
deie&ctus fim, fi Titius *9? eandem rem 5* .poffidere coeperit:
non poflum cum alio, quam tecum, interdicto experirk — .
VIH, Inw libro LIV. ad Edictum. Fvrcriwivs
dicebat, vipoffideri, quotiens vel non dominus , cum tamen

poffideret, vi deiectus eft 9?. .

IX. Ing libroLXV. ** ad Edictum. , S1 plures he-

£9 Vulg. frutiu, loco: vfufruffu. BR. Et ita quoquö Rehd. GEE. 60
Vulg. addit: euwm. BR. Etiam Rehd. GEmz. 61 Vulgo: cti, abeft. B R.
62 Vulg. vfufructuarius. B R. — Etiam Rehd. GEB. — 63 In Rehd. cti, abeft.
GEB. . 64 Kal .et Vulg. praefigunt: fed. BR.
Taur. pertineVit. GER. 66 Taur. moViles. GEB. .. 67 Hal. probibitus
Jit. — 68 Ap. Hal. et Vulg, fi, abeít. B&. — Etiam in Rehd. GE £. 69
Vulg. cedebant. BR. Rehd. cedaut. GEB. — 70 Taur. moViles. GEB, — .l
Hal. inferit: res. — '72, Vulg. qualiterceumque. BR. Et ita Rehd. GEB. — 73
Hal. fuerit. : 74 Gothofr. in nota: Íi iterum tibi. Hal. Rehd. Sz me-
tu verum tibi. GEB. 75 Hal et Vulg. inferunt; z. et Bafil. habent:
xarà (íav vmgubosm cos vouxv, vt adeo fere exiftimem, fubfequens: vi, quod
et Taur. fufpe&tum fuit vifum, Flor. non fuo loco effe collocatum, B R. : Habet
hic: vi, etiam. Rehd. GEBR. 76 In Rehd. In , abeft. GEB. — 77 Vulg.
addit: poffidere. B R. Etiam Rehd. GE z. 78 Hal. minas fit. Vulg. wü-
«s efl. BR, Rhed. vt Vulg. GEB. — 79 Vulg. poffidere. BR. $0 Hal. in-
ferit: vj. Rehd. fi quis vi eandem. GER. 81 Vulg. fi quis vi eandem po[-
felffionem poffidere. 8 R. 82 Hoc: eft , ftellulis includi poterat, vt poft adie-
&tuni, B R. 83 Brenkmanngs hoc in hunc modum dare voluit: /bro fexage-
fumo *quinto* eít. enim et haec po'P:eriQr vox poftea adiéQa. GER. 84
Ap. Hal. zn, abeft. GE E. $85 Hal. et Rehd. z» eadem caufa praetor vefli-
tuere debet. GEB. .. 86 In Rehd, eftz pev interdicium , (ed partim punGis,

partim lineolis rubris in transuerfum ducdtis fa&um: inmterdwm. GEB. — 87

1!;;,DIGESTORVM LIB. XLIII. n XVE:

| terfit: quia'in:eo ipfo culpa tua p
| vi deiecifti, aut vi, aut clam fecifti.

Edam Rehd. GEEB. ^ 65
iam Rehd. fiue iu redigendo. GEB.

$97

redes fünt, vnusquisque non in ** amplius quam ad eum per-
uenerit, tenetur.. Qua de cauía interdum in folidum .tene-
bitur is, ad quem totum. peruenerit, quamuis ex parte heres

fit.. $. r. Deie&tum ab vfufru&tu, in eandem caufam Praetor

reftitui iubet ?5: id eft, in qua futurus effet, fi deieCtus non

effet: itaque fi tempore vfusfructus finitus fuerit, poftquam

deiectus eft a domino : nihilo minus cogendus erit reftituere;

id eft, vfumfructum iterum 3$ conftituere,
20 X..GaArvs libro Il. ad. Edictum Praetoris Vrbani, ti-
tulo «;de liberali caufa.. S x de fundo proprietarium et 87;"1'u-
&uarium praedo expulerit, atque, ob id fruéctuarius conftituto
tempore non vfus, perdiderit ius füuum: nemo dubitat, quin

8 1 . .' « * 3 * : E
*5 dominus, fiue experiatur cum fructuario aduerfl-,splgaedg-

nem, [iue non experiatur, retinere debeat reuerfüm. ad fe
vfumfructum:, et.quod fru&tuarius perdidit, id ad damnum

ii ;

-€ius pertineat, cuius facto periit.

. .—L Powrowivs libro VI. ex Plautio.. .Viw facit
qui non finit poffidentem eo, quod poffidebit, 39 vti arbitrio
gUIO ; fiue inferendo, fiue fodiendo,, fiue arando ?9,. fiuequid
. aedificando : ; fiue quid omnino faciendo, per quod liberam
poffeffionem aduerfarii ?? non relinguit ?3,. — ^ —— . —
Xll. MAncELLVSs libro XIX. Digefïoi:urh. 2* r O.

N Vs eum, cuilocator fundum vendiderat ?^, cumis in pof-

feffionem mitfus ?* effet, non admifit: deinde colonus vi ab

alio deiectus eft: quaerebatur, quis ?* haberet interdictum
vnde vi?, Dixi, nihil intereffe, colonus dominüni;inlgf:ädi: Vo-
lentem prohibuiffet, an emptorem, cui iuffiffet dominus tradi
poffeffionem, non admifit ?*. Ieitur interdictum vnde vi co-
lono competiturum, ipfümque fimili interdicto locatori obftri-
&ï.nüforeg,d quem deieciffe tunc videretur . ?8, cum 1
poileftionem non tradidit ??, nifi forte propter iuftam et pro-
babilem *?9 caufam id feciffet, —— : P à 1u&am,,et at
.. XIIL Vrrrawvs libro VIIL. ad Sabinum. Nv
vnde vi, neque aliud interdictum , famofum eft. ^ — ..
: XIV. PowmPourivs libro XXIX. ad Sabinum. Srp
fi vi armata deieCtus es, ficut ipfum fundum recipis *, etiam.
fi vi, aut clam , aut precario eum poffideres: ita rés quoque
mobiles omnimodo recipies, P ; "
.. XV. Pavrvs libro XIII ad Sabinum. Sx: vi me de-
jieceris, vel viadt clam feceris: quamuis fine dolo et culpa
amiferis poffeffionem, tamen damnandus es, quanti mea in-
raeceffit *^, quod omnino *

. , AVL VrPi1ANvs libro XXIX. ad Edi&um, 1w in-
terdiCto vnde vi ? dicendum eft, vt eius caufa quod ad patrem.
peruenit, ipfe teneatur. E

Hal. vel. Sed Bafïl Tiy Beemó]w) a TM Txovra wpüciw, qubd et contra Vulg.

e

. notandum, quae: zec frucbüarium , non habet. BR. Vti nec Rehd. GEE. 8g

Hal. et Vulg. inferunt: tznc. BR. Non Rehd. GER. 89 Hal. poffidebat.
Vulg. poffideat. R R. 'Taur. poffideV:t. Rehd. vt Hal. GE B. — 90 Hal. fiue i&
ferendo , fiue in fodiendo, fiue in arando. G E B. Vulg. loco: fiue fodiendo, ha-
bet: fiue vedigendo. . Sed Dafil. emeígovrz ii bgóscovru , * àporQuvra. BR. Et-
9t Vulgo: quid, abeft. B g. 92 Cor-
re&or Flor. vltimam 7 expunxit, nec tamen aufus eft, o addere. B R... Etiam
MSS. habent. : aduerfarii, Vat. T. Barb. Pal. I. S. Cruc. I. Dynkersh. vt et Rehd.
93 Hal. veliquit. GEB. 94 Vulg. vendidit. B R..Etiam Rehd. G £ g.
95 Ap. Hal. miffus, abeft. Vulg. zn poffeffionem ire iuffus effet. B R. Rehd.-vt
Vulg. ita vt etiam : 25, abfit. GEB. — 96 Rehd. inferit: eorum. G ER.
Hal. admififfet. Vulg. admifevit. BR. Rehd, vt Flor. GEB. |../98 Vulg. vide-
tur. BR,. :99 Hal. tradidiflet. GEB. — 10O Taur. probaVilem. GE B. Li
Hal. et Vulg. recepiffes. B R. Etiam Rehd. GE g. 2, Hal. praecefferit. Vulg.
procefferit. & R. :«Rehd. proceffiffet. G & 8.: 3 Hal. enmimodo. .4 Gothofr..
in nota: Vnde vi vti potes, fi a filio familias deieéctus es, vt eius caufa, etc.
vulgat. Hal. . Sed hic non debebat negligere, Vulgatam 73 jm ipfo in. initio
tollere, Hal. illud feruare, fed poft: vt, inferere; et. B R. Rehd. «t Vulg.
GEB. Vereor tamen, vt ex Brenkmanni admonitione vera ac integra Haloan-
dri le&io erui poffit, quae fequens eft: Iu interdido VINDE F I, fi.a filio-
familiae

cum emptori

-

u-

$& . DIGESTORYM LIB. XLIII TIT. XVL XVII.

XVIL IvrrAxvslibro XLVIIL Digeftorum. Qv
offeffionem vi * ereptam , vi in ipfo congreífu reciperat ^,
in priftinam caufam reuerti potius quam vi poflidere intelle-
gendus eft: ideoque fi te * vi* Qexegero,..lïlico tu me, deinde
ego te: vnde vi interdictum tibi gtlle erit. J
' XVIH. PAPiNrIANVS * libro XXVI. Quaeftionum.
€ v M fundum, qui locauerat, vendidiffet , l;ufflt emptorem in
vacuam $ pofieffionem ire; quem .colonqsgntrare proþlbuxt:
poftea emptor vi colonum exptïilt : '"m'terq&hs" ? vnde vi quae-
fitum eft. Placebat *?, colonum interdicto ** venditori te-
neri: quia nihil intereflet, ipfum an alium ex voluntate eius
imiffum intrare prohibuerit: neque enim ante omiffam *? pof-
feffionem videri, quam fi tradita fuiffet emptori: quia nemo
eo animo elffet, vt poffeffionem omitteret ^?, propter em-
ptorem, quám emptor adeptus non fuiflet: emptorem quoque,
qui poftea vim adhibuit, et ipfüm, interdiCcto colono teneri:
non enim ab ipfo. fed a venditore, pervim furndum effe poí- |
feffum, cui pofleffio *^ effetablata. Quaefitum eft, an em-
ptori füccurri debeat, fi voluntate venditoris colonum poftea
vi expuliffet? 'Dixi, non effé iuuandum, qui *5 mandatum
illicitum fufceperit *5. $. r. Eum, qui fundum vindicauit
&b eo, cum quo interdicto vnde vi potuit experiri, pendente
iudicio nihilo minus interdicto reCte agere, placuit. — ' |
XIX. TngvenoxuiNVvS libro XV. Difputationum.
ManrTo lulianus refpondit, fi me de fündo vi deieceris, in
. quo res mouentes fuerünt **, cum mihi 4nterdicto vnde vi
reftituere' debeas non folum poffeffionem foli, fed et ea, quae
ibi füérurit : quamquam ego moram fecero, quo minus inter-
dicto te conüenirem: fubtraétis tamen mortalitate feruis, aut
pecoribus, aliisue rebus caufa intercidentibus, tuum tamen
8 onus nihilo minus in eis reftituendis effe: quiaex ipfo tem-
— pore deli&i plus quam fruftrator debitor conftitutus elt 7*
^ — XX. Lasko ?? libro IIL Pithanon aà Paulo epitoma-
torum. Szr colonuüs tuus vi deiectus eft, ages vnde vi inter-
di&ó. Idem fi inquilinus tüus vi deie&tus fuerit. Paulus:
idem dici poteft de coloni colono, item ?! jnquilini inquilino.
4 o 4 1 X V LT. $
oocuNWN TO POSSIDETISy:
VrLriAwNvs libo LXIX. ad Editctum.
AI'I,' Praetor, vTI EAS AEDES, QVIBVS DE AGI-
TVR, NEC VI, NEC CLAM, NEC PRECARIO AL-
ER AB ALTERO POSSIDETIS: QVO MINVS ITA
POSSIDEATIS, VIM FIERI VETO. JDk croacis

HOc INTERDICTVM NON DABÓ: NEQVE PLVRIS,
QVAM QVANTI * RES ERIT, INTRA ANNVM,.QVO

PRIMVM EXPERIVNDI POTESTAS FVERIT, AGERE |

familias deiedlus es:. dicendum eff , vt et eius canffa, etc. — 5 Vulg. fibi , lo-
/co: vi, Sed etBafil. c;s mentionem bis faciunt. BR. . Rehd. Qui poffeffionem-3
fibi vi ereptam. in ipfo, etc. GEB. 6 Hal. recipit.. Rehd. veceperit. GE R.
Rehd. Paslus. GEB.. ^ 8 Taur.vaQüam. GEB. 9 Gothofr. in nota:
Al, de interdi&is vulgat. Hal. Yta Hal. et Vulg, et Florentiae adeít ab ordi-
naria manu. fPoterat adeo cum cautela afterifcorum admitti. BR. — Etiam in
Rehd. adeft. G E 5. 10 Rehd, Placebit. G E B. 11 In Rehd. ;nterdico ,

abeft. GEB. 12, Gothofr. in nota: amiffam. Hal. Et ita quoque Vulg.
Prope eít, «t; Florentinam deferam. g R. — Etiam Rehd. amiffum. GE B. 13
Etiam in Rehd. eft: omitteret, fed fuperfcriptum: al. amitteret. G E B. 14

Hal. et' Vulg. inferürnt: per vim. BR. Etiam Rehd. GEE. — 15 Gothofr. in
wota? quia. Fial. Etiam Vulg. B& B. Etiam Rehd. GER. 16. Hal. fufcepit.
G E B. 17 Hal.fuerint. | 18 Ap. Hal. et Vulg. tamen , abeft. BR. — 19
Hal. et Vulg. es; BR. . Etiam Rehd. GE &. 20 Vulg. lauolenus. B R. Etiam
Rehd. GE s. ^ 21 Rehd. Idem de, loco: ltem. GEB.-

& Halet Vulg. inferunt: eg. BR. Vt et Rehd. GEB, — 2 Gothofr.

PERMITTAM. $. r. Hoc interdictum de foli poffeffofe
fcriptum eft, quem potiorem Praetor in foli poffeffione habe-
bat ?, et eft prohibitorium ad retinendam poffeffionem. $. 2.
Huüius autem interdi&ti proponendi caufa haec fuit, quod fe-
parata effe debet ? poffeffio a proprietate: fieri etenim poteft,
vt alter poffeffor fit, dominus non fit: alter dominus quidem
fit; poffeffor vero non fit: fieri * poteft, vt et'? poffeffor
idem et dominus fit. ' $. 3. Inter litigatores ergo quotiens
eft proprietatis controuerfia, aut conuenit inter litigatores ^,
vter poffeffor fit, vter petitor, aut non conuenit.:. $i conue-
nit, abfolutum eft: ? ille poffefforis commodo, quem con-
uenit poffidere, ilie petitoris onere fungetur ?.' Sed fi inter
ipfos contendatur, vter poffideat, quia'alteruter fe magis pof-
fidere adfirmat: tunce, fires foli fit, in ? cuius poffeffione *?
contenditur, ad hoc interdictum remittentur. $. 4. Eftigi-
tuf hoc interdictum, quod vulgo ** v Tx POSSIDETIS ap-
pellatur, retinendae poffeffionis: nam huius rei caüfa reddi-
tur, ne vis fiat ei qui poffidet. Et confequenter proponitur
poft interditum vNDpE v1: illud enim reftituit vi amiflam
poffeffionem : lioc interdictum '? tuetur, ne amittatur pof-
feffio ** : denique Praetor poffidenti vim fieri vetht: et illud
quidem interdictum obpugnat poffefforem : hoc tuetur. Et,
vt !^ Pedius ait, omnis de poffeffione controuerfia aut eo **

| hoc, vt retinere nobis liceat quod poffidemus. — Reftitutae **
poffeffionis ordo aut interdiCto expeditur, aut per actionem,
Retinendae itaque pofíeffionis duplex via eft, aut exceptio,
aut interdictum: exceptio datur ex multis caufis ei qui poffi-
det. $. 5. Perpetuo autem hoc 7*.interdicto infunt haec,
QVOD NEC VI, NEC CLAM, NECPRECARIO, AB IL«
LO *5 possipEs *?. $. 6. Interdictum autem :pofleffo-

numquam vltro poffeffori datur: quippe fufficit ^? ei quod
poffideat. $. 7. Hoc interdictum locum babet, fiue quisto-
tum fundum poffidere fe dicat, fiue pro certa parte, fiuepro
indiuifo poffideat ^*. $. 8. Hoc interdictum in omnibus et-
iam poffeffionibus quae funt foli, fine dubio locum habebit
22, dummodo poffideri poffit ^?. $. 9. Quod ait Praetor in
2^ interdicto, NEC VI, NEC CLAM, NEC PRECARIO,

vt, fi quis poffidet vi, aut clam, aut precario, fi quidem ab
alio, profitei poffeffio: fi vero ab aduerfario fuo, non debeat
| eum propter hoc, quod ab eo poffidet, vincerez has enim pof-
| feffiones non debere proficere, palam eft, — ^ . -
Il. Pavrvs?Slibro LXV. ad Edictum. IvsTAenim
an iniufta aduerfüs 'ceteros polfeffio (it, in hoc interdicto ni-
. hil refert: qualiscumque enim poffeffor, ?^" hoc ipfo, quod
poffeffor eft, plus iuris habet, quam ille ?*, qui non poffidet,

in pota: habet. vulg. habeat. Hal. Sed et Flor. altera P eft deleta. BR. Rehd.
rvt Vulg. GEB. 5 Hal. debeat. GEB. 4 Hal. et Vulg. inferunt: etzam.
B R. $ Vulgo: et, abeft. B. Etiam in Rehd. GER. 6 Ap. Hal. znter
litigatores, abfunt. G EB. 7 Hal. praefigit: et. GEB. 8 Hal. fuugitur.
GEB. . 9 Hal.et omnes, de, loco: in. Septem tamen MSS. quae vidi , Flo-

adde Dynkersh. vt et Rehd. GEB. 10 Rehd. po[ffeffionem. GE B. IÉ
Taur. 4 Olgo. GE B. 12, Ap. Hal. zuterdibum , abeit. GEB. — 13 Rehd.
addit: vi. G E P. I4 Rehd. vt et. GEB. — 15 Hal. et Vulg. ad boc. BR,
Etiam Rehd, GEB. — 16 Gothofr. in nota: reffituendae. et ita Bartolus, Al-
bericüs. Et ita quoque Hal. et Rehd. GEs. 17 Hal. et Vulg. buic. E R.
Rehd. vt Flor. GEE. 18 Vulg. ab alio. BR. . 19 Hal. et Vulg. poffideas.

20 Hal. et Vulg. quippe cum fuffiiat. Et quoque Flor. fufficit, im: fuffi-iat ,
eft aptatum. BR, Rehd. vt Hal. et Vulg. GER.
22, Taur. babeVit. GEB.
24 In Rehd. ;2, abeft. GEB.
. 24 R«hd. praefigit: z. GEB.-

21 Ap. Hal. poffideat,
23 Gotbofr. in nota: , poffiit.
25 Rehd. eodem. GEB. — 26
28 Vulg. ipfe. BR.

abeft. GE £.
. Hal. GE R.
Hal. Caim, GEB.

pertinet, vt quod nón poffidemus, nobis reftituatur: aut ad

ALTER AB ALTERO POSSIDETIS, hoc eo ?? pertinet, -

rentinam feruant. BR. — Vat. I. V. VI. Barb. Chriftin. Pal.I. S. Cruc. I. quibus.

Etiam .

rem praediituetur, quod eft vrr PossipEkTiS: a&tio enim -

— .

s Mdb — —

h
N

M
P
tl
n
i
B
»
l
um
t
Y
y^
"
Fedi.
)nit
n
r xf
tll
874
AT
t al
y 16
!nemu
0
wl
lgt
u^
[f
&
o
Isl
i
J5 d
abait
od
A NIl
n
j
g

gt
fl*
quol
»H.ldeto

*

| DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT; XVIL - XVIIL um
. MIE-VrrrAwvs?? libro LXIX. ad Edi&um. .Sz duo

poffideant in folidum , .videamus, quid.fit dicendum 3* ;
.quod q.u.ah.t"exf procedat, ttaCctemus; . Si quis proponeret pof-
feffionem iuftam, .et iniuftam: ego pofídeo ex iufta caufa,

tu vi, aut clam: fi a me poffides, fuperior fum ?? interdicto:

fi vero non a me, neuter noftrum. vincetur, nam et tu poffi-
des et ego. S. 3- Hoc interdictum duplex eft: .et hi, qui-
büs-competit, et aCtores et rei fünt. $. 2. Hocinterdictum

fufficit ei, qui aedificare in. fuo prohibetur: etenim videris.

mihi poffeffionis. controuerfiam facere, qui prohibes me vti
mea poffeffione, . $.. 3. Cum inquilinus dominum aedes refi-
cere volentem prohiberet, aeque competere interdiCctum vti
poffidetis, placuit: teftarique dominum ,. non ?? prohibere in-

quilinum, ne habitaret, fed ne poffideret. $. 4. Item. videa--
mus, fi auCtor vicini tui ex fundo tuo vites in fuas arbores .

transduxit ?^, quid iuris fit? et ait Pomponius,: poffe te. ??
ei denuntiare , et ?5 yites praecidere: idque et ?* Labeo fcri-
bit: aut vti eum debere interdicto vti poflidetis de eo loco,
quo radices continentur vitium : nam fi tibi *vim* fecerit, quo
minus eas vites vel praecidas, veltransducas, vim tibi facere
videtur, quo minus-poffideas: etenim qui colere fundum pró-

hibetur, poffidere prohibetur, inquit Pomponius ??. $. 5. | .
Atem videamus, fi proiectio ?? fupra vicini folum, noniure| . . - : |
-AITPraetor,f VTI EX LEGE LOCATIONIS SIVE.CON-

haberi *^? dicatur, an interdictum vti poffidetis. fit vtile alteri

aduerfus alterum ? Et eft apud Caffium relatum, vtrique effe:
| NEC VI, NEC CLAM,NEC PRECARIO, ALTER AB AL-
TERO FRVEMINI !', QVO MÍNVS ? FRVAMINI, VIM
FIERI VETO: SI QVA ALIA ACTIO DE SVPERFICIE
.quo lUS| POSTVLABITVR,CAVSA COGNITA ? DABO. $. 1. Qui
poffim retinere poffeffionem eius ** proiectionis, interdico |

inutile, quia alter folum poffidet, alter cum aedibus.fuper-
ficiem. $. 6. Labeo quoque fcribit, ** ex aedibus meis in

» aedes tuas proiectum ^? habeo: interdicis mecum, .fi eumlo-

cum poffideamus, qui proiecto tegetur *^? : an, quo facilius

tecum , ficuti nunc poffidetis eas aedes, ex quibus proiectus
*5 eft, $. 7. Sed fi fupra ^* aedes,. quas.poffideo, cenacu-
lum fit, in quo alius quafi dominus moretur, interdicto vti
poffidetis me vti poffe, Labeo ait, non eum, quiin cenaculo
moraretur: femper enim fuperficiem folo cedere. . Plane fice-
naculum ex publico aditum habeat, ait Labeo, videri non ab
&o aedes poffideri qui zpumT«c ** polfideret *?: fed ab eo,
éuius aedes füpra zpmrae effent: *?. verum elft hoc in eo, qui
áditüm ex publico habuit ?*9, Ceterum fuperficiarii proprio
interdicto ^* et aCtionibus a Praetore vtentur. ??:. dominus
autem foli, tam aduerfus alium, quam aduerfus fuperficia-
rium potior erit ?? interdiCto vti poffidetis: fed Praetor fupgr—
ficiarium tuebitur fecundum legem locationis: et ita Pompo-
nius quoque probat. . $. 8. Creditores:miflos in poffeffionem
rei feruandae caufía, interdicto vti poffidetis vti non poffe: et
merito: quia non poffident. ldemque et in ceteris omnibus,

Etiam Rehd. GEz. 9,9 Hal. et Vulg. PAVLVS.zR. Etiam Rehd. G x ».
30 Hal. et Vulg. inferunt: 440que. BR. Etiam Rehd. GEB. . 231 Hal. fa-
ciendum. GEB. . 232 Hal.etVulg. inferunt: z. BR. 33 Hal. inferit: fe,

.GEZ. 34 Vulg. traduxit. BR. — 35 Vulgo: te, abeft. B. Etiam in Rehd.

GER. 36 Ap. Hal et, abeft. Vulg. mutat in:^vt, et mox habet: prae-
cideret. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. 37 1n Rehd. et, abeít. GEz. . 38

Hal. vt Pomponius inquit. GEP. 59 Gothofr. in nota: proie&um. vzalgat. |

Hal. Et ita quoque Rehd, GE B. : 40. Hal,ert Vulg. babere. BR. .. 41 Hal.
et Vulg. praefigunt: SiBR. Vr et Rehd. GER. .. 42 Rehd. prote&um , et

ita in fequentibus quoquez' prote&o, prote(lionis, et protedhum. GEB. 43]

Vulg. tegitur.BR.. , 44 Kal poffeffionem , ius prote&hionis intevdico. tecum.
45 Gothofr. in nota: proiectum eft. vu/gat. Flal. Et ita Taur. etiam in mar-
gine. Rehd. .a quibus proteum efl. GEB...— 46 Vulg. inferit: eas. BR. 47
Videtur Gothofr. in fua nota notare Haloandrum, qui in Graecis latine verfis
haec habet: xeum7às vefugia. quemadimodum. V.lpianus. de vfufruclu. latine
appelat. GEB. .. 48 Hal.et Vulg. poffidet. B R. ^ :49 Hal praefigit: et.
G E B. 50 Hal. et Vulg. babuerit. BR. — 51 Rehd. inferit: vt po[[;detis.
G E B. 52 Etiamnunc Flor. eft: vtetur. et ideo nonnemo. in praecedenti-
bus repofuit: fupevficiavius. 'Taur. videtur fecutus Hal. qui habet: vtentar,
cum ceteri fingularem habeant, vt correctum eft, BR. Rehd. ceterum fi fuper-
ficiavii -- -- vtetur. GEB. 53 Hal inferit: z. GEB. . 54 Scriptum erat

Flor. iu parte meo tedorio babeat et in parte fua.. Fa&um bis; im pariete, et:

. dandum.

qui cuftodiae.cau(a miffi füunt in. poffeffionem,. dicendum eft.
9- 9. 5i vicinus meus in partemea teCtoria habeat, et in parte
fua 5*: vti poffidetis 5* mihi efficax eft, vt ea tollere com-
pellatur. $. ro. Nonvideor vi poffidere, qui ** ab eo, quem
fcirem vi ?* in poffeffionem ?* effe, fundum.accipiam. $. ir.
In hoc interdiCcto, condemnationis fumma refertur ad refipfius
aeftimationem. QVANTI??nES EST,fÍic accipimus 9?, quan-
ti vniuscuiusque intereft, poffeffionem retinere. Seruii autem
fententia eft, exiftimantis, tanti poffeffionem aeftimandam,
quanti ipfa res eft: fed hoc nequaquam opinandum eft: longe

enim aliud eft rei pretium; aliud poffeffionis.

. IV. IngM libro LXX. ad Edictum. Iw fumma puto
dicendum, et inter fructuarios hoc. interdictum reddendum,
etfi alter. vfumfruCtum, alter potfeffionem fibi 9* . defendat.
Idem erit probandum, et fi vfusfruCtus quis fibi defendat 9?
poffeffionem: et ita Pomponius fcribit. Proinde 9? etfi alter
vfum, alter fructum íibi tueatur, et his interdictum erit

b -,'.,VLPIANVS lib?O,LXX' ia Edi&um.'

DVCTIONIS, SVPERFICIE, QVA D£ AGITVR,
füperficiem in alieno folo habet, ciuili aCtione fuübnixus eft:

nam fi conduxit füperficiem *, ex conducto *: fi émit, ex em-
pto agere cum.domino foli poteít. Etenim fi ipfe eum prohibeat,

| quod ? intereft, agendo confequetur. Sin autem ab alio pro-

hibeatur,:praeftare ei aCtiones fuas debet dominus, et cedere.

Sed longe vtile.* vifum eft, quia et.9 incertum.erat, an lo-

cati ? exifteret, .et quia melius eft poffidere potius, quam in

perfonam experiri, hoc interdictum proponere, et qualíi in

rem actionem polliceri.: $. 2. Proponitur autem *? interdi-
Cum -duplex, exemplo interdicti vti poffidetis. "Tuetur ita-
que Praetor eum, qui fuperficiem petit, veluti vti. ** poffide-
tis interdicto: neque exigit ab eo, quam *? caufam polffidendi
habeat: vnum tantum requirit, num forte vi, clam, preca-
rio *? aduerfario poffideat. Omnia quoque, quae in vti pof-
fidetis interdicto feruantur, hic. quoque feruabuntur. $. 3.
Quod ** ait Praetor, sx *? AcTIO DE SVPERFICIE PO-
W. L ofur, ( , ib i | STV-

fuo, pro: fua. in: te&orio, nihil tentatum. "Taur. fecutus Hal. priftinam fcri-
pturam reduxit.. Alii omnes habent, vt correctum Flor. Etiam Dafil. £v 7á
ToíXo. BR. Etiam MSS. znu pariete meo. Vat. .. Barb. Chriftin. S. Cruc. I. 1.
