^OLXIX. IpEMlibro LXXVIIL ad Edictum. .HaAxc

verba aARB1ITRATV Lvcai1 Trxvir FrEz , iu$ fignificant,

verba, cvt REI'DOLVS MALVS.ABERIT *^5, A PYE-
.RIT, generaliter comprehendant ^5:.9mnem dolum, -qiiicum-.
'que in hanc rem admiffus eft, de qua ftipulatio eft inter-

LXX. P A VLV s .l-ibro LXXIIï[-.'- ad ';.Edi&um. ; SCI ÉN

DvM eft, heredem etiam per multas füceeffiones accipi : nam
,^* paucis fpeciebus heredis appellatio proximum continet:

veluti in fübftitutioné impuberis, QYv1sQVv1iS MIHI HERES
ERIT, IDEM FILIO ** HERES ESTO: vbi heredis he-

.res non continetur,. quia incertus 'eft. tem in lece Aelia
Sentia filius heres proximus poteft libertum paternum vt in-
. gratum accufare, non etiam fi heredi heres exftiterit, Idem
|dicitur in operarum exactione, vt filius heres exigere poffit, -
.mon ex fuücceffione effectus. .$. 1. Verbahaec, 1s Ap Qv EM

EA RES PERTINET, fic intelleguntur, vt qui in vniuer-
fum dominium, *vel iure ciuili*, veliure Praetorio fuccedit;
— LXXL VrriANvSlibroLXXIX. ad Edictum. Ar1vp
: : u E. ; em

Inv. Ciu. c. 39. GEB..— 32 Hal. in margine: alias, flátione. GER. 33
Vide Opu[t. de Latiu. Vet. ICt. p. 70. BR. 34 Rehd. inferit: fundum ,
fequenti: locusm , omiffo. G EB. 33 in Rehd. locus, abeft. GEB. 36
Hal. babuerimus. GE B.. - 37 Hal. et Vulg. enim. BR. Etiem Rehd. GEnz.

.98 Hal.et Vulg. definiatur , et re&te. Barb, vel definietuy. S. Cruc. M. et diffi-
mistur. At S. Cruc. L vt Flor. Bynkersh. vt et Rehd. vt S. Crüc. II. GEE.
40 Rehd. qualitercunque, GEB. — 41 Hal..—

39 Hal. VLPIANVS. GER.
inferit: & te. Rehd. in antecedentibus omittit: eff, et habet. fuperfcriptum :
aül. eft quod anime. GEB. ^ 42 Rehd. inferit: i. GEn. 43 Erat olim
.. 44 Hal. dicitar. 45 Taur. AuERIT. Ap. Hal.
aberit, abeft. Vulg. abfuerit: aberit. BR. Rehd. affmevit , nempe af verfum

.finit, e quibus vltima per errorem a librario in initio fequentis verfus eft repe-

tita. Primae etiam vocis fyllabae nonnemo fuperfcripfit: al. ab. . Ceterum et
hic 72 aberit , vt ap. Hal. plane abeft. GEB. — 46 Gothofr, in nota: A. com-
prehendunt. Ita Hal. et Vulg. Et Flor. ita fa&um. BR. [ta habet Rehd;
G E R. 47 Vulg. inferit : jm. B R. 48 Hal et Vulg. inferunt: weo. 8 R.
! j Etiam

P

as m Q o

ii

[
tum
n
i
, "
vt
[je
m
Yl
'LM
jeta

lil

d

d

(th
Eb
Wil
Yi
o
.l
«f
n
n
n
jud
317
bt

Q

DIGESTORVM LIB. L'TIT. XVL: 56 s

elt capere, aliud accipere. Capere, cum ^? effe&u accipi-
tur: accipere, etfi ?? quis non ** accepit, vt habeat: ideo-
que non videtur quis capere, quod erit ?? reftituturus: ficut
53 perueniffe proprie illud dicitur, quod eft rerhanfürum.
$. r. Haec verba, ?* His REBVS RECTE PRAESTARI,

ftipulator fentiret.

-LXXIL Pavrvs lib LXXVI. ad Edictum. Ar-
PELLATIONE rei pars efiam continetur. — z

LXXIIL VrrrawNvs 5? libioo LXXX. ad Edifctum.

viri boni arbitrio eft.

rulium. SaiGNATOR1IVvsanulus ornamenti appellationenon

eontinetur. - n | : : uT
« : LXXV. Ingw libro L. ad Editum. ResTiTVERE:
is videtur, qui id ?? reftituit, quod habitürus effet aCtor, fi :

controuerfia ei facta non effet.

tellegendus eft etiam is, qui permutauit, vel compenfauit,

LXXVII. IpEgM ?? libro XLIX. ad Edictum. ' Fgv--
GEM *? pro reditu appellari, non folum * quod* $* frumen- :
. tis, aut leguminibus: verum et ?? *quod* ex vino, 9? fil- .
uis caeduis, cretifodinis $*, lapidicinis capitur. Iulianus
fcribit, fruges omnes effe quibus homo vefcatur, falfum effe:
non enim carnem $*, autaues ferasue, aut potna fruges dici.-
Frumentum autem id effe, quod arifta 99 fe teneat, reCte.

Gallum definiffe: lupinum vero et fabam ?" fruges potius di-

ci: quia non arifta, fed filiqua continentur: quae Seruius.

apud Alfenum in 9? frumento contineri putat 9?,

LXXVIIIL. Pavrvs librollL ad Plautium. IwTER-.
DpVM proprietatem quoque verbum potfeffionis fignificat: fi-

cutin eo, qui poffeífiones faas legaffet, refponfum eft.

LXXIX. Ipnxw libro VI. ad Plautium. IwPENSAE
neceffariae funt, quae fi faCtae non fint, res aut peritura, aut-
deterior futura fit. $. r. Vtiles impenfas effe Fulciuius ait, |
quae meliorem dotem faciant , non *? deteriorem effe non.
finant: ex quibus reditus mulieri adquiratur: ficuti arbufti
paftinatione vltra quam neceffe fuerat. Item doCtíinam **
uerorum, quorum nomine onerari mulierem ignorantem vel-

inuitam non oportet: ne cogatur fundo, aut mancipiis Cca-
rere. Ín his impenfis et piftrinum, et horreum infulae do-
tali adiectum, plerumque dicemus 7*?, $. 2. Voluptariae
fünt, quae fpeciem dumtaxat ornant 7?, non etiam fructum

augent, vt funt viridia ** , et *? aquae falientes, incruftatio- - : . :
| hoc eft, nulli feruire.

nes, loricationes, picturae.

Etiam Rehd. GE&. 49 Erat Flor. vt, loco: cum, et recentius eft muta-
tum, hnec tamen male, et ita habent omnes. BR. Etiam Hal. et Rehd. GEB..

50 Hal. et Vulg. etiamfi. BR. Etiam Rehd. GER. 51 Gothofr. in nota:
non fic. Hal. ltaet Vulg. g R. Rehd. nou fic accipit. G EB. 52 Hal. eft.
GE B. 53 Hal. fic et. GE B. 54 Vulg. praefigit: pro. B R. 55 Go-
thofr. in nota: Al. quod. Ita Hal. et Vulg. BR. Rehd. vt Flor, GEB. — 56

Hal. CAIV S. Vulg. IDEM. &R. Rehd. vt Flor. Gg g. — 57 Hal. continet. |

Mihi mendum effe videtur. — 58 Ap. Hal. id,abeíit. . — 59 Hal. VLPIA-
NVS. Vulg. IVLIANV'S. BR. Rehd. hanc legem absque vlla infcrxpt',xone
cum praecedenti connedtit. GE B. 60 Vide Op»ft. de. Latin. Vet. ICt. p.
413. et 416. BR. . 61 Hal. pro, loco: quod. Vulg. quod ex frumentis. B R.
Rehd. vt Hal. GE B. 62 Hal. inferit: pro eo. Vulg. et, mutat in: etzam.
GER. Rehd. vt Flor. G E B. 63 Hal. et Rehd, praefigunt: vel ex. GEB.
64 Vulg. cretaefodinis. Bm. Rehd. hic: vel, inferit. GEB. — 65 Hal. et
Vulg. carues. BR. — Rehd. vt Flor. GEB. 66 Gothofr. ia nota: in fe. Hal.
Vulg. EtiamRehd. GX B. 67 Taur. faVam. Hal.et Vulg. fabas. BR. Ita
et Rehd. GEB. — 68 In Rehd. n , abeft. GER. — 69 Rehd. putauit. GEB.
80 Àp.Hal. et in Rehd. mon, abeíft. GEB. — 71 Rehd. dodrina. GEB. — 72
Wial. dicimus, . 13 Rehd. exormont. GE B. 14 Hal. viridiaria. Vulg. vir

| guftin. 1. Emend. 2. BR.

.. LXXX. InEw libro TX. ad Plaàutium. Iw generali re-
petitione legatorum etiam datae ibertates continentur ex men-
te legis duodecim tabularum. !

LXXXI. InEM libro X. ad Plantium. Cv Praetor

: Dabiwani r | dicat **, vt opus fattum reftituatur, etiam damnum datum
hoc fignificant, ne quid ?* periculum, vel damnum ex ea re :

aCtor confequi debet: nam verbo reítitutionis omnis vtilitas
aCtoris continetur. : ! T
LXXXIL. Inzw libro XIV. ad Plautiam. Vegn5vM

AMPLIVS ad eum quoque pertinet, cui nihil debetur: fic-

LV NVS | | uti ex contrario minus folutum videtui, etiamíi nihil effet
Haxc verba in ftipulatione pofita, kAM R EM RECTE RE- . !
STITVI, fruCtus continent *7, RxkcrE enim verbum pro .

exactum. * | |
. LXXXIII. IAvorxxvs ** libro V. ex Plantio. PRo-

| PRIE BONA dici non poffunt, quae plus incommodi , quam

LXXiV. Pa vuvs libro IL. ad Edictum Aedilium Cn--

commodi habent, | |
LXXXIV. Pavrvslibro IL. ad Vitellium. . Firir
appellatione omnes liberos intellegimus.
LXXXV. MancEerrvs libro L Digeftornum, N-

RA'TIVS Priícus tres facere exiftimat collegium, et hoc ma-
j | ! : ! A^ gis fequendum eft. | :
LXXVI. IpxkMw libro LI. ad Edictum. Dknpissk in-.

. . LXXXVI. CEersvs libro V. Digeftorum. Ovr»aliud
funtiura praediorum , quam praedia qualiter fe habentia 752
vt bonitas, falubritas, amplitudo? !
LXXXVII. ManRncErrvslibro XII. Digeftorum. V.
7? Alfenus ait, vrbs eft Roma, quae ?? muro cingeretur $*.
Roma eft ** etiam, qua ?? continenti aedificia eflent: nam
Romam non muro tenus exiftimari, ex confuetudine cottidi-
ana ?* poffe intellegi, cum diceremus Romam nos ire, etiam-
fi extra vrbem habitaremus. - 5SN !
LXXXVIII. Cxrsvs libro XVIII. Digeftorum. T Aw-

TVM ?? quisque pecuniae relinquit, quantum ex bonis eius

refici poteft: fic 59 dicimus, centies ?" aureorum ?5 habere,

qui tantum in praediis, ceterisque fimilibus rebus habeat.

Non idem eft in fundo alieno legato, quamquam is 9? here-

ditarià pecunia parari ?? poteft: neque quisquam eum, qui
pecuniam numeratam habet, habere dicit, quidquid ex ea pa-
rari ?* poteft. f
LXXXiX. PowPourvs libro VL ad Sabinum. Bo-
v ES magis armentorum, quam iumentorum generis ?? appel-
lantur, $. r. Hoc fermone, pvw NvPTA ERIT, primae
nuptiae fignificantur. $. 2. Inter edere et reddi ?? .ratio- -
nes multum intereft: nec is, qui edere iuffus fit, reliquum
reddere debet: nam et argentarius edere rationem videtur ?^,
etiamfi, quod reliquum fit apud eum, non foluat. ;
XC. VrPriANVvS libro XXVII. ad Sabinum. Qvr, vti
optimae maximaeque fünt, aedes tradit, non hoc dicit, ferui-
tutem illis deberi: fed illud folum, ipfas aedes liberas! eífe,

XCI.

darid. BR. Rehd.vt Vulg. GEB, —— 75 Deeft ap. Hal.et. — 76 Rehd. di-
Git. GEB. 71 Hal. IABOLENV'S. GEB. 78 Vide Noodt. 1. Probab.
j. ". 1. BR.. Et Bynkersh. VI. Obf. 25. GEB. 79 Ap. Hal. Pt, abeft.
GEB. $o Hal. vrbem effe Romam , qua. Tà qua, probo, vt et fecit Au-
81 Rehd. ciugitur. GEP, — $82 Hal. Romam,
loco: Roma efl. GEB. 83 Gothofr. in nota: in continenti. Hal. quantum
continentia. lg. Probat Auguftinus in Vulg. contineutia aedifidia, nempe
vt Taurell. more legatur: contimentiAedificia. ln DBarb. et S. Cruc. L. et If.
fa&um: continentia. Bynkersh. etiam quantum coutinentia aedificia. Rehd. qua
continentia bedificia. GE B. — 84 Taur.coTidiama. GE B. 85 Gothofr. in no-
ta: Propemodum tantum. Vulg. Propemodum quoque. Fal Sed et Hal. habet:
Propemodum tautum , et ita Flor. eft fa&tum. Etiam Graeci: E4639)v TocuÜTx. B R.
Et ita quoque habet Rehd. GEE. — 86 Rehd. inferit: emim. GE B. — 87 Go-
thofr. in nota: centum aureos. Jlg. centum aureorum. £a]. Immo Hal. ha-
bet: centiens aureorum. GEB. . 88 Rehd. c. aureos. Vide Aueran. I. Interpr.
lur. 24. GEB. . 89 Hal. inferit: fundus. GEB. — 90 Hal. et Rehd. compa-
ravi, GEE. — 9I Rehd. rurfus: comparari. GEB. — 92 Hal. genere. Vulg. no-
mine.8 R, Rehd.vtFlor. GEB. — 93 Gothofr. in nota: reddere. Vlg. Hal. Ym-
mo Hal. inuter reddere et edere, Rehd, iuter reddere et edi vatioues, — 94 Vulg.

$ssssss 2 u-

926 ' DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVI.:

XCl. Pavrvs libro II. Fideicommifforum. Mxo-
xXvM et tuorum appellatione a&iones quoque contineri di-
cendum eft.
XCIL Ipnrwlibro VII. Quaeftionum. PRox1wvseft,
cui ?5 nemo antecedit:. fuüpremus eft, quem nemo fequitur.
XCIIL Cxrsvs libro XIX. Digeftorum. MovEs-
TIvM, item mobilium appellatione, idem fignificamus: fi
tamen apparet ?* defunctum animalia dumtaxat , quia d i
ipfa mouerent, mouentia vocaffe: quod verum eft.
; XCIV. Ingw libro XX. Digeftorum. V xnBvw red-
dendi quamquam fignificatum habet retro dandi, recipit tamen
et per fe dandi fignificationem. : | '

XCV. MamcEnrrvs libro XIV. Dige&orum. Por- :

xsT reliquorum appellatio et vniuerfos fignificare. .
XCVL Cgrsvs libo XXV. Digeftorum. LiTvs

- eft, quousque maximus ?? fluétus a mari peruenit ?? : idque

Marcum Tullium aiunt, cum arbiter effet, primum conftitu--

iffe, $. r. Praedia dicimus aliquorum effe, non vtique com-
muniter habentium ea, fed vel alio aliud habente. !
XCVII. Ing w libro XXXII. Digeftorum. | Cv w fü-
pulamur, QVANTA PECVNIA EX HEREDITATE 1eoT -
TII AD TE PERVENERIT, res ipfas, quae peruenerunt *,
non pretia earum fpeCtare videmur. : .
| - XCVIII. Inkew libro XXXIX.. Digeftorum. Cv bi-
fextum ^ Kalendis eft: nihil refert, vtrum priore, an pofte-
riore die quis natus fit, et * deinceps fextum ^ Kalendas eius
natalis dies eft: nam ? id biduum * pro vno die habetur: fed
? pofterior dies intercalatur, non prior: ideo quoanno inter-
calatum non éft, fexto Kalendas natus, cum bifextum Kalen-
dis 5 eft, priorem diem natalem habet. $. 1. Cato putat,
menfem intercalarem additicium effe, omnesque eius dies pro
mormento temporis obferuat, extremoque diei menfis Februa-

rii adtribuit ? Quintus Mucius. $. 2. Menfis autem interca-

. Jaris conftat ex diebus viginti octo. - p
XCIX. VrPriaxvs libro l. de Officio Confülis. No-
TIONEM accipere poffumus *?, et cognitionem 'et iurisdi-
&ionem. $. r. Continentes prouincias accipere debemus eas,

quae Italiae ** iunctae funt: vt puta Galliam: fed et prouin-

ciam !7 Siciliam magis inter continentes accipere non opor-
-tet, quae modico freto *? Italia diuiditur. $. r. Inftrumen-
torum appellatione quae compraehendantur, perquam difficile
erit feparare: quae enim proprie fint infirumenta, propter
quae dilatio danda fit, inde dinofcemus *^, fi in praefentiam
perfonae, quae infiruere poffit, dilatio petatur: puta qui
aCum geffit, licet in feruitute, vel quiactor fuit conftitutus,
putem *? videri inftrumentorum caufa peti dilationem. |

jubetur. BR. 95 Gothofr. in nota: quem nemo. Hal. Valg. GES. 96
qTria MSS. Flor. feruant, et in Barb. adícriptum in margine, al. fi non, et eff
uelior lectio. Bynkersh. IT. Obf. 6. BR. . Reliqua duo, S. Cruc. L. et I1. adde
Bynkersh. Rehd. fi tamen appareat. GEB.. . 97 Hal.quae. GEB. — 98 Rehd.
inferit: ybernus. GEB. 99 Rehd. peruenerit. GE B. 1cO Hal. et Vulg.
inferunt: Luci. BR. Etiàáàm Rehd. GER. 1 Vulg. peruenevint. BR. 2
Gothofr. in nota: biflexto kalendas eit. Flal. cum bifífextum in calendis eft.
wulgata. Yn MSS. quae contuli, eft; biffextus, et: bis fextus. in S. Cruc. LI.
et Treuif. eft: éfextus. BR. — In DBarb. et Bynkersh. eít: biffextus. in S.
Cruc. L bis fextus. wt et in Rehd. GER. 3 Hal. et Vulg. inferunt:
fic.BR. In Rehd.et, abeft. GEB. — 4 Hal. fexto. GER. 5 Rehd. infe-
rt: et. GEB. 6 Taur. Piduum. GEB. 7 Hal. et, loco: fed. GER.
8 Hal. cum bis fexto calendas efl. Rehd, cum.bis fextus kaleudis efl. GE&. — 9
Hal. et Rehd. tribuit. GEB. IO Hal. debemus. GEB, 11 Hal. coniun-
Wdae. GEB. — 12 Kehd. galliam et prouintiam. ficiham. GEB. I3 Rehd.
inferit: ab. GEB. 14 Gothofr. in nóta: dignofcens, fi in praefentia per-
fonae. Hal. GEB. — 15 Hal. putemus. GEB. 16 Florentinam habent: S.
Cruc. L. HI. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd. at Barb. Pretiofas, in margine ta-
men: al. fpetiofas. G E B. F7 Puta; eormm per(onas, quae, Et ita conftan
ter tria MSS. Vulg. tamen: qui BR. MSS. tria funt: Barb. S. Cruc. I. et If.
quibus adde Bynkersh, vt et Rehd. et Hal. GEB. — 18 Vide Opufc. de Latin.
Vet. ICt. p. 124. BR. 19 Rehd, , mittitur, loco; remitti videtur. GEB.

vendendi babere putagit,vt in bac transpofitione 7) eum, abfit. GEB. — 27 VY*

C. Ipnxw libro II. de Officio Confulis: SexcszosAs
I6 perfonas accipere debemnus clariffimas perfonas vtriusque
fexus: item eorum, quae ** ornamentis Senatoriis vtuntur.
CL MopEsTINVs libroIX. Differentiarum. IxTER
ftuprum *5, et adulterium , hoc intereffe quidam putant, quod
adulterium in nuptam , ftuprum in viduam committitur: fed
lex Iulia de- adulteriis hoc verbo indifferenter vtitur. $. z.
Diuortium inter virum et vxoremfieri dieitur: repudium vero

fponfae remitti videtur 7?: quod et in vxoris perfonam non -

abfurde cadit. $. 2. Verum eít, morbum effe temporalem
29 corporis inbecillitatem ?7, vitium vero perpetuum cor-
poris impedimentum ;. veluti fi talum ?^ exculffit ^?: nam
et lufcus ** itaque ?5 vitiofus eft. $. 3. Seruis legatis et-
iam ancillas deberi, quidam putant: .quafi commune nomen
^6 ytrumque fexum contineat. — . . . . —5 ^
CII. IpEx libro VIT. Regularum, DEnRocGaATvR le-
togatur legi, cum prorfus tollitur. MTOA
CIIl. InkM libro VIII. Regnlarum. Lrcrr capitalis
latine loquentibus omnis caufa exiítimationis videatur, tamen
appellatio capitalis , mortis, vel amiffionis ^* ciuitatis intel-
legendaeft. —— U TR O : A M
CIV. IpnEw libro II. Excufationum ?$,

CH ?? rv véuwwy Tgo05yo- NATORVM appellatio et-

pla xxl éml voUg éyyóvovug £x- ad nepotes extenditur ?9,
r&lyETOU. : |

refpondit, his verbis, LIBERTIS, LIBERTABVSQVE

MEIS; libertum libertae teftatoris non contineri. d
CVL Ipn&w libro fingulari de Praefcriptionibus. D -

MISSORIAE litterae dicuntur, quae vulgo. ?* apoftoli di-
cuntur: dimifforiae autem dictae, quod ?? caufa ad eum, qui
appellatus eft, dimittitur. — — . a DA u E MOR
| CVIH. Ipngwlibro III. PandeCtarum. Aps1GNARE
libertum, hoc eft, teftificari, cu'us ex liberis libertum eum
effe voluit. — . K " f
- CVIII. TneM libro IV. Pandectarum. DresriToOR in-
tellegatur ?? is, a quo inuito exigi pecunia poteft, ——
-— CIX. 3^ IpEMlibro V. Pandectarum, DBowak fidet

emptor effe videtur, qui ?? ignorauit eam rem alienam effe: -

aut putauit eum, qui vendidit, ius vendendihabere ?*?, puta
procuratorem , aut tutorem. efle.
CX. Ipgw libro VI. PandeCtarum. SEQvEsTER

dicitur, apud quem plures eandem rem, de qua controuerfia

eft, depofuerunt; di&tus ab eo , quod occurrenti, aut quafi
37 feguenti eos , qui contendunt, committitur.

20 Vide Bynkersh. III. Obf. 1. GEBR. 21 'Taur. znuecillitatem , negle&a
maiore litera. G E E. 22, Gothofr. in nota: fi lufcus fit. Vulgata. Nempe
ita habet Vulg. vt et Rehd. loco zv : fi talum excuffit. GEE, — 253 Gothofr.
in nóta: Ita lufcus vtique vitiofus eft. Hal. ta habet Hal. loco fequentium:
nam et lufcus itaque vitiofus efl.. Sed quoad antecedentia noto; Taurellium
habere: excufit, negle&a maiore litera. Haloandrum autem in textu habere: fi
talun excuffit, in margine tamen: Jmfcus fit, wmam et lufcus. GEB. Vt
Vulg. fi lufcus fit, habent quatuor MSS. vnum tamen ex correctione. B R. Hoc -

eft S. Cruc. II. reliqua: Barb. S. Cruc. K. Treuif. quibus adde Bynkersh. De- -

nique Rehd. vt ex parte. iam dictum: filufcus fit. — Nam et lufcus vtique vi-
tifus efl. GEB. . 24 Confer Bynkersh. 211. Obf. 1. GEB. 25 Gothofr.
in nota: A. vtique. Ita etiam Taur.in margine, et Hal. in textu. GEB. 26
Rehd. 4uod commune, và nomen, omiffo. GEB. — 2/7 Rehd. inferit: quoque.

GEB. 28 Hanc infcriptionem Hal. habet integram. GER. — 29 Ap.Hal.
H abeft. GES. —— 30 Nec aliter Hal. in Graecis. GEB, 31 Taur. «Olgo.
GEPB. . 32 Hal et Rehd. inferunt: per eas, hic in antecedentibus quoque: -

litterae, poft: autem. GEB. 33 Gothofr. in nota: intelligitur. Hal. Et-
iam Vulg. BR. Etiam Rehd. GEB. — 34 Haec lex et fequens ap. Hal. et Vulg.
funt transpofitae. Flor. hicordo per literas margini adfixas docetur, B R. Rehd.
ab initio redehabuit, vt hic. GER. — 35 Gothofr. in nota: qui aut igno-
rauit. Vule. Fial. Rehd. vt ifti. GER. 36 Rehd. aut qui vendidit, iu$

de

gi, aut abrogatur: derogatur legi, cum pars detrahitgr, ab--

CV. Ing w libro XI. Refponforum. MonbksTiN vs :

RAj

&Y
IDE
Q0Uhi
V et
$i. G]
T gïr
ul
Ti ]
iam in
& Cy
Qu p
Wüiden
6t5
SALV
CMlüm
fiui,
aj
l f

QUm*]

V fl
líerie
M Vul;
Vil )

AA w —cÀ9À

ES at

-

ls
T
n

/ . . PIGESTÓRVM LIB. L. TIT. XYL —— 1127

CXÍ. TAvorENvs??libro VI. exCaffio. CeNsERT
39 eft conftituere, et praecipere: vnde etiam dicere folemus,

cenfeo *? hocfacias, et femet^*aliquid cenfuiffe. IndeCen-

foris nomen videtur effe traCctum. |
CXII. InEw libro XI. exCaffio. L1Tvvs publicum eft
eatenus, qua *^ maxime fluctus exaeftuat *?. — Idemque **
iuris eft in lacu, nifi is totus priuatus eft. -
CXIII. ^* IneM libro XIV. ex Caffio. Monnsvs fon-
ticus eft, qui cuique rei *5 nocet ^*. :
CXIV. IpEw libro XV.ex Caffio. SorvEewpo eff
nemo intellegitur, nifi qui folidum poteft foluere. :
CXV. IpnEw libro IV. Epitularum. QvaAresmro ^?

eít, fundus a poffeffione, vel agro, vel praedio quid diftet?

Fundus eft omne, quidquid folo tenetur ??. Ager eít, fi
fpecies fundi ?? ad vfum hominis comparatur. Pofífeffio ab
agro iuris proprietate diftat: quidquid enim adprehendimus,
cuius proprietas ad nos non pertinet, aut nec poteft pertinere,
hoc poffeifionem appellamus. . Poffeffio ergo vfus ?*, ager

proprietas loci eft. Praedium vtriusque fuprafcriptae ?? ge- -

nerale nomen eft: nam et ager et poífeffio huius appellatio-
nis fpecies funt. . — .
JCXVI. Ipgw libro VII. Epiftularum. |Qvrisovts
MIHI ALIVS FILII ?? FILIVSVE HERES S1T, ?* La-
beo, non videri filiam contineri, Proculus contra: :mihi La-
beo videtur verborum figuram fequi, Proculus mentem te-
ftantis: refpondit *? , non dubito, quin Labeonis fententia
vera non fit.. | TM | us |
—.:; €XVII. Ingw libro IX. Epiftularum. N ox ?* poteft
videri minus foluiffeis, in ?* quem amplioris fümmae actio
non competit. . : | u E TO n d2
CXVIIT. 55 Poxwpronrvs libro II. ad Quintum Mu-
cium. Hosrzs hi funt, quinobis, aut quibus' nos publice

bellum decreuimus : ceteri latrones , aut praedones funt.

CXIX. IpEw libro III. ad Quintum Mucium. Hemntr-

pITA'T1S appellatio fine dubio continet etiam damnofam he- -

reditàtem : iuris enim nomen eft, ficuti bonorum poffeffio.
. €CXX. IpEw libro V. ad Quintum Mucium. . VEnRBIS
legis duodecim Tabularum his, vrz LeGAssiT ?? svAE

.REI, ITA IVS ESTO, latiffima poteítas tributa videtur, et

heredis ?? inftituendi, et legata et libertates dandi, tutelas quo-
que conftituendi: fed id ** interpretatione coanguftatum eft,
vel legum , vel auctoritaté iura conftituentium 9?, T
4CXXÍ. InEM libro Vl.ad Quintum Mucium. Vsv-
RA.pecuniae, quam percipimus, in fructu non eft: quia non

de Menag. Amoen. lur. Ciu.€. 39. GEB... 38 Hal. IABOLENV'S. Vulg.
IDEM. BR. 39 Gothofr. in- nota: cenfere. Hal. Vulg. Sed etMSS. quae
contuli, habent: ceuferi. BR..— Nempe Barb. S. Cruc. L YT. Treuif. Bynkersh.
wt et Rehd. Confer Menag. Amoen. zur. Ciu. c. 39. GE B. — 4O Hal. inferit:
Vt. GEE. 41 Gothofr. in nota: et fenatum. Hal. Valg. Hal. tamen in
margine: alas, femet. Wehd. fematum. GEB. 42 Hal. quatenus. KRehd.
publicum videtur effe eatenus , quatenus. GE B. — 43 Rehd. efiuat. Conf. Aue-
ran. J. Interpr. luv. 20. GEB..— 44 Ap. Hal. et. Vulg. que, abeft. pR. Et-
iam in Rehd. GER. 45 Haeclex CXIIL in Rehd. cod. inter leges CXV.
et CXVI. repofita eft. Gx s. 46 Bynkersh. II Ojf. 25. mauult: quicum-

que ve nocet. — Et fane in S. Cruc. IL olim fuit; quicumque rei nocet. BR. Sed.

ibidem fa&um vt eft Flor. et ita Barb. S. Cruc. I. Treuif. Bynkersh. vt et Rehd.
GEB. 47 Nam fons et infons$, nihil alind funt quam mocems et immoceus.
SALVIN. 48 Vide Opufc, de Latiu. Vet. ICt. p. 70. BR. 49 Vulg.
contgnetur. BR. 50 Hal.-ager eff fpecies fundi, qui, Vulg. ager eft fpecies
fundi, quae. BR. Rehd. ager eff fpecies fundi, qui ad vfus. GEB. — 51 Hal.
addit: eff. 52 Hal. inferit: rez. GEB. 53 Gothofr. in nota: filius fi-
liiue heres. vulg. Hal. Yfta transpofitio etiam eft in MSS. nifi quod in S. Cruc,
Y. fcriptum fuit: filius filiz baeres, et poft: filii, fuerit. aiterum : filzus , adie-
€um. B&. Reliqua M$S. (fünt Barb. et S. Cruc. I.— At Bynkersh. alius filius-
»e filii filiusue beres. Kehd. vt pleriquez — filus fi'iaue beres. GE B. 54 Hal.
inferit; git, fed et Vulg. poft: Laóeo. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 55 Hal.
et Vulg. refpondi, et Flor. t deleta. BR. Etiam Rehd. refpondi. G E B. 56
Vide Noodt. 111 de Feuor. et Vf. 6. BR. — 57 Vulg. adaerfus. quem, B &

pati.

ex ipfo corpore, fed ex alia canfa eft, id eft, 53 noua obli-
gatione. (
CXXIT. Ip&w libro VIIT. ad Quintum Mucium. S&n-
vivsait, fi ita feriptum fit, rrL10, F1LIISOVE MEIS
HOSCE TVTORES DO;, mafículis dumtaxat tutores datos:
quoniam ^* fingulari cafü hoc 95, filio, ad pluralem videtur
9^ tranfiffe, continentem eundem fexum, quem finsularis
$7 prior pofitus habuiffet : fed hoc facti, non iuris habet quae-
ftionem: poteft enim fieri, vt fingulari cafu de filio fenferit,
deinde plenius omnibus liberis profpexiífe in tutote dando vo«
luerit, quod magis rationabile effe videtur. . .
CXXIIL. In&gw libro XXVI. ad Quintum . Mucium.
VEenBVM, ERIT interdum etiam praeteritum, nec folum fu-
turum tempus demonfítrat: quod eft nobis neceffarium fcire,
et cum codicilli ita confirmati teftamento fuerint $, o vop

.IN CODICILLIS SCRIPTVM ERIT, Vtrumne futuri tem--
. poris demonftratio fiat, an etiam praeteriti, fi ante fcriptos
| codicillos quis relinquat : quod quidem ex voluntate fcriben-

tis interpretandum eft. Quemadmodum autem hoc verbuni
EST, non folum praefens, fed et praeteritum tempus fignifi-

| cat : ita ethoc verbum, EmrTm, non folum futurum, fed in-

terdum etiam praeteritum tempus demonftrat: nam cum dici-

mus, Lvcivs Tuxvivs soLvTvs kEST AB $? ogur-
| GATIONE, et praeteritum et, praefens *? fignificamus: ficut

hoc **^, Lvcivs TirivsArLiGATVS EST:etidemfit,
*? cüm ita loquimur, TRorA cAPTA EST: non enim ad
praefentis fatti demonftrationem refertur is fermo, fed ad
praeteritum, : | '

CXXIV. PRoc vLvs libro II. Epi&ula'rum'v. Hatgc

verba, ILLE AVT ILLE, non folum disiunctiua, fed etiam

fubdisiunctiuae *? orationis füunt. DisiunCtiuum eft, veluti
cum dicimus, AVT DIES.AVT NOX EST, quorum pofito
altero , neceffe eft, tolli alterum: item fuüblato altero, poni
alterum : ita fimili figuratione verbum ** poteft eífe fubdis-
iunctiuum,. .Subdisiunctiui ** autem generafuntduo. Vnum,
cum ex propofitis ** finibus ita non poteft vterque 77 effe,

| vt poffit neuter effe: veluti cum dicimus, Av T SEDET, AV'T
| AMBVLAT: nam vtnemo poteft vtrumque fimul facere, ita
| aliquis poteft neutrum, velutiis, quiaccumbit. ^ Alterius ge-

neris eft, cum ex propofitis finibus ita non poteft neuter **
effe, vt poffit vtrumque effe, veluti cum dicimus, oMNE
ANIMAL AVT FACIT, AVT PATITVR: Duüllum eft enim,
quod nec faciat, nec patiatur: at poteft fimul et facere, et

CXXV.

Etiam Rehd. GEB. . 88 In Rehd. haec lex: Hoftis, fequitur' fequentem L.

Hereditatis. quae, fi vera effent, haec non foret Pomponuii, fed Iauoleni. G E E.
$9 Hal. vti quisque legaffet. Rehd. is vti lega[fet ,, nempe à bis in is con-
uerfo. Vide Van de Water 1. Obf. 1:1. GEB. .. 60 Hal. et Rehd. beredes.
G £ B. 61 Ap. Hal. et in Rehd. zd, abeft. GEs. 62, Vide Bynkersh.
11. Obf. 12. in fin. BR. Rehd. transponit: vel cucforitate legum vel iuva con-
flitueutimn. G Ez. Etin eundem fere modum Hal. habet énim: ovcl legum az-
tboritate , vel iuva conflituentium. — 63 Rehd. repetit: ex. GE B. — 64 Hal.
inferit: a, et ita Treuif. Sed et Rehd. datos effe, quoniam a fingulavi. G E B.
65 Hal. addit: eff. Sed Barb. et S. Cruc. 1. Florentinam repraefentant. Ín $.
Cruc. II. tamen et Treuif. eft: boc eff. "In Kehd. eft: 5boc filio ofd, fed lineo-
lis transpofitio indicata, vt adeo et hic Hal. le&io adfit. G E &. 66 Hal.
videretur. 67 Rehd.; inferit: cafus. GE B. 68 Hal. fuerunt. 69 Ap.
Hal a5,abeft. GER. — 70 Rehd. inferit: tempss, GE B. — 71 Hal er Vulg.
bic. BR. Rehd,vt Flor. GEB. — 72 Hal. idemque fiet et cum.. Rehd.et idem
erit, cum. GEB. . '73 Hal. fubdisiunclina. 1n MSS. promifcue occurrit. B R.
Barb. Treuif. et Bynk. fubdisiuméliua. S. Cruc. X et H. vt Flor. nifi quod in
antecedentibus habeant, illud: disiunéliwe, hoc: disiunde, ta et Rehd. ia
pofteriore loco habet, vt Flor. fubdisiun&liue ovationis. fed in priorit disiuntHi-
ue, Ícil orationis, vt reor. GEB. — 74 Hal.inferit: AV T. 75 Vulg. fub-
disiuncliuovum. B R. Etiam Rehd. GEB. 76 Rehd. cum expofitis finibns ,

forte: expofitis. — Idem tamen infra: ex propofitis finibus. GEB. —— '77 Wial.

et Vulg. vtrwmque, et mox; mewtrgm. BR. Euam Rehd. GEBR. — ^778 Hal.
$sssSss 3 : (

1128
CXXV. Ingw libro V. Epiftularum. Nx»os Proculo

fuo falutem: ab eo, qui ita dotem promifit: cV M COMMO-
DVM ERIT, DOTIS FILIAE MEAE TIBI ERVNT AV-
REICENTVM, putasne, protinus nuptiis fattis dotem peti
poffe? quid, fiita promififfet, cvw POTVERO, DOTI
xRVNT? quod fialiquam vim habeat pofterior obligatio, Pos-
s1Tverbum quomodo interpretaris? vtrum aere alieno deda-
&o, an extante? Proculus: cüm dotem quis ita promifit,

CVM POTVERO, DOTI TIBI ERVNT CENTVM: exifli- |

mo, àd id, quod a&um eft, interpretationem redigendam
effe? nam qui ambigue loquitur, id loquitur, quod ex his,
quae fignificantur, fenfit: propius eft tamen ; vthoc eum fen-
äiï'e exiftimem , 39 deducto aere alieno potero: poteft etiam
$I illa accipi fignificatio, cum falua dignitate mea potero:
quae interpretatio ea ^^ magis accipienda eft, fi ita promiffum
eft, cv M COMMODVM ERIT, hoc eft, cum fine incom-

qmodo meo potero. : : | : 3
: CXXVL InrMlibro VI. Epiftularum. . Sr, cumfun-
.dum tibi darem; legem ita dixi, v TI OPTIMVS MAXI-
MVSQVE ESSET, et adieci, ius fundi deterius -fa&pm non
effe per dominum, praeftabitur: amplius eo praeftabitur ni- |
hil, etiam fi prior pars, quafcriptum eft, v T1 OPTIMVS |
MAXIMVSQVE SIT, liberum effe fignificat: eoque, üä)o-*-

fterior pars adiecta non effet, liberum praeftare deberem
tamen inferiore parte fatis me liberatum puto, quod ad iura
attinet, ne quid aliud praeftare débeam , quam ius fundi per
dominum deterius factum non elfe. | |
CXXVII. Car.LisTRATVS ?* libroIV. de Cognitio-

fübus. VxsTisappellatione, tam virilis, quam muliebris,.

et fcaenica, etiam Ííi tragica 95 aut citharoedica fit, conti-
t — | | « m
" CXXVIII. VrPraNwvs libroT. ad legem Iuliam et Pa-
piam. SprADbowvM generalis appellatio eft: quo nomine
tam hi, qui natura fpadones funt, item thlibiae *5, thlafiae,
fed et fi quod aliud genus fpadonum eft, continentur **.
CXXIX. Pavrvs libro I. ad legem Iuliam et Papiam.
Qv1 mortui nafcuntur, neque nati, neque procreati, viden-
tur, quia numquam liberi appellari potuerunt.-
: CXXX. VrPraANwvs libro II. ad legem Tuliam et Pa-
piam. Lxcx obuenire hereditatem , non improprie quis di-
xerit et eam, quae ex teftamento defertur: quia lege duode-
cim Tabularum teftamentariae hereditates confirmantur.

CXXXI. Ipnxew libro IIf. ad legem Iuliam et Papiam. |

Arivp fraus eft, aliud poena. Fraus enim fine poena. effe
poteft, poena fine fraude effe non poteft. Poena eft noxae

vindicta, fraus et ipfa noxa 5? dicitur, et quafi poenae quae- |
! et Papiam.

dam praeparatio. $. 1. Inter multam autem, et poenam,
multum intereft: cum poena generale fit nomen , omnium de-

lictorum coércitio *?, multa fpecialis peccati, cuius animad-
3 ?

et Rehd. neutrum. GEB. — 9 Ap. Hal ita, abeft. GEB. — 80 Hal. prae-
figit: quod. GER. 81 Vulg. et, loco: etiam. $2 Ap. Hal. et Vulg.
ea , abeft, BR. Rehd. eo. GER. 83 Gothofr. in nota: debere: vulg. de-
beam. Hal. Sed et Hal. habet: praeflare debere. — Vt et Kehd. qui et. in an-
tecedentibus 73 libermm, voculam, et, praefigit. GEB. — 84 Hal. et Vulg.
PAVLVS.2mz. EtiamRehd. GEB. — $835 Vix eft vt moneam,in Rehd. effe:
tragedica. GE B. 86 Vid. Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 406.n.
24. BR.. 87 Hal. et Rehd, continetur. GEB. 88 Rehd. moxiía. GEB.
89 Vulg. co?réio. BR. — Rehd. vt alias: cobertio. GE 3. 9o Hal. nifi. quae
qua lege. Rehd. nifi quacunque lege. GEB. — 91 Hal. et Vulg. fpecialiter. B R.
Rehd. vt Flor. GER. 92, Gothofr. in nota: cui adiudicatio. valgat. Ha-
loand. Etiam Rehd. adiudicatio. GEB. 93 Rehd. inferit: euim. GEB. — 94
Vide Aueran. J. Intevpret. Iur. 4. ". 32. GEB. 95 Gothofr. in nota:
Hanc negationem Vulgata non legit. Taur. in textn habet, vt nos damus: me-
que vtro. ldem in margine: mewtro. Hal. in textu: mec vtroque fermone , et
in margine: alias: wae. alias ommino decfl. Yn Barb. fa&um: vtroque emim
fermone vndecima dies, et rurfus pro: vtroque, in margine repofitum : idem eff
nentro. S. Cruc. l. vtroque enim fermoue. $. Cruc. IL. idem eft vtroque enim

'fequatur: baec.

minos. Hal. Rehd, vt Hl tergeminos. GEB.

DIGESTORVM LIB. L TIT. XVLI.

uerfio hodie pecuniaria eft : poena autem non tàntum pecu-
niaria, verum capitis et exiftimationis irrogari folet: et mul-
|ta quidem ex arbitrio eius venit, qui multam dicit, poena non
iárrogatur, nifi quae quaque ?? lege, vel quo alioiure fpecia-
liter huic delicto impofita eft: quinimmo multa ibi dicitur,
, Vbi fpecialis ?* poena non eft impofita.

poenz Item multam is die
cere poteft, cui iudicatio ?? data eft. Magiftratus ?? folos,

. 9?*.et Praefides prouinciarum poffe multam dicere, mandatis

permiffum eft: poenam autem vnusquisque inrogare poteft;
cui huius criminis fiue delicti exfecutio competit. |
.. . CXXXII. Pavrvs libro IIl ad legem Iuliam et Pa«
pàam. Awmicvrvsamittitür, qui extremo anni.die mo-

ritur: et confuetndo loquendi, id ita effe, declarat, AN T&
.DIEM DECIMVM KALENDARVM, POST DIEM DECI-
.MvM KALENDARVM: neque ?? vtro enim fermone vnde-
, cim ?9 dies fignificantur.
| cui mortuae filius exfectus ?* eft.

$. r. Falfum eft, eam peperiffe,

CXXXIIL VuzPrANvs libro IV. ad legem Iuliam 'et
Papiam. Srquis fic dixerit, vt ?? intra diem mortis eiug

aliquid fiat : ipfe quoque dies ?? , quo quis mortuus eft, nu-

meratur, —— |
. CXXXIV. Pavrvslibro II. ad legem Iuliam et Pa-
piaam. AmwxrcvrLvs non ftatim vt natus eft, fed trecente-
fimo fexagefimoquinto *?? die dicitur, incipiente plane, non

| exacto die: quia annum ciuiliter, non ad momenta tempo-

rum, fed ad dies numeramus, .. : | -
CXXXV. Vresrawvs libro IV. ad legem Tuliam e£
Papiam. Qvaxrmktr aliquis, fi portentofum, vel monftro-
fum, vel debilem mulier * ediderit, vel qualem vifu, velva-
gitu nouum, non humanae figurae, fed alterius magis ani-
malis, quam hominis partum : an, quia enixa eft, prodeffe ei
debeat? Et magis eft, vt haec quoque parentibus profintz
nec enim eft, quod eis imputetur, quae, qualiter potuerunt,

matri' damnum iniungere debet.

* f * * J j
ftatatis/obtemperauerunt, neque id, quod fataliter acceffüt, |

CXXXVlL IpEmw libro V. ad legem Tuliam et Pa-..
piam ?, GewkRrappellatione et neptis, et proneptis, tam -
