OCtauus : contiugere nom potui. Ceterum omnes habent: contingere, pro conti-
"ere. BR. Reliqui fex funt: Pal. II. H IV. V. Barb. Vat. qui tamen habet :
contigere pro contiugere. LKlis omnibus adde Bynkersh. GEz. — 9o Vulg. Im-
peratoribus moflris. BR. — 9X Vulg. inflitutiouis. Klal. iuflitutionibus, fed iam

Kkkk 2 Ruf-

AE j
C JUC, co 9PHObHN Z PL )P QY

rümore perlato? quafi filijjquoque eius mortud//mutauit tefta- ^ , i -

^ & d i

W C;F? "

1 "dür,
4 2elfbn,

[J "u ed «

$10
la
contineretur, quia falfus ?? -&e-folet obeífe, tamen ex vo-
luntate teftantis putauit ?* Imperator ei fubueniendum: igi-
tur pronuntiauit, hereditatem ad ?^ Magnam pertinere, fed

legata ex pofteriore teftamento eam prae&are;»dgþägäg proinde .

atque-25 4i-in- pofterioribus tabulis|ipfa fuiffet heres fcripta.

PITS VÉ
DE VVLGARI ET. PVPILLARI

SVBSTITVTIONE.

ä/IODESTINVS |] libro II. -Pandectare
— (det. p fi - : w Y. f2 4041
EREDES auäfäütuü dicuntur, aut fübftituti *: inftitu-
ti, primo gradu: fubftituti, fecundo, vel tertio.. E.
Heredis fubftitutio ^ duplex eft, aut fimplex: ? veluti, L v-
civs Tirivs gEeRES ESTO: SI MrH1 Lvgivs Ti-
'"IVS HERES NON ERIT, TVNC SEIVS HERES Mi-
ui^ ksTO:u? sr HERES NON ERIT, SIVE ERIT,
ET INTRA PVBERTATÉM DECESSERIT, TVNC Ga-
Ivs SEIVS HERES MIHI * EsTO. $. 2. Subftituere li-
beris tam heredibus inftitutis quam exheredatis poffumus, et
tam eum|quem heredem nobis inftituimus, 'quam alterum.
$. 3. Subitituere liberis pater non poteft, nifi 4&- heredem fibi
inftituerit: nam fine heredis inftitutione nihil in teftamento
fcriptum valet. |
IL. VuP1ANvs ||libro VI-ad SabinemzH
introductum eft, vt quis liberis mlulgpberibus tefcamer;tun.a fa-
cere poffit, donec mafculi ad gggftu.gi;d.e«cim annos perueniant,
feminae ad dilBdecim: quod fic erit accipiendum, fi fint in po-
teftate. Ceterum emancipatis non poffumus:. poftumis plane
poffumus. Nepotibus etiam poffumus: et deinceps fi qui noh
reChfuri " fünt in patris poteftate *. — Sed fi eos patres prae-
cedant ?, ita demum fubftitui eis poteft, fi heredes inftituti
fint, vel exheredati: ita enim poft legem Velleam füccedendo
non rumpüunt teftamentum: nam fi principale ruptum fit te-
ftamentum, et pupillare euanuit. Sed '? fi extraneum quis
impuberem heredem fcripferit, poterit ei fubftituere: fi modo
eum in locum nepotis adoptauerit, vel adrogauerit, fdie- prae-
cedentej $. r. Quisquis autem impuberi teftamentüny facit,
fibi quóque debet facere. Ceterum foli filio non poterit, nifi
forte miles fit. Adeg autem, nifi fibi quoque fecerit, non va-
let, vtj nifi adita quoque patris hereditas fit, pupillare teftamen-
tum euanefcat,
ab inte&tato poffideatur hereditas, dicendum eft, et pupillo fub-
ítitutum feruandum. -$—2. Interdum etizm pupillàris tefta-

menti caufa compellendum heredem iüftitutum adire heredi- -

tatem, vt ex fecundis tabulis fideicommiffum conualefcat: vt-
puta, fi iam pupillus,deceffit: ceterum, fi adhuc viuat, impro-
bum effe Iulianus ekMbimat eum, qui follicitus eäï; ** de viui
hereditate. $. 3. Ego '?, etiam fi minor yvigintiquinque an-
nis adeundae hereditatis caufa fuemk reftitutus, puto proficere

Ruffardus vidit, fcribendum effe more Taur. Zuflitutionl. 8 R. 92 Hal. quia
tamen falfus vumov mon folet obeffe, ex voluntate teflatoris etc. 93 Taur. pa-
taDit. GER. 94 Hal. inferit; Ta&umeiam. GEB. : 95 Hal. et Vulg. per-
inde ac fi. BR.
: I Graeci; $ Zvszró 53 jmoxaTrácuré BR. — 2 Hal Haeredis inflitutio
aut duplex. GEB. — 3 Hal. repetit: fimplex, veluti. GEB. — 4 Hal. tanc Ca-
zu$ Seius baeves eflo. GEB. 5 Hal. praefigit: duplex, veluti FILIVS MI-
HI HAERES ESTO. SI HAERES ctc. GER. 6 Ap. Hal. mibi, abeft,
habet tamen in margine: alias, iibi eflo. G ER. 7 Scriptum erat in arche-
typo: non vecufari nom funt. "VraieCtis: w et a, vt fieret: vecafari, fecundum:
40n, vncis inclufum eft. At probabilius alterum poterat includi. Immo cor-
reCtorem iftius deletionis poenituiffe videtur, cum pofteriorem vncum follicita-
uerit, ct in priore etiam aliquid tentafle videatur. Itaque legimus: recafuri noz
fumt, vt habent omnes praeter Hal. BR. — Qui nempe habet, vt corre&tio vult :
non vecafuri funt. GE B. 8 Vulg. poteflatem. BR. 9 Hal. pater praece-

Monisvs

Plane fi omiffa caufa. principalis teftamenti,

| Hal. fabflituit. G E .

DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. V. VI

fecundis tabulis, vt Praetor vtiles a€tiones decernat fubftitu-
to !3, $. 4. Prius autem fibi quis debet heredem fcribere,

deinde filio fuübftituere: et non conuertere ordinem fcriptu- jevipfam [

rad: et hoc Iulianus ** putat, prius fibi debere, deinde filio
heredem fcribere *5: ceterum, fi ante filio, deinde fibi tefta-
mentum faciat, non valere. Quae fententia refcripto Impera-
toris noftri ad Virfum Luppum Britaniiae ** Praefidem compro-

bata eft, et merito: conítat enim vnum effe teftamentum, li-

cet duae fint hereditates: vsque adeo, vt, quos quis fibi. facit
neceffarios, eosdem etiam filio facigt, et poftumum fuum filio
impuberi poffitequis fubftituere. $. 5. Sed fi quis ita fuerit
teftatus, s; FiLIVS MEVS INTRA QVA Rfüg»fpgp I-
MVM ANNVM DECESSERIT, SEIVS HERES ESTO: !*
deinde, FxL1IVS HERES ESTO: Valet fubftitutio, licet con-
uerfa fcriptura filii teftamentum fecerit. .$—-6. Sed et fi ita
fcripferi, sr FriLIvs "? wm1HI HERES NON ERIT, Sx-
IVS HERES ESTO: FILIVS HERES ESTO: fecundo
quidem gradu Seius feriptus eft heres, et:'fi filius heres. non
exftiterit, procul dubio Seius ei heres erit: fed etfi exítiterit
filius heres, et in pubertatew !? defunctus eft, Seius admit-

tendus/recte videtur, vt non ordo fcripturae, fed ordo fuccef- !-

fionisfpeCtetur. $—— Quod igitur dictum eft, fingulis li-
berorum fubftituere licere, ideo adiectum eft, vt declaretur,
non effe a filii teftamento incipiendum impuberis. : L0

.HI. Mopxsriuvs ||libro L Differentiarum.| Cvv
FILIO impüberi pàter ita fübfüituerit, oQvisQvis wriHtI
HERES ERIT, IDEM FILIO IMPVBERI HERES
ESTO: placuit, ad hanc fubftitutionem fcriptos tantummodo
ad hereditatem ?? admitti: itaque dominus, cui per feruum

hereditatis portio quaefita fit ^*, ex fubftitutione impuberij?? J Z JT,,

heres effici non poterit, fi feruus ab eius exierit poteftate,

€Urnemetcecs , Ut
IV. InEmw ||libro-fmgulari-de ;Eurematicis.|| j[Aw
hociure vtimur ?? ex Diui Marci et |
cum pater impuberi filio in alterum cafum fubftituiffet ?^,
in vtrumque cafum jthf'ubfïit:d.—ijï'g-/ intellegatur: fine filius heres
non exftiterit, [[iueöä;g&i.tegig etimpubes deceiï'erit.t S-1.lQuod
ius ad tertium quoque genus fubftitutionis trattum effe vide-
tur: nam fi pater duos filios impuberes heredes inftituat, eos-
que inuicem fubftituat, in vtrumque cafüm reciprocam fubfti-
tutionem factam videri, Diuus Pius conftituit. . $. 2. Sed fi
alter pubes, alter impubes, hoc. communi verbo ??, kos-
QvE INVICEM SvBsTITVOJ fibi fuerifít fübftituti: in
vulgarem tantummodo cafum factam videri fubítitutionem,
Seuffus et Antonifus conftituit. Incongrueéns;enim vidofd-
tur, vt in altero duplex effet fubftitutio, in altero fola vulga-
ris. Hoc,itaque cafu fingulis feparatim pater fübftituere de-
bebit: vtjfi pubes heres non exftiterit, impubes ei fubftitua-
tur: fi autem impubes heres exítiterit, et intra pubertatem
decefferit, pubes frater in portionem coheredis fubítituatur:
quo cafu in vtrumque euentum fubftitutus videbitur ?9, ne, fi

vulgari
dat. GEB. — I1O Hal. et Vulg. inferunt et. B R. II Hal ft. GE&R. I2
Hal. et Vulg. Ergo. BR. 13 Vulg. fubflitutis. BR. — 14 Hal. inferit: 4zo-
que. GER. 15 Ap. Hal. prius fibi debere, deiude filào beredem fcribere, ab-

funt. G EE. 16 Hal. Lupum Britauiae. et ita fane habent Pal. I. et Otob.

l

nifi quod: Fzrum repraefentent pro: Virium. . Pal. M. IV. et Bynkersh. Di- -

uun Lupum Britaun. — Pal. ME. ad. Diuum. Lupia: Britaumie vel Bizancie pre-
fidem. Pal. V. ad Lupum Lubvitanum prefidem. Nat.ad Virum. Lupum Britan-
niae prefidem. GE R. 17 Hal. praefigit et. 18 Flor. ab ordinaria manu
additum: ens, quod "Taur. inter afterifcos addere potuiffet. n R. 19 Haec
litera 74 bis expuncta eft : antique in corpore literae, recenter fupra, quod pro-
bamus. Plerique tamen quartum cafum retinuerunt, commutato: zu, in znutra.
BR. Etiam Hal. intra pubertatem. GEB. — 20 Ap. Hal. ad bereditatem, ab-
funt. GE B. 21 Hal. fuit. GEB. — 22 , Hal. et Vulg. zmpuberis. BR. — 23
De hac phrafi vide me ad Modeflin. de Euremat. c. VIT. m. 12.et 20. BR.— 24
23 Yaur BerVo. GEB. — 26 Taur. videVitur. GEE.
27

eri) conftitntione, vt / KFSeipr:

1 Qu TUuM A

uv

F

DIGESTORVM . LIB.

vulgari modo impuberi quoque fübftituat«?7, voluntatis quae-
ftionem relinquat, vtrum de vna vulgari tantummodo fubfti-
tutione in vtriusque perfona fenfiffe intellegatur: ita enim in
altero vtraque fubftitutio intellegitur, fi voluntas parentis non
refragetur: vel certe euitandae quaeftionis gratia' fpecialiter
in vtrumque cafum impuberi fubítituat fratrem, srvEe nx-
RES NON ERIT, SIVE ?? ERIT, ET INTRA PVBER-
TATIS ANNOS DECESSERIT.
S1 1N teítamento heredes fcripti ita alicui fübftituti fuerint,
vtfilis heres non effet, quisquis fibi heres effet, is in parte ??

quoque deficientis effet heres: pro qua parte quisqué; heres.

exftitiffet, pro ea parte eum in portione ?? qüoque' deficien-
tis vocari, placet: neque intereffe, iyre inftitutionis quisque
Ea e L OOyeami lr : .
ex maionéparte heres factus effet,jan 4quod, ?* per legem al-
teram partem alicuius vindicaflet. TTTE

gem Tuliam et.Papiam.]| Sr rs, qui ex bonis teffatoris fo-
lidum capere non poffit ??, fübftitutus fit ab eo impuberi fi-
lio eius: folidum"ex ea caufa capiet, quafi a pupillo -capiat :
fed hoc ita interpretari Iulianus nofter videtur, vt ex bonis
quae teftatoris fuerant, amplius capere non poffit: quod fi pu-
pillo aliquid praeterea adquifitum eflet, aut i exheredato elifet
fubftitutus,non impediri?* eumcapere, quafi a pupillo capiat.

VIL PAPrNIANVS ||libro VIFReprt)[;orum;-] | VEm-.

pgrs ciuilibus fubftitutionem poft quartumdecimum annum
aetatis fruftra fieri conuenit: fed qui non admittitur vt fub-
ftitutus, vt adieCtus heres quandoque non erit: ne fiat contra
voluntatem, fi filius non habeat-tetum- interim, quod ei teíta-
mento pater dedit. | "i MUDAE
VIIL. VrerANwvs ||libro IV. ad Sabinum.]|] QOvr
LIBERIS impuberibus fubftituit, aut pure, aut fub condicio-
ne folet fubfütuere ?^, Purefíic, sr: FrLIvVS MEVS IN-
TRA PVBERTATEM DECESSERIT, SEIVS HERES
ESTO: fiue ?^ Seius ifte heres inftitutus fit; et impuberi fub-
fütutus, nullam habet . condicionem: . fiue folugnafubftitu-
tus. .Sub condicione autem inftitutum fi fubftituat, id eft
SI MIHI HERES ERIT, non alias exiftet heres ex fubfti-
tütione, nifi Ws ?^* ex inftitutione heres fuerit: cui fimilis eft
et haec fübfüitutio, QvisoQvrs MIHI EX SVPRASCRI-
PTIS HERES ERIT: habet enim in fe eandem condicionem
fimilem fuperiori ??. . $. r. Haec verba, ov1so vixs wimnr
HERES ERIT, IDEM IMPVBERI FILIO HERES
xsTO, hunc habent fenfum, vt 3?- non omnis qui patri he-
res exftitit ^?, fed is qui ex teftamento heres exftitit, fubfti-
tutus videatur: et ideo neque pater, qui per filium, neque
dominus, qui per fernum ** exftitit, ad fubttitutionem admit-
tétur, ^* neque heredis heres: quia non ex iudicio veniunt:
partes quoque eaedem ad fubftitutos pertinent, quasiin ipfius
patrisfamilia&^? -habuerunt hereditate. "
IX. LA2 zo libro T.-Pofteriorum.a. Iauolenorepitoma-
*&eoram *^. Sr PATER filio impuberi eosdem quos fibi, et
te vnum praeterea heredem infütuit: bonorum filii te dimi-

2/7 Hal. et Vulg. fubflituatur. BR. 28 Hal. inferit: baeres. 29 Hal. n
partem. GEB. —— 30 Hal. et Vulg. u portionem. BR. 31 Hal. a« vero,
.loco: am quod. GEB. | 32 Hal. HERMOGENIANTV'S. GEB. — 35 Hal.
poterat. GEB. 34 laur. zupedEri. GE. .. 35 Eraát Flor. foleisubflituere,
forte pro: folet eis fubflituere. Sed vti 'Taur. habet et omnes, eft Flor, corre-
&um. BR, Etiam Hal. GEB. — 36 Hal. inferit: emim. GEB. 37 Ap. Hal.
et, abeít. 38 Ap. Hal. fimilem [uperiori, abfunt. GEB. . 39 Hal. et Vulg.
inferunt: ez. BR. — 40 Hal. hic, et paulo poft iterum : exffitevit. GE B. 41
Hal. inferit: baeres. 42, Hal. praefigit fed. G E.
filiae, quod correé&um in: patrisfamilias, fed 'Taur. vltimae literae corre&io-
nem fpreuit. BR. — Hal. patrisfamilzas. 44 Hal. hanc legem antecedenti iun-
. git, vno tenore pergens: baereditate. Labeo quoque fcvibit, fi pater. GEB. — 43

Hal. dauidium, caeterum. Sed et Flor. a in z dimidiam, ob fequens: | dimidium.
&cCte in 4 eíl mutata, BR.

46 Ml im,loco: jnter. GEB..— 47 Hal. ctiam

ERENTIVvS CrtEMENS ?? ||libro IV. ad le-

43 Flor. erati patrs

XXWIVE CTIT: -Vf

e G ^ V L 4 ; , . & 4* L
diam, ceteros *5 patris heredes communitér dimidium ita ha-
bere, vt vnus femis apud te maneat: alterius femiífis pro his
partibus inter *^ heredes paternos diuifio fiat, quibus ex par-

$I

tibus hereditatem paternam habereft. | |
X VrPrANvs libro IV. ad Sabinum ^?. SEp sr
plures fint ita fübftituti, Qvisovis MwiHrT Ex SvPRA-
SCRIPTIS HERES ERIT: deinde quidam ex illis, poftea-
quam heredes extiterint patri, obierunt ** : foli füperftites
ex fubfütutione heredes exiftent, pro rata partium, ex quibus
inftituti fint *?: nec quicquam valebit ex perfona defun&to-
rüm. $. r. Quos poflum héredes miäi facere neceffarios,
poffum et filio: vt feruum meum, et fratrem füum 59, quam-
uis in rebus humanis ?* nondum fit: poftumus igitur erit
íratri héres neceffarius. $. 2. Filio impuberi herede 5? e&
affe inftitüto fubftitutus quis eft: exftitit patri filius heres :
an poffit fübftitutus feparare hereditateä vt filii habeat, patris
non habeat? Non poteít: fed aut vtriusque debet heredita-
tem habere, aut neutrius: jiunCtaj enim heféditas coepit eff& ;
$e8- Idemque eft, fi pater aweheredem fcripferit. ex parte, -
fn&æneqägïqlïii hereditatem habere poflim, $. 4. Si ex affe
heres infüitutus, filio exheredato fubftitutus repudiauerit pa-
tris hereditatem, cum non habéfet fubftitutum : non poterit
filit adire: nec enim valet filii teftamentum, nifi patris fuerit
adita hereditas: nec enim ?^ fufficit ad fecundarum tabnla-
rum vim, fic effe faCctum teftamentum, vt ex eo adiri heredi-
tas pofüt. $. 5. Ad fubítitutos pupillares pertinent, et fi
quae ?? poftea pupillis obuendrint: neque enim fuis bonis
teftator fuübftituit, fed impuberis: cum et exheredato fubfti-
tuere quisjpoffit: nifi mihi: proponas militeni effe, qui fabfti-
tuit ^^ herédem hac mente, vt ea fola velit ad fübítitutum per-
tinere, quae a fe ad inftitutum peruenerunt. $. 6. In adroga-
to quoque ?? impubere dicimus ad fübftitutum eius ab adro-
catore datum non debere pertinere ea, quae haberet, fi adro-
gatus non effet: fed ea fola, quae ipfejei dédit 59 adrogator: J
nifi forte diftinguimus ??, vt quartam quidem, jquam, omni-
modo ex refcripto Diui Pii debuit ei relinquere, fubftitutus
habere non: poffit: ?? füperfluum habeat. Scaeuola tamen li-
bro décimo Quaelttionum putat, vel hoc adroga]jri permitten-
dum. . Quae fententiahabet rationem. — Ego etiam amplius pu-
to, et fi quid beneficio adrogatoris adqui.ät, et hþfäc fubftitu-
tum pofífe habere: vtputa adrogatoris amicus, vel cognatus
ei aliquid reliquit. $. 7. Nemo intftitutus et fibi fubftitatus
fine caufae mutatione quicquam proficit: fed hoe in vno gra-
du: ceterum, fi duo gradus, poteft dici valere fubftitutio-
nem, vt ?* Tulianus libro äri&hflä&) Digeftorum putat. Si
quidem fic fit fubítitutus fibi *?, cum haberet coheredem [Ti-
tium, szx STrCHVS IERES NON ERIT, LIBER ET
HERES ESTO: non valere fübftitutionem. .Quod fi ita, sr
TrTivS HERES NON ERIT, TVNC STICHVS LIBER,
ET HERES, ET Ü^ IN EIVS PARTEM ESTO: duos
gradus effe: atque ideo repudiante Titio Stichum liberum et
heredem fore. |
! XI.

P et 53 fxliurgïex parte, et ego patris hereditatem repudiauero z

hanc legem antecedenti conne&tit in hunc modum: babereut.. Sed fi plares. G E B.
48 Hal. exfliterunt patri, obierint. GEB. — 49 Hal. et omnes: funt. BR. — 50
Vide Duker. ad Opzfc. de Latiu. Vet. ICt. pag. 324. BR. — 51 Taur. habet:
vinaunis.: Et tamen hic ab . ordinaria manu 5 eft fuperícripta. Ita in $. 4. de-
buerat repraefentare: aberet, et paulo poft: abere. Nam ibi fimiliter pogïea de-
mum afpiratio eft addita. « Quin in L. 22. etiamnunc elt: abituros, vbi Taur.
de fuo 5 adiecit. B R. 52, Hal. et Vulg. baeredi. B. 53 Ap..Hal. et,
abeft. GEB. . Non abeft, fed fub initium periodi legitur. Ita enim Hal. 'Ide:m-
que efl, et fi pater. 54 Àp. Hal. enim, abeft. GEB. — 55 Vulg. inferit res.
BR. . $6 Flor. erat: qui flituit. Sed ordinaria manus fub inter veríus adiecit.
BR. . 57 Lal autem, loco: quoque. G EB. gg-Vn!g. dedevit. BR. 59
Hal. et Vulg. diffinguamus. .BR. 6c Hal praefigit: at, quogl placet. B R.
61 Hal, et, loco: vt. GEX. .. 62, Hal. fiquidem fibi fubflitutus fit. — 63 ä—ï
Kkkk3 — | 9

! r)*zlli[u K€4 ACX :"7,9"(3".

$12

XIL Pavrvs ||ibro L. ad Sabinum. ||
heres inftitutus eft, filio fubftitutus fit: .nihil oberit ei in fub-
ftitutione, fi tunc capere poffit, cum filius deceffit 5^. . Con-
tra quoque poteft poenas in teftamento pupilli pati, licet in pa-
tris paffus non fit. | j
XIL Pa»rNrzANvs ||libro-EEz Quaeftienums||. 51
FILIVS, qui patri ac poftea fratri ex fecundis tabulis heres
exftitit, hereditatem patris recufet, fraternam autem retinere
malit: audiri debet, — Iuftius enim Praetorem facturum exifti-
mo, Ífi fratri feparationem * bonorum * patris conceflerit :
etenim ius dicenti 55 propofitum eft, liberos oneribus here-
ditatiis non fponte fufceptis liberare: non inuitos ab heredi-
tate remouere: praefertim quod 59 remotis tabulis fecundis
legitimam haberet fratris hereditatem : itaque legata dumta-

xat ex fecundis tabulis praeftari debent, habita ratione facul-

tat;um in Falcidia, nólj patris, vt alias folet, fe& inpuberis.

XIIL ;PowmPoxrvs ||libro l. ad Sabinum.|| Qv od

CL 1«
d / GRADv heres liberis fubftituatur, nihil intereft.
4 : . XIV. InE w ||librojfl, adSabinum.|| Iw PvPrrra-
ar fubftitutione, licet longius tempus comprehenfum fuerit,
danlam. ,;htgm,eyünieturjfub&itutio pubezrtati EM s
1891 LUb XV. PAPINIANVS||libro|VI) Refpenfozum.|| Cxw-
: jvicefimum| annum

d.2
( *

Ed

| yic €X "cce ,ï'nï(,t $.

Cam^s

. oj
€ 4 ï'»
[d €

TvRIO $? filis 9?, fi intra quintum et
aetatis fine liberis vita decefferifft, direCto fubfütuit: intra
illl. . : . VY. $ 709 :
qqa.ttïgidgg;gl annos etiam propria bona. filio fubftitutus
iure communi capiet: poft eam autem aetatem ex priuilegio
militum patris dumtaxat, cum fruCtibus inuentis in heredi-
tate. - |
XVL PomwPsoxrvs ||libro III. ad Sabinum.|] $51
QVIS eum,lquemmte&amento fuo legauit, rurfus .a fubíftituto
filii liberum effe Tufferit: liber erit: quafi legato Näempto:
nam et in legato in his ** teftamentis nouiffima fcriptura
erit fpe&anda: ficutin eodem teftamento, vel teftamento et *?
codicillis confirmatis obferuaretur. $. 1. Si fuo teftamento
perfe&to, alia rurfus hora pater filio teftamentum fecerit, ad-
hibitis legitimis teftibus: nihilo minus id valebit: et tamen
patris teftamentum ratum manebit. Nam et fi|fibi et filio pa-
ter teftamentum feciffet, deinde fibi tantum, vtrumque fupe-
rius rumpetur. Sed fi fecundum teftamentum ita fecerit pa-
ter, vt fibi heredem inftituat, fi viuo fe filius decedat, poteft
dici non rumpi fu—peäfius teftamentum : jquia fecundum/non va-
let *?, in quo filius praeteritus fit.

XVIH. Ipzm ||libro äle

SvBSTI-

:rxïx liberis&e etiam poteft, qui poft mortem eius natus fue-
rit, cui fubftitutus heres fuerit.
XVIII. Vre1Awvs ||libro þl. -ad-Sabimmm.|| S:

sERvvs communis fubftitutus fit impuberi cum libertate, fi
quidem a patrefamilias fuiffet *^ /redemptus, erit impuberi ne-
ceflarius; fi vero ab impubere redemptus *?, 'nófi necéffarius,
"fed, voluntarius fit heres, vt Iulianus libro Lt[fäg)ï—rgg Digefto-
rum fcribit *9,
rit redemptus, aequitatis ratio fuggerit, vt ipfe pretium partis
/ifuae. domino offerens poffit ff libertatem et heredifatem con-
fequi. $. r. Si Titio fuerit legatus feruus, poffe eum *? im-
puberi fubftitui cum libertate, quemadmodum inftitui potuit
legatus "?, et euanefcit *? legatum exiftente condicione fub-
ftitutionis.

Hal hocet exulat. — 64 Vulp. decefferit. BR. — 65 Vulg. dicemtis. BR. . 66
Hal. cym, loco: quod. GEB. 67 Legendum:.paubertate. Nempe i pofita
eft loco e.. lta in L. 12. etiamnunc eft:. fufceptus, pro:. fafceptis, quod tamen
fponte mutauit Taur. BR. — 68 Flor eft: Centyrio. GEB. — 69 Hal. et Vulg.
filio, et mox: decefferit. BR. — '7o Hal. filii, quod praefero. B R. 71 Hal.
et Vulg. legato et n teflamentis. BR. — "72 Ap. Hal. vel teflamento et, abfunt.
Ego tranfpofitione locum reftituo: teflamento, vel et codicillis teflamento confir-
Tatis. B R. 73 Vide, fi lubet, Aueran. 1. Interpret. Iur. 10. ". 16. GEB.
74 Hal. fuerit. G EB. 75 Hal. et Vulg. addunt fit. BR. — 76 Hal. fcripfit.
77 Hal. poterit, loco: poffe eum. GEB. 18 Hal. legatariu$. GEB. —— 79

S1 xs, qui |

Quod fi neque a patre neque a pupillo fue- |

|

CoRnNELIA, quae teftamenta eorum,

DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. VL

XIX. Ivriawvs ||libro XXX.Diveforugs|| InkEM
eft, et fi poft mortem legatarii-feruwe fubfütutus fit. — |
XX. VrPraANvs ||libro XVI. ad Sabinum.|| . P a-

TRIS et. filii teftfamentum pro vno habetur,;etiam in iure
Praetorió:: nam, vt Marcellus libro Digeftorumifiorors? foribit
fufficit tabulas effe patris fignatas, et t /
et 9? ifeptem figna patris fufficiunt 3. $. &./ Si 5* pater fibi
per fcripturam, filio per nuncupationem, vel contra fecerit
teftamentum, valebit. . : TC
! XXl. Inew ||libroXDE. 55
quis fubftituerit, s É1iLIVS MEVS INTRA DECIMVM
ANNVM DECESSERIT, SEIVS HERES ESTO: deinde

. j ( : (S.
hic ante quaftumdecimum. 9?, poft decimum,decefferit, magis
eft, vt non poffit bonorum poffeffionem fubftitutus petere:
non enim videtur in hunc cafum fubftitutus.

Jaulas XXII. jGArvs ||libro XV. ad Edictum *preuineiale |

H ff
(.€. V/Ioy.

refignatae fint ?* filii:,

/y,«jþ'n/,
£m V IM-
J M,S [9 197

adjEdictumj]| Sr xvA

Is, ovx contra tabulas teftamenti patris bonorum p()ffefüw)-ïf*:

nem petierit, fi fratri impuberi fübfüitutus fit, repellitur a fub-
füitutione. . :
XXIIL. Pa»eriNriANvSs ||ibro VE -Refponforuni: ||
Qvi PLYvRES heredes inftituit, ita fcripfit: kosQvE
OMNES INVICEM SVBS'TTITVO: poft aditam a quibus-
dam ex his hereditatem, vno eorum defuncto, fi condicio fub-
ftitutionis exftitit, alio herede partem fuam repudiante, ad fu-

períftites tota portio pertinebit:(quoniam inuicem in omnem /

caufam ** finguli fubftituti videbuntur: vbi enim quis here-
des inftituit, et,ita ícribit, EOSsQvE INVICEM SVBSTI-
Tvo, hi füubftituj *9 videbuntur, qui heredes exftiterunt.
. XXIV. VrPrAwvs ||librofIV. Difpatationum,|| Sr
PLVRES f[int inftituti ex diuerüsäbus,' et omnes inuicem
fubftituti: plerumque credendum, et *? ex isdem ?? partibus
fubftitutos, ex quibus ?* infiituti fint: vt fi forte vnus ex vn-
cia,.fecund,,us. ex |oCta7 tertius ex quadrante fit inftitutus, re-
pudiante tertio, in nouem partes diuidatur quadrans: ferat-
due octo partes, qui ex beffe inftitutus fuerat: vnam partem,

toris :
fum.

XXV. Ivrrawvs | l libro XXIV oreme|| Sr

PATER inpuberes filios inuicem fubftituerit, et ei qui nouif-
fimus mortuus fuerit, Titium: refpondendum eft, folos fra-

| tres bonorum poffeffionem accepturos, et quodammodo duos

gradus huius inftitutionis fa&tos: vt primo fratres inuicem
fübftituerentur: fi illi non effent, tunc Titius vocaretur.
XXVI. Ipnxw ||libro XXIX. -Bi àim, ||

TER filium impuüberem héredem fcripferit, et ei fabftituerit,

jfüi quis fibi poft mortem natus erit ??: deinde viuo fratre

poftumus natus fuerit ?*: teftamentum -vimes? * rumpetur:
poft mortem autem fratris viuo patre natus, folus heres patri
fuo exiftet. LX o XX :
XXVIL IpnxEx ||libroXXX, Bigeftierum.|| Sx Tr-
TIVS coheredi fuöjfubiïitutuä"fïä'i&, deinde ei Sempronius:
verius puto, in vtramque partem Sempronium fubftitutum

effe. | |
hoftium pote-

qui in
: ftate

$o Flor. erat: libro digeflovum nono digeflovum, quare fim-
RI

Hal. enanefcet.
plicius refcribo: libro mono digeflovum. — Hal. libro octauo. digeflorum. 8 &.
Hal. fznt. 82 Ap. Hal. et, abeft. GER. 83 Taur. pdtïiS'ujjïcz'zmt. GEB.
84 Hal. fed et fi pater. 85 Flor. erat: quagefimo. ltaque ni ab ordinario
corre&ore effet emendatum, etiam ex : quinquagefimo, videri poterat degeneralfe.
BR. $6 Hal. et omnes fupplent: aumum.Bm. $87 Hal cafum. GäB. 88
Hal. et omnes: fubflituti. B R. 89 Hal. ef?, loco et. GER.

*g m
/

^

[quiy ex vncia fcriptus eft ??^: nifi forte alia mens fuerit tefta- / ! Qu ,
quod vix credendum eft, nifi euidenter fuerit expref- ^

SrPA-

9o Hal. :

asdem. 91 Hal. inferit: zmuicem. GEB. 92 Ap. Hal. feriptus eff, ab-
funt. GEB. 93 Hal. et Vulg. fzerit. BR. 94 Hal. erit. GEE: 95
Hoc: /40, dubio procul ex antecedentibus vel confequentibus irrepfit. Re-

fpuunt

X ccie. if
P a

*;'h//.
j iij

| 77(fanp

^

al.
j

. tuiffent, fi in hoftium poteftatesi non perueniffent.

I2 'v, »t,

L1 X((,

DiGESTORVM . LIB.

ftate decefférant, confirmat, non folum ad hereditatem ipfo-
rum, qui teftamenta fecegünt, pertinet, fed ad omnes heredi-
tates, quae ad quemque ex eorum teftamento pertinere po-
: : Quapro-
pter cum pater in hoftium poteftate deceffit ?5, filio impube-
re reliéto in ciuitate, etjisintra tempus pubertatis deceü'fäit,
hereditas ad,fübftitutum pertinet, perinde ac fi pater in ho-
ftium poteftatedf non perueniffet. . Sed fi pater in ciuitate de-

ceffit, filius impubes apud hoftes, fi quidem.mortuo patre fi-

lius in hoftium pote&ate»( peruenerit, non commode ?* dici-
tur, hereditatem eius ex ?* ea lege ad fübftitutos pertinere?
fi vero viuo patre filius in hoftium poteltatem peruenerit, non
exiftimo legi Corneliae locum eífe: quia non efficitur per eam,
vt is qui nulla bona in ciuitate reliquit, heredes habeat. Qua-
re etiam fi pubes filius viuo patre captus fuerit, deinde, mor-
tuo'in ciuitate patre, ?P in hoftium poteftate decefferit, patris
hereditas ex leg*eüiï,'o.(/ilgg im/ tabularum, non filii ex lege Cor-

S1

nelia, ad adgnatum proximum pertinet. -

OVj« Q AXIX. SCAEVOLA Hlibrgï?g(luae&ionum. ll

( PATER captus fit ab hoftibus, mox filius, et ibi ambo dece-

dant: quamuis prior pater decedat, lex Cornelia ad pupilli
fubftitutionem non pertinebit, nifi reuerfus in ciuitaté/impu-
bes decedat::quoniam €t fí ambo in ciuitate deceffiffent, ve-
niret fubftitutus. a j u |
— XKXX. IvrrANvs |lhbro LXXVIIL -Bigeftorum.
QvipaAw teítamento Proculum ex parte quarta, et Quietu
ex parte dimidia et quiä';ij;g heredem inftituit: deinde Quieto
Florum, Proculo Sofiam heredes *9?9 fubftituit: deinde fi ne-

— que Florus, peque Sofia heredes effent, tertio gradu ex parte
dimidia et ,quarta coloniay Leptitanorum, et * ex quartà com-

plures heredes fubftituit in plures quam ? tres vncias: Quie-
tus hereditatem adiit: Proculus et Sofia viuo teftatore decef-
ferunt. Quaeritur, quadrans Proculo datus ad Quietum an

ad fubftitugos tertio gradu pertineat ? |Refpondi ?, eam vide--

ri voluntatem patrisfamilias fuiífe, vt tertio gradu fcriptos he-
redes ita demum fubftituerig *, fi tota hereditas Vacaü'eïi: id-
que apparere euidenter ex eo, quod plures quam ; dáodecim
vncias inter eos diftribuiffet: et idcirco partem quartam he-
reditatis, de qua quaeritur, ad Quietüm pertinere. |
|. AXXl. IpnEw ||libro fingulari «des embiguitatibus:-
Iw svBsTITVTIiONE filio? ita facta, ovrzsovis Mi1HI
EX SVPRASCRIPTIS HERES ERIT, IDEM FILIO HE-
RES ESTO, Quaeritur, quisquis heres, quandoque ? fuerit,
intellegatur: an quisquis heres tum erit, cum filius moriatur?
Placuit prudernitibus, fi quandoque heres fuiffet: quamuis enim

. viuo püpillo heres effe defiffet, forte ex caufa- de inofficiofo,

EI

quae pro parte mota eft, futurum tamen eutm heredem ex
fubftitutione creditum eft. $u Non fimili modo in hac fpe-
cie dicendum eft, fi quis, cum filios duioós haberet, Gaium pu-
berem, Lucium impuberem, ita filio fu]fïituiiï'et: siLv-
CIX.S FILIVS MEVS IMPVBES DECESSERIT, NEQVE
MIH1 Garvs FILIVS ! HERES ERIT, TVNC S$kEkIVS
HERES ESTO: nam ita prudentes hoc interpretati fünt, vt
ad impuberis' mortem condicio fubftitutionis effet referenda.
fpuunt illud omnes Editóres, fed et o&o MSS. non agnofcunt. g&, — Inter illos
et Hal. MSS. funt Pal. L II. III. IV. V. Vat. Otob. Barb. quibus adde Byn-
kersh. GEB. — 96 Vulg. deceffevit. BR. — 97 Gothofr. in nota: non incom-
mode, Cuisc. lmmo vero ita iam Vulg. Nor. omnes, quod et ipfe praefero,
figno interrogationis, quod Taur. poft: pertimere adícripfit, in. pun&dum com-
mutato,. BR. Recte quidem ; antecedens z09 voculam zz abforpfit. Gk&B. — 98
Hal. et, loco: ex. GEE. — 99 Vulg. praefigit: ipfe. BR. ^ 100 Hal. et Vulg.
baeredem. B R. 1 Ap. Hal.et, abeft. GEB. — .2 Vulg. inferitzm.BR. .5 Flor.
t fuperfcripta eft. BR. — 4 Hal.fubflitueret. GEB. — 5 Vulg.filii.BR. — G Vid.
Duker. ad Opufc. de Latzn. Vet. ICt. p. 460. bR. — *7 Vulg. inferit: meus. £ R.
8 Hal. Qui cum pluves. GER. 9 Hal. adiret. 1Oo Vulg. zuflituit. GE R.
11 Flor. factum eít: 5is, ex: eis, et ita Hal, BR. 12 Vulg. addit: partes.
13 Ap. Hal. dixit, abeft, GEE. — 14 Hal, et Vulg. iníerunt /m. B.

XXXVIIL TIT. Vi

l

. contra tabulas patris petita fit a pupillo b

G. 466« UCkCCCCUMS, ,

XXXII. Inz ||librolL'ad Vefesam

.

et in his Attjum: fi AÁttius non adierit ?, ceteros ex isdem

partibus, quibus inftituerat *?, heredes ei fubftituerat: dein- -

de fi Attius non adiffet, JTitium coheredem £is **, qui fub-
ftituti funt, adiecit, Quaefitum eft, quam partem i$; et quam
ceteri habituri effent ? JRefpondi, TTitium virilem, ceteros he-
reditarias f*?: veluti, fiitres fuillent, Titium partem quartam;
Attianae partis habiturum , reliquarum partium hereditarias
partes, ex quibus inftítuti erantj reliquos habituros effe

Mos quidem viriles artes(habituros: veluti fi tres, puta,/ co-
heredes fuiffent fugiïituti, extranei ; duo/ adieCti, l,loï;ïquätas
partes Attianae partis, reliquos autém coheredes hereditarias
partes habituros effe dixit *3, /'yostes — — F. 7 " qaxhas,
XXXIIL. Arg1CcANvs ||librolI;Qaaeftionum4| $1
M A'TER ita teftetur, vt filium impüberem, cum erit annorum
quattüórdecim, heredem inftituat, eique ** pupillaribus tabu-
lis, fi fibi heres non erit, alium fubítituat: valet fubftitutio.
$. 1. Si filius et ex eo nepos poftumus ita heredes inítituan-
tur, vt Gallo Aquilio placuit: et nepoti, fi is héfes món erit,

Titius fubftituatur: filio herede exiftente, Titium omnimodo, -
jid eft etiam 11 nepos natus non fuerit, excludijrefpondit,

XXXIV. InEM ||libroIV-Qmaeftionum,|| Ex pvo-
BVS impuberibus, el; qui fupremus *5 moreretur, heredem
fubftituit: fi fimul morerentur, vtrique heredem effe [refpon-
dit ^^: quia fupremus non is demum qui poft aliquem, fed
etiam poft quem nemo fit, intellepatur *?: ficut et e contra-
rio proximus ** non folum is, qui ante aliquem, fed etiam is
ante quem nemo fit, intellegitur. $. r. Filium impuberem
et Titium herede$ inftituit: Titio Maeuium fübftituit: filio,
quisquis fibi heres eífet ex fuprafcriptis, fubftituit: Titius
omifit hereditatem, Maeulus adiit: mortuo deinde filio, putat
magis ei foli ex fubftitutione deferri pupilli hereditatem, |qui
patris quoque hereditatem adierit *?, $. 5. Etiam fi contra
patris tabulas bonorum poffeffio petita (it, fübftitutio tamen
pupillaris valet, et legata omnibus praeftanda funt, quae a fub--
Íftitutione ^? data funt. . TOU u
|| libro V."Quaeltio — E-mrét

XXXV. IpEkM lonuin,.
, onofüm poffeffio, in
fubftitutum tamen eius attionem legati dandstfh effe, ita vt au-
geantur praeterea ?^*: quod filius extraneis non debuerit:
lic ?? . et crefcere a fübftituto data legata, fi per bonorum pot-
feffionem plus ad filium perueniffet, quemadmodum et ipfe fi-
lius plus exceptis deberet, His confequens effe exiftimo ?3,
vt, fi impubes ex affe * heres * fcriptus fit, et per bonorum
poffeffionem femis ei ablatus fit, fubftitutus in partem legati
nomine fexoneretur: vt quemadmodum portio, quae per bo-
norum poffeffionem accelferit, auget legata, ita et hic, quae
abfcefferit ^* minuat. Bsl w |
XXXVI. MancrzANvs |llibro T w&lgültw ll
h

PoTEST quis in teftamento plures gradus heredum facere:

$

ESTO, et deinceps plures: vt nouiffimo loco in fubfidium
vel
. 16 Hlr. olim erat in fine verfust vefpondi, et
17 Hal. et Vulg. éntelligitur. BR. — 18 Vulg,
primus. BR. 19 Hal. adierat. — 20 Hal et Vulg. a fabfhituto. Ceterum
Flor. illa litera a erafa videtur, quod magis placet. BR. —— 21 Hal. et Vulg.
habent: asgeantur legata: propterea quod. De cetero et in L. 76. in fm. fu-
pra de iudic. eft Flor. praetervea, pro quo 'Taur. recte habet: propterea. — lMlud
ex o&o libris habent duo: Barb. et Otob. fed hic eft adfcriptum inter verficue
los: alii proptérea. quod ceteri habent in contextu, g. — Tales reperi in Col-
lationibus Pal. L. et Ill. GER. 22 Hal fed,loco: fic. GE&. 25 Hal,
exiflimat. G EB. 24 Hal. abfceffit. GE B. 25 Hal. vtputd. 26 Flo-
rentiae nihil eft, práeter haec: puta fi ille beres eflo. llla itaque mediat won
