GEB. 71 Hal. et Vulg. ze poflea, B R.
Hal. inferit autem. GER. 74 Hal. feruatur. GEB.
pletum eft, et non adeo antique, ftellulis itaque fignandum erat. BR. — 76 Hal.
inferit putant. GE B. 71 Hal. Eadem et in filiofamilias. GE B. 78 Hal.
lib. XVIII. GEB. 79 Vulg. Quanto magis. B R. 80 Hal. poterit. GER.
81 Vulg. defeventes. B h. 82 Àp. Hal. e, abeft. GE R. 83 Hal. zurarit.
GE B. 84 Ap. Hal. iterum e, abeft. GER. 85 Gothofr. in nota: Dmo-
bus veij. Yta nempe Hal,. omiffa praepofitione Iu. GER.

éItem Pomponius ait, eum, qui furtum fibi fattum alicuius|

68 Hal. fine ta-

86 Hal. et Vulg. |

II.

Jed
et patri et filio dandam exceptionem iurisiurandi. /Si pater
iurauerit, in peculio nihil effe, filius conueniri poterit: fed
et pater ita conuenietur, vt poft adquifiti peculii ratio habea-
tur. $.2. lurisiurandi condi&io ex numero elfe poteft videri
nouandi, delegandiue: [quia proficifcitur ex conuentioné :l
quamuis habeat et inftar iudicii, — — J^ee eeraeneo- »
XXVII. Garvsllibro V-ad Edictum prouinciale;// Ivs-
IVRANDVM etiam loco folutionis cedit.

XXVIII, PaAvrvsüibroIXVIIL -ad Edictum.

;f/;gls s g.

DVOBVS reiä&ipulandi, ab alterojdelatum iusiurandum etiam *

alteri nocebit. $. r. Quod ** reus iurauit, etiam fideiuffori
proficit : 57 a fideiuffore exactum ig;&gandugn, prodeffe etiam.
re?o,ïL-CaiüLä £t4Iulianus aiunt: nam Qquia;^* in locum folutio-
nis fuccedit, hic ?? quoque eodem loco.haäendum eft: fi mo-
dogideo interpofitum eft iusiurandum,fg 4de ipfo contractu,
et'de ré, non ?? de- perfona iurantis ageretur. $. 2. Si ei,
qui debitorem mepm in iudicium exhibere promifit ?^a, iusiu-
randum détülerym, isque iurauerit, fe omnino exhibitionem

—

P
| Z.
w

eius non promififfe ?*5, prodeffe debitori meo id nondebet: fi

x j e * e ? : ^ . -j ('9': '—'ai' £ r *
vero iurauerit, fe nihil mihi praeftare oportere, diftinguendum

fit ??, et replicafjone emendandum, vtrum ideo iuraugfit,an ?3 -

quia poft promiffionem exhibuerit, an vero quia foluerit.
Quod et in fideiufforeyf ?^ debiti diftinguendum $20 -T

u Ex duobus reis promittendi eiusdem pecuniae ?77alter iura-
Uit: alteri quoque prodeffe debebit. $. 4. Exceptio iurisiu-

randi, non tantum Íi ea actione quis vtatur, cuius nomine ex-

egit iusiurandum, opponi debet: fed etiam fi alia, fi modo ea-

dem quaeftio in hoc ?* iudicium deducatur, forte Mi ob/aCtio- ti«ex:jab 6

nem mandati, negotiorum geftorum, focietatis, ceterasque fi-L?" 42«

milfs ?* iusiurandum exatctum fit: deinde jexlisdem caufis
certum condicatur: quia per alteram actionem altera quoque
confumitur. $. 5. Si quis iurauerit, fe non rapuiffe, non de-

b&t adiuuari ?? hoc iureiurandójin actione furti ??, aut con- ,

dictione: quia aliud eft furtum feciffej*??, jquo clam fie-
ri poteft *. $. 6. Colonus, cum quo propter fuccifas forte

I. f* : as l D » * f*9
arbores agebatur ex locato, fi iurauerit fe non füccidifle, fiue

d i b AL

g;legeggäbjm tabularum de arboribus fuccifis, fiue ex? le-]" ] &isecJI.

gel Aquilia d-an'äïli iniurià ?, fiue interdicto quod vi aüt clam.
poftea conuenietur, per exceptionem 1urisiurandi defendi po-
terit. $. 7. Ogae iurauit, diuortii caufa rem fe non amouiffe,

1 non debet;defétitlii per exceptionem, fi cum ea in rem agatur:

et, fl contendat fuam effe,[alio iureiurando opus eft: contra,
fi iurauerit fuam efle,]debet in aCtione rerum amotarum de-
fendi, Et/ómnino hoc obferuandum eft, licet per aliam actio-
nem eadem qugeftio moueatur, vt exceptio iurisjurandi locum
habeat. $. S. Igitur fi quis iuragiït, fe non [etie| condemna-
tum, etiamfi ex &ipulatu iudicatum folui ob rem iudicatam
conueniatur, defendétur per exceptionem. —Contra, fi cum ex
ftipulatu iudicatum folui conueniretur, iurauit fe dare non
oportere, agenti iudicati non vtique obftabit * exceptio: poteft
enim fieri, vt non fit commiffa ftipulatio, licet res iudicata fit :
nifi ideo iuraffet ?^, quod nec damlnatum fe effe dicgret. $. 9.

€

* 0: * * * * . * *
iuraüit ?, non ftatim ietiam. condictionis caufam nanciffib

$. 1o. Item cum ex hát parte iusiurandum et actionem et. eä"
ceptionem inducat, fi forte reus extra iudicium, actore jiin-
ferente, iurB&uerit, fe dare non oportere,(et actor, reo defe-
rente,

inferunt fj. BR. — $7 Hal. praefigit Ztem. GEB.
89 Hal. boc, loco hic. GE g. go Hal.inferitet. GEB. — 91a Hal. promiferit. GE B.
915 Flor.eft promiffffe. GEB. 92 Hal. efl. GEB. — 93 Ap. Hal. an, abeft. G E B.
4 Hal. 44od eodem 1odo et in fideiuffore debiti. Vulg. Florentinae in ceteris fimi-
lis habet fideiuffore, quod neceffarium videtur. BR. — 95 Hal. inferit fi. GE B.
96 Ap. Hal. boc, abeft. GER. 97 Hal. fimiles. GEB. — 98 Taur. adzuBari.

88 Hal. 4uod, loco 4uia. G E B.

GE B. 99 Hal. et in act. f.et condicl. G E. 100 Vulg. inferit: quam va-
puiffe. BR. 1 Hal. potuit. GEB. 2 , Hal. ex. GER. 5 Hal. iuiuriae.
GEB, G Hal. zuraue-

4 Taur, obflaVit. GER. 5 Hal, inrarit. GEB.
: : vit.
M

aisl I DN

l
ffm"m ,

|
(
|
F
t
L

d E

j

|

.3.'-"7.0:;

[^ Z At -

rente *, dari fibi oportere,] vel contra: pofterior caufa iuris-
.jurandi potior habebitur: nec tamen 9. 7þra€iïïäiciïim periurio
alterius fiet: quia non quferetur, an dare eum oportet ?, fed
an aCtor iurauerit. . 4- .. , |
(Ueph$. XXIX. L-Twljf /HON ;fys -?[libro-VI. Difputationum.
f& Qvopf iuralgi,tä'äeferente, noniuraffe te dare ** tibi opor-
"H5tere, et *? aduerfus vtilem aCtionem, qua hoc quáeritur *3,
^* an iuraueris,.tibi dari oportere, opponenda eft exceptio iuris-
iurandi perémentis quéeftionem actione comprehenfam **.
J XXX. Pavrvs ilibro-XVHL-sd-Edictum. | Evw,
Qv1 iurauit, ex ea actione, quae infitiando crefcit *5, aliquid
fibi deberi, fimpli, non duplij perfecutionem fibi adquirere Pe-
dius ait: abunde enim fufficere, exónerare petitorem proban-
i icex "C a. : :
di neceffitate : omiffa hac parte Edicti, dupli aCtio integra

im
maneat;et pqgäiïc dici, hoc iudicio non principalem caufam
exerceri, fed 1usiurandum actoris conferuari. $. T. Si iura-
uero, te Stickum mihi dgre oportere, qui non fitin rerum na-
tura, neckägü;imationem nïdh"iL práeftare reus debet, nifi ex cau-
. fa furtiua, vel propter moras,; ^?: tunc,eniij(etiam poft mor-
L 345 tem ferui glei*tim(atipj. praeftatur. $. 2. Si mulier iurauerit, dé-
s F sce cem dotis|fibi déberi, tota äzf/ fumma praeftanda eft: fed fi iu-
| raüjt,4deeemr fó/dediffe in dotem, hoc folum non erit quae-
| Jïx-qef//färendüm, an data fint: fed, quafi data fiit,[quod ex eo reddi
i dn oportet, praeftandum erit. $. 3. In popularibus actionibus

fUfX

VexTe

bona fide ** exactum fuerit: nam et fi quis egerit, ita demum
confumit publicam actionem, fi non per collufionem a&tum fit.
$. 4. Si libertus, deferénte patróno, iuraüit fe libertum non
effe, ratum habendum -eit iusiurandum: *5-«£-nec operarum.
petitio, nec bonorum políleffio contra tabulas dari . debeat.
$- 5: Si iurauef) vfumfructum mihi dari oportere, non aliter
dari debet, quam fi caueam boni viri arbitratu me vfurum, e&
finitgjvfufru&u reftituturum. :
XXXI. Garvs tlibro-XXX.-ad-Edictum-prouincialé.
ApnMONENDI fumus, interdum etiam poft iusiurandum ex-
aCtum permitti Conftitutionibus Principum, ex integro caufam
agere, fi quis noua inftrumenta fe inueniffe dicat, quibus nunc
folis *? vfurus fit: fed (fiáeKConftitutiones tunc videntur lo-
cum habere, cuma iudice aliquis abfolutus fuerit: folent enim
fÁépe iudices in dubiis ^? caufis, exatto iureiurando, fecun-
dum eum iudicare, qui iuraugfit ?^'. Quod fi alias inter ipfos
iureiurando transactum fit negotium, non conceditur eandem
caufam retraCtare ??. . £ |
XXXIIL. MopzsTiNv sibro-(£ertio) Differentiarum.
IvnisivRANDTI gratiniüfacere pupillus non poteft.
XXXIIIL. VLPrANvsiibro XXVIIL ad Sabinum. Qvz
PER falutem fuam iuraf, Jicet per Deum iuraie vidétur ?3,
refpectu enim diuini numinis ita iurat, attamen, fi non ita fpe-
cialiter iusiurandum ei delatum eft, iuraffe non videtur: et
ideo ex integro follemniter iurandum eft. . — —
XXXIV. IpnEM ilibro - XXVI. ad Edictum. Ivsriv-
RANDVM et ad pecunias et ad omnes res locum habet. Etiam
de operis iusiurandum deferri poteft: nec de iniuria queri ad-
uerfarius poteft, cum potfit iusiurandumEeferre. Quid ta-

4
^;
"
P. 7s

a
,:rm"

C hee-

rit. GEB. 7 Hal. refereute. GER. 8 Hal. nec tautum. GEB.
oporteat. G ER. IO Hal. Triphboniuus. GEB. 11 Hal. dari. GEB.
Ap. Hal, et abeft. G x ». 13 Hal quaeretur. GEB.
benfam. GERB. 15 Graeci 3mAesidteras.
16 Hal.moram. GEB.

9 Hal.
12
14 Hal comprae-
Leunclau. I]. Notat. 37. GERB.
17 Bafil. £cvuwmáimvoc, tion colluforie. B R. 18 Vulg.
praefigit ita. BR. — 19Hal. folum. GEB. 200 Confer Noodt. 111. Probab. 7.
GE B. 21 Hal. zurauit. G € B. 22, Hal. in margine: alzas, reflaurare. G E.
23 Hal. videatur, GES. 24 Eleganter Bafil. pro certzoretur, habent: é
vü àxpupüsos ad vem eccuvate expendendam. BR. — 25 Vulg. prius. BR. — 26
Vid. Bynkersh. V1I. Obf. s. GEB. — 27 Gothofr. in nota: Al aeque, Nem-
pe in Noricis Pand. aeque patrono et parentibus. Sed et Vulg. et Steph. habe-
bant ante Hal. aegue patrono parentibusque. Immo vero Flor. fecunfium illud
tieque iam pridem vncis inclufum, adie&o 44e ad parentibus. BR. Etiam Grae-

j f € , , ^ .* - v , p9 $" s '» ,, ,'-* - C : j . [4
AL Ace Jb adveladzard. Frzca J r eqnee n duder t o i a
dïgfufm?ul/uug)f t M/J(IZ rOd,ere Kai Chum Han
ó

de Aolo. Yav fodol,
e £

*

DIGESTORVM LIB. XIL TIT. IL

|libro détimo) Digeftorum, idefenforem. iurare

iusiurandum exactum ita demum adueríus alios proderit, fi -

TOR pupilli, omnibus probationibus aliis deficientibus, ius-

5

0253

men, fi ideo dicat reus fe liberatum, quoniam Stichum, quem L . 46 .
promiferat, putat deceffiffe? Non erit tutus per relationem : ««f« "-
et ideo ex hac caufa putat Marcellus, et recte, aut remitten- 3
dum ei iusiurandum]aut fpatium dandum, vt certioretur 2^,
et fic iuret. $. r. Defenfor municipum vel cuiusvis corporis,
iusiurandum deferre poteft, fi|fuper hoc mandatum habeat. l Jecet: ?*"J *
$. 2. Pupillo non defertur iusiurandum. $. 3. Procurator |
non compellitur iurare, nec defenfor: et ita Iulianus /feribit
E ) non compelli: 416 e23«e:
ufüicereque ad plenam defenfionem, fi paratus fit iudicium :
accipere. $. 4. Qui iusiurandum defert, priób ?5 de ealu- l 2e&t,
mhia débet iurare, fi hoc exigatur ?9?: deinde fic ei iurabitur.

Hoc iusiurandum de calumhia seque-?7 patrono, tgäer pa- eqae. þävrü?/m .
rentibus(remittitur. $. 5. Si de qualitate iuramenti fuerit in- 0. .

ter partes dubitatum, conceptio eius arbitr^? iudicantis eft. — is !
$. 6. Ait Praetor, EvM, A QVO IVSIVRANDVM PETE-
TY.R, SOLVERE, AVT IVRARE COGAM. Alterum ita-
que ,(?-ch 2at reus: aut foluat, aut iuret: fi non iurat, foluere
cogenduseriü a Prdetore. $. 7. Datur autem et alia facultas
reo, vt, fi malit, referat iusiurandum : et fi is, qui petét, con-, a ,,, ,
dicione' iurisiurandi non vtetur, iudicium £Y Praetor noä da- |
bit ??: aequiífime enim ltoé facit, cum non deberet 3? difpli-
cere condiClo iurisiurandi ei, qui detulit: fed nec iusiuran-
dum de calumgnia referenti defertur 3* ; quia non eft feren-
dus actor, rü.condigioniji ??, quam ipfe detulit, de caluminia L re, «f Jeazi$,
velit hbi' 73 jurarl $. 8. Non femper autem.confonans eft,
per omnia referri iusiurandum, quale defertur: forfitan ex di-
uerfitate rerum vel perfonarum, quibusdam emergentibus, qu$e
varietatem inducunt: ideoque, fi quid tale inciderit, officio iu- A
dicis conceptio huiusgefnodi 3* iurisiurandij terminetur. ;(* $. 9,»0"'**"*3*"' r
Cym res in iusiurandum demiffa ?5 fit, iudex iurantem abfol-
ujt ?^: referentem ?* audiet, et, fi a&tor iuret, condemhet
reum: nolentem ?? iurare,reum, fi foluat, abfoluit: non fol-
uentem condemhhat 3?: éX relatione non iurante aCtore, ab-
foluit reum.

XXXV. PAvrvsldibro*9 XXVHE Bd-Edittum. Tv-

at

iurandum deferens audiendus eft: quandoque enim pupillo
denegabitur aCtio. $. r. Prodigus, fi deferat iusiurandum,
audiendus non eft. |Idemque in ** ceteris fimilibus ei dicen- C 3- »«y; rae-
dum efgä nam fiue pro pacto conuento, fiue pro folutione, * ( A.
fiue pro iudicio hoc iusiuran;æcm cedit, non ab aliis delatum
probari debet, quam qui ad,hgéc,^? habiles funt. $. 2. Qui
non compelluntur Romde iudicium accipere, nec iurare com-
pellendi funt: vt legati prouinciales. IX XX
XXXVI.VrPrrAwNvslibro£/AXXVIH-*2-adEdictum. Sz/* ^^'
ACTOR deferat iusiurandum de fola conftituta pecunia, et
reus iurauerit, exceptione vtetur, fi de conftituta conueniatur:
fed, fi de forte, id eft, de prior& obligatione conueniatur, ex-
ceptio ceffabit: nifi de hac quoque iurauerit, aduerfario de-
ferente. f OX Q a m : |
XXXVII. Vrerawvs *^llibro XXJffII- ad-Edi&tum,
Sr wox fuerit remiffum jusiurandum ab eo, qui detulgfit,
fed de calumnia non iurl;ä',-ui-ff'**'*, confequens eft, vt debeat de-
ci: 9v bux Vpvuss meTAo 9 márQuy. — Vide Leunclau. I7. Notat. 37. GER. 28
Flor. eft, vt hic arbitri, id eft, arbitrii. E fex MSS. quatuor habent arbitrio.
S. Cruc. arbitri iudicautis. Vat, HL. avbitrii diiudicantis. Hal. et Vulg. im
avbitrio iudicautis.BR. ^ Quatuor illi Barb. Otob. 'Trenif. BynkershfGEB. — 29 T ö';/['
Taur. daV;t. GEB. 50 Hal. debeat. GEB. 31 Hal. dabitur, loco defer-
tur. GEB. — 32 Hal. conditionz. WVulg. couditiomis nomine. BR. 33 Ap.
Hal. fibi. abeft. GEB. — 34 Hal. hbuius. GEB. 35 Vulg. dzmiffa. BR. Hal.
demiffaefl. GEB. 56 Hal. hic etin fequentibus adhuc bis: abfoluet, loco ab-
foluit. GER. 37 Hal. et referentem. GEB. 38 Hal. inferit autem. G E B.
39 Hal. condemuet. GEB. — 40 Hal. lib. XVIII. GEB. — 41 Vulg. de, loco

j". BR. 42 Vulg. ad boc. BR. 43 Hal. ljb. XXVI. GEB. 44 Hal.
IDEM. GEB. 45 Vulg. fi de calumnia mou iurabitur. B R. — Hal. detulit,
| nec
Vv 4

224.
negari ei ^9 a&io: fibi enim imputet, qui procefífit ad dela-

^7 iurisiurandi, nec prius de calumnia iurauit: vt fit
iíte remittenji fimilis. f««« &-: |
XXXVIII. PAvrvslibro-XXXVIH--ad-Edié M a4-
NIFESTÁE turpitudinis, et confeflionis eft, nolle nec iurare,
nec iusiurandum referre. |

XXXIX. IvriiawxvsilibroX: Digefterum, Sx ovis

cum debitore fuo pepigerit, ne ab eo pecunia peteretur, fi iu-

j(et&o, £. raffet fe Capitolium non afcendiffe, vel aliud quodlibet feciffe,

$ A. ia -t ye] non feciffe|Misque iurauerit, et exceptio iurisiurandi dari
L)- .Qi& debebit, etjfolutum repeti poterit: e.zft enim mPcaï conuentio,
p fi qudelibet caufa in conjlicione iurisiurandi deducta fuerit.
x l. XL. Iprxw dlibrof&HE.-Die IvsrvRANDVM
—À a debitore exactum efficit, vt pignus liberetur: eft enim hoc
acceptila&onif fimile: perpetuam certe exceptionem parit: id-
circo péenam quoque petentem creditorem exceptione fuim-
moueri oportet: et folutum repeti poteft, vtpote cum inter-
pofito eo, ab omni controueríia difcedatur. ,5),; |
XLL PowPowivs dibæ-iiagalarifReö . La-
BEO, etiam abfenti, et ignoranti iurisiurandi gratiaimfieri pof-
?v. fe, refpondit: fed et per epjäfg;ïþm gratia 1urisiurandi fieri

poteft. - Mil x
/ XLII. InEew ibro -XVHE.—Epiftularum ^?. CnEpr-
TORE, qui de mütuabpecunia contra pupillum contendebat,
iusiurandum deferente, pupillus iurauit, fe dare non opor-

tere: eandem pecuniam a fideiuffore eius petif: an excluden- .

dus fit exceptione iurisiurandi? Quid tibi placet, refcriþglmi-
hi. ,Eam ^? rem apertius explicat Iulianus: nam fi contro-
uerfia inter creditorem et pupillum fuerit, &g- omnino pecu-
niam mutuam accepiífe£, et conuenit ?9?, vt ab omni |condi-
€ione ?* difcederetur, fi pupillus iuraffet, isque iurauermit fe
dare non oportere, naturalis obligatio hac pactione ?? tolle-
tur, et foluta pecunia repeti poterit: fihi vero creditor qui-
dem fé' mütuam dediffe contendebat 5?, pupillus autem hoc

folo k?fï??bc ur , f, äygg ?;gäus interueniffet ?^,
ä—,flloc Al mSsiüfahdum 1 tïzägältu-'ägggc cafu fideiuffo-
y&pro a i-yem Draetor non tuebitur., 5i autem |Iiquidgyprobári; ?^ non
L 1 W&W'pote&? quid aöttgm fit, etjin obfg:uro erit, vt plerumque ht5
de facto, an de iure, inter creditorem et pupillum controuer-
fia fuerit, 59 deferente creditore pupillum iuraffe, intellégere
debemus,id/ ?? aCtum inter eos,Jvt f1 iuraffet fe dare 9? non
oportere, ab omni condicione diícederetur: atque ita et folu-
tàm pecuniam/fpeti poffe: et fideiufforibus exceptionem da-
«C,ri debere exiftimafzmus 9'. $. r. Si fideiuffor iurauerit, fe
, dare non oportere ^?, exceptione iurisiurandi reus promitten-
Oa ufw:gtuï di 5? tfitus eft; . Atquin ** hi, dggüg omnino idem. non fide-
^ccex*a i Aufhiflef, iurauit *?, non debet hoc iusiurandgm reo promit-
tendi prodeffe. $. 2. Sed et fi aCtore deferente, defenfor ab-
" . . . o j . .
Íentis vel praefentis iuraust, eum, qiiéml defendit, dare non
. oportere, exceptio iurisiurandi el, cuius nomine iuratidum 99
/&e ecyadune füerit, iklaridebepit. Eadem ratio eft, et fi fideiufforis defen-
' for iurauerit: réo enim détur 9* éX£epuo, . W. dem, f

! Rane

" m lo one.

w : 1 udï().*-, 2(4"'1 1

I ,wzäüs*xf

nec de calummnia iuretuv, confequeus. GEB. — 46 Ap. Hal.ei, abeft. GEB. — 47
Hal. in margine: alias, eleclionem. GEB. 48 Hal. émisoAdv. GEB. 49
Hal. Eaudem. Vulg. Refpoudi eaudem. B R. — 50 Hal. conuenerit. GEB. ^ 51

Vulg. contentione. BR. 52 Hal. exceptione. G EB. 53 Hal contendat.
G E B. 54 Hal. defendatur. GEB. ^. 55 Hal. iutermenit. GEE. . 56Hal.
adprobari. GEB. 57 Ap. Hal. fit, abeit. GER. 58 Hal. praefigit tam-
tuingue. GEB. 59 Ap. Hal. id, abeít. Vulg. quid acum fit inter eos. BR.
60 Hal, izaffet dari. G EB. 61 aur. exzflimaVzmus. GEB. 62, Hal. fe
dare oportere. G EB. 63 H. a Porta in L haec duo verba: reus promittendi,
abeffe notat Flor. quod fide eius effe iubeo. — In 1I. vbi diligentius folet anno-
tare, quae in. Flor, occurrunt, idem omiüt. B. 64 Taur. aDquin. GEBR.
65 Hal. zurauerit. GEB.. — 66 Hal. iuvatum, et ita refcribendum putamus.
E fex codicibus duo tantum habuerunt zaraztdum, fed pridem mutatum. BR. Hi
funt; Otob. et $. Cruc.jreliqui: Barb. Vat. IIL. Treuif. Bynkersh. GEB. — 67

!
j
d

DIGESTORVM . LIB.

XIb TUE 3200H.

reus iurauit *?, fideiuffor tutus fit 5?: quia £f res iudicata
fecundum alterutrum eorum, vtrique proficeret *9, ;

/& DE IN LITEM IVRANDO. /4,

74«'«-71w43ww V, p)z

;X -;?fï.f"lg! /
VrPraxvs libro-(Ll.——ad-— Ssbinums 7 ^^ ^
RE w IN iudicio/dedu&tam non idcirco pluris effe opinamur,
& quia crefcere condemhatió ]poteft ^ ex ? contumacia
non reftitnentis, per iusiuranduin in litem: non enim res
pluris fit per hoc, fed * ex contumaga,g(efbmatur vltra irei 445
pretium : : :
J Il Pavrvstibro-XIIE-ad-Sabinum, Srvx noftrum
quid petamus, fiue ad exhibendym ? agatur. $. r. Interdum
quod interfit ageritis, folum adftimatur: veluti cum culpa[non r-— 55
reftituentis, vel non exhibentis| punitür: cum vero dolus 9, 2f«
aut contuma£ia non reftituentis, vel non exhibentis, quanti in -
litem iurauerit actor. p :
IHI. VrPrAwvs llbro-XXX.—ed—Edictum. Nvw-
M1s depofitis, iudicem non oportet in litem iusiurandum de-
ferte, vt 1uTet qï?ïsqyg 7, quod fua interfuit: cum certa fit
nummorum jejtimatio:: nifi forte de eo quis iuret, quod fua J»cj454
interfuit *5, nummos fibi fua die redditos effe: quid enim, fi
füb póena pecuniam, debuit, aut fub pignore, quod, quia depo-
fita ei pecunia adnegata ? efr difï:raclzum', eft? & —«j«
A: IV. IngMdibro XXXVL-ad Ediétum. VripkAMvS

£a

in tutelari caufa quis iurare, et aduerfus quem poffit? Et
quidem ipfe pupillus, fi impubes eft, non poteít: hocenim fJe-
iffime referiptum eft. Sed nec tutorem cogendum, -vel- *?
qmatrem pupilli admittendam, etíi parata effet iurare, DiulijFra- L/.£4-
tres refcripferunt: graue enim videbatur, et ignorantes, et in-
uitos tutores, fub alieni compendii emolumento, etiam periu-
rium anceps fübire. Curatores quoque pupilli vel adülefcen-
tis non efle cogendos in litem iurare, refcriptis Imperatoris
noftri, et Diui Patris eius continetur. Si tamen tantam affe-
Ctionem BLUQE,BO füo, vel adfllefcenti, tutores vel curatores
praeftàfe yolunt *!, auctoritas iuris non refragabitur, quin
|iudicio, quod inter ipfos acceptum eft, finis 'éiusmodi poffit 157«
adhiberi: non enim ad fuam vtilitatem iurisiurandi referenda
imatio eft, fed ad domini **:-cuius nomine tutelae ratio , , .
Jpoftul&tur *?. — Adülefcens vero, fi velit iurare, poteft. $. r **
Deferre autem iusiurandum iudicem oportet: ceterum fi alius
detulerit iusiurandum, [vel f& on| delato iuratum fit, nulla /.-1 54 «t
erit religio: nec vllum iusiurandum, ] Et ita Conftitutionibus vbel: lornrio,
expreffum éft Impératoris me&zi ét Diui Patris éius. $. 2.
Iurare autem in infinitum licet. Sed, an iudex modum iuri-
iuraxïdo ftatuere poffit, vt intra certam quantitatem iuretur,
[ne anrepta occafione, in immenfüm iureturl qudero ? Et qui-L. ] o m
dem in arbitrio effe iudicis, deferrre iusiurandum, uiécne|'^, "" 777
conftat. An igitur *5, qui poffit iusiurandum non ** defer- , "PriMG —
re, idem poffit et taxationem iurjiurando adicere '?, qujeri- 1») x d
tur. Arbitrio tamen *? bon:,*ie fidei iudicisy etigjh hoc congruit. 4"
69 Hal fit. GEB. — o

Hal. datur. GEE. —— 68 Hal israerit. GEE.

Hal. proficiet. GEB.
I Hal. ij. XXVITI. GER. 2, Hal, crefcere poterit, media voce con-
demnatio omifla. . Vulg. erefcere eius contumacia poteft. BR. 3 Ap. Hal. ex,.
abeft. GEB. — 4 Hal. ad vocem fed, in margine: alias, lícet, GEB. — 5 Hal.
exbibendam. GEB. — 6 Kal addit penuztur. GEE. 1.Hak qwis. GEB. .
Hal. zutevfuiffet. GEB. ^ 9 Hal, quod ( quia depofita ei pecunia denegata eft) -
diflratbum fit. Wulg. abmegata efl, E feptem codicibus, quos contuli nullus
habet: deuggata, abuegata omnes, nonnulli effet, loco eff. zR. Hoc modo efl,
'Treui ä*ä/ Vat. Iil.,ifto effet Barb, Bynkersh.TG & B.
ve GEB. . II Hak volent. GEs.
135 Hal. poflulatur. GEB.
Vulg. iuszurandum boc con[flat, omiffo uec «e. BR.
17 Vulgo nou, abeft. R. — 18 Vulgo adücere. FWal. dicere. Bm.

16 Hal. addit i$. GX n.
I9 Hal ^
[aue

Io Hal. nec, IOCOT þaf
12, Vulg. ad eum, loco ad domini. B R. y»
I4. Hal, inferit eo. GEB. 15 Hal. addit velit. &äþ?'wï

m
"

]wn*
m
Ap G
yivdic n

y)":ïb 3:[

DIGESTORVM LIB.

$. 3. Item videndum, an poffit iudex, qui detulit iusiuran-
dum, non fequi id: fed vel prorfuüs abfoluere, vel etiam mi-
noris condemnare, quam iuratum eft? Et magis eft, vt ex ma-
gna caufa, et poftea repertis probationibus, poffit. $. 4. Ex
culpa autem non effe iusiurandum deferendum, conitat: fed
eftimationem a iudice faciendam. 9423*
JMaec*. V, MaAnRcriANvs- V. — IN ACTIO-
NIBVS ifi rém, étán àd exhibéndum, et in bonie fidei iudi-
cis in litem iuratur.(3$. r)Sed iudex poteft praefinire cer-
L1e& tam fümmam, vsque ad qüàm iuretur: licuit enim.et; ?? a
primo ?* nec deferre. $.—2. Ttem et :fixftïa'äï&füemt, licet
iudici vel abfoluere, vel minoris condemhare. $.-3- Sed in
his omnibus ob dolum folum in/litem iuratur, non etiam ob
culpam: haec ?? eliüim iüdex aettümat, $.. Plane interdum
etin aCtione ftricti iudicii in litem iurandum eft: veluti, fi
promiffop Stichi moram fecerit, et Sticus decefferit: quia
iudex seltimare, fine relatione ?3 iurisiurandi, non poteft rem,
quae non extat. : - : :
. — VI.PAvrvslibro-XXVEL 7?^ad-Edi(tum.. ArraAs,Íi
ex ftipulatu velex teftamento agatur, non folet in litem iurari.

VII. VoPrANvSsilibroVIIL ad Edictum, Vóorao ?5

$r

jpevy;, num litis: denique|Papinianus ?* ait, alium non poffe iura-
: * « . . r d 2
re, quam eum, qui litem fuo noimine conteftatus Cft.-

UxiL VIIL iMamckerrvs [libro-W/HExa — Digeftorum.

J$; . ^43/TvOom rem adulti, quam poffidet, reftituere ei non vult:
,. quaero, vtrum, quanti res eft, an quanti in litem iuratum fue-
(2). rit, condemnari debet 2?? (Refpondi, non eft £equum ??
pretio, id eft, quanti res eftj^litem geftimari: cum et contu-
macia punienda fit, et arbitrio potius domini rei pretium fta-
tuendum fit: poteftate petitori in litem iurandi ?* conceffa.
IX. IA$orrxwvsiibro-XV.-ex—Caffio. Cv w 32
FVRTI agitur, iurare ita oportet, tanti rem fuiffe, cum fur-
tum factum fit: non adici, ko, PLvRISvE, quia qüod ??
res pluris eft, vtique tanti eft. r
J X. CaLÉrIsTRATVS llibro-T. Qudeftionume IwjrNg
Opo QXASTRVMENTIS ?, quíé quis non exhibet, a&ori permitti-
L/"turin litem iuran& quanti]fua intereft ea proferri: vt tanti
x i condemhetur 35 reus: idque/?* etiam Diuus Commodus re-
fcripfit. LAJ Cépsq
XI. Pavrvsdibro IIL.-Refponforum.. D& »rEnriv-
RIO eius, qui ex neceífitate iuris in litem iurauit, quderi fa-
cile non folere. | | dN Es - ol cadfam
/, 0 À. TPEBEL—ENEL C »eÜorem — ea
* DE CONDICTIONE, CAVSA DATA,CAV- .

SA)JNON SECYVTA.
ääp IANVSilibro-XXVIE.-*—-ad- -Edictum..
SI os rém non inhoneftam data fit pecunia, ^ vt filius
emanciparetur,. vel ferüus martumittgeretur, vel & lite di-

fane, loco tamen. GEB. 20 Taur. in margine ez. Et ita Hal. nempe fub-
. antique deleta ? fubítituta 7. BR. 21 Hal. a principio. Blaublomm. a pri-
| 3Uordio, quae probabilior leGtio, fi quid mutandum. Treuif. lcuit enim ei pri-
3n0, et ita factum in Barb. quatuoralii: licuit emim ei a primo, vt Flor. BR. . Sed
|| hic nihil eft mutandum in Florentina. Plautus Moftell. 711. 2. 23 9. quzn qmul-
||tum improbiores funt quama primo credidi. "Terent. Phorm. IV. . 14. et ficeft
| übid. IP. 2. 37. in multis MSS, et Editionibus. DvK. Quatuor illi codices
" Brenkm. funt: Otob. $. Cruc. Bynkersh. GERB. 22, Vulg. boc. B R. 23
Hal. et Vulg. delatione. BR. 24 Hal. lib. XXVIII. GEB. — 25 Taur.
VoLGO. GEnB. . 26 Hal in margine: alias, Pomponius. GEB. —— 2/7 Hal.
lij. XVIII. GER. 28 Vulg. praefigit Si. BR. 29 Hal. debeat. GEB.
30 Hal. »on aequum effe. GX B. 31 Taur. iuran T?, GEB. 32 Hanc le-
gem exponit van de W'ater 111. Ohf. 4. GER. 33 Hal. q4ae. . Vulg. 4uo.

B R. 34 Confer Em. Merillium in Commentario ad lib. . Quaeflion. Calli-
Jirati ad b.|l. GERB. 35 Hal. condemmaretur. GEB. 36 Hal. idemque.
G E B.

I Taur. habet vicenfimo fexto, fed hic et in L. 3. vicefimo fcriptum. Li-
tera " autem iftic folummodo eft fuppleta, et quidem antique. BR. JfHic, hoc
eft, in L. 5. hoc inde colligo, quod Brenkmannus in exemplo typis deftinato w
in L. 1. delerit, in L. 3. non acque. GEB. 2 Hal.et Vulg. inferunt psta. |

| tatem vel legatum, poffum condicere.

5 s * "* " .ï
rum-?. Sxnp ET Ífi falfum teftamentum iine ftelere eius,

fecundum diftinctionem ätgzpra criptam !?, aut admittenda erit "——* 7: «6«

chum manumittas, fi non facis,| poffum [condicere !5: aut fi

praefumitur, alium in litem non debere iurare, quam domi- -

ceffare, . $.—7 Quinimmo et fi n&hil tibi a(-"z'd-i-,]vt manumitteres,

refert, Paridem pantomimum *? a Domitia Neronis filia 29

| fententia verior eft: quamquam conftet, vt et ipfe ait, eum,

'babiliter. G EB.

AIL JIT.- LL IV

fcédatur, caufa fab t T : : g
M us Qu Fepetino ceffat. $. 1. Si parendj con- 74 &x €., :
dicioni| caufa, itibij dedero ,decem, 3. mox repudiauero heredi- i5« 7

225

Il. Hk&aR MoGENrIANvs ^ iibr L nan as C t Of

qui:4 dedit, vel inofficiofum pronuntietur, veluti caufa non
fecuta, idecemy repetentur.
. . AL VrPrAwvsHibro-XXVE-ad-Edictam. Drpr ti-
bi pecuniam *, ne ad iudicem iretur: 38 quafi decidi./"vAn
offim condicere, fi mihi non caueatur, ad iudicem non iri?
t eft yerum, multum intereffe, vtrum ob hoc folum dedi,ne -

* []

" — 15 «
eaturjràn vtj et mihi repromittatur, non iri j(fi ob hoc, vt jet; ? u(ïäa/ng de r
repromittatur, Jcondici poterit, fi non repromittatur jäiï,g g 3[»2:-.«1 w
ne *? eatur, cohdictio ceífat, quandi it "d d
erit **, et fi tibi; dedero, ne T? Stichum manumittas: nam OK pl n n ao Dd
repetitio, aut inhibendaf4*$. 2. Sed !^ fi tibi dedero, vt Sti..,:,ï'-'?ig*ïj;t f;;/;w
K( us o guorom. |

t ] AL.e€ faajïwü

me páeniteat, condicere poífumi, $. 3. Quid, fi ita dedi, vt
intra certum tempus manumittas? fi nondum tempus prae- |
teriit, inhibenda erit gepetigio, nifi;A2 pgeniteat: quod fi prfe-
terüt, condicl poterit. — Sed fi Stichus decefferit, an repe-
ti, quod datum eft, poffit? Proculus ait, fi poft id temporis)
deceflerit, quo manumitti potilit, repetitionem effeí/fi minus, /

quae ex hoc contra&.u nafcitur, id eft, condifitionem, defunéto |1/4.
quoque eo. $. 5. Si liber homo, qui bona dejferuiebat, fni-
hi pecuniam dederit, vt eum manumittam, et fecero, poftea

liber probatus,jan mihi condicere poffit, quéeritur? £t Iulia- Lf»,/f a on) of

placuerat tamen, vt darem, vltro tibi cor?etere aCctionem,

. . 17 . . . a-bi)ltufm
nus libro ecimo ^* Digeftorum, fcribit, competere manu-

miffo repetitionem. — Neratius jetiami libro *9 membranarum
c

decem, qude ei pro libex;ætate dederat, repétíffe per iudicem: /
nec fui.ü'e guz(eütgm al/ Domitia fciens liberum accepiffet.
$.. 6. Si quis, quali ftatuliber, mihi de&em dedérit, cum iuffus
nón éffet, condicere eum deCem Celfus fcribit ?*. — $——
Sed ?? fi feruus, qui teftamento heredi iuffus erat decem da-
re, et liber eífe, codicillis, püre libertátem accepit 23, et id ^ : x
ignorans dedéfit heredi décem, 'läljrepetere poffit? Et refert,«*c'(/w]v&&f
patrem füum-Celfam exiftimaffe, repetere eum non poffe. Sed - ;
ipfe Celfus naturali aequitate motus, putat repeti poffe. Quae

qui dedit ea fpe, quod fe ab eo, qui accepffit ^*, remunera-
ri exiftimaret, vel amiciorem fibi effe eum futurum, repetere
non poífe, dpinione falfa deceptum. $. 8. Suptilius quoque :
illud tractat, an ille, qui fe ftatuliberum putauerit ^?, nec|fe- 4 /4.5«.
cerit ^* nummos accipientis, quoniam heredi ,dedit;;. quafi
B R. 3 Hal. praefigit et.. GE. 4 Flor. erat primum ermogenianus, ali-
quanto poft adípiratio atramento et exiguo chara&tere propter fpatii exiguita-
tem praefixa. B R. 5 Hal. lib, V. iuris imiropóv. G E E. 6 Hal inferit
decem, GEB. — . 7 Hal. addit meam. GEE. 8 Hal. 444 quafi, valde pro-
9 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. B. 10 Hal. son. GE B.
I2 Hal. vt, loco 4e. GEB. I3 Hal /upradi-
&am. GEB. 14 Hal. Plane, loco $ed. GER. 15 Ap. Hal. po[fum condi-
cere,abfunt. GEB. — 16 Hal.et Vulg, inferuntzze. BR. — 17 Hal. decimo. G E B.
18 Hal.libvis. GE B. — 19 Hal in margine: alias, Patbonomium. GEB. — 20
In necem filiae, hic omnes confpirant, fubftituta amita. Non intercedo, fuiffe
amitam Neronis Imp. modo ne quis prohibeat, eandem quoque filiam Domitii
Neronis ex Antonia. De Nerone Imp. hic nihil Neratius. BYNK. Vt adeo
nec Lipfii Emendatione ad. Tacit. XIII. Zmnl. 23. opus fit: Nevomis confilio,
aut vt culpam in librarium coniiciamus, quam fententiam Cuiaciana, quae XVIII.
Obf. 23. exftat, et quae culpam in Vlpianum reiicit, benigniorem credidit D»-
kerus. Sed et dudum de hoc loco follicitus fuit Val. Guil. Forfterus Obfers.
Succifin. lib. L. c. 7. qui ad Domitiam, Domitiani vxorem refpexit, quod Suc-
ton. c. 7. dicat, eam Paridis hiftrionis amore infaniuiffe, GE E. — 21 Taur. ftri-
Vit. GEB. — 22 Vulg. inferit et. BR. — 23 Hal. acceperit. GEB. — 24 Hal,
accepit. GEBR. 25 Hal. putauit. G ER. 26 Vaolg. an ille, qui dedit, cum

fe

II Hal. Idem efl. GE B.

226 yicek Á — 9f m :
"APE /; : féc prà Q, um : : :
ipfius heredis| nummos daturus, non quafi fuos, qui vtique
- ipfius fuenünt, adquifiti fcilicet poft libertatem ei ex teftamen-
to competentem? Et puto, fi hoc animo dedit, non fieri ipfius:
nam eét cum tibi nummos meos, quafi tuos(do; non facio tuos.
Quid ergo, fi hic non heredi, fed alii dedit, jcui putabat fe iuf-
fuüm ?7?? Si quidem peculiares dedit, iiéc; fecit accipientis : fi
autem alius pro eo dedit,Eutipfe dedit iam libeg—faä"cugzjfïgnt "-
accipientis. $. 9. Quamquam permiffum fit ??. ftatulibero,
etiàm dé peculio dare implendae condi&ionis caufa, fi tamen
vult heres nummos faluos facere, poteft eum vetàre dare: fic
enim fiet, vtiet 39 ftatuliber perueniat àdlibertatem, quafi
impleta condi&ione, cui parere prohibitus eft: et nummi non
peribunt 3*: fedé^Ais, quem teftator accipere voluit, aduer-
fus heredem in factum actione agere potelt, vt teftatoriil pa-
reatur. ' CUK T. ;
IV. IngMw libre]XXXIX. ?*-ud-Edictum, Sxr ovis
accepto tulerit debitori fuo, cum conueniret, vt expromifforem
daret, necille det, poteft dici, condici pofle ei, qui accepto
fit liberatus. —fecundh :
V. IpnEnMdibro-1IE.—Di , 9I PECVNIAM
ideo acceperis, vt Capuam eas, deinde parato tibi ad profici-
fÍcendum condicio temporis vel Valg':tu.dinis impedimento fue-
rit, quo minus proficifcqrdris ?*^, an condici poffit, videndum ?
Et, cum per te non fteterit, poteft ?? dici repetitionem ceffa- -
re: fed cum liceat péenitere ei, qui dedit, procul dubio repe-
tetur id quod datum eft: nifi forte tug interfit, non accepiffe
te ob lianc caufam pecuniam: nam fi ita res fe habeat, vt li-
cet nondum profectus fis, ita tamen rem compofueris, vt ne-.
ceffe habeas proficifci, vel fumptus, qui neceffarii fuerünt ?*
ad profeCtionem, iam fecifti, vt manifeftum fit te plus forte, .
. quam accepifti, erogaffe, condi&tio ceflabit: fed fi minus ero-
gatum fit, condictio locum habebit: ita tamen, vt indemnitas
tibi praeftetur eius, quod .éxpendiftu $. r. Si feruum quis
tradiderit alicui ita, vt ab eo intra certum tempus manumitte-
retur, fi pdenituerit eum, qui tradideritf??, et füper hoc eum
certiorauerit, et fuerit manumiffus poft paenitentiam, attamen.
