IvnrisItalici funt, 'Towxc, Bjpuroc, Avpüxwiov $^.

VIII. PAvrvs ??libro I. de Cenfibus. Iw Lyfitania-
. $6 Pacenfes, fed ?* et Émeretenfes *9 iuris Italici funt. Idem

ius Valentini et Licitani *? habent. Barcenmonenfes *? quo-
que ibidem immunesfunt. $. r. Lugdonenfes *' Galli, item

Vienenfes *? in Narbonenfi *? iuris ltalici funt. $. 2. In
| Gérmania inferiore Agrippinenfes *^ iuris Italici funt. | $. 3.

Laodicia *?in Syria, et Derytos in Foenice *? iuris Italici
funt, et folum earum. $. 4. Eiusdem iuris ** et Tyriorum
cinitas a Diuis Seuero et Ántonino fatta eft, $. 5. Diuus
7$ Antoninus Antiochenfes colonos fecit faluis tributis. $. 6.
Imperator nofter Antoninus ciuitatem Emifenorum *? colo-
niam et iurisItalici fecit, $. 7. Diuus Vefpafianus Caefarien-
fes colonos fecit, non adieCto, vt et iuris Ttalici effent: fed
tributum his remifit capitis: fed Diuus Titus etiam folum
immune factum interpretatus eft. Similes eis ?? Capitulen-
fes effe videntur. $. 8. In prouincia Macedonia Dyrracheni
5r, (affasdrenfes ??, Philippenfes, Dienfes, Stouenfes *3
iuris Italici funt. $. 9. In prouincia Afia duae funt iurisIta-
lici, Troas et Parium. $. ro. In Pifidia eiusdem iuris eft
colonia Antiochenfium. — $. r1. In África Carthago; Vticea **,.-
: a Le-

Vide Bynkersh. 7. Obf. 2. in fme. BR. 61 Hal. cautiowne. GEB. 62

"Iaur. in margine: quiuto decimo. GEB. . 63 Vulg. PAVLVS. BR. 64

Id eft: Troas, Berytus, Dwrracbimm. Wial. vltimam vocem reddit: Epida-

mnus. GEB. — 65 Vulg. ZDEM. & n. 66 Gothofr. in nota: Lufitania. Vulg.

Etiam Rehd. Jifitania. GEB... . 67 Scriptum erat Flor. pacenfaesedetemercten-
fes, fa&umque: pacenfes et emeretenfes , fimplicius longe, et videtur librarius
fe bis correxiffe. Sane:fed, ab Hal. et Vulg. abeft. BR. — Taur. PacenseSed.
Etiam Rehd. vt Flor. eft fa&um. GE B. 68 Gothofr. in nota: Emericenfes.,
Vulg. Emeritenfes. FJal. GE B. . 69 Gothofr. in nota: Lucentini. Ha/. Lu-
citani, lg. Barb. Lifitani. S. Cruc. l. Lafitani. Sed alter pes in & expun-
Gus. S. Cruc. 1. vt Flor. B R. Bynkersh. Licitami. Rehd. lefitami. GEB. — 70
Gothofr. in nota: Burgundionenfes. Z/4lg. Barcinomeníes. Flal. GEB. —— L
Hal. Lugdunenfes. Flor. litera & in y mutata, cum o in s mutari debuiffet. F. R.
72 Yaur, Dienenfes. Hal. Viennenfes, et fane 'Taur. dare debebat: DieNenjfes.
GEB. 73 Taur. NarVonenfi. GER. — 74 Taur. AgriPimenfes. GEB. — 75
Gothofr. in nota : Laodicea. Hal. taet Vulg. n &. Kehd. laoditia. Ap. Hal.
eft Laodicea. G ER. —6 Hal. Phoenice. Rehd. fenice. GEB. — 77 Erat Flor..
fcriptum: E:usdem iuvis Italicifunt. & R. — 78 Vulg. inferit: Seuerus et. BR.. Et-
iamRehd.GEB. 79 Gothofr. in nota: Emifcenorum. 77lg. Amifenorum. Hal.
GEB. — $0 Hal. et Vulg. bis, et ita Flor. fa&um. r n. Sed ita quoque Rehd.
GEB. &1 Gothofr. in nota: Dirrachenicas. Vulg. Hal. Dyrrbacbeni. Rehd.
divracbacnicas. GE B. — 82, Gothofr, in notaz Caffandrenfes. Hal. Santorenfes.

. Vulg. Yaur. in Adnotat. Caffasdveufes libro 2. cap. 60 Plin. Cafaudria , et lib. 4. c.

10. Caffaudria oppidum im Macedonia. G EB. — 83 Gothofr.in nota: Stonien-
fes. Fwlsg. Stoneníes. Hlal. Rehd. vt Flor. GE B. 84 Gothofr. in nota:
Vtice. Hal, Aut: Vtice, legendum, aut: Vtica. Videtur librarius inter vtram-

.que vocem flu&uaffe. n x. Sed quid verat dicere librarium fe correxiffe ? Rebd.

tamen

tudh z ia — dl . ao v M as s

e
t
t

Qp
frat

n
j
(
Al
li
kt
Go

ID
M
L ctg
vdut
Bynk
E
Cipim

B

6E
Gotd
tionc
Ne
IN
Mi

[on';.'fl'
gt
qum
al
um

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVL.- 112i

Leptis ?* magna a Diuïs: Seuero et Antonino iuris Italici fa-

| TU £V
DE VERBORVM * SIGNIFICATIONE.

VLPIANVS /libro I[. ad Edictum.

W JERB VM hoc, sxz Qv 1s, tam mafculos quam feminas com-
| plectitur.

. lL Pavrvs libro T. ad Edi&um. " VgB1s appellatio
muris, Romae autem continentibus aedificiis finitur, quod

€tae funt.

Jatius patet. S. r. Cuiusque diei maior pars eft horarum fe-

ptem primarum diei, non fupremarum. -

.IIL VrnPriaANvs libro II. ad Edictum. ITiNERE
3 faciendo viginti milia paffuum in dies fingulos peragenda,

fic funt accipienda, vt, fi poft hanc, dinumerationem minus

quam viginti milia fuperfint, integrum diem occupent: vel-
uti * viginti vpum milia funt paffus ^, biduum $ eis adtribue-
turi quae dinumeratio ita demum facienda ? erit, fi de die

&on conueniat. $. I. Eius qui apud hoftes deceffit, dici he-

reditds non poteft, qui * feruus deceffit. :
IV. PAvrvs ? libro L. ad Edictum. Nowrwis ??
appellatione rem fignificari Proculus ait. ! iduy
V. InEM libro II. ad Edictum. Rkr appellatio latior
eft, quam pecuniae, qua ** etiam ea, quae extra computa-
tionem patrimonii noftri funt , continet: cum pecuniae figni-

ficatio ad ea referatur, quae in patrimonio *^ funt. . $. 1..

Opere locato *?, condu&to: his verbis Labeo fignificari ait
id opus, quod Graeci ccoríAecuo ** vocant, non &pyov
id eft, ex opere fa&to corpus aliquod perfectum.

VI. VrpP1ANvs libro IIl. ad Edictum. NonwriNrISs,
et rei appellatio ad omnem contractum et obligationem per- |
tinet. $. I. Verbum, Ex LEGiBvS, fic accipiendum eft;

tam ex legum fententia, quam ex verbis.

VIL. PAvrvslibroll.ad Edi&um. SPowsro appel-
latur, non folum quae per fponfus ** interrogationem fit, fed
omnis ftipulatio promiffioque.. :

VIII. InEM libro III. ad Edictum. VgRBvM, OPOR-
TEBIT, tam praefens, quam futurum tempus fignificat.
$. r. A&ionis verbo non continetur exceptio.

IX. VrPiaNvslibro V. ad Edictum. MARCELLVS

apud lulianum ** notat, verbo PERISSE $ et fciffum et.

fraCctum contineri, et vi raptum.

tamen vt Hal. vtice. GE B. $4 Gothofr. in nota: Eleptis. Vulg. Hal. Ale-
ptis, in P. Fl. fed non re&e, — Ita ait H. a Porta in II. — Videlicet voces: vti-
cealepti;, ita diuiüt: vtzce aleptis. Et íane tria MSS. quae confului, habent:
Alleptis, Aleptis, et Allepos. De Vibe: Leptis, vide Cellar. Geopgr. antiqu.
lib. IV. c. 3. B &. Barb.. Alleptis. S. Cruc. 1. Aleptis. S. Cruc. IT. Alepos. Byn-
kersh. cum S. Cruc. L facit; Rehd. cum Barb. praemiffo pun&o. GE B. 86
Gothofr. in nota: Diuo. Hal. ita et Rehd. GEB,— — -
I Rehd. de verborum feu rerum fignificatione.
IDEM. GER.
Vulg. ita tria MSS. fed Barb. ex corre&ione. E R. Reliqua duo funt S. Cruc.
EerIL cum quibus facit Bynkersh. et Rehd. GER, 4 Gothoft. in nota:
veluti fi. vulg. Hal. Rehd. vt Flor. G&z. — 5 Hal. milia paffuum. funt.. Et 3ta
Bynkersh. At Barb. $. Cruc. L. H. vt Flor. Rehd. vt Hal. paffuum , íed in vo-
cum ordine fequitur Flor. GEB. 6 Taur. Viduum, GEB. 7 Kehd. ac-
cipienda. GE B. & Omnes fcripti et editi? quia. BR. — Etiam Hal. et fcripti,
Barb. S. Cruc. I. HI. Bynkersh. vt et Rehd. GEB. 9 Hal.et Rehd. CAIV'S.
GrB. 10 Gothofr. in nota: Pecuniae. Pzlg. Rehd. vt Vulg. GEB. 11
Gothofr. in nota: quia etiam. lg. Sed ita quoque Hal. Ego fola gemina-
tione locum reftituo: q4ae etiam. BR. Nempe Taurelliano more: quaEtiaim.
Rehd, vt ifti: quia etzaum. GEB. 12 Rehd,. inferit: 70f]ro. G E B. 13
Gothofr. in. nota: legato. Vulg. Hal. Hal. vel, inferit: legato vel conducto.
Rehd, legato condudo, priori tamen voci fuperfcriptum ; al lecate. GEB.— 14

— $, Hal. et Rehd.

15
?

^X. Ip EM libro VI. ad Edictum. CREQITOREs-ac-i

Hal. vertit?: effectum. G E B.

4 Gothofr. in nota: In itinere, Vulg. ltineri. Hal. Vt

cipiendos effe conftat eos, quibus debetur ex quacumque
a(:".norfe, vel perfecutione, vel iure ciuili, fine vlla exce-
p.tloins perpetuae remotione, vel honorario, vel exordina-
rio *?, fiue pure, fiuein diem, vel füb condicione. Quod
fi natura ?? debeatur, non funt loco creditorum. — Sed ?*

: gï älotn fit mutua pecunia, fed contractus, creditores acci-

XL. Garvs libro L ad Ediftum prouinciale. Cn & r-
TOR V M appellatione non hi tantum accipiuntur, qui pecu-
niam crediderunt ^?: fed omnes, quibus ex qualibet ^? cau-

. fa debetur. . |

.XIL Vrrramvs 2* libro VL ad Editum, V ?5
fi cui ex empto, vel ex locato, vel ex alio. ** vllo debetur.

. Sed etfi ex delicto debeatur, mihi videtur poífe creditoris lo-

co accipi. . Quod fi ex populari ^* caufa, ante litis contefta-

. tionem, recte dicetur creditoris loco non effe, poftea effe 7*.
.$. 1. Minus foluit, qui tardius foluit: nam et tempore mi-

nus foluitur.

- . XIIL Ipzgw libro VIT. ad Editum. Mvrrzsnrs ap-
pellatione etiam virgo viripotens continetur. $. t. Res ab-
effe videntur, vt Sabinus ait, et Pedius probat, etiam hae,
quarum corpus manet, ?? forma mutata eft: et ideo fi cor-
rüptae redditae fint ?9,.vel transfiguratae, videri abeffe z
quoniam plerumque plus eft in manus pretio, quam in re.

.&. 2. Definere autem abelffe res tunc videtur, cum fic redit

3* in poteftatem, ne amittere eius polffeffionem poffimus ??.
$. 3. Ob hoc, quod furto pridem fübtracta eft. « Abeft et ea
res, quae in rebus humanis non eft. — . ..

| XIV. Pavrvs libro VIL. ad Edictum. Lasxo et
Sabinus exiftimant, fi veitimentum fciffum reddatur, vel res
corrupta reddita fit, veluti fcyphi collifi, aut tabula ?? rafa
i&ura, videri rem abeffe: quoniam earum rerum prétium non
in fubítantia, fed in arte fit pofitum. — Item fi dominus rem,
uae furto fibi aberat, ignorans emerit: recte dicitur resab-
elfe, etiam fi poftea id ita effe fcierit: quia videtur res ei ab--

effe, cui pretium abeft, $. 1. Rem amififfe videtur, quiad-
uerfus nullum eius perfequendae a&tionem habet.

XV. Vri»iANvslibro X. ad Edi&um. Boma ciui-

'tatis abufiue publica dicta funt, fola enim ea publica ?^ funt,

quae populi Romani funt. :

XVI. Garvs libro III. ad Edictum prouinciale. Ev w,
qui vectigal populi Romani conductum habet, publicanum ap-
pellamus: * nam* publica ?* appellatio in compluribus caufis
| ad

I5 Hal. vertit: opus. GE B. — 16 Gothofr.
in nota: fponfi. ls. Hal. lta quoque Rehd. GE2z. .. 17 Gothofr, in no-
ta; Al lulianum Haus notat. [taet Rehd. et Hal. apsd. lulianum tratlans
notat. Quid vero illud Gothofredi Haus fibi velit, quod ita in antiquioribus
quoque eius editionibus reperi, me hariolari non pofle, fateor. GE B. 18

. Gothofr. in nota: rapuiffe. Pulg. Sed et Hal. in margine habet: alias$, rapuif- .

fe. alias , vnpiffe. Etiam Rehd. in textu: rapuiffee. GEB. — I9 Legimus cum
Hal. vel extvaordinario. Barb. exhibet Flor. $. Cruc. f. et II. vt ipfi cum Hal.
legimus. Eft tamen in primo fuppletum : ve/ ordinario, et ita ab initio habuit
Treuif. B R. Bynkersh. vt Flor. Rehd. vt Treuif. vel bomorario, vel erdinario ,
vel extraordinario. G EB. 20 Vulg. inferit: tantzm. B R. 21 Vulg. in-
ferit: et, BR. Etiam Rehd. GEB. — 22 Hal. crediderint. — 25 Kial.et Vulg.
aliqua , loco: qualibet. B R. Etiam Rehd. GEB. — 24 Hal. et Vulg. IDEM.
BR. Etiam Rehd. GgB. — 25 Ap. Hal. et Vulg. Vt,abeft. &R. Etiam in Rehd,
GEB. 26 Gothofr. in nota: vel ex alio contra&u. £al vel ex alio vllo con-
tra&u. Vulg. Rehd. vt Vulg. GEB. 27 Habent re&e Balil. &z3 3uueruie dyu-
gils. B R. 28 Hal.mon effe potuiffe. WVulgo: poffea effe, plane abí(unt. B R.
Etiam in Rehd. GEB. 29 Hal. praefigit: et. GEB. 30 Hal. funt.
31 Hal. rediit. GEB. 32, Gothofr. in nota: poffumus, ob hoc qued furto
þridcm (ubtra&ta eft. Abeít etc. lg. Hal. GEBR. 33 Erat Flor. tabulase

vafa. Vnde malumus: tabula erafa. C enim non infcripta ligula C eft, feu $

Graecum. BR« . 234 Vide Byakersh. IJl, Obf. 3. BR. — 23 Mallem, publi-
' d

1122

ad Populum Romanum refpicit: ciuitates enim 36 priuatorum
loco habentur.

XVIL. VnrrAwvs libro X. ad Edi&um.. IN TER|
nblica habemus.non facra, nec religiofa, nec quae publicis

vübus deftinata funt: fed fi qua funt ciuitatium velut bona:
fed 37 peculia feruorum ciuitatium ?? proculdubio publica ha-

bentur. $. r. Publica vectigalia intellegere debemus , exqui-

bus vectigal ?? fifcus capit *?; quale eft veCtigal portus, vel

venalium rerum, item falinarum, et metallorum, et picaria-
! f — 5

tribus modis dicitur: vno donum,, et jndne munera .dici, dar.l,
mittiue: altero onus, quod 'cu'rix'f remlt.tatur, vacationem mi-
litiae munerisque praeftat: indé immunitatem appellari. Ter-
tio officium : vnde munera militaria, et quosdam militesmu-

nificos vocari. Tgitur ^? municipes dici, quod munera ci

uilia capiant. : u 5
- -XIX. VrPiaANvs libro XLl. ad Edictum. LaAsxo
libro primo Praetoris vrbani definit, quod quaedam agantur,
quaedam gerantür , quaedam contrahantur. Et afctum qui-

dem generale verbum effe, fiue verbis, fiue re quid agatur:

vt in ftipulatione, 'vel numeratione 45 antr,a(':ïum. autem
vltro citroque obligationegn45.,;..qu'o*d Graecl—guyæü.ocygoc vo-
cant: veluti emptionem , venditionem, locationem , Condu-
Gionem, focietatem. Geftum ^* rem fignificare fine verbis
füftam.' 98 .TH - 24 R o TOA | |
: XX. IngMlibro XII..ad Edictum. VER8A, cow-
TRAXERVNT, GESSERVNT, Don pertinentad teftandi 1us.
XXL Pavrvs libro XI. ad Edictum.
boua concedendo videtur etiam obligationes concedere. .
XXIL Ga1vs libro IV.ad Edictum prouinciale. PL vs

eft in reititutione, quam in exhibitione: nam exhibere eft,

praefentiam.corporis praebere: reftituere eít, etiam poffefto-
rem facere, fructusque reddere: pleraque praeterea reftitutio-
nis verbo continentur. RA . :
- XXIIl. VrPeraANvslibro XIV. ad Edictum. Rxr ap-
pellatione et.caufae et iura continentur. — pnogra d Aoet s
— XXIV. Gai1vs ^* libro VI. ad Edictum prouinciale.
Ninir eftaliud ^? hereditas, quam fücceffio in vniuerfum
jus, quod defun&tus habuit. ^^ 5

XXV. Pavrvs libroXXI. ad Edictum. - RECTE di- [:

cimus eum fundum totum noftrum eífe, etiam cum ?? vfus-

früctus alienus eft: quia vfusfructus non dominii pars, fed

feruitutis 5* fit: vt via, etiter: nec falfo dici, totum ?*.
meum' effe, cuius non poteft vlla pars dici alterius effe: hocet

Tulianus, et eft verius. $. 1. Quintus Mucius ait, partisap-
pellatione rem pro indiuifo fignificari: nam quod pro diuifo

ineleganter partis appellatione vtrumque fignificari.

ci, negle&a harmónia. BR. —— 36 Rehd. inferit: cetere. GEB.
qua funt velut ciuitatum bona. fed et peculia. Vulg. fi qua funt ciuitatum , velut
bona feu peculia. B R.
"yum, negledo. GEB. -
et confequentibus eft delendum, aut refcribendum : ve&igalibus. BR, — Floren-
tinam exhibent: Barb. S./Cruc. H. vt et Rehd.— At S. Cruc: 1. habebat: ve-
&igalibus, fed pofteriores quatuor literae funt expunGae. . Etiam Bynkersh,
vecligalibus. GE B. .^ 4O Hal. accipit. GEB. 4T Gothofr. in nota: pi-
fcariarum. V4lg. Hal. Etiam Rehd. vt iftit pifcariarum. GE B.
Anon. in Opafc. de Latin. Vet. ICtor. p. 41. BR.

GEB. . Hal addit: pecuniae. Rehd. in hunc. modum transponit: fiue ver-
bis quid agatuv , vt in (lipulatione: fime ve, ^ vt numeratione , absque illo Hal.
additamento. GEB. " — 46 Hal. obligationem e[fe , quam Graeci;. G E B. 47
Hal. inferit: autem. GE n. 48 Rehd, VLPIANV' S. GEB. 49 Hal. et
Rehd. Nibil alzd efl. GEB. 50 Gothofr. in nota: .cuius. . ulg. Hal.
Etiam Rehd. vt ifti. GEB. —— 31 Gothofr. in nota: ferujtus. Hal.. Sed Hal.
non addit; fit, ícd: efl. GE B. 52, klal. nec falfo dicium | efl- meum . effe.

L]

XVIUPAVLVS lbro IX. ad Edictum. Mvwvs *?

PRINCEPS

37 Hal. fi

38 Rehd. feu peculia ciuitatum procul. etc. và feruo-.
39 Aut: cecigal, vt irreptitium. ex antecedentibus.

. 42 Vide.
| 43 Hal. inferit: et. GE B. -
44 Gothotr. in nota: munifices. Hal. confer Menag.. Amoen. Inv. Civ. c. 3.

.BR. Rehd. zozale. G E B.

rell. . Sed ipfi hic primigeniam PandeQarum (ícripturam tuemur. B R. .

. Menag. ZAmnoen. Lur. Civ. c. 39. GE B.

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVL
XXVL Vrsrawvslibro XVL ad Edidum. Pams

TVM non effe partem rei furtiuae , Scaeuola libro vndecimo -

quaeftionum fcribit. — — . :
AXVIL .IpEw libro XVII. ad Edictum. Acxm eft
locus, qui fine villa eft. $. 1. Stipendium a ftipe appella-
tum eft , quod per ftipes, id eft modica aeracolligatur. Idem

hoc ?* etiam tributum appellari Pomponius ait. Etfaneap-.-
pellatur ab intributione ?? tributum: vel ex eo, quod miiliti-

bus tribuatur. J
. XXVIIL Pávrvs libro XXL ad Edictum. Arrix-
NATIONIS Verbum etiam vfucapionem continet : vix eftenim,
vt non videatur alienare, qui patitur vfucapi. 'Eum 5$ quo-
que alienare dicitur ?*, qui non vtendo amifit feruitutes 58,
Qui occafione adquirendi non vtitur, non intellegitur alie-
nare: veluti qui hereditatem omittit, quioptionem intracer-

tum tempus datam non ampleCtitur.: $. 1. Oratio, quae ne- -
| que. coniunctionem, neque disiunctionem habet, ex mente

pronuntiantis, vel disiuncta, vel'coniun&ta accipitur. -

XXIX. IpnEM libro LXVI. ad Edictum. Cowrzvw-

,'CTIONEM enimnonnumquam pro disiunctione accipi, Labeo
.ait: vt in illa fipulatione, q1H1 HEREDIQVE MEO, TE
HEREDEMQVE TVVM. s :

CXXX. Garvs ?? libro VIL ad Edi&tum prouinciale,

S$ILVA caedua.eft, vt quidam putant, quae in hoc habetur,
vt caederetur. .

L c: Sgruïius eam effe, quae füccifa, rurfüs ex
ftirpibus, aut radicibus renafcitur ?. $. r. Stipulaillecta 9*.

eft fpicae in meffe 5? deiettae, *necdum leCtae,* quas ru--

ftici. , cum vacauerint, colligunt. . $. 2. Noualis $? eft terra
praecifa ?^, quae anno ceffauit, quam Graeci véxuiv 95 vocant.
$. 3. Integra autem eft, in quam ** nondum, dominus pa-

fcendi gratia pecus immifit. . $. 4. Glans caduca eft , quae ex.
.arbore cecidit.
.dum deftinata eft. — — : |
0054 QXXXI. VrprAN vs libro XVIIT. ad Edictum. Pna-

TV M, in quo ad fructum percipiendum falce dumtaxat opus

$..5. Pafcua filua eft, quae pa&uin ?? pecu«

eft, ex eo dictum, quod paratum ** fit ad fru&tum capiendum.

— UXXXH. Pavrvslibro XXIV.ad Edictum. Miwvs

folutüm intellegitur, etiam fi nihil effet ? folutum.

XXXIIIL. V r PrANvs libro XXI. ad Ediétum. PALAM
eft, coram pluribus. .. . . 225 | |
XXXIV. PaAvrLvslibro XXIV. ad Edictum, Acm10-

.NIS verbo etiam perfecutio continetur.. j

XXXV, IpgM libro XVII. ad Edictum. ResmTITvE-

RE autem is intellegitur, qui fimul *? et caufam aétori red-
|dit, quam is habiturüs eífet, fi ftatim iudicii accepti tempo-
re res ei reddita fuiffet, id eít, et vfucapionis caufam, et
. fructuum. d s :
53 noftrum fit, id non partem, fed totum effe: Seruius, non | d-

85 Vulg.

Vulg.—.,mc faljb:ydz'cituf(, meum effe. BR. . Rehd. vt Vulg. GERB. !
55 Reéhd. a coutribu-

pro indiuifo. BR. — . 54 1n Rehd boc, abeít. GE R.
tione. GEB. 56 Hal. Is, locot. Eum. GEB. . 57 Vulg. dicimus. BR.
Etiam: Rehd. - GE z. 58 Rehd. feruitutem. GEB. Etiam Hal. 59
Hal. et ; Vulg. PAVLJVS. BR. . Etiam Rehd. GER. 60 Hal. rena-

.fcatur. .. 61 Gothofr. in nota: llle&a funt fpicae. Hal. Bafil xaAZuw àvé-

xAew]0&. BR. Sed apud Hal. vox: Jüpula, non abeft, fed habet: Stipula il-
leta. funt. fpicae. GEB. . .62 Gothofr. in nota: in meffem. Vzls. Hal.
Rehd. vt ifti. GEB. 63 Vide Opufc. de Latin. Vet. ICt. pag. 90. fequ.
64 Gothofr. in nota: profciffa. Hal. GE B.
65 Taur. in Adnorat, ad Graeca: veeev in. exemplari prius erat veusw. emen-
datum tamen illic ,. quartalitera immutata, veuww. — Theophraflus veuvov appel-
lat. bauc operam agricolarum. et veovv pa(fiim. Graeci vocaut , boc iu agro molii.
Hal. vézxs exhibet, vt corre&tum eft in codice Florentino, vtque edidit Tau-
Nempe
in exemplari typis deftinato ex K efhnxit Z. GEB. 66 Rehd. im qua. GE B.
67 Gothofr. in nota: paícuis. lg. Hal. Etiam Rehd. GE z. 68 Confer
69 Hal.eff. GEB. — 70 Vulg. ine
: . ' Íerit s

[2 UMT | u TOEX :

E

M
3

Ji
füi

^ d

te
lk

D
vti
&j
vele

fj
Rdd,
Hä.q
&t Gr
fjarg,
Criq
Vtbra
Ia
1 fua
B
L
quod |
Tiota :
Opyf
Taltls
Rehd
Vide
GE
AK

ve&em.

$7 Rehd. ve/les. GEB.
. 229. B. In Rehd, Et, abeft. GEz..—— 89 Eal inferit; 440que. Rehd. cete-

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVIL
"U XXXVI. VrrrANvslibro XXIIL ad Edictum. Lr-|

TIS nomen omnem ** actionem fignificat, fiue in rem, fiue
in perfonam fit. - | !
«OXXXVIL Pavrvs libro XXVI. ad Edi&um. Vrmn-
BVM, OPORTERE, non ad facultatem iudicis pertinet , qui
poteit, vel pluris, vel minoris condemnare: fed ad veritatem
refertur, ! | |
XXXVII Vrrrawvs libro XXV. ad Edictum. O-
STENTVM Labeo definit, omne "?contra naturam cuiusque
rei genitum , fattumque. . Duo genera autem . *? fünt olten-
torum: vnum, quotiens quid contra naturam nafcitur, tribus

manibus forte aut pedibus, aut qua alia parte corporis, quae |

naturae contraria eft:: alterum, cum quid prodigiofum vide-
tur, quae ** Graeci Quvrícuxrs *5 vocant. |
XXXIX. PAvrvs libro LIIT. ad Edictum. Svssr-
GNATVM dicitur, quod abaliquo füubfcriptum eft: nam ve-
teres fubfignationis verbo pro adfcriptione. *5 yti folebant.
$. r. Bona intelleguntür cuiusque, quae deducto aere alieno

Incertus poffeffor eft, quem ignoramus. |
XL. VrrrAwvslibro LVI. DkresTATrIOo eft de-
nuntiatio faCta cum teftatione. $. r. Serui appellatio etiam
ad ancillam refertur. $. 2. Familiae appellatione liberi quo-

que continentur. $. 3. Vnicus feruus familiae appellatione :

non continetur. Ne.*? duo quidem familiam faciunt.
-UXLL Garvs libro XXI. ad Edictum prouinciale. . A R-
MORV M appellatio non "? vtique fcuta, et gladios, et galeas
fignificat: fed et füftes, et lapides. — .. b
AXLIL Vr»erawvs libro LVII. ad Edictum. Pno-
BRVM "9?et obprobrium, id ?* eft, probra quaedam natura tur-
pia funt / quaedam ciuiliter, et quafi more ciuitatis: vt puta.

furtum, adulterium, natura turpe eft ?? : enimuero tutelae

damnari, hoc non natura probrum eft ?? , fed more civitatis:
nec enim natura probrum' eft, quod poteft etiam in hominem
idoneum incidere, 3.« : ( ; 6
XLIIL Inkgw libro LVIIT. ad Edictum. Vxmnso ?*
vicTVS continentur, quae efuüi, potuique ** cultuique cor-

poris **, quaeque ad viuendum homini neceffaria funt. .Ve-

ftem ?* quoque victus habere vicem, Labeo ait. p a
XLIV. Gaivs libro XXII. ad Edictum prouinciale..

E r ?? cetera *?, quibus tuendi ?? , curandiue corporis noftri |

gratia vtimur, ea appellatione fignificantur, . |
XLV. VrPriANVS libro quinquagenfimo * oCtauo * ad
Edictum. . 1 w ftratum ?* omne veftimentum contineri, quod
iniciatur, Labeo ait: neque enim dubium eft, quin ftragula
veftis fit omne pallium veg/sowux. . In victum ?? ergo veftem
accipiemus , non ftragula ??, in ftratu ?* omnem ítragulam

ferit: et rem. GEE. — 71 Vulg. omuem, abeft. BR. EtiaminRehd. GEB. — 72
Rehd. effe,loco: omme. GER. 73 in Rehd. autem , abeft. GE n. 74
Kal. quo:odo, loco: quae. GEB. — 75 Id eft: vifiones. " Taur. in. Adnotat.
ad Graeca: $avrasuerzg. Haec eft antiqua et 2eva leclio. | Hal. qui maluit da-
euaTz, ccepit id e Politiani libro, qui opinione emendarat $acusra : fine caufa

certam. lecljonem vepudians. longe euim aliud efl Qasuam, quod verbum valet |

qinbram: finmulacrumue , quod. alicui vigilauti appavet. vt id quod fe obiecit M.
Bruto , borribili fpecie: ita enim id Plutarcbus quoque ipfum iterum appellauit
in[ua vita. . Haec Taur. Hal. in Graecis latine. verfis: Qácparz prodigia T«-
2 7À Qaívew , quod prodigz cauffa oflendantur. G B. 76 Hal. fub[criptio-
- GEB. — 7 Gothofr, in nota : atteftari. Vulg. Hal. GEB. . '78 Hal. nec,
quod et in Rehd. fequente: quidem, eft perpetuum. GE B. 79 Gothofr. in
nota: non tantum vtique Hal. non wtique tantum. Plg. GE . 80 Vide
Opufc. de Latin. Vet. [ICt. p. 115. BR. — 8X Hal etVulg. idem efft. Bafil.
za/TÓV.. Vide Noodt. I. Probab. 13. "n. 12. 8R. Rehd, st ifti. GER. 82
Rehd. turpia funt. G ER. — 83 Vide Noodt. I, Probab. vlt. n. 12. BR. — 84
Vide Opzíc. de Latin. Vet. ICt. p. 225. BR. 85 Àp. Hal. gze,, abett. .
GER. 86 Rehd. potmi, cultuiue, fequenti: corporis, plane omiffo. GEB.
88 Vide Opzsfc. de Latin. Vet. ICt. pag. 224. et

"raque. GE R.

i. ,;Al

| 1123
XLVI. IpEw libro LIX. ad Edi&tüm. . PRowvw-

TIATVM et ftatutum idem ?5 poteft, promiícue enim et
pronuntiaffe et ftatuiffe folemus dicere eos, qui ius habent

,cognofcendi. . $, r. Matremfamilias accipere debemus eam,
, quae non inhonefte vixit: matrem enim familias a ceteris fe-

minis mores difcernunt, atque feparant: proinde nihil inter-
erit, nupta fit, an vidua, ingenua fit ?9, anlibertina: nam
neque nuptiae, neque natales faciunt matremfamilias ?7, (ed
boni mores. :
XLVIL Pavzrvs libo LVI. ad Edicum. Lrinx-
RATIONIS Verbum eandem vim habet, quam . folutionis.
AXLVIIL. Garvs libro ad Edictum Praetoris Vrbani A

. titulo, qui neque fequantur ?? neque ducantur !99, Sorv-
TvM non intellegimus eum, qui, licet vinculis leuatus fit,
manibus tamen tenetur: ac ne eum quidem intellegimus folu-

tum , qui in publico fine vinculis feruatur. - ab
XLIX. VrriAmwvs libro LIX. ad Edium. Bowo-

: . .RV M appellatio aut naturalis ant ciuilis eft: naturaliter bona
fuperfunt. $. 2. Deteftari *? eft, abfenti denuntiare. $. 3. |

ex eo dicuntur, quod beant, hoc eft * beatos faciunt: beare
eft prodeffe, In bonis autem noftris computari (ciendum eft,

non folum quae dominii noftri fünt, fed et fi bona fide a

nobis poffideantur, vel ? fuperficiaria fint. Aeque bonis
adnumerabitur, etiam fi quid eft ? in aCionibus, peti-
tionibus, perfecutionibus: nam bhaec omnia in bonis eífe
(|ooL. Ingw ^ libro LXI. ad Edictum. Nvnvs appella.

tio etiam ad pronurum, et vltra porrigenda eft.

LI. Gasvs libro XXIII. ad Edictum prouinciale. A p-
PELLATIONE parentis *, non tantum pater, fed etiam auus,
et proauus, et deinceps omnes füperiores continentur: fed

etmater, et auia, et proauia.

LII. VnPriawvslibro LXI. ad Edictum. PaTrRoNEX

appellatione et patrona continetur.

Ll Pavrvs?libro LIX. ad Edictum. Sar»e ita
comparatum eft, vt * coniuncta pro disiunCtis accipiantur,

.et disiuncta pro coniunctis, interdum foluta pro feparatis.

Nam cum dicitur apud veteres, ADGNATORVM GENTI-
LIVMQVE, ? pro feparatione accipitur. — At cum dicitur

/SVPER PECVNIAE TVTELAEVE SVAE ?, tutor fepa-

ratim fine pecunia dari non poteft. Et cum dicimus Qvonp
DEDI AVT DONAVI, vtrique *? continemus. Cum vero.
dicimus, QYOD EVM DARE FACERE OPORTET;, quod-
uis eorum fufficit probare **. Cum vero dicit Praetor, sx
DONVM, MVNVS, OPERAS REDEMERIT, Ífi omnia im-
pofita funt, certum eft, omnia *^ redimendaefle. $. r. Ex
re ergo pro coniunCtis habentur: *? fi quaedam impofita funt,.
cetera non defiderabuntur, $. 2. Item dubitatum "*3 illa
! | Ver-

go Vulg. visendi.BR. Etiam Rehd. GrER. 91 Gothofr.
in nota: inítrato. Hal. Deleta », hodie Flor. fupereft: zufivatw. Vide Opuft.-
de Latiu, Vet. ICt. p. 133. fequ. BR.. Rehd. Inffvatum , et mox: contznere..
G E B. 92, Gothofr. in nota: in vi&u. Vulg. Hal. Hal. hic ita legit: quim.
ftragula veflis fit, quod Graeci vsgísquua. vocant. in vilu ergo. — Idem eregísqu
pa vertit; znffratum. Eram Rehd. iz vidz. fed lineola vltimae vocali poftea.
eft fuperimpofita. G E B. 93 Gothofr. in nota: firagulam. Hal. Væflg. Ita.
etRehd. GEB. — 94 Hal. et Rehd. znfiratum. GEB. — 95 Gothofr. in notaz
idem dici. Pulg. Hal. Nempe Hal. habet: idem dici poteff. Rehd. idem pot-
eft dici. GEB. 96 In Rehd. fit, abeft. GE R. 97 Hal. matresfamilia-
rW:. GEB. . 98 Hal. ad edi&um vrbicum, reliqua. vt Flor. GE8. 99

-Confer Bynkersh. 2V. Obf. 30. BR. — 100 Haec yerba: qui neque fequan-

tur neque ducantur , etiam Rehd. agnofcit, ac fi forentlegis principium. -G EB.
I Hal. inferit: quod. GEB. 2 kal inferit: fi. GEB. 3 In Rehd. ef,
abeft. G EB. 4 Hal. PAVLVS. Vulg. CAIVS. g R. Rehd. «t Vulg. G E B.
5 Bafil. yovéwe, genitoris. BR. 6 Hal.etRehd. VLPIANV S. Gxn. '7 Valg.
inferit: et. BR. — 8 Hal. etVulg. 7 QVE repetunt. & &. Etiam Rchd. G .
9 Vulg. fuper pecumia tutelame fua. BR. lta et Rehd. GER. . 40 Rehd,
vtrumque. GE B. 11 Taur. proVare, G EE. 12, Vulg. inferit: impofrta.
BRR. . 13 Hal praefigit: et. GEX. — 14 Rebd, addit; 9ff. GEB. Etiam
Sssssss Eal

1124 DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVI

*verba,* oPE 75, coxsiLIO, quemadmodum accipienda
funt, fententiae coniungentium, .aut *5 feparantium ? Sed
verius eft, quod et Labeo ait, feparatim accipienda: quia aliud
faCtum eft eius, qui ope,'aliud eius, qui confilio furtum fa-

poft veterum auctoritatem eo peruentum eft, vt nemo ope
i? videatur feciffe, nifi et confilium malignum. habuerit :

nec confilium habuiffe noceat *3, nifi et /fa&tum fecutum |

fuerit, : Ed : :
4 LIV. Vrriauxvslibro LXIL ad Edictum. . Cowpr-

CIONALES creditores dicuntur et *? hi, quibus nondum | . | j !
. NES TE amplius eff, quam APvD TE: nam apud te eft,
| quod qualiter qualiter ^? a te teneatur:. penes te eft, quod

competit aCtio, eft autem competitüra: vel qui fpem habent,
vt competat. !

LV. PAvrvs libro XVI. breus Edi&i; CaEprTOR|

autem is eft, qui exceptione perpetua fümmoueri non pote|

eft: qui autem temporalem exceptionem timet, fimilis eftcon-
dicionali creditori. RL w 3 - !
^ LVL Vreiawvs ?? liboo LXII. ad Edi&um. | Co-
GNOscEmnE inftrümenta, eft relegere, et recogriofcere: di-
fpungere eft conferre accepta et data. $. r. Liberorum ap-
pellatione continentur, non tantum qui funt in poteftate: fed

omnes, qui fui iuris funt, fiue virilis, fiue feminini fexus | as T. .
! appellatio ad res mobiles tantum pertinet.

funt, exue feminini fexus ^* defcendentes,

LVIL.'P Avivs libro LIX. ad Ediétum. ' Cv 127 prae-

cipua cura rerüm incumbit, etqui ?? magis quam ceteri di-

- ligentiam et follicitudinem rebus, quibus praefunt, debent , hi

magiftri appelantur. Quinetiam ?^ ipfi magiftratus per. de-

riuationem a magiftris cognoininantur. .Vnde etiam cuiusli-
bet difciplinae praeceptores, magiítros appellari ^* à monen-

do, vel monftrando. $. r. Perfequi videtur, et qui fatis ac-

peut 7 . — * |

LVIII Carvs libro-'*ïXXIV.*ï ad Edictum. --'proüþin(':ïx.—alä.

Licxrinter gefta et. facta videtur ^7 quaedam effe fubtilis

differentia :-attamen «xroy;oyemc ^9 , nihil inter fatctum et

geftum intereft. $. r. Paternos libertos recte videmur di-
cére noftros libertos ^? : liberorum ?? libertos non retcte no-

ftros libertos dicimus. . : ' s
! LIX. Vreiawvslibro LXVIIL. ad Edictum. Pon-
Tv s appellatus eft conclufus locus, quoimportantur ?* mer-
ces, etinde exportantur: eaque nihilo minus ftatio *? eft con-
Clufá, atque munita: inde angiportum ?? dictum eft. —
— "LX. IpEw libro LXIX. ad Edictuüm. Locvs eftnon
fundus, fed portio aliqua fundi, fundus autem integrum ali-
quid eft: et plerumque ?* fine villa locum accipimus. — Cete-
rum adeo opinio noftra et conftitutio locum a fundo feparat,
vt et modicus locus ?^ poffit fundus dici, fi fundi animo eum

habuimus ?9. Non etiam 5* magnitudo locum a fündo fepa-

rat, fed noftra affeCtio: et quaelibet portio fundi poterit fun-

dus dici, fi iam hoc conftituerimus: nec non et fundus, lo-
cus conftitui poteft : nam fi eum alii adiunxerimus fundo, lo-

Hal :5 Vulg. inferit: et. GEB. ^ 1Ó Legendum videtur: fententia. Hal.
et Vulg. vtrmm ex fententia coniumgentium 4* feparamtium.. Yn Bárb, fane et
S. Cruc. L eft, vt coniecimus: fenutentia, in S. Cruc. IL.. fiwe coniungentium
axt feparantium. RR.- Rehd. vtrüm ex fententia coniuugentium aut feparan-
tium. GEB. I7 Vulg. inferit: furtum. BR. Etiam Rehd. GEB. Ig
Vulg. socetdi. BR. Etiám Rehd. GEB. — 19 Ap. Hal. et; abeft. - 20 Hal.

PAPINIANVS. GEE. "21 Hal. exue foeminis defcendentes, reliquà omnes |

editi et fcripti: exue femiuimo fexu deftemdentes. B R. Scripti Barb. et S. Cruc.
l A. S. Cruc. H habet: et ex feminino, et Bynkersh. exue femineo. Rehd.
vt S. Cruc. IL. GEB. 22, Hal. et Rehd. Quibus. GEBR. 25 Confer Me-
nag. /Amoen. Imr. Cin. c. 39. GEB. — 24 Hal. et Vulg. inferunt; et. BR.
Rehd. vt Flor. GEE. 25 Vulg. appellamus. B R. 26 Rehd. cidetur,
qui fatis accipit. GEB. 27 Vulg. videatur. B R. 28 Id eft: abufine. Vta
et Hal. in Graecis, GEB. 29 In Rehd. Jibertos, abeft. GE s. 30 Hal.
inferit: vero moflrorum. Vulg. noflrorum, et hoc modo Flor. eft fuppletum.
BR. RKehd. Jbertos liberorum. noflrorim. G X B. 31 Vide Menag. Amoen.

heredis appellatione continetur.

: contineatur..

: Flor. beveditatzs. B R.

cus fundi efficietur. : $. x. Loci appellationem non folum ad

| ruftica, verum ad ,vrbana quoque praedia pertinere, Labeo
fcribit. $. 2. Sed fundus quidem fuos habet fines,. locus ve-
! ! ro: latére potéft,' quatenus determinetur, et definietur ?9.
cit: fic enim alii condici poteft; alii non poteft: *et* fae| ^». LXL. PAvrvs 39.1ibr9 LXV. ad Edictum. SA-T1s-
'DATIONISappellatione interdum etiam repromiffio contines
| bitur, qua contentus fuit is, cui fatisdatio debebatur. .. -

OLXIL Gazivslibro XXVL. ad Eciétum prouinciale,
Trcewr appellatione in.lege duodecim Tabularum.omne ge-
nus tnateriae,-ex qua aedificiaconftant, fignificatur.:. ^ s —
-LXIIL VzzPrAwvs libo LXXI. ad Edictum. P-

quodammodo ^* poffidetur. | - du
GLXIV. PaAvrvs libro LXVII. ad Edictum... Iw &-
STATvVs eft, non tantum.qui teftamentum non fecit, fed

. etiam ^? cuius ex teftamento hereditas adita non eft. : -
00 4-LXV. VrPrANvs. libo LXXII. ad Edictum. Hz-
REDIS.*? appellatio non folum ad proximum heredem, fed
-et ad vlteriores refertur : nam et heredis heres, et deinbeps,

LXVI. IÍpxx« libro LXXIV. ad ;Edi&um. M ÉR cis
j LXVIL Ibpgn libro LXXVI. adEdi&um. AAL*.I(F;Z*N*:A-

"TV M nón proprie dicitur, quod adhuc in dominio veriditoris
. mianet ? venditum tamen recte dicetur ^^. $. r. Donationis ver-
bum; fimpliciter loquendo, omnem donationem comprehen-
diffe videtur, fiue mortis caufa, fiue.non mortis caüfa fuerit.

n HLXUVIT '"IP-VE M libro LXXVII. ad Edictum. - IrrLA
et in feruum non:cadunt. - du i g o
