rint, conueniuntur, in damnum fortis fubftitui folere, non et-
iam in vfuras, $. 2. Idem refpondit, heredes patris propter
munera filii, quae poft mortem patris fü(cepit, iure conueniri
nonpoffe. Hoc refponfum et ad eum pertinet, qui a patre de-

curio factus, poft mortem patris munera fufcepit 9^. $. 3.
. Idem refpondit, eum, qui decurionem adoptauit,. onera decu-

rionatus eius fuüfcepiffe videri, exemplo patris, cuius volunta-
te filius decurio factus eft. $. 4. Idem refpondit, conítante
matrimonio dotem in bonis mariti effe: fed 9? fi ad munera
inunicipalia a certo modo fübftantiae vocentur *5, dotem non
debere computari. $. 5. Idem refpondit, fi per accufatorem

.criminum capitalium non ftetiffet, quo minus crimen intra

ftatutum tempus perfequeretur: reum non debuiffe medio

tempore honorem appetere. $. 6. Imperatores ?* Seuerus .

et Antoninus Augufti Septimio *? Zenoni. Pro infante filio,
uem decurionem effe voluifti, quamquam fidem tuam in po-

. fterum adftrinxeris, tamen interim onera fuftinere non coge-

ris: cum ad ea, quae mandari poffunt, voluntatem de-

diffe videaris. $. 7. Idem refpondit, Ífi ciuitas nullam pro-

priatn legem habet de adiectionibus *? admittendis: non poffe
recedi a locatione vel venditione praediorum publicorum iam
perfe&ta : tempora enim adiectionibus praeítita ?? ad caufas
fifci pertinent ?*.

-—XXIL. Inxw ??libro I. Sententiarum. Frrrr liber-
. *orum libertarumque ??, liberti paterni et patroni manumif-

foris domicilium aut originem fequuntur. $. r. Vidua mu-
lier amiífi mariti domicilium retinet, exemplo clariffimae per-
fonae per maritum factae: fed vtrumque aliis interuenienti-

bus nuptiisepermutatur, $. 2. Municipes funt liberti et in

eo loco, vbi ipfi domicilium fua voluntate tulerunt: nec ali-
quod ex-hoc origini patroni faciunt praeiudicium: et vtrubi-
que muneribus ^* adítringuntur. $. 3. Relegatusin eo loco,
in quem ?* relegatus eft, interim neceffarium domicilium ha-
bet. $. 4. Senator ordine motus, ad originalem patriam,
nifi hoc fpecialiter impetrauerit, non reítituitur. $. 5. Se-

natores et eorum filii, filiaeque, quoque ?? tempore nati,

nataeue, itemque nepotes, pronepotes et proneptes ?* ex
filio, origini ?* eximuntur, licet municipalem retineant

dignitatem. $. 6. Senatores, qui liberum commeatum, id .

eft, vbi ?? velint, morandi arbitrium impetrauerunt, domi-

gecueniam. Hl et Vulg. inferunt: vem. Bm. Etiam Rehd. GEsz. — 82 In
Rehd, verba: Panulus vefpondit, nouam legem efficiunt. Adícripfit tamen non-
nemo in vacuo fpatio verfus antecedentis: al. $. 2. et boc communiter. GE B.
$3 Vulg. eum , et mox:; adminiflrauerit , et: conuenitnv. BR. — lta et Rehd.;
GE E. 84 Hal, er Vulg. fufceperit. BR- — 85 Etiamnunc Flor. eft: fed et
fi. BR. Et ita quoque Rehd. GER. 86 Hal. accepto modo fubflantiae voce-
€ur. Vulg. accepto imodo. fubflantiae conuocetur. Sed diferte Florentinam firmant
Bafil; Eàw 32 wgàg và uévQov víg bucíug PmiQéQerus AerrovQyíu, BR., Rehd. vt
Vulg. nii quod habeat: consocentur. GEB. — 87 Hal. /mperator. GEB. — 88
Vulg. Septimo. Bh. Etiam Rehd. GEB. 89 Vulg. addichiomibus. BR.
Etiam Rehd. GEs. 9o Gothofr. in nota: /4l. praeíftituta. Ita Taur. in
margine, et Hal. et Rehd, Gx . 91 Hal. et Vulg. pertinere. BR. — Etiam
KRehd. GEE. 92 Hal.et Vuig. VLPIANVS.gn. Etiam Rehd. GER.
93 Gothofr. in nota: vt liberti. Haloand. In Rehd. que, abeft. Haloan-

dri porro le&io eft: libertarumque, vt liberti, patermi patromi et manumi[- |

foris. Rehd. in his, vt Flor. GEB. 94 Etiam nunc Flor. eft: pwnmeribus,
forte pro: publicis muneribus. Sunt hic plurima necdum correda. BR. —— 95
Rehd. is q0. GEB. . 96 Gothofr. in nota: eo tempore. vulg. quoque tem-
pore nati. Hal. Sed Hal, habet: quoguo, et ita Flor. fa&um. Vulg. autem:
qui quaeue eo tempove nati nataeue [unt. B R. 97 Ap. Hal. et Vulg. et pro-
meptes , -abfunt, praeüxo và et verbo: prvonuepotes. B R. 98 Vulg. pro origi-
ne ex filiis eximuntur. B R. Rehd. mepotes. et pronepotes ex filio ovigine ex filis
eximuntur. GEB. . 99 Vulg. vizcunque. BR. 100 Hal. ct Vulg. praefi-

gunt:; boc autent. . Et ita etiam Flor. eft fuppletum. ER. ta et habet Rehd.
^ GRB. 1 Vulg. quantam vero ad bonorem pertinere. ereditur , originem eti-

Iior

cilium in vrbe retinent, $. 7. Qui faenus exercent, omni«
bus patrimonii intributionibus fungi debent, etíi poífeffionem
non habeant. :
.XXHI. HEsRMoGENz1ANVvs libro I. iuris Epitoma-
rum. Mvwurckvs effe definit fenatoriam adeptus dignita-
tem, *?? quantum ad munera: quantum vero ad honorem,,
retinere creditur originem ^: denique manumiffi ab eo, eius
mubicipii efficiuntur municipes, vnde originem trahit. $. r.
Miles ibi domicilium habere videtur, vbi meret ^, fi * nihil
in patria poffideat. | | ,.
XXIV. ScAEgvora libroIl. Digetornm. CowsTm1-
TVTIONIBVS Principum continetur, vt pecuniae, quae ex
detrimento foluitur, vfürae non praeftentur: et ita Imperato-
,res Antoninus et Verus Augufti * refcripferunt his verbis 5.
Humanum eft, reliquorum vfuras neque ab ipfo, qui ex admi-
niftratione honoris reliquatus * eft, neque a fideiuffore eius,
et multo minus a magiftratibus, qui cautionem acceperint,
exigi: cui confequens eft, vt ne in futurum a forma cifer-
uata difcedatur. : | :
XXV. VrPrANvs libro I. ad EdiCctum Praetoris. M 4-
GISTRATVS municipales, cum vnum magiftratum admini-
ftrent, etiam vnius hominis vicem füftinent: et hoc plerum-
que quidem lege municipali eis datur: verum etfi non fit da-
tum, dummodo non denegatum, moribus competit.
: XXVI. Pavrvslibro L. ad Edictum. EA, quae ma«
gis imperit * funt, quam iurisdictionis, magiftratus munici-
palis facere non. poteft, $. r. Magiftratibus municipalibus
non permittitur in integrum reftituere, aut bona rei feruan-
dae caufa iuberi 5 poffidere,: aut dotis feruandae caufa, vel
? legatorum feruandorum caufa. :
| XXVIL. VrPrANVS libro II. ad Edictum. Ervs, qui
mapumifit, municeps eft manumiffus , non domicilium eius,
fed patriam *?9 fecutus. Et fi patronum habeat duarum ciui-
tatium municipem, per manumiffionem earundem ciuitatium
erit municeps. $. r. Si quis negotia fua non in colonia, fed
in municipio femper agit, in illo vendit **, emit, contra-
hit, eo in. *? foro, balineo '?, fpeCtaculis vtitur: ibi feftis
dies ** celebrat, omnibus ** denique municipii commodis,
nullis coloniarum, fruitur: ibi magis habere domicilium,
quam vbi colendi *5 caufa deuef(atur **. $. 2. Celfus libro
primo Digeftorum tractat *?, fi quis inftructus fit duobus Io-
cis aequaliter, neque hic, quam illic, minus *? frequenter
commoretur: vbi domicilium habeat, exítinatione ?? aninnæi
: ' effe

2, Gothofr. in nota: vbi inhaeret. valg.
Hal. vt Flor. zeret , at in. margine: alas , meratur. GEB. 3 Gothofr. in
nota: etíi, Hal, Etiam Vulg. BR. Rehd. vt Flor. GgB. —— 4 Hal. Impera-
tores Seuerus et Antoninus Augufli. Ita et Rehd. nifi quod v? Augufli , abfit.
GEB. 5 Taur. verVis. GEB. — 6 Gothofr. in nota: relinquitur. vulg.
Confer Duker. ad Opuft. de Lat. Vet. ICt. p. 425. n. 12. BR. Rehd. vtVulg.
relinquitur, loco: reliquatus effl. Hal. vt Florentiae: reliquatus eff. GEB. — 7
Vide Aueran. 1. Interpr. lur. 4. GE B. 8 Hal. et Vulg. iubere , quod ma-
lim. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 9 Scriptum erat Flor. autfauel, et fa&tum z
caufa vel. Poffet legi: aut dotis fermandae aut legatorum. feruandorum caufa.
Sed re&ius Taur. corre&ionem eft fecutus. — Tales Pleonasmi in PandeGis fae-
pius confpiciuntur. Ap. Vulg. casfa, priori loco abeft, ap. Hal. pofteriori lo-
co. BR. Rehd, aut dotis feruande vel legatorum can[a. G E. IO Rehd. re-
petit: eius. GEB. Hal. wou domicilium , fed patriam eius. II In Rehd.
vendit, abeft. GEB. . 12, Transpono cum Hal. z eo forb. Ita quoque S. Cruc.
L. fed ex corredione. BR Florentinum vocum ordinem feruant Barb. S. Cruc.
Il Byhkcrsh. vtet Rehd. GEB. 153 Hal. alneo. — 14 Gothofr. in nota:
feftos dies. vulgat. Hal, Ita et Taur. in margine, et Rehd. GEs. — 15 Vulg.
omnibus bonoribus ,. denique municipii commodis, B R. 16 Gothofr. in no-
ta: colendi ruris caufa. Hal. Sed ita et Vulg. habet , et Florentiae eft fup-
pletum. BR. ltaquoque Rehd, GER. 17 Gothofr. in nota: dizerfatur.
Ita nempe Vulg. Hal. zerfatur,, videtur. BR. Rehd. verfatur. GEB. — 18
Hal. et'Vulg. fcribit. BR. Etiam Rehd. GER. 19 Hal. neque bic minus,
quam ilic frequenter. — 20 'Faur, in Adnotat, ex/tingtione. fic in P. pro : de-

PppPppP2 - | Je

"et. BR, Ita etiam Rehd. GER.

1102 : J DIGESTORVM LIB. L. TIT. L

effe accipiendum : ego dübito , fi vtrubique deftinato fit ani-

mo, an poffit quis. duobus locis domicilium habere: et verum
eft habere, licet difficile eft: quemadmodum difficile eft, fine
domicilio effe quemquam: puto autem ?* et hoc procedere
poffe, &i quis domicilio relicto nauiget, vel iter faciat, quae-
rens, quo fe conferat, atque vbi conftituat 23 : nam hunc *
puto fine domicilio effe.. $. 3. Domicilium autem habere pot-
eft et relegatus eo loci, vnde arcetur, vt Marcellus fcribit. .
XXVIII. Pavrvs libro L:ad Edictum. Iw TER con-
uenientes ?*, et ^5 de re maiori ?* apud. Magiftretus muni-
*cipales agetur. : : |

E

oXXIX. Garvs libro I. ald Edi&um pröüinciale aT

IxcoraA et his Magiftratibus parere debet, apud quos inco-

la eft, et illis, apud quos ciuis eft: nec tantum municipali,

iurisdictioni in vtroque municipio fubieCtus eft, verum etiam
omnibus publicis muneribus fungi debet. — Es
H XXX. Vrrriawvslibro LXI. ad Edictum, Qv ex
»xico ortus eft, eam patriam intellegitur habere, cui ^9 Rei-
publicae vicus ille refpondet.

XXXL MazckLLvs 2?libro L Digeftorum. N- |

- g1r eft impedimento, quo minus quis, vbi velit, habeat do-
aicilium, quod ei interdictum non fit. d 5 CA
XXXIL MopEesTiNvs libro IV. Differentiarum. EA
quae defponfa ?? eft, ante contractas nuptias füum non mu-
tat domicilium. .. 1 | ] :
XXXIII. IpE libro fingulari de Manumiffionibus.

RowaA communis noftra patria eft. :

XXXIV. Ipnzx libro IIf. Regularum. INcora iam |

muneribus publicis deftinatus, nifi perfeCto munere, incola-
tui ?* renuntiare non poteft. ^ .. p Ws
: -XXXV. Ipn&w libroI, Excufationum ??.
"EraÉNA:T Xgj, 0r: 0 dv. ScimRk oportet, quoniam
cypd xwrxufvev, incolag ??. qui in agro permanet, . incola
0v vouíderoi : 0 yxp exelvyc 7s elle non exiftimatur: qui enim
q0Àswc éEcipéroig oj ocpsuevoc, ilius ciuitatis praecipuis non
óuroc 0v vopideros eivon ?* in-. vtitur , non exiftimatur effein-
colas. | cola 35, .

XXXVI. IpEkM libro I. Refponforum. — TiTro ?$,
cüum effet Romae ftudiorum gratia, epiftula miffa eft a Magi-
ftratibus patriae fuae, vt porrigeret Imperatori decretum eius-
dem ciuitatis, quod erat cum ipfa epiftula miffum: is autem,
| qui fufcepiffet ? litteras reftituendas, .collufione fa&ta dedit
Lucio Titio ?5, qui et ipfe Romae morabatur füae rei gra-
tia: fublato Titii ?? nomine, cui erat decretum miflum, vti

füinatione. Forte reftituendum : ex deffimatione, . Vulg. etNor. exiffzmationem , .

et nox: accipiendam. MSS. pleraque habent: aeffimationem. 'Treuif. extima-
- tionem. BR Keliqua MSS. Barb. et $. Cruc. L. in S. Cruc. II. fa&um efz-
qnationeu. Bynkersh. aeflfimatiene. Rehd. effimationem animi effe accipiendam.
Conie&uram Brenkmanni firmant in fequentibus verba: deffzmato anime. GEB.
21 Hal.inferit: verigs. Vulg. putoego etboc. B R. Kehd. putoergo et boc. G E R.
22, Hal.et Vulg. confifiat. Ita quoque S. Cruc. M. et Treuif. BR. Florentinam ex-
hibent Barb. S. Cruc. I. Bynkersh. At Rehd. cosfiflat. GEB. . 23 Hal. infe-
rit: primum. lInferit etiam. Rehd. pno vel: prio, forte pro: proprio. GEB.
244 Confer Noodt. lib. I. de Iuvisd.c.vlt. BR. — 25 Vulg.etzmu.BR. — 26 Hal.
zuaiore. GER. — 2/7 Haecvox : prouinciale, Flor. inter verfus eft adfcripta. g R.
28 Rehd. cuius, loco: cui. GEB. - 29 Hal. et Vulg. MARTIANV'S.5R.
30 Vulg. defponfata. BR. Etiam Rehd. GE s.
de Latin. Vet. ICt. p. 421. n. 1. BR. — 32 Hanc infcriptionem EHal. habet
integram. GEB. 33 1n cafu re&to, more Graeco. Hal. éyxóA«g hic et in
fine legis. BR. . 34 Ap. Hal £éwe;, abelt. GER. 35 Hal. in Graecis
vertit: Sciendinn efl eum , qui in agro movatur, incolam. won exiflimavi. qui
enim eius ciuitatis praecipuis mom vtitur , is ueiucola quidem exiflimatur. G E. B.
56 Vide Bynkersh. II. Obf. 9. &R. . 37 Taur. fufcIpiffet. Hal.. fufceperat.
GEB. 38 Ap. Hal. Titio, abeft. G E B. 39 Taur. Titl, GERB. 40
Hal. et Vulg. vt. BR. Rehd. vt per eum. GEB. — 41 Hal. Vulg. etiam fcri-
pti: infcripfit, et potuit: zn; poft: em, excidere; 8 R. Scripti funt. Barb. $,
Cruc. I. et II. vt et Rehd. at Bynkersh. vt Flor. GER..—^— 42 Gothofr. in no-

31 Vide Duker. ad . Opafc. .

49 per ipfum daretur, fuum nomen fcripfit **, et fic Impe-
ratori decretum, fecundum mandata Reipublicae dedit, Quae-
ro, qui viaticum *? petere ab ea*? potuiffet *^: et quid com-
mififfe videtur ^? is, qui non reftituit litteras ei, cui refti-

tuere mandatum fufceperat: et is, qui fublato alieno nomine-

infcriptoque fuo, quafi ipfe iuffus a patria, decretum Impera-
tori porrexit? Herennius Modeftinus refpondit, Titium qui-
dem viaticum petere non poffe: fed eum qui nomen incidif-
fet ^?, $. r. Titius pro pecunia publica, quam ipfe credidit,
pignus accepit, pacto facto cum debitore, vt non foluto de-

bito, fine vlla repromiffione diftrahatur pignus: fuccedentes:
.** gradus in locum Titii nomen et pignus probauerunt vsque
ad Maeuium: ex venditione pignoris. propter repromiffionem

^$ a Magiitratu vendentibus factam, .de ^? modo fundi de-

monftrato, fatis debito faCctum .non eft. Quaerebatur, quis.

Reipublicae tegetur ?9? Herennius Modeftinus 5*: Titium,
cum fucceffores eius periculum nominis agnouerint, eo no-
mine obftrictum non effe refpondi: fed nec poft Maviftratus,
g;.ui vendidiffe proponuntur: cum videlicet pluris vendiderunt
^. propter menfurae agri demonftrationem , et hoc, qua ?*
pluris. vendiderunt, reftituere * minore* modo. deprehenfo
iuffi funt ?^: eum igitur, qui nouiffimus nomen probauit, in-
demnitati Reipublicae fatisfacere debere, fi nomen ad füccef-
forem idoneum transmififfe 5* non doceatur,

XXXVII. Canr:sTRATYvs libro L. de Cognitioni-

. bus. Dzgiure omnium incolarum, quos ?* quaeque ciuita-

tes fibi vindicant ?*, Praefidum prouinciarum cognitio eft,
Cum tamen fe:quis ?9 negat incolam effe, apud eum Praeti-
dem prouinciae agere debet, fub cuius cura eft ea ciuitas, a
qua vocatur ad munera, non apud eam, ex qua ipfe fe dicit
oriundum effe: idque Diuus Hadrianus reícripfit mulieri 5?,
quae aliunde orta, alibi nupta eft. $. t. Libertos ?? eo loco
munus 9?* facere debere, vnde patrona erit ??, et vbi ipfi
domicilium habebunt, placet. $. 2. Mulieres, quae in ma-
trimonium fedederint non legitimum, non ibi muneribus fun-
gendas 9?, vnde mariti earum funt, fciendum eít; fed vnde
ipfae ortae funt: idque Diui Fratres refcripferunt. EL
XXXVIIIL PAPrinIvs$*IvsTvs libroII. deConftitu-
tionibus. IwrknaTonxs Antoninus et Verus ** refcripfe-
runt, gratiam fe facere iurisiurandi ei qui iurauerat, fe or-
dini non interfuturum , et poftea Duumuir creatus effet. $. r.
Item refcripferunt 9$9, colonos praediorum fifci muneribus

fungi fine damno fifci oportere: idque excutere Praefidem ad- .

hibito procuratore debere. $. 2. Imperatores Antoninus et

ti: quis viaticum. vzlg. Hal. Etiam Rehd. GEz. 45 Gothofr. in notaz
ab eo. Hal. Ita et Vulg. et MSS. tria. fuit tamen in S. Cruc. II ea. BR.. Reli-
qua duo funt: Barb. et $. Cruc. I. quibus adde Bynkersh. et Rehd. GE P.
44 Hal. potuerzt. BR. 45 Hal. videatur. 46 Gothofr. in nota: indi-
diffet, vulg. Fla]. MSS. cum Florentina faciunt S. Cruc. T. II Treuif, Bynkersh.

vtet Rehd. GE B. — 47 Hal. fuccedeutes grada. In Rehd. fauccedentes gradus ,.

plane abfürit, et fequitur: m loco titii. G ER. 48 Hal. propter remiffionem.
Atque ita etiam Vulg. Erat Flor. propterrempvomi(fiouem , et deleta eft fylla-

ba: pro, loco literae :», vnde hodie fupereft: propter vemiffionem. BR. Et

ita quoque babet Rehd. GEz. . 49 Hal. pro, loco: de. GEB. —— 50 Hal,
tenegtur. —— 5X Hal. et Rehd. addunt: refpondit, và refpondi, in fequenti-
bus, omiflo. GX R. 52 Hal. vendiderint. G E. 53 Hal. et Rehd. 4uia.
G E B. 54 Hal. fint. 55 Flor. eft: trausmiffiffe. GEB. $6 Gothofr.
in nota: quod. valg. Flal. Etiam Rehd. GEs. . 57 Kehd. ciuitas fibi vin-
dicat. GE B. 58 Hal. Ewm tamen, qui [(e negat, quac tamen . cum fequen-
tibus non faris cohaerent, nifi ibi legas: debere, loco: debet. GER. 59
Vulg. n perfona antlievis. & R. . Et ita quoque Rehd, GER. Go Hal. infe-
rit: et. GEB. 61 Volg. sunera. BR. Etiam Rehd. GE R. 62 Rehd.
erta erat. GE B.

erat: PAPIVSIVS. g. Rehd. Papirius absque: Influs. GE B. .. 65 Hal.
et Rehd.. Imperatores Seuerus et Anutoninus. GEB. — 66 Hal. Item vefcripfit
j : Senes

63 Hal. fun&uras. Vulg. fungi cogendas. BR. |Rehd. vt —
Flor. GEz. — 64 Hal. PAPFRIVS IVSTVS. Valg. PAPINIANV S. Flor.

Bz.
1
fis pt
prida

lerati
locun
ti*
fa.
pleni
Áli
enim i
legi po
donec
vitum el
Quet n
fententa
Ordinem.
Qu r
Tayf,
Tohs dee
eLerde
piter dec.
lus aftig
fitre effe
teferit
tf ofs f
üte o
ttüitu «

Quoi ? $

j n
TU n
V. (teti
dj Y Vi
?lfmf e anto;
9. t frip
hU ipunà
l
j Hal. e I;:
TE
i in Nse
URtdtnis n
d e Mhd
hdlfueyjtl ÀR,

lii

le

i
"100
T
d

QcH
M
GEb
d
kent.
gf:ldüï j
T
.
j il
quemi-
,tnths
)lflüff-
iur
gqucn-
9
! "
Rehd.
ii t
. Fl
; Ha!,
(j
jn

. exactionem pecuniae legatorum: et fi ceffauerint, ipfos, vel

. Berem, quamdiu nupta eft, incolam eiusdem ciuitatis videri,

tiffet, $. 5. Item refcripferunt, cum quaeritur, an muni-

- iam in MSS. et videtur omnino effe geminatio vltimarum literarum vocis àn-
técedentis. R. Abeft a Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh, vt et Rehd. GEB. — 5

ferit: quq, B& Etiam Rehd. Gz z.

DIGESTORVM LIB. L. TIT. IL 1103

Verus $7 refcripferunt, ad Magiítratus ofücium pertinere 5*

heredes conueniri: aut fi foluendo non fint, fideiuffores eo-
rum, qui pro his cauerunt ??, $. 3. [tem refcripferunt, mu-

cuius maritus eius eft: etibi, vnde originem trahit, non co-
gi muneribus fungi. $. 4. Item refcripferunt, patris, qui
confulto filium emancipauerat, ne pro Magiftratu eius caue-
ret, perinde bona teneri, atque fi *? fideiuffor pro' eo exti-

ceps quis fit? ex ipfis etiam rebus probationes fuümi oportere,
nam folam nominis fimilitudinem ad confirmandam cuiusque

originem fatis non effe, $. 6. Imperatores Antoninus et Ve- -

rus ** refcripferunt, non minus eos, qui compul(íi Magiftra-
tui ** funguntur, cauere debere, quam qui fponte officium
adgnouerunt. s | :
TIT, -1L

DE WDECVRIONIBVS« ET FILIIS EORVM. |

. RALITER jd erit defendendum, vt, qui clementiorem fen-
tentiam paífus eft ob hoc, quod *? ad tempus relegatur, bo-

VrPrANvSlibro II. Opinipnum.

D ECYRIONES, quos fedibus ciuitatis, ad quam perti-
nent, relictis, in alialoca transmigra(fe probabitur, Prae-

fes prouinciae in patrium folum reuocare, et muneribus con- |

gruentibus fungi curet *.,
Il. Inew libro I. Difputationum. Qv x ad tempusre-
legatus eft, fi decurio fit, definet effe decurio: reuerfus plane
locum fuum quidem non optinebit, fed non femper prohibe-
tur ^ decurio fieri: denique in locum faüum non reftituetur:
nam et füblegi in locum eius poteft, et fi numerus ordinis
plenus fit, exípeCtare eum oportet, donec alius * vacet.
Alia caufa eft eius, qui ad tempus ordine remouetur, hic
enim impleto tempore decurio eft : fed et in huius locum fub-
legi poterit: fed et fi plenum locum inuenerit, exfpeCtet et *
donec locus yacet. $. r. Reftitutus tamen in ordinem *,
vtrum eum ordinem teneat, quem primum habuit: an vero,
quem nunc nanCtus eft, quaeri poteft, 9 fi forte de ordine
fententiarum dicendarum agatur? Arbitror tamen, eundem
ordinem tenere, quem pridem habuit ". Non idem erit in eo,
qui relegatus ad tempus eft: nam hic velut nouus in ordinem
? venit. $. 2: In filiis decurionum quaettio eíft, vtrum is

folus decurionis filius effe videatur, qui conceptus et natus |
CV RIO, qui prolibetur conducere quaedam, fi iure fuccef-

eft ex decurione: an vero et is, qui ante ? natus eft, quam
pater decurio fieret? et quidem quantum pertinet, ne fufti-
bus caftigetur, et ne in metallum detur, non nocet plebeio
patre effe natum, fi poftea honor decurionis patri eorum ac-
cefferit. In auo quoque Papinianus idem refpondit , ne *? pa-
tris nota filius macularetur **. $. 3. Sed fi pater ipfius or-
dine motus fit, fi quidem ante conceptionem eius moueatur:
arbitror eum, quafi plebeii *^ filium, in honoribus fpectari:
quod *3 fi poft conceptionem pater ipfius dignitatem amife-

*

Seuerus, GE B. — 67 Hal. Imperatores Verns et Antoniuns. Rehd. Impera-
tores Seuerus et Antoninus. G EB. 68 Rehd. inferit: debere. GEB. .. 69
Hal. caueriut. — 'JO Ap. Hal. fi, abeft. Vulg. quafi, loco: atqwe fi. BR.
Rehd. vt Vulg. GEz. 71 Hal. rarfus: Verus et Autoniuus, et Rehd. Se-
azern; et amtouimus. GEB. . 772 Gothofr. in nota: magiftratu. Hal. Etiam
Vulg. et fcripti. B R. Barb. S. Cruc. L. Bynkersh. At Rehd, yt Flor. nonnemo
ramen Z pun&tulo fignauit, GEB.- j
I Fa&um eft Flor. curat. BR.. Rehd. primam fcripturam feruat. GEB.
2, Hal. et Vulg. probibebitur. BR. Etiam Rehd. GER, 4 Vulg. inferit:
locus. BR. . Rehd. alicuius locus. G EB. 4 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. Et-

Hal. et Rehd. iu ordine. GER. 6 Hal. praefigit: et. GER. 7 Vulg.
babuerit. BR. 8 Hal. in ordine. GEB. 9 Hal. antea. 10 Vulg. in-
11 Hal et Vulg. waculetur. pR — Et-

Rehd. fubire. GEB.

rit, dicendum gr—it, benigne, vt decurionis filium intuen-
dum. $. 4. Proinde hic quoque, qui poft patris relegatio-.
nem natus fit ^*, fi quidem ante conceptus eft *5, fimilis
Senatoris filio habebitur: íi poftea, nocebit illi relegatio.
$. 5. Si ad tempus ordine moto patre fuerit natu$, medio-
que tempore conceptus et editus, an quafi decurionis filius na-
fcatur, licet pater eius ante obierit, quam in ordinem- vene-
rit? quod benigne erit admittendum. $. 6. Praeterea, fi
conceptus fit a plebeio, mox ante editionem pater eius de-
curionatum adeptus, ante editionem amiferit: non infauora-
biliter quis medium tempus illi prodeffe, veluti iam nato, re-
fpondebit *5, $. 7. Nullum patris delictum innocenti filio
poenae eft: ideoque nec ** ordine decurionum, aut ceteris
honoribus , propter eiusmodi caufam , prohibetur. $. 8. Ma-
lores annis quinquagintaquinque ad decurionatus honorem in-
uiti vocati, Conftitutionibus prohibentur: fed fi ei rei confen-
ferint, etfi maiores annis feptuaginta fint, munera quidem
ciuilia obire *? non coguntur, honores autem gerere debent.,
Ill. InEw libro III. de officio Proconfulis. G w -

ni ?? confülere debeat humanitatis ^* fententiae, nec decu-
rionatum recipiat ^?, $. r. Sed fi quis ob falfam ?* caufam,
velaliam de' grauioribus, non ad tempus fit relegatus, fed ad
tempus ordine motus, in ea eft caufa, vt pollit in ordinem
redire. Imperator enim Antoninus Edi&o propofito ftatuit,

. vt, cuicumque ?^* aut quacumque caufa, ad tempus ordine,

vel aduocationibus vel quo alio.officio fuiffet interdi&tum z
completo tempore nihilo minus füngi honore velofficio poffitz
et hoc recte: neque enim exaggeranda fuit fententia, quae
modum interdictioni fecerat. $. 2. Spurios ?? poffe in or-
dinem allegi ^?, nulla dubitatio eft: fed fi habeat ?* compe-
titorem legitime quaefitum, praeferri eum oportet ?9?, Diui
Fratres Lolliano ^? Auito Bithyniae Praefidi refcripferunt.
Ceffantibus vero his, etiam fpurii ad decurionatum, et re et

| vita honeíta, recipientur: quod vtique non fordi erit ordinis -

cum ex vtilitate eius fit, íemper ordinem plenum habere,
$. 3. Eis ?? qui Iudaicam fuperftitionem fequantur ?*, Diui
Seuerus ?^ et Antoninus honores adipifci permi(erunt: fed
et neceffitates ?? eis impofuerunt, quae fuperítitionem eo-
rum non laederent. od n
j IV. ManciaNvs libroT. de Iudiciis publicis. D -

ferit in conductione ?^, remanet in ea: quod et ?? in omni-

bus fimilibus feruandum eft. :

V. PaPiNIANVS libro II. Quaeftionum. . Ap tem-
pus ordine motos ex crimine, quod ignominiam importat, in
perpetnum moueri placuit: ad tempus autem exulare iuffos
ex crimine leuiore, velut transacto negotio, non effe inter
infames habendos. ,«
| Vl Inxw libroI. Refponforum. S»v 11 decuriones
-f - dnt,

I2 Tl'aur. plebef. GE?. . 15 In Rehd. quod, abeft.
GERB. 14 Hal. eff. 15 Hal. fit, I6 Hal. refpondi. fed ita antece-
dens: gauis, tollendum. BR. 17 Rehd. inferit: im. GER. 18 Hal. et
I9 Hal. eff, ob bocque ad. GEB. .. 20 Flor. olim
erat: bomis. BR. Etita adhuc habet Rehd. G&B. 21 Gothofr. in nota:
humanitatem fententiae, fi nec. Hal. GER. 20, Vulg. accipiat. BR. — 23

iam Rebd. GER,

Gothofr. in nota: ob falfi caufam. fial. Idem tamen et in margine habet:

alias, falfam. GEB. . 24 Taur. Qiüicumque. GEB. — 25 Rehd. inferit: 4uo-
que. GE B. 26 Rehd, eligi. GE &. 2/ Hal. babet. GEB. — 28 Hal. et
Vulg. oportere. poffet etlegi: oportet, vt. BR. Rehd.vt ifti. GEB. ^ 29 Vulg.
luliano. BR. ]ta et Rehd. fed fequenti: 44uito, omiffo. GE s. 30 Vulg.
e0$. B R. 31 Hal. et Vulg. feguuntur, BR. Friam Rehd. GE . 32, Go-
thofr. in nota; Diui Verus et Antoninus. Fal. GER. 33 Hal. et Rehd,
neceffitatem , et in fequentibus: qui, loco: quae. GER. 34 Hal. etVulg,
condnílionem. BR. Etiam Rehd, GEz. 35 In Rehd. et, abcít. GEz.

PpppppP 3 . 26

Hop — / — pIGESTORVM LIB. L. TIT. II IIL

fiunt, et ideo fieri poterit ex incefto quoque natus, non enim
impedienda eft dignitas eius, qui nihil admifit. $. r. Mino-
res vigintiquinque annorum decuriones facti, fportulas decu-
rionum accipiunt: fed interim fuffragium inter ceteros ferre
non poífunt. $. 2. Decurio etiam fuae ciuitatis vectigalia
exercere prohibetur. $. 3. Qui iudicii publici quaeftionem
citra veniam abolitionis deferuerunt, decurionum honori ?^
decorari non poffüunt: cum ex Turpilliano Senatusconfulto no-
tentur ignominia, veluti calumniae caufa iudicio publico da-
mnati. $. 4. Pater, qui, filio decurione creato, prouocauit,
etíi praeícriptione temporis exclufus fuerit, fi quod geftum
eft, non habuit ratum: muneribus ciuilibus pro filio non te-
nebitur. $. 5. Priuilegiis ceffantibus ceteris, eorum caufa
potior habetur in fententiis ferendis, qui pluribus eodern tem-
pore fuffragiis iure decurionis decorati funt. - Sed et qui plu-
res liberos habet ?* , in fuo collegio primus fententiam roga-
tur, ceterosque honoris ordine praecellit.
VII. Pavrvs libro I. Sententiarum. HowonkEs
et munera non ordinationi ?5, fed potioribus ?? quibusque
iniungenda fünt. $. r. Surdus, et mutus, fi in totum non
audiant, aut non loquantur, ab honoribus ciuilibus, non etiam
amuneribus excufantur. $. 2. Is qui nonfitdecurio, Duum-
uirato, vel aliis honoribus fungi non poteft: quia decurionum
. honoribus plebeii fungi prohibentur. $. 3. Ad decurionatum
filii ita demum pater non confentit, fi contrariam voluntatem,
vel apud.acta Praefidis, vel apud ipfum ordinem, vel quoalio
modo conteftatus fit. POT TU: :
VIIL. HgRMoGENIANVS libro L. Epitomarum ^^.
DrecvnriomwrisBvs facultatibus lapfis alimenta decerni per-
miffum eft: maxime fi ob munificentiam in patriam patrimo-
nium exhauferint. | iE VLTMCS |
IX. PAvrvs libro L. Decretorum. " SevEgRvs Au-
guftus dixit,'etfi probaretur ** Titius in feruitute patris fui
natus: tamen cum ex libera muliere fit procreatus, non pro-

hibetur decurio fieri in fua ciuitate. $. r. Non effe ^? dubi- |

tandum, quin nauicularii non debent *? decuriones creari. -
X. MopEsTiNvs libro I. Refponforum. Hgnzex-
Nivs Modefítinus refpondit, fola albi ** profcriptione ^* mi-
nime decurionem fattum , qui fecundum legem decurio crea-
tus non fit. , * '
XLl. CarrrsTRATVS libro L Cognitionum. Noms
tantum, qui tenerae aetatis, fed etiam qui grandes natu funt,
decuriones fieri prohibentur: illi quafi inhabiles Rempublicam
tueri, ad tempus excufantur: hi vero.*? in perpetuum amo-
uentur, nor alias feniores: ne feniorum excufatione iuniores

onerentur, ad omnia munera publica fufcipienda foli relicti,.

Neque enim minores vicintiquinque annis decuriones allegi
** , nifi ex caufa ** poffunt: neque hi, qui annum quinqua-
genfimum et quintum excefferunt. Nonnumquam etiam longa
confuetudo, in ea re obferuata, refpicienda erit: quod etiam

$6 Hal. et Vulg. bonore. BbR. Etiam Rehd. Taur. dare poterat: bonorlI, ma-

ximé quod erroris fons fit in promtu, vox fequens in ? exiens. GE R. 37:

Hal. babent , fed typi vitium habeo. Bn. 38 Gothofr. in nota: ordinatio-
nibus. vulg. ordinatione. Hal. Rehd. vt Vulg. GeR. —— 39 Gothofr. in nota:
Duumuiratu. zulg. Hal. Etiam Rehd. vt Hal. et Vulg. et Taurellii erat dare:
duumnuirat O. GE B. 4O Flor. adícriptum: zuri$,BR. ^ 41 Vulg. probetur.
B R. 42 Ap.Hal. effe, abeft. Vulg. efj. BR. Et ita Rehd. GER. —— 43
MHl et Vulg. debeant. BR, Etiam Rehd. GEB. ^ 44 Gothofr. in nota: a
fola falarii praeícriptione. oulg. Taur. alV;. Rehd. hic vt Vulg. nifi.quod vo-
cula: a, abfit. GEB. — 45 Hal, perfcriptione. GE B. . 46 Taur. Bero.G E B.
Hal. vero et im. — 4'7 Vulg.eligi. BR. Rehd. hic vt Flor. GEB. — 48 Nimi-
rum propter inopiamaliorum. BR. 49 Vulg. eligendis.5 R. Rehd. vt Flor. GE p.
50 HaLm ordinem. GEB. 51 KRehd. caedautmr.GEB. —— 52 Rehd. buiusce-
»)di. GEP. — 53 Rehd.recipere. GEB, ^ — 54 Hal. et Vulg. et omnes fcri-
pti: meceffario , nili quod S.. Cruc. L. habeat: meceffarium. B R. Reliqui: Barb.
, Xreuif. Bynkersh. S, Cruc. II, qui fequens: etiazm, omittit. Etiam Rehd. me-

cuftodiendum Principes noftri, confulti de'allegendis ^? im
ordine 59 Nicomedenfium huius aetatis hominibus, refcri-
pferunt. !j ! |
XII. InExw libro VI. Cognitionum. Eos qui vtenfi-
lia negotiantur, et vendunt, licet ab aedilibus caeduntur **,
non oportet quafi viles perfonas neglegi. Denique non funt
prohibiti huiusmodi ?? homines, decurionatum, velaliquem
honorem in füa patria petere: nec enim infames funt , fed ne
quidem arcentur honoribus, qui ab aedilibus flagellis caefi
füunt, quamquam iure fuoita aediles officio ifto fungantur: in-

honeftum tamen puto effe, huiusmodi perfonas, flagellorum
j&ibus fubie&as, in ordinem recipi ?? : et maxime in eis ci-

uitatibus, quae copiam virorum honeftorum habeant: nam
paucitas eorum qui muneribus publicis fungi debeant, necef-
faria 5* etiam hos ad dignitatem municipalem ; 1i facultates
habeant, inuitet 55. : L : A d
XII. Paprinivs IvsTvs ** libro II. de Confüitu-
tionibus IwPERATORES ÁAntoninus et Verus ?*, Augu-
fti 59, refcripferunt, in tempus relegatos, et reueríos, in
ordinem allegi fine pezmiffu Principis non poffe. $. r. Item

decuriones creari poffent: 'et dignitas certa *^, fpem eius ho-
noris, id faceret, vt Princeps indulgere poífit, $. 2. Item
refcripferunt, eum, qui in relegatione natus eft, non prohi-
beri honore decurionatus fungi. $. 3. ltem refcripferunt,

| non admitti contradicere volentem, quod non recte quis fit

creatus decurio, cum ** initio contradicere debuerit.
XIV. PAvrvs libro L. Quaeftionum. . D & decurione

damnato non debere quaeftionem haberi, Diuus Pius refcripfitz
vnde etiam fi defierit decurio effe, deinde damnetur: non effe

.torquendum, in memoriam prioris dignitatis placet.

. DE ALBO?SCRIBENDO. .
VrrriANVS libro III. de Officio Proconfulis.,

ECVRIONES in albo ? ita fcriptos effe oportet, vt lege
' municipali praecipitur: fed fi lex ceffat, tunc dignitates
erunt fpe&tandae, vt fcribantur ? eo ordine, quo quisque eo-
rum maximo honorein municipio functus eft: puta * qui Duum-
uiratum gefferunt, *fi hic honor praecellat, et inter duumuira-
les antiquiffimus quisque: prior is ^, deinde hi, qui* fecun-
do poft duumuiratum honore in Republica functi funt: poft
eos qui tertio, et deinceps: mox hi, qui nullo honore fur-
&i fünt, prout quisque eorum in ordinem venit. $. I. Ín
fententiis quoque dicendis idem ordo fpeCtandus * eft, quem
in albo ? fcribendo diximus, "

IL

ceffario. GEB. — $5 Hal. et Vulg. imuitat. BR. Rehd. imuitamt. GEB. — 56
Vulg. PAPINIANVS. BR. Etiam Rehd. GEB. — 57 Rehd. feuerus. GEB.
58 Ap. Hal. et Vulg. Augufi, abeft. BR. In Rehd. adeft. GE&. — 59 Vulg.
eligi.BR. —— 60 Gothofr. in nota: certam fpem eius honoris iis fecerit. Hal.
Mallemus : et dizuitas certa id faceret , vt fpem eius bonovis princeps indulge-
ve poffit. Yn Barb. eft, vt Flor. $, Cruc. II. pro: certa, habet: zmcerta. Tre.
uif. certam fpem. S. Cruc. l. certa fpe, quod meretur expendi. BR. Bynkersh.
incertam [pem. Rehd. vt $. Cruc, II diguitas iucevta fpem eius. GEB. 61
Rehd. inferit: iu. GEB. - : : : |

— .X Taur. AL4O, quod eft: ALBO. GER. 2, Taür. alV'o. GE B.
3. Rehd. dignitates eius fpedlandae funt, vt in[cribamtuv. GE B..— 4 Rehd.
vtputa. GEE. —— 5 Rehd. praefigit: fed. GER. — 6 Ap. Hal. et Vulg. is,
abeft, Sed et idem Flor. deletum. BR. Etiam in Rehd. ;;, abeit. GEB.
Hal. deinde, qui. Wulg. deimde ii, qui eorum. BR. Rchd. vt Vulg. GEB.
8 Vulg, feruandus. BR. Etiam Rehd. G£s. —— 9 Taur aluo, vitio opera-

rum

reforipferunt, relegatos non poffe tempore finito in ordinem.
decurionum allegi ?? , nifi eius aetatis fuerint, vt nondum -

quod

aC Vi

inq
malt
ml
i
Cipi
uile
h p
ts p
Qurit
feter
Q
Conf

ho
Qui;

2b w
Ti
fim
& a

hus

en, ?
Al

p d
CCl
guiacius
^ tpy]
Haber!;:e
[rdity,
€1),
