heredes inftituit, Seiam vxorem ex parte duodecima, Mae-
uiam ex reliquis partibus: et de monumento, quod fibi ex-
ftrui volebat, ita cauit ^?: coRPVS MEVM VXORIMEAE
VOLO TRADIÍ SEPELIENDVM IN FVNDO ILLO, ET
MONVMENTVM EXSTRVI VSQVE AD QVADRIGEN-
TrOS ?? AVREOS. . Quaero, cum in duodecima parte noh
amplius quam centum quinquaginta aurei ex bonis mariti ad
vxorem perueniant, an hac fcriptura ab ea fola monumentum
fibi teftator exftrui voluerit? Refpondi ?*, ab vtraque here-

XLIIL5Cxrsv s libro

pater dotem arbitratu tutogüt,93 dari iuffiffet, Tubero per-
inde hoc habendum ait, ac fi viri boni arbitratu legatum fit.
Labeo quaerit, quemadmodum apparet 5^, quantam dotem
cuiusque filiae boni viri arbitratu conftitu* oportet* 55 ait,

liberorum teftamentum facientis a
XLIV. Pow»ownivs librojf
Dvs legatus fit cum his quae ibi erunt: quae ad tempus ibi
funt, non videntur legata: et ideo pecuniae, quae faenerandi
caufa ibi fuerunt, non funt legatae. ii
| XLV. VrPrawvs librojXHl-ad-Sabinumw Hoeé
legatum v XORIS CAVSA PARATAY^" £

57, ceteraque quae vxoris gratia parantur. Sed quae videan-
tur 59 vxoris caufa parari? Sabinus libris ad Vitellium ita
fcripfit: quod in vfu frequentiffime verfatur, vt in legatis
vxoris adiciatur, quod ?? eius caufa parata fint ?9, hanc in-
terpretationem optinuit, quod magis vxoris caufa ?^, quam
communis promifcuique vfus caufa paratum foret, neque in-
tereffe vifum eft, ante duCtam vxorem id paterfamilias para-
uiffet, an poftea: an etiam-ex- his rebus, iquibus ipfe vti fo-
ldfet, vxori aliquid adfignauiffet: dum id mulieris vfibus pro-
prie adtributum/effety — ( 1«/7.
XLVI. PAvrvslbsó:
adiectio legatum alias exiguius/,
! ] 1 w»n-«

ad Vitellium./ EA TAMEN
alias plenius efficidt ^. Au-

dio. vt apud pro: ad L. 43. fupra familiae. — Ypfe tamen "Taur. in margine ha-
bet: apud, et ita quoque Hal. GE. 39 Ap. Hal. ea, abeft. GEB. 40
Vulg. fideicominiffum debebat. BR. — 41 Hal. et Vulg. ÍItem quaefitum efl. & R.
42 Hal. et Vulg. fideicomimiffi. B R.

44 Hal.effe compellendum. GEB. — 45 Ap. Hal. enim, abeft, G E B. 46
Hal. praefigit et. 47 Hal. quae, loco: fj qua. GER. 48 Hal. inferit et.
GE B. 49 Taur caBit. GER. 50 Hal.quadringento$. GEB. — 51 Hal.

refpondit, G EB. 52, Hal. et omnes: exJ/iruendum. BR. — 53 Hal. et Vulg.
tutoris. Bk. —— 54 Hal appareat. GEB. — 55 klal oporteat? et ait. GER.
56 Vulg— paratim. BR 57 Hal. ornamentum. GEB. 58 Hal videntur,
59 Vulg. 4wae. BR. — 6O Hal. paratum fit. GE &. — 61 Ap. Hal, can[a, abeft,
GER 62 Gothofr.in nota: 4l efficjt, 1ta Hal, ez Vulg. BR Prior tamen

Vvvv trá-

id non effe difficile ex dignitate, ex facultatibus, ex numero

continet tam veftem , quam argentum, aurum, ornamenta/

de monumentum pro hereditüms(portionibus,in&ruendum 2

ts
N

»7?

ewch

e !
P( 0() " 3

J2 r
D -
|e2 »x»1)3)w9g :
——
f -7

[i«.

f.^
E

1 ""T H',;

d

getur

453 Hal. et Vulg. inferunt? aeque. BR«

" d Ts

|

p v

4 ;
fic£&d . !
: c29t mDe t pawd lr
mswy. w? "u IP

3
m , e. .

! [4€4 At ?
, 3

j

4 j
C OTTMPHU

idel av A.

rv
4 j
naar d Jä]b ncl a
$

J !
LL CorYvvuLeAm,
V

p r f éun ,

$88

getur, cum 4ie-fcriptum eft, .QVAEQVE EIVS CAVSA
PARATA svNT: id enim fignificat ??, et fi quid praeter ea,
quae dicta funt, eius caufa paratum eft: minuitur, detracta
coniunCtione 9^: quia ex omnibus füpra comprehenfis ea fola

|definiuntur, quae eius caufa parata funt. - -f !
: XLVH.q VLiPIANVS^ P . Sabinum// SI
QvID earum rerumante comparauit $?, quam vxorem duxit,
fiid ei, vt vteretur, tradidit: perinde eft, quafi poftea pa-
rauiffet *5 Ex eo autem legato ea pertinentad vxorem, quae

eius caufa empta, comparata 9$7, quaeque retenta funt: in.

quibus etiam quae prioris vxeris, quaeque filiae, ncptis, vel
nurus fuerunt, continentur. $. r. Inter emptum et paratum

. (opt ——
"quid intereft ?5, quaeritur? Et refponfum eft, in empto/ pa-

ratum/ineffe 9?, ;in parato; non continuo emptum contineri :

veluti fi quis, quae prioris vxoris caufa emiflet, polteriori v-

xori tradidiffet , /eas res eum/ pofterioris vxoris caufa .pax.'amffez
non emiffe/conftat: ideoque quamuis maritus pofterioris vxo-
ris caufa nihil emerit, tamen tradendo, quae prior habuerit
*6, ejus caufa ** parata fünt: 'et fi,ei; adfignata non funt 7?,
legató, cedunt: at quae prioris vxoris caufa parata funt, (ita
poíteriori debentur, fi ei adfignata fint:]quia non eft.ita de
.pofteriore vxore cogitatum, cum compararentur **. |
XLVIIL PAvrvsidibro-iV.-ad-Sabinum.,/ NAMw ne
75 id quidem, quodjtraditum eft, fi poftea ademptum fit, le-
gato cedét *?. 3 u
XLIX. Vrrrawvs libro/XX
legato continefítur mancipia, puta le
tremfamilias portabant: item iumenta, vel leftica, vel fella,
vel burdones: item mancipiaalia, puellae fortatfis, quas fibi

» LT

!

comatas mulieres exornant *9. G$—r. Sed et fiforte virilia.

ei quaedam donauerit, quodammodo eius caufa parata vide-

buntur. .$—2. Proinde et fi quaedam promifcui vfus fint, fo--

litus tamen fuerit ab ea quafi vfüum ** mutuari, dicendumerit,
ipfius caufa videri parata. $«-3: Item intereft, ipfius caufa
parata fint-eilegata, an ipfiuscaufa empta: paratis enim omnia
continentur, quae ipfius vfibus fuerunt deftinata: empta **
veroea fola, quae propter eaih empta *? fecit maritus: vnde
non continebuntur emptis folis legatis, quae alia ratione pa-
terfamilias adquifita ei deftinauit: vtroque autem legato, con-
tinebuntur et quae.maritus emi mandauerat, vel quae.emerat,
necdum autem ?? ei adfignauerat, adfignaturus (i vixiffet 9.
$. 4. Parui autem ?? refert, vxori, an concubinae quis le-
get, quae eius caufa empta parata funt ?3: f(ane enim, nifi
?^ dignitate, nihil intereft. $. 5. Si vxori aurum quod eius
caufa paratum eft *?, legatum fit, et poftea fit conflatum,
materia tamen; maneat: ea ei debetur. $. 6. Sed vt legatum
valeat, mortis tempore vxorem effe debere, Proculus fcripfit

.89: etverum eft: feparatio enim diffoluit legatum. $. 7. Hoc

,antique tamen. BR.

traiiciendo fequentem in modum infit: Ea tamen adietlio legatum alias plenius

efficit, alias exiguius. 65 Vulg. fignificatur. BR. — 64 Hal. detradla coniun-
éHione QVE, et fauent Bafil. xz«Qie 760 xos cuv2ésuov, Subtilior tamen videtur
ifta ledio. BR. Sed et fauet fequens;vox? 4uia, quae v? que abforbere facile
potuit. Et quid fi dicas: 4ze latere in; 4uia, more Taur. QV/Ia, cum conftet,
librarios duas vocales e et Z, tot in locis confudiffe. GE s. 65 'aur. com-
paraDit. GEB. — G6 Vulg. comparaaiffet. BR. — 67 Hal parata. GER. —6g
Hal. iuterfit. GEB. — 69 Flor. füit initio: effe, poltea zu, luperius adfcriptum,
70 Hal. babuit. GER. 71 Hal, inferit: paraffe vi-

detur. quae enim poflerioris vxoris cauffa. Adde Cuiac. XII. Obf. $. Bn. — *2
Hal.[imt. — 75 Hal. cum pararentur. GEB. — "J4 Vulg, mec. BR. | 75 Vulg.
cedit. BR. 76 Hal. quae fcilicet comant mulieves et exoruent, et in margine ;

alias, quas fibi comatas uulieres exornant. GE B. Etiam Grotius J. ]. male emen-
dat in Flor. fparfione. — Forte legendum : puellae, quas: fibi comites wulieves ex-
ornant, qualem comitatum eleganter defcribit Ammian. Marcell. lib. XIV. p.
7H 25. BYNK. Qui hanc conieturam vberius exornauit . Obf. 19. In MSS.

nihil eft praefidii, Pal. L. et Barb. commotas, in hoc tamen fa&um: commatas, vt
- habent Pal. 1J. IV. Bynkersh. In Pal. IV. fuit: satas mulieves exorant. Sed fa-
&Gum: comatas mmulieres exornatt, non addito: fibi.
Pal IHI, Otob. vbi tamen fuper: fibi, fcriptum: viro, et Magl. GE B.

Vt Flox. eft, ita. habent
Ti

qu läm ma-

DIGESTORVM LIB. XXXII.

legatum et"filio et filiae relinqui potet, QvAE EIVS GRA-

TIA PARATA SVNT ?T : et feruo feruaeque: et continebun-
tur, quae ipfi funt adtributa, vel deftinata. |
L. Ingw Hibro XXIlL.-ad- Sabinum: / Cv . filiofami-

lias ita legatur, cv M

: IS IN TVTELAM SVAM PER V E-
NERIT: pubertatis tempus fignificatur. Et fane fi impuberi
filiofamilias ** legatum fit, plerumque fentiendum eft, quod
Sabinus ait, vt non et ?? paterfamilias fiat, fed vt pubes.
Ceterum fi mater, quae fuüfpe&tam habuit mariti, a quo diuór-
terat , vitam, filio füo, quamuis impuberi leget, non videtur
fenfiffe de eo tempore, quo ?? pubes eft: fed ?* eo quo et

pubes et paterfamilias;efti Nam et fi pubes fuit, multo maf-""'fïj/ei"

gis dicemus, de patrefamilias eam fenfiffe: ac* f* ?? dixif-
fet, IN SVAM TVTELAM, ET IN SVAM POTESTATEM
93.. AE (Qi
fuae tutelae fit: de pubertate fenfit: interdum et de viginti-
quingue annis, fi mens teftantis appareat ?*. Nam fi iam ?5
puberi, minori tafmen viginfï*q;ünque annis legauit, procul

| dubio ?? anni vigintiquinquererunt praeftituti. $. 2. Item, fi! x «v

furiofo, vel prodigo, velei, cui Praetor ex caufa curatorem
dedit, ita fit legatum: puto, et de eo fenfum cafü, quo cu-
rae et tutelae liberetur ?7. $. 3. Ex his et huiusmodi appa-
rét ?*, voluntatis quaeftionem Sabinum interpretatum. Et
Vti',quex,xnlo,n dübitaret, fi puberi, et multo magis ?? maiori
vigintiquinque annis ita fit legatum, de fua poteftate teíftato-
rem fenfiffe. $.—4. Sic autem haec fcriptura varia eft, etvo-
luntatis habet quaeftionem: vt *?? illa quoque, fi quis ita
fcripferit, cv w Svx 1ivVRIS FVERIT FACTVS: Dam ali-
ter alias accipiatur *: et plerumque poteftatis ? liberationem
continet, plerumque pubertatem, vel vicefimumquintum,an-
num. -$e-5- Ego quidem, et fi quis iam. puberi, minori ta-
men vigintiquinque annis, fic lepauerit, cv M AD PVBER-!
TATEM PERVENERIT ?, puto, dejaetate * eum fenfiffe,
quae caret in integrum reftitutione. $—6. Idem et fi quis, ?
CVM SYAE'AETATIS FVERIT FACTVS, * vel, L&Gi1-
TIMAE AETATIS *, vtrum de pubertate, an de iviginti-,
quinque'annis fenfüm fit 5, difputari de voluntate poteft: non

minus quam fi ita adfcripferit ^, cv w 1VSTAE AETATIS E
siT' FAcTVS, Vel CVM MATVRAE AETATIS ? vel K

CVM ADOLEVERIT. "J |
Ll. Pavrvs libregVy ad Sabinum./ Szx filiaefamilias
ita legatum fit, cvm 1N Tv TELAM SYAM PERVENE-
RIT: tunc debebitur, cum viripotens fa&ta fuerit. |
LII. VrrriAwvs libro/ XeXtV.-ad-Sabinum,/L 12n o-
R V M appellatione^continentur omnia volumina, fiue in clfar-
ta, fiue in membrana fint, fiue in quauis alia materia: fed ef
fi injphilyra, aut in *? tilia, vt nonnulli conficiunt, aut in
quo alio ** corio, idem erit dicendum. — Quód fi in codici-
2 | | bus

N

78 Hal. fuerunt defignata: emtis vevo. GEB. 79 Hal.
80 Hal. et Vulg. tamen, loco: autem. BR.
&2, Hal. etzam, loco: autem.
84 Vulg. inferit zu. BR. 85

Hal. vfu. GER.
inferit: eius, quod placet, BR.
81 Flor. eft: uiuiffet, vt exhibet Taur. GER.
GE B. 83 Hal. et Vulg. parataue. BR.
Flor, fcriptum : paratum eft efl legatum fit. Forte fuit: paratum effet; legatum.
fit. BR. 86 Taur. fceriEfit. GEB. — 87 Hal. Hoc legatum, QVAE. EIVS
GRATIA PARATA SVNT, et filio et filiae velinqui poteft, 88 Vulg.
inferit: ita. BR. — 89 Ap. Hal. et, abeft. G&s. — 90 Hal. inferit am. Vulg.
quo zmpubes efl, BR. 9t Hal. et Vulg. inferunt de, BR. — 92, Recentioris
notae eit: fi, neceffarium tamen. BR. — 93 Vulg. addit: vemerit. BR, 94.
Hal. epparet. — 95 Hal. zta, loco: zam. BR. 96 Taur.duVio. GEB. — 97
Hal. 2uo cava et tutela liberentur. GE R. 98 Hal. Et ex bis apparet , buius-
THModi voluntatis. GE R. ^ 99 Hal. infeirt: fi. — 100 Hal et Vulg. inferunt;
et, BR. I Gothofr. in nota: A/. accipitur. Ita nempe Hal. 2, Hal. po-
teflas, loco: poteflati. GEB. - 3 Taur. PERDENERIT, GER. 4 Go-
thofr. innota: de ea aetate. Flal. GEB. 5 Hal Item et fi CVM, và quis,
negledo. GER. 6 Ap. Hal. fit, abeft. Vulg. fenfiffet. B. 7 Hal. fcri-
plevit. GEB. 8 Ap. Hal. fit, abeft. GEs. 9 Hal addit: fit. IO
Ap. Hal er Vulg. in, abeft. GEs. 11 Hal ast ;n aliquo corio. GE B.
- / | 00 PAPÉ

uod fi/quis patrifamilias impuberi leget, .cum ,

IXX kV.,

)AXM,

*

u
b

—

w *44']" W
of

j
ll

rA
m
ab N

í
I
M

POW C M R— QO

/.1

e ,
/ Z^ maw):

«
D "
[* M

|

ptatu ylaat Y foO

D. diued lïvhaym

Lt

|

|

[g-ll

L.-J/af;'ï's
LLuuï(LC w

L 1$f.

DIGESTORVM LIB. XXXIL

| | ^ ynuereéés,
bus fint membraneis, vel clíartaceis, vel etiam jeboreisi??,
vel alterius materiae, vel in ceratis codicillis: an.debeantur,
videamus? et Gaius Caffius feribit, deberi et membranas, li-
bris legatis: confequenter igitur cetera quoque debebuntur,
fi non aduer(ätux; voluntas teftatoris. $. 1. Si cui centum
libri ht legati, centum volumina *? ei dabimus: non cehtum,
quae quis ingenio fuo metitus eft, eui-*-ad- libri fcripturam
fufficerent: vt puta cum habarat Homerum totum in vno vo-
]umine, non quadragintaä&þ, libros computamus, fedj'ïfnum
15 Homeri volumen pro libro accipiendum eft. . $.—2. Si Ho-
meri corpus *5fit legatum, et non fit plenum: quantaecumque
artes; hodie/inueniantur, debentur. $. 3. Libris autem le-
gatis, bibliothecas non contineri Sabinus fcribit *7. Idem et

5 e . E L .
Caffius: aitenim, membranas, quae fcriptae üht *?, contine--

'*i *?: deinde adiecit, neque armaria, neque ícrinia, neque
cetera, in quibus libri conduntur, deberi. -$—4- Quod ta-
men/Caffius de membranis ?? puris fcripfit, verum eft: nam
nec chartae purae debentur ^*, libris legatis: nec chartis le-
gatis libri debeþdntur. nifi forte reU hic, ?? nos vrferit vo-
luntas: vtputa fi quis forte chártas ?3 fic reliquerit, c A R-
TAS MEAS VNIVERSAS, qui nihil aliud, quam libros
habebat, ftudiofus ftudiofo: nemo enim dubitabit, l,iä)ros de-
beri: nam et in vfu plerique(libros chartas appellati& — Quid
ergo ?*, fi quis]chartas legauerät puras? Membranae non
continebuntur, neque ceterae ad fcribendum materiae, fed
nec coepti feribi libri. !
librilegati fint, an contineantur nondum ?* perfcripti? Et
non puto contineri; ron magis quam veftis appellatione non-
dum detexta ^9 continetur: fed perfcripti libri nondum mal-
leati vel ornati continebuntur: proinde et nondum congluti-
nati, vel emendati continebuntur: fed et membranae nondum
confutae continebuntur. — $. 6. Clfartis legatis, neque pa-
pyrum ad clíartas paratum , neque cifartae nondum perfeCtae
continebuntur. $—7. Sedifi bibliothecam legauerit, vtrum
armarium folum, vel armaria continebuntur ?7?, an vero li-
bri quoque contineantur, quaeritur? et eleganter Nerua ait,
intereffe id quod ?5 teftator fenferi£: nam et locum fignificari

bibliothecam eo, alias ?? armarium, ficuti dicimus, .ebo-

réam bibliothecam emit, alias libros, ficuti dicimus, biblio-
thecam emiffe. Quod igitur fcribit Sabinus, libros bibliothe-
cam non fequi, non per omnia verum eft: nam interdum ar-

XIII. c. 20. corium dici etiam tenuem
Plura habet Salmaf. ad
I3 Conf, Daker. ad O-

Ita ipfe legerem , nifi in Plinii Libr.
membranam , quae recte tribuitur tiliae et philirae.
Vopi[ciFirm. c. 3. BYNK. . 12 Taur, eoreis. GEB.
pu[c. de Latin. Vet. ICt. p. 93- 110. Bafil. reóxo. B R, 14 Taur. Qu.
Hal. qu0 magis ad. GE R. 15 Hal. vniuerfum. GEB. IG Taur. in Ad-
notat. partes bodie. fic vedle videtur. mam fi mom plemum, id eff integrum fit
Homeri corpus , quantaecunque bodie partes fint , debentnr. quidquid alzas acu-

te docleque opmetur Ant. Auguflinus de vbapfodiis. m P. evat pars bodie. poftea nou.

adeo vetufle ex P. fada eff R et addita a. vt fit Rarsbodiae. Sed nos per ea-
dem illaa Taur. memorata Auguftino affentimur. [ta ante eum Vulg. et H. a
Porta in vtraque et paffim MSS, quorum hic plura infpexi. BR, — Nempe Pal.
1. I IIL. Magl. Bynkersh. Otob. habet: quantecunque artes. Hal. quoque vt
'Taur. quantaecunque partes. GE R. —— V7 Hal. feripfit. GEB. 18 Hal, et
Vulg. funt. et ita in ipfo codice Flor. eft corre&tum. BR. 19 Hal. addit :
legatislibris. GE B. . . 20 Hal. inferit: zom, GEB. — 21 Ap. Hal. deben-
tur, abeít. G EB. 22 Vulg. ad boc. BR. 23 Ap. Hal cbartas, abeft.
GEB. 24 Hal. Quid igitur. 25 Hal aw mon contineantar necdum yer-
fcripti. GEB. 26 Hal. uondum detextam , omiffo fequenti vocabulo: con-
tinetur. GE B. 27 Ap. Hal. continebumtur , abeft. GER. 28 Hal et
Vulg. znteveffe, quid teflator. B R. 29 Haec parum fana. Primum omnes,
excepto Blaubl. figuzficare. |Cum Blaublomm. tamen faciunt M$SS.
quos infpexi, in Otob. intgr verfus fuper vocem : bibliothecam additum: per.
In fequentibus Vulg. et H. a Porta ita habent : bibliotbecam ficuti dicimus im
bibliotbeca efl. et altas armavium , ficuti dicimus etc. — Yta habent etiam MSS.

quae dixi. Solum Pal. I. non diícedit ab archetypo, nifi quod pro: eo alias,
habeat: et alias.. Hal. nodum gladio diffecat: mam et locum fignificare bi-

bliotbecam , et. alias avmarium , alias libros. Quod igitur etc.— Vt aliquid et ipfi

tentemus , legimus: mam et locum fignificari bibliotbeca , et. armarium ficuta. d-

$— Vnde non male quaeritur, fi

Ex o&o,-

Pal. 1. II. HIE, Otob. Bynkersh.

$89

maria quoque debentur, quae plerique bibliotheess appellant.
Plane fi mihi proponas adhaerentiäeü'e membro;?24 armaria,
vel adfixa ??^ : finedubio non debebuntur, cum aedificii portio
üpt. $.—8. UQUQQ in bibliotheca traCtauimus, idem Potmpo-
nius libro fexto iex/ Sabino ?* in(dactyliotheca legata tractatz
etait, anulos qudque contineri, non folum thecam, quae
anulorum cauía parata fit: hoc autem ex eo |coniectat; ??, quod
13t;1 proponitur quis legaffe, pAcTiSLroTuEC AM MEA M
"", ET SI QVOS PRAETEREA ANVLOS HABEO: et
ita Labeonem quoque ejiftimaffe ait. $. 9. Sunt,tamen'quae-
dam, quae omnimodo ?^ legatum fegtyantur, vt lectum ?5
legatum contineát ?9 et ful&fra 5*: et armarijs;et ?* lóculis
?? clauftra et claues cedunt. A
LIIL PAv rvsibr 5ebimum,/ ARGENTO
legato, conítat arGulas ad legatarium non pertinere. $. r.
Item anulis legatisadaCtyliothecae non cedunt.
.LIV. Powronrvs libro; Sat ÍSx »v-
RE tibi ^? lepauero, deinde poftea fcripfero ita, uHoc Amw-
PLIVS, SI NAVIS EX ASIA VENERIT, HERES ME-
VS EI FVNDVM DATO: verius eft, eo verbo ** Aw-
PLIVS fuüperiora repeti. Sicuti dicimus, L vczvs T1TIvS
PLEBI ^ QvINA -ILIA-^? DEDIT, HOC AMPLIVS
SEIVS,VISCERATIONEM, ** quina quoque milia Seium

LÀ

-dediffe intellegimus. Et rrT1vS AcCcEPIT QvlNQvE,

SEIVS HOC AMPLIVS FVNDVYM: Seium quiüque qua-
que cepiffe *? intellegimus.
LV. VrriaNvs libro/ XXV.-ad—Ssbinume / LiaNx
appellatio nomen generale eft: fed fic feparatur, vt fit aliquid
materia, aliquid *^ lignum. Materia eft, quae ad aedificandum,
fulciendum,neceffaria eft: lignum, quidquid conburendi cau-

fa paratum eft.. Sed vtrum ita demum , jfi; concifum fit, an .

et fi. non fit? et Quintus Mucius libro fecundo refert, ficui
ligna legata effent, quae in fundo erant , arbores quidem ma-
teriae caufa fuccifas non deberi: ,ec; adiecit, fi non ** com-
burendi gratia fuccifae füunt ^*, ad eum pertinere: fed fic in-

tellegi confequens eft. .-$.—x. Ofilius quoque libroliquinto iu-

1'.is partiti ^? 1ta fcripfit: cui ligna legata funt, ad eum omnia
ligna pertinere, quae alio nomine non appellanthk: veluti vir-
gae, carbones, nuclei-oliuarum ?^, quibus ad nullam aliam
rem nifi ad comburendum poffit vti: fed f balani, velfi qui
alii nuclei. |f$. 2. Idem libro fecundejnegat , arbores nondum
e fequenti verfu 'f6 huc infinuauerit. 5 .

ibus adde Bynkersh. qui habet :
30a Erat olim

cimus.etc. tanquam videlicet v? alias,
MSS. reliqua funt Pal. II III. IV. V. Vat. Barb.
bibliotbecam éo ficuti diciums im bibliotbeca efl et alias. GEB.

. Flor. effent membro , ac fi « litera fequentis prima in mt, vt alias degenerarit.

Pro: membro, videtur reponendum: smuro. Plura hic occurrunt vitioía, et
oppido negligenter correcta v. c. in. fequentibus: daltyliotbaecae , vbi tantum
a expun&a, non] in c mutata. Vulg. adbaereutia qmoque effe membranavum
armaria. Hal. adbaerentia effe membro dowus armaria. lnter MSS. Pal. IV.
membro, adhuc habet. Habuerunt item Pal. II. et Otob. fed in his fübftitu-
tum eft: membranarum. quae fcriptura ab initio adfuit in Vat. Barb. Pal. 1. et
IIl 72 quoque in duobus inuenio Pal. III. et IV. Pal. I. in fequentibus habet:
vel ei affixa. — Notanda autem inprimis le&io Pal. V. adbaerentia effe membra
armaria fimpliciffima, forte veriffima. & R. Bynkersh. cum Pal. IV.facit. GEB. 50b
Taur.adVixa. 31 Vulg.ad Sabinum. BR. . 32 Vulg. coniecfatur. 8 R. — 53 Taur.
DACTuLIOTHECAmEAM. GEB. 34 Hal et Vulg.ommino. BR. 55 In
neutro, vt in L. 1 9. $. g. infra de aur. avg. leg. BYN F. 36 Hal.continet. 357
Gothofr. in not. Fulcra Hal. 38 Hal. ac loco: et. 39 Taur. IV/culis.
G E B. 40 Hal. fi tibi pure. GEBR. 41 Hal. verbo: boc amplius. GE«
42 'Yaur. PLEuI. GEB. 43 Ap. Hal. et Vulg. hic et mox iterum: quilia,
abeft. BR. — 44 De Vifceratione Pancirol. IL.. 'ar. Letiou. 76. BYNK. Hal,
Seius. buiuscemodi emim vatiome quina. GEB. 45 Hal. et Vulg. accepiffe.
BR. . 46 Gothofr. in nota: l. aliud. Nempe Hal. aliud tateria , aliud
liguum. Ego malim vtroque in loco: aliud quid. BR. Florentinam exhibent
Sed Vat. aliquid materie aliquid ligui. GEB«
48 Hal. effeut. GER. 9 Id eft, i

47 Ap.Hal. mwon, abeft, GE B.

partes diuifi, ordine digelti, lta Ciceronis Partitiones ad M. Filium. Hifpani
etiam leges antiquas habent, quac/as Partidas audiunt, &Y N K, 50 Taulxï.
! oii

Vvvv 3

J

(

£a «
14 a *
6 j

[ , £ Pv5 ! 'Lzr :
$4 2ccfc »
[ 3 a«ïu.m;) D.
[ — cotiet ad

s " r
L. 7/yec "o Ju&m "
C2 :

f'ec* H Lt ^»x d O€Carna
æ',. I"W:/W (*o,,("&x.
Cer vee^o U nAc$CE. -
Vocteon 6471 , ob eterro, .

CR O $c»

4
7
L ;1?&"((' ;
. .|"greco.
£ */ :
1 tïrl C« 4

14* 6cu m 5

ff*
-u d [« y'-cm'Jïl
!
at'q«eq»,

i.-i'. ä,ww ;ngfmïw e -
à J,q'./f ;*wv;wa;j;,f ;,-!

fl n
EU Z'V YV ,

$90 : DIGESTORVM LIB. XXXII.

« €&a* :
concifas, nifi quae minutatim conciduntur , viderijeilegatas,
eui ligna legata funt: ego autem arbitror, hoc quoque ligni
appellatione contineri, quod nondum minutatim fuit ?* con-
cifum, fi iam.concidendo/57 fuit deftinatum: proinde fi fil-
uam huic rei habebat deftinatam, filua quidem non cedet,
deie&tae autem arbores lisnorum appellatione continebuntur ,
nifi aliud teftator fenfit. $. 3. Lignis autem legatis, quod
comburendi caufa paratum eft, continetur: fiue ad balnei ca-
lefactionem , fiue diaetarum hypocauftarum 53, fiue ad calcem,
vel 5^ ad aliam rem coquendam folebat vtij $ —4. Ofilius li-
bro quinto iuris partiti fcripfit, nec farmenta ligni appellatio-
ne contineri: fed, fi voluntas non refragatur , et 5* virgulae,
et gremia ?9, et farmenta, et fuperamenta ?? materiarum, et
vitium ftirpes, atque radices continebuntur. $—5: Lignorum
appellatione in quibusdam' regionibus, vtin Aegypto, vbi
arundine/pro ligno vtuntur, et arundines, et papyrum combu-
ritur 55, et herbulae quaedam, vel fpinae, vel vepres conti-
nebuntur. Quid mirum ? cumi£vAoy 5? hoc 99, et nauefI£v-
Ayyug 9* appellant, quae haec [jmó vày &AÀgv)9? deducunt.
$—6. In quibusdam prouinciis, et editu ;bubum,*? ad hanc

rem vtuntur. $z. Si lignum fit paratum ad carbones co-

quendás 9* atque conficiendás: ait Ofilius libro quinto iuris

partiti, carbonum appellatione huiusmodi materiam non con-
tineri. Sed an lignorum? et fortaffis quis dicet, nec ligno-
rum : non enim lignorum gratia haec teftator habuit. , Sed et
titiones, et alia ligna cocta ne fumum faciant 9?, vtrum li-
gnoó, ancarboni $, an füo generi adnumerabimus ?7? Et
magis eft, vt proprium genus habeatur 99. .$,—8. (Sulphuras
ta, $? quoquejde ligno aeque eandem habebunt Idefinitionem.
$—9. Ad faces quoque parata, non erunt lignorum appella-
tione comprehenfa: nifi haec fuit"? voluntas. $. 10. De pinu
autem ?* integri(ftrobili ?, ligniappellatione continebuntur.
( LVI. Pavrvs/ibro^E vebi /^ PArLtr et per-
'ticae in numero ?? materiae, redigendi funt: et ideo liguo-
um appellatione non continentur ^4, .
LVIL,PowProurvs7 IbreeXX.-ad-Sabinmm/ Srxn-
vivs refpondit, cui omnis materia legata fit, ei nec aroàm ,
nec armarium legatum effe, MC s CA E
LVII Vrrrawvs/libro IVz-BWpatationnmz/. Cv w
vxori fuae quis ea, quae eius caufa parata funt *5, legaffet,
ideinc 7*5 viuus purpuras comparaffet/in prouincia, necdum
tamen. aduexiffet: refcriptum eft, ad mulierem purpurag per-
tinere. J'on * |
LIX. [[vrrANv s libroZ3€XEV.- 'orui
cþ'irographum legat, non tantum de tabulis cogitat,

m Whh*ReiaRUA

fed etiam

oliDarum. GEB. 5t Hal. fit. GER. 52 Vulg. ad concidendum. BR
53 Malumus. reftituere: diaetaram bypocanfla. BR, Habent tamen: hypocau-.-
flarum , Pal. II IV. V. Otob. Bynkersh. Reliqua exhibent monftra: Pal. 5y-
potbauflarum. Pal. Yl. zpocauflorum , et fupra. fcriptum: ypocaufirorum. "Nat. by.
po anuflavum. GERB. 54 Hal et Vulg. five, loco: vel. BR. $5 Hal
etiam loco: et. 56 Yaur. Gremia. Hal. cremia. GEB. — 57 Vide Duker.
ad Opu[c.de Latiu. Vet. ICt. p. 380. B R. 58 Vulg. comburunt. BR. — 59
Id eft: lignum. 60 Hal cum Grvaeci vt ea £óAa, et maue$. GER. 61
Id eft:lignorum vectvices, - G2 Yd eft: a paludibus, Sed et Hal. fuum £óaa
vertit : ligua, EuMyàc: vetlvices lignorum , &và. rüv. &Adv: a paludibus. GE .
63 Hic: boum, eífe debet, vt re&e corre&tor fecit Flor. babnus enim eft a. po-
uibws. BR. Etiam Hl habet: bowm, etMSS. Pal. 1 II IIT. Vat. Otob. Byn-
kersh. GEB. — 64 Gothofr. in nota: coquendos Hal. Sed idem paulo poft et-
iam habet: conficiendos. Florentiae eft: quoguendas, quod recentius correctum
in: coquendas. B R. 65 Vide Ottonem de Aedilzb. colon. et mmwmnic. c. $. B R.
et Lipfium Centaur. IIl. ad. Belgas epifl. 7;5. BYNK. — 66 Taur. car Voni. G E B.
67 Yaur. aduumeraVzmus. GEB. 68 Vulg. babeaht. BR. 69 Gothofr. in nota:
fulphuratae. Hal. immo vero: fulfurata.Flor. eft fulpnrata. GEB. "70 Hal. et
Vulg.faerit. BR.. 71 Haletiam. GEB. "72 Hal. Strobyli. Vide Ducker. a4 O-
puíc.de Latin. Vet. ICt. p. 4206. BR. — 73 Hal. et Vulg. w mumerum. 'Taur.
hoc indicare poterat fcribendo: ;w mumerO Materiae. BR. 74 Hb
Vulg. continebuntur. BR. — 75 Gothofr. in nota: parata effent. Hal. GER.
"6 Gothofr. in nota: deinde viuus. Hal. l1mmo Hal. habet : : deinde:i$ purpn-

| thofr. in nota: opilionem. Yta nempe Hal. et omnes, et videtur etiam Flor.

de aCionibus, quarum probatio tabulis continetur: appella-
tione enim chirographi vti nos pro ipfis aCtionibus, palam
eft: cum venditis cKirographis intellegimus ?? nomen venif-
fe: quin etiam fi nomen quis legauerit, id, quod in actioni-
,bus eft, legatum intellegitur. ) 4
afnc. LX.jJAugewvs ** libro?)ïïx i 2-Panlo..epi
"temetorum/ C vW quaereretur agni legati quatenus videren-
tur, quidam diebant, agnum 7? dumtaxat fex menfüm 599,])
fed verius eft, eos legatos effe, qui minores anniculi * effent.
$. r. Seruis et ancillis r)/gbanis legatis, apafonem, mulionem
legato non contineri,refpondi: eos enim folosiün 95* eonume- ! ! f^.
ro haberi, quos paterfamilias circum fe ipfe fui cultus caufa —
haberet. $. 2. Lana, lino, purpura vxori legatis, quae eius
cauía parata effent, cum multam lanam, et ommis generis
reliquiffet , quaerebatur, an omnis deberetur? Refpordit.??, fi
nihil ex ea deftinaffet jad vfum, vxoris, fed omnis commixta, Jaierfon,
effet, non diífimileyi effe deliberationegf , 5* cum penus le- :
gata effet, et multas res, quae penus effent, reliquiffet, ex
quibus paterfamilias vendere folitus effet: nam fi vina diffu-! Ledis,
diffet, habiturus vfioni *5ipfe, et heres eius, tamen omnem
impenus?? q?ffamari: fed cum probaretur, eum, qui tefta-
mentum feciffet, partem penus|vendere ifolitum. effe, confti-//p.

5 87 : ? 41
tutum effe ?*, vt ex eo, quod ad annum $9 opus effet, he- ; « Jets.

rf/es legatario dareyt. Sic mihi placet ?? et in lana fieri: vt ^. &
ex ea, L(g,ugdfo ad vfum annuum mulieti fatis effet, ea fü- ; /2..;
meret ?*, non enim deducto eo, quod ad viri vfifm opus effet, t
reliquum ?? vxori legatum effet ??: fed quod vxoris caufa
paratum effet. $. 3. Praediis legatis, et quae eorum prae-
diorum colendorum cauía empta, parataque effent, neque
topiarfum , neque faltufrium legatum videri ait: topiarium Is
enim ornandi, faltuarium autem tuendi et cuftodiendi fundi .
magis, quam colendi ?*, paratum effej afinum machinarium
legatum videri: item oues, quae ftercorandi fundi caufa pa-
f)(rentur: item[vpilionem ?5, fi eius generis oues curaret. 1!/6p^i,

LXI. Ipnen libro/VHI, Digeftorum a-Paulo epitoma-

4 f ; " . » E
l-terum. / Tx;X poR18vs ommnibus, qui füi effent cum mo-

reretur, legatis: quaefitum eft, an et is, quem poftea ex his
oftiarium feciffet, legato contineg*'ätur? lefþ ndit ?5, conti-
neri: non enim ad aliud artificium, fed ad alium vfum trans-
ductum ?* effe£ ; a ( )
LXIL Ivrraxvs libro/fngulari de Ambiguitatibus;;
Qvzx duos muläs.habebat, ita legauit, MVLIþ S DVO s,"ä"ïr'x/
MEI ERVNT, CVM MORIAR,* SEIO * HERES DATO; c/À,
Idem nullos mulos, fed duas mulas reliquerat. ,Refpondit f :
Seruius, deberi legatum: — quia mulorum appellatione etiam' .
! | | mulae

va$. Volg. deinde quaereretur, ctm is purpuras. Sed Flor. eft vt 'Taur. habet:
deinc (pro: debinc) uiuus purpuras. BR. . 77 Hal et Vuly. intelligamus.
. BR. -58 Hdl AFRICANVS. GER.. 79 Cun&a fuadent, legeädum:
agnos. BR. Hal. tamen Flor. exhibet. GEB. — 80 Hal. et Vulg. addunt: ef-
fe. YXmmo hoc Flor. adfcriptum, fed non admodum antique. s. Hal. etiam
habet: wrenfiuz. GEB. — 81 Gothofr. in nota: 4l anniculis. Ita nempe Hal
et omnes : differtiffime Bafil. à& o Tiv fwavrv aAwoócuvrss, Etiam vari;
. MSS. ita exhibent. Haud illepide Pal. L. et Barb. minores aguiculi, quod in
Pal. III. male tranfiit in: agmiculis, item in Pal. IV. vbi tamen füperfcriptum:
alias, amniculis. BR. Cum Pal. III, facit Bynkersh. Habet: ammiculis, Vat.et
ex correctione Otob. G E s. 82 Ap. Hal. in, abeft, GER. 83 Hal. et
Vulg. refpotdi. BR. —— $84 Hal. praefigit: atque. GE2. —— 83 Hal. vfui, at
.àin margine: alia$, vfioni. Conf, Ducker. ad Op»uft. de Latin. Vet. ICt. p. 3,'6 05
B R. 86 Hal. et Vulg. i penum. BR. 87 Vulg. efl BR. 88 Hal ad
vfum anuuum. Blaubl. ad anusum. non male. BR. Maxime, quod Taur. äarc
poterat: ad aunVm. GER. 89 Hal.placere. GEs. 90 Hal. quantum
Vulg. 44ae. BR. — 9t Hal fatis effet, fumeretur, 7ü ea, omiffo. GER.
92, Hal. inferit: videri GEkR. 93 Hal. effe. Et ita legendum eft, videtur-
que f eraía. 8 R, Forte enata ex paulo.poft fequente: effot, GER. 94 Hal.
addit: gratia. Aliter vifum Ant. Auguftino 11. Emendat. ?. GEB. — 95 Go-

ninorotundata, BR, —— 96 Hal et Vulg. refpoudi. BR. — 97 Hal. tradu-
i us EM d : &m.

Jl

Lt M.
Uf.xffu

W

W oafia
LUC h

BC

l
ha
OT
LLv

——

DIGESTORVM

mulae continentur ??: quemadmodum appellatione feruo-
rum etiam feruae plerumque continentur ??. Id autem eo
veniet *??, quod femper fexus mafculinus etiam * femini-
num fexum * continet. —— :
, LXIILI. In£w libro/T-wd"Wefeiumi-Ferocem/ Iw re-
petundis legatis haec verba quae adici folent, 1TEM DARE
DAMNAS ESTO: et ad condiciones, et ad dies legatorum
easdem repetendas ? referri, Sabinus refpóndit,
: LXIV. ArRICANVS libroZVE--Quaeflionum,/ Qvr
flium et nepotem heredemyinftituerat, certa praedia, quge;
que in his mortis tempore fua effedt, nepoti per fideicommif-
|.1ff. €umidederat, excepto Kalendario *: mortis tempore in ea ar-
ca, in qua inftrumenta et cautiones debitorum erant, pecunia
numerata inuenta eft. Plerisque videbatur, vix verófimile
1 5 effe, vt teítator de pecunia numerata fenfiffet, XEgo autem
Mif illud dignum animaduerfione exiftimabam, i&um quis Kalen-
. darium praeftari alicul v'oluffit 9, vtrumne Aemtme dumta-
xat debitorum praeftari voluiffe intellegendus; eft ^, an vero

o gle
-

,f'v
LLML,

d etiam pecuniam, fi qua ab his exatta, eidem 'tamen, Kalenda-
^ rio deftinata fuerit? Et magis Ento , quemadmodum fi exactae
( pecuniae, et rurfus collocatae * eflent, permutatio nominum
Mi non perémeret ? vel minueret fideicommiffum: ita ipffe quo-
La que pecuniae *?, fi adhuc Kalendario, id eft, nominibus fa-
Ll ciendis, deftinatde effent, eidem fideicommiffo cedere debeant.
"L Quin etiam illud quoque putem *? defendi poffe: vt non mo-

) : dojàidebitoribus exactae pecuniae, fed qu&cumque de cauía

A

* ' . ts . . * " .
| : - ' redaCtae, eidem táfhen rationi fuerint ** deftinatae, fidei-

commiffo cedént. ,,, z.

» ' GAT1S feruis exceptis negotiatoribus, Labeo fcripfit, eos le-
| gatofexceptos videri, qui praepofiti effent negotii exercendi
/

Lt f& €x q«e, Caula: veluti,qui ad (emenduni, locandum, conducendum prae-
o /u pofiti effent: cubicularios a&tem,&d-obfona.tores, vel eos, qui
7;24', LTwei ts , pifcatoribus zi prgepoüu fint *^, non videri negotiationis/ap-
f 'osit», pellatione contineri; et puto veram effe La.bef)ms ff?nteïntiam.
Liwetref: $— Si ex officio quis ad artificium .täanheyl't, quidam recte
P J utant, legatum exítingui: quia officilimyartificiÓy mutatur *^.
" T'gf" gïon idem e contrario, cum leéticarius cocus poftea factus ett.
; qu $2 Si vnus feruus plura artificia fciat, et alii coci legati
t Mom'fuerunt T$, aliiitextotes, alii leCticarii: ei cedere feruum di-
"cendum eft *7?, cui legati funt, in quo artificio plerumque

^ w*
lÁ

—2

eas, quae duos tantum menfes apud magiftrum ?^ fuerunt
2I. legato non cedere: alii et Mfas cedere:nejneceffe fit,
nullam cedere, cum omnes adhuc difcere poífint: et omne

E. 'äxïj artificium incrementum recipit ^*, quod magis optinere de-

|7777 ^ | "bát: quia humanae naturae congruum eft. $. 4. Pecoribus

Ms a —
T
L
«

*5 —L-

legatis, Caffius fcripfit ?? quadrupedes contineri, quae gre- .

