lentibus. GEB. 7 Ap. Hal. teflamento, abeít. GE B. 8 Hal. fuperductio-
aze$.. Et fane Flor. literae zu a manu ordinaria indu&ae funt. BR. MSS. ta-

men Pal. I. II. ItIl. IV. habent: fuperinductioues, vt et Dynkersh. vt reor, licet
de hoc tantum annotatum fit: in eo vocem : ztdauclzones, abeffe. GE P. 9 Hal.
inferit et. GEB. 10 Hal. inferit: benue. GEB. 11 Hal. inferit cum.
terum contra emendationes Ant. Fabri Florentinam leQionem in boc $. defen-
dit Van de Water 1/7. Obhf. 2. GEB. , 12 Hal. addit eff. GEB. — 13 Hal.
praefigit ademptio. GE B. 14 Taur. videVitur. GER.

15 Ap. Hal. vel

mentum hereditatis non habebit. Sed fi omnia nomina indu-
| bitror,]vtrum/illum tantum fraudare volüit ?. hereditate, an1 15/cex'nem,

| quidem foli ei ademptam voluit portionem, ceteris nihil no-/-266fu«L,

| tandum erit, et legata deberi, et coheredum ?* inftitutionem ^—

XIME in cognitio

Ce-

Hal, vt Flor. Viaius. GX B.

DIGESTORVM LIB. XXVIIL . TIT. IIL .IV.

Jér;
cidit teftator, denegabuntur a€tiones: fi vero alius inuito te-
ftatore, non *? denegabuntur. j
tio ademptaes?, äelïïota hereditas, fi forte fit fubftitutus, !3
iure facta vïa'äbitur ^: non quafi adempta, quoniam heredi-
tas femel data, adimi facile non poteft, fed quafi nec data.
$, 5 Si quis codicillos in teftamento confirmauit, et|codicil- | 7»:,
làs aliquid adfcrlgflut, mox deleuit, 4€a- vt aPPareal:D a dobesc o
tur? Et Pomponius fcribit, codicillos deletos non valere. . :
VvERAT quis teftamentum Vee;g induxerat *5, etfj *5 pfopter
vnum heredem facere dixerat,id poftea teftamentum fignatum
eft.,, , ,Quaerebatur de vir-iþus teftamenti, deque portione eius,
iprapterjquem fe.cancellaffe dixerat ? -Dieebess, fi quidem vnius -
ex heredibus nomen .induxerit, fine dubio ceteram partem te- J*

ftamenti valere, et ipfi folijdenegani a&ienes: fed !7 legata l'azcufatim 9j

"4b éo.nominatim. reli&ta debebuntur, fi voluntas !9 ea iüit j v
: 4 . Vi Sedíi in- ,
ftituti nomenjinduxit, et fubftituti reliquit, inftitutus emolu- J »e»

xerit, vt proponitur, adícripferit autem, idcirco f& id feciíffe,
quia vnum heredem offenfüm habuit *?, multum intereffe ar-

vero, caufa illius, totum teftamentum infirmare, vt licet vnus ,. , —
jlön«s',

$, p d

»

ünductionis caufam praebuerit, verum omnibus joffaerit: et fi/'

cebit inductio, non magis, quam fi volens vnum heredem in-

ducere, inuitus et alium induxerit. Quod 'fg.pu.taufilt A. to.
tum teftamentum delendum ob vnius malini meritgfnjg 22
omnibus denegantur ?? af&tiones. |Sed an ^f* legatariis denié- J et
gari,aCtio, debeat, quaeftio eft: in ambiguo 4tamen interpre-ltlæäjw
^

non effe infirmandam. : V. | | |
III.MARc;äfvs || librofXXIX) Digefterum.|| PRo- -
he Principis, enm quidam heredum nomina
induxiffet, e&bona eius vt caduca W fifco vindicarentur, diu de
legatis dubitatum eft, et maxime de his legatis ?9, quae ad- -
fcripta erant his, quorum inftitutio fuerat indu&ta: plerique
etiam legatarios excludendos exiftimabant: quod fane fequen- ,
dum aiebamj fi omnem fcripturamjteftamenti cancellaffet : 2 ^; ;
2$e 9- ; 4 u x : ; . - ",
iiopnullos opinari, id iure ipfo pexgml,qquFndu&um*&g ce-U't. l ot,
tera omnia,valitura. zngji ergo? non ?? et illud interdum cre- 1*« 55e,
di poteft, eum, qui héredum nomina induxerat, Jfatis: fgffcon- L. f*
fecuturum putafle, vt inteftati exitum faceret? fed in re du- ^ fu.
bia benigniorem ?? interpretationem fequi,non minus iuftius 79 re ,
eft, quam tutius ?9Z , Sententia Imperatoris Antonini Augu- ecs Zjï !
fti, Padente et Bollione confulibus. .Cum Valerius Nepos, mu- 475 2./,,.
tata voluntate, et ?* inciderit teftamentum fuum, et heredum 297f z»cre
nomina induxerit: hereditas*esme, fecundum Diui patris mei ; " RAUR
conftitutionem, ad eos, qui fcripti fuerint ??, pertinere nom

» "
i » : "T YVI /tia*m:nt !
videtur,] (Etjaduocatis ?? fifci dixit: vos habetis iudices ve- /a4meoa
ftros. .Viufüs ?^ Zeno dixit, rogo, domine Imperator, au- l*ä**ft
dias me patienter ??: de legatis quid ftatugs? Antoninus u;f
T | | Caefap 5
induxerat, abfunt, GEB. . 16 Hal zdque fe. "Taurellii videtur fuiffe fcriberez
et fT. GER. 17 Hal. inferit et. GE. 18 Taur. Boluntas. GEB. — 19 —
Hal. et Vulg. babuerit. BR. 20 Hal. voluevit. — 21 Flor. literae er in hac
voce exftin&ae fuht. BR. 22, Vulg. imerito, commate, quod fequitur, prae-
miflo, B R. 25 Hal. denegabuntur. GE B. — 24 Vulg.inferit et. BR. — 24
Hal. coaeredis. — 26 Ap. Hal. legatis, abeft. GE B. — 27 Hal. et Vulg, prae-
figunt fed. BR. . Si hoc addere foret neceffe, lateret idem in vltimis liceris an-
tecedentis vocis: cancellas SET. GE B. 28 Praefero communem leGionem:
num et illud. faltim legerem: momne et illad. BR. Si tali leCione opus foret,
forte illa lateret in: woJNEt. — Hal. habet communem. GEz. 29 Taur. Ve-
nigniovem., GER. 30 Hal. won minus iuflum efl, quam tutum. GEB. — 31
Ap. Hal. et, abeft. Gx z. 32, Hal. fuerunt. 33 Hal. Aduocatus. GER.
34 Flor. olim erat: simiuus. forte fcribendum: Vibius, —Vulg. lunius. BR.
35 Eadem formula vfus Paulus Apoftolus Acr.

$. 4. Et ** hereditatis por. — . (]

W ]

[]

LJCum

l
——

ll(lp;

Omn
Yat,
Tione
infer
,

DIGESTORVM .LIB. XXVIIL TIT. IV. V.

Caefar dixit, videtur tibi voluiffe teftamentum valere, qui no-
| ptigua. mina heredum induxit ?? ? Cornelius jPrifcianus ?* aduoca-
M!m 4 tus Leonis ?* dixit, nomina heredum tantüi indüxit. — Cal-
-e,' jpurnius Longinus aduocatus fifci dixit, non poteft Sllum 3?
L'ïhttïïP*nuäde&amentum valere, quod heredem non habet. Priícianus di-
Wj, xit, manumifit quosdam, *et-legata dedit. Antoninus Caefar
, | | remotis omnibus cum deliberaffet, et admitti rurfus eodem ^?
iuffffet, dixit, caufa praefens admittere videtur humaniorem
interpretationem : vt ea dumtaxat ,exffimemus Nepotem irri-
tà; efie voluiffe, quaeinduxit. Nomen ferui, quem liberum effe
La ge p deot, iufferat, induxit. ? Antoninus/ refcripfit, liberum eum nihilo
M i. minus fore: quod videlicet fauore conftituit libertatis.
a J'awt. . . ]V.PAPINIANVS I libro.Vg. Refponforym,(l ,ELV-

" Rinvs tabulis jéódem/ exemplo fcriptis, vniüs teftsmenti

ffuïä""ï voluntatem 'eodem tempore dominus follemniter comple-
" .-' A qit: fi quasdam tabulas in publico depofitas abftulit, atque de-
: leuit, quae iure gefta funt, praefertim cum ex ceteris tabulis,
"s a . .
quas non abítulit, res gefta declagetur, non conftituentur ir-

'or, rita. Paulus notat: fed fi, vt inteftatus moreretur, incidit ta-

W,

L,ut, bulas,Ifedi ^" hoc adpr-obgge.riit *2 hif,quiab inteftato veni-
d .ye defiderant: ^? fcriptis apocabitur ** hereditas.
jj a 39 :
w)f;;w, DE HEREDIBVS INSTITVENDIS.
8j | : Bj LPIANV. ämnïi.bro I. ad Sabinum.|1]
0 0 4OMva vrEsTATSR;heredis * inftitutione plerumque de-
La bwmn N bet initium facere teftamenti: licet )etiamy ab exhere-
20 Faoun: &oact datione, quam nominatim facit: nam Diuus Traianus refcri-
lgf k fl l ;Mm,,püt,. poffe nominatim etiam ante heredis inítitutionem filium
un) 1.7— —-exheredare. $w* Inftitutum autem heredem eum quoque
P^ dicimus, qui * fcriptus non eft, fed folummodo nuncupatus.
$. 2. Mutgs et furdu.s recte heres inftitui poteft. $. 3. Qui
|.1 $ud)ar, Beque legaturus |quid eft] neque quemquam exheredaturus,
| quinque verbis poteft facere teftamentum, vt dicat, Lvcrivs
: Tirivs wiHi HERES ESTO. Haec autem ícriptura ?
. pertinet ad eum, qui non per fcripturam/teftatur: qui potrit
etiam tribus verbis teftari, vt dicat ^, Lvcivs |HERES
— lo ZWwtesTOLR nam et wimz et Tivrvs abundat. $.. 4. Si ex
u L M fundo fuiflet aliquis folus ? inftitutus, valet inftitutio, detra-
m s Ca fundi mentione. $. 5. Si * autem fic fcribat, Lvc1vs.
A o HElflES, licet non adiecerit ksTOo, credimus pl?is' nuncupa-
| MM» tum, minus fÍcriptum: et fi ita, Lvcrvs EesTO, tantun-
. af dem dicimus; ergo et fi ita Lvervs folummodo. Mar:cel—
;f lus non infuptiliter, non putat hodie hoc procedere. . Diuus
li l autem Pius, cum quidam portionqs; inter heredes diftribuifiet
p ita, ILLE,EX PARTE TOTA, ILLE EX TOTA, nec ad-
, /W'læm leciflet,, zk&RES ESTO, refcripfit, valere inftitutionem:
| MW* oW ,. quod et lulianus fcripfit. -$—6- Item Diuus Pius jrefcripfit,
;TZ*ZML LL« ILLA * vx0oR MEA|] ESTO, inftitutionem valere, licet de-
-Mm A* horés, effet nenxs. A idem Ilulianus, xkn.vwm. HEREDEM
(w 207 " ESSE, non putauit valere: quoniam deeft aliquid: fed et
'sflï?d'-j'f ipfa valebit, fubaudito rvBEO. —— x
'mwg m Il. Inzw ]|libro IL-ad.Sabinum;|| |CxRcA eos, qui
r -- heredes inftituti fint 5, x PARTIBVS QVAS AD-
SCRIPSERO: hon putat Marcellus eos heredes, nullis ad-
j
" XXVI 3. BYNK. — 36 Hal zudaxerit. — 537 Vide Salmaf. ad Capitolini
ïï Puun.c. 7J.BYNK. 38 lItaomnes Tuicribe: Zenonis.BR. Inter omnes et
) Hal Leoni5.GEB . 39 Vulgilhd.8R. 40HaletVulg.eosdem.BR. — 41 Go-
, thofr. in nota : A. et. Ita Taur. ipfein margine, et Hal.intextu. GEB. — 42 Taur.
, adproVaBerimt. GEB. — 43 Vulg. praefigita, BR.. — 44 Taur. a Bocabitur. G EB.

I Flor. etiamnunc eft: Qzi teflator bevedibus in[litutiome. |Sed re&te
) omnes: Qui teflatur, ab beredis iuflitutiome. n R. — 1ta et Pal. L II.. II.. etiam
Vat. etiam Klal. et Taurellius poterat dare: 45 teffatOr. GE2. . immo, quod
[ monet Gebauerus, aperte fecit Taurellius, habens: TESTAToR. 2 Vulg.
: inferit; baeres. BR. 3 Vide quae ad /zxc $. notat Bynkersh. V. Obf. :.
: GER. — 4 Ap. Hal diat, abeft, G & E. 5 Vulg. inferit; berej. RR. — 6

22 Vulg. propter. RR.

499
fcriptis partibus: quemadmodum fi ita effent heredes inftitu-
tl, SIJEISTPARTES ADSCRIPSERO: fed magis eft, vt fic : :
vtraque inftitutio accipiatur, fi voluntas defuncti non kefrá- L.*
gaturj ex quibus partibus-adfesipfese: fi minus, ex aequis, |
quafi duplici facta inftitutiof: quam fententiam Celfus libro
Kfexto decimo/ Digeftorum probat: aliter atque probat ? in il- «
la 1n&1tutioneägLEx" QVA PARTE-MA liTIVS HEREDEM
SCRIPSIT, 5EIVS HERES ESTO: tunc enim, fi non eft
a Titio fcriptus, nec|Seius ab eo£ nec immerito: hic enim / /;.. habeo:
jcreditur/ineffe condicio: fedj Marcellus haec fimilia *^ puiB ——v s.
$ Poteft autem intereffe,jvtrum;jita quis fcribat, k&x xis L 6 d
PARTIBVS, QVAS ADSCRI PSI, àh ADSCRIPSERO: /;/^"^5€ X* o
vt füperiori modo dicas, nullis adfcriptis partibus, nullam ef- iA
fe inftitutionem: quomodo in illo] Marcellus *', x nis
PARTIBVS, -XX QVIBVS TESTAMENTO MATRIS |
SCRIPTI FVISSENT '^, HEREDES |SYNTOJ7?, fi in- 414 &
teftata mater decefferit, hos non effe inftitutos. |
II. Inzw |]libro III. ad Sabinum.|| SEnvvs alie-
nus vel totus *^, vel pro parte, fine libertate heres inítitui
poteft. $. r. Si feruum meum pure heredem]fcripfero, fub
condicione liberum: differtur inftitutio in id tempus, quo li-
pertas data eft. $. 2. Si quis ita |fcripferit, sr Trrrvs
HERES ERIT, SEIVS HERES ESTO, TiTiVS HERES
ESTO ^?: quafi quaeuis condicio, exfpectatur Titii aditio,
vt Seius heres fiat: et fane et Tuliano Jet Tertylliauo hoc vi-
detur. $. 3. Qui fideicommiffam libertatem fub condicione
accepit ^9, poteft ab herede pure cum libertate heres infti-
tui:)et/non exfpettata condicione, libertatem et hereditatem
confequitur, et erit ** interim neceflarius *5, et exiftente con-
dicione voluntarius heres efficietur: vt non *? definat heres
effe, fed vt ius in eo mutetur fucceffionis. — $. 4. Aper-
turae tabularum dilatio neceffarii heredis ius"men, mutat: vt
folemus in fubftituto impuberid ?? dicere: nam eft relatum,
fi fe adrogandum dederit fubttitutus impuberi defunécti ?* fi-
lius] neceffarium eum fore. — 11 2- "D. 555 *
IV. InEkw ||libro*IV. ad Sabinum.|| |Svvs quoque .
heres, fub 2?^ condicione"hrese pgo'tefc ifittitui. Lsed excipien- '
dus eit filius: quia non füb omni condicione inftitui poteft3 J^ 7 2-t.
et quidem fub ea condicione, quae eft in poteftate ipfius,
poteft: de hoc enim |integ omnes conítat: fed vtrum ita de-
mum inftitutio effe£tum habeat, fi paruerit condicioni, an et
fi non paruerit, et deceflit ?3? Tulianus putat, filium fub eius-
modi condicione inftitutum, etiam fi condicioni non paruerit,
fummotum effe: et ideo fi coheredem habeat ita inftitutus,
non debere eum exfpeCtare, donec condicioni pareat filius:
eum etfi ^* patrem inteftatum faceret, non parendo condicio- | .,...., .. auz. |

dj"ctiam

r s - /4/ * A 3
veAdbu i t canoj,

Ls

L.

.ui, proculdubio exfpectare deberet: quae fententia probabilis .2 "

mihi videtur: vt ?? füb ea condicione infütutus, quae in ar2^ — — —— ——
bitrio g,ius fit, patrem inteftatum non faciat. $. r. Puto re- « ,.
Ce genéraliter gïegniri, vtrum in poteftate fuerit condiciowa, L.^^// .
mon fuerit, facti poteftas eft ?9: poteft enim et haec, sx
ALEXANDRIAM PERVENERIT, non effe in arbitrio;- —
per ?? hiemis condicioneN;: poteít et effe, fi ei, qui a primo| ^ « tX out
miliario Alexandriae agit, fuit impofita 28 . poteft et haec, : 4
S$Sx pECEM TiaxTi0 nEDER1T, effe in difficilif?^?, fi Titius
peregri-

Hal. Siw. 'gHal ib loco: zl GEPR. 8 Flor. a corrigente factum: funt,
et ita omnes. BR. Etiam Hal. GEB. — 9 Àp. Hal. probat, abeft. GEB. — 1O
Hal. et Vulg. inferunt: lcet mom re&e. BR. II Vulg, zu illis Marcellus ait.
B R. 12, Hal. fuerummt. G EB. 15 Taur. beredeSuuto. GER. — 14 Vulg.
n totH. BR. 15 Ap. Hal. et Vulg. Tztius beres &ffo, abfunt. BR, 16
Hal. et Vulg. accipit. BR. — 1'7 Hal. eritque. GEB. — 18 Vulg. addit: baeres.
BR. I9 Transpono cum Norica et ceteris: zom vt. BR. — 20 Hal. et Vulg.
impuberi. BR. 21 Hal. defuuclo. GER. 22 Wulg. inferit: onmi. BR.
25 Hal. ec Vulg. decefferit. BR. — 24 Hal, etfi cina patrem. GEB. — 25 Vulg.
inferit fi, et fequent : f/nbflitutus, addit eff. B. — 26 Hal, facli potins eft. G E B.
28 Hal agat, fit iuterpofite, — 29 Vulg. iudifficilis

2 |

«:;7; d €x L*lt(tf l
I

rj

j
i

] ?

awATwr. -

1 r.
4 À
v[*'».x aLLt-,, WMJ
i";'-'i ^

u £m

«d. .g.uï'e'm ;

: J " m ng qu
Éar . &X Aüt.,
| gb nob L a..,

]«X nen &f^^-ewrr,yvs notat: $1 EIV SMODI. :
heres inftitutus fit ?7, vt vltimo vitae eius tempore certum fit:
. eam exiítere non poffe, et pendente ea decedat: inteftato pa-
veluti st ALEXANDRIAM PERVENE-

kci ;änxï,vgztxdbifwyfj
E j Quod fi etiam nouiffimo tempore im- .

vt 4 ^U gerkn noïd» .

rb le i C

d ^
tv elt ,

$00 .

peregrinetur longinquo itinere: propter quae ad generalem
idefinitionem recurrendum ?? eft. $. 2. Sed et fi, filio fub
condicione, quae in eius poteftate eft, herede inftituto ?*, 2ne!»
pos fit fubftitutus, fiue extraneus, puto viuo filio, non extatu-

n *
sox7 s rum heredem fübftitutum, poft mortem vero extàturum: nec

neceffaridmww ?? fubftitutojfilii exheredationem: cum etfi fue-
rit fácta, früftra eft 33: poft mortem enim filii faCta eft, quam
inutilem effe aliàs oftendimus: opinamur igitur, filium, fi fit
inftitutus fub ea condicione, et fit ?^ in eius poteftate, non
indigere exheredatione a fequentibus gradibus: alioquin et
a 5* coherede indicebit.

' , o s ; ; E
4 .. Vs JApud Iulianum 3* libro XXIX.-Bige

fit condicio, fu

b Qa filius

tri heres erit:
RIT, HERES ESTO.
. ; $us P "-
pleri poteft, veluti sr /beckMw, TrTi0 pEDERIT, HE-
RES ESTO: contra puto. : . .
. W|. VrrraNvs ||libro IV. ad Sabinum.]| Sxz» ??
fi condicioni dies !effet ?? ad,ie&us , vt puta sifcAPITO-
qufyy INTRA DÍÉS TRIGINTA ASCENDERIT,, tan-
tundem poteft dici: vt,fi non paruerit condicioni, fubftitu-
tus poffit admiitti ^?, filio repulfo: *'| confequens eft fenten-
tiae Iuliani, et noftrae. $. r. Nepotes autem, et deinceps ce-
teri, qui ex lege Vellga inftituti non rumpunt teftamenta ^?,
füb omni condicione inftitui poffunt, etíi redigantur jad/ filii
condicionem. $. 2. Solemus dicere, media tempora non no-
cere: vt puta ciuis Romanus heres fcriptus, viuo teftatore fa-
€tus 3? peregrinus, mox [ciuitatem ** Romanam peruenit,
media tempora non nocent. Seruus alienus fub condicione
heres fcriptus, traditus eft]feruus *? hereditario, mox)vfu-
captus ab extraneo: non eft vitiata inftitutio. $. 5. Si fer-
uum communem cum libertafääominüs heredem fcripferit, et
eum redemerit: neceffarius efficigtur. |Sed fi fubftitutus fit
impuberi, et partem redemerit;impubes, neceffarius non effi-
cietur ulianus. feri —— Sed fi fit cum liberta-
te inftitutus, an ei libertatis datio codicillis adimi poffit, apud
Tulianum quaeritur? Et putat, in eüim cafum, quo necetfarius
fieret, ademptionem non valere, ne a femetipío [eij adirrïg"?ür
libertas: feruus enim heres inftitutus, a femetipfo libertatem
accipit: quae fententia habdt rationem : nam ficuti legari fibi
non poteltt, |

! ita nec a fe adimi. —
skRVvs commuhfis fub condicione heres inftitutus, viuo te-

ftatore libertatem confecutus fit: et]lip pendente condicione
teftamentariae libertatis, adire hereditatem poteft. &L Item
fiue teftator eum alienauerit, fiue heres, poft mortem teftato-
ris, iuffu domini, hereditatem adibit ^*. '
— .VIH. InEsw ||libro -ad-Vufeju Dvo
SOCII quendam feruum communem, teftamento facto, here-
dem et liberum effe iufferant: ruina fimul oppreffi perierdnt :-
plerique refpondergnt, hoc cafu duobushorcinum heredem
exiftere: et id)eft Yerius. $. I. Sed etífi fub eadem condi-

effe. BR. 30 Hal. decurrendum. GE B. 31 Vulg. beredi fubflituto. B h.
32, Ap. Hal. a, abeft. GER. 33 Hal. fit. GEB. — 34 Hal. quae eft, loco:
et fit. GEB. 35 Ap. Hal. a, abeft. GEz. — 36 Hae duae voces Flor. qui-
dem funt minio fcriptae, vnde et nouam legem inchoat Taurellius, an fatis re-
&e dubitamus. — Hal. transponit: MARCELLVS apud luliamum lib. XXIX.
digeflorum motat. BR. — Qui et ipfe nouam legem füb hac infcriptione inchoat,
ordine quintam. GEB. 37 Hal. efí. GEB. — 38 Hal. et Vulg. inferunt et.
B R. 39 Gothofr. innota: Al. dies fit.
grà lectio eft: fi zm conditione dies fit adiedtus.
dies fit, et forte reGtius dediffet: dies sEt. GER.
XXX diebus. BR. 41 Hal praefigit: idque. Vulg. quod. BR, — 42 Vulg.
teflamentum. BR. — 43 Hal. et Vulg. inferunt efj, BR, — 44 Gothofr. in nota:
Al. ad ciuitatem. Tta: ad ciuitatem, Hal. et Vulg. BR. — 45 Gothofr. innota:
Al feruo. Ita Hal, et omnes, nec dubitamus, ita refcribendum effe, BR. — 46

Taur. diESset, et in margine:
40 Vulg. addunt: elapfis

tate defici

| pro non inftituto habendum.

heres exiftet,
nomen heredis quidem non dixerit,
. demonftrauerit, quod paene nihil a
. €o, quod contumeliae cauía folet addi: valet inftitutio. - $. 9.

$— Plane erit fimilis,

Hoc habet Hal. cuius tamen inte- -

-DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. V.

cione feruum communem vterque focius liberum heredemque
effe iuffiffet, eaque extitiffet *9, idem iuris erit,
IX. VrPriaAwvs ||libro V. ad Sabinum.|]| Qvomi-
ENS volens alium heredem 4fertbere;-alium- fcripferit, in cor-
pore hominis errans, veluti frater meus, patronus meus: pla-
cet neque eum heredem effe, qui fcriptus eft, quoniam volun-
r: neque eum, quem voluit, quoniam fcriptus non ) . *«t.
eft. $. r. Et fi in re quis errau-lfit,[vtputa,» dum vult lancem 1^-6. —
relinquere, veftem leget, neutrum debebit ^?. — Hoc, fiue ipfe
fcrip;it ?9, fiue fcribendum dittauerit ?*, $.. Sed fi nón ià
corpore errauit, fed in parte, puta fi 5*, cum dictaffet ex fe- o
mifie aliquem fcribi, ex quadrante fit fcriptus :/ Celfusjlibrolflme- / / (4bcc
i Puae&ionum, Digeftorum Vndecimääg!ä, poffe defendi 4 del: X.
ait, ex femiffe heredem fore, quali plus nuncupatum fit, mi- -':^e.
nus fcriptum: quae fententia refcriptis adiuuatur generalibus. ! (5«
Idemque eft, et fi ipfe teftator minus fcribat, cum plus Vib — ——
adfcribere. -$—g- Sed fi maiorem 5* adfcripferit teftamenta-
rius ??, vel, quod difficilius eft. probatione 55, ipfe teftator,
vt pro quadrante femiffem, ProculMX putat ex quadrante fore
heredem: quoniam ineft ?? quadrans in femiffe: quam fen-
tentiam et Celfus probat. -&4. Sed et fi quis pro centum du-
centa per notam [cripfiffet 59, idem iuris eft: nam et ibi
vtrumque fcriptum eft, et quod voluit, et quod adiectum eft:
quae fententia non eft fine ratione. &-z. 'Tantundem Mar-
cellus tractat, et in eo, qui condicionem: deftinans inferere,
non addidit: nam et hunc pro non inftituto putat. Sed 59 fi
condicionem addidit dum nollet, detratta ea heredem futu-
rum, nec nuncupatum videri, quod contra voluntatem fcriptum
eft. Quam fententiam et ipfe et nos probamus. —$-6- [dem
tractat, et fi teftamentarius contra voluntatem teftatoris con-
dicioneN detraxit, * vel mutauit *, heredem non futurum : fed
) habendum. $. 7. Sed fi, cum primum he- .
redem ex parte dimidia fcribere , deftinaffet, primum et fecun-
dum fcripfit, folus priinus fcriptus heres videbitur, et folus -
quafi ex parte dimidiainftitutus. $. 8. Si quis
fed indubitabili figno eum .
nomine diftat, non jtamen L dantim ,
Heres *? inftitui, nifi vt cert& 5* demonftretur, nemo poteft. 1 .
$. Io. Si quis ?^ ita dixerit, vrTkR Ekx FRATRIBVS

. MEIS, liri10, ET MaAEvr1IO, SkrAM VXOREM DV-

XERIT, EX DODRANTE: VTER NON DVXERIT, EX
QVADRANTE HERES ESTO:-me-9? reCte faCtam inftitu- ,
tionem*ee?^, certum eft: Kfedjquis ex qua parte, incertum 95, ! J i,
5 fi ita inftitutio faCta fuerit,| v T E RI ii r
EX SVPRASCRIPTIS FRATRIBVS MEIS SEIAM V XO-
REM DVXERIT, HERES EsTO: fed et hánc püto valere
inftitutionem, quafi fub condicione fa&am. |$. r2. Heredes,
iuris fucceflores funt:|et, fi plures inftituantur, diuidi inter r
eos a teftatore ius oportet: quod fi non fiat, omnes aequaliz **
ter heredes funt. $. 13. Si duo . fint heredes infüituti, vnus ,.
ex parte tertia fundi Corneliani, alter ex beffe eiusdem fundi:

. Celfus expeditiffimam Sabini fententiam fequitur, vt, detra&a/a |
fundi mentione, quafi finej partibus heredes Ícripti, d

hereditatem]
Hoc vt, etiam fupplet Hal. fed in Vulg. Iuliamus fcribit, plane abfunt. B R.
47 laur. adiVit. GER. 48 Hal iuffit, eaque exflitit. GEB. 49 Vulg,.-
debebitur. BR. 50 Vulg. feripferit. BR. 5 Hal. dictauit. GER. 52
Ap. Hal. fi, abeft. G s. 53 Hal. Celfus libro vndecimo digefforum poffe.
Vulg. Celfus lib. XII. Quaeft. poffe. Mihi nihil abfurdi videtur, eundem in duo-
bus locis idem fcripfiffe, B. 54 Hal. inferit: partem. GEB. 55 Vide
Duker. ad Op»fc. de Latin. Vet. ICt. p. 239. BR. 56 Hal. pra'batu.yGEB.q
57 Hal. infit. GEB. 58 Hal. fcripfit. Vulg. fcripferit. BR. 59 Hal. et
Vulg. inferunt et. BR. GC Hal. inferit: emzm. Vulg. autem. gR. — 61 Go-
thotr. in nota: nifi certus. Hal. Sed: mifi certus, habet Vulg. at Hal. nifi fi
certus. — Immo Flor. 7à certe in fine eft fuperfcriptum «s. "Taur. hoc neglexit. -
Ego malim: certo. BR. 62, Hal. inferit: tamen. GEB. . 63 Ap. Hal. bic,
abeft. GEB. . 64 Ap. Hal, effe, abeft. GE B. 65 Hal, licet ex qua quis
parte

Be$ Oa A g« Cüne.

DIGESTORVM LIB.

potirentur 95, fi modo voluntas patrisfamilias " manifeftif- |
fime non refragatur 99?, $. r4. Si quis ita fcripferit, S r 1-
CHVS LIBER ESTO, ET POSTEAQVAM LIBER ERIT;
HERES EsTO: Labeo, Neratius, et ?? Ajfffto opinantur, de-
traécto verbo medio PosTEA "? fimul ei et ** libertatem et
hereditatem competere. Quae fententia mihi quoque vera

-j videtur *?, $. 15. Si quis primum ex triente, fecundum ex
i, triente heredem inftituerit, et, fi fecundus heres non erit, ter-
: (, tium ex beffe heredem fcribat: hic fecundo repudiante beffem
z Licon.. habebit non folum iure jfubftitutionis, fed et inftitutionis, id
m . r eft, trientem iure fübftitutionis, trientem iure inftitutionis [5
PL [nuj $. 16. Seruus cum libértat heres inftitutus, fi fit alienatus,
ilaà jet. iuberi adire ab eojpoteftj cüi alienatus eft: fed,|fi redemptus
W"O fit a teftatore, infti£ tio valet, et neceffarius heres erit. $. 17.
Si feruüs "^ ex die libertatem acceperit, et hereditatem pure,
't mox fit alienatus, vel manumiffüs : videamus, an inftitutio va-
. leat? Et quidem, fi alienatus.non effet *?, poteft deféndi, in--
t j ftitutionem valere: vt, die veniente libertatis, quae heredita-
l j'ba, teéW moratur, competente libertate, et heres neceffarius. exi-
o ftat. $-X& Sed fi in diem libertas, hereditas autem «t Tub
l : condicione data fit, fi condicio poft diem aduenientem exti-
li ] "puer; terit, liber et heres erit. .$.—x9« Sed et fi |pure fuerit heres :
i 7 inftitatus, libertate in diedf data, fi fit alienatus, vel manu-
l- iniffus, dici debet, heredem eum poffe exiftere. $. 20. Sed
f 3 et ** fi non ipfe fefüus fit alienatus, fed vfusfructus in eo,
f l'&.' aeque inftitutio valet, fed|differtur in id tempus, quo extin-.
- L'W lguitur vfusfructus. P g bntuor o pE
m t,fa'jf-j — .X. Pavrvs ||libroI.adSabinum.|]|, Sx Ar TERIVS
" — atque alterius fundi pro partibus düis herédés inftituerit *5,
J perinde habe)(;c'ur, quafi y'j j adiectis partibus heredes fcripti
Id LA'ex, effent: nec/enim facile, jfed; "? diuerfitate *lpartium ) TM
j L "precáümm, portiones. inueniuntur: ergo expeditius eft, jquod; Sabinus
d ]-., fcribit/ perinde habendum, ac fi nec fundum nec partes no-
l$ L 9945 qinaffet. rA D CR |
i LA s (erwsit, e | W t u L. Gs
M - XL.;lAYorExvs?*: ||libro VII. Epiftularum.|| .&-
D i p1vs 5? rvbi CORNELIANI HERES ESTO MIHI?,
2" pvo TrrirIiLLIVS INSYLAE HEREDES SVNTO: ?*

habebunt duo Titii femiffem,,Attius 95 femiffem: idque Pro-

b . wnït,'cc
[,6.70 5'! e4 5 . ss ; 4*
E^5 W——— culo placet: qui*f tibi videtur? ngfEQ&Q.IQ 85 , vera eft-Pro-

accedit quadrans, pro partibus/hereditariis eis adcrefcit. .$-4e | | 52
Sed ?? fi excefferit in diuifione jduodecim; vncias, aeque pro ; ,.
rata decrefdet: vtputa, me ex ;duodecim, vnciis heredem, te 73 od
lx-fexifcripft, ego hereditátis babeo 023 beff(;;-m, ggmtrieglteæ. 37 X)h., |
. h ' »

XXVIIL CTIT. .V,

miffem primus haberet. $. r. Paterfamilias diftribuere he-
reditatem in tot pæ*ä&;s poteft, quot voluerit: fed follemnis
affis diftributio induodecim/vncias fit $?. $. 2. Denique, fi mi- pf*
nus di&ribuï/, poteftate iuris in hoc ?? reuoluitur: vtputaA
fi duos heredes ex quadrante fcripferit: nam hereditas eius
refidua accedit, vtex femiffibus videantur fcripti. -$e3« Sed ?*
fi alter ex quadrante, alter ex femiffe heredes fcripti funt, qui

$01

$. 5., Sed. fi duos ex affe heredés jfcripferit, alios4?$sex düo- -7 jep/cm i5
decim vnciis,jan aeque diftributio fiat, apud Labeonem libro ^5. .. .. "
quarto poiäemorum quaeritur? Et putat Labeo, et illos ex-fe- ^i r orenit
iLer-et ios qui ex dudecim vnciis fcripti funt, ex femiffe — //., —
heredes fore: cuijw$? fententiae adfentiendum puto. -$..6-
Sed ?9 fi duos ex affe heredes inftituerit, tertium autem ex
dimidia et fexta, eodem libro Labeo ait, in viginti vncias af-
fem diu'idengt'lm, o&to ?? laturum ex dimidia et fexta fcriptum,
4llos duos d o'degi,m,. $7- Apud eundem refertur, Tirivs
EX PARTE TERTIA, deinde aífe expleto, zpEM EX PAR-
TE SEXTA: in|quattuordecim/ vncias hereditatem diuiden-
, dam Trebatius ait. :
' XIV. IAforrenxvs ?? ||libro L«ex-Caífio.] Sr
Qvis heredes iftünftituit, TiTivs kX PARTE PRIMA,
| SE/IIVS EX PARTE SECVNDA, MaEVIVS EX PARTE
TEÉRTIA, SYLPICIVS EX PARTE QVARTA, |HERE-
DES SVNTO: aequae partes hereditatis ad inftitutos perti-
nebunt, quia teftator appellatione numeri, fcripturae magis
ordinem, quam modum partibus impofuiffe videtur.
XV. Vrrramwvs ||libroVII.-adSabinum,]] Ivrra-
Nvs quoque libroftrigenfimo|refert, fi quis ita heredem ??
fcripferit, Tirrivs EX PARTE DIMIDIA HERES ESTO,
SEIVS EX PARTE DIMIDIA: EX QVA PARTE Sr&-

— XM.

b o .macyvios vrvit

fivM)INSTITVI) EX EADEM PARTE SEMPRONIVS LE ETO
HERES ESTO: dubitari poffe, vtrum in tres femiffes diui- . ^ L
dere voluit *?9 hereditatem, an vero in vnum femiffem Se- '
ium et Sempronium coniungere. Quod eít verius: et ideo :
coniunctiM. eos * vidervinftitutos: fic jfiet, vtf Titius femi(- . / ^: i
'fem, hi duo quadrantes ferant. $. 1. Idem eodem libro fcri- / i frus 6d m
píit, & primus ex femiffe, fecündus ex femiffe: fi primus he- / Gu baectet UOr b
res non erit, tertius ex dodrante fubftitutus fit: facti quidem — . dee: guerim
quaeftionem effe: verum rette dicitur ^, fi quidem primus — 4 p
adierit, aequales partes habitfifos: fi repudiauerit, quindecim 1
partes futuras: ex quibus nouem quidem Jaturum tertium, |
fex fecundum ?. : |
^ — XVI. IvrraNvs |llibro XXX.Bigeftorum.|| NAM
TERTIVM et,-in&itu«t;iet fubftituti perfonagi fuftinere: ^ in
tres partes inftitutum videri, in fex fubftitutum.
! XVII. VzeraANvs ||libro;VIL. adSabinum.]| IvcEx od
76€t9 €M. .

N

jquod ? Sabinus ait, fi cui pars adpofita non eft, excutiamus *:
duos * ex quadrantibus heredes fcripfit: tertium fine parte:
quod

82 Vulg. habet: Titius. BR. $3 Ap. Hal. u-
85 Hal. inferit: ztem. GEE.
Immo fcribamus more Taurel-

IABOLENVS. GER.
bi, abeft. GEB. 84 Vulg. praefigit bic. B R.
$6 Hal. et omues: 4uid, quod malumus. BR.
liano: quz Tzbi. VtHal.ita et MSS. Pal.I. IIl, Otob. Bynkersh. GEB. — 87 Hal.
et Vulg. refpondi. B R. $8 Vulg.aequari.BR. — 891n hunclocum copiofe Alex.
ab Alex. /ib. I. Genial. dier.c, 1. BR. — 90 Hal.baec. GE B. — 91 Hal. inferit et
GEB. 92 Hal inferitet. GEB. — 953 Hal. babebo. GE B. 94 Hal, inferit : duos.
95 Vulg. cuzus. B R. 96 Hal. et Vulg. inferuntet. BR. 97 Hal. ocfoque. G E B.
98 Hal. IABOLENV S. GEB. — 99 Hal.beredes. — 100 Hal. voluerit. GE B.
1 Hic Flor. eratt 0s vt adeo quoque fieri potuiffet: 5os, vt mox: hi duo. B R.
Quod eo magis probo, cum confter, in Pand. Flor. etiam alibi, et quidem in hoc
ipfo pronomine, afpiratio abüt. GER. — 2Haldicd. Gxn. —5 Hal.latwrus fit
tertius, fex fecundus. — 4 Hal, et omnes praefigunt et, et recte, vt opinor. BR.

" €uli opinio. ddeqeq o ^ PL MEMN I Vs |
i /^ XIL Pavrvs ||libro TL ad Sabinum.|| Sz rwAs-
.l 5 | [QV ALIBVS partibus datis, ita adiciatut, QvOos EX DI-
TE -U-- TSPARIBVS PARTIBVS HERE;J!S INSTITVI, AEQVE
ziv uEREDES SvNTO: exfKimandum eft, exaequari ** eos,
Q;' P fcilicet fi hoc ante peractum teftamentum fcriptum fit. :
0f ut L..)k V XII. Vrrraxwvs ||ibro;VII. ad Sabinum. || Iw-
e9 ,. "^ "TERDVM haec adiectio, AEQY E HEREDES SVNTO, te-
pet o ftatoris voluntatem exprimit: vtputa, PRIMVS ET FRA-.
ETE - TRIS MEI FILII AEQVE HEREDES SVNTO: Dhàam
"TM haec adie&tio declarat, omnes ex virilibus partibus inftitutos,
yiit. vt Af Lábeo fcripfit: qua detra&a, femiffem fratris filii, fe-
iwt:ï"ll garte incertum efl. GEB.— - 66 Gothofr. in nota: potiantur. Tta Hal. GEs.-
t €7 Flor. eft: patrisfamiliai, vt.etiam habet Taur. et quidem ; finalis erat maiu-
.BR- L fcula, quod, tamen corre&um ab ordinaria manu. BR. . 68 Hal. refragetur.
'Wg' 69 Ap. Hal. et, abeft. GER. — 7oForte: pofteaquam, nifi malis hic omnia illa
2 4 mediaintelligere, vt per primam vocem indicata, BR. — 7I Ap.Hal. et hoc et,abeft.
)e E C GER. 72 Taur.Bidetur. GEB. . '73 Hal, haecverba: id eff trientem jure fubfli- -
Pägo: $ zutionis, trientem iuve inflitutionis, parenthefi includit, et in margine: baec alias
(id defunt. GE B. — 74 Vulg. inferit 44j BR. — 75 Hal.fit. — *76 Hal. libertas .
98 aut baereditas fub etc. GEB. 42 Ap. Hal et, abeft. GEB. : 78 Hal. pro
*f d aequis partibus beredes quis inflituerit. GE B. 79 Gothofr. in nota: Al.ex.
(« Ita equidem ipfe Taur. habet in margine, et Hal. in textu. GEB. 80 Taur. .
: in Adnot. partium. — Sic fecimus, vt miuus zmmutaremus leclionem P. vbi eft.
M pretium. Nempe Hal. et Vulg. habent: praediorimi, quod etiam conftanter MSS.
P o&o referunt. Cuiacio placet: pretzum, pro: pretzovum. BR. MSS, funt: Pal,
h L II IIT, IV. V. Vat. Barb. Otob. quibus adde Bynkersh, GE , — 81 Hal.

5 Hal. vt, loco: quod, G&S. 6 Ap. Hal. excutiamus, abefl, GEB, — 7 Hal.
Iiii 3 ^ inferit :

XVI.

E ")*)nuLUS "

em :

LL | 2 ^ ,-.
;i(( OU*E("(/TH ,

$02

uod affildeeft, feret $: hoc.et Labeo. -$.-&- Vnde idem tra-
gtat, fi duos ex |vndecim, duos fine parte fcripfit: mox vnus
ex his, qui fine parte fuerunt, repudiauerit: vtrum omnibus
femuncia, an ad folum fine parte fcriptum, pertineat? et va-
riat. Sed Seruius omnibus adcrefcere ait: quam fententiam
veriorem puto: nam quantum ad ius adcrefcendi, non funt

coniun&i, qui fine|parte inftituuntur. Quod et Celfus libro |

fextódecimo Digeftorum probat. -$:—2- Idemque ? putat, et

fi, expleto affe, duos fine parte herfädes' fcripferit, neque hos | p

neque illos coniun&os. $.-3.-Sedjfi affe expleto, alium fine
parte heredem fcripferit,,'? in alium affem veniet. Aliterat-
-que fi ita fcripfiffet, expleto afle, &X RELIQVA PARTE
HERES ESTO: quoniam, cum nihil reliquum eft **, ex nul-
la parte heres inftitutus eft. $—4« Sed fi expleto affe duo
fine partibus fcribantur, vtrum in fingulos afles ifti duo, an in
vnum aífem eesiungantur, quaeritur? Et putat Labeo, et ve-
rius eft, in vnum affem venire: nam et fi vnus fine parte, duo
coniunctiw fine parte inftituantur, non tres trientes fieri, Cel-
fus libro ifextodecimo fcripfit, fed duos femifles. $——5* Quod
fi quis düpondium *7 diftribuit, ettertium fine parte inftituit,
hic non in alium affem *?, fed in trientem venit, vt Labeo **
quarto/ pofteriorum fcripfit: nec Arifto, vel|Aulus *?, vtpote
probabile, notant **. | : :
XVIIIL. PAvrvs [|libro T--ad-Vitelifrm4| ** Sa-
giNvs: quaefitum eft, fi plus affe paterfamilias diftribuiffet,
et aliquem fine parte feciffet heredem: virumne is affem ha-
biturus foret, an id dumtaxat, quod ex düjpondio *?. deeffet?
Et hanc effe tolerabiliffimam fet$terntiam puto: vt eadem ra-
