nem. Sed etHeruagius eum in fuis le&ionibus ante Auguftinum indicauit. B R.
4 Hal petetur. GEB. 5 Hal. minutus fit, etiam ab bac. G E. 6 Hal.
quae,loco: quod. GEB. '7 Hal. fufpendat. GEB. — 8 Ap. Hal. et Vulg,
£ius. abelt, GE B. — 9 Hal, wec; loco; now. GE z. — YO Hlal potmerét. 11

ítatus effe, tune demum petenda eft bonorum .

|

^ Vulgo i$, abeft. n &.

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. VIL VIIL

accipiendum, fihjc, qui in vtero effe dicitur, viuo eo, de

| cuius bonorum poffeffione agitur, fuit conceptus: nam fi poft
mortem, neque obítabit alii, neque ipfe admittetur: Jquia 7-
non fuitjproximus cognatus ei, quo viuo nondum animapy ** filium.,
ueri. $. 9. Siqua praegnas decefferit et vtero exfe&o!par- 1/^£. .
tus fit edifus, in ea condicione eft partus ifte, vt matris fuae 4 ' :x7s
accipere bonorum poffeffionem poflit vnde proximi Gopnalis — .. —
Sed poft Senatusconfültum Orphjitianum, .;et vnde legitimi Lf
$. 10 7«73:
Gradatim autem admittuntur cognati ad bonorum polleffio- 58 —

petere poterit: quia mortis tempore in vtero fuit.

nem, vt qui funt primo *^ gradu, omnes fimul admittuntue
I3:
de cuius bonorum poffeffione quaeritur *^, dicendum eft, bo-
norum poffeffionem peti ab eo pofle. . s :
Il. Garvs libro XVI. ad Edictum. Preuineiale. HAc

parte Proconful naturali aequitate motus omnibus cognatis

cat ad hereditatem, licet iure ciuili deficiant. —ltaque etyfnk
^ . yulgo

t^ Hal. inferit: et,

Vulg. fenatusconfulfmn. Sed et Bafil. véuoc 3 3éyua. B R.
15 Dalil,

GEB. .15 Hal deberet. GER. — 14 Vulg. inferit: peti. BR.
ópuipóTs4T06.. B R. : ; s
Y Hal. eondgm. GER.

| .2, Vide Menag. im Zmoen. Iur. Cim. cap.
39. GEE. 3- Ap. Hal. et abeft.

4 Vulg. is. BR... 5 Hal. Zsdem et
cognatius. 6 Hal. nancifcitur. — "? Hal. accipzet , "Vulg. accipitur, BR. &
9 Hal. plovanis. 10 Hal. obtinet. Vulg. obtinere..
II Gothofr. in nota: Animal fuerit. Hal. lpfe Taur. in margine z
Rob. Steph. 440 vi40
12 Vulg. proximo. BR«
15 Cum Elor.

BR.
animal VForte ex : auimax reftituendum erat: auimuanus.
anima nondum fuevit. Reliqui vt Hal. auzmal. BR.
13 Hal, et Vulg. admittantur. BR. — 14 Wulg. agituv. BR.

abaliquo fit fadum: permittit, ita habent omnes. ER. Etiam Hal GER.

i5

$. rr. Si quis apud hoftes jfuerit, mortis tempore eius, LJJ:JQ '

er .*,,9 1 " * * *
promittit ** bonorum poffeffionem, quos fanguinis,ratio VO« .

tatis *5 habent, etfi beredes patri non exüterint, ficuti ex- i
heredati, E ! ip
» U veto lp | ;;j
» -N zrriaAmwvs libro XLVI. ad Edictum, - "
AEC bonorum polffeffio nudam * hab-gag Praetorisindulgen- - nf
À tiam, neque ex iure ciuili originem habet: nam eos in- ao
uitat.ad bonorum poffeffionem., quiiure ciuili ad fucceffionem tf
admitti &e&- poffunt, id efít, cognatos. -$—£« Cognati autem at
appellati funt, quafi ex vno nati, aut, vt Labeo ait, quafi w
commune naícendi initium habuegnt. ^-$—2. Pertinet autem. tpre
haec lex ad cognationes non feruiles: nec enim facile vllf fer- lono
uilis videtur -efte cognatio, «&—9. Haec autem bonorum pof- .
feffio, quae ex hec parte Ediéti datur, cognatorum gradus fex e
complectitur, et ex Á feptimo duas perfonas, fobrino et ? fo- — . t
brina natum et natàm,; $ Cognationem facitetiam adoptiogem] — : d
etenim quibusfiet/ adgnatus hie *, qui adoptatus eft, isdem LJOL éL uf
etiam 5 cognatus fiet: nam vbicumque de cognatis agitur, ^ * "
ibi fic accipiemus, vt etiam adoptióné/cognati fati conti- p
neantur. XEuenitigitur, vt is, qui in adoptionem datus efty -
tam in'familia naturalis patris iura cognatioris retineat, quanms M
in familia adoptiua nancifcatur: fed eorum tantum cognatio4 fs
nem in adoptiua familia nancifcátur $, quibus fit adgnatus 2 rumï
in naturali autem omnium/retinebit. —&—5- Proximus auteme
accipjetutj ^ etiam 4s-?, qui folus eft: quamuis preprie pro- T
ximüjs ex/ pluribus ? dicitur. -$-—6. Proximum accipere nos Ls T,t(
oportet.eo tempore, quo bonorum polfeffio defertur. .$.—7* g
| Si quis igitur proximus cognatus, dum heredes fcripti delibe« |
rant, diem füum obierit: fequens quafi proximus, admitte« - iliqo:
tur: hoc eft, quicumque fuerit i&um deprehenfüs, proximum . tine
locum optinefig ?. — $—8. Si quis proximior cognatus naíci
fperetur, in ea condicione eft, vt dici debeat, obftare eum -
fequentibus. Sed vbi natus-mem-eft, affmittemus eum, qui n
poft ventrem proximus videbatur. ^ Sed hoc ita demum erit "

d-iet. a;ïïï w'&WVIg
- extte
lïs*.»'f. te bef
QUE
Y Dfo
ben n
Qotin

tht
ni
B
. ej
Ll ff
C]Ufäc
28, ,

16 B
h Omn
Ob ]
LU
ld f
afïepg-,-z't
lag
! D
d'pg
LE

E
E

d«

Yi
Eüiæw /
üufliun,l
Di« L-.'",L
?äïii "
( w
D W
"T ju,,
Q«

1; u D

*

| * Y*4. " . * - : .ü/,
vulgo quaefiti liberi matris, et mater talium liberorum, jitem,

ipfi fratres inter fe, ex -hac parte bonorum poffeffionem pete-

re poffunt : quia funt inu:cem fibi cognati. Vsque adeo, vt
praegna$ quoque manumiíía fi pepererit *5, et is qui natus -
eft matri, et mater ipfi,] et inter fe quoqueTqui nafcuntur,

cognatifint. ;., . -L'gec narééendar, ——

« UVIL

III. IvrrAwvs libro XXVIE Digeftorum. — CAprr-
TI$ déminutione perómuntur cognationes, quae -per- ad-
optionem adquifitae füunt, igitur fi poft mortem, verbi gra-
tia, fratris adoptiui intra centenfimum diem adoptiuus frater
capite déminutus fuerit: bonorum poffeffionem accipere non
poterit, quae proximitaffs nomine fratris *? defertur. Prae-
torem enim non folum mortis témpBüs, fed.-etiam-id, quo
bonorum poffeffio petitur, intueri palam eft.

F IV. VrrrANvs libroVE Regularum. S x fpurius in-
teftato decefferit, iure confanguinitatis aut adgnationis here-
ditas eius ad nullum pertinet, quia confanguinitatis itemque
adgnationis iura a patre oriuntur: proximitatis autém nomi-
ne, mater eius, aut frater eadem matre natus *8, bonorum
pofleffionem eius ex Edicto petere poteft. |
V. PowPonivs libro IV. ad Sabinum. Lzxgcrimr-
MIS capite déminutis non datur box1oz'gm-pg£'el'üo,' iure he-
redis legitimi : quia non eadem caufa eórum eft, quae libero-
rum$, fed graduf cognatorum rurfus vocajitur.
VI. VrPrANVvS libro: -ad-Edi . CoaNa-
T IS accufatio nihil obeft ad fucceffionem, fi accufauerint co-
gnatos fuos. " ; | !

VII. MopEsTINvSs Vt. lar
aliqua ratione feruus factus eft, manumilflgóhe *?
tione recipit cognationem. — /—pere.

VIII. Ípkw libre-XIV.-Refponforum, — MopEksTI-

Nvs refpondit, non ideo minus ad auiae maternae bona ab
ïnteiï:güo nepotes admitti, quod vulgo quaefiti proponun-
tür **,

IX. PAPINIANVS libre-VI.-Refponforum.

Is, qui
nulla ra-

hz "hf '0S , potleffio defertur: vt proximo autem jcognato, quamuis

extiterit heres, non defertur. $. i. Fratris filius ^* pro par-

4 * $ : 4 .2 h&
l'esse,te heres inftitutus, cum patruum]fürdui effe ?^* contenderet,

atque ideo teft&meztum- facere nen-potuiffe, 23 poffeffionem
vt proximus cognatus accepit ^*^: ex die mortis tempetis- ha-
beri rationem placuit: quia verifimile Lgfäzilvidebätür, tam
coniunctum fanguini ** defuncti valétudinem ignoraffe. -

X. ScAEvOL A Hibro-IL- Refponfornm- IwTESTA-
T A reliquit fororem Septiciam diuerfo patné,natam, et prae-
gnatem matrem ex alio marito. Quaero, fi mater heredita-
tem repudiauerit, dum adhuc praegnds eft, poíteaf(üe enixa
fuerit Semproniam: an etiese ngpronia bonorum "Ptetee pof-
feffionem[accipere poffit? ,Refpóütdit, fi mater hereditate ex-
cluía eft, eagí quae ^9, f proponeretur ?7, poftea nata eft
?3, accipere poffe. ! | |

16 Hal. peperit.
do omnes fcripti et editi, praeter Hal. qui Flor. habet. BR.
Otob. Bynkersh. GEB. — 18 Graeci: Z3eAQoe juoui]pwc. BR. 19 Vulg.
manunz[fus. B R, 20 Hal. proponantur. — 21 Bahl. 2jeAQómzuw. BR. — 22
Hal. fuiffe. GEB. 23 Hal. praefigit: et. GEB. 24 Flor. etiamnunc:
acceperit. Etita quoque Vulg. Hal. accepiffet. BR. 25. Gothofr. in nota:
A. íanguine. Hal. confanguiuei. G EB. 26 Hal. exclufa effet, eaque. G E B.
27 Dubium eft, annon legendum fit: proponitur. Videtur enim fuiffe: vt

17 Aut: fratri, aut: fratribus, Ícribendum. 1fto mo-
Scripti : Barb.

proponeitur, librario veluti feipfum corrigente. literae tamen : readícriptae funt.
28 Mal. uata effet.

$R. Etiam Hal proponeretur. GEB. —

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. VIIL IX —— —

: OcTA-
""lejdm-vï gradus adgnato iure;legitimi heredis, etfi non extiterit he-

*

x TA
| ,. TAT DX
DE SVCCESSORIO * EDICTO.
VriPrawNvs libro-XLIX. ad Edi&tum-

S VCCESSORIV M |ÉdiCtum/idcirco propofitum eft, ne bo-
na hereditaria vacua fine domino diutius iacerent, et cre-

ditoribus longior mora fieret. jE rej? igitur * Praetor * 3 putauit,

praeftituere tempus his, quibus bonorum poffeffionem detu-
lit, et dare inter eos fucceffionem, vt maturius poflint cre-
ditores fcire, vtrum habeant cum quo cong?edlangur , an ve-
ro bona vacantia fifco fint delata, an potius ad pofleffionem

bonorum procedere debeant, quafi fine fücceffore defunciy ^.
$F. Vnus eniin quisque ? füam bonorum pofíeffionem repu- .

diare poteíft, alienam. non poteft. $. 2. Proinde procurator
meus fine mea voluntate meayi bonorum poffetfionem,repudia-
re non poteft. $. 3. Perferuum delatam bonorum poffeífio-
nem dominys repudiare poteft. . $: Tutor,impuberis,9 an
repudiare poffit bonorum poffeffionem, videamus? Et magis
eft, ne pollit: fed ille ex auctoritate tutoris repudiare poteft,

$5« l'uriofi curator nequaquam poterit repudiare: quia nec-

dum delata eft. —$.—6. Qui femel noluit bonorum poffeffio-
nem petere, perdidit ius eius, etfi tempora largiantur: vbi

i
L&';."J

L1 SBene ;

; .Jliröo/ &oc

;,. J /,-æ'ut;j)l;(l&. »

enim noluit, jiam coepit ad alios pertinere bonorüm poffeffio, 'L?ac*c(';ïal
aut f'fcum inuitare. $. 7- Decretalis; bonorum volellio an s -

repudiant poffit, videamus? et quidem, dieBus, finiri poteft:
fed repudiari eam non pofle, verius eft, quia nondum delata
eft, nifi cum fuerit decreta: rurfüm, pofteaquam decreta eft,
fera repudiatio eft: quia quod adquifitum eft, repudiari non
poteft. .$.—8- Si intra centenfimum ? diem mortuus ifitiprior,
ftatim fequens admitti poteft. .$.-9; Quod dicimus, intra dies
centum * bonorum pollfeffionem peti pofle, *itax intellezen-
dum eft, vt et ipfo die centenfimo bonorum poffeffio peti pof-

b quemadmodum intra Kalendas etiam ipfae Kalendae ünty
Idemjelt , et fi in diebus centum dicatur. - $. xo, Quibus fexs

Edicto bonorum poffeffio dari poteft 4.i quis eorum aut dari
üibi noluerit, aut in diebus ftatutis non admiferit : tunc cete-
ris bonorum pofleffio perinde competit, ac fi prior ex eo nu-

mero non fuerit. $.—E Sed videndufmeft, jan intenceteros

ipfe quoque qui exclufus eft, admittatur: vtputa filius eft in
poteftate,, delata eft ei bonorum poffeffio ex prima parte, vn-
de liberis defertur : exclufus eft tempore, aut repudiàtioneez
"P ceteris defertur: fed ** ipfe fibi fuccedat ex ,liàcj fucceffo-
ria parte? Et magis eft, vt fuccedat, vt ** vnde legitimi pof-
fit petere: et poft hos fuo ordine ex illa parte, vnde proximi
cognati vocantur: et hoc iure vtimur, vtadmittatur!3: po-
terit igitur ex fequenti parte fuccedere ipfe fibi. Ttem ** hoc
dici poteriget in fecundum tabulas bonorum poffeffione: vt fi
fecundum tabulas non petierit bonorum pofleffionem is, qui
potuit et ab inteftato fuccedere, ipfe fibi fuccedat. $. r2.

Largius tempus parentibus liberisque petendae bonorum pof-

feffionis tribuitur, in honorem fanguinis videlicet:. quia ar-
tandi non erant, qui paene ad propria bona veniunt: ideoqüe
placuit, eis praeftitui annum, f:cilicet. ita moderate, vt neque
ipfi vrguerentur ad bonorum poffeffionis petitionew, neque bo-
ha diu iacerent. Sane nonnumquam vrguentibus creditoribus
interrogandi funt in iure, an fibi bonorum poffeffionem ad-

mittantjz
1 Magno errore Flor/erat: DECV'SSORIO, pro: DE SV'CCESSO-

: -ær',?( € 3(71'6[4 . /t)

I | aervt. ;

EN

Ain"ee,

i4 '"i.; ote.t ,

44

LE 4*

RIO. Sed.a manu coaetanea eíft correctum. B R. 2 Vulg. Bene, loco: £ .
ré. BR. Átque ita quoque Hal. G ER. 3 Haec vox eft a recentiori manu.
BR. 4.Hal et Vulg. defuncti. B R. 5 Hal. Vnusquisque autem. G EB.

6 Vulg. pupilli., B R. 7 Graeci: 4 &mb dwísuaros mauQsuoufva Dinua]o-
X)U. BR. 8 Hal. centefummum. BR. 9 Vulg. diem centefimum. -BR.
IO Hal praefigit: "1c, Vulg. mom. BR. II Gothofr, in nota:. A[.
fed vtrum ipfe. ta Hal at Vulg. Sed am ipfe. B R. I2 Hal. et, iocoez
vt. GEB. 15 Hal. aduittautgr. G EB. 14 Hal et Vulg. ftemaue. B R.

15

iC d

£,

- .
| C
| C

(

746
mïttäïf : vt fi repudiare fe dicant, Ífciant creditores, quid fi-

bi agendum effet *?: fi deliberare fe] adhuc-dicant, praecipi- -

tandi non funt. .$.—z3. Siquis autem a patre fuo impuberi fi-
liofit fubftitutus: non intra annum, fed intra diem ggg;enü-
mum bonorum poffeffionem petere poterit. — $— Non fo-
lum autem , cum füo nomine veniunt liberi parentesque,
hoc eis tribuitur: verum etiam fi feruus eius]| qui ex liberis
parentibusque-e£&, heres inftitutus eft *^, intra annum'corgg.
petit bonorum poffeffio: períona enim ee-eft, quae meruit h
beüeficium, quae petat !7. .$.—x5. Sed et fi pater emancipa-
ti filii bonorum poffeffionem contra tabulas accipere velit, an-
ni tempus-ercompetere conftat. $. 16. Et generaliter ait Iu-
lianus, ex omnibus caufis liberis parentibusijue/intra annum bo-
norum poffeífionem competere.
]ll. PAP1NiANvS h -Refponferan z
RIORIS gradus cognatus beneficium Ediéti fuccefforii non
habuit, cum prior ex propria parte *? poffeffionejhi accepilfet, :

Nec ad rem pertinuit, quod abftinendi facultatem ob auxilium |

jaetatis;prior cognatus acceperat ?. — Igitur fifco vacantia bo-
na re(te defergé,?? placuit. -
TITS ;

ex Au* ML'I' t(/(«...'yaaf Pæ/cmlzor j s a ;L, ?b t/C

( ;RAD-VS cognationis alii fuperioris ordinis funt, alii infe-
rioris, alii ex transuerfo, fiue ajlatere. Superioris or-

)* ^. / s4d
]

d

$

dinis funt parentes : inferioris, liberi: ex transuerfo, fiuejàj

latere, fratres et forores, liberique eorum. .$.—r- Sed fupe-
rior quidem et inferior cognatio a primo gradu incipit: ex
transuerfo *,fiue ajlatere nullus eft primus gradus, et ideo
incipit a fecundo. Itaque in primo gradu cognationis, füperio-
ris quidem et inferioris ordinis cognati poffunt jconcurrere:
ex transuerfo vero numquam eo gradu quisquam concurrere
poteft, &&in fecündo et;tertioy et deinceps in ceteris»poffunt
etiam ex ? transuerfo quidam concurrere, et ? cum fuüperioris
ordinis cognatis. -$—9. Sed admonendi fümus, fi quando de
hereditate vel bonorum pofieffione quaeramus, non femper
eos, qui eiusdem gradus jfint ^ , concurrqte; $. 3. Primo
gradu funt füpra, pater, mater: infra filius, filia. $. 4. Se-
cundo gradu fünt füpra, auus, auia: infra, nepos, neptis:
ex transuerfo, frater, foror. $. 5. Tertio grade-femt füpra,
proauus, proauia: infra, pronepos, proneptis: ex transuer-
Ío, fratris fororisque filius, filia: et conuenienter patruus,
amita, auunculus, matertera. $. 6. Quarto grade funt fupra,
abauus, abauia: infra, abnepos, abneptis: ex transuerfo,
fratris fororisque nepos, neptis: et conuenienter patruus ma-
gnus, amita magna , id eft, aui frater et ? foror: auunculus
imagnus, matertera magna, id eft, auiae frater et foror:
item fratres patrueles, forores patrueles, id eft, qui, quae-
ue ex duobus fratribus progenerantur ? :jitemyconfobrini, con-
fobrinaeque 7, id eft, qui quaeue ex duabus fororibus nafcun-
15 Hal./it.GEB. — 6 Hal. fit.
boc beneficium petat. GEE. 18 Hal. inferit: bouorum. GEB. I9 Taur.
accIÍperat. G E B. 20 Scriptum erat Flor. decouferre , ac fi haefitaffet fcriba,

deferre , vellet, an:couferre. Malumus autem: deferrz, quod habent recen-
tiores, BR, Sed et Hal. Gx &. : U (

y Hal inferit: vero. 2, Flor. erat: e, adeoque fine caufa fcriptura
mutata eít. BR. 3 Ap. Hal et, abeft.. GE E. — 4 Hal et Vulg. funt. B R.
5 Ap. Hal. hic et mox iterum et abeft. 6 Vulg. propagantur. BR. —
Hal. confobrini, confobrinae. 8 Hal. vocat, fed et Flor. », deleta. Bm.
9 Taur. in Adnotat. adnepos adueptij. fic vedle. im P. abnepos abueptis. G E B,
.10 Hl copulam et h. l. ignorat, 11 Ap. Hal iterum exulat copula et.

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. IX, X.

INrFE-

17 Hal. perfoua enim ea wtevuit, quae -

tur, quafi confororini: item amitini, amitinae, id eft, qui
quaeue ex fratre et forore propagantur: fed fere vulgus iftós

| omhes communi appellatione confobrinos vocajt,9. $. 7.

Quinto gtgädu fünt füpra, atauus, atauia, infra, epos
neptis ?: ex transuerfo, fratris et fororis pronepos, prone-
ptis: et conuenienter propatruus, -et-'? proamita, id eft,
proaui frater, et foror:. proauunculds , *et 1* promater/era,
id eft, proauiae frater, et foror: item fratris patruelis, foro-
ris patruelis filius, filia: et fimiliter confobrini, confobrinae;
item amitini, amitinae filius filia: propior fobringy, propior
fobrina *?:|jifti)funt patrui magni, amitae magnae, auunculi
magni, materterae magnae filius filia. |

Il. VrPrrANVvs libre—cEVl.-ad—Ediétum. Hoc elt
patris eius, de cuius cognatione quaeritur, confobrinus con-
fobrina, 4£iee frater patruelis.. .

HI. Garvs ictum-prouineiale. S x x«
TO gradu *?.femt fupra, triauus ^^, triauia: infra, trinepos,
trineptis: ex transeesfe, fratris et fororis abnepos, abneptisz

- v .

et conuenienter abpatruus, abamita,id eft; abaui frater et fo- **

ror: abauunculus, abmatertera, id eít, abauiae frater et fo-
ror: item patrui magni, amitae magnae, auunculi magni,
materterae magnae nepos, neptis: item fratris patruelis, fo-
roris patruelis,. confobrini, confobrinae, amitini, amitinae
nepos, neptis: propatrui, proamitae, proauunculi, proma-
terterae filius filia: item qujjex fratribus patruelibus, aut con-
fobrinis, aut amitinis Vnd;qaempropagantur, qui proprie fo«
brini vocantur. $. r. In feptimo *? gradu quam multae ef-
fe pofünt perfonae, ex his, quae diximus, fatis apparet. $. 2.
Admonendi.táfhen, fumus, parentfum liberorumque perfonas
femper duplari: auum enim !* et auiam, tam maternos quam
paternos intellegémus *?: item nepotes, neptesque, tam ex

filio quam ex filia: quam rationem fcilicet áa-emnibus-dein-

ceps gradibus fupra infraque fequaftiüty
. IV. MopEsTINvsibro-X4E- PandeCtaram, Nox
facile autem, quod ad noftrum ius attinet, cum de naturalz
cognatione quaeritur, feptimum gradum quis excedit, *qua-
tónus * vltra eum fere gradum rerum natura cognatorum vi-
tafty confiftere non patitur.- $. 1. Cognati ab eo dici putan-
tur, quod quafi vna communiterue nati, vel ab eodem orti,
progenitiue fint.
apud Romanos intellegitur. Nam quaedam cognationes iure
ciuili, quaedam naturali conne&tentur *?: nonnumquam ??
vtroque iure concurrente, et naturali et ciuili , copulatur co-
gnatio. Et quidem naturalis cognatio per fe fine ciuili cogna-.
tione intellegitur, quae per feminainy ?' defcendit, quae vol-

go ?? liberos peperit ??. — Ciuilis autem per fe, quae eg o
legitima dicitur, fine iure naturali cognatio confütit ^* perL J JM'

adoptionem. — Vtroque iure confiftit cognatio, cum iuftis nu-
ptiis contraCtis copulatur. Sed naturalis quidem cognatio hoc
ipfo nomine appellatur: ciuilis autem cognatio ?? licet ipfa
quoque per fe pleniffime hoc nomine vocetur , proprie tátiien
adgnatio vocatur, videlicet quae per mares contingit. $. 3.
Sed quoniam quaedam iura inter adfines quoque verfantur,
- : | num

12, Hal. propius fobrino , propius fobrina. Ceterum non: propior , fed: proprior,
Flor. bis habetur. Atqui quoque Barb. et Otob. BR. 13 Erat Flor. Sextz
gradus. miror correCtionem proríus fuperuacuam -Taur. non fuiffe fufpe&am,
B R. 14 Gothofr. in nota: l. tritauus tritauia. 1ta Hal. et Vulg. BR«
15 Vulg. inferit: autem. BR. 16 Hal. etenim. 17 Hal et Vulg. zn-
telligimus. BR. — 18 Vide Noodt. I. Probab. i12. im fme. BR. — 19 Gothofr,
in nota: A. conne&untur. a, continentur. Hoc modo Hal. ifto Vulg. BR.
20 Hal. inferit: et. 21 Taur. in Adnotat. feminam. fic vecle. in P. femi-
«a$. Xta Taur. ob fequens : peperit. Híal. feruat: foeminas, led mutat: pepe-
vit, in: paviunt. B R. 22, Taur. 1 Olgo. GEB. 23 Hal. pariuut.. — 244

Flor. mutatum eft in: confiffit:. Sed hocíaepe fieri oportuifiet ; quare Taur.

neglexit. Hal. fiue ngturali fit cognatioue per adoptionem, BR, — 25 'Ap. Hal.
' : £0g94110 p .

S—2- Cognationis fübftantia bifariam 79 -

w
n
c0p
(
pf
(f

tet Vi

M. P

jl p i
W at
L Q
^j C
fu.
s
ff
fun
utuin. m
R
B
of li
..q;l' ri
U l
-

fat
" qui
B
eie
fui
l'[f!z f
pit
Dt;
qui

N

u
ttrog
) B
AO st
iwgä |
N
Vulg
pro
d
flmt :
fintn
Vg

n

Qf
Brenk
lnïcHig
T in
£ T
"if
hu
il

DIGESTORVM LIB. XXXVIII TIT. X.

747
, muty? alienum eft häf: loco deadfinibus quoque breuiter dif- | patrem, eosue, quibus adgngd'cïtur: adfinis autem ei omnino . h
" Tv ferere ? Adfi.nes funt viri et vxoris cognati : dicti ab jeo, quodj ! in egg?ä,famlhg«ne.mo e&. $. rr. Is, cui aqua et Ign;.x[ïntex:- ofenst:
, duae cognationes , quae diuerfafa *inter fe*f fu.nt, per nuptias | diCctum. eft, gugahquo mgdo capite deminutus eifc , ita vt li- , tll um
" cgpulantur, et altfär;( ad alterius cognationis finem acce- | bertatem et ciuitatem amitteret *f'ö , et ^? cognationes et ad- —
" d ** namque cqæungendae adfinitatis caufa fit ex nuptiis. | finitates omnes, quas ante h?*.,bu,*t : am'itgït. J'éen- .
i S.— Nomina NeIO; eorum haec funt: focer, focrus, ge- V. PA.VLys libro Vliad Plautume Sr filium natu-
: ner, nurus, nouerca, vitricus, priuignus, priuigna. -$.—5- ralem emancipauero, et alium adoptauero, non eüfg eos fra-
oro: Gradus autem adfinitati nulli funt. .$.—6-—Et quidem viri pa- tres, Íifilio meo mortuo Titium adoptauero, videri eum de-
; h ter vxorisque , focer, mater autem eorum focrus appellæiutur:x functi fratrem fuifle , Arrganus ait. : ;
io; (jj(&.. cum ,apud Graecos proprie viri pateriexugocy mater veroj£xupo, .Vl VrPriANvVS irbrcrfvï:-ad»&ege:m—ïaham..a..läa?&æ,
T D7 voditetur jj vxoris autem pater U;gngggg,fet mater æyä'gpævo— L'A BEO fcr1b1t;8ngpot1s. ex filia mea nati vxorem, nurumymi- , p
C| p feesd catur ??. Filii autem vxor, nurus, filiae vero vir gener ap- | hi elle. .—r« ^7 Generi/et nurus ?FEällfätïOïïe fponfus quoque |../ & 2tnesaAcm;
( ff pellatur. Vxor ?? liberis ex alia vxore natis nouerca dicitur, | et fponía continetur ^?: item ?? jffocfi, ** et focrus appella- .. -
& . — L nega., matris vir ex alio viro natis vitricus appellatur: eorum vter- | jtione)fponforum parentesïfc"ontineri ?2 videntur. ! » ve.
! [ ,7/íí,,gue natos, .aliunde;priuignos priuignasque vocant. .jPoteft .. V. ScAgvor AdibreIV.Regulaeum. PRiviGNVS —
T etiam fic definiri focer SQfJg:,vxoms meae pater, ego 1ll1us. fgm ;ä(? etiam !;gsj.efc, qui vulgo ?^ conceptus ex ea natus .e&, quae ;; 4;
T . gener. Socer magnusxïümtux: vxoris meae auus, ego. illius | poftea mihi nupät : aeque et 1s qui, um in iconcubinatu erati « a z. ia
o , , íum progener. Etretro pater meus vxoris meae focer eft, | mater eius, n)atfus ex ea'eft, eaque ?? poftea alii nupta fit.
d LJ VL haec illi nurus : et auus meus, focer magnus eft , illafillijpro- | 7477 . VIII. PouPoxivs- : d- SERvivs
nurus. ltem profocrus mihi vxoris meae auia eft, ego illius | reCh& dicebat, foári ?* et focrus,-et generi et nurus appel-
,:1110--. " fum progener. Et retro mater mea vxoris meae focrus eít, | lationem etiam ex fponfalibusg adquiri. /16e£. — * &o,, u
vn? ila huic nurus: et auia mea focrqsæ magna eit, et 31. VXOFr QX. PaAvLvs hbe»PvL—-bemeanwm- |ETEMMATA,
3fi Lt m mea illi pronurus eft..- Priuignus ??jeftj vxoris meae filius ex cognatrlonpm d.lre(:)co hgntg in duas lineas feparantur : quarum
, alio viro natus, ego * illorum) ?? vitricus: et in contrarium | altera ?* fupetiot, altéra infétior, ex fuperiom&autem et fe- ,
i . vxor mea liberis, quos ex alia vxore habeo, nouerca dicitur, | cundo gradu transuerfae ?? lineae pendent: quas omnes la- (4«r
n L6ff: liberi mei illi priuigni ?^. — Viri frater, leuir, jsi ?? apud | tiore tractatu habito in librum fingularem conteximus ??,
" «(y, . Graecos Jóxygi appellatur ??^, vt éft ap'üd Hoimerum relatuüm: A. IDv li ingulari eradibus—et-adfinibus;,-et. :
" Eu fic enim Helenajad HeCtorem) dicit: / 95pa246eorem a, -nominibus-eorüm. IvRiSCONSVLTVS *?cognatorum gra-
ed s L lAGso &usjo $9^5 wuyOg ucxowwyxyou oxproscowe) 37. dus et adfinium 9* nofíle debet: quia legibus hereditates et
? VE UP !qïäs,gäri foror glos) dicitur, apï;ad Graecos,;galos;?9. Duorum gutelae ad proximum quemque adgnatum redire confuerunt j^;«.
A0t4g : / ratrum VXOFeSJLä/nitI'iCGS 39 dicuntur : apud Graecos /6;0027'8&89;: * med EUEWPI'&CGOI' proxuno cuique cognato dat bo- ,^ Df:"t:l,,
i ,L"' '^"^- auod vno verfu idem Homerus fignificat : " L,J;;* norum poflfeffionem. — Praeterea lege iudiciorum publicorum ——*
1 Ia. davstTH& m5 ig yxAówv *? 5 eivarépwy iumémÀwy] —^ | contra adfines et adgnatos teftimonium inuiti dicere noncogi- ; , jí54£.
H "L'su/, S. 7. Hos itaque|[inter fe, quod.** adfinitatis caufa parentjum | mug ^^. $—& Nomen cognationis a Graeca voce ** di&ium — ^ |
[ liberorumque loco habentur;z?matrimonio copulari nefas eft. | videtur. /2Zvyyevcig enim illi vocant, quos nos cognatos ap- /-/ (f)'f*e" 5ie !
(X $. .8. Scjiendum eit, neque cognationerh, neque adfinitateyh pfallamus. 49 Cognati funi;, et quos adgnatos lex .'duQ,dQ- d
on efi9 polle, nifi-a&uptiae-nen interdiCtae fint *^, ex quibus ad- | Cim tabularum apPellat: fed hgfm?t per patrem cognati ex ea- ;
iqie finitas c,oniunjgitur. $-9- Libertini libertinaeque intggjfe ad- Qem famxha. Q-QUI autem per femu?.as. eentumgunter, cogna- Y
Mf J:;?).a fines effe poffunt. .&—toe. In adoptiOner/l datusïaüjjemanci- ti tantqm nominantur. -e3 Prqxæmmres ex adgnatis ffu1 di- !
" ! . patus, quascumque cognationes adfinitatesquejhabuit, reti- cuntur. - *Inter* adgnatos lfältül' et eognatos QhOC inter-
" net; lg,dgï,l.a,twms: iura pe.;jgigl,ü 43 : fed in eam familiam ^*, ad | eft, quod 1nt.e1' genus etipeciem: nam qui eft ä:dgnatu(ï, et
,^ quam per adoptlonem venit, nemo eft illi cognatus praeter cognatus eft: non vtiqueautem qui cognatus eit, et adgna-
j Es j:uj*?pdälb& t£ura äel!cl'vll x : : : ' ss
h cognatio, abeft. GEB. 26 Hal et Vulg. mon, deleto nempe fequenti in- | €t e duabus, quae fequuntur , TY vma fatia boc patto n Jequenteque. item leui-
( terrogationis figno. B R. 274 Wide Menag. im Amoen. Iuv. Ciu. c. 39. GEB. 1:*8.7 (:'a.[iz'gata HELH corrigere, atque ita ad Flomericam .leätzanem, quae fme da-
"* —| 28 Hal. haec vltima ita habet: smater vero éxvgà et vxoris patev mevSsgic matev bio integra et þnc.em e]?, redzgezfe.. Ver(íus autem eftl in V. labro Ilzadzf? que -
?'OI- | qero zey3egz vocetur. De cetero haec Graeca ita vertit: £xughe focer per virum, loco Hector quaerit ex z?þus"aïzczllzs ; quo fändmnfacbe du tbalamo -atfzeraty
áxvgà focrus per virum , mwev3ege focer per vxoremi, mevSeQh focrus per vxorem. profecta fit. Hal, verba 42 72 & conuertit in: Azégov, ?, et vertitz quzr.arz.tm
W m G E B. 29 Vulg. inferit: vero. BR. 30 Hal aic habet : defmiïi fbcey. at glm'zum aut inaterum fpeczajzs Peplzs, cum 1n Vulgata iniuum verionis 1t&
*?QtL;*,þ" fücev dicitur vxoris meae pater. Vulg. fic definiri. Socev efl, vxoris etc. Probo fe habeat: Siue alicubi im glorium exc. ldem Hal. in priori verfu Vulgatam
j Vulg. maxime quod olim Flor. erat: foceretuxoris. B R. 31 Ap. Hal. et, et ver.flonenf ïad.opt,am.t..GEB'.q '41 Ett etiamnunc Flor. q49$. Hal. £Fios itaque
T proxime fequens: eff, abfunt. G & & 32 Hal. inferit: autem. 33 Men- | 4 adþvzzta;zs caufa mter fe pm"entunï lïo lzberowïmque bbafentzfr. BR. Vt Flor.
i 94:3 doíe exaratum fuit Flor. egoillorumvitricusetvitricus , et folum: et vitricus, | e.ü., habet Bynkcrähf Otob. 4ui. In Barb. Q"lad p Cip : GïzB 42 Vulg.
n funt expun&ta. — Sane deberet effe: z/liss. Vulg. tamen et Norica: zllorum , re- vbi nuptiae mte.r.dz&zqze« funt. BR. 43 Vu B M m Irhimeepe B i 44 :
4n9 tinent, H. a Porta in vtraque et Baudoz. ego zlli vitricus, íubftituunt. . Cum Hal. in ea familia. GEB. — 45 Hl earum. GE B. — 46 Hal. amiferit. G E B,
M Vulg. et Hal. facit Barb. cum ceteris Otob. E.. Et cum Barb. Magl. cum Otob. | 47 Ap.Hal abeft et. — 48 Vulg. praefigit: Et. BR. 49 Hal. contiuen-
j Bynkersh. GEB. 34 Hal.et Vulg. addunt: funt. BR. 35 Hal.et Vulg. Jeuir | t"r- 5o Hal. atenim, loco: item. GEB. 51 Iu Hal. et plerique. Flor.
j efl, apud. BR. |36a. Hal.appellatus. GEE. 36b Hal. £ue?e, . 37 Id eft: Lemir. erat ; .(0"" & cpque fa,?mm: -(00" d qFIOd l.lC?t .nondu-m Íe re&te habere videa-
qsuei canis omnis mali canfatvicis borridae. 38 Debet effe in textu yaA«c, Grae- | tur» Taur. tamen admifit. BR. — 52 Hal. inferit: nom, f?d et Flor. inter ver-
cis literis, vt mox: év£zegse, in quo tamen r et 5 Romanae erant, quae ta- | .fUS. negatio adicnpta. Refpplt tamen 1Uud:01»10?1, ex d.u(?bus CleClbUSa quos
[ men Graecae fa&ae. Paulo ante: dati pro: A«wQ, et dar, pro: Aazsg, erat. infpexi , Otob. B R. Refpu-u; etiam Bynkersh. Alter, qui negationem non re-
,n. corrupte et literis latinis, BR. — Vtrumque Hal. habet Graece. Quid autem illa metg eit Barb. GE. )ä-Tan- PRIPIGNFS. GER. Banl. "p r Bf'
Brenkmanni: paulo ante dati pro Aexg et dar pro Aase;' fibi velint, me non | 54 Taur. &Olgo. GE B. 55 Hal. natus eft ex "m quaelquie.a; u ï' 56
p intelligere fateor. GEB. — 39 Ap. Hal.in textu; zamitrices, abeft. Habet ta- |. Et hvl'c Fllor. elt: focri, wt et habct' Taur. lïR. ,7 Ha j :nicnt.., C:./ 58
n men in margine : alia$, vxores iauitrices dicuntur apud Giraecos EpuarQec. G E B. Conter. Bynk.ersh. V. Obf 09« GEB. 59 L?S? cum Hat. c.ontc.ï.x.zigus. B R*
4O Taur. in Adnotat. ad Graeca: HEHHES yaAéwv. — lta emendauimus fecuti | Go Taur, in Adnotat. zn j IEVchon]ultzfs multa cowemugus, quae nec zn,ycete;.z:
BZ veflisia veteris ledionis , et rem ip[am: in. exemplari enim prima pavs buius vev- | wec m ipfarum pandectarum libris redte fcripta J'""- 1707""", alias vatio coufiabit.
;;e jus e;/i contaminata: fic emim olim illic erat: HETINEZ. quidam autem fecunda Sïï g; 2;:3: Iï:;ï:;;l;.nï : Oþö(;*l[fi.glü fnï?:: ER Suj;yïi!;., CZ?V?;Z;???:'
L ite: ? ! - potii (fet feruata ea :EB. . BR . Herit s : €or
; liera effoffa »ri&e ex ea fecermut , perperam. cum potins oportuijfet f« , r $ : ghatus,

748

tus eft: alterum enim ciuile, alterum naturale nomen eft.

4 dltune. S—5. |Non parcimus his nominibus , id eft, cognatorum "^,

VIE)
d gí cteros,
EAC
M t ogn atos,

P
n2
L J
roxiono g r&)Ue

eft /;..;,-a)(i.huar,

PEI
L2 4.

TY C

etiam in feruis: itaque parentes fffjfïlios,L fratresque etiam
feruorum dicimus :| fed/ad leges feruiles |cognationes* non per-
tinent. $.—6- Cognationi$ origo et per feminas folas contin-
git: frater enim eft, et qui ex eadem matre tantum natus elt :
nam qui eundem patrem babent, licet diuerfas matres, etiam
adgnati füunt. S.—7. Parentes 99 vsque ad tritauum apud Ro-
manos proprio vocabulo nominantur : vlteriores, qui non ha-
bent fpeciale nomen, maiores 97 appellantur. tem liberi
vsque ad trinep$tem, vltra hos, pofteriores vocantur. .$-8:

Sunt et ex lateribus cognati , vt fratres, fororesque, et ex his:

prognati 99: item patrui, amitae, eä—.w auunculi, -et-mater-
terae. $.—9- Nam ?? quotiens quaeritur, quanto ** gradu
quafque perfona fit, ab eo incipienduin, eft, cuius de cogna-
tione quaerimus: et fi ex inferioribus aut fuperioribus gra-
dibus eft, recta linea füfum *? verfum, vel kleorfum tenden-
tium 7?, facile inuenimus ** gradus, fi per fingulos gradus
proximum, quemque numeramus :T?am qui ei—?,-gui mihi
próximo gradu eft, proximus-e&j "* fecundo gradu eft mihi :
fimiliter enim accédentibus fingulis crefcit numerus. — Idem
faciendumjin transuerfis gradibus: fic frater fecundo gradu
eft: quoniam patris vel matris perfona, per quos coniungitur,
prior numeretur **. :—re- Gradus autem dicti funt a fimi-
litudine ?? fcalarum , locorumue procliuium, quos ita ingre-
dimur, vta proximo in proximum, id eft, in eum , qui qua-

.fi ex eo nafciturj.transeamus. S$-——r& Nuncjfingulos gradus
numermus *?. .&. 12. Primo gradu cognationis funtifufum -

$9 verfuüum dgto—,' pater et mater, deorfum ver(um duo, filius
et filia, g/-uiþg,a;x"flgg et plures effe poffunt. — $. 13. Secundo

—

: gradu,þdxïgäïgim;perfonae continentur hàe. Auus, hoc eft, pa-

i"ï&

l— l'AI- Y fl
; » j Z(.'o«n-'/,

J 2« : ïf,,

] J xxxXIl7
"F. farwn' "

' et , abeft.

tris e& matris pater: item auia, fimiliter tam paterna, quam
materna. Frater quoque per vtrumque parentem accipitur,
id eft, aut per matrem tantum, aut per patrem, aut *per*
vtrumque, id eft, ex vtroque parente eodem : fed hic nume-
rum non auget, quod[jhihil differt hic ab eo **, qui eundem
patrem habet tantum, nifi quod is .eosdggl cognatos, tam
paternos, quam maternos habet : et ideojóuenire folet in llis,
qui diuerfis parentibus nati funt, vt qui meo fratri frater fit
8$2. meus cognatus non fit: pone * me* fratrem habere/ex
eodem -tentum- patre, [illum) ?*5 habere ex eadem matre: illi
inter fe fratres funt, mihijalter/cognatus non-eft./z/Soror( 8^
fimiliter nume??ur-, vt frater. mNepos quoque dupliciter in-

tellegitur, exfilio vel filialnatus. Idem eftetinnepte. $. 14.
'Tertio gradu perfonae continentur;triginta duo/95. — Proauus

Q^

