quis, cum quinto quoque die vteretur, quafi alternis diebus
ducens, interdixerit, nihil ei prodeffe videtur **. $. 23. Prae-
terea illud fciendum eft, fi, cum aquam duxiffes, aduerfarius

te prohibuerit, deinde tu interimius aquae ducendae amiferis,
in reftitutionem hoc venire, vttibi praeftetur per hoc inter-

dictum, quod amififti: et hoc verum puto. $. 24. Si fun-
dum, ad quem aquam ducebas, vendideris et tradideris: ni- -
hilo minus interdiCctum tibi vtile eft. $. 25. Competit hoc
interdictum aduüerfüs eum, qui prohibet me aquam ducere.
Et nihil intereft, vtrum quis dominium fundi habeat, an non:
idcircoque is tenetur interdiCcto: nam etíi feruitus coepit *?,
aduerfus quemuis poffe vindicari. $. 26. Si inter riuales,
id eft, qui per eundem riuum aquam ducunt, fit contentio de
aquae vfu, vtroque füuum vfuüm effe contendente: duplex in-
terdiéctum vtrique competit. $. 27. Labeo putat, per hoc
interdictum prohiberi quem, ne quid in illo fundo faciat, fo-
diat, ferat, fuccidat, putet, aedificet, quare * ex re ea
aqua, quam ille hoc anno per fundum tuum fine vitio duxit,
inquinetur, vitietur, corrumpatur, deteriorue fiat: et fimi- -
liter de aeftiua aqua debere *7 interdici ait. $. 28. Si quis

hoc cefferit, ne liceat fibi aquam quaerere: ea ceffio valet.

D — $- 29.

S, Cruc. L. If. vt et Rehd. GEz&. — 64 Hal. et Vulg. addunt: poteff. n R.
Rehd. debet. GEB, 65 Hal. duxerit. 66 Gothofr. in nota:; ipía fibi-
met. vulg, ipfamet. Hal. —Qui addere debebat, pergere Vulgatam: z0"- eo
ducetüte, Haloandrum : »0m dacente aliquo. BR. — Rehd.zpfa fibimet non ducen-
te aliquo , partim Vulgatam partim Haloandrinam exprimens. GEE. . 67 Hal.
et Vulg. buic. B R, Etiam Rehd. G E B. 68 Flor. lineolis transpofita: ei boc,
| 69 Hal. et Vulg. perfpi-
ciemtibus, quod malim. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 7O Hal. et Vulg. videa-
tur. BR. Etiam Rehd. GEB. 71 Alterum: recte, abeffe debere opinamur,
Pofterius abeft ab Hal. et in Vat. VI. in aliis nouem fcriptis prius. In S. Cruc.
L ifta: et fine captione poffefforis vedte , abfunt. .Pro: captioue, in Vat. L. erat:
vfacapione, etin Vat. V. pro: poffefforis , etiam nunc eft: poffeffionis. BR.
Ad nouem illá MSS. refero tria ex alio capite iam nominata , et Barb. Vat. II.
IlI. Pal. II. S. Cruc. I. quodnam faciam nomntüm, haereo. Supereft Bynkersh.

et Chriiftin. 1lle facpe?umcro in computum non venit: et hic a reliquis dif-

fidet, 73 recte bis exhibens, quod et facit Rehd. qui et habet: poffeffionis, wt
Vat. V. GEE. . 72 Vulg. inferit: locum. BR. Etiam Rehd. GER. 73
Vulg. idem fi, loco: zd efl. Vat. V. idem. íex alii vt Flor. £R. . Vt et Hal.
Illi fex : Vat. I. VI. Barb. Pal. II. $. Cruc. I. II. quibus adde Magl. et Bynkersh.
At Rehd. zdem vel. GE B. 74 Hal. videatur. GE R. 75 Hal. coeperit ,
et mox : poterit , loco: poffe. GEB. 26 Hal et Vulg. q4a ex ve. Et pu-
to, librarium re anticipafle, et fe deinde correxiffe ipfum. E R. Etiam R ehd.
vt Hal. etVulg. GEB. — 77 Hal. inferit: ei, modeftum eft fupplementum ,

Nnnnnn $ . quod

4

DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XX.

204

$. 29. Deinde ait Praetor, vTY PRIORE AESTATE-EA(-:-
QVAM,QVA DE AGITVR, NEO VI, NEG.CLAMs N
PRECARIO.AB ILLO DVXASTI, QVO,MINVS ATA DV-
18 [N TER HEREDES, EMP T O-
CAS,VIM FIERI VETO. !
RES, ET BONORVM POSSESSORES INTERDICAM.
$. 30. Hoc interdiétum de aqua aeftiua pg'opogl*äucl)r.d as
Quia 7? autem diximus aeftiuam aquam Iaþquod. : ld .ärea.
aqua cottidiana, fciendum eft, etiam "^ inter 'll&ls'd' 1.ta1£g :
quod qui de aqua ?? cottidiana interdicit, ita inter i17[(;1 d
VTI HOC ANNO AQVAM DVXISTI, at qui .wde.ae iua fic
S4. vTI PRIORE AESTATE: nec immerito, nam, quia
85 hieme non vtitur, referre fe non ad praefentem aeftatem,
fed ad priorem debuit. $. 32. Aeftatem incipere fic peritio-
res tradiderunt, ab aequinoCtio verno ^^, et finiri aequino-
&tio autumnali: et ita fenis menübus aeítas atque hiemps
57 diuiditur, $. 33. Priorem aeftatem ex comparatione dua-
rum aeítatium accipi $9. $. 34. Propter hoc, fi aeftate in-
terdicatur, nonnumquam annum et fex menfes continere ^':
quod ita contingit, fiinitio verni aequinoCtii duécta fit aqua,

et fequenti aeftate pridie aequinoCctium autumnale ?9 inter-

dicatur. .Et proinde fi hieme interdicagur,. eti?m in 'bläen-
nium haec res extendetur ?*, $. 35. Si quis hieme tantum
aquam folitus fuit ?? ducere, aeftate non fuit folitus, vtl.le
interdictum ei competit. $. 36. Qui ?? hac aeftate ,duxlt,
non fuperiore: vtile interdictum habet. $. 37. Ait Praetor,
3NTER HEREDES ET EMPTORES, ET BONORVM POS-
SESSORES INTERDICAM: haec verba non folum ad aetti-
uam aquam ,verum etiam ?^ ad cottidianam quoque referenda
eífe , fciendum eft: nam ficuti de itinere actuque et ?? fuccef-
foribus dantur interdicta, et emptori, ita haec quoque danda
Praetor putauit. $. 38. Ait Praetor, Qvo 95 EX .CA-
|STELLO ILLI AQVAM DVCERE AB EO, CVI EIVS
REIIVS FVIT, PERMISSVM EST, QVO MINVS ITA,
VTI PERMISSVM EST DVCAT, VIM FIERI VETO.

QvANDOQVE DE OPERE FACIENDO INTERDICTVM.

ERIT, DAMNI INFECTI CAVERI IVBEBO. $. 39.
Hoc interdictum neceffario propofitum eft : namque ?* fupe-
riora interdicta ad eos pertinent, qui a capite ducunt, vel
impofita feruitute, vel quia putant impofitam: aequiffimum
vifum eft, ei quoque qui ex caftello ducit, interdictum dari:
id eft, ex eo receptaculo, quod aquam publicam fufcipit, ca-
ftellum accipe. $. 40. Si ex caftello permiffum eft ??, dan-
dum erit interdictum. — $. 4r. Permittitur autem aquam ??

ex caftello, vel ex riuo , vel ex quo alio loco publico ducere.

$. 42. Idque a Principe conceditur: alii nulli competit ius
^ ; : 8

quod fola geminatione conftat. B R.
yes, praefigit : et. GEB. — Quod pofteriori loco etiam facit Hal. 79 Vulg.
Quod;, loco: Quia. BR. Etiam Rehd. GE R. 8O P«Q; alqQuid, vt habet
Kial. Sed.Flor. d eft deleta, forte non male ob fequentis.v(ätis primam literam.
Vulg. aliquando. BR. Rehd. vt Hal. GER. 81 Hal. inferit: im, et forte
latet vocula in primis literis fequentis vocis. G E B. 82 In Rehd: a44a, ab-
eít. GEB. .. 83 Hal. znterdicat, quod malim. Bn. Rehd. vt Flor. GEB. — 84
Ap. Hal. fic, abeft. Vulg. duas voces cóniungit, ficutz. BR, Rehd. vt Vulg.
85"Hal. et Vulg. 4ui, loco: 4uia. BR. Rehd. vt Flor. GEB. . 86 Vulg,
wernali. BR. Etiam Rehd. GEB. 87 Flor, litera p eft deleta. B. 88
Hal, et Rehd. aeflatum . accipe. GEB. 89 Hal. continet. GE B, 9o Vulg.
aequinoClii autwmmalis. BR. Etiam Rehd. GxB. - 91 Hal. extenditur. GE B.
92 Hal. hic et in proxime fequentibus : fuerit. 93 Rehd. inferit : aztem.
GER. 94 Apud Hal. etiam abeft. — 95 In Rehd, et, abeft. GEz. . 96
Rehd. Qzuod. GE R. 97 Hal. Nam cum. Vulg. Nam. quia.BR. Rehd. vt
Flor. GEB.
aquam publicam [nfcipit, intevdi&dum davi. — Caflellum accipe, fi ex caftello per-
miffun eflO. Sed et fi alio ex loco perimiffum eft, dandwum etc. Hial, cum Pand.
facit vsque ad vocem: fnfcipit. tunc pergit: éta enim callellum.accipe , fi ex ca-
fiello permiffum efl. — Sed et fi, et reliqua ex Vulgatis. BR.| Vt Hal. itaRehd,
G E B. 99 Rehd. inferit: vel. GEB. IOO Taur. zmpetraVile. GEB, .. I
Hal. fluxiffet, neque aliter MSS. quorum hic o&o contuli. BR. . Immo nouem :
Vat. L. 1l. Barb. Chriftin. Pal. I, II. S. Cruc. I. qui tamen habet; effluxiffet, S.

^.

$. 3I..

.tio ex fonte meo vt aquam duceret, ?* ceffi.
eft, an et Maeuio cedere poífim, vt per eundem aquaedu-
Ctum aquam ducat? *et* fi putaueris poífe cedi per euridem -

78 Rehd. hic et ante fequöns: empto-

.BR. IO Hal et Rehd. zoceat. GEB.

98 Vulg. qui ex cafleilo ducit , id cff , ex eo véceptaculo, quod:

aquae dandae, $. 45. Et datur interdum praediis, interdum
perfonis. Quod praediis datur, extinCta perfona non extin-
guitur: quod datur perfonis, cum perfonis amittitur: ideo-
que neque ad alium dominum praediorum, neque ad here-
dem, vel qualemcumque fuccefforem tranfit. $. 44. Plane

ei, ad quem dominium tranfit, impetrabile 199 eft; nam fi

docuerit praediis fuis aquam debitam, et fi nomine eius flu-
xiffe ^, a quo dominium ad fe tranfiit: indubitate impetrat

| ius aquae ducendae: nec eft hoc beneficium , fed iniuria, fi

quis forte non/impetrauerit. $. 45. Meminiffe autem debe-
mus, in hoc interdifcto totam quaeftionem finiri adfignatio-
nis ^:non enim praeparat hoc interdiCcum caufam, vt fupe-
riora interdicta, nec ad polfeffionem temporariam pertinet:z

fed aut habet ius 'adfignatum fibi, aut non habet, et ? inter-

dictum totum finitur.
! Il. PouvPowNr1vs ^ libro XXXII. ad Sabinum. Sr
diurnarum aut nocturnarum hcrarum aquaeductum habeam,
nond poffum alia hora ducere, quam ? qua ius habeam du-
cendi, | *

II. Ipew 5libro XXXIV. ad Sabinum. Hoc iure.

vtimur *, vt etiam non ? ad irrigandum, fed ? pecoris caufa
vel amoenitatis, aqua duci poffit. $. r. Ex flumine aquam
ducere plures poffunt: ita tamen vt vicinis non noceant !9,
vel fi anguítus amnis fit, etiam ei qui in alia ripa fit. $. 2.
5i aquam ex flumine. publico duxeris, et flumen recefleritz
non potes ^* fübfequi flumen: quia ei *loco* *^ feruitus im-
pofita non fit, quamuis is locus meus fit. Sed fi alluuione
paulatim accefferit fundo tuo,'fübfequi potes *3: quia locus
totus fluminis feruiat du&tioni **, Sed Ífi circumfluere coe-
perit mutato alueo, non potes: quia medius locus non fer-
uiat, interruptaque fit feruitus. $. 3. Aqua quae in riuo
naícitur, tacite lucrifitab eo qui ducit, $. 4. Ductus aquae,
cuius origo memoriam exceffit. !* 5, iure conftituti loco habe-
tur. $. 5. Ís qui aquae cottidianae Gius) ** habet, vel fiftulam
in riuo ponere, vel aliud quodlibet facere poteft, dummodo

ne ** fundum domino, aut aquagium *$ riualibus deterius fa-

ciat. $. 6. Si aqua ducatur, *? fupraeam alia aqua per pon-
tem, qui fupra ?? riuum factus fit, iure ducitur: dum infe-
riori riuo non noceatur, X |
| IV. IviraAwvs libro XLI. Digeftorum. Lvcr1oTi-
Quaefitum

aquaeductum ?? duobus: quemadmodum vti debeant? Re-
fpondit ^?, ficut iter, aCtus, via pluribus cedi vel fimul vel
| 3 | fepa-

Cruc. II. et Bynk/crsh. quibus adde Rehd; GEP. . 4 Gothofr. in nota: ad-
fignationibus. Hal. Libri tamen fcripti feptem , quot contuli cum Flor. faciunt.
BR. Vat. L H. Barb, Chriftin. Pal. I. $. Cruc. I. II quibus adde Bynkersh.
yt et Rehd. GEz. 3 Gothofr. in nota: et hoc interdictum. valg. Hal.
Rehd. vt Hal. et Vulg. GEB. 4 Hal. IVLIANV'S. GER. 5 Gothofr.
innota: quam in qua. vu/g. Flal. Yta et Rehd. GEB. — 6 Hal. VLPIA-
NVS. GEZ. ./7 Conf. Noodt. £. Probab. 2. m. 5. fiu. BR. 8 Vulg. vt
"0n folum. BR. Rehd. vt etiam non folum. G E B. 9 Vulg. inferit: etiam.
11 Vulg. potefl. BR. Etiam Rehd.
vbi tamen nonnemo adícripfit: potes, GE B. 12 Hoc: loco, antiquiffime
quidem fuperfcriptum eft, forte tamen e fequenti: locus, enatum, vbi olim
erat: locous. BR. Rehd. eo loco. GEB. 13 Vulg. potef/, hic et paulo poft
iterum. BR. . Ita et in Rehd, vtroque in loco, fed et vtrobique fuperfcriptum :
potes. GE B. 14 Rehd. addaclioni, et fuperfcriptum : al. bus. GEB. — 15
Hal. exceffevit. I6 Hoc fupplementum agnoícunt omnes, fed inter: qaui,
et: aquae; Idem videas in MSS. BR. Vat. I. Chriftin. Barb. Pal. L. S. Cruc.
I H. Bynkersh. vt ec Rehd. Ita et Hal.. GE E. 17 Rehd. nec. GEB. 18
Vulg. aquarium. £ &. — Rehd. aquarum ,. cui quis tenuem z fuperícripfit. GEB.
19 Hal. praefigit: et, Rehd. etiam. GEE. 20 Rehd. fuper. G E B. 2K
Vulg. conceffi, et mox: concedeve, et verfus finem : conceffa. alias reQte. B R.
Rehd. primo loco: conceffi, in teliquis vt Flor. GER. 22, Scriptum erat :
aquaeductaeum. — Nempe librarius poftquam : aquae duclae, harmonia deceptus
fcripferat, additis: sm, ícipfum correxit. BR.-

23 Hal. vefpondi. GEB.

*X

r nenter
amiflüent

m
terdilo deï
confitneno
igm r
dontat t
ye dcent
ap ex f
d:an
, at
ue loott
ïue às ]
fieme Q
em ipfi
Qucitor,
(ierelur,

VL
pett, a
ftanda l
torum «
Quot i
Citete f
Quieto.

Vi
Qu ier
fs **

14 F hi
GE
Mi Wt
"ontys, uY
u R'x*hd.q
hitc ts
6EB, j
i'nfcrit: (id
lo i
?tiitas ]
0 GE
dfiüntyo 1
Wittir, 1
4LHa] i

u

qui !

jh
T
j
j

—— Gd

DIGESTORVM. LIB. XLIL .TIT. XX. XXL i

feparatim poteft, ita aquae ducendae ius recte cedetur: fed
fi inter eos, quibus aqua eeffa eft, non conuenit, quemad-
modum vtantur, nonerit iniquum, vtile iudicium reddi: fic-
utinter eos, ad quos vfusfruCtus pertinet, vtile communi
diuidundo iudicium reddi, plerisque placuit,

V. IDEM,libro IV. ei( Minicio. Cv« conítet, non
folum temporibus, fed etiam menfuris poffe aquam diuidi,

poteft eodem tempore alius cottidianam, alius aeftiuam aquam .

ducere: ita vt aeftate diuidatur inter eos aqua, hieme folus
ducatis, qui cottidianae ius habeat ^^. $. r. Inter duos, qui
eodem riuo aquam certis horis feparatim ducebant, conuenit,
vt permutatis inter fe temporibus aqua vterentur: quaero,
cum amplius tempore feruitutibus praefinito ?? ita duxiflent,
vt neuter eorum fuo tempore vfas effet, num ? ius vtendi
amiüífent ^*2. negauit ^95, amififfe, .. ,5

.. NI Nrenarr:vs ?? libro IIL. Membranarum. D in-
terdicto de aqua aeítiua, item cottidiana quaerentes, primum
conftituendum. exiftimabamus 3?, :
de qua proprium interdictum ad prioris aeftatis tempus. rela-

tum reddi folet: hoc eft, aeftiua aqua vtrumneex iure aeftiuo:
dumtaxat tempore vtendi diceretur, an ex mente propofito-

que ducentis, quae ?* aeftate eam ducendi confilium haberet:
an ex natura ipfius aquae, quod ?? aeftate tantum duci pot-.
eít ??: an ex vtilitate locorum in quae duceretur? Placebat

igitur, aquam ob has duas res, ?* naturam fuam, vtilitatem- -

ue locorum in quae ?? deducitur, proprie appellari: ita vt,
jue eius natura erit, vt.nifi aeftate duci non poffit, etiam fi
hieme quoque defideraretur: fiue omni tempore anni duci.
eam ipfius natura permitteret, fi vtilitas ?? perfonisiin quam.
ducitur, aeftate dumtaxat vfum eius exigeret, aeftiua recte.
diceretur. : j dR sls | | :

VIL Pavrvslibro V. Sententiarum. . Sx de via, iti-
pere, aCtu, ?* aquaedu&u agatur, huiusmodi cautio prae-
ftanda eft, quamdiu quis de iure fuo doceat, non fe impedi-
turum agentem, et aquam ducentem,. et iter. facientem.

Quod fi neget ius effe aduerfario agendi, aquae ducendae ^; |

cauere fine.praeiudicio amittendae feruitutis debebit, donec

quaeftio finietur ??, non fe vfurum.

2.434

dum iter aquae debetur, quacumque vult, in.eo riuum licet
faciat *?, dum ne aquaeductum interuerteret ^*,

Y

25 Rehd. inferit: aquaw. GEB. . 26 Rehd. inferit: et.
GEB. . 727 Flor. gft: amiffiffent, et mox: amififfe. GEB. . 28 Hal.et
Rhehd, megami. GEB. .. 29 Hal. MARTIANV'S. GER. 30 Vulg. exzfli-
gHamus. bR. — 31 Taur. in margine: quod , et eft correctio antiqua. B R. Hal..
et Rehd. quod. GE B. .32, Gothofr, in nota: Flor. al, quae. Valde vereor, ne
haec nota ad : 4104 aeffate praecedentia pertineat, quamuis Hal. hic habeat : quae.
GEB. 33 Hal poffet. 34 Rehd. pracfigit: id eff ob. GEB. . 35 Vulg.
inferit: aqua. BR. — .36 S. L. in nota. Flov. vtilitas. perfonis. Hlal. vtilitas
locorum in.quae ducitur.
otilitas locgorum ,. in quam deducitur, G E B. 47 Rehd. acfuque et aquae du-
&u, GEB. 38 Etam nunc Flor. eft: a4wae ducendií. Inde Hal. et Vulg.
aquamue ducendi. BR. Et Rehd. omiffo: ve. GE R. 39 Hal et Vulg. fi-
siatuv. BR. Etam Rehd. GEB. . 40 Rehd.;m eo víuo facere licet. GEB.
41 Hal. internertat. G EB. 2 | RA

24 Hel, babet. .

I Scriptum erat Flor. DE VIRIS.GEB. 2 Baud.in margine: vet.

X Riuem. 5 Rehd.azte,loco a:te. GEB. 4 Hal. et Rehd. vfíus. G EB. .5 Hal.

addit: fepta. GEB. — 6 ld eft: a fluendo. — Yta et. Hal. Iucunditatis gratia ad-
dam, quomodo Rehd. librarius graeca haec fcripferit: amotoyreem , 47 799

Tnen eft c0 ToU jeiy 9.

quae effet aqua aeftiua,.

"VIIL. Scag v oLAlibro ünv'gulari ópdvy. Cv x perfun-,

)a. GE B.
.fed, loco: et. GES.

.Ap. Hal. vt, abeft. Rehd. et, loco: vt. GEB.

Florentiae nempe: locorzm, plane abeft. Rehd.

miT..Xxr
DE &rvISE.
Vuerawvs libro LXX. ad Edi&tum.

PRAETOR ait£; RIVOS^, SPECVS, SEPTA REFICERE,
. PVRGARE, AQVAE DVCENDAE CAVSA, QVO MI-
NVS LICEAT ILLI: DVM NE ALITER AQVAM DV-
CAT, QVAM YTI PRIORE AESTATE, NON VI, NON

.GLAM NON PRECARIO A TE ? DVXIT: VIM FIERE

vETO. V Ir. Hoc interdictum vtiliffimum eft: nam nifi per-
mittatur alicui reficere, alia ratione vfu * incommodabitur.
$. 2. Aitergo Praetor nzvvM, sPECVS. - Riuus eft lo-
cus perlongitudinem depreffus, quo aqua decurrat, cui no-
en e 5 $- 3. Specus autem eft locus, exquo.
defpicitur. . Inde fpectacula fünt.dicta. $. 4. Septa funt *,.
quae ad incileopponuntur, aquae deriuandae compellendaeue
ex flumine caufa, fiue ea lignea funt, (iuelapidea, fiue ? qua-
libet.alia materia fint ? ad continendam transmittendamque :
aquam excogitata. $. 5. Incile eft autem locus depreffus ad .
latus fluminis *?, ex eo dictus, quod incidatur: inciditur
enim vellapis, velterra, vnde primum aqua ex flumine agi
poffit. Sed etfoffae et putei hoc interdiéto continentur. .$. 6. -
Deinde ait Praetor RgrrckERE, PvRGARE. Reficere ett,.

. quod corruptum eft, in priftinum ftatum reftaurare. . Verbo .

reficiendi, tegere, fubftruere, farcire, aedificare, item adue-
here adportareque ea, quae ad eandem rem opus effent, .con-.
tinentur. $. 7. Purgandi verbum plerique quidem pütant ad -
eum riuum pertinere, qui integer eft: et ** palàm eft, et.
ad.eum ^? pertinere, qui refiCctione ** indiget: plerumque -
enim vt *^refictione etpurgationeindigent ?. $. 8. AQV AE,.
inquit, DYVCENDAE CAVSA: merito hoc *^ additur, vt ei.-

demum permittatur et reficere et purgare riuum, qui aquae

ducendae caufa id fecit **. $. 9. Hoc interdictum competit
etiam ei , qui ius aquae ducendae non habet, fi modo aut pri-.
ore aeftate, aut eodem anno aquam duxerit: cum fufficiat,
T$ notí vi, non clam, non precario duxiffe. $. rzo. *? Si
quis terrenum riuum figninum ??,id ?* eft lapideum ?* facere
velit, videri eum non recte hoc interdicto vti: non enim re-
ficit, qui hoc facit: et itaOfilio videtur. $. rr. Proinde etft.
per alium locum- velit ducere ?5, impune prohibetur. Sed

.etfi eundem riuum deprimat, vel adtollat, aut dilatet, vel ex-

tendat, veloperiat apertum, vel contra. Ego ceteros. qui-.
dem impune prohiberi puto: at enim ?* eum ?? qui operiat

29 apertum, vel contra: eum ?^* non puto prohibendum, nift
fi quam maiorem vtilitatem fuam aduerfarius oftendat.

LaABEO non

]l PaAvrvs libro LXVI. ad Edictum.

poffe , ait , ex aperto riuo terrenum fieri : quia commodüm do-

. mino

7 Kehd. addit:

b£ei, V'Conf.'e'ti;qm 'Mcn,aig. AAmoent. Iur. Ciu. c. 29. GER. !
9 Ap. Hal. fint ,'

8 Hal. inferit : ex. malim e geminando. B R.
abeft. Rehd. fumt. GE R. — 10 Hal. fluminumn. GEB. . II Hal.et Rehd.
. I2 Rehd. inferit: vinmm. GEB. I3 Vulg. vefe-
&ione, et mox rurfus. Flal. hic Flor. fequitur. & R. Rehd. vt Vulg. GEE: — 14
| 15 Hal vzuus iudiget.
Rehd. fimpliciter: ndiget. G EB. 16 Hal ic, loco: bot. GEE. — 17
Vulg. facit. BR. —— 18 Rehd.inferit: boc amho. GEB. — I9 Vulg, praefigitz
Sed. & R. 20 MSS. hic decem contuli, Var. L. IV. V. Pal. I. habent: fi-
ghati. Sed IV. ex correctione. In Vat. IV. et Chriftin. eft: filicinam. 8 R-

Reliqua quatuor funt Barb. Vat. IT. HI. S. Cruc. H. Sed et contulit Magl. qui

cum proximis et Flor. facit, S. Cruc. I. qui habct: fi quis tervenum. vinum fi-
gninum fecevit, idem lapideum facere velit, Pal. M. qui habet: fignaueris et la-
pidemm , et denique Bynkersh. vbii filiciuum , alias fignum i. lapidem. Rehá.
vbique Florentinam, vt dedit Taur. refert. Sed etHal. GEB. — 21 Gothofr.
in nota: vel. Hal. Quid hoc fibi velit, nefcio. Ap. Hal. 7d eff lapzdeum ,
plane abíunt. GEB. — 22 Flor. etiam. nunc eft: id efl lapidem. BR. 25
Rehd, inducere. GEB. — 24 Vulgo euim, abeit. GER. 25 Ap. Hal. cuint
éum , abfunt. G ER. 26 Kal operit. G E x. 27 Vvlgo ewm, abef;:. B R.
' PT d. j -tam

ss . DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XXL XXII

mino foli auferetur ^5 appellendi pecus, ve! hauriendi ??.
aquam : quod fibi nonplacere, Pomponius ait: quia id do-
mino magisex occafione, quam ex iure contingere ??: nififi.-

31 ab initio in imponenda feruitute ?? id aCtum, effet ??, —
HL VrrraxNvslibro LXX. ad Edictum. Sgnvtvs
autem fícribit, aliter duci aquam, quaeante per fp?CUg, 3::, d?'
&a eft ?5, fi nunc per apertum ducatur, nam fi operis aliquid fa-
ciat quis, quo magis aquam conferuet, vel cg?tmeat: nonim-
pune prohiberi: ego ?? et in fpecu contra ^*, fi non maior
vtilitas verfetur aduerfarii. $. r. Seruius et Labeo fcribunt,

» * .9,* . Y 3 : 3250299-— ;
fi riuum, qui ab initio terrenus fuit *^, qui aquam non

continebat , cementicium Veli.t face;re: audiendumïeffe. Sed
et fi eum riuum, qui ftructilis fuit ^^, poftea terïeznum A
faciat, ant partem riui: aeque non feïie 'Proh;b.e'ndumü . Mihi
videtur vrguens et neceffaria refictio eüe;- admittenda *?. $. 2.
Si quis nouum canalem vel fiPt.ulas.-44 in riuo y.ellt collqcare,
cum id numquam habuerit: vtile ei hoc interdictum futürum
Labeo ait: nos et hic opinamur, vtilitatem eius, qui ducit
fine incommoditate eius, cuius ager eft, fpeCtandam. $. 3.
Si aqua in vnum lacum conducatur T* wet mdq per pluges
duCtus ducatur: hoc interdiCtum vtile erit volenti reficere 1p-
fum lacum. $. 4. Hoc interdittum ad onines riuos pertinet,
fiue in publico, fiue in priuato fint conftituti. $. 5. Sedetfi
calidae aquae riuus fit, de hoc reficiendo competit interdi-
Cctum. $. 6. Arifto et de cuniculo reftituendo, per quem va-

por trahitur in balneariis ^? vaporibus *^*, putat vtilem actio-

nem competere: et erit dicendum, vtile interdictum ** ex
lac caufa competere. $. 7. Isdem ^? autem perfonis, et 5?
in easdem interdictum hoc dátur, quibus et in quas etdeaqua
interdi&ta redduntur, quae füpra fünt enumerata. $. 8. Si
quis riuum reficienti opus nouum nuntiat, belle ys dlätqm
eft, poíffe contemni operis noui nuntiationem: cum enim

Praetor ei vim fieri vetet, ab(furdum eft, per operis noui nun-'

tiationem eum impediri. : Plane per in rem actionem dicen-

dum eft ??, poffe aduerfus eum vindicari, ius ei non effe, .

53 dubium non eft. $. 9. De damno quoque infacto 5* ca-

uere eum debere, minime dubitari oportet. $. 1ro. Si quis.

eum ?? éxportare, vehere *^, quae refictioni ?? neceffaria
.funt, prohibeat, hoc interdictum ei competere Ofilius putat:
quod eft verum., | z ii
: IV. VENvrErvslibroI. Interdictorum. D & riuis re-
ficiendis *ita* interdicetur ??, vt non quaeratur, an aquam
ducere aCtori liceret? non enim tam neceflariam refictionem
5? itinerum, quam riuorum effe: quando 9?, non refectis

riuis, omnis vfus aquae auferretur ?*, et homines fiti ne- |

carentur: et fane aqua $? peruenire, nifi refe&to riuo, non

poteft: at non refecto itinere, difficultas tantum eundi agen- |.

dique fieret, quae temporibus aeftiuis leuior effet. .. .

Etiam in Rehd, GE E. *2)!8 Hal. et Vulg. aufevretur. BR. Rehd. anfertur..
.30 Hal. et Vulg. contingerct. B R.

GEEB. 29 Flor. eft: auriendi. GEB. -
Etiam Rehd. GEB. ^ 51 Ap. Hal. et Rehd. fi; ábeft. GE B. 32, Rehd.
interponenda feruitutem , loco: im imponenda feruitute. Coepit nonnemo m
delere, fed idem re&tins 4 in o mütaffet. GE B.
Hal. et Vulg. fpecum. BR. Rehd. vt Flor. GE B.
Etiam hic Rehd. vt Flor. GE B. 36 Vulg. inferit: puto. BR. — 37 Rehd.
et ego in fpecu comtra puto. G EB. 38 Hal. fuerit. 39 Malumus: quia,
leui aut nulla mutatione, B R. Nempe ope geminationis: quidquam. GEB. 40
Vulg. fuevit. B R. 41 Vulg. inferit: 4uis. BR. Etiam Rehd. G E g. 42
Taur. probzVendum. GEB. — 43 Hal. videtur vrgentes et neceffarias vefeclio-
"es effe adinitendas. Wulg. videtuv verius vrgentem et mece(Javiam vefeclionem
effe adiittendam. Rehd. vt Vulg. nifi quod: . verius, abfit, et fcribatur: vr-
- guentem. GEB. 44 Vulg. fifiulam. BR. Etiam Rehd. GER. 45 Vulg.
ducatur. B. 46 Taur. Valneaviis. GE B. 47 Ap. Hal. vaporibus, ab-
eit. GE R. 48 Hal. inferit: etiam. 49 Hal. Zisdem. Rehd. vt Flor. Is-
dem. G E B. 50 In Rehd. et, abeft. GE B. $I Vulg. bene. BR. Etiam
Rehd. GE R. 52 Ap. Hal. eff, abeft. 53 Hal. praefigit: boc. Vulg. et
boc. &R, Rehd. vt Vulg. GEB. . 54 Hal. et Vulg. infecfo. BR. Etiam Rehd.
GEB. .55 Ap. Hal.emm, abcft.Rchd. ca. GE B.— 56 Hal; vobereque en.

4I-

IGER-. .57 Hal, et Rehd. refetlioni. G E B.

33 Rehd. efj. GE R. 24
55 Hal. et Vulg. fit. BR

VrrtANvs libro ;LXX:.f ad Edictum;

,PRAETOR ait, vTI DE EO FONTE QVO DE AGÍTVR,

HOC ANNO AQVAM * NEC VI, NEC CLAM, NEC
PRECARIO AB ILLO VSVS ES: QVO MINVS ITA ^
VTARIS, VIM FIERI VETO. D rAcv,PvTEO, Pr-
SCINA ? ITEM INTERDICANM. $. I. Hoc interdictum
proponitur.ei qui fontana aqua vti prohibetür: feruitutes

enim non tantum aquae ducendae effe folent, verum etiam

hauriendae: etÍficut difcretae fünt feruitutes duétus aquae,
et hauftus aquae, ita interdicta feparatim redduntur. $. 2.
Hoc autem interdictum locum habet, fi quis vti prohibeatur
aqua: hoc eft, fiue haurire ^ prohibeatur, fiue etiam pecus
ad aquam appellere. $. 3. Et eadem funt hic dicenda, quae

ad perfonam attinent ?, quaecumque in füperioribus interdi- -

Cis diximus. $. 4. Hoc interdictum de cifterria non compe-
tit: nam cifterna non habet perpetuam caufam; nec'viuam 9
aquam. Ex quo apparet, in his omnibus exigendum, vt viua
aqua fit. Cifternae autem imbribus concipiuntur. Denique
conftat interdiCtum ceffare, fi lacus, pifcina, puteus viuam

aquam non habeat. $. 5. Plane fi quis ire ad hauftum * pro-
hibeatur, aeque interdictum : fufficiet 9.

| : $. 6. Deinde ait
Praetor, QY O MINVS FONTEM QVO DE AGITYR, PVR-

GES, REFICIAS, VT AQVAM COERCERE, VTIQVE EA

POSSIS: DVM NE ALITER VTARIS, ATQVE VTI

HOC ANNO, NON VI, NON CLAM, NO N PRECARIÓ
AB ILLO VSVS ES, VIM FIERI VETO. $. 7. Hoc in-
terdictum eandem habet vtilitatem quam habet interdictum

de riuis reficiendis: nifi enim purgare et reficere fontem li-

cuerit, nullus vfus eius erit. $.. 8. Purgandus autem, etre-

ficiendus eft ad aquam coércendam, vt vti quis aqua 'poffit,.

dummodo non aliter vtatur, quam fi vti *? hocanno víus eft.
$. 9. Coércere aquam, eft continere fic ne diffluat **; ne **
dilabatur: dummodo non permittatur cui *? mnouas quae-
rere, vel aperire: hic enim innouat aliquid praeter id, quam.
*^-praecedenti anho vfuüs eft.' $. 1o. Sed' et de lacu, puteo,

pifcina, reficiendis purgandis interdictum competit. $. II.
Xt omnibus perfonis dabitur, quibus permittitur interdictum

de -aqxp"af aeiïi;uþa. ia

TIT.

£$ Rehd. interdicitur. GE B.
59 Hal et Rehd. refeclionem. G EB. ^ 60 Valg. quomiam. BR. 6t Taur.
aufeRetur. Rehd, auferetuv. GEB. — 62 Rehd. aque, et*mox :' poffunt. GE B.
: I Hal. et Rehd. a4444. GEB.. ^ z Rehd. inferit: eà. GEB. . 3 Ba-
fil. T& Ü3urs .. . . voU Ugocmeíou 9 TOU dp£uvoc, 3 vüc vicxÍyuc, B'R.. Rehd.
hic inferit: ztimere, ex fequenti: item , dubie procul enatum ,. quod tamen et:
ipfum adeft. G E s. ! :
5 Hal. quod ad perfonam attinet. G EB.— G Vulg. inferit: babet. BR. Etiam
Rehd. GEB. — 7 Rehd. auffum , licet Flor. adfit afpiratio. GE£z. ^ 8 Rehd..
fufficiat. GEB. — 9 Pal.II. cobercerevtique eam po[fis. Sedin. eft deleta, et cumx
Flor. faciunt Vat. F. II, Barb. S. Cruc. I. Il. Magl. Treuif. vt et Rehd. GE R.

.1o Hal. et Vulg. ficuti, quod malim. BR. Et ira quoque Rehd. GEB. — 11

Vulg. def/hsat. BR. . Etiam Rehd. GEm. Hal. difluat.

' . 12, Hàl. et Vulg.
vel, loco: me. BR. Etiam Rehd. GER.

13 S L. in nota: Flor.et Ha-

loand. legunt: mon permittatur cui nouas quaerere. Hal. et Vulg. inferunt: ve-
"ua$, et ita Flor. fuppletum, fed recentius. Male recentiores inferunt: vias.

BR. Hoc ipfum ex voce: cui, exfculpferunt, quae ideo et hic abeit. Sed
Hal. non vt Flor. habet: quod ait S. L. Sed : s0n permittatur cui nonas venas

quaereve.. Rehd. non permittütur ei nouas veuas quaerere, GER, I4 Rehd -

1

.4 Flor. eft: aurire, vt et ià Rehd. hic'et alias. GEB..

J
n
(td
at
fa.
r
C

10
de |
fel
Qil
f
Ym
(los
(uia
Jiate
i
CA
pue
pu
El
pro
fici
Qm
t

Y
t,
ab
tur,
GE
th«
i P4
GE
(ue,
r Pþ
ii
lo
lnfe
Lj
Quoc
iftr
LT
J
1

E

t
LP
NY
3' 3
J
Itf
um
D
lh
1 p
4 Q
llir
þümpe.
un
T
Jl
3
M
ibfe i
j DYR
YE
PRUI
LUMTO
HGC ins
n um
yem ].

Tr,

if 6Eb
p Tats
j 6b
j
, Mil
|un &
]s 653
TU
T
j, et qm

R

|

addit: ait. GEB. -

- feindat. BR.

DIGESTORVM LIB. XLHIL TIT. XXIIL XXIV.

TITe XXIILC
SDE LU TL
VrPrawvs libo LXXI. ad Edi&um.

PRAE,T.OR ait,.QVO "MINVS ILLI CLOACAM, QVAE
A. EX AEDIBVS EIVS IN TVAS PERTINET *, QVA
DE AGITVR, PVRGARE, REFICERE LICEAT:
FIERI VETO. DAMNI INFECTI, QVOD OPERIS VI-
TIO FACGTVM SIT, CAVERI IVBEBO. $. I. Sub hoc
titulo.duo interdicta Praetor fuübiecit ^, vnum prohibitorium,
alterum reftitutorium : et primum prohibitorium. $. 2. Cu-
rauit aütem Praetor per haec interdiCta, vt cloacae, et pur-
gentur, et reficiantur, quorum vtrumque et ad. falubritatem
ciuitatium , et ad tutelam pertinet: nam et caelum peftilens
3,.et ruinas minantur imimunditiae*clocarum, *item*.^* fi
non reficiantur.
de cloacis priuatis:: publicae enim cloacae publicam curam me-

rentur. $. 4. Cloaca autem eft locus cauus, per.quem ?

colluuies. quaedam fluat.::$. 5. Hoc interdictum, quod pri-
mum proponitur, prohibitorium eft: quo prohibetur vicinus
vim facere, quo minus cloaca purgeturet.reficiatur ?. . $. .6.

Cloacae appellatione''et tubus et fiftula continetur ". $. 7.

Quia autem cloacarum refictio * et purgatio ad publicam vti-
litatem fpeCtare videtur ?, idcirco placuit, non eífe in' inter-
dicto. addendum; QVOD NON VI, NON.CLAM, NON PRE-
CARIO, AB ILLO VSVvS '?: vtetiam fi quis talem vfum ha-
buerit, tamen non prohibeatur volens cloacam reficere vel **
[ prohibeatur . : :
purgare. $..8. Deinde ait Praetor;, QvAE EX AEDIBVS.

EIVS IN TVAS PERTINET ^^, Aedeshic áccipere debes |
pro omni aedificio, hóc eft, ex aedificio eius in tuum aedi- |
ficium.' Hoc amplius Labeo putabat *?, hoc *^ interdictolo- |

cum effe, et fi area ab vtralibet ** parte aedium fit: et fi
p

forte, inquit, cloaca dutta fit ex vrbano aedificio in proxi- |

mum agrüm. $. 9. Idem Labeo *5, etiam eum qui priuatam
cloacam in. publicam .*7 immittere velit, tuendum *? , ne ei
vis fiaat. Sed et fi quis velit talem .cloacam .*? facere, vt ??
exitum .habeat in publicam:cloacam: .non efíe: eum impedien-
dum, Pomponius fcribit ^'. $. ro. Quod ait Praetor P ER-
TINET, hoc fignificat, quod ex aedibus eius in tuas ?? pet-
tinet, hoc eft, derigitur ??, extenditur, peruenit. $. rr.

Et tam ad proximum vicinum hoc interdictum pertinet, quam

aduerfus vlteriores, per.quorum aedes cloaca currit. - $. 12.
Vnde Fauius?? Mela fcribit, competere hoc interdictum, vt
in vicini aedes veniat, et refcindat pauimenta purgandae cloa-

cae gratia; verendum tamen effe, Pomponius fcribit, ne ??

I Vulg.addit: aedes. BR. Etiam Rehd. GEB. —^ 2 Vulg. fubiicit.
BR. 3 Flor. fcriptum eft: pefiiles. et ita Taur. fed et Florentiae z eft addi-
ta, et Hal.et Vulg. peflilens. BR. . Etiam Rehd. GEs. — 4 In Rehd. item
abeft. GEB.^ ^ 5 Hal quam.GEB. — 6 Vulg. cloacae purgentur et refician-.
tur. Hlal. cloacae. veficiantur; veliquis omiffis, BR. 7 Rehd. continentur.
GE E. $ Hal et Rehd. refeélio, GE B. — 9 Rehd. videretur. GEB. — 10
Rehd.' ab aljo v[u$ es. GEB,. — 114 Vulg.et. BR.— 12 Vulg. addit: aedes,
et pergit: bic aedes accipere. BR. ^ Kehd. et Vulg. GEB. 13 Hal. patat.
GEB. .. I4 Hal. et Vulg. buic. gR. Etiam Rehd. GEB. | 15 Rehd. ctra-
que , faperfcriptum: al. libet. GE&.' . 16 Rehd.addit: ait,GEE. — 17 Hal.
in publicum.. Et ia Dafil. àc 73 2uuóciov, Kehd. vt Flor. GEB. — 18 Hal. hic
I9 Erat olim Flor. cloaclam. BR. — 20 Hal. et Vulg. 44ae ,
loco: vt. BR. Etiam Rehd. GER. 21 Hal. putat. GEB. 22, Vulg.
inferit: aedes. BR. . 23 |ta et Hal. derigitur. Vulg. dirigitur. BR. Rehd.
«t Vulg. GEB.. 24 lta et Hal. Fauius, vti et Taunr. Fauius, non FaVius,
quod foret: PFabius. Vulg. Flauius. BR. Rehd. Flawiamus. GEB. — 25 Hal.
inferit; im. GER. 26 Hal. inferit: »0u. GEB. ^ 2/7 Hal. et Vulg. com-
wüttetur. BR, . Etiam Rehd. GE E. 28 .Pro: re&*idemt. Hal. et.Vulg. ve-
Vt hae ita et Rehd. GEB. ^ 29 Rehd, inferit: iam. GEB.
30 Hal. fi quid ibi operis vitio factum fit. Vulg. nifi paratus fit veflituere, quod
operis vitio fatlum fit. BR. Rehd. fi. garatus fit reflamrare , quod operis vitio fa-

VIM

$. 3. Hocaautem interdictum propofitum eft |

.Hoc interdiCctum ad ea fola opera pertinet, quaecumque in

207

-)?

- eo eafü damni infecti ftipulatio ^* comtmittatur: fed haec fti-

pulatio non committitur ^7, fi paratus fit reftaurare id quod
ex neceffitate reficiendae cloacae caufa refcinderat??. $. 15.
Si quis purganti.mihi cloacam vel reficienti, opus nouum
nuntiauerit: reCtiffime dicetur, contempta nuntiatione me
poffe reficere id quod ?? inftitueram, $. 14. Sed et damni

infe&ti cautionem pollicetur, fi quid operisvitio faétum ett 39 ;
nam ficuti reficere cloacas et purgare permittendum fuit, ita

dicendum ?* , ne damnum aedibus alienis detur.. $. 15. De-
inde ait Praetor, Qv oD 1N CLOACA PVBEICA FACTVM,
SIVE EA ?? 1MMiSSVM HABES, QVO VSVS EIVS DE-
TERIOR SIT, FIAT: RESTITVAS??. IvyEM NE Qv1D
FIAT,IMMITTATVRVE, INTERDICAM. $.16. Hocin-
terdictum ad publicas cloacas pertinet, ne quid ad ?^ cloa-
cam immittas, neue facias: quo vfus ??. deterior fit, ne-

"ue At . |

1. VewvrkErvs libro I. Interdictorum. . QvAw-
