$. 2. Vsque adeo autem, quod datum eft, etiam fi non proficit
ad transactionem, extenuat tamen rem iudicatam, vt inde fit
et dictum ?* et refcriptum, circa alimentorum transactionem *

debqri poteft, id praeftetur: quod autem datum eft, itüputetur.
..— VH Ipnew libro V. de Omnibus Tribunalibus. Cv
Hi, quibus alimenta relita erant, facile tranfigerent, contenti
modico praefenti ??: Diuus Marcus Oratione in Senatu reci-

o

25 9

du gä[&ore Praetore factad Solet igitur Praetor inter-
uenire ?*, et inter confentientes arbitrari, an transactio4??, g
vel quae admitti debeat. $. 1. Eiusdem Praetoris notio ob

diis alimentum legabitur. $. 2. Haec Oratio pertinet ád ali-
menta, quae teftamento vel codicillis fuerint reliCta, fiue ad -
teftamentum factis ??, fiue ab inteftato. Idem erit dicendum
et fi mortis caufa donata fuerint relicta : "UE
caufa donataätïnt, relicta 3. Sed et fi condicionis implendge
gratia relicta funt: adhuc idem dicemus. Plane de alimentis;
.quae non mortis caufa donata ?? funt, licebit et

vt ex vfuris eius fe alat, et mortis tempore pecunias reftituat: ,

liCtum. . $..5. Sed et fi fit certa quantitas relicta Titio, vel

37 poffit: nec enim transactione Titii minuun-

gere Titius *:
turalimenta Seii ?*. Idemgue|eftjet fi per fideicommiffum
" ! | du alimenta

in MSS. quicquam praefidii eft, iis, qui fcripturam huius loci follicitant. 5 R.
Omnes cum Flor. confpirantvBarb. Vat. L. 1Hi. Pal. l. S. Cruc. Treuif. Taurin.
IV. Bynkersh. Locus Heraldi eft Obfers. et Emendat. c.20. GEB. — 21 Vi-
tio compilatorum hanc legem non íuo loco effe collocatam agnofcunt meliores,
etiam recentiores, Noodtius et Schultingius. Inprimis autem conf. Gundling.
in Differt. de Transactioue teflameuti tabulis mom imfpeciis, et in. Singulavibus
de Tranusaclionibus $. 20. fequ. GER. 22 Taur, BerVis. GER. 23 Hal.
appellari potuerit. GEB. 24 Hal. praefigit et. GEB. 25 Hal. praefigit
an. GEB. 266 Hal. et Vulg. et fi transattio ton perimit. Erat olim Flor.
transaclionemonrerimitrem. — ReGe vero Taurellius. BR. 2/7 Hal. et edictum.
GE B. 28 Hal praefente. GEB. 29. Ap. Hal. fi, abeft. G. 30
Vulg. addit fit. BR. 31 Etiamnum eft Flor. Zuuenire, fed re&e omnes. BR.
Etiam Hal. habet zmteruenire. GEB. 32 Flor. poft vocem transactio, iam
pridem, vt opinor, fuppletum inter verficulos, et recenti atramento ruríus fu-
perdu&um 73 valeat. Hinclibri Vulgares ita habent. Haloandro tamen ce-
terisque et ipfi Taur. id fufpe&um fuit. BR. 33 Ap. Hal. ifta omnia fiue
ad teflamentuwm faclis fiue ab inteflato, abfunt. G &». 34 Omnibus, quos
confulo, editoribus hic viía eft recandare di&tio relzfa, vt quae temere ex fe-
quentibus irrepferit. Et vt hoc eo manifeftius fiat Hal. et H. a Porta in vtra-
que legunt donata fint. Sed et ante Hal. eo modo habet MS. S. Cruc. Quin-
que alia Flor. exhibent. Sed et nobis eliminanda videtur ifta diQio. BR. MSS,
funt.Darb. Pal. I. Bynkersh. WLquintum me latet. Sed etiam in S. Cruc.

eft;donata fint vel fucrint velidla. GE R. 553 Hal. data. GEB. 36 Hal.
tranfigere. G k B. 37 Ap. Hal. Titiw;, abelt. GE R. 38 Flor. olim erat

h):ä.træ /,."D 2('47!0 Pv fm (:r *-'Jm,ï"eo,, ^n £ (/ aw:)ekm !

tantum

4 ,.( Zi "471 '*)e,,,.,, Es

Lf

Citra Praetoris auctoritatem factam: Vt quod datum eft, D'ols n proen
citifad alimenta, ita vt, fi quid amplius ex caufa alimentorum i 0X

bte €x.

tata effecit, ne aliter alimentorum transactio rata effet, quams[cmdg,mk..
transaCtionem erit, fiue habitatio, fiue veftiarium, fiue deprae- z;üM/ jos
J z ? z ' ^A| A^
vel ab eo,(cumortis ieex ,& 11

t fine,Praeto« r
re .a)c(&ore tranfjpi ?9. $. 3. Siue igitur in mä?lïägffïïäüægw v rnot
fiue in dies, fiue in annos fuerint relicta: Oratio locum habet. J* ce:e ü)d
Sed[et[fi non fuerint perpetuo reliCta, fed.vsque ad annos cer-; / .. —
tos, idem eft. $. 4. Si integra quantitas) alicui'fuegylegata,n;.,;f;,g&ä,g

non ceflabit Oratio, licet non in annos fingulos videatur Àd' re- 7- x

P :.722 . ",. "
cognitisque verbis ?? teftamenti. —— ^. : yr
Vil. VrperAwNvs libro VIL Difputationum. — E | -W ,
POoSsT rem iudicatam transqätw valet, i vel/ appellatio inter- / jjgï/tm..;(;äeü Jy" |
cefferit, vel appellare potqerls'.ää, $. 1551 fideiuffor conuen- - ( 'IW
tus, et condemnatus fuiiïe/g& mox reus transegiffet cum eo, W.
cui erat fideiuffor condeninatus: 3 transactio valeat, qugeri- ,,, ,, A 2
tur? Et puto valere: quafi omni caufa et aduerfüs reum/et ad- | P i a!l
uerfus fideiuflorem dixï'oluta: fi tamen ipfe fideiuffor Íconde-t-- 'I&f[; ifïttlc

. f
ic-*, ]
— Q:& M.
SSt a teal *" ä
L
) d

Pl

res,|ita vt inde alimenta Seio praeftentur: magis eft, vt tranfi-. 1 4dcut; jeipi

H
.^ fit
.L atl
E utlf)
íq

A
L ip1
MW
/

'ï.w'ï,f tantm
E
Tic e
$ E
qu
du
J f
Litiy n
56 Ào
' 0"'3'9 ill
| V ag
I ]
Deum
ä.mda,

?

à

gl ul

-

n
:

B.
[O-WO j
t d

Tf

rl
lat fm:&t
N
fs Jl
n
um
i

h
lf
j
/
n
hi
ld.
ipit
|of.
hu

"7 « ,

., alimenta ad hoc ?? legatario fuerint reliCta, $. 6. Eamtrans-
a&tionem Oratio improbat, quae idcirco fit vt quis repraefen-
: . tatam pecuniam eonfümat. Quid ergo, f gqätæjcitra Praetoris
—R au&toritatem, tranfegerit/ vt quod per fingulos annos erat éi
THeX relictum, equeretur per fingulos menfes? Autlguid,Hi,
j ;ïix:o tur per üngztilos.dig's? mQu,üd deinde, fi ^* quod confummato
, anno vt *? acciperet,|jnitio anni confequatur **? Lt puto
fu: oX : eam, transactionem valere: quia meliorem condiäionem fuam
* "alimiéntarius * tüli * *5 transactione facit: noluit enim Ora-

' à L LÀ LÀ . . e
.;f*m tio alimenta per transactionem intercipi. $. 7. Nihil autem
, intereft, vtrum libertini|fintA quibus alimenta relicta funt, an
E'Min«renui: fatis locupletes, angminus, — $. 8. Vult igitur Oratio
' apüd/Praetorem de iftis quderi: in primis de caufa transactio-
nis, dein( $, de modo, tertio, de perfon& ** tranfigentium.
$. 9. In caufa hoc *? erit requirendum *?, quae cauía fit
wdevwr t o L . . : .
JT.Bï tranfigendi:&fine caufa enim neminem tran(igentem audiät
* : » Q—. e /.' L e e N " .
—Praetor. Caufae fere huiusmodi folentallegari, fi alibi domi-
Wö*t) eilium heres, alibi alimentarius ?? habeat: autWfij deftinet do-
4 b micilium transferre alter J?* eorum: aut ffi cauífa aliqua vrgye-
t SF,,tpra(efentis pecuniae: aut fia pluribus ei alimenta reli-
agäd fä*ägtgu lint, et mimätuatim fingulos conuenire difficile ei fit: aut fi
lu- [ä üa alia caufa/füit, vt plures folent incidere, quae Praetori fua-
Lf sim i. dednt ?5 transactionem admittere. . $. ro. , Modus quoque pe-
al rgnqdu- 1 a 54 : . : : : Oxbi o tdn) Ls
4 " €XK- cuniae, quae in transactionem venit, àeftimandus eft:. vt-
METTM u quantitas transactionis: nam etiam ex modo fides transa-
£/f- ctionis aeftimabitur. — Modus autem pro aetate eius, qui
.. tranfigit, arbitraridus eft et valétudine: nam alias ?? cum pu-
ero, alias cum iuuene, alias cum fene tranfigi palam eft: con-
B ftat enim alimenta cum vitafiniti, $. 11. Sed et perfonarum
[* Zda;wüf contemplatio habenda eft, hoc eft, cuius vitae fint hi, quibus
E /«- alimenta relicta füuut: vtrum frugi vitae hicfint ?9,fqui alias
s futhcere fibi poffintJan fequioris ?*, qui de alimentis pende-
5*;4 ant. ^ In perfona eiüs, a quo/alimenta( relicta funt, haec erunt
4 )a-lfpecjgnda 58 : Jinjquibus ffünt facultatibus ??, cuius propofiti,
.H cuius opinionis: tunc enim apparebit, numquid circumuenire
L'jt. velit eum, cum pro.tranfigit. $. 12. Qui tranfigit de alimen-
'tis, non videbitur neque de habitatione, neque de veftiario

» O'. * L ( : : L * » P L x
at transegiffek cum Diuus Marcus fpecialiterjetiam de iftis tranfi

givoluerit. $. 13 Sedet fi quis de alimentis iransegerit,
LQZ( non habebit necetle etiam de habitatione,(vel ceteris inuitus
E Mmf/mäfgeæ poterit igitur vel de omnibus fimul, vel de quibus-
" dam facere transactionem. — $. 14. De calciario $? quoque **
. arbitrio Praetoris tranfipendum 'eft, $. 15. Sivni pluribusue
f«:7c-fundus ad alimenta fuerit relictus,tyeli eum diftrahere:
ts« necefle eft Praetorém de diftractione eius, et transactione ar-
£. P^ bitrati. . Sed, $1. fi pluribus fundus ad alimenta fueritrelictus,
LU I et)hilinter fe tranfigant: fine Praetoris auctotitate facta trans-
Á Actio rata effe non debet. Idem eft Jet/fi ager füerit if alimen-
ta obligatus: nam nec pignus ad hoc datum, inconfulto Prae-
b /W:M&þore- poteritliberari. $. 16. Arbitratu Praetoris yg,qlde vniuer-
([i; p arec tautum Sej, BR. 39 Vulg. ab boc. BR.
Iaad: Ui r habet azt quod. : Vulg. aut id, quod. B. .. 41: Hal. praefigit mox. GEB.
| ^ 42, Hal. inferit ita. GER. 43 Hanc particulam. extrudit Vulg. melius No-
rica eam traiecit : ay19 acciperét, vt iuitio. BR. 44 Hal. confequeretur. G E B.
45 Haec vox recentius paulo adícripta eft, BR. 46 KHal. deinde, GER.
4T7 Hal. perfonis. GEB. . 48 Ap. Hal. boc, abeft, GE&B. — 49 Hal. znquiren-
dwi. GES. — 5oDehac voce confule Duker. ad Op»fc. de Latin. vet. ICt. p. 445.
"7. 6(. BR. — 51 Hal.et Vulg. alteruter. BR..— 52, Flor. priuserat wrguet, et mu-
tatio recentior eft, gR. Hal. vrgeat. GEB. — 53 Hal. fuadeat. GEB. 54
Hal qui, GEB. — 54 Hal hic et in fequentibus bis aliter, pro alias. GEB.
56 Ap. Hal, loco b; fint, adeft copula, et. GEB. 57 In Barb. eft fi qui
eriy, in S. Cruc. fequi oris, vtroque librario vocem non vulgarem non capien-
te. BR. lIunge Val. Guil. Forfterum J. Obfera. fuccifiu. 22. et Caefarem Co-
ftam £. Var. Ambiguit. Iur. 12. qui và feguioris probant, et Iacob. Conftanti-
naeum ]. Subtil'Enodat. g. qui 73 fegnmiovis, mauult. G ER. 58 Hal. fpe-
élanda, — Etiam Flor. recentior manus fpecfanda fabftituit. 3 R. 59 Hal. fa-

40 Hal. omiffis quid fi, vnice

DIGESTORVM LIB. IL TIT. XV.

i t . . : :j .
Íquod ^9"per fingólos menfes ei reli&ctum erat, ** contequeré-

/ i À O P A
/Lu Áet t iT, /M-*fw :

[/)N/m pterone nam

47

fis alimentis, |vel de parte eorum tranfigi oportere plus quam .«« ez
manifeftum eit. $. 17. Si Praetor aditus, citra [caufae cogni-
tionem, tranfigi permiferit, transactio nullius erit momeïlti:
Praetori enim ea res qugerenda commiffa eft, non neä;lägenda,
nec donanda. Sed et fi non de omnibus inquifierit, quäe Ora-
tio mandat: hoc eft de caufa, de modo, de perfonis tranfigen-
tium: dicendum eft, quamuis de quibusdam qudefierit, traïisa-
ctionem efle irrritam. $. r8. Sed nec mandare ex hac cauía

4

59 . T
N J J « L/J(g.)*L $

Aurisdictionem vel Praefes prouinciae, vel Praetor poterit.

$. rg. "lransactiones alimentorum etiam apud Procuratorem
Caefaris fieri poffunt: fcilicet ?3 fia fifco petantur alimenta,
fecundum quae /e£/?* apud Praefectos gerarii traufigi poterit.
$. 20. $i cum lis quidem effet de alimentis, transactum autem
de lite fuifTet, transactio valereinconfulto Praetore non poteft,
ne cireumueniatur Oratio: fingi enim lites poterunt, vt trans- : E
actio etiam citra Praetoris fiat auctóritatem. $. 21. Si eidem « ei m -;
alimenta, et praeterea legatum praefenti ?5 die datum [it, et
transactum fuerit citra Praetoris auctoritatem: id, quod datum | , ;;
eftjtimputabitur prius in legatumy quod praefenti die datum 1425 Y i
eft: ^9[fuperfluum, in alimentariam caufam 97. — $. 22. Si | eC /;jf.*'*";?*ï"'*,"ï
quis de alimentis transegerit ?? fine Praetoris auctoritate, id u

quod -da.tïï'm eft;in praeterita alimenta cedet: nec intereft, 99 /1S't. Ls exet
tantum in quantitate fit debita, quantum&gfüity) éft, an minus, :
an íD,4plus: nam et fi minus fit, adhuc tamen id quod in folu- — &^.
tum ad,ätum eft, in praeterita alimenta imputabitur. Sane fi is,
e

L 44

qui |de(alimentis transegit, locupletior factus fit ea folutione:
inlid|quod fáctus'fit locupletior ^*, aequiífimum erit, ?^ in
eum dari repetitionem: nec enim debet ex alieno danfno effe
locupleg 7?. $. 23. Si in annos fingulos certa quantitas ali-
cui fuerit relicta homini honeftioris loci, yelutijfalarium an-
nuum 7f, vel vfusfructus: transàáctio et fine Praetore fieri po-
terit. Ceterum, fi vfusfructus 7?, modicus alimentorum vice
fit relictüs, dico transactionem [citra Praetotépá/ factam nulliis].
effe momenti. $. 24. Si cui non nummus d alimenta, fed
frumentum, atque oleum, et cetera, quae ad victum neceffaria."
funt, fuerint relicta: non poterit de |his/tranfigzere, fiue-ane v»d v L. : Auuc,
nua,fiue menftrua ei relinquantur. Si tamen itafine Praetore V55
transegerit, vt in vicem eorum nummum quotannis, velquot- . n
menfibus;acciperet, £f neque diem, neque modum Länïïïwä 'm-e/ærmf ; |
fed tantum genus: vel eX contrario fi pactus fuerit, vt in ge- 154 n E
neribus alimenta acciperet, quae in nutnmis ei relicta fuiffent: |
vel fi vinum pro oleo, vel oleum pro vino, vel quid aliudicom- T 5ools
mutauit: vel 79 locum permutauit, vt qu£e erant ei Riömae dauboee s
alimenta relicta, in municipio, vel in prouincia acciperet, vel
contra: vel per(onam commutauit 7*, vt quod/a pluribus jerat
accepturus, ab vno acciperet: vel alium pro'alio debitorem ac-
ceperit ??: haec omniacw difceptz&ionïfh Praetoris, et
pro vtilitate'alimentarii recipienda 7?.funt. $. 25. Si ad ha-

-1- J&(ï GZ/I?((L ^
J«
r»rw'».:.

r r

»:

fUj r imo, €KJteZ« |
"a,./w'/ze*äliemeräü/dy ouor ]
bitationem certa quantitas fit annua relicta, et ita fit transa- ! .7 46
ctum fine Praetore, vt habitatio praeftetur, valet transactio:
quia fructus habitationis praeftatur,licet ruinae, vel incendia — .
| fub- .
caltatibus fit. Sed et Vulgo praecedentem voculam i omittunt, BR. —— 60
Hal. et Vulg. calceario. BR. . 61 Calcei itaque veftimentis non contineban-
tur. Bynkersh, ZII. Obf. 17. "Vide etiam 3ueton. zm V'efpaf. c. $. ibique
Torrent. BR. — 62 Hal. inferit et. GEB. — 63 Ap. Hal. (cilicet, abeft. GER.
64 Ap. Hal. et, abeft. Vulg. fecundum quod et apud. BR. — 65 Hal. prae-
fente, et paulo poft iterum. GEB. 66 Vulg. pracfigit et. B R. 67 Hal.
addit eff. GEB. 68 Hal. traufegit. GER. 69 Vulg. praefigit a. GEB.
70 Hal. inferit etam. GE B. 71 Hal. im quod fattus efi locupletior. Scri-
ptum olim erat Flor. Zni24x0d. — Kecentius autem mutatum eft in n id qu0, tan-
tundem adeo corruptum de nouo, quantum ex "yeteri corre&um. lta tamen-
habent Steph. H. a Porta in II et Baudoza. Recte autem Taurell. BR. — 72
Hal. inferit eius. GEB. 45 MHal. locupletior. Bafil xeg3avez, lucretur. BR,
74 Hal fmerit velidia veluti bomini bonefliorif loci falavium amnuwm, et in

fce cX LE

j QVIA71c fcC Yl

DX* ai-——taec,

margine: alias, veliffa veluti boueffioris loci folarium amnumm. GEB. 75
Hal. inferit ve]. GEB. 76 Hal. veluti fi locum. GEB. . 77 Ap. Hal. com-
mutawit, abeft, G& z. — '78 Hal acciperet. Vulg. accepit. k&. — 79 Hal.

3 ácci-
*

48
fubiecta transactio eft. Per contrarium quoque, fi pro habi-
: tatione, quae erat relicta, placuerit ?? certam quantitatem

praeftari: transactio rata eft.et citra ?* Praetorem. |
IX. IpnEM,|libro X: OQpinionum. Qvz ?? cvw tu-
toribus fuis, de fola portione adminiftratae tulelae fuae ege-
rat et transégerat, aduerfüs eosdem tutores ex perfona fratris
fui, cui heres extiterat, agens, praefcriptione factae transactio-
nisnon fummouetur. $. r. Transactio, quaecumque fit ??,

J- Q elferandunm De & . Ont] alioteo qeeód r gos. Consancll

m | : verTaesrala esT. v h ) j r D.
ï " ] fAA /,W Z /7 L. /;anïw W/;M ï/yfäwmm//mü t c. ) (,ï;ï a /57 L Ms s db lt Ó m i ht
Xä.yj n PC 34 | - M—iääihä?i,

DIGESTORVM LIB. IL. TIT. 'XV. LIB.

4 TIT. L

riorejlegatum fit. Sitamen poftea codicilli proferuntur, non . , , .
imprabe mihi dicturus videtur, de-eo dumtaxat. ?* 'fe cogitaffe, NT LR. W

u
Bu

quaiillarum tabularum, quas tunc nouerat ?*, fcriptura conti- ?A .
ne/,þ!tür rP M at M*flmfy ? Qu UÜPaeliaexees | narcianaf É D prt v À M 5/(

XIIL /AxwrLIVSs Mackn,librol.adlegem Vfcey(fimarïlü. s N
herediratiumf ^ N vr.rz Procuratorum Principis, inconfulto *
Principe, tranfigere licet. L reoltus, OU o A
CowTRO- L 7 Wi

XIV. ScKgvora librojL; Refponforum.

ML - dejhis tantum, de quibus inter conuenientes placuit, interpofi- | v Rs14A inter legitimum et fcriptum heredem^orta eít, eaque . p
| Lff ta creditur. $. 2. Qui per fallaciam ?* coheredis ignorans transaCtipne/faCta, certa,lege finita eft: quaero, creditores quem LIno x "O Of u W(
« lo5 — wpiuerfa, quae in vero erant, inftrumentum transactionis fine ! conuenire poffunt? ä-gggg?' ??5, fiügem, ?? 6 creditores4/reexien. ?"*'**.'-4'1
- Aquiliana ftipulatione interpofuit, non tam pacifcitur, quam | effent, * qui transa&tionem, feciffentdZ?? ): ( alii creditores 445 4^«- WLW'
— & decipitur. $. 3. Ei, qui nondum certus ad fe querellám con- ! effent, propter incertum fucceffionis, pro pa ite hereditatis, quam 3 "—'43.';' "a t;
ZT E tra patris te&ameqtu1n pertinere, (äe .ahls caufis cum. aduerfa- | vterque in transactione g.:;preü,en;, th.hþu.ïon eniendus eíft *. PWD eï
E riis pa&to transegit, tantum in his interpofitum paCtum no- | .XV. PaAvrLys libro l. Sententiarum. . PaAcTO COH*W « od
D jmime L5, jf ert? . cebit de quibus inter eos aCtum effet probatgï.!nng 35 tan- | uento Aquiliana ngga(jgg( ftipulatio fubiei ^ folet: fed conful- Jerit) n.
' E2 AUs tum transaCtio obeftj quamuis maior annis vigintiquinque , eam | t&l&? efc,. þmc poenalem , quoque ifcipulatione.m fubiungere 3 A?jf ;
XX M. (anii j $4:) interpofuit, de quibus aCcum 7f probetur: nam ea ?*, quo- /quia refciffo forte pa&o,Wex ftipulatu peti poteft. L St. ^ (
IN V g rum actiones competere ei $$ poftea compertum eft, iniquum XVI. HgRMoaENTANvS libro ]. luris Epitomarum. jl
(Lo s o C eft peremi ?? pacto, id de quo cogitatum non docetur.. vI FIDEM licitae transaCtionis rüpit, non exceptione tan- p
ac-xc/*«k»;*üf;*»ff*"'f*'fq—"""' . IpEM libro l. Refponforum. Dr nx filiorum, ; tum fümmouebitur, fed ét poenam, quam Íi contra placitum E'M
| -æ-i*»'i'-***fï*ï"*t' 1]3. quos in poteftate non habuit, tranfigentem patrem minime eis fecerit rato manente pacto ftipulanti reCte promiferat, prae- "?zr'f
I ^ obeffe placet ?9... .. | ftare cogetur. | ! ; : C,fg»,,
X.ï.. XL Ip&m libro[IV. ad Edictum. Posr mxw iudi- XVII. PAPINIANVS libro IL Quaeftionum. Vxex- li
| catam, etiam fi prouocatio non eft interpofita, tamen fi nege- | DI TOR hereditatis, emptori mandatis.aCtionibus, cum debi- ^
tur iudicatum effe, vel ignorari poteft, an iudicatum fit: quia | tore hgreditario, qui igno.rab?t 3. venditam effe hereditatem, J
" u . adhuc lis fubeffe poffit, transactio ü.em. poteft, transegit: fi emptor .heredlt.gtls h,.oc c.ïebltum aþ eo exigere ve- )
LA »t. XIL Cre£svs libro II -^* Digeftorum. Nomw EsT lit, exceptio transacti negotii debitori propter ignorantiam fu- : 5
4 geof eX, ferendus, qui generaliter in his ??, quaefce&amento lei|reli&a | am accommodanda eft. . Idem refpondendum. eft et in eo, qui | od
p funt, transegergat ??, fi poftea caufetur de eo ?^ folo 9ïco,- fideicommiffam/ * recepit hereditatem, fi heres cum ignorante "
zi p[g .gitaffe, quod prima parte teftamenti, ac non etiam quod pofte- | deïitore transegit ?. . udy g'ï,, L',,y]arw E i W*"*Wm Ua
M entablihei: n hiL ideriw$ TC D ^ LIBER TERTIVSZzE- — - J' i
uufl77 eK t'fj / gx,uuut DÀ ,*cc«,gg(g»du'fg,g( Lb L. hg lub 61*7:/644- At r M. . P "4 : jï ! pe » i //ül
- Wehev — M n d v5 qDprposde '/ cafüm excufauit ?. Pueritiam, dum mipongjml annis|decem ,. X nE
Dcþ.ä-fuzwædïqe/ïmg/ me ü':'*"*"'z DE POSTVLANDO. & /)2(' et feptem,qui eos non in totum compleuit, prohibet poftula- // * -X^^ ^ Lg
| 2e peze: ïf., UE '?V | l'b. VL ad Edi&um. - re: quia moderatam hanc aetatem ^ ratus eft ad procedendum — — ^ R
.. 34 ^ ALE BEESNNB ADEOUE N TU OH BDeg UOE uenui? [ M gubhcqm: qua getate, aut paulo maiore fertur Neruà flius, - W.
| peqe Mu vNc TITVLVM Praetor propofuit habendae/ rationis | et ? publice de iure refponfitaffe 9. ' Propter cafum, furdum, 24s€ ( D
vel emdia. aqaliur caufa, fuzeque dignitatis tuendae, et decoris fui * d- qui prorfüs non audit, prohibet apud fe poftulare: nec enim * w
Jd""'""'"f n | 9- - (3: ne, üne--deïe-&u-paüïm apud fe pofculetur. . $. 1. Ea- | erat permittendum éi poftulare, qui decretum Praetoris ex-
p 07 ntinus y propter tres fecit ordines: nam quosdam in totum prohibuit | audire non poterat: quod etiam ipfi erat periculofum futurum, s
E C o i s does poítulare: quibusdam.SXeb^ pro fe permifit: quibusdam et | nam, non exaudito decreto Praetoris, quafi non obtemperaffqt, del: $, qï'
pro certis dumtaxat perfonis et pro fepermifit. $. 2. Poftulare | poena vt contumax plecteretur. $. 4. Ait Praetor, st NON , N
autem eft, defiderium fuum vel amici fui, in iure apud eum, HABEBVNT ADVOCATVM, EGO DABO. Nec * folum (,.,i')gm;w-t" t
qui iurisdictioni praeeft, exponere: vel alterius defiderio,con- | his perfonis hanc humanitatem Praetor folet exhibere, verum be. "T
radicere. $. 3. Initium autem fecit Praetor ab his, xg,uiü.mto- et ? fi quis alius & qui certis ex caufis, vel ambitione ? ad- m
4& tum prohibentur poftulare. In quo Edicto aut pueritiam, aut ! ! " uerfarii ä:ff;al
accipienda. GER. - 8o Hal. placuit. GE. $1 Hal etam citra, "Wulg. | mafcvipto rettius videtur babere fic. qui trausa&hionem feciffent : id obferuandum MHLS
et finc. BR. 82, Speciem h. l. vid. ap. Noodt. c. . de Pacl. et Transadl. BR. | de aere alieno, quod ?uter eos conuenzffet, fi alii etc. Ceterum abrupto hic di- 7
83 Hal. Transactio enim, quaecunque fit. G EB. 84 Taur. in Adnot. falli- | cendi genere vfum effe Scaeuolam, iam agnouit Tuft. Zinzerling. zm Comment, lnty
-ciam im P. Sed eiusmodi i adducere voluiflet, plura notanda fuerant. BR. | ad. L. $. D. de Nautic. foeu, c. 9. . Laudem ingenuitatis in tanto ICto hic nom IN
- 83 Hal. $i quidein in bis tantum. G EB. 86 Vulgo inferunt effe. BR. — $7 | agnofcere vult Noodt, 11 Probab. lur. 2. Alia ratione medicinam facit vai fs
Hal. non autem, quorum. GEB. 88 Ap. Hal. ez, abeft. GEB. 89 Hal. | de Water T. Obf. Iur. 1. GEB. — 1 Hal expreffit, vtilibus atlionibus comue- D&
" comipertum eft, iniquum enim efl, periuri pacto. G E , go Hal. placuit. G E B. niendos effe. Sed' et Barb. S.Cruc, . 'Treuif. Bynkersh. svtilibus afliouibus con- MSs.
91 Hal. lib. IV. GER. 92 Hal. de bis. GEB. 93 Flor. a manu anti- ueniendus eff. GEB. 2 Hal. [wbüci, GEB. 3 Taur. ignoraVat. GEB« kesh
quiore fa&um tranfegerit. Sicque adco omnes. 5 R. Etiam Hal. GEBR. — 94 | 4 Vulg. fdez'comm'z'ffarinm. BR. ^5 Hal. tramfegerit. GEB. —— i d "n
('aur. JEo. GEB. — 92 Hal et Vulg. inferunt fe. Noodt. c. . de Pathis iu D | d " ü
fine putat, illud latere in cogitas SE. B R. 6 Etiamnum Flor. eft deeodemtaxat, I Ap. Hal. fui, abeft. Ggs. — 2 Ap. Hal. vel, abeft. Gzg. — 3 Cu* itin
forte de eodem dumtaxat,B R. 97 Hal.mowerit. GEB. 98 Vulgo continetur. BR. | iac. XXV l. Obf. 38. vult excuriauit. Petr. Faber 11I. Semeftr. 25. vult exce- m
3 99 a Litera t Flo:. antiquius deleta eft, inde omnes in Prima periqna. gn. Etiam | pit. Bene hic Timaeus Ifaber, f)bferuante Bynkersh. 7V. Obf. 11. AddeNoodt. — fs
' ; 3 XlalGrz2. 9;»Halidem.GEs8. Yo0o Godofr. in nota: Adde ex .-Haloan- | ad D. ». Sed nec Codices hic aliter quam Flor, gR. — Nempe Barb:(Pal. I.TJ. Ceuc. jl " C
[ ] W—&/Sæi ük ri editione: zd obj'eruandumlfef[fe de aere alieno, qyod imicy eos conuemiffet. Xdem | 'Treuif. Bynkersh. et ita quoque Hal. GE£. 4 Vulgo inferunt praetor. BR. : ,/f',' l
Ü Ye ex vetufto MS. etiam Taàurell. attulit. Et fan Mojcomnnmis eft omnium | 5 Vulg. etam. BR. 6 Gothófred. in nota: Refponfitare minus eft quam re-. — ïW/WHäOq.un
1 he (n MSS. ,quorum tredccim contuli, et editorum. Barb. caretïpronominäantejlgb- fpondere. "Vulg. refpondiffe. Goth. mihi non períuadet. Hoc verbi de ipío f'i-;nw,ä,läï'
JD XW'DLS' - feruandum. 'Taurin. IV. addit& COpli am et id obfernandum, — In Pal II im nïfz I:abeo'ne apud ÁÀ, Gellium XIII. Nock. Attic. 10. viïlïl-patxxf*. Refponfitare, ef fa:';"' Vidï'B'
| o ïwïrï wz.laliz'. BR. g Et Magl. habet fi oero ali, — Keliqui Codices funt:: Vat. 7 II Pal. | frequenter refpopdere, et fic non minus fed. plus eft, quam reípondere. 5 R. Idem TE
| : II[. IIl S. Cruc.|Treuif. Bynkersh. L, In. Vat. HI. eft Pere pro aere. -Vcrba Taurell. | dudum obferuauit Menag. Zimmen. Iur. Cóm. c. 2. GEB. 7 Hal. Non folum. :.K | ub'j
FMQ LTW-W' iu Adnotat. funt: qui trausatfiouem feciffent,"fi alii etc, fic im V.in vetufto ma- | GER..—— $ Hal.etiom. Gk*. — 9 Cum ambire in fimplici et natureäi. figni- h, æ?la:fïä
| ; , . f H | catione D

L,J füc ím:ex 7 o€ þ ere,

-^

DIGESTORVM

| " vokiGestar, verfarii, vel metu, patronum non inuenit. $. 5. Secundo lo-

Mu ( m ! co Edi(tum proponitur in eos, qui pro aliisne poftulent ?:
d ^- in quo Edicto excepit Praetor fexum, et Cà(um: item nota-
p uit ** perfonasin !^ turpitudine notabiles. Sexum *?, dum
T 5f. feminas [prohibet]pro aliis poftulare: etratioignidenr prohiben-

di *^, ne contra pudicitiam fexui congruentem, alienis caufis
3 fe immifceant: ne virilibus:officiis fungantur mulieres. Ori-
JV, laniago VeO introdu&ka efta|Carfania| ** improbiffima femina, quae
| inuerecuhde poftulans, et Magiftratum inquietans, caufam *$

Mu a ,, , dedit Edicto. . Cafüm, dum caecum vtrisque luminibus orba-
W)"*M Lr&'ïæifäf&"tum Praetor repellit: videlicet quod infignia Magiftratus vide-
jmw fz2£ *f - re, et reuereri non poffit. Refert etiam Labeo, Publijjim cae-
dutih A^ cum !7, AfpfénatidíNonii *5 patrem, auerfa fella a Bruto de-
ïgj 577 ftitutum, cum vellet poftulare. Quamuis autem caécus pro
i w ()falio poftulare non poffit, [ tamen Leïtgfenator- im ordinem reti-
M í net, et iudicandi officio fungétur ^^. Numquid,ergo * et *
Aff).& Magiftratus gerere poffit? Sed de hoc deliberabimus. Ex-
t* |A. Wt ?? quidem exemplum eius, qui geffit. Apfius denique
T ()uf f,)gplaudius 'ciecus confiliis publicis intererat, et in Senatu feue-
riffimam dixit fententiam de Pyrrlij ^* captiuis ^?. . Sed me-
. — A. fius eft, vt dicamus, rétinere iquidétiiam coeptum ?5 Magi-
;&7,-' ftratum polfe, adfpirare autem ad nouum penitus prohiberi:
4 (&; idque multis comprobatur exemplis. $. 6. Remouet autem a
| oítulando pro aliis et eum, qui ^* corpore fuo muliebkia pat-
LLS)* Fus eft. Siquis tamen vi praedonum, vel hoftium ftupratus
Lj?m eft, non debet ?? notari, vt et Pomponius ait. Et qui capita- |
li crimine damnatus eft, non debet pro alio poftulare. Item
^ — Senatusconfulto etiam apud iüdices pedahéos poftülare próhi-
/P. betur calumniae publicipiudicii ?9: damiatus. Et qui operas
" — fuas, vt cum beftiis depugnaret, locauerit ^?. — Beftias (autem|
Ll accipere debemus ex feritate magis, quam ex animalis genere:
nam quid, fi leo fit, fed manfuetus; ygï: alia dentata ?5 man-
ficjri-fueta? ergo qui locauit ^?, folus notatur, fiue depugnauerit,
; -u fiue non. Quod ?? fi depugnauerit, cum non locaffet| operas
i Jwæm; fqas, non.tenebltur 3f: non enim, qui cum befcns depu.gnz.t-
44 7 z5 wit, tenebitur: fed qui operas fuas in hoc locauit ??. — Deni-
L«eL, — que eos, qui virtutis oftendendae caufa hoc faciunt fine mer-
Ü )0/1 cede, non teneri aiunt veteres: nifi in [farena paífi funt fekho-
J norari ??: eos enim puto notam norn euadere. Sed fi quis
| operas fuas locauerit, vt feras venetur, vel vt [depugnaret ?*
n? ficatione notet circumire, Bafilica verterunt: xv egibgepse per circuitum,
E,M:"n, quafi diceres circumcurfionem. — An ideo fortaffe, quod callidi quidam ac verfu-
Y ti omnes nobiliores aduocatos de caufa fua confültum ire folebant, ne aduería-
m 'Lwï,fm;wï rii quemquam eorum adhiberg.poü'cnt, adeoque illos iidem gdirc cogerentur,
E.b qui nullius aut famae aut peritiae erant, BR. IO Hal. qui probibeutur, me
" pro alüs pafiulent. — Vulg. qui pro aliis, we poflulent,. probibentur. Et hoc mo-
d do habent plerique fcripti codices;Pal. L.,S. Cruc. , Barb. Treuif, yterque Byn-
1 | kersh. In Vat, L. qui Florentinam referebat, id verbüm eo logfji'fpoäletum eft.
K Minus probem, quod eft in Taurin. IV. et Magl.:qgwi pro alii? probibentur, me

" pofiulent. — Profe&o verbum deeffe videtur, hi potius verba pro aliis we poftu-
: lent oto folennibus edi&i verbis habeamus, quae etiam defectiue laudari folent,
i r : i : : :
! íed tum maiufculis a 'Taur. ea exhibenda erant: quin diuerfo chara&ere eadem

ï Ícribunt recentiores editorcs. BR. —— II Ap. Hal. notauit, abeft. GEB. — 12
ii Diffcile eft, hanc vocem tueri. -Reiecerunt ante Taur. omnesa|Aec aliter
" MSS. ,vt etiam in Barb. deleta Áür BR. Semper abfuit a( S. Cruct feuif. Byn-
: kersh. Neczbim eftap. Hal GEs. — 13 Hal.addit ywidem. GER. — 14
; ! Hal.addit eff. GEs. —— 14 Gothofr. in nota: Gaia Afrania 8. Val. 3. nem-

pe ex emendatione Alciati /J, Parerg. 37. ob iftum Val. Max. locum, — Àt Cu-
| iacius XXVI. Obf. ?. Florentinam afferit ob locum Iuuenalis, vbi tamen eít
? Carfinia, quod non probat Bynkersh. 2V. Obf. 12. MSS. quae in nominum
H ]'7 reiïritutione nullius momenti effe deprehendi, hic habent: Calpurmia, Chalpbur-
" ( [ "'(I m':?,/ Capbarnia,t& Chapbaruia. Pleraque tamen in prius inclinant, atque ità
"r u L4uurnin guoque ex corre ione eft in S. Cruc./g&. Hal:habet Calpuruia, €t 1n mar-
VN RA gine: alias, Carfunia. GE B. I6 Vulg. inferit bwzc. BR. 17 Hal et
m. dd '/;;,w')Vulg. Publium caecum, forte eundem, de quo Valer. Max. lib. VIIT. c. 7. $. 5.
f ^^ JGurgI^ Vide Bynkersh. IV. Obf. 12. BR.— 18 Taut. Nonl GEE. — I9 Hal et
f-' ./[( , Vulg. fungitur. BR, 20 Taur. habet exflitat, et ita quondam fuit, retinuit-
que Taur. etfi fyllaba ti, iam pridem fuit deleta. Libri Vulgares habent et. ex-

i | gloffis Sex alia correctionem fecuta . fo-

W flat ficque etiam MS, Bynkersh. fine

LIB.

IH.

TIT. .L 49

feram, quae regioni nocet, extra lhàrenam: non eft notatus.
His igitur perfonis, quae non virtutis caufa 35/beftiis pugna- £ «"* .
uerunt ?9, pro fe Praetor permittit allegare, pro alio prohibet.
Sed eft aequiffimum, fi tutélam, vél curfi huiüsmodi päi*fo-
nae adminiítrent, poftulare eis pro his, quorum. curam gerunt,
concedi. Qiui aduerfus ea feciffe monftretur, et pro aliis in-
terdicta poftulatione repellitur, et pro aeftimatione iudicis ex-

2
tra,ordinem pecuniaria pdena multabitur 37, — $. z. Vtià8 «

initio huius tituli diximus, tres ordines Praetor fecit non po-

ftulantium: quorum hic ?? tertius eft, guibus non in totum
denegat poftulandi facultatem, fed ne gyo omnibus poftula-
rent ^?: quafi minus |deliquerint, quam hi, qui fuperioribus ! illcfï«'nïwmr.»
capitibus notantur. $. 8. Ait Praetor: Qvr Lrck, Prk-.«
BI$ SCITO, SENATVSCONSVLTO, ED1icTo, Drecnz-
TO PniNciPVM]|P', NisI PRO CERTIS PERSONIS, || ,5 s
POSTVLARE PROHIBENTVR: HILPRO ALIO,]QVAM3j .. — —
PRO QVO LICEBIT, 1N IVRE APVD ME NE PO STV-J—"W "r , €ra.-
LEN'T. Hoc EdiCto continentur etiam alii omnes, qui Edi-
Co Praetoris vt infames notantur, qui omnes, nifi pro fe, et
certis perfonis, ne ^^ poftulent. .$. 9. Deinde adicit *3
Praetor: Qvr Ex HduS OMNIBVS, QVI SVPRA SCRIPTI
SYNT, IN INTEGRVM RESTITVTYVS NON ERIT. | l5X ovb at
Eum $^ quiex his *?, quilfupra fcripti funt, fic accipe *9: - ; F
fi fuerit inter eos, qui tertio Edicto continentur: et, nifi pro. — /A*:"'W[
certis perfonis, poftulare prohibentur: ceterum, fi ex fuperiori-
bus, difficile in integrum reftitutio impetrabitur.4*. . —-19. : i o
De qua autem reftitutione Praetor ïoquïïtïïæä, xrumdeeb — — n
quae a Principe vel a Senatu *?, Pomponius qugerit: et pu-
tat, de ea reftitutione fenfum, quam ?? Princeps, vel Senatus
indulfit. An autem * et * Praetor reftituere poffit, quaeri-
tur: et mihi videtur, talia Praetorum decreta non effe feruan-

—[ft6" ,

f (ï/

da: inifijficubi; ** ex officio iurisdictionis fuae fübuenerunt 52 fc.'ff- 9.»)«(7 Cuc,

vt in aefate obferuatur, fi quis ?? deceptus fit: ceterisque
fpeciebus, quas fub titulo DE N INTEGRV M. RESTITV-
rrowk,exfequemur. Pro qua fententia eft, quod fi 57
famofo iudicio con'clenfnatus per in integrum reftitutionem
fuerit abfolutus, Pomponius putat, huncjinfamia eximi. $. 1r.
Deinde adicit ?5 Praetor: PRO ALIO NE POSTVLENT:
PRAETERQVAM PRO PARENTE, PATRONO, PATRO-
NA ?9, LIBERIS, PARENTIBVSQVE PATRONI PA-
TRONAE?

lum extat/exhibent, et cum his Hal, Exflitit fane ferri poterat, fed frequen«
tatiuum, vbi de vno exemplo fermo eft, non quadrat. Ego putem librarium
hic fe correxiffe, et cum vitio fcripfiffet exfHzt illi at, adieciffe. — Ceterum paulo
poft pro zi geffit, eft, quinigefit, nifi quod altera * recenter fit addita. B. Re-
liqua MSS] funt Barb. Vat. L. S. Cruc. MaglFt.W Bynkersh. GEB.
2Y Taur. PVrrbi, "Videtur reapfe fuiffe PZrrbi et geminata 7 magis in y pro-
du&ta quam in z. BR. 22,:Vulgo addunt »won recipiendis. BR. 23 Hal,
aT. acceptum. GER. 24 Gothofredus in nota: £, éraiuehe, 6 iv và Üiutío
cópmTi và Vuvaixdv Dmopsívac 8. Ecl. I. c. I. Bafil. fimpliciter s$7xgux&s, fefe
proflitueus, mevetriciam faclitans. BR. — 25 Vulg. inferit boc edzcto. BR. — 26
Hal. calummiae cauffa publico iudicio. GEB. 2/] Hal. lecauit. GEB. 28
Vulgo inferunt beffia. B R. 29 Vulgo locanerit. B R. 530 Flor, erat quon-
dam 4zadfi, melius forte effet mutatum in qwid fi, vt habet Hal. B. 3I
Hal temetur GEB. — 32 Vulg. locauerit. BR. 33 Hal. fefe bonorari. Pa-
tiuntur fe honorari, qui mercedem poft pugnam, licet fub honeftiori titulo, ac-
cipiunt. Caef. Cofta Variar. Ambiguit. Inris lib. I. c. 28. GEB. 34 Hal.
