ueniri de peculio, hefés eXftiterd" 59, procul dubio deducam, [-gendcm [ T
ini ( $. 6. Siue autem ex contractu qzüid dó. 4-9«e
mino debeat,?*, fiue ex rationum reliquis, deducet dominus.
Sed et fi ex delicto ei debeaWputa ob furtum, quod fecit,
geque deducetur. Sed eft quéeftionis, vtrum ipfa furti gefti- oX — [ex ^s -
matio,EcïePc, id ??a folum, quod domino abeft,|jan veró)tan- - .. p
tum, quantum fi alienus feruus;commififfet 9?5, id eft, cum furti ",Z-/: EW
pfenis ? Sed prior fententia verior eft, vt ipfa furti geämaïä L Y antwe ) Z
ifola,deducatur. $. 7. Siipfe feruus fefe vulneraüit 9 , non 4wweméro, — [
debet hoc damhum deducere: non magis, quam fijfe occide- I-PAXTC : w
rit, vel praecipitauerit: licet enim fetiam. ?^ feruis naturali- La fee joro / Djb Qu

— -däjff'*u f*:

[ *
U/w;-iv**ä €., -34.-;

ter in füum corpus jffeuire, Sed4fi a fe vulneratum feruum g 7
. « . r » *t"'
dominus curauerit, fumptutím nomine debitorem eum domino rca v m
pute. effe&tum : quamquam fi gegrum -eus curaffet, rem fuam " — (

potius egiffet. ; $. 8. Item deducetur de peculio, ffi quid/ domi--L ?^ a. ii
nus ferui nomine obligatus eft, Xut praeftitit obligatus: jita 5, 12552 — '
fi quid ei creditum eft iuffu domini: nam hoc deducendum, , /*5... .
Iulianus dibro duódecimo-59-Digeftorum. fcribit. Sed hoc ita
demum verum puto,|fijnon in rem domini, vel patris, quod ac-
ceptum eft, peruenit: alioquin fecum debebit compenfare.
Sed et fi pro feruo fideiuffétit, deducendum Iulianus libre-d£&o-
decimo . Digefterum fcribit. Marcellus autem in vtroquej*Y, jf?&f(,/
fi nondum quicquam domino abfit, melius effe ait, praeftare -
creditori, vt caueat ille $9?, refufürum fe, fi quid praeftiterit
dominus hoc nomine conuentus, quam ab initio deduci: vt

medii temporis interufurium)magis creditor confequatur. Sed
pupvswo n r REU fi

feruus b. m. potefl. GER. 52, Ap. Hal. baec, abeft. GER. 55 Hal. addit: '
ex meceffitate. Vulg. amplius: domnusex meceffitate.BR. — 54 ld eft, pznguins.
Hal. vertit: per saiores groffioresque partes.' GEB. 55 Ap. Hal. et Vulgo
iu, abeft. BR. — Mihi videtur natum ex finali s. DVK. — 56 Hal. debetur. GE B.
57 Yaur. computaVitur. GEBR. 58 Vulg. feruo. B R. — Hal. verbis transpofi-
tis debet, fibi. GEB. 59 Hal. vationes. GE B. 6o Hal. babet, et Flor. quo-
que litera a deleta. BR. 61 Ap. Hal. et Vulg. prout, abeft. BR. — 62, Hal.
lib. XVII. GEB. — 63 Hal. in margine: alias, traditionem. GEB. — 64 Hal.
dederit in peculio. G E. 65 'Taur. zmputaVitur. Xial computabitur. GEB.
66 Hal. dederit, et mox fubripuerit. GEB. — G7 Hal. vicefimo fecundo. Vulg.
duodecimo. BR. 68 Ap. Hal. et Vulg. e, abeft. llle etiam hic habet com-
putaudum. BR. 69 In Vulg. eft L. Peculium tefte Contio. BR. 7o Hal.
efl. GEB. 71 Hal. minueriut. GE B. — 72 Vulg. inferit et, BR. — 73 Ap.
Hal. zomine, abeft. GEB. 74 Hal. gerit. GEB. — 75 Taur. defEN Dum.
GE B. Z6 Ap. Hal. fi conueniatur, abfunt. GER. 71 Hal. cum feruo, lo-
co fecum. GEB. — 78 Hic Hal. habet fupra eiectum : fi conueniatur, íed et Vulg.
hic repetit. ER. — 79 Hal.minus dubitatur,et Iuliauus. |Vulg.minus dubitatur.
luliamus emim.BR. — goHalexfliterim. GEE. — $1 Hal.et Vulg. hic et mox ite-
rum : debeataur, loco debeat. B R. 82a Áp. Hal. id,abeft. GE B. — 825 Flor. com-
miffjffet. GER. $83Hal.vuluerauerit. GEB. 84 Ap. Hal. etiam,abeft.GEB. 85
Halinferitet. GE&&. . 86 Vulg. b X XV. BR. 87 Vulg. addit cafu. B R. 8811;;;)1;
a

Bbbs3

V ,

264 — : DIGESTORVM LIB. XV..TIT. L
v elfi de peculio/conuentus dominus,43 ? condemhatus eft, debe- | probandum, fi tantum fuit in peculio, cum venderet, vt fätïs,.
| . bit de ?? fequenti a&fione de peculio/deduci ?* : cdepit enim | facere debito dominus poffit *: ceterum, fi poftea quid(ácces- " n
L ereódior cradtir dominus .xel pater iudicati teneri: nam et fi quid/ferui nomi- | fit, cgndiionibus d..ebligl exiftentibus, quod dominus non di- 5626 -
P . c)tY — ne non condemhatus praeftitiffet(creditori) etfdih hoc deduceret] | ftrax contra erit dicendum. . $. 8. Idem fcribit, fi quis fer- ]
: Jd.—me(æetuïejklw X.hGarvs,;dibro IX. ?7 ad Ediétum prouineiale. S1 uum, icürus|nomine de pecgho habebat a&lopem, comparaigfiþg,
| vEÉRO adhuc in fufpenfo eft prius-iudiCcium de peculio, et ex | an poffit deducere,.qg'od fibi debetur *, quonian aduerfus yen- !
, , pofteriore iudidio res iudicaretur ??, nullo modo debet prio- ! ditorem habeft a&wnem de peculio ? Et recte ait, poffe : nam [
L'éyr? ,^ vis iudicii ratio haberi in pofteriorencondemhhationez;quia in | et quigäs alius poteft eligere, vtrum cum emptore, an cum ven- 4:955-'7:;&./7
| LZ

eft, i non hoc aliunde confequi potuit. &-z. Denique [ulianus
fcribit, venditorem, qui feruum cum peculio vendidit, fi de pecu-
lio conueniatur, non debere deducere, quodfibi debetur: potuit
P o - jenim/hoc ex ratione peculii detrahere, et nunc condicere quafi
j ii indebitum: quoniam non eftin peculio, quod &emine debe-
tur: poteft, iuquit, etiam ex vendito agere. Quod ita erit
Hal. ile, abeft. GEx. 89 Hal. praefigit et. GEB. 90 Forte de redun-
dat, quod haec fyllaba totiens adeft in proximo. Hal. debet im fequente.
E fex codicibus vnus Treuif; habet zz, ceteri vt eft Flor. Barb. habebat e, ex quo
fa&tum de. BR. — Ceteri funt Otob. Vat. III. S. Cruc. Bynkersh. II. immo et I.
apud quem tamen proxima de peculio, abfunt. Sed et Bynkersh. IL. habet: de-
Ibebat et de fequenti etc. GEB. 91 Hic Hal. in parenthefi addit: ( fed fi
alius de peculio egit et vicit, oportet deduci) et in margine notat: baec im pleris-
ique anti. cod. defumt. GEB.. — 92 Hal. li. VIII. GEB. 93 Hal, zudica-
dur. GEB. 94 Hal. dediderit. G EB. 95 Hal. repromiferit. GEB. — 96
Hal. expromiferit. GEE. 97 Hal domino. GEB. . 98 Hal. funt. GEx.
99 Hal. deduclione, et etiam Flor. finalis z; deleta, fed recenter. BR. IOO
Accurfius haelitauit, an Zz debitum fint duae voces. Ruffardus, hoc perfpicue
confirmare Florentinam. — De Taurellii editione hoc verum eft. Sed Florentiae
omnia continua ferie funt fcripta. Editiones habent pro vna voce, quod non

XVII. VL.PerANvsdibroXXIX.adSabinume Sr sxn- p

vvs meusordinarius vicarios habejt, id, quod vicarii mihi de-
bent, an deducam ex peculio ferui ordinarii ? Et prima illa quae- -
ftio eft, an haec peculia in peculio ferui ordinarii computentur ?
Et Proculus, et Atilicinus exiftimant, ficut ipfi vicarii funt in
peculio, ita etiam peculia eorum: et id quidem, quod smihi-
af dominus

fte x Q, i.
videtur probandum. BR. — lta et Hal. zudebitum. GEB. 1 Hal. etiam, loco,
autem. GEB. 2 Hal. addit digeflorum. GERB. 3 Vulg. peculio. BR
Hal. in peculium babuiffet. GEB. 4 Hal. inferit eo. GE z. 5 Hal. in-
ferit bic. GEB. 6 Ap. Hal. et, abeft. GER. 7 Hal. poffet. GE B. 8
Hal. debeatur. GER. 9 Hal. agere velit. GEB. Qui agere vel;t, rchnunt,
nugas agunt. Verba quaedam interdum poni fine effe&u, ita vt exponenda
fint per volo, debeo, notum eft. Liuius XXIII. 19. pugnaudum antem effe, fi
palam frumenutum. importaret, videbat, i. e. importare vellet. Idem XXV. 35.
fi viretnerent, id eft retinere vellent. Sueton. Otb. 9. ita vtitur voce fubirent.
Flor. JJ. :$. :2. voce ruerent. Non diffimilia notant Cafaub. ad Suetom.
Iul 29. Noodt. III. Probab. 11. 14. DVK. IO Hal. inferit poffe. GE B.
11 Hal. praefigit fed. GEB. — 12, Hal. et Vulg. inferunt digeflorum.BR. — 13
Hal. debetur. GER. I4 Hal. Sed et fi. Vulg. Et fi. B'R. 15 Hal. fint.
GERB. . 16 Hal dicitu. GE B. — 17 Hal. et Vulg. earmns. — Sed et Flor. ita
! fub-

Ja€ione de peculio occupantis melior eft condicio. Occupare | ditoreageret ?. Huncigitur eligere "? ipro aCtionej dedu&tio- «2 À
autem videtur, mÓn) qui prior litem. conteftatus eft, fed qui | nem. . Nec video, quid ha*t()fe creditores, quod queranturz sz,»» guod s.
prior ad fententiam iudicis peruenit. : »|cum pofünt ipfi venditorem/ conuenire, fi quíd forte putant
[Jon. .. XL jV rP 1 AN v s llibeo-XXIX-- ad Edictum, Sr wo-|effe in peculio, $. 9. Non folum autem, quod eidebetur,qui ,. s
XALI iudicio conuentus dominus, litis &éftimationem .obgg- conuenitur, deducendum eü:xy.eggmetlgm 1qæd.fom.o Pillllsjde-:"7 :
L lum f 6u Jlérit, de peculio deducendum eft: quód. fi noxae,dederit ?*, | betur. Etitalulianuslibro duoäegmg/þ1ge&or.um fcribit: nam
—— 7 c»m beóct, nkhil eft deducendum. $. 1. Sed et fi qmyl' dominus folutu- qua rationein folidum alte.ruter conuenitur, pari raï:;one deduce-
: rum fe ferui nomine repromifit ?5, deduci oportebit: quem- ! reeüim oportet, quodalteri deb&tur. Quáe fententia recepta eft. »
.admodum fi quid domino feruus pro debitore expromiferat ?*. .. KXIl. IvriawvsHibroXIE-Digeftorum. QvraA noc. pl
du Idem eft et fi pro libertate quid/tlomino expromifit, quafi de- | cafu etiam cum eo agi poteft, penes quem peculium n on i
pte, /L1, — bitor dominórfit effe&tus: fed ita demum, fi manumiffo eo/aga- XIII. V LPIANVS dibro XXIX. adEdi&um, ,SE b 1Xf :
^. 1524 Eüfs $2« oed/fiadebitore dominico»feruus exegerit, an ()i((')'-- emptoreg et VendltOI:emVer-a non eft: item in fructuario, et .U
.,,;:',",;ï"ïïf mini 24 debitorem fe fecerit, quaeritur ? EtTulianus libro duo- | proprietario, et ceteris, qui non funt focii, ** etXIi.n domino, - /'ïl['
decirïöï)ige&orum, non aliter dominum dedu&uru.m ait:, quam eïbqn le fidei emptore? nam etI.u.lianus Bf o Mwm 12 l;,f.,,,ï;: 4 ? i
fi ratum habuiffet, quod exactum eft. Eadem et in filiofami- | fcribit, neutrum jhprum deducere id, quod alteri deläetur. L so r
lias dicenda erunt ?3. — Et puto veram Iuliani fententiam : na- |4/2444 XIValvriANvS MFOEE.ID Digeftorum. I$rew cum - r
turalia énim debitaä)e&amus in peculii deductionem 99.: eft | teftamento, praefenti die feruus liber effe iuffus ecfc, cum omni- |
"u autem natura gequum, liberari filium vel feruum obligatione, | bus heredibus de peculio agendum e(t: nec quiS$quam eorum n
| L^t eo quod in debitum 7?? vidéur exegiffe. $. 5. Eftautem * | amplius deducet, quam quod ipfi debeatur *?. $. r. Item cum | [
quaeftionis, an id, gnqd dominus fezlhe.l dädgä*t, cum conue- | feruus viuo domiqo mortuus eft, ä,ema&g dominuls*intr.a annum d'iden. xw
| niretur, rurfus, fijconueniatur de peculio, jeximere debeat: an | plures heredes rehqu/l,—ä, et de peculio actio, et Hedu&homs ijus | L
||"posemins )c5c 9 vergNeluti folutum ei videatur, femel facta deduCtione ? Et ggindyfur. 2 P £ | *
— *7«77. | — Neratius et Nerua putant, item Tulianus libro du 'degimg.z us XV.(V LPIYANVSllibro-XXIX.-ad Edictum. |Sep !^ 4
fcribit, fi quidem abftulit hoc de peculio, non debere deduci: | sx duo fint bonge, friedei poffeffores, adhuc dicendum erit, neu-
, fuvero eandem pofitionem peculii reliqui£, debere eurt' dedu- | trum plus dedukturüm, quam quod fibi debetur. Idemque et
-- — cere.(AS. 4) Denique fcribit, fi feruus vicarium quinque va- | fi duo fünto T5 fructuarii: quia nullam inter fe habent focieta- m
lentem in peculiimi? -habui& et domino quitique deberet, pro | tem.e Idefüjdicétug * interdum et in fociis, fi forte feparata K
quibus vicarium dominus deduxilfet, et mortuo poftea vicario | apud fe peculimahabeft, vt alter alterius peculii nomine non — : :
! fucék VUe s alium eiusdem pretii feruus f:üm.parauerät, non de;[jn re.doml— Conueniäur: ceterum Íi commune ütPQCUHUm, et in folidum del . '
| | riwx:?m'agüq ni effe debitorem, quafyvicarius ille .domu.lo.deceiïgää Ínifi for- | conuenigntur, et deduc&ur, quod vtrique debetur. —Ja, .L d- »e, LYW.e. -
3 F3; - u ,,, te, cum eum feruo ademiflet, et fibi foluiffet, tunc deceflerit Lddor. X iIvrramwvs ibroKXIl Digeftorumm — Ovrs er-
E — 7 $. 5. Idem re&e ait, fi cum. vicarius valeret detem, dominus | go cafus eft, quo peculium ferui communis ad alterum ex do-
"' E;lïïwï . conuentus de peculio, iquinque pro ^ feruo praeftitiffet, quo- | minis folum pertineat? In primis, fi quig"ï? i partem dimi-
| Ji-& €, . niam quinque ipfi debebantur: mox 5nycar,1u.s .deoceiilfiet, ad- | diam Vend1der1.t, nec Pecu.hum ei c,or.lceiïemt. Deinde, fi quis.
L2j X2 — uerfus alium agentem de peculio, décem dominümy deductu- | ferno communi pecuniam, vel res aliquas ea mente dederit, vt TA
: rum, quia et ? in eo, quod iam pro eo foluit, debitorem fer- | proprietatem eQrum ** retineret, adminiftrationem autem fer- : :
uf üb'f'fecþ it. Qugefententia vera eft : nifi feruo ader?'ä?ica- uo concederet. Marcellus notat: eftjgtiemjille jcafus) fi alter £t a.
rium, vt fibifolueret. $.6. Quodautem deduci debere diximus | ademerit: vel fi omni quidem modo concefferit dominus : fedi«l
id,quod debetur ei, qui de peculio conuenitur, ita accipiendum ün nominibugerit conceffio. Vr mmhug, ACnd ao Mlorane , P of *44,

DIGESTORVM L

dominus eorum, id eft, ordiriàrius feruus debet, etiam ex *?
lare, peculio eorum detrahgtur: id vero, quod ipfi-vicarii debent,
dumtaxat ex ipforum peculio: fed et fi quid non mihi, fed or-
dinario feruo debent, deducetur de peculio eorum, quafi confer-
nodebitum: id vero, quod ipfif/debet ordinarius feruus, non de-
ducetur de peculio ordinarii ferui: quia peculium eorum(in pe-
r äaf/? culio ipfius eft. EtitaSeruius refpondit. Sed peculium eorumjau-

TM

D
MOH

Iä*/n"am

TM geþfïtur, vtopinor, quemadmodum fi dominus feruo fae debeat.
) LA fp 6 PT XVIII. PaAvrvs di M2 io: Cvi
"j cowsEQvENSs eft, vt fi Sticho peculium fuum legatum fit,
isque ex teftamento agitu2?, [non aliter cogetur| $. id, quod
i vicarius eius teftatori debet, relinquere, nifi às;]jid eftj??, vi-
? carius, peculium habefft, 76 z tb ! :
. XIX. VLPIANVSW ' , Hiwc
qujgeritur, fi ordinarii ferui nomine actum fit de peculio, an-
L . [agi poflit et; vicariorum ? Etputononpoffe. Sed ?? fiaCtum
JucxjAaM. Tib de peculio/vicarii, agi poterit et de peculio ordinarii. $. r.
Poteft effe apud me duplicis iuris peculium : vtputij?^ fer-
uus eft dotalis, poteft habere peculium, quod ad me refpiciat:
L* poteft et quodfád/ mulierem. Nam quod exre mariti uf(efït,
J at velex operig fuis, id &á(maritum pertinet: etideo fii refpectu
". ^ Qat, mariti heres fit inftitutus, vel ei legatum datum, id eum non
" *a'",.gz;w" debere reftituere, Pomponius fcribit. 25r-igitur |mecum aga-
: "^ turex eocontractu,Zqui;ad me refpicit, vtrum omne deducam,
-U*fLu quedquod ?? debetur mihi,fme &X mfà cáüfa, fiualexiea, qude
dpe/gua,, ad vxorem refpicit, an vero feparamus caufas, quafi in dua-
| "- bu? Pää?? t ätya e mhääd ä?ütqr pectetur? vtf |
hm —— ^. qquiderfjexX 6o id'hgátür, qdo &i anulie t/id de-
us ducmm, quod ex eo contract& debeatur? |li ex eo contfactuj

J"?WVZ;MWG refpicit, meum deducam? Qujte qujeftio dilucidius
Éu eft in fru&ctuario trattata, ytrum ex eo demum contractu poteft
de peculio conueniri, qud,cf)ad fe pertinet, an ex omni? Et
Marcellus etiam fruéctuarium teneri fcribit, et ex omni contra-
€u: eum enim, qui contrahit, totum ferui peculium, veluf pa-
T trimonium, intuítum. Certe illud admittendum omni modo di-
cif, vt priore conuento, ad quem *.res-* refpicit, in fuper-
. fluum is, cuiiqudefitum non eft, conueniatur. Quze fententia
UK | probabilior eft, et a Papiniano probatur. . Quod et in duobus
| bonde fidei emptoribus erit dicendum. Sedjin marito melius
eft dicere, fimpliciter eum;de peculioteneri. Sin autem ma-
ritus huiusmodi ferui nomine, aliquid praeftiterit, an aduerfus
. mulierem agentem dotis nomine deducere id poffit? Et ait,
fi id, quod creditori praeftitum eft, ad vtriusque generis pe-
culium pertinebit, pro rata vtrique, peculio decedere ^* de-
bere. Ex quo intellggi poteft, fiád/alterum peculium contra-
&us pertinebit, modo foli vxori detrahi, modo non detrahi, fi
ad id peculium pertinnit contractus, quod apud maritum refe-
dit. $. 2. Interdum et ipfi fructuario aduerfüs dominum da-
tur actio de peculio: vtputa fi apud eum ?? habeat peculium,
apud ipfin véro aut nkiil, aut minus, quam fructuario debe--
tur. Ídem etiam cofitfa(dueniet: quamuis in duobus dominis

Jj
fü
2

R: :
ch"ï LU

fufflcift pro fo&io, vel communi diuidundo a&io.
XX, PAvrvs ll 9.

. dictum; NaAM IN-
TER fe dgere fócii de peculio non poffunt. |
I$ Hal. de, loco ex. GEB. — 19 Hal. li. IIT. GE.
20 Hal. agat. GEB. 21 Hal cogatur. GEB. — 22, Ap. Hal. id ef?, abeft.
GER. 23 Hal. licet, loco fed. GEB. — 24 Hal. inferit fí. GEB. — 25 Flor.
erat quod debetur mibi. Deleta literao tenuiter admodum, fuperfcripta eft exi-
lis z et alterum 4uid, vtrumque antique. Taur. tamen 440d4520d practulit. Edi-
| tiones habent 2uidquid. Septem codices, quos contuli, 440d. S. Cruc. habebat
quamquod, fed: quam deletum eft. BR.— Etiam Hal. quidquid mibi debetur. Se-
prem codices funt: Barb. Otob. Vat. TIL. Treuif. Bynkersh. I. et II et S. Cruc.
vt didum. GEP. — 26 Vulg. pro vata vtrumque de peculio deducere debere, BR.
27 Vulg. ewudem.BR. — 28 Vulg. boc im peculium.BR. — 29 Taur. inpntaVit.

fubantique factum. B R.

'GEB. 30 Flor. ufaiperet anifefto errore. Sed iam emendate ha-
bent quinque MSS./ïk PJW Treuif. Bynkersh. L. et II.. Sed S. Cruc.
fufpicetur. GEB. ' 31 Hal. foluerit. GEB.

32 Vulg.44od. BR. — $3 Hal

foluit.

L GER

IB. XV. TIT. L 26s
XXIL VrPiANvSsUüibroXXIX. ad Edi£ftum, 'SvwMA

cum ratione etiam hocjpeculió ^8 Praetor imputabit ??, quod g

dolo malo domini factum eft, quo minus in peculig effet. Sedjger — 14
dolum malum accipere debemus, fi ei ademit peculium. Sed x
-ee Íi eum intricare peculium in necem creditorum paflus eft !
Mela fcribit, dolo malo eius fattum. , Sed et fi quis, cum fu. L r "T
xä'glcargur 79 alium fecum acturum, jalio peculium&tnertat, do- r,;-,,.wyaï""' meow
o |nónjcaret. Sed fialii foluit ?*, non dubito de hgöfæj—g)n ; x

þrþ'n có 71&1-,/ (f/:-u :;(u;)f»( 41
x (, *
A 41 /6et /.1 74

non teneatur: quoniam creditori foluitur ??, et licet credi-
tori vigilare ad fuum confequendum. $. r. Si dolo tutoris
vel curatoris furiofi, vel procuratoris faétum fit, an pupillus,
vel furiofus, vel dominus de peculio conueniatur, videndum 342
Et puto, fi foluendo tutor 3* fit, praeftare ?* pupillum ex
dolo eius: maxime, fi quid ad eum peruenit. Et ita Pompo-
nius librc jo&ctZtio Epiftularum fcribit. Idem et 3* in cura- 24
tore, eg:pyocuratore,äþdicend.um. $. 2. Emptor autem ex WL:7£«(-
dplo.agrnldltoris non tenebitur, nec heres, vel alius fucceffor |
n.1£i. in id, quod ad fe f'ifperuenit. $. 3. Siue autem poft iuï
gl.xggm.a-cceptum, ü..ue gm:g, dolo faéctum fit, ,continetur offi-
tio iudicis. — $. 4. Si dominus vel pater recufetde peculio aCtio-
ngiaudlendus, fed cogendus eft, quafi aliam quayf-
uis perfonalem actionem fufcipereZ',

XXII. PowroNrvs ilibro-VIL-3?-ad-Sabinume- Si
DAMNI infeCifij aedium peculiarä'?njnomine, promiferit,*? do-
minus, ratio eius haberi debet: et ideo ab*«o, quijde peculio
agit, domino cauendum eft. tï
XXIII. Inmwiibro-IX. ad Sabintm | XEeprvw au-
tem peculiarium nomine in folidum dandhi infe&i promitti de-
bet: ficut;Vicarii nomine noxale iudi&ium in folidum pati:
quia pro pignore eas, fi ^* non defendantur, attor abducit,
vel ** poffidet.
XXIV. VrerAxvsllibro XXVI. ^9 ad Sabinum. | C v-
RATOR furiofi jgäxginif&;*ationem -peculitet dare ét£ denegare -- /4 ^
poteft tam ^* |feriio/ furiofi, quam filio. — &/.ct. 5 XXVIi.
XXV. PoxPouivstuibrofXXIIE. ^5-adSabinum. Ip L
VESTIMENTVM peculii effe incipit, quod ita dedéfit ^9 do- -7*
minus, Vä eo (gäïz&itu feruumlperpetuo vti vellet, eoque nomi- «; . : vt ,
ne ei traderet ^*, ne quis alius eo vteretur: idque ab eo eius j|7,4,, . s.
vfus gratia qui*codilätur. Sed quod veftimentur?l feruo domi- r hvt fs
nus ita dedit vténdum, vt non femper, |fed/ad certum vfum, ,
certis&? temporibus eo vteretur, veluti cumifdqueretur eumj*?, d J',g' j^n
(üugicenanti miniftrabit ??, id veftimentum non efíe 5* pe- / —la*,m
cul, &-J€6 d n P EAAE

L)J'Jr pe? ^Auec : 6s :

f E
Lif«ex at o :

d.

l-—l-wn,, x ( AC LevVy*
/

XXVI.PAvrvsilbroXXX.adEdictum | Sr skwEr ^^ *L*ï*-);b*'f'^
ex ea caufa, id eft *?, quod|dolo fecerit, dominus praeftite- ; * .
rit 55 de peculio conuentus, ceteris ex eadem caufa nihil prae- , :
ftabit./ezSi ** tantundem feruus ei debéat, quantum dolo mi- 4 cä/i;, ag EC TL
näït, non erit[condemnandus. -Mis confequens erit,|vt manu- m ( 6 ) 0C J |
miffo quoque w«l alienato feruo, ex|caufa etiam ?? doli intra. [^ 3 5622 c;,,w,
annum teneatur. . . À€t: a. :
A u- XXVIL GAv sllibee4E —Edi

v — EI 21* * L -
ET A t filiarumfamilias in ?9 pecu-

ANCILLARVM nomine, e
lio 5* actio datur: maxime, fi qua farcinatrix, aut textrix
erit, aut aliquod ?* artificium vulgare exerceat, datur propter
cam-
35 Hal. inferit

Jeretereo.

Vulg. foluerit. B R. 34 Hal. addit efj. GEB.
"0m. GER. 56 Vulg. teneri. BR. 37 Ap. Hal. et, abeft. G z. 38
Hal. ad eum. GE B. 39 Hal. b, VIII. GEn. 40 Hal. promifit. GEB.
41 Taur. eaSi, fed improbat hanc geminationem Bynkersh. VII. Obf. $, GE.
42 Ap. Hal. abducit vel, abfunt: habet tamen in margine: alias, ea, fl non def.
aclor abducit vel poffid. GEB. Explicandus hic locus ex L. 2$. $. fim. fupra de
Noxal. aclion. BYNK. — 43 Hal. lib. XXVII. GEB. — 44 Taur. potes Tam.
45 Hal ljb. XXX. GEB. 46 Hal et Vulg. dedit. BR. — 47 Hal.
48 Hal. certisque. GE B. 49 Vulg. cum fe feque-
Hal. miniflravet. G EB. 51 Hal. eff.
55 Hal. praeffitit. GEB. — 54
56 Hal. filiarumfami-
58 Hal. aliud, lo-

et Vulg. tradidit. B R.
vetur. BR. 50 Taur. miniftraVit.
GER. 52 Ap. Hal. id efl, abeft. GER.
fed et fi. GER. 55 Ap. Hal. etíam, abeft. G E x.

liarum de peculio. G & B. 57 Vulg. in peculimm. BR.
] co

à

266

.eam-^? a(tio. Delzf)oflti qUune $9, et commodati. a&iongvfl
danda;iy[earum nomine, Iulianusait. Sed ettributoriam aö;t:w-
nem, fi,$7 peculiari merce fciente patre dominoue negoïzlen-
tur, dandam effe. Longe magis non dubitatur, et fi in rem
verfum eft, quod4$? iuffu patris dominiue contractum fit **.
$. 1. Conftat heredem domini id quoque deducere debere, quod
feruus, cnius nomine cum eo de peculio ageretur, ante aditam

19c , hereditatem ex bonis hereditariis amopjiffet, confumpfiffet, eez-

y*&'&,(«äuj,f;q

P

i * , ff j . . $
ficex 'a proture, perm1ttendum.2*e$*Sed etíi alieno 9? credidero, eumque -

/feegidem concefferit.

Qv ^

4 ys'/ffn»']u* :

? "Mf- At

* ^ m
] -J';n Jklqu 7

dal.'n,

AU. LUC
*

f 4 ?nb//&fn "

/

"

/Wl)

" ( APE
E Mtptaneer 66

Let

.. $. 2. Si feruus alienatus fit, quamuis ir; eum, iqui
'alienauéfit;9*, intra annum Praetor de peculio actionem pol-
licedtur, tamen nihilo minus et in nouum dominum aCtio da-
tur: et nihil intereft, ;aliuä,apud eum adquiüf?mt peculium, 22,
quod pariter cum ?| emerit, vel ex donatione acceperit ^^,
$. 3. Illud quoque placuit, quod et [ulia-
nus probat, omnimodo permittendum creditoribus, velin par-
tes cum fingulis agere, vel cum vno in folidum., $. 4. Sed
ipfi, qui vendiderit 97 [feruum, non putat Tulianus, de eo, quod
ante venditionem crediderit) cum jemptore de peculio agere

edémero, deinde alienaueroj deque non putat mihi in empto-
ïeænääi'i, debere lïudigium s qg. 6. In venditorem autem
dumtaxat intra annum poft redemptionem numerandum, de
eo, quod adhuc alieno crediderim, dandam.effe guhx aCctionem
exifimat, deducto "? eo, quod apud me peculii feruus habe-
bit **, $. 7. Sicut autem de eo, qurod ip.fe credj;derlm. feruo
meo, non putat lulianus in emptorem, alienato |&o0jj aCtionem
mihi da[fdebere, ita et de eo, quod feruus meus feruo nieo
crediderit, fi is, cui creditum fuerit, alienatus fit, negat per-
mitti mihi debere (cüriy emptore experiri. $.8. Si quis cum
feruo dnorum pluriumue contraxerit, permittendum eft ei,
cum quo velit dominorum in folidum experiri: eft enim ini-
quum in plures aduerfarios !déflringi 1? eum, qui cum vno
contraxerit ^3: nec huius dumtaxat peculii ratio haberi debet,
quod apud eum, cum quo agitur, jis feruus/haberet 7?, fedie
eius, quod apud alterum 7?, Nec tamen *^ res damhofa fu-
tura eft ei, qui condeminatuj 77, |Gum poffit rürfus ipfe iudi-
€io focietatis vel communi diuidundo, quod amplius fua portio-
ne folug/it, a focio fociisue(fuis)? confequi. Quod Iulianus ita
locum füàbere ait, fi apud alterum quoque fuit peculium: quia
eo cafu foluendo quisque etiam focium aere alieno liberare vi-
detur: at *? finullum fit apud alterum peculium, eentra-effe :
uia nec liberare vllo modo aere alieno eum intellégitur.
XIl.. XXVIIL f[vrrAmwvsibroXL-5?-Digeftorum. Q v A-
nE etíifotio neque heres, neque bonorum polleffor, exftitit-
Íet, eatenus damnari-debet is, cum quo actum fuerit, quate-
nus.peculium apud eum erit: et quantum ex bonis confequi
potett. |
| -XXIX. GaArvs llibeo-IX;.-ad-Edictum promineiale. S1
ovis feruum|teftamento libegum effe iufferit 9*, relictis he-

redibus Jiis, Uæy cum feruo contraxerunt, poffunt inter fe co-

co aliquod. GE B. 59 Hal. propter eas. — Vulg. praeterea. BR. 60 Hal.
diuería prorfus vtitur interpun&tione, habet enim : ac£o depofiti quoque ; et coumm.
GEB. — (ÓI Vulg. inferit z. ER. 62 Hal et Vulg. quidue. BR. — 63 Ap.
Hal.fit, abeft. GEB. — 64 Hal. alienauit, et mox pollicetur. GEB. — 65 Vulg.
cum eo. BR. 66 Hal. emit, vel ex don. accepit, GE R. 67 Hal. vendidit,
et in fequentibus credidit. GEB. — 68 Vulg. inferit ferso. 8BR. — 69 Ap. Hal.
iudicigm, abeft. — Vulg. fubftituit acfiouem, 5 R. 7o Hal. hic inferit fcilicet.
GrB. 71 Hal. babebat. GEB. — '72 Hal. et Vulg. difivingi. Yn Pand. Flor.
nunc e nunc7 Occurrit, BR. Non modo in Flor. libro fed in aliis quoque de-
fivingo, pro difiringo, et contra fcribitur. — Vid. Cuperus ZV. Obf. $. |Graeuius
ad Cicer. II. de Offic. ?. et. 1II. 31. Gronou. ad Liuium XXVII. :3. In-
terpretes Phaedri ad 1. 29. et IV. ó6. koc, loco praefero difiringi. Defhrin-
gere eft eripere, auferre, abradere: Diflrindere, diltrahere, in diuerfum trahere.
DVK. 73 Hal. contraxit. G E. 74 MHal. babet: fed etiam eius. GERB.
75 Vulg. addit ef. B&. 46 Hal. »ec enim. GEB. 77 Hal. condemnatus
efl. GEB. 78 Flor. erat: afociofocüsuefiüsuefuilsconfequi. Deletis: füsue, e
fequentibus fuzzs, formatum fuum ius, vt iam fit a focio focisue fuwm ius con-

fequi. '"Yamen probabilior eft Taurcllii lc&io, et idem vifum Haloandro, cum !

DIGESTORVM LIB. XV. TIT. I

heredes vel de peculio agere: quia de eo quisque peculio, . .
quod apud,;euim; effet, quolibetalio agente|teneatur 92. q. r.-| ^^ 44ers.
Etiam fi prohibuerit *? contrahi cum feruo dominus, erit in
eum de peculio a&io. |
XXX. VnPiANvslibroXXIX.ad Edictum. Qv L E-
srTVM eft, an teneat acfio de peculio, etiam fi nihil fit in pe-
culio, cum ageretur: fi modo fit rei iudicatáe 'temhpfö'ï?g:? Pro-
culus et Pegafus nihilo minus teneri aiunt: jintenditur 9^ enim /»^7L,,,
recte, etiam fi nkhil fit in peculio. .Idem et (circa/ad exhiben- / /4ra«Z,
dum et in rem a&iepfääj placuit: qude fententia et a nobis j
probanda eft. $. r. Si cum ex parte hérede dóinini vel patris 42v fu.
agatur, dumtaxat de peculio condemfhandum, quod apud eum ; ;iæ
heredem fitjqui/conuenitur. Idem et]$? in rem verfo prois49« -
»parte: nifi fi quid in ipfius herediS/rem vertit/ 55: nec quafiv /zet;
vnum ex fociis effe hunc heredem conueniendum, fed pro par- AM(&)*
te dumtaxat. $. 2. Sed ** fi ipfe feruus fit heres ex parte
inftitutus, deque cum eo agendum erit.| $. 3. Siji vero filius .1jm p
fit, quamuis ex parte inftitutus, nihilo minus in folidum a€tio- 7* 7"^
nem patietur: fed, fi velit pro parte nomen coheredis redime-
re, audiendus ef& — Quid, enim, fi in rem patris verfum fit?
cur non confequatur filius a Coherede, qued in patris re eft 592
Identjet fi peculium locuplef fit. $. 4. Is, qui femel de pe-
culio j&git, rurfus, au&to peculio, de refiduo debiti agere poteft.L/X -

| $. 5. Si annua exceptione fit repulfus a venditore creditor, fub-

ueniri ei aduerfus emptorem debet: féd(fi alia exceptione,
Ka&tenus fübueniri *?, vt dedu&tg lÁ quantitate, quam a ven- Jicpra 0 l.
ditore confequi potuiflet, ab emptore refiduum confequatur. -
$. 6. In dolo obiciendo temporis ratio habetur: fortaffis enim,

poft tempus de dolo aäïionis, non patiétur dolüm malum ob- '

ici Praetor: quoniam nec de dolo a&tio poft ftatutum tempus.

datur. $-T. In heredem autem doli claufula in id, quod. ad
eum peruenit, fieri debet: vltra, non: usirua

: PAV."LVS Ibro.- ; SED s'x*
ipfe heres dolo fecit ??, folidum praeftat.
XXXII. VrPrAXNvsAilibro- j i Sr kx

duobus vel pluribus héredibus eiüs, qui manumilffo feruo, vel
liberoeeffe iuffo, vel alienato, vel mortuo, intra annum con-
ueninl poterat, vnus fuerit conuentus, omnes heredes libera-
buntur: quamujs non in maior;aä'-guantitateïfæï eius pecu- J 2d:part
lii; quod penes fe habet, qui conüenitur, condemhetur. Id-
que ita Iulianus fcripfit: idemque eft et fiin alterius rem fue-
rit verfum. . Sed et fi plures fint fruCtuarii, vel bonze fidei
poffeffores, vnus conuentus ceteros liberä; quamuis non ma-
loris peculii ?^, quam penes fe eft, condemfhari debeat. Sed »ex'e s.

»--59?3 licet hoc iure continght, tamen dequitas dictat, iu- ] Je-ea . —— |

di&ium in eos dari, qui occafione iuris liberantur, vt magiseos — , .
perceptio, quam/1ntentio)liberet: nam qui cum feruo contrazttaonte,
hit, vniuerfum peculium eius, quod vbicumque ,eft, veluti pa- .
trimonium, intuetur. $. 1. In hoc, autem iudicio, licet reftau-
retur ?^ Prfecedens ?5, tamen e ftugmentiä:/decefüonis ra-
; $. 0 tionem

Vulg. habeant: a focio fociisue fuis fumn ius comfequi. E fex MSS. quinque ha-
bent: a focio fociisue fuum ius confequi. — Otob. a focio feciisue fuis cotifequi, wt
Hal. et 'Taur. £a. — Dicitur latiniffime: fumm is$ comfequi. Sed quo minus hic
recipi poffit, obítat id, quod praecedit: 4uod amplius fua portione foluerit. D v K.
Quinque illa MSS. funt: Barb. Vat. III. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. I. immo et
Il. GER. 719 Vulg. quod fi. B R. 80 Gothofr. in nota: duodecimo. Tta
nempe Taur. in margine et Hal. in textu. — Scilicet Flor. z» deletis duo . repofi-
tae. BR, 8&I Taur. zuSevit, GEB. 82 Hal. tenetur. GER. 83 Hal.
probibuit. GE. 84. Hal. zutendi. G E R. 85 Hal.et Vulg. inferunt de.

B R. 86 Hal. vertijjet. GER. $7 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 88
Vulg. quod iu patris vem. vev(um eff, non intellécta locutione. BR. 89 Ap.

Hal. fubueniri, abeft. "Vulg. eatemus fubueniri ei aduerfus emptorem debet, vt.
BR. 90 Hal, fecerit. GEB. — 91 Hal. nou in maiore qmantitate quam eius.
GE B. 92, Hal. addit quantitate. GEn. 93 Abeit 2$ fj ab editionibus et
MSS.in S. Cruc. £. fcilicet, fed poftea 72 fcj, expundum. BR. Abeft et
ap. Hal. et a Barb. Otob, Treuif. Bynkersh. L. et l. GEE. 94. Hal. reffaa-
ratHr. GEB. — 95 Gothofr. in nota: recedems. Fulg. — Et ita quoque Hal. qui
praeterea

2

D

fu

DIGESTORVM .LIB. XV. TIT.

tionem haberi oportet: o&?9 ideoj fiue hodie n&hil fit in pe-
culio, fiue accefferit aliquid, praefens ftatus peculii fpectan-
dus eft. . Quare circa venditorem quoque, et emptorem, hoc
nobis ?? videtur verius, quod acceffit peculif poffe nos ab
emptore confequi: nec retrorfuS, velut in vno iudicio, ad id
i tempus conuentionem reducere emptoris, quo venditor con-
d ,,, . uentus fit. $. 2. Venditor ferui, fi cum peculio feruum ven-
" LUSCNBEt "*. det tradiderit;peculium, ne intra annum quidem de
uyi |1/. peculio conuenietur: neque enim hoc pretium ferui peculium |
r eít, vt Neratius fcripfit. äï

Ó XXXIII. IA*orreNvs
si quis feruum itaïendi(jïï, vt pretium pro peculio acciperet,
| penes eum videtur effe peculium, ad quem pretium peculii
U Em peruenit: u h )
4« E^ E XXXIV. Pouroxrv sllibro-XII.-ex-variis-Lectioni-
bus. Now penes quem res peculiaris fit. MM A

( Lféfe. — XXXV. IA$orzxvsiibro XILexCaffie, |AT/ cvw

r iil

heres iuffus eft peculium dare, accepta certa fumma, non vi-

detur penes heredem effe peculium. xj/,
XXXVI. VrPriaxvs Hibro-H. | Iw
BONJXE fidei contractibus qudeftioniseft, an *?? de peculio,

an in folidum pater vel dominus tenerentur *: vteft in attio-

À t
" .
qu4 emmf,,

k

né de dote agitatum, fi filio ?^ dos data fit, an pater dumtaxat .

hts -

[ JJj de peculio conyeniretur, * ?[Ego autem arbitror, non folum
CM . pecuhäeä et fi quidjipraeterea dolo malo patrisiCapta/frau-
n dataque ef- mulier, competere aCtionem: nam fi habeat res,
í000pep9"** — mec jreftituerelfit paratus, gequum ,eft, eum quanti ea res eft
L 'veg. ewre, condenfhari: nam quod in feruo, cuijres pignori data eft, ex-
preffum eft, hoce& in ceteris bongfe agdei iudiciis accipiendum
eífe, Pomponius fcripfit,^: namquejfi ? feruói res pignori da-
ta fit, non folum de peculio et in rem verfo competit adfio:
verum hanc quoque habet adiectionem ^, ET s1 QViD DO-
LO MALO DOMINI CAPTVS FRAVDATVSQVE ACTOR
EST. Videtur autem dolo facere dominus, qui, cum haberet
reftituendi facultatem, non vult reftituere. — |
XXXVII. IvriawvslibroXIL-Diseftorum. Sr cnx-
pniTonz fili tui héredem te inftituerit, et tu hereditatem eius
vendideris, illa parte ftipulationis, QYANTA PECVNIA EX
| HEREDITATE " AD TE PERVENERIT,[teneberis * de
C3eswanf peculio,] $. 1. Si feruo tüojpermiferis vicarium emere au-
! reis (oCto, ille ddfem.
: äe ei permiferis eos octó x

e, LP 4

l )wï

a pecunia foluere, etis g&-
?

ho essnad

. foluerit ?, hoc nomine duos aureos tantum vindicabis
f fed hitvenditori praeftabuntur dumtaxat de peculioferui. $.2.
eruum communem, quem cum Titio abt cum Sempronio ha-
