culum commune eft in adminiftratione tutelae: et in folidum

vniuerfi tenentur. Plane, fi pecunia numerata pupilli inter

eos diítributa eft *?9, non in maiorem fummam quisque eo-

rum quam accepit, tenetur, $. 1. Sed fi ipfi tutores rem pu-
. pilli furati funt, videamus, an ea a&tione, quae proponitur ex

lege duodecim tabularum aduerfüs tutorem in duplum, fingu-
liin folidum teneantur: et quamuis vnus duplum praeftite-
rit, nihilo minus etiam alii teneantur. Nam in aliis furibus
eiusdem rei pluribus, non eft propterea ceteris poenae depre-
catio ^^, quod ab vno iam exa&a eft: fed tutores, propter ad-
'miü'aq; adminiftrationem, non tam inuito domino contrectare
eam videntur, quam perfide agere, Nemo denique dicet, vnum
tutorem et duplum hac a&tione praeftare, et quafi fpecie con-
diC:;onis, aut ipfgm rem, aut eius aeftimationem. $. 2. Non
(olum ergo geíliffe tutelam is creditur, qui 9* alii gerendam
mandauit: fed et qui fatis a contutore accepit rem faluam
pupillo futuram, eique 53 permifit adminiftrationem totius
tutelae: nec poteft fe defendere conftitutionibus, quae iubent
ante conueniri eum, qui geffit. $. 3. Ttem 9^ in eo, quod
nemo geffit, non vtique eius periculum eft, qui quaedam gef-
fit, fed communiter omnium: exigi autem ab eo folo pericu-

lum ob alia, quae non geífit, non oportet: nifi fi qua talia

funt, quae vel confummationem 95 coeptorum ab eo defide-

rabant, vel ita coniunéta fuerunt, vt feparari non debuerunt *9.

$- 4. Quod autem dicitur, defiffe foluendo effe, vel non ef-
fe, 6'4"contut0r45-s. praeftare debere, videamus qualem intelle-
Cum habet.9?: id eft 5?, vtrum fufficit 79, nihil deminu-

tum effe de facultatibus contutoris, ex quo tempore datus eft,

fed eandem faciem patrimonii permanfiífe: an, etíi nihil poft
accidit, quod palam faciat deminutionem patrimonii, debet ta-
men contutor inquirere.fortunas contutoris? Sed hoc et ex
perfonae qualitate, et ex temporis intercapedine, quo tefta-
mentum factum eft, vsque ad mortem patris, aliam aeftima-
tionem accipere debet **: nam aperte prodigo, vel cuius bo-

,na venierunt 7?, licet obreptum fuerit Praetori, qui decreto

eum dedit, permittere contutori ** adminiftrationem non de-
bet: et potuit aliquid pater eorum, poft teftamentum faCtum
accidens ignoraffe, aut, cum deftinatum haberet mutare tefta-
mentum, id non feciífe, /]ff " t
-[L2- LVIJS c && v o x A/f|libro IV. Digeftorum.||/ T v ron
rerum et animalium pupilli venditionem fecit: fed quaedam:
animalia, emptoribus pretium non foluentibus, retinuit, et apud

E

Ífe habuit: pretium idem rationibus pupilli accepto tulit: ex

his aliquot ^* nata funt: defuncto tutore heres eius "** eandem
tutelam adminiftrauit, et animalia annis plurimis *9 poffedit.
Quaefitum eft, an cum is cuius tutela adminiftrata eít, annis
viginti quattuor ** effet, iureanimalia vindicaret? Refpondit 7 8,
QUALME s p i b 2 | — fecun-
baec alias.defunt. GEB. .. 61 Hal. poenae dempta atlio. Vulg. poenae dempta:
exatlio, B R.. — 62 Hal. inferit: vel ipfe geffit, vel. GEB. — 63 Hal. in mar-
gine: ét qui. GER. 64 . Hal. Inde, loco: Item. GER. 65 'Taur. con-
f" Matiouem. GE B. G6 Hal. deberent. .Et fane ex antecedente* fuermunt,
hac:. debuerant, elt enatum, nec corre&um, quod non. mirum, cum in $. fequ.
etiamnunc fit: dediffe, pro: defiffe, quod Taur. ifti fübftituit, re&e quidem fed
proprio marte. BR. 67 Hal. praefigit et. 68 Hal. babeat. - . 69 Hal.
item, loco: id efl. GER. "70 Hal. fafficiat. 71 Hal. potefl. GEB. — 72
Taur.:.Benierunt. GEB. — Hal.. denierant. 73 Hal. contutor. GEB.
Taur. aligu0 T. GEB. . 75 Ap. Hal. eius, abeft. G E. 76 Hal. plaribus.
GEB.

71 Gothofr. in nota: Al quatuordecim. . Ita nempe Hal, Vulg. an-
48 Hal.
refpondi,

ia C MR . dR . CR t o l . E . - LE s

$- — —— — —— —

[
dà
tul

DIGESTORVM LIB. XXVI. TIT. VII. 419

fecundum ea, quae proponerentur, pupillum ea vindicare non

pofle. . |
7- LVILJJIo x w f Hibro-Xs Digeftorum.||/ Cu x o GR a-

pHIS debitorum incendio exuftis, cum ex inuentario tutores
conuenire eos poflent ad foluendam pecuniam, aut ** noua-
tionem faciendam cogere, cum idem circa priores *? debito-
res propter eundem cafum feciffent, 5* id omififlent circa de-
bitores pupillorum: an, fi quid propter hanc ceflationem eo-

rum pupilli damnum. ?? contraxerunt, iudicio tutelae confe-

quantur? Refpondit ??, fi adprobatum fuerit, eos tutores
hoc per dolum vel culpam praetermififfe, praeftari ab his hoc
deberi ?*, $. 1. Ab eo, qui fententia Praefidis bonis adem-
ptis relegatus erat, cum ex 9? permiffu Principis appellatio
eius recepta fit, quam is qui pronuntiauerat non receperat,
fundum emerat pupillus, interuenientibus tutoribus: et ap-
pellatione ininfta pronuntiata, fundus ei ablatus eft. Quae-

fitum eft, an tutelae iudicio pretium fundi pupillus confequi
a tutoribus poffit? Refpondit, fi fcientes emerunt ab eo, qui

in ea cauía eflet, vt 59 obnoxius fententiae priori effet: tute-
lae iudicio eos teneri. ! |
LVIII. Inxw/||libroXE Digeftorum.||/ Qvx wxao-
TriATIONEM per Pamphilum et Diphilum, prius feruos
poftea libertos, exercebat, fuo teftamento eos tutores reliquit:
et cauit, vt negotium eodem more exerceretur, quo fe viuo
exercebatur 5?: hique ?? tutelam adminiftrauerunt, non tan-
tum cum impubes patroni filius fuiffet, fed. etiam poft puber-
tatem eius: fed Diphilus quidem cum incremento negotiatio-
nis rationes optulit, Pamphilus autem putauit reddere ?
oportere non ad incrementum negotiationis, fed ad computa-
tionem vfurarum, vt in tutelae iudicio folet. Quaefitum elt,
an fecandum voluntatem defun&ti, exemplo Diphili Pamphi-
lus quoque rationem reddere debeat? Refpondit, debere.
Claudius Tryphoninus: quia luerum facere ex tutela non de-
bet. $. r. Ex duobus tutoribus pupilli altero defuncto ad-
huc impubere pupillo, qui fupererat, ex perfona pupilli fui 1u-
dice accepto, confecutus eft cum vfuris quantum ex . tutela ad
tutorem defunctum peruenerat. Quaefitum eft, iudicio tute-
lae, quo experitur pubes factus, vtrum eius tantum portio-
nis ?9, quae ab initio » quod ) ?* ex tutelae ratione perue-
nerat ad defünétum contutorem, vfürae veniant, an etiam eius
fummae, quae exortis ?? vfuris pupillo aucta, poft mortem
eius ad fuperftitem aeque cum forte translata fit, aut transfer-
ri debuit? Refpondit ?3, fi eam pecuniam in fe vertiffet,

.omnium pecuniarum vfuras praeftandas. Quod fi pecunia
qnanfiffet in rationibus pupilli, praeftandum quod bona fide

percepiffet, aut percipere potuiffet, fed ^* faenori dare cum
potuiffet, ?? neglexiffet: cum id, quod ab alio debitore nomi-
ne vfurarum cum forte datur, ei qui accipit 96 totum fortis
vice fungitur, vel fungi debet ?*. $. 2. 'Teftamento dati tu-
tores, quod ruptum videbatur, ceffauerunt in adminiftratione
tutelae, et.a Praefide tutor datus eft pupillo: iuffi autem funt
etiam hi qui. dati erant teftamento tutores, tutelam adminiftra-
re, coniuncto eo qui a Praefide. datus coeperat adminiftrare.

vefpoudi, . 79 Mal.inferit ad. Gzs. — $o Hal et Vulg. proprios. BR. — $I
Hal. et Vulg. pracfigunt et. BR. — 82 Lal dammi. —— $83 Hal.et Vulg. re-
fpondi, ite infra rurfum ita. BR. — 84 Cum Hal. et omnibus lego: debere. B R.
Sed Hal. etiam habet: praeflare in antecedentibus, quod tamen mendum typo-
graphicum effeputo. GE R. — 85.Ap. Hal.ex,abeft. — 86 Hal. u ea canfa etiamn-
mumobnoxiu$. GEB. — $87 Hal. eodem a0ve, quo fe viuo, exerceretur. Fior. quon-
dam fuit: exercebat. BR. — 88 Hal. bi. Vulg. bquoque. BR. — 89 Hal. reddi. Vulg.
veddérefe. BR. — go Ap. Hal. portonisabeft. GEB. — 91 Hoc: quod, deeft in
omnibus editionibus, non aeque in MSS.' Habetur adhuc in Vat. deletumin Pal. II.
et Barb. in quatuor aliis femper abfuit, Pro 4zodin Pal.L eft; quidem. Hal. quod

ab initio ex tutelae ratione.^B R. — Quatuor illi Pal. IIl. IV. V. Otob. At Byn-

92 Gothofr. in nota: ex fortis vfuris. Mto modo
94 Gothofr. in nota: Aj.fi. lta
96 Hal. accepit.. — .97

kersh. vt eft Flor. GEE,
habet Vulg. BR. 93 Hal. refpondi.
iial ct plures, z.. — 95 LHal. pracfigit uou, GEB.

i

Quaefitum eft, ex ?? teftamento datos ?? periculum antece-
dentis temporis 1?? adminiftrationis, vtrum ex apertis tabu-
lis, an ex quo iuffi funt, pertineat ad eos * ? Refpondit ?, ad
eos de quibus quaereretur, nullum antecedentis temporis pe-
riculum pertinere. $. 3. Pupillo herede inftituto, filiae ex-
heredatae duo milia numtmorum aureorum legauit: eosdem-
que tutores vtrisque dedit. Quaefitum eft, an ex eo die, quo
duo milia potuerunt a fübftantia hereditatis ?, et in nomina
collocare, neglexerint, vfurarum nomine pupillae tutelae iudi-
cio teneantur? Refpondit *, teneri, $. 4. Quaefitum eft, an
vfürae pupillaris pecuniae, quas tutores debuerunt, cum ad
curatorem transferuntur, in fortem computantur ?: et vni-
uerfae fümmae vfüras debere curatores incipiant ? Refpondit,
omnis pecuniae, quae ad curatores tranfit, parem caufam eftez
quia omnis fors efficitur. : |
LIX. Inxw/]| libro-XXVIEDigeftorum. ||// Cv w &x-
REDITAS patris aere alieno grauaretur, et res in eo ftatu
videretur, vt pupilla ab 9 hereditate paterna abftineretur 7:
vnus ex tutoribus cum plerisque creditoribus ita decidit, vt
certa cr?diti portione contenti effent, acciperentque: idem cu-
ratores iam viripotenti accepti cum plerisque creditoribus de-
ciderunt. Quaefitum eft, an, fi aliquis tutorum creditor pa-
tris pupillae folidam pecuniam expenfam fibi ex re pupillae
cum ufuris fecerit, renocari a curatoribus pupillae ad portio-
nes eas poffit, quas ceteri quoque creditores acceperunt? Re-
fpondit ?, eum tutorem, qui ceteros ad,portionem vocaret,
eadem parte contentum effe debere.
! LX. Pox»?ouivs//|libro-VIIE- Epiftularum. ||/ Sx
TvTORI1S heres exfecutus eft quae tütor inchoauit, tutelae
etiam eo nomine tenetur,
LXI. In k w/libro-XX:-Ebeiftnlarum ?/. Apvp Arifto-
nem ita fcriptum eft: quod culpa tutoris pupillus ex heredi-
tate defüt poffidere, eius aeftimatio in petitione hereditatis
fine vlla dubitatione fieri debebit, ita, fi pupillo de heredita-
te cautum fit: cautum autem effle videtur, etiam fi tutor erit -
idoneus, a quo feruari poffit id quod pupillus ex litis aeftima-

tione fubierit *?. | Sed fi tutor foluendo non eít, videndum

erit, vtrum calamitas pupilli, an detrimentum petitoris effe
debeat: perindeque haberi debet **, ac fi res fortuito cafu in-.
teriffet: fimiliter *^ atque ipfe pupillus expers culpae quid
ex hereditate deminuiffet, corrupiffet, perdidiffet. De polifef-
fore quoque furiofo quaeri poteft, fi quid ne in rerum natura
effet, per furorem eius accidiffet: tu quid putas? Pomponius:
puto eum vere *? dicere. Sed quare cunctatus es, fi foluen-
do non fit tutor, cuius damnum effe debeat? cum alioquin
elegantius dicere poterit **, aCtiones dumtaxat, quas haberet
cum tutore pupillus, venditori *? hereditatis praeftandas ef-
fe: ficuti *5 heres, vel bonorum poffeffor, f nihil culpa eius

. faCum fit: veluti fi. *" fundo hereditario vi deieCtus fit, aut

feruus hereditarius vulneratus ab aliquo fit fine culpa pof-
fefforis, nihil plus *5 quam actiones, quas eo nomine habet,
praeftare debeat. . Idem *? dicendum eft, et fi per curatorem
furiofi, culpa vel dolo quid amifium fuerit, quemadmodum fi
ibag quid
Hal. et Vulg. fungatur, vel fuugi debeat. BR. 98 Hal ad, loco: ex. Ego
Ícribendum puto: ad ex. B R; 99 Delet: ex teflamento datos, Petr. Faber
II. Semefir. 15. p. 1. 247. BYNK. — IOO Àp. Ha], et Vulg, antecedentis tem-
poris, abfunt. BR. I Ap. Hal ad eos, abífunt, GEB. 2, Hal. refpondis
3.Gothofr. in nota: alii praeferunt: bereditatis feparare. Yta habet Vulg. Hal.
a. cut. ex eo die, q. d. in. p. a. f. baereditatis [eparari, im momsna collocare ne-

glexerint. BR. 4 Hal refpoudi, et in fequ. $. iterum. GEB. 5 Vulg.
computeutur. BR. .. 6 Ap. Hal. ab, abeft. GEE. 7 Hal. et Vulg. abfiine-
ret. BR. — g Hal.vefpondi. GES. — 9 Hal.lib. IV. imiseAz, GEB. — IO Hal.
fubierat. — 11 Hal. debeat, GER. 12Hal. füniliterue atque. GE ?. — Y3 Hal.

verum. GEB. 14 Hal. dici poffit. GER. 15 Vulg. petitori, ct ita mihi
quoque videtur, cum non affequar, quid haec ad emtionem venditionem faciant.
B R. 16 Hal. inferit et. 17 Vulg. inferit de, BR. 18 Hal «b am-

plins. GEB. 19 Vulg. Idemque, B R. :
D | ; Vug.

E

460 DIGESTORVM LIB. XXVI. TIT. VIIL VII.

qvid (tipulatus tutor vel curator fuiffet, aut vendidiffet rem
hereditariam: impune autem puto admittendum, quod per fu-
rorem alicuius accidit: quomodo Ííi cafu aliquo, fine facto
perfonae, id accidiffet. — !

ILI. VL ; Suvaga
DE AVCTORITATE ET CONSENSV TV-

TORVM ET CVRATORVM.

J VrPrIANvS/ !librocäzf.ä*ma.da?W//' |
( Y ^€M0ov2AM regula fit iuris ciuilis, in rem füam aucto-
rem tutorem fieri non poffe, tamen poteft tutor proprii
füi debitoris hereditatem adeunti pupillo au&toritatem accom-
modare, quamuis per hoc debitor eius efficiatur: prima enim
ratio autoritatis ea eft, vt heres fiat, per confequentias '
contigit ^, vt debitum fübeat: fe tamen auctore, ab eo ftipu-
lari non poteft. Et cum quidam au&toritatem accommodaret
pupillae füuae, vt ferüo fuo ftipulanti fponderet, Diaus Pius
Antoninus refcripfit, iure pupillam non teneri: fed in quan-
tum locupletior fatta eft *, dandam aCtionem. — Sed fi au&tor
fiat, vt filio füo quid tradatur, nulla erit auctoritas: euiden-
ter enim füa auctoritate rem adquirit. $. r. Tutor fi inuitus
retentus fit per vim, non valet quod agitur: neque enim ^
praefentia corporis füfficit 5 ad auctoritatem, vt fi fomno aut
morbo comitiali occupatus tacuiffet. |
IL. Ingw/]|libro XXIV.-ad-Sabinw !
ferentia eft, non interueniat auCtoritas tutoris, an perperam
adhibeatur. s Es :
HL Pavrvs/||lbro VITE-ad-Sabinum.||/ ETt1AMSrI
non interrogatus tutor auctor fiat, valet auctoritas eius, cum
fe probare dicit id, quod agitur: hoc eft enim auctorem fieri,

7777 IV. Pou«PoNriv s/ || libro XVII. ad Sabinum.|| / Ev s1

pluribus datis tutoribus vnius auctoritas fufficiat, tamen, fi tu-
tor auCtoretur ?, cui adminiftratio tutelae conceffa non eft, id
ratum a Praetore haberi non debet. Et ideo puto verius ef-
fe, quod Ofilio placebat, fi eo tutore auctore, qui tutelam non
gerat, emam a pupillo, fciens alium eius tutelam gerere, do-
minum me non poffe fieri. Ttem " fi eo auctore emam, qui
a tutela fuerit remotus: nec enim id ratum haberi 9. ?
V. VuPraNvs/]||libro -XL.-ad-Sabintm. ||/ Pv e1r-
Lvs obligari tutori eo auctore non poteft. Plane fi plures
fint tutores, quorum vnius auctoritas füfficit ?, dicendum eft,
altero *? auctore, pupillum ei poffe obligari: fiue mutuam
pecuniam ei det, fiue ftipuletur ab eo. Sed et ** cum folus
fit ** tutor mutuanr pecuniam pupillo dederit, vel ab eo fti-
uletur, non erit obligatus tutori: naturaliter tamen obliga-
Eitur **, in quantum locupletior factus eft: nam in pupillum,
non tantum tutori, verum cuiuis ** actionem, in quantum
locupletior faétus eft, dandam Diuus Pius refcripfit. $. r.
Pupillus vendendo fine tuütoris au&toritate non obligetur *5 ;
fed nec in "* emendo, nifi in quantum locupletior factus eft.
$. 2. Item ipfe tutor et emptoris et venditoris officio fungi
non poteft. Sed enim fi contutorem habeat, cuius auctoritas
fufficit, procul dubio emere poteft : fed fi mala fide emptio in-
terceflerit, nullius erit momenti: ideoque nec vfucapere
poteft **: fane, fi fuae aetatis factus comprobauerit emptio-

nem, contractus valet. $. 3. Sed *? fi per interpofitam per-

I Vulg. confequens. BR. — 2 Hal. et Vulg. contingit. B. 3 Hal.
effet. GER. 4 Hal. ficuti neque. GEB. 5 Yaur. corporiSufficit. GER.
6 Hal. auclor erit, et in margine: alias, aucloretur. G EB. 7 Vulg. Idem. B.
8 Vulg. addit: debet. BR. 9 Hal. fufficiat. GER, IO Hal. a//o. GE B.
11 Vulg. inferit fí, BR. I2 Ap. Hal. fit, abeft. GEB. — 13 Taur. obli-
gaVitur. GE B. 14 Hal. verum et cuiuis alii. GEB. — 15 Hal. et omnes,
etiam fcripti: obligatur. BR. Pal. L IL, MIL. IV. V. Vat. Barb. Otob. GER.
I6 Ap. Hal. et Vulgo zn, abeft. nn, 17 Hal. poterit. GEB. 18 Vulg.
inferit et. B R. 19 H.a Porta in editione anni 1551. ait, abeffe vocem:
perfonam in Pand. Flor. BR. . Refpondit Noftro Saluimius in fchedula faepius
alleganda: Fox: perfona mem abeft. GE B.

*

.|I/ Nvrra dif-

20 Ap, Hal, fed, abeft, GEz. —

. Hal. eft.

fonam *? rem pupilli emerit, in ea. caufa eft, vt emptio nul.

lius momenti fit: quia non bona fide videtur rem geffiffe. Et
ita eft refcripDtum a Diuo Seuero et Antonino. $. 4. Sane fi
ipfe quidem emit palam, dedit autem nomen, non mala fide,
fed ?? fimpliciter, vt folent honeftiores non pati nomina fua
inftrumentis infcribi, valet emptio. Quod fi callide, idem erit,
ac ** fi per interpofitam perfonam emiífet. $. 5. Sed et fi

.| creditor pupilli diftrahat, aeque emere bona fide poterit. $.6. -
| 9i ?? filius tutoris, vel quae alia perfona iuri eius fübiecta

emerit, idem erit, atque fi ?? ipfe emiffet. — . |
. Vl. Pourourvs/||libro-XVFH-ad-SabinamJ| — T v-
TORES, quibus adminiftratio decreta non effet ?^, tamquam
extraneos, recte a pupillo emere placet. : iu
VII. VrPrANvs/]||libro XL.-ad-Sabimmm.||// Qvop
dicimus, in rem fuam auctoritatem accommodare tutorem non
poffe, totiens verum eft, quotiens per femet ?? vel fübie&tas
fibi perfonas adquiritur ei ftipulatio: ceterum negotium ei ge-
ri ^* per confequentias, vt dictum eft, nihil prohibet aucto-

ritas ?*, $. r. Si duo rei fint ftipulandi, et alter. me au&to- —
re a pupillo ftipuletur, alter altero tutore auctore: dicendum -

eft, ftipulationem valere, fic tamen, fi auctoritas ?8 tutoris

vnius fufficiat: ceterum, fi non fufficiat, dicendum erit inuti- |

lem effe ftipulationem. $. 2. Si et pater, et filius, qui in po-
teftate eius fuit, tutores fuerunt, et pater fit ?? ftipulatus fi-
lio auctore: nullius momenti erit ftipulatio: idcirco, quia in
rem patris auctor effe filius non poteft. | '
VIII. - In& w /]| libro XEVIL--ad..Sabinu
condicionalis contractus cum pupillo fiat, tutor debet pure au-
Cor fieri: nam auctoritas non condicionaliter fed pure intet-
ponenda eft, vt condicionalis contractus confirmetur. |

iut 1x. IG/A 1 v s/ libro -XIL—39 .. ad--Ediétum- prwmewie-f ;

OnrLtGARI: ** ex omni contra&tu pupillus fine tutoris au-

€oritate non poteft: adquirere autem [ibi ftipulando, et pef

traditionem accipiendo, etiam fine tutoris auctoritate poteft:
fed credendo obligare fibi non poteft: quia fine tutoris au-
Coritate nihil alienare poteft. $. 1. Ex hoc autem, quod pu-
pillus nullam rem fine tutoris auctoritate alienare poteft, ap-
paret, nec manumittere eum fine tutoris àu&toritate poffe,
Hoc amplius, licet tutoris au&toritate manumittat, debet e le-
ge Aelia Sentia apud confilium caufam probare. $. 2. Pu-

pillus ex omnibus caufis foluendo fine tutoris au&poritate, ni--

hil agit: quia nullum dominium transferre potelt. Si tamen
creditor bona fide pecuniam pupilli confümpferit, liberabitur
pupillus. — $. 3. Hereditatem adire pupillus ?? fine tutoris
auctoritate non poteft: quamuis lucrofa fit, nec vllum habeat
damnum. $. 4. 3* Nec ex Senatusconfulto Treébelliano he-
reditatem recipere pupillus ?^ finé tutoris auctoritate poteft,
$. 5. Tutor ftatim in ipfo negotio praefens debet auétor fieri:
poft tempus vero, aut per epiftulam interpofita eius auctoritas
nihil'agit. $.6. Etiam fi non exaudiat tutoris auctoritatem is,

| qui cum pupillo contrahit, fcriptis tamen hoc adprobetur, recte
negotium geritür: veluti fi abfenti pupillo per epiftulam ven-

dam aliquid, aut locem, et is tutoris auctoritate confentiat.
X. PAvrLvs 47] | libro X XEVs-ad-Edictum.||/ T v ToR,
qui per valetudinem, vel abfentiam, vel aliam iuítam caufam
auctor fieri non potuit, non tenetur. ob ,
| | XL.

21 Hal. atque fi, loco: ac fi. GEB. — 22 Hal. inferit: vero. GEB, — 25 Hal.
ac fü, loco: atque fi. 24 Hal. et Vulg. eff. BR. 25 Wal et Vulg. femet
ipfum. BR. : 26 Haec vox: geri Flor. ab ordinario corrigente transpofità
eit hunc in modum : megotium ei per confequentias, vt ditlum eft, geri, nibil pra-
bibet auctovitas. — Hal. megocium ei per confequentias geri. BR. 24 Ap. Hal.
auctoritas, abeft. GER. 28 Hal. zalere: fi tamen autboritas. GE B. 29
30 Hal. CAIV'S lib. XVIII. GER, 31 Vide.ad hoc princi-
pium Salmaf. u Diatriba de Mutuo p. 117. BYNK. ^ 32 Ap. Hal. pupillus,
abeft, quod fuperiora ita interpungit: Jiberabitur. Pupillus baereditatem etc.
GER. 23 Hal praefigit: Sed. GEB.

35

m.|/Ervsr

34 Ap. Hal pupilus, abeft. GEB. -

—v Lem Q — 200 z

— 9

. cio pupillus hdnc iacturam confequitur. -

DIGESTORVM LIB. XXVL TIT. VIIL IX.

AD pupillum aut furiofum bonorum poffeffio pertineat, ex-
gediendarum. rerüm gratia, et in agnofcenda et in repudianda
onorum poffeffione voluntatem tutoris curatorisque fpectari
debere, placuit: qui fcilicet, fi quid eorum contra commo-
dum 35 pupilli, füriofiue fecerint, tutelae curationisue iudi-
cio tenebuntur. /27,7, , |
. XIL ly r ;(vsflibro--« X mw/ S1 sER-

vvjs communis, tàus et Titii, a pupilla tua te auctoré ali-

X Gaxv s/libroXV.-35-ad'Edi&tum-prouineiale/ $1

quam rem per traditionem acceperit, tota ad Titium pertine--

bit. Marcellus notat: nam quodcumque ad omnes dominos
non poteft pertinere, id pro folido ad eum, cui adquiri poteft,
pertinere veteres comprobauerünt ?*.

XIIL. Inxw ffibro XXI»-Bigeftorum/ IwrvsERES

tutore auctore obligantur, etiam fi taceant: nam cum pecu-
niam mutuam acceperint, quamuis nihil dicant, auétoritate
tutoris interpofita tenentur. Quare etfi non debita pecunia
his perfonis foluta: fuerit, quamuis tacuerint, interpofita tu-
toris auctoritas fufficit, vt condictione teneantur.
Now wvrTvx intereft, afuerit *? tutor, cum negotium
contraheretur, an praefens ignorauerit, quale effet, quod con-

trahebatur *7. — E W

21

XV. /MARCIAN v s//|libro 3.-Reg

pPIENTIS et edentis iudiciüm idem' tütor auctor vtrique ^?

fit: fed hoc ^?' vtrum ita eft, fi bis áuctor factus eft, an et-
vna au&toritas fufficiat eo animo, vt ad vtrumque pertineat, -

dubitat quidem Pomponius? Sed fortiter defenditur, fufficere
vnam auCtoritatem. — . LOTAMPOU |
XVI. PAvrLVS A |libro-I.-ad legem-.Aeliam-Senti
E-r1AM fi tutor caecus factus fit, auctor fieri poteft..
faiur, KV M. jID-E-M'"/] |libro VI. ad Edictum.||7 Sx TvTOR
pupillo nolit au tor fieri, non debet eum Praetor cogere: pri-

mum, quia iniquum eft, etiam ** fi non expedit pupillo, au-

&toritatem eum praeftare: deinde, etfi expedit, tutelae iudi-

pupillus tutoré aüétore debitorem füum Titio delegare: fed |

cum tutor debet pupillo, dicendum eft, neque delegàri eum,
neque procuratotem aduerfüs tütorem dari ipfo' tutore auCto-
re poffe: quia futürum fit, vt auctoritate füa liberetur. — —
T OUXIX. Ipne M/libro 49o*9"Refsonforemy^ ? |
TOREM etiam impuberi dari poffe: fed ad ea, quae follemni-
tatem iuris defiderant, explicanda, tutore auctore opus effe.
E gt LOA RV OR A flibro -X5 Digefterüms/ I N TER
pupillos paternae hereditatis diuifio facta eft praefente tutore,
fed non adfignante inftrumento diuifionis. . Quaefitum eft, an
ei ftari oporteret? Refpondit **, fi tutor auctor fuiffet, non
';gï'cjirco minus ftandum effe diuifioni, quod non adfignaffet. -
-5uo»d XXL IDEM/Hbro XXVk-Digeftorum/ ?. Dxerxx-
DENTXE tutore pupillus condemnatus ex contractu patris, ac-
cepit cnratorem: inter quem et creditorem atta facta funt
apud Procuratorem Caefaris infra fcripta. — Prifcus Procurator
Caefaris dixit, faciat iudicata: Nouellius curator dixit, abfti-
neo pupillum:. Prifcus Procurator Caefaris dixit, refponfüm
habes: fcis, quid agere debeas.

m

» jiforumJ49?. CvRnaA-

-Quaefitum eft, an fecundum.

35H"al. CAIVS lib XVIII. GEB. — 36 Gothofr. in nota : contra modum. Hal. -

Integra. Hal. le&io eft:'placuit : quia, fi quid contra snodum pupilli.GEB.. 37
Hal lib XX. GEB. ^ ^ 38 Taur. coinprobaBerunt. GEB. . 39 Hal IDEM
ad; Vefeiunm Ferocem. GEB.

^ 4o Hal mow adfuevit. Nempe ex* afuerit, |

Flot, fa&umt affuerit, indeque ex fententia légis 40m fuppletum. GEB. 41 .

Hal. contraberetur: GEB. ^ 42 Hal vtrimgué. GEB. — 45 Ap. Hal. - Poc,
abeft.GEB. - 44 Ap. Hal etiam, abeft, " G EB.
46 Hal. addit: véfpondit. GEB. — 47 Hal.lib. VIL vefponforum. — 48 Hal.

vefpondi. GEB. "49 Hal. Jib. fiugulari quaeflionum publice traclatarntit. G EB.

45 Hal. lib. XVIII. GEB. |

461

h?ec aCta adulefcens a ?? bonis patris achentuS fit? Refpon-.-
dit, proponi abftentum.
XXII.LLNA BEO thro V. Pithanon ^ *j

quod pupillus'a
tutore auctore agi recte non poteft.

QVANDO EX FACTO TVTORIS VEL

CVRATORIS MINORES AGERE YEL
(14.,,, CONVENIRI POSSVNT.

iPowrPonurv sj||libro XXEIX.-ad-Sabinum.|| /
O BDoLvw malum, vel culpam . tutoris, Arifto ait pupil-
lum poffefforem condemnandüm: fed non puto, quanti.
aétor in litem iuraret *. Et tamen illud ita eft, fi rem a tu-
tore pupillus feruare poffit. — : '
: Il. VrPramvs /||libro-E.-Opinionum.||/ Sx rv roR
vel curator pecunia eius, cuius negotia adminiftrat, mutua da-
ta, ipfe ftipulatus fuerit, vel praedia in nomen. füuum emerit:

/| vtilis aCtio ei, cuius pecunia fuit *, datur ad rem vindican-

dam, vel mutuam pecuniam exigendam.

&:gm IIL]P AP:xrANvs /|libro/XX. Quaeftionum/| V. Do- L.4

Lvs tutorum puero ? neque nocere neque prodefle debet.
Quod autem vulgo dicitur, tutoris dolum pupillo non nocere,
tunc verum eft, cum ex illius fraude locupletior pupillus fa-
€tus non eft. Quare merito Sabinus tributoria actione pupil-
lum conueniendum ex dolo tutoris exiftimauit: fcilicet, fi per
iniquam diftributionem pupilli rationibus fauit. Quod in de-
pofiti quoque aCtione dicendum eft: item hereditatis petitio-
ne: fi modo, quod tutoris dolo defiit, pupilli rationibus illa-
tum probetur. ^x4,4,, Ua /
* iT TVS XZL.B.J—A.NVäjWibfoæl- V.-ad-Edi 4
sr extrinfecus aliquid tutor dolo admiferit ?, pupillo nihil
nocere oportet. . - M
C UMAJPAPIN sJ Wlibm Vi-Refponforum. ||/ PosT
mortem.furioli non dabitüf in curatorem, qui negotia geffit,

Pá t A

laméx confenfu, poft depofitum officium, nouationem fa&tam,

conftabit. $. r. Tutor, qui pecuniam fe foluturum - cauit,
quam'?' pater pupilli condemnatus fuerat, attionem poft tu-
telam finitam recte recüfat. Non idem in eo placuit, qui fuo
nomine mutuam pecuniam accepit, et iudicatum pro pupillo
fecit: nifi forte creditor ideo contraxit, vt in caufam iudicati
pecunia tranfiret. — — | |
C0 UWL Ipkw/|libro II. :Befinitiomum. || / Tvro&, jn-
terpofito decreto Praetoris, actorem reliquit: fecundum eum
fententia dicta, iudicati transfertur ad pupillum aCtio non mi-
nus, quam fi tutor optinuiflet. — | ;
^"VIH. Scagvora/||libro XHi«QC uaeftionum.||7/ T v-
TORI, qui infantem defendit, fuccurritur, vt in pupillum iu-
diéati-attio detur. jfeeuste. ; "-- us
— . VIll. Inx w /| libro'V-Refpoenforüm,| / . T v ron, qui
et.colieres.pupillo erat, cum conuenire£u fideicommiffi no-
mine, in folidum ipfe cauit, Quaefitum eft, an in adultum pu-
pillum pro parte danda fit vtilis actio * Refpondit, danda 5. :

TIT.

goAp Hal a, abeft. GEX. $t Hal. lib. V. pofleviorum a. Iaboleno epito-

] matorum. GEB.

1 Vulg. iurarit. BR. 2, Vulg. fuerit, BR.
Pupillo. Yta Hal. et in margine: alias, puero. GEB.
loco: 4At. BR. 5 Hal. et Vulg. amiferit. BR. 6 Hal. et Vulg. tutorem.

|

BR. . 7 Gothofr. in nota: in quam. Ita Vulg. Hal. ad 4uat. B R. 8 Hal.
et Vulg. dandam. BR. —— | !
— Dddda t Vide

4 Gothofr. in nota: .
4 Hal. et Vulg.- Et,

Sr QVID ePc,ïLþt'"

gendo tutorem fuum liberaturus eft, id ipfo ; ; .

iudicati aCtio, non magis, quam in tutores ?: fi modo nul- .

etin curatorem vel tutorem obligationem effe translatam, .

—

a62 ^ J DIGESTORVM LIB. XXVL TIT. X.

DE SVSPECTIS TVTORIBVS, ET

CVRATORIBVS.

Vrbrranvs/flibro-XXXV.-ad-Edictum. | L/
AEC claufüla * et ^ frequens et perneceffaria * eft: cot-
tidie enim fufpetcti tutores poftulantur. $. r. Primum
igitur traCctemus, vnde defcendat fufpetti crimen, et apud quos
poftulari quis poffit fufpectus tutor vel curator: deinde quis,
et a quo, et ex quibus caufis remouetur ^, deque poena fufpe-
Ci. $.2.Sciendum eft ?, fufpecti crimen elege duodecim ta-
bularum defcendere. $3. Damus autem ius remouendi fu-
fpeCtos tutores Romae Praetoribus: in prouinciis Praefidibus
earüm. $. 4. Àn autem apud Legatum Proconfulis fufpectus
poftulari poffit, dubium fuit? Sed Imperator Antoninus cum
Diuo Seuero Braduae Maurico ? Proconfuli Africae refcripfit,
pofle: quia mandata iurisdictione, officium ad eum totum iu-
ris dicundi tranfit. Ergo et, fi Praetor mandet iurisdictio-
nem, fimili modo dicendum eft, fufpe&tum poffe apud eum
poftulari, cui mandata eft: cum enim fit in prouincia hoc re-
Ícriptum, confequens erit dicere, et "^ eum, cui a Praetore
mandata.eft iurisdictio, poffe de füfpeCto cognofcere. $. s.
Oftendimus, qui poffunt * de fufpecto cognofcere: nunc vi-
deamus, qui fufpecti fieri pofíunt. Et quidem omnes tutores
poffunt, fiue teftamentarii fint, fiue non fint, fed alterius ge-

meristutores, Quare et fi legitimus fit tutor, accufari poterit.

Quid, fi patronus? adhuc idem erit dicendum: modo vt ?
meminerimus, patrono parcendum. $. 6. Confequens eft, vt
videamus, qui poffunt *? füfpectos poftulare. Et fciendum

eft, quafi ** publicam effe hanc a&ionem, hoc eft, omnibus

patere *?, $. 7. Quinimmo, et mulieres admittuntur: fed
hae folae, quae pietate neceífitudinis ductae ad hoc proce-
dunt: vtputa mater, nutrix quoque, etauia poffunt *?.. Poteft
et foror, nam in forore et ** reícriptum exítat Diui Seueri, **

et fi qua alia mulier fuerit, cuius ** Praetor perpenfam pie-
tatem intellexerit non fexus verecundiam egredientis, fed pie--

tate productam **, non continere ** iniuriam pupillorum,

admittet eam ad accufationem. $. 8. Si quis de plebeis ob

facta atrociora in tutela adrmiffa fuerit apud Praetorem accu-
fatüs, remittitur ad PraefeCtum vrbis *? grauiter puniendus.

U: —L.EDEN/|libroI.deomnibus-tribunalibus.|l/ Lrnxn-
Tvs quoque, fi fraudulenter gefüffe tutelam filiorum patroni |

probetur, ad PraefeCtum vrbis remittetur puniendus.
Ill. Ipngx /||libro XXXV.-ad-Edictum.|/ T vcTon
quoque contutorem poteft fufpetCtum facere, fiue duret adhuc
tutor, fiue iam defierit ipfe, contutor autem maneat tutor:
et ita Diuus SeueruS refcripfit. Plus Diuus Pius Caecilio Pe-

tino refcripfit, poffe ^9 tutorem füfpe&tum remotum contuto-
resfuos fufpectos facere. $. r. Liberti quoque pupillorum.

grate facient, fi tutores vel curatores eorum, male gerentes
rem patronorum, vel liberorum patronorum, fufpectos fece-

rint: fed fi patronym füum vt fufpeCtum in tutela facere ve-

&ä 3
Y Vide Bynkersf .
perquam mece(faria. GEB. — 4 Hal. remoueatur. 5 Hal. addit: ztaque. GER.
6 Hal. Braduae Marico, et in margine: alias, Blauduae.: Sed Bradaae nomen
etiam in aliis locis occurrit, vt in L. 4 fupra de Offic. ei. cui mhand. iuvisd. ex
in L. £, pr. infra de Bou. dammat. Ymmo et hoc nominis in antiquis infcri-

ptionibus fupereft. Vide Thom. Smith z Notit. VII. Afiae Ecclef. p. $9. GEB.

Hal. et -
Vulg. dummodo. Sed Flor. le&io eft latiniffima. — Vid. Terent. Phor?n. L.2.!

IO Hal, poffint. II Quia non omnia iudiciorum, quae .

7 Hal. etiam, loco: et. 8 Hal. hic, et mox iterum: poffint.

V. $. et 9. BR.
per eminentiam pablica dicuntur, propria habet, quum fit, vt ait Tullius de Na-

tur. Deorum III. 74. iudicium publicum vei priuatae.. Sed nec alias in omni-

bus conuenit, Exemplum eft in L. ;. $ 11. Pufra ad. SCt.. Turpill. BYN K.
12, Ap. Hal. boc eff, omnuibus patere, abíunt, GEP. 13 Ap. Hal. po(funt,
abeft. GEB. — 14 Hal. n fororem etiam. GER. I5 Hal. praefigit fed.. G E B.
16 Hal. quam, loco; €HiH, €t mox; propenfa pietate, t iterum: egredientem.

WL Ohf. 25.GEB. £ Ap. Hal. et abeft. — 3 Hal.-

|

'etror euitetur: im alia tutela male. GER.

lint, melius eft, libertos ab accufatione repelli, ne.in ipfa co-
gnitione grauius aliquid emergat: cum hoc aliis omnibus pa-
teat. $.2. Non tantum autem adulefcentis curator, fed etiam
furiofi, vel prodigi, vt fufpe&tus remoueri poteft. $. 3. Sed
et fi quis curam ventris bonorumue adminiftrat ?*, non ca-
rebit huius criminis metu. $. 4. Praeterea videndum, an et
fine accufatione poffit fufpectus repelli? Et magis eft, vt re-
pelli debeat, fi Praetori liqueat ex apertiffimis rerum argu-
mentis, fufpectum eum effe. Quod fauore pupillorum acci-
piendum eft. $. 5. Nunc videamus, ex quibus caufis fufpe-
&i ?? remoueantur? Et fciendum eft, aut ob dolum in tutela
admiffum füfpectum licere poftulare, fi forte graffatus in tu-
tela eft, aut ?? fordide egit, vel perniciofe pupillo, vel ali-
quid intercepit ex rebus pupillaribus iam tutor. . Quod fi quid
admifit, ante tamen admifit ^* quam tüutor effet, quamuis in
bonis pupilli, vel in tutela, non poteft fuüfpectus tutor poftu-
lari: quia delictum tutelam praeceífit; proinde fi pupilli fub-
ftantiam expilauit, fed antequam tutor effet, accufari debet ex-
pilatae hereditatis crimine ?5: fi minus, furti. $. 6. Quaeri
poteft, fi tutor fuerit pupilli, idemque fit curator confirmatus
adulefcenti, an poffit ex delictis tutelae fufpeCtus poftulari 2
Et cum poffit tutelae a concuratoribus ^9 conueniri, confe-
quens erit dicere, ceffare fufpeCti accufationem: quia tutelae
