&6 Hal boc. GEB. —5'7 Taun zNperfetum. GEB. — 58 Vulg. snale conflita-
íum confequentiae cuv[um. — Melius Hal. vt eft Flor. Inconfequentia eft. dvauoxa-
Si«, vox falífo fufpe&a, cum ea vtatur Quintil. VIII. InfHit. Orat. 6. Pro
male confuetum, vero Vir eruditiff. Laur. Theod. Gronouius tentat wzale confu-
tum, crili profe&o non adeo abíona, faltim perquam modefta. "Vtinam ean-
dem indolem erga Taurellum feruaffet, BR. — Curfus iuconfequentiae male confues
tus, eft mos Pauliana refponía imperfe&e et absque fequentia recitandi male
introdu&tus. Ifta refponía non male confuebantur, fed male diffuebantur. Eo-
dem tendit Wiclingii conie&ura per imperfe&wm et iam quodawmmodo confue-
tum malae coufequentiae cur(um, quà tamen non indigemus. GE2, . — 59 Taur,
in margine is. Erat Flor. et mc. vt afpirationem Taurellius adiecerit. Vulg.
Et is erat. Hal. I$ erat abiecto Et. BR. 60 Ap. Hal ommnisabeft. GER.
61 Ita etian. Hal. et alii. — Vera le&io videtur editionis Venetae «t gmui ea.
Wielingius. GEB. 62 MHal. vellt. GEB. 63 MHal inuemiret. GERB.
64 Taur. eoSnae et in margine vacue. — Nempe fupra a et e antiqua ma-
nu cu additae. Ceterum ' omnes (etiam Hal) fcribunt vacuae. BR. 65
Hal. perlegiffe. GEB. 66 Hal boc exegit. GEB. 67 Hal, Zi. GEB.
68 Hal. et Vulg. effet. &R. 69 Hal fueruut. GEB. 7o Hal tbefan-
Y0$. GEB. 7Y Ap. Hal q4uodammodo abeft. GER. 72 VNulg. exquae-
florem, et mox exconfulem. Hal. in margine: Ó àzà v&v óvávwv, loquemdi for-
ana ei feculo familiari pro quaefforio et confulavi Viro. Quomodo vetetes latimi
pro confule et Salluff. pro milite et Cic. pro quae[lore, vno verbo per omnes cafus
et mumevos dixerunt. BR. Idem Hal. inter Graeca latine vería: 78 473 ómá-
vuv, Qui amplius inter confules mon fit. Sic in epigrammnatis 6 àz0 o-ápxpv. i.

ex praefecto, et eius qui praefectura funébus evat: et pa(Jim im mouelis. Inftiniani..

G E B. 73 Hal. Tbeophbilum. GEB. 724 Vulgata zm veliqua. v. a. pavte.
g R. 75 Hal. inferit z. Vulg. zevov. BR. Mle r vgóve vertit prima-
via et veluti praecipua. G EB. 76 Vulg. boc. BR. 77 MHanc voculam
Gronou, impugnat integro capite 7j. fed perperam ex fententia. Wielingii.
GEB. 78 Legimus cun Hal. Iufüiuianeos neuos. BR Contra Wiclngius

de rebus octo accipere eos fancimus, fecundum quod tempo-
ris viciffitudo indulferit, quam intattam obferuari praecipimus,

Sed eosdem 97 libros de iudiciis vel de rebus totos, et *? per

fuam confequentiam accipiant, nullo-penitus ex his derelicto:

. quia omnia noua pulchritudine funt decorata, nullo inutile 9?,

nullo defueto in his penitus inueniendo. —Alterutri autem
eorundem volumini ??, id eft, de iudiciis vel de rebus, adiun-
giin fecundi anni audientiam volumus quattuor libros fingu-
lares, quos ex omni compofitione quattuordecim librorum ex-
cerpfimus: ex colle&tione quidem tripertiti ^ voluminis, quod
pro ?? dotibus compofuimus, vno libro excerpto: ex duobus
autem de tutelis et curationibus, vno ??: vt ex gemino vo-
lumine de teftamentis, vno: et ex feptem libris de legatis
et fideicommiffis, et quae circa ea funt, fimili modo vno tan-
tumlibro. Hos igitur quattuor libros, qui in ?^ primordiis
fingularum ?? memoratarum compofitionum pofiti ?* funt,
tantummodo a vobis eistradi fancimus, ceteris decem oportu-
no tempore ?? conferuandis: quia neque poffibile eft, neque
anni fecundi tempus fufficit ad iftorum quattuordecim libro-
rum ?? magiftra ?? voce eis tradendorum recitationem. $. 4..

'Tertii infüper *?? anni doctrina talem ordinem. fortiatur, vt.

fiue libros de iudiciis, fiue de rebus fecundum vices legere eis
fors tulerit *: concurrat ^ eis ? tripertita legum fingularium
difpofitio, et in primis liber fingularis ad hypothecariam for-
mulam, quem ^ oportuno loco, in quo de hypothecis loqui-
mur, pofuimus: vt cum aemula fit pigneraticiis actionibus,
quae in libris de rebus pofitae funt, non abhorreat eorüm; ?
vicinitatem: cum circa easdem res ambabus paene idem'ftu-
dium eft 9, Et poft eundem * librum fingularem alius li-
ber ? fimiliter eis aperiatur, quem ? ad edictum aedilium, et
de redhibitoria aCtione, et de euictionibus, nec non duplae fti-
pulatione *9 compofüimus: cum enim quae pro ** emptio-
nibus et venditionibus legibus cauta funt, in libris de rebus
praefulgent *?: hae autem omnes quas diximus definitio-
nes *? in vltima parte prioris edicti fuerant ** pofitae: ne-
ceffario eas in anteriorem-locum transtülimus, ne a venditio-

nibus *5, quarum quafi ** miniftrae funt, vicinitate *^ vlte-

rius deuagentur *?. Et hos tres libros cum ^? acutiffimi Pa-
piniani lectione tradendos pofuimus, quorum ?? volumina in
tertio anno ftudiofi recitabant, non ex omni eorum corpore,
fed fparfim pauca ex multis et in hac parte accipientes. Vobis
àutem ?* pulcherrimus ?* Papinianus non folum ex refpon-

ob fequentia, wofirum momen mereaut. Nimium hoc videtur, dupondios in

tanti legislatoris nomen tranfire, noflrum women eft nomen cum a nobis decre--

tum, tum a noftro nomine ortum, maxime quod iidem ad primnum zfEmiane-
um volumen ilico admittantur. GEs. '/79 Hal inferit pofl. GEB. " 8O
Hal. inferit capeffemdae. GE B. $r Haladfpiramt. GEB. — 82 Hal et
Vulg, méreantur. B R. 85 Taur. diluciTe. G EB. 84 Hal. fint, et mox
erit. GEB. ". 85 Ap. Hal. Iu abeft. GER. 86 Scriptum eft Florentiae
probaturmel, itaque malumus probatum vel: videtur enim librarius ftatim fe cor-
rexiffe, vt in proximo $. Florentiae fcriptum eft emmudem expun&o deinceps
elemento fuperuacuo. al probatum efl. BR. 87 Ap. Hal finale dem
abeft. G E B. 88 Ap. Hal. et abeft, GER. 89 Hal. et Vulg. znnutili.
B R. 9o Vulg. voluminum. BR. 91 Hal tripevtita. G EE. 92, Hal.
de loco pro. GE B. 93 'Faur. in margine et. Hal. Sed et ex, non. vt Wie-
ling. fcribit Sed ex. GER. 94 Ap. Hal. iu abeft. GEB. 95 Vulg. fin-
gularium.- B R, 96 Hal.praepofiti. GEB. — 97 Hal tempori. GEB. — 98
Vulg. inferit s. BR. . 99 Hal magifiri GES. ^ oO Hal demique. GEB.
I Vulg. obtulerit. BR. 2 Vulg. occurrat. B. 3 Ap. Hal eis abeit.
GE B. 4 Vulg. quam. 8R. — 5 Hal earum. GER. 6 Hal. fit. GEB.
7 Hal eum. GEB. ^ $8 Ap. Hal. liber abeft. GER. 9 Hal iníerit de
vfaris: item. alius quem, ted et Vulg. ita legere tradit Wieling. GEE. 10
Vulg. fiipulationibus. BR. II Hal de GEB. . I2 Vulg. fulgerent. Hal.
perfulgevent. 5 R. I3 Vulg. inferit ve! dimifioues. BR. I4 Hal praeto-
vii editti effent. GEB, 15 Vulg. venditionum. BR.' — Y6 Magni hic cri-
minis reum peragit Taurellium Gronou. integro cap. :6. quod non annotaue-
rit 7? qnafi elle alhia manu fupra pofitum. G x B. 17 Hal et vicinae. GEB.
18 Accipio pro dizagentur. B R. vtreor, more Taurelliano pro dEmwagentur. ka-
bet dinagetur Lactant. de Ira c. 9. extrem. G E B. I9 Hal.prolococum. GEB.
20Hal. cmius loco quorum. GESW. — 2X Vulg. hic inferit ?pfe, etfane haec vox
Elorentiae coaeua, vt videtur, manu fuppleta eft. BR. — 22 Kal puleberrime.
GER.

L—uiii — E n E — - ]

. 217 — -—-— —— o — w

Es — anmRAoÉÁÀ P

fis, quae in decem et nouem libros ?? compofita fuerant, fed
etiam ex libris feptem et triginta quaeftionum, et gemino vo-
lumine definitionum, nec non de adulteriis ?^*, et paene omni
eius ?? expofitione in omni ?? nofítrorum Digeftorum ordi-
natione praefulgens ?* propriis partibus praeclärus *?5. fui re-
citationem praebebit. Ne autem ?? tertii anni auditores, quos
Papinianiftas vocant ??, nomen et feftiuitatem eius amittere

videantur: ipfe iterum in tertium annum per belliffimam ma-

chinationem introductus eff: librum enim hypothecariae ex
primordiis plenum eiusdem maximi Papiniani fecimus lectio-
ne ?*, vt et nomen ex eo habeant, et Papinianiftae ?^ vocen-
tur, et * eius reminiícentes, et ?? laetificentur, et * feftum
diem, quem cum primum leges eius accipiebant, celebrare fo-
lebant, peragant: et maneat viri fublimiflimi praefectorii Papi-
niani et ?* per hoc in aeternum memoria, hocque termi-
no 35 tertii anni doctrina concludatur. — $. 5. Sed quia foli-
tum eft, anni quarti ?* ftudiofos Graeco et confueto quo-
dam 3* vocabulo A/r«c ?? appellari: habeant quidem fi ma-
luerint hoc cognomen: pro refponfis autem prudentiffimi Pau-
li, quae antea ex libris viginti ?? tribus vix ^? in decem et
octo recitabant, per iam expofitam confufionem eos legentes:
decem libros fingulares, qui ex quattuordecim, quos antea. **
enumerauimus, fuperfunt, ftudeant leCtitare: muito maioris et
amplioris prudentiae ex eis thenfaurum ?? éonfecuturi, quam
quem ^? ex Paulianis habebant refponfis. Et ita omnis ordo

librorum fingularium a nobis compofitus, et in decem et fe-

ptem libros partitus eorum animis imponetur **: quem in
duabus Digeftorum partibus pofuimus, id eft, quarta et quinta,
fecundum feptem partium diftributionem: et quod iam primis
verbis orationis noftrae pofuimus, verum inueniatur *?: vtex

triginta fex librorum recitatione fiant iuuenes perfecti, et ad*
omne opus legitimum inftructi, et noftro ^? tempore non in-

digni, duabus aliis partibus, id eft, fexta et feptima noftrorum
Digeftorum, quae in quattuordecim libros ** compofitaefunt,
eisdem pofitis ^?, vt poffint poftea eos ^? et legere, et in iu-
diciis oftendere, — Quibus fi bene fefe 59 imbuerint, et in
quintianni, quo prolutae ** nuncupantur, metas, Conftitutio-
num codicem tam legere, quam fuptiliter intellegere ftudeant:
nihil eis legitimae fcientiae deerit, fed omnem ?* ab initio
vsque ad finem füis animis amplectantur ??, et, quod paene
in alia nulla euenit arte, cum etfi viliffimae fint ?*, omnes ta-

GER. 23 Hal libvie. GER. 24 'Taur. adulterIs. GEBR.
pene buiusmodi. 3 &. 26 Ap. Hal. omni abeft. G E B. 27 Hal. perfulgen-
te, non, vt Wieling. ait, perfungente. GEB. 28 Hal praeclavam. GEB.
29 Hal. Acmne tertzz. GEB. 30 Hal. vocabant. GEB. — 31 Vulg. legi fe-
cimus vt ez momen Hal. fecimus, vt et leflionem et nomen, BR. 32 Hal. Pa-
pinianiflaeque. G £ B. 33 Ap. Hal. etabeít. GER. 34 Ap. Hal. et abeft.
GEB, 35 Etiamnum Flor. eft termine, et conítat ex Varr. IV. de L. L. ve-
teres dixifle termen. — Vix tamen tam reconditae antiquitatis vox hic poteft de-
fendi, monere tàmen idem Taurell. poterat. 8 R. 36 Hal. anuo quarto. GE B.
37 Hal. quodammodo. GE B. 38 Hal. in Graecis vertit Solutores, qui iam
legum aenigmata per fe poffeut foluere. GE B. 39 Hal triginta, fed cum Flor.
facit Index ICtorum Pande&is praemiffus, obferuante Wieling. G E B. 40
Vulg. vix abeft. BR. 41 Hal aente. GER. 42 MHal. tbefauros. GER.
43 Ap. Hal et Vulg. 44em abeft. B. 44 Taur. iNponetur. G E B. 45
Hal. inuenietur. GE B. 46 Hal. nofilrogue. GEB. 47 Hal et Vulg. l-
bris. B R. 48 Vulg. ibidem appofitis. lal ita difpofitis: malim ezsdem ita
pofitis, BR. 49 Hal. eas. GEB. jo Hal fe. GERB. 31 Florentiae
antique y fuper » icriptum cernitur. Editores hic Graecis literis vtuntur. BR.
Inter hos eft etiam Hal, qui in Graecis haec habet: 44 Aórwe, id eff, folutoribus
conditione praeflarent. GEB. 32 Hal et omme. GER. 53 Taur. aN-
pleclantur. Fial. comple&tentur. GE B. 54 Àp. Hal. fiut abeft. G. 55
Ap. Hal. n abeft. GE B. 56 Hal. et Vulg.a wobis ortum. B R. 57 Vulg.
inferit a nobis. GEB. 58 Te wobis Íativ antique praefixa eft praepofitio,
uam hic aeque admittere poterat Taurell. ac $. fequenti, etfi iftic: quoque eam
fibi fufpectam effe defignet. Immo illud 4 recentius videtur, quam hic adícri-
prum. Omnes certe (etiam Hal.) a mobis exhibent. BR. 59 Taur. Bola-
mina. GEB. 6o Flor. eft Beryticum., tefte Gronou. c. 17. qui adeo vult le-
gi Berytiorum, vel Berytium, vel Berytieum, &-à T8 fugwrie2c. Sed et Drenk-
mann, annotat, librarii calamum, quem Gronouius hic fidelzffimzum appellat, dediffe
berytigum. Vulg. Beryten[inn. kTal. Berytien[ism, quem Taur. vidctur lecutus. G & 2.

25 Vulg.

|

men infinitae funt, haec fola fcientia habeat finem tmirabilem,
in ?? praefenti tempore a nobis fortita ?5. $. 6. Difcipuli
igitur, omnibus eis legitimis arcanis ?* referatis, nihil habe-
ant abfconditum: fed omnibus perlectis, quae ?? nobis per
Triboniani viri excelfi minifterium, ceterorumque compofita
funt, et oratores maximi, et iuftitiae fatellites inueniantur, et
iudiciorum optimi tam athletae quàm gubernatores in omni lo-
co aeuoque felices. . $. 7. Haec autem tria volumina 5? a
nobis compofita tradi eis, tam in regiis vrbibus, quám in Be-
rytienfium 9? pulcherrima ciuitate, quam et legum nutricem
bene quis appellet, tantummodo volumus: quoa iam et a re-
tro principibus conftitutum eft, et non in aliis locis quae
* a * ?* maioribus tale:non meruerint 9^ priuilegzium: quia
audiuimus etiam ?? in Alexandrina 9^* fplendidiffima ciuita-
te, et in Caefarienfium, et in aliis quosdam imperitos homines
deuagare ??, et dotrinam difcipulis adulterinam tradere, quos
fuüb hac interminatione ab hoc conamine repellimus, vt fi aufi
fuerint in pofterum in hoc perpetrare 99, et extra vrbes re-
gias, et Berytienfium metropolim hoc facere: denarum libra-
rum auri poena plectentur $7?, etreiiciantur $9 abea ciuitate
in qua non leges docent, fed in leges committunt. $. g. l-
lud autem quod iam tum ? ab initio hoc opus mandantes in
noftra oratione, et poft completum *?.in alia noftri numinis
Conftitutione feripfimus, et nunc vtiliter ponimus: vt nemo
audeat eorum, quilibros conferibunt, figla ** in his ponere,
et per compendium ipfi legum interpretationi vel compofitioni
maximum adferre difcrimen: fcituris omnibus librariis, qui
hoc in pofterum commiferint, quod poft criminalem *? poe-
nam ?? aeftimationem libri in duplum domino eius, fi nefcien-
ti dederint, inferre compellentur: cum et ?^ ipfe qui talem
librum comparauerit, *? nihilo eum habebit, nemine iudice
ex tali libro fieri recitationem concedente, fed pro non » pro»
79 (cripto eum haberi ** difponente. $. 9. lllud vero fa-
tis neceffarium *5 conftitutum cum fümma interminatione
edicimus, vt nemo audeat neque in hac fplendidiffima ciuitate, .
neque in Berytienfium pulcherrimo oppido, ex his qui legi-
tima peragunt ftudia, indignos et peflimos, immo magis *?
feruiles, et quorum effectus iniuria eft, ludos exercere, et alia
crimina vel in ipfos profeffores 9?, velin focios fuos et ma-
xime in eos qui rudes ad recitationem Jegum perueniunt 5*,
perpetrare: quid ?? enim ludos appellet eos, ex quibus crimi-
na

61 Videfi lubet Gronou. c. 2 $. GE B. 62, Hal. mernerunt. GER, 63 Hal.
iam loco etíqm. — Gronouius c. 1. ait planiffime Flor. legi 4zot iam, id eft plu-
vimos. Müror hic Brenkmanni filentium. Wielingio etiam videtur, Iuftinianum
tam acutum non vidiffe, mauultque reponere ex veftigiis Florentinae Scripturae
quoque imn. GEB. 64 Hal. Alexandria. G EB. 65,Hal. et Vulg. deza-
gari, in quod propendeo, licet Voffius in. Etyrmol. obferuat, Veteres dixifle va-
gor et vag0. BR. , G6 Erat olim n boc perperare, forte non male a perpe-
rüm, vt illud Graecum veezegévs3as, — Ceterum Vulg. et Nor. habet perpetrare,
deleta prius praepofitione zm. B R. 67 Hal. plectantur. GEB. 68 Taur.
reIciantur. GEB. 69 Vulg. cum. B R. 70 Vulg. inferit opus. B R, 71
Hal. et Vulg. figna. BR. Confer. Brenkmanni Hiff, Pandett. II. 3. GEB. 72
Hal. in margine: alias terminalem , quod vefpondet Graéco vexsvruíav. GY.
73 Hal. inferit etiam. GERB. 74 Ap. Hal ct abeft. GEsB. — 775 Hal.
praefigit pro. Vide Grouou. c. 1$. GE, 76 Hal pro mom fcripto. Prae-
poütio hic perperam repetita eft, adeoque nulla rehglone expungenda. Sed
et alibi in ipfis Pand. Graeci non videntur ferre potuiffe praepofitionem hanc
ante particulam aut aduerbium. BR. Secus tamen vifum Gronouio c. :$. qui
ob Epiftolae Graecae verba, 4* dvrüe iv Tb (hfAÍo &vT) wOb vysygayucvis
cayrEAds Fies putat, legendum effe pro nom pror(íus fcripto. Sed nec hoc li-
brum, cuius tamen fan&titatem hic quoque veneratur, a mendo liberat; ct, nifi
me omnia fallunt, fubftitnuntur menti: Imperatoris contraria. Non prorfus Íícri-
ptum, aliqua tamen ratione eft fcriptum, nifi malis prorfus mou pro fcripto.
Sed et in Graeco z2 zavrsAZe magis cum *£s; quam cum. yeyezuuéva cohaerere
videtur, vt omnino ii Brenkmanni noftri fententiam tandem difcedam. Poft
haec notata vidi Wielingio fimilem traie&ionem prorfus pro mom ftripto viíam
effe neceffariam. GE B. 71 Gronon. c. £. extr. ait Flor. legi babere. G E B.
78 Hal. weceffario. GEB. 79 Ap. Hal. sagis abeít. GER. 8o Hal.
poffeffores, et in margine alias profeffores. GE B. 81 Hal. et Vt.v.lg. veuiunt.
BR $2 Taur in margine 444s. Nimirum d deleta fubantique 5 cft re-

: pofita,
N 2

.a oriuptur? hoc *? etenim fieri nullo patimur modo, fed
optimo ordini in noftris temporibus et hanc partem tradimus,
et toto ?^ poftero transmittimus feculo: cum oportet prius
animas ?5, et poftea lingvas fieri eruditos ?9. — $. ro. Et
haec omnia in hac quidem florentiffima ciuitate vir 'excelfus
praefeCctus huius almae vrbis tam obferuare: quam vindicare,
prout delicti tam iuuenum *7? quam fcriptorum qualitas exe-
gerit, curae habebit, In Berytienfium autem ciuitate tam vir
clariffimus praefes Poenicae ?? mzaritimae, quam beatiflimus
eiusdem ciuitatis Epifcopus, et legum profeffores. $. 11. In-
cipite igitur legum doctrinam eis Dei gubernatione tradere, et
viam aperire quam nos inuenimus: quatenus fiant optimi iu-

pofita, CorreGionem emnes ( etiam Hal.)) receperunt, BR. $5 Hal. baer.
GEB. 84 Hal, et Vulg. totz, BR. 85 Hal. animis, et mox lingnis. G B.
86 Vulg. eruditas. BR. 87 Taur. zu Benum. GE B. 88 Vulg. prouinciae.
Hal. Pboeniciae quod probo x R. 89 Ap. Hal. zm omne feculum . abfunt, fed
et BR. in exemplo typis deftinato 73 a in faeculum, quod 'Taur. habet, deleuit.
G E B. go Vulg. wofiriW. BR. 91 Ap. Hal et abeft. GEE. 92,
"Taur. Claucus. G E B. 93 Ap. Hal.znter [e abíunt, et Gronou. c. 22. ex-
trem. annotat 72 fe Flor. non effe. Brenkmann. tacet, GEB. - 94 Sic in
Pand. cum tamen appareat éxavópfjoia f»weu(oíuv legendum. Sic 'Taur. in er-

ftitiae et reipublicae miniftri, e£ vos maximum decus in omne
feculum ?? fequatur, quia veftris ?? temporibus talis lecum
inuenta eft permutatio, qualem et ?* apud Homerum patrem
omnis virtutis Glaucus ?? et Diomedes inter fe ?? faciunt,
diffimilia permutantes, : ;
Xpucsa wcAxéwy £xxrOy ho ?* éyvem olwy. ?5

Quae omnia optinere fancimus in omne aeuum ab omnibus
tam profefforibus, quam legum auditoribus, et librariis, etipfis,
et ?9 iudicibus obferuanda. Data feptimo decimo Kalendas
Ianuarias Conftantinopoli, Domino noftro luftiniano perpetuo
Augufto ter Confuüle ?*. ! ALum

ratis. — Omnes autem ( etiam Hal. ) ediderunt £xaróufoy Pwenfofav. BR. — 95
Vulgata verfio Zurea. acreis ,. centena onemariis. Xlal in Graecis ita vertit:
Aere laboratis auro. vadiantia, s0uem
Aeftimata bubus pro forte valentibus centum.

non fatis feruatis metri legibus. GEB. 96 Ap. Hal et abeft, GEB. . .97

Hal exhibet D. CP. XVIL CAL. IAN. D.. IVSTINIANO : PP. III..

CONS. videtur excidifíe 44. poft P P. BR. notat, forte ex tert. vltimam lite-
ram excidiffe. GEB.

DE CONFIRMATIONE DIGESTORVM.

IN NOMINE DOMINI DEI NOSTRI IHESV CHRISTI.
IMPERATOR CAESAR FLAVIVS IVSTINIANVS, ALA-
MANNICVS, GOTTHICVS, FRANCICVS *, GERMANICVS, ANTI-
CVS, ALANICVS, VANDALICVS, AFRICANVS, PIVS, FELIX, IN-
CLVTVS, VICTOR AC TRIVMPHATOR, SEMPER AVGVSIVS,
AD SENATVM ET OMNES POPVLOS ?,

lANTA circa rlos diuinae humanitatis eft prouidentia,
vt femper aeternis liberalitatibus nos fuftentare digne- .
tur. Poft bella ? enim Parthica * aeterna pace fo-
pita, poftque Vandalicam gentem ereptam, et Carthaginem,
immo magis omnem Libyam ? Romano imperio iterum focia-
tam: etleges antiquas iam fenio praegrauatas, per noftram vi-
gilantiam praebuit in nauam ? pulchritudinem et moderatum
peruenire compendium: quod nemo ante noftrum imperium
umquam fperauit, neque humano ingenio poffibile effe penitus
exiftimauit. Erat enim mirabile, Romanam fanctionem ab vr-
be condita vsque ad noftri imperii tempora, quae paene in mil-
le et quadringentosannos concurrunt, intefünis proeliis vacil-
" lantem, hocque et in Imperiales Conftitutiones extendentem,
in vnam reducere confonantiam ^: vt nihil neque contrarium,
neque idem, neque fimile in ea inueniatur, et ne geminae le-
ges pro rebus fingulis pofitae vsquam appareant: namque hoc
caeleftls. quidem prouidentiae peculiare fuit: humanae vero
imbecillitati 5 nullo modo poffibile, Nos itaque more folito
ad immortalitatis refpeximus praefidium , et fummo . numine
inuocato, Deum auctorem ét totius operis praefulem fieri opta-
uimus: et omne ftudium Triboniano, viro excelfo, Magiftro
-officiorum, et ?^ Exquaeftore facri noftri palatii et Exconfule
credidimus, eique omne minifterium huiuscemodi *? ordina-
tionis impofuimus, vt ipfe vna cum aliis » viris ) ** illuftri-
bus et prudentiífimis viris noftrum defiderium adimpleret: no-
ftra quoque maieftas femper inueftigando et perfcrutando ea,

Y Taur PranGicus. GER. 2 Mal Imyp. Caefar Flauius Ia-.
füiniamus A. ad Sematus et ommes populos, G ERm. .5 Taur. Vella. GEB.
4 Hal in margine alias Perfica.. GE B. 5 Taur. LibVan. GEB. 6 Ita
'Iaurell. et in margine. zouam, nimis religiofe, etfi corre&tio fat recens fit.
Sic infra $. 6. olim fcriptum odiafas, pro. odiofas. nn. 7 MHal. comcordiam.
GE B. 8 Taur. zumecilittati absque maiori litera. G E B. 9 Ap. Hal. et
abeft. GEB. 1o Hal bauiusmodi. GER. II Ap. Hal. iám zéris hic non
legitur. — Et videtur, inquit Brenkmannus, e feguenti veríu abervante oculo buc
transletum. — Érat autem olim et alius evrov fat craffus in fequentibus feriptum-
que: iluftribus inprudentiffimis viris. — Aliter vifum Gronouio c. 20. qui legit
viris illuflvibus et pradeutiffümis iuvis. GEB.

I2 Taur. iunBeniebatur, GEB. !

quae ab his componebantur, quidquid dubium et incertum in-
ueniebatur '?, hoc !? numine '^ caelefti ereCta *? emen-
dabat, et in competentem formam redigebat. — $. r. Omnia
igitur confecta funt, Domino et Deo noftro Ihefu Chrifto pofti-
bilitatem tam nobis quam noftris in hoc fatellitibus praeftante.
Et principales quidem Conftitutiones duodecim libris digeftas,
iam ante in Codicem noftro nomine praefulgentem contulimus.

Poftea vero maximum- opus adgredientes, ipfa vetuftatis ftudio-

fifima opera iam paene confufa et diffoluta, eidem viro excel-
fo permifimus tam colligere quam certo moderamine ** tra-

dere. Sed cum omnia percontabamur, a praefato viro excelfo -

fuggeftum, et ** duo paene milia librorum effe confcripta, et
plus quam trecentiens decem milia verfuum *? a veteribus et-
fufa, quae neceffe * effet * omnia et legere et perfcrutari *?,
etex his fi quid ^? optimum fuiffet, eligere. Quod caelefti
fulgore et fummae "Trinitatis fauore confectum eft fecundum
noítra mandata, quae ab initio ad memoratum virum excelfum
fecimus: et in quinquaginta libros omne quod vtilifimum erat,

. collectum eft: et omnes ambiguitates decifae ?^*, nullo fedi-

tiofo reliCcto, nomenque libris impofuimus ?? Digeftorum feu
Pandectarum, qui ^* omnes difputationes et decifiones ?^ in
fe habent legitimàás, et quod vndique fuit collectum, hoc in fi-
nus ?? receperunt, in centum quinquaginta paene milia ver-
fuum ?^* totum opus confuüummantes: et in feptem partes eos
digeffimus non perperam, neque fine ratione: fed in numero-
rum naturam et artem refpiclentes, et confentaneam eis diui-
fionem partium conficientes, $. 2. Igitur prima quidem pars
totius contextus, quae (iraeco vocabulo vgwrx« ^* nuncupa-
tur, in quattuor libros fepofita eft. $. 3. Secundus autem
articulus feptem libros habet, qui de iudiciis appellantur ^.
S- 4. In tertia vero congregatione omnia, quae de rebus no-
minantur contulimus, oCto libris eis ^? deputatis. — $. 5.
Quartus autem locus qui et totius compofitionis quafi quod-
13 Hal cwm loco bor. GES. — 14 Taur. nOmine. GEB. —— 13 Hal redie.
G E B. I6 Hal. moderamini. GEB. 17 Hal efl Sed et Flor. hoc et
non ita recenter in ef? conuerfum. BR. J8 Taur. verfVm. Xlal tvicies cen-
tenaverí(umm. GEB. — Y9 Taur. perferutarE. — Ynitio erat tantum perfcruta, vl-
tima fyllaba adfcripta eft a manu paulo recentiori. B R. 20 Hal et ex bir
quod optimum. GEBR. 21 Taur. amViguitates dlcifae. GEB. — 22 Yaur.
iNpo[uimus. GEB. 253 Taur. in margine quia, et videtur probabilis
correctio, licet recentior. BR. Recepit Hal. GER. 24 Taur.. dlcifiones.
GEB. . 25 Hal inferit fzos. GER. 26 'Taur. verfim. ^ Sed correxit BR
in fuo exemplo typis deftinato in zerfFm. GEB. . : 27 Hal. praemittit 72,
et vertit in Graecis przmaris. GERB. 28 Hal. appellatur. GE . 29 Taur.
H

—— AA Veb aQ f—n — U0 C CH 7 aA — A (l

f2 fT €b6€

Mummisdeo. p AUE MR N

us M EEUMME E r P

peeMm 0 —5 P-— osN

M EE rE

Z F Bs . -

DA — WE --

b - n — w

- 1 P.—

h.
Z

T —— —
t —

E3
74

dam inuenitur vmbilicum ?9, o&o libros fufcepit: in' qui-
bus ?* omnia, quae ad hypothecam pertinent, repofita funt,
vt non ?? pigneraticia aCtione in libris de rebus pofita mul-
tum diftarent. Alio libro eodem ?? inferto volumine, qui ae-
dilicium edictum, et redhibitoriam aCtionem et duplae ftipu-
lationem, quae de euiCtionibus propofita ?* eft, continet:
quia haec omnia titulis emptionum et venditionum confenta-
nea funt: et'praediétae actiones, quafi pedifequae illarum ab
initio procefferunt,in vetuftioris quidem edicti ordinatione in
loca deuia et multo ?? diítantia deuagantes: per noftram au-

tem prouidentiam his congregatae: cüm oportuerat ea quae

de eodem paene loquuntur, in confinio ponere. Alius itaque
39 ]iber poft duo primos ?* nobis excogitatus eít de víu-
ris, et traiecticiis pecuniis, et de inftrumentis, et teftibus, et ??
probationibus, * nec non praefumptionibus *: et memorati
tres fingulares libri iuxta compofitionem de rebus pofiti funt.
Poft hos fi qua ?? de fpon(alibus vel *?. nuptiis vel dotibus
legibus *^ diéta funt, repofuimus, tribus librorum volumini-
bus.ea eoncludentes. De tutelis autem et curationibus gemi-
noslibros conícripfimus. IEt memoratam ordinationem octo
librorum mediam totius operis repofuimus, omnia vndique
tam-^vtiliffíima quam pulcherrima iura continentem. — $. 6.
Quintus autem exoritur nobis *^ Digeftorum articulus, ia
quem . ^*? de teftamentis * et * ^* codicillis tam priuatorum
quam militum, omne quidquid antiquis dictum ^?, inueniat
quis depofitum, qui de teftamentis appellatur. De legatis au-
tem et fideicommiífis quinque librorum numerus adgregatus
eft. Cumque nihil tam péculiare fuerat, quam » ut ) *? le-
gatis quidem legis Falcidiae narratio, fideicommiffis autem Se-
natusconfulti 'l'rebelliani: fingulis libris vtrique eorum appli-
catis, tota pars quinta in nouem libros coadunata eft. . 5olum
autem Senatusconfultum 'lrebellianum ponendum elfe exifti-
mauimus: captiofas etenim et ipfis veteribus odiofas Pegafia-
ni Senatusconfulti ambages, et vtriusque Senatusconfulti
ad ** fetam fuperuacuas quam fcrupulofas diuerfitates refpu-
entes, totum ius fuper his pofitum TTrebelliano Senatuscontul-
to adiudicauimus. Sed:/in his nihil de caducis a nobis memo-
ratum'eit: ne caufa quae in rebus non profpere geftis, et tri-
ftis ^* temporibus Romanis increbuit calamitatibus, bello ^?
coalefeens ciuili 5?, noftris maneat ?* temporibus, quae fa-
uor caeleftis et pacis.vigore ?* firmauit, et * fuper ** omnes

in margine ei Euanuit hoc in loco fcriptura. BR. — Hal. ei. GER. . $0
Hal et Vulg. quidam znuenitur tinbilicus. BR. 31 Hal iu quovum primo.
GE B. 32 Omnes inferunt a ( etiam Hl atque ita etiam in.Cod. fed et

hic nonnemo recentiorum. BR. conf. Gronou. c.24. GEB. | . 33 Hal eidem. |

GEB. 24 Hal 4aae euictiouibus adpofita. G EB. 35 Hal. multum. GE B.
36. Hal demique. GEB. .. 37 Hal pofl duos primum:, G B. 38 Hal J/ez.
GES. 39 Hal uae loco fi qua. GER. 40 Hal.et. GER. 41 Hal.
de dotibus et legibus. earum. GEBR. 42 Hal vobis. GER. 43 Vulg. m
quo. BR. ^, 44 Hoc et recentioris manus eft. B R. 45 Hal. et Vulg. anti-
quitus dicium eff. BR. 46 Ap. Hal. vt abeft. GER. 47 Hal inter fe.
GEB. 48 Hal et Vulg. trifibus, quod recipiendum exiftimo. BR. 49
'faur. Vello. GEB. 50 Flor. hic fuppleta praepofitio ;z, quod adeo habent
omnes. Siopus foret, folaid geminationepoffeteffiici. B R. Si Taurelliano mo-
ye Ícribas ciuillNofivis. Hlabet praepofinonem quoque Hal GEB. ^ I
Hal et Vulg. remameat. BR. ——52 Kal vigor. GEB. 53. Taur. *à fuper,
vt et 73 vicfori ítellulis inclufit, et ad fuperpofuit habet in margine pofuit.
Magnum fibi malum eo ipfo a Gronouio acciuit, qui c. 22. Virum optime de
luftiniano meritum tyrannidis accufat, de illo fuper nullam egaíav in membro-
naceo Mediceo effe contendit, 7$ v;&ori fuperícriptum cerni, fed male. aliunde
progreffum in medium contextum effe immiffum, re&e legi: quae famor caeleffis
et pacig vigore firmauit, et omues gentes in. Vellicis periculis fuper pofuit. Quid
enim, inquit, in his Jpotef*c effe molefti? fimulad illud Virgil. XI. 625. fcopu-
losque fuperiacit vudam, et ad Patris notas ad Liuium prouocat. Sed audiamus
ante omnia Brenkmannum, qui poft le&um Gronouium, Ex nots, inquit, d T'aur.
affixis conflat, primam [cripturam fuiffe: et omues. gentes in. Vellicis periculis
fuperpofuit. —Subantiquus corretbor ^po[leriori vocabulo praepofitionem. detraxit,
deletamque praecedentibus An[eruit, adie&a in[uper di&ione vicori. Et alteram
quidem corre£tionis partem veceperunt editores, alteram pro. arbitrio inflexernnt :
babent quippe: et fuper omnes in bellicis vi&oriis pofuit. —Raffardus eam ve-
ferens [ubiuugit: forte legendum eff in bellicis vi&oriae periculis. Sic ile. Ego
zero Taurellum ducem fegaor. — klaec Brenkmannus, vt omaino dubites, quid de

x
gentes i bellicis ** viCori * perieulis füperpofuit ?3: nelu-
Cctuofum monumentum laeta fecula inumbrare concedatur.
$. 7. Sexta deinde pars Digeftorum exoritur, in quibus omnes
bonorum pofleffiones politae fünt, quae 5* ad ingenuos,
quae ?? ad libertinos refpiciunt: vt ?5 et ius omne quod
de gradibus et adfinitatibus defcendit, legitimaeque here-
ditates ?* : et omnis ab inteítato fucceffio, et "Tertullia-
num ??, et Orphitianum Senatusconfultum, ex quibus ma-
ter ?? et filii inuicem fibi heredes exiftunt, in geminos libros
contulimus, bonorum pofleffionum multitudinem $9 in com-
pendiofum et manifefliffimum ordinem concludentes. Poft
haec ea, quae de operis noui nuntiationibus, damnique infe-
Cti, et pro 9?* aedificiis dirutis, et eorum infidiis et quae..5*
de aqua pluuia arcenda 9? veteribus auctoribus placita funt:
nec non ?* de publicanis, et donationibus tam inter uiuos,
quam mortis cauía conficiendis cauta legibus inuenimus, in
librum fingularem deduximus. De manumiflionibus autem et
de liberali caufa alius liber refpondit $5: quemadmodum et
de adquifitione tam dominii quam poffeffionis, et titulis qui
,eam inducunt, multae et variae leCtiones vni funt infertae 99
volumini, alio libro deputato his qui iudicati, vel in iure con-
fetfi funt, et de bonorum detentionibus * et venditionibus *,
et ut ne quid in fraudem creditorumfiat. Poftque haec omnia
interdicta glomerata ?? (unt: et deinceps exceptiones et 98
de temporum prolixitatibus: et de obligationibus et actioni-
busliberiterum $? fingularis extenditur: vt praefata *? fex-
ta pars totius Digeftorum voluminis otto libris definiatur.
$. 8. Septimus autem et nouiffimus articulus Digeftorum fex
libris formatus eft, quos de ftipulationibus * feu verborum
obligationibus * **, et ** fideiufforibus et. mandatoribus,
nec non nouationibus. ?? et folutionibus, et acceptilationibus,
et de Praetoriis füipulationibus, omne quod 7^ ius inuenitur,
. gemino volumine infcriptum eft *?, quod in librisientiquis
. nec numerari poffibile fuit. Et poft hoc ** duo terribiles li-
bri pofiti ** funt pro deliCctis *? prinatis, et extraordinariis,
nec non publieis eriminibus, qui omnem continent feueritatem
poenarumque. atrocitatem. .. Quibus permixta *? ífunt et ea
quae de audacibus hominibus cauta funt 99?, qui fe celare co-

. tis infliguntur, vel conceduntur, nec non de eorum fubftan-
|tis, Liber autem fingularis pro ** appellationibus nobis ex-
! H . CO-

Gronouii fide fit habendum. Vt editores, ita et Hal Nihil vulgatius eit,
quam illud fcopulos fuper. Sed longe ab eo diftat: ommes gentes im. bellicis: pee
viculis faper. Loca Patris funt valde dubia. Et ad illud intolerantius, vt ipfe
vocat; fauorem caeleflem. faa tempora 2n bellicis peviculis fuper omnues gentes, po-
fiffe, nihil refpondet Gronouius, ut adeo et hic Brenkmanni fidem et viam fe-
qui lubeat. GE . 34 Hal. inferit tz. GEB. 55 Hal quam loco qude.
. GER. 56 Ap. Hal. vt abeft. GE R. 57 Hal baereditatis. GEB. — - 58
. Hal. Tertylliauum. G EB. 59 Hal matres. GEB. 60 Eratolim in Pand.
poffe(fiouusmultitudinem , deletis fubantique us repofitum $, inde igitur .ïiþfi-
. Cetiam Hal.) habent poffeffionis multitudinem. 'Vaur. ipreta. corre&ione fcripfit
poffeffionu Multitudinem. Eft etiam in Codice numerus multitudinis. BR.. Dis-
.fentit a Taur. Gronou. c. g. in fine. GER. 61 Hal. deloto fro. G E. 62
Ap. Hal. quae abeft. GER. 63 'Taur. arGenda, GEB. 64 Hal. in-
ferit q440. GEB. — 65 Hal. et Vulg. refpondet. BR. 66 Erat olim Flor,
infeptae quafi inclufae, ita paulo ante concludentes, fed facilis cgntuüo inter
R, et P. Interea tamen corredio recentior eft. — Rurfum in Cod. habetur im-
