&is notatae, et fadum: foluat. GEB. 57 1n Rehd. fuperfcriptum: effe.
G E B. 58 Hal. iarauit. 59 Hal et Vulg. VLPIANFVS. BR. o
Rehd. accepiffet. G £ B. 61 Hal. et Rehd. inferunt: fe. GE B. , — 62, Hal.
et Vulg. vefpondi. B R. 63 Hal. et Vulg. refpondi. B &. 64 Rchd. infe-
rt: fuas. GEB, — 65 Vulg. aufugiffei. BR. " Etiam Rehd. GE&. . 66 Vulg.
et, abelt. BR. Etin Rehd. GgB. 7 Hal. et Rehd. tuauc, loco: twim.GERB.

68 HalertRehd. et fi pofd tempus. GER. 69 Hal. iuffus fuit. GEB. . 7O

'Taur. ciVavia. GEP. 71 Vulg. peruentuvum. BR. Etiam Rhed. GE&E.
72 Vulg.exifizmaui. BR, . 73 Hal. ea decem. — *74 Kehd. cegfegquatur. G E B.

.. 95 kHal.et Vulg. praefigunt; ew;g, etid Flor. inter veríus eft adícriptum. £ R.
Kehd. refpoudz , beredi eum dave. — Sed et idem. mox iterum: refpondi. GER.:

76 WMulg.. Sed et fi legem dediffet talem. *5 et etiam Flor. infertum , et habet
quoque Hal. 8 R. 71 Hal. videatur. GEB. . 78 Hal. foluat. GEB. . '79
Hal. PAVLVS. GEB. 80 Vulg. pepererit. BR.. — 81 Hal. effe. GE 8.
$2 In Rehd. ita, abeft. GE R. 83 Ap. Hal. et Vulg. i2, ábett. BR. — $4

non etiam ex eo dare poffit, quod extra peculium eft. Nec
me praeterit/hos nummos peculiares poffe dici, quamuis, fi
nihil praeterea feruus habeat, peculium nullum fit: fed du-
bitari non oportet, quin haec mens fuerit id 93 conftituen-
tium , vt quafi ex patrimonio fuo dandi eo nomine feruo pote-
ftas effet: quia id maxime fine iniuria dominorum concedi
?^ videbatur *5: quod fi vltra quis progredietur $5, non
multum aberit, quin etiam eos nummos, quos domino füb-
rlpuesrät, dando, ftatuliberum condicioni fatisfaCcturum exifti-
inab *5 d n
—— XVIL PAvrvs 5$ libro fingulari de libertatibus dan-
dis. Srtriennio dena dare iuffus, primo anno viginti $? op-
tulerit: non accipiente herede, non ftatim liber ett: quia et-
fi accepiffet beres, nondum liber effet ?9. w
. —ÀIX. VrPrANvslibro XIV. ad Edictum. S1 feruus.
liber efie iuffus fit, etlegatum ei datum ?* , fi filius quartum
decimum annum ?? compleuerit: et filius ante deceflerit: li-
bertas fauore competet die veniente, legati autem condicio
deficit. 2 ! E
XX. Pavzrvslibro XVL ad Plautium. S1 peculium
feruo legatum fit, qui iuffus eft alii dare decem, et fic liber
efle: et heres eum prohibuerit dare, deinde manumiflus. pe-
culium petat ex caufa legati: an per doli exceptionem , eam
fummam, quam daturus effet, deducere heres poffit, vt ipfi

| profit, non manumitfo, quod ea pecunia data non eft: an ve-

ro indignus fit heres, qui contra voluntatem defunéti fecit,
éam pecuniam lucrari? Et cum feruo nihil abfit, et libertas.
ei competit ??: inuidiofum eft heredem fraudari. $. r. De
illo quaeritur, fi inuito herede det, aut nefciente: an faciat
nummos accipientis ? Et Iulianus vere ?^ exiftimat, ex hac cau-
fa conceffam ?5 videri ftatuliberis alienationem nummorum
etiam inuito herede, et ideo facere eos accipientis pecuniam.
$. 2. Quod fi heredi dare iuffus eft decem, et eam fummam
heres debeat feruo: fl velit feruus eam pecuniam compenfa-
re, erit liber. $. 3. Is, cui feruus pecuniam dare iuffus eft,
vt liber ?? eflet, deceffit. Sabinus ?7, fi decem habuiffet parata ,
liberum fore: quia non ftaret per eum, quo minus daret. Iu-
lianus autem ait, fauore libertatis, conítituto iure hunc ad
libertatem peruenturum, etiam fi poftea habere coeperit de-
cem. Adeo autem ?? conftituto potius iure, quam ex tefta-

mento, ad libertatem peruenit, vt fi eidem et ?? legatum fit

mortuo eo, cui dare iuffus eft, ad libertatem quidem perue-
niet, non autem et *?? legatum habiturus eft *: idque ?^ et
[ulianus putat, vt in hoc ceteris legatariis fimilis fit. Diuer-
fa caufa eft.eius, quem heres prohibet condicioni parere: hic
enim ex teftamento ad libertatem peruenit. $. 4. Heredi au-

tem iuffum dare, etiam heredis heredi dare poffe Diuus Ha-

drianus refcripfit: ? et, fi hoc fenfit teftator, etiam in lega-
tario idem ^ dicenduia eft. — $. 5. Quaedam condiciones na-
tura.fui nec poffunt eodem tempore impleri, fed neceffariam -
habent temporis diuifionem: velut cumsdecem operarum ? iuí-
E . fus

Vulg. conceffiffe. BR. — Etiam Rehd. G E B. 85 Hal.videatumr. GEB. |.— 86
Hal..et Vulg. progrediatur. B R. Rehd. vt Flor. GE g. 87 Hal. exiffimem. GER.

$8 Hal. VLPIANV'S. GEB. . 89 Rehd. XXX. fed videtur tertius denarius
, poftea additus efle. GE B. 9o Clare legitur Flor. Hberaffet. Taur. videtur

fpreuiffe , quod et in L. proxima liberaffe pro: liber effe fitpotitum. | Sed et in
L. 30. Attamen iis in locis eft correctum. B R. 91 Rhed. addit: fuiffet.
G E B. 92, Rehd. XIIIT. annos. GEB. 93 Hal. et Vulg. competat. B R.
94 Hal. recfe. GE B. 95 Hal. couce(/un. GE B. . 96 Hal et Vulg. et l-
ber effe, et ita factum Flor. BR. 97 Hal. et Vulg. addunt: ait. BR. Et
Rehd. GE B. 98 Vulg. inferit: ex. BR. Vt et Rehd. . GER. 99 Vulg.
et, abeít. gnz. Etiam in Rehd. GEB. — 100 Vulgo et hoc: et, abeft. BR.
I Hal. et Vulg. perueniat m. a. e..]. b. fit nifi quod , vt didum, et Vulgo ab-

fit. B R. 2 Vulg. idemque. B R. — 3 Hal. et Vulg. praefigunt:. fed. B R.
.Rehd. habet: f&d,æ fed negle&o: et. GER. 4 Ap. Hal. idem, abeft.
G E B. 5 Gotholr. in nota: àid eft, decem operas. Etita legit Hal. et
| Vulg.

$18 / DIGESTORVM LIB. XL. TIT. VIL

fus eft5 dare: quiá operaä per fingulos dies dantur : igitur et fi

fingulos aureos det ftatuliber, poteft dici, eum impleffe con- .

dicionem. — Alia caufa eft operarum: quia.hae neceffario fin-
gulae edendae funt. Sed et fi heres accipere noluerit, non
ftatim liber erit, fed cum tempus tranfierit, per quod opera-
rum quantitas confumatur ". Idem dicendum eft, fi iuffum
Capuam ire, et liberum effe, heres prohibeat ire: tunc enim
erit liber, cum peruenire Capuam potuiffet ?. Ineffe enim
videtur tempus tam operarum praeftationi, quam iüneri.
. $. 6. Si ita quis ? acceperit libertatem, 5 TICH VS, SI HE-
RES EVM NON MANVMISERIT, LIBER ESTO: pot-
erit ab herede manumitti: non '*? contra voluntatem teíta-
toris adimitur eilibertus **: fed non tam continuum tempus
!2 exigendum eft, vt praecipitari ^? cogatur heres, vel ex
-peregrinatione celerius reuerti ad manumittendum, vel ad-
miniftrationem rerum neceffariarum intermittere: nec rurfus

tam longum '^, vt, quamdiu viuat, protrahatur manumiffio :

fed modicum *?, quo primum '?' poffit fine magno incom-

modo fuo heres manumittere: quod fi tempus adieCtum fue- -

rit, illud fpectabitur *7.
XXIl. Powrouwrvs '? libro VII. ex Plautio. La-
BEOlibro *? pofteriorumita refert, CALENvs ?? pisPEN-
SATOR MEVS, SI RATIONES DILIGENTER TRA-
CTASSE VIDEBITVR, LIBER ESTO, SVAQVE OMNIA,
ET CENTVM ^' HABETO: diligentiam defiderare eam de-
bemus, quae domino, non.quae ä&ruo fuerit vtilis: erit au-
tem ei diligentiae coniuncta fides bona, non folum in ratio-

nibus ordinandis, fed etiam in reliquo reddendo. Et quod

ita fcriptum eft virpkBrz TVR, pro hoc accipi debet, videri
poterit: fic et verba legis duodecim Tabularum veteres inter-
pretati funt, st AQvA PLVVIA NOCET, id eft fi?? noce-
re poterit. Et fi quaereretur ??, cui eam diligentiam pro-
bari ?* oporteat: heredum arbitratum viri boni more agen-
tium fequi debebimus ??; veluti fi is, qui ?? certam pecu-
niam dediifet, liber effe iuffus eft, non adfícripto eo, cui:
fi deditfet ^", eo modo poterit ?? liber effe, quo pol1fet, fi
4ta fuiffet fcriptüm, s1 Hk&RED1 DpEDISSET ^??. $. r.

4 AC * j . * * L :
Pactum eius ?? Clemens aiebat, fi ita fit ideicommiffum re-.

li&tum, cv1x EóRvM vVOLES ROGO RESTITVAS, Íi nul-
lum elegiffet, cui reftitueret: omnibus deberi, Imperatorem
Antoninum conftituiffe. | :
.. AXXII. PAvrvslibro III. ad Vitellium. Qvzr pecu-
niam dare iuffus eft, nifi adiectum fit, cui det, heredibus
dare debet pro partibus hereditariis: pro ea enim parte quis-
que accipere debet, pro qua dominus eft. $. r. Si quidam
ex heredibus, (quibus) dare debeat, nominati ?* fint: da-

Vulg. BR. Sed et Rehd. GEE. . 6 Rehd. feruus juffus evat dave. GEm.
" Vulg. confunnnatur. BR. - 8 Hal. potuerzt, GEB. — 9 Rehd. quam , loco:
. qQuis, quod nonnemo in: qui, conuertere eít annifus. GER. IO Gothofr.
in nota: non enim contra. Hal. GEB. I Gothofr. in nota: libertas. Hal.
Etiam Vulg. et Flor, ita fa&um , fed male. BR. Rehd. habet primam fcriptu-
ram Florentinam vel vt Taurellius dedit. GEB. IZ Hal inferit: ad boc.
G E B. I3 Vulg. praecipitare. B R. I4 Vulg. addit: tempas exigendum
.eff. BR, Etiam Rehd. GEE. t5 Hal. et Vulg. addunt: felicet. BR. — 16

^ Malprwe. GEB. — 17 Taur.[pedaVitur. GEB.. — 18 Hal. PAPINIANV'S.

GEE. I9 Hal. /bris. Vulg. lóbro fecundo. BR. — 20 Rehd. Galieuus. GER,
21 Hal. fuaque omnia fibi babeto. Rehd. faaque omnia centum babeto , fed cor-
re&or v? centwm , punGis deleuit. GE B. — 22, Ap. Hal. fi, abeft. GEz. — 23
Hal. fed fi quaeretur. G x n. 24. Hal. probare eum. G E B. 25 Hal. bae-
vedum arbitratu an. boui viri? morem agentium fequi debebimus. Vulg.. baeredi
em arbitrio boni viri: movum agentium fequi debemus. BR. Rehd. beredi: am
avbitratu boni viri: morem agentimn fequi debemus. G. 26 Ap.Hal. is
qui, abeft. GEB. — 277 Gothofr. in nota: Ita quoque legit Haloander. de-
diffet, et $. .4. patbum. eius. Pithoeus 2 mot. Méo[aic. fol. 2 $. Vulg. pecuniam
dediffet, liber effe zuffus fit, non adfcripto eo, cui fi dediffet, liber effe iufus
eft : eo modo etc, BR. Ap. Hal. eft Pactumieius Cleueus. et $pbi 1. pactum eius,
démto puncto, Pithoeo adícribenda funt. GE E. 28 Hal. potait. GEB. — 29

*

.49 Vulg. refpouderetagr. BR.. Rehd. refpondetur.. G E E.

bit 32 his pro hereditariis portionibus. $. 2. Si heredibus
nominatis etiam extraneus iunctus fit, extraneo virilis , cete-
ris ?3 hereditariae dari debent. Et fi non folum Titium, fed
etiam alios adieciffet: hos virilem partem ?^ habituros, co-
heredes autem hereditarias, lulianus fcribit, !

XXIIL. CErsvs libro vicenfimo * fecundo* Digefto-
rum. Sx ISTRA QVINQVENNIVM STICHVS CENTVM
DEDERIT, LIBER ESTO: nec Titio, vel heredi, vel em-
ptori poft quinquennium dabit ?9. $. r. Si rationes reddidif-
fet, liberum effe iuffum, non patitur heres, rebus peculiari-
bus venditis, reliqua foluere: perinde liber eft 5*, quafi con-
dicioni paruerit ?*. | : | |

XXIV. MancEerzvs libro XVI. Digeftorum. Sor- |

CHVS,'SI HEREDI MEO DECEM PROMISERIT, VEL
OPERAS DATVRVM SE IVRAVERIT, LIBER ÉSTO:
poteft expleri ?? condicio, fi promiferit: mnam fpopondiffe
aliqua fignificatione dici poteft, etiam Ífi non fit fecuta ob-
ligatio. | : | i | ul
XXV.MoptrsTINv s libroIX. Differéntiarum. S T A-
TVLIBEROS venumdari poffe, leges duodecim Tabula-
rum putauerunt: duris autem condicionibus in venditione
minime onerandi funt: veluti ne intra ?? loca feruiant, ne-

|ue vnquam manumittantur.

| XXVI. Ingw libro IX. Regularum. LiskeRTATE
feruo fub condicione rationis redditae teftamento data, heres
non folum fcriptam ^? rationem exigit, verum etiam quae fi-
ne fcriptura ab eo adminiftrata eft, — $. 1. Seruus iuffus red-

dita ratione ad libertatem peruenire, licet nullam adminiftra- -

uerit rationem, nihilo minus erit liber.. ;
XXVIL Ipkw libro I. PandeCtarum. Srz is, cui da-
re iuffus eft, redemerit ^* ftatuliberum, eumque- rurfus alii
vendiderit: nouiffimo emptori dabit: iam enim cum apud ^*
eum, cui dare iuffus eft, dominium quoque ferui peruenit
*3, fi eum alienet, condicionem quoque ab eo ad emptorem
tranfire, luliano placuit ^^. : ALE
XXVIIL IAvorewvs ^* libro VL ex Caffio. Sr

hereditas eius, qui feruum intra dies triginta mortis fuae, fi

rationes reddidiflet, liberum effe iufferat, *9 poft dies trigin-

ta adita eft, iure quidem ftricto ita manumiffus liber effe non
poteft, quoniam condicione deficitur: fed fauor libertatis eo
rem ** perduxit ^*, vt refpondeatur *?, expletam ?? condi-

- cionem, fi per eum, cui data effet, non ftaret, quo minus ex-

pleretur. $. 1. Statuliber, antequam condicio libertatis opti-
| ; : gerit,

X

Hal. dederit. — 30 Vulgares fed et H. a Porta in vtraque: Pacuuius Clemeus ,
addit autem in margine: in P. F. pactum eius Clemens. Ymmo 1ta 'aur. edidit,

| cafu tamen an confulto dubitem. — Pro eadem lectione pugnat Pithoeus. Con-

tra fentit Bynkersh. ZIJ. Obf..7. "Yaur. tamen re&e habet in L. 92. fupva de
Heved. inflit. Klabet Hal. et hic Pachineius. B R. In Rehd. fuit: pacume ius,
fed corre&or hiatum duobus lineolis fuftulit. GzB. — 31 Etiam nunc eft Fiof'a
exberedibusdaredebeatnominatinifint. zb quibus , recepere omnes fcripti et editi ,
7b nominatun, ne ipfe quidem Taur. feruare annifus eft. B R. Scripti recepe-
runt 72 2zibus Vat. l. VI. Barb. Chriftin, S. Cruc. K II. Bynk. vt et inter editos
Hal. nentiquam Magl. Sed nec Rehd. qui habet: fic quidam ex beredibus dare
debeat momati (umt, GER. 32, Taur. daVit. G E B. 33 Vulg. inferit z
portiones. B R. 34 Vulg. viriles portiones. BR. Etiam Rehd. GER. 35
Taur. daVit. GEB. — 36 Vulg. erit. BR. 37 Hal paruifet. — 38 Rc.hd.
inferit: bec. GE B. Idem facit Hial. 39 Hal. inferit: certa, Rehd. etiam
poft: loca. GE B. — 40 Hal. fcripturae. GE B. — 41 Hal. vedemit. GEB. — 42«
Hal. et Vulg. ad, loco:apud. B&. . 43 Rehd. permenerit. GEB. — 44 Vulg.
placet.BR. — 45 Hal. IABOLENV'S. GEB. . 46 Hal. et Vulg. praefigunt:
forte. BR.. Etiam Rehd. GEE. — 47 Flor. fuper literam e Ícripta & , ac i eí-
fe deberet: eorum, fed ea mox correGio elt exficcata. Inde tamen haec vocu-
la: rem , Vulgo abeíft. BR. Etiam in Rehd. GEz. — 48 Hal. produxit. G EB.
5o Vulg. inferit:
effe.

set
;
bet
cd
cu
f

(it.
difer
nien
áem:
inp
cetef
jn t
y E
dein
heré
bat,
fiere
ftatn
hi, i
tentià
fenten
f ig
65 i
Qu
o
Wa
eum
fill
I p
i «
0.0
fT
utt
(he
Tin
für
i

U

a
jj u
;;!änf P

DIGESTORVM LIB, XL. TIT. VII. E m

gerit **, fi quid comparaffet, peculio legato non ceffurum,
in libris Gaii Caffii feriptum eft: nifi id legatumin tempus li-

bertatis collatum effet: videamus, ne, cum peculium et ac-

ceffionem et deceffionem habeat, augmentum quoque eius pe-
culii, fi módo ab herede ei ablatum non fit, legato ceffurum
fit? Et magis hoc iure vtimur. TM | t
XXIX. PowxPoxeNivs libro XVIIT. ad Quintum Ma-
cium. STATVLIBERI a ceteris feruis noftris nihilo paene
differunt, . Et ideo ?? quod ad aétiones, vel ex delicto ve-

nientes, vel ex negotio gefto, ?? contractu pertinet, eius-

dem condicionis funt ftatuliberi, cuius ceteri ?*. Et ideo 55
in publicis quoque iudiciis Keasde.m poenas Patiuntur, quas
ceteri ferui, $. r. Quintus Mucius ?* fcribit, paterfamilias
in teftamento ?* fcripferat, st ANDRONICVS SERVVS
MEVS HEREDI MEO DEDERIT DECEM, LIBER ESTO:
deinde de his bonis coeperat controuerfia effe: qui fe lege
heredem aiebat effe, is eam hereditatem ac'i fe pertinere dice-
bat, alter, qui hereditatem poffidebat, aiebat teftamehto fe

heredem effe: fecundum eum fententia dicta erat, qui 5* te-

Íftamento aiebat fe heredem effe: deinde Andronicus quaere-
bat, fi ipfi viginti *? dediffet, quoniam fecundum eum fen-
tentia dicta eft 99?, futurusne effet liber: an nihilvideatur **
fententia, qua vicit ^^, ad eam rem valere: quapropter 9?
fi viginti ^* heredi fcripto dediffet, et res contra poffefforem
65 iudicata effet: illum in feruitute $9 fore. Labeo hoc, quod
Quintus Mucius fcribit, ita putat verum effe, ü reuera I?ge
ab inteftato heres fuit 57 is, qui vicit: nam fi iniuria iudicis
viCctus eífet fcriptus verus heres ex teftamento: nihilo minus
eum.paruiffe condicioni, ei dando, et liberum fore. Sed ve-
rifimum eft, quod et 5$* Arifto Celfo refcripfit 5?, poffe da-
ri pecuniam heredi ab inteftato, fecundum quem Ofegtentla dl-
&a eít: quoniam lex duodecim Tabularum emptionis D LMEES
bo omnem. alienationem complexa videretur **, non interef-

fet *^, quo genere quisque dominus eius 7? fieret: et ideo-

hunc quoque ea lege contineri, fecundum quem fententia di-
Ca eft: et liberum futurum eum, qui ei dediffet pecuniam:

Ahunc.autem, id eft, potfefforem hereditatis, cui data effet

fumma **, fi viCtus effet hereditatis petitione, cum ceteris
eam quoque pecuniam victori reftituere.debere. - m
. .XXX. IpnEM libro VIL. ex variis leCtionibus, S1 ita
liber.effe iuffus fit, SrTxcHvs, s: kvM HeRES NON
ALIENAY ERIT,LIBKR ESTO: etiam fi ftatuliber eft, alie-
naritamen poterit. - . — BO d N d a *
| XXXI. Garvs ** libro XIII. ad legem TIuliam et Pa-
piam. $1 feruo füb condicione rationum editarum ** lega-

- effe. BR; 51 Hal. obtigit. 52 Vulg. ideoque. BR.. . $3 Hal. inferit:

vel. Vulg. vel ex. BR. Cum Vulg. facit Rehd. GEB. — 54 Rehd. addit: funt.
GEB. . 55 Hal.ideo et. GEB. — 56 De interpretatione huius $. vide Van
de Water JII..Obf.-6. GEB. — 57 Rehd. inferit: ita. GEB. —— 58 Hal in-

ferit: ex. GE B. 59 Hal. ipfi baeredi fcripto decem. G EB. 60 Hal. effet.

GEE. 61 Hal. videretur. — 62, Hal. vicerat. GEB, - — 63 Ante hanc vo-
cem: qnapropter, Hal. ftellulam ponit, et in margine addit: videtur aliqnid
deeffe. Rehd. que propter. GEB. 64 Hal, et Vulg. decem. BR. | 65 Hal. poffef-
Jores. GE B. — 66 Hal. zu feruitutem. GE B. 67 Vulg. fit. &&R. Etiam Rehd. G £ B.
68 Ap.Hal. et, abeft. GE E. — 69 Vulg. fcripfit. BR. - ^[o Rehd. emptoris.
GEBR. . 71 Hal. complexa videatur. Vulg. completti videtur. 8R. ^ Rehd. vt

Vulg. GEB. — 472 Hal. wec interfit. Vulg. mec iuteveffe. — Ipfe lego : on im- -

tereffe. B R. Rehd. vt Vulg. GEB. — 73 Vulgo eius, abeft. B. 44 Go-

thofr. in nota: Al. ax vel am &exaixdc pro: eam, vt L. £5. fupra de adquiv..-

bered. Cuiac. II.obferu. 7. — Immo etiamnunc Flor. eft: a5, vt ct.iam poffit
fcribi: banc.BR. 75 Hal.etRehd. PAVLVS.GEsB. "76 Vulg. vationmm. bae-
veditariarum veddendarum. & R.. Rehd. vationum bereditariarum , et huic voci eft
fuperfcriptum : reddendarum. GEB. 7 Ap.Hal.cum. abeft. GE n. — 78 Hal.
et Vulg. veddiderit. BR. Etiam Rehd. Ggz. — 79 Hal. et Rehd. et/am. GE B. 80
Hal.agitetur. GEB.. $1. Hal.et Vulg. addunt: lego. nR. Etiam Rehd. GE F.
$82 Hal. placeat. GER. 83 Vulgo ita, abeft. gzR. — 84 . Hal. couiunda fit.
& X B. 85 Hal. et Rehd. effet. GEs. 86 Gothotr. in nota: Al. eam.
ita nempe Taur. in margine, ecHial. et Rehd. GEz. — $7 Vid. Düker. ad

tum fit, per eam condicionem eum iuffum effe legatum acci-
pere, vt pecuniam reliquorum reddat, non dubitatur. $. 1.

Et ideo cum ** quaefitum eft, Sricsvs cvw RATIONES.

DEDERIT '*, CvM CONTVBERNALI SVA LIBER
ESTO, an mortuo Sticho ante condicionem, contubernalis
eius libera effe poffit? Tulianus dixit, quaeftionem effe in hac
fpecie, quae et ?? in legatis agitatur 59, i, 11 cvw 1110
D O **, an altero deficiente alter ad legatum admittatur: quod
magis fibi placere 5? ; perinde, ac fi ita ? fcriptum effet, rr. r r
ET ILLI. Aliam etiam effe quaeftionem , an contubernali quo-
que condicio iun&a fit **? quod magis effe *5. [taque fi
nulla reliqua Stichus habuerit, ftatim eam liberam effe: fi
habuerit reliqua, debere eum ** numerare pecuniam: nec ta-
men liciturum ?* ex fuo peculio dare: quia id illis permiffum
fit, qui principaliter pro fua libertate pecuniam dare iubentur.
XXXIL Lrcirxwivs Rvgiwvs ?5 libro I. Regu-

larum. .Sr duobus heredibus inftitutis, feruus liber effe iuf-
fus fit, fi decem heredibus dederit: ab altero ex heredibus $?

venierit, et traditus fuerit: pro parte alteri.
a quo non venierit, dando.pecuniam liber erit; — — :
XXXIIT. PaexNzANvslibroll. Quaeftionum. SqA-
TVLIBERORVM ^? iura per heredem fieri non poffunt ?*
duriora ??, | : | -
XXXIV. InEMw libro XXI. Quaeftionum. S ERVVS,

fi heredi decem dederit, liber effe iuffus eft : ftatuliberum he-

ex heredibus,

res eum manumifit, ac poftea defunctus eít: heredis heredi

77 pecunia danda non eft: quod enim placuit, heredis heredi
dari ?* oportere, tunc ?*- memineris locum habere, cüm
prior heres dominus accepturus pecuniam fuit ?5 : quae caufa

| facit ?* ambulatoriam, vt ita dixerim, condicionem: duae

funt enim caufae, per quas in primi heredis perfona condicio
impletur : dominii ratio , item ?9 perfonae demonftratio: prior
caufa tranfit in omnerm fuccefforem, ad quem peruenerit fta-
tuliber per dominii translati continuationem: fequens perfo-
naé dumtaxat eius, qui demonftratuseft, adhaeret. $. T. lm-
perator Antoninus refcripfit, iuffum rationes ?? reddere, et li-
berum *9? effe, fi heres caufabitur accipere rationes, nihilo
minus liberum fore. Quod refcriptum ita accipl debet, vt fi
reliqua non trahat, liber fit: quod fi trahat, ità demum, fi
optulerit ^ eam quantitatem, quae refundi debuit, ex fide ve-

ritatis: non enim libertati fufficit heredem in mora fuiffe, fi

non id fiat per. ftatuliberum, quod, remota ?^ mora, liberta-
ti aditum daret. Quid enim, fi ita manumiffüum, DAwA M
SI IN HISPANIAM * PROFECTVS ANNO PROXIMO
FRVCTVS COEGERIT, LIBER ESTO, Romae retineat

. *hetes,

Opufc. de-Latin. Vet. ICt. . 37f. 1. 15. B R. Rehd. largiturum. GER. — 88

Flor. et: RVPHINV'S. Hal. Licmius, nec quicquam amplius. Rehd. Tvi-

pbonius. GER. 89 Hal. et ab altero ex baeredibus quinque datis verierit.

Vulg. et vni ex baeredibus quinque datis ab eo feruus venierit. B R. Rehd. exhi-

bet Vulgatam. G EB, 90 Hal. Statulibevo. G E B. 91 Hal. poffe. GEB.
92 Vulg. addit: vel deteriora. B R. Etiam. Rehd. GE &. 93 Vulg. baere-
dibus baeredis. BR. Etiam Rehd. GEB. 94 Rehd. dare. GEB. — 93 Taur.
in Adnotat. tunc. fic redte. in. P. mec. Omnes editores tunc, edidere. Non idem
eft in fcriptis. quatuor eorum habent: wec, vt eft Flor. quatuor alii: tzuc.
Eodem inclinat nonus, Chriftinae, vbi vitiofae: tz"s. Verum duo alii, Pal
VI. et S. Cruc. I. boc snemineris , quod mihi minime difplicet, et in eum mo-
dum corre&us eft duodecimus. Barb. gR. — Habent: wec, Vat. HT. IV. Pal. II.
$. Cruc. II. habent: tzzc, Vat. L. II. Pal. I. Treuif. his adde Dynkersh. et ex
editoribus Hal. Rehd. tuuc boc meminevis. GE B. 96 Hal. et Vulg. fuerit.
BR. Etiam Rehd, GER. 97 Vulg. fecit. BR. 98 Vulg. itemque. 5 R.

| Etiam Rehd. GER. 99 Rehd. rationem, et mox iterum. GE B. IOO Íta

liberum effe, 'Yaur. et Hal, et Vulg. fed Flor. eft: Hber effe. &R. — Rehd. men-

dofe: et liberorum effe. lftis tamen propius accedit. Gx P. I Hal obtu- -

lerit. 2 Vulg. inferit: baeredis. BR. —5 Hal. et Vulg. Damam, dcleto
nempe praecedenti commate. BR. . Rehd. 4qwid enim fi manunifimm proponas
Damam , «bi tamen in fequentibus nihil mutatum. G EB. 4 Flor. eít: Ifpa-
niun, et mox: lfpawia, tertio loco : Hifpaniam. la et Rehd. diueríe : Fípa-

Cé Ccee tiaw,

E m

. cundis filio feruum ** data libertate fubftitutum, iure ftztu-

g | — DIGESTORVM LIB. XL. TIT. VII.

heres, neque proficifci patiatur? numquid di&uri fumus, fta-
tim ante fruétus coactos liberum fore? Nam et cum Romae
ftipulatio concipitur ita, ceN TVM IN HISPANIA DARE
spoNDEs? ineffe tempus ftipulationi, quo ? poffit in-Hi-
fpaniam peruenire *, necante iure agi placuit. Sed * fi he-
res, acceptis rationibus et reliquis computatis, donare fe eas
$ ftatulibero non habenti, quod inferat, profcribat, aut et-
;am litteris ad eum miffis palam faciat: condicio libertatis im-
pletä videbitur. Quid ergo, fi neget, fe rgli.qua»traxäü'ex "
atque ideo, quia per heredem fteterit, vt accipiat *? rationes,
liberum fa&tum: heres autem, neque fe feciffe moram , et

reliqua debere ftatuliberum , contendat ? Apud eum, qui de

libertate cognofcat **, an condicio fit impleta, conftabit: cu-

ius officio continebitur, de mora confiderare, nec minus coim-
putare rationes: et ii reliqua trahi compererit, non effe libe--

rum, pronuntiare, Sed i numquam negauit teliqua debere,
cum autem cónueniret *^ heredem, et rationes offerre pro-
feffus fit, refufurum *? quidquid in reliquis effe conftiterit,
et eius pecuniae reum numerare paratum idoneum optulit *^,
et heres in mora fuit: fententia pro libertate dicetur.

XXXV. In& « libro IX. Refponforum. Nox videbi- |

tur per ftatuliberum »non *?) ftare, quo minus condicio li-
bertatis exiftat, fi de peculio, quod apud venditorem feruus

" habuit, pecuniam condicionis offerre non poffit: ad alienum

j

enim peculium voluntas defuncti porrigi non potuit. Idem.

erit !9, et fi cum peculio feruus venier.it, et venditor fide ru-
pta peculium retinuerit: quamquam enim ex empto fit aCtio,
tamen apud emptorem peculium feruus non habuit, |
XXXVI. Inz w libro II. Definitionum. Iw tabulis fe-

liberi prudentes munierunt: quod vtilitas recipit: fcilicet vt.

cum füa caufa alienaretur !9 , ne patris teftamentum puer fi-
lius tefcindat. Quae iuris auctoritas, citra dilectum ** ordi-
nis, ad fecundum qüoque veltertium fubfütutum porrecta

XXXVIL Garvs libro fingulari de Cafibus, Sx ita

fcriptum fit, Srxcuvw TrT10 Do, VT EVM MANYV-

MITTAT: SÍf NON MANVMISERIT, LIBER ESTO:
ftatim Stichum liberum efíe. | :
) XXXVIIL.PAvrvslibrolL.ad Neratium. Now omne
ab heredis perfona interueniens inpedimentum ftatulibero pro
expleta condicione cedit: fed id dumtaxat, quod impedien-
dae libertatis ?? factum eft. | | |

«iam, Hifpania et Yfpaniawm. GE R. & Flor. eft: quod, et ita habet Taur.
malim tamen cum Vulg. et Hal. 44o. BR. — Etiam Rehd. quo. GE B. 6 Hal.
peruemiri. GE B. — "] Vulg.inferit: et. BR. — 8 Erat Flor. donarefeeafe , dele-
taque eít vltima e. Sed videtur debuiffe etiam deleri vltimam s cum vtraque

litera ex repetitione antecedentis. vocis: fe, videatur orta, Sanc ita: domare.
|fe ea, Vulg. Norica, omnes. E R. Rehd. donare fe eas, vt 'Taur. GEB. 9

Hal. et Vulg. coutraxiffe. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 10 Baudoza: me acciperet.
11 Hal. et Vulg. cognofcit. BR. Etiam Rehd. GE2. / 12, Hal. conueniat. GE B.
13 Hal. baeredem , vationes offerre pvofeffus, et vofu[urus, quidquid. Vulg.
baeredem , et vatienes offervet; profe(Jus fit vefufurum, quidquid. BR. |Rehd.
fere vt Elal, beredem , et vationes offerre profeffus fit , et vefufurus , quicquid
in veliquas effe confliterit. GE B. 14. Hal. et Vulg. obtulevit, et mox: fue-
vit. BR. Pofterius exhibet Rehd. GEE. — 15 Gothofr. in nota: . Haec
particula : z02, non eft apud Haloaud. — E tamen hic re&e. Id enim figni-
ficatur, per ftatuliberum ipfum ftare, quo minus conditio impleatur. Haec
Gothofredus. — Negatio haec etiam adeft in plerisque MSS. abeft tamen ab
omnibus editis, et rece quidem, ni fallor, vt vox repetita. B R. Adeft in
Vat, L. II. IV. VI. Barb. Chriftin. Pal. II. S. Cruc. IT. Bynkersh. — Abeft in Pal.
L S. Cruc. . Treuif. — Aberat et ab Rehd. Sed non nemo eam fuppleuit, G E.
16 Vulg. addit: diceudwm. BR. Etiam Rehd. GER. 17 In P. F. filium
feruo data. libertate. fubflitutum , fed haec noftra le&io verior. . Sic H. a Por-
ta in lL. id autem compertum nobis non eft. BR. — Vt huius rei Nofter tamen
certior fieret, confuluit et hic in fchedula toties allegata Saluinium, qui in la-
tere fecundum Hugonem a Porta reípondit: filiwm feruo. Kehd. filiwm feruum
duta libertate , fubflitutum. GER, — 18 Hal alenetur. GEB.— 19 Gothofr.

XXXIX. IaAvorewvs ?* libro IV. ex pofterioribus

Labeonis. STicuvw ATT10?? pn0o, LEGO: ET S11S
EI NVMMOS CENTVM DEDERIT, LIBER ESTO: fi
feruus ex teftamento nummos Attio dediffet, eos repetere he- -

redem non poffe, Labeo exiftimat: quia Attius eosa feruo fuo

| acceperit, non ab heredis feruo. Eum autem ftatuliberum

effe, Quintus Mucius Gallus, et ipfe Labeo putant: Seruius,
23 Ofilius, non effe. Superiorem fententiam probo ?^ : ita
tamen, vt is?? feruus heredis, non legatarii fit: vtpote cum.

legatum ftatulibertate?^?tollatur. $. 1. ST1CcHvSs L1BER

ESTO, QVANDO AES ALIENVM MEVM SOLVTVM,
CREDITORIBVSVE MEIS SATISFACTVM ERIT:Qquam-

uis heres locuples extitiffet, tamen non prius Stichum libe- -

rum futarum, quam creditores pecuniam, aut fatis accepif-
fent, alioue quo ^* modo fibi cauiffent ?^*, Labeo ??, Ofi-
lius refponderunt. $. 2. Si heres feruo pecuniam ad nego-
tiandum dediffet, ftatuliberum eam ipfam numerando liberari

ex teftamento non poffe, Labeo, *9 'l'rebatius refponderunt:

quia reddere eam magis, quam dare videretur *^: ego puto,
fi peculiares nummi fuerunt, ex teftamento eum liberum fu-
turum. $.3. DAMA SERVVS, CVM HEREDI MEO AN-
NORVM (SEPTEM) ?^ OPERAS SOLVERIT, LIBER

ESTO: et ?? is feruus intra feptem annos in iudicio publi- -
.co effet, ?^ feptimus annus praeteriffet : Seruius ait, eum non

liberari debere: Labeo, etfi poftea foluiffet annorum feptem o-
peras, liberum füturum: quod verum ef. $. 4. $ I STI-
CivVSÁÀTTIAE?MILLE NVMMOS DEDERIT, LIBER
ESTO: Attia viuo teftatore deceffit **: non poffe Stichum
liberum ?* effe, Labeo, ?5 Ofilius refponderunt: Trebatius;
fi ante teftamentum fattum Attia deceffiffet, idem fi poftea,

eum liberum futurum ??: Labeonis et Ofilii fententia ratio-
nem quidem habet: fed hoc iure vtimur, vt is feruus ex te-.

ftamento liber fit. $. 5. Si feruus operas extraneo dare iuf-
fus effet, nullus nomine ferui fuas operas dando, liberare fer-
uum poteft, quod in pecunia aliter obferuatur: vtpote cum
extraneus, pro eo feruo dando pecuniam, feruum liberatet.
^" XL.ScakgvoraAlibroXXIV. Digeftorum. " Sr1cuo
libertas data eit ^?,, AB HEREDIBVS MEIS PETO, FI-
DEIQVE EORVM ^* COMMITTO, VT RATÍONIBVS
REDDITIS STiCHVM MANVMITTANT. Quaefitum eft,
cuim ampla pecunia exa&ta poft mortem teftatoris fibi commif-
fa reliquetur ^*, et quasdam fummasa colonis exaé&tis *? ra-
tionibus non intulerit, hereditatemque fpoliauerit, apertis clam

in nota: Tta: dileclumn legitur in L. 3. infra ad L I4l. Maie]l.-et L. t T

infra de Re muit. non dele&hgm , vt legit Haloand, Ipfe Taur. tamen edidit:
dIlefhym , quod eft, vt Hal. habet: dele&um. — Et ita vt Hal, etiam. Rehd..
GER.: 20 Hal et Vulg. addunt: caufa. BR. Étiam Rehd. GE s. 2l
Hal JIABOLENV'S. G&8... 22 Vulg. Títio, loco: Attio, hic et in fe-
quentibus. BR. Etiam ita Rehd. GE B. — 25 Vulg.inferit ; &t. BR.. 24 Vulg.
non effe fuperiorem. fenteutiam probandam. BR. Etiam Rehd. GEx. — 25 In
Rehd. i$, abef. GEB. — 26 Hl et Vulg. flatata libertate, &R Etiam Rehd.
GEB. 27 Vulg.quoquo.B R. 28 Xaur.fiF; caBiffeut. GEB . 29 Hal. et Vulgi
inferunt:et. BR. Etiam Rehd. Ggs. 30 Hal.et Vulg. inferunt; et. BR. Et-
iam Rehd. GEz.. — 31 Hal. videatur. Vulg. videtur. BR. .Ft ita quoque
Rehd. GzR. . 32 Hoc füpplementum habent omnes, et Graeci firmant :
£mfb Prüy Ümwerciag Di)o0c. R R. Hlábent fupplementum et MSS. Vat. I. Darb.
Chriftin. Bynkersh. S. Cruc. II in S. Cruc. I. eft: X7II. aunorum. At Magl.
vt Flor. Rehd. feptem annorum. GEB. — 33 Hal. et Vulg. cum, loco: et. BR.
Rehd. et cum. GE R. 34 Hal. et Vulg. praefigunt: et. Taur. petuiffet da-
re: effE T. BR. Etiam Rehd. et feptimas. GEB. — 35 Vulg. etiam hic et in
fequentibus: Titiae, loco: Attiae. BR. Vt et Rehd, GEB. 36 Hal. decef-
ferat. Rehd. decefferit. GE B. 37 Hal. flatuliberum , loco: Sticbum liberum.
GER. 38 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. Etiam Rehd.GEE. — 39 Hal.
et Rehd. decefiffet, eundem. poflea liberum futuvum. GEB.. — 40 Rehd. ad-
dit: boc modo. GE B. — 41 In Rehd. eorum, abeft. GEB. — 42 Hal. veli-
quatus fit. Vulg. relinqueretur. — Et fane et. Flor. licet recentius fa&um : relin-
quetur.BR. Etiam Rehd. vt WVulg. relzmqueretur, etex correctione non mae
gis bene:, relinquatwr. G & B. 43 Gotbofr, in nota; exadas lia H&a;u. Iþt

Y 1

forte
theci
Qebei
Qaé
p
pl
VERE
jj pecl
na fide
peüt?
Jumphi
cum f
JrA V'
(0N T]
8 pI
qnfe qui
t eoda
yI 7
D0XE
TILIO ]
$1A,ET
(meitm
Dor r
tise
fibertat
[us elt
NEN !
M
XSTI
GIN|
lones
ris, le
propter
fiberib
flb at
Ty
és, f
fuic adí
V k
fe ad ta
t eotu
qie à (
exeperi
fpondit
an 9
peculi
londi
teddet
lo d
HER

Vülg. t
BA, Ej
hic itfer
bus, 83,
tss et (
bt R
$. iterüm
55 Reh
I10$, ( E
Vulg, u
lübet: j;
r folitu]
lg, C
6 H
NI

»&erïngm
ET
5810
Mteteh
T
Tlenn
: Mi
MU
D
"w
u
At
lum j

NdL

Wl
? (
n W.
I bt
od
117
EHI
V LIMI
ito pl
, CO
ia t
TET
" LISER
j m
Ts
n n
aT
"]r3!
Jjento
ote cun
thenutel
jricmo
T0, TF
oyivi
fitum 6&9
B ent
a
yeti t
| 320.'1'31'5;
"n j :J.
unz t

;- w
um v

0$. G E B.

. dterum. G E B.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. VIL $21

horreis, fuüblatisque ** fupelle&ili 45 et vefte ^5, et apo-
thecis exhauítis: an non prius ei fideicommiíla ^* libertas
debeatur, quam ea, quae mala ratione reliquatus *? eft,
quae ^? furatus eft, repofuerit? Refpondit ??, non prius
ei fideicommiffam libertatem praeftandam, quam et reliqua,
et omnía, quae per eum abelfent, reftituiflet. $. 1. PAw-
PHILVS LIBER ESTO, PECVLIO SVO HEREDIBVS
VERE DATO, Quaefitum eft, cum plus domino debeat, quam
1h peculio habeat: et omnes res, quas in peculio habebat, bo-
na fide heredibus dederat ?*: an libertas ex teftamento com-
petat? Refpondit, nihil proponi, curnon competeret. $. a.
Pamphilo liberto *2, quem heredem ex parte inftituerat, Sti-
chum feruum praelegauerat, et ei libertatem his verbis dederat,
ITA VT SI TIBI EX DIE MORTIS MEAE PER ANNOS

CONTINVOS QVINQVE MENSTRVOS SEXAGENOS

?* DEDERIT, TVNC EVM MANVMITTAS. Pamphilus
ante quinquennium moriens, heredibus inftitutis filio et vxore,
de eodem Sticho ita cauit, STicuHvs skRvvs 5*, Qv1
MIHI TESTAMENTO PATRONI MEI CERTA CONDI-
CIONES? RELICTVS EST, IVBEO DET PRAESTET,
FILIO ET VXORI MEAE SINE VLLA CONTROVER-
SIA,ET EVM TEMPORE PERACTO MANVMITTAN T.
Quaefitum eft, €fi» Stichus fexagenos nummos ?? menítruos
non praeftiterit, an impleto quinquennio fideicommifía liber-
tas ei debeatur ? Refpondit, nifi praeftitiffet, fideicommiffam
