deiminutione, vt etiam hic 'Taurellius. GE B. . 53 Hal. demznatio.GEB. 54 Vulg.
addit;amittuutur, BR. — 55 Hal. « Vulg. defuriilo, et mox : lie. BR. — 56 H.,?;,
Sssss | |

UT

TR Rs

9 27 x ss Á
OrcoTne ,
1 g f

$-«f t — J
xc..l/l:/l (ï?*'( -,"/

) P PEPE
- 1VUb666$ ,

4 fi poftea liber fa&us fit, nifi forte fernus * poenae* effectus,

716 Es

ex hereditate patris fperaret: eam fcripturam dus| facceffionis
non mutaffe iconftitit57: priuatorum enim cautionem, 58 ]e-
$ 991. e »
gum auctoritate/non cenferi. . :

AdPyK o XVIL

|AD SENATVSCONSVLTYM TERTYLLIA-

VLPIAANV'SA- Jibro—H.-ad Sabinum.

rv ingenua, fiue libertina mater eft, admitti poffunt libe-
S ri ad hereditatem eius ex Senatusconfulto Orphitiano.
Si ea fit mater, de cuius ftatu dubitatur, vtrum mater-
familias fit, an filiafamilias, vtputa quoniam pater eius ab
hoftibus captus fit: &^ |certumjeffe coeperit, matremfamilias
effe, liberi ? admittentur. , Vnde tractari potefít, jàty medio
tempore, dum ftatus pendet, fuccurri eis per Praetorem de-
beat: ne fi medio tempore decefferint, nihil ad heredem trans-
amittant? et magis eit, vt fubueniatur, vt in multis cafibus
placuit. $-2« Sed et vulgo quaefiti/admittuntur * ad matris
| legitimam hereditatem. $.—3: Interdum et in feruitute quae-
/ fito érit concedenda hereditas legitima: veluti fi poft moram

d
PU .

L.I Cerle.

fideicommiffariae libertati matris fuae * faCtam natus fit. Cer-
matris fuerit natus, licet in feruitu- |

te fi poft manumiffionepi

: ;*Qf?.;/::, te conceptus , ad legilimany eiüs her'e(.ii'tatem admittetur, Sed
et fi apud hoftes conceptus, ( captiua procreatus, cum ea
rediit : fecundum refcriptum [mperatoris noftri et Diui patris

- eius ad Ouinium Tertyllum, * poterit ex hoc Senatusconfulto

a d'amniar -admitti, quafi vulgo quaefitus.] $.—5:-Filie, qui * mortis tem-.|

LE l ulleanern ,

ore matris ciuis Romanus fuit, 4£&- ante aditam hereditatem
in feruituteyá deducatur, legitima hereditas non defertur, nec

beneficio Principis fit reftitutus. .$.—5. Sed ? fi matris exfe-
&o ventre filius editus fit, magis dicendum eft, hunc quoque
ad legitimam hereditatem admitti: nam et inftitutus, fecun-

dum tabulas, et ab inteftato vnde cognati, et multo magis-

vnde legitimi, bonorum pofieffionem petere potuit: argumen-
to eft, quod venter in poffeffionegá
titur. $. 6. Qui operas fuas, vt cum beftiis pugnaret loca-

uit, quiue rei capitalis damnatus, neque reftitutus eft, ex

/*w71 . Senatusconfulto Orphitiano ad matris hereditatem non admit-
| UAuase, tebatur: fed humanma interpretatione æplacuit eum admitti,
, Idem erit dicendum, et fi hic filius[iti éius/fit/poteftate, qui
l'*«. —— $n caufafuprafcripta fit, poffeeum eX(Orphitiano admitti. $. 7.

Sed fi mater teftamento facto filium heredem fcripí£fit vnum

* g.* ,
i. 67fcccamo.

fub condicione, ,éüm, plures haberet: fi condicione pendente
Tuton. : ec-

* bonorum * poffeffionem petierit, et poftea condicio defecit

2 9, aequum eft, cetéris etiám filiis legitimam hereditatem
ts

fcripfit. $. 8. Capitis/minutio ** faluo ftatu ** contingens

/diminutione *? perémitur: nouae, velex lege vel ex Senatus-
0 14 2 . . / e .
confultgg dglatae ; hon peremuntur capitis dämlnutlone.
, Proinde fiue;quis ante delatam ,]fiueCpoft) *5 delatam j capite

fed etfi. — 57 Hal.etVulg.confiat. BR. — 58 Flor. erat : cautionem legem. fa-
Gum: cautiomis, in altera voce nihil eft mutatum. Re&e Taur. BR. KHa-
bent: cautionis, Barb. cautiomes, Otob. et Bynkersh. Hal. priwatorum emim
eautione legum autbovitati non moceri. G EB. :
I Vide iaprimis Relandum zz Faff. Confulav. ad Ann. DCCCLX. BR.
2, Hal. et Vulg. cum, loco: fi. B R. 3 Hal. inferit: eius, et Vulg. ad fuc-
ceffionem eius. BR. 4 Mal. admittentur. —5 Taur.matriSuae. GEB. . 6 Ap.
Hal, a, abeft, Vulg. et ex captina. BR. — * Vulg. lunium Tertylianwmm. BR.
8 Hal. quaefitus filius. Qui. GEB. . 9 Hal. et Vulg. inferunt: et, BR. — 1O
Hal. et Vulg. defecerít. BR, 1I Hal. deminatio. GE B. 12 Vide Noodr.

ex omni parte Edicti mit- -

non auferri : quod et Papinianus libro fextodecimo Quaeftionum-

liberis niliil nocet ad legitimam hereditatem: nam vetus fola
hereditas , Quae lege diíodecim tabularum defertur, capitis

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. XVIIL

minuatWf, ad legitimam hereditatem admittetur: nifi magna

capitis deminutio interueniat, quae vel ciuitatem adimit *5 ,

vtputa fi deportetur. $.—9: S1 NgMO FiL1i0RVM, EO-
RVMVE '', QVIBVS SIMVL LEGITIMA HEREDITAS
DEFERTVR, VOLET AD SE EKAM HEREDITATEM
PERTINERE, IVS ANTIQVVM ESTO '*, Hoc ideo
dicitur, vt quamdiu vel vnus filius vult legitimayh hereditae
teyh ad fe pertinere, ius vetus locum non habeat, itaque fi
ex duobus alter adierit, alter repudiauerit hereditatem , ei
portio adcrefcet, et fiforte fit filius, et patronus, repudian«
te filio, patrono defertur. .$.—1e» Si quis adita matris here-
ditate, perjintegrum reftitutionem fuerit abftentus, an ius
antiquum poffit locüm , habere? verba admittunt, vt poffit:
I9? voOLET AD SE, inqut, EAM HEREDITATEM PER-
TINERE: nam et hic non vult, etfi aliquando voluit: et di-
co, poffe ius antiquum locum habere. $.—11.- Vtrum autem
ei defertur fucceffio, qui tunc legitimus deprehenditur: an
vero ei ??, qui tunc fuit, cum filio defertur? vtputa, pro-
ponamus fuiffe defunctae confanguineum, eiusque filiumz
deliberante filio, defunctae confanguineum obiffe: mox filium
repudiaffe matris hereditatem : an confanguinei filius admitti
pofft? et Iuliddus re&te putat circa 'étyllianum, locum effe
füccedenti adgnato. — $. 12. Quod ait Senatus, Qv AE 1v-
DICATA, TRANSACTA, FINITAVE SVNT, RATA MA« —
NEANT, ita intellezendum eft, vt iudicata accipere Jdebea- Ze^cren. ,.
mus; ab eo, cui iudicandi ius fuit ^*: transacta, fcilicet bo- :
na fide, vt valeat transactio : finita, vel confenfu, vel longo
filentio fopita, - !

IIL. IpEw libre-XHL-ad-Sabinum, Srivx ingenua fit . ,.
mater , fiue libertina , habébit/Tertyllianum commodum. 1. ! habel.,
Filium autem vel filiam accipere debemus, fiue iuftejfint/ pro- L u ,
creati, vel vulgo ?? quaefiti: idque in vulgo quaefitis -et Iulig-
: 23 D

yus libto. orüm- fcripfit ^*.

| $.—2« Sed fi filius vel filia libertinyää effe&ti, mater legiti-

mam hereditatem vindicare non poterit ?^?: quoniam mater
effe huiusmodi filiorum defiit: idqüe et Iulianus fcripfit, et
conftitutum eft ab Imperatorenoftro. $.3. Sed fi in feruitu-
, & 26 . . . . " eie
te concepit ^ filium, et magumxffa& diderit, ad legitimam — —
eiüs hereditátem admittetur, [Idemquäïet 2* fiferua poenae [ J ^«
concepit, et reftituta edidit. Hoc idem, et fi libera contep 7772 ^.
pit, ^9 edidit ferüa poenae, mox reftituta eft. $ed et fi li- / »^4...
bera concepit,/et ?? in)feruitutem redacta edidit ??, mox 77,/;/: 7^
manumiffa eft: ad(legitimam) hereditatem eius admitteäg CUloban i.
]tem fi adhuc praegnás manumiffa eft, dicendum erit prodef-
fe. Etin feruitute editi filii ad legitimam hereditatem mater
admittetur:; vtputa fi poft moram factam in fideicommiflá li-
bertate peperit, vel apud hoftes, et cum eo rediit, vel fi re-
dempta edidit 3*, .$.—4- Si mulier fit famofa, ad legitimam
hereditatem liberorum admittétur.44$. 5 Impuberem, cui pa-
ter fecundas tabulas fecit, tunc certum eft inteftatum deceffif- -
fe, cum omiferint fubftituti hereditatem eius. Quare, et ft
impubes adrogatus fit, dicendum eft, matrem ad bona eius
admitti, quae haberet, fi inteftatus deceffiffet. $. 6. Liberi
defun&ti fui quidem obftabunt matri eius, tam virilis fexus,
quam feminini, tam naturales, quam adoptiui, matremque

II. Obf. 21. BR. 13 Hal. deminutione. GER. I4. Hal. et Vulg. feua-
tusconfulto. B R. 15 Erat Flor. cxte. delatam tapite minmatur, Repofitum
poftea eft in margine: fine delatam, omiífo: pof?, quod adeo Taur. fuppleuit.
BR. 16 Hal adimat. GEB. —— V7 Ap. Hal. ve, abeft. GES. — 18 Hal.
efl. GEB. 19 Hal. praefigit: fí. GEB. — 20 Ap. Hal. ei. abeít. GEB. — 21
Vulg. fuerit. B R. 22, 'aur. 4 Olgo. GEB. 23 Hal. quinquagefimo octa-
40. GEB. — 24 Hal.et Vulg. fcrib;t. BR. — 25 Hal. potuit. GEB. — 26
Hal, conceperit. GEB. — 2// Forte conuenientius eft legere: Idemqnue eff. BR.
28 Hal. et Vulg. praefigunt: et. B R. 29 Ap. Hal. et, abeft. GER. — 30
Flor. eft: edEdit. &&, Quod adeo Taur. diligentiam euafit, GE s. — 31 Taur.

edEdit,

h
: U;fl i h
juteica, (
u

l

U

x
lo

niti
&
I
T
D«
t

ul .
ul ,J',;,,,,t,
ll«

"i

]i*
lt
, [
lItl«
mn -
p , 1
ld nwj d
QD ib n

pata u -

jf

-DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. XVII

eéxcladunt: bonorum poffeffores veze- etiam non fui-3?: et

quidem foli naturales. — Adoptiui autem liberi poft emancipa- |

tionem ita admittuntur, li ex liberis naturalibus fuerint: vt-
puta nepos naturalis ab auo adoptatus, nam licet fit emanci--
patus, bonorum poiï'eiïi;o'ne accepta, .matri'ob&abit. 5-.-—7
L *[c£, Si vero apud hoftesjeft; filius, vel nafci fperatur, ügende.tgg—s?
6) - matris, donec redierit, vel nafcatur. $. 8. Sed fi (iht fuij he-
— . redes,)verum, hereditas ad eos non pertineat, videamus, an
L'J'). "' gater admittatur, vtputa abftinuit fe hereditate? Africanus
) m et'Pu-bliffus' temptant dicere, in cafum ?? , quo f;! 34 abfti-
"I** pentífui, matrem venire, et ?? tunc ei obftent, quotiens rem
] habeant. 35, ne nudum nomen füi heredis noceat matri :
L.-Wi?( ^quae fententia aequior eft. 4&—9. Sgd fi quis deceffiffet 37 re-
("^* 7 li&afilia, quam in adoptionerh legitime dederat, relicta ét
s. matre: Diuus Pius decreuit, ceffare Senatusconfultum|Ter?
LE tVlianum, et fimul efle admittendas ad bonorum poffeffio-
nem vnde proximé/cognati matrem et filiam. Sed quod idem
Iulianus fcripfit, matrem ex Senatusconfulto non poffe ad-
mitti, fi filia in bonorum pofleffione petenda ceffauéfit, ve-
rum non erit: fuccedit enim filiae: et ideo dicendum erit,
| matrem, donec filia bonorum pofleffionem petere poteft, bo-
C l/»tnorum poffeffionem] accipere non pofle, quoniam fuccedere
quafilegitima fperaretur?*?. $. IO. Si bonorum poH"effïo*ne ac-
cepta, filius emancipatus abftinuerit fe hereditate per in inte-
grum reftitutionem, verum eit, Senatusconfültum poffe lo-
cum habere: fed fi fuerit rurfus immixtus , rurfus debet ma-
ter abítinere. $. r1. Si quis ex liberis, dum eft in vtero,
Li'eyst, in poffeffionem miffus **jfitj. mox natus fit, et ante bonorum
polfeífionem acceptam decelierit: an ffiatri,noceat, videndum,
quafi bonorum poffeffor ? Et puto non nocere, fi non fuus

í Qlll-

patri adgnafcitur. Neque enim fufficit mitti in poffeffionem, .

nifi natus quoque acceperit bonorum poffetfionem.sifgitur- et
fi furiofo decreto petita fit poflellio, et priusquam ipfeTmen-
lL, ts compos fa&tus]bonorum pofleffionem petierit, decelferit,
matri non obftabit. .$—2- Sed fi quis, cum ftatus contro-
. . uerliam pateretur, Carbouianam folam acceperit, an noceat
Lihec, matri bonorum poffeffio, quaeíitum quidem eít: fed cumjhaec]
*9 tempore finiatur, dicendum eft, matri poft tempus non
nocere: aut fi impubes decefflerit, matrem poffe admitti.
S——t3. Sed fi infanti per tutorem petita fit poffeffio, licet fta-
LA'€£t, tim decefferit, dicendum /eritj matri obftitiffe: non enim fi-
j milis eft ei, quae furiofo datur. $. 14. Íta demum autem
mater. &t Senatusconfulti beneficilo excludetur *^, fi filius
adiit legitimam hereditatem: ceterum, fi omti(ferit legitimam
héreditatem, mater ex Senatusconfulto CTerty]liano admitte-
u ( L tur., Sed fi non fit folus ifte üilius legitimus heres, fed ffint
d rizoea, QUi cum jeor admittantur: mec in partem eorum mater ex Se-.
£«. matusconfulto erit vocanda. $. I5. Obicitur matri pater *?
in vtriusque bonis, tam filii, quam filiae, fiue heres, fiue bo-
norum poffeffor exiftat. . 5ed neque auus, neque proauus, in
'Tertylliano matri nocent, quamuis fiduciam contraxffï)(t. Pa-
ter autem,tátituity naturalis, ** non etiam adoptiuus, matri
nocedt *?: verius eft enim, cum pater effe defierit, a *9 ma-
tre eum excludi: fed nec ad bonorum poffeffionem contra ta-
| bulas eum admitti, cum pater efle defierit, -$—t6&. Vndecum-

edEdit. GEB. — 32 Hal matremque excludent. bonorum poffeffione. etiam mon
fui.GEB. . $33 Malo cum Vulg. Nor. omnibus: z» cafu. B R. 34 Vulgo
fe,.abeft. BR. — 35 Hal vt,loco: et. GEB. — 36 Hal. babeant. GEB. . 37
Vlllg. deceffevit. BR. 38 Gothofr. in nota: fperatur. Yta: fperatur, Hal.
et Vulg. B R. 39 Taur. poffeffione Miffus. G E B. 40 Vulg. boc. BR. 4I
Hal.inferit: a. GEB. — . 42 Hal. exciuditur. GEB. — 43 Hal. fequens: fiue,
huc trausfert, G E B. 44 KHal. praefigit: et. — 45 Hal. et Vulg. wocet. B R.
46 Ap. Hal. a, abeft. GEB. . 47 Hal. inferit: vt. GEB. — 48 Ap. Hal.
fit. abeft. GEB. 49 Hal. familia fit, et mater. Flor, tertium : fit, eít de-
| letum. ?R. — 40 Gothofr. in nota: excludit. Fal GEB. — 51 Flor. hoc
| etiam : fit, eft deletum. B R. 532 Hal. defuncli, item mater «t pater. G E.

iniungitur/ $.—24« Quid ergo, fi pet

87

que autem acceperit bonorum poffeffionem pater naturalis,
fiue *7 legitimus, fiue contra tabulas, ex quauis parte ex-
cludit matrem, | $—r2..Si fit adgnatus defuncti, et naturalis
pater fit ** in adoptiua familia,—5:t-*? et mater, jadmittimus;
matrem: quoniam patrem adgnatus exclufit ?9, $. 8. Si fit
confanguinea foror defunCli, fit- 5* et mater; fit ?? et pater
adoptatus, vel emancipatus: fi confanguinea velit habere he-
reditatem, matrem ex Senatusconfülto yna cum ea venire,
?? patrem excludi placet: fi/confanguinea repudiet, matrem
ex Senatusconfulto propter patrem non venirg, et quamuis
alias non foleat ** mater exfpectare confanguineam, velit nec
ne adire hereditatem, nunc.[;ä"'m;äm exfpectaturim: confangui-
nea enim eít/*?, quae patrem excludit 55: repudiante igitur

?* confanguinea, bonorum poffeffionem habebit mater cum

patre, quafi cognata: fed et in hac moram patietur, nec an-
te accipiet bonorum poffelfionem, quam pater petierit: quo-

niam omittente eo, poteft ex Senatusconfulto füccedere. S—:9-—

Sed et ?* fi ipfa-mater eadem fit et foror confanguinea, vt-
iputa/quoniam pater matris nepotem fuum ex filia adoptauit,
fit praeterea et pater naturalis: haec mater, fi quidem|quafi
confanguinea veniat, excludét patrem: fi ius confanguineae
repudiauit, vel capitis déminutione jamifit, ex Senatuscon-
fulto venire propter patrem non poteft: repudiantevero patre,
rurfuity *?:ex Senatusconfulto poteft venire. $. 20. Si mater
hereditatem filii filiaeue non adierit ex Senatusconfulto Ter-
tylliano, in|bonis eorum/$? antiquum ius feruandum eft: cum

£

K J u
4 — Ga4em vtf ^AAMS,

LA Cor,

LA .fz,oj & :/J'Olc »

d- 0A2,

L

Af
1 A' l ££

enimfeffet $* praelatio, matre omittente Senatusconfulti be- BÉ d Z/l,,

| neficium, ius fuccedit vetus. .$-2T. Sed fi mater repudiaue-

rit bonorum poffeffionem , de adeunda autem hereditate deli-
beret, dicendum erit, adgnatum non füccedere: Qquoniam
nondum verum eft, non adiífe matrem. -$—22- Quod autem
diximus , ius antiquum feruari matre non adeunte, cui perfo-

nae deferatur hereditas, videndum : vtrum ei, quae nunc pro-

xima inuenitur, cum jmater/repudiat, an ei quae fuit, cum in-
teftato decetfiffe certum eftf *^? vtputa fuit patruus, cum
inteftato decederet, e& patrui filius, cum mater repudiaffet ,
patruo nondum delatash hereditatemh 53, atque ideo $9^*, de-
functo eo matre deliberante, patrui filium vocari. $. 23. Si
mater non petierit tutores idoneos filiis fuis *^, vel priori-
bus excufatis,jreieCtishe, non confeftim aliorum |nomina edide-
ritj ius non habet vindicandorum fibi bonorum inteftatorum
filiorum: etquidem, fi non petift 59, incidit: aitenim, v r

!*N* ON PETEREÍ?' : ggd a quo non petere]*? ? loquitur qui-
"dem de Praetore Conftü

tutio: fed puto, et f Prouinciis lo-
cum habere, etiam fi a Magiftratibus municipalibus non pe-

4 7. ..5f

l^rec s
L d OWH C&'dtnn(
L lo Vut

tat: quoniam et/ Magiftratibus mulïiciäalibus dandijneceffitas J "« .
| it

; fed admonita vel a |- .. i ccefie rb

liberfxs*.s. vel a cognatis ?. an incidat in Senatusconfültum ? Et. £25,7, i

puto eam incidere, fi compulía fecit *?, non fi, cum petere
non cunCtaretur, admonita eft. .$.—25. Quid *?, fi paterjeis/

6

P . : . : 2010X C n I
7! peti prohibuerat *?^ tutor&m, quoniam per rmatremremy 4-! «s

eorum adminiftrari voluit ?? ? incidet ?^, fi nec petat, nec
legitime tutelam adminiftra£ *?. .$.—26. Quod fi penitus ege-
nis filiis non petit, ignofcendum eft ei **?. $.—2z2. Sed íi for-
: « te

53 Hal.et Vulg. praefigunt: et. BR. — 54 Hal. folet. GEB. — 55 Hal. sa*c
tamen exfpettatur , an confauguinea fit. GEÉ. — 56 Hal. excludat. GEg. — 57
Hal. ergo loco: igituwr. 58 Ap. Hal. et, abeft. GEz. — 59 Hal.et Vulg. var-
fs. BR. 60 Vulg. i& bonorum poffeffioue. BR. 61 Halet Vulg.effW.8R. 62
Hal. et Vulg. effet, et ita etiam Flor. fa&um. & n. 63 Hal. delata baeredi-
tate. GEB. — 64 Hal. adeo. — 65 Vulg. addit: dari. BR. — 66 Taur. petit.
Hal. pergit: im conffitutionem incidit. GEB. . 6T Hal. petievit. GEB. — 68
Hal. iterum: petierit. GEB. — 69 Hal. fecerit, GEB.. 70 Vulg. Qnod. 8 R.
71 Hal eiGEB. 72 Vulg. probibuerat. BR. — '73 Hal. voluerit. BR. — 74
Vulg. incidit. B R. 75 Hal, et Vulg. adminifiret. BR, 16 Ap. Hal. ei,
. $ssss 2 ab-

i

u Ycs.

»
Ls S: lf'"(f-li ;

r ; .* d
I -- — I'ä"bw*alzah e usl

i"iifaiïnvi'

1

PC
U N

mnimus confilium. . $.-35. lgitur fi forte

DIGESTORVM LIB.

758
te abfens a libertis praeuenta eft, vel ab aliis: dicendum eft

; , * e Tio
eam non excludi: nifi forte, cum fruftraretur, id COI)E?IL
$.—98. Filiis autem non petendo, punitur: vtique et filiabus.

71 Quid, fi nepotibus? fimiliter non petendo punitur. $.—29.
Quid, fi curatores non petiit "?? verba refcripti deficiunt:
fed dicendum eft, fi quidem impuberibus curatores non petiit,
candem effe rationem : fi iam puberibus , ceffare debere. $3-
Quid fi, cum praegndg effet, bonis non petiit curatoràm ? di-
co, àn fententiam incidere. Nam éf fi ap.u.d hoft?s habuit im-
puberem, idem erit dicendum. S3t. Quid, fi furmü)ägntoreng,
* vel curatorem/* nón.petiit? magis eft, vt incidat. $;-32:
Non folum autem, quáe non petiit, coércetur, fed et quae
defun&o/;ï 1? petiit, vt refcripto declaratur, vel priuilegio mu-
nitum , vel oneratum tribus, puta, tutelis: fed ita demum fi
$.—33- Quid ergo, fi tales petiit, et
fufceperunt nihilos«minus, vel detenti funt? excufata erit ma-
ter. :$.-94. Quid, fi indignos, id eft 5?, minus habiles, ad
tutelam petierit, quoniam 51 fciebat Praetorem|eos. non datu-
rum? quid tfnen 5?, fi dedit eós Praetor, matris petitionem
fecutus ? iam quidem Praetorif delictum eft: fed et matris pu-
excufati fint illi, vel
improbati: debet mater alios fäïe mora 83 petere. 5.-—3-6» Er-
go fiue non petierit, fiue idonéos nón petierit, punietur, et-

data opera hoc fecit.

iam fi dati. fuerint minus idonei, Praetore errante. $.—37-

M

02-dn.

v. De. 099
L la ent ,

LA telor
[ ii mafjtm/;ywïïl-

" fs *5*

L* eofteler.
/

[7]

L nen.

: abcit. GER.

Idoneos autem vtrum facultatibus, an jétmoribus petere de-
beat, dubitationis effe poteft ? Puto autem, facile ei ignofci,
fi locupletes fint hi, quos petiit. $—38. Sed et ?^ fi priori-
bus excufatis, reiectisue, non confeftim aliorum nomina edi-
derit, punitur. $.-39« Quid ergo, fi non fuerint omnes ex-
cufati, vel :àen omnes reiecti? Videndum, an ei imputetur,
curin locum excufati non petiit *5 ? et puto imputandum.
Quid, fi decefferint quidam? Puto, licet verba defi-
ciant, fententiam Günffjä tonis;locum habere. -$—4*. Sed

.. 86 qnod diximus reiecti, vtrum fic accipimus , a Praetore non

dati, an et4i fufpe&ti fuerint remoti, vel ob -negl.eäentiam,
vel ignauiam repulfi ? ?? etiam hós qüis reieCtos recte dicet.
Ergo et fi datitent: fed $* longum eft: nam nec hoc ei impu-
tetur 3?,/cur fufpeCtos non fecit ?? : alioquin, et ?* fi la-

titarenf,/ potuit Edä'&o defiderare, vt eos Praetor adeífe iube-

ret, et lufpe&tos eos remouet47?, fi deeffent. .$.—42. Quid,
fi non compulit eos mifcere fe tutelae? Et ?? cum plenum
:officium aj matre defideg&mus ?^, et haec ei curanda funt, ne
in hereditate ei,obítent. J$.—43. Confeftim autem fic erit ac-
cipiendum, vbi primum potuit, id eft, Praetoris copiam ha-
buit huic rei fedentis ?5: nifi forte infirmitate impedita elt,
velalia magna caufa, quae etiam mandare eam ad petendos
tutores impediret: ita tatfen, vt nullo modo annale *^ tem-
pus excederet: fiJenim mortalitate filit praeuenta eft, nihil
matri imputetur. $. 44. Tra&tari /Delle ?? poteít, fi pupillo
amplum legatum fub condicione fit relictum, sr Tv TORXS
NON HABVERIT, et ?? propterea ei mater non petierit,

ne condicione de(iceretur, an Conttitutio ceffet2 et puto cef- .

fare, fi damnum minus fit cumulo legati: quod etin magi-
ftratibus municipalibus traCtatur apud 'Ter&llianum: et putat
dandam in eo »a&ione;lï, quaténus plus effet in damno,
quam in legato, nifi forte quis putet, condicionem hanc qua-

abeít. GEB. 77 Hal praefigit: Et. GE B. — 78 Hal. et Vulg. petit. BR.
79 Vide Duker. ad Opufc. de Latiu. Vet. ICt. pag. 409. BR. 80 Hal. et
Vulg. vel, loco: id efl.Bm. $1 Hal cum, loco: quouiam. GEB. — 82
Hal. tandem, loco: tamen. GERB. 83 Bafil &vwvwsg3érec. BR. , 84 Ap.
Hal. et, abeft, GER. 85 Hal. petierit. GEB. — 86 Vide ad b. $. Noodt.
1. Probab. 13. $. $. BR..— 87 Vulg. praefigit: vefpondi. B R. $8 Hal in-
ferit: boc. GEB. . 89 Hal. zmpatatur. GEB. gO Hal. fecerit. GEB. 91 Ap.
Hal. et, abeít. GEB. — 92 Hal. et Vulg. remoueret. BR. — 93 Ap. Hal, Et,
94 Hal. defideramus , et ita fa&um Flor. BR. — 95 Gothofr.
in nota: fe dantis. Haloand. Bafil. weazaïre?auävau.'raü vrQaíroQec. BR. 96

Emblema hic latere, vult Cuiac. contra quem pugnat Byukersh. FI1I. Obf. 6.

- patris voluntatem fecuta fit, et nihil habenti filioitutores non

! norum polieffio annalis eft *?.. —— —

|XXNKVIILBT-XVH. -
fi vtilitati publicae obpugnantem , jremittendam , vt alias ple-
rasque: aut verba cauillatus ?? imputauerit matri, ,cur;cura- 12«
tores non petierit: finge * ?? autem plenius condicionem -eone

ti? et puto, non effe imputandum. $&5 Ego ?, etiam fi ss
mater ei, qui foluendo non erit, non petiit tutorem , "ptitó
3gnofcendum: confuüluit enim ei, vt minus inquietetur, quafi
indefenfus. — $. 46. Et fi forte quis vxorem communis filii
matrem heredem ícripfit *, rogauitque remifía etiam dagisdee 31 «;
tone, vt filio puberi ? fa&o reitituefetiheredita£éry
, pubergi, ? latto reititupgret/herecitatemy, nec ma-,

ter ei petiititutores: debet dici, ceffare conftitutionem, cum .
VOEaln, 0
[] . [j . . LJ LÀ . Í L[l- AM/
petierit. Quod fi ei remiffa fatisdatio nón fuerit, contra erit':lL*;j qee

quoniam vel propter hoc debuit(tutores habere: fed íi forte
impubes poft matris ceffationem fuerit adrogatus, et impubes .

obierit: dicendum erit, matri aduerfus adrogatorem non com-
petere ex ftipulatu actionem. — $.—4z. Videndum eft, matre , ,
prohibita ius fuum vindicare, vtrum jeteros admittamus, at- ^^.
que fi mater non eflet: an ipfam heredem dicimus * fieri, vel
aliud nomen fücceffionis induere "? Sed denegamus ? ei
a&iones, et inuenimus refcriptum ab Imperatore noftro An-
tonino Augufíto, et Diuo patre eius, Mjwigg.,,äägggg/'äwïiw
? pridie Idus, Aprilés *?, Plautiano iterum Confule, matræ'üäï;* |
remota eos admitti, qui venirent, fi mater nen fuiffet, ergo - ;
et adgnati|ceterique fuüccedent, aut, fi nemo fit, bona vae

cabunt, : , LA Cumao jiceedunt "d) — u
— A3qIi. MopzsTIXvslibro-VHL-Regul .jBATREM
adoptiuum matri non obefle, plerique probant. d
IV. InEw libro-l m. *Mg-rnrsinte&atae

*' defuntCtae hereditatem ad omnes eius liberos pertinere ,
etf;lx;lx fi ex diuerfis matrimoniis nati fuerint, iuris eft.
. V. PAvLvS dlibro-frenlari-ad^ : :
vdli ; AEkQVISSIMVM Xium !?eít, omnes filios ma- ,
tri praeferri, etiam fi per adoptionem in ,familiam, *3. reli&i, a,
effent!*. -$.—r. Sed et nepos ex adoptiuo filio natus ex ver- "]
bis Senatusconfulti matri obftabit, $.-2. 5i ex filio nepotem.
auus manumiferit, isque patre,jetauo, et matre fuperftitibus.
deceíferit, poteft quaeri, quis potior effe debeat? nam fi ma- .
ter excluferit auum manumifforem,, qui patri anteponitur, E-i / ;5
di&o Praetoris inducétur pater defüngti: quo admiffo, definid , i. —
:5 Senatusconfulto locus effe, et rurfüs auus vocabitur; ita-
que re&ius eft;íauo ius fuum conferuare, qui et contra fcri-
ptos heredes bonorum poffeffionem accipere folet,
e MP IpEM iguk |
;anum. Frrnir mater ex hoc Senatusconfulto, etiam fi
in aliena poteftate fit, ad hereditatem admittitur. $. I. Fi-
Jlius, qui, fe nolle ïe hereditatem matris dixit, an poteft

17 mutata voluntatejadire, antequam confanguineus vel ad-
gnatus adierit, videndum: propter haec verba, sx wEMwo
FILIORVM VOLET HEREDITATEM SVSCIPERE;j; .
quia extenfiua funt: et cum verba extenfiua ht ^?, paeniten-
tid eius vsque ad annum admittenda eft: cum et ipfa filii bo«

GER. 9-7 Ap Hal. belle, abeft. Flor. et hic inepte fa&um: velle. BR. 98 P ggz.at
Hal. inferit: puta. GEB, . 99 Taur. caBillatus. G E B. 100 Dafil. jzó3ov. 2 |
BR. 1 Hal zmputabitur. GE B. ' — 2 Taur. defideraBit. GE . Vulg. defi- T 61 L.

4 Hal. fcripfevit. — 5 Hal.

3 Hal et Vulg. Ergo. B.
7 Vulg. itiducere. B R. nec aliter

et Vulg. pubere. Bn. 6 Hal. dicamus.
Hal $ Vulg. zegaunnus. BR. — 9 Hal. Mammae Maximae, GEB. IO
Vulg. Idus Aprilis. Hal. Idibus Apvilibus. BR. — tt& MHal.zntefiate. GEB. — 12
Ap. Hal. et Vulg. vifmn , abeft, E R. 13 Refcribo cum Vulg. Nor. cceterisz
familia, B R. l4 kl fint. GER. 15 .Hal. defimet. GER. — 16 Hal.

devauevit. B R.

et fi. 17 Hal. po(jit, GE . 18 Hal/unt. —— 19 kialet Vulg. fit. Da-

fcriptam: nonne erit matri ignofcendum? aut hoc imputatur /- yr: Jersph.|
* matri, cur non defiderauit ^ f Principe/condicionem remit-^z22«7 .

d

ia i
x*

x A
CO.5 6 - wW€

— —

f
f
&
f
fis
qu

"j
b'h'c:

(Ite

t
N

r yr m

ii
i
NT

g at
T "W"'"*F
m
Jie

j

4
,

dt4
Ws
j
tibus

tf n

' Ü

: It«
Ts

tur $
p

DIGESTORVM LIB. XXXVIII.
quis inteftatus decefferit reli-

' confanguineo, vel forore, quamuis per
adrogationetm quaefitis: eadem iura in perfona matris feruan-
quae et naturalibus exítantibus ?? liberis. -
: i : m ,,:E

| lä penfo eít ius matris, fi filius defuncti

emancipat;us deliberet de bonorum poffeffione petenda.- *
| IX. IpeEM OSSNGERSN. A ..

—

;

| Oratione cauetur,
vt matris inteftatae hereditas ad liberos, tametíi in aliena po-
teftate erunt.?^*, pertineat.

- collafzo c»n/fetyra'ol- 25-597)- LIBER

- le/ldfca; 7 aclff /;orafb £4 ä?ma i

r TiT
[DE OPERIS NOVI (JNVNT/];ATION

VrPiANVS libro jLILjad Edi&um.

c2.2.4. Ctuä/. /ya:j,

I. 9oytme0(ram norctenc

1]

J oc kp1cTO promittitur, * vt, fiue iure, fiue iniuria o-
E pusfieret, ? per nuntiationem inhiberetur: deinde remit-
teretur prohibitio hactenus ?, quatenus prohibendi ius

— 4e, qui nuntialet, non haberet. .$—r: Hoc autem Edictum,

remediumque operis noui nuntiationis, aduerfus . fütura ope-

ra inductum eft, non aduerfüs praeterita: hoc eft, aduerfus

ea, quae nondum fatta funt, ne fiant: nam fi quid operis
fuerit faCtum, quod fieri non debuit, ceffat Edictum de ope-
ris noui nuntiatione: et erit transeundum ad interdictum,
quod vi aut clam ^ fattum erit, vt reftituatur, * et quod in lo-
co facro, religiofoue, et quod in flumine publico, ripaue pu-
blica fatctum erit: nam his interdictis reftituetur, fi quid illi-
cite factum eft. $. 2. Nuntiatio ex hoc Ediécto non habet
neceffariam Praetoris aditionem: poteft enim nuntiare quis,
etfi eum non adierit. — $. 3. Item nuntiationem et noftro et
alieno nomine facere poflumus. $. 4. Item nuntiatio omni-
bus diebus fleri poteft. $. 5. J&€ ? aduerfus abfentes etiam,
-et-' inuitos, et ignorantes operis noui nuntiatio procedit.
$. 6. In operis autem noui nuntiationf(þoü'eiïbrem aduerfa-
yium facimus. -$.—7- Sed ? fi is, cui opus nouum nuntiatum

eft, ante remiffionem aedificauerit, deinde coeperit agere,

ius fibi effe ita aedifätumlþabere', Praetor actionem ei nega-
re deb&t, et interdictum injeum de/opere reftituendo reddere.

$. 8. Poteftautem quis nuntiare etiam ignorans, quod ? opus
fieret. $.—9- Et poít operis noui nuntiationem committunt

fe litigatores praetoriae iurisdiCtioni. $. ro. Inde quaeritur

apud Celfum ?? libro duódecimo Digeftorum, fi poft opus
houum, nuntiatum conueniat tibi ** cum aduerfario, vt opus

faceres !?, an danda fit conuentionis exceptio? Et ait Celfus,

dandam, nec effe periculum, netpactio priuatorum . iuffui

fil. ivisveia?z Pziw. BR. 20 Íta Taur. Florentiae eft: extantibus, quod mi-
reris, cum alias in his religiofiffime fidem exemplaris fequatur. 5 R. — 21 Hal.
fint. GE. 22 Vulg. familias. B. 23 Hal. inducantur. GE R. 24.
Perípicue eft Flor, smatvis. Balil. 3£xziow 2vr4c, et difcretius in fcholio Cyrilli :
và LÍxeix Ts uxwrobe. — Omnes tamen: matri. E duobus codicibus quos infpe-
xi, Barb. habet: watris, BR. . Sed Otob. et, quem adddas, Bynkersh. sa-
tri, vt et Hal. GER. 25 Gothofr. in nota: apprebenderit. Y«a Vulg. Hal.
adprenderit. B B. 26 Hal. vel etiam quod filius ems.
.^^X Gothofr. in nota: permittitur. Hal. Vt Hal. ita et Vulg. BR. Et
ita quoque CODEX REHDIGERANV'S. GER. 2, Hal. pracfigit: et.
GEB. 3 Taur. edidit. acfenus, et ita Flor. fuit, fed afpiratio adiecta. Vulg.
eatenus, B R. 4 Hal. inferit: quod, Vulg. quod olim. Nempe Hal. deleto
polt: interditlum , commate , illud collocat poit clam. Rehd. ad interdittum:
quod vi aut clam olim fadum erit. GEB. — 5 Hal. praefigit: fed. GE. — Ó

Vulgo Et, abeít, Sed et Flor. eft expunctum. B R. Etiam in R.ehd. abeít. GEB. |
72 Ap. Hal, et, abeíft, commate poft : etiam, -ante hoc verbi .—cqlloca:o.. GEB. |

æ'-;a;..:adu.Qäl'ö-* T ATU G U U i- ; Lij . IbavrTI^ *
"Cmmus SAcRATISSIMI Principis noftri

79 eeff Teeilas, Ledrego Auabréca arag;rrämci.

Junds Vh/f- 44/' d d. 2?44074 52/1.4'0)*73&07144"-, Qäættm*

ER TRIGESIMVSNONVS.
"Xonata Colf; dTntevz UI 4

-ei poflumus ??,

**griï 5*(: 2.7. ?muär.—zgz:g . !*äw*äm;ms Wa
Praetoris antepofita videàtur: quid enim aliud agebat Praetor
quam hoc *?, vt controuerfiasj ** eorum dirimeret2]a *5qui- — .
.—þg,sj fi fponte recefferunt, debebit id ratum habere. (OIÓm

Ai-forte damni infecti velit fibi ?* caueri.

TIT.XVIL. LIB. XXXIX. TIT.L —^ 709
X. ädmp ONIVSTlibfo-

filiusfamilias miles non fit teftatus d
quifierit, an ea ad matrem pertineant, videndum eft? Sed
non puto: magis enim iudicio militum hoc beneficium concef-

— SI

e his, quae in caftrisiad- / / ";.jc(.c..s*ul.g*tt,,

4

fum eft, non vt omnimodo quafi patresfamiliarum| ?? in'ea , 1 jamst,

re fint. -$.—:. Quando^te-pendenti eft, an quaedam perfonae
poffint obftare matri, et cafüs tulerit, vt non inducereytur 23 :

.| matri ?* jus integrum erit, quod medio temporelappenderit 25,

veluti & filio inteftato mortuo, poftumus ei filius potuerit na-
gcöl, nec natus fit, aut mortuus editus, vel quod etidim filius
»,qui in hoftium poteítate erat, poílliminio non fit fe-
uerfus. - äljaäkw Z»er f!äWfW,,» * hec e?äf».zä exe€4 ge.. feco

F , ?

sH do^ ä(.?kgs U£éhc-

€ P &. h
! /yg?:wvfw "edeaZ
Paladuo j'w g;ä;?&æmw ICrob
g » æ('

"

Opus nouum facere videtur, qui aut aedificando, aut detra-
hendo aliquid, priftinam faciem operis mutat.
autem Edictum non[jomnia opera complectitur: fed ea fola,
quae folo coniuncta fünt, quorum aedificatio, vel demolitio
videtur opus nouum eentinere, dcirco placuit, fi quis mef-
fem faciat, atborem4/i* fuccidat, vineam *? putet: quamquam
opus faciat, tamen ad hoc *? Edictum non pertinere: quia
ad ea opera , quae in folo fiunt, pertinet hoc Edictum. :

. $i quis aedificium vetus fulciat *?, an opus nouum nuntiare '
Bádeamus ? Et magis eít, ne poíffimus] hic [ ]3eee7

,

3 df*)*f"hb-næmc *

— B

f des iM

$. r2. Hoc

enim non opus nouum facit, fed veteri füftinendo remedium .

adhibet. .$—r4: Siue autem intrà oppida, fiue extra oppida-

in villis vel agris opus nouum ?* fiat, nuntiatio ex hoc Edi-
Co locum habet : fiue in priuato fiue in publico opus fiat 2?;
$. 15. Nunc videmus ?5 , quibus ex caulis fiat ^* nuntiatio,
et quae per[;onae nuntient, quibusque nuntietur jet'in quibus
locis fiat nufitiatio, et quis effectus fit nuntiationis. $. r6.
Nuntiatio fit, aut iuris noftri conferuandi caufa, aut damni
depellendi, aut publici iuris tuendi gratia. $. r7. Nuntia-
mus autem, quia ius aliquód ?^* prohibendi habemus: vel vt
damni infecti caueatur nobis ab eo, qui forte in publico vel
in priuato quid molitur: aut ?? fi quid contra leges, Edi-
C&aue Principum, ;quae/ ad modum aedificiorum facta funt,
fiet, velinfacro, vel inloco religiofo, vel in publico, ripa-
ue ?? fluminis, quibus ex caufis et interdicta proponuntur|?8,

äïof-rs'; Quod fi quis in mare ?? vel in litore aedificet, licet
quis igitur |velit iby aedificantem prohibere, nullo iure prohi-
bet:/neque opus nouum nuntiare, nifi ex vna caufa poteft,
| $. 19. Turis noftri
conferuandi??, aut damni depellendi caufa opus nouum nun-
tiare poteft is, ad quem res pertinet. $. 20. Vífufructuarius
: aucent

8 Hal. inferit: et, vt et Rehd. GES. — 9 Teur. aid. Flor. enim : quid, etz
quod, faepe confunduntur. BR. — 10 Vulg. Marcellum. B R. Ita ct Rehd. vbi
