tecto fuit, nifi particeps fceleris fuerit *. -$.«67 Domini ap-
pellatione -etiam-? pro parte dominum contineri, dicendum
eíft. 4-—7: Domini appellatione et ? filiusfamilias ceterique
liberi, qui in poteftate funt, continentur. Senatusconfultum
enim Silànianum non folum ad patresfamilias ^?
liberos qugque pertinet. ?758:- uid deinde dicemus,
beri non i;m't in poteftate 3Marc us libro ddägig' cimo
Je. u n arcduat, pefpero 10 arenias, t ho

$9 Hal. Terentius Clemens, Vulg. Neratius. BR. — 9Ó Hal. fubflitutum. GE B.
91 Hal. inferit et. GEB. 92, Hal. hic inferit: qwam is, qui refüituit, pa[fu-
vu$ fuit. Nempe viciffim vltima: quam i$ etc. vsque ad finem ibidem abfunt.
GE B. 95 Scriptum per errorem Flor. erat: epitomatorsm. BR. — 94 Hal.

pojjidet.

1:1 li-

1 Ád hoc rubrum prolixe Pancirolus Var. Lect. IT. 3. BYNK. — 2,Go-
thofr. in nota: nec aperiant. Hal. Sed ap. Hal. eft: mec aperiantmy. GEB.
3 Ap. Hal. perinde, abeft. GE B. 4 Flor. zà dicendum,. adícriptum: et, ab
ordinaria manu, et ita Hal. et omnes. GEB. 5 Hal. et Vulg. hic et paulo
poft: fideicomumi[avia. BR. — G Ita Taur. Hlal. et omnes, fed Ícribendum erat:

DIGESTORVM LIB.

d

, verum adj

XXIX. TIT. I1V, V. $27
fosum) *'-dubitet* ego puto plenius accipiendum, vt etiam
ad eos liberos pertineat, qui in poteftate non funt. $. 9. In
eo *?, qui eft in adoptionem datus, non putamus locum ha-
bere Senatusconfultum, quamuis in adoptato locum hab&t *3.
$..1&. Sed nec in alumno occifo locus eft Senatusconfulto,
$. 1rr. De matris feruis,;filio filiaue occifis, quaeftio non ha-
bebitur *^. $. 12./Si pater ab hoftibus captus fit, quaeftio-r ;
nem de feruis habendam et fupplicium, filio occifo, elegan- ,.
ter Scaeuola ait, quod etiátn poft mortem patris probat, fi,.
antequam ei,fuus;heres exiftat, occifus fuerit. $. r3. Idern
Scaepcla ait, .conü:antius defendendum, herede inftituto filio,
de his quae!t.lonem habendam et fupplicium, qui pure legati
vel manumiíh funt, ante aditam hereditatem filio occifo:
quamuis enim fi viueret/ herede eof exiftente, ipfius non ef-
fent futuri, attamen vbi deceffit, qua *5 exftinctum legatum
etlibertas eft, Senatusconfulto fore locum dicit. $. 14. Si
pater necatus fit, an de feruis filii quaeftio habeatur, fi forte *5
caftrenfi peculio ** feruos habuit? t magis eft, quaeftio- |5,
nem de feruis filii habendam, fuppliciumque fümendum, licet :
noníit in poteítate filius. $. 15. Si vir aut vxor occifi effe
proponantur, de feruis eorüm quaeftio habetur: quamquam **
neque yiriferui proprie vxoris dicantur, neque vxoris proprie
viri: fed quia eemmixta familia eft ?, eïlvna domus eft, ita
vindicandum ?? atque in propriis feruis, Senatus cenfuit.
. $. 16. Sed neque vxore occifa, néque marito, de feruis foceri
quaeftlon;:, | habendam, Senatus cenfüit. Marcgllus autem li-
þro dug(ziemæ Dgge&orum etiam in foceri feruis idem, quod ..
in mariti, rette dixit ^*. $. r7. Occiforum appellatione eos -
contineri Laveo ícribit, qui per vim aut caedeyí funt interfe-
&i: vt ?? puta iugulatum, jftrangulatumj praecipitatum, vel
faxo, vel fufte vel lapide percuffum, vel .que- alio| telo neca-
tum ??. $. 18. Quod fi quis, puta, veneno, vel etiam quo
alio quod clam necare foleat ?^, interemptus fit: ad hoc ?5
Senatusconiultum vindiécta mortis eius non pertinebit: hoc
idcirco. ^?, quia totiens puniendi fünt ferui ??, quia ?9 auxi-
lium dovmino non tulerunt, quotiens potuerunt ei aduerfus vim
opem ferre, et non tulerunt. Ceterum quid potuerunt face-
re aduerfus eos, qui veneno vel quo alio;more/infidiantur ?? ?
$. 19. Plane fi venenum per vim jinfuüfüm fit, Senatusconful-
tum locum habet. $. 20. Vbicumque igiter,vis adhibita eft,
quae interemere folet, ibi dicendum eft, logim Senätuscäü-
fugto fore. $. 21. Quid ergo, fi dominus venéfio, non per
vim necatus efle proponatur, impunitum erit factum? nullo| -
modo: licet enim ceflat ?? Senatusconfultum Silanianum, nec —
quaeftio füuppliciumque ftde his, qui füb eodem tecto fuerunt,

Vaf . .

«, * P
LA «€vr .,

J-Ilïltl.cl "

&
$

4

: lU li 31 . gy: ! æxcfore;,, f
habeatur: tamen Ííi duj confcii vel faCtores;?* fceleris fue- | ; f

Deleduie t àam
hadenr faw? eréf .

runt, hicdemum fupplicio adficiuntur: et
ririque tabulae etiam ante quaeftionem habitam poffunt. $.22.
Si fibi manus quis intulit, Senatusconfulto quidem Silaniano
loéüs non eft, fed mors eius vindicatur: fcilicet, vt fi in con-
fpectu feruorum hoc fecit, potueruntque eum in fe faeuien-
tem prohibere, poena adficiantur, fi vero non potuerunt, libe- |.
rentur. $. 23. Si quis non metu criminis inminentis, fed
taedio vitae vel inpatientia doloris fibi manus intulit, eius te-

ftamentum aperirijet; recitari mortis cafus non impedit. .$.-24-.
- La ael. Item

In Bentium, cum vel Flor. deleta 5 fit & repofita. BR.
B R. 8 Hal. et. GEB. 9 Hal. etiam. GEB. Io Hal. patremfamilias,
11 Vulg. libro Digeflorum X. BR. — 12 Hal addit: autem. GEB. — 13 Hal.
et Vulg. babeat. BR. 14 Hal. et Vulg. babetur. BR. 15 Hal. et Vulg.
quia. BR. — 16 Hal. inferit 22. GEB. — 7 Vulg. cafirenfis peculii. BR. — 18
Hal. inferit: emim. GEB. 19 Ap. Hal efl,abeft. GEB, — 20 Hal. et Vulg.
iudicandum. BR 21 Hal. et Vulg. dicit. BR. 22 Ap. Hal «t, abceft.
GER. 23 Ap. Hal. mecatum, abeft. GE . 24 Hal. folet. 25 Ap.
Hal. boc, abeft. GEB. 26 Vulg. ideo. ER. 27 Ap. Hal ferui, abeít.
GEB. 28 Hal. et Vulg. 4ui. B R. 29 Hal. alio 1:0do infidiabantur. G E B.
3o Vulg.ceffet. B. — 31 Vide Duker. ad Opnfc. de Latiu. Vet. ICt. p. 384. BR.

7 Hal. et Vulg. fuit..

"ls 7"*/. ,
f:.[uf ,fi(ca,(:u.nþ, .
G Ia lu'. 9. , q40

' j ;)exrzuuf,,

m d ./Le»rzua',,

L atl infftats,

: 3 M !/'ï :

: Á
LIT ra«myu ladorm. ,

L.Ama2o.

"

i?1 !llü'.rcj.' P. E:

t VÉP besn £0 .R

i

| & fiA ( ert «

"i j 4€cT YVL ,
"

LA [ine .
(eqnpo Mnctene )

C EARR AE

T 4 "(12,179 f

5

N,; 4 YA.

$38

Ttem illud fciendum eft, nifi conftet aliquem effe oCcifum, non :

haberi de familia quaeftionem: |liquere igitur debet, fcelere

interemptum, vt Senatusconfulto locus fit. $. 25. Quaeftio-.

nem autem fic accipimus, non tormenta tantum, fed omneyn
inquifitionegi et defenfioneji mortis.. -$..26.. Hoc autem 5e-
natusconfultum eos quidem, qui fub eodem tecto fuerunt,
omnimodo punit: eos vero qui non/fub eodem tecto, fed in
eadem regione ??, non . aliter, .nl,fi confgn fuiffent. $. 27«
Eodem autem tecto qualiter accipiatur, videamus: vtrum in-
tra eosdem parietes, an et vltra, ?? intra eandem diaetam, vel
cubiculum, vel eandem domum, erl eosdem hortos, vel totam
villam? Et ait Sextus; fic effe faépe 1udicatum, vt quicumque
eo loci füerunt, vnde vocefhexaudin& potuerunt, hi .punian-
tur, quafi füb eodem tecto fuüerunt ?^, licetJalii validioris vo-
cis, alii exiguioris funt 35 nec omnes vndique exaudiri pof-
fünt 39, $. 28. luxta hoc tafien videtur et Diuus Hgtdma-
nus Yéfcripfiffein haec verba. Serui quotiens dominis fuis au-
xilium ferre poffunt, non debent faluti eorum fuam antepo-
nere: potuiffe autem ancillam, quae in eodem conclaui cum

domina fua fuerat, auxilium /eif 3* ferre,(fi nory corpore fuo,

attcerte voce plorantem, vt hig; qui in domo fuerant, aut. vi-
cini audirent: hoc ipfum manifeftum eft. **, quod ,dixit per-
cufforem fibi $? mértem minatum Ííi proclamaffet: vltimum

vtique ^? füpplicium pati debet vel hoc.**, ne ceteri ferui.
creäan

t, in periculo dominorum fibi quemque con(ulere debe-

re. Sea Hoc referiptum multa continet: nam ei non par-

cit, qui ^?7eodem conclaui fuit, et ei, qui *? timuit mori **,

'4. pon ignofcit, fetjquod vel voce oporteat feruos dominis auxi-

lium ferre, oftendit. $. 30. Si quis in villa/ ageus occifus fit:
plus:quam iniquum eft, fi forte b(tiiffufa late praedia habeat, de
omnibus, qui in ea regione fuemnt ^?, feruis, et quaeftionem
haberi, et fupplicium fümi: 'fufïïc;-t.'eitfgo,jgvas.äf.ö,, qui cum ipfo,
qui occifus dicitur, fuerunt, et qui .47' fufpmmge caedis, aut
conícientia attingijviddbuntur, de his ^* quaeftionem haberi.

S-—34 Cum dominus in itinere effet ^? occifus, de his, qui
vna cum eo fuerunt, cum occideretur, vel cum vna fuiffent, :

profugerunt, fupplicium fümendum eft. . Quod fi cum domi-

.'^r; no nemo fuit, cum, occideretur, ceffant ifta Senatusconffulta.

$. 32. Impubes ferüus, vel ancilla nondum viripotens, non in
eadem caufajerünf: aetas enim excufationem meretur. . $. 53.
Impuberi autem;vtrum in fupplicio tantum parcimus, an vero
etiam in quaeftione? Et magisieftj vt de impubere nec quae-
Ítio habeatur: et alias folet hóc i vfu obferuari, vt impube-
res non torqueantur: terreri tantum ?? folent, et habena vel
ferula caedi. $. 34. Excufantur autem. ferui, qui auxilium
tulerunt fine dolo malo: nam fi finxit"fe quis auxilium ferre,

Lvl fs ;"'æ(w*'"n vel dicis 5* gratialtulit,! nihil hoc, commentum ei proderit.

centoa t E

$. 35. Tuliffe autem auxilium non tantum is videtur, qui fer-
uauit dominum, hoc eft, qui potuit ita opem ferre, vt faluus

elfét dofninus, verum is quoque, qui quidquid potuit fecit, |

32 Hal. addit: fuermt;GE B. — 33 Hal. praefigit: veletimm. GEB. — 24 Hal.fet |

35 Hal. validioris vocis fint, alii exiguioris. ^ 36 Hal. pof-
377 Gothofr. in nota; al. ei. Nempe ita Vulg. Norica omnes. Sed
In Norica Nofter fallitur, quae

Vulg. fuerint. E R.
Jfint. GEB.
et mihi Florentina hic durior videtur. B n.
hic Florentinam feruat. GEz. — 38 Hal. addit: ex eo. GE B. 39 Taur. fi i.
GEB. 40 Hal ;taque, loco: vtique. GE B. 41 Hal. baec. — Vulg. zn boc.
mallem: ob boc. B R. 42 Hal. quae in eodem. GEB. — 43 Hal. quae. GE R.
44 Hal. morti. GERB. 45 Flor. ab ordinario corrigente fa&tum: fauerant,
quod omnes habent. BR. Etiam Hal. GE. 46 Hal. fufficiet evzo im eos.
G E B. 47 Hal. quique. G EB. 48 Ap. Hal. de bis, abíunt. GEB. — 49
Hal efj. GEE.. — 50 Vulg. tamén. B. 51 Hal. ditis, errore vt opinor,
typorum. GEB. Vulg. diclis. BR. 52 Hal. et Vulg. exclamauit.BR. — 53
Hal. conuocaret : fimul proxime antecedenti maiori diftin&ione in comma com-
mutata. GEB. — 54 Taur. 0P';ecit. GEB. — 55 Ap. Hal. hoc pofterius fi, abeft.
56 Taur. a& Talia.. GE B. — 577 Vulg. inferit et, quod probo, non aeque quod:
refcripfit, mutat in: refcripferunt. BR. 58. Videtur reponendum: zz vel ad
villam (uam, quod pofterius facile excidere potuit poft: profugerat. Ifto modo
habent Vulgares libri praceuntibus MSS. ex o&o enim folus Vat.-fequitur ar-

ba. Cum con

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. V.

tametfi dominus interfeCtus eít: veluti fi quis clamauit 5?,
vt ad auxilium conueniretur, aut terruit adgreffores, atque fi
quis turbam conuocauit *?, aut fi corpus fuum obiecit 5^,
|iveljalias corpore fuo auxilium tulit.
per, qui clamore vfus eft, auxilium tuliffe videtur: quid enim,
fi cum poffet manu depellere a domino periculum, ille clamo-
rem inanem elegit? plectendus vtique erit. $.3-- Quid, fi

vulnerati fint ferui, cüm protegerent dominum ? Dicendum

eft, parci eij débere: nifi J autipfi fibi vulnera ifta fece-

runt data opera, ne punirentur, aut talia 59 vulnera ifti accepe-
runt, vt polfent nihilo minus opem ferre, fi voluiffent. . $. 38.
$i dominus mortifere vulneratus fuperui-xpj&þ,ïriec de quo-
quam feruorum fuorum ,conqueftus fi£: etiam fi fub eodem
teCto fuerunt, tamen parcendum illis erit,. — |

/^ IL/CarZisTRATVYvS libro V.-de€esnitienibus, Dr-
vvs Mancvs ?* Commodys Pifoni refcripfit in haec ver-
ftiterit apud te, Pifo cariffime, Iulium Donatuim,

Colndatéte lu t .

lam fuam, vulneratum e teftamento fatto purgaffe o

ficium feruorum fuüorum: nec pietas pro feruis 5? nec folli-

citudo heredis optinere debet, vt ad poenam vocentur, quos
abfoluit dominus ipfe. g 4 3 Og

Ill. VuPxANvs libroL-adEdictum. Sr ovis in 9?
graui valetudine adfeCtus, opem domino ferre non potuerit 5*,
fübueniendum eft ei. $. r. Si quis moriens dixiffet, a feruo
vim mortis.allatam effe fibi ^; dicendum eft, non effe ere-
dendum domino, fi moriens hoc dixgt: nifi 'potüerit jeti pro-
bari. $. 2. Si maritus vxorem. noétu intra cubiculum fecum
cubantem necauerit, vel vxor maritum: ferui poena Senatus-
confulti liberabuntur,. Sed &i exaudilffent, et opem nonitulif-
fent, plectendi erunt, non tantum fi proprii effent mulieris;
fed etiam f1 mariti. $. 3. Si temem maritus in adulterio de-
praehenfam occidat: quia ignofcitur ei, dicendumi eft, non tan-

tum mariti, fed,etiam, vxoris feruos liberandos, fi iuftum do--

lorem exfequenti domino 'non reftiterunt. $. 4. $1 cum
omnes domini adgreffuram paterentur, vni feruus opem tu-
lit, an fit excufandus, an vero, quia omnibus non tulit, ple-
Cendus? Et magis eft, vt 5? fi quidem omnibus ferre potuit,
quamuis quibusdam tuht $^, fupplicio adficiendum: fi vero
timul omnibus non potuit, excufandum, quia quibusdam opem
tulerit. Nam illud durum 'eft dicere, fi, cüm duobus auxi-
lium ferre non poffit, elegit 5? alteri effe auxilio, electio-
ne crimen eum contraxiffe. " .$..5. jQuare! et fi feruus mu-
lieris marito dominae 59 magis auxilio fuit, quam domi-
nae, vel contra, dicendum eft, ignofci €i debere. $. 6. Sub-
uenitur eis, qui eo tempore, quo domihnus dominaue occifa

eft, &ädi 9* jita fuerunt fine dolo malo, vt erumpere fuc-
cugendi caufa, at coglpraehen/d?jldi eos, qui caedem fe-
cemht ?", non potuernt. Nec intereft, a quo claufi 9?
| D 1 - CÓNS
chetypum. ^ Aberat etiam ab Otob. praepofitio, poftea tamen adícripta eft.

^ .

tantc n (

h- 44 : )
pofteaquam ,cornterritus;aduentuf latronum profugerat ?98 vil- 3- e« pre:
| Te. mox h. F-'a? a2ucn Iwe.,
i Cm:

LA D(/'

L0

Vid. Auctor. Anonym. de Lat. Vet. ICt. pag. 356. ibique Duker. sR. Mihi-

nullum dubium eft, Taur. debuiffe dare: profugerA T. villam fuam. Reliqua
MSS. íunt:. Pal. I. IT. III. IV. adde;Bynkersh. Hal. vt Taur. profugerat villam
GEB.. 59 Hal.ifta: pro feruis, includit parenthefi, et in margine addit: alias,
deefl. GEB. Idem.expungit P. Faber. Semefir. I1. 15. p.216. -- 219. BYNK.

60 Áut: zn, aut: affecius, abundat. MSS. tamen archetypum referunt, nifi :
quod in Pal. IT. praepofitio fuppleta fit, fed perquam recenter, et in Pal. IIT. in- -

ter verfus adfcriptum fit n z. e. vebementer. Kal hábet: ingrauefcente vale-
tudine affetus, et in margine: alias, iugraui . Etíane Sc. Gentilis. /. Parerg.
14. vult eífe: 2Hgraui, vna di&tione. Scioppius et Au&or de Latin. Vet. 1Ct.
putant, Zz, abundare, vt alias. — Conf. Duker. p. 35o. — Quae Gothofr. in nota
habet de origine vocis: foloecifmus, putida funt. BR, Inter omnes codices,
qui 4 habent, vt Nofter etiam in. Collationibus loquitur, funt etiam Otob. et
Bynkersh. Pal. TIL, Gentilis fententiam fulcire videtur. GEB. — 61 Hal. potuit.
GER. 62 Hal. fibi illatam effe. 63 Ap. Hal. vt, abeft, GER.
.et Vulg. opem tulerit. BR. 65 Hal, eligat. GE R.
67 Hal. cwfi, GEB. — 68 Hal. et Vulg. feceruut. BR. — 69 Hal. clufi. GE 2.

64 Hal..
66 Hal. domino. GEB.

Mi — — aC aL E — cu p

Cf — -» U

--—- £2 — T

DIGESTORVM- LIB. XXIX. TIT. V.

POT
/ö(bïnehuntur 79, Sic tamen, fi non data opera voluerint fe
ità includi, ne opem ferre poffint **. . Clüfos accipere debe-
dul, mus, et fi funt vin&i: fi. tamen ita vin&üi, vt omnino erürm-
turJetiam his, qüi.aetate defeCti fünt. -$—8» Surdus quoque
inter inbecillos 7?' numerandus eft, aut inter eos, qui fub
eodem tecto non funt: quia vt illi per fpatium, ita hic per
morbum nihil audit. .$—9-Caecus quoque veniam mereri de-
bet. .$-—1o. Mutumn fimili modo excipimus, fed ibi, vbi vo-
cis tantum auxilium fuperfüit. -& Furiofos excipi, ne-
quaquam dubium eft.... $. 12. Si quis qu&m *^ eorum feruum
feruamue ex ea familia, qui eius' facinoris noxius erit, rece-
| perit vel celauerit fciens dolo malo: in ea caufa eft; ac fi le-
if ge, quae jderficariis lata eft, facinoris noxius fuerit. $. I3.
$i ex ftipulatu feruus debeatur, et. caedem domini arguerit,
; , et pro hoc *5 praemio liber effeiuffus fit: ex ftipulatu actio
| Lacefaius, füpulatori non datur: nam, et fi fupplicio adfectus fuiffet,
ä**'f;-' -. .mon daretur. Quod fi fub eodem tecto non fuit, ex ftipula-
d L.ïu.-afalïq,tu actio in aeftimatione **, ferui vtilis erit creditori. — $. 14.
. . Vtrum autem is: folus videftunuindicaffe ** vel arguiffe, qui
L'Gact, ad hoc profilit vltro, an etiam' is, qui, cum accufaretur *$,
ipfe detorfit in alium crimen? et magis eft, vtille hoc . prae-
mio dignus fit, qui vltro|ad accufationem profilit "?. $. r5.
Hit?? quoque, qui non potuerunt ** 'alias.ad libertatem per-
uenire, vtputa, fi hac lege diftrattus etat quis, ne manumit-
teretur, poterunt propter hoc, quod in commune vtile: eft, ad
libertatem peruenire. -$.—réz De his quoque feruis, qui te-
ftamento manumiffi funt, perinde'atque. H2 feruis, fupplicium
fumendum eft. . $. 17. De his qui antequam teftementumr OC-
cifi occifaeue aperiretur, profugiffent, pofteaque aperto teftá-
tento liberi fcripti inuenirentur, perinde acgzfi 9? de féruis
quaeftio habenda, fuppliciumque fumendum eft. Nam eft ae-
quifimum, vltióni domirforum non obftare indulgentiam ipfo-
rum: quam ?? quisque pleniorem-e&ee ?* expertus, eo gra-
uiorem fceleri fuo ** poenam merebitur. $. 18. Quod ad
caufam teftamenti pertinens ?* reliCtum erit ab eo, qui occi-
fus effe dicetur: id ne quis fciens'dolo malo aperiendum, re-
citandum, defcribendumque 9? cüret, Edicto cauetur, prius

N
A«
.

quam de ea ?? familia quaeftio ex Senatusconfulto habita,

fuppliciumque de noxiis fumptum fuerit. $. 19. Aperire au-
tem hic ill6 videtur, qui naturaliter aperit, fiue fint fignatae,
fiue non fint ligatae ??, fed tantum naturaliter claufae. $. 20.
&e accipere debemus prohibitos nos, vel palam, vel pu-
blice ?*, vel fecreto. Omnis enim . apertura prohibita elt.
$. 21. Si quis ignorans occifüm, aperuérit: non debet hoc
Edicto teneri. $«2 Et fi fciens, non,tátfien, dolo aperuit ??,
aeque non tenebitur: fi forte per imperitiam, vel per ?? ru-
fticitatem, ignarus Ediéti Praetoris yel Senatusconfulti, ape-

*7o Vulg. tenebantur. BR. 71 Hal. et Vulg. poffent. BR. 75 Vide Du-
ker. ad Opu[c. de Latin. Vet. ICt. pag. 357. BR. . 73 Taur, znVecillos. G E B.
Vide Duker. ad Opzfc. de Latiu. Vet. ICt. p. 357. BR 74 Ap. Hal. quem,
abeft. GEB. 75 Ap. Hal. boc, abeft. GEB. , 76 Hal. et Vulg. aeffima-
tionem. BR. 77 Vulg. et Norica; vindicaffe, Eft tamen ad oram L. H. a
Porta: In Pand. Flor. videatur indicaffe. |Yn altera autem, vbi reQe eft, nota-
tur: fic legendum effe cenfet Ant. Auguftin. J. Enmendat. 9. non vt antea lege-
batur: vindicaffe vel avguiffe. Sed adi ipfum Auguftinum . quem et Cuiacius
Jaudauit XVIII. Obf. 22. et poft eum Ruffard. Cont. et Gothofr. Coniunge
praeterea. L. 197.. D. de Verb. fienif. in qua idem lapfus librariorum inuenitur.
BR. Flu&uauit tamen poft haec Nofter, et nec Taurellio nec Aüguftino fatis
confifus in fchedula illa a me reperta ad. Saluznium ita fcripfit: L. 3. 6. vtrum
14. de SC. Silau. item. L. 197. de V. S. anu viudicaffe,; pro: zudicaffe pro-
ptev Augufl. I. Emendat. 9. Nempe Auguftinus alleg. loco fic habet: valgo
vindica[fe fcribitur, im quo librarii Floventinovmm librorum errovem. fequuntur,
quod ex illo altero loco fub titulo de V. S. confiat. Ad haec Saluimius in mar-
gine Schedulae: Im tit. de SC. Silan. indicafe, — In tit. de vevb. fignif. indi-

caffe. En! Auguftini lapfum, at! quanti viri, quem ideo lubentius adfcribo,
vt et Brenkmanno et mihi aliquando humanae fortis memor ignofcat. le&tor.
GEB.
ipfe, detorfit etc. BR.

78 Malo cum Steph. et Baud. traie&o commate, qu cum. accu[aretur

79 Vulg. profiluit. GER. — 80 Vulg. Is, et per con-

pere vircula *? et auxilio effe non potuerunt. -$-7- Ignof(i?

- praeftifftum parere iuffifjignorantia non paruerunt, fi ideirco

5 Ap. Hal. fit, abeft. GER.

$39

ruit. '$. 23. Si quis tabulas quidem non aperuit ?* natura- -
liter, linum autem inciderit, excuíatus erit: quia dolo caret,
qui ipfas tabulas non aperuit. .$.-e4. Si autem non totum
teftamentum, fed pars eius aperta fit: dicendum eft, in Edi-
Cum incidiffe eum, qui aperuit: parui enim refert, vtrum to-
tum an pars aperiatur ??. $. 25. Si quis codicillos apern-
fit ?*, teftamentum ?* non aperugfit ?5: in KEdi&tum inci-
dit: nam et codicilli ad caufam teftamenti pertinent, $. 26.-
Item fiue iure valeat id, quod apertum eft, fiue non valeat,
attamen Edi&ojlocus ieftz- $. 27. Eadem feruantur/et;de his ??,
quae ad caufam fubftitutionis pertinentgfi pupillus, pupillaue,
occifus,, occifaue effe dicétur. $..29e Si alius aperuit, alius
recitauit, alius defcripferit *9?:-omies in Edictum incidént, |
qui fingula eorum fecerunt. . $. 29. Nonttantum ex teftaimen-
to, fed etiam ab inteftato hereditas ad hoc Edictum pertinet :
vtne quis adeat, bonoruümue poffeffionem petat, antequam
quaeftio de familia habeatur: ne heres propter compendium
feenmr familiae facinus occultaret *, .$.—50. Eleganter Scae-

L.

L4 d7

uola ait; vt quis ad heredem füum vtiles aCtionesitransmit- ! ( « cc4/af st

tat, fi forte ante aditionem deceffit, exploratum effe.debere, , ^^^^-

idcirco eum non adire ?, ,quod, Senatusconfülto Edictoque
terreatur ?. $. 5r. Si condicioni intra diem ex die mortis 4 fm ,
ignoratum eft, quia metü Senatusconfulti aperini; tabula& non :
potuerunt: fuccurritur eis ad implendam condicionem. .$.32.
Syet ^ aliud impedimentum fit de * non adeunda hereditate,
vel 9. aperiendarum tabularum, fit * et Senatusconfulti: ni-
hil prodefíe impedimentum Senatusconfülti, fi et aliud 9 fuit:
veluti fi praegnas vxor occifi fuit, vel etiam putabatur, et pro-
pterea adire hereditatem inftitutus non potuerit. . |
—^ IV. PaprriNrzANVS liboo Vf Wefpenforum.. Qvr
POSTVMOS heredes inftituerat, jnon natis;ypoftumis vxorem
fecando loco fcripfit heredem: cum a familia-neeatus dicere-
tur'24 vxor diem fuum obierat: heredes mulieris;aCtiones ex ^.
conftitutione fibi dari poftulabant? Eos ita demum audiendos ^— 44 e/ 44 exz
effe,refpondi, fi mulier, quamjn vterg nihil geftare conftabat, UI
propter Senatusconfultum hereditatem. adire noluit: alioquin. — .a -
praégnate eà defuncta, nullam iniuriae querellam interueniífe, -
V. VrPrANVS libro jLJad 'Ediäïlïä $9. ONEÉCESSA-
nR1IOS heredes puto Edicto cómpraehendi, fi fejmifceant **
hereditati. $—— Nec bonorum poffeffionem peti Praetor per-
mittit: et ego puto ad omnes bemesee poffeíffiones hoc Edi-

UrPORCU EE RCR

7 Rl LP y 9
l"es L2e6

« , E R €
L 7 rec ex Ody , Con :

L—be a & ,

»

*f L

,S

&um pertinere. $-- Non alias bona publicantur, quam fi |

conftabit effe' occifüm patremfamilias, et heredem ante quae-
ftionem de familia habitam, fuppliciumque fumptum, adifle he-
reditatem. $. 3. Vbi quis incuria necatus eft, vel medici in-
fidiis, adiri quidem hereditas poteft, fed heredi *^ defenfio *3
mortis incumbit. ' :
: VI.

fequentiam paulo. poft potuit, loco: potuerunt, et* poterit, loco: poterumt. B R.
81 Hal.poterunt. . 82 Hal. et Vulg. inferunt de. P R'*a 83 Hal. atque, loco:
ac fi. GEB. — 84 Gothofr. in nota: A4l. quam quo quieque, Ita Hal. et Vulg.
vt inferant quo. BR. — 85 Hal. eff. GER. 86 Hal, et Vulg. fceleris fu.
BR. . $7 Hal pertinet, fi quod velittum. GEB. 88 Hal. defcribeudumnue.
GEB. 89 Hal eiws. GER. 90 Taur. |Egatae. GEB. — 91 Verba haec:
vel publice videntur effe climinanda. —Quid eninlBz? publice aliud. hic fibi vult,
quam antecedens : palam, et in ipfo archetypo Plor. vel, ante: publice, trifa-
riam expun&um cft. Atque hinc in Otob. legitur: vel palam publice vel fecreto.
In ceteris tamen plena fcriptura eft. . Idem quod nobis, dudum Haloandro eít
vifum, apud quem et H, a Porta, et Baudozam vel pablice abfunt. BR. | Ceteri '
codices Pal. I. 1I. IHX IV. Bynkersh. GEB. 92 Hal.aperuerit. — 93 Vulgo
per, abeft, Bx. 94 Hal. aperuerit. 95 Hal «« partem aperuerit. G E.
96 Hal. aperuit. GEB. 97 Vulg. inferit? vero, BR. 98 Hal aperuit.
G E B. 99 Hal. fermanda [unt de bis. 100 Hal. deftripfit. I Vulg.
occultet. B R. 2, Hal. adiffe. GEB. 3 Hal. terrebatur. — 4 Hal, Se4 fi
aliud. GE B. 5iHal is,loco: de. GER. — 6 Hal. quam, loco: vel GERB.
8 Hal. inferit bic. G E B. 9 Vulg. diceretur

teflator necatus. BR.. .. IO Hal. hanc infcriptionem habet integram. GEB. — 14
Vulg. immifceaut. BR. . .32, Vulg. inferit: fue. BR. 13 Taur. denfenfio.
! | Nec

Q9oo

] r .

La " r

"n

f;

g x ;M Qvx erit et de his^^, " :
j XIL. Pavrvs libro fingülnri ad-Senatusconfultam-Si-—

|per accufare permittitur eodem Senatusconfulto.

$49 DIGESTORVM
VI. PAvrvs libro KEXI. ad-Ediéteinz ET sr)per-
cuffor certus fit, tamen habenda quaeftio ** eft, vt caedis
mandatorinueniatur. Vtique autem ipfe maxime quaeftioni
dabitur, quamuis et ceteri puniantur. -$.—E« Quamuis alias
in caput domini ferui non torqueantur *?, reCte tamen fiet
quaeftio, -etiam- fi heredem accufet, fiue extraneus heres, fiue
ex fuis fit. .$..2. Si vnus ex dominis non compareat, quae-

. rendum eft de cafu eius per feruos, quos communes habue-

runt: magis enim de falute aut vltione domini non compa-
rentis quam in caput praefentis/torquebuntur. $. 3. Si appe-
titus fit, nec occifus dominus, nihil Senatusconfulto cauetur:
ipfe enim in familiam fuam poteft animaduertere.

VIL IpEw libro fingalert ad—Senatusconfultum-bila-
zuüanünmt — EoeeCaem) !* libertos extraordinarium auxilium
habebit.

VIIL. Inew libro -EVf. ad Edictum. SEgNATvs-
coNsvrLTOo Pifoniano *7 cauetur, vt *3, fi poenae obno-
xius feruus veniffet, quandoque *? animaduerfum in eum jef-
fet] vt venditor pretium praeftaret, necemptori iniuriam fe-
cifle videatur Senatus ^9. $&. r. Si filiusfamilias, qui in ca-
ftrenfi peculio teftatus eft, occifus fit: omni modo id defen-
dendum eft, vt ex quibus cafibus ad fifcum patrisfarmilias bo-

pa pertinent, his cafibus et huius peculium, potius quam ad

heredes qui deliíquerunt ^* in adeundo, et fimilibus, vlti-
ue ?? non funt. j :
IX. Garvs libro XVII. ad Edietu ineis CvM
*&1sco caduca bona defuncti addicantur ?? propter inultam
mortem, in eum legatorum ;actio datur: et libertates ratae
funt, eorum fcilicet, qui Senatusconfulto excipiuritur. :
X. PAvrLvs libro*fimguleri-ad Senatusconfultum Sila-
nianum. Sr EXHEREDATVS filius, antequam adiretur pa-
tris hereditas, occifüs fit: ex euentu infpicietur: vt fi adita
fuerit hereditas, quafi alieni fuiffe videantur, fi vero irritum
teftamentum factum fit, quia ipfius effent fi viuex:ä, omnia
perinde aguntur, ac fi dominus effet. $. r. Sub Diuo Traia-
no conftitutum eft, de his ?^* libertis, quos viuus manumife-
quaeftionem haberi. , ^ ^ p.
XLhiTauxeuoNifvs

| . Difputationmm) IpkM-
us anulorum petierant. |

laniamum. Sz sERvVSs a-teítatore occifo legàtus Ki&, et

Praetor pro praemio -ftatuerit liberüm e(m efíe: dicendum-

eft, non impediri libertatem. ,
XIIL VEsNvrLEIVS SaxmuwENwYs librod£ de pu-
blicis iudiciis. ÍN coGNrzTIONE aperti aduerfus Senatus-
confültam teftamenti eius, qui a familia fua occifus dicatur,
quinquennii tempus conftitutum eft Senatusconfulto, 'Tauro
et Lepido ^9 Confulibus: quod;tamen ad extraneos perti-
net: namque eos, qui parricidii ^* poena teneri poflunt, fem-

XIV, ;V CIANVS 28 librozXEk de-nublieis-Audietis
EXCIPIVNT"æ' 29 Senatusconfulto Silaniano impuberes
ferui. 'Trebius ?? autem Germanus Legatus etiam d impu-
bere fumi iuffit fupplicium: et tdffftà non fine ratione: nam

is puer,nec multum apuberi ?* aetate/aberatj et ad pedes

—

r o RR

Nec Brenkm. hic quicquam annotauit ant correxit, vt verifimile fit Flor. ita le-
gi, vbi et alia talia occurrunt. G E. 14 De familia ícilicet: peffime nam-
que hunc locum Accurfius accipit de percuffore qui certus eft. Go THorR. Sed
tu vide Cuiacium XXIII. Obf. 32. quem ille exícripüit. BYN K. 15 Hal.
torquentur. I6 Hoc fupplementum agnofcünt omnes ícripti et editi, in
Otob. tamen eft exfcalptum. BR. — Inter editos etiam Hal. Scripti funt; Pal.
Y. H. HII. Bynkersh. GEB. 17 Hal. Silamiauo. GEB. I8 Ap. Hal. ct,
abeft. G ER. 19 Hal. et Vulg. quandocunque. B&. — 20 Hal. videretuv. fe-
natusconfultum. GEB. 21 Hal. deliquerunt. GEB. 22, Hal. aeut fimili-
ter vitinon funt. GER. — 23 Hal. et Vulg. addicumtur. BR.— 24 Hal. inferit;
diam. GEB. . 25 Vulg. addit; lbertis. BR« — 26 Taur, Laepido, et ita fuit

L ree m habeat ;

il

* guningnt

| exftitiffet; neglexiffet, deceffiffet. GEn. — 41 Àn hunc fenfum voce: exfegui, vii-

LIBj|XKIX OTITOWX

domini cubuerat, cum occideretur, nec poftea caedem eius pro-.

diderat: vt enim opem ferre eum non potuiffe,conftabat, ita L
filentium praeftitiffe etiam poftea, certum erat; et his dum- a
taxat impüberibus Senatusconfulto pàárci cr'edebat, qui tantum w
füb eodem tecto fuiffent, qui vero miniftri vel participes cae- | U
dis fuiffent, et eius aetatis, quamquam nondum puberis, vt

rei intellectum capere poffent, his non magis in caede domi-
ni, quam in'vlla alia 3^ caufa parci oportere. | — . , a r
XV. Mancf £ vs libro fingularidedDelatorib Sr

an prior£ ?? he-

fequens gradus vltus fuerit necem teftatoris,
reditas ad illum *trans*feratur? Et ait Papinianus, non efle
hoc:.nam poena illius, huius praemium effe non debet, $. 1.
Cum ex parte heredi inftituto legatum quoque ergt, et in vl-
cifcenda mortelceffauerat: Diui,;Seuerus et st

hod H

ütonitus refcri- 1 . Jerean erat,
pferunt, tam hereditatis portionem, quam legatum ei auferen- ; Jym
dum. .$—2: Heredibus autem, qui in vlcifcenda morte defun- 2 r
&i ceffauerant,-tam-?* teftamento quam ab inteftatoauferuntur
bona, forte et fi quafi patronus venit, quamuis hi!?? fuoiure
admittantur. . ; 2 « o

NO a familia occifo, feruus communis n

! ecem eius detexitz
fauore libertatis liber quidem fieri debet, pretii autem partem
fibi contingentem focium confequi oportet. |
XVII. Mony ffX vs libro ViHERegulan
de fe familia torquenda eft: et, fi confiteatur
getur, quo mandante flagitium admi(fum fit.c ,.
. . XVIII. InEw libroIX-Remularpm. (ET/?9 1NOFFI-
c1oso teftamento queri idem, et mortem vindicare defuncti
non prohibetur: idque Paulus refpondit. . L. de£-^n.
XIX. Ipzgw libro VHE-Pand tarüim Cv M DoOMI-
NvVS occiditur, auxilium ei familia ferre debet et armis, et
manu, etclamoribus, et obie&ctu corporis. Quod fi, cum pof-
fet, non tulerit, merito de ea fupplicium fumitur. :
5* KX. PapP1N1ANVvs libroll.-Refpen£osem :
qui veneni caufam perfeguitur, res hereditarias vrguentes or-11!dquere,
dinare, faluis probationum 37 indiciis, non prohibetur. ? /f-cs,
AXI. InEgM libro VE-Refpenforum. PnRorrkEmn ve-
neni.quaeftionem tempus petendae poffeffionis non profer-
tur: cum eo quoque fuüfpenfo crimine recte petatur. Aliud
Senatui placuit, cum a familia dominus necatus dicitur, fer-
uorum videlicet caufa, quorum libertateyá, quaeftionis haben-
dae gratia, neglegi neceffe eft ?5. $. r. Neptis, quae poffet-
fionem auiae petierat, mortem eius, interfeCtam jíciens, non
defenderat: fideicommiffum, quod aiiia ex alió teftamento ne-
pti debuit, in reftituendis fifco bonis non effe deducendum
placuit: dolus enim heredis punitus eft: finautem neglegen- ;
tia mulier emolumentum bonorum amiferit, fideicommiffum | :
effe retinendum, integrato iure debiti, rationis eft. $. 2. Prae-
fidis iniquitate reis illatae caedis abfolutis, heredibus, qui non
defunctorie ?? debitum officium impleuerant, quamuis non
prouocaffent, hereditatem auferri non oportere, vifum eft..
^XXII. Pavrvs libro XVlI.-Refeenforum. Garvs
SEIVS, cum languefceret, queftus eft, fe veneno occidi a
feruo fuo, et fic exfpirauit: cui ^? heres exítitit Lucia Titia
foror, et mortem eius exfequi ^* neglexit, et ipfa poftannum
: | decimum

l :A *

^

In
3

eecta " L
atudum
At

Á

9tti

"-

olim Flor. fed & expun&a eft, vt debebat. B R.
28 Vulg. et Nor. CAIVS.2&. 29 Hal. et Vulg. inferunt: eodem. BR. — 30
Vulg. T'rebatius. BR.. . 31 Gothofr. in nota: Aj a pubertate. Ita etiam Hal. -
a pubertate, loco: a puberi aetate. GEB.' — 32, Gothofr. in nota: quum in nul-
la alia, . Ita etiam Vulg. BR, 53 Hal. prior. GE B. 24 Vulg. inferit ex.
BR. 35 Hal. bic, et mox: admittatur. GER. — 36 Hal. inferit de. Vulg.
habet: Éx inuofficiofo. BR. — Vt Vulg. ita Pal. T. II. 1I. IV. V. Otob. Bynkersh.
In Otob. fuper: Ex, fcriptum : vel et. In Barb. deleto Ex, repofitum De. Vat.
vt Flor. GEE. 37 Yaur. proV'ationum. GEB. — 38 Hal. effet. GEB. . 39-
Hal. perfuncforie. G &x. 40 Hal cmm, loco: cui, et coníequenter poftea:

277 Hal. paricidii. GE B.

a p L EE P EEE aR . ENNE-——. M u d

fur

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. V. VI VIL

decimum deceffit: exftitit, qui.bona nuntiaret Gaii Seii.
| Quaero, an morte Titiae extin&ctum fit crimen? Paulus jre-
: lgjj/ïu, fpondit, caufam de qua quaeritur, cum fit pecuniaria, morte
t2 «ite3niTale, inoratae, heredis exftinCctam non videri.

VHadcteer XXIL.]MAECIANY ï *2 libro XITI] Fideieemmilloru
L Mapcs 4f SI, ANTEQVAM paátefieret teftatorem occifum, tabulae te-

ftamenti apertae effent, deinde innotuiífet, id admiffum effe:
cáufa cognita puto compellendum inftitutum adire heredita-
tem, quam fufpectam diceret, et ex "Trebelliano *? Senatus-
confulto reftituere. 9,« /4
.. XXIV. VLPIANVSI)
quafi fufpectam hereditatem coactus adit **, non tenetur
Edicto ^5.
! XXV. Garvs libro XVH;-3d"Ediétnm-Prouinciale.
La Cornelià cauetur de praemio ** accufatoris, qui re-
