Barb. $. Cruc. 1. II. Bynkersh. vt et Rehd.— At Chriftin. lacusue alius. GER.
& Gothofr. in nota: domum. v»lg. Etiam Hal. habet: domum. Sed clariffi-
me Bafil. 3 3)3006 imwi Zixpórwri $g. BR. Rehd. domum. GEB. — 6 Flor. fa-
&um: punitur, et, quod pouus, etiamnunc eft: deportatur. — Et ita habent
Hal et Vulg. Taur. maluit vltimae voci inferere », quam in priori a prima

P d

XLVIL UBUIC X XO 1025

.HE IÍpEsw libro II. de Adulteris: STEkrr10Na-
TvsS, vel expilatae hereditatis iudicia accufationem quidem ha-
bent: fed non fünt publica. . s
! IV. Mancramvslibro L. Regularum. . Drvvs Se-
uerus et Antoninus refcripferunt, eam quae data opera * ab-
egit ?, a Praefide in temporale exilium dandam, '?: indi-
gnum enim videri poteft **, impune eam maritum liberis
fraudaffe, - Fs : |
: V. VrPriaANvslibro V. de Officio Proconfulis. Iw
.eüm, cuius inftin&tu àd infamandum dominum fernus ad fta-
tuam *? confugiffe compertus erit, praeter ** corrupti ferui
aCtionem, quae ex Edicto perpetuo competit, feuere animad-
uertitur 1*5,. ^. "s R
! VI. Inew libro VIIT. de Officio Proconfüliss ANNo-
.NA M adtemptare et vexare vel maxime dardanarii folent: quo-
rum auaritiae ** obuiam itum eft tam mandatis, quam Con-
.ftitutionibus. . Mandatis denique ita cauetur:. praeterea debe-
|bis *5 cuftodire; ne dardanarii vllius mercis fint: ne aut ab
. his, qui coémptas merces füpprimunt, aut a locupletioribus;
qui fru&tus fuos aequis pretiis vendere nollent I7, dum mi-
.nus vberes prouentus exfpeCtant, »ne) *5 annona oneretur.

'| Poena aütem in hos varie *? ftatnitur: nam plerumque, fi
.| negotiantes funt, negotiatione ?? eis tantum interdicitur, in-
' [ terdum et relegari folent, humiliores ad opus publicum dari.
1 $. r. Onerant annonam etiam ftaterae adulterinae, de qui-

; bus Diuus ?* Traianus ?? Edictum propofuit, quo Edicto

! | poenam legis Corneliae in eos ftatuit, perinde ac fi lege te-
NU o d 57 017* F ftamentaria, quod teftamentum falfüum fcripfiffet, fignaffet,
('orLICTITATORES alienarum nuptiarum, itemque tmatri-

! recitaffet , damnatus effet. $. 2. Sed et Diuus Hadrianus eum,
qui falfas"menfüras habuit ?^?, in infulam relegauit.
VII. InEw libro IX. de Officio Proconfulis. äACCV-
LARII qui vetitas in facculo ?* artes exercentes, partem fub-
ducunt, partem fübtrahunt: item qui derectarii. appellantur,
- hoc eft, hi qui in aliena cenacula fe dirigunt furandi animo,
plus quatm füres puniendi funt: idcircoque ?* aut ad tempus
in opus dantur publicum, aut fuftibus caftigantur, et dimit-
tuntur, aut ad tempus relegantur. ub p s
VIIL. IpEw eodem libro. Svwr ?5 praeterea cri-
mina, quae ad executionem ?^ Praefidis pertinent: vtputa fi
quis inftrumenta fua prodita effe dicat: nam huius rei execu-

'| tio praefe&to vrbis ?9 a Diuis fratribus data eft.

.[X. IpEw eodemlibro. SvwT 7? quaedam, quae more
Prouinciarum coércitionem ?? folent admittere: vtputa inPro-
Ls "* uincia

fcriptura recedere. B R. Etiam Rehd. pumitur, et: deportatur. GEB. — '7 Im-
mo Taur. habet: temptarE , et Hal. tentari, et Rehd. temptarí. GEB. . 8
| Hal. er Vulg. inferunt; partwm. B. Rehd.vtPlor. GE B. — 9 Hal. abegiffet.
Vulg; abegevit. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — IO Graeci : -rwr:ro;.ce'vq dgopiCeras,
B R. 11 Ap. tial. potefl , abeft. GEB. 12 Bafï!. & As Bæcfhzz?. B R.
13 Rehd. pretor, male: ideo tamen nonnemo in vltmga voce: ammad:;cm-
tur , literas poftremas duas lineola transuerfa delere voluit. GEB. I4. Hal.
animaduertetur.. 15 Taur. aBaritiae. GE B. t6 Rehd. debetis. GE B. . 17
| Hal moluut. — 18 Hoc:me, abundat, et abeftab omnibus editis. Non aeque
à Ícriptis, ita vt S. Cruc. l. habuerit: vt »e, vbi tamen: vt, eft expunctum.
8R. Non habet Hal. Habent Barb. S. Cruc. II et Byukersh. vt et Rehd. GE E.
19 Erat Flor. vaviae. Sed a eft expun&ta, et habet Hal. varia. correctionem
. fecutus eft Taur. BR, Rehd. vt Hal. GEB. — 20 Rehd. megotiatio. GEB. — 2I
Taur. DiBus. GE B. 22, Rehd. adrianus, G E B. 23 Hal. bhabuerat. G E.
. 24 Hal. faccalis. fehd. facculos. GEB. .25 Hal.idgirco. 2,6 H.is Hal. et
Vulg. fuperiorem legem absque omni infcriptione continuant. B R. Etiam Rehd.
GERB. 27 Taur. in Adnotat. excutzonem, et mox excutio: et f?c in P. forte pro
excu[fionem , excu[fio. im ceteris executionem, executto. Sane Chriftin. codex habet :
excufationem , et: excufatio. Quinet S. Cruc. I. habebat: efoz]atzonen?, et: per-
fecntio. Sed repofitum: executzomem , et: executio, vt plerique COdlCCS. ab ini-
tio habuere. BR. Nempe Barb. S. Cruc. II. Bynkersh. vtet Rehd. vbi tamen
z executio , fuperícriptum : al. perfecutio. GER. - 28 Hal. vrbí. GEE. . 29
Hanc etiam legem absque- infcriptione fuperioribus iungunt Hal. et Vulg. H R.
Vt et Rehd. GEB. 3o Vulg. cofr&ienem. BR. Euam Rehd. vt aha;-. co-
: | - ertio-

totéÉ 217 DIGESTORVM LIB.:

uincia Arabia exemeAucuóy 3* crimen appgll*angä cuiu$ tei ad-
miffum tale eft: plerique inimicorum folent ^^ praedium ini-

mici exorsA(Qsy, id eft lapides ponere indicio futuros, quod.

ífi quis eum agrum coluiffet , malo leto periturus effet infidiis

eorum , qui fcopulos ?* pofuiffent: qu

tatem tmens eorum, quifcopelifrnon ?? fecerunt : hanc rem
Praefides exequi folent grauiter vsque ad poenam capitis, quia
et ipfa res mortem comminatur. od

X. IpkM eodem libro. Iw 36 Aegypto qui chomata

rumpit, vel diffoluit, hi funt ageres, qui quidem: folent

aquam Niloticam continere, aeque ple&titur . extra. ordinem ,.

et ?? pro condicione fua, et pro admiffi menfüra.' Quidam
opere publico, aut metallo ple&untur: ?* et metallo quidem

: P e j " . 3
fecundum fuam dignitatem , fi quis arborem fycaminonem
exciderit: nam et haec res vindicatur extra ordinem, non

leui poena, idcirco, quod hae arbores colligunt aggeres Ni-.

loticos, per quos incrementa Nili difpenfantur, 'et co&rcentur
^9. et deminutiones aeque 4 coércentur.. - Chomata. ?tïlatïlz,
et diacopi qui in aggeribus fiunt , plecti efficiunt eos qui id 13.
admiferint. : | : |
XL PaAvrvslibro I. Sententiarum. | Iw circulatores,
qui ferpentes circumferunt et proponunt, fi cuiob eorum me-
tum damnum datum eft, pro modo admiffi aCtio dabitur. .

DE SEPVLCHRO VIOLATO *
VrP1A Nv s libro IT. ad Edictum Praetoris. -
S'EPVLCHRI violati aCtio infamiam irrogat. EL
IL Ip&wlibro XVIIL. ad Edi&um Praetoris, Sr fe-
pulchrum quis diruit?, ceffat Aquilia: quod vitamen, aut clam

agendum erit. Etita de ftatua de monumento euulfa ? Celfus |

Ícribit. Idem quaerit, fi neque adplumbata fuit *, nequead-
fixa, an pars monumenti effeCta fit, an vero maneat in bo-
nis noftris?2 Et Celfus fcribit, fic effe monumenti, vt offua-
riam 5: et ideo quod vi aut clam interdicto locum fore.
HI. VrPiANVs libro vicenfimo *quinto* ad Edictum
Praetoriss PRAETOR ait, CV1iVS DOLO MALO SEPVL-
CHRVM VIOLATVM ESSE DICETVR, IN EVM IN FA-

NEAT, QVANTI OB EAM REM AEQVVM VIDEBITV R,

CONDEMNETVR. SINEMO ERIT AD QVEM PERTI-|

NEAT, SIVE AGERE NOLET: QVICVMQVE AGERE
VOLET, EI CENTVM AVREORVM ACTIONEM DABO.
Si PLVRES AGERE VOLENT, CVIVS- IVSTISSIMA
CAVSA ESSE VIDEBITVR, EI AGENDI POTESTA-
TEM FACIAM. 3OS1I QVIS IN SEPVLCHRO " Dporo

bertionem. GE R. 51 ld eft: lapidum pofitionem. 32 Hal inferit: im.
GE B. 33 Hal. exezéAove, et vertit: lapides. GEB. — 34 Hal. terrorem.
GEB. 35 Hal. exezeAisuhw, Rehd. qui fcopulos ibi fecerunt. GEB. — 36

Denique et hanc legem fuperioribus iungunt Hal. et Vulg. BR. .. Vt et Rehd..

ratio ex infcriptionibus manifefta eft, eadem nempe vbique. GE B. 37 Hal.
fed, loco: et. Rehd. fed et. GEB. — 38 Hal. praefigit: Sed, |.39 Gothofr.
jin nota: fycaminon. Hal. fycomorum. vulgat. GEB. — 40 Ap. Hal. et coer-
centur, abíunt. GEB.
qui in id admi[erumt. G EB.
1 Etiamnunc Flor. eft: VIOLATV. Inde Hal. in margine: alias, fe-
pulcbri violatu. B R. 2 Vulg. fepulcbra quis diruat. 8 R. — Ita quoque Rehd.
G E P. 4 Gothofr. in nota: anulfa. v«lg. Hal;, Sed Hal habet: euulfa, vt
Flor. Taur. enO/fa. Rehd. ad flatuam de monumento euulfam. GEB. — 4 Hal.
fuerit. —5 Gothofr. in nota; offaria. Hal. Vide Duker. ad Opufc. de Latin.
Vet- ICt. p. 423. 1. 7. BR. 6 Hal. inferit: VIOLATO. GEz. — 7 Hal.
INHABITAVERIT, GER. 8 Gothofr. in nota: quam quod. valg. Et-
iam Hal, babet: QVAM QVOD, et M$8. Barb. Chriftin, $. Cruc. I. II. At

ae res tantum timorem .
34 habet, vt nemo ad eum agrum accedere audeat, crudeli-.

Bynkersh. et Rehd. aliudue quam . quod. GX n.

4i Rehd. aque, loco: aeque. GEE. — 42 Rehd. ;

XLEVH. -iTo XIL XIL

/:MALO HABITAVERIT 7^, AEDIFICIVMYE ALIVD,

QVAMQVE " SEPVLCHRI CAVSA, FACTVM SIT, HA-.
BVERIT: IN EVM, SI QVIS EO NOMINE AGERE VO-.

LET, DVCENTORVM AVREORVM IVDICIVM DABO,
. 1. Prima verba oftendunt, eum demum ex hoc ple&i , qui .

dolo malo violauit: fi igitur dolus abfit, ceffabit ?* eiusdem

perfonae. Igitur.doli non capaces, vt admodum impuberes

1? , item omnes qui non animo violandi accedunt, excufati .
funt,. $. 2. Sepulchri. autem appellatione omnem fepulturae .

locum contineri exiftimandum eft. $. 3. Si quis in heredita-
rium. fepulchrum inferat, quamuis ** heres, tamen "potePc,
fepulchri violati teneri, fi forte contra voluntatem teftatoris.

intulit: licet enim :cauere teftatori, ne quis eo inferatur, vt
refcripto Imperatoris Antonini cauetur. Seruari enim volun-.

tatem eius oportere. . Ergo et ficauit, vt vnus tantum he-
redum inferret *^, feruabitur, vtífolus inferat. $. 4. Non
perpetuae fepulturae tradita.corpora poffe transferri, £ditto
. Diui Seueri continetur: quo mandatur, ne corpora detinee
rentur, aut vexarentur , aut prohiberentur per territoria I?--op—l
pidorum transferri, Diuus tamen Marcus refcripfit, nullam poe-
. nam meruüiffe eos, qui corpus initinere defunécti per vicos, aut
oppidum *^ transuexerunt, quamuis talia fieri fine permiffu.
. eorum, quibus permittendi ius eft, non debeant. $. 5. Di-
.uus Hadrianus refcripto *? poenamr ftatuit quadraginta au-
; [ reorum in eos qui in ciuitate fepeliunt *5; quam fifco inferri
piuffit, et in Magiftratus, eadem **? qui paffi fünt: et locum.
. [ publicari iuffit, et ** corpus transferri.. Quid tamen, fi lex
. | municipalis permittat in ciuitate fepeliri? poft refcripta Prin-
.| cipalia an ab hoc difceffum fit, videbimus: quia generalia funt
reícripta, et oportet imperialia ftatuta fuam vim optinere, et
.in omni loco valere, | $. 6. Si quis in fepulchro habitaffet,
| aedificiumue habuiffet, ei qui velit, agendi poteftas fit !?, $. 7.
Aduerfus eas qui cadauera fpoliant, Praefides feuerius inter-

uenire ??; maxime fi manu armata adgrediantur: vtfi arma-
ti more latronum id egerint ?^*, etiam capite plectantur, vt
Diuus Seuerus refcripfit: fi fine armis, vsque ad poenam me-.

.talli procedunt ?^?, .$. 8. Qui de fepulchri violati actione iu-.

dicant, aeftimabunt , quatenus interfit, fcilicet ex iniuria quae,

| facta eft: item ex lucro eius qui violauit: *vel* ex damno.

quod contigit:; velex temeritate eius qui fecit: numquam ta-.

men minoris debent condemnare, ?? quam folent extraneó

ervM DVDIOIVAM DA4lOr VR RT AW OVEM-PERTI-| agente. $. 9. Sl.—ad plurgs ius. fepplchm Fer?meat, vtrum o-
| : -x mnibus damus aCtionem: an ei qui occupauit? Labeo omni-

bus dandam dicit: recte, quia in id. quod vniuscuiusque ?*
intereft, agitur. $. ro. Si is, cuius intereft, fepulchri violati .

agere nollet: poteft paenitentia * aCta**, antequam lis ab alio

conteftetur, dicere, velle fe agere: et audietur. $. tr. Si
feruus in fepulchro habitat, vel aedificauit: noxalis aCtio cef-
fat, etin eum Praetor hanc aCtionem pollicetur, Si tamen
: $d oidup ! Mi vsonon

9 Vulgata eft: ceffabit eius-
dem poeua , et ita e IV. fcriptis $. Cruc. II. H. a Porta in 1. legit: ceffab;t
in eiusdem per(ona ,. et, ita tres reliqui , Chriftin, Barb. et $. Cruc. .. In hoc
inter verfus adfcriptum: al. in eadem , et in S. Cruc. M. al. in. eandem perfo-
tam. BR. Bynkersh. vt Chriftin. et reliqui, Rehd. vt S. Cruc. II. ceffabit eius-
dem poena, quae et Vulg. GEE. Hal. ceffabit im eiusdem perfoua poena. Per[a-
nae igitur etc. . .1O. Gothofr. in nota: Al. quemadmodum impuberes. et ita
vulg. Florentinam. firmant Graeci: ó: mévo vizvo, Ap. Hal, adimodum , abcit.
BR. Rehd. vt Vulg. GEE. IE Taur. quamDis. GEB. — Y2 Taur. iufeRet..
Rehd. zuferat. GEB. I3 Taur. t[rritoria. GE B. 14 Vulg. oppida. BR.
15 Vulg. refcripfit et poenam. Yta ct Rehd. GEB. I6 Vulg. fepulcbrum fa-
ciunt. BR Et ita quoque Rehd. GER. .
eandem flatuit poeuam. 8 R. Kehd. vt Vulg. GER. 18 Vulg. inferit: zude.
BR. Rehd. zdem. GE B. 19 Hal. efj. Vulg. fit. &R. Rehd. vt Flor. GE E.
20 Hal. addit: debeut. Vulg. folent. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 21 Flor,
fcriptum fuit: agerint, ac fi fcribendum foret: ageremt. BR. Nempe more
Taurell. agerInt. G E. . 22 Hal. procedatur.. Rehd. procedant. GEB. — 23 fH?'L"
| . inferit :

17 Hal eaudem flatuit. Vulg. .

yte
um
I^
pulgï
u

9R
- (uot
U
st
cond

- Qdf

(ERI
fiptu
9 lo

vold
Üiner
tribls
Violt,

fl
5
SITY!

. hii

eüm
Copta
tejt
(men.
[ fe ]
)
lm vi
tnt, h
Ut
ETU

Weri: )
Hl (4
Godtof.
f Dy
T aj
Ihandrina
) Mi
Vg W
6ns s
t l
Uif f
Bll
Wf
t ]
. Vulg.
W Wu

If Y
rolt
n p
BU
hi

: Df
fur
g, V
amme
(ne
ag
dam
m t
xlrnad
n
) (
t T
rl
[ 5
o
| tamel
n

fjj t
E; æl('gþ;t
a l
u a
À j »'.:'-
y n

//DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. XIL XIIL XIV. 1027

non habitet, fed domumculam ibi habeat feruus: noxale iu-
dicium erit dandum, fi modo habere poffe videtur. $. ir2.
Haec actio popularis eft. |
IV. Pavrvs ?? libro XXVIL ad Edictum Praetoris.

SEgPvrLcuna hoftium religiofa nobis non fünt: ideoque la-

ides inde füblatos, in quemlibet vfüm conuertere poffumus :
non ?* fepulchri violati a&io competit.

V. PowPoNivs libro VI. exPlautio. V T1MvR eo |

iure, vt dominis fündorum, inquibus fepulchra fecerint, et-
jam poft venditos fundos adeundorum fepulchrorum fit ius.
Legibus namque praediorum vendundorum cauetur, vt adfe-
pulchra quae in fundis fünt, iter eius ^*, aditus, ambitus fu-
neri faciendi fit ?*. | : "
VI. IvrxzxAwvs ?? libro X. Digeftorum. Se»vr-
CHRI violati aCtio in primis datur ei ad quem res pertinet.
Quo ceffante, fi alius egerit, quamuis Reipublicae caufa afue-
rit dóminus , non debebit ex integro aduerfus eum , qui litis
aeftimationem fuftulerit, dari. Necpoteft videri deterior fiefi
condicio eius qui Reipublicae caufa afuit, cum haec actio non
ad rem familiarem eiusdem, ?? macis ad vltionem pertineat.

. VII. Mancriauvs librolll. Infitutionum. Se»vr-

CHRI deteriorem condicionem fieri prohibitum eft: fed cor- |
ptum et lapfüm monumentum ** corporibus non contactis

37 licet reficere, . | i ag
" VIII. MacEen ?3 libro T. Publicorum; SePvrcum:i
violati crimen poteft dici ad legem Tuliam de vi publica per-
tinere ex illa parte, qua de eo cauetur, qui fecerit quid, quo
minus aliquis funeretur, fepeliaturue: quiaet qui fepulchrum
violat, facit quo quis minus fepultus fit. ^ .
IX. IpEw libro IT. publicorum Tudiciorum ?**, Dx
fepulchro violato actio quoque pecuniaria datur.
—— X.PariwrANVvslibro VIII. Quaeftionum. Qvaz-
SITVM eft, an ad heredem neceffarium, cum fe bonis non
mifcuiffet ?? , actio fepulchri violati pertineret? Dixi, recte
eum ea actione experiri ?5, quae in bonum et aequum con-

cepta eft. Nec tamen, fi egerit, hereditarios creditores ti-

mebit: cum, etfi per hereditatem optigit ?* haec aCtio, nihil

tamen ex defunéti capiatur voluntate, nequeid capiatur, quod

in rei perfecutione ?? , fed in fola vinditta fit conftitutum.

.XI. Pavrvslibro V. Sententiarum. Rxx fepulchro-
rum violatorum, fi corpora ipía extraxerint, vel offa erue-

rint, humiliores ?? qnidem fortunae fummo fupplicio adfici- .

untur, honeftiores in infulam deportantur: alias autem ^? re-

legantur, aut in metallum damnantur.

Y* W

inferit: bzs, quorsumi intevefl| GEB. —— 24 Hal. qätod cuiusqne. G EB. — 25

Hal. CAIVS. GEB. . 26 Hal. et Vulg. zec. BR. Etiam Rehd. GEB. 27
Gothofr. in nota: iter eis. vzlg. iter ei. 4dal. Adde Noodr. J1. Obf. vlt. in
fine. Flor. etiamnunc eft: item eius aditus ambitus. Malumus: iter, eius ad-
iug ambitus. BR. Florentinam repraefentat Bynkersh. Vulgatam Darb. Ha-
loandrinam Chriftin, At S, Cruc. T. zter aditus, otmiffo: eius. S. Cruc. IL. iter
[. Kehd. idem ei aditus abitus funeriy faciendi fit. GEX. 28 Hal. fuuerzs
faciendi cauffa fiwt. G£ B. 29 Hal. MARTIANV'S, GEB. 30 Hal. et
Vulg. eius, fel. & R. Rehd. ezus fet wagis. GEB. 31 Taur. m Vuumentum.
GEE. : 32 Vulg. contrecfatis. && 35 Hal. et Vulg. MARCELLV'S.
BR. Rehd. vt Flor. GER. 34 Flor. publicormm iudiciorum , initio non ad-
erat, fuit tamen fpatium aliquod relidum , quod corrector impleuit per haec:
pnblicorum. iudi, reliquis : ciorum ,. tuperne adfcriptis. B R. 35 Hal. bonis
annifeiiffet. Vulg. bonis non anmifcniffet. Negationem firmant Bafil. u3 égu-
£e; RR. Rehd. vt Flor. GE g. 36 Taur. experT. GEB. . 537 Kal abt?n-

pat. Vulg. obtingit. BR, Rehd. vt Flor. GEB. — 38 Hal. perfecutionem. GEE.

39 Hal. et Rehd. burilioris, et Taurellii erat dare: bumilerEs. GEB. — 40
Hal. et Vulg. aut. B g. Rehd. vt Flor. GE B. !

lio.BR. Rehd. vt Vulg. GEEB. ..

"RXUTPT, OCTPLORU,
DE CONCVSSIONE z
VrrraANvs|libro V. Opinionum.

SI fimulato Praefidis iuffü . concuffio interuenit, ablatum
J eiusmodi terrore reftitui Praefes prouinciae iubet, et de-
litum coé&rcet. — : | ;
Il. MAcER ? libro I. publicorum Tudiciorum. Cow-
CVSSIONIS iudicium publicumnon eft: fed fi ideo pecuniam -
quis accepit, quod crimen minatus fit, poteff indicium pu-

| blicum effe ex Senatusconfultis, quibus poena legis Corne-

liae teneri iubentur, qui in accufationem innocentium coie-
rnt, quiue ob accufandum, vel non accufandum, denuntian-
dungx,4vel non denuntiandum ? teftimonium, pecuniam acce-
pert ". — od ;

CLIT.. XIV.
DE ABIGEIS.

VrrrANvslibro VIIL de officio Proconfulis.

DE abigeis ppniendis .ita —Diuu-s Hadrianus confilio * Beti-
A cae? refcripfit. Abigei cam duriffime puniuntur, ad gla-
dium damnari folent: puniuntur autem ? duriffime non vbi-

.que, fed vbi * frequentius eft id genus malelficii: alioquin et

? jn opus, et nonnumquam temporarium ? dantur. $. r
Abigei aütem proprie *hi * habentur, qui pecora ex paícuis
vel ex armentis fübtrahunt, et quodammodo depraedantur:
et abigendi ftudium quafi artem exercent, equos de gregibus
vel boues 7 de armentis * abducentes. (Ceterum ü'bquï)s bo-
uem ? aberrantem , vel equos in folitudine relictos abduxerit,
non eftabigeus, fed fur potius. $. 2. Sed et qui porcam
*?, vel capram, vel veruecem ** abduxit, non tam grauiter,
quam qui maiora animalia abigunt, ple&i debent. $..3.
Quamquam autem Hadrianus metalli poenam, item operis,
vel etiam gladii praeftituerit, attamen qui honeftiore loco nati
funt, non debent ad hanc poenam pertinere, fed aut rele-
gandi erunt, aut mouendi ordini *?, Sane qui cum gladio
abigunt ^?, non inique beftiis ^* obiciuntur. $. 4. Qui pe-
cora, de quorum proprietate faciebat controuerfiam , abegit,

] vt Saturninus quidem fcribit, ad examinationem ciuilem re-

mittendus eft: fed hoc ita demum probandum eft, fi nonco-
lor abigeatus *? quaefitus eft, fed vere putauit fua iuftis ra-
tionibus * ductus *. | '
II. MAczeRn ** libro I. publicorum Iudiciorum. . Agr-
GEATVS crimen publici iudicii non eft: quia furtum magis
eft: fed quia plerumque abigei et ferro vtuntur, fi deprehen-
dentur **, ideo grauiter et puniri eorum admiffum folet,-

IIT.

/— . x Vug. DE CONCVSSIONIBVS.BR.. Et ita Rehd. Ggn.
2 Vulg. MARCIANVS. BR. .. .3 Vide Bynkersh.. 141. Obf. 20. BR. 4
Hal. et Vulg. acceperínt. BR. Etiam Rehd. GER.

[ Vulg. confali. Hal. proconfuli. Ydem tamen in margine: al comfi. -
;s^ 2 Taur PFeticae , et inde eft Rehdigerani
codicis: mecfice. G E B. 3 In Rehd. autem, abeft. GE z. 4 Hal. vbicun-
que. GEB. 5 Ap. Hal. et, et.hic et mox iterum abeít. GEs. — 6 Etiam-
nunc Flor. eft: temporium. Vide L. 4. $. 3. infra de Re Milit. nR. 7 Taur.
Vobes, GER. 8 Hal. equos de armentis vel oues de greoibus abduceutes.
G E B. 9 Taur. PoBew. Hal. bouem , et in inargine : alza$, ouem. Rehd.
oxes aberrantes. G E B. IO Hal. et Rcehd. porcum. GEB. — 11 Gothofr. in
nota: ita et vulg. et Hal. Qui dubio procul ad Florentinam refpexit, vbi
Taur. habet: verslcem. In Rehd. eft: berbicem , ex perantiquo dubio procul
codice Florentino fimilem. G £B. 12, Gothofr. in nota: ordine. lg. Hal.
Immo Hal. aat funt ordine inouendi. Rehd. vt Vulg. GE R. 13 Hal. abege-
yint. GEB. (4.. Taur, Vefliit. GEB. 15 Hal. abiseatui. GERB. 16
Vulg. MARCELLVS. nR. 17 Hal. et Vulg. deprebendautur. BR. .. Rehd.

Fffffff | de-

I028 ..

II. CarrrsTRATvs libo VI. de Cognitionibus.
Ovrs pro numero abactorum *? aut furem aut abigeum fa--
ciunt: quidam decem' oues *? gregem effe putauerunt, por-
cos etiam quinque, vel quattuor abactos: equum, bouem22
vel ?* vnum abigeàátus crimen facere. $. r. Eum quoque
plenius coércendum, qui a ftabulo abegit ?^* domitum pecus,
non a fylua nec ?^* grege. $. 2. Qui faepius abegerunt, li-

cet femper vnum vel alterum pecus fübripuerint, tamen abi-

gei funt. $. .5. Receptores ?? abigeorum qua poena ple&ti
debeant, epiftula Diui Traiani ?^? ita cauetur, vt extra terram
2* [taliam decem annis relegarentur ?*. :

| "ET N
DE PRAEVARICATIONE *
VrPraxvs libro VI. ad Edi&tum Praetoris, -

PRAEVARICATOR ? eft quafi váricator ?, qui diuerfam
partem adiuuat prodita caufa fua. ; Quod nomen Labeo a
variacertationetraCtumait. ^Namqui praeuaricatur, ex vtra-
que parte confütit *, quinimmo ex altera. . $. r. Is autem
praeuaricator proprie dicitur, qui publico iudicio accufauerit:
ceterum aduocatus non proprie praeuaricator ^dicitur. Quid
ergo de eo fiet, fiue priuato iudicio, fiue publico praeuarica-
tus fit ^, hoc eft, prodiderit caufam *2? .hic extra ordinem
lolef punin. ^ — Ws o d
: Il. VzPrANvslibroIX. de Officio Proconfulis. .Sc1-
ENDVM "^, quod.hodie iis qui praeuaricati ? fuünt, poena
iniungitur extraordinaria. J DA m
IIll. MAcxn *?libroT. publicorum Iudiciorum. PRAx-
VARICATI1ONIS ''iudicium aliud publicum, aliud mori-
bus inductum eft. $. r. Nam fi reus accufatori publico iu-
dicio ideo praefcribat, quod dicat fe eodem crimine ab alio

accufatum , etabfolutüm, cauetur lege lulia publicorum '?, -

vt non prius accufetur , quam de prioris *? accufatoris prae-
uaricatione conftiterit, et pronuntiatum fuerit: huius ergo
praeuaricationis pronuntiatio püblici iudicii intellegitur. :$. 2.
Quod fi aduocato praeuaricationis *^ crimen intendatur, pu-
blicum iudiciuim non eft: nec ibtereft, publico, an priuato iu-
dicio praeuaricatus dicatur. ^ $. 3. Si ideo quis accufetur,
quod dicatur crimen iudicii publici deftituife: iudicium pu-

blicum non eft: quia neque lege aliqua de hac re cautüm eft, :

néque per Senatusconfültum , quo poena quinque auri libra-
rum in defiftentem ftatuitur, publica accufatio indu&ta eft. -
.. IV. Inkn libro IT publicorum Iüdiciorum. Szis, de
cuius calumnia agi prohibe!. r, praeuaricator *5 *in* caufa
iudicii publici pronuntiatus lit, infamis erit.

deprebenduntur. GE n. 18 Gothofr. in nota: Ferte lesendum : abaCtarum.
lta autem dudum Vulg. et re&e. — Errór inde, quod initio legis librarius fcri-
pícrat: Bones. B R. 19 "aur. oBes. S$ed et hic librarius fcripferat: T/o Bes.
BR. 20 Taur. Vouem. GER&. 21 Iu Rehd. vel, abeft..GEn. ^:22 Hal.
Ennque. Rehd. q40que , plane omittit. GE B. 23 Hal. abegevit, — 24 Vulg.
vel, loco: mec. BR.: . 25 Vulg. receptatores. B R. 26 Gothofr. in nota:
Traiani. vzlg. Flal. Qui ad Florentinam refpexit; vbi tefte Taurellio eft:- Tva-
biani. Kehd. adriani. G E g. 27 In Rehd. *er/am, abeft. GEz. ^ 28 Hal.
et Vulg. relegeutur. BR. Rehd. vt Flor. GE p; P u

1 Gothofr. in nota: De praenaricatoribus. vulg. . Ita et Hal. et Rehd,
Taur. PRAEDARICATIONE. GEÉ. — 2, Taur. PRAEPARICATOR. GE R.
..3 Taur. Darvicator, GEB. Vide Opuft. de Latin. Vet. ICt. p. 172. fequ. BR.
4 Vide Menag. Amoen. Iur. Cin. c, 39. GER. 5 Vulg. confiflit. B.R. Et-
iam Rehd. GEB. — 6 'Taur. praeBaricator. G E B. 4 Hal.eft. . 8a Ap. Hal.
boc efl, prodiderit caufam, abfunt. GEB. — 8b Hal. addit: efl. 9 Taur. quod
odie I$ ( qui ) prae Baricati funt. G x p. IO Vulg. MARCELLJV'S. Etiam
Bafil. MAPK. BR. — 11 Taur. PRAEbAricationis. GEB, — 12 Rehd. addit: za-
diciorum. GEB. — 13 KHial de propría, Ap. Rehd. prioris , plane abeít. Gx ,

. videtur, B R. Et ita quoque Rehd. G x z.

DIGESTORVM LIB. XLVIL. TIT. XIV. XV. XVL^ XVII.

.V, VgNvLEAIVS SATVRNINVS libro IT. publico-

rum Iudiciorum. AccvsaTon in *5 praeuaricatione con-

uictus, poftea ex legze non accufat. . | TEU
..MlI. Pavrvs lbro fingulari de ludiciis publicis. Am
Imperatore noftro et patre eius refcriptum eft, vtin crimini-

| bus, quae extra ordinem obiciuntur, praeuaricationes ** ea-

dem poena adficiantur, qua tenerentur, fi ipfiin legem com-
mififfent ** qua reus per *? praeuaricationem abfolntus eft.
. . :VII. VrPriAmwvslibro IV. de Cenfibus. Iw omnibus
caufis ," praeterquam in fanguine ??', qui delatorem corrupit,

ex Senatusconfülto pro viéto habetur. -

TITISCWB ORU
DE RECEPTATORIBVS X
MancrAxvs libro IL publicorum Iudiciorum.

ESSIMVM genus eft receptatorutu-^,. fine quibus. nemo
A. latere diu potéft. .Et prsecipitur, vt perinde puniantur,
atquelatrones. .[n pari caufa habendi fünt, quia ?, cum ad-
prehendere latrones poffent, pecunia accepta, vel fubrepto-
rum parte, demiferunt *. ' ;

.1L Pavrvs libro fingulari de poenis pägahorum.d

Eos, apud quos adfinis, vel cognatus latro conferuatus eft,
neque abfoluendos, neque feuere admodum puniendos 5: non
enim par eft eorum delictum, et eorum qui rihil ad fe perti-

nentes latrones * recipiunt,
JEEGCEVRILBAGS GBGASLINSE AGRO DA
^ -V zPriANvS libro VIIL de .Ofücio : Proconful-is;i | :

FVRES noCturni extra ordinem audiendi funt, et caufa co-

gnita ^ puniendi:; dummodo íciamus, in poena ^ eorum -
operis publici temporarii modum non egrediendum. ]dem ?

et in balneariis * furibus. Sed fi telofe füres defendunt, vel
effraCtores, vel ceteri his fimiles, nec cuiquam ? percuffe-

runt, metalli poena,. vel honeftiores relegationis 9 adficien-
ürcnh . ov x C U d
. ..1. ManmcriANwvs libro II Tudiciorum publicorum.
SE D fi interdiu furtüm fecerunt, ad ius ordinarium remitten-
— - T. Pavrvslibro fingulari de poenis militüm. Mr-
LES, Qüi in furto balneario * adprehenfus 9 eft, ignominia
mitü 'debet, ^ *«2 : ! 5 t

TIT.

I4. Rehd. prenaricatoris. GEB. — 15 Täur.praeBrm'catybr...G'E B. I6 Hal. et
Vulg. de. BR. Etiam Rehd. GEn. 17 Taur. praeBaricationes. Hal. et Rehd.

praemavicatores. GE B. — 18 Flor.eft: commuiffüffemt. GEB. ^ 19 Rehd. propter ,

loco: per. GES. 20 Forte rectius: u fanguinis. ER.

..2, Hal.. recepto-
3 Gothofr. in nota: qui cum. vulg. Hal. Quod recipiendum
4 Gothofr. in nota: dimiferunt.
vulg. Hal. 'Taurellii erat dare: dEmiferuut. Etiam Rehd. dimiferunt. GEB.
5.Bafil uézes mác TqueQr?ras. BR. — 6 In Rehd. latroues, abeft. GER.

I Hal. inferit: fuut. — 2, Rehd. im penam. GE R. 3 Hal.et Vulg.
inferunt: eff, p.R, Etiam Rehd. G x B. 4 Taur. Falneariis. BR. 5 Go-
thofr. n nota: nec quemquam. vulg. Hal. Etita quoque nos, licet MSS. non

1 Gothofr. in nota: De receptoribus. Hal. GER.
Tum. GEB.

. prorfus' confentiant. .. E quinque duo folum. ita habent. Barb. et Treuif. Chri-
- ftin. z2044a22am. . S. Cruc. 1. fec quendam. S. Cruc. Yl. nec quicquam , fa&um ta-

men: wec quenquam. BR. '"Yaur. habet: nec Quiquam. At Rehd. vt Vulg. et
Hal. a2ec quemauimi. GEB. 6 Etiamnunc Flor. legitur : boneffiores legatios
1i$, vt adeo re&,sante: res, exciderint. BR. — '7 Taur. Palmeari0. GEB. .
Hal, et Vulg. deprebenfus. BR. Etiam Rehd. GE. | j
: ^ t

DJ
Jus f
a
cofk
Cok
qi
pubü
fi
i
a
t
Qu
d
d
tio1
Jl
lfog
pent

vel ii

vint
riorts
ln
fülti
dudi

»e.

exp.;!atl
Puition
potet,
lm ex
tfo f
vl poft
tim in j

"
NMWHE
3 U fs
ttin: jv
Godof
UA
MLTT
Mi g
Cüim&,
mmf Wtto:
t rl
i, GER

d
LT.
MC üantn

h Ài u
|

feto
AU
D gj
tl

Q
1 d
^M
p

t
QD
Jin!
wv

V"

ettije
üfig

i.

y, Il

371201111'1113

jl

( &t
n

" PWPM'

j
jj
1ff GB
0£
T Vg
tá
ys st

--

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. XVIIL XIX. XX.

TEOTM C XVIIL
DE EFFRACTORIBVS ET EXPILATORIBVS.
VrrtriANvs|libro VIIL de Officio Proconfulis.

DE his, qui carcere effratto euaferünt, fumendum fuppli-
' cium, Diui fratres Aemilio Tironi refcripferunt. Saturni-
nus etiam probat, in * eos, qui de carcere eruperunt, fiue ef--
fractis foribus, fiue confpiratione cum ceteris qui in eadem
Cuftodiaà erant, capite puniendos: quod [i per neglegentiam
Cuftodum euaferunt, leuius ^ puniendos. $. r. Expilatores,
qui fünt atrociores fures, hoc enim eft expilatores ?, in opus
publicüm vel perpetuum vel temporatium dari folent: hone- .
ftiores autem ordine ad tempus moueri , ' vel fines patriae *
iuberi excedere: quibus ? nulla fpecialis poena refcriptis Prin--

pE

tipalibus inpofita eft: idcirco caufa coguita liberum erit arbi-
trium ftatuendi el, qui cognoícit, $. 2. Simili modo et fac-

cularii * et derectarii ^ erunt puniendi, item ? effractores. |
Sed enim Diuus Marcus effratctorem equitem Romanum, qui
effraCto perforatoque pariete pecuniam abítulerat, quinquen-
nio abftinere iuffit prouincia Africa, vnde erat, et vrbe, et
italia. Oportebit autem aeque, etin effra&tores, et in ce-
teros fupralcriptos, caufa cognita ftatui, prout amiffum ? fug-
perit: dummodo ne quis in plebeio. !? operis publici poenam,
vel in honeftiore relegationis excedat. ! |
psiutm. ÍwTER ** effractores varie animaduertitur: atro- |
ciores enim funt no&turni effrattores, et ideo hi fuftibus cae-
fi in metallum dari ** folent: diurni vero f? effraCtores poft
fuftium caftigationem in opus perpetuum, vel temporarium |
dandi funt. u aE | Dud "as
: TAII.. XAIA RT | '
| ManctraANvs libro Ill. Inftitutionum. !
SI quis alienam hereditatem expilauerit, extra ordinem ?
folet coérceri per accufationem expilatae hereditatis, fic-
yt et * oratione Diui Marci cauetur. i
IL. VueraAxvs libro IX. de Officio Proconfulis. S1

expilatae hereditatis crimen intendatur, Praefes prouinciaeco- .
enitionem fuam accommodare debet: cum enim furti agi non

. poteft, folum fupereft auxiliumi Praefidis. $. r. Apparetau-

tem expilatae hereditatis crimen eo cafu intendi poffe, quo-
cafu furti agi non poteft: fcilicet ante aditam hereditatem, |
vel poft aditam,. * antequam res ab herede poffeffae funt: .
nam in hunc cafum * furti aCtionem non competere palam elt :

. X Ap. Hal. et Vulg. /à, abeft. Ylle etiam: eos, mutat in: bos. BR. :
Rehd.vt Hal.GEB. — 2 Hal lemius. Vulg. mitius. B'&. Rehd. vt Flor. GE B.-
3 Hal fures, boc efl Xwno3ivus , fn opus, et in Graecis latine verfis: AezoBóras.
qui veflibus bomines exuunt. Kchd. hic etiam aliquid Graeci agnofcit. Klabet -
enim: bor enim eff GR. expilatores. GER. 4 Rehd. vel patria. GEB. . $ :
Gothofr. in nota: quibus quia nulla. Hal. GE 2. 6 "Taur. faccullarT. G E. |
9 Hal. direcfarii. GE B. 8 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. Etiam Rehd.-
GEB. . 9 Flor. eft: ammifum, pro: admiffwn. Mlud habet'Taur. hoc Hal..-

. et Vulg. £R. Etiam Rehd. GEB. — to Flor. eft: zmplebeio. BR. — 11 Opi-:

namur legendum: Iw effrallores. Et ita ommes editores. Ita quoque DBarb.
.fed: zuter, eft repofitum. Chriftin. autem et S. Cruc. L. initio habuere: Imter,
hunc vero: Im. S. Cruc. H. femper habuit,vt Flor. BR. Bynkersh. vt et Rehd. :
In effractores , vx et Hal. G g. 12 Hal. et Vulg. dammari. B&. Etiam .
Rehd. G E B. 13 In Rehd. vero, abeft. GE g.

1 Gothofr. in nota: De crimine expilatae hereditatis. vulg, Rehd. :
vt Vulg. GE&. 2 Scriptum. erat: EXPILATIHEREDIBVSTATIS. :

Nec tantum librarius adiungendo: T'ATIS, (e correxit ipfe, fed et eodem mi- -

nio fuperuacua vncis inclufit, et deleta J fuperfcriplit: AE, quod plane no- :
uum. BR. 3 Hal. extraordinavie. GE B. 4 Hal ém, habet loco: et, :

Il. Pavrvslibro fingulari de Officio Praefecti *Vi'gï--i' -

L

1029

quamuis ad exhibendum agi poffe, fi * qui vindicaturus ex-

' hiberi defideret, palam fit. : j
Ill. MancrAwvs libro II. publicorum Tudiciorum,

D 1vvs Seuerus et Antoninus refcripferunt, electionem effe,
vtrum quis velit crimen expilatae hereditatis extra ordinem
apud Praefe&um vrbi vel apud Praefides * agere: an he-
reditatem a poffefforibus iure ordinario vindicare,
. .1V. P^Avrvs libro tertio *Refponforum. Rs here-
ditarias omnium heredum fuiffe communes: et ideo eum, qui
expilatae hereditatis crimen obicit *9, et optinuit, etiam co-
heredi X;)rofuifi?e videri. ;
. V. HEnwoGEN1ANvs libro II iuris Epitomarum.
Vxom expilatae hereditatis crimine idcirco non accufatur,
quia nec furti cum ea agitüt.
.. VL Pavrvs *'libro f. ad Neratium. Sr rem here-
ditariam !7 , ignorans in ea caufa e(fe, fübripuifti, furtüm
te facere refpondit *?, — Paulus: rei hereditariae fürtum (non)
** fit, ficut neceius, quae fine domina !*eft: et nihil mutat
exifimatio fubripientis *9.

p i -
" STELLIONATVS ?.
| P'A PINIANVS libro [. Refponfoi*um.
Afc'r ro ftellionatus neque publicis iu.diciis , neque priuatis

aCionibus continetur. | | :
Il. VrPrawvslibro VIIL ad Sabinum. Stkrrro-

£

NATVS iudicium famofum quidem non eft, fed coércitionem-

extraordinariam habet. : «
II. Ingw libro VIIL. de Officio Proconfulis. STEr-
LIONATYS accufatio ad Praefidis cognitionem fpe&tat. $. r.
