di,1fi errore potius, quod fe pro iure trium liberorum quod
allegabat, excufatum cræ;e-tjgt", quam malitia ab adminiftra-
tione ceffaffet, vtilem aCtionem:. non ?? dandam. . n
. XXXVIIL. PaAvzrzvs /[ | libro ^ TE Sententiaram/]|
QviwQvAGINTA dierum fpatium tantummodo ad conte-
ftandas excufationum caufas ?. pertinet: peragendo enini ne-
gotio; ^*^, ex die nominationis continui. quattuor menfes con-
füituti funt. ; ! J'j?u;;w;; 159 X ii b
XXXIX, Hoxixvs/Á|libro XHf.- Difputatio-
; üftituerg&y vt proferret ^? excufatio-
nem, mora contradictionis impeditus eft, quo minus decreto
. liberaretur: excufationem recte probari. - "IU I

XL. PAvrv s// libroiIT.! Sententiarum.|| 7 P o SVT' fu-

aut. valätu.dinari.ug deponere tutelam poteft.. $. r. Paupértas
quae -eperi-et oneri tutelae impar eft, folet tribuere vacationem.

XLL HremMocENrAxvs/lübro Il.-iurip-NHpitoma-
- ADMINISTRANTES rem ?? Principum, ex in-

rum 2$
dulgentia eorum, licet citra codicillos; a:tutela, itemqueïgura,
tempore adminiftrationis delata, excufantur. . [demque
cuftoditur in his qui PraefeCturam Annonae vel Vigilum ge-
runt. $.2. Eorum, qui Reipublicae. caufa - abfunt, comites,
qui funt intra ftatutum numerum,.de tutela, quae abfentibus
"vel profecturis delata eft, excufantur, nam fufceptam 'anteyf
non géponunt. $. 3. Qui corporis, item collegii iure excu-

confundantur. BR. — 13 Hal itém. GEs. 14 Hal.twnce GEE. ^ t5 Taur.
17 Hal. oportet. GEB. — 18 |
19 De hac lege vide Vertran. Maur. de Iare :
21 Hal. credidevit. G-E B. :
23 Bafil. mQhe. TÓ 7Qo À AAEODO ; as ï
25 Taur. profeRet. -

finEretur. GEB. — 16 Vulg. primum. BR.
Hal. cteudum fibi putauerit. -
libevor. c. 19. p. 67. BYNK.
22 Ap. Hal. »on, abeft. GE R.
Tho6w. BR. 24 Dafil. 4c 32«5 yvuvac982vo4 &uT2e. B.R.
GE B. 26 Hal. lib. IV. iuris éxecoudv. GEB. 277 Hal. et Vulg. res.. B R.
28 Flor. erat: exceptissis, quare potius emeudandum erat: exceptis Zis. BR.
Atque ita Hal. GE E. 29 Ita quidem in Pand. Elor. fed quis. vnquam . tale
quid fando audiuitz centifium, pro: ceutefimum. Saltum excidiffe videtur m
vt lit : cent Hinum,yt faepe alias z pro e.. Contius tamen hic nihil mutare vult. 3 R.
Qui etiam dehac vocein fchedulaaliquoties iam allegata contuluit Saluinium, qui
in margine: Vitra centifium. primum i videtur aliquantulum evafum : forte di-
cebat: centefiuin. MSS. habent: centefimum. Pal. 1. W. HHI. IV. V. Darb. Bynkersh.
Atin Vat. eit; Vitra C.miliavign, Edüam El centefimn, GER. — 30 Hlal. lib

20 Hal. reman[erit.. .

gitimum tutorem f& vitiofe tutorem datum. Praetor ita de-

p . '2', 4 s * ^. |
Íceptàm.tütelam, caecus, aut furdus, aut mutus, aut furiofus,

. ; , M " . 2
-cum??77. LiggRTVS Senatoris, filiorum eius tutelam admi-

475

fantur, a collegarum filiorumque eorum tutelà non excufan-
tur: excéptis his ??, quibus hoc fpecialiter tributum eft.
XLIL Pavrvs/||libro "*'iizægularij de Cognitionibus:
PLANE vltra centium ??. miliarium jabi vrbe filiorum col- //*.
legarum fuorum jtutelam fulbipere non coguntur.

XLIII. ]HEe& MOGENXANY s/ libro 1l. iuris-Epitema-

A

D3 «ceuta,
E ] ,l';dCu ^A

bJ ä&r?h Qevocs,,

niftrans, ab aliis tu lis non excufatur, | -
VXLIV.. ETPHONIN libro I*I.. 31*'-«-'-*«.Bifpü—*eae€æäaæ-.// oelsne-
Cv exjoradkione Diui Marci ingenuus libertino tutor datus

excufari debeat, eandem excufationem competere etiam ei, qui Mul

| 1us anulorum impetraffet, Imperator nofter cum Diuo Seuero

patre füo refcripfit. &—& Ergo fi pupillo libertino habenti

.ius anulorum, .datus fit ingenuus tutor vel curator, confe-

quens eft, vt excufatio eius ob hanc condicionüm diuerfitatem
non debeat accipi. $2. At fi, antequam pupillus vel pubes.
[nggp.rwggnorg;rïïr*z vigintigüingue|ius anulorum acciperet, Lu- r 3 20
cius Titius ei ?? datus, vt ingenuus excufatus fliïï,-. pott ime l2245
petratum beneficium denuo eidem ?^ tutor curatorue dari po-. ,.
terit, exemplo eo, quo placüit, etrefcriptum eft, eum quitem- — .
pore, quod intra annum erat,ex quo Reipublicae cau(a abeffe
defierat, excufatus fuit, praeterito eo, ipfum fuo loco dari
pofie. &-a- Et quamuis libertinus, 35, qui Senatori patrono
procurat, excufationem ab aliorum tutela ?5 habeat, ifte ta-
men|qui ius/anulorum impetrauit, qui ?* in ordinem in*ge—[(;ïaug,,,
nuorüm tranfit ??, tali excufatione vti non poffet- 3?. T f
— XLV. Ipz wflibro ITj ^^ Difputetionmm/ "'rrrvs LU XU.
FILIIS! MEIS, QVOAD KREIPVBLICAE CAVSA NON .
ABIERLT ^'JTvTOR ESTO:. gelfit tutelam ex ^^ teftía- | f«,

mento delatam: deinde Reipublicae caufa abeffe coepit, et

deftit :anjquafi noua tutela nuncjdelata, excufari debeat etiam. /: '/u lnl
ob abfentiam: Reipublicae caufa? an quia- praeceífit teftamen- "-óUwaA TOR ,,
tum abfentiam ob publicam caufam, et eft ab eo iam admini-
ftrata tutela,.non oporteat eum excufari ?. quid, fi liberos in-
terea fufceperit, aut aliam . excufationem paraujt ^? ? Magis
eít, vt hgec vna tutela fitz ideo nec excufationem '€&i compe-
tere, nec agi tutelae ob prius tempus poffe. $. r. Sed fi ita
fcriptum 'in.teftamento. fuit, "Tirrvs TvTOoR EsTO: l*r,
cvw ** REIPVBLICAE'CAVSA Ó^ ABERIT ^5, TV-
TOR NE- ESTO:,CVM- REDIERIT, TY TOR ESTO: quid.
de excufatione autjob abfentiam Reipublicae caufa, autjaliam, J 54.
quae poft obuenit ^*, dici oporteat, videamus, ;Pragcedit *9 , ,,, , -
autem ^^. alia quaeftio: teftamento ex die vel.fub4condicione4 , 4,, , — —
tutores ?? dati, an fe exeufarejantejdieme condjcionemue ne- ,.5
ceffe habeant? et in primis/an iam dies quinqbàginta eisgc'gg-» [^
dantj'intra quos.neceffejeft; caufas excufatidnis exercere? Sed ,
verum eft, non ante effe tutorem, quam dies venerit: namnec ;

diis J 'ä*eï d»a-tr,l
! ao € - ocd:
antequam . 3dita fit hereditas. |Quia ig itufjex eodem teftamene j , j
to iam gefta fuit tutéla, et qui ** excufatus eft ?? alias, afutu-
rus Reipublicae caufa, reuerfus continuo' haeret ?? tutelisjante

*

L.5 o agv |

füfceptis, etiam dntra annum: . fed hic excipfo teftamento de- ^ *ïigw

fierit ?* effe tutor: et ideo ex fecünda tutela excu(íare fe

IV. iuris imvvouus.-GEPR. ^ 31 Hal Lb. XIL. GEB.|. 52 Ordinarius cor-
rigens Flor. repofuit: awnis. etita omnes Ícripti et editi. BR. Etiam Hal. et
Ícripti Pal. I. 1I. HIT. IV. V. Barb. Vat, Bynkersh. GE R. 33 Vulg. inferit:
tutor. BR .:./34Hal. idem. G ER:/:::33 al liéertus. GEB.. 36 Videadnotata
ad L. 33..fuprab.t. B R. ....37 Hal; quia pro:quií. | 38Mal. et Vulg. tranfiit,
BR.. '39Hal. potef; .. 40Hal.Eb XP[L. GEB. — 4X Forte: aóerit. BR-— 42
Vulgo ex, abeít. B R. 43 Hal. «fon oporteat excufavi, et. fi liberos. iutevea fu-
fceperit: aut. aliam exctifationem. parauerit?. et magis efll. GEB. — 44 Gothofr.
in nota: quoad reipublicae caufa. Hal. In quo fallit. Eft enim apud KHal. cum
reipublicae cauffa. . G.. 8. 45: Vulg. inferit: vel ob aligm. BA. 46 .Xial.
abierit.:GEB... 47 Mal. obuenerit... ; 48 Hal, et Vulg. procedit, a quo aon
fum alienus. &R. ,. 49 Hal. iuferit et,, GEB. 50 Ap. Hal. tatores, abeil.
GEB. Neutiquam abeft, fed ftatim polt: teffamento pofitum ceraitnr, 51
Vulg. quzt. BR. 52, Hal. effet. GEB. 53 Hal. continuo. cobaeret. GE .
54 Hal. gef?gt . Vulg. defity et.ita.e feptem MS$S, quinque. — Qtob. de'ü,äffzz.
E à V at.

r i (Actwno.

&
; x 4 Lfén.
[ 2 Ls
L[ 1 tenr

! fce

ul
L. fuer,

DIGESTORVM LIB.

poteft. $. 2. $i a Praetore detur curator mente capto, aut
muto, fiue yentri, excufatur iure liberorum. .5. 3. Romae
datos tutores eos tantum accipere debemus, qui vel a Praefe-
&o vrbis, vel a Praetore, [vel injteftamento Romae confecto **,
vel in continentibus;59 dati fünt. $. 4. Si tanta corporis aut

476

/mentis) valetudine ab agendis rebus libertus[prohibeaturj vt |
. pe fuis quidem negotiis(fufficiat, neceffitati erit

fubcumben-

51 - ne(inpoffibile 59 iniungatur tutelae munus, quod obiri

dum ?*:

.a liberto non poteft ??, cum incommodo pupilli, et aduerfus

vtilitatem eius. - : . i
. XLVI. Pavrvs*? Wf llibro fingulari-de Cognitionibus. yf/
Qv zx collegio piftorum funt, a tutelis excufantur: fi mo-
do per femet piftrinum exercegdnt: fed non alios puto excu-

fandos, quam qui intra numerum funt. $. r. Vrbici autem.

piftores accollegarum quoque filiorum tutelis . excufantur.
$. 2. Sed et hoc genus excufationis eft, fi quis fe! di&it iB do-
micilium non habere, lam .
tor Antoninus cum Diuo patre fignificauit.

VBI | PVPILLVS EDVCARI VEL |MORARI
Z;intytfþ'm

LA fw(n.'

o [] — s
t J w/wmü&

L

L. f
La a«
E jfacftmd |

L2 Gek.
F3 7f

('l. ^V£s

alimenta pupilli, vel difciplinas.

: DEBEJATA ET DE ALIMENTIS EI
PRAESTANDIS.

[Vrpeiaxvs/f|libro XXXIV. ad Edi&um]||/
oLET Praetor freQuentiffime adiri, vt conftituat, vbi filii
S vel alantur vel morentur: noit tantum in poftumis, verum
omnino in pueris. $. 1. Etfolet ex perfona, * ex condicio-
ne, et ? ex tempore ftatuere, vbi potius alendus fit: et non-
numquam a voluntate patris recedit Praetor. Denique cum

quidam teftamento fuo cauiffet, ivtj filius apud fubftitutum edu- -

cetur ?, Imperator Seuerus refcripfit, Praetorem ae&.imare. *
debere, praefentibus ceteris propinquis liberorum: id enim
agere Praetorem oportet, vt fine vlla maligna fufpicione ala-
tur partus, et educetur. $. 2. Quamuis autem Praetor recu-

fantem apud fe educari non polliceatur fe coacturum, attamen

quaeftionis eft, an debeat etiam ixïüitum qgigere;: vtputa liber-
tum, parentem, vel quemlgliummgga;adfigxbus cognatisue? Et
magis eft, vt interdum debeat id" facere. $- 3., Certe non
male dicetur, fi legatarius vel: heres educationegm recufet te-
ftamento fibi iniunCtam, denegari ei,actiones, debere, exer-
plo tutoris teftamento dati. Quod ita demum placuit, íi id-

äfa&gng&circo fit relictum: ceterum, fi effet relicturus, etiam fi edu-

cationem recufaturum fciret, non denegabitur ei aCtio: et ita
Diuus Seuerus fa';pifüme flatuiy v nq r m |
II /Tn w /|| libro XXXIVE/ad-Ediétum. ||
cro iudicis, /qui tutelae/cognofcit, congruit, reputationes/tu-
toris non improbas' admittere: vtputa fi(dicat, impendiffe in
$. r. Modus autem, fi qui-
dem Praetor arbitratus eft, is feruari debet, quem Praetor fta-
tuit: fi vero Praetor non eft aditus, pro modo facultaglum pu-
pilli debet arbitrio iudicis aeftimari: nec enim permittendum

À

eft tutori, tantum reputare, quantum dedit, fi plus aequo de- |
dit ^. $. 2. Hoc|amplius, etíi Praetor modumdLalimentis fta-

Vat. vt Flor. BR. Quinque illa Pal L. 1I. IIT. IV. Barb. quibus adde Bynkersh.
GE B. 55 Hal. concepto. GE B. 56 Vulg. inferit: aedificiis. B R. 57
Hal. et Vulg. fuccurvendum. 53 &. 58 Taur. i Npoffibile. 59 Hal. poffit.
60 Hal. PAPINIANV'S. GER. : | !
I Vulg. inferit et. BR. 3 Hal ed»a-
4 Hal. et Vulg. exiflimare. BR.
6 Hal. et Vulg. fcripfit. BR. — 7 Hal. defiderarit. — 8 Hal. ita, loco: fit. GEB.
9 Hal. etiam, loco; et. GER. IOo Vulg. addit is. 2 R. 11 Ap. Hal. po-
fitis, abeft. GEB. Lego: pofitus, nempe, pupillus, de quo dixerat in $. 2.
Ita malo, quam vocem delere, vel transponere, vel contorte explicare. BYNK.
Ita etiam V/II. Obf. 25. n. XI. fed, vt mihi videtur, inuita fyntaxi. Facilis eft
huius loci medicina, fi vocem; pofitis, a fequentibus commate fepares, et €x $.

2, Ap. Hal. et, abeft. GER.
cavetur.

vbi ad tutelam datus eft : idque Impera-.

5 Hal. et Vulg. dederit. BR, .

II L.I

XXVII.

tuit, verumtamen vltra vires fa"cultatfum eft, quod decretum

] eft, nec fuggeffit Praetori de ftatu facultagium, non debet ra-

tio haberi alimentorum omnium: quia, fi fuggeffiffet, aut mi-
nuerentur jam decreta, aut non tanta decernerentur. $. 3.
Sed fi pater ftatuit alimenta liberis, quos heredes fcripferit $,
ea praeftando, tutor reputare poterit: nifi forte vltra vires fa-
cultatfum ftatuerit: tunc enim imputabitur ei, ,Cür; non ádito
Praetore defiderauit * alimenta minui, — .
IIT. IneM /I | libro £-deOmnibus Tribunalibus. UT// Ivs
ALIMENTORYVM decernendorum pupillis Praetori conipetit :
vtipfe/moderetur, quam fümmam tutores vel curatores ad
alimenta pupillis vel adülefcentibus praeftare debeant. $. r.
Modum autem patrimonii fpectare debet, cum alimenta de-
cernit: et debet ftatuere tam moderate, vt non vniuerfum re-
dditum patrimonii in alimenta decernat, fed femper fit 9, vt
aliquid ex reditu fuperfit. $. 2. Ante oculos habere debet in
decernendo et ? mancipia quae pupillis deferuiunt, et mercg-
es pupillorum, et veftem, et tectum pupilli: aetatem etiam
contemplari,in qua conftitutus eft *?, cui alimenta decernun-
tur. $. 5. In amplis tamen patrimoniis pofitis ^* non cumu-
lus patrimonii, fed quod exhibitiqhi frugaliter fufficit, modum
alimentis dabit, $. 4. Sed fi non conftat, quis modus facul-
tatium fit, inter tutorem, et eum, qui alimenta decerni defi-
derat, füfcipere debet cognitionem, nec temere alimenta de-
cernere, ne in alterutram partem delinquat: prius tamen exi-

| .//:raw,o

gere debet, vt profiteaturitutor, quae fit penes fe fumma: et L 2sc6;

comminari grauiores ei *^ vfüras infligi eius quod füpra pro-
feffionem apud eum fuerit comprehenfüm *?. $. 5. Idem **

ad inftruCtionem *5 quoque pupillorum, vel adülefcentium, pu- ,

T

pillaram **, vel earum quae intra ** vicehfimum|annum con-
ftitutae funt, folet decernere refpectu facultatium, et aetatis
eorum, quyiníftruuntur *9. $. 6. Sed fi egeni fint *? pupil-
li, de fuo eas alere tutor non compellitur: et fi forte poft de-
creta alimenta ad egeftatem fuerit pupillus perductus, démi-
nui debent quae decreta funt: quemadmodum folent augeri,
fi quid patrimonio accefferit. XX5/ J 4405
LIVM heredem inftituerat, filiae dotis nomine, cum in fami-

$
d L52 g d

lia nupfiffet, ducenta legauerat| nec quicquam praeterea, A 1...4'129014 £.

tutorem eis ?? Semprontium dedit: is acognatiset a ?^* pro-
pinquis pupillae perductus ad Magiftratum ?? iuffus eft ali-
menta pupillae, et mercedes, vt liberalibus ?? artibus jünfti-
tubretur, pupillae nomine praeceptoribus dare: pubes factus
pupillus puberi iam faCtae forori füae ducenta, legati caufa,
foluit, Quaefitum eft, an tutelae iudicio confequi poffit, quod
in alimen;ga pupillae, e£ mercedes a tutore ex tutela praeftitum
fit? Refpondi, exiftimo, etfi citra Magiftratuum decretum tu-
tor fororem pupilli fui aluerit, etliberalibus artibus inftitue-
rit, cum hdqc aliter ei contingere non poffeyt, nihil eo nomi-
ne, tutelae iudicio, pupillo, aut fuy&ituï-i-s pupilli praeftare ^*
debere. : | ptas L5,,
--- M. VrrrANvs /||libro THE-de-officio-.Proconf: li:s:/n
Sx niscEPTETVR, Vbi morari, vel vbi educari pupillum
oporteat, caufa cognita id Praefidem ftatuere oportebit. In

2. 70 pupillis, füubaudias. GEB. 12 Hal. et Vulg. grauiores fe ei vfuvas im-
füigere. Profe&o conftru&io, quae Flor. obtinet, aliquanto durior eft, nec ta-
men ideo eam mutatam velim. BR. — Mihi non videtur improbabile, in. codice
PandeGis Flor. antiquiore fcriptum fuiffe: grawiores fe ei vfuvas imfligere, per
compendium: grauioreSEZ, eoque non animaduerfo, alium librarium vel corres
G&orem 72 znfligere, in: infligi, commutaffe. G E B. 13 Hal. depraebenfum.
GE B. I4 Hal. et Vulg. item. BR. 15 Hal. inflitutionem. GEB. 16
Hal. item pupillavum. 17 Hal. et Vulg. zufra. BR.
GEB. I9 Al. funt. 20 Hal. et Vulg. ez.BR. 21 Ap. Hal. et. Vulg.
a, abeft. BR. 22, Hal. magiflratus. 23 Etiam puellas Romae liberales
artes didiciffe, multa exempla probant. De Virginia Cafaub. ad Diogen. Laert.,
24 Hal praeffaríi, in quod procliuior (um. BR.

25

-»ant,

LU m era,

caufae

18 Hal. inflituumtur. —

! M'd;m,j

E

DIGESTORVM LIB. XXVIL. TIT. -1L. IIl

/ caufae cognitione euitandi ^5 funt, qui pudicitiae impuberi(^5
- poffunt infidiari. 7:5« o OCUA 3
' | VI. /TRvPHON Zf )f s/libro XIV:-27-Difpu
! S1 ABSENS fit tutor, et alimenta ;)—tïf)ïïlus defideretsifi qui-
, dem neglégentia, et nimia ceffatio in adminiftratione tutoris
, : obiciatur, quae etiam ex hoc arguatur, quod per abfentiam
0 . eius deferta dreli&ctaque funt ?3 pupilli negotia: euocatis ad-
finibus atque amicis tutoris, Praetor, edicto propofito, caufa

j : cognita, etiam abfente tutorej vel remouendum eum qui di-

: enus tali nota videbitur, decernet, vel adiungendum curato-
rem: et ita, qui datus erit, expediet alimenta pupillo. . Si ve-
ro neceffaria abfentia tutoris et improuifa acciderit ??, forte
. . «uod fübito ad cognitionem principalem profectus, nec rei
Leloi:m..Íuae prouidere, nec confulere|?? pupillo potuerit, et fpera-
tur ?* redire, et idoneus fit tutor, nec expediat alium adiun-
gi, et pupillüs alimenta de re fua poftulet, recte conftituetur
ad hoc folum, vt ex re pupilli alimenta expediat.
f p TT uPLE A
K * ET RATIONIBVS DISTRA-
2 ET VTILIQCVRATIONIS -
LC CAVSA ACTIONE. acém. í
[Vrrraxwvs/]||libro XXXVE ad Edi&um]||7 " '
EN * owNIBVS quae fecit tutor, cum facere non deberet,
A item in his quae non fecit, rationem reddet hoc iudicio:
praeítando dolum, * culpam, et quantam in rebüs fui$ dili-
sentiam. -$—4K Vnde quaeritur apud Iulianum libro vicen-
| XX /l.fimo primo Digeftorum, fi tutor pupillo auctoritatem ad mor-
E oD tis caufa donationem accommodauerit, a)f tutelae iudicio te-
neatur? EÉt ait, teneri eum: nam ficuti teftamenti factio, in-
. quit, pupillis concefía non eft, ita nec ?, mortis quidem caufa
donationes permittendae funt. -$—2. ä djet fi non mortis
] caufa donauerit tutorej auctore, idem Iulianus fcripfit, pleros-
1 que quidem putare, nonvalere donationem: et ^ plerumque
4 L'éxibere, 3ta eft: fed nonnullos cafüs poffe lexiftere, quibus-fine repre-
henfione tutor auctor fit 7 pupillo ad dáminuendum, decreto

Ü fcilicet interueniente: veluti fi matri, aut forori, quae aliter
fe tueri non poffunt, tutor alimenta praeftiterit: nam cum bo-
: nae fidei iudicium fit, nemo feret, inquit ?, aut pupillum aut
ld fübftitutum eius quaerentes ?, quod tam coniunctae perfonae
üwf; alifae &nt. Quinimmo per contrarium putat poffe cum tuto-
EC re'agi tutelae, fi tale officium praetermiferit. .-$-9- Officio
N ?re, tutoris incumbjt, etiam rationes a&tus fui conficere, et pupil--
,ïü'U"*J*"* lo reddere: ceterüm, fi non fecit, aut fi faCtas non exhibet,
15 hoc nomine iudicio tutelae tenebitur. De feruis quoque in-
l .. ferrogationes, fed et quaeftiones habendas, et hoc officio 1u-
d L lia dicis conuenire *9 placuit: nam Diuus Seuerus decreuit, cum]
? , jT7,£,, neque inuentaria neque auctignalia ** proferentur '?, reme-
l "dio eo vti debere, vt rationes a feruis qui rem 'gefferant **,
e * proferantur: has rationes fi effe mala fide confcriptas a fer-
: uis dicunt *^ tutores, etiam in quaeftionem *? ferui interro-
vfï 25 Hal. vitaudi.. 526 Malumus, quod omnes habent: impuberis. lta in prae»
: cedenti lege erat: mwpiffet, pro: "upfiffet, vbi tamen s repofita. BR. Etiam
» Hal. impuberis. GEB. ^^ 277 Hal.lib. XI. GEB. — 28 Hal. fint. | 29 Hal.
l iüciderit. GEB. | -30 Taur, ueCon[ulere. GEB. — 31 Hal. fperetur. GEB.
jl -. I Vulg. De Tutelis. BR. 2, Vnde dicatur haec aCtio, video quaeri.
Per ratioues, intelligo patrimonium pupillare, et fic ratio fermi pro peculio in
"s L. 4. pr. fupra de Pecul. ét quod propius eft, ratio pupillaris, pro patrimonio
J pupillari in L. 43. $. 1. fupra de adminiflvat. et peric:- tut. vt hoc. fenfu ratio-
t 7ie$ difirabere nihil valiud fit, quam patrimonium pugllh. diffipare, interuertere,
" fürbare. BYNK. Vero videretur hoc propius, fi A.a&mm effet nomen: de ratio-
i nibus difivactis. G B. 5 Hal. De ommibus, vti et paulo poft: de bis. G E B.
* ! 4, Hal. inferit et. GEB. 5 Hal. ue. GERB. 6 Hal. vt. GER. — 7 Hal.
" | et Vulg. fit. BR. — 8 Hal, in margine: alias, won feret inique. GEB. — 9 Ita
3 | etiam Hal. vt quoque Taur. fed male. Etiam Flor. fubantique a eft expunéta.
| BR. lo-;Hal. euenire. GEB. 11 Hal. ratz'qnalm, et in margine: alias,
$ auctionalia. G EB. 12 In editis omnibus eft: proferuntur. $i quid mutan-

$ : . » s Es
t dum, malim: proferrentgr. — Contrario vitio eft in L. 22, Flor. auferret, pro:

477

gari poterunt. $. 4. Praeterea fi matrem aluit pupilli * ]
putat Labeo|imputare]eum poffe: fed eftiverius pngn ngïifolrg dub H
perquam egenti dedit, imputare eum oportere de largis facul- d
tatibus pupilli: vtrumque igitur cohcurrere oporth: vt et — *mf; '
mater egena fit, et filius in facultatibus pofitus. äg. Sed ze,
fi munus nuptiale matri pupilli miferit, non eum pupillo im-
putaturum Labeo fcripfit: nec perquam ** neceffaria e£e ifta
muneratio. — $. 6. Si pupillis tutores pater dedit !9, inter. Li *« .
quos *? et libertum fuum, perque eum ?? voluerit tutelam ?*
adminiftrari, et tutores certam f'ümmam ei ftatuerunt ?2,. thia
aliter ^? fe exhibere non poterat;fhabendam eius rationem . «sf. r2
quod ftatutum eft, Mela exiftimat. «2 Ergo et fi ex inqui- d
fitione propter rei notitiam fuerit datus tutor, eique alimenta
ftatuerint contutores: debebit eorum/ratio| haberi, quia iufta ^ J s
caufa eft praeftandi. $. 8. Sed et fi feruis cibaria ?^ prae- — :
ftiterit, vel ?? libertis, fcilicet rei pupilli neceffariis, dicendum
eft, reputaturum. Idemque ?* et fi liberis hominibus, (i ta-
men ratio praeftandi iufta intercedat. $—9. [tem fumptus li-
tis tutor reputabit ^*, et viatica, fi ex officio neceffe habuit
aliquo excurrere, vel proficifci. $. ro. Nunc tractemus, fi
plures tutelam pupilli adminiftrauerift, pro qua quisque eo-
rum parte conueniendus fit?2 $.-E& Et, fi quidem omnes fi-

imul gefferunt tutelam, et omnes foluendo funt, aequitfimum

erit, diuidijaCtionem/inter eoslpro gortionibus'fvirilibus, exem- / /aecu fatconem,

. plo fideiufforum. .$3x2: Sed et fi non omnes foluendo fint, / 5549 ia

inter eos qui foluendo funt, diuiditur aCtio: fed prout quis-
que foluendo eft,jpoterunt;conueniri. $z. Etifortequis ; 1 »cde /7,
ex facto alterius tutoris condemnatus praeftiterit ?9, vel ex F

| communi geftu, nec ei mandatae fünt actiones, conftitutum

eft a Diuo Pio, et ab Imperatore noftro, etjDiuo patre eius, |"4.
vtilem actionem tutori aduerfus contutorem dandam.
Plane, fi ex dolo communi conuentus praeftiterit tator, ne-
que mandandae)funt,ïg Ciones,| neque vtilis ^? competit: iquia
prgprii deli&ti poenam fübit ??: quae res indignum eum fe- — 4cc«f« t rores,
cif, vt a ceteris quid confequatur doli participibus 3* : |necf [ J/ic«a«
enim vlla. focietas maleficiorum, vel communicatio iufta da- L fca5
mni ex maleficio eft ??. .$.—3. Vsque adeo autem ad con- (
tutores non veniggr, fi fint foluendo contutores ??, vt prius :
ad Magiftratus, qui eos dederunt, vel-«-fideiuffores venipturf /4 a,
et ita Imperator nofter Vlpio Proculo refcripfit. Quod enim — .
Marcellus libro JoCauojDigeftorum fcripfit, quodque faepiffi- J ! //W..
me refcriptum eft, quamdiu vel vnus ex tutoribus ** idoneus,
eft 3?, non poffe ad Magiftratus qui dederunt veniri ?9, fic-
erit accipiendum, fi non contutor ob hoc conueniatur, quod .
fufpectum facere, vel fatis exigere inoluit ?*, $. 16. Hanc Lt *«,
aCtionem etiam in heredem tutoris competere conftat. .$.17.-
Sed'et heredi pupilli aeque. competit, fimilibusque perfonis. -
S-—xz8. Non tantum ?? antecondemnationem, Xfed etiam poft / — J ..
condemnationeïnj* defiderare tutor poteft, mandari fibi BCtiones! « 7 47 aZco nes,
aduerfus contutorem, pro quo condemnatus eft. $. rg. ??
| : Ra-

* (&am &

auferet. BR,— 13 Hal.gefferunt. GEB. — Y4 Hal. dicant. — 15 Hal. quae-
fiione, quod praeferrem. BR. I6 Hal. inferit fi, absque hoc diftin&io inter
non et mifi, collocanda. B R. Poffemus etiam ad Taur. artificium. confugere:
n0n niSl. GEB. 17 Hal. wec enim tam. GE B. 18 Hal. et Vulg. dede-
Tit. BR, I9 Hal. interque eos. GE B. 20 Hal. per quem. GER. 21
Hal. inferit: faam. GEB. 221, Hal. flatherint. GEP. — 23 Hal. alter, ópe:
rarum, vt videtur, incuria. 24 Hal ciVavia. GEB. — 25 Taur. Bel. GER.
26 Hal. et Vulg. inferunt: eff. BR. 27 Yaur. reputaBit. GEB. — 28 Hal.
praefhatit. 29 Hal et Vulg. inferunt: aco. BR.. $0 Hal. et Vulg. fubiit.
B R. 31 Hal. quid doli participibus confequeretu. — 32 Ap. Hal. eff, abeft.
GEB. Non tamen prorfus abeít, quamuis hoc loco exulet; ita nempe Hal,
nec emim wvila focietas eft maleficiorum, vel iufla com. damm. ex malef. 33
Gothofr. in nota: vide L. 3. C. de probat. fi non fint foluendo: Ita legit Cu-
iac. ad tit. C. de diuid. tut. Sed iam ante Cuiacium Hal. fi folwemdo thtore$
"0n. fint. 34 Vulg. quamdin duo vel vnus ex coututoribus.. Hal qmamdiu
vna$ ex tutoribus. BR. . 25 Hal.fit. 36 Hal. perueuiri. GEB, — 37 Vulg.
nolaerit. BR. 38 Vulg. inferit: awtém. BR. 39 Vulg. praefigit De, B R.
'fffa 4a

478
£ Rationibus diftrahendis aCtione non folum hi. tenentur tuto-
res, qui legitimi fuerunt, fed omnes qui iure t.utoi'es fun.t, et
gerunt tutelam. 4&—2e. Confiderandum .eft in hac actione,
vtrum pretium rei tantum duplicetur, an etiam quod.pupl.lhw
interfit? Et magis eífe arbitror, in hac actione quod mtere&m
non venire, fed ref tantum ae&ïmatione;b. --- In tutela,
ex vna obligatione duas effé 'aCctiones conftat: et ideo, fiue tu-
telae fuerit actum, de *? rationib? diftrahendis agi non
poteft: fiue contra, tutelae actio, quód ad ** fpeciem iftam,

perempta eft. $-s9- Hunctamen tutorem, qui intercepit pe- [

/. 4490 cuniam pupillarem, et furti;teneri Paffnianus ait : /quijet fi ^?-
furti teneatur, hac/aCtioteconuentus, furtijaCtione non libe-
L'aecij al 9*« eur: nec enim eadem 'obligatio/farti ac tutelae, vt quis *?
|.— . . * dicat plures effe actiones eiusdem fa&ti, fed plures obligatio-
l'avligatumnt,mes: nam et tutelae et furti obligatur. $ 23. Hanc aähonerp
| fciendum eft perpetuam effe, et heredi, fimilibusque perfonis
dariex eo, quod viuo pupillo captum eft. Sed in heredem
ceterosque fücceffores non dabitee: quia poenalis eft. — $. 24.
Haec aétio tunc competit, cum et tutelae actio eft **, hoc eft
finita demum tutela. r ia & | |
ao II. [PAvrvs /Hlib?mï ad Sabinum]||/ Acm10-
j^NE de ** rationibus diftrahendis nemo tenetur, nifi qui in
tutela gerenda rem ex bonis pupilli abftulerit. $. r. Quod
fi furandi animo fecit, etiam furti tenetur. Vtraque autem
A€tione obligatur, et altera alteram non tollet. Sed-«e& con-
dictio ex furtiua caufa competit: per quam fi confecutus fue-
rit ** pupillus quod fuerit ablatum, tollitur hoc iudicium :
qui/ nihil abfit pupillo. $. 2. Haec actio licet in duplum fit,
in fimplo rei perfecutionem continet, **. non .tota dupli poe-
na eft. ! GU | *$6^,
.III. Poxrourvs; || libro V.-adjSabinum; || / Sx Tv-
TELAE aut negotiorum geftorum agatur, incerto hoc, quan-
tum ab aduerfariis debetur ^9. tutori procuratoriue: arbitr[/u
iudicis cauendum eít, quod eo nomine eis abfit. . 29

l

m

Jjjcid40n
"^ LlUf fhitül«s
evcrob st ww : :
| "Guanbohaec actuo
co rnjaa'taïïw,:

L J'acCone.,

IV. PAvrvs/]|ibro VIHIJad-Sabimwm
] nita tutela fit, tutelae agi non poteft. Finitur autem non fo-
lum pubertate, fed etiam morte tutoris vel pupilli. $. r. Fi-
liumfamilias emancipatum, fi tutelam adminiftrét, etiam 4di-
recto|teneri Tulianus putat. $. 2. Si adhuc impubes tutelae
agat, nihil confumgatur. . $. 3. Cum furiofi curatore/ non tu-
telae fed negotiorum geftorum actio eft: quae *? competit
etiam dum negotia gerit: quia non idem in hac|jaCtioney quod
in tutelae /actione] dum impubes eft is cuius tutela geritur,
cotfütutum eft; —— " ^ ^^ XEWMSo com u vesiison
V. VrpriAnvsSs/||libro;XLIII/ad Sabinums|| / Sx Tv-
TOR rem fibi depofitam a patre pupilli, vel.commodatam non
reddat: non tantum commodati, vel depofiti, verüm tutelae
, quoque tenetur: et, fi ?? acceperit pecuniam vt reddat, ple-
risque placuit,eam pecuniam vel 5* depofiti vel commodati-
actione repeti, vel condici poffe. Quod habet rationem : quia 5?

turpiter accepta fit. : n n
: Vl.Ipx M//i |libro XXXT.-ad Ediftum4| / Sx &rrrvs-
FAMILIAS tutelam adminiftrauffit, ét liberatus patria pote-
. P . , '
ftate dälg aliquid fecerit: anjaCUio tutelae patrem quoque 5?
hoc nomine teneat? quaeritur. Etaequum eft, vt eum dum-
taxat dolum pater praeftet, qui commiílus eft ** ante eman-
cipationem filii. i | : |

J& i ^ €Y'8 , 5

| LA aAcCone
LLJ Ll:*cætfuft'one ;

40 Ap. Hal. de, abeft. GEB. — 41 Hal. 440 ad. — 42 Hal. qui fi etiam.GEB.
43 Hal. inferit 2on. GEn. 44 Ap. Hal. eff, abeíft. GEE, 45 Ap. Hal.
de, abeft.. GER. 46 Vulg. fuerat. BR. — 47 Hal. praefigit et. GEB. — 48
Hal. debeatur. 49 Hal. a&io aeque competit, etiam. GE B. 50 Hal. Sed
Ji. Vulg. Sed et fi. 8R. 51 Ap. Hal. vel, abeft. GE z. 52 Ap. Hal.
babet vationemi: quia, ab(unt. GE B. — 53 Ap. Hal. quoque, abeft. GEB, — 54
Hal. fit. GEB. — 55 Ap. Hal. fit, abeft. GEB. — 56 Hal. conuenietur. GE B.
57 Mal. redintegrare. 'Tu vide Duker. ad Opnufc. de Latin. Vet. ICt. p. 407.
&R. 58 Hal inferit: et i5, GEB, 59 Gothofr, in nota; reciderit. Hil.

. DIGESTORVM LIB. XXVII. TIT. III.

«Taules VITL;P A PINIAN Vä/ï

| pillo, quomodo fi pecuniam creditam a patre eius accepiffet.

j eoce L. t
Lvs heres exftiterit ei cuius tutelam tutor fuütis gefferat, ex
hereditaria caufa cum tutore fuo habebit JaCtionem. . $. 1. Si
tutor in hoftium poteftatem perüenerit, quia finita tutela in-
tellegitur, fideiuffores, qui pro eo rem faluam fore fpoponde-
riftt, et fi quis exfftat defenfor eius, qui paratus eft fufcipere
iudicium tutelae, vel fi quis fit ** curator bonis eius conftitu-

tus, re&e conuenigfftur 55 : , ,
|libro XXXVHE. Quaeftiomm| |.
tuteldi. priftinam poffit inte-

m:|

1minit

mng;fï :
grage"'. | f ( OA 'aque,,
ï&/mIX.NwL.PI—ANVS/f/HibT.* n.||/
TOR Reipublicae caufa abeffe coeperit, ac per hoc fuerit ex-
cufatus, quod Reipublicae caufa aberit: tutelae iudicio locus
eft. Sed fi defierit Reipublicae caufa abeffe, confequenter de-
finit ** qui in locum eius datus eft,.et tutelae conueniri pote-
rit. $. r. Si duobus impuberibus fratribus tutor'datus fit,
et alter eorum in legitimam tutelam fratris fui perfeCtae ae-
tatis conftitutg, refcidit ??, eum qui datus effet ?9, tutorem
glfe defiffe Neratius ait. Quia igitur [definit/ ?*, érit tütelae/ J je

n

ja&tio etiam ex perfona impuberis: quamuis fi teftamento datus reL, : ?efisst

fuiffet, non delineret effe tutor eius, quijadhuc erat impubes : — ^cce.
quia femper legitima tutela teftamentariae cedit, $. 2. Si te- / J «s/:

. ftamento füb condicione tutor datus fit, deinde alius medio

tempore ex inquifitionez dicendum eft locüm effé tutelae iu-
dicio, exiftente condicione, quia tutor effe definit. :$-3- Sed
et fi quis teftamento vsque ad tempüs fuerit datus, idem erit
dicendum. & Et generaliter quod traditum eft, pupillum
cum tutore fuo agere tutelae non poffe, Mactenus, verum eft,
fi eadem tutela fit: abfüurdum enim erat, a tutore ràtionem dd-
miniftrationis negotiorum pupilli repofci $?, in qua adhuce. s. ^ .
perfeueraget: in qua autem definit *? tutor, et iterum coe- 4J *» —
pit effe, fic ex priftina adminiftratione tutelae debitor eft pu-

j

Quem igitur effectum haec » -ex-) 9^ fententia 95 habeat,

| videamus ? Nam, fi folus tutor eft, vtique ipfe fecum non

aget: fed«wek per fpecialem curatorem [conueniendus eft, vel /- ] 2esuzt
pone eum contutorem]habere, qui poffit aduerfus eum iudi-

cem $? accipere, ex qua caufa cum eo tutelae agi poteft.

Quinimmo 9* fi medio tempore foluendo effe defierit, impu- .
tabitur contütoribus, cur non egerunt *5 cum eo. $. 5. Si
tutori curator fit adiunttus, quamuis fufpe&to poftulato, non]J ] /;4, ,,,
cogetur tutelae iudicium tukor,fufcipere: quia tutor)mane-r ; ;7,...
ret 9?, $. 6. Sed et fi jfuerit; tutor ,confifcatus, aduerfus fi- ;
fcum dandam effe adiionem conftatjei qui loco eius curator *9. * ?^ 7:

datusifit, vel contutoribus eius. $. 7. Ceterae actiones] prae-.-.-i'j' ssl

ter tutelae, aduerfus tutorem. competunt, etfi adhuc tutelam uümyy;,,,g
E

adminiftraht **, veluti

furti, damni iniuria*'e, condictio *4.0:^
X.'PAvrvs/||libro-VtHbr jié&ll|/ Se&p xox J«
dantur pupillo, dum tutor. utelam gerit: quamuis enim mor- , ,.
te tütoris interdant, tamen pupillus cum herede eius,actioneny j aur,
habet: quia fibi foluere. debuit. | u NV
.,Xl. VrPiaAwvs/flübro-XXXV.-ad-Edictum H / S1
FILIVSFAMILIAS tutelàm admififtrauerit, deinde uerit.
emancipatus, remanere eum tutorem Iuliamäg ait: et cum
pupillus adoleuerit, agendum *? cum eoieius' qt'iidem tem- g'izfi',,
poris

du

Ita et Vulg. BR. 60 Hal. fit. 61 Vulg. addit: effe tutor. BR. - Ó2
Hal. pofci. Vulg. expofci. BR. 63 Hal. et Vulg. defiit. B R. 64 Abett
hoc: ex, ab omnibus fcriptis et editis, natum ex concurfu ecsin vocibus: baec:
fententia. BR. — Abeft ap. Hal. et in Pal. 1. II. III. IV. V. Barb. Otob. Habet
tamen Vat. vt eft Flor. GER. 65 Flor. erat: fententiae, ífed e deleta. BR.
66 Hal. iudicium. GEB. 67 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. 68 Hal. et
. Vulg. egeriut, BR. 69 Hal. et Vulg. »anet. BR. 70 Hal. tutor. GE B.
71 Hal. adminiftrat.
-iv mQÀyuu emuvevca Rywy». BR,

72 Nempe; furtiua. difertiffime Graeci: xo4 4 7b xAm-^ .
73 Hal addit: effe. Vulg. ef. BR.'

» PT
L aa*z?io&m"

L JíacAnae —

!
|
|
|
L 4

^5 —
—] aetonum, :

la&./i.;;;m :

DIGESTORVM LIB.

poris ** quod -efeante emancipationem, in(quantum facere |
poteft, eius vero quod «&t- poft emancipationem, in folidum:
. cum patre vero dumtaxat de peculio: manére enim aduerfus
-l acto- eum etiam poft pubertatem de peculio[aCtionem: neque enim
