munem deteriorem feciffet. ^Ceterum, fi nihil praeterea poft
noxae deditionem commune habebit, pro foCio, iwel fi focii non
fuerunt ^?, in factum agi poterit. I |
Xl. VrerzANVvSUibro-VII.-ad Bowa fide
ferui poffeffor, eius n '1M9äi acri
: | "poXxfáe ded

ne bitas ^*: dg-
] inus non tendtur: f& '1i0nägä& ggfä'g-—
Listearsieie E . — Cum antem céeperit iftum Teruum dominus |vindicare,
doli exceptione fummouebitur, vel officio iudicis confequetur,
vt indemnis maneat. EL ; ld i
XIL PAvrvsdlibroVl-adEdictum. Sr BowA fidec*?
poífeffor eum feruum, quem bona fide poffidebat, dimiferit,
ne agi cum eo ex noxali caufa poffit ^?, obligari eum actione,
2 qu/e datur aduerfüs eos, qui feruum in poteftatéthabejnt **,
ca£ od f: f* p-Faut dolo fecerint, quo minus habefent: quia per hoc adhuc
fí» cwféh« )* yoffidere videytur]^?. x1. | : !
a2 paed : irren o - XIII. Garvslibro XIH. ad Edictum prouinciale. Now
sorva aduerfus bon$ fideipoffefforem 59?, fed etiam 5* ad-
uerfus eos, qui mala fide poffident, noxalis aCtio datur ??.
Nam et ?5 abfuüurdum videtur ?*, eos quidem, qui bona fide

n

&«

m

L

| — FA d
AL2 E Enem -

poffiderent, excipere aCtionem: praedones vero fecuros
eífe. : PU ! | ; 1
XIV. VnLprraANvslibro-XVHE-ad-Ediétum. Sr ovis

a multis conueniatur ex noxa eiusdem ferui, vel fi ?? ab vno,
ex pluribus tamen delictis, non necefle habet, quia omnibus
dedere non poteft, litis eäimationeg offerre his, quibus de-
dere non poteftj|litis aeftimationem offerre his, quibus dedere
non poteft.|]] Quid ergo,eft *?, fi a pluribus conuegiatur 25f
fi quidem vnus occupauit, àn melior fit ** condicio, vt ipfi
foli dedätur? an vero vel omnibus dedi debest, vel cauere ??
debeat defenfujiri ?? aduerfüus ceteros?,et verius ,eft, occu-
pantis meliorem effe condicionem. ]fgi/ïtaque dadetur, non
qui prior egit, fed qui prior ad fententiam peruenit;]Jet ideo
ei, qui poftea vicerit, aCtionem denegari iudicati 9*. -$,—r.—
Sed et fi ftatuliber fit, etante deditionem exXiterit condicio, 9?

"
J

x vel Y d.

.59 Vulg. inferit Zudicio. BR. 40 Hal. bb. XXXVIII. GER.
: 42, Hal. praeflitit. GEB. — 43 Hal. fueriut. GER.
* 45 Hal. licet noxae dedendo non faciat eum. actoris.
T*( WE((W 47 Vulg. poffet. 8 R. 48 Vulg. ba-
i [ d Jbent. BR. . 49 Hal videatur. GE B. 50 Hal. poffefores. Vulg. bonae fi-
L

CA MM 0- dei poffeffores. BR. 51 Hal. et, loco etem. GEP. . 52 Hal, dabitur. GE.
x (F'Vf' (0. Vf) ais 49 Ap. Hal. et Vulgo et, abeft. 5 . 54 Hal. videretur. GE B. 55 Ap.
/

fit. GER.
41 Hal. liberabit. GEB.
44 Hal. tenetur. GER.
GEBR| 46 Vulg. bonae fidei. BR.

Hal. fj, abeft. GE &. 56 Ap. Hal. eff, abeft. GEB. 57 Hal. praefigit et.
GEBR. $8Halinferit ezus. GEB. — 59 Hal. caueri; fequente debeat, negle&o.
GEE. 60 Hal. Vulg. omnes defeufum iri, etiam Flor. ita eft emendatum, 5 R.
61 Hal. adtio iudicati denegabitur. GEB.

plent, ego véro fubaudio. Vulg. per fideicommi[fum, mutant in fideicommiffa-
yit. BR. . Leunclau. II. Notat. 33. obferuat: Graecoós habere hic particulam
&emceei, ideoque in fuis libris videri legiffe: 4muafi fi, et inde Vlpianum efle re-
., Rituendum. GE. 63 Hal. Sed et officium iudicis evit. GER. 64. Hal.
cui dedidit de euitlione ob (uwm fackwm comtingemte. — Offendit nempe gemina-
| tum ob.. In quatuor MSS. illu fa äum inueni. Duo tamen alia, Barb.
et Bynk'crsh. fine gloff. ,carent dfero'ob. Sed! prius horum exhibet : ob 'euicdlio-
nein. fumn fatkum contitentent, cafu an data opera? non dixerim. Ipfe nihil

- 62 Vulg. Nor. omnes hic zel; fup- -

DIGESTORVM . LIB.

T

lib. VII. GEB.

Ó
E

IX TIT. DV,
l

per Edeïcommiiïig/libertas fuerit ante praeftita, vel exiftente
condicione legati dominium fuerä: translatum, arbitfio iudicis
abfolui eum oportet. Et officipiudicis hoc quoque erit 93,! p»'o.
vt caueatur ei, cui deditWf, ob euictionem ffum factum "^"
cjontin entem ^. odemi l ä [ T :
Jaulus XV. (GArvsüibro-VL—95—ad-Edictum-prouinciale.
PnAxTOmR decernere debet translationem iudicii in ftatuli-
berum fieri. .Si vero rei iudicandge $* tempore adhuc in fu-
fpenfo fit ftatuta libertas, Sabinus et Caffius liberari heredem
putant, tradendo feruum: quia toto füo iure cedffet. Quod
et verum eft. j :
XVI. Ivrrawvs libr : iceftorum. Sr nrz-
RES dolo malo fecerit, ne ftatuliberum in poteftate haberet,
et propter hoc iudicium fine noxde deditione acceperit, et 9* &n:p.«
impleta condicione ftatutae libertatis, condefhnari debebit 99 ,«««
ficuti mortuo feruo, condemnaretur. |
AVII. Pavrvs Jibro—XH.—ad—Edicttum. . Sr kx
duobus dominis v fciénte, altero ignorante, feruus deliye
quïï 9?, fi ante cum altero, qui nefciebat, atctum fit, et noxje
degfderit feruum, iniquum eft, viliffimi hominis deditione al-
terum quoque liberari. lIgitur agetur et cum altero: et, fi
quid amplius eft in damni perf'e(:täione, confequetur, compu-
tato pretio hominis noxae dediti: ipfi tamen inter fe fic de- .
bent penfare communi diuidundo iudiciun» *?, vt (fi) ille,
quo fciente fecit, praeftiterit, non,totius partem ferat, fed par- 4
tem eius, quanti feruus eft: fig/et fi alter aliquid praeftiterit, ïf*)g Á
eius partem fieri. Illud iniquum eft, eum, qui iuffit feruum 9 77
facere, confequi aliquid a focio, cum ex fuo delicto damnum —;3:31:6"' !
patiatur. $. r. 5i plures, eiusdem ferui nomine, noxalijme-]| 50235
cum agere velint, vel fi ** vnus pluribus iudiciis eiusdem fer- ;
ui nomine agat, in quo vfusfructus tuus, proprietas mea fit,
officio iudicis continebitur, cum eum noxfe dedero *?, vt etiam. —
vfumfruttuim aCtoris faciam: fed per Praetorem 1d- confequar
ego dominus proprietatis, vt aut cogat Praetor te pro ,ää*l?d; :
matione vfüsfructus, conferre ad litis dejtimationem, aut vfug-
fru&tEZ 3 .cedere, [ffxoc expediat: Wdominus pr'opriefo&m
tatis eum feruum nolui defendere, defenfio tibi permittenda eft ; !—/4":
et fi damnatus ** hominem tradas, etaduerfus me tyjeris, * 5.cberis.
XVIII. Powrowrivs dibro-XVHE-ad-Sabinum, Is,

Qvr vfumfructum in feruo habet, perinde cum domino habet

aCtionem furti, atque fi quilibet alius effet: fed cum eo non.scése et

eft, quamuiäiferuiat ei: et ideo dominus damnatus fructuario
"" * LJ FU tu/þt d
nox/e |dedens liberabjtur. L: 2« L fs.
XIX. PaAvrvs XlL-ad-Ediétum. Sr 1w nx

communi mea et tua damnum nobDis dederit Titii feruus, ficum .
eo agemus, erit noxali Aquilife actioni locus: ne damnatus &«
in folidum fingulis noxae dedere cogatur. Sed poteft dici,
quafi vnfdS ** damnum fit et vna obligatio, aut vtrisque pe-
CUR : : ! cuniam

tuor 1lla Üfób. S. Cruc. 'Trenuif, Bynkersh. cum gloff. GE z. 65 Hal.
66 Hal. et Vulg. indicatae. Sed et Bafil. habent: v3 V4qov.
B R. 67 Vglg. Nor..omnes hoc et, expungunt. — Eft prQ etiam, etin MS. S.—
Cruc. ita fupéricriptum eft. — Tres alii codices etiam, receperunt in. contextum.
Etiam Bafil. xoj uerà PsASe?V Tiv &ipeci Iät Tres illi fünt Otob. Treuif. Byn-
kersh. At Flor. habet quoque Barb,- T 68 Hal debet. GEB. - 69TQAM
Poteft defendi, malim tamen deliguit. Vulg. deliguerit. Mial et H. a Porta in^ -grey. -
vtraque delingquet. BR. 70 Hal. inter fe penfare. debent id communi diuidun-
do iudicio. G EB. 71 Ap. Hal. fj, abeft. GER. 72 Hal et Vulg. dedi-
dero. BR. — 73 Hal. et Vulg. vfumfrutlum. BR. — 74 Hal. condemuatus. G EB.
75 Hal. tradas, aduer(us me tueberis. Et ita fere libri Vulgati. Tuetur Flo-
rentinam Ruflardus. "WVulgatam Leoninus JIV. Emendat. g. um. 6. — E feptem
MSS. folus S. Cruc. archetypum expreffit, deeft tamen in eo, vt et in Treuif. :
particula et, quae tamen adeft in reliquis quinque. »R. Barb. Vat. L. Otob,
Bynkersh. GE deinde eft fuperfcripta.

mutarim, ä&i&äBaül. quoque legitur: veg)? 3xwx4eeue, de euiclioue. BR. ^ Qua-
ünt,

76 Flor. erat vuasdamnum, et i

: m ^ Y
Vulg. habent: guafi damuum vnuum et vua obligatio. Sed et MSS. dafpnum fA/nQ;)afI
vnwm, habent. Inter feptem in vnico S. Cruc. offendi vuiws. BR. — Hal. etiam|| ov T.
habet quafi damumn vnius fit et. . Reliqui codices funt:

Barb. Otob. Vat, F.
'Treuif.

.

A d

MA

frW

b

^
UM

-

i
"!

r
(

Lgasse xae dedendum.

*

Ed

T DIGESTORVM LIB.

Gqufäaæ:; COA
j b4 b*"-ïw..** RO * * .» 9 4 *
cuniam fufferendam *?, aut officio iudicis fimul vtrisque no-
j Sed et fi alterutri noftrum in folidum noxae
deditus fuerit, et ob id ab vtroque dominus fit abfg)elagtt'us,[rï-
Cte dlc&ur 7$, eum, cui noxfe deditus fit, alteri jteneri| com-

caCJuc£: Xl smuni diuidundo iudicio, vt communicet feruum noxze fibi de-

oU X

ditum, cum ob rem communem aliquid *? ad focium perue-
nerit) $. r. Si ferui, in quo vfusfructus alienus eft, dominus
proprietatis operas conduxerit, verba ?? efficiunt, vtjcütüjno-
xfáe dedif,ione damnetur 9*, $. 23. Si feruus tuus nauem ex-

íw^: ercuerit, eiusque vicarius et idem nauta in eadem naue da-
L.1/A., mnum jdederitj perinde in te actio danda eft, ac fi is*exercitor

liber, et hic vicarius feruus eius effet, vt de peculigïïäui tui
f/f.)wwgæää

oxam dedere vicarium dapíneris: vt tamen fi ferui tuifiuf-
* d C i RR LÀ . o* r UE
fu, vel fciente[et patiente/eo, damnum vicarius dederit, noxa-
lis aCtio ferui tui nomine effe debeat. Idémque?[t ?^ etiam,

fi nautam facere iufferit. Pt haat eri ,
Judus XX (GAxvsW ; t ginciale Qvr
|z, €x pluribus noxis, diuerfis temporibus experitur, ex vna no-

'sdee b faciat, ludicium füfcipiegd g^

xia $3 ferui dominium nanétus, nullam amplius zCtionem ha-
bet aduerfus eum, qui dominus fuerat: cum actio noxalis ca-
put fequatur. At fi malüit dominus priori 9^ iudicio litis
,pïeäimationem fufferre, vel eidem, vel alii ex alio maleficio
agenti nihilo minus tenetur. — "AX l.
X XXI. VrriANVS UMFX&W&W Qvo-
TIENS dominus ex noxali caufa conuenitur, fi nolit ?? fu-
fcipere iudicium, in ea caufa res eft, vt debeat noxae dedere
eum, cuius nomine iudicium non fufcipitur 99?, aut, fi id non
omnimodo : fed non[alias conde-
mnabitur, quam fi in poteftate habeat, doloue malo fecerit 97,
qf]g minus haberet. $, 1. Eos, quorum nomine noxali iudicio
agitur, etiam abfentes defendi poffe placuit: fed hoc ita de-
mum, fi proprii fint ferui: nam, fi alieni, praefentes effe opor-

tet, aut 99 Ífi dubitetur, vtrum proprii fint, an alieni, quod ita -

puto accipiendum, vt, fi conftet, vel bona fide, Z feruire, etiam
abfentes poffint ?? defendi. $. 2. Praetor ait, )CS,OIJ:I'S, OXN

CVIVS POTESTATE ESSE DICETVR, NEGAYIT ?'
QO ^» :
SE IN SVA "" POTESTATE SERVVM. MABERE,
"rE : b CU-—-— CY re- — 93
W. VTRVM ACTOR VOLET,|VEL D RA IVBE-

)40, IN POTESTATE SVA NON ESSE, NEQVE SE-

DOLO MALO FECISSE, QVO MINVS ESSET, VEL IV-
DICIVM DABO SINE NOXAE DEDITIONE. $. 3. Iv
POTESTATE fic accipere debemus, vt facultatem )feftl fta-

AEécam tem exfibendi eius habeat: ceterum, fi in fuga fit, vel pere-

» gre, non videbitur effe in poteftate. -$—4.. Quod fi reus iu-
n usl rare nolit, fimilis eft ei, qui neque defendit abfentem, neque
Ude£, exjfibet: qui condemnantur quafi contumakes. ?^.
L. $5«X tutor vel curator extent ?^, ipfi iurare debent ?5, in potefta-

$.55 9

LJX.ü( te domini non effe: fi autem procurator fit,J dominus ipfe iu-

s

?
AX

GL-eo

,pHal. priove. GEB.

ret, 9Iylgaceffe.ePc. $. 6. Si iusiurandum exegit actor, reusque
iurauit, deinde poftea noxali velit aCor experiri, videndum
eft, an exceptio iurisiurandi debeat aduerfus aCtorem dari ? Et
Sabinus putat, non eífe dandam, quafi R alia re fit iuratum,
hoc eft, tunc non fuiffe in poteftate:(modo|vero cum in äo-

teftate deprehendatur ?7, de facto éius polífe agi. Nerafius

([reuií. Bynkersh. GE&s. — 77 Vulg. offerendam. &R. — '78 Hal. dicetur. GEB.
"9 Ap. Hal. aliquid, abeft. Gz B. — 80 Hal. et Vulg, inferunt edic. BR. — 8I
al. condemnetur. G EB. 82 Hal.fi. GEB. — 83 Hal. noxa. GEB. . 84
. 85 Hal. soluerit. GEB. 86 Hal. Vulg. omnes fafci-
pit, et mox fufcipiet, nimirum et Flor. in pofteriori voce vltimae literae ur an-
tique deletae, cum in priore nihil mutatum fit. MSS. fex vidi, quae in paffiao
exhibent. pR. . Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEsB. —— $87 Hal. fe-
|'cit. GER. 88 Hal. at. GER. 89 Hal. et Vulg. inferunt ez. B R. 90
iHal. et Vulg. poffunt. 8R. — 91 Hal. et Vulg. megauerit. B R. 92, Ap. Hal.
fuatabeft. GER. 95 Vulgo habent iwrare, non intelle&ta illa voce. — Ap.
Baudoz. alias, peierare incpte. BR. — Sed ex eodem fonte. Hal. vt Florentiae
deierare. G EB. 94 Vulg. qui condemnatur quafi coutumax. BR. — Hal. quia
condemmatur quafi contumaces, vt reor, per errorem. typorum, in comdemmatur,
pro condemnantur. G B, 95 Vulg. exiflant, BR. 96 Hal, exflet, ipfe

1

eft, et fi nouus dominus ferui i

E

DGOTER « 1N.

quoque dicebat, poft exattum iusiurandum poffe ä&orqiä de-
tracta noxae deditione, experiri: fi modo hoc contendat, poftea-
quam iuratum eft cdepiíffe in poteftate babere; & — .
XXII. Pavrvsdibro-XVHL. ad Edictum.. Sxr sen-
vvs depofitus vel commodatus fit, cum domino agi poteft
noxaliactione: ei enim feruire intellegitur: et quod/ad hoc Edi-
-&uæ' attinet, in poteftate eius eft: maxime fi copiam habeat
reqjberandi ?? hominis. $. r.hls, qui pignori accepit, vel qui
precario rogauit, non tenetur noxali actione: licet enim iufte
poiïideayit ?9. non tamen opinione domini poflident: fed hos
quoque in poteftate domini intellegi, Ài facultatem repetendi
eos dominus habeat. $.2. Quid eft '?? habere facultatem

183

repetendi?|habeat * pecuniam, ex qua liberari poteft: nam non

debet cogi vendere res fuas, vt foluat pecuniam, et repetat
feruum. . $. 3. Dominus, qui feruum in fua poteftate effe con-

Jwne lum J187 '/W/ï Tiv

IT

fitetur, aut exhibere eum debet, aut abfentem defendere:

quod nifi faciat, punitur, atque fi praefentem ? non noxae
r I; LI æ 3 LJ Lj : S :
dederit ?. $. 4. Si negauit dominus in fua pgäe&ate effe fer-
uum, permittit Praetor acCtori arbitrium, vtirüm) iureiurando
id decidere ^, an iudicium dittare fine noxae deditione velit:
: æ » a 5 c '4- 2 * "L à
per quod;vincet ?, fi probauerit eum in poteftate effe, vel do-
lo eius factum, quo minus effet: qui * autem non probaue-
rit * in poteftate aduerfarii effe feryum, rem amittit. -

XXIII. G A1v s[libro.VT. iétu 3eiale- Sx p
ETSsrI poftea aduerfarius eius in poteftate habere cgeperit fer-
uum, tenetur ex noua poffeffione, denegata ei exceptione. — s al pohraro s;
XXIV. PAvzLvs|]librozXVEHErad-Edié Dk füg. f05 4
L0 videndum, vtrum aduerfus eum tantum, qui dolo fecit, |—! ///i.

quo minus in potefcage haberet, actio locum habeat noxalis, fi
ex dolo eius acciderit, vt ceffet. noxalis actio, forte fi feruo

agi ; quod accidit, cum alienatus æäggmiffusue eft. Quod elt
veriüs: in quo cafulelectio eft actoris, cum. quo velit agere.
Iulianus autem ait de eo, qui manumifit, fi paratus fit defen-
dere fe manumiffgg, exceptionem dandam ei, qui manumifit.
Hoc et Labeo M ?A 7* z. j
: XXV.|G A1 v,sili

., 3-67(*'-»,
R . Q r tenld

udicium patiatur.

XXVL PavrvslibroXVIIL ad Edi&um. $, Ev gcTrO

vero alterum liberabit: üd enim Praetor introduxit, ne elude-

retur aCtor: non vt etigmi lucrum faceret: ideoque exceptio-
ne a&KfequentibizZfummouebitur. $. r. His confequens eft,
vt fi plures dolo fecerint, quo minus in poteftate habefent,
eligere debeat actor, quem velit connenire. $. 2. Ttem, fi ex
pluribus dominis quidam dolo malo partes fuas defierint pos-
fidere, electio erit a&toris, vtrum directo agere velit cum eo,

qui. poffidet, an Prgetoria cum eo :2, qui defiit potfidere.

$. 3. Si feruum alienum(aliusjin iure fuum effe refponderit,
altero foluente, alter liberatur *?. $. 4. Si is, quem defieris
dolo poffidere, decefferit prius, quam hac actiohe conuenire-
tis, liberaris: quia haec actio in locum directae aCtionis fuc-
cedit. Diuerfuüm dicemus, fi moram feceris in) iudicio acci-
piendo. $. 5. Neque herédi, neque in heredem *^, quod de-
i functus
97 Hal depraebendatur. GEB. 98 Hal et Vulg.
99 Hal. poffident. GEB. ^ YoO Hal. inferit antem. GER.

Etiam Flor. a recentiore manu infertum fi,
Et fere omnes recepere.

iurare debet. GEB.
recuperandi. BR.
I Gothofr. in nota: fihabeat. Ha/.
et potuit hoc facile poft d7, excidere.

Reliqui codices funt: Barb. Vat. L. S. Cruc. "Freuif. BynKersh. qui
omnes: fj babeat. GEB. 2, Hal. abfeznutem, quod iam. Rufferdus pro errore li-
brarii habuit. BR. 5 Hal. dediderit. "Vulg. dederet. BR. — 4 Confer Leun-
clau. 1J. Notat. 32. GEBR. 5 Flor. olim erat vincit, mutatio recentior, fed
ab omnibus recepta. BR. Etiam ab Hal. GER. 6 Hal. fi, loco qui. GER.
7 'Yaur. proVauerit. GEB. 8 Hal. ljv. VII. GER. . 9 Ap. Hal. et Vulg.
fi, abeft, quod probo. ER. 10 Vulg. addit ait. BR. — 11 Hal. et Vulg.
fequentibus. BR. t2 Hal. am praeterea cwm eo, et yn. margine: alias, prae-
toris. GEB. 13 Vulg. Biberabitur. BR. 14 Hal, pracfigit de eo, et in

fuo[fugam mandauit, an et fi ? pofüt nihilo minus cum alio |27Zz /22/c

A od 0 ,

CR
rt x

CTHl **"—:j

Kj]I95^

r
i
j

t

AY'hoc, &f
LE XZ.

"P

E fex tamenm 0(/9
.MSS. in Otob. pro fi babeat, eft: uzfi vt babent. Pro potef?, dmnesTfub&ituunt j ^U vty g
| pojfit. BR. : 24/ . f

E 14 Cüf" vtique, fi Zetas tua ea fit, vt ignofci t-iiggdebeat.

deidundu, i£à oell-

&b :71 j;a HI u,:;)le,üw l M&a

: LL48

f.gecéx ts ts
LA

1

] 465 2rRz Lt

;

k: ^ 5 74**.
)."f(,t/n-'v CWWN

p

184.
funCtus ** mentitus eft, aCtio danda eft: nec in ipfum quoli-
bet tempore: nam liberum effe debet defendenti abfentem fer-
uum, huius Edicti poenam euitare: id eft *9, vt fine noxde
deditione conueniatur. Et ideo, fi negaueris feruum in tua
poteftate efle, poftea fateri poteris: nifijfijiam lis aduerfus te
conteftata.eft: nam tunc audiri non debebis, vt Labeo ait.
Octauenus, ex caufa etiam lite conteftata tibilfuccurrendum ** :

fente domino duétus fit feryus, vel etiam praefente, et in ea-
dem '? caufa fit, vt in integrum reftitui poffit *?, defenfio
permittitur eius nomine, qui ductus eft: poftulantibus enim
exhibert eum ad defendendum, indulgere Prdetor debet. Idem
concedendum eft fructuario, vel cui pignoris nomine obliga-

tus eft, fi prfefens dominus defendere noluerit: ne alterius.

dolus aut defidia aliis ^9 noceat. Idem ,pr;(e&andum eft in
feruüo communi,| quem alter ex dominis prgefens ?^* noluit
defendere. Sed et actori his cafibus füccurrendum eft: quia
placet, dominii ?? adquifitione extingui aCtionem : iuffu enim
Práetoris KductusJ in bonis fit eius, qui duxit. |
XXVII. Garvs ii -2 ictum prouinciale.
Sr NoxArLf: iudicig ^* agitur de feruo, qui pignoris iure
tenetur, aut de eo ?^*?, cuius vfusfructus alterius eft, admo-
nendi fumus, fi creditor vel vfufruttuarius priefens defenfio-
nem füfcipere noluerit, Proconfulem interuenturum, et pigno-
ris perfecutionem, vel vfüsfructus aCtionem negaturum. . Quo
afu dici poteft, ipfo iurepignus liberari: nullum Pnim pignus
éft, cuius perfecutio negatur. Vfusfructus autem, etiam fi per-
fecutio eius ^* denegetur, ipfo iure durat, eousque donec non
vtendo cónfttuto tempore pereat. $. r. Ex his, qu4e dixi-
znus de feruo, qui alicui pignoris iure obligatus eft, deque fta-
tulibero, et de eo ?^* cuius vfusfructus alienus eft, apparet,
eum, qui alienum feruum in iure fuum effe refponderit, quam-
uis noxali iudiéio teneatur, non tamen poffe noxae deditione

ipfo iureliberari: quia nullum ad actorem £5 dominium trans-.

ferre poflunt, cum ?? ipfi domini non fipt, Certe tamen, fi
ex ea caufa traditum poftea dominus vindicet, nec litis efti-
anationem.offerat, poterit per exceptionem doli mali repelli.
AXVII. A1£RICANVS Hibro VE -Qufeftionum.—
GENERALITER fl alieni ferui nomine, qui tibi iuft )ä fer-
uituteyí ?? feruiret, noxali tecum egerim, tuque eum mibi
noxae dederis ?*, fiue, me poifidénte, dominus eum vindicet,

exceptione doli mali, nifi litis Aeftimationem offerat, eüum fum-

ILETL

mouere poffum ?7?, fiue ipfe poffideat, Publiciana mrhi da-

4 . . * * 4 m .
tur 33: et aduerfus excipientem, fildominus eiusjtig 34, vti- |

LasseDlem mikhi replicationem doli mali profuturam: et fecundum

i -Taac fu $ ,

hjec, vfu quoque me capturum, quamuis fciens alienum poffi-

deam : alioquin, fi aliter conftituatur, futurum, vt fümma ini--

quitate bongee fidei poffeffor adficiatur: fi, cum ipfo iure noxa-
lis aCtio aduerfus eum competit, neceffitas ei imponatur, vt
litis Kejtimationem fufferat 35. — Eademque dicenda funt, et fi,
cum ab eo non defenderetur, iuffu Praetoris eum duxerim :
quoniam ifto guoque)cafü iuftam caufam poffidendi habeo.
XXIX. |GArv s Jibro-VI, **?-ad-Edittum prouineiale.

Otob. eít: eo quod. &R. — Cum Flor. hic faciunt Barb. S. Cruc. Bynkersh. GEB.-

15 Flor. erat' 4noddefunttusirémentituseft, íed ?re poftea vncis inclufum. BR.
16 Hal. fcilicet, loco id eff. GE s. 17 Vulg. addit azt. B R. 18 Hal. ea.
GER. 19 Diu Flor. fuit poteff. BR. — 20 Hal. ali. GEB. .. 21 Ap. Hal.
praefens, abeft. GEB.' . '22 Hal. domini. GER. 23 Hal, Eb. VII. GER.
24 Aut legendum qoxàáli 2udicio, aut noxale iudicium, quod malumus cum Vulg,
" Nor. omnibus. Immo Flor. factum eft zudicium. BR. — Et mihi placeret Taurell.
more noxalE iudicio. GEB. — 25 Ap. Hal. de eo, abfunt. GEB. — 26 Ap. Hal.
eius, abeft: GE. 27 Ap. Hal. de eo, abíunt. GEsB. — 28 Hal. acfores. GER.
30 Hal. et Vulg. za-
31 Hal. et Vulg. dedideris. BR. 32, Hal. fubinouerz
33 Hal. Publicianam imibi dari. GEB. 34 Hal. fj dominus
35 Hal offerat. GEB. 36 Hal. lib. VII. Gxn.
38 Mirus eft codicum in hoc fupplemento con-
Nec

29 Hal. qui, loco cum, et mox funt, loco fint. GEB. -
fla feruitute. .B R.
puto. GEB.- -
eius nou fun. GEB.
57 Vulg. addit feruum. Bn.
fenfus,

Ita Editiones omnes, quibus vtimur, et oGo libri fcripti. BR..

$. 6. Si ab--

DIGESTORVM LXIB. IX. TIT.. IV.

Now sorvw autem qui in poteftate non habet ?7, recufa-
re ( poteft noxale iudicium, verumetj&fühabenti in) ?? pote-
ftate liberum eft euitare iudicium, fiindefeníam eam perfonam
relinquat: fed huic neceffe eft, ius fuum ad actorem transfer-
re ??, perinde ac fi damnatus effet. — . Lid
XXX. ÍIpxM libro, ^f ad Edictum Praetoris vrbanij ti-
tulo de damno infecto ^" w woxarinvs actionibus,

uerfis defendendi ex bono et Zequo poteltas datur, fiu£? do-
mini fint, fiue aliquid ^* in ea re ius habeant: qualis eft cre-
ditor, et fructuarius.
XXXI. PAvrvs libro-Vll-ad—-Plautium, | Qvop
ait Prfetor, cum familia furtum faciat ^?, ad eum modum fe
aCtionem daturum, vt tantum actor confequatur, quantum, fi ^9
liber feciffet, confegueretur, qu$eritur, vtrum ad pecuniae
pt*ae&aficæggn refpiCiat) an etiam ad noxfe[deditionem : vtpnta
Ar ^* éX' pretiis noxfe/deditorum duplum colligatur, $£, fe-
quentes aétiones inhibeantur? Sabinus et Caffius putant, pre-
tium quoque noxae dedit?)rgm'imputari debere: quod *? Pom-
ponius probat, et eft verum: nam, et ?? fi feruus indefen-
fus duétus fit, aeftimatio eius imputanda eft. (Certe non tan-
tum duplationis ?*, fed; et condictionis rationem habendam,
$lulianus putat: ?? furti faciendi tempus fpectandum effe, an
eiusdem familiae fint ferui: nam fi hi qui plurium domino-
rum er&nt ??, vnius effe poftea cgeperint, locus Edicto non

erit 5^, ^W —— wdd. rLXE
XXXII. CanZisTRATVS|lbr /El iéti-monitorii.

Y . commififfe 5* di-
catur,fi ?* non defendatufï )äämt'ur: et, fi pr;(efens eft domi-
nus, tradere eum, et de dolo malo promittere debet.
XXXIIL Pow?oxrvsíilbro.XIV.-ad-Sabinum. No-
XALI iudicio inuitus:nemo cogitur alium defendere, fed ca-
rere debat eo, quem hon defendit, fi feruus eft ?*: quod fi
liber eft, qui ** in potefiate fit, indiftinCte ipfi fui defenfio
danda eft. | :
XXXIV. IvrranvsllübreIV.-ad-Vr |
OvoTmriENS. enim nemo filiumfamilias ex caufà delicti defen-
dit, in eum 1udicium datur. Xa,
AXXV.VrPrANvsuibro-XLI.—59 rbi ET
S1 condemnatus fuerit filiusïïüöïcatum facere debet: tenet
enim condemnatio: quinimmo etiam illud dicendum eft, pa-
trem quoque poft condempationem filii dumtaxat de peculio
poffe conueniri. XXX, aa. |
XXXVI. Ingwilibro.XXXVH.ad-Edictum. Sr ovrs
feruum pigneratum, deinde a debitore fubreptum, emerit a de-
bitore, nomine eius furti tenebitur, dominio ferui adquifito:
nec oberit, quod Seruiana poteft ei homo 9* ajiocari, Idem-
que et fi a minore quis vigibitiquinque annis emerit, vel in
fraudem creditorum íciens: hijenim, quamuis auferri eis do-
minium poffit, interim,tamen conueniendi funt.
XXXVIL. Tné$»nowui y/ vs 9?1libro-XV.-5 !
tationum. Sr.ArLrENVS feruus, fürtum mihi fecerit, qui
poftea in meum dominium peruenäää ?^g, extinguitur furti
| : actio
aliter Hal. li libri: Barb. Otob. Vat. I, If. S. Cruc. 'Treuif, Bynkersh, GE
39 Taur. transfeRe. GER. 40 Hal. et H. a Porta in vtraque inferunt 711
GEB. 41 Taur. zufedV. GER. 42 Bafil. vaéyec, iufla de caufa, BR
43 Hal. et Vulg. fiue, loco fi. BR. 44 Hal aloqui. Wulg. aliguod. BR
45 Hal. facit. GEB. — 46 Vulg. inferit znus. BR. 47 Hal «t (puta) fi.
Vulgo fi, abeft. BR. 48 Vulg. praefigit et. BR, — 49 Hal. inferit et, GER.
50 Vulg. et, abeft. BR. 51 Hal. et Vulg. duplicatiomis. RR. 52. Hal.
praefigit Sed et. GERB, ..53 Hal. et Vulg. eraut. BR. — 54 Hal. locem ediclo
"on fore. GER. 53 Flor. commiffiffe. G. 56 Hal. et, loco fi. GEB.
57 Hal. fed carere debere eo, quem. non defendit, vevius efl. Kabet tamen in
margine Florentinam : alias, debet eo, quem defeudit, fi feruus-eft. GE B. 38
Hal. guamuis. GEs. 59 Ap. Hal. Ferocem, abeft. GE R. 60 Hal. lib.
XL.. GEB. 61 Kal poterit is bomo. GEB. 62 Tau T Ra PEH OQ-
NINVS.GEsR.. 63 Hal ljb. V. GEB. 644 Hal. peruemit, GEB.

Is, ovr in aliena poteftate eft,, f noxam

59
-

64 5

, L
Sec.

eorum, qui bona fide ^^ abfunt, ius non corrumpitur, fed re-

] mafr:,
MXWL(J

.

i ngæ/&u E QMPW:Z L d /L) g( Juet /&'uo'z')æ..
; E
DIGESTORVM: LIB. IX-: TET 3. — EIRECX.- TI.- E 185
: L£top, Lop—a-^ | Dec/e
attio, quae mihi conpetierat ?^b, nondumin iudicium dedu&a:a li jpofita ** 'dominus abfoluetur. $. 4. *? |Sedjet 59 mor-
nec fi poftea alienauero eum, quem ante litem conteftatam | tüo feruo, antequam iudicium accipiatur, omnino hac a&tione -
emeram, furti actio reftaurabitur: quod fi poft litem conte- | non tenebitur dominus. : l wicanar, t
* ftatam eum redemero, condemnandus erit venditor: Jués Xl l pxMjlibro XXH-—Digeftorum- Sr senvvs 70 66
XXXVIIL Vrpriawvsilibro XXXVIlL,ad —Edictum. ! legatus, ante aditam hereditatem, rem heredis futurijfubtraxe- ——//«^/^» ^ . ^*
QveMApDMoODnDvM, fi aliivendidiffet: parui enim refert, cui | rit, poterit ** is cum legatario, qui legatum agnouerit, furti J45 — . hn
E 3Ad vendiderit, aduerfario, an aläf Eälaque culpa litis £oftimatio- agere: fed, fi idem feruus hereditariam rem fubtraxerit, furti . E o r
eumfuur: nem fub $5, qui vendendo, noxde deditiorrem fibi ad- | aCtio ceffabit: quia huiusmodi rerum furtum non fit: ad.ex- 5 ":
&^ — emit;] 1. Iulianus fautem--Hibro-vieeyfutio Téeundo,95—Di- | hibendum autem actio compe*tit..
Eldfwä ni- feribit, ifijferuum pro derelicto habeam, qui tibi fur- XLL Ipxw jlibro-1L. ad.Vrfeium—Ferocem.. Cv feeune
ï tum fecerat, liberari me: quia ftatim meus efie defidit, ne eius | s&Rv vs communis alteri dominorum damnum iniuria dedit,
A äf..j nomine, qui fine domino fit, furti fit actio ?*, ,$-«7. Si fer- | idcirco legis Aquiliae actio non eft, quia, fi extraneo damnum
uus meus rem tuam fübtraxerit, et vendiderit, taque nummos, | dediffet, cum altero in folidum lege Aquilia agi poffét: fic-
| quos ex pretjo habebat, ei excufferis, locus ..erit furti a&ioni uti *? cum fer*u.qs communis furtum fecerit. 833 cum altero:
B vltro citroque: nam et tu aduerfus me furti ages n.oxajggfer- domino furti agi non poteft, fed communi diuidundo agi
m ui nomine, et ego aduerfuste nymmorum nomine. ($. 3,,)(5?,/ porem - ** v
d -et fi feruo creditoris mei foluerifín nummos, vt is eós dotnino: XLIL VrPriANvs llbro-XXXVHT jad-Edi&tum. . Sr
fuó det, aeque locus erit furti attioni, fi 4y nummos acceptos | A libertatem proclamaueritlis, cuius nomine noxaleiudicium [j Á e o a
- interceperit. MR ' fufceptum eft, fuftineri debet id iucicium, quoad de ftatu eius AEUC É s
XXXIX. IvrraAmwvsllibrofX-Digeftoram. Sr Prv-|iudicetur: etfe. 5?, fi quidem feruus fuerigpfonu.nfiatus, no- .
57 RIvM feruus furtum fecerit, et omnes dolo fecerint, quo mi- ! xale iudicium exercebitur: fi liber] inbtile videbitur. $. r. KC m
| ' - gus eum in poteftate habefént, fubfequi débe: Práetor iuris | Si quis pro feruo mortuo, ignorans eum deceffiffe, noxale iu- | o 2 2«
ciuilis aCctionen$?, et iudicium honorarium,jgbüeäïiex[hac cau- | di&dium acceperit, abfolui debet: quia (äeüit $6 verum efíe, |
fa pollicetur, in eum,dare 5?, quem a&tor elegerit:,neque | propter eum dare ?* oportere. $.2. Haeactiones perpetuae
enim amplius praeftarg.actori 79 debet, quam vt detra&ta no- | funt, locumque habebunt tamdiu, quamdiu ferui dedendi fa- .riceac"fm,, n s
xae-deditione agere polfit cum eo: cum 4us noxali iudicio ex- | cultatem habemus. — Nec tantum nobis, verumetiam fucceffo-
b periri potuiífet, fi feruus exhibegetur. $. r. Qui alienum fer- ! ribus noftris competaqnt 55. Ttem aduerfus fücceffores: fed &
E uum, fuüum effe fatetur, quamuis noxali a&tione obligetur, ni- | non quafijin fucceffogós *?, fed iure dominii. [Proinde et fi C — J4.
chilo minus, caufa cognita, fatisdare debet. Qui autem prol?? | feruus ?? ad alium peruenifle proponatur, iure dominii]no-
,[S?Efw,,fer*uofäonuenitut,. fatisdationelonerandus non eft: non enim | xali iudicio nouus dominus,Conuenietur. sT . £
— effert fe defenfiomt * alieni ferui. $.2. Si quis dicét ?^ XLIIT. PowPourvsdibroVEHT.-Epiftularum-?*. Sn- ;
dominum dolo feciffe, quo minus in poteftate eius feruus ef- | vz, quorum noxa caput fequitur, ibi defendendi funt, vbi de- $x €, i ;
fet, ille autem contendat, eum feruum ab alio defendi cum fa- li)rfqu.iffe TA arguentur: itaque feruos dominus eodem loco ex-
. , » . . . EX ; : »e lo . » (* -7 — .
tisdatione, doli mali exceptioni ?? locus erit. $. 3. Sed et| hibere ?? debat, vbi vim intuliffe dicentur: tfcarere omnium J "mmanto,
fi poft iudicium acceptum cüm domino, feruus apparuerit *?, ! dominio poteft ?^, fi eos non defendat. iJefe&dem - L.* 6a., :
| et, quia non defendebatur, ductus (fit| "*, exceptione doli ma- |^;. !x9.

LI2/t.,

Ü

: TINIVM REGVNDORVM.,
: fce. PAvrnvs libro XXIIL ad Edictum *.

, e
INIVM regundorum actio in perfonaim eft, licet pro vin-
' dicatione ^ rei eft. 4 Vil X. d
' IL VuPrAwNvsllibro* XIX.-ad Edictum, — Haxc
aCtio pertinet ad praedia ruftica, quamuis aedificia interue-
niant: neque enim multum intereft, arbores quis in confinio,
an aedificium ponat, $. r. Iudici finium regundorum per-
mittitur, vt, vbi non poffit dirimere fines, adiudicatione con-
1 trouerfiam dirimat: et fi forte äouendae veteris obícuritatis

645 Taur. coNpetierat. GEB. 65 Hal. aeffimationem [ubiturum. Etita feptem MSS.
quae confului, habent. Vat.I. tamenolim vt Flor. Ego etiam absque Baíil. Floren-
| tinam defenderim, cum fafferre aeffimationem faepiffime occurrat. BR. — Reliqua
MSS. funt : Barb.Otob.S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. — 66 Vulg. lib. X XV. B R.
67 Hal. in margine : al/as, nec e. m. q. $. d. s. furti atcionem effe. G £B. — 68 Gothofr.
in nota Al. aCtionem. Hal. a&ones. Vulg. aclionem. Xlanc habent fex MSS.
feptimum Bynkersh. fine gloff. acfionz BR. Sex ila: Otob. Vat. l S.7L:uc.
Treuif. Bynkersh. cum gloff. et Barb. qui tamen compendium fcriptura bet.
GEB. 69 Ap. Hal. dare, abeft, GE B. — 70 Hal. praeflari actor. GEB. — 71
Florentiae recentior manus inter cum et v10xali fuperícripfit 440, atque ita fane:
cum eo'cum quo noxali habent ícripti, editique omnes. eR, — Etiam Hal. Scripti :
Barb. Otob. Var. L. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE g[ — 72 Hal. hic inferit
fuo, et Vulg. idem poft ferzo. 5 R. 73 laur. defenfionE. GEB. — 74 Hal.
et Vulp. dicat. BR. 75 Yaur. exceptionE. GEB. — 76 Hal. apparuit. GEB.
' 7 Hal. et Vulg. efft; BR. 78 Vulg. oppofita. BR. 79 Wulg. hic habet:

—
—

u
— m

CA -^ — —— —

Et mortuo feruo fufceptum fuflinere debet iudicium: ante autem quam. accipiatur

7[(«":& Wc&ïM[f» wuw/'/)mo«')

lbt Mm&),äaäpä&'&'f 4^4.

aetifforeen-

dar«eut db m*x'/am)f , AJe crücme. «)wu«»äa . 49 W&G&n/dwm« m

| «5 054

ecoccu IT2

gratia, per aliam regionem fines dirigere * iudex velit, poteft
hoc facere per| iudicationem * et condeminationem.
HI. GarvsilibroiVIT. ad Edictum prouinciale. Qvo
CASv opus eft, vt ex alterutrius praedio alii adiudicandum
fit: quo nomine is, cui adiudicatur, inuicem pro eo, quod ei
adiudicatur ?, certa pecunia condemnandus eft. ! -
IV. Pavrvs libro-XXHT. ad-Edictum. SEp r lo-
ci vnius controuerfia in partes fcindi adiudicationibus ,poteft,
prout cuiusque dominium in eo loco iudex compererit. $. r.
In iudicio finium regundorum etiàm eius ratio fit, quod in-

E

tereft. Quid enim, fi quis aliquam vtilitatem ex eo loco per-
cefit, qu&m ? vicinifeffe appareat ? y| iniquejdaminatio €o no- 17j d jeao
i ,ä L—-f'/mf"*'*'fafæ feó älf- mine fla&-aufïu,af UEFÜO M. --
iudicium, omnimodo bac etc. B R. 8o Ap. Hal. et, abeft. GE . 81 Hal . ww aÁee.
potefl. G E B. $2 Hal inferit et. GEE. . 83 Hal. fecit. GE a. 84 Ap. ll 2e4 $,
Hal. agi potef?, abíunt. GER. 85 Ap. Hal. et Vulg. fic, abeft. BR, . 86 '
Flor. eft defit. Mirum Taur. non fcriplifle defTt. B R. 87 Vulg. dari. No-

