LIVS. 4 Hal inferit . $ Hal ejf. 6 Viri do&iffimi hi«
bernum fludum euf efíle tradunt, qui aefhu reciprocante accedit et recedit,
eundemque hieme effe maximum, quia hieme maximi fiunt aeftus. . Sed hoc fal-
fum effe, flu&umque hibernum fignificare flu&um tempeftate agitatum, nec ad -
anni tempus, fed ad tempeftatem maris id effe referendum, vberrime probat

d

/AP

20 INSTITVTIONVM
eurrit. — $. 4. Riparum quoque vfus publicus eft iuris gen-
tium *, ficut ipfius fluminis. Itaque nauem ad eas adplicare,
funes arboribus ibi natis religare, onus aliquod in his repone-
- re , cuilibet liberum eft , äcut per ipfum flumen nauigare:
fed proprietas earum illorum eft, quorum praediis haerent:
qua de caufa arbores quoque in iisdem natae eorumdem funt.
$. 5. Litorum quoque vfus publicus iuris gentium eft, ficut ?
ipfius maris; et ob id quibuslibet ? liberum eft cafam ibi po-
nere, in quam fe recipiant: ficut retia ficcare, et ex mari re-
. ducere *?, Proprietas autem eorum poteftintellegi nullius ef-

fe, fed eiusdem iuris effe, cuius et mare, et, quae füubiacet.

znari, terra vel arena, $. 6. Vniuerfitatis funt, non fingu-
lorum, veluti ** quae in ciuitatibus funt, theatra, ftadia, et
fimilia, fi qua alia funt communia ciuitatum. $. 7. Nullius
*2 autem Íunt res facrae, et religiofae, et fanCtae : quod
enim diuini iuris eft, id nullius in bonis eft. $. 8. Sacrae
res funt, quae rite, et *? per Pontifices Deo confecratae **
.funt: veluti aedes facrae, et donaria , quae rite ad miniftert-
um Dei dedicata funt, quae etiam per noftram Conftitutionem
alienari, et obligari prohibuimus, excepta caufa redemptionis
captiuorum. Si quis vero auttoritate fua quafi facrum fibi
conftituerit, facrum non eft, fed profanum. Locus autem,
in quo aedes facrae funt aedificatae, etiam diruto aedificio ,
facer adhuc manet , vt et Papinianus refcripfit *?. $. 9.
Religiofum locum vnusquisque fua voluntate facit,.dum mor-
tuum infert in locum füum, In communem autem locum pu-
.rum inuito focio inferre non licet *9. In commune vero fe-
pulerum etiam inuitis ceteris licet inferre. —Ttem fi alienus
vfusfructuseft , proprietarium placet, nifi confentiente vfufru-
&uario *?, locum religiofum non facere. In alienum locum
concedente *8 domino licet inferre: etlicet poftea ratum *?
habuerit, quam illatus eft mortuus, tamen religiofus fit locus.
$. 10. Santtae quoque res, veluti muri et portae ^?, quodam-
modo diuini iuris funt: etideo nullius in bonis funt. Ideo
autem muros fanctos dicimus , quia poena capitis conftituta
fit?* in eos, qui aliquidin muros deliquerint. Ideo etlegum
eas partes, quibus poenas conftituimus aduerfüs eos, qui con-
tra leges fecerint, SanCtiones vocamus. $. 1r. Singulorum
autem hominum multis modisresfiunt: quarumdam enim rerum
dominium nancifcimur iurenaturali , quod, ficut diximus, ap-

of Aueranius Imterpr. Tuv. lib. Y. c. 20. — "7 In plerisque Charondae, ficut
in D. et apud Theoph. eft iure gentium: pro adplicare, quod fequitur, Gaius
in L. . D. b. t. ait adpellere, fed Charondae libri Cuiacio affentiunt, qui et
adplicare fabducere et conferre interpretatur. o TT o. — Hal. iwre gentzum, et
mox ?axes ad eas adpellere. 8 Hal publicus efl et iuvis geutium , ficut
et. 9 Hal. cuilibet, et mox recipiat. Yo Hal dedacere. JXf Apud
Hal. deeft veluti, et mox fimilza. 12 Res nullius dicuntur primo proprie,
quae in commercio hominum effe non poffunt, fed funt diuini iuris, vt res fa-
crae, fan&ae, etreligiofae. Secundo improprie, quae fcilicet in nullius bonis
funt, fed effe poffunt, vt hereditas nondum adita, vt ferae beftiae, gemmae
án litore maris iacentes. A COSTA. — 13 Apud Haàl. decft et. I4 Sic et-
jam omnes Charondae; nec video, cur quidam ded;egtae velint, In fine P. $.
pro refcripfit Charondas probat vnum codicem, in quo eft vefpondit; quoniam
L. 3 3. pr. D. de contr. emt. ex lib. xt. Refponforum Papinianidefumta eft.— A-
liis placet fcripfit: fed iam fupra bis eandem vocem habuimus, $. 2.-de excuf.
et $. 5. de fufp. tut. 1&i enim per epiftolas rogati refcribebant. — Vellem mibi ve-
feribere, mam fcire cupio, confultor quidam Ícripfit eidem Papiniano tit. 4.
Collat. LL. Mof. Vid. Papinianu. meum cap. XX. $. 2. pag. 239. O TY O. 13
Hal. fcripfit. I6 Hoc vero de extraneo inferendo accipias. Ex ipfis fociis
enim cuilibet inuito focio inferre licet, L. 4:. D. de rvelig. et fumt. fun., im-
mo nec fuorum aliquem focius inferre prohibetur, L. 43. D. eod. ldem dicen-
dum de proprietario, L. z. $. 7. D. eod. L. 17. D. de vfufr. Nide Cuiac. ut.
Obf. 22. & COS TA. Legestamen illae de proprietario, ad cafum, fi ipfe. te-
ftator fepeliendus fit, vnice pertinere videntur. 17 Confentiente adeo víufru-
&uario poteft, Quod cum in feruitutis impofitione aliter obtineat, hic fauore
religionis receptum eft, L. 17. D. de vfufr. ^ CoOSTA. 18 Hal. eonfen-
tienté, I9 In omnibus MSS. Contii et Charondae , ficut in Vulgata, et Pan-
e&is Noricis in L. &. $. «lt. de ver. din. legitur: ratum mon babuerit. Sed me-

lior Florentinus liber particulam nen ibi ignoret, tefie. Anton. Auguftino /i5. 1. i ci, feris eo nomine opponuntur Schilter Exerc. ad D. 45, th, 17.

funt??, vteam non capias.

. pantis fit.

Esl

Lin i& fT

pellatur ius gentium: quarumdam ?? iure ciuili. — Commodiug
eft itaque a vetultiore iure incipere. Palam eft autem , vetu-
füius effe ius naturale, quod cura ipfo genere humano rerum
natura prodidit, —Ciuilia enim ?? iura tunc effe coeperunt,
cum et ciuitates condi, et magiftratus creari, etleges fcribi
coeperunt. $. 12. Ferae igitur beftiae, et volucres, et pi-
fces, id eft ?^*, omnia animalia, quae mari, caelo, et terra
nafcuntur ?^ , fimulatque ab aliquo capta fuerint, iure genti-«
um ftatim illius effe incipiunt. Quod enim ante nullius eft,
id naturali ratione occupanti conceditur. Nec intereft, feras
beftias et volucres vtrum in fuo fundo quisque ?* capiat, an
in alieno, — Plane qui in alienum fundum ingreditur venandi
aut aucupandi gratia, poteft a domino, fi is prouiderit ^" ,
prohiberi, ne ingrediatur ^?. Quidquid autem eorum ceperis,
eousque tuum elífe intellegitur, donec tua cuftodia coercetur.
Cum vero euaferit cuftodiam tuam, et in naturalem libertatem
fe receperit, tuum effe definit, et rurfus occupantis fit. Na-
turalem autem libertatem recipere intellegitur , cum vel ocu- .
los tuos effugerit, vel ita fit in confpectu tuo, vt difficilis fit.
eius perfecutio. $. 13. Illud quaefitum eft, an, fi fera be4
ftia ita vulneratafit, vtcapi poffit, ítatim tua effe intellegatur.
?? Quibusdam ?? placuit, ftatim effe tuam, et eoufque tu-
am videri, donec eam perfequaris. — Quod fi defieris perfequi ,
definere tuam effe, et rurfus fieri occupantis. Alii non aliter
putauerunt ?* tuam effe, quam fi eani ceperis. Sed pofterio-
rem fententiam nos confirmamus , quia multa accidere pof-
$. I4. Ápiumquoque natura fera
eft. ltaque ?? quae in arbore tua confederint, antequam a te
alueo includantur, non magis tuae intelleguntur effe, quam
volucres, quae in arbore tua nidum fecerint: ideoque, fi ali-
us eas incluferit, is earum dominus erit, Fauos quoque fi
quos ?* effecerint, quilibet eximere poteft. Plane integra re
i prouideris ?** ingredientem fundum tuum, poteris eum iure
prohibere, ne ingrediatur. Examen quoque, quod ex alueo .
tuo euolauerit, eousque intellegitur effe tuum, donec in con-
fpectu tuo eft, nec difficilis eius eft perfecutio: alioquin occu«
. $. 15. Pauonum et columbarum fera ?* natura
eft: necad rem pertinet, quod ex confuetudine auolare ?? et
reuolare folent; nam et apes idem faciunt, quarum conftat fe-
ram efle naturam. . Ceruos quoque ita quidam manfuetos ha-

Emend. c. 2. quem Bafilica confirmant. — Nec Theophilus eam hic agnofcit, -
Hotmanus, Muretus, Ant. Matthaeus aliique. Senfus eft, ratihabitionem ae-
quiparari mandato, L.:52. D.de R. I. orro. Hal addit wow. — 2o Vulgo
additur vox cwitatis: quae rectius abeft ab omnibus Charondae, 'Fheophilo et
D. orTo. Hiáal addit ciwitatis. De ipía re vide L. 9. $. 2. D. de diuif- rer. ,.
et quae ad eam commentatur Noodt ad D. eod. p. ?$. 21 Hal ej
22 , Hal addit c«ero. 23 Hal autem. 24 EL ipto M g,
habet et. 25 Gaiusin L. :. $. 1. D. de acquir. ver. domin. ícripíe-
rat capiuntur, ficut Ariftot. Meteor. lb. v. c. 4. et Apilei. de deo Socrat. aues
terreitre animal vocant, non aérium ; vi&us illis in terra, ibi pabulum et cubi-
le. Idcirco Marcilius ad 5. ]. 'Yribunianum late reprehendit, quod naturae or-
dinem inuertat, quid enim in coelo et aére nafcitur? Sed Mofes , Euangeliftae,
Cicero, Philo, Plutarchus aliique fimiliter fere locuti funt. vide Magium /Jib. 1.
Mifcel. c. 21. — Coelum quoque pro aére faepe ponunt Graeci et Latini. o T T O.
Minus commode 'Tribunianus ait, animalia in coelo nafci: quae enim illa ?
Gaius in L. 1. de acquir. ver. domin. Ommia, ait, amimalia, quae terra,
marvi, coelo capiuntur. |Et ita Paulus L. 26. D. de furtis. Captarum terra, ma-
Ti, coelo mumero effe. MA & CILIVS. 26 Hal. quis. 2/7 Hal. praeuiderit.
28 Sed quid dicendum, fi prohibente licet domino fundum ingreffus in co fe-
ram ceperit, án fuam facit iure gentium? Refpondeo féram acquiri capienti ,
quamuis domino tencatur a&ione iniuriarum,. L. 23. D. deimiwr. Aliter Cu-
iacius1V. Qbf. 2. 4 COST A. 29 Hal. praefigit Et. 30 Trebatio fcilicet,
L. $. $. i. D. de acquir. ver. dom. &, COST A. 31 Gaius d. L. y. $. 1.
D. de acq. rer. dom. Hlal. Alii vero patauerunt, nonaliter. — 32, Hal. quod m.
a. foleaut. — 33 Hal addit apes. — 734 Gaiusin L. j. $. $. D. b. t. ait: SÉ
quo$ bae fecerint ; atque ita fere liber Tigurinus Hotmani hoc loco, fi guos eae
fecerint. o T TO. 35 . Hal. praenideris. 36 Feris ideo adnumerantur, vt
apes, quod euolare foleant, licet reuolent. — Gallinae autem et anferes domefti-

37

Hal.

L

INSTITVTIONVM

bent, vt in filuas ire et redire foleant: quorum et ipforum fe-
ram effe naturam nemo negat. In iis autem animalibus,
quae ex confuetudine abire et redire folent, talis regula com-

probata eft, vt eousque tua effe intellecantur, donec animutm .

reuertendi habeant. Nam fi reuertendi animum habere defie-
rint, etiam tua effe definunt, et fiunt occupantium, Reuer-
tendi autem animum videntur definere habere tunc , cum re-
vertendi confuetudinem deferuerint. $. 16. Gallinarum au-
tem 'et anferum non eft fera natura: idque ex eo poffumus in-
tellegere, quod aliae funt gallinae, quas feras vocamus: item
alii anferes, quos feros appellamus: ideoque fi anferes tui,
aut gallinae tuae aliquo cafü ?? turbati, turbataeue euolaue-
rint, licet confpectum tuum effugerint, quocumque tamen lo-
€o fint, tui tuaeue effeintelleguntur: et qui lucrandi animo ea
-animalia retinet ?? , furtum committere intellegitur. ^ $.17.
]tem ea, quae ex hoftibus capimus, iure gentium ftatim no-
ftra fiunt: adeo quidem vt et liberi homines in feruitutem no-
1tram deducantur, qui tamen , fi euaferint noftram poteftatem,
et ad fuos reuerfi fuerint, priftinum ftatum recipiunt. $. 18.

Item lapilli et gemmae, et cetera, quae in litore ^? inueniun- |
$. r9. Item ea,

tur, iure naturali ftatim inuentoris fiunt.
quae ex animalibus dominio tuo fübiectis nata funt, eodem iu-
re tibi adquiruntur. $. 20. Praeterea quod per alluuionem
agro tuo flumen adiecit, iuregentiumtibiadquiritur. Eftautem

alluuio incrementum latens. Per alluuionem autem id videtur.

adici, quod ita paullatim adicitur, vt intellegere non poffis,
uantum quoquo momento temporis adiciatur. S n
äluod fi vis fluminis partem aliquam ex tuo praedio ** detraxe-
rit, et vicini praedio attulerit: palam eft, eam tuam permane-
re ^?, Plane1íi longiore tempore fundo vicini tui haeferit, ar-
boresque, quas fecum traxerit *?, in eum fundum radices
egerint; ex eo tempore videntur vicini fundo adquilitae ^* effe.
$. 22- Infula, quae in mari nata eft, quod raro accidit, occu-
pantis fit: nullius enim effe creditur. ** In flumine nata,
quod frequenter accidit , fi quidem mediam partem fluminis

tenet, communis eft eorum , qui ab vtraque parte fluminis |

properipam praedia poffident: pro modo ? latitudinis cuius-
que fundi, quaelatitudo ^" prope ripam fit. Quod fi alteri
parti proximior fit, eorum eft tantum, qui ab ea parte prope
ripam praedia poffident. . Quod fi aliqua parte diuifum fit flu-
men *?, deinde infra vnitum, agrum alicuius in formam infu-
lae redegerit , eiusdem permanet is ager, cuius et fuerat.
$. 23. Quod fi naturali alueo in vniuerfum relifcto, alia parte
fluere coeperit: prior quidem alueus eorum eft , qui-prope ri-
pam eius praedia poffident *?, pro modo fcilicet latitudinis cu-
iusque agri, quae latitudo prope ripam fit. Nouus autem al-
ueus eius luris effe incipit, cuius et ipfum flumen, id eft pu-

L »
Hal. ezolare. 38 Háal. modo. . 39 Hal. detiuet. Non fatis accurate vero
ex hoc $. probatur furtum rei minimum, vti nec ex L. 3. $. :. D. farmil. ber-
cifc., vbi de columbarum furto. Non enim vnius gallinae aut columbae fur-

tum fieri dicitur, fed gallinarum et columbarum. — Singularum etiam gallina-.
rum et columbarum is valor olim fuit, vt non femper minima res effent iudi- |

candae. Plinius lb. X. c. 37. et yo. Varro de Re Rzfl. lib. ní. c. 7. Kectius
rei minimae furto ereptae exempla petuntur ex £. 2:. D. de furtis. AVERANI1-
vS Interpy. Inv. lib. 1. c. 25. 40 Hal. addit riav;5. 41 Hal. de t. pr. p.
al. 42, Diuerfitatis ratio elt, quia priori cafu allauionis poteft domino im-

putari, cur ripam non munierit, pofteriori autem nihil imputari poteft: pars.

enim a fundo tempeftatis violentia abrepta eft. Et hoc ita conftitutum eífe a
Caffio Longino vetere ICto docet Aggenus Vrbicus lib. de limit. agr. ^ COS T A.
43 Hal traxit. 44 Flor, in L. 7. $. 2. D. b. t. adquifita: quod magis pro-
bat Ianus a Cofta, vt pars praedii cum arboribus intelligatur. o r'ro. 45
Hal. inferit 4t znfula. —— 46 Mal. inferit fcilicet. 47 AÀpud Hal, deeft Jatz-
t4do. . 48 Hal.inferit et. — 49 Conf. L. 7. $. . D. de acquir. rer. do-
viin, et À Coftam Marciliumque. 50 Hoc exemplum de frumento excuffo
exþungcndum eft; neque enim, qui excutit, nouam Ípeciem facit, fed eam,
quae eíft, detegit, L. 7. $. 7. verfic. videntur D. de acquir. vrer. dom. & COo-
$TA« MARCILIV& — $51 Hal.fabfelia, — 52 Sabiniani Capitonem fe-

LIB- IU TM - : 3

| blicus. Quod fi poft aliquod tempus ad priorem alueum re-
uerfum fuerit flumen, ruríus nouus alueus eorum effe incipit,
quiprope ripam eius praedia poífident. ^ $. 24. Alia fane
caufa eft, fi cuius totus ager inundatus fuerit: neque enim
inundatio fundi fpeciem commutat. Et ob id fi recefferit
aqua, palam eft, eum fundum eius manere , cuius et fuit.
$- 25. Cum ex aliena materia fpecies aliqua facta fit ab aliquo
quaeri folet, quis eorum naturali ratione dominus fit: vtrum
I$, qui fecerit, anille potius, qui materiae dominus fuerit:
vt ecce, fi quis ex alienis vuis, aut oliuis, aut fpicis, vinum
aut oleum, aut frumentum fecerit 59: aut ex alieno äurö,
velargento, velaere vas aliquod fecerit: velex alieno vino
et melle mulfum mifcuerit: vel ex medicamentis alienis em-
plaftrum, aut collyrium compofuerit: vel ex aliena lana vefti-
mentum fecerit: vel ex alienis tabulis nauem , vel armarium
vel fubfellium ** fabricauerit. Et poft multas Sabinianorun;
et Proculeianorum ambiguitates ?? placuit media fehtentia ex-
iftimantium , fi ea fpecies ad ?? materiam reduci poffit, eum
videri dominum eífe, qui materiae dominus fuerit: Ífi non
poffit reduci, eum potius intellegi dominum, qui fecerit. Vt
ecce vas conflatum poteft ad rudem maffam 5* aeris, vel ar-
genti, vel auri reduci: vinum autem, vel oleum, aut frumen-
tum, ad vuas, et oliuas, et 55 fpicas, reuerti non poteft, ac
ne mulfum quidem ad vinum et mel refolui poteft. Quod f
partim ex fua materia, partim ex aliena fpeciem aliquam fece-
rit quis **?, veluti ex fuo vino et alieno melle mulfum mifcue-
rit, aut ex fuis et alienis medicamentis emplaftrum aut colly-
rium, aut ex fua lana et aliena veftimentum fecerit : dubitan-
dum non eft, hoc cafü eum effe dominum, qui fecerit: cum
non folum operam füam dedit ?? , fed et partem eius materiae
praeftauit. $. 26. Si tamen alienam purpuram veftimento
füo quis intexuit ?*: licet pretiofioreft purpura 5?, acceffio-
nis vice cedit veftimento: et qui dominus fuit purpurae, ad-
uerfus eum, qui fübripuit, habet furti a&tionem et condiétios
nem, fiue ipfe fit, qui veftimentum fecit, fiue alius. Nam
extinctae res, licet vindicari non poffint, condici tamen a fu-
ribus, et quibufque ? aliis poffefloribus poffunt. $. 29.. 91
duorum materiae ex voluntate dominorum confufae fint , to-
tum id corpus, quod ex confufionefit, vtriufqdue commune
eft, veluti f qui vina fua confuderint, aut maflas argenti vel
auri conflauerint. Sed et fi diuerfae materiae fint, et ob id
propria fpecies fa&ta fit, forte ex vino et melle mulfum, aut
ex auró et argento eleCctrum, idem iuris eft: nam et eo cafu
communem efle fpeciem non dubitatur. Quod fi fortuitu, et
non voluntate dominorum confufae fuerint, vel diuerfae mate-
riae, vel quae eiusdem generis funt 5*, idem 9? iuris effe pla-
cuit. — $. 38. Quod 1i frumentum Titii frumento tuo mix-
: | * tum

s 1 j h!
cuti fauebant ei, cuius effet materia, Proculiani Labeonis affeclae contende- .
baut formam materia eífe praeftantiorem, L. 7. $. 7. D. de acquir. ver. dom.
A CoSTA. Hal» maultam S. et Pr. ambignitatem. 53. Hal. inferitpriorez et ru-
deis. — 54 Hal. materiam. 5$5 Hal. vel. ol. vel. 56 Et res aliena fit
acceífionis loco : fi non eft, fecundum veteres Iuzis au&ores, res fit communis
L. 27. $. vlt. D..de acquir. ver. domin., ex qua hunc $ fapplendum cenfct;
COSTA. 57 Hal dederit , et mox 'praefüiterit. 58 Hal. zntexaerit,
59 Hal. fit purpura, tamen. 6o Sic Theophilus zXyry, et Hal. quibus-
que, id eft, quibuscunque. — Contius vero et Charondas ex omnibus MSS. qui-
busdam , eamque lecionem, vt veriorem, probant ob L. vit D. de R. V.
oTTO. Dicces: nemo nifi a fure eiusque heredibus rem (uam condicere'poteft,
L. vlt. D. vfufr. quemadm. cau. $. 14. I. de Action. Refpondeo, rem ipíam
extinctam autem, id eft, extin&tae rei aeftimationem condici poffe non tantum
a furibus, fed a quibuscunque aliis poffefforibus. A Co s T A. 61 Hal. zel
ei. gen. muateriae, vel diuer[ae. 62 Apud TheBphilum olim: 8 TO XUTO
ysvyoero, nonidem erit , contra L. 3. $. f. D. de R. V.et L. 92. D. b. t. ex
qua b. $. tranfcriptus eft: fed Forner. lib. t11. Seledt. cap. 30. et Charondas P. 1,
vnà literà adie&a legunt 72T0 xuT0. Contius, Matthaeus auus et Rittershufz

b. . 'Theophilum culpant, Optime Fabrotus fecundum regios Codd. 8 omifit;

E atqua

J INSTITVTIONVM

tum fuerit, fi quidem ex voluntate vefira, commune erit ** ,
quia fingula corpora, id eft fingula grana, quae cuiufque pro-
pria fuerunt, ex confenfu veftro communicata fünt, . Quod fi
cafu id mixtum fuerit, vel Titius id mifcuerit fine tua volun-
tate, non videtur commune effe, quia fingula corpora in fua
fubftantia durant: 9* nec magis iftis cafibus commune fit fru-
mentum, quam grex intellegitur effe communis, fi pecora Ti-
tii tuis pecoribus mixta fuerint. Sed íi ab alterutro veftrum
totum id frumentum retineatur, in rem quidem aCtio , pró

22..

modo frumenti cuiufque competit, arbitrio autem iudicis con-
tinetur, vtipfe aeffimet, quale cuiufque frumentum fuerit.

$. 29. Cum in fuo folo aliquis ex alieria materia aedificauerit,
ipfe intellegitur dominus aedificii, quia omne, quod 9? inae-
dificatur, folo cedit. Nec tamen.ideo is, qui materiae domi-
nus fuerat, definit dominus.eius effe; fed tantifper neque vin-
dicare eam poteft, heque ad exhibendum de ea re agere, pro-
pter legem duodecim tabularum, qua cauetur, ne quis tignum
alienum aedibus. fuis iunctum 55, eximere cogatur, fed du-
plum pro eo.praeftet per aCtionem , quae vocatur de tigno
iniun&to 9*. | Appellatione autem tigni omnis materia fignifi-
catur, ex qua aedificia fiunt. Quod 1deo prouifum eft ,. ne ae-
dificia refcindi necefle fit.
fit aedificium,. poterit materiae dominus, fi non fuerit duplum
jam perfecutus 9?, tunc eam vindicare, et ad exhibendum de
6a re agere. $. 30. Ex diuerfo fi quis in. alieno folo fua *?
materia domum aedificauerit, illius fit domus, cuius t folum
eft. Sed hoc cafu materiae dominus proprietatem .eius amit-
tit, quia voluntate eius intellegitur alienata, vtique fi non i-
gnorabat, fe in alieno folo aedificare: et ideo, licet diruta fit
domus, materiam tamen vindicare non poteft. Certe illud
conftat, fi in pofleffione conftituto aedificatore, foli dominus

Sed fi. 5* aliqua ex caufa dirutum.

4

petat domum fuam. effe, nec foluat pretium materiae, et mer--

cedes fabrorum , poffe eum per exceptionem doli mali repelli:

'vtique fi bonae fidei poffeffor fuerit, qui aedificauit. . Nam fci- .

enti alienum folum elfe, poteft obici culpa, quod aedificauerit
temere in eo folo, quod intellegeret** alienum efle.. . $. 31.
Si Titius alienam plantam in folo fuüo pofuerit , ipfius erit.
Et ex diuerfo, fi Titius fuam plantam in Maeuii folo pofuerit,
Maeuii planta erit, fi modo vtroque cafu radices egerit: ante
enim quam radices egerit, eius permanet, cuius et *?^. fuerat.
Adeo autem ex eo tempore, quo radices agit *? planta, pro-
prietas eius commutatur, vt fi vicini arbor ** ira terram "Titu
prefferit, vt ineius fundum radices egerit, 'Titii effici arborem
dicamus : rationem **5 enim non permittere, vt alterius arbor
effcintellegatur, quam cuius in fundum radicesegifiet *?, Et
ideo prope confinium 77 arbor pofita, fi etiam in vicini fun-
dum radices egerit,, communis. fit. $. 32. Qua ratione au-
tem plantae, quae terrae coalefcunt, folo cedunt, eadem rati-
one frumenta quoque, quae fata funt, folo cedere intellegün-
tur, Ceterum ficutis, qui in alieno folo aedificauerit *5, fi
ab eo dominus petat aedificium , defendi poteft per exceptio-

atque ita Harmenop. Ib. 11. tit. 1. $. 31. OT TO. 63 Hal efl. ^ 64 Hal.
inferit Sed. 65 Hal. inferit folo. 66 Ita Florentiae in L. 7. $. ro. D.
b. t. quidam vero Codd. viu£tum ,-quos probat Contius: in quibusdam Charon-
dae iniumüum: atque ita Cuiacius hic verfu feq. de tiguo inzunctos id quod Fa-
brotus ad Theophil. ex Liuio afferere conatur: at res plana eft ex verbis Legis
xi Tabb. TIGNVM IVNCTVM AEDIBDVS apud Feftum, et t. t. D.
de tiguo iwndto. Non etiam probo, quod Cl. Noodt ad D. pag. 19 3. ab illis
ftat, qui verba finalia P. $. fi won. fuerit duplhm iam perfecutus ideo eiiciunt ,
quod in d. L. 7. $. 10. D. de A. R. D. non reperiuntur: nonne enim Tribuni-
ano ea addere licuit? Vid, Flenum Jb. ir Diatr. c. 7. oO r TO. 67
Hal. iuwndo. 68 Hal Qzuod f '69 Hal. coufecutus. - 70
Hal. ex fa. 71 Hal. zntelligebat. 72 Apud Hal. deeft et. 75 Hal
egevit. 74 Gaius in L. 7. $. 13. D. b. t. de hominis demergentis preffio-
ne loquitur: S; vicimi arborem ita terra prefferím: ac fimiliter hic legendum
videtur Marcilio Interpr. X11. T'abb. pag. 177. ne verba b. $. finalia fint contra-
tia: idem Hotmano placuit /. $. Magio lib. 1V.. Mifc. c. 7. et Menagio Amoen.
6 9. $i vicini arborem ita terra. Titins prefferit. Virgil. i&« 11.. Georg.. v. 346.

*

.perit.

- plis negat Noodt Probab. lib. 1. c. 7.

LIBOILo Tb h

nem doli mali, fecundum ea, quae diximus; ita eiusdem ex-
ceptionis auxilio tutus effe poteft is, qui alienum fundum fua -
impenía bona fide *? conferuit. $. 33. Literae quoque, li-
cet aureae fint, perinde chartis membranisque cedunt, ac folo
cedere folent ea, quae inaedificantur, aut inferuntur: ideoque
fi in chartis, membranisue tuis carmen vel hiftoriam, vel ora-
tionem /Titius fcripferit, huius corporis non Titius, fed tu do-
minus effe videris. Sed fi a Titio petas tuoslibros, tuasue
membranas, nec impenfas fcripturae foluere paratus fis, pote-
rit fe Titius defendere per exceptionem doli mali, vtique fi ea-
rum chartarum membranarumue poffeffionem bona fide nactus
eft. |...$..34. Si quis in aliena tabula pinxerit, quidam pu-
tant *? tabulam picturae cedere: aliis videtur picturam , qua-
liscumque fit, tabulae cedere. Sed nobis videtur melius effe,
tabulam picturae cedere. Ridiculum eft enim, picturam Apel-
lís vel Parrhafii in acceifionem viliffimae tabulae cedere. "Vn--
de fi a domino tabulae imaginem pofüidente, is, qui pinxit,
eam petat, nec foluat pretium tabulae, poterit per exceptio-
nem doli mali fubmoueri. At fi is, qui pinxit, poffideat,
confequens eft, vt vtilis aCctio domino tabulae aduerfus eum
detur: quo cafu fi non foluat impeníam picturae, poterit per
exceptionem doli mali repelli, vtique fi bona fide poffeflor fue-
ritille, qui picturam impofuit. Illud enim 3* palam eft, -
quod fiue is, qui pinxit, fubripuit tabulam 9??, fiue alius,
competit domino tabularum furti aCtio. . $. 35. Siquisa -
non domino , quem dominum effe crediderit, bona fide fun-
dum emerit, vel ex donatione, aliaue qualibet iufta caufa ae- .
que bona fide acceperit, naturali ratione placuit, fructus, .
quos percepit, eius effe pro cultura et cura ?. Et ideo fi
poftea dominus fuperuenerit, et fundum vindicet, de fru&ti-

bus ab eo confumptis agere non poteft. |Ei vero, qui alienum

fundum fciens poffederit, non idem conceffum eít. Ítaque
cum fundo etiam fructus , licet confumpti fint, cogitur refti- -
tuere..;. $: 306. Is äf*', ad quem víusfructus fundi pertinet, ;
non aliter fructuum dominus efficitur, quatim fi ipfe eos perce-
Et ideo licet maturis fruCctibus, nondum tamen per- .
ceptis, deceflerit, ad heredem 9? eius non pertinent, fed do-
mino proprietatis adquiruntur. Eadem fere et de colono di-
cuntur. $. 37. in pecudum fructu etiam foetus eft, ficut
ili 55, etlana. 1taque agni, hoedi, et vituli, et equu--
li, et fuculi ftatim naturali iure ?* dominii fructuarii funt:
partus vero ancillae in fructu non eft: itaque ad dominum pro-
prietatis pertinet. Abfurdum enim videbatur hominem in fru-
Ctu effe, cum omnes fructus rerum natura gratia hominis
comparauerit 99?, ^. $. 38. Sed [i gregis vfuümfructum quis

-habeat, in locum demortuorum capitum ex foetu fructuarius

fummittere debet (vt ?? Iuliano vifum eft) et in vinearum de-

"mortuarum, vel arborum locum, alias debet fübftituere: recte

enim colere, et quafi bonus paterfamilias vti debet. $. 39.
; - : * . * * l *,
Thefauros, quos quisque ?? in loco fuo inuenerit, Diuus Ha-

drianus, naturalem aequitatem fecutus, ei conceflit, qui ?*
: j digeso N inue-
premes virgulta per agros. o T T O. 725 Hal. vatio, et mox permittit. 76

Hal. egerit. 77 Confinium proprie eft tota illa latitudo quinque pedum,
quae ex L. XIL. Tabb. etex L. Manilia inter duos agros relinquitur. A CoST A.
78 Hal. aedificauit. 79 Voces bona fide non habet Gaius in d. L. 9. D. b. t
Sed re&e a 'Tribuniano additae funt. Pro comferuit, mallem confewit. o Y T Q.
Hal. confeuit. 80 Hal. patat. 81 Quidam malunt autem. o T To. 82,
Hal. tabulas. 83 Sed an haec verba' pro cultura et cura. diuerfum quid et
feparatum notant? lta credidit Accurfius, et cenfuit Cuiacius, immo et Ian. a
Cofta, quem hic contuliffe neminem poenitebit; fed hoc ipfum idoneis exem-
! Sunt autem fru&us bonae fidei poffeffo-
ris non pro qualiquali cultura et cura, ((nam et malae fidei poffeffor fundum
colit curatque) fed quod ius colendi curandique fundum, illi, vt quafi Domino
competat. — $4 Hal. addit vero. 85 Hal. baeredes. 86 Hal pilus.
87 Gaius in L. 28. D. de vfur. Statim pleuo iure funt bonae fidei poffefforis , et
fructuarii : et mox , bominum gratia comparauerit. o'T'TO. $8 Verior for-
te ratio in. L. 27. D. de bered. petít. , ancillas comparari, non vt paridnt,.
fed vt feruiant MARCILIVS. — 89 Hal inferitet. — 9o Mal4wi. ^ 9x
' Ba

ais d --

T CNISEN ) T W

INSTITVTIONVM LIB.IL TIT.L 1L IIL - ' 23

inuenerit. Tdemque ftatuit, fi quis in facro, aut religiofo lo-
co fortuito cafuü inuenerit ??, — At fi ?? quis in alieno loco ,
non data ad hoc opera , fed fortuito inuenerit: dimidium in-
uentori, dimidium domino foli conceffit. Et conuenienter fi
quis in Caefaris loco inuenerit, dimidium inuentoris, dimidi-
um Caefaris effe ftatuit. Cui conueniens eft, vt fi quis in fi-
fcaliloco, velpublico, velciuitatis inuenerit: dimidium ipfius
effe ?^, dimidium fifci, velciuitatis. $. 40. Per traditio-
nem quoque iure naturali res nobis adquiruntur. Nihil enim
tam conueniens eft naturali aequitati, quam voluntatem domi-
ni volentis rem füam in aliumtransferre, ratam haberi: et id-
eo, cuiuscumque generis fit corporalis res, tradi poteft, et a
domino tradita alienatur. taque ftipendiaria quoque et tribu-
taria praedia ?? eodem modo alienantur. Vocantur autem fti-
pendiaria et tributaria praedia, quae in prouinciis funt: inter
quae nec nonet Italica praedia, ex noftra Conftitutione nulla eft
differentia: fed fi quidem ex caufa donationis, aut dotis,
aut qualibet alia ex caufa tradantur, fine duhio transferuntur.
$. 41. Venditae vero res, et traditae, non aliter emptori ad-
quiruntur, quam fi is venditori pretium foluerit, velalio mo-
do eifatisfecerit: veluti expromiffore , aut pignore dato.
Quod cauctur quidem etiam lege ?* duodecim tabularum, ta-
men recte dicitur et iuregentium , id eft, iure naturali id effici.
Sed fi is, qui vendidit, fidem emptoris fecutus eft ?*, dicen-
dum eíft, ftatim rem emptoris fieri. $. 42. Nihil autem in-
tereft, vtrum ipfe dominus tradat alicui rem ??, an voluntate
eius alius.
negotiorum adminiftratio a domino permiffa fuerit, isque ex
his negotiis rem vendiderit, et tradiderit, facit ?? eam acci-
pientis ^??., $. 44. Interdum etiam fine traditione, nuda
voluntas domini fufficit ad rem transferendam, veluti, f rem ,

uam tibi aliquis commodauit, aut locauit, aut apud te depo-

íuit, vendiderit *?* tibi, aut donauerit *??. Quamuis enim
ex ea caufa tibi eam non tradiderit: eo tamen ipfo, quod pati-
tur tuam efle , ftatim tibi adquiritur proprietas, perinde ac fi
eo nomine tradita fuiflet. $. 45. Item fiquis merces in
horreo depofitas vendiderit, fimulatque claues horrei tradiderit
emptori , transfert proprietatem mercium ad emptorem.
$. 46. Hoc amplius, interdum et in incertàm perfonam collata
voluntas domini transfert rei proprietatem: vt ecce Praetores,
et Confules, qui *?? miffilia iactant in vulgus, ignorant quid
eorum qnisque fit excepturus: et tamen quia volunt quod
quisque exceperit, eius effe , ftatim eum dominum efficiunt.
$. 47. Qua ratione verius effe videtur, fi rem pro derelicto a

Kal. inferit eos. 92 Scilicet in L. s. $. 10. D. de zure fifci Diui Fratres
theíauri reperti in loco íacro et religiofo dimidium fifco vindicant, et faepe
variaíle Principes in hoc iure egregie docet Cuiacius Ix. Obf. :7. Praetulit au-
tem Imperator Hadriani fententiam aequitati naturali innixam. MAX CILIVS.
Pugnam tamen hanc alia ratione fublatam vult jo. van de Water Obf. lib. 11.
€. 3. legemque de locis publicis religiofis, Imperatorem de priuatis, conten-
dit. 93 Guil. Forner. lb. 1. felecl. c. 26. copulatis hifce verfibus, legen-
dum putabat ac fi, quem Cuiacius merito refellit /;b. 1X. O&f. c. 37. aliud e-
nim eft TO xuTO- apud Theophilum , aliud 0 XUTOg, ct abíurde flatmit, et
Cconceffit dixiflet. — Re&te etiam paullo poft Cuiac. vel ciuitatis hic retinet, quae

in notis prioribus expunxerat: Theophilus £v Wolzrmtä TOTTU. O T T O. 94.
Xal. addit debeat, et. 95 Videntur autem ftipendiaria et tributaria praedia

fuifle, quae, ab hoftibus capta, populus Rom. vel princeps iisdem deui&is
hoítibus, quorumdam dignitate, gratia, aut amicitia motus, reitituebat, cum
impofitione tamen oneris, vel certae partis fru&uum , vel certae pecuniae, fibi
tamquam directo domino foluendae. Dire&um enim dominium illorum praedi-
orum retinebat populus Rom. Víum autem feu poffeffionem relinquebat deuidis
hoftibus, impofitis tributis et ftipendiis, Fuere talia in prouinciis, ad differen-
tiam praediorum [talici foli, quae vt iure femper optimo donata funt, ita et
immunia ct libera a tributis et ftipendiis erant. Quo fiebat, vt ipía alienari
mancipatione poffent, prouincialia non nifi traditione fola naturali. A Co s T A.
96 Hal. Quod quanquam cauetur ex lege. 97 Hal fuerit. 98 Hal. ad-
éut fuam. 99 Hal jfaciet. IOO Vulgo additur: cwi eiws vei poffeffio
perinifa[it. Cuiacius auctore Theophilo et Gaio ia L. $. $. 3. D. b. t.. ex-

$. 43. Qua ratione, fi cui libera vniuerforum.

domino habitam óccupauerit quis, ftatim eum dominum effici,
Pro derelicto autem habetur, quod (dominus ea mente abiece-
rit, vtid * ?* rerum fuarum effenolet*?5: ideoque ftatim domi-
nus *?$ effe definit. $. 48. Alia *?? caufa eft earum rerum,
quae in tempeftate maris *??, leuandae nauis caufa, eiciuntur.
Hae enim dominorum permanent, quia palam eft, eas non eo
animo eici, quod quis eas habere non vult *??, fed quo ma- .
gis cum ipfa naui maris periculum effugiat. Qua de caufa fi
quis eas flu&tibus expulfas, veletiam in ipfo mari naCtus, lu-
crandi animo abftulerit: furtum committit. Nec longe difce-
dere videntur ab his, quae de reda currente, non intellegen-
tibus dominis, cadunt, |

IIT I
DE REBVS INCORPORALIBVS *.

Q v AEDAM praeterea res corporales fünt, quaedam incor -
