typo antilambda antiqua ad latus appi&a funt, vt vulgo folet, vbi dire&ta. alicu-
ius verba referuntur. Non male igitur 'Taur. dimidiatas lunulas, quas eorum
loco in margine collocat, hic quoque adhibuiffet, BR. — Haec me non intellige-

munil|fotius nocuit, magis admittit culpam. quoque venire. .

lici in haec verba refcripfit. *? Etiam fi maxime argentariae] |

fbenfi ?? funt.

OBIGESTORVM. LIB. XVIL TIT,. Il /«.

Z E2
gio aCtio. $. Sä Idem Papinianus eodetn libro ait, fi inter fra-
tres voluntariuni confortium initum fuerit, et ftipendia, cete-
L] * 6"1-'. . C d 9 * * L. * 75 ,
raque falaria in commuünie redigi iudicio focietatis: quamuis seemedtm.,
filius emancipatus haec &em cogatur conferre fratri, inquit; in Li$udoo,,
poteftate manenti: quia, dffi im poteftate maneret, praecipua.
ea haberet. $. 9. Idem|refpondit/ focietatem non poffe vitra & ^y.:)
mortem porrigi: ét ideo nec libertatem de füpremis *? iudi-
ciis conftringere quis poterit, vel cognatum vlteriorem proxi-
E. , à a L. '2"- H
mioribus praeferre. $..10. Idem ,refpondit, | foGius, qui cef-

fantis ceflantiumue portiones infulye reftituerit, quamuis aut
fortem cum certis vfuris ?? intra quattuor menfes,
opus refeCtum erit, recipere poteft, ?* exigendoque priuilegio H , m
vtetur, aut deinceps propriam rem habebit, poteft tamen pro
focio agere ad hoc, vt confequatur, quod fua intererat. Finge
äræügyinalle eum magis fuum confequi *7, quam dominium l|hec
infulde: Oratio enim Diui Marti idcirco quattuor menfibus fi-
nit certas vfüras, quia poft 59 quattuofjdominium dedit.
$. 1r. Si quif^^ focietatem ad emendum coierifft, deinde res
alterius dolo vel culpa empta non fit, pro foäio effe acétionem
conftat. Plane,fi condifio fit adie&ta, sx rxTRA 1LL.VvM
DIEM VENLZKET,?5, et dies fine culpa focii praeterierit, cef- , G.-norit
fabit aCtio pro foCio. $. 12. Item fi in communem riuum re- - "
ficiendum inpenfa 55 faCta fit, pro fo&io effe aCtionem ad re- ,'5*.
cïþex;gz 1dum ?? fumptum, Caffius fcripfit, $. 13. Item Mela :eyts, s.
Ícribit ??, fi vicini femipedes inter fe contulerunt 5?, vt ibi :
KGraticium/ ?? parietem inter félaedificarent adlonera vtriusque se seuXv usv
uftinenda, deinde aedificato pariete, alter in eum inmitti non | 2 vecr:
patiatur, pro focio agendum. Idemqgue 9*, et fi areamin com-
mune emerint, ne luminibus fuis officeretur, et alteri tradita [rust /-)
fit, nec prfeftet alteri, quod conuenit, pro fotio actionem effe. G. — —
$. I4. Si plures fint inter eosdem, focietates coitae, ad omnes.
focietates] fufficere hoc vnum iudicium conftat. $. 15. Si quis 114
ex fociüis propter focietatem profeCtus (it, veluti ad merces
,emendas, eos dumtaxat fumptus focietati imputabit, qui in eamee)
Viatica igitur, et meritoriorum, et ftabulorumyg£
iumentorum, carrulorum 9? vecturas, vel fui, vel farcinarum /fau
fuarem gratia, vel merciuïä recte imputabit 9*. $. 16. So-

Cium, vniuería in focietatoff conferre debere, Neratius ait, [fij 4
omnium bonorum focius fit: et ideo, fiueob iniuriam fibi fa-
Cam, vel ex lege Aquilia, fiue ipfius, fiue filii corpori nocitum
fit, conferre debere refpondit. $. 17. Ijjdem 9? ait, focium ,
omnium bonorum non cogi confegre, quae ex prohibitis cau- ! d /7/:62;**5
fis adquifierit. $. rg. Per contrarium quoque apud veteres ** ^^
[traCtatur $9, an fotius omnium bonorum, fi quidjób iniuria-

OL e»ïmn —— . j rum

re, lubens fateor. GE. 44 Hal. et Vulg. argeutariae. BR. — 45 Vulgo
id, abeít. B R. 46 Ap. Hal. quoque, abeft. GER. 47 Hal, lbro quarto.
G E B. 48 Flor. V non ita recenter in B mutata, vt nunc fit: Bellicum Afia-
"401, et reCte, ni fallor, occurrit enim id nomen in lapidibus. Hal. habet Hel-
licum. BR. 49 Flor. fuppremis. GEB. — 50 Gothofr. in nota: centefimis
víuris quidam legunt apud Accurfium. — Quod probat Noodtius 11. de Foen. et
Vfur. . 51 Hal. praefigitm, retento que. GEB. —— 52 Gothofr. in nota:
fuum non confequi. Hal, Sed debebat Gothofr. Hal. le&ionem dare integram :
fimge enzim. boc malle eum, fuun mon confequi, quam. G s. — Eft potius malle apud
Cornel. Nep. Cononu. j. Cicer. pro. Ligar. 2. Caton. im Ep. ad. Cicer. 1 g. ep. .
DVK.. 53 Hal inferit menfes. GEB. — 54 Hal. et Vulg. quis, et mox coz-
erit. BR. — 55 Hal. et Vulg. veuierit. BR. — 56 Taur. iNpenfa. GEBR. — 57
Hal. recuperandum. GEB. — 58 Haletiamhocloco: feripfit. GEB. — $9 Hal.
contulerint. GE R. 60 Craticins paries eft, qui, vt notat. Ruffardus, ligneis
cratibus, aut cannis in modum cratis confertis conítat. B R, 61 Hal. Item-
que. GEE. — 62 Pro zmpenfi, vel expenfi funt, nec repugnamus. — Poteft tamen
etiam 72, cum praecedenti a; confufum effe, vt in fequenti $. fuit: focimnver-
Ja, pro focium wuiuev[a. Vulg. Nor. ceterae: im eam vem inpenfe funt. fed. |
praeeuntibus MSS. nam e fex, quot vidi, quinque voculam: vem, g cunt, folus
Otob. u eam zmpenfi.BR. Mti quinque: Barb. Vat. . S. Crac. Treuif,. Byn-
kersh. L. immo et II. GE2. Mihi probabile videtur: impenfi fumt. peudere
Jumtus vel pecuniam in aliquam vem. nondum alibi reperi. DyK. 63 Vulg.
curriculorum. Bg. — Hal. et iumentorum et carrulorum.. GER. 64 Taur. zm-
putaVit. GEEB. —— 65 Hal. et Vulg. Idem. BR.

66 EHal. tradlabatur. GE n.

UE o

poftquam ^ pe ;äffwj j

JE i oeni. m

DIGESTORVM. LIB. XVIE . TIT. II

| ,,, Fum a&ioneri datminatus pra it£ ex communi confequa-
a. 4& eL, tu.r,.vt.prae&et? Et Atilicinus, Sabinus,[Caffius refponderunt,
^ fi iniuria iudicis daujjïatus fit, confecuturum : fi ob ntalefi&ium
: füuum, ipfum taàntum damhum fentire debere: cui congruit
b Lïw quod Seruium refpondiífe, (Aufidius 97 refert, fi fociiläfffö'ï
| rum $9 fuerint, deinde vnus, cum ad iudicium non adeffet,
" damhatus fit, non debere eum de communi id confequi, i ve-
" ro praefens iniuriam iudicis
dumfg/
LII. Inzw libro XOCX-—hd-Sabinm.— Qyonp autem
ex furto, vel-ex-alio malefi&io qu£efitum eft, in foäemtem non
oportere conferri palam eft: quia deli&ctorum turpis atque ^?
fdeda communio eft. Plane, fi in medium collata *9? fit ?*,
commune erit lucrum.
LIV. PowPoxrvsllibro-XIHE.—77-ad Sabinum.- Qvopn
enim ex maleficio contulerit *? focius, non algrer recipere de-
bet, quam fi damhatus fit. | :
LV.VrPiANvsllibroXXX.—*adSabinugr. Sr1 raGi-
'*vR ex hoc conuentus fuerit, qui maleficium admifit, id,
quod contulit, aut folum, aut cum poena auferfet *^: folum
auferyet *?, fi mihi proponas, infciente foCcio eum in focieta-
l Ejs rationem hoc contuliffe: quod fi fciente, etiam pVenam fo-
£ium adgno(cere oportet: «equum eft enim, vt cuius partici-
pauit ** lucrum, participet et daimnum.
LVL PaAvrvs ilibro-VE—d-Sabinum. Nrec ovic-
Af s QvAM intereft, vtrum manente focietate praeftiterik ob fur-
tum, an diffoluta ea. Idemque eft in omnibus turpibus actio-
.l)d:'?,, nibus: veluti iniuriarum, |vi bonorum raptorum, gærui coru-
pti, et fimilibus: et, in omnibus pgenis pecuniariis, quae ex
ublicis iudiciis acgidunt *?. |
LVII. VrrrANvs-libre-XXX.—ad- Sabinum. Nrec

PRAETERMITTENDVM eü'ce!.hþomponius ait, ita demum
PRAET

005
J ]

Ea

$o )127;)1;;

u J Nï;-
Tuyty.

iE

l elaa,
. ræ/,fak/?ef"- i : E : :
ul2 hoc elfe verum, fi honeftge et licitde rei focietas coita fit: [ce-
: Á- — terum, fi maleficiifocietas coita fit,]conftat, nullam effe focie-
L H * a 2,1 L 7* 3—
d. f, tatem. Generaliter enim traditur, rerüm inhoneftarum rullam

[ d : effé fociefatem. : :
- LVIII. Inew Aibro XXX3eed Edi&um, |S1 rp, quod
) ,an
ro focio agere poffit? 'T'ractatum ?? itaj?*
libro fe n Digeftorum, adægi&glaäj Cornelii Felicis: cum
tres equos haberes, et ego vnum, focietatem coimus ??, vt
It7A74 mihi redderes. Si igitur ante venditionemtiequus meus mor-
LX tuus fit, non putare|fe Celfus ait, focietatem manere, nec ex

Mi«

quïsjsin focietategi contulit, exftinctum fit, videndum Z
ci eft apud Celfum
s il accepto equo meo, quadrigam venderes, et ex pretio quartam

pretio equorum tuorum partem deberi: fffn enim habendde
quadrighe, fed vendendae coitam focietatem: ceterum Md

id aCctum 9^ dicatur, vt quadriga fieret, eaque communicare-
tur, tuque in ea tres partes haberes, ego quartam, non dubie
adhuc focii fumus.
contuliffemus ad mercem emendam, et mea pecunia perillet,

67 Hal.Ofüins. GEs. —— 68 Hal.et Vulg. inferunt: omminm. BR. 69 Taur.

aDque. GER. 4o Vulg. collatum. BR. 71 Hal. fint, a qua le&ione mi-
nime alienus fum. BR. 72 Hal. PAVLV'S lib. VI. GEB. 73 Hal. cou-
tulit. GEB. 74 Hal. POMPONIV'S lit. XIII. GEB. 725 Malim hic

et proxime auferét. — Barb. et $. Crue. auferet, mox: auferret. — Treuif. anfer-
j? ret, mox: auferti,. Otob. et Bynkersh.]|vt Flor. gR. — Nempe T. at 1. bis nufe,-
vet. MHal auferet. GEB. 76 Ap. EHal. folum anferret, abíunt. GEB. — 77
3 Hal. participauevit. GE B. — '/8 Vulg. accedumt. BR. — "79 Hal. addit eff. GER.
. [| 80 Hal, inferit id. G EB. 81 Vulg. ztáque. B R. 82 Hal. coiuimus, et ita
' || MSS. nifi quod BynkershThabeat, vt Flor. 8zR. — Nempe L at Il coinimus wt
| et Barb. Otob. Vat. I. S.'Cruc. 'Treuif,verum Hal. vt Flor. nempe cozmus. GEB.
( $3 Flor. hodienum eíft; ceterz. — Ant. Auguftin. I7. Emend. 2. coniicit legendum:
ceteroqui. B R. 84 Hal. acli. GEB. 85Vulg, Idei. BR. 86 Flor. te-
K nuiter et proin antique, vt videtur z deleta eft. B &. Hal. quoque habet: z*

focietate duratum fit. G E B. 87 Taur. fcriBfit. GEB. 88 Erat in Pand.
Flor. initiumenbiscontrattibus fuperícriptis recentius paulo zm Zu, vt fa&um fit :
Huius emendationis dimidiam tantum deliba-

initium enim in bis contraclibus.
^ Lj * * LJ .
Sed et omnes tam fcripti quam editi ita ha-

uit Taur, nos integram malumus.

paffus fit, de communi farcien-

ius damfhi ceperit ?*, a

$. r. Item ** Celfus tractat, fi pecuniam |

H

ha

3o1

cui perierit ea? Et ait, fi poft collationem euenit, vt pecuníia
periret, quod non fieret, nifi focietas coita eífet, vtrique per-
ire: vtputa fi pecunia, cum peregre portaretur ad mercem
emendam, periit: fi vero ante collationem, pofteaquam eam
deftinaffes, tunc periérit, nihil eo nomine confequeris, inquif,
quia non focietati perii, $. 2. Si filiusfamilias focietatem
colerit, deinde emancipatus a patre fuerit, apuä Iulianum
quderitur, an eadem focietas duret? an vero alia fit, fi forte
poft emancipationem in focietat?-s6 duratum eft?2 lulianus
fcripfit 37 libro, qtftodecimo Digeftorum, eandem focieta-

4«

fï;-'/tm L.
a frnp 7& Ro

E L * h2 » . Lj 9 * n
tem durare: initium enmimrji his contractibus infpiciendumj£/^

duabus autem actionibus agendum effe, vna aduerfus patrem,
altera aduerfus filium: cum patre, de eo, cuius diesatiteeeman-

tionem focietas durauit, nkhil praeftare patrem oportet 9?:
cum filio autem, de vtroque tempore, id eft, de tota focieta-
te: nam et fi quid, inquit, focius filii, poft emancipationem
filii, dolo fecerit, eius, non patri, fed filio actio danda eft.
$. 3. Si feruus meus focietatem cum Titio coierit, et aliena-
tus in eadem permanferit, poteft dici, alienatione ferui et prio-
rem focietatem finitam, et ex integro alteram inchoatam ??;
atque ideo &t mihi, iét) emptori, aCtionem pro fo£io competere ?
item tam aduerfus me, quam aduerfus eniptorgm 91| ex hits
caufis, quae ante alienationem inciderunt, dandam a€tionem :
ex reliquis, ?* aduerfus emptorem folum.
LIX. PowPoNrvs tibroXXL inum
morte fo&ii foluitur focietas, vt nec ab initio pacifci poä'uïïg
vt heres etiam ?? fuccedat focietati. Haec ita ?* in priug:.
tis focietatibus.ajt. ?? In|focietate ve&tigalium nihilo minus
manet focietas, et M poft mortem alicuius: fed ita demum,
fi pars defunéti ad perfonam heredis eius adfcripta fit, vt he-

tipationem celfit: nam eius temporis, quo poft emancipa-

-T

n geed

d,L a.D orI« 7É

redi quoque conferrloporteat: quodjipfumjex caufa aeftiman- /Ua[/ latex 'e, .

dum eft. Quid enim, fi is mortuus fit, propter cuius operam
maxime focietas coita fit? aut fine quo focietas adminiftrari
non poffit? $. r. Quod in alea aut. ? adulterio perdidgfit
focius, ex medio non eft laturus: fi quid vero dolo noftro fo-
nobis. repetat ??.

LX. Ip&w llibro.
quiin eo, quod ex focietate lucri faceret *, reddendo moram
adhibuit, cum ea ^ pecunia ipfe víus fit, vfüras quoque eum 3
praeftare debere, Labeo ait; fed * non quafi vfüras, fed quod
foéii interfit, moram eum non adhibüitle: fed fi aut vfus ea
pecunia non fit, aut|moram non fecéfit, contra effe. ]tem
poft mortem focii nullam talem aeftimationem ex facto heredis
faciendam;;ä]uia morte focii dirimatur ? focietas./«$. 1j So-
cius, cum refifteret communibus feruis * venalibus ad fügam
erumpentibus, . vulneratus eft: impenfam, quam in curando
fe fecerit, non (conffecuturum pro focio aCtione, Labeo ait: quia
id non in focietate)xi, quamuis propter focietatem, inpenfum *

fit, ficuti fi 9 propter focietatem eum heredem quis inftituere
prop q |

defiffet,

bent. BR. EFtiam Hal. et quod ad iftos attinet, Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh.
L et II Mihi tamen iftis emendationibus et fupplementis nihil opus cffe vi-
detur, fi malis primam fcripturam Florentinam Taurelliano more legere: Imi-
tium En bis contractibus. GE R. 89 Hal. oportere. GEB. 90 Hial. inco-
batam. GEB.. 91 Ap. Hal. quam adueríus emptovem, abífunt, G E B. 92
Hal. dandam a&lionem, quam ex veliquis aduevíus. GEB. — 93 Ap. Hal. etiau,
abeft. GE B. 94 Ap. Hal. ;ta, abeft. GEB. 95 Argute Vulg. foczetati-
bus. at in focietate, ex Hal. et ceteri comprobarunt. RR. ^ 96 Hial. etiam, lo-
cOo: et. GEB. 97 Hal. vel, loco: aut. GE B. 98 Hal. cepit. GER. 99
Flor. fubantique a in e mutata, quod praeferimus, et habent oinnes. BR. Etiam
Hal. GER. 100 Pulcherrime h. l. explicat Noodt. de Foem. et Vfar. lib. I.
c, f. et lzb. III. c. 6. &n. I Vulg. Iucrifecerit. 8R. Adde Noodt. JI. Obf.
17. pro lucrz faceret, transpofita vna litera non male legeretur: ]ncyi fecerat,
BYNK. 2 Gothofr. in nota: aut cumi ea Cuiac. XIII. Obf. 15. quod pro-
bat Noodt. 1L Obf. 17. et de Foen. et Vfur. lib. I.c. $. GEB. — 3 Ap. Hal.
eum, abeft. G EB. 4 Vulgo fed, abeít. g. 5 Hal. dirimitur. GEB. — 6
Ap. Hal. feruis, abet. GEW 7 Taur. iNpenfuim. GE B. 8 Gothofr, in

(igg 2 nota;

ÁOnq

XIlL-ad.Sabinum. SocryM 997*

J.ec, M auue,

X Mif

E144.

AL o

n ob

4
A. A: /xäfv

.a FC
m'l:m«)—wmi £

[ CU Énvm itereft.

TIS

f&-/n-o 'Qum 4 b

:,JJE Vnt

u LE C E
JLWMWWC

'eft. Sed &i hic fideiuffor,

302

defiffet, aft legatum praetermififfet ?, aut patrïmohium fuum

neglegentius adminiftraffet: nam nec compendium, quod pro-

pter focietatem |eijcontigiffet, veniret in medium, veluti fi pro-
pter focietatem heres fuiffet inftitutus, aut quid ei donatum
eífet.

$iC juro Va o, o

LXL VrrraAxvsüibro XXXÉadEdidum. Sxcvw-
pnvM Iulianum tamen, et quod medicis pro fe datum eft, re-

cipere poteft. .Quod *9jverum eft.

LXIL PowProurivsilibro-XlIL-adSabinum. Sr Tr-
TIVvs;j um quo mihi focietas erat, decefferit, egoque, cum/
putarem Titii hereditatem ad Seium pertinere, communiter
cum eo res vendiderim, et partem pecuniae ex vendikione re-
da&;(e ego, partem Seius abftulerit, te, qui reuera Titio heres
es, partem ad ** me redactae pecuniae focietatis 1udicio non
confecuturum, Neratio et Áriftoni placebat: quia mede dutm-
taxat partis pretia percepiffem: nequeijinterefley vtrum per fe
partes meas vendidiflem, an communiter cum eo, qui reliquas
partes ad fe pertinere diceret: alioquin Buenturum, vt etiffrá fi
duo fotii rem vendiderint, vnusquisque *^ quod ad fe perue-
nerit, partem alteri focietatis iudicio praeftare *? debeat: fed
nec te ex parte, quam hereditatis petitione forte a Seio con-
fecuturus fis, quicquam mihi praeftare debere: quia quod ad

Seium peruenerit, tuarum partium pretium *^ fit: nec ad me,

habentem meum, quicquam ex eo redire debeat. |
LXIII. VrerAwvs libo XXXI. ad-Edictum. |Vx-
RVM left quodfz abinq,,videtur,oetiam 33 non vniuerforum
bonorum foéiijfung '5, fed vnius réi, attatén in id, quod fa-
cere poffunt **, quodue dolo malo fecerint *5, quo minus
pofünt, condeníhari oportere: hoc enim fümmam rationem
habet, cum focietas ius quodammodo fraternitatis. in fe ha-
beat. $. r. Videndum eft, an et fideiuffori focii id praeftari
debeat? an vero perfonale benefi&ium fit? Quod magis verum
: er foCii, iudicium fufce-
perit, proderit fibi: namque Iulianus libro gggrfodecimgg ts
Digeftorum fcripüit ?9, defenfgrem focii in id, quod foécius fa-
cere poteft, condemhari oportete/ Idemque et in patroni de-
fenforg/áccipere ^* debereait.. Et vtique idem erit in vni-
uerfis, qui in id, quod facere' poflunt, conueniuntur.(? $. 2)
Patri autem vel domino focii, fi iuffu eorum focietas contra-
€a fit, non effe hanc exceptionem dandam, quia nec heredi
focii, ceterisque/fuüccefforibus hoc praeftabitur: quia nec ce-
terorum heredibus;] fuccefforibusue, quos! in id, jqiiod/ facere
poffunt, conuenimus, idéyà ^* praeftatur. $. 3. 1d, quod fa-
cere focius poteft, quemadmodum iseftimandum fit? Et pla-
cuit, non debere deduci 4es alienum, quod debetur a focio.
1ta et Marcellus libroféptimo ?? Digeftorum fcripfit ?^: nifi
forte, inquif, ex ipfa focietate debeatur. $. 4. Item videndum,
an cautio veniat in hoc iudicium eius, quod facere fo&ius non
poffit, ^5 fcilicet niida promii;üo ? Quod magis dicendum ar-
bitror. , $. 5. Si, cum tres focii effent, egerit cum vno ex fo-
ciis focius, et partem fuam integram fit confequtus, deinde
alius focius cum éodem agat, et|partem confequi integram non
poterit, quia facere folidum non poteft, an hic ?5, qui ?^* mi-

9 Flor. praetermiffiffet. G 8. 10 Hal.
I2, Hal. et Vulg, inferunt
13 Ap. Hsl praeflavi eft,

nota: ficuti nec fi. Hal. GER.
inferit et, GEB. IÍ Hal. et Vulg. a me. BR. -
eius, quod malim, cum fubaudiri durius fit. Bm.
mendo, vt opinor, typographi. GEB. -
15 Vulg. inferit et. BR. .. I6 Hal. fimt, GEB. 17 Graeci péxpic vel Zue
&umopínue, vsque ad copiam. BR. — — 18 Hal. fecerumt. GEB. I9 Vulg. lib.
IV. Hal libro feptimo. BR. 20 laur. feriBfit. YXial fcvibit. GEB. — 21
Hal. et Vulg. accipi, nec video, qui Florentina defendi poffit. BR. — 22, Vulg.
id. BR. 23 Vulg. lib. VI. ER. 24 Taur. fcriBfit. ial. fcribit. GE B.
25 Hal. et Vulg. praefigunt a, in quod ipfe procliuis fum. BR. —— 26 Vulg.
anis. BR, 27 Flor. initio fuit aubicmibnus, quafi voluiffet smibi fÍcribere.
T) qui, quod exciderat, ab extraordinaria manu fubantique repofitum eft. B.
28 Hal. inferit et, fequentibus z4 ef?, omiffis. GEB. — 29 Hal. exaeqnuatur, for-
te errore typorum. GEB. 50 kHal. poffe quisque. GEB. 51 Hal. culpa

DIGESTORVM .LIB. XVII.

. heredem quoque fo€

aé€tione.

Jideo ^5 dicCtatum eft, vt focietas diftrahatur, renuntiatàtn, fo-

14 Ap. Hal. pretiwum, abeft. GEB.-

TAT AL

nus confecutus eft, cum eo agere poffit, qui folidum accepit,
ad communicandas partes ?? inter eos, id eft exfequandas,
quafi iniquum fit, ex eadem focietate, alium plus, alium minus
confequi ? Sed magis eft, Y pro fotio aCtione"confequi poffit,
vt vtriusque portio exdequétur ??: quae fententia habet 4e- &xya&üw?)
quitatem. $. 6. Tempus autem fpectamus, quantum facere"*7^*7 .
focius poffit, rei iudicandae. $. 7. Hoc quoque facere quis
poffe 39 videtur, quod dolo fecit, quo minus poffit: nec enim &»)
dequum eft, dolum füuum quemquam releuare.
teris, qui in id, quod facere poffunt, conueniuntur, accipien-
dum eft. Si tamen non dolo, fed culpa füa, facere poffe 3*
defiit, dicendum eft, condemhari eum non debere. $. 8. In«^'c.^-

cii pro fotjo a&io competit, quamuis herds «t &.

ïäcxus non fit: licet;ériim focius non fit, attamen emolumenti

fücceffor eft: et circa focietates ve&igaligtm, ceterorumqueidem :
obferuamus, vt heres focius ?^ non fitynifi fueritiadícitus ?3: ('ä"g',lfm&,f*
f€ : : ; * Es : TA
verumtamen ?* omne emolumentum focietatis ad eum perti- 5ere--

neat, fimili modo et damhum adgnofcat, quod contijgit, fiue/^^ "^5.
adhuc viuo focio vectigalis *5, fiue poftea. Quod non fimi-
liter in voluntaria focietate obferuatur. $. 9. Si feruo com-

muni legatum fine libertate vnus ex dominis reliqui£, hoc ad

folum foCium pertinet. n tamen pro focio iudicio commu- — .
nicar,fï debeat cum heredefoäii, quderitur? Et ait Iulianusl-.l[.]
Sextum Pomponium ?* referre Sabinum refpondentem 937,) w3
non communicari: et poffe hanc fententiam defendi, lulianus ^ ?Zfe-

ait: non enim propter communionem hoc adquifitum eft, fed ..

ob füam partem :[nec oportet ?? id communicari, quod quis l'ää/ r*ïf«)m&e,&

qeec

non propter focietatem, fed propter fuam partem adquifierit.)
$. ro. Societas foluitur ex gägqnis, ex rebus, ex voluntate,jex
Ideoque fiue honimes, fiue res, fiue voluntas, fiue ^
aCtio interierit, diftraki videtur focietas. Intereunt autem ho-
minesiquidem/maxima aut media capitis déminutione, aut mor- !^ «j

$tCf»ro: : 5 AT i*
te. $. Res vero, cum aut nulle relinquantur 40,,332:.0011(11-510-

nem mutauerint: neque-enim ^** eius rei, quae aáni nulla fit, nf of

quisquam focius eft: neque eius, quae confecrata, publicataue
fit. Voluntate diftraMitur focietas, renuntiatione.
5 LXIV. CarZisTRATvsllibrol.Qufeftionum. ITA-
QvE *? cum feparatim *? fo£ii agere cdeperint, et vnusquis-
que eorum fibi negotietur, fine dubio ius foCietatis diffol- -
uitur ^5. | - -
LXV. PAvrvs!lbro-XXXIL-ad-Edictum. AcTro-
NE diftrahitur, cumaut ftipulatione, autiudicio mutata fit cau-
fa focietatis. Proculus enim ait, hoc ipfo, quod iudicipm sepe: o 6

f:ietameftg,/: fiue tótorum bonorum, fiue vnius rei focietas coita
fit. $. r. Item bonis a creditoribus venditis vnius fo£ii, di-
ftrahi focietatem Labeo ait. $. 2. Si in rem ceftam emendam
conducendamue coita fit focietas, tunc etiam poft alicuius

mortem quigquid lucri detrimentiue factum fit, commune effe
-Labeo ait.
eft, fi omnes diffentiunt *9*. Quid ergo, fi vnus renuntiet?

$. 3.,Diximus, diffenfu folui focietatem: hoc ita

Caffius fcripfit ^*, eum, qui renuntiauerit focietati, a fe qui-
dem liberare focios fuos, fe autem ab illis non liberare. Quod
: vtique

fna, vt facere poffet. acute. BR. — 32, Hal. vt licet baeres focius mon fit. — Vulg.
vt baeres focii focius mon fit, cui fanent Bafil. BR. — 33 Hal. adferiptus. Vulg.
acCitus. B R. 34 Hal. inferit etiam. GER. 35 Hal. fiue quod viuo adbüc
focio ve&igalis coutigit. GX , 36 Vulg. Iulianus libro fexto Pomponuium ve-
ferre. — Hal. Iulianus Sextum Paedium veferve, forte quod Iulianus Pomponio an-
tiquior videtur. Sed Flor. afferit Menagius 44zoem. Iur. Ciw. c, 20. BR. — Ha-
bet tamen et Hal. in margine: alias, Pomponium. GER. 37 Vulg. refpon-
diffe. B R. 38 Hal. oportere. GER. 39 Hal. quisque. GER. 40 Hal.
relinquuntur, et mox : mutauerunt. GBB. 41 Ap. Hal. euzm, abeft. GER,
42 Hal. fta quoque. GEB. — 43 Bafil. i!aZévruc, prinatim, feorfim. B. 44 | ^
Hal. et Vulg, foluitur. BR. 45 Hal. ita, loco ideo. "Vt Florentiae eft, ita | |/
Otob. Vat. I. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. I et I In Barb. in fequenti: diclatum,
literae ta videntur expun&tae. GEm. — 46 Hal. diffentiant. GEB. — 47 Hal.

!

Quod et in ce- Jexi As

4 7'"'6'Imm * ;

li,
]

J

p
'wr;mum,

DIGESTORVM LIB. XVIL TIT. II

vtique obferuandum eft, fi dolo malo renuntia& facta. fit ^*,
veluti fi, cum omnium bonorum focietatem iniffemus, deinde
cum obueniffet vni hereditas, propter hoc renuntiauit: ideo-
quefiquidem|^? damhum attuléyit ?9 hereditas, hoc ad eum,
qui renuntiauit, pertinebit: commodum autem communicare
cogetur actione pro focio. . Quod fi quid poft renuntiationem
adquifierit, non' eritcommunicandum: quia nec dolus admif-
fus eft in eo. $. 4. Item, fi focietatem ineamus ad aliquam
4., rememendam, deinde ?* folus volueris eam emere, ideoque ??
renuntiaueris focietati, vt folus emeres, teneberis, quafïti in-
tereít mea: fed fi ideo renuntiaueris, quia emptio tibi difpli-
cebat, nonteneberis, quamuis ego emero: (quiajhic nulla t"x?äüs

eft: eaque et Iuliano placent. $. 5. Labeo autem pofterio-
rum libris;fcripfit 53, fi renuntiauerit focietati vnus ex fociis
eo tempore, quo interfuit fo&ii non dirimi focietatem, com-
mittere eum in pro fotio aCtionggZ*: nam fi emimus manci-
pia, inita focietate, deinde renunties mihi eo tempore, quo
vendere mancipia non expedit, hoc cafu, quia deteriorem cau-
fata meam facis, teneri te pro foCió iudicio. Procqluäïïoc àta
verum effe, (fi) *5 focietatis non interfit dirimi foCietatem ?^:
E 7 4. (femper enim non id, quod priuatim intereft vnius ex fociis,

exutereet feruari folet, fed quod focietati expedit: haec ita accipienda
[:raeceer^t^ Cant, fj nkhil de hoc in coäumïäb focietate conuenit. |
coam., qui focietatem]in| tempus [coit ?*, -eaee ante tempus renun-
fümlf*/*'*f;.,tiando, focium a fe, non fe a fotio liberat.

$. 6. Item

Itaque; fi quid

. £, compendii gggtea fa&u.nägr:ït, eius partem 13911 en *^:-ae fi
| lw&jmhddpendmm 4aeque praeftabit portionem, nifi renuntiatio ex
L^ neceffitate quadam facta fit. — Quod fi tempus finitum eft, li-
P-- berum eft recedere: quiafine dolo malo 5? id fiat. $. 7. Re-

nuntiare focietati etiam per alios poffumus: et ideo dictum
eít, ? procuratorem quoque poffe renuntiare ?* focietati.
Sed vtrum de eo dictum fit, cui omnium bonorum adminiftra-
tio conceffa eft, an de eo, cui hoc ipfum nominatim manda-
tum eft, videamus? an vero per vtrumque reéte renuntietur ?
ficjro ^j ; Quod eft verius, nifi(fi; ^? prohibuerit eum dominus fpeciali-
u . ter renuntiare., $. 8. Item fcriptum eft, polfe, procuratori
sceyiro ja-., quoque meo focium meum renuntiare: .ggg.iSenäs apud Al-
i fenum ità notàt, effe in poteftate domini, cum procuratori eius
renuntiatum elt, an velit ratam habere renuntiationem *rigitur
is, cuius procuratori reauntiatum eft, liberatus effe videbitur:
jf.L) an(autem|ipfe quoque, (qui ) ** renuntiauit procuratori, li-
;icx3-3o, beretur, in poteftate eius erit: quemadmodum . diximus inieo,
FE 4 quifotio renuntiat. $. 9. Morte vnius :/5^ focietas diffolui-
tur, 'Sïfü confenfü omnium coita fit, plures vero fuperünzt: nifi
in co&unda focietate aliter conuenerit 55, nec heres focii fuc-
cedit: fed quod ex re communi poftea quaefitum eft, item 9^
dolus et culpa in eo, quod ex ante geíto pendet, tam ab he-
rede, quam heredi, praeftandum eft **.
ius rei focietas 99 fit, et finis negotio impofitus, finitur fo-
&» cietas: quod fi,integris omnibus manentibus, alter decefle-
rit, deinde tunc fequatur res, de qua focietatem coierunt, tunc
eadem diftinCtione vtemur, quajin mandato: vt fi quidem igno-

48 Hal. eff. GEB. 49 Hal. et Vulg. fi quod. BR. — 50
51 Hal. inferit cum. GEB. 52 Ap. Hal. que,
abeft. GEB. — .53 Taur. EbriScriBfit. GEB. 54 Gothofr. in nota: actio-
nem. Hal. Immo Florentiae z fübantique fuperfcripta. BR. 55 Flor. poft
effe, recentius fuperadditum : at fi. Sed pofteriore Taur. contentus hïxt,
quin immo perinde habuit ac fi non faperfcriptum effet. — Vulg. Proculus ait, boc
ita verum efl, fi. Hal. 'Taurellio praeiuit. BR. — Taur. pro non faperícripto ha-
buiffe videtur, quia parenthefi vfus eft, quibus fuppleta ad fentum indicare. vo-
lut. GEB. . 56 Hal. /i focietatis iuterfit nou dirimi focietatem. GEB. — 57
kial. cozit. GE B. 58 Hal. et Vulg. feret. BR. 59 Ap. Hal. et Vulgo
qmalo,abeft. BR. — 60 Hal. et Vulg. praefigunt per. BR. — 61 Hal. et Vulg.
venuntiavi. BR. 62, Ap. Hal. et Vulg. fj abeft, BR. 65 Etiam hoc qu,
'Jaur. parentheü inclufit, cum tamen Flor. genuini corre&oris manu additum vi-
deatur. BR, — 64 Vulg. inferit focz. BR. — 65 Hal. comuenermt. G EB. 66
Hal. inferit yt, adie&tis poft culpa, duobus pundis, GER. — 67 Vulg. praeftan-

urk

fcribit. GES.
Hal attulit. GEB.

$. 1o. Item fi alicu-

da funt. B R.

303

ta $? fuerit mors alterius, valeat focietas: fi nota, non va-
leat. $. rr. Societas quemadmodum ad heredes focii non
tranfit, ita nec ad adrogatorem: ne alioquin inuitus quis fo-
cius efficiatur, cui non vult 7?: ipfe autem adrogatus fofius
permanet, nam etfi filiusfamilias emancipatus fuerit permäne-
bit fo&ius. $. 12. Publicatione quoque diftrahi foci,etate&ï di-
ximus, quod ** yfidetu fpeCtaread vniuerforum bonorum pu-
blicationem, fi focii bona *^ publicentur: nam, cum in eius
locum aliusïfuccedat, pro mortuo habetur. $. 13. Si poft di-
fïra&atm foCcietatem aliqui$ "? in rem communem impende-
rit fo&ius, aCtione pro fotio id non confequitur: quia non eft
verum, pro focio communiterue, id geítum effe: fed|commu-
ni diuidundo iudifio huius quoque rei ratio habebitur: nam
etfi diftra&ta effet *^ foCietas, nihilo minus diuifio rerum fa-
pereft. $. r4. Si communis pecunia penes aliquem fociorum
fit, et alicuif$ *? fociorum quid abfit, cum eo folo agendum,
penes quem ea pecunia fit: qua deduéta, de reliquo, quod cui-
que debeatur, omnes agere poffunt. . $. 15. Nonnumquam ne-
ceffarium eftjét/manente focietate agi pro focio, veluti cum

focietas veCtigalium caufa coita eft: propterque varios con-

tractus neutri expediat ?^ recedere a focietate, nec refeffur
in medium, quod ** ad alterum peruenerit. $. 16. Si vnus
ex fociis maritus fit, et diftrahatur lfofjäfïä/manentglx/natrimo-
nio, dotem maritus praecipere debet, quia apud eum effé d&
bet, quionera fuftinet. Quod fi iam diffoluto matrimonio fo-

J 2et o

Cietas diftrahatur, eadem die recipienda eft dos, qua et folui

debet.
LXVI. GarvslibroX. adEäi&mn—pææi—nciale. Qvo»

fi eo tempore, quo diuiditur ?? fo,g(ïetas, in ea caufa dos fit,
vt certum fit, eam, vel partem eius reddi non oportere, diui-
dere eam inter focios iudex debet, - X :
igXVg.[B-A'y;VSWW SI vNVS
ex fociis rein communem vendiderit confenfü fociorum, pre-
tium diuidi debet ita, vt ei caueatur, indemfhhem eum futurum.
Quod fi iam damhum paffus eft, hoc ei praeftabitur: fed fi pre-
tium communicatum fit fine cautione, et aliquid praeftiterit
is, qui vendidit, an, fl non omnes focii foluendo fint, quod a
quibusdam feruari non poteft, a ceteris debeatiferre *? ? Sed
Proculus putat, hoc ad ceterorum/onus pertinere, («;uod ab ali-
quibus feruari non poteft: ratione[rue.j? defendi poffe j quo-
niam foCietas cum contrahitur, tam, lücri, quam daníhi com-
muhio initur.; $. r. Si vnus ex foCiis, qui non totorum bo-
norum fogmgfläzgy $1T, communem pecuniam ff/enerauergg, vfu-
rasque perceperit, ita demum vfuras partiri debet, fi focieta-
tis/nomine fdeneraugyit: nam fi füo nomine, quoniam fortis
periculum ad eum pertinuerit, vfüras ipfum jretinere oportet.
$. 2. Si quid vnus ex foGiis neceffario de fuo impenditlfn com-
muni negotio 9?, iudicio fo&ietatis j feruabit 53. et vfüras, fi

/(:Z(m'l.;ooc .

Z;(;:.V.

: /7 "— RL
l. —
./"eM

forte mutuatus fub vfuris, dedit: fed et fi fuam pecuniam de—läd:m*&k/&"ä

de-

$.. 0.
Non

dit, non fine caufa dicetur, quod vfuras quoque perciper
beat, quas poffit ?* habere, fi alii mutuum (dä?ääg

Praeflandum cft fatis defendi arbitror iis, quaeSan&tius Mineruae
IV. $. capite de Zeugmate habet, ibique Perizon. Dvk. — 68 Hal. inferit con-
tracfa, Vulg. coita. BR. 69 Hal. gnorata. GER. Zo Hal. velit. GEB.
71 Hal. quod diximus: videtur. GE B. 72 Hal. inferit ommia. GEB. — 73
Gothofr. in nota: aliquid. Hal. GEB. 74 Hal. efl. GE&. 75 Gothofr.
in nota: Aj alicui. Etita audaCter réponimus. — Eft enim vs, antique deletum,
et quidem tam tenuiter, vt Taurellium fugiffe videatur. ta omnes, etiam co-
dices. Otob. tamenhabet : al;cuius. B Hal. quoque ita habet: alicui, et Barb.
1n Bynkersh.; M. et 1/ quid alicui, et in Treuif. et ali-

S. Cruc. Bynkersh.
quid alz'c/fx' clétis tamen: al in: aliquid. GÉB. — 76 Hal. expedit. GE B. 77
Hal. inferit ve&igalimm. GEB. . 78 Hal. dzffolmitur. GE B. Praeter rem.. Vi-
de L. 16. fupra Comm. diuid. Dv kK. 79 Vulg. referre. B R. 8o Hal. in-.
ferit zd. GEB. 81 Hal. erunt. GEB. 82 Hal. mpeudevit in commuue
negocium. GE B. 85 Taur. feruaVit. GER. 84 Hal. pofvt. GESB.

Ggg$-^ | 85

b : ; o

"yec — eze«
297 st fs

304 : DIGESTORVM LIB. XVIL TIT. I[.

Non ** alias foäus in id, quod facere poteft, condemhhatur, | ri legatum datum eft: neutrum ihorum in medium teferrede- . , E
uam fi confitetur fe fo&ium fuiffe. bereirefpondip) L/exyef pnrt Detntte h L 1 o Conicr M m r (*g;äe;dm
LXVIIL. Ga1vs ?5)libro-X.—ad-Edictum-prouinciale. |/a«l«; LXXIT. Lgiäiïs libro-II.;Cottidianarumy1 ue J eimer
NreMwoO ex fo—"cfi;is plus parte fuaæf&&/ alienare, etfi totorum | Auragrum/*. Socrvs focio etiam culpae nomine tenetur, MC- . —
bonorum fociifint. $. r. Illud qujeritur, vtrum is demum | id eft, defidide, atque *? neglegentiae. Culpa autem non ad ic[em(&f)
facere videtur 9?, quo minus facere poffit, qui erogat bona exa&im.n'lamxþhgentlam d1.r1genda.ï3 eft : fufficit j/'leni.m d :
fuain fraudem futurge a&tionis, an et qui occafione adquiren- | talem diligentiam/communibus rebus adhibere, qualemj fuis

di non vtitur2 Sed verius eít, de eo fentire Proconfülem, qui | rebus adhibere folet, quia qui parum diïligentem fibi focium
2/ :

L ] fA«27«r siderétur: fed quoniam non ita effent ftipulati, x 4 14A DA-| vtrum ex his partibus focii effemus, quas s; conftituiffet, an

(f..//m,"w (Wt,c WI,FIERDÉ SPONDES? fed sr EÁ 1TA? FACTA NON| €X his, quas/ virum bonum conftituere oportuiffet. Arbitro- — 3 prp m
fs poffe LjMe- ESSENT, DEÉCEM '? pARI? non videri fibi, rem in füipu- | rum ?* enim generafunt duo: vnum(étüu$modi|??, vt fiueae- &:

