z 3 datur in eum legatorum actio. $. 4. Si miles teítamentum | for eius in caftra venit, ideo communi iure ciuium Romano- !'e», — |*/.
" Lj'ipreméL, 3n militia fecerit, codicillos poft militiam,[et/intra annum mif- | rum codicilli eius aeftimandi funt. — $. 1. Cum aliquis facto te- |
ï;g a 1 fionis moriatur: plerisque placet, in codicillis iuris ciuilis re- | ftamento militare coeperit, id quoque teftamentum, quod an-
iF gulamifpectari debere: quia non fünt a milite faCcti: nec ad | tequam militare coeperit ??, fecerat, aliquo cafu intellegi-
3 rem pertibere,(quodi teftamento confirmati funt. Ideoque in | tur *? militiae tempore faCtum: veluti fi tabulas inciderit,
Hf . 47 Hal. deceffiffet. GER. 48 Taur. confideraVit. GEB. 49 Hal. reuo- | antiqua. BR. 60 Hal. deducent. Vulg. dedacet. et ita ab ifta manu etiam
2 . «atm. GEB. 50 Flor. fubantique fa&tum: fuerant, et ita omnes. BR.. Etiam | Flor. factum, fed ita etiam in fequentibus reponendum: detrabetur, quare iftae
(s Hal. GEB. — 41 Hal. et Vulg. inferunt: fubiuuéla. BR. — $2 Ap. Hal. q«ae- | emendationes Taurelio merito fufpectae fuerunt. BR. 61 Hal et Vulg.
Ud füonum, abeft. GEB. | $3 Hal. aerá, forte a 'Taur. fcribendum erat: aerE. | praefigunt fe. BR. 62, Hal. femel, loco: fimul. GER. 63 Vulg. boc.
j G E P. 54 Hal. in margine: alias, deef megatio. GE B. 55 Hal. inferit | BR. 64 Hal. in margine: alias, idque. GE B. 65 Hal et Vulg. fidei.
4 et. GEB. — 56 Hal. bo. GEB. — 57 Hal. contribuereutur. GEB. — 58 Hal. | BR. 66 Hal /it, loco: effet. GER. 67 Hal. debeat. - 68 Vulg.
'qu,T;, decederet. GEB. — 59 Hal. et Vulg. fict. Immo Flor. ita factun-a manu fub- | pefiqugm, Rh.. — 69 Hlel cocpst. 4o kl é& Vulg. inteligetur. b ';x
9? | :

l4 jcc uro ; ta ha. | eft/
vala i, folet, dixit alicui, Go TE HEREDEM FACIO: aut, T1-
' .BI.BONA MEA RELINQVO: non oportet hoc pro tefta-
Nec vllorum magis intereft, quam ipforum, .

beiDa eft

^p*4 bonoremg *

$22
[*z'.t-ü.v" :
et legerit teftamentum, ac rurfus fuo figno fignauerit: am-

plius fiet ?* aliquid interleuerit ?*?, perduxerit, - adiecerit,
emendauerit: quod fi nihil j horum; inciderit *?, tefamentum. i t
| - : j[|tribuitur. us teftandi de caftrenfi * peculio, * quod filiisfa-
mme Qvop
conftitutum eft, vt teftamentum militiae tempore faCtum etiam.
intra annum poft miffionem valeret, quantum ad verba eius, ad.
eos dumtaxat, qui mitti folent, iid; beneficium pertinere eyjfti-
.mauit : ifecundum! quod neque Praefectos, neque tribunos, aut.

eius ad priuilegia militum non pertinebit. .
XXL Arnricawvs libro IV. Quaettionume

'ceteros, qui fuccefloribus acceptis ** militare definunt, hoc
..priuilegium habituros. UCC AMELETE |
XXIL. Mancf if vs ;
filiusfamilias, fi capite minutus fuerit, vel emancipatus, vel in
.adoptionem datus a patre fuo, teftamentum eius valet, quafi
.ex noua voluntate. . , * : d o
XXIIL TzmTYXLLrAKvs libro

i IpnEM, et fi paterfamilias miles de caftrenfibus re--

bus dumtaxat teftatus adrogandum fe dederit. .Si veroiäiffus
.jam hoc fecerat *?, non valét teftamentum.

XXIV. FronENTINVS libro X-Inftitutionum. ^ D -!
.-vvs 'Traianus Statilio Seuero ** ita refcripfit. Id' priuile- .

.gium, quod militantibus datum eft, vt quoquo modo fac&ta ab

his teftamenta rata fint, fic intellegi debet, vt vtique priqs-een-j
Átare debeat, teftamentum. faCtum effe: quod etfine feriptura,

,et a non militantibus fieri poteft.' Si ergo miles, de.cuius bo-

-is ** apud te quaeritur, conuocatis ad hoc hominibus, vt
-voluntatem fuam teftaretur, ita locutus eft, vt declararet, quem.
.vellet fibi effé hefedem, et cui libertatem tribueretf? : poteft.

.videri, fine fcripto hoc modo . effe teftatus, et-voluntas eiug
;rata habenda eft/ ; Ceterum fi, vt plerumque fermonibus fieri

gqmento obferuart.

( hu^ .quibus id priuilegium datum eft, leiusmodi exemplum non ad-

mitti: alioquin. non difficulter poft. mortem alicuius militis
teftes exifterent, qui adfirmarent fe audiffe dicentem aliquem,
relinquere fé bona, cui vifüm fit: et per hoc iudicia vera fub-
uertuntur *?, | | |

dlast. . - XXV. MA.RQä*LLKä libro &sgularFRefponforüm. 'Ti-
TIVS, prius quam Tribunus legionis factus effet, teftamen-

tum fecit: et poftea cinctus, manente eodem, defunctus eft.
Quaero, an militis teftamentum videatur effle? ,Marcellus re-

vf /. pondit, teftamentum, quod ante tribunatum feciffet, nihil 5?

x:' : P.

[

fi poftea ab eo factum, dictum effe probaretur 5*, quod vale-
re vellet, ad commune ius pertinet: confítitutionibus enim
Principum non militum teftamenta, fed quae a militibus facta
funt, confirmantur: fed plane £eeiffe teftamentum eum inter-
pretandum eft, qui fe vellefteftamentum, quod ante fecerat,
-valere, aliquo modo declarauit.,2...7. - I

s

41 Tta Flor, eft fcriptum, fed corre&or lineolis impofitis indicauitlegendum ; et fi
aliquid, vti Hal. et Vulgo habent. BR..— 72 Verbum infolens variantes peperit : Pal.
Y. interlegauerit. Pal. 1. zuterierit, fed fa&tum : intevleuerit, vti exhibent Pal. HII. V.
Vat. Barb. Otob. Pal. IV. habet obícurum aliquod fcripturae compendium.
G E B.
tam fcripti quam editi, re&e habent, nifi quod Vat. feruet: bonorum. Ceterum
Otob. habet: acciderit, pro: iuciderit, et.Pál. III. pro eodem: znterciderit. B R.
Scripti re&e habentes Pal, I. IT IV. et inter editos etiam Hal. GEB. — 74 Hal.
exceptis. GEB. — 75 Gothofr. innota: A. fecerit. Ita Hal. et Vulg. BR. —^ 76
Gothofr. in nota: Catilio Seuero. Hal. Fuit idem bis Conful. Vide Faftos
ad Ann, DC CCLXXIL 'et-Gruterum page 599. 2. g. BR. — Sed et proconfa-
lari imperio rexit Afiam, vtex Graeco marmore patet, quod vide ap. Th. Smith
de VII. Afiae Ecclef. pag. 19. GER. "1 Yaur. Vonis. GER. 78 Hal.
et Vulg. tribueret. BR. 79 Cothofr. in nota: 4l. fubuerterentur. — Ita Hal.
et Vulg. BR. 80 In: mibil, tres pofteriores litesae: bil, a corrigente vnci-
nulis funt inclufae, vt reftet: w;fi poflea. — Hinc Vulg. Nor. ceterae omnes : mifi
poflea, quam ab eo facium e[Jet, diciuin cffe exc. . $ed re&ta eft prima Florentina

libro TUsiedtutiomun.. iM pLxs

| nzs Titio et Seio feruum legauerft,

73 Taur.in Adnot. borum. in P. bonorum. minus vecle. Omnes autem, 1

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. I

MEN'TA eorum; quiignominiae ?? caufa miffi funt, ftatimide- — —
finant ** militariliure valere: quod|anni fpatium teftamentis! ) &«
eorum, qui honeftam vel caufariam' miffionem meruerunt 95, / ^a.

milias militantibus conceffum eft,'ad eos, qui ignominiae ?9
'caufa tmiífi funt; non pertinet: quod hoc praemii loco meren-
tibus tributum eft. p hutus Ms 'gilenvernnyd
| XXVILiPAPIiNTANVsS libroVH/Refponforum.: C E N-
T vRIO fecundo teftamento poftumos heredes inftituit, neque
fubftitutos dedit: quibus non additis, ad. fuperius teftamen-
tum fe redire teftatus eft: cetera, quae fecundo teftamento
fcripfit, effe irrita placuit: nifi nominatim.ea confirmalffet, ad
priorem voluntatem reuerfus. (5 3 Hioknedps ub
XXVIIL . VrPriAwvs libo XXXV& adjS»binumt -7 s

Cvw FILIVSFAMILIAS miles: deceffiffet,: filio impubere

| herede inftituto, eique fubftituiffet in'aui. poteftate manenti,

tutoresque dediffet, Diui Fratres refcripferunt, fübftitutionem
quidem valere, tutoris outem dationem mon valere: quia he-
reditati quidem fuae:miles qualem vellet 97?, fubftitutionem
facere:potett, verumtamen alienum ius minuere non poteft.
o XX fMAR,cf ],g,vs libro.2&-—P*ee&erum. Sr A
milite fcriptus heres fua fponte adierit hereditatem, et roga-
.tus totam hereditatem. reftituerit: ex "Trebelliano transeunt
aCtiones. . $. r. Miles teftamento fuo manumittendo, nihil ef- s
ficitin eo, cuius libertas lege/Aelia Sentiaj vel aliqua 59 im-, J"ol;]genja'g
peditur ??, $. 2. Edictum Praetoris, quo iusiurandum he- . |
redibus inftitutis legatariisque remittitur, locum habet etiam
in mülitum teftamentis: ficut etiam in fideicommiffis, Idem-
que fi turpis effet.condicio. $. 3. Patri eius ??, qui.in eman-
cipatione ?* ipfe manumifífor extitiffet, contra tabulas tefta-
menti dandam bonorum ipoffeffioneti) partis debitae . placet, |.7 j»»/*,,
exceptis his rebus, quas in caftris adquififfet: quarum liberam
teftamenti fattionem habet. u . 7- a* merie
XXX. PAvrvs libro ,VII. Quaefti

^

* i

: | ' ! num, NAM IN
bona caftrenfia ?^ non effe dandam contra tabulas filii militis ,
bonorumjpoffeffionem) Diuus Pius Antoninus refcripfit. . .. /?9/^-

Mar?, XXXI. MAgg;.j:.Lïs libro XII ?uïääw: |

ügeftorum, . Sr Mr- d
eum 'Titius manumi-
filfet ?^5 deliberante Seio, moxque i$legatum omififfet: libe-
randum fore dico; quia et fi heres feruum alicui legatum in- ,
terim tnanumififfet, deinde legatarius repudiaffet: liber /effet, ^"
XXXII. Mopf vs libro IX. Regularum, | Sx **:J»e:
SECVNDVM probabilem voluntatem . militis hereditas eius
.non adeatur, nec res caftrenfes heredibus competunt. ^.

Vaf XXXILÍIT &Y 111Axvs libro fingularidecaftrent - / /rmc.

i T
— M:

peculioJ] Sz FizZ1ivsrAM1LIASs miles feciffet teftamentum 997'*5 v .
more tnuilitiae, deinde poft mortem patris poftumusjei.nafce- " 7 ^ ^ -

retur: vtique rumpitur eius teftamentum. Verum Íi perfe-) ^*/7*: €ra&t.
ueraffet in ea voluntate, vt vellet adhuc illud teftamentum ag
valere, valiturum illud, quafi rurfum aliud fatctum, fi modo
- t | j militaret

fcriptura. DR. — S8I Taur. proVaretur. GEB. 82 Hal. MARTIANV'S.
GERB. $3 Gothofr. in nota: ignominia. Hal Voluit dubio procul Go-
thofr. hic indicare, Hal, hoc in loco habere? ignuominiae, loco: ignomiae,quod
in codice Flor. hic et paulo-poft legitur, et quod Taur. admifit, et veteres ita
effe locutos, alii coniecerunt, ipfo Brenkmanno ad hanc vocem improbante.
Vel ipfe vocis Ortus, quae a »0mgne defcendit, id monftrat, et nullus dubito, li-
brarios, literarum compendia toties aucupantes, z et z temere in vnum con-
traxiffe. G E B. 84 Hal. et Vulg. defiunnut. GE R. 85 Bafil. 3v vríuus
xa TÀy Qb ZvTíuV &Qutuéyuv, BR. 86 Et hic Flor. eft; zgnomiae, vt jam mo-
nitum. GEB. $87 Hal. celit. 88 Hal. et Vulg. vdl alja. Ego potius:
vel alia qua.. MSS. tamen, quae vidi, omnia habent: al/qgua. Ceterum Lex
Aeclia Sentia in MSS. mifere eft adflicta. — Habent enim Pal. 1. Elyacéucia. W.
Elatentia. V. Elienfentia. Otob. Eliefentia. Pal. l. Eliefcemtia. Vat. Pal. IV.
Barb. et alia quaedam : Eliafcemtia. BR. Bynkersh. cum Pal. Il facit. GER.
89 Hal. impediatuv. GEB. ^. 90 Ap. Hal. eius, abeft. — kiabet tamen idem in
margine: alas, Patri eius, qui. GEB. — 91 Hal, emancipationem. GEB. — 92
| Vulg. i& bonis caffrenfibus. . Rv 93 FKlor. eít: manummifüfet. GES.
| 94

nm u

| «

4 lr

L p

JW»

l[ u

ubm )

f

$
[ J/J&mtc.

z EMSTJ/ A

gt

N,

tb

o
u
nv
j
p
lil
JV,
j»
if
02
m

9

ÍLóed.

395

- 'ew,

UMU

DIGESTORVM LIB., XXIX. TIT. I

militaret adhuc eo tempore, quo nafceretur illi poftumus.
. Sed fi filiusfamilias miles feciffet teftamentum, deinde poftea,
viuo eo et adhuc auo quoque fuperftite, nafceretur ei poftumus,
non rumpitur eiüs teftarientum: quia cum id, quod nafceretur,
$n poteftate ?* eius non perueniret,non videtur fuus heres adgna-
fci: acneauo quidem fuo hunc nepotem poftumum, cum viuo fi-
lio nafceretur, füum heredem protinus aggnáfci: etideo nec aui
teftamentum rumpi : quoniam licetin pote(tate aui protinus effe
inciperet, tamen antecederet eumfilius. $«2. Secundumqguae, fij
filiusfamilias miles teftamentum fecerit, et omiferit poftumum
per errorem, non quod ?* volebat Éfheredatum, deinde poftu-
mus, poft mortem aui, viuo adhuc filio, id eft,patre fuo,natus fue-
rit, omnimodo rumpet illius teftamentum. | Sed fi quidem, paga-
no iamilló factó, natusfit, nec conualefcetruptum : fi vero mili-
tante adhuc natus fuerit, rumpetur: deinde, fi voluerit ratum il-
lud effe pater, conualefcet fic, quafi ** denuo facüóm. — $. 5.
Sed et (i viuo. auo[nafeatur poftumus, hic non rumpet conti-
nuo pält'ris teftámentum:[fi fuperuixerit poft mortem, aui, vi-
vo adhuc patre, rumpet, quod nouus illi nunc primuii ?? he-
res adgnáícitur. " Ita tamen, vtnumquam poffit duorum fimul
tefítamenta rumpere, et aui, et patris. -
Zug. XXXIV.PAvrivs?? libro3e8V. Quaeftionum. . E1vs
^militis, qui doloris inpattentia vel taedio vitae mori maluit,
teftamentum valere, vel inteftati bona ab his, qui lege vocan-
tur, vindicari, Diuus Wadrianus refcripfit. $. r. Militia mit-
fus intra annum teftamentum facere coepit, neque perficere
potuit: poteft dici folutum ita effe teftamentum, quod in mi-
litia fecit, fi iure militiae fuit fcriptum: alioquin, fi valüit iu-
re comimuni, non effe iure refciffüm. . $&« Nec jtameni circa
militem eadem adhibebitur diftinCtio: nam quocumque modo
teftamentum fecerit, nouiffima voluntate refcindetur: quoniam
voluntas quoque militis teftamentgij ?? eft.
XXXV. [IpnEw libro XLX.—Queeüionume Mrrrs fi
teftamentum inperfeCtum relinquat, fcriptura, quae profertur,
perfe&i teftamenti poteftatem optinet: nam.militis teftamen-
tum fola perficitur voluntate. Quique pluià per dies varios
fcribit, faepe facere teftamentum videtur. .

C s '3
u À m f'-p.

XXXVL Ipkw libro VL-Refponforum. . MrnrTIS.
codicillis ad teftamentum faCtis, etiam hereditas iure vide-

wortur *99 dari. |Quarej fi partem dimidiam hereditatis codi-

cillis dederit, teftamento Ícriptus ex affe heres partem dimi-
diam habebit: legata autem teftamento data communiter de-
bentur. $.1. Miles caftrenfium bonorum, et non caftrenfium,
diuer(is heredibus inftitutis, poftea caftrenfium bonorum alios

"heredes inftituit: prioribus tabulis tantum abftulifle videtur,
quantum in pofteriores contulerit: nec videtur mutare, etfi

prioribus tabulis unus heres fcriptus fuiffet. $. 2. Miles in
fupremis ordinandis ignarus vxorem eífe praegnátem, ventris
non habuit mentionem: poft mortem patris filia nata, ruptum
effe teftamentum apparuit, neque legata deberi: fi qua vero
medio tempore fcriptus heres legata foluiffet, vtilibus actio-
nibus filiae datis, ob improuifum * cafum effe reuocanda, nec
infiitutum, cum bonae fidei poffeffor fuerit, quod inde ferua-
ri non ^ potuiffet, praeftari ?. & 3. Veteranus moriens, te-
ftamentum iure communi tempore militiae faCtum, irritum efle

94 Hal. et Vulg. poteflatem. BR. .. 95 Hal. quem non, loco: wow quod. GE B.
96 Vulg. inferit fit. BR. 97 Hal. primus. GEB.
Al. Papinianus. Flor: deleto: aulus, atramento poftea repofitum : apianus, quod
etiam Graeci comprobant, qui huic legi praefigunt: rAIHIAN. fed editores, Hal.
Taur. in margine, reliqui re&e habent: Papiuiamus.BR. — 99 Gothofr. in nota:
vice Ícilicet, vel legendum teffameutum. Etita Hal. in margine: alias, tefta-
?hentum. GEB. —— CO Hal. vdebitur. I H. a Porta in Il, ad marginem
notat, hunc locum in P. Flor. valde corruptum effe, cum ibi ícriptum fitz. vtz-
libus aclionibus filiae dotis ob impromiffum . cafwm. | Nempe fcriptum erat ab ini-
tio: obpromifun vice vv ob improuifum, poftea im, et re&te quidem adie&tum,
at imperitiffime litera s addita, cum m deleri et & reponi debuiffet, vt hodie ibi
legatur; ob impromiffum. Nulli autem editorum hoc frdndi fuit, BR. — De voce:

98 Gothofr. in nota:

- obiffe.

|

$23

voluit, et inteftatus effe maluit: heredum inftitutiones ac fub-
ftitutiones ^ in eodem ftatu manfiffe placuit: legata vero pe-
tentes exceptione doli-mali fecundum ius commune fümmoue-
ri ^: cuius exceptionis vires ex perfona petentis aeftimantur :
et * alioquin potior eft in repari caufa poffefforis. $. 4. Mi-
les iure communi teftatus, poftea teftamento iure militiae fu-
per bonis omnibus facto, poft annum militiae vita decefferat:

prioris teftamenti, quod ruptum éffe cónftabat, non redinte-

grari vires conftitit. ^ . :
XXXVIIL PAvrvslibroVilfQuaeftionum. S1 pvo-
Bvs a milite liberto feriptis heredibus, alter omiferit heredi-
tatem: pro ea parte inteftatus videbitur defunttus deceffiffe:
quia miles et pro parte teftari potelt.:.et competit patrono ab
inteftato bonorum ipoffeffior nifi fi , hüsc, voluntas defunQi
probata fuerit, vt omittente altero, ad alteFüm vellet totàm r&-
dire hereditatem. | *
XXXVIIL Ipnew libro VIIL Qaeefüionum: Ovonp
dicitur, fi miles intra annum, quam miffus eft, decefferit, va-
lere eius teftamentum, quod iure militari fecerat: verum eft,

etiam fi poft annum condicio inftitutionis extiterit, mortuo eo

intra annum. — Et ideo, fi heredi filio fuoftituerit, nihil inter-
eft quando filius moriatur: füufficit enim patfem intrà antum
$. r. Miles teftamentum fecerat:[deinde non;igno-
miniae caufa miffus, rurfai 9 ciHétus eft' iü alià militia.

- Quaerebatur, an teftamentum eius, quod in militia fecerat, va-

leret? Quaefiui ?, vtrum iure militari, an conimuni iüre te-
ftatus eft .*? ? et fi quidem communi iure teftatus eft, nulla

dubitatio eft, quin valeat: fed fi vt miles feciffet teftamentum,

agitare /coepij^*, quando adfuümptus fuiffet, poftquam defiit
in numeris effe, vtrum intra annum, an poft annum? Co-

-gnoui, intra annum eum adfuümptum: ergo fi, cum adhuc

iure militari valeret, rurfiüs eodem iure poffef teftari, num-
quid etiam poft annum eo mortuo valeat teltamentum? Me
mouebat, quod alia militia eft *?^ pofterior. Sed humanius
eft dicere, valere teftamentum, quafi coniuncto munere mili-
tiae. Non loquor de eo, qui voluit valereteftamentum etiam
adfümptus: hic enim quafi in militia fequenti fecit teftamen-
tum, exemplo eius, qui paganus fecit, deinde *? militare coepit.
XXXIX. IpnEsw libro EX--Quaeftonem. 51 FILIVS-
FAMILIAS miles captus, apud hoftes-decefferit: dioàmus,
legem Corneliam etiam ad eius teftamentum pertinere. Sed
quaeramus, fi pater eius prius in ciuitate decefferit, relicto ne-
pote ex filio, an fimiliter teftamentum patris rumpatur? Et

UAaCitit

dicendum eft, non rumpi teftamentum: quia ex eo tempore,

quo captus eft, videtur deceffiffe. |
XL. Inew libro;XIj Refpenferum.. Lvcivs Tr-
Tivs miles notatio füo *^ teftamentum fcribendum notis di-
&auit, et antequam litteris praefcriberetur I5. vita defunctus
eft. Quaero, an haec dictatio valere poffit? ;Refpondi, militi-

tum facere conceffum eífe: ita tamen, vt hoc ita fubfecutum
effe legitimis probationibus ** oftendatur.
fpondit, ex teftamento eius, qui iure militari teftatus effet, fer-
uum, qui, licet fub condicione, legatum meruit, etiam liber-
tatem poffe fibi vindicare. $. 2. Idem jrefpondit *?, Lucius
Titius
dotis, manifefte cum illa altera: datis, confufa, nihil addidit Nofter in notis;
confuluit tamen in fchedula faepe iam memorata Saluznium optimum, qui alle-
uit: filzae dotis. nempe Flor. ita omnino efle, fed perperam. GEB 2 Ap.
Hal. 1ow, abeft. GEB. — 3 Hal. praeffare, quod probo. BR. Er Taur. erát

dare: praeflarl. GEB. — 4 Ap. Hal, ac fubflitutiones, abíunt. GE B. — 5 Hal.
addit: placwit. GEB. 6 Ap. Hal. et Vulgo et, abeft. E R. 7 Àp Hal.
et Vulgo fi, abeft. g. — 8 Hal, rerfus, — 9 Taur. quaefiBi, GEB. — 1O Hel.

effet, et mox iterum loco: eff. . At Hal. agitavi coepit. GEB. — 12 Hal. effet,
13 Flor. olim erat : demilitare,'loco: deimde smlitave, librario nempe ab vno
de ad alterum de in deinde delapfo. BR. — 14 Ap. Hal. fuo, sbeft. GEB. — 15
Hal. et Vulg. perfcriberetur, et ita legendum non dubito. BR. 16 Hal. q«o
nedo volunt. GEB. 17 Yaur, groVationibAs. GA B. 18 Hal dtem Lu-

. Mmmm Gius

$. r. Idem jre- ;

/ ;
L [«c€f€rt l( "

I X£L.

e 06l
Á
i 2 ? L

bus quoquo modo velint *5, et quo modo poffunt, teftamen- -

|| AA

[-G44n. , i, uf'fiïïW
4 gbl a2 A hescouos.

L41 UL .

$24

'itius miles tefftamentum ita fecit, PAMPHILA SERVA
MEA EX ASSE MIHI HERES ESTO: alio deinde capite,
Sempronio commilitoni| füo eandem Pamphilam reliquit: cu-
ius fidei commifit, vt eam manumitteret *?. 'Quaero,- an he-
res effet Pamphila, atque fi dire&o accepiffet libertatem ? jRe-
fpondi, intellegendum militem, qui ancillam füam heredem in-
ftituerat, ignoraffe, poffe ex ea inftitutione etiam libertatem ei
competere: et ideo fine caufa poftea a commilitone petiffej/vt

eandem manumitteret; ?9 cum ex priore feriptura-libera et

heres effecta eft, poftea; rullo praeiudicio voluntati fa&to, fi'ü-
fira legata eft. - . | ETU
XLL TRvPnHoxixvs libro | XVIIIJ Difputationum.
Mrirrs ita heredem fcribere poteft, QvoAp viviTr Tr-
TIVS, HERES ESTO? POST MORTEM EIVS, SEPTI-
civs. Sed fi ita fcripferit, TirTivs vsQvE AD ANNOS
DECEM HERES ESTO;, nemine /fubftituto, inteftati caufa
poft decem annos locum habebit. Et quia diximus, ex certo
tempore, et vsque ad certum tempus milites jofle inftituere
heredein,; his confequens eft, vt antequam dies veniat, quo ad-
mittatur infütutus, inteftati hereditas deferatur. Et quod in
bonorum portione ei licet, hoc etiam in temporis fpatio, licet
non modicum fit, ex eodem priuilegio competat. $. r.. Mu-
lier, in qua ^* turpis füfpicio cadere poteft, nec ex teftamen-
to militis aliquid capere poteft, vt D1qus,Ha,dr1;anus refcripfit.
. 2. Nec tutorem ei, qui in aliena eft poteftate, miles dare
poteft. $. 3. Si miles exheredauffit filium, vel, fciens eum
filium fuum effe, filentio praeterierit: an legatüny & fubftitu-
to eius dare ?? poífit, quaefitum eft. Dixitjnon poffe, licet
jampla/legata reliquerit. $—4. Exheredato miles et emanci-
pato filio fübftituere poteft. Verum hoc ius in his exercebi-
tur, quae ab ipfo ad eum, cui fubftituit, peruenenint: non
etiam in his, fi ?^? quae habuerit, vel. poftea adquifierit ?* :
nam et fi filio fuo, viuo adhuc auo, fubftituit, poft adquifitam
ei aui hereditatem, nemo diceret, ad fubftitutum pertinere.
. 5. Si militisjadita non fuerit hereditas, an fubftitutio, quam
pupillo fecit, valeat, quaeritur. Et confequens Jerit] hoc di-
cere: quia permittitur, militem ?5 filio facere teftamentum,
quamuis fibi non fecerjt. :

XLII. VrnerANvs libro XEWV. ad-Edictum. Ex xo
tempore quis iure militari incipit poffé teftari, ex quo in nu-
meros relatus eft: ante, non: proinde qui nondui in nume-
ris fünt, licet etiamlecti ^* tirones fint ?^?, et publicis expeny
fis iter faciunt, nondum milites funt: debent enim in. nume-
f9& ^? referri. | b

XLIIL PaprrwraANvs libro VI. Refponfesum.... F 1-
LIVSFAMILIAS equeftri militia exornatus, et in comitatu
Principum retentus, cingi confeftim iuffus, teftamentum *de.
caftrenfi * peculio * facere poteft. ——

XLIV. VrPrawvs libroXEV. ad Edictum. . Re-
SCRIPTA Principum oftendunt, omnes omnino, qui eius
funt gradus, vt iure militari teftari non poffint, fi in hoftico
depraehendantur, et illic decedant, quomodo velint, -e& quo-
modo poflint, teftari: fiue Praefes fit prouinciae, fiue quis
alius, qui iure militari teftari nor poteft. -

-

19 Taur. eaManumitteret. GEB. 20 Hal. prae-
21 Hal. et Vulg. n 4quam. BR. — 22, Hal. ei dari, loco:
23 Ap. Hal. fj, abeít. GEB. — 24 Taur. adqu Efierit. GE E.
25 Vulg. militi. Recte Florentiae. Vide Duker. ad Opufc. de Latiu. Vet.
ICt. . 23 . BR. 26 Hal. inferit vel. Vulg. habet; electi. BR. — 277 Hal.
[unt. — 28 De Tironibus et relatis in numerum Plin. Ep. X. 3. et 39. BYNK.
I Hal. et Vulg. oblieetur. BR. 2 Vox: matris, videtur. excidiffe
loco fuo, legendumque torte: fi legitzma bereditas matvis filio etc. et ita habent
editores praeter Blaublomm. et Hal. g&. . Hal. habet vt Florentiae legitur. G E .

tiu$ Titiys etc. GEB.
figit: igitur. GER.
éeius dare, G ER.

icitràj voluntatem adgnouit is, qui poteftati fübieCtus eft. »

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. L II

IDE ADQVIRENDA VEL OMIT- 2
Q TENDA HEREDITATE. J dcsant a Éu
"UA As ' ^ artiocto ff*»r-ï-*'?'*/'ü*""i

Pavrvs libro [IL( ad Sabinum.

YI TOTAM hereditatem adquirere poteft, is pro parte
eam ícindendo adire non p/cr);e&.*

IL Vr»rANvs libro/IV. ad Sabinum. Sxkp Ersi
quis ex pluribus partibus in eiusdem hereditate inftitutus fit,
non poteft quasdam partes repudiare, quasdam agnofcere.

III. Inew libro E ad Sabinum. QvAwpiv prior
heres inftitutus hereditatem adire poteft, fubftitutus non poteft.

IV. Inew libroJiLl—ad-Sabinum Nor LE adire he-

reditatem non videtur, qui non poteft adire. — ,

V. InEM libro &adSabinum. Mv-TvMw, necnon fur-
dum, etiam ita natos, pro herede gerere, et obligari heredita- , —
ti poffe, conftat. $. 1. Eum, cui legejbonis interdicitur) * he-!ä4 W j
redem * inftitutum poffe adire hereditatem conftat. g UNS
VI. InEw libro-Vf. ad Sabinum. QOvzr rzw aliena eft
poteftate, non poteft inuitum jhereditati/ obligare eum, in euz) |Aereotns,
ius eft poteftate: ne aerialieno pater obliglf?tur T? «-h Sed
,in bonorum|poffeffione/placuit, ratam haberi poffe eam, quam i /1 e[t, M

"

^

- Sed et fi legitima hereditas filio delata fit ex Senatus-
confulto , Orfitiano matris ?^, idem erit probandum. -$..5. Sädkav*wäafïæ a u
et fi non adierit filius, diu tamen poffedit pater hereditatem, [ W
credendus eft admififfe ?* hereditatem, vt Diuus Pius et Im- yr.'W

4&-6. Sed fi quis heres inftitutus adoptetut a filio exheredato,
neceffarium eum non facit: fed iuberi debet, vt adeat: quo-
niam mortis tempore in poteftate non fuerit: nam per eum :
quis exiftere neceffarius non poteft, qui ipfe nonjeflet; exftàe /.- la,

lens ? adierit hereditatem, fiue liber fit, jheredem/ non fieri ^onorw^".
placet: fiue feruus fit, dominum heredem non facere, / J'hercectstem,

VIL. PAvrvs libro I. ad Sabinum. Sr ovzs filium-
familias. heredem inftituerit, et ita fcripferit, sr M1nr Ti-
TIVS.ISTE FILIVSFAMILIAS HERES NON ERIT,
SEMPRONIVS HERES ESTO: filio adeunte iuffu patris, -
fubftitutus exeluditur. -& Si filius, prius quam fciret fe
neceffarium extitiffe patri heredem, decefferit relicto filio ne-
ceffario: permittendum eft nepoti abftinere fe aui hereditate:
quia et patri eius idem tribuéfetur. $. 2. In omni fucceffione, j
3 Flor. eft: admiffife. .Hal. credendus eff vterque adüffe bereditatem. GER.
4 Hal. tricefimo digeflorum. -G E B. 5 Hal. inferit et. GEB. — 6 Flor. olim
erat: zn quorum [unt im poteflate vt adeo et prius zu, deleri potuerit. BR. — 7
Gothofr. in notà: verberum reponit Cuiacius ad L. 21. $. . fupra de eo. quod
metus caufa. lpfe Taur. in Adnotat. getu verborum. fic.in P. aptius videbatur
verberum. quamuis et minarmn. verbalium metus effe poffit. Atque verbermn du-
dum Steph. et H, a Porta habent. Hal. et Blaublomm. et MSS. cum archetypo
faciunt. BR. . Pal. L. HI. IlI. IV. Otob. GEEB. . 8 Hal. alio. GER. 9 Forte

reponas: pallens, cum maxima fit literarum P. et F. Florentiae adfinitas, E R.
P j ; i2

perator nofter refcripferunt. $. 4. Si is qui putabat fe filium- "P gf
familias, patris iuffu adierit: eum neque fibi, neque ei qui s i.
iuffit, quaefiffe hereditatem conftat: quamquam is, quem pater u
iuffit adire, éÉ deceffit, fi adierit iam mortuo patre, obliget fe. , t p
hereditati: MÉ /Iulianus libro (trigén ifimo prirroy ^ ;Digeftorum; /;/ ,a'fä gm'/;--
- fcripli am ? eum, qui dubitat, vtrum filiusfamilias, an pa- Wfff
terfamilias morte patris factus fit, poffe adire hereditatem ma- / — .
gis admittit. $. 5. Interdum filiifamilias et fine aditione ad- - j
quirent hereditatem Jíis, in quorum funt poteftate 5: vtputa
fi nepos ex filio exheredato, heres fit inftitutus: patrem enim.
füum fine aditione faciet heredem, et quidem neceflarium. P

ass

eum quijmetu verborum:/ , vel aliquo * timore coactus, fal-:,rsétim — | ]

du —-P - . "Ub Sed um —

Y

1 DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. IL R.

qui ei *? heres extitit qvi Titio heres fuit, Titio quoque he-
rés videtur effe, nec poteít Titii omittere hereditatem.
T : VIII. VrerAxwvs libro VII. ab Sabinum. Momnke
noftrae ciuitatis neque pupillus neque pupilla fine tutoris au-
Coritate obligari poffunt: hereditas autem quin obliget nos
aeri alieno, etiam fi non fit foluendó; plus quam manifeftum
eft. De ea autem hereditate loquimur, in qua non fuccedunt
huiusmodi perfonae quafi neceffariae. $. r. Impubes, quiin.
alterius poteftate eft, fi iuffu eius adierit hereditatem, licet
confilii capax non fuerit, ei adquirit hereditatem. |
hl4ddukust. — IX. jPAvrvs libro l4 ad Sabinum. PvPrirrvsfhf
fari poffit, licet huius ** aetatis fit, vt caufam adquirendae
fereditatis non intellegat, quamuis non videatur fcire huius-
modi aetatis puer: neque enim fcire, neque decernere *^ ta-
. lis aetas poteíft, non magis quam furiofus, tamen cum tuto-
dl:rn,yxis auCtoritate| hereditatem- adquirere poteft: hoc enim fauo-
rabiliter *? eis T^ praeltakur, £« !
La u X. VnPrANVvs libro V& ad Sabinum. S1 kx affe
L — /heres deftinauerit partem habere hereditatis, videtur in affem
pro herede geffiffe. — . pH :
h — — KL PowPourvs libro &F ad Sabinum. IwPvsr-
m RIBvs liberis omnimodo abftinendi poteftas fit: puberibus
: autem ita, fi feinon immifcuerint!?. / (5 nen meseevent «
uün. "X ^ . XIL VrPrawvs librofXl] ad Edictum. E:, ovr fe
E AR ifcuit *9 hereditati paternae, fiue maior fit, fiue minor,
;W'H i . mon eífe ** necefle Praetorem adire: fed fufficit, fe non mi-
--)/"i*'q UMTG"" fcuiffe *9 hereditati. .Et eft in Semenftribus Viuiis,*? Sote-
cacwt, tietVi&torino referiptum, non effe neceffe pupillis in inte-
fr:"wirni., ? Z». grum reftitui ex auieejcontra&tu, quorum pater eonftituerat
"t prn., « non aggnofcere hereditatem, neque quicquam amouerat, vel
v Us:; $.2 oro herede gefferat. '

s ao ia XIIL ÍnEw libro MHi! ad Sabinum. Is Qvi heres
* w ^/5. infütutus eft, vel is 29 cui legitima hereditas delata eft, re-
fl/,.;fgf"*f : pudiatione hereditatem amittit. Hoc ita verum eft, fi in ea

caufa egàt hereditas, vt Éf ^* adiri poffet: ceterum heres in-
fitutus fub condicione, fi ante condicionem exiftentem repu-
.Lr, diauit, nihil egit, qualisqualis fuit condicio: etfiin arbitrium
collata eft. $. r. Si quis dubitet, viuat teftator, necne: re-
$3 pudiando nihil agit. — $. 2. Subftitutus quoque fimiliter, fi
j'4,p5. ante repudiyt ?É, quam heres nftitutus decernat de heredi-
' tate: nihil valebit repudiatio. $. 3. Neque filiusfamilias re-
pudiando fine patre, neque paterfine filio, alteri nocet;: vtri-
que autem poffunt,repudiarey ; — rénuz ccame, n mz "rgreiine

Wb po aL XIV.PAvrvslibrgfadSabinum. Ipxmw eítetiam,
jdorie ;; fi legitima hereditas filiis obuenit. , /77..

máe —— LV. XV. VLPIANVS übäOLTLïI-y ad Sabinum. Is ovr
uda 15 putat fe neceffarium, cum fit vo untárius, non poterit repu-
al «, " diare: nam plus eft in opinione, quam in veritate.
LA Z.00.S,, XVI. Inkw libro/XXIV. ad Edictum/ E- x contra-
rio, qui fe putat neceffarium, voluntarius exiftere non poteft.
La WO. " XVIl. InEM libro Vf& ad Sabinum. ;N&c 1sJ qui
non valere teftamentum, atïä falfum effe putat, repudiare poteft.
Sed fi certum fit, falfum non effe, quod falfüm dicitur, ficut
adeundo adquirit, ita et repudiando amitGit hereditatem. &
Heres inftitutus, idemque leggtimus, fi quafi inftitutus repu-
diauerit, quafi legitimus non ámittit hereditatem: fed fi quafi
L'em, legitimus repudiauit, fi quidem fcit fe heredem inftitutum,

" d

10 Hal. eiu$. GE B. 11 Hal buius tamen, loco: licet buius. GEB. . — 12
Vulg. difcernere. BR. 15 Taur. faBorabiliter. GEB. . . 14 Hal. ei. — Y5
Hal. fi fe bouis mon mifcnerint. G EB. 16 Hal. «on immifemit. GEB. — Y7
Hal. et Vulg. eff. &. 18 Hal. «on immifcuiffe. ^ 19 Ke&e fe habet Flo-
rentina, nifi quod pro: Fiis, malim: Vibii.BR. vel more Taurell, V;Viis.
GEE. . 20 Ap.Hal. is, abeft. GEB. — 21 Ap. Hal. et, abeft. 22, Hal.
vepudiet. — 253 Hal. et Vulg. credendum efl. BR. — 24 Gothofr. in nota: Aj.
non tam effe fa&ti, Ita habent Hal. et Vulg.. Graeci ; veéve 08 us éx ToU éxToW,

FO N AE 323
LA 5*&«:; Cni n«
cg*edendu;gj?'?' eft vtrumque repudiaffe: fi ignorat, ad neütrum
ei repudiatio nocebit: neque ad teftamentariam, quoniam hanc
non.repudiauit: neque ad legitimam, quoniam nondum ei
fueràt delata. : :
XVIIL Pavrvs libroll. ad Sabinum. Is PoTEST
repudiare, qui et adquirere, poteft. | :
AIX. Inkw libro J.IX. ad Edi£tum. Qvr ngnEpr-
TATEM adire vel bonorum:poffeffionenr petere volet, certusv
effe debet, defunctum effe teftatorem. -
—XX. VrrPriaAmwvs libro -ad Edictum. Pmao &g-
REDE gerere videturis, qui aliquid facitquafi heres. Et ge-
neraliter Tulianus fcribit, eum demum pro herede gerere, qui
aliquid quafi heres gerit: pro herede jautemY gerere, non ef-
fe ^* faCti, quam animi: nam hoc animo effe debet, vt velit
effe heres: ceterum fi quid pietatis caufa fecit ^^, fi quid cu-
fcgdige caufa fgcit, fi quid quafi non heres egit ?9, fed quafi
alio iure dominus, apparet, nop videri pro herede ceífiffe.
Set. Etideo folent teftari liberi, qui neceffarii exiftint, non

*

| animo heredis fe gerere, quae gerunt: fed aut pietatis aut cu-

ftodiae caufa, aut;pro fuol: vtputa patrem fepeliuit, vel iufta
ei fecit, fi animo heredis, pro herede geífit: enimuero, fi pie-
tatis caufa hoc fecit, non videtur pro herede gefliffe.$ Seruos
hereditarios pauit, iumenta|?7 aut pauit aut diítraxit, fi hoc
vt heres geffit, pro herede: aut ?* fi non vt heresj fed vt cu-
ftodiat, aut ^* putauit fua, aut dum deliberat, quid fecit, con-
fulens vt faluaejfintj?? res hereditariae, fi forte ei non pla-
cugfit pro herede gerere, apparet non videri pro herede gef-
fifle, Proinde et fi fundos aut aedes locauit, vel fulfit, vel

T B
2 »E i :' P4

Á.

).4 2«A 4.-*;!!6!&-. £a

X€a. : "LU qUC pre Jua
1 ;

r|

i ftesc :i*ï;[däf GL ,
j; genut fxuc &,

L4 '2:;; 7 BP

I/. : e » : 3 N -
