quellae locum optinet, principalis accedit; confufa fit obli-
gatio: quotiens ^?: duae fint principales , altera alteri potius
adicitur ** a aCtionem , quam confufionem parere ^5. . $. 3.
Quid'ergo fi fideiuffor reum heredem fcripferit? confunde-

tur obligatio fecundum Sabini fententiam , licet Proculus dif- !

fentiat. dv i
XCIV. PAPrNrIANvs ^? libro VIII. Quaeftionum:
$11s cui numnos debitorfoluit alienos, nummis integris per-
gat petere quod fibi debeatur, nec offerat quod accepit: ex-

ceptione doli fümmouebitur. $.. 1. Sin autem communes
nummos credam, autíoluam, confeftim pro parte mea nafce-

tur et actio, etliberatio: fiuein fingulis nummis communio-

nem pro indiufo quis effe intellegat, fiue in pecunia non

: j 4651 Core

2I Hal. et Vulg. dare. £R.. Etiam
23 Hal tenereris$. GERB. 24.
26 Hal. fla-
27 Hal. liberabi-
tur. GEB. — 28 Hal. feripferit. — 29 Rehd. praefigit:et. GEB. — 50 Hal.
et Vulg. Quod. 8R. Etiam Rehd.GEE. . 31 Vulgo: Poc, abeft. BR. — 32
Rehd. dare. GEB. —— 33 Rehd. vel ideo fibi inteudat dari oportere 2pfi. GE B.
55 Taur. aDauin, GE R. 36 Vulg. exfiterit.

Rehd. GER. 22 Rehd. efi. GER.
Rehd. addit: alienzm.G E. 25 Hal..et Vulg. dare. B R.

39 Hal. fcripferit. — .40 Hal. et Rehd. fequentem

Gothofr. in nota:; Haec negatio in Vulgata deeft, et Haloandri editione.
eam etiam reiicit Cuiac. XI. Obferm. 34. in fiue. E quinque MSS. Chriftin.
habeti wom coufuudituv. Yn Barb. eft in margine: al mou: quod mom effp.
quod iuterpretor: Pifit, BR. Reliqua tria fünt S. Cruc. I. II. et Magl. quibus

. adde Dynkersh. Rehd. vt iam dictum, negatione hic caret. GER. 43 Hal. et

Vulg. quoties vero. BR. — 44 Hal. adiici. Vulg. adiiciaiur. B. In Rehd. fuit z
ad.a.c'.tio'ne, et fa&um : . adieclionem , et fuperícriptum : , à/. ad a&ionem. GEB.
45 Gothofr. in nota: pariat. vw/g. parere videatur. Hal GER. 46 Rehd.

o
qien
g
hii
g
12
g
an!
eau
,
Ro
em
(oio
petitig
s
hi
jr eum
ptïonis
t
(n'
d
er i
frgi,
A

$?05
6 m

. enm

fols ;
uilori
p p
em de
yit,
g
peitus
n
tofo
iil
p
(eiit
fum do
fieiu
fede da
tnt/tnd
t^ d

MW
A
Ms
Vs u
fett ,
$ Cnc [
lts y
q füpra: ,
jetttiog
Gotofr. t
3 fric
G
um
u
Fb ii
Htl fors
Uitis 6
ï:m Mi,
Wi ny
RM'GEB

t
* nl
m
ilni.
Ndd
T

n
m l
"E
"?
gt
m
T
QY
ais

qu

Eram
»
1. r
jl*
i Hal.
GEb
d
It

entu

il
IU

- PAVLVS. Gxz.

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. III.

corpora cogitet *7,fed quantitatem, $. 9. Sed et fi fideiuffor
alienos nummos in caufam fideiuffionis dedit , confumptis his,

qmandati agere poteft: et ideo fi eam pecuniam foluat, quam
.fübripuerat, mandati aget, poftquam furti *9 , vel ex caufa

condictionis praeftiterit. $. 3. Fauius *? Ianuarius Papiniano
falutem. Cum 'Titius Gaio Seio deberet ex caufía fideicom-
miíffi certam quantitatem ??, et tantundem eidem ex alia caufa,
quae peti quidem non poterat, ex folutioneautem petitionem
51 gon praeftat '??: Titii feruus aCtor abfente domino foluit
eam fummam quae efficeret ?? ad quantitatem vnius debiti :
cautumque eft ei folutum ex vniuerfo credito ?^. — Quaero,
id, quod folutum eft, in quam caufam acceptum videtur ?? ?
Refpondi, fi quidem Titio Seius ita cauiffet, vt fibi folutum
ex vniuerfo credito fignificaret, crediti appellatio folam ?^ fi-
deicommiffi pecuniam demonftrare videtur: non eam ?* quae

petitionem quidem non habet, folutione autem fa&ta repeti.

pecunia non poteft: cum vero feruus Titii attor abfente do-
mino pecuniam foluerit **, ne dominium quidem nummorum
in eam fpeciem ?? obligationis, quae habuit auxilium . exce-

vtionis, translatum foret 9?, fi ex ea caufa folutio facta pro-
p P

poneretur: quia non eft vero ?* fimile dominum ad eam fpe-
ciem 9? foluendis pecuniis feruum praepofuifle, quae folui
mon debuerunt $?: non magis quam vt nummos peculiares
ex caufa fideiuffionis, quam feruus non ex vtilitate peculii fu-
Ícepit, folueret. | ! TT UM g p
XCV. IpEw libro XXVIIT. Quaeftionum. STrcuHvw

AVT PAMPHILVM, VTRVM EGO VELIM 65 DARE

sPONDES? altero mortuo, qui viuit folus petetur , nifi fi
$5 mora fatta fit in eo mortuo quem petitor elegit ??: tunc
enim ?? perinde folus ille qui deceffit, praebetur 595 201
folus in obligationem dedüétus fuiflet. $. r. Quod fi' pro-

mifforis fuerit ele&io, defuntto altero, qui fuüpereft, aeque.

peti potérit, . Enimuero (i facto debitoris alter fit mortuus;
cum debitoris effet electio: quamuis interim non alius peti
poífit, quam qui folui etiam. poteft, neque defuncti offerri
aeítimatio poteft, fi forte longe fuit vilior, quoniam id pro

petitore in poenam promiíforis conftitutum eít: tamen, fi et

$9 alter feruus poftea fine culpa debitoris moriatur, nullo

-3smodo ex füipulatu agi poterit: cum illo in *? tempore quo mo-

riebatur, non commiferit ftipulationem. . Sane quoniam im-
punica non debent effe admiífa, doli actio non immerito defi-

derabitur: aliter ^* quam in p'er['ona fideiufforis, qui promit- :
füum hominem interfecit *^: quia tenetur ex ftipulatu actione

fideiuffor , quemadmodum tenebatur *?, fi debitor fine he-
rede deceffiffet, $. 2. Aditio hereditatis nonnumquam iure
confundit obligationem: veluti fi creditor debitoris, vel con-
tra ^* debitor creditoris adierit hereditatem : aliquando pro

d

47 Vulg. excogitet. BR. 48 Vulg. addit: womine.
B R. 49 Vulg. Flauius.BR. . 50 Vid. Bynkersh. I Obf. 9. BR. 51
Malumus hic: repetitionem. — Diferte Bafil. hic locit Zmairezc9as gtv j 3urdpe-
yz , u/4re 92, 3 xaTu(AugSsw , &vrisgedóueva. — Quae Fabrotus vertit: quae ec
peti poterant , mec foluta repeti. Prote&to in Chriftin. eft: repetitionem , et in
S. Cruc. L. füpra vocem:; petitiones ( fic enim habet ) fcriptum inuenii 7. repe-
zitiones. BR. In Barb. fa&um: exfolutiones autem wom praeflant petitionem ,
et fupra : exfolutiones , fcriptum: 4. repetitiomes, Etiam $, Cruc. II. habet:

getitioues. Sed vt Flor. habent Magl. Treuif. Bynkersh. vtet Rehd. GEB. — 52

Gothofr. in nota: praeftabat. Haloand. GEN. 53 Hal. et Vulg. fufficeret.
BR. Etita Barb. Chriftin. S. Cruc. L. I Bynkersh. vt et Rehd. Magl. vt Flor.
GERB. 54 Vulg. debito. RR. Etiam Rehd. GEE. 55 Hal. videatur.
Vulg. effe videatur. BR. — Rehd. vt Hal. G. 56 Flor. otiofa manus re-
pofuit: folj. Inde Hal. et Vulg. folins. BR. Et ita quoque Rehd. GEB. — 57
Vulg. addit: pecuniaom. BR. Etiam Rehd. GER. 58 Hal. et Vulg. foi-
ueret. forte reQtius. £ R. — Et ita quoque Rehd, G E &. 59 Hal. et Rehd. z5
ea fpecie. G E R. 60 Hal. fore. G E B. 61 Hal, et Vulg. veri.BR. Et-
jam Rehd. GER. 62 Rehd. inferit: de, GE R. 63 Hal. et Vulg. de-
buerint. BR. Etiam Rehd. GEB. 64 Hal.et Vulg. volam.BR. Etiam
Rehd. GER. — 65 Ap. Hal. et Vulg.fi, abeft, p g, — Eriam in Rehd. G x ».

-titit, intra conftitutum tempus faluum erit.

983

folutione cedit, fi forte creditor, qui pupillo fine tutorisau- -
Ctoritate. nummos crediderat, heres ei extitit ^?, non euim
.quanto locupletior pupillus faCtus eft, confequeretur *^, fed
in fohdu.m creditum igum ex hereditate retinet : äliqïzizando eue-
nit, vt inanis obligatio aditione hereditatis confirmetur: nam
fi heres qui reftituerit ?* ex 'Trebelliano hereditàtem, fidei-

| commiflario heres exftiterit *9: vel mulier, quae pro Titio

intercefferat, eidem heres extiterit *? : incipit obligatio ciui-
lis propter hereditatem eius, qui iure tenebatur, auxilium
exceptionis amittere: etenim inconditum ?? eft, fubuenire fexui
mulieris quae fuo nomine periclitetur **. $. 3. Quod volgo
32 jactatur 935, fideiufforem qui debitoriheres extitit ?*, ex
caufa fideiuffionis 95 liberari: totiens verum eft, quotiens
rei plenior *9? promittendi obligatio inuenitur. Nam [íi reus
dumtaxat fuit obligatus, fideiuffor liberabitur: ?* e contra-
rio non poteft dici, non tolli fideiufforis obligationem, fi de-
bitor propriam et perfonalem habuit defenfionem : nam fi mi-
nori vigintiquinque annis bonae fidei ** pecuniam credidit, is-.
que nummos acceptos perdidit, etintra tempora in integrum
reftitutionis deceffit herede fideiuffore : difficile eft dicere, cau-
fam. iuris honorarii, quae potuit. auxilio minori effe, retinere
fideiufforis obligationem , quae principalis fuit, et cui fideiuf-
foris 9? acceffit fine contemplatione iuris Praetorii. — Auxi-
lium igitur reftitutionis fideiuflori, qui adulefcenti heres ex-
$..4. Naturalis
obligatio , vt pecuniae numeratione ??, ita iufto pacto , vel
iureiurandoipfo iüre tollitur: quod ?* vinculum aequitatis, quo
folo fuftinebatur, conuentionis aequitate diffoluitur, ideoque
?2 fideiuffor, quem pupillus dedit, ex iftis caufis liberari di-
citur. $. 5. Quaefitum eft, an ita ftipulari quis poffit, w 1-
HI AVT FILIO MEO DECEM DARI? vel ita, dM1H1 AVT
PATRI? Sed non incommode potefít adhiberi difnCtio, vt
filio quidem ftipulante, patris tunc adiciatur perfona, cum fti-
pulatio ei adquiri non poffir: e contrario autem nihil prohi-
beat:?3, patre ftipulante, filii perfonam adici, cum totiens
quod ?* pater filio ftipulatur, fibi ftipulatus intellegitur, cum
ipfe fibi ftipulatus non eft, etin propofito manifeftum eft,
non obligationis, fed folutionis gratia filii perfonam adiectam..
$. 6. Víumfructum mihi aut Titio dari fipulatus fum: 'litio
capite deminuto ?5, facultas foluendi Titio non intercidit:
quia etfic ftipulari poffumus, w1H1 Av T TiT:0, cvw cA-
PITE MINVTVYVS ERIT, DARI? $. 7. Nam ?? fi furiofi
vel pupilli perfona adie&ta fit, ita tutori vel curatori pecunia
reécte dabitur, fi ?* condicionis quoque implendae ?? caufa.
re&e pecunia tutori, vel curatori datur: quod quidem Labeo*
et Pegafus putauerunt vtilitatis caufa ?? recipiendum. ld-
que ita recipi poteft, fi pecunia in rem vel pupilli vel furioigi
| : | . verfa

G6 Vulg.elegerit. R. — 67 Rehd. awtem , loco: emüm. GEBP. 68 Rehd.
debetur, loco: praebetuv. G EB. 69 Hal et Vulg. tametfi alter. BR. — O
In Rehd. iu, abeft. GE B. — 71 Rehd. alias , faperícriptum tamen : al. aliter.
GEB, 72 Vulg. interfecerit. BR. . 75 Hal. teueretar. GER. 74 Vulg.
inferit:fi.BmR. 75 Hal. exflitertt. 76 Gothofr.in nota: coniequitur. valg..
confequetur. Hal,GEB. 77 Hal. refütuit. GE B. — 16 Hal. exfiitit. GE B«
9 Hal. iterum : ex/?ztit. $0 Vulg. zutevdicium. BR. Etiam Rehd. GEB.
81 Hal. periclitentur. G EB. $2 Taur zOlgo.GEP. — 85 ln Reþd. eit : trva-
Gatur. Sed et fuperfcriptum : al. za&tatur. G E B. 84 Hal exfüiterit. ..85
Vulg. fideinfforia. B R. $6 Hal. pleuiov vei prouutiendi. GEBR. — 87 Hal.-
praeägit: et. GEB. 82 Hal.et KRehd. £ona j;.ïzie.. GEB. 89 Vulg. inferitz
oblizatjo. BR. Etiam Rehd.GEz. — go Vulg. addit: tollitur. BR. . 91 Hal.
quia. GEB. 92 In Rehd. ett: ;$ quoque, loco: ideoque. GEB. — 93 Vulg.
probibet, BR. Étiam Rehd. GEnR. — 94 Forte in illo codice, e quo,Florentinus
eft defcriptus, fuit quot: per compendiam pro: quotieus. E quatuor MSS. S.
Cruc. Il. cum toties quidem pater. in Chriftia, cum totie$ pater, qui. B R. Reiiqua
düo Flor. exhibentia funt: Barb. et $. Cruc. L. quibus adde Bynkersh. et Rehd.
GE B. 95 Hal minute. GEB. — 96 Hal.e Vulg. Nam et fi. BR. Rehd.
vt Flor. GER..—..97 Hal. dabitar. conditionis. Rehd. habet: ficutz , loco: fi.
GzEB. 98 Vulg. ficuti conditiouis implendae.B R. 99 Vulg. inferit; effz.B R.

L22442 3 | ico

984. | : DIGESTORVM LIB. XLVI. TIT. IIl

verfa eft. Quomodo, fi domino iuffus dare, feruo dediffet,
vt domino daret: ceterum, qui feruo dare iuffus eft, domino
dando non aliter impleffe condicionemintellegendus eft, quam
fi ex voluntate ferui dedit 1?9, Idem refpondendum eft in fo-
latione *, fi ftipulato? Sempronio fibi aut Sticho Maeuii fer-
uo decem dari, ? debitor Maeuio domino pecuniam foluerit.
$. 8. Sicreditor debitoris hereditatem ad fe non pertinentem
poffedit, et tantumad eum peruenit, quantum, fi quilibet alius
bonorum poffeffor ei folueret, * liberaret heredem: non pot-
eít dici, fideiuffores liberari: neque enim ipfüm fibi foluiffe
pecuniam credendum eft, a quo hereditas euincitur. $. 9.
Dolo fecifti, quo minus poffideres quod ex hereditate ad alie-
num * pertinente adprehenderas ? gi poffeffor corpus aut litis
aeftimationem praeftitit, ea res tibi proderit, quia nihil peti-
toris intereft: ceterum fitu ante conuentus, ex praeterito
dolo praeftiteris, nihil ea res poffeffori proderit; $ ro. Si
mandatu meo Titio pecuniam credidiffes, eiusmodi contra-
. &us fimilis eft tutori, et debitori ^ pupilli : et ideo manda-
tore conuento et damnato, quamquam pecunia foluta (it, non
liberari debitorem ratio fuadet: fed et praeftare debet creditor
aCtiones mandatori aduerfus debitorem, vt eifatisfiat. Et
huc pertinet tutoris et pupilli debitoris nos feciffe compara-
tionem: nam cum tutor pupillo tenetur ob id quod debitorem
eius non conuenit, nequeiudicio cum altero accepto, libera-

turalter, nec fi damnatus ? tutor foluerit, ea res proderit.

debitori: quin etiam dici folet, tutelae contraria actione agen-
dum, vt ei pupillus aduerfus debitores ? aCtionibus *? cedat,
$. 11. Si creditor a debitore ** culpa füa caufa ceciderit,
prope eft, vt aCtione mandati nihil a mandatore confequi de-
beat: cum ipfius vitio acciderit, ne mandatori poffit aCtioni-
. bus cedere. $. 12. Si inter emptorem et venditorem conue-

nerit, prius quam aliquid ex alterutra parte folueretur, vtab

emptione difcedatur: fideiuffor eo nomine acceptus foluto con-
tractu liberabitur. , H !
XCVI. IpnEw libro XI. Refponforum. Pv pirrr debi-
tor tutore delegante pecuniam creditori tutoris foluit: liberatio
contigit *^, fi non malo confilio cum tutore habito hoc fa&tum
effe probetur: fed et *5 interdicto fraudatorio tutoris creditor
pupillotenetur, fi eum confilium fraudis participaffe conftabit.

$. 1. Cum ** pupilla magiftratui, qui per fraudem pupillo tu- -

torem dedit, heres extitiffet *5, tutores eius cum adulefcente
transegerunt ^?: eam transactionem pupilla ratam habere no-
luit **: nihilo minus '? erit tutorum '? pecunia ?? libe-

rata: nec tutores contra adulefcentem aCtionem, nec vtilem -

habebunt, qui fuum reciperauit: plane fi adulefcens pecu-
niam reftituere tutori ** pupillae maluerit, refciffo quod ge-
ftum eft, aCctionem vtilem in pupillam heredem magiftratus
accipiet. $. 2. Soror cuilegatum ab herede ífratre debeba-
tur, poft motam legati quaeftionem transegit, vt nomine de-
bitoris contenta legatum non peteret: placuit, quamuis nulla
delegatio facta, neque liberatio fecuta effet, tamen nominis

1oo Hal.dederit, —* Yn Rehd. zu folutiome, abfunt. GER. — 2 Vulg. fi fti-
pulatus fit a. Sempronio. BR. Ita et Rehd. nifi quod *2 fit, non agnofcat.
GER. 3 Hal.et Vulg. praefigunt: et. BR. — Vt ec Rehd. GEB. — 4 Rehd.
foluerit, et liberavet. G E B. 5 Hal. et Vulg. alizm , fed et Florentiae literae
en ab ordinaria manu funt deletae. B R. Etiam Rehd. alium. GEB. . 6 In
Rehd. et debitori, abíunt. " Gothofr. in nota: et ad hoc. vulg. Hal, | Yta
et Rehd. Taur. et bOc. GER. 8 Hal. condemnatus. GE B. 9 Hal. et
Vulg. debitorem. BR. Etiam Rehd. GER. 10 Hal. et Rehd, inferunt:
fuis. GEB. — 11 Gothofr. in nota: debitore petens. vulgat. Hal. GEB. — 12
Hal. et Vulg. contingit. BR. Etiam Rehd. GEm. I3 Hal. etiam. Vulgo
et, abeft. BR. — 14 Vulg. Si quum. BR. — Rehd. Si cum. GER. 15 Vuls.
exfliterit. BR. 16 Vulg. transegevint. BR. 17 Vulg. babuerit. B R. laä
Vulg. inferit: tamen. BR. Etiam Rehd. GEs.
eít. GEB. 20 Vulg. tutore foluente pecuniam. BR. 21 Hal. tutoribas.
G E P. 22 Hal. peteretur. GER. 253 KRehd. inferit: ;iu. GEB. 24
Rehd. obligarentur. GEB. — 25 Vulg. ferre. BR.— 26 Vulg. forti ouni fub-

$

19 In Rehd. tutorum , ab- -

periculum ad eam pertinere. Ttaque fi legatum contra pla-
citum peteret ^^, exceptionem patti non inutiliter opponi,
$. 3. Cum ?? eodem tempore pignora duobus contractibus
obligantur ^*, pretium eorum pro modo pecuniae cuiusque
contraétus creditor accepto facere ^? debet: nec in arbitrio
eius eleCtio erit, cum debitor pretium pignoris confortioni
?5 fübiecerit: quod fi temporibus difcretis fuperfluum pigno-

rum obligari placuit ?^*: prius debitum pretio pignorum iure.

foluetur, fecundum füperfluo ?? compenfabitur. $. 4. Cum

infütutus deliberaret, fubftituto pecunia per errorem foluta
eft, ad eum hereditate poftea deuoluta, caufa condictionis -

euanefcit: quae ratio facit vt obligatio debiti foluatur,
XCVIL Ipzmw libro II. Definitionum. Cv w ex plu-
ribus caufis debitor pecuniam foluit, vtriusque demonftra-

tione ceffante, potior habebitur caufa eius pecuniae quae füb:

infamia debetur: mox eius quae poenam continet: tertio,

quae fub hypotheca ?? vel pignore contratta eft: poft hunc

ordinem potior habebitur propria, quam aliena caufa, veluti

fideiufloris: quod veteres ideo definierunt, quod verifimile -
videretur ?? diligentem debitorem admonitu ?* ita negotium -

fuum gefturum ?? fuiffe: ?? fi nihil eorum interueniat ?^,

vetuftior contractus ante foluetur ??, Si maior pecunia nu-

merata fit, quam ratio fingulorum expofcit ?5: nihilo minus

primo contraéctu foluto ??, qui potior erit, fuperfluum or-

dini fecundo, velintotum, vel pro parte minuendo, videbi-
tur datum, od H d
XCVIIT. PAvrvslibro XV. Quaeftionum. Qvz res

fuas obligauit, poftea aliquam. poffeffionem ex his pro filia

fua dotem promittendo obligauit, et foluit: fi ea.res a credi-

tore euicta eft, dicendum eft, maritum ex dotis promiffione
agere poffe, ac fi ftatuliberum, remue ?? füb condicione le-
gatam, dotis nomine pro filia pater foluiffet: harum enim re-

rum folutio non poteft nifi ex euentu liberare: fcilicet, quo

cafu certum erit remanere eas, $. r. Diuerfum refpondetur

in ea pecunia, fiue re, quam patronus poft mortem liberti

per Fauianam aufert: haec enim a(tio, cum fit noua, partam

liberationem non poteft reuocare. $. 2. Huic adplicatur mi-

nor vigintiquinque annis, qui a creditore circumfcriptus, in
rem ex caufa debiti folutam reftituitur. $. 3. Rem autem ca-
ftrenfis peculii foluentem patrem ?? , perinde accipere debe-

mus, ac fi alienam dediffet: quamuis poffitrefidere apud eum, -

cui foluta eft, prius mortuo inteftato filio: fed tunc adqui-
fita creditur, cum filius decefferit: et vtique cuius fuerit,
euentus declaret *^?: fitque et hoc ex his, quae poft faCtis, in
praeteritum quid fuerit, declarent ^*, $. 4. Mihi dare **

decem pure, aut Titio Kalendis ^?, vel füb condicione, aut.
mihi Kalendis lanuariis, Titio Februariis, . vtiliter ftipulor.
Quod fi mihi ^^ Kalendis Februariis, Titio Kalendis lanua-
riis: poteft dubitari. Sed rectius dicitur, vtiliter ftipulatum :
nam cum in diem fit ea quoque obligatio , etiam mihi folui
. poteft ante *5 Februarias: igitur et illi folui poterit, $. 5.

a | | .Qui

?ecerit. BR. IraetRehd. GEB. — 27 Vulg. placwerit, BR. — 28 Vulg. fe-
cumdo fuperflumn. BR. - 1ta et Rehd. GEB. — 29 Hal. et Vulg. fub iure by-
potbecae. BR. Rehd. fub iuve bypotbeca, GEB. — $0 Vulg. videtur. BR. — 51
Hal. et Vulg. admonitum, quod nralim. Et Flor. , adieCta. B R. Ita et Rehd. G E 2
32 Taur, geflOrum. GERB. 33 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR, Etiam
Rehd. GE B. 34 Hal. znteruenzret, G E B. 35 Hal.et Rehd. folueretur.
GER. 36 Hal. expofcat. Rehd. expoffulat. GER.
contractu folutum. BR. — 38 HaletVulg. vel rem. BR. Etiam Rehd. GEE.
39 Hal. et Vulg. foluente patre , in quod propendeo. £ R. Rehd. vt Flor. GEB--
40 Vulg. declarat. 8&. — Etiam Rehd. G £. 41 Hal. ficque et boc ex bis ,
quae ex poflfaclis f(unt im praeteritum , cuius quid fuevit, declaret. EKtiam Flor.
u. in: declarent, deleta. BR. — Rehd. vt Hal.nifi quod: fumt, et: cuius, abe
fint. GEB. . 42 Gothofr. in nota: dari. vulg. Hal. GEE. 43 Vulg. in-
ferit: Iulis.BR. Etiam Rehd. GER. 44 Hal. et Vulg. inferunt: folui.
BR. Rehd. vt Flor. GEg. — 45 Hal, et Vulg. inferunt; calendas. B R. Rehd.
M

F.*

37 Vulg. ex primo..

(u
fl

etii

Q
T
jn
j
fii
p
gagio
guix
me

49»
!

Mi
Til
f
a
J
tije.
00
l]
(
lib
51 Y
Ui
fuc
prie
ii
eil,
il
exti
prom
mf
lt
gtio
d
um
buli
te d
Quis
la
CODU
poft
alius.
politu
& pet

ln/ilne

Y T
Tar, |
til, 3
VUïg. [
flderet;
tinuit.
derety
Ceter
54
dey,
Em |
LR
ftt, G1
1 mj]
*tü jf
Et ita Q
Tota: f
m
Wttem

| þla.
u
um
.usque
M
ftioy
;igno.
Lilfe
m
d
fs
l
[1!
o
Vue Q
- i
ol hu
N
reni
Derotur
at*
It J«
0 TUQUS
QD d
l

(v
ia
1 CH
'umilioy
Vtone J
il
i Q
pondtt
n iet
i n
j «
rs, d
auim d
t lde
od
T
as t
j üe "
(2 i
fipubr,
s [
gutan:
xl f

ïlt- S' )
U

n
ii N
:Röhdlü,ED '
10' J
TL li
M fit.
T a
J Vi
ii j
naous
, u

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. IIl

Qui ftipulatus ^5 fibi aut Titio ^7, fi hoc dicit, fi Titio non
folueris, dari fibi: videtur condicionaliter ftipulari. Et ideo
etiam fic faCta ftipulatione, wx&r DkECEM, AVT QVIN-
QvE TiT10 DARI? quinque Titio folutis, liberabitur reus
a ftipulatore. Quod ita poteft admitti, fi hoc ipfum expret-
fim agebatur ^5, vt quafi poena adiecta fit in perfona ftipu-
lantis, fi Titio folutum non effet. At vbi fimpliciter fibi aut

Titio ftipulatur, folutionis tantum caufa adhibetur Titius: et |
. ideo quinque ei folutis, remanebunt reliqua quinque in obli-

gatione. . Contra fi mihi quinque, illi decem ftipulatus fim:
quinque Titio folutis, non facit conceptio ftipulationis, vt a
me liberetur: porro fi decem foluerit , non quinque repetet
49. fed mihi per mandati aCtionem decem debebuntur. . $. 6.
Mihi Romae, aut Ephefi Titio, dari ftipulor, an.foluendo
Titio Ephefi a me liberetur, videamus? nam fi diuerfa facta
funt, vt Iulianus putat, diuerfa res eft: fed cum praeuslet
caufa dandi, liberatur: liberaretur enim, et fi mihi Stichum,
ilii Pamphilum dari ftipulatus effem , et Titio Pamphilum fol-
uiffet. At ?? vbi merum faCtum fítipulor, puta infulam in
meo folo aedificari, aut in Titii loco, numquid, fiin Titii
loco aedificet, non contingat liberatio? nemo enim dixit fa-
&o pro facto foluto liberationem contingere: féd verius ef
5* videtur, fed electio promiíforis completur. $. 7. Si fer-
uus fructuarius ex re fructuarii domino proprietatis, aut

fructuario ?? ftipuletur, inutilis eft ftipulatio: at ex re pro- |

prietarii, fi ipfi domino aut fructuario ftipuletur ??, reCte
füpulatur: tantum enim folutionis capax eft frucCtuarius hoc
cafu, non etiam obligationis quoque ?*. .$. 8. Aream pro-
mifi alienam: in ea dominus infulam aedificauit: an ftipulatio
extincta fit, quaefitum eft ? Refpondi, fi alienum hominem
promifi, etisa domino manumiflus eft, liberor. Nec ad-

miffum eft quod Celfus ait, fi idem rurfus lege aliqua feruus -
effectus fit, peti eum poífe: in perpetuum enim fublata obli- -

catio reftitui non potett: et fi feruus effectus fit, alius vi-
detur effe. Nec fimili argamento vfus eft, vt ?^, fi nauem
quam tu promififti, dominus diffoluerit, deinde isdem ?* ta-

bulis compegerit, teneri te: hic enim eadem nauis eft, quam.-
te daturum fpopondiíti: vt videatur magis obligatio celfare,

quam extincta effe. Homini autem manumilffo fimile ?* fiet,
fiea mente diffolutam effe nauem pofueris *9, vtin alios vfus
conuerterentur tabulae, deinde mutato coníilio easdem cotn-
pofitas ?? : alia enim videbitur effe pofterior nauis, ficut ille
alius homo eft, Non eft his fimilis area, in qua aedificium
pofitum *? eft: non enim defiit ** in rerum natura effe: immo
et peti poteft area, et aeftimatio eius folui debebit: pars enim

infulae area eft, et quidem maxima, cui etiam fuperficies ce-

vt Flor. GER. 46 Hal. et Vulg. flipulatur. & R. Etiam Rehd. GE g. 47
'ÜTaur. Tlo.GE£RB. 48 Bafil. à voVvo (wrüs äxcþwws'?. B R. 49 HaL repe-
dit. GEB. 50 Taur. aD. GEB. 51 Hal. folui. GE B. 52, Hal. -et
Vulg. vfufrucluario. BR. .. Etiam Rehd. G&. 53 Etiamnunc eft Flor. fl
pulevetur, quafi: flipulavetur. GEB. — :54 Erat Flor. Ícriptum: monetiam-
obligationisquoqueerant. 'Yà? quoque vncis eft inclufum. — Sed Taur. quoque, re-
tinuit, 72 erant, omifit, quod illud ex fequenti: aream, exortum eidem vi-
deretur, er voces: etiam? quoque, ad inftar vov deinde poflea, alias occurrant.
Ceterum omnes etiam alii 73 22044€ omittunt. BR — Etiam Hal. et Rehd. G E.
55 Ap. Hal, et Vulg, vt. abeft. gR. — Rehd. vt et fi. G E B. 56 Hal. eis-
dem. 57 Hal. fimilis. GEX. 58 Vulg. appavaerit , loco: pofueris. BR.
Etiam Rehd. GE . 59 Vulg.-eadem compofita fit. BR. Etiam Rehd. G EE.
60 Vulg. inpofitum. BR. — 61 Vulg. iuferit: area. BR. — 62 Rehd. cede-
yet. GE B. 63 Hal.et Vulg. eff. | Et ita Flor. fa&um, BR. — Et ita quoque
Rehd. GER. 64 Vulg. inferit: emim. BR. 65.Hal. et Vulg. exflat. et
ita malumus. BR. Etita quoque Rehd. GEB. 66 Balil. jemeg xaà Awmrai
voU wrícuaTos ÜAuI, B R. 61 Vulg.confiflit. BR. — 68 Vulg. iniunctum. BR.
Et ita quoque Rehd.. GER. 69 Hal. viudicare. GEB- — TO Gothofr. in
nota: Ícifcit, vulg. E quinque M$S. quae hic confului, Chriftin. S. Cruc, I. et
IL habent: vindicare poffe, fi fcit. n Barb. fi, additum , ante: fcit. Ego
ederem ; fcIt, pro: fcüt , feimit, a fcifto, B. — Quintum eft Magl..quod more

liberationem contingere, quia non factum pro facto foluere |

| , ET

dit ?, Diuerfüm dicemus, fi feruus promiffus, ab hoftibus
captus fit ?* ; hic ?^ interim peti non poteft, quafi ante diem:
fed fi redierit poftliminio, re&e tunc petetur: ceífauit enim
hic obligatio: area autem extet 95 , ficut cetera 99, ex qui-
bus aedificium conftitit *7. — Denique lex duodecim tabula-
rum tignum aedibus iun&tum 9* vindicari 9? poffe fcit *9: fe
interim id folui prohibuit, pretiumque eius dari voluit. — .
XCIX. Pavrvslibro IV. Refponforum refpondit **.
Dgsa1TOREM '7 non effe cogendum in aliam formam. num-

mos accipere, fi ex ea re damnum aliquid *5 paffurus fit. -

C. InEkw libro X. Refponforum. Qvarxmo, an cu-
ratoribus vel tutoribus in prouincia datis, Rozmae pecunia
folui pofft, quae in prouincia ita ab his faenerata effet, vt
Romae folueretur, cum iidem 7^ curatores veltutores rerum
Italicarum adminiftrationem non fuftinent *5 : an, fi foluerit,
debitor liberetur? Paulus refpondit, his tutoribus vel curatori-
bus recte pupillo *?^ pecuniam debitam folui, qui negotia eius
adminiftrant: eos autem, qui prouincialium rerum curatores
vel tutores funt, Italica negotia adminifrare non folere:

. nifi fpecialiter tutores Prouincialium rerum , vt fibi Romaered-

deretür *7, promitti curauerunt.
CL Ipxw libro XV. Refponforum. Pavrvs refpon-
dit, non ideo eos qui virilem portionem ex caufa fideicommiffi
inferre debuerant *5, liberatos videri, quoniam quidam ex
collegis per errorem plus debito intulerunt "?. $. r. Pau-
lus refpondit, aliam caufam effe debitoris foluentis, aliam
creditoris pignus diftrahentis. Nam cum debitor foluit pecu-

| niam, in poteftate eius effe, commemorare, in quam caufam
| folueret ??: cüm autem creditor pignus dittraheret ?* , licere

ei pretium in ** acceptum referre, etiam in eam quantitatem,
quae natura tantum debebatur: et ideo deducto eo debitum
peti poffe. | ] '
CII. ScaEgvora libro V. Refponforum. . CnaEpr-
TOR ?? oblatam a debitore pecunigm, vt alia die. acceptu-
rus, diftulit: mox pecunia, qua illa Respublica vtebatur, qua-
fi aerofa ** iuffu praefidis fublata eft: item pupillaris pecu-
nia, vt poffit idoneis nominibus credi, feruata, ita inter-
empta eft. Quaefitum eft, cuius detrimentum effet? Refpondi -
85, fecundum ea quae propoherentur, nec creditoris nec tu-
toris detrimentum effe. $. 1. Cum de forte debita conftaret,
de vfura *5 litigatum effet: nouiffime ex appellatione pronun-
tiatum eft ?*, folutas quidem vfuras non repeti, in futurum
vero non deberi, Quaero, pecunia data vtrum vfuris cedere
deberet 99 quod petitor defenderet: an vero forti proficeret?
Refpondi, fi *? qui dabat, in fortem fe dare dixiffet, vfuris -
non debere proficere, $. 2. Valerius Lucii Titii feruus f?ri-
: : pit,

folito refert Flor. Bynkersh. cum Chriftin. facit et reliquis, vt et Rehd. Gx g.
71 Hal. loco infcriptionis habet: PAVLVS lib. V. refponforum , et ipfam le-
gem orditur.. Paulus vefpoudit. creditorem mom effe. . Et lane; creditorem , ha-
bent Barb. Chriftin. S. Cruc. J. II. et Bynkersh. at Magl. vt Flor. Rehd. PAV-
LX S. Paulus vefpondit creditorem mou . effe. GEB.* — ]2 Gothotr. in nota:
creditorem , ita legit Vulgata et Haloandri editio. Florentinam defendit Byn-
kersh. J. obf. 9. B R. 73 Hal et Rehd. aliguod. B. 74 Taur. Idem.
G E B. 75 Hal fufiineant. Vulg. fuffinerent. BR. Rehd. vt Vulg, GEB.
76 Rehd. pupille, forte ex confonantia vocis antecedentis, G E B. 77 Mal.
vt fibi Romae ves redderet. Vulg. vt ves fibà. Romae vedderentur. B R. Rehd.
vt fibi rome ves folueretur. GEB. — 78 Rehd. deberent. GEB. . "79 Hal. zu-
tulevint., &o Hal. foluerit. 81 Hal dzftvabit. 82 Ap. Hal. iz, ab-
eft. Rehd. zude, loco: im. GEB.- 83 Confer Bynkersh. 11I. Obf. 4. BR.
84 Quod ad MSs. attinet, quorum fex infpicere potui, S. Cruc. II. habet :
quafi beres, et ita correcum in Barb. ac practerea inter verfus adícriptum: z.
potens domina. 'Xn Chriftin. eft : berofa: quae eft Accurfii fcriptura. B R. Ha-
bent vt Flor. eft, S. Cruc. L. Magl. Treuif. quibus adde Dynkersh. et Rehd.
atque ita quoque Hal. GEB. — 85 Hal. refpondit, per integram legem. G EB.
86 Vulg. et de vfuris. BR. Etam , Rehd. GER. 87 Rehd. effet. GER.
88 Rehd. vtrum cum vjfuris cedere dej:et, et quod, GEE. 89 Rehd. xnfen't:
; : i5

986 J DIGESTORVM LIB.:

pfit, AcckEP1 A Manro ManiwNo ?? gx SVMMA MA-
IORE TOT AVREOS. Quaero, an haec fumma 1n . proxi-
mum annum ei accepto ferri debeat, cum fuperioris anni fit

reliquator? Refpondi, videriin primam quamque fummam li- |.

berationem proficere. $. 3. Titius mutuam pecuniam acce-
pit, et quincunces vfüras fpopondit, easque paucis annis fol-
uit, poftea nullo pacto interueniente , per errorem et ignoran-
tiam femiffes vfuras foluit. Quaero , an patefatto errore, id
quod amplius v(urarum nomine folutum effet, quam in ftipu-
latum deductum, fortem minueret? Refpondit, fi errore plus
in vfuris foluiffet, quam deberet: habendam rationem in for-
tem eius quod amplius folutum eft. |
CHl Marcrauwvs ?* libro IL. Fideicommifforum..
Cv w ex pluribus caufis debitor pecuniam foluit, Iulianus ele-
gantiffime putat ex ea caufa eum foluiffe videri debere, ex
qua tunc cum foluebat, compelli poterit ?* ad folutionem. -
| . ^CIV. IpEgw libro VIII. Fideicommi(fforum. AwTk re-
ftitutam hereditatem folutiones. et liberationes faCtae ab he-
rtede, ratae ?? habebuntur. j | |
CV. Pavrvs libro fingulari ad Legem Falcidiam.
Qvo p dicimus in eo herede, qui ?* fideiuffori teftatoris id,
quod ante aditam hereditatem ab eo folutum eft, ?? debere
ftatim foluere, cum aliquo fcilicet temperamento temporis
intellegendum eft : nec enim cum facco adire debet. —— !
. C€VI. Garvs libro II. de Verborum obligationibus.
ArLriv»p eft, iure ftipulationis Titio folui poffe, aliud, poft-
ea permiffu meo id contingere. NNam cui iure ftipulationis
recte foluitur, ei etiam prohibente me recte folui poteft: cui
vero alias permifero folui, ei non re&te foluitur, fi, prius-
quanä g'olueretur, denuntiauerim promiffori, ne ei foluere- .
LDur. v5*. RI
CVIL. PowPoxrvs libro II. Enchiridii. VEmnsBo-
RVM obligatio, aut naturaliter refoluitur, aut ciuiliter. Na-
turaliter, veluti folutione, aut cum res in ftipulationem de-
ducta, fineculpa promifforis in rebus humanis effedefiit. Ci-
uiliter, veluti acceptilatione, vel cum in eandem perfonam
ius ftipulantis promittentisque deuenit; : !
CVIH. PAvrvs libro II. Manualium. - Ex qui man-
datu meo poft ?* mortem meam ftipulatus eft, recte folui-
tur: quia talis eft lex obligationis: ideoque etiam inuito me
recte ei foluitur. Ei autem, cui iuffi debitorem meum polt
mortem meam foluere, non reCte foluitur: * quia mandatum
morte diffoluitur *. o : :

TIT. IV.
DE ACCET? TILATIONIE:
| MopEesTiNvs libro IL. Regularum. |

A-CCEPT'IL*ATI'O eft liberatio per mutuam interrogatio-
1 nem, qua vtriusque contingit ab eodem nexu abío-
utio. : s2 |

i$. GEB. O Hal « Mariuo Matermo. GES. — 9t Gothofr. in nota:
TERENTIVS CLEMENS. Hal. Vulg. NERATIVS. BR. ' Et ita Rehd.
GE B. 92 Hal. et Vulg, poterat. BR. Etiam Rehd. GE R. 93 Vulg. in-
lerit: ommino. BR. Rehd. ommimodo. GEB. 4 Vulgo: qui, abeft. BR.
95. Malim: folutum eft, debet, debere flatim. B R. 96 Hal. folueret. G E B.
97 Vide Noodt IT. Obf. 1. GE B.
1 Vulg;: DE ACCEPTILATIONIBVS. En. [ta et Rehd. GER.
2, Hal. et, loco: etiam. GEm. 3 Hal. et Rehd, Vlpianus, GER. 4
Hal.fit. $ Rehd.acceptum. GE R. . 6 Rehd. vefpoudet. GEB. . Gothofr.
in nota: quoque confenfum eft : nec habet paQum. Hal. — Vulg. confenfum eft ,
mou babet paclum. |Vide Anton. Auguftin. J. Emend. 2. -Archetypum firmant
Bafil, H Zxgusoc d3Ívasie cvis AA AeTus mQbc códuyoy , i2y u3 PvuvTMUTERA 5j 'yvia-

w TOU mosuvres, — Inntilis fiipulatio prodofl ad padum , nifi mens acceptum fa-

XLVL TIT. HL IV.

IL VrrrAwvs libro XXIV. ad Sabinum. Pvrir-
LvM per acceptilationem etiam ? fine tutoris auctoritate libe-
rari poffe placet, : | : d
« III. Pavr.vslibro IV.ad Sabinum. Pzm procurato-
rem nec liberari, nec liberare quisquam acceptilatione fine
mandato poteft. : | La g
IV. PouPoxurivs ? libro IX. ad Sabinum. AccE-
PTILATIO füb condicione fieri non poteft. d u-
V. Vrriawvslibro XXXIV. ad Sabinum. . Iw diem
acceptilatio facta nullius eft momenti: nam folutionis exemplo
acceptilatio folet liberare. | TE Y
: VI. Ingw libro XLVII. ad Sabinum. Prvninvsfi-
