caufam optinere, eo quod non a femetipfo, fed 2 coherede
accepiffe libertatem creditur. — &. 4. Quocumque gradu pu-
pillo feruus cum libertate fubftitutus fit, neceffarii caufam.
optinet: quae fententia vtilitatis caufa recepta eft , et a no-
bis probatur. ^ Celfus quoque putat libro quinto decimo *5,
cum libertate fubftitutum ftatuliberi caufam optinere. 5
Ill. Ipew libro XXVIL ad Sabinum. STATVLIBE-
Ros condicioni parere opottet, fi nemo eos impediat, et fit
condicio poflbilis. $. r. Sed fi in'heredis perfona iuffus fit
parere condicioni, quid dici debeat *?? Si quidem paruit con-
dicioni, ftatim liber eft, etiam inuito herede, quod fi non

patitur heres pareri, puta offert ?? decem, quae dare iuffus,
erat, procul dubio liber eft: quia per heredem ftare videtür,

quo minus condicionem impleat. Et parui refert, de peculio

ei offerat, an ab alio accepta: receptum eft enim, vt feruus:

peculiares quoque nummos ?* dando perueniat ad libertatem ,.
fiue ipfe heredi, fiue alii dare iuffus eft. $. 2. Inde quaeri-

tur, fi forte debeatur pecunia huic feruo vel ab herede, quod.

in domini rationem plus erogauerat ^*, yel ab extraneo, nec.
velit heres debitorem conuenire, vel ftatulibero foluere pecu-
niam: an debeat ad libertatem peruenire, quafi moram per
heredem patiatur ? Et autlegatum huic ftatulibero fuit pecu-
lium, aut non. Silegatum peculium fuit, ?^* Seruius fcri-

| bit, moram eum libertatis paffum ob hoc ipfüm, quod ei ali-

quid

Bafil. àv v us Agisnivos TOU $pevRiQXcua PmW. BR. .00 Hal efefdhw g

Hal. adprendit. Vulg. apprebendevit. BR. Rehd, vt Vulg. G. 9 Flor.
erat fcriptum : tvadetur(aiuéspe, vtraque e ini tradeinvr, ct false, expun&a
et vtroque in loco repofita a. "Taur. vnum recepit, nos vtrumque, tradetur, ob
fequens: alienetar ; eft corruptum. Etiam Eial. et ceteri : tradatmr. BR. Rehd-
traderetur., G E B. 10 In Rehd, verba: cwm fua caufa vfucapiatur ,. punctis:
confoffa funt. GEB. iI Gothofr. in nota: Lege im praefenti, traditur ,
vfucapitur, manumittitur, [Kta nempe Hal. Vulg. tradetav, «-vf;,fmz,gaïm,, AE
wumittatur. &R Frita quoque Rehd. GEB. — 12 Gothofr. in nota: Jfatu-
tütae. . lta nempe Taur. in margine, etHal. in textu, GEP. p9 Hal. Sed:
et/ fi in tabulis impubevit. GEB.« — Y4 Rehd. Sed et fi impuberis ferno libertag
fit-adfcripta. GEB. — Y5 Vulg. exzifiémabat. B R. 16 Hal et Vglg. ln.feruntl
jw.BR, C OYg Ap Hal et Vulg. vel, abeft. Bm. 18 Hal, libro viceffiw o.
GEB. 19 Vulg. debait. Sequenti: fj, Hal. et Xulg. praefigtïnt: et. BR.
Rehd. debuerit, fi auidem paruevit. G E B. 20 Vulg. 'ofeni fiti. B R. R.ehd,
pavere puta offerrz fibi decem. GEB. .. 21 Hal. et Rehd. mfemnt.: €i. GE B.
2Z Gothofr. in nota: erogaucrit. Hal GER. ; 2-31 H;».l-. Pf*mh?fm, ant fà

Bbbbbb 2 UT

*

$14 DIGESTORVM LIB. XL. TIT. VII.

quid ex ratione dominica deberetur, nec ei ab heredg praefta-
rétur: quam fententiam et Labeo probat. Idem Seruius pro-
bat,.et fi in eo moram faciat heres, quod nolit exigere a dg-
bitoribus: nam peruenturum ad libertatem ait: mihi quoque
videtur verum, quod Seruius ait. Cum igitur veram putemus
fententiam Seruii ?*: videamus, an etfi non fuerit praelegatum.
peculium feruo, idem debeat dici : cqnftag enim ftatuliberum
de peculio poffe dare, vel ipfi heredi ?? 1L.1fium, v:el alü: et
fi eum dare impediat, perueniet ^* ftatuliber ad libertatem.
Denique etiam remedii loco hoc monftratur ?? domino ftatu-
liberi, vt eum 'extraneo iuffum dare prohibeat, ne et num-
mos perdat cum ftatulibero: proinde defendi poteft, etfi non
vult exigere, vel ipfe foluere, vt hic habeat, vnde condicio-
ni pareat, libertatem competere: et ita Caffius quoque fcrg-
bit. $. 3. Non folum autem, fi dare iuffum dare ?5 prohi-
beat, ftatuliber ad libertatem peruenit ??: verum etiam fi
afcendere Capitolium iuffüm, afcendere vetet: item ?? fi Ca-
puae dare iuffum, Capuam ire prohibeat: nam, qui prohibet
feruim proficifci, intellegendus eft impedire magis ** velle
32 |ibertatem,, quam operis ferui vti. $. 4. Sed et fi iuflum
coheredi dare, non patiatur vnus ex heredibus dare, aeque
liber erit: fed is, cui iuffus erat dare, etliber effe, familiae
Bercifcundae iudicio ab eo, qui impedit ??, confequetur, quod
fua intererat, prohibitum ftatuliberum non effe. $. 5. 5i de-
cem iuffus dare et liber effe, quinque det : «non ?*) peruenit
ad libertatem, nifi totum det: interim igitur vindicare quin-
que nummos dominus eorum poteft: fed fi refiduum fuerit
folutum, tunc etiam id alienatum ??, cuius ante dominium
non erat translatum : ?9 ita pendebit praecedentis fummae
alienatio: fic tamen, vt non retro nummi fiant accipientis ,
fed tunc cum refidua fumma fuerit exfoluta ?*. $. 6. Si plus
quam iuffus erat, dederit 39 ftatuliber, puta decem iuflus ??
dare, viginti dedit: fiue numerauit, fiue in facculo dedit,
peruenit ad libertatem, et füperfluum poteft repetere. $. 7.
Si quis feruum iuffum decem dare, et liberum eífe, vendiderit
fine peculio: vtrum ftatim liber fit, quafi prohibitus videatur
de peculio dare, hoc ipfo, quod fine peculio diftrattus * eft*:
an vero, cum fuerit prohibitus peculium tangere? Et puto,
tunc demum liberum fore, cum volens dare prohibestur: non
ftatim vbi veniit ^9. $. 8. Siquis feruum iuffum decem da-
re.et liberum effe, operari prohibeat: vel fi, quod ex operis
fuis meret *^*, abftulerit ei heres: vel fi quod ex mercedibus
fuis coégit, heredi dederit: an ad libertatem perueniat? Et
puto, fi quidem ex operis dederit, vel vndecumque dederit,
ad libertatem peruenturum. . Quod fi prohibeatur operari,
non fore liberum *?: quia operari domino debet. Plane fi ei
ablata *? fuerit pecunia ex operis colleCta, liberum fore arbi-
tror: quia de peculio dare prohibetur: (ane fi teftator, vel ex
operis vt det, iuffit, prohibitum operari, ad libertatem per-

"m legatum fuevit peculiut , Seruius. GER. 24 Tair. SeruL, GEB. — 25
Hal. inferit: dare. Vulg. etiam poft fequens: iuffum. B &. Rehd. vt Hal. G E s.
26 Kehd. perueniat. GEB. 27 Vulg. demonfivatur. B R. Vr et Rehd. G & B.
28 Ap. Hal. et Vulg. dare, abeit. BR. Vt et in Rehd. GE B. 29 Hal. per-
veniet. 530 Hal. et item fi. Vulg. et fi. BR. 31 Vulgo sagis, abeit. B n.
32 Iu Rehd. veile. abeft. GEz. —— 33 Vulg. Zmpedierit. BR.. 34. Gothotr.
in nota: quinque det, ad libertatem non peruenit. ZJa], Hanc negationem ha-
bent omnes fcripii et editi. BR. — Nempe praeter Magl. Habent autem eandem
Vat. I. Barb. Chriftin. Pal. IL. S. Cruc. I. Bynkersh. Vt et Rehd. GEB. — 35
Hal. et Vulg. addunt: eff. BR. Etiam Rehd. GEB. — 36 Hal. et Vulg. prae
figunt: et. BR. 37 Hal. et Vulg. foluta. BR. — 38 Rehd. dederat. GER.
Hal. ec Rehd. inferunt: erat. GE R. 39 Hal. et Vulg. venit. BR. . Etiam
Rcehd.GEgsE. 41 Hal. meretur. male. Vide Ant. Auguftia. 11I. Emendat. 9. B R.
42 Hal. et Vulg. addunt: arbitror. BR. — 43 Hal. allata. GEB. — 44 Hal. vi-

deretur. — 45a. Hal. et Vulg.poffiut. BR. Etiam Rehd. GEB. — 455 Taur. coN- |

petet. 46 Rehd. fecerit. GEB. — 47 Ap. Hal. vel curator, abfunt. GER. — 48
Hal. morti. MSS. tamen : movtis. BR. Vat. l Barb. Chriftin. Pal. I. HI. S. Cruc.
K, I Bynkersh. Etiam Rehd. GE. 49 Scriptum Flor. anobisstatimadita.

uentuürum non dubito. $. 9. Sed et fi argento fubtra&to , vel
rebus aliis diftra&tis, nummos corrafos dederit: perueniet ad
libertatem: quamuisfi nummos fübtractos dediffet , ad liberta-
tem non perueniret: nec enim videtur ^^ dediffe, fed magis
reddidiffe: fed necfi aliis fubripuerit nummos, et heredi de-
derit, ad libertatem perueniet: quia auelli nummi ei, qui ac-
cepit, poffunt. Plane fi fic confümpti fuerint, vt nullo. cafu
auelli poffunt ^*?^, conpetet *?^libertas. $. 1o. Non folum au-
tem fi heres moram facit ^? libertati, fed et fi tutor vel cura-
tor ^7*, vel procurator, vel alius quiuis, in cuius perfona
condicioni parendum eft, libertatem competere dicemus: et
fane hoc iure vtimur in ftatulibero, vt fufficiat, per eum non
ftare, quo minus condicioni pareat. $. rir. Siquis heredi in
diebus triginta proximis mortis *^? teftatoris dare iuffus fue-
rit, deinde heres tardius adierit: 'lTrebatius et Labeo, fi fine
dolo malo tardius adierit, dantem eum intra dies triginta adi-
taé hereditatis, ad libertatem peruenire: quae fententia vera
eft. Sed quid, fi data opera traxit? an ob id ftatim, « vt) *?
adita eft hereditas, ad libertatem perueniat 5?2 quid enim , fi
tunc habuit **, poft adirtàm ?? habere defiit? fed et hic ex-
pleta videtur ?? condicio: quoniam per eum non fteterit 5^,
quo minus impleatur. $. 12. Siquis fic acceperit libertatem,
CVM DECEM DARE POTERIT, LIBER ESTO: Treba-
tius ait, licet habuerit decem, vel idoneus fuerit ad adqui-
rendum et conferuandum peculium, tamen non alias ad liber-
tatem peruenturum, nifi dederit, aut per eum non fteterit,

quo minus det: quae fententia vera eft. $. r5. Stichus, an- -

nua, bima, trima die?? denos avreos heredi fi dederit, liber
effe iuffus eft: fi prima penfione ftetit *9 per heredem, quo

minus acciperet decem, exfpectandam efle trimam ?* pen-
fionem, placet: quia et tempus adiectum eft, et adhuc fu-

perfunt duae penfiones. Sed íi eadem decem fola habeat,
quae optulit ad primam penfionem: an etiam ad fequentem
quoque profit, fi offerat ?*?? et an et ad tertiam, fi fequens
penfio non fit accepta? Et puto, fufficere haec eadem, et
paenitentiae heredi ?? locum non effe: quod et Pomponius

probat. $. 14. Quid *?, fi feruus, f?ui annua, bima, trima die

iuffus eft dena dare, tota fimul offerat heredi, non exfpecta-
ta die? vel decem primo anno datis, fecundo anno viginti
optulit? Benignius eft, eum.in libertatem peruenire, cum
vtriusque prouidentia infertur: etferui, quatenus ?* matu-
rus in libertatem perueniat: et heredis, quatenus dila-

tione interempta ilico accipiat, quod poft tempus confequi

poterit ?? $. r5. Siita fit libertas feruo data, fi quinquen-
nio heredr 9? feruierit, deinde eum heres manumiferit, fta-
tim liber fit: quafi per eum fit effectum, quo minus ei fer-
uiat: quamuis fi non pateretur eum fibi feruire, non ftatim
perueniret 5*, quam fi ?* quinquennium praeteriffet: ratio
huius rei euidens eft: manumiffus enim amplius feruire non
qevut. j | pot-
a nobis eft ex erronea coniun&tione: az ob id. Taur. pro fupplemento habet:

( vt) fed.nobis placet: ((4c) quod non folum elegantius, fed etiam ob fe-
quens: adita, excidifle videtur. M$S. nonnulla omni fíupplemento carent, in

aliis vt fuppletum. Nonnulla etiam: vt , habent demum ante: ad libertatem. .

Ita quinque e dnodecim, quot adii. B. Hal. vt Taur. Inter MSS. carent fup.
plemento: Vat. L IIL. Chriftin, Idem fuppletum in Vat. II. IV. VI. S. Cruc.
I Habent idem ante: ad libertatem Barb. Pal. 1. JY. S. Cruc. 1I. Bynkersh.
At Rehd. vtroque in loco: am ob id. flatim vt adita eft. beveditas vt ad liber-
tatem , fed pofterius; vt, eft pun&is confoffum. GER. 50 Hal. peraeniet.
GEB. /...51 Rehd. fi contra babuerit. GEB. 52, Vulg. inferit: baeredita-
tem. B R. Etiam Rehd. GER. 53 Hal videbituv. GE8. — 54 Hal. fle-
tit. GEB. ^ 55 Bafil. iuiavrd, 3wería, vQuTíz. BR. .. 56 Hal. fleterit. — 57
Vulg. fecundam., Y 8. Vt et Rehd. GEB. — 58 Hal. et Vulg. addunt: decem,
et fequens:-et, omittunt. BR. Itaet Rehd. GEE. — 59 Hal. et Rehd. Pberedis.
GEB. 60 Vulg. Ouod. BR. *6t. Hal, quatinus, et mox rurfus , et fupra etiam,
vt mendum non effe videatur. Et fane et Veteres dixere quatinus. Vide Feftum
fub hac voce. GEB. — 62 Hal. et Rehd. poterat. GER. — 63 Hal.inferit:

| £9. GRB. — 64 Vulg. addit : ad libertatem, B R. Ktaet Rchd, 6 &2. 65 Hal..

et

p
li

i
V00
re 10

i li

pub]i
fpcö(.»
(depol
(ecutt
h, t
temy
alb
jere
filet.
bit: (
Titio
fit,
(üb :
A
mon
Sid
TM
que
CRY

: VEL

WT
p
f
tio
qu
$
RI
Cipi
Qui
geht
àjt !
wniny
It

t
lN
giety
(àA
firt
& m
thif
ais
t u
615,
« Vil
1] la
Tar, (
mllhis |
Md
! fo
mille [
Nilg.
tilqt
lber) i!
int,

LO
tl«

n
yt)49
in i
lt
( Af
ütetn,
t«
!cgui.
ller.
ent,
j il
lbet
T
f
Ill«
j&t,
Yif
yens
9s
n de
p«
Uin
, Qu
Bu
; f
j [et-
hm
fito
'e 001
pot-

) hbt
?0 L
rut, i
pf
r HIF'
$ Ct
t
"172
ynatit
gt
p f
T
ii
j e[iälm
hum
i

J j

DIGESTORVM LIB, XL, TIT. VIL

poteft 55: atis, quem quis non patitur fibi feruire, poftea
$7 pati poteft ** intra quinquennii $? tempus. Atquin iam
quinquennio ei feruire non poteft: fed vel minus poteft.
$. 16. Item ?? Iulianus libro fexto decimo Digeftorum fcri-
püt, fi Arethufae ** libertas ita *^ fit data, fi tres feruos pe-
pererit *?, et per heredem fteterit, quo minus pepererit:
puta quod ei medicamentum dediffet, ne conciperet: fta-
tim liberam futurum ** eíle: quid enim exfpectamus ?
Idemque et ** fi egiffet heres, vt abortum faceret: quia et
vno vtero potuit tres edere *?. $. 17. ltem 1i heredi ferui-
re iuffum ftatuliberum heres vendidit et tradidit, credo ftatim
ad libertatem peruenire. ! ul
' lV. Pavrvs libro V. ad Sabinum. Cv heres Rei-
publicae caufa abeffet, et pecuniam ftatuliber haberet: velex-
fpettari ** eum debere, donec redeat is, cui dare debet, vel
deponere in aedem pecuniam confignatam oportet: quo fub-
fecuto, ftatim ad libertatem peruenit. $. r. Non eft ítatuli-
ber, cui libertas in tam longum tempus collata eft, vt eo
temporeis, qui manumiffus eft, viuere non poffit: aut fi tam

difficilem, ftnmo pene inpoffibilem condicionem adiecerit, vt

aliunde *? ea libertas "? optingere ?? non poflüit: veluti fi

heredi milies ** dediffet: aut, cum moreretur, liberum effeiuf- .
fifíet, fic enim libertas inutiliter datur: et ita Iulianus fcri- -

bit: quia nec animus dandae libertatis eit 9?. $. 2. Seruire
'itio auno, et liber effe iuffus, Titio mortuo non ftatim liber
fiet, fed cum annus tranfierit: quod videtur *? nontantum
füb condicione,' fed etiam ex tempore data libertas: etenim

abfurdum eft, maturius eum liberum fieri, cum condicionem -

non implet, quam ?*2 futurus *^^foret, i eamexpleret. $. 3.
Si duobus decem datis, liber effe iuffus fit, et vnus quinque
$5 accipere noluerit: melius eft dicere poffe eum eadem quin-
que alteri offerentem ad libertatem peruenire. $. 4. 5 T1-
€CHVS SI TirTi1O PER TRIENNIVM SERVIERIT,
VEL SI ILLI CENTVM OPERAS DEDERIT, LIBER
€sTO: conftiat ?? hoc modo libertatem vtiliter dari poffe:
nam et alienus feruus feruire nobis poteft, ficuti liber, et
multo magis ** operas dare: nifi teftator feruitutis appella-
tione dominium magis, quam operam intellexit 55 : ideo-
que, fi prohibet heres "Titio feruire, peruenit ad libertatem.

$. s. STrcHvs S1 HEREDI MEO "? ANNO SERVIE-

RIT, LIBER ESTO. Quaerendum eft, annus quomodo ac-
cipi debeat: an qui ex continuis ?? diebus trecentis fexaginta
quinque conftet, an quibuslibet ?* ? Sed fuperius magis intelle-
sendum Pomponius fcribit. Sed et ?^ fi quibusdam diebus
aut valetudo, aut alia iufta caufa, impedimento fuerit, quo
minus feruiat: et hi anno imputandi funt : feruire enim nobis
intelleguntur etiam hi, quos curamus aegros, qui cupientes

et Vulg. quaf. BR. Etiam Rehd. GER. 66 Rehd. poterit. GEB. . 67

ln Rehd. pofiea, abeft, fed idem librarius mox alium faltum fecit a: quin-

. quemnii, ad: quinqueunio, ilta voce cum reliquis mediis omiffis. GEE.

68 Vulg. poterit. B&. Etiam Rehd. GEB. . — 69 Hal. quiuquemnium, qui
forte fequens verbum in animo habuit delere. GE. 7o Vulg. IDEM,

et mox: fcribit.. B R. 71 Rehd. librarius hic nouam fecit legem: J2. Are-
tbufe fi , initialibus primae vocis coerulo, fecundae rubro, more folito, illu-
ftratis.. Hal. Arefcufae fi libertas. GEB. 72, 1n. Kehd, ;ta, abeft. GE B.
73 MHal feruos pepeviffet, et per beredem fletiffet, quo minus paveret, puta.
GEB. 74 Hal. et Vulg. futuram. 8 R, Etiam Rehd. GEB. — 75 Ap. Hal.
et Vulg. et, abeft, BR. . Etiam in Rehd. GEs. 76 Rehd. babere. GEB.
77 Legendum: exfpeclare, cum Vulg. et Hal. qui habet: exfpectare debet. B R.
(aur. dare debebat: exfpetdtav], — Kiabet tamen et Rehd. qui Florentinam in
multis locis exhibet: exfpe&ari. GE R. 78 Gronouius Pater : Zile znde, probante

: Noodtio I. de Vfufr. 19. Hal. alicunde. B R. 79 Vulg. aliunde libertas ei.

BR. 80 Rehd. attingere. GE B. 81 Gothofr. in nota: Flor. autem: miles.

mille.valg. Hal. Atque ita: miles Taur. dedit, loco: smilies. Habet et Rehd. .
"ille. . 82 Confer ad haec Aueran. JI. Intervpr. lIur. 24. GE B. 83 Hal.
videatuv. GE n. ^ 844 Flor. recentiori atramento inter verficulos adfcriptum :
liber, inde Vulg. ex qua liber futurus foret , quam fi. Hal. ex qua liber futurus
feret, fi. BB, — 846 Taur.futurOs. 85 In Kehd, quiuque, abeft. GEz. — 86

81j

feruire ??, propter aduerfam valetudinem impediuntur. $. 6
Item fi decem heredi dare iuffus fuerit, héres etiam per ;.)ar-.-
tes accipere, fauore libertatis cogendus eft. $. 7. Ita liber
effe iuflus, sr Tirivs CaPrTOLIVM ASCENDERIT:
fi Titius nolit ?^ afcendere, impedietur ?5 libertas. Idem.
que iuris eft in fimilibus caufis et condicionibus. 5:8 Item
25 Caffius ait, ei, qui feruire iuffus eft anno, illud te,mpus
?7 quo in fuga fit vel in controuerfia, pro libertate non pr ,
cedere. : P
. V. PouPonrvs libro VIIT. ad Sabinum. SmA« V-
LIBER rationem reddere iuffus, reliquum quod apparet» fol-
uit: de eo quod obfcurius eft, fatisdare paratus eft, Neratius
et Arifto reCte putantliberum fore, ne multi ad lïbertatenï
peruenire non poffint, incerta caufa rationis ?9, er genere
negotii huiusmodi. $. r. Statuliber, qui non rationes red-
dere, fed pecuniam iuífus eft dare: numerare debet, non fi
deiuflorem ??. dare. N : Q

VL Vrriawvs libro XXVIL ad Sabinum. Sz: fia-

tulibera ferua poenae facta fit, et poft damnationem ftatutae
libertatis condicio exftiterit: quamuis ipfi ftatuliberae nihil

proficiat, partui tamen proficere oporteat *99; vt perinde li-
ber nafcatur, atque fi mater damnata non effet. $. r. Quid
tamen; fi qua conceperit in feruitute, deinde ab hoftibus ca- -
pta peperit ^ ibi poft exiftentem condicionem: an liberum
pariat? Et interim quidem quin feruus hoftium fit , neqüa—

quam dubium eft: fed verius eft, poftliminio eum liberüm £eri :

quia, fi mater in ciuitate effet, liber nafceretur. $. 2. Pla-
ne fi apud hoftes éum concepiffet, et poft exiftentem condi-
cionem edidiffet, benignius dicetur ?, competere ei poüïlivmii-
nium, etliberum eum effe. $. 3. Statuliber parendo condi- ^
cioni in perfona emptoris peruenit ad libertatem. — Et fcien-
dum ?, hoc ad ftatuliberos omnis fexus pertinere. — Non fo-
lum autem fi venerit * haec condicio, ad eum tranfit. qui
emit: verum etiam ad omnes, quicumque quoquo iure domi-
nium in ftatulibero nati funt: fiue igitur legatus fit tibi ab.
herede ftatuliber, fiue adiudicatus, fiue vfücaptus a te, fiue
traditus, vel aliquo ? iure tuus factus 5: fine dubio * dice-
mus, parere * condicioni in perfona tua poffe, Sed etin he-
redem ? emptoris idem dicitur. $. 4. Si filiusfamilias heres
fit 1ni.htutus , etftatuliber filio dare iuffus eft, et liber effe: fi-
ue filio *?, fiue patri dando, peruenit ad libertatem: quia et
** ad patrem hereditatis emolumentum peruenit, Sed et fi
pq& mortem filii, patri dederit, quafi heredis' heredi: liber
erit. Nam et fi quis extraneo dare iuffüs fit, et liber effe.
deinde hic *? heredi heres extiterit, non quafi in extranei perfo-,-
na, fed quafi in heredis, condicioni parebit *3. $. 5. Statu-
liber decem dare iuffus, et liber effe, fi quinque datis diítra-

i ! | Ctus

In Vulg. conflat, abeft. Sed eadem poft: dari poffe , addit: placet.B R. Ita et Rehd.
GEB. $7 Vulg.inferit: nobis. BR. Vtet Rehd. GEB. 88 Vulg. intellexerit.
BR. Etiam Rehd. GE ». 89 Kehd. n eo, loco :qHe0. GEB. — 9O Hal.et Vulg.
continuatis. BR. Etiam Rehd.'GEB. | 91 Gothofr. in nota: an qui bis fexto?
vulg. Et Hal. au qui uom quibuslibet, et in margine: alias, qui bis fexto. Vi-
de Auguftin. . Emend. 2. B R. — Et Bynkersh. VI. Obf. 16. GEB. — 92, Vul-
go et, abeft. BR. .. 93 Rehd. addit: zobis. GEB. — 94 Rehd. amoluerit. GE g.
Etiam Hal. 95 Hal. zmpeditar. 96 Hal. et Rehd. Ita. GE. 7
Rehd. praefigit: zu. G E B. 98 Rehd. canfe ratione. GE B. Hal. cauffa , va-
tionue. 99 Vulg. fideinffores. B. 100 Hal. et Vulg. oportet. Vide-

| tur illud: oporteat, natum ex: proficiat. BR. — KHabet tamen illud : oporteat ,

et Rehd. GEB. I Hal. peperevit.. GEB. — 2, Rehd. diceretur. GEB. 3
Rehd. addit: eff. GEE. — 4 Gothofr. in nota: euenerit. Haloand. Scriptum
erat Flor. fi venzerit, et re&tiffime, vt remur. — Fa&um autem deinde fi ezene-

vit, pro quo Taur. minore primae fcripturae mutatione: fi venerit. BR. Etiam

Rehd. fi eueuerit, vt Flor. eft fa&um. GEB. . 6 Hal. vel quo alio, GX B. 7
Rehd. inferit: iure. GEE. — 8 Hal. pareri, quod magis placet. g R. Et idem
placere poterat Taur, dando: parer E. G E B. 9 Hal. et Vulg. baerede. B k. Rehd.
vt Flor, GE. 10 Vulg. addit: familiaj. B. II Ap. Hal. et, abeft,
GER. 12 Ap. Hal.Pic , abeft. Vulg. buic. & R. Rehd. vt Vulg. GER. — 13 Taur.
Bbbbbb 3 ' pá:

$16

&us Git, tefidua quinque emptori dabit. $. 6. Si feruus tuus
ftatuliberum emerit, tibi datur quod heredibus dare iuffus eft:
fed et fi tno feruo dederit, fi modo is eum peculiari nomine
emit, neque ei tu peculium ademifti: puto liberum fore:
fcilicet vt eo modo tibi dediffe intellegatur, perinde atque fi
tua voluntate cuiuis alii tuorum feruorum dediflet. $. 7. $i
uis non dare decem, liber effe *^: fed rationibus redditis li-
ber effe iuffus fit: an ad emptorem haec condicio transeat, vi-
deamus, Etalias fciendum eft, eas demum condiciones ad
emptorem tranfire, quae füntin dando: ceterum ^?, quae
funt in faciendo, non transeunt: vtputa fi filium eius litteras
edocuerit: hae enim perfonis eorum cohaerent, quibus ad-
fcribantur 19. Rationum autem reddendarum condicio, quod
ad reliqua quidem attinet, in danda pecuria confiftit: quo **
autem ad ipfa volumina rationum tradenda, percontandasque
et *5 examinandas rationes, et »in) *? dispungendas atque
excutiendas, factum habet. Numquid ergo, reliqua quidem
et ?? emptori dando perueniat ad libertatem: cetera in perfo-
na heredis confiftant? Puto igitur, et ad emptorem reliquo-
rum folutionem transmitti: fic fiet, vt diuidatur condicio: et
ita Pomponius libro oCtauo ** ex Sabino fcripfit ^^.
VIL. Pavnvs libro V. ad Sabinum.
cTvsalienatio condicionem ftatuliberi fecum non trahit.-
VHl Pow»oxsivs libro VIII. ad Sabinum. ITA
liber effe iuffus, sY DECEM DEDERIT, LIBER ESTO, he-
redi dare debet: nam qui non habet cui det, heredi ?* dan-

do, ad libertatem peruenit. $. 1. Si partes fuas quisque he-

redum diverífis ementibus vendiderit, quas portiones heredi-
bus dare ftatuliber debuit, easdem dabit ^* emptoribus. La-
- beo autem ait, fi nomina dumtaxat heredum in teftamento
polita fint ?^, viriles partes eis dandas: Íi vero ita, SI
HEREDIBVS DEDIT ?^?, hereditarias, d
IX. VnPiamNvs libro XXVIlI. ad Sabinum. | STA-
TYLIBERVM medio tempore feruum heredis. effe, nemo
eít, qui ignorare debeat: ea propter noxae dedi poterit: fed
deditus ?? fperare adhuc libertatem poterit : nec enim deditio
Ípem illi adimit libertatis. $. r. 5i ftatuliberum non eadem
condicione heres vendat, caufa eius immutabilis ?9 eft, et
luere fe ab eo. poteft limili modo, vt ab herede. Si tamen
fupprefferit condicionem ftatuliberi : et ^? ex empto quidem
tenetur: grauiores autem etiam ?? ftellionatus crimen inpor-
tant 3* ei, qui fciens diffimulata condicione ftatutae liberta-
tis, fimpliciter eum vendiderit. $. 2. lllud tractatum ?? eft,
an liberatio contingat ei, qui noxae dederit ?? ftatuliberum ?

pareVit. GER. 14 Duriora haec funt absque copula, vnde legimus: dare
decem et liber effe. Vulg.. Nor.. ceterae: liber effe, omittunt. Etiam codices
Ícripti. Ex vndecim folus Vat. II. habet, vt eft Flor. Sed et Pal, II. . Si quis
zon dare X. liber fed vationibus etc. BR. Omittunt: — Jiber effe Vat. T. IT. V.
VI. Chriftin. Pal. . $. Cruc, I. Il, Barb. Bynkersh. quibus adde Rehd. vbi ta-
men mox etiam 73 redditis, abeft. GEB. 15 Hal. addit: bae, 4uae funt,
et ita fadum Flor. Vulg. fü 4zae [umt. BR. Rehd. bee quae-funt, quod Hal.
fauet, nifi malis 72 bee ícriptum : pro: eae. GEB. — 16 Hal. et Vulg. adfcr;-
buntur, quod malim, BR. Etita Rehd. GER. ;
eft: quod autem. BR. Et hocmodo etiam Rehd. GEB. — 18 Vulg. percontan-
das utque examinandas. B R. I9 Fortaffe legendum:; et 2« difpungendis at-
que excutiendis, ita vt librarium praecedentes terminationes feduxerint, qui
etiam iftie duo vitia admiüt. . Fuit enim : percontantasqueexaminandas , credo
quod legit: tautasque examinandas. Editiones omnes zn, reiiciunt. Non ae-
que MSS. Ex vndecim folum Vat. HI. et Barb. eo modo referunt, in
reliquis praepofitio retinetur absque alia cafuum inflexione. — Ceterum pro: d;-
fpungendas Vat. VI. et $. Cruc. l. difponendas , fcripferunt. | At Vat. L. vtrum-
que- habet : 'et i difponendas et difpuugendas. Denique Codex S. Cruc. 1I. et
in difpurgandas. B R. Supereft vt addam reliqua quae habent vt 'Taur. Vat. II.
V. Chriftin. Pal. I. IL. et duodecimum Bynkersh. — Etiam Rehd. retinet praepo-
fitionem: im difpungandas, quod corre&um in: difpamgemdas. Ex ifto forte
nata leQio codicis S. Cruc. Il. Ap. Hal. z&, abeft. GEB. — 20 In Rehd. et,
abeft. GEB. — 21 Hal. zomo. GE B. ,22 Vulg.et Sabinus fcribunt. BR..— 23
In Rehd. dare debet. um 4ui non babet, cui det , beredi, abfunt, librario ab
vno; beredi ad alwerum dilapfo. GEB. — 24 Taur. daVit, GE E. — 25 Kal.

VSVSFRV-

17 lta Taur. et Hal. Flor. .

funt. GE R.

| Vipiauus. GEBR.

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. VIL

Et Octauenus putabat liberari(: et ?* idem dicebat, et fi ex

35 ftipulatu Stichum deberet, eumque ftatuliberum foluiffetz

nam et ?9 fi ante folutionem ad libertatem perueniffet, ex.
tingueretur obligatio tota; ea enim ?* in obligaticne confi-
ftere, quae pecunia lui praeftarique. poffunt 995: libertas 39

autem pecunia lui non poteft, nec reparari poteft: quae fen-

tentia mihi videtur vera. — $. 3. Statuliberi condicio ita de.
mum immutabilis eft, fi adita hereditas fuerit: ceterum ante

aditam hereditatem in propriam vfucapitur feruitutem, liber-
tatisque fpes infringitur: fed adita poftea hereditate, fpes li- .

bertatis, fauore fui, redintegrabitur ^9,
X. Pavrvslibro V. ad Sabinum. Sz ^* decem da-
re iuffum heres vendiderit et tradiderit *?: dixeritque adfcri-
ptum libertati ^?, fi viginti dediffet: ex empto erit attio
cum venditore: aut fi dupla promiffa eft, ob euiCtionem dum-
taxat duplae repetitio erit: ** ex empto ob mendacium.

Xl. Powroxivs libro XIV. ad Sabinum. - S x heres-

pecuniam donaflet ftatulibero, vt fibi eam daret, et liber ef-
fet: non fieri liberum Arifto ait, fed fi in plenum ei donaffet
fieri liberum. : " OE :
. XIL IvrrAwvs ^* libro VIL. Digeftorum. | Sz quis
^9 teftamento libertatem acceperit fub condicione, fi ratio-
nem dederit ^7: debet pro hereditaria parte heredibus reli-
qua foluere, etiam fi nomina quorundam heredum fint in con-

dicione pofita. |

XIIIL. Ipzaw libro XLIIL. Digeftorum. Sr quis ita li-
bertatem dedifet, ST1cHvs, s: .EYM HERES MEVS
TESTAMENTO SVO NON MANVMISERIT, LIBER
xzSTO,Íecundum voluntatem defunCti hoc fignificari videtur:
fi teftamento fuo heres non adfcripferit ei libertatem : quare f

.quidem heres libertatem feruo teftamento fuo dederit, defe-

étus condicione videbitur: fi non. dederit, impleta condicio-

ne vltimo vitae tempore heredis ad libertatem . perueniet,. -

$. r. Seruus communis liber effe iuffus ita, fi.decem dederit
ex peculio dare poteft, quod ** quocumque modo ^? 'adquiü:
tum habuerit: nec refert, apud heredem id, an apud focium
fuerit: et heredi, an extraneo dare iuffus fit: nam per omrria
caufae ftatuliberi applicantur ??, qui condicionis implendae
gratia alienare peculiares nummos poteft. $. 2. Si duo ferui
rationibus redditis liberi effe iuffi fuerint, et feparatim ratio-
nes ?* gefferint: non dubie feparatim quoque condicioni pa-

rere poterunt ??, Sed fi aCtus eorum ?? communiter geftus,

ita immixtus ?^ fuerit, vt feparari non poffit: neceffario al-
ter ceffando alterius libertatemimpediet: nec videbitur ?? con-
! : ( ?4ts dieig

et Vulg. funt. BR. Etiám Rehd. GEB. 26 Hal. et Vulg. dederit. BR.
E;iam Rehd. GEB. 27 Taur. feDeditus. G E. 28 Rehd. zncommutas
bils. GER. 29 Vulgo et,abeít. B&R. — 30 Hal.et, loco: etiam. GE B.
31 Vulg. iwponunt. BR. n Kehd. fcriptum: Zmportaut, fed corre&um in;
imponunt. GEB. ^ 32 Vulg. trachaudum. & R, Etiam Rehd. GER. — 33 Vulp.
dediderit. BR. 34 Vulgo: et. abeft. BR. 35 In Rehd. ex, abeft. GE z.

36 Flor. nam, eftdeletum. — Inde Hal. at et fi. Vulg. at fi. R. 37 Hal.
eóligatio. tota emim ea. GEB. —— 28 Hal.poffint.GEB. . 39 Hal libertatem,
et mox bis: poffe. GE B, 4O Taur. vediutegraVitur. GEB. — 41 Hal. Si

baeves decem dave iuf[um vendiderit. GE B. 42 In Rehd. et tradiderit, abs
43 Hal. l/bertati. Rehd. vt Flor. GERB. Scilicet literam. $
voci: Jbertati adpinxerat Gebauerus, ac fi Hbertatis legatur Flor.. vnde
vero haec hauferit, nefcio, quandoquidem neque Taur. neque Brenkm. huius
rei ergo aliquid in medium proferant. — 44 Hal. praemittit: et.
46 Rehd. inferit: ex. GEB. 47 Fler. etiamnunc
eft: fi vatioue dederit. Hal. et Vulg. rationem veddiderit. E fex MSS.
quatuor retinent: dederit. BR. Nempe Vat. VI. Chriftin. S. Cruc. l. et
M. vt et habet Rehd. at fübftituunt: , veddiderit, Vat. l. et Batb. quibus adde
Bynkersh. GEs. — 48 Gothofr.in nota: A. id. Ap. Hal. et Vulg. quod, ab-
eft. BR. — 49 Hal. hic inferit: d. Gxs. 50 Gothofr. in nota:. Aj. applica«
tur. Hal. et Vulg. applicatur. B R. Etiam Rehd. GEz. 51 Hal. ratiouen.

.52, Flor. eft: poterint , ob praecedentia verba: gefferiut, fueriut. Et ita Taur.

at Hal. et Vulg. vt hic; BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 553 In Rehd. eoraum , ab-
et. GEB.— 54. Bal. suiflus. Vulg. mixtus, 5 8, Kchd. vt Flor. GEB, .55 Taur.

L*

45 Rehd..

i
r

ton
g
« j
9',, 4*
d
hd
Haec
GIN
n
(ece'
nami
jnci
pni

SER
Jiber
fole
fertt
i^
p 0
berurn
frtt
notul
fuge
n
o
fat
elle
pott

TYO
p
- Thus
D
fot
Q
pto
fat
fpor
V g
hoc (
ft, Q

LIBE

en|
t
Q
(icn

quy
&is li
GEB,
Red,
& Vu]n
fft, abe
65 Hl
Tar,

"a Vl

VS
BER
Ls
a
dte jl

* oc4|
U

imt

DIGESTORVM LIB. XL, TIT. VIL "s $17

dicio in alterius perfona impleta, nifi id quod computatione
rationum habita reliquum fuerit, aut vterque, aut alter to-
tum foluerit ?9. . $. 3. Qui ita liber ?* iuffus eft, sr 1v-
RAVERIT SE CAPITOLI1VM ASCENSVRV M, COnfeftim

vt iurauerit ?5, quamuis Capitolium non afcenderit, liber erit. |

. 4. eeruus heredis, rem ipfius heredis dare iuffus, et liber
effe, ad libertatem perueniet: quia poteft teftator, et fine vl-
la dandi condicione, heredis feruum manumitti iubere, $. 5.
Haec fcriptura, SricHVS, cvM ERIT ANNORVM TRI-
GINTA, LIBER ESTO: STICHVS SI DECEM NON
DEDERIT, LIBER NE ESTO, hanc vim habet: Stichus fi
decem dederit, etad annos triginta peruenerit, liber efto:
namque ademptio libertatis vel legati fub condicione facta,
incipit contrariam condicionem legàto vel libertati, quae
prius data erat, inieciffe. - b |
: XIV. ALrkexvs Vanvs ?? libro IV. Digeftorum.
SEnvvs,qui teftamento domini, cum decem heredi dediffet,
liber effeiuffus erat, heredi mercedem referre pro operis fuis
folebat: cum ex mercede heres amplius decem recepiflet 9?,
feruus $* liberüm effe aiebat: de eare confulebatur. Refpon-
dit. $?, non videri liberum effe: non enim pro libertate, fed
pro operis eam pecuniam dediife, nec magis ob eam rem li-
berum effe, quam fi fundum a domino conduxillet, et pro
fruétu fundi pecuniam dediffet, $. 1. Seruus cum heredi an-
norum feptem: operas dediílet, liber eife iutlus erat: is feruus
fugerat, etannum in fuga fecerat: cum feptem anni praeter-
iffent, refpondit $?, non efle liberum : non enim fugidiuum
operas $* domino dediffe: quare nifi totidem dies, quot afuif-
fet 55, feruiffet, non fore liberum. Sed et ?? fi ita ícriptum
effet, vt tum ?* liber eíffet, cum feptem arnis feruifiet:
potuiffe liberum effe, fi ** tempus fugae reuerfus feruiltet.
XV. ArRIiCcANVSs libro IX. Quaeftionum. Mon-
TvoO herede, Íiftatuliber locupletiorem hereditatem tanta
pecunia, quantam darefit iuffus ??, fecerit: veluti credito-
ribus foluendo, cibaria *? familiae dando: fiatim eum ad li-
bertatem effe venturum ** exiftimauit "?. $. r. Heres , cum
ftatuliberum decem dare iuffim venderet, condicionem pro-
nuntiauit, et traditioni legem dixit, vt fibi potius, quam em-
ptori, eadem decem *? darentur. Quaerebatur, vtri eorum
Ítatuliber pecuniam dando, libertatem confequeretur ?*^? ke-
Ípondit, ** heredi dare debere. Sed fi talem legem dixiffet *^,
vt extraneo alicui ftatuliber pecuniam daret: refpondit, et
hoc cafu conuentionem valere: quia heredi videtur ?* folue-
re, qui voluntate eius alii foluit "9. .
XVI. Vrsiawvs *?libro ]V. Regularum, STATV-
LIBERA quidquid peperit *?, hoc feruum heredis eft $*.
: VII. NegRATIVvs libro Il. Membranarum. Srde-

cem heredi dediffet, iuffus eft liber effe: decem habet, et
. tantundem domino debet: dando haec decem, non liberabi-

tur: nam quod ftatulibero ex peculio fuo dare explendae con-
dicionis caufa conceffuüm eft, ita ?^ interpretari debemus, vt

videVitur, G X B. 56 1ü Rehd, fcriptum erat: foluerat, fed literae er pun-
