Hal. et Vulg. perceperit. BR. Etiam Rehd. GER. . 37 Hal effe. GEB. 38
Ap. Hal. vt, abeít. GER 39 Hal. peruenerit, non vt ex vniuer[a. G E B.
40 Hal oportebit. GEB. — 41 Vulg. MARCELLV'S. g g. Etiam KRehd. G E B.
42 ln Rehd. etiam, abeft, GEB. — 43 In Rehd. ei, abeft. GE R. — 44 Vulg.
accepto. BR. Etiam Rehd. GEB. — 45 Hal.fit. GEB. — 46 Ap. Hal. fit,

abeft. 4"7 Hal. proficit. GEn. 48 Flor. eft: promi[fiffei. G E B. 49
In Rehd. folutum , abeft, et loco: quod, elt: qui. GEB. 50 Ap. Hal.'lct
- Vuig.

Ratam quoque fo-

Quod fi

25 Hal. et Vulg. praefigunt: fed. BR. Etiam -

i

Y É
u
a

"
CO

al D

Ut,
maati

(
quisä*.

effl, il
"H
äem f
anpia
ln o
|
ferenti
r *
liberst
Qodici
tio 8
m d
condi
cum d
condtt
cfeditor
(um fec
MW hibi
Aiptnd
* ante
jn d
ef, &
I
dets fi
for coni
Coníttai
familias
tefé quo
tere velf
Dtideo f
i folon
Ütte, at a
N
hominem l

T. t i
peret, ür, H
GED, *52 |
lttty, o
ff hg jj
hh. fj
dl at t
8'1. lts abeiä
n ag j
thd. GEB.
thOFl'. in iota
( Gothog. ;
MEUITM
QU delero; j
Wil Go

8 "

1 ün.

deeü,

m DL
(«

RR
T m
RJU kan

&tl
la QUi
nq
Dot

^

Yaming

|
"
N

»
!

às fl

a,
i Ui
q
pur ?
^
jne mj
ve] &a
huoqu l"
quye Í |
) cortiel
! Qu
at
! Ht i

yis I
p ünt
rüm, a
TW
juitor: &
: mgtatat

L
;gy Dd
; , i

|

DIGESTORVM LIB. XLVL- TIT. IIL

LIL VrrraAwvs libbo XIV. ad Edictum. SaA-Tzrs-
FACTIO pro folutione eft. | |
-LHI. Garzvs libro V. ad Edictum prouinciale. Sor-
vERE pro ignorante et inuito cuique licet, cum fit iure ci-

uili conftitutum, licere etiam ignorantis inuitique meliorem |

condicionem facere. | o
LIV. Pavrvslibro LVI. ad Edictum. Sorvrro-
N1IS verbum pertinet ad omnem liberationem quoquo modo
faCtam : magisque ad fubftantiam obligationis refertur, quam

ad nummorum folutionem. .

LV. VrPiANVs libro LXI. ad Edictum. Q vx ficfol-
vit, vt reciperet *, non liberatur: quemadmodum non alie-
nantur nummi, quific dantur, vt recipiantur. — 5 dv
— LVI. PAvrvslibro fexagenfimo *fecundo*. ad. Edi-
&um. : Qv x mandat folui , ipfe videtur foluere. |

.LVIL. VrnPrawvslibro LXXVII. ad Edi&um;- | SIï :

quis ftipulatus fuerit decem in melle: folui quidem . mel pot-
eft, antequam ex ftipulatu agatur: fed fi femel aCtum fit, et
petita décem fuerint, amplius mel folui non poteft. $. r.
Ítem fi mihi aut Titio ftipulatus fuero dari, deinde petam,
amplius Titio folui non poteft: quamuis ante litem contefta-
tam poffet ??. -. Bo AE TON
LVIIL Inxwlibro LXXX. ad Edictum. . Sr quis of-
ferenti fe negotiis alienis bona fide foluerit, ?? quando libe-
retur ?*? Et aitIulianus, cum dominus ratum habuerit, tunc
liberari. :

Idem ait, antequam dominus haberet ratum ^^, an
condici ex ea caufa poífit? Et ait intereffe, qua mente folu-
tio facta effet: vtrüm, vt ftatim debitor liberetur ??, an vero
cum dominus ratum habuiffet. Priore cafu confeftim poffe
condici procuratori, et tunc demum extingui condictionem,
cum dominus ratum habuiffet: pofteriore tunc demum nafci
condictionem, cum dominus ratum non habuiffet, . $. .1. Si

creditor, cuius ignorantis procuratori folutum eft, adrogan-

*

- Hal. te, abeft. GEB.

dum fe dederit: fiue ratum habuit pater , rata folutio eft: fiue
non habuit ?*, repetere debitor poteft. $.:2. Et fi duo rei

"füipulandi funt, quorum alterius abfentis procuratori datum |

58 antequam 5? is ratum haberet, interim alterifolutum eft :
in pendenti eft pofterior folutio, ac prior: quippe incertum
efít, debitum an indebitum exegerit. :
LIX. Pavrvs libro Il. ad Plautium. Sr ita ftipu-
latusfin, wM1iH1 Av T Tiv10 DARE SPONDES? et debi-
tor conftituerit fe mihi foluturum: quamuis mihi competat de
conítituta $? aCtio, poteft adhuc adie&o foluere. " Etfi a filio-
familias mihi aut Titio ftipulatus fim , patrem poffe Titio fol-
uere quod in peculio eft: fcilicet fi fuo , non filii nomine fol-
uere velit. Dum enim adiecto foluitur, mihi folui videtur.
Et ideo fi indebitum adiecto folutum fit, ftipulatori poffe con-
dici Iulianus putat: vt nihil interfit, iubeam te 9* Titio fol-
uere, an ab initio ftipulatio ita concepta fit.
LX. Ipgw libro IV. ad Plautium. Is, qui alienum
hominem in folutum dedit 9^, vfucapto homine liberatur. -

Vulg. te, abeft. p z. Etiam in Rehd. GE z. 51 Gothofr. in nota: recu-
peret. vulg. Hal. Ya et Rehd. fuperícriptum tamen fyllabae: cw eft: al. ci.
GER. . 52 Hal. po[jit. 55 Vulg. inferit: quaeritur. BR. 54. Hal. i;-
bevatur.. GE B, 55 Rehd. ratum babuerit. GEB. | Eodemque modo Hal.
56 Rehd. libevavetur. GEB. 51 Hal. fiue babuerit pater vatum , fiue mon
babuevit, repetere. GEB. — 58 Rehd. datwum eff , et autequam. GEB. 59
Hial.ante tempus, quam is. GEB: —— ÓO Scilicet: pecumza. BR. 61 Ap.
62 Vulg. dederit. BR. — 63 Wulgo: Im perpetumm ,
abíunt. &R. Etiam in Rehd. GEE. 64 Hal. et Vulg. pecuniam. BR. Etiam
Rehd. GEE. 65 Vulg. exegerit. BR. 66 Hal. meo. GE B. 67 Go-
thofr. in nota: quia. vulgat. Flal. Ita et "Taur. in margine, vt et Rehd. GE .
68 Gothofr. innota: hoc. zulg. Hal. G B. 69 Hal. vt, loco: et, in fi-
ne: conflituatur, GE B. 7o Hal. quod mibi debet folui, foluis. V wlg. quod
mubi debeves foluere, foluis. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. . 71 In Rehd. fi,
abeít. GE B. 72 MHal. et Vulg. dz'cenzgum. B R. 73 In Reh'd. vel , abeft.
GEB. 44 Gothefr, in nota; curatori , vulgat. Hal. Sed et Taur. habet.

979

. LXI. Inew libro V. ad Plautium.:.' Iw perpetuum 53
Qquotiens id, quod tibi debeam, ad te peruenit, et tibi ni-
hil abfit, nec quod folutum eft, repeti poffit, competit li-
beratio. - : ! AR
: LXII. Ingw libro VIII. ad Plautium. DisPENsA-
" TOREM meum teftamento liberum effe iuffi, et peculium ei
legaui: is poft mortem meam a debitoribus pecunias 9* exe-

| git: an heres meus retinere ex peculio eius, quod exegit 95,

poffit, quaeritur? Et fi quidem poft aditam hereditatem exe-
gerit pecuniam , dubitari non debet, quin de peculio eo 95
nomine retineri nihil debeat, qua 9* liber factus incipit de-
bere, fi liberantur folutione debitores. Cum vero ante adi-
tam hereditatem pecuniam accepit difpenfator, fi quidem libe-
rantur debitores ipfa folutione: non eft dubium,. quin de pe-
culio id retinendum fit: quia incipit debere hic 59 heredi quafi
negotiorum geftorum, vel mandati actione. . Si vero non li-
berantur, illa quaeftio eft, cum negotium m.eum gerens, a
debitoribus meis acceperis, deinde ego ratum non habuero,
et mox agere velim negotiorum geftorum actione: an vtili-
ter agam, fi caueam te indemnem futurum ? Quod quidem ego
non puto: nam fublata eft negotiorum geftorum actio,. eo
uod ratum non habui, et9? perhoc debitor mihi conftituitur.
LXIHL Ipxw libro IX. ad Plautium. . $1 debitor fit
ferui früctuarius, poteft is feruus per acceptilationem liberare
eum;: videbitur enim ex re eius adquirere: idem in pacto di-
cemus. ; I | E
LXIV. Ipnew libro XIV. ad Plautium. Cv iuffu
meo id, quod mihi debes *?, foluis creditori meo: et tu a
me, et ego acreditore meo liberor. | |
| LXV. Powrowivs libro L ex Plaütio. . Sr ** filia
furiofi a viro diuorterit, dictum *? eft, vel *? adgnato cura-
tore **^ voluntate filiae, velfiliae "^ confentiente adgnato
folui dotem. ;
^ LXVE. IngMw libro VI. ex Plautio "?, | Sz pupilli debi-
tor, iubente eo finetutoris au&toritate, pecuniam creditori e-
ius numerauit, pupillum quidem a creditore liberat, fed ipfe
manet *? obligatus, fed exceptione fe tueri poteft, Si autem.
debitor pupilli non fuerat, nec pupillo condicere poteft, qui
fine tutoris auctoritate non obligatur: neccreditori, cum quo
alterius iuffu contraxit: fed pupillus, in quantum locupletior

| fa&tus eft, vtpote debito liberatus, vtili aCtione tenebitur.

LXVII. MancErrvs libro XIII. Digeftorum. Srquis
duos homines promiferit, et Stichum foluerit: poterit, eius-
dem Stichi dominium poftea confecutus, dando ** liberari.
In nummis minor, vel prope nulla dubitatio eft: nam et apud
Alfenum Serüius *? eum, qui minus 9? a debitore fuo acci-
pere 5*, et liberare eum vellet, refpondit *^, pofíle faepius
aliquos 5* nummos accipiendo ab eo, eique retro dando, ac
rurfus accipiendo, id efficere: veluti fi centum debitorem de-
cem acceptis liberare creditor velit , vt, cum decem acceperit ,
! ea-

; |
cuvator E, et Rehd. curatori. GEB. 75 Ylor. filiae, vel, in fine verfus ex-
ciderant, fed repofita funt ab ordinaria manu, t recte. At in: filiae, quod
in textu erat, litera finalis e deleta eft per errorem. -Videtur corrector hanc
vocem voluiffe conftruere cum fequente: filia con[entiente. Sed omnes hic re-

/(Qe. BR. Efiam Hal. et Rehd. GEs. — 76 Erat Flor. ad Plautio, vt in L. 6y.
fupra de. vfufr. Videtur effe reponendum : ad Plautium, ex tot anterioribus
legibus. Sed verius eft, librarium hoc per errorem voluiffe, eundem tamen

fere finita voce errorem fuum animaduertiffe, et corrigendi animo, loco: . Plan-
tium , Ícripfiffe: — Plautio, praepofitione neutiquam emendata, Omnia enim
Pomponii fragmenta, eaque complura habent: ex Plautio, non: ad Plasiium,
excepta lege 49. de vfufr. Vide Auguftin. J. Emend. 6. zn fine et Lib. IV. c. 3.
in fiue. B R. 71 Hal.et Rehd. manebit. GEE. 78. Vulg. inferit: engm.
B R. 79 Vulg. addit: ait. BR. Etiam Rehd. GEP. $o Vulg. gu£
uummos. BR. Etiam Rehd. GEB. 81 Gothofr. in nota: acceperit.
vulgat. acciperet. Haloand. Rehd. vt Hal. GEm. 82 Vulgo: refpondit ,
abeit. GEs.. 83 Hal aliqwot. Vulg. ijej. bR. Rehd. vt Vulg. GE&.

LZZAZ24 $4

980 DIGESTORVM LIB. XLVI TIT. IIL

caufa ea accipere * recufauit, deinde debitor ea fine fua cul-
.pa *? perdiderit: doli mali ** exceptione poteft fe tueri,

eadem ei retro reddat, mox ab eo accipiat, ac nouiffime reti-
neat: etfi in dubitationem a quibusdam hoc male deducatur:
quod non poflit videri is, qui ita accepit **, vt et, a quo
accepit, retro reddat, foluiffe potius, quam deceffiffe ^^.
LXVIII. Inew libro XVI. Digeftorum. "^ SERVVS
decem dare iuffus ?* pupillo, et liber effe, i ?* heres fit pu-
pillus, fiue tantum condicio in eum gollata $9 fit: an abfeng
te quoque tutore, pupillo dando, libertatem cpi.lfeg?a.tur :
moüueris ?? comparatione condicionis, quae conftitit ?^* in fa-
€o, veluti s1 PVPILLO SERVIERIT, quae.potecihmple-
ri citra interuentum quoque tutoris: et quid, inquis ??, fi
euratorem habeat, etíi ?? furiofo dare iuffus fit? an curato-
ri dando liberetur ?*? et finge alicui fundum legatum, fi de-
diffet pupillo, furiofoue. Et fciendum eft, in omnibus iftis
cafibus tutori quidem, vel curatori vtiliter dependi: ipfis au-
tem, id eft, füriofo vel pupillo ,. non re&te perfolui, ne da-
tio ex illorum imbecillitate pereat: nec enim hoc egit tefta-
tor, vt, quoquo modo effet datum, expleta videretur ** con-
dicio. | | |
LXIX. Cgrsvslibro XXIV. Digeftorum. $1 homi-
nem, in quo vfusfructus alienus eft, vel qui erat pignori Ti-
tio obligatus, noxae dedifti : poterit is, cui condemnatus es,
tecum agere iudicati: nec exfpeCtabimus, vt creditor euin-
cat ?9: fed fi vfusfructus interierit, veldiffoluta fuerit pigno-
ris obligatio: exiftimo proceffuram liberationem. |
LXX. Ip£w libro XXVI. Digeftorum. Qvonp certa
die ?? promiffum eft, vel ftatim dari poteít: totum enim me-
dium tempus ad foluendum promiffori liberum relinqui intel-
legitür. — —— | : u
LXXI. InEw libro XXVIL Digeftorum, Cv decem

mihi autTitio dari ftipulatus, ?? quinque accipiam: reliquum

promiffor recte "Titio dabit. $. r. Si fideiuffor procuratori .

. creditoris foluit, et creditor poft tempus, quo liberari fide-
: juffor poterit ??, ratum habuit !??: tamen quia fideiuffor,

cum adhuc ex caufa fideiuffionis * teneretur, foluit, necre-

petere poteft, nec minus agere aduerfus reum mandati poteft,
quam fi tum ? praefenti dediffet. $. 2. Item fi ignorans cre-
ditor procuratori fuo folutum, feruo debitoris, filioue acce-
ptum fecerit, poftea autem refcierit ?, et ^ ratum habuerit:
éonfirmetur ? folutio: et quod acceptum * latum fit, nullius
momenti eft: et * contra fi ratum.non habuerit, quod acce-
tum fecerit, confirmatur. $. 3. Sed fi ignorans folutum,
ätem conteftatus eft, fi pendente iudicio ratum habuit 5, ab-

folui oportet illum, cum quo actum eft: fi ratum non habuit,.-

condemnari. ,
,LXXII. MancErrLvs?libro XX. Digeftorum. Qvz
decefn debet, i ea !? optulerit ** creditori, et ille fine iufta

$4 Hal et Vulg. acceperit. BR. Etiam Rehd. GEB. — 85 Gothofr. in nota:
dediffe. vulg. Hal. accepifle, Raffordus. decidiffe , Contius. Scripti codices

quinque, quot alii, habent: gediffee BR. Barb. Chriltin. S. Cruc. L. M. -

quibus adde Treuif. vt et Rehd. Magl. vt Flor. Hal. habet in margine:
alias,ceffife. GE B. — 86 Vulg. praefigit: Sz. & R. Etiam Rehd. GEz. — 87
Rehd. addit: efj. GEB. — 88 Vulg. fiue, loco: fi. BR. Etiam Rehd. GEE.
89 Hal. collocata. G E B. 9o Hal. smoneri fe. G EB. 91 Vulg, confiftit.
B R. 92 Hal. et Rehd. zuquit. GER. 93 Ap.Hal. et Vulg. fi, abeft.
BR. Vtetin Rehd. GER. 94 Rehd. lberatur. GEB. — 95 Vulg. videa-
tur. BR, — 96 Hal. vt creditor eum. vindicet. Rehd. vt creditor vinca., GE B.
97 Vulg. Quod in certum diem. BR. — Rehd. fimpliciter: Quod im diem. GE.
. 98 Vulg. flipulatus fim , fi quinque. BR. — Ita etiam Rehd. GEB, — 99 Vulg.
et Hal. potuerit. BR. — Rehd. vt Flor. GEz. — 100 Vulg. babuerit. BR. — 1
Hal. et Rehd. fideinfforis:. GEB. ^. 2 Rehd. fi tunc in praefenti. GE B. 2
Rehd. vem fcierit. G E B. 4 Hal. poflea autem , qzïam fcierit, vatum. GEB.
. Gothofr. in nota: confirmatur. vulg. Hal. GEB, 6 Hal. et Vulg. ac-
cepto. BR. Etiam Rehd. GE .
babuerit. 9 Vulg. MARTIANVS.BR. Etiam Rehd, GEB. !O Vulg.
eadem. & R. 11 Hal. obtulit. Rehd. detulerit. G E. 12, Rehd. recipere.
13 Vide Noodt. /. Obf. 16. BR. Et III. de Foen. et Vfur. 15. GER. 14
In Rehd. «ali;, abeft. GEE.

4 Ap. Hal. et, abeft. GEs. 8 Hal.

15 Vide Bynkersh. III. Obf. 4. in fine. BR.

$

quamquam aliquando interpellatus non foluerit *5: etenim
non eft aequum teneri *? pecunia amiffa: quia*? non tenere-
tur, fi creditor accipere voluiffet, Quare pro foluto id, in

|quo creditor acciþi)endo moram fecit **, oportet effe, Et
fane fi feruus erat in dote *?, eumque optulit ?? maritus, et

is feruus deceffit: aut nummos optulit, eosque non accipiente
muliere perdiderit ^* : ipfo iuredefinetteneri. $. r. ^^ Cum
Stichum mihi deberes, et in foluendo moram feciífes, fub
condicione eum promififti: ^* pendente ea Stichus deceffit:
videamus, an, quia nouari prior obligatio non poteft, petitio

| ferui competat ea, quae competeret, fi non interceffiffet ftipu-

latio? Sed in promptum ?* contradictio eft, debitorem ?5,
cum ftipulanti creditori füb condicione promifit ^*, non vi-
deri in folutione hominis ceffalffe:: nam verum eft, eum, qui
interpellatus dare noluit, offerentem poftea periculo liberari,
$. 2. Sed quid, fi ignorante debitore ab alio creditor eum fti-
pulatus eft ? Hic quoque exiftimandus eft periculo debitor li-
beratus ^* , quemadmodum íi quolibet nomine eius feruum

offerente, ftipulator accipere noluiffet. $. 3. Idem refpon-.

(üum eft, fi quis, cnm fubreptus fibi feruus effet, fub condi-
cione ftipulatus fuerit, quidquid furem dare facere oportet :
nam et ?? fur condictione liberatur ?^?, fi dominus oblatum

Ífibi accipere noluit: fi tamen, cum in prouincia forte feruus

effet, intercefferit ftipulatio: et finge, prius quam faculta-

tem eius nancifceretur fur, vel promiífor, deceffiffe * feruum -

39* non poterit rationi, quam fuprareddidimus, locus effe *:
non enim optuliffe eum propter abfentiam intellegi. poteft.
$. 4. Stichum aut Pamphilum ftipulatus fum, cum eífet meus
Pamphilus: nec fi meus effe defierit, liberabitur promiffor
Pamphilum dando: neutrum enim videtur in Pamphilo ho-

| mine conftitiffe, nec obligatio, nec folutio. . Sed ei, quiho-

miner dari ftipulatus eft, vnum etiam ex his, qui tunc fti-
pulatori feruierant 3* , dando promiffor liberatur ??: vi qui-

| dem ipfa et hic ex his dari ítipulatus eft, qui eius non erat'

??: fingamus ita fipulatum, HOMINEM EX HIS QVOS
SEMPRONIVS RELIQVIT, DARE SPONDES? cum tres
Sempronius reliquiffet, eorumque aliquem ftipulatoris fuiffe:
num ?^ mortuis duobus, qui alterius erant, fupererit vlla ?*
obligatio, ?? videamus? et magis eft, deficere ftipulationem:
nifi ante mortem duorum defierit effe reliquus feruus ftipula-
toris. $. 5. Qui hominem debebat, Stichum, cui libertas
ex caufa fideicommiffi praeftanda eft, foluit , non videtur li-
beratus ?* : nam vel minus hic ferüuüm dedit, quam ille, qui

feruum ?* nondum noxa folutum. . Num ergo et fi vifpellio- -

nem

I6 Rehd. inferit: emm. GER. 17 Hal.4qa4 GE2. 18 Vulg. fecerit. BR.
I9 Hal et Rehd, z« dotem. GERB. 20 Vulg. obtulerit, et: decejjerit, et
rurfus: obtulerit. B R. 21 Hal. perdidit. GE B. 22, Hal, et Vulg. prae-
figant: S;,BR, Etiam Rehd. G ER. 23 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR.
24 Gothofr. in nóta: in promptu. vulgat. Haloand. Kta et Rehd. GEB. — 25
Vulg. debitor enim, et in fequentibus: videtur, loco: videri.BR. [ta et
Rehd. videtur , tamen ex: videri, factum. GER. 26 Vulg. promiferit. B R.
27 Hal. addit: effe. GE &. 28 Hal. etiam. GEB. 29 Vulg. liberabitar.
BR. Etiam Rehd. GEz. —— 30 Haec inclufa Flor. afterifcis poterant. abeffe.
Ita ait Contius. Et reuera in fuo libro abeffe teftatur Charondas. — Adfunt ta-
men in ommnibus editis. Scriptos non confului. BR. Adíunt in Hal. et inRehd.
GEB. 31 Vulg. flipulatoris ferui evant. B R. Ita quoque Rehd. GEB. — 32
Rehd. liberabitur. G E B. 33 Hal. promiffor liberatur vi quidem ipfa. at fi ex
bis davi flipulatus efl, quieius nom erant. — Vulg. promiffor liberabitur , vi qui-
dem ipfa: ac fi is davi flipulatus effet , qui ezus nou evat. B R. Rehd. vt Vulg.
nifi quod loco: effet, habeat: eff. G E. 34 Rehd. am uunc, loco: num.
BR. 35 Halet Rehd. la. GEB. — 36 Rehd. inferit: aummow. GEB. — 57
Gothofr. in nota: liberatus, fimilique modo fi foluerit feruuum, qui noxa folu-
tus non eft, non liberabitür: item qui hominem noxae deditum foluit, non
liberabitur: nam vel minus etc. vulg. Hal, Xlaec.etiam inferit Rehd. vbi ta-
men in vltimis eft: mam et miuus. GEB.

. 89

38 Rehd. inferit: dedit. GEB. -

lu
(at
pri(
p
f

pti
)
lera

s
C
Cele
w
QOl
fet,
,

a(l

ttlqu
Thert

d
éli
n
ptu
(Qm;

Wiltet

m

m*
Q0f f
UDNI,

1 wl
Tet ney
promuit
iib l-
tot f
: Yi QU
wxqerat:
i Qrot

PETN
eum (

D
fem

figrit
uijnt; *
ng, pm'
yt; dH
( 5
T u "
yiri
'. j
Emf ;bflïf-
Mant t
,erinRChd'
g. 9
p
i, 01
)u
| lo u
T.
Gjïjü fj

DIGESTORVM LIB. LXVI. TIT. lII." | | 981

nem *? , autalias turpem dederit hominem , idem fit2 Et fane
datum negare non poffumus. — Sed 4? differt haec fpecies a
prioribus: habet enim feruum, qui eiauferri non poffit. $. 6.
Promiffor ferui eum debet hominem foluere, quem, fi velit
ftipulator, poffit ad libertatem perducere.
LXXIII. InEM libro trigenfimo * primo* Digeftorum.
Os triginta nummos ^** pecuniae creditae, fideiufforem in
viginti dedi,et pignus *indecem:* ^*?exvenditione autem *?
pignoris creditor decem confecutus eft: vtrum ex vniuerfitate
id decedit ^*, vt quidam putant, ^*?Íiin foluendis decem
nihil debitor dixiffet: an, ficut ego puto, in totis decem fide-
iuffori contingit ^* liberatio ? quia hoc ** dicendo potuit hoc
^8 efficere debitor, vt vbi non dixit, id potius foluturum ?? exi-
ftimetür, quod fatisdato debeatur *?? Magis tamen exiftimo
licui?e creditori in id, quod folus debebat reus, accepto re-
lene hod | ppT il
LXXIV. MoprsTiNvs libro III. Regularum. Ip,

quod poenae nomine a debitore exactum eít, lucro debet ?^ .

cedere creditoris. - - "
— LXXV. Ipnew libro VIII. Regularum. Srcv- acce-
ptilatio in eum diem praecedentes peremit *? aCtiones, ita et
confufio: nam fi debitor heres creditori exftiterit , confufio
hereditatis peremit petitionis ?* aCtionem. ^' —
LXXVI. InEgM libro VI. Refponforum. MonptsTi-
Nvs refpondit, fi poft folutum fine vllo paCcto omne, quod ex
caufa tutelae debeatur ??, aCtiones poft aliquod interuallum

ceffae fint: nihil ea ceffione aCctum ?9, cum nulla actio fu-

perfuerit: quod fi ante folutionem hoc factum eft, vel cum
conueniffet, vt mandarentur attiones, tuünc folutio facta ef-
fet, ?* mandatum fubíecutüm eft: faluas effe mandatas actio-
nes, cum nouiffimo quoque cafu pretium magis mandatarum

aCtionum folutum, quam a€tio, quae fuit, perenpta videatur.

LXXVIL Ip&w libro VII. Pandectarum — Iw liberto
antiquior contraéctus operarum eífe non poteft, fine quo ?*
libertas ei data non effet. CR vl s
LXXVIIL Iavorrewvs ?? libro XI. ex Caffio. S1

alieni nummi infício vel inuito domino foluti fünt, manent

eius, cuius fuerunt: $? fi mixti ** effent, ita *t difcerni 9?

non poffent 5?, eius fieri, qui accepit, in libüis Gaii fcri-
ptum eft: ita vt aCctio domino cum eo, qui dediffet, furti
competeret. OM LUE FUA « k
LXXIX. IpEM libro X. Epiftularum. €^PEcvNrIAM
$5, quam mihi debes, aut aliam rem, Ífi in confpeCtu meo
ponere te iubeam: efficitur, vt et tu. ftatim libereris, et mea
effe incipiat: nam tum quod a nullo corporaliter eius rei pof-
feffio detineretur $9, adquifita mihi, et ^" quodammodo manu
longa tradita exiftimanda eft. — F Hs [
LXXX. PowPowutrvs libro IV. ad Quintum Mucium.
PRovrquidque contra&um 9? eft, ita et folui debet: vt ^*,

39 Taur. hic habet: bispellionem. Num maiorem literam ftudio neglexerit, non
dixerim. Rehd. vefpellionem. G E5. Hal. vefpillouem. — 40 Tur. poffumuSed.
GEB. . 41 Hal.et Rehd. agreos, loco: mamnosW. GEB. — 4 Vulg. praefi-
git: et. BR. Etiam Rehd. GEE. 43 Vulgo: autem , abet. pag. Etiam
in Rehd. G E. 44 Hal. decedat. GEB. —— 45 Hal. praefigit : ac. G E E.
46 Hal. coutigerit. Vulg. contingat. BR. Rehd. vtFlor. GE s. — 47 Vulgo:
boc, abe(t. p&. Etiam in Rehd. GEP. — 48 Ap. Hal. boc, abeft. GEÉ- — 49
Hal. et Vulg. folutum. B R. Etiam Rehd. GEs. —— 50 Hal. debebatur. GE
51 Vulg. ferre. BR. Etian Rehd. GER. 52 Hal. et Rehd. debere. GE R.
53 Hal. et Vulg. perimit, et mox iterum. BR. Etiam Rehd. vtroque in loco.
G E B. 4 Vulg. petitoris.BR. 55 Hal.et Rehd. debebatur. G EB. 56
Hal. addit: effe, Rehd. eff. GEB. 57 Hal praefigit: et, omiffo fequen-
ti: efl. GE B. 58 Vulg. fine quibus, BR. — Etiam. Rehd. GEB. . 59 H.al.'
IABOLENVS, GE2. X 60 Rehd. praefigit: Sed. GEB. 61 Hal. mifli
alüs e(femt. GEB. — 62, Hal. decerui. GEB. — 63 Rehd. poffint. GEB. 64.
Hal. fequens: Si, hicin fronte collocat. GEn. —— 65 Vide ad P. l.. Noodt.
1l. Probab. 6. n. j. BR. 66 Hal, et Vulg. detinetur. BR. Ettam Rehd.

Ed g. 67 Rehd. mibi eft , etiam. quodammodo. G E . 68 Vulg. quisque

«onitadui. BR. Etiam Rehd. Ga . — 69 Vulg. velut, BR. Rehd. velut

cüm re contraxerimus *?, re folui debet: veluti cum mu-
tüum dedimus, vt retro pecuniae tantundem folui debeat. Et
cum verbis aliquid contraximus, vel re vel verbis obligatio
folui debeat **: verbis, veluti cum acceptum promiffori fit :
re, veluti cum foluit, quod promifit. Aeque cum emptio vel
7? venditio, vel*? locatio contra&ta eft, quoniam confenfu nu-
do contrahi poteft, etiam ** diffen(u contrario diffolui poteft,
LXXXI. Ipnxw libro VI. ad Quintum Mucium. Sr iti-
pulatus fim *5 mihi aut Titio dari, fi Titius decefferit, he-
redi eius foluere non poteris, $. 1. Si lancem depofuerit
apud me Titius, et pluribus heredibus relictis decefferit: fi
pats heredum me interpellet, optimum quidem effe, fi Prae-
tor aditus iuíffiffet me parti heredum eam lancem tradere:
quo cafu depofiti me reliquis coheredibus non teneri: fed etíi
fine Praetore fine dolo malo hoc fecero, liberabor: aut *5,
quod verius eft, non incidam in obligationem: optimum au-
tem eft, id per Magiftratum facere. -
LXXXII. PRocvrvs libroV. Epiftularum. Sr, cum

| Cornelius fnndum fuum, nomine Seiae, viro eius doti dedif-

fet, nec de eo ** reddendo quicquam cauiffet, fecit 75, vtin-
ter fe vir et Seia pacifcerentur, vt diuortio facto is fundus
Cornelio redderetur: non puto diuortio facto virum vetante
Seia eum fundum Cornelio tuto ?? redditurum effe: ficnti fi,
cum pactum conuentum nullum interceffiffet, diuortio faCto
mulier iuffit 5? eum fundum Cornelio reddi, deinde, ante-
quam redderetur, vetuiffet, non tuto redderetur: fed fi, ante-
quam Seia vetaret, Cornelio eum fundum reddidiffet, nec cau-
fam habuiffet exiftimandi 9* id inuita Seia faCturum effe, nec
1elius nec aequius effe exiftimarem eum fundum Seiae reddi,
LXXXIIL Pow»ronurvs libro XIV. ex Variis lectio-
nibus. Situo feruo credidero, eumque redemero , etis ma-
numifífus mihi foluerit: non repetet. - | :
. . LXXXIV. Pnocvrvs libro VII. Epiftularum. Ecar-
sT1 de peculio ferui nomine cüm domino: non effe liberatos
fideiuffores eius refpondit ??: atífi idem feruus ex peculio
füo, permiffa adminiftratione ?? peculii, nummos foluiffet: li-
beratos effe fideiuffores eius ?^ recte legifti. :
LXXXV. CarrisTRATVs libro I. Edicti monitorii,
Soripv M non foluitur, non minus quantitate, quam die.
LXXXVI. Pavrvs libro VIII, ad Edictum. Hooc
iure vtimur, vt litis procuratori non recte foluatur: nam et
85 abfurdum eft, cui 5* iudicati aCtio non datur, eiante rem
iudicatam . folui poffe: fi tamen ad hoc datus fit, vt et folui
8* poffit, foluendo eo ?* liberabitur.. |
LXXXVII. Cersvs libro XX. Digeftorum. Qvop-
LIBET debitum folutum a procuratore meo, non repeto:
quoniam, cum quis procuratorem omnium rerum fuarun? con-
ftituit, id quoque mandare videtur, vt creditoribus fuis pe-
cuniam

vt, tanquam vtraque le&ione recepta, nifi .ma.lis vb veluti, ex fequentibus huc
ir'repiïife.- Sane illo pofteriore loco: veluti , in Rehd. ftbcft, vna cum fequen-
tibus omnibus, vsque ad verba: cum verbis aliquid. —Nempe librarius a voce:
" debet, ad illa: debeat et, oculis aberrauit. G E B. 40 Hal. et Vulg. coutra-
ximus.BR. Rehd.vtFlor. GER. 7Y Hal. (?elget. 72 Vulgo: vel, abeft.
BR. Etiam in Rehd. GE E. 73 Cod. Chriftin. et. Sed vt Flor. Barb. et
S. Cruc. L B R. Et ita quoque Rehd. GEB. — 74 Hal. et, loco: etigm. — 75
Hal. et Vulg. fum. BR. Etiam Rehd. GEB. 76 Erat quondam Flor. az-
tem. B R. 71 Vulg. inferit: fibi, BR. Etiam Rehd. GER. 78 Hal. et
Vulg. effecit. B R. - Et ita quoque Rehd. GEB. — 79 Ap. Hal. et Vulg. zuto,
| abeft. B&.. In Rehd. eft: titio, fub quo: tuto, latere videtur, GEB.. — 80
Hal. et Vulg. zffiffet. 81 Hal. inferit: fe, .quod et Vulg. facit poft: Se-
iz. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 82 Gothofr. in nota: refpondeo. Hal. GEB.
83 Vulg. inferit: ezus. B R. Etiam Rehd. GEB. — 84 Rehd. e, loc.o.: eius,
G EB. $5 Vulgo: et, abeft. BR. $6 Rehd.cum , loco: cui, diftin&io-
nis figno, quod eft poft : datur , pofc fequexns: ei, collogato, GEB, $87 Ha.l.
vt folni ei poffit. Scd et Flor. 75 e; 1nter verfus eft adícriptum. B R. Et hoc mo-
do fere habet Rehd. vt folui et ei poffit. GEB. $8 Lego cum Vulg. Nor,

Zz22222 9 ce-
k :

982 DIGESTORVM. LIB.

cuniam foluat ?? : neque poftea expeCtandum eít, vt ratum
habeat. o | dU E |
n LXXXVIIIL. ScAEgvora libro V. Digeftorum. . F1-
LIAE inteftato patri heredis negotia mater geffit, et res ven-
dendas per argentarios dedit, idque ipfum ?? codice ** con-
Ífcriptum eft: argentarii vniuerfüm redactum ?? venditionis
foluerunt: et poft folutionem nouem fere annis, quidquid
agendum erat, nomine pupillae mater egit, eamque marito
nuptum ?? collocauit, et res ei tradidit. ^Quaefitum elt, an
puella eum argentariis aliquam actionem habet ?^: quando
?5 non ipfa ftipulata fit pretium rerum, quae in venditione
?5 datae funt, fed mater? Refpondit, fi de eo quaereretur, an
iure ea folutione argentarii liberati effent: refponderi ?* iure
liberatos. |Claudius: fubeft enim illa ?5 ex iurisdictione pen-
dens quaeftio, an pretia rerum, quae fciebant eífe pupillae,
bona fide foluiffe videantur matri, quae ius adminiftrationis
non habebat? ideoque ??, fi.hoc fciebant, non liberantur:
fcilicet fi mater foluendo non fit. FT
LXXXIX. Ipn&w libro XXIX. Digeftorum, '?9 Ex
luribus caufis et chirographis creditor ita cauit: TriTivs
AEVIVS DICO ME ACCEPISSE, ET HABERE, ET
ACCEPTO * TvLIiSSE A Ga:o0 Trivr:0 RELIOVVM
OMNE, RATIONE POSITA^ EIVS PECVNIAE, QVAM
MIHI 5TICHVS GaAii TrTi1 SERVVS CAVERAT ?.
Quaefitum eft, an ex ceteris chirographis, ^quae non Sti-

chus cauit, fed ipfe debitor, integra manet ? actio * ex . re- .

liquis chirographis per ipfüm debitorem cautis * ? Refpondit,
eam folam obligationem diffolutam, ex qua folutum propone-
retur. $. r. Lucius Titius ex duobus chirographis, quibus
quadringenta ei a Seio debebantur, altero centum, -*altero
trecentum ? *, fcripfit Seio, vt vnius chirographi centum per
Maeuium et Septicium fibi mitterentur. Quaero, anSeius, fi
, Maeuio et Septicio ex trecentum quoque foluiffe fe dicat, li-
beratus fit? Refpondit, fi nec mandauit, vt ex trecentum fol-
ueretur ?, nec folutum ratum habuit, non effe liberatum.
$. 2. Lucius Titius duabus ftipulationibus, vna quindecim
fub vfuris maioribus, altera viginti fub vfuris leuioribus, Se.

ium eadem die obligauit, ita vt viginti prius foluerentur, id :

eft, idibus Septembribus: debitor poft diem vtriusque ftipu-
lationis cedentem, foluit viginti fex: neque dictum eft ab al-

tero, pro qua füpulatione folueretur *?. Quaero, an, quod.

folutum eft, eam füpulationem exonerauerit **, cuius dies
ante ceffit, id eft, vt viginti fortis foluta videantur, et in vfu-
ras eorum fex data? Refpondit, magis id accipi, ex *? vfu effe.
XC. Ingw libro XXVI. Digeftorum. Fririzvs, qui
adminiftrabat vt heres paterna bona, pecuniam ex his Sem-
pronio mutuam dedit, et eandem particulatim recepit *3: de-
inde fe abftinuit, quia minor annis erat, ab ea hereditate.

ceterisque: foluendo ej. BR. Etiam cum Rehd. GEz. ^ $89 Hal. pecumia fol-
zatur, G E B. 9o Rehd.inferit: 2u. GE B. — 9t Vulg, zu codice rationum.
BR. — 92 Vulg. inferit: pretium. Tu vide Bynkersh. /.' Obf. vlt. et Duker.
ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 391. BR. Rehd. vt Vulg. GER. - 95 Vulg.
"uptui. BR. Etiam Rehd. GERE. 94 Hal. babeat. ^ 95 Hal et Vulg.
quoniai. BR. Etiam Rehd. GE z. 96 Hal.et Vulg. venditionem. BR. Rehd.
vt Flor. GEB. 97 Vulg. refpondendum. B. 98 In Rehd. z//a, abeft.
GER. 99 Kehd. ideo, fine: que. GER. IOO Vulg. praefigit: Sj. BR.
Etiam Rehd. GEn. I Hal. acceptum. GEE. 2 Mal. et Rehd. pofl va-
tionem propofitam. GEB. —— 3 Flor. fa&um: caueret , quod ab omnibus fpre-
tum. B R. 4 Kehd. praefigit: in. GER. 5 MHal, et Vulg. mamneat. BR.
— Rehd. vt Flor. GE R. 6 Vulg. inferit: zd efl. BR. 7 Ap. Hal. ex reli-
quis c. p. i. d. Cautis, abfunt. GEBR. 8 Hal. et Vulg. trecenïa, et in fe-

quentibus bis: trecemtis. BR. Et ita quoque Rehd. GE B. 9 Vulg. folueren-
tuv. BR.. 10 Kehd, foluerentur. GEB..—. 11 Vulg. exoneret. BR. Etiam Rehd.
GEB, 12 Rehd.;m, loco: ex. GEB. 15 Vulg. accepit. B R. Etiam Rehd.
GEB. IA4 Hal. et Vulg. babeat. BR. Etiam Rehd. G E B. 15 Hal inferit: Zam.
G EB. I6 Vulg.IDEM. Ez. Etiam Rehd. GEB. — 17 Gothofr. in notà: ab.
folui. vulgat. Haloand, Ya etRehd. GEs.— 18 Ha]. et Vulg. hic, et mox ite-
19 Hal. inferit; alium.

rum: et, loco: etiag. BR. Etiam Rehd. G.

| GEE. 20 Hd. inferit: iam. G E B.

tün lberum. Sed Bafil. z 8pov éAev3eguOzcópevoy. B R.

34 Hal. debestur. GEB.
BR. 37 Hal.et Vulg. pofjt. BR. Etiam Rehd. GER. — 38 Hal. et Rehd.
praefigunt: am. G EB.
negationem huc transferunt. GEB. — 41 In Rehd. et, abeft. GER. 42

XLYT. TIT--^L.; HI.

"Quaefitum eft, curator bonorüm patris conftitutus an. aduer-

fus Sempronium vtilem a&tionem habet **^? Refpondit; nihil
proponi, curnon is, qui foluiffet id, quod mutuum *? ita ac-
ceperat, liberatus effet. -
XCI. LAngo *? libro VI. Pithanon a Paulo epitoma-
torum, $: debitor tuus non vult a te liberari, et ptaefens
eft: non poteft inuitüs a te folui *?, . Paulus: immo debito«
rem tuum etiam *? praefentem , etiam inuitum, liberare ita
poteris, fupponendo *?, a quo debitum nouandi caufa ?? fii.

puleris: quod etiam fi acceptum non feceris, tamen ftatim,
quod ad te attinet, res peribit: nam et petentem te doli mali

praefcriptio excludet. |
. *-XCII. Powprourvs libro IX. Epiftularum, | Sx mihi
alienum Seruum dari ?* promiferis, autteftamento dare iuf-
fus fueris, isque ferius, antequam per te ftaret, quo minus
dares, a domino manumiflus fit: haec manumiffio morti fimi-

lis fit ^*^: fi autem deceffiffet, non tenearis ??. $. r. Sedet.
fi quis feruun? ?^, quem dari ?5 promifit, heres. a domino
fcriptus ftatuliberum ?5 dederit, liberatur ?7?,. |

XCIII. Scagvora libro fingulari Quaeftionum «publi-

ce trä&atayum. $1 duorei fint ftipulandi, et alter alterum he-
redem fcripfit ?^*, videndum, an confundatur oblicatio? 2?
Placet non confuündi. |Quo ?? bonum eft hoc ?* dicere2

Quod fi intendat dari ?? fibi oportere, vel ideo dari oportet.

?* ipfi, quod heres exftitit: vel ideo, quod proprio nomine

.ei deberetur ?*: atquin ?? magna eft huius rei differentiaz

nam fi alter ex reis pa&ti conuenti temporali exceptione füm-
moueri poterit, intererit, is qui heres exftitit 55, vtrumne fuo
nomine, an hereditario experiatur: vt ita poífis 3* animad-

-uertere, 39exceptionilocusfit, necne, $. r. Item fi duo rei

fint promittendi,. et alter alterum heredem fcripfit 3?: ^9
confunditur obligetio. . $. 2. Sed et ^* fi reus heredem fide-
iufforem fcripferit , (non ^?) confunditur obligatio: et quaft
generale quid retinendum eft, vt, vbi ei obligationi, quae fe-
