aCtio in eum pro portione ?9 vfusfructus, vt etiam ea parsanni
in geftimationem veniat, qua nondum vfusfruétus meus fuit.]
Xvl XHL VrPriANvslibro/XVIIL,ad Edicttum LinxRn
— "fRomo, füo nomine vtilem Aquüiliaé habet aCtionem: directam
4 enim non habet, quoniam dominus mefnbrorum fuorum, ne-
2.z.mo ?* videtur. Fugitiuibutem nomine dominu$ habet f9.
fggæg* Tulianus fcribit,Gfi homo liber bona fide mihi feruiat,
dpfum lege Aquilia mihi teneri. $. 2. Si fernus hereditarius

AT,

debat. Bafil. 8 wougeuópuevoc 3oAoc. Et forte in exemplo, ex quo Pand. Flor.
. defcriptae, altera v fubfedit, le&umque tonfor adebat ex quo factum tonfor babe-
bát. Contius tamen fatetur, Florentinam in MSS. haberi, et ita ipfe reperi in
aliquot codicibus, quorum Barb. towfor babebat iu mamm, Bm. Reliqui, qui
funt: Otob. Var. III. Pal. L. Magl. Treuif. Taurin. IL /GE B. — 79
'Taur. praecifAdieco. |Ex diedo, aliquis non ita recenter fecit, dezecto. Vulg.
VAV Wet adaclo. ial abieco, quo quid fibi velit, ngj affequor,, Inter decem
NM 1SS. feptem habere comperi abzecfo, nullum adie&o; duo tanti deiecto. byn-
kersh. L. aieclo per errorem, in IL ex adzecto, fa&um abieífo. BR. Septem illi,

; qui habent abzecto, funt Barb. Otob. Vat. Iil. Pal. I. 'Magl. 'Treuif. Taurin. I -

quam adeo lectionem Hal. bona fide dedit. '"Duo, qui habent dezecto, funt: Vat.
-l.et S. Cruc. G£R. 80 Hal. et Vulg. inferunt ait. BR. 81 Bafil. evve-
epie, continuus. BR. 82 Flor. eftillum, fed per mendum. BR. . $83 Hal.
liberat. G E B. 84 Hal. praefigit fed. G E B. 85 Hal. quafi occiderit, G E B.
86 Taur. probaVilius. G ER, $87 Vulg. tenuerit. BR. 88 Hal Aquilae.
GEB. 89 Ap. Hal. ait, abeft. GEB. — 9o Flor. eftero. GEB. — 9t Hal.
hic in margine ad verba : boc eff domino, habet: Flaec alias defunt. GEB, 92
Gothofr. in nota: tibi, quidquid fuero confecutus. Haloasnd. Sed et idem Hal.
in margine ad verba illa: quidquid fuero comfecutus, ftellulis inclufa habert:
Haec iu omuibus fere defunt;. GE B. — 93 Hal. et; Vulg. inferunt et. BR.— 94
Ap, Hal. aclio, abeft, GE s. 95 Hal. traclabat. GEB. 96 Hal. pro pro-

aeque veteribus placet, omnes lege Aquilia teneri. $. 5. Item4

| fus ait. Idem eft et f vqlnerauerit.-

I7I

Q8 YT g »
quis Aquilia ?? agat, cum dominus nul-

occidatur, quéeritur,

lus fit huius ferui? Et ait Celfus, legenidomino damfna (fal- 41./

ua effe voluiffe: dominus ergoj hereditas habebitur. Quare,
adita hereditate, heres läq,t:el;mþ experiri. $. 5. Si feruus lega-
tus poft aditam hereditatem fit occifus, competere legis B^
quilide aCtionem legatario, fi non. *?? poft mortem ferui ad-
gnouit legatum: quod fi repudiauit, confequens eíffe ait' hi-
lianus dicere, heredi competere. |

ipfe heres eum occiderit,|diCctum ;* eft, dandam in eum lega-
tario aCtionem. : | k
XV. VrPriaANvs|libro-XVIIE.-ad Edictum. Hvrc
fcripturfe confequens eft dicere, vt, fi ante aditam heredita-
tem occidatur legatus feruus, apud heredem remaneat Aqui-
lige aCtio, per hereditatem 3T1adquifita. Quod fi vulneratus
fit ante aditam läereditatem,l;i—ä hereditate quidem aCfio reman-
fit, fed]cedere fasf legatario heredem oportet. $. r. Si fer-
uus vulneratus mortifere, poftea ruina, vel naufrapio, vel alio
iCctu maturius perierit, de occifo agi non poffe 5, fed quafi de
vulnerato. Sed fi manumiffus, vel alienatus, ex vulnere per-
iit ?, quafi de occifo agi poffe Tulianus ait. i Haec ? ita tam
'varie, quia verum eft, eum a te occifüm ? tunc, cum ? vul-
nerabas: quod mortuo.eo demum apparuit: *X9'in fuperiore
non eft paffa ruina apparere, an fit occifüs. Sed fi vulnera-

tum mortifere, liberüm et heredem[ effe iufferif **, deinde L . eu: rnae X UO

decefferit, heredem, eius agére Aduilif non poffe. |
a XVl. MARCIANVS dibroiV. larum, Qvra in
eum cafum res peruenit, a quo incipere non poteft.
'^ " XVII Vr?riAwNvs,libro XVHL adEdictum. Sx po-
MINVS feruum füum occiderit, bonge fidei poffeffori, vel ei,
qui pignori accepit, in faCctum actione tenebitur. $. r. Si **
coniunctim duobus legetur Sticfus, et alter eorum occifum
repudiauerit, puto, coniunctum folum poffe Aquilia agerez
quif retro adcreuiffe dominium ei videtur. J xe.
XVIIIL. PAvrvs dibro X.-ad-Sabinum. Srep EeT
fi is, qui pignori feruum accepit, occidit. *5 eum, vel vulne-
rauit, lege Aquilia et pigneraticia conueniri poteft: fed alter-
utra contentus effe debebit aCtor. «e6e47

jvf $& Xtlt,

N

u äff(ää

* r ao
" 4 " À
f((,'/ C324 ; V& .'f'sl.( 4 271.,, 4

L J Ce«: CH 4 RO
Xl.oéc XIl,

—j

vec x(U

XIX. VrerAwvslibroXVHLadEdi&tum.!*. Sgp!53pc -

fi communem feruum occiderit quis, Aquilia teneri eum, Cel-

pro ea parte, pro qua dominus eft, qui agat *7.
XXIL Ipxw|/libro-XVIHIjad-Edictum. — Arr lex,

OQVANTI IS HOMO ?? IN EO ANNO PLVRIMI FVIS-

sE'T !?. Quae claufula feítimationem habet damni, quod
datum eft. $. r. Ánnus autem retrorfu£ ^? computatur, ex

4áe i quo.
98 Vulg, dominum ba-
99 Sic contra difertam et perfpicuam Flor.
Codicis fcripturam edidit. Taur. Ef autem ibi: Aqmiliae aget, Ícil. acfione. B n.
100 Vulg. fi poff ;ortem, omiffa negationce. Hal. fi modo poft mortem, quod
arridet Noodtio ad b. Legsem c. 1 1. . Contio Flor. placet, et ad Graecos prouo-
cat. Bafil. à &à uev£ Tiv &yaígecw, mifi pofl. occzfiouem. BR. I Hal. Quod
fi. GER. 2, Hal. et Vulg. dicendum. BR. 3 Vulg. inferit ez. BR. 4
Gothofr. in nota Al. eam, atque ita Hal. et Vulg. eam. BR. ^ 35 Hal. periit:
non quafi de occifo agi poffe. GE B. — 6 Wulg. pevierit. Hal. fequens quafi,
omittit. B R. 7 Vulg. Hoc. BR. 8 Vulg. inferit effe, B R. 9 Vulg.
inferit ezz. BR. IO Flor. poft apparuit, fuperimpolfitum at, et quidem anti-
quius, etfi fuperior pars prioris literae atramento fit fuperdu&ta. — Vnde ad vnum
omnes: at im fuperiore. BR. Etiam Hal GExEB. . 11 Hal et Vulg. jafferit.
B R. I2, Gothofr. in nota: Hunc paragraphum Auguft. 777. Emend. 1. aucto-
ritate Florentinorum motus tollit. Sed et Hal. in margine habet: Hoec 3euz-
viov in panded. Flor. non babetur. Ymmo in BafiL quoque non habetur. ER.
13 Hal. occiderit, et ftatim valnerauerit. GERB. 14 Hal. ad. Sabinum. GE B.
15 Hal. et Vulg. inferunt et. BR. IG Hal. lib. XVIII. ad edichum. GER.

portione. GE B. 97 Hal. sou, loco wemo. GEB.
bere luliauus fcribit. Si. BR.

17 Hal. e: Vulg. agit,et ita non adeo recenter fa&um eftFlorentiae. BR. — 18
Ap. Hal. is bomo, abeft. GEB. 19 Hal. fwit, GEB. 20 Hal. et.Vulg.
; | retrorfum,

Q o

- E à 7-
g CteP r ert 4'7 Gs CLOC. fLede ExX.
tsss P M mb -

& X ILsA. »

Í

1
|
|

172

"aX quo quis occifüs eft. — Quod fi mortifere fuerit vulneratus, et

É

1 L $
fuV

L f J?ïfmjcï,

f('cjymf l h:

poftea poft loncum interuallum mortuus fit, inde annum nu-
merabimus ?^* fecundum Iulianum, ex quo vulneratus ?* eft:
licet Celfus contra fcribit ?3,. — $. 2. Sed vtrum corpus eius
folum sefiimamus quanti[fuerit, cum occideretur, an potius,
quanti interfuit noftra, non efle occifüum ? Et hgcöiure vti-
mur, vt eius, quod intereft, fiat imatio. :
XXII. PavrvslibroXXIL-ad-Edictum. PRorwDpE
fi feruum occidifti, quem fub pgtna tradendum promifi, vti-
litas venit in hoc iudicium. $. 1. Item caufae corpori cohge-
rentes aeltimantur, ?^.fi quis ex comdedis, aut fjymphonia-

cis ??, autgemellis, aut quadriga, aut ex pari mularum, vnum, .

vel vnam occiderit: non folum enim-7* perempti corporis àe^
ftimatio facienda eft, fed et eius ratio haberi debet, quo cetera
corpora depretiata funt. V. :
XXIIL VuLpPriANvsli m. INDE?*
Neratius fcribit, fi.feruus heres inftitutus occifus fit, etiam
hereditatis fæibmaïionem venire. $. r. Tulianus ait4fi fernus
liber et heres effe iuffus, occifus fuerit, neque fubftitutum,
neque legitimum, actione legis Aquiliye, hereditatis aeftima-
tionem confecuturum, quge feruo competere non potuit.
Quae fenféhtia vera eft. — Pretii igitur folummodo fieri oeiti-
mationem, quia hoc intereffe folum ?5 fubftituti videggtur.
Ego autem puto, nec pretii fieri deftimationem: quia, fi heres
effet, et liber effet. $. 2.. Idem lulianus fcribit, fi inftitutus
fuero füb condicione, SI/STICHVM MANVMISERO, et]
Stichus fit occifus poft mortem teftatoris, in gáftimationem
[etig?fl'l"heredifätis pretitüh me confecuturum: propter occifio-
nem enim defecit condicio ??. . Quod fi viuo teftatore occi-
fus fit, hereditatis deftimationem ceffare: quia retrorfüm ??
quanti plurimi fuit, infpicitur./7$. 3. Idem Iulianus fcribit,
aeftimationem hominis occifi ad id tempus referri, quo pluri-
mi in eo anno fuit: et ideo, et ?* fi pretiofo pictori pollex
fuerit praecifus, et intra annum, quo praecideretur, fuerit oc-
cifus, poffe;etiu??a Aquilia agere: pretioque ee aeftumandum,
quanti fuit prius, quam artem cum pollice amifilfet ??5.(* $.. 4;
Sed , |
miférat, fuerit occifus, de quo quAeftionem habere deftinaue-
ram, vt fraudium participes eruerentur ??, reCtiffime Labeo
fcribit, tanti ;fefcimandum, quanti mea intererat, fraudes fer-
ui per eum commiffas detegi: non quanti noxa eeiis; ?^ ferui
valeat. $. 5. Sed et fi bonfe frugi, ?* feruus, intra annum
mutatis moribus, occifus fit, pretium id Zaltimabitur ?5, quan-
to ?? valeretprius, quam mores mutarét. $. 6. In fuümma ?5,
omnia commoda, quae intra annum, quo interfectus eft, pre-
tiofiorem feruum facerent, lWfec accedere ad geftimationem
eius, dicendum eft. $. 7. Si infans fit occifus nondum anni-
culus, verius eft fufficere hanc actionem, vt seftimatio refe-
ratur ad id tempus, quo ?? intra annum vixit. $. 8. Hanc

vetrorífum. BR. . 21 Taur. mnumeraVzmus. GER. 22 Taur. valueratOs.
GEBE. 23 Hal. ftribat. GER. 24 Hal. praefigit veluti. GEB. | 25
Taur. f mpboniacis. G E B. 26 Vulgo enim, abeft. B. 27 Hal. Fnde.
GEB. 28 Hal. folummodo, et mox videatur. GER. 29 Bahl. 4 &iecic
ivemooísu, conditio inpedita efl. B R. 30 Conf. fi lubet Aueran. I/. Interpr.
lur. 24. GEB. — 31 Ap. Hal. et Vulg. et, abzft. BR. — 324 Hal, poffe Aqui-
lia agi. Yngeniofe Cuiac. XXFII. Obf. . poffe erum . Aquilia agere, probante
Noodtio c. 12. ad L. Aquil. et II. Obf. 25. BR.
33 Hal. particeps eruerctur. GEB. — 34 Hal. ipfius. GEB. — 35 Non omnino re-
center Flor. hic loci 5 adícripta. |Sed placet vetus fcriptura, vtpote quae in L, 1.
6. 4. et L. 9. $. 1. iufra de fevuo corrupto, quae etiam funt Vlpiani, rurfus occurrit.
'Taur. facile potuiffet exhibere frugz Serumm. B R. 36 Taur. aefliimaVitur, GE B.
37 Vulg. quanti. BR. 38 Bafil. &z2c. — Re&e, ita et Philofophi fimpliciter.

B R. 39 Hal. quod. GER. 40 Hal. praeiudicium 1n debeve fievi Corne-
liae. GEB. — 41 Hal. et Vulg. recurremus. n R. 42, Hal. et Vulg. deor-
140, BR. 43 Vulg. confeffus. BR. 44 Flor. antique a eft fuperfcripta,

atque ita fa&um: confiteatur, quod omnes habent. BR. . Etiam Hal. GER.
45 Haec disiun&tiua ter in antecedentibus repetita, hic quartum fe ingeffiffe vi-
detur loco minime opportuno. Abeíft ab omnibus. BR. Etiam ab Hal, GE &.

. fi feruus, qui magnas fraudes in meis rationibus com--

32,b Flor. amiffiffet. G EB. |

DIGEPBTORVM LIB. IX.. TIT. - IL

aCtionem et heredi ceterisque fuccefforibus dari conftat. Sed
in heredem vel ceteros h&ec actio non dabitur, cum fit pfe-
nalis: nifi forte ex damno locupletior heres faCtus fit. $. 9.54/]
ieijdolo feruus occifus fit, et lege Cornelia)x agere dominum.
poffe conftat, et fi lege Aquilia egerit, práeiudicium feri
Corneliae non debet ^?. $. ro. Haec actio aduerfus confi-
tentem competit in fimplum: aduerfüs negantem, in duplum.
$. IL. Si quis hominem viuum falfo confiteatur occidiffe, et .
poftea paratus fit oftendere, hominem viuüm effe, Tulianus —
Ícribit ceffare Aquiliam, quamuis confeffus fit|fe occidiffe: L J3t. .
hoc enim folum remittere a&tori confefforiam actionem, ne rA«
neceíffe hlbeat docere, eum occidiffe: ceterum occifüum effe ^ .
hominém a quocumque oportet. aE XIMM,
XXIV. Pavrvs dibro—XXlL-ad-Edictum. . Hoc
APERTIVS eftcirca vulneratum hominem: nam fi confef-
fus fit vulneraffe, nec fit vulneratus, äed?cimationqrïïi cuius
vulneris faciemus? vel ad quod tempus rectürramus ^*? :
,XXV. VnP1iANVvslibro-XVHE ad-Ediétum, PROIN-,,,4..
pE fi óctifus quidem non fit, mortuus autem|fit, magis eft, — .
vt non teneatur in ^^ mortuo, licet?faffus 43 fit.
procuratgr,&ut tutor, aut curator, aut qujfüis alius confite- - , 24
gtur ^^ [idt)^^ abfentem]vulneraffe, confefforia in eos vtilis jac 751
aCctio danda eft. $. 2. Notandum ^*?, quod in hac actione,
quae aduerfus confitentem datur, iudex non rei iudicandge,
fed ziei&imandäe datur: nam nulláe partes fünt iudicandi ^7/ ^.
in confitentes ^?, FiC p lus uml
XXVI. Pavrvsiibro-XXlE.—-ad-Edictum. | Pv TA
enim *^?, quod qui conuenitur, fateatur fe occidiffe, et para-
tus fit feftimationem foluere, et adueríarius magni litem je-
imat 59, L. A LUdfoi mecprmómo lg derteet;
x asM s I rerANYsilbre

£7347114. E

is ER v v s; feruum alienum fubripuerit, et occiderit, et 5* Tu-
lianus -et-Celfus fcribunt, et furti et damni iniurife competere
aCctionem. $. r. Si feruus communis, id eft, meus et tuus,
feruum meum occiderit, legi Aquiliae locus eft aduerfus te,
fi tua voluntate fecit: et ita Progulum e:gïflftimaü'e, Vrfeiusccl fa.
refert. Quod fi non voluntate tua fecit, ce(lare noxalem
aCctionem: ne fitin poteftate ferui, vt tibi foli feruiat: quod
puto verum efífe. $. 2. Item fi feruus communis, meus et
tuus, fit occifus a feruo Titii, Celfus fcribit, alterum ?^ ex
dominis agentem, aut litis deftimationem confecuturum pro j
parte, aut nox&e dedi ei in folidum oportere: quia haec rés fio od
diuifionemfnon recipit ?. $. 3. Serui autem occidentis no-I[ ) $4«
iming)dominus tenetur xiis vero, cui bona fide feruit, non te-j» «
netur. Sed an is, qui feruum in fuga habét, teneatur nomi-
,ne eius Aquilide actione, quferitur? et üit Tuliahus, teneri :
jeft veriffimum 5*,^cunf 5* -et Marcellus confentit. $. 4. Hu-
ius legis fecundum quidem càápitülum, ?* in defuetudinem
abf WOX Tegfio autem capite ait eadem lex Aqui-
46 Vulg. additeft. B&. — 477 Hal. et Vulg. iwdicamtis. n aliis iudicanti, te-
fte Charonda. .Sed et Florentina reG&e fe habet, modo ex praecedentibus repe-
tatur didio iu(ïici. B R. 48 Baül. xevà $v cuvriSsgévev, qdaueríus confiten-
tes. B R. 49 Bafil, &sie yàe. — Probabile enim, Íeu, verifimile. Recte. BR.
50 Vulg. aeflimet. BR. ta et Hal. GE R. 51 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft.
B R. 52. Hal. alterutrum. GE B. 53 Dafil 9uoseiw yào 5 vx3osi; iv Oé-
xerwu — Diuifionem quippe deditio nom adimittit.BR. Hlal. habet recipiat. GEB.
54 Hal. Vulg. omnes: Et veriffmunn efl. Ipíipotius: Eteff veriffimum. — Atque
ita fane fex MSS. e nouem, quae vidi. BR. — Hti fex: h, Otob. Vat. Ill, $. ,
Cruc. Bynkersh.E: ReliquiFVat. L. el Treuimï]ïäïg Flor. (übantiquew
facum cui, credo ob fequentemr indicatiuum. — Hinc etiam Vulg. et H. a Porta 77' » dj
in IL. euz et Marcellus coufentit. — Sed merito Nor. cum, retinuit, fpreta corredio- ' [
ne. Eadgm pro confentit, fubftituit confentiat. .Ceterum Vat. [. et S. Cruc. «« Pal

D

olim cwmi.habuerunt. BR. —— 56 Hal. et Vulg. caput. BR.
nota: ch fecundim caput videtur fuiffe de intercepta mobis vtilitate aliqua, cu- J
| dus exemplum ex IX. Plim. y 9. citat Cuiac. — Nempe in Paratitl. ad D. et Cod. l-'a*«fï'?'w
Vide Bynkersh. J. Obf. 15. BR. EtMarqu. Freherum 17. Parerg. f. Verifim. g. '
Iac. Conftantinaeum 1. fubtil. Enodat. é. Cl. Chifletium in pecul. Disquifit.

de fecundo capite L. Aquiliaein Tbef. Inv. Ciu, T. V. col, 873, €t denique Noodt.
| , ad

57 Gothofr. in WSW :

sf

DIGESTORVM LIB. IX. TIT. IL i d

lia 55: CETERÁRVM RERVM, PRAETER HOMINEM
r PECYDEM OCCISÓS ??, SI,OVIS ALTERI DA-
MNVM FAXIT 9?,0vop Sl'ivSSERI1T, FREGERIT,
RVPERIT INIVRIA, QVANTI EA RES ERIT B* TN
DIEBVS 'IZBOL&LN-T-A—WPROXIMIS, TANTVM AÉS DO-
MINO DARE DAMNA,S ESTO. $. 6. Si quis igitur non
occiderit hominem vel pecudem, fed vílerit, fregerit, ruperit,

fine dubio ex his verbis legis agendum erit. Proinde, fi fa-

Kne t
rt. $Em Et ideo Celfus quderit, fi lolium ant auenam 5?
in fegetem alienam jinieceris, quo eam te7?3 inquinares, non
folum quod vi aut clam dominum poffe agere, vel, fi locatus
fundus fit, colonum, fed et 5* in factuin agendum: et fi co-
lonus eam exercuit, cauere eum debere, amplius non agi: fci-
licet, ne dominus amplius inquietet: nam alia qugedam fpe-
cies damni eft, ipfum quide&? corrumpere, et 39 mutare, vt

ü od T $558 $ : . TE . [6 UR 2
lex Aquilia locum habeat: alia, nulla ipfius mutatione appli-

pr L geceR tj ^

[ cem feruo meo obieCeris, et eum adufiþris, teneberis 95 mihi. | carejaliud, cuius molefta fep'äi'atio fit. (4$. 15j Cum eo plane La E a, )
mjvfz, $. 7..';[tem, fi arbuftum meum vel V?llan? meatn incenderis, | qui vinum fpurcauit, vel effudit 9*, vel acetum fecit, vel ali(,)
X'Mxmü Athde a€ctionem habebo. $. 8. Sl quis infulam voluerit | modo Vifjauit, agi pofle Aquilia, Celfus ait: quia etiam 98 ef-
rneam exurere, et ignis *e.tzi.am ad vicini infulam peruenerit, | fufum, et 9? acetum factum, corrupti appellatione contine«
.Aqml.la tenebitur eætflam vitino: non minus etiam mthg;ys tur ?9. vg,/fö,/ Et non ?* negak fractum et vftum contineri i.
tenebitur, ob res eórum/exuftas. $. 9. Si fornacarius ?^ fer- | corrupti appellatione: fed non effe nouum, vt lex, fpecialiter
uus coloni ad fornacem obdormiffet, et villafuerit exufta, Ne- | quibusdam enumeratis, generale fübiciat verbum ,quo fpeci&-
j ratius fcribit, ex locato conuentum praeftare debere, fi neglé- | lia complectatur. Qu/üe fententia vera eft. $. 17,'. Rupiífe ?*
gens in elégendis minifteriis,?? fuit: ceterum fi alius ignem | eum vtique accipiemus, qui vulnerauerit: vel virgis, vel loris
fubiecerit fornaci, alius neglegenter cuftodierit, an tenebitur, | vel pugnis cecidit ??: veltelo, vel quo alio, vt fcinderet 94
E qui fubiecerit 995? nam,qui cu&od;ït $65, nihilfecit: quirecte | alicui corpus, vel tumorem fecerit x fed ita demum,]fi därä'fïümj
LQZQ/ ignem fübiecit, non peccatiit $7: quid ergo eft ??2 Puto vti- | iniuria datum eft: ceterum fi nullo feruum pretio viliorem de-
D A Jlefn.competei:e a&honem. tam 1n eum, qui a(.il.fornacem obdqr— terioremue fecerit, Aguilifïx cefíat: iniuriarumque erit agen-
TM e Eu 1niuit, quam in-eum, qui neglegenter cuftodut $?. Necquis- | dum dumtaxat: Aquilia enim eas ruptiones, qu£e damna dant,
| quam dixerit in eo, qui obdormiuit, rem eum *? humanam | perfequitur. Ergo, etfi ** pretio quidem non it deterior fer-
et naturalem paffum: cum deberet vel ignem extinguere, vel | uus fattus, verum fumptus in falutem eius et fanitatem facti
ita munire, nejetiagetur 7**. $. ro. Si furnum fecundum pa- | fünt, in haec ?? mihi videri ^* damnum datum, atque ideo
rietem communem haberes *?, an damni iniuria tenearis? | lege Aquilia agi poífe. $. 18. Si quis veftimenta fciflerit, vel K
Et ait Proculus, agi non poffe, quia nec cum eo, qui focum | inquinauerit, Aquilia, quafi ruperit, tenetur ??, S.L;[g. Sed
haberet: et ideo &equius puto, in faCctum attionem dandam: | et fi quis milium vel frumentum meum effuderit in flumen,
fcilicet, fi paries exuftus fit: fin*3 autem nondum mihi da- | fufficit Aquiliae actio. , $. 20. Item, fi quisjfrumento harenam zeexsCum — a.
i £.:o1num dederis, fed ita ignem habeas, yt metuam, ne mihi d- | vel aliud quid im ifcuit ??, vt difficilis feparatio fi&, quafi de — ^" :
: mnum des, damni infecti puto fufficere cautionem. $. 1r. | corrupto agi poterit. : $. 21. Si quis de manu mihi nummos
Proculus ait, cum coloni ferui villam exuffiffent,(colonum vel | excufterit *??, Sabinus exftimat, damni iniuriae effe aCtionem, ?x & --
| ex locato, vel * ex * lege Aquilia teneri: ita vt colonus pos- | fi ita perierint, ne ad aliquem peruenirent: puta fiin flumen,
! fit feruum 7^ noxde dedere *?^: et, fi vno iudicio res effet | vel in mare, vel in cloacam ceciderunt. Quod fi ad aliquem
| ss ;;t.x;.wm,mdlcata' altero amplzlg.s [non agendum. Sed haec ita, fi cul- | peruenerunt, ope, confilio furtam factum/;zagendum: quod
il« As pa]co.lonus careret *^: ceterum, fi noxios feruos habuit(/cZ | et antiquis placuit. lIdem, etiam * in fatfum dari poffe actio- ,
L damni eum iniuria teneri, cur tales habuit "?. dem ferüan- | nem, ait. $. 22. Si mulier pugno vel äqua ictu a te percuffa /e.]
j dum et circa inquilinorum infülz& perfonas fcribit. Quae fen- | eiecerit, Brutus ait, Aquilia teneri, quafijrupto ?. $. 23. * Et | f de.
| aL ) tentia habet rationem. $. 12. Si cum apes meae ad tuas Ad- | fi mulum plus iuftoÁonerauerit, et aliqä membri ruperit, A-
"24 wuolaffent *?, tu eas exufferis, legis Aquiliae actionem com- | quiliae locum fore. $. 24. Si nauem venaliciarum ? mercium
petere Celfus ait. $. 13. Ínquib 9? lex, nvexmrm. Rupif- Iperforaffet 5, Aquiliae aétionem effe, quafi ruperit, Viuianus 7 Lffi'iäæ'/,'
m fe 9* verbum fere omnes veteres fic intellexerunt, corrupe- | fcribit. $. 25. Si oliuam. inmaturam ? decerfferit, vel fege- ——ua*'wfïw
" tem

Aj i^

k-;ä—*

—

&d L. Aquil. c. 13. GER. 58 Ap. Hal. deeft Aguilia. GE B. 59 Vulg.
eccifam. B R. — 60 Vulg. fecerit. Hal. faffit. BR. 61 Hoc eft quia. Kal.
tamen et H. a Porta in vtraque: quidue. Pro vferit, vt eit Flor. idem habet
afferit. Sedetinfequ. $. Florentina babet oferit, adwferis, item. $. 12. exuferis,
cum tamen in $. 1 :. re&te legatur exufferit. B&. — Conftans illa le&io permouit
'Taur. vt fuo inuento hic non fuerit vfus, nec dederit vSerit. Hal. vbique habet
iuftam ícripturam. GEB. 62, Hal. fuit. GEB. / 65 Taur. teneVeris. GEB.
64 E&t omnino Flor. Foermicarius. Sed Taur. ipfe in Adnot. Sic quidem in P.
et inu vet. forte vecHius Fornacavius, Et ita etiam Hal, Similis error eft in L.
14. infr. de Inflructo vel Inflrum. leg. vbi Fornicator pro Formacator. — Bafil.
hic 6 qougvágioe 3o02oc, furnavius feruus. — Dubito, an fatis ree? . Formax eft x
guvoe, caminus. — Furnus autem xAífavoc, fornax, in quo pinfitur panis, agitur-
que feorfim. de Furno in $. fequ. Purnari mentio in L. 24. $. 7. ufr. de dammo
infeclo. B R. 65 Libri Vulg. habent smnifiris, idque ex recenti aliqua in
Pand. Flor. corre&ione. — Sed minifleria pro aminiftvis, dicuntur, vt officia pro
officialibus. . Vide L. 3. $. Tutor iufr. de Sufpecl. tstor. n R. Hal. vt Florentiae mz-
niflevis.GEPR. - 66aMHal.fubiecit.GEB. 66b Yaur.cnflodit. GE B. — 67 Yaur.
pecaBit. GEB. — 68 Ap. Hal.etVulg.et,abeft. BR. — 69 Taur. euflodlt. GEB.
^T Hal. dixerit emn, qui obdormiuit, vem bumanam. GEB. — 71 Hal. et Vulg. eza-
garetur, q2 Mal.babeas. GE B. — 3 Flor.fubantique fa&um fin autem. B R. Hal.
qui habet Siz autem, hanc corre&ionem videtur fecutus. GEB. — 74 Gothofr. in
notá: Al.Ííeruos. lta nempe Taur in margine habet, et antique transforma-
tum eft. Vulgares tamen libri priftinam fcripturam repraefentant. BR. Hal.

fecit. BR. 76 Hal. careat. GEB. 71 Hal babuiffet. G E B. '78 Hal.
babuerit. G EB. 79 Vulg. ewolaffemt. BR. — $o Taur. iuquiD. GEB. — 81

Hal. ruperit: quod vexbum. GEB. 82, Gothofr. in nota: Eyeesw Graeci
vertunt, id eft, verbenam. — Taur. aBenam. — Yd de verbena eft obferuatum
Leunclauio 14. Notat. 3:. GEB. 83 Ap. Hal et Vulg. tu, abeít. B.
84 Hal. etiam, loco et. GEB. 85 Vulg. zpfum quidem. BR. 86 Vulg.
vel. BR. . &7 Hal in margine: alzas, confudit. Sed diferte Bafil. «xéeac.-
BR. $8 Hal et Vulg. et, loco etzam. Bn. 89 Eal ve. GEB. 9Oo Àn-
tiqua manu Flor. w íuperícripta, vt fieret contzuentur, et ita Vulg. Sed Hal.
et H, a Porta contineatur, BR. 91 Hal. gec pro et now. GE E. 92
Hal. inferit asutem, GEB. 93 Hal cecilerit. GEB. 94 Hal. vel qae

alio (ciderit alicui. Sex MSS. explorandi caufa adiui, quae tamen a Flor. non f

difcrepant, nifi quod tria in fequentibus habeant tZmovem pro tumorem. BR.|
Haec pofteriorafunt: Barb. Otob. Bynkel'sh:reliqua?fg. Cruc, Treui, Bynkersh.
GE B. 95 Vulg. Ergo ji. BR. 96 Vulg. i boc. BR. 97 Hal. videbi
tur. Vulg. videtuv. BR. 98 Vulg. tenebitur. BR. 99 Hal. vel aliu
mi(cnerit. G ER. I0o Hal. excuffit, G EB. I Nempe effe. Habet auten
Vulg. Norica, omnes: Quod fi ad aliquem peruenevint ope et confilio furti ageu-

dum, nifi quod Hal. habet: furti quidem agendum efl. E fex MSS. Otob. iti-

dem furti ageudum. — n Bynkersh. T. corre&um: fartz w fattum agendum, — 1n
Bynkersh. H. femper fuit: furti facli agendum efl, 8R. — Cum Ftor. faciunt Barb.
S. Cruc. Treuif. GEE. — 2 Hal. tamen et,loco etiom. GEB. 3 LibriVulg.
teueri quafi de rupto, neque aliter MSS. excepto Otob. Hal teuer; quafi vu-
perit.. Vulgatam praefero. Conf. $. 18. fupra et $. 24. infra b. t, B. Nem-
pe Otob, habet Flor,*reliqua funt Barb. S. Cruc. Treui£, Bynkersh. GEB. — 4

A) ) a. : M M t - c i » : M M , H 3
Ane antem. exhibens fergos, correctionem fequitur. GER. 75 Dafil. 3edvas jm3g | Vulg. praefigit Sed. R. 5 Hal. in margine: alas, venalium. GEB. *
L»M«[w Segarreíac vüe Enins vv xabcaveu, dare pro vemedio dammi eum, qui incendiwm | HMal, et Vulg. addunt quis. BR. 7 Vulg. Iulianmus. BR. $ Taur. Na-

türam, et mox iterum, . Adi Noodt, ad L. Agsil. c. 17. et de Vfufr.. lib. L. c. g.
: B Ra.

Oo3.,.

Tb

174 | DIGESTORVM LIB. IX. TIT. IL

LIAAAARL LC
tem defecuerit inmaturam, vel yineaäg crudas, Aquilia tene- - XXVIIL PaAvrvsilibro X. ad Sabinum. Qvr ro-
bitur: quod fi iàm maturas, ceffat Aquilia: nulla enim iniu- XEAS vrforum ceruorumque gapiendorung caufa faciunt, fi
ria eft, cum tibi etiam impenfas donaugrit, quíe in colle&tio- | in. itineribus fecerunt 37, eoqué/ aliquid decidit, faCctumque
nem huiusmodi fructuum impenduntur. Sed *? íi colleCta | deterius eft, leze Aquilia obligati funt:iatfi in aliis locis, vbi ,
—, haec interceperit, furti tenetur. Ofttauenus in vuis adicit, ! fieri folent, fecerunt, nihil tenentur. $. 1. Haec tamen a€tio 1 st
5 n-(q"af,g,.; 2 nifi, inquit, iq terramy vuas proiecit, vt g:ffunderentur bt. ex C?:Ufa danda;efc:.:td eft, fi nequg denuntm.tum e&., neque .
£: S. 26. Idem et in filua cgedua fcribit: vt, fi 1ä3natura'.mm, AT fcierit, aut ?* »prouidere potuerit: et mplta hl.ll*usgrnodl depre-
quilia teneatur *?: quod fi matura interceperit, furti teneri henduntur. ?9?. quibus fu,tfmouetur petitor, fi euitare pericu-
eum, etarborum furtim cÁefarum. $. 27. Si falictum matu- | lum poterit ^9,

.. rumita, ne ftirpes lyederes, tuleris, ceffare Aquiliam. . $. 28. XXIX. VrLbprAN vslibro XVIIL ad Edi&um. Qvxw- !
l^. Etfi puerum quis caftrauerit, et jpretiofiorem fecerit, Viuia- | ApMoDnvM fi laqueos eo loci pofuiffes, quo ius ponendi non. gl

nus ** fcribit, ce'are Aquiliam: fed iniuriarum erit agendum, | haberes, et pecus vicini in eos laqueos ^* incidiffet. $. 1.
aut ex édiCto Aedilium, autjin quadruplum *?. $. 29. Si ca- | Si protectum meum, quod fupra domum tuam *2 nullo iure

1 exbe M as um, qu; im "^. $. 29. Si c j tuam ^
: licem diatretum faciendum dedifti, i quidem imperitia fregit, | habebam, recidiffes, poffe me tecum damni iniuria agere, Pro- -

damni iniuria tenebitur: fi vero *9. non imperitia fregit, fed | culus fcribit: debuifti ^* enim mecum, ius mihi non effe pro- J
rimas habebat vitiofas, " Aepoteft effe excufatus: et ideo ple- | teCtum *^*. habere, agere: nec effe aequum *?, damnum me
rumque àrtifices conuenire folent, cum eiusmodi materife | pati, rec;dis ^? g te meis tignis. Aliud eft dicendum ex re- 4 - jb

dantur, non periculo füo fe facere. Qude res, ex locato tol- | fcripto Imperatoris Seueri, qui ei, per cuius domum itraie&tus 2«««
5 lit actionem, et Aquiliae. $. 3o. Si cum maritus vxori mar- | erat aquaeductus citra feruitutem, refcripfit, iure fuo poffe |
aüs J)5«, . garitasjextricatas ^* dediffet in vfu "?, egque ?? inuito vel | eum intercidere: et merito: intereft enim, quod hic in fuo
L d fArime infcio viro perforaffet, vt pertufis in linea vteretur, teneri eam | protexit, ille in alieno fecit. .$. 2, 5i nauis tua impacta in
( lege Aquilia, fiue diuertit, fiue nupta eft adhuc: B- 31 Si meam fcapham, dïmpum m;in dedat qu;lefi.tum eft, qufe actio
| I- Joareuif- quis aedificii mei fores confregerit, *lï,: fregerit.* ?^', aut | mihi cqmpgteret. " Et ait Proculus, fi in pote&ateænauta-
: | é» fi ipfum aediücium diruit ??, lege Aquilia tenetur. $. 32. | rum fuit **, ne id accideret, et culpa eorum factum fit, lege
Si quis aqugeduttum meum diruerit, licet cementa mea funt, A;tquæha cum.nautis agendum: quia parui refert ^?[ nauem l$&
i^ quge diruta funt, tamen quia terra mea non fit, qua aquam immittendo,aut/ferfaculum ?? ad nauem ducendo, an tua ma--
duco, melius eft dicere, aCtionem vtilem dandam. $. 33. Si | nu damnum dederis: quia omnibus his modis per te damno

Qu

)
) )9

| . . . . LJ . L J ï 2 : 6:&' 5
) j L«: ex plóftro ?? lapis ceciderit, et quid ruperit, vel fregerit, A- | adficior. Sed fi fune rupto, aut, cumLaJnuHO regeretur, nauis — ;
E-M'. P * M i '- WEl . x E Q 24 . ; e. * 5 : «
^a. feQé| , quiliae aCtione ploftrarium teneri, placet, fi male compofuit incurfiffet, cum domino agendum non effe. $. 3. Item Labeo "

| Leiraem nf lapides, etideo Japfi funt. — $. 34. Si quis feruum conductum/Z/44 fcribit, fi cum vi ventorum nauis impulfa effet in funes an-
iL mder. i, ad mulum regendum commendauerit ei mulum, ?* ille ad | chorarum alterius, et 5* nautaefunes praecidiffent 52; f nul-
!Z;p.-zz maslnrn ULj pollicem fuum ?? eum alligauerit de 9 loro, et mulus eru- | lo alio modo, nifi praecifis funibus explicare fe potuit 53, nul-
P r perit fic, vt et pollicem auelleret feruo, et fe praecipitaret, | lam a€ctionem dandam. Idemque L-aþggægf:æ Proculus, et circa
M$lA fcribit, fi pro perito imperitus locatus fit, ex conducto retia pifcatorum, [i quae nauis pifcatorum 5* inciderat] 55,
agendum cum domino ob mulum ruptum vel debilitatum : fed, | geftimarunt ^5. Plane, fi culga nautarum id factum effet 57, eff
fi iCtu atit terrore mulus turbatus fit, tum ?. dominum eius, | lege Aquilia agendum. Sed $bi damni iniuria acitur, ob re-
r X2 eft, muli, et; ?? ferui, cum eo, qui turbauit, habiturum le- | tia, non pifcium, qui ideo capti non funt, fieri Weftimationem:
' gis Aquiliae actionem. Mihi autem videtur, et eo .catu, quo | cum incertum fuerit, an caperentur. ldemque et in venato-
| . & nexdKI*ex locato aCtio eft, competere etiam ?* Aquiliae. ; $. 35. | ribus, etin aucupibus probandum. $. 4. Si nauis alteram COII- 4m: 5: Xl
l Ji x2A.X, ltem fi tettorij?? locaueris lpcgum ?? vino plenum curan- Wg;m obruiffet, aut in guberpa.to'rem, aut in duca-
p w dum ?*, et ille eum pertudit ??, vt vinum tit effufum, Labeo | torem 55, actionem competere damni iniuriae, Alfenus ait.

fcribit in factum ?? agendum. — ' ; Sed
BR. 9 Hal. et H. a Porta in vtraque nec non Ruffard. ewas crudas. Sed | te&ori proprium. BR. 35 Hal. pertuderit, GER. 36 Vulg. inferit effe.
vineae hic pro vuis ponuntur, et Bafil. vertunt ZwzeAev, hoc eft, viueam, feu vi- | ER. 37 Hal. fecerint, moxque deciderit, fachumque fit. G x B. 38 Vulg.
tem. BR. 1o Hàl nt. GER. II Baül. xoj àedhdywaav et disruptae fue- | vt, loco aut. BR. 39 Hai depraebenduntur. G E B. 40 Hal et Vulg.
Yint. B R. 12 Gothofr. in nota AL immaturam. Nempe recentiori quadam | potuerit. BR. 4I Ap. Hal. lagueos. abeft. GEB. — 42 Hal. inferit et. GEB.
manu Flor. fa&um zmmaturam. — Sed re&e noftro iudicio Taurellius: vix enim | 43 Hal. debwiff. GEB. — 44 Vulg. inferit ita. BR. — 43 Vulg. sec eff aequuim.
eft, vt tota fylua iutercepta proponeretur, fed tantum quaedam ex ea, vt adeo | R R. 46 Hal. vefciffis.. G k B. 47 Hal. competat. G EB. 48 Hal. fue-

tam mmatura, quam swatura, in neutro plurali accipiamus. BR. Hal. habet | vit. GER. 49 Hal. veferret. Vulg.pergit am mauem, BR. — $0 Taur. in mar-
immaturam, et viaturam, quod tamen et ipfum admittit Brenkmanni nofti in- | gine ferraculam, deletae nempe antiquitus z fuperfcripta r, Blaubl. edidit fe- |
terpretationem, vt eadem fylua fit vno in loco matura, in altero immatura, vt racului, adiecto tenaculum, forte, cum in antiquis exemplaribus legatur fenaca-
adeo Florentinae primae fcripturae nihil patrocinetur, quam eiusdem veneranda | lum, E quatuordecim MSS. quae hic infpexi VatT I. et Magl, feraculum. F Vat. yw

——

&x.,
antiquitas. G E B. 13 Ap. Hal. teueatur, abeft. GEB. — 14 Vulg. falianus. IV. Pal. E. IL Barb. et Taurin. II. feraculum, et ferachem. | Otob. Treujf. t am- u
B R. 15 Vulgo hic addunt: ex lege XII. Tabularum. BR. 16 Ap. Hal. ! bo Bynkersh. ferraculum. — Ceteri archetypum repraefentant. a mW )d "a- lem,
vero, abeft. G EB. 17 Vulg. praefigit fic. B R. 18 Confer Leunclau. JJ. | uepm, Vat. L, IV, et Magl?f-;Adde Noodt. ad L. Aqguil. c. 18. et Bynkersh. IV: Uaf -j
Notat. 32. GEB. — 19 Hal. ct Vulg. u vfum. BR. — 20 Ap. Hal, que, &beft. | Obf. 16. nec non Daker. ad Opufc. de Latin, Vet. ICt. p. 394. m. 10. Qnidf.fa/lrav

GEB. 21 Haec verba: vel vefregerit, interpretatio effe videntur, quae iam | fi credamus, 7? feruaculum effe inter Nautica &za£ Aeyópevov, et fignificare fu-
us in antiquum codicem, ex quo Florentinus defcriptus, irrepfit. Eft enim ab or- | nem maiorem, forte, a quo anchora ligata eft. Sed tunc legendum feraaculum
dinaria manu corrigente. Pofterius omittunt Vulg. prius Hal. B R. - Qui habet: | ab maue ducendo, BR. — Sed Leunclau. /J. Notat. 32. probat ferraculum, au&o-
