64 In Rehd. woffer, abeft. GEB. — 65 Ap. Hal. fit, abeft. 66 Hal. et
Vulg. zvrogaret, BR. 67 Kehd. addit: effe. GER. 68 Hal. et Vulg.
libertatisS. BR. . Etiam Rehd. GER. 69 Hal. et Vulg.editis. BR. Etiam
Rehd. GEs. "70 Hal. effet. Vulg. fit. BR. Rehd. vt Vulg. Gr. 71 An-
te hoc: quae, Flor. 73 ea, eft adfcriptum , vt fit: amcilla ea, quae, cum fal-
tim: ei, efie deberet. Inde fcite Vulg. Nor. omnes: ncilae, eaque. BR, — Et«
iam Rehd. GE . 72 Rehd. a, loco: "wm. GERE. 43 Hal fuerit..
74 Flor. eft: Trabiani fub Rüubrio. Trabiaui, loco: Traiami. Bm. Hal. Tya-
iani fub. Rubrio. 75 Vulg. Pifome. BR. "WVt et Rehd. GEn. 76 Hal.
operteret. G E B. 71 Erat Flor. libertam debeatur. lbi z in ; mutata, hic a
Aaaaaa 2 ex-

906

deberetur 79, obreptum tamen Praetori eft ** de libertate, |

pronuntiatumque: ex hoc 89 Senatusconfulto libertas non
competit: et ita Imperator nofter cum patre fuo refcyxpüt,
. o. Euocari autem a Praetore oportet eos, qui fideicom-
miffam 9* libertatem debent: ceterum, nifi fuerint euocati,
ceflat Rubrianum Senatusconfultum. — Proinde denuntiationi-
bus ;et Edi&is, litterisque euocandi funt. $. ro. Hoc Sena-

tusconfultum ad omnes pertinet latitantes, quos fideicom- |

miffam libertatem praeftare oportet. Proinde ?? fiue heres
rogatus *?, fiue quis alius, Senatusconfülto locus eft: omnes
enim omnino, qui deberent ?^ fideicommiffam ?* libertatem
praeftare , in ea caufa fünt, vt ad Senatusconfultum perti-
neant. $. Irr. Quare fi heres quidem latitet, legatarius au-
tem vel fideicommiffarius, qui rogatus fit libertatem praefta-
re, praefens fit: Senatusconfültum deficit, et ^ nihilo mi-
nus impedietur 97 *libertas*: proponamus entm, legatarium
$8 nondum dominium ferui naétum efle. —— BRU
XXVII. Pavrvs librolll. Fideicommifforum. " Ir4-
Qv & hoc cafü Princeps $9 adeundus eft, vt et in hoc cafu li-
bertati profpiciatur. ii
XXVIIL VrpiaNvslibro V. Fideicommifforum. $1
eum feruum, cui erat fideicommiffa libertas reli&ta, diftraxe-
ritis, qui erat rogatus: et emptor quidem latitet, is autem
/qui rogatus erat, praefens fit, an Rubriano Senatusconfüulto
locus fit 2 Et ait Marcellus, Rubrianum locum habere, quia

nbeft, ?? quem manumittere oportet. $. r. Haec autem.

verba ADESSE NOLVISSEN T, non vtique exigunt, vt la-

titet is, qui libertatem praeftare debebit: nam etíi non lati- | p

tet, contemnat autem venite, Senatusconfultum locum ha-
bebit. $. 2. Idem obferuatur ?*, etiam fi plures heredes con-
fituti 9?, fideicommiffam libertatem praeftare rogati, non iu-
fta ex caufa ?3 abeffe pronuntiatum füerit?*. $. 3. Eorum,
qui ex iufta caufa abeffent ?^*, et eorum, qui praefentes fidei-
commiffae libertati moram non facient ?9, perinde libertus
erit, atque fi foli rogati ?* ad iuftam libertatem perduxifient.
$. 4. Si quis feruum ?? non hereditarium rogatus manumic-
tere latitet, factum eft Senatusconfültum ?? Aemilio Iunco
109 et [ulio Seuero Confulibus, in haec verba: PLACERE-,
SIQVIS EX HIS, QVI FIDEICOMMISSANM LIRBER-

TATEM EX QVACVMQVE CAVSA DEBERENT SER-:
vO, QVI MORTIS TEMPORE EIVS,QVI ROGAVIT,,

z

NON FVERIT, IiSQVE * ADESSE NEGABITVR ",

PRAETOR ÜCOGNOSCAT: ET SI IN EA' CAVSA ES-
SE VIDEBITVR, VT SI PRAESENS ESSET, MANV-
MITTERE COGI DEBERET: ID ^ ITÀ ESSE PRO-
NVNTIET, ÜvMQVE ITA PRONVNTI'AS.S;;T, IDEM
IVRIS ERIT?, QVOD ESSET, S1 ITA, VT EX FIDEI-
^"COMMISSO MANVMITTI DEBVISSET, MANVMIS-
svs ESSET. $. 5. Ex iufta caufa abeffe eos demum di-

expunca. Inde Vulg. Nor. omnes: debetgr. BR. Etiam Rehd. GE . 48

Hal. debeatur. Vulg. debetur. B R. Rehd. vt Vulg. GES. — 79 Hal. fit, G.E.
$o Vulg. boc, abeft. BR.. 81 Hal fideicomuni[jariam. 82 Hal. deinde.
G E B. 83 Vulg. addit: fit. BR. Et Rehd. GE z. Hal. vogatur. 84 Hal. et
Vulg. debent. B&. Etiam Rehd. GERB. 85 Rehd. fideicommiffariam , fequen-
i voce: libertatem, omüffa. GEB. Hal. fideicommi(fariam libertatem. — 86
Vulg. efficiet, vt. BR. Rehd.effecit, vt. GER. — 87 Hal. üimpeditur. N ulg. impe-
distur. BR. Vtet Rehd, GEB. 88 Rehd. inferit: vel fidecommiffarium. GEB.
$9 Alii legunt : praetor. Vid. Merill. ad L. Decif. cap. 3 1. Sed tuetur communem
l1e&ionem Bynkersh. VII. Obf..20. GEB. 9o Vulg. inferit : s. B R. Etiam Rehd.
GEE. 9I Rehd.obferuabitsr. GE B. — 92, Vulg. inflituti. BR. . 93 Vulg. non
iufle abe(Je. BR. 94 Hal. etVulg, prounnciati fuerint. Vulg. fequenti : Eorum ,
praefigit: Et. BR. —— 95 Hal. abfunt. GE R. 96 Hal. faeiunut. Vulg. fa-
cient. B R. 97 Hal. foli, qui rogatà effent, ad. G E B. 98 Vulg, addit:
fumm.BR. Etiam Rehd. cEz. — 99 Hal. fenatusconfulto, errore operarum,
vt reor, ob tot voces in. o definentes. GEB. — IOO Rehd. emilio vnico. G E B.
i Ap. Hal isquc, abeft. GEB. — 2 Rehd. denegabitur. G E B.

| Rehd. GE z.
,I5 Rehd. inferit: guidem. GEB.

3 Hal in-

DIGÉSTORVM LIB. XL. TIT. V.

cendum eft, qui non habent iniuftam caufam abfentiae * cum
fufficiat, quod non in fraudem libertatis abfint, quo nragis vi-
deantur ex iufta caufa abeffe. — Ceterum non eft * necefle, vt
Reipublicae caufa abfint. Proinde * fi alibi domicilium quis
habeat, alibi petatur fideicommiflaria ? libertas : dicendum eft,
non effe neceffe euocari ?, eum, qui fideicommiffam 79 li-
bertatem debere dicitur: quia etiam abfente eo, fi conftite-
rit libertatem deberi, pronuntiari poteft, iufta de caufa eum
abeffe, neclibertum perdit **: namque eos, qui apud fedes
:2 füas, et ** domicilium füum fünt, nemo dubitabit *^ ex
iufta caufa abeffe. b m

XXIX. PaAvrvs libro II Fideicommifforum. . Sx ;

quis, pofteaquam in ea caufa effe coeperit, vt ex fideicom-
miffo manumitti deberet, alienatus fit: 1s quidem, cuius in-
terim feruus erit, manumittere cogetur: fed hic I5 non di-
ftinguitur, iufta, an non iufta 16 caufa abfit: omnimodo e-
nim libertas ei feruatur. MU i

XXX. VrriANvs ** libo V.. Fideicommifforum..

Cv quafi abfente quodam, decretum fuiffet ** interpofi-
tum, ex iufta caufa eum 'abeffe, is autem mortuus iam *?

effet, Imperator nofter referipfit, in heredis perfonam.transfe-

rendum decretum, eoque loco ius eius effe, quafi hünc ipfum
ex eadem caufa abeffe pronuntiaffet. $. 1. 5i infaus fit inter
eos, qui manumittere debent 29, Senatus cenfuüit, cum vnius
aetas impedierit: vt liberi liberaeque fint hi, quibus liberta-
tes ex caufa fideicommiffi praeftari oportet.. $. 2. Hoc idem
erit dicendum, et fi folus fit heres inftitutus, qui fari non
oteft. $. 3. Si vero pupillus tutorem habet ^* , isque no-
lit.ad libertatem praeftandam auctor effe ^^: adeo non debet

impedimento effe neque ^? pupillo, vt libertos non habeat; -

neque libertati, vt Diui fratres refcripferint ^*^, ex cauía fi-
deicommiffi libertatem praeftari debere feruo ??, perinde at-
que- fi ab ipfo pupillo tutore auctore rianumiffus effet. $. 4.
Quicumque igitur cafuüs inciderit, quo is, qui fari non pot-

eft, fideicommifiae libertati fubieCtus eft: accommodabimus -

26 mentem Senatusconfulti: quae etiam ad heredem infan-
tem 2* rogati trahenda eft. . $. 5. Adeundus eft autem etiam
ex hac caufa Praetor: praefertim cum Refcripto Diui Pii effe-
Cum eft ?9, vt fi quidam ex rogatis praefentes funt ??, alii
latitent, alii ex 39 caufaabfint: intercedente infantis perfona,
non onihium liber-tus'efficiatur,""fed tantum infantis, et eorum,
qui ex iufta caufa abfunt, vel etiam praefentium. $. 6. Si
plures heredes funt ?* inftituti, et inter eos ?*, qui fari non
poteít: fed.non ipfe rogatus fit feruum manumittere: non
oportere ?? intercidere libertatem ob hoc, quod coheredibus

| fuis vendere eum infans non poffit Et exftat quidem Sena-

tusconfültum Vitrafianum ?*, fed et Diuus Pius Caffio Dex-
tro refcripfit, ita rem explicari, vt partes feruorum, quibus
per fideicommiffum libertas data eft, iufto pretio aeftimen-
- ! tursz

ferit: vt. GEB. — 4 Vulgo id, abeft. pR. — 5 Hal. fore, loco: erit. GE&.
6 Rehd. eff. GEB. — ^ Rehd. inferit: et. GEB. 8 Rehd. fideicommif[a.
GEE. . 9 Hal. et Vulg. vocari. B R. Etiam Rehd. GEn. 10 Hal. fidei-
commüffariam. — Y WVulg. perdet. BR. — 12 Hal. et Vulg. aedes. B R. Etiam
13 Rehd. inferit: apud. GEB. — 14 Taur. dubitaVit, GEBRs
46 Hal..et Rehd. inferunt: ex. GEFP.
17 Rehd. Idem. GERB. 18 Hal. effet. 19 Ap. Hal. mn, abeft. Gx R.
20 KRehd. deberet. G E B. 21 Hal et Vulg. babeat. BR. — 22 Hal. autbor
ade[fe. GEB. — 23 Rehd. in, loco: weque. GEB, — 24 Etiam nunc Flor. eft:
vefcripferunt, vt Yaurellius adeo et hic, vt alias, indicatiuum poft: vt, reti-
nere potuilfet. BR. — 25 Vulg. praeflavi feruo oportere. BR. 26 'Taur. ac-
commoda Vimtis. GE R. 27 Gothofr. in nota: znfantem rogatum. — Yta Hal,
et Vulg. 8R. Etiam Rehd. qui habet: beredem: infautem! rogatum ita trabeu-
daefl. GEB. — 28 Hal. et Vulg. fit. kR. — 29 Hal, fivt. 50 Vulg. inferit :
infla.BR. Vt et Rehd. GER. 31 Hal. fint.
dunt: is. Sed etFlor. id fuppletum. BR. Et ita quoque Rehd. GER. — 33
Hal. oportet. GX B. 34 Vulg. Thbrafiatmm. 8BR. Kchd. trabiamum. GEB.
! i epüe 3 E

32, Hal. et Vulg. ad.-

m
lib

p

Tef
lik
Tat
prat
El
pera

N0
elis
t
b
Qi

351
31
Hl
d. g
frm
RE
lm [
COrte hi
$ Vil
Wer],
dW.We
ditj, f
4 N

il flí

ftiy,

»m
intet
'Din
&flla
li
L0
ey
(ebet
iat,
1e il-
h4
jus
imus
ia«
.etum
d
d
erin,
entit
IT
ym
R
rodibus
1 Sen
oDer-
qubus
jmen«
tin

n on
gigmmniiïdj
jh D
jj P
";
j
gj af
d5 fü."
TA
p t
, j
PL
( j
gW!g' ,
p ?
T

]
Ó
)
4

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V. — — $o

tür: atque ita feruus ab his, qui rogati funt, manumittatur.
Hi autem, qui eos manumiferunt, pretii nomine perinde fra-
tribus et coheredibus fuis obligati erunt, atque fi ob eam rem
ex iudicati caufa cum his agi poffit. — $. 7. In furiofi perfona
Diuus Pius refcripfit, fideicommiffam libertatem non impedi-
ri füb condicione fcripti heredis, quem compotem mentis
non efle adürmatur. lgitur fi conftiterit, ei re&te datam per
fideicommi(fum libertatem: decretum interponetur, quo ??

id ipfum complectatur. $. 8. Ad exemplum infantis ergo et

.3n ?* muto, etin fürdo fübuenietur. $. 9. Sedet fi quis fi-

ne herede, vel alio fucceffore decefferit, qui fideicommiffam

. libertatem praeftare debebat ?7?: adito Praetore libertatem

praeftandam effe, cenfüit Senatus. $. ro. Sed etfi fuus he-
res fe ?? abftinuerit, libertati fideicommifíae per Senatuscon-
fultum fubuentum eft : tametfi non eft fine herede, qui fuum
heredem habet, licet abftinentem fe. $. rr. Idem dicendum
3?, et fi minor viginti quinque annis adierit hereditatem e-
lus, qui libertatem fideicommiffam debebat, et in integrum
fit reftitutus abftinendi caufa. . $. 12. Quaerendum eft autem,
cuius libertus ifte ^9 fit ^* : ex Conftitutione enim feruo li-
bertas ^? perinde competit, atque fi ex teftamento libertatem
confecutus effet? erit igitur libertus orcinus, non eius, qui
fideicommiflam libertatem debebat. $. 13. Si alter fine fuc-
ceffore deceflerit, alter ex iufta caufa abfit : extat refcriptum *3
Diuorum ** Marci et Veri ^?, perinde dicentium eum ad liber-
tatem peruenturum, acfiabeo, qui fine fucceffore' deceífit
^95,.etab eo, qui ex iufta caufa abeffet, ad libertatem, vt
oportuit, perduétus eflet. — $. 1i4. Eleganter quaeri poteft,
cum heres fine fücceflore decedit **, vtrum exfpectari debet
58,.donec certum fit ^?, heredem vel bonorum potfefforem
non extaturum "?: an vero etiam dum incertum eft, ?* for-
te deliberante herede fcripto, poffit ad libertatem peruenire ?
Et melius eft, exfpectari oportere, quoad certum effe. coepe-
rit, fuccefforem non extaturum. $. 15. Imperator nolfter
Antoninus refcripfit, eum cui fideicommifífa libertas debetur
??, fine libertate aliquid ex teftamento heredis accipere 5?
poffe. $. 16. Dinus etiam Marcus refcripfit, fideicommiffas

libertates neque aetate, neque condicione, neque mora non

praeftantium, tardiusue reddentium corrumpi, aut in deterio-
rem ftatum perduci. $. 17. Quamquam ex irritis codicillis
libertates non debeantur ?*, attamen, fi heres hos codicillos
ratos ?? habuit, etex his quaedam praeftitit ^9, et feruos,

praeftandae fideicommiffaelibertatis gratia, in libertate mora- |
. Ti voluit, ad iuftam libertatem eos perueniffe, refcripto Im-

peratoris noftri et Diui patris eius declaratur. — :
AAXI. PAvrLvslibro III. Fideicommifforum. ArrrE-
WO feruo dari poteft per fideicommiffum libertas: fi tamen
eius fit, cum quo teftamenti factio eft. $. r. Cum intefta-

to moriturus fidei filii commififfet ?", vt feraum manumitte- -

zet, et poftumus ei natus fuiffet: Diui fratres refcripferunt,

quia diuidi non poteft, ab vtroque praeftandum. $. 2. Qui

235 Hal et Vulg. quod. BR. — 36 Ap. Hal. in, abefít, et mox iterum. GEB.
$7 Vulg.deberet. BR. Etiam Rehd. GE s. — 38 InRehd. fe, abeft. GE B. — 39
Hal. et Vulg. addunt: efj. BR. Etiam Rehd. GER. 4O Ap. Hal. ifle , ab-
eft. GEB. — 41 Hal. et Vulg. fit. BR Etiam Rehd. GEB. — 42 Flor. deletis:
fer repofitae: fa, et poft: vo adie&a v, porro ex: libertas, fa&um: liberta-
ti5. imprudenter plane. Adfcripfit quis fuo exemplo: fauor libertatis, quod
cum nonnemo corre&tionem effe crederet, hanc Florentinae vim intulit. Inde

tamen Hal. Ex conflitutione enim fauore libertas perinde competit: et Vulg. vt .

corre&tum : fauor libertazis pervinde coipetit. B R. Ét hoc modo etiamRehd. G E £.

. 43 Vulg. edicum. BR. 44 Rehd. inferit: fratrum. GEB, 45 Hal. etRehd.

Seueri, qui tamen pofterior ita antecedentem lectionem defttuit. GEB. — 46 Hal.
decef[fiffet. 47 Hal. poteff, fi is, « quo feruwm ad libertatem oportuit per-
duci, fine fucceffore decefferit, vtrum. GEP. 48 Hal. et Vulg. debeat. B R.
49 Rehd. fit. GE B. 50 Rehd. hic et paulo poft? extiturum. G E B. 51
Hal. zucertum fit, fi forte. Sed et Rehd. habet 72 fi. G & B. 52, Hal. debe-

vétur. — 523 kHlal et Vulg. infetunt ; zou. BR. Etiam Rehd. GE B. — 64 Hal.

fideicommiffariam libertatem debet, etiam eo tempore, quo
alienare prohibitus erit , manumittere poterit. $. 3. Si pa«
tronus contra tabulas bonorum poffeffionem acceperit , qixia
eum praeterierit libertus ?* : non cogetur vendere feruumi
proprium, quem rogatus erat a liberto fuo . manumittere..
$. 4. Siis, cuius feruus eft, nolit eum vendere, vt manü-
mitteretur: nullae Praetoris partes fünt, Idem eft, et fi plu-
ris iufto ?? vendere velit, Sin autem certo quidem pretio
quod non prima facie videtur effe iniquum, dominus feruum
vendere paratus eft: is vero, qui rogatus eft 9? manumitte-
re, immodicum ** id effe nititur: Praetoris partes erunt in-
terponendae, vt iufto pretio volenti domino dato, libertas ab
emptore praeftetur... Quod fi et dominus vendere paratus fit,
et feruus velit manumitti, cogendus eít heres redimere et ma-
numittere: nifi dominus velit feraum manumittere, vt actio
fibi pretiiin heredem detur. Idque faciendum eft, etiam f
heres latitet: et ita Imperator Antoninus refcripfit.
AXXII. MaEcrANvs $? libro XV. Fideicommiffo-
rum. Szp fi alienarequidem fit paratus, non ante tamen 53
id velit facere, quam fibi in pretium fatisfiat, non erit manu-
mittere compellendus: ne et feruum manumittat, et inter-
dum ^^ nihil, aut minus confequatur, fi forte is qui rogatus
eft manumittere, foluendo non fit. $. 1. Inuito tamen feruo,
neque alii neque domino eam rem perfequi concedendum eftz
quia non tale fit hoc fideicommiffum, ex quo-domino quid.

adquiratur ??: alioquin ipfi datum videretur: quod poteft 99

contingere, Íi teftator pluris eum feruum, quam quanti eft,
redimi ac manumitti voluit; nam func et.domino erit fidei-
commiffi perfecutio, cuius intereft, praeter verum pretium,
id quod plus ei iuffüs eft dare, confequi: et ferui, vt 97 ad
libertatem perueniat. $. 2. Quod eueniet , et fi rem alienam
certa pecunia redimere, atque alii praeftare heres vel legata-
rius intellegerentur ?*: namque tunc et domino rei, et cui
?? eadem 7? praeftare ?* deberet, perfecutionem effe: vtrius-
que enim intereffe, et domini, vt praeter pretium accipiat, .
quo pluris eam teftator redimi iuífit *?^: et eius, cui relicta
eft, vti eam habeat. . Bb w :
AXXIIIL. Pavrvs libro. IIL. Fideicommifforum. Sx
filius defuncti rogatus fuerit feruum fui patris manumittere,
dicendum eft, poffe eum etiam 7? contra tabulas habere, et
operas imponere: hocenim potuiffet, etiam fi directam liber-
tatem accepiffet, quafi patroni filius. $. r. Erit Rubriano
Senatusconfulto locus, etiam Ífi fub condicione libertas data
fit, fi modo per ipfum feruum non fiet *^, quo minus con-
dicioni pareat. Nec refert "? in dando, an *5 in faciendo,
an in aliquo cafu condicio confiftat. Immo etiam amittit ?? li-
bertum heres, fi condicioni impedimentum fecerit, etfi filius
defuncti fit: quamuis alio iure. habiturus fit libertum: non-
nullam enim ethic poenam patitur: nam et fi in feruitutem
petierit, aut capitis accufauerit: perdit bonorum poffeffionem
contra tabulas, $. 2. Siis, cui feruus legatus eft, rosatus
| MA fuerat,
debentur. 55 Hal. frattes babeat. Rehd.. factos babuit. GER. 56 Hal.
praefliterit, et mox: voluerit. ..571 Flor. eft: commiffiffet. GEkB. — $8 Rehd.
addit: eius. GE B. — 59 Hal. plaus infio. Dafil. wrAsfova v Zgíne TuXY. BR. VC
Hal. ita Rehd. GE R. 60. Vulg, inferit: eum. BR. . 61 Vulg. vt imwe-
dicum aninnendum id cffe. B R; Rehd. vt Vulg. nifi quod.vt, abüt. GEB. 62
Hal. et Vulge; MAR CELLVS. Bgn. Etiam Rehd. GEgz. . 63 Rehd,
"0n. autem. ante id. GEB... 64 Hal iuterim. GER. 65 Vulg. . ad
quiratur aliquid. BR. — 66 Vulg. poterit. BR.....67 . Hal. coufequi, vt ferugg
ad. GE B. 68 Hal. et Vulg. zntelligeretur. BR.. Etiam Rehd. GER. 69
Scriptum erat Flor. domino vei cui, his corre&or. inferuit: et ei, quod vtrum-
que recipiendum credimus, cum fit ab eadem manu, et ita: vei;et ei caí , Hal.
Vulg. ceterae. B r. : Rehd. rez domiuo et ei cuí. GEB. . 7o Hal. eande:m, Ggg.
Z Taur. praeflarE ,. qui adeo legi voluit: praeffavi, fed Hal. praeftaye. GE ;
72, Vulg. voluit. B R. 13 Kal et Vulg. et, loco: etiam. B B. 74 Vulg.
fiat, BR. . 75 Rehd. referet, GER....76. Vulg. aqt, loco: 4à. BR, - 77 Rehd.
Áaaaaa 3- od :g dáe hs : athit-

$08 — . DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V..

fuerat, vt *5 eum manumitteret, et nolit eum accipere , com-
pellendus eft aut *? aCiones fuas ei praeftare, Ccui ) 9? fer-
uus velit, ne intercidat libertas. :
XXXIV. PowPoxnrvs libro III. Fideicommifforum.
Ix viTrvsis, cui fideicommiffo 5* libertas relicta eft, non
eft tradendus alii, vt ab eo manumittatur, et fiat alterius liber-
tus, quam ?? qui rogatus eft manumittere. $. 1. Campanus
ait, fi minor annis viginti rogauerit heredem, vt proprium
feruum manumittat, praeftandam ei libertatem: quia hic lex
Aelia Sentia locum non habet. —$. 2. Seruus legatus erat
Calpurnio Flacco, isque rogatus erat eum manumittere ?? ;
et fi non manumififfet, idem feruus Titio legatus erat, et is
aeque rogatus erat, vt eum manumitteret 5*^: fi non manu-
mififfet $5, libereffe inffus erat: Sabinus dicit, inutiliter le-

gatum fore, et ex teftamento eum continuo liberum futu-.

86
XXXV.MaAzciANVvsSs 97 libro XV. Fideicommifforum.
Gax: Caffii non eft recepta fententia exiftimantis, et here-

rum

di et legatario remittendam interdum proprii ferui manutnit--

tendi neceffitatem, fi vel vfus 9 tam neceffarius effet, vt eo
carere non expediret, veluti difpenfatoris paedagogiue ?? li-
berorum: vel ?? tantum delictum eft, vt vltio remittenda non
effet: vifum eft enim ipfos in fua poteftate habuiffe: nam po-
tuiffent ?* difcedere a caufa teftamenti: qua ?? non orfiifla,
debere voluntati defuntti obfequi. - :
— XXXVL. Ingw libro XVI. Fideicommifforüm. — N &-
Q v infantes, neque furiofi, neque ab hoftibus capti, neque
hi ??, quos religio, aut honeftior caufa, vel calamitas aliqua,
vel maior res ?* familiaris, aut capitis famaeue ?? periculum,
aut fimilis caufa moretur, Rubriano Senatusconfulto conti-
nentur; ac ne pupilli quidem, qui tutores non habent: aut

eos habeant ?9, quos earum quae ?* caufa detinet. Sed nec

fi hi data opera fui poteftatem non faciunt, puto pupillis li-
bertos eripi: quia et iniquum eft, faCto tutoris, qui forfitan
foluendo non fit, pupillum damno adfici: et Senatusconfulto
non continetur alius'quis ?5, quam qui ex caufa fideicommifli
debet praeftare libertatem. Quid ergo eft? Dafumiano ** Sena-
tusconfulto fubuenitur his, quo caütüm eft de his, qui iufta
ex caufa abeffent: vt nec libertas impediatur, nec libertus eri-
piatur his, qui fraude careant. $. r. Si per procuratorem
quis defendatur, femper iuíftà ex caufa abeffe dicitur, nec li-

amittet. G EB. 78 Vulgo vt, abeft.: Sed in fequentibus eft: manumittere:
loco: manwmittevet. & R. — Hal. fuerit vogatus vt eum mauumitteret. 19
Ap. Hal ast, abeft. Vulg. habet: zt, loco, aut, et in fequentibus:
praeflet. BR, ^ Vt Vulg. ita Rehd. nifi quod loco: praeffet, habeat: prae-
flaret. GEB. 80 Vulg. (fi) feruus velit. Et hoc quidem fupplementum
mihi magis probabile eit, atque ita íane plerique fcripti. — Nam ex duo-
decim, quos adiui, hic habent feptem: Jjijferuus.. Solus Vat. IV. cai fer-
azus, et pro: velit, volet. ln quatuor reliquis omnia illa: fi, vel, cwi fer-
"as velit, plane defiderantur. . Deerant quoque in Barb. fed ibi recentius
fuppleta funt. &&. Hal, vt Taur. Septem illa: Vat. I. III. Barb. Chriftin. Pal. I.
II. S. Cruc. Il quibus adde Bynkersh. et Rehd, Quatuor: praeter Barb. Vat.
IV. VI. S. Cruc. l.. Sed Magl. vt Flor. GEB. — 81 Rehd. fideicommifja.
GEB. $2 Vulg.inferit; e; GEB. —— 83 Hal. vt eum manumitteret. — 84
Flor. inepte quis anté vltimam literam in sgmanamítteret , alteram e fuperfcripfit,
effecitque: manumittere et. Inde Hal. et Vulg. smanmamitteret et. BR. — Ita quo-
que Rehd. Et forte non adeo inepte Flor. e fuperfcripta eft, non equidem,
vt legatur : omonmnittere, et , fed vt indicio fit larere hic copulam et legendum
effe more Taurell. »anumitterE T. — Et. videtur omnino ICtus hic copulae repe-
titionem affeQtafle, G E B. 85 Flor. eft: emanumiffiffet. GER. $6 Rehd.
futurum . fore. Videtur effe varians le&io in textum . recepta. GEE.. —— 87 Hal.
et Vulg. MODESTINV S. Bafil. MAPKIANOZ. BR, -Rehd. vt Hal. et Vulg.
GE B. -88 Hal inferit: eius. Vulg. fermi eius. BR. Rehd. vt Vulg. GEB.
89 Gothofr. in notat jpaedagogi fui fiue liberorum. Yta Mal et WVulg. BR.
Etiam Rehd. GEB. .. 9Oo Hal. inferit: fi. GEB. 91 Hal. potuiffe. Vulg.
"114 potiny effet. B R. |
etiam. B R. 94 Reftituimus hunc locum. fola transpofitione: vel calamitas
aliqua maior vel ve$ familiaris , puta tenuior. "Olfecerunt mendum alii , et fcri-
píerunt; wel maioris rei familiaris, puta: pericu]um, quod fequitur. — Ita duo-

92 Vulg. quam. BR. ^^ 95 Hal. et Vulg. addunt: -

bertus eieripitur. $. 2. Nihil facitad interpellandam iurisdi-
&ionem eius, qui de fideicommiffa libertate cognofcit, pri-
uilegium cuiusque velciuitatis, vel corporis, vel officii, in
quo quisque eft, vel condicio perfonarum. — . |
XXXVIL VrrrawNvs libro VI. Fideicommifforum.
S1 pure data fit fideicommiffa libertas, et is feruus rationes
adminiftraffe dicatur: Diuus Marcus reícripfit, moram liber-
tati non effe faciendam, ex continenti tamen arbitrum dan-

dum eífe, qui computationem ineat. ^Verba refcripti ita fe..

habent. Aequius videtur Trophimo *?? ex caufa fideicommif-
fi praeftari libertatem , quam fine condicione reddendarum ra-
tionum datam effe conftat: neque * humanum fuerit ob rej
pecuniariae quaeftionem libertati moram fieri: qua tamen re-
praefentata, confeftim arbiter a Praetore erit dandus, apud
quem rationem , quam adminiftraffe eum apparuit, ex fide

reddat. "Tantum igitur rationes ? reddere cogetur. Sed.an .

et reliqua reftituere debeat, nihil dicitur? : nec puto cogen-

dum: nam de eo, quod in feruitute geffit, poft libertatem

conueniri non poteft. Corpora plane rationum, et fi quas res
vel pecunias ex his detinet, cogendus eft per Praetorem re-

ftituere: item de fingulis inftruere.

XXXVIIL Pavrvs libro III. Decretorum. T tefta-
mento ^, quod perfectum non erat, alumnae füae libertatem
et fideicommiffa dedit: cum omnia ? vt ab inteftato egiffent
, quaefiit Imperator, an * vt * ex caufa fideicommiffi ma-
numiífa fuiffet? Et interlocutus eft, etiam ? fi nihil ab inte-
ftato pater petiffet, pios tamen filios debuiffe manumittere
eam, quam pater dilexiffet: pronuntiauit igitur, reCte eam
manumifíam , et ideo fideicommiffa etiam ei praeftanda,
XXXIX. IpEexw libro XIII. Refponforum. Pavrvs
refpondit, etfi alienus inueniatur feruus, quem vt fuuüm te-
ftator ab vno ex heredibus voluerit *? manumitti: tamen co-

| gendum eum, qui rogatus eft, redimere eum, et manumitte-
re: quoniam non putauit fimilem effe caufam libertatis, et

fideicommiffi pecuniarii. $. r. Paulus refpondit, his verbis:
Tl/ceucov 0£ uoi, ZusiA& , 0Tt TXG S,Mpiric Gol oro0QGEL O UIOG 0U
MxpridAioc **, wl coi, x Tolc coic moucíy *?; plenam volun-
tatem *? defuncti contineri ** circa benefaciendum ** con-
iun&is perfonis *9 Zoilum: qui fi feruifint **, nihil eft gra-
tum *5 his praeftari poffe, quam libertatem : ideoque Praefidem
debere fequi voluntatem defuncti. ; HU !

decim MSS. Solum Barb. h;bebat: maz'oi iäs, fed: ipfum corre&um eft. Chri- .

ftin. codex ifta verba: alqua vel mazor ves familiaris, recidit prorfus. . Yta et
Editi praeter Hal. qui Florentinam expreffit. BR. Reliqua MSS. funt: Vat. I.
II. III. IV. VT. Pal. L IT. S. Cruc. L. II. Bynkersh. — Etiam Rehd. vel maioris vei
familiaris. GE B. — 95 Vulg. famaeque. BR. — 96 Hal. et Vulg. babent. BR.
97 Malumus: quos earum qua canfa, id eft, aliqua. Hal. earum quaeque. Vulg.
eorum quoque. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. — 98 Vulg. u continentur alii quam

qui, et mox: debeut. Atque ita hodie legitur Flor. at ex recenti corre&tione. -

Hal. vt Taur. nifi quod z quis, abíit. p R. Rehd. vt Vulg. GEB. . 99 Go-
thofr. in nota: Dafumaiano. Hal. Vulg. Damafiauo. BR. — Et ita in Rehd. fa-
&um ex: Damufiano. G E B. Ioo Vulg. Tyipbonio. BR. EFt Rehd. GER.
| Vulg. zec emim. BR. . 2 Mal. vationem. GEB. — 53 Gothofr. in nota;
Al. adiicitur. Ipfe Taur. in margine habet: adicitur. Hal. adicitwr. Sed a Flor.
eft recentioris notae. BR. Etiam Rehd. adicitur. GEB. . 4 Vulg. inferit : qui-
dam.BR. . $ Kehd. inferit: filii. GE B. 6 Hal. oumia veluti ab inteflato
filii egiffent. Vulg. omnia filii veluti ab inteflato geffiffent. GEB. — 7 In Rehd.
eft: inperator ant : vt, ac fi legendum foret: Zmperator autominus. GEB. — 8

Ap. Hal. vt, abeft. Gez. — 9 Hal. et fi mibil. — 10 Hal. voluit. . 11 Hal.

MagríaAe.G EB. — 12 Hal vo?; s«fv sov. Rehd. gg(quod fignificat: Grae.
a, quae abfunt,) crede mübi, coile, quomiam gratias.tibi veddet filius meus

Martianus tibi et filiis tuis. Vulgata verfio ita fe habet: — Crede mibi, Zoile,

eratias tibi veferet. filius meus Mavtialis: immo mon tibi folum fed et filiis tuis.
Et ita quoque Hal. in Graecis. GEB. I3 Hal. et Vulg. u plena voluntate;
BR. Etiam Rehd. G ER. I4 Taur. contiuer. GER. — 15 Rehd. circa be-
neficium. GEB. — 16 Hal et Vulg. inferunt: et. BR. — 17 Hal. quid fi ferui
funt ? GE B. 18 Vulg. nibil gratius. Hal. mibiltam gratum. | Pro: efl , in
Vat. I. et Pal. L repofirum; enim, in Chriftin, miile(fe gratius. — Abeft au-
; : i | tem

t 4 í
bent, Y
Wi
VM
& Tr

€0: g
LT

fint [

Ms
ts
J
B

DIGESTORVM LIB. XL. TIT. V. 809

XL. Inrew *? libro XV. Refponforum: Lvervs Ti-
tius Septiciae filiae fuae naturali Concordiam ancillam. fuam
donauit: idem. poftea teftamento filiae füae cum aliis quibus-
dam ancillam fuprafcriptam legauit, vt manutnitteretur. Quae-
ro, an Septicia filia naturalis ancillam fuprafcriptam : mariu-
mittere cogi poffit? Paulus refpondit, fi viuo .patre naturali

donatio ancillae ?? fuit, neque patris naturalis iudicium in -

ceteris legatis filia adgnouit: non poffe eam compelli, ancil-
lam propriam ex caufa fideicommiffi manumittere. $. r. Lu-
cius Titius Stichum feruum Maeuio legauit, et petit ^*, vt
neque ab eo, neque ab herede eius vmquam manumitteretur.

Paulus refpondit, teftatorem potuiffe poftea hunc feruum ad .
libertatem perducere: quia non fibi legem dixiffet, fed lega-

tario.

ANCILLA MEA, CVM HEREDI MEO SERVIERIT AN-
NOS?^pECEM, VOLO ?? SIY T MEA LIBERTA: quae-

ritur, cum libertam füam eífe voluerit, nec id heres facere
potuerit, nec directa pure data fit libertas, an etiam.poft de--
/cem annos in feruitutem ?* remaneret? Refpondit, nihil pro-

poni cur non Thaidi libertas debeatur. $. r. Lucius Titius
itacauit, MAEVI FILI CARISSIME, TE ROGO, VT
sISTicuvs ETDAMAS?? r PAMPHILVS TE PRO-

MERVERINT ?*, AERE ALIENO LIBERATO ^",NE

ALTERIVS QVAM TVÀM SERVITVTEM EXPERIAN-
TVR. Quaero, an fi per heredem fteterit, quo minus aes
alienum exfolueretur ^?, ex caufa fideicommiifi libertatem

confequi poffint? Refpondit, non quidem impüutandum here- -

di, fi pro commoditatibus rei fuae admitnifirandae aes alié-
num tardius exfoluerit: verum Ífi manifefte ftudium non fol-
uentis el rei paratum , vt libertatibus mora fieret, probare-

tur, repraefentandas libertates. $. 2. Tutoris, quem et ipfüm -

2? teítamento liberis dederat, fidei commifit, de manumit-
tendis ferdis ipfius tutoris: fed is a tutela excu(atus fuerat.
Quaero, an eisdem feruis libertatem praeftare deberent ?? tu-
tores, qui in locum excufati dati tutelam adminiftrarent ?

Refpondit, fecandum ea . quae proponerentur, libertates et

ab heredibus fcriptis videri datas. — $. 3. SEr0 AvmrLr-
BRAS TRESP',kETrTSTICHVM NOTARIVM, QVEM P E-
TO MANVMITTAS. Seius eodem teftamento tutor datus,
a tutela fe excufauit. Quaeritur, an nihilo minus fideicom-
mifla libertas debeatur. Refpondit, nihil proponi, cur non
3? debeatur. $. 4. Sorore fua herede inítituta, de feruis ita

cauit : BoUAouas u TupauxÀAQ , yAvxuTÉT uU ddeA Qy, iy mxpa-

Moma-Y1wy o Exeiv Z [xov ul Aguay óvc mronytrsuTA uoU, 0U€
hpR » E » i M " , ,
&yu (ux yAsUJépuwOx, Xxpig 4v vog 39 Nfpove cmouxrasawoi*

ten a íolo Treuif, e tredecim, quot confului. — Horum porro quatuor ha-
bent, vt eft Fior. Habuerunt item alia duo, fed in his corre&um eft, re-
ofito: gratius$, quod ceteri ferme referunt. B R. — Habent 2 gratius Vat. II.
V. VI. . In IV. et Pal. Il ita fadum. — Efabent porro 72 gratius Chriftin.
et Treuif. apud quem *2 ef/, vel: effe, abeft. Vat. L. habet: gradus , lo-
co: gratum, vel: gratius. — Denique IV. Florentinam repraefentantes funt
Barb. Vat, IIf.. S. Cruc. L, I. quibus adde Bynkersh. Rehd. 4wod fi ferg
fint micbil gvatius bis praeflavi poffe. Gz: B. I9 Hal. Vlpianus. GEB. 20
Vulg. inferit: fuae. BR. Rehd. amcillae fuae fuevit. GEB. 21 Hal et
Vulg. petiit. B&. Etiam Rehd. et'faur. erat dare: pet]t. GEB.' 22 Hal.annis.
GERB. . 23 Vulg. inferit: zt. BR. Étiám Rehd. GER. 24 Hal. et Vulg.
feruitute. B R. 25 Hal. et Vulg. Dama. &R. Rehd. vt Flor. GEB. . 26
Vulg. Pampbilus demeruerint. $ 8. 27 Wulg. liberes. & R. 28 Hal. exfol-
xerett. GEB, — ' 29 Mal. ipfo. GEE. 30 Hal. debeant. GE B. 31 Vulg.
zuülle. BR. 32 1n Rehd. own, abeft. Sed hic varia. adíunt librarii.peccata.
G E E. 533 Alciat. J. Dispund. 27. vo)0c qhqove. male. Dicitur enim 5 -
Q»;. Ita tamen Vulg. Hal. ceteri. BR. — .34 Id eft, Volo et a te peto, fovor
fnauiffima, vt Stichum et Damam attores sneos , 4uos ego, qnoad vationes reta-
lerint , nou manamifi , tibi effe commendatiffimos. — Quod fi ipfi tibi quoque pro-

bentwr, expofui tibi mieam fenteutiam. — Kehd. habet turfus: 9g ( fignum

XLL ScaAEvora libro IV. Räfponforum. "TInar sl

EXv À xcl. gor pléawmiv, &ajvumd Gov mv yviduny uou 3* Quaero fi
paratis actoribus rationes reddere, heres 35 libertatem non
praeftet, dicendo, eos non placere fibi, an audienda effet ?
Refpondit, non . fpeCtandum, quod heredibus difpliceret 35
fed id, quod viro bono poffet 37 placere, vt libertatem 38
confequantur. $. 5. Lucia Titia heredum fidei commifi- , vti
Pamphilam ancillam Seiae cum filiis eius redimerent et manu-
mitterent: et iuridicus, quanti finguli effent redimendi aefti-
mauit: medio tempore Pamphila, antequam pecunia folnere-
tur, peperit. Quaero, id quod natum eft ex Pamphila, vteüm
ad heredes Seiae, an ad heredem Titiae pertineat 2 - Refpon-
dit, id quod natum eft ex Pamphila, eius quidem effe, cuins
ea fuerat tüunc, cum pareret: verum heredem, (i moram £-
deicemmiffae libertati fecit, compellendum partum quoque ad
libertatem perducere. $.6. Lucius Titius ita teftamento ca-
Ult, MEDICOS TIBI COMMENDO ILLVM ET ILLVM:
IN TVO IVDICIO ERIT,VT HABEAS BONOS LIBER-
TOS ET. MEDICOS: QVOD SI EGO LIBERTATEÉEM
EIS DEDISSEM, VERITVS SVM, QVOD SORORI
MEAE CARISSIMAE.FECERVNT MEDICI SERVI E-
IVS MANVMISSI AB EA, QVI SALARIO EXPLÉTO
RELINQVERVNT ?? gaMw, Quaero, an fideicommiffa li-
bertas fuprafcriptis competere poteft? Refpondit, fecundum
ea quae proponerentur, non neceflitatem heredibus impofitam,
fed arbitrium permiffum. *?. $. 7. Titius Sticlio feruo fuó
libertatem dedit, fi rationes fic dederit ^ *, Qüaei*o , an ra-
tio per eum gelfta ita putari ** debeat, vt damna, quae ca-
fü contingerunt **, ad onus reliquorum non pertineant?
Refpondi **, in negotio, quod voluntate Gomini adminiftraffe
proponatur, ea damna, quae cafü ita acciderint 455 Vb fbne
uo nihil poífit imputari, non pertinere ad reliquorum onus.
$. 8. Item quaero, cum , omne peculium reddere iuffus fit,
an ita peculium computari debeat, vt id folum peculii effe
