EX diuerfo, fi petitor lite conteffata vfumfruCtum legauerit,
ex eo tempore, ex quo discelhit a proprietate, fructuum ta-
tionem non habendam, quidam recte putant. $. 1. Vbi au-
tem ^? alienum fundum petiil **,. et iudex fententiamdecla-
rauit meum effe, debef 75 etiam de fructibus poffefforem
condenfnare *9: eodem enim errore et de fructibus conde-
mnaturum: non debere ?* enim lucro poffefforis 79 cedere
fructus, cum, victus fit: alioquin, vt Mauricianus *? ait, nec
i DL äug' iudex mihi reftitui, et quare habeat, quod
[ióh) effét habitürus, poffeffor, fi ftatim poffeffonem reftituif-
fet? $. 2. Petitor pofleffori de euiCtione cauere non cogi-
tur ?? rei nomine, cuius deftimationem accepit: fibi enim
poffeffor imputare debet, qui non reftituit rem. $. 3. Eorum
quoque quae fine interitu diuidi non poflunt, partem petere
polfe conftat. ho
XXXVI Garvs libro VIL ad Edictum prouinciale.
Ovr xETITORIO iudicio vtitur, ne fruftra experiatur, re-
quirere debet, anjis, cum quo inftituat actionem, poffeffor fit,
veldolo defüt 9* poffidere. $. r. Qui in rem conuenitur,
etiam culpae nomine condemnatur. Culpae autem reus eft
pofleffor, *? qui per infidiofa loca feruum mifit, fi is periit:
et quiferuuma fe petitum, in Kfarena ?? effe conceffit, et $^ is
* 4185 A "! ; i
mortuus fit: fed et qui ?? fugitiuuni;à fe petitum non cu-
ftodit, fi is fugit: et qui nauem a fe petitam aduerfo tempore
nauigatum mifit, fi ea naufragio perempta eft.

Sed et illud eznceufimum, vt proríus infolitum, quod tamen habet Taur, mihi
videtur error, vel librarii priorem z anticipantis, vel typographi. GER. 66

Habent et Bafilica: Poff vicefimum autem quintum anuum operae artificis cum ;

impenfis compen[antur. BR. — Conf. Bynkersh. VIII. Obf.2j. GEB. — 67 Vulg.
compenfari. B R. 68 Ap. Hal. bonefle, decft. Habent tamen Bafil. zvzgezóc.
BR. 69 Habent etiam Batil. 3óae ve) vopéuc, BR. — '7O Hal. babebitur. GEB.
"71 Taur. allaBronem. GEB. Bafil 9£ wgowóssoc, pev aggeftionem. BR. 72
Ap. Hal. Et, abeft. GE &. 73 Àp. Hal. autem, abeft. GER. 74 Etiam-
nunc Florentiae eft petit, fed error nimis manifeftus. Bafil. eyáyw, atlionem
inflitui. BR. 75 Vulg. meuwm e(fe debeve: etiam. BR. 76 Hal. poffeffov

condemmari. GEB. — 77 Hal. coudemmatur, non debet euini GEB. 78 Hal.
po[feffori. G x B, 79 Hal. et Vulg. Martiauus. BR. 80 Hal inferit ei«.
GE B. 81 Hal. defierit. GEB.. 82 Hal. praefigit et. GERB. 83 Hal.

arena, GER. 84 Hal. fi, loco et. GEs. 85 Hal, inferit feruum.

GEB.

86

124

MM 4
l W?u

-

,.
m

]" ' /R

NT
( l,

E
,xrll(
EF
VH'LL

Laqweexéa; TiteCtorium, puta, quod induxeris, picturasqueicorradere velis
peses d boscowo.ninil laturus, nifi vt officias.;E2€ — Finge eam perfonam efle
& 2ueet La d mini, quae receptum fundum mox venditura fit: nifi red-
mä*äf ? t quantum prima parte reddi oportere diximus, eo de-
: - du&to, |tu/condemnandus est?. Lize/ f yequfeo datmen
3 &ftsl ; XXXIX. VrPIANVSWbropXVi R&

DIGESTORVM:. LIB. - VL. THITE.S E
XXXVII. [Vzerxwvs-libro-XVII. 55 ad-Edictum- ] quemadmodum ? cum procurator voluntate domini vendidit,

m -
V.l LvurAwvs libro oCtauo
-- area ?5 aedificaffem, cuius bonae fidei quidem emptor füt
J«9, verum eo f..?: Ee*npore aedificaui, quo iam fciebam alienam,
videamus, àn nibil Iäiïïi exceptio profit: nifi forte quis dicat,
prodeffe de damno follicito. Puto autem, huic exceptionem
non prodeffe: nec enim debuit, iam aliengm XX certus aedi-
ficium ponere. Sed hocjei concedendum ett, vt fine difpendio
domini areae tollat aedificium, quod pofuit. ^ &

Z — XXXVIIL Cxrsvs libroflI. Disetorum Iu rv x-

£: V.. o alieno, quefh imprudens émeras, ?* aedificafti, aut con-
Ka« feruifti ??, deinde euincitur: bonus iudex varie ex períonis

. -aulisque conftituet. Finge,et dominum eadem fatturum
A.Affuiffe)reddat ?? iripenfaghy V fundum recipiat, vsque eo dum-
L/o.:4&:. taxat, quo pretiofior 'fa&us eft, et fi plus pretio fundii ?* ac-
A: ceffit, folum, quod impenfüm eft. Finge pauperem, qui ?^,
fi reddere id cogatur, laribus, fepulchris auitis carendum ha-
beat: fufficit ?9 tibi permitti tollere ex his rebus, quae pos-
(xyc ) s; dum ita, ne deterior fit fundus, quam fi initio non foret
oet? f«l aedificatum. . Conftituimus ?7 vero, vt,fi paratus eft ?? do-
| minus tantum dare, quantum habiturus eft poffeffor, his rebus
Af ablatis, fiat ei poteftas: neque $?L malitiis indulgendum eft:

pDEMNTORES, qui fuis cementis aedificant, ftatim cementa
faciunt eorum, in quorum folo aedificant. $. 1. lulianus re-
&e fcribit, libro ecimo ^ iDigefterum, muliereyh, quae
intercedens fundum pignori dedit, quamuis a creditore diftra-
Ctum, poffe in rem aäfïone petere : CA |

XL. Gazrvs ll -ud- protutnei QviA
. ,nullum pignus creditor vendidiíle videtur. at |
72 Éu: XIII XLL. V LPIANVSlibro-DXVIL——ad—Edi $1
J : XIT,

ovris hac lege emerit, vt fi alius meliorem condicionem at-
( tulerit, recedatur ab emptione, poft allatam condicionem, iam
Héswh non poteft in rem a&ione vti. .Sed et 5 fi cui in diem ad-
"^diSus fit fundus, antequam adieCtio * fit fatta, vti ig rem
1f* &, ab&one poteft: poftea, non poterit. $. r. Si feruus milhi, uel
filiusfamilias fundum vendidit, et tradidit, habens liberam pe-
culii adminiftrationem, in rem acfione vti potero. Sed et fi,
domini voluntate,[desmimi. 5 rem tradat, idem erit dicendum:

$6 Hal. lib XVI. Gzs. . 87 Hal feptimo. GER.
Ap. Hal, aliena, abeft. GEE. 89 Hal. eo autem. GEB. 9o Nempe effe.
Et fic etiam Bafilica: &eza 75 uaSeiy aZAAä-rQ:ovgcäuüv &yat, Vulg. debuit iam in
.alienam. — Hal. debuit in alienum. B R. I Hal. praefigit fí. GE. 92
Hal, confeuifli. GEB. 93 Hal. reddet. Vulg. et reddet. BR. 94 Hal.
plus precii fundo, includit praeterea verba: et fi plus —— — empen[fwm efl:
j Regliutis, awque in gargine: bggcyim 'Jähulliy non babentur. Sex MSS. per
/ omnia Flot. reM'tf i Cïlïlöc Mïcf Bynkersh. fine gloff. legatur, fundo
bgque praecedentis vocis immutatione. BR. — Reliqua MSS. funt $. Cruc?äfäü.

88 Taur. alienÁrea.

!
I

j

/Muj?[cu/ui "Treuif. G E R. 95 Hal. cui, et poftea lavibus fepulcbvisque auitis carendum fit.
I-f' WY quGEB- 96 Hal. fafficiet. GEB. 97 Hal. Cenfuimus. GERB. 98 Hal.

—— fit, et mox effet. GEB. — 99 Vulg. inferit enim. BR. — 100 Vulg. officiat. BR,
1 Vulg. reddat. BR. 2, Hal. et Vulg. deducto, condemnandus efl. BR. 3
Hal. . XVI. GEE. 4 Hal. fepizmo. GE B. 5 Hal. Eb. XVI. GER.
6 Ap Hal.et,abeft GEm. 7 Hal et Vulg. addictie. "Vide Ant. Auguftin.
II. Emenud. 3. et Elbert. Leoninum J. Emendat, 12. ". 1. BR, 8 Alterum |
domini manifefte Wmnes, quotquot qfæ&:lo, omittunt pofterius,
(etiam Hal.)JMSS. gaeeeadene, nifi quod S. Cruc. vtrobique retinuerit, mani-
fefto fidelitatii argumento. — Conftat inde haec parum accurate effe rele&ta, quod
et confirmat lex fequens, in qua verficulus excidit, qui non eft repofitus. BR.
Reperio tamen in Collationibus notatum : abeffe pofterius: dominiin Barb. Otob.
Magl. Treuif. Bynkersh.,vt adeo MSS. ab editis non discrepent. GEB. 9
Hal.inferit et. GEB. — ^ 10 Hal. et, loco vel. GER. II Hal ao mibi
praeftlabitur. GEB. 12 Hal kb XXl. GEB. 13 Miro coníenfu hoc

57 IDigefteraxa fcribit: Si in ali ! j ihi '
gefterum fcribit: Si inaliena | vel *9? tradidit, in rem actionem mihi praeftabit **,

| qui hoc fecit **, reftituere eos compellátur.

J * *
P utatum in deffrauéfo.

127 | -.

uc'»'c;/v;æa V/o. P

XLIL PaAvrvsMibro-XXVI;7?-ad-Edi&um. Srriw ^

rem actum fit, quamuis heres potlefloris, fi non ( poffideat, ab- ] fs 6 ;
foluatur, tamen, fi quid ex) '? perfona defuncti commiffum X X
fit, omnimodo in damnationem ** veniet. ER
XLHI. In w flibre-XXVIT.—?—ad-Edictum. Qvax u RKIVE:

religiofis adhaerent, religiofa funt: et idcirco, nec lapides in- 1.2 3€ .
aedificati, poftquam remoti funt, vindicari poffuntfán faCtum ^9** vecur
autem aCtione^!9 petitori extra ordinem fubuenitur, vt is, ^ to 5 a MC jala
Sed '? fi alie-
ni, fine voluntate domini, inaedificati fuerint, et hondum ifun- Ya MA of o

*

Cto] *? monumento, in hoc detracti ?? erunt, vt alibi repo- —j2 g

p

nerentur, igg;eräüt/ä' dofnino ,,.Vifïäicari. Quod fi in hoc detra- :
Ci erunt, vt reponerentur, fimiliter dominum eos Zgpetere
poffe conftat. vtbf o
XLIV. Garv s |libeeXXIX- *di
FnvcTvs pendentes pars fundi ?? videntur. ,, , ,
: ibrc LXVIIL .ad —Edictu fa. Sr Id execv:
Hnonwo fit, qui poft conuentionem reftituitur, fi quidem a bo- |
nje fidei pofleffore, puto cauendum effe de dolo folo debere: ,
ceteros, jetiany de culpa fua ?? inter quos en et bon/ae fidei —— 4« -
poffeffor poft litem conteftatam. 7.;, i Msetuaur |
XLVI. PAvrv;s |libre-X: Sabt — Exvs rei,
quae per in rem actionem petita tanti ^* deftimata eft, quan-
ti in litem actor iuraucfit, dóminium ftetim ad poffefforem
pertinet: transegifíe enim cum eo et decidife videor ^? eo
pretio, quod ipfe conftituit. L epernm :
i XL'VH. IDEM W&—a&-?&&ü&æ Hago-*$,
fi res pr?e'fens fit: fi ^" abfens£2?, tunc, cum poffeffionem
eius poffeffor nayfttus fit, ex voluntate aCtoris: et ideo non N/*"W"ï) ,
eft alienum, non aliter litem ?? imari a iudice, quam Ífi « -
cauerit aCtor, quod per fe non fiat, poffeffionem eius rei non.
traditufiri ??. | «-
) &LVIH.PAPINIANVS Jibro-df.Ref S vM-
PTvsS in praedium, quodalienum effe apparulit, a bona fide 3* i&*
poffeffore fa€cti, neque ab eo, qui praedium donauit, neque a »4z^
domino peti poffunt: verum exceptione doligpofita ?7, per
officium iudicis aequitatis ratione feruantur: fcilicet 33 |fiffra- £& — 114 —
éGtuum ante litem conteftatam ?* perceptorum fummam exce- |
dant: etenim, a&miffa compenfaäone, fuperfluum fumptum,
meliore praedio facto, dominus reftituere cogitur. — 4 x

XLIX. CEgrLsvs SorvM,

partem efie aedium exiftimo:. nec agmquin fubiacere, vti mare| X Vl Ill

5 CaPRl. nauibus.
u

Hioialo,

fupplementum totidem verbis rbpe;i/in/d:m,MSS. Archetypi defe&um hi
indicat H. a Porta in l. BR. Wfta^funt Barb. Otob. Vart. L. Hf. Ill S. Cruc

Mdgl. Treuif. Bynkersh. nec aliter Hal. GE. I4 Vulg. condemnationem
BR, 15 Hal. ljj. XXXVII. GER. 16 Hal. per in. facbum autem. adlio-
"nem. GEB. 17 Hal et Vulg. fecerit. BR. I8, Vulg. inferit et. BR.
19 Videtur legendum fa&e. Scriptum forte fuit fzu&o; et mox fuudo. Sane
et à cum z permutata in poterawt, vt eft Flor. pro poterunt. Hal. fimito, addi-
ta in margine Vulgarjþ: lias, deffrutfo. E fcriptis habet Vat. L. defunuéfo, fed
epofitum in S. Cruc. vbi funco,- Ícriptum. erat.
Alii.octo femper habuerunt Zefivucto.BR. Nempe Barb. Otob. Vat. II.| Magl.
Treuif. Taurin. l. Bynkersh. GEB. 20 Hal. disiedli, et in margine : alias,
detrati vtrubique. Nempe in fequentibus recurrit vox detra&i, vbi Hal. quo-
que disie&i. G EB. 21 Hal. lib. XXVIII. GER. 22 Vulg. inferit effe.
B R. 23 Taur. in Adnor. folo debere : cetevos etc. folo: debere ceteros etc. ita
nempe interpundionem mutans, et fane ifto modo languet locus. BR. Hal.
pato cauendum e(fe de dolo folo debere. — Caeteros ä?ttem et de culpa [(ua. GEB.
24 Ap. Hal. tanti,abeft. GEB. — 25 Hal. videbitur. GEB. . 26 Hial. Ho.c.
G E B. 2/7 Hal. inferit vero. GEB. 28 Praefens res dicitur, quae eít in .
poteftate rei conuenti, abfens, quae non eft in rei poteftate, fed ab alio poffide-
tur, quod ex veteri ritu deducit Aueran. /J. Interpr. Inv. 15. GEB. 29 Ap.
Hal. litem, abeft. GEB. 50 Hal. traditum iri. GEB. — 31 Hal. bonae fidei.
GERB. 35; Hal.. et Vulg. oppofita. BR. 33 Ap. Hal. fczlicet, abeft, G E B.
34. Hal. habet a lite conteffata, fed Elb. Leoninus ZV. Emendat. 1. n. 3j. et
Ioann. a Sande Decif. Frific. lib. I1I. Tit. XV. Defi. 2. — Archetypi fcriptu-

H^h.3 ram

T.

L

128

nauibus. $. r. Meum eft 35, quod ex re mea fupereft, cu-
ius vindicandi ius habeo. — :
94 L. CAr gt STRATVwaI'O H.- Edicti-monitorii, Sr
AGER ex emptonis caufa, ad aliquem pertineat, non regïï'e

E . * 4 - s od
J/t 'lelrag actione agi poterit, antequam traditus fit fager, t*undgu'e/
, " poffeffio amifía fit. — & 1. Sed heres de eo, quod hereditati ob-
] L^ & ueneri ?5, recte agEt5 etiam fi ?" polfeffionem eius adhuc

(Q, Mp i non habuerit — 1f4 : eoce u i
OY ! LL PowPoNrvs llibro XVïLaä**?ïbm&mj Sr IN
rem actum fit, et in heredem polfefforis iudicium datum fit ??,
culpa quoque, et dolüs malus heredis in hoc iudicium venit.
j canspegamopuse l Ml. Tv L r A N v s Llibro ILV. ?? Digeftorum. — Cv
| ./ favrEM fundi poffeffor ante litem conteftatam dolo malo
^14 477 fnndum poffidere dgüit, ïggre-;:äes ieius- in rem Lq&täem aCctionem
fufcipere cogendi non fünt: fed in factum actio aduerfus eos
reddi debebit, per quam regituere cogantur ^*, quantp; locu-
pletes ** eX ea fé facti f-u.eï*ïnt. A Ürni n . d
Vs ul , LHI.* Iï OMPON IVS,Wbmum S:g
c.. FvNDI pollefformeüm excColuiffet, feuiffetue, jet poftea ^^
fundus euincatur, confita tollere non poteft. . :
LIV. VrPrANVYSyib —Obpinionum, , INTER
officium aduocatxoms/, et rel fuae deïän ionem multufr[ïä& 533
nec propterea qäi,s, fi poftea cognouerit rem ad. fe pertinere,
quod alii eam vindicanti tunc ignorans fuam effe adfiftebat,
dominium fuum amitit. t qetttnme ff
LV. Ivrirawvs] -*^— Digeftorüum. S1 Pos-
SESSOR fundi, ante iudicium acceptum,:duobus heredibus
reliCctis, dece(ferit, et ab altero ex his, qui totum fundum
poffidebat, totus petitus fuerit, quin in folidum condemnari
debeat, dubitari non oportet. ^^l d
LVI. IpnEw Hibro-EXXVIHT.-^5-Digefterum- . V.ps-

: DICATIO nhon vt gregis, ita et peculii recepta eft: fed res

fingulasbs, cui legatum peculium eft, petet. ;
[o) PTAR e i .
Ly/,,zw rK«5 LVIL Arnrgrewvs|iibroVE- Digeflorum. Is, A ovo
: fundus petitus erat, ab alio eiusdem fundi nomine conuen-
fucix adiorwirorum. tus eft. Quderebatur fijlterutri eorum/iuffu iudicis fundum
: reftituiffet, et poftea fecundum alterum petitorem res ^* iu-
dicaretur, quemadmodum non duplex damnum traheret? Re-

fry)up;'wf ec ofípondi: yter prioriudex iudicaret *7, eum oporterd'ita fün-
-75, . , dum petitori reftitui iubere, vt. poffeflori caueret, vel fatis-
Ü^ "u i^ daret, fi alter. fundum euiciffet, eum praeftareJ«aerraco]
: j LVIIL. PAv r vsVMibroJHE '-.. ^"marum 9 Alfeni
À 4 9 MW RTE E Es :
A i .zf Jdtorerm. | äA Qvo feruus/fétebAtut, eidsderi

nomine cum eo furti agebatur, qujerebata
iudició condemnatus effet, quid fe facere
Jq f y^ m u r -
f«. ferüus àb eo euictus effet?

, M. zc, vtroque
m——— "
; oporteret, fi prius
gäfponäg, Dnon oportere iudicem

Lf lo eo Jatwn, cogere, vt eum traderet, nifi&iJ fatisdatum. eflet, quod pro lä)]
a . homine iudicium accepiffet, fi quid ob eam rem datum ef-
Jt9J—' [et,id reCte praeftari. 1 Sed fi prius de furto iudicium factum
Li hat . Á« effet, et hominem noxde dediffet 5*, deindejde) ipfo homine

fecundum petitorem judicium factum effet, non debereæ?ggæm

. ram aflerunt. 'Nam et diferte Bafil. w$à 7üc wgoxzrágkcuc. BR. 34 Hal.
Bo Mewmn effe. GE2B. — 36 Hal. obuenit. GEB. — 37 Hal.etf GEB. — 38 Ap.

Hal. fit. abeft. GEs. 39 Hal. b. VII. GER.
41 Vulg. quanto locupletiores, Kíal. et H. a Porta in vtraque: zu quantum lo-
cupletes. E fex MSS. quatuor Archetypum referunt, at Bynkersh. I. habet:
quantum locupletes, Yl. vero vt Vulg: quam praeferimus, quod prope folennis
tormula fit, et Bafil. habeant: £ 9 yeyévues mAousióTeQti, BR..— Ifti quatuor funt :
Barb. Otob. Treuif. S. Cruc. GE B. 42 Hal. Si poflea, quam fundi poffef-
* ov eum excoluiffet faeuiffetue, fundus etc. omiffis et poflea ante vocem fundus,
at 72 faeniffet pro feuzffet, eft manifeftus, error typorum. GE g. 45 Lal et
Vulg. interefl. BR. — 44 Hal. lib. LX. GEs. — 45 Hal. lib. LXXIV. GER.
46 Ap. Hal. res, abeft. GE . 47 Vulg. vt priori index adiudicavet. B R.
48 Hal lib. IV. Evmirouzv. GER. 49 Vulg. Js a quo. BR. — 50 Hal. cum,
loco et, et mox ageretur. — Sed firmamentum in vllo e fex codicibus non inveni.
BR. Batb. Otob. $. Crac. Treuif, Bynkersh. GEB. 51 Hal, quaerebatur.
6 EB. 52, Vulg. inferit 2u. E R. 53 Hal. praefigit et. GEB. —— 54 Hal.

40 Hal. cogentur. GEB.

| rem agitur, eorum quoque nomine *?, quae vfui, non fructui

DIGESTORVM LIB. VL TIT. L

gää)iudicem, quod hominem non traderet, litem aeftimare;
quoniam nifil eius culpa, neque dolo contigiffet, quo minus :
hominem traderet. 2,/, - od du ]44, '5*,€
LIX.iv.LrANWv-s-libro-VE-ex-Minieio 55, | W An -
TA'TOR in aliena aedificia feheftras etÁoftia 59 impofuit: ,
eadem, poft annum, dominus aedificiorumidempifit/ Qudero,. !gi'nf'fïf/"f*?/*f»-
Áis,f qui impofüerat, poffet ne 5* ea vindicare? Refpondil 5*, |
poffe: nam quae alienis aedificiis confexa effent, ea, quam-
dia iunCcta ?? manerent, eorumdem aedificiorum effe: fimul
atque inde dempta effent, cohtinuo in priftinam caufam reverti, .
| LX. Powroxrvsllibro-XXIX. adSabinum, Qvop LE Ox 07
infans, vel furiofus poffeffor perdidit, vel corrupit, impuni-
tum eft. lb vinieto mén tl
LXI. IvrrAmwvsllibroiVI. ex-Miniei : .INÍ- j
crvs/interrogatus, fi quis nauem füam aliena^materia refe-n^ey 6
ciflet, num ?^ nihilo minus eiusdem nauis maneret? Re- :
fpóndit/"manere. Sed fi in fedificanda ea idem ^* feciffet,
non poffe, Tulianus notat: nam proprietas totius nauis, cari-

-

nde 9? caufam fequitur. o- - d L
LXlI. PAPrN1ANVvSIlibrosVE.-Quaeftionum. — Sz
mAv1Is a malaf fidei * poffeffore petatur, et 55 fru&us«/| J/
agftimandifunt, vt in taberna 99 et area 97,1quae locari fo-*ec» . m

lent. Quod non eft ei contrarium, quod de pecunia depofita,
quam heres non attingit, vfüras praeftare non cogitur: nam
etfi maxime vecCtura, ficut vfura, non natura peruenit 993, fed
iure percipitur, tamen 1i;deo vectura defiderari poteft, quoniam
perziculum nauis pofleffor petitori praeftare non debet, cum
pecinia périculo dantis fäegïeretur 9. & r. Generaliter au-
tem, cum de fructibus zeffimandis quáeritur, conftat animad- :
uerti debere, Lmiä:j ? an malae fidei poffeffor fruiturds "* fit, r & [773
fedjan petitor frui potuerit, fi ei pofüdere licuiffet: quam fen- P. ]
tentiam Iulianus quoque probat. : :
LXIII. Ipew libro-XII--Quaefionum. Sx cvr»a,
non fraude quis pofleffionem amiferit, quoniam pati debetjáé- seey'€
ftimationem,, aydiendus erit a iudice, fi defideret, vt aduer- -
farius aCtione/fuz *? cedat: cum *? tamen Praetor ?^ au-

la
xilium quandoque laturus fit, quolibet alio poffidenteyjnulla « éw ex: hu
captione adficiótur, ^. Ipfo quoque, qui litis gleftimationem " seseMe, | i
perceperit *?, poffidente, debet adiuuari : neg:—facile ag.dien- ?-ng- " ';*W
dus erit ille, fi velit poftea pecuniam, quam ex fententia jiu-. 4 mf" /";
dicis periculoJiudicati recepit, reftituere. ,. — 14* iä
XIV. Ingwlibro X X Duxeftionum. Cvw in ul

funt, reftitui fructus certum eft.. /&; 81 u095,. —
LXV. IptrMllibro-H.-Refponforum. 7?. / EwPTon
raedium, quod a fion. domino 9? emit, exceptione dolijpo-
fita 5T, non aliter reftituere domino cogetur, quam fi pecu.
niam creditori eius folutam, qui pignori datum praedium ha-
buit, vfurarumque medii temporis fuperfluum reciperauerit 9? z.
fcilicet, f minus in fructibus ante litem, ?? perceptis fuit 9^:
nam eos vfuris nouis 55 dumtaxat qgmjïäjagiifamptuum in

A o od lo praedium

L]
dedidiffet. G E s. 55 Hal. Minutio. GEB. — 56 Hal. boffia. GER. 57
Hal, poffit ne. GEB, 58 Hal, Refpoudi. GEB. . 59 Vulg. couiuncia. 8 R.
6o Hal. ad Minutium, et mox Minutius. Wulg. Mutius, BR. — G1 Vulg. am,
BR. . 62 Hal eadem, locoea idem. GER. 63 Conf. Marqu. Freherum
Il. Paverg. f. Vevifim. 21. GEB. 64 Flor. erat snalafideipoffeffore, et vt in
praecedentibus habuimus boua fide poffefforis, ita hic poterat efle mala fide po[-
feffore. 8 R. 65 Vulg. etiam. BR. 66 Bafil. égyasweíov, officinae, vbi la- Y
boratur. BR, — 67 Baül. escávAev. BR. — 68 Vulg. prowemit. BR. — 69 Hal. : i
foenevetur. G E R. 'Jo Hal. animaduerti non debere. G E 8. 7Y Vulg. frai-
tu5, quod malumus. BR. 72 Wulg. a&ionem [uam. ^Ylal acHones: fuas.
Sed et Bafil. habent fingularem. P. 75 Vulg. vt. BR. 74 Vulg. inferit
E BR 75 Hal. et Vulg. vt nalla captione adficiatur. E R. 76 Hal. per-
cepit. G E B. 77 Hal. lib. XV, GER. 78 Ap. Hal. «omzne, abeft. G E B.
79 Hal. defmitiomum. GEB. — 80 Hal. nom a domino. GEB.. . 81 Vulg.oppo-
fita. B R. 82, Hal. rectperauerit. GE B. 83 Hal. a Ete conteflata, v. L.

48. fupra b. t. BR. — 84 Hal. fuerit. GER. 85 'Faur. noDis. Hal. mobis.
PT GER.

*

DIGESTORVM . LIB.

praedium faCctorum exemplo, gequum eft. $. r. Ancillatmjs5,
uae non/;in dotem data ?7, fedmfj peculium filiae $9 con-
ïg?*,ä-*:ceffa eft, peculio filiae *? non legato, mz*gncipium heredita-
| ^^*« vium effe conuenit. $Si tamen pater dotis jàc| peculii, contem-
A pïafione filiam exheredauit, et ea ratione reddita, niäil ei te-

I *

! ftamento reliquit, aut eo minus legauit: filiam defenfio tue-

. bitur voluntatis. : Jfeetndn
| LXVI. Pavrvsllh ;

Now rDEO

. HBRSSSS . .
minus recte quid noftrum efle vindicaffnus 9?, quod abire .

a nobis dominium fperatur ?9, ífi condicio legati vel liber-
. tetis extiterit ?T. o
LXVIL. Scxeyora llibre-E-—??-Refponforum. . À
. TvTOomnkE pupilli domüm mercatus, ad eius refeCtionem fa-
Iu brum induxitr j$ pecuniam WQuüeritur, ad quem per-
L£ Q tineat * Refpótidi]fi non thefauri ?? fuerunt, fed pecunia forï
«" te perdita, vel per errorem ab eo, ad quem pertinebat, non
ablata: nihilo minus eius eam effe, cuius fuerat. |
g LXVIIL VnPrANVS llibro-EE-ad-Edictum. Qvr RE-
l f& sTITVvERE iuffus, iudici non paret, contendens|non pofle ?**
' reftituere, fi quidem habeat rem, manu, miltari, olficio Iudi-
ifüä,,m poffeffio transfertur: et .fr'u&üum-'dumtaxat, omnis-
mzí«. que caufae ?5 nomine condemnatio fit. Si vero non poteft
f** reftituere, fiquidem ?9 dolo fecit, quo minus pdif)jl;, iS]quan-
tum adueríarius in litem fine vlla taxatione ?* (in1?? infini-
tum iurauerit, darfinandus eft. Si vero néc poteft reftituere,
C« mec dolo fecit, quo minus poffit, non pluris, quam quanti ??
res eft, id eft, quanti aduerfarii interfuit, condemnandus eft.
Haec fententia generalis eft: et ad omnia *??,|fiue interdi-
&a, fiue actiones * in rem, fiue in perfonam funt ?, ex qui-
J bus arbitratu iudicis quid reftituitur, locum habet. Ceaz
hu LXIX. PAvrvs][libroXIII ?-adSabinum. Is, ovr
dolo fecit, quominus poffideret, hoc quoque nomine punitur,
uod actor caüére éi non,debet, aääones, quas eius rei no-
mine habeat, fe ei praeftaturum. ER |
(EXX. Powsoxrv sfjlibreXXIX. * ad- Sabinum.
NEesC QVASI Publicianam quidem acfionem jer dandam pla-
cuit: ne in poteftate cuiusque fit per rapinam ab inuito do-
mino remTiufto 5 pre&o comparare. ; XJ/J.
V(. .. LXXE. PaAvrvs libre-tXHE 5 ad-Sabinum. Qvopn
fi poffeffor quidem, dolo fecit, a&tor vero iurare non vult, fed
quanti res fit, aduéríarium condenfnari maly(it 7, mos ei ge-.
rendus eft. ^ Jaedhes xIt. : :
LXXIL)|VrPrANvsllbroe-XVE.-3—ad Edictum., Sri
A Tifio fundum emeris Sempronii, et tibi traditus fi£, pre-
tio foluto; deinde Titius Sempronio heres extiterit et eundem
alii vendiderit et tradiderit, aequius eft, vt tu potior ? fisj
Nam etfi ipfe venditor eam rem a te péteret, exceptione eum

( L
z

'St'.",l -l

0 bkeec ,
"
t — X velXIt.
U on Gruct

pur

GE R. 86 Hal. Ancilla, GE. $7 Hal. fequens ef?, huc transfert. GER.
88 Ap. Hal. filiae, abeft, GES. 89 Hal. vindicamus. GEB. 9O Spe-
vatur, pro tzmetur. dta et Dafil. 2AviZóuevoy. &QeigetoSou uov, R R. 91 Bafil.
exierit, iiósws. BR. 92 Hal. E. III. GER. 93 Flor. tbenfauri. GEB.
94 Geminari poffe vltimam literam in posSE, vt fiat poffc fe veflituere exiftimat
Bynkersh. 1II, Obferu. 14. et fane Vulg. habet 72 fe, poft contendens. — Abeft
tamen a quinque MSS. BR. Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GE B.
95 Graeci hic habent culpam, xo4 dpeAeía weradterui. BR..— 96 Hal. veflituere
et dolo. GEE. — 97 Bafil. xagis émeg3éceuc, finecunttatione. Sedet fermonem
inuertunt hac ratione: $ov buósg xwg ÜmsQSéstue, Ó ivdyev wurubwáterui És
&mégavrov, in quantum iurauevit fine mora, actor condeimnatur n infimitum. B.
98 Ap. Hal. zz, abeft. GEB. — 99 Ap. Hal. quanti, abeft. GEE. . 100 Ap.
Hal, eff : et ab omnia, abfunt. GER. I Hal. inferit et fiue. GEB. A d
Hal.fit GEB. 3 Hal lib XVIIL GER. — 4Hal li. XXVIII.GER.
5 Hal. et Vulg. habent zmiuflo. — Sed etiam iuftum pretium ob violentiam hic
iniuftum eft. . De induftria hic plures codices M$S. contuli. Ex duodecim fo-
li quin ueMent iniuflo. Moc etiam erat in Treuif. — Sed ibi deleto iz, repo-
fitum/fiou, quód perinde eft. — Barb. habet diuife z zuflo. n S.Cruc. qui cum
'laurin. T. Flor. habet, füper z4/?o, fcriptum eft 4uafi zniuflo, quod oppido no-
tandum. Vitium fcripturae videtur animaduertiffe, qui in Vat. L. fupel'-jggjzdio,
Ícripfit forte iuflo. Denique tres habentetzam zuflo. BR.. . Hi tres funt? Otob.
Vat. Hl Magl. Qui habent niu/lo, Vat. I. II IV. Bynkersh. GER. 6Hal.

| habent: Ko4 ó xrícuc üíxwgu iv dAMoTQÍo DáQen et qui aedificat aedificium im alie-

VI.

TINM L

fummoueres. Sed &f fi ipfe poffideret, et tu peteres, aduer-
fus exceptionem, dominii replicatione |vteréris. wáxenni, 154

LXXIIL. InzEwilibro-XVII.:9.ad Edictum. IN sPE-

129

crALIjaCone non cogitur poffeffor dicere, pro qua parte — | J 7 osien.
eius fit: hoc enim petitoris munus eft, non poffefforis. Quod 5,.... ;5
et-in Publiciana obferuatur. -$. r.ZSuperficiario, /«wä[ï"" 2 'ï't"w;g"
LXXIV. PAvrvsllibrolKXI.ad Edicu Ib ESTON LO v
qui in alieno folo fuperficiem ita habet, vt certam penfionem fy,,.,Z —
raeftet, - fex6. Dczyoco F hI
LXXV. VrPrANVvs]lbroXVI.ad Edictum. PmRAxE-
TOR caufa cognita in rem actionem pollicetur. :
LXXVI. GaArvs Llibæ—-'-&lli;graä"ääï&üä prouineiale. EH
Q v X & de tota re vindicanda dicta([funt, eadem etde parte in- 1 7X&
tellegenda fünt, officioque iudicis continetur, pro modo par- £,
tis ea quoque reftitui iubere, quae fimul cum ipfa parte refti- »ceex /
tui debent. $. r. [ncertae partis vindicafio datur, fi iufta cau-
falinterueniat. Tüftaautem caüfaleife potgïï, fi fortelegi Fal- £ /.f*t,
cidiae locus fit 1n teftamento, propter incertam detractionem -
ex legatis, quae vix apud iudicem examinatur: iuftam enim
habet ignorantiam legatarius, cui homo legatus eft *?, quo-
tam partem vindicare debeat: itaque talis *? dabitur actio:
leadem et de ceteris rebus intellégemus.Lvesenm retm F r
- — LXXVIL VzrraAwvs llbro XVH..14-ad Edi&um. u lais al
[QV/(EDAM mulier fufidum jitaj*5 nón marito donauit peru'..!?(( X Wf;
epiftulam, jet-eundem futidum ab'eo conduxit !5: poffe de-, , * fwlo-,ï

fendi in rem ei comperere '7?, quafi per ipfam adquifierit pof- deeer
feffionem, veluti per colonam. — Proponebatur, quod etfam/ in L/À z d
eo agro, qui donabatur, fuiffet, cum epiftula ;*emitteretu:' r9» ,7. "'t,
quae res fufficiebat ad traditam poffeffionem, licet. conductio, — . ) ^^ æf"'
non interueniffet.] Zt qeono d - : "M'n/ef gercorat.
LXXVIII. LAs xo llibrosIVs Pithanon-a Paulo-Epito- 4« r
mafjrum *?. Sr krvs fundi, quem alienum poffideres ?9, *f /ege o
fructum non cQegitti ?*, nilïil eius fundi fruCctuum ?* no- /ex «t rery
mine te dare oportet. Paulus ?3: Immo quaeritur;huius,2&) 475 « ^eeuzs
fruCtus idcirco factus eft, quod is eum füo. no'iïngtne percepe- ^* eretea-dac.

rit. Y Perceptionem?fru&us zïci bere dgägmfgs, non) ?? fi per- : |
fectu collecti (2.5; (féd; etiam , ita percipb ^7, vt terra con- Cejud. Pt fs cet

tinere fe fructus defierint: veluti, fi oliude wpvuziä"lle&ae a ik P AprI fw-f
nondum autem vinum»P, oleum ab aliquo factum dit-?* : , ;- z
ftatim enim ipfe ack':'epiffe fructuim, ?* ex,i/fïimandus eft, (f
LXXIX. Ipxwjlibro Vl Pithanon-a Paulo- Epftoma- //exts
torum. Sr HoMwrwNkM a me petieris, et is poft litem con-
teftatam mortuus fit, fruCtus, quoad is ?? vixerit, Keftimari
oportetj Paulusj5^*: Ita id verum effe puto, fi non priusÁis
homo in eam valetudinem inciderit, propter quam operae eius
inutiles factae fünt: nam, neefi vixilfet quidem in ea valétu-
dine, fructus eius temporis nomine z;eüimari (DnuebHep - — m UER

lb. XVIIL GER. 7 Hal malt. Gk». — 8 Hal B. XIX. GEs. — 9 f t gt r
Bafil. 2zixguréseQos, validior. BR. 1o Hal. l. XVI. GER. II Bafïl./,,fz &—/)SXV// Tur
omiffo fuperficiario in fine praecedentis legis, et in hac verbis: Id efl, omiffis' 7 Jerfa.

40 folo. BR. 12, Hal. hic inferit fj baefitet. GEB. 13 Hal. tali. GEB. ofe Quv X X XX
14 Hal. lbp. XII. GEB. 15 Hal. Vulg. omnes ;ta, expungunt. Profe&o ] WATEUSY
ea particula Florentiae non adeo recenter deleta eft, et videtur redundare. BR. ^* ^ / .

16 Poft conduxit, Hal. habet dixi. $i quid fupplendum malim dzxit, quod ex- ;
cidiffe videtur ob praecedens conduxit. BR. 17 Vulg, addit acfionem. BR.
I8 Hal. mitteretur, WVulg. ei mitteretur, argute. BR. — I9 lta etiam £. fe-
quens, vbi tamen prius érat epitomarum.. Hal. eumque fecuti H.a Porta et Bau-
doza ztiSeyàv a Paulo everouuSéveov. B R. Conf. Petr. Perrenon. 14. Animada. 16.
GEB. 20 Hal. poflidebas. GEB. 21 Vulg. collegifli. 9 R. 22, Hal. .et
Vulg. fra&us nomiue. BR. — 23 Hal. Paulus notat, Vulg. dave oportere. . Pau-
lus uotat. BR. 24 Hal. fi buius. Vulg. fi eus. BR. — 25 Hal. inferit taz-
tum. GEB. 26 Hal. pevfecle fimt collecti. Vulg, collecli fumt. BR. 2
Ap. Hal. percipi, abeft. Vulg. fed etiam ita pevcepti, vt. BR. 28 Hal et
Vulg. inferunt vel, BR. Et ita quoquo MSS. Barb. Treuif. Bynkersh. Sed
cum Flor. facit S. Cruc. GE B. 29 Hal. colle&ae funt. - Vulg. colle&ae finfF
B R. 30 Hal et Vulg. inferunt vel. BR.T — 31 Hal effb. GE B. — 32 Vulg.
frncius. B R. 33 Ap. Hal. i5, abeft. GER. 34 Hal. addit wotat. G EB.

a aluBia od

V2 y o
a4XT. AA o a À a
g.

: 3

3 dem, [srd: r )

* /äl pE PVBLICIA

H — zi A2 .1"'" ;u/(/,'nf;) à : ia ^ :
»-,,wla/z*.,«w/agfj:ä;f vsvcAPTVM4 pEeTET, IVDICIVM DABO.

1/ ) "
l £Tjv
y

113

o st

,JA [y ;

at

*

WDW

z M. )6£ mo

X XMl.

[7] e N;' ,/4
L../,JþLt' & dl: i
*acc Z//l(!f't/f«/

)(///efüu?:/

C.

p

130

'da- LXXX.EFvRIvs ÁNTHiANWNYVS ?? libro L. ad Edi-
&um- Iw REM àftionem pati non compellimur: quia licet
alicui dicere, fe non polffidere: ita ?? vtífi poffit aduerfarius
conuincere, rem ab aduerfario poffideri, transferat ad fe pof-
feffionem per iudicem, licet fuam effe non adprobauerit ?*.

NA IN REM ACTIONE.-/?
VrriaNvsilibro XVI- ad-Edittum. 4xfo du

AIT Praetor: S1x Qv1is ID, QVOD TRADITVR EX
IVSTA CAVSA NÓN !* A DOMINO, ET NONDVM

Merito Praetor ai, NONDVM VSVCAPTVM:| nam fi víu-
captum eft, habet ciuilem actionem, nec defigerat honorariam.
.S--2- Sed cur traditionis dumtaxat, et vfucapionis fecit men-

tionem, cum fatis ? multae funt * iuris partes, quibus do-
minium quis nancifceretur 5 ? vt puta legatum,

IL. PovrvsHibro-XIX. ^- d Edictum. Vrr MÓmn-
Trs caüía donationes faCtae: nam "* amiffa poffeffione, com-
etit Publiciana, quia ad exemplum legatorum capiuntur.

.HI. Vrsrawvs libro-XVE-ad-Edictum. Svmwmi?

et aliae pleraeque. $. r. Ait Praetor: ? EX IVSTA CAV-

W Xíl.5s A pEgTET. Qui igitur iuftam caufam traditionis habet, vti-
tur Publiciana. .EÉt non folum eniptori bohge fidéi competit |

Publiciana, fed effaliis: vt puta el, cui dotis nomine tradita res
eft, necdum vfucapta: eft enim iuftiffima caüfa, fiue aeftima-
tg,'? resin dotem ** datz-fit, fiue non. tem fi res ex cau-
fa iudicati fit tradita. . o
IV. PAvrvs llibee—XIX. "^ad-Edictum. Vr fol-

uendi caufa,

V. VLPIANVS Hibro 7VE-ad-— , irtum,, VEL ExT

«aufa noxae dedifjionis, fiue vera caüfa fit, fiüe falfa.
VL PAvrLvsilibro-XIX.?-ad Edictum. ITEw fifer-
uum ex caufa noxali, quia non defendebatur, iuífu Prfetoris
duxero, et amifero poffeffionem, competit mihi Publiciana.

VIE VrsrraAmxvsllibro-XVT. ad Edictum. | Sep ET
fi res adiudicata fit, Publiciana actio/ competit. $. r. $1 lis

fu/d it Keftimata, fimilis &t venditioni: et ait Iulianus, libro
vicefifimo fecundo. *^ Digeftorum, fi optulit *? reus geftima-
tionem litis, Publicianam competere. Sæ Marcellus libro
;tifio^ deci Digeftorum Íícribit: Eum '?, qui a furio-
fo, ighorans eum furere, emit, pofle vfucapere: ergo et Pu-
blicianam habebit. S.—3. Sed et fi quig ex lucratiuis caufis
rem accepit **, habetiPublicianam, quae etiam aduerfus do-
natorem competit: eft enim iuftus poffeffor, et petitor, qui li-
beralitatem. *? accepit. $. 4. 5i a minoregjuis emerit, igno-
rans eüim minorem effe, habet Publicianam.| $. 5. Sed et fi
permutatio faCta fit, eadem aCctio competit. $. 6. Publiciana
aCtio ad inftar proprietatis, non ad inftar poffeffionis, refpi-

45 Hal. Authinus. GEB. 37 Háal. proba-
uerit. GEB.
t Legerim lubentius a "om domzno, etita Vulgares habent. Inter fex
tamen MSS. folus Bynkersh. l. ita habet. Ceterum eandem lecionem Bafil.
firmant: v«gk u3 39eszórov. BR. Reliqua MSS. funt: Barb.. Otob. S. Cruc.
'TIreuif. Bynkersh. l. G EB. 2 Nempea fe. Bafil. xo u 9ix xheewe 3ecmó-
ezs, nec vfucepit. BR. 3 Hal. fane. GE R. 4 Hal et Vulg. fimt. BR.
5 Hal, mancifcatur. G E B. 6 Hal. jb. XXI. GEB. — *7 Hal. inferit. et bic.
GEB. 8 Ap. Hal. fuut, abeft. GEs. — 9 Hal. et Vulg. praefigunt 4u. B R.
10 Vulg. aeffamatae ?m dotem datae fimt. BR. II Hal. dote. GE R. 12
Hal l. XXlI. GER. 13 Hal. lib XXI GER. 14 Hal. libvo feptimo.
GE B. 15 Hal. obtulerit. GEB. — 16 Ruffardus hic: INon eff zuitium capitis
im Flor. vt quidam putant. Ymmo vero eft vel maxime, fed fatis apparebat er-
