jg,&þtlm nepote altero/ retento in poteftate partiatur *? : nec ehim
m

lt

inus debet ferre nepos in locum filii adoptatus, quam fijab
raneo effet adoptatus. — $. ro. Illud non intereft, quota
portio hereditatis ad nepotem pertineat, an perquam modica:/
nam et fi tmodica fit, attamen dicemus effe locüm ** huic par-
ti Edicti. $. rr. Inter ipfüm filium et liberos eius diuidi-
tur hereditas,ita *? vt ipfe dimidium, liberi dimidium habeant.
Proinde pone folum effe filium emancipatum é$jyg et nepotes
in poteftate duos, neminem praeterea ex iiberim)ebit eman-
cipatus dimidiam partem hereditatis, et *7 adieee dimidiam **
duo nepotes, vt quadrantes ferant. Sed '? fi fit praeterea
alius filius, eueniet, vt filius habeat dimidiam partem heredi-
tatis, ex quo nepotes non funt: alius filius ^? femiffem ?*
cum filiis fuis: ita vt quadrantem hereditatis ipf ferat, qua-
drans inféf liberos ?? eius diuidatur. Sed fi ambo fllii.hünt
emancipati , et habeant finguli nepotes, eueniet, vt finguli jfin-
gulos femiffes cum nepotibus fuis diuidant: ita vt ipfi quidem
quadrantes ferant, nepotes autem refiduos quadrantes.
alter duos filios, ?? alter tres habeayít ^^: quadrans vnus in-
ter duos, alius inter tres diuiditur. $. r2. Si quis ex nepo-

E Lj . & " ^ L] * : *
tibus portiónem füàyi omiferit, eueniet, vt non ad patrem eius,.

fed magis ad fratrem pertineat. — Sed et fi omnes nepotes
omittant ^?, patruo nihil adcrefcet: fed foli patri, Quod et
fi ?^9 pater omiferit, tunc patruo adcrefcet. $. r3. Emanci-

patus filius, fi quidem nepotes in aui poteftate non habeat,

T

fratribus fuis confe.xgt: fed ^* fi fint nepotes, voluit eum
Praetor filis fuis, qui fünt in poteftate, fo!ä*s conferre: me-
rito: quia veniendo ad bonorum poffetfionem, illig/ foljé iniu-
riam facit. $. r4. Nunc videamus, quantum eis conferat:

£t quidem femper, cum fratribus emancipatus confert, vi-

rilem fibi detrahit: vtrum et in eo cafu virilem detrahat, an

vero quia dimidiam partem habeft bonorum poffeffionis, di-.

et Vulg. erant. B R. 9 Hal. et Vulg. fasmilige. . Sed et Flor. ita corre&um,
quod re&e fpreuit Taureilius. B R. iO 'Taur. mifcteVimus. GEB. — XX Hal.
et Vulg. fit. BR.. 12 , Vulgo in, abeft." Vide Duker. ad Op»sft, de Latin.
Vet. ICt. p. 369. BR. 13 Hal. et Vulg. partzautur. BR. I4. Flor. eft:
locuim effe. B R. I5 Vulg. fic, B R. I6 Scriptum. erat Flor. folum effe fi-
liumi emancipatum effe. Ytaque potius prius effe delendum erat ex genio libra-
riorum feipfos corrigentium, — Potuiffet et legi: folum effe filium emancipatum ,
effe et nepotes , et ita exhibet H. a Porta in II B R. 17 Vulgo et, abett.
B R. 18 Hal. inferit: partem baereditatisg. GERB. I9 Hal. Et, loco:
S$ed. GERB. 20 Ap. Hal. et Vulg. abeft: filius. BR. 21 Vulg. inferit:
baereditatis, BR. 22, Hal.et Vulg. im liberos. Nempe Flor. olim erat: znu-
ter liberis, pro quo alius repofuit: zm liberos. B R. 23 Hal. praefigit: et.
GEB. 24. Hal, et Vnlg. babeat. B R. 25 Hal. omittent. GEB. — 26

Hal Quod(Àfipater, quod fere malo. £R. — 277 Vulg. inferit: et. BR. — 28

$. 7. Liberos.

Et fi

XXXVIL TIT. VIIL 717

n » :
midiam partem ,etiamubonorum fuorum conferat? Et puto di-

midiam tantum bonorum;eis;?? partem conferre 3?, nam et- ecus.
fi alius emancipatus fit filius, alius in poteftate retentus: fi- U2e(cre,

lius emancipatus.his duobus nepotibus vnam pàrtem tantum
conferet, et patruo eorum, qui in poteftate manfit, vnam
partem dabit, tertiam ipfe habebit, nec quod nepotibus con-
fertur a patruo emancipato, ipfi patri conferent: hoc enim.
non de bonis àui, fed propter bona poftea eis acceffit 39,
$—5 Eueniet igitur, vt pater emancipatus, fi céntumin bo-
nis habeat, quinqüaginta fibi detrahat: refidua quirftaginta
omnibus nepotibus, id eft, filiis fuis conferat, aut fi vpum
nepotem habeat, et duos ex àlio pronepotes] &ta diuidat quin-
quaginta, vt nepos habeat vigintiquihque, pronepotes ex alio
vno ?' vigihtiquinque: nam et bonorum poffeffionis ambo
vnam partem habent. $. 16. Sifit filius in poteftate, alius

- . -

emancipatus, ex defuncto vnus nepos in poteftate, alius ne- -

. 3 ; . Ms .
pos *? emancipatus : eleganter Scaeuola tra&tat , patruus eman-
cipatus guanturm ?? ne. **, quantum ?* fratri fuo confe-
rat? Etait poffe dici, tres eum partes facere 3^: vrám fibi,

s
J debere Es

vüàm fratri, vnam iftis collaturum: quamuisJd& minus quam -

patruus ex hereditate aui concurrente patre fint habituri: quae
fententia vera eft. $. 17. Sed etíi fint duo nepotes ex eodem
filio, hique emancipati funt ?*^, et ex altero eorum pronepos
in poteftate defunéti: partem habebit nepos vnus , alia ?? ne-
pos cum filio fuo. $. 18. Sed etíi nepos, Jf ex alio nepote
defunéto,duo pronepotes: vpns ex pronepotibus emancipatus
foli fratri fuo conferat ?* : vel fi frater non eft, foli patruo,
non et:iam patruo malori. -
IL. Pavrvs libro XLL ad Edictum. Nzsirrz in hac
parte Edicti cauit Praetor, vt legata exceptis perfonis nepos
praeftet. Sed poteft füperior fermo et ad hupic cafum referriz
nam abfurdum eft, patrem quidem eius legata praeftare, ipfüm
vero plus habere, cum eadem condicione in eandem partem
vocantur ??, iM :
III. MancEerLrLvs libro IX. Digeftorum. Qv duos
filios habebat, alterum ex his emancipavit, nepotem ex eo in
poteftate retinuit: emancipatus filium ^*? füítulit, et a patre
exheredatus eft. ,Quaero, cum frater eius, et ipfe emanci-
patus praeteritus fit, et nepotes ex emancipato filio ab auo
heredes inftituti: quid de bonorum poffeffione iuris fit, et quid
interfit, i emancipatum quoque, ex quo nepotes erant nati,
praeteritum effe ponamus ? ,Refpondi, fi filium retento ex eo
nepote emancipauerit ^*, et emancipatus procreauerit filium,
et heres vterque nepos inftitutus fuerit, pater eorum exhere-
datus, alius filius praeteritus: folus filius praeteritus bono-
rum poffeffionem contra tabulas petere poterit: eXheredatus
enim obftat filiis fuis poft emancipationem fufceptis, nepoti ta-
ipen ^? retento in poteftate bonorum pofleffio dari debetz
quoniam fi pater eius emancipatus praeteritus effet , fimnl cum
eo bonorum poffeffionem accipere poftet propterid caput Edi-
&i, quod a luliano introductum eft: id eft, ex noua claufula
^3: nec debet deterioris effe condicionis, quia pater eius ex-
heredatus fit: idque ?* ei praeterito quoque praeftari opor-
o | tebit z
addunt: debere, quod et Flor. eft

31 Hal.et Vulg. zna, quod mi-
wepo$, abeft. GEB. — 33 Hal. pa-

Hal. eius loco: eis. 29 Hal. et Vulg.
additum. B R. 3o Vulg. accrefcit. BR.
hi etiam probabile. B R. 32 AÀp. Hal.
truusne emancipatus mepotibus. GEB. 34 Erat olim Flor. sepotmm quanti-
bus. Ant, Augultin. IV. Emend. 2. BR. 35 Hal. et Vulg. addunt: debe-
re, et hoc etiam Flor. eft additum, féd incongrue, et ideo fimile fupplemen-
tum $. 14. fapra idem Taur. fpreuiffe videtur. E R. 36 Ap. Hal. fuit , ab-
eft. GEn. — 37 d eft, veliqua. Hal. tamen et Vulg. aliaw. BR. Et ita quo-
que Barb. Otob. Bynkersh. GEB. — 38 Hal. et Vulg, conferet. BR. — 39 Hal.
vocetur, Vulg. voceutur. B R. 40 Hal. inferit: fuum. GER. 41 Hal.
emancipanit, mox: rócreamit, ac denique: fuit. 42 Ap, Hal. temen,
abeft. GEB. 43 Mal. verba: id efj, ex moua claufula, parenthefi in-
Clufit et in margine addidit: alias defaut. G x 9. 44 Hal. ideoque. GEn.

Nnnnn 34 A5

4

M ,

^

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. VIIL IX.

718 [
; tebit: fed fratris elus, qui poft emancipationem matus eft, | nem venter, fi non eft exheredatus, et id quod in vtero erit, - y
dtoerf: condició st con?eruanda eft £&men, et illi ad virilem | inter füos heredes füturum erit. . Sed et fi incertum fit, ali- "
4i&, partem hereditag: ficut etiam Imperator Antoninus in per- | quo tafien,cafu po.fïït exiftere, quo, qui editur, fuus futu- - T
fona nejitis *5 ex filia refcripfit. | rus fit, ventrem mittemus: aequius enim eft, vel fruftra non- (
IV. MonxsTINvslibro VI. PandeCarum. EmwaAw- | numquam impendia fieri, quam denegari aliquando alimenta "
cIPAT O[quis filio retinuit ex eo nepotes in poteftate: filius | ei qui dominus bonorum aliquo cafu futurus eft. $..5. Qua- m
emancipatus füfceptis poftea liberis deceffit. — Placuit in aui | re et fi ita exheredatio fatta fit, s MIHI FILIVS VNVS ;, i
poteftate manentes, fimul cum his, qui poft emancipationem | NASCETVR, EXHERES ESTO:quia filia nafci poteft, vel d
nati funt, decreto bonorum poffeffionem accipere: manente plures filii, V?l filius, et iiha,;.venter in poiï'eiïionfemwrmttetur: "
eo, vt fi velit auus fibi per nepotes.adqulm , bona fua confe- ; fatyls 9 eft enim fub incerto eius, qui edetur, ahb etiam eum, l?W" -
rat, aut nepotes emancipet, vt fibi emolumentum . paternae | qui exheredatus fit: quam eum, qui non fit exheredatus , fa- : nini
hereditatis adquirant: idquese-^^ Diuus Marcus refcripfit. — | me necari: ratumque elfe debet, jquog deminutum eft: quam- / suzr?; "
M p p V. Inx w libro |VI, Differentiarum. S1 nepos exhe- | uis is nafcatur, qui repellitur. $. 4. Idem erit dicendum , g. "
. fedatus heres extiterit eí, quem auus hefédem fecerat, dein- | et fi mulier, quae fuitin poffeffione, abortum * feciffet. $. 5. Uwque
de pater eius emancipatus teftamento praeteritus accipiat con- | Sed et li fub condicione poftum'is fit exheredatus, pendente : i
tra tabulas patris bonorum poffeffionem: iungi patri fuo ne- | condicione Pedii fententiam admittimus, exiftimantis poffäj "
La ul pos non poterit, fed;vt] ^* extraneus excludetur: quia non | ventrem in poffeffionem mitti: quia fub incerto vtilius eft "
fuo nomine auo heres extiterit. j |ventremmáli. $. 6. Si venter ab inftitutis exheredatus fit, a ff :
— VL Scarvora libro V. Quaeftionum. . Sx quis fi- | fubftitutis praeteritus, Marcellus negat in poffeffionem eum & tï]ï
lium habens in poteftate, extraneum in nepotis locum quafi | mitti poffe viuentibus inftitutis: quiafexheredatus eft ^: quod l- Laf
ex eo filium ^? natum adoptet, mox filium emancipet: non | verum eft. $— Per contrarium autem fi ab inftitutis prae- 2e F
jungetur hic nepos filio emancipato, quia defiit e?ï'e emanci- : teritus fit xäz(—:ntïc-:»rZ a fubftitutis exheredatus: viuis inftitutis , 1 u?:
pato ^? ex liberis. ; MAXEAC df*4fz, |mittendus eft "? in poffeffionem: quod fi non viuant, negat M/W'fp
VII. Tax eroNixvs libro fexto* decimo* Difputa- | mittendum: quia ad eum gradum deuoluta hereditas eft ^*, ^ E. ;mx
, tionum. .Sr poft emancipationem filii fufceptus ex eo fuerlft a quo exheredatus eft. $. 8. Si filius ab hoftibus captus fit, uurï
NT nepos, conferuanda illi erit portio:jfedj quanta, videamus? | vxor eius praegnag in poffeffionem foceri bonorum mittenda nefä
z finge enim patruo fcripto heredi coheredem datum hunc ne- | eft * nam aliquo cgfu fpes eft, 1d. quod na,fcæþur, inter fuos he- d W
potem, patrem autem eiusdem praeteritum a?;-ceprfï"e contra | redes futurum: vtputa fi pater eius apud hoftes decedat. $. g. | iä&i:j: n
tabulas bonorum poffeffiohem : quod ad Edictum Praetoris | Sed et fi quis ventrem *? exheredaffet, Qv1 MIHI INTRA [ ^S
attinet, femiffes bonorum fient: nunc vero poft conftitutio- | MENS ES TRES MORTIS MEAE NATVS ERIT, EXHE- ho
nem ?? Diui Pui ^5 ül;z(p!feruatur pars nepoti, vtrum virilis, | RES ESTO: V-el, QVI POST TRES MENSES; venter in Ti
an quarta debeat feruari ? Nam fi in aui natus poteftate fuit- | poffeffionem vtique mittetur: quia aliquo cafu fuüus heres fu- üc
fet, coniungebatur ?? in vnam partem cum patre i.'u.o , et pro- | turus eit, .et fane beplgnxorem effe Praetorem in hac parte - tion
ponamus eíle alium ex eodem nepotem ?? in familia aui: duo | *? oportebit, ne, qui fperatur, ante Vlt:am?p Petur. $. IO. df
vnam quartam habituri erant, patre eorum accipiente contra Re&liüme autem Praetor.nusquam vxoris eb:t mentionem z i ff'l'l*&
tabulas bonorum poffeffionem, i fuiffept in aui 9A Potefïa.tcf: quia fieri poteft, vt mortis tempore vxor non f.ueqr;tl, quae fe : wl
— LixX, anergo nunc in fefdunciam tuendus üit, qui non !n familia | ex eo praegnatem dicit. $. II. Eüa-m; exjgmancipato venter : Toe
^ " .getentus eít? et cui abfcedet pars, quae huic ceffura eft ? Pa- | ad pofleffionem admittitur,J/ Vnde apud Iulianum libro vicén- / velle rnfoe & )
tri eius tantum, an et patruo ? et puto et patruo: nam et | imo f?.p.f..m., i .O DlgefmefI) quaeritur, fi änanmpatus quis fit, I
legatum eidem datum praeftaret. : vxore iam praegnate, .deinde deceffiffet ; €t pater eius mor- PL
! | -tuus fit: an venter in poffeffionem ^emarícipati patris mitti * bet;
TIT. IX. poffit ? Etïre&i:füme fcripfit, iïaäogem no? effe, cur vägnter, -f Dotm
5 * uem Edictum admittit, repelli debeat: eft enim aequiffimum | — fud
DE VENTRE IlgzäPOSSESSIONEM * MIT- gartui confüli, qui natus. äorwrum poffeffionem a?:cepturufs * L*;"Wf-lm'nuz
| TENDO, -EEX——CV-RATORE EIVS. eft. Sed * et * fi anus viueret, fimiliter yentrem admittemus | — Mini
€ M : | T5, Q. 12. Si filius in adoptionem datug decefferit praegna- Dit on
! VrrPiANVS libo XD& ad Edittum. ïï:e vxore, tunc deinde adoptator defun&äg fuerit: miät—ztuïxï - fteqer
iCv Tf liberorum eorum, quiiam in rebus humanis funt, | venter in poffeffionem aui adoptiui. Sed an etiam in eius, | — um
S curam Praetor habuit: ita etiam eos, qui nondum nati | qui in-.adoptionem dederat filium **, mittet.ur., V.ideamus? | — dde
fint ^, propter fpem nafcendi non neglexit: nam et hac par- | Et fi hic nepos poftumus heres ab auo ngtt:rah inftitutus fit, f
, . teEdicti eos tuftus ? eft, dum ventrem mittit in poffefionem | mittetur n poffeffionem, quia, etnato ei **, fi nemo ex li- , as
"heic ét , jvice| contra tabulas bonorum poffeffionis. $. r. Praegnatem | beris fitialius, bonorum pofleffio fecundum tabulas dari pot-LJ n
* effe mulierem oportet omnimodo, nec dicere fe praegnar | eft: aut fi fint liberi praeteriti, etiam contra tabælas jj cum da« ,»Jilyg
tem fufficit: quare nec tenet datio bonorum poffeffionis, nifi | ipfis 'pgte& accipere. $. 13. Si pater nuru praegnate filium " EE
vere praegnas fuit, et mortis tempore, et eo quo *". mi.tti in | emancipauerit, non in totum lyePelh.vter-::::s' debet ; namque 00 ctrty
poffeffionem petit. $. 2. Totiens autem mittitur in poffeffio- | natus folet patri ex niouo Edicto iungi. Et &eneralirer, qui- Wt
| | | ; : bus i din
45 Gothofr. in nota: A. nepotis, "Nempe ita, ipfe Taur. in margine, et | BR. 4 lYta in toto þoc Fitulo eft, loco: praegnanutem , vt Hal. et Vulg. &Pïïm
Hal. in textu. GEB. 46 Ap.Hal. ita, abeft. GEB. 47 Hal. et Vulg. | habent. BR. — 5 Hal. inferit: fe. GER. 6 Hl et Vulg. fanclins. BR, — 7 Qu
velut, loco: vt. BR. - 48 Hal. exeo filio. Vulg. ex filio. Yllud probo. Et | Xaur. a.Vortum. GEB. . $8 Hal. fit. GE . 9 Hal. exbaeredatus fit. IO Hl iz'r.(ï
ita quoque M$S. quae vidi. B R. Barb, Otob. Bynkersh. Sed Magl. vt eft Flor, | Hal. mittendum effe. GER. 11 Hal. deuoluta |fit laqereditas. G E B. 12 3 Hai'
^ GER. 49 Hal. quia mou defiit effe emancipatus ex liberis. Sed et in no- Hal. et Vulg. mfcïru.nt: ita. BR. —— 13 Hal. et Vulg. n banc partem. — Sed et ,'Wm'
ftris MSS. clare: emuamcipato, legitur. BR. — Puta in Barb. Otob. Magl. Sed | Flor. « VE adícriptae. 1ta etiam MSS. BR. Otob. et Magl. GEB. I4 q;;,'þ,ä'
in Bynkersh. eft: emaucipatus. G E B. 50 Hal. reflitutionem. GER. sy | Hal. deceffewt.. GEB., 15 Hal. et Vulg. admitteremms , et forte rectius. B R. fïpot;.-fe
Vulg. addit: /Amtonzni. B R. 52 Hal. coniungeretur. GE B. 53 Vulg. 16 H.al. admittetur, G E h. 17 Hal. dederat , fllius* mittetur. GEB. — .'I8 "T f
mepote. B R. 54 Taur. aBi. GE B. .* , Hal. iu poffe(fienem. et nato eo, fi nemo. Vulg. quia et f, "üto e0, nemo. BR. Ideu; æ::
x Hal. poffeffione, GE B. 2 Hal. funt. — 3 Hal et Vulg. intuiins. Vr H LEVUPNT UT LE TE Toeb ius MEOMIC ia je. 19 !

fet /w'war jæen/f nec n guaor as um gf tan cum /a»;,./',,,, d d
V)norfu:/w. encov. sur7t /ucaf g fwä M&oü fe/aara"fa »

tf
[
QU
L0«
enta
Qus-
Nyg
; el
&
m
$, E&.

pur

um

M

denfe

d

^

1b
1 em
: quo]
i prae-
Lutis,
E
s f
tenda
Qs D
21
MM
3615
niér d
*ts fj«
purte
. 10
(entt |
jis ft,
s f0f
; nili
ventef,
dimum
LUTOS
IegTte
br!
elü$,
smos?
QU$ flh
yex li
i -

àsjC
» ff
anq
a, q
us

n

nCum,"yzm(/, ä

&

L*

h

P 9 ^L MR
umljwrmi

J.ll?u;ar/

p j)c;

r 3idzunt in. familiam, inducatur]?* : :
et fi non tafitum, parenti, cuius effe dicitur, verum etiam Rei- -

Ó

22

EAC

[

Lio

. quibus fe fuflinere. B R.

DIGESTORVM LIB.

bus cafibus patri iungitur natus, admittendus eft venter in
poffeffionem. — $. 14. Si ea, quae in poffeffionem vult ire,
vxor negetur, vel nurus, vel !? eífe, vel fuiffe, vel ex eo
praegnas non effe contendatur: decretum interponit Praetor
£ado exemplum ?9? Carboniani Edi&i.
nus Claudio Proculo Praetori refcripfit, vt fümmatim ?** de
re cognofceret: et, fi manifeíta calumnia videbitur ?? eius,
Qquae'ventris nomine in poffeffione»?? mitti defiderat, nihil
noui decerneret: fi dubitari de re poterit ^*, operam daret,
ne ^P praeiudicium fiat ^9 ei, quod ?? in vtero eft: fed ven-
trem in poffeffionem mitti oportet ^?. Apparet itaque, nifi
manifefta fit calumniatrix mulier, debere eam decretum eli-

em-
que eft, et fi ftatus mulieri controuerfia fiat.] $. 15. Et ge-
neraliter, ex quibus caufis Carbonianam bonorum poflfeffio-
nem puero Praetor dare folitus eft, ex hisdem:3? caufis ven-
tri quoque fübuenire Praetorem debere non dubitamus: eo

gere: et vbi omnino iufte dubitari poterit, an ex eo praegnas
wdüt , decreto tuenda eft ??, ne praeiudicium partui fiat.[l'—ä

facilius, quo fauorabilior eft caufa partus, quam pueri: par-

tui enim in hoc fauetur, vt in lucem producatur:[puero , vt
partus enim ifte alendus eft: qui

publicae]nafcitur. $. 16. Siquis prima vxore praegnáte facta,
mox aliam duxerit, &amque praegnátem fecerit, diemque
fuum obierit, Edictum ambobus ?? fufficiet: videlicet cum
memo contendit, nec calumniatricem dicit. $.17. Quotiens
autem venter in poffeffionem mittitur, folet mulier curatorem
ventri[petere: folet et bonis. Sed fi quidem tantum ventri
curator datus fit, creditoribus permittendum 33 , in cuftodia
bonorum effle:íi vero non tantum ventri, fed etiam bonis cu-
rator datus eft, poftunt effe fecuri creditores: cum periculum
ad curatorem pertineat: idcirco curatorem bonis ex inquifi-
tione dandum, idoneum fcilicet oportet creditores curare:
vel fi quis alius eft, qui non edito partu fücceffionem fperet.
$-——18. Hoc autem iure vtimur, vt idem curator et bonis et

:

vehiri detur. Sedjfi creditores inftent 3*, vel qui fperat fe

fucceflurum, diligentius atque circuimfpectius id fieri debebit,.

et plures, fi defiderentur, dandi funt. $. r9. Mulier autem
in poffeffioneg miífa, ea fola, fine quibus fetus fuftineri 35,
et ad partum vsque produci non polfit, fümere ex bonis de-

o^*—5 bet: etjin hanc rem (curator conftituendus eftj qui cibum ?5,
05€ C—Y, potum veftitum , te&tum mulieri praeftet pro facultatibus de-
functi, et pro ?* dignitate eius atque mulieris. $. .20. De-

. ininutio autem ad;hos; fumptus fieri debet, primum ex pecu-

nia numerata: fi ea non fuerit,.ex his rebus quae patrimo-
nia onerare magis impendio, quam augere fructibus ?? con-
fueuerunt. -$e*. Item ?? fi periculum eít, ne interim res
vfucapiantur, ne debitores tempore liberentur: idem curare
debet. — $. 22. Ita igitur curam hoc quoque officio admini-

ftrabit ^?, quo folent cüratores atque tütores pupillorum.
$. 23. Eligitur autem curatorjaut ex his, qui tutores dati

19 Hal. vel naurus effe vel fuiffc. 20 Hal. exemplo, quod probo, cum in
archetypo fit: exemplum , absque praepofitione, qua in voce librarius, vt in-
numeris aliis in locis o in um conuertit. B R. 21 Bafil. dxgoSvyZc ,. fummis
veluti digitis tangendo. BR... 22, Hal. fi mamifeflam calummiam videret eius. G E.
23 Hal.et omnes: poffeffiouem , et poterat 'Taur. mederi: poffeffioue Mitti. B R.
24 Hal poffet. GEB. — . 25 Hal. inferit: 440d, quod et Flor. antique eft
fuppletum, et reliqui etiam habent. BR. — 26 Hal.fieret.GEB. — 27 Vulg.
qui. BR. 28 Hal. oporteve. GEB. 29 Hal. twendam effe. GEB. —— 30
Hal. Zsdem. GEB. 31 Vulg. deducatur. BR. 32 Taur. amVobus. GE B.
33 Halet Vulg. addunt: eff. BR. — 34 Erat olim: znflat ; reponendum adeo:
inflant. et olim Flor. etiam erat tantum 3 adícripta. BR. 25 Vulg. fine
56 "Yaur. ciVumi. Hal. hic inferit copulas: cibum
et potum , et ve[litum , et tecium, GEE. 37 Vulgo: pro, abeft. Bn. — 58
Balüil. &xo 7Àv faguvóvruv Tv vcíav 3wsQ mctQvmroi0ÓvTwV "róQoV. B R. 39 Hal.
ddem, errore typorum. 40 Yaur. admiuiflraVit. GEB, — 41 Ap. Hal.

Et ita Diuus Hadria--

XXXVIL TIT. IX.

/| ^3es |
funt poftumo, But ex ** neceffariis adfinibusquej aut * ex *
fubftitutis, aut ex amicis defuncti, aut ex creditoribus, fed
vtique is, qui idoneus videbitur: aut *? fi de perfonis eorum
quaeftio moueatur, vir bonus eligitur. &-—2s4. Quod fi non-
dum fit curator conftitutus, quia plerumque aut non petitur,

719
T 2

aut;tardius petitur, aut ferius datur: Serfiuspiebat, Yres he-
reditarias heredem 4eftientur- vel fubftitutum oblignare non
debere, fed tantum pernumerare, et mulieri adfienare. " &—9
ldem ait, ad cuftodienda ea, quae fine cuftodia falua effe non
poffunt, cuftodem ab herede ponendum: vtputa pecoris: et
fi nondum meílis, vindemiaue faCa fit, et fi fuäit contro-
uerfia, quantum déminui oporteat ^?: arbitrum dandum,
$—26- Curatore autem conftituto, haec omnia ceffare puto:
confcribere ** tamen curatori debent et vendenti, et inuen-
tarium ^? rerum facienti. $. 27. Tamdiu autem venter in
poffeffionem ^* effe debet, quamdiu aut pariat, aut abortum
faciat, aut certum fit eam non effe praegnatem. $. 28. Et
li fciens prudensque fe praegnàtem non effe, confumpferit :
de fuo éam id confumpfiffe, Labeo ait. - : ,
Il. Pavrvs libro XLE ad Edictum. Sk»p et fi eum
ediderit, qui repulfus eft ^": difcedere debet, evnpdot?

III HgnMocGENr1ANvs libro III. Tesis Epitomarum,

SVMPT vs autem ab ea facti bona fide, non repetuntur 48,
IV. Pavrvslibro XLEad Edictum. HanrrATIO
quoque, fi domum defunéctus non habuit, conducenda ^? erit
mulieri. -&4. Seruis quoque mulieris, qui neceffarii funt
ad minifterium eius, fecundum dignitatem cibaria ? prae-
ftanda funt. 72, ,. ! - bainéh l.
V. Garvs libro XIV. ad Edi&um ,prouinciale, Cw-
RATOR ventris alimenta mulieri ftatuere |
pertinet, an dotem habeat, vnde fuftentare fe pofíit: quia
videntur, quae ita praeftantur, ipfi praeftari, qui in vtero eft,
$. r. Curator ventri datus, foluendi debiti rationem habere

debet: vtique eius, quod füb poena, aut pignoribus pretiofis

debetur. u :
VI. VrPrawvs libro XLIL ad Edictum. Exmma-
NEO poftumo herede inítituto , non aliter venter in poffeffio-

nem mittitur, nifi mater aliunde fe alere non poffit: ne forte

i&, qui natus bonorum poffeflor futurus eft,
menta videamur. :
.. VH. Ipngw üibro XLVIT. ad Edi&tum. Vsrcvwovg
ab inteftato adsmittitar quis, illic et 5* venter admittitur:
fcilicet fi talis fueritis, qui in vtero eft, vt fiin.rebus hu-

denegaffe ali-

manis effet, bonorum poffeffionem petere poffát 5?: vt

in omnibus partibus Edicti pro fuperftite habeatur is, qui
in vtero eft. — $. r. Interdum non paífim, fed cum caufae
cognitione?mitti venter in poffeffionem debet, Ífi quif*3 fit,
. qui controuerfiam referat. tun
erit relerendum, qui cum liberis admittitur: ceterum fi mit-
tatur ?* vnde legitimi, vel qua alia ex parte, dicendum eft,
non effe caufae cognitionem neceífariam : nec enim aequum

eft,

ex, abeít. GEB, 42 Hal at, loco: aut. GER. 453 Bafil. fi controuer-
fia fit veQ) vi) üQefAaovsav Ug TüV Yyuvatua Qamavuoivas vrocóryTG. B R. 44 Hal.
com[cribi. GEt. — 45 De voce inuentarium vide Duker, ad Opuft. de Latin.
Vet. ICt. p. 241, BR. 46 Hal. et Vulg. poffeffioue. B R, 47 Dafil. à 3$
xl vexQorox4ren, — Sed et fi mortuum. édiderit, repulfus tanquam expulfus. B R.
48 Hal. repeteutur. |.49 Hal. coucedenda. GEB.: - 50 Taur. ciBaria. Quid
hoc ipfo fibi velit Taurellius, nec ipfe indicauit. BR. Sufpicor ob perpetuam
fere in Pand. Flot, fcripturam, qua ciV/aria, et non cibaria occurrunt, Taur,
notafle folito indicio fcripturan veram, vt infolitam, quamuis etiam dici
poffit, "faur. czVaría .daturum ,,nOn aduertentem fatis literam V cum B
permutaífle. . Sane| obferuaui in L. :5. fupra.de Alim. leg. vbi faepius ci-
Varia leguntur, femel tamen: cibavia, legi, nmulla maiori litera adhibita,
GE B. 51 Ap. Hal. admittitur quis,ilicet, abfunt, GE B. — 52 Hal. pof-
fit. 53 Flor. $ a recentiori manu eft addita, — Inde Hal. et omnes; fj
54 Vulg. admittatzr. B R.

55

quis. Sed et Taur. dare poterat: — fiquiSit. B R.

Nnnnns5

Sed hoc tantum/ad eum ventrem.

L 766012,

*

debet, nec ad rem .

c

f'm?nog? h.. 2

7

PEBN

Ym

e

17 g 1 4 à * À

Ti

& ,,(' ' 4 -
gt ((:Lrä C(l(("to.
* A ' ^ 2
OL CU a y/dpfu.,uyuwfw' Aazd):

E I A ( AR IT R
g 'Cþi:,/»v;z;g,f;u jg/ 4€ ;fl'./ [i-(.-l(,f/'(d.f! W CXUTvo7

U i

,,7*)? /)wben« LC
4 Á

g,f:w!m'oä : ; ! j
P* p Lt aEl ; ta/k /ECuUÉI
/;nff fc Aernen //;, À u ;»/7[:»& »t /IMT/,: w

ä/ä'.

L. d

c'enen .

pef a. d Lfat mréfad du /3 fu. nopinn 7u
9)2 /FC- :

i 7
LA« x..fä;z., 1 9] 44 AT /ALP€2 ;/f 9

" 4 /

fk,,,,*yg,g.j /;,p'q;i-ïa a'dfat CX

ET P i
J?l fzmc uyo czn g-»x /Lfen*äd/&d
4 4 —— s um &
7(140»(' rCmD'/æ t"WZ/g*WW«a.N,Q d/f 7A .t

evgo d. dtAtp. Go f Hlatad J;I/Z/ 44 d

j L-09gL CL L |
,r, de TMne , / CU Ce CC ) /

a,mä gml—afäæn L "?uWVTCCUCeHV | /W'v /uæw ;
E l:y. «. 2
! zMito ;ng PA
/ ,

d

P
CC
],f*;;( CUl Ü oncd A wr!///b( : J
/

* : ( g , * 42
TA (tf( [. .y'ï/&w.rm j.lz('['fu/ll Lu«(/[ïf.' Jc Cuu þlz :

,
H
A

p um MM MNEMRAMA pgHeeia UA s quu.u.mteruli)er.as-"n()'n 11;, "
fed ab ipfo patre: vtputa nepos, qui fe retentum in poteftate
aui ^ dicit ab emancipato patre, cui iungi deíiderat: a-mdlffef-
ridebeat? et magis eft, vt differatur, parui enim refert, quis
ei controuerfiam faciat, cum, etfíi teftator eum negauerit ex
liberis, non tamen exhered?m fcripferit, Carboniano poffit ef-
fe locus. $. 5. Sed et fi quis non tantuni ex liberis negetur
eífe, verum feruus etiam effe dicatur, forte ex ancilla editus:
Tulianus fcripfit, adhuc Carfjoniano locum effe: quod et Di-
uus Pius refcripfit, nam vel magis confulendum eft his, qui-
bus maius periculum intenditur: nam fi aliter obferuetur , in-
uenta erit ratio, quemadmodum audaciffimus quisque 5 ma-
jore iniuria inpuberem adficiat, quod et plura et grauiora de
eo mentiatur. 4$—6. Sed etfi ipfe defunttus feruus effe dica-
tur, idem erit dicendum. $.—z: JSed ? et fi fifcus facit * im-
pubéri contróüerfiam, Carbonianunzalägi&unllpote& locum
: habere. $. 8. Pomponius libro feptuagenfimo nono ad Edi-
[Minlempor padertati dofferenza cegnétsbefe,, sad peache veréa. "m Ternpan, du
x | 55 Vulg. inferit: ;s. ER, — 56 Hal. iu poffeffionem. GES. . 57 Vulg. Cal-
furnio. BR. — 58 Vulg. qui ante miovtemt teflatovis conceptus iam evat. BR.

59 Ita fcripti, ita editi omnes, b R. Etiam Hal. Scripti funt Barb. Otob. Byn-
kersh. fupplementum non habet Magl. G g. :

I Hal. inferit: folum, credo voluiffe Haloandrum fcribere, Non fo-
lum autem. 9B R. 2 Hal. dicemus. GEB. . 3 Hal.et Vulg. repelluntur. et
ita etiam Flor. eft fa&um. 8 n. 4 Taur. 2Bj. GER. 5 Hal. inferit: eo.
GEB. 6 Vulg. 440d', loco: fed. n R. 7 Hal. faciat. 8 Hal. vefcri-
pt.GEsB&. ^ 9 Hal. fit. GE B. IOo Hal. fit. 11 Hal. et Vulg. dicatur,
. EgR. - I2 Hal 4uafi, loco: quia. Vulg. quía fi. BR. — 13 Hal. et Vulg. ad-

" la,--na t*"i*i'l'y;/a;?:ll 4
Á

"uguia nd4 j Lcccedewe. Lh) d n
cuwÓeniano Ücum ad. €x €o ü*ittu* dadur //Lyt/(,o
ulnon [:f:ä /Lf'/u'q '/zfcw*;/;/ cuur Éontcane
fyf&-ää /o&u /æcc*e&iäw Jide:
4;74;4»:& fu'(liu—d Á a.
ueÜpucane - C cecilelcee -

Ll/[ €XA äuw Aevet J C'Z*f/»l/ftu CU«
^1*c'a. c*cz/t/"öa"c'c/wtun nen (*;//a[

f A^ $ ,. £ LA ;
. /Á l y ^ H£del. &wyL /L tnf€v COvr«A^«4 — &t 7 L

l
|
[
l
|

5, cum filius heres vel exheres fcriptus eft , Car«
ictum ceffare, quamuis filius effe negetur: quia
»stus habet bonorum poffeffionem, etiam fi filius
Id ! repellitur quafi exheredatus , etíi filius effe vi-
7 orte poftumus, inquit, eft *? heres inítitutus,
etur effe filius, fed fübieCtus effe dicetur **;
partis tantum danda eft ei bonorum poffeffio ,
tus eft. — .$.—9- Idem ait, cum quidam exhere-
r filium, quod diceret, eum ex adu:terio conce-
? fheretei haec controuerfia, an inter liberos üt,'?jieïäï z
idicti ei bonorum poffeffionem competere: cum, —
exheres fcriptus effet, non haberet bonorum
. Idemque . £3$£ et fi ita fi€ fcrip't'um ", OVIMA-
)VI FILIVM MEVM SE ESSE DICIT, EX-
o0: quia non eft filius exheredatus. $. 1o. Si
1m heredem inftituerit ex minima parte fic, 11-
ILLA NATVS EST, HERES ESTO, non qua-
s * deinde hic contendat, patrem inteftatum de-
&cce)esc. ei fuum heredem effe: intereft, coheredes eius
/ eum filium, an vero contendijnt *5 teftamen-
»i teftamentum velere contendunt, controuerfia
1da, et Carbonianum ! ceffat: quod fi filium
:t ad ipfos potius quafi ad confanguineos here-
re dicunt: data bonorum poffeffione impuberi,
tempus pubertatis differtur. $. rr. Si mater
arguatur,an differenda fit quaeftio propter fta-
aeritur? Et'fi quidem pupilli ftatus in dubium
differri quaeftio in tempus pubertatis debetz
eft * effe, ne minus idoneg defendatur: cum
poftulatur, vtique integra fide et maiore con-
defenfuüramt? recenti tempore , dubium non eft, .
eri oportere, $j poít euentum cognitionis, f&
rtum * apparuerit, aCtiones hereditariae pue-
unt, omniagud perinde habenda, atque fi he-
. fuiffet, L2«5 777 263 ET EM :
CIANVS librojXIV. Infitutionum, Lrxce-m
artum fubieciffe dicitur, decefferit:,tamen, fi
icil fint, in praefenti cognofcendum eft: fi
autem nemo lit, qui puniri poffit, quia omnes participes
facinoris forte decefferint, fecundum Carbonianum edictum
in tempus pubertatis differenda cognitio eft. |
'ddo, lIl. VLPiANVS libro XLI. ad Edictum. Cannso-
NIANVM edictum aptatum eft ad contra tabulas |bonorum n

—
dee « L

a'mc/uufi»u,i-
poffeffionem, et inteftati: cum et in fecundum tabulas ?? in ^.

quibusdam cafibus poffit videri neceffarium edictum: veluti
fi paterfamilias ita inftituerit, PoSTVMVS HERES zSTOs
vel PosTVMA HERES ESTO, et negetur ^* effe verum,
quod in teftamento fcriptum eft.. -$-—r- Et cum de fideicom-
miffis, vel de?? legatis quaeritur, differri poteft cauía in tem-
pus pubertatis: id enim Diuus Pius-Claudio ?? Hadriano re-
fcripfit.. $. 2. Quamuis fcripto heredi non promitti bonorum
pofleffionem ex Edicto Carboniano certum fit , tamen quaeftio-
nem ftatus in tempus. pubertatis differri, procul dubio eft.
iErgojyfi quidem de parentis bonis fimul, et de ftatu contro-
ueríia fiat, hoc edictum locum habebit: fin vero tantum fta- -

L...I)':;'?Lüw,, tus ,

dunt:efl.BR. 14Hal feriptus. GEB. — 15 Hal. filium fuum, an vero coutendant.
16 Hal. et Vulg.inferunt : edifum. BR. —— V7. An? resocatur , cx antecedente vo-
ce forte errore orto, quae et ipfa vitiofe fcripta fuerat : debzum. Hal. deducitar,
Vulg. deducatur. Scripti, quos ego vidi, habent, vt eít Flor. nn. Barb. Otob.
Magl. Sed Bynkersh. veuocatur. GEB. — 18 Hal. metus effe pofit. — 19 Go-

thofr. in nota: defenmfura recenti tempore: dubium mow efl, cognitionem fieri
oportere. Sic ea verba diftinguenda et interpretanda effe fcribit Cuiacius X X. Obf
24. Hal. habet: defenfuram veceuti tempore , dubium mom efl: cognitiontemque
Placet Cuiacii diftin&io, vel potius Hugonis a Porta in lL. BR.
Et hoc addit Vulg. BR.
23 Hal.
Coléio s

fieri oportet.
20 Gothofr. in nota: fabandi bonorum poffeflione. Et h
21 Hal. weget. GER. 22 Ap. Hal. et Vulg. de, abeít. ER.

1
|
j
.|

À

j

j

ts,
Carb
)5 i
T
rüm
egiiï??.
bonor]
j &
qui 1131;2
lr ^

"T

j G
fnodicul
fius 101
T2
bonian
de, al
mrwsüonen
Qebea
autem
pupi
puber
torius
( CODC
proytet
vel t
pro p

(Loriat

Quod h
Afidmi
ficiunt,
iE iti
Qu f
dm ?* |

Hl m T
i, Tey d

lh |
31 Vulo. inï
Hal.e[ öul
"h GE

QUP n
i qui.
Interfi
erperim
pro ii
Bol in
fattus fe
&l fs
futil
Dio edih
Ui tl
exttteri
Ci&t, Qu
fcilie y
em ey p4
Eubemris
Efeditori

uu(

RO CeQoE

J

coldioa a

U. Qu

Iu
hi

Qu H
n in?el

wä* Qitta

£ d ismansiai- pubertatis]dilata controuerfia.

d v

b j

/

$E.
ET.

0 /iea ,,

' ..L/,L'" ïem,mr ,"

ssb dl &x«:æüaleM
d

720 DIGESTORVM LIB..

eft, in temfiïlrä pubertatis|ventrem vefci de alieno, in tempus
; Sed enim placet, omnes con-
trouerfias, quae quafi ftatus controuerfiam continent, in tem-
pus pubertatis ditferri: fed non vt ?* in poffeffionezi* fit, fta-
tus controuerfiadilata, fed/fine poffeffione. $—2 Quamuis
bus poffeffionem dederit: attamen etiam folus venter admit-
tetur ad bonoruní poffefflionem. *izeetni" :
VIIL PavrvslibroI.;de.Adulteris, S1: ventris no
mine mulier füiffa fit' i poffeffionem, Diuus Hadrianus Cal-
purnio 5* Flacco, differendam accufationem adulterii, refcri-
píit: ne quod praeiudicium fieret nato. Ts
' IX. VnPriANVvslibro XV. ad Sabinum. CvM venter
mittitur in poffeffionem, quod in ventris alimenta dfminutum
eít, detrahitur velut aes alienum. | | |
X. Pavrvslibro Vl& Quaeftionum. PosTvMvs
natus quocumque,tempore, qui tàtifép teftatoris morte conce-
ptus iam erit ?5, tjagnofcere bonorum poffeffionem , nam
