GEEB. 14 Hal. inferit eos, GER. I5 Hal. qua. Vulg. qui. BR. I6 | tamen credimus Prifciano, defeufirix, non eft barbarum. — Is enim in Partitioue
Taur. n Vecillitatem. G E». 17 Hal. iura opitulantur. GEB. 18 Hal. et | verfuum. XII. Aeneid. principal. p. 1220. — Ciceronem in 'Timaco ea voce vfum
Vulg. egregz'um,-loco: et Graecum. 9 R. I9 thlg. addit: et Antonimi. ^ Vi- | effe, au&or eft. Sed ob id non recedendum effe arbitror a leGtione Flor. quam
de Ant, Auguftini. Lzbr. fingularem ad Modeft. Excuf. ad L. 6.in fin.BR. — 20 | re&e probat Cafaub. ad Trebell. Pollion. XXX. Tyranu. p. 340. DVK. 25
Ap. Hal. tale; abeft. G x B. 21 Id eft, Decipieutibus mulieribus Senatuscou- ! Hal. et Vulg, boc. BR. 26.Mihi hoc non abfurde ita exponi poffe videtur,
fultum: auxilio non eff. Cum Graeca adhuc abeffent, Vulg. habebat: Decipien- | cui gratificari, gratum facere vellet. Sc. Gentilis ad Apuleii Apolog. p. 307. *

factum alicni velle, facbum cupere . Latiui dicunt pro gratzficari et beme velle et

commodis eius fludere. — Adde Gifan. Obf. Linga. Lat.in facbum vole. Cicero

dixit:

| 54
u
^
M, b

——Ü

UT

-s

wfll lls
(w
(
hus iil
—
!
Jàui

DIGESTORVM LIB. XVL TIT. L

etita Diuus ?* Pius et Imperator nofter refcripferunt. $. r
Proinde, fi dum vult Titio donatüm; 23,: accepit ?? a me m
[ 7 4.,,, tuam pecuniam, et eam Titio donauit, cé(faggSenatusconful-
XIV. Jusc: tum *9. Sed et fi tibi donatugä creditori tuo0 nummos nu-
. merauerit ?*, non intercedit: Senatus enim obligatáe mulieri
JAdeh i, fTuccurrere voluit, non donaütj: hoc ideo, quia facilius fe mu-
lier obligat, quam alicui domat. 5« 4 3—:5]5 [ C re d Rav ;

XNTEREST, pecuniam foluendi caufa numeret, ,af quamli-
L yua::. bet/fuam rem in folutum det: nám etíi vendiderit rem fuam,
". fiue pretium acceptum pro alio foldít, fiue emptorem delega-
" uit creditori alieno, non puto Senatusconfulto fócum effeJcct.

| | VI. VrPriANvs./i St rri-
K« 9DEIVSSORES pro defenfo/x;gt abfentis filii, ex mandato ??
matris|éitslintercefferint, quaeritur, an etiam his Senatuscon-
f&-,ua'lk),!l;fulto fübueniatur? Et ait Papinianus libroufóno ?? Qudeftio-
L-.;m"""* num, exCeptione eos vfuros: nec multqm facere, quod pro
e-- m &gefenfore fideiufferjnt: cum c'ontegïpl.atmne .mandäy matris
q4,,7, ünteruenerunt 3^. Pplane, inguit,/ fiquilaccepit eos fideiuffo-

.. : * . *
matrem ei$ mandaffe ignorauit, ex—(;c&g)tmnem Senatuscon-
35
2om?
Ea

. VII. PAPINIANV Slli :

. ,,, Aulti replicatione doli repellendum

QvAnw-
L f& 'op, QVAM ',igïtur fideiuffog, doli replicatione Dofita *9, defenfio-
! éeptioni i 37 llam tamen replicatiqanem ad-
IL.P menpexébptionis amitijr ?*, nullam taméh repliratianem a
préc " uerfüs mulierem habebit: quia fatti non(poteft/?* ignoratio-
L/?;ar nem ?? praetendere. Sed non erit injquum, dari neäotiorum
( ". geftorum aCtionem in defenforem: quia mandati cauía per Se-
CJpé*" atusconfultum conftituitur irrita, et pecunia fideiuiïozjä li-
beratur. | :
VIII. VrprrAwvsJli ' QvAn-

&.. vrs pignoris/datio interceflionem faciat, tamen Iulianus libro
£: duOdecimo Digeftorum fcribit, redditionem ^*? pignoris, fi cre-
itrix mulier rem, quam pignort acceperat, debitori liberaue-
OE rit, non effe interceffionem. — $. 1. Si mulier interuenerit apud
reejmI-tmtores filii füi, ne3^** praedia eius diftrahgrent ^?, et in-
-Á,, bn; ) e . n . - d. s . //("1'4,3, ;
' demhitatem eis repromiferit//Papinianus libro 1& Quge-
nem alienam recepiífe, neque veterem, neque nouam, fedipfam
LIt. feciffe hanc obligptionem. . $. 2. Si mulier apud Primum pro
: Secundointeruenerit, mox praiPrimo apud g(x;editorem eiusJduas
D 1 intercefliones factas *^, Tulianus libro ime- Digeftorum

; *4 ? Hcr: * . s
duc Xl ao fcribit: vnam-pro,Secundo apud Primum, aliam pro Primo apu

creditorem eius:]et ideo et ^5. Primo reftitui o'bligationem:
et aduerfus eum. — Marcellusj2&tera|notat, effe aliquam diffe-

rentiam, vtrum hoc agatur, vt ab initio mulier in alteriüs lo-

- fe», cum fubdatur, ettonus debitoris, a quo obligationem transferre
" 5... . M " . » $*€J2FO Ql. . .
- ' ereditor voluit, füfcipiat, an vero quafi debitrix dele tur:
fcilicet, vt fi ^* quafi debitrix delegata eft, vna fit interceffio:
L. zeev: proinde fecundum)hiang fuam diftinCtionem, in prima|vifione ^*,
d a, Wbyquafi debitrix ** delegata eft, exfeption(ïä ei Senatuscon-
r55« Tulti Marcellus non daret: fed condéimnata, velante condenfha-

fäu'y)ïe tionem condicere vtique ei, a quo delegata eft, poterit, vel
Gu du :
dixit: velle alicuius caufa T. Ep. 1. 3., Ep. 7. 9. Ep. 13. Dvk.
diBus. GER. 28 Vulg. donare. BR. 29 Hal. cepit. GE B.
Senatusconfultum ceffabit. Vulg. ceffare. 8 R. — 31 Hal. numerauit. GEB. — 32
'Hal. mandatu, loco: ex mandato. GER. 35 Vulg. lbro. VIII. BR. 34
Hal. iutéruenerint. GEB. — 35 Hal. repellendam. — Et ita quoque Vulg. addito
effe. BR. 36 Hal. et Vulg. oppofita. B R. 37 Hal. amittit. GE?. — 38
Hal. poterit. GE B. 39 Vulg. ignoramtiam. BR. 40 Hal. redbibitionem.
GEEB. 41 Àp. Hal. /;, abeft. GE&. 42, Vulg. ue p. e. diftraberentuv. B &.
43 Vulg. lib. VIII. 9 &. 44 Hal. et Vulg. addunt effe. 8 R.
, hoc et, abeít. GER. 46 Hal. cum, loco fi. GER. 47 Gothofr. in nota:
Id eít, quaeftione. — Haloander legit: n Przmi fideiuffrone. Sed et ita Vulgo.
Contius inuenit in MS. izffjone. B R. 48 Taur. deVitrix. GEB. — 49 Hal.
et Vulg. vtputa. Sed et Flor. ita fa&um antique. BR. — Ita quoque habent Barb.
KOto*b.x Vat. I(vbi vtj fa&um ex; vt yutant),s. Cruc, Treuif. Bynkersb. L. et II

27 Taur.
30 Hal.

deinde is dederit mulierem, qu,ääbguxüig Senatusconfulti mu-

cufat. Sed cum releuatur reus, fi mulier fic foluit, vt repete-

ftionum.non putat eam intérCeífiffe: nullam enim obligatio- ,

45 Ap. Hal..

—

| 275
E.

quod ei abeít, vel, fi nondutm abeft, liberationem. $- 3. In-
terdum intereedenti mulieri et: condidtio competit;iputal^? fi Mect.
contra Sengtusconfultum obligataj debitorem füum delägauy!—- d 23efm.
Vit: nam hic ipfi competit condikio: quemadmodum 59. f pe- 1./4.
cuniam foluiflet, condiceret: foluit enim et qui ireüim dälegäf. J .
S.M 4. Sed fi^is, qui a muliere delegatus eft, debitor eius non
fuit 5*, exfeptione Senatusconfulti poterit vti, quemadmodum f ro JaT, L.
mulieris fideiuffor.(!$. 5 |Plane[fi mulier interceffura, debi- ,5 !
torem fuum delegauþfit 5^, eenatusconfultum ceífat: auia J
eti:1 pecunäam numer? il'et,,, ceiï'zlu*e[ifSenatus,cgnfultum: miäliex,-
enim per Senatusconfuültum releuatur: nobjquge 53 deminuit, zj 7 Lt s. |
reg[þtmtur.(fæ g. 6ï Sed fi eum äelegauerit,ä?xiïiebitor eius nor; T W
fuit, fraus Senatusconfulto, fa&ta videbitur: et ideo 5* exe-
ptio datur. $z. Quotidüis pro debitore intercefferit mulier,
datur in eum priftina actio, etfi illejiprius;acceptilationellibera- Lj/f. — ,
tus fit, quam mulier intercefferit. $.8. Si conuenerit cum de- ^^* " 77*
bitore, vt expromiíforem daret, et acceptum. 55 ei latum fit, £, o

t
? /

yc pen? exem i — h.

nita eft, poteft ei condici, quafi non dediffet: quid enim inter- ::J?yï:wnfï |
eft, non det, an'uTeïr:l det?aNon erit. igifür aCtio vtilis necef-
faria, cum conääïo cófnpetat. $. 9. Marcellus quoque fcri-
bit, fi mulieri poft intercetfionem accepto tulerit creditor, ni-
ehilo minus gg(&itältoriärfi/ aCtionem'wi dári debere: inanem enim
obligationem dimifit ^?, $. ro. Si mulier poft interceffionem
fic foluerit, ne repetere polfit [iufte prior debitor actionem re-

J./z'x*/em:)ara&-,,fj(*-

F TA rmee tsf -
n :
re non poffit,]et cum ei mulieri, qude repetere non poterat,
fi foluiffet, accepto tulit ** creditor, fimiliter releuatur reus.
$. rr. Quamquam 1n omnes, qui liberati funt, reftituitur actio,
non tamen omnibus reftitüttur, vtputa duo if&j ftipulandi fue-
rünt: apud alterum mulier intercefft: ei foli reftitaitiür obli-
atio, (apüd) quem interceffit. $. 12. Si mulieri 59 heres ex-
iterit creditor, videndum, an reftitutorial vtigfqupoiïit,? Et /lä!:"if«,
aitIulianus libro-du&decimo 5?, reftitutoria eum nihilo minus| / .. 505
víürum. Non $? ifhmerito: cum non obligatie cum effe&u fuc- — g
cefferit. Denique in Falcidia hee 4es alienum non imputabi-
tur. $—E3. Plane fi mihi proponas, mulierem veteri debito-

[ r 4 . - "
fL^ex O — vt d

1

p fucceffiffe, dicendum erit, reftitutoria eam conueniri pof-
fe: fed et directa aCtione: nihilemime eius intereft, qua actio-

ne conueniatur. $. I4. Si,cum,.eífem tibi 9^ contracturus, .
mulier interuenerit, vt cum ipfa potius contraharn; videtur in- — "*'*!J&"jf*"*"* A
terc.egi;gffe : ..guo.caüy daäyr in te a&io-;,qu;le inftituit magis, quam L—J;-f;-, * Kïi/ja,,
reftitugt obligationem z vt pegnde Obligeris eodem genere obli- (enore . ,
gationis, quo xtifter4efjobligata. Verbi 93 gratia, fi per ftia — 1. . )
pulationem mulierjet tu, quafi ex ftipulatu iconuenieris 9*. 1725 oscot m
$. r5. Illud videndum eft, fi mulier pro eo interuenit, qui, fi —

cum .fpïgj contraétum effet, non obligaretür, an hac actione ille

debeat teneri, vtputa üæfg pupillo interceffit, quy fine tutoris ^^v )M &.|
au&toritate non obligatur? Et puto, nonobligari pupillum, nifi 1—^««x:v-— . |

locupletior factus eft ex hoc contractu. 1Item fi minor vigin-
tiquinque annis fit, pro quo mulier interceffit, in integrum re- |
[titutionem poterit implorare: vel 95/filius contra Senatus- *
confültum contracturus eft 9*.

IX. PAv-
GER. 40 Halinferit et. GEB. — 51 Hal. fuerit. GEB. — 52, Hal. delegauit.
GEB. 53 Gothofr. in nota: Non in his, quae. Fal It etiam Vulg. B.

54. Hal. zdcirco. G E. 55 Hal,et Vulg. accepto. BR.
enim obligationem ei dimiffam. GES. — 5'7 Hal. tulerit. GER.
lieris, et mox exfZtit. GEB. 59 Vulg. Eib. VII. B. 60 Hal. 2ec, loco
"0n. GE B. 61 Flor. olim fuit veteridebitorissuccessisse. Expun&tae antem,
funt ris. 'aurellius compendium in corrigendo fa&urus maluit vi fermare, ma-
xime quod et Vulg. et Norica ita haberer, J Mec aliter MSS. quinque. B R.
Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkers : 62, Gothofr. in nota: id efA -
tecum. Et hoc modo habent Vulgo. BR. . Hal. vt Flor. tibz contracturas. GE 8.
Defendi, vt potui, de Latim. Vet. ICt. p. 336. Ita etiam dicitur: exigere poe-
na$ alicui, id eft, ab aliquo, de quo vide Heinfium ad Claud. de Conful. Honor.

56 Hal. iuanent -
58 Hal. ma-

V. 113. DVK. 63 Yaur BerVi. GEB. . 64 Hal. conuemiaris. Vulg. con-
«uenjreris. BR. —— 65 Hal. inferit cym. — Vulg. fi. gB&. — 66 Hal. effet. Gx s.
97

Í
276 - | DIGESTORVM LIB. XVIL TIT. L
IX. Pavrvs. n5 SED SI pro Mxï.rr; IER Contra Senatusc.on.fu.ltum Vgljggggg; pro me inter- r
: lieno feruo intercedat, quemadmodum in patremfamilias prio- ceififlet 'Titio, egoque nu,.lhem id foluiffem, etgþ-gnytms eam ^yrei . T
pifpeum um — PU r Mureid o « t i : ft niam peterefj exdeptio huius ?* Senatusconfulti non eft'459/7^-^- — ]
EU LL.rurtuf f.: Id ieum/ ^^. reftituituf a&bio, dia in dominum quoque reiti- j peenntam petereg exgepuo n nïwäwï É Iiroe: 82 u ob
Qeva : jrier 6] : tvendz erit d ss t XW. VL profutura mulieri: neque eninijéam periclitari,ne ?? eam pe- — — L
E | ' n EUMMU TLT i& IEIHTI H gg| cuniam/perdat, cum iam eam ha ät $. I S1 ab ea muliere, Z fetaat.
| X. ViPrAXW bwäXleE-f—aäE : Á '.eiïit däïi- | quae contra Senatusconfultum interceffiffetzffideiufforem ac-
J/ees ACTIONES, quae jn etl)s: Päo qu;t use?ïlgäg int eïg mpe,-tun : cepj,i'ï;fem, Gaius Caf&ua (.Lgfgg,jlig ita demum fideïï*äïo—fi Rkee —
i5 ,,,-."r—.ydmwt, tur, et he.redl'bl.lsy 29? " t'ær : -e-s,cet erl?is r Dondé 11onorariiswfu'*—!c'— ptiónem dandam, fi à niüliere rogatüs fuilfet 9?. LdQïghanqsl au-( CO 6opao,
2 d 'e -- petent, habent od n g at " P . tem rette putat;) fideiufforr)*^ exceptionem dandam, etgyh fi -
[ ,Qederef» — cefforibus *? dabuntur, et adueríus eos. : mandati aCtionem aduerfüs mulierem non habdt 3* : quia to-
| * XL PaAvrvsiibroXXX-adEdictum. S5r MVLIER,|tam obligationem Senatus improbat: eta Praétore reftituitur
tamquam in vfus fuos pecuniam acceperit, alii creditura, non prior debitor creditori.]. [: - 4. wexu fuyer; LIe,
eft locus Senatuscpnfulto: alioquin nemfg cum fexmms contra- XVII. AxfazcAx y sllibro[I]-86- : TE
Met: quia ignorari poteft, quid acurde fint. — .. vxoni, donationis caufa, rem viliori pretio addixerat, et in
| XII. Inzg w libro.VF- Breuium. **. I,MMO tunc locus igtpretium creditori fuojdelegauerat. ,&ef&ïïdj—g 87, venditio-
dAtdleft Senatusconfulto, cum foit creditor eam intercedere. | iiém) nulli —;vm(.)rfïönti äfe: et fi creditor pecuniam a muliere j
XIIL GarvsüibroIX-adEdi&um prouineiale. Arr- ! peteret, e)g&ptmneng vtilem fore: quamuis creditor exiftima- À
QVANDO, licet, alienam obligationem fufcipigt mulier, non | uerit, mulierem debitricem mariti fuifle: nec id contrarium !
adiuuatur 7? Bx*æl" Senatusconfülto: quod tum accidit, cum | videri ggbere ei, quod placeat,8 £1 quando in hoc mulier mutua-
L ra,« 9 r prima facie quidem alienam, ,re veralautem fuam obligationem ! ta eft *^, vt marito c.reggre.t , hon obftaturam ex£eptionem, ;
£: neh, fufcipiat 73: vt ecce, f ancilla ob Pa&wnem ].1þe?tat1s expro- fi credltor.lgnorapemt d in quax;i qaufayf; mulier mutuare- a a r
r d miffore dato, poft manumiffionem id ipfum fufcipiat, quod;éx- | tar: quoniam Iquidem ?* plurimum interfit, vtrum cum mu- 754 Vs
y & ey ) bunvat, romiffor debeat "*^: aut fi hereditatem emerit, et des alie- | liere quis ab initio contrahat, an alienam obligationem in eam » Ji
fa. äum hereditarium in fe tranfcrib$t: aut fi pro fideiuffore fuo transferat: tunc enim d/i;ligentgg.x'em effe debere. $. r. Si mu- |
intercedat. $. r. De pignoribus prioris d.ebitons non eft cre- her' d1x.1ffet, üþl rem giotls 15101n1.ne^0þ141gatafn, et crefhtojþ cu- | r
) - ditori noua actione opus: cum quafi Seruiana, quae'et(;:"* JKy- | raffet ei pecuniam dotis folui, qui ?^ idem pignus acciperetp ,
pothaääria vocatur, in his vtilis fit, quia verum eft, conüenif- |jmulieri etiam pecunia credita deberetugï; fi ?* pofle(for ?* i

: . « . : . d d j
P .fe dé pigrioribus, nec folutam effe pecuniam. $. 2. Sifüb con- | creditor aduerfüs eam Seruiana agentemilexciperet, s1 NON
L'oeevtore- 7r"".diGone vel in diem mulier pro alio 1nterc£g£.g£71t, etiam penden- | vor VNTATE EIVS PIGNVS DATVM ESSET, replica-- .
'Jà5ón, te condicione) volenti creditori, cum priore 1* actio dandaeft ! tiondin] mgf(l/?g ,9enatusconfulti non profuturam: nifi credi- i
77 p» refütutoria: quo 77 enim bonumeft, exfpectare condicionem, | tor fciffet, etiam aliam pecuniam (ei,deberi. $. 2. Mulier et

j« yes. i. vel diem,[cum in eaj caufa fit prior ifte debitor, vt omnimodo | Titius, cum in rem kominünemymutuarentur, eiusdem pecu- *j'
visey:^meam ia , ipfe debeat fufcipére aCtionem ? ,, nyie rei facti fun!:: non Oïälönlm—odo æuherem pro parte focii us ,
XIV. IvriaANVvS libro-XHL./Digeftorum, | Sx wvy- | Videri interceffiffe dm(äta[tg : nam ** fi ob eam caufam mu- L^2 .
LIER contra Senatusconfultum intetceflerit, fequum eft, non | tuatiy fuerit, ex qua, Wi creditor pecuniam non dediffet, ma- "
folum in veterem debitorem, fed et/in fideiuffores eius actio- | 1US damfium mulier paffura fuerat, veluti quod' communis in- — Wi
nem reftitui ^9?:/nam, cum mulieris pfrfoga fübtrahatur cre- fula fqlta '*non.eiï'efïf vel quod fundus communis in pubhctlllï f pero jp—€£, T
ditori propter Senatusconfultum,/ integra cáufa priftina refti- | committeretur, potius efle, vt Sgnatusponfulto locus non fit: ]
| tuenda eft. ' ! at fi in aliquam emptionem mutua pecunia fit accepta, tunc D.
f:!f;gu Qux $72* XV ID EM MM*BW SI' MVLIERI Pg? AParte gntercefüonefïmj fa&än? Vld.eri : et ldeo Credltorl('äln)*fj*"
E. ; EE s m DA er a sauatid rem £E. æ—aü;ffggy dumtaxat pecuniae a muliere petere poffe: quod fi to-.—— —
ag u R DI apr-en pvl N d ex£eptione pro parte fugiinougtur ?*. |.£4/& [&. Y
" rum, ftipulatus fuero, et fort.e te ratum [non/ habente, agere k&.,,,;,ïä ( J t : dé um
L ex ftipulatiàjinftituero, exceptio Senatusconfulti, quod ide/ in- 9*;*4 XVIH-.PAVL:VQWVHE&&W' . IpnkMwj
terceíffionibus feminarum factum eft, non proderit mulieri: |.et "&^ fi pro debitore meo Titius, et mulier, duo rei 1nter-f/£ ;
fi^jtro timu». mon enim videri poteft alienam obligationem recufarg, cum ma- | Cetiemnt. | ,
IWr neaity debitol obligatus, et 3pfa de lucro agat: ac potius redde- XIK A IfRIc ANVS ll;bmro IV. . Qudeftionu Tvy-
4 re cogatur, quod non debitum acceperat, quam pro alio fol- | rom pupilli decefferat, heredeé inftituto Titio: cumde adeun- /. J sj« " T
uere. ! daJhereditate dubitaret, quoniam male geftastutelamexfftimare- ^^ 2«
XVI. IpEM w&ä"&Wefm Sr| tss perfuadente matre pupilli, vt fuo periculo adiret, adiit:.
67 Hal.lib. V. GEs. / 68 Hal et Vulg. prior ei, loco: priorem vewm. Yle ! Treuif. Bynkersh. L fed et l. Grs. — 77 Hal. Quod. Vulg. Quid.Bm. Vi- du
tamen in margine: aliaf, priorem veum veflit. BR. 69 Flor. fcriptum erat: | de Opufc. de Lat.' Vet. ICt. p. 399. ibique Dukerum. BYNK. 78 Floren-
in perpetuo, vt reor pro': Zu perpetu Om. ceterum 72 71 a pofteriore demum manu | tiae quondam erat a&onestitui. Deleta 5 fuperfcripta s adie&is res. pofterius n
deletum. B R. Zo,Succeffores honorarii varie dici poffünt, et eius rei exem- probamus, prius non item. Loquitur enim ICtus de plurifaria aCtione, Immo:

plam eft in L. 24. $/ 1. fupra Famil. ercifc.. . Heredes autem, qui fic x27' i£o- | inter quinque codices Barb. et Bynkersh. diferte habent: a&fiomes. BR. Nempe:
xv appellantur, quüm fucceffores honorarii non fint, immo iis opponantur, L. | Bynkersh. lL. Sed Otob. S. Cruc. Treuif. atque etiam Dynkersh. IT. actionem.
- 9. $. 6. fupra de Interrog. in iur. non video, quid hoc in loco z5 cetevis fibi | Hal. vt Taur. atlionen veflitui. G £ B, 79 Hal lib, L. GEB. . 8o Hal.
velit. . Atque ea difficultas Graeculum mouit, vt praecedentia fle&eret ad d. L. | lib. 11I. GE&. 81 Ap. Hal, buius, abeít. GEB. — 82 Hal. weque enim po-
24. fed perperam, vt Cuiac. animaduertit XVT. Obf.'27. Abeílet omnis dif- | tait periclitari, vt eam. Vulg. weque enzm eam peviclitari profuit, me eam. BR.
ficultas, f1 legeretur ceterum, quo fic fucceffores honorarii etiam hic opponeren- | 83 Vulg. fideinffiffet. &n. 84 Hal ego autem puto, vedle fideiuffori. GE B.
tur heredibus ex meroiure ciuili venientibus. BY NK. 71 Hal. lib. VII. bve- | 85 Hal. babeat. GEB. — 86 Hal. lib. IIJ. GER. 87 Hal. et Vulg. Refpon-
uis editli. GEB. . 72, Taur. aduBatuv. GEB. — '73 Hal. fufcipit. GEB. 74 | di. BR, 88 Hal. effet. GER. 89 Hal. cederet. G E B. 9o Hal. igno-
Hal. debebat. GEB. — 75 Ap. Hal. et, abeft. GEg. — 76 Ad oram exem- | raffet. GEB. — 91 Hal. quandoquidem. GE B. 92 Hal. quo. GE E.
plaris Florentini non adeo recenter, f.01.'te .ctiam non ita male fuppletum eft: de- | Vulg. acceperit. ^ Hal. inferit: et cum mulieri etc. Ba, 94 Ap. Hal. fi, abeít.
bitore experiri. Ydem in omnibus editionibus. Contuli quinque MSS. qu(äu(g' GER. 95 Vulg. fi poflerior creditor. B R. 96 Hal. et Vulg. dicebam. BR.
tria fupplementum receperunt: $. Cruc. adie&um habet: Otob. ncglexig . | Vulg, inferit ez. BR. 98 Hal. fubmouebitur. GX8. 99 Hal. l. XXX,
Hal. jn textu: cum priore debitore experiri, et ad haec ftellulis inclufa in margi- | ad ediclhum. GE?P. ^ ^ X10o Hal efi, loco et. GEB. I Hal. /ib. III. GEB.
ne: Alias defunt baec, alias, contra priorem. — Supplementum receperunt Barb. 4 L.

nag DIGESTORVM. LIB. XVL . TIT. L.

; ' Qu ,
w L afqs o g—lp ulatusque d?ï?äsä&f?,lind.enäïem fe eo nomine praeftari.
« M. ^^ . Si exea caufa "Titilis pupillo aliquid praeftitiffet, isque/ matrem
ä ./Lat ) 4c;, conueniral,, negauit exceptionij Senatusconfulti. locum' séffe::
L- sg*quando ? vixlfit, vt aliqua apud eundem pro eo ipfo intercef-
(Jt. fife intellégi poffit. $. r. Nec difümileffäguic propofitioni ex
! l-?ww,fa&o agitatam |*, [cum quidam vir praetorius deceífiffet duo-
- / bus filiis füperftitibus, quorum alterimpubes effet, et ? alter
pR legitimus tutor fratrijeffety et jeüin! $. paterna hereditate* | ab-
ov ftinere/fellet, mandatfi vxoris defuncti, qufe mater pupillo ef-
4 fet, abftento pupillo folum ife | hereditati(iifcuiffe ? : vbi fi-
g militer fe refpondiffe Iulianus ? ait, fi, ex'ea, *? caufa agente
i*r* ^ pupillo, damhum eo nomine ** paffus effet, non impediri eum
Senatusconfulto, quo minus a muliere rem feruaret. $.2.In
Ipropofita fpecie et illud tractandum eft *?, an is, qui manda-
to !5 mulieris adierit, fi damhum ob id patiatur, quod debi-
[ ] . tores hereditarii foluendo non ifüerint Senatusconfulto locus
fit, quafi quodammodo eorum obligationes mulier fu(ceperit?
Magis autem eft *^, vt ne ob.hanc quidem caufam Senatus-
confultum loéüm Hábeát: .Quando non ea mente fuerit, vt pro
ELAT his intercederet: fed * tutorispaduerfus pupillum, et cete-
Pipae» | T0S forte creditores, indemfnem |heredjtgyem, ** praeftar&t.
l, & 4 r : I7 . UR . 2
| $—3. Denique fi ponamus **, mulierem in emptionem] ^* he-

| -! ':-.—w,.w[ reditatis eo nomine damnum pati, quod debitores hereditarn

J ja£: Xt/.

: foluendo non fint, nulla puto dubitatio erit, quin Senatuscon-
fulto locus non fit: etiam fi maxime creditoribus aliquan&ggü
praeftiterit. $. 4. Quäq ergo, fi, eum- própterea de adeunda
JEe, prieot p hereditate dubitaret "Titius, quod parg—nlädoqgg nomina debi-
n rum viderentur: mulier hoc ipfum repromifit, vt quanto mi-
nus a quoquó; *? eorum feruari poffét, 1pfa praeftaret? Prope.
Lafv — eft, vt fit interceffio. $. 5. Cumihaberes Titium debitorem,
þu.,ywbæ et pro eo mulier intercedere velletz nec tu mulieris nomen
PUR propter Senatusconfultum fequereris, petijt,?? a me mulier
- ". qutuam pecuniam, folutuzjäï(cibi:-et ftipulanti mihi promifit,
' ign.oyanti in quam rem /ægtuaretür: atque ita numerare me
rpaiad, tibi iuffit: .d(.ïl.g-(fg ego, quiajadjmanum nummos non habebam,
"ao a, , ftipulanti tibi promifi 3.qugefitum eft, Ifi eam pecuniama mu-
"UE^ ^ Lrés,,9 liere petam, an exïäfedptio Senatuscóntulti- ei iprófit ? LRgfä-
"eaan. ) — n f', ditj videndum;;ne noty fine x;gïgggg dicatur, eius loco, qui pro
mes ' muliere fideiufferit, haberi me debere: vt, quemadmodum il-
l 7^ i, quamuis ignoraudfit mulierem intercedere, iexceptioladuer-
| fus creditorem detur ^*, |nélin mulierem mandati aétio |com-
L.12ef5^, petat| ita mihi quoque aduerfus te vtilis exteptio detur jihi-
in ^^ mulierem aCtio denegetur, quando ?? haegä aA
!f , periculo mulieris futura üïf:'. Et haec paulo expeditius dicen-
st á.dà, Mi prius, quam ego tibi'pecuniam foluerim/??, comperé-
rini|eam interceffifle2 ceterum fi ante folueriä,, videndum,
", Larizax : vtrumme nihilo mmugbx.:nuher? iquidemy enfläeptxo aduerfus me
um T^ dari debeat, et ego tibi condicere pecuniam poífim; àn vero
Áv perinde habendum fit, ac fi ^* initio* ego pecuniam mulieri
li credidiffem ,&ac rurfüs tu mihi in creditum iffe$: quod qui-
., €&^* dem magis dicendum exi&imauäz, vt fic Senatusconfulto locus
LÓSz, U: mon fit: ficuti eti&üim d.ebitoremäu—m miülier! deleget, inter-
W ceffioni locus non fit ?^7. Qu$e;2? |poftea non re&e comparari.
-LOReden Q | i evs pafan db rete m hr
2, Hal. inferit canffa. GER. 4 Vulg. quoniam. BR. 4 Vulg. addit 4sae-
| fliouem. BR. . — 5 Ap. Hal. effet, et abfunt. G EB. 6 Hal. cunt, loco emm.
! GEB. 7Halinferitfe. GER. — 8 Hal. mifeuiffet. Vulg. immi[cuijet. B R.
| 9 Àp. Hal. Iulianus, abeft. G E. 10 Ap. Hal. ea, abeft. GEB. H Flor.
7b nomiue, in margine eft adícriptum, antique quidem, fed quantum v'ldetur non
a folita manu fupplente. — Certe pofitis fignis hoc indicandum cenfuimus. BR.
Nempe appi&is ftellutis in exemplo 'Yaurell. typis deftinato. GEER. — 12, Hal.
twadlatum eí[e. GEB. — 13 Hal mandatu. GEB. — 14 Hal effe. GEB. .. 15
Hial. inferit vt. GEB. — I6 Taurell. in margine: beredem. Nempe literae ztat
in bereditatem antiquis et prope coaeuis vncis funt inclufae. BR. — Habet et Hal.
baeredem. GE 8. 17 Hal. Dezude fi proponas. GEP. 18 Hal. emptione.
G E B. 19 Vulg. quocumque. GEB. 20 'Taur. petIt. GEB. 21 Bal.
datur. GEB. 22, Hal. detur, inque mulierem. GE 8. 23 Vulg. 4usonizam.
2 R. 24 'Taur. in margine obligatio, «t ita Flor. a manu fupplente €ft adpo-

9G3m,

10 0b aoco PC

( ;:s..a.)o,z 77

"Dakefa. vetu zmeo a -

r;itz'! quando'delegatione debitoris fa&a,izgpliexj&ïän obligetur,
at ]

? in propofito alienam obligationem in fe tranftulgfit :
quod certe Senatus fieri noluerit ??. |
. XX. Inxw llibrojVIH i : SIPRO VhO
reo 1nterceff£ï *| mulier, aduerfus vtrumque reftituitur actio
creditori, — ^EZ :

: T.
ICelrue, X X]. QAL?I;ä'ATVSjMM .

$1 Pno aliquo iülier interceflerit, fed; ?? in rem eius, quod
acceptum eft, verfaretur ?^, e:dääptio Senatusconfulti locum
non habet, quia non fit ?* pauperior. $. 1. Item fi quid li-
beraliter fecerit, veluti ne iudicatus ?$ pater eius, propter fo-
lutionem veXetur ?7, non erit tüta Sehatusconfulto 39 :Aoneri-
bus enim earum Senatus fuccurrit. — x 0.2
XXIL. Pavrvsibro VI.-Regularum 3?. Sr: wv-
LIERI dederim pecuniam, vt eam creditori meo foluat vel
expromittat, fi £a ^9 expromiferit, locum non effe Senatus-
confulto Pomponius fcribit:]quia mandati aCtionelobligata) in
rem fuam videtur obligari. AjSe4 m
XXIIL. InEw/librofingulari-ad-Senatusconfultum-Vel-
leianum. Sx wvrLixRm in lure interrogata, refponderit, fe
heredem effe, f1 fciens fe heredem non effe, refponderit, mi-
nime interceffffe videri, quidj decepit: quod4filexgtimauit fe
heredem, et|eo nomine decepta refponderit **, in eam actio-
nem quidenydari, plerique exiftimauerunt, fed exdeptione Se-
natusconfulti adiuuari ^^. |
XXIV. Ipn&M libro-fingulari-de-interceffionibus femi-
narum. DrsiTRix mulier a creditore delegata,/pro eo, cui
delegata eft,)promifit: |non vtetur exceptione. $. z. Sed fi
pecuniam promiüg ne delegetur, interceffiffe vide£ur. $. 2..
$i Senatusconfulti benefi&ium interuenerit, vtrum ftatim, cum
mulier intercefferit, aCtio in priorem debitorem competit, an,
fi mulier folutum condicat? Puto, ftatim, et non exfpectan-
dam folutionem. $. 3. Si pro eo, qui temporali *? actione
tenek&tur ^^, mulier intercefferit, temporalis a€tio reftituetur :
|fie tamen, vt/ex praecedenti caufa, continua tempora nume-
rarentur *? poft reftitutionem: quamuis ftatim atque ihter-
ceffit mulier, competierat *9.[2547».
Jem XXV.(MopESTINY Slibrofingularide Euematicis *7.
Sr poMINA feruo fuo credi iufferit, aCtione honoraria tene-
bitur. .$.-£- Quod fi pro eo fidéiufferit, exgeptione Senatus-
confulti Velleiani, iudi&io conuenta, aduerfus creditorem tue-
ri fe poterit: nifi pro füo negotio hoc fecgfit.
XXVI. VnrrANVvSlibro-XXXVIE ^9-ad Edictum. Sr
MYLIER, intercedendi animo, feruum alienum fuum effejre-
Íponderit, quafi intercefferit, auxilio Senatusconfulti vtetur:
plane, fi pro bona fide feruiente -&bilre(ponderit, non videtur

interceffiffe. ;
ip: XXVILPAprx1IANYsibroIHI.5?-Refponforum. Bo-
N A. fide perfonam/mulietis 1n contrahendo fecutus, ob ea, qufe

inter virum et vxorem accepta pecunia gefta funt, exéeptione
Senatusconfulti non furfimouetur ??. $. r. Cum ferui ad ne-
gotiationem praepofiti, cum alio contrahentes, perfonam mu-
lieris, vt jidonege;?* fedifüntur , exäeptmigd 52 Senatuscon-
dpeonearme fulti

fitum. BR. Hal.obligatio, vt Taur. in margine. GEB. — 25 Hal. foluerem. G E.
2,6 Hal. inferit ab. GE R. 27 Hal. efl. GEB. 28 Ha. Sed poffca. G E B.
29 Hal. fi vt in propofito, et in margine: alias, at in prop. GEB. 30 Hal.
noluit. G K R. 31 Hal. znutercefferit. GEB. 32, Hal. qnaeffionum. GEB.
33 Hal. et, loco fed. GEB. 34 Hal vertatmy. Vide L. :8. (upra de im.
vemwverfo. BR. . 35 WVulg. fit. BR. 46 Vulg. iudicati. BR. ^ 37 Hal.
vexaretur. GEB. 38 Hal. addit Velleieuo. GE B. — 39 Kal lib. II. vefpon-
forumm. GEB. 40 Vulg. eam. BR. — 41 Hal. refpondit. GEE. — 42 'Taur.
adiuBari. GEB. — 43 Hal.temporaría, et mox iterum : temporavia. GEB. — 44
Hal. teuetur. GEB. 45 Hal et Vulg. mumerentur. BR. 46 Mal com-

Hal. ljb. XXIX. GE s. 49 Hal. l$, II. GE 2. 50 Vulg. fuymmonebitur.
B R. 51 Vulg. idoneam. BR. 52, Gothofr. in nota: exceptio Senatus
confulti. Mlale. Sed et notandum ipfum Taur. habere in margine: exceptio,

Ddd23 nempe

k l.

" -'.

m i W??Na.

7À .
I AA CR

q , (
^ /Ju i;[ cjjll. 2' ad !;ï
i

c— — 1] $u)

d 3 e ,

l.('/ky(,;/v ä,). o/n— ;

*
i 5
dl —

petierit. GEB. 47 Gothofr. in nota: IIeg) évgupaiuóv. Halo. G ER. 48 -

278 :
x Go5f

e JKM — : - L s Ts
m fulti dominumj(fummouet: nec videtur deterior cauífa domini
fwe €X U« ger feruum fieri, fed nihil'effe domino qu£efitum: non magis,
quam fi litigiofum praedium feruus, aut liberum hominem eme-

,T-J Df ass LO ; ,, H£4 [À $ Á L * * ^ L] *
t io - I m "G. 9. Vxor debitricem 5? fuamiviro ?^ delegauit, vt vir

cuniam vniuerfamy/ debere: Ggg;(eritur, an interceffiffe [mulier

EC ;Ziejj vat Videfjötur 572 iRefpondi, feCündum ea, quge proponerentur,
—^/Y* pon interceffiffe.] $. 1. Fundum vxoris fuae maritus obligauit

dÀ

fþil.ö "[/ä'"' L.«;n. * " & ,f- . . P .
WE ;:) mutuam pecuniam jacceptàny fub obligatione) eiusdem fundi
2 /*., . foluit ftatim Sempronio pro marito füo. Qujefitum eft, an

aduerfüs Senatusconfültum obligata fit? |Refpondi, fi Nume-
rius fciffet, eam intercedere, fore Senatusconfulto, de quo quje-
reretur ??, locum. : :
XXIX. PaAvrvsllbro-XVI. Refponforum. OvrpAMw
voluit heredibus Lucii Titii mutuam pecuniam dare, et cum
i& (eis contrahere: fed quoniam facultate$ eorum fufpectaS ha-
lbuit, magis voluit vxorijteftatoris dare pecuniam, et ab ea pi-

4 []
tasn ;

o ,,
.14 - M., 3 * L * .
L. febat, UT gnus accipere: mulier eandem pecuniam dedit heredibus, et
' ? M- UA e* . . : .J)?- æ.f-*ïü' . ' d
-^. ab his pignus accepit. Qujfero,Jan interceififfe videaturj et an
DP EPAB ignora, quae/ipfjaccepit, teneantur creditori? Paulus;réfpon-

4

| L gizprottin ,;Z?mne gi.t ?5, fi creditor, eum-contrahere vellet cüm heredibus Lu-
: i Titii, euifatis hi& *?, magis mulierem.ream' elegit, et in

;Jjwfmm 7-^*^^" reffondit, ea, quKe' in fraudem Sénatusconfülti, quod de in-
JjAgnerim, £. terceffiongfemirarum faftum ejt, excogitata probari poflunt,
o — at rata haberi nofi oportere. ,, a pnfeb, Im fs
| 1 J? fyen|evwm. XXX'I ia Ih'bxg' P j SI int r g
ET JI^ 1* " w animo, vel cum fciret ie non teneri, mulier pro ali-
quo intercefferit, exceptio ei Senatusconfülti non datur: aCio-
nem enim, quae in dolum mulieris competit, ampliffimus or-
do non excludit. $. r. Procurator, fi mandatü mulieris pro
; alio intercefferit, exceptione Senatusconfulti Velleiani adiu-
L&W'*äï'??w uatuf 9^: ng/alias aCtio intercidat/J$ 9. azj£n.'v,
(aecitnoeet p . XXXI. InEMibro-L.-ad-Neratium; PAvrvs 95:
figescuesior n & /mulier, quod,ex?interceffione foluit, nolit repetere, fed man-
exfétint r dati agere, et cauere felit) de indemihitate reo, audienda eft.
La ss a, / Sx mvurER heredítatem Aalicuiusvadeat, vt 4es alienum eius

23 /
';, PILIRIME, 4 "'ï(l Lf od /',

/

/

wna. Leqvto
v

rumjid conceptum fit: nec enim loco minoris (vigintiquinque|

nempe literis finalibás: »e, antique deletis. &&. — Poteft hic fubaudiri: emulier.
DVK. 53 Taw. deVitricem. GER. 54 Yaur. Biro. GE E. 55 Pro:
creditori fuo. Vide Duk. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 325. BR. 56
Hal. et Vulg. práefigunt et. BR. — 57 Hal. et Vulg. videatur. BR. — 58 Hal.
/ et Vulg. quaeritur. BR. — 59 Hal, vefpondi, et veríus finem iterum. GEB. — 6O
/ Hal. i;. GEB. 61 Hal, Senatusconfultum. GEB. 62 Ap. Hal. ab ea,
abfunt. GEB. 63 Videtur legendum: ;n perfonas fubducta, vel, quod longe-
j / , praetulerim : Znperfonam, errore facili, quod crederent defcriptores conftruendum
EC eííe: in pevfona fubducla. E codicibus, quorum fex contuli, duo habebant: zm
; : perfonam, totidem: Zm perfomas. Quintus Vat. L corre&us: zm perfonam. S.
: e Cruc. hábet, vt eft Flor, BR. — Habent ;n perþ-nm,ïï-fïarb. Treuif, et Bynkersh.
LR L. || H.zu perfonas Otob. etBynkersh. L. Hal. fj &on tantum perfonamulieris fubdu-
j | | 64 Taur. adinBatur. GEB. — 65 Hal. et Vulg.

éda, in principales. GEB.
66 Ap. Hal. et Vulg. Paulus, abeft. GER. 67

! Qec á. a. intercidit. BR.

Hal. auuorum. GE B. 68 Hal. et Vulg. «agis eff vt aeffimetur. BR. . 69

; ' 7

DIGESTORVM .LIB. XVI.

JQweir4, creditori eids) ?? pecuniam folueret: 5f fi fidem fuam pro ea,
,gä quam delegauit, apud virum obligaugrit, locum excbptio Se- |
natusconfulti non habebit, quia mulier füum negotium geffit.
XXVIII. ScKzvorailibro-L-Refponforam. | SEIA
mancipia emit, ét mutuam pecuniam accepit fub fideiuffore
". marito, eamque foluit venditori: poftea maritus decedens non.
Ro (j foluendo, in fraudem creditaris cauit teftamento, fe eam pe-

. * "]'t P VUESOCTT I .
Sempronio,ob/ condu£tionem: inox|mulier a Nümerio fua fide .

LLU, n e
| rE hw ipfius perfona Senatusconfulto ?*, quod de interceffionibusfa-
E. . Ctum eft, locum effe: et pignora ab ea *? data non teneri.
'L'/b"'""w"'f'" . Eas autem res, quas mulier ab his, pro tät-xibus intercedebat,
! , h /, pignori-accepit, creditori] mulieris obligaths non effe: fed non
[ [repe ts /^ . fine ratione Praetorem facturum, fi nón tantym iwfperfongj??,
" po'ih.—. palt c, fübdütta muliere, in fprincipaleS! debitores"deüerit aCtiohem, .
ELJ fte jgro: — p /' pgeitos : —— r . £ ^ :
