Wal. es Vulg, dummodo. 9 R. 27 Vulg. deberent. BR. 28 Hal in mar-

: . XXIIl. Povreoxivsdibro/XXXIIL-ad-Sabinum. Sr|

1$6 DIGESTORVM LIEB VHL TIT. À5

X M.
XXVIIL Pavrvsilibro-XV.—ed-Sebinum. Foma-
MEN in imo 2? pariete coficlauis, vel triclinii, quod effet pro-
luendi |pauiiénti caufa, id neque flumen effe, neque tempore
adquiri placuit. EHoc ita verum eft, fi in eum locum nihil ex |
caelo aqujée Veniät:j—'ngque enim perpetuam cauíam habeglxx,;ïzï:ïdmm
(quod manu fit, at quedex caelo cadit,Jetfi non adfidue fit, eX r ao
naturali tamen caufa fit: et ideo perpetuo fieri exiftimatur. — *"e"-
Omnes autem feruitutes praediorum perpetuas caufas habere
debent: etideo neque ex lacu, neque ex ftagno concedi aquae-
duétus poteft. z Stillicidii quoque immittendi; naturalis et per-
petua caufa effe debet. : """'""""';*fu::asf—n
XXIX. PowPoxurvsüibro-XXXII. a ub /
cium. ??, Sr ovrp igitur ex eo foramine, ex quo feruitus
non confiftit, damhum vicinus fenfiffet, dicendum eft, daníhi
infecti füipulationem locum habere. -
XXX. PAvrvsdibroXV. 37-ad Sabinum — Sz ovrs
aedes, qude fuis F"edibus feruirent, cum emiffet, traditas fibi
accepit, confufa fublataque feruitus eft: et fi rurfüs vendere
vult, nominatim imponenda feruitus eft: alioquin liberde ?** —
venjunt ??. $. r. Si partem praedii najfé&tus fim, quod mihieewst| .
aut cui ego feruiam ^*9?, non corífundi feruitutem placet: |
quia pro parte ** feruitus retinetur: itaque Jrid:&äedia mea
praediis tuis feruiant, "egïïuorum pártem müihi; et ego meo-
rum partem tibi tradidero, manebit feruitus. tem víusfru-
&us in alterutris prdédiis adquifitus, non interrumpit ^^ fer-

|uitutem. — | Zierary:

1 . d 1 as V * * * €$9 e
STAMENTO damnatus heres, ne officenet vicini luminibus,

feruitutemque praeftaret, depofuit aedificium, cogcedända erit
legatario vtilis a&rinæagua päohibeftur heres, fi; poftea e&tolle-
re füpra priorem módumy dédificium coftabitur. Zunerurn. p
XXXII. [Iy1x libro-VI-Digefomim] Sr wa-Up llb
pEs mede feruiant aedibus Lu£ii Titii, et aedibus Publii Mae-] 1.
uii, ne altius aedificare mihi liceat, et a Titio precario petie- "«-«
rim, vt altius tollerem, atque ita per ftatutum *^a tempus ae-///» «*
ficatum habuero, libertatem aduerfus Publium Maeuium vfu-. ,
capiam: non enim vna feruitus Titio et Mdeuio debebatur, ^ ?^
fedduae. Argumentum rei praebet, quod, fi alter ex hisferui- ^ ^
tutem mihi remififfet **5, ab eo folo liberarer, alterg ^5. nihilo
minus feruitutem deberem. $. r. Libertas feruitutis vfuca-
pitur, fi &edes poffideantur: quare, fi is, qui altius xedifica-
tum habebat, ante ftatutum tempus aedes poffidere defiit, in-
terpellata vfucapio eft? is autem, qui poftea ea$dem Aedés pos-
fidere coegäït, integro ftatuto tempore libertatem vfücapiet:
natura enim feruitut/um ea eft, vt poffideri non poffibf: fed

ia üm;/*x, 2 i "
XXXI. ;ä'g E Miulibro XEVng&*a&*Edï&üm' . SITE-

intell&gátur poffeffionem earum habere, qui taedest poffidet.i) eas
XXXIII. I)fkïfïþïfïïlllkuïDw"ä;?"^15pitCHïHæFHQTf"äüi"lqägæäüi Eï;gffv
i EvM pEBERE columnam, reftituere, quae ; ! .

honus vicinarum aedium ferebat ^?, cuius effent aedes, quae , ;4.4,
feruirent: non eum, quiimponere vellet: nam cum in lege ;
edium ita fcriptum effgtj PAR1ESÁONERI FERXNDoO *5,
VTI NVNC EST, ITA SIT, fatis aperte fignificari, in per-
petuum parietem effe debere: non enim hoc his verbis dici,
-w& in perpetuum idem paries aeternus eflet *?, quod nelfieri Y»7

quidem
gine: alias, alteri fiat. G. 29 Hal. inferit et. GEB. . 30 Hal. id opus.
GEB. 31 Vulg. inferit et. 8 R. 22, Hal. licebit. GEB. 33 Hal. quod.
GE B. 34 Hal. et Vulg. zu ve comsmui, quod praetulerim. | Videlicet bis

praecedit zus, et mox etiam fequitur, vnde illud zure, librario obrepfiffe videtur.
BR. . 35 Ap. Hal zmo, abeft. "Vulg. i vno. BR. — 36 Hal. Eib. XX XIII.
ad Sabinum. GEB. — 37 Hal lib. XXV. GEB. — 38 Hal libere. GEB. — 39
Hal, et Vulg. veueunt.B R. — 40 Hal. et Vulg. feruzebasm. BR. — 41 Vulg. per
partes. BR, — 42,Hal.inmargine: alias, corrumpit. GEB. — 43 Hal. lib. XLV.
GEE. 442Vulg. conflitutum, B R. — 445 Flor.vemiffiffet. GEB. 45 Hal. et
Vulg. alteri, Videtur hoc vitium ex eo, folo, íibilo, ortum. BR. — 46 Hal. &riropóv.
GEE. 47Hal.ferat. GEB. — 48 Vulg. ferendo. BR..— 49 Hal. uom enim bis ver-
bis: IN PERPETVV.M, boc dicitur, vt idem paries aeternus effet. Speciofe

j £. K KUX — XX It rezteri calsmo vafat: sovislaran. petorz! ate Xil al xié p trin dHl

PTO-

€—
? $.

[

!hnt

Xlkm",mr*.

&

U.

ïüi»'q 't

"N
;

j

4

;'.;.f ex. A0P,,

*
r et
j —
/m,,
[
,
av

d. fore, fed

& Pa duerüs legaujt, Dixi, quia magis placeát ?^ tignum jpofte

^
" "n

r«* ex; €,
&t

J :
w-—— J V AA LUS

Wal peexo XXXVIIL jPAvrvs) ibroJdHt. Sr K«x-
pES meae a tuis aedibus. tantum diftent, vt profpici non pos-

d

ä-qa&..viuär'et, legauit: iuxta eandem domum hortus ?^, et cenacu-

* bro mc,, |

- .effe.

.effet, quilonys fuftineret. Quemadmodum fi quis alicui cauif-

| DIGESTORVM LIB.
| P M U p |
quidem. poffet, fed vtueiuséem, modi *? paries|in perpetuum

fet, - feruitutem praeberetj quf5 UA onus fuumyfuftineret, fi

ea res, quae feruit ??, et ?? tüum onus Egjäu periffet, aliam
&n-locum eius dari debeat. féeundb. 1. o L ferretebee,, (GE)
XXXIV. IvrriANv s[|libeoIll-exWiniero-2*. ET ovr

duas areas habet, alteramiradendo, féfuam alteri efficere poteft.

ieco XXXV.MaRncrAnN vsS-libre-Ht 1. . $I BI-
NARVM gedium,dominus dixiffet eas, quas venderet, feruas
in traditione non feciffet mentionem feruitutis, vel
ex vendito agere poteft, vel incert&m ?? condicere, vt ferui-
tus imponatur. fOR TE vf rce :
XXXVI. PAPINIANVYSlbreiVH.-Quaeftionum.-. B -

NAS quis aedes habebat vna contignatione tectas: vtrasque

L . L] * m . L] r
duorum éfle, ita vt certde partes cuiusque fint contignationis,
ex regione cuiusque domini fore tigna ?* : necvllam inuicem
habituros aCtionem, ius non efle tlmmiffum habere. Nec in-
m [ r e :
tereft, pure vtrisque, an fub condiCione alteri aedes legatae fint.
& " s 3 . e [ : 5 8
XXXVII. i 1v u1ANYS

IpgMovks elfe, et fi duobus aedes ceï'f'erint u

fint, gut medius mons Garum cofifpectum auferat, feruitus im-
poni non poteft. st
XXXIX. Inxw ?? i NEMo enim
propriis aedificiis feruitutem imponere poteft, nifi et is, qui
cedit, et is, cui ceditur, in confpeCtu/habeant ea aedificia, ita
vt officere alterum alteri poffit. |4&-
XL. IpEw/libro Ht |
juminis immittendi non habuerunt, aperto pariete commun
nullo iure feneftras immififfe 5?, refpondi. eLf |pus — .
XLI. ScAEgvora OrxXxnwPri-
co 9? habitationem et horreum, quod in ea domo erat, quoad

Eos, ovri ius
iöI,

]um, quod Olympico legatum Llfg")flg;g ,,eft, fuerunt $5: ad hor-

tum autem, et cenaculum femper|pér/ domum, cuius habitatio
relicta erat, aditus fu,it:/,;QQuaeiitum eft, an Olympicus aditum
raeftare/deberet ? Refpondi, feruitutem quidem non effe: fed
eredem tranfire per domum ad ea, quf&e comgiémorata funt,
poffe: dum non noceat legatario. $. r. Lucius Titius, aper-
to pariete domus fuáe, quatenus flillicidii rigor, et tignorum
protectus ?* competebat, ianuam in publico aperuit. Quje-
ro, cum neque luminibus Publii Mjeuii |vieini, n;eäue itineri
lepakon, (Saelatliiin d nnle t o lag, ( o li
profe&o. 'Neque tamen in MSS. quicquam inueni, quod laudatae transpofi-
tioni faueat. Eftíolum in Bynkersh. dicitur, pro dici. Et in Treuif. dicitur
Alii fere dicz, et dicunt. BR. o do, S. Cruc. )hoc modo, Otob.
Qairb. autem : dzcit. GEB. 5o Vulg. vt eiusmod:. BR. 51 Hal. et Vulg.
quae fuum omus fuflineret. Nec video, qua ratione Taur. vb qui, defendere
queat, ex antecedentibus fubortum. BR. 32 MHal. feruiret. GEB. $3
Vulg. vt. BR. 54 Hal ex Minutio. GEB. ' 55 Hal. iucevti. GEB. — 56
Hal. et Vulg. placet. B R. 57 Hal. transponit: caiusque fint, ex vegione con-
tignationis cuiusque domini fore tigna. GEB. 58 Ap. Hal. L. 37. et L. 53.
infcriptiones inuicem commutarunt. GEB. 59 Vulg. cefferit. B.
Hal. PAVLV'S, nempe ob infcriptiones commutatas, vt di&um. GEB. 6I
Leunclau, I[. Notat. 29. vult pariete inlumine. —Conf. Noodt. L. de Vfufr.
:1. MSS. Florentinam religiofe feruant. BR. — Adde Iac. Conftantinaeum Flo-
rentinam defendentem I1. Subtil. Enodat. 15. MSS. Florentinam feruantia Barb.

Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. 62 Flor. immiffife. GE B. 63
'Taur. OL4MPICO: et mox iterum : et paulo poft OJVmpicus. GE B. 64

'Taur. bortOs. GEB. 65 Hal. fuere. GEB. — 66 Steph. H. a Porta et Bau-
doza proiectus. "Sed Flor. conftanter reperi in quinque MSS. n Bynkersh.
cum gloff. foret promecus, ni mutatum effet. gR..— MSS. funt: Barb. Otob. S.
Cruc. Treuif. et vt reor Bynkersh. fine gloff. . Etiam Hal. protetius. GEz. — 67
|Ap. Hal. vicini, abeft, GEB. 68 Hal, z vicini domo caderet. Etiam Cha-
rond. ex MS. affirmat, hic haberi g. — Nec aliter, quae vidi, nifi quod S. Cruc.
olim aliter habuerit, Omnes quoque habent domo. BR. Vidit Barb. Otob.
(Treuif. Bynkersh. GEB. !

6o .

VIIL; TIE: H . HT. If?
F c Pa nrat- l

vicini $7 officeret, neque ftillicidium, f& vicini domo $9 .ca-
dat, an aliquam actionem Publius Maeuius vicinus ad prohi-
bendum haberet? jRefpondi, fecundum ea, quae proponeren-
tur, nullam habere. | |

—

PRELG M . o2uu

/ä/ DE SERVITVTIBVS PRAEDIORVM
RVSTÍCORVYM. /? |
: Jecuvndo u^
VrrriANvs /ibroll. Inftitutionum.
SERVITVTES rufticorum * prgediorum funt hae&, iter,
aCus, via, aquaeductus. ,lter eft ius eundi, ambulandi
hominij?, nonetiam iumentum agendi ?. — ACtus eft iusagen- 44
di vel iumentum ^, vel ? vehiculum. Itaque 9 qui itér hà- -

fine iumento. Via, eftius eundi ?, et agendi, et ambulandi:
nam e£'iter, et aCtum, e&- ?41& vià continet. — Aquaedu&tus eft /^
ius aquam ducendi *? per fundum alienum. $. r. In * Jru- ;

tD

$. 2. Traditio plane, et patientia feruitut,i-tum inducet officium
Praetoris. | - ia . DP PAPPT.
IlL. NEeRATIV Silibro-IV.-
RvM ** praediorum feruitutes funt, licere altiüs tollere, et
officere prfetorio *5 yicini, vel cloacam habere licefe per vi-
cini domum, vel praäetorium: vel protectum habere Jicere.
/$. r Aquaeductus .etié? Jauítus aquae, per eundem locum -

Qs

vel Kauftus aquáe fufficiens eft, poteft et *? pluribus per eun-
dem locum concedi, |vt et/'iisdem/diebus vel horis ducatur.

: " Hs . .
ruitutes imponi, ét *?. vt boues, per quos fundus

Idem Neratius etiem vt fructus in vicini villa (cogantur, Cäf?'
€tique/ habeantur, et fgäf,pedamentï ial r
praedio fümantur, conftüitui poffe fcribit.
ait, vicino, cuius lapidicinae funde tuo immineant, poffe te
cedere ??, ius ei .efte-terram, rudus/ faxä*ä;cere, p(äïtaäm. D
bere: et vt in tuum lapides prouoluantur ?^*, ibique pofità'
beantur, indeque exportentur. $. 3. Qui habet Aauftum iter
quoque habere videtur ad /Kauriendum: et vt ait&ätiuy ]i-i

/J4W 29 Eodem libro

TY
1 Conf Noodt. 7. Probab. Inr. 2. BR. — 2, Hal.et Vulg. bominis.BR. -
4 Vulg. addit vel vebiculum. 8 R. 4 Vide Menag. Amoenit. [ur. ciu, c. 3$.
GE B. 5 Hotmanus JI. Obf. 7. mauult legere wom etam vebicuium, quam
le&ionem iuuare videtur, quod Bafil. haec ita verterunt: và éAZvwvew Seéuuz 3
imotóyww. Sed adi Bynkersh. IV. Obf. 7. BR. — 6 Hal. Ita, omiffo que. GE R.
7 Vulg. qui a&um . babet, iter babet, eoque vti poteft, et fime iwmento. BR. — $
Gothofr. in nota: Lego vebendi. Sed dudum Connanus legerat vebundi, ex
veftigio antiqui libri, et hoc probant viri infignes. BR. Vide Bynkersh. IV.4,
OM 3. Ingeniofae tamen emendationi a MSS. Brenkmannianis nihil eft prae-
fidii. Habent vt Flor. Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. Etiam Hal. -
eundi. GEB. 9 Gothofr, in nota: Al. z» fe. 1ta Taur. in margine: zu fe.«;
Et ita iam olim eft corre&um. BR. — Habet et Hal. iu fe. GES. IO Hal. et
Vulg. aquae ducendae. 9 R. 11 Hal, et Vulg. inferunt praedzs. BR. 12
Hal. adhuc inferit etzas. GEB. I3 Flor. eft: aquae au[flus. GEB. 14
Hal. inferit etiam. GEB. I5 Vulg. praedio. BR. 16 Hal. vel bauflus
aquae, et in margine: alias, vtrubiqme deefl, «t opinor, haec ipfa verba: vel
bauflus aquae hic et mox in $. 2. GER. 17, Ab ordinaria maànu hoc fupple-
tum, et ob antecedens potefr, facillime potuit excidere. BR. I8 Hal. etiam,
loco et. GE2R. . 19 Hal. omittit et. Vulg. vt et £oues. . In Otob. et S. Cruc.
idem eft harym vocum ordo, qui in Pand. Flor. ,fed in priore fignis impofitis
traiiciunttzZB R. Vulgatam exhibent Barb.T Vát. L IL II Treuif. Bynkersh.
GER. o Vulg. impoui. Et ita MSS. paulo ante memorata4;T$ R. 2t!
Vulg. inferit vt. BR. 22, Hal. et Vulg. pedamenta. BR. 23 Vulg. con-
cedere. BR. 24 Hlal. terram, vudss, faxa. in. fundum twwm iacere, po[itaque

——

M m 2 babere,

bet, aCum non habet: qui aCtum habet,eiter habetletiàg) * ^ !^

cocakeoq o ts N

" : í , . :
fticis computanda *? funt aquáelfauftus *?, pecoris adaquam. ^5. ..
Jadpulfüs, ius pafcendi, caleis coquendae, harenae fodiendae. d. jag a, !

vt ducáur, etiam pluribus concedi poteft: * poteft * ** etiam, , ..

[v&- diuerfis diebus vel horis|ducatur. $. 2. Si aquaeductus ? izät/'nv;:eä.';

ad vineam][iex] vicinil- J
udi fcc'fy.-

F. 7

(s

aE

RvsTico- /M*ZZ

-L e , J2 4?)&(;
Jïf äïw iyä IANVS|jibro-XVIL ad Edictugo * Imrmw * & ebam a diuuni
ficpoftunt le *- :

colitur, in vicino agro pafcantur: quam feruitutem]poni 29 lo .
|poffe, Neratius libro fecürido membranarum fcribit. $. F. 4569
" p 2JV OA. COUC9 d HV .

UL pro A E.
í0-

c(m,- |

7

mot

158 DIGESTORVM LIB. VIIL TIT. IIL

: fve 944f L
bro tertio membranarum, fiuejei ius/Kauriendi ^5, et adeundi
(cmeeffüum ?* fit, vtrumque habebit: fiue tantum[hauriendi, in-
l^i — effe et aditum: fiue tantum/adeundi ad fontem, inetfejetlíau-
ÓÍtum. . Haec de )iau&ä;, e:ti ?* fonte priuato. ' Ad flumen au-
c€ tem publicum, idem Neratius eodem libro-fcribit4 iter debere

cedi, hauftum non oportere, et fi quis tantum ( fauftum ) ??
cefferit, nihil eum ag'ere. Vectcs d i
Lal IV. 1IP A. ANYvSiibre-TE-Refponforum. P xco-

—

RIS pafcendi feruitutes ??, item ad aquam appellendi, fi prae-
dii fructus maxime in pecore confiftat, praedii magis, quam
perfonge vidétur. |Si tamen -teftator perfonam demonftrauit,
cui feruitutem prfeftari voluit, emptori vel heredi ?9^non ea-
dem praeftabitur feruitus. ^ 4£7/.
V. VrPrANvslibrorXVIl-ad-Edictum. Enco fe-
cundum eum et vindicari poterit. $. r. Neratiuslibris-3-ex
Plautio ait, nec /)(au&um- pecoris, nec appulfum 3?, nec cre-
| tae eximendae, calcisque coquendae ius poffe in alieno effe,
nifi fundum vicinum habeat 23;,et hoc Proculum et AtiKci-
äægf ó«, num exiftimalfe ait. - Sed igïä*ä?t ^, vt maxime calcis co-
TOMER A quendae et cretae eximendae feruitus conftitui poffit, non vl-
|exp vistetk ,tra poffe *?, quam quatenus ad eum ipfum fundum opus fit.
/m'wfa X. V]I. PAVLVSMG""ä?W Q*-ELVTI "?
fi figflinas haberet ?*, in quibusfé&)vaía fierent, quibus fru-
L dv &ä eius fundi exportaretur ??: ficut in quibusdam fit, vt
XuLedxwme: — amphoris vinum'eüépatur, aut vt doliafiant 3?, vel tegulae
TONUE j«f Je, - vel » *? ad villa aedificandam. | Sed fi; vt vafa venirent,
n figlinae exercerentur, Vfusü:u&u-s erit. $. F. It.er.n 101.1ge re-
! cedit ab vfufructu ius calcis coquendae, et lapidis eximendijl

d'oteXfsan X ctac . 9] ] dae, aedilicandi *^ eius gratia, quod At fun
MP ET. do eft. Item filuse caedu;le, vt pedamenta in vineas *? non

defint. Quid ergo, fi praediorum meliorem caufam haee. fa-
(a 54 . ,Clant? Non eft dubitandum, quin feruitutis ^? fit. Et hoc
35 L*f'*"**"f*'f""mwt et ^^ Maeciapus ^5 probat: in tantum, vt et talem feruitu-
. tem conftitui poffe putet, vt tugurium mihi habere liceret in
LW),'f, tuo: fcilicet, fi habeam pafcui feruitutem, aut pecoris appel-
^ . . dendi: vt, fi Hiemys *5 ingruerit, habeam, quo me recipiam.
ug-yW/m',w VII. IpnEgM WXI——««&L&&-E&&&& Qvrskr-
l9. RA ^9 aut *? lddtica velitur, ire non agere dicitur. Iumen-.
j tum vero ducere non poteft, qui iter tantum habet. Qui
-; aCctum habet, et ploftrum 59 ducere, et iumenta/agere poteft.
Sed trahendi lapidem, aut tignum, neutri eorum ius eft. — Qui-
dam, nec haftam reCtam ei ferre ?* licere: quia neque eun-
di, neque agendi gratia id faceret, et poffent fruCtus eo modo

g h3 LL

babere, et vt lapides prouoluantur. — Vulg. terram in. fundum tuum . iacere, faxa-
que impofita babere, et vt lapides prouolnantur. BR. 25 Flor. auriendi, hic,
et mox itcerum. GEB. 26 Vulg. couceffum fit. BR. — 2/?7 Gothofr. in nota:
AAl. ex, atque ita Taur. in margine: ex. Mutatio eft recentior, quam tàmen Hal.
et Vulg. receperunt. BR. 28 Non haec de fuo addidit Taur. quemadmodum :
parenthefis innuere videtur. Eft enim adícriptum Flor. licet recentius. Nem-
pe verba, quae fcqtmntur antecedentem vocem bauflum exciderant: fuppleta au-
tem funt ad marginem ordinaria manu: 07 oportere, et fi quis tantum. De-
inde his ferius additum: 72 bauflum, feu potius anflum, absque afpiratione. &R.
29 Hal. feruitus. GEB. — 30 Hal et Vulg. inferunt e;us. ER. — 31 Ap. Hal,
Hbvis, abeft. Vulg. libro VII. ex Plaucio. BR. 32 Taur. aPulfwm. Hal.
mec baufium , mec adpulfum pecoris. GERm. 33 Hal. babeas. GEB. 34
|| Hal. fed et ipfe dicit. Vulg. fed et ipfe adicit. Inter o&o MSS. tria ha-
bent a(l'z'cit, et in multis et, deeft, fuppletum in Otob.ABynkersh. II. habet: fed
ipfe edicit. BR. — Tria illa, quae habent adzcit funt Darb.-Otob. Bynkersh. Re-
liqua Vat. I. II $. Cruc. Treuif.,quae vt Flor. GER. 35 Adi Cuiacium
11I. Obf. 28. BR. 36 Conf. Noodt. J. Probab. Iur. 3. BR. 37 Hal, fi- .
glmas baberem. GEB. 38 Malumus exportarentur. Nam plura hic mendo-
ía. Ita mox ipfo agnofcente Taur. el tegulae vel, repetita per errorem disiun-
Giua, quae omiffa eft deleri, Similiter etiamnunc memire, pro vemireut. Et $.
| 7. ceduae, fine prima diphthongo, item L. 9. ex ponte, pro ex foute. Immo
* Vulg. Nor. omnes habent in plurali exportarentur. BR. 39 Hal. at dolia
; fierent. GER. 40 Vocula vel, abeft a Barb. 'Treuif. Bynkersh. In Otob.
et $. Cruc. fa&tum, vt eft Flor. lgnorat quoque hanc voculam Hal. GE s. 41
i' Hal. et arenae fodiendae, ut lapides eximantur. et calx coquatur, aedificandi. G E B.

|| 42 Vulg. vineis BR. 43 Hal. et Vulg. feruitus. Vide Noodt. 1. Obf. 17.
| N

X

A

LJqegs i hn ;
ldedi. Qui viam habént, eundi agendique/n g habeht: pleri- ,
Dcewnt , 3* " Í i * 52 C
que,'et trahendi quoque, et- rectam haftam";reterendi 52, fj L,2e —
modo fructus nonldedat *?. $. r. In rufticis autem prgfediis.

impedit feruitutem medium praedium, quod nonferuit. — j ^.
Htp. Vil (GArzvs libro'VHl-ad Edictum prouinciale. VrAE
latitudo ?^* ex lege d um tabularum in porrectum ócto -

pedes habet ?5: in anfractum, id egäfbi flexum eft, fedecim, 404 »yx
]pjj5ssss iY. PAvrLvs Jibre-L— Harmm — SkERviTVS)UEX .
aquae ducendae,wgäg/ 56, nifijeX:capite, vel ex fon- —j/^7-
te ?^*, conftitui.non iotefts??: hodie tamen ex quocumque
leeo con&ituif.ïäe" LJ L—MÁII. Htf nl ln 9 Ri o olepait
UM w X. IngMi XLIX.?-ad Editteee LaAnko ait 99,
talem feruitutem conftitui poffe, vt aquam qujerere, et inuen-
tam ducere liceat:[nam Íi liceat **, nondum jedificato gedi- L 1 «.
ficio ??, feruitutem confüituere, quare non Áeque liceat, non-d""rf;,r:
dum inuenta aqua eàndem $3 conftituere feruitutem? et, f "« Ts
vt quderere liceat; cedere poffümus, etiam vt inuenta ducatur,
icedi poteftiÀ. aA g j5
Xl CEkrsvsUibro-XXVIL *^ Digeftórum. PER
FVNDVM, qui plurium eft, ius mihi effe eundi agendi poteft
feparatim cedi. Ergo füptili ratione inón;aliter meum fiet ius,
quam fi omnes cedant: et nouiffima gemum ceffione füperio-
res omnes confirmabuntur. Benigäyus ?5 tamen dicetur, et
antequam nouiffimus cefferit, eos, qui antej cefferunt, vetare
vti cefío 1ure non poffe. — : ;
XIIl. MopEsTINvs/ibro IX.-Differentiarum. — Tx-
TER aCctum et iter, nonnulla eft differentia. Íter eft enim,
quá *5 quis pedes vel éques commeare poteft: A(tus vero, :

vbi et armjlenta traiicere/ ^7, et vehiculum ducere liceat. Z* a:rain;?w

j Ro XII. (TAgorexvs,9?,libro-X.-ex-Caffio- CEnTO,. ;

generi agrorum adquiri feruitus poteft, velutvineis: quod 99 ^ *e4e,

fublatis vineis, feruitus manebit: fed, fi in contrahenda fer-
uitute aliud actum erit, doli mali exceptio erit neceffaria.
$. r. Si totus ager itineri, aut a€tui feruit, dominus in eo
agro nfhil facere poteft, quo feruitus impediatur, quae ?* ita
diffufa eft, vt omnes glebae 7? feruiant *?. At *^ fiiter
aCtusue fine vlla determinatione legatus eft *^, modó ?5 d'e-ft'()fm'gg
terminabiturz..et qua *" primum iter determinatum eft, ea
feruitus conlftitit **:; ceterae partes agri liberae funt. Tgi-
tur arbiter dandus eft *?,£qui vtroque cafu viam determina-
re debet. .$. 2. Latitudo actus itinerisque ea eft, quae de-
monítrata eft: quod fi nihil diCtum eft, hoc ab arbitro ftatuen-
! ! ! dum

in fme. BR. 44 Ap. Hal. et Vulg, et, abeft. 2n. 45 Hal Maetianus.
GER. 46 Quaclibet nempe tempeftas. Vid. Nic. Catharin im Off. libro
in T'hef. Iur. Ciu. Tom. 1. co. 48$. GER. 47 Hal. li. XXXIX. GER.
48 Videad hunc de fella et le&ticalocum Aueran. 7. Iuterpret. Iur. 20. GEB. — 49
Hal, inferit zn. G E. 50 Vulg. plaufirum. 5 51 Hal. deferrg. GE R.
52, Vulg. habet ferendi. Hal. deferendi, — Oto .),iqferendi. 'I'reuif."ä(gereædi,t(
fed in illo re, in hoc de, expun&ta funt, vt fit ferendi, quemadmodum quatuor
alii codices ab initio habuerunt. Denique $. Cruc.,vt confueuit, Flor. feruat. |
Ipfe Vulgatam probo. Videtur librarius a voce: re&faw priores duas literas re-- X
petiiffe. BR. — Quatuor illi funt: Barb. Vat. L Bynkersh. GER. 53 Hal. j
laedantur, malo cum Vulg. laedant, quod et 'Treuif. exhibet. Quinque alii a

| Flor. non discrepant. B. Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. GEB. — 54 Adde

Aueran. [. futerpret. Iur. 30. GEB. 55 Hal babeat. GEBR. 56 Flor.
auriendae. GEB. 57 Ruflardus, qui hic ait legi in Pand. Flor. vel ex fonte,
cum fit, vt fupra didum: vel ex ponte, fibi imponit, dum putat, Taur. femper
et indiftin&te mendas archetypi repraefentaffe: in manifettiffimis fuo iudicio vti-
tur. BR. — 58 Hal. poterat. GEB. — 59 Hal. lib. XXXIX. GEB. . 60 Hal.
fequenti voci talem, praefigit et, GEB. — 61 Hal, licet. GER. — 62 Ap. Hal.
aedificio, abeft. G ER. 63 HaL itidem, loco eandem. GE B. 64 Hal. lb,
XXVI. GEBR. — 65 Taur. Venignius. GEEB. | 66 Hal qm. GEB. 67
Taur. tra?Ecere. GE B. — 68 Hal. ZABOLENV S. GEB. — 69 Hal. quodque
ea. GEB. 7O Hal pertimeat. GEB. . 7Y Hal. quomiam. GEB. — 72 Taur. ,
gleVae. GER. 73 Hal. veuiaut. GEB. 74. Elor. fa&tum eit: Aat fi fu-
perpofita z. Malumus cum Taur. antiquam fcripturam, BR. 73 Ap. Hal.
eft, abeft. GEz. 76 Vulg. modus. BR. — ^ 77 Wulg. et quum primum. BR,-

Hal. qua priium omiflo et. GER. — 78 Hal. ex Vulg. comfiflfit. BR. — 79 Ap.

cà ad folum magis, quam ad füperficiem pertinát *9. Ideóg]so ts

It

hu

1 J fj

idup j
Vrwatu

«f

a

A
i&'t*q»t:
hd

)

officium inuocandum eft.

«ium ?7.

DIGESTORVM LIB. VIIL TIT. III.

dum eft. -In via aliud iuris. eft: nam, fi dicta latitudo non
eft, legitima debetur. $.—3— 51 locus, non adiecta latitudine,
nominatus eft, per eum qualibet 9? iri poterit: fin adtem

* L : * . *
praetermiffus 5* eft, aeque, latitudine non adiecta, per totum

fundum vna poterit eliei via, dumtaxat eius latitudinis, qu&e
lege compr;(ehenfa eft: pro quo ipfo, fi dubitabitur, arbitri
&t ex t
XIV. Powx»Pow:vs dibro-XXXIE.—ad Quintum-Ma-
PER QvEM locum viam alii ceffero 5?, per eun-
dem 9^ alii aquaeduCtum ftedere non potero: fed et fi aquae-

— d& du&tum a]ji:)goncef]fero, alii iter per eundem locum vendere

"Eaf

t L

.//mf)qt

/
LJeeefii

* æ,æ(w-c

LXZ. XVIL|PApimivs ??Llwsv-

yel alias cedere non

potero.Zuzefio o LXX Vil — eet n
vé61vs- ferimt, cum iter aquae vel cot&idianae,
vel 4eftivae, vel quae interualla longiora habeat, per alienum
fundum erit, licere fiftulam fuam- vel fictilem, vel cuiuslibet
generis in riuo ponere, quae.aquam latius exprimeret: et,

quod vellet, in riuo facere]|licete;j??^, dum. ne domino prae-

dii aquagium ?7,deterius faceret. fz««.
du XVl. CA rTST RAT y-S-dibro—hH.-de-Cognitionibus.
ivvs Privs aucupibus ita refcripfit:(oux $s; EuAoyov xuóv-
quy cQy 98 deomordv JDé&c &v dAXorgloig sceplow IEsden) 9? d

?9!t "wPERATORES ÁAntoninus eteVerus Augu-

fti refcripferunt, aquam de flumine publico pro modo pofies- |

" a CR i , P e 1* P * 4o
fionum, ad irfigàndos agros diuidi oportere, nifi proprio quis

^iure ?? pluüs fibi datum ?? oftenderit. Item refcripferunt,

ita demum permitti duci, fi fine iniuria aiterius id fiat.
XVIHL. VrpPraAwNvs llibro XIV.-ad Sabinum. VwA

EsT via, etfi per plures fundos imponatur: cum vna ferui-

aquam

tus fit. Denique qugeritur, an üæger vnum fundum iero, per -
. LÀ -
J;(rä.',.(ml-ahum non,

per tantum tempus quanto;feruitus amittitur, an

2 . : . : J Vt^
Laf i retineam feruitutem ? et magis eft, vt aw& tota w:fittatur, aut

^. tota retineatur.

a/(f/t
"Y

i
i

|

!

' et, omittit.

&«vijae plures heredes reliquerit, finutilis 97 ftipulatio fiat ?$.

Tij 0'16( -£Vioffo3w

Ideoque fi nullo vfus füm, tota amittitur: fi
vel ?^ vno, tota feruatur.

XIX. PaAvrvslibro VL-ad-Sabinume- Sr vwvs ex

fociis ftipuletur iter ad communem fundum, inutilis eft fti-
pulatio, quia nec dari er'poteft: fed fi omnes ftipulentur, fiue
communis feruus, finguli ex fociis, fibi dari oportere, petere

poffunt: quia :ta dari eis poteft|a te ??:-&e ?9pfi|füpulator

XX. PowPoxerv s |libro XXW-&. -»agiäalaä«num; Bs
M1iarri eodem tempore concefferis et ireJ&Z/agere per tuum
locum, et vti frui eo ius effe, deinde ego tibi conceffero, ius

mihi vti frui non effe,.,nómaliter eoloco vteris frueris, quam -

*

Hal. efj. abeft. GER,
anf[um. BR, $2 Hal. lib. XXXIII. ad Sabiuum, GER. 83 Hal. con-
ceffero. GEB. — . 84 Hal. inferit et, GERB. $5 Hal. ljj. XII, GE2. .. 86
Ap Hal. licere, abeft. G E. $7 Vulg. aquaviwm, BR. | 88 Ap. Hal. vàv,!
abeft. G E B. 89 Id eft, ou efl coufentaneum vt per aliena. praedia, Zunitis
dominis, aucupimm faciatis. Yta quoque Hal. haec Graeca interpretatur, poft
vocem con[entaneum, tamen Tnferit ratzomi. G EB. 9o Hal. PAPFRIV'S.
G E B. 91 Hal. lib. I. couflitutioumm. GEB. — 92 Flor. legitur hoc ordine:
mifi proprio iure quis, non.vt Taur. poft Vulg. et Noricam wifi proprio quis inre.
Sed nihil intereft, pR. — 93 Hal. inferit zr debere. GEE. — 94 Vulg. fi vero.
B R.
tio lineae fcriptum tantummodo ad fupplendum fpatium, quod imprudens libra-
rius reliquérat : qualia et in tribus anterioribus lineis praepofita funt, "Verum
illa fere medio traie&a, hoc folis vncinulis inclufum, iisque corpore et cornibus
iam minutis, vt forte pro duobus punGis fuperuacuis acceperit Taur. Certe
Nulg. nonhabet a te. — Sed et a Porta in M. adfcripfit: Haec verba a te, expun-
|&a funt in Pand. Flor. Ad MSS. quod attinet in Bynkersh. L.femper ábfuit
& te. — Aberat a Barb. fed inepte fuppleïum, et quidem ante dar;. Contra in
'Treuif. vbi aderat, recte expun&tum eft, Denique etiamnuuc adeft in Otob. S.
Cruc. et Bynkersh. fine gloff. B R. 96 Vulgo ze, abeft. B R, 97 Vulg.
vtili. BR. 98 Vulg. fiet, BR. 99 Vulg. inferit et. BR, 10o Vulg.
Hal. Ztem fi educere. BR. 1 Taur. feraitute Mibi. GER. 2

Taur. praeflarl. GER. — 3 Ap. Hal. eius, abeft, Gx z. 4 Vulg. inferit 2z.

M

raliter]non. manufaéto

modare: Proculus contra ??:

.8o Hal. qua libebit, GEB. ^-8r Vulg. pwzetev-'

95 'Taur. ita edidit potef? a te, poft Hal. et H. a Porta.. Sed a te, ini- -

159

* * * [] . ,'2! 3-
vtireageremihi re&te liceat. Ttem fi of ducere 199 pertuum
füundüm aquam iure potuero, et in eo tibi aedificare, inuito
me, ius non fuerit, fi tibi conceffero, ius effe aedificare, nie
hilo minus hane feruitutem mihi * prdeftare ?^ debebis, ne
aliter aedifices, quam vt ductus aquae meus maneat: totius-
k * * * L* . E e. *
que eius ? rei 0(24131910 talis effe debet, qualis effet, ifi) vna
dumtaxat, £, initio Jgoncesfüo- fatta effet. $. r. Seruitus natu-
;». Wedere poteft fundum feruientem:
: ; : 1 AT M 1 1 7 :
quemadmodum fi imbrif&s crefcat aquain riuo ", aut ex agris
in. eum coníluat, aut aquae fons fecundum riuum, vel in eo

T * : w * A9 Jy-i! 1 * 3ik€ *
ipfo inuentüs poftea fuerit. ' $. 2. Si fundo Seiano confinis

8

fons fuerit, ex quo fonte ? per fundum Seianum aquam iu-

re ducebam, meo facto fundo Seiano, manet feruitus. $. 3.
Hauriendi ius non hominis, fed prgedii eft.
CACOS NX PBAvrysd - Sabi SI MIHI

concefferis iter aquae per fundum tuum, non deftinata parte,
per quam ?| ducerem, totus fundus tuus feruiet. — L2$.
J -XXIL. Ponwrownivs ii
Srp *? quae loca eius fundi tune, Cuüm ea fieret ceffio **,
Aedificiis, arboribus, vineis vacua fuerint, ea fola eo nomine
feruient. . :
XXIIL PavrvsWibro-XV.-ad Sabinum. VtA cow-
sTiTvi vellatior oCto pedibus, vel anguftior poteft, vt ta-
men, eanr latitudinem habeat, qua vehiculum ire poteft *?:

alioquin iter erit, non via. $. 1. Si lacus perpetuus in fun- J ,2 :

do tuo eft, nauigandi quoque feruitus, vt perueniatur ad fun-
dum vicinum, imponi poteft. $. 2. Si fundus feruiens, vel
is, cui feruitus debetur, publicaretur *?, vtroque cafu durant

feruitutes: quia cum fua conicione quisque fundus publica- ,

retur *^. $. 3. Qudecumque feruitus fundo debetur, omni-
bus eius partibus debetur:/et ideo, quamuis particulatim ve-
nierit *?, omnes partes feruitus fequitur, et ** ita vt finguli
reCte agant, lus fibi effe äundi E
uitus debetur, certis regionibus inter plures dominos diuifus
eft, quamuis omnibus partibus feruitus debeatur, tamen opus
eft, vt li, qui non proximas partes feruienti fundo habebunt,
tranfitum per reliquas partes fundi diuifi *5,; iure habeant:
aut *? fi proximi patiantur, tranfeant. — 4z£ exra«
XXIV. PowrourvslibreXXXlll-adSabinum. Ex
M EO aquaeductu Labeo fcribit, cuilibet pofíe me vicino com-
vt ne&jn meam partem fundt
aliam, quam ad quam feruitus adquilita fit,yyti eg) poffit;?
Proculi fententia verior eft. t ex/TV;
XXV. Ipxw |libro A!XXXIV/ ad-Sabinum. Sr PAmn-

TEM fundi mei certam tibij vendidero, aquaeductus ius ??,

——

. eüam

B R. 5 Flor ad marginem adie&tum recentiori manu opere. Plura hic oc-
curruntaut omnino aut recenter corre&ta, —Taur. v? opere pro gloflemate, et 7à
mauufaclo, pro fubftantiuo habuit. Omnes tamen, etiam Hal. hoc fupplemen-
tum receperunt, etiam €MSS. nec tamen omnia. Abeít certe a Vat. I et Byn-
kersh. fine gloff. reperi tamen in ill97z. ópere, fupra manufacto. . Aberat itidem
: : N . h
a S. Cruc., $td poítea fuit adfcriptum. — Barb. et Treui(. habent: waturaliter
71011 manuf?z&o opere. |Otob. matgraliter mon opere manufacto, . S. Cruc. mata-
valiter opefe mon manufa&o.TB-R». i 6 Hal znbris. Wulg. imbribus, BR. — 7
'Taur. r;Bo. GEB. 8 Ap. Hal. fonte, abeft. 9 Vulg.4nferit aguam. BR.
10 In Bafil. haec lex praecedenti eft iuncta, licet diuerfi au&toris fint. BR. — II
Hal. fiet conceffio. GE E. 12 Hal poterit. GEB. — 13 Hal. publicetur. GEB.
14 Hal. puablicatur. Hic plura mendofa.Wet in Bynkersh. I 75 re in publi-
caretur expun&um, BR. — Habent tamen ifa Darb. Otob. S. Cruc. In Treuif.

fuit publicarentur, fed m eft expuncta. GEPR. 15 Hal vemiret. GEB. 16
Vulgo et, abeft. 8 &. 17 Hal et Vulg. eundi, loco fundi. BR. I85 Go-

thofr. in nota: Aj diuifionis iure, et zta Cuiac. g. ad Afric. pr. Yn noftris li-
bris tam fcriptis quam editis Florentina fiftitur. BR. Etiam ab Hal. GEB. — I9
Vulg. praemiffis duobus pun&is: vt fí. — Idem reperi in plerisque MSS. In Vat.

BR. Otob.[et Treuif. habent vt, absque correctione. GEB. 20 Vide ad 5
l. Noodt. /. Probab. Inr. 3. Ap. Hal. contra, abeft. GEB. — $1 Hal. et Vulg.
poffim, et e feptem MSS. vnus Vat. L poffit, exhibet g. Habet adeo po[fim,
Barb. Otob. $. Cruc "Treuif Bynkersh. GEX, 22 Vulg. eius, BR.
Mm 3 23

Ào

7) * : i 3 ;
kg,(r pro * » gvact9 CE4 e r m'«ï' 0 o

Si tamen fundus, cui fer- zX

740 9arc-

[]

€Ccccd"

:

TO
":

CXIIL—ad—Sabinum. 4X : exocv;

L1 W.
L2« Es
I DAX

E L 1etca
LXX

dub

4
i

L et $. Cruc; a, in aut, expunéta eft, et in Barb. fupra azt, Ícriptum pro etT
: M.

26

DÀ

X'

f
J f

A. nf Xl
hs

160

etiam fi alterius partis caufa plerumque ducatur, te quoque fe-
quetur: neque ibt aut bonitatis agri, aut vfus eius aquae ratio
habenda ?* eft, ita, vt eam folam partem fundi, quae pretio-
fiffima fit, aut ^* maxime vfum eius aquae defideret, ius eius
ducendae fequatur: fed pro modo agri detenti, aut ?5 aliena-
ti, fiat eius aquae diuifio. — gaJeuuaioo U.
XXVI. Pavrvsilibro-XEVIE-ad-Edictum. Sr vrA,
iter, aCtus, aquaeductus legetur fimpliciter per fundum, fa-
cultas eft heredi, per quam partem fundi velit conftituere fer-
uitutem : fi modo nulla captio legatario in feruitute fit ?5.

/ XXVlLilvrnriANv slibrolVIIl Bigefterum.. Sr cow-

—

M VNI fündo meo ettuo feruiat fundus Sempronianus, et eun-
dem in commune redémerimas, feruitus extinguitur: quia
par vtriusque domini ius in vtroque fundo eífe incipit. At
fi proprio ?* meoïet proprio tuo idem feruiat, manebit fer-
uitus: quia proprio fundo per communem feruitüs deberi
poteft. af Qucae T ss
XXVIIL. InEw llibro-XXXIV.-Digeftormum; Ir:x&-
RE àd praedium commune duorum legato, nifi vterque de lo-
co itineris confentiat, feruitus neque adquiritur, neque deperit;]

, |f&ux XXIX. PAvrvsiibro-H. Epitomarunr 25 tAdfeni-Di-
