cuniam a Flauia Dionyfia acceperit, et locatis aedibus pro
parte fua, penfiones fibi debitas creditrici delegauerit, an con-
dicio| teftamenti exftitiffe videatur, vt filiis fuis fideicommiff
N nomine! teneatur? Refpondi, fecundum ea quae proponerejf-
DW tur, non exftitiffe. $. r6. Matre et vxore heredibus inftitu-
tis ita cauit, A TE, VXOR ARISSIMA, PETO, NE
QVID POST MORTEM TVAM FRATRIBVS TVIS RE-
LINQVAS: HABES FILIOS SORORVM TVARVM,
$1 '* F QVIBVS RELINIQVAS: SCIS VNVM FRATREM TVVM
FILIVM NOSTRVM OCCIDISSE, DVM EI RAPI-
NAM ^5 FACIT *^: SED ET ALIVS MIHI DETERIO-
RA FECIT. Quaero, cum vxor inteftata deceifit *7, et le-
^ gitima eius hereditasjad fratrem pertineat, an fororis ** filii,
fideicommiffum ab eo petere poffunt *? ? Refpondi, poffe de-
fendi, fideicommiffum deberi. $. rz. Lvcrivs Taimrvs
HOC MEVM TESTAMENTVM SCRIPSIÍ/SINE VLLO
scai m al IV RISPERITO, RATIONEM jANIMI MEJ| POTIVS
! SECVTVS, QVAM NIMIAM ET MISERAM .DILIGEN-
TIAM:ET S SI MINVS ALIQVID LEGITIME MINVSVE
PERITE FECERO, PRO IVRE LEGITIMO HABERI
: d n , ä .Bt ET |HOMINIS SANI,VOLVNT AS: deinde heredes
! 1nitituit,

Q11cj

Quaefitum eit, infeftati eids bonorum poffeffione
petita, an portiones adfcriptae ex caufa fideicommiffi peti
pofíünt? Refpondi, fecundum ea quae proponerentur, pofle.
LXXXIX. Iprgw libro ,1V. :R - TrasTa-
: iMENTO/ "?? filium et vxorem fuam heredes infüituit: poftea
* . — 4,,epiftulam fcripfiffe dicitur,qua et quidquid in peculio habuit
4.5**^(.2/fiius, ei donaüit, et adiecit, ?* praecipua haec eum, fuique
iuris, et poft mortem fuam habere velle. Quaero, cum tefta-
mento fignificauerit, fi quid jobfignatum recepiffet, id vice co-
dicillorum valeref ?7?, epiftula autem. non fit obfignata: an
z l RioiQuh äuae- epiftula continentur, ad filium pertineant? LRefg?)ffi'di,f fi
(5 ouecatu, fides epiftulae reliétae conftaret, deberi, quÉe in eayt 53 da-
j re ?^ fe velle fignificauit. $-- /Qui,;indiuifam cum fratre
fuo rem habebat, filias fuas heredes inftituit, et ita cauit:
PROPTER RES VNIVERSAS, QVAE MIHI CVM IL-
LO ?? FRATRE MEO, PATRVO VESTRO, COMMVNES
SVNT, QVAS AESTIMATIONIS CONSTITERIT ES-
SE VNIVERSAS DVO "* MILIVM AVREORVM, FI-
DEI VESTRIAE/ COMMITTO, VTI PRO PORTIONE/
VESTRAIM'ILLE' AVREOS A LvcnEeT10 PAcATO PA-
TRVO ,VESTRO, ACCIPIATIS: huic teftamento quin-
quennio füperuixit, et abunde patrimonium reliquit. Quae-
fitum eft, an heredes Lucretii Pacati fecundum verba fupra-

fcripta offerentes mille aureos, fideieemmiffam.confequántur ?

»

RE

( o[tro

reuera fcriptum: 9aveiZecSo4, fed et hic litera « eft expuncta. — Ceterum Hal. et
Baudoza habent: 3avsíeuc39o4, BR. 38 Qui fupra habent: àiízv, hic certe
fcribunt: &vz1v Zxéoaiov. BR. 39 Hal. inferit .. GEB. 4O Hal, inferit
97. GEB. 41 Hal. 3aveíeuc9o4, G E B. 42 Steph. et Alciat. m«o? &vrov.
BR. . 43 Hal fc«. GER. 44. ld eft, volo qeas aedes n vendi ab bere-
dibus Taeis, néque foeneravi fuper eas: fed manere eas firmas, fimplices, meis fi-
lüs et nepotibus per vuiuev[um tempus, — Si autem aliquis eorum voluerit vendere
partem. fuam, vel foenevavi fupev eam, poteflatem babeat vendere coberedi fuo et
foeneravi ab eo:. fi autem . aliquis praeter baec fecerzt, erit, quod obligatur, inntile
atque irritum. — Hal. haec inter Graeca ita vertit: Non volo autem, vt a meis

baeredibus aedes meae veneant, illarumque momine pecumia mutua. accipiatur : fed
vt apud eos ( fine filii fiue nepotes fint ) in omne aeuum inuiolabiliter permaneant.
Si quis vero eorum partem fuam vendere, vel in can(fam mutni obligare voluevit :
faltem cobaeredi fuo eius vendendi vel obligandi potefflatem babeto. — Quod fi ad-
ucrfus ea quis fecerit : quidquid eius-vei geffum effe dicetur, id imfirmum atque
45 Gotbofr. in nota; Rapinam facere hic cít

irritum eflo. GEB.

DIGESTORVM LIB. XXXI.

.QVIDQVID AVT EGO RELINQVERO *^, AVT QVOD

mifit in haec verba:

. laudato, hic Adrian. Puluaeo. BR.

,Refpondi, fecun:dum ea quae pro oneäfntur,, non facere vo-
luntatem, vt vniuerfa datis milleff$ 5* aureis reftituerenturt
fed aeftimationis, quae mortis tempore.in rebus fuerat, obla-

/

tioneih 53 dgþjgre- fieri. $. 2. Seio, quem heredi fubftitue-
rat,ita legauitt S'Ex0, sr MrH1 HERES NON ERIT, -
ET VXORI EIVS MARCELLAE, ARG ENTI/LiBRAS "^"
lellärþj'; ECIM DARI VOLO. Quaero, cuni Séius .heres ex- :
ftiterit *?, an Marcoellae legati dimidia portio debeatur? jRe-, '7,.

,!lnw't

[247 »

)C

fpondi, fecundum ea quae proponerentur, deberi. $. 5. Lu-
cius Titius inteftato moriturus, cum haberet vxorem, et ex
ea filiam emancipatam, codicillis háec verba inferuit, P k n r 1-
NENT AVTEM ? H IjCODICILLI AD VXOREM E T FI-
LIAM,PRIMVM AV TEM ROGO,SIÓ INTER vOS /ÁAGA-
TIS, VT ME VIVO EGISTIS: ITAQVE ROGO, VT 9*

VOS IPSAE?? HABE'TIS, COMMVNE VOBIS sm*:jfilia
inteftatij patris bonorum poffeffionem accepit. Quaeritur, an
aliqua pars hereditatis Liicii Titii ex caufa fideicommiffi a filia
matri debefétur 9*, et quota? Refpondi, fecundum ea quae ,^ y .
proponerentur, dimidiam partem deberi, fi modo vxor pa-fata! :
fit * in commune bona fua conferre. $. 4. Quattuor filios
aequis partibus inftituit, et: fundum per praeceptionem fingu-
lis legauit: filii, cum vniuerfa ^* bona pátris obligata effent,
mutua accepta pecunia 97 ;hereditario creditori foluerunt, et
pofteriori obligauerunt: qui, cum ei debitum non foluefétur,
praedia vniuerfa, lege pignoris, vni ex heredibus vendidit,
Quaeritur, an cum ifte filius ex caufa emptionis ea poffideat,
fratribus et coheredibus fideicommiffi petitio effet 8: an ve-
ro ed perempta effet, cum communiter vniuerfa fequenti cre- - f
ditori obligauerint ? [Refpondi, aCtionem quidem fideicommiffi ,^v* - |
in perfonam competentem omnibus inuicem manere: non au-
tem fideicommiffum reftituendum eft 5?, nifi prius debitum
ab eis emptori, eidemque coheredi perfolueretur. . $. 5. Fi-
liae fidei commifit in haec verba: PETO A TE FILIA MEA,
VT DOTALEM CAVTIONEM POST MORTEM MEAM
ævwäb ET ITA RENOVES, VT FRATRES TVÍ DO- ,L,ufl*ïïnu res ,
TEM STIPVLARENTVR "? HOC CASV, VT SI SINE ""* ^)
LIBERIS VNO, PLVRIBVSVE IN MATRIMONIO MO-
RIERIS, DOS AD EOS PERVENIAT: poft mortem patris
deceffit maritus, antequam renouaretur cautio dotalis: et poft-
ea alii nupta deceffit, nullo liberorum relicto, viuo adhuc Ti-
tio vno ex fratribus. Quaefitum eft, an Titius, petitionem
habéfet rerum, quae in dotem ^* fuerant? Refpondi, poffe

fideicolfnmiiï'um ab'hergiiibgs forörzsf,"peti,' fi per eam ftetit *?,
quo minus dotem frater ftipularetur.

L

LJ,"U. ls

J]ww&
TTuw

us dot ter it $. 6. Filium et filiam
heredes inítituit, etlibertis legata dedit, eorumque fidei com-
,A VOBIS PETO, VT QVIDQVID
VOBISqJLEGAVI, 73 CONTENTI SITIS VIVENTES,
VT POST VOS FILIIS MEIS RESTITVA TIS: defuncta
teftatricis filia Maeuia, libertus deceffit, herede inftituto ?^
patronae filio ex parte debita, ex altera extraneo. Quaefitum
; ; e&, |

rapas ferere, et locum iis ferendis parare. Sed debet illa Ruffardo non |
Puluaei interpretatio eft ridicula. Etiam |
non conuenit z ej. BYNK. 46 Hal. fecit. GEB. — 47 Hal. decefferit. . 48
Ap. Hal. fororis, abeft. GEB.' — 49 Hal et Vulg. poffint. BR. — 50 Vulg.
Teflator. BR. 51 Hal. praefigit fe. GE B. 52, Hal. valere. GER.
Lego cum plerisque: 7u eg, BR. Etiam cum Hal. GxsB. . 54 Hal. dari. GE B.
55 Ap. Hal. et Vulg, zllo, abeft. BR. 56 Vulg. duorum. E. 5* Hal. et
Vulg. mille. & R. 58 Vulg. obligationem. BR. 59 Hal exfliterat. - €o
Ap. Hal. autem, hic et paulo poft, abeft. GEB. — 61 Hal. ;temque rooo, quid-
quid,negle&o: vt. GEB. — 62 Hal. reliquero. GE B. 65 Hal. aat 0s ipfi,
neglecto : quod. G EB. 64 Hal. et Vulg. debeatur. BR. 65 Hal. effet.

66 Taur. vuiBer(a. GEB. — 67 Vulg. mutuam acceptam pecumiam. BR. — 68 "
Hal. hic et paulo poft: fit, loco: effet. GER. 69 Hal. effe. GEB. 7Oo : | |
Hal. fipulentur. 71 Hal. et Vulg. u dote. BR. 72 Hal. fietiffet. : | |
|

1 du 73 !
74 Taur. in Adnotat. inflitute. im P. inflitutae. |
Nempe

Hal. praefigit; eo, GER.

Kfnumb, :
Mr?&,,)

DIGESTORVM LIB. XXXL

eft, an adita hetejitate, patronae filius a coherede fuo partem

eorum, quae ex teftamento matris ad Maeuium libertum per-

; lnucront, enerant, petere poteft *?? ,Refgþö*üdi; eius quod ei deb£gfe-

L TA

[

. 5 Lo

q,lmläm;(

^L 5 tuureos, t?gi 3 ; :
'videtur: et fideicommiffum, quod.ante reliquerat, quam fen-
tentiam pateretur, valebit: fed et Íi poít fententiam, ante-

7

tur, fi hereditatem non adiffet, partem a coherede petere poffe.
$. 7. Maritus ** vxorem ex aífe heredem inftituit, cuius poft
mortem codicillos aperir.f,te&älor praecepit: praedium heredi-
tarium vxor, infructuofüm jrationi/ fuae eKfftimans, vendidit:

] (exere!e

| LIBER
IDE LEGATIS ET. FIDELCON.-
: Ef LPIANVvs libro T--Fideicommifforum.) 4« -

IINCERTVS quis fit, captiuus fit, an a latruneulis ob-
feffus: teftamentum facere non poteft. Sed et fi fui iuris
fit ignarus, putetque fe per errorem, quia a latronibus ca-
ptus jeft/ feruum effe velut hoftium, vel legatus ?, qui ? nihil
ífé a captiuo differre putat ^: non poffe fideicommittere cer-
tum eít: quia nec teftari poteft, qui, an liceat fibi teftari, du-
bitat. $. r. Sed 5 fi filiusfamilias vel feruus fideicommiffum
reliquerit, non valet, fi tífüen manumiífi deceffiffe propo-
nantur, cobítanter dicemus, fideicommiffum relictum vi-

deri, qua(i nunc datum, cum mors £5 contingit *: vide-

licet fi durauerit voluntas poft manumlätqnem. Haec ? vti-
ue nemo credet ? in teftamentis nos effe probaturos: quia
p P 2. i , . :
nihil in teftamento valet, quotiens ipfüm teftamentum non
valptlg fed fi alias fideicommiffum quis *? reliquerit. $. 2.
Hij quibus aqua et igni interdictum eft, item deportati *^,
fideicommiffum relinquere non poffünt: quia nec teftamenti
faciendi ius Habent, cum fint jzm0Ai/ssc, *^. .. 3. Deportatos

^gutem eos/accipere debemus, quibus Princeps infulas adnota-

uit, vel de quibus deportandis fcripfit. Ceterum, prius quam
fa£tum Praefidis comprobet, nondum amififfe *? quis;ciuita-
videtur: proinde, fi ante deceffiffet *^, ciuis deceffiffe

quam Imperator;comprobet, valebit quod fattum eft, quia
certum ftatum vsque adhuc habuit. $. 4. A Praefectis "?
vero Praetorio, vel eo, qui vice Praefe&cti ex mandatis Princi-
pis cognofcet *5, item a Praefecto vrbis deportatos, quia ei
quoque epiftuld;Diui Seueri et- Imperatoris noftri ius depor-
tandi datum eft, ftatim amittere ciuitatem: et ideo nec tefta-
menti ffaciendi ius, nec fideicommittendi conftat habere. $. 5.
Si quis plane in infülam deportatus codicillos ibi fecerit, et
indulgentia Imperatoris reítitutus, ifdem codicillis durantibus
deceflerit: poteft defendi fideicommitffum valere, fi modo in

. eadem voluntate durauit. $. 6. Sciendum eft autem, eorum

fidei committi » quém ) ** poífe, ad quos aliquid peruen-

Nempe librarius hic iterum et antecedentis et confequentis vocis fonum fecutus

eft. R. — Hal. hic habet patrono per manifeftum errorem typorum. GEB. — 75
Hal. poffet. —— 76 Huius $. thema proponit et explicat Van de Water 1. Obf. .
GEB. 77 Hal. et Vulg. deberetur. BR.

1 Hal addit: LIBER TERTIVS. GEB. — 2, Omnes fcripti et edi-
ti: velegatus, Otob. tamen olim habebat: /egatus. 1n
tium vel prouincialium haec non quadrant. Quare malumus: lgatus, id eít,
viné&tus forte ad terrorem incutiendum. — Error librario poft infcriptionem et in
materia;de Legatis,facile obrepere potuit. BR, — Etiam Hal. relegatus, et MSS.
Pal. I. IIL. IV. V. Barb. In Pal. 1I. fcriptum; regatas, et factum recentius: re-
legatus. Forte etiam fcribendum: lEgatus, qui fons erroris perquam frequens
mihi videtur probabilior. GE . 3 Ap. Hal. qui, abeft. G E E. 4 Hal.
pstet. GEB. — 5 Hal. inferit et. GEB.
tiugit, literis: ei fuis vncinulis inclufis fuperfcriptum : co. tanquam harum lo-

— cum illae nullo iure occupaiïent. Non itaque Taur. illud vna cum ipfa corre-

&ione recipere debebat. BR. 4 Hal. contigit. GE B. 8 Vulg. Hoc. BR.
9 Vulg. credat. B R. Io Hal. fed valet fideicomiffum et fi alias quis. GER.

í * L Y 4 . j
CX ii 6 o r Z«;(/( y XX*XI. ..'EAC*I?LIL € CPOChQ

TRIGESIMVSSECVNDV

.qui non polle: fcilicet fi pure roget ?? ;

ve$ cinitate. G EB.

In legatos tamen vel gen-

6 Erat olim in Pand. Flor. sovsezu- -

LIB, XXXIL $77

emptor quaerit, an retraCtari haec venditio poffit poft mortem
mulieris ab his, quibus codicillis per fideicommiífum ^heredi-
tas datajdeprehenderetur, an vero folum quantitas pretii ab he-
rede vxoris/fideicommiffariis debeatur **? Refpohdi, propter
iuftam ignorantiam tam mulieris, quam emptoris, heredem
mulieris, vt fundus apud emptorem remaneat, fideicommifla-
rio pretium dare debere.) Jessf vaeuo prr 1 iscr n

$

S.

turum eft morte eius: vel dum eis datur, vel dum eis non
adimitur. $. 7. Nec tantum proximi bonorum ** poffefforis,
verum inferioris quoque fidei committere poffumus; ' $. g.
Sed etjeiusf-qui nondum natus eft, fidei committi poffe *?, fi
modo natus nobis fucceffurus fit. $.. 9. Illud ?? certe indu-
bitate dicitur, fi quis inteftatus decedens, ab eo, qui primo
gradu ei fuccedere potuit, fideicommiffum reliquerit, fi illo
repudiante, ad fequentem gradum deuoluta fit fucceffio, eum
fideicommiffum non debere: et ita Imperator nofter refcripfit.
&-te- Sed etíi a patrono fit relictüm, et aliquis ex liberis
eiusgmortuo ?* admiffus fit ad bonorum poffeffionem, idesa.
erit dicendum. | DOUM :
Jl Gaivs H ideieommiflosum;/ Ex ?? r1-

LrO praeterito, licet fuus heres erit, fideicommiffum relin-

xaó

qui non poteft/ /1,,,;.
III. VzPIANYSs/ liro - Torum.
LIER dotem ftipulata fuerit, etaccepto tulit ?* marito in hoc

dotem, vt fideicommiffum det: dicendum eft, fideicommiffum

[ 9

LE -

[ Je& « o delkt TL .,

ZTTP i*?l/cc(ä, €£ ^ massg:; l . ./F*'f','

TA
&
.W ocJ

[2
L ;14 n .
( L

deberi: percepiffe enim aliquid a muliere videtur: híec ^*

ita, fi mortis caufa donatura mulier marito fecit acceptum.
Sed et fi mortis caufajaüxerig marito dotem, vel 4a. matrimo-
nium eius mortis caufa redierit, poteft dici fideicommiffum ab
eo deberi. $. r. [uligffus fcribit, fi feruus &ib legatus, fit,
umque manumittere rogatus fgm, fideicommiffum a me relin-
nam fi fuüb condicio-
ne, vel in diem, propter fruCtum medii temporis poffe me obli-
. . . . & X 9?^e^ .
gari, nec Iulianus dubitaret. $. 2. Si r myjüis debeat ex fti-
pulatu ei,icui/ ?? rem legauerit: fïdï'ijcommittere eiüs ^* non
potgrit: licet ex legato commodum fentire videatur, quod do-
minium nancifcitur ?? ftatim, nec exfpeCtat ?? ex ftipulatu
aCtionem, fortaffis quis dicat, et fumptum litis, qu&m fufti-
neret, fi ex ftipulatione litigatret,leum lucrari: fed nequaquam
dicendum eft, huius/fidei committfi/ d ge poffe. $. 3. Sed et-?*
fi habenti (tibi] proprietatem, vfümfrüctum mortis caufa ceffero :
poteft dici, fideicommittere me poffe: nec qtüiémquam moueat,
quod vfusfructus folet morte exftingui: nam medii potius tem-
poris, quo viuat qui donauit, commodum cogitemus ??. . $. 4.
Si autem pignus debitoris ?? liberauero 3* mortis caufa, et
eius fidei commifero: non poteft valere fideicommiflum.
: IV.

abfunt. GEE. . I2 Id eft: extorres. — Hal. extor-

11 Ap. Hal. item deportati,
I4 Hal. decefft. — 15

13 Flor. eft: amiffiffe. GEB.
Hal. A Praefedlo. GEB. — 16 Hal. cognofcit. . 17 Vulg. fideicommittere quem
poffe. Hial. fideicommitti poffe. Adde Bynkersh, Iij. IV. c. vit. BR.— Habent:
fideicommittere quem poffe, Pal. I. II. L. IV.. Bynkersh. fideicommittere poffe,
Pal. V. At Vat. et Magl. vt eft Flor. G E B. I8 Taur. Vonorum. GE B. 19
Vulg. potef]. Ap. Hal fideicommitti poffe, abfunt. PR. 20 Vide ad P. $.
Van de WAater 11I. Obf. $. GEB. 21 Gothofr. in nota: Al. mortuo eo,
Ita Hal. et Vulg. BR. 22 Hal. A Filio. GEB. — 23 Hal. et Vulg. tulerit.
BR. 24 Hal. et Vulg. boc. BR. ! 25 Hal. et Vulg. roger. BR. — 26 Hal.
ex flipulatu: eius, cui. Vulg. eique, loco; ei, cui, puta ex correctione ipüuä
archetypi, quam tamen Taur. fpreuit. BR. Dubium tamen eft, num re&te tpre-

uerit, quod, ipfo Taurellio indicante, prima fcriptura fuerit: eiQui, forte Taur.
28
30 Hal. committere qne
32 Gothofr. in nota1
34 Taur.
liVerauero.

more fcribenda: eiqgul. GEB. — 277 Ap. Hal. eius, omnino abeit, G E B.
Hal. naucifcatur. G EB. 29 Hal. exfpecfet. GEB.
poffe. G EB. 31 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. B R.
Al. cogitamus, ]ta Hal, et Vulg. BR. — 33 Hal, debitori. G ER.

1 ^ncechád ,

U:

G &
&
]A €LUTA , el ««
^COTL.
L. 8 A:
) 7 $.

' ,-IP.
í4'un;tt

q
L 'V-'H"?'(':MW :
gró £0l Uefinó Velct.s .

L IUMYE

$78 N
IV. Pavrvs libro IV zSessesciarum
vel domino relictum fideicommiffum, fi hereditas ei non quae-
ratur, ab emancipato filio vel feruo manumiffo vtilibus a£tio-
nibus poftulatur: penes eos enim quaefitae hereditatis emo-
lumentum remanet. :
* V. VrPIiANVS libro E-Fideteommillorut. -
niT municipio legatum relictum ab his, qui rem publicam
gerunt, fideicommiílum dari poteft. $. r. Si quis non ab he-
rede, vel legatario, fed ab. heredif, vel legatarii herede fidei-
commiffum reliquerit, hoc valere benignum eft. .
lüg, Wl.PAvLvs librel-FideieormnHiorum, SED ET SI
fic fideicommiffum dedero ab herede (meo, TE RocGo, Lv-

OT TULIIE

ci TiTI,,VT AB HEREDE TVO PETAS DARI Max-
»YIO DECEM AVREOS, vtile erit fideicommiffum: fmhä'ät,

.vt mórtuo Titid, ab herede eius peti poffitXjidque et ?9 Iu-
lianus refpóndit. Jj Sic autem fideicommiffum dari non
poterit, st STicuvs SE:É FACTVS, IVSSV EIVS
HEREDITATEM ADIERIT, ROGO DET: quoniam qui
fortuito ?7, non iudicio teftatoris, confequitur hereditatem,
vel legatum, non debet onerari: nec recipiendum jeffe/ ??, vt
cui nihil dederis, eum rogando obliges. ^. .-/&ft. :
Jden, VIL |VLPIANYXS "" librg T deieommifforum, " S;,:
"DEPORTATI feruo fideicommiffum fuerit adfcriptum, àd fi-
fcum pettinere, dicendum eft ^?: nifi 4- ^* eum deportatus
viuo teftatore alienauerit, vel fuerit reftitutus: tunc enim ad
ipfum debebit pertinere. &-—& Si miles deportatosfideicom-
miffum reliquerit, verius eft, quod ee&Marcellus probat, cape-
re *^? eum poffe. $. 2. Si quis creditori füo legauerit id,
quod debet, fidei committi eius non poterit, nifi $? commo-
dum aliquod ex legato confequatur:, forte exceptionis timore,
vel fi quod ^* in diem debitum fïft ^?, vel füb condicio-
nea ^^. |

LEGATARIVS, a quo fideicommiffum datum eft, petierit le-
gatum: id tantum, quod per iudicem exegerit, praeftare fidei-
commiffario cegetur: vel, fi non exegerit, action&/tedere ^* :

dorunt s; |ad. eum enim litisipericulum fpe&tare iniquum eft, fi non cul-

pajlegatarijlis perierit. $—* Seruo heredis fideicommiffum
vtiliter non relinquitur: nifi fidei eius *? commiferit, vt fer-
uum manumittat. $. 2. Cum ita petiffet teftator, vt quid-
quid ex bonis eius ad patrem perueniffet, filiae füae ita refti-
tueret, vt eo amplius haberet, quam ex bonis patris habitura
effet: Diuus Pius refcripfit, manifeftum effe, de eo tempore
fenfiffe teftatorem, quod poft mortem patris futurum effet.
. IX. M& ctANvs ? libro I. Fideicommifforum. S1
iTA fuerit fideicommiffum relictum, Ab Qv EMCVMQVE
EKX TESTAMENTO MEO, VEL AB INTESTATO, vel
Atj AD QVEMCVMQVE QVOQVO IVRE BONA MEA
PERVENIANT: hac fratione et eius, qui poftea natus|erit]
inue 5* familiam| venerit, et eius, qui poftea cognatus effe

liVerauevo. GE B.
37 Hal. et Vulg. fortuitu. BR.
ipfe Taur. in margine, et videtur effe a manu coaeua. BR,
GE B. 39 Hal. Idem. GEB — 40 Ex lege caducaria, vt cenfet P. Faber 1.
Semefhr. 13. p. 192, 197. BYNK. 41 Vulgo fi, abeft. BR. 42 H. a
Porta in IHl. adnotat, in Paud. Flor. effe: carere eum poffe, et vere quidem ; men-
dum eft a literarum P et R, affinitate ortum. — Mendofum effe ? carere appa-
vet ex L. 13. $. 1. fupra de Milit. teflam. B. 43 Hal. inferit fi. GEg.
44 Hal. tzmore lenatus, vel fi quid. Confer Van de Water 1. Obf/9. GER.
45 Hal. fuerit. — 46 Hal. et Vulg. fub conditione. BR. — 47 lta etHal. PAV-
LVS, íolum nempe nomen ICti, licet in praecedente lege habeat: 7DEM,
nempe vt in L. 6. PAVLVS. GER. 48 Gothofr. in nota: a&ionem ce-
dere. Hal. 49 Taur. fidElIus. GER. 50 Hal. MAETIANV'S. Gxs.
51 Hal. inferit: eam. GEB. 52 Vulg. mupferit, BR. 53 Hal inferit:
fcilicet. GEB. 54 Hal. et Vulg. minuetur. BR. ; 55 Hal vemerit. — 56
Vulgati neutra fubftituunt, fuo quodque loco: Latimo, Graeco, Punico, Gall-
cano. Hl hic fuppletz Engua, fed I1Ctus refpexit vg96 72 veetgrvov, $v Q

55 Taut. f/EN Tiavrmu. GEB. — 36 Vu'lg id&mque. ER.
38 Gotbofr. in nota: Aj. eft. Nempe ita
Ita etiam Hal.

DIGESTORVM LIB. XXXII,

, rem bona mariti inteftati folent pertinere.

| et ei, qui ex tribus
SIFVE-

commiffum: vnum 99, vt.poffit petere

VIIL Pavrvs ^* libro &/-Fideicemmifforum- Sr

i'ua" W TPT .;i,.j.ät»tcm
coeperit, fidei commiffum videtur, eius quoque, quae nondum-
inupta erit ??, fed poftea, eo 5* cafü, quo ex Edicto ad vxo-!
J55 quo u
dei uiorüm. SI TIBI,
liberis meis in funus meum venerit, icén-
non minuitur ?^ in tua perfona lega-

:

4

/enus X. .V AL ENS; libro II. Fie

K Ipm t

CIHCOUXnN io:

LJ.] 13 fsl

tum ;aureos legauero:

.tum, fi ng&mo venit]^5.. [ 71 desot; spatism pro his uatet. ,
llievias XI. VL P1xANVS librod£.Fideicommifforum. Friprr-

COMMISSA quocumque fermone relinqui poífunt: non fo-
lum latina vel graeca, fed etiztme pulica vel gallicana, vel alte-
rius cuiuscumque gentis ?? $. r. .Quotiens quis exémplum
teftamenti praeparat, et prius decedát, quam teftetur ?*: non

f * u- . f f * ( * y *
UvACUAm. €Chesc 'LLMF'rli d Mll-ï?"""/lf,/i*t X *ï?f ,1'1(((3"(*11 "

valeát ?5 quafi ex codicillis, quae infexemplo fcripta funtz(«« n &t

licet verba fideicommiffif fcriptura habeat 5?: et ita Diuum
Pium decreuiffe, Maf?e?qianus fcribit. $. 2. Si ita4quis fcripfe-
plit, fideicommiffum non deberi; aliud eft enim perfonam
commendare, aliud voluntatem füam fideicommittentis here-
dibus infinuare ??. $. 5. Cum effet quis rogatus reftituere
portionem accepta certa quantitate,, refponfum eft, vltro pe-
tere ipfum fideicommiffum ab heredé/poífe, Sed vtrum, fi vo-
let, praecipiet, reftituetque ?? portionem, an vero et fi no-
luerit, cogatur accepta $* quantitate portionenf reftituere,
propriae eft delibérationis: et fane, cum quis rogatur 95, ac-
cepta (certa, quantitate portionem reftituere, duplex eft fidei-
. | ] quantitatem paratus
portione»f? cedere: aliud, vt Áffi non petát 53, tarnen coga-
tur fideicommiflario reftituere parato praeftare quantitatem.
$—4« Si quis ita fcripferit, svFF1iCIVNT ? TiB1 V1-
NEAE, VEL FVNDVS: fideicommi(fum eft: quoniam et
illud fideicommiffum effe arbitramur, coN TENTVS EsTO
ILLA RE. $. 5. Sic fideicommiffum relictum, wrsr zsx-
RES MEVS NOLVERIT, ILLI DECEM/DARI *? vo-
L0, quafi condicionale fideicommiffum eftj et primam volun-
tatem exigit: ideoque poft primam voluntatem non erit arbi-
trium heredis ** dicendi ** noluiffe. $. 6. Hoc autem * le-
gatum * cvM VOLVERIT tractum habet, quamdiu viuat
is, a quo fideicommiffum relictum eft: verum fi antequam de-
derit, decefferit, heres,eiüs, ^? praeftat: fed et 7^ fi ideicom-
miffarius, antequam heres conftituat, deceíferit, ad heredem
fuum nihil tranftuliffe videtur: condicionale enim effe lega-
tum, nemini dubium eft, et pendente condicione legati, vide-
ri deceffiffe fideicommiffarium. $. 7. Quamquam autem fi-
deicommiffum ità relictüm rnon debeatur, sr VOLVERILS:
tamen fi ita adfcriptum fuerit, S1T FvERIS ARBITRATVS,
SI PVTAVIE RIS/(:ZS, SI jATS TIMAVERIS 75, sry vT1-l
LE TIBI FVERIT VISVM, Vel vrpEnBiTVvR *7, debe-
bitur: non enim plenum arbitrium voluntatis heredi dedit,
fed quafi viro bono commiffum *9 relictum. . $--8- Proinde fi
ita fit ideicommiffum relictum, x1 11 sx TE MERvER1[r *?:

omnimodo '

cuuxivóueyoy, — Vide L. 116. $. 3. item L. 253. b. t. Adde Noodt. 1. Obf. 4, ad
finem. BR. 57 Hal. decedit, quam teflatur. GE . 58 Flor. hodienum
eft: valet. mNempe librarius ad antecedentia retulit. BR. 59 Hal, fcripta
babeant. GEB. — 6O Taur. quiScripferit. GEB. — 61 Taur. Tlaul.GEB. — 62
Confer Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 439. BR. —— 63 Hal. perci-
piat, reflituatque.. G E B. 64 Hal. inferit? certa. GEB. 65 Hal. rogatus
efl. GEB. — 66 Vulg. addit: fcilicet. BR. ^ 67 Vulg. portionem. BR. — 68
Hal. et Vulg. petat. BR. 69 Vulg. fufficiaut. B R. 70 Hal. dare. GE B.
71 Hal. baeredi. GER. 72, Hal. inferit fe. G E B. 73 Hal. ipfius. GE &.
74 Ap. Hal. et, abeft. GE z. 75 Yaur. PV TAbPERIS, GEB.| ;; 76 Hal.
exiflimauevis. G E B. 77 Taur. VIDEaITVR. GER. 78 Hal. et Vulg.
fideicommiffum. 8 . "79 Quatuor modis hic locus fanari poteft: fj sernuevit,
omiffo: te, Vt H. a Porta, fi demeruerit, vt Hal. fi de te meruerit, vt in. L. 77.
$. 25. fupra de Legat. a. atque ita MSS. Pal. H. et IV. fi te demeruerit, vt in-
L. 20. infra de manum. teflam. eft: fi te promeruerunt. — Ego in alteram e duo-
—bus pofterioribus inclinarem. BR. — Et ego inter has in priorem. Librarius pa-
rum follicitus de literarum T et D differentia, vt ex aliis locis patet, ex: de te,

?* cOMMENDO: Diuus Pius refcri-L- — q^emow,

d us Z
//pn'ma«r £t &

oü
Z 9t

Lo od a.

| DIGESTORVM LIB. XXXII v79
omnimodo fideicommiffum debebitur: fi modo meritum, quafi | li&tum eft: cum vero ipfum praeftari non poteft, Lägiïimatïo-
| apud virum bonum, collocare fideicommiffarius potuit. Etífi |-mem eífe praeftandam. $. 18. Si quis decem-alicui. þer fidei-
W itafit, s TE NON OFFENDERIT: aeque debebitur. Nec | commiffum reliquerit, et, fi perdidiffet id quod/teftamento re- / 7:.
1. potïjt heres caufari, non eífe ?? meritum, fi alius vir bo- | lictum eft, rurfus ei reliquerit: quaerebatur, an fequens fidei-
nus ?* et noninfeftus meritum potuitadmittere. $. 9. Haec | commiffum valeat: vel an exigere heres debeat cautionem,
verba, TE FILI ROGO, VT PRAEDIA, QVAE AD TE | falua foreLdgc'äin; ne cogatur ad praeftationem: et an fi ffae-
PERVENERINT, PRO TVA DILIGENTIA DILIGAS, | pius perdidiffet; faepius ei farciretur ^ fideicommiffum ? D
ET CVRAM EORVM AGAS, VT POSSINT AD FI- | uus Pius refcripfit, neque cautionem exigendam, et non am-
LIOS TVOS PERVENIRE ??, licet non fatis exprimunt ?? | plius, quam femel poftquam perdidiffet, praeftandum, non enim
" fideicommiffum, fed magis confilium, quam neceiïitatemelre- onérandus eft heres, vt 4&infinitum, quotiens perdiderit, re-
linquendi: tamen ea praedia in nepotibus poft mortem patris | ftituere ei tantundem debeat: fed vt per fideicommiffum pofte-
.,. eorum vim.fideicommiffi videntur continere. $. Io. Si filio | rius duplicata eius 5 legata videàntur: nec"amplius ad peri-
4 L. [,t. a patre herede inftituto fideicommiffum relictum,fuerit; etfi | culum heredis pertineafíit 5, fi quid poftea is confumpferit, -
M : verbis ?* hon fit ita relictum, cum pater moreretur, fed in- | exfoluto,étpofteriore fideicommiífo. $. 19. Item fi quis cer-
tellegi hoc poffit $5, puta quia fic reliétum. eft, vt relinquat | tam quantitatem cui reliquerit, et addiderit, facilius hanc
filio, vel vorojkvM(HABERE, Vel voro AD EV M/PER- fümmam poffe compenfari, cum .débitor fit fideicommiffarius
* TINERE, defendeturin id tempus fideicommiffum relictum, | ex caufa hereditatis Gaii Seii, nec velit ille hereditatem adite
35 quo fui iuris filius efficitur 87..— G. 1. Si cui ita fuerit 5? | Gaii Seii, fed petat fideicommiffüm: Imperator nofter, contra
fideicommiffum relictum, si MORTE PATRIS SVI IVRIS volunggtem ieum teftantis/ petere fideicommiffum refcripfit : ! («««5 ériLes(asilis
FVERIT EFFECTVS, et emancipatione fui iuris factus fit: | cum in fidéicommiffis praä'öipue fpectandajferuandaque fit te- ; .«
non videri defeciffe condicioneyfi $?: fed et cum ?? mors pa- | ftatoris * voluntas. $2o. Plerumque euenit,/multorum in- ; ^. ;
d tri contingat, quafi eg&üante condiciotzle, ad fu?eic.ommiffum tereífe/ 9. id qpod relir;qqitur: verum teftatorem vni voluiffe £. ?
E u ia dmit:tetu;'- $. 12. Sl.*rem ft;lamltt,e&ai:gge-leg:a.(u?rlt, eamque honorem hgabltum., et ä.fc haec,(—fententia.Marcelli veriffima.
i " * V neceífitaté vrguente ahengpent x fide/l.cor.nmxiïum peti pof- | $—94. Sic ?* euenit, vt interdum, fi pluribus ,teftator hono-
L y 7^ fe, nifi probetur adimere ei.teftàtorenv voluiffe: probationem | rem habere voluit, et de plüribus fenfit, quamuis vnum lega- DT
: autem * mutatae * voluntatis ?* ab heredibusexigendam. $. 13. | tum fit, tamen ad perfecutionem eiüs plures-admittàntur: vt
Ergo et fi nomen quis debitoris exegerit, quod per fideicom- | puta fi décétii fu&runt eiusdem rei ftipulandi, et heres vel fi- ——
L,,J*&uä , miílum reliquit, non tamen hocjanimoy quafi vellet exftinigue- deicommiffarius|rogatus eft, ve-eis-felueret: hic enim, fi omni- | /ó(sev« cc cor,
: 4 fideicoómmiffum : poterit dici deberi. Nifi fortelin,t,e,r.,haed um intereft, e£ de omnibus fenfit teftator, fideicommiffum re- —
4. dci: * 3ntereft: hic enim exftinguitur ipfía conftantia ?? debiti:jipi | lictum omnes petere (potuerunt !?. Sed vtrum in partem , jj??,f/un(

1- cf
, ? € j?om

aut, | pes durat, tametfíi alienata fit. Cum tamen quidam nomen agänt, an in foliäium, videamus? Et credo, prout cuiusque
—l4d: ^ gebitoris exegiffet, et pro depofito pecuniam habuiffet: puta- | intereft, confequéntur *^: vnus igitur, qui occupat, agendo
Terk ti:"fï uif?^ fideicommiffi petitionem fupereffe: maxime, quia nón | totum confequitur, ita vt caueat, defenfümiri *? aduerfus ce-
at ^^ ^ 15f exegerat, fed debitor vltro pecuniam optulerat, quam of- | teros fideicommiffarios eum, qui foluit, fiue focii fünt, fiue
j ferente ipfo non potuit (non) ?? accipere. Paulatim igitur | non. $. 22. Interdum alterius nomen fcribitur in teftamen-

admittemus, etfi ex hac parte. pecuniae rem comparaugfit, | to, alteri vero fideicommiffi petitio, vel legati competit: vt
quam non hoc animo exegit, vt fideicommiffarium priuaret | puta fi fidei heredis committatur, vt ipfe publicum *? pro Ti-
fideicommiffo :: poffe adhuc fideicorfimiffi petitióneyh fupereffe. | tio praeftet: fideicommiffum hoc vel legatum non publicanus
$. 14. Si quis illicite aedificaffet, id eft, hoc quod dirui con- | petit, licet ei fit adfcriptum, fed ipfe petere poterit, pro quo
ítitutiones iubent, an fideicommiffum ?* relinquere ex eo | legatum relictum eft. Multum autem intereffe arbitror, cui — . :
qüä" poífit, videamus? Et puto poffe: cum enim dirui ne- |ivolet; ^* profpe&um, cuiusque contemplatione jteftator, fece- ; ; *"ffm*fä ,
ceffe fit, nulla dubitatio ?9 eft, quin Senatusconfultum impe- rit? Plerumque autem intellegendum eft, priuati caufa hoc: tägfo
! / dimento non fit. $. r5. Si heres rogatus fit certam fummam | feciffe, licet emolumentum publicano quaeratur. $. 23. Si
Concesls 445 ,, v(üris certis faenori dare, vtile eft fideicommiffum: fed Máe- | in opere ciuitatis faciendo aliquid reliétum fit, vnumquemque
. ianus putat, non alias cogendum credere, quam ?* ,idonee; heredem in folidum teneri, Diuus Marcus et Lucius Verus m
piudo &£, Qj roo caufbat;a( : fed ego procliuior fum, vt putem cautionem ! Proculae refcripferunt: itempus tamen/ coheredi praeftitue- .. Zïm;»g-m D.
d . — mone5cexigendam. $. 16. Si feruo alieno militia relinqu;a- runt, intralglïl-gdjmittat ad opus faciendum: poft quod'folam / 3.
tur, an domino quaeratur legatum, quaeritur? Et aut fcit fét- | Proculam voluerunt facere, imputaturam coheredi .fumgïum
uum effé; et dico aeftimationem deberi: aut ignorauit, et de- | pro parte eius. $-2« Krgo et in ftatua, et in feruitute,, ce-
negari fideicommifífi perfecutio debet: quia fi fciffet feruum, | terisque *?, quae diuiüonerp non recipiunt "ï, idem Diuus
non relinquiffet ^. $z. Ex his apparet, cum per fidei- | Marcus refcripfit. $. 25. Si quis opus facere iuffus, paratus "n
commiffum aliquid ? relinquitur, ipfum praeftandum quod re- | fit pecuniam dare Reipublicae, vt ipfa faciat, cum ,teftator, , , /«/f5.
| | | | | per
ac fi foret: te te fecit: TE meruerit. Ceterum: fi de te meruerit, etiam ha- | V. &R. Reliqua MSS. funt: Pal. I. T. IV. Barb. Otob. quibus adde Bynkersh.

bet Bynkersh. At, vt eft Flor. Pal. I. HIIT. V. Vat. Barb. Otob. GEB. $0Hal. | Abeft tamen etiam in Magl. GÉB. — 96 Hal. fideicommiffo. GEB. — 97 Go-
inferit: eum. GEB. 81 Taur. Vonus. GEB. $2 Taur. dedit: PERVE- | thofr. in nota: A/. quid. Ita Hal. GER. 98 Taur. duVitatio. GEB. — 99

— NEIRE, quo fuperfedere potuiffet, cum fit mera correctio librarii, vt loco E, | Vulg. inferit fi. BR. — IOO Taur. zdone Ei. Potcg*at.etiam Ícribere: idon E a.ei.'
legatur I B R. 83 Vulg. exprimant. BR. 84 Taur. Berbis. GEB. — 85 | GEB. 1 Vulg. inferit: effe. BR. — 2 Hal. rglfquz,(ï'et. GEB. 53Hal. 4uid.
Flor. poft haec rurfus fequitur: fed vt intellig? mon . poffit, veluti corrigendi cau- | 44 Hal. farciatur. 5 Hal. et Vulg. ei, loco: eius. BR. — 6 Flor. a recen-
fa. . Nemo tamen iftam voculam caufalem recepit. BR. 86 Vulg. relidum | ter eft expun&a. R. Hal pertineat. — 7 Hal. ge])atorz. GE . 8 Vulfg.
effe, in quo. B R. 87 Vulg. efficiatur. BR. 88 Hal. fuit. GEB. 89 | vt multorum . intere[ffet. B R. 9 Hal. inferit: enim. GEB. 1o Gothofr.
