IV. VrPrAmwvs libro L ad Edi&um. Drzs cautioni
7? praeftitutus fi finietur , Praetoris vel Praefidis officium !3
erit, ex caufa vel reüm *^ notarey vel protelare eüin *5: et
fi hoc localem exigit inquifitionem, ad Magiftratus municipa-
les hoc remittere. $. 1. Siintra diem a Praetore conftituen-
dum non caueatur, in poffeffionem eius reiymittendus eft.
Eius rei fic accipe **, fine tota res fit, fiue pars fit *? rei,

$-2: Anjtamen, is qui non admittit *9, etiam pignoribus a

Magiftratibus coerceatur? Non puto; fed in fa&tum actione
tenebitur: nam et fi a Praetore miffüs non admittatur, eadem
aCtione vtendum eft, $.—5. Duas ergo res Magiftratibus mu-
nicipalibus Praetor vel Praefes iniunxit, cautionem *? et pof-
$. 4. Si for-
te duretur non caueri: vt poffidere ?? liceat, quod caufa co-
gnita fieri folet, jnon Duumuiros, fed Praetorem vel Praefi-
dem ?* permiffuros: item vt ex caufa decedatur de pofleífio-
ne. $.5. Praetorait, pv M E1,,.QVI ABERIT Z7, en 1v s
DOMVM DENVNTIARIIVBEAM. Abefífeautem videtur,
et qui3sr iure non eft: quod et Pomponius probat. . Verecunde
autem Praetorem denuntiari iubere, non extrahi de domo fta.
Sed ?^* powvM, IN QVvAXM ?^ pkarT, , DENVNTIA-
RI, fic accipere debemus, vti;;( i ?9.in aliena domo habitet,
ibi ei denuntietur. | Quod fi nec habitationem habeat, ad
ipfum praedium erit denuntiandum vel procuratori eius, vel
certe inquilinis. $. 6. 'T'otiens autem Praetorem exigere de-
nuntiationem intellependum eft, fi fit, cui denuntietur.
terum fi non fit, veluti quod hereditaria infula eft, nec dum
hereditas adita ?*?: vel fi heres non exftet, nec inhabiteturz
ceflat haec pars Edicti. Eft tamen tutius, libellum ad ipfas
aedes proponere: fierijenim,poteft, vtita monitus, defenfor
exiftat. $. 7. In eum, quicequid eorum, quae fupra fcripta
funt, non curauerit, quanti ea res eít, cuius damnmi infecti

^5$ nomine cautum non erit, iudicium datur: quod non ad

quan-

2, Gotho-
Gothofr. in nota: prote&ía funt proie&a tecta. - Nempe in Vulg. legitur: de
proteclig. BR. — 4 Vulgo fi, abeft. BR. — 5 Hal. referuet. — 6 Kehd. pracfi-
git: et ;deo. GER. "7 Hal. delegatum. GEB. — 8 Vulg. putamit.Bm. Et
ita Rehd. GE z. — 9 Vulg. praefigit: fed. BR. — YO Confer. Menag. Amoen.
Iur. Cíu. c. 39. GER.. — 14 Taur. deiinOtione. GEB, — 12, Rehd. cautionis.
GER. 15 Hal. efficii. GE B. — 14 Gothofr. in nota: Al. renouare, Nem-
pe ipfe Taur. in margine ad verba: vemm motare, habet: wemomare. Atque
ita et Hal. et Rehd. GE g. 15 Hal eam, et Flor. quoque a fuperius ad
fcripta, ac fi pronomer pertineret ad: cáufam. R R.
pitur. Nempe ita quoque Flor. eft corre&um. B. Et ita quoque Rehd. GER.
v7 Ap. Hal. fit. abeft. GEB, — 18 Rehd. awittet, fed d ett fuperfcripta. GE s.
I9 Vulg. actonem. BR. Vt et Rehd. GEB. — 20 Hal. poffideri. GEB. . 24
Hal. et Vulg. praetores vel praefides. BR. — 22, Vulg. abierit. BR. — 25 Rehd.
inferit : poteff denumnciari, pun&o poft degit, collocato. GEB.
j qQHd. BR. — 25 Ap.Hal. in quam degit, abfunt. G E&.
et. GEB/.— 2/7 Rehd. addit: eff. GE s. Idem facit Hal.

1 Hal. fuggrundis. Rehd. mendofe: ingrandibus. GE B.

28 Taur. damn 1n-
deth,

.

Tittt

Ce-

IG Hal. et Vulg. acci-.

24 Wulg.
26 Rehd. zt f

i.:3 ^renowaMt ,

"21 «;X E
QOLOVQcoexr Lwc&r9o3$,

r t

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. II.

264 : !
quantitatem refertur, fed ad id, quod intereft, et ad vtilita- | MEO, EIVSVE; c:;xvs DE EA Rglvnlsn ICTIO : ] j
tem venit, non ad poenam. $. 8. Hoc autem iudicium cer- | FVIT, QVAE MEA EST, CAVTVM FVISSETA4E1vs d i
tam condicionem habet, fi ^? poftulatum eft: ceterum qui | REI NOMINE, IN CVIVSE';QSSESSIQONEM MIS.ERO,E;JJWWf | 3
non poftulajijt ?9, experiri non poteft. Poftulare autem pro- | sY AB &o, QV1 IEPOSSES;SSIONE ^* ERIT, DAMNI —— i
prie hoc dicitus, pro tribunali petere, non alibi. . $. 9. 51 tam INFECTINOM INEC(NON) SATISDABITVR:[EVM,/ Jduunt "
LE vicinum Vrbi municipium fit, vt Magiftratusfe non interpo- | C V NON SATISDABI 'rvg SIMVLIN POSSES- — ^
-- p9* ^* . mente, potuerit Praetor ?* vel Praefes adiri: poteft dici, cef- | sroNE ESSE 5? yvggno. $. r Hoc Edictum profpi- n
fare hanc actionem aduerfus Magiftratus, quafi nihil interfit, | cit ?* damno nondum faCto , cum ceterae aCtiones addamná, — IU g
cum in tua poteftate fuerit, a Praetore vel Prae(ide defiderare | quae contigerunt , farctenda pertineant, vt in legls. Aquiliae | d)
in poffeffionem mitti, $. ro. Haecautem acCtio, cum rei ha- ! actione, e alis: de damno vero ?^ fa&to nihil Edicto caue- s
beat perfecutionem, et ?? heredi, et in heredem, et perpe- | tur: cum enim animalia, quae noxam comtniferunt, non vl« mut
.tuo dabitur. — | T traues- folant 55 onerare,quam vt noxae ea dedamus: multo y!
V.Pavrvslibro L ad Edictum. PRAETOn:S offi- | magis ea, quae anima carent, vltra nos non deberent ** one- i
cium eft, vt miffus in poffeffionem , etiam eam perlongi tem- | rarez praefertim cum res quidem antmales, quae damnum — ài
poris fpatium in fuum dominium capere poffit. M$—&. Si plu-. ,dedexïnt, ipfae extent; aedes autem, fi ruinà .fua damnum | s
res fint domini, qui cauere debent, et aliquis non caueat: dederunt, defierint extare. ,5.-2' Vnde quaeritur, fi ante- q
in portionem eius mittetur. Et contra, fi aliquot-*-*"ï': Íint, | quam caueretur, .aedestgemderu.nþt 57, neque dpmmus rude-|]'5, - "
qui caueri fibi defiderant, et alius pretiofiores, alius viliores | ra velit egerere 53, eaque defélinquat: an fit aliqua aduerfus. | *
habeat aedes: fiue vnius domus plures habeant dispares par- | eum a&tio? Et lulianus confultus, fi *? priusquam damni m
Lt D. tes :,tamen,;non ?* magnitudine dominii quisque, fed aequa- infe&i ftipulatio interponeretur, aedes vitiofae corruifent, ^ — — - li
liter mittentut omnes in poffeffionem. $. 2. Si et 35 domi- | quid facere deberet is, in cuius aedes !rudera;-äecidiffeht, yt LA prreda , "
L4 mant, nus proprietatis , et fru&uz.ïrws defideretj ?9 fibi 3.7 caüeri .da— damnum farciretur: refpändlþ-, ii domlnug aedium, quae'rue-f'*" v« [ E
| mni infe&i, vterque audiendus eft: nec ?? enim iniuriam | runt ?? , vellet tollere, non aliter permittendum, quam vt 4243 n
fentiet promiiï'or, non plus cuique praeftaturus, quam quod | omnia, id eft, et quae inutilia effent **, auferret: necfolum — [mä
eius interf(it. : | de füturo, fed et de praeterito ^ damno cauere eum debere2 - "
: VI. GA1vslibro I. ad Edi&tum prouinciale. E v N 17, | quod fi dominus aedium, quae deciderunt, nihil facit *3, in- ä[
vt nonnumquam damno dato nulla nobis competat actio; non terdictum reddendum ei, in cuius ** aedes rudera decidiffent, ]
interpofita antea cautione: veluti fi vicini aedes ruinofae in | per quod vicinus compelletur ??, aut tollere, aut totas aedes d
"wuam éder.,, umeas. aedes; ceciderint; adeo vt plerisque placuerit, nec ?? | pro derelicto haberet j L at M u fis
EO cogi quidem eum poffe, vt rudera tollat, fi modo omnia **, .. VU Garvsjad Edi&tnm Praetoris .Vrbmäl! titulo de hu
quae iaceant, pro derelicto habeat. —— — — : dammo infe&o. QQvop forte tunc re&te dicetur; cum non |
L.3 Vill.; VII. VLPriANvslibrodLIII/ ad Edictum. PRAETOR| ipfius neglegentia , fed propter aliquod impedimentuim, fibi . 'Nïfrufn
ait: DAMNI INFECTI,SVO NOMINE PROMITTI, | non profpexit. NDI i* £ ")j i
ALIENO *' SATISDARI *? IVV—BEBQS.-EI, QVI IVRA- IX. VrPeiANvs libro,LIII ad Edictum.. Hoc am- - ;Xïuï[
: VERIT, NON CALVMNIAE CAVSA 1D SE POSTVLA- | plius lulianus *5, poffe dici, compellendum eum, vt etiam | '*'W*'*emf
X RE, EVMVE, CVIVS NOMINE AGET, POSTVLATV- | de praeterito damno caueret: quod enim re integra cuftodi« . - — jj ;
RVM FVISSE IN EAM DIEM, QVAM CAVSA COGNI«| tur, lhoc non inique etiam poft ruinam aedium praeftabitur, —^ « "
TA STATVERO. Si CONTROVERSIA ERIT, DOMI- | Integraautem re vnusquisque cogitur aut de damno infedpo. — . gu'la
NVS SIT, NEC NE, QVI CAVEBIT: SVB EXCEPTIO-| cauere, aut aedibus carere, quas non defendit. Denique in- 2 :"e
NE SATISDARI1 ^? 1vBkBO. De o oPERE, Qvonp | quit, fi quis propter anguftias temporis, aut qua 9* reipubli- Zg";
IN FLVMINE PVBLICO RIPAVE EIVS FIET, IN AN- | cae caufaaberat, non potugfit ?? damni infecti ftipulari, non d**"'
NOS DECEM SATISDARI ** ivBEBOQ. EvM,cv1 1TA | inique Praetorem curaturum, vt dominus vitiofarum aedium - r
.NON CAVEBITVR, IN POSSEÉSSIONEM EIVS REI, aut damnum farciat, aut aedibus careat: fententiam Iuliani ä"ï p
CVIVS NOMINE, VT CAVEATVR, POSTVLABITVR,| vtilitas comprobat. $. 1. De his autem, quae vifluminis m 4 , R
ÉÁWE,ET,CVMIVSTAC AVsA 9 kSSE VIDEBITV R, | portata ? fünt, an interdictum dari poffit, quaeritur ? *7 Tre- D.
ETÍAM POSSIDERE IVBEBO. Is £vM, Qv1 NEQVE | batius refert ^* , cum '[liberis abundaffet *^, et res multas Uy rgr,
CAVERIT, NEQVE IN POSSESSION ErC? ESSE, NE- multórum in aliena aedificia detuliffet, interdiétum a Prae- - ib NU
QVE POSSIDERE PASSVS ERIT, IVYDICIVM DABO:| tore datum, ne vis fieret dominis, quo minus fua tolle- , «
VT TANTVM PRAESTET, QVANTVM PRAESTARE| rent, ?? auferrent, fi modo damni infecti repromittggj—,7*£gæeta
/EVM OPORTERET, SIDE EA RE[ EX DEkCRETO| $. 2. Alfenus quoque fcribit, fi ex fundo tuo crufta lapía fit
. ! Va $p du m Tl : : ; in b$7
, k ]) ! ; Wt i
fei. GE&. — 29 Rehd. inferit: id. GE s. — 30 Taur. poftulaBit. GEs. Hal. | ego fere legerim : damni infefli mon fatisdabitur, vt nempe ex.: NON, vel gï]ïe
pofiulabit. — 31 Hal vt magiffratus fe mou interponere potuerit , praetor ta- | .NO. và: momime, exortum credamus, BR. — Reliqua MSS. (unt Vat. I. 1l IV. | mhm(
anen vel pme]ä.f adiri. Vulg. vt magzfiratus fe non interponuere potuerit, praetor | S, Cruc. L. 1I. Chriftin.. Quibus addas Bynkersh, Sed Magl. habet, vt elt Flor. Wt
vel praefes adiri potuerit. B R, — Cum Vulg. facit Rehd. GEE. 32 Rehd. | Rehd. dampmi infedli nominiue [at?$ mom dabitur. GEB. 51 Taur. 'I.V' .I' s gm
etia, locoiet. GEE. — 33 Vulg. aliqui. BR. — 34 Hal et Vulg. inferunt: | GER. — 52 Rehd. effe im poffeffiouem. fimul iubebo. GEB. 53 Rehd. infe- m['n['
p'e BR. Etiam Rehd. GEB. — 35 Vulg. Et fi. BR. Etiam Rehd. GEB. — 36 | rit: de. GEB. — 54 Taur. Bero. GEB. — 55 Hal. et Vulg. foleant. BR. — 56 tiqu]
Hal. defiderat. Vulg. defiderant. B &. Rehd. vt Hal, GEB. - 37 Taur. fiVi | Hal. et Vulg. debent. BR. 57 Hal. ceciderint. G EB. 58 Hal legere. ua[m
GEBR. — 58 KRehd. non. GEE. 539 Hal. »on. Vulg. te. B R. 40 Vide | GEE. . $9 Rehd. cum , loco: fi. GEB. — 60 Hal. fi aedium dominus vade- äus uär
qd h. l. Bynkersh. IV. Obf. 9. BR. 41 Rehd.alienoue, GE B. —— 42 Hal. | va, quae ceciderunt. G EB. — GY. KHal. et Vulg. funt. BR. Rehd. et que inuti- ' E.fd
fatisdare. GEB. — 43 Rehd, fatisdare. GE B. 44 Kehd. fatisdare. GEB. | les funt. G&B. —— 62, Hal. fed de praeterito quoque. GEB. — 63 Hal. nibili Gg't'"
45 Hal.et Vulg. pofiulabitur , vede ire emn , cuius caujfa infla effe videbitur. | faceret. GEB. .. 64 Taur. Quius. GE B. 65 Hal. compelleretur. GEB. 66 m'EB.
BR. Kehd. pofiulabitur , ive , et ïE:((h* eum , cuin$ caufa e(fe videbitur. zà iufla, | Hal. et Vulg. addunt: ait. BR.. 67 Hal et Vulg. quia. BR. Etiam Rghd. v!;te."'«
omiffo GES. ^ 406 KRehd. poffeffionem. G EB. 471 Yaur. qVIVS. GEB. | GEz. — 68 Hal. et Vulg. potuit. bR. — 69 Vulg. deportata. BR. — TO Hal. " fri
48 V*ulg.'guae ; ea ve efl. BR.- 49 Rehd. poffeffionem. G €2. — .50 Flor. | et Vulg. praefigunt: et. BR. — 7I Rehd. ait. GE B. — 72 Vulg. iuundaflet. Wï'f.'
adeo negatio abeft, — Eit tamen in MSS, et quidem fere ab initio, E feptem | BR. 73 Vulg. inferit; et. BR. -In Rehd. et fuperfcriptum a prima, vt vi- äsüugu
' vtl

tnim, quae hic contuli, non nifi in vno Barb. poftea adieéta eft. Cererum | detur, manu. €&3. — 74 Hal et Vulg. repromitterent. forte rectius, BR.
! kt

DIGESTORYM LIB. XXXIX. TIT. IL — —

r in meum fundum, eamque petas, dandum in te iudicium de
r damno iam facto ** : idque Labeo probat: nam arbitrio iu-
INTTE dicis, apnd quem res prolapfae petentur *5, damnum , quod
E ante fenfi, non contineri: nec aliter dandam actionem, quam
MCl vt omnia tollantur, quae funt ** prolapfa. Ita demum autem
n cruftam vindicari poffe idem Alfenus ait, fi non coaluerit,
l . mec vnitatem cum terra mea fecerit. *5 Nec arbor poteft
qïm, : Mj-a—J vindicarira te/7? , quae translata in agrum meum cum terra
ia mea coaluit 9?. Sed nec ego potero tecum agere, ius * mi-
^" LA am., hi )5* non effe, ita cruftam habere,dj.,ggy cum terra mea
" ' coaluit: quia mea fa&ta eft. $. 3. Neratius autem fcribit,
ln u fi ratis in agrum meum vi fluminis delata fit, nor.llahter tibi
lh poteftatem tollendi faciendam, quam fi de praeterito guo?ue
T | damno mihi cauiffes. A Quaeü'tqm.e,&, fi fotum tit alte-
" rius ,d5? fuperfic.les altgmgs, fuperhc,lgx:lus vtrum repromitte-
" re damni infecti, an-iatlsdat:e. debeat? et Iulianus fcr:þn:,
'uäe-' . quotiejís fuperficiaria infula vitiofa eft, dominum et de fo.h.et
o* de aedificii vitio repromittere, aut eum, ad quem fuperticies
ME: pertinet, de vtroque fatisdare: quod fi vterque ceflet, vici-
d A num in poffeffionef mittendum 9?. .$.—5. Celfus certe fcri-
- bit, fi aedium tuarum vfusfructus Titiae eft, damni infecti-
i Vtif ;t?üf aut dominum repromittere, aut Titiam fatisdare debere. Quod
M. 5* fi in poffeffionem miflus fuerit is, cui damni infecti cauen- -
m . dum fuit, Titiam vtifrui prohibebit. Idem ait, eum quoque
» fructuarium, qui non reficit, a domino vtifrui prohibendum:
m *ergo et fi de damno infecto non cauet ??, dominusque com-
N pulfus elt repromittere, prohiberi debet frui. . | -
r X.PavrvsS5$libro XLVIII. ad Edictum. QvAMvis
i alienus vfusfructus fit, dominum promittere ?? oportere Cat-
fius ait. — Nili *9 proprietarius in totum repromittat, vel
i fruCtuarius fatisdat 5?: mitti oportet in poffeffionem .eum,
^ — ———,€ui ?? non caueatur ?*. Sed nili proprietario repromittenti

fruCtuarius caueat, denegandam ei fructus petitionem, Iulia-
nus fcribit. Sed fi fructuarius de([foli vitio ?^ quid praetti-

itfóndr D M diilts

: L—//:;-/ - * .* d E ?
u L,g"uaquä,,t'erit, ius domini ?? ad eum transferri oportet.

p ( Xl. VuPrANvs libro,LIll ad Edictum. Qvx» de
j — 44 A. ereditere dicemus, qui pignus accepit? vtrum repromittere,
t quia fuum ius tuetur: an fatisdare, quia dominus non eft,
; debebit? Quae fpecies eft in contrario latere apud Marcellum
J agitata, an creditori pigneraticio ** damni infetti caueri de-
pl beat? Et ait Marcellus, inutiliter ei caueri: idemque etiam
la de eo cauendum, qui non a domino ?? emit: nam äg in hu-
m ius perfona committi ftipulationem: .aæ,miümum taffhén puto,
j huic profpiciendum, id elt creditori ?^ , per &1pulat1(onem.,.
ii d. s Xll. Pavrvs libro XLVIIL. ad ltdl.&;l;n. Lgï;—g,,fq?
fe 5 r:f pignori rem accepdrunt, potior eft [isj cui damni infecti
jj | - L* n cauetur, fi poffidere, et per longum tempus rem capere,
ne H?: ej permiflum fuerit. 12772 .
:äe j . XIII. VnPr1ANvslibro,LIIL, a Ed16tumf Q v 1 bo-
y "r | : |
;fa jj Et ita quoque Rehd, GEB. — 75 Hal. et Vulg. de dawmmo infefo. — Yle ta-

" men in margine: alias, iam facfo. BR. Etiam Kehd. de dampno infetto. GEB.
76 Hal.petautur, GE B. — '7] Hl et Vulg. fiut. BR..—— 78 Hal. fecerit :
quemadimodum mec. GEB. — 79 Hal.etRehd. addunt; es. GE E. — 80 Rehd.

A. » — €oaluerit , et mox iterum. GE B. 81 Legimus cum libris Vulgatis: ius tibi
; ! "01 «fJe. paulo ante mendofe Flor. legitur: tegwm: agere. Scd et Taur. in £.
j 24. $. 10. b. t. absque dubitatione, t/5;, fubttituit pro: mzbi. Hal. Floränn-
T. nam tenet, neício quo colore. Ad MSS. quae: tibi, habent, prouocant Con-
j u tius ct Charondas. Ipfe in nouem ícriptis conftanter repert: tibi, quos inter
, $ quatuor Vaticani, BR. Reliqui: Chriftin. Pal. 1. S. Cruc. L. et. IL, Barb. qu
g bus adde Bynkersh. et Rehd. Magl. tamen vt Flor. GX B. 82 Rehc?. pxa;:-
, nl* figit: et. GEB. — 85 Rehd. addit: ejje. GEBR. 84 Hal. fed , loclo. quo :
T GEE. 85 Rehd. caweat. GE E. — $6 Hal Caius. GEB. — 87 Vulg. lïeiiïcï
l,m';)i(i Tüttere. B R. — 88 Hal. mifique, GEB. — 89 Hal et Vulg:: fatzsdet. B R. ;«1 1 1.
8 . wel frn&uarius in totum. fatisdet. G EB. 9go Taur. Qi. GEB, 91 Hal.
lRehd' cauetur. G E B. Q2 Taur. Bitio. GEB. 93 Hal. et Vulä;l domsz;iB R.
I 94 Scilicet; iudicio. Hal. pigneraticia. B R. 95 Hal. et Rehd. « »on domi

7). GEB. . . 96 KHal. verba: id eft creditori, parenthefi includit, et in mar-

mittat, non etiam fatisdet ?

autin vitium aedes inciderunt, et

765

videndum eft, numquid repro-
Quod quibusdam videtur: habet
autem rationem , vt magis repromittat, quam ?? fatisdet: fuo
enim nomine id facit, $. t. Siue corporis dominus, Íiue is
7?» qui ius habet, vtputa feruitutem *??, de damno infe&to
caueat: puto eum repromittere debere, non fatisdare: quia
fuo nomine * id facit, non alieno. $. 2. Cum inter aedes
meas et tuas fintaliae aedes non vitiofae, videndum eft? vtrum
tu folus mihi cauere debeas: an vero et is, cuius aedes vitio-
fae gf funt: 4 ille (olus: an ambo?2 Et magis eft, vt am-
bo cauere debeant: quia fieri poteft, vt aedes vitiofae in ae-
des non vitiofas incidentes damnum mihi dent: quamuis pof-
fit quis dicere, non vitio incolumium aedium hoc factum,

na fide a non domino emit,

, i aliae in eas ? incidentes ^ damni caufam praebuerunt.5: fed
6- r L. * ;
cum profpicere fibi

potuerit * damni infeCti cautioneyt 5 ,
fion profpexerit ?, merito conuenietur. -$—3: Qui damni in-
fecti caueri fibi poftulat, prius de calumnia iurare debet. Quis-
quis igitur *? iurauerit de calumnia, admittitur ad ftipulatio-
nem. Et non inquiretur, vtrum interfit eius, an non: **
vicinas aedes habeat, an non habeat !22 Totum itamen; hoc
iurisdi£ctioni Praetoriae fübiciendum *3, cui cauendum fit,
cui uon. — $—7: Ceterum neque ei,

i qui in meo deambulet,
neque ei, qui 1in meo lajjet **, vel *5 in mea taberpa deuer-

tat ^^, cauerijdebet; .$—5: Vicinis plane, inquilinisque eo-

rum **, et inquilinorum vxoribus cauendum !* efle, ait La-
beo. Item his, qui cum his morentur *?. $.—6- De illo quae-
ritur, an inquilinis fuis dominus aedium cauere poffit? et Sa-
binus ait, inquilinis non effe cauendum, aut enim ab initio
vitiofas aedes conduxerunt, et habent, quod fibi imputent :
poffunt ex conducto expe-
riri, quae fententia verior eft. — $. 7. $i quis iuxta monu-
mentum aedificauerit, yek iuxta aedificium fuum monumentum
fieri paffus fit, de damno infecto ei poftea eauendum non'
erit, quia rem illicitam admifit: alias autem, fi monumento
aedificiüm noceat, in quo nihil fit, quod imputari poffit ei,
ad quem ius monumenti pertinet ;[cauendum eft ei, ad quem
ius monumenti pertinet??. $. 8. ^* Superficiarium ,et;fru-
Ctuarium damni infecti vtiliter ftipulari hodie confiat.
Sed ei, qui bona fide a non domino emíüt, damni infeGi fti-
pulationem non competere Marcellus ait. . $. ro. Si quis opus
nouum nuntiauerit,an nihilo minus damni infeéti ei caueri de-

beat, Iulianus traCctat? Et magis probat, caueri oportere.
ius aduerfario non effe altius tol- -

Namee-2? ei qui egffit ??,
lere aedificium, caueri debere. Item eum, aduerfus quem in-
terdictum|quod vi aut clam competit, cauere debere|Iulianus
ait : quia non eft cautum , neque de vitio ?* aediuin, neque
de damno operis. $. II. Si quis, quia fibi non cauebatur,
in pofleffionem aedium miffus fuerit :/deinde ?5 is, cuius ae-
des fuerunt ?9?, cum praeterea/ ?* alias aedes haberef,, ddeü-
| : E eret

gine addit: alas deefl. GEB. — 97 Taur. Qii. GER. . 98 Rehd. non etiam,
loco:.quam. GEB. 99 Erat initio Flor. fize et qui. deinde is poft et ad-
iedum eft. BR. — 10O Rehd. addit: rerum. GEB. I Taur. uominl. GEE,
2 Ap. Hal ax ambo, abíunt. GEB. — 3 Vulg. inferit: aedes. BR. — 4 Hal.
inferit e, GEB. — 5 Hal. praebuerimt. GEP. — 6 Vulg. inferit: fi. &R. Rehd.
inferit: cum, fed et fuperfcriptum eft: al. fi. GER. " Hal. potuit per. da-
711. G E B. 8 Vulg. cautione. B R. 9 Hal. nec profpexit. Rehd, cautio-
"e, et non profpexit, G EB. IO Vulg. ergo. B R. I1 Kehd. praefigit:
vt. GEE. 12 In Rhed. babeat, abeft, G E &. 13 Hal. et Vulg. fu£ii-
ciendum efl, BR. Rehd. vt eft Flor. GER. I4 Taur. laBet. GER. i5
Vulg. inferit: qui. b R. I6 Hal. diuertat, et ita quoque Rehd. vel. n mea
diuertat taberug. G E B. 17 ln Rhed. eorzm, abeit, GER. I8 Taur. ca-
Dendum. GEB. 19 Hal. morantur. GEB. 20 In Rehd. ad quem ius$
qonaumenti pertinet, abífunt, G E B. 21 Hal. et Vulg. praefigunt: Et. B R.

Etiam Rehd. et Flor. forte illa vocula in vltimis literis antecedentis vocis latet,
23
25 Khed. et demum,
27 Hal. et Vulg.
prae-

GEB. 22 Flor. et, expunctum eit. BR. Et ap. Hlal. abeft. G E B.
Hal. et Rehd. egit. G &5 24 Taur. Bitio. G E B.
loco: deinde. GEB. —— 26 EHlal et Vulg. fuerint. .R R.

Ttttta

14 "wel,

gbo
"AEYTL ,
- j

|

r

J ; [abnw-n "

"7 L
: J Qnvmaukoro ,

E d a/[u:/u.a«n 0,

766

deret ab eo, qui in poffeffionem miffus eft, vt fibi damni
infe&i harum aedium'nomine , quarum in poffeffionem
miffus eft, caueret: an fit audiendus, v1de.aq1usä? Et Tu-
lianus fcribit, is, qui vitiofis aedibus Jcefferit ^9, i in
tegras retinuerit , numquid improbe 2* ab eopqui vitiofas a?—
,des coepit ?? poffidere, cautionem exigit " ? cum ideo po :
feffionem amiferit, quia ipfe damni infe£ti fatis non dederzlt3 s
et fane parum probe poftulat ab eo caueri fl.b13 earum 7* ae-
dium nomine, quarum ipfe cauere fuperfedit *^: quae fen-
tentia vera eft. $. 12. Si quis ftipulaturus iurauerit, nec
fuerit ftipulatus: an poftea ei ftipulari volenti iurandum fit,
videamus. Et puto,,iterum, ?? iurandum: quia .poi.üt fieri,
vt aut 39 tunc, aut modo calumnietur. $. I3. Si alieno no-
mine caueri mihi damni infecti poftulem , iurare debeo, non
calumniae caufa id eum, cuius nomine captum/poü:ulo, fuit-
fe poftulaturum. $r Sed fi eius nomine poftulem, qui,
fi ipfe poftularet, iurare non compelleretur , veluti patronus.
vel'parens: dicendum eft, locum iuriiurando non effe :/ de
quo-en-i-æ—"» ille non iuraret, nec, qui vice eius pp&glat,
in hac ftipulatione debet iurare. $. r5. Huic ftipulationi de-
bet dies effe infertus, intra.quem fi quid damni contigerit ,
cautio locum habet: neque enim in infinitum obligatus effe
debet ftipulatione: ipfe igitur Praetor diem dabit ftipulationi ,
aeftimatione habita ex caufa, et ex qualitate eius damni, quod
contiþgere fperatur. : .

XIV. PAvrvslibro XLVIIT. ad EdiCctum. Iw caufae co-
gnitione etiam longinquitas foli **, et operis magnitudo fpe-
Ctanda eft. r "XpIE o
XV. VrPiANVvS libro,LIIL ad Edi&um. — Sz finita
fit dies ftatuta in cautione: iterum arbitratu Praetoris ex in-
tegro erit cauendum.

doque ^? fuerit commiffa, ex ftipulatu agitur *^: fi vero per
errorem , magis eíft illud dicendum, finito die, in quemyalio-
uin/ 47 caueri folet, defiderandum effe a Praetore, vt libere-

. &ur. $.2. Deinde ait Praetor, pE EO OPERE, QVOD IN

" , 4

P Ü
1 'eít re,

tionc. B R.

- Hal. fit.

FLYMINE PVBLICO RIPAVE EIVS FIET, IN ANNOS
DÉCEM SATISDARI IVBEBO. Hicjgitur fatisdatio,et tem-
pus &ipulatioräprag&üggig**—" idcirco, quia ^* in publico fit:
-cum autem idnálieno ^*;fiat)^* , fatisdationem Praetor iniun-
git. .$—3. Notandum, quod non etiam de loci vitio, fed de
-operis tantum cauetur: quamuis fi in priuato fiat, et;de loci,
.et de operis vitio caueatur ^*: fed cum locus publicus fit,
non erat *9 neceffe, ibidem opus facienti de alio vitio, quam
J operis, fatisdare damni infe&ti. $. 4. Si quid igitur da-

Á

4nni intra decem annos acciderit, id ftipulatione continetur.

$- Et quod ait Praetor de-ee-opere, fic accipe ??, de eo

qvaeter eas, BR. — Etiam Rehd, GER. 28 Hal. ceffit. GEB. 29 Rehd.

— improbe vel impune ab eo. Sed voculae vel recentior manus fuperfcripfit: al.

re&iffime. manifefte varians lectio, fed omnino antiqua in textum eft recepta,
Priorem le&ionem probam effe, ex fequentibns apparet, vbi Iulianus : et faue
parum probe pofinlat etc. GEB. — 30 Hal. ct Vulg. coeperit, BR. — 31 Hal.
exigat, Vulg. exegerit, B R. Kehd. exegizt. GE B. 532 Hal. et Vulg. dederit.
.BR. Etiam Rehd. GE &. 53, Rehd. barin. GEB. 34 Kehd. fuperfede-
vit. GEB. . 35 In Rehd. ;terum, abeft. GE B. 36 Vulg. vel et mox ite-
yum. BR. [taet Rehd. GEB. — : 37 Vulg. etenim de quo. BR. Etiam Rehd.
GER. 58 Gothofr. in nota: loci. vide L. 15. $. 3. iufr. eod.. Nempe 73 lo-
.ci, ipfe Taur. habet in margine. Hal. retinet: foli. GE . 39 Vulg. condi-
Etiam Rcehd. GEr. 40 Hal, et Rehd. quaudocumque. GEE.
41 Vulg. agetur. B R. 42 Vulg. aliquando. BR. Etiam Rehd. GEB. — 43
Hal. praeflituitur. Vulg. et tempus eft flipulationi praeflitusum. — Kecentiores:
praeftitntum. BR. Rehd. vtVulg. GEB.. — 44 Vulg. q40d, BR. — 45 InRehd.

fcripferat librarius: alemo, fed mox: a re, ita adiecit, vt literae vltimae o

pars cum adie&a z coaluerit ; quod fupereft eiusdem literae o pun&to notauit
'vt plane conftet, eam dclendgm effe, legendumque: m aliema re. GEB. — 46
47 Mal. canueatur. 48 Vulg. erit. BR. Etiam Rchd. GEF.

E E

DIGESTORVM LIB.

$—R Si vero fine adiectione ?? diei.
- ftipulatio fuerit interpofita, fi quidem ex conuentione quan-

XXXIX. TIT. IL.

damno , quod ex opere fiet. $. 6. Siquid in via publica fiat,
quia in alieno fit, fatisdandum eft. .$«—7« Sed Praetor caufa
cognita, tempus pro condicione operis determinabit.?*. $.8;
Siue autem quis muniat ?? viam, fiue quid aliud in via pu-
blica faciat: debebit cautio locum habere, ne per lioc damno
priuati contingantur ??. a&-—e De ceteris locis publicis ni-
hil fpecialiter cauetur: verum ex ?^ generali fermone, quafi
in alieno fiat, fatisdari debebit dammi infeCti. $. 1o. Si pu-
blicus locus publice reficiatur, re&tiffime Labeo feribit, eoque
iure vtimur, de damno infe&to non eífe cauendum. Si quid
vitio loci aut operis fiat, certe legem dandam operis ?? talem,
ne quid noceat 5* vicinis , jdamniue detur.
Ediéto, fi non caueatur, mittitur in poffeffionem a Praetore
in eam partem, quae ruinofa effe 5* videtur. , $—12; An ve-
ro in totas aedes miffio locum habeat, videamus? Et extat
Sabini fententia, in totas aedes mittendum 5?, alioquin fi ex
fuperficie, inquit, damnum timeatur, non habebit res exitum:
nec profuturum in poffeffionem eius rei mitti, quam quis pof-
fidere non poffit, aut ei non expediat, et verior eft Sabini

videamus? Si tam ampla domus fit, vt et fpatia inter vitiofam
partem intercedant, et eam, quae vitium non facit: dicen-
dum $99?, in eam folam partem mitti: fi vero vnita ?* fit con-
textu aedificiorum, in totam. Itaque et in fpatiofis domibus
melius dicetur, in eam partem domus mittendum, quae vi-
tiofae parti vnita eft 9?.
aedium ampliffimarum vitium faceret, quale erat 9^ dicere,
totas aedes iubendum poltfidere.eum, cui damni infeCti non

mus, fiinfula adiacens domui vitium faciat, vtrum in infu-

que Labeo probat, et fi prius quis in poffeffionem miffus fit,
etalius mitti defideret: nam non fpectabimus ordinem, fed

fus fit, et alius damni infecti caueri 9? defideret: tunc *? ni-
fi cauetur **, mittetur in pofleffionem pofterior. .$.—r6. lu-

mittitur, non prius incipere per longum tempus dominium
capere, quam fecundo decreto a Praetore dominus conftitua-
tur. -$.—1i7- Si ante hoc decretum alius quoque in poflefüio-
nem miffu3 fuerit, aequaliter ambo aedium fiunt *^ domini:
ícilicet cum iuffi fuerint poffidere. ^ Sivero iam conftituto
domino eo qui primus ?? in poffeffionem miffus eft, Titius
damni infecti fibi caueri defiderabit *^: ceffagte primo caue-

49 Vulg. inferunt: de. B R. Rehd. de alio vitio fatisdare quam de operis : dat-
pui iufedli. GE B. — 50 Vulg. accipere debemus, BR. Vt et Rehd. GEE. — 5t
Taur. deteritinaVit. GEE. 52 Mal minuat, errore, vt reor, operarum.
Vide L. 31. infr. b. t. vbi etiam ap. Hal. eft: qui vias publicas mumiuut. GE B.
53 Hal. ze boc dammo priuati contiugat. Vulg. ue per boc dammmm prinato
contingat. BR. Rehd. exhibet Vulg. pro: ze, erat fcriptum : weque , fed com-
pendium fcripturae, quod: 4ue, denotat pun&o eft confoffum. GEA. 54
Hal et, loco: ex, GE B. — 55 Kal operi, loco: operis. GER. 56 Hal.
"oceatur. GE B. 57 Ap. Hal. effe. abeít. 58 Rehd. addit: eff. G E.
59 Hal. inferit: et, Gx B.
GEBR. .(61 Halct Vulg. zznéa. ER.. — 62 Hal.fit. GEB. . 63 Vulg. par-
ticula. BR. Et Rehd. GE R. 64 Hal. vitium faciat: quale erit. GEB..— 65
Rehd. Itergm. GER. 66 In Rehd. i, abeft. GEB. . 67 Hal. poflulant.
68 Hal. etRehd. inferunt : fimul. GE B. — 69 Rehd. inferit: fibi. GEB. .. '7O

Erat Flor. tzncifi. poltea fuperfcriptum poft: twnc, ewiumi deleta fimul prima
iinzfi, vt effet: tunc enim mifi, et quidem ab ordinaria manu, vt dubites an-
Sane recepit pro parte Rehd. tuwuc euim fi, et me-
| 71 Hal. caneat.

74 EHal.

non recipi debeat. B R.
diae voci fuperfcripfit recentior manus: al etiam. GEB.
Vulg.cawerit. BR.. 72 Rehd.fient. Gg g. 75 Rehd. prius. GER.

deft-

damno damx«n
] Yetalc
CO DAamgal. ,

fententia, $. 13. Sed ?? fi,in plures diuifa domus fit, vtrum , :
in partem, an in totam domum poffidendam mitti quis debeat, res porírs

habebunt ambo poffeffionem. Quod fi iam prior poffidere iu(-.

lianus fcribit, eum, qui in poffeffionem damni infecti nomine:

60 Hal. et Vulg. addunt: eff. B R. Etiam Rehd. .

L:'Lu?;

2

$ X x hociflflz!'y;ï*;&ä

' mZo-' |

Ceterum fi modica portiuncula 52,-7)4.73-&«[3 :

caueretur, cum fint amplifimae? $. r4.,Item, ?? quid dice-, ///jum

lae poffeífionem ,[án vero in totius domus poffeffionem] mit- J J4ewt. !

tendum fit? Etmagis eft, vt non in domus poffeffionem, fed T J;q' |
Lin- 99 infulae mittatur. $. £5. Si plures funt, qui poftulent, - [j !
97 vt caueatur: omnes ?? mitti in poffeffionem folent. Idem- jclzny/x i

J ul
MTO

* ]

B

m
-æbmq

Qm -
I
[
Ug
X
h d
m
p
f diCü-;fi/em |
ll«

; il

jis d

pet, ^ !

,W
i 'mï- ?
$ l

'
ht

k

Yfatoto
Titis

j Q

i
|
|

. DIGESTORVM LIB.

.re *5, folus Titius erit in poffeffionez:; $. r8. Cum autem

plures mittuntur in poffeffionem , aequaliter mittuntur, non
pro rata damni, quod vnumquemque contingeret 75: et me-
rito. Nam et cum vnus mittitur, /nonjpro portione damni
mittitur, fed in totum : cum igitur plures *7 mittuntur , ae-
qualiter omnes quafi in totum miffi * concurfü partes habe-
bunt. .$.—E9. Sed fi quis eorum miffus in poffeffionem fum-
ptum fecerit, deinde iubeatur poffidere: an fümptum confe-
qui poffit is, qui fecit ?? et quo iudicio? Et placet, com-
muni diuidundo iudicio *? confequi eum 9* poffe. $. 20.
Si quis autem in poffeffionem miffus, nondum poffidere iuf-

fus fit: an dominus decedere $? poffef(ione debeat, videamus? -

£t ait Labeo, non decedere: ficuti nec cum creditores vel le-

, gatarii mittuntur: idque eft verius, -$-—7& Non autem fta-
.tim, vbi mifit Praetor in poffeffionem, etiam poffidere iubet,

fed tunc demum, cum iufta caufa videbitur. Ergo interual-

um aliquod debebit intercedere, quod 93 aut pro derelicto

.S. 22. Si forte dominus Reipublicae caufa abeft 95 ,

aedes longo filentio dominus videatur habuiffe , aut /miffo x
àn pofleffionem, et aliquamdiu Zgfmorato 5* nemo caueat.
aut ex
alia 4eftercaufa, aut in ea fit aetate, cui fübueniri folet: pro-
bandum eft, non debere Praetorem feftinare ad decernendum,
vt iubeat poffidere. — Sed etfi decreuerit, nemo dubitat 9* ,
in integrum reftitutionem indulturum. .$——24- Vbi autem
quis poffidere iuffus eft, dominus deiciendus erit ** polfef-

fione, .$—2«4- Si qua fint iura debita his, qui potuerunt de-

. damno infecto fatisdare ,, deneganda erit eorum perfecutio ad-
.uerfus eum, qui in poffeffionem miffus eft: et ita Labeo pro-
bat. -$—25. ltem quaeritur in pigneraticio creditore, an pi-
gnoris perfecutio denegetur aduerfus eum quiiuffus fit pof-
hidere? Et magis eft, vt fi neque debitor repromifit , neque
creditor fatisdedit, pignoris perfecutio denegetur. Quod et

. in fructuario[reCte. Celfus fcribit. $. 26. Si de vectigalibus

aedibus *? non caueatur, mittendum in poffeffionem dicemus,
.mec iubendum poffidere: nec enim domirfüm ?? capere poffi-
dendo poteft, fed decernendum ?*, vt eodem iure effet ??,

quo foret is, qui non cauerat: jpoft quod, decretum vettigali
aCtione vti poterit. $. 2z. Sed in vectigali praedio, fi mu-
nicipes ?? non cauerint: dicendum eft, domin)ïlm per longum
tempus adquiri. .$.—28. Eleganter quaeritur, fi, dum Prae-
tor de danda ftipulatione deliberat, damnum contigerit , an ?^

re debet, quidquid damni contigerit, vt de eo quoque cauea-
tur: aut, fi putat, quod vtiliter actionem daturus fit, decer-
nat. $. 29. Si pupillus tutorem non habeat, quo aMfétore
damni infecti promittat: quafi non defendatur, miffio in pof-
feffionem locum habebit. $. 30. Si quis damni infecti in pof-
feflionem miffus fit, fulcire eum, et reficere infulam debere,

. defiderat. Vulg. defideranerit. B R. Rehd. defideranit. G.
fante primo, mec cauente. GE R. 76 Vulg. contigevit. BR. Etiam Rehd.
GER. 71 Vulg. inferit: zm poffeffiouem. B. — Etiam Rehd. GER. 78
Rehd. et hic inferit: im poffeffionem. G E n. 79 in Rehd. ;* quwi fecit , ab-
funt. GE E. 80 Vulg. inferit: vtilj. BR. Etiam Rehd. in hunc modum:
et placet iudicio communi diuidundo vtili eum. confequi poff. GEB. — 81 Ap.
Hal. eum , abeft. GE . 82, Rehd. inferit: de. GEB.. 83 Hal. et Vulg.
