fi $* :quid, aliud fecit, non hoc animo, quafi pro herede gere-

ret:.fed ?^ dum ei, qui fubftitutus eft, vel ab inteftato heres

exfiàturus ??, profpicit: aut res tempore perituras diftraxit:

in ea caufa eft, vt pto herede non gefíffit, quia non hoc ani- .

mo fuerit. J« Si quid tamen quafi heres petit ?*, fed ex
his, quae ad heredem extraneum non transeunt: videamus,
an joneribus fe inmerferit $5 hereditariis ?9: vtputa a liberto

Jj €v.

4 &m: 1el: a,

parentis operasipetit: has ?? heres extraneus petere non;po-4. »eZréaf.

tuit ??: hicztamen: petendo confequi .ga£eft:]et conftat, pro , -

herede eum non gelfiffe: cum petitio earum etiam creditori-
bus competat, et maxime futurarum, , $. 3. Sed et qui in fe-
pulchrum hereditarium mortuum intulit, obligari paternis cre-
ditoribus non eft exiftimandus, vt,Päïpïx?.ianüstait: quae fen-
tentia humanior eft, licet Iulianus contra fcripffit. — $. 4. Pa-
pinianus fcribit, filium heredem inftitutum, qui fe bonis pa-
ternis abftinuit, vólgo 3? putare quosdam, fi a ftatulibero pe-
cuniam accepit, a creditoribus conueniendum: fiue nummi pe-
culiares fuerint, fiue non fuerint: quia ex defuncti voluntate
accipitur, quod condicionis implendae caufa datur: lulianus
autem, et fi non abftinuit, idem exiftimauit. Ita demum «w-
-&eem»pro herede geflüiffe *? ait Papinianus, fifjffolus heres fit.
Ceterum fi coheredem habeat, et cohéres adiit, non eft co-
gendus, inquit, is, qui accepita ftatulibero, actiones credito-
rum fufcipere: nam, cum fe filius abftinet, idem debebit con-
fequi iure Praetorio, quod emancipatus confequitur, qui here-

ditatem repudiauit: quo fa&to ftatuliber filio nomitiatim pe- .

cuniam dare/uffus, potuiffet ** non heredi dando ad liberta-
tem peruenire. ltaque tünc pro herede geri dicendum efle
ait, quotiens accipit, quo-c]ïcitrg(nomen et ius heredis accipere
non

AAM x oU AeyiuoU TOU XEipieuyros xgiverui, BR. Dbixi- f. 0!7]:..10. BYNK.

25 Ap. Hal. caufa fecit, abfant. GEE. — 26 Hal. fi quid nou quaft baeres egit«
277 Hal. et Vulg. inferunt: Pbaereditaría. BR. 28 Hal. at, loco: aut. GEB.
29 Hal inferit: quia. GEB, — 30 Vulg.effemt. BR. — 31 Ap. Hal. fi, abeft.
GER. 232 Hal. inferit et. GER. 33 Hal. exflaturus efl.. — 34 Haþ petata
35 Vulg. iumifcuerit. BR. — 36 Hal. bereditatis. — 37 Hal.et Vulg. 4845. B R«

58 Hal. poterat. GEB. 39 Taur. »Olgo. GEE, Hal vulgo. 4o Tgur.
geffiSe, GER. . 41 Hal. inferit et, quod forte mcelius. ER $ed forte Taur.
Mmmm 3 Ciat

[ 'ijf u €rat .
l 5;5'? :*fdl*g, v« Käat 4

| 31 o0)m.
(

Í

/

' ; *

j hunc.

A jclbï obstrim i/';i

£um . c

$

* -

J morl f

4 14ero.

V

|w -

—

neus rem hereditariam quafi fübr

$26

non poterat. $. 5. Si fepulchri violati filius aget.^?, quam-
uis hereditarii: quia nihil ex bonis patris capit, non videtur
bonis immifcere *3 : ;haec/enim actiojpoenam et vindictam ^^,
quam rei perfecutionem continet.
XXI. InEw libro VIE-ad-Sabimum, Sr ovis extra-
ipiens, vel expilans tenet,
non pro herede gerit: nam admiffüm contrariam voluntatem
declarat. $x lnterdum autem animus [folus eum obftrin-
etj *5 hereditati: vtputa fi re non hereditaria quafi heres
vífus fit. $: Sed ita demttm pro herede gerendo adquiret
hereditatem, fi; iam fit ei ^* delata. Ceterum ex quibus cau-
fis repudiantem nihil agere diximus, ex isdem caufis nec pro
herede gerendo quicquam agere.fciendum eft. -&e3. Si quis
partem, ex qua inftitutus eft, ignorauit, Iulianus fcribig ^*, ni-
hil ei nocere, quo minus pro herede gereret ^?. — Quod et
Caffius probat, fi condicionem, fub qua heres inítitutus .ePc,
non ignorat: fi tamen extitit condicio, fub qua * fubftitu-
tus) *? jeft, Quid tamen, f ignorat condicionem extitiffe?
Puto * poffe * ?? adire hereditatem: quemadmodum 1i igno-
ret, an coheredis, cui fubftitutus eft, repudiatione portio et
delata fit. :
: XXII. Pavrvs libroIl. adSabinum. $1 1s,ad quem
legitima hereditas pertinet, putauerit defunctum feruum faum
efle, et quafi peculium eius nactus fit: placet non obligari
eum hereditati. Idem ergo dicemus, vt ait «Pomponius, fi
quafi libertini 5* fui, cum 3^ ingenuus effet, bona eius ??
occupauit. Nam vt quis pro herede gerendo obftringat fe he-
reditati, fcire debet, qua ex caufa hereditas ad eum pertineat:
veluti adgnatus proximus iufto teftamento fcriptus heres,ean—
tequam tabulae proferantur, cum exiftimaret ?^ inteftató, ??
ipatremfamilias mortuum, quamuis omnia pro domino fecerit,
heres tamen non erit, Etidem iuris erit, fi non iufto tefta-
mento fcriptus heres, prolatis tabulis, cfm putaret *5 iuftum
effe: quamuis omnia pro domino adminiftrauerit, hereditatem
tamen non adquiret. -

XXIII. Powronrvs libro IIT. ad Sabinum. Iw nz-
PVDIANDA hereditate, vel legato, certus effe debet de fuo
iure is, qui repudiat.
XXIV. VrPraAwvs libro VIT. ad Sabinum. Fvrirm
quaeftionis, an pro herede gerere videatur, qui pretium he-
reditatis omittendae|57 Caufa capit? Et optinuit, hunc pro
herede quidem non gerere, quijideoj accepit, ne heres fit, in
Edictum tamen Praetoris incidere: fiue igitur a fubftituto
-Áen-?? heres accepit, fiue a legitimo, mortis caufa accepiffe
vid&ur. Idemque erit ??, et fi non accepit, fed promiffajfit
ei/pecunia: nam et ftipulando mortis caufa capit.
XXV. Ipzw libro VHizad-Sabinugm, Sr ovrs mi-
hi bona fide feruiat 59 feruus alienus, iuffuü meo hereditatem
adeundo nihil promouebit, nec adquiret mihi: nec fruCtuarius

Fa € L. o

quidem feruus ?*, F. Sermms ?^ municipum *?, vel col-

42, Hal. agerät. 45 Hal. fe bonis tifcerve.

erat fcribere: potuiffET. GE B.
45 Hal. adfiringet. GEB. — 46 Ap.

GEB. 44 Vulg. addit: potius, B R.
Hal. ei, abeít. GE z. 47 Hal. quicquam aget. Sciendum efl (vt luliauus
fripfit ) fi quis partem, ex qua inflitutus efl, ignovauit: nibileietc, GEB. — 48
Elor. non adeo antique fa&um : gerat, vnde ita Hal. et Vulg. 8R. — 49 Taur.
in Adnotar. fubflitutus. fic in. P. recte videtur. . Ex quo colligas, Taurellio ini-
tio vifum effe viciofum 72 fubflitutus, vt opinamur ob Editorum in 73 inflitutus,
confenfum. BR. Etiam Haloandri, GERB. 50 Vide Iacob. Gothofred. Ami-
maduervf.. Iur. Ciu. c. XVÍI. BYNK. 51 Hal. liberti. GEB. 52, Hal. et
Vulg. inferunt s. B R. 53 Ap. Hal. eius, abeft. GEB. — . 54 Hal. inferit
ab. GEB. 55 Vulg. zuteflatum. BR. 56 Taur. in Adnotat. pataret. in
P. pateret... Sed Hal. et omnes editi habent re&e. Non aeque MSS. In Var.
et Pal. HI. pateret, etiamnunc legitur. Erat etiam in Pal. V. et Otob. fed mu-
tatum eft. pR..— Vt Taur. habent Pal. I. II IV. Barb. at Bynkersh. compztaret.
GEE. 57 Vulg. inlerit: uz0rtis. B R. 58 Ap. Hal. et Vulg. on, abeft.
GEB 59 Taur. IdemquErit. GEs. Vulg. Idemque iuris erit. BR. 60
"Taur. hic habet: feruitat, vt eft Flor. Nos reponeremus: feraiat. Nempe cum
iam fcriptum effet: feruit, corrigendi gratia, vt fieret fubiun&iuus, librarius at,

DIGESTORVM LIB. XXIX. TIT. IL.

| .. » , » 2 ['guz ? " o |
legii, vel decuriae **, heres infüitutus,|manumiffus, vel alie-

natus, adibit hereditatem. $.-2. Si fifci feruus fit, iuffu pro-
curatoris Caefaris |adibit/hereditatem, vt eft faepe refcriptum.:
$. 3. Si quis plane feruus poenae fuerit effe&tus, ad gladium,
vel ad beftias 5^, vel in metallum damnatus, fi fuerit heres
inftitutus, pro non fcripto hóc, 65 habebitur: idque Diuus Pius
refcripfit. $. 4. Iuffum 9* eius, qui in poteftate habet, non
eft fimile tutoris auctoritati, quae interponitur perfeCto nego-
tio: fed praecedere debet, vt Gaius Caffius libro feCundo, 9?
iuris ciuilis fcribit: et putaf, vel per internuntium 9? fieri

3"1' & a fu(?t 2

poffe, vel per epiftulam. . $$- Sed vtrum generaliter, Q v A &-,.

CVMQVE TIBI HEREDITAS FVERIT DELATA, /2D/
fpecialiter? Et magis placet, vt Gaius Caffius fcribit, fpeciali-
ter debere mandare 7?. $-6- ** An nominatim de viui he-
reditate mandari poffit, quaeritur? Sed ego non puto reci-
piendum, vt de viui hereditate mandetur. Plane, fi rumor
fuit Lucium Titium - deceffiffe, poterit ei mandare *?, vt fi
fcripfit eum *?, adeat: aut fi clufae "** adhuc tabulae funt *5,

et fit *^ incertum, an filius fcriptus fit heres. & Sed quidgm ]
fi mandauit, vt hereditatem colligat: an videtur mandafle,. *«

vtadeat? Quid, fi, vt petat bonorum poffeffionem? aut, vt

rem hereditariam diftrahat? Aut quid, fi petitam bonorum

-

ipoffeffionem ratam habt

o a

quid, fi pro herede gerere mandauit, filius adiit hereditatem ?

üit, mox filius adeat hereditatem? Vel ^ /' 9 l*'

Aniuffu videatur adiffe, dubitari poteft. Immolveriusyeft, ex his JUr 'j T

omnibus aditionem effe introducendam. $. 8. Pater filio ita

fcripfit, Scro rinr, QvoD PRO TVA PRVDENTIA

INVIGILABIS HEREDITATI DELATAE TIBI Lvcrit

TrTri:i *7*: puto, iuffu patris adiífe. Quid, fi manda- !t ^.
p P

uit, SY EXPEDIT /? ADIRE, ADITO? s1 PVTAS EX-
PEDIRE -4eP-HeE- ?, ADITOZ erit iuffu aditum. ;$—to.
Si coram Titio iuffit adire, fi ?? arbitrio Lucii Titii: recte
puto iuffiffe. -$—r1. Sed fi mandauit quafi ex affe inftituto,
etinueniatur ex parte: non puto ex iuffu adiffe. Quod fiex

parte iuffit, poteft ex affe adire. Aliter atque fi mandauit |*r,

quafi ab inteftato, et ex teftamento adiit: nam non puto
quicquam egiffe. .Atfi ex teftamento mandauit, poterit et ab

inteftato, quoniam non fecit deteriorem condicionem patris.

Idemque, et fi quafi infüituto praecepit, et inueniatur fubfti-
tutus, vel contra. . .$.—r2: Sed fi mandauit, vt patris adiret,
fit autem et impuberi fuübftitutus, non fufficit iuffum $ 7.

Plane fi fic mandauit, jfi quy ex teftamento Lucii Titii defe- ! / 44«

ratur hereditas, poteft defendiiuffuadiffe. .$—14« Sed fi poftea-

adeundo. $—45. Item fi fe adrogandum dederit prius quam
filius adiret, non eft adquifita hereditas.
AXVI. PAvrLvs librod£- ad Sabinum. S: kao et

. quamjiutfit $?, paenitentiam egit, prius quam adiret, nihil jagit / l'ï'uæs]ïlf;

feruus meus, vel filius/heres inftitutus fit *3: fi iuffero filio vel —

feruo ?^ adire, ftatim 95 et ex mea inftitutione me heredem

effe,Pomponius fcribit: idem et Marcþ]lus probat, et Iulianus.
; J;qnf /?*f'fff., 4 s : XXRTIL

adieciffe videtur. Simili modo in fequenti voce feruus flu&tuarat, pro quo fer-
uitus Íícripferat. Hal. quoque ferziat, habet, et omnes, neque fcripti codices
aliter, B R. Pal. I. II. IIL. Vat. Barb. Otob. Bynkersh. GER. 61 Hal. et
Vulg. e fructuavius quidem, và fevuus, omiffo. BR. 62, Hoc verbum Flor.
vncis inclufum eft. . Quia tamen ibidem pro fequenti: swemicipum, erat: mam-
cipium (quemadmodum hoc in loco ;plura mendofa funt) poteft quoque ideo
iftud pofterius: feruus, deletum videri. BR. — 63 Hal. muuicipiüi GEB. — 64
Vulg. curzae. BR. 65 Taur. Peflias. GER. 66 Hal. bic. GER. 67
Hal. Inffus, et in fequentibus : fimilis. G E. 68 Vulg. lib. VII. 8R. . 69
Vulg. nancium. BR. —— O Videlicet, tutorem. ^ Hal. tamen habet: randari.
BR. . —^71 Hal. praefigit Sed. GER. 72, Hal. andari. GEB. — 73 Vulg.
addit: beredem. Bm. 74 Hal. claufae. GEB. 75 Hal. et Vulg. fint. BR.
76 Gothofr. in nota: et fic incertum. Hal. GER. 77 Hal a Lucio Titio.
GEB. — 78 Hal. expediat. — 79 Ap. Hal. et Vulg. adire, abeft. nR. 80
Gothofr. in nota: fc. arbitrio. Hal. nempe apud Hal. fcilicet legitur loco fi. G E g.
8rHaliwffusGEB. — 82 Ap.Ruffardum : iuffus fit. 83Hal.fim. GEE. — 84

Hal. et Vulg. inferunt: meo, ER, — 85 Confer, Iof. Aueran. Interpret. Inr. Cin. 1.
12,

P s
rP 9 — —— $—— m . . 2

m
—
R.
dee— — —

——5 e d MM

l
«t
bo
pu
tei
hf
!'Ial
h (
ttt

DIGESTORVM .LIB. XXIX. TIT. 1l - $27
füc €^X ?;iff.; Con* : : E
XXVIL PowPowivs libro ,IILi ad-Sebinum:- N E- | milias vel feruus inftituti funt, vtrum ipforum, ;aäjäomïni;;elf
MINEM. pro herede gerere poffe viuo eo, cuius in bonis ge- | patris accipienda fit? finge patrem putaffe Praeääaïfemfiülitim J c;(j!
! rendum fit, Labeo ait. $,. — Es ! certum effe finge *??, et fic adire: an adquirat hereditatem? — '
| XXVIII. VLPIANVS/ liþro, &q&ï*ad Sabinum. Amnr- | puto adquirere: fed contra, non adquirere. $-ge Si certus
'sTo ejfffimat, Praetorem aditüm; facültatem faCere debere | fum, non effe falfum teftamentum, vel irritum, vel ruptum:
^5heredi, rationes defuntti ab eo petere, penes quem depofitae | licet dicatur effe, poffum adire hereditatem. |
Lfunt, deliberanti de adeunda hereditate. XXXIl. PAvrvs libro IL. ad Sabinum. Hanrepnt
XXIX. PowroNivs dbro-tHk

: ad Sabinum. Qvr | cum poftumo inftituto/reliquae partes ederefeane, quae poftu- ^ / "TP
,JHERES inftitutus prohibeatur ? ab eo, qui vna inftitutus | mo datae funt, fi certum fit non effe praegnátem, licet he-

! jam hereditatem adiit, tabulas, litteras, rationes infpicere mor- | res ignoret. D u nes. DOD 5
| tui, vnde fcire poffet, an fibi adeunda effet hereditas, non vi- | — XXXII. Vreramwvs libroVilf:adSabinum. Hxmnxes ! 7 !7 ,lþ /:/.
.detur pro herede gerere. | | | | infütutus, fi putet teftatorem viuere, quamuis iam defunctus Bere n
XXX. Vrrriawvs libro WE ad Sabinum. | Cv | fit: adire hereditatem non poteft. «$*r; Sed et fi fcit, fe he-

QVIDAM legationis . caufa abfens fihüm heredem inftitutum
non potuiffet iubere adire in prouincia agentem ?7, Diuus
pius refcripfit Confulibus, fubuenire ei oportere, mortuo filio:
eoqquodireipublicae caufa aberat 99..— $. . Qupd dicitur, P&o-

'XIMVS A FILIO POSTVMO HERES, DVM MVLIER

PRAEGN&S EST, AVT PVTATVR ESSE, ADIRE H E-
REDITATEM NON POTEST: SED SI SCIT NON ESSE
PRAEGNA(TEM, POTEST: acciperjproximus a ventre, qui
fuum heredem pariturus eft. Et *? non folum ad teftatos
haec verba, verum ad f/fíteftatos quoque pertinent, | Et in eo

redem inftitutum, fed vtrum pure, an füb condicione, ignoret,
non poterit adire hereditatem, licet" püre heres inftitutus fit:
et * fub condicione, licet ^ paruerit condicioni. $«2. Sed
et fi de condicione teftatoris incertus fit, paterfamilias an fi-
liusfamilias fit, non poterit adire hereditatem, etíi eius con-
dicionis fit if véritate, Vt ? teftari poterit.
| AXXIL Pavrvs libro XH.—ad-Pleutiums. Qvop
fi dubitet, & apud hoftes deceffit 5, an ciuis Rorhanus: quo-
niam,vtroque cafu eft ius adeundi, et in re eft vt poffit adire,
dicendum eft poffe adire. ; '

XXXIV. Vreiawvs libro VIIL.-ad-Sabimumz Sxp — 4 ////.

WEE cD€w ventre idem accipias, qui legitimum vel confanguineum jJpa- | r Vrbi : VIIL. ad-Sabi
",U ! wopster cem-yiturus eft Quoniam mortis tempore qui in vtero eft, quan- | ET 5 fi de fua ;CODdIClone.qms dubitet, * an filiusfamilias fit,
V -91u^9, tum ad moram faciendam inferioribus,, et fibi locum facien- 'goüe eum adqulrereþgredltatem, iam dictum eft. Curautem,
dum fi fuerit editus, pro jiam nato hab.ïgr. Idemque et per | i fuancl ignoret condicionem, gdire Po'.te(ï: fi teftatoris, non
UE NT bonorumfpoffeffionem edictalem) DeniquePraetes ventrem ?? | poteft * 111;1 ratio e&, quod qui condicionem. teftatoris ipno- EV
0 L Vf'/æ m*mittit in poffeffionem. .S$e9r Siue igitur putem praegna&e)m, fat, an valeat tgüamentlxm dubitat:;qui de/ fua *, deteftamene ; ; « dem,
d fiuefit reuera praegnás, quae eum paritura eft qui füus heres | to certus eft. && Sed et fi cum effet pure inftitutus, puta- AR
»"» m futürus eft ?*, adire hereditatem non f;poffum: [quoniam:?? | uit füb condicione, et impleta condicione; quam inie&tam pu- // €/Z.
äzw' in eo eft, vt rumpatur teftamentum: nifiA proponas ventrem | tauit *, adiit, an poflit adquirere hereditatem ? Confequens
" infitutum vel exheredatum. $. 3. Quod dicitur, sr Pv r &- eifc dicere, I.o poffe eum adire, maxime cum haec fufpicio ni-
TVR ESSE PRAEGNA(S, fic accipiendum eft ??, fi dicat fe | hil ei offuerit, nec periculum adt.ulerit.ä Facilius quis admit- —
[ Pmegnäem. Quid ergo, fi ipfa non dicat, fed neget, alii di- | tet, fi quis pure m(þtutug, putabit ** fe fub condicione infti« (( 24
cant praegnäemw Adhuc adiri heretgitas non potefg:.fin—- tutum, CQndICIOHequ? l.mpleta.m, quam in euentut putabat:
e obftetrices dicere. Quid, fi ipfe (p'ut,gt ?^ folus? Si iufta | nam in nullo haec fufpl'f:m offuit. : | |
ratione ductus, non poteft adire: fi fecundum ma.lrgorum opi- | . —« XXXV. IpEM hbroæ).ad Sablpum. Srovishe- 4 j L /f.
nionem, poteft. $. Quid ergo, fi praegnas fugt, cum pu- | fes lnPatut.us ex parte, mox Titio fu.b!htgl:us, ante quam ex
taret heres non eíffe praegnatem, et adiit: mox abortum fa- caufa fubftitutionis ei deferatur hereditas, pro hergde geffe-
&tum eft? Procul dubio nihil egf/it 95, CTotiens igitur ei fua | rit: erit þeres. ex .caufa quoque fub&.üutloms: quoniam inuito
Jl praefumptio proficit, quotiens concürrit cum veritate. .ä...þ quoque ei adcrefcit portio. Idem dico ïtg fi filiusfamilias vel
-* —— Sed et fi ipfa mulier heres inftituta fit, quae fe praegnatem ['eruusz iuffu dom;m vel patris adierift !^ h.ere(.ilta.tem, mox .
,;yjüjþj, ' fingit, adeundo adquiret hereditatem. . Per contrarium non | emancipatus, »vewl manumdïus, ex .caufa fubfgtut;oms adeayft, - f
adquiret, fi fe putet praegnatem, cum non fit. 46e Suum |jerunt namque her*fie;: funt enim Jappendices] praecedentis /. *** OR
heredem, certum eft, ex affe heredem effe, etfi putat ?9 effe | inftitutionis.. -5--1-58; eg&dust per condicionem fibi datam' - ditpes r AT i
praegnátem mulierém, quae non eft praegnás. Quid, fi vnum | pater filium iuffit adire, dicendumyerit, eum non quaefiffe (uam —— ^« ?ton.
in vtero habeat, an ex parte dimidia fit heres? Siue inftitu- | portionem. .$.2. Sed fi ex duobus flliis vnum iufferit, de-
tum poftumum proponas, fiue inteftatum patrem. deceffiffe : bebit et alium filium iubere adire.
uod et Sextum "*jProponiumy) ?7| opinatum Tertyllianus

p

XXXVI. PoxPoxrvs librolll. ad Sabinum. BrnkES

[; ]

p
* UTOP ?ibro .g;iäïgg/Quae&ianum refert: putaffe 33 enim, ficuti cum fua parte dominus vel pater adierit: neceffarium eft iuffumy , $-;
J delideise vacuo vtero füus ex affe heres eft, ita et cum vnumgerit, nec | vt filius|vel feruus coheredes adeant. — . —— j us COU
Í./m, per naturam humanae condicionis alium partum formare poteft, XXXVII. IngM libro [V/ ad Sabinum. H£mnks in ; j^;-

quod quidem poft certum tempus conceptionis eueniet ?9 ex | omne ius mortui, non tantum [fingularum rerum dominium

parte dimidia et ignorantem fore heredem: non ex quarta, vt füccedit: cum et ea, quae ,in nominibus;fint ^*, ad heredem ; /'655.6us,

lulianus putat. 4mg. Scientia autem, vel opinio,| fi filiusfa-

transeánt,
^ XXXVIIL

1». GEB. —— 86 Hal. probibetue. GES, — 87 Hal ageus, et n margine: | BR. Pal. L. If II Vat. Barb. Otob. Bynkersh. þfed et Hal. GE?. ',h98.Hag.
alias, asentem. GEB. /$88 Hal. abfuerit. GEB. — 89 Hal. praegnautem, poteft | putat. G EB. 99 Hal.byeuene*wt. G E B. 106 H à Poxfta in II. alut? -lnN—«T
accipevebp. a. V. qQ. $. b. p. effet. non folum etc. GEB. 9o Hal. Denigne per | Flor. effe: fingere, t1 res ità fe. habet. B R. Confulmt: poftea de þoc loco oi-
bonorum poffeffionem. talem p.me'tar gentrem, et in margine: alias, idemque et fter fuum. Saluznium, qui in fchedula adfclr;püf:wcertu?n effe fngüäia??f.vt n
per bonorum. poffeffionem edictalem. praetor denique ventrem etc, alias, poffeffio- ,'H,al,' vel, locp: et. ïl*äzl praïfïl;iïl.a Zt, äät; : lzceta; GI—FI:aBlb, : ä, R .d:-c*,ej]ärit.
mem, talem denique. — Conf. Elb. Leonin, VII. Emendat. 4. M. vlt. BR. — 9X | veritate. GERM — ; 1git . k r r Moc IN LR
at inferi 3: 71 . Ap, Hal. et, abeft. GER. 7 Vulg. praefipit: paterfamlias. B R.
al. effet. GE B. ? Hal. inferit et; — 93 Ap. Hal. eff, abeft. GEB. — 94 | BR« 6' P. b À A 2 iodair Mude
äal. £c,:ffrVulg. Quod þgz'pfe putet folus, figno interrogationis poft ivltimam 1voc«f:m SdHaï. quszu:gm. G EII:. Flor9 ïïäapltilttgg (;Erz;)ofïtalï ïtalitapäïgläiii (l;::.
áh comma mutato. BR. — 95 Hal, et Vulg. egit. 8R, — 96 Hal. et Vulg. pu- | fedstatem. GEP. — oU i f : Hal. funt.
— 327 p : ; ;eti Hal. et Vulg, adjerit, et inox : adeat. BR 13 E.
(8í Gothofr. in notaà 4h Pomponium, ta omnes etam MSS. | BR, —— 12 ; mnox |
tet, BR 97 P , ! | — Mmmm 3 : 14

. poftédquam prior abftinuit,

re implicitum, ea condicione

ovb vt

5 J m
rev ïrt'i

K " $ 1
-« £Q4tn Veecct €y€
6 ,,,

! ,Jä'ï-**

^
324 €A44A4— «

'at Q ;;ïl fn ; *'Z'

£, ^ ; $

e

14 LC PIR. . st

6?4 'l 4 .: j
LGAm.,,

2 f;"j/?/ a juih »

44 ; ch

tamen propter patris . [12 :
toribus patérnis cogatür refpóndere? vtputa fi impuberi fue-

fione, impuberis hereditatem amplecti.
ïg l.ï,'ï . z *

$28
XXXVIIL VrriANYS libro 36EHt; ad Edi&um, S:

pvo fint neceffarii heredes, quorum alter fe abftinuit, altet,
immifcuit fe: dicendum eft, hunc
non poffe recufare, quo minus totahonera hereditaria fubeat:
qui enim fcit, aut fcire potuit, illo abftinente, fe:oneribus fo-
adire videtur. -

XXXIX. Ipngw libro XLVI. ad Edictum. QvaAm-

piv poteft ex teftamento adiri hereditas, ab inteftato non de-
fertur.

XL. TP w libro fV. !^ Difputationum- QvAESrzTVM
eft, an licet quis paternae. hereditatis nihil attingat, ahqw'd
is voluntatem habeat, vel faciat, an credi-

- XXb.
l V icenfitófexto
Diseftorum fcripfit, inCidere 6(1'['[.1 .irf' 'Egli&um, fi f:e immifcue-
ritLimpuberis'hereditati: nam qui iudicium parentis oppugna-
uerit *5, non debet *^ ex eadem hereditate quicquam confe-
qui. Sed Marcellus eleganter diftinguit, multum intereffe,
vtrum ex affe fuerit inftitutus 4a-'7 patris teftamento, aa-ese
z5 fi ex parte, potuerit fine metu, remota patris füccef-

XLI. Ivrrawvs libro XXVI.-Digeftorem. '?. E r
L1rvs, qui fe paterna hereditate abftinuit, fi exheredati fra-
tris hereditati fe immifcuþfit, et pro herede geflerit, poterit ex
fubftitutione hereditatem optinere.

rit fübftitutus: in qua, fpecie Tulianus libro

XLII. VrprANvS libro IV; Difputationum. ?. Iv-
LIANVS libro ivicenfimofexto Digeftorum (ícripfit ^9. Si

pupillus paterna hereditate fe abftinuiffet, deinde i alidüis he-
res extitifet, non effe euem- compellendum creditoribus pater-
nis refpondere, nifi fubftitutus ei /fuit ^*: inclinat enim in
hoc, vt putet fübftitutum etiam patris onera fubiturum. Quae
fententia a Marcello reCte notata eft: impugnat enim vtilita-
tem pupilli, qui ipfe faltem poteft haþere fucceffqrem: mmetu.
enim onerum patris, timidius quis etiam impuberis heredita-
tem;adibit: alioquin, inquit, et fi /frater fuit; omiíffa caufa te-
ftamenti, ab inteftato poffidebit hereditatem: et quidem im-
pune: nec enim videtur voluiffe fraudare Ecji&um, qui fibi
profpicit, ne&oneribus peteie pupilli hereditas implicaretur ??.
Sed quod in,fratredfcripfit, credo ita 1ntelleger.1düm, f1 non im-
puberis frater fuit, fed teftatoris: ceterum vtique, ü frater a.
patre fratri5fubftitutus impuberi fit, fine dubio neceffarius he-
res exiftet. $. 1. Si in focietatem ??, quam viuo patre in-

choauerat filius, poft mortem patris perfeuerauerit: jIulianus;

reéte diftingyit, intereffe, vtrum rem coeptam füb patre perfie
cit ?^^, an nouam inchoauit ?? ;; nam fi iquid nouunyinf focie-
tatem inchoaät 26, non videri(inifcuiffe ?? hereditàti patris,
fcripfit. $. 2. Si feruum paternum filius manumiferit7? fine
dubio miícuiffe fe paternae hereditati videbitur. &&—4. Pro-
ponebatur filius aspatre de caftrenfi peculio feruos comparaffe,
eosque a patre manuümittere rogatus ??, cum heres ellet ab
eo inftitutus. Quaerebatur, fi fe abftinuiflet paterna heredi-
tate, eosque manumififfet, an mifícuiffe fe paternae hereditati
videatur ??? Dicebamus, nifi euidenter quafi heres manumi-
ferit 3?, non debere ?* eum calumniam pati, quafi 4eni-
fctf/xwlereditati. Á | |

14 Scriptum erat Flor. quadragenfimoto, quod iam bis fuerit : quadragenfimo. Ypfum

- autem to ftatim ab ipfo librario fe.corrigente eft adie&um, vt nempe d et agenfimo

deletis fit: quarto. BR. — 15 Habet hic Taur. oppugnauerit, fed inuita fcriptura
Florentina, quae habet : oppugnuauerat. Omnestamen hic vt Taur. B R. Etiam Hal.
GEE. 16 Hal.eum nou debere. GEB. — 17 Ap. Hal. et Vulgo zz, abeft, B R.
18 Haec infcriptio etiam ita legitur ap. Hal. GEB. — 19 Etiam haec inícriptio
eft ap. Hal. GEB. — 20 Haec priora Vulgo defunt, B&R. Quod ergo ad Hal.
attinet, etiam ifta habet, mutato rantum vd fcripfit in: . fcribit. 21 Hal. et
Vulg, fuiffet. B R. 22, Hal. zmplicetur. 23 Hal. et Vulg. focietate. BR.
24, Hal. perficiat. G XB. 25 Hal. iucobauerit. GEB. . 26 Hal. in. focietate
incobanit. GEB. 27 Hal. fe snifcuiffe. Vwulg, fe zmmifcujffe. BR. Ego nul-

lus dubito, a Taur. fcribi debuiffe; miftuiSE, quae locutio in proximo iterum

-feffonem: igitur bonorum

DIGESTORVM LIB. XXIX TIT. Il

torum Hnxgs
per feruum hereditarium eiusdem hereditatis partem, vel id
quod eiusdem hereditatis fit, adquirere non poteft. -
XLIV. InEw libro XEVTI-Digeftorum. QvorrEeNsS
pupillus patri heres extitit, et abftinet ?? fe hereditate, quam-

uis patris bona fub creditoribus fiant 33, tarnen ráta haberi

,,;L-ï £5
XLIII. IvnxANvs/libro XX Diene

, »

debent quaecumque pupillus bona fide gefferit: et ideo ei,.

qui fundum tutore auctore a pupillo emerit, fuccurrendum
erit: nec intereft, pupillus foluendo fit, necne. :
XLV. Ipn&w libro I. ad-Vrfeium t &« ADITIO
hereditatis non eft in opera feruili. J Idcirco, fi feruus
dotalis adierit, actione de dote eam hereditatem mulier recis
perabit ?*, quamuis ea, quae ex operis dotalium ?? adqui-
runtur, ad virum pertineant. $.2. Et.cum, quaeftus et.com-
pendii|focietas initur, quidquid ex operis füis focius adqui-
fierit, in medium conferft ??, fibi autem quisque heredita-
tem adquirit. $-3. Praeterea nec ?7 fructuarius quidem fer-
uus iuffu eius, qui vfümfructum in eo habét, adire heredita-
tem poterit. -&ez« Et quod a quibusdam refpondetur, fi li-

ber homo qui bona fide mihi feruiebat, propter me heres in-«

ftitutus erit, poffe eum iuffü meo adire hereditatem: poteft

verum effe, vt intellegatur non opera fua mihi adquirere, fed'

ex re mea: ficut in füipulando, et per traditionem accipien-
do, ex re mea mihi adquirat ?9. - ! "
XLVI. ArRicawvs libro L Quaeftionum. Cv«
FALSVM teftamentum diceretur 3?, fi quidem ipfe heres|ac-
cufaretur ^?, quoniam certus effe debeat fe falfum non fecit-

| x.m'*u-,,.,-
LA CL U

XLVII. Ipgw libro IV. : tionum, Qvi skem-
vvM füum heredem inftitutum adire iufferat, prius quam il-
le adiret, furiofus eít fattus: negauit,/re&e feruumjaditurum *
quoniam non nifi voluntate domini adquiri hereditas poteft:
furiofi autem voluntas nulla eft, . | ! |
XLVIII. PAvrvs librol-Manmualium. Sr ovris ali-

cui mandauerit, vt fi aeftimauerit, peteref *^ fibi bonorum

É

fe, recte jadibit hereditatem: fin autem alius argueretur *5 45,"5'1 * g
Jcitra confcientiam eius, non poteft adire: quafijdubitet verum J «4 1«f«

| effe teftamentum. 4 J da,

J J :9( YuLLum
£53€ T'ecto.,

woffeffionemi:: et poftquam ille petit ^?, furere coeperit: ni-/ //»jf

hilo minus adquifita eft ei bonorum poffeffio. | Quod fi, ante-
quam ille petat, is, qui mandauit petendum ^^, furere coepe-
rit: dicendum non eft ^?, ftatim ei adquifitam bonorum pof-
poffeffionis petitio ratihabitione
debet confirmari. | | | !

XLIX. ArR1cANvs libro IV. Quaeftionum. - .P v-
PILLYVM, etiam Éd tutore auctore, qui tutelam non gerát ^5,
hereditatem adeundo obligari ait. & T
L. Mop£sTjfyvs librofingulart deiBurematicis,. Sx

PER epiftulam feruo pupilli tutor hereditatem adire iufferit:
fi poft fübfcriptam epiftulam ^? tutor moriatur, antequam ex
epiftula feruus adiret, nemo dicturus eft, obligari poftea pu-
pillum hereditati. , d
Ll. ArnicaANvs libro IV. Quaeftionum.s Ev»x,
OvI duobus teftamentis eiusdem teftatoris heres fcribitur,
cum dubitet, num pofterius falfum fit, ex neutro eorum poffe
adire hereditatem placet. $. r. Filiusfamilias heres fcri-

| ptus
Occurrit. G EB. 28 Hal addit: effe. GE B. 29 Hal. videretur. GER.
- 30 Erat olim Flor. manumifit. BR. 31 Taur. deVere. GER. 32 Hal,

abfüinuit. GEB. — 33 Sic: fieri, pro: conflitut, in L. 2. $. 2. fupra de Adopt.

$..4. L. de Tutel. et ap. Vlpian. Fragment. c. VII. $. vlt.in fim. BYNK. — . 34
Taur. reciperaVit. GER. 35 Hal. et Vulg. inferunt: feruorum, BR. —— 36

Hal. et Vulg. confert. BR. —— 37 Hal. et Vulg. «e. BR. 38 Hal. et Vulg.
adquirit, BR. 39 Hal. et Vulg. dicetwr. BR. 40 Hal. accufatuv. GE B.
41 Hal. et Vulg. argsetur. B. 42 Hal vt fi exiflimauerit, petat. GEB.
453 Hal. et Vulg. petzit, et ita malo. g &. Et malle debebat Taur. petit, vt alias,
GE R. 44 Hal. petendam. GE B. 45 Flor. cum lineolis eft redu&um, vt
fit: dicendum - efl, momn. ftatim, quod rectius, et ita omnes. BR. Etiam Hal.
G E B. 46 Vulg. gerit, ER.
: 4

47 Hal pofb fcriptam epiflolam. GEs. .

All'l
1 /,W?

Mlz'*ï

—— —R C

Jm;m;

l 59:'*?,&»59
",

DIGESTORVM *LIB. XXDG oTITLSILE

ptus *9 patrem fuum certiorem fecerat, videri fibi foluendo |
eífe hereditatem: pater reícripferat, fibi parum idoneam re-
nuntiari: itaque debere eum diligentius explorare, et ita adi-
.. re, fi idoneam comperiífet :Sfilius, acceptis litteris patris, adiit
1.f hereditatem. Dubitatum eft, an recte adiffet? ^9 Probabi-
lius diceretur 5?, quamdiu perfuafum ei non fit foluendoreffe
hereditatem, patrem non obligaffe£; $.—2: Sed et fi quis ita
dixerit, SI SOLVENDO,HEREDITAS EST, ADEO HE-
REDITATEM: nulla aditio eft. : Aue[t ,. i
vIla LIL 5* Mancff xX vs libro IV--iafttutionmm:/ Cvv
| u1[,, BERES inftitutus erat ?? filius, et habebat patrem/furiofum,
- ^ 77 1n euius erat poteftate: interponere fe fuam beniuolentiam
C p p
. Diuus Pius refcripfit, vt M iliusfamilias-adierit, perinde habea-
tur, atque fi paterfamilias adiffet: permifitque ei et feruos he-
reditatis manumittere. $. r. Qui ex parte heres inftitutus eft
pure, ex parte fub condicione, folus: etiam|:pendente condi-
cione, *f-adierit hereditatem, ex affe heres erit: quia folus he-
A den. res futurus eit omnimodo: nifi habeat in condicionalem par-
— tem fubftitutum. : : : yeron
LIII. Garzvslibro XIV. 55-adlegem-Iuliam-et-Papie
Qvr x duabus partibus trezes inftitutus fuerit, ex alia pure,
ex alia fub condicione: et ex pura inftitutione adierit, et de-
ceíferit, pofteaque condicio extiterit ?*: ea quoque pars ad.
heredem éius pertinet.
res extiterit, deficientium partes etiam inuitus excipit ??, id

LÀ

£
Vi r Ed As eft, tacite ei deficientium|partes etiam inuito adcrefcunt.
LAIX« - LIV. FronEN T1Nvs librojVIIL, Inftitutionum-" H -
t ," RES quandoque, adeundo hereditatem, iam tunc a mortejfuüc- -
—LC[C;F"Mn ' ceffiffe defuncto intellegitur] — : ,
| LUX Wec.LV. Mancranvs)?* Hibro-IL -Reg m Cv«
u ] . RHEREDITATE patris neceffarius heres fe abftineat ?*, con-,
dicio coheredi, fiue fuo, fiue extraneo, defertur, vt aut totam
" adgnofcat, aut a toto recedat: et ita fe abítinere poteft pro-

J $Uf

"I

Di

pter alium, qui per fuàm perfonam non poterat: fi tamen cre-
ditores dicant, fe contentos efle eius portione, quia non poteft
exonerari, nifi deferatur condicio, et alterius parte abftinere
fe creditores debent, vt eius a(Xiones ei, qui conuenitur,
dentur. ii A dl aj " |
LVI. VurraAwvs librozVII. ad-Ediétum.— Sx rs qui
imrmifcuit fe hereditati, deceffiffet, deinde alter fe abftinet ?* :
eadem condicio deferenda eft heredi eius, quae et ipfi: quod|
| Marcfl us ait. COX FM .k
VIL. Garvs libro XXIIL . ad Edictum p
" NEckessAR1irS heredibus non folum impuberibus, fed etia
puberibus, abflinendi fe ?? ab hereditate Proconful potefta-
0ooe , tem facit:, vt quamuis creditoribus hereditariis iure ciuili te-
-&l reantur, &ftén in eos a&io non detur, fi velint érelinque-
Ü ? ? que
re $? hereditatem. Seaämpuberibu-s quidem, etiam fi fe im-
. mifcuerint hereditati, praeftat abftinendi facultatem : puberi-
L. '44/., bus jautem ita, fi fe non immifcuerint. $. 1. Sed tàien et
| . puberibus minoribus vigintiqüinque annis, fi temere damno-
fam hereditatem pa.x'elïtätappetierilït, ex generali Edicto, quod
eít de minoribus yi,giüt,qugiünque annis 9*, fuccurrit: cum, et-
fi extranei damnofam hereditatem adierint, ?^ ex ea parte

:

48 Vulg, inftitutus. BR. — 49 Hal. et Vulg. praefigunt Sed.BR. — 50 Hal. et
Vulg. dicetur. BR. 51 Hic apud Hal. praeter numerum LII. nihil apparet,
ne quidem ICti nomen. GEB. — 52 Hal, effet, et mox: baberet. GER. — 53
Flor. quondam erat: tertio qzarto decimo.BR. 54 Mal. exflitit. GEB. — 55
Hal. et Vulg. accipit. Ap. Hal. reliqua abfunt. B R. 56 Hal. MARCEL-
LVS. GEB. 51 Hal. abflinet. 58 Hal. er Vulg. abflineret. BR. 59
Ap. Hal. fe, abeft. 60 Hal et Vulg. relinquere. BR. 6t Hal. verba:
quod e. d. m. v. q. annis, parenthefi includit, et in margine addit: alias defunt.
GE B. 62, Vulg. praefigit? etZam. BR. 65 Hal. et Vulg. refiituat. BR.
64 'Taur. fiBe. GEB. 65. Hal. accipiendum efl, íequenti: etiam, negle&to.
G E B. 66 Hal. exflitit. ' 67 Vulg. meceffarius. BR. - 68 Hal. IJABO-
LENVS.GEB. 69 Hal infltuerat. - "7/o Hal. et Vulg. petiit. BR. — Nem-
pe Taur. et hic dare poterat: petit. GEB, — 71 Vulg. inferit; eiuj. 8R, — 72

$. r. Qui femel aliqua ex parte he- .

292

Edi&ti in integrum eos reftituit 55. $. 5». Seruis autem ne-
ceffariis heredibus, fiue puberes fiue 9^ impuberes fint, hoc
non permittitur. | As !
LVIIIL. Pavrvs libro IT. Regularum- Ex PARTE
heres inftitutus feruus, et nondum adita hereditate a cohe-
rede eius, liber et heres fit neceffarius: quia non a colierede,
