; -wm | y 7/!5'-;'1'&- j L ^* . * * *| * L . .
! ?;Z: | LJf ddque 7^ Iulianus fcribit, et fi dolo fecerit, quo minus in eius
d. o Jecab a 7t- effet poteftate Sed fi feruus praefensleft * ", dominus abeft ^*;

. £, nec quisquam feruum defendit, ducendus erit iuffu Praetoris:
E. — u9 . . fed, cau(à cognita, domino poltea dabitur defenfio, vt Pompo-
[ Lemnecerteo nius et Vindius feribunt: ne ei abfentia fua noceat. ro
TERDN ATE *? aétori aCtio reftituenda, eft, perempta, eo quod ductus
feruus in bonis eius effe coepit *?.

L r&cy priule ; : d EdiA
W'igt" M/WM HI. VrPIrANVS hbrojsg [L ad Edictum. $x cv«
1 vfufruCtuario noxali iudicio agétur *?, isque feruum non de

VP

fenderit: denegatur ei per Praetorem vfusfructus perfecutio.
] IV. Garvs libro VI. ad 1g,diöjtu»m prouinciale, $r
cvM vnojex dominis noxalig 2? agetur, an pro parte fotii fa-
tisdare deberet ?^*? Sabinusjit, non debere: quia quodammo-
do totum fuum hóminem défendétet ??, cuiin folidum defen-
" ,d'fyldx neceffitas effe£ ?3: nec auditur ?^, fi pro parte paratus
' ft defendere. : u
þ —.^. V. VrsrrANvs libro XLVIL. ad Sabinum. S1 srR-
: vy.M in eadem [caufaffiftere quidam ^? . promiferit, et liberj fa-
: f*' eff';ff'llbn;-r,

1 Diu Flor, fuit cazetur, in indicatiuo recentiffime tamen 4 fuperius ad-
fcriptum, vt adeo miremur Taurellium hic corre&tionem efle fecutum, . Simili-
ter 'Tit. XL optemperauit, fcriptum fuit, pro opteurperanerit, prout nunc eft, B R.
2 Hal promiferit, GER. 3 Hal exbibeto. GEB.
tefietur, |Si cnim poft L. C. ferui conditio mutatur, tamen reus condemnatur,
imputaturus fibi, quod noxae dedendi facultate fe priuanerit, L. 57. et 38. in-
fra de. Noxal, A&fion, Noodt. ad Dig, b, GER. 5 Taur. viderIn. GERB.
6 Verba afterifcis inclufa eodem acuo in margine videntur repofita, quibus re-
centior manus adiecit 72 fiflere, quod fi recipiamus, et plenior erit Oratlo, et

librarius. Hal, habet in hunc modum: Iu eadem caufa quid fit videamus, et
puto.eum verius in eadem canfía fiflere, qui etc,. Vulgo habetur: Iu eadem can-
f fiflere quid fit videamus, et puto verius effe, m eadem cau[a eum viderr fite-
re, qui etc. R. — 7 Hal. veluti nec fj qui, Vulgo vel fi isqui. BR. — 8 Ap.
Hal. zz, abeft,. GEX. 9 Ap. Hal. quis, abeft. GE. 1O Hal. et Vulg.
puiat, BR. II Vulg. inferit emm, BR. I2 Hal et Vulg. potrerit. BR.
13 Hal et Vulg. fi. Bn. I4. Vulg. idemque. BR. 15 Hal, praefigit ct,
G E B. I6 Flor. olim erat abfent, quod fubantique in aboff, conuerfum. BR.
17 Ap. Hal. et, abeít. GER. I$ Hal. et Vulg. coeperit. ER. I9 Vulg.
agatur. BR. 20 Nempe aGtio, et poteft defendi per id, quod fíaepe occurrit,
adionem agi. Wide Briffon. de P. S, Potuit tamen et vox haec elle cor-
rupta ex Praecedente domiuis. lal babet uoxali, Wulgo additur moxali iudi-

/ä? DE

SED ALIO iure .
vtimur:.nam ex praecedentibus caufis non liberatur noxae de-.

hs.

4 Donec litem con--

probabilior aberrandi caufa, cum ab iisdem vocibus in casdem plane reciderit :

DIGESTÓRVM. LIB. LU TIT." 1X;X.

Cus fiftatur: fi de ipfo controuerfia eft capitalium a&tionum
iniuriarumque nomine, non recte fiftitur: quia aliter de feruo:

de libero vindiécta fumitur,
autem ad ceteras noxales caufas pertinet, etiam in
caufam videtur perueniffe. . r ao
VI. PAvrvs libro XI. ad Sabinum. — Sgp szx ftatu-

meliorem,

liberum fifti promiffum fit; in eadem caufa fiftijvidekur, quam« ngm

uis liber fiftatur, quod imDlicitus &i cifusyibertatis fuerit. — 1us,
TIT. X'/ f 19 ?**L*:f

&.

EO PER QVEM FACTVM ERIT, QVO -

MINVS QVIS IN IVDICIO SISTAT. &

VrPiANvs libro VIL. ad Edictum.

AE Ovrssrwvm putauit Praetor, dolum eius coércere, qui
.À impedit aliquem iudicio fifti. C E Fecifle autem dolo
malo non tantum is putatur, qui fui$ manibus, vel per fuos re-
tinuerit *: verum qui alios [quoque/rogauit, vt eum detinerent,] 154
vel abducerent, ne iudicio fiftat ?: fiue fcientes, fiue ignoran- !
tes quid;efldt, quod comminifceretur ?. ^$. 2
malum fic accipimus, x? ,À quis venienti ad iudicium aliquid m
» E . . owt 5 475 .
pronuntiauerit trifte, propter(quod is necef habuerit ad iu- 1. 5/-
dicium non venire, teneatur[Edicto ^: quamuis quidam pu- | ex/cc
tent, fibi eum imputare ?, qui credulus fuit ?. $. 5. Sireus -
dolo a&toris non fteterit *, non habebit reus ? aduerfüus eum
a&ionem ex hoc Edi&o: cum contentus effe poffit exceptio-
ne, fi ex ftipulatu conueniatur de póena, quod ad iudicium non.

venerit: aliter atque |fi ab alio fit impeditus: nam aCtionem J 4ef'aL,

propofitam aduerfüs eum exercebit, $. 4, 5i plures dolo fece-
rint, omnes tenentur: fed fi vnus praeftiterit poenam, ceteri
liberantur ?, cum nihil interfit. $, 5. Serui nomine, ex hae (/4
caufa, noxali iudicio agendum, omnes confentiunt. $. 6. Et —
heredijdatur *?, fed non vltra annum: aduerfus heredeig au- ale.

Jmpphétui ^9 et verberibus ?? de iniuria ?? fatisfit, aliter 0j «?«
ppicum. n hii J 'achac actto
vel condem*ïlatxoipecumar1a. Quod J,,, d

V

Dolum autem'ewitadus
46 A.oLjwtr.

tem ä&exïuszfpïftc(d-afïdam aCcüonemi**, vt ex dolo defuncti L .sradio,

heres non lucretur, i44£/&?4 Oezlem aefumen GS8 o | |
LY J]L Pavrvs libro(VI. ad Edictum. Sr AcTOomis Je
feruus, domino fciente, et cum poffit, non prohibente, dolo fe-
cerit, quo minus iif iudicio fiftam: Ofilius dandam mihi exce-
ptionem aduerfüs dominum ait, ne'ex dolo ferui dominus lu-
cretur: fi véro fine voluntate domini feruus hoc fecerit, Sabi-

nus noxale iudicium dandum ait, nec faCtum ferui domino ob-

ipfe ni« 'w/t—/*æ Dd
rl

eíle debere, nifi baftenus, vt ipfo careat: quando *^
äi deliquif.- dpenus v [en.

cio, Cuius interpretationis Wogrefäs in MSS. deprehenduntur. la /,.

Barb. erat woxalz agetur.- /S. Cruc.,verfibus tamen ibi/exas inter- //fau'

focii. Tlorentina praeferenda, quod et Graeci habent: f»«ses évrüv 6AbxAwQov
A N D à

xo4 &cQaMCQeTus xoq GuysxOiKET : QU

v UDAQ/D,
sque eorum in folidum et cauet et defendit, — -
et fequentia magis quadrant. BR. 22 Hal. defendere debeat. G EE. 23
Hal ef GEB. 24 Mal audiatur. GE R. 25 Hal. quis. GEB. 26
Quafi effec fupplicium fit. MHal.e Vulïl upplicio, neque aliter MSS. nifi quod
Barb. habeat vtrumque in nu'merom s. BR. MSS. funt feliqua : Pal
L S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. . 27 "Yaur. Berbevibus. GEB. — 28 Ap.
Hal. de imiuria abfunt, et probat Noodt. ad Dig.b. Sedetin Bafil nulla fit
iniuriae mentio, et tamen non video, quo pacto haec verba irrepferint. BR.
I Hal retimuit. GER. 2 Hal. fifleret. GEB. 5 Vulg. commit-
teretur. BR. 4 In Exemplari Flor. folum eft temeatur, füblidente e, recens
manus edifo, adiecit. Certe miramur, nihil figni hic appofuiffe Taur. ln-

terea hoc fupplementum omnes receperunt: teweatur ex boc edicbo. BR. lta

6 Hal fuerit. GEB.

etiam Hal. GER. '
9 Hal. liberabun-

; ..5 Vulgo addunt debere. BR.
7 MHal. fliterit. GER.

.8 Ap. Hal. reus, abeít, GEB.

tur, GEB. IO Vulgo addunt baec acio. BR. II Ap. Hal. aconem,
abeft. GER. 12, Quando pro quandoquidem,.. Quare male Vulgo qsomiam.
E quinque MSS. folus $. Cruc, habet vt Flor.ï&teri quam aur quonidm. BR.
: | Reli-

Ícriptum;fubandi iuditio, quod in Pal. I. Treuif. et Bynkersh. in ipfo contextu :
apparet.| B R. 21 Vulg. debeat. Sed Hal. debent.. Penden? haec a voc;e'ï H .(fä[ï i

a, t

[
i

!

Uf
!P,Jlrhau

;
N/
WW

u

.Läffl is, qui dolo fecerit *$

J nf il
r
N
h - 7
od b

- E Säg? )rit, quominusin ? iudicio fift
EHQJJ cuiu dolo impeditus fuerit/ ^*, à&ione in factum e

s
*

E. ,/quaginta/ftipulatus fuero, [fi]in iudicium retis non vern£iit, pe--
| a..ïäjlü— l titurus a reg centum, et dlöïlo galol Rs Sääf?qïäïä fagä fge- |
! Jp.— Bjafrit, fie in iudicium reus veni3t; cCentum a Sémbronio confe-
Tjae u QUar: tanti enim mea interfuiffe videtur: quia íi veniffet in
ii 5£./ iudicium, actio mihi ^? cehtum aduerfus ^9 reum, vel ad-
.. uerfus ?? heredem eius competebat: licet fideiuffor minorem
" fummam mihi promiferit. | [ À
/;)SI QVIS CAVTÍONIBVS IN * IVDICIO SI-
DO STENDI CAVSA FACTIS NON OBTEM-
| DCORERAXERITAS /225 948
t /7"* GaArvs libroL. ad Edi&cum prouinciale. !
V ICENA milia paffuum in fingulos dies dinumerari Prae-
X* toriubet, praetereum diem, quo cautum promittitur, et ?.
| f* Iro:Lone, 3à. quem fiftere in iudicium oportet : nam fane talis itineris ^
4^,9. dinumeratio neutri litigatorum"onerofa eft. — . |
g u — XVWi/. 1. VrerAawNvs libro LXXIV;. ad Edictum. Noxw
r Ql;mgg EXIGIMVS reum iudicio fifti; fi ,necoti propter quodz
r':f"*üï*'**"'ä?iudicio fifti promifit ?, fuerit transaCctum: íéd hoc ita, fi.
Ü * ppen| * prius id negotium transactum fit $, quam fifti oporte-
m fäf?äret: ceterum Ífi poftea transa&tum eft, exceptio doliJopponi |de-
f "" & bet. Quisenim de pdena promiffaj? laborat *? poít nego-

-f nem

^

& que parte dolo: ^* compenfando. $. 4. Sia fideiuffore quin-

z,|tium transadjum? cum etiam ** fransacti negoti

D
J

/La'/äljn /7'99/4/02*7-2 iv Iellesto .

- * & h]

, DIGESTORVM LIB.
[l/(yk,a/;nu*

. II Ivrrawvs ?? libro II. Digeftorum. Ex Hoc
EdiCto aduérfüs eum, qui dolo fecit, quo minus quis in iudi-
cium vocatus]fiftat, in fa&tum a&tio competit, quanti actoris
interfuit eum /fifti. In quo iudicio deducitur, fi quid hmiferit
aCtor ob eam rem: veluti fi reus tempore dominium rei inte-
rim fibi aclq-uirat, aut a&ionäliberatus fuendt ** "LE Plane,)
» quo minus in iudicio fiftatur, foluen-
do non fuerit, fequum erit, aduerfus ipfum reum reftituto-
riam aCtionem competere: ne *5 propter dolum alienum reus
lucrum faciat, et aCctor damno adficiatur. $. ZifSi—gtw*äz/ fti-
pulator dolo Titiilet|promiffor dolo Mr?'euii ** impeditus fue-
| M ?*: vterque aduerfus eum.
CO . . . - $« ae»räsäe'lätur.
- 3.floi et) ^^ ftipulator dolo promifforis, fet * promiltor do-
lo füpulatorismpeditus * fuerit 3 quominus ad iudicium
venirét ?*: neutri eorum Praetor füccurrere debebit, ab vtra-

s

i exceptio-
m putauerit quis nocere, quafi etiam. de poena transactum
fit? nifi contrarium fpecialiter partibus, placuerit. — $. r. Si

" d ww * . /& 'f' 4 2 .2 : R 1*
quis, municipalisgmuneris,; caufa, fine]füó]dolo inàalo impeditus,
h b hnerif| Dd* p

Reliqui funt Barb. Pal. L. Treuif. Bynkersh. GEB. — .13 Omnes praeter Hal.
Vipianus. BR. Qui Hal. cum Florentina exhibet lulmmas. GEB. - I4. Hal.
fit. GER. 13 Hal. fecit. GER. I6 Loco rationis, quae hic adfertur,
Bafilici exempla fubftituerunt: 7uv yào ÀiX cig Xghctue PMemoct voU TOA -
Tos iv TÀ ueT2aED, ) TÀ xoÓve OAtUSepu34: forte enim intevim vfucapione domi-
niam. fibi acáuifiuit, aut tempore liberatus efl, nimirum áb a&ione. BR. 17
Hal. Et fi. Vulg. Sed et fi. B &. I8 Taur. Maeul. GER. 19 Áp. Hal.
in, abeft. GEB. — 20 Hal in margine alas, fiflat vtérque : aduer(íus. GERB.
21 Hal fuit GEB. . 22 Hal Sed f Vulg. Sed et fi. BR. 23- Hl
fuit. GEB. .. 24, Hal. veuirent. GER. 25 Hal. et Vulg. dolum dolo. Flo-
rentinae MSS? adhaerefcunt. gR. — Barb. Pal. I. S. Cruc. Tt:æiyæäkynkersh; GE8.

26 Ap. Hal. walo, abeft. GE R. 27 Vulgo praeüäflät 7i. *Habent etiam
Ifto modo

4 & . st . : ^.
praepofitionem MSS, fi näx Bäþwmmo faltim ex fupplemento. B.
i. 9 Barb.|Florentinam tamen refert Cod. $. Cruc.,

Treuif. et Byakersh) hoc
28 Hal éww. GER. — 29 Ap. Hal. adwerfus, abeft. Gz &.

^ GEB.

I Vulgo im,abeft. BR. — 2 Olim optemperauit, vt ad rubricam fi ex
"oxalicas[a, dixi. B&. 3 Vulgo inferunt ezm. BR. 4 Flor, itemeris. GE B.
5 Hal. de megoci. GEB. —6 Hal promiferit. GEB. 7 Wulg. fi prius.
Ia quoque MSS. feptem, quae adii, et omnes negatione' carent. . Hal. le&io-
nem fi0do prius, attulit. — Videtur effe mendum in Florentina Bynkersh. IIJ.
O»f. 5. ad traiectionem recurrit, vt medicinam faciat fed boc ita, fi mom prius
fifli oporteret, quam. id megocium transadum fit. BR. — VIL. illa "MSS. funt:.
Barb. Pal, L. $..Cruc. Magliab. Treuif. Taurin. iV. Bynkersh; GEE, — -Hl

| peditus eft *9? et ideo etiam Lex

vit. Nulli enim Codices, quos mihi infpicere licuit, negantem Ícripturam agno-

IE- - TIT.- X)UXL 33
in 1udicig fecundum füam promiffionem non ftetit 12, aequis-
fimum eft tribui ei exceptionem. .$72- Simili modo et fi ad
teftimonium defideratus, ad, iudicium occurrere non potuitffzzz-

ritjeufubueniendum. .$73.-Si quis Z2 iudicio fe fifti promi- /1 2e«/Z
erit1* ** et valätudme, vel tempeftate, vel vi flüminis prohi- , ;; cj/

bitus fé fiftere non poffit *5: exceptione adiuuatur 15 od
-J€

. Hn . $j . 4* * ;*
ifmerito: cum enim in tali promiffioné
quemadmodum potuit *7 fe fiftere,

, nec
né prfefentia opus fit,
qui aduerfa valétudineim-
düodecim tabularum, Sx
IVDEX,VEL ALTERVTER EX LI TIGATORIBVS MOR-
BO SONTICO IMPEDIATVZR, iübet DrEM 1vpicrü| Es- 1 9z/Ior: m
SE DIFFISVM "7. $. 4. Sijnon/propter valétudinem Inu- 2;.. f ( J ft-a f -
lier nonjfteterit/iudicio, fed quod grauida erat, exc'egtionemngj L] u« Z!'*Lm»
dandam ?? [abeo ait: fi tamen poft partum decubierit, pro- p n ao p
bandum erit quafi valétudine impeditam. $. 5. Idem eft, et f
fi quis furere coeperit: nam qui furorelimpedigtur&^* * val&- Ja///u LA f5 du Cs
tudine impeditur *. $. 6. Quod diximus, fuccurri etiam N . " ,t
qui tempeftate, aut vi,fluminis prohibitus non venit, L — MTR LE

ftatem fic ?? intellézere debemus, * fiue maritima ?3, fiue a fmw..,i:äïï É
terreítris fit: tempeftatem 2* intellésere debemus * talem, — -; ^ ^ ^
qude impedimento fit itineri, vel nauigationi. $-7 Vis flu- - PUR AU
minis etiam fine tempeftate accipienda eft: vim fluminisintel- /6€- ^** i.
lg'gimus, et fi magnitudo eius impedimento fit, fiue ponsfolu- ,. ,
tus fit, vel nauigium non ftet ?5. $..8. Si qüis tamen, cum //X,
| poffét non incidere in tempeftatem, vel in fluminis vim,fiante .
| profectus effet, yeljtempore oportuno nauigaffet, ipfefe arta- [gf/
uerit: numquid exceptio ei minime profit? quod quidem cau-
fa cognita, erit ftatuendum: nam neque figiartandus fit ^9, vt |15 x
poffit ei dici/ cur non multo ante profe&tus eft ?7, quam dies
| promiffionis ?* veniret? neque iterum /permittendum ei, fi
quid fit, quod ei imputetur, caufari tempeftatem, vel vim flu- — . TE ES
minis. (Quid enim fi quis ^?, cum Romfe effet ipfo tempore ^ * ^^ ^
promiffionis fiftendi, nulla neceffitate vreente,Xvolubtatis Càu- qu£. — Lnä?ï;
fa in municipium profectusfit? nonne irïäf;gnus eft, cu1ljec ?? hbl u ex od
exceptio patrocin&tur? Aut quid, fijtempeftas quidem jn ma- l-0
ri fuit, terraautem ifte potuit venire, * vel * flumen circumire2 Cv $243
Keque dicendum ?* non femper ei exceptionem ä)rodïe e: nifi, z Jf Jb
anguftiae non patiebantur Q:—e,rä.j;gä metirl, vel zg,,gi.rcq;igire.L;ï*ml-;f;g;f;* *fw;;*
Cum ?? tamen vel flumen fic&bundaffet, vtüimpleffet omniem « C.nddj'e*llb!nm(.
locum, in quo fifti oportuit: vel aliqua fortuita c.afäïf:xtas eun- Zx«v,
dem locum euerti,?^: vel graefentlam venienti periculofam — ,,,5 2,, r Z

fecit: ex bono et dequo et ?? hic þä(gg*ggg el accommodan-
da 3* eft. $-9- Simili modojexceptio datur ei, qui cum ad

iudicium venire volebat, a Magiftratu retentus eft, [et tetentus) — ikep a, o

fine

é. ;

IO Hal et Vulg.
I2 Hal fHtit. GEB, . 13

| [ Jowus
fuit. GEB. 9 Hal in margine alias, promiffi. GER. ^
laboret. BR. . Y1 Ap. Hal. etiam, abeft. GE B.
Hal. inferit z. GER. 14 Hal promifit. GER. I5 Hal. potuit. GEB.
IG Taur. adiuBatur. GEB, 17 Vulg. potuerit. BR. I8 Hal.erat. GEB.
19 Hal. diffifum. Et ita et Flor. legendum videtur, vbi pro gemina litera fae-
piffime fimplex inuenitur. Sic velin principio legis etiamnum eft promifa, et
in L. q. $. vlt. iufr. b. t. fatisdato promi[um, qualia ceteroquin Taur. maiufcu-
la repraefentare confueuit. BR. 20 Gothofr. in nota: non dandam Coziac.
Florentinam et reliquorum conftantem lectionem defendit Bynkersb. III. Obf. M
Ícunt. BR. 21 Sic quondam fuit, fed antique deleta eft , vt reítet zmpe- gOA äyll/lf.
ditur. Hal. zmpeditus ef], et in. margine alias, mamque furore impeditur. BR. " |
22 AÀp. Hal. fic, abeft. GEB. 25 Hal. et Vulg. marima. "Wt tempefítatem .
hic Vlpianus appellat emaritzmam ita Nepos u Vita Attici c. 6. flu&us mariti-
7H0$. B R. 24 Hal. tempeflatemque. GER. 25 Vulg. fleterit. BR. — 26
Hal. efj. GEB. 27 Hal es. Salua res cffet, fi alterum verbum in alterius
locum fubftitueretur in hunc modum: wam meque fic. artandus efl, vt poffit ei
dici, cur non multo ante profectus fit, praefertim quia artamdus fit et profedlus
efl alterum alteri ex perpendiculo fubiectum appareat. Intere.a tamen 7? .er
alibi quoque occurrit fequente indicatiuo. BR. 28 Vulgo inferunt fiffeudi.
B R. 29 Ap. Hal, quis, abeft. GE B. 30 Ap. Hal Paec, abeit. 31
Hal. addit efj. GEB. 32 Hal. inferit flumen. GERB. 33 Hak f lpco
cum. GEB. 34 Hal. enertiffet, et mox feciffet. GEB. 35 Hal. etiam.
GEB. 36 Taur. adcemmodanda. Sed in Adnot. monet ac;ommodmzd; i
' üfi.

34

fine dolo malo ipfius: nam fi ipfe hoc affetauit, vel caufam

praeftitit; non ei proderit exceptio: fed ?* ipfius quidem do-
lus ei oberit, ceterorum ,2£ non oberit, quijmalo( dolo ?? fe-
Sed fi priuatus * eum * ,detinue-
erit haec exceptio. ^ -v fe«

Zü Jæ*/þ
odf cerünt *?, vt retineretur. ,
.5 MP i z& ?
! 111f. rit: nullo modo

-

ei ** pro

-qu.; quua Dacim-o II Pavrvs hbro/jLXIX. ^? ad Edictum. S&p
, i eihurACTIO ei datur aduerfus eum, qui *? detinpgitj in id quod
p — eius intereft, | Wuerte quadt, — AL
/xxXlij. IV. VrPIANVS ,libroXLXXI(f ^ad .E.ch&um. SED
b ho //1 gT fl quis z;gi)capitalismïecoqdääüütjgg 1ud1910 .üiïere fe non
potuit: merito ,** huic ignofcitur. - Rei capitalis condenina-
LL )X -.LZ'»( tum accipere/ debemus, qui morte, exilioue coércitus eft. |] Di-
| mbdespeetia *a: xerit :zläqui& quo/^? ergo haec exceptio dax?a.toï'fed ^6 re-
'euereii) fpondébitur, fideiufforibus ^? eius efle neceiiariam: aut fi for-
EM CA te in exilium, falua ciuitate ^9,1abiit: |vbi |^?. defenfori eius

$. r. Illud fciendum eft: eum, qui id-
circo non ftetit ??, quia capitis reus factus eft, in ea caufa ef-
fe, vt exceptione vti non poílit: daminato enim datur ?*. Pla-
ne fi vinculis, vel cuftodia militari impeditus ideo non ftetit:
in ea erit caufa, vt exceptione vtatur. . 5—:,,:?2":-"Piyfeterea fi fune-
re qt'iiï domeítico impeditus non ven.it, debet €i exceptio dari.
Sc3. Item, fi quis in feruitute hoftium fuerit ??, ac per hoc
3 iniudicium non ftetit: debetexceptioneadiuuari. $.4. Quge-
| ^^. fitum eft, an poffit conueniri 5?, ne vlla exceptio in promis-
! 1/';777 ^ fione 5^ deferta iudicio fiffendi caufa fatta obiciatur ??? et
.. -- sit Atilicinus, conuentionem if*c.zxgïäen"va].ereïö: Sed(et]??
. L4 odf ego puto i!.'ccmuentio'nenïx i&am.xtg]valere, i.ï.('peclahter caufae
fï.äMM.egcceptwmgg exprefäle fint, quibus a prquüorehfpoptg renun-
- fst-eyprate tT äatum eft. $.5. Item quderitur, fi quis, cuni jiudicio .üf'c.en-
f* — 2upet lat di caufa fatisdare non debéret, fatisdato promiférit: an fideiut-
ia foribus eius exceptio detur? Puto interefle, vtrum per erro-
rem fatisdato promiffum eít, an ex conuentione: fi per erro-
rem, dandam fideiufforibus exceptionem: Ífi ex conuentione,

"uexceptio.ita proderit.

| 2^u , s.

L cï /6
9À: 240, $m ;?äæv;]*"m |

Lj F5 L^V. .. minime*landam. Nam et Iulianus fcribit, (fij iudicio fiftendi .

S :? r L . L * (*
T ""W"W-l.'f -^'caufalpluris| 55, quam ftatutum eft, per ignorantiam promií-
fG. feoi., f füm fuerit, exceptionem dari debere: f; autem ex conuentione
Va . * * [
tantae füramae promiffio facta fit: exceptionem, paéti conuen-

« , / :
EGL- n replicatiope, infirmandam [ulianus ait ??.
JOeaa Pa ob V. Pavrvs libro|LXIX. 9? ad Edictum. $r pvo
DL u- rei ftipulandi ffnt 9*, et vni debitor iudicio fe fifti cum poena

, .promiferit alfer autem impedierit: ita demum exCeptio ád-
Ad4&, werfus altezrum danda eft, fi (ocii fint: nefprofit ei dolus pro-
pter focietatem. $ccz Ttem fi duo rei promittendi fint, et
. vnus ad iudicium non venerit, contempta fua promifífione iu-
dicio liftendi caufa faCta: aCtor autem ab altero rem petat, ab
altero poenam defertionis: petendo Ipoenem 9^ exceptione
füummouebitur. $. 2. Aeque i a patre facta fuerit promiffio

Pan. effe. GEB. 37 Hal. ac, loco fed. GER. 58 Vulgo inferunt vero.
3 R. 39 immutata folemni formula, cuius ordo eft dolo smale. Sed hoc a
librario ex quadam neceffitate facum eít. Scripferat enim initio verfus dolo,
omiíla fequenti voce szalo, quod vt commodius fuppleret, fini antecedentis ver-
ficuli praetermiffam vocem adiecit. Libri vulgares fupplementum illud recufa-
runt, Hal ct H. a Porta habent, ícd dolo malo. BR.
B R. 41 AÀp. Hal. ej, abett. GEs&. — 42 Hal. lib. LXXIV. GER. 43
Hal. inferit ew/:. GEB. /—— 44 Hal. inferit et, GEB. 45 Vulg. quid ergo.
B R. 46 Ap. Hal. fed, abeft. GEB. — 47 Hal. fideiuffori. GEB. — 48 Ap.
Hal. falua ciuitate, abíunt, non in Pand. Flor. vt credidit Bologninus, et dudum
mornvit Ant. Auguftin. ZII. Exend. (. Exul hic eft relegatus, vt probe mo-
nuit Ruífardus. B R. 49 Ap. Hal. obi, abeft. — Valet hic idem, quod 4uan-
do, qua in cafu. B R. 50 Vulg. ffeterit. Kal flitit, et mox iterum et ter-
tium. BR, 51 Vulgo additur exceptio. B R. 52 Hal. fuit. GEB. 53
Vulg. conuenzre. BR. 54 Alciat. 1. Parverg. 27. mauult diferta. Sed Flo-
rentinam re&te omnes repraefentant. BR. Etiam Hal. GE E. 35 Hal. ofb-
üciatur. GEB 56 .Ap. Hal. comuentionem iflam nonu valere, abíunt. G.
57 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. Neque tamen particula itta eft. expungenda.
. Quid enim obftat dicere, Vlpianum eo ipfe afferere voluiffe, fe, poft alios, ab
Atlicino diffeutire? B&. —— 58 Vulg. plus. 8R..— 59 Ap. Hal. [uliauns ait,

iudicio fiftendi gratia 5? ex|filii contractu, deinde de re actor

40 Vulg. fecerint. -

^DIGESTORVM LIB.

|

Ib ; JJb WL

legerit. cum filio, exceptione fummóuebitur, fi cum patre ex
$ Wt s 64 : - *4:
eius|prgmiffione agat. Et ^^ contra idem erit, fi filius pro-
| miféfit, et a&or egerit cum patre de peculio. | hod
| VI Garvs libro e;» ad Legem XII. l'abularum. . S: rzs,
: ui $?, fideiufforem dedit, ideo non fteterit, quod Reipublicae
^caufa äiuit ?5: jniquum eft, fideiufforem ob alium nege'ilïätäte aþ'
fiftehdi obligatum effe, cum ipfi 1 Aig.
lus VIIL. PAvrvs libro[LX $ | V//;x

liberum eflet /non/ fiftere.
97 ad Edictum. Sr ovz

teftate eft:
ro, vel patrefamilias fideiufft *? :
caufa abeffe diceretur

em ** exceptionibus vtitur, quibus, fi pro libe- //5«c.
et 1 Ài Reipublioif
praeterquam, fi Reipubliore

ceterae, quia communes funt, tam in libero hotnine, quam iä'?äïff :
aferuo locum habent. haswt. deligréme,, ATPT UT Do
VIIL Garvs libro| XXIX. ad Edicum gpgouinciTalïeJ;$ |
ET si poft tres, ant quifique, pluresue dies, quam iudicio fifti
fe'réus promifit **, fecum agendi poteftatem fecerit, nec a&to- « eat;
risius ex ^^ mora deterius faCtum fit: confequens eftidici, u
däendi eum debere [perf exceptioni 5 A Lene X o , N D 1.
IX VrriaAxvs libo LXXViL *^ ad Edium. Sz X .
. - 2. "R. A v s ' '
sEnvvs(iudicid fe fifti promittat: non committitur ftipula-1 9 5X
tio, neque in eum, neque in fideiuffores eius. $. 1. Si pluri- 5
um feruorum nomine, iudicio fiftendi caufa, vna ftipulatione 4$::m».,
promittatur: poenam quidem integram committi, liceïväïïs sf
ftàtus/non fitj Labeo ait: gnia verum fit, omnes ftatgà non ef-. —
fe: verum, fi pro rata/ ^ vnius offeratur poena; exceptione see«t, & .
doli vfürum eum, qui ex hac ftipulatione conuenitur. es
X. Pavrvs libro l. ad Plautium. — Sx Ev liudi-J ) 54
ciog|fifti promifero, qui jiam tempore liberatus effe dicebatur,
*Quia fiam) aCtione * forte * non tenebatur *9: aCtio in me Lþ"f
ratur. $. 1. Homo fifti/promiffusante diem dolo promiffori$ ./;,. z.
peritt; certo iure vtimur, non ante poenam peti poffe, quam .. A:
dies venerit **: tota enim ftipulatio.in diem collata *5 vide- »
tur. $.2. Quiiniuriarum a&turus(eft, ftipulatus erat ante li-;
tem conteftatam, vt aduerfarius fuus iudicio fiftat: commiffa
ftipulatione mortuus eft: non competere heredi *? eius jex)
ftipulatu actionem placuit: qui[äales ftipulationes propter rem
ipíam darentur 99: iniuriarum autem actio heredi non com-
petit. Quamuis enim haec ftipulatio iudicio fiftendi caufa fa-
Ca ad lieredem tranfeat, tamen in hac cauía danda non eft:
nam et defunctus fi vellet omiffa iniuriarum a&tione ex ftipu-.
latü agere, non permitteretur ei **, [Idem dicendum effef. -
,et 9? fi is, cum quo iniuriarym agere volebam, ftipulatione tali U
commifía decefferit: nam noüj[competit mihi aduerfus heredem JL
eius 9? ex ftipulatu actio: et hoc Iulianus fcribit: fecandurn.
quod fet//fijfideiuffores dati erant 5*, minime dabitur in eos
J 3 ov actio

abfunt, GEB. —— 60 Hal. lb. LXVIII. GER. 61 Flor. mutatum quidem
v funt in fint, quemadmodum et Hal. et omnes ediderunt: at nos.cum Tau-
rellio exiftimamus propter fubiun&iua, quae fequuntur, id fa&tum effe, . cum ;ta-
men haec a Noftris negligi palam fit. Ceterum ad 72 vmi proxime fequens
non male Taurcllius afterif(cos videtur appofiturus fuiffe, quoniam poftea fupple-
tum eft, neque tamen vrgens eius fupplementi neceffitas apparet. BR. —— 62
Ap. Hal. poenam, abeft, hac adhibita interpunctione ab altero poenam defertio- — .
mis petemdo, exceptione ctc. GE B. —— 63 Hal, cauffa. GEB. 64 Ap. Hal
Et, abeft. GER. 65 Hal. Si quis ewu. GES. — 66 Hal. et Vulg. abfue-

rit. B R. 67 Hal, lib. XIX. GES. 68 Hal, isdem. GER. 69 .Hal.
fideiwfiffet. GEn. — TO Ap. Hal. feruus, abeft. GER. 71 Vulg. promife-
rit. BR. " 72, Flor. olim e wra, corre&io autem recentior, vt adeo mirer

'Taurellium eam effe fecutum. 9 R. 73 Vulg. debere exceptione. BR, 74
Hal lb. XX. GER. 75 Wulg. inferit portione. BR. 76 Hal. quamuis
forte iam aclione non teneatur. . 'lemere. E quinque MSS. ,quae hic 'adiui, nul-
lus a Florentina recedit. BR. . Sunt illa Barb. Pal. I, S. Cruc. Treuif. Bynkersh.
GEE. "77 Hal. diespromiffionis veniat. GEB. — 78 Hal. et Vulg. inferunteffe. B R.
T9 Vulg. beredibus. 8R. 8O Hal. dautur.. GE B. 81 Ap. Hal. ei, abeft. GE s.
82 Hal. Jder dicendum ofl, fi ij. GE B. . 83 Ap. Hal. eius, abeft, GEB. — 84 Hal.

érauat.

feruum in iudicio fifti promiferit, vel alium, qui in aliena pos; /Z,X xv

.- [feruus *?: n Reipublicae ] Jdeso
caufa abeffe non poteft. Praeter hanc autenä exceptignem beneme) -

danda eft, vt vel ex)fibeam eum, vel deféndam, vt veritas inquis j 54. parála:

E
t

g
E

g":.:gxcw

.A K(A?(;y/æacönim ?2.en 977 f(,Z(W,,,W

E

a€tio mortuo teo. , Tdem *5 Pomponius, fi non poft longum

tempus decefferit, quia fi ad iudicium veniffet, litem cum €o1

contéftari aCtor potuiffet. — XX .

: aM VrnPrANVS libro;XLVIT. ad Sabinum. . Sxz Qvrs
.. ,,.&./g,:?m«qï&m.in 55 iudicio fiftü. promiferit, in eadem gz?fa eum
| : debet fiftere. l(In eadem" &t ä caufa fifterej! hoc feít,] ita 77

*

| Jf;ïx ),,,,';"e,(aw.u fiftere, vt actor 'þ"är.eT-ö:ü?if) loco deteriorjnon fit: quamuisjex4
HNEE I - , 8€tio rei poffit effe difficilior. Licet enim difficilior exactio fit,
n - LUÉ tamen dicendum Jeft| videri in eadem caufafeumjftetiffe *5: nam
| etfi nouumgfes alienum contraxiflet, vel pecuniam perdidiffet :
Jl videtur 3? tamen in eadem caufaftetiffe. |Ergo et[qui alii iu-
Af dicatus fiftitur, in eadem cauía ftare ?? videtur. ftzex /fCD/,&Q
ï*w Qb XIL Pavrvs libro XI. ad Sabinum. |Qvr Av TEM
j mouo priuilegio vtitur, non videtur in eadem caufa fifti.. $-t

f

D
fes&n),

)
i fauy, VEnon

Illud tenendum eft, quod ? geftimationem/eius, quod interfit
-agentis, ad illud tempusveferendum eít *^, quo fili debuit:
lad id] quo agipur; quamuis defierit eius interefle.
XHlÉE Ivrirawvs librolL V Digeftorum. QvoTrENs

UM '?ij . . feruus iudicio fiftendi caufa, (vtipfe litigaturus, vel ab alio fti-
,H DI fgþu.latgr, vel 1pfe promitf:it: nec co nitt: Ur Pcipulatio,.nec i
m LL$&. ^deiuffores tenentur: quia feruus conueniri, vel conuenire non
j* fxk poeko R. ;
TM XIV. NrmnaTIVs libro lI Membrangrum. — $i ?*
T PROCVRATOR ita ftipulatus eft ?^, vtfittat dumtaxat eum,
i ; quem ftipularetur, non etiam poenam fi ftatus non eflet füi-
"TET Ac ex: pularetur ?^, propemodum nullius momenti eft ea ftipulatio:

lmwwwpmcuratoris, quod/ad ipfius vtilitatem pertinet, ni il in-
18 Lismapbh tereft ?^ fifti. Sed cum alienum negotium * in * ftipulando
(l egerit, poteft defendi non procuratoris, fed eius, cuius nego-
! Qüf f^- tium gefferit ?", vtilitatem in ea re fpectandam efle: vt quan-
CM tum domini litis interfuit fifti, tantum ex ca ftipulatione, non

QU EP ftato reo, procuratori debeatur. Eadem. E:t fortius jadhue- dici
M'Mä daowtRc poífunt, fi procurator ita ftipulatus eflet, quanti ea res erit zj
, "u *'7/ 'vthanc conceptionem verborum, non ad ipfius,Mfed ad domini
A vtilitatem relatam interpretemur. &«e £. z.. — ] trvoluntilone, |
: llll Jtepmáker XV. PAPINrANVS libro[Il. Quaeftionum.]?3 — Sz
| | -Tv TOR iudicio fifti promiferit, et ftipulationijnon obtempe-
$ rauerit, et interea pppillus adoleuerit, aüt mortoyfr obierit,
i . R£ out etiam abftentus fb z2 bereditatd: denegabitur "?? ex fti-
. alAteQc] pulatu aCtio: nam et ipfius rei quae petebatur, fi tutor 1udica-
J u tus fuffit, et *?* eorum quidjacciderit, non efle dandam in
H eum a&tionem iudicati probatüm eft.
» t r fepadatort, E d r :
J erunt. GEB. 85 Vulg. inferit ait. BR. 86 Hal. Si quis quempiam
" iudicio. GEB. $7 Ap. Hal. ;ta, abeft. GEB. $8 Hak Jjhtufe, et
s paulo poft iterum. GEZ. 89 Hal videretur. GERB. go Hal fifi;.
n GEB. 91 Ap. Hal 4quod, abeft. Gzz. , .92 Hal. veferendam. — Vulg.
j5 quod aeflmatio — . —— — veferemda efl. Yta etiam. MSS. nifi quod . pro
0 ilius aeui elegantia exhibeant exflmatzo. B. Barb. habet extzmatzo,
ita fadum in $. Cruc.; Bynkersh.. exiflzmatzo. Treuif. quod exflimatio, fua
m interfit ageutis ad illud tempus veferenda cft. Defendit fcripturam Florentinam
" Val Guil Forfterus L. Obferuat. fuceifiu. 1. GER. 93 Flor. particula Sz
" a qua lex incipit, a recentiori proríus manu eft. Ab eadem manu efle vide-
" tur praepofitio ; a Taurellio in fubfequentibus afterifis inclufa. BR. — 94
" Ap. Hal. eff, abeft. GE. 95 Hal Jflpuletur. GER. 96 Vulg. inferit
" eumn. BR. — 97 Hal, gefit. GE ?. — 98 Hal Vlipianus Hb. III. de omui-
a bus Tribunalibus. GER. 99 Vulg. inferit ab. B R. IcO Vulg. inferit, ez.
" B R. Iol1 Hal aat, loco et. GER.
þgï : | 1 Pofterius hoc et initio non aderat in Pand. Flor. eft tamen atramen-
f, to, eoque recentiori adícriptum inter verficulos. BR. 2, Quidam addunt
mfff earum, et ex quibus caufis feriae nom. impediamtur, etiam Hal. niüi quod 73 ea-
" vum non habeat et in margine annotet: wo*m babeutur iu Pandect. PFlor. Bm.
74 3 Flor. olim erat seffum. et adiecta 7 recentior cít. BR. 4 Vulgo inferunt
Wï venire. BR. — 54 Hal aut. GES. . 6 Hoc etiam, tecens eft. BR. — 7 Vulg.
"m uec. BR. —. 8 Ap. Hal. Etabeft, forte enatum ex vltimis literis vo9 oportet. B R.
n 9 Hal.etam. GEB. I1O Hal sueffit: GEB. II Vulg. Praetormm. BR. — 124
i 'Taur. dElatio. GEB. — 12 Hal.vrget. GEB. 13 Flor. eftzpfezs, vt etiam Taur.
ïä' habet, Hioc recentior manus ad 7? Orationis referre voluit, et delera e 9 poft i

hs

q&üqaidg*m fententiam dixerit praefentibus illis, et fponte liti- — J2

i

* A

DIGESTORVM LIB.

i E.XE. XIL

AVT
/)DE FERIIS ET«DILATIONIBVS ET *

. v? DIVERSIS TEMPORIByYs. ^ /2)5

33

£: J ^* Á $
g 0x ficUu Caefsi C

C"2oedevt p

Vrrrawvs libro IV. de Omnibus Tribuhalibus] k«cjcrt veris o ia

p g
S R Y : R
NE QVIS n.ïeff.iu'm vindemiarumque tempore aduerfariuim
cogat ad iudicium venire, Oratione Diui Marci exprimi-
tur: quia occupati circa rem rufticam, in. forum. * comp ,
T P YXor m 6 n d D POLUN, P ;vt.:ompeïlen- UC A
di non funt. $. r. oed i Praetordüt per ignorán&iam, vet-*
focordiam euocare eos perfeuerauerit, hique fponte8venerintz

2

/

cantibus, fententia valebit, tametfi non recte fecerit, qui eos

jeuocauerit. 5in vero, cum abefle perfeuerauerint, fententiam — 1 aA« 42 m

Q6 2 ; : . .eT15
protulerik * etiam * * abfentibus illis: confequens erit dicere,
fententiam nullius efle momenti, neque ? fenim4Praetoris fa- LA )

| &um iuri derogare oportet. /Et|? Citra appellatiónem igitur

fententia infirmabitur. $. 2. Sed excipiuntur certae cau.fäe;äl) - m
ex quibus cogi poterimus, et ïhper id temporis, cum meffes !9
vindemigeque funt, ad Praetore$ !* venire: fcilicet fi fÉs tempo-

re peritura fit, hoc ett, fi dilationé? g a&ïqne*rüt--.vaï"'rempul;ä l n n n

XN Es A Ra : IQ' 7 E * ".
5ane quotiens res vrg)let b, cogendi quidem fümus ad Prae-
torerjn x.f.emre., verum ä(; hocxt.antg;n..cog aequgm.e;&, vtliscon- |
teftetur: et ita ipfis verbis Orationis exprimitur: denique

| alterutro recufante poft litem conteftatam litigare, dilationem,

Oratio conceffit. s« ex'c — e€»£, £.
: 49 31*1 i .
.. IL Ip&M;libro V. ad Edictum. Eapbrw Oratione
Diuus Marcus in Senatulrecitataeffecit, dealiis ** fpeciebus ** '4- (
Praetorem adiri etiam ** diebus feriaticis **?: vtpbuta vt tu- ft/
tores ggt curatores dentur, vt Jöfï—;igq admoneantur ceffantes *8, u;

15 , 14 .
excufationes allezentur, alimenta conítituantur, aetates pro C*ä' vrM. s

HENS

bentur, ventris nomine 15 pofï'efüonwy mittatur, vel rei fer-
uandae caufa, vel lezatorum, fideiue commifforum, vel damnt
infeäg'i: item de teítamentis exhibendis, *? vt curator detur
bonotum,eius, cui ^? an heres exftaturus ^*
