quando vidimus. — Sed et Plotius idem adfirmat, antiquum inftrumentum domi fe habuifle donationis
eius in Pifanos per Lotarium collatae, quod poftea contagiofae peftis periculo vitando inter alia fcripta
igne confumptum fit. Hunc optimum librum iam quadringentos amplius annos in Etruria habitum ne-
mo fatis umquam laudauerit, fiue antiquitatem fpe&emus, fiue finceritatem ac fidem. — Quis vero dubitet,
iam tum Lotarii faeculo permagni eundem fuiffe pretii? neque enim maximus princeps grandi accepto
beneficio leue quoddam ac vulgare munus in amicum atque potentem populum contuliffet. FHunc ipfum
toto ferme decennio cum mea, tum Laelii patris manu fumma diligentia tractatum, quoad per occupa-
tiones innumeras effici potuit, liberalitatis tuae munus emittimus, omnibus vel minutiffimis: exemplaris

eius figuris bona fide repraefentatis, praeter quam ficubi pauca quaedam manifefto calami aut dormitan-
tis, aut graecanico ritu latina parum cognita defcribentis librarii lapfu perperam excidiffent. Graece ve-
ro tradita, quae frequentia funt, vt quam emendatiífima prodirent, vir, vt Ícis, omni doctrina praeditus,
gloriaeque tuae in primis ftudiofus Petrus Victorius operam dedit. Hic liber quantum reliquis praeftet,
qui haCtenus inter manus hominum verféntur, ipfe aperiet: ipfe cum ceteris collatus laudes fuas. fecum
feret, opesque ingentes explicabit. Eic denique vetuftatem atque adeo auGoritatem plurimam vel vno argu-
mento commendare poteft, quod poftremi digeftorum tituli paginis carie disiectis, et ab imperito vel indiligenti
quopiam homine praepoftere concinnatis atque compofitis, penultima antepenultimae praelata eft, haecque
pofterioris in fedem reie&ta: quod cum pater quodam fuo libello, tum prolixius difertiffimus iurisconfultus atque
omni virtutum genere illuftris Antonius Auguftinus edocuit. Fic error a nobis primum animaduerfus, in
omnes quos vidimus vel calamo vel typis defcriptos libros inrepferat. Cum igitur nullum digeftorum volu-
men praepofteri huius ordinis expers in manibus habeatur: fatendum eft et ex hoc cetera fluxiffe, errorisque
originem effe vetuftiffimam. Quantam autem credemus huius venerandi voluminis effe vetuftatem, quod iam
illo ipfo tempore fitu ac fenio corrofum , glutino et membrana fuerit farciendum ? Sufcipiant igitur haec, et
fruantur ftudiofi omnes tam praeclaro bono: inclytoque nomini tuo gratias agant: in primis autem legum
|profeffores, quorum praecipue intereft inftrumenti atque fupellectilis huius copia locupletari: expectentque
propediem Deo auctore teque propitio, fi quid forte in praefens defiderio ipforum eft reliquum, quod. vel ad
pandectarum vel ad alios iuris ciuilis libros illuftrandos per nos praeftari poffit. Vniuerfos enim cum Accur-
fianis, aliisque, vt vocant, gloffematis multo meliores quam umquam antea fint editi, breui edere cogitamus:
vt hoc quoque nomine fefe tibi obftrictos obnoxiosque adgnofcant, cuius ope atque aufpiciis non contemnen-
do beneficii cumulo augeantur. Dignum quidem opus tua magnitudine, vt luftinianus Imperator non mi-
nus religione ac prudentia, quam fortuna Auguftus, te hifdem item nominibus clarum atque infignem , eius
monumenti quod maximum orbis terrarum commodo meditatus eft, vindicem nac&us fit, atque adfertorem.
Tu vero laboris et officii noftri qualescumque hos fructus boni confule. Siquid autem operis dignitati ac ma-
] ieftati deerit, id noftrae imbecillitati rerum ipfarum difficultate circumuentae adícribendum, et, qua emines
clementia, condonandum puta. Atque vt quaecumque in tui nominis gloriam publicae vtilitati molimur,
maturare ac perficere pofIimus, nobis vt coepifti fauere perge. D : 4

Florentiae nonis quintilibus.

PRAEFA-

PRAEFATIO EIVSDEMH.
EECLORDIBVS .

um vetufliffimo Florentinarum Pandeclarum codice nullum omnino alium integritate ac fide comparandum effe,
iam omnibus eft perfuafiffimum: proptereaque potiffimam ei fidem iure ac merito habitam in quaeflionibus dis-
putationibusque finiendis, quotiens controuerfia aliqua fuperioribus temporibus inter legum profeffores orta fue-
rit(a). Eius ordinis hominibus valde nos gratificatum iri putantes, confiltum dudum cepimus libri illius ex vmbra inlucem
proferendi. . Quae res cum denique euentum nunc acceperit, haud fcimus quam feliciter, optamus quidem certe,
operae pretium fore putauimus, Omnem rationem atque ordinem quem in eo libro vobis peruulgando fecuti fumus,

€xplicare.

Primüm igitur omnium fciendum, in nullo nos quod quiequam momenti haberet, ne latum quidem vnguem ab
eius fide disceflifle: vt quoad fieri poflet, eiusdem vera fpecies repraefentaretur: atque inde factum eft, vt interdum
quaedam, pauca profecto, incerta, tum errata quodammodo in gramumaticis, externi librarii infcitia fiue- neglegen-
tia ea fuerit, aut fimpliciter aut certis notis aduertenda vobis proponeremus , potius quam ea vel mutaremus noftro iudi-
cio, vel omitteremus: vt ita vobis res integra relinqueretur. : Ad haec orthoeraphiam vocum perpetua con(lantique ratio-
ne Ícriptarum omnino obferuauimus : fiquidem non modo non veremur illam doctis viris fordere, quin etiam iucundam
fore confidimus.. Accedit, quod non ita facile a tam antiqua tamque accurata obferuatione recedendum effe cenfuimusz
praefertim cum in multis refpondeat ea, quam vetuftis litteris confcriptam videmus in Medicea bibliotheca, indeque olim
editam, in primis quiaque 1is Cornelii T'aciti libris quos fcripfit ab exceffu Diui Augufti: tum quae ex antiquis diuerfis
marmoribus ac tabulis nobis fuit faepius oblata. Quo magis mirati fumus Gregorium .Haloandrum virum doctiffimum,
deque digeflis alioqui bene meritum,. praegnas praegnatis, et vrgueo, taliaque quam plurima confulto reieciffe:. contra
vero nonnulla tamquam ex pandectis accepta retuliffe, quae aliter in eis habeantur. Quae varie in eo volumine fcripta
funt, fi quidem fine vitio, pariter varie reddimus : vnde Compraehendere et Comprehendere, Extare et Exflare, Ple-
biícitum et Plebisfcitum inuenietis. Si quando autem, vt nobis videbatur, vitiofe, non admifimus. Propterea non In-
terpraetationem et Praetium et Praecarium, fed Interpretationem et Pretium et Precarium dumtaxat appo.füinms. Quod
ad reliquum libri ordinem attinet, fingulas in columnas noueritis, et absque vlla vel claufularum vel vocum difiinctio-
ne, fine aliquo praeterquam capitum interuallo, fihe punctis, (5) aut quam rariIimis, et his plurimum in capitunr feu
legum fine, exfcriptum eífe: quapropter quilibet fuo 1pfius arbitrio his aliter atque in hoc noflro inueniet, vti poffit.
Nos quidem veftris omnium commodis confulentes , et vt ne res omnino infueta, et confufionem quandam in fe conti-
nens oculis veftris obiceretur, ea pofuimus: multitudinem tamen punctorum vitauimus, et his quatuor tantum contenti
fuimus:, :.? quae, ipfa rarius quam communis fert confuetudo , funt inferta. Rari fuimus et in accentibus, quorum aee
que nullus eft vfus in eo volumine. Quemadmodum nec vlla Ícripturae compendia recepta funt, ne in. numero quidem
librorum fignificando aut rariffimo alibi quam in titulo de legibus fenatusque confultis: et praeterquam. quod faepe víus
eft is librarius in verfuum fine titulo eo , feu linea, quae loco n aut m fuperimponitur: et bis terue fummum diphthon-
gis coniunctis, — Vnde fatis appareat librum illum non ita multum poft Iufliniani fuper huiusmodi fcripturae compendiis
juffa exaratum: ideoque ea fcriptorem paene obferuaffe : haec nos iuffa non negleximus. . Et ne in Graecis, quae hic fre-
quentius copiofiusque quam in caeteris antea editis inuenietis, accentus, item nexus, compendiofaeque litterarum com-
prehenfiones, quibus in ea Jingua hodie impreffores vtuntur, effent impedimento quo minus ea explicite traderentur: grae-
ca fere omnia maiufculis literis expreffimus. — Maiufculis praeterea. vfi fumus in titulorum et legum principaliumque
claufularum initiis, tum nominibus Turisconfultorum. librorumque ex quibus leges ipfae feu capita referuntur: tum in
Dei ac Imperatoris et Diui, propriisque aut gentium nominibus: tum in antiquis legibus, fenatusconfultis, edictis, actio.
num exceptionum formulis referendis: item iis quae materialiter, quod aiunt, et demonftrandi docendique caufa po-
nuntur. Praeter haec fi quas vnas vel plures maiufculas minoribus literis admixtas extra confuetum fcribendi morem in-
uenietis, vel f1 quas ipfis maiufculis infertas minores, fcietis non temere fed dedita opera pofitas: quo fignificaretur vel vnam
literam poni pro duabus, vt celeRimo, Cornell, adIcere, pro adiicere, Cornelii, celerrimo: velalteram pro altera, FaVius,
popOlus, pro Fabius, populus, praeFuit pro praebuit, Fi pro vi, quod effe videtur fimile Digamma Aeolicon antiquis gram-
maticis (r) dicto: VerVtienfes pro Berytienfes, Qui pro cui, dIcifto pro decifio, bOBIS pro vobis, fcriBüt,v qui T, inquiD, pro
Ícripfit, quid, inquit: vel vnam fyllabam pro pluribus, vt fEN'Tia pro fententia, necESSEt, FOreCEPERINT,
pro necefle effet, fore receperint: quae cum infinitis fimilibus ne vos fallant, dilgenter potius an.-?madue'rtetïs.) quam no«
bis quicquam detrahatis. Illud enim in primis egimus, vt Jibri veritatem antiquitatisque vefligia vobis exprimeremus: id-

La que

(a) vid. Ant, Aug. Lib. t. c, f. CoNT. ! : E* uwt : s : n d
(^) Hoc fummum eft indicium antiquitatis fcripturae : nam primus D. Hieronymus (tefte Caffiodoro in Libn de diuinis Le&tionibus) propter fimplicitatem fta-
| trum colis et commatibus ordinauit translationem fuam. CoNT.

(c) Vt Prifciano, in cuius Lib. 1. digamma Aeolicum F. Latinorum prorífus fimile cf — coxz,

que ipfum per haec indicia potiffimum, vt vos hac de re infolita admoneremini, fimul et ipfi cmgmii?ïï erroris calumni-
am fufpicionemque effugeremus. — Illud plane non inficiabimur, opinari nos in quibusdam Graeci illius Ícriptoris nati-
uam prolationem, quandoque etiam neglegentiam aut imperitiam potius reputandam, quam antiquum fcribendi morem:
qui tamen ipfe in plurimis recte per eum fervatus eft perpetuo quodam certoque ordine (4).

Notas praeterea nonnullas adhibuimus, diuerfa vobis fignificaturi: aliqua enim in contextum pandedtarum non in-

ferta, verum poflea addita per antiquum librarium, tali figno notauimus, * — * et hoc quidem plurimum, fi et absque
iis rectus fenfus conftabat: nam quae defectu certo fupplendo addita rebamur, ea non curauimus demonflrare. Quae
vero fuperflua vifa funt, his notis conclufimus » ) Quae parenthefi funt comprehenfa, non habentur pandectis:
nos autem perfecto rectoque fenfu reddendo ea tali nota appofita adhibuimus. ( ) Parenthefin alias omnino reieci-
mus, quod numquam in faxis aut manu fcriptis codicibus, eo quo in praefens vfu recepta fit, inueniatur. Locos fu-

fpectos atque incertos, vel a regulis latini fermonis alienos hoc figno demonílrauimus. * ) Duas diuerfas lectiones.

ita recepimus, f1 ambae congruae funt vifae: tum quae primo loco Ícripta erat, in contextum inferendam curauimus:
alteram interiori margini adponendam cum huiusmodi figno. T — Praeterea vt veftrae , quantum in nobis effet, commo-
ditati feruiremus, addidimus feptem partium diflinctiones fuis locis infcriptas: paragraphorum, legum , paginarum nume-
ros: librorumque ac titulorum in fuperiore paginarum margine indicium: quarum rerum nulla in exemplari eft obferua-
tio. Optamus itaque vobis haec omnia grata fore: certo quidem fcimus neminem antehac tanta cura. in rem iffam incu-
buiffe, neminem tali fide rettulifle. — Politiani libros, quos vir ille doctiffimus fua manu ex horum ipforum euolutione
reconcinnauerat, totos contulimus. — Haloandrini, et Heruagiáni, et quos Hugo a Porta proximo biennio edidit, inter
omnes verfantur: hic quidem puram putam quam praetendit Florentinarum pandectarum lectionem, numquam vidit:
accepit autem multa ex quodam bono viro, cui familiariter fuorum priuatorum librorum Laelius patér non adeo tunc
emendatorum copiam fecerat, ex quibus tum alia tum adnotatiunculas nonnullas defumpfit, Hugonique exhibuit nobis
ignaris. Haec ille omnia pro fuis edidit: plurima tamen omifit, plurima fecus quam in. Florentino exemplari habeantur,
tradidit: vt clare vobis legentibus apparebit. Neque id mirum: cum difficile fuerit nobis ipfis optata perficere, qui ve-
nerandum illum librum amplius decennium domi habuimus, atque. verfauimus in hunc vfum. — Quod . fi otium in prae-
fentia fuppeteret, quaedam praeterea vobis non ingrata praeberemus: quae tamen ipfa libri abfolutionem perfectionem-
que non imminuunt: quaeque haud multo temporis interuallo in edendis vniuerfis Iuftiniani Augufli ciuilis fapientiae li
bris praeflare fperamus. — Valete. . L: :
(4) Adde quod fequitur poft Adnotatain Graecis. — Scive etiam. oportet Leclorem, cum Awpuw, woiie, -bmltaque 'alia buiuscemodi momina eo cafu, et virilis
et muliebris generis, mom fub[cripto : offendet, id mom fachum meglegemtia aut mo[tra aut operarum : fed boc quoque mos dediffe aucboritati eius libri, in quo

plerumque ita fcriptum efl, Addidiffet opportune de ; ad latus vt in ordine, caeterarum litterarum pofito, pro fübícripto, vt in L. 2. $. :. Qui
. get. tat. vel curat. in. L. 6j. $. 4. de Legat. III. et in L. vn. de Via publ. et fi quid àu ea facum ejfe dic, RK | :

/
/

PRI.

—— —

MÉ

PRIVILEGIA EDITIONIS TAVRELLIANAE-

Gm'do "ltanius Sfortia miferatione diuima S. Euffachii Diaronus Cardinalir de San&a Flora S. R. E. Camerariur; — D.
- le£fo mobis in Chriffo Laurentio Torrentino bibliopolae im ciuitate Florentiae refidenti falutem in .IDomino fempitérnam.
Iexpoui nuper mobis i Camera. Apoffolica curaffi, quod. ad tommunem omnium Jfudioforum. vtilitatem 1ua pïf'ojyria n
libros legum fuper originalibur antiquis Pandebiis Pifanis mmcupatis, nondum im lucem editir at uonnulla alia diuería opera
ha&iemus uon impre[fa imprimi facere intendis. — Quamobrem veritus ne huiusmodi opera pofImodum ab. ais absque tua licen-
£a iprimautur , quod. tibi maximo deinno cederet , ad nos recurfum habuifli humiliter Jupplicando, vt tibi defuper opportume
at benigne prouidere dignaremur. — .Nos igitur tuis. houeffir fuppliationibus. huirmodi moti, volentes tibi [pecialem gratian

ipeufa

| facere , teque gratiofo fauore profequi , De mandato. S. D. N. PP. viuae vorir oraculo mobir fa&io, et au&loritate nofri Ca-

merariatus officii tibi ve quaeuis opera haGienus mom impre[Ja et per te imprimenda per decem. anmos qoft. impreffionem. diBio-
yum operum a quoquam fime 1ua licentia imprimi aut vendi fm venalia tenevi po[pmt , tenore praefentiwm concedimus. et. indul.
j : " * 4 e f9» : N E * :
gemus, — Inhibenter omnibus et fingulis vtriusque fexur. Chriffi Jidelibus vbique tam in. Italia quam extra eam exiffentibur,
praefertim. bibliopolis e£. librorum imprefforibus fub excommrunicationis latae fententiae. — In. terrir vero S. R. E. mediate vel

- ammediate fubie&lis et ducentorum. dücatorwm. auri Camerae Afpoffolicae appheandorum. et. amiffionis. librorum poenis, guoties

£ontrauentum fuerit, ip[o faü&io absque alia declaratione incurrendis, ne. intra. Decennium . ab impreffone. di£lorum operum
compuzandum di&iar Pande&har et quaeuis alia opera mwc imprimere awc alibi impreffa veudere ftue fine commento ffue: cum com-
suento vtl quibuscunque gloffematibus vel annotatiombus au&iae et exculfae fuerint ha&lenus non z'mjmy?z et per Íe mmprimenda,
fine tua. expre[fa licentia dicio decennio durante imprimere , vendere , [e venalia habere vel propouere. oudeant. vel praefumant.
Mandantes vniuerfis et. fimgulis Irchiepiftopis , Epiftopis, F'icelegatir, Gubernatoribur , Loca tenentibus, Vitarür et alüs
offiialibur quouir momine muncupatis S. R... E. mediate vel. immediate fubie&lis, vt quofies pro parte tua fuerint requifiti vel
eorum: aliquir fuerit vequifiturz: tibi efficacis defenfiomis praefidio affiffenter praemiffa ad. omnem tuam requifitionem conira in-
obedientes per cenfuras Exclefiaflias et. alia iurir remedia au&toritate noffra immo verius. apoffolita exequantur:. fnuocato
etiam ad . hoc fi opus fuerit. auxilio brachii [ecularir, mon obffantibus conflitutionibur et. ordinationibus: apoffoliis caeterisque
confrariis quibuscunque. — .Et. infuper. quia admodum dificile effet praefeutes nofftras literas ad quaelibet. loca. deferri, volusus
et eadem. au&toritate decernimus ip[arum. tranfwnptis vel exemplis etiam in. ipfir operibus impreffis et mauu alicuius notarü
qublici fubferiptir et. figillo alitums perfonae in dignitate Ecclefaffita conffitutae mumitis plenam et eandem prorfus fidem. vbi-
que tam in iudicio quam extra adhiberi debere , quae praefentibus adhiberetur , ff exhubitae vel offenfae fuerint. —.In. quorum
Jidem . et teffimonium praemifforum praefentes fieri et per infrafcriptum Camerae Zfpoffolicae notarium fubftribi, figillique mo-
Jiri quo im talibus vtimur. wFmus et. fecimus. appenfione muniri..— . DDatum. Romae in. Camera. Zfpoflolita die vitima menfis

Aprilis AT. D. L. Poutifitatus fanctiffmi in. Chriflo patris et D. N. D. Iulii diuina prouidentia P. tertii amo primo.

G. ASCANIVS CARDINALIS CAMER. HIER. DE TARAÁNO.
D n

Camlzu Quintur Diuima fauente clementia Romanorum Pmperator. Zuwguflur, at Germaniae, Hifpaniarum , vtriusque Si-
éiliat , - Hierufalem , Hungariae , Dalmatiae , Croatiae etc.. Rex : edrchidux dufiriae: - .Dux. Burgundiae ete.. Comes
Habfpurgi , Flandriae , "Turolis ete..—. Notuwm facimus. tenore praefentium vniuerfis: : Quod. quum fidelir nobis dilefhusr Laeurens -
&ur Torreutinus Flonder tupographus Florentinus, mobis reurenter. expofuerit , fibi ab illuftri Duce Cofmo AMedices, mofiro,
et Imperii facri fideli bene dileblo demandatam effe prouimciam , in publizum fhudioforum v[im typis excudendi libror Pandetia-
vum ab arthetypo Diui Iufliuiani Imperatoris praedecelJforis noflri, auguflae memoriae , qui olim Pifir, mumc vero Florentiae
ad/eruomtur : et nos fuppliciter rogauerit, quandoquidem in eum editionem multas vigiliar, et laborer at magnos fumptus facere
nece[]e. fit , vt eius indemnitati cautum e[fe velimur, ne quir alius illi fru&um fui laboris impune interripere conetur. Nos ve-
yo reputantes mobifcum , quantum buis et commodi hac editione Reipublicae literariae acce[furum fit , quantum ztem. te.nebmmm
praeftautiffimae facultati iurir obieBfuri efent illi qui eos libros vbi femel in lucem exierint , impune ac perperam. imitarentur :
ef proinde tum ipfius Reipublicae commodo , um huius Torrentini priuatae vtilitati cautum at confultum. cupientes fenore
gpraefeutium. ex certa. fcientia, et. Imperiali autoritate noffra, et qua. aliar funginur , mandamus vniuerfis et. fmgulis T'ygo-
graphir, Bibliopolir , et. aliis quiburcunque rei librariae praefetlis , Officiariis et miniflrir, ac in vniuerfum miwcmz?ue /Za-.
£us , ordinis, aui comditionis hominibur, mobis tam ratiome facri Imperü quam aliar quoquomodo fubditir, me huzumzaafz
opus Paudetiarum, citra ipfrur Laurentii Torrentini expre[Jam voluntatem , intra decem. annos, a data praefentuum roxi-
yue venturos excudant , neue alibi: excu[fum intra fines. Imperü , et. ditiomis noflrae importent , vendant, difirahant , publfüfp
elomue , fab poena. grauis indignationir mofirae et amiffionis huiurmodi librorum fit ad. aemulotionem. excu[forum , quos ?Pfi
Laurentio Torrentino aut ab eo mandatwm habenti , vbicunque illos na£yi fuerint , in fuam poteffatem vecipere et fibi vmgiz-
care ius efto, praeterea imultae fex marcharum. auri puri Jïcho "offro Caefareo t ipfli. Laurentio, per eos qui . Jecus fmï*f"t
i | quotigfe

——

^

quotiestumque contrafaGhum. füerit , ex aequo pendendae: Harwm tefrumonio literarum. mmauwt, mofira fübferiptarum e£ frgilli

noffri eppenfone snunitarum. — Datum in oppido noffro Bruxellenfi. die vigefima tertia menfir. Septembris, nno Domini
Millefimo quingeutefimo quadragefimo mono, Imperii noffri vigefimo mouo et Regnorum noflrorum trigefimo quarta.

CAROLVS. Ad. mandatum Caefareae et Catholicae maieftatis proprium,

OBERNBVRGER,

»

Hm.y par la grace de Dieu Koy de France u Preuoff de Parir .szjl&/ml de Lyon €7 a iour nos Balis, Preuofs
] €7 aultres officiers ou leurs. lieutenantz falut. — Éecew auons Phumble fupplication de noffre c/zeï €9 amé Lourens Tor-
yentin libraire demourant en [a uille de Florente, Contemant que auec grand foing, labeur €g fraim il a recouuert [es
vrays fippts €7. originaulx. der. PaudeBles €7. liures des. Digeftes, lefqueles il fai&& smprimer €7. metire em leur vray ordre
€? plus corre&lo impreffion quils nout eucores eff imprimez iufques a prefent... ais il doubte que. fi toff que. fejdicizs liuves

viendront eu lumiere, plufieurs imprimeurs de noffre Royaulme €7. aultres noulfiffont imiter l'ordre , corre&iion & forme de fa-.

di&te impreffion €7 vendre €9. expofer. leursdi&lss: fiurer en oftre Royaulme, en. quoy faifant ledi&? fuppliant feroit. frufiré du
fülloire et vecompenfe de fon labeur, €7' des fraiz: quil sj a fai&fz €7 fraies : fil ne mous plaifoit a ce Iuy pourueor. — Nous a ces
caufos defirans pourutoir a l'indemaite dudi&l fuppliant et fauorifer ceulx qui s'employemt au bien. €7 utilité publicque, aefmement
des bouues lettres , a itellm auons permis €9 oGlroié , permettons €7 o&iroyons quil puijfe C huy loyfe faire apporter en noffre. Ro-
qaulme desdicizs liures de Jon impre[ion , [ans que durant. le temps E7 e[pace de dix ans. aultres amprimeurs , li[)*i'f'fqäüfö'f, 0i 9HCT'-
chanr , puif]ent uendre ne exj:rqfeï en uente de ceulx que fur les tipper, mottes , correGlion , ott z'mimfion dudi& fuppliaut ifes auroi-
ent depuis foif imprimer : fi ce meft. de P'accord, vouloir et confantement dudi&t fuppliant, fur geine de forfaitjure €7' ronfifation
desdiétzs liures ainft venduz €7. expofes en. vente €7. de peine arbitraire. . Si vour mandour que uoffre prefente. permiffion vt
ob&iroy € de tout Ie contenu em ces prefeutes, vous fai&ier ledi& fuppliant, fes faBleurs E7 entreme&leurs ioyr. £ afer plainemeut
€9' paifiblement,, faifant [er inhibitions e£ deffeuces. a ce requifes, 7 qceller publier €7. motifier par tout E7 a tous ceulx quil,appar-
tiendra. — |Car tel eff noffre plaifir. Donné a fain& Germain en Laye Íe. xiü.iour de Septembre lan de grace mil cing cens cin-
quaute €7 de noftre Aeegue le quatriefie. |

Par le Roy l'euefque de Bayonne maiftre des requeftes ordinaire de l'boflel prefent.

GVYNEAVYV.

K, tuardusfextur Dei gratia Zngliaz, Franciae et Hiberniae Rex : fidei defoufor, et in'terra eccleftae Angficanae et Hibernicae
fupremum caput:. Omnibur ad quos hae venerint falutem. — .Cum Laurentiur Torrentinur Germanur ab Hluffriffimo Domi-
Qo Cofmo Florentiae Duce, ficut accepimus, condu&iur ad imprimendor complures libros ex 1ir quorum exemplaria retondita funt
in celebri Florentiae bibliotheta: mobir exponi et fupplicari focerit, vt quoniam ip[e fub praelo habet praetlarum opus Digefforum
Jeu Pande&iarum iurir ciuilis Romanorum accurate defumptum ad verbum ex archetipo, quod per muita fecula Pifis, deinde .Fío-
rentiae conferuatum extitit, quod etiam plurimi do&i homines illud ipfum effe crediderunt, quo vfus olim fit uffimanus Imperator
eorum uolumimum. conficiendorum author, magnosque fumptus ad illorum vtilitatem, qui Turisprudentiae fLudiofi fant, fecit in hac
noua editione adornanda, quae avetufliffmi exemplaris illius fide et. authoritate nufquam difcrepet : id quod mullus hageuns T-
brorum excu[Jor praeflitit. — Hac de caufa benigne prouidere velimus, ne aliorum auaritia. ei fraudi fit:. hoc il primleginm. facile
conce[fnmur pro ea voluntate qua praediti fumus erga omnes. qui bonarum litterarum fhudüs aliquam vtilitatem et commodum. affe-
vunt. Propterea iubemus ne quis Auglus vel alienigena urquam in noflro Imperio et. ditione , libros Digefforum feu Pandetia-
rum iuris ciuilis Romanorum ad Lourentii Torrentini editionir, quam diximue, exemplum et emendationem conformatos intra
Japtennium ab hoc die inchoatum imprimat quibuscumque chara&ieribus aut volumimun magnitudine, vel alibi a quolibet imprelfos
venales habeat absque ipfius Laurenti affufu et permiffione : : etiam fi forte additis quibusdam. annotationibus vel explanationibus
editi forent. — Si quis vero contra hoc noffrum iuffum facere aufus fuerit, volumus eunz libros esmodi omnes amittere, et Louren-
tium Torrentinum illor fibi hat moftra conceffione acquifitos e£ adiudicatos regpetere iure po[[ey quorumcumque hominum priuilegiis
quibuscumque aon obffantibus. — £n cuius rei teffimonium has litteras noftrar fteri j?ci.mä;r gateutt, — Teffe me ipfo apud P uefe,
Data decimo othauo die ZAprilir auuo regni noffri quiuto. p : |
| | STANDISHE.
Per ipfum Regem et de data praedicta auctoritate parliamenti 6s

Examinat. per. H. Hauufelde. -

s QV

lt

fub

(ic
fül
T

b a,

N

Mv fubfequuntur tituli, graeci verfus, epiftulae, iurisprudentium libri, eo quidem ftant ordine, quo traditi
funt per librarium pande&tarum fcriptorem: magis tamen videbatur is ordo nobis probandus, fi primo

loco effet epiftula quae incipit Deo auctore: proximo,

cuius initium Tanta circa nos: tertio epiftula graeca

fubiunüis libris iurisprudentium: quarto epiftula cui initium Omnem totius: poftremo tituliet graeci verfus.
Mouebamur, quod tum ab antiquo fcriptore fignificatur fecundo et quarto loco reponendas eas epiftulas.quas
dicimus, cum earum principiis adfcripferit B et A: tum ex ipfarum lectione feries huiusmodi declarari vide-

tur. Tituli vero fi ftatim initio voluminis collocentur,

quo nunc funt ordine, videntur omiffi qui primi omni-

um tituli eos fubfequuntur de Conceptione deque Confirmatione digeftorum: verum quia parui funt haec

pretii, mutare non curauimus,. admonuifle contenti..

'TITVLï 'lT'OTIVS OM!

VIVM DIGESTORVM.

SEV PANDECTARVM IVRIS ENVCLEATI
: EX OMNLIVRE VETERI COLLECTI

M "AVCTORITATE DOMINI
IVSTINIAN

J —FELICITER INCIPIT LIBER PRIMVS
€ De iuftitia et iure.

B De origine inris, et omnium magiftratuum, et fücceffione
prudentium. " :

.. 9 Delegibus, fenatusque confultis, et longa confuetudine,
à De conftitutionibus principum. . : s :

& Deftatu hominum,
. De his qui füi vel alieni iuris funt. ;
£ De adoptionibus, et emancipationibus, et aliis modis quibus
— .. poteftas foluitur. g RAT
j De diuifione rerum,'et qualitate.
Ó De fenatoribus.. s
; De officio confulis. .
ax. De offici3 praefecti praetorio,
48 De officio praefeCti vrbis. .
,!y De olficio quaeftoris.
10 De officio praetorum.
i& De officio praefecti vigilum. |
4s De officio proconfulis * et * legati,
i? De officio praefecti Auguftalis.
ij De officio praefidis. f
i De ofücio procuratoris Caefaris, vel rationalis,
z De officio iuridici. | :
z* De officio eius Qui mandata eft iurisdictio.
x9 De officio adfeflorum. :
Explicitus eft liber primus.
Incipit liber fecundus. .

& De iurisdictione. |
f9. Quod quisque iuris in alterum ftatuerit, * vt * ipfe eodem
iure vtsturc — u ! :
* 9Si quis ius dicenti non obtemperauerit,
) Deinius vocando. . — | :
$ Si quisin ius vocatus non ierit, fiue quis eum vocauerit
quem ex ediéto non debuerit. — .
€ Ín ius vocati vt eant, aut fatis vel cautum dent,
? Nequis eum qui in ius vocabitur, vi eximat. — .
; Qui fatisdare cogantur, vel iurato promittant, vel fuae pro-
miffioni committantur. |
6 Si ex noxali caufa agatur, quemadmodum caueatur.
; Deeo per quem factum erit, quo minus quis in iudicio fiftat.
£« Si quis cautionibus in iudicio fiftendi caufa faCtis non ob-
temperabit. : : ,
(B De feriis et dilationibus et diuerfis temporibus,

NOSTRI SACRATESSIMI
LAYGVSTI

1 y. De edendo.

M0 De pactis.

;& De transactionibus. du m
Explicitus eft liber fecundus,
: . Incipitlibertertius, —
x De poftulando. !
B De his qui notantur infamia.
y De procuratoribus et defenforibus.
ó Quod cuiuscumque vniuerfitatis nomine, vel contra eatm
agatur. . ' :
v De negotiis geftis,
s De calumniatoribus. |
Explicit liber tertius.
- Incipit liber quartus.
x Deinintegrum reftitutionibus. —— ! :
B Quod metus caufa geftum erit, :
y De dolo malo. E
ó De minoribus vigintiquinque annis.
& De capite minutis. *
s Dequibus caufis maiores vigintiquinque annis in integrum
reftituantur. $ n a
2 De alienatione iudicii mutandi caufa facta. . —
7 De receptis qui arbitrium receperint, vt fententiam. dicant,
Ó Nautae, caupones, ftabularii vt recepta reftituant,
Explicitliber quartus feliciter.
* Incipitliber quintus. L
« De iudiciis, vbi quisque agere vel conueniri debeat,
B De inofficiofo teftamento.
y De hereditatis petitione.
| 8 Si pars hereditatis petatur.
« De poffefforia hereditatis petitione.
« De fideicommiffaria hereditatis petitione.
. Explicit ex ordine digeftorum liber quintus:
| de Tudiciis liber primus.
Incipit ex ordine fextus: de Iudiciis fecundus,

] x De rei vindicatione.

B De Publiciana in rem a€tione, .
y Siager veCligalis id eft emphyteuticatius petatur.
Explicitex ordineliberfextus: de Iudiciis liber fecundus.
Incipit ex ordine liber feptimus : de Iudiciis liber tertius.
« De vfufructu, et quemadmodum (quis) vtatur fruatur.
8 De vfufructu adcrefcendo. !
y Quando dies legati vfusfructus cedat. i D
! | Qui-

L

4 Quibus modis vfusfru&us vel vfüs amittitur..- A
& De vfufruétu earum rerum quae vfu confumuntur, vel minu-
untur. : |
s« Si vfusfructus petetur, vel ad alium pertinere negetur.
€ Deoperis feruorum. ^ —^ T
; De vfu et habitatione.
0 Víufructuarius quemadmodum caueat. |
Explicit ex ordine digeftorum liber feptimus:
de Iudiciis liber tertius.
.. Incipit ex ordineliber oCtagus: deludiciisliberquartus.
& De feruitutibus. A d
f De feruitutibus praediorum vrbanorum.

y De feruitutibus praediorum rufticorum. ' M.

à Communia praediorum tam vrbanorum quam rufticorum.
$ 5i feruitus vindicetur, vel ad alium pertinere negetur.
s Quemadmodum feruitutes amittantur.
Explicit ex ordine digeftorum liber oCtauus:
de Iudiciis liber quartus. |
Incipit ex ordine libernonus: deTudiciisliberquintus, -
& Si quadrupes pauperiem feciffe dicatur, — — ^ —
B Adlegem Aquiliam. | d
y De his qui effuderint vel deIcerint.
4 De noxalibus actionibus. :
Explicit ex ordine digeftorum liber nonus:
- de Iudiciis liber quintus. 4
Incipit ex ordine liberdecimus: deludiciisliberfextus.
& Finium regundorum.
B Familiae hercifcundae.
y Communi diuidundo.
9 Ad exhibendum. :
Explicit ex ordine digeftorum liber decimus: .
. de Iudiciis liber fextus. du u
Íncipitex ordinelibervndecimus: de Iudiciis liber feptimus.
a. De interrogationibus in iure faciendis et de interrogatoriis
aCtionibus, : REU
B De quibus rebus ad eundem iudicem eatur.
y De feruo corrupto. cro a
, De fugitiuis.
s De aleatoribus.: ;
« Si menfor falfum modum dixerit. — 2 !
& De religiofis, et fumptibus funerum, et vt funus ducere
liceat. :
? De mortuo inferendo, et fepulchro inaedificando.
Explicitus eft ordine digeftorum liber vndecimus:
: de Iudiciis liber feptimus feliciter.
Incipit de rebus creditis fi certum petetur liber primus:
ex ordine digeftorum feu pandectarum duodecimus.
o De rebus creditis fi certum petetur, et de condi&tione. j
& Deiureiurando fiue voluntario fiue neceffario fiue iudiciali.
y Deinlitem iurando. d !
ó De condictione caufa data, caufa non fecuta.
« De condictione ob turpem vel iniuftam caufam,
«s De condictione indebiti.
$ De condictione fine caufa. !
- Vxplicit ex ordine digeftorum liber duodecimus:
: de Rebus liber primus.
Incipit ex ordine tertius decimus:
de Rebus fecundus feliciter.
& De condictione furtiua. :
B De condictione ex lege. — . :
y De condictione triticiaria.
? De eo quod certo loco dari oportet,
& De pecunia conftituta.
s Commodati vel. contra.
€ De pigneraticia actione vel contra.

(a) "Taur. et redbibitione, quemadmodum in ipfo Titulo, et tamen in Cod. Flor. adeft

Explicitus eft liber ex ordine tertius decimus:
: | de Rebus liber fecundus.
Incipit liber ex ordine quartus decimus: de Rebus tertius.
x De exercitoria actione. | ! | |
B Delege Rodia de iactu, -
y De inttitoria actione.
9.De tributoria actione, | ! u
& Quod cum eo qui inaliena poteftateeft, negotium * geftum *
effe dicetur.
s De fenatusconfulto Macedoniano. |
- CExplicit liber ex. ordine quartus decimus. — .
Incipitliberexordinequintus decimus: deRebusquartus.
& De peculio. , -
B Quando de.»ecülio actio annalis eft.
y Dein rem verfo. !
à Quod iuftu. |
| Explicit liber ex ordine quintus decimus.
Incipitliber ex ordinefextüs decimus:de Rebusliber quintus,

L

& Ad fenatusconfultum Velleianum.

B De compenfationibus,
y Depofiti vel contra, !
Explicit ex ordine liber fextus decimus.
,. Incipit liber ex ordine feptimus decimus:
| de Rebus liber fextus.
x Mandati vel contra.
f Pro focio. : 2 |
Explicit liber ex ordine feptimus decimus.
— Incipit liber ex ordine digeftorum octauus decimust
. . de Rebus liber feptimus. —

| & De contrahenda. emptione, et de pactis inter emptorem et

venditorem compofitis, et quae res veniri non poffunt.
B De in diem addi&tione. £ 5 Houtt

. Y De lege commifforia, d
2 De heredidate vel aCtione vendita. /| . . M
& De refcindenda venditione, et quando licet ab emptione dis-

cedere, .. -- | :
