BR. Et Rehd. quoque, vt Hal. GEz, — 20 HaletVulg. poffunt. 8R. Etiam
Rehd. GEB. — 21 Hal.et Vulg. at. 8&. Etiam Rebd. GEB. — 22 Gothofr.
in nota: Praefe&tis aerario. vulg. Sed : praefedtis aerario, habet Hal. Vulg. prae-
fetlo. BR, Rehd. prefe&ius. GEB. — 23 Vulgo: vt, abeft. GEB. — 24 Rehd.
proinde, loco: perinde. GE B, 25 Taur. ldem. GER. 26 Rehd. fufce-
27 Vehementer dubito, annon hic; mon, fit

mentum amouerit, celauerit, eripuerit ?*, deleuerit, inter-
leuerit, fubiecerit, refignauerit: quiue teftamentum falfum
fcripferit, fignauerit, recitaüerit ?* dolo malo, cuiusue do-
lo malo id factum erit: legis Corneliae poena damnatur.

III. Vrerawvs ?? libro IV. Difputationum. Qvzx

| ignorans falfum effe teftamentum, vel hereditatem adiit, vel

legatum accepit, vel quoquo modo agnouit, falfum tefta-
mentum ?? dicere non prohibetur. '

IV. Inzw libro VIII. Difputationum. Sr quis, cum
falfg fibi legatum adfcribi curaffet, decefferit: id heredi quo-
que extorquendum eft ?7. Inde Diuus quoque Marcus 35,
cum quidam a patre heres inítitutus codicillos intercidiífet,
et decefliffet: fifco tantum effe putauit vindicandum, quan-

tum per codicillos erogari poflet 3?: id eft, vsque ad do-

drantem. - | : |
V. Ivrrawvs libro LXXXVI, Digeftorum. S x a-
TVS poenam remifit ei, qui legata a fe teftamento data codi-
cillis füa manu fcriptis ademerat: fed ^? qua ** et iuffu pa-
tris id *^ fecerat, et annorum vigintiquinque erat, heredi-
tatem quoque ei capere permiffum eft. |

VL ArnrcaANvslibro III. Quaeftionum. Sr quis le-
gàtum fibi adícripferit, tenetur poena legis Corneliae: quam-
uis inutile legatum fit: nam eteum teneri conftat, qui eo te-
ftamento, quod *? poftea ruptum ^*, vel etiam quod initio
non iure fieret, legatum fibi adfcripferit. Hoc tamen tunc
verum eft **, cum perfectum teftamentum erit: ceterum fi
non fignatum fuerit, magis eft, vt Senatusconfulto locus non
fit: ficati nec interdiCctum de tabulis teftamenti exhibendis
locum habet: prius enim oportet efle aliquod teftamentum vel
non iure factum, vt Senatusconfulto locus fit : nam et falfum
teftamentum id demum recte dicitur ^?, quod, fi adulterinum
non eífet, verumtamen ^* teftamentum recte dicetur ^?:. fi-
militer igitur et non iure fattum teftamentum id appellatur,
in quo fi omnia rite facta effent ^?, inre fatctum diceretur.
$. r. Si inftitutus heres exheredationem nominatim filii vel
aliarum perfonarum adfcribit ??: Senatusconfulto tenetur.
$. 2. Similiter et is, qui libertatem fua manu ademit ferui ^*
teftatoris, et maxime cui a fe legata vel fideicommiffa data
erant: Senatusconfulto tenetur. $. 3. Si patronus ?? tefta-
mento liberti legatum fibi fcripferit *?, et venia impetrata
abftinere ?^ legato iuffus eft *? : an emolumentum bonorum
poffeffionis contra tabulas habere poffit? Et magis placet, non
poffe: nec tamen huic confequens eft, vt et, íi vxor dotem,l !

inferendum. vt oppofitio decenter procedat. nR. — 28 Hal. et Vulg. addunt:
videntur. BR. Rehd. nihil addit, immo et antecedens: fed, omittit. GE B.
29 Hal. Ldem. GEB. — 30 Hal. et Vulg. reddiderit. BR. Etiam Kchd. GE B.
41 Rehd. inferit: et. GEs. — 32 Hal. IVLIANV'S. Vulg. VLPIANVS.
BR. Rehd. vt Vulg. GE z. — 33 Gothofr. in nota: rapuerit. valg. Hal. Rehd.
vt ifti. GEB. 34 Hic apud Hal. vox monftrofa: zmitauerit, poít: vecita-
nerit , inferta eft, quod typorum errori tribuendum. G E B. 55 Hal.et Vulg.
PAVLVS.mBR. Etiam Rehd. GEB. 56 Rehd. inferit: effe. GEB. — 37
Ap. Hal. eff , abeft. Rehd. effe. GE B. 38 Hal. addit: (efcyipfzr, retento
fequente: putauit. GEB. 39 Hal: potuiffet. ^ 40 1.-131. inferit: ef.. 41
Hal. et Vulg. guia. BR. Sed et Flor. ita factum. B R. Et ita habet Rehd. G &.
42 Rehd. i5, loco: id, GEB. 43 Rehd. inferit: vel. GEE. 44 Ha!,
vuptum efl, et in fequentibus : fiePat, et : adfcripfit. 45 Rehd. effe. GEB.
46 Rehd. dicetur. GEB. 47 Hal. verum tamen. Ap. Vulg. tamen. abeft.
BR. Rehd. vt Hal. GEB. 48 Hal. et Vulg. diceretur, quod malim. BR.-
Rehd. vtFlor. GE B. 49 Rehd. faiffemt. GERB. 50 Flor. fa&um:' ad-
fcribat. GE B. 51 Tn fcriptis et editis eft; feruo. BR. Etiam ap. Hal.
et in Barb. S. Cruc. L et II. Bynkersh. vt et Rehd. in prioribus tribus ex
corre&ctione. G E B. 52 Hal. et Vulg. inferunt: ;2, et Flor. quoque haec
vocula eit adiecta. BR. Rehd. quoque vt ifti. GER. 53 Hal.et Vulg. ad-
fcripferit. Hoc et fuperius infertum: 2w, probant Bafil. ézvzá wgosygáduv tv
v4 QiuO5x4 deriAcUSÉQoU Ayárov, BR. Habet et Rehd. afcrip]ärit. GERBR. 54
Hal.et Vulg. inferunt; a, BR. Etiam Rehd, GEz. — 53 Hal erit. GE &.

56

rlOfO -

vel creditor id, quod in diem fibi deberetur 56. fibi adfcrlpfe-
rit, et ?* fimiliter venia impetrata abftinere fe 5* legato iu-
beantur 5?, aut mulieri dotis 9? ,. aut creditort aCtio fua de-
negari debet 57: ne eorum vterque merito debito careat.
. VII. MARcrAxvs libro II. Inftitutionum.. Nvrro
modo ferui cum dominis fuis confiftere poffunt, cum ne *?
quidem omnino ?? iure ciuili, neque iure ^* praetorio, ne-
que extra ordinem computantur ??: praeterquam quod fauo-
rabiliter 59 Diui 5* Marcus et Commodus refcripferunt, cum
feruus quereretur, quod tabulae teftamenti, quibus ei data
eratlibertas, fübprimerentur, admittendum ad fuppreffi te-
ftamenti accufationem. —— g H d .
VIII. VnPraANvs libro VIT. de Officio Proconfulis.
QvicvMQvE nummos aureos partim raferit 55, partim tin-
xerit ??, vel finxerit: fi quidem liberi funt,ad beftias dari: fi
ferui, fummo füpplicio adfici debent. :
IX. InEw libro VIII. de Officio Proconfülis LeaGx
Cornelia cauetur, vt ?? qui in aurum vitii quid addiderit, qui
argenteos nummos adulterinos flauerit **, falfi crimine tene-
ri ^?, $. r. Eadem poena adficitur etiam is, qui, cum prohi-
bere tale quid poffet, non prohibuit. $. 2. Eadem lege ex-
primitur, ne quis nummos ftagneos *?, plumbeos emere, ven-
" dere dolo malo vellet. $. 3. Poena legis Corneliaeirrogatur
ei, qui quid aliud, quam in teftamento, fciens dolo malo fal-
fum fignauerit, fignariue curauerit: item qui 7^ falfas tefta-
tiones *? faciendas, teftimoniaue falía inuicem dicenda . dolo
malo coierint. $. 4. Qui delatorem fummifit in caufa pecu-
niaria, eadem poena tenetur, quatenenturhi, qui ob inftru-
endas *? lites ** pecuniam acceperunt.
X. Macrn 7? libro I. Publicorum. D eo qui ei, in
cuius poteftate eft, eique qui in eadem poteftate eft, adícri-

pferit, nihil Senatusconfultis cauetur:. fed hoc quoque cafu |

committitur in legem, quia huius rei emolumentum ad pa-
trem dominumue pertinet, ad quem pertineret, fifilius fer-
uusue fibi adfcripfiffent "?. $. r. * [llud* conftat, fi extra-
neo quis adfcripferit legatum, licet poftea viuo teftatore in
poteftate eum | habere coeperit, Senatusconfultis ?? locuta
non effe. DT : d my
- XI.'Mancraxvs libro I. de Iudiciis publicis. Sz
pater filio fuo militi, quem habet in poteftate, teftamento
commilitonis filii aliquid adfcripferit, quem commilitonem in

militia nouit: quia patri non adquiritur, extra poenam eft.

$. r. Et cum matri filius adfcripferat $* , Diui fratres refcri-
pferunt, cum iuífu teftatoris hoc fcripfit, impunitum eum
effe, matremque capere poffe. |
XII. PAPIN1AXvs libro XIIT. Refponforum. Cv
falfi reus ante crimen illatum, aut fententiam dictam, vita

decedit, ceflante ?? Cornelia, quod fcelere quaefitum eft, he-

redi non relinquitur.

|

57 Ap. Hal. et in Rehd. et, abeft. GEB. . 58 Rehd
etiam hic inferit: a. GEP. 59 Hal. zubeatur. GEB. 60 Hal. et Vulg.
dos. BR. Etiam Rehd.. GE&. ó1 Hal. debeat. GEB. 62, Rehd. zec,
loco:."e. GEE. 63 Hal. cum. oumino neque iure. GEBR. 64 In Rehd.
iure, abeft. GEE. Etiam ap. Hak — 65 Vulg. computentur, BR. 66
Taur. faBorabiliter. GEs. — 67 Rehd. diuus. GEB. ^ 68 Flor. fa&um: rafe-
yint, tinxeriut, fmxerimt. BR. Et ita Hal. et Rehd. GER. 69 Bynkersh.
IV. Obf. 21. mauult; ciuxerint. In S. Cruc. . fa&um: . traxerit. Bynkersh.
habet: viuxerit. Treuif. tinxerinut vel fiuxevint. At Barb. et S. Cruc. lL. tinxe-
rit. GER, — 7O Vulg. eum, loco: ot. l. F. Gronou. ad Liu. IV. 24. fin. le-
git: et qui, quod probo. Bn. Rehd. vt Flor. GER. 71 . Hal. et Rehd,
comflauerit. GEB. — 72 Hal. teueatur. Rehd. vt Flor. GE&. 73 Gothofr.
in nota: ítanneos: valgat. Haloand. S. Cruc. lL. habet; flammeos. S. Cruc. I.
flangneos. A: Darb. 'Yreuif. Bynkersh. vt et Rehd. vt. eft Flor. GEBD, 74
Hal. inferit: zu. GER. 75 Rehd. adteflationes. GEB. — 76 'Taur. in Ad-
notat. ob znfiruendas. fic apt. in P. vbi prius: evat in obflrueudas: forte 1101 in-
epte. GEB. — 77 Hal. inferit: falfus. GEB. — *78 Hal. et Vulg. MARCEL-
LVS. &z. Etiam Rehd. GEB. — 79 Hal. adfcripfiffet. Rehd. adfcripferiut
legatum. G E B. 80 Vulg. fenatusconfulto. p m. 81 Hal. adfcripferit.

56 Hal. debetur.

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. . X.

XIII. Ingw libro XV. Refponforum. — FArsx nomi-
nis vel cognominis. adfeueratio poena falfi co&rcetur. . $. r.
Ordine decurionum decem annis aduocatum motum, qui fal-
füum inftrumentum cognofcente Praefide recitauit, poft finem
temporis dignitatem refpondi reciperare, quoniam in Corne-
liam, falfo recitato, non facto ??, non incidit: eadem ra-
tione plebeium ob eandem caufam exilio temporario punitum,
decurionem poft reditum recte creari.

XIV. Pavnvs libo XXII. Quaefüonum. .F ILIVS :

emancipatus, cum fcriberet patris teftamentum, iuffu patris

feruo communi Titii et fuüi ** legatum adfcripfit: quaero,

quis exitus quaeftionis fit? Refpondit *5, plures quaeftiones
coniunxifti: er quidem quantum ad Senatusconfultum 99, quo
prohibemur, nobis, velhis quos in poteftate habemus, ad-
fcribere legatum , emancipatus quoque filius eadem poena te-
nebitur, licet iuffu patris fcripferit: excufatus enim is vide-
tur, qui in poteftateeft, ficut feruus: fi tamen iuffum 9* ex
fubferiptione teftatoris. appareat: fic enim inueni Senatum
cenfuifle. $. r. Sequens quaeftio eft, an.9?, quoniam placet

id, quod illicite fcriptum eft, pro non fcripto effe, quod fer- -
uo communi fcribentis etalterius adfcriptum eft, vtrum in to- -

tum pro non fcripto fit, an quantum ad eum tantum qui ad-
fcriplit, ceterum focio totum debeatur? et ?? inueni Mar-
cellum apud Tulianum adnotaffe: nam cum Tulianus fcripfif-
fet, fi fibi et Titio fcripfiffet ??, aut feruo. communi: cum
pro non fcripto fit, facillime quaeri poffe, quantum Titio. et
focio ?* adquaeratur ?? : ita adicit ifte ?* Marcellus, quem-
admodut focio debebitur, fi quafi falfum nomen ferui fübdu-
citur? quod et in praefenti quaeftione obferuandum eft. — $. 2.
Maritus feruum dotalem manumifit, et in ?* teftamento eius

legatum fibi adfcripfit, Quaefitum eft, quid mulier ex lege -

Iulia confequi poffit ? Refpondi, et patronum incidere in poe-
nam Edicti Diui Claudii dicendum eft ?^,. et filium emanci-
patum , licet praeteriti poffint ?* petere bonorum * poffeffio-
nem * ?7: ergo fi nihil habet patronus . ex bonis liberti, non
tenebitur mulieri. Àn ideo teneri poteft, quod adiectum eft
in lege ?5, 3Av Doro ?? rECIT, QVO MINVS. AD
E£VM PERVENIAT? fed nihil perfecit *?? in fraudem mu-
lieriss non enim aduerfus illam hoc excogitauit. . An ideo
non denegamus huic aCtiones, quoniam alii reftituturus eft ?
atquin * cum is qui ? fibi iuffu teftatoris legatum adfcripfit,
etiam f: fidei fuae fimiliter iubente teftatore commififlet ?,, vti

id alii reftitueret: Senatus iuffit eum nihilo minus * legato -
* abftinere, idque apud heredem remanere cum onere fidei-

commiffi.
XV. CaArLisTRATVS libro l. Quaeftionum. . Dr-
vvs Claudius Edicto praecepit, adiciendum legi Corneliae,

vt,li quis, cum alterius teftamentum , vel codicillos fcriberet,

9«Jez

82 Hal. et Vulg. inferunt: lege. BR. Etiam Rehd. GEB, -
in nota: non fa&o incidit, Hal. GEB.
vt Flor. GER. 85 Hal. refpondi. GEB. 86 Hal. addit: pertimet, vt
et Rehd. GeEz. — $87 Hal. et Vulg. iuffus. BR. — Etiam Rehd. GER. 88
Ap. Hal. a& , abeft. GE2. . 89 Forte legas; et id. BR, — 9o Hal.et Vulg,
adfcripfiffet. BR. Rehd. vt Flor. GEBR. 91 Hal, et Vulg. inferunt: eius.
BR. Etiam Rehd. GEB. | 92 Hal. et Rehd. adquiratuv. GEB. — 93 Hal.
et Vulg. ipfe. Etita fa&dum Flor. BR. Etita habet Rehd. GEB. — 94 In
Rehd. in, abeft. GEB, — 95 Vulg. effe. BR. — 96 Hal. et Vulg. (licet'prae-
terire poffit ) Sed pro Florentina funt Bafil. 24 32 u4Aca àpvupéveuros xaTaMUS
mavóuevoy, Oüvavruk Xu T3V Tíjg OiuOAxsG PCvavríuciw dire]V. B R. Rehd. vt ifti.

GEB. 97 Non debebat Taurellio vox: poffeffonem , fufpe&a effe. Scri- -

ptum enim erat primitus; pofzorum, manifefta confulione duaram vocum: pof-
feffionem bouorum. & R.
malo. GEB. ICO Hal. et Vulg. fecit, et Flor. prima fyllaba: per , deleta.
B R. Rehd. etiam vt ifti, GE B. I Taur. aDquin. GE B.
fibi. Vulg. cum 4uis fibi. BR. Rehd. vt Flor. GER. 3 Hal, commifit. G E B.
4 Hal et Vulg. inferunt; a. BR. — Etiam Rehd. GEB, . 5 Vulg. inferit: fe.
| VU LE B R.

83- Gothofr, .
84 Hal. et Vulg. fuo. pR. Rehd. -

98 Rchd. addit: Iulia. GE B. — 99 Rehd. addit: -

2, Hal. cuim is$ -

|;
f
tü
le
jl
(
p
[ |
(ii
[üis
tofi
gatu
jl
i
(üt
i
p
QU T
teft
lenist
Goní
fsl
f j
fuise
tis ( e
tonu
H d
hiue
que'
Ton &
eQi pa
fet, v
[dem it
iuis l
àobis
fite h
heredi
hered
ts ]
betign
mlll iil
)
Iysrg

h. Brügm
ttX'u!g, f
l. Mi
Vr G
MM
M ld
T
Dyiken
T. vt
EU; tj
3 Mb
furu; lN
Mi
Qd t
EUR
t ii
3- 1
Mi, Y
UM

Bl 'H&l t

W n 4
fritori "
RI
W v

4231 Hal. et Vulg. i& filia. &R. Etiam Rehd. G EB.
.Vt. BR. Etiam Rehd. GEs.

DIGESTORVM: L1B. XBVHÉESTIT;:X. IO$I

legatum fibi fua manu fcripferit 5, proinde * teneatur 9, ac
fi commififfet in legem Corneliam: «t ne vel iis ? venia de-
tur *?, qui fe ignoraffe Edicti feueritatem praetendant. Scri-
bere autem fibi legatum videri non folum eum qui manu fua
id fecit **: fed etiam qui per feruum füum *?, vel filium,
quem in poteftatem *? habet, dictante teftatore, legato ho-
noratur. $. r. Plane Conftitutionibus Principalibus cauetur,
vt, fi teftator fpecialiter *^fuübfcriptione fua declarauerit, di-
Cafle feruo alicuius, v£ domino eius legatum ab heredibus
fuis daretur: id valere, nec generalem fubfcriptionem tefta-
toris valere aduerfus Senatusconfülti au&toritatem : et ideo le-
gatum pro non fcripto habendum *5, et feruo, qui etiam
libi legatum adfcripfit, veniam dari: ego ** tutius ** effepu-
to, veniam petendam ab Imperatore: fcilicet eo, " quod reli-
€um eít, abftinentibus. $. 2. Item Senatus cenfuit, vt fi
feruus, domini fui *5 iuffu, teftamento codicillisue liberta-
tem fibi adícripferit, ob eam rem, quod ipfius mann adfcri-
ptum eft, !? minus liber fit: fed libertas ei ex fideicommiltfi
caufa praeftatur ??, fi modo poít eam fcripturam manu fua
teftatorteftamento codicillisue fubfcripferit ^*, $. 3. Etqua-

tenus de fola fpecie fideicommifíae ^* libertatis hoc Senatus-

confülto continebatur, Diuus Pius refcripfit, fententiam ma-
gis fequendam effe huius Senatusconfülti, quam fcripturam:
nam íeruos, cum dominis fuis parent, neceffitate ?? pote-
Ítatis excufari, fi tamen accedat domini au&oritas, fubfcriben-
tis fe ea diCtaffe et recognouiífe: videri enim ait ipfius domini

manu fcripta, cuius voluntate ea fcripta füunt. Quod tamen

2*5, inquit, ad liberas perfonas, in quas nullum ius teftator
habuerit, extendi non debet ?? : quaeri tamen debet, an ae-
que ?9 fübfequendi ^? neceffitas, et honefta excufatio eft ??
non facientibus quod non fit conceffum. $. 4. Matri quoque,

.cui per feruum fuum, dictante filio, legatum fcriptum ?? ef-
fet, veniam ?? tribuendam legis Corneliae, placuit. $. 5.

Idem in filiam ?* , quae dictante matre fua per ignorantiam
iuris legatum fibi fcripferat, Senatus cenfuit. $. 6. Si quis

duobus heredibus inftitutis, adiecerit, vt, fi alteruter heres -

fine liberis deceffiffet, ei qui füpereffet, et liberos haberet,
hereditas redderetur: vel fi vteraue fine liberis deceffiffet, 3*
hereditas deinde alia manu fcriptori teftamenti ?? reftituere-
tur: placet teftamentario poenam legis Corneliae remitti: fed
benignius ?^* eft, vt etiam ?? ea, quae fupra fcripta funt, fi-
mili modo confequatur. i "
XVI. Pavrvslibro III. Refponforum ?5 refpondit.
IxsrRvMENTORVM fübreptorum crimen non effe publici

BR. Etiam Rehd. GEgB. — 6 Hal. adfcripfifet. Rehd. afcripferit. GEB. — '7 Hal.
et Vulg. perinde. BR. EtiamRehd. GEB. — $ Hal. tenevetur. GEB. — 9 Taur.
I;. Rehd. bis. GE B. 10 Hal. daretur. — 11 Hal. et Vulg. facit. B R. Rehd.
vt Flo. GEB. . 12 InRehd. fzum , abeft. GEB. — 13 Hal. ecRehd. poteflate.
BR. I|A4 Rehd. principaliter , natum ex antecedente: principalibus. GEB. — 15
Rehd. babetur. GEB. — 16 Etiam nunc Flor. eft: ergo. Sed omnesícripti etediti
referunt: ego. B R. Scripti funt S. Cruc. I. et II quibus adde Rehd. at Treuif. et
Bynkersh. vt eft Flor. Intereditos etiam Hal. ego..GEB. — 17 Codex S. Cruc.
l. mitius. BR. I8 In Rehd. fui, abeft. GEB. 19 Hal. et Vulg. praefi-
gunt: mom ideo. BR. Rehd. vt Flor. GEB. .. 20 Hal. et Vulg. praefletaur.
BR. Rehd. vt Flor. GEE. 21 Hal. fub(-vipfit. 22, Vulg. fideicommif-
fariae; BR. . 233 Hal. meceffitatem. Et tunc re&e fe. haberet varians lectio in
Rehdigerano codice in textum recepta: fergos al. feruz. G EB. 24. Hal.
quod tainetfi, inquit. GEB. 25 Erat olim Flor. wo?» babet. BR. 2,6
Rehd. debeat meque, pofteriori tamen fuperícriptum : al am eque. GERB.
2/7 An? obfequendi, et quid fi. fuerit olim: Vbfegueudi? Omnes tamen editi
et fcripti habent: fubfequendi. Conf. Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p.
383. ". 10. BR. Scripti funt Barb. Treuif. S. Cruc. I. et II, Bynkersh. vt et
Rehd. Inter editos etiam Hal. fubfequendi. GEB. — 28 Hal.fit. 29 Vulg.
ad(criptum. B R. . Rehd. afcriptum efl. GEB. — 30 Rehd. inferit: effe. GEB.
32 Vulg. hic repetit:
33 Rehd. fcriptoris teflamento. GE B. Hal.
feriptori teflamenti. 34 Taur. Venignius. GEB. . 35 Vulgo: etiam, ab-
eft. BR. Etiam in Rehd.,GEB. —— 36 Flor. Pauli nomen bic eft repetitum.
inter verfus. — Sed et Hal. et Vulg. legem ordiuntur: Paalu$ refpondit. iuftrn-

iudicii, nifi teftamentum alicuius fübreptumarguatur. $. r.
Paulus refpondit, legis Corneliae poena omnes teneri, quiet-
iam extra teftamenta ?*, cetera falfa fignatfent. $. 2. Sed
et ceteros , qui in rationibus, tabulis, litteris publicis, alia-
ue qua re, fine ?? confignatione fal(um fecerunt ??, vel, vt
verum non appareat, quid celauerunt, fübripuerunt, *? fub-
iecerunt, refignauerunt: eadem poena adfici folere, dubium
non effe **., | :
. KXVII. InEwlibroIII. Fideicommifforum. Cv w quidam
fua manu feruum fibi legatum fcripfiffet, et eum manumittere
rogatus effet : Senatus cenfuit, ab omnibus heredibus eum
manumittendum. . . x 25 f x |
XVIII. InEw libro IIL, Sententiarum. . V xonr lega-
tum in alieno teftamento fcribere *? non prohibemur ^3?.
$. r. Qui fe filio teftatoris impuberi tutorem adícripfit ^^,
et fi fufpectus effe praefüumitur, quod vltro tutelam videbitur
affeCtaffe: tamen fi idoneus effe adprobetur, non ex teftamen-
to, fed ex decreto ** tutor dandus eft, nec excuíatio eius
admittetur, quia confenfiffe videtur voluntati teftatoris. .
AIX. IpEM libro V. Sententiarum. Q v x fal(am mo-
netam percufíferint, fi id totum formare noluerunt, fuffragio
iuftae paenitentiae abfoluuntur. $. r. Accufatio fuppoliti
partus nulla temporis praefcriptione depellitur: nec intereft,
deceflerit necne, ea quae partum fubdidiffe contenditur. |
XX.HEenMoGENtANvs libro VI. luris Epitomarum.
FArLsr poena coércentur, et qui ad litem inftruendam aduo-
catione, teftibus ^*, pecuniam acceperunt: obligationem,
pactionem ^*. fecerunt: focietatem inierunt *5: vt aliquid
eorum fieret, curauerunt,. E.
. .XXI. Pavrvs libro fingulari ad Senatusconfultum .
Turpillianum. Qvzr duobus in folidum eandem rem diuerfis

. contra&tibus vendidit *?, poena falfi coércetur: et'hoc et 5?

Diuus Hadrianus conftituit. lis ** adiungitur et is, qui iu-
dicem corrumpit ??: fed 5? remiffius puniri folent, vt ad
tempus relegentur **, necbona illis auferantur 55. !
.XXIlI. IpEM libro fingulari ad Senatusconfultum Li-
bonianum. IwPvsrEmREw in hoc Edictum incidere, dicen-
dum non eft: quoniam falfi crimine vix poffit ** teneri, cum
dolus malus in eam aetatem non cadit??. $. r. Si eifilio, qui
apud hoftes eft, ad(cripferit pater legatum: dicendum eft, re-
uerfo eo incidere in poenam Senatusconfulti:. quod fi ibi de-
cefferit, innocens pater exiftimatur 59. $. 2. Sed et 5? fi

| emancipato filio adícribit 9, recte id faciet: item in adoptio-

nem

mentorum. B R. Itaet Rehd. nifi quod primas duas voces legis ita inuertat: Paau-
lus vefpondit. f(urreptorum iufltrumentorum crimenu. Supra: furreptorum , nonne-
mo adfcripfit: al. fic iucipit, hoc eft: deefle iita: Paulus refpondit. GEE.
37 Hal. extra teflamentorum , et in margine: al extra teflamentum. GEB.
38 In Barb. eft corrupte: fi coguicione. In S. Cruc. fine cognitione. In 'Treuif.

| fiue confignatione, BR. — In Bynkersh. aliaue caufa fime coufigmatione. Rehd.

59 Vulg. fecerint , et ita porro: celanerint, fubri-

Jiue cognitione. GEB. EH
40 Hal. et Vulg. inferunt: delene-

pueriut etc. BR. Etiam Rehd. GEB.

vumt. Et Flor. quoque ita fuppletum. BR. Etiam Rehd. delezeviut. GEB. — 4X

Vulg. efl. gR. Etiam Rehd. GEB. 42 Hal. adfcribere. GEB. — 43 Rehd.
probibeutur. GEB.. 44 Vulg. adfcripfevit. GEB. 45 Rehd. fed et ex
ediclo. G EB. 46 Hal. teflibusue. GEB. 47 Rehd.. pactionenme. GE g.
48 Flor. olim fuit: éniecerumt ,loco : inierumt. BR. Sequentibus Hal. et R ehd.
praefigunt: et. GE R. 49 Hal. vendideriut, et mox: co?Prcemtuv. GEN.
50 Ap. Hal. et, abeft. GE&. 51 Scriptum erat in Cod. Flor. conflitutis
adiungitur. Eft ad(cripta 2 poft: conffitu, nec quicquam praeterea corre&um.
Plura funt hic non relecta. [ta in fequentibus: s qui qui iudicem, pro: is
qui indicem. Ytem : velegautur, pro: relegentur. BR. — Taur. corredtionem fe-
Ccutus, habet. coufütuit. Is, pro; lis. Hal.et Rehd. conffituit. His. GE&.
52 Hal. et Rchd. corriperit. G E B. 533 Al. hic inferunt: et. 54 Hal.
et ad tempus velegantnr. Rïehd. vt ad tempus relegentur, vt Taur. GEB. 55
Hal. et Rehd. auferuntur. G E B. 56 Hal. poterit. 57 Vulg. cadat. Bn.

.58 Hal. exiflimabitur. Vulg. exiffimetur. B R. Rehd. vt Volg. GE R.

. 59
Ap. Hal. et in Rehd. et , abelt. GE . 60 Vulg. adfcribat. BR. Rehd. a-.
liiiiii [53

1052 DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. X.

nem dato. $. 5. Item fi feruo, cui moram fecit 5I1n fidei-
commiffaria libertate praeftanda, adlcripferit: dicendum eft
'extra fententiam Senatusconfulti eum effe, quoniam placet,
omne, quod per huiusmodi feruum adquifitum eft, reftitui
oportere manumiffo. $. 4. Et ?? fi ei feruo, qui bona fide
feruit, aliquid adferipfit ^?, quod ** ad cogationem animi,
nocens eft , quia ei adícribit, quem fuum putat: fed quoniam
neque legatum , neque hereditas bonae fidei poffeffori adqui-
ritur, dicamus $? eum poenae $9 eximendum effe, $. 5. 5i
dominus adfcripferit feruo legatum, cum liber erit : dicimus
Senatusconfulto dominum excufatum effe, qui compendio fuo
nullo modo profpexerit. Eadem et de filio poftea emanci-
pato ?*. $. 6. Qui codicillos ante teftamentum fa&tos, in
quibus legatum ei adfcriptum erat, confirmat, in Senatuscon-
fultum incidit: quod et Iulianus fcribit. — $. 7. Adimendo
quoque aliquid , incidere in poenam debet, quafi fibi aliquid
dederit: veluti fi feruo legato fibi, eodemque 68 manumnijffo,
libertatem füa manu ademerit: hoc 9? ita, fi voluntate tefta-
toris ademerit "?: nam fi ignorante eo, libertas valet *'.
Item *? fi rogatus reftituere legatum fibi adfcriptum, fidei-
commiffum *5 ademerit. $. .8. Qui liberti adügnatxon?m fua
manu adfcripfit, non verbis, fed fententia Senatus.confu.ltx tene-
tur. $. 9. Item non continetur verbis feruus, qui ** alieno te-
ftamento fideicommiffam ** libertatem fibi adfcripfit *9: fed
de hoc poteft haefitari: quoniam , vt fupra diximus, -.Sepatus
77 ita demum ei , qui fibi *? libertatem fideicommiffam in te-
ftamento domini adícripfit "?, poenam remifit, fi dotninus
fuübfcripfit. Immo magis dicendum eít *?, hunc contra Sena-

tusconfultum facere, quam eum qui legatum fibi adfcribit 9* : |

cum libertas omnimodo ?? ipfi competitüra fit, legatum au-
tem ?? domino adquiri poffit. $. ro. Si teftamentarius feruo
-fuo fideicommiffam libertatem dederit, videamus, ne 9^ ex-

tra poenam fit, quoniam ?? nullum ipfius commodum eft:
nifi ideo adfcripferit, vtferuus magno pretio redimatur ab eo, .
et manumittatur. $. rr. Sed et ille, qui, cum Titio fundus .
legaretur, adiecit füa manu condicionem pecuniae fibi dandae,

in voluntatem Senatusconfulti incidit. $. r2. Qui autem ?*

voluntate patris fe exheredat, vellegatum fibi adimit, neque

verbis Senatusconfulti, neque fententia continetur.
.. XXIIL Iprew libro fingulari de poenis Paganorum.
Q v1» fit fal(um, quaeritur ? et videtur id effe, fi quis alie-
num Chirographum imitetur, aut libellum, vel rationes in-
tercidat vel defcribat: non qui alias in computatione vel in
. ratione mentiuntur ?7, | |

XXIV. ScAEVOLA liljro XXIL Digeftorum. . Ar--

THALES ?? feruus, cui teftamento Vetiti Callinici * domini*

per fideicommiffum libertas et portio hereditatis reliCta erat ab
his qui ex vndecim portionibus heredes erant inftituti, pro-

feffus eft indicium ? apud Maximillam filiam teftatoris ex pat-

fcribet. GES. — 61 Hal. et Vulg. fecerit. BR. — 62 Gothofr.in nota: fed et

fi. vulg. Hal. GEB. — 63 Hal. adfcribat. Vulg. adfcribit. B R. Taur. adfcri Bfit..-

Rehd. afcribit. GEB. — 64 Gothofr. in nota: quo ad. vaulg. quanquam ad co-
gitationem. Hal. Rehd. vt Vulg. GE z. 65 Hal. dicemus. Vulg. dicimus. B R.

Rehd. vt Hal. GEB. — 66 Rehd. peia. GEB. — 67 Flor. in fine verfus eft: -

emancipato, et in fequentis initio: teflgui, fuppletumque: dicipo. Valde proba-
biliter. Sed tunc quoque, loco ? eadem, reponendum foret: idem, etita Hal, idem
et de filio emancipato dici poteft. Vulg. et MSS. quae vidi, omnia: eadem et de
filio emancipato dici poffunt. BR. — Vidit Barb. S. Cruc. L. IT.. Bynkersh. qui-
bus adde Rehd. GE B. — 68 Vulg. eidemque. BR. Hal. et Rehd. vt Flor. G E p.
69 Hal.baecita. —'7O Hal. ademit. — "71 Rehd. valebit. GEB. — '72, Hal. et
Vulg. valeb;it. Idem fi. BR. — 73 Hal. fideicommiffurio. G E B. 44 Rehd. in-

ferit: i. GEU. — 75 Gothofr. in nota: fideicommiffarius. vulg. Hal. Immo:; -

fideicommijfariam. Yta fane Hal. G. — 76 Hal. adfvipferit. - 71 Gothofr.
jn nota: Senatusconfultum. Hal. GER. 78 Ap. Hal. fibi, abeít. GER.
79 Vulg. adfcripferit. BR. 80 Ap. Hal. ef?, abeft. GE s. 81 Hal. et
Vulg. adfcripfit. BR. 82 Hal. ownino. GERB. 83 In Rehd. castem, ab-
eft GEB. — 84 Gothofr. in nota: ze id. Ita Vulg. BR. — 85 Hal. cum, et
mox;: fit. GEB. — $6 Vulg. ex. ER.— 87 Flor. faCum: oentitur. Inde Hal.

te duodecima heredem fcriptam, fe poffe probare falfum tefta-
mentum Vetiti Callinici: et apud magiftratus ?? interrogatus
a Maximilla, profeffus eft probaturum ?* quemadmodum fal-
fum fit factum teftamentum: et cum in crimen ?? falfi fuüb.
fcripfiffec Maximilla in fcriptorem teftamenti et Proculum co-
heredem, atta cauífa, praefeCtus vrbi ?? falfum teftamentum.
non effe pronuntiauit: et Maximillae partem duodecimam a
fifco ?* cogi iuffit. Quaefitum eft, an Aithaleti ?5 libertas
et fideicommiffum poft haec faCta debeantur? Refpondit, fe-
cundum ea quae proponerentur, deberi. |
XXV. VrPrANvslibro VII. ad Edictum. Qv no-
mine Praetoris litteras falfas reddidiffe, Edittumue falfum

propofuiffe dicetur ex caufa, attione in factum poenali tene-

tur, quamquam lege Cornelia ?9 reus fit. |
XXVI. MancErLLvs ?? libro XXX. Digeftorum. Sr
quis patris fui teftamentum aboleuerit, et quafi inteftatus de-
ceffiflet, pro herede gefferit, atque ita diem fuum obierit, iu-
ftiffime tota hereditas paterna heredi ?? eius eripietur. —
XXVII. MoprsT1INvs libro VIII. Regularum. Eos
qui diuerfa inter fe teftimonia praebuerunt, quafi falfum fe-
cerint, et ?? praefcripto *9? legis ! teneri pronuntiat 7,
$. r. Et eum qui contra fignum fuum falfum praebuit tefti-

monium, poena falíi teneri pronuntiatum eft. De inpudentia.

? eius, qui diuerfa duobus teftimonia praebuit, cuius ita an-
ceps fides vacillat, quod * crimine falfi teneatur, nec dubi-
tandum eft. $. 2. Qui fe pro milite geffit, vel illicitis infi-

gnibus vfus eft, vel ralfo duplomate ? vias commeauit, pro

admiffi qualitate grauiffime puniendus eft. |
: - AXVIII. InEMlibroIV. Refponforum. S r a debitore,
praelato die, pignoris obligatio mentiatur *, falfi crimine *
locus eft. : Ts
— .XXIX. Ipn& w libro fingulari de enucleatis cafibus. St
quis obrepferit Praefidi prouinciae, tam per aCta, quam per
libelli interpellationem, nihil agit: immo fi accufatus fuerit,
poenam temeratoris ? luit: proinde ? enim punitur, atquefi
falfüm fecerit: funt enim refcripta de ea re: fufficit autem
vnutm argumenti caufa referre, cuius verba haec funt: Ale-
xander Auguttus Iulio Maryllo: fi libello dato aduerfarius tuus
veritatem in precibus ab eo datis non adiecit, fübfcriptione
vti non poteft : immo fi accufatus fuerit, et *? poenam in-
ferre ** debet. - ; E *
AXX. IpgM libro XIT. Pandectarum. Lrectg Corne-
lia teframentaria obligatur, qui fignum adulterinum fecerit,
fculpferit. $. r. De partu fuppofito foli accufant parentes,
aut hi ad quos ea res pertiueat *?; non quilibet ex populo, vt
publicam accufationem intendat. : *

. . .XXXI. CarrisTRATVvs libro IIT. de Cognitionibus.

Dz1v vs Pius Claudio refcripfit, pro menfura cuiusque *? de-

licti.

et Vulg. ita habent. B&. . Vt et Rehd. GER. 88 Gothofr. in nota: Aitha-
letus. vulg. Athales. Hal. Rehd. Atbaleletbus. G E B. 89 Vulg. zm iudicio.
BR. Rehd. iudicio, absque praepofitione. GEB. — 90 Hal. et Vulg. magiffra-
t"", quod malim. BR. 1ta et Rehd. GER. 91 Hal. et Vulg. inferunt:
fe.Bn. Neutiquam Rehd. GEsE. — 92 Hal. im crímine. Etiam Rehd. fed
ibi fatum: crimem.GEB. 93 Rehd. vrbis.GEE. — 94 Vulg.et Maximillam
partem dnuodecimam fifco davre. GEn. — 95 Hal. Atbali. Rehd. Atbaleti. GEB.
96 Hal.legis Corueliae. GE B. — 97 Hal. Martiauus. GEB. — 98 Hal. baere-
dibus. GEB. — 99 Ap. Hal. et, abeft. GE&B. — 100 Flor. etiamaunc eft corru.
pte: praefcriptio. BR. — 1 Hal. inferit: Cormeliae. — 2 Mal. et Rehd. prontm-
ciatum efl. GEB. — 3 Gothofr. in nota:. de imprudentia. Hal. Et ita quoque
Rehd. GEB. 4 Hal.quim.GEB. 5 Gothofr.in nota: diplomate. H. a Porta.
Etiam Hal. diplomate. Rehd. vt Flor. GER. 6 Paffiue. Vide Duker. ad O.
pufc. de Latin. Vet. ICt. p. 382. w, 7. BR. 7 Gothofr. in nota: crimini.
Ita nempe Hal. et Vulg. poterat Taur. dare: criminE. Rehd. criminis. GEB.
8 Erat olim Flor. temerari. GEB, 9 Hal. et Vulg. perinde. BR. Etiam
Rehd. GER. IO Vulg. etam. BR. . 11 Hal et Vulg. fufferre. 8 R. Et-
iam Kehd. GEB. — 12 Vulg. pertinet. BR. 135 Hal. guiuscunque.. GE E.

f
k
vil
"ii
gi
m
hiüs

(

g
pïe&t
frn
m
lr

Áin

qutt
u d

i

LEx
q
vl qi
qur.
bus j
füis i

ex lac
füoffe (

fün Ii
ficio/

(uoque
|
crum]
tndun
Cperin|
C ONET
luvet

H Vulg.
jrhni, |
fCriptum.
i.
Vr Ítr
It
t d

]
A
äPt Md
l,
Til qä
f"PPletum
ftety, "

Hal, t Vu
l Ttdibs.

U

Mte

n

j
lil

| CR

n
05 d*

i
um s
t ff
n
r
t d
At Y
i,

(
rimur

Dos
jur w
ii
TE ao
t: d
"us t
crptnt
n I

: (urté
y tl

VMN**" 3l

j t

j

gi: At
; l'.'ld"
NI
uä E
J
u (ih
f t
d um
m
u a
g,H,QPW'
u P ^
" g
j f
g n
T 17
M

If

-

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. X. XL XIL

Ji&i conftituendum in eos qui apud iudices inftrumenta protu-

lerunt, quae probari non poffint **: aut fi plus *5 meruiífe-

videatur, quam ex forma iurisdiCtionis pati poffiht: vt Impe-
ratori defcribatur , aeftimaturo , quatenus coérceri debeant.
Sed Diuus Marcus cum fratre fuo pro fua humanitate hanc
rem temperauit: vt, fi, quod plerumque euenit, per errorem
huiusmodi inftrumenta proferantur, ignofcatur eis qui tale
quicquam protulerint. — |
XXXII. MopEesTINvslibrol. de Poenis. Hoprx

qui Edi&ta propofita dolo malo corrumpunt *, falfi poena

plectuntur, $. r. Sivenditor menfuras publice probatas vini,
frumenti, vel cuiuslibet rei, aut emptor corruperit, doloue

malo fraudem fecerit: quanti ea res eft, eius dupli ** con- |

demnatur: decretoque Diui Hadriani praeceptum eft, in in- | ciendum, vel non faciendum, aliquid acceperit *?. $. r. Ap-

paret autem, quod lex ab exceptis quidem in infinitum capere

51 quis falfis |

Íulam eos relegari, qui pondera aut menfuras falfaffent.
! XXXIIL Iprw libro III. de Poenis.
conftitutionibus, nullo auctore habito vtitur, lege Cornelia
aqua et igni ei ** interdicitur.

pE LEGE IVLIA * REPETVNDARVM.
MancrAxvs ? libro XIV. Inftitutionum. —

LEX Iulia repetundarum pertinet ad eas pecunias, quas
17 quis in magiftratu, poteftate, curatione, * legatione *,
vel quo in officio, munere, minifterioue publico cepit, vel
cum ex cohorte cuius eorum eft. $. r. Excipit lex, a qui-
bus licet accipere, a fobrinis, proprioreue ? gradu cognatis
fuis vxore & ^ | |
. T. Scagvora libro quarto ? Regularum. DaA-Tvn
ex hac lege, etin heredes aCtio intra annum, dumtaxat a
morte eius, qui arguebatur. — —— : *
IIl. MAczn * libro I. Publicorum *. Leckx Iuliare-
petundarum tenetur $, qui, cum aliquam poteftatem habe-
ret, pecuniam ob iudicandum ?, decernendumue acceperit.
IV. VENVLEIVS SATVRNINVS libro IIL. publico-
