DAVERO tibi, vt excuteres vires hereditatis ?*, et tu, äuaü
minor ?5 fit, eama me emeris,Imandati mihi tenel/fris. an-
tumdem ?* et fi tibi mandaui, vt vires excuteres eius, cui eram
crediturus| et fenuntiaueris ?*, eum idoneum effe.
XLIIIL Ípxwibro XXIlLE-ad-Ediétum, Qvr wAND -

TvM füfcepit, V& pecunias ij diem collocaret, isque hoc fe-
cerit, mandati conueniendus eftj vt cum gü[laü?ne temporis
a&tionibus cedat. - 4&yev & f& 4mi — du las h

XLIV. Inzw libro:LXIL, ad Edi&l dorosd
LA xeerag. 7
"d

mallem. BR. —— *76 Hal. etiam hoc loco agitwr. GEB.
&beít. GEB. 78 Hal. inferit item. GER. ^49 Hal. praeflationibus. G EB.
$0 Haec exciderant Flor. vbiuis tamen fuppleta reperiuntur, etiam in MSS. quo-
rum quinque vidi, B R. Etiam in Hal. MSS. funt: Barb. Otob. Vat. L Tre-
uif(. Bynkersh. GEB. — 81 Hal. refpondi, omiffo : Marcellus, G E B.
ex, loco ac. B R. 83 Hal. quaeritur. GEB. — 84 Vulg. per quas. BR. — 85
Vulg. zili. BR. $6 Hal. enzm, loco tamen. GEP. 87 Hal. et Vulg. cef-
fauit, et mox diffipauit. BR. 88 Vulg. addit rews. B R. — 89 Hal. lib. IV.
GEE. 90 Ap. Hal. oportere, abeft. GEs. — 91 Vulgo fecundum, abeft. BR.
92, Bafil. uovomAeügue. BR. 93 Hal. mandawit. GEB. — 94 Gothofr. in no-
ta: Subaudi,mihi delatae. Et ita diferte Bafil, B R. 95 Hal. et Vulg. mi-
zoris. BR. — Forte fuit in codice antiquiore: TwmoriSit. G EB. 96 Ita Taur.
zantumdeu, fed ingratiis Pand. Flor, vbi eftz tamtuudem. — Vulg. addit eff. BR.
7 Hal. denuwnciaueris. G EB. 98 Vulg. quod exigere poteff, aut fi quis molit
foluere, quod exegevit. in Bafil. eft: aut nom exigere, cum quis potefl, aut. non
dave, quod exegit. Videtur hic locus effe ex non corre&tis, et ita reítituerem :
quod exigere potefl, aut quod exegerit, nolit foluere. R. de.(ï legamus : quod
exigere foluere, id elt, Íoliti fuerant, Solgi, pro folitus fum, optimi quique dixe-

3

77 Ap. Hal. filii |

82 Vulg. -

ta: Al.a debitore tuo.

.Ífi quis nolit perfequi, quod
* . Poæg'f : -9 i
exegerit, quod ex1gereäg foluereg]222«xeseet]
fb O XLW PAvrLvS -V.ad Plautium- Sx wANDA-

" T€ meo fundum emeris, vtrum, cum dederis pretium, jagg-

fes|?? mecum mandati, an et antequam des, [ag1neceffe ha-
beas res tuas vendere? Et recte dicitur, in hoc effe mandati
actionem, vt fufcipiam obligationem, quae aduerfus, te vendi-
tori competit: nam et ego técum agere poífum, vt praefte&
mihi aduerfüs venditorem empti a&tiones * ?^?.

o L . $ p *s : * .S' I' Sed f
mandatgf meo iudicium füfcepifti, manente iudiéio, fine iuffa L 6; a,

caufa non debes mecum agere, vt transferatur iudicium in
me: nondum enim perfecifti mandatum. $. 2. Item fi, dum
negotia mea geris, alicui de creditoribus meis promiferis, et
antequam foluas, dicendum eft, te agere poífe, vt obligatio-
nem fufcipiam: sut *, fi nolit creditor oblieationem mutare,
cauere tibi debeo, defenfurum * te. $. 3. Si iudi&io te fifti
promifero, nec exhibuero, et antequam praeftem, mandati age-
re poffum, vt me liberes, vel fi pro te réus promittendi factus
fim. |. $. 4. Sed fi mandauero tibi, vt creditori meo foluas, tu-
que jexpromiferis 5, et ex ea caufa damnatus fis, humanius eft
etin hoc cafü mandati actionem tibi competere. $. 5. Quo-
tiens autem ^ ante folutam pecuniam mandati agi poffe dixi-
mus, faciendi caufa, non dandi tenebitur reus: et eft aequum,
ficut mandante aliquo actionem nacti cogimur eam praeftare
iudicio mandati, ita ex eadem caufa obligatos * habere man-
dati a&tionem, vt liberemur. | $. 6. Si fideiuffor multiplicaue-
rit fümmam, in quam fideiuffit, fumptibus ex iufta ratione fa-
€is, totam eam praeftabit $ is, pro quo fideiuffit.

me agere tecum mandati in id, quod minus ab ? illo feruare
potero, Nerua, ? Aticinus aiunt: quamuis id mandatum ad
tüam,T? rem pertineat: et merito, tunc enim liberatur is, qui
debitorem delegat, fi nomen eius creditor fecutus eft **, non
cum periculo debitoris ab eo ftipulatur.;«$. 8; Idem iuris eft,
fi mandaty fideiufforis cum reo egiflem, quia fequenti manda-
to liberaretur ex priore caufa. :
XLVI. InEMiibroÉXXIV. £? ad Edi&um. Sr ovrs
pro,eo fpoponderit, qui ita promifit, fi Stickum non dederis,
ceptum milia ?? dabis *^ ? et Stichum red&méfit vilius, etfol-
ugrizt, ne centüm milium .ihpulatio committatur, conftat, poffe
eüm mandati agere. lgitur commodiffime illa formajin man-
datis|feruanda eft, vt, quotiens certum mandatum fit, recedi
a forma non debeat: at quotiens incertum, vel plurium cau-
farum, tunc licet aliis praeftationibus Jexfoluta fit caufa man-
dati, |quam quaejipfo mandato inerant *?, fi tamen hoc man-
datori expedierit *?, mandati erit *7 atio.
XLVII. PowroxrivsibrollL ex Plautio. Ivrra-
xvs ait, fi fideiuifori vxor|dotjpromiferit, quod ei ex cau-
fa fideiufforia debeat * 9z, nuptiis fecutis, comfeftim **5 mandati
aduer-

runt, Vide Varron. de L. L. p. m. 123. BYNK. later MSS. Otob. et S.
Cruc. vt Taur.,Barb. Vat. L. Bynkersh.ffoluere quod exegit. "Vat. lV. et Tre-
uif.:foluere quod. exeyerit. ial autem: 4uod exigere potefl, aut foluere. GEB.
99 Gothofr. in nota; A. ages. 1ta Hal. et Vulg. et haec procul dubio genui-
na lectio eft. 8 R. 100 Hal. et Vulg, aconem, et ita legendum arbitror.
Praeiuerüæää&& É feäz(,äolä . Cruc. Flor. habet. Habuit et Vat. I. fed ibi
corre&um-þ . Reliqit fünt? Barb. Otob. Treuif. Bynkersh. I. immo et Il
G E B. I Vulg. at. BÉ 2 Gothofr. in nota: 4 defenfum iri te. lta
3 Vulg..ei promiferis. BR.

Hal. GEB.
5 Hal, inferit 20s. GEB. 6 Taur. praeflaVit. GEB. 7 Gothofr. ia no-
Ita Hal. et Vulg. BR. 8 Taur. aV. GER.
Hal. inferit et. GEB. IO Gothofr. in nota: seam, et ita poft Accurfium
legendum putat Ant. Faber 77. conieflur. 6. ta: meam vem habet Hal. et re-
liquae editiones. BR. Hal. tamen etiam habet in margine: alas, tuam. GEB.
11 Ap. Hal. eff, abeft. GE B, 12 Hal. li. LXIV. GER. 135 Haec vox : smilia,
detrahenda, cum et Bafil. habeant: centwm: auveos. BR. 44 Taur. daVis. GEB.
15 Gothofr. in nota: inerat. Hal. GE E. I6Vulg.expediat. BR. — 17 Hal, fit.

GER. 18aHal etVulg.debebat, etforterectius. BR,.— 185 Taur. ceMfefiun. GE B.
i Fffz !9

TIT. Y£ t p natit p enqertt fl - o ts at folctut, dul
&Z)nijf foleC, Im4Ot um w fjuadptas &t L g d w&i(f.—e»c Sa2-
perfequi pote&iäüt fi quis non L:« g« netat.

dul od d R

| jüber ; $. 7. Quod. L xe p i a.
mihi debefas, a debitore|" ftipulatus fum periculo tuo: poffe) u /4-

4 Ap. Hal. autem, abeít. GEB. .

AL $4 r eadom fee,
4«AC. Con xf $ tg//(—', PUR *
J [e g hi. X G paril
L. "aye;,,
L-1 Beajvï *

p
*

J-(-;.',C-(m.' Q —

f&' / L» CGWL :

üXvlcomes

c'«;:.u.üa-öum 1

tescco

J $, énad... enw., |
L:;äolüf'*v

294 . DIGESTORVM LI

aduerfus debitorem agere eum poffe: quiaintellégitur *? ab-
effe ei pecunia, eo quod onera matrimonii fuftinéyet. 5 f
Si is, qui pro te hominem dare fideiuffit, alienum hominem
| L14t-ftipulakori dederit, nec ipfe liberatur, nec te liberat: et ideo
lJ cum cC,ft. Xmandati aCtionem tecum non habet: fedjfijftipulator eum ho-
sE TÀ abeeas vt f , minem víuceperit, dicendum effe Iulianus ait, liberationem
| contingere: eo ergo cafu mandati aCtio poft vfucapionem de-
mum tecum erit. Iv 2 E
: XLVIIL(Cxrsv sdibroVIE-Digeftorum. ) QvrxTvs
H pro hn : Nacius Scdeuola ait, fi quis fub vfuris creditam pecuniam fi-
deiuffiffet, et reus in iudicio conuentus cum recufare vellet
fub vfuris creditam effe pecuniam, et ^? fideiuffor foluendo
víuras poteftatem recufandi eas reo fuftuliflet, eam pecuniam
a reonon petiturum: fed fi reus fideiuffori denuntxai)f'et,. vt
recufaret, fub vfuris debitam effe, necis propter fuam exifti-
mationem recufare voluiffet, quod ita foluerit, a reo petiturum.
Hoc bene ?^* cenfuit Scfeuola. Parum enim fideliter fatit fi-
deiuffor in füperiore cafu, quod poteftatem eximere reo vide-

E ;L f.'*!v)ïwx,. m tur, fu;)igure vti ** J ?eterfum 1 fäääa äl n?n opcg*tet
WUAT t. effe noxiae fideiufforiMi ipfe/oepeteifiet dorifuo. $. r.
l,ïjf Bu vl Cummgähïæ** tibi, vt credendo&eguniam,:[—negotium imihi,
: fz.' 79&1*017?3,66,)8";: p Y

geras, mihique id nomen prae&g.sæ»meum in eo periculim,
at

[ Emicmas2ae,1?. meumf[emolumentum fit ?^?, puto fü'andatum poffe confiftere.

qon ts atf "— & 2, Ceterum, vt ?* tibi negotium geras, tui arbitrii fit no-
Demes ?f lójt, men, id eft, vt cuiuis/ credas, ^* tu recipias vfuüras, pericu-
J/— J . lum ?? dumtaxat ad me pertineat, iam extra mandati formam
Em . eft: quemadmodjum/)fi mandem)|??, vtæmi'hi 39 quemuis fun-
MepreSeb)t ^ qum emas, —^5* 9 . vopeeb, . qicin !

i XLIX. MAncEerLLvslibroVI.?7Digeftorum SrEn-
L — dne,los. 0. vvM Titii ergi ab al.io bona fide ??, et pofüdeg: mandatig
LA tibrun, s. meo eum Titius vendidit, fcum ignoraret füum effe: [vel con-
L ts du tra, ego vendidi illius mandatu, cum forte 1s, cui keres exfti-
[ u) terit ?, eum emiffet: de iure euictionis,] et( mandati) ?*
E3. g,, Qufelitum elt. Et puto, Titium, quamuis quafi procurator
— jxaw. vendidiffet, obftri&tum emptogf ?i ueque fi rem tradidiffet, vin-
Ptl flb ", dicationem ei concedendam:; 'et 1dcirco ?^ gnandat-!ïagere pot-
PA ge,,-mzam[y' fe, fi quidU eius interfuiffet, quia forte venditurus non fuerit.
nexlenert (L)eondon. , Contra mandator, f1 rem ab ?*/eo vjhdicare velit, exceptione
H u ; £.. doli (ümmouetur, et aduerfus venditionemf?? teftatoris fui
d / RE Mabet ex empto, iure Kereditario, aöhpnem. |
p — — L.CErsvslibro XXXVHE Digeftorum — Sx rs, qui
ï'äwm ntm,fem'fetm'negotia fideiufforis gerebat ??, ita folu.ift. ftipulatori, vt reum
d fideiufforemque liberaret, idque vtiliter fecit, negotiorum ge-
ftorum aCtione fideiufforem habet obligatum: nec refert71ra-
tumhabuit nec ne: , fideiuflor etiam ^? antequam folueret ^*

' procuratori pecuniam, fimul ac ratum habuiffet, habere; ^2 ta-

| I9 Hal. zntelligatur, an re&é, dubito. G E. 20 Hal. et cum veus iu iudi-
cio conuentus, vecufare vellet fub vfuvis creditam effe pecumiam, fideiuffor etc. G s.
21 Taur. V'ene. GEB. , /22 Vulg. vtendi. BR. 253 Taur, fideiuffori sIpfe
| Aate ) o qi t 1 ulr. PErciffet, nimis ingeniofg, praefertim in loco mendofo, vbi plura occurrunt,
| Ubrs tfto Denfir st lotv quae corrigentis manum/effugerunt. Quin mox: praeffet meo im eo periculo,
1 D ss Picl tfbyna,, Qilerte adhuc eft pro: yraefles qmeum in eo periculum. Hfl. Pïï; ä : WW
E orni aà tl bet: pepercit. n Otob. et S. Cruc. j peperciffet in fex aliis vt J fnitüitAV/ R,
D s ouDu z/;, Ln Barb. Vat. HL Tréuif. Bynkersh]forte vtroque. — In alio Vat. forte L.'fuit:
| ( coífo r m À — lp bercepiffet, et fa&um : fi ipfe p ercepiffet. GEB. — 24 Hal. et Vulg. man-
dauero. BR. 25 Hal. praefies, et vt periculum et emolumentum metn fit,
GE B. 26 Gorhofr. in nota: fi vt t. . g. tuique arbitrii etc. — Atque ita
Hal. at Vulg. fí mandani vt t. . g. et tui a. $. BR. 2/7 Hal. praefigit et.
GER. . 28 Hal periculumque. GER. 29 Hal mandavem. G E. 30
Gothofr. in nota: tibi. FZal. Etiam Vulgo. BR. Et probat Noodtius IV Pro-
| z « inb. 12 7DE R. 31 Hal lib V. GERB. 32 Confer Aueran. l. Interpr.
(fz—m aC uec7.vf éuen lur. 16. s. 9. GEB, 33 Hal. exfitit. GER. 34 Flor. a manu recentio-
| pentcaud Eu primc — VE ad oram pofitum: de mandato, quafi innuens, mandati vocabulum hic infe-
| vocd p zi íu( T dum efle. Sed "Taur. perinde habuit, ac fi non adícriptum effet, vt liquet
^ E^ p 4Quiae t ex parcnthcfeos additis notis. Hinc tamen codices, quorum fex adii, et edi-
E. - / o PA tiones habent : et de smandato. BR. Etiam Hal. qui tamen in margine ad ifta
C fonee vorlorar. Vetba parenthefi etiam inclufa (et denandato) addit: aliasdefumt. MSS.funt:
Barb. Otob. Vat. I, $. Cruc. Treuif. Bynkersh. L immo et l. GEB. — 35 Hal.

E 3&9:* 4/ "L;äæïfr;

I PVEWA [f—/efï ';?!z.m:?:amäv*f

B.' XVIL/^TIT; - K

1 pri Gu du vos dul n MU Mi
| men manääi Qnem., gfääï? ie, etm frumentum debä— |
tur,] fideijfffo icu dedit,lihé quid ex neceffitate fol-L pr; baderdt

uendri pius 1g.1p:än it, quam eit pretium ^^ folutae rei, fiue
Sticltum foluit, isque decefft, aut debilitate *5, tHagjtioue ad & 2ef: ?*
nullum preäium fui redactus eft, id mandati iudicio confeque- -

retur ^^, LT .fw/wv LE |
LlMaAyoneNvs/ibroIX. ** ex Caffi. FrpErvs-

SOR ^?, quamuis per errorem ante diem pecuniam foluerit,
rpetere ^? tamenab eo non poteft: àAc nemandati quidem actio-
nem, antequam dies foluendi veniàt, cum reo habebit.
— LIL Iprw dibro É -Epiftülarum. ^5. Frpkrvsso-
REM, Íi ?* fine adigCtione bonitatis tritici, pro altero triticum
fpopondht, quodlibet triticum dando, reüm libérare 52 poffe
exiftimo: a reo autem non aliud triticum repetere poterit, þ;äzgf :
quam quo peffimo tritico liberare fe a ftipulatore licui*: ita-
que fi paratus fuerit reus, quod dando ipfe creditori liberari
potuit, fideiutffori dare, et fideiuffor id, quod dederit 53, id
eft, melius triticum, condicát 5*, exceptione eum doli mali
fumpfioueri exiftimo. | VA K A e»temo o
Ll PAPrNIANvS HibroIX.;Qugeftionum; Qvr
FIDE alterius pro alio fideiuffit praefente, et non recufante,
vtrosque obligatos habet iure mandati. Quod fi pro inuito
vel ignorante, alterutifius *5 mandatum fecutus fideiuffit, eum : jzt-
folum conuenire poteft, qui mandauit, non etiam réüm pro- 777 -
mittendi: nec me mouet, quod pecunia fideiufforis reus libe-
rZtur,id ?^ enim contingit, etfl meo mandato 57 pro alio
|folua$ 58. ^» &«'at; XX VMl - rE
LIV, In&w librof[XXVIL Quáefionum. Cvw sEkn-
vvs extero/fe mandat emeadum, nullum mandatum eft. JSed à..2»
fi in hoc] mandatum interceílit, vt feruus manumitteretur, nec -- J4dfoAz
manumiferit| et pretium confequgtur 5? dominus- vt venditor z.1» r ,
et 3P affe&tus ratione, mandati agetur. Finge[SE-filium na- j e7
turalem vel fratrem effe: placuit enim prudentioribus, affe-y c4 ;ïm
Ctus rationem in bonae fidei iudiciis habendam. Quod fi de
fuis nummis emptor pretium dederit, neque enim aliter iudi-
tio venditi liberari poteft, quaeri folet, an vtiliter de peculio
agere poffit? Et verius et vtilius videtur, Praetorem de hu- &,.

L

mala ratione dóminis aufdrfnt 53. $. 1. Si liber homo bona
fide feruiens, redimi fe mandauerit, idque nummis emptoris
faéctum fit, contraria mandati a&tione agi poffe conftat, vt ta-
men aCtiones praeftentur, quas habet emptor aduerfus yendi- »co, *ocy
torem: finge, non manumififfe liberam perfonam emptorem. ""^.

6u .
/
5

/" LV. IpkM iibro L—R PROCVRATOR,
qui non res inclufas fubtraxit, fed 9* traditas non reddigit,
iudi&io mandati, non furti, tenetur. | LVI.

mandati agere poffe. — Mal. fimili modo habet, nifi quod pro contraria, habeat
contra. BR. Notat tamen et ad haec verba parenthefi inclufa (smandati eum
non teneri et contra) in margine : alias defumt. GER. 37 laur. aV. GEB.
38 Gothofr. in nota: Aj venditorem. Fal Immo etiam Taur. in margine:
venditorem, etita antique Flor. eft fa&um. B. 39 'Taur. gereVat. GEB.
—-40 Vulg. ratum babuerit nec me fideiuffor. — Sed fideiuffor. etiam antequam folue-
ret etc. — Ipfe affumta Vulgatae interpun&tione absque vllo fupplemento, vllaue
emendatione lego: vatum babuit mec me fideiuffor. etiam antequam foluevet etc.
B R. 41 Hal. foluit. GER. 42 Hal. babuit, babet. GEB. 43 Redcte
dicii Africum, id eft: Africanum, conftat ex L. 74. et 75, $. 2. de V. O. Ba-
fil. habent 4$eov. BR. 44 Hal precium effet. GER. — 45 Taur. deVilitate. «
GE B. 46 Gothofr. in nota: confequetur. Fial Quod et reliqui omnes ha-
bent, et ego malim, BR. 47 Hal IABOLENV'S lib. VII. GER. 48
Hal. Si fideinffor. GEB. . 49 Gothofr. in nota: repetere. Hal. Et ita omnes,
nefcio, annon re&tius. BR, — 50 Hal. éziseAdv, GEB. 51 Vulg. Si fideiuffor
fine. BR. 52 Hal dando liberari, omiffo reum. GEB. Legendum puto:
emm, hoc eft: fidezfforem . liberavi poffe exiflimo. Mox agit, quemadmodum
reus liberetur a fideiuffore, hic, quemadmodum fideiuflor a creditore. BYNK.
53 Hal. dedit. GER. 54 Vulg. condicat. BR. —— 55 Re&tius Vulg. et Hal. .
alterius. B R. 56 Vulg. idem. Bn. 57 Hal muandatu. GEB. — 58 Hal.
et Vulg. foluct. BR. 59 Hal. confequatur. GEB. 60 Hal ex, loco et.
Vulg. et ex. BR. 61 Vulg. inferit enim. B. 62, Hal. et Vulg. quibus,

E. * , wï» Á '//i ddit effe. GEB, 36 Vulg. et idcirco znandati eum mon teueri, fed. coutraria

^m L'(/ptcrcwc'[ /U""l 776 Cll 2e )mut*)oä» ;/;cæ.nïm n t//q z?/'iz( e lf(zm-n /quavrnu-o'/yu «n/nururaïär 793 9 ;)L/fi'fag-

crrä' [feuc Aeyer 0K Len £t 709 ?»tr//ö(

" * * h- ',*"fff s j - -t
Jh'äpcfun: an7.n'läh t« eun fra c;qv LEnDU. LA rMHAsnDate Cuem .

et ita legendum videtur. & &. 63 Vulg. aufferrent. BR. 64 Vulg. inferit

fibi.

iusmodi contractibus feruorum non cogitaffe, |quo/ *? fe iP.&[.Jfl(/; g«:"ym'.

lras

] J

DIGESTORVM LIB. XVIL TIT. L

4 "LO
" LVI. IpEw libroTII. Refponforum- Qvr wvTvAM
LUj $ pecuniam dari mandauit, omifío reo promittendi, et pignori-
" /ff't/';. j,,DUs non dii.tra&is, eligi ; o a. gw&vti liceat, fi litte-
PZJ £. d iug s ?^ exprimatur, diftraétis quoque pignoribus, ad eum cre-
ditor redire poterit: etenim quae dubitationis tollendae caufa
contracCtibus inferuntur, ius commune non lgedunt. , $. 1. Fi-
deiuffor, qui pecuniam in iure oftulit, et propter aetatem eiüs
qui petebat, obfignaüit, ac publice depofuit, comfeftim 97 age-
re mandati poteft. -
nam fidem explorany oportet, quod dominus poft annos quif-
| que 9&, prouincia reuerfus, mox Re:[puähcäe caufa [profectu-
i -ódeazus, non/acceptis rationibus, mandatum inftaurauerit: cum
^" i»tur ad officium procuratoris pertinuerit, quidquid ex pri-
. ma negotiorum geftorum adminiftratione debuit, ad fecundam
* /Wh,m,rationem transferre, fecundi temporis caufa prioréfn litem fu-
A^ fcipiét. $. 3. Salarium incertae golügitationis neque extraor-

dinem recte petitur, neque iudicio mandati, vt falarium tibi
conftituat4$2, $. 4. Sumptus bona fide neceffariol fa&tos, etfi
negotio finem adhibere procurator non potuit, iudicio manda-
ti reftitui neceffe eft. : |
LVIL IpnxnwlibreX.Refponforum MaAwDATVM ?
diftrahendorum feruorum, defuncto **, qui mandatum fufce-
pit, intercidiffe conftitit: quoniam tamen heredes eius errore
lapfi, non animo furandi, fed eXJ/equendi, quod defunctus fuae
curae fecerat, feruos vendiderant, eos ab emptoribus vfuca-
ptos videri placuit: fed *? Venaligiaäm 73 ex prouincia re-
i*m. werfüm, Publicianajactione non|vtiliter ** acturum, cum ex-
l 3e//wienceptio iufti dominii caufa cognita detur, neque oportedt eum,
u qui certi hominis fidem elegit, ob errorem auäxmpegitiam he-

W,Næ "

Jf redum, adfici danfho. ] d $££ - ProLDZ, r
ï*;fïæ'fi : LVIH. Pav LYS Uiþ;fow Qudeftionum.. Sr PRAE-
lt ij « CEDENTE man(.iato *5 ''itium defenderas **, quamuis mor-
Hs tuo eo, cum hoc ignorares, ego ** puto mandati attionem ad-

uerfus herédem Titii competere, quia mandatum morte man-
datoris, non etiam mandati actio foluitur. QQuod fi fine man-
datjj *9 defeníionem fufcepifti "?, negotium quodammodo. de-
b *t-"'""a"';g functi gerere inftitueras, etiquemadmodumy, fi illum 1iberä1j,äs,
J n prig«*7^/"*"competeret tibi negotiorum geftorum actio, ita,poteft dici, et
" $. r. Lucius Titius cre-

4727 - neredem eius eadem actione teneri. |
Lf,,c.uv';; ditori füo mandatorem dedit, deinde defuncto debitore, maio-
^* — ype parte creditorum confentiente, a Praetore decretum eft, vt
portionem 99 creditores ab heredibus ferant, abfente eo cre-
ditore, apud quem mandator exftiterat. Qujero, fi mandator
-Loe'zco». conueniatur, 3n eandem habeatjexceptionem, quam. heres de-
"^. bitoris?, Refpondi, fi praefens apud Praetorem ipfe quoque

123

fibi. BR; — 65 Hal. et Vulg. poterít. BR. — 66 Bafil. yguguereto. chirogra-
pho. BR. 67 Taur. coMfeflim. GEB. . 68 Hal, inferit ex. GEB. —— 69
Id eft, praefcribat, alias dicendum: fibi conflituat, et H. a Portain Il. habet: vt
falavium fibi couflituatur. Kioc conflitnatur, agnofcunt omnes, editi et fcripti,
|| quorum fex confalui, nifi quod Vat. L. olim habuerit: couffituat. Hal. breuif-
lime: vt conflituatur, omiflis : falarzum tibi;f?'æ Reliqui quinque : Barb. Otob.
S. Cruc. Treuif. Bynkersh. I. immo et Iï& B. Forte haec ita accipi poilfcnt:
neque iudicio mandati ve&e petitur, vt falarium tibi procuratori fcil. confEtaat.
IDVK. 7o Vide Iac. Gothofr. Amimadmerf. c. 11. BYNK. — "71 Hal. et
Vulg. addunt eo. BR. "72 Hal.et,locofed. GgB. . 73 Confer Ottonem
in Praef. ad Tom. IV. "Tbef. Iur. Rom. p. 22. BR. 74.'Gothofr. in nota:
E non inutiliter. Aug. L. emend. 2. — Zoaneuus, alii, reprehenfi a Roberto AL ve-
| cept. le&, 16. Yta Gotbofr. Sed cum iftis re&e fentit Contius, cum et Batil. ge-
! minatam negationem difertiffime confirment. Ibi enim eft xaAac, recte pro €o,
*' quod hoc loco mon ingtiliter, Fruftra igitur pro Florentina pugnat Io. Rober-
'ï tus II. Recept. 16. Mial pro mou vtiliter, habet zmutzliter..BR. — 775 Hal.
: mandatu. G EB. 76 Hal. defenderis, Vulg. dcfendebas. — Mlla le&tio probabi-
| 47 Ap. Hal.ego,abeft. GEB, — 78 Malim fgre mandato, propter ad-
| ie&am praepofitionem. BR, Haec ratio minus idonea «idetur, nam et vox quar-
L tae declinationis cum praepofitione conftrui poteft. Eft autem in L. 4j.
* $. 1. fupra b. t. mandatn 1160. GER. 79 Hal. defeufione jszcepta, fequen-
" ti copula ef, neglecta. GEB. $o Vulg. portiones. BR. 81 Hal. videre-
| iur. GEB. 82 Hal eademque. GEB. 85 Hal auferre. GEB. — 84

1 lior. 8 R.

$. 2. Non ideo minus omnis temporis bo- -

"

295

confenfiffet, pactus videtu iuíta ex caufa: eaque 9? exce-
ptio et fideiuffori danda effet, et mandatori: fed cum propo-
nas eum afuiffe, iniquum eft auferni 93 ei electionem, ficutt.
pignus, aut priuilegium, qui potuit praefens idipfum procla-
mare 9*, nec defiderare decretum Praetoris: nec enim, fi quis
dixerit füummouendum creditorem, heredi confulitur, fed man-
datori vel fiddiuffori, quibus mandati iudicio eandem partem
praeftaturus eft: plane fi ab herede partem accepiffet, an in
reliquum permittendugn eiffet creditori fiddiufforem conuenire,
dubitagum eft? fed videbitur 5? confentire decreto, conue-
niendo heredem. :
LIX. IneMxlibroIV.-Refponforum. Sr wmANDATY
Titi Cal&unius pecuniam, quam 'litius credebat, ftipulatus
effgæt 86 non donandi animo, mandati iudicio eum ab herede
Titii poffe conueniri, vt actiones |tuas! praefiet. Idem eft etfi
exa&ta eft a Calpgürnio pecunia. $. r. Paulus refpondit, fide-
iufforem, qui rem pignoris iure obligatam a creditore emit,
mandati iudicio conuentum ab herede debitoris, $blato $7 omni |
debito, reftituere cum fructibus cogendum ??: neque haben- s^ex 'c— geter, -
dum fimilem extraneo emptori: cum in omni contraCtu bo- zex^o, £.
nam fidem praeftare debeat,j $. 2. Paulus a;e(þenävt», die ad- / Md
ieCto in mandato, intra quem praeftaturum fe Lucius Titius — . *s
fcripfit, non effeimpedimento, quo minus etiam poft'eum diem — «« er/ót 2e: T.
conueniri mandati iudicio poffit.//4$. SQPaUïUSLLTGfITö(Iïdit, vnum -* ferdt t '
ex mandatoribus ?? in folidum eligi poffe, etiam i non fit con-
ceffum ?? in mandato: poft condenfhationem autem in duo-
rum perfonam collatam, neceffario ex caufa iudicati fingulos
pro parte dimidia conueniri poffe, et debere. $. 4. Creditor
pignus vr?e-ndi'('iii;: qu;ï?e;ro 9;, an fi eui&ta, fit pofleffio emptori,
regreffüm; créditor ad màndatorem habere ?? p*äïïït? et an |
interfit creditoris, iure vendiderit,[an communi iure] promife- . E gaffeeirr rmeo KU
rit? Paulus rgfpälüit, fi creditor ex pret!ig pienorum debitum — ( tb
confecutfffus ?? non fit, mandatorem libegum ?* non videri. 95 —— B
Ex hoc refponfo apparek, [fi euictionis nomine non tene/.tur, ] veeh a, l069
proficere eam rem ad liberationem. $. 5. Ille illi falutem.
Mando tibi, yt Bldefio SeueroJadfini meo oCtoginta credas, fub 1. 4xee az4tcet.
pignore illojétillo ?*a, inquam pecuniam, et quidquid vfura- :
rum nomine accelfferit, indemhem rationem tuam me effe ex
caufa mandati in eum diem, quoàd vixerit Bláefius Seuerus,
praeftaturum: poftea ffepe conuentus mandator, non,refpon- " Y -
dit. Qudero,an morte debitoris liberatus fit? Paulus refpon- -,
dit, mandati obligationem perpetuam effe, licetin mandato ad- '
iectum videatur, indemhem rationem tuam 395 effejéx cauífa
mandati in eum diem, quoad vixerit Blaefius Seuerus, praefta-
turum. $.6. Paulusrefpondit, non videri mandati condicioné ?* 45 .. 7
| E . paritum,
Id eft, praeflari. Vid. Noodt. de Pacl. et Trransatlion. c. 21.in fin. BR.... 85
Taur. videVitur. G EB. $6 Hal. et Vulg. eff. BR. 87 Gothofr. in no-
ta: Al oblato. NNempe Taur. in Adnotat. ablato. Sic im P. w vet. oblato.
E feptem MSS. folus S. Cruc. ablato, vt Flor. Sed et hoc corre&tum eft,— Et
inde Hal. er omnes: o£lato. Praefero tamen Florentinam, quod Bafil. habent:
erAuoóuj.evoc yào 73 xpéoc, vertente Fabroto: pecumiam omuem fibi debitam confe-
cutus. BR. — Re&te quidem praefertur Florentina. aufferre, pro coufequi,non ICti
folum faepe dicunt, fed etiam alii. Vide Graeuium ad Ci, VI. ep. 12. Iac.
Gronou. ad Lis. XXIV. z. DvK. Cetera MSS. in oblato conípirantes Barb.
Otob. Vat. I. Hf. Treuif. Bynkersh. I. immo et II. GER. 88 Quia etiam-
nunc Flor. eft cogetur, malumus in praecedentibus legere: Panlus vefpondit, fide-
iuffor, qui rem, etin fequentibus : mandati iudicio conuentus. Profe&to e feptem
MSS. folum Barb. er quidem corrupte cogendus, cetera cogetur, habent. Et ta-
men Vulg. Nor. omnes habent: cogendum, quas 'Taur. eft fecutus. BR. — Cetera
MSS. funt, qui habent: cogetur, Otob. Vat. L. S. Cruc. Bynkersh. IL'fed!l. co-
geretur. Vat. IHII. vt Flor. GEB. 89 Hal. vuumquemque mandatorum. G E B.
90 Hal. conceptum, et in margine: alias, confeffum. GEB. g1 Vulg. quae-
vitur. BR. — 92 Flor.abere. GEB. — 93 Gothofr. in nota : Ita Flor. al. confecutus.
Hocidemtamen Taur. habetin margine: eo indicans, Flor. quoque emendando ita
fa&dum. HabetetHal.BR, — 94 Hal.et Vulg. l/beratum. BR. — 95 Hal.ad haec,
quae fequuntur, in marginez: verbacompilatorum. GEB. — 96a Àp. Hal. et illo, ab-
funt. GE z. — g6b Hal.inferitzme. GEB. — 97Flor. fuit : condicione, fíed corre&um
in condicioni. Saltim Taur, debebat fcribere retenta veteri fcriptura: condicionE.

Ff'f3 BR.

ïSI

l ?n4.

^s

A

.L C4A4Op.,

f

É
!)*-

À ob in,

E jotvoyuef p
' '7"""" eto /UTOHL tereré. -
| at CLade CuvsezQo IitÀ De u

"/44-& ex BA s ane. - hr

CowÁEyTa. rape X fl ;
LT r paen
^0 D9ere»t.
J raagad green fepo f

| jretri lm ego p

| Zem necefoda

'2 la m M ;

J'J;;z /uwfn jul( t m
97

B

| medo 7021»*1 Ld Domwne

| :-'/s;, //tmu)m« e

fl nee meeg te La qucas- ) €xeure 1.

L AE 1'12&»' P/

| /Á . 'ifdu. [29] £ M [2r] , f2 :
[ vemdee ii fuan pntifoc. jwe 8T100V "rQiT |&V, &0g MUplio OVTI TU EJuV

distulk. f,z,;prianum legere: epiflolam faceve. — Quin et ita Paulus nofter in L.

* *

i /a. $um nafuearn. gþexli

adre J/afn//þz:uleneid. 156. XII/Aeneid. 512.
; f: *M:)' g ;6«3'91(6'4"!-4 - f('au*

f "4 n abeft. GEB.
g þcïm ;4;nota: confultum fibi vellet. Flaloand.

296

ja | 2
paritum, cum in;mandato adieCtum fit, vt idonea cautio a de-
bitore exigeretur, fi neque fideiuffor, neque pignora accepta
fint.
LX. ScKEevoraA llibroI. Refponforum. CREDITOR
mandatorem conuenit, is condemíhatus, prouocauit. Quge-
rendum ?* eft, an manente appellatione debitor a creghtore
conueniri poteft ? «Refpondi, poífe. $. 1. ?? Ad eum, qui vxo-
rem duéturus erat, litteras fecit *?? tales. Titius Seio falu-
tem. Sémproniam pertinere adanimum;meum * cognouifti:

ideoque cum ex voto meo nuptura tibi Tit, velim certus fis, fe-

cundum dignitatem tuam contrahere te matrimonium: et
quamuis4idonee repromiffuram ? tibi Titiam matrem puellae
dotem fciam, tamen et ipfe, quo magis conciliem ? animum
tuum domug^ meae, fidem meam interponere non dubito.
Quare fcias quodcumque ab ea ex hac ? caufa ftipulatus fue-
ris, id me mea fide effe 5 iuffifle, fal.uumite hgfþägrum. At-
que ita Titia, quae neque Titio mandauerat, nequé ratum ha-
buerat, quod fcripferat, dotem Seio promilit. Qusero, fi heres
"'litii ex caufa mandati praeftiterit, an actione mandati here-
dem Titiae conuenire poteft * ? .Refpondi, fecundum ea, quae
proponjihtur, non pofie. Item qu&elitum eft, an nec negotio-
rum geftorum? Refpóndi, nec * hoc nomine iure agere poffe :
alam enim facere Titium, non tam Titiae nomine, quam quod

confültum/vellet ?, mandaffe. Item, fi maritus aduerfus man- |

datorem ageret, an aliqua exceptione fummioueatur? Refpón-
di, nihil proponi, cur fümmouendus fit. $. 2. Duobus quis

ab

mandauit negotiorum adminiftrationem. Qusefitum eft, an
vnusquisque mandati iudicio in folidum teneatur? Refpóndi,
vnuümquemque pro folido conueniri debere : dummodo ab vtro-

que non amplius debito]exigatur. $. 3. 5i inter maritum et |
focerum id actum effet, vel tacito intelleéctu, vtlonus exhiben- |

dae !9 vxoris ad maritum rediret, praeftante patre dotis vfuras,
nullam actionem fuüperfore ad recipiendum, quod negétur con-
fumptum: quod fi pater puellde exbiibigionenl mandatfe fe
doceat '*, aéctionem mandati competere. $. 4. |Lucius T itius

fratris *^ filio commifit rerum füarum ad'mini&rafjonem'itaf:i?
vopiqu, TO |
licet fpecialiter traditio non interueniat, tacità; ?^ tamen cre-

n ^ v
Xdiw rényw xxiosiw. E^yd u£v warx Quoi sivau *3
[ L ;

N [l l] $ CM ;
Umio cxTpOc, nO] TOV TOU "rxTpOg Vibv *^ mpxyuwreVeoddop, Oi
* p N N N 5
ToÀU viyX EviTQoTiMOV *? oirely* &l d& de? *? moj roioUTOU TiVOG :

émiTQéT Goi Tr8Ql qrxyTwV Ép4OV, ()c DéASIG, TpxyuoTeUeddog: &l- |

T& TwÀeiv JéAsc, sire Umworldedo *', sirs cyopiüQ&w, sir&
^ / U d
éuoU TXVTX XUpi &i-

»R. 98 Vulg. quaefitum. &R. — 99 Hal. praefigit Titius. GEB. — t00 Sa-
tis latine. L. 62. pr. b. t. litteris ad forores fuas factis. Memini me apud D. Cy-
imfva
de Manum. Vindida. BYNK. 1 Gemina eft locutio apud Plin. Ep. X. z.
tum probaueris ad peculiarem tuam indulgentiam pertineve, ct apud Iuftin. XLIIT.
g. ad curam deorum immortilimn pertinere. BYNK. — 2, Hal. promi(furam. Gx s.
3 Taur. concilliem, et ita reuera Flor. legitur. — Sed ita obferuandum erat mox
fequens: falluum, et id genus alia. BR..— 4 Gothofr. in nota: Al domi. Nul-

D

- .

ilum dubium, effe legendum : doma?, vti habent Hal. et omnes, et quinque MSS.

R. Barb. Otob. Vat L. S. Cruc. Bynkersh. F. GEB. Non fine ratione dici
oteft hoc corruptum effe, Eft tamen canon Grammaticorum quorundam, ter-
io cafui quartae declinationis fingulari detrahendum effe z. "V. Seruium in J.
Erythraei fnudic. Virgil. in concubitu, venatu,
Catull. cargt. LXV. v. 285. et fefe mortali oflendere coetu. carm. LXV1I.
Liums 1X. j. tempus flatutum tradendis obfidibus,
5 Hal ex ea. GEE. — 6 Ap. Hal. effe,
8 Hal weque. GEB. —— 9 Gothofr. in
Ita etiam omnes editi, et facile inducor,
aliquid deefle. BR. 1O ld eft, alendae. Bafil. évsreíAavo &morgudiva: 'rïyvgsu.
yarígu, BR. 11 Haàj. do:;eatur, loco: fe doceat. GEB. — 12 Vulg. inferit
fui. BR. 13 Ap. Hal. eives, abeft. GER. 14 Hal. &3:AQ4v. GEB. — 15
Hal. émirgez]ixóv. GEB. 16 Hal. à 3&» 32. GEB. 17 Hal. ózoSéc5ai,
GE B. 18 Hoc £»vas, Flor. eft vncis inclufum, vnde nonnulli negant Flor.
adeffe. BR. 19 Id eft: Seio filiofuo S. — Ego quidem fecumdum naturam effe
exiflimo pro patre et patris filiis megotiavi fine aliqua concej]ïoyzs mqrfzþt:one: fi
autem ueceffitas alicuius talis erit, concedo tibi de ommibus meis, vt vis, .negot.z'a-
vi, fiue dendere vis, fiue pacifci, fiue emere, fiue. qnodenmque. operari, vt domino.

v. 37. coelefti reddita coetu.
exercituque inermi snittendo, D V K,

7 Vulg. poffit. BR.

DIGESTORVM LIB.

inuicem praeftare ^ debent.

AVIL- TITIUE!TL

yxi *9 v Uv coU vivóueva syouuévou, mo) pudiv- íivriAdyoyrog
co, 006 waxdeulxy moXZiy *?. Qudefitum eft, fi quid; non ad- a
miniftrandi animo, fed fraudulenter alienaffet, vel mandaffet B.L pepro ,.
an valeret? Refjondi, eum, de quojquaereretur, plÉne quidem, r utrhes
fed quatenus res ex fide agenda effet, mandatfe. Ttem qujgero, ?« '—^— &
an cum Seius magiftratu funétus, debitor exftitiffet, ?^* Tucius
Titius eo nomine conueniri poffit ?^?, velres eiugioblieatze ef-
fent, propter verba epíiftulae fuprafcriptat?^? ? jRefpondi, ne-Aty.
que conueniri poffe, neque res obligatas effe. ——
LXI. PAvrvslibrol.-ad-Neratium. — Qvop filio-
familias, vt peteret mandaui, ^* emancipatus exegit: de pe-
culio intra annum vtiliter agam. Paulus 3*:, fed et cum filio
agendum eft. 15 1
LXII. Sc;(EVOLAx]ithX[äDige&em Cv« con-
trouerfia effet de hereditate defuntCtae ^9, inter fcriptum he-
redem, et patruum Mieuium, et amitas, Mdeuius, litteris ad fo-
rores fuas factis, declarauit commune futurum, quiäquid ad
eum ex euentu litis hereditariae perueniffet: neque ftipulatio
litteras fecuta eft: qudefitum eft, cum transegerit idem Mge-
uius cum fcripto herede, ita vt praedia, et alie qujfedam res
ex ea transa&tione ad eum peruepirent, an ex litteris fuis pof- , ..
fit a fororibus conueniri? ;Refpondit ^7, poffe. $. x. Man- MP
daui/5 in haec verba: Lu£ius Titius ?? Gaio füto falutem. Pe- - J'aiLiuac2 n
to, et mando tibi, vt fid icas ?? pro Publio Máeuio apudjfi)e, T se
empronium, quáeque ?*^a Publio foluta tibi non fuerint, me^ 7«5* 3««
|repraefentaturum, hac epiftula, manu mea fcripta, notum tibi 44£.
facio. Qudaero, fi non fideiuffiffet, fed mandaffet creditori, et
alias ? egiffet, quam quod ?? éi mándatum effet, an actione
