aliena negotia impendimus, feruabimus negotiorum geftorum
iudicio. $. 5. Dum apud hoftes effet Titius, negotia eius ad-
miniftraui: poftea reuerfus eft, negotiorum geftorum mihi
aCtio competit, etiam fi ? eo tempore, quo gerebantur, domi-
num non habuerünt, rz47- !
| AX. VLPIANVS|libro-X. B. SIN ?5 Awa
TEM apud hoftes conttitutus deceffit ?7: et fucceffori, et ad- .
uerfus fuccéfforem eids, negotiorum geftorum|idire&ta ?9 et ) —
lfH.aéto Meew. -

Jento.
XXI. Pavrvs libro-IX.—ad-Edi
ONXX AVloetum,
, trigéffi- X k vinl. ^
10 ?? Digeftorum, cum a L anis tres, capti effent, c«ex: ga,
et vnus ea condicione miffus, vtj pecuniamlpro tribusadferret, —j*
JIDAL "rb 2 E E e .)H"-ff
et nifi ra;(j,ljïet, vt duo pro eo (quoqué pecuni darent, isque M2
reuerti noluiffet, //L/ ob hanc caufam illi pro tertio quoque pecu- f*'";g';ïäfg-o :
niam foluiflent: w Serufüs refpondit ) *? Xequum effe, Prae- "—
torem in eum reddere iudicium. $. r. Qui negotia heredi- . |
taria ]|gerit Labilhereditatem, feque ei obligatz/ "7'/z""f"

.i'l

|4

n jAinr n
dplay

u

^

DN
Mu

n

E

i ?uodammodo
ideoque nihil refert, an etiam pupillus heres jexiftat: quia id;*;:a* ofist
. L 4 e "" e ? El ]
des alienum cum ceteris hereditariisdoneribus ad eum tranfit. TKv
$. 2. Si, viuo Titio, negotia eius admiriftrare cdepi, intermit- - "
tere mortuo eo non debdo: noua tamen inchoare neceffe mihi
lL0 non

accepi effe fcriptum fufzepiffe loco vfucepiffe, quod ipfum negat Ruffardus, fed
perperam. Kecentior omnino aliquis v vfucepifii, in fuftepifli, conuertit.
Omnes interea re&te habent, etiam MSS. Confirmant Bafil. his verbis: 2:ià
víe xgncsuc óeczócuc, quibus vfucapiendi a&um folent circumfcribere. B R. Etiam
Hal. vfacepifli. G E B. 30 Vulg. addit zudzcío. BR. — 31 MHal fubiiere.
GE R. 32, Hoc fupplementum procul dubio antiquum, et fortaffe etiam. ge-

| nuinum eft, at recenti atramento eít fuperdudum, . idem in eadem voce obfíer-

uabimus infra ad. L. 2;. $. 3. quam itidem ftellulis inclufit Taur. Sufpeétam,
vt opinor, reddidit L. 9, verf. ceterum, vbiea dictio fubauditur. BR. . 33 Hoc
eft praeflabzmnus. lnterea habent Vulgares libri, ct ipfü recentiores hanc vo-
cem, tanquam eflet praeteriti temporis. ^ Nec aliter fex MSS, — Et fane eft prae-
flauit, in L. 36. $. 1. fin. iufv. de beredit. petit. etvepraeflauerit in L, 47. infr.
de actione emti, et praeflarim in. L. 37. n fin. iufr. de víuris. — al. tamen H.

a Porta in vtraque i r(ägä.üiïïd. vaeflitimus. BR. 'Taur. etiam dedit more tuo
praeffa Vimïæsfïwg, Wb. Pal 1. $, Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB.
34 Flor. primum erat e zoffes. BR. — 35 Haletfi GEB. 36 Hal Si. GER.
37 Vulg. decefferit. 8 R. 38 Taur. dErecta. GE 5. 39 Hal. tricefimo fe-
ptimo. GEB. 40 Hal. haec Seruius vefpoudit eiicit. — Vt antem in Vulgatis
adfunt, ita et in MSS. quae contuli. Malim 'vnam vocem inferere, quam duas
excludere: Sermius, iuquit, refpondit. BR. Contulit Brenkm. DBarb. Pa.l. l.5

4
d

|

fllp

D

[j

R

0

i

li,

meä

m gp
a

gäk:äfüt

E.

45

a

dauufeum. — ris

lgas 24 ones|tuas [praeftes,
i $ A' vt'lgo quigfq

[
Lf

cow

LA

x

j l negotiaaliéha gerens indebitum Té
Wüi«zfde eo autem quod indebitum foluit, magis eft vt fibi imputa-
;IJ

u-dl

7»&(&-?1»-»&/?-

DIGESTORVM LIB.

. : . CU *
non eft, ^* vetera explicare, ac conferüare *7 neceffarium
eft ^?: vt accidit, cum alter ex fociis mortuus eft: nam qe-
cumque prioris negotii explicandi-ïcaufa gerentur, nffjilyi;zi T

£, tefert, quo tempore confummentur ^5, fed quo tempore in-

^choaféntur *^9. $. 5. Mandatü ** tuo negotia mea, Lucius
TTitius geffit: quod is ^* non recte geffit, tu mihi aCtione ne-
gofiorum * geftorum * tereris, non in hoc tantum, vt a&i-
fed etiam quod imprudenter éum elege-
uid detrimenti neglegentia eius fecit, tu ?*
Thihi praeftes. — ,5 ey o at Iu
, XXIIL. Garvs élibro TIL- —ad-Edictum - prouineiale-
S1Y X hereditaria negotia, fiue ea, quae alicuius effent, gerens
aliquis ,|neceffarió" rem emerit: licet ea interierit, poterit,
quod impenderit ??, iudicio negotiorum geftorum confequi:

,iyeluti fi. frumentum, aut vinum familiae parauerit,??, idque
* 7.,.'0 m L] bd . * $ * .
afu quodam intérierit: forte incendio, ruina. Sed ita fcilicetd

[hoc dici poteft, fi ipfa ruina, vel incendium, fine vitio eius ac-
. ciderit: nam cum propter ipfam ruinam, aut incendium da-
mnandus fit: ab(urdum eft, eum iftarum rerum nomine, quae
ita confumptde fünt quicquam confequi. LO |
: XXIII. PA[&?[LVS i Fdicbugs / Sr Qvis

exegerit, reftituere cobitur:

^re debeat.
w XXIV. Ipew libro XXIV. ad Edictum, Sx kco
hac mente pecuniam procuratori dem, vt ea ipía creditoris fie-
ret: proprietas quidem per procuratorem (non, adquiritur.
Poteft tamen creditor, etiam inuito me ratum habendo, pecu-
niam fuam facere: quia procurator in accipiendo creditoris
dumtaxat negotium geífit: et ideo creditoris ratihabitatione
liberor. JXXlk, !
., XXV. InEM libroAXXVII. ad Edictum. Sr QyIS
negotia aliena gerens, plus quam oportet impenderit: recjpe-
raturum ?* eum id, quod praeftari debuerit. p, ^"f *«
XXVI. MopEsT:iNvs libro L. Refponforum. | Cv«

545

ALICVI ?? ciuitati per fideicommiffum reftitui iuffa effet he- -

reditas, Magiftratus jaCtores; horum bonorum "Titium, et Se-

LJA. ium, et Gaium ?*/idoneos crqauerunt: poftmodum nitaCtores
inter fe diuiferunt edminiftrationem bonorum, idque egerunt
. fine auctoritate, etfine confenfu Magiftratuum: poft aliquod ?*
Lv tempus teftamentum ??, per quod reftitui ciuitati hereditas
L. fideicommiífa ieffet 5?,. irritum probatum |eft pro tribunali:
T ?4 atque ita ab inteftato Sámbronius legitimus heres defun&ti ex-
$^. titit: fed ex his aCtoribus vnus non foluendo deceffit: et ne-
—f£ mo heres eius 99 extitit. Qudero, fi Sémptonius conuenigt
aCctores horum bonorum, periculum inopis defuntti ad quos
pertinet? Herennius Modeftinus refpondit, quod ab vno ex
| aCtoribus ob ea quae folus geffit, negotiorum geftorum attione
L ] feruari non poteft, ad dambum eius, cui legitima hereditas
A. At- quaeüta eft, pertinere. 37 m o gtl
$CY XXVII. InEw libroIL Refponforum. Ex pvosvs

fratribus, vno quidem fuae aetatis, alio vero minore annis,
cum haberent communia praedia ruftica, maior frater in faltu

Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. 41 Hal. et Vulg. praefigit licet. B R.
Vulg. coufummare. B R. 43 Hal. fit. GEB.
45 Hal confumantur. GEB. — 46 Hal. zuchoantur. GEB.
to, BR. — 48 Hal. quod fí. GEB. — 49 Flor. olim erat legeris, nec ineleganter
. forte. litera e poftea fuppleta non adeo recens videtur. BR. 50 Ap. Hal. vt,

42
44 Hal. et Vulg. nibil. BR.

abeft. GEB. — 51 Hal, vt, loco tw. GER. — 52 Hal. impendit. GEB. — 53
Vulg. comparanerit. BR. 54 a Ap.Hal.ego, abeft, GE B 54 5 Hal. re-
cuperaturum, et in fine, debuit. GEB, 55 MHal aliquando. GEB. 56
Hal. inferit tw"c. GEB, 57 Taur. aliquo T tempus. GEB. 58 Hal.
addit q4044e. GE B. 59 Hal. efl. GER. 60 Vulg. ei beres. BR. 61

Hal. praefigit Idem, et in fine vefpondit. GEBR. 62 Hal, IABOLENV S.
G £ B. 65 Vulg. mandato, vt Íemper. BR. 64 Hal, Se GEB. — 65
Vulg. lisque tauti aeflimari debet, quanti, et mox: Titii ayteim tantum intereft,

——

47 Vulg. manda- .

MECIZITESYX

communi habenti habitationes paternas ampla hedificia dedifi-
cauerat: cumque eundem faltum curn fràtre diuideret, fum-
ptus fibi, quafi f& nmieliore áb eo fátta, defiderabat, fratre mi-
nore iam legitimge aetatis conftituto. Herennius Modeltinus
refpondit, ob fumptus nulla re vreuente, fed voluptatis caufa
fattos, eum de quo qugeritur, aCtionem non habere, $. r. 9*
Titiumj fi pietatis refpectu forbyis aluit filiam: actionem hoc
nomine contra eam non habere refpondiZ^. , |
XXVIIL IAYorrwvs $? libro VIIL/ex Caffio. Sr
Q arch e. * n N
QvIS mandaty 9? ärtu negotia Seii 9^*. ceffit, Titio manda-
ti tenetur: lisque geftimari debet, quantó Seif ** et Titii in-

.tereft. 'Titii autem intereft, qtgït.antum is Seio praeftare debet,
] 66

65

/! * L] L * s
C/cui vel mandati vel negotiorum geftorum nomine obliga-

tus eft. "Titio autem actio competit cum eo, cui mandauit alie-
na negotia gerenda, et antequam ipfe quicquam domino prae-
ftet: quia id ei abeffe videtur, 1n quo obligatus eft,
Ja4C— XXIX. CarnfisTRATVS,libro Ill Edicti monitorii,
Cv PATER teftamento poftumo tutorem dederit: isquetute-
lam interim adminiftrauerit, nec poftumus natus fuerit: cum
eo non tutelge, fed negoctiorum géftorum erit azendum. Quod
fi natus fuerit poftumus, tutelae erit aCtio: et in eam 9? vtrum-
que tempus veniet: et quo antequam nafceretur infans geffit,
et quollpofteaquam natus fit. 442 "0.
XXX. IvrrAwvs libro $ z**plgä&orum Ex ra-
cTO quderebatur 9?: quendam ad filiginém emendam cura-
torem decreto ordinis conftitutum, eidem alium fubcurato-
rem conftitutum filiginem mifcendo corrupiffe, atque ita pre-
.tium filiginis, quae in publicum empta erat, curatori 9? ad-
flictum effe: quaque ag'äöne 79 eurator cum fübcuratore ex-
periri pof/i'it, etconfequi id 7* vt ei faluum effet, quod caufa
eius danminumjcepiffet *^ ? Valerius Seuerus refpondit, aduer-
füs contutorem negofiorum ge&orum?äïonem tutori dandam.
Idemrefpondit, vt Magiftratui aduerfus Magiftratum eadem actio
detur: ita tamen, fi non fit confcius fraudis.
etiam 7? in fubcuratore idem dicendum eft. — L
XXXI. PAPINIANVS librolT, Refponforum. Lrgkn-
TO velamico [mandauitjpecuhiam acCipere]^^ mutüam :j cu-
ius litteras creditor fecutus contraxit, et fideiuffor interuenit:
etiam fi pecunia non fit in rem eius ?? vería, tamen dabitur
ineum negotiorum geftorum actio creditori, vel fideiuffori,
fcilicet ad exemplum inftitoriae actionis. . $. r. Inter nego-
tia Sempronii qufe gerebat, ignorans Tifii negotium gelfit:
ob eam quoque [fpeciem/ Sémpronio tenebitur: fed ei cautio-
nem indemnitatis officio iudicis/ praeberi necefle e&, aduerfus
Titium, cui ** datur actio. Idemin tutore iüris eft. $. 2.
Litem(injiudicium deductam, et a reo defertam fruftratoris ami-
cus vltro egit, caufag abfentiae eius allegans iudici: culpam
contraxiffejnon viddbilur, quod 7* fententiarcontra abfentern
dictayipfe non prouocauit. Vlpianus notat;|Hoc verum eft,
quia ** fruftrator condemnatug eft: ceterum fi amicus, cum
abfentem defenderet, condemfnatus negotiorum geftorum aget :
poterit ei imputari, fi, cum poffet, nor&appeglaiï'et 7927 &-3.

quautum BR. Sed et Hal. guanti Sei. GEB. 66 Taur. Qiii. Verum Flor,
diferteeft Cuz. BR. — 67 Hal.ea. GE z. — 68 Hal, ferebatar. GEB. . 69 Flor.
etiamnum eft coratori vitio permutatae literae V cum O, an quod antiquitus
dicebatur cozrator. BR. 7o Hal. inflittum effe, quaerebaturque, qua aGione.
Ex VIII. MSS. duo tantum reperire potui, in quibus eft ufiictum Barb. et Byn-
kersh. fine gloff. — Etiam Gloffa habet affiidium, et exponit: fcilicet ob dammum
pretii, quod totum confequi mon potuit, BR. MSS. Vat. L IV. Pal. I. Treuif,
Bynkersh. habent affi£&um. |Sed et S. Cruc. vt Flor/Tc x g. "F Bo Hs
id.abeft. GEB. — 72 Hal. accepiffet. GE B. 75 Hal. et. GE£R. "74 Hal.
et Vulg. mandanit, vt pecuniam acciperet. BR. 75 Ap. Hal. eius, abeft. G E B.
76 'Yaur. Qui. GEB. 77 Hlal. inferit ab, — Vulg. a. BR. 78 Hal. VL-

PIANVS NOTAT. Et boc vermn eft, cum frufirator. GEB. 79 Hal.
appellarit, PAPINIANF $. Quialieng. lin Vulg. eft L. Q»i aleua, ä&e
Es s

Secundum quae

,Qui aliena negotia gerit, vfuras praeftarej cogitur: eius fcilicet
lL Joelef lct. L. W 62,, A *ïäj intcagu£ 6ub P P.

F

j éeex -

j d s
2..]1((:, C j!'(
d

LL f

octaue 13 F
KL *
772

eKCC
ftevecco

L
ä., ) J«

Puenga

ec

E W J*c:'/)r':' én;
K oeecsem 41- Tl la fwv:tf

LS64.

[OJuE
L
ä[ t
A4tot 1«.
v M(!«;).-Q cva.äe»rwfa
-.na.&:)at

rj

!ï',,gm
Ro

IM*UA/ )wmænl
tlf .

$s í

[ 6X

Ll f*.

Pt t L — C

m

&-.4x Libertos

66

pecuniae, quae purgatis *? neceffariis fumptibus qpäeäg
echuniam 37 accipere teltator// -
i^ vplüi

xturii Antoftümetiti t: fi quid amplius fuerit erogatum,
iudicio negoïlorum geftorum ab herede non recte petetur de

iure fideicommiffi 5^: cum.voluntas finem erogationis ? fe-
. * ."n . N
cerit. $. 5. Tutoris heres|impubes filius ob ea, quae tutor

eius in rebus pupillae paternde geffit, non tenetur: fed tutor.

proprio nomine iüdicio negotiorum geftorum conuenietur.
x6. Quamqudm mater filii negotia fecundum patris volunta-
tem, pietatis fiducia gerat, tamen ius actoris periculo fuo, li-
tium caufía conftituendi, non habebit: quia nec ipfa filii no-
mgne recte agit, aut res bonorum eius alienat, vel deþitorem
impuberis accipiendo pecuniam liberat. $. 7. Vno defenden-
te/caufam communis aquae, fententia praedio datur: fed qui
fumptus neceífarios &2 probabiles in communi lite fecit, ne-
gotiorum geftorum actionem habet. J fec6

*b
fevco XXXII. InE w librodlI. Refponforum. FrpErvssom
imperitia lapfus, alterius quoque contractus, qui perfonam
eius non contibpebat, pignora, vel ,Hypothecas fufcepit: et
vtramque pecuniam creditori foluit, exiftimans indeninitati
fuüae confufis praediis confuli poffe: ob eas res iudicio man-
dati fruftra conuenietur, et ipfe debitorem fruftra conuenigt:
negotiorum autem geftorum actio vtrique neceffaria erit: in
qua lite£culpam E'eüinïä;þif"fati*s eft, non etiam cafum: quia
praedo fideiutfor non videtur: creditor ob id factum ad refti-
tuendum iudicio, quod de pignore dato redditur, cum videa-
tur ius füuum vendidiffe, non tenebitur. $. r. Ignorante vir-
gine mater a fponfo filiae res |donatas|fufcepit: quia mandati
vel depofiti ceflat actio, negotiorum geftorum agitur ??. —

XXXIII. Ingw libro X. Refponforum. Hrmrs viri
defuncti vxorem, quae res viri tempore nuptiarum in fua **
ate habui tnpil: 87 hereditatis 9? poftul
poteftate habuit, compilatáe ereditatis $55 poftulare non
debet: prudentius itaque faciet ??, fi ad exhibendum d
negotiorum geftorum ?*, fi nego?;ia quoque vifi geffit, cum ea
fuerit expertus. |

XXXIV. PAvrvs libro I. Quaeftionum. NEesEs-
Nivs Apollinaris Iulio Paulo Salutem: ,Auia nepotis fui ne-
gotia geffit: defunctis vtrisque, auiae heredes conuenieban-
tur a nepotis heredibus negotiorum geftorum actione : repu-
tabant heredes auiae alimenta praeftita nepoti. Refpondeba-
tur, auiam iure pietatis de fuo praeftitiffe: nec enim aut defi-
deraffe, vtidecernetehtur alimenta, aut decreta effent ??, Prae-

z
80 Hal, putatis. Sed et Glofla iam olim pargatis expofuit,
Graeci noftri hoc loco fcribunt: per£ Z9 Zva-
vyxaíav ómmávn, poft (umtus neceffarios. Fabrotus vertit: deduchis fumtibus me-
ceffariit, BR. — 81 Bafil 92Aov ósovw, quantitatem manifeflam. B&. — 82 Hal.
zec ab berede vecte petetur, nec de iure fideiconmniffi. Haec pofteriora de zure
fideicommiff, a mala manu effe profe&ta contendit van de W'ater I. Obf, 1:5.
GEB, 83 Hal. erogatiohi. GE B. " $84 Hal. et Vulg. inferunt ac, atque
Baülicaj Bemuyheuc dvayxuaíug wod Oeüoxiuaumuévus. Neque vero aliter MSS. quae
contuli: B8R, Barb, S. Cruc. Trevif. Bynkersh. GER. 85 Hal. et Vulg.
agetur. B R. 86 Flor. erat fcriptum in (ui poteflate. Mutatio tamen ordi-
naria eft. BR. 87 Hal et Vulg. omnes expilatae. Similiter etiam MSS.
feptem.. .. Atque-hoc crimen ita appellari folet: verum ideo non minus fimili
quadam denominatione videtur indicari potuiffe. — Compilare primo notat co-
gere et 1n vnum condere: deinde, quod ita coa&um atque conuafatum eft auf-
ferre. Diferte Paulus in L, 9. $. 1. infra ad L. lul. peculat, habet: Swnut au-
tem fucrilegi, qui publica iura compilauerunt. — . Addo Feftum : concipilauiflüi ( hoc
eft, vt Scaliger exponit, compzlaft?) di&um a Naeuio pro corripuzfüi et. Zunolaffz.
Graeci in Dafil. appellant ziv weg? euAwSévrav mwQuypáTuy wAugovoíae Qw ,
actionem de fpoliatis vebus bereditatis, B R. — Habent expilatae, Barb. Pal. L. S.
Cruc. Bynkersh. et in Vat. L et Treuif, ita fa&dum. Ceterum notiffimi funt
loci Horatii L. Sat. L v. 78. Serui ne te compilent fugientes et v. 120. me m
Crifpini fcrinia lipp? compilaffe putes. G E B. 88 Vulgo inferunt crzmine. B R.
Et ita Bynkersh. GEB, . 89 Hal, fecerit. GEB. 9o Hanc a&ionem Ba-
fil. hic vocant 77v éxàixoüsuy rA &moxQuffvra moéyuerm, vindicantem ves occul-
tdtas. BR. — 91 Flor. v? gefloruim non eft in contextu; fed ad oram membranae

Contio. B R.
purgatis per compenfationem.

abeft. GER.

DIGÉSTORVM -LIRYHL TIT. Tv.

t?-ea conftitutum effe dicebatur, vt fi mater aluiffet, non m — 4 |
fét alimenta, quae pietate cogente de fuo praeftitiffet, repete- —""". — | |

negotia adminiftrabat ?*, verifimile effe de re ipfius nepotis —cMpexam. (5 |

re. Ex ?? contrario dicebatur, tunc ?^ hoc recte dici, vt ? 5sic poasss
, s : " e d * VmeA ^ .
de fuo aluiffe mater probaretur: at in propofito auiam, quae "

eum aluiffe. "'lractatum eft, numquid227/ vtroque patrimonio .] 94 Jc L
erogata videantur ?5? Qugero quid tibi iuftius videatur? Re- -
fpondi, haec difceptatio in fattum ?? conftitit; mam et il- Jytt
lud, quod in matre conftitutum eft, non puto ita perpetuo ob-| - ijtere. T
feruandum *??g. Quid enim, fi etiam proteftata eft, fe filium "d 1
ideo alere, vt autipfum, aut tutores eius conueniret? pone per- u
egre patrem eius obi/ffe 109], et matrem, dum in patriam re-
uertitur ^, tam filium, quam familiam eius ^ exfübuiffe: in a
qua fpecie etiam|ilipfüm pupillum negotiorum geftorum dan- ! :
dam actionem Diuus Pius Antoninus conftituit. Igitur in re :
fa&j'qä, facilius putabo, auiam vel heredes eius auäiendos, fi "n
reputare ^ velint alimenta: maxime, fi etiam in ratione iifi-
penfarum * ea retfüliffe auiam apparebit, Illud |nequaquam 15*«. t
ajfmittendum puto, vt de vtroque patrimonio erogata vide- fw,
antur. ( , :
XXXV.S C/EVOLA libro I. Quaeftionum. Drvon- | WJV*
T1O facto negotia vxoris geffit maritus: dos non folum dotis : ämcw
aCtione, verum, ?/ negotiorum geftorum feruari poteft. — Haec )5* — "7/
ita, fi in negotiis geftis * maritus, dum gefit ?, facere po- m
tuit: alias enim iäputari non poteft, quod a fe non exegerit. (i

Sed et pofteaquam patrimonium amiferit, plena erit ? nego-
tiorum geftorum a€tio: quamiüis fi dotis attione maritus cori- 1 ) -
ueniatur, abfoluendus eft *?. — Sed hic quidam modus fer-
uandus eft, vt ita querel/ae locus fit,s£G.0 v ANTVM FACE-
RE POTVIT, QVAMVIS POSTEA. '^ AMISERIT: fi illo .. 3 !
tempore |*? ei foluere potuit: non enim e veftigio in officio 15f« gusil
deliquit, fi non protinus res füas diftraxit ad pecuniam redi-J«c ex »it
gendam: praeterire ^^ denique aliquid temporis debebit, quo
ceffaffe videatur. Quod fi interea prius quam officium impleat, — :
res amiffa eft: perinde&negotiorum geftorum Lrää: tenetur, ac iJ?ïäcw
fi numquam facere podfit. . Sed et fi facere poífit *5 maritus, :
aCio negotiorum geftorum inducitur: quia forte periculum f
eft, ne"ïäfacergldeünat. $. r. Illüm autem ** non credimus ,LJAMF !
teneri; qui gerit negotia debitoris, ad reddendum pignus: cum | po]js | ft
pecunia ei degætur, nec fuüerit, quod fibi poífit exfoluere. '
$. 2. Sed nec(jredffübitoriae/fpeciem venire in negotiorum ge-| 1 6le o ox
ftorum actionem, et per hocfex ** menfibusexaCtis *? perire, "*6«teri.
fi vel ?? mancipium in rebus non inuenit, vel eo inuento,
" quod

»p,

E
antiquo tempore adie&um, vt adeo mirer, Taurellium hic afterifcos non habere. 1 ul.]
B R. 92 Hal. et Vulg. effe. 2 &. 935 Hal. E. GE&. 94 Ap. Hal. tunc, I 4
95 Hal.et Vulg. cum. BR. 96 Hal. adminifiraffet. GE R. | -
97 Hal. inferit de. GEB. 98 Hal. viderentur, GEB. 99 Vulg. zu facto. Ít
Sed et varia MSS. tamen habent ; fachum. 8R, Nempe Barb. etS, CruciT. Sed J k. j üt
in Bynkersh. fa&um eft zn fa&o.[G*—EB. IOO 4 'Taur. obfer Bandum. GEB. l00 1 l;f 4 " n
Taur. obIfje. G E B. I Hal.reuerteretur. GEB. — 2 Hal.tam filium eius quait. 6*/('. ul
filiam. Re&ius Florentina, cum difertiffime Bafil. àzovoéyes 7iv $v xoo Tiv àu- J to! 7 | n
voU QeyiMoaw. BR. 3 Vulg.facfa, BR. — 4 Hal reputari GEB. — 5 Hal. inva- 4 M W
tiones impenfam eam. GEB. — 6 Hal. inferitez, Vulg. etiam, 8 R. — 7 Ap. Hal. des
im megocis geflis, abfunt. Et probat idem Guil. Ranchinus II. Var. Lec, z.
GEB. 8 Hal. et Vulg. geffit. BR. 9 Flor. olimtraiedtis literis plaenerit.
Hinc autem commodius, forte etiam verius, reftitui potuiffet plane erit, — Cete-
rum & poft « adícripta eft inter verficulos, vt nunc fit plaena erit. BR. — 10 Hal.
et Vulg. fit, 8R. — 11 Vulg. praefigit ;m. BR. — 12 Hal. poffeaquam is ami-
ferit, loco quammis poflea mmiferit. GER. 13 Vulg. inferit 4uo geffit, B R.
14. Hal. in margine : alias, redbibendam. praeflare denigue. GEB. — 15 Hal. po-
tuiffet. GE . 16 Hal. inferit poffe. Etiam Vulg. poft facere, BR. 17
Hal. etzam, loco autem. GEB. 18 Flor. eft ex, vt etiam Taur. exhibet, fed
manifefte reponendum fex. Et ita habet Hal. et omnes. Videtur Contio li«
brarium Graecum &£ cum fex confudiffe. Clare Bafil. zagióvrov ?E wsvüv. BR. |
Etiam Codices habent fex Barb. Pal. L. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEBR. — 19
Hal. actis. GER. 20 Hal. hic multum aliter: fiue mancipium in vebus mom |

um

Zv

f
(tu]
CH
Ti
GER
lii |

GES

—
c»
[l
[ d

ne additum erat, vel per eum adquifitum, non. ex . ve emptoris, wec iunmenit, nec

inuenit, vel eo inuento aut deterior bomo fackus eft: aut quod accéffionum. momi- j
recepit, (

DIGESTORVM LIB. IIL TIT. V.

aD(:Z(an Lf ercXe r Jïïfl:w-—

I quod acceffionum ?* nomine additum eft, vel quod deterior
" ,,, homo factus eflet, vel quod per eum effet adquifitum non. ex
", Wre emptoris, nec inuenit, nec rq(;gpüi:et. : nec effet in ipfis etii-
Vilggs . ptoris negotiis, quae gerebat, vnde fibi in praefenti redderet.

m

$. 3. Ceterum fi ex alia caufa perpetuae obligationis, cum fit
x. locuples, debeat: non eft iiputandum, quod non foluerit ?? :
vtiqueäneque vfurarum ratio querellam monuáàt. ; Diuerfam-
que eft in tutore debitore: quia ibi interfuit ex priore obliga-
c tione folui, vt deberetur ex tutelfe aCtione.
L:f)?g Ll.[ XXXVI Pavrvs libroiIV. Quaeftionum. | Srx rr-
— pER homo, bona fide mihi feruiens, mutuam pecuniam fum-
pferit, eamque in rem meam verterit: qua actione id, quod in
rem nodtram ?? verlit, reddere debeam, videndum eft ?*: non
enim quafi amici, fed quafi domini negotium geffit. Sed ne-
gotiorum geftorum actio danda eft: quae definit competere,
[v di creditori]?? eius foluta fit.
XXXVII. In&w libro

C. r
l. Sententiarum. Lr-vrs con-

EM teftatáe tempore qugeri folet, an pupillus, cuius finetutoris au-
fWö&pritate negotia gefta funt, locupletior fit ex ea re factus, cü-
n&*,.) ius ^* patitur aCtionem. — $. r. Sg pecuniae quis negotium
xno)). gerat, vluras quoque praeftare cogitur, et periculum eorum
m €X:cw"nominum, quae ipfe contraxit: nifi fortuitis cafibus debitores
R ^ ita fuas fortunas amiferunt ??, vt tempore litis ex ea actione
-4. f« & conteítatae foluendo non effent, :2. Pater, fi emancipati fi-
co"^]i res a fe donatas agminiftrauit: filio actione negotiorum ge-
1 ftorum tengtur ??. L 6z a ; .
XXXVIII. TRiPHONIyVS libo II. Difputationum.
f L(Qvx srug vfuris pecüniam debebat, creditoris fui geffit ne-
4 gotia: qu&efitum eft, an negotiorum geítorum actione fum-
" mae illus víuras praeftare debeat. — Dixi, fi a femetipfo exige-
Va pcexüre eum oportuit, debiturum vfuras: quod fi dies foluendae pe- -
p cuniae tempore, quo negotia gerebat, nondum venerat, vfuras |
| J*. |non| debiturum: fed die praeterito, fi non intulit rationibus-
Lf 4 creditoris, cuius negotia gerebat, eam pecuniam a fe debitam:
E merito vfuras bonae fidei iudicio praeftaturum. — Sed quas vfu-
ras debebit, videamus: vtrum eas, quibus aliis idem creditor
fyeneraflet: an et maximas vfuras ?^* ? quoniam vbi quis eius
me]i pecuniam, cuius tutelam negoäaue fagniniürg"f 39, aut Magi-
ls itratus municipii publicam in vfus fuos conuertit, maximas vfu-
b as praeftat, vt eft conftitutum a Diuis Principibus. Sed ifti-
Lepn us ?* diuerfa caufa eft, qut ?? non fibi fumplit ex adminifira--
n tione nummos, fed ab amico accepit, et ?? ante negotiorum ?*

Nam illi 35,. de quibus conftitutum eft,

47:. adminiftrationem.
J-jifwe' 3ó

" eum gratuitam,g certe integram * et * abftinentemjromni
L£ . lucro praeltare fidem deberent ?7: licentia, qua videntur abu-
- EE maxjmis vfuris, vice cuiusdam pg/enae fübiciuntur; hic i. o-
na ratione accepit ab alio mutuum: etivfuris ?5, Quja non fol-
Ó //f&. uit, non quia ex negotiis, quae gerebat, ad[fe pecuniam tran-
É ftulit, condenfnanduseft. Multum autem refert, incipiat;hunc
ne F. debitum , [an|ante nomen fuerit debitoris: quod fatis elt ex
? non víurario facere vfurarium. *
p tie. XXXIX. Garvs libro III. de Verborum Obligationibus.

^ veccpit, nec evat inm ipfims etc. GEB. 2X Vulg. acceffiouis. BR. 22 Hal

' quod uon foluit. Bafil. vertunt: 3ióve, propterea quod. BR. 23 Hal. qeam.
: GEB. 24 Fallicur H. a Porta, qui in li. annotat, in Pand. Flor. legi videa-
j JHu$. BR. 2,5 Hal. et Vulg. ercdztoribus. BR. 26 Hal. cum is, loco cuzus.
l GER. 27 Hal, et Vulg. amiferint. BR. 28 Taur. in margine: tenebz-

o- . &ur, et bi quidem antiquiffime adícriptae funt. BR. 29 Vulgo vfuras, abeit.

. cino cauero: dicendum eft, quod praeftitero negotiorum gefto-

7 BR. 30 Hal adminiflrauit. GEB. — 31 Vulg. illius, BR. 32 Hal. quia. ) : : , D as s
1 , GEB. / 33 Àp. Hal.et, abeft. GEB. — 34 'Hal. inferit geflorum. GEB. 35 | item Bafil, àvx cämymä;sms, Vide et $ch011a. BR. Habet eï- Hal, ne.gatmnes.ïx. |
j - Hal. in ilis, ex in fequentibus fubicitur. GERB. 36 Hal. abfliueutem in lucro. | GEB. f!,.gxï-ïa.l. et Vulg. prgefïgunt in. BR. — 50 Hal.þ gzg.,gzi-, fed quia. G E B.
1 OGER 37 Hal, debeant, GEB. 38 Sic quoque Hal. Ceteri omnes, et m | 51 Flor, fuit olim damnouuerjfm pro dammuo eummonu verjari, et certe au—t« hic vo- ?,T ; &T— d
9 vfuras. MSS. autem iu vfuris, et Bynkersh. fine. gloflis Z v[uris, quas mow cula eam carere p ifur&us, aut m.fequgn.nþl'xs. 'Omr.lgg tamen vtmmqueäg'uq;f Qü e
" foluit. Quid fi legamus et vfuras quia non foluit, won quia etc. hoc eft, quia fgunt, nifi quod i in 1B.arb. vhic.locx initio :a:.?fucri R. Iflaiïacn—mt a 1?- T :
" non foluit vfuras, non quia etc, — Profecto admodum mendofa cft haec L. 34. | uo Vat. I. HI. Pal. L S, Cruc. Treuif^] Habet eam Halæ " e-zu;-zgm *.-trqquï—i | (ïv W .
7 " "«t et L. 43. B. - MSS. quae iu vfaris habent, funt Barb. S. Cruc. Treuif] GEB.T co. GEE. . 52 Hal et Vulg. propterea quod. tibi mecejJariwm. E. — 53 -an.
h i [ | Aa | et
4

67
SorvENDo quisque pro alio, licet inuito, et ï,g;norante, libe-
rat eum: quod autem alicui debetur, alius fine voluntate eius
non poteft iure exigere: naturalis enim, fimul et ciuilis ratio
fuafit ?*?, alienam condicionem tmeliorem quidem *? etiam
ignorantis, et inuiti nos facere polle: deteriorem non poffe.
XL. PaAvrvs libro X. ad Sabinum. . Sx coMmwv-
NES 3edes tecum habeam, et pro tua parte damni, infeCti vi-
O m -n;-*,'
rum actione potius, quam communi diuidundo iudicio, poffe
me petere: quia potui partem meam ita defendere, vt fócii par- . !
tem defendere non cogerer, f« €x 7eL ]1 XXXf.
XLL IpE libroJXXX. ad Editum. Qvx sknvv w rce &
meum, me ignorante, vel abfente, n noxali caufa defenderitsz
negotiorum geftorum in folidum mecum, non de peculio aget.
XLIL IpEw libro XXXIII ad Edictum. $: seavx
mei rogatu negotia mea fufceperis: fi dumtaxat aWmonitus a
feruo meo id feceris, erit inter nos negotiorum geftorum a&io:z
fi vero quafi mandatg ^* ferui, etiam de peculio, et de in rem
verfo ^^ agere te poffe refponfum eft. :
XLIII. LAnxo libro VI. Pofteriorum Epitomakorum &--/ 2c/
Jaloleno ^?. Cv PkcvNrAM eius nomine folueres **,
qui tibi nihil mandauerat, negotiorum geftorum atfio tibi cora-
petit: cum ea folutione debitor a creditore liberatus fit* niff ..
fi quid debitoris interfuit, eam pecuniam non folui. a t
XLIV. Vr»raAwvs libro VL Difputationum. . Is,
Qvr amicitia duCtus paterna pupillis tutorem petieritj vel fu-

CXX us
XXXZ

cK

fpeCtos tutores poftulauit: nullam aduerfüs eos )»fæbe:t aCtio- Ó
nem, fecundum Diui Seueri conftitutionem ^5. & . j p

&
d

x

XLV. Ipgw libro IV. ** gginionum. Qvarg vTri-
LITER in negotia alicuius erogantur, in quibusfeftjetiam fum- 1.
ptus honefte ad honores per gradus pertinentes *7 factus,.
aCtione negotiorum geftorum peti poffunt. $. r. Qui purete-
ftamento libertatem acceperunt, actus, quem viuentibus domi-
nis adminiflrauerunt, rationem reddere * non * conpellun-
tur *9, $. 2. Titius pecuniam creditoribus hereditariis fol-
uit, exiftimans fororem fuam defuncto heredem teftaiénto exX-
titiffe: quamuis animo gerendi fororis ftéjotia id fecilfet:12
veritate tamen filiorum defuncti, qui fui heredes patri fubiato
teftamento erant, geffiffet: 9? quia zZequuar eíft indamino .
* eum * non verfari ?*, actione negotiorum xgï'äftorum'id(.ejmj At .
petere placuit. aE
XLVI. ArRrzcawvs libro VII. Quaeftionum. MaAx-
DASTI filio meo, vt tibi fundum emeret: quod cum cogno-
uiffem, ipfe eum tibi emi. Puto referre, qua mente emerim:
nam fi propter ea, qu&e tibi necef'aria ?^ elfle fcirem, et te eius
voluntatis effe, vt emptum Kabere velles, agemus inter nos ne-
cotiorum gefítorum: ficut ageremus, fi aut nullum omnino
mandatum interceffiffet, auticlitio mandaffes, egi?^ ego, quia
per me commodius negotium poffim conficere, emiflem. $i
vero propterea emerim, ne filius |mandati iudicio teneatur: ma-
gis eft, vt ex perfona eius et ego tecum mandati agere poífim,
et tu mecum actionem habeas de peculio: quia et li Titius id

— Jec

39 Hal. fuadet. GER. 40 Ap. Hal. quidem abgll, GERé* . 41 Vulg.man-
dato. BR. 42, Hal. et Vulg inferunt a&zone. 8 R. 43 Àp. Hal a Íauo-
leno, abfunt, GER. 44 Hal. folueris,mendofa hic multa, vee dicum. B R.
Puta Florentiae. Vid. not. ad £. ;3. GEB. 45 Hal. fecundshm "quod. Diui
Seuerà conflitutioue declaratur. GEB. 46 Hal i. HI. GER. 47 Hal.
obtingentes. G EB. 48 Nox ob proximum coz Flor. excidifle vigetur. — Eft
autem ab ordinario corrigente repofitum, receptumque ab omnibW. Diferte

k )d ; -'(('
Jtc du ;Z[

R.

LV

L L'
fwescvl

68 : DIGESTORVM. LIBA IHL. TIT- AW UVELE

mandatum fufcepiffet *^, et ne. eo nomine teneretur, ego
emiffem: agerem cum Titio negotiorum geftorum: et ille te-
cum, et tu cum illo mandati. Idem eft et fi filio meo manda-
ueris vt pro te fideiuberet, et ego pro te fideiufferim. $. r.
Si proponatur, te Titio mandaíle, vt pro te fideiuberet, me-
que, quod is aliqua de caufa 1mped1regur quo minus fideiube-
ret, liberandge fidei eius caufa fideiuffiffe: negotiorum gefto-
rum mihi cotfipetit a&tio. E d
XLVIL PaAvrvs libro I. Sententiarum. . Ac'Tro ne-
gotiorum geftorum illi datur, cuius intereft hoc iudicio expe-
ri. 4 — Necrefert directa quis, an ynh. -g.&wn.e agat, Vgl
conueniatur: quia ?? in extraordinariis,iudiciis, vbi conceptio
formularum non obferuatur, haec fuptilitas fuperuacua eft :
maxime cum vtraque aCtio eiusdem poteltatis eft, eundemque
habet 55 effeCtum. n ..
XLVIIL PAprNrANVvs libroIIIL.Quaeftionum. IGNo-

RAN'TE quoque forore, fi frater negotium eius gerens dotem

a viro ftipulatus fit: iudicio negotiorum geftorum, vt virum
liberaret, tiure /conuenitur. x
4XLIX- Arnicawvs libro VIII. Quaeftionum. 51
REM, quam feruts venditus fubripuiffet a me venditore, em-
ptor vendiderit, eaque in rerum natura efle defierit: de pretio
negotiorum geftorum aCtio mihi danda fit 57, vt dari deberet,
fi negotium, quod tuum effe exiftimares, cum effet meum, ges-
fiffes: ficut ex contrario in me tibi daretur, fi cum heredita-
tem, qude ad me pertinet ??, tuam putares, res tuas proprias
legatas ?? ífoluiffes: * quandoque de ea folutione libera-

rer ) 9?9. &tyer

/? DE CALVMNIATORIBVS. /g/
VrnPrANVS libro X. ad Edictum. |

u €x /"l n E N Ev M, [qui[ vt calumniae caufa|negotium faceret, vel non
! a

ceret, pecuniam accepifle dicetur, intga annum in qua-
druplum efüs pecüniae, quam accepiífe dicetur: poft annum,
fimpli in factum a£fio/ competit. $..r. Hoc autem iudicium
non folum in pecüniatiis caufis, fedjetjad| publica crimina per-
tinere Pomponius fcribit: maxime cum gf lege . Repetun-

« d. 595/5 darum [teneatur] qui ob negotium faciendum, aut non facien-

acvo
| 1 p f

(M*W*,.ir a

Jru,
I a -
[f

dum per calumniam pecuniam accepit. $. 2. Qui autem ?
accepit pecuniam, fiue ante iudicium, fiue poft iudicium acce-
ptum, tenetur. $. 3. Sed et conftitutio ? Imperatoris noftri,
quae fcripta eft ad Caffium Sabinum, prohibuit iudici vel ad-
uerfario, in publicis, vel *| priuatis, vel ;fl;flfcalibus caufis pe-
n un

et Vulg. fed loco et. BR. 54 Taur. fafcIpiffet. GEB. 585 Hal. plame,
loco q2ia, GEB. ,. 56 Hal. fit, euudemque babeat. GEB. 57 Hal. et Vulg.
efl. BR, — 58 BP pertinebat. GEB. 59 Hal, loco legatas, fubftituit lega-
tariijs. MSS. habent, vt Flor. BR. Barb. L. Vat. L IL HI. Pal. L S. Cruc.
'Treuif. Bynkersh. GER. 60 Hal. et Vulg. quotquot adimus : quandoquidem
ea folutioue liberarer, nifi quod Vulg. habent liberer.'] 9. qnandoquidem pro
quandoque de, omnino approbamus. Nam vt fupra monitum, in poftrema h. t.
parte vapia fuperfunt manifefto mendo inuoluta. "Videamus nunc MSS, quae
hic maiore numero infpicere vifum eíft. "Tredecim archetypi vitium fideliter
exprimunt. Sed tamen in Pal. L expunda eft praepofitiogf.In Vat. II fupra

at, IJL. fcriptum fi quando. n Bynkersh. finc gloff. vt quando, / Pro libe-

