tat H. a Porta ia II. in Pand. Florentiae haberi: propter ea, dubito, an re&e?

Si eft, noflram eífugit diligentiam. B R. 88 Hal competuut. GEB. 89 .
Hal. non quafi iure fucceffionis. GE B. — 9o Vulg. inferit meus. BR. ^ 91 Hal.
imwoAW*. GEB. 92 Hal deliqwiffe. GEB. 93 Hal. exbiberí. GEB. — 94

Hal. et Vulg. poterit. BR.
t Hal. CAIVS lib. VII. ad editum prouinciale. G. 2 Hal per
vindicationem. G ER. 3 Vulg. dirimere. BR, 4 Vulg. Nor. omnes per

adiudicationem. — Ft ita legi apud Frontinum Contius annotat. E fex MSS. duoTrT Uafffc' w
z'zzdicationem/habere deprehendi, et in äqgoque ad fuppletum eft. — Conf£. $. 7 : ]
vlt. I.de Offi. Iud. 8&R. Reliqua MSSTBarb. Otob. Treuif. Bynkersh. GEB.T :
5 Ap. Hal. inuicem pro eo, quod ei adiudicatar, abfunt. GEB. — 6 Hal. quam. ' ——

GE B. 7 Hal. et Vulg. pracfigunt a, et pro. appareat, quod antecedit,bha-
ent

186

LUF mmg]fifgt.. Sed et fi menfor ab altero * folo conductus fit,
condeninatio erit facienda. eius, quijfhion) conduxit, in partem
mercedis. $. 2. Poft litem autem conteftatam etiam fructus

þ(", . . )* VA EET L. UR .
venient in hoc iudició- ? :: nam [et culpa et dolus exinde prae-

15 E in iudicium venient:àüt énim "" bona fide percepit, et/ Tus
, ; t crari eum oportet, fi eos confumpfit: aut mala fide, et con-
jieex u &»: dici oportet. $. 3. Sed et fi quis iudici non pareat in fucci-
denda arbore, vel aedificio in fine pofito deponefido, partáue
' eius, condemhabitur. $. 4. Si dicantur termini deiecti vel
exarati, iudex, qui de crimine cognofcit, etiam de finibus co-
enofcere poteft. $. 5. Si alter fundus duorum, alter trium
fit, poteft iüdex vni parti adiudicare locum, de quo quaeri-
. 0,tur, licet plures dominos habeat: quoniam magis fundo, quam
si*ex hat perfonis adiudicari ines !^ intelleguntur: hic,autem, cum fit
YMeerson haóc l. adiudicatio pluribus, vnusquisque portionem habepit, quam
in fundo habet, e£ pro indiuifo *?. $. 6. Qui communem
£« fundum habent, inter fe non condemmantur *^: neque enim
inter ipfos accipi videtur iudicium. $. 7. Si communem fun-

r 3 A « cat:«t dum ego et tu habemus, et vicinum fundum ego folus *?, an
PC hu3 f&pnium regundorum iudi&ium accipere poffumus? Et fcribit
[ n Pomponius, non poffe -mos-aecipere. *9: quia ego et focius
meus in hac actione aduerfarii effe non poffumus, fed vnius
H - : TL : . ó "p
À JÀ:C, 1oco habemur. $. Idem Pomponmsjgxelvule quidem iudicium
dandum dicit: cum poffit, qui proprium habedt *?, vel com-
munem vel proprium fundum alienare, et fic experiri. $. 8.
Non folum autem inter duos fundos, Verumetiamf'fïter tres
pluresue fundos accipi iudicium finium regundorum poteft:
l44X vtputa fLS,/ : fmguh plurium fundorum confines funt, trium for-
| | te, vel quaftiugr. 9. 9. Finium regundorum actio et üfijagris

veCigalibus, et inter eos, qui vfumfructum habent, vel fru-
d^^: €Ctuarium et dominum proprietatis vicini fundi, et inter eos,
E qui iure pignoris poffident, competere poteft. $. ro. Hoc iu-
|l'uefunt, .dJAts, dicium locum habet in confinio praediorum rufticorum 27* ? vr-
- e, ä,'n;mjüza f)banorum, difplicuit: neque enim .cggü,n,es.f ]h.ij,zo, fed magis
| ; vicingidicuntur ?*, et ea, communibus parietibus plerumque

fv' Z/-t: o u . . * : L A E . 1* . E :
"um difterminantur: et ideo etfi in agris aedificia iunCta Mint ??,

of Ditye s
L fant loeüs hüic aCtioni non erit. óEt in vrbe hortorum latitudo
E ; contingere ??. poteft, vt etiam finium regundorum agi poffit.
n'g&-.d«äwo & lh Sitiämä 2: pubhcaggteruexgh't',. cgr.lüngum non intellé-
L o o gitur: etideo finium regundorum agi non poteft : |
i V. Inkewibro XV.-ad-Sabinum. ^ QvrA MaAGrIS in
l24:775, confinio meo via: publica, vel flumen fit, quam ager) vicini.

: VI. Ipe M libro—XHE-ad-Ediétum. SED, sx riuus

^«: priuatus interuenit, finium regundorum . agi poteft.

bent apparebat. BR. — 8 Mal alterutro. GEs. — 9 Vulg. indicium. BR. — YO
Vulg. omnino. B R',k Y1 Hal, «amaut. GEB. | 12, Vulg. inferit: vel partes.
Hal. habet partes, loco fiumes, BR, I3 Vulg. vnusquisque borum portionem
babezst, quam in fundo babet, et pro induifo. ial vmasquisque portionem im
| ( fundo babet, quam et pro indimifo babebat. Yn nouem MSS. borum comperi, in
|| decimo: eorwm, vtrumque autem poft portzomem. — Praeterea in fex : babeat, et
||in duobas: babet, pro bhabebit. .Ego nihil mutarim, ceffante neceffitate. B.
! Nouem illi: Barb. Vat. L. III. IV. Pal. L. Treuif. S. Cruc. Bynkersh. — Decimus
| Otob. Sex, qui referant Pabeat : Otob. Vat. . III. YV. Pal. L. Treuifzduo, qui
babet: Barb, et Bynkersh. — At S. Cruc. babebit. GEB. .. 14 Hal. Qu commn-
yzem. fundum znter fe babent, non condemnantur. GEB. — Y5 Vulg. inferit quae-
vitur. B R. t6 Ap. Hal. zos accipere, abfunt. GE B. — V7 Hal. babet. GER.
18 Vulg. praefigit fi, et ita eft ap. Frontinum. BR. Et forte Taur. darc debuit-
fec SInguli. GEB. 19 Hal. et Vulg. praefigunt ;z, quod malim. BR. — 20
Hal. bic funt. GEB. 21 Hal. in margine: alias, confinia baec funt fed ma-
gis vicina dicuntur, et ea. GE B. 22, Hal, funt. GEB. 23 Hal. efficere.
24, Gothofr. in nota: Si vero flumen vel via. Hal. Vulg. Si vero

l

-

| GEB.
4 ï via publica, et Hal. in margine monet: alias, flumen . vel, abe[[?. Sed procul du-
ET ' bio genuina le&io elt, quam Contius ex Frontino annotat: Szme flumen, fiue via

publica. B R. : . 0 u) .
et Treuif, ita eft fa&um. — Habet etiam Taur. in Adnotat. fiue via. fic iu P. in
! wet. fi wero via. GEB. — 25 Hal. vav3exràv, GEB. 26 Hal. inferit etzam.
P^ Xä GEB. 27 Vulg. pracfigit e, et mox habet pofidet. BR. . 28 Hal. li. V.

; )/wa meo tv J'Vï "

' 7
N i u

DIGESTORVM LIB. X.

ftantur: fed ante iudicium ,percepti non omnimodo *? hoc.

Zïue fuis fubieCtis locis ?5. . j

Vulgatam referunt Barb. Otob. S. Cruc. Bynkersh. Et in Vat, L.

æw/äm distos: Quo//aa)& -f(";zulz/» waünmc Aut, fecccaar- 0!)0171: LMW;)ECF*DJQ/ d
(.frf::z'gj) f? c&:&"g 4€ü£7wä- t a«v tetn /MIZM /;Z/m Ü a ao vä..;

PIHTCIS :

VIL MonprsTIiNvs/lbro X. PandeCtarum-?5. Dx
Mopnpo ?* agrorum arbitri dantur: et is, qui maiorem locum
in territorio habere dicitur, eetefis, ^" qui minorem locum
poffidefit, integrum locumlajügnare compellitur. Idque ita
refcriptum eft. — 16f , ! !
VIIL. VrPrANYvS libroVl.-Opinionum ?^9. Sx r*-
RVPTIONE fluminis fines agri confudit ^? inundatio, ideo-
que ?? vfurpandi quibusdam loca, in quibus ius non habent,c..
occafionem praeftat ?*, Praefes prouinciae[alieno eos abfti-| 7 ;
nere, et domino fuum reftitui, terminosque per menforem de-. Jalu—?';ïue,l |
clerari iubet. $. 1. Ad officium ?? de finibus cognofcentis, ??
pertinet, 353 menfores mittere, et per eos dirimere ipfam fi-
nium ?* quaeftionem, vt fequum eft, fi ita res exigit oculis-|

?
Cm :

IX. IvLiANVvs libro VHE-Digeftorum IvprcrvM|
finium regundorum manet, quamuis focii communi diuidundo |
egerint, vel alienauerint fundum.J ,4,,., .. :
X. IpEM di -—Digefterum. — IvpricivM com- ^
muni diuidundo, familiae/ercifcundae, finium regundorum, ta-
le eft, vt in eo fingulae perfonae duplex ius habeant: 3* agen-
tis, et eius, quo cum ?* agitur. |
XI. PaPiN1ANVSllbro-IT. -Refponforum,

»^ à :

dw gU -2
& . 1- * 40 ïo P À
auctoritas ante litem inchoatam ** ordinati fequer
do fi non varietate fucceffionum, et arbitrio ,ngeHbrle, fines,
: " . . - 9. adii ; 2*
additis vel detraCtis agris, poftea permutatós$r probátur4* ".

XIL Pavrvs dibro Ill iRefponfoeram. Eos rEm-

r . : A *X : 3
NALIBVS quaeftionibus vetera monumeifta mïsgeäfus 39 fape puncla fu.

da eft ) mo- yj-t st

——

j a'þf)v;yaïä' P
Primsltatb: 6 —

MINOS,,quantum ad dominii quaeftionem pertinet, obferua- 777 7- -
ri oportegg ^^ fundorum, quos demonftrauit is, qui vtriusque ,. 'Z" 1
praedii dominus fuit, cum alterum eorum venderet: non enim D.

termini, qui fingulos fundos feparabant, obferuari debent, . .. ^«-
fed demonítratio ;t' üinium ^? nouos,fineg inter fundos con- 277*
ftituerejf4..L(i34'deboï.£;£u!uï Wfpmö n - |
ciAee; XIII. (Giar v silibro TV. ad-Lesem-duodeeim "Tabula-
rum. ScrewNDvM eftin ^* a&tione finium regundorum il-
lud obferuandum effe **^, quod ad exemplum qüodammodo
eius legis fcriptum eft, quam Athenis SÓlonem ^* .dicitur, tu-
liffe: nam illic ita eft ;* 8( Ev vic xiuacíxv u) XAAorQlo u- f
'elg oguyg, TOV Opov u Txpxxlvew ^?* éxy Tenylov, qróda xmo- u;ï"ïw
Abrew 99* àxy k ofugp, Óvo aró0uc* &xv dà véov 5* 3 BoXpov fU i.
ópUr]y, 0cov ro 8d.3oc , rocoürov coAÍmew* éxv Ób (ppémp, op- A E.

? .
lm t ) :
b ?((?,.MJ"Z.

yvuty 92* &Axixy Ódà, uo] 9? cuuav, ivyéx a0dwg oO TOU MÀAO- "r
,Tglou Qur&uciv* rx 08 &A« ó&v0pu, qéVr& "^ qo0xg,) ? .
(s o 0 o LE N CA R C L U LU u
T T z [Yr n * ETE * ,
£a2 ui(/( Go f(/r(zu/,&wäxw, /ä/[«ra)m 7& 7ua,m hp/)/n. fu:dllyfue/ ä/ ;
de officio procoufulis, GEB. — 29 Hal. confuderit, Wulg. coufundit. BR. — 30

32, Vulg. inferit Zudicis. BR.

31 Hal praeflet. GER.
35 Hial.

Hal. idque. GEB.
34, Vulg. inferit regundorum. BR.-

33 Hal. praefigit et. GER.
et fi ves exigat, oculzs etiam fuis fubieclis locis, — Ceterum inter fex fcriptos C()diffä)"
ces folus Bynkersh. L, et habet ante fi. BR. *ReliqufrBarb. Otob. $. Cruc. Trc-/ K -
uif. et BynkersD. TT ito. GER* 36 Hal praefigit et. GE s. — 37 Hal. ;
qui cum. — Vulg. cum quo. B R. 38'Hal. inferit et. GEB. 39 Conf. Guil.f þ -- eXt 70*
Fornerium JJ7. Selecf. 2. G EB. 40 Hal incobatam, GEB. 41 Vulg. æ- |
permautati probentur. BR. — 42 Vulg. oportet. BR. — 43 Vulg. coufimium. BR. 4
44 Hal 4«ae nouos fimes intev fundos com[Hituit. GXxB. 45 Hal inferit
bac. GEB. 46 Ap. Hal. effe, abeft. GE . 47 Hal.. Solon. GEE. 48
Conf. Leunclau, 41 Notat. 34. vbi hanc Soloniam legem ex Bafil reflituere
conatur GE B. 49 Hal. 3:s&füaívsw, vti vulgo ante Taurellium. BR. 8O
Hal. hicet paulo poft ézozcézew. GEE. — 51 Hoc eft fepulcrum. — Verum quid
fi 7ájgov legamus inferta P, quae interdum fuperne 7à ( íolet infigi in hunc
modum (B et potuit per incariam negle&tum elfe et ita vertendum effet: Si fof-
fam: aut fcrobem foderit. B R. — Elegans obferuatio, fed quam Leunclau. I. No-
tat. 33. dudum occupauit. GER. 52, Conf. Pancirol. J. Variar. Leclion. 65
BR. 53 Hal. ?, loco xej. GE R. 54 Alias 3o legi Hal. annotat in mar-
gine. GEB. 551d cít: Si quis fepem ad alienum praedium fixevit, infoderit-
que, terminum me excedito: fi maceriam, pedem velinquito : fi vero domum, pedes
duos : Ji fepulcbrum aut fcrobem foderit, quantum profunditatis babuevint, tautum
fpatii velinquito : fi puteum; paffus latitudiuem: at vero oleam, ant ficum, ab alie-

7:0
d ^L : f ; : ':) ag ; ;
7) 2ES [ BU O : ; i

u
ng'?h ï:i.a?jä(/uft* E

-.

uM|

AL fug; "

DIGESTORVM LIB. X. TIT. II

h T—äï::äï"!;ww&/ ; *luvrz*i/' "r A
/ fj FAMILIAE * ERCISCVNDAE. J,

GarvsHüibro VIL-ad Edittum pronineiale.,
HAEC ACTIO proficifcitur ex* lege Quäää&tabularu.m..
Namque coheredibus volentibus a communione difcede-
re, neceffarium videbatur aliquam a&tionem conftitui, qua in-

. ter eos res hereditariae diítribuerentur. -$—&- Quae quidem
i ,. 8&io nihilo minus ei quoque ipfo iure competit, qui fuam par-
*iyij Lió*- tem non poflfidet xMed Ífi is, qui poffidet, neget eum |fibi Icohe-

* redem efle, poteft eum excludere per hanc exceptionem, st

IN EA RE, QVA DE AGITVR, PRAEIVDICIVM HE-
REDITATI NON FIAT. Quod fi poffdedt eam partem,
licet negetur Jeffe icoheres, non nocet talis exceptio: quo nt,
vt eo cafu ipfe iudeX;/apud quem hoc iudicium agitur, cogno-
fcat, an coheres fit: nifi enim coheres fit, neque Bdjudicari
quicquam ei oportet, neque aduerfarius ei condemnandus eft.
IIL. VunPeraNvsllibro-XEX-ad-diétum, PER FAMI-
LIAE ercifcundáe aCtionem diuiditur hereditas: fiue ex tefta-
imento, fiue ab inteftato, fiue ex lege dlföä'e-gi«rg tabularum, fiue
ex aliqua 3 lege deferatur hereditas, vel ex Senatusconfulto,
Hs ' vel etiamc22 conftitutione. Et generaliter eorum dumtaxat
Jusi XM] diuidi hereditas poteft, quorum jpeti poteftjhereditas ?. $. .
: — $i quarta ad aliquem ex conítitutione Diui Pii adrogatum *
m deferatur, quia hic neque heres, neque bonorum poffeflor fit *,
t vtile erit ? familiae/ercifcundae iudicium neceflarium. $. 2.
"^A geinoc€ Xtem fi filiifamilias militis peculium fit, fortius defendi poteft,
"i hereditatem effectam per conftitutiones: et ideo hoc ? iudi-
cio locus erit. $. 3. In familiae lercifcundae iudicio ,vnus-
quisque herédum, et rei et actoris partes fuftinet. $. 4. Du-
bitandum autem non eft, quin familiae/ercifcundae iudicium
et inter pauäiores heredes ex pluribus accipi poffit. $. 5. In
hoc iudicium, etfi nomina non veniunt, tamenjfi /ftipulationes
| interpofitae fuerint de diuifione eorum ^?, vt fteturei, etvt **
] alter alteri mandet actiones, procuratoremque eum in fuam
) : rein faciat: ftabitur diuifioni. . xee ,
du o x Vanlazo M. (GA1v sllibre VH.-ad-Ediétum prouinciale — P r.A-
m — WE ad officium iudicis nonnumquam pertinet, vt debitaJet cre-
lu £w-: dita|fingulis pro folido, aliis alia adtribuat: quia faepe et fo-
,,,f lutio et exactio partium non minima incommoda habet. Nec
$s " tamen fcilicet haec adtributio illud efficit, vt quis folus totum
pan L*6 gebeat, vel totum alicui foli debeatur: fed |V&i fiue agendum
"We CT. M:ug:&,äüt, partim fuo, partim procuratorio nomineggatfyï: fiue cum
"t/"s^ 66 acgatur, partim füo, partim procuratorio nomine]'? con-
ueniatur. Nam licet libera poteftas »
ditoribus cum fingulis experiundi, tamen et his libera poteftas

('4;;1
: I/')J;

L 6f.

i .'." [
" ï.-;» M Lfäïg.
! r

" -'L*n-'*'.
i^b

*—

« ad nouem pedes glantato: céteras avbores ad pedes quinque. — Hanc verfionem
: KHal. per omnia eft fecutus, nifi quod verba: fi puteum paffus: longitudinem, ab-
! . fint, per errorem, vt opinor, operarum, quia in Graecis apud eundem nihilabeft.

GE . ,
*'ï* 1 De his vocibus familzae evcifcundae, cum cura egi in. Differtatione de
i T »' FHertto cito ab inaequalitatem in melius veformando c. 1. $. 1. fequ. GEB. — 2
d'ï " æ & Hal. ex. Peffime Recentiores z. BR. —. 3 Gothofr. in nota: alia qua. Ita fae-
»

pe in Pand. aliqua pro alia qua, fiue ita fcribendum fit, fiue ita accipiendum.
WVulg. alia. In quinque MSS. conftanter reperi a/i424, vt eft Flor. B R. In Barb.

í
[ !
3 Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. Hal. vt Florentiae: fiue ex aliqua. GE B. — 4

j | || Vulg. inferit ex, B R. 3 Hal. quorum et peti potefl, omiffa voce bereditas.
L | Vulg. quorum potefl effe baereditas. B. 6 Hal. $; quarta ex conflitutione
) ' diui Pii adrogatum ad aliquem deferatur. — Nihil tamen 5? m in quinque MSS.
: reperi. BR. Barb. Otob. S. Cruc. Treuif, Bynkers áeci ap. Leunclau.

j ANotat. L, II. c. 3. & 70 vgíÍvov 73c bucíne, fi tertia bouorum pars, GEB. — 7
J : x al. fit. GE B. 8 Barb. et Bynkersh. hic inferunt e. ' Sed S. Cruc. et Tre-
h | Wif vt Flor. Etiam Otob. fed vocibus transpofitis: evit vtile familae. GEB.
P . 4 Pro baic, vti omnes habent, etiam Hal. et ita mutatum Florentiae. 3 R. lO
& al. rersum, loco eorum. GER. 11 Ap. Hal, vt, abeft. GEB. 12, Hal.
l4 | dégatur. GEB. 13 Hal. fiue contra cum eo agatur, partzm fuo, partzm. procn-
j vatorio, và womine Ípreto. G EB. 14 Haec libera poteflas effe, videntur nata
i ex fcquentibus Jibera poteflas eft, oculo per fimilitudinem aberrante, fed mox in

) !* maàneat cre- |

187
eft, fuo loco fubftituendi eos, in quos^"onera a&ionis officio
iudicis translata funt. |
IV. V.rrAwvsllibreXIX.-ad-Edictum. CkTERÁK
itaque res praeter nomina, veniunt in hoc iudicium. — Sin au-
tem nomen vni ex heredibus legatum fit, iudicio familiae er-

cifcundae hoc heres confequitur. $. r. Mala medicamenta et .

venena veniunt quidemin T iudicium, fed iudex omninointer- 75 z
ponere fe in his ** non debet: boni enim et innocentis viri übdex
officio eum fungi oportet. "Tantundem debebit facere et *? zg^ . —
in libx'is[jfrgþrobätae le&tionis, magicis forte, vel!fhís *9 fimi.
libus: haec enim omnia protinus corrumpenda funt. $. a. '
Sed et fi quid ex peculatu, velex *? facrilegiojadquaefitumy?9 — s«efvfeon
erit, vel vi ?*, aut latrocinio, aut adgreffura, hoc non diuide- /.
tur. $. 3. Sed et|tabulas teftamenti debebit aut apud eum,l;;l; .mä/m..äï/äe(, |
qui ex maiore parte heres eft, iubere manere, aut in aede»?? :
deponi. Nam et Labeo fcribit, vendita hereditate tabulas te-
ftamenti deferiptas deponi oportere: heredem enim exemplum
debere dare, tabulas vero authenticas ?? ipfum retinere ?*,
aut in öede deponere. | * |
. Garvs llibro- VIE. ad-Edittum-prouinciale. — Sr
QvAx funt cautiones hereditarige, eas iudex curare debet, vt :
apud eum maneant, qui maiore ex parte heres fit: cete;ide-
fcriptum et recognitum faciajit ^^, cautione interpofita, vt
cum res exegerit, ipfde exlfibeantur. Si;omneslhisdem ex par-
tibus heredes fint, nec inter eos conueniat, apud quem|potius
effe| debeant, fortiri eos oportet: aut ex confenfu, vel-fuffra-
gio, eligendus eft amicus, apud quem deponantur: velin gede
íacra ?^9 deponi debent. | :
J VI. VrPraNvsllibro-XIX.-ad-Edictum. ^ NAmw AD :
licitationem rem deducere, vt, qui licitatione vicit ?7, hie 42ex 4 Aed at
habeat inftrumenta hereditaria, non placet neque mihi, neque o ;

Lþ't'f?, J*(D E*.A/uu( IH
THRION E

Pomponio. . Soacü. m
VILiVENv Lkrvs[libroe VI-Stipulatienum. 513 HE-
RES vnus, cum fuüb condicione adiectum coheredem, aut apud
hoftes adietctum » ee-) ?? haberet, dixerit fe heredem effe,
et aCtiong/ expertus vicerit, deinde condicio heredis extiterit,
vel poftliminio redierit, an victoride commodum debeat cum
eo communicari-?? ? nam ?? indubitate iudicati actio ei in
folidum competit : et ** ele&ctionem coheredi dandam, id eft ?* .
aut communicandam eam, aut experiundi facieri potefta-
tem, huic ??, qui poft victoriam coheredis effectus fit )heres,
aut/reuerfus fit in ciuitatem. . Idemque obferuandum, fi poftea |
natus fit poftumus : non enim his perfonis filentium imputari | 2 ;cJexpec

poteft, cum ad hereditatem poft victoriam coheredis peruenerint, 4:ex 7 :

VIIL VrnsraAwvsllbro-XEX.-ad Edictum. Pow»o-

NIVS fcribit, fi vni ex heredibus praelegatae fuerint ratio-

nes,

locumreuerfo. Hal. et omnes verbum fuübftantiuum praetermiferunt. BR. — I5

Hal. inferit boc. GEB. . 16 Hal. u iis. GEB.
18 Ap. Hal. bis, abeft. GE B. — 19 Hal. hicignoratex. GEB. — 20 Hal. quae-
fitum. GEB. — 21 Hal.inferitastclai.G EB. — 22 Hal gedem,GES. 23 Vide
L. z. infra de Fide inflirum. Pagan. Gaudentium in Addit. Crit. c. 2. GEB.
24 Kal temere. GER. . 25 Hal. Vulg. omnes ceterz de[criptum et recognitum
faciat. Forte hoc ortum ex verbis finalibus legis praecedentis: fed et ille ex-

17 Ap. Hal. et, abeft. GE&.

emplum dat, qui ceteris defcribendi poteftatem facit, Sed et Eib. Leoninus

praeter rem putat Iureconfuültum fcripfiffe: ceteris exemplum faciat, reliqua effe a

| 'Triboniano, quod Bafil. habeant: xo4 3í£3eesv 4AAos ica. — Graeci enim hanc le-

gem cum antecedentis fine confundunt, nec omnia xez& vóà« tranftulerunt. |
Defcriptum et. recognitum fübftantiue íaünt accipienda. BR. 26 Hal. ae- Lü( H(W |
dem facram. G EB. 27 Hal. vicerit. GEB. 28 Hal cwm fub condi- / (Zïb :
tione aut apud bofles addiclum cobaeredem babevet. 'Yu noftro periculo adie- |
&wm eo, expungas, ortum ex repetito imprudenter adiehwm.eo, in quibus
literis librarius fubftitit. In Vulg. et o&o MSS. folum eo abeft. gR. — Fruftra
iraque, ingeniofe tamen, Iofeph. Nerius J. Amaleibor. 23. pro eo baberet, legi

vult cobaberet. MSS, fllnü:' Barb. Otob. Vat. I. II III. S. Crac. Treuif,. Byn- ,U-,,-' Ffu* (f"-'W-..

kersh. GEB. 29 X.ïulg.. com.mz.m.icarei B R. 3o Hal. am, !.ogc) «wam, et C((M?(/M -
paulo poft competat, minori molimine effecerim 1. Fruftra hic quinque MSS, ïc f |
fum perícrutatus. 8 R. — Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 3t C r ,y 1
Hal, inferit puto. GEB. 33 Hal. aut :

32, Ap. Hal. id eff, abfunt. GEB.

e1t

€01H-

Qq

t ;,nw:/?awf(a ^
] 4

188

nes, non prius ei tradendas, quam coheredes |defcripferint.
Nam et fi feruus aCtor, inquit, fuerit legatus ?^, non alias
eum tradendum ?*, quam 35| rationes reddiderit. Nos vide-

deratae fuerint rationes, vel aCtor praelegatus, copia eorum
fiat: plerumque enim aut enticáe rationes funt neceflariae
aCtori ?* ad inftruenda ea, quae poftea emergunt, ad noti-
tiam eius (fpeCtantia. Etneceflarium eft, cautionem ab eo fuper
[ QM hoc coheredibus praeftari. // Idem | omdgöïïi;gsgä. I.|Pompo-
nius ait ??, columbas, quae emitti folent de columborio ??,
|.1f. venirelinffamiliae hercifcundae iudicium: cum noftrae fint tam-
.4,. diu, quamdiu confuetudinem habeant *? ad nos reuertendi.
"m d f,u*f(*)vv: Quare fi quis eas adpraehendiffet, furti nobis competit actio.
Dhonid ldem et in apibus dicitur: quiain patrimonio noftro compu-
tantur. $. 2. Sed et fi quidge pecoribus noftris a beftiff ere-
ptum ^* fit, venire in familiae ercifcundae iudicium putat,
íi feram euaferit: nam magis effe ^?, vt non definat noftrum
effe, inquif, quod a lupo eripitur, vel ä&,alia beftia ^*, tam-
diu, quamdiu ab eo ^? fuerit confumptum. .
4 IX. Pavrvsuibes Edicétum. VEgNrIvNT
in hoc iudicium res, quas heredes vfüceperünt ^9, cum de-
funéto traditae effent: hà& ?? quoque res, quae heredibus
traditae funt, cum defunctus emiffet.
X. VrPrANvsHibro-XEX-ad-Edictum. Ir&w prfe-
dia, quae noftri patrimonii funt: fed et vectigalia, vel füper-
ficiaria: nec minus hà& quoque res, quas alienas defunctus

bona fide poffidet **. |
' Jibro-XXHE-ad-Edictum. PARTVM

Xl. PAvrvs
quoque editum * et * ^? poft aditam hereditatem:
XII. VunrriAwNvsZAibro[XIX. adEdictum. ET PosT

- litem conteftatam, Sabinus fcribit, in familiaelercifcundge iu-

. & . » . . L] - * $ 3
dicium venire, et adiudicari poffe. $. 1. Tdem erit :et/ fi fer-

uis hereditariis ab extraneo[aliquid datum fit.. $. 2. Res, quae
/ füb condicione legata eft, interim herediltfé "9 eft: et ideo

| *;,,i(x,,,, 7* | wepnit in familiaelercifcundde iudiciüm, ,et adiudicari poteft,

cum fua fcilicet caufa: vt exiftente condicione eximatur ab eo,
cui adiudicata eft, aut defifiente condiCione ad eos reuertatur,
(a ?* quibus relicta eft., Idem et ?? in ftatulibero dicitur:
qui interim,eft hefedüft: exiftente autem condicione 93 ad
libertatemJperueniat. - AE :
XIIIL. PAesNxANV Slibro-VH.-Quaeftionum. Anrrxe-
NATIONES enim poft iudicium acceptum interdictae funt,
-xumtaxat voluntarife: non qujde vetuftiorem caufam, et ori-
— £inem iuris habent neceffariam. : :

commmunicandi eam aut experiundi poteflatem faciendi buic. GER. 34 Vulg.
qraelegatus. BR. 35 Hal. uon alias tradendus efl. GEB. 36 Vulg. in-
ferit fi. B R. 37 Cuiacius I1I. Obf. 33. legit: et acfor, loco a&fori, quam
. conie&turam comprobant Bafil. zegocxopíZes To0c. AoyicuoUc xoj TV OionxwTUV "rQüc
«avéouciy TV muQ' GuroU OioiuSévruy, BR.
principium legis claudunt cum verbo praeffari, tum. vero pergunt: Jdem Pom-
pouius ait. Profe&o in ipíis Pand. Flor. priore loco Pompon?us, vncis inclufus
cít, fed a manu recentiore. In MSS. paffim hic noua lex conftituitur, praemiffo
Idem, atque ita fere, quae Pomponii funt, , Vlpiani fiunt. ta DBarb. Treuif. et
Bynkersh. fine glof.:11X] Columbas.7 Atób., £D). Pomponius ait, columbas. — In
Bynkersh. altero: POMPONIF SÜbslumbas.T |Sed et in Vat. I. nouum caput
erat, verum iftic corre&um eft. Denique in Vat. IIL. et S. Cruc. folum abeft;
idem Pomponius. BR. Praeter hoc, quod Brenkmann. de Norica monet, Hal,
vü columbas praefigit et, GER. 39 Taur. columWV'ario. GE B. 40 Vulg.
babent. BR, 41 Vulg. a beflüs.abreptum. BR. — 42 Hal. et Vulg. eff. B &.
43 Hal. inferit ab. GER. 44 Yaur, Peflia. GEB. 45 Vulg. inferit zon.
BR.' 46 Vulg. vfuceperint. BR, 47 Vulg. eae. BR. 48 Immo traie-
, €ionis ope poffedit, vt Hal. et omnes. . E feptem tamen MSS. fola Bynkershoe-
|/kiana poffedzt, exhibent. &R, — Cum Flor. adeo faciunt Barb. Otob. Vat. III. S.
äiCruc. Treuif. forte et hic librarius confudit vocales, vt Taurell. dare potuiffet
"poffIEt. GER. 49 Hoc et, a recentiori manu eft. R. 5o Vulg. bere-
' ditatis. BR. .5y Ap. Hal. a, abeft. Male. Etiam Bafil 793« vo)6 xAwgové-
| aouc jmocgépus, BR. 52, Hal. etiam, loco et. GER. 533 Hal. douec exi-
ftente conditione, ob finalem vocem perzeniat, pro qua malim perueniet. Cetc-
füm in quinque MS$S. reperi, vt eft Flor. BR. In Barb. Otob. S. Cruc. Treuif,

ïæctcfo.

DIGESTORVM .LIB. KX.

38 Vulg. Nor. quotquot confulo .

TIT. AL
XIV. VrrrANvsllibro-XIX. ad Edictum.. Sanp rv

fi vfucapio fuerit cdepta ab eo, qui heres non erat, ante litem -
conteftatam, et poftea impleta fuerit, rem de iudicio fübducit.

.-bimus, numquid et cautio fit interponenda: vt quotiens defi- giS. T. Vfusfructus an in ?^ iudicium deducatur, qugeritur:

lvtpüta) fi, dedu&to vfufru&u, Ifufidus Jfui£ * jab)* heredibus |
Iegatus[f.'-f Qenat g :
! XV.Pavrvslibro.XXIIL-ad-Edic£tum. Vr sr fer-
uo hereditario vfusfructus legatus fit: nec enim a perfonis di-
fcedere fine interitu fui poteft. x x t |
Jaulur XVI. (V LPXANVSHibroiXEX4ad Edictum.
. . U as CY VA — - a€cto. P
officio iudicis contineri, vt, fi volent heredes a communione)
vífusfructus difcedere, morem eis ?? gerat cautionibus inter-
pofitis. $. z. lulianus ait, fi alii fundum, alii vfümfructum |
fundi iudex adiudicauerit, non communicari vfumfruéctum. |
$. 2. Vfusfructus et ex certo tempore et vsque ad certum tem-
pus, et alternis annis adiudicari po Ldfï $. 3. Id quod amnis
fundo poft litem contefcatamï]!uit ?6, Éeque venit in hoc iu-], (4-
dicium. $. 4. Sed et fi dolo vel ** culpa quid in vfumfru- —
&um 59 ab vno[fé£jheredibus factum fit, hoc quoque in iudi-
cium venire, Pomponius ait. am et ?? omnia, quae quis in
hereditate dolo aut culpa fedefüit 5?, in iudicium familiaeler- ——
cifcundae Veniuntïäüc tamen, fi quafi heres fecerit. Et ideo, J se) £,
fi viuo teftatore vnus ex heredibus pecuniam fuftulerit, in fa- 4f* *2 &jt»
miliaeAercifcundae iudicium ea non venit: quia tunc nondum
heres erat. Vbi autem quafi heres fegit, etfi aliam prgetereaan
quiä;a&ionem habeät ?1, tamen teneri eum familiae ercifcun- -
dae iudicio, Tulianus feribite« $. 5. Denique 9? ^E fi vnus
ex heredibus rationes 11ereditariasfdefeuerit, velünterleuerit $3,325,7,
teneri quidem lege Aquilia, quafi corruperit: non minus au-aex:su«
tem Jetiam/familiae ercifcundae iudicio. $. 6. Item fi feruus 'li"ü'yyf,&n:
hereditarius propriam rem heredüm 9* vnius fuübripuerit, Ofi- UE2
lius ait, effe familiae/ercifcundae. aCtionem, et communi diui-
dundo, furtique actionem ceffare. , Quare, agentemi familige
kercifcundae iudicio confecuturum, |v£]j aut. ei feruus adiudice-
tur, aut litis aeftimatio in fimplum offeratur. exZ;. —

9««t«t XVIL (GA1 v sllibro-VH.-ad-Edictui prouinciale. DaA-,

":

MiNO commiulío aþ, vno herede, conuemens(äft dicere/^?, fim- ;Q-g&,;
plähabendam g(,eämatwnem in familiae ercifícundae iudicio, ,L"äï/fedgþ;
XVIIL. VrPrANwvs |lbro jXIX. -ad-Edictum.- Hxs)77..

ET PvTO
AC

|CONSEQVENTER ?? [ulianus ait, fi ex pluribus heredi- 74 ** -^

b " vai-feruus fit generaliter Perj.optigne.m Iegatus, [et'SHE're- L t9et ,
dés|Stichum tabulas hereditarias interleuiffe dicant, vel cor-
rüpiffe, et propter hocimenuntiauerint ?*, ne opfaretur feruus,L 2e &
deinde optatus vindicetur, poterunt, fijeis 99 vindicetur, doli
Bynkersh. GER. 54 Hal. inferit boc. G E z. 55 Taur. w;orem ez gerat.

Nempe olim erat Flor. zoremezserat, deleta s minime recenter, et g repofita.
Hoc fieri oportebat, nec tamen illud. Eft enim de pluribus heredibus fermo..
Oportebat itaque iftam corre&tionem admitti cum . moderamine, maxime cum
Vulg. recte haberet: qmorem eis gerat. Neque aliter MSS. codices fex. — Septi- : !
mus habet e/us, per errorem pro eis. KHal. pronomen Omitä BR. -Hic &t |
Bynkersh. Reliqui:* Barb. Otob. Vat. I. S. Cruc. Treuif. Byn tó5h. alter. GE B.
56 In Pand. Flor. pro litera z in zllu;t, repofita eft a. Taur. antiquam ledionem ,
defendit, nos correctionem praeferimus, quoniam et alibi hae vocales in Pand. |
permutantur. Omnces íane libri, quos vidimus, fcripti, editi, exhibent alluit, nifi ?
quodin tribus alut, inueni, quod in Treuif. per erroremabiit in aliud. BR. . Etiam
Hal. habet allzit. ^Nec video, quid duriufculi in hoc loco fit, vt vult Ruffar-
dus, et ideo mauult attaulit. In allegatis textibus non de alluuione fed de de-
tracta parte praedii et alii praedio allata fermo eft, quae fane multum diftant, ,
De cetero libri, qui habent aluit, funt Barb. Vat. I. Bynkersh. Reliquiï Otob.
S. Cruc. et, vt püto, Bynkersh. alter. GE BÍÍ — 57 Hal.dolo et culpa. Nempe * J
quondam Flor. erat: doloetueculpa. Forte reftituendum : dolo fiueculpa. BR. — Fore TM amma^
te et: dolo atque culpa. GEBR. 58 Vulg. vfufrutiu. BR. 59 Ap: Hal. et, &/f 0 r m
abeft. GER. 60 Flor. literae er, in fecevit, dudum fuünt deletae. Sed in his. ( . C
nunquam Pand. fibi conftant. JInde tamen Vulg, Nor. omnes fecit. GEB. — 6I
Hal. babet. GER. 62 Hal. Idemque. GER. 63 Ap.Hal. vel znterleue-
uerit, abfunt.
L. Corn. de Falfis. BR.
fubrip. GEB. 65 Hal. conueniens effe dicetur. G E.

Vide tamen L. 11. $. 1. infr. de Seruo corr. et. L. 2. infr. ad
64. Hal. baeredis vnzus, et in marg. alias, baeredune
66 Hal. inferit vt.
R,

G E B. 67 Vulg. denuuciauevint. B. 68 Hal à4. "Vulg. ab eis. B

69

7,(;'9, *ïg

ul

D

Ut

.
1
x f&ü(w'-
l
[«
r

Jgreyï

]s

"t

, ll
ht !

"
hr -
| d

.Nf-*, ,",W-;
V D
)5* d

TUA
ít
j
T
jut
h
n

9

DiGESTORVM

mali exceptioné vti: et de feruo queftionem habere. $. r.
Sed, an in familiae/erciícund£e iudicium de morte teftatoris,
vel de morte vxoris liberorumque fuorum habebunt quaeftio-
nem heredes, qu&eritur ? et rectiffime Pomponius ait, haec ad
diuifionem rerum hereditariarum non pertinere. $. 2. Idem
L;ægg/ uaerit 69,,gbggis teftamento caujtit, vt feruus exportanäïiä"*
YVeneat, ofü&gäamiliaelercifcundde iudici&tcontineri, vt volun-
£as defuncti non intercidat, Sed et, cum monumentum 1us-
404 — fit teftator fieri, familiae ercifcundae agegf (?, vt fiat. Idem
^. tamen temptat **, quia heredum intereft, quos iys monumen-
L5 ti fequitur, praefcriptis Vf*,æ!ä ".æiïemeos experlrlävt. monu-
M mentum fiat.] $. 3. Sumptuumy quos vnus ex heredibus bo-
;"5»«*75&:?/:0* 1id fide fecerit *?, vfuras quoque confequi poteft a coherede,
EEE - mor;(e-, fecundum refcriptum Imperatorum Seueri et.
-oAntonini. $. 4. Celfus etiam illud eleganter adicit, cohere-
^c0dem *3, etfi non foluit, -habere",familiaäercifcundae iudicium,
vt cogatur coheres foluere: cum alias non fit liberaturus rem
creditor, nifi in folidum ei fatisfiat. $. 5. Si filiusfamilias pa-
tri heres pro parte extitiffet, et a. creditoribus peculiaribus **
miéx0, conueniretuür, cüim ^5 paratus fit foluere id omne, quod debe-
tur, per doli mel- exceptionem confequetur(à/creditoribus man-
ari fibi aCtiones , fed etiam familiaelercifcundae iudicium cum
*äï]heredibus hab&t 79. $. 6. 4f Cum Vnus ex heredibus le-
^' gatum exfoluit ei, qui miffus fuerat in poiï'effioneä legatorum
fernandorum caufa, putat Papinianus, et verum eft, familiae
lhercifcundae iudicium ei competere aduerfus coheredes: quia
^| .mon alias difcederet legatarius a ** poffeffione, quam vice;pi-
' gnoris erat confecutus, quam fi totum ei "? legatum fuiflet
exfolutum. $&-—z..Sed et fi quis Titio debitum foluerit, ne.
pignus veniret, Neratius fcribit, familiaeA/ercifcundae iudicio

eum póffe experiri. | t | |
XIX. G A1v s llibro VE ' iale. IrE M
ex diuerfo fimiliter profpicere iudex debet, vt quod vnus ex
heredibus ex (r€/ héreditaria percepit 5?, ftipulatusue eft, non
ad eius foligs lucrum pertineat. Quae $1 jta fcilicet confe-
quetur iudex, fi aut reputationes inter eos fecerit, aut fi ??
curauerit cautiones interponi, quibus inter eos communicen-
tur commoda et incommoda. Horeq
XX. VrPIANVS ll XIX.-4d—Edi&tum. — Sr ri-
LIA nupta, quae dotem conferre debuit, per errorem cohere-
dum ita cauit: vt, quod a marito regperaffet *?, pro partibus
hereditariis folueret: nihilo minus arbitrum familigelercifcun-
dae fic arbitraturum Papinianus fcribit, vt etiam fi conftante
inatrimonio ipfa diem fuum obierit, conferatur dos: nam im-
peritia, inquit, coheredum, iurisdictionis formam mutare non
potuit. $. r. Si filiusfamilias iuffu, patris obligatus fit, debe-
bit hoc debitum praecipere. Sedjeétjfi in rem patris vertit,
5Sdem placet, et fi de peculio, peculium práecipiet: et ita Im-
perator nofter refcripfit. $. 2. Hoc ampliussJZ 7 filiusfami-
dias ** heresjinftitutus dotem vxoris fuae pragcipiet 95, nec

ijz

69 Hal. idemque ait, et i. Sed etVulg. omifloet. BR. — 70 Hal. et Vulg. age-
£uv. BR, 71 Hal tentat. Vulg. temperat. BR. q2 Kal fecit. GEB.
43 Flor. erat beredem, recentius et forte praeter neceffitatem literae co, pracfi-
xae. Correcionem tamen omnes receperunt. ER. Etiam Hal. GER. 74
Hal, in margine: alias baereditaviis. Male. Etiam Balil wsg? vXv wexovAmgíuv
$avesay. BR. 75 Ap. Hal. haec vocula cum in initio periodi inter voces
filiusfamilias ex patri inferta legitur. GE B. "76 Klal babebit. "Wulg. babere.
g R. 7* Hal. praefigit Sed et. Vulg. Et. BR. 748 MHal. decederet lega-
zavrius poffeffiome. G EB. 79 Ap. Hal. ez, abeft. GER. 80 Vulg. praece-
perit, male. Etiam Bafil. A£8s. BR. 8&1 Vulg. Quod. BR. 82 Ap. Hal.
