tionem : cum (vno/ 55 cafu adjéüm, dos regredi poffit. Num- Eul
quid ergo tunc demum agere poffit, cum mortua in matrimo- |
nio filia, potuit dotem repetere, fi euictus fundus non effet? An ,u-/m'äg 6
et hoc cafu intereft patris dotgitam filiam habere,vt ftatim con- , €4, du
uenixy promifforem poffit? Quod magis paterna affectio inducit. L-szex'e, , ten.
LXXIIL. CanZisTRATVvsS ibro—IH.—1 ionum, ^ ^^ ^.,
CvMw PLvRES fundi fpecialiter ** nominatim vno inftru-
mento emptionis interpofito venierint, non vtique alter alte-
rius fundus ?? pars vidétur éffe, fed multi fündi vna em- s £m '*,
ptione continentur: et quemadmodum, fi quis complura $8
mancipia vno in&;gmento emptionis interpofito vendiderit, | J:5,
euictionis actio jin/ fingula capita mancipiorum fpectatur: et
ficut 9? aliarum quoque rerum Wempüo facta /-,,-.-"am. péen.
fit, inftrumentum quidem emptionis interpofitum vnum eft, ,,"Zr'f"*"&":
euictionum autem tot actiones funt "?, quot et fpecies rerum . T:;""W
funt, qude Z* emptione comprehenffe funt: ita et in äfgjpb- Mi m |
fito non vtique prohi[bezitgr emptor, euicto ex his vno fundo,k:fg,y;g;r £
venditorem conuenire, quód) vna cautione emptionis complu- NT
res fundos] mercatus comprehenderit ??. p protrrprÓoris, É (f
LXXIIL PAvrvsil : nforum. SEIA
fundos Mfeuianum et Seianum et ceteros doti dedit: eos
fundos, vir Titius, Viua 5eia, fine controuerfia poffedit: poft
mortem deinde Seidéj Sempronia heres Seife qudeftionem pro 158f ^.

ul

fuj

praedii| proprietate facere inftituit. Qufero, cum Sempronia

ipfa fit h/gres Seife, an iure controuerfiam facere poffit? Pau- -

lqs refpóhdit, .iure quidem proprio, non hereditarigd Sempro- )gc:-/aro*g&-f
niam, quje Seife, de qua qugeritur, heres exfüitit *3, contro- & J&. —

uerfiam fundorum facere pofle: fed euictis prdediis, eandem
Semproniam heredem Seife conueniri poffe, vel exVeptione
doli mali fummoueri poffe ?^, '
LXXIV. HggwmoaENzrzANvsllibroH.Turis-Epitora-

7*5, PSi PLVvs vel minus, quam pretii nomine datum

zä,,&euictione fecuta dari conuenéfit, placitum cuftodiendum
eft. m) I. ;äi $i iuffu iudicis rei iudicatJe pignus captum per faL.,,
officium diftrahatur, po&ïäuincatur,lex empto contra eum, l96 aceco;.
qui pretio liberatus eft, gon quanti intereft)fed de pretio dum- .fftes2vac:
taxat eiusque vfuris, habita ratione fructuum, dabitur: fcili- !
cet fi hos ei qui euicit, refüituere non habeját neceffe. $. 2.
Mota qugfeftione, interim non ad pretium réftituendum, fed ad
rem defendendam venditor conueniri poteft. $. 3. Qui no-
men quale fuit vendidit, dumtaxatw,nj vt exigi etiam. fskezaec:
aliquid poffit, ** et dolum praeftare cogitur. |
— LXXV. [Ves vrg1vs ibro—XVL.— Stipulstiornitiy

Qvop ad feruitutes praediorum attinet, fi tacite fecutde fünt,

et vindicentur ab alio, Quintus Mu£&ius, ef Sabinus exiftimarit, //ó Pon i,
Vendxtoremqob;eu1ct10nem teneri non poffe: nec enim euictio-
; U: .

e,

,fm 121 * ïl ('.'4 ,

cCeo JlJ4Cr:! 4 glä LT.

II. HI. IV. IX, Vat. I. I HI. Barb. S. Cruc. tenuetur. GER. 58 Vulgo tenerz,
abeft. B R. 59 Hal. et Vulg. propofitam, quod praetulerim. BR. — 60 Hal. .

fic et, et mox: tradiderit. GEs. 61 Vulg. a&asque. BR. 62 Hal. ITI-
NERA ACTVS, QVIBVS SVNT, VT ITA SINT: recle recipit, et
63 Hal. winori. GE2. — 64 Hal. et Vulg. addunt; adio.
B R. 65 Hal. hic inferit: tantum. GEB. 66 Hal. inferit et. GEB. . Vid.
Heraldi OPf. 1. et Salmaf. u Obf. ad Ius Att. et Roman. c. 12. p. 346. BYNK.
67 Vulg. et Hal, fundi, et fane durior eft conftru&io Florentina, nifi transpo-
nas: alter fundus alterius pavs, et videtur vitium natum ex terminatione vocis
antecedentis. BR. — 68 Erronee Vulg. fi quis cum plura. 8BR. — 69 Hal. ficutz
7Oo Ap. Hal. fuut, abeft. GER. 71 Ap.Hal.
funt, quae, abfunt. GE s. 72 Vulg. comprebenditur. B R. — Hal. vt ipfi fo-
lemne: compraebenderit. GEB. — 73 Hal. exflitiffet. Vulg. extiterit. BR. — 74 : |
Ap. Hal. poffe, abeft. Gx B. 75 Hal. &riropcv. GEB. 76 Hal. et Vulg. !

Mihi

praefigunt Er. & R. — 77 Hal praefigit fed. — Vide Bynkersh. IV. Obf. 8. R.

. d
f«"nn Ü
! ]

i

MIA

um Pt'un,
:
Mp
V (j

FU

Wiw m

Mb

i*

Íái

DIGESTORVM LIB. XXL TIT.IL II

nis nomine quemquam teneri in eo iure, quod tacite foleat
accedere, nifi v ** opPriMVS MAXIMVSQVE ESSET,
traditus fuerit fundus: tunc enim liberum ab otmni feruitute
f*r*"i« £. praeftandum: fi vero emptor petat viam vel aCtum, vendito-
rem teneri non poffe, nifi nominatim dixerit, acceffurum iter,

SIS. ET; OMNIBVS ACCESSIONI-
$ AE d ;

M. ditoro vtl u n s Y S? lEr MORAJ L Fomtilen.
angiï"ï'NIAüfvwsþl—hbx,' o..IT. -QuÉeftionum. ?.
vM 3 rwDrCIO bon£e fidei difceptatur, arbitrio 1u-

^ eft, confüituitur: ita tamen, vt legi] * non offendat.
Socius fi ideo condemnandus erit, quod pecuniam com-
omnimodo, etiam
mora non interueniente, praeftabuntur vfurde. $. 2. Nec ta-
men iudex iudiCi,5 bonge fidei recte iubebit interponi cau-
tiones, vt, fi tardius fententife condemfhhatus paruerit, futuri

fæä)?wiiïwtemporis pendantur vfurde, cüm in poteftate fit aCtoris iudi-

catum exigere. Paulus notat: quid enim pertinet ad officium

L

Mihi Vulgata fcriptura plana eft, et. dolum. praeffave cogitur, i. e.atque etiam
praeftare cogitur, fi dolo fecerit, quo minus quid exigi poffit. pv k. — 78 Hal.
vti. GEB. 79 Taur. MucI. GEX 80 Hal. alias feruitutem,, quae le&tio
fortaffe non fpernenda. BR. 81 Gothofr. in nota: expreffum. Hal. . Iudi-
camus legendum : adiechum fit. aliquoties accedendi vocabulum praeceffit, quod
adeo cum hoc non adeo difficulter confundi potuit. Sunt infuper quaedam alia
manifefte vitiofa ad finem tituli, cum reliqua fatis exacte fcripta fint. E XV.
codicibus o&o habent: comceffum. ^Solus Vat. HlI. acceffum, cum hac gloffa in
margine: £ di&um fit accedere. Habebant alii tres; veceffum fit. Sed diuer-
fimode corre&i: Pal IlL in: conceffum fit, Vat. . expun&tis ac in: ceffum. fit.
In Treuif. repofitum: acceffurum fit dictum, vti praeterea eft in Vat. L. et 1. B R.
Vitiofa eft fcriptura libri Florentini, nihil occurrit, quod propius accedat, quam
fi legamus: acceptum fit, h. e. nifi hoc fpecialiter acceperit. BYNK. — Octo illi
codices funt Pal. IV. VI. VIII. XI. Chriftin. Barb. S. Cruc. Bynkersh. I. quin-
tus decimus videtureffe Bynkersh. II qui habet: conceffum, vel acce[fum fit. G E B.
$2, Hal. verba: id eff atlionem pro enictione, parenthefi includit, et in margine
notat: alias defuut. G EB. , á
| 1 Ap. Hal. ET TRADITAE, abfant. GE B. — 2 Hal. lib. LXXVII.
GEB. —5 Hal hic inferit: te, re&tius collocabitur poft: recfe, fcribendo: re-
cTE. BR. 4 Yaur. obflaVit. GER. 5 Hal in margine: alias, iudicio.
Baül. bic: Avev áiríov, ct ad marginem : vovrési 7 fíq x AÁ3g«, id efl nou vi

EHpixxiL TIT E 379

non obftabit * mihi haec exceptio: quod veruim eft. — $. 4. Si
feruus merces peculiariter emerit, deinde dominus eum, prius
quam proprietatem rerum nancticeretut, teftamento liberum
eífe iufferit, eique peculium prádlegauerit, et venditor a fer-Mece, s2 — -
uo merces petere cgeperit: exceptio in factum locum habebit :

(Lnisudicis, poft condemfhationem futuri temporis tractatus $?

dicis vfürarum modus ex more regionis, vbi contractum.

-Mdaliadaua vel actum: Cgdpe teneri eum qui ita dixerit: et verajeft | quiahis tunc feruus fuiflet, cum contraxiffet, $. s. Si quis
4tx, Quinü MPQU . fententia, vt qui optimum. maximumque tun- | rem emerit, non autem fuerit (£ljtradita, fed poffeffionem/fine Wa - ;
lr o m dum tgzädldm.,;hber um praeftet, non etiam deberifalias ferui- | vitio ? fuerit nactus, habet exceptionem contra venditorem : ejw';gï*y
wtutes : nifi hoc fpecialiter ab e lidceffum ** fit. T 2242as, | nifi forte-xenditer iuftam caufam habeft, cur ? rem vindicet:
"llv prinae LXXVI. 1 IJEpWH&pU*.' VH-Stipulationum — Sr ArrE-| nam et fi tradiderit poffeffioneni]fuerit autem * iufta caufa ,.
L cemne-x N AM rem ml.ln tradl.d?ns, et ea[ïggy pro derelicto habuero, ! vindicanti/ ?, replicatione adueríus exceptionem vtetur. -** i2
jua. — amitti au&omtaytem,(ui eft)a&ionem pro euictione ?? placet. lL Powsosrvsdibeblt ceBiada ?. Srd TrTi6
: | d füundum emeris, qui Sempronij)erat, isque tibi traditus fuerit: U.&.
DT IIES 4 pretio autem foluto Titius Semproni[heres exftiterit, et eun-
DE EXCEPTION ],L REI VENDIT ;( E dem . funcägm Mfeuio Ivoendidäfit et ü*adidexf*j.t: [ulianus ait,
| fs : equius effe, priorem !? te tueri: quia, et fiipfe Titius furi-
faengtfereo V. IN pv KR : dLän 4 te petepret, exceptione f'ummc()]u.eretur, eä fi ipfe Titius
VrPrANVS 415-?64799&3W —$ » eum poffideret, Publiciana peteres. : aE
: 1 X/[ARGELLVS ícribit, fi alienum fundum vendideris, ettuum HI. HenMoGEN1IANVS Hibro-VL—luri :
fä/&;ä, .L poftea factum petas, hee-? exceptione re&e repellendum. | raum ?*. Exckpm10 rei venditde et traditde non tantum J st.
! 5-.1- Sed et fi dommus. fun;di, heres veiiditori eäïïïats idem ; ei cui res tradita eft, fed|Ifuccefforibus etiam ^* eius, jet] em- 1j £t^ert,
.A R bilienmdum, ; $. a. SI quiyséte cicem, mébdliseen r [ piod feeundd as H
, Giderit, vindicanti mihi rem venditam, nocebit haec exceptio: eft enim emptoris primi, fecundo rem non euinci. &—m Pari
siz : nifi probetur me mandafle, ne traderetur antequam pretium | ratione venditoris etiam fuecefforibus nocebit: fiue t vniuer-
foluatur. $. 3. Celfus ait, fi quis rem meam vendidit mino- ! fum ius, fiue in eam dumtaxat rem Bordernt.. — :
ris, quam ei mandaui, non videtur alienata: etífi petam eam, NU t ee
E (&ZXEBER VICBSJTIMVSSEGCVNDVSb
Fl lbno g if p ln Fa « AV

sS. 3J.)g-ïiapïnggmug ; circa tutelde reftitutionem pro fauore pu- l.
" pillorum latior interpretatio faCta eft: nemo enim ambigit ho- l )
die *, fiue iudex accipiatur in diem fententife, fiue fine iudice "
tutela reftituatur, in eum diem, quo reftituit, vfuras praeftari *
plane, fi tutelde iudicio nolentem experiri, tutor vltro conue-
nerit, et pecuniam obtulerit, eamque obfignatam depofuerit,
ex eo tempore non praeftabit vfüras. s2* $, —
II. InkEM dibro.VI. Qu&efttoenem. Vvrco S rece-
ptum eft, vt, quamuis in perfonam actum fit, poft litem ta- !
men conteftatam|caufa praeftetur: cuius opinionis ratio red- | . orandf-
ditur, quoniam, quale eft ?, cum petitur, tale dari debet, ac :
propterea poftea captos fructus, partugàque editüimi reftitui
oportet. C-'-nyuäreæ"æ,, Fa 6g Uf aob lom s o E s r P [
| III. ID x « clibroXX. iot IN riDEICOM-
MISSI perfecutione, cum poft iudicis fententiam, moram fe-
ciffet

Y ,
/ , /^. : ]

ant clam. BR. 6 Hal. ct, loco cur. GER. — 7 Hal.inferit: e; GEB. — 8
Gothofr.in nota: vindicandi. Fia]. Sed et ita Vulg. et omnes.. Immo Taur.
poterat fcribere: vindicam Ti.. E decem MSS. non nifi Vat. I. et Bynkersh. ha-
buerunt: vindicanti, fed et ipfi corre&i funt. g R. — Reliqui: Pal. l. HI. IV. VI.
Barb. Vat.Il. HI. S. Cruc. GE &. — 9 Hal. li. 1. &zisoxzv. GEB. — 10 Van de
Water 11I. Obf. z. legendum putat: practorem te tueri ex L. 4. $. 2. nfra de
Doli mali exccpt. GEB. 11 Hal zuris émvrogAv. GE B. 12 Hal. fed et
fuccefforibus ezus. G EB.

I De foenore et vfuris luculentiffime egit libris HI. Gerhard. Noodtius
Operum Tom. Z. p. 173. GEB. 2, Hal. lib. III- ve(penforum. GEB. 3
Vulg. inferit 2z. BR. 4 Gothofr. in nota: legem non offendas. Hal. immo
ap. Hal. eft; offendat. GER. Vide Noodt. de Foenoreet Vfur. II. $. vbi hanc
locutionem ex £. 15. fupra de feraitut. praed. vrban. iluftrat. BR. — Offendere
cum dandi cafu eft ap. Horat. Sat. II. v. 27. fragili quaevems illideve dentem
Offenudet folido. Gemina conftru&io oppugnare vtilitati publicae eíft in. L. 2. $.
44. infra ad SC. Trebel. BYNK. Adde Eundem FT. Obf. 2j. GEB. .5
Vulg. zudicio. B R. 6 Vulg. tractus. — Sed tractatus hic notat cautionem de
futuro tempore interpofitam. BR. 7 Poft Scueri conftitutionem L. 26. $. 1.
infra de fideicounn. libertate. — Adi Noodt. III. de foeu. et v[ur. 15. GER. $8
Taur. VoL GO. GEB. 9 Gothofr. innota: quale quidque eft.. *j GEX.

Rrtr I9

EE fÉf'y -
ncdeoucf Coó; |

,

380 |
fée€x €o - — M àÀ n ad:

ciffet heres, iuffit Imperator Marcus Antoninus, inkerimiffo le-
gitimo tempore, quod condemfatis praeftatur, at vsque ad
fententiam commoda fideicommiflarius accipiat: quod decre-
tum ita accipi oportet, fi ante iudicis fententiam mora non iäl-

teruenit: tametíi non*facäe euenire poffit, vt, mora non pràe»

l p &
i 4 4

Es

cedente, perüeniàtur ád iüdicem: fed puta legis Falcidide ra-

p

tionem interueniffe: ceterum fi, antequam ad iudicem perue-
niretur, in mora heres füit, exinde fruCtuum praeftandorum
neceffitate adftrictus *?, qua tandem ratione, quoniam et **
fententia victus eft, legitimi temporis fpatio fruCtibus libera-
bitur *?, cum ea temporis intercapedo iudicato dilationem
dare, non lucrum adferre debeat? $. r. In his quoque *? iu-
diciis, qude non fünt arbitraria, nec bonje fidei, poft litem
conteftatam, a&tori caufa praeftanda eft in eum diem, quo fen-
tentia dicitur: certe poft rem iudicatam tempus a fructibus
dependenllisimmuneeft. $. 2. Nonnumquam euenit, vt quam-
f 4. Iquam/ früctus hereditatis, aut pecunife vfüra nominatim re-
hiéta non fit, nihilo minus debeatur: vtputa fi quis rogetur, poft
mortem fuam, quiïq,uid/ex bonis füpererit, Titio reftituere:
, vt enim ea quae fidé bona déminuta fünt, in caüfa ,fideïggm»
- miffi non deprehenduntur *^, fi pro modp ceterorum quoque
bonorum deminuantur: ita, quod ex fructibus fupererit, iure
voluntatis reftitui oportebit. $. 3. Cum Pollidius, a propin-
.qua fua heres inftitutus, rogatus fuiffet, filige mulieris, quid-
uid ex bonis eius ad fe perueniffet, cum certam getatem pu-

-?nö)»üf

Ufs

-

,, * l(X
V L—fl(.elx Z& ,

b I6f I ss ! : :
ELoc J . teftamento comprehendiffet, ne filiae tutoribus, fed potius ne-
jée ex Ual rl &, cellitudini rds/committerentur !9: eundefque Pollidium fun-
[r&prs'et. . "" dum retinere iuffiffet: PraefeCfis prdetoriijfuafi] ** , fructus,

L sf ec, qui bona fide a Pollidio ex bonis defunétde percepti e(fent,
D) g eic U. us, teflitui debere: fiue quod füundum ei tantum práelegauerat,
E vraizco: fiue quod lubrico tutelie fideicommiffi remedium mater prae

tulerat. $. 4. Si auro vel argento faCto 79 per fideicom-
miffum relicto, mora interuenerit, an vfurarumi geftimatio fa-
cienda fit, trattari folet. Plane fi materiam iftam ideo relin-

foluerentur ?^, aut alimenta praeftarentur, non oportere fru-

jicey "naem, Ions te ideo relinqui£ ??, vthhis vafis vteretur, non fine rubore
j " eï?uau'()ee,fmj,deüdembuntur Vfuräe: u'd,eog. ue') non exigen.tur.
D rb IV. InEw : Rionum. Sr sTI-
m m PVLATVS fis, rem dari, vacuamque poffeffionem tradi, fru-
&us poftea captos actione incerti ex ftipulatu, propter inferio-
4, ra verba, confecuturum te, ratio fuadet. /An idem de partu
1 . M "Zz**ancilläe refponderi poffit, confiderandum eft? Nam quod ad
7u A..;/M,, verba fuperiora pertinet, fiue faCtum rei pfomittendi, fiue ef-

XYo Gothofr. in nota: adítridus eft. Hal. Integra Hal. le&io eft: adfiri&hus
ef: quia qua tandem. GEE. — 11 Hal. cum ex, loco: quoniam et. Vulg. 4uo-
niam ex. BR. 12, Hal. addit bic. G. 13 Hal. quidem, loco: quoque.
G E B. 14 Gothofr. innota: comprebenduntur. ta Hal. Vulg. omnes. BR.
15 Ap. Hal. mater, abeft. G E&. 16 Vulg. committeretuv. BR.
thofr. innota: Praefe&us praetorio fuafi. Hal. /Nec tamen conftat, Papinia-
num tuncin ea dignitatefuiffe. . Ceterum ex XVIII. MSS. foli quatuor habent :
praefectus, octo alii: pvaefeis, reliqui: praefeffo. Sed omnes: praetorii, prac-
ter Vat. L. qui habet: prvaetorio, nonnulli etiam codices bhabent: fzafit. BR.
O&o illi Pal. IV. VI. VIIL IX. XI. Var. II. IIL. S. Cruc. quibus adde Bynkersh.
JL. Quatuor ifti? Pal. L IT III. et forte Otob. per compendium fcripturae. Re-
liqui: Pal. V. Chriftin. Barb. et Bynkersh. T. Vat. T. vt Flor. adeoque iftis o&to
eft annumerandus. —Suafit, habent Pal. I. II. IIL. XI. At Otob. et Bynkersh.
V. fuafu, in hoc tamen litera t eft fcripta fuper pede pofteriore literae s. Idem
habet: praefecis praetorum. GEB. 18 Bafil iexsuzsuévov. BR. — 19 Hal.
veliquit. G E B. 20 Vide de hac phrafi Gronou. locis laudatis de Latin. ICt.
P. 391.DVK. 21 Hal. vt ea d:firacla pecunia fideicommiffa folveretur. G E B.
22, Hal. refpondi, loco: vefponderi oportet. GEB. — 23 Hal. et Vulg. reliquit.
BR. 24 Hal lb. XXVI. GEB. — 25 Vulg. continet. BR. — 26 Flor. eft:
promffe GEMB. 2/7 Nos practerremus, partus quoque ratione committi in-

iuffit, quod[ ea

ella compleffet, reftituere: idque fibi mater *? ideo placuifle.

quif *? vt, ea diftra&ta, pecuniaque refecta ??, fideicommiffa

firationem impunitam effe, refponderi oportet ?^?: quod fifor-

us fefäum pertraditionem dominii transferendi continegt) g
o TE partüs non continetur. Verum fi emptor a venditore

Oouar-

17 Go-

DIGESTORVM LIB. XXIL TIT. &

di animo, ita ftipulatus eft, factum tradendi ftipulatus intelle.
gitur: quia non eft verifimile, plus venditorem promififfe ?6,
quam iudicio empti praeftare compelleretur. Sed tamen pro-
pter illa verba, vacuamque pofleffionem tradi, poteft dici par-
tus quoque rationem committi incerti füipulatione ?? : etenim,
ancilla tradita, partum poftea editum ?* in bonis fuis reus fti-
pulandi habere potuiffet. $. r. Si ?? poft contra&tam emptio-
nem, ante interpofitam ftipulationem partus editus, aut aliquid
per feruum venditori adquifitum eft, quod ex ftipulatu confe-
qui non poterit, iudicio empti confequitur ??: 1d enim quod
non transfertur in caufam nouationis, iure priftino peti poteft,
V. IngwdibroXXVHE-?T-Oufeftionum, GENERA-
LITER obferuari conuenit, bonje fidei iudicium non recipe-
re praeftationemr/ ??, quae contra bonos mores defiderdtur,
VI. InEw llibro- 33 ftionum. CvM pE
in rem verfo cum herede patris vel domini ageretur, et vfu-
rarum qudeftio moueretur, Imperator Antoninus 34 ideo 35
foluendas vfuras iudicauit, quod eas ipfe dominus vel pater
longo tempore praefüitiffet. $. 1. Imperator quoque nofter
Seuerus filide Flauii Athenagorde, cuius bona fuerant publi- Mlyaüg
cataJidej fifco *5 "däg numerari decids centena dotis nomine | j ,
[ä[gg;/ $* praeftitiffe;dotis vfuras allegaffet. ] ,,, actz
V. ID w dibro lL. Refponforam.

DEsriTromn vfüra- ä"j"tr em

rius creditori pecuniam optulit, et eam, cum accipere noluif- sitey rl -

fet, obfignauit, ac depofuit: ex eo die ratio non habebitur
vfurarum ?*. Quod fi *? poftea conuentus, vt folueret, mo-
ram fecerit, nummi fteriles ex eo tempore non erunt.
VIII. Ingw ilibro-VIE ^9 Refponforum- — Eovxs
per fideicommiffum relictis, poft moram fetus quoque praefta-
bitur vt fru&us, fed fetus fecundus ^* vt caufa, ficut partus
mulieris. : | :
IX. IpnE llibro XL-Ref; "um. Pecvxwrakx fae-
nebris, intra diem certum debito non foluto, dupli ftipulatum,
in altero tanto; fupra modum legitimfe vfürde *? irefpondi nonJ/^
tenere: quare pro ** modo cuiuscumque temporis, fuper- -
fluo detra&to, ftipulatio vires*habeþit. $. r.. Vfurarum ftipu-
latio, quamuis debitor non conueniafur,conimittitur: nec in-
utilis legitimde vfurde Ecipu]iatio videtur fub eä)condiäione con- [ 7f a
cepta, SI MINORES AD DIEM SOLVTAÀE NON FVE. ^^
RINT: Don enim pgena, fefl fdenus vberius iufta ^* ratio- «s
nej^? fortis promittitur. Si tamen poít mortem creditoris BRo L
nemo fuit, cui pecunia folueretur, eius temporis inculpatam.
effe moram confüifit: ideo, fi maiores vfurde ** prioribus pe-
tantur, exceptio doli non inutiliter opponetur. :

1 X. PaAvrLvs lll-bPO-l—L'Qüx?e'gHQHümw ['PARJäLMJ pofE
litem conteftatam editum reftituere poffeffor debet: queminon). £.

deberet reftituere, fi, cum mater peteretur, iam nmatus fuiffet,
nifi fpecialiter et pro hoc egiffet.
! AT

certi fliipulationem, fola w traie&a. — Nam quod Hal. vocem: imcerti, omittit,
nihil ad rem facit. E duodecim MSS. nouem fimiliter habent, e quibus tamen
tria: Vat. l. II. et HT. initio habuerunt, vt eft Flor. — 'Totidem Pal. Il S. Cruc.
et Bynkersh. L. exhibent: ratonem, et flipulationem, quod ftare non poteft. n n.
Reliqui fex iftorum nouem: Pal. I, VI. IX. XI. Chriftin. Barb. Bynkersh. II. eft
tertlus decimus et habet, vt eft Flor. GER. 28 Hal. verba: poflea editum
parenthefi includit, et addit in margine;: alas, defunt. GER. 29 Vulg. in-
lerit vero. BR. 50 Hal. confequetur. GEB. 31 Hal. lib. XXVII. GEB.
32, Hal. praeflationes, et in fine: defiderautur. GEB. — 33 Hal. lib. XXVIIT.
GE B. 34 Ap. Hal. Antoninus, abeft. G. 35 Conf, Noodtius 1II. de
foenor. et vfur. 1. GEn. — 36 Vulg. fubiugata fifco, ideo. Ap. Hal. de fifco,
abfunt. BR. 37 Hal in margine: alias, de ea parte patrem. GERB. 358
Bafil. eleganter: Zxrove 3iuxóm]ew vt0c móxove, ex e0 tempore intercidit, i. e. in-
terrumpit vfuvas. BR, 39 Gothofr.in nota: Víuras debere incipit debitor,
qui oblatam debitori fuo pecuniam fubducit. Alber. Dices rectius, qui pecu-
nias obfignatas depofitasque recepit. Noodt. 11I. de foeu. et vfur. 1$. GEB.
40 Hal. lib. IX. GER. 41 Bafil. 4 32 yoyà rüc yoviie, fetura autem feturae.
BR. 42 Hal.legitimarumn v(urarum. GEB. . 43 Gothofr. in nota: non pro
modo. FHaleaud. fed ap. Hal. «om abeft, vt Flor. G E B. 44 Ap. Hal. zufla,
abeft. GEP. — 45 Vulg. argute: ia«ta vatioucu jortis, BR. .. 46 Hal. inferit;
| pro.

N

i

|

[
W&

hi
A

Ü

Websle:

DIGESTORVM LIB. XXIL TIT. I

XI. IpneM libro XXV. Qudeftionum. Garvs Sgrvs,
qui rem publicam gerebat, ffejierauit pecuniam publicam fub
vfuris folitis: fuit autem confuetudo, vt intra certa tempora
non inlatis vfüris, grauiores infligerentur: quidam debitores
Ceffauerunt in foluendis vfuris, quidam plus intulerunt, et fic

- 14 : T
effectum eft, vt omne, quod víurarum nomine competebat,.

etiam pro his, qui ceffauerant in vfuris, fuppleatur. Qugefi-
tum eft, an illud, quod amplius ex confuetudine pdena(d no-

: mine a quibusdam exactum eft ^7, ipíi Sefo proficere debe-

ret, an Reipublicáe lucro cederet ^* ?i Refpondi, fi Gaius Se-
ius a debitoribus vfuras ftipulatus effet *?, eas folas RKeipu-
*blicde E*ae&ari oportere, quae fecundum formam ab his exigi
Íolent *9, etiam fi omnia nomina idonea fint. $. r. Quid ?*
i feraus publicus obligationem vfurarum Reipublicae adqui-
füt? Aequumeft 57, quamuis ipfo iure vfürae Reipublicae]de-
beantur, tamen pro defectis nominibus compenfationemf/f
maiorum vfurarum fieri, fi non fit parata Respublica vniuer-
forum debitorum fortunam fufcipere. Eatdem fere in tutori-
bus Marcellus refert. L3n 7 25
XII. InEgwx.libro-IV.—Refponforum, SxErA mutuam
pecuniam accepit a Septicio: de vfüris ita conuenit, nifi fua
quaque ?^ die vfurde fuprafcriptae exfoluerentur 55, vel poft
tertium menfem, tünc in maiores vfuras Sej» teneretur: et
deinceps per fingulas penfiones, fi condicione data vfurfe non
Íoluerentur, ea condicio obferuaretur, donec omnis fumma de-

4 ^ * 4 e "
Jipre « bita hoc nomine exfolueretur. Qugero, an Kíaec verba, et dein- -

ceps per fingulas penfiones 5* condicione dat& vfurfe non
foluantur, ea condicio obferuaretur: eo pertineant, vt, quam-
nis commiffa fit forte prima ftipulatio, non tzmen in amplio-
rem quantitatem vfürardm conueniri poffit, quam eius pentio-

nis nomine, quae egreíla eft ?* diem praeítitutum ? Paulus

xefpondit, plures condiciones continere eam ftipulationem,
qujge de grauioribus vfuris praeftandis fübiecta eft *9, id eft ??,
vt per fingulas penfiones condicio infpectaretur ?? non illata-
rum füis.temporibus leuiorum víürarum: et ideo poffe eui-
tari pjenam fequentium penfionum.

XIIIL. Sc4gvoratlibro-L-Refponforum. Qvzr sk-

38I

pofitam 59 habuiffet, idque ex confuetudine mandantis fecit-
fet, non debere quicquam vfurarum nomine praeftare. . P252
XIV. PAvrvslibro-X1V.—Refpounforum, RESPOox- ; *flza(dat-än « seh
DIT Pa(ülusxpg?;momgy 68 . in foluendo üdeicommffligfä&ätg A at *
partus quoqüe ancillarum reftituendosi 9$. n Heres rogatus f& C p F
erat, poft mortem fuam Íine reditu hereditatem reftituere.
Qugefitum eít, an partus ancillarum, etiam viuo herede nati,
reftituendi effent propter verba teftamenti, quibus de reüitu
folo deducendo teftator fenfit 9?? Paulus,refpondit, *?, ante LQQ
diem fideicommifff cedentem, partus ancillarum editos fidei- ,j $, &.
commiffo non contineri, MNeratius libro Lpfif;g ita refert **: gc,; "c/;&..
eum, qui fimiliter rogatus eflet, vt mulierem reftitueret, par- | )
tuä eius reftituere cogendum non effe nifi tunc editus effet,
cum in fideicommiffo reftitnendo moram . feciffet: neque in-
tereffe exiftimo, an ** ancilla fpecialiter, an hereditas in fidei-
commiffo fit. P» :
á. XV. IpEM Jljbro XVI. äRefpoüforumï-efpandit. N &-
QvE eorum fructuum 7?, qui poft litem conteftatam officio
iudicis reftituendi funt, vfuras praeftari oportere: neque eo-
rum, qui prius perceptigquafi ,&*, malfe fidei poffeffori condi-
cuntur.
4 XVL IptEw dibroe-L-Deeretorum. LrsERALITA- !
trys in Rempublicam fattde vfurfe non exiguntar "5157 $. 12 ——
Cum vfurfe pretii fündi ab eo, qui a fifco emerat, peterentür,
et emptor negaret traditam fibi pofleffionem, Imperator decre-
uit, iniquum effe vfüras ab eo exigi, qui fructus non percepiffet.
XVIL IpnE wdibroGnaeularideVfuris. Cv w QvrzDAM
cauiffet, fe quotannis quincunces vfuras praeftaturum , et, fu «;
quo/anno non foluiffet, tunc totius pecuniae ex die, qua mu-
tuatus eft, femiffes| foluturum: et redditis per aliquot annos -/4c ex ('71«)3; |
vfuris, mox ftipulatio commiffa eff /: Diuus Marcus Fortu- 1// , A.
nato ita refcripht, Prfefidem prouinciae adij qui ftipulatio- 44 7 EOE

u s

I

/c:-e»;(/g- ,/wg T ME

nem, de cuius iniquitatemue&us es] ad modum iuft actio-
i Msdip i ] fïLq E r "ERE eä&c l',o-ï J-—äe(;?u*/d.rdq&æï Z
nis rediget. Haec confütutio tadífinitum. modum ** excedit.435 , 2;.r |
Quid ergo? Sic temperanda res eft, vt in futurum dumtaxat ,4;/7 -

e vt
. L] L] " " * ('ä'j' ["
ex die ceffationis crefcat vfura "?. $. r. Diuus Pius ita - L*bsd

fcripfit, parum iufte prieteritas *5 vfuras gp,at& qua?s"(fþm' Jä[ïd E*/m» b *yent

—]*rmä? MissES víuras promifit 5*, per multos annos minores prae- | te longi temporis interuallum indicat, qui eas a debitore tuo, —— ) Zez 44 Z
: fütit: heres creditoris femiffes petit: cum per debitorem non | vt gratior *? apud eurn videlicet efles, ipdtendas non putafti. $ 577 RCR
ä p« fteterit, quo minus uninoresg, ibh;.at 626.3 nglem, an exceptio | $. 2. In tacif:q fideicommiffo omne emolumentum heredi au- - oA
' L& doli, vel pacti ODüet?MQ;&ib fi exfoluendis EX more ferendum, et fiíco prae&andum, Diuus Pius refcripfit: ergo
/4t. vfuris per tanta tempora mora jper/ debitorem non fujt, poffe, | et vfüurarum ?? emolumentum aufeïur 5* heredi. 4 3. 9L.L266. ,
fecundum ea, quíe proponerentur, obftare exceptionem. $. r. | pupillo non habenti tutorem fideicommiffum folui non potuit, 7,2/,£.
$ Qu&efitum eft, an iudi&io negotiorum gelftorum, vel mandati | non videri moram per heredem factam, Diuus Pius Ppotur - fcri-"W',
" E -ä;?ææ pro pecunia -gtiofa ?^ ijuï:as; P;-aefcäre- debeat, cum domïpus pfit: ergo nec ei debátur, qui, jquod; 9? Reiäublic;(e caufa [ TEoruey:
| 2" mnullam pecuniam f?enexamtä iRefpondit 95, fi eam pecuniam | - p u E d. u-

48 Hal. cedere. GER.

pro GER. 47 Hal. effet. GEB. -49 Hal. fit.
G E B. zo Hal. foleaut. GEB. .5X MHl et Vulg. Qwod. BR. 52

Hal. effe.;, GEB.
55 Yaur. faprafcripta Exfolueventur. GE B.
7 Hal. fit. GER. 58 Hal effet. GEB. —— 59 Ap. Hal. id efl, abeft. G B.
6o Hal. fpecaretur. Vulg. exfpetavetuv. B R. 61 Hal promiferat. GEB.
62, Taur. ininoreSoluat. GE B. Vide Noodt. I11I. de foen. et «fur. 16. BR.- 53
Hial, et Vulg. inferunt im. BR. — 64 Taur. in Adnot. otiofa. fic recte in veterib.
in P. vitiofa. Omnes quoque editi et fcripti habent: otiofa. Yn folo Vat. L.
e duodecim erat: vitiofa, [ed ibi quoque correctum. Recte ctiam Bafil. óz2e
vy àoyUw xguuéárov, pro pecumiis mon occupatis, fcilicet foenore,
quitür. BR, — Reliqui codices funt: Otob. Pal, I. II. IV. V. VI. Barb. Chriftin.
Bynkersh. II. alios annotatos non reperi, ne ipfum quidem Vat. L. Etiam Hal.
ociofa. GEB. 635 Hal. vefpoudi. GEB. &6 Hal. et omnes: depofitam.
Sed et Bafil. habent: weégeve. BR. Fortaffe legendum: otiofam. |ta coniicit
Van de Water J1I. Obf. 12. GEB. — 67 Hal. initium legis facit verba: Mo-
va in foluendo, at in rubro habet:: PAVLVS lib. XIV. vefponforum ve[pondit.
GEB.: 68 Gothofr. in nota: 4l poft moram. al. mora in foluendo fidei-
commiífo fa&a. Et hoc pofterius habet Hal. et omnes editi. E feptendecim
MSS. quatuor habent: Poft qioram, videlicet Vat. IL. Pal. VI. XI, Darb. in
Vat. L. erat vt Flor. fed factum; mora. — Tà poff moram fauent Bafil. «ezZ ive-
Sec. BR.. Qui habent: mora —— — fa&a, funt: Pal. I. H. HE.IV. V. VIL VIHI
IX. Chriftin. at Dynkersh. lL. feruat. Florentinam. GEF. 69 Hal. fenfiffet.

53 Hal. compenfationes. G EB.
56 Hal. et Vulg. inferunt fi. B R.

54 Hal, quaeque. GEB.-

vt Tullius lo- *

! Pal
GEB. "o Hal. Paulits refpondi. GER. 71 Hal Neratimnm quoque libro
primo referre. GEB. « 72 Ap. Hal. au, abeft. GEB. — 75 Con£ Noodt. IJ.
de foen. et ofur. 12. GEB. 74 Hal et Vulg. inferunt a, et in fequentibus
habent: poffeffore. B R.« 75 Hi textus de legatis reipublicae loquuntur. Sed
etiam ex pollicitationibus víurae debentur £. :. iufra de Pollicit. Vide Noodt,
IlI.de foen. et ofur. 7: GEB. — 76 Paulo recentius Flor. 7u eft fuperícriptum,
vt fit : ad iufinitum, quomodo habent et editi et fcripti. Quid fi legatur: baec
conflitutio ad fimitum modum excidit, i. e. vofecat, nempe víuras nimias? Conf.
Noodt. de foeior. et vfar. IIT. 4. et Bynkersh. ad L. Leda c. 14. B. Dixi
ad L. Le&a c. 14. me huius legis iurisprudentiam non intelhgere, nec quae
alii fcripferunt, me fecerunt do&tiorem. Adhuc profiteor me hoc caput cum
aliis componere non pofie, nifi liceat fingere, totam fortem ex conuentione non
fuiffe vfarariam, fed peufiones fingulas fua die non folutas, et placuiffe, vt fi in
vna penfione mora fieret, tunc totízs pecuniae in praeteritum víurae praeftaren-
tur. Ait enim lex totius pecuniae, oppofite fortaflis ad penfiones. — Si ita con-
uenerit, iam intelligo, excedere illam conuentionem legitimum vfurarum mo-
dum. BYNK. . Cum his conferas, quae. idem commentatur V 1. Obf. 19. Ce-
terum codices a Brenkm. hic confalti funr: Pal L. II. HIII. IV. V. VI. Vat. L. et l.
Barb. Bynkersh. vterque. — Etiam Hal. ad. znfinitum modum. GEn. 77 Hal.
et Vulg. crefcant vfurae. BR. 78 Bene adeo füturas. — Vide Noodt. III. de
foenor. et vfur. 1 5. GEB. — 9 Conf. Noodt. III. de foenor. et vfur. 16. G E B.
80 Vfurarum a debitoribus hereditariis perceptarum. — Vide Noodt. 111. defoen.
et vfur. 12. GEB. 81 Lal auferetur. GEB. 82 Ap. Vulg. 440d, abeft.
Krra CY

382

afuit *?3?, vel ex.alia caufa iufta impeditus, ex qua reftitutio
indulgetur, petere non potüit: quid enim poteft imputari ei,
qui foluere, etiam fi vellet, non potuit? Nec fimile videri pof-
fe **, quod placuit minoribus etiam in his füccurri, qufe non
adquifierunt: vfu.r;fe enim non propter lucrum petentium, fed
propter moram À5, foluentium müggä;;nr $. 4. Ex locato
qui conuenitur, nifi conuenerit vt tardius pecuniae illatfe vfu-
ras deberet, non nifi 59 ex mora vfuras praeftare debet. $. 5.
Es 7 Fifcus ex fuis contractibus vfuras non dat, fed ipfe accipit,
| aä'mmlk/w-(:/ vt folet [a foricgiriis/?7;5qui tardius pecuniam inferunt, item
— La Iytcanurl: €x vetügalibus. Cum autem in loco ?? priuati fucceffit, etiam
L. L. Aynsns dare folet. $. 6.,'1:91' debitores, qui minores femiffibus prae-
ftabant vfuras, fi(ci effe cóeperunt, poftquam ad fifcum trans-
ierunt, femiffes cogendi funt praeftare.
: adminiftratione rerum ciuitatium conueniuntur, vfuris obno-
f i o A?« xios (?fie, fatis notum 59 5&. Idem oþferuatur. in operum cu-
" fü.q;:Mfratorlbug, fi pecunia apud eos remanfit. - ä?;j in ea, quam re-
(* -et, i. demptoribus commiferunt ??, etiam fi neglegenter dederint,
vfura|eis remittitur: haec autem ita funt, fi nulla fraus argui-
tur: alioquin etiam vfurde affplicabuntur. $. 8. Si dies non
fit ab his, qui ftatuas vel imagines ?* ponendas legauerpnt,
praefinitus, a Praefide tempus ftatuendum ef: et nifi pofue-
rint heredes, vfuras Reipublicfe vsque ad tertiam centefimdéi
pendent. 9 .
XVIII. InEMw dibrodH-Refponforum- ??,
agris, fif initio conuenit, vt venditor pretium reftitueret, vfu-
rde quoque poft euictionem praeftabuntur, quamuis emptor,
poft dominif;litem inchoatam ??, fructus aduerfario reftituit :
nam incommodum medii temporis emptoris damfum eft.
: i $. 1. Poft traditam poffeffionem defunt&to venditore, cui fuc-
2 w;/ ". cefforJincertus fuit, medii quoque temporis Vfur;fe pretii, quod
g 050 ( d caufa depofiti non fuit, praeftabuntur. n E
fejro Ja^04, 61 XIX.Q(GAr1vs dibro-VE—ad-legem-2*5—XTL—tabularum.
! ViDEAMVS, an in omnibus rebus petitis, in fructus quoque
condemfhátur ?5 poffeffor: quid enim, fi argentum, aut ve-
7 ftimentum, aliamue fimilem rem: ,quidipraeterea, fi. vfumfru-
fiey L , i. €tum, aut nudam proprietatem, cum alienus vfusfructus fit,

2 X
: C('W. 7""'10

//

144

: 4
f j p Z-/k 7[60'2//

petierit? neque enim nudae Mgpg&äfiäï,,,q,ubd,.,äd)tprggäetag
tis; nomen attinet, fructus vllus intellegi poteft: |neque, vfüs-

