ftat zm Thef. Iur. Rom. T. V. col. 27. GEB. — 5$ Gloflae ad verbum TZtzus,
habent fubaudi, ego. .Et Baudoza teftatur in Victoriano exemplo legi in con-
textu ego. BR. Inepte illi qui appofuerunt ego. — Vetcris elegantiae eft, prono-
minà: ego,nos, cetera omitti in oratione deíe loquentium. Liuius XX X. 50.
Aunibal peto pacem. — Sueton. Caef. $0. tantis rebus geflis C. Caefar condemmna-
tus e(fem. — Vid. Gronou. ad Lius. XX XI1. 21. Perizon. ad Sauct. Miuera. p. 1.
et j72. D V K. 56 Conf. Aueran. l. luterpr. lur. 24. GER. 597 Has
voces proba recte fuperuacua putant plerique, inuitis non tantum Cod. Flor. fed
et quinque MSS. Vid. Varron. de R. R. IJ. 2. et ;j. & R. Non putauit fuper-
MSS. funt fex: Barb. Otob. $. Cruc. Treuif. Bynkersh. I. et II.
- 59 Hal. ct Vulg. Pablius Maeuins. BR.
60 Gothofr. in nota: Si ea die Cuiac. Immo itaiam Hal. et Vulgata v? die,
pro ea die di&um effe, ipfe agnofcit Bynkersh. BR. Non improbabiliter. Ci-
cero Zu Epifiolaad Plancum, quae poit Epiffol. 16. ljb. XVI. ad Atticum: vt pe-
cuniam veliquam . Butbrotii ad diem foluereut. Adde Eundem VIII. ad Attic.
10. ct V ÍI. 23. et Gronou. ad Liuium XX XIV. 6. DVk. 61 Hal. f(upradicta,
et ita paulo poft. GEsB. — 62 Vulg. XXV. &nR. — 63 Hal.et Vulg. zti Publio
Maeuio. Rece. Error Flor. forte ex contracta Ícriptura PLO vel PBO. n &.
64 Vulg. trecentos. BR. 65 Gothofr. in nota: lta Flor. al. menfium. — Flo-
rentinam recte defendit Bynkersh. in alleg. tracfat. c. 9. BR. Addo Gronou. ad
Liuium XXIX. 3. et fic quoque Cicero VII. Epifl. 17. Dvk. Mal. menfium.
GEE. 66 Hal qwo GEB. 67 Ap. Hal pecuniae, abeft. GEB, 768 Hal.
effet. GEB. 69 Hal. dicebat, forte quod fequitur, ct ille putabat. Et tuen-
j tut

GEB. 58 Bafil. 4ácíovri guvi. BR.

99 tardius foluta elffet, vfuras adieciffet : igitur, fïnito:i«'/'ro'-'üj.&-»-.-';

M 7 M'th

f&.*&'ïwäf

T

1
|

1
1
i
:
]

3

peti poffe, quam ipfa fors peti potuerat. Pactum autem, quod A. orasom " | -t

E^ L s. —R Net ss NueM GG EmL du - REO a

p

22292 2 E*

Ms 200 i —á

fj ^ »oac- minatim! effet expreffum.

Ém:

-—tm//

P d

L5X-non poteft. Sed (L[Q

gv ; . * * '-t' . P ( P
L^. colligitur, ftipulamur *?, cum condicio exftiterit, ficut eft in

Anc3,

d "u)wu*mä

n il

lX« rat, Romae teftamentum recitatum erat

. Vide ad hunc locum commentantem Aueran. L. Pnterpret. Iur, 16. GEB.

' pta eft, et ita habent omnes. BR.

DIGESTORVM LIB,. XIL :TIT. L

Xantum pertinere, non etiam ad vfurarum, quae priore parte

fimpliciter in ftipulationem veniffent: pa&tumque iditantum
ad exceptionem prodefle: et ideo, non foluta pecunia ftatutis
penfionibus, ex die ftipulationis vfuras deberi, atque fi idino-
! sed cum fortis petitio dilata. fit,
confequens eft, vt etiam. vfurae|éX[eo tempore, quo moram
fecit, accedant: et fi "?, vt ille putabat, ad exceptionem tan-
tum prodeffef paCctum, quamuis fententia diuerfa optinuerit,
tamen vfurarum obligatio ipfo iure non committetur **: non
enim in mora eft is, a quo pecunia propter exceptionem peti
7? quantitatem, quae medio tempore

fructibus, idem et in vfüris poteft exprimi, vt ad diem non fo-
luta pecunia, quod ^^ competit vfurarum nomine, ex die in-
terpofitfe ftipulationis praeftétur.

XLI. AF R1ICAN Yv sili PC5 fionum. Er1vs,
ui in prouincia Stichum feruum Kalendario 7$ praepofue-

. D. m i
1 recitatu 777 ']uoidem Sticlius
liber, et ex parte|héfes| erat fcriptus: qui ftatus fui ignarus,
pecunias defuncti aut exegit, aut'credidit, vt interdum 79 fti-

. E x . 291 QW
pularetur, et pignora acciperet: confulebatur, quid dé his iu-

f & yuod e i eflet? Placebat, debitores quidem, el qui foluiffent, libe-

ratos effe: fi modo 1pfi quoque ignoraffent dominum decelfif-
Íe: earum autem fummarum nomine, quae ad Stichum per-
ueniffent, familiae hercifcundge quidem acfionem non compe-
tere coheredibus, fed negotiorum geftorum dari debere. Quas
vero pecunias ipfe credidiffet, eas non ex maiore parte,
ex qua ipfe heres fit 7?, alienatas effe. $.Nam $? et fi tibi in
hoc dederiäg; nummos, vt eos Sticho credas, deinde, mortuo
me, ignorans dederis, accipientis non faciéS.; Neque enim ficut
ilud, receptum eft, vt debitores foluentes ei liberentur ",
ita hoc quoque receptum, vt credendo nummo/?? alienaret ??.
Quare, fi nulla ftipulatio interueniffet, nequé, vt *^ creditam
pecuniam, pro parte coheredis peti pofle, neque pignora te-
neri. Quod fi ftipulatus quoque effet, referyét ??, quemad-
modum ftipulatus effet: nam fi nominatim, forte Titio do-

. sgnino fuo, mortuo iam, dari ftipulatus fit ?9?, procul dubio in-

utiliter effet ftipulatus 37. — Quod fi fibi dari ftipulatus effet,
dicendum hereditati eum adquififfe: ficut enim nobifmet ipfis
ex re noftra per eos, qui liberi, vel alieni ferui bona fide fer-
uiunt, adquirátur ?5, ita hereditati quoque ex re hereditaria
adquiri: poft aditam vero a fcoheredibus hereditatem, non ae-

que idem dici poteft 5?: vtique fi fcierint eum fibi cohéredem

datum: quoniam tunc non poflunt ?? videri bonae fidei pot-

feiï,'ogeg effe, qui nec- poffidendi animum haberent. Quod i
— fceud

tur Hotman, et Ánt. Faber. nR. — Non recte, nihil vfitatius, permutari hos nu-
meros, etiam in eadem periodo. Cicero IJ. Ep. 6. magnitudo rei fecit, vt mon
vereremur, ne nimis cito mitterem, quum bas quamprimum ad te. perferri. ltevas
qhagnopere vellemus. Idem XIWV. Epift, 12. Sed perturbati dolore animi maguis-
que iniurüs metuo, ne id confilii ceperimus quod wom facile explicare poffemus.
Sic Liu. XXIIIL 42. XXV. 6. — Catllus Carm. 6$. v. 41. et43. «t Carim. 108.
pv K. 7O Si, pro etiamfi, quamuis, accipio. Mifere hic graffatur Hot-
manus. BR. Exempla fuppeditabunt Acidalius a. Vejllez. Paterc. II. 9. Gro-
nou. IV. de Pecuu. vet. 4. pvk. — 71 Hal. committeretur. G EB. Z(äi Cruc,
.habet vt Flor. Sed quantitatem, at : fi, poftea fuppletum ett. Baafd./'gf »b. fem-
per habuerunt: Sed fi quantitatem. 1n Otob. poft fi, inepte gmz, fappletum.
Treuif. ab initio: Sed fi cum quautitatem. | Melius Bynkershl ed ficut quanti-
tatem. Verum cut in fieut, poftea, exftindum video. |Vulg. et Steph. Sed et
quaniitatem, BR. Hal habet vt Taur. Etiam femper ita habuit Bynkersh. II.
GERB. 73 Hal. colligatur, flipalemur. GEB. 74 MHal. et Vulg. quod. BR.
45 Hal. lib VII. GEB. . . 'Jó Confer Aueran. II. Iuterpret. Iur. 28. GEB.
77 Hal.efl. cE8. . 78 Hal inferitet. GEB. — 79 Hal. effet. GEB. äo
i
82, Flor. recentius et tamen perneceffarie s adicri-
Etiam Hal. fons erroris eft manifeftus, cre-
| 83 Hal. alieuet. GEE. 84
86 Hal. effet. GEE.
$89 Ap. Hal.

'aur. E Verentur. GEB.

diderunt gerundium effe participium. GEB.
Ap. Hal. vt, abeft. GER. 85 Hal referre. GEE.
87 Hal effe flipslatum. GEB. — 88 Hal. adquiritur, GE B.

IT

proponatur, coheredes eius id ignoraffe, quod forte ipfi quo-
que ex neceflariis fuerint, poteft adhuc p',dfefïiuref'ponderi:
quo ?* quidem cafu ?? illudffguenturum; vt, fi füae condicio-
nis ?3JJcoheredes ifte feruus habeat, inuicem bona fide fernire
videantur. J . (uu) 43 145
XLIT. CersvslilbrojVl,)Digeftorum. Sr xco ääæ
cem iftipulatus a Titio, deinceps ftipuler a Seio, quanto minus
a Titio confequi poffim, fi gecäm petiero a Titio, non libera-
tur Seius: alioquin nequicquam mihi caudtur ?*: at fi iudi-
catum fecerit Tlitius, nkhil vltra Seius tenebitur. Sed ?5 fi
cum Seio egero, quantumcumque eft, quo minus a Titio exi-
[gere potytero/ ^* eo tempore, quo iudicium inter me et Se-
$um acceptum eft, tanto minus a Titio poftea petere poffum.
. : & Savc . . * :
$. r. Labeo ait, cum decem icurari] ^* ftipulatus fis, ideo non
poffe te- ^? décem dari oportere inténdere, quia etiam reum
locüpletiorem ?? dando promiffqr]liberari poffit: quodfcilicet
fignific&g 'o?
reum locupletem offerat. d5 TI/M.

/g(DE IVREIVRANDO *, SIVE VOLVNT A-

219

RIO, SIVE NECESSARIO, |SIVE| .
s IVDIECTIALI . :
v A L D

iGArvys libro—V.-—ad—Edictum- dul ia

B(/EAXIMVM remedium . expediendarum litium in ufum ve-
ligatorum, vel ex auftoritate iudicis, deciduntur controuer-

fiae.
IIL. PAvrvs ülibro XVIIL-ad Edictum. IvsrvRAx-
pDvM fpeciem transactionis continet: maioremque habet au-
Ctoritatem, quam res iudicata.
HL VrPrANvsdbro—XH.-ad—Edictum. — ÁrT
Praetor, St 18, CVM QYO AGETVR, CONDICIONE DE-
LATA,IVRAVERIT.*Eum, cvM QvO AGETVR, ac-
cipere debemus ipfum reum. Nec frufítra adicitur, coN Dr-

3
-t

enim iurauit: alioquin facillimus * quisque ad iusiurandum
decurrens, nemine fibi ? deferenteiusiurandumJoneribus actio-
num feliberabit. $. 1. Quacumque autem aCtione quis con-
ueniatur, fi iurauerit, proficiet ei iusiurandum: fiue in per-
fonam, fiue in rem, fiue in factum, fiue pgenali actione, vel
quauis alia agatur: fiue de interdicto. (*$. 2. Sed et fi de con-
dicione perfonae fuerit iuratum, Praetor iusiurandum tuebitur:
| vtputa,

poteft, abeft. G E. go Hal. poffent. GEB. 91 Hal. quae, fed pro errore
typorum agnouit ipfe. BR. 92, Hal. inferit et. G E B. 93 Flor. olim fuit z
vt fi fuae couditionis domznica coleretur deberi idem coherez?es' ifle feruus etc. quae
cum neque repetita fint, neque anticipata, vidc.ntur fere alia (lu-aedam hic exci-
diffe, vnde haec pendeant. Nam vix eft, vt fuperuacua de nihilo fc.ripta vidert
poflint. . Confului VII. codices, at conueniunt in lectionem, quae aic,cit. Ha-
bebat autem Vat. II vt fi[f(uae condicionis dominica eodMleretur deberi idem co-
beredes etc. et-expuncta funt Nemo diuinaret vnquam, vnde haec
venirent, qui i'-pfiun Cod Flór. non contuiiffet,. idæque fimul indubitatum argu-
mentum eft defcripti ex eo codicis. BR. — Reliqufifunt: Darb. Otob, Var. iHi. 8
C;-u?.räynkersh.g;gm 94 Hal. caueatauv. GE B. 95 H-al. inferit et. GER.
96 Hal. potero. GEB. —— 97 Florentiae recentius et fufpenfa manu cur in cw-
rari deletae, et repofita d. — Forte legendum: dari cuvari, vt eft in alleg. a Gq-
thofr. lege 67. $. 1. iufr. de Verb.. Obligat. Plerique codices habent t» dari,
tres nempe e quinque. Duo religui vt Taur.|Hal. decem dari curavi. BR. iI'rf::;
illi: Otob. Tr(ïif. Bynkersh.; d. WÍr. ecS. Crac. GE x. 98 Hal. infe-
99 Haf. locupletem. GE B. 100 Ita Taur. fed clara ct

rit praecife. G ER. . ; z .
Nec aliter codices et editiones, BR. Etiam

inta&a fcriptura eft Flor. fignificat.
. Hal. GER. :
] Peculiari commenzarió hunc Digeftorum titulum illuftrauit Guil. Bar-
claius, quem reperies in T/ef. Inr. Rom. T. IIT. col. 90p.fegu. GEB. — 2 Hal, appo-
fita adprimum SIVE ftellula, in margine notat: baec alias omnia defuut. G E B.

3 Hal.zurauerit, G E B. 4Hal. facillime. GEB. 5 Yaur. fiVi, etxinox liberaV'it.
as W GER,

* * u 2175 E P E
V RR NT EC i *æm ,

' .
bp U^ T

, non effe cogendum eum accipere iudicium, fi !u /

nit iurisiurandi religio: qua vel ex pactione ipforum li-

CrowE DELATA:Knam Ífi reus iurauit ?, nemipe €i iusiuz,
randum deferente, Praetorlid-iusiurandum noón tifebitur : fxþä J us a, Em

€ if i« ÜLorcerr
9. XI :
A 7 : ) , J4—-
(Omin cu CeCErPiev
lm | 4 4
4€6evc cOean.

3 L M

E / ex w
ob u ;cwtccfwn—;ï .
L 9 /wv"m LA
—.//r.';dümv
J as poTEico,
F A '
L t ans, Á g

a. , ;

) A ,

-d

n ERE ho

T4À Lexfa /ïfm

Ü
LA at |
Tog x. dars

D o'-"-/

220
vtputa, detuli $ iusiurandum, et iurafti, in poteftate mea te
non effe: tuendum erit iusiurandum.c;2$. 3 Vnde Marcelius
fcribit, etiam de eo iurari poffe, an praegnaä fit mulier, vel
non fit: et iuriiurando ftandum. — Denique; ait, fi de poffes-
fione erat " qugeftio, feruari oportere: fi forte quafi praeg.n?'þ
ire in poffeffionegfi volebat, et |cit, ei contradicerétur, vel ipfa
iurauit fe praegn?item, vel contra eam iuratum eít: nam fi
, ipfa, ibit in polleffionem fine metu,

mulieri iuranti iusiurandum, ne conueniatur, quafi calumniae
caufa ventris nomine fuerit in poffeffioneyfí ?, neue vim pa-

/j9) tiatur in poffeffione./ /Sed an iusiurandum eo vsque Eroüt, vt
" Lf goft editum partum non quaeratur, ex eo editup 7;an non
JL ajUe [ fit, cuius effe dicitur, Marcellus traCtat? Etait, veritatemjelle
L fbl quaerendam: quiaiusiurandumjlteri neque prodeft, neque no-
LU vf . ä—.&gäu cet: matrisügitun 1usxuraqdunäpartu£ non proficiet, nec no-
XW. cebit, *?9 fi mater detulerit, et iuretur, ex .eo; praegnans non

eíffez. $. 4. Iurari autem oportet, vt delatum eft iusiurandum :
ceterum, fi ego detuli, vt per ** Deum iurares, tu per caput
tuum iuraíti, d 4e6 Em XX : :
IV. Pavrvs dibro/XVIIL ad Edicum. Vkr filio-
rum tuorum !?,
V. VrPrANVvs|lbro XXIL-ad-Edictum. — Now
ERIT üuratum *? habendum iusiurandum. Quod fi exegi,
vt per 7^ falutem tuam iurares, et iurafti, ftabitur: omne
enim omnino licitum iusiurandum, per quod voluit quis fibi
iurari, idoneum eft: et, fi ex eo fuerit iuratum, Praetor id tue-
bitur.
füitione *9 iuratum eft,j ftandum,refcripfit. $. 2. Dato iure-
iurando, non aliud qudZeritur, quqmæiuræþgm fit: remiffa
qudeftione, an debeatur: quafi fatis probatumfit iureiuran-

do. d

d " :
.L,"mm -*-Ziï -7
$. 3. Sed fi quis illicitum iusiurandum detulerit, fcilicet
improbatae publicge *7? religionis, videamus, an pro eo ha-
beatur, atque fi iuratum non effet: quod magis exiftimo di-
cendum. $. 4. Si neque iuratum eft, neque remiffum iusiu-
randum, pro eo debet haberi, atque fi res in, iusiurandum ad-
miífa non effet: proinde fi poftea iurare paratus ngbf.it, nihil - ei
hoc iusiurandum proficiet:[quia ex eo, quod delátum éft,iu-
ratum non eft.

L1.$2E.

——

SME denest. VI. Pavrvs llibro XIX.-!5-ad-Edictum. Rrewrr-
JJ5 *rrT lusiurandum, qui deferente fe, cum paratus/effet aduer-
" . farius iurare, gratiam ei facit, contenitus voluntate|fufcepti iu-
L .b5 risiurandi. Quod fi nonjfüfcepit iusiurandum, licet poítea
Xi£ae U parato/iurare actor nolit deferre, non videbitur *? remitfum:

nam, quod fufceptum eft, remitti debet.
VII. VrPriawvsilibrofXXIIad Edictum. ArT Prae-
tot, EIVS REI, DE QVA IVSIVRAÁNDVM DELATVM
FVERIT, NEQVE IN IPSVM, NEQVE IN EVM, AD
QVEM EA RES PERTINET, ACTIONEM DABÓO. Er1vs
R EI fic erit accipiendum, fiue de tota re, fiuede parte fit iu-
ratum : nam de eo, quod iuratum eft, pollicetur fe aCtionem
non daturum, neque in eum, qui iurauit, neque in eos ?9,
qui in locum eius, cui iusiurandum delatum eft, fuccedunt:

( 4 À Q
J

G E B. 6 Hal. inferit tibi GEB.
habet in margine: alia$ deefl. GEn.
antique poft editus, fuperícriptum ; fit.
editus fit, annon, — Vulg. et Hal. ex eo editus fit, au non fit. Nefcio cur non-
nulli codices habeant editum fit. Immo in Otob. fa&um: watus fit. BR. Ha-
bent editumlBarb.-ü Bynkersh. in hoc tamen ex: editum fit, fa&um : editus fit,
et ita ab initio ha'i)uere S. Cruc. et Treuif. GEB.
II Bafil. «zzà oU 9«o?, aduerfus Deum. BR. 12 Vid. Plin. 7I. Epifl. wit.
Quintil. Inft. Orat. lib. IX. c. 2. Senec. Controuerf. 27. — Adde Bócler. ad
"Terent. Heautontim. AG. V. Sc. 4. BR. .13 Gothofr. in nota: Al. ratum.
Et fic Taur. in margine ratum, tam autem antique literae ; funt deletae, vt va-
tum, merito in textum fit recipiendum. — Et habent omnes editiones. B R. Etiam
Hal. GE &. I4 Bafil. xz72 74& cwrweíae, admeríus falutem. BR. 15 Sic
Gentiles magiftratum inituri fub Impp. Chriftianis per deos fuos iurabant, vt li-
quet ex oratione Libanii pro templis,zn fine. Ydem, quod in hoc $. eft, dixit
Martialis XI. Epigr. ?. fi legamus, vt recte legit et reftituit Voffius ad Melam

7 Hal. praefixa voci qmaeflio ftellula,
8 Hal. poffeffione. G E B. 9 Flor. fub-

DIGESTORVM .LIB. XIL

fi contra eam, non ibit,
quamuis vere praegnas fuerit: proderitque, inquit, Marcellus,

$. r. Diuus Pius iuréiurando, quod proprim *? fuper- |

Forte fola tranfpofitione vtendum: ex eo -

10 Hal. praefigit et. GEB. -

LILUL h
VIIT. PAvrvsiibroXVIIL ad Edictum. E-rrAM st

in rem fuccelfferift ?*.. !
IX. VrrrAwvs libro XXIL-ad-Edictum. | NAw,
POSTEAQVAM iuratum eft, denegatur actio: aut fi contro-
uerfia erit, id eft, fi ambigitur, an iusiurandum datüm fit, ex-
ceptioni locus eft. $. r. Iureiurando dato, vel remiffo, reus
quidem adquirit exceptionem fibi, aliisque: aétorjverojactio-
nem adquirit: in qua hoc folum qu£eritur, an iurauerit, dari
fibi oportere: vel, cum iurare paratus effet, iusiurandum ei
remiflum fit. . $. 2. Si dannetur quis poft iusiurandum ex fa-
mofo,iudicio, famofum effe magis eft. . 3. Si is, qui tem-
pää ?2 aCtione mihi obligatus erat, detulerit iusiurandum,
vt iurem eum dare oportere, egoque iurauero, tempore non
liberatur: quia poft litem conteftatam cum eo perpetuatur
aduerfus eum. obligatio. $. 4. Si minor vigititiquinque annis
detulerit;fet hoc ipfo captum fe dicat, aduerfus exceptionem
iurisiurandi ?? replicári debebit ?^, vt Pomponius ait. Ego scé:prüa-
autem puto, hanc replicationem non femper effe dandam, fed ^"*
plerumque ipfüum Praetorem debere cognofcere, an captus fit,
et fic in integrum reftituere: rec dmhi vtique, qui ?? minof
eft, ftatim et circumfcriptumfe docuit. Prgeterea ?5 exce-
ptio ifta, fiue cognitio, ftatutum tempus poft annum viceyffi-
mum quintum non debetiegredi. $. 5. Sed et fi quis in frau-
dem creditorum iusiurandum detulerit debitori, aduerfus ex-
ceptionem iurisiurandi, replicatio fraudis creditoribus debet .
dari. o-Prfete*rea fi fraudator detulerit iusiurandum creditori,
vt iuret ^" fibi décem dari oportere, mox, bonis eius vendi-
tis, experiri volet, aut denegari debe£ actio, aut exceptio/op-
ponatur fraudatorum Q;;gditorum. $. 6. Iusiurandum defen-
foris vel proCuratoris,*-Leii ab aduerfario delatum, prodeffe, ex- ] 9t re&.
ceptionemque domino parere, Tulianus fcribit. Idemergo di- ^47*
ceüdum erit, et f datus ad petendum procurator, reo defe-
rente, iurauerit dári mihi oportere: nam aCtionem mihi parit.jp«««t.
Quae fententia habet rationem. $. 7. Si petitor iü?aüfþöf-
feffore deferente, rem fuam effe, aCtori dabitur actio: fed hoc
dumtaxat aduerfüs eum, qui iusiurandum detulit, eosque, qui
in eius locum fuccefferunt: ceterum aduerfusjalium fi velit
praerogatiua iurisiurandi vti, nkhil ei proderit: ié26^», — ——
X. PAvrvs ibro! XVIIL. ad Edictum. QvzraA non/! * !
?8 alii nocere, quïfcï lo i M
SEDä[(/ü:WJ'(f:

J inter alios actum effet.
XI. VrPiAmvs.lbro XXII. ad Edictum.
sr'poffeflori fuerit iusiurandum delatum X'iuraueritdWé rem :
petitoris non effe, quamdiu]|quidem poffidet, aduerfus eum;]qui - g—æ :
detulit iusiurandum, fi petat, exceptione iurisiurandi Lv-tgtur,ïaää;,f
fi vero amiferit poffeffionem, aCtionem non habebit,ne quidem -
fi ?? is poffideat, qui ei iusiurandum detulit: non enim rem
fuam effe iurauit, fed eius non effe. .—r&. Proinde fi, cum
poffideret, »-et) ** deferente petitore rem fuam ?? iuraujt,
confequenter dicemus, amifla quoque poffeffione, fiis, qui de-
tuli£ tusiurandum, na)((&us fit poffeffionem, actionem in fa-
Ctum ei dandam: et fructus ?? perceptos ex re, quam meam
effe iuraui, reftitui mihi placuit: fed et partum editum, fe-
| tusque

deb

L. $. 1. 48. BYNRE. Vel potius I;b. F. c. $. pag. edit. Gromou. 361. GER.
16 Hal. ad vetba: propria fupevflitione, in margine habet: alias fupev[litiofe.
Conf. ad h. l. Bynkersh. V. Obf. 2. GER. 17 ita eft Florentiae publicae,
fed manifeíto vitio pro pablice. |BR. — Attamen et Hal. habet publicae. GEB.7JZ1 -/!(X)So.'
I8 Hal. Eb, XVIII. GEE. 19 Taur. videVitur. MHal. videtur. GEB. — 20 ;LL'J"WM

Hal. eum, et mox fuccedit. GEB. 21 Hal. fuccefft, GEB. — 22, Vulg. tem-. M
DP 4

porali. BR. 253 Taur. habet jusiurandi, typographico peccato. Sed et Flor. .—
olim erronee Zurisiurandum. BR. —— 24 Hal. debebit id veplicari. G ER. 25 — MI/CÀ ng
Hal. wec enim vt quisque minor. — Vulg. nec enim vtique quod iminov. BR. — 26 "d *

Hal. Propterea. GEB. 277 Hal. iuraret. GEB. 28 Hal. debet, et in fine
efl. GEE. — 29 Hal. inferit et. GEB. — 30 Hal. nec quidem etiam fiis. GER.
31 Repetitio eft finalium literarum antecedentis vocis. — Quare nec codices h
bent, nec editiones, In Otob. adfuit, fed eft expunc&tum. Bynkersh.wäääää/
nunc habet. Bz. — Non habet Hal, nec Barb. Treuif. Bynkersh;/alter. G E B.
32 Halinferit effe. GE s. — 33 Hal. inferit etzam, praecedenti et; omiffo. GE B,

34

; !ijm'mf'

1,

I

|
i[jffi:

m d

DIGESTORVM LIB. XIL TIT. II | TE

tusque pecorum. reftituendos conftat poft iusiurandum dela-
tum. $, 2. Item fi iurauero, vfumfructum alicuius rei vel
meum ,eH'eL, vel dari mihi oportere, eatenus mihi competit
actio, quatenus, fi vere vfümfructum haberem, duraret: qui-
bus vero cafibus amitteretur, non competit mihiactio. Sed ?*
fi rerum, in quibus vfusfructus(propter! abufunrjiconftitui non
potelt, inrauerit vfümfructum fe habere, vel ftbi deBeri, elfe-
&um iurisiurandi fequendum arbitror: idéóque tunc quoque
videri eum recte iuraffe puto: et ex eo iureiurando polfe [pe-
terelvfüumfructum, caut&one oblata. $.,5. Si, cum de here-
ditate inter me et te controuerfia effet,diurauero hereditatem
meam efle, id confequi debeo ??, quod haberem, fi ifecundunv
me de hereditate pronuntiatum eflet: et non folum eas res
reftituere debes ??, quas tunc poffidebas, fed|et|fi quas poft-.
ea cgepiffes poffidere: perindeque haberi, quod iuratum eft,
atque fi probatum effet:gidcirco vtilis aCtio mihi competit.
Quod fi ego ex éadem hereditate poffiderem, tuque coepiffes
petere eam a me ?7, cum aduerfus te iuraffem, exceptione me
vti debere iurisiurandi. Plane fi alius a me hereditatem pe-
tere cdeperit, dubium non erit, Y£ et Iulianus fcribit, nxhil
mihi iusiurandum prodeffte.
Lhotes NI RE w-x-ta-Navs-dibro-EX- : InEM
eft et fi ego a ?? quolibet alio poffidente ré$ hereditaria$ pe-
tere velim: quia et fi petiffem a te hereditatem, et probàtlem
meam ^?, nihilo minus ab altero petendo, idipfum probare ne-
cefle haberem. - |

XIII. VrnrrAwvsllbro-XXIE-ad-Edictum, S1 pnvo
patroni effent, et libertus altero deferente iuraf.'fetä fe libertum

C 35&.

^"te7to

* eius non effe, vtrum[alteri| totius debitae DüsPeinsqportionisy
. an vero dimidiae debitae eis/ partis bonorum ^^ ^pofleffio/com-
peteret? ^? Et ait, fi is, Cui iuratum eft, patronus fuiffet;íal-
teri fuae partis bonorum polieifionem competere: nec ei
prodeíle, quod aduerfus alterum libertus iuraflet: multum ta-
wdjifeu,, fien fidei et ag(*?cor;ta/tlgrjpud iudicem patronum habiturum,
d. quo magis folüm fä[ patronum(probaret, quod libertus iuraffet,
CUP " alterum patronum non effe. $. r. lulianus *? ait, eum, qui
&., iurauit fundum fuum effe, poft longi temporis praefcriptionem
Quf éx; , (etiam vtilem aCtionem habere deberéj $. 2. Idem ** Iulianus
me*iP(cribit, eum, qui iurauit furtum fe non feciffe, videri de toto
iuraffe: atque ideo neque furti, neque condicticia tenetur ^? ;

35 Hal. debebo. GEB. — 36 Hal. debebis. GER.
37 Taur. petere ecAMe. — Brenkmannus hoc appellat fubtile inuentum, cum Flor.
fit petereeame , vltima e in petere, practer rem geminata. —Vulg. et Hal. eam
non habent. Brenkmanni itaque fuiffe videtur opinio legi debere, vt hi habent:
petere a me, cum et poffet legi petere eaMe. — Sed placent merito illa fimpli-
ciffima petere a 3:10e. GEB. — 38 Hal.lib. X. GE?. — 59 Ap. Hal. a, abeft. GE.
40 Taur. probaffeMeam. — Hal. probaffemque meam . effe. GEB. 4X Flor. in
contextu erat vtra alteri, poíteaeft cum figno Martis ad oram repofitum : fibz
debitae portionis, et hoc antique. — Sequebatur in ipfo textu: totius debitae pa-
tronis portionis, ex quibus ab ea manu marginali, vt videtur, vox totzus, trans.
uerfa linea deleta, et 79 patronis, vnci vtrinque adpofiti. Rurfus recentior cor-
rigeus zà portomis in margine traiecit. — Re&e autem Taur. primigeniam fcriptu-
ram fimpliciter repraefentauit. — Codicum diffenfus eft infignis. — Primumin his:
vtrum altevi totius debitae patromis portiouis, nullus agnofcit vocem(patronz»
Abeft quggine, vox totius. uius tamen veftigium inueni in Otob. fed . erafa eft,
repofitc^: ffP* an, quam le&ionem etiam habent Pal, l. et Bynkersh.jBarb. quo-
que Pal. IHi. et Taurin. III. fed transpofite: am fibi. Rurfus Pal. II. et "Treuif.
pro co habent: fibz a?zte,ïatque hanc le&ionem amplexa eft Vulg. et Steph.|,Vat.
III. pro zz, habet azt, ituerfo fimul ordine: vtram aut alteri fibi debitac'poæ'-f
tionis, a" vero, Alterum membrum huius loci expreffit Taur. a2 vero dimidiae
debitae eis partis bonorum. —Atque hic rurfus omnes pro eis, reponunt ei, ita
tamen vt plerique ex illa s finali in gezs, fecerint fuae. — Ita Pal. II "Taurin. HI.
Barb. Otob. Treuif. et Bynkex*sh(.'äïui ómnes;debitae ei fuac partis. . Yn Vlt IHif.
7b [4ge expun&um eft. . Sed idem in S. Cruc. poft c7, fuppletum. In aliis 73
[&uae, loco eft motum, vt fit in defcribendo. ta Pal L. partis fuae debitae &i
Pal. IL. debitae ei partis fuae. Yn Barb. et Otob. obferuaui deeffe vocem dim
dige, Ya Vulg. totus locus ita fe habet: vtram. alteri ante [ibi debitae porti
"is, an vero dünidiae debitae ei fuae partis bonorggs etc..— Hal. ita: otrwmi alte

34 Hal. inferit et. GER.

.qui iurauit fe furtum ** j5e,fecitfe, hoc folg/ ^9. nomine, con-
/ J' 8 : EE :( d od A s ,-w - e' E ,.
dictione fi conueniatur, exceptione vtátur *?? ceterum fi con-

*5 «'.' ^ C 52 k UM - *s ; .773a m -
| tempfarejfprobare furem]9?. $. 3. 9i quis iuraugfit,|wendi- 7

.gnori dedifle fundum, non alias

: Graecora. appellabaut. confmmiliter fi ex. parte actovis iuterueniebat veplicatio :

abl

quia condicticia, inqui& 4*"&0"1'01153 furtenetur. Numquid ergo, 3
. z — fütlon €x: rv
tendat, qui condicit, quafi cum herede fe fütis agere, non de-
bet repelli? et quafi4wevenepse ?? condictiol? & dari debet ad-

: À : k*Wt'OV (S äï'äw:
uerfus furis heredem: nec pati eum iudex fdebet, fi cóepgrit

CxC6g s vrvCiernar A. )?ro
p» N/-;:-/.'hmw
diffe e- ei rem i ex empto agefe' poterit, vtgei)cetera U reuss
praeftentur: id eftjTes ?? tradatur, et de euictione caueatur.
An tamen ad pretium confequendum, ex vendito conueniri
poffit, videndum, Et fi quidem -e£-5^ de hoc ipfo iuratum
eft, ?? quod pretium folutum eft, nulla pro pretio a&tio fu-
pgg'eft: .ü vero hoc non fuerit iuratum, tunc confequens eft,
de pretio eum teneri. $. 4. Idem dicemus, et fi quis fotie-
tatem feciffe iurauerit: nam etlis pro focio poterit conueniri.
$. 5. Marcellus etiam fcribit, fi quis iurauerit ob deCem pi-
eum pigneraticia agere polfe,
illud adicif??, fortaflis eum.
fuo poíffe conueniri. Quod

l pO i,
[- 71l i. cac: x w nge:
31 t ob a, oocun

quam fi deéem foluerit: fed et
etiam in;de&em, ex iureiurando
magis probat: cui Quintus ?* Saturninus confentit 58: ar-
gumentoque ?? vtitur eius, qui iurauit, eam, quae vxor fua
fuerit, rem fibi in dotem dediffe: nam et hic vxori ait vtilem
de dote aCtionem dandam: quae non effe extra aequitatem po-

üfa, non negauerim. $. 6. 51 quis iurauerit in re pecuniaria Ro dl
pér genium Principis, dare fe non oportere,et peierauerit 99: jotua— . - |
vel, dari fibi oportere, [vel intra certum tempus iurauefit fe j« yeno f £
foluturum, nec foluit: Imperator nofter cum patre referiplit, &* — $& .

fuftibus eum caftigandum ** dimittere: et ita ei füperdici ?*
[a] N k
(rgererOc pb opvvsjj6 ?. has Ultru. vecoquorcuritar Aprcares prer/a: mestaaz. ceTerum L. —
L-4 feojamtag : Kiéofauta, ni Tullor |
XIV. PavrvsdibroHl-S4adEditum. QvorrEWs n';äc/h'i?f-,
propter rem iuratur, nec parenti, nec patrono remittitur ius- ^ ^ ^/
iurandum: propter rem autem iusiurandum exigitur, veluti de 1.5 4£«£42c &ws.
pecuniacredita, cum iurat aétor, fibi dari oportere:(vel reus E. 1225« /4 ««
fe gïare non opqrt;ereiþ ldem efz, cum de pecunig] confütutaz D ad£era manc. Á
iusiurandum exigitur. x I kcbs

fb d. a
XV. Inzw libro VI. ad-Ediétum, Ap rkRsONAS
egregias, eosque, qui valétudine irppgzdiunütur, domum rpitti ct eos
oportet ad iurandum 95. opercat eetear — ) Yeret tht — -

. XVIL VrPIANVS libroX.adEdicum. Sr PATRO-
NVS

vi debitae fibi portionis, am. vero dimidiae debitae ei et fuae partis bomovume etc.
B R. 42, Hal. coupeteret, Iulianus quaevit? et azt. GEB. 45 Hal. Idem.,
loco Isliguus. GER. 44 Hal Item,loco Idem. GEB. 45 Hal. teueri-
G E R. 46 Taur. znquiD. GEB. 47 Gothofr. in nota: 4 non fecitíe.
Ne feciffe quafi per Graecifmum, vbi 3 mow, et me, notat. Malumus tamem, :
"on feciffe. Yta etiqm Codices et Editiones. E R. Etiam I.—Ial. et Codd. S. Cruc. - ä w (
'Treuif. et Bynkcrs"ï ^Barb. et Otob. per compendia ícripturae.| G E B. 48 ? buic —^723
Van de Water 1I, Óbferu. 10. exiftimat legendum cffe: boc fuo nomine: GEB. LA^ (J/& n.«.
49 Hal. ctetur. GEB. 2O Confer lac. Curtium J. E. 62. Ceterum Hal. M : | |
in Graecis latine verfis: vniformis aut potius vnimembris ( ita nempe etiam háà- :
bet Vulgata) puta quae vt femel iuteutata eft, exceptione repellz mon poffit, nans
vbi locum babet exceptio, ea 9uksgü &ywy3v, boc efl, bimeqzbrepm actionem, quod
viciffn et veus aloris partibus iu exceptioue comprobanda jungeretmr, eieres

veuieoli vocabant, quafi trimembrem et fic deinceps. GEB. 31 Elor. eft con-

diclicio, forte pro coudiclicia. Ad finem eo eft fuperfcriptum. — Credo inde na^ — ,
tum effe, quod tam codices quam editi hic inferunt ez, E quinque MSS. prlqu
: BR. Hal--:

P
condiclio duo, S. Cruc. et Otob. habent condszz*tiazvt diuinabamus.. ! ; *c'r/ ,
quoque habet condiclio ci, Reliqui Fodices; Barb. Vat. Ill. T'rcnii. .Im.mO et'f,ä.: i us :/0 EC
Bynkershockiani qui condiccio ei exhibent. GEB. — 52 Vulg. fi coeperit :5 ten- p M (Z/J ]
tove, furem. emn effe probare, BR. 53 Hal vt res, GE B. 54 Ap. Hal. äg& /- :
et Vulg. et, abcft. BR. 55 Ml praefigit et. GEB. 56 Hal. et Vulg. (AERf- LUf
adicit. BR. — 57 Vulg. inferit Mutius. BR. — 58 Hal. confeufit. GEB. — 59 |
Hal. inferit bic. G EB. 6o Hal. peierauit. GEB. 61 Hal. et Vulg. caffi-
gatum, dimitti. BR, 62, Hal. fuperindici, conf. Rad. Fornerium L Rerum
Quotid. 13. GER. 63 d elt: temere ne iurato. Hal. pezful(:fnter ne iurato.
G E R. 64 Hal Hlb. L. GEN. 65 Hal et Vulg. ad imsiurandwi. BR.

Vv2

[L/Etä a. 129 4287 27 Id P RAITA "T. J (/y" 1/71

j

V fv , b

(" AXCESS

Quecdam aiwnt;,
4€à À . et cal ; saec Y U.

3

[
t

m t /87;&

E )?7?-
JUs6x €; b

f A' "("' T

"-

i

DIGESTORVM LIB. XIL TIT.

222
Nvs libertam fuamwgrgþuxerit, non compelletur 99 iu-
rare de rerum amotarum iudicio: fed et fi ipfe deferat iusiu-
randum libertge fuae, de calumnia non debet $7 iurare.
XVII. PavrvsiHibro-XVIIL-ad -Edictum. | Ivsrv-
RANDYM, quod ex conuentione extra iudicium defertur, re-
ferri non poteft. $. r. Pupillus tutore ayfCtore iusiurandum
deferre,debet: quod fi fine tutore adétore ?9 detuléfit, exce-
ptio quidem obftabit, fed replicabitur *^: quia rerum admi-
niftrandarum ius ei non competit. $. 2. Si tutor, qui tute-
lam gerit, aut curator furiofi prodigiue, iusiurandum detule-
rit, ratum id haberi debet: nam et alienare|res, et folui eis
poteft: et agendo, rem in iudicium deducunt. $. 3. Procn-
rator quoque quod detulit, ratum habendum eft: fcilicet, fi
- aut vniuerforum bonorum adminiftrationem fuftinet *?, aut fi
idipfüm nominatim mandatum fit, aut fi in rem füam procu-
rator fit.
XVIII. VuLpPrANvsllibroXXVE. ad-Edicttum, ArrAs
autem procuratorem deferentem iusiurandum non effe audien-
dum, (Iulianuslibzo-deetmo-Digefrorem- fcribit: nejf ** poftea
reus, qui femel iurauit, a domino conueniatur: nec mul.tum
ei proficere, fi fuerit ei de rato cautum: fiue enim dominus
petat, cogétur docere reus liquido fe—mraüe&ïïï& fcilicet ex-
ceptione: fiue ex Ripulaïioqe de rato agat, neceffe habebit
ipfe de periurio fuo docere. 5&.^««'€, .
XIX. Inew dibro-XXVL. ?? ad EdiCctum,

S L ITA-

QvE mandatum f Wt procuratori, vt petat, ille ** iusiuran-

dum detulit, aliud fecit, quam quod mandatum eft.
XX. PaAvrvs iibro-XVHE-ad-Edictum. SkeRvvs

quod detulit vel iurauit, feruetur **, fi peculii adminiftratio-

nem habuit. : |
Lhep XXHMGAivslibro V. ad EdiCctum prouinciale Hvic

enim folui quoque recte poteft: et ** nouandde obligationis

hus| habuit. ( R WU
74. XXII. iPAvrLvs, dibro XVIIL. ad-Edictum. | Qvr-

—

DAM 75.et/de peculio aCtionem dandam in dominum, fi acto-

ri détuléfit feruus iusiurandum. Eadem de ** filiofamilias|

dicenda funt. pr.xXMll. 2e:iXXwpM, . (5.
XXIIH. VrrrAwNvSiibreqXXVE-ad-Edictum. — Sz
sERvvs iurauerit, dominum dare non oportere, exceptio dó-
mino/indulgenda éft, fibique aduerfarius imputabit, qui feruo
detulit iusiuraridum. ao k d
| XXIV. PavrvslibroXXVHE. ** adEdiéttum. Mvr-
TO "? magis proderit patri|religio filii, cum quo etidfn ludi-
Ccium confiftere poteft *9. Ipíi autem referentes ?*, condi-
Cionem eorum, quibus fubiecti funt, non faciunt deterio-

rem. |
XXV.VrPrANvslüibreXXVE-adEdiéctum. SEDp ET

fi feruus meus, delato:wel-relate ei ?^ iureiurandojiurauit 93-

rem domini effe, vel ei ?* daguyoportere, puto dandam mihi
a€tionem vel pacti exceptionem, propter religionem et con-
uentionem. -
". XXVI. Pavrvs dibro—VIHL-ad-Edictum. — Qvz
IVRASSE dicitur, nihil refert, cuius fexus, aetatisue fit:
omni enim modo cuftodiri debet iusiurandum aduerfus eum,
qui conteftus eo, cum deferret, fuit: quamuis pupillus non

videatur peierare: quia fciens fallere non videatur. $. r. Si
pater, filium dare non oportere iurauerit, Calfius QeiPondit]
r vt

67 Hal. inferit ;ipfe. GER.
69 Taur. replicaVitur. GEB. 70 Hal. fuflineat.
72 Hal. lh. XXII. GEB. — 73
75 Flor. hoc et, fup-

66 Hal. compellitur. GER.
toris aucloritate, GEB.
