eum ex tutela remanfit, peti ab eo poffit? ;Refpondit, nihil
proponi, cur non ?? pecunia, quae pupillae ?? effet, etapud

€o Gothofr. in nota: fi debitor fuiffet. Hlal. Sed et Vulg.

Iur. 24. GER.
61 Ap. Hal. et Vulp. am,

ita habet.. Ego reftituo: fi debita fuiffent. B R.

— j**7^^ merata effet, id feciffet, an confulto, quod quantitatem quon- | AcczPrAT, SEMPRONIO DATO: fecundum meram fup- c
dam debitam, non ius liberationis daré& *? voluiffet. $. 1. | tilitatem vtrique obligatum videri heredem, jd eft, et Sem-L 1 £lom., ;
;.4 zne««oz: "Inter cetera liberfo ita legauit, &T s1 Qv1D,ME V1VO/| pronio et heredi Titij; fed fi quidem mora Titio ab herede V ^5. | ;
GESSIT, RATIONES AB EO EXIGI VETO. Quaeritur, | facta eft, ad heredes eius legati exactio transmittitur, Sem- j
"audas — anchartas, in quibus rationes cóhfcriptae funt, item reli- | pronio repellendo: fin autem nulla/moràá/interceffegi£ , tunc
ua$ *5, fecundum accepta, et expenfa, heredibus reddere | Sempronius legatum accipit ?, et non Titii heredes: fed 9 fz
debeat? Refpondit, ea, de quibus quaereretur, poffe here- | ante diem legati cedentem decefferit 'Titius, foli Sempronio
dem vindicare, id autem, quod conferuis, qui remanent ** | debetur legatum. .$.-2e» Idem dicendum eft, et fideicommit-
in hereditate, crediderit 79, et ip rem domini verfum effet, | fa * hereditate, puero data, aut, fi ante reftitutàm deceffiffet,
- '7;,,;47;., defiffe in reliquis effe. $. 2. Titia, quae duos tutores ha- | matri eius relicta: vt fi puer ante diem legati cedentem decef-
| buerat,ita cauit: RATIONEM TVTELAE MEAE, QVAM | fiffet, matri debeatur ?: fi poftea, ad pupilli heredes fidei-

commiífum transmittatur, vtpote re ipfa mora fubfecuta.
4&—3» Sed et cum quis ita legaffet, ngREs wrEevs Ti-
TIO DATO: SI NON DEDERIT, SEMPRONIO DaA-
TO: ita demum Sempronio debetur, fi dies eius in perfo-
na

Hal. reliqua. GE B. ^ 77 Hal. remanerent. GEB. - 78 Hal. eredidiffet. G E B,
79 Negationem delendam cum Cuiacio cenfet Van de W/ater. 11I. Obf. 12.

abeft. pR. — 62 Hal. ét Vulg. proponerentur. BR. — 63 Hal paruiffet. GEz. | GEB. ' 8o Hal puellae. GEB. — 81 Hal inferit: ex. GER. — 82 Hal. de-
64 Hal. et Vulg. cuius petitioni vtrumque accedit. RR. — 65 Vulg. confe- | .Peatur. — 83 MHal. qua tunc fuit. GXB. - :
quentiam. BR. 66 Hal. et fi focium, loco: etiamfi folum. GEB. 67 (
Hal. et Vulg. addunt: eff. B R. 68 Hal. babuerit. 69 Hal. praefigit : I Gothofr. in nota: adimit. Hl Sed et Vulg. BR. — ;2 Gothoft.
fed. GEs. . do Ap. Hal. et Vulg. item , abeít. BR. 71 Hal. et Vulg. | in nota: 4l. Sempronio. 1ta Hal. Conf. Bynkersh. J. O£f. 20. BR. .. 5 Hal.
feu. BR. ^ "]2 Gothofr.in nota: 4j. repetitio. Nempe ita ipfe Taur. in mar- | amtea. BR. 4 Hal. et Vulg. znterceffit. BR. 5 Hal. accipiet. — 6 Hal.

73 Hal.éffe. GER. — 74 Hal. obliuionem ,

gine et Hal. in textu. GEB. j
15 Hal et Vulg. dari; GR B. — 76

nullo nempe commate práeuio. G E B.

infexit: et. GR .

7 Hal. þd&icmmijfaria.en. 8 Hal. daretur, loco:

de«-

o UT TNECNNE OE o PC

,DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IV.

ma ? Titii non ceffiffet. $. 4. Si quis ita legauerit, nERES
- MEVS TiT10 FvNDVM DATO, ET Sx T1TIVS EVM

od 7&07 Lo,,

FVNDVM ALIENAVERIT, HERES MEVS EVNDEM
FVNDVM SEIO DATO: joneratus eft heres, non enim a

Titio fideicommiffum relictum eft, fi alienaffet fundum, fed
ab herede ei *? legatum eft: heres igitur debebit, doli ex-

ceptione/pofita *1, profpicere fibi cautione a Titio de fundo
non alienando. $. 5. Siquis plus quam dedit , ademerit, ad-

emptio valet: veluti fi quis viginti legauerit, et quadraginta |

ademerit. $. 6. Si loci vfumfructum leget teftator, et itdf
adimát: non valet ademptio, necvitiatur *?legatum. Sicuti
qui proprietatem fundi legat, iter adimendo, legatum non
minuit. $. 7. Siduobus Ttiis feparatim legauerit, et vni ad-
emerit, nec appareat cui ademptum fit: vtriquc *? legatum
debetur **: quemadmodum et in dando, fi non appareat cui
datum fit, dicemus *5 neutri legatum. $. 8. Si Titio fun-
dus pure, eidemque fub condicione legatus fit, deinde poftea
ademptum !9 fitfic, TiTiO FVNDVM,QVEM SvV8B CON-
DICIONE LEGAVI, HERES MEVS NE DATO: ex nul-
la datione debetur: nifi fpecialiter dixerit, pure eum lega-
tum velle accipere. $. 9. Condicio legati an adimi poffit,
vel hereditatis, vel ftatuliberi, videndum. EtfIulianus fcribit,
in ftatulibero detraCctam condicionem non repraefentaré, liber-
tatem. Papinianus quoque libro fggg*mg-dgg—mg ** quaeftio-
num fÍcribit generaliter, condicionem adimi non poffe: nec
*$ enim datur, inquit, condicio, fed gfcribitur: quod au-
tem adícribitur, non poteft adimi, fed quod datur: fed me-
lius eft, fenfüm magis ; quam verba ampletti: et condiciones
19 ficüt'adferibi i£à ét ?? adimi poffe. $.—e» Cum Titio cen-
tum teftamentolegaffet, et eidem codicillis ita legaffet, T x 110
QVINQVAGINTA DVMTAXAT, NEC AMPLIVS HE-

RES MEVS DATO: honamplius quinquagintalegatarium pe-

] ie / n
a mak..,

Lí ectdà

titurum. $. rr. Non folum autem legata, fed et fideicommif-
fa adimi poffunt: et quidem nuda voluntate. Vnde quaeri-
tur, an etiam inimicitiis interpofitis fideicommiffum non de-
beatur? Etfi quidem capitales vel grauiffimae inimicitiae in-
tercefferift, ademptum videri ?*, quod relictum eft; fin au-
tem leuis offenfa, manet fideicommiffum. Secundum haec ?^*
et in legato traCctamus, doli ?^ exceptione oppofita.
.IV. InEx libro XXXIII. .ad-Sabinum;: Qvonp fi ite-
rum in amicitiam redierunt, et paenituit teftatorem prioris
offenfae : legatum vel fideicommifium relictum redintegratur:
ambulatoria enim eft voluntas defuncti vsque ad vitae fu-
premum exitum. | |
V. GArvs libro H--sd-Edictum-vtbicum. — Srcv r
adimi legatum poteft, ita et &d-alium transferri: veluti hoc
modo, Qvop 'TrTrro rEGAvI, ID SEIO DO LEGO:
quae res in perfonayí ^* 'Titii tacitam ademptionem continet.
VI. PAvrvs libro i piatm
TRANsLATIO legati fit quattuor modis: autjenim a/perfo-
na in perfonam transfertur: aut ab eo, qui dare iuffus eft,
transfertur, vt alius det ?5: aut cum res pro re datur, vt
2X , s i ;
pro fundo décem aurei ^9?: aut quod pure datum eft, trans-
fertur fub condicione. $.. Sed fi id, quod a Titio dedi, a
Maeuio dem, quamuis foleant eífe duo eiusdem rei debito-

debeatur. GEB. 9 Hal. perfonam, GE . IO Hal. et Vulg. ei, loco:
eius$.BR. ^ II WVulg. oppofita. BR. I2, Lege: me vitietur, aut: mec vi-
tiatur, et hoc modo omnes fcripti et editi. 8R. — Hal. etiam et fcripti Pal. I.
IL Otob. GEE. . , 13 Vide Bynkersh. £I. Obf. 15. BR. I4. Flor. erat:
debebetur , forte: debebitur. BR. — Vt Taurellio fcribendum fuerit: debebEtur.
GEB. . 15.Hal et Vulg. dicimus. B R. 16 Imperfíonaliter. Hal. tamen
et Vulg. ademptus. BR. — I'7 Hal.decimo o&auo. GEB. — 18 Vulg. wmom. BR.
19 Vulg. conditionem. BR. 20 Ap. Hal. et abeft. 21 Hal.et Vulg.
videtur. BR. 22, Hal. boc. GEB. 23 Hal. et Vulg. addunt: smal;. B R.
24. Hal. et Vulg. perfoua. BR. — 25 Hal, aliis detur. GEB. . 26 Vulg. an-

639

£
- W L]
res, taineh. verius eft hoc cafü. ademptum effe legatum: nam

cum dico, ovop Txv1ivM DpanE DAMNAVI, SEIVS) « &« ,
DAMNAS ESTO DARE: vVideor dicere, ,ne. Titius, det. ,. ; 5 cratoss.

$. 2. Item fi pro fundo ?* deCém legentur, quidam putant
non effe ademptum prius legatum: fed verius eft, ademptum
efle, nouiffima enim voluntas feruatur. '
VII. VrrrAwNvs libro XXLV.-ad-Sabinum.. Qvop ft
alii legetur füb condicione, quod alii pure datum ?3 eft: non
plene receffum videtur a primo: fed ita demum, fi condicio
fequentis exftiterit: ceterum fi hoc animo fuerit teftator, vt
omnimodo receffum a primo putauerit, dicendum erit, a pri-
mo ademptum legatum. o
25 VIIL IvrrAwvslibro : , E T ideo
fi viuo teftatore mortuus fuerit is, in quem translatum tes-
tum-fuerit: nihilo magis ^? ad eum, a quo translatum fue-
rit ??, pertinebit. — .

IX. Vreramwvslibro V.—Difputationsm. Cv M cen-

tum, quae quis pure reliquit, condicione adieQta iterum ei- :

dem legauit: fi quidem quafi aliam hanc fummam effe voluit,
et quod pure relictum eft, ftatim debebitur: et quod füb con-
dicione adfcriptum eft, fi condicio exftiterit. Quod fi.ean-
dem fummam mutata voluntate füb condicione reliquit, pura
datio, condicionalis effe&ta videbitur. Quare fi in eodem 3*
teftamento, in quo centum adícripferat, poftea quinquaginta
reliquerit: fi quidem alia voluít ?^ effe haec quinquaginta ,
[centum. quinquagintz debebuntur: fin vero quinquaginta tan-
tum deberi voluit, quinquaginta tantum debebuntur. Idem
eft, et fi in codicillis id fuerit faCtum. |
À&m X. Ivtxaxvs liboo XXXVIL Digefterum, Sr le-
gatum pure datum "litio, adimatur fub condicione, et pen-
dente condicione Titius decefferit: quamuis condicio defece-
cerit, ad heredem Titii legatum non pertinebit: nam lega-
tum cum füb condicione adimiatur, perinde eft//ac fi fub con-
traria condicione datum fuiffet. $. r. Quod ?? ita legatum
eft, UTiTzí0 DECEM HERES MEVS DATO: s1i TiTIO
NON DEDERIT,EADEM DECEMSEMPRONIO DATO:
fi moriatur Titius ante diem legati Sempronius legatum vti-
liter petet: translatum enim legafüm intellegi debebit.
: Xl. InkgMlibro LiV.-Digeftorum. | Qvx hominem
legat, et Stichum adimit, non peremit legatum, fed exte-
nuat:
. XII. Vreriawvs libro L-ad-Sabinut — V T Stichum

legatarius eligere non poffit. :

l'ex,

L--3 oetem .,,

Kl XIII. MARncrANvs libo Vl-Iafütutionum. Drvir,

Seuerus et Ántoninus refcripferunt, cum teftator poftrema
fcriptura, quaqua ?* ratione motus, peflimum libertum effe
adieciflet: ea quae priori/ fcripturaeei relicta fuerant, adem-
pta videri. ! us
XIV. FronEN r1y vs libro XL-35-Inffientionusa, L x-

GATAinutiliter data, ademptione non confirmantur : veluti fi

*e

!
[]

domino herede inftituto, ferao- * pure legatum,[fïlb condicione — -

adimatur: nam pure legatum/fi fub condicione adimatur , fuüb
contraria condicione datum intellegitur: et ideo confirmatur:
ademptio autem quo»minus, non quo) magis legatum debea-
tur, interuenit, $. I. Quibus ex caufis datio legati inutilis
: eít,

rei,dbeft, GE B. . 2/7 Hal. fi pro fundo * decem , decem legentuy et ad illud priusz

decem , afterifco ideo fignatum , addit in margine: alias deefl. GEB. 28
Hal. legatum , loco: datum. GERB. 29 Vulg. mibilominns. BR. 30 Hal.
fuit. GEB. 31 Vulg.exeo. BR. — 32 Vulg. voluerit. BR. ^ 33 Hal. et

Vulg. inferunt: fi, BR. — 34 Hal. quapiam. GEB. 35 Gothofr. in notae&
Al. primo. Nempe ita ipfe Taur. babet in margine. Scilicet ordinaria manus
adiecit: primo, poftquam: cndecimo vncis inclufiffet. B R. 36 Flor. nunc.
eft ex correctione: velati fi feruo a domino berede inflituto pure. — Klal. veluti
feruo a domino baerede inflituto puve legatum fi fub etc. BR. Vt Flor. corre-
Gu eft, habent Pal. II. IIT. V. Vat. Barb. Qrob. Bynkersh. At. Pal. I.. fi fer-
Ccccc 3 "o

E

Oeswnt .

a/fïarc
.w-$.f,.$(tw.-;a & et,

640

eft, ex isdem ?? caufis etiam ademptio inefficax habetur : ve-
luti fi viam pro parte adimas , aut pro
XV. Pavrvslibro fi i

.gum. Cv w feruuslegatus a teftatore, et alienatus, rurfus re-

demptus fit a teftatore, non debetur legatario, oppofita exce-
ptione doli mali: fane fi probet legatarius nouam voluntatem
teftatoris, non fübmouebitur. .
XVI. InEwexlibrofing
HIL intereft, inducatur q od fcriptum eft, an adimatur.
XVIL. Ckersvs ?? libro XXfE--Digefterum. NruHir
prohibet, priorem fcripturam pofteriorez?? corrigere, com-
mutare, refcindere. du
J4e.. XVHL .MopEsTIiNvs libro VIIL Differentiarum.
Rgw legatam fi *? teftator viuus alii donauerit *^, omni-
modo exftinguitur legatum : nec diftinguimus, vtrum propter
neceffitatem rei familiaris, an mera voluntate donauerit: vt,
f neceffitate donauerit , legatum debeatur: fi nuda voluntate,

e . * . P » j » . 701
non debeatur: haec enim diftinCctio in donantis munificentia /

XIX. E»ow-libro XL-Reip 11m. -- -V
di *?, fi adimendo legatum, qü d Maeüio relictum
deicommiffum *^ ab eó datum defunctus reuocare no-

42 non cadit, cum neto in necelfitatibus liberalis exfiftat.

3- 41

luit: heredes ex caufà fideicommifli conueniri poffe, recte pro-

XX. Powroxurvs libro I ad-Quintam-Mueium. jL1-.-

bari.

c x ,^ transferam legatum in eum, cum quo nobis teftamen-

ti fa&tio non eft, fiue in feruum proprium, cui fine libertate
legauero: licet eis non debeatur, nec illi tamen/debebitur,
cui fuerit ^* ademptum. !

—

-/ J XXLfLicixx1vs Rvriwvs ?*

CEAUETE
libro IV.-Regula-
/LegGATvNw nulli alii adimi
eft: quapropter fi filio aut feruo alieno legatum fuerit, domi-
no aut patri legatum adimi non poteft. -
XXIL PapriNrANVs libro Vi.Refpenfoerum. |Ex
parte heres inftitutus etiam legatum acceperat: eum-teftator
inimicitiis grauiffimis perfecutus, cum teftamentum aliud fa-
cere inftituiffet, neque perficere potuiffet, praeteriit: here-
ditariae quidem aCtiones ei non denegabuntur, fed legatum fi
petat, exceptione doli mali fubmouebitur. |
J XXIII. Ip&w libro PaATER in-
ter filios facultatibus diuifis, filiam ex ratione primipili com-

modorum trecentos aureos accipere voluit, ac poftea de pecunia:

commodorum polffeffioneyft parauit ^? : nihilo minus fratres et

coheredes forori fideicommiffum praeftabunt. Non enim abr-

fumptum ^? videtur, quod in corpus patrimonii verfum eft.
Cum autem inter filios diuifo patrimonio, res indiuifas ad
omnes coheredes pertinere voluiflet , ita poffeffionem ex com-
modis comparatam diuidi placuit, vt in eam fuperflui pretii
filia portionem hereditariam accipiat: hoc enim,eueniret, in
bonis pecunia relicta. ! :
XXIV Ipxw libro VHE-Refponfoeram- LeGATVM

fub condicione datum , cum transfertur , fub eadem condicio-

: ne transferri videtur, fi non condicio priori perfonae cohae-

reat: nam fi quis vxori fublatis liberis legauerit , repetita con-
dicio non videbitur ??, quae fuit in perfona mulieris necefía-
ria. -$. 1. Pater lfortos inftructos filiae legauit: poftea quae-
dam ex mancipiis hortorum vxori donauit: fiue donationes ?*

10 domino bevede imflituto. GER. 57 Flor. fa&um: bisdem. BR.
Hal PAVLVS. GER. 39 Vulg. pofferiorem. BR. 40 Ap. Hal fi , ab-
eft. GEB. 41 Hal. denawit. GER. 42 Hal. et omnes: mumificen-
tiü. BR. 43 Hal. hanc infcriptionem habet: ZDEM MODESTINVS
vefpoudit , vt legis ipfius initium fit: Si adimendo. Et hoc initium etiam in
Vulgatis effe, notat Contius. BR. 44 Taur. fideicommiSum. GE B. 45
Hal. Si,loco: licet. "Vulg. Etfi. BR. 46 Hal. fuit. GEB.

Licinius Rwufmus. GEB. 48 Hal comparauit. GEB. 49 kl af

parte liberum effe vetes..-

i N

| /tabitur: nouus enim videtur homo effe.
Aa6€o, XXVIII.V AL ENS? libro V. Fideicommifforum//S 1

poteft, quam cui datum

P

47 Hal .

" DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IV.

iäerïa rno j '
llc-onfirmauit, fiue non confirmauit ??^, pofterior voluntas fi- .

— --

Sed etfi non valeat donatio , .tamen.;

lae legato potior erit. .
minuiíle filiae legatum pater intellegitur.

. XXV. IpnEM libro IX. Refponforum. ArTEmR:exhe-

redibus praeceptionem praedii dedit: mox alteri praeftari ad—'Fw a, s

uerfus debitorem actiones ad eum finem mandauit, quo prae-
dium fuerat comparatum : cum poftea praedio diftracto citra
vllam offenfam eius,-quk praeceptionem acceperat, pretium
in corpus patrimonii rédiffet, non effe praeftandas actiones

-coheredi, refpondi.

.. XXVI. Pavrvs libro IX.-Quaeftionum. — S 1 feruo
cum libertate dato legato et alienato adimatur libertas, quam-
uis alieno inutiliter adimatur, tatüien legatum ad emptorem
non peruenturum: et merito: conftitit enim ademptio, quia

poffit redimi:jficut datio, cum in eum confertur, qui tefta-;

menti faciendi tempore fuit teftatoris, deinde alienato codi-
cillis libertas datur. $.— Quid ergo, fi eum, quem libe-
rum effe quis iufferat, manumiferat ?? viuus, deinde codi-

cillis libertatem ei ademerit? videamus, an perdiderit lega-
| tüm vana ademptio 5* libertatis: quod quidam putant: fed.

füpernacua fcriptura non nocet legato. :
XXVII. InE w libro XXL-Quaeftionum. *SiSgnvvs
legatus eft, et ei aliquid: fi alienato eo adimatur quod ei ?*
legatum eft, valet ademptio: quia;et;legatum poteft procede-
re, fi redimatur. $. r. Seruo legato, et inter viuos manu-
miffo, fi legatum adimatur: nullius momenti ademptio eft,
igitur lematum, quod ipfi datum eft, capiet: nam etíi rurfus
in feruitutem ceffderit ^7, nonjtamen legatum eius refufci-
n de vt

tibi certam rem legauero, et rogauero te, vt eam Titio re-
ftitueres: deinde eandem rem tibi fideicommifero ?? , nec ro-
gauero te, vt alii eam praeftares: quaeritur, an in tua pote-
Íftate.fit, ex caufa fideicommiffi eligere, vt fideicommitfum
non praeftes? et magis pofteriorem fcripturam teftamenti
placuit fpectari $?. Bs
» XXIX. Pavrvs$'*libro HL Sententiarum. Lrisxem-
TVS,qui in priore parte teftamenti legatum acceperat, et in-
gratus poftea eadem fcriptura / teftatore appellatus eft: com-
mutata voluntate , aCtionem ex teftamento habere non poteft.
— KXXX. Scaxvora libro -XX.—Digeftorums; |. Ar v-
MNAE fuae 9? plura legauerat, quaedam ex his abftulit:
quaedam vt praeftarentur, ab herede fuo petiit ?? ; in qui-
/bus 9* et viginti dari voluit his verbis: Hoc AMPLIVS DO
LEGO DARIQVE VOLO VIGINTI AVRI LIBRAS: et
adiecit, FIDEIQVE TVAE, |ATTI, COMMITTO, VT

)d

!

J £clo ub d (yuRTR

*

INPRIMISSEMPRONIAM SOROREM TVAM PRO T V A ( at t.)

PIETATE ET REGERE ET TVER|UL VELIS: ET SI
PVTAVERIS EAM AD BONAM VITAE CONSVET V-
DINEM REVERSAM, ITA.V-IGägTTI AVRI LIBRAS
EI REDDERE,CVM MORIERIS:?? INTERIM TÁMEN
REDITVS EIVS, ID EST, VSVRAS SEMISSES EI

54

PRAESTES: poftea codicillis ad Maeuium legatarium eas-154^.

dem viginti libras auri transtulit, et fidei eius commifit in
haec verba, VIÓINTI LIBRAS AVRI, QVAS TESTA-
MENTO SEMPRONIAE ALVMNAE MEAE RELIQVI,
EAS DARI VOLO MAEVIO, CAVTIONIBVS INTER-
od | P O-

fumptum. GEB. So Hal. videtur. GEB. 51 Vulg. inferit: teffamen-
io. BR. . 52 Vulg. confmrmauit, abeft. Bm. 53 Hal. manwumiferit. Vi-
detur 7à mamwmiferat ex antecedenti: Zzfferat, ortum. BR. 54 Vulg.
ademptione. BR. 55 Hal. et Vulg. Siferuns. BR. 56 Ap. Hal. ei, abett.
GEB. . 57 HaLl imnciderit. Vulg. veciderit. BR. — $8 'Hal. et Vulg. PAV-
LVS.&R. .59 Flor. eft: fideicommiffero. G x.B.
BR. 61 Hal. Idem. GER. 62 Hal.et Vulg. inferunt: Semproniae. BR.
63 Taur.petít. GER. — 64 In nonnullis abeít: et, ^ 65 HlaJ. praefigit: vt. GEE.

66

60 Hal, et Vulg. feruari.

! Mi TEE

zc
fg

Qu
TT
n
dity
&
« Y
n

.

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IV. 641

| ,, POSITIS, VT EX EA SVMMA EIDEM SEMPRONIAE, | cunda filia ?*, ex verbis teftamenti confequi poffint; vt folae
(awxest, QV AMDIV|ADVIXERITÓ5, PRAESTET MENSTRYOS

3 ! » habeant ea, quae nominatim nulli relicta funt in dinfiones .5 —
", DENARIOS QVINQVE, ET VESTIARII NOMINE DE- | quae nouiffima 97 aapatre fatta eft? — Refpondit, non a ; /"-
NARIOS CENTENOS VICENOS QVINOS, IDQVE FI-|tota voluntate receffifle ?3 videri, (fed ?^ his tantum res
" DEI VESTRAE COMMITTO:CERTA SVM AVTEM TE, | bus, quas reformaffet. — $- 4— Cum pott apertas tabulas ie-

MaAEVIS|PRO TVA PIETATE PETITVRVM AB H E- | ftamenti Pri(cillianus ?? vixerit, de cuius legato, portioner-
REDE TVO, VT VOLVNTAS MEA IN PERSONA ** | que ?? hereditatis, mater epiftula ita cauerat, QvONIAM
ALVMNAE MEAE DVRET. Quaefitum eft, an Maeuius | coaNov1z PRISCILLIANVM FILIVM MEVM IN EX-
» legatarius cogendus fit poft mortem. fuam viginti libras auri | rR EMIS ESS E,IVSTISSIMV M ET PIISSIMVM DVXI,
L aldius Semproniae reftituere , ficut rogatus fuerat;Attius heres *?,Re-| PORTIONEM EIVS HEREDITATIS, QVAM EI TE-
LP fBQäldï; , fecundum ea quae proponerentur, viginti quidem | sTAMENTO DEDER AM,LEGAREMARIANO FRATRE
I2« aeg.ao. BUTI hbra;sgäggïcvogendum praeftares fed alia, quaeab eo alu- | w«k&o, &r IANVARIO aMd-R-ET-0- ME O ; AEQVIS POR- - :
;?«'fw-f- mnae relictà; funt 99 , deberi et-e Maeuio, et ab heredeeius, | rxoN1Bvs. Er S$IQVID EI AMPLIVS LEGAVERAM, . O h
uuAeret, donec,viuit,alumna. $. tz. 'Titia teftamento Seiam libertam, | v ?? s QVID EI HVMANITVS CON|ITIGERIT, Dbo /. ^^ ,
eandemque collaCtàneam ex parte duodecima heredem infti- | zgGo, nARIQVE EIS VOLO: poftea ex eadem infirmi-
JÜd, "r Ka tUerat: Pamphilo liberto fuo praedia per fideicommiffüm de- tate Prifcillianus deceffit. Quaefitum eft, an legatum quoque i e*
-«Uns dit, in quibus et GUyxTaciV, 9? praediorum, quae appellaba- | eius ad Tanuarium et Marianum ex caufa fideicommiffi perti-- a
tur circa Colonem ??: eidem ** liberto "? poftea per epiftu- | nedt ? Refpondit, poffe videri, fi deceffiffet ex ea infirmita- | ^*-
! *JW? lan.l alizz»':s eti:f*m res donauit, in quibus 7? de Seia et Pamphi- | te, omnimodo ?? et legatum ad eos, de quibus quaereretur,
lo ita eft locüta Titia *^: Lloie *? uAxpovóuoic ov x;xlpsiv* | transtuliffe. . | fs !
BovAonsu [BéBwux éivoi v ÜmoTsTUyuévx, box iQQ9aex eig TO XXXIL Ipgw libo XIV.-Digeftorum- Firro ex

AE ." M [2*] r 3 ? " 76 !K '——ï--l. .'t l4 à e 99 o-' " : : 1 : ; E e€q À : .
[ J'arece, 8vopa ToU lloa,plIAov memobnésca 79. &dy Euin * cVvrpoQoc uov | parte heredi ?? inftituto duos fundos cum mancipiis -et in-

: xAnoovóuoc wj yévyrou, 6E 8 yéypoQx würnw mépovc, BoUAoww | ftrumento omni legauit: idem vxori plura legata, et feruos
; curj doJ3wu vjv 7* góywrgciy Tjv ép) *9 KoAwvqy;*?. | Stichum et, Damam legauit: fed cum in altero ex fundis filio
. Quaefitum eft, cum Seia liberta, omiffa parte hereditatis ei | praelegatis cognouiffet vilicum *?? non effe, Stichum mifit,
: teftamento adícripta, ex codicillis fideicommiffum, ' id eft, | et tam rei rufticae, quam rationibus fundi praefecit. Quae-

AU us ?M.Ezv'&nmo'jyj circa Colonen 9? eligat, an fi Pamphilus ex caufa | fitum eft, Stichus vtrum ad vxorem, an ad filium perüneret? .5
fideicommiffi eadem praedia vindicet, doli mali exceptione fum- | Refpondit, cum memor erat eorum quae teftamento cauiffetz ) ^*«
. nl «By.. moueri debeat? ;Refpondit ?*, translatum videri fideicommií- | Stichum his praediis, jin quae translatus eft, aCtorem cede- ; J as

L. —— fum praediorum,/ id eft ,/&Uyuryci7;jquae eft circa Colonen, in | re: nec vxorem poffe Stichum ex fideicommiffi caufa petere.
; E. Seiam libertam. Ab ?? heredibus petierat, vt fi in | $. I. Matri füae heredi ex parte inftitutae quattuor praedia le-
: : ^ rouincia deceffiffet, fexaginta Lucio T1t.10 dareptur, vtlis gauit, et fidei cïu.ls.cammdlt, vt ex his duo fgcgï'o refitue- , g )
: [f ey'e, €orpus eius curaret ** impatriawWf reportari, et adiecerat haec | ret: deinde codicillis focero ademit fideicommiffum. Quaes L* 7/
. £w. verbà, CYI CONCEDI VOLO, SI QVID EX EA PECV- | fitum eft, an nihilo minus ex praelegatione ad matrem perti- ——

; . * -a l. . « * jd. 24 * : : : N ^ , A ,
! . NIA SVPERERIT: eadem die codicillos ad heredes füos ita | neret *?| Refpondi ?, nihil proponi, cur ad matrem perti- pJeco« PV
: fcripferat, PETO A voB1s **, vT SIVE IN PROVIN- nerent. $. 2. Seia teftamento fuo legauit ? auri pondo jquifi-
: CIA, SIVE IN VIA ALIQVID MIHI HVMANITVS AC-| que£ Titius accufauit * eam, quod patrem fuum mandaffet

a

CIDERIT, CORPVS MEVM CVRETIS ET IN CAMPA- | interficiendum: Seia poft inftitutam accufationem codicillog
: NIA "',ET IN MONVMENTVM FILIORVM MEO- | confecit, nec ademit "T'itio priuigno legatum , et ante finem
Ed RVM REPORTARE ^"5.. Quaefitum eft, an id, quod | accufationis deceffit: a&ta cauía, prónuntiatum eft, pstrem
?' fuperfuerit ex fexaginta, a 5* Lucio Titio tacite ademerit? | Titii fcelere Seiae non interceptum 5. — Quaero, cum codicil- |
í P .Refpondit, ademptum videri. $. 3. Quifilias ex difparibus | lis legatum, quod ? ote&amento Titio dederat, non ademerit, ^ ,
W m portionibus teftamento heredeSiinftituerat , paene omnium bo- | an ab heredibus Seiae Titio debeatur? |Refpondit, fecundum ! g 4 :
^ norum fuorum eodem teftamento diuifionem fecit: deinde | ea, quae proponerentur, non deberi. $. 3. Filia , quam in.
E p —mec verba adiecit: [T à& Aomz mdyrx vdvw Vmmpyóvrwv wov, | poteftate habebat, inter cetera legauit peculium: idem pott :
" saE., OHoleg uxi T T7e wAxpovoulac Bpw, &swi pywy vv dvo uov 99 | fa&tum teftamentum pecuniam a debitore filiae exegit, et in
et,,m 7 ". Suyxrépwv, lofuc i ZenoUvóyc, $ Ti &E durd T&piUc5ci| fuam rationem conuertit. Quaero, an filia e, nomine cum P
'T(,,l; *» poftea codicillis longe aliam diuifionem fecit bonorum ?? | heredibus patris agere poffit? LBmgfägggi; , fi probaret/", non ,
L : inter easdem, inter quas et teftamento diuiferat: quaedam | adimendi animo factum, agere polffe, | CoL-4probeteu,
s L5, ,tamen nulli nominatim dedit. Quaefitum eft, an Prima et Se- ! | | : XXXII,
( 66 Vulg. vixerit. BR. 67 Hal.etVulg.perfonam.BmR. 68 Vulg.fuevant. BR. | mwmentwm, pofteriore et, eie&to. — Erat initio in Pand. N OMON VMEN-
p 69 Id eit: latifundium. Etiam Hal. vertit: latifundium. GEB. — '7O Lege: Cole- | TVM, pro IN MONVMENTV M. 86 Hal. reportari.. m Ap. Hal.
" men, vt tota vox Graeca fit. Hal. Colonam. BR. 71 Hal et Vulg. eidemque. | et Vulg. a, aþcü, non immerito. BR. —— 88 Aä Hal..lp.uu, ab;&. GER.
,eas-;ïï" BR. ^72 Hal. inferit: cum. GEB. "73 Hal im ea, loco: im quibus. GEB..— 74 89 Id eft, Religua autem ommia bona exiflentia mibi, fimiliter et bereditaria

Ap.Hal. Titia, abeft. Contius exiftimat, effe legendum: locuta: Titiao?e «A4-

oneva, erunt folum duavum filiarum meavum , fcilicet , Pvimae et Secundae , vel

ii eovópoic. Sed tunc fcribendum : víz;a, Sunt enim, fi vnciales literas adhibeas | gmae ex bis fubfiflet. Hial. haec Graecg ita. vertit : Relz'q'ug aatein !amn-z'a de mea&
" Graeca et Latina eiusdem figurae, et hoc malim. Eft eodem modo in L. 3. $. 7. | fubflantia, quemadmpdum et baereditatis onera , pevtzn:gbunt [olum ad Pvi-
v fupra de Legat. 3. BR. 45 Ap. Hal voi;, abeft. GER. 76 Hal. ve- | mam et Secundam filius meas, aut quae ex bis fn?eæjles erit, GEB. — go Ha-l-.
1 erouutéva. - G E B. Ap. Hal. v?v, abeft. GER. 78 Hal. zsg? 7v Ko- | et Vulg. inferunt: fuormm. BR. 91 Hal filiae. .Re&e quidem, et Taun
" Avv 79 ld eft, Heredibus meis falutem. — Volo firma effe, quae inferius | fcribere debebat: FiliaEx, GEB. 92 Heal. monifüme. GERm. ^. 95 Hal.
H ordinata funt, quaecunque in nomen Pampbili iam aute conflitui. Si Seia col- | veceffum. GEB. 94 Vulg. inferit: a5. BR. .95 Hal Prifcanus, Et -
lattanea 1nea beres non fiet ex pavte, ex qua eam fcripfi, volo ei dari fynclefin, | ita-quoque in fequentibus. GE B. 96 Hal. de cnius legata portione baeredi-
( quae efl circa Colonem. — Hal.ita vertit: Haeredibus seis S. Volo vt fubieda | tatis. GEB. — 9T Hal.et id, loco: «t. GEB. 98 Vulg. ommino. BR. |
V omnia vata fint, quaecumque ante im Pampbili nomem contuliffe vifa fum. — Si | Gothofr. in nota: ex parte h;fgde. Hal Etiam Vulg. BR.— 100 Hal. mllzcwg.
lg . SSeia colla&tanea baeres ex parte, qua eam fcripfi, nom erit: volo ei davi latifun- | Et 'Taur. fcribere debebat: szecz:m. GEB, I Lego cum .Hal; et Vulg-.- perti-
hd. diuwm. circa Colonam, G EB. 80 Hal. Celonam. GEB. 81 Hal. refpondi. GE B. | merent. BR. 2 Hal. vefpond?t. GEB. 3 Hal. et Vulg. inferunt: 7:3!!93 B Re
AV 2 82, Hal.. Colonam. Seia liberta ab baeredibus. GER. 83.Hal. inferit: et, | 4 Tfiur. accufaBit. GEB. Hal. etVul»g. -acz:ujlfïmt. B.Rï" &U .Gothpfn in notat
u et paulo poft babet: reportaret , locp: ïePOïtmfi..(.ïEB. : 84 Taur.. bQBIS. Al. interemptum. Ita Hal, et Vulg. BR. — 6 Hal inferit: í&. GER 95 Hal,
)h G E B. 85 Hal et Vulg. Campaniam; probabilius : et m Campania. in me- ! |

p

- omnino efi, Contius putat perperam deeffe.

642 DIGESTORVM LIB.
XXXII. VENVL-EI'VS libro X. Aétienum. D r-

TRAHERE legatis, vel adicere, fi nihil praeter nuniératam
pecuniam legatum fit, promptum eft: cum vero res corpo-
rales interuenient 9 : et fcriptura difficilior fït,.et ? (.)bfcuqa
portio. $. 1. Cum libertas adimitur, legata feruis relicta ni-
hil attinet adimi. .-

| SDIT—— V.
/Z»ï/ïït/:ææa, DE REBVS DVBIIS.
: PaAPINLIAXY s libro VEE-Refponferum.

AvxpvM Maeuianum aut Seianum Titio legagerat: cum v-
F niuerfa poffeffio plurium praediorumxfuä'appällatione fün-
di Maeuiani rationibus demonítraretur,trefpondi, non videri ce-
tera praedidjlegato voluiffe defunctum cedere, fi fundi Seia-
ni pretium a fundi Maeuiani pretio ^ non magna pecunia di-
Íüngueretur. — Z« E o M
$. JE IpEMJl tefponfor Crvrsvs ciuita-
tis ? legatum vel fideicommiffum datum, ciuitati reli&tum vi-
detur. |
II PaAvrvs libro XIV.—Quaeftionem. Iw ambiguo
fermone non vtrumque dicimus , fed id; dumtaxat, quod vo-
lumus , itaque qui aliud dicit quam vult, neque id dicit quod
vox fignificat, quia non vult: neque id, quod vult, quia id
nonloquüitur. ,. | : p .X
^ 'lnEM 3/1ibro XIX. Refponforum. PAvrvs refponditf
id quod condicionis implendae caufa datum ^ eft, fine dubio
et certis, et incertis perfonis dari debere, vt fideicommilfi
etitio poffit competere. —— : /ä
^ IV. Inz«M libto-XIX- Refponforuft. PaAvrvs ré-
fpondit J/cum nomen fideicommiffarii teftamento adfcriptum
non fit? nulli perfonae, neque certae, neque incertae, da-
tum fideicommiffum videri, indubitatum eft.
V. Garvs libro E-Fideicotmmifforam. OvipAM re-
legatus fa&to teftamento poft heredis inftitutionem, et poft
legata quibusdam data, ita fubiecit: ST Qvis EX HEREDI-
BVS CETERISVE ? AMICIS, QVORVM-HH-QX. TES'TA-
MENTO MENTIONEM HABVI, SIVE QVIS ALIVS R E-
STITVTIONEM MIHI IMPETRAVERIT AB IMPE-
RATORE, ET ANTE DECESSERO, QVAM EI GRA-
TIAS AGEREM $: VOLO DARI EI QVI ID EGERIT,;
A CAETERIS HEREDIBVS AVREOS TOT. . Vnusex
his, quos heredes fcripferat, impetrauit ei reftitutionem, et,
antequam id fciret, deceffit: cum de fideicommiffo quaereretur,
an deberetur? confultus Iulianus jrefpondit, deberi: fed et-
iam ^ fi non heres vel legatarius, fÍed alius ex amicis cu-
rauit eum reftitui, et ei fideicommiffum praeftari, $. 1. Si
tibi et poftumo fuo vel alieno hereditatem reftituere quis ro-

e....

iM

gauerit, "af d TUl o »
VI. MAEGrTANVS libro HL.-Fideicommifforum. V E r

ex parte *te, et ex parte*? poftumum heredem inftituiffet,
legatumue fimiliter vel fideicommiffum dediffet :

probavetur. Vulg. probetur. BR. 9 Hal. in-
ferit: ob id. GER.
I Gothofr. in nota: pretio magma pecumia. otom. [. obferu. 3. re-
prehenfus a Rob. 2. rec. (. Hal. etiam in margine habet: alhas deefl megatio.
GE B. 2, Puto hanc vocem: cimitatis ex íequenti: cimitati, effe exortum.
BR. 5 Hal. in margine: Totwm boc caput deofl im Pamd. Flor. quod ita
Ego fentio cum Auguítino 7IJ.
4 Hal daudum. GEB. 5 Hal et Vulg. ceterisque.
7 Hal. et Vulg. fed et fi. BR. 8 Ap.
9 Gothofr. in nota: tergemini.
IY Hal. Serapia.
14 Hal.
15 Íta Taur.

. $8 Hal. znterueniunt. GEB.

Emendat. 1. BR.
BR, 6 Hal. egerim. GER.
Hal. te ut ex parte, proríus abfunt. GE.
Ita Hal. GE E. IO Ap.. Hal. debeatur, abeit. GEB.-
GE . 12, Flor. commiffiffet. GER. 13 Vulg. obligave. BR.
et Vulg. an impofita nece(fitate daudi foli ei diffribuendi, BR.

in poteftate eius, quem teftator obliga

XYXEIV/ TII, W 6V.
VIL. Garvs libro l. -Fideicommifforum. — V TRVM

ita?po&umgüs partem faciat, fi natus fit: an et fi natus non
fit, quaeritur? Ego commodius dici puto, fi quidem. natus
non eft, minime eum partem facere , fed totum ad te perti-
nere, quafi ab initio tibi folido reli&cto: fin autem natus fue-
rit, vtrosque accipere, quantum cuique relictum eft, vt vno
nato, pars tibi dimidia debeatur: duobus natis, tertia tibi de-
beatur: tribus natis, quia trigemini? quoque nafcuntur, quar-
ta debeatur *? : et noftra quidem aetate Serapias ^* Alexan-
drina mulier ad Diuum Hadrianum perducta eft cum quinque
liberis, quos vno fetu enixa eft, fed tamen, quod vltra tres
nafcitur, fere portentófum videtur. $. 1. Cum quidam, plu-
ribus heredibus infüitutis, vnius fidei commififfet *?, vt
cum moreretur, vni ex coheredibus , cui ipfe vellet, reftitue-
ret eam partem hereditatis, quae ad eum perueniífet: verif-
fimum eft, vtile effe fideicommiffum, nec enim in arbitrio
eius, qui rogatus eft, pofitum eft, an omnino velit reftitue-
re, fed cui potius reftituat. Plurimum enim intereft, vtrum
13 cogitat, faciat,
fi velit dare, an poft neceffitatem dandi, folius !^ diftribuen-
di liberum arbitrium concedit *^. $. 2. Quaefitum eft, fi co-

heredes ex difparibus partibus fcripti fint: vtrum partem fü-

am ** in viriles partes reftituere fingulis debeat **, an pro
portionibus hereditariis, ex quibus heredes fcripti fint ***
Et placuit, fi teftator ita reftitui iuffiffet par/em, fi aliquam
pecuniam dediffent *?, fi quidem aequas partes iuffi fuerint
dare, conueniens videri effe, etiam ex fideicommiffo aequas

nia diftribuenda fignificauit ^* teftator, vt videantur ^^ he-
reditariis/portionibus congruere, confentaneum eífe, etiam.
fideicommiffum pro hereditariis partibus eis reftitui debere.
. VIII. Pavrvs libro IE-Sententiarem. S1inter virum
et vxorem donatio facta fuerit, priore defuncto, cui dona-
tum eft, ad eum res redit, qui donauerat, quod fi fimul tam

Jeriphs

| partes eis ?? reftitui oportere: fi vero difpares in ea pecu-

is, cui donatum eft, quam is, qui donauerit: quaeftionis de- -

cidendae gratia, magis placuit valere donationem: eo maxi-
me, quod donator non füperuiuat, qui rem condicere ?*

POfüt. 07;'-';fmw»s
