quaeritur? et magis atbitror, hoc quoque cafu maritum au-
diendum, fi non neglegentia praeuentus eft. Etideo, et?*
fi accufatione inftituta, abfoluta fit mulier extraneo accufante,
tamen marito debet permitti reftaurare ?? accufationem, fi
idoneas caufas allegare poffit, quibus impeditus non inftituit
accufationem ?$8, :
V. ivirAaNvs libro LXXXVI. Digeftorum. N v-
PTAM thihi adulterii ream poftulari poffe in priore matrimo-
nio commiífi, dubium non eít, cum aperte lege Iulia de adul-
teriis coércendis caueatur, fi quidem viduafit, de cuius adul-
M d terio

eft huiusmodi. Zigl. Mendum Heruagianae hic nobis obtrudit Goth. pro va-
riante Haloandrina. BR. — 15 Florentinam exhibent Darb. Treuif. Byukersh,
vt et Rehd. . In S. Cruc. E. erat: femel datus w0n additur, fed fa&um : dela-

| tus, et fuperfcriptum: al. audietur. In S. Cruc. II. erat: femel domatus mom

audietur. GEB. 16 Vulg. inferit: fuam. BR. Vtet Rehd. GER. 17
Gothofr. in nota: 4/. Gordius. Graeci. Vulg. Gorgouiss.BR. — 18 Gothofr.
in nota: eífet. vule. Hal. Etiam Rehd. GE z. I9 Hal. et Vulg. lenocini.
BR. Etiam Rehd. GEB. 20 Vulg. addit: crzminir. BR. Etiam Rehd.
poft: reus. GEB., 21 Hal. propenfiore iure, etita Flor. eft fa&um. r R. Et ita
quoque Rehd.GE?P. 22 Hal. libellos iufcriptionis. GEB. 23 kHal.zufiruen-
te. Rehd. zufiflente. GEB. . 24 Etiamnunc Flor. eft: zudicantibus. BR. . 23
Hal. et Vulg. fit. p&. Rehd. vt Flor. GEB. — 27 Hal. et Vulg. profilierint.
BR. Rehd. profiluerzut. G EE. 27 MHal. aut infamem. G £. 28 Kehd.
pofipoguatur. GEP.,, 29 Hal. et Vulg. quia. . Et Flor. fa&um: 4ui, et re-
&e, ni fallor. BR. Et ita habet Rehd. GER. 30 Hal. et Vulg. quoad.
BR. Etita quoque Rehd, G. 31 Hal. inferit :. ap. 32 Rehd. defi-
mnunt tempora currere. GEB. — 33 Vulg. fint. B R. 54. Vulg. inferit: zti-
les. &*R. . 35 Ap. Hal. et ipfi ctiles, abfunt, GE B. — 36 Ap. Hal. et Vulg.
et, abeít. BR. 37 Vulg, inflaurare. B R. 38 Hal. accufationem mou iu-

Gg858882 — m

1038 DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. V.

terio agetur, vt accufator liberum arbitrium habeat, adulte-
rum an adulteram prius accufare malit : fi vero nupta fit, vt
prius adulterum peragat, tunc ?? mulierem. . w
VI. PaAerNr1ANVSlibroT. de Adulteris.. Iw r Em li-
beras tantum perfonas adulterium ftuprumue paffas lex Iulia
locum habet: quod autem ad feruas pertinet, et legis Aqui-
liae actio facile tenebit, et iniuriarum quoque competit: nec
erit deneganda Praetoria quoque actio de feruo corrupto:
nec propter plures aCtiones parcendum erit in huiusmodi cri-
mine reo. $. r. Lex ^? ftuprum ** et adulterium promifcue
et xxrxypsixorepov ^^ appellat: fed proprie adulterium in

nupta *? committitur, propter partum ex altero conceptum :

compofito nomine ^*: ftuprum vero in virginem viduamue
committitur: quod Graeci QXJopxv ^? appellant. $. 2. Fi-
liusfamiliae *9 maritus ab eo, qui fui iuris eft, in ea lege

non feparatur, Diuns quoque Hadrianus Rofiano ^* Gemino -

refcripfit, et inuito patre filium hacle.ge reum facere * poffe *.
$. 3. Maritus, etfi duo *? reos ex alio crimine habeat, pot-
erit lure viri tertium accufare: quoniam ea caufa non ceditin
pumerum ceterarum ^?. . |
: VIL ManRcriANvs ?? libro X. Inftitutionum. Qvr
. pupillam füam duxit ?* vxorem contraSenatusconfultum , nec

matrimonium eft hoc ?*^, et poteft adulterii accufari, quitu- .

tor et 53 curator fuit ?*, et infra ?? vicenfimum fextuman-
num duxit ?? vxorem non a patre defponfam ?* , vel deftina-
tam, vel ?? teftamento denominatam. $. r. ?? In libro fe-
cundo de adulteriis Papiniani Marcianus notat: incefti com-
mune. crimen aduerfus duos fimul intentari potelt.
VIHI. PAPIiN1ANVvS libro Il. de Adulteris; Qvrdo-
mum Ífüam, vt ftuprum, adulteriumue cum aliena matrefa-
1ilias, vel cum mafculo fieret, fciens praebuerit, vel quae-
ftum ex aduiterio vxoris fuae fecerit: cuiuscumque fit condi-
cionis, quafi adulter punitur. $. r. Appellatione domus ha-
bitationem quoque 9? fignificari, palam eft. .
IX. VrPraANwvs libro IV. de Adulteriis. ETsr ami-

ci quis domum praebuiffet *, tenetur. $. r. Sed et fi quis

in agro balneoue ?? ftuprum fieri praebuiffet, comprehendi
debet. $. 2. Sed et fi in domum aliquam foliti fuerint con-
uenire ad traCtandum de adulterio, etfi eo loci *? nihil fue-
rit admiffum, verumtamen videtur is domum fuam, vt ftu-
prum, adulteriumue committeretur, praebuiffe: qua $* fine
colloquio illo adulteriuta non committeretur. !
X. PAPiNrANVS libro II. de Adulteriis. MA TrER
autem familias fignificatur non tantum nupta, fed etiam vi-
dua. $. r. Mulieres ?? quoque hoc capite legis, quod do-
mum ?? praebuerunt, vel pro comperto ftupro aliquid acce-
perunt, tenentur. $. 2. Mulier, quae euitandae poenae adul-

flituerit. 39 Hal. et Rehd. vt prius ad adulterum pevgat, tumc ad qmulie-

vem. in hoc tamen eft: peragat, fed litera prior a pun&to. eft fübnotata. GE B.
40 Vulg. inferit: [ulia.B R. Etiam Rehd. GEB. — 41 Vide Duker. ad Opufc.
de Latin. Vet. ICt. pag, 122. fequ. BR.
Cis: xaeTayo4cixóTsoov. abufine aliquantum. G ER. 43 Hal et Vulg. u z2-
ptum.BR. Etian Rehd. GER. 44 Vide Menag. /4moen. lur. Cin. c. 3.
GE B. 45 ld eft: corruptionem, vt et Hal. GER. !
lias igitnv wmaritus. GEW. . 47 Hal. Roftiano. GE B. 48 Gothofr. in no-
ta: duos. valg. Haloand. Etiam Rehd. daos. GE B. 49 Hal. caeterorum.
Eit Flor. quoque o fuperfcripta, non tamen deleta a. Vulg. addit: accufatiomum.
8R. Rehd. vt Flor. eit prima fcriptura. GE g. 50 Vulg. MARCELV S.Bn.
51 Hal. inferit: z. GEn. 52 Ap. Hal. boc, abeft. GEE. 53 Hal. et
Vulg. vel, loco: et. Sed et Flor. ita corre&um, et Bafil. émírQomoc $) wov-
e£]ep. BR. Etiam Rehd. vel. GE g. 54 Vulg. fuerit. BR. ^ 55 Go-
thofr. in nota: et intra. ouleat. Hal. — Sed et Taur. in maregine habet:
zntra , vt et Rehd. in textu. GER. 56 Hal. duxerit. 57 Vulg. defpon-
Jatam. BR. Etiam Rehd. Grm. 58 Hal. inferit: im. GER. 59 Hal.
pofita hic ftellula in margine habet : alias mouum caput bic incipit. In-
cefli com. GERB. 6o Vulg. quamque. BR. 61 Hal. praebnerit. GER.
62 Gothofr. in nota: agro alieno, wt ftuprum fieret. Haloand. agro fuo

42 ld eft, abufiue. Hal. in Grae- |

46 Hal. filiusfami- |

tetii gratia lenocinium fecerit, aut operas fuasin fcaenam lo--
cauit 97*, adulterii accufari, damnarique ex Senatusconfulto
poteft. | | :
XI. Inxw fibro fingulari de Adulteris. Mrrxs, qui

cum adultero vxoris fuae pactus eft, folui facramento, depor-

tarique debet. $. 1. Militem, qui fororis filiam in contuber-
nio habuit 99, licet non in matrimonium 9?, adulterii poena
teneri, reCtius dicetur 9. $. 2. Ea quae inter reas adulterii
recepta effet, abfens defendi non. poteft. $. 3. Socer, cum
nurum adulterii accufaturum fe libellis Praefidi datis teftatus
7* fuiffet, maluit ** accufatione defiftere; et lucrum ex dote
magis petere: quaeritur, an huiusmodi *? commentum eius
admitti exiftimes? Refpondit **, turpiffimo exemplo is qui
nuruim fuam accufare inftituiffet *5, poftea defiftere maluit,
contentus lucrum ex dote retinere, tamquam culpa mulieris
dirempto matrimonio: quarenon inique repelletur, qui com-
modum dotis vindiéctae domus füae praeponere non erubuit,
$. 4. Adulterii reum intra quinque annos continuos a die cri-
minis admiffi, defuncta quoque muliere, poftulari poffe. pa-
lam eft. $. 5. Quidam accufare volebat adulterii mulierem,
et poftulabat, ne fibi computarentur dies, quos ** in cufto-
diam feciffet: me ** hoc admittente exftitit, qui mihi con-
tradiceret: cuius opinionem an tu probes, rogo maturius mi-
hi fcribas? Refpondit *?, opinionem ?? tuam, et verba legis
et fententia adiuuant: cui placuit, vtiles dies accufatori com-
putandos effe, id eft, quibus potuit accufationis follémniaim-
plere: quare fine dubio dies, quibus quis in cuftodia fuit,
extra computationem vtilium dierum exiftimanti tibi conftitu-
tos, contradici non debuit, $. 6. Sexaginta dies, qui marito
accufante 9? vtiles computantur, feriatis quoque diebus, fi
modo facültatem Praefidis adeundi accufator habuit, nume-
rari certum eft: quoniam ?* de plano quoque libellus dari
poteft: quod priuilegium fi amifit **, non prohibetur intra
alios quattuor menfes querellam füam apud iudicem ?3 de-

ferre, $. 7. Quaerebatur, an iure mariti poffit accufare vir-

eam feminam, quae, cum ei defponía ?^ fuiffet, alii in ma-
trimonium a patre fuiffet tradita? Refpondit ?* , nouam rem
inftituere huiusmodi accufatorem exiftimo , qui adulterii cri-
men obicere defiderat propter hoc tantum *9, quod priori
fibi defponfa puella, a patre in matrimonium alii fuerit tra-
dita. $. 8. Defuncto marito, adulterii rea mulier poftula-
tur. $. 9. Quae propter impuberem filium vult dilationeni
ab accufatore impetrare, an debeat 97 audiri ? Refpondi, non
videtur mihi confugere ea mulier ad iuftam defenfionem, quae
aetatem filii praetendit ad eludendam ?? legitimam accufatio-
nem: nam non vtique crimen adulterii, quod mulieri obici-

tur, infanti praeiudicat, cum poffit et illa adultera effe, et -

im-
alienoue. vulg. Sed diferte Bafil. $ àygi» 3 Aowrplv, BR. — Rehd. vt Vulg,
GER. 63 Hal. et Vulg. loco. bx. Etiam Rehd. GxR. 64. Gothofr.
in nota: l. quia. — Sed ita 'Taur. in margine, et Hal, et Rehd. GER.
65 Vulg. Maulier, et in fequentibus: praebuerit, ácceperit, temetur. BR. lta

- et Rehd. Gkz. — 66 Hal. et Vulg. inferunt; faam. BR. Etiam Rehd. GEB.
67 Hal. et Vulg. locauerit. BR. Vt et Rehd. GEs, — 68 Vulg. babuerit. BR. —

69 Hal. matrimonio. G E B. 40 Hal. dicitur. 71 Hal. atteflatus. GEB.
72 Hal. et Vulg. inferunt: g, et Flor. idem eft fuppletum. B R. | Ita quoque
habet Rehd. GEB. — 73 EratFlor, buiuscriodi, forte: buiuscemodi. B R. 74
Hal. et Vulg. rvefpondi. BR. 75 Hal. inftitauit, 76 Gothofr. in nota:
quibus in cuftodia fuiffet. vu]g. Fal. Aft Vulg. non habet: quibus, fed: quos.
In eo, quod vtraque editio legat: cuflodia, confentio. BR. Rehd. vt Flor.
GEB. . 77 Vulg. inferit: autem. BR. Etiam Rehd. GER. 78 Hal. et
Rehd. vefpondi.GEs. "79 Hal.et Vulg, inferunt: 4uidem. BR. Etiam Rehd.
GERB. . 80 Gothofr. in nota: accufanti. vulg. Fal. GEs. — $1 Rehd. quod ,
fed fuperfcriptum: al. quoniam. G E R.
iam Rehd. G x z. 83 Hal. iudices. GE R. 84 Vulg. defponfata, hic et
infequentibus. BR. Etiam Rehd. GEz. $5 Hal. refpondi. GER. — 86
In Rehd. proptev boc tantum, abfunt. GEB.

88 Hal.elidendam , etin margine: alias , deludendam. E R. Et ita habet Rchd.
GER.

$82 Hal et Vulg. amiferit. BR. Et- —

$87 Rchd. debeamt. GEB. .

j
fei
lo
d
n
u
ii
i
püffe :
rit C
V0l2
st Üi
J
f i
fis d
qui
trs
dü&a !
uX
(
mento
b pa
tuinisc
mmpati
pridt
SUsmot
Gd
edy

vera
RIVM
fuft,
tinert,

ritad
aetufut
extrüt
&i fit,
amitt.
te iuf
poterit

- fnatrim

fjj 19.
(

E
a $
i vol
ng

6t |
f i
Gothj. l
95 la
p l
6H .
.Wi» j fa:
Iürffi[: u
VUIg, tidi
hs faner
$6 lil
Ó Hl f
8 VUlg, K
23 N
.M i"qllit.'
lx'lChlf!t. GI
Gs

Nitopetà

g
qotàs

j d

p
Ó
(b
nl

JDIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. V. 1039

impübes defun&um patrem habuiffe. $. ro. Volenti mihi

ream adulterii poftulare eam 9?, quae poft commiffum adul-
terium in eodem matrimonio perfeuerauerit ??, contradictum
eft. Quaero, an iufte refponfum fit? Refpondit ?*, 'igno-
rare non debuiiti, durante eo matrimonio, in quo: adulte-
rium dicitur effe commiffum, non poffe mulierem ream adul-
teriifieri: fed nec adulterum interim accufare ?? poffe. — $. rr.
Licet ei mulier, qui in fuüfpicione ?? adulterii incidit, nu-
pfiffe dicatur ?^, non ante accufari poterit, quam adulter fue-
rit conui&tus: alioquin ad hoc vel maxime viri confugient,
volentes bene concordatum fequens matrimonium dirimere,
vt dicant cum adultero mulierem nuptias contraxiffe. $. I2.
Mulier cum abfentem virum audiílet vita functum effe, alii
fe iunxit ?5: mox maritus reuerfus eft: quaero, quid aduer-
fus eam mulierem ftatuendum fit? Refpondit ?5, tam iuris
quam fa&i quaeftionem moueri. Nam, filongo tempore
transacto , fine vllius ftupri probatione, falfis rumoribus in-
du&a, quafi foluta priore vinculo, legitimis nuptiis fecundis
iun&a eft: quod verifimile eft deceptam eam fuiffe , nihil vin-
di&ta dignum videri poteft: quod fi fita mariti mors argu-
mentum faciendis nuptiis probabitur praeftitiffe, cum hoc fa-

&o pudicitia laboretur ?* , vindicare ?? debet pro admiffi cri--
minisqualitate. $. 13. Ream adulterii vxorem duxi: eam da-

mnatam mox repudiaui: quaero, an ?? caufam difcidii *??
praeítitiffe videor *? Refpondit ^, cum per legem Iuliam hu-
iusmodi vxorem retinere prohibearis, non videri caufam te
difcidii praeftitiffe, palam eft: quare ita ius tratabitur, quafi
culpa mulieris facto diuortio. | ; i
XIL. VrPiANvSlibro primo* de Adulteriis. HArc
verbalegis, NE QVXS POSTHAC STVPRVM, ADVLTE-

mRivM ^ FACITO SCIENS DOLO MALO, ct ad eum, qui

fuafit, et ad eum, qui ftuprum vel adulterium intulit, per-

. tinent. :

XIII. InEM libroþ IL. de Adulteris. Sxr vxor non fu.e-

rit in adulterio, concubina tamen fuit ?^: iure quidem mariti |

accufare eam non poterit, quae vxor non fuit 6: iure tamen
extranei accufationem inftituere non prohibebitur, fi modo
ea fit, quae in concubinatu * fe dando, matronae nomen non
amifit, vtputa quae patroni concubina fuit. $. r. Plane fi-
ue iufta vxor fuit, fiue iniufta , accufationem inftituere * vir *
poterit 5: nam et ? Sextus Caecilius ait, haec lex ad omnia

ifnatrimonia pertinet: et illud Homericum adfert, nec enim -

foli *?, inquit, Atridae vxores fuas amant "

Q'u ** uóyoi 19 QuAéoud dAóxove wspómwv cyXdpumTUV
, Arpgida. M. o |
G. 2. Sed et in ea vxore poteft maritus adulterium vindicare,
quae volgaris *5 fuerit *: quamuis, fi vidua eflet, impune
in ea !7 ftuprum committeretur. $. 3. Diui 5euerus et An-

N

GER. 89 Ap. Hal eam, abeft. — go Hal. perfemeramerat. — 91 Hal. re-
fpondi. G 2. 92 Hal. et Vulg. accnfari. BR. Etiam Rehd. GEP. — 93
Gothofr. in nota: in fufpicionem. vulg. Hal. GE B. 94 Hal. dicetur. GE B.
95 Hal. et alii fe iunxiffet. GE B. 96 Hal. et refpondi. G E B. 97 Hal.
et Vulg. laboret. B R. Etiam Rehd. vbi tamen fuperfcriptum: aJ, laberetur. GE B.

. GEB. 98 Hal. iudiceri. Vulg. vindicari. B R. In Rehd. videtur fuiffe: zudi-

cari, et fa&um lincola alio tempore appofita: vindicari. G EB. 99 Rehd.
inferit: eagm. GEB. 1ico Hal. diffidii, et mox iterum. GEB. 1 Hal. et
Vulg. videar. BR. Etiam Rehd. GER. 2 Hal.vefpondi. GEB. 3 Tipri-

3o , fuperius adfcriptum eft. BR. — 4 Hal. et Vulg. adulteriumnne. 5 R. Rehd. .

vél adulterium. GE B. 5 Hal. fit. Vulg. fuerit. BR Rehd. vt Flor, G E B.
6 Hal.fuerit. —^ al et Vulg. m concubinatmm. BR. Etiam Rehd. GEB.
8 Vulg. poteff. B R. 9 Hal.et Vulg. vt, loco: et. BR. . Rehd. vt Flor.
GE B. 10 In Rehd. le&io varians in textum inuafit meqme enim folum vel
foli iuquit. Sed et dudum verba: folum vel, nonnemo duabus fyllabis:va cat,
inclufit. GE B. 11 Ap. Hal. ifta omnia: mec e. f, . A. v. f. amant; abfunt.
GEB. 12 Hal 3. Et ita eft in exemplaribus Homeri , fed. videtur ICtus

iuterrogationi negatipnem fubüituiffc. BR. .13 Gotbofr. in nota; 5 poUvor

. 15 Taur. z Olgaris. GE B.

.commifit. BR. Et ita quoque Rehd. GE B.

ggmnus. refcripferunt, etiam in fponfa hoc idem vindicandum
: quianeque matrimonium qualecumque , nec fpem matri-
monii violare permittitur. $. 4. Sed et *? [fi ea fit mulier"
cum qua inceftum commiffum eft: vel ea quae, quamuis vXO-
ris animo haberetur ??, vxor tamen effe non poteft: dicen-
dum eft, iure mariti accufare eam non poffe, iure extranei
poffe. $. 5. ludex adulterii ante oculos habere debet. etins
quirere, an tparitus pudice viuens, mnlieri quoque,honos |
mores colendi auctor fuerit? periniquum enim videturk*eü*e,

vt pudicitiam vir ab vxore exigat, quam ipfe non exhibeatz

quae res poteft et virum damnare, non rem ob compenfatio-
nem mutui criminis inter Vtrosgue- communicare. $. 6. Si
quis vxorem fuam velit accufaré, dicatque eam adulterium

commififfe, antequam fibi nuberet: iure viri accufationem

inftituere non poterit: quia non, cum ei nupta eft, adulte-

rium commifit, Quod et in concubina dici poteft, quam vxo-

rem quis poftea habuit: velin filiafamilias, cuius coniunctio-

. ni pater poftea conceffit **, $, 7. Siquis plane vxorem fuarm,

cum apud hoftes effet, adulterium commififfe arpuat, beni-

. gnius dicetur , poffe eum ?? accufareiure viri: fed ita demum

adulterium maritus vindicabit, fi vim hoftium paffa non effet z

ceterum quae vim patitur, non eft in ea cautfà, vt adulterii

vel ftupri damnetur. $. 8. Si minor duodecim annis in do-
mum glgdu&a adulterium commiferit, mox apud eum aetatem
excefferit, coeperitque effe vxor: non poterit iure viri accu-

far ex eo aduiterio, quod ante aetatem nupta ?? commifit z

fed vel quafi fponfa poterit accufari ex refcripto Diui Seueri,
quod fupra relatum eft. $. 9. Sed et fi qua repudiata, mox

reducta fit, non quafi eodem matrimonio durante, fed qua-
Ífialio interpofito, videndum eft, an ex delicto, quod in

bl

priore matrimonio admifit, accufari poffit ? et puto non poffez
aboleuit enim prioris matrimonii deä&a, reducendo eam ?*,
$. ro. Idem dicendum eft, fi ftupri velitaccufare eam, quam
poftea duxit vxorem: fero enim accufat mores, quos vxorem
ducendo probauit ??. : |
XIV. ScaEvoraA libro IV. Regularum. Is cuius
ope ?$, confilio, dolo malo factum eft, vt vir, feminaue in
adulterio deprehenfa ^?, pecunia, aliaue qua pactione fe red-
imerent, eadem poena damnatur, quae conftituta eít in eos
qui lenocinii crimine damnantur. $. r. Si vir infamandae
vxoris füae caufa adulterum ?? fübiecerit, vt ipfe deprehen-
derit ?? : et vir et mulier adulterii crimine tenentur ex Se-
natusconfulto. de ea re facto. $. 2. Marito primum , vel pa-
tri eam filiam, quam in poteftate habet, intra dies fexaginta

diuortii accufare permittitur, nec vlli alii in ?? id tempus

agendi poteftas datur: vltra eos dies neutrius voluntas exfpe-

€atur. $. 3. lure mariti qui accufant, calumniae periculum
non euitant, : n w

XV.

Ita Hal, vt ex parte iam didum. s5 wobvos leges. metri flagitant. BR. ,147.

Flor. eft: Azeó3z.. B R. Vulgata verfio: INom foli amant wxoves. diwerfinocorus
bominum Atridae. Hal. vertit:
foline Atridae vxorum. tanguntur amore.
inter difparili fermone bomiues ? GEB. | |
16 Rehd. fuerat. GEB. . 17 Hal. et Vulg. iz
eam, BR. Etiam Rehd. GEE. 18 Rehd. indicandum. GE&. — 19 Vulgo:
20 Rchd. babetur. GEB. — 21 Gothofr. in nota: Al. con-

fenfit. Ita etiam Hal. et Bafil. evvaveze, B R. Etiam Rehd. G 8. 22 Vulg.
eam. BBR, 23 Hal.et Vulg. quod i minore aetate, amtequam uupta effet,

24 Hal. eandem. G E B. Z5
comprobauit. Vulg. probauerit. B R. Rehd. vt Vulg. GEB. — 26 Hal. et Vulg.
inferunt; et. B R. 27 Hal et Vulg. deprebenfi. Et ita Flor. fa&um, et ita
habent etiam omnes fcripti, R. Barb. S. Cruc. L. et Il. vt et Rehd. GEz.

. 48 Gothofr. in nota: adulterium. Haloand. Deceptus Hieruagiana, Hal. habet
. vt Flor. eít. BR.

29 Gothofr. in nota: deprehenderet. valgat. Haloanud.
Et cum his legimus, erroris fonte fat manifefto ex antecedente: fubiecerit. B .
Ita etiam Rehd. deprebenderet. G E B. 30 Gothofr. innota; Zi.intra. lta

Ggggggg 3 ! 4 | Taur.

1040

XV. VrrrANvs libro IL. de Adulteriis ?*. . S x ma-
ritus fitin magiftratu, poteft praeueniri a patre: atquin non
oportet: et putat Pomponius debere dici, quoad maritus ma-
giftratum gerit, patris quoque accufationem impediendum ??,
ne praeripiatur ?? marito ius, quod cum eo aequale habet:
igitur non cedent fexaginta dies patri, cum accufare non pot-
eit. $. 1. LegisIuliae deadulteriis capite feptimo ita cauetur,
NE QVIS INTER REOS REFERAT EVM, QVI TVM SI-
NE DETRECTATIONE REIPVBLICAE CAVSA ABE-
RIT: neque enim ?^ aequum vifum eft, abfentem Reipubli-
cae caufa inter reos referri, dum Reipublicae operatur. $. 2.
Neceffario adicitur ?5,SsziNE DETRECTATIONE: ceterum fi
quis euitandi criminis 3* id egit ?, vt Reipublicae caufa abeffet,
nihil illi commentum hoc proficiat 33, $. 3. Quod fi quis
praefens fit ??, vice tamen abfentis habetur, vtputa qui in
vigilibus *? vel vrbanis caftris militat: dicendum eft, deferri
hunc poffe: neque enim laborare habet, vt fe repraefentet.
$. 4. Et generaliter dicendum eft, eorum demum abfentiam
excufatam effe, qui in alia prouincia Reipublicae caufa abfunt,
quam in ea in qua deferuntur. , Proinde fi quis in prouincia,
in qua agit, adulterium commiferit, ** accufari poterit: nifi
fit ea perfona, quae ad Praefidis cognitionem non pertinet.
$. 5. Si negauerint fe pater et maritus accufaturos intra diem
fexagenfimum: an ftatim incipiant *? tempora extraneo ce-
dere? Et primus ^* Pomponius putat **, admitti ad. accufa-
tionem extraneum poffe ftatim atque ifti ^* negauerint: cui
adfentiendum puto: fortius enim dicitur, eum, qui fe ^^ ne-
gauerit aCcturum , poftea non audiendum. $. 6. Lex Iulia de

adulteriis fpecialiter quosdam adulterii accufare prohibet, vt.

minorem ^7 annis viginti quinque: nec enim vifus eft idoneus
accufator, qui nondum robuftae aetatis eft *5: quod ita ve-
rum eft, fi non matrimonii fui iniuriam exequatur: ceterum
fi füuum matrimonium vindicare velit, quamuis iure extranei
ad accufationem veniat, tamen audietur: nec enim vlla prae-

fcriptio obicitur füam iniuriam vindicanti, — Sane fi iuuenali .
^? facilitate ductus, vel etiam feruore aetatis accenfus, ad.

accufationem profilit *? : accufanti ei 5* non facile calumniae
poena irrogabitur. . Minorem viginti quinqueannis etiam eum
accipimus , » vt) ?? qui vicenfimum quintum annum aetatis

agit. $. 7. Praefcriptiones, quae obici folent accufantibus :

adulterii, ante folent traCtari, quam quis inter reos recipia-

tur: ceterum pofteaquam femel receptus eft, non poteft prae--
Ícriptionem obicere. $. 8. Si in viduitate mulier perfeuerat, -
in accufatoris eft arbitrio, a quo velit incipere, vtrum ab adul- |
tero, anabadultera. $. 9. Siquis et adulterum etadulteram .
fimul detulit ??, nihilagit 5*: poteritque, quafi neutrum

Taur. in margine,et Hal etRehd. GEB. — 31 Flor. altera i expuntta. eft,
vt et4n L. 25, 27. 30.. €t' 21. BR. 52, Gothofr. iu nota: impediendam.
vulg. Hal. Etiam Rehd. GE s.
in fine coepit fcribere, vt éft Flor. pre, fed in altero verfu. fcripfit: farrpia-
i.GEB, 234 In Rehd. enzm, abeft. GE B. — 35 Hal. dicitur. GE B. 36

Hal. et Vulg. inferunt: caufa; et ita Flor. eft fa&um. BR. Rehd. inferit: fui.

canfa. G E B. 37 Hal. et Vulg. egerit. BR. Etiam Rehd. GER. 38 Hal.
. et Vulg. proficiet. BR. — Rehd. vt Flor. GE g. 39 In Rehd. eft: prefenfit ,
forte ex codice, vbi legendum erat: praefenSit. Corre&or tamen i erafit, et t
pun&do notauit GE B. — 4O Vulg. z vilis. BR. — 41 Vulg. praefigit : vin-
dicari et. BR.- In Rehd. quoque ita habetur, vel potius: Zudicari et. GEB.
42 Hal. incipient. 43 Vulg. et primum, B R. 44 Hal. putauit. 45
Flor. ex: if/i, inepte: fi, fa&um. Inde » ifli, ap. Hal, et Vulg. abeft. n n.
Rehd. vt Flor. fa&um. Gzz. 46 Flor. eft: fi., g. — 47 Hal.et Vulg.
NMOve$. B R. 48 Hal. fit. 49 Gothofr, in nota: iuuenili. vulgat. Hal.
Etiam MSS. Barb. S. Cruc. L. II. qui tamen habet: iuwenili leuitate , 'Treuif.
et Bynkersh. vt et Rehd. Taur. inBenali; GE n. 50 Hal. profiliit. GE B.
51 In l.lchd.ez, abeft. GEB. 52 Ap. Hal. vt, abeft, vt et a Barb. S. Cruc;
I. Treuif. Bynkersh. at hic habet: accipimus et eum, qMi Etiam in Rehd. vt
abeft, et eft: accepimus. GEF. 55 Hal. et Vulg. detulerit. BR. 54,.
Hal egit. GEB. — 55 Hal. praefigit: et. GE, 56 Hal. prima delatione
ejit. GEB. 57 Hal mifit, poteft denunciare. 58 Videtur reponendum:

33 Vulg. furripiatur, 8&. Rehd. librarius -

E]
y

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. V.

detulerit, ?5 rurfüs, a quo velit, initium facere : quia nihil
agit prima delatione *9. : m
.. . XVI. IpEw libro I. de Adulteriis. Qvz vxori repu-
dium miferit 57, poft ea 59 denuntiare, neSeio nuberet : et
fi denuntiauerit, et ab ea incipere poteft.
XVII. Inxnlibro II. ad legem Iuliam de Adulteriis,

DegwvNTIASSEQqualiter accipiamus ?? ? vtrum ad iudicem,.

an vero fimpliciter? ego, etfi non denuntiauit ad iudicem,

| $? fufficere credo, fiadulterii feacturum denuntiauerit. $. 1.

Quid ergo, fi non quidem denuntiauit ** , verum libellos ac-
cufatorios dedit, antequam nuberet? eaque cum id $? co-
gnouiffet 9?, nupfit 9^ vel ignorans? Puto non videri ei 9*
denuntiatum: idcirco non poffe accüfatorem ab ea incipere.
$. 2. Quid ergo, fi tantum denuntiauit, ne nuberet, fed non
addidit quare ? num recte nupfiffe videatur? fed meliuseft il-

.ludífequi, vt eius denuntiatio videatur eleCtionem accufatori
referuare, qui crimen ?? denuntiauit: omüino igitur fi fe-

cit adulterii criminis commemorationem in denuntiatione, et-
fi iudicem non monftrauit, magis putamus mulierem, quafi
denuntiationem 97 praecefferit, poífe accufari, $. 3. Quid
tamen, fi fpecialiter **, cum quo adulterium fecerit 5?, de-
nuntiatione complexus *? eft, mox velit eam ex alterius per-
fona accufare? magis eft, vt non debeat audiri, neque enim
crimen, quod denuntiauit **, obicit. $. 4. Sedetíi perpro-

curatorem denuntiauerit, puto pofíe eum accufationem, five- -

lit, inftituere: fufficereque procuratoris denuntiationem. — $. 5.
Ergo etfi per aCtores "^ denuntiauerit, id eft, per feruum
dominus denuntiauerit: rata erit denuntiatio. . $. 6. Quae-
ritur, an alius adulteram, alius adulterum poftulare poffit :
vt, quamuis ab eodem ambo fimul poftulari non poffint *?, a
diuerfis tamen finguli poíffint? Sed non ab re eft hoc probare,
diuerfos accufatores admitti poffe: dum, fi ante denuntiatio-
nem nupferit, prior mulier accufari non poffit**. — Exfpecta-
bit igitur mulier fententiam de adultero latam. Si abíolutus
fuerit, mulier per eum vincet, nec vltra accufari poteft *5.
Si condemnatus fuerit, mulier ** non eft condemnata, fed
aget caufam fuam; fortaffis et *" optinere, vel gratia, vel
iuftitia, vel legis auxilio poffit ?. Quid enim, fi adulter
inimicitiis oppreffus eft, vel falfis argumentis, teftibusque
füubornatis apud Praefidem grauatus, qui aut noluit, aut non
potuit prouocare? mulier veroiudicem religiofum fortita , pu-
dicitiam fuam defendet *?? $. 7. Sed ?? fi antequam condee«
mnetur, : 1
XVIIIL. MAcERn ?* libroT. de publicis Iudiciis, . Vr
antequam cum eo agi coeperit ??, — W
XIX. VrPiamvs libro IL ad legem Iuliam de Adul-
' t .teris.

ei, Hal. poft fequens: me, reiicit. Vulgo:ea, abeft. B. Et in'MSS. Barb. S.

Cruc. 1. II. Bynkersh. vt et Rehd. GE z. 59 Hal. accipimus. 60 Rehd.
antécedens: ego, huc reuocat. GEB. 61 Hal deuunciauerit, et mox:
dederit. —62 Ap.Hal.id, abeíft. GEE. — 63 Rehd, agmowiffet. G&B. — 64
Gothofr. in nota: nupfitue ignorans. valg. nupfitne ignorans. Hal. S$ed non
videtur illa prior le&io effe Vulgata, fed Ruffardi per mendum , dum Kaloan-
drinam exprimere voluit. Vulg. cum Flor. facit. BR. Vt et Rehd. GEs. — 65

Rehd. eum. GEE. — 66 Yaur. crEmen. GE F. 67 Malumus omnino: quafi -

denuntiatio praecefferit , probabili terminationis corruptione ex antecedenti
mulierem. Nt mox: procuratoremisdenuntiationem , loco: procuvatoris denun-
tiationem , vbi librarius pari ratione terminationem vtriusque vocis pariauerat ,
fed fe corrigendi caufa:is, addidit. BR. — Habet et Hal. denanciatio praecefferit,
et MSS. Barb. S. Cruc. I. Bynk. vt et Rehd.. In S. Cruc. 1. eft: cum denancia-
tjo praecefferit. GER. — 68 Vulg. addit : eum. B R. 69 Hal.fecit. ^Jo Erat
Flor. demmtiationi complexefl. Prius Taur. more folito retinuit. 8 R. Vt Taur. ha-

" bet $. Cruc. I. At in Barb,fa&um : denunciatione. Et ita ab initio S. Cruc. II. et

Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 71 Taur. denuntiaDit. GEB. — '72, Gothofr.
in nota: a&orem. va]z. Hal. — '*73 Hal. poffumt. — 74 Rehd. poterit. GEB.
75 Hal. poterit. "76 Wulg.inferit: per ewm. BR. ^ 77 Vulg. vt fortaffis.
BR. 78 Hal. poterit. — '79 Hal. et Vulg. defendat. BR. Etiam Rehd. G E.
80 Vulg. inferit: ez, B8. — 81 Hal. MARTIANVS. GEsz. . 82 Vulg.
2 v petaerit.

"I
a
A
foti
fs
(
gfr, |

"ii
file
ficd

v
u
yotlt

e n
fition
$2
flta
dom
N
poter
miler
qui j
piti
ut reí
1
atle.
1on o
tem p
TiO IQ
Yios f
& loc
patti, |
Quo i.
1t potef
t » per
Q

Dtttrt, v
g
UE
Ti N
W o
t U.
Vi dtmy
ittt; p.
..Goïhoff. !
lil litg: F
Rehd. v
lt g
Wirigec

d (ng

1d*
(ipet
edtu
selt 1.
Vfator
df
, et-
, Qui
Qui
A
i -
t (t
prytt
MU
derum
. Que-
e yolit:
T
lus

j adul
, At 0

eaq

1 M [

at
ml

suittatur occidere, omiífo: ei. GEB.

DIGESTORVM. LIB.

teris ApvrLTER diem fuum obierit: conftitutum eft, et- |

iam mortuo adultero, fine praefcriptione mulierem poffe ac-
cufari. $. r. Sed etfi non mors, fed poena alia reum fub-
traxerit, adhuc dicimus ??, poffe ad mulierem veniri 3^,
$- 2. Si eo tempore, quo eligebatur reus, adultera nupta non
fuit **: quo autem abfoluatur *5, nupta inuenitur: dicen-
dum eft,. hanc abfoluto quoque adultero poffe accufari: quia
eo tempore, quo adulter eligebatur, nupta non fuit. $. 3.
Nupta non poteft accufari, non tantum ab eo qui adulterum
accufauit, nec optinuit: fed nec ab alio quidem , i adulter
abfolutus eft. Proinde fi per collufionem cum adultero con-
fütuerit ?*, fueritque abfolutus: dedit mulieri nuptae aduer-
fus omnes fecuritatem. . Plane fi nupta effe defierit, accufari
poterit: neque enim aliam lex tuetur, quam eam quae nupta
eft, quamdiu nupta erit. — " B u
XX. PAPIiNIANVS ?? libro L. de Adulteriis. Pa-
RI datur ius occidendi adulterum *? cum filia, quam in pote-

1fiate habet. Itaque nemo . alius ex patribus ?? idem iure

faciet, Sed ?* nec filiusfamilias pater.
. XXI. VrP1ANvslibro I. de Adulteris. Sxc eueniet,
vt nec pater, nec auus políünt ?^ occidere: nec immerito:
in fua enim poteftate non videtur habere, qui non eft fuae
poteftatis. ponub iatihn zvdig ia iC
! XXIL. PAP1NrANVvslibro I. de Adulteris:s Nxec in
ea lege naturalis ab adoptiuo pater feparatur. $. r. In accu-
fationem ?? viduae filiae non habet pater ius praecipuum.
$. 2. lus occidendi patri conceditur domi ?^ íuae, licet ibi
filia non habitat ?5, vel in domo generi. Sed dotmus, etpro
domicilio accipienda eft, vt in lege Cornelia de iniuriis.. $. 3.
Sed qui occidere poteft adulterum, multo magis contumelia
poterit ?? iure adficere. . $. 4. ldeo autem patri, non marito
mulierem , et omnem. adulterum remiffum ?* eft occidere,
quod plerumque pietas paterni nominis confilium pro liberis
capit: ceterum mariti calor et impetus facile decernentis ?9
fuit refrenandus. — . .. ; ! o
XXIIL VrrrzaAwvs libro l . de Adulteriiss Qvo»n
aitlex, 1N ?? F1LIA ADVLTERVM DEPREHENDERIT,
non otiofum videtur: voluit enim ita demum hanc potefta-
tem patri competere, fiin ipía turpitudine filiam de adulte-
rio *??.deprehendat. Labeo quoque ita probat: et Pompo-
nius fcripfit ^, in ipfis rebus Veneris. deprehenfum occidi:
et hoc eft quod Solo et Draco dicunt &v £pys. $. 1. Sufficit
patri, fi eo tempore habeat in poteftate, quo occidit, non
quo in matrimonio ? collocauit: finge enim poftea redactam
inpoteftate ?. $. 2. Quarénon vbicumque deprehenderit pa-
ter, permittitur ei * occidere, fed domi ? fuae generiue fui
tantum; illa ratio redditur, quod * maiorem iniuriam puta-

( &

potuerit. B R. 83 Vulg. dicemus. BR. — 84 Hal et Vulg. poffe qumlierem
couuenii. BR. Etiam Rehd. GER. $85 Hal.fuerit. 86 Legere malu-
mus: abfoluitur , vel: abfoluebatur. BR. Florentinam exhibent Barb. S. Cruc.

l. IL Bynkersh. vt et Rehd. GEz. — $87 Vulg. confüiterit. B R. 88 Hal. et
Vulg. POMPONIV'S. nz. " Rehd. vt Flor. GEz. ^ $9 Hal. inferit: fi-
z. — 9o Hal et Vulg. parentibus, BR. Etiam Rehd. GEB. — 9t In Rehd.

fed, abeft. GE s. — 92 Hal poffit. ^ 93 Vulg. im acctifatione. Vide Duker.
ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 350. z. 7. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. - 94
Vulg. demaui. BR. Etiam Rehd. GEE. — 95 Hal. et Vulg. babitet. BR. Rehd.
vt Flor. GEB. — 96 Hal. inferit: eum. GEB. | 97 Hal. et Vulg. permiffum.
E tribus MSS. S. Cruc. I. Florentinam exhibet. Bg. At: permi[fum , tria MSS.
habent : Darb. S. Cruc. 71. Treuif. quibus adde Bynkersh. vtet Rehd. GEB. — 98
Gothofr. in nota: faeuientis, ozlg. Rehd. defeuienmtis. GEB. 99 Gothofr.
in nota: Forte legendum: qui in filia. Hial. cumm in filia. Vulg. cum filia. E R.
Rehd. vt Vulg. GEE. 100 Hal. cum adultero. Vulgo: de adulterio, ab-
Ófunt. B R. Etiam in Rehd. abfunt. GER. 1 Hal fcribit. 2, Hal. z4
snatraznonium. GEB. 3 Hal. et Rehd. n poteflatem. GER. 4 Hal, per-
5 KRehd. rurfus: domui. GEB. .. Ó

Rchd. quia. GEZ, —— 7 Hal et Rehd, domp. GE — 8 Gothofr. in nom:

XLEHPOTIT. VLs — IO4I

uit legislator, quod in domum ? patris aut mariti aufa fuerit .
filia adultum $ inducere. $. 3. Sed fi pater alibi habitet, ha- -
beat autem et aliam domum, in qua non habitet, deprehen-
fam illo filiam, vbi non habitat, occidere non poterit.. $. 4..-
Quod ait lex,/ 3N CONTINENTI FILIAM OCCIDAT,
fic eritaccipiendum, ne occifo hodie adultero, referuet, et poít
dies filiam occidat, vel contra: debet enim prope vno i&u

| et vno impetu vtrumque occidere, aequali ira aduerfüs vtrum- -

que füumpta: quod fi non affectauit, fed dum adulterum oc-
cidit, profugit filia, et interpofitis horis adprehenfa eft apa- -
tre qui perfequebatur, in continenti videbitur occidiffe, :
XXIV. MAcrRn ? libro I. Publicorum *?, Mangrro

