6 ? TpoceAduy u8y, OÍuoioy 08
uécswg g Ovopotoog.

$. 9. AÍ dà mevrijuovra d-
eo cuviuérog Nv Is ovrau. dio-

séuevoy . ao oO woipoU as

e

qvicewg 6V ( Tig WYV &XUTOV
ó200c9 a. |
$. 1o. Xey 0à z 9 uxp-
"dpos39og mo0 BuuarQr *,3 xA-
Awc &mi UTouvyuTuwy. Avvx-
Toj Ó& woj fAfAidum — &midoUvot
*exuódsv, we oi cuToí Quciy u-
"fjoxosTopsc.

$. 1r. Taora mspl ]ov Qu-
-Accce xv TpoJscuíav oei-

AoyTwy. Yleol 0à ]v w vmo-
xeiuéywv ]oic moodsauioic, Q£-
ps cuevywueda 9. |
$. x2. Oi yép Tupxvouwc
doJévreg émírpomo| "ovrésiw, 3j
UQ' w» ) Éxpiv, s ovro) oUc
Quj ExpHr. * oie po) Expuv, 3

Seuernus. GEB.

" DIGESTORVM: LIB, | XXVIL.. TIT. :

bentes non detineri eum, qui
in locum eius creatus fit, quafi
non liceat alium dari in locum
exiftentis tutoris.
$. 6. Sufficit autem intra
conftitutum tempus excufare

fe folum. Si enim poftea no--

lens defierit *?, non ei no-
cebit, ideoque fi repraefenta-
uerit quis fe folum, non per-
manferit autem poftea, vt fe
excufet, poft conftitutum tem-
pus. exceptione repellitur **,
et hoc dicit *^ conftitutio Im-

peratorum Veri *5 et Anto-

nink .« |
$. 7. Sienim quis propter
aegritudinem, vel ** aliam ne-
ceffitatem, puta maris, vel hye-
mis, vel incurfus latronum,
aut aliam quam fimilem con-
ftituto tempore non poterit
venire: ignofcendum ei eft:
cuius fidem tametfi fufficit fir-
mare ex ipfa naturali iuftitia,ta-

menetconftitutiolmperatorum

Veri et Antonini haec dicit * .
$. 8. Scire autem oportet,

. non fufficere, fi accedat ad iu-

dicem, fed oportere etiam de
fpecie remiffionis teftari: et fi
multa habeat iura, quaead re-
miífionem faciunt,omnia notmi-
nare: fi * minus, fimilem elfe
ei, qui nequaquam acceffit, aut
acceffit. quidem iuftam autem
remiffionis caufam non nomi-
nauit.
$. g. Quinquaginta vero
dies continui numerantur, in-
cipiendo a tempore cognitio-
nis, quo quis cognouit feipfum
datum effe.
$. 1o. Oportet autem vna
teftari ante tribunal, vel ali-
ter;"in fubmemorationibus.
Poteft autem et libellos dare,
vt iidem ipfi aiunt Imperato-
fBC : |
— & rr. Haec de üis ** qui
obferuare conftitutum tempus
debent. Deiis autem qui non
fubiecti- funt conftitutis tem-
poribus, age ** fcrutemur.
$. 12. Qui non iufte dati
funt tutores, hoc eft, a quibus
non oportet, aut quos non
oportet, aut quibus non opor-

1OO Erat olim in archetypo: a-02402: affumatur, fed 'Yaur.

-malam corre&tionem fecutus habet: «-oAciQ34, velinquatur. Habent alii: 7-

QuASIQ33. BR,
ygadqixos, BR.
que: QixÁcOVTI, B R. |
et alios articulus abeft. BR.
uag. j4zgrógeo9o4 mwQo(puToc. BR.
exebwous3a, BR.

6 Videtur legendum: píav. BR.
8 Heruag. megsoxebouavu, loco: deee,
9 Heruag. ita tranfponit et vna voce mutilat: ? jQ' 4v

1 Heruag. v«eayeéyios. H. a Porta et Daudoza: vaga-
2 Heruag. et reliqui: égotQoSésuov. BR,
4 lta Taur. Flor. eft: ss;v. BR.

3 Heruapg. alii-
5 Ap. Heruag.
7 Her-

p EXQu, j o M« VXQu, X eUg MA VxQxv, 9 Uv w3à TxQue TQÓzOY. BR. j (e)

x

E * 5 ^ , 9. 55* ,
0.X éx;p7y ]pomov ?, écv ujve
f) ; ? 7
BsBauwdaciv, wyrs éQoNwvroy
TOU *v&ipiGoU, EiGiy CYEUJUVOI"
ovói rpooícet ig ciuroig, OT ]X
TpoJeoMxc Oyw éTwWpuoxy ov
TXQxiTYGEUV* OUÓB Yyap tyUcIV
/ , & /
T QoTT0 8006 (yoynuy* v)c deivu-
To, Éx ]v vcorsrxyuévwey Óux-
]e£swv, & mapadeiyuaT(G- ya-
i?: UrérxEx, 8 ) P
pj vmérxfu, éQupuócowro di
&y m XGly.

tet, aut quo non oportet mo-
do, fi neque confirmentur, ne-
que adminiftrauerint, fünt im-
muünes: neque opponet quis
eis, quod conftituta tempora
excufationis *? non obferua-
uerint: neque enim habent
excufationis neceffitatem, vt
oftenditur in fubie&tis confti-
tutionibus, quas exempli gra-
tia fubieci: adaptantur autem
vtique omnibus. |

Diui Seuerus et Antoninus Augufti *? Narciffo. Ab
auo materno tutor datus neceffle non habuifti excufari, cum
ipfo iure non teneris: ?* fi igitur adminiftrationi te non mi-

fcuifti ??, potes effe fecurus.
: Dï(uo[m; óà wj igy "Jàv gj
UTOXEiMEVOV T7 Üioi0docÍa wei-
pcrovüaguctfu oj Xoxovreg ÉEmi-
TQoTOy 7| xoUpQropX' OUÓb OUTOG
&yxywyw . txet qxpuQuAauocety
]ec TpodscHioc, oiov 6v pxrs
TOAiTQyV, wijT& lynoAxy.,

— A nzazferroN, iy r ÀÓ-
Y( TQ T0l pégswe PmwTQÓTUV
xo) xoUpxTÓpmv, eidévoy déi, óri
6U p0yOY TOÜ TxTpOg TOU Op(Qu-
VoU, x o uetj tayrooe vociadoy sconj.
F. Koj ómoras & Q»ro-
psy "p quidwv mürQwyog ?3,
eidévo xpx, Ori "xv pocwyo-
lav "Xurqv Ovx £v T mpUrO
Bo ug- .svoousv, ovrési - Viov
xoj Juyoréox ?*, xÀÀO ua] ày-
yovoug é£. éxxrÉpoV, oj ToUG
&QeEg. |
$. 2. A'AAx xej éXxv. Olucuov
xpuccv. dauruAiy Adfhm, tri
Qixouwcer Tjv TV omEAsUJÉQUV
]&£w &v ]osrw, Xmsp VTÉYyQa-
Vsv 0 ?? Jeiroroc A'vrwViv(g-

0 géyagc.

. $. 3. O' idio xpyuplm óvy-
Jeic, uoj cmeAsuÜepw3eic, ovóx-
pus cuynplveroy Tolg Aormolg
QTSAEUd Époic. !
$. 4. E/cy qroMol cmsAsUJe-
90 (001V, eig mrtvrwV ]0ig ]éxvoic
&mírpom O Qoboosro uo] cró ]pi-
QV ÉmiTQUTUV OUX GTOÀ.UoeT O.

Similiter autem et fi eum
qui non fuppofitus eft iuris-
diCctioni, creabunt Magiftratus
tutorem. vel curatorem: ne-
que hic neceffitatem habet ob-
feruare conftituta tempora, vt-
puta, quia neque ciuis neque
incóla eft, |

LiskRTVvM, cum deex.
cufatione tutorum et curato-
rum tractetur ?^, fcire opor-
tet, non folum patris pupilli,
fed et matris intellegi debere.
.. $. r. Sed et cum de libe-
ris patroni quaefierimus, fcire
oportet appellationem . hanc
non in primo gradu confifte-
re, hoc eft in filium et filiam,
ge? et in nepotes ex vtroque
atere et eos qui dein
funt. i rpie : .. g
$. 2. Sed etfi ius annulo-
Tum aureorum impetrauerit,
adhuc cuftodit libertorum or-
dinem, fecundum haec quae
fcripfit ?^* Marcus Antoninus,

$. 3. Qui propria pecunia
emptus et manumiffus eft, ne-
quaquam connumeratur reli-
quis libertis.
$. 4. Si plures liberti fue-
rint, vnus omnibus ?5 liberis
tutor dabitur, et a tribus tu-
telis non abfoluetur.

XV. I DEXVQ/Eb&'QM a d n E TA

ZnAAONTA JXiporovycou-
3 3 : M
ciy érírpomoy* ouGeulay yotp Exet
E 6

Hal. etfi enim poflea velle defmat. GERB.
I3 Hal. Seweri. GEB.
I5 Hal eff tamen et conflitutio imperatorum Seueri et Amuto-
I6 Hal. fiu. GEB. 17
18 Hal. temporibws agere, fcrutemur. GEB.
20 Hal Zugujio.

Hal. et dicit baec.
propter.
nini, baec dicens.
loco: zi$. GEB.
excufatiomum. GXB.
GEB. 22 Hal zumifcuifli. GEB,
Heruag. et alii: 3óyazQs. BR.
26 kial. tradatur.

Eeee35

SPADONEM quoque crea-
bunt tutorem: nullam enim
ha-

11 Hal. repelletur. GER. I2
I4 Hal. etiam hic inferit:

Hal. bis, et mox iterum
19 Hal.
21 MHal. tenearis. et fi igitur.

23 Heruag. et alii: «70óvog. BR. — 24
25 Ap. Heruag. articulus abeft. GEB.
27 Ml refcripfit.

28 Hal wnss emniym, GEB.
29

472

eenpoiriaiw, wc Ceinvusiy didra-
Zig vrív» durowporopv 2eDopoU
xu] ÁA'vrwvívov.
G. r. O' v vorgi émeyyei-
Adusw(Q- £mirpoméveiv "19v aral-
ówy, xQledo, ]«vrye 776 £m-
voomjc óu dóvorO], xv GAÀwe
$ye Olncwx o Déasmc. !

- $. 2., Eldévag 0éi ori iEl

qux Ouógy) TrxpéEet: mrapxiTSOTV*
&Sey éXy vig cvyudarinog 2), óu-
T (8- &mimporévoet uot] T&v narz-
Osesépuc ?? "aEewe Ovrwv avy-

m e » e
xAgriMOV, Omep GvTÉypuw/xw oj

Seórxro Mogx(Q- oj Kóu-
po0 .
$.5. Ej 02 rig Émírpon -
j xoupürwQ GV pj GUYRANTIMOU,
7| &A iE oritoU , iT Use-
pov yéviraj cuyudayritoc, Ojveuts

amoAÀderay 99 c]c Qgovrio(Q..

E óà oi émirporeuóuevor 3j s0U-
gotr opSUOHEVOL wæp,.oäïrroö,,vrocï'd",sg
Jcxy cuyxAaorixoU, 0UX OToÀUE-
T0 T]c £TITQUTAC. |

G. 4. O'uolwc Ó2 0 xoraós-
, E iU st
ecépac ]u£ews dv, 0v Trxpaumas-
co &miTpoméueiy 5 9^ moUgxTO-
[ 097
pévewy TV weig ovay. -

$. 5.. Mqd£& JuBpoxplove, u- -

d& xoÀxovAxTopxc, OUc duNa-
Qusxg Aéyousv, Exem xXerroup-
yacolas, Aéyoucis oj Wi u-
qu£eic.
$. 6. H* d £ uoj oi lov-
dalo. T& p lovóniwv ÉmiTQO-
qéUGoUSIV, Gor&o xo] TX Aormx
Aemovpyisouciw* aj vydp dixrá-
£eic éxeivoic hivoig xvsvoy Jarouc
duroUc éivoy ueAéuouciv, Ó1 w 7j
Sroxoxelo x;pxlveddo] doud.

G. 7. Aoyiseix mróAeme 0U0E -

.eig &ipiXuuOy i& ÉmiTQoT T Tp0-
* upel.
$. 8. A' wsAévdepor quvxi-

uv auyudqruov, uzv diofuouciv

Q * L] :
z xuTOy aoypouTo, OUX OUTO-

Adovray &mirpon av* ]oUro ycp ]oï*g
vdy dopévwv cuyuAgrnusy amE-
-AsuO'époic uóvoig awyxex, d poTot.
$. 9. Ev 0 776 mÓAswG Xp-
P ACDA ']oua'fägwmö qgocmyo"g, d"wfm-
x ]ovawc xurQ Tije Xjetporoviwe,
üméuJuy(- yéviT] uivdvvyg £i-
Tpomijc, ]xurqV 0U o*wacpz&;wjaez
&AAwig émiTQoTXic* GoTeQ OUOE

6 yyuyc tsv (Q- &ximpomy: oAZ-

.ouóà oi wxrx Tijv EmÍTQOTO!
yoxQ£vt&c.

DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. L

habet excufationem, vt confti-
tutio oftendit Imperatorum
Seueri et Antonini.
'$. 1. Qui patri promifit fe
fore tuütorem liberorum, ex-
cüfari ab hac tutela non poteft,
etü aliter habet ius excufa-
tionis.
$. 2. Scire oportet, nulli
dignitatem tribuere excufatio-
nem: vnde fi quis Senator ??
fuerit, hic tutor erit, et eo-
rum qui inferioris ordinis

'funt, quamSenatorum: quem-
Diuus .

admodum . refcripfit
Marcus et Commodus.
$. 3. Si quis autem tutor
vel curator fuerit non Sena-
toris, vel aliter non ?^ in di-
nitate pofiti, deinde poftea
äat 35 Senator, continuo ab-
foluetur a folicitudine, Si
autem liberi, quorum tutelam
aut curam adminiftrabat, erant
Senatoris, non abfoluetur a
tutela aut cura.
Q. 4. Similiter autem, et
qui inferioris ordinis eft, non
excufabitur a tutela vel cura
Tmaiorum. |
$. 5. Neque librarios, ne-
que calculatores, quos vulgo
rationarios dicimus, bhabere

immunitatem dicunt Diuorum ]

conftitutiones. /
. 6. Iam autem et TIudaei

non Iudaeorum tutores erunt,
ficut et reliqua adminiftra- |
bunt: conftitutiones enim in

üs folis fine moleftia eos eífe
iubent, per quae cultus inqui-
nari videtur.
$. 7. Ratiocinatio ciuita-
tis neque in numerum vnius
tutelae procedit.
$. 8. Liberti vxorum Se-
natorum vnius, etfi res eorum
difponunt, non abfoluuntur
tamen a tutelis: hoc enim
mafculorum Senatorum liber-
tis folum conceffum eft.
G. 9. Si ciuitatis princeps,
id eft ?9, magiftratus, inci-
dente ei creatione, obnoxius
fuerit periculo tutelae, hanc
non connumerabit aliis tute-
lis: quemadmodum nec fide-

iuffores tutelae: fed neque ;

qui ob honorem tutores con-
Ícripti funt.

29 Heruag. xaTrà OtssíQuc. BR. 30 Heruag, et alii: &moAéAvTas et mox ite-
rum. BR. — 31 Heruag. et alii : xo, loco : 3. B R.
Cis: egQevou ovouatoputvou ov 3wx, €t T ovopatousvos vncis recentioribus inter-
clufüim. Non putamus errorem Ícripturae, fed vel vocem genuinam, vel vetus
gloflema, qucmadmodum praecedens euvxAsvi«9v, adeoque retinendum, vel fal-

üm indicandüm erat. Ap. Heruag. articulus ante egQavev, abeft. Blv 23 |

32, Scriptum erat in Pande- |

.. , 9 16 Vipianus

Si quisinter tres tutelas emancipati filii fuüi tutelam:

$. ro. O' v£ ueuuddwpué-
V(G- mpx aóAswe, Ovxu cQleraj
émiT pom3c. |
$. 1r. O' moAAx Ofuxis -
A ez'-/,z;e'ïy, iy Énasoy xasd ÉxU-
TO 0UX Gciy lqpupov, ei Ouvsjoerou
&Qe9yvoj, équrády. oiov &fóo-
ojuoyra. uiy éry 0UM DewV, OU-
dÀ Tgéic Üxei émw)TQoTUc, OvOÀ
céyrs "éuva, 3 XÀÀo Ti Ófxouov
céícswc* toje: uévror Óvo &mi-
vgoTXc, mxo) Óvo muiduc, uj
é£yuoyro, ésiy. Éérdy, ) &AÀc Ti-
yi ex0ra AÀéye, w éxvTE
uiy éyrsÀg cyw foqJean» w
mpéx;oyTXx, T Ób TpOc XÀÀZÀc
xoivav[x Ovra diutuoQpxys" x

&do£ev, ]oürov jj cQÍssdoj.

$.. 12. O' A«fv 3 Exuv
eAeirovoyqaíay vrojiriugy T Óy-
pocímw Aemoupyuoyv, oUTOG &TI-
vpomic Ovx oegyosTaj.

$. 15. O' eroAv3éic &rirpo-
T3c 1] uovpxTopixc, OU "TVTUG
roic UTouyWuxciv Tp0c &(Qeciy
érégxc ygeiporovímc — xpzieerut,
éxy j Umxpyxet curQ Oinoxix
« Qéasus. |

$. r4. O' Quxcuw» éxvrov
&ywwso) éeivoj T mxrpl 3 Tj
wuTgl ToU op(puvoO ?7?, 09 Gu
jovro cas3wosroj. |
$. 15. E"c3 ors ute] 6 Tpéic
fv &mirpomc $ woupxropíac,
óux Exei Óluouov ciéoswe, oioy
écy rig &mimydéucei xvadézaodoy,
305* ó& xo) 0 uerplou vysvousyGr
&mirpon(G", émiryóguco, doxei.

$. ro. Qui ve&igalia con-
duxit a ciuitatibus, non excu-
fatura cura. —— |
$. rr. Qui iura multa po-
terit dicere, quorum vnum-
quodque per feipfum fatis va-
lidum non eft, an poffit excu-
fari quaefitum eft: puta fe-
ptuaginta quis annorum non
eft, neque tres habet tutelas,
fed neque quinque filios, aut
aliquod aliud. ius remiffionis:
habet nimirum duas tutelas,
et duos filios, et fexaginta an-
norum eft, aut alia quaedam
talia dicit, per fe ipfa quidem
perfectum auxilium non prae-

bentia, quae tamen fi inuicem. —

coniuncta fint, iufta appare-
ant: fed vifum eft, hunc non
excufari.
$. 12. Qui accepit vel ha-
bet immunitatem ciuilium vel
publicorum munerum, hic a
tutela vel cura non excufabi-
tur. |
$. 13. Qui abfolutus eft a

tutela vel cura, non omnino
depofitionibus ?? apud acta .

ad remiffionem alterius tute-
lae vel curationis vtetur, fi
non extiterint ei ?5 iura re-
miffionis. :
/-0 $. 14. Qui dixeritfe ipfum
ignotum effe patri aut matri
pupilli, ea de caufa liberandus
non eft ??, :
$. 15. Eft antem quando *?
et qui tres habet tutelas, vel

curas, non babet ius remiffto- -

nis, puta fi quis affeCtauerit
fufcipere. .Iam autem et tu-
tor, qui modici patrimonii fa-
Ctus eft, affeCtaffe videtur,
agtugvïü, $ j

T

* 2

adminiftret, an ei haec in numerum procedit *?, fcio dubita-
tum: inuenio tamen refcriptum emancipatae filiae tutelam nu«

merari inter onera oportere.

$. 17. E'xv *? - wetpo-
Toyy03 &mírpor(O", dv sv T2

: D L $ / * --
TOU wxTQ0c éfoUcÍy, €ivX 0 u-

T4p w5 BdoUÀorro Umip xUTO)
d QaAidscdo, éxÉAsucxy ol vo-
qion, 0 cLUTOV TOV "aTÉDX "«ei-
porovéicdo] EmÍTQoTOV, g quj-
deyi TpÓTQ OCixxpouc32 TO £ml
vj émirgowo xo(QuAic, dc OwAoT
voU JeioU A'dpixvou Owcaic.

Hal Senatorius, GEB.

34 Hal mon, omittit. GEP.

$.17. Si quis creabitur
tutor exiftens in patris pote-
ftate, deinde pater noluerit
pro eo cauere, iufferunt leges.
et ipfüm patrem creari tuto-
rem, vt nullo modo impedia-
tur tutelae cautio, vt oftendit
Diui Hadriani conftitutio.

35 Hal. fiet.

36 Ap. MHal princeps id eff, abfíunt. GEm. 37 Hal in margine:
alias, im [ubmemorationibus. GER. 38 Hal es GER. 39 Hal.
wmon propter boc excufabitur , loco: ea de cauía liberandus mom efl. GER.
40 Hal. Quandoque antem. GER. 41 Hal Jtem WVipiauus fcribit, reli-
quis omiffis, GE P. 42 Hal procedat. GER. — 43 Heruag. E2v 98 74. BR,
44

l-—n m u —— iicdii. u 7C L um

£UE — J4Am

DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. L.

. 473
Imperator ^* Hadrianus Bitrafio ** Pollioni legato | babitur, eos folos qui in acie amittuntur, prodeffe debere, cu-
: ;ygdonenü 465 Vi (.Zlodl.us Macer, quamuis filiusfamilias fit, *7 iuscumque fexus * vel* aetatis fint: hi enim pro Republica
idoneus tutor effe videbitur: pater autem eius idcirco caue- | ceciderunt. |
. re non vult, vt filium fuum tutela eximat, et in hoc artificio XIX. Inxw/[|libro XXXV. ad Edictum. lZIrnrvp
; perfeuerauerit *?: exiftimo te huic fraudi re&te occurfürum, | vfitatiffimum eft, vt his, qui in Italia domicilium habeant, ad-
.X vt et filius et ipfe ad tutelam liberorum Clementis gerendam | miniftratio rerum prouincialium remittatur. :
" .compellantur. 4 J€€: &«c€ dà rienit | ]s XX.jlvnrawvs 95 libro XX."Diceftorum,/ Sx »v-.-
XVI. Inxw //libro-Hz-4?-Refponforum;/ Garvs te- | PrLLYVM patruus contendat exheredatum effe, et fe heredem
íflamento 59 Nigidium fi)io fuo tutorem dedit, eundemque fcriptum, aequum eft, ?. tutorem pupillo dari, recepta patrui
vsque ad vicenfimumquintum annum curatorem conftituit. | excufatione: vel, fi nolit excufationem petere, remoto eo a
Quaero, cum liceat Nigidio a caratione etiam citra appellatio- tutela, ita litem de hereditate expedire. . .
nem fe excufare, ex qua die tempora, quae in excufationibus XXI. MAn cf?f 'vs// llibro TE Inftitutionum.||/P&Ro- !
obferuanda Diuus Marcus ftatuit ^^, computanda funt: vtrum ! prEn litem quam quis cum pupillo habet, excufare fe a tu-
€x die aperti teftamenti, an ex quo ad negotia gerenda voca- | tela non poteft: nifi forte de omnibus bonis, aut plurima par-
tur, id eft, poft quartumdecimum annum impletum? Modefti- | te eorum controuerfia fit. $. 1. Qui fe vult excufare, fi plu-
| nus refpondit, excufationem a cura tunc necefíariam effe, cum | res habet 99 excufationes, et de quibusdam non probauerit,
: /; , Gecreto Praetoris feu Praefidis confirmatus curator fuerit. aliis vti intra tempora non prohibetur. $. 2. Licet datus tu-
1 ww . XVIIL.XCaryisTrRATYVs/libro IV. de Cognitioni- | torad vniuerfum patrimonium datus eft, tamen excufare fe
- . $ bus(5?, Now rANTVM magnitudo patrimoniorum ineun- poteft, ne vitra centefimum ?? lapidem tutelam gerat: nifi
! da 5? eft füfceptarum trium tutelarum, quaeque ?* fufcipien- ' in eadem prouincia pupilli patrimonium fit: et ideo illarum
4 ,4 daeft: fed etiam aetas pupillorum confideranda eft: nam fi | rerum dabunt tutores in prouincia Praefides eius. $. 3. Nec .
" . £je- l02 priorum pupillorum aetas prope pubertatem fit, ita vt tantum- | Senatores vltra centefimum lapidem vrbis tutelam gerere co-
d Priovce modo femenítre 55 tempus reliquum fuerit, aut eorum, quo- | guntur, . $. 4. Habenti ergo tutorem tutor datur: fed alia-
à 5500 xutm fufeipere tutelam cogitur, non dabitur excufatio: idque | rum rerum, non earundem datur 9. —— — P
j- — . ;* .ptincipalibus conftitutionibus cauetur. $. r. llienfibus et | XXII. ScaEgvora/[|libroL'Regularum.]|;; G&owx- ^ 5 ^.
7 7 . propter inclytam nobilitatem ciuitatis, et propter coniunctio- | TR Ax a tutelis *non* vacant. $. 1. Hi vero, quibus Prin- | —,
r ^«o€,". nem originis Romanae, iam antiquitus et Senatusconfultis et |.ceps curam alicuius rei iunxit **, excufantur a tutela, donec
) ! .4,5 Conftitutionibus Principum pleniffima immunitas tributa eft, | curam gerunt. . .. |
h " —— Wt etiam tutelae excufationem habeant: ícilicet eorum pupil- AXIII. VLPIANVYS j |libro II. Refponforum.||/ P n o- ;
'e cti6r- lorum, qui Ilienfes non fint Idque Diuus Pius refcripfit. | Prxm Magiftratum, quem in municipio quis erat adminiftra-. 7
; Sonmus $ 2. Eos, qui in corporibus ?* funt, veluti fabrorum, 5* im- | turus, tutelae excufationem non habere refpondi. $. r. Si in |
: . . 4,,munitatem habere dicimus: etiam circa tütelarum extero- | caftris merentes non ab eo tutores dentur, qui in caítris mere-/
77 gum 55 hominum adminiftrationem, habebunt excufationem: .bat,excufationem habere refpondi. . .
a nifi fi facultates eorum adautae fuerint, vt ad cetera quoque |//Audat, XXIV. Lgäïää—ää—s A|libro XIL...Quaeftionum; |] p
j munera publica fufcipienda compellantur. Idque principali-| Nk&ovAQvAM ctfe endum eft, ei priuilegium excufationis
| bus conftitutionibus cauetur. $. 3. Non ommnia tamen cor- | ablatum, cui fideicommiffaria libertas foluta eft: nam in toto
pora, vel collegia vacationem tutelarum habent, quamuis mu- | fere iure manumiffor eiusmodi nihil iuris vt patronus aduer-
0 neribus municipalibus obftricta non fint: nifi nominatim id | fus liberti perfonam confequitur: excepto, quod in ius voca-
] priuilegium eis indultum fit. $. 4. Is qui Aedilitate fungi- | re patronum ?? iniuffu ?? Praetoris non debet. :
i tur, pOtB& !:utor dari ':. nam A.edlhtas 1nte.r eos Magi&ratus *AV. VLPIANVS/A.! libro II. de OäQi.Ox?fG*CGIWI PA
j .. habetur, qui T* priuatis muneribus excufati funt, fecundum | ExcvsaAnk fe tutor per libellos non poterit. E
l j 'Dlm Marci refcrlptu.m.v $. 5. Sane notum .efc,vqu.od geren- OXXVI. PAVLVS/!! äwroüngulagd.gk'/Excuf:at;qmbgs,yH
. tibus honorem vacationem tutelarum concedi placuit: vacare| MExsoRnxs frumentarios *^ habere ius excufationis, appa-
autem eos, qui tunc primum vocentur ad fufcipiendum offi- | ret ex refcripto Diuorum Marci et Commodi, quod refcripfe-
cium tutelae: ceterum eos, qui iam fe mifcuerint adminiftra- | runt PraefeCto annonae £ ï | ,
L tioni, ne *? tempore quidem Magilftratus vacare aeque notum XXVII. MARcEAMVY s//|libro V. Regulazum.|/ Ls«
; eft $*. $. 6. Domini nauium non videntur haberi inter pri- | GA TARIvs, qui rogatus eft alii omne legatum reitituere,
j uilegia 9?, vt a ?5 tutelis ^* vacent: idque Diuus 'Traianus | fi maluit fe excufare a tutela, legatum propter fideicommiffa-
,; refcripfit. $. 7. Inquilini caftrorum a tutelis excufari folent: | rium confequitur: cui fimilis eft, qui de falfo egit, nec opti- .
nifi eorum, qui et ipfi inquilini funt,-et' in eod&:mäcafcro, ea- huit, « 2 Óheml : j :
4emque condicione funt. , - " | Sà&; «ed — «pp XXVIIL PAPINIANV g/i libro V. Refpon.fo.rgrq/H
j ddos, XVIIL. VrPerANvs/|libro XX. adilegemTuliam etPa- | Tvron petitus ante decreti diem, fi aliquod priuilegium.
" piam.|| Bxrro- amiffi ad tutelae excufationem profunt: | quaerit, reCte petitionem inftitutam excludere non poterit.
i quaefitum eft autem, qui funt 95 ifti: vtrum hi, qui in acie | $. 1. Quae tutoribus remunerandae fidei caufa teftamento pa-
" funt interempti, an vero omnes omnino, qui per caufam belli | rentis relinquuntur, poft excufationem ab heredibus extrariis **
i parentibus funt abrepti:in obfidioneforte? Melius igitur pro- | quoque retineri placuit: quod non habebit locum in per fälla
il« | | | H
44 In Pal. V. et Otob. haec finalia defunt, in hoc tamen fpatium relictum eft. 2 &. Hal. ztec. i AP' Hal. aeqe notum eft, abfínt. GER. — 62, Hal. inter pri-
45 Haud dubie Bitrafío, íÍcriptum pro: Vitrafio. Editiet plerique MSS. codices: | milegiarios. —Vulg. mtra priuilegia. BR. 6:5 Ap. Hal. a, abeft. GEB. . 64
" Britafio. Vat. monftrofe : Bitrofio Papillioni. ? R. Hal. Bitrafio. Habent: Britafio | Vulg. a tutela. B R. 65 Hal. fimt. — 66 Hai. PAVLV'S, praetereaque nihil.
) Pal.LILIIL Barb.GEE. ^ 46 Gothofr. in nota: Lugdunenüi. Hal.GEs. — 47 | 67 Vulg. praefigit: aliwm. BR. — 68Hal. babeat. — 69 Flor. hicetin sst
Hal. Claudius Mavcus ( quamuis filiusfamilias) fi idoneus. GE . 48 Hal. | buseft:centenfimum. GEB. — "7O Ap. Hal. datur, abeft. G E g. T! TU PIANTE
f perfeuerabit. G EB. 49 Hal. l;b. IV. GER. 50 Hal. et Vulg. inferunt: | etita omnes editi et fcripti praeter Vat. fine dul?xg in ex'cuht ante £. B R. SCrE
^ fuo. BR. — 81 Hal comflituit. — 52 Mal.lib. V. ediéli moujtorii GEB. 53 | pti funt: Pal L II IH. 1V. V.. vbï tamen eft: inimxerit, Barb. Sed Vaþ. vt e
" Vulg. zutuenda. GEB. 54 Hal. eiusque, quae. GEB. — 55 Hal. femeftre. Flor. GER "7 Hal. vocari, TEPUIPPMS omiffo GEB. - 'f73 Vj.ïlg.' "ïfi
j^ GEPB. 56 Bafil hic: Seurà cápers, licita corpora, i. e. collegia. BR, — 57 | imffua. BR. — '74 Bafil. o ereuéreat. BR. — 75 Dorotheus in ChOh.-ls' od
di» Hal. praefigit: 440$4ue, quo fa&o conftru&io turbatur, nifi malis initio periodi: | vv &vvevémagzcv. Adde Cuiac, XI. Obf. 1$. g R. — 76 Hal. extraneis. GE7B,Z',
] li qui. BR.

M

58 Hal. extraneorum. GER. 59 Vulg. inferit 2. BR. — 6O

474
filii, quem pater impuberi frátri coheredem et tutorem dedit:
cum iudicium patris vt filius, non vt tutor promeruit. $. 2.

'T'utorem ad ?? tempus exulare iuffüum excufare 78 non opor-.

tet:; fed per tempus exilii curator in locum ipfius debet dari.
XXIX. MamcrA wv s /||libro TL—Lnfütutonm.|
Prawk fiin exilium 'datus fit tutor, poteft fe excufare, fi *?
in perpetuum datus eft. $. r. Facilius autem exulis igno-
rantia, qui contutorem 99 fufpeCtum facere non potuerit, ve-
niam habebit. — /2,,44 | ; |
XXX. PAPINIAN ! ;
RISPERITOS, qui tutelam gerere coeperunt, in confilium
principüm adfümptos; óptimi maximique Principes noftri con-
ftituerunt excufandes: quoniam circa latus eorum agerent,
" et honor delatus finem certi temporis ac loci non haberet.
$. r, Cum oriundus ex prouincia, Romae domicilium haberet,
eiusdem curator decreto Praefidis ac Praetoris conftitutus, re-
rum adminiftrationem vtrubique fufcepit: placuit, eum duas
curationes adminiftrare non videri: quod videlicet vnius duo
patrimonia non viderentur. $. 2. Qui priuilegio fubnixus
eft, fratris curationem fufcipere non cogitur. $. 3. Patronus

impuberi liberto quosdam ex libertis tutores aut curatores te- -

ftamento dedit: quamuis eos idoneos effe conftet **, nihilo
nE d lj J XXXI. PAvrvs/||libro Vl-Quaef
f5 iU. . quitres tutelas adminiftrabat, duobus pupillis diuerfis decre-
»o£. Ü« — tis datus eft, qui potuit excufari 9?, et priusquam caufas ex-
1529..

LI'ut:

cufetur. Potuit ergo ?* tutela eius, qui nunc quarto loco

inuenitur, excufari: fed cum non fit excufatus, neceffario fub- -
eundum eft onus illius quoque tutelae, Nec me mouet, quod -

dicat aliquis, hoc nez$? exigi, an adminiftretur tutela: hoc

enim eo pertinet, ne fit finita adminiftratio: ceterum, fi peri-

culum -fuftineat ceffationis, puto ei-smputandam eam quoque

tutelam. $.-r. Idem euenire poteft, fi duobus teftamentis, -

'O, cum haberet tres tutelas, tutor datus eft: vbi non apertarum

«* w picéo k n acóa :
E r lata fit tutela, fed aditae hereditatis, vel condicionis exiften-
tis. $.2.Illa quoque erit differentia tutelarum, de quibus di-
m .. . Ximus, fi tértia ét quarta fit delata, licet in quartam ?^ prius
L 4 :99^""'"- detentus fit, íquod huius, id eft, quartae 9*, ex quo iuffus eft
p , &dminiftrare, iliius, ex quo[|datus eft, periculum) fuftinet.
cefera L^ 677 &, 5, 88 Egm, qui pupillum bonis paterhis abftinuerat, deti-

'..;w-wl Ó

Ácoc geca m € «A5,,

vEigsrn :

arem, recte fatturum Praetorem,(fi etiam) vnam

pro pluribus cedat. Neque igitur fratres condortes ?? plu-
rium loco habendi funt: neque non ?? fratres, fi idem patri-

f

"77 Hal. per, loco: ad. GEB. —— *8 Hal excefari. GEE. —— 79 Hal. smodo,
loco: fi, et mox: fit, loco: eff. GER., 8o Hal. tatorem. GER.
Hal.conflat. — 82 Ap. Hal, qui potuit excufari, abfunt. GEB. —— 83 Hal. ad-
) ! minifirarat. GEB. — . 84 Hal. poterit ergo a tutela. GEB. 85 Gothofr.
| in nota: Aj hoc non exigi, al. hic non exigi. fllud nempe habet Hal. hoc
Vulg. E feptem MSS. Pal. V. et Otob. zec, quatuor alii: wom. Vat. me, vt eft
Flor. BR. lli quatuor Pal.I. II IV. Barb. GEB. —— $86 Refcribe: 4uarta,
vti omnes. BR. Etiam Hal. Gz. 87 Hal. verba: id efl, quartae, paren-
rhefi inclufit, .eht.laiïerifco fignauit, vt folet facere in iis, quäfe defunt. In mar-
gine tamen nihil apparet. G ER. Hal. praefigit: Et. GER. j
et Vulg. et fovores, 113(1)300 : confortes. BR8.8 aMl re i d a
GE B. 91 Hal. redigenda eft. GE B. 92, Gothofr. in nota: 4l. fratrum.
Ita Hal. et Vulg. ille etiam in margine: alias, fratris. GEB. 93 Hal. Apol-
linaris. GEB. — 94. Taur. excufaBit. GER. 95 Ap. Hal. quid, abeft. GE R.
96 Flor. erat: etautaliquid. forte: et am et aliquid. Bm. 97 Vox manife-
fte repetita ex antecedentibus, nec babet Hal, nec e tribus MSS. Vat. et Qtob.

DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. L

| telae funt: non enim, vt dixï, numerus pupillorum, fed;diffi-

NVS/A llibro-V.-Refponforum:]| /I ve

| tor reliquit, 19? ab eo/quod) petit, quod idem dedit, repelli
minus iure publico poterunt excufari, ne decreto confirmentur.. |
uaeftionum:;|| /S1 1s,-
| | iunxit, non quod alioquini dáturus effet] etiam fine tutela *. //44»v,
cufationis allegaret, vnus ex pupillis, quorum iam tutelam ad- |
à . aminiftrabat 33, deceffit: |vbi;deliit ei competere excufatio, fta--
tim tenuit eum prius decretum, quafi in loco tertiae tutelae
quarta fübroganda: nam ipfo iure tutor eft, et antequam ex- |

E « — tabularum tempus infpicii debebit, fi quaeratur, quae prior de- |

nendum in [(guarta tutela exiftimaui, quafi depofita illa. .$..4. |

tutelam fufficere crediderit, fi tam diffufa et negotiofa fit, vt

monium habent, et ratio adminiítrationis pariter. reddenda.
fit ?*, Etex diuerfo fratres ??, diuifo patrimonio duae, tu- |

90 Hal. fed neque, loco: neque non. .

f acwlda $

wgg-l-t.z;gxrationum conficiendarum ét reddendatüm confidetan- -
da eft. : M |
wmvs Apolinaris ??. Iulio Paulo.
lum, [vel quiuis alius extraneus extraneum aeque pupillum v« .
fcripfit heredém, et Titio legatum dedit,/eumque/eidem püpil- 2
lo: tutorem adfcripft. "Titius. confirmatus excufauit ?^ fe a

' J
ia ekcCQospe

tutela. /Quaero, a leäatum amittat? Et quid ?5, fi /tefta- Wä*"ä". " P
nto quide fit fcriptus, legatuk ! g fian
mento quidem]tutor non fit fcriptus, legatuim tamen accepe- 542 ^ -

rit] datusque a Praetore tutor'excufet fe, an aequlQ repfflen-
düsfitalegato: etan ? S/3liquid interfit] fia patre ve emancipá-
to pupilloitutor datusffit, vel puberi curator ?| Refpondi, qui non
jure datüsi»- fit/) ** vel tutor vel curator a patre, (änüä?natus
a [P;;aätore, excufationis beneficio vti maluit, [repellendus- eft
alegato: idque et Scaeuolae ?* noftro placuit: nam *(et *
Praetorjqui eum cornfirmat tuqþrerä)] defuncti/fequitur iudi-
cium. [Ídem in matris teftamento[dicendum eftj — Similis eft
matri quiuis extranefis, qui pupï]llum heredem inftituit, eique
et in tutore dando profpicere voluit, /quales fünt alumni no--
ftri, Recte ergo placuit, eum, qui recufat id ?? .ügocj, tefta- f

debere. Non feémper tamen, exjftimo, eum qui onus tutelae ; Zziiz»,
recufzgu]itärepenendum/a legato: fed ita demum, fi legafum] - |
ei ideo adícriptum appareat, quod eidem tutelamjfiliorum in-
Idjapparere]potuit ?, ü-fpofPeris teftamento legatum adfcri-
um,codicillis verolpoftea factis tutorem datum :[in hoc enim
ldgato poteft dici, non ideo ei relictum,rquiaj et) tutorem 'effe
voluerit teftator. — — :^. — * E : |
-XXXIIL Inxx /|libro[XXIHf-Quaeftionum ||/.Szp.
HAEC nimium fcrupulofa furt, nec admittenda: nifi euiden-
ter pater exprefferit, velle fe dare, etiam fi tutelam non admi-

niftrauit ?: femper enim legatum aut antecedit, aut fequitur Jer
futelam. « ; —— . p Wi r uUIDIMIIE
j XXXIV./Ipexw |Hibro VIE-Quaeftionum |;. Ex
jEIS|^ apparet, non effe Kis fimilem eum ? quem Praetor tu-
torem dedit, cum poffet vti inmunitate: hic enim nihil con-
tra iudicium fecit teftatoris: nam quem ille non dedit tuto-
rem, eum voluiffe ?, tutelam adminiftrare filii, dicere non

poffüumus. | .. x : |
! | XXXVo IDEM;;/(H librOXWTï*"a':a[ ly QV ID
autem, fi fe non. excufauerit, fed adminiftrare noluerit, con-
teätus, .äg,oad ceteri idonei effent? " Hic poterit conueniri,
fi ab illis res feruari non potuiffet ?. ^Sed hoc non quaeren-
dum eít, fed contumacia punienda eft eius, qui quodammodo
fe excufauit. Multo magis quis dicere debebit indignum iu-
dicio patris, qui vt fufpectus|remotus ? eff/a tutela] L'«/fremouedus -
* XXXVI. /Inew /Alibro -TX:--Refponf üï] 9 (Aw) D dens
cissrMoS quidem /et fideliffimos] parentes liberis tutores :f
eligere folere, (et ideo/ad fufcipiendum onus tutelae etiam ho-
nore»' legati eos perfequi *^: fed cum proponatur, is de
i s quo

BR. Habet tamen Barb. immo et Bynkersh. GEB. — Quod ad Hal. re&e qui-
dem monet Brenkm. eum non habere vocem fit, verum et monendum erat, hanc
apud eundem mutatam effe in ef?; ita nimirum Hal. Refpondi, qui non iure da-
tus vel curator, vel tutor a patre eft. 98 Taur. ScaeBolae. GE B. — 99 Hal.
et Vulg. inferunt: onzs, illetamen ;d, refpuit. BR. —— 100 Hal. praefigit et. GE .
I Scilicet: omere. lta etiam eft in L. 35. n fim.fed e expun&ta. Huius loci - j
cauífa i L. 44. ad fm. 'Yaur. videtur retinuiffe: ab aliorum tntelae, licet et —
hic e fit expun&a. - Verius itaque et hic effe negle&am expunctionem. — Sane:
tutela, habent omnes tam manu quam typis exarati. BR, — Etiam Hal. et Pal, I.
I HL IV. V. Vat. Otob. Bynkersh. GEB. 2, Hal. poterit, ^ 3 Hal. ad-
miniflrauevit. ^ 4 Hal.et Vulg.bis.BR. — $ Vulgo ewm,abeft.GEB. —6 Hal.
in margine: alias, noluiffe. GEB. — 7 Hal. idomei fiut? et bi. GE B. . 8Hal.
potuit. GER. 9 Vulg. remouendus.BR. — Yo Hal. lib. V LI. vefpouforum ve-
fbondit. GEsB. — 11 Hal. bonorem et ita Barb. g R. Cum Flor. facit Bynkersh.
GEB, . I2 Vulg. profequi, et fic nos legeremus, quod per et pro etiam. alibi
; j &Qne

5

Mater filium fuum 'pupil- £,5

Jïag

P Y^
(7',:(.'[/*1 i

lus

m Pl UM
] Ui *

4 xu;" [j
llo .,/(a.l)zw
N

m fm:

h
lod
ra
ts
d

il
a.
r
1
jbi
n

UDIGESTORVM^LIB; XXVIL'TIT. L«

: :quo quaerftur, in/teftamento)legatum merüiffe, et idem: T395g:
lef pillo fubftitutus, non eft verifimile, hunc ** demum eum te-
.. dtatorem fubftituere voluiffe, fi et tutelam füfcepiffet: et ideo

€um de quo quaeritur,-alegato quidem, fi adhuc viueret pu- -

[ 1 /«c«- pillus, repellenduim fuiffey a:fubfütutione autem non effe füm-
mouendum: cum.eo cafu etiam füfcepta tutela finiretur *5,
$. r. Lucius Titius.ex tribus filiis incolumibus. vnum habet

emancipatum eius aetatis, vt curatoresaccipere debeat." Quae- -

To, fi idem Titius pater, petente .eodem filio emancipato, cu-
rator a Praetore detur, an iure publico vti pofüit, et nihilo mi-
nus trium filiorum nomiuze vacationem poftulare? Refpondi,
praemium ** quidem patri, quod propter numerum liberorum

[ 1'^^^* ei competit, denegati non oportere: **:-fed cum(filio fuo]cu-

p Vyie, Tator petatur, contra naturales ftimlulos facit] fi tali.excufatio- -

| . me vtendum eífe temptauerit *9. .. |
| XXXVIL (ScaAxv-o r A/|libroIT-Refponforum:| V Q vx
TESTAMENTO ?? tutor (datus]fuerat, adito Praetore dixit,
t:cte» Íe tres|liberos habere: adiecit praeterea, habenti patruum le-

C2 CC

creuit, SYI LEGITIMVM TVTOREM HABENTI TVTOR

DATVS ES, NON EST TIBI NECESSARIA EXCVSA-|

TiO. Quaero, cum nemo patruus impuberi . tutor effet, an
nihilo minus tutor remanfit.??? Refpondi, fecundum ea quae
proponerentur, quamuis iuftas excufationis caufas haberet,

|1o,£4,,, hon |tamen effe excufatum »propter vitium. pronuntiationis,

L. riej
-Ul .

: $- 1. Item quaero, fi adquieuiffet fententiae, an ob. id'.quod
7 non geffit tutelam, vtilis a&io in hunc dari debeat? JRefpon-
