a€tio propter pgenitentiam competit ei, qui dedit. Plane fi
CPPE . non manumiferit ?*,[conftitutio fuccedit, facitque eum libe-
L 4 /;jfr?f"f-wrumg)ü nondum pzenituerat ?? eum, qui in hoc dedit. $.2.
Item fi quis dedÉfit Titio decem, vt feruum emat, et *? ma-
numittat, deinde paeniteat, fi. quidem nondumjemptus eft, páe-
&&l nitentia dabit condi(&ionem, fi hoc ei manifeftum fecerit: nej
to Qu fi| poftea emat, damfngj adficietur ^7: fi vero iam fit emptus,
£, ex pf paenitentia non facit iniuriam ei, qui rademit, fed pro decem,
"f ht 6s ln o it, ipfum feruum, qüém etnit,jreftitiet: aut fi ante
* — quae accepit, ipfum feruum, qu jreftituet: aut fi an
nizjer Ve,ie: deceffiffe proponatur, nihil praeftabit ^?: fi modo per eum fa-
€&tum non eft. Quod fi fugit, nec culpa eius cóütigit, qui rede-
mit, nihil praeftabit: plane repromittere eum oportet, fi in
Lon. re]h/&Murim., poteftatem fuam peruenerit, reïgïï' l$. $. 3. Sed fi acce-
yedinterct2: É5n24: yit ** pecuniam, vt feruum manurmtä]æ/dsque fugerit prius,
| /ngf:"")?mm quam manumitta£ur, videndum an condici poffit, quod accepit ?
Et, fi quidem diftraécturus erat hunc feruum, et propter hoc
non diftraxit, quod acceper&f, vt manumittat *^?, non oportet
ei condici. Plane cauebitj vt, fi in poteftatem füam peruefie-

d n ,

L—-«Ct £»,,

JA/;( « cp-::"' J

picex O lo :

P

|]JA

1
^ 4« ^
m fCcc EN[— b « L -

p
L'envfra. Verppicf,,
ü' ,

A

G.

As ak
JN&

j / f fo6COU
PI au/: r'a'a,m«t,,

fe fiatuliberum putauervit, nec fit, fecit nummos. BR. 27 Hal. et Vulg, ad-
dunt daré. BR, 28 Hal facit. GEB. — 29 Hal. efl. GEB. — 30 Áp. Hal.
et, abeft. G E. 31 Vulg. pereant. BR. 32, Vulg. inferit et. B R. 33
Hal. lib. XXXVIII. GEs. 34 Taur. profici[cERis. G EB. 35 Hoc eft,
debet dici. "Vide L. 1. $. 16. de coniung. cum emanc. lib eteundem Vlpianum
in L. 4. praeced. vt adeo locutio tuta fit contra iniuriam Ant. Fabri ;& Ratiom.
ad b. l. j. BYNK. 36 Hal. fint. GE B. 37 Hal. tradidit. GEB. 38
Hal. manumifit . GEB. 39 Hal. poeniteat. G EB. 40 Flor. erat initio : vt
feruum manumittat, ia emat et, exciderant. B R. 41 Gothofr. in nota: A.
adficiatur. Nempe Flor. a antiquiffime repofita, et ita habent omnes. BR.
Etiam Hal. G £ s. 42 laur. praeflaVit. GER. 43 Vulg. fe vreflituturum.
Ita et Hal. absque fe. '"Waur. edidit reffi T Viri, vt legatur reffitutu iri. At
Anton. Auguftinus 4J. Ewendat. 2. videtur praeferre formam Flor. extantem

l

DIGESTORVM LIB. XII. TIT. IV

ä feruus, reftituat 1id, quod accepit, ^* eo minus, qüQvilief W
feruus factus eft propter fugam. Plane fi adhuc e&m manu- , E
mitti velit is, qui dedit, ille vero manumittere nolit propter ^" / ;

fugam offenfus, totum, quod accepit, reftituere eum oportet.Xcprm o - W/V

x

Sed fi eligat is] quiidecemudedit, ipfum feruum confequi ne- J?j*j,t"e-;, , Nw?
ceffe eft, aut ipfum ei dari, aut, quod" dedit, reftitui. Quod ää"fw |
fi diftraéturus non erat eum, oportet id, quod accepit, refti- ^^ :
tui: nifi forte diligentius eum habiturus elfet, fi non accepif-
fet, vt€ manumitteret: tunc enim non eft ;(equüm, eum et fer-
uo, et toto pretio carere. -$-4: Sed ** vbiaccepit, vt manu-
mitteret, deinde feruus deceffit ^?, fi quidem moram fecit ma-
numiffioni, confequens eft, vt dicamus refundere eum, quod
accepit: quod fi moram non fecit, fed, cum profectus effet ad
Praefidem, vel apud quem manumittere poffet, feruus in iti-
"alb 49 J GC E . .
,Bene deceflerit ^?, verius 'eft, 1:12-(.11119«&.;1 d;ifcra&urus i ao MM
Qquo P? ipfe vfurus, oportere dici, tikhil eüm refundere debe-r- ^9-
. 41 3 €rut m á
re. Enimuero fi nihil. eorumjfacturus ?*, ipfi adhuc feruutn
obiffe *?*: decederet enim et fi non accepiffet, x& mangymitte-
ret: nifi forte profectio manumiífionis gratia, morti(?? cau-
fam/praebuit: v&-5* vel a latronibus fit interfe&us, vel 55 — —
ruina in. ftabulo oppreffus, vel vehiculo obtritus, vel alio quo/Zét;
modolIquo/non periret ?$, :

lü.
N
MII

Ü

j nifi manumiffionis caufa profij-
Mceretur. Lljmome adigpereo, Ya n tabibquegiuo — 17 quo
VI. Inrw llibro-MT.—Difputatiomum. , . $r EXTRA-
NEVS pro muliere dotem dediffet, et pa&usïegeg vt quoquo
modo finitum eflet matrimonium, dos ei redderetur, nec fue-
rint nyptiae fecutae, quia de his cafibus folummodo fuit con- ,.
uentuim, qui matrimonium fegüuntur, nuptiae autem fecutae ijwt.
non(fint **, quderendum erit, vtrum mulierifcondictio, an ei, gacre -
qui dotem dedit, competat? Et verifimile eft, in hunc quoque :
cafüm, eum, qui dat, fibi profpicere: nam, quafi cauía non |
fecuta, habere poteft conditionem,;qui ob matrimonium de- Ut
dit, matrimonio non copulato: nifi forte euidentiffimis proba- :
tionibus mulier oftenderit, hoc eum ideo feciffe, vt ipfi ma-
gis mulieri, quam fibi profpiceret. j$. 1) Sed et &i pater pro
filia detj' et ita conuenit, nifi euidenter aliud. aCctum fit, con- |
dictionem patri competere Marcellus ait. XWL, — L sBespensoveon
p. VIl. Ivrraxvs; libroXVI-[Digeftorum. Qvr sE
debere pecuniam mulieri putabat, 1uflu eius, dotis nomine . " .
promifitjfponfo, et foluit: nuptiae deinde non interceferuntz - Wæ ]
quaefitum eft, vtrüm ipfe poteft 55 repetere eam *? pecu-L;?fgjï; s À
niam,/äüïdediffet, an mulier? Nerua, $9; Atilicinus zéfpon- "m
j : . £ o dot. detpo
derunt,dquoniam putaffet 2;62(14:9 m 9* (deberel pecuniam, fed ex-
ceptione doli mali tueri fe potfijilet, ipfum repetiturum: fed
fi cum fciret fe nidil mulieri debere, promififfet 5?, mulieris ef-
fe aCctionem : quoniam pecunia ad eam pertineret: fin$? au--
tem vere debitor fuiffet, et ante nuptias foluiffet, et nuptige
fecutde non fuiffent, ipfe pe£üt 5* condicere, caufa debiti in- | 2Z/^^t
tegra mulieri ad hoc folum manente, vt ad nihil aliud debitor
compellatur, nifi vt cedat ei condicticia aCtionew $. 1. Fun-
dus dotis nomine traditus, fi nuptiae infecutae ?? non fuerint, -
condictione repeti poteft: fructus quoque coséici ?* poterunt,:
Idem iuris eft/de ancilla, et partu eius. — 4 e€

VII. NznATIVSibre-L-Mermbranarum, — Qvop
' Seruius
reflituiri. Kaec forma eft primigenia fcriptura, et deinceps hoc in loco addi- .
tum eft tum, inter verficulos, vt fleret veffitutum iri. BR. 44 Hal. acceperit.
GEBR. . 45 Hal mauumittatur. Vulg. accepit, vt miamwmittevet. BR. — 46
Hal. praefigit et, et ad hanc ipfam vocem in margine addit: alias, aut. GE B.
47 Hal. inferit fj. GEB. — 48 Hal. decefferit. GEB. — 49 Hal. deceffit. GEB.
50 Hal. fiue diflra&turus erat, fiue eo quoque ipfe vfurms. G E B. 51 Hal. ad-
dit erat. GEBR. 52, Hal. o&ziffe. Wulg. dicimus obiffe. BR. — 55 Hal. mor-
tiv. GEBR. 54 Hal. inferit fi. GEB. — 55 Hal. inferita. GES. — 56 Hal.
periffet. GEB. — 57 Hal funt. GEB. . 58 MHal poffit. GEB. — 59 Ap. Hal.
eam, abeft, verbis fequentibus 4ui, fimul transpofitis. G E E. 60 Hal, inferit et.
GEE. 61 Vulg.idem. BR. — 62 Flor. promiffiffet. GEB. — 63 Hal. fim. GER.
64 Hal.zpfum pol[e. GEB. — 65 Hal. fecutae. GEB. — 66 Ap. Hal. condici, abelt.
* G E E.

ZFW/??» PT /0/ [L'T. À (fzæl: (2 T ,72 VRV ERA Doers
a"ïfæ/L&fWQM"æ7äfah£wfdïb7&wma&m«æ4. :

DIGESTORVM LIB. XIL

Seruius in libro de dotibus fcribit 9?, fi inter eas perfonas,
i ?uarum altera bnondugn igfcam aetatem habeat, nuptiáe factde
int,. quod dotis nomine interim datum fit,;repeti pofíe, fic in-

bo , € . . . — ( .
"oæf'" , tellégendum eft, vt fi diuortium intercelferit prius, quam vtra-
m U. M(r que perfona iuftam aetatem habeht, |fit ieius pecuniae repeti-
"h *L.;';wj*äg "U* tilo: donec autem in eodem habitu matrimoniypermaneyít 95,
* (s 7

non magis id repetijpoffit, quam quod fponfa fponfo dotis no-
mine dederit, donec maneat inter eos agffinitas: quod;eiimyex
ea caufa, nondum coito $? matrimonio datur, cum fic detur,
tamquam in dotegà peruenturum, quamdiu peruenire poteft,
repetitio eius non eft. ÓX X V.
"o CIX, PAVLVS[libFO-XVH:"*ad—P*I'&bäGiQmV ST DONA-
j TvRVS mulieri, iuffu eius fponfo numeraui nec nuptiae fe-
! rE i cutae funt, *? muliercondicet. Sedfiego eontraxi cum fpon-
| 7 L A. fo, et pecuniam in hoc dedi, vt fi nuptiae fegutz(e effent, mu-
7u XU-3uslieri dos adquirefgtur ** , fi non effehit fecutae, mihi reddere-
| tur, quafi ob rem datur ?? a: et re non fecuta, ego a fponfo]
- Condicam. $. r. Siquis indebitam pecuniam, per errorem, iuf-
fu mulieris, fponfo eius promififfet *?^5, et nuptiae fecutae fuit-
fent, exceptione doli mali vti non,poteft, maritus enim fuum

ii negotium gerit: et nrhil dolovï ääfï,/ nec decipiendus eft: quod
, fit, fi cogatur indotatam vxorem habere: itaque aduerfus mu-
; lierem condictio ei competit: vt aut repetat ab ea quod mari-
g. 1« W. . d .
" toä'äedlt: aut yt;^3 liberetur, fi nondum foluerit. ^ Sed fi, fo-
) ]uto matrimonio, maritus peteret, in eo dumtaxat exceptio-
; nefn;obítare *, debere *, quod mulier receptura effet.
X. IaAYorgvs **.libee—L—ex—Plauntie, Sr wv-
3174 LIER ei, cui huptüra erat, cum dotem dare vellet, pecuniam, -
l w . quae fibi debebatur, acceptam fecit, neque nuptiae infecutae
D A. funt, reCteab eo pecunia condicetur : quia nihilintereft, vtrum
n ex numeratione pecunia ad eum fine caufa, an per acceptila-
t« tionem peruenerit. - : - | |
" w5t5 lvrrAwvs dibro-X.-Digeftorum; Sr nenEs
, arbitratu,liberti certa fumma monumentum iuffus facere, de-
0 derit liberto pecuniam, et is accepta[þecïmia monumentum
À non faciat, condictione tenetur.] 4-et/ee xt^- hv :
" XII. PAV'LVSll-ibfö"*ï&ggg ad-legem- Tuliam "et-Papiam. |
t —J Qwmw ** quis mortis caufa donationem :&?&äuæcomäluif-
. CM fet ** donator condicit, fruCtus quoque donatarum rerum, et
. W*Tff'f& partus, et quod 18 rei donatde, repetere poteft. — —
if "fa*q*:ä;,,f & XIIL. MARcrANvsVMibro LIII. -Regularum.. S1 ri-
" r " L1vs contulerit fratri, quafi ad'gmtu,rus bonorum poffeffio-
L nem, et,non ad6nouit "?, repetere eum poffe, Marcellus li-
| bro gui'g'to Digeftorum fcribit.- u- ! |
j XIV. PAvrvs,libro IlI.-ad-Sabinum; S1 rRocv-
: RATORI falfo indebitum folutum fit, ita demum a procura-
e tore repeti non poteft, fi dominus ratum [|habuerit: fed ipfe
: | GEBR. 67Hal fcvipfit. G&B. — 68 Hal. permaneant. GEB. — 69 Vulg. contracto.
: Sed coita focietas eftin L. 7. znfra Pro focio.BR. — Adde Gronou. ad Liu. XXXIV,
; 11. DVK. — TOzal.ertVulg.praefiguntid. GEB. — 71 Taur. adqui REtur. GE B.
2251 -712 Naldatwm.GEsB. —"72bFlor.promifüiffet. GE&. — 73 Vulgo vt, abeft. BR.
W I 74 Hal. IABOLENV S. GES. 75 Hal. Cwj, GEB. 76 Hal. inferit fece-
v2t: immo recentiori manu Flor. in margine adie&um feciffet. Et fane tale
) quid requiritut. In Vat. HL feciffet; quod deerat, fuppletum. — Adhuc deeft in
" : $. Cruc.,Barb. habet fecerit. Otob. faceret. n Treuif. ex feczjfet, fa&um fe-
! cerit. lgynkersh. noua ratione: domaffet et conualuiffet. 8R. — Mihi videtur hic
; nihil requiri. Nam fi abeffet dozator, nonne re&e diceretur: cum quis donatio-
l -em mortis condicit, cum ((id eft, poftquam ) counaluiffet ? Hoc autem addito ni-
" bilo deterior fit locutio. — Donatio eft res donata. — 1n L. 4. imfra. Pro donato
íó eft donatiouem vfucapere, — Nec poteft feciffet vel fecerat intrudi, niti fimul cum
a in cwi mutetur, a quo abftinendum puto. Dvk. — Hoc pro fua fagacitate vidit
i Hal, hunc locum ita interpungens: Cmi quis mortis cam(a domatiouem fecerat,
i um conualuit donator, coudicit. fru&lus etc, — 'Taur. ab omni interpun&tione ver-
" borum: cum quismortis caufa donationem cum comualuiffet domatov condicit, cau-
ll te abftinuit, Secundum Dukeri fententiam, ni fallor, ita fententia eít diftin- ,
d. guenda: cum quis mortis caufa donationem, cum conualuiffet, do7zqtor condicz',t..
i Quid autem vetat verba Pauli de herede donatoris accipere, qui, cum cquualuz[—
M fét douator, hoc eft, ideo quod donator conualuerat, donationem mortis cauía

. u .
&DE CONDIÉTIONE OB TVRPEM, VEL

T.

dominus tenetur, vt lulianus ftribit. Quod 89 fi dominus
ratum non habuiiï'et,,etiam fi debita pecunia foluta fuiffet, ab -
ipfo procuratore repetetur: non enim $t* quafi indebitum
datum repetetur ??, fed quafi ob rem datum, nec res fecuta :
fit, ratiyabitione non intercedente: vel quod furtum ifaceret J«wf
pecuniae falfus procurator: cumquo ?? non tantum fur-tiuääïq Jarét)
fed etiam condici ei poffe. Vcctf emo RT. R—
XV. PowPoNrvs llibro-XXII. ad Sabinum, Cvv
sERVvvs tuus in fufpicionehfurti ?ttio veniffet, dediíti eum
in qugeftioneyi fub ea caufa, vt, fi i fä*gï?artïfm i eó' non ef-
fet, redderetur [ttbi: is eum tradidit Praefecto 84 Vieilum,
quafi in facinore depráehenfum: Praefectus Vigilumeum.fan-
mo füpplicio adfecit. Ages cum Attio, dare eum tibi opor- -
tere: quia et ante mortem dare tibi eum oportuemig 95.. La-
beo ait, æoffe etiam $5 ad exffibendum agi,&uoniam fecerit 97, -
quominüs exhiberet: fed Proculus dari oportere ita ait,fi fe-
cifles eius hominem: quo cafü ad exhibendum agere te non
poíle;?? : fed fi tuus manfiffet, etiam furti te aCcturum cum
eo: qui£ ** re aliena T fit vfus, vt ?? fciret fe inuito domi-
no vti,(aut dominumyjfi fciret, prohibiturufm effeZ^
XVI. CersvslibroTI-- Digeftorum. Dxnpr tibi pe-
cuniam ?', vt inkhi Stiglíüm dares: vtrumid contra&tus genus
pro ?? portione emptionis et venditionis eft? an '[äulla hic ?3
alia obligatio eft, quam ob rem jdatrire non fecuta? In quod ?*
procliuior fum: et ideo, fi mortuus eft Sticfus, repetere, pof-
füm, quod ideo tibi dedi, vt mihi Sticlftüm dares. Fingejalie-
num effe Stichum, fed te tamen eum tradidiffe: repetere a te
pecuniam potero, quia hominem accipientis non feceris: et
rurfus fj tuus eft Stickus, et pro euictione eius promittere
non vis, non liberaberis ??, quo minus a te pe"cuniay( repe-
tere poílim. |

IV .. 227

aof

du - eco;! 6

] 4/*&o

La «t Jm VTxen l,

: y'y x
L Qee6 G. J fét, j

INIVSTAM CAYSAM. /2)2651,&5".7,0&" ERE
E Pavrvs libo[X. ad Sapinum. X -- eexfeme L0 À
MNE, quod datur, aut ob Tém datur, aut ob caufam: et
ob rem, autj'furpem, aut honeftam: turpem autem, aut, -
-v& dantis|fit turpitudo,fgon accipientis: aut w&-^ accipientis ^.
dumtaxat, non etiam dantis: aut vtriusque. -$—t1: Ob rem
igitur honeftam ? datum ita repeti poteft, fi res, propter
quam datum eft, fecuta non eft. $. 2. Quod fi turpis caufa
accipientis fuerit, etiam fi res fecuta fit, repeti poteft. X Xl
Il. VrPrANvs libro|XXVI. ad Edictum. Vr PVTAL'.:.L—-' '
dedi tibi, ne facrilegium jfaciasj ne 4 furtum: ne hominem oc- 146v tesm,
cidas: in qua fpecie Iulianus fcribit4fi tibi dedero, fffe homi-
ob imminens morbi pericnlum fa&am nunc condicebat, poftquam donator alio
morbi vel mortis genere ad plures abierat, nec res mortis caufa donatas ipfe vi-
uus reuocarat? GEB. — 7 Hal. couzaluit. GEB. — '78 Hal. in margine: aizas,
acceffit. GE B. — 79 Hal. agmouerit. GEB. — 80 Hal. tenetur. — Sed et Iulianus
fcribit, quod. GEB. — 81 Hal. tamen, loco enim. GEB. — 82 Ap. Hal. repe-
tetur, abeft. G'EB. 83 Hal. cum eo. GE B. 84 Noodtius 1I. Proóab. s. (
mauult: Praefeclo Vvbi. Florentinam defendit Bynkersh. II. Obf. $. ^ Quin-
que MSS. habent Pigilsm. B. Barb, Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. etiam -
Hal. GER. — 85 Hal. oportuerat. GEB. — 86 Hal. et loco etiam. GE B. 87!
Hal. 2guoniam dolo feciffet. G EB. 88 Hal agere won poffes, GEB, 89
Hal. qui. GE B. o Hal cwm,loco vt. GEB. 9I Vide quae ad hunc
locum difputat Noodtius 77 Probab. 4. qui putat hanc pecuniam fuiffe pere-
grinam, ideoque pro merce habitam. [n aliam proríus fententiam abit Byn-
kersh. IV. Obf. 24. GER. 92, Conf. Noodt. . Obf. 17. ex IV. Probab. 4.
et f. BR. 93 Hal. au et bic uulla. GER. 94 Hal i& q40. GEB. — 95
Yaur. liberaVeris. Kal et Vulg. lberaris. BR.

1 Gothofr. in nota: A. vicefimo. Flal. ljb. X X. et Taur. in ipfo textu
vicefimo, et in margine vicenfimo, quod a manu fubantiqua fa&um eft. & &..— Con£.
L. 26. $. 12. infr. de Conditl. Indeb. GER. 2 Áp. Hal. vt, abtít, GER.

.3 Hal boneflum, manifcito tamen typorum errore, GE B. 4 Hal. et Vulg.

—

] M 9É

L .

aadanieio . dores $.

I I

[: jc;n PHLa-s-q PO :

X [/. . 2'ita. :

,: ,/3:,
jie )/!ro'fsed 7 DA ^
[.J €radum.

Lf5«

* « 2
PC

]l ezde) t

"A rs

j ,
: du P
L. f €y D'lt;, Ains

1 j 1 CÁ4S fj p

j-
[

L 9 o6,

7

&tionem locum habere.

eft

| ea)([,(/raw'a; oX

te, abeft. GEB.

228 2Ów
d W[ ao 19(,;-4)8 A.Dt.'w :
nem occidas, condici poffe/7 $. r. Ttem * fi tiBgdederc;lvt rem
mihi reddas depofitam apud te, vel vt inftrumentum mihi red-
A$—2. Sed fi dedi, vt fecundum me in bond/caufaj
iudex pronuntiaret, eftjquidem relatum, condictioni locum ef-
fe: fed hic quoque crimen contrahif? iudicem enim corrum-
pere videtur: etg|semi? ita pridem Imperator ne£ter conftituit,

jlitem eum perdere.

IIIL. Pavrvs libro X.-9-ad-Sabinum, V BI AvTEM
et dantis et accipientis turpitudo verfatur, non poffe repeti
dicimus, veluti fi pecunia detur, vt male iudicetur. —— "
— .IV. VrP1iawNvs|libo XXVE-ad Edictum Ipnkwj]
fi ob füpfum datum fit, vel fi quis in adulterio deprehenfus ,
redemgfit (e: ceffat enim repetitio, idque *? Sabinus et Pe-
gafus ggfgggügfgjugt. (1$ 1. Item fi dederit fur, ne proderetur,
quoniam vtriusque ** turpitudo verfatur, [ceffat repetitio. -
$.-2- Quotiens autem folius accipientis turpitudo verfatur

Celfus ait, repeti poffe: veluti, fi tibi|dedero, ne mihi iniu-

riam facia&. .$—3. Sed '^ quod meretrici datur, repeti non
poteft; v& Labeo et Marcellus fcribunt: fed noua ratione, non

jea«i?, quod vtriusque turpitudo verfatur, fed folius dantis:

-- ag ^ l CUM . m : — . eebsutc:
üllamf enim turpiter facere,quod, fit meretrix : [non türpiter ac-
cipere, cum fit meretrix] rA s. d- Si tibijindicium *? de-
dero, vt fugitiuum meum indices, vel furem rerum mearum,
non poterit repeti, quod datum eft: nec enim turpiter acce-
pifti. Quod fi a fugitiuo meo acceperis, ne Fgm indicares,
condicere tibi hee, quafi furi, pofüm *5: fed'fijipfe iïgr indi-
cium a me accepit, vel furis, vel fugitiui focius, puto condi-

J Va LVLI ANVS ulibre-HI.ad Vrfeium Ferocem. Sr A
ferüo méo pecüniam qüis accepiffet, ne furtum. ab eo factum
indicaret, fiue indicaffet, fiue non, repetitionem fore eius pe-
cuniae, Proculus irefpondit; /2«^/; . : |
VI. VrPerANvs üibro-XVHE ^7 ad Sabinum. P. gm-
pETVO Sabinus probáuit veterum opinionejf, exiftimantglum,
id, quod ex iniufta caufa apud aliquem. fit, pofle condici.
In qua fententia etiam Celfus eft. $7
VIL. PowrPonui1vs libre-XXIE *5 ad-Sabinum. Ex
EA füipulatione, quae per vim extorta ieffet *?, fi,exacta' effet
pecunia, repetitionem effe conftat. L $ ob
VIIL. PAvrvs libro III. Quaeftionum. Sx os tur-
pem caufam promiferis Titio, quamuis, firpetat, exceptione
doli mali, vel in factum fuüffmouere eum poffis, tamen, fi fol-
ueris, non poífe te ?? repetere: quoniam fublata proxima
caufa ftipulationis, qu&e propter exceptionem inanis effet&pri-
ftina caufa ?^*, id eft, turpitudo, fupereffet. Porro autem,fi et
dantis et accipientis turpis caufa fit, poffefforem potiorem
efle: etideo repetitionem ceffare, tametfi ex ftipulatione fo-
lutum eft ^^. (
? IX, Ingw libro-V.-ad-Plautium- 51 vESTIMENTA
vtenda tibi commendauero ?3, deinde pretium, vt reciperem,
dediffem, condictioné]me recte aCturum, [gefpägf umjeft: quam-
uis enim propter rem datum fit, et caufa fecuta fit, tamen
turpiter datum eft ^*. $, r. Si ^^ rem locatam tibi, vel ven-
ditam a te, vel mandatahi vt redderes, pecuniam acceperis,

5 Hal Jdem. GER. 6 Ap. Hal. mibi redderes.

men, et moX veue. BR. .
8 Hal. ljj. XX. GEz. 9 Hal.

abfunt. GEB. 7 Vulgo mon, abeft. BR.
depraeben[us. GEB. 10 Hal. ;taque. GE B. 11 Hal. in margine: alias,
vtrubique. GEB. I2 Hal.inferit et. GEB. — 13 Hal. eo, GER. I4 De
hoc $. vide et Salmafium O/bf. Iur. Attici et Romani c. 25. BYNK. — Pag. nem-
pe ;27. feq. GEE. 15 Ita etiam Cicero pro Rofcio Amer. c..37. eum,
qui indicii partem accéperit. DVK. — 16 Hal. et Vulg. poffum. BR. — v7 Hal.
lib. X. GEB. 18 Hal. lib. XI. GERB. 19 Hal. efí. GEB. 20 Ap. Hal.
21 Vulg. fi prifiina caufa flipulationis, id eft. B R. 2
Hal. folutmm fit. GEB. — 23 Gothofr. in nota: A/. commodauero. — 1ta Taur.
habet in margine, Immo erat commenduero : recentius demum fa&um cormen-

dauero. BR. Etita Hal. GEB. — 24 Hal.effe. GEB. — 25 Gothofr. in nota:

fiobrem. Hal. GER.

(pinmnmm g z)

T U . . - z.f -
RATOR tuus indebitum([foluerit, et ^* tu ratum non habeas,

DIGESTORVM LIB. XIL TIT. V VL

habebo tecum.ex locato, vel vendito, vel mandati a&tioném: -
quod fi, vt id, quod ex teftamento, vel éx Kipulatu debofas,l/5*
redderes mihi, peeuniam tibi dederim, condi&tio dumtaxat pe-1/74.
cuniae datáe eo nomine erit: idque * Pomponius fcribit.

/X pg CONDIÉTIONE INDEBITI /.
N VrrriANVSibro-XXVI.ad Edi&tum '. i

vNc videndum de indebito foluto. $. r. Et quidem, fi
quis indebitum ignorans foluit, per hanc actionem con-
dicere poteft: fed'fi (ciens fe non debere foluit ?, ceflat re-
$ Á AA o^ ' )u V .
petitio. 7 7 XX/, a

& ,
.T. Ine w dibro?XVE 3-ad-Sabinum — Sr ovrs fic
foluerit, vt, fi apparuiffet effe indebitum, vel Falcidia emerfe-
rit, reddatur, repetitio locum habebit: negotium enim con-
tractum eft inter eos. $. r. Si quid ex teftamento folutum
fit, quod poftea falfum, vel inofficiofum, vel irritum, vel ru-
ptum apparuerit, repetetur: vel * fi]poft multum temporis
emerferit fes alienum, vel codicilli diu, celati prolati£igqui
ademptionem continent legatorum folütorum, vel déminutio-
nem per hoc, quia aliis quoque legata relicta funt: nam Di-r&j A&p u v
uus Ffadrianus circa inofficiofum et. * falfum teftamentum re- **« propte
fcripfit, a&ionetn "* dandam ei, fecundum quem de hereditate 7«4
iudicatum eft $. Cacifime VH - ;
IIl. PBAPrNIANVS Llbroe—XVHE. ? Qugeftionum.

IpnEw eft, egw folütis legatisfnoua et inopinata caufa heredi-

.tatem abftulit: veluti nato poflfumo, quem heres in vtero Lfi;iü'el'k(;ä;

ignorabat *?: vel.;etiam ab hoftibus reuerfo filio, quem pater
obiffe ** falfo praefumpferat:,nam vtiles aCtiones pofiumo, 1 h
jvelifilio, qui hereditatem ,euicerat, dari oportere in eos, qui le- .
gatum ériceperunt, Imperator Titib/Antoninus refcripfit: fci- jfer«n,
licet quod bonje fidei poffeffor, in quantum locupletior faétus .
eft, tenäur 12* pec periculum huiusmodi nominum ad eum, J erof-'a,,

qui fine culpa foluit, pertinebit. - Ms
4 ]V. PAvrvs/h Q3 i —. lhpik « Di-
uus Hadrianus refcripfit, et fi aliud teftamentum ** proferatur. — ,
Jdé» VuV LBPIANVSlibrop :3)ad-Sabinume, N k oN O- ',;:),ieym
c/ £Ua* 89 €-

vv *5, vt, quod Lalius foluerit 4,,8lius repetat. Nametcum 7« o

* . * * * . A« " y?t.; . * 2
minor vigintiquinqüe annis, 11300nfü1€e adita hereditate, folu-we;,ml,,,z;;—
tis legatis, in integrum reftituitur, non ipfi repetitionem com- ï'*f-W**
petere, fed ei, ad qïem.'bona pertinent, Axf;gïi,Tltiano re- . ojï,
Ícriptam eft. "E2 X W — 7 : : "inducweter) -
r : v2 jnïm;ü a? dl
VI. PavrnvsüibrodHIE-1?-ad-Ssbinum. Sr PROCYV--45, 2
/ïc»j Jutebat..

potfe repetijïabeo libris pofteriorum fcripfit: quod fi debitum: 1«5 il
fuiffet, non poffe repeti. Cglfus PAxtideo, quoniam ^^ cum ^ st r
quis procuratorem rerüin fuárum conftituit, id quoque man- l (t.4
dare videtur, vt foluat creditori: neque poftea exfpectandum .

fit, vt ratum habeat. $. r. Idem Labeo ait, fi procuratori in-

debitum folutum fit, et dominus ratum non habeat, pofíe re-

peti ?3. $. 2. Celfüs ait, eum, qui procuratori debitum ?*
foäuit, 'continuo liberari: neque ratiKfabitionem. confiderari :
qüod fi indebitum [acceperit, ideo. exigijfatihabitioAémi, quo-
d al hat | lo Y

I Hal. ljb. XXV. ad Sabiuum. GEB. 2 , Hal. foluerit. GEB. z
Hal. ljij. VI. GEB. 4 Hal. Sed et fi, loco vel. GEB. — 5 Hal. additfgynt, -
Vulg. fuerint. GEB. — 6 Vulg. vel. nR. 77 Vulgo inferunt vtilem. BR. — 8
Hal, effet. BR. — 9 Hal. ljb. XIV. GEs2. — 10 Taur, ignoraVat. GEB. — II
Hal obüffe. GEB. — 12 Hal. teueatur. GER. — 13 Hal. ld. VII. GEB. — 14
Bafil. uevayeveséga 9ia93«m, pofferius teflamentum. BR. 15 Hal. lb. V. GEB.
I6 Hal. addit efl. GEE. 17 Hal. foluit. GEB. — 18 Hal. ab Arriano, et
in margine: alias, Arrio. GEB. — 19 Hal. lib. IX. GEB. — 20 Hal. et Vulg.
inferunt ;2, GEB. 21 Vulg. addit ait. BR. 22, Hal. quia. GEB. 23
Hal. in margiue: m quibusdam exemplavibus adduntur baec. ab ipfo procuratove.
Sed fi ipfe ratum babeat ab eo repeti. GEB. 24 H. a Porta in IL. notat: in

P, F. ( hoc eft Pande&tis Flor. ) zndebituim folnit. Apparet tamen im, additum
effe.

Lf*'*e-*)'wz Án. |

| AWM:

hat

Al

J hd
.f"d;no,a?e,
u

"
w
vajun il r**
ÜUn i.

Yil

WMUM"CF :

Lj
W*uü!ï*"') ]
fnïwwa i
abwiqe M

) ïd*'fwhmü
[ 4f

DIGESTORVM .LIB.

niam nihil de hoc nomine exigendo mandaffe vidgKetur 25:
wt ideo, fi ritum nóf habeatur, a procuratore repetendum?f
$. 3. Iulianus ait, neque tutorem, néque procuratorem fol-
uentes, repetere poffe: neque intereffe, füam pecuniam, an
pupilli vel domini foluant.
VII. Powrourvs llibreIX.-^S-ad-Sabinum. Qvonp
indebitum per errorem foluitur, aut ipfum, aut tantundem re-
pettur.
U VIIT. Pavrvs li : i Qvop nomi-
l—-?g[ " me mariti, qui foluendo non(fit ^?, alius mulieri foluiffet ?$,
Ju*/äuf repetere non ipoteft, adeo ?? debitum eflet mulieri.
kitexer: IX. VLPIANVSLUi —ad-dSdiétum. NAw

L-)l('*jd— ET maritus, fl, cum facere nihil poffit, dotem foluerit, in ea
Lj d: X , caufa eft, vt repetere non poffit.
X. PAvLVvSs Libr : l IN niEM
debitor, adeo debitor eft, vt ante -diesm-folutum repetere non
poffit. : "t
| .XI. VrPrAxvsJUibre- : ' $I

xs, cum quo de peculio actum eft, per imprudentiam plus,
quam in peculio eft ?5, foluerit, repetere non poteft.
XIL. Pavrv sLi : 'abi SIFVNDI
mei vfumfructum tibi dedero, falfo e)yïïïimans -me eum tibi
debere, et, antequam repetam, decefferim, condictio eius ad
heredem quoque meum transibit. .
. XIll. Ipgwulibro.X.-ad-Sabinum, NATVRALITER
. L. EZ . . a . .
etiàm ferüus obligatur: et ideo fi quis nomine eius foluat,
velipfe manumiflus, ?? vt Pomponius fcribit ??, ex peculio 77,

p ff cuius liberamþïmini&rationem habepgt 38, repeti non fit:
.L)'y.ea-&:, et ob id et fideiuflor pro feruo acceptus tenetur 5?: et pi-

gnus pro eo datum tenebitur: et fi feruus, qui peculii admi-
niftrationem habát ^?, rem pignori in id, quod debeat, dede-
rit, vtilis pignératicia reddenda eft. $. 1. Item quod pupil-
lus fine tutoris auctoritate mutüuim accepit, et locupletior fa-
€tus eft, fi pubes factus foluat, non repetit. — r. | |!'XXt.
binum. NaAM hoc natura aequum eft, neminem cum alterius
detrimento fieri locupletiorem. — .
XV. PAvrvsLhlBbro-X-ad-Sabinum, INDEnBIT:IÍo-
luti condictio naturalis eft: et ideo etiam quod rei folutae
acceffit, venit in condictionem: vt puta partus, qui ex ancil-
Ja natus, fit *', vel quod/alluuionez?. acceffit ^?: immo et

uvnffæm fru&ps dquos|is, .cui. folutum eft, Böff,sz'fide percepit **, in
!Q CcondiCuonem lvenigDt, &. r. Sed.et fi nummi alieni dati

t *?, condictio competét, vt vel poffeffio eorum reddatur:
quemadmodum ** íi falfo eXiftimans poffeffionem me tibi de-
bere alicuiusrei, ^* tradidiffem, condicerem.
fionem tuam feciffem *9, ita vt jüibij *? per longi temporis
pr,a/efcm tionem auocari non poffit, etiam fifjrecte tecum per
indebit&ry) ?? condiöäoneg; agerem. $. 2. Sed et fi vfusfru-
€tus in re foluta alienüs fit, deducto vfafructu, a te condicam.

CXVIL PowPoxrivsiibreM—-adSabinum. SvsB

CONDICUONE debitum, per errorem folutum, pendente qui-

effe. BR. 25 Hal. videatur. GER. 26 Hal. ljb. II. GES. — 27 Hal.
efl. GEB. 28 Hal. foluit. GEB. 29 Ad hoc adeo, fubfifto. Sequitur
in L. 10. adeo debitor efl. Codices contuli, at fruftra, — Vulg. adeo debitum eft
snulieri. Kal ideo quia debitum efl mmulieri. BR. — Wli codices cum Flor. con-
ápirantes funt Barb. Otob. Vat. III. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. 30 Hal.
li. L. GEB. 31 Hal. ljb. VI. GEB. — 32, Hal. lib. VII. GEB. — 33 Hal.
effet. GEB. 34 Hal. lb. VI. GEB. — 335 Hal. vel, vt. GEB. — 36 Taur.
feriVit. GEB. 37 Hal. addit eo. GEB. 38 Hal. babebat. GEB. 39
Ap. Hal. tenetur, abeít, GE B. — 40 Hal. babebat, et mox debebat. GEB. — 41
Hal. nati funt. GEB. 42 Taur. alluBione. GEB. 45 Vulg. accefferit.

B R. 44 MHal perceperit. GEB. 45 Hal (uwt, et in fequennbus com-
petit. GER. 46 Hal. iníerit et. GEB. 47 kial. et.Vulg. p.faefïgzlnt
tibi. BR. 48 Videtur legendum, fi poffeffionem tuam feciffe. 1Cti quoque

Graeci: àveAaufáva yào, xv 0w T& ueruZO Dià Xohceoc wugueóowc, — Van de Wa-

ter 44 Obf. 16. Eftetiam in Notulis Bynkershoeckii; Sed et fi pojJeffionem

*«
| lcum m deb

Sed et fi poffes- -

ASECIITS VE

dem condidione repetitur: condigïïone' autem ex(if'tente repeti
nonpoteft. $. 1. Quod autem 5? ífub incerto 53 diedebetur
die exfiftente non repetitur: — « | :
1 XVII. VrPrANVS mmg—ïtag-gm
1 cum moriar, dare promifer üfolua ,
non poffe, Celi"us ait.P ((ïïïag fc;;]änï-äteæälgäm, repeïere, £f

XVIIL. Inzwfibro-XLVHE Ua OU M .
ea condidione debetur 57, quaé omnilnodo lexftatura. eft/ fo- ect —

lutum repeti non poteft: licet fuüb alia conditione, quae an|ovvm 2
impleatur, incertum eft, fi ante foluatur, repeti poffit. i at-7

229

u N
bNAMQ

XIX. PowPonrvs libro-XXIE 53..ad- Sæbi?- t Sr | & Aepee:
PÓENXÉE caufaeius, cui debetur, debitor liberatus gfä 22 & "'3;*7-')*'* |

turalis obligatio manet: et ideo folutum ;ä*efäeti non póteft.
$- r. Quamuis debitum fibi quis recipiat, tamen fi is, qui 9?
dat, non debitum dat, repetitio competit: veluti fi is, aui [he- tf |
redem fe, vel bonorum poffefforem, falfo exiftimans, credito- m
rilhereditario foluerit: hic enim neque verus heres liberatus Es
eri&, et is/ ^', quod dedit, repetere poterit: quamuis enim : '2/
debitum Ífibi quis recipiat, tamen fi is, qui dat, non debitum
dat, repetitio competit 9?, — $. 2. Si falfo exiftimans debere, , 63
nummos foluero, qui pro parte alieni, pro parte mei fueuint,
eius fummae partem dimidiam, non corporum, condicam.
$. 3. Si putem, me Stidkum aut Pamphilum debere, cum Sti-
chum debeam, et Pamphilum foluam, repetam quafi indebi- .
tum folutum: nec enim pro eo, quod debeo, videor id fol-
uiffe. — $. 4. Si duo rei, qui decem debefant, viginti pari- l 64
ter foluerint, Celfus ait, )gingulosgllina repetituros|9*: quia,
t]viginti foluiffent: et quod amplius am-
bo foluerint, ambo repetere poffünt. o £m u rt, |
XX. Iv L1ANVY s i | - SIREVS et
fideiuffor foluerint pariter, in bac caufa non differunt a duo-
bus reis promittendi: quare|ómnia, qude de hi$ dicta funt, ] /7f ec,
et ad hos transferre licebit. u ;
XXLI. PaAvrvs libroe-IHL.-Qufeftionum, PraAwrE fi

duos reos non eiusdem pecuniae, fed alterius obligationis,

L dHl

conftitueris, vt puta Stichi, aut Pamphili, et pariter duos da- . ,49c u«
tos, aut togam, |veljdenari& ?? mille, non idem dici poterit
in repetitione, vt partes repetant: quia nec foluerefáb initio
fic potérunt 9. Igitur hoc cafu electio eft creditoris, cuivelit ,
foluere: vt alterius repetitio impediatur. - AA
XXII. Powrowurv sili dL-57 i Srp X

* gT * fi nié pütem tibi aut Titio promififfe, cum aut neu-
trum factum fit, ant Titii perfona in ftipulatione comprehen-
fa 59 ;mófijfit, et Titio foluero, repetere a Titio potero. $. r.
Cum iter excipere deberem, fundum liberum per errorem tra-
didi: incerti condicam, vt iter mihi concedatur.

XXIIL VrPraNvsllibro-XLHE-9?-adSabinum. Erxr-
GANTER Pomponius quaerit, fi quis füfpicetur transactio-

d d
nem factam vel ?? ab eo, cuijheres eft, vel ab eo,ïq—r" pro-
curator eft, et quafi ex transactione dederit, quae faCta non

eft: anlocus fit.repetitioni? Et ait, repeti pofle: ex falfa
! enim
tuam fecifem. Emendo: Sed et fi poffeffione tuam feciffes. GER. 49 Hal.

50 Hal. et Vulg. iudebiti.BR. — 51 Hal. lib. XXI. GE&.
52 Hal. Quod etiam. GEB. 53 ita 'Taur. zncerto. Sed clare eft in. mem-
brana Florentina zncerta. BR. 54 Hal. lb. XIII. GEB. — 55 Hal. et Vulg.
inferunt et. BR. 56 Hal. lib. VI. GER. 57 Hal. detur, et mox extata-
va fit. GER. 58 Hal. lib. Il. GER. 59 Hal. fit. GEn. 60 Vulg.
pro fi is, qui, habet : fi quis. BR. 61 Vulg. id. B R. 62 Ap. Hal. integra
haec periodus: quammis enim — — vepetitio competit, abeft. GEB. — 63
Hal. praefigit tibi. G E B. 64 Ap. Hal. hic lex finit: additur tamen in mar-
gine: alios addumtuv baec. quia cum . deberemt, et viginti foluiffemt: quae am-
plius ambo foluerumt, ambo quima vepetere pof/unt. GEB. 65 Hal, dénarios..
GE B. 66 Hal. poteraut. Vulg. per partes potuevunt. BR. 67 Hal. iib.
X. GEB. 68 Hal. compraebenfa. GE B. 69 Hal. /;. 1II. GER. 7o
Ap. Hal. vel,abeft. GEB. — 71 Gothofr. in nota cui Florentiae litera 4
fubantique eft deleta, fuperfcriptaqgue c, vnde Taur, in margine cwi. ial et

Xx2 Vulg.

et ita tibi. GEB.

E ,jïf/.mu X

) ;rv
9 ha g

CA :
v),/f Cov*? A

4 .
d J Anane-.

A rnsactconcr,

7va;iw Vl.

D

LA n

LA d e Em x
7 ^Qebotuem ,
T A. ot antem d

3. 'et anfenieet «

rleex'furim I dum futurarum vfutarum vfurae. $. 2. Si quis falfo fe for--

230 | DIGESTORVM LIB. XIIL TIT. VI

enim caufa datum eft *?, /Tdem puto dicendum, et fi trans-
a&tio fecuta non fuerit, propter quam datum eft. Sed et *?
fi refoluta fit transactio, idem erit dicendum. $. I. Si poft
rem iudicatam ?* quis transegfit, et folu£rit, repetere pote-
rit, idcirco, quia placuit transactionem nullius effe momenti.
Hoc enim Imperator ä)ïtoninus cum Diuo Patre fuo refcri-
pfit: retineri tamenl; at 'à
