9* permutatio ius prouinciae non innouat 55. .
CXXIV, 59 Pavrvs?'7libro XVI. ad Édictum. Vnar
non voce, fed praefentia opus eft, mutus, fi intelle&tum ha-
bet, poteft videri refpondere ?*. Idem infurdo, hic quidem
et refpondere poteft 5?. $. r. Furiofus abfentis loco eft, et
ita Pomponius libro primo 9? Epiftularum fcribit 9*. —
CXXV. ?? Garvs libro V. ad Edictum prouinciale.
FaAvoRaABILIORESrei potius, quam actores habentur.
CXXVI. ?? Vniperiawvslibro XV. ad Edictum. N-
M0 praedo eft, qui pretium numerauit. $. r. Locupletior
5* non eft fa&us, qui libertum ? adquifierit, $. 2. Cumde
lucro duo*um quaeratur, melior eft caufa poffidentis. -
CXXVII. 99 Pavrvs libro XX. ad Edictum. Cv«
Praetor in heredem dat actionem, quatenus ad eum perue-

Rit, fuffüicit, fi vel momento ad eum peruenit ex dolo de-

functi. . | !
.. CXXVIIL. 9** IpEw libro XIX. ad Edi&um. Iw pari
caufa poffeffor potior haberi debet. $. r. Hi qui in vniuer-
fum ius fuccedunt, heredis loco habentur. ,
: CXXIX. ** Ingw libro XXI. ad Edictum. Nimnrr
dolo creditor facit, qui füum recipit, -$. r. 9? Cum prin-

cipalis caufa non confiftit *?, ne ** ea quidem, quae fequun--

tur, locum habent.

CXXX. ?? Vrrraxwvs libro XVIIT. ad Edictum.

currentes, alia.aliam confumit.

Nvmovan attiones, praefertim poenales, de eadem recon-

CXXXI. ?3 Pavrvs libro ACX ad Edictum, Qvz

dolo defierit 7** poffidere, pro poffidente damnatur: quia pro
poffeffione *5 dolus eft. - |

CXXXIL 79 Garvs ?? libro VII. ad Edictum prouin-
ciae. IwPERrT1A culpae adnumeratur.
! CXXXIIL. ** Inw libro VIII. ad Edi&tum prouincia-
le.. MErL10n condicio noftra perferuos fieri poteft, deterior
fieri non poteft. : |
CXXXIV. ?? VrPrANvs libro XXI. ad Edictum.

.Now fraudantur creditores, cum quid non adquiritur a debi-
. tore: fed.cum quid de bonis deminuitur. $. r. Nemo ex fuo

delicto meliorem füam condicionem facere poteft.
CXXXV. ?? IpEgMw libro XXIIL ad Edictum. Ea,
quae dari ** impoffibilia füunt, vel quae in rerum natura non
Íunt, pro non adiectis habentur. |
CXXXVI. ? Pavrvslibro XVIIL. ad Edictum. Bo-
N A fides tantundem ?? poffidenti praeftat, quantum veritas,
quotiens lex impedimento non eft.

CXXXVII. 5* VuPrANvs libro vicenfimo *quinto *

ad Edictum. Qvz auctore iudice comparauit, bonae fidei
pollaflor..ef. 13 croneadi as i

l. CLXV. 53 Vulgo:lege, abef. nm. Etiam in Rehd. G. — 54 Go-|

thofr.in nota: temporalis. Vulgata. Rehd. vtVulg. GEB. . 55 Rehd. mouat.

G E B. 56 Hal.]. CLXVIL — 57 Hal et Rehd. VLPIANVS. GEB..-

58 Rehd. refpondiffe. G £ B. 59 Hal. et Vulg. idem quidem etiu furdo bic
ve[pouderi potefl. BR. Rehd. vt Flor. GE . 60 In Rehd. przmo, abeft.
GE . 61 Hal. fcripfit. | 62 Hal.l. CLXVII. — 63 Hal. l. CLXVIII.
64 Taur, locOpletior. Immo etiamnunc Flor. eft: locopretior, ob antecedens :

ïretium. BR. . 65 Gothofr.in nota: qui liberum. vz/gat. Hal. Confer Du- -

er. ad Opufc.. de Latin. Vet. ICt. p. 325. BR. Rehde vt ifti. GEB. — 66
Hal.CLXIX. — 67 Hall. CLXX. . 68 Hal.l. CLXXI. 69 Hal.
huic $. prasfixa ftellula in margine addit: baec alias defunt, forte ob ]. 16$.
anfra eod. Bw 7o Hal. et Vulg. confiflat. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 7t
Hal. et Vulg. »e. p R. Etiam Rehd. GEB. 72, Hal. l. CLXXII. 73
Hal. . CLXXIII. —.74 Hal. defiit. 75 Gothofr. in nota: pro poffeffo-
re. vulg. Hal. GEB. 76 Hal.] CLXXIV. — 77 Rehd. PAVLVS. GER.
78 Ha. . CLXXV. — "9 Ha. l CLXXVI. . 80 Hal |. CLXXVII.
81 In Rehd. dari, alfuit: fed manus fat antiqua fuperfcripfit, inter verfus :
d dandwm, Dguo appcgto, vbi haeq inferenda. — Sed et:eadem manus: vel

-

IIA4I
CXXXVIIL ?5 Pavrvslibro XXVII. ad Edictum.

O w 1 hereditas, quamuis poftea adeatur, tamen cum tem-
pore mortis continuatur. $. r. Numquam ?* crefcit ex poft-
fatto praeteriti delicti aeftimatio. |
CXXXIX. ** Gaivslibro ad Edi&tum Praetoris Vr-
bani. Omwtks aCtiones, quae morte aut tempore pereunt,

femel inclufae iudicio faluae permanent. - $. r. Non videtur

perfecte cuiusque id effe, quod ex cafu auferri poteft.
CXL. ** VrPrAmvs libro LVI. ad Edictum. Anm-
SENTIA eius, qui Reipublicae caufa abeft, neque ei ,-neque
alii, damnofa e(le debet, PT
CXLL. 9? Pavrvs libro LIV. ad Edi&um. QQvop
contra rationem iuris receptum eft, non eft producendum ad
confequentia ??. $. r. Vni duo pro folido heredes effe non
poffunt. "i !
' CXLITI. ?* Ipaw libro LVI. ad Edictum. Q vr1 ta-
cet, non vtique fatetur: fed tamen verum eít, eum non ne-
gare. | | | ES.
: ^XLIIT. ?* VierAmwvslibroLXIL ad Editum. Qvop
äf;l)g, qui contraxerunt, obítat, et füccefforibus eorum ob-
abit, | :
. CXLIV. ??PaAvrvslibro LXII. ad Edictum. Now

omne, quod licet, honeítum eft. $. r. In ftipulationibusid :

tempus fpectatur, quo contrahimus. . .
CXLV. ?^ VrPrAwvs libro LXVI. ad Edictum. N -

| MO videtur fraudare eos, qui fciunt et confentiunt,.

CXLVI. ?* PAv zrvslibro LXIL ad Edi&tum. Qvop

quis, dum feruus eft, egit ?*, proficere libero ?? fa&to non -

poteft. — : N
CXLVIIL. ?$ Garvs libro XXIV. ad Edictum pronin-

cide, SgmMPrEm fpecialia generalibus infunt ??. /

- . CXLVIIL :?? PaAvrvs libro XVI. Breuis Edi&ti *. .

Cvzvs effe&tus omnibus prodeft, eius et partes ad omnes *
pertinent. E

.CXLIX. *VrPrAxvslibro LXVIL. ad Edi&um. Ex -

qua perfona quis lucrum capit, eius fattum praeftare debet.
CL. *Ipgw libro LXVIIL ad Edictum. PAmnEM effe
condicionem oportet eius, qui quid poffideat, vel habeat,

atque eius, cuius dolo malo factum fit 5, quo minus poffide- .

ret, vel haberet, |
.CLI. *Pavrvs libro LXIV. ad Edictum. Ngwo
damnum facit *, nifi qui id fecit, quod facereius non habet.
CLIL * Vrsrawvs libro LXIX. ad Edictum. Hoc
iure vtimur, vt, quidquid omnino per vim fiat, ? aut in vis

publicae, aut in vis !? priuatae crimen incidat. $. r. Dei-.

cit **, et qui mandat *?, $. 2. In maleficio *? ratihabitio
T^ mandato comparatur. $. 3. In contra&tibus, quibus doli
praeftatio yel bona fides ineft, heres in folidum tenetur..

que in rerum matura non funt , pariter omiffa fuo inloco fuppleuit. GEZ. — 82

Hall CLXXVIIIL 83 Rehd.tentwm. GEB. $4 Hal|. CLXXIX. 85

Hal.]. CLXXX. — 86 Videad hunc$. Van deWater I1T. Obf. 4. GEB. — 87
Hal.], CLXXXI. 88 Hal./. CLXXXII. ' 89 Hal.]. CLXXXIIIL. 90 Go-

thofr. in nota: confequentias. yu]z. Vulgatam habent Barb. ct Dynkersh. vt et .

Rehd. at S. Cruc, L et IL. ad confequentiam. GEB, — 91 Hal. l. CLXXXI V.
92 Hal L CLXXXV. . 93 Hal.]. CLXXXVI. — 94 Hal. I. CLXX?(VIT.
95 Hal. . CLXXXVIII. 96 Hal. effet, egit. Vulg. effet,' egerit. B R.
Rehd. vt Flor. GEB. 97 Vulg. liberto. B R. 98 Hal.4. CLXXXIX.

. 99 Rehd. Semper in generalioribus fpecialia funt. G E B. 100 Hal. /. CXC.

I Flor, fa&um: ; Breuium, loco: Breuis Edichi. BR. 2 Vulg. vnuzuev[os.
BR. Etiam Rehd. GEB, — 3 Hal. . CXCI. — 4 Hal.] CXCII. — 5 Hal.
factum eft, 6 Hal. 1. CXCIII. 7 Vide Duker. ad Opufc. de Latin.
Vet. ICt. p. 373. ". 19. BR 8 Hal. l. CXCIV. Ggz. — 9 Hal. pracfigitz
id. GEB. .. IO Ap. Hal. zu vis, abfunt. GEB. — 11 Hal. et Rehd. deie-
cit. GE B. 12 Hal manudasit, Rehd. et qui vel iu[fit vel mandauit. GEBR.
13 Ap. Hal. Im maleficio, abíunt. Etiam in Rehd. vbi fequitur: vati enimt
babitio. 14 Vulg. Deiecít, qwi vel inffit, vel mandanit, vel vatum babnit.

Vvvvvvy 3 R i

CLIII...

1142
CLII. *5Pavrvs fibro LXV. ad Edi&um. FExRE,

quibuscumque modis obligamur, hisdem ^* in contrarium ,

actis liberamur: cum quibus modis adquirimus, hisdem in
contrarium aétis amittimus. —Vt igitur nulla poffeffio adquiri,
nifi animo, et corpore poteft: ita nulla amittitur, nifi inqua
vtrumqüe in contrarium actum **. |
CLIV. !5 Vrbsiaxvs libro LXX., ad Edictum. Cv
par delictum eft duorum, femper oneratur petitor, et melior
habetur poffefforis caufa , ficut fit, cum de dglo excipitur pe-
titoris: neque enim datur talis replicatio petitori, Av'r SI
REIQVOQVE IN EA RE DOLO ACTVM S1T. llli debet
permitti poenam petere, qui in ipfam non incidit. - |
CLY. *? Pavrvslibro LXV. ad Edictum, FAcTVvM
cuique fuum, non aduerfario nocere debet. $. r. Non vide-
tur vim facere, qui iure füo vtitur, et ordinaria actione ex-
peritur. $. 2. In poenalibus caufis benignius interpretan-
dum eft. — . H du
CLVI. ?? Vrprraxwvs libro LXX. ad Edictum. Iw vx-
v vsnemorem?* cogitur defendere, $. 1. Cui damus actio-

nes ?2, eidem et exceptionem competere multo magis quis

dixerit. $. 2. Cum quis in alii ?? locum fuccefferit, noneft
aequum, ei nocere hoc, quod aduerfus eum nocuit ?*, in
cuius locum fucceffit ^. $. 3. Plerumque emptoris eadem
cauía effe debet circa petendum ac defendendum, quae fuit
auCtoris. $. 4. Quod cuique pro eo ?* praeftatur, inuito
non tribuitur. 7 J r ;

CLVII. ?? Ingw libro feptuagenfimo * prïmo * ad Edi- |

&um. .A»p ea,quae non habent atrocitatem facinoris velfíce-
leris ?5, ignofcitur feruis, fi vel dominis, vel his, qui vice
dominorum funt, veluti tutoribus et curatoribus, obtempe-
rauerint. $. r. Semper, qui dolo fecit, quo minus habe-
ret, pro eo habendus eft, ac fi haberet. .$. 2. In con-
tractibus fucceffores ex dolo eorum, Cquibus) ?? fucceffe-
runt, non tantum in id, quod peruenit, verum etiam in fo-
lidum tenentur, hoc eft, vnusquisque pro ea parte,. qua he-
res eft ??. , : A f*

CLVIIL 3* Gaxvs ?? libro XXVI. ad Edi&um pro-.

uincialee CgEDITOR, qui permittit rem venire, pignus
demittit 3?, : ( |

CLIX. ?*PAvrv s libro feptuagehfimo ?5ad Edi&um. |

Now vt ex pluribus caufis deberi nobis idem poteft, ita ??
ex pluribus caufis idem poffit noftrum effe. — — |
CLX. ?* Vr PrANvslibro feptuagenfimo ?* fextoad
Edicum. Arrvp eft vendere, aliud ?? vendenti confen-
tire, $. r. Refertur ad vniuerfos, quod publice fit per ma-

Rati enim babitio mandato, BR. | 15 Hal.l. CXCV. 16 Afpiratio Flor.
eft deleta, vt et paulo poft. BR Hal. vtroque in loco: zZisdem, et Rehd. is-
dem, vt Flor. eft, demta afpiratione. G EB. 17 Hal. et Vulg. addunt: eff,
BR. Rehd. vtramque contrarium efl , fuperícriptum tamen: al. n contrarium
adiun cfl. GEB. 18 Hal. l. CXCVI. 19 Hal. . CXCVFIT. . 20 Hal.
l. CXCVIII. . 21 Vulgo: rem, abcít. BR. Etiam in Rehd. GEs. — 22 Go-
thofr. in nota: a&ionem. vulg. Hal. GEB. — 23 Gothofr. in nota: alicuius.
vulg. Hal. Vulgatam referunt Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh. vt et Rehd.
GEB. Vide Duker. ad Opufc, de Latin. Vet. ICt. .p. 35g. ". 2. Mendofe
H. a Porta in II. ad marginem: In P. Flor. z aliislocum. BR. —— 24 S.L.
in nota: Grotius legit: xom wocnit. Sed ita dudum legunt Hal, et Vulg. Bx.
.EKtiam Rehd. GEE. 25 Hal. et Vulg. faccefferit. BR. — Etiam Rehd.
GED. 26 in Rehd, voces: pvo eo, pun&is funt deletae. GEB. — 27
Hal. ]. CXCIX. 28 Erat olim Flor. velcederifignofcitur. fa&um anti-
que: velfcelerisignismofcitur , quafi: vel fcelevi fignis nofcitur. nullo fenfu, Re-
&e Taur. Hugonem a . Porta in II vt videtur, ducem fecutus. Hal. et reliqui :
vel jceleris: in bis ignofcitur. B R. Yta et Rehd. .GEz. 29 Re&e fupple-
tum eft, vt omnes habent fcripti et editi. BR. — Etiam Hal. et fcripti Barb. S.
Cruc. I. II. Bynkersh. vt et Rehd. GER. 30 Hal. qua beres fit. MSS. mi-
re variant. Pal. IV. 'Treuif. Parif. I. II addunt: conweniatur. Pal. lL. conuenium-
tur. Vat. l. et Pal. VIII. conueniantur. Parif, Y.. partiatur. Vat. IV, VI. Pal.
VI. X. S. Cruc. I. IL. patiatur. . In Vat. V. et Pal. VII, deletum eft: patiatar ,
et fubftitutum ; conueuiatur. Pal. L. et HI. habent:; condemnetur, Vat. V. patia-

que capit interpretationem.

DIGESTORVM LIB. L. TIT. XVIL

iorem partem. $. 2. Abfurdum eft, plus iuris habere eum
^9, cui legatus fit fundus am heredem, aut ipfi fta-
, cui legatus iit 1u , quàm heredem, aut ipium teita
torem, fi viueret.

CLXI. ^* Inkw libro LXXVII. ad Edictum, Iw iure -

ciuili receptum eft, quotiens per eum, cuius intereft, condi-

cionem non impleri, fiat, quo minus impleatur, perindeha- .

beri, ac fi impleta condicio tuiffet, quod ad libertatem ^? et
legata, et ad heredum inftitutiones perducitur: quibus ex-
emplis ftipulationes quoque comtnittuntur, cum per promif-
forem factum effet, quo minus ftipulator condicioni pareret.,
CLXIL ^? PAvrvslibro LXX. ad Edictum, Qvax
propter neceffitatem recepta füunt, non debent in argumen-
tum trahi. L : | |
CLXIIL ^* VreraANvs ^5 liboo LV. ad Edictum,
Cv IEZ s ^9 eft donandi, eidem et vendendi, et concedendi
ius eft. / |
. CLXIV. ^* Pavrvslibro LL ad Edictum. Po&gmwaAs
LIA udicia femel accepta, in heredes transmitti poffunt. — —
CLXV. ^* Vrpriawvs libroLIII, ad Edictum. Cv
quis poffit alienare, poterit et cónfentire alienationi. Cuiau-
tem donare non conceditur, probandum erit, nec fi donatio-
nis caufa confenferit, ratam eius voluntatem habendam.
CLXVI. ^? PAvrvslibro XLVIIL ad Edictum. Qvt
rem alienam defendit, numquam locuples habetur,

CLXVII. ^?Ipgw ?*libro/XLIX. ad Edictum. Nox.

videntur data, quae eo tempore, quo dentur??, accipientis
non fiunt. $. z. Qui iuffu iudicis aliquid facit, ron videtur
dolo malo facere, qui *? parere neceffe habet. |
CLXVIII. *^ Ipzw libro I. ad Plautium. RAPIENDA
55 occafio eft, quae praebet benignius refponfum.
Quod fa&tum eft, cumi in obícuro fit *9, ex adfeCtione cuius-

"CLXIX. 5! 10x x libro/TL ad Plantium, — 1s dàmnum

dat, qui iubet ?? dare: eius vero nulla culpa eft, (cui parere -

neceffe fit. $. 1. Quod pendet, non eft pro eo, quafi fit. -
CLXX. 5? Ipnew libro III. ad Plautium. Facrva
a iudice, quod ad officium eius non pertinet, ratum non eft,
CLXXI. *? IngMlibro IV. adPlautium. Newoideo
obligatur, quia recepturus eft ab alio, quod praefüiterit, —
CLXXIIL. ** Inrw libro V. ad Plautium,
henda venditione ambiguum paCtum contra venditorem inter-
pretandum eft. $. 1. Ambigua autem intentio ita accipienda
eft, vt res falua actori fit. : A

CLXXIII.

tuv condewmetur, et inter vtrumque eft: an, fuperfcriptum. Pal, V. temeatur vel

paciatuy. Vat. MI. pareat vel patiatur. omnia incaffum. BR. Bynkersh. habet 2
pro ea parte, qua efl beres. Ex Rehd, boc eff , vt vnusquisque pro ea parte be-

.ve$ eff patiatur. Sed vocula: vt, pun&is et confofía, et vocula: qua, fuo
- in loco addita. GE B,

31 Hal|. CXVIII. | 32 Rehd. PAVLV' S. GER.
33 Gothofr. in nota: al. dimirtit, Sed et 'Taur. dEmittit. GEE. 54 Hal.
l. CXIX. 45 Etiam nunc eft Flor. feptzmoagenfumo. Nempe librarius fe
correxit, poftquam per errorem : feptimo fcripferat, & R. Sed ita fcriptum : fepta-
genfimo. G E B. 36 Rehd. inferit: vt. GE B. . 37 Hal.]. CXX.— 38
Etiam hic erat Flor. feptimoagendo. BR. . 39 Hal,-.igferitï:—; eft. 4o Ap.
Hal. eum, abeft. GEB. .41 Hal. l. CXXTI .. -1.--4.'7;",Hal.' quod ad libertates.
43 Hal.] CXXII. 44 Hal. , CXXIII. .45-Kehd. Gaius. GEE. 46
Gothofr. in nota: cui ius efl. . Sed ita: cui ius, dudum Hal. et etiam Taur.
CViVS. GEB. — 47 Hal. . CXXIV. — 48 Hal. i, CXXV.. — 49 Hal.
l. CXXVI. 50 Hal. ]. CXXV'II.
PIANVS.RR. Rehd. vt Flor. GER. — 52 Hal.et Rehd. da»tar. GEB.— 53
Taur. in Adnotat. 422 parere. am QUi pareve pro cui, Rekqui omnes: qniae .
Etiam MSS. et Graeci: Zvéyxw» yàg Vxes mei3agiycas, B R. Edam Hal. quia,
et fcripti Barb. S. Cruc. L II. Bynkersh. vt et Rehd. GE F. 54 Hal. L.
CXXVIII. 55 Gothofr. in nota: capienda. vu]g, Vt et Rehd. GEE.
56 Hal fit. GEB. — 57 Hal l CXXXI. $8 Yulg. inferit: damnum.

B R. 59 Hal. ]. CXXIX. .

9. A.

Iw contra- .

51 Hal. IVLIANVS. Vulg. VL-

60 Hal].CXXX 61 Hal]. CXXXIÍ.

24
»
H
j
7

[ — 25225 m--.9239—25 . . D QO E E

IX* 6

ü

—

DIGESTORVM LIB. L TIT. XVIL — -diag

" - CLXXIIL $? Ipgw libro VI. ad Plautium. Iw con- |

demnatione perfonarum , quae in id, quod facere poffunt, da-

^smnantur, non totum, quod habent, extorquendum eft, fed

et ipfarum ratio habenda eft, ne egeant. $. r. Cum verbum
RESTITVAS ?? lege inuenitur, etfi non fpecialiter de fru-
Gibus additum eft , tamen etiam fruCtus funt reftituendi. $. 2.
Vnicuique fua mora nocet: quod et in duobus reis promitten-
di obferuatur,. $. 3. Dolo facit, qui petit, quod redditu-
rus ?* eft..- H | | *
CLXXIV. 55 Ipnxw libro VIIT. ad Plautium. 'Qvr
poteft facere, vt poffit condicioni parere, iam polfe videtur.
$. r. Quod quis, fi velit, habere non poteft, id repudiare

, non poteft.

t .
CLXXV. 59 Ipxw libro XI. ad Plautium. Iw his,
quae officium per liberas fieri 9* perfonas leges defiderant,
feruus interuenire non poteft. $. 1. Non debeo melioris con-
dicionis effe, quam au&tor meus, a quo ius in me tranfit.

CLXXVI. $$Inxw libro XIII. ad Plautium. Nox eft
fingulis concedendum, quod per Magiftratum publice poffit

fieri, ne occafio fit maioris tumultus faciendi, $. r. Infini-
ta aeftimatio eft libertatis et neceffitudinis. - P
CLXXVIH. $? Ip&w libró XIV. ad Plaotium. Qvr

jinius, dominium *? vel alterius fuccedit, iure eius vti de-
bet. . $. r. Nemo videtur dolo exfequi **, qui ignorat cau-

fam , cur non debeat petere. ^" | |
* "CLXXVIII. *? Ingw libro XV. ad Plautium. Cv
principalis caufa non confiftat, plerumque ne ea quidem; quae
fequuntur *?, locum habent. P k M

CLXXIX. *^IbEkw libro XVI. ad Plautium. IX ob-
. fcura voluntate manumittentis fauendum eft libertati.

CLXXX. *5 IneM libro XVIL ad Plautium. Qvopnp
iuffü alterius foluitur, pro eo eft, quafi ** ipfi folutum effet.
CLXXXL ** Ip&w libro L. ad Vitellium. Sx nemo
fübiit hereditatem , omnis vis "? teftamenti foluitur.
CLXXXIIL. *? IpEw libro IIL, ad Vitellium. Qvop
nullius effe poteft, id vt alicuius fieret , nulla obligatio valet
efficere. *- | PUR
| CLXXXIIL. ? MangcErrvs libro III. Digeftorum.
ET fi nihil facile mutandum eít ex follemnibus, tamen, vbi
aequitas euidens pofcit , fübueniendum eft. : |
CLXXXIV. ?* Ckrsvs libro VII. Digeftorum. V 4-
NItimoris iufta excufatio non eft. :
CLXXXV. ?? Ipgw libro VIIT, Digeftorum. IwrPos-
siBILIVM ?? nulla obligatio eft.
CLXXXVI. 9^ Ipgw libro XII. Digeftorum. Nrnir
peti poteft ante id tempus, quo per rerum naturam perfolui
poffit. Et cum foluendi tempus obligationi additur 9?, nifi
eo 99 praeterito, peti non poteft,

CLXXXVIL ** InEM libro XVI. Digeftorum. S1

6» Hal L CXXXIIL . 63 Forte hic inferendum * i& , vt Vulgo faciunt,
E tribus MSS. S. Cruc. IL ea vocula caret. In Barb. tamen eít fuppleta.

RR. Ab initio adfuit in S. Cruc. T. vt et.in Bynkersh. Rehd. vocula: zz, .

caret, habet tamen: legióus, loco: jege. GER. 64 Vulg. veffituturus.
P R. 65 Hal. , CXXXIV. . 66 Hal.l. CXXXV. 67 Hal Ia
omnibus offiiis, quae fieri per liberas. Rehd. In bis officüis que fieri per l-
bera$. GEB. — 68 Hal. l. CXXXFI. — 69 Hal. . CXXXVII. — o
Gothofr. in nota: dominiumue alterius; valg. Haloand. Ifta commu-
nis le&io eft in omnibus MSS. BR. Barb. S. Cruc. I. Bynkersh. Rehd. GE g.
*1 Vulg. dolo facere. Hal. im dolo effe. & R. Kehd. vt Flor. Gx B. 72 Hal.
l. ÉXXXVIII. 73 Yaur. feCuuntur. GEB.. — 74 Hal. . CXXXIX.. 75

Hal. 1. . CXL. 76 Rehd. quafi ipfe foluiffet vel ipfi folutum effet. Verba ta-.-

men: ipfe foluiffet vel, nonnemo voci: va-cat, inclufit. GE B. 71 Hal. 1.
CXLI. .78 Vulg. omme ius. B R. Etiam Rehd. GEB. — 79 Hal. /. CXLII.
$o Hali CXLIIIL — 81 HallCXLIV. 82 Hal.. CXLV. 85 Taur

; AInPOSSIBllium. fieri debebat: InPOSSIBILIVM, fed typotheta duas vlti-

mas fíyllabas, quae nouam lineam incipiunt, maioribus literis exprimere ne-

glexit. GE B. 84 Hal.|. CXLVL, — 85 Rehd. adicitsr, quod eft: adii-

ceffiffe,

quis praegnatem vxorem reliquit, non videtur fine liberis de-

CLXXXVIII, *? Ingw libro XVIE Digeftorum. V x
pugnantia ?? inter fe in teftamento iuberentur ?*?, neutrum
ratum eft. $. 1. Quaererum natura prohibentur, nulla lege
confirmata funt. ; : | |
CLXXXIX. ?* InEgw libro XIIT. Digeftorum. . P v-

pPiLrLvs nec velle, nec nolle in ea aetate, nifi adpofita ?*

| tutoris au&toritate, creditur: nam quod animi iudicio fit,.in

eo tutoris auctoritas neceffaria eit. -

4 CXC. ?? Ink ulibro XXIV. Digeftorum. Qvop euin-

citur, in bonis ?^ non eft.

CXCI. ?5 Ine w libro XXXIII. Digeftorum. N ER a-
TIvsconfültus, an, quod beneficium dare fe, quafi viuenti,

. Caefar refcripferat, iam defuncto dediffe exiftimaretur? Re-

fpondit, non videri fibi, Principem , quod ei, quem viuere
?96 exiftimabat, conceffiffet, defuncto conceffiffe: quem ta-
men modum eífe beneficii fui vellet, ipfius aeftimationem

effe.
.CXCIL ?^* MancErrvs libro XXIX. Digeftorum.
EÉA, quaein partes diuidi non poffunt, folida a fingulis here-
dibus debentur. $. r. In re dubia benigniorem ?? interpre-
tationem fequi, non minus iuftius eft, quam tutius.
CXCIII. ?? Cersvs libro XXXVIIIL Digeftorum, O-
MNIA fere iura heredum perinde habentur, ac fi continuo
fub tempus *?? mortis heredes exfüitiffent. "a
CXCIV, * MopEsTiNvs libro VI. Differentiarum.

[Qvr p,er.fucce:fïionem ?, quamuis longiffimam, defuncto he-
redes conftiterunt ?, non minus heredes intelleguntur,. quam

qui principaliter heredes exiftunt ^. /
CXCV. ^Inzwlibro VIL. Differentiarum. Ex»nEes-
SA nocent, non expreffa non nocent.
CXCVI. * Inkew libro VIII. Regularum. Pmnivi1rx-
GIA quüaedam caufae funt, quaedam perfonae: et ideo quae-
dam * ad heredem transmittuntur, quae caufae fünt; quae
perfonae fuünt, ad heredem non transeunt. ,
J CXCVIIL IpzMw ? libro fingulari de ritu nuptiarum.
EMPER in coniuncCtionibus ? non folum, quid *? liceat,
confiderandum eft, fed et quid ** honeftum fit.
CXCVIIL . *^ IavorEeNvs '? libro XIII. ex Caf-
fio., Nxovz in interdicto, neque in ceteris caufis, pupil-
lo nocere oportet dolum tutoris, fiue foluendo eft, fiue non

eft. |
^. CXCIX. ** TpnxM libro VI. Epiftularum. Now pot-
eft dolo carere, qui imperio magiftratus non paruit *5,
CC. ** Inxw libro VII. Epiftularum. QvoTrikews
nihil fine captione inueftigari poteft, eligendum eít, quod
minimum habeat iniquitatis,

4,
»*

*

CCI.

citur. loco: additur. GEB. — 86 Vulg. inferit: tempore. BR. — 87 Hal.
l CXLVII. . 88 Hal. . CXLVIII. — 89 Vulg. repugnantia. BR. — Etiam
Rehd. GE R. 9o Flor. fa&um: inuenirentur. Inde Hal. inueninntur. BR.
Rehd. vt Hal. GEg. 91 Hal. i. CXLIX. 92 Vide Duker. ad Opufc.:
de Latiu. Vet. ICt. p. 339. BR. 93 Hal. ]. CL. 94 Rehd. inferit:
nofiris. GEB. 95 Hal. ]. CLI. 96 Taur. uiBere. GER. 97 Hal.
l. CLII. 98 Taur. Venigniorem. GEB. — 99 Hal. i. CLIII. — 100 Vulg.
tempore, BR. 1 Hal. ]. CLIV, 2 Hal. ceffiouem. GEB. — 3 Hal. ex-
fliterunt. Rehd. extiteriut. GEB. — 4 Hal. exfliterint. Rehd. extiterunt. G E B.

.5 Hal. i. .CLV. 6 Hal. l. CLVI. 4 Hal. quidem. GEE. 8 Hal.

l CLVII. GEB. . 9 Gothofr. in nota: in conuentionibus. Haloand, Sed
et Hal. in margine: alias, coniunclionibus. GEB. — 1O Vulg. quod. BR. — 1I
Vulg. qued. B R. 12 Hal. . CLVIII. 13 Hal. JZABOLENV'S. GEZ.
14 Hal./. CLIX. 15 Cum hoc vocabulum : parait, fit in vltima codicis
Florentini pagina primum , illud fere totum difparuit, ita vt codices fcripti et
editi ex fenfu fubftituerint: obtemperat. B R. Scripti codices funt Barb. S. Cruc.
I. et II Bynkersh. vt et Rehd. inter editos et Hal. habet: obtemperat. GEB.
16 lg bac demum lege, quae et Codici Florentino et Haloandro cit CC. di-
| fcri-

1144

CCI. Ipxw libro X. Epiftularum. OmwwrA, quaeex
teftamento proficifcuntur , ita ftatum euentus capiunt, fiini-
tium quoque ** firre vitio ceperint. -
CCII. Inxw libro XI. Epl&ularum. Oxwis definitio
iniure ciuili perlculofa eft: parum *? ef; enim, vt non fub-
uerti poffet *?
CCLIT. POMPONIVS 29 libro VIII ad Quintum Mu-
cium. Qvobp ?* quis ex culpa fua damnum fentit, non in-
tellegitur damnum fentire, :
CCIV. IpEew libro XXVIII ad Quintum Mucium.
Miwxvseft, aCctionem habere, quam rem.
.CCV. IpnEgw libbo XXXIX. ad Quintum Mucium.
PLERVvMQVE fit, vt etiam ea, quae ?? nobis abire ?3 pof-
fint, proinde ?* in 'eodem ftatu Iint atque fi non effent eius
cond1c1on1s, vt abire poffent 2?: et ideo, quod fifco obliga-

RUR d

ferrmen numerorum ceffat, GER. 17 Hal. quidem, loco: quoque, quod
Vulgo proríus abeft. BR. — In Rehd. loco: quoque, fcnptum eft: quo, fed et
hoc pun&is confoffum, nec quidquam fubftitutum. G E. 18 S. L. in no-
ta: Alii legunt: varum efl. Etiam Hal. habet: raram. Rehd vt Flor. GE B.
19 Hal et Vulg. pofft. BR. Etiam Rehd. GEB. 20 Hal. IDEM. GE B.
21 In Rehd. fcriptum erat: Quod fi quis, fed vocula: fi, punGtis eft deleta.
GEBR. . 22 Gothofr.in nota: quae a nobis. vulg. Hal. ltaet Rehd. GEB.
23 Taur. aVire. GEB. 24 Gothofr. in nota: perinde. vw/g. Hal. Etiam
Rehd. GEB. 25 Hal. poffiut. 26 Ap. Hal. et Vulg. zn, abeft. BR.
In Rehd. adeft. G E s. 27 Hal. IDEM. GEE. . 28 kal. et Rehd. LI-
CINIVS, hictamen omiffo; RVFINVS. GEB. — 29 Gothofr. in nota:

EXPLICIT LIBER xxxxx

id eft, temporis tratu.

releCtae fint.
apud Graecos. BR.

DIGESTORVM LIB. L, TIT. XVIL

mus, et vindicare interdum, et alienare, et ferultutem in
?$ praedio imponere poITumus. o
CCVI. IngM libro IX. ex Variis le&ionibus. IvmE
naturae aequum eft, neminem cum alterius detrimento et in-

iuria fieri locupletlorem.

CCVIL. VrPriaNvs ?? libro I. ad legem Iuliam . et
Papiam. Rs iudicata pro veritate accipitur. :
CCVIIL. PAvrvs libro III. ad legem Tuliam et Pa-
plam. Now poteft videri defiffe habere, qui numquam habuit.
CCIX. VrPraAwvslibro IV. ad legem Iuliam .et Pa-

pam. SkmRviTvTEM mortalitati fere comparamus. |
CCX. LiciwNivs ^* Rvrimvs libro II. Regula-
rum. Qvatab initio inutilis fuit mftltutxo , ex poftfacto

* conualefcere non poteft.
CCXI. Pavrvslibro LXIX. ad Edi cCtum ?9?, SER—W
vvs Relpubhcae caufa abeffe non poteft) g

FELICITER 32,

Et ita habet Vulg. temporis tvadü conualej?ere BR.
Et ita quoque Rehd. loco: ex pofifatto. GEB. — 30 Hal. hanc infcriptionem
vltimam habet integram. G E. 31 Inclufa parenthefi deerant in. Archety-
po Flor. Ant. Aug. L. II. c. 1. er L. Ill c. 1. Ita Contius, Videlicet haec.
fappleta videntur olim adfuiffe, verum recifa, vt infcriptionis literae in medio
Adeft támen hoc caput in omnibus libris fcriptis et editis; et
Etiam ap. Hal, Scripti funt Barb, S. Cruc. 1. II Treuif. de--
mque ét Rehd. GEs. — ^52 Ne quid Haloandri defit, addamus et haec vlti-
: Digeftorum feu. Pandetlarum. furis ciuilis Ebri quinquaginta, ex fide anti-
quz]]' morum codicum , tum. Pandeclarum. Florentinarum. motis, quoad. eius fier&-

| potuit; dd'äe""/f Wue rt./iztutuïnmm, LaAV3 DEO Q? T. MAX GE R.

» 5* *

Pag.

Pag.

P?£-
pag.
pag.
pag.
PaB.
P3&:

Pag.

Pag.
pag.
P2g.
P28-

EMENDANDA IN TEXTV

Inftitutionum
68 $. 6. linea 1 fi, lege: fi

Pandectarum -

I24 Lege XVII. $. r. lin. 2 pof- for fupple: pof['ef for.
160 Lege XXXIII lin. T. Quaefipuum repone: Quaeftionum.
373 Lege XXX. lin. vlt. quamadmodum corrige : quemadmadum.
468 $. 4. lin. 3. Z«ei. leae extt. ' :
482 Lege VI. lin. 2. tntores emenda twtores.
690 in locum numeri LXIV.fübftitue: EXXIV.
1074 in infícriptione Tituli L. pro: APELLATIONIBVS lege: APPELLATIONIBVS.

CORRIGENDA IN NOTIS
' ad Inftitutiones
6 ad Prooemium dele notulam 22.

ad PandeCtas

2 not. I2 lin. 5 ezum lege: Regum.
37 not. 76 lin. 2. vttoque repone: vtroque.
162 not. 5o in fine: S. Bruc. lege: $. Cruc.
1136 not. 34 in fine; EB. corrige : BR.

—

r A
E
M
*
! -
!
i
o 4 * * .7 x -
* ^W -
$ : - x
&
E JroA
" i 3
* í
$ t
98
, E 3
s
m
a. i
" -
"«

f
*
|
E
.

ConPUS JURIS CIVILIS [,l], Ep,. GEoRG CHRISTIAN
GCEBAUER

GOÓTTINGEN 1/7/6

HANDEXEMPLAR SCHRADERS MIT MoTIZEN FÜR SEINE
GEPLANTE EpIT10: DrcEsTORUM TUBINGENSIS,

ÜNIVERSITÁTSBIBLIOTHEK Tüægqgüm,
HANDSCHRIFTENABTEILUNG MC 517

';..

h. cónPYUS - 21
IVRIS CIVILIS -

Y

W X
VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

OPTIMIS QVIBVSQVE EDITIONIBVS

COLLATIS

19

17

RECENSVIT

GEORGIVS CHRISTIANVS GEBÁVER |C. |

16

u
18

DVM IN VIVIS FVIT POTENTISSIMO MAGNAE BRITANNIAE REGI
J INTIMIS IVSTITIAE CONSILIIS ET IN ACADEMIA GEORGIA
E AVGVSTA ANTECESSOR IVRIS
| | PRIMARIVS. —
: POST EIVS OBITVM EDITIONEM N uN
CVRAVIT

GEORGIVS AVGVSTVS SPANGENBERG

: E
: IVR. IN ALMA GEORGIA AVGVSTA P. P. E. » 2
2 :
äz UCDITINGAE E
| asud IOANNEM CHRISTIANFM DIETERICH - i
; ACADRMIAE BIBLIOPOLAM ET ITPOGRAPHVM .
[ MDCCLXXVIL — :
m «ä