lum, cuftodiae caufa, maiorifnatu filiae tradidit, et libertum | rem rgleuaqdam, refpondi, fed vhbertate.s ab ea praeftandas, ; r n
eidem filiae, qui praefens erat, ' res, quas füb cura fua ha- | quas '1ptet:mdf:re. damni caufa durum .Vldebatur.. $. 50. Pa- JX
| buit, adfignare iuffit: commune filiorum negotium geftum | ter, qui filio iegm.[ï'em dederat, et foromþus. eius impuberibus | ; -
intellegebatur, nec ob eam rem apud arbitrum diuifionis prae- | quadrantes, quibus fratrem tutorem dedit, ita fuerat locutus: |^ a
cipaam caufam filiae foré. $. 22. Cum inperfecta fcriptura | F1Lr, CONTENTVS ERIS PRO TVO SEMISSE AV- w
inuenitur, ita demum verbum ** legati vel fideicommiffi, | Rk1s ipvCÉNTIS, ET VOS FILIAE PRO VESTRIS
quod praecedit, vel fequitur, ad communionet adfümitur, fi| QvabRANTIBVS CEN TENIS AVREIS: Vice mutua li- || a-.äeä
dicto fcriptum congruat. $. 23. Filius matrem heredem fcri- | beris fi-d'eqco.mnæiï'um hereditatis rqlw(quïe ?? -per videbatur, |
pferat, et fideicommiffa tabulis data cum iurisiurandi religio- fg(.i agülm.at.longm,.&a parentlbus. äg*pgl fic;m folet, patrimo-
ne praeftari rogauerat, cum teftamentum nullo iure faCtum ef- | nii fui feciffe, nec idcirco fratrem iudicio tütelae bonae fidei
fet: nihilo minus matrem legitimam heredem cogendam prae- | rationes quandoque praefcriptlongf demonftratae quantitatis — .«
^ ftare fideicommiífa, irefpondi: nam enixae voluntatis preces | exclufurum. — $. 3r. ilTitio fratri fuo Maeuius hereditatem .. «*.
ad omnem fücceffionis fpeciem porrectae videbantur.. $. 24. | Seii, «-?? quo heres infgigutus erat, po.Pc mortem fuam refti-
MAwDO FILIAE MEAE PRO SALVTE SOLLICITVS | tuere rogatus, eodem Titio herede fcripto, petit 5*, vt mo-
; IPSIVS, VT QVOAD LIBEROS TOLLAT, TESTA- |,rjens Titius tam fuam, quam Seii hereditatem Sempronio re- ul
MENTVM NON FACIAT: ITA ENIM POTERIT SINE |füitueret: cum ex fructibus /fnedio tempore jperceptis fidei- p
PERICVLO VIVERE: fideicommiffariam hereditatem fo- | commiffi debitam quantitatem Titius percepiffet, aeris alieni : f x
rori coheredi non videri relictam, apparuit: quod non de pe- | loco non effe ,d'/d.üpendum fidéicommiffum, jrefpondi, qugjljam / . Vi
|.,^c«*8« eunia fua teftari, fed optentu confilii, derogarejiurij teftamen- | ratione eemperifationis percepiífe debitum videbatur 3?: lane | cord u"ïöïm
| tum fieri prohibendo, voluit '5. $. 25. Roao, rinrA,4?]|fiealege Maeuius Titium heredem inftituat, ne fideicommit- !. J desent ]
' W05, BONA TVA QVANDOQVE DISTRIBVAS LIBERIS | fum ex teftamento Seii retineat, Falcidiam 33 compenfationi ^** ""*ï;: 5
! ï | TVIS, VT QOVISQVE DE TE MERVERIT: videtur omni- | fufficere: fed iniquitate ?* occurrere: prudentius autem fe-J'7 "';,"'15
bus liberis, etfi non aequaliter promeruerint, fideicommiffum | cerit, fi ex teftamento fratris)hereditatem repudiauerit, et in- ^^' ^^ ^
relictum: quibus, matris eleCtione ceffante, fufficiót, fi non | teftatif poffeffionem. acceperit: nec videbitur ?* dolo feciffe, :
LJ oft offenderint, eos [autemf quos mater elegéfit, fore potiores, fi | cum fraudegí exclufemt. $.32. A TE PxTO, MARITE, |
A t foli promeruiflent, eyfftimaui: quod (fy neminem elegerit, eos | srioviD L18ERORVM ?* HABVERIS, ILLIS PRAE-// ?uoj :
[A d- folos non admitti, qui offenderunt. $. 26. Donationis prae- | DIA RELINQVAS: VEL SI NON HABVERIS, TYIS, !
u dent. diorum epiftula& ignorante filio mater in aede facra verbis | sivE MEIS PROPINQVIS, AVT ETIAM LIBERTIS
—* "m fideicommiffi non f'ubnixay(i depofuit, et litteras tales ad ae- |'NosT R1s: non effe datam electionem, fed ordineta fcriptu- 1 g?mj/lu
"dorat, dituum/ mifit: xNSTRVMENTV M, VOLVNTATIS MEAE | rae ffaCctum fubftitutioni? 7,nrefp"ö;xïgji, $. 33. Vicos ?? ciuitatif/ ^ ;.sfgfi "
-'e(-*^m. POST MORTEM MEAM FILIQ ME(( TRADI VOLO:|relictos, qui proprios fines habebant, ex cauía fideicommiffi f' K Z,ïï p
: cum pluribus heredibus inteftato diem fuum obiffet, intellegi | non ideo minus deberi placuit, quod te&ä:—gf fines eorum figni-- !::f: R us
L4 * A. fideicommiffum filio reliCturn,refpondi: non enimiquaeri/opor- | ficaturum, et certaminis formame, quam 'celebrari fingulis an- J ^mendo,
N LOV tet, cum quo de füpremis * quis * loquátur, fed in qu&m vo- | nis voluit, alia fcriptura fedeclaraturum promifit, ac poftea
"' luntatis intentio dirigatur ^?. $. 27. Libertis praedium re- | morte praeuentus non fecit. L
liquit, ac petit ^*, ne id alienarent, vtque ?? in familia liber- . LXXVIIL. IpEw libro IX. Refpenforum. Qv so- : 38
torum retinerent: fi, excepto vno, ceteri partes fuas vendide- | Lipv w fideicommiffum fruftra petebat, heréde Falcidiàm ob- ,. t
rint, qui non vendidit, ceterorum.partes, quibus non dedit | icienfe, fi partem interim folui fibi ?? defiderauerit, neque !/ ^^
alienandi voluntatem, integras petót: eos enim ad fideicom- | acceperit, in eam ^? moram paffus intellegitur. $. 1. Cum Uf
miffum videtur inuitaffe, qui iudicio paruerunt: alioquin 4er- | pott
uenit. Sed et Flor. vltima e dudum eft deleta. BR. 10 Hal. et Vulg. per- | GEB.. — 30 Ap. Hal. a, abeft. GE&. 31 Hal. et Vulg, petiit. BR. — 32
cepit. BR. 1X Hal.effumpfit. GEB. — 12 Hal et, loco: vel. GEB. — 13 | Hal. videretur. GER. 33 Hal. inferit: quidem. GER. 34. Gothofr. in
Taur. ADBVNCVLIS. GEB. I4 Taur. L4CIA. GEB. "Vulg. Syria. BR. | nota: Al. iniquitatem. — Ita Hal. et Vulg. E R. 35 Taur. videVitur. GER.
35 Hal. ei;dem. 16 Vulg. praefigit et. BR. . — 17 'Yaur. Berbum. GEB. | 36 Vulg. fi quos liberos. BR. 377 Hal. fed ordiue fcripturae faclam.| fubflitu-
18 Hal. perbibendo, noluit. GER. 19 Hal. praefigit vt. 20 Hal. diri- | tiomem. GEB. 38 Hoc non intelligo. $i tantum liceret, reftituerem : /n-
gatur. Et ita etiam Flor. facum ab ordinaria manu. B R. 21 Hal. petit. | dos, etiam ob mentionem certaminis. BYN&. Sed tunc ludos proprios fiues ba-
Et fane Taurellii erat fcribere: petit. GER. 22, Hal. et Vulg. atque, loco: | bentes mihi explicari malim. — Certaminis ideo fit mentio, quod illius formam
vtque. B R. 23 Hal. pofleriori. G E B. 24 Hal. petiit. — 25 Gothofr. in | declarare promiferit teftator, fed et hoc morte praeuentus non fecerit. Mallem,
nota : Al. ad eam.. Nempe ita ipfe Taur. in margine, et hanc corre&ionem Hal. | &i quid mutandum: /ucos, aut more Taur. ]Vcos, id eft, locos. Vide L. j2. $.
€t recentiores receperunt. BR. 26 Hal. fideicommi[[um.. G E B. 2/] Yaur. | 9. infra de Legat. 3. vbi pro: loculis, Florentiae eft: /Vculis. GER. 59 Taur.
deBoluta. G ER. 28 Ap. Hal. aequitatis, abeft, GEa. — 29 Hal. reliquiffe. L fiVi. GEB. . 40 Lego: z ea, et ita fcripti et editi. BR. Etiam Hal. Scriptli
! Pal.

DIGESTORVM LIB.

poft mortem emptoris, venditionem ** Reipublieae- praedio-
rum optimus maximusque Princeps nofter Seuerus Auguftus
refcindi, heredibus pretio reftituto, iuífiffet: de pecunia lega-
tario, cui praedium emptor ex ea poffeffione legauerat, con-
: ieCtura voluntatis, pro modo aeftimationis, partem foluendam
| /v, effe;refpondi. $. 2. Etiam Respublica fideicommiffi poft mo-
ram vfuras praeftare cogitur: fedjdamnum, fi quod ex ea re
. fuérit fecutum, ab his farciendum erit, qui poft diCtam fen-
,,, tentiam;udicatum foluere fuperfederunt. Nec aliud feruapi-
tur in litis fümptibus, fi ratio litigandi non fuit; ignauiam
etenim praetendentes audiri non oportere ^?. Quod in tu-
toribus.quoque probatur. $.-3. Praedium pater de familia
. liberorum alienari ** verbis ^^ fideicommiffi prohibuit: fu-.
|(5 premus ex liberis, qui fideicommiífum petere potuit, non id-
,Circo jminus aCtionem in bonis fuis relidquifle ^5 vifus eft,
quod heredem e:i'fï'zfälm ^9 fineliberis decedens habuit. $. 4.
Si creditor ab eo, qui teftamentum fecit, domuäg acceptam
b lure pignoris vendidit: contra emptorem fideicommiffi caufa,
æï-.ä' ,tametfi voluntatem defuncti non ignorauit, nihil decernétur..-
T. LXXIX. IpEw librojX Qvak fidei-
m .Q(-;commifiä ^' moriens libertis viri debuit, jeorundem/ praedio-
L.itorin rum füis quoque libertis fruCtum reliquit, iuris ignorationei*?
,"** lapfiy qui petere praedia ex mariti teftamento debuerunt, fe-
- roifia cundum fideicommiffim/ inter|ceteros longo tempore perce-
A. 2ef.&ef, perunt: non ideo peremptam videri petitionem prioris fidei-
5 07* commiff confttit. | . (eftét, — - | |
LXXX. lpEv libroL'Definitionum, LEGATv»M ita
| dominium rei legatarii facit, vt hereditas heredis res fingulas:
; quod eo pertinet, vt, fi pure res relicta fit, et legatarius non
r : repudiauit ^? defuncti voluntatem: recta via dominium, quod
hereditatis fuit, ad legatarium tranfeat, numquam factum he-
- - *kefter.

redis. t M.
LXXXI. PAvrvs libro,IX;
(QÀ E.

4 'm2uü

j

)un,
h

: | [X, Quaeftionum; Srz ovrs
,teftamentof facto, a filiis fuis, quos; heredes inftituiffet, fidei-
commiffa *? relisquiffet **, non vt a legitimis heredibus, fed

fit: filii ab inteftato venientes fideicomimniffa ex teftamento
praeftare compelli non poffunt. |
—X LXXXII. IPEM libro X. Quaeftionum; DEn1TOoRt
décem/legauit créditori, quae ?? ei poft annum fub pignore
debebat: non, vt quidam putant, medii temporis tantum |cotms

Nec tollitur petitio, fi interim annus fuperuenerit 5^: nam
fufficit, quod vtiliter dies ceffit 55. Quod--f viuo teftdfore
annus füperueniát, dicendum erit, inutile effici legatum, quam-
quam conftitfit ab initio. — Sic jefrin dote praelegata ?? re-
Lcaulam fponfum eft, totam eeamjex teftamento peti poffe. ^ Alioquin
—.. *susfecundum illam fententiam, fi interufürium tantum eft in le-
,zfäif:f" TU "fgato, quid dicemus, fi fundus legatus fit ex die debitus? nam.
»H" ^—--Y4-. nec pecunia peti poteft, quae non eft legata: nec pars fundi
a facile inueniretur ??, quae poffit pro commodo peti. $. r.
E Si primo et fecundo et tertio heredibus inftitutis, fic legata
dentur, ST MIHI PRIMVS HERES NON ERIT,Í[SE-
[ 268cvupbpvs TiTr0 pECEM DATO: SI SECVNDVS MI-
$8U qy gERES NON ERITj PRIMVS Sfio rvNpvw T -
SCVLANVM DATO: vtrisque omittentibus hereditatem, pri-
, bswt, gmo et fecundo, quaerebatur, fubftituti, quos ejf& dederát, an, et
$ cui legata praeftare debent ?*2 Ab vtroque fubftituto legata

i hr

Pal. I. IT. HI. Otob. GEFE. 41 Hal venditioues. GEB. — 42 Hal. oportet.
| GEB. 43 Hal. liberos: alienare, GEB. 44 Taur. uerVis. GEE. 45
Hal. rveliquijje. GEB. — 46 Flor. nonnemo: extravium, in: extraneum, conuer-
tit, quod Taur, merito neglexit. Vide Duker. ad Opnfc. de Latiu. Vet. ICt.
pug.419. ". 2. BR. Hal. quoque habet: extroneum. GEB. — 47 Hal et Vulg.
fideicommifum. BR, 48 Hal. et Vulg. ignorantia. BR. — 49 Hal. et Vulg.
vepudimerit. BR. 5o Hal. et Vulg. fideicommiffum. BR. 51 Hal reli-
| querit, GEB. 52, Hal. addit; filiií. G EB. 55.Hal qui GEB. 54

patroni $? adierunt defunCti hereditatem: poft aliquantum .

^J34e55, vt afcriptis ??^, etiteftamentum/aliquo cafu irritum factum . | EK
feruo füo fideicommiflam *? libertatem reliquit, et aliud quid

modum ex teftamento debetur, fed tota deCétn, peti poffunt. |

debentur. $. 2. Seruo alieno poffe rem domini/legari Va-
lens fcribit, item id, quod doiino eids pure debetur: cum
enim feruo alieno aliquid in teftamento damus, domini perfo-
na ad hoc tantum infpicitur, vt fit cum eo teítamenti factio:

|ceteruny ex perfona ferui conftitit legatum. — Et ideo re&tiffi- 1./ cxe» 65 -

& 1 1.5 1 : . . : i
. me Iulianus definit ??, id demum, feruo alieno legari[poífe, 1 1 7. & "r
quod ipfe liber factus capere poffet: calumniofa eft emim . illa SpOGUA UMRU ES.
e ^* o " 4 * : V LL2SOCIP [^ d* " é6 V.
adnotatio, pofle ?? legari feruo, et quamdiu feruiat: nam et :
]hecglegatum ex perfona ferui vires accipit. Alioquin et il-.L-4 : « àoc;

lud adnotaremus, effe quosdam feruos, qui, licet libertatem
confequi non poffint 9*, attamen legatum et hereditatem pof-
funt adquirere domino. Ex illó igifür praecepto, quod $*
dicimus 93, ferui infpici perfona)ä in teftamentis, dictum
eft ^*, feruo hereditario legari poffe. Tta,non mirum, fi res ;
domini, et quod ei debetur, feruo eius pure legari poffit 95: , — ..
quamuis domino eius non poftentíhaecivtiliter legari 9*. La Rutft,
LXXXIIL. InEw libro XI. Qeaeflionum, jLATINVS/ L 6en,,
Langcavs: proxime ex facto incidit fpecies talis: liberti- - |

LI
r d *
I m emaecem .

"Wa

.nus 97 patronum ex femiffe heredem inftituit, et filiam fuam

ex alio femifle: fidei commifit filiae, vt quibusdam ancillis
patroni reftitueret, cum /hae manumifíae effent: et fi eadem . ; ^««
filia heres non effet, fubftituit ei easdem ancillas: quoniam ;5
filia non voluit heres exfiftere, ancillae iuffu domini, id RES . L

"WACUOUTSUCLS,
temporis ab eo;manumiffae quaerebant, an fideicommiífum pe- 1 2 nanemifas cf
tere ab eodem patrono poiïi;(t : rogo ergo, quid de hoc / A
exiftimes, refcribas ? ,Refpondi, nec repetitum videri in hunc. .
cafum fideicommiffüm: fed alterütrum datum, vel fideicom- ^ -
miffum, vel ipfam hereditatem: melius autem dici, in eun- ;*« ,
dem cafum fubftitutag videri, in quem cafüm fideicommiffum
meruerunt: etideo ad fub&itutianquy;as vocari. Cum enim
feruo alieno fideicommiffum ab'vho ex heredibusifub condi- .. — |
cione libertatis fuerit datum, idemque feruus ei heredi fubfti-
tuatur licet pure fubftitutio facta fit,,tamen; füb eadem con-
dicione fubftitui videtur, fub qua fideieomaniffetm meruit. t

LXXXIV. Inew libro XXL^QUuefremame SrQvis

lH.4 '.d.t*"! "

A^ Ti n ,

adícripfit: quidam dicunt, quia placebat ** ab herede;eum 1l
manumitti debere, futurum effe, vt non admittatur ad fidei- p
jcommiffum ; fed hoc/iniquum eft, in huiusmodi enim perfona ! 4 51;4 n.
vtriusque quodammodo dies ceífit, et libertatis, et pecuniae
petendae: adeo vt putem, fi mora fiat praeftandge| li'bertatï
etidoi fideicommiffo móram videri factam, et vfurarum onus : V
accedere: nam et cetera, quae medio tempore ,adquifiit, do- , ; 423«-^
mino, dum moratur praeftare libertatem, eidem reftitui opor-
tere, rectiffime refponfum eft.
LXXXV. Ipgw libroIV.

CnREDITO-

. REM, cui res pignoris iure obligata a debitore legata effet,

non prohiberi pecuniam creditam petere, fi voluntas teítato-
ris compenfare volentis euidenter non oftenderetur. -
LXXXVI. IpEn libro ,XIII; 4 GArvs
SEIVS PRONEPOS MEVS HERES MIHI ESTO EX SE-
MISSE BONORVM MEORVM, EXCEPRTA DboMvy ?*
MEA, ET PATERNAJ , IN QVIBVS HABITO, CVM
OMNIBVS, QVAE IBI SVNT. QvAE OMNIA SCIAS
AD PORTIONEM HEREDITATIS, QVAM TIBI DEDI,
NON PERTINERE. JQuaero,-eum-fiéin his domibus argen-
tum, nomina|jdebitorum, fupellex, mancipia: an haec omniay] / ; 2«
| | quae
Hal. fuperuenit. 55 Vulg. cefferit. BR. 56 Hal. relesata. GEB. 57
Hal. zuuenietuv. 58 Hal. et Vulg. debeant. B R. 59 Vulg. defimiuit. B R.
60 Alii: won poffe, quos refutat lac. Gothofred. Awzmadmerf. c. 19. EYN K.
61 Hal. poffunt. GEB. 62, Vulg. qu0. BR. 63 Hal et Vulg. dixrmus.
BR. 64 Hal. dicimus et feruo. GEB. — 65 Hal. pofínt. GEB. — 66 Hal.
quamuis domino eius vtiliter legari non poffent. GEB. . 67 Hal. Libertus. GE B.

L4 X .

* Fk, r
n -ï*"uäa,]

68 Hal. id efl, patroni, abfunt. GEB. 69 Hal. poffeut. GEB. 7o Hal.
fideicommiffariam. GE B. — "71 Hal. plgcest. GEB. - 72 kial, domo. — 73 Vulg.
SSSS 2 | DC exceptzs

^
A "'?'ï.e.?v ,

/4

1*vn - n»10Le0u5,

(1 ^60€ u.€ £5
gofi,'?ä ,,',;i A.
v j :

A - n l
|J o maed 73. u i
i e
! "
N N- bvf
J enweardt at )
"mméo,. Í

$4 —

RPb g

& t

As m
Z "
[ —X ;A(.J»Cdïæ',-ï. :

— 4 $fitwnáe
1. UV

t []
ts äw*s:m 0^

" *
í
gT ITV

fs5

] j :

a. hOn6er
« ^— 6
. ^ p
oA daevat,

^ 1f
A .)" ;1 ; ,- eu Uiæ4 f/y
w ïgf'""

574 : DIGESTORVM

quae illic inueniuntur, ad alios heredes inftitutos debeant.per-
tinere? Paulus: refpondi *^, nomina debitorum non *? con-
tineri, fed omnium 79 effe communia, in ceteris vero nullum
pronepoti locum effe. $. r. Titius, cum fratris filio fundos
et vrbana praedia legaret, in his et fundum Seianum legauit,
quem ipfe paterfamilias, quoad viueret **, vno quidem nomine
vniuerfum habuit, fed, quo facilius conductorem 3nuen1/et, per
duas partes locabat * *, ita vt ex qualitate loci fuperiorem partem,
Seianum faperiorem, inferioremautem partem Seianum inferio-
rem appellaret. Quaero,an is furidus totus ad fratris filium per
tineat? Paulusrefpondit, fi teftator fundumSeianum vno nomi-
ne vniuerfum poffedit : quamuis eundem diuifis *? partibus loca-
uerat, vniuerfum eumlex cau(a fideicommiffi praeftari oportere:
nifi frheres, dequa parte teftator fenferit, euidenter probauerit.
LXXXVII. Inew libro XIV. Refpenforaums TiT:A

Seio tefferam frumentariam comparari voluit, poft diem tri-

igefimum *? a morte ipfius. . Quaero, cum Seius viua tefta--
trice, tefferam frumentariam ex caufa lucratiua habere coe-

pit 5*, nec poffit id, .qued-habet, petere, an ei actió; compe-

tat? Paulus;refpondit ??, ei, de quo quaeritur, pretium tef- -

ferae praeftandum: quoniam tale fideicommiffum ,magis/ in
quantitate, quam in corpore confiftit *?. .$.-x. Vfuras fidei-.
commiífi, poft impletos annos.vigintiquinque, puellae, ex quo
mora faCcta eft, deberi refpondi: quamuis enim conftitutum
fit, vt;minoribus/vigintiquinque annis vfürae omnimodo prae-
ftentur, tamen non pro mora hoc habendum eft, quam fuffi-

at m

cit femel inféfuenifle, vt perpetuo debeaftur. $. 2. Seia li--

bertis fuis fundum legauit, fideique eorum ita commifit, r1-
DEI AVTEM VESTRAE, |VERE ET/SAPIDEj COM-
MITTO, æE EVM FVNDVM VENDATIS: EVMQA-E,
QV1 EX jOBIS VLTIMVS .DECESSEKIT, CV M MO-
RIETVR, RESTITVAT SiywPnHono ?* rLiBERTO
(MEO, ET SVCCESSORI,|ET BER£LLO, ET Se1D0o,
QVOS INFRA MANVMISI, QVIVE EX HIS TVNC SV-
PERVIVENT. Quaero, cum nec in prima parte teftamenti,
quamfundum praelegauit,-eos fubfiituit,|in fecunda .tamen, *?
adiecerit verbum, Qv1I VLTIMVS DECESSERIT, àn pars
vnius defuncti ad alterum pertiheret 9* ? Paulus ;jrefpondit/
teftáfricem videri in eo fideicommiffo, de quo quaeritur; duos
gradusefübftitutionis fecitfe : vnum,|vtás, qui ex duobusjprior.
morietur ?*, alteri reftitueret: alterum,| vt nouiffimus Biis re-
ftitueret,,quos;nominatim poftea ,enumerauit; *?. $. 3. Im-
perator'Alexander Auguftus,Claudigjo ?? Iuliano Praefecto
vrbi. Si liquet tibi, TulianejGariffime, auiam/interuertendae in-
officiofi querellae ?? patrimonium fnum donationibus in ne-
potem factis exinaniffe: ratio depofcit, id, quod donatum eft,
pro,dimidiaj parte reuocari..- $. 4. Lucxps Titius, .cum habe-
ret quinque libéros ?* vniuerfos emancipauit, et in vnum fi-
lium Gaium Seium ampliffimas facultates donationibus con-
tulit, et modicum fibi ?? refiduumvsferuauit ??, et vni-
uerfos liberos cum, vxore fcripfit heredes: in eodem te-
ftamento dii*ä*ä*þïïïäüones', quas ;pe,ginggrag eidem Gaio Seio
praelegauit: et ab eo petit ?*, vt ex?reditibus) praediorum,
quae viuus f&donauerat, Maeuiae filiae tot aureos daret, item
alteri fratrialios tot: ?*5 conuentus a Maeuia forore fua, le-

exceptis domibus meis paternis. B R. 74 Hal. refpondit. GER. 45 Conf.
Aueran. II. Interpret. Iur. 28. n. 28. GER. —— 76 Hal. inferit baec. GER.
31 Hal. viuebat. 78 Taur. locaVat. GEB. — 79 Hal. et Vulg. dinerfis. BR.
8o Hal. tricefimum. GE B; 81 Hal. et Vulg. coeperit. BR. 82, Hal. re-
fpondi. GEB. 83 Hal. confiflat. 84 Vulg. Sempromio. BR. 85 Hal.
autem, loco: tamen. GEB. 86 Hal. pertineat. — 87 Hal. morevetur. — $88
Vulg. numerauit. BR. 89 Vulg. Claudio, et dubio procul re&e, ob indolem
huius librarii, qui aliquoties ob terminationem vocis proximae eít lapfus. B R.
Hal. vt Florentiae: Claudiauo. GEB 9o Hal. et Vulg. ob interuertendam
iuofficiofi querelam. — 'Tu vide Ant. Auguftin. 1I. Emend. 1. BR. 91 Taur.
liVeros. GE B. 92 Taur. Vi. GEB. —— 93 Hal. referuauit. GEB. 9
Hal, et Vulg. petijit. BR. — Quis in hoc loco dubitabit, Taurellii fuiffe fcribere;

-CPORROeH-O4 TOT

LIB. XXXI.

gem Falcidiam implorat. Quaero, cum fanttiffimus Impera-
tor, vt fupra fcriptum eft, contra voluntatem donantis, ea quàe
doràta funt, reuocari praeceperit, an Gaius Seius compellen- ^;
dus fit fecundum, voluntatem patris ex donationibus fideicom- -^**
miffum praeftare heredi fororis ?*? Paulus|refpondit, poft li- / *
teras Imperatoris noftri dubitari non oportere, quin in hac
quoque fpecie, de qua quaeritur, fubueniendum fit liberis,
quorum portio, in vnum filium donationibus collatis, im-
minuta eít:, praefertim |cum iImperator nofter contra volunta-i/ ? 6.,
tem patris fübuenerit, in propofita/autem caufa etigffá volun- i of ,
tas patris pro his, qui fideicommiflum petunt, intercedit: —— —
fed ?? fi Falcidia lex intercedit ?9, fideicommiffa in folidum ;
effe praeftanda, propter jifimodiearum- donationum|rationem. J 552«
AXXVIII. ScAEvOLA libroIIL-Refponforam.] Lv-/- 7-
civs Timivs teftamento ita cayit, s1 Qvi1D cviQvE?? ,
LIBERORVM MEÓRVM DEDI, AVT DONAVI, AVT
IN VSVM CONCESSI, AVT SIBI ADQVISIIT, AVT
EI AB ALIQVO DATVM, AVT RELICTVM EST: ID
SIBI PRAECIPIAT, SVMAT, HABEAT: filii nomine
Kalendarium fecerat: poftea fententia dicta eft, et placuit id
quod fub nomine ipfius filii in Kalendario remanferat, ei de- — .
beri: non etiam id quod jexactum in rationes fuas pater con- lT'*r24

LJ4J5*

uertiffet. Quaero, fi id, quod exégiffet pater ex nominibus

filii ante tefftamentum faCtum, iteffm poft teftamentum fa-
C&um in nomen filii conuertiffet, aníead filium fecundum fen- p
tentiam pertinerét ? (Refpondi, id quod ex eadem *?? caufa E.
exactum, in eandem caufam rediífet, deberi. $.1. A TE PE- 1 ^.
TO, /l1TIi, FIDEIQVE TVAE )g':'-a-lg")MIT'ro, VTI CV-LJGÉÁ,
RAM CONDENDI CORPORIS MEI SVSCIPIAS, ET
* AVREOS E MjiÉDIO PRAECIPITO. M
Quaero, an fi Lucius Titius/minus quam decem, aureos ero- ln euu,
gauerit, reliqua fumma heredibus proficiat ? Refpondi, fecun- :
dum ea quae proponerentur, heredum commodo proficere.
$. 2. Quae marito heres exftiterat, ita teftamento cauit: M A &-
VI ET SEMPRONI FILII DVLCISSIMI ?, PRAECI- |
PITOTE OMNE QVIDQVID EX HEREDITATE Ll,?,hg;z.w-!???m!;bwa
NISVE|TiTII DOMINI MEI, PATRIS VESTRI, AD —
ME PERVENIT MORTIS EIVS TEMPORE: ITA TA-
MEN, VT OMNE ONVS EIVSDEM HEREDITATIS
TAM IN PRAETERITVM, QVAM IN FVTVRVM, NEC
NON ETIAM SI QVID POST MORTEM TiTix po-
MINI MEI ) ADGNOSCATIS. Quaero, an, fi quid fol-
uiffet poft mortem mariti, cum ipfa fruétus cepiffet gf dediffet,
ad onus eorum pertinegódt? ,Refpondi, fecundum ea quae pro- L44e/ ^.
ponerentur, ea dumtaxat onera legatariis impofuiffef quae fu-ff«e-:"p a
pereffent. $.3. QvisQvis mi1H1 HERES HEREDESV E h
E.RVNï;, iHOO AMPLIVS LVCIngEVquHVSSïQVAM U-ng&f
QVOD" EVM HEREJDEMJINSTITVI, EXMEDIAIHERE-/ ^ oris,
DITATE/| SVMJITjO, (SSTEBZQVE HABETO VNA CVM ul;
PAMPHILO, QVEM LIBERVM ESSE IVBEO, IN- 2

STRVMENTVM TABERNAE FERRARIAE,ITA VT ..
NEGOTIVM EXERCEATIS *. Lucius Eutychus ? viua petuu,
teftatrice deceffit: pars hereditatis eius ad coheredem perti-
nuit.Z,QuaerO, n Pamphilus eodem teftamento manumiffus,
ad petitionem partis inftrumenti admitti poffit: licet taberna,

| -. vt
petit? GEB. 95 Hal. et Vulg. praefigunt: qsi. BR. — 96 Hal. baeredi fo-
rori. GEB. 97 Hal. inferit et. GEB. 98 Hal. intercedat. GEB. 99

Hal. cuz, Vulg, cuiquam. BR. 100 Hal. ea. GER. I Hal. et Vulg. de-
cem, loco: tot. BR. 2 Vulg. dilecifimi. B&. — 3 Hal. et Vulg. inferunt:
folui. BR. 4 Gothofr. in nota: 4l quos percepiffet. 1ta nempe cun&i.
Contius tamen notat, effe qui putent 73 dediffet fuo loco excidiffe, quod placet;
et lego: fi quid foluiffet, dediffet poft mortem mariti, cum ipfa fructus cepiffet,
ad.onus. BR. Hal. vt cunGi, verba tamen: cum ipfa fru&tus, quos percepiffet,
dediffet, parenthefi includit, et in margine addit: alias, defunt. GEB. — $ Vulg.
quamquam, loco: quain quod. BR. 6 Hal. exerceant. GEB. | 7 Steph. et
Baudoza: exerceat. Is Lucius, quod probo quam maxime. B. 8 Gothofr.
in nota: Enstkycbus, Qui Florentinam le&ionem: EYTYCHVS, aut in textu
| habuit,

4

ERE
TA—-
ho o

* * DI(4ESTORVM LIB. XXXI

| vt voluit teftatrix ?, exerceri non poffit? .R« :fþgxilii; admitti.
[j $. 4. Sempronia fübftituta heredi inftituto, legata accepit, fi
M. .. heres non effet: mouit contra inftitutum a€ tionem, quod do-
] '.1 /t/f&. 1o eius factum effe dicebat, quo minus «teft atrix; volens primo
loco fcribere eam heredem, teftamentum -mutaret: nec opti-
,;*. nuit. Quaero, an legati perfecutionem filuam haberet ?flte-

fpond

i, fecundum ea quae proponerent:ur, faluam habere.

$73

MEO DENARIA TRIA "?, ET DEPOSITA APVD ME
A SELEVCO PATRVO MEO;,DENARIA TRIA, QVAE
ETIAM PROTINVS REDDI ET SÓLVYI E1$ 29 1v-
BEO. Qouaefitum eft, an, fi non deberentür, actio effet ? ;«Re-
fpondi, fi non deberentíf, nullam quafi ex debito actionem
effe, fed ex fideicommiffo. $. rr. Lucius Titius Damam et
Pamphilum libertos füos ante biennium mortis fuae de do-

TM — $. 5. Teftator legata ante quinquennium vetuit peti, praefta- | mu ?* dimifit, et cibaria ??, duae idabat, pmeftare delure 17 aelofal
b rique: :fed/heres quaedam fua fponte an!:e quinquennium fol d i : p 2 P gsicieni:
ml 3 que: jited, q i iua 1p ;e quinq m io':- | mox,;facto teftamento;ita legauit: QvisQvis MiHr Hk- /.//
| uit. Quaefitum eft, an eius, quod ante. diem exfiftentem fo- | Res k&RIT, OMNIBVS LIBERTIS MEIS, QVOS HOC L d
e ? . . . ». — i
em luturïloefc, repraefentgfl:opepþf in reliqua folut!one leggtl repü- | TESTAMENTO/ MANVMISI, ET QVOS ANTE HaBVIG ! / (cior
RTM | . étare, (tare poíffit? ;Refpondi, non propterea minus relictum|vi- | QvoSQv E, VT MANVMITTANTVR, PETII, ALIMEN
3 , à « . r . e. . " e 3 $ i ia
[ , uslv deri , quod aliquid ante diem fit folutum. $. 6. Lucius ! ToRvVM NOMINE IN MENSES SINGVLOS CE)RTALM
Titius tïizïamento Àita.cauit, PRAED IOLVM MEVM DARI|PECVNIAM DATO. Quaefitum eïfc, an Damae et Pamphilo
VOLO LIBERTYIS LIBERTAI2VSQVE MEIS, ET | fideicommiffum debeatur? jRefpondi,ifecundum ea quae pro- , /&. |:/
QVOS HOC TESTAMENTO MAINVMISI, ET äEIAE ponerentur, ita deberi, fi hi, qui petänt *I anifete: doetc . us
ALVMNAE MEAE, ITA NE DE NOMINE FAMILIAE rent, eo animo circa fe patronum, cum teftamentum faceret
MEAE EXEAT, DONEC AD YVNVM PROPRIETAS effe coepiffe, vt his quoque legatum daqü vellet: alioquin rii-,-
PERVENLA T. Quaero, an Seia ir, communione cum liber- | hil ipfis praeftetur. $. 12. Damge et Pamphilo, quos tefta
L] L2 m . L L] e 9 d ] 5 $ 1: : L
tis habeat portlonem;l an ng;o fjbl partem dimidiam eius prae- | mento manumiféfgt, fundum dedit, ita vt poft mortem fuam
n dioli vindicare poffit? ;Refpondi,|pe rfpicuam efle teftanitis, vo- | filiis fuis reftituerent/?^: feodem teftamento petiit ab heredi- ; / ««fas

t liCObwduntatém omnes ad viriles partes vocantis. $. 7. Impuberem,
filium heredem inftituit: vxori diotem praelegauit *?, item
ornamenta, et feruos, et aureos d ecem; et fi inpubes, decef-
U fiffet, fubftituit: a quibus ita legauit, QvAECY MQVE PRI-
MIS TABVLIS DEDI, EADE M OMNIA AB HEREDI-.

. bus fuis, vt Pamphilam manumitterent,] quae Pamphila 25 fi- ; ; 4
lia naturalis erat Pamphili: idem Pamphilus, poft diem lega»ti J m
fui cedegtem, teftamento heredem inftituit Maeuium Ré. eina.
que fidei commilit, vt hereditatem fuam, id eft,/ fundi fupra- / ;/«.
fcripti partem dimidiam ?^?, quam folam in bonis ex teftamen- .

|j4
inü BVS QVOQVE HEREDIS MEI. IN DVPLVM DARI VO- | to patronae fuae|habebat, Pamphilae filiae fuae,] cum primum 7^ 14canf.
Ts : LO. Quaeritur, an ex fuübftitutione, impubere mortuo, dos | libera fuiílet, reftitueret. . Quaero, Pamphila manumiffa vtrum - u
1,—,.,"/1);. , quoque it?rum debeatur? Refpondi, non videri de dotis le- | ex teftamento füperiore patris fui patronae eam part;m pe-
ntuu i'feftsm, gato duphcan(.io iteftatorem fentiffe. . Item quaero, cum cor- | tere poffit, an vero ex teftamento patris natur,alis, ex caufa fi-
pora legata etiam nunc !* ex lucratiua caufa poffideantkf, an | deicommiffi, habita ratione legis Falcidiae? «Refpondi, ex his; ^
a fubftitutis peti poffiht? Réfpondi, non poffe. $. 8. C1va- | quae propornerentur, probari, Patiphilam. difmtaxat ;x tefias A
BVS MEIS DO LEGO CgIïROGRAPHVM Gair Skr::| mento füperiore fideicommiffum petere poffe, Claudiüs 28 / Yav
poítea codicillis vetuit a Seio exigi: et ab herede petit *^, !jquia creditur/ appellatione filiorum et naturales liberos Ed o Vv ddid
vt ex alterius debitoris debito, qu&m codicillis nominauit !5, | eft ??, in feruitute ?? fif(ceptos, contineri. $. r3. Secdps . — p .
LJm eandem fummam reipublicae daret. Quaefitum eft, fi pofte- |-1a- ?* : codicillis Gaio Seio centum le'gäuit, eiusque fidei com- aquia
rior idoneus non effgg? anintegram quantitatem heredes prae- | mifit, vt ancillae teftatoris ea daret. Quaero, an vtile fidei-
ftare debeant/? Refpondi, heredes Keipublieae aduerfus eum | commiffum f& quod legatarius ancillae teftatoris|dare iuffus — | i.« , . |
dumtaxat debitorem, qui nouiffimis codicillis, vt proponitur, | eft?;Refpondij non effe. Item, fi vtile non eft, an legatarius P E
: defignatus eft, actionem praeftare debere. $. 9. Filiam ex affe | heredi, cuius ancilla eft, reftituere compellatur? Refpondij | (««
inftituit heredem, eique fubftituit nepotem fuum, et ita cauit: | non .compelli ??: fed; nec ipfüm legatariumwlegätum ,petere La Teeqonllefiot.
E SI, QVOD ABOMINOR, NEQVE FILIA MEA, NEQVE poffe. . $. 14. Infularp libertis vtriugque fexus legauit, ita vt | |
7 i&^m" [(NEPOS MEVS, HER;ä;S ES M-E-F ERVNT, TVNC/POR- | ex reditu/eius r.nafcul'l duplum, femlnae-dïgnplums percipiant: : :
, h. TIONEM MEAM PARTIS DIMIDIAE FVNDI ILLIVS| eamque alienari vetuit: ex confenfü omnium ab herede ve-
E AD LIBERTOS MEOS PERTINERE VOL O. Quaeritur, | numdata eft. |Quaero,-an-et ex/pretio infulae duplum mares, ; : !
M) i cum ante teftatorem et filia/et nepos decefferunt, et inteftati | fimplum caperent feminae? ;Refpondi, ob pretium nullam fidei- ;
ll;äää bouna pertinuer unt ad pronepoggfn. eius: an fideicommiffum | commiffi perfecutionem effe, nifi ea mente venditioni confen- ; .
p ad libertos pertinere& * ? Refpondi, fecundum ea quae pro- | ferunt ??, , vt fimiliter ex pretio mares quidem duplum, femi-
LJ, j ponerentur, fi nullus alius heres inftitutus, fubftitutusque eí- | nae autem;fimplum confequantur. $. r5. Inftituto filio here- ; eaplenon, ,

fet, quam filia et nepos, videri legitimorum fideicommiffum

eífe, vt praeftarentar *?. $. 10. Ovi1sQvis wiHI HERES
ERIT, SCIAT DEBERE ME DEMETRIO PATRVO

habuit, aut hic annotare voluit. GEB. — 9 Taur. volui Teflatrix. GEB. 10
Hal. repudiave. H. a Porta in II. 72 reputare ipfis Pand. Flor. adícribit, et re-
&e. [ta enim fuit ab initio, verum aliquis, non tam altum penetrans, correxit
in: repudiare. Et hinc ab eodem etiam 73 videri, in: deberi, commutatum
exiftimo, e quibus adeo et illud praefero. &R. — 11 Gothofr. in nota: Zl. de-
beri. Nempe 73 deberi, ipíe Taur. habet in margine, quod et Hal. exhibet. GEE.
12, Taur. /OLO. GER. 135 Hal. relegauit. GEB. 14 Hal. etiam "um.
15 Hal. et Vulg. petzt. BR. 'Taurell. erat dare: petIt. GEB.
qmina[fet. G E. 17 Hal. et Vulg. pertzneat. BR. 18 Hal. praeflaretur.
G E B. 19 Hal. hic et paulo poft iterum: denarium tria milia. GEB. — 20
Hal ei; GEB. — 21 Hal. domo. GEB. 22 Taur. ciVaria. GER. — 25 Hal.
et Vulg. peterent. BR,
Opu[c. de Latin. Vet. ICt. pag. 323. BR. 25 Ap. Hal. et Vulg. Pampbila,
abeft. BR. 26 Hal. Maeuiam. GEB. -2 Hal ifta: id eff fundi fupra
fcripti partem dimidiam, parenthefi includit, et in margine addit: alias defunt.

16 Hal. z0- |

24 Hal. et Vulg. reflitueretur. — 'Tu vide Duker. ad.

de, et ex eo nepotibus emancipatis, teftator ita cauit ?*: "

[BovAopo, 0à rXc &uXe oluiug 99 uj wwÀsidjo vwO TV nÀnpo-
D ) LE 3 , $-7 f , 4
vopuwy uou 99, guxdà daveiQedo ?* mwwr aurÜY, XÀÀx pévew

&urXg .

GEB. 28 Hal, addit: wotat. GE B. 29 Hal vel, loco: id efl. GEB.
30 Hal. iz feruitutem. GE B. 31 Hic noua lex incipit in Pand. Flor. nam
et nomen ICti minio adícriptum eft, vt folet in. fingulis legibus, Et fane mi-
rum eft, ita librarium feduci potuiffe, cum nec tra&atus nec librorum numerus
adfit. Poftea vero hoc eft correctum, appofitis vtrinque vncinulis ad nomen:
SCAEVOLA, fed eo modo penitus delendum videbatur, quod adeo Taur. pru-
denter temperauit. Vulgares hic nihilominus nouam legem inchoant. BR. Hal.
dudum aeque prudenter ac Taurell. et omnino neceffe fuit, vt compilator Pan-
de&tarum repetito Scaeuolae nomine indicaret eorum, quae fequuntur, auctorem,
eademque ab antecedentibus, quae Claudii Tryphonini funt, difcerneret. Hic
enim ad Scaeuolam notas fcripfit, vnde illud Haloandri : Claudius notat. Vide
Io. Bertrandi 17. de Iuvisper. 26, n. 3. et 4. GEB. 32, Hal. compellit, erro-
re, vt reor, operacrum. GEB. — 33 Hal. confenferint. GEB. — 34 Yaur.caBit.
GEB. 35 Steph. Alciat. H. a Porta: vjv Zv bwíav. BR. — 36 Ap. Steph.
et Alciat. pov, abeft. BR. 37 Eft in archetypo : 3«víjeo3904. lmmo in fine
SssSs 3 ' feuera

— i

$76

durxc cuepaíuc 99 ouTOlc, Mj Ui0ig, MOj Éxyovoic, eic TOY o'ï*rrac,z/-
, TX xnóvoy* éXv Ó Tig fjovAxdQ xurgv ?? quwAQcw TO pépog xu-
— qo0, 9 Ouvelaao9o, mxT' xuroU, &Éouc[xy 79 £xérw mwÀ»nco] TQ
cuyxAqpovong ouroU, xx] duveiQedjo ** m xuroU *?. éxy d&
Ti Txpà TxÜTX Tonjcy, beuj *? TO wpuuaricóusvoy xpysov
xc] &uvpov|^^. Quaeritur, cum filius defuncti mutuam pe-
