Dynkersh. vt et Rehd. Solus Magl. im partem seo teclorio. GEB. — 55 Hal.
et Rehd. inferunt: interdiflam. G EB. |— 56 Gothofr. in nota: fi ab eo. valg.
Hal. Etiam. Rehd. GEB, ^ 57 .In Rehd. vi, abeft. GEB. . 58 Hal, et Vulg.
iu poffeffione. Et Flor. m deleta. BR. Etiam Rehd. GEB. — 59 Rehd. inferit:
ea. GEB. . 60 Rehd.accipiemas. GEB. — 61 Taur. jVi. GEB. . 62 Rehd.

inferit; quafi. GEB. .. .. 63. Etiamnunc Flor. eft: Perinde, B R. )
| 1 Volg.fraimini. BR. Rehd. vtimimi. GEB. . 2, Hal. inferit : ifa.
GEB, . 53 Vvlg.inferit: iudiciwm; BR. Etiam Rehd. G &z. 4 Yaur. in

A.dnotat. fauperficiem in. P. fuperficium. | Hoc modo in L. 32. fupra de Inv. dot.
vbi . Taur. fuperficium , .retinuit. .. Codices. fcripti et editi: faperficiem. BR.

| Ktiam Rehd. et Hal. GEÉ. 5 Vulg. addit: eff a&fio. B R. 6 Vulg. in-

lerit: fud. BR. Etiam Rehd. G E B. 7 Hal. et Vulg. vtilius. 'Tu vide L. 2.

| $. 2 3. infr. de dol. mal. et mnet. exc, et SanGtii. Mineruanilib. IV. c. 7. ibique Pe-

rizon. 7..4. BD R. . Rehd. vt Flor. GEs. 8 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft.

BR Etiam,in Rehd. GEB. |. 9 Hal. et Vulg. Jocatio. B R. Etiam Rehd.
. GEB. . IO Vulg.inferit: boc. £ R. . I1 Taur. velV TI. GEB. 12, Vulg.

qualem.BR. . X3 Hal. et Vulg. inferunt: ab, et ita fcripti omnes. B R. Vat.

.. K. Barb. Chriftin. Pal. IL. S;, Cruc.I. Bynkersh. vt et Rehd. GER. — 14 . Vulg.

inferit:. autem. BR. Etiam Rehd. G x a. 15 Hal. inferit: alia. Vulg. qua
Nnnnnn : alia

d DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XVIIL XIX.

'moditatefh riui, aut propterea quia vla publica interrupta erat,

STVLABITVR, CAVSA COGNITA '5 pAno, fic intelle-
gendum eft, vt, fi ad tempus quis füperficiem conduxerit, ne-
getur ei in rem a&tio. Et fane caufa cognita ei, qui non ad
modicum tempus conduxit füperficiem, in rem a&tio compe-
tet. $. 4. Is autem, in cuius folo fuperficies eft, vtique non
indiget vtili actione, fed habet in rem, qualem habet ** de
folo. Plane fi aduerfus fuperficiarium velit vindicare, dicen-
dum eít, exceptione vtendum ** in fattum data: nam cui da-
mus aétionem, eidem et *? exceptionem competere multo
magis quis dixerit. $. 5. Sifoli poffeffori füperficies euinca-
. tüur, aequiffimum erit, fubuenire?? ei vel ex ftipulatu de eui-
.&ione, vel certe ex ernpto actione. $. 6. Quia ?* autem ét-
iam ?? in rem a&tio de füperficie dabitur, petitori quoque in fu-
perficiem dari, et quafi vfumfructum,. fiue vfüm quendam
eius effe ?^?, et conftitui poffe per vtiles aCctiones, credendum
eít. $. 7. Sed et tradi poffe intellegendum eft, vtet legari
et donari poffit, $. $. Etfi duobus fit communis, etiam vtile
communi diuidundoiudicium dabimus. $. 9. Seruitutes quo-
que Praetorio iure conftituentur ^*: t ipfae ad exemplum
earum,. quae ipfo 1ure conftitutae fuünt, vtilibus .g&ignibus
petentüur: fed et interdictum de his vtile competet. —
II. Gazvs libro XXV. ad Edictum. prouinciale, $ v-
PERFICIARIAS aedes appellamus, quaein conduéto folo po-
fitae fint ?^*, quarum proprietas et ciuili, et naturáli, iure
eius eft, cuius et folum. — ^" . | |

s2 TET X TX
DEITINERE ACTVQVE PRIVATO. .
VrPrANVS libro ILXX; Aäd' | Ed1&um | |

PRAETOR'ait, QVO ITINERE ACTVQVE * PRIVA- |

E TO, OVO DE AGITVB, VEL VIA, HOC ANNO

NEC VI,NEC CLAM, NEC PRECARIO AB ILLO VSVS -

EKs: QVO MINVS ITA VTARIS, VIM FIERI VETO.
. 1. Hoc interdi&tum prohibitorium eft, pertinens ad tuen-
das rufücas tantummodo feruitutes. $. 2. Hoc interdicto
Praetor non inquirit, vtrum habuit iure feruitutem. impofi-

tam, an non: fed hoc tantum, an itinere actuque ^ hoc anno -

víus fit, non vi, non clam, non precario: et tuetur eum, ]i-
cet eo tempore, quointerdictum redditur, vfus non fit. Siue
igitur habuit ius viae, fiue non habuit, in ea condicione eft,
vt ad tuitionem Praetoris pertineat: fi modo ? anno vfus eft
vel modico tempore, id eft, non minus quam triginta diebus.

Neque ad. praefens tempus refertur vfüs, quia plerumque iti- :

neribus vel via non femper vtimur, nifi cum vfus exegerit ^:
ita * annui temporis fpatio conclufit vfum. $. 3. Annum ex
die interdi&cti retrorfum computare debemus. $. 4. 5i quis
hoc interdicto vtatur, fufficit alterutrum probare, vel iter,
velactum in vfu habuiffe. $. 5. Iulianus ait, quoad vsque
ingreffus eft 5, eo vsque ei interdictum competere: quodve-
rum eft. $. 6. Viuianus * re&te ait, eum qui propter incom-

alia. ER Etiam in Rehd. poft: fi, duae a fibi inuicem fuper impofitae in fi-
ne verfus apparent. G EE. 16 Vulg. inferit: zudicium. B R. .Etiam Rehd.
G E B. 17 iIn Rehd. babet, abeft. GER. 18 Vulg. exceptione eumm re-
quonendum. BR. Etiam Rehd. GER, . 19 Ap. Hal. et Vulg. et; abeft.'B R.
20 Hal. et Vulg. fa&neniri. BR. Etiam Rehd. GEB. — 21 Rehd. Qzod, loco:
Quia. GEB. 22 Wulg. Qrod autem et im vem. B R. 23 Hal. et Vulg.
vjum quendam, ineffe. BR. Etiam Kehd. GEE. 24 Rehd. confhituumtur.
GE B. 25 Hal. funt. , |
I Flor. olim: 44e, aberat. BR. 2, Rehd. inferit: prizato. GERP.
3 Gothofr. in nctá: fi modo hoc anno. valgat. fi modo eo anno. Hal. Rehd.
vt Vulg. Hal. pergit: vel modico tempore vfus fit, idefl etc. GEB. . 4 Hal,
exegit. GE B. 5 Hal. ;taque. Rehd, et ideo. GE B. 6 Vulg .addit: fun-
dum. 5 R. 7 Wulg. Iuliauus. BR. 8 Hal. et Rehd. facit. GER. 9
Hal. et Rehd. addunt: effe. GE E. IO Gothofr. in nota: neutro. vzlgat.
Hal. Va vt in textu cít, habet Taur. tanquam v? boc, non effet Florentiae ;

per proximi vicini agrum iter fecerit: quamuis id frequenter.
fecit *, non videri omnino vfum ?: itaque inutile effe inter-
dié&tum, non quafi precario vfüm, fed quafi nec vfum: ergo

ditatem riui, aut propterea, quia via *? praerupta "^ erat.
uatum: nam et hic eadem quaeftio eft *^. $. 7. Is cuiusco-

vfus videtur itinere, vel.actu, vel via, et idcirco interdictum.

uituyem. .$..8. Si quis autem ,. cum putaret fundum ad fe
pertinere, fuo nomine iter fecerit amicus meus: vtique fibi
non mihiinterdi&tum adquififfe intellegitur ^9. $. 9. $i quis
^* propter inundationem vfus non fit itinere actuque hoc.
anno, cum füperiore ?? vfus fit: poteft repetita die hoc in-
terdicto vti per in integrum reftitutionem ex illa parte, sx
QVA ?? Mm1HI IVSTA CAVSA ESSE VIDEBITVR., Sed
etfi per vim hoc ei contigerit, in integrum eum reftitui opor-
tere, Marcellus probat. Praeterea et aliis cafibusinterdictum
repetita die competit, ex quibus in integrum quis reftitutio-
.nem impetrare folet. $. 1o. Praeterea fciendum eft, fi, di-
latione data aduerfario, füturum eft vt caufa interdiCti. met.
deterior fiat, aequiffimüm. effe, repetita die reddi interdi-
Cum. $. rr. Si tibi fundum precario conceffero , cui via.
debebatür: .deinde tu a domino fundi precario rogaueris, vt
ea ?* via ad eum fundum vtaris: an noceat tibi exceptio,. ft
aduerfus eum velis interdicere, a quo precario viam rogafti

| Et magis eft, vt noceat. Idquecolligi poteft ex eo, .quod,

Iulianus fcribit in fpecie huiusmodi.-. Quaerit ?? enim, fi ego
tibi fundum precario dedero , cui via debebatur, et tu.roga-
ueris precario, vt ea via vtaris, nihilo minus vtile interdi-
C&um mihi effe: quia ficuti me precarium rei meae non tenet,
ita ?9 nec perte precario poffidere intellegor: quotiens enim.
colonus meus, aut is, cui precario fundum dedi, vià vtiturz
ego ire intellegor: proptér quod et reCte dico, me itinere
vfum ??: quae ratio, inquit, efficit, vt et ^* fi ego ?? viam,
precario rogauero , et tibi fundum precario dedero: quamuis

interdictum 3*: et precario eo itinere vfüs effe videar non
immerito: non enim opinio tua, fed mea quaerenda eft, tui
tamen, 3? credó, poteris interdicto vti, etfi de hoc nihil feri-
bat Iulianus. $. 12. Si quis fupradicto temporeanni, non vi,
non clam, non precario itinere vfus fit, verum poftea non
|fit vfus, fed clam, precarioue: videndum eft, an ei noceat:
et magis eft, vt nihil ei noceat, quod attinet ad interdictum.
J [L PavrvslibroLXVI.ad Edicum, Ngc enim cor-

niente delicto poteft,

( quod tamen ibi fuppletum, licet recentius, nifi forte vetus emendatio recenter
fuperducta et, fed et c in: mec, eft deleta, vt fit: meutro. Inde Hal. ergo
fecundum baec neutro..— Vulg. evgo fecumdum boc meutvo. fundo. pR, Rehd. er-
go fecundum hoc mentvo agro. GER. Ii In Rehd. enzn,abeft. GEB. . IZ
Flor. erat: fit, indeque fa&um : zuzt. Sed re&tius, vt reor, Taur, BR. Rehd.
it.GEB. . I4 Hal inferit: publica. G EB.. — 14 Vulg. zmterrupta. BR. . 15
Hal.et Rehd. inferunt: fit. GEP. — 16 Rehd. addit: et eadem folutzo. G E R.
17 Vulg. aligmis. & &. Etiam Rehd. GEz.. 18 Vulg. boc. BR. Etiam Rehd;
GER. . I9 Vulg. iretur. BR. . 20 Rehd. zutelligetur. GEB.. , Nec non Hal.

inferit: alia. GE B. . 24. Vulg. bac. & R. Rehd. vt et bac. GER. — 25 Vulg.
quaeritur. BR. Etiam Rehd. GEE.. —— 26 Hal. et Vulg. inferunt: etiam. BR.
27 Vulg. addit. effe. s. Etiam Rehd. GE B. . 28 Ap. Hal. et,-abeft.
G E B. 29 Ap. Hal. et Vulg. ego , abeit. GE z. 30 Flor. eft z adícripta ,

vt fit: iueris. GE B. 31 Hal. interdiélgm iuatile fit. Vulg. offet. R. | 32 Hal.
' m | | ; ct

fecundum «hoc) nec vtro *? vfus videtur: multo enim **
minus illo vfus eft, per quem noniit *?^, propter incommo- -

Idem erit dicendum, et fi non erat via publica, fed?iterpri- -
lonus, aut hofpes,-aut quis: 7 alius iter ad fundum fecit, -

habebit: et . haec *? ita Pedius fcribit, et adicit, etiam fi igno-.-
.rauit, cuius fundus effet, perquem iret.*?, retinere eumfer- -

hac mente ieris:??, quafi fundo meo deberetur, inutile effe-

rumpi, aut mutari, quod reCe transactum eft, füperue- |

21 Hal.inferit: autem. GEB. — 22 Rehd. inferit: auso. GEE. . 23 Kehd.

4
)
h
"

WeUow C . d —

DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XIX. 180 Vsb

III. VrerAwvs libro LXX. ad Edictum. Iwpx ??
etiam illud Labeo fcribit, fi, cum a me recte via vtebaris, fun-
dum vendidero, per quem vtebaris ?*, deinde emptor te pro-
hibuit ?*?: licet clam videaris ab eo vti, nam qui prohibitus
vtitur, clam vtitur, tamen interdictum tibi competere intra
annum: quia hoc anno non vi, non clam, non precario vfus
es ??, $. r. Item fciendum eft, non tantum eum clam via
vti, qui ipfe prohibitus vtitur: verum eum quoque, perquem
quis id ?? ius retinebat, fi eo prohibito, per quem retinebat,

vtatur. Plane fi ignoraui prohibitum , et ?9 perfeuero ??

vti, nihil mihi nocere dicendum eft. $. 2. Si quis ab au-
Ctore *? vi, aut clam, aut precario vfüs eft: reCte a me via
vti prohibetur, et interdiCtum ei inutile eft: quia a me vide-
tur vi, vel clam, vel precario poffidere, qui ab auctore meo
vitiofe poffidet. mNam et Pedius fcribit, fi vi, aut clam, aut
precario ab eo fit vfus, in cuius locum hereditate, vel em-
ptione, alioue quo iure fücceffi, idem effe dicendum: cum enim
fuccefferit ^* quis in locum eorum, aequum 'on eft, nos
noceri ^? hoc, quod aduerfus eum non nocuit, in cuius lo-

cum fücceffimus. $. 3. In hoc interdicto examinatur *?, .

quanti eius intereffe **, via non prohiberi, fiueitinere. $. 4.
Vti videmur feruitutibus etiam per feruos, vel colonos, vel

-amicos, vel etiam hofpites: et. fere per eos omnes, qui nobis

retinentferuitutes: fed enim per fructuarium ^? quidem ferui-
tus retinetur: per fructuarium autem interdictum hoc domino

mon competere, Tulianus ait. $. 5. Idem Iulianus Ícribit, fi

meus vfusfructus in fundo tuo *?, proprietas vero tua fuerit,
et vterque noftrum per vicini fundum ierit, vtile interdictum

de itinere nos habere, et fiue forte ab extraneo fruéctuarius

prohibeatur, fiue etiam a domino: fed et, fi dominus a fru-
étuario, competet: nam et fi quilibet ^" prohibeat ire, inter-
dictum aduerfus eum competit. $. 6. . Hoc interdictum et ei
competit, qui donationis caufa fundi vacuam poffeffionem
adeptus eft. $. 7. Si quis ex ** mandatu *? meo fundum

emerit, aequiífimum eft, mihi hoc interdictum dari, vt ??

ille vfus eft, qui mandatu meo emit. $. 8. Sed et, fi quis
vfumfruCctum emit, vel v(um, velcuilegatuseft, et traditus:
vti hoc interdicto poterit. $. 9. Hoc amplius et is, cui do-
tis caufa fundus traditus eft, experiri hoc interdicto poterit.
$. ro. Et generaliter ex omnibus caufis, quae inftar habent
venditionis, vel ex ?* alterius contractus, dicendum eft, hoc
52 interdicto locum fore. $. 1r. Ait Praetor, ov1 *? xmra-
NERE ACTVQVE HOC ANNO, NON VI, NON CLAM,

et Rehd. prac&gunt',- vt. GEE. zri Vulg. Vude. BR Etiarln"REBd',;

GEB. 34 Taur. vtePavris. GEE. 35 Hal. probibuerit. GER. 36 Hal.

et Rehd. fis..G E s. 37 In Rehd. id, abeft. GEs. ^ 38 Hal inferit: fi.
GEB. 39 Vulg. perfeuerauero. B'R. Etiam Rehd. GEB, . 40 Vulg. in-
ferit: aut. BR. 41 Gothofr. in nota: fuccefferimus. Hal. Nempe Hal.
ita habet, immo et Vulg. loco: faccefferit qmis. — B. Rehd. fucceffimus.
GEB. 42 Gothofr. in nota: Al. nobis nocere. FHíal. nocere adueríus nos
hoc. v»ig. aduerfus nos nocere hoc. . Vt Hal. habent fcripti duo, vt Vulg.
decem. ER. Duo funt: Vat. I. et V. decem: Barb. Vat. H. IHI. IV. VI.
Chrittin. Pal. I. H $. Cruc, E. II quibus adde Dynkersh. vt et Kehd.
GEB. . 43 Vulg. aeffimatur. BR. 44 Gothofr. in nota: 4l. intercft.
Legit Iacob Lectius: intereffet. — Vt LeGius, ita dudum Vulg. Hal. zmter-
fit. BR. Rehd. vt Vulg. GE s. 45 Vulg. inferit: mob;s. BR. Etiam Rehd.

GEE. 46 Rehd. eff, loco: tuo. GER. 47 Hal. inferit: alius. GEB. |

48 Ap. Hal ex, abeft. GEsz. 49 Vulg. mandato. BR. : 50 Hal. et
Vulg. vb;, loco: vt. BR. Rehd. vt Flor. GER. 51 Hoc: ex, abeit ab
omnibus MSS, quae vidi, omittit et Vulg. et videtur ex antecedentibus repe-

titum, Hal.loco: ex, habet: etiam. & R. MSS. funt; Vat, I. VI. Barb. Chriftin. |

S. Cruc. L. Il. Bynkersh. etiam Rehd. G ER. 52; Loco: buic, quod habent
omnes, BR. Etiam Hal, et Rehd..GE&. 53 Hal. et Vulg. 440. BR. Et-
iam Rehd. GEB. 54 Ap. Hal. id, abeft. GER. 55 Hal, et Vulg. eff.
BR. Etiam Rehd. GEB. —— 56 Hal. et Vulg, e£. BR. Etiam Rehd. GE&.
57 Hal.inferit: etiam. GEB. ^ 538 Hal. s, et mox: potefl. GEB. 59
Gothofr. in nota: reficiendi doceat. vzlg. reficiendi docet, Hal. GE g. —— 60

NON PRECARIO AB ALIO VSVS ES, QVO MINVS ID
5* ITER ACTVMQVE, VT TIBIIVS ESSET ??, REkFrI-
CIAS, VIM FIERI VETO: QVI HOC INTERDICTO VTE
VOLET, IS ADVERSARIO DAMNI INFECTI, QVOD
PER EIVS VITIVM DATVM SIT, CAVEAT. $. 12. Vti-
litas fuafit, hoc quoque interdictum proponere: namque con-
fequens erat, eum ??, qui itinere vtitur, interdictum pro-
ponere, vt refici iter poffit: quemadmoódum enim alias vti
poteft itinere vel ** actu commode, quam fi refecerit? cor-
rupto enim itinere, minus commode frui aut agi poteft.
$. 13. Hoc autem a füperiore diffat, quod illo quidem inter-
dicto omnes vti poffunt, qui hoc anno vfi füunt, hoc autem
interdicto eum ?5 demum vti poffe, qui hoc anno vfus eft,
et.ius fibieffereficiendi, oporteat ??. . Ius autem effe videtur
ei 9? , cui feruitus debetur. . Itaque qui hoc interdicto vti-
tur, duas res debet docere ?*: et . hoc anno fe vfum, et ei
feruitutem competere. Ceterum, fi defiit ? alterutrum, de-
ficit interdictum: nec immerito: qui enim vult ire agere tan-
tisper, quoad de feruitute conftet, non 9? de iure fuo do-
cere: quid enim perdit, qui eum patitur hoc facere, qui 9^
hoc anno fecit? Enimuero qui vult reficere, aliquid noui
facit: neque debet ei in alieno permitti id moliri, nifi vere

eundi habeat 9? et agendi, reficiendi ius non habeat: quia in
feruitute conftituenda cautum fit, ne ei reficiendi ius fit: aut
fic, vt, fi velit reicere, vsque ad certum modum reficiendi
ius fit: merito ergo ad refictionem 9* fePraetor rettulit. VT
TIBI1, inquit ?, 1vs EST, REFICIAS: VTI $? 1vs ksr,
hoc eft, *? ficuti per feruitutem impofitam licet **, $. 15.
- Reficere fic accipimus, ad priftinam formam iteret actum re-
ducere: hoc eft, ne quis dilatet, aut producat, aut depri-
mat, autexaggeret: et *?^ aliud eft enimreficere, longe aliud
facere. .$. 16. Apud-Labeonem quaeritur, fi pontem quis
. nouum velit facere viae muniendae caufa: an ei permittatur?
. etait permittendum, quafi pars fit refiCctionis *5 huiusmodi
munitio. Etego puto veram Labeonis fententiam, íi modo
.fine hoc commeari non poffit, A D tbr. DP
b JV. VESNvrLErivslibroI. Interdictorum. V egTknRES
nominatim. adiciebant, vt.éa quoque, quae ad refictionem
7* vtilia effent, adportanti visnonfieret: quod füperuacuum
.eft: quoniam qui adportari ?? non patitur ea, fine quibus re-
fici iter *? non polfit, vim faceré videtur, quo minus refi-
ciatur.. $. 1. Si quis autem, cum poffet *7 compendiaria *$
ad-

. Hal. fus autem videtur ei effe veficiendi,cni. GE B. — 61 Hal offeudere. GE B.
621 Vulg. defit. BR. — 63 Gothofr. in nota: non debet de iure fuo. vwlgat.

ve babest. GEB. —— 66 Hal. babet. GE B. 67 Gothofr. in nota: refedio-
nem. Hal. Et omnes. Rurfus ita occurritin $. 16.et L. fequ, pr. et $. 1. Flor.
'in omnibus locis vox correcta eft. &R&; — Habuit hic et Rehd. reficionem , fed
. correctum eft. Et fane vbique dare debebat Taur. reffüones. — Neque enim

69 Hal. inferit: autem. GERB. 7o Hal. et Vulg. inferunt:- veficías. E R.
Etiam Rehd. GER. 71 Vide Noodt. 4. Probab. 3. m. €. 72 Hoc:
.ét, potelt effe enatum a literis finalibus vocis antecedentis. Sed et poteft effe
. tmefis oU etenim. Hal. et Vulg. omittunt. IMle in fequentibus ita: lenge emint
aliud eft veficere , aliud facere. Vulg. alud en£m eff veficere , longe aliud facere,
et ita Vat. Il et IIL.' At habent: alzzd ef? enim exc. Pal. 1. I.. S. Cruc. I. 4K.
et Chriftin. Sed Vat. I. VI. Barb. nihil a Flor. defleQunt. , 8 R. Cum Pal. I.
et reliquis facit Bynkersh. Rehd. alud euim longe refiere , aliud facere. G & 8.
73 Gothofr. in nota: refeflionis. Yta Hal. et Rehd. GEB. . 74 Gothofr,
|in nota: refeclionem. Ya Hal. et Rehd. GE . 75 Hal. adportare. GE&.

| 76 Ir Rehd. iter, abeft: videtur tamen adeffe vocis veftigium in: veficit. 1ta
enim fcriptum pro: refici, vltima t deinde deleta. GEs. — 77 Hal. poffit per ,
et ita quoque habet Vat. I. et Pal. 1. per compendiaria. BR. In Rehd. libra-
rius fcripferat: cum , fed ad vocem: compendiaria , oculis delatus, credidit fe
hanc vocem iam coepiffe fcribere, s in o rotundauit, atque ita apud eundem
ifta: cum poffit, plane abfunt. G E. - 78 Gothofr. ia nota: poflet per com-

peü-

Nnnnnn s

habet 9? feruitutem. . $. r4. Fieri autem poteft, vt qui ius

P d

. Hal. GEB. 64 Hal et Vulg. quod, loco: qui. GER. 63 Hal. wifi iu- —

hic de refingendo , fed de veficiendo eft fermo. GEB. — 68 Hal. inquiens. GEB. -

-

902 | DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XIX. XX.

adportare quae refictioni 79.neceü'aria funt, longiori. itin.ere
velit 59 adportare, vt deteriorem caufam eundi faciat: im-
pune ei vis fiet, quia ipfe fibi impedimento fit, quo minus
reficiat. | ?
V. Vrrriawvs libro XX. ad Edictum. A»PraAnET
ergo, eum qui non patiturhaec conger!, vim facere, quo mi-
nus quis perficiat **. $. r. Planefi quis, cum poffet alia
parte agri 5? fine incommodo domint fund;41mpenfam adpor-
tare, id egit, vt alia ?? parte adportet ": impune ei vim
fieri, recte placuit. $. 2. Hoc interdiétum non folum ipfi,
verum füccefforibus quoque effe dandum, non eft ambigen-
dum. Emptori 5 quoque dabitur, et in emptorem. $. 3- N
quis feruitutem iure impofitam non 395 habeat, habeat autem
velut longae poffeffionis praerogatiuam ex eo, quod diu vfus
eft feruitute ?7, interdi&to hoc vti poteft. $. 4. Qui hoc 1n-
terdiécto vfurus eft, de vitio operis cauere aduerfario debet.
— "Vi Pavrvs libro LXVI. ad Edictum. 51cvT
non nocet ei qui fine vitio vfus eft, quod eodem anno vitiofe
vfus eft: ita emptori heredique non nocebit ??, quod ipfi vi-
tiofe vfi funt: fi teftator venditorue recte vfi funt.

88

VIL. Cxrsvs libro XXV. Digeftorum. Sr per fun-

dum tuum.nec vi, nec clam, nec precario commeauit aliquis :
non tamen tamquam id fuo iure faceret, fed, fi prohiberetur,
non fa&urus: inutile eft ei ?? interdictum de itinere actuque:
nam vt hoc interdictum competat, ius fundi poffediíle oportet.

TIT. XX.

DE AQVA COTTIDIANA ET AESTIVA.
Vrriaxvslibro LXX. ad Edium, — — —

IT Praetot, vTi HOC ANNO AQVAM, QVA DE
A AGITVR, NON * vI, NON' CLAM;, NON PRECA-
RIO AB ILLO DVXISTI: QVO MINVS ITA DVCAS,
vIM FIERIVETO. $. I. Hocinterdictum prohibitorium ?,
et interdum reftitutorium eft, et pertinet ad aquam cottidia-
nami, G. 2. Cottidiana autem aqua non illa eft, quae cotti-
die ducitur: fed ea, qua quis cottidie poffit ? vti, fi vellet:
quamquam cottidianam interdum hieme ducere non expediat,
etfi poffit düci. $. 3. Duo autem funt genera * aquarum:
eft ? cottidiana, eftet aeftiua, — Cottidiana ab aeftiua vfu dif-
fert, non iure. ^ Cottidiana * ea ? eft, quae duci adfidue fo-
let, vel aeftiuo tempore, velhiberno, etiam fi aliquando ducta

pendiaria. Hal. Vulg. addit: via, et ita Pal. II Sex alii Flor. exhibent. In.

Barb. ad marginem adie&tum : Z, compendiaria via. In Vat. VI. mendofe: ap-
pendiaria. Vat. V. pev compendia. B R. Sex illi : Barb. Vat. IL III. Chriftin, $,

Cruc. L. IT. quibus adde Bynkersh. GEzB. — 79 Hal. et Rehd. refecfioni. G E E..

&o Hal. inferit: ita. GE B. 81 Videlicet: refeclionem.. Sed Hal. reficiat ,
et ita e fcriptis vndecim quinque: Vat. If.. V. VI. Pal, II. et Chriftin. — Praerer-
ea in Pal. L. legi: ve perficiat, velut fluQuante librario. Denique in Barb. fu-
pra: perficiat, Ícriptum : al veficiat. BR. . Mihi videtur librarius in Pal. L.
non flu&tuaffe ,. fed fe correxiffe. — Vt Var. II. et reliqui, ita Bynkersh. Floren-

tinam exhibent Var. I. III. S. Cruc. I. IL quibus. adde Magl. Rehd. habet:
preficiat, prima litera pun&o deleta. Forte librarius hic inuería ratione fe cor-

rexit, poftquam nempe ícribere coeperat; perficere, GEB. . 82 Rehd. inferit:
et. GEB. 83. Hal. et Rehd. altera. GE R. $4 Hal. et Vulg. adportaret.
BR. Etiam Rehd. GEB. — $5 Rehd. inferit: eius. GEB. 86 Gothotr.
in nota: Hanc negatiuam Haloander non legit. GE B. . $87 In Rehd. fera;-
tute, abeft. GEB. 88 Vulg, inferit:'emim. BR. Etiam Rehd. GEB. . 89
Taur. noceVit. GE&. — 90 Hal. et Vulg. irifelrunt-: boc. BR. . |

i Vulg. hic ter habet: wec. BR. Etiam Rehd. GEE, .. 2 Hal. et
Rehd. addunt: effl. GEB. 3 Vulg. poffet. BR. Etiam Rehd. vbi tamen 7?
vti, excidit, GE B. 4 Diferte eft Flor. Dzo aautem . geneva funt aquavrum.
Parum intereft. omnes tamen vt Taur. Etiam Rehd. etHal. GEB. . 5 In Rehd.
hoc, et fequens: effj, abíunt. GEB. . 6 Vulg. inferit: aqwa. BR. Etiam
Rehd. GrB. 7 Ap. Hal. et in Rehd. eg, abeft. GEB. . 8 Rehd. ab aqua
cottidiana. G E B. 9 Hal autem, loco: tamen. G ER. . |1O Hal. et Vulg.

quv(us.BR. Etiam Rehd. GES.
.Hal. et Vulg. inferunt: vma. BR. Etiam Rehd, GEB,
.abeft. Vulg. ea, loco: alia. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. -
. mnota: du&a non fit. vulgat. Hal. EKtiam Rehd. GEB.
autem aqua eft, quae. Vulg. Aefliua autem ea efl , quae. BR. — Rehd. effua au-
tem aqua ea efl, quae.

Tit. GEB.

non eft: ea quoque dicitur cottidiana, cuius feruitus inter-

miffione temporis diuifa eft. Aeftiua autem ea eft, qua aefta-

te fola vti expedit: ficuti dicimus veftimenta aeftiua, faltus.
aeftiuos, caftra aeftiua, quibus interdum etiam hieme, ple-
rumque autem aeftate vtamur. Ego puto probandum, ex
propofito vtentis, et ex natura locorum, aquam aeftiuam a ?
cottidiana difcerni. - Nam fi fit ea aqua, quae perpetuo duci

poffit, ego tamen ? aeftate fola ea vtar: dicendum eft, hanc-

aquam efíe aeftiuam. Rurfum *? fi ea fit aqua, quae non nifi
aeftate ^" duci poffit, aeíftiua dicetur: et fi eafintloca, quae
natura non admittant aquam nifi aeftate, dicendum erit, recte
aeftiuam dici. $. 3. Quod autem fcriptum eft in interdicto,

| VTI HOC ANNO AQVAM DVXISTI, hoc eft: non cotti-
die, fed hoc anno, vel vna die, vel *? notte. Ergo cotti-

diana quidem aqua alia *? eft, quae cottidie duci poffit, vel

hieme vel aeftate, etfi aliquo momento temporis duéta ** fit, .

Aeftiua ea *5, quae cottidie quidem duci poffit, vel fola ae-
Pca!:e: ducatur autem aeftate tantum; non et hieme '5: non
quia ^* non poffit et hieme, fed quia non folet. $. 5. Lo-
quitur autem Praetor in hoc interdicto de ea aqua fola, quae
perennis eft: nulla enim alia aqua duci poteft, nifi quae per-

ennis eft. . $. 6. Quamquam *autem * ad perennes aquas di-

xerimus hoc interdiCctum pertinere, ad eas tamen perennes

| pertinet, quae duci poffunt. Ceterum funt quaedam **, quae,

etíi perennes funt *?, duci tamen non poffunt: vtputa pu-
teales, et quae ita fünt fummerfae, vt defluere extra ter-
ram ??, et vfui effe non poífint: fed huiusmodi aquis, quae
duci.non poffint *, hauftus feruitus imponi poteft. $. 7.

Haec interdicta de aqua, item de fonte, ad eam aquam per-

tinere videntur, quae a capite ducitur, non aliunde: harum

enimaquarum etiam feruitus ?? iure ciuili conftitui poteft. $. 8.
Caput aquae illud eft, vnde aqua nafcitur: fi ex fonte nafcatür,.
ipfefons: fi ex flumine vel lacu, prima incilia, vel principia fof-
farum, quibus quae?? ex flumine, vel ex lacuin primum riuum
communem pelli ?^* folent. Plane fi aqua, fudoribus manan-
do, in aliquem primum locum effluere ?^, atque ibi apparere in«
.cipit: eius hoc caput dicemus, vbi primum emergit?9. $. g.
. Et qualiter ^* fit conftitutum ius aquae, dicendum eft, hoc
interdictum locum habere. $. 1io. Sed etfi iure aqua non de-
. betur alicui, fi ^* tamen iure ducere fe putauit: cum non in

iure, fed in faCto errauit ??, dicendum eft, eoque iure vti-
mur, vt interdicto hoc vti poffit: fufficit enim, fi iure fe du-
cere putauit, nec vi nec clam nec precario duxit. $. ir. Il-
z N N lud

II Vulg. inferit: fua matura. BR. . 12
' 13 Ap. Hal. alia,
I4. Gothofr. in
15 Hal. Aefliua

16 Hal. duci po[fit, vt tamen aeflate ducatur tan-.
tum, nonetiam byeme, omiffis: vel fola aejffate. 17 Rehd. inferit: duci.,

. GEB. . 18 HaletVulg.addunt: aggae. BR. — 19 Erat Flor. fiint, et mox:
| poffiznt, ïibi altera z deleta, hic ambae zi in conqerfae. inde Vulg. fiut, et
poffunt.. Hal. funt, et poffint. BR. Rehd. vt Taur. funt, et pof[unt. GEB.

20 Áp. Hal. et in Rehd. terram, abeft. GEB. — 21 Hal. et Rehd. poffunt,
GEB. . 22 Vulg. inferit: Zmponi, et poft: ciuili, et.BR. 23 Videtur hic

omnino reponendum: a424e, licet in Pand. Flor. a fit deleta. Eodem modo

in initio $. fequ. erat Flor. eatantumqua, pro: ea tantwm aqua. — Habent Vul-
gati: aquae, et MSS. Hal. emendationi Flor.congruenter: quibusque. BR. Ex-
iftimo, Florentiae non effe deletam primam literam in: a44ae, fed mediam
in: quae; ita fane ambigua Brenkm. verba capio, vt adeo Taur. veterem pri-
mamque fcripturam dederit; Hal. corre&am, MS$S. quae: a44ae, habent, funt
Vat. I. Barb. Chriftin. S.. Cruc. I. H. Bynkersh. vt et Rehd. GER. 24 Go-

thofr. in nota: 44/. compelli. Ita Taur. habet in margine nempe pro: come-

munem peli, lta omnes editi et fcripti. BR. — Etiam Hal. et ícripti Barb.
Vat. II. HI. V. Chriftin. S. Cruc. L. Hl. Bynkersh. vt et Rehd. Var, I. z pri-
Jiinum viuum compelli. G EB.
27 Hal. qualiterqualiter. Vulg. qualitereunque. BR. Rehd. vt

Vulg. GE&». — 28 Hal.fed, loco: fi. GE R. 29 Vulg. errawerit. BR. Vt-

25 Vulg. coufluere. BR. — 26 Rehd. emerfe- .

1
"

fen
fir

ij
H 2
U
N
iUs |

"M
dot, n
6EB,
p
REU
fi, GE
3
Fhr.
Q t
lut
euus
LP
N
LT
«
5
Reh.
It g
hiota.
lil
&t 4
Güthl
C

L

] Vä
l) fm
-la Q
: D]
37
Qu
t p
i5 («
ele$
Qu
| fl«
gf
que
H
p
b
m
at
:lü füf-
fu.
m
ore ]
X
, hx
onde
not il
fedie

Jf
y pfi'
, lf

14

Barþ-
Pfl'
uU

|
j
] «

DIGESTORVM LIB.

lud quaeritur, vtrum ea tantum aqua his interdictis conti-
neatur, quae ad agrum irrigandum pertinet, an vero omnis,
etiam ea quae ad vfüum quoque et commodum noftrum ???
Et hociure vtimur, vt haec quoque contineatur. Propter
quod, etiam fi in vrbana praedia quis aquam ducere velit, hoc
interdictum locum habere poteft. $. r2. Praeterea Labeo
fcribit, etfi quidam ?* ductus aquarum non fit ?? fundi, quia
a ?? quocumque duci poffint 5^, tamen ad hoc interdictum

/pertinere. $. r3. Idem Labeo ícribit, etiam fi Praetor hoc

interdicto de aquis frigidis fentiat: tamen de calidis aquis in-
terdicta non effe deneganda. Namque harum quoque aqua-
rum vfum effe neceflarium: nonnumquam enim refrigeratae
vfum irrigandis agris praeftant: his accedit, quod in quibus-
dam locis, et cum calidae funt, irrigandis tamen agris necef-
fariae funt, vt Hierapoli: conftat enim apud Hierapolitanos
35 in Afia agrum aqua calida rigari ?9. — Et quamuis ea fit
aqua, quae ad rigandos ?* non fit neceffaria, tamen nemo
ambiget, his interdictis locum fore. $. 14. Siue autem intra

vrbemfit aqua, fiue extra vrbem: hoc ?? interdicto locus erit. -

$. r5. Illud tamen hic ?? intellegendum eft, eodem modo
Praetorem duci aquam iuffiffe, quo ducta eft hocanno. Pro-
inde neque amplioris modi, neque alia permififfe *? poteft vi-
deri. Quarefi alia aqua fit, quamquisvelit ** ducere, quam
hoc anno duxit ^?, vel eadem ^*?, per aliam tamen regio-
nem velit dücere: impune ei vis fiet. $. 16. Illud Labeo di-
cit, omnes partes illius fundi, in quem loci ** aqua ducitur,
eiusdem ** numero effe. Ergo et, fi forte aCtor confinem
agrum emerit, et ex agro, in quem hoc anno aquam duxe-
rit, poftea fundi empti nomine velit aquam ducere: ita de-
imum eum recte hoc interdiCcto, vt de itinere aCctuque, vti pu-
tant *9, vt femel in fuum ** ingreffus, inde egredi, qua ve-
lit, poffit: nifi ei nocitum fit, exquoaquam ducit^?. $. 17.
Item quaeritur, fi quis aquae, quam hoc anno ducebat, aliam
aquam admifcuerit ^?, an impune prohibeatur? Et extat Ofilii
fententia exiftimantis, reCte eum prohiberi, fed eo loci 5?,
in quo primum ?* aquam aliam in riuum admittit: et Ofilius
5? in tota aqua ?* recte eum prohiberi ait ?*: ego Ofilio ad-
fentio, non poffe diuidi: quia non poteft ita in parte ?? vis

fieri, vt non in tota aqua ?9 fiat. $. 18. Trebatius: cum.

amplior numerus pecoris ad aquam appelletur ?*, quam debet

58 appelli, poffe vniuerfum pecus impune prohiberi: quia.

iunctum 5? pecus ei pecori, cui adpulfüs debeatur, totum
corrampat $? pecoris adpulfum. — Marcellus autem ait, fi quis
ius habens pecoris ad aquam ?* appellendi, plura ?* pecora

et Rehd. G ER. 30 Vulg. addit: pertiuet. B R.
dem. BR. Etiam Rehd. GEB. — 32 Hal. et Vuig. fint. BR, Etiam Rehd.

.GEB. 233 Taur. quiA quocumque. Hal. qui a quocunque. GEB. — 34 Rehd.
|poffuut. GEB.

535 . Hal. Hieropolitauos, Habet tamen idem: EHierapoli,
vt illud vitium typorum effe fere exiftimem. GER. — 36 Hal. et Rehd. ;rriga-
yi. G E B. 37 Hal. quae irrigando. Kehd. quae ad irrigandos agros. GE P.
48 Hal et Rehd. bsic. GER. 39 Rehd. illic, loco: bic. GEB. 40
Flor. et: permiffiffe. GEB. Hal. aliam permififfe. | 41 Kehd. voluerit. GEB.
42 Hal. et Vulg. daxerit. B R. 43 Gothofr. in nota: eaddem. valgat. Hal.
Ita et Rehd.. GE s. 44 Hal locum. GEEB. . — 45 Gothofr. in nota: Al
emsmodi. Hal, eodem: mainero effe. Rehd. eiusdem modi effe. Conf. Noodt.
l. Probab. 2. GE B. 46 Hal. iuterdidlo vti, vt de itinere acfuque poterit.
Vulg. interdiffo vti, de itinere atluque vti putant. B R. Rehd. interdicto vti ,
vt de itinere aciuque putaut. 47 Rehd. inferit: agrum. GEB. — 48 Hal.
et Rehd. dzxit. GE B. 49 Hal. mifcuerit. GEB. 50 Rehd. loco. GE B.
51 Hal. priws$. GEB. 52 Ap. Hal. Ofilius, abeft. GEB. —— 55 Hal. et
Rehd. n totam aquam. GEB. 54 Ap. Hal. ait, abeft. GE z. — 55 Rehd.
in partem. eiu$ vis, G E B. 56 Kehd. inferit: vis. GE B. 57 Gothofr. in
nota: appellitur. oslg. adpelleretur. Hal. Rehd. vt Hal. GER. 58 Hal.
deberet. GEB. 59 Rehd. imiun&hum.GEB. .. 60 Rehd. corrumpit. GEB.
61 Ap. Hal. ad aquam , abfunt. G E B. 62 Rehd. per plura. GEB. - 63
Gothofr. in nota: appellarit. v»lg. adpulerit. Hal E quinque fcriptis folus
Chrifin. habet: appalferit. Conf. Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 368.
n.47. BR. Vulgatam videtur exprimere voluiffe Vat. I Haloandrinam Barb.

1 Hal. et Vulg. qui-

| etita omnes. BR, EEtiam Hal. et Rehd. GEB.

ALIUNE TIE- XX N 903

adpulferit $5, non in omnibus pecoribus eum prohibendum:
quod eft verum: quia pecora feparari poffunt. $. r9. Arifto
putat, eum demum interdictum hoc habere, qui fe putat funo
iure vti: non eum, qui fcit fe nullum ius habere, et vtitur.
$. 20. Idem ait, eum , qui hoc anno aquam duxerit, nec vi,
nec clam , nec precario, et eodem anno vitiofe vfuseft, recte
tamen hoc interdicto vfurum: quod referri ad id tempus 9^,
quod fine vitio fuerit: effe enim verum, hoc anno non vi,
non clam , non precario vfum. $. 21. Quaefitum eft, fi quis
ante annum aquam duxit ??^, deinde fequenti tempore, hoc
eft, intra annum, aqua influxeritipfa ** fibi, me non ducen-
te, an hoc $7 interdicto locus fit? Et refert Seuerus Vale-
rius, competere hoc ei 9? interdictum , quafi duxiffe videa-
tur: licet penitus profpicientibus ?? non videtur 7?? ifte du-

Xiffe. $. 22. Item quaefitum eít, fi quis, dum putat, tertio

quoque die habere fe ius aquae ducendae, duxerit vna die:

anrecte, et fine captione poffefforis reCte ** duxiffe videa-

tur, vt hoc interdiéttum *?^ habeat: ait enim Praetor, vcx
HOC ANNO AQVAM DVXISTI, id eft *?, alternis diebus.

.Illud autem nihil intereft, vtrum quinto die aqua debeatur,

an alternis diebus, an cottidie, ei, qui hoc interdicto vti ve-
lit: nam cum fufficiat, vel vno die hoc anno aquam duxiffe,

| nihil refert, qualem aquaeduéctum habens duxerit, dum, fi

