f&/mïïtfafflï&s—.ï'ur f(il;,a et non ijproteftatur, et -ggnglltradicit, tenebitur actione
Lz9jUb*wbutoria, $.4. Poteftatis verbum ad om[nerifexugh, item ad
L f£*e tributoria. $.4. fo! A pde . .
02 4,fA. OmneS] qui fünt alieno * iuri * fubiect, porrigendum erit.
d H o $. 5. Non folum ad feruos pertinebit tributgria aCtio, verum
L] /4. E T5f« 34 "eos quoque, qui róbis bona fide'feruiunt: fiue liberi, fiue
: ferui alieni funt, vel in quibus vfumfrutctum habemus.
IL PAvrvsJibro XXX. ^-adEdictum. VT TAMEN

- /cji d lo

ol
L^ d
€('.

fü jura u f^. merx, qua;peculiariter * negotietur, ad nos pertineat. at &
Ill V.prAwxvslibroXXIX.adEdicum. SxDI/s1
! feruus communis fit, et ambo fciant dominij jifi)vtrumlibet ex
[ 344 1. Mlis dabitur actio. [gæüalter ifcit] *?, alter ignorafit, in
as eum, qui fcit, dabitur actio ;] deducetur tamen ** folidum, quod
— ^7*7' i, qui ignorauit, debetur. Quod ** fi ipfum quis ignoran-
tem conuenerit *?, quoniam de peculio conuenitur, deduce-
tur etiam id, quod fcienti debetur: etquidemin folidum: gfä?m
: & fi ipfe de peculio conuentus effet, ^^ folidum, quod ei de-
; £tu€ — — beretur *5, deducéfety. «titita/Ilulianus libro ditódecimo Di-
,. fevipf a, m — geftorum feripfit. $. 1. Si feruus pupilli vel furiofi fciente
LA — f -u6cnrietutore, vel curatore, in *5 merce peculiari negptietur, dolum

quidém/ tutoris [vel éitatoris/nocere pupillo ivelr furiofo non
debere puto: nec tamen lucrofum effe debere. Et ideo hacte-
nuslefim ex dolo tutoris tributqg'ria teneri, fi quid ad eum per-
uenerit *7. Jdem et in furiofo puto: quamuis Pomponius li-

[ a n
xtæaæ-w?

-- f&»(/)("dä E

: 4 Hal. inferit ex. GER. 5 Hal et Vulg. praefflandam. — Dafil. vovro yàg
$s damóàcnEw uóvws Cmoí4cey, ex quo videri poffet legendum effe probandam. BR.
I Palam legitur Flor. tributaria, hic et in L. j. $. 1. infra, vbi etiam
'Jaur. feruauit. Et fane etiam in Adnot. vtroque in loco hoc monuit. BR. Hic
equidem trbutoria. tributaria iu P. GEB. 2, Vulg. inferit: fed magma. BR.
4 Hal. et Vulg. inferunt z. E R. Praeter rem. — Ipfe Cicero in fragmento Oe-
conom. ap. Columell. XII :. ita loquitur. Dvk. — 4 Hal. vocetmr. GEB. — 5
Hal. quam vt, loco vt neque. GEB. — 6 Taur. trigenfimo. Olim Flor. erat trz-
cefimo. BR. 7 Hal peculariter. GE B. 8 Hal. et Vulg. inferunt et. BR.
9 Hal. Quod,loco: At. GER. Io Hal. fciuit, loco fcit, et mox iterum. G E B.
31 Hal et Vulg, inferunt s. BR. — 12, Hal. At, loco Quod. GEB. — 15 Dafil.
E; 92 xXug^ctt xarà $0 Ayvoteavroc, fi procefferit aduevfus ignorantem. BR.
I4 Hal. praefigitzm. GEB. — 15 Vulg. debetur. BR. — 16 Ap. Hal. zu, abeft.
GEB. 17 Hal perwenit. GEB. — 18 Hal. fcripferit. GEB. — 19 Hal. babet.
GE B. 20 Hal. fufficit. GEB. 2X Ap. Hal. efl, abeft. BR. ta tamen,
vt Flor. eft, etiam vfurpat Cicero pro Rofcio Amer. c. 19. DVK. 22, Flor.
erat dolo, ícd o in « conuería, et 2& fuperícripta, Non adeo male. 1ta omnes

Ó

3 * r n
LVS, culus,t

XIW IT.— Hv

,. 49 :
bro ho&ggg-g*) Epiftülarum, fi foluendo tutor fit, ex dolo eius pu-
pillum teneri fcripfit *9. Et fane Ka&tenus tenebitur,|yt aCtio- 4 2eca,
em, quam contra tutorem habegt *?, praefüét. $. 2. Sed'et
fä)ipüus pupilli dolo factum fit, fi eius (j?tatis fit, vt doli ca- «« ex tm, .
pax fit, efficere, vt teneatur: quamuis fcientia eius non fuffi-

lus auténí, quatenus noceat, oftendi. .
IV. PAvrv libro-XXX.-ad-Edictum. | S1 Pvrrr-
fg'ï, erit, pubes factus, vel furiofus fanae men-
tis, dold.22,admittant, teneg'ur ex hoc Edicto.
V. VrrraNvs|libro XXLX"ä"deänm PRocv-
RATORIS autem fcientiam et dolum,nocere debere domino,
neque Pomponius dubitat, nec nos dubitamus. ä...fuï Si yi-
carius ferui mei negotietur, fi quidem me fcienté,ytfibutoria
tenebor: fi me ignorante, ordinario fciente, de peculio eius
aCtionem dandam, Pomponius libro fexagesffimo fcripfit: nec ;
deducendum ex vicarii peculio, quod. ordinario debetur: cum L-94.
id, quod mihi debetur, deducatur. Sed fi vterque iäärimus, :
et tributoriam ?? et de peculio aCtionem competere ait: tri-
butoriami, vicarii nomine; de peculio vero, ordinarii: eligere 125t. , —
tamen debere agentem, jqua/ potius a&tione! experiatur: ficita-.L154 (j *.)
men, vt vtrumque tribuatur, et quod mihi et quod feruo B
.betur ?*: cum, fi feruus ordinarius ignoraffet, deduceretur /:zrs'L c.

lintegrum, quod eijd/vicario debetur ^?. $. 2. Sed et fi an- j«

Item parui refert, cum ipfo feruo contrahatWr, an cum infli-
£ore ^9 eius. $. 4. MgRcCIS NOMINE |mérito/adicitur, ne
omnis negotiatio cum eo facta tributoriam inducat. $. 5. Per
hanc actionem tribui düljetür, quod,ex ea, merce, et quod eo , : «ryrozeme
nomine receptum eft. $. 6. In tributum autem vocafitur, qui Ze*u*ä*» 6u
in poteftate ^" habewt, cwemr 79 creditoribus mercis.(*$. 7j 7
Sed eft quaefitum, dóininüs vtrum ita demum psrHietur ex mer- —
ce, fi quid eijfnercis nomine debeatur, an vero (étfi ex alia cau- , . d
fa?] Et Labeo ait, ex quacumque caufa ei debeatur: paruique v atb
29 Si eoQnQ Y L^t s E 1 : T. "m
referre , ante mercem, an poftealeudebere quid feruus coe- *
perit: fufüc& enim, quod priuilegium dedu(ätionis perdidit. ;
$. 8. Quid, tamen fiiqui contrahebant, ipfam mercem pignori :z«x ? J
acceperint? Puto debere dici'práeferendos domino iure pigno-
ris. $. 9. Siue autem domino, fiue his, qui in poteftate eius
funt, debeatur, vtique erit tribuenduni.; $. ro. Sed ?? fi duo,
pluresue domini fint ?*, vtique omnibus tribuetur Ipro-rata
debiti fui. $. rr. Non autem totum peculium venit in tribu-
tum: fed id dumtaxat, quod ex ea merce eft, fiue merces ma-
gïït, fiue pretium earum receptum, conuerfümyfé eft in pe-
culium. '$.—2. Sed et fi adhuc debeatur mercis nomine a qui-
busdam, quibus folebat feruus diftrahere, hoc quoque tribue- |
tur, prout fuerit receptum. . $. 13. Si er ?? . mercem fer- yrep
uus ifte in tabernam ?? habeat ?* inftrumentum, an,hoc quo-
que tribuatur? Et Labeo ait, et ?? hoc tribvi: et eft 1;-lecglis--
imumz

134.3.

editiones. BR. Etiam Hal. GER. 25 Flor. tributariam. RR. pfe Taur.
in Adnot, tributariam. fic im P. tributoriam vedhius. GEB. 24 Hal debebi-
tur. GEB. 25 Hal. deberetur. GEB. 26 Hic znflitor videtur effe, qui
inftituit aliquem fiue praeponit. Certe ita acceperunt Graeci in Bafil, Habent
enim: 7À vgos5cavri Zv7ov. alias haberent: và wgoesóri. BR. — Videtur agi hic
de inftitore, quem feruus praepofuit. *D V K. 27 Hal. inferit feruos. G E B.
28 Hal. habet a, loco cum. Male. Edi&um vocat dominum et creditores. BR.
29 Hal. et Vulg. veferre. BR. 39 Hal. inferit et. GEE. 31 Hal. funt..

GE B. 32, Hal. et Vulg. propter. BR. 33 Gothofr. in nota: Al in ta- .
bernam. Qui adeo legit, vt habet Hal. ;z taberma. GEB. Poteft defendi iz
tabernam. |Cicero pro L. Mamil. :2. dicit: portus m praedouum poteflatem

fuiffe, et Liuius VIII. 20. Senatus Vitruuium in cavcerem afferuavi iufft Sed
vide, an potius haec fit fententia: Znffrumentum im tabernam, id eft, ad exercen-
dam tabernam, vt zu, notet caufam vel finem, vt apud Phaedrum IV. 23. gra-
nun in byemem quam [iudiofe congero. Liuius XXVIII. $4. abzes i. fabrican-
das naues. Florus IJ. 1. 10. inutovmentorum vincula matronae crines funos con-
tulerunt. DVHg — 34 Hal babet. GEB. 35 Hal. etiam, loco et. GEB.

56

cijt ?? ad negdtiationem, Quid ergo eft ^* ? Scientia yqui- ^ ag
denptntoris et curatoris debét facere locum huic actioni: do- 2 die 6 u-

cilla negoïiabitur, admittendath/tributoriam dicimus. $. 3. L 95iyeo P bf

auéiü. — -U — o($e* T

'Jf'(m b E

EEE
hu 3

Mn(ü
-)WL)*
.

JH.

A m

r a

W []
It um lk

IN
u fs

la,
Á

n

ep:

DIGESTORVM LIB, XIV. TIT. IV.

: mexrcee ,

, fimum: plerumque enim hie apparatus jex merce eft? immo

fc?ä $^^. mon tribudütur: vt puta argentum

ex merce comparauit.,, $. 14. Item fi mancipia in nego-
-1at1ongnhabuä exjmercejparata, etiam hdectribuentur. $. 15.
* cj,;, 9À plures habust feruus creditores, fed quosdam in mercibus

iabujt, vel-aurum: nifi
FA
céftis; an omnes in£isdem j.f;,bcgpfundendi eruntïþïömnes in
tributum vocandi? vtputa, duas/ negotiationes exercebat, puta
fagariam, et linteariam, et feparatos habuit creditores. Pu-
to, feparatim eos in tributum vocari: vnusquisque enim eo-
rum merci magis, quam ipfi, credidit.//$. 167 Sed 37. fi duas
tabernas eiusdem negotiationis exercuit, et ego ä taber-
mae, verbi gratia, quam/ad jHucinum ?? habuit, ratiocinator,
L ii ius eius, quam)trans Tiberim, gequiffimum puto, feparatim
tributionem faciendam : ne ex alterius re merceue alii inde-
mhes fiant, alii damhum fentiant.//7$. 17 Plane, fi in eadem
taberna merces ?? deferebantur *9, licetthggïïuiejexïffent j
- ex vnius creditoris pecunia fint comparatae, dicendum erit,
m-eCí.omnes in tributum venire, nifi fuerint creditori pignératée.
E $. 18. Sed fi dédi mercdm meám vendendam, et exftat, videa-

ai"com r

Liv«aei

. . mus, neiniquum fit, in tributum me vocari? Et fi quidemin.
— icyevfabatcreditum äabiiä/'*z.fftrib locum habebit: enimuero fi non

xabiitfäïiuia res venditáe non alias definünt *3 effe mede, quam-
uis vendidero, nifi here foluto, vel fideiuffore dato, vel alias
fatisfaCcto, dicendum erit, vindicare me poffe. $. 19. Tributio
autem fit pro rata eius, quod cuique debeatur *^: et ideo, fi
ld vmus creditor veniat defiderans tribui *^? integram portionem,
confequitur: fed quoniam fieri poteft, vt alius quoque vel alii
! W;exüüere poffint mercis peculiaris creditores, cauere debet cre-
; ^ ditor ifte, pro rata fe ?eMmym,, fi forte alii emerferint cre-
d. . ditores : TU
VI. Pavrvsilibro XXX. ad-Edictum- Now EN1M
: háec actio, ficut de Beculio, occupantis meliorem caufam fácit,
(,gumff-& fed äqualem condicionem (quandoque/^? agentium.
- MVII. VrPriANvS[lbro-XXIX. - ad-Edictum. Irrvpn
quoqüe cauere debet, fi quid *? aliud domini debitum emer-
ferit, refufurum,fe ei pro rata. Finge enim condicionale de-
bitüm imminere, velin occulto effe: hoc quoqüe;admittendum
eft: ^am iniuriam dominus pati non debet, licet in tributum
vocatur..J/$. I) Quid tamen, fi dominus tribuere nolit, nec
hanc moleftiam fufcipere: fed peculio, vel mercibus cedere pa-
. ratus fit? Pedius refert, audiendum eum. Quge fententia ha-
ide't. bet dequitatem: et plerumque arbitrfum in hanc rem Praetor
debebit dare, cuius interuentu tribuantur merces peculiares.
$. 2. Si cuius dolo malo factum eft, quo minus ita tribugie-
tur, in eum tributoria datur, vt quanto minus tributuní/fit,
quam debuerit ^?, praeftet: quae. actio dolum malum coér-
Lou,, Cettdomini. Minus autem tribuere *? videtur, etiam fi nihil
tributum fit 5?. Sitamen ignorans in merce feruum habere,
H minus tribuit, non videtur dolo minus tribuiífe, fed re com-
L-p4/: £ , pperta fi non tribuat, dolo munc-5* (roh) caret: proinde fi fibi

26 Hal. idem, Vulg.zisdem. BR. 37 Hal. inferitet. GEB. — 38 Gothofr. in
nota: Buccinum. Hal. Sed ipíe Taur. in margine habet : Buczmum, nempe Flo-
rentiae 5 deleta, et P repofita. — Fuiffe videturlocus Romae cis Tiberim, cum op-
ponatur ei, qui erat trans Tiberim. — Vulg. Butiuum. ln MSS. vt in nomine
| proprio parum praefidii. — Otob. fuperfcriptum habet: al. Batrimum. In Tre-
uif. fa&um eft Brundufium. n R. — Habent tamen Florentinam Barb. Otob. Byn-
kersh. Hal. non habet Baccimum fed Buciuum vt 'Taur. in margine. GEB.
39 Hal. inferiteaedem. GE . 40 Vulg. mervces contznebantur. BR. — 41 Ita (Taur,
exiflent. Flor.tamen antique deleta eft. Etita omnes. BR. Etiam Hal. GEB. . 42
k 'Taur. abIt. Hàl. in creditum abii, et mox iterum non abii, GEB. — 43 Hal. definent.
GEB. 44Hal.debetur. GEB. — 45 Hal.inferitfibj. GE B. — 46 Hal. quandocun-
que. GEB. Dixi de Latin. ICt. p. 416. AddePerizonium ad Sanutlii Mineruam
lib. III. c. 14. p. $00. pofir. edit. DVK. 47 Hal. figuidem. — Vulg. fi quod.
BR. 48 Hal. debuit. GEB. — 49 Hal. et Vulg. inferunt domznus.B R. — 50
Hal. eff. GEBR. 51 Ap. Élal. et Vulg. ssnc, abeft. pR. — 52 Hal. ignorat
et. GEB. — 553 Hal. et Vulg. euertit. BR. Sine dubio legendum asertit. Auer-
tere, eft per vim aut fraudem intercipere, — Vide Cic, XIHI. ep. 26. XIII. ep. 27.

L let.femper. —Cetera tamen, quae extrájhiecyin peculium ggabu,iä

247
: : $At nen uférc )
ex ea merce fohp fecit, wtique/ dolo videtur iminus tribuiffe. :
$. 3. Sediet/ ** (i mercem perire paffus eft, aut eamjauertit 53, | e««cet-
aut vilioris ?* , data opera diftraxit, vel fij55 ab äxtipi&ibus
pretium non éxegerit ?*, dicendum erit, teneri eusma tributo- -
ria, fi dolus interueniit. $. 4. Sed &i necauerit dominus cui- |2«.
quam deberi, videndum erit, an éributorife locus fit? Et eft — .
verior Labeonis fententia,| tributoriam locum habere: alioquin LIJef
. d. * W
expedigt ^" doming, negare. $. 5. Hec aio et perpetugyet
in heredem datur, de eo dumtaxat, quod ad eum peruenit:
VIIL. IviraAwvs libre-XL—5 Digeftorum, QvrA
non de dolo eft, fed rei perfecutionem continet. Quare etiam
mortuo feruo dominus, item heres eius, perpetuo teneri de- .
bebit, propter faCtum defuncti: quamuis non aliter, quam do-
lo interueniente, competht. — ixx.
IX. VrrrANvsSsIilbroXXIX. ad-Edictum. Qvopnp in .
heredezi? dicimus; idem eritet in ceteris füccefforibus. G. . 1 3» « s
Eligere quis debet, qua actione experiatur, vtrum de peculio, '2om r . t
an tributória: cum fcit fibi regreffum ad aliam nor futurum. .. 4v
Plane, fi quis velit ex alia caufa tributoria agere, ex alia caufa
de peculio, audiendus erit. $. 3. Si feruo 9? teftamento ma-
numiffo ipeculium/legatum fit, non debere heredem tributoria p pra o paeuheu, m

teneri, quafi neque ad eum peruenerit, neque dolo fecerit, La-

w -2 ^
beo ait. Sed Pomponius libro feXagenfimo; fcripfit, heredem, —^ s
nifi |rurauerit cauerijfibi a feruo, vel deduMit 9?* a 92 peculio, f cwrseereG, — |
quod tribuendum erat, teneritributoria. Quge fententianoneft ? "7 77
fineratione: ipfeenimauctor ?? dolieft, qui id $^ egit,ne]n-, 2——- — |
"Egälmzeg—egös. Totiens etis in heredem damus|de eo, quo;iä'f'"-fïäïräwfml :
ad eum peruenit, quotiens ex dolo defuncti conuenitur, non Myj"fa;;f *
quotiens ex fuo. | U f rc a uner 86
. &. PavrvslibroXXX.-adEdium. Dx PkcvrrOo |
| actione gtiam cum emptore ferui agi |poteft,|tributoria non LZpeteyit;
Poteig. J 7€;M: XIP. g !fw
XI.GArvsiibroIX. **-ad EdiCtumprouinciale. Arr-
QVANDO etiam agentibus expedit potius de peculio agere, /, ,
.quam tributoria: nam in hac a&tione, dé qua loquimur, hoc .L—2^*"/
folum in diuifionem ?* venit, quod in mercibus eft/zquibus] :
negotiatur: quodque eo nomine receptum eft: at in actione
de peculio totius peculii quantitas fpectatur: in quo et merces
continentur, et fieri poteft, vt dimidia forte parte peculii, aut :
tertia, vel e&iam minore negotietur: f'ïerïpæ&ebe:ea« poteft, vt 1 &f«
patri dominoue nkhilJdebeát, : 22672

UP — od

. Xll. Ivriawvsuibro-XH.-99-Digefterum. Arivs
dumtaxat de peculio, alius; tributoria, ferui nomine cum do-
mino agit. Qudefitum eft, an deducere dominus,de peculio
debeat, quog' tributoria agentilpraeftaturus fit? Réfpondit; **,
tributoria a&ioneJtunc deinum agi póteft, cum. dominus, in
diftribuendo pretio *? mercis, Edicto Prgetoris non fatisfecit :
id eft, cum maiorem partem debiti fuildeduxit, quam credi- | »« x
L] . P WE " P * * ^ [] . . ï . . * |
.tonbus.trlbu;t :y eluti fi cufiin merce[rigintajfuiffent, in quam | ( CXCKX,|
ipfe quidem iquindecim;crediderat, duo autem extranei[trigin-
A m 65 . ARU : . . - "E XXX
taj tota ,güindecim dedukerit, E"-f-:redltonbus reliqua quinde-
s cim

Jl eoae X AA

Liu, Z. 7. VI. 14. XXXIIT. 47. Virgil. VIIT. Aeneid. 207. X.78, Adde Gronou.
IV. Obf. s. et Muretum ad Catulli Epitbal. Pel. et Thet. v. s. Graeci quoque
fic: dA&vwvem, &meAdvvei fBoUc, Asíav, auertere praedam, boues. V. Heraldum c. .
Animadu. ad Iambl. D v K. 54 Hal. et Vulg. vilius. B R. 55 Ap. Hal. fi,
abeit. GEB. 36 Hal. exegit. GEB. — 57 Hal, expediret. GEB. — 58 Hal.
lib. XV. GEB. 59 Hal. baeredem. GEB. 60 Hal. et Vulg. inferunt zu.
B R. 61 Hal. deduxerit. GE B. ) 62, Hal. et Vulg. de, loco a. BR. é A63
Hal. autbor. Vulg. a&for. BR. . Hal. in margine: alias, aclor. GE B. P. L A.
Hal. zd, abeft. GgE B. 65 Vulg. me in tributoriam veniret. Mal. me trif, -e-TH M : y d/( [
ret. Codices hic tredecim contuli. Tres Vat. HIL. S. Cruc. Bynkersh. I^ tri- W 7L/IJ -
bueret. Vat. L we m tributoria, ibique poft we, fuppletum temeatmr. Barb. () (
intributoria teneretur. íed poftea zn deletum. — Otob. ze zn tribato veniret. | Ple- Td U W
rique tandem : me zn tributoriam veniret. Nullus 72 intribueret, agnoícit. BR. N
Habent zu tvibutoriam veniret Pal. I. II. "Esenit, m tvibutoria veniret, Vat. IV. B. :
Pal. IIL, Taurin. III.FEB. 66 Hal, L*/,. VIII. GER. 67 Hal. diuifione. 3 VAE
GEBR. . 68 Hal. h. XXII. GE z. 7o Hal.

69 Hal refpondi GEB.
: difiri-

J o 2f V A u

258 !

(C. Zjew4 cim dederit, Jeum deberet fOlajdeäem deducere, 4! extraneis
dena tribuere: cum igitur hoc fecit, nec intellegendus eft fer-
uum a fe liberaffe: eo quod quiiique adhuc nomine eius tri-

| Ixberare : : £. is : E
P butoria aCtione praeftatürus fit. Quare fi agi de peculio cóe-

E A. * TA
perit, cum forte extra mercemy peculium eífet ^?, quitique'.

tamquam adhuc creditor| ferui deducere debebit -
amq EtOH bitj

. /& QVOD CVM EO, QVI J ALIENA POTE-

STATE ESr; NEGOTIVM * GESTVM
ESSE DICETVR. /A

UAeb G A 1vs [libro IX--ad Editum-prouinciale. :
MNIA * Proconful agit, ut, qui contraxit cum eo, qui
in aliena poteftate fit ^, etiam fi deflcyäpt ? fqperiorgs
actiones, id eft, exercitoria, inftitoria, tributomaue,ünþhilo mi-
nus tamen, in quantum ex bono et Jequo res patibur, fuum
confequatur: fiue enim iuffu eius, cuius 1n .pote.&aïïe.üt " ne-
goïium geftum fuerit, in folidum eo nomine 1u.d151um polli-
cetur: fiue non iuffu, fed *

tamen in rem eius verfum fue-
fA.coQer[ ; fum fueritj fiue neutrum eorum fit, de peculio aCctionem con-
Il. VuLPrAN vslibraiXXIEX. ? adEdictum. — Arm Prae-
tot, IN EVM,|QVY EMANCIPATVS, AVT EXHERE-
DATVS ERIT, QVIVE ABSTINVIT SE ? HEREDI-
TATE EIVS, CVIVS IN POTESTATE, CVM MORI-
TVR !À, FVERIT, EIVS REI NOMINE, ovAxE iC V Mj
L CONTRACTA|ERIT, CVM IS I^ gN|POTESTATE
ESSET, SIVE SVA VOLVNTATE, SIVE IVSSV
EIVS, IN CVIVS POTESTATE ERIT, coyT,RaAIS;)Q—
RIT, SIVE le PECVLIVM IPSIVS, SIVE IN PATRI-
MONIVM EIVS, CVIVS IN POTESTATE FVERIT,
EA RES REDACTA FVERIT, ACTIONEM, CAVSA
COGNITA,,DABO IN 51 QVOD,FACERE POTEST.
G. 1. Sed et|fi/ citra emancipationem fui iuris fattus fit, vel
in adoptionem datus, deinde pater naturalis decefferit, item,
fi quis ex minima parte fit inftitutus, dequiffimum eft, caufa
cognita etiam in hunc dari aCtionem in id, quod facere poteft.

IIL Inzwdibro-HE Difputatio

j ionum. SED' A hic de-
trahi debeat, quod aliis debetur, tra&tari poteft? Et fi quigfi
47 . 9 f . x
fint) creditores, qui, cum eüe£ alienze pote;&atl,s, cum eo con-
traxeruft, reCte dicetur, occüpantis meliorem effe condicio-
nem: nifilfijquis priuilegiarius veniat: huius enim non fine
ratione prioris ** ratio habebitur. Quod fi qui fint, qui poft-
eaquam fui iuris factus eft, cum eo contraxerunt, puto ho-
rum rationem habendam. - |
IV. InEMilibro-XXEX.-15 ad Edictum. Sxep '? sr
ex parte non modica fit beres fcriptus filius, in arbitrio eft
creditoris, vtrum pro portione hereditaria, an ünjfolidum eum
conueniBf. Sed et hic 1udex jmare debgt *?, ne forte in
id, quod facere poteft, debeat conueniri, $. r. Interdum au-
tem, et fi exheredatus filids, vel ema]ïicipatuS fi& in folidum
aCtio aduerfus eum dabitur: vtputa, fij patremfamilias fe men-

L. 2e£: 45

Mi difiribuendo $vecium. G E B. 71 Vulg. pracfigit et. BR. 72, Hal. eft.
G EPB.
1 Ap. Hal. uezocium, abeft, GEB. — 2 Hal.lb. VIIT. GEB. — 3/Hal.
Onmino. GEB. 4 Hal. fuit. GER. 5 Hal. deficiant. G EB. 6 Hal.
efl. GEB. 7 Vulg. fi, loco fed. BR. $ Hal. introduxit. GEB. . 9 Hal.

lib. XXVIII. GEB.
II Hal. sovivetur. GE B.
inferunt Zd, cui le&ioni ipfe non repugno. BR.

10 Hal. abflinuerit omiffo fe. — Vulg. abfliuuerit fe. B R.
12 Ap. Hal. is, abeft. Gx2. / 13 Hal. et Vulg.
14 Hal prius. Mpfe malim
prior. Reperi tamen, Tà PTiOïiS, in quinque codicibus. BR. — Barb. Otob. Vat.
W. Treuif. Bynkersh.fg 5 B. 15 Hal. lb. XXVIII. GER. 16 Hal. in-
| ferit et. GEB. 171?101*. eft debeat, ex fequenti fimili voce ortum. BR. Et
| i ita quoque Otob. et Vat. L.;at debe;rhabeut Batb. Treuif, et Bynkersh. GER.

« : )

DIGESTORVM .LIB.

rit, leatenus introdufit * actionem, quatenus in rem eius ver- [

XIV II IN V.

titus eft, cum contraheretur cum eo: nam libro fecghdo Di-
geftorum Marcellus fcripfit, etiam fi facere non poffit, conue-
niendum propter mendaCium. $. 2. Quamquam autem ex .
contractu in id, quod facere poteft, aCtio in eum datur, tamen ;
ex delictis infolidum conuenietur. $. äïjjoli autem filiojfuc- 4 2c^ j
curritur, non etiam heredi eius: nam ** et Papinianus libro
nofo '? i(Quseftionum fcrigit in heredem filii in folidum dan-
dam aCtionem. . $. 4. Sed fifij &tiam temporis haberi debeat ra-
tio, vt fi quidem ex continenti cum filio agatur, detur actio
in id, quod facere poteft: fif ?? vero poft multos annos, non , ,.
debeatündulgeri? Et milfffvidetur raäonem habendam eüb;:;f'")'y"*'u et -
in hoc enim cauffe cognitio vertitur. $. 5. Is, qui de peCIäm;W?"PW»
lio egit, cum poftet quoæ iuffusin ea caufa eft, ne poffit quod.
iufü&po&ea agere, .Et-ite Proculus exiftirfiat. Sedjfi dece- 154 e€
ptus ^* de peculio egit, putat Celfus fuccurrendum ei: quje AE
fententia habet rationem. J*st.
.V. PAvrvs Mibro XXX.-ad Edictum. Sx rrirrivs-
FAMILIAS, viuo patre, conuentus et condemhatus fit, in
emancipatum, vel exheredatum, poftea iudicati aCtio in id,
.Mäugg"facere poteft, danda eft. $. r. ?? Si filio exheredato,
^6X Senatusconfulto Trebelliano hereditas patris reftituta fit,
non debebit in quantum facere poteft, fed in folidum conde-
mínari: quia effectu 22 quodammodo heres eft. $. 2. Sed fi
coactus immifcuerit fe, vt reftituat hereditatem, perinde ob-
feruandum, ac fi fe abftinuiffet. — x
VI. VrPrANvsHibro-IL-2* Difputationum. Evw,
Qv1 fe patremfamilias fimulauit, e£^fmandante aliquo ftipula-
tus eft, mandati teneri, Marcellus fcripfit ?^?, quamuis rem
praeftare non poffit: et fane verum eft, teneri eum debere,
qui&A5, dolo ffcit. Hoc etjt) omnibus bonde fidei iudidiis
dicendum erit. : |
VIL ScKEevoralibroI.Refponforum. Pa-mznm filio-
permifit mutuam pecuniam accipere, et per epiftülam credi-
tori| mandauit, vt ,ei crederet: aülius ex minima parte patri /4e(z/am.
heres efftitit. Qäggdig effe in poteftate creditoris, vtrum fi- ;
lium, 'cui /credidiffetJin folidum, an heredes, pro qua parte"ä""*'ü'*"/d'-
quisque fucceffiffet, mallet ?5 conuenire: fed filius condemha- :
tur in quantum facere poteft. j s |
VIIIL. Pavrvs üibroj4., Decretorum. — TrrrANvs
Primus praepofuerat feruum mutuis pecuniis dandis, let pigno- £ 1 f fl eoosast
ribus accipiendis:]ds 29'feruus etiam]ficgotiatoribus Mordei
folebat pro ggnptore füfcipere debitum, et foluere:] cum fugif- £ 75t«.2fse
fet feruus, )fa;lg'j; cui delegatus ?? fueratjdare pretium Mordei,12»/ ,«;
conueniret dominum nomine inftitoris, negabat, eo nomine fe
conueniri poffe: igtiajiómin eam rem praepofitus fuiffet: cum cé& ex f e.
autem et alia quaedam geffiffe, iet' Korrea cofiduxifleJ et mul- ;2 » f&. £.
tis foluiffe idem feruus probaretur, Praefectus annonge contra .
dominum dederat fententiam: dicebamus, quafi fideiufflonem ^.
* effe * videri *, cum proalio folüéretedebitum, [non. pro c32«wwt
aliis fufqipit debitum P?: non folere autem ex ea caufa in
dominum dari actionem: ne& videtur 33 hóc dominum man- .
daffe: fed quia videbgtur in omnibus eum fuo nomine fubftü-
jäuïe, fententiam conferuauit| ?^ Imperator.
| Tifa

- 18 Ap. Hal, sanm, abeft. GE B. 20 Hal. fi. GER.

21 Hal. et fi errore deceptus. GER.
et Vulg. condemnari. effecu enim. BR.
fcriBfit. Hal. fcribit. GEB. — 26 Vulg. qui. BR. — 2/] Vulg. praefigit fi. B R.
28 Vulg. «alit. BR. 29 Hal. et Vulg. fed, loco is. B R. 30 Hal. obliga-
tus, et in margine: alias, delegatus, GER. 31 Vulg. 4quafi fideiufforem. eum.
videri, BR. 32, Verba haec: mon pro aliis fufcipit debitum truftra quaefieris
meulg. et Norica. Habet tamen H. a Porta in Il. et confirmant Bafilica: é&
xo4 TÀ Mu Pyyó« OoxtT, vb OmQ UAAOU xaTa(luAtiv, Üv Quv Tü aQ ÉtrÉQou
3égac9oq, — Licet effe fideiuffio videatur, pro alio foluere, non etiam. ab alio fufcipere.
BR. 233 Hal wec videri. GER. 34 Hal. confirmauit. GE B.

I9 Vulg. o&ano. B R.
22 Vulg. praefigit Sed. BR. — 25 Hal.
24, Hal. ljb. T. GEB. 25 laur.

i Vulg,

h,
L

$l

V, j

hI

;M:am,,

u'rra;-ä-ya»

[1oni

RT

Jl
[j

i a

p

c3unnt

DIGESTORVM LIB. XIV. TIT. VL

/y|DE SENATVSCONSVLTO
OE MACEDONIA»NL(SSI*:&

VrPraAwvs iibro—XXIX.-?-—ad—Edictum.
VERBA Senatusconfulti Macedoiiàni haec funt: cvw
INTER CETERAS SCELERIS CAVSAS Mackre-
Mb DOY?, OvAS ILLI .NATYRA X*P-MINISTRABAT, ET-
IAM KES ALIENVM[ADHIHBVISSET, ET SÁEPE MA-

NS'('&:; (x: :4-(

P am
A l smd:

TERIAM.PECCANDI MALIS(|MORIBVS * PRAESTA-
C.JU&): :/ä , 6]—- 5 .ra,equMw* m
ais RET,|QVi|? PECVNIAM, NE|JOVID/AMPLIVS DICE-

RETVR $, rNcERTIS "ó NOMINIBVS CREDERET,
PLACERE, NE CVI, QVI FILIOFAMILIAS MVTVAM
PECVNIAM DEDISSET, ETIAM! POST MORTEM
PARENTIS EIVS, CVIVS IN POTESTATE FVISSET,
ACTIO PETITIOQVE DARETVR: VT SCIRENT,;
QVI PESSIMO EXEMPLO FAENERARENT, NVL-
LIVS POSSE FILIIFAMILIAS BONVM NOMEN
EXSPECTATA PATRISLMORTE FIERI. $. I. Si penz
deat, an fit in poteftate filius, vtputa quoniam patrem apud
. hoftes habetj in pendenti eft, an in Senatusconfultum fit com-
A* miffum: nam fi re)gïderit $ in poteftatey, Senatusconfulto
locus eft: fi minus, ceffat: interimigitur deneganda eft actio.
$—2. Certe.95.fi adrogatus mutuam pecuniam acceperit, dein-
de fit reftitutus, vt emancipáretur, Senatusconfultum locum
habebit: fuit enim filiusfamilias. — $. 3. In filiofamilias ni-
chil dignitas facit, quo minus Senatusconfultum Macedonia-
num locum habeát: nam etiamíi *? Conful fit, vel cuiusuis
L Jse Mf-fo dignitati$; Senatuskconfulto locus eft: nifi forte caftrenfe pe-
: mäï-æwculium habeàt: tunc enim Senatusconfultum ceffabit.
EU II. IpEew libro-EXIV. ^"-ad Edittum. VsovE ad
quantitatem. caftrenfis peculii: cum filiifainilias; in caftrenfi
peculio vice patrumfamiliarum fungantur. * !
IIL Inxrmwilibro-XXIX- ad Ediétum. — [S1 Qv1s pa-
C Z4A, tremfamilias effe credidit *?, non vana fimplicitate deceptus,
gate XW. ^z&v: nec iuris ignorantia, fed quia publice paterfamilias plerisque
L94/:^^, videbatur, fic agebat, fii$ contrahebat, fic muneribus fungeba-
tur: ceffabit *9? Senatusconfultum. . $. r. Vnde Iulianus libro
Lj4t. duOdecimo '* in eo, qui vectigalia conducta habebat, fcribit,
| et eft ffepe conftitutum, ceffare Senatusconfultum. /5«$.-2) Pro-
E inde et in eo, qui .fcire non potuit,f* an * filiusfamilías üt;]
wihe l: a. [Tulianus;libre-duedecimo- ceflare Senatüsconfultum ait: vtpu-
2 fu. t in pupillo, vel minore vigifitiquinque annis. ISédj in mino-
[5 fota - f& caufa cognita,et a Praetore fuccurrendum. In pupillo au-
— «"« tem etiam alia ratione debuit dicere ceffare Senatusconfultum:
quod mutua pecunia non fit *?, quam fine tutoris auctoritate
pupilus dat: quemadmodum ipfe dicit/]Tuli |
lMi x 446 . Pa 44 4,, | :
— 1 Vulg. Ad Senuatuscon[ultum | . Macedomianum. BR, —— 2 Mal lib.
XXVIII. GE2z. . 3 Hoc nominis improbo foeneratori fuiffe, plerique ICto-
rum exiftimant. Sed Theophilus b. ipfum filiumfamilias in paternos annos in- ,
quirentem fuiffe ita appellatum, docet, probante Guil. Marano zm Paratitl. b.
GERB. . 4 Vulg. bominibus. BR. Sed boni et mali mores funt viri honefti et
improbi apud Confultorem anonymum, quem Cuiacius edidit, Ait enim in
Confilio: quod tibi et bonis moribus conflat, et rurfus: fi ueceffe eft vufticis zm- -
probisque moribus aliquid amplius fatisfieri. BYN K. 5 Hal. quum, loco qui.
GEB. 6 Hal. dicatur. GEB. 7 Noodt. II. de Foenore et Vfur. 13. in-
certa feu 11ala 0mzna interpretatur, quibus non videretur tuto credi. BR. WVer-
ba Ciceronis, quae Goth. in nota laudat, certis nomznibus pecuniam debere, funt
ex lII Verr. 78.. Sic rurfum Cicero pro Quiut. 11. Moritur C. Quintius, qui
dibi vt ais, certis mominibus grandem pecuniam debuit. . Adde Aícon. Pedian.
- in 1. Verr. 49. ad verba: tabulas protulit. WVt Budaeus b. et Alciatus 1I. Pa-
vergor, 32. vocabulum mominibus, interpretantur, id eít, caufis, ita etiam acci-
piunt Hotman. et Pafferat. ad. Cicer. locum pro. Quint. et Bentleius ad. Horat. L.
Ep. 1. 10f. Ratio Noodtii non fatis firma videtur. Nam creditor, qui iam
a principio, antequam pecuniam credit, fcit malum effe nomen, nec tuto credi
poffe, nihilo melius fuis rebus confulit, fi plures centefimas iftipuletur, quam fi
vnam. n Horat. d. ]. certa womina, fant bona nomina, debitores non dubiae
fdei. Videibi Torrent. et. Graeuium ad locwm Ciceronis pro Quint. DVK.

4^t

EE 279

cimo,|fi filiusfamilias credideritj, ;cgffare Senatusconfultum :
quod mutua peätþmia non fit, quamuis liberam peculii admini-
Ítrationem habuit: non enim perdere ei pet?ülium pät'er cón-
cedit *?, cum peculii adminiftrationem permittit: etideo vfn-
dicationem nummorum patri füpereffe ait:) $3. Is autem fo-
lus Senatusconfultum offendit, qui mutuam pe(;uniam filiofa-
milias dedit: non qui alias contraxit, puta vendidit, locauit
vel alio modo contraxit: nam pecuniáe dafio perniciofa paren:
tibus eorum vifa eft: et ideo etfi *? in creditum/abiit[!3 fi-
liofamilias, vel ex caufa emptionis, vel ex alio contraCtu, in
quo/pecuniam g!l,Q!i..inumerauij'et fi 1? ftipulatus fim ?9, licet
coeperit éffe mutija [ägc nia, tamen quia pecunige|numeratio
non concurrit ^*, ceffat;iSenatusconfultum. . Quod ita demum .
erit dicendum, fi non. fraus Senatusconfulto fit cogitata 22 : «oy^«
vt jqui credere non potuit, mágis ei venderet, vt ille rei pre- 1 "«en2ceeret.
tium haberet in mutui vicepi. $. 4. Si a filiofamilias ftipu- /?.
latus fimf ??, et patrifamilias fa&to crediderim, fiue capite dé-
minutus ?* ffit fiue morte patris, vel alias fui iuris fine capi- /*.
tis deminutione fuerit effe&tus,[debet dici ceflare)/Senatuscon- r e ;
fultum: quia mutua,23.iam patrifamilias data eft. ss
IV.LSC;(EV0LALlibro-I»L-Qu?ceüiomæmï Qvzra quod [ 7e4e A:
vulgo ?? dicitur, filiofamilias credi non licere, non |ad verba .
referendum eftj fed ad numerationempeeccescze j *,,4(1;4&*034*5:727
: .[PAvrvs üibro ä,-äQu;e&ienuäL Enco hic, [ - UJ 2 3
et in folidum damnábitur ?*, non in id, quod facere poteft. n u
.. VL ScAxvora dibro H. Quaeftionum. CoNTRA
etigih reCte dicitur, fi a patrefamilias ftipulatus fi$/2?, cre- |
dàs ?? poftea filiofamilias fa&to, Senatus[3[ poteftatem exer- l4*
cendam: quia expleta eft musperatione ?^ fübftantia obliga-
tionis, / H | 3
VII. VrerAw vsdibro XXIX. ?? adEdicttum. Ickw .
fi flliusfamilias fideiufferit, Neratius libro pt;iäg et fe&ctindo L'"j//d . |
R um. cellare-Senatusconfültum ait, J Idem ?* Celfus J| us a o
libro qu&fto. Sed [Iulianus adicit, fi color qugefitus fit, vt fi- Ltl Net.
liusfamilias, qui mutuam/accepturus erat, fideiuberet, alio reo — ^ — p
dato, fraudexn Senatusconfulto faCtat& 3* nocere, et dandam
exgeptionem tam filiofamilias, quam reo: iquoniam et fideiuf- ) « ; ; ;u—m .
forilfihi]fubuenitur ?2,. .$.—.|Idem ait, fi duos reos accepe- x
ro, filiumfamilias et Titium, cum ad filiumfamilias éffet per-
uentura pecunia, ideo autem reum Titium acceperim, ne quafi
fideiuflor auxilio Senatusconfulti vtei'étur, vtilem effe exce-
ptionem aduerfus jfraudem/ dandam. — $. 2. Sedet ?? filfilius- L//f.
familias patre fuo tfélegato, vel longo tempore abfente, dotem
pro filia promiferit, et rem patris pignori dederit, Senatuscon-
fultam ** ceü'aït: patris tamen.res non tenebitur. Plane, ;;2 4 . &..

4l . ex Pecr: suse YX]v,

39e Z :

Es

"A
-
Coa» ;
^

F
Cov/A CL wrn. .
[

F
.. Pl arsesetreer,
j j

,. ] Läæ MM&
WU D6

p patri'heres exftiterit filius, et pignus perfequatur, exgeptio-
n $. 3. Mutui dationem, non folum nu-
| meratde

3 doli| fummouebitur.
d 'wake: Yuluces,
8 Flor. recciderit. GE8. — 9 Hal. addit et. GEsB. — 10 Hal. saut et fi. GER.
1I Hal li. XXX. GER. 12 Hal. crediderit. GEB. — 13 Hal ceffat. GE R.
14. Hal. hic et in fequentibus adhuc bis addit : digeflorum. GE B. r5 Hal. et
Vulg. fit. BR. I6 Hal. patrem concedere. GE B. 17 1n: et ideo etfi ap.
Hal. prius et, abeft, in Vulg. pofterius. B R. I8 Taur. abIt. GEB. ) Hal. et
Vulg. ab BR. I9 Ap. Hal. et Vulg. fi, abeft. BR. — 20 Vulg. fum. BR.
21 Etiamnunc Flor, eít: 4uia pecumiae mumerationem concurrit, quod. reQiffime
mutatumin:?2:477eratio uon, Similiter mox eft: ei vendere vt, pro: ei venderet
vt. Vtadeo hic locus parum attente relectus videetur, Etiam codices, qui hicl
negatiua carent, rariores funt, Reperiex o&o tantum duo. BR. — Ex his duobus
alter eft S. Cruc. vbi tamen fa&um, vt Taur. habet, — Alter forte eft Dynkersh.
alter. Reliqui funt; Barb. Var. T. HL Taurin. HII. Bynkersh, Treuiff Hic po
pecuuie, inferit mutue. Otob. habet: tam4mamt: pecumie comcurrit, qui et ipfej
poteft effe ille alter ex duobus, cum et ipfe negatiua careat. — Hal. vt 'Taur. nouj
concurvit. G EB. 22, Vulg. cognita. BR. 253 Hal. fum. GEB.' 24 Hal.
