et Contius. BR. Vterque totidem verfibus, quot funt in Graeco. Contius
fuam verfionem pracfixit Iuris Corporibus a fe editis, qua etiam in fuo vfus eft
Charondas. Alciatus in ipfo ítatim initio Lzbri II. Praetermi(foruwm Epi-
gramma fecit, wt ait, vtcumque Latinum, mom vt trau[marimam ilam Vemne-
—rem veddat, [ed «t QGraeca igmorautes, qualem qualem eims [enfum veci-
fiat: quam ob caufam idem, etiam ab aliis vfurpatum , adiicere lubet:
; | Iufliniauus opus princeps boc edidit, ommis
Quod "T'ribonianus vectori coudidit ovbis:
Tauquam aliis variam . componens afpida magno
AAlcidae, namque. bic fulgent mira omnia legum :
Aff Europae, Afiaeque. bomines, Lybicique (ubatHi,
: Cuné&a gubernantis domini praecepta feguumtur.. L :
$Hac Aiciati verfione etiam Haloander in Graecis Latine verfis vfus eft, haec ad-
dens; Epigrammu, quod eperis titulo fubiehum eft, ita fane feruatis mwineris

| veddi po[fe oflendit. Alciatus mon folum de iuve ciuili, fed etiam bonés literis egre-

gie merituy. — Pro clypeo in verfü tertio Alciatus et Contius habent afpi-
da, fed hoc Latinis ferpenteim.notat. RR. — Quo ipfo forte motus Abbas SALVI-
NIVS idem Epigramma paulo liberius redditum cum BRENEMANNO Con-
municauit, quod ex huius Volumine, quod Graeca in T,. infcripfit, deprompium

hic fubiicere. placet:

- Jufliuianus opus. confecit mobile et iftum
Rite libvum flruxit amira. Patev iuclytus arte.
Yu[[a "Vribonianus perfecit regia, magno
"Terrarum. Domino cura praeftaute laborams,
' Alcidae ut clypeum ingenti molimine condeus |
Daedaleum, varium, omnigenis fculptumque figuris, :'
In quo multa infunt. fimulacra pitentia. Legmn.
Aff Afiaeque viri, bello. Libyaeque fabactae
. Enropaeque eius aumen coelefle fequuntur,
Qui toti excelfus Leges dat. Invaque qundo.. G u.

Wediie -7 o E o B

—— v

NH L hs ib ^ Qub o rE

Ls

TA
E
*

" IMPERATOR CAESAR FLAVIVS IVSTINIANVS |

L

—A.;E CONCEPTIONE DIGESTORVM.

PIVS FELIX INCLVTVS VICTOR AC TRIVMFA-
TOR SEMPER AVGVSTVS TRIBONIANO QVAE-

STORI SVO SALVTEM '*,

bis a caelefti maieftate traditum eft, et bella feliciter per-

mus ? adiutorium ^*, vt neque armis confidamus, neque no-
ftris militibus, neque bellorum ducibus, vei noftroingenio, fed
omnem fpem ad folam referamus fummae prouidentiam tri-
nitatis: vnde et mundi totius elementa proceflerunt, et eo-
rum ? difpolitio in orbem terrarum producta eft, $. r. Cum
itaque nihil tam ftudiofum $ in omnibus rebus inuemitur *,
quam legum auctoritas, quae et diuinas et humanas res bene

difponit, et omnem iniquitatem expellit: repperimus " autem.

omnetm legum tramitem, quiab vrbe Roma ? condita et Ro-
muleis defcendit temporibus, ita effe confufüm, vt * in * "?
infinitum extendatur, et nullius humanae naturae capacitate
concludatur: primum ** mobis fuit ftudium *7 facratiffimis
retro principibus initium fümere, et eorum comnftütutiones

emendare, et *? viae dilucidae tradere: quatenus in vnum co-

dicem *^ congregatae, et omni füperuacua '? fimilitudine,
et iniquiffima difcordia abfolutae, vniuerfis hominibus prom-
ptum fuae finceritatis *9- praebeant praefidium. $. 2. Hoc-
que opere confümmato, in. vno volumine noftro nomine prae-
fulgente coadunato: cum ex paucis et tenuioribus releuati ad
f'ummam et pleniffimam iuris emendationem peruenire prope-
faremus,et omnem Romanam fanctionem et colligere et emen-
dare, et tot£ ** au&torum difperfa volumina vno codice ** in-
dita oftendere, quod nemo *? neque fperare neque optare au-
fus eft: resquidem nobis difficillima ^9, immo magis impofli-
bilis videbatur, ^ Sed manibus ad caelum ereCti ^*, aeterno

auxilio inuocato, eam quoque curam noftris repofuimus ani-.-

mis, Deo freti, qui et res penitis defperatas ^? donare, etcon-
fummare fuae ^9 virtutis magnitudine poteft. $. 3. Et ad
tuae finceritatis optimum refpeximus minifterium: tibique pri-

mo et hoc opus commifimus, ingenii ^* tui documentis , ex

noftri codicis ordinatione acceptis: etiuffimus, quos probaue-

x

— Ha.ithabet: bnp. lufiimianus A. Trüboniano Viro eminentufimo,
, Quacflori Sqcvi Palati. — Deo autbore. GER.

! ! 2, Ita poft Hal. etiam "Taurel-
lius edidit. Sed s in plica membranae Flor. latebat, vnde eam iam Laur. The-

od. Gronouius protraxit, et gabernantes refütuit in Emendat. Paud. confer

Brenkmannm, in Hfü. Paud. L. Il c. 1.p. 10:1. GER. 3 Hal erigimus.
'Táur. maiuícula litera vti debebat. ER. 4 Tlor. eft adiutoriaim, telte Gronou.
in Emend.c, 9. Brenkmannus tacet, GEB. 5 Hal reram. GEH, -6 Hal.
in margine c70U0ciov. Conf. Ant. Augufl. II, Emend. 1. BR. 7 'aur.
inDBenitur. GEB. 8 Hal reperimus, Gronou. Emend. c. 2. notat, alte-
ram p ab alia manu eífe fupra pofitam. GE B.
GEB. IO ita etiam Hal. fed in. libro Florentino non exftare, nec Tanrel-
lium debuiffe inferere, maxime quod Epiflola I1I. $. 1$. ipfe Imperator dicat:
binani vero iuvis conditio infinitum decurrit, plurimum contendit Gronou. c. 1 7.
fed exíftat omnino T0 íu Florentiae, licet Brenkmann. hic nihil me doceat, nec
video, quid peccarit Taur. poftquam ftellulis fuis moiuit, hanc vocen efle po-
ftea additam per antiquum librarium. —Quid hic fcripferit reapfe Imp. valde du-
bium eft, non modó ob loca Epfl. IT. et Epifl. I1I. $. 1. ab ipfo Gronouio no-
tata, fed etiam ob frequentiífima librariorum Florentinorum compendia, qui hic
et in Epifi. III. $. 18. potuerunt INfinitum máluiffe. GEB. — II Hal. prius.
GER. 12 kal. inferit a. Multum contra hanc voculam difputat Gronou.
Emendat. c. 1$. GEB. . 13 Hal ac. GEB.-. — 14 Hal vao codice. GER,
15 'Taur, fuperuaQua. GE B. 16 Hal. feremitati. GEB. . — Y7 In P. F. et
tota an&ormmn difper(a volumina. — Sic a Portaad oram 11. Sed a redundans Flor.
expuncta eít, et litera imprudexiter- geminata, vt in hoc ipfo $. 1. relevatia ad
fummam. 8&. Haec magis placent, quam quae Gronou. Emend. c. 9. . habet,
et nunc intelligo, quae idem ait: moumus m digeflis Floventinis comtingere, vt
interim vepetatur litera: nempe errorem. tam in propinquo obuium Gronouius
apertius fateri noluit. GEBS. 18 Hal et Vulgata vai codii; BR. * I9
Hal. inferit a//45. GEB,

BEo auctore noftrum gubernante ? Imperium, quod no- -

agimus, et pacem decoramus, et ftatum reipublicae fu-.
ftentamus: et ita noftros animos ad Dei omnipotentis eregi- -

9 Ap. Hal. Roma abeft. -

-.33 Hal. funini muminis. GEP.

GEBR . 42 Hal vim. GER.

20 Flor. e& diffücilema teke Gronou. Bmend. c.-|

ris ? tam ex facundiffimis antecefforibus, quam ex viris di-
fertiffimis togatis fori amplilfimae fedis, ad fociandum labo-
rem eligere, . His itaque collectis, et in noftrum palatium in-
troduétis, nobisque tuo teftimonio placitis, totam rem facien-
dam permifimus ?^5: ita tamen, vt tui vigilantiffimi animi gu-
bernatione res omnis celebretur. $. 4. lubemus igitur ??
vobis antiquorum prudentium, quibus auctoritatem confcriben-
darum interprerandarumque legum facratiffimi principes prae-
buerunt, libros ad ius Romanum pertinentes et legere et eli-
mare: vt ex his omnis ^9 matéria colligatur, nulla, fecundum
quod poffibile ?? eft, neque fimilitudine ??, neque difcordia
derelicta: fed ex his hoc colligi, quod ?* vnum pro omnibus
fufficiat. Quia autem et alii libros ad ius pertinentes fcripfe-
runt: quorum fcripturae ?? nullis au&toribus receptae, nec vfi-
tatae funt: nequeqnos eorum voiumina noftram inquietare di-
cnamurÍfanCtionem. $. 5. Cumque haec materia füumma no-
íftri ?? numinis liberalitate collecta fuerit, oportet eam pul-
cherrimo opere extruere, et quafi proprium et fanctiffimum
templum iuftitiae confecrare: et in libros quinquaginta, et cer-
tos titulos totum * ius * ?^* dicerere, tam fecundum noftri
conftitutionem codicis, quam ediéti perpetui imitationem ?*,
prout hoc vobis commodius effe patuerit: vtnihil extra memo-
ratam confuümmationem pofüt efíe derelictum: fed his quin-
quaginta libris totum ius antiquum per millefimum et quadrin-
centefimum paene annum ?. confufum, et a nobis purgatum
quafi quodam muro vallatum nihil extra fe habeat: omnibus

auctoribus iuris aequa dignitate pollentibus, et nemini quadam

&

praerogatiua feruanda: quia non omnes in ornia, fed certi per
certa vel meliores, vel deteriores inueniuntur $. 6. 5ed ne-
que ex multitudine auctorum, quod melius et aequius eft, iu-

| dicatote:. cum poflit ** forfitan ) 57 et deterioris fententia

et multas 39 et maiores in aliqua partefüperare, Et:deo ea
quaeantea ?? in notis Aemilii ^? Papiniani ex Vlpiano et
Paulo, nec non ** Marciano adfcripta funt, quae antea nullam
vim optinebant propter honorem fple.tdidiffimi Papiniani, non
ftatim refouere: fed fi quid ex his ad repletionem fumri inge-
nii Papiniani laborum, vel interpretationem ^? neceffarium ef-
fe perfpexeritis, et hoc ponere legis vicem ^* optinens norm

moremini: vt *^ omnmes qui relati fuerintin hunc codicem

^5 prudentiffimi viri habeant auctoritatem, tamquar fi eorum
i | | ftudia

$. '"Taurell. poterat dare diffici L Ema. CYorte smetuit, ne ob geminum fitera

rum maiorum fignificatum, quibus et geminatae et permutatae indicantur, quis

legat difficilelema. GEB. — 2X Taur. in margine ereclis:. videlicet 77 i fue
perne 5 adícripta, immo et copula adie&ta eft, fed manu aliquaïlto recentiore.
BR. Atque ita quoque Hal, ere&is et aeteruo, GEB. 22 Gronou. inene
dat. c. 3. mauultlegere defuetas: quod fyllaba ra efta corrigentis manu. GEB.
23 Ap. Hal. fmae abelt. GEB. 24 Yaur. iugenf. GEB. —— 25 Hal. pré-
bares. G E. 46 fta Hal Taeur. permi(fnus. | GEB. 27 Flor. elt.zue
getur, monente Gronow. Eimeud, c. 9. qui vult zugiter. "I?refzk-ma.nnus tacet.
Non dübito probaffe le&ionem Taurcllii, et re&e quidem. I;lb-ra-afms € vocé
proxime antecedente jubemms fcripferat zw, mox animaduerío errore , h-.mul
obferuans fuperfluam « a cofre&tore poffe deleri ,. addidit gEtww pro gitun,
GE R. A& Hal omnibus. GEB. 29 Flor. eít Jfïbiäe, quod iam Gfono.u-,
Emend. c. 10 monuit, et tamquam ex ingenio'iuo in fcibile mutat. ïSed Brenke
mann. ad h. l recentior, inquit, manus c inter $ et i fuperne inferuit, vt nmunc
fit fcibile. GE B. .50 "Taur. fimilEtudime. GEB. 31 Haï.. df:ï?lltfï& fed
quod ex bis vwww' pro omuibus.. G EB. 32 Hal et Vulg. inferit a, BR
34 Contra hanc voculam pugnat Gronou,
Emend. c. 4. quod eo lubentius probo, cum ï;renkmann. nos edgceat: nounis
il inter verficulos adfcriptwm. appavere, fed. literas ardeo euanidas effe, vt probe die
cerni nequemmt. Taurell. torte Hal. eft fecutus, qui iftam voculqlfx habet. GEB
35 Con£ Bynkersh. IL Obf. vit. BR. . 36 Hah per sle et qul*a(i?'zu*
gentos fere ammos. GEP. 37 Yaur. in adnotat. po[fit fm-;ätmz-. 7H Ea-rz(?ef
éis po[fit an.-a. quibus minus difceffimus, quam ceteri libri qmi lmägn't, Poffz.t vnius
forfitum. — 1ta quoque Hal Hunc locum Gronou ficco trantüt pede. GE B.
38 Hal erVulg. maltos. BR. —— 39 Ap. Hal. antea abcft,. GER. 40 Tauf
AemEli GEB. 41 Hal inferit et. GEB. 42 Hal interpretationum,
44 Hal etloco v&. GX £ 45 Hal b«
' j cedice,

.quod dictum eft, ab huiusmodi coní

$. 1o. Sed et fi quae legesin veteribus libris pofitae, iam i

ftudia ex principalibus conftitutionibus profefta **, et noftro
diuino fuerant *^7 ore profufa: omnia enim ^? merito noftra
facimus, quia ex nobis omnis eis impertietur auctoritas ^?:
nam qui * non * ?? fuptiliter facum emendat, laudabilior
efteo qui primus inuenit. — $. 7. Sed et hoc ftudiofum ?*
vobis 5? effe volumus: vt fi quid in veteribus non bene pofi-
tum libris inueniatis, vel aliquod fuperfluum, vel minus perfe-
&um: * fuperuacua longitudine femota, et quod imperfe-
Ctum * 53 eft, repleatis, e£ omne opus moderatum et quam

, pulcherrimum oftendatis: hoc etiam nihilo. minus obferuan-

do: vt,fi aliquid in ** veteribus legibus vel conftitutionibus,
quas antiqui 1n fuis libris impofuerunt ?", non recte fcriptum
inueniatis, et hoc reformetis, et ordini moderato tx:adatl.s :ovt
hoc videatur effe verum, et optimum, et ?? quaïï. ab initio
fcriptum, quod a vobis ?* electum, et ibi pofitum fuerit: et
nemo ex comparatione veteris volumints quafi vitiofam fcri-
pturam arguere audeat. Cum enim lege an&qua, quae Regia
nuncupabatur, omne ius omnisque poteftas populi Romani in
Imperatoriam ! ? poteft: . .
étionem omnem non diuidimus $9 in alias et alias condito-
rum partes, fed totam noftram effe volumus: quid poffit anti-
quitas noftris legibus abrogare? Et in tantum volumus eadeöng
omhia, cum repofita fünt, optinere: vt etfi aliter fuerant ?
apud veteres confcripta, in contrarium autem in pofitione
inueniantur, nullum crimen fcripturae imputetur ??, fed no-
frae electioni hoc adfcribatur. $. 8. Nulla itaque in omni-
bus praedicti codicis membris antinomia 9*, fic enim a vetu-
ftate Graeco vocabulo 99 nuncupatur, aliquem fibi vindicet

62

locum, fed fit vna concordia,vna confequentia, aduerfario ne--

$. 9. Sed et fimilitudinem, fecundum

mine 99 conftituto. m

?

ummatione volumus
exulare, et ea quae facratiffimis cork"ïfgitm':ion'ifbus.3 quas in chi-
cem noftrum redegimus, cauta funt, iterum poni ex vetere 1u-
renon concedimus: cum Diualium conttitutionum fanctio fuf-
ficit $9 ad eorum au&toritatem: nili forte vel propter diuifio-
nem, vel propter repletionem 9?, vel propter pleniorem inda-
ginem hoc contigerit: et hoc tamen perraro, ne ex continua-

tione huiusmodi lapfus oriatur aliquid in tali prato fpinsfu?.
n o

codice. GEB. — 46 Vulgata perfetha. BR.
Hal. etiam. GEB. :
£o Magno nifu aduerfus hanc voculam pugnat Gronou. integro cap. 3. et Brenk-

mannus 'Gronouianaeinterpretationi affenfus eft. "Vti autem, deleta negatione, -

non poteft non 70 fubtiliter cum verbo emendat coniüngi, ita tunc TO fa&um
prorfus mihi languerä videtur: nec facile crediderim, lgcfac maieftatis luftinia-
neae fore réos, qui negationem tuentur: cum idem ille, qui,. fuPtzliter. emenda-
tum, ait,.eo ipfo indicet, id, quod emendat, antea zon fubtiliter efle factum, a-
lias fubtilis emendationisnon indiguiflet. G EB. 5X Hal. Sed in boc fladium.
GEB, 52 Taut. Dobis. GEB. |.53 Gronou. c. 6. verba, inquit, zrter flellnlas no-

tata, in Florentino mannfcripto neque olim neque bodie apparent. — Sed "Yaurell in -

praefatione teftatur, tali fieno motata addita effe per antiquum librarium, et quod
magis mouet, Drenkmannus in margine fcripferat: verba bic aflerifeis zuclufa. ali-
quauto poft a velegente -in mavgine fuppleta videntur: et rurfus in haec infpi-

. * i . E " H * 3574 : " .
Ciens ita .emendauerat:' verba -bic aflerifcis inclufa a velegeute ?m marvgrme al

quanto poft fuppleta funt : tandem linea perpendiculari omnem illam noram in-
duxit: quod tamen eo;ac fi et 'Yautell. et ipfe fuerint falfi, interpretari non li
cet, cum pleraeque illae notulae margini illitae, easque inter et proxime ante-
cedens et fubfequens ideo fint cunfiem in modum deletae, quod Brenkmannus
casdem deícriptas notis fuis perpetuis inferuerit. En! litem non nmifi literae
Pifanae infpeQione finiendam. — Gronouio largior, conftare huic loco fuum abs-
qué illo centone fenfum, licet TO efl inter tot verba, imueniatis, vepleatis,
ofleridatis, minas commodum videatur: locum tamen re&ius et. rotundius fe ha-
bere, fi illa inferta funt ab aliquo aliquanto poft relegente, extra partes- pofitus
facile deprehendet. GER. 54 Hal. Si quid ex. GEB. 55 Flor..eft zm-
fuerunt, forte pro znfnermmt, et ita mauult Gronou. c. 7. Emend. Pand. Kal.
pofuerint. Vulg. pofuerunt. BR. 56 Ap. Hal. et abeft. GER. 57 aur.
Bobis. GE B, 58 Taur. INperatorium. GEB. . 59 Haljfit. GER. 60
Hal diuifius,et mox voluzmus. GEB. 61 Hal. «t fi aliter fecerint. GEB.
62 Taur.in margine [ compofitiowe , Gronouio adueríante cap. :$. fed nec
'Taurell. aliud voluit, quam fecundo loco effe fcriptum, v? in margine, non hoc
fe malle prae prima fcriptura, — Hal habet z compofitione moflra. GER.
63 Hal. inueniamtur: mom [cripturae fed. GEB, 64 Hal. xvriVop[a, et
vertit legum pugnamtia. GEB. 65 'aur. Bocabulo. GE B. 66 Hial.»l-
l.. GER, 67 Taur. volOmus. GEB.

58 translata funt 9? poteftatem : nos vero fan- -

47 Hal fuerint. GER. TU
49 Flor. effe au&orita obíeruat Gronou. c. 24. GERB. |

68 Hal f«ffücid GEB. — 69

" defuetudinem abierunt: nullo modo vobis ?* easdem ponere
permittimus: cum haec tantummodo optinere volumus *?,
quae vel iudiciorum frequentiffimus ordo exercuit, vel lon-
ga confuetudo huius almae vrbis comprobauit, fecundum
Saluii Tuliani fcripturam, quae indicat debere omnes ciuitates
confuetudinem Romae fequi, quae caput eft orbis terrarum,
non ipfam alias ciuitates. |Romam autem intellegendum eft
non folum veterem, fed etiam regiam noftram, quae Deo pro'-ä
pitio cum ?? melioribus condita eft auguriis. $. rr. ldeo
iubemus, duobus iftis codicibus omnia gubernari: vno confti-
tutionum, altero iuris enucleati, et in futurum codicem com-

.pofiti 7^: velfi quid aliud a nobis fuerit promulgatum Infti-

tütionum vicem optinens, vt rüdis animus ftudiofi fimplici-

| bus*5 enutritus, facilius ad altioris prudentiae redigatur fcien-

tiam. $. 12. Noftram autem confummationem, quae vobis 79
Deo adnuente componetur, digeftorum vel PandeCtarum .no-
men habere fancimus: nullis iuris peritis in pofterum audenti-
bus commentarios illi applicare, et verbofitate fua fupradicti
codicis compendium confundere: quemadmodum in antiquio-
ribus ** factum eft, cum per contrarias interpretantium fen-
tentias totum ius paene conturbatum eít: fed fufficiat per in-
dices tantummodo et ?? titulorum fuptilitatem, * quae mxp&-
riTÀx nuncupantur * 7?, quaedam admonitoria eius facere,
nullo ex interpretatione eorum vitio oriundo, S. r3. Ne au-
tem per fcripturam aliqua *? fiat in pofterum dubitatio: iube-
mus rnon per figlorum ?* captiones, et compendiofa aenigma-
ta, quae multas per fe et per fuum vitium antinomias ?7? indu-
xerunt, eiusdem codicis textum confcribi ; etiam fi numerus li-
brorum fignificatur *?, autaliud quicquam ?^: nec ?? et-
enim ? per fpecialia figla numerorum manifeftari, fed per lit-
terarum confequentiam explanari concedimus, $. 14. Haec
igitur omnia Deo placido facere tua prudentia vna cum aliis
facundiffimis viris ftudeat, et tam fuptili quam ** celerri-
mo?$? finitradere: vt codex confummatus, et in quinquaginta
libros digeftus, nobis offeratur in maximam et aeternam rei me- -

. moriam, Deique omnipotentis prudentiae ?? argumentum, no-

ftrique Imperii veftrique ?? minifterii ?* gloriam. . Data
octauodecimo calendis lanuariis Lampadio et Orefte viris cla-
riffimis confulibus ??. rErLriciTER ?*. I LW

'Taur. propteRepletiomem, et Wlal. propter vepletlomem. ^ Scriptum initio pro-
pterletionem, adie&umque recenti manu fuperius inter r et ], ep. BR. Indignis

. modis hic Gronou. c. 10. Taurellium exagitat, quod cum Haloandro in voce

manifefte morbofa corre&tionem quam emendationem fat facilem, fed non aeque
claram maluerit. GE B. . 7o Hal per loco im. GEB. . 71 Taur. voVis.
GE B. 72 MHal. velimus. GEB. 73 Ap. Hal. cum abett. GER. 74
Hal componendi. GEB.. | 75 Kal fimpliciter. GER. 76 Hal. quae a "o-
bis. GEB. 77 Erat initio Flor. wanutiquioribus: recens manus et z inter verfi-
culos praepofuit, vt hodie fit ez u antiquioribus. BR. Ylal. et amtiquioribus tem-
poribus. Gronou. hic nihil. GE&. 78 'To et abeft a contextu, repofitum
manu recentiore. BR. MMire Gronouius c. $. in' 'Taurellium inuehitur ob hanc
voculam, et quae fequuntur, fatis fcilicet. certus de re incertiHäma, num loco
indices, fit legendum zndicEs, hoc eft, indicis. GERB. 79 Gronou. alleg.
loco contendit haec Taurellium non aliunde niíi ab audaci calamo Haloandii
accepiffe, qui hanc le&ionem hic integram procuderit, Ab Haloandro non effe,
fed ab antiquioribus exemplaribus fatis conftat. Cetérum flu&uo inter affer-
tionem Gronouii, haec in libro Mediceo abeffe, et fidem Taurcllii ftellulis ver-
ba fignantis, maxime quod et Brenkmannus hic taceat. Hal in Graecis latine
verfis: 7rapoTITÀX, quafi titularia dicas, quod per ea titulus cum titulo, locus
cum loco conferatar. idem pene, quod «ulgo comcordamtias vocamus, mifi fallor.
GER. . 8o Hal aliguam. GEB. 81 Taur habet in textu fi[Nplorum,
etin margine -b — fimgalorum. | Nempe monente Brenkmanno deletae p alia
manu antiqua g» impolitae funt, Miror Gronouium hic tacuiffe. Hl habet
Jignorum et mox figna. GER. 82 Hal xvriwvoglag. GEB. 85 Hal.
fignificabàtur. GEB. .. 84 Hal quidquam. GEB. 85 Hal mweque etenim.
G E. &6 Hal infent baec. GER. 87 Flor. eft guamquam. Gronon.
C. :0. Ónrerpretatur: tam fuptili quam quamcelerrimo. '"Yaurellio, et, vt arbi-
tror, tacenti Brenkmanno inepta geminatio librarii vifa eft. G E. 88. Taut.
celeRimo. G. 89 Taur. in margine T prouidentiae, et ità quoque Hal.
GEB. g9o Hal. et vef/ri GEB. 9gI Taur. miuiflerl. GEB. 92 MHal. D.
XIIII. CAL. IAN. CP. 1III. LAMPADIO et HORESTA VIRIS CC,
CONSS. . 93 Gronou. integro cap. 11. docet, Florentiae legi LEGE FE-
LICITER. Brenkm. vocem LEGE inepte a .íciolo praefixam contendit, me

non inuito, GER.

UDtre

L.
Dd
liï&tes
um
m ej
Dro-
lo
Onffi.
Qm.

14

us !

'nï;ä"
*la(ilü

bt
.i;gnis
voct
iequ
1] 412
J
(*
veria
F
ff
if

r

0cO
lg.
i
ffe,
fa.
vtt^
tint
o
iJif.
rIflhy
ii
)d
H
ii
qol
D
Alf.
lil

il

* IMPERATOR CAESAR, FLAVIVS, IVSTINIA-
NVS, ALAMANNICVS ?, GOTTHICVS, FRANCICVS 3,
GERMANICVS, ANTICVS, ALANICVS, VANDALICVS, AFRICANVS,
PIVS, FELIX, INCLYTVS, VICTOR AC TRIVMPHATOR, SEMPER
AVGVSTVS, THEOPHILO, DOROTHEO, THEODORO, ISIDORO,
ET * ANATOLIO, ET THALLELEO ?, ET CRATINO VIRIS IL-
LVSTRIBVS Ó ANTEKCESSORIBVS, ET SALAMINIO VIRO
DISERTISSIMO ANTECESSORI / SALVTEM,

AMNEM reipublicae noftrae fanCtionem iam effe purgatam
et compolitam tam in quattuor libris Inftitutionum feu
elementorum, quam in ?. quinquaginta Digeftorum feu Pan-
dectarum nec non in ? duodecim Imperialium Conftitutionum,
quis amplius quam vos *? cognofcit? Et ** omnia quidem
quae oportuerat et ab initio mandare, et poft omnium confum-
mationem, factum. *^ libenter admittentes, definire, iam per
noftras orationes tam ^4? Graeca lingua quam Romanorum,
quas ** aeternas fieri optamus, explicita * funt * 15, Sed
cum vos * et omnes poftea * 79 profeflores legitimae
fcientiae conftitutos etiam hoc oportuerat fcire, quid et in qui-
bus temporibus tradi nece(farium ftudiofis credimus *?, vt ex
hoc optimi atque eruditiffimi efficiantur: ideo *9 praefentem
diuinam orationem ad vos praecipue faciendam exiftimamus *?,
quatenus tam prudentia veftra quam. ceteri anteceffores, qui
eandem artem in omne aeuum exercere maluerint, noftris re-

gulis obferuatis, inclutam ?? viam eruditionis legitimae pof-

fint ambulare, Ttaque dubio procul quidem elft, neceffe effe ?*
Inftitutiones 1in omnibus ftudiis primum fibi vindicare locum,
vtpote prima veftigia cuius ?? Í[cientiae mediocriter traden-
tes: ex libris autem. quinquaginta noftrorum Disgeftorum fex
et triginta tantummodo fufficere * tam.* ad veftram expofi-
tionem, quam ad iuuentutis eruditionem iudicamus ?3, fed
ordinem eorum, et tramites per quos ambulandum eft, manife-
ftare, tempeftiuum nobis effe ?^* videtur: et vos in memoriam
quidem eorum quae antea tradebatis, redigere: oftendere au-

tem nouellae noftrae compofitionis tam vtilitatem quam tem-

X Praemittunt omnes, excepto Haloandro. ZN NOMINE DOMI-
NI IESV. CHRISTI, pie fed praeter Codicem Florentinmm. BR. Triuo-
rius in Obf. Apolog, c. 1.. Tbef. fur. Tom. 1. p. 211. hanc formulain tacite
&-À v8 xovoü repetitam " exiftimat, fed fruftra. iudicio J7;elimgzi. Monitus
nempe ab amico, Abrah. W/ielingium, paulo ante cum noftrarum literarum da-
mno defunctüm fuae Repetitioni luflitutionum Iuris Ciuilis T'raiedhi ad Rbenum
1740. $. editae Conftitutionem Omnem . inter alia adieciffe, notulisque exor-
naíle, lubens ifta percurri, et quae noftri inftituti erant, in rem meam verti; ad-
dito vbique nomine, aliis vero, quae libere et erudite addiderat, dimiffis, G E B.
24, Hal et Vulg.. Alemamicus. BR. - 3 Taur FRANgICVS. GEBR.
4 Ap. Hal hoc et fequens et abeíft. GEJ. 5 Hal Tballelaeo et re-

, &e. Eft fine dubio deriuandum nomen &z? 34AA8 iA«ísc, a. vamo olimae. BR.

6 Gronou. c. 20. vix continet manus vt hic non inferat et, maxime, quod
Flor. in S. Crucis libro ita legatur. GEB. 7 Ap. Hal anuteceffori abeft.
Nempe fcrupulum mouit, Salaminium a ceteris fui ordinis viris feiungi, nec il-
luftris. titulo honorari.. Sed Wielingio videtur feptem illos priores, expleto
XX. annorum docendi munere, comitiuam palatii iam meruiffe per. L. vm. C.
de.Profefforibus, qui mer. comit. í. L. vn. C. de Comit. qui prouinc. regunt.
GEBP. 8 Hal inferit Lbris. GEB. 9. Ap. Hal x .abeft, GEs.
lo Hal wos. GEB. — 11 Hal quaudo loco et. GEB. — 12 Hal deleto prae-
cedenti commate facfam, cui tamen Wielingius confenfum cum Vulg, tribuit,
et ex ingenio ipfe ita difpungit et poff, ommium counfammationem factam l-
benter admittentes, defimmire, ctc. GER. I3 Hal, inferit zu. GER. 14
Hal. inferit et. GEB. I5 Tifunt habet etiam Hal. refpuit huc reuocato
figno interrogationis Gronou. c. 72. GEB. IG Stellulis inclufa ab Hialo-
andro effe contendit Gronou. c. alleg. :2. quod falfum: fed eadem Vulgatam
et recte quidem agnofcere, monet Wielng. GEB. 17 Satis antique alte-
rum di inter verficulos eft additum, vt fiat credidimus. $i quid mutandum,
quod non credo, fcriberem cum Hal. credamus. B R,. I8 Hal. deoque. GE B.
19 Hal. exifiÉÓuamimus. GER. 20 Pro z velut coaeue y repofitum. — Ita
fane omnes. (etiam Hal) BR. . 21 Hal legit Jtaqwe cum dubio procul ue-
ceffe fit. Sed et Gronou. c. 13. 72 effe pro repetitione agnofcit. — Wicling. ma-
uult retinere ob planiorem orationis curfum licet Vulg. habeat vt Hal. et vt
Gronou, edit. Veneta 1569. 4. GEB. —— 22, Taur. in textu. habet Qüjus, et
in margiae Qwiu;que. Sed et fupra 4 locata c idque, ni fallor, ab cadem ma-

;

. Hal, autem abeft. GE B.

"en. GEB. —
. BR. Haloandrinam laudat Wicling. GE R.
et muncupationem ueyuit TÀW mQÓT«V. BR.

pora, vt nihil huiusmodi ?5 artis relinquatur incognitum.
$. I. Etantea quidem, quemadmodum et ?5 veftra (cit 27
prudentia, ex tantalegum multitudine, quae inlibrorum quidem
duo milia, verfuum autem tricies centena extendebatur, nihil
aliud nifi fex tantummodo ?$ libros et ipfos confufos, et iura
vtilia in fe perraro habentcs, a voce magiítra ftudiofi 29 acci.

| plebant, ceteris iam defuetis, iam omnibus *? inuiis. ][n his

autem ?* fex libris Gaii noftri Inftitutiones, etlibri fingulares
quattuor, primus de illa vetere re vxoria ??, fecundus de tu.
telis, et tertius nec non quartus de teftamentis et de legatis
connumerabantur: quos nec ?? totos per fequentias 3^ acci.
piebant, fed multas partes eorum quafi fuperuacuas praeteri-
bant ??. Etprimi anni ?* hoc opus legentibus tradebatur

non fecundum edicti perpetui ordinationem fed paffim, et qua-

fi per faturam ?* collectum, et vtile cum inutilibus mixtum ? ^
maxima ?? parte inutilibus de utata. In ^*? fecundo autem
anno praepoftera ordinatione habita, * prima * pars legurm eis

tradebatur, quibusdam certis titulis ab ea exceptis: cum erat

enorme poft Inftitutiones aliquod ^* legere, quam quod inle-
gibus et primum pofitum eft, et iftam nuncupationem merue-
rit *^. Poft eorum vero le&ionem, neque illam continuam,
ed particularem, et ex magna parte inutilem conftitutam, ti-
tuli alii eis tradebantur tam ex illa parte legum quae de iudi-
ciis nuncupatur, et *? ipfis * non * ^* continuam, fed ra-
ram vtilium recitationem praebentibus, quafi cetero toto volu-
mine inutili conftituto: quam ex illa quae de rebus appellatur,
feptem *? libris femotis, et in his ** multis partibus legenti-
bus inuiis, vtpote *7. non idoneis, neque 49 aptiffimis ad eru-
ditionem confítitutis. 1n *? tertio autem ?9 anno quod ex 5*
vtroque volumine, id eft, de rebus vel de iudiciis, in fecundo
anno non erat traditum, accipiebant fecundum viciffitudinem
vtriusque voluminis: et ad fublimiffimum *2 Papinianum,
eiusque refponfa iter * eis * ?? aperiebatur. Et ex praedi-
Cta refponforum confummatione, quae decimo et nono libro 5*

concludebatur, octo tantummodo libros accipiebant: nec eo-
rum totum corpus eis tradebatur, fed pauca ex multis, ea 55

bre—

nu. Rede vero Vulg. Nor. omnes cuiusque. BR, Ex his clare patet, qiuae

- Taur. hic habet in margine, effe omnino Flor. vt in Digeftis idem folet facere,

licet non a prima manu. — Quid hic Gronou. moliatur vide c. 13. Wieling. in
cuinsque acquiefcit. G EB. 23 Hal iudicemus omiffo fequenti fed. Grm.
24 Ap. Hal effe abeft. GER. 25 Ap. Hal. modi abeft, G E &. 26 Ap.
Hal. et abeft. GER. 2/^ Olim Flor. fuit fiet, quod magis accedit ad fciet
B R. 28 Hal tentum. 'Yaur. tauDummodo. GER. 29 Hal magifiri
difipuli. G£B. . 30 Hal et ommiuo loco iam ommibus. GER. 31 Ap.
. 32 Hal de veteri illa vei uxoriae aciome. G EB.
33 Hal meque. GEB. 34 Gothofr. in nota confequentias: fed ita Taur. in
margine, et ante eum .Klal. in textu. GEB, 35 laur. praeteriVant. GER.
Vulg. praetermittebant. B R. 36 Hal. et Vulg. et primo quidem ammuo. BR.
37 Vide Turneb. XFTI. Adauevf. 34. — Cafaubon. de Satyr. poefi lib. II. c. 4.
p. 321. Sc. Gentilem II. Parerg. 28. Andr. Schottum 1. OPf. Philolog. 2. Wie-
ling. GEB. 38 Hal otih inutilibus miflo. GEB, 39 Hal. inferit ta-
40 Ap. Hal. Iu abeft. GER. 41 Pro aliguid Mal. alind.
42 Vulg. qmeruit vozvoy, Hal,
43, Ap. Hal. et abeft. GER.
44 Negationem hanc ab antiquiffima manu effe contendit Gronou. c. :4. Non
autem potuit diffiteri in fine verfus effe exaratam, et excurrere, licet addat s0*
procul, Brenkm. ad hanc litem tacet. GEB. 45 Vulg. et Hal. o&o. Intel-
ligo libros feptem de iudiciis, cum illi ad o&o de rebus refpexerint. B R. 46
Hal. iij5. GEB. 47 Ap. Hal. pote abeft. GE . 48 Hal. wec. GER.
49 Àp. Hal. In.abeít. GEB. 5o Hal. vero loco autem. GER. 51 Hal.
in loco ex, GEB, 52, Vulg. fubtiliffimmm, . 3 R. 53 Gronou. c. 14. incu-
fat temeritatem 'Taurellii, quod zter pariter fit ab aliena manu; et mauult in-
ter refpouía aperiebatur 73 via excidiffe. Sed nunc audiamus Brenkmarnnüm,
qui, legebatur inquit, initio in membrana Etruíca refpon[averiebatur , et ab an-
tiqua manu corredtum zter aperzebatur. Poft alia manus recentior eis inferuit,
vt rotundior fenfus euaderet. EFiaec BR. vbi velim notes, R, et P. cffe literas
valde affines:.quare perquam probabile euadit, legiffe veterem librarium, vel

faltem fcribere voluille refpon[Aperiebatur, adeoque 3 via non excidiffe, fed
, non adfuiffe; immo 79 zter ab antiquo relegente e correctiori codice effe reíti-

tutum. Hal iter ei$ aperiebatur. GERB. $4 VWulg. decem et mouem li-
brij, BR, — 55 laur in margine habet etloco ea, et Hal. in textu. GEB,

56
N

breuiffima ex ampliffimis: vt adhuc fitientes ab eis recederent.
His igitur folis a profefforibus traditis, Pauliana refponfa per
femetipfos recitabant: neque haec ?^ in folidum, fed per im-
perfectum 57 et jiam quodammodo male confuetum inconfe-
quentiae 5* curfüm. Et hinc ?* erat in quartum annum
omnis $? antiquae prudentiae finis: vt (fi) quis ^^ ea quae
recitabant, enumerare mallet 9?, computatione habita inue-

niet 93 ex tam immen(a legum multitudine vix verfuum fexa- -

ginta milia eos füae ?* notionis perlegere .$5: omnibus aliis
deuiis et incognitis conítitutis: et tunc tantummodo ex ali-
qua minima parte recitandis, quotiens vel iudiciorum vfus hoc
fieri coegerit 99, vel ipfi magiftri legum aliquid ex his d
erlegere feftinabatis, vt fit ?* vobis aliquid amplius difcipu-
orum peritia, Et haec quidem fuerant ?* antiquae eruditio-
nis monumenta, fecündum quod et veftroteftimonio confirma-
tur. $. 2. Nos vero tantam penuriam legum inuenientes, et
hoc miferrimum iudicantes, legitimos thenfauros *? volenti-
bus aperimus, quibus per veftram prudentiam quodammodo d
erogatis, ditiffimi legum oratores efficiantur difeipuli. Etpri-
mo quidem anno noftras hauriant [nftitutiones, ex omnt pene
veterum Inftitutionum corpore elimatas, et ab omnibus turbi-

dis fontibus in vnum liquidum ftagnum conriuatas, tamn per

'l'ribonianum virum magnificum magiftrum et exquaeftore *?

facri palatii noftri et exconfule, quam duos e vobis, id eft, The-
opilum 73 et Dorothéum facundiffimos anteceflores. In re-
liquam vero anni partem *^ fecundum optimam confequen-
tiam primam legum partem eis tradi fancimus, quae Graeco
vocabulo *5 cpórx nuncupatur, qua nihil eft anterius: quia
quod primum eft, aliud ante fe habere non poteft: et haec *^
eis exordium et finem eruditionis primi anni effe decernimus.
* Cuius * *7? auditores non volumus vetere tam friuolo quam
ridiculo cognomine Dupondios appellari, fed Tuftinianos **
nouos nuncupari, et hoc in omne ?? futurum aeuum optinere
cenfemus: ut hi qui rudes adhuc legitimae fcientiae ?? ad-

fpirent **, et ícita prioris anni accipere maluerint, noftrum

nomen mereant 9?: quiailico tradendum eis eft primum vo-
Iumen quod nobisemanauit auCtoribus: anteaenim dignum an-
tiqua confufione legum cognomen habebant: cum autem le-
ges iam clare et dilucide ?? animis eorum tradendae erant ?*,
neceffe erat eos et cognomine mutato fulgere. $. 3. In ??
fecundo autem anno, per quem ex edicto eis nomen antea po-
fitum, et a nobis probatur 99, vel de iudiciis libros feptem, vel

