rumpi, vel irrita fieri. $. 5. Non tamen per omnia inutilia
funt ea teftamenta, quae, ab initio iure faCta, propter capitis
deminutionem irrita faCcta funt: nam fi feptem teftium fignis
fignata funt, poteft fcriptus heres fecundum tabulas teftamenti
bonorum pofleffionem agnofcere: fi modo defunctus, et ciuis
Romanus, et füae poteftatis mortis tempore fuerit. Nam ft
ideo irritum fattum fit teftamentum, quia ciuitatem, vel et-
iam libertatem teftator amifit, aut quia in adoptionem fe de-

dit, et mortis tempore in adoptiui patris poteftate fit: nonm .

poteft fcriptus heres fecundum tabulas bonorum poffeffionem
petere. $. 6. Ex eo autem folo non poteft infirmari tefta-
mentum, quod poftea teftator id noluit *? valere: vfque adeo
vt, et fi quis poft faCtum prius teftamentum, polterius facere
coeperit, et aut mortalitate praeuentus, aut quia eum eius
: rei

$. 4. b. t. 'Theophilus omnino male legiffe videtur ston suanente; quafi non im -

eodem ftatu maneat is, qui filium adoptauit vel adrogauit. A CO S T A. 5 lta
vetuftiora exemplaria, quibufcum verfio Theophili congruit habens Ó/[soi0v5
licet idem alibi, in definitione tutelae, fimiliter vi: Cconuerterit. Recentiora
b. l. habent vs: nec multum refert. Crebrà etiam harum dictionum eít meta-
thefis. V. Forner. ljb. 11. Rer. quot. c. 9. o TT O. 6 Hanc phrafin cum libra-
rii non intelligerent, mira portenta effinxerunt: aliis defecerit, aliis defunclur
fubftituentibus: fed defici annis, confilio, viribus Cicero, Caeíar, Phaedrus di-
xerunt. V. Heinf. ad Ouid, 1. Fafl. 674. Gudius ad Phaedri fab, 21. et Bur-
man. ad Quintil. decl, 75. o T 1 0. 7 Mal inferit rebus. —— 8 Hl infew
rit tamen. 9 Ha]. inferit et bic. IO Hal. fit. II Sic etiam The-
oph. Male in L. 29. JD. ad Sél. "Treb. Cocceio Cumpano.: V. Ant. Auguftin, de
nom. propr. C 3. p. 293.O T TO. 12 Male aiii fed et. o T TO. Sic Hal,
13 Vulgo additur fideicommiffi ; in D. fideicommiffaria: Sed quia vtrumque hic
abeft a 'Theoph. ét omnibus MSS. , Charondas vtrobique expungit. o T TO. Hal.
inferit fideicommifji. 14 Kal rampimtur, et mox et ea, quae. I5 Hal.

| érr. fimt. Sedetca. — 16 Hl hicet paulopoft per c. d.—— 17 Hal. moluerit,
18 Hial

a

us

14

4

"

INSTITVTIONVM LIB.IL TIT, XVIL XVIIL XIX. ^ . «

rei poenituit, *$ non perfecerit *7: Diui Pertinacis oratione.
cautum fit, ne alias tabulae priores iure faCtae irritae fiant, ni-

- fi fequentes iure ordinatae et perfeCtae fuerint: nam imperfe-

E

"uerus et Antoninus faepiffime refcripferunt. .
quiunt) legibus foluti fimus, attamen legibus viuimus.

&um teftamentum fine dubio nullum eft, —— $. 7. Kadem ora-
tione expreffit, non admiffurum fe hereditatem eius, qui litis
caufa Principem reliquerit heredem, neque tabulas non legiti-
me factas, in quibus ipfe ob eam caufam *? heres inftitutus
erat, probaturum: neque ex nuda voce heredis nomen admif-
furum: neque ex vlla *? fcriptura, cuiiuris aucCtoritas defit,
aliquid adepturum. . Secündum haec ?? Diui quoque ?* Se-
Licet enim (in-

: o TP YOMT
DE INOFFICIOSO TESTAMENTO.

( X v14A plerumque parentes fine caufa liberos füos exhere-
dant, vel omittunt: inductum eft *, vt de inofficiofo te-
ftamento agere poffintliberi, qui queruntur, aut inique fe ex-
heredatos, aut inique praeteritos: hoc colore, quafi non fa-
nae mentis fuerint, cum teftamentum ordinarent, Sed hoc di-
citur, non quafi vere furiofus fit, fed reCte quidem fecerit te-
ftamentum, non autem ex officio pietatis. Nam fi vere furio-
fus fit, nullum teftamentum eft, — $. r. Non autem liberis
tantum permiffum eft teftamentum parentum inofficiofum ac-
cufare, verum etiam parentibus liberorum. Soror autem et
Írater turpibus perfonis feriptis heredibus, ex facris Conftitu-
tionibus praelati funt. NNon ergo contra omnes heredes agere
poffunt. Vltra fratres igitur et forores, cognati nullo modo
autagere poffunt, aut agentes vincere, $.2, Tam autem
naturales liberi, quam fecundum noftrae Conftitutionis diuifio-

nem adoptaàti, ita demum de inofficiofo teftamento agere pof-

funt, fi nullo.alio iure ad defunéti bona venire poffunt 7?,
Nam qui ad hereditatem totam, vel partem eius alio iure ve-
niunt, de inofficiofo agere non pofílunt. Poftumi quoque,
qui nullo alio iure verire poffunt, de inofficiofo agere poflunt.
$. 3. Sed haec ita accipienda funt, fi nihil eis penitus a tefta-
toribus teftamento relictum eft: quod noftra Conftitutio ad ve-
recundiam naturae introduxit, Sin vero quantacumque pars
hereditatis, vel res eis fuerit relicta , de inofficiofo querela
quiefcente, id, quod eis deeft, víque ad quartam legitimae
pattis repleatur:i licet non fuerit adieCtum, boni viri arbitra-
tu debere eam compleri. $. 4. Si tutor nomine pupilli,
cuius tutelam gerebat, ex teftamento patris fui legatum acce-
perit, cum nihil erat ipfi tutori relictum a patre fuo: nihilo-
minus poterit nomine fuo de inofficiofo patris teftamento age-
re. $. 5. Sedet? fi econtrario pupilli nomine, cuinihil re-
lictum fuerit *, de inofficiofo egerit, et fuperatus eft: ipfe
tutor, quod fibi in eodem teftamento legatum relictum eft,
17.1n omn. Char. perfeciffet. o'T T o,

16 Hal inferit 74, 18 Senfum

Pertinacis non. percepit Ant. Faber, qui voces ob eam cau[am expungit dec, 69.-

Error. pragm, 3. notatus a Iac, Gothofredo tom.t. C, Tb. pag. 34;. O T T O.

I9 ln vno Char. «eque ex nulla: gemina negatio pro vna. V. Priícian. Jjb, xv

p.1:96. 0T TO. 20 Hal. boc. 21 Apud Hal. deeft quoque.

I Non certa Conftitutione aliqua, vt Duarenus voluit, non lege Glicia, vt
Cuiacius XIV. - Obf. 14, fed interpretatione Prudentum. A CoST A. 2 Non
datur ergo haec querela liberis praeteritis, qui venire poffunt iure accrefcendi
iure antiquo ,. vel iure bonorum poifeiïïonis contra tabulas. Potuit etiam. exhe-
redatus dicere teftamentum nullum, ruptum, aut irritum. A COS'TA. Sed et
.adrogatus ab hac querela amouetur, qui/aliunde, id eft, ex Conftituticne D.
Pii, quartam habere poteft. Hal, poffist. — 3 Ab Hal abefter. 4 Hal. faerat.
5 Apud Hal deeft teflamento. —^ 6 Perperam vulgo additur n moffris, quae
"'Theophilus non agnofcit, nec Codices Charondaé, et loquitur de Zenonis Con-
ftitutionibusin L. 25. C. b. t. et L. 17. C. decollat. o'Y T o. Hal. addit u uoftris.
6 Verba poftrema . pro uiril portione quarta, in omnibus Codd, inuenir Contius ;
fed pro 4uarta mauult q4artae: ego cum Charonda interpretis alicuius effe pu-
tem , quia Theophilus ea non habet. o r TO. Nec Hal. *'

1 Hal. ideoque fic appellatur , et mox omuino loco emnuimodo, 2 Alias

.turales, proprii natiui et domeftici heredes, A C o S'T A,

Iutevpv. iuv. lib. Y C, 11. m. £.

nonamittit. — $. 6. Teitur quartam quis debet habere, vt de
inofficiofo teftamento * agere non poffit: fiue iure hereditario,
liue iure legati, vel fideicommiffi, vel fi mortis caufa ei quar-
ta donata fuerit, vel inter viuos, in iis tantummodo cafibus, .

| quorum mentionem facit noftra Conftitutio, vel aliis modis ,

qui * Conftitutionibus continentur. $. 7. Quod autem de
quarta diximus , ita intellegendum eft: vt fiue vnus fuerit, fi.
ue plures, quibus agere de inofficiofo teftamento permittitur,

vna quarta eis dari; poffit, vt ea pro rata eis diftribuatur, id
eft, pro virili portione quarta $, : |

| TIT, RIX
DEHEREDVMOQOVALITATEETDIFFERENTIA,

j EREDES autem, aut neceffarii dicuntur, aut fui et ne- .
& ceflarii, aut extranei, $. r. Neceffarius heres 'eft fer-
uus heres inftitutus: ideo ficappellatus *, quia fiue velit, fiue
nolit, omnimodo poft mortem teftatoris protinus liber et ne-
ceffarius heres fit. Vnde qui facultates füas fufpe&tas habent,
folent feruum füum primo , aut fecundo, aut etiam vlteriore
gradu heredem inftituere: vt fi creditoribus fatis non fiat, po-
tius eius heredis bona, quam ipfius teftatoris, a creditoribus
poffideantur, veldiftrahantur, vel inter eos diuidantur. Pro
hoc tamen incommodo, illud ei commodum praeftatur, vt ea,
quae poft mortem patroni fui fibi adquifierit, ipfi referuentur,
Et quamuis bona defuncti non fufficiant creditoribus, tamen *
ex alia caufa quas fibires adquifiuit, non veneunt. ^ $. 2.
5ui * autem et^ neceffarii heredes fünt,-veluti filius, filia,
nepos, neptisque ex filio, et deinceps ceteti liberi, qui modo
in poteftate morientis ? fuerint. Sed vt nepos, neptisue fui
heredes fint, non fufficit, eum eamue in poteftate aui mortis
tempore fuiffe: fed opus eft, vt pater eius viuo patre fuo de-
fierit fuus heres effe, aut morte interceptus , aut qualibet alia
ratione liberatus $ poteftate: tunc enim nepos neptisue in lo-
cum patris fui fuccedit. Sed fui quidem heredes ideo appel-
lantur, quia domeftici heredes fünt, et viuo quoque patre *
quodammodo domini exiftimantur, Vnde etiam fi quis inte-
ftatus mortuus fit 5, prima caufa eft in fucceffione liberorum,;
Neceffarii vero ideo dicuntur, quia omnimodo, fiue velint;
fiue nolint, tam ab inteftato, quam ex teftamento ? heredes

fiunt, Sed his Praetor permittit volentibus abftinere fe ab he-
ro.

| reditate ^?: vt potius parentis quam ipforum bona fimiliter a

creditoribus pofífideantur. ^ $. 3. Ceteri, qui teftatoris iuri

. fübieCti non funt, extranei heredes appellantur. Itaque liberi
quoque noftri, quiin poteftate noftra non funt, heredes a no-

bis inftituti, extranei heredes ** videntur. Qua de caufa et
qui heredes a matre inftituuntur, eodem numero funt: quia
feminae in poteftate liberos non habent, Seruus quoque heres
a domino inftitutus, et polt teftámentum factum ab eo manu-
| ! ! | miffus,
legitur; Zterum tamem ex ea caufa ves eius, qua$ fibi aecquifierit , nou veueunt,

' Sed iteram abeft a pluribus libris Charondae et f'heophilo, ex quo Cuiac, P. 1

emendauit. Idem fuboluit Franc. Hotmano. or'r o, Apud Hal, eft Je&io, quam
Otto adnotauit. 3 Non quod quafi fui ipfius fint heredes; viuentis enim
nulla eft hereditas, L. ;. D. de bered. et a&l. vend. Sed fui dicuntur, quafi na-
4 'Theophilus legit.
fui autem meceffarii, vt Vlpian. tit, 22. $. 21.. V. ibi Cl. Schultiing zn not,
oTTOo, . 5 Hal inferit a patris. 6 Hoc adeo beneficio heres fuus et ne-
ceffarius iüre Praetorio fit heres voluntárius ;; quamuis omnino et iure ciuili cae
fus fir, quo heres faus et neceflarins fiat voluntarius, quando nimirum a paren-
te fuit heres inftitutus fub conditione arbitraria, Poteft enim parere conditioni,
etheres effe, poteft et conditioni non parere, quo cafu heres non erit, et po-
tius vofuntate fua videbitur a fe abdicafle hereditatem, quam 2 patre faiífe pri-
natus ; quapropter fi non paret conditioni,: patrem inteftatumn non facit, et
coheres infütutus admittitur , L. 4. pr, D. de bered. imflit, AVERANIVS .
7 Hal moriatur. $& Hal omuimo
g Vulgo additur ex lege X1X, tabb., quae defunt in vett. Contii ; fed Theoph,
ea agnofcit poft vocem Jberorum, quod Fabrotus probat propter $. 1. de ber. qxae
ab int. ,legitque prima caufa efl liberorum ex lese xX11. tabb. o Y To. Hal. hicaddisg
ex lege duodecimtabb. — Yo klalabflnere baereditate, — Y1 Hal additnobis,
O E : L As

36

miffus, eodem numero habetur. $. 4. In extraneis heredi-
bus illud obferuatur, vt fit cum eis teftamenti factio: fiue i-
píi heredes inftituantur, fiue hi, qui in poteftate eorum funt.
Et id duobus ** temporibus infpicitur: teftamenti quidem fa-
&i '?, vt conftiterit infitutio: mortis vero teftatoris, vt effe-
&um habeat. Hoc amplius, et cum adierit ^? hereditatem,
efíe debet cum eo teftamenti fa&tio: fiue pure, fiue fub condi-
'cione heres inftitutus fit. Nam ius heredis eo vel ** maxime
tempore infpiciendum eft, quoadquirit hereditatem. Me(.lio au-
tem tempore inter faCtum teftamentum, et mortem teftatoris, vel
condicionem inftitutionis exiftentem, mutatio iuris non nocet
heredi: quia, vt diximus, tria tempora infpicimus *?. Te-
ftamenti autem factionem non folum 1s habere videtur, qui te-
ftamentuim facere poteft: fed etiam qui ex alieno teftamento
vel ipfe capere poteft, vel alii adquirere, licet non poffit face-
re teftamentum, Etideo furiofus, et mutus *?, et poftumus,
et infans, et filiusfamilias, et feruus alienus teftamenti facti-
onem habere dicuntur, M Licet enim teftamentum facere non
pofüint ,. attamen ex teftamento velfibi, vel alii adquirere pof-
funt. $. 5. Extraneis autem heredibus deliberandi poteftas
eft de adeunda hereditate, vel non adeunda. Sed fiue is, cui

abftinendi poteftas eft, immifcuerit fe bonis hereditatis: fiue

extraneus, cui de adeunda hereditate deliberare licet, adierit:
poftea relinquendae hereditatis facultatem non habet, nifi mi-
nor fit vigintiquinque annis. Nam huius aetatis hominibus ,
ficut in ceteris omnibus caufis, deceptis, ita et f1 temere da-
mnofam hereditatem fuüfceperint, Praetor fuccurrit, Sciendum
eít tamen, Diuum Hadrianum etiam maiori vigintiquinque an-

nis veniam dediffe, cum poft aditam hereditatem. grande aes -

alienum, quod aditae hereditatis tempore latebat, emerfiffet,
Sed hoc quidem Diuus Hadrianus cuidam fpeciali beneficio
praeftitit: Diuus autem Gordianus poftea in militibus tantum-
modo hoc extendit *?. . $. 6. Sed noftra beneuolentia com-
mune omnibus fubieCtis imperio noftro hoc beneficium praefti-
tit: et Conftitutionem tamaequiffimam , quam nobilem ** fcri-
plit, cuius tenorem fi obferuauerint homines, licet eis adire
hereditatem, etin tantum teneri, quantum valere bona here-
ditatis contingit: vt ex hac.caufa neque deliberationis auxili-
um eis fiat !?. neceffarium ,. nifi omiffa obferuatione noftrae
Conftitutionis, et deliberandum exiftimauerint, et fefe veteri
grauamini aditionis füpponere maluerint. $. 7. Item extra-
neus heres teftamento infütutus, aut ab inteftato ad legiti-
mam hereditatem vocatus, poteft aut pro herede gerendo,
aut etiam nuda voluntate ^9 fufcipiendae hereditatis heres fie-
ri. Pro herede autem- gerere quis videtur, fi rebus heredita-
riis tamquam heres vtatur, vel vendendo res hereditarias, vel
praedia colendo locandoue, et quoquo modo fi ?* voluntatem
fuam declaret, velre, vel verbis ^* de adeunda hereditate:
dummodo fciat eum, in cuius bonis pro herede gerit, teftatum

11 At tria tempora infpici debent, et hoc fe dixiffe, ait infra Imperator hoc
eodem $. Sed nihil hic eft reprehendendum : íolent quippe ita auCtores iuris
noftri et alii, vt praemiffa bipertita diuifione , deinde tertium. genus , quod
mixtum eft, fubiungant, vt egregie probat Noodt 1. Probab. iur. 12. 12
Vocula facti abeft ab omnibus Charondae et L. 49. $. 1..D. de ber. znfl. o 'T T 0.
Hal. addit tempore. - 13 Hal. adit. I4 Àb Hal abeftze. ^ 15 Hal
in[pici debeni. I6 In quibusdam additur et fardus, wti fupra $. 3. quib.
$n efl perm. o T TO. 17 Hal. poflea militibus tantummodo boc. conceffit.
18 Hal wobiiffimam. | — X9 Hal fitei. | 20 Quod quam differat a veteri
.iure, vbi folemni cretione opus erat, docet a Cofta. 21 Ab Hal. abett fi.
22, Hal. verbo. 23 Ab Hal. abeft et. 24 Hal agit..
1 Hal.et de ber. , quiin teff. 2, Hal. fimus. 5 ideft, certi generis, nec
inter viuos, reuocatur enim : nec mortis cauía; quod haecetab inteftato relinqui
poffit. L. 20. D. de legat. praefl. legatum non poffit. A COSTA. 4. Cuiaci-
us expunxit vcg'ba ab berede praeflaudag quia 'Theophilus, Harmenopulus, et
quidam libri fcripti Contii, Ruffardi ec Hotmani ea nonagnofcunt, necconueni-
unt legato vindicationis. Ipfe vero Cuiac. in Parat. D. b. t. ait, verba illa ma-
nare ex antiqua iurisprudentia , et fortaffe ab ipfo Modeftino. . Ant. Faber quo-
que lib. vi. Coni. c. 1. Marcil. et Rittershuf. ad . $. inprimis vero Rad. For-
nerius Jib. 1. Rer. qWot. c. 11. hanc defimitionem aduerius argutias temerato-

INSTITVTIONVM LIB.IL TIT. XIX. XX.

inteftatumue obiifle, et fe ei heredem effe. Pro herede enim -
gerere, eft pro domino gerere: veteres enim heredes pro do-
minis appellabant. Sicutautem nuda voluntate extraneus he-
res fit: ita et ^? contraria deftinatione ftatim ab hereditate re-
pellitur. Eum, quifürdus, velmutusnatus, vel poftea factus
eft, nihil prohibet pro herede gerere, et adquirere fibi heredi-
tatem, fi tamen intellegit, quod agitur ?^, ;

TT -Tv
DEUXEGATIS.

Pos*r haec videamus de legatis, quae pars iuris extra pro-
pofitam quidem materiam videtur: nam loquimur de iis
iuris figuris, quibus per vniuerfitatem res nobis adquiruntur,
Sed cum omnino de teftamentis, deque heredibus, qui tefta-
mento * inftituuntur, locuti fumus ^: non fine caufa fequenti
loco poteft haec iuris materia tractari. $. I. Legatum ita-
que eft.donatio quaedam ? a defun&to reli&ta ^. —— $. 2. Sed
olim quidem erant legatorum genera quatuor: per vindicatio-
nem, per damnationem, finendi modo, per praeceptionem:
et certa quaedam verba cuique generi legatorum adfignata e-
rant, per quae fingula genera legatorum fignificabantur. Sed
ex Conftitutionibus Diuorum Principum folemnitas huiusmodi
verborum penitus fublata eft. Noftra autem . Conftitutio ,
quam cum magna fecimus lucubratione ? , defunctorum vo-
luntates validiores effe cupientes, et non verbis, fed volunta-
tibus eorum fauentes: difpofuit, vt omnibus legatis vna fit na« -
tura, et quibuscumque verbis aliquid derelittum $ fit, liceat
legatariis id perfequi, non folum per actiones perfonales, fed
etiam per in rem, et per hypothecariam. X Cuius Conftitutio-
nis perpenfum modum ex ipfius tenore perfectiffime accipere
poffibile eft.. . $. 3. Sed non víque ad eam Conftitutionem
ftandum effe exiftimauimus*. . Cum enim antiquitatem inueni-
mus legata quidem ftricte concludentem, fideicommiffis au-

.tem, quae ex voluntate magis defcendebant defunctorum, -

pinguiorem naturam indulgentem: necefíarium effe duximus,
omnia legata fideicommiffis exaequare, vt nulla fit inter ea dif-
ferentia: fed quod deeft lepatis, hoc repleatur ex natura fidei--
commifforum: etíi quid amplius eft in legatis, per hoc cre-
fcat fideicommiflorum natura. Sedneinprimis legum cunabu-

.lis, permixte $ de his exponendo , ftudiofis adulefcentibus

quamdam introduceremus ? difficultatem, operae pretium efía

| duximus interim feparatim prius de lezatis, et poftea de fidei-

commifífis traCctare: vt natura vtriusque iuris cognita, facile
poffint permixtionem *? eorum eruditi fubtilioribus auribus ac-
cipere.- ' $. 4. Non folum autem teftatoris vel heredis res,
fed etiam aliena legari poteft: ita vt heres cogatur redimere
eamet praeftare: vel, fi ^* non poteft redimere, aeftimationem
eius dare. . Sed fi talis res fit, cuius non eft commercium *?,
j u o x : . nec
rum tuentur; vna enim omnium legatorum hodie eft natura. o TT o. Hál. ha-
bet verba ab baevede praeftauda. Detunt haec verba ab baerede praefianda in
multis exemplis Inftitutionum , et apud Theophilum, immo apud Modeftinum,
ipfum definitionis auctorem, in L..36. D. de legat. 2. Neque tamen errarunt ,

qui addidere, quod legati reli&i poffeffio, nifi eam tradiderit defunQus , ab

herede omnino praeftanda fit; cum et heredi compcetat adipifcendae poffeffionis
interdi&um, íi legatarius ipía priuata fua auctoritate occupauerit legatum , ni-
hil moratus heredem, L. :. D. quod legatorum. 4 COSTA, Cui adde Marci-
lium. 5 Quae eft L. :. C. commun. de legat. et fideicom. 6 Hal reli-
&um. ? Sublatis folemnibus legandi formulis et veteri differentia legatorum
fupererant adhuc multae differentiae inter legata et fideicomimrifía, quas omnes
tollit hic Imperator et in L. 2. C. commum. de legat. et fideicommiff. exaequan-
do fcilicet in omnibus legata fideicommiffis. A CoSTA. 8 Hal permzftim.
9 Hal. introducamus. Io Hal permiflionem. 1I Hal inferit eam.
I2 Dclet Cuiac. verba vel adépifci wom potef?, quia abfunt a quibusdam MSS.
et a Theophilo: verbum etiam adipifi, contra regulas Grammaticorum, figni-
ficatione pafliua pofita eft, quam iam olim depofuit — Sed Marcilius duo, ait,
indicari rerum genera, quae legantur inutiliter, et adipifoi pro adquiri, ex ve-
tere aliquo iuris auctore dictum effe, Sane deponentia faepe in libris ICtorum,
| et

INSTITVTIONYM LIB.IL TIT. XX 37

nec aeftimatio eius debetur. Sicuti *? fi campum Martium,
vel bafilicas, vel templa, vel quae publico vfui deftinata funt,
legauerit: nam nullius momenti ** lecatum eft. Quod au-
tem diximus, alienam rem poffe legari, ita intellepgendum eft :
fi defünétus fciebat, alienam rem efíe, non et *? fi 1gpnorabat * 5.
Forfitan enim, fi fciffet alienam *7?, nonlegaffet: et ita Diuus
Pius refcripfit. Et verius effe *? ipfum, qui agit, id eft lega-
tarium probare oportere, fciífe alienam rem legare defunctum,
non heredem probare oportere, ignoraffe alienam, quia fem-
per neceffitas probandi incumbit illi, qui agit. $. 5. Sed et

fi rem obligatam creditori aliquis legauerit, necefle habet he-
res *? luere. Et ?? hoc quoque cafu idem placet, quod in re

aliena: vt ita demum luere neceffe habeat heres, fi fciebat de-
funé&tus rem obligatam effe. Etita Diui Seuerus et Antoninus
refcripferunt. Sitamen defunttus voluit ^* legatarium luere,
et hoc expreffit , non debet heres eam luere. $. 6. Si res
aliena legata fuerit, et eius ^^ viuo teftatore legatarius domi-
nus factus fuerit: fi quidem ex caufa emptionis: ex teftamen-
to aCtione pretium confequi poteft. Si vero ex caufa lucrati-
xa, veluti ex caufa donationis??, velexaliafimili cauía: agere
non poteft. Namtraditum eft, duas lucratiuas caufas in eum-

dem hominem, et in ^* eamdem rem ?? concurrere non pof-

fe. Hac ratione fi ex düobus ?5 teftamentis eadem res eidem
debeatur: intereft, vtrum rem , an aeftimationem ex teftamen-
to confecutus eft ?*: nam fi rem ?? ; agere non potelt, quia
habet eam ex caufa lucratiua: fi aeftimationem, agere poteft.
$. 7. Ea quoque res, quae inrerum natura non eit, li. modo
futura eft, recte legatur, veluti fructus, qui in illo fundo na-
ti erunt, aut quod ex ?? ancilla natum erit. $. 8. Si ea-
demres duobus legata fit; fiue coniunCtim, fiue disiunctim ??:
fi ambo perueniant ad legatum, fcinditur inter eos legatum.
Si alter deficiat, quia aut fpreuerit legatum, aut viuo teftatore
deceflerit, velalio quolibet ?* modo defecerit, totum ad col-
legatarium pertinet. |Coniunctim autem legatur , veluti fi
quis dicat, Titio et Seio ** hominem Stichum do lego.. . Dis-
iunéctim ita, Titio hominem Stichum do lego, Seio ?? Sti-
chum do lego. Sed et fi exprefferit eumdem hominem 5ti-
chum, aeque disiunctim legatum intellegitur. $..9. Si cui
fundus alienus legatus fuerit ?^, et emerit proprietatem de-
du&to ?5 vfufru&tu, et vfusfrutctus ad eum peruenerit ?^ , et
poítea ex teftamento agat: recte eum agere, et fundum pete-

et apud optimoslatinae linguae au&tores prifcam fignificationem paffiuam reti-
nent, et contra a&iuorum terminationem iterum induunt, vt Scipio Gentil. J;/.
1 Parers. c. 19. Leonin. lb. 1v,. Exnend. c. 9. 10. Aufon. Popma de vfu antig.
locat. vt et Voffius étPerizon. apud Cl. Dukerim de lat. I&. p. 328. 333. et
249. docuerunt. o T T O. Apud Hal. extant verba vel adipi[ci nom pote[?. 15 Hal.
Veluti. I4 Hal inferit. tale. 15 Apud Hal deeft et. I6 Olim
tantum per damnationem legari poterat, et quidem indiftin&e, donec pri-

mus.Neratius Prifcus*hoc induceret temperamentum , fi teftator fciebat alienam ef--

íe, L 67. $. $.. D. de leg. 2. quae fententia D. Pii Refcripto, vt hic $. do-
cet, firmata eft. Aliquando tamen, quamuis errans teftator alienam. rem tam-
uam füam legauerit, ex conie&tura enixae voluntatis tuemur legatum, vt funt
?pccies i;ï' L.:37..$. $. D.;de leg. 2, in L. 10. C. b. t. et in L. 10. f. D. de
aur. etarg. leg. AC O S'T A. 17 Hal. fciuiffet alienam vem effe. I8 Hal efi.
19. Hal. addit eam. 20 Hal additzn. 2,1 Hal. voluerit, ct mox exprefferit.
22 Hal addit rei. 253 Hal ex douatioue. 24 AÀpud Hal. deeft zm.
25 Md eft, non in idem corpus: nam in eamdem quantitatem poffunt, L. 4.
$. 3. D. de.leg. 1. 4 COS T A. 26 XHiotman. duorum , propter L. 34. $. 1.
D.deleg.1, 0T YO0 . 2/7 Hal. fit. 28 Hal.addit babet. .. 29 Hal. ad-
dit illa. 30 Vox disiundlim,hoc loco et in L. vn. $. 11. C. de caduc. toll. ,
ex qua totus hic $. transícriptus videtur, fignificat coniun&tionem rerum et dis-
iun&ionem verborum: -vox comiunclim coniunctionem rerum et verborum fi-
mul; vt adeo coniun&i hoc loco dicaütur tantum ii,-qui re et. verbis coniun-
&i funt; disiun&i, qui re tantum, non verbis. At ifti quoque coniundi dicun-
c-urin L. 142. D. de V. S. . 1ta eft, fed minus proprie: coniuncti enim pro-
prie dicuntur, qui coniuncta teítatoris oratione in eamdem rem vel ius vocan-
tur: disiun&i autem, qui ab ipfo teftatore fermone apertiffimo difcreti funt.
Vide vetera iura circa hoc ius explicantem Ian. a Cofta. 31 Hal quoquo.
32, Semel hic nótemus , quod Titius et Seius £int I&orum períonae hypotheti-

re Iulianus ait: quia vfusfru&tus in petitione fernitutis locum
obtinet: fed officioó iudicis continetur, vt deducto víufruétu
iubeat aeftimationem praeftari. . $. ro. Sed fi rem levatarii
quis eilegauerit, inutile eft lematum: quia quod propriäm eft

ipfius, amplius eius fieri non poteft: et licet alienauerit eam ;

non debetur nec ipfa ??, nec aeftimatio eius ?5. G IL'
quis rem fuam quafi alienam legauerit, valet leeatum: nam
plus valet, quod in veritate eft, quam quod in opïw.ione. Sed
et fi legatarit ?? putauit, valere conítat, quia exitum volun-
tas defuncti poteft habere. $. I2. 5i rem füam legauerit te«-
ftator, pofteaque eam alienauerit, Celfus exiftimat L"'O, fi non
adimendi animo vendidit, nihilominus deberi. Idemque Diui
Seuerus et Ántoninus refcripferunt. idem refcripferunt, e-
um,.qui poft teftamentum factum praedia, quae lecata erant , .
pignori dedit, ademiffe legatum non videri: etideo legatari-
um cum herede ** agere poffe, vt praedia a creditore luantur.
5i vero quis partem rei legatae alienauerit, pars, quae non ett
alienata, omnimodo ** débetur: pars autem alienata ita debe- -
tur, fi non adimendi animo alienata fit. $. 13. Si quis de-
bitori fuo liberationem legauerit, legatum vtile eít **: et ne-
que ab ipfo debitore, neque ab herede eius poteft heres petere,
nec ab alio, qui heredis loco eft ^*. Sed et poteft a debitore
conueniri, yt liberet eum. . Poteft autem *? quis vel ad tem-
pus iubere, ne heres petat. $. 14. Ex contrario fi debitor
ereditori fuo, quod debet, legauerit , inutile eft legatum, fi
nihil plus eft in legato,. quam in debito: quia nihil amplius
habet per legatum. — Quod fi in diem vel fub condicione debi-
tum, ei pure legauerit,. vtile eft legatum propter repraefenta-
tionem *9,- Quod fi viuo teftatore dies venerit, vel condicio
extiterit, Papinianus fcripfit ,^vtile effe nihilominus legatum ,
quia femel conftitit. Quod, et verum eft, Non enim placuit
fententia exiftimantium, extincCtum effe legatum, quia in eam
caufam peruenit *7, a qua incipere non poteft. $. 15. Sed
fi vxori maritus dotem legauerit, valet legatum: quia plenius
eft legatum, quam de dote actio, Sedfi, quam non accepit,
dotem legauerit, Diui Seuerus et Antoninus reícripferunt, fi
quidem fimpliciter legauerit, inutile effe lematum: 1i vero cer«
ta pecunia, vel certum corpus, aut inftrumentum dotis in

praelegando ** demonftrata funt, valere legatum. .. $. r16.

Si res legata *? fine fatto heredis ?? perierit, lecatario dece-
dit. Et fiferuus alienuslegatus, fine faCto heredis manumif-
| | | fus
caes ficut Rabbinis Simeon, Ruben et Leui; Philofophis Dion vel Theon; A-
rabibus Zeidon et Amron, et Graecis in libris Bafilic. Petrus , Paulus , Maria.
Plat. Qnaeft. Rom. c. 30. Nominibus Gaiüi et Guiae pro commumibus vtuutur ,

ficut &i Gazi, Sedi, Laucii, Titü nomen ei, de quo agitur, imponunt. V. Gell.

lib. 1. c. 16. Auguftin. de nom. propr. D. pag. 388.. Cuiac. r.. Obf. 11. Scali-

. ger et Broukhuf. ad Tibull. lP. 1. Eleg. 4. Cafaubon. ad Per(. fat. 1. Bynkersh.

l. Obf 23. OT TO. 334 Hal. addit bominem. 34. Hal. it. 35 In £.
$2.$. 2.. D. de leg. 1. eft detratto, et ita Contii et omnes Charondae libri.
OTTO, 236 Verbi perauenerit vim et poteftatem. expofuit lulianus L. $2. $.
z. D. deleg. i. nempe, fiita peruenerit, vt auelli non poflit, fi perfecte fa-
Ga fuerit creditoris, vt loquitur L. 129. D. de reg. iur. Egregie hunc $. expli- .
cant a Cofta et Io. van de W/ater Obfera. Iur. Rom. L. xu. c. 10. —— 37 Hal.
addit rej. 38 Confer L. 1. $. 3. D. de vegula Catom. qua Celfi ICui eit
diffenfusa reliquis, Catonis regulam ad legata, tacitam licet conditionem conti-
nentia, trahentibus. A Co S T A. Vide tamen Ottonem in commentario ad b. h,
qui contineri ibi putat exceptionem, fi adie&a fit conditio, fi me viuo fundum
alienaueris. 39 Hal. adit effe. 40 Hal putat. 41 Hal. addit ezzs.
42 Hal. omuzmo. 453 Controuerfiam hic fubfuiffe conftat ex G pPibe
liberat. leg. eX communi ratione, rem legatarii ei legari non poiïe: ?R autem
res eius, qui eam debet, Sed verius eft, non rem fuam legari debitori , fed li-
berationem debiti, id eft, rem incertam : agitque debitor a&tione incerti ex te-
ftamento aduerfus heredem creditoris fui, vt debitum accepto ferre teneatur. A
COS T À. 44. Hal. fit. 45 Hal etiam. 46 id eft, praefentem folu-
tionem: repraefentari enim dicitur, quod in folutionem peripde acfimi'ttitur, at-
qucfi ftatim deberetur, quamuisin diem etfüb conditione debitum fit. A C OST A.
47 Hal.perzenerzt. 48 Hal.nufirumenta d. iurelegando. 49 Intcllige cer-
tum corpus autcertam fpeciem. Quantitas enim et genus legatum non pereunt. A
COSTA. 50 Id eii, fine vlla mora, dolo aut culpa heredis, L. 47. SD pen.

E3 de

N- — |. . INSTITVTIONVM

fus fuerit, non tenetur heres. Si vero heredis feruus legatus
fuerit **, et ipfe eum manumiferit : teneri eum ?? Tulianus
fcripfit: nec intereíffe vtrum fcierit *?, an ignorauerit, a fe

legatum effe. Sed et fi alii donauerit feruum, et is, cui do- .

natus eft, eum manumiferit: tenetur heres, quamuis ignora-
uerit, a fe eum legatum effe, — $. 17. Si quis ancillas cum
fuis natis legauerit, etiam fi ancillae mortuae fuerint, partus
legato cedunt. Idem eft, fi ordinarii ferui cum vicariis legati
fuerint: et 5^ licet mortui fint ordinarii, tamen vicarii legato
cedunt, Sed fi feruus cum peculio fuerit legatus: mortuo fer-
uo, vel manumiffo, vel alienato , et ?? peculii legatum éx-
tinguitur , Idem eft, fi fundus inftruCtus, vel cum inftru-
mento legatus fuerit : nam fundo alienato et inftrumenti le-
gatum extinguitur ?*. $. 18. 5Si grex legatus fuerit, po-
fteaque ad vnam ouem peruenerit, quod füperfuerit, vindicari
poteft. Grege autem legato, etiam eas oues, quae poft tefta-
mentum factum gregi adiciuntur, legato cedere Tulianus ait.
Eft enim ?5 gregis vnum corpus ex diftantibus capitibus, ficutae-

dium vnum corpus eftex cohaerentibuslapidibus. . $. 19.Ae- |

dibus denique legatis, columnas et marmora, quae poít te-
ftamentum faCctum adiecta fünt, legato dicimus ?? cedere.
$. 20. Si peculium 'egatum fuerit, fine dubio quidquid pecu-

lio accedit, vel decedit, viuo teftatore, legatarii lucro vel da--

mno eft. Quod fi poft mortem teftatoris, ante aditam heredi-

tatem 9? feruus adquifierit: Tulianus ait, fi quidem ipfi manu- -

miffo peculium legatum fuerit, omne, quod ante aditam here-
ditatem adquifitum eft, legatario cedere: quia huius ?* legati
dies ab adita hereditate cedit. Sed fi extraneo peculium lega-
tum fuerit, non cedere ea legato: nifi ex: rebus peculiaribus
auctum fuerit peculium. Péculium autem, nili legatum fue-
rit, manumiffo non debetur: quamuis fi viuus manumiferit,
fufficit, fi non adimatur: et ita Diui Seuerus et Antoninus re-
fcripferunt. lidem refcripferunt, peculio legato, non videri
id relictum, .vt petitionem habeat pecuniae, quam in rationes
dominicas impendit ?. Tidem refcripferunt, peculium videri
legatum, cum rationibus redditis liber effe iuffus eft, et ex eo
reliqua inferre. . $. 21. Tam autem corporales res legari

poffunt, quam incorporales, Et ideo quod defuncto debetur, |

poteft alicui legari, vt aCtiones fuas heres legatario praeftet:
nifi exegerit viuus teftator pecuniam : nam hoc cafu legatum
extinguitur. Sedet tale legatum valet, damnas efto heres 9?
, domum illius reficere: vel, illum aere alieno liberare. $. 22.
Sigeneraliter feruus, vel res alia legetur , eleCtiolegatarii eft?^,
nifi aliud teftator dixerit. $. 23. Optionis legatum, ideft?^,
vbi teftator ex feruis fuis vel aliis rebus optere legatarium iuf-

La

D. de legat. 1. L. 22. $. 3. D. ad SCtum "Trebell. Vbi tamen fine dolo et cul-

pa, fed fola mora heredis res legata perit, diftinguendum cum Sabinianis, an

res aeäue peritura erat apud legatarium, ac penes heredem, puta, fi feruus le-

gatus fado fuo mortuus eft, an non erat peritura, quia eam ftatim venditurus
erat legatarius, et ita periculum translaturus ad alium. — Hoc pofteriori cafü re-
netur heres praeftare aeftimationem, illo non, L. :5. $. 3. D. de rei vind. ^
COoSTA. 51 Hal. fit. 52. Hal. zpfum. 53 Hal mec interefl, ftiue-
vit. — 54 Hal quia. 55 Apud Hal. deeft et. 56 Eft enim peculium
-fer.m legati acceffio. — Vicarius autem feruus ordinarii acceffio non eft. Homo
enim hominis non eft acceffio. A COSTA et MARCILIVS. 57 Labeonem
hic fecutus videtur Imperator, quem tamen aperte notat et refellit Paulus L. j.
