L. fie pro-fedel, quod ipfe meas aedes,reficere poffim, et impenfas pro focio,
£..' aut communi diuidundo iudicio, pro parte confequi: nam et
L eL442,fi vnas aedes communes tecum habuifjfeaeque??* vitium fa-
^ ciant, et circa refectionem earum ceffare videaris , noftri prae-
ceptores negant cauere te debere, quia ipfe reficere potfim,
recepturus pro parte, quod impenderim, iudicio focietatis,
aut,communi diuidundo 9$?: ideo et *? interpofitam cautio-
nem minus vtilem futuram, quia alia ratione damnum mihi
poffet ?9 farciri: et eft plane noftrorum pfaeceptorum haec
fententia, vt credamts, inutilem eífe damni infeCti füipula-
tionem, quo cafu damnum alia a&tione farciri poffit: quod
et in fuperiore cafu intellegendum eft. —
XXXIII. VrPrAwvs libro XLII. ad Sabinum. Ix-
QVILINO non datur damni infeCti aCtio: äzia poffit ?* ex
conducto agere, fi dominus eum migrare prohibgfet.
AXXIV. PAvrvslibro X. ad Sabinum. . Vr1Q vkE

^wxla, quiniufta retentio pignoris domino jfierijvideretur ?*. Sed
etfi quafi pignora retinuerit, et ea interierint ruina vicina-
rum aedium: poteft dici etiam pigneraticia actione locatorem
teneri, fi poterat ?? eas resin locum tutiorem transferre.
. XXXV. VrPrAwNvslibro XLIT. ad Sabinum. Iw pa-
rietis communis demolitione ea quaeri oportet, ?? fatis aptus

- Lomm-5, fueritoneribus ferendis, an non fuerit aptus.

: XXXVI.PAvrLvs libro X. ad Sabinum. S p ita ido-
neum eííe aeaisune- dixerunt,a-? ^ vtrarumque aedium onera,
quae modo iure imponantur, communis paries fuftinere poffit.
|.XXXVII. VrpriawNvslibro XLII. ad Sabinum. NAM
fi non fuit ??, vtique demolire ?? eum !?? oportuit: nec de-
wbet, fi,quidj damni ex hac caufa attigit *, is, qui demolitus
eít, teneri: nifi fumptuofe ?^, aut parum bonus nouus paries
fit reftitutus. Quod fi fuerit idoneus paries, qui demolitus
eft: in aCctionem ? damni infecti venitjidg quanti interfuit *
aCtoris, eum parietem ftare: ? merito: nam fi non debuit $
demoliri, reftituere eum debet proprio fumptu. Sed et fi qui
t f&itus ob demolitioniem amiífus eft, confequenter reftitüi

4

82 Rehd. commodabitur, GEB. . 83 Rehd.
84 Rehd. inferit: bac. GEB. 85 Vulg.
Etiam ita Rehd. GEB. $86 Hal.
— $87 Hal. babuerim , : bae-

Rehd. gratía, abeft. GEn.
dominuus nec ne fit i$, GER.
m fi vitiumn communes aedes fecevint. B R.
exifliW. Vulg. exiflas. Bn. Rehd. extiteris. GEB. -
que. 88 Vulg. foczetatis vel cominuni diuiduudo indicio. BR. Yta et Rehd.
GEB. $9 Rehd. atque ideo. GEB. — 9o Vulg. poffit. BR. . 91 Hal. pof-
fet. GE R. 92, Hal. et Rehd. inferunt, etam. GEB. — 93 Hal. fit. Vulg.
fuerit. BR. Kehd..vt Vulg. GER. 94 Hal. videtur. G E B. 95 Hal. po-
terit. G EB. — 96 Hal. et Vulg. praefigunt: fi. BR. 97 Hal. et Vulg. fi ,
loco: vt. BR. — 98 Hal. et Vulg. won fit idoneus, BR. Etiam Rchd. GEB.
99 Vulg. demoliri. BR. 10O Hal. et Rehd. demolzri eum te oportuit. GEB.
X Hal contigit. Rehd. attigerit. GEB. —— 2 Vulg. fumptuofus. BR. Etiam
Rehd. GEE. 3 Vulg. z acdiome. BR. Etiam Rehd. GEB. 4 Taur.
quantluterfuit. GEB. — $ Hal.et Vulg. praefigunt:et. BR. — 6 Rehd. debue-
Tit. GEB. Etiam Hal, 7 Hal et Vulg. quis. BR. Etiam Rehd. GEB. — 8
Hal.'et Vulg. praefigunt: Cuwi ER. Etiam Rehd. GEB. — 9 P. F. abierit.
fic H. a Porta in II. quod & verum eft, diligentiam noftram effugit. ques
fane habent: aberit. PR.^ Hac dubitatione impulfus Nofter in fchedula pluries
memorata Saluinium confuluit etiam de hoc loco, qui prqppütac quaeitioni
hac vna voce refpondit: Aberít, Et itaquoque Rehd. licet in eo poft duas

1

??TOR aedium ante traditam fibi

tendus eft in poffeffioneyf

771

eum Sabinus voluit. Siforte habitatores migrauerunt, aut
non Itïam commode habitare poffuünt: imputari id aedificatori
potett. : :
XXXVIIL PAvrvslibro X, ad Sabinum. 93 Emw-
. . poffeffionem ideo inutiliter
ftipulatur, quia venditor omnem diligentiam ei praeftare de-

bet: tunc certe vtiliter ftipulatur, cum omnis culpa a vendi-

tore aberit *: veluti fi precario emptori in his aedibus effe
permifit, cuftodiamque ei sfuturus tradidit. — $. r, Si agri
nomine non caueatur, in eam partem agri mittendugy eft. !9,
ex qua periculum timeatur ** : eiusque rei ratio haec eft, quod
in aedificiis partes quoque reliquae a vitiofa parte *? trahe-
refftur *5:,at,in agris non idem eft: fed dicendum eft, vt

in domibus quóque maioribus interdum caufa-cognita Prae--

tor ftatuere debeat, in cuius paris poffeffionem is, cui non
caue/tur, mitti debeat. — $. 2. Dedué£to veteris parietis pre-
tio, f; quid amplius fit, aeftimari debet: etíi quid ex veteri
in nouum coniectum fit, deduci ex aeftimatione 7^ oportet.
" AXXIX. Powroxrivs libro XXI. adSabinum. Ix-
TER quos paries communis eft aedificiorum nomine, quae
quisque propria habet *5, füipulari, damni infeCti folet: fed
tunc ea cautio neceffaria eft, cum aut;alter folus aedificat, et

habet *?, et plus damni fenfurus fit decidente pariete: alio-
quin, fi aequale periculum eft, quantum quis vicino praeftat,
tantum ab eo confequitur. $. r. Si domus ** in controuer-
fia fit, dicendum eft, damni infecti onus poffefforis effe,
cum id, quod praeftiterit, imputare !** domino praedii pof-

fit: quod fi non caueat, poffeffionem ad petitorem, qui ca-

uere damni infecti fibi velit *?, transfera)ft 2*:qnam ^* ini«
quum eft, ftipulatorem compelli, relicto praedio, ex quo da-
mnum vereatur, dominum quaerere. $. 2. Damni infeci fti-
pulatio latius patet ?^?: et ideo et ei, qui fuperficiariam in-
fulam habet, vtilis eft ea ftipulatio, fi quid ?? in füperficie
damnum ?^ datum fuerit: et nihilo minus et ?5 foli domino
vüilis eft, fi folo damnum datum fuerit, vt ?5 tota füperficies
tolleretur, fraudabitur enim dominus foli in penfione perci-
pienda, — $. 5. Alieno nomine ftipulqri ita licet, vt, quod
damnum domino datum fit, comprehenjlatur ?7: cauere au-
tem debebit is, qui fipulabitur, dominum ratam rem habitu-
rüm: exceptioque procuratoria ftipulationi inferenda erit, fi-
cutin ftipulatione legatorum: quod fi ei non cauebitur, mit-
procurator omnimodo, vt ei exce-
ptio procuratoria non noceat. $. 4. Inaeftimando nouo ?3
pariete, ratio-haberi debet eius impenfae,. quae modum pro-
babilem non excddet ?? in vetere eius cultus 3?:

non adgrauet. £7/7.

primas literas ab adie&ta fit litera e, elegantiae nempe caufa in fine verfus ad
eum implendum, vt etiam corre&tor punctulo fubnotato indicauit, Etforte ex
eiusmodi elegantia illud : a£ierit, non Florentiae, vt teftatur Saluimius, itera-
ta infpiciendi diligentia, fed in alio quodam codice MS. enatum eft, eum etz
litera foleat ad implendum fpatium adhiberi; 1ta Codex Rehd. infra in fine
verfus habet: imferemi, etin fequeutis initio: da erit, pro zmferemda erit vbi
etiam corre&tor fuperuacaneam literam ; re&e punQulo notauit, GE g. io
Hal. et Vulg. iittendus eff. BR. Rehd. eff mitteudus. GEB.
Vulg. timetur. BR. I2 Vulg. ad vitiofam partem. B R. 13 Rehd. reli-
quae vitiofam partem traberent. GEB. I4 Hal. et Vulg. deduci aeftlimatio-

mem. BR. ta et Rehd. nifi. quod pofteriori voci alia manus praefixerit: im,

GEBR. 15 Hal babest. — 16 Kal babeat. GE R. — Y7 Vulg. domiuus. B R.
Vt et Rehd. GER. 18 Hal. imputavi. GEE. I9 Hal. qai dammz infe-
&i fibi caueri velit, neque abludit Vulgata, notante. Brenkmanno, quae iti«
dem cazeri loco: cauere haber, . 20 Hal. trausfereudam. Vulg. transferat.
BR. 21 Vulg. inferit: d. BR. — 22 Kehd. paret. GEB. — 23 Vulg. quod.
BR. 24 Hal. dammi. GE B. 25 Mal. et Vulg. etiam. B R. 26 kHal,.
inferit; fi. GEB. — 277 Rehd. comprebenderetur. GE2. . 28 Taur. woBo. GE B.
29 Hal. excedit. Etita factum Flor. B R. 30 Gothofr. in nota: Zl. culta.
Nempe itaipíe Taur. in margine. Hal, habet: soem excedjt: in vetere, eius cul-
VVVVV E ; t« ,

,33- » e £5* . $
vitium ex opere futurum eft, aut alter pretiofiora aedificia

non qui

L',* /:I'*C*/[ ,,

1 .otercdeor-.,

11 Halet

: j z d

1 44

7

XL. VnPraxvs lib XLIIT ad Sabinum, Ex da-

fnni infe&ti ftipulatione non oportet infinitam, vel inmodera-

tam aeftimationem fieri, vtputa ob teCtoria, et 31 ob pictu-
ras: licet enim in haec ?^ magna erogatio facta eft, attamen
ex damni infecti ftipulatione moderatam/aeftimationem facien-
dam: quia honeftus modus feruandus eft, non immoderata
cuiusque luxuria fubfequenda.
rietis vitio quid accidit ??, focius focio/nihil praeftare debet :

" cum communis rei vitio contigerit, Quod fi quia alter eum

$59 * f "
L '(afï(mt«
.L.-(. i/fïl- ,

E 3 disunt.

prefferat, vel onerauerat, idcirco damnum contigit *^: con-
fequens eft dicere, detrimentum hoc , quod beneficio eius * :
conti/git 36 ipfum farcire debere.
que oneribus preffus decidit ?* , re&tiffime Sabinus fcripfit 5
* parietem ) ?? vtriusque caufam effe, . Sed fi alter plures, vel
pretiofiores res amiferit: melius eft dicere, quia ambo onera
impofüerunt, neutri aduerfus alterum competere a&tionem.
$. 2. Quotiens ex damni infe&ti 4? plures agunt, quia in eadem
re damnum paffi fünt, id eft, in aedibus, non debet vnusquis-
que eorum in folidum agere, fed in partem experiri: neque
enim damnum, quod pluribus datum eft, vnicuique in foli-
dum datum eft ^*, fed in partem datüm effe videtur, et ideo
vnicuique in partem competere actionem lulianus fcripfit ^*.
$3- ltem fi plurium fint aedes, quae damnofe imminent,

vtrum aduerfus vnümquemque dominorum in folidum com-

petit,an in partem? Et fcripfit ^? Iulianus, quod et 5abinus
probat, pro dominicis partibus conueniri eos oportere. $. 4.
Si plures domini fint aedium, qui. damni infe&iffibi profpi-
cere volunt, nec quisquam eis damni infeäacaueat: mitten-
di omnes in pofleffionem erunt, et quidem *^ aequalibus

.partibus, quamuis diuerías portiones. dominii habuerint: et

ita ^* Pomponius fcribit. | L eent
XLI Pow»rowivs libro XXILgd Sabinum. . Iw re-
ficiendo communi pariete ei potius facultas aedificandi prae-
ftatur, qui magis idonee reficere parietem velit. Idemque di-
cendum eft, et fi de eodem itinere, riuoue reficiendo inter
duos vel plures qüaeratur, XVIIIL. n
XLII. IvrrANwvs libro,LVIIL Digeftorum. . $1 fer-

uus communis damni infe&ti ftipulatus fuiffet, perinde habe-.

tur, ac fi ipfi domini fua voce pro partibus ftipularentur. :

XLIIL.ArnrENvs Vanvslibro H Digeftorum. D 4--

MN I infecti quidam vicino repromiferat: *9 ex eius aedifi-
cio tegulae vento deie&ae ceciderant in vicini tegulas ,jeas-
queifregerant77. Quaefitum eft, an aliquid praeltari opor-
tet *^5? Re(pondit, fi vitio aedificii, etinfirmitate fattum ef-
fet, debere praeftari: fed fi tanta vis venti fuiflet, vt quam-
uis firma aedificia conuelleret ^?, non debere, et quod in
füpulatione eft, siVE Qv1D IBI RVET 59, non videri fi-

tum , qui nom aggrauet, et in fnargine: alias, excedit i veteri eius cultu , non
qui aggrauet. Et ita videtur fuifle in Rehd. vt Hal. habet in margine, fed nunc
eít: in veterem eius cultum mon qui aggranet. GEB. — 31 Hal. vel, loco: et.
GEB. 32 Hal et Vulg. boc. BR. — 33 Rehd. acciderit. GEB. — 34 Kehd.
contigerit. GEB. — 35 Gothofr. in nota: vitio eius.. Bynkersh. IV. Obf. 10.
mauult: peme vitio. lta vt Gothofredus, habent Vat. VI. et Treuif.. At Flo-

rentinam referunt Vat. I. HI. V. Chriftin. Pal. I.S. Cruc. 1. II. Bynkersh. vt et
Etiam Rehd. habet, vt eft Flo- -

Barb. vbi fuper: beneficio, fcriptum: yronice.
rentiae, fed in gloffa legitur: id eff maleficio. yrouice enim loquituv. fic C. de
inoffic. c. fratres. G ER. 36 Rehd. contigerit. GEB. — 3'7 Rehd. deciderit.
GEEZ. 238 Rehd. fcribit. GEB. 39 Gothofr. in nota: parictam , id eft, pa-
rem redditam. Nempe ita Taur. in Adnotat. parietem. fic im . P. forte paria-
tam id efl parem vedditam: a vevbo pariave. am parietem. vtviusque canfam ef-
fe. id efl , ad vtramque caufam parietis fpellare. Ego lego: parem tum. B R.
Et ita quoque Bynkersh. 1V. Obf. 10. Ceterum habent: parem, Vat, L. II.

HI. IV. V. VI. Chriftin. S. Crac, L. II Treuif.. Bynkersh. vt et Rehd. et ita in-

Pal. L ex: parietem , fa&um. | Facit tamen cum Flor. Magl. GEsB. Ex impref-
fis etiam Hal. parezmt. — 40 Vulg. inferit: ffipulatione. BR. Vt et Rehd. GEB.
41 Ap. Hal. datum efl, abfunt. GEB. | 42 Vulg. fcribit. BR. Etiam Rehd.
GEB. . 43 Vulg. fcribit. BR. — 44 Hal. et Rehd. inferunt: pro. GEB.
Rehd. vt, loco: et ita. GER. 46 Rehd, praefigit: et. G E. 47 Hal.
infregerant. GX B. — 48 Mal. oporteat. Vulg. oporteret. B R.

$. 1. Quotiefs communis pa-.-

Quod fi aequaliter vtrius-

45

49 Vulg. cem. -

*

DIGESTORVM LIB, XXXIX. TIT. 1l.

bi 5* ruere, quod aut vento, aut omnino 5? aliqua vi extrin- i

! fecus admota caderet: fed quod ipfum per fe concideret. $. r. r
Cum parietem communem aedificare ?? quis cum vicino [vel-

let, 5* priusquam veterem demoliret ??, damnui infetti vici- .
no repromifit, ;adeoque reftipulatus ?? eft: pofteaquam paries ;
füblatus effet, 9? habitatoresjex vicinis cenaculis emigraffentS ; 47 /uz. /
*5 vicinus ab eo mercedem , quam, habitatores non redderent , | ,

petere vult. Quaefitum eft, anreCte petet ??? Refpondit, p P

non oportuiffe éos, cum 5? communem parietem aedificarent, ( g
inter fe repromittere, neque vllo modo alterum ab altero co- - üe
gi potuiffe: fed 9* fi maxime repromitterent, tamen non o-
portuiffe $?^ amplius quam partis dimidiae: quo amplius ne (
'extrario, 5 quidem quisquam, cum parietem communem ae- f
dificaret, repromittere deberet: fed quoniam iam in totum fin
repromififfent **, omne, quod detrimenti ?? ex mercede vi- /m evt, — 0
cinus feciffet, praeftaturum. . $—2; Idem confulebat, poffetne, —^ Jf tin
quod.ob eam rem dediffet, rurfus repetere: quoniam refti- ld
pulatus 95 effet a vicino, fi quid ob eam rem, quod ibi aedi- n

ficatum $* effet, fibi damnum datum effet, id reddi: cum et ) "faclzvers . nl
ipfam *5 hanc,pecuniam, quam daret, propter illud opus - fs

perderet? 'Refpondit, non polfe: propterea quia non operis vi- (2 w
tio, fed ex ftipulatione id ámitteret. TU vl Ed | n
XLIV. A/lrR1cANvs libro IX. Quaeftionum. Cv« "
poftulaffem, vt/mihi damni infe&i promitteres, noluifti: et — . . ^
priusquam Praetor adiretur, aedes tuae corruerunt, et damnum Mi .
mihi dederunt: potius effe ?? ait, vt nihil noui Praetor con- g
ftituere debeat, et mea culpa damnum fim pafius, quic? tar-
dius experiri coeperim : atä cum Praetor, vt promitteres, de- n
creuiffet, et, te non promittente, /re me ** in poffeffio- d
nem iuffiffet, £f *? priusquam eo veniffem, corruerunt *?, Uor
perinde omnia feruanda elfe exiftimauit *^, atque fi poftea- fhlf"
Ydt

quam in pofleffionem veniffem, damnum datum effet. $. r.
Damni infecti nomine in poü'efü*one;ä miffus,. poffidendo do-
minium cepit *?: deinde ?5 creditor eas aedes ** pignori , ,.
fibi obligatas perfequi,vult,7*: non fine ratione dicetur, nifii- uuelit, li
impenfas, quas in refectionem ** fecerim , mihi praeftare fit | |
paratus, inhibendam aduerfus me ?? perfecutionem. — Cur.
ergo non emptori quoque id tribuendum eft, fi forte quis in-
fulam pignfäratam emerit? non recte haec inter fe compara-
buntur, quando is, qui emit, fua voluntate negotium geratz
ideoque diligentius a venditore fibi cauere ** et poffit, et de-
beat: quod non aeque et de eo, cui damni infecti ** non pro-

SI

mttatür, dierpotett, 7 ^ — ! b l a iij
— . XLV. ScaEgvoLA libro XII. Quaeftionum »/a quo ;äï,
fundus petetur fi rem noy 83). ArEniriCATVM habes: ii
; : : ago ln d
: : ; kb
uellere poffet. $&. — Etiam Rehd. GEgz. — 5o Vulg. rueret. Vt et Rehd. GER, ïvs'ä
51 Hal. id,loco: fibi. GE B. . 5$2, Rehd. omnimodo. GEB. 53 Vulg.aedifi- - da:.
caret ; omiffo nempe fequenti: zellet. BR. 54 Rehd, praefigit: et. GEB, fcqrs,
55 Hal. et Vulg, demoliretur. B R. Vt et Rehd. GE&. — 56 Vulg. idemque fli- . d-r.l.w
pulatus efl. BR. Et cum Vulg. facitRehd. GzB, — 57 Hal. praefigit: et. GE , Hüïpl
58 Vulg. emigrarunt. BR. — $9 Vulg. peteret. B E.. 60 Rehd. qui, loco: la.
cum. GER. .. 6X Hal. inferit: et, Vulg. qu0d fi. &R. — 62 Rehd. oportuif- OCO;
fet. GEB. 63 .Hal. ue extraneo quidem. Rehd. nec extraneo . quidem. GEB. u JX
64 Taur. repromlISSent. Hal.et Vulg. repromififfet. n Rehd. eft : repromififfent. o
Sed litera » pun&o confoffa eft, vt adeo corre&or Hal. et Vulg. praetulifle vi- kpis
deatur Florentinae. GEB. — 65 Hal. onme detrimentum , quodex. GEB. . 66 sl «
Rehd. quiaflipulatus. GEB. — $7 Vulg. aedificatum factumue effet. Hal. aedifi- j K
.cium faclume[jet.. Nempe Flor. poft: aedificatum , non adeo recenter fuperfcri- o
'ptum: facum. &R. Cum Vulg.facit Rehd. GE2. — 68 Rehd. ipfz.GEB. 69 84 E
Vulg. Paediusait.BR. *7O klal quia.GEB. . 71 In Rehd. me, abeft. GEB. lg.
72 1n Rehd, et abeft. GEB. — 73 Hal. corruzffent. — 74 Rehd. exiffimaui. G K B. 6R
75 Hal. cepi. GE R. — 76 Rehd. inferit: fi. GEB... 77 Ap. Hal. aedes, ab-
eft, G E B. 78 Flor. erat: vulit., et mutatum in: velit. BR. Et ita Rehd. ; A,QVE
velit. GEB. — 79 Hal, et Vulg. i refe&ioue. B m. Etiam Rehd. GE B. — 80 BL
Kehd. inferit: pignovis; GEB. —— 81 Hal.caweri. GEB. — 82 'Taur. danmin- 4 tiofr i
fedi. GE B. $3 Etiam Flor. haec vncis inclufa funt, ita tamen fcripta, vt ;:"fofraf
4 j | ad : l,

í

Q
h-
d.
l&l«

opis
5 T

N
.

n'üïl ,
3
Qut
$ ll
p
i
p
dul

qu

$ s
3g0

GEb
, GE
qu
027
j, lt
ouomüf
YT
jf v
b
T
jgd
j 9
T2L.

" RU
- -itu;/.

DIGESTORVM LIB.

*go tibi ius non effe habere: non defendis9^: ad me
poffeífio transferenda eft; non quidem vt protinus deftruatur
opus, iniquum enim eft, demolitionem protinus fieri: fed
vt id fiat, nifi intra certum tempus egeris, ius tibi effe aedi-
ficatum habere. . Bo daea ib s Q balu.
ALVI. PAvrvs libro,L. Sententiarum. . Ap curato-
.. ris Reipublicae officium fpectat, vt dirutae 55 domus ajdomi-

^mis 59 extruantur. $. 1. Domum fumptu publico exftructam,

tuere noluerit, iure eam Respublica diftrahit. : ; |
XLVII. NEeRAT1vs libro VI. Membranarum. Qvop
conclaue binarum ?? aedium dominus ex aliis aedibus in alia-
rum ?* vfum conuertit, non folum fi covfjenatio, qua id fu-
ftinebitur, orietur ex parte earum aedium, in quarum vfum

i

conuerfum erit, earum fiet: fed etiam fi transuerfa coy(ffena-
tio tota in aliarum *? aedium parietibus fedebit, Sed et La-
beo in ?? libris ?* pofteriorum fcribit, binarum aedium do-
minum vtrisque ?? porticum fuperpofuiffe, jinque eam aditu
ex alteris ?? aedibus dato ?^*, alteras aedes, féruitute one-
ris porticus feruandae impofita, vendidiffe: totam porticum
| * earum aedium effe, quas ?? retinuiffet, cum per longitudi-
Lgojmwy,;nem vtriusque domus extenfa effet transuerfae,contignationi ? 5,
E quae ab vtraque parte parietibus domus, quae veniffet, fufti-
wretur, Nec tamen confequens eft, vt fuperior pars aedifi-
Li£zjm2', cii, quae nullij coniuncta ?* fit, neque aditum aliunde habeat,
£:52 5* a]terius fit, quam cuius eftid, cui fuperpofita eft.
| XLVIII. MARcrANVS ?? libro fingulari
bus. S1i quis ad demoliendum negotiandi caufa vendidiffe
domum partemue domus fuerit conuictus: vt emptor et vendi-
tor finguli pretium, .quo domus diftratta eft, praeftent, con-
ftitutum eft. Ad opus autéjí publicum fi transferat marmora,
vel columnas, licito iure facit, |

[/DE AQVA, ET AQVAE PLVVIAE *

ARCENDAE. /aeb///fzmu

LI 5f

VLP IA N ME libro Llïljad Edictum.

SI cv1iaqua pluuia damnum dabit, aCtione aquae pluuiae
arcendae auertetur aqua. $, Áquam pluuiam dicimus, quae
ad infícriptionem pertinere videantur. Vulg. et Hal. haec verba legis partem fa-
ciunt: 4 4quo fundus petetur fi ab illo aedificatum babes, nifi quod illa habeat:
petitur. . Et in eum modum vt Vulg. etiam Vat. 1. et Treuif. exhibent. O&o
alii fcribunt: 4 4s0 fundus petetur , fi aedificatum babes, ago. Denique Chri-

kersh. 4V. Obf. 13. BR. OGoilla MSS. fünt Barb. Vat. III. IV. V. VI. Pal.
I. S. Cruc. L et IL. quibus addas Bynkersh. Rehd. facit cum Vulg. et confonis
Vax. L. et Treuif. GE E.
deris, ad me. Etita quoque Rehd. nifi. quod habeat: defendis, et fuper-
Ícriptum * paffiuum , quo ipfo Hal. lectio videtur defignari. GEB. — 85 Rehd.
dirupte, fed. fuperfcriptum: al. vu. GE R. 86 Rehd. domino. G EB. Etiam
Hal. 87 Gothofr. in nota: conclaue binaridm. Hal. -Nempe: binavium,
loco: binarum aedium. 1dem tamen in margine: alias, binavum aedium. G E B.
88 Vulg.inferit, aedium. BR. Rehd. alienavmm loco: aliarum , vt Vulg. etiarh
paulo poft has voces confudit, GE s. 89 Vulg. alienavum. BR. Rehdigera-
nus librarius etiam bic eundem errorem eirare coepit, et fcripfit: aliearamt.
Sed corre&or literam e pun&o notauit, GEB. - 90 Ap. Hal, iu, abeft. GE B.
91 Rehd. libro. GE , 92 Flor. perperam eft: vtriusque. Notat idem H.
a Porta in II. BR. —— 95 Ín Rehd. erat: alias, in: aliis, corre&tum. GEB.
94 Hal. et Vulg. delato. BR. — .95 Hal.inferit: i5, Rehd. quis. G E B.
Vulg. transuevía contignatione. B R.

97 Vulg. cownexa. BR. Etiam Rehd.
GE B. 98 Hal. IDEM. TOR | ;

AQVE adícripta. BR. . 2a Taur. iNére. 25 Rehd. Labeo. GEB. — 3 Hal.
wüfla, omiffo: fit. GEB. 4 MHal. manufecit. 5$ Rehd. folet. GE&B. . 6 Go-
thofr. in nota: citiorem. Hal. In Rehd. eft: citatiorem. íed literaeta pun&is funt
confoffae. GEB. 7 Vulg. fecerit. BR. Rehd. effecerit. GEB. 8 Vulg.
Wocegt. BR, Etiam Rehd. GEB. — 9 Hl et Vulg. continetuv, quod prac-

S-—r Haec autet attio locum habetjin

fi dominus ad tempus pecuniam impenfam cum víuris reíti-

| competere hanc actionem.

folum excepit..

Delatori-

etob ?* hoc aqua reftagnaret 28

- fün. 4 quo fuudus petitur, fi cum aedificatum ab alio baberes , ago.. Conf. Byn--

84 Hal. wou effe aedificatum. babere. fi non. defen- .

96

E. Y Flor. eft exaratum: AQVETAQVE PLVVIAE, litera A pofteriori-

XXXIX, TIT. IL HIL- 773

de caelo cadit, atque imbre ?? excrefcit: fiue per /f haec aqua
caeleftis noceat, vt Tubero ^^ait, fiue cum alia mixta fit 3,.
damno nondt "
opere tamen iam facto: hoc eft, de eo opere, e:?.läufäää::
mnum timetur: totiensque locum habet, quotiens manu fa-
€to opere agro aqua nocitura eft: id eft, cum quis manu fe-
cerit *^, quo aliter flueret, quam. natura foleret 5: f forte
immittendo eam aut maiorem fecerit, aut citatiorem 6 . aut
vehementiorem: aut fi comprimendo redundare veffecit ?.
quod fi natura aqua. noceret ?, ea actione non contin D
tur ^. $. 2. Neratius fcribit, opus, quod quis fecit, vt
aquam excluderet, quae exundante palude in agrum eius
refluere folet *?, fi ea palus aqua pluuia ampfiatur f
eaque aqua repulfa eo opere agris ^* vicini *3 noceat, aquaä
pluuiae actione ** cogetur tollere. - $. 3. . De eo opere, quod
agri colendi caufa aratro fa&ctum fit; Quintus Mucius ait, non
; Trebatius autem, non quod agri
fed quod frumenti dumtaxat quaerendi caufa aratro factum TX
$— Sed et foffas *5 agrorum ficcandorum
caufa fattas, Mucius ait fundi colendi caufa fieri *7?: non ta-
men oportere[corriuandae ** aquae caufa fieri: fic enim de-
bere quem meliorem agrum fuum- facere, ne vicini deterio-
rem faciat. $.—5. Sed etfi quis arare et ferere poífit etiam -
fine fulcis aquariis !?, teneri eum, fi quid ex his 29, licet
agri colendi caufa, videatur ?* feciífe: quod fi aliter ferere
non poffit, nifi ?? fulcos aquarios fecerit, non teneri, .Of-
lius ?? autem ait, fulcos.agri colendi caufa dire&tos ".itaL, vt
in vnam pergant ?^ partem, ius effe facere. — $—6 Sed 25
apud Seruii af&tores ?* relatum eft, fi-quis falicta pofuerit, -
! ag ; aquae pluuiae arcendae
fi ea aqua vicino noceret ??, / $. .7. Labeo etiam

agi poffe,

Ícribit, ea, quaecumque frugumlfruö"ttmmque recipiendorum . :

icaufa fiunt; extra hanc effe cagfam : jneque referre; quorum :
7? fructuum/ percipiendorum càüfa id opus fiat. . 8. Item ,

Sabinus, ?** Caffius, opus manufactum 37 in hanc actionem d^.

venire aiunt: nifi fi quid agri colendi caufa fiat. $. 9. Sul-
cos tamen aquarios,|qui £Amecj? ?. appellantur, fi quis faciat,
aquae pluuiae actione?^ eum teneri ait ?5, $. xo. Ifdem aiunt,
Íi aqua naturaliter decurrat, aquae pluuiae arcendae actionem
ceflare: quod fi opere facto aqua aut in fuperiorem partem

L] 7 d f f j
*C r ee«es$e,

[ "7«('11 hec.

re- -

fero. BR. Rehd. tewetur. GER. IO Hal folebat. GER. U Hal am-

plietur. 12 Hal. et Rehd. agro. GER. — 13 Vulg. vicinis. BR. Rehd. vi-
cini fui. GE B. 14 Hal. arceudae, loco: achiome. Vulg. avcemdae adlione.
BR, 15 Hal et Vulg. addunt: fit. BR. — 16 Rehd. fed et fi foffa, et paue

lo poft: faca fit, loco: facdlas. GER. 17 Gothofr. in nota: fieri oportere.
Hal. Sed idem quoque adiicere debebat, ap. Hal. fequens: oportere, abeffe.
Et ita prorfus Rehd. GEB. : |
GE B. I9 Taur. aquarls. GEB. . 20 Hal et Rehd. addunt: fecit. B R.
21 Rehd. zideatuv: quod feciffe. G E B. 22 Rehd. inferit: i$, et poterat
videri, hanc voculam Flor. latere, fi fcribas Taurelliano more: mifISnulcos.
Sed verius eft, iftud pronomen abundare. G z. 23 Flor. eft; Opbilius,
Hal. Ofilius. Kehd. Offilius. GER. 24 Hal. vergaut. GER. 25 Vulg.
inferit: et. BR. 26 Gothofr. in nota: Lege: awditores. Ita autem dudum
Hal. et Flor. etiam, licet paulo recentius ita eft fa&um, — E duodecim tamen
MSS. quae contuli, quinque habent: autbores, et habuerunt tres alii, ante-
quam corrigerentur. Ridicule S. Cruc. apud. Seruium atforem, n R. Quinque
illa funt Barb. Var. IIT. VI. Chriftin. S. Cruc. II. quibus adde Bynkersh. tres
fequentes Vat. II. IV. Pal. I, "Tres alii qui: anditores, exhibent: Vat.I. IV,
et Magl. At Rehd. habet: a&ores, et fuperfcriptum: alias: auditores. GE B.
27 Hal. ab, loco: ob. GEB. 28 Hal. reflagnet. GER. 29 Hal. nocéat.
30 Vulg. quarum frugum. frucbuumue. B R. — Emendata nempe lecione, qualis
in Rhed, eft: quorum frugum fru£tuumque. 'Taur. frudà Vm. G B. 31 Hal.
inferit? ac, Vulg. et. BR. Rehd. vt Vulg. BR. 52 Vulg. quod mana faclum
efl. BR. Vt et Rehd. GER. 33 Gothofr. in nota: qui Graece i3eaíAzxse
appellantur. Hal. Confer Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 41. Rehd. qui graece
buic elices appellantur , «bi et voci: buic fuperfcriptum: sre. quae Haloandti le-
&ioni vel conie&turae fauere videntur. GEE. 34 Hal. hic iterum : arcendae lo-
co: athione, et Vulg. arcendae aclione. B R. Etiam Rehd, vt Vulg. Gkz. — 35 Ap.

Vvvvv2 Hal.

18 Hal.et Vulg, deriuandae. B R. Etiam Rehd. - :

3 'auben., 2* cendaeactionem competere. $.—Et. Ildelälï aggl:u—gg.ï
? / uiam in fuo retinere, vel fuperficientem ?? ex vicini ?* in fuum

L

delftr

774

repellitur 352, aut ininferiorem deriuatur, aquae pluuiae ar-

uam plu-
deriuare, dum - opus in.alieno non fiat, omnibus ius egfg:
prodefle enim fibi vnusquisque 3?, dum alii non nocet ^?,
non prohibetur ^*: nec quemquam hoc ^? ypormine teneri.

r ' . * "* & 44 ,
$-z2. Denique Marcellus fcribit *?, cum eo, qui in fuo *^ fo-

H ieini ' 1 ihi " 1. 46
diens, vicini fontem auertit ^^, nihil poffe.agi: ** nec de

dolo actionem *7?: et fane non debet haberä,. fi non animo.

vicino nocendi, fed fuum agrum meliorem faciendi , id fecit.
G. 13. Item fciendüm eft, hanc actionem vel *8 fuperiori ad-
uerfus inferiorem competere, ne aquam, quae naturi 9fl.uat,
opere facto inhibeat per füum agrum decurrere: et infe-

riori aduerfus füperiorem , ne aliter aquam mittat, quam flue-

re natura folet. $—r4. Huic illud etiam applicandum M
numquam competere hanc actionem , cum ipfius loci natura
nocet: nam, vt ?* verius quis dixerit, non aqua, fed loci na-
tura nocet 5?, - In fumma puto, ita demum aquae

|a4*hàn€, pluuiae arcendae locum acionem|habere, fi aqua pluuia, vel

j nom,

[
AL Ls

quae pluuia crefcit,| noceat, non naturaliter, fed opere facto :
nifi fi agri colendi cànfa id faCtum fit, $. 16. Imbre [äutgïl
crefcere eam aquam)*?, quae colorem mutat, vel increfcit *^.
$17 Item fciendum eft ^5, hanc actionem non alias locum
habere, quam Ííi aqua pluuia agro noceat. Ceterum fi aedi-
ficio vel oppido noceat , ceffat actio ifta ?^: agi autem- 1ta po-
terit, ius non effe ftillicidia, ?? flumina immittere. Et ideo
Labeo et Cafcellius 59 aiunt, aquae quidem pluuiae arcendae
a&tionem fpecialem effe: de fluminibus et ftillicidiis, genera-
lem: et vbique agi ea licere.

, . a
$—:8. Necillud qu&eramus, vndeoriatur? nam et fij publico
$I orjens, vel ex loco $? facro per fundum vicini jdeicendat,

o ïtej?c;wü&, isque, opere faCto in meum fundum eam auertat: aquae plu-

, aquam fed loci maturam mocere. GE B.

uiae arcendae teneri eum Labeo ait. .$.-19. Caffius quoque
fcribit, fi aqua ex aedificio vrbano noceat vel agro, vel aedi-
ficio ruftico: agendum de fluminibus, et ftillicidiis. $. 20.
Apud Labeonem autem inuenio relatum, fi ex agro meo.aqua
fluens noceat loco qui eft intra continentia, hoc eft, aedifi-
cio 5?, non poffe me aquae pluviae arcendae conueniri: quod
fi ex continentibus pro?luens in meum agrum defluat, eique
noceat: aquae pluuiae arcendae effe aCtionem. $. 21. Sicut
autem opus factum, vt aqua pluuia mihi noceat, in hanc
actionem venit: ita per contrarium quaeritur, an poffet 9*
aquae pluuiae arcendae agi, fi vicinus opus fecerit ??, ne

Hal. ait, abeft. Rehd. aiunt. G&8.— 362 Vulg. zmpellitur. At: vepelli, eft,
vetvo:far(um pelli. Batil. £ire. &vuSe?rms 78 Uoug, Kwre && 70 xére QéQerui. B R.
Rehd. pelitur. GEB, Hal. vepellatur, et mox: derzuetur. 365b Flor. eft
ideum nontantum hoc loco fed etiam in principio $. antecedentis, hinc leGio Taur.
Jdem. 3537 Gothofr. innota: fuperfluentem. Hal. Etiam Vulg. Conf. Anonym.
de Latin. Vet. ICt. p. 329. BR. Rehd. vt Hal. GE&. — 38 Gothotfr, in nota:
Subaudi: fzzdo. Rehd, inferit: fuudo. GEB. . 39 Hal. vnumqnemque. GE B.
4O Hal.noceat. 41 Hal. probiberi. GEB. 42 Hal. ee. GEB. 43 Hal. fcri-
pft. GEB. 44 MHal. et Vulg. inferunt: fundo. BR. Etiam Rehd. GEE. 45
Hal. et Vulg. auerterit. BR. — 46 Hal.praefigit: fed. GEB. — 47 Hal. acfio
eff. 48 In Rehd, ve), abeft. GEB. | 49 Hal. vel, loco: et. GEB. — 50
Rehd. addit: eff. GE R. 51 Rehd. et, loco: vt. GER. 52; Kehd. non
.53 Rehd. addit:, dicimus. G En.
Hal. qmutaret vel increfceret. GEB.
eft deletum. BR. — 56 Hal. et Vulg. baec acbio. BR. Etiam Rehd. GEB. — 57
Hal. inferit: et. Vulg. vel. Bu. 58 Vulg. Caffius. &R. Vt et Rehd. GE z.
59 Hal. socebit. Vulg. nocevet. BR. 60 Vulgo per abeft, fequenti: aco-
nem in:; acliome, commutato. BR. . ÓI Gothofr. in nota: 4[. ex publico.

Videtur e abforptum a praecedenti vocali in: fi, vti in $. fequ. antecedens vo-

calis eft abforpta a fequenti. Eft enim Flor. fex contineutibus, pro: fi ex conti-
nentibus. Wulg. maim fi ex publico ovieus. et Hal. mam et fi publico loco orieus.
BR. Rehd. zam et fi impublico. GE B. 62 Ap. Hal. ex loco, abfunt. Rehd.
vel ex loco publico vel facro. GE n. 63 Gothofr. in nota : A. aedificia. Vi-
detur Flor. fuiffe: aedificio, at corre&tum eft: eedificia, vt fit interpretatio o?

dae a

Itaque aqua, quae agro nocet
.59, per $9 aquae pluuiae arcendae aCtionem coércebitur.

54 | fine verfus: a fuperiorz qu, et in fequentis initio: erems compenfareque.
55 Ap. Hal. ef?, abeft. Sed et Flor.

. Rehd. accedit. G £ B. !
$8.Ap. Hal. et Vulg. que, abeft. &R Vt et in Rehd. GE». — 89.-
9o Vulg. Alpbenum. 5 R.

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. III.

aqua, quae alioquin decurrens agro meo proderat, huic pro-

fit? . Ofilius igitur et Labeo *9 putant, agi non polffe, etiam fi L;?wf/.;m,,

interfit mea ad me aquam peruenire: hanc enim actionem lo-
cum habere, fi aqua pluuia noceat, non fi non profit. $. 22.
Sed etfi vicinus opus tollat, et füblato eo aqua naturaliter
ad inferiorem agrum 9* perueniens noceat: Labeo exiftimat
aquae pluuiae arcendae agi non poffe: femper enim hanc effe
feruitutem inferiornm praediorum, vt natura profluentem
aquam excipiant. Plane fi propter id opus füblatum vehemen-
tior aqua ?? profluat , vel cornzïletur $?, aquae pluuiae arcen-
gkio-ne agi poffe , etiam Labeo confitetur, .-$.-23. Deni-
que ait, *? condicionibus agrorum quasdam leges effe dictas2
vt ** quibus agris magna fint flumina , liceat. mihi fcilicet in
agro tuo aggeres vel fofías habere, fi tamen lex non fitagro
dicta, agri naturam effe feruandam : et femper inferiorem fu-
periori fetuire: atg£? hoc incommodum naturaliter pati infe-
riorem agrum g fuþ?rioräf , compenfaregffé debere cum alio
commodo ; ficut enim omnis pinguitudo "* terrae ad eum de--
currit *5, ita etiam aquae incommodum ad eum defluere(?$:
fi tamen lex agri non inueniatur, vetuftatem vicem legis te«

nere: fane enim et ?? in feruitutibus hoc idem fequimur, vt
| vbi feruitus non inuenitur impofita, qui diu ?? vfus :

fer-
$
uitute, neque vi, neque Frecario, neque clam, habuiffe lon-
ga confuetudine, vel ex,
tur. Non ergo cogemus vicinum aggeres munire, fed nos

Jí eius agro muniemus: eritque ifta quafi feruitus: in quam:

rem vtilem actionem habemus, vel interdictum,
.. 1. PaAvrvs libro XLIX. ad Edictum. IN fumma tria
funt, per ?? quae inferior locus fuperiori feruit: lex, natu-
ra loci, vetuftas, quae femper pro lege habetur, minuenda-
rum fcilicetlitium caufa. $. r. Apud Labeonem proponitue
foffa vetus effe agrorum ficcandorum ** caufa, nec memo--
riam extare, quando fatta eft ?^ : hanc inferior vicinus norm
purgabat: fic fiebat, vt ex reftagnatione eius aqua fundo no-
ftro noceret, Dicit igitur Labeo, aquae pluuiae arcendae

Z

À

i) . Jueäa;

? jure impofitam feruitutem vides- La telat,

cum inferiore agi pofle, vt aut ?? ipfe purgaret, ,aut;te pa- 1 (/2».
