Hal. et Vulg. sea. BR. 40 Hal. praefigit ?. GEB. . -41 Hal. villici, et

ita Ícribere debebat Taur. viLic, hic et paulo infra. GEB., — 42 Hal.et Vulg.
| - 44 Hal. Arelatia. G EB..
45 Vulg. Sarrianum. BR. — 46 Allifana. ita coniicit Mehag. Amoen. lur. cim..

inferunt ;V. BR. —— 43 Hal. pertimeat? vefpondi. ..

cap. 31. GEB. — 47 Yaur. quoSupra. GEB. 48 Ap. Hal :dcirco, abeft.
GEBR. . 49 Hal. quamuis, loco: quia. GEB.

B R. 51 Vulg. addit: volo. BR. 52 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR.
53 Hal. quae, GEB. — 54 Hal. balneae, vt et fupra: balneum . Inlianum.. G.E B.
55 Hal. znfiruantur.. GE B. 56 'Yaur. la Bandum. G EB. 57 Mal. fiant.
G E B. 58 Hal. hac integra infcriptione inferta legem antecedenti continuo
tenore iungit. GEB. — — ! j
cat H, a Porra in II. fic in leg. fequ. pr. conzmngi fuae, BR.

: ( ! 50 Vulg. amauti(fimis, quod .
fcitis. . Hal. amantiffimis, quos [citis. Ego Vulg. etiam Florentinae praetulerim.

59 Flor. hic, mendofe habetur; com/ütuiffet, vt indi-.
Go Hal. prius,

.pulatus eft a filio in haec verba: QvAE T1IBI! 79 MANCI-

PIA, QVAEQVE PRAEDIA DONATIONIS CAVSA
E "LOA : | | TRA-

loco: proprius. GEB. 61 Hal. ab eo petiit, 7à eo, pro: ea exiftimo errorem
typorum. GEB. 62, Vulg. Norica ceterae, praeter alteram F. a Porta, pa-

vatamque effe, Ego libentius fenferim cum. H. a Porra. BR. Ob religionem,

qua Nofter Florentinae obftringebatur, affentit paulo timidius, — Sed er ifta le-
&io falua Florentina admitti poteít, fi artificio Taur. vtaris et fcribas; para-
tamquESe. GER. 63 Mire in hac voce flu&uant editiones nunc prima nunc
tertia períona vtentes, B R. Hal. refpondit. GEB. — 64 Flor. lineis hoc modo
verba funt ordinata: fi de iuve legati fideique commi(fi etc, B R. 1ta etiam Hal,
G E B. 65 Taur. legaVatur. Kial. legabat. GEP. 66 Erat quondam Flor.-
fi modo fi uibil. . Nos hic, vt alibi, prius f; debuiffe deleri pütamus. &R..— 67
Ita eft Flor, Glazcetycbe. , Sed etiam Ant. Auguftino de Nomim. Propr. Paud.
vifum, effe duo Nomina: |Glaucae Tycbe, fimile nomen habemus: Atrimuculo-
nius in L. 7. fupra de fufp. Tutor. Vulg. habet: Claudiae, Fal Glaucae Ty-.
cbae. BR. 68 Hal. Elpidrae. GE 8. — 69 Hal. inferit fe. GE2. — 70 Hal.
vüleret. GEB. 71 Hal. proponerentur. GEB. — 72 Vulg. inferit: ex canfa
fideicommiff. BR. — 73 Hal accepiffet. 74 Taur. caDit. GEB. | 75 Vulg.
baeredem inflituit. BR. — '16 Gothofr. in nota: lagenas vini. Hal. GER. — 777
Taur. codicillo Scripferit. G & 8. 18 Taur.ferBis. GE B. 79 'Yaur. Tlul.
Tttt 3 ! | G EB.

a à ráta ,

E- * d
d " J*
CM C a. L; d
//

TA

$84 |
TRADIDÍ, CESSI, PER TE NON FIERI DOLOVE ??
MALO,NEQVEPER EVM AD QVEM EA RES PER-
TINEBIT, QVO MINVS EÁ MANCIPIA, QVAEQVE
EX HIS/ADGNATA ERVNT, EAQVE PRAEDIA CVM

INSTRVMENTO,CVM EGO VOLAM, VEL CVM MO-
RÍERIS, QVAEQVE EORVM EXSTABVNT, NEQVE
DOLO MALO AVT FRAVDE FACTOVE TVS?, EIVS-
QVE AD QVEM EA RES PERTINEBIT, IN RÉ-

J RvM 9? NATVRA, AVT IN POTESTATE"/ES S EL/D E-

e

$ []

SISSEX T, SI VIVAM, MIHI, AVT CVI EGO VOLÁM,
REDDANTVR, RESTITVANTVR: ATV
Lvcrvs TiTrivsS PATER, SPOPONDIT Lvcivs Ti-
TIVS FILIVS. ldem pater Qeced.ens epiftulam fideicom-
miffariam 33 ad filium fuum fcripfit in haec verba: L v c o
Tiribó; FiLIO SVO SALVTEM. CERTVS DE TVA
PIETATE, FIDEI TVAE COMMITTO, VTf [ngeS rRAx-
STES ILLI ET ILLI CERTAM PECVNIAM: ET L v-
CRIONEM ** SERVVM MEVM LIBERVM ESSE VO*
LO. Quaefitum eft, cum filius patris nec bon.or'ugn poü'eiïïq-
nem acceperit, nec ei heres exftiterit: an, -ex"kï'PlijUIgsüdgl*
commiífa et libertatem praeftare debeat? Refpondit *5, etfi
neque hereditatem adiffet, neque bonorum poffeffionem peäläl,
fet, et nihil ex hereditate poffideret: tamen nihil minus/ ,

yn & nc A Dmieo, 4

Bosgesrit

TO.
Li*;'ä'*"

LA d LL aAX ( dofa-

w UAE4S

| colen bercenit JJ* UWOTETUCVFL&/ z RUIP £0£ e:ltl«/Oq:, y x ?
r oacio oU ujpiy 96 qreyroxugDXue, & Tiya SlojBoy arupo, wxrxquv, ao

| ed i marg la perrtos

I ULa. nl

et ex ftipulatu ab heredibus patris, et ä(jeicommiffoo ab hAis,-
quorum irtereft, quafi debitorem conuenirt poffe, maxime poft
conftitutionem Diui Pii, quae hoc induxit. $. 4. Nuptura,
duobus filiis fuis 57, quos ex priore marito habebat, manda-

uit vt viginti, quae doti dabat, ftipularentur iri omnetf cafüm,

quo folui poffet matrimonium: vt etiam alt-erutriüex his tota
;dos- foluatur: conftante. matrimonjo, vno ex fiþxs inortuo,
vxor per epiftulam petit ** --a-.fupegülte filio, vticquandoque
partem ditmidiam dumtaxat dotis exigeret *?, et ea contentus
erit ?9, alteram autem partem apud maritum eius remanere
concedat. - Quaefituta eft, poftea in matrimonio) mulieré de-

mali exceptione fe tueti poffit, et an vltr'odex .cau.fa fideiCcm-:
miffi a&io ei competit ?*, vt de parte obligationis accepto ei
feratur ? , Refpondit ??, et ?? exceptionem vtilem fore, et vl-
tro ex fideicommiffo peti poü'e.6 Idem ;quaerit, an de:: reliqua
dimidia parte mandati actio vtilis fit heredibus mulieris aduet-

fus filium eius? Refpóndit, fecundum ea quae proponerentur,

maxime poft litteras ad filium fcriptas, non fore vtilem, Clau-
dius: quoniam in his expreffit, vt contentus effet partis ?*
dimidiae dotis: quibus verbis fatis fideicomtniffum filio relin-

i placuit, $. 5.-.Codicillis ita fcripfit: ,BovAouoJ T&vrx. TX
ui p $- 5 p

Ma£iu TQ 95 uvplp oU Óxvdpix
: 97
eS pY, , [] 5 E' ? ef NU i R - 6 3'; *$ Oa'dw
ToU Jeiou xvuroU louA[ov Ma£/uou, ia xuTQ. avüpaJéyri M T00060),
& ylyovroy 99 cüy Tóxq Tplc uUpux warodoJ;Vo, xurQ [BoUAouo,
ojrw yop TG Jeig cvToU wjuoc« ??, Quaelitum eft, an ad de-

Gtr. $0 Ap. Hal et Vulg. ve, abeft. &m. — 81 Hal. praefigit: ita. GE B.
$2 Taur. in Adnotat. im verum. im P. earum, qinus vedie. GEB. 83 Flpr.
lineolis hae duae voces tranfpofitae: fideicommiffariam. epiffulam, et hoc ordine
quoque Vulg. et Nor. BR. 84 Vulg. Lufiviotem. 8 R. — 85 Hal. vefpondi.
GE B. 86 Flor. fuperne adfcripta litera o eft: mibilom:maus. Et ta omnes.
BR, Etiam Hal, GER. 87 Ap. Hal fuis, abeft, GE R. 88 Hal. petit.
89 Hal. exzgat. 9o Hal est. GEB. —— 9t Hal, competat. — 92 Hal ve-
fpondi. GER. 93 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. g, - : o
ce: partis litera $ elt expuncta, nec tamen ; mutgta in e, riec. in-fequente: di-
midiae, vt par erat a deleta, quare Taurellio haec emendatio vifa eít j.fufpe.&a.
Sed et omnia MSS, quae vidi, in fexto: cafu habent: parte dimidia.BR. Etiam
Hal. MSS, funt: Pal. L. I. H Otob. Bynkersh. GEX. 95 Ap. Hal. sà,
abeft, GEB. .. 96 Ap. Alc. Steph. H. a Porta in II, uágia, abeft. BR. — 97
Ap. Alciat. Steph. Hal. 7ae2, abeft. Em. 98 Alciat. xo4 yívovro4. Steph.
&o4 yívavro, — Hal, xày yfyvovrod. BR.

dinata funt, fwma effe: Maximo domino meo denaria quinquies mille, quae. ac
cepi in depofitum a patruo eius Inlio Maximo, vt ei vivo facto, aut adulto reddam
cum v[uris quae fumt triginta millias ei dari volo: ita enim patruo iuraui, — Mal.

DIGESTORVM

STIPVLATVS EST

fun&ta, an tnaritus, fi de tofa dóte conueniatur 'a filio, /doli/

94 Flot, in hac vo-.

- 99 Id eft: V/olo oumia quae infra ov«.

hr i

LIB. XXXIIL

| pofïtam pecuniam petetidam fuffciant verba codïcïllorum;

cum,hanc folam nec aliaiü vllàm probationem habeat 1992

Refpondi, ex his quae proponerentur, fcilicet cum iusiurane -

dum dediffe'fuper hoc teftator adfirmauit, credenda eft (cri-
ptura b u 6. Tltl:?l, honeftiffima femjga, cum ? negotiisg
fuis opera Callimachi femper vteretur, jui.ex teftamento ca«

pere non poterat, teftamento faCto manu fua ita cauit,'Tir/z $/- Vil d
diéÜÉuav, xo fBouAouo, Óo33voy KoAAiuasuo ModoU XUXply Ónyx. 9'Critia,

gix uUpiX ^. — Quaero, an haec ecunia, ex caüfa mercedis, ab tUliqus. jerus
| Vr fl-*nfw relocts .

heredibus Titiae exigi poffit? Refpondi ^, non idcirco, quod
fcriptum eft 5;Texigi poffe in fraudem legis reli&tum. . $. 7.
Ex his verbis teftamenti,, owN1Bvs Qvos * ovAsvE
SIVE QVIBVSCVMQVE ALIIS, FILIOS FILIASVE
SviUS " OMNES CONCEDI YOLO. Quaefitum eít, an
his, quos viuus manurnififfet ?,[debeantur filii? Refpondit,
his quoque, quos quasue ante teffamentum fattum manumie
fiffet,|filios filiasue ex caufa fideicommiffi praeftaty oports
tere, | . :
XXXVIIL Ipzw libro

filium heredem *? praedia alienare,

!

; n PATER
feu pignoti ponere pro-

[ Jduwst 5 imum

hibuerat, fed conferuari]** liberis ex iuítis;nüptiis, et cete-17 p ref.
ris cognatis, fideicommiferat: filius praedia, quae pater oblie &» ,

lgata reliquerat,, dimiffo hereditario creditote, mumrmis nouiuäaue/mt,

creditoris, a priore in fequentem creditorem
thecaeue nomine tranftulit, Quaefitum eft, an pignus recte
contraCtum effet? Refpóndit '*?, fecundum ea quae propones
rentur, recte contractum. Idem quaefiit, cum filius praedia

pignoris Jypo-

hereditaria, vt dimitteret hereditarios creditores, diftraxiffets

an emptores, qui fideicommiffum ignorauerunt, bene eme-
rifit ? Refpondi, fecundum ea quae proponerentur, re&e con-
traCtum, fi non erat aliud in hereditate, vnde debitam exfol«
uiffet "?. $. 1. Duobus libertis Sticfo ethErote heredibus
infütutis ita cauit, FvVNDvM CORNELIANVM DE NO«
MINE MEORVM ^* EXIRE VETO: vnus ex heredibus
Stichus ancillam *5 Arefchfam teftamento liberam effe iulfit,
eique *? partem fuam fundilegauit. Quaero, an Eros t*,

et ceteri conliberti Stichi,ex caufa fideimmmäü,. eius fundi.1 « ao

parteyi ab herede Stichi petere poffint? Refpoüdit 5$, non
contineti. $3. Filiam fuam heredem fcripferat, et ita caues

rat? VETO AVTEM AEDIFICIVM DE NOMINE MEO

EXIRE: SED AD|VERNAS, MEOS, QVOS HOC TESTA-
MEN'TO NOMINAVI, PERTINERE VOLO. Quaefitum
eft, defunctày herede, ,ét& legatargg yernis, an ad vnütn libete

Pmes

p

j 4

?

tum, qui femanfit, totum fideicommiffum pertineret ? (Re« | /7 d

fpondit *?, (ad eum, qui ex vernis füpereffet, fecundum ea,
quae proponerentur, virilem partem pertinere, $. 3. Fun-
dum ?? a filio, 300&(1 vixerit, vetuit venundari, donari, pi-

gnerar|, et haec|verba ?* adiecit: jovo ; sT ADvERSVS../

VOLVNTATEM MEAM FACERE VOLVERIT, FVNDVM
| - TiTtA
haec Graeca ita vertit?. Polo, ot omnia, quae fubietla funt, fivmitatem obtineant,
Maxino domino imeo denavium quindecim mülla, quae depofiti momdiue a lulio
Maximo patruo eius accepi, vt illi cum in vivium proueclus effet, voflituevem: vt
maxime emm vfuris in trigimta milla exeurrant , ei veflitui volo. fic emim pae
truo eius iurdui, GEB. IOO Hál. et Vulg. babeant. BR. i Hal credeie
duin effe[cripturae. GEB. — 2 Hal. et Vulg. inferunt ?à, BR. — 4 Ap. Hal
Tiría, abeft. GEB. — 4 Álciat. Steph, H. a Porta in L. Bwyépiz 96. BR, Wul-
sata verfio ita fe liabet: "T?tza teflamentum condidi, et volo dentur Callimacbo
mercedis gratia denavia. decem qnillia, quod Hal. apud quem Titiae nomien abeft,
intér Graecá ità vertit: Comffitui darique volo Callimacbo iuercedis loco decem
iilia deuavium. GEB. —5 Hl refpondit. GEE. , 6 Hal fit. — 7 Hal
quos quasue manumifevim, fiueetc, GEB..— 8 Hal. et Vulg. fuas. 8&; — 9Flor,
eft: manumiffffet, hic et mox iterum. GEB. — IO Vulg. inferit: zuflituerat, et.-
BR, II Hal et Vulg. conferuare. BR — 12 Hal. refpondi. GEB. — 13 Hal.
exfolueret. G EB. — 14 Halec. GEB. — 15 Hal.ascillam ( feilicet Arefcufam.))
GEB. 16Hal. et Vulg. eidemque. BR. — 17 Vulg. baeres. BR,— 18 Hal. refpons
di, i9Hal vefpondi.GE5. 0Hal etVulg.inferunt: Titiansm.RR. 21 T:;l;f.

I ] ./ZB:*:T;

e!
i J

j «an n4
n h Ie: hh

ÁLIL
(
(X 1
i
. j & a
[l ?'

qua el
à

j 4
^i À TE |
idi h!

lhior *
QAE ,
BrYS x
RT
IMMM

7) Cf
li, T
H,' T
föm*.&æ m
Adi Menagi
UET
805(IUC l,
aT
t
tj Tmm (
ÉN Verb i]

L D

DIGESTORVM

LIB. XXXII.

$85
: TiTIANVM AD FISCVM PERTINERE: ITA ENIM |fitum eít, an praedia per fideicóommiffum reli&ta videantur?
| F*IET, VT FVNDVS TiTIANVS DE NOMINE V E- |iRefpondit, *?, nihil de fideicommiffo proponi. $&8. Ex pars / " P.
' sTRO ?? NVMQVAM EXEAT. Quaefitum eft, cum vi- | te dimidia heredi inftituto, per praeceptionem fundum lega-
| uus filius eum fundum fecundum voluntatem patris retinue- | uit, et ab eo ita petit ^*: PETO, vTI vkELIS C OiIERþE..
| rit: an, defuncto eo, non a(.i hEredestfpript.os a filio, fed ad | Dbk&w T1B1 RECIPERE IN FVNDO ÍVLIANO MEO
: - eos, qui de familia funt, pertineat? iRefpondit ??, hoc ex vo- | QvkM HOC AMPLIVS TE PRAECIPERE IVSSI,
Ji l,ü;u luntate defuq&l colligi poffe, *«* niuum, quoad viueret ?*;| CnOoD1vM *5 VEgRVM NEPOTEM M EVM, COGNA-
T alienare vel pignerare non pofle: teftamenti autem fattionem | Tvw Tvvw. Quaefitum eft, an pars fundi ex caufa fidei-
"m et in eo fuündo in extraneos etiam heredes habiturum. . $. 4. | commifífi nepoti debeatur? (Refpondit ^?, deberi, 4 "/x.
N MMLT lulius 29 Agrippa Erimipilaris t.eiï;amento fuo cauit, ne vllo XXXIX. Ipgw libro/X3& Diseftoraim./ DANMPHI-
; i,.lcï*öl»'?w'fjïmedO reliquias?" eiusj et praedium füburbanum, aut domum | r.o LIBERTO HOC AMPLIVS,GQVAM CODICILLIS
B. " maiorem heres eius pigneraret, aut vllo modo ahegïaret: .flh;a RELIQVI, DARI VOLO (C4NTVM: ?? sSc10 OMNIA
^ eiüs heres fcripta heredem .reliquit* Qliam fuam neptem primi- | QvAE T1BI 5', PAMPHILE, RELIN QVO, AD FILIO ;
, pilaris, quae easdem res diu poffedit, et dec?dens extraneos | MEOS PERVENTVRA: CVM AFFECTIONEM TVAM
, inftitnit heredes. Quaef;mt.n eft, an ea praedia extraneus he- | czr& CA EOS BENE PERSPECTAM HABEO ??, Quaero,
hIl — trabivilils res haberet: an.vero ad. luliam.domnam, ?*, quae habuit pa- | an. verbis fuprafcriptis Pamphili fidei commi(it 53, vt poft
j " truum maiorem luliumy Agrippam, pertinereft ? RKefpóndi, | mortem filiis defun&ti ,céntum reftituat? Refpondit 5*, fe- ;-
7^ : cum hoc nudum praeceptum eft ?? : nihil proponi contra vo- | cundum ea quae proponerentur, non videri-quid.em, quantum
luntatem defunéti factum, quo minus-ad heredes pertingrey(*t. ad verba ?? teftatoris pertinet, fideicommiflum Pamphili 59,
; ;««NS' 5. Quindecim libertis quos no,mmauerat 30 praedmlugg vt ;?e?ü;lln'.l; ,;-?üitueret, fed cum fenteptiam« defun&i a liberto
, Mcum taberna legauerat, et adiecerat haec verba: srBrov E ^^ | decipi fatis inhumanum eft *7, icentum. ei reli&tos ?5, filiis
ERN L— x&os HABERE POSSIDERE VOLO EA LEGE |ET/ CON- | teftatoris debere reftitui : quia in fimili fpecie et Imperator
TAR BIN E QPIE LOSNCRATITINE VA M CVEN nofter Diuus Marcus hoc conftituit. $. r. Propofitum 5?
A DERE, DONAREVE ??, ALIVDVE QVID FACERE]|eft, non habentem liberos nec cognatos, in difcrimine vitae
: n ALII VELIT. QvoD SI ADVERSVS EA QVID FA- confhtutum.pex: 1.nfirm1tatem, arceffitis ?? amicis, Gaio Seio
^ CTVM ERIT, TVNC EAS PORTIONES PRAEDIVMVE] contubernali dixiffe, quod vc.al)'ff ?* ei relinquere; praedia,
B | / €VM TABERNA AD.REMPVBLICAM TvscvLANO- quae nominaffet: eaque di&ta in teftationem Gaiuni;Seium re- |
ls . RVM PERTINERE VOLO. .Quujam ex his -thertl(sc Myendl- .dgglffe, etiam l.pfo ,te&atore interrogato, an ea dixiffet, éet re- — . |
" L1 sepro€X. derunt partes fuas duobgs[cqnhbem;s fuis ex eodem iormpore : fgonfo eius talijuXAusx 9? inferto. Qua?ütum eft, an prae- J6643«-
U emptores autem deffpn&t Gaium Sgääm extraneum. heredem dlä!, quae lfie,&mgta/ eiï'eä,h ex caufa fideicommiffi ad Gaium af a ia
n | rg:læquer—unit. Quaefitum eft, partes,jquae Vegerunt, vtrum ad | Seium Rertme[änt-? AREEfPQnd"ä 93, fuper hoc nec dubitandum erLe. M AAIS.T ,
" J'extranean Gaium S.emmian.a:d- fqperfates: .ggl[hbeïrtos . Az.,fll.osg4qU1 par- | efíe, quin fïdelcommüïum valet Cff.. $.2. Duas filias aequis ,. 6s
i Lítum, tes fuas/non vendiderunt, pertinerent? Refpondit ?^, fecun- | £x partibus heredes fecerat: alteri fündum praelegauerat, et , ,.2
jus, dum ea quae proponerentur, ad Gaium Seium pertinere. | ab ea petierat, vt forori fuae vi&inti daret: ab eadem filia pe-- ^ d n
: Idem 3* quaefiit, an partes venditae ad rempublicam "Tuícu- | tit *?, vt partem dimidiam fundi eidem forori reftitueret. P^ pl
:ts H ]*&. — Aamorum pertinerent? jRefpondi??, non pertinere. Claudius: | Quaefitum eft, an viginti praeftari non ** deberent? |Refpon- |. 4 4.«.
^ quia non pofüdentis perfona, qui nunc extraneus eft, refpi- | di, non elle praeftanda. , ( :
AT " €ienda eft: fed emptorum, qui fecundum voluntatem defun- XL. Ipnxw libro/XXE-Digeftorum. / PosT emanci-
n , . €ae ex illis fuerunt, quibus permiferat teftatrix venundari: | pationem patris füfcepta ?7, a patruo vt legitimo herede pe-
" LA **^P- pec condicio exftitit dati fideicommiffi **j Tufculanis! $. 64f tierat, vt partem hereditatis auunculo ** fuo daret, et agros
" LuscelantiutEidei commifit 39 eius, cui düo miliaflesauit, in haec verba: | duos: ad vtrumque autem vt proximum cognatum fucceffio
o o A TE, PI&ETRONI, PETO, VTI EA DVO MILIA SOLI-| eius pertinuit per bonorum poffeffionem. — Quaefitum eft, cum
B ïfm; iponvw ?? ggbpAs CorrLEGiO cvivsDAM TEM-|in parte hereditatis fideicommiffum non conftiterit, quam 9?
o VatzkLLNPLIEO Quaefitum eft, cum id collegium poftea diffolutum fit, | fuo iure per bonorum pofíeffionem auunculus habiturus eft,
ber&/ ele&æ(u);f/fwg'vtrum legatum ad Petronium pertineat: an vero]apud here- | an nihilo minus in parte *? agrorum confiftat, vt Titius par-
d g dem remanere debeat? Refpóndit *?, Petronium iure petere: | tes agrorum duas, id eft, vnam, quam fuüo iure per bonorum
rl — s; Vtique fi per eum non ftetit, parere defuncti voluntati. $. 7. | poffefüo'netflj habeat, altex;gym vero partem .ex caufa fideicom-
l« | Mater ^* filios heredes fcripferat, et adiecit *?^: PRAEDrA, | miffi petere debeat? .Refpondit*', poffe petere. Idem quae-
N . QVAE AD EOS EX BONIS MEIS PERVENTVHBA | fiit, fi ab eodem patruo fideicommiffum *? aliis quoque dede- :
TXRUI €VNT, NVLLA EX CAVSA KÉALIENENT ^?, is E Dj| rit: vtrum in folidum,an vero pro parte ab eo praeftanda fint2 ; "jo24.
"i : CONSERVENT SVCCESSIÓNI(SVAE, DEQVE EA RE |;Refpondit 7?, in folidum praeftari. — $. 1. Seiam ex do- , . 71
lAs INVICEM S1B8I *^ CAV EREN T ^^. Ex his verbis quae- | drante, Maeuium ** ex quadrante infítituit heredes: fi- »
: : F. | à ^ deti
tl
hi ! s : |
í d serVa. GER. 22 Hal m"ofivo. GEB. 23 Hal. refpondi. GER. 24 | 43 Vulg. alienent. BR. . 44 Taur. SIuf. GEB. — 45 Hal. et Vulg. caueant. BR.
T. Vulg. praefigit: frilicet. BR. 25 Yaur. uiBeret. GEB. 26 Vulg. Iw- | 46 Hal. refpondi. GER. 47 Hal et Vulg. petzt. BR. Et fane Taur. erat
v . lianus. BR. 27 Flor. erat: veliquas litera i, recentius eft fuperfcripta. | fcribere: petit. GEB. 48 Vulg. Claudiun. B&. — 49 Hal. vefpondi, GE B.
TM BR., 28 Hic dominam, legit Hal. et fere omnes. — Videtur tamen effe | 50 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR. 51 Taur. TIuI. GEB. 52, Hal. et
Vil feminae nomen proprium, ideoque Taur. fcribere debebat: Iuliam Domnuam. | Vulg. babeam. BR. 53 Hal. commiferit. GER. 54 Hal. et omnes: re-
u BR. De religaiis et Iulia Domna prolixe Pancirol. IT. Var. Lection. 73. BYN K. fpondi. BR. 55 Taur. «uerVa. GEB. 56 Hal Pamwpbilo. G EB. 57
" Adde Menagium 4moen. Inv. Ciu. c. 25. GEB. 29 Hal effet. GEB. — 30 Hal. et Vulg. fit. BR. 58 Vulg. velidla. BR. 59 Vide ad b. $.
" Taur. zominaDerat. GEB. 31 Taur. SIMIQV E. GEB. — 32 Hal. donare, | Bynkersh. II. Obf. 2. BR. 60 Gothofr. in nota: accerfitis. Hal. immoó
" absque e. 33 "Taur. colliVertos. GE B. 34 Hal. refpondi. GER. 35 | adcevfitis. GE . 61 Hal. velit. 62, Id eft: maxime. 63 Hal. refpon-
M Hal, Item. GER. 36 Flor. ab ordinario corrigente fa&um: refpondi. BR. | di. GEE. — 64 Hl et Vulg. valeat. BR. 65 Hal, petüt. 66 Ap.
p 377 Gothofr. in nota: reipublicae Tufculanorum. Hal. GEB. . 38 Gotho.fr.ä in Hal. et Vulg...non, abg&. B R. 67 Addit Vulg. fila. BR. 68 Taur.
I,ïa'l» nota : Tufcu*lgnus fidei eius, cui duo milia folidorum llegauerat, commifit in | aBwunculo, et in fequentibus: aBwuculus. GERB. 69 Hal. 4ued eam, locoz
z,m.,) hafï-c verba, Hal.' GEB. 39 Vide Iof. Aueran. I. Interpret. Inuv. 24. GEB. | quam, et mox: effet, loco: efi.. 70.Hal-./eït Vulg. in parte. BR. 71 Hal.
T 40 Hal refpondi. GE B. — 41 Hal ct Vulg. Pater. & R, — 42 Hal. adiecerat. | refpondé. Gk8..— 72 Hal. fideicommifa. GER. 73 Hal refpendi, — 74 Hacl;

:86 - .. — DIGESTORVM LIB. XXXIL
dei 9 Seiae commifit, in haec verba "7: A TE PETO,|MIHI TAM PATER TVVS PRAESENS, QVAM COÉ»
TVAEQVE FIDEI COMMITTO, ** QviDQVID EX|LIVS ?5 TV STVS FRATER PATRIS RELIQVERVN T.
HEREDITATE MEA AD TE PERVENERIT, RESTI- Quaefitum eft, cum fundus Gargilianus teftatrici a marito eius,
TVAS.FILIO TVO RETENTIS TIBI HORTIS MEIS. id eft, a patre TTitii filii legatus fit, cui fundus ex caufa fidei-
Quaefitum eft, cum generali capite fideicommififfet *5, quis- | commiffi debeatur: vtrum Titiofilio tantum, an Feliciffimo
:« heres effet ?? de omnibus-w praeftarent 59, quod cui- | et Feliciffimae, an tribus? .Refpondit *?, non effe verifimile
que 5* legaffet, praeftari fieriue iuffiffet 5?: an cum fï(?dran' eam, icjuoae, nihil aliud F(;l,r.'cxffïimo et Feliciffimae, nifi haec
tem hereditatis reftituemit, hortos in affem vindicare Seia de- | quae 99 fpecialiter legauit *, ad filium, cui et hereditatis j
bet 532 Re fpän dit.$^, etiam coh(;:-redis f.idei commlflugn, ;r;- | fu?.e partem reliquit, legatum genergh fermone transferre vo- Jj
deri, vt quadrantem, quem in his hortis haberet. Sel* ,|luiffe. . $. 4.3;[1T5&amentozpueros ita legauerat, PvBLrI o
redderet. V " | ! | MAEVIODOMINVLO," MEO AB HEREDIBVS MEIS
XLI. IpEM HbroM—Dig-e&owm-. | VxoREM et| DARI VOLO PVEROS QV INOVE EX MEIS, DVMTA-'
flium communem heredes; inftituit, et vxoris fidei commilit | XAT INTRA ANNOS SEPTEM; p oft annos complures ,
:n haec verba: PETO A TE DOMINA ?5 vxom ?', wx | quam fecit teftamentum.,, moritur. Quaefitum eft, cuius aeta- -
x FVNDO TiTIANO PART EM TIBI VINDICES, | tis Maeuio mancipia dg/þeantur, vtrumne, quae teftamenti fa-
CVM SCIAS ME VNIVERSAM EMPTIONEM EIVS &i tempore intra fgpferxx, annos fuerunt, an quae,mortis tem-
FVNDI FECISSE: SED BENEFICIO AFFECTIONIS | pore intra eam aetatem inueniantur ?. Refpondit, eam videri
ET PIETATIS, QVAM TIBI DEBVI, EANDEM |E M- aetatem3 defignatam, quae effet, cum a teftatore relinque-
PTIONEM, CVM NVMMIS MEIS COMPARASSEM, TE- rentur ?. $. 5. Concubinae inter cetera his verbis legaue-
cvM coumMvNICAssE. Quaefitum eft, an eum fundum | rat, FVNDVM,IN APPIA CVM VILICO SVO, ET CON-
in folidum filii effe voluerit ? «Refpondit, eum, de quo quae- | TYBERNALIJEIVS, ET FILIIS, DARI VOLO. Quae-
reretur 5?, perinde rationem in fundo haberi, voluiffe, ac fi | fitum eft, an nepotes quoque yilici, et COthbfï/nglïS ^ eius te-
vniuerfus hereditarius effet:-vt pro dimidia parte et vxor et Pcatqr ad concubinam pertinere voluit 5 ? Refpondit, nihil pro- -
filius agrum vt hereditarium habeant. $. r. In teftamento | poni, cur non deberentur, $. 6. Legauerat per fideicommif- ,
ita fcriptum fuit, DoMVM MEAM CVM HORTO APPLI- fum Maeuiis? ita, r* QoviDQV1D IN PATRIA GJ/ADIBVS L^
CITO LIBERTIS MEIS CONCEDI VOLO, et alio capi- | POSSIDEO: quaefitum eft, an, fi quam fuburbanam adia-
te 9?: FORTVNIO LIBERTO MEO EX DOMyV| 9; MEA;, | centem poüeiïïggem 5| haberet, haec quoque ex caufa fidei-
-.QVAM LIBERTIS ?* DEDI, DIAETAM IN QV A/HABI- commiífi Maeuiis debeatur? Refpondit ? poffe ad hanc quo-
TABAM, ITEM CELLARIVM IVNCTVM EIDEM ,DI1- | que verborum fignificationem extendi. tem quaefitum eft ,5 f |
AETAE,AB HEREDE MEO CONCEDI VOLO. Quae- lendarii, quod in patria fua, vel intra, fines eius defunctus -
fitum eft, an heres teftatoris oneratus videatur in praeftando | exer cuit, inftrumentá in domo, quam in patria füa habebat,
TE ed legato Fortunio, quamuis ?2 domus vniuerfa libertis fit prae- | reliquit: an id quoque Kalendarium propter verba,fupra fcri-
4 0.5 tm. legathl? ,Refporidit, non effe oneratum. — $. 2. Codicillis con- | pta Maeuiis ex caufa fideicommiffi deberetur ? B,elä*ö'n—dit, non
: firmatis áta cauit, OMNIBVS AV/PEM LIBERTIS MEIS, | deberi. Item quaefitum eft, an pecunia, quae in arcà domi dl
ET QVOS VIVVS, ET QVOS HIS CODICILLIS MA- | Gádibus inuentajeffet, vel ex diuerfis nominibus exacta, et L1'eft . | OM
savo miftsle N V|MISI, VEL POSTEA MANVMISERO: CONTVBER- ibi depolita: ex fideicommiffo debeatur ? Rgfp?äiidij: **, fupra 1
| / .NALES SVAS ??, ITEM FILIOS, FILIAS LEGO, Ni1SI | refponfum *^?. $. 7. "Teftamento, quo filium et vxorem he-
SI QVOS QVASVE AD VXOREM MEAM. TESTAMEN- | redes infütuerat, filiae per fideicommiffum .cefifum, cum in
TO PERTINERE VOLVI, VEL EI NQMINATIM LE- familia nuberet, legauit: et adiecit itaà; FIDEI TVAE, FrI-
: GAVI, LEGAVERO. Idem Po&ea. ?^ petiit ab heredibus | L2 4, COMMITTO, VT CVM * IN FAMILIA NVBAS'^,
^v gjPlA t fuis|vtiregionem Vmbriae, Tufciae, Pieene- ?5 coheredes vxo- | ET QVOTIESCVMQVE NVBES, PATIARIS ?? Egx D0-
as ri fuae reítituerent cum omnibus quae ibi erunt ??, et man- | TE TVA, QVAM DABIS, PARTEM DIMIDIAM STI-
cipiis rufticis vel vrbanis, et aCtoribus, exceptis manumiífiss | PVLARI FRATREM TVVM ET SEIAM MATREM TV-
Quaefitum eft, cum Eros et Sticlfus ferui in diem vitae tefta- | AM PRO PARTIBVS DIMIDIIS DARISIBI,SI IN MA-
toris, in Vmbria, in Piceno aC&tum adminiítrauerint, fint au- | TRIMONIO EIVS CVI NVBES, SIVE DIVORTIO FA- A
Mu u d tem Damae, quem teftator viuus manumiferat, filii naturales: | CTO, PRIVSQVAM DOS TVA REDDATVR, EOVE NO- E
ent, vtrum eidem Damae ex verbis codicilli ab heredibus praeftan- | MINE SATISFACTVM ERIT, MORIERIS, NVLLO FI- | Ws

di fint, a& vero ad Seiam vxorem ex verbis epiftulae perti- | EIO FJILIAVE EX EO RELICTO. Pater virginem-filiam W
neant ?. Refpondit, ex codicillis ad patrem eos naturalem pie- HUPt.ugïy collocauit, eiusque nomine dotem dedit: et poft di- --
tatif intuitu pertinere. $. 3. Feliciffimofet Feliciffimae, qui- | uortium eandem recepit, et alii in matrimonium cum dote
bus libertatem dederat, fundum Gargilianum legauit cum ca- dedit, et ftipulatus eft, eam dotem ** fibi aut filiae fuae red-

fa: et alio capite, Titio filio, quem ex parte quarta heredem di: manente filia in matrimonio fecundo, mortuus eft eodem

"£ t Cä—:r : à : ' : ; ; "1.
Ltl fcripferat, praelegauerat ?* in haec verba, T rr: riL1, noc teftamento relicto: eique heredes exftitegunt filius et. vxor:
AMPLIVS DE MEDIO SVMITO LEGATA MEA$;/QVAE poftea marito defuncto, puella, dote recepta nupfit aliij prae-
C i. U Mar u | . fentibus

et Vulg. Maeniam. BR. — 75 Vulg. addit 4ue. BR. 76 'Taur. uerVa. | Vmbriae, Tufciae, Piceno cobaerentes? Aliquot MSS. infpexi, fed incaffum, n R.
G E B. 77 Hal. et Vulg. praefigunt vt. BR. 48 Flor. eft: fideicom- | Puta Pal. L. II, III. V. Vat. Barb. Otob. Dynkersh. qui tamen habet: coberedis
miffiffet. GEB. 79 Hal.erit. GEP. .. $0 Lego cum omnibus: praeflaret. | vt Pal. L. vxoris. GE B. 96 Hal. effeut. GE8B. — 97 Hal. praelegauit. GEB.
sR. Ktaet Hal. GEs, — 81 Hal. quodeunque, loco: quod cuique. GEB. — 82 | 98 Hal. Cloelius, Vulg. Clodius. BR. 99 Hal. refpondi. GEB. — 1CO Ap.
Ap. Hal. praeflari fieriue inffiffet, abfant. GEB. — 83 Hal. debeat. GEB..— 84 | Hal. quae, abeft. Gx z. 1 Hal. legarit. GEB. .2, Vulg. dominuo. BR.
Hal. vefpondi. — 85 Gothofr. in nota: Seiae redderet, ita emendat Ant. Faber | 3.Hal, reliuqueretur. GER. — 4 Hal. villico et contubernali. GEE. — 5 Taur.
J. Conieclur. 14. — Atque ita dudum Hal. et Vulg. BR. 86 Adde Menag. | Bolwit. GEB. Hal. volnerit. 6 Vulg. hic et in fequentibus: Maeuio. BR.
Amoen. Iur. Ciu. c..25. GER. — 87 Vulg. addit; mea. BR. — 88 Vulg. quae- | "7 Ap. Hal. et, abeft. 8 Vulg. inferit: teffator. BR. 9 Flor. fcripferat
yituv, BR. 89 Vulg. addit: teflamenti fcriptum erat. BR. . gO Hal. domo. librarius: refpoudi, fed antique et quafi ab eadem manu t addita. BR. — 10 Hal.
GEB. 91 Hal. et Vulg. inferunt: weis; BR. — 92 Hal. cum, Vulg. quan- | et Vulg. praefigunt fj. BR. — 11 Hal. refpondi. GEB. — 12 Vulg. addit: effe.
quam, loco: quammis. BR. 95 Hal. fuos. GEB. 94 Hal. et Vulg. in- | BR. 13 Hal. cui, loco: cum. GERB. I4 Gothofr. in nota: nubes.. Hal.
Íerunt: epiffola. BR.: — 95 Gothofr. in nota: in Piceno coheredi vxori. Hal. | GEB. 15 Hal. patieris. qE5. 1G Ap. Hal. et Vulg. dotem, abeft. & n.

Sed et idem Hal. antecedens: "»/ciae, nen habet. Quid fi legatur: regiones | | 17

^.

*
.
Vasdbe,

" JILLATO,DVPLAE EVICTIONE EXPROMISSA
RELIQVIS HEREDIBVS: I-T-A—V-£- SVB POENA C€EN-

Lneldet,

LJ Zi;.'&'ibv

A

fW

^"

(*«
ocCa. 4

Refpóndit , fupra zefponfam-

DIGESTORVM LIB. XXXII.

fentibus et confentientibus fratre et matre, quae etiam **
dotem eius auxit, et neuter eorum ftipulati funt dotem : mox
matri/filius et filia heredes exftiterunt: deinde in matrimonio

filia deceffit, marito herede reli&to. Quaefitum eft, cum

puella non ex caufa legati pecuniam in dotem ab heredibus
patris acceperat *?, fed mortuo fecundo marito materfamilias
fatta dotem reciperauerat !?: an heres eius ex caufa fideicom-
miffi fratri defunctág 7? teneatur in eam pecuniam, quam per-
cipere poffet, fi dotem ftipulatus effet? Refpondit , fecundum
eaquae proponerentur, non teneri. $. 8. Eius-^" heres, vel
legatarius rogatus eft, vt quendam adoptet ??, his verbis
adie£ctis, SY ALIAS ?? FECERIT,EXHERES ESTO: Vel,
PERDAT ?* tEGATVM. Quaefitum eft, fi non adoptaue-
rit, an el, quifdoptatus non eft ?5, actio quaedam ex fideicom-
miífo competit 75 ?. Refpondit, fideicommiffüt, quo quis ro-
gatur, vt adoptet, ratum non effe. $. 9. AGRI PLAGAM
9?1. QY AE EST IN REGIONE ILLA, ,MAEVirIS, ??

CTO VIRI BONI ?? ARBITRATV, ET HEREDI:I;'Auä;;
E I
Fäl,c-,

1

PV-.
BLIO ET GAIO TRANSCRIBI 2? yoOLO, PRETIO FA-

TVM PROMITTANT, EAM AGRI PLAGA M, PARTEM-.

VE EIVS AD SEIAM POSTEROSVE EIVS NON PER-
VENTVRAM QVAQVA ?? RATIONE ??, Quaefitum eft,
an legatum valeat, cum Publius emere velit, Gaius molit?

e€

Refpondit, eum, qui fideicommiffum praeftari fibi ?^ velit ,.
pofle partem dimidiam eius agri, qui legatus eft, petere,

quamuis alter perfequi ?? nolit. Ítem quaefitum eft , cautio,
quae interponi debeat ? fecundum voluptatem, pro quota
parte cuique heredüm praeftanda fit ? Refpondit, pro ea por-
tione, quae ex fideicommiffo praeftatur. $. ro. Sorori lega-
uit homines, quos nominauit teftamento, eiusque fidei com-
mifit, vt eadem mancipia filiis fuis cum obiret, reftitueret.
Quaefitum eft, adgnata ex his an defunctti filiif?" heredibus
reftituenda fint poft mortem legatariae , an remaneant[ad/ ^*
heredes eius? Refpofidit, ea 3?, quae poftea adgnata effent,
verbis fideicommiffi non contineri. .$. ix. Pater naturalis fi-
liae fuae, ex teftamento mariti eius , fideicommiffi debitor ^?,
cum ea mulier alii nuberet, non mandatu mulieris dotem ma-
rito eius dedit, et fibi reddi eam ftipulatus eft, fi fine liberis
filia moreretur: mulier filiam /yffcepit, Quaefitum eft, an fi-
deicomimiffum a patre exigere poffit? Refpondit, fi nec ratam
habuiffet dotem datam, fupereffe fideicommiffi petitionem.
Idem quaefiit **, an, fi pater accepto facere ftipulationem
velit, mulieri perfecutio fideicommiflorum/ ^^ deneganda fit ?
rel eumquejpatrem, de quo quaere-
retur, fi ita dediffet, vt mulier ratum haberet, poffe condi-
cere. $. r2.]Seium maritum fcripfit heredem, eique fubfti-

tuit Appiam alumnam, fideique heredis commifit, vt poft

s$nortem fuam hereditatem eidem alumnae reftitueret: aut, fi
quid ante contigiffet alumnae, tunc Valeriano fratris filio re-
ftitueret eandem hereditatem. Quaefitum eft , fi Seius yïüj;&s,
quidquid ad eum ex hereditate perueniffet, alumnae reftituif-
íet, an fecundum voluntatem defunctae id fecifle videretur:

*

v7 Hal et,loco: etiam. 18 Vulg. acteperit. B.
GEB. Vulg. recuperamerit. BR. — 20 Hal. defuntli. GE B.
et Vulg. Ejws, abelt.BR. — 22 Hal, et Vulg. adoptaret. B R.
Vulg. aliud. BR. 24, Hal. perdito. GEB.
q0n efl, abfunt. GE R. 26 Hal competat. 27 Hal. in margine; alas,
palam. GEB. 28 Vulg. Maenio. BR. 29 Taur, TRANSCRI^I. GEE.
30 Taur. 4ONI. GER. 31 Tau, EXPROMISSa. GEB. 32, Hal.
guaqnam. GEB. — £

19 Taur. recipera Berat.
21 Ap. Hal.

45 Graeca, hs "rb Buyesbv, eft haec formula in teftamentis,
de qua Cafaubonus ad Laert. Platot. L. III. p. n y6. BYNK. 34 Taur.
fV GER 45 Hal. et Vulg. profequi. BR. — 536 Hal. et Vulg. debet. BR.
47 Hal. et Vulg. an defuucii filiis, a baeredibus, BR. 58 Gothofr. in nota:
&d pro: apud vt L. vn. infra apud egim, a quo appellatur. L. ?. infra de incei-

23 Hal. aliter.
25 Ap. Hal. ei qui adoptatus |

387

praefertim cum haec eidem *? fubiituta elfet? Refpondit, fi

| viuo Seio Appia deceffiffet, non effe liberatum a fideicommit-

fo Valeriano reli&o. $. 13. Scaeuola refpondit, cum heres
Ícriptus rogatus effet, cum volet, alii reftituere hereditatem,
interim non eft compellendus ** ad fideicommiffum, ' Clau-
dius: poft mortem. enim ^? vtique creditur datum. $. 14.
Heredis fctipti fidei commiferat , vt Seiae vxori vniuerfagi re-
ftitueret hereditatem: et vxoris fidei commifit in haec verba:
^6 A "rE, SEIA, PETO, VT QVIDQVID AD TE -E-X-
HEREDITATE MEA PERVENERIT, EXCEPTIS HIS,
SI QVA "! T1BIi SVPRA LEGAVI, RELIQVVM OMNE
REDDAS *^*? nkgsTITVAS MEVIAE INFANTI DVL-
CISSIMAE. À QVA SEIA SATIS EXIGIYI VETO: CVM
SCIAM, EAM POTIVS REM AVCTVRAM, QVAM DE-
TRIMENTO FVTVRAM. Quaefitum eft, an ftatim Mae-
uia fideicommiffüm a Seia petere poffit? Refpondit, nihil|pro-
poni cur non ppoffit/ 14 'ep«s f/t, | :
x XLII. I1pgw libro/XXXH. Digeftorams; Tirivs
