E d n r geftorum.] ?? Ovr pvo praedia confinia habuerat, fuperio-

2
/ *'l
t

,

: A

fundum vendiderat: ?? in lege ita dixerat, vt aquam,
fulco aperto, emptori educere ?* in fundum inferiorem recte
liceat: fi emptor ex alió- fundo aquam acciperet, et eam in
inferiorem ducere vellet, qu&efitum eft, an poffit id fuo iure
facere, nec ne? Refpondi ??, nihil amplius, quam quod ipfius
fundi ficcandi caufa dériuaret, vicinum ?? inferiorem recipe-
re debere. . f ".
: XXX. InEw libro IV. Epitomarum ?* Alfeni-Dige-
diiorem. Qvi pvo praedia habebat, in vnius venditione
aquam, quae in fundo nafcebatur, et circafeam aquam late dé-
cem. pedes exceperat. Qugefitum eft, vtrum dominium loci
ad eum pertineat: an, vt per eum locum accedere poffit? Re-

" . . €x- . 3
fpondif, fi ita recepiffet 5?, cizRCA. EAM AQVAM LATE

w -

PEDES|DÉCEM, iter dumtaxat videri venditoris effe.

OT XXXL. lI vrrANYS dibre-H.-ex-Minicio-?9. Ta1iA

príedia continua trium dominorum adiecta 37 erant: /imi j ??

. f r *
imó^f 39 feruitutem

te, in füum agrum ducebat: poftea idem fümmum fundum

emit: deinde ^^ imum'fundum, in quem aquam (nduxerat,
d E

,. a. prdedii dominus, ex füummo fundo,
üu D aquae i?ggaehergg? et per medium fundum, domino conceden-

' vendidit. Qugefitum eft, num **z imus fundus id ius aquae

amififfet **5 : quia cum *? vtraque prgedia eiusdem dominifacta
effent, ipfa fibi feruire noir potüiffent? Negauit *?, amififfe
feruitutem : quia praedium, per quod aqua ducebatur, alterius
fuillet, et quemadmodum feruitus fümmo fundo, vt in imum
fundum aqua veniret, imponi aliter non potuiffet, quam vt
per medium -queque— fundum duceretur, fic eadem feruitus
eiusdem fundi amitti aliter non.poffet, nifi. eodem tempore

etiam per medium fundum aqua duci defiffet ^*, aut omni-

| Hal. inferit fundo. G En.

|

[ gt o ob o ovl g Coet

| Vat. III. Bynkersh^ATtéf: G x s.

ä*æj ^5 tria fimul pryedia vnius domini fa&aieffenf.fiï;
XXXIL At*icANvsuibro|VI-Quaeftionum, — Fv x-
Dvs mihi tecut communis eft: partem tuam mihi tradidifti,

24 Vulg. inferit 44ae, BR. — 25 Vulg. et. Etita
Weuif. nempe et Bynhersh., Reliqui Barb. Otob.
26 Vulg. fit. BR, Etaet Hal. GEB. — 27
28 Hal. izwowZv, GEB. 29 Vulg. praefigit
i. BR. 30 Hal, et Vulg. inferunt et. BR. 31 Vulg. dacere. BR. | 332
Hal. refpondit., G E. 33 Hal.et Vulg. inferunt zm. BR. 34 Hal. izb,
III. ézirouciv. GEB. 35 Hal. excepiffet. E feptem MSS. quinque Flor.
uentur, et in horum vno, puta Barb. fuperfcriptum £. e. excepiffet. BR, Flo-
rentinam habent praetej Barb. Otob. S, Cruc. 'Treuif. JBynkersh." Haloandrinam
36 Hal. ex Miuutio. GEB. 37 Gothofr. in no-
Vuleata: obiecta, Hal. vt Vulg. obecta. G E B.

25 Taur. baVenda. G x B.
c fex MSS. duo habent. g
$, Cruc. Bynkersh. alter!

ta:

139 Hal. ex fuo fundo in imum fundum, G €8. — 40 Hal. et, pro deinde. GEB. — 41a
Vulg. vtrum. BR, 41 P Flor, amiffiffet, evmox iterum amiffiffe. GEB. 42, Hal. et

z ais

Á
v m

/ïæt&e /»aa&'

Vantet n sj

? ! äPOU/ Za/ [C/ANS?MPJ /]00/*,2'

DIGESTORVM LIB. VIIIL

58 Hal. et Vulg. vnius. BR. -

TIT. IIL

et ad eundem viam per vicinum tuum proprium: reCte eo
modo feruitutem conftitutam ait: neque quod dici foleat 45,
per partes nec adquiri, nec imponi feruitutes poffe, ifto cafu
lotcüm hàbere. Hic enim non per partem ^* feruitutem ad-
quiri, vtpote ^5 cum in id tempus adquiratur, quo proprius
meus fundus futurus fit. uene » |
KXXIIL Ipxkw Llibro-IX. Qufeftipnum. Cv« Es-
SENT Imihi et tibi fundi duo communes,Titianus, et Seia-
nus, et in diuifione conueniffet, vt mihi "Titianus,/tibi Seia-
nus cederet, inuicem partes eorum traäiä)mug: et 1n traden-
do dictum eft, vt alteri per alterum aquam ducere liceret.
Reéte effe feruitutem impofitam, ait: maxime Ífi pacto ftipu-
latio fubdita fit. $. r. Per plurium praedia aquam ducig **,
quoquo modo impofita feruitute: nifi paCtum, vel ftipulaüo
etiam de hoc fuübfecuta eft, neque eorum cuiuis, neque alii
vicino poteris ?? Mauftum ex riuo cedere 5*: pa&o enim,urevjrefe
vel ftipulatione interuenientibus, et hoc concedi folet, quam- s
uis nullum praedium ipfum fibi feruire, neque feruitutis fru-
Ctus confütui poteft 5?. - |
.. XXXIV. ParziuriawNvs j[ibro-VIE.- Quaeftionum.
.Vmwvs ex fociis fundi communis permittendo ius effe ire
agere, nihil agit: et idéo, fi' duo praedia, quie mutuo fer-
uiebant, inter eosdem fuerint communicata, quoniam ferui-
tufés pro parte[?? retineri placet, ab altero feruitus alteri
remitti non poteft: quamuis enim vnusquisque fociorum fo-
lus fit, cui feruitus debetur, tamen quoniam non perfonae, fed
praedi$ deberént?^, neque adquiri libertas, neque ftmit- ) 5A]-
ti feruitus per partem ?? poterit. $. I, Si fons exarue-
rit, ex quo ductum aqu£e habeo, isque/pófU conftitutum 59
tempus ad fuas venas redierit, an aqugedu&tus amiffus erit,
quderitur? - s d |
XXXV. PAvrvslibro XV. ad Plautium. ET A-crz-
LICINVS ait, Caefarem Statilio Tauro refcripfiffe, in haec
verba: Higy.qui ex fundo Sutrino 5* aquam ducere foliti funt,
adierunt me, propofüeruntque, aquam, qua per aliquos, annos
vfi funt, ex fonte, qui eft in fundo Sutriho 53, ducere non
potuiffe, quod fons,exaruiffet: et poftea ex eo fonte aquápé
fluere c/öepiiþ-—ä petierintque a ?? me, vt, quod ies-non ne- L* jent.,
glegentia aut culpa fua amiferant, fed quiasducere non pote-
rant, his reftitueretur. Quorum mihi poftulatio cum non ini-
qua vifa fit, füccurrendum his putaui. Itaque quod ius ha-
buenjnt tunc, cum primum ? ea aqua peruenire ad eos non
potuit, id eis reftitui placet. f tumilo
AXXVL ILIpgw .* M d m: Cvx
FVNDO, quem ex duobus retinuit venditor, aquae ducendde
feruitus impofita fit, empto prfedio qusefita feruitus diftra- ,.
Cujm/ denuo praedigm fequitur 57?: nec ad rem pertinet;,;"lrf;y/.-wa
quod ftipulatio, qua p6enam promitti placuit, ad perfonam

T'írioc lafg Zeft i «deAQg mAeisx xalpew. Üdwroc ro) üdovroc fïfgft""*:*
àüg Tv xpjvuv Tuv wwrucusuxd)elaxys &v w 9* vszoroU TaTQUg um
qoU, Aiduw t wtot rl ol aot dotwruAOv eig xv oluíxv aov vyv &y
v 9? lcóug, 3j oTov Ó dv SovAer 99/. Quaero, en ex hac fcriptu-
quia, loco quia cum. GEB. — 43 Hal. et Vulg. 7vtegazi. B R. 442[211. defüffet. G & B.
45 Scilicet domznorum. Vulg.omnia.BR. 46 Vulg.folet.B8R. Etiam Hal, GE R.
47 Hal. pro parte. GER. 48 Hal ovtpasta. GER. 49 Hal. duci. GEB.
50 Hal. poterit. GER. 51 Vulg. concedere. E R. 52 Confer Noodt, [f.
Probab. lur. 3. GES. — $3 Hal. per paries. GEB. 54 Hal. et Vulg. prae-
dio debetur. BR. — 55 Hl pro parte. GEB. — 36 Hal, flatutum. GER. 57
Hal. Satriano, et in margine: alias, Sutriuo, alias, Sabino. Vulg, Sutriauo.
ER. 58 Hal vt fupra Satriemo. GEB. — 59 Ap. Hal.a, abeft. GER. — 6O
Hal. babuevaut priwum,cum ea aqu4, GE B. — 61 Hal. PAPINIANV S. GER.
62, Vulg. difiratto denuo praedio feguitur praedium. R. 65 Hal. PAVLV'S.
GE B. 64 Hal. in margine: aqxidum boc loco legendum putabat: £« xoivwe

6//
p —Swuwnt

;' Jnf?/:.uvfü A /u»ä I6

Tüc £V iC9À. xaTrucxtuucOtoue. GEB. 65 Ap. Hal. z2, abeft. GE E. 66
Id eft, Lucius Titius G. Seio fratri S. P. De 8444 fiuente im foutem, quem
patet

emptoris, fi ei forte £zui non licuiffet, relata eft. — ( t*«^ Ll
Vi X XXVII. w/ ?? |libre-tH- AX Novxiog mb . |

: 04!:« 4.(44, i 3 v

/

j

Vfjb vel vsque ad proprium * aliud eiusdem domini praedium ? | faciunt: nam et hic pro duabus domibus accipi debet. $. 2.
EC Quod fi eft, non videtur interrumpi feruitus, quamuis inter | Item, fi duo homines binas *? aedes communes habeamus, fi-
, eiusdem dormini prdedia flumen publicum intercedat. mul tradendo, idem efficere poffumus, ac fi ego folus proprias
, ^OSDELTO—IW« lf).i]r..äas Fedtes haberïm. .äed, ett I(ii .?par?gimttrat(fli.derimus, iäierh
: "n | : iet: fic tamen, vt nouiffima traditio efficiat etiam praeceden-
" Quffwggc QMM.VNIA PRAEDIORVM, TÀAM V RBA- tem traditionem[efficacem. .$-3. Sitamen alterae I1'1r1ius pro-L ïlf..m-;,m p
: & cfamemefhoks INORVMS, QYAM ao db L M Lc- | prife fint dedes, alterde .commu.n(ïïs.,jneutris feruitutem velad- . x!t*. o x
: A'T"f"**ba f/^ U - YXrrprANVS Llibro- Il. —nfütutionumz quirere, vel imponere me "^ poffe/fPomponius librä!gggüb Weva (ex 1] IT-
1 AEDIF icra vrbana quidem praediaappellamus: ceterum, | ex Sabino fcripfit *5./| Si 16 (injvenditione quis dixerit, fer- , (2uesa ——
P^ : et fi in villa aedificia fiht 7*, aeque feruitutes vrbano- | uasjfóre/aedes, quas vendidit *?, neceffe non habet liberas J «/7 poe
d . rum préediorum confüitui poffunt. $. I.Lïdeö autem hae fer- | tradere. Quare vel fuis aedibus eas feruas facere poteft, vel ^ 4 A u
-Uh [. 2/*-- yitutes praediorum appellantur, quoniam fine prfediis confti- | vicino concedere feruitutem, fcilicet ante tradifionem. — Plane p
. tui non poffunt:]nemo enim poteft feruitutem adquirere, vel | fi Titio feruas fore dixit, fi quidem Titio feruitutem concef- ;
6 —. "xwrbani, vel ruftici prfedii, nifi qui habet praedium ?. ff 1»«(:2- | ferit, aBITölut 18 eft: fi vero alii concefferit, ex empto tene- 7cc, f)f';/C,»;
; uamcueenPos L IpkMdibro-XVlL-ad-Edrétum: D& AQvA pér|bitur. À quo non abhorret, quod Marcellus libro Rxe$y4 —

1 | ;
" ! IV. IAfOLENVSZ" 9 ilibro X.-ex Caffio.- CAv ERI, VIL Pavrvsilibro-V.-ad-Sabinum, lIw TRADEN-
J vt ad certam altitudinem monumentum aedificetur, non poteft: | prs ynis aedibus ab eo, quiïinas habet, .fpec'ieg-iäyuitutis ex-/z;,,t*/,, JHh. al "':7 |
&J)æj(f uialid,/quod humani iuris effe defiit, feruitutem non recipit: | primenda eft: ne, fi generaliter fefüire diétum|]erit, aut nilfil E
" J&»qucut heilla quidem feruitus confiftere poteft, vt certus nu- | valeat, quia incertum fit ??, quae feruitus excepta íit, aut L 1.f
merus hominum in vno loco humetur. | | omnis ferüitus imponi debeat. -$:7T: Interpofitis quoque,alie- 47* XiUS «t X (v
P n fæmosäs:g;'. d DEM!lä-bPO* .I—PEþi&gïlafum. PnoPRIVM f'gl.um' nis aedibus ?^* ixppmgj]pote&:&g:luti ** Vt'algius. tolleregäfel CY ee..
jf - Affedos vendp ", an feruitutem talem iniungere poffim, vt mihi et &Qf-l]f?nere, licea:| vel etiam, fi iter debeatur, vt ita 26 Qop- C-.W;*)eä |
L | M vicino feruiat ? Similiter i commune fqläæ vendo, .vt-me;hl et | vale .caï,"ïf mediis aedibus feruitus poftea impofita fuerit: |
T w afocio. fesi'ü.iüþ an confequi poffim? Retpondi, feruitutem re- ficuti per plurium praedia feruitus imponi etiam dwex:üs tem-
UHNN . cipere 5, nifi fibi, nemo poteft. Adiectio itaque vicini pro | poribus poteft. Quamquam dici poteft, fi'tria praedia conti-
,th?w;;ï. : vfuperuacuo h-aþenda eft: ita vt tota feruitus ac;i;( eum, qui re- | nua habeam, et extremum t'1b1 tradam, vel tuo, vel meis prae- |
pl cep£rit ?, pertineat. Solum autem commune ",vendendo, vt | diis feruitutem adquiri poffe: fi vero extremo, quodretineam, ,, . 3:
u «Imihi et focio feruiat, efficere non poffum: quia per vnum fo- | quia et medium meum|fitJ feruitutem confiftere :H fed|fi rurfus, L/ Hs I ts
uï*:*ä .€jum communi folo feruitus adquiri non poteft. aut id, cui adquifita fit feruitus, aut medium alienauero, in- ^* ..

DIGESTORVM LIB.

ra ^" vfus aquae etiam ad heredeS QGaif Seij 9? pertineat?
Paulus refpondit, vfum aquae perfonalem ad heredem Seii
quafi vfuarii transmitti non oportere, Zzc.

jz' . XXVIIL IpE MLJibii.OgIJ«Manualiuæ.- FrnvwriwNEe 9?

"jnterueniente, via conftitui poteft, fi aut vado transiri poteft,
aut pontem habeat *?. Diuerfum *7, fi pontonibus traicia-
tur *?. Haecita, fiper *? vnius prffedia flumen currat: alio-
quin fi tua przedia mihi yicina fiht, deinde 'umen, deinde Ti-
tii praedia, deinde ** |via)publica, in quam iter mihi adquiri

J;*gæ volo, ïf&difpicänus, ne.nfhil vetet, a te mihi viam dari vs-

que ad flumen, ddinde a Titio vsque ad viam publicam ? Sed *^
videamus, num|et'fi tu eorum praediorum dominus fis, quae
trans flumen intra viam publicam fintj'idem iuris fit: quia
via confumnáari folet, vel ciuitate/tenus 7*7,4&391 vsque ad viam
publicam, vel vsque ad flumen, in quo pontonibus traiciatur,

haGet r m tollenda ex flumine, vel haurienda 3, vel fi quis ferui-

tutem caftello irfipofuerit, quidam dubitauerunt, f& hde ferui-

tutes non effent: fed refcripto Imperatoris Antonini ad Tul-

lianuni * adicitur, licet feruitus iure non valuit, fi tamen hac
jege comparauit, feu alio quocumque legitimo modo fibi hoc
i« ius adquifijt, tuendum effe eum,"qui hoc ius poffedit ?. -
PT. II 4GAr1vs libro-VH.-ad Edictum prouinciale Do-
L—mvM praediorum dominus, fi alterum ea lege tibi dedgrit,

vt id-praedium quod datur, feruiat ei, quód/ipfe retinet, vel

contra, iure impofita feruitus intellegitur.

VI. VrPiaANVSlibro-XXVIHE.-T9?-ad Sabinum.. Sz
, vc'c:/ü-w octaag ,
qutev meus in Iflbino iuffruxit, do coucedoque tibi gratuito digitum fiue ad domun,
quam iu. Iflbino tenes, fiue quocunque tandem volueris. Hanc verfionem etiam
Hal. in Jnterpretatione Graecorum fecutus eft, nifi quod more folito pro Ga-
ium, fubítituat Caium. GEB. 67 Hal. Qzaeritur am ex bac fcriptura. GEB.
68 Taur, Sef. GEZ. . 69 Vulg. inferit publico. BR.
71 Vulg. addit efl. BR. — 72 Hal. traiiciatur. . GEB. — 73 Hal. propter, GE B.
^4 Hal. Titii praedium, demum via. GEB. — 75 Vulg. praefigit id, B R. 6
Hal. inferit et, GEB. 77 KHal. et Vulg. vel vsque ad. ciuitatem, vel vsque ad
fiumnen. BR. — 778 Vulg. inferit vel. BR.- !

2, Vulgo addunt: wec quisquam feruitutem . debe-
3 Flor, eft awrienda. GER. 4 Wvlg. Iw

— 1 Vulg.funt GEB.
ve, nifi qui babet praedium. RR.

7

7o Hal. babet. GEB. -

MW uTC M V.

ovrs duas aedes habeat, et alteras tradat, poteft legem tra-
difioni dicere, vt veliftge, qu&e non traduntur, feruge fint his,
qude traduntur: vel contra, vt traditde retentis zedibus. fer-
uiant: parnique refert, vicinge fintambae edes, annon. Idem
erit.et in pyÁediis rufticis: nam etfi quis duos fundos habeat,
alium alii poteft ferugm facere, tradendo.A^^/Duas autem aedes
fimul tradendo non poteft efficere alteras alteris feruas: quia
néque adquirere alienis gedibus feruitutem, neque imponere
poteft. $. r. Si quis partem aedium tradgt "^. vel partem
fundi, non poteft feruitutem imponere: quia per partes ferui-
tus imponi non poteft, fed nec adquirii*«Plane, fi diuifit fun-
dum regionibus, et fic partem tradidit pro diuifo ^?, poteít
alterutri feruitutem imponere: quia non eft pars fundi, fed
fundus. Quod et in aedibus poteft dici, fi dominus, pariete
medio aedificato, vnam domum in duas diuiferit, vt plerique

I6I

Digeftorum fcribit: fi quis in tradendo dixerit fundum Titio
feruire, cum ei non feruiret, effet autem obligatus venditor
Titio ad feruitutem praeftandam, an agere pofht ex vendito,
vt'emptor feruitutem imponi patiatur prfedio, quod mercatus
eft? Magisque putat, permittendum agere. ldemque ait,1et/ W
fi ?^9 pofífit venditor Titio feruitutem vendere, aeque agere
permittendum. — Haec ?* ita demum, fi recipiendge ^^ ferui-
tutis gratia id in traditione'expreffum.eft. . Ceterum, fi quis,
inquit, veritus;;ne feruitus Titio debeatur, ideo hoc excepit,
non erit ex vendito a€tio, fi nullam feruitutem promifit. ;

terpellari e&m ^7?. donec medio praedio feruitus imponatur.
r :

VIIH.

lianum. BR. 5 Vulg. po]fä)lit. Ita e fex MSS,, vnus Bynkersh, fine gloff,
| BR, ReliquiTümt: Barb, Otob, $, Cruc, 1 /Bynkersh. cum gloff, G E&. TM
6 Hal. IABOLENV'S, GER. 7 Hal vendende. GEB. — 8 Hal excipere. , '

9 Hal. exceperit. G EB. 10 Hal. ib. XXVI. GER. 11 Hal.
I2 Hal. verba: pro diuifo locat poft potef. GEB, . 13 Taur.
14 Gothofr, in nota: non pofle, Hal. Nempe ap. Eundem
I5 Hal fcribéit. GEE.

G E B.
tradat. GEB.

sb me &beft, et eius locum 7à «ox occupat, G E B.
16 In Vulg. incipit L. Si iu venditione, tefte Contio, BR. 17 Vulg. vendit.
B R. 18 Vulg. abfolutus. BR. 19 Vulg. b. VIII. BR. 20 kHal et
vt, omiffo fi. GXB. 21 Hal Hoc. GER. 22 kl excipiendae. GEB.
23 Hal. eff. GR. 24. Vulg. inferit fernitus. BR. 254- Àp. Hal. veluti,
abeft. GX . 26 Vulg, inferit demmm. R, 27 Wulg. eam, BR.
28

;(jcufjww( "V0 Z. 'e;c:qfüuwauabu :yeru,ïutm "AC QU CC 3066;-(« AU 7' /ï/f/ —
" l

LÀ
4

IX. InzM dibro-X.-ad-Sabinum. Sz xrz, cuius prae-
dium mihi feruiebat, heres extiti, et eam ?? hereditatem ti-.
bi vendidi, reftitui in priftinum ftatum feruitus debet: quia
ld agitur, »€ quafi tu heres videaris extitiffe.
z ' .X. VLPIANVSs /Zibre-X.-ad-Sabinum. Qvripovripnp
ím: — venditor, feruitutis nomine, fibi ffäcipggg: vult, nominatim f-
£»: . €ipi oportet: nam illa generalis feceptio, ov1svs * EST *
vflltlt'fmuï,;;ï:a SERVITVS, VTIQVE ïo Es ad extraneos kpe:c.tm.et : 1-121;1
nihil profpicit venditori 3* adiura eiusconferuanda: nullax??

L. t^

*

E-—

fxm*

fFüLe Xl o XIZ

| Meri ao

"^ d n
00 Tüq UM )u
— 1

f&) f laec il a.

g. ——

aMv

.IAUT |[eft, deficit,

L3

[.

|| proficit, et in margine: alias, profpicit. GE.

162
MU :
VIIL.. PowPoxivs /libro-VtfE-ad-Sabinum. | S1
€vM duas haberem infulas, duobus eodem momento tradide-
ro, videndum eft, an. feruitus alterutris impofita valeat: quia
alienis quidem jedibus, nec imponi, nec adquiri feruitus
poteft: fed, ante tradifionem peractam, fuis magis adquirit,
vel imponit&is, qui tradit ?5: ideoque valebit fervitus.

N L] * . . . . 4 .ml
enim habuit, quia nemo ipfe fibi feruitutem debet: quinimmo,
et fi debitafüit ?? feruitus, deinde dominium rei feruientis per-
uenit ?^ ad me, confequenter dicitur ?? extingui feruitutem.

4.exm XI. PoumPoNwrvs llibee-XXXIIL -ad-Sabinum. R -

FECTIONIS gratia, accedendi ad ea loca, quae non feruiant,

facultas tributa eft his, quibus feruitus debétur: qua 395 ta-

men accedere eis fit neceffe: nifi in ceffione feruitutis nomi-

. a . pE A at ,
natim: praefinitum fit, quaaccederetur: e£ ideo nec fecundum

riuum, nec fupra eum, fi forte fub terra aqua ducatur, locum
[religiofum dominus foli.facere poteft, ne . feruitus intereat :

et id verum eft ifffed et deäyeffü'rum vel adleuaturum riuum,.

per quem aquare iure duci) poteftatem habes, nifi fi] 57, ne
* £ $ 1 E *
1d facerés, cautum fit. $.^r. Si
eft mihi aquam riuo ducere, tacitgk
z P ; AQU : :
reficere mfhi riuum liceat, vt adire, quaz?? proxime poffim
ad reficiendum eum ego, fabriqäe mel: item, vt fpatium re-
linquat mihi dominus fundi, quo ^* dextra et finiftra ad ri-
uum-adeam ^?, et quo terram;limum, lapidem, harenam, cal-

e,38 tuum fundum ius

cem ^?. jacere poffim. /
XIIl. PAavrvsHibre-XV.44-adSabinum. . Cvv Fv N-
pvs fundo feruit, vendito;queque fundo, feruitutes fequun-
tur. ^Aedificia quoque fundis, et fundi aedificiis eadem con-
diciore feruiunt. ; N

& *

. XILIE Wlxbfeïsfï—eþtmenum* VgNDriTOR
fundi.Geroniany ^?, fundo,iBgt;.räägg 49, quem retingebat*, le-
gem dederat, neccontra ^7?.eum piícatio ithynyíaria 'éxercea-

tur *^?. . Quamuis mari, quod natura omnibus patet, feruitus
imponi priuata lege non poteft, quia tamen bona fides contra-

étus legem féruari venditionis expofcit, perfonae potfidentium,

aut in ius eorum fuccedentium, per ftipulationis vel venditio-:

1

2,8-Vulg, tmdidz't: BR. . 29 Vixlg. eandem. R. | 30 Videtur olim verbum fubf-,:

ftantiuum non fuo poítum fuiffe loco, et poftquam hoc fa&um, pofterius deleri
fuifle negle&um, | Certe Taurellii haefitationem oftendunt afterifci ad prius eff,

pofiti; E , , coniectura legendum foret: mam illa geueralis veceptio, QVI-
BVS EST SERVITVS, vtique ad extraneos. pervtinet. Hal. habet: feraitus

vt ita fit, ad extraneos pertinet, |Vulg. feruitus, et ad extrameos pertinet, Y1n-
ter MSS. pro noftra conie&ura militant Vat, I; et Otob, dum et in iis alterum
Oéto alii habent yr Flor, . In Vat. IIL .ef7 pofterius recentiori
?riptum'. FCKFR. . Keliqua MSS. funt:Bgrb.
31. Hal. wec ipfi venditori
32 Hal. nallam, GEP. 23
35 Hal. diceretur, GEB.

atramento fuperdu&um, fuperqü
Vat. Il S, Cruc, Magl, Treuif, Bynkersh,! GE s.

Hal. fuiffet. Gxx. 34 Hal. peraeniffet. G E B.

..36 Flor. vocula q24, in quia, mütata eft, fuperfcripta Z; quam tamen correctio-

nem omnés récentiores fufpe&am-habuere, & R. Etnam Hal GEB.
go fi, abeft. ER. 38 Hal. et Vulg. pev. BR.
4O Hal.et Vulg. quam. BR. - 41 Hal qua. GEB. ^. 42 Hal. eam. GEE.
43 Hoc eft, riui«re]ïciend*i caufa egerere et collocare. Nam quod Flor. recentior
^manus ex Zatere, fecit. fücére, a nemine eft admiffum. - Bafil. xa)'w*g*bg vü Foyov
UAuv dmoTíÍSEcO s. B R. 44 . Hal. lib. V. GER. 45 Hal. Hierouiani. G E B.
46 Media o Flor. fat antique deleta eft. Malim itaque Botrzaso, vt Hal. et
Vulg. ER. — 47 Vulg. circa. B R.
-Hal. lapides. ^ Vulg. lapides znde. B R.

37 Vul-

50 Vulg. falariun.

le&ionem efle vitiofam. Etiam tres e nouem fcriptis codicibus habent falarium.

haec iura fequuntur, vt

39.Hal. et Vulg. tacite. BR. .

48 Hal. et Vulg. exerceretur. BR. — 49
: Flor. literam c
— quidam in'v conuertit, fed in hac audacia fubftitit. |^Vnde Ruffardi nota; Flor.

DIGESTORVM .LIB. VIIL TIT. IV.

nis legem obligantur. . $. I.,:,Si conftat, in tuo agro lapidici-
nas effe, inuito te, nec pritätö riec püblico nomine quisquam
lapicïqiä;— ^? cdedere poteft, cuijid faciendi ius non eft, nifi ta-
lis confuetudo in illis lapidicinis confiftat, vt, fi quis voluerit
ex his ((:?(edere, non aliter hoc faciat, nifi prius folitum fä]aa.
icjum, * pro hoc domino práeftát: ita tamen'lapides cÁedere
debet, poftquam fatisfaciat ** domino, vt neque Vfüs nécef- -
farii ?^ lapidis intercludatur, neque commoditas rei iure do- 4
mino adimatur. 1444/,,.. Aff norr: !
* XIVQBEVL, I 'S"ä ä 531 lbro- gïä-jDige&ofaæ ITER
nihil pl;;gþjbït, fi£/ ^* conftitui, vt qui'stiiïïärdiu dumtaxat eat : :
quod fezg/ ?? circa prgedia VJirþvana etiam neceffarium eft, zl« fere am 5

"

XV. PavrLvsilibro E Epitomarum 55 |Alfeni-Dige- Af&c :
ftorum) Qv Pxm certi ?* locum iter, aut aCtum alicui i gettdcun
ceffiffet 59,. eum .pluribus, per eundem locum, vel iter, vel/^"* 97
aCtum cedere pofle, verum eft. Quemadmodum fi quis vici- " ^"-
no fuas aedes feruas feciffet ??, nihilo minus aliis, quot vel-
let ??, multis eas 9?* aedes feruas facere poteft. RT.
XVI. Garvs |lrojH--Rerum-eottidianarum fine au-
reoram-"^. Po'rks T etiam- in teftamento heredem füum
quis damnare, ne altius aedes fuas tollat, ne luminibus aedium
vicinarum officiat, vel vt patiatur eum tignum in parietem
immittere, vel ftillicidia $? aduerfüs eum habere, vel vt pa-
tiatur vicinum per fundum fuum vel heredis ire, agere, aquam-
ue ex eo ducere. : |
$I

XMVLL PA'PI?TIJ;ANVS *ï* ibrc .—Oudefti
^5. » [ s ». AO $ 4 . & » P picd r i
PRECARIO Vlcinus;i tuo maceriam duxerit, interdicto, quod

íprecario habet 95, agi non poterit: nec maceria 'poüt'a,,do.tfü)&j?
natio feruitutis perfecta intellegitur: nec vtiliter intendétur, : :
ius fibi effe, inuito te, aedificatum habere: cum aedificium fo-
li condicionem fecutum, inutilem faciat intentionem. — Cete-
rum, fi in füo maéeriam precario, qui feruitutem tibi debuit,
duxerit, neque libertas vfucapietur, et interdiéto, quod preca- « pra :
rio habet, vtiliter cum eo agetur. Quod fi doiionis caufa
permiferis, t ^9 interdicto agere non poteris, let feruitus do-
nationeé tollitur| ".L sc&ge — - r p r D] 0 peffasyes.
. XVIII. Pavrvs libro L. Manualium. . REcEePTVv M
eft, vt plures domini, et non pariter cedentes, feruitutes 99
imponant, vel adquirant: vt tamen ex nouiífimo actu etiam
fuperiores confirmentur, perindeque fit, atque fi eodem tem-
pore omnes'ceffiffent: et ideo, fi is, qui primus ceffit 9?, vel
defunctus fit vel alio, genere "?, vel alio modo partem fuam fitex: raci.
alienauerit, poft deinde focius cefferit, nrhil agetur: cum enim,, 6". i
poftremus cedat **, non retro adquiri feruitus videtur, fed «"
perinde habetur, atque fi *?|poft|*?, cum poftremus cedat,
: MAT ^ omnes
Otob. folarium. |.-De voce folacium, vide Duker. de Latim. Veter. ICtor. p. 218.
Tresilli funt Barb. Otob. Treuif.

A. BR Nam Otob. folarium olim ha-
buit.. Reliqlïli Vat. L HL S. Bruc. Bynkersh. Hal. folatium. GEB. 5I
Hal. fatisfecit. "Wulg. fatisfecerit, BR.. — 52, Vulg. neceffarius. BR. — 53 Vulg.

Vipiauus. BR. 54 Hal. ftem mibil probibet, itev fic. GEB. 55 Ap. Hal,
fere, abeft. — Vulg. quod facere circa praedia. B. 56 Hal. ézmirouzZv. GE B.
.57 Hal. Vulg. omnes certum, et Flor. eft correctio in hunc modum minime re-

centiffima, quam adeo recipiendam exiftimo. BR. — 58 Hal ceffit..GEB.' 59
Hal. fecit. GE . 60 Hal. volet. GER. 61 Hal. easdem. GEE. 62,
Ap. Hal. fiue aureorum, abíunt. GEB. 63 Hal. fHllcidiaue. GEB. — ^ 64

.Hal. VLPIANV'S. WVulg..Paulus. 8BR.. ^ 65 Eioc eft, interditto de eo, quod
Thaceriam precario babet, ^ Hal. et H. a Porta 75 babet, deleuerunt. In duo-
bus de feptém MSS. eft: Je eo quod precario babet. l1n Vat. ML. reperi: quod
precario babeat, et fupra .4x0d, ícriptum z. quia. BR.| Duo illa funt Otob. et .. -
"Treuif.:reliqua Barb. S. Cruc. Bygnkershïr LCeterum Hal. 7à. babet, infra recur-T
rens pariter deleuit. GE 2.| — 66 Hál. pro et, habet boc. GE B. 67 Vulg. [
Ap, Hal. vel alio gemere, abfunt. X

68 Vulg. fermitutem. BR. 69 Vulg. cefferit. BR. 7O
Sed Sc. Geniilis Z, Parerg. 17. fequentia
Vel alio 1odo, vt gloffema, eliminanda cenfet, G E. 71 Hal. cedit, et mox — |
fimiliter. GEB.. . 72 Hal. ac fi. GER. 73 Flor. pofl, antiquis vncinulis — !
inclufum, ac deinde recentius linea transuerfa deletum eíft, ad-quam folam atten-——
diffe Taur. adeoque deletionem tanquam nouitiam fufpe&tam habuiffe. "Vide-
licet hic quoque vncinuli illi ob exilitatem fuam pun&orum fpeciem habent,
ceterum 72 pof?, ex fequenti poffremum, anticipatum . effe videtur, adeoqnä de-
lendum,

tolletur. BR..

fi:&ex;i
"
hi

Jéak

i du
V

DIGESTORVM .LIB.

omnes ceffiffent. Tgeitur rurfus hic aCtus pendebit, donec no-
uus focius cedat. Idem iurisjeft, etjifi vni ex dominis ceda-
tur, deinde jii) perfona focii aliquid diorüm acciderit. , Ergo
ex diuerfo, fi ei, qui non ceffit **, aliquid talgl.lf?.fgorum
contigerit, ex integro omnes cedere debebunt: tantunm enim
tempus eis remiffum eft, quo dare facere poffunt 7^, vel diuer-
fis temporibus poffit: et ideo non poteft.yni vel vnus cede-
re. Idemque dicendum eft, et ?? fijalter cedat| alter leget
feruitutes *5: nam, fi omnes focii legent feruitutes, et pari-
-ter eorum adeatur hereditas, poteft dici, vtile effe legatum: fi
diverfis temporibus, inutiliter dies legati cedit: nec *^ enim

ficutlviuentium, ita et defunftorum actus fufpendi receptum eft.

TIT..iW

LySI SERVITVS ViNDICETVR , VEL AD

ALIVM PERTINERE NEGETVR.

VrnPIANVS llbro—XIV.—ad —Edictum
cTrioNEs de feruitutibus * rufticis, fiue vrbanis, eorum
funt, quorum préedia funt. Sepulchra autem noftri do-
3ninii non funt. Atquin ? viam ad fepulchrum ipoffumus
| IIL. InEew lib : Dxe sERv1TV-
Tinvs in rem actiones competunt ? nobis, ad exemplum
earüum, quae ad vfumfruCtum pertinent, tam confefloria *,
quam negatoria:j confefforia ei, qui feruitutes; fibi competere
contendit: negatoria domino, qui E,jnegat. $. r. Haec autem

in rem a€tio confefforia nulli.?.,

. * E i d . ; ; .
petit: feruitutem enim nemomlvmdmare poteft, quam^s *, qui
dominium in fundo vicino habet, cui feruitutem dicit deberi.
$. 2. Re&e Neratius fcribit, fi medii lóci vfüsfructus legetur,
iter quoque fequi: per ea fcilicet loca fundi, per quae, qui vfum-
fractum;Ceffit 3, conftitueret, quatenus eft ad fruendum ne-
cefíarium: nam(gg"gj fciendum eft, iter, quod fruendi gratia fru-
. éuario praeftatur, non elfe feruitutem: neque enim poteft fo-
: li. fructuario feruitus deberi, fed fi fundo debedtur, et ipfe fru-
£. uarius ea vtetur. $. 3. Pomponius dicit, fruttuarium in-
Hel.exdauterditto de itinere vti pofle4fi hoc anno vfus eft: ? alibi enim
L£&cA, deiure,jid éítj in confelloria aCtione, alibi de fa&o,yxlpiþ hoc
—— interdicto, quaeritur: quod et Iulianus 11bro.igþqgä£gg;ey1.f1un39.
peeci. sj oCtauo; *?. Digeftorum. fcribit. Pro fententia luliani facit,
- quod Labeo fcribit, etiam fi teftator vfus fit **, qui legauit
vfumfructum, debere vtile interdictum fructuario dari: quem-
admodum ** heredi vel emptori competunt haec inxerdicta.

&Mexwev: — TII. IDEMW&HM, SEbp, et fi par-
tem fundi quis emerit, idem dicendum eft.

u,,"m 1V. IngMw thx:g.,*Xïvï-Ifï*ad"Eär&um— Locr corpus
-mon eft dominij/ipfius, cui feruitus debetur, fed ius eundi ha-
74 Beb $ L Qui 1ter[ïme aCtu, vel actum fine itinere habet,

L
fcy£:ze«: aCtione de feruitute vtetur. $. 2. In confefforia aCtione **,
X X^quae de feruitute mouetur, ,fru&us etia,m]veniunt. Sed vi-

deamus, qui effe früctus feruitutis poffünt? Et eft verius, id
9 ia x E pr'moy :

lendum, vt etiam idem Hal, Vulg. reliqui reiecerunt. BR. 74 Vulg. cefferit.

BR. 75 Ap. Hal. tale abeft. GER. 76 Vulg. poffint. .Ap. Hal. poffunt
abeft. BR. 71 Àp. Hal. et abeft. GEB. 78 Hal. et Vulg. hic et mox

iterum feruitutem. BR. 749 Hal. seque. GEB.
2, 'Yaur. aDquin. GEB.
5 Hal. wow. GEB. — 6 Vulg.
8 Hal. conceffit. GEB.
II Hal addit z

I Hal.inferit fiue. GEB.
petunt. GEB. 4 Taur. coMfefforia. GEB.
inferit alius. BR. 7 Ap. Hal. zs ignoratur. GEB.
9 Vulg. praefigit et. B R. 10 Vulg. lib. XVII. 8R.
fere. GEB. I2, Hal. inferit et. GEB.
Vulg. Im coufefforia quoque actione. BR, — Y4 Ap. Hal. fit, quod, abfunt. G E B.
15 Hal. et Vulg. feruitutem. BR. 16 'Yaur. itEnere. GEB. 17 Taur.
Qu. GER. 13 Hal aeffimatione. GEB. I9- Vulg. vi&foria vniüs aliis.
Xx Hal. vidloria etiam aliib. Ego fubaudio ex antecedentibus fingnlorum. ln quin-

l

l

alij quam domino fundi, com- .

5 Taur. coN- .

13 Hal. Iu confefforiam. actionem. !

que MSS. e decem Vulgatam reperi, In duobus 7à vnius poftea fuppletum eft, |

VIIL. IV

TIT.

demum fruCtuum nomine computandum, fi quid fit, quod ^*

interfit agentis, feruitutez5? non prohiberi. Sed étin nega-
toria a€tione, vt Labeo ait, fructus computantur, quanti in-
tereft petitoris, non vti fundi fui itinere *5 aduerfarium: et
hanc fententiam et Pomponius probat.
iter debetug plurium fit, Vnicuiqläeæ ;n folidum competit actio :

$. 2. $i fundus, kui *7* [ ]A mp a

X Ull. od X(

. Ld * : s M * * . T &
et ita -tjPomponius libro quadragexifimo [primo/ fcribit:ofed jj/z,, Ls o z
inägïïj/maigionem 18 id, quod intereft, veniet, fcilicet quod eius . "?^ £« cem .

intereft, iquiJexperietur. [Ttaque de iure quidem ipfo finguli
experientur,]et victoriajet ? aliisproderit, -Aéftimatio autem
ad :39/ quod eius intereft, reuocabitur ?*: quamuis per vnum
adquiri feruitus non polifit. $. 4. Sed et fi duorum fundus
fit, qui feruiï:,. aduerfus vnumquemque poterig ita agi: et, vt
Pomponius libro eodem fcribit, quisquis de&ädit, folidum de-
befireftituere: quia diuiflonem haec res non recipit. $. 5.
Si quis mihi itineris, vel a€tus, vel viae controuerfiam non
faciat, fedjreficere ?^?, fternere non patiatur, Pomponius libro,
eodem fcribit, confefforia aCtione mihi vtendum:|nam t fi
arborem im entemphabeat vicinus, quà.^? viam, vel iter
inuium, vel inhabile facit ^*^, Marcellus quoque apud lulia-

'num notat, iter petendum, vel viam vindicandam: fed de re-

feCtione vide et interdicto vti poffumus, quod' de itinere actu-
que reficiendo competit: non ?? tamen, fifilicegquis fterne-
re velit: nifi nominatim id conuenit. $. 6. Sed et-de Jíau-
íftu, quia feruitus eft, competunt nobis in rem a tiones.
$. 7. Competit autem ?* de feruitute aCtio domino aedificii,

.meganti feruitutem fe vicino debere, cuius aedes non in to-

tum liberae funt, fed ei, cum quo agitur, feruitutem non de-

bent: verbi gratia, habeo aedes, quibus funt vicinae ^* Se- ;
iange, et Semproniande: Sempronianis feruitutem debeo: ad-

uerfus dominum Seianarum volo experiri altius . me tollere
. . 79 . : . . — . o^
prohibentem, | i Tém) aCtione experiar: licet enim feruiant ae-
des meae, ei tamen, cum quo agitur, non feruiunt: hoc igi-
tur intendo, hübere me ius altius tollendi, inuito eo, cum quo
ago: quantum enim ad eum pertinet, liberas aedes Aiabeo.
$. 8. Si.cui omnino altius tollere non liceat, aduerfus eum
recte agätur, ius ei non effe tollere. Haec feruitus,|etiei, qui
vlteriores aedes habet, deberi poterit., - :

V. PAvrLvsÍílibro-XXLI.-ad Ediétum- ET rpEo, fi

inter meas et Titii aedes tuae aedes ?? intercedant, poffum

'Titii aedibus feruitutem imponere, ne liceat ei altius tollere,

. . . ; . [4 .
licet tuis non imponatur: quia donec tu non extollis, eft vti- 27

litas feruitutis ??. Vl | j
VI VriPIrANVS libro,XViL.-ad Edicttum, ET sx
forte qui medius eft, quia feruitutem non debqljat ?^, altius
éXtulerit aedificia fua, vt iam ego non videar luminibus tuis
obftaturus ?7, fi aedificauero, fruftra intendes, ius mtrhi non
effe ita aedificatum habere inuito te: fed fi intra tempus fta-
tutum rurfus depofuerit aedificium füuum vicinus, renafcetur
tibi vindicatjo. .$. 1. Sciendum tamen, in his feruitutibus pof-
fefforem eíffe &ürn; 3? iuris et petitorem, et, Ífi forte non ha-
beam aedificatum altiusin meo adlïääfa!ins]n'ieus poffeffor eft z
m nam,

Ceterum in Otob. ante vocem «idoria, fup-
pleta eft ea di&tio, quod ibi commodior fuperfcriþendi locug effet, quod facit
ad indagandas origines transpofitorum. BR. Quinque illa funt Barb. Vat. IV.
Pal L Bynkersh. Duo illa funt: Otob. et $. Cruc. et in. hoc pofteriori facta
eft fuppletio commodiori loco. Florentinam habent: Vat. F et HII. — Treuif.
