Re&ius Hal. m fententii:, quod etíecutus Taur. illud folita geminatione ex-
preffit. gR. Nempe sEN TZis. Rehd. vt Vulg. GEB. — 20 Hal. fufficit. GE B.
21 Ap. Hal.zn fententia, abfunt. GE B. 22 Ap. Hal. et Rehd. vel 4uae com- —
petuut, vt,abfunt. in Rehd. eft: zfurae fi competent, praefientuy. GER. — 23
Vulg. inferit: edi£um. GEB. — 24 Vulg. zu, abe&. &R. . 23 Taur. peaefta-
Vitur.GEB. 26 Hal. MARCELLVS.GER. 27 Hal.etRehd. deceffiffet.
In hoc tamen fuperfcriptum: v. receffiffet. G & B. 28 Rehd. aatem ita efli-
inandus. G E B. 29 Vulg. Nor. ceterae praeter Daudozam, cuique vei. Vide
A. Auguftin. J. Emend. vlt. iu fine. Ex XII. MSS. quae contuli., quinque cum
archetypo habent? c«zzsque. — Habuerat etiam S. Cruc. I. fed fa&tum ibi: cai-
que, vti femper habuerunt quinque alii. Denique Barb. habet: CHinscunque
rei. Conf. Bynkersh. III. Obf. vit. BR. Quinque priora Vat. L. HI. VI,
Pal. I $. Cruc. 1I. quibus adde Bynkersh. et Rehd, | Quinque pofteriora Vat,
II. IV. V. (?h.rz':/l.z'n. Pal. li. GE E. 30 Hal. et Réhd, ita diftinguunt ; ef? j;-
i tisanti.

—igaenti. Porro. GE ?.

tem, RR. Etiam Rehd. GEB.

$68 —— J DIGESTORVM LIB. XLIL TIT..L. 1l

terem quartanam habeat, vt in ea omnibus negotiis. fuper-
effe foleat: poterit dici, morbum fonticum non habere.

LXI. InkEM libro XLV. Digeftorum. Iw iudicati actio--

ne non priusratio haberi debet eius, cui prior reus condemna-
tus fuerit. : i :
. LXIL ArPnEeNvs VaRvs ?* libro VI. Digeftorum

a Paulo epitom iaet , iU
ram iudicaffet , an poffet eodem die iterum iudicare? KRefpon-

dit, non poffe. - |

LXIIL. Macen ?? libro II. de Appellationibus. $ A E-*- :

» E conftitutum eft, res inter alios iuc.iicatas aliis non praeiu-
dicare. Quod tamen quandam di&inftlonem,.habet;: nam fen-
tentia inter alios diéta aliis ?? quibusdam etiam fcientibu
obeft: quibusdam vero, etiam fi contra ipfos iudicatum fit,
üihil nocet. Nam.fcientibus nihil praeiudicat, veluti fi ex

duobus heredibus debitoris alter condemnatur: nam alteri in- |

atorum. Cv quaerebatur, iudex, fi perpe--

s3^|.

tegra defenfio eft, etiam fi cum herede fuo agi fcierit, Item.

fi ex duobus petitoribus alter vi&tus adquieuerit, alterius pe-
titioni non praeiudicatur: idque ita refcriptum eft. ?* Scien-
tibus fententia, quae inter alios data ?? eft, obeft, cum quis
de ea re, cuius actio vel defenfio primum fibi competit, fe-

quenti ?? agere patiatur : veluti fi creditor experiri paffus fit.

debitorem ?5 de proprietate pignoris, aut maritüs focerum,
vel vxorem de proprietate rei in dote ?? acceptae, aut pollef-

fcientia nocet *?, fuperioribus vero ^* non nocet, illa ra-
tio eft: quod qui fcit coheredem füum agere 4^?, prohibere
eum, quo minus vti velit, propria aCtione vel defeïgione
vtatur *?, non poteít: is vero, qui priorem dominum ^^ de-
fendere caufam patitur, ideo propter fcientiam praefcriptione
rei, quamuis inter alios iudicatae , fümmouetur, quia ex vo-

- Juntate eius de iure, quod ex perfona agentis habuit , iudica-

tum eft. .Nam etfi libertus meus, me interueniente, feruus

vel libertus alterius iudicetur, mihi praeiudicatur. Diuerfa.

caufa eft, fi fundum a te Titius petierit, quem ego quoque,
fed non ex perfona Titii, ad me petinere dico: nam quam-
uis contra Titium, me fciente, iudicatum fit, nullum tamen
praeiudicium patior: quia neque ex eo iure, quo Titius vi-
&us eft, vindico: neque potui Titio intercedere *^, quo mi-
nus iure fuo vtatur *9: ficuti et de coherede fupra diximus.

— for venditorem de proprietate rei emptae: et haec ita ex mul- |
tis Conftitutionibus intellegenda funt. Cur autem his quidem

LXIV. ScAkvora libro XXV. Digeftorum. Nx-

GoTroRvM geítorum condemnatus appellauit, et diu ne- .

gotium tracum ^* eft: quaefitum eft, appellatione eius in-
jufta pronuntiata, an , quo tardius iudicatum fit, vfuürae pe-
cuniae in condemnatum ^? deductae medii temporis debean-

tur? Refpondit ^?, fecundum ea quae proponentur 5?,

dandam vtilem aCtionem. — i

31 Hanc vocem: VARV'S. Brenkmannus in fuo
exemplo ftellulis inclufit, vt poftea fuppletam. Taur. habet: ALFENVS, fed
Brenkmanno tefte ícriptura in ALPHEN/VS, eft manifefta. G E. 32
Halet Vulg. MARCELLV'S. BR. Etiam Rehd. GER. !
GE B. 34 Gothofr. in nota: non obeft. Ha/. quod Cuiacius probat XIJ.
obf. 25. GEB. 35 Hal et Vulg. praefigunt: fed. Flor. eft praefixum: fi.
ERR. In Rehd. fed. GEB. — 36 Hal. dicfa. GEn. — 377 Hal. et Vulg. fequen-
38 Hal. fi creditorem experiri. debitor paffus
fit. Vulg. fi debitor expevivi pa[fus fit creditovem. BR. Rehd. vt Vulg. GER.
39 Hal.et Vulg. in dotem. Sed et Bafil. £ wgovà. B R. Rehd. 7n dotem. GER.
qo Hal.hic et paulo poft: moceat. — 41 In Rehd. vero, abeft. GEB. — 42
Vulg. addit : vel conueniri. BR. Etiam Rehd. GEB. -

Vulg. interdicere. E R. Etiam Rehd. G E 5. 46 Hal, vteretur. 47 Hal.

! 43 Ap. Hal. vel de-
fenfione vtatur, abfunt, GEB. —— 44 In Rehd. domiuum, abeft. GER. — 45

33 Hal. alias..

et Vulg, propenerentur. neque aliter MSS. — Ex o&o folus Vat. VT. habet: pro-:

2

tralatum. GEB. — ^ 48 Gothofr. in nota: 4l. condemnationem. Ita nempe:
Hal.er Vulg. BR.. Etiam Rehd. GEs. — 49 Hal. refpondetur. 50 Hal. |

TIT, ii
DE CONFESSIS.

Ia » Pavrvs libro LVI. ad Edictum.

"CWowxrEssvs pro iudicato eft, qui * quodammodo fua fens
^ tentia damnatur. -, 1 | .
II. VneriAmvs libro LVIILI. ad Edictum. Now fate-
tur, qui errat, nifi ius ignorauit. ! ! |
.. IIl Pavrvslibro IX. ad Plautium. IvrxaAwvs ait,
confeffum certum fe debere legatum, omnimodo damnan-
dum, etiam fi in rerum natura ^ non fuiffet, etfi * iam a na-
.tura receffit *: ita tamen, vt in .aeftimationem eius damnee

tur: quia confeffus pro iudicato habetur. ; |

occiderit, fi tamen occifus fit homo, ex confeffo ? tenetur. .
— V. VrpPr1ANvs libro XXVII. ad Edictum. Q vr Sti-
chum debere fe confeius eft, fiue mortuus iam Stichus erat,
fiue poft litis conteftationem decefferit, condemnandus eft. -
- "Ml IpEmwlibro V.5 de omnibus Tribunalibus. Ckmn-
T VM confeffus, proiudicato erit: incertum ", nonerit. $. r.
5i quis incertum confiteatur, vel ? corpus fit confeffus, ?
Stichum vel fundum dare fe oportere: vrgueri debet, vt cer-

certam quantitatem fateatur. , $. 2. Sed et fi fundum vindi-
cem meum effe, tuque confeffus fis: perinde habearis ** , at-

alia quacumque attione ciuili, vel honoraria, .vel interdicto
exhibitorio, vel reftitutorio, vel prohibitorio, dum quis con-

Praetorem voluntatem orationis Diui Marci debere: et omne
*5 omnino, quod quis confeffüs eft, pro iudicato haberi !^.
Dabitur igitur ex his aCtionibus, ex quibus dies datur ad re-
ftituendam rem, confeffo tempus ad reftitutionem: et, finon
reftituatur *?, lis aeftimabitur *9.. $. 3. Si quis, abfente ad-
uerfario, confeffus fit, videndum numquid non debeat pro iu-
dicato haberi *?: quia nec qui iurat de operis, obligatur *5,

tutorem , curatoremue ?? praefentem effe fufficit. . $.. 4;: Sed

ficiat, videamus?. Et. non puto fufficere. .$. 5. In pupillo tu-
toris auCtoritatem exigimus. Minorem a confeffione fua re-
flituemus. $. 6. Confeffi vtique poft confeffionem tempora
quafi ex caufa iudicati habebunt. [ : H
^ ^ VIL. ArR1cANvs libro V. Quaeftionum. Cv« fi-
deicommiffum peteretur, heres confeífus eft debere: arbiter
al reftituendum datus comperit nihil deberi: quaefitum eft,
an poffit abfoluere ? Refpondi , poffe intereffe, ?* qua ex cau-
fà nihil debeatur. Nam fi ob id, quod nullum fideicomr?iffum
| 1 uerit,

Gruc. I et I qui tamen mendofe: proporentur. His adde Bynkersh. et Rehd.
At Magl. vt Flor. GER.

f Hal et Vulg. qwia, loco: qui. BR. Rebd. vt Flor. GER. 2
Rehd. inferit: ves. G E B.
GEB. .4 Hal. recefferit. GER. 5 Vulg. ex coufe(fiene fua. B R. Rehd. ex
tonfeffione tenetur. GEB. ^ 6 Erat Flor. libro z. Sed vltimalitera z per obli-

mota: fi incertum. Hal. GEB. . 8 Hal. et Rehd. velati fi corpus. GEB. — 9
'Hal. praefigit: fí. Vulg. fed et fi. BR&. — Rehd. vt Vulg. GER. —
|Vulg. ztem i$, qui. BR. — .114 Flor. fa&um: babeberis. Hal. et. alii: tenebe-
|ris. BR. Rehd. vt Flor, factum. GE R.
,BR. Et in Rehd. GE2. .. 13 Vulg. et m omhi. BR.-
berE. Hal. et Rehd. babere, GEB. . 15 Hal. veflituat. GEB. . 16 Taur.
' aeftimaVitur. GEB. - 17 Taur. baberE. Etiam Hal.et Rehd. baberi. GEB.
48 Hal. obligetar. — 19 VWulg. folet. B8R. Hal. et Rehd. vt Flor. GEER. . 20

men ,

.. IV. Ipnxw libro XV. ad Plautium. — Sx is, cüm quo.
lege Aquilia agitur , confeffus eft, feruum occidiffe: licet non.

tum confiteatur. . Item eum *?, qui rem confeffus eft, vt -
que fi dominii mei fundum.effe pronuntiatum effet. Et '?fi.

uenitur, confiteatiír: dici poteft, in his omnibus fubfequi

nec foleat *? quis abfenti condemnari. Certe procuratorem,

an et ipfos procuratores, vel tutores, vel curatores fateri fuf- .

pimuntur. RR. Habent: proponerehtur Barb. Vàát. L. Chriftin. Pal. I. I..S. —

3 Hal. «on fit, aut iam.. n Rehd. et, abeft,-

quum traiecta ab ordinario relegente repofitum ; quinto. BR. . "7 Gothofr. in -
10 Hal. et ..

12, Ap. Hal..et Vulg. Et, abeft. .
15 Taur. ba- .

Rehd. tutoremue, 7à euratorem , emiffo.G£B. . 21 Hal pb)fl'e.-interef]ä ta-. -

CR
|
aftion
yii &
Ti

cd
(u'

jf
Uenit
eefit

loris
vt

yisl
qui
J
tüm
tele
iq
Ve i
h
ls c
gtl
Diomi

lufis
h
qua
Qul

m
fies

Ya
[
h
l.

nl
Tar.
(s
tuerj
UT

ïhofr.
Ts
d
u deï
defkï;

ertito
D t«
ii
Fünte
u^
t
RU
nle d
pro i
n ?
orett,
j M
lt
TU t
[n
ppit

foet
j e&:
T
n
foert

n
nu

) !
, i
UL

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. IL IIL IV. 869

fuerit, non debere eum abfoluere, . Si vero quia teftator for-
te foluendo non erat, aut ?? quod heres ?^5 omne folutum ef-
fe apud Praetorem dixerat, et cum controuerfia et conputatio
2* difficilior effet, arbiter datus fuerit: faluo officio eum abfo-
luturum: has enim partes eius effe, vt , fi in computatione ni-

hil inueniatur, poffit abfoluere: fed et ex fuperiore cafu ad

Praþtorem remittere debeot ?5, vt abfoluatur.

VIIIL. Pavrvs libro IV. ad Sabinum. . Now omni- |

modo confeffus condemnari debet ^* rei nomine, quae an in
rerum natura effet, incertum fit. dood |

JEITYS IIRO

DE CESSIONE BONOR V M.
/ Vrriaxvs libo XVIL ad'Edi&tum. —

rit, priuilepgium exigendi datur.

| II. Ingw libro XXI. ad Edictum. ' Iw perfonalibus
aCionibus, qui poftea quidem contraxerunt, verum vt pecu-

nia eorum ad priores creditores perueniat, in locum eorum
fuccedunt. CC gpa um BENEANC T | Vg
II..* Ingw libro LVIII. ad Edictum. Is qui bonis

ceffit, ante rerum venditionem vtique bonis fuüis non caret:

.quare, fi paratus fuerit fe defendere, bona eius non veneunt.

: IV. Ipngw libro LIX. ad Edictum. Is qui bonis cef-
fit, fi quid poftea adquifierit, in quantum facere poteft, con-
uenitur. $. r. Sabinus et Caffius putabant, eum, qui bonis
ceffit, ne quidem ab aliis, quibus debet, poffe inquietari.

V. PavrvslibroLVI. ad Edictum. Qv w paenitet |

bonis ceffiffe, poteft, defendendo fe, confequi, ne bona eius
veneant. | | |
VI. Vrrraxvslibro LXIV. ad Edictum. Qvr bo-
nis fuis ceffit, fi modicum aliquid poft bona fua vendita ad-
quifiuit: iterum bona eius non veneunt. Vnde ergo modum
hunc aeftimabimus *2 vtrum ex quantitate eius quod adquifi-
tum eft, an vero ex qualitate? Et putem, ex quantitate id

.. aeftimandum effe eius , quod quaefiit : dummodo illud fciamus,

Íi quid mifericordiae cauía ei fuerit reli&tum, puta menfttuum,
vel annuum, alimentorum nomine, non oportere propter hoc
bona eius iterato venundari: necenim fraudandus eft alimen-
tis cottidianis, Idem, et i vfusfructus ei fit concetfus vel.1e-
gatus, ex quo tantum percipitur, quantum ei alimentorum
nomine fatis eft. — . e i. n n nl o*
. VII. MopEsTi1Nvs libro IL PandeCtarum. | Sx debi-
toris bona venierint, poftulantibus creditoribus permittitur
rurfum eiusdem debitoris bona diftrahi, donec fuum confe-

'quantur: fi tales tamen facultates adquifitae funt ? debitori,

quibus Praetor moueri poffit.

fiteatur, audiri non debet.

men, qua. Vulg. poffc. intereft enim , qua. B R. Rehd. poffe. intereffe enim , qua. |

GEE. 22 Hal ast quia. GE B. . 23 Vulg. iuferit: aes. BR.. Rehd. absque

. diphtongo habet: es, loco: beres. GEB. — 24 "Taur. coNputatio. — 25 Hal. |

debet. GEB. — 26 Hal. et Vulg. inferunt: eius. BR. , Rehd. vt Flor. GE z.
I In Rehd. haec lex poft fequeutem fcripta. Erroris occafio eft ma-
nifefta, initiorum fimilitudo , neé monebát ICti diuerfüum nomen. GEB. — 7
Taur. aeffimaVimus. GEB. 4 Hal.fint. 4 Vulg. vel condemuetur. Hal.
condémneturue admodum probabiliter. Bn. .« Ob fequens: vel, vt Taur. po-
tuerit Ícribere coudemmetur V El. Immo Rehd. vt Hal.GEE, — 4 Hal. et Vulg.
in iure. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 6 Ap. Hal. Et, abcft. GE&. b
I Ap. Hal, et Vulg. zz, abeft. pz. Rehd. vt Flor. GEB. — 4 Go-
thofr. in nota: Al.timetur. lta' nempe ipfe Taur. in margine, et habent o-

mnes. alias commode fieri poffet: metuetur, maxinte ob literam finalem prae-

cedentis vocis. Sic in proximia lege $. 2. et 3. erat: facere fendi, pro: face-
ve defendi. BR. Etiam Hal. et Rehd. tzmetur, GEB.- — 3 Voulg. fideiuffores

dederit, BR, Etiam Rehd. GER. . 4 Vulg. faciat. 8 & Etiam Rehd. Gzz. |

CREDITORI, qui ob reftitutionem aedificiorum credide- | — | :
BONA EIVS, QVI IVDICIO SISTENDI CAVSA FIDE-

vt Vulgata: fufims et cum extenfione.] GE B.
.H. a Porta in II. fed confudit hunc locum cum fequenti. B R, 12 Ap.

IER MAncIA Nvslibro XV. Infitutionum. Boxrs
cedi non tantum in iure, fed etiam extra ius poteft. Et*
fufficit, et per nuntium vel per epiftulam id declarari.

: TIT. IV. !
QVIBVS EX CAVSIS IN POSSESSIONEM

| EATVR. LO
V LPIANVS libro XII. ad Edi&um.,

! I 'RxS fere caufae fünt, ex quibus in poffeffionem mitti
. folét, rei feruandae caufa, item legatorum feruandorum

gratia, et ventris nomine: damni enim infeéti nomine, ft.

non caueatur, non in ^ vniuerforum nomine fit miffio: fed.
rei tantum, de qua damnum tuetur ?. '

II. Inew libro V. ad Edictum. APRA-ETOR ait, rN

IVSSOREM DEDIT ?, S1 NEQVE POTESTATEM SVI
FACIET ^,NEQVE DEFENDERETVR ?, IRI IVBEBO,
$. 1. Poteftatem autem fui non facit, qui id agit, ne aduer-
farius eius copiam fui habeat. Ergo latitantis bona iubet pof-
fideri. $. 2. Quid *, fi non latitet, fed abfens non defen-
datur? nonne videtur poteftatem fui non facere? | $. 5. De-
fendi autem . videtur, qui per abfentiam (nam in nnullo dete-

riorem caufam aduerfarii " faciat?. $. 4. Haec verba, ? p g-
.FENDERETYVYR, 7xoxr(TUGc ? fcripta füntz vt neque fuf-.

ficiat vnquam defendiffe, fi non duret defenfio: neque ob:
fit, fi nunc offeratur. | Qu p d u
— Hl IpEM libro LIX. ad Edictum. A»v»p Iulianum
quaeritur, fi communem rem cum Titio pater pupilli habue-
rit, e£ communi diuidundo iudicio pupillus non defendatur,
nihilque erit, cuius nomine propter perfonam- patris conde-

mnatio fieri debeat: vtrum venire bona patris ** oporteat,

an vero rei feruandae caufa poffideantur? Et ait Iulianus *2,
fi quidem pater aliquos fruétus percepit, aut fecerit rem dete-
riorem ^*, bona eius venire poffunt: fi vero nihil fit, pro-
pter quod patris bona veneant,. '* pupilli poffideri, Marcel-
lus autem notat: perquam iniquum effet **, eum qui nihil

'cum pupillo contraxit, expeCtare eius ** pubertatem: quae

fententia habet rationem: ideoque cum contractus ex perfona
patris defcendat , dicendum erit, non effe exfpectandam pupil-
li pubertatem. | $. r. Contractum cum pupillo poteft dici, et

Í[fi cum feruo eius contraCctum Í(it: competit enim: aduerfus
.eum de.peculio actio. .
|caufis, ex quibus aduerfus pupillum a€tio datur, hoc idem
: ferüandum. Et facilius erit hoc probandum in feruo, qui in
reti domini vertit, aut iuffu eius^ * , aut fi inftitoria cum eo
- Wi d 0005 0. Pagi poffit. $. 2. Ego puto, et fi cum tutore eius contractum
VIII. VrPrANvslibro XXVI. Qvz cedit bonis, an- |
tequam debitum adgnofcat, condemnetur *, velinius 5 con-

Vnude probandum eft,.ex omnibus

eft, ex qua caufa attio in pupillum datur, magis eft *8, vt
Ediéto locus, fit, quafi cum €eo contratctum fit, $. 3. Si pu-
| : ^. pillus

5 Hal. defeudetuv. GEB. — 6 Vulg. Quod. BR. 7 Vulg. inférit: fu.
BR. EÉtiam Rehd. GEB. $ Hal. et Vulg. facit. BR. Etiám Rehd. GE R.
9 Rehd. praefigit: "egue. Hal. weque defendetur. GEB. .1O Vulg. ita
feripta fant. BR. Etiam Rehd. omiffa voce graeca, quam etiam Hal. vertit
II Non eft in Pand. Flor. ita

Hal. Iuliamus, abeft. GEE. — Y3 Hal et Vulg. aut vem deteriovem fecit.
Sed et Flor. v? fecerit , correQum eft. GER. Rehd. vt ifti. GER. 14
Vulg. praefigit: bona, quod ipfum Flor. abeffe notare voluit H. a Porta,
B R. 15 Vulg. effe. BR. Etiam Rehd. GEB. — 16 In Rehd, eius, abeft.
GEB, . 717 Hal et Vulg. fupplent: comtraxit. Et ita quoque Bafil. 2 ?«w

, &&Aeürti T0U Deemó]ou DoUAO; GUVRAMAEd peTÁ Tivóc, Malim tamen: egit. Libra-

rius etiam alia ratione peccauit in hoc loco; fcripferat enim : znuretmdominiuer-
titautiuffadominuseius, et redundans di&io: domings, deinde expun&a eft.
BR, Etiam Rehd. contraxit. G EE. 18 Hal et Vulg. effe. B&. Rehd. vt

liiiii2 Elor.

$70 DIGESTORVM LIB^XLIL TIT[. W. . .. ^

pillus heres extiterit álicui, exque ea *? caufa legata debeat:
videndum eft, an huic Edicto locus fit? maglsqqege&, vt
Marcellus fcribit, etiam pupilli poffe bona poffideri: effeque

etenim videtur impubes contrahere, cum adiit ^? heredi-

tatem. |
- IV. Pavrvs libro LVIII. ad Edictum. Sk» et is
qui mifcuit ^* fe, contrahere videtur. . — '
V. VrPriaANvs libro LIX. ad Edicttum. HaAtc au-
tem locum habent, quotiens pupillus non defendatur a quo-
cumque, fiue a tutore, vel curatore: [iue habeag tutorem
upillus, fiue non habeat: ceterum [i exiftat aliquis qui de-

fendere fit paratus, ceffabit rei feruandae caufa pofleffio. $. 1. -

Non defendi pupillum conftare debet, liquereque Praetori , vt
fic permittat bonorum poffeffionem. . Hoc autem conftare de-
bet fic: ?? euocandi funt ad Praetorem tutores pupilli, vt de-
fendant: fiautem non habet ?? tutores, requirendi cognati
2* yeladfines, et fi qui alii forte funt, quos verifimile eft
defenfionem pupilli, pupillae ?^?, non omifluros ?* , vel pro-
pter neceffitudinem , vel propter caritatem, vel qua alia ra-
tione: liberti etiam, fiqui funt idonei, euocandi, exquiren-
daque ?? defenfio. Si aut ^* negent fe defendere, aut non
negent, fed taceant, tunc Praetor poffeffionem dabit: tamdiu
fcilicet, quoad non defendatur ??: fi defendi coeperit ?? pu-
pillus vel pupilla, definet poffideri: idem eft et ** in furio-
fo: $. 2. Ait Praetor, sr 18 PVPILLVS IN SYAM T V-
TELAM VENERIT, EAVE PVPILLA. VIRIPOTENS
FVERIT, ET RECTE DEFENDETVR ??: EOS, QVI
BONA POSSIDENT, DE ?? POSSESSIONE DECEDE-
RE ?* Iv BEBO. $. 3. Recte defendi quid fit, videamus:
vtrum tantum copiam fui facere, et ad fufcipiendum iudicium

paratum efle, an vero et fatisdare omnimodo? Et quidem

non folum ipfis fe defendere volentibus hoc Edictum fcriptum
eft, fed ?* in rem: et ?? reCte defendetur. ?7?, hoc eft, vel
a fe, vel ab alio quocumque: fed fi alius defendat, erit ne-
ceffaria fatisdatio: fi ipfe, non puto necelffariam fatisdationem
$8: ergo oblata defenfione deici poterit interdicto reddito.
VI. Pavrvs libro quinquagenfimo * feptimo * ad Edi-
€&um, Iw poffeffionem mitti folet creditor ?? , etíi fub con-
dicione ei pecunia promifía fit. $. r. Cum dicitur, r E1vs
CVIVS BONA POSSESSA SVNT A CREDITORIBVS,
VENEANT, PRAETERQVAM ^? PyPILLI ET EIVS,
.QVI REIPVBLICAE CAVSA SINE DOLO MALO A-
rviT *': intellegimus, *^ eius qui dolo malo afuerit , pof-
fevenire, $. 2. *? Si ab hoftibus quis ^* captus fit, credito-

Flor. GE B. !
et Vulg. zmmüfcuit. RR. Rehd. vt Flor. GEE. — . 22 Rehd. conflare. de-
bet, et fic euocandi. G E B. 23 Kehd. babuerit. GER. Hal. fi tutores mon
babedt. —— 24 Kehd. inferit: funt. GEB. — 25 Hal. et Vulg, pupillaeue, 8 R.
Etiam Rehd. GE2. — 26 Taur. omiSuros. Sed et hodienum Flor. eft: ommi-
furos. B R. Rehd. obmiffuros. GE B. 27 Kehd. exequendaque. GE B. 28
Hal. et Vulg. autem. BR. Etiam Rehd. GEz.
30. Hal. coepit.. — 31 Ap. Hal. et. abeft.. . 32, Vulg, defendantur. BR. — 33
In Norica abeft: de. -
Íerunt: et. BR.

folemt creditores, et mox: eis. Bm. Etiam ita Rehd. GEB. — 40 Hal. et
Vulg. inferunt: et. BR. Etiam Rehd. GEz. 41 Hal et Vulg. abfuerit.
RR. Etiam Rehd. GEE. — 42, Vulg. praefigit: bona. BR. . 43 Hal. praefigit:
Sed et. Vulg. Et. BR. Rehd.vtVulg. GEB. — 44 In Rehd. auis, abeft. GE B.

Rehd. defendatur. G E B.

Reliqua MSS. funt; Vat. II IIL IV VI. Chriftin. Pal. T. S. Cruc. II. Bynkersh,
Vat. L et Pal, II Haec duo poftrema referunt; baéet, reliqua: babeat. lftis

Lj

detur;
in arbitrio hereditariorum creditorum, quid potius eligant: |

—.19 Rehd. ex qua. G'E..B'.*'. 20 Vulg. adit. B R. ; 21 Hal.

29 Vulg. defenduntur. & R. | eft. Sed diferte Bafil. Aey34veiw £ei. àv. 70 &ixpée xgóm]ec9m, B R. — Etiam in
34 Rehd. dïfcefiere. GEB. . 35 Hal. et Vulg. in- |
36 Hal. et Vulg. iuferunt: fic. BR. Rehd. fi. GEB. . 37

] | |/56. Hal. et Rehd. Jatitat, GER.
Rehd. defenderetur. GE B. — 38 Kehd. addit: effe. GEB.. — 39 Hal. et Vulg. |

| Rehd. GER.
4j Pro: latitabit, vt reor. Vulg. latitat. BR. Rehd. vt Vulg. GEÉ. 46 |
47 Quod vi et effe&u idem eft, ac fi foret: vt
boc edittum locum babeat. Et in $. Cruc, L fcriptum erat: Vt, pro: Cum; |
fed coaeue mutatum eft. ^Praeterea fuper: Cmum, in Barb. infertum : z. ad boc ||
vt. Pro: babeat, nonnulli fcripti exhibent: babet: atque ita etiam Hal. B. |

. res eius in- poffeffionem mittendi fünt: vt tamen non ftatim

bonorum venditio permittatur, fed interim bonis curator

VII. VunrriAwvslibro LIX. ad Edictum. . Fvrcr-
NIVvsS exiftimat, creditores rei feruandae caufa miffos n pof-
feffionem, ex his rebus ali non debere. $. rz. Praetor ait,
QVI FRAVDATIONIS/CAVSA LATITAVIT ^^,S1 BO-

NI VIRI ARBITRATY NON DEFENDETVR *?, x1vSs
.BONAPOSSIDERI VENDIQVE IVBEBO. $. 2. Cum**hoc
Edictum locum habeat , non fufficit ^*latitare, fed et ^? necef-

fe eft fraudationis caufa id fieri: neque quod ?? fraudationis
caufa fine latitatione fit, fatis eft ad poffeffionem et venditio-
nem: fed oportet fraudationis caufa latitare: et eft frequen-
tiffima haec caufa poffeffionis: nam in vfu 5* latitantium bo-
na poffidentur. $. 3. Si quis poffederit bona alicuius quafi

latitantis, qui non latitabat, et vendiderit: confequens erit .

dicere, venditionem bonorum fecutam nullius momenti effe,
$. 4. Quid fit autem latitare, videamus. Latitare eft , non ??,

| vt Cicero definit, turpis occultatio fui: potéft enim quis lati-
tare non turpi de caufa, veluti qui tyranni crudelitatem timet,

aut vim hoftium , aut domefticas feditiones. $. 5. Sed ?? is,

. qui fraudationis caufa latitet 5*, non tamen propter' credito-

res, etfi haec latitatio creditores fraudet, in ea tamen erit

caufa, ne hinc poffidere 5* bona eius poffint: quia non hoc.-
. animo latitet ?9?, vt fraudentur ?* creditores: animus . enim

latitantis quaeritur, quo animo latitet: vt fraudet creditores
?*, an alia ex caufa. $. 6. Quid ergo, fi duas caufas lati-
tandi habuit, vel plures, inter quas etiam fraudandi credito-

fes? an venditio reCte procedat? et puto probandum, fi plu-
. res caufae fintlatitationis, inter quas eft et fraudationis caufa,

nocere debere, pofleque hinc bona vendi, $. 7. Quid ??, fi
aduerfüs quosdam occultare fe confilium non eft, aduertus

quosdam eft? quid dicemus? et rectiffime Pomponius feribit ,
non aduerfus omnes latitationem exigendam, fed aduerfus
| eum,quem quisdecipere et fraudare latitatione deftinat. Vtrum

ergo omnes bona eius vendere poffuünt 9?, quia 9* latitat:
hoc eft, etiam hi 9?* aduerfus quos non latitat, quia verum

| efteum 9?, latitare: àn vero is folus , aduerfus quem latitat 5^? -
Et quidem verum.eft, eum latitare, et fraudationis caufa la-
titare, etfi non adüerfus :e 9? latitet. Sed illud tractan-
. dum ** Pomponius putat, an aduerfus me ?7, eumque 9? fo-.

.]um poffe hinc ?? venditionem impetrare, aduerfus quem lati-

tetur *9? $. 8. Latitare autem eft, cum tractu aliquo latere -

.f*: quemadmodum factitare "?, frequenter facere. — $. 9.
. Adeo autem latitatio animum et affe&tum latitantis *? fe defi-
ID T. PUR 4* : M ' : yderat,

; duobus fimilis eft Rehd. Gx &. 48 Rehd. inferit: eos. GER. — 49 Vulg.

ét, abeft. BR. Etiam Rehd. GEB. — 50 Ap. Hal.et Vulg. quod , abeíft. bie

. dem tamen poft : caufa, inferitur: fi. ER.. Kehd, wec fraudationis caufa fi fine
| latitatiome fit. GEB. — - 51 Id eft: zu vfum. Vulg. tamen hic comma ponit.
.BR. Etiam MSS. zu xvfu , conftanter feruant Barb. Vat. I. II. III, VI. Chriftin,
: Pal, 1. S. Cruc. L IT. Bynkersh. Etiam Rehd. GEz. — 52 Vulgo: ?t07, ab-
. Rehd. zoz, abeft. GE B. ^. 53 Hal. inferit: et. —— 54 Hal.latitat. — 55
Hal. et Vulg. poffideri. Etita Flor. fa&um. BR. Et ita etiam Rehd. GER.
57 Scriptum erat Flor. vt fraudetur credi-
tores, et deletis: ur, remanet: vt fraudet creditores, quod malumus. Taurel-
|lio pro regula fuit, a prima fcriptura quam minime abire, B. Rehd. vt Flor,
,corre&um. GEB. Et ita quoque habet Hal. nempe: fraudet creditores. 58
Ap..Hal. et in Kehd. creditores, abeft. GER. 59 Vulg. Quod. B R. Etiam
6o Vulg. peffrnt. BR. . 61 Hal.et Rehd. qui, loco: quia.
GER. .. 62, Flor. aliquis fecit: etiamfi. BR. . 63 Ap.Hal. eum , ebeft. G E B..
64 Rehd. latitatury. GEB. 65 Vulg. ommes, loco: me. BR. 66 Go«
thofr.in nota; A4j.ípe&andum. Et ita Taur,in margine: et Hal. et Rehd. G E .
67 Hal. et Vulg. aduerfus ommes. BR. Etiam Rehd. GER. 68. In Rehd.
que , abeft. GE z. 69 Hal et Vulg. bamc. BR. Etiam Rehd. GE s. . '7O
Hal. et Vulg. latitet.;BR.. Etiam Rehd. GER. 7X Hal. latitave. GE E.

"2 Rehd. addit: efft. GEz. Etüam Hal —— 73 Gothofr. in nota: 4l occul--
] d | i* tantis.

h.
o

jm i

61
atl
'au!d-
f

fram
jith
jb
6
2
d

32
DCCUI'
d

. 1 Àp. Hal. et, abeft. GE s.

DIGESTORVM LIB. XLIL TIT. IV. 871

derat; vt re&e di&um fit, furiofum hinc ^? venditionem pati
non poffe: quia non fe occultat, qui fuus non eft. $. 10..

Plane fi non defendatur furiofus, curatorem ei dandum: aut
bona eius vt poffideantür, nominatim permittendum eft *5.

Labeo autem [cribit, fi non inueniatur curator vel defenfor-

furiofi, fed et fi curator datus, eum non defendat: tunc re-
mouendum eum, et oportere Praetorem dare curatorem ali-
quem ex creditoribus, vt non amplius, quam neceffe eft, ex

bonis furiofi veneat: eaque feruanda Labeo ait, quae folent .

feruatri, cum venter in poffeffionem mittitur. $. rr. Plane

interdum bona eius, caufa cognita, vendenda erunt, fi vr-

gueat aes alienum, et dilatio damnum fit allatura creditori-

bus. ltaautem vendenda, vt quod fuperfit, furiofo detur: -

quia hominis eius ftatus 79 et habitus a pupilli condicione

Ton multum abhorret:. quod quidem non eft fine ratio-

ne. $. 12. Idemque et ?? in prodigo dicendum eft, ceteris-
que qui curatorum ope iunantur ^*: nec enim quisquam pro-
prie latitare eos dixerit. . $. r3. Illud fciendum eít, polffe

guemin— 79 eadem ciuitate effe, et latitare: et in alia ciuitate
o

, et non atitare. Etenim ?* qui in alia ciuitate fit, co-
piamque füi faciat in publico, ibique pareat *?, an latitet vi-
deamus? et ?? hodie hoc iure vtimur, vt fiue quis eodem
loci ** agát, fiue alio, fiue peregre agat ?^ , fi tamen occur-
fum creditoris euitet, latitare videatur. Denique eum quo-
que qui in foroeodem agat *9, (i circa columnas aut ftationes
fe occultet , videri latitare veteres'refponderunt: et poffe quem
aduerfüs alterum latitare, aduérfus alterum non: conftat au-
tem vt ipfe eius ?7 poffit bona vendere, aduerfus quem lati-
tat 99 . $. r4. Siin diem vel füb condicionem ?? debitor la-
titet: antequam dies vel condicio veniat, nón poffunt ?? bo-
na eius venire: quid enim intereft, debitor quis non fit, an

nondum conueniri poffit? nam'etfi non fit debitor, idem

dicemius. ldem erit dicendum, et fi quis habeat ?* quidem
actionem, fed talem, quae per exceptionem repellitur. $. 15.
Si quis ?^ aCtione de peculio, filii vel ferui nomine, conueniri
poffit: fi?9 latitet, eo iure vtimur, vt poffint bona eius poffi-

deri et venire, tametfi nihil fuerit in peculio: quia effe pot--

eft: et rei iüdicatae tempus fpectamus, vtrum fit, an non fit:
et quod ?^ teneat aCtio, etiam fi nihil in peculio fuerit.
$. 16. Item videamus, fi quis aduerfus in rem aCtionem lati-
tet, an bona eius poffideri venumque dari poffint? ?? Extat
Neratii fententia exiftimantis bona effe vendenda: *et* hoc
reícripto Hadriani continetur: quo iure vtimur. $. 17. Cel-
fus autem Sexto ?* refpondit, fi füundum, quem petere vo-

- lo, Titius poffideat, neque abfens defendatur: commodius

fe exiftimare, in fundum ?* pofleffione mittendum,. quam
bona eius poffideri: hoc ?? adnotandum eft, Celfum confuül-
tum non de latitante: fed de abfente. $. r8. Idem Celfus
exiftimat, fi is, a quo hereditatem petere velim, latitat ?? :

tantis. . Cum Flor. fit: latitantise, vt etiam Taur. fuo modo indicauit, fatius
eft, abundans e delere, quam tantam mutationem admittere. B R. -. Habet nem-
pe Taur. in textu: latitantiSe, at in margine occultawtis, eodemque, modo
praeter Hal, etiam Rehd. GEB. . 74 Baudoza. hanc. 75 Ap. Hal. ef?,
abeft. GEB. — 76 Vulg. quia omnis flatus eius. B R. Etita quoque Rehd. GE B.
78 Taur. z Bantur. GE B. 79 Flor. fuit:
quo iniuus, fed aptatum vt in Vulgatis. BR. — 8O Hal. et Rehd. addunt: effe.
GER. $1. Hal. Atenzm. Rehd. et eum. GEB. 82 Vulg. appareat. B R.
Etiam Rehd. GER. $3 Hal. et Vulg. fed, loco: et, BR. Etiam Rehd.
$84 Rehd. loco. G E B. 85. Ap. Hal. agat, abeít, GEB. 86 Rehd. agit.
GE B, 87 In Rehd. eius, abeft. GER. $8 Hal. latitet. GEE. 89
Hal.et Vulg. couditione. et Flor. s; deleta. BR. — Etiam Rehd, vt ifti. GEB.
9o Rehd. poffe. GEB. — 91 Hal babet. . 92 Hal. S? qui. GEB. — 93
Ap. Hal. fí, abeft. GEB. 94 Hal. quid. GE B. — 95 Hal. et Vulg. prae-
fipunt: Et. BR. — 96 Hal.et Vulg. Jibro fexto, loco: Sexto. &m. Etiam Rehd.
fexto l. GEB.. — 97 Gothofr. in nota; in fundi poffeffionem. Hal, Vt Hal.
ita et Vulg, et ita fa&tum Flor. BR. — Et ità quoque Rehd. GER. — 98 Hal,

F

commodiffime fieri poffe, vt in pofféffioiem mittar rerum , quas
pro herede, vel pro poffeffore poffidet: fed fi dolo fecit *99,
quo minus poffideret, bona eius poffidenda et vendenda funt *.
$. 19. Diuus quoque Piusin perfona eius, qui hereditatem
poffidens copiam fui non faciebat, referipfit, in poffeffionem
rerum hereditariarüm aduerfarium inducendum: in quo refcri-
pto ?.et fructum percipere iuíffit eum, qui per nimiam contu-
maciam poffefforis hereditatis, * vt lucro eius cedat, in pof-
feffionem induttus eft rerum hereditariarum.
VIH. IpEw libro LX. ad Edictum, S1 diu incertum
fit, heres extaturus ^, nec ne fit: caufa cognita permitti o-
portebit, bona rei feruandae cauía poffideri ?: et fi ita res
vrgueat vel condicio, bonum ? etiam hoc erit concedendum,
vt curator conftituatur : COUR COW :
: IX. PAvrvs libro quinquagenfimo * feptimo ad Edi-
C&um.. VNvs ex creditoribus. $. r. Si alter ex heredibus

intra tempors fiti praeftituta deliberet adire hereditatem , alter

vero neget fe aditurum: videndum eft, quid creditoribus agen-
dum fit? Et placet, interim eos in poffeffonem mittendos
cuí£todiae cauía, donec appareat, is qui deliberat, vtrum ad-
gnofcat partem fuam, an non adgnofcat, ,
X. VrP1ANVvs libro oCtacenfimo ? primo ad Edictum.
Sr1 pupillus praefens fit, tutorem autem non habeat, pro ab-
fente habendus eft. . | |
XI. PAvrvs libro VIII. ad Plautium. . S1 filiofami-
lias legatum vel fideicommiffum fub condicione relictum fit,
dicendum eít, tam ipfüm quam patrem in pofleffionem mit-
tendos effe: quia ambo fpem commodi habent.
Xll. PouwroNivslibro XXIII. ad Quintum Mucium.
Cv legatorum ? vel fideicommitfi *? feruandi caufa, vel
quia damni infeCti nobis non caueatur, bona poffidere Prae-:
tor permittit, vel ventris nomine in poffeffionem nos mit-
tit, non poffidemus: fed magis cuftodiam rerum, et obfer-
uationem nobis concedit. j EC
XHI. ParrwrANvs libro XIV. Refponforum. .Ap
cognitionem Imperatorum a Praefide prouinciae remiffus, et
fi in ceteris litibus Romae defendere fe non cogitur: tamen
in prouincia defendendus eft. . Nam et exilio temporario pu-
niti, fi defenfor non exiftat, bona veneunt. [
: XIV. Pavrvs libro II. Quaeftionum. . S1 quis **
creditorem prohibuerit bona debitoris ingredi *?^, datur in
eum actio *? quanti ea resfit **. $. r. Sed etfi quis legato-
rum feruandorum caufa miffus in poffeffionem admiffus non
eft, fi legati condicio pendeat, licet poffit deficere, aeftime-
tur *5 tamen id quod legatum eft: quia intereft eius cautum
habere. $. 2. Creditor autem condicionalis in poffeffionem
non mittitur; quiais mittitur, qui poteft bona ex Edicto ven-
dere. | / |

XV.

bie. Etita faQdum Flor. BR. Etita Rehd. GEB. — 99 Hal. lattet. IOO0
Hal. fecerit. | Hal vendenda effe. — 2 Etiamnunc eft Flor. u quo vefcri-
ptum et fruclum. BR. 3 Rehd. praefigit: et. GEB. — 4 Vulg. fit, ex te-
flumento baeres extiturus. Hal. quoque habet; exflitwrus. B R. Et Rehd. GE s.
5 Etiamnunc Flor. eft: poffidere. B R. 'Faur. forte erat dare: poffiderE. GE B.
6 Steph. H. a Porta in vtraque Baudoza et Hervag. vel couditio bouorum, et
