l "m fermlüpm eft. No.bgg probabile vidcn.u- librarium Florcgtinum omiH':am vocem
,7«4,, x iure alieno loco adicciffe, adeoque reftituendum effe : debitum. ;ure. petz poffe, du-

jt : J: .fT ijz'mn non eft. BR. Coníuluit hic Brenkm. P;gir ?'.Perl.b L S. Cruc. Treuif.. Byn-
| fk.,.- 'kersh. fed omnia reperit hic fe habere vt Vulg iB.Vfo,*f.*(ä-
abeit. GER. 20 Nempe Vrbis Romae, quod ad Veteris Romae exemplum
etiam Conftantinopoli fuit conceffum. — Prouincialibus idem indulfit Iuftinianus
in L. vlt. C. in.quib. cauf. pign. vel bypotb. tac. coutrab.. . Noodt. c. 2. de Pa-
&i GEB. . 21 Vulg. locatis. BR. . 22, Vulg. inferit et. BR. 23 Hal.
et Vulg. boc. BR. 24 T rei recentioris notae effe videtur. B R. 2,5 Hal.
eft et, loco etiam, verbo nempe fubftantiuo, quod eft in fine incifi, huc trans-
lato, G E. 26 Vulg inferit dos. BR. 27 Vulgo fi, abeft. BR. 28
Hal. expreffum. fit, vt muptiis, et mox ename[cat. GEB. 29 Hal confulto,
deleto nempe pun&o poft placet. G EB. 30 Vide haec explicantem Noodt.
c. 12.de Paüi$. GEB. — 31 Hal.funt. GEB. — 32 Ap. Hal. ex, abeft. GEB.
33 T? priuata, recentioris notae effe videtur. — Omitti vult Raeuard. IV. Far. 1.
l 'fu vidg Noodt. de Pactis «. 7. BR, Adde Stekium m Vindic. Leg. Amnticri-
! tic. c. 2. lac. Gothofredum Amimaduerf.. Inr.. Ciu. c. $. et Gregor. Lopez pa-
riter in Znmaduer[. Iur, Ciu.c. j. GEB. — 34 Gothofr. in nota. Haloand.
legit per principem. |Kial. omnino legit per principem aut uotie$, habet tamen
quoque in margine: alias, per pacem, quoties. N gccem MSS.gquae contuli, ha-
bent:.per pacem. Etiam Bafilica, 9? àg^vwe, de pace. BÉ,) — Haefit omnino
Brenkm. ad hunc locum, et ideo in margine collationum alleüit: f. propter pa-
cem, lnipfis tamen collationibus ad Florentinam habet: dec Barb. Vat. I. 1.
MII. Pal. L. S. Cruc, Treuif. Magliab. Bynkersh. Et ruríus in margine: In Pal.
A. fuit erat pro fit. Adde Noodt. de Paclis c. 7. GEB. . 35 De hoc pro-
nomine videtur addubitaffe Taur. quoniam fequens verbum pacifcuntur, paffiue
accipi poterat, vt plura in Pand. BR. 36 Vide Noodt..c. $. de Paétis, vbi
fimul coniicit, legitimae conuentionis definitionem ex Paulo minus apte iun-
Qam effe textui Vlpiani, in quo conuentio legitima videtur eíffe conuentio iuris
ciuilis, quales funt nexum, dotis di&tio, ftipulatio, acceptilatio, contraQtus no-

Ap. Hal. etam, -

*
1
!
!

3.y.lmr*ä)jä/ qà 9. P fl EPT
39
Si ob maleficium, ne fiat *?, promiffum fit, nulla eft obligatio

ex hac conuentione. $44. Sed cum nulla fubeft caufa, pro-
pter ?? conuentionem hic conftat non poffe conftitui obliga-

tionem. gitur nuda pactio obligationem[non] parit, fed parit £/J7t
exceptionem. — $. 5. Quinimmo jnterdumiformat ?* . ipfam L o , ;

aCtionem, vt in bonge fidei iudiciis. Solemus enim dicere, pa-
&a conuenta ineffe bonae fidei iudiciis. Sed hoc fic accipien-
dum eft, vt fi quidem ex continenti ?? pa&ta fubfecuta funt,
etiam ex parte actoris infint: ?E ex interuallo, non (ir -
nec valebunt, fi agatu?*: ne exjpatto aCtio nafcatur, — Vtputa,
poft diuortium conuenit, ne témpore ftatuto 55 dilationis dos
reddatur, fed ftatim: hoc non valebit, ne ex(patto aCtio naíca-
tur. Idem Marcellus fcribit: et fi ?* in tutelae aCtionencon-
uenit ??, vt maiores, quam ftatutae funt, vfurae praeftentur,
locum non habebit, ne ex pacto nafcatur dctio: ea enim pacta
infunt, quae legem contractui dant, id eft ?^?, quae in ingreffu
contractu&| faCta funt. j4Idem refponfum ício a Papiniano ??, n /«Q,
et 9? fi poft emptionem ex interuallo aliquid extra naturam. /JJfft, , 5 :
contraéctus conueniat: ob hanc caufam agi ex empto non poffe — - -
propter eandem regulam, ne ex|pa&to actio nafcatur. Quod et;«^s«
in omnibus bonde fidei iudiciis 9* erit dicendum. Sed ex
parte rei locum habebit pactum: quia folent et ea pacta, quae I
poftea interponuntur, parere exceptiones. $. 6. Adeo au- //'UMZIM." b
tem,df?. bonae fidei iudiciis exceptiones 9? poftea(fhCtae, quae fon m
ex eodemtfgïït/ coütractd, infünt, vt conftet in emptione, cete- »brca. g-ï:ä;, 1
risque bonae fidei iudiciis, re nondum fequta pofle abiri ab em&"*mf ä;://:)äzw. !
ptione. Siigitur in totum poteft, cur non gf pars eius pactio- ""g*b'f n E
ne mutari poteft? Et hdec ita Pomponius libro [eXto ad Edi-2ae — 77 E
&um 9^ fcribit. Quod cum,eltJ * etiam * ^5 ex parte agen-
tis pa&tio locum habet, vt(etd actionem proficiat, nondum re — Z£.f . :
fecuta, eadem ratione: nam fi poteft tota res tolli, cur non et, 4« «a j« Go o
reformari: vt quagdammodo quafi renouatus contraéctus videa- mf,ffzäï"ïïïf*'a*t*w
tur? quod non üinfuptiliter dici poteft. Vnde illud aeque non x
reprobo, quod Pomponius,libris $9 le&ionum probat: poffe Q fec P0 h;g'*;;
in parte $* recedi pacto ab emptionelit quafi repetita parts ? dv v P'*//e' a
emptione. Sed 9^.cum duo heredés emptorij,exítiterunt, - í
venditor ^9? cum altero paCtus eft, vt ab emptione recedere-
tur: ait Iulianüs valere paCtionem, et diffolui pro parte emptio-
nem:

U f* !fu'.'fæin Ü

* cZxod»

;7,;24

J('c Wäæzk.' €x
D

ET R

37 Taut. ád-

minum iuris gentium conuentionibus rite opponendae. GEB.
40 Id eft,

inBatur. GEB. — 538 Taur. sIn. GEB. 39 Hal. des. GEB.

contractum. G EB. 41 Hal. facias xoj CcuvéAAuyum Ewar, et binc etc, — Grae-
caque vertit: etcoutra&wmneffe. GEB. — 42 Hal. aclionem. G E B. 43 Hal.
et Vulg. Mavrciano. BR, 44 'Yaur. Pampbilu Mamsnnittas. GE B. 45 Ap.

Hal. fcribit, abeft. GEP.
. vid. ap Noodt. c. 9. de Padiis. GEB.
nofcatur. GEB. 49. Hal. fi vt analeficium fiat, notatus ab Anton. Augufti-
no L Emend. 2. tefte Noodt. c. 9. de. Pa&is Conf, L. $0. iufr. b. Exprefle
item Bafilica: 3jà cà gqà moWicaí 7) ÜvwmoV. BR. 50 Hal. praeter. GER.
51 Vulg. iuformat. BR. 22 E» 2gx;. Leunclau. IJ. Not. od Digefía c. 11.
G EB. 53 Hal. praefigit i. Immo hoc et Flor. eít adícriptum, fed recen-
tius, potuit facilius excidere ob antecedens zmfimt. BR. — /54 Hal. et Vulg.
agatur. BR. 55 Hal. flato. GEB. 56 Hal etimuf. GEs. — 57 Hal
conneniat. GEB. 58 Hoc id eff, non definit, fcd declarat. Vid. Noodt. de
Patlis c. 11. et adde Mercer. 1. Opin. 16. GEB. 59 Et quidem in L. 72.
infr. de. Contrab. Emt. vide Noodt. alleg. c. 11. de Paclis. GEB. 60 Ap.
Hal. et, abeft. Gx B. 61 Taur. fidelIudicis. GEB. 62 Hal. et Vulg. in-
ferunt z. BR. 63 Gothofr. in nota Al paétiones. Hal. habet pacomes,
et in margine: alias, connentiones, im pand. Fl. quod. ipfum. fi quis vrgeat, pofjet
forte obtineri per L. 3. de vefc. vendit. Vulg. et MS. Bynkersh. fine giolfis
commentiones. Florentinam tuetur Noodt. de Pa&. c. 1:. BR. Et etiam Aue-
ran. Iuterpr. Tur. lib. I. c. 14. GER. 64 Taur, in Adnot. fexto ad edictum
fic in Pand. auimaduerteudum. tamen Pomponium ad Sabinmm tamtum et ad
Plautium, wom ad. ediclum — fcripfiffe. G E B. 65 Suppletam hanc pariiculam
non habet Hal, 8 R. 66 Vulg. lib. 1II. B. 67 Hal. et Vulg. partem.
sR. . 68 MSS. pleraque habent.repetita paclis emptione, vt Vat, JI7 'Taurin.
IV. Barb. $, .Cruc. Magl. Treuif. Bynkersh. — In Vat. IL tamen et Treuif. cor-
re&um in partis. — Florentinam fequuntur Vat. L et Pal K et antiquior Dyn-
"kersh. Solus Vat. IT. habet padi ezmptione, B R. — Conf, Bynkersh. V. Obf. 2 f.
GER, 69 Hal. luferit et. Gz &. 7O Hal exfüterint, fi. venditor. GEB.

46 Quare Iulianus a Mauriciano reprehenfus fit,
47 Vulg. iucertam. BR. 48 Hal.

V 3 7

L W * :

, * E

LLf

L.1f$.

&nua.D : '

2 3 4

* 4 :

E

"

4o DIGESTORVM

2 Q5,]Bem: quoniamjet ** exalio contra&tu pacifcendo alter ex here-
— - dibusadquirere fibi potuit exceptionem 7?. Vtrumqueitaquelfre-
&e/ ?? placet/ et|quod Tulianus, et quod Pomponius [7^. | $—7:
hk ,,D/'u.AitQPraetog |PACTA CONVENTA, QVAE NEQVE DOLO
MALO,NEQVEADVERSVS LEGES, PLEBIS SCITA, SE-
NATVSCONSVLTA,libricTA *? PRINCIPVM, NEQVE

* H

|" :
*/"','i; j th?" ..IQVO FRAVS CVI| EORVM FIAT, FACTA ERVNT,
|dL 2een£- L""l s ERnvABO. $. 8. Pactorum 77 qu£edam in rem fünt, qufedam
| L J uam in perfonam. n rem funt, quotiexs generaliter pacifqor, nejf ?

Lsb Pa petam: in perfonam, quoties, nejá/ perfona petam *?, id eft,
nea Lucio Titio petam. Vtrum autem in rem, an in perfo-
nam |paCtum |faétum eft ??, non minus ^* ex verbis d
quam ex mente conuenientium /g&mandum eít: plerumque

$u E enim, vt et 9? Pedius ait, perfona patto inferitur, non vt per-
fonale paCtum fiat, fed vt demonítretur cum quo pactum factum
eft. $. 9. Doro wALO ait Praetor pactum fe non feruatu-
d dN rum. Dolus malus fitj $$ calliditate, et fallacia: et vt ait Pe-
É dius, dolo malo pactum fit, quotieus circumfcribendi alterius
275 cauía, aliud. agitur, et aliud 55 agi fimulatur. $. ro. 5ed fi

fraudandi caufa paCtum fatctum ?* dicatur, nihil Praetor (di-
»peruacuum 92: iniquum, fijquod femel remifit creditor debi-
tori fuo bona fide, iterum hoc conetur deftruere: fuperuacuum,
fi $? deceptus hoc fecerit: ineft enim douljgget fraus. $. rr.
. Siue autem ab initio dolo malo pactum fac um .e.ig fiue poft
f'fä/ pactum dolo malo aliquid fa&tum eft, nocebit exceptio, propter
: haec Verbaaädi&i, Ilg(ägg ?Oo fiat, $. r2. Quod fere nouiffi-
ma ?* parte pactorum ita folet inferi, rogaui;li]äþius, þf;popo13.-
hagt dit Máeuius: híec verba non tantum ?? patctionis locó acci-
iuntur, fed etiam ftipulationis. Ideoquew ftipulatu nafcitur
a€tio: nifl contrarium fpecialiterfadprobetur ??, quo$?^ non
animo ftipulantium hoc factum eft, fed tantum pacifcentium.
$. r3. Si pacifcar, ne[pae[iudicati ?5, vel incenfarum dedium

&ionem, quali in ea re Praetoris iniperium verfetur. Lab&;o
autem di(tinguit: vt, üggj,re familiarij operis noui nuntiatio
fit fa&a, liceat pacifcizezs2fi de re publica, non liceat: quae
diftinétio vera eft, Etin ceteris igitur omnibus ad Edictum
Praetoris pertinentibus, quae non ad publicam lgelionem, fed
ad rem familiarem refpiciunt, pacifei licet. .Nam et de furto
pacifci lex permittit. $. 15. Sedet fi quis pacifcatur, ne de-
pofiti agat: fecundum Pomponium valet pattum. . Item fiquis

1 .

7Y Vulgo et, abeft. BR. 72 Hal. exceptionem potuiffet. G E s. "43 A.
Hal. recfe, abeft. GER, 74. Hal. et Vulg. Pomponzus ait. Praetor ait: Sed
re&e Taurellius. — Quin adrhodum fiugulare eft, quod hic in membrasa. Etrufca
pun&un coaeuum inueniatur absque fpatio, tamquam videlicet librarius. follicite
cauere voluerit, ne quislegat: Pomponius ait. Praetor, quod alias facillime ac-
cidere potuifíet. BR. 75 Hal. et Vulg. inférit decreta, — Gloffa cft nefcien-
tis, principes etiam édicere, non vnice praetorem. BR.-
cuique. Wulg. cuiquam. BR. — 'T7 Hal. et Vulg. inferunt aatem, B&R. — ^8
Vulgo inferunt vezi. E R. 79 Ap. Hal. petam, abeft. GE B. 80 Hal. /it.
GEE. 81 Hal non uimis, etinmargine: GYaece loguitur, bu uáAa 9* pro
«on tam. Vide Noodt. de Pact. c. 4. MSSta, quae vidi, omnia eandem ó«e-
g'voyfaw habent. 8 R.
$2 Taur. Berbis. GER. 83 Ap. Hal. et; abeft. $4 Vulgo inferunt ex.
BR. . 85 Hal apituv, atque ági. G EE. 86 Hal iuferiteffe. GEB. — 87
Hal. adiicit. Wulg. edicit. Bm. 88 Taur. fuperua Qiium. GE B. 89 Hal.
inferit pfe. G EB. go Vulgo ze quid. Cont, Noodt. c. 1. de Patfis, BR.
Quid Mureto hic in mentem venerit, vide c. z0. O£fers. Iur. GEB.

'Taur. zoBiffa. GEB. 92, Transpofitione hic opus cfle, exiftimat Bynkersh.
ad L. Leda. c, $. Nihil mutandum cenfet Noodt. de Packis c. 10. BR. 93

Vulg. probetur. BR. — 94 Hal quod. GEB, — 95 Hal me iudicatz, et in mar-
eine alias, pro itidicato vel iucenfis aedibus. . Yn Bynkersh. fine gloflis : vt neque
iudicati vel incenfarumm aedium. Ypfe malim: me pro iudicato vel incenfavum
aedium agatur. in Dbafilicis eft: g xwica: Tü» 4mà :g;;mäiwg igavoäodw*ä ^i-

-

BIB, db II X1IM.

Jagat ff^, feruändum,f,MarceHus libro [gämdg iDigeftorum fcri-

//C),e»c cit ?*: Sed eleganter Labeo ait, hoc aut iniquum effe, aut fü- -

' : a^ A. "
gwmfwwagä&—-y: hoc pactum valet ?9. — $. 14. Si pacifcar, fi&/operis .
WW"" noui nuntiationem exfequar: quidam putant non valere pa-

Ífint, qui *? eandem actionem habent, vnius loco habentur. X/.

46 Taur. 4 1. Hal. .
Sunt illa Barb. Pal. L. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GES.-

91

]C.J; LP e*'g'

pactus fit, vt ex caufa depoütiþz)mäg?farïcuïum praeftet: Pom-
ponius ait, pactionem valere: nekiquali contra iuris formam 98 L15*
fictam non eífe feruandam, $. r6. Et generaliter, quotiens
pactum a iure communi remotum eft, feruari hoc non oportet z
nec legari| 265 nec iusiurandum|de hoc adactum !99, ne quis Lrsjec'ze ,.
bit: et fi ftipulatio fit interpofita de his, pro quibus paciíci4esfp at
non licet, feruanda non eft: fed omnimodo refcindenda.
$. I7. Si ante aditam hereditatem paciícatur quis cum credi-
toribus, vt minus foluatur, pactum valiturum ?^ eft. $: X8.
Sedfi feruus fit, qui pacifcitur ?, priusquam libertatem et he- — . -
reditatem apifcatur.*, quia fub condi£ione heres fcriptus fue- Q.-L/)L
rat, nony profluturum pactum. Vindius fcribit: [fMarcellus au- Jfemix oe.
tem libro octauo ([décimo Digeftorum

5, et fuum heredem, et/3-«
ferüüm neceffarium pure feriptos, pacifcentes, priusquam fe 9.
immifceant, putat recte paciíci: quod 7Z verum eft. Idem et ;L?t
in extraneo herede: qui fi mandatu ? creditorum adierit, etiam) o-
mandati putat eum habere actionem. Sed ? fi quis, vt füpra- ?* 7-.
retfulimus, in feruitute pactus €lt, negat «Pvïägcellus; quoniam
non folet ei proficere, i quid in feruitute egit, poft liberta-
tem: quod in pacti exceptione) admittendüm eft. Sed an «
vel *? doli[eiprofit)exceptio, qugeritur? Marcellus in fimili- .U?;ï'
bus fpeciebus, licet antea| dubitaiit, tamen admifit **: vt pu-uoes
ta filiusfamilias heres inftitutus, pactus eft cum creditoribus, - J
[et(emancipatus adifit hereditatem: et dicit doli eum poffe vti L12efi
exception& ^ I[dem probat, et fi filius viuo patre cum credito-
ribus paternis pactusfit: nam et hic *^ doli exceptionem pro- Ágge
futuram. Immo et in feruo doli exceptio non eft refpuenda,
$. rg. Hodie tamen, ita demum pactio huiusmodi creditori- /3
bus obeft, fi conuenerint in vnum, et communi confenfu de-
clarauerint, quota parte debiti contenti fint: fi vero diffentiant, W
.£uae- Praetoris partes neceffariae fünt, qui decreto fuo fequétur £^
maioris partis voluntatem. — 44« | Pa
VIIT. ,PAPxN1ANvs(jlbro X. Refponforum. Maro-
REM efle partem, pro modo debiti, non pro numero perfona-
rum. placgit. Quod fi fequales fint in cumulo debiti, tunc
plurium numerus creditorum praeferendus eft. IÍn numeroau-
tem pari creditorum, auctoritatem eius fequetur Praetor, qui di- £
gnitate inter eos praecellit. Sin autem omnia vndique in vnam Jf

g&ggrnlgatem concurrant, humanior fententia a Praetore eli- — .
genda eft: hoc enim ex Diui Marci refcripto colligi poteft. ä
— JX. PAvrvs libro LXIT. ad Edictum. Sr prrvmnxes -

. Vtputa

Q TÀV xavBévruv Vixuv, — Fabrotus vertit: INe agatur iadicatum . folui vel incem-
farum. aediym. — . &d. verbum effet:: INon monuere . fatisdationem. poft. condemma- —
tzonem vel a condemmatioue etc. BR. 96 Bafilica éijauévee evpdwvé, valide.
pacifcor, ab £éggs34; valere. . Fabrotus habet vtz/ter, non tam rede. Bm.
Non dubito, hanc notulam, vt multa alia Graeca, a Salwimio efle, qui mentém
Fabroti non eft affecutas, ICtorim . more loqucntis, quibus vtle, ?untile, et va-
lidum, iuaalidum aequipollent, vt in Tit, Puffitut. de Tuutilibus flipulatiouibus.

GEB. 97 Vulg. praefigit 4u0d. BR. 98 Hal in margine aHas, conutra
ius. GER. 99 Gothofr. in nota: Maluit quidam wec l/gat ap. Cuiacium 7. Oz-
feru. 14. Ypfe tamen Cuiacius Flor. tuetur, au&toritate Conttantini Graeci In-

terpretis vel potius ipforum BaciAm&v : evsduve?y Dux. TEecio, 0v33 Awyaríusi, BR.

L yeoefenst, ^

yz
M:

- d
] m

ln
|

nf
Itin
Tf (
fel'nag

— —

8

Hal. legatum. Murctus Obf, Iur. c. 10. mauult allegavi. GER. IOO Sic
Graeci amant loqui, et in fpecie líocrates dixit Zz«7ev Wowov. Ergo temere )
vulgares libri exactum. BR. Hal. vt Florentia adacium. GEB. 1 Hal ad

verba ne quis agat, ftellulis inclufa in margine : 02 omnia exemplavia babent. G EB.
2 Taur. Daliturun. GEB. 3 Hal pacifcatuv. GES. 4 Hal. adipifcatnr.
Sed et Flor. recentior manus d adícripfit, vt fieret adipzfcatur. — Yta et alibi. & R.
5 Contius annotat, in Vulgatis editionibus hic effe legem V'1II. fed mirandum,
quod retento aztem hac infcriptione vtantur: AMarcellus autem lib. XVIII. Di-
geff. BR. 6 Vulg. fefe. B R. 7 Hal. et Vulg. inferunt et. B R, & Vulg.
"nundato. BR. 9 Hal. ét Vulg. inferunt et. B R. Io Ap. Hal. vel, abeit.
G E B. II Hal adrmittit. GER. 12 Hal «et Vulg. buic. — Videlicet in
ipfo archetypo s adícripta inter verficulos, B R. 13 Vulgo inferunt vmam et.

Ment, ;
2 AP
CER
dft g
támen
POtCra[,
lnduder
müli. B]
e Vülg,
?]- (
í [Piflmis
Id i
lii

L
la -
-H

* MWJKQM fonarum loco acccipitur?[s&dg. 'Cumul.um debiti et *? ad plu-
ätþ W) res fummas referémus, fïj-,y-rïyfforte minutae ?? fummae |cen-
la. — "oi^n etumjaureorum debeantur, alii vero vna fümma aureorum quin-
LW " las m, quagintdà: nam in hunc cafum fpectabimus fummas plures:
ia :f quia illde excedunt in vnam fummam coadunatde. $. 3. Sum-
.iït ä C mje autem applicare debemus etiam vfuras, tg-k/wz..g).þw;ädcz:...
j2 CM al R. X. VrPriANvs libro IV. ad Edi&um, Rescnri-
AUE pTvM autem ?* Diui Marci fic loquitur, quafi omnes credi-
2 L,-L;.Mg,pttores debeant conuenire. Quid ergo fi quidam abfentes ifint ?
Eu | ^^vuum ?? exemplum praefentium abfentes fequi debeant? Sed
W(;'";," . , , ,h et priuilegiariis abfentibus haec pactio noceat, eleganter
häei iepnt ^. v otatur: fi modo valet.pactio et contra abfentes. Etrepeto,
Iu ., &ante formam a Diuoj:— Marco datam Diuum Pium refcrip i elfi-
RU —./ X« fcum quoque in his ?? cafibus, in quibus Kfypothecas non hà-
tuw [4JA.bet *^, Ig-tjceteros priuilegiarios exemplum creditorum fequi

ftte
fide.
o
m
1
ub
vt
[ 0*
d r
y, 2*
( Sic
ed
TE
. (£»
j
.^
gndnmv
in,
8 VU]gv
g, gböft
j
yn
j

DIGESTORVM LIB.

Vtputa ** plures funt rei ftipulandi, vel plures argentarii, quo-
fum nomina fimul fácta funt: vnius loco numerabuntur, quia
jey vnum debitum eft. Et cum tutores pupilli creditoris piures
ïngï-if,, conueniffent *5 vnius loco numerantur, quizvnius pupilli *?

LïJWW omine conuenerant **. Nec non etjynusrtutor plurium pu-
|./ £v "pillorum nomine vnum debitum praetendentium, jfij conuene-
ri& placuit vnius loco effe: nam difficile eft, vt wnus- homo
duorum vicem fuftineat: nam nec is, qui plures actiones ha-

lizcee) bet aduerfus eum, qui vnam actionem ** hdbet, plurium per-

oportere. Haec enim omnia in his creditoribus, qui fiypo-
, o* thecag. ^? non habent, conferuanda funt. $. r. Si pacto fub-
haat; iectafit poenge ftipulatio, quaeritur, vtrum pacti exfeptio lo-
cum habeat, an ex ftipplatu [actio'? Sabinus putat, quod eft ve-
rius, vtraque via vti poffe, prout elegerit qui ftipulatus eft: fi
. tamen ex caufa pacti exceptione vtatur, aéquum erit ?? acce-
. — pto eum ftipulationem ferref $. 2. Plerumque folemus dice-
[u^ £X xe, doli exceptionem fuübfidium efle pacti exceptionis: quos-
29 $- dam denique, qui exceptione[pacti vti ?^" non poffunt/ ?^?, do-
..€ * li exceptiong vfuros, et Tulianus fcribit, et alii plerique con-
zj* fentiunt: vtputa fi procurator meus pacifcatur, exéeptio doli ??
"* . "mihi proderit, vt 'Trebatio videtur: qui putat, ficüti pactum

rocuratoris mihi nocet, ita et ?? prodefte;,
: t"ll. .ll..-—-"'—$ /fz--—»-

^2, , AL Pavrvs libro IIL. ad Edictum. Qvra et folui
€i poteft.

XII. VrPraAwvs libro IV. ad Edictum. . NaAM ET
Tocere conftat: fiue ei mandaui, vt pacifceretur, fiue omnium
Ls pl rerum mearum procurator fuit: vt et ?* (Puteolanus libro pri-
Z mo Aldfeffoh;iärum 32 fcribit: cum placuit ??, eum etiam rem
in iudicium deducere.

"P :
(d,)fä'ïf) XIIL. Pavrvs ?* libro IIT. ad Edictum. SrEp sr
! v? tantum ad actionem |procurator|factus fit, conuentio facta do-
L($$:. Tino non nocet: quia nec foluijpoffit ?5. $. r. Sed fi in
rem fuam datus fit, procurator, loco domini habetur: et ideo
| ït feruandum erit pactum conuentum.

$R. I4. Hal. inferit fí. GER. 15 Hal. conueniunt. GEB. 16 Vul-
go pmpili, abeft. BR. 17 Hal conuenzmt. GEB. Ig Ap. Hal actio-
xem,abeft. BR. — 19 Vulgoet,abeft. BR. — 20 Hal.suultae, pro minutae. GER.
2Y Ap. Hal antem, abeft. GER. 22, Vulg. wumquid. BR. 23 Hal. zis.
GE B. 24 Hal. babeat. GERB. 25 Taur. b Vpotbecas. GEE. 2,6 Hal.
effe. GEB. 27 Flor. olim ? vti, non erat, et licet fubantique, trepidanter
tamen et fubtimide adícriptum. videtur. Certe propter fequens vfuros, abeffe

poterat, et, vt nobis quidem videtur, non fine elegantia, quare ftellulis. illud:

includere potuiffet Taur. n R.

28 Hal. poffiut. GEB. 29 Vulgo addunt

vtali. BR. 30 Hal. etiam. GEB. 31 Ap. Hal. et, abcft. 52, Hal.
et Vulg. adfefforum. B&. — Conf, Petr. Perennon. JI. Auzmadu. 2. GEB. 33

MHal cwm placuevit, Vulg. cui placuit. BR,
Vipianus eft. Vrobabilior tamen Taur. fcriptura, quamuis non male feciffet, fi
illud indicaffet. B R. 35 Hal. folui ei potefl. GEB. 36 Ap. Hal. rubra
legis 14. et 15. fe habent, vt Flor. nifi quod in pofteriori fit //b. LII. Sed L.
Tutoris quoque, fub rubrica legis 14. et L. Item magifiri fub rubrica legis 15.

jkproderit ei, et patri quoque, fi de peculio conueniatur

34 In Pand. Flor. etiamnum -

I TIT AIV. 41
XIV. VrPraANvs libro IV. ad Edictum 35. Irew

magiftri focietatium pactum p/*c prodefle et obe(fe conftat.
XV. PaAvrvs libro IlI. ad Edictum. . Tvronrs
quoque, vt fcribit Iulianus, pactum pupillo prodeft 37,
| XVL(OVrLPrAxNVvs libro IV.55* ad Edi&tum. Sr cv !
emptore hereditatis pactum fit factum, et venditor hereditatis
petat, doli exceptio nocet: nam ex quo refcriptum eft a Diuo
Pio, vtiles actiones emptori hereditatis dandas, merito aduer-
fus venditorem hereditatis exceptione doli ?? debitor heredi-
tarius vti poteft. $. 1. Sedjet[*? fi inter dominum rei ven-
ditae, et emptorem conueniflet, vt homo, qui emptus erat, red-
deretur ei, qui pro domino rem vendidit: petentijéilpretium,
doli exceptio nocebit. -Hl .
. XVIl. PAvrvs libroiIIT, ad Edictum. Sz vrs: de-
cem|^* demjet pacifcar, vt vigihiti] mihi debeantur, non na-
fcitur obligátio vltra decem. J Re enim non poteft obligatio con-
trahi, nifi ^^ quatenus datumyfit *?. $. r. Qugedam aétio-
nes per pactum ipfo iure tolluntur: vt iniuriarum, item furti.-
$. 2. De pignore iure honorario nafcitur[pacto ** a€tio: tol-
litur autem per exceptionem, quotiens pacifcor *? ne petam.
$. 3. Si quis paciícatur, ne a fe petatur, fed vt ab herede pe-
tatur *5, heredi exceptio non proderit. $. 4. Si pactus fim,
ne a me, neue a Titio petatur, non proderit Titio, etiam fie/tZ,/ — '

FR

heres extiterit: quia ex poftfaCto id confirmari non poteft.

,
—7/fj

E374

Y
—

rique putant. $. 7. Filitis, feguïl

tre dominoue petatur. — (.—4 4auísé

XVIIIL. (GA1v sj libro T. ad Edictum prouinäale. SIVE

)sur?,tü pac1fca?gqg', ne a pa-

$. r. Item ?* fi filiusfamilias pactus fuerit, ne a fe petatur, —^5
55 4
XX. Garvs libro I. ad Édictum prouinfiale. Vr
pE in rem verfo: velis ?* quafi defenfor filii, fi hoc malue-
rit, conueniatur. à N
XXL Pavrvs libroIII. ad Edictum. Em &nenEpr
patris viuo filio: poft mortem vero filii nec patri, nec heredi .
eius: quia perfonale pactum eft. $. 1. Quod fi feruus, ne a
fe peteretur ?7, pactus fuerit, nihil valebit pactum. . De doli
exdeptione videamus. Kt 9? fi in rem paciícatur, proderit do-
mino,

.L "l'za/'f :
£t

leguntu, GEB. 237 Vulg. prodeffe. pR. — 38 Hal. 5b. LIIT. GER.
Hal. inferit a. GE B. 4O Ap. Hal. et, abeit. 41 Vulgo addunt mi-
lia et mox vigzuti milia et iterum vltra decein milia. Xlal tamen in hoc ini-
tio legis habet decem wutua demt. BR. 42 Vide Noodt. c. :2. de Padis,
G E B. 43 Hal. eff. GES, 44 Flor. recenter 72 pacto adnata eft praepo-
fitio ex in margine fcilicet ei praefixa, . Sed iure id. incrementum fpreuit Taur,
Omnes tamen habent. BR. Etiam Kal GER. 45 Hal quoties pacifcar.
Vulg. quotiescunque pacifcor. BR. 46 Ap. Hal. haec fed vt ab berede peta-
tur, abfunt, approbante Noodt. c. 4. de Pattzs. 2 R. 47 Hal. et Vulg. infe-
runt zbi. BR. 48 Hal praefigit Et. GEB. 49 Hal. inferit fua. GE B.
30 Hal patris. GEB. 531 Ap. Hal. et, abeft. G ER. 52, Hal. u empto-
re. GEB. 53 Hal valet. Idem exiflimat. "Wwlg. validum boc effe exifi-
mat. dem et fi. BR. 54 Vulgo praefigunt et. 5 R. 55 Apud Hal. con-
aeniatuv, abcft. GEB. 56 Flor. và is refï)rmatum in fi, fed recentius: atque
ita quoque libri Vulg. Norica neutram voculam habet. . Taur. exhibuit, vt
quondam obtinuit, et forte rectius, E R. 37 Hsl petatwr. GEB. — 58 Ei:Ia!.
inferit

39

M .

Zj LL

4 5v 69 I .

eXener«.

pR

^8 |Hoc Iulianus fcribit in patre, qui pactus erat, nea fe neue. / g^ Y nf 'ue,.
afila *? peteretur: cum filia -P-za—jfäi u- .heli'es extitiffet, , &. 5. j: a '
Pactum conuentum cum venditore f4tiumj fi in rem conftitüa- W
tur, fecundum plurium fententiam et emptori ng;gggï, *et hoo. r r
iure nos vti Pomponius fcribit: fecundum Sabini autem fen- i?*vb?j?ï,
tentiam, etiam fi 1n perfonam conceptum eft, et 5* in empto- , ,;44:,,. L. PA
rem ?? (valet. ijhoc jeffe; *? exiftimat, etfi per donationem uJ,ij
fucceffio fatta fit.. &. 6. Cum poffeffor alienae hereditatis pa- / ( M&J[ A
&us;eft,[heredi, fi euicerit, neque nocere, neque prodeffe, ple- ( oz/9£. ; j;/ff 3

Jée ex ca. Z""?;

de eo pacifcantur, quod cum ipfis: fiue de eo, quod cum pa- s« :
tre dominoue contractum eft. IF : : P /""'?*W'»,, "d
XIX. PAvrvslibroIIl. ad Edictum. ApoviRENT .

E enpnamno a,* * . (N) 6 P :
exceptionem. Idem eft et in hi&,/qui bona fide feruiunt. L. J eenfonet,

€
UM ['*-g-..x,

LA

L fs.

w*

*j

7
2 , ' u í

4

s. '(flzw F
UA fA

Z A
4 : J/8
L.] JCe x We,
j
CM s

ovdo faam: fu. r

hie efis. KXIIt X X

ï-'i J (// j-['&'
f
t : €raso .

—

m
Es

,

J. Jö(.c*wm. T 54*2
" Mæijdæ;þ
| 7
.J/;ï!iawm» z

: L M.
l jäfït-
154
A JA

Ó/

"— "

'gy/;/ a 7 chm W&ïm'&f/wmme,,

42
r*

mino, et heredi eius pacti/conuenti Jexceptio: quod li in per-
fonam pactum conceptum eft,tunc domino?doli fupereft exce-
ptio. $. 2. Nos autem|hís 5?, qui in noftra poteftate funt,
pacifcendo prodeffe non poffumus: fed nobis id profuturum, fi
nomine eorum conueniamur, Proculus ait. Quod ita recte di-
citur, fi in pacifcendo id aCtum fit. Ceterum fi pacifcar, ne a
Titio ?? petas, deinde actionem aduerfus me nomine eius in-
fituas, non eft danda pacti conuenti exceptio: nam quod ipfi
inutile eft, nec defenfori competit. lulianus quoque fcribit,

ii pater pactus fit, ne a fe neue a filio] petatur, magis eftj ^*,

vt pacti exceptio filiofamilias danda non fit: fed doli profit.
$. 3. Filiafamilias pacifci poteft, ne de dote agat, cum fui iu-
ris efle coeperit. $. 4. Item filiusfamilias. de eo, quod fub
condigioneï&äf legatum eft, recte pacifcgtur 9?. $. 5. ([njhis,
qui eiusdemrpecuniae exactionem habent in folidum, vel qui
eiusdem pecuniae debitores funt, quatenus alii quoque profit
vel noceat pacti exceptio, qufferitur: et in rem pacta omni-
bus profunt, quorum obligationem diffolutam effe eius, qui pa-
cifcebatur, interfuit: itaque debitoris conuentio/ fideiufloribus
proficiet. 2. ZJ. ?'f-« — eneéad,
! XXII. VrPraAwvs libro IV.

$^ ad Edictum. Nrsr
hoc actum eft, vt dumtaxat a reo non petatur, a fideiuffore pe-
tatur $5: tunc enim fideiuflor exy.*eäione non vt&tur.
AXIIIL. Pæä Vs 1ibr0€g&],]-,J ad Edictum. FrpErvs-
sonis autem/ conuentio nibil ?* proderit reo: quia nihil eius
intereft, a debitore pecuniam non peti: immo nec igonlideiul-

*&foribus proderit, neque enim, quoquo modo cuiuspue intereft.

Cum alie conuentio facta prodeft: fed tunc demum, cum per
eum, cui exceptio datur, principaliter ei, qui pactus eft, profi-
ciat: ficut in reo promittendi, eïäis $7, qui proYeo obligati
funt. a
XXIV. IpEw libro 269 4dd Plautum., Skp ^"
filfideiuffor in rem fuam fpopondit *?, hoc cafu fideiuffor pro
reo accipiendus eft: et pactum cum eo factum, [cum reo fa-
ctum effe vidä'tur.] foe exr-jf [cj
XXV. IpnEM libroug.L ad |Edictum. | InExw in duo-
bus reis promittendi, et duobus argentariis fociis. $. r. Per-
fonale pactum ad alium non pertinere, quemadmodum nec ad
heredem, Labeo ait. $. 2. Sed quamuis fideiufloris pactum
reo non profit, plerumque tamen doli exceptionem reo profu-
turam lulianus fcribit **. ar d. a
XXVI. Vrrrawvs libro IV. ad Edictum. . VrpE-
nrcET fi hoc actum fit *?, ne a reo/quoque|petatur. Idem
et in |corifideiufforibus eft. ] :
XXVII. PAvrvs librallI.adEdictum. S: vwvs ??
ex argentariis fociis cum debitore pactus fit: an etiam alteri
noceat exceptio? Neratius,y Atilicinus **, Proculus *?, nq

fi in rem pactus fit,j alteri nocere: tantum enim conftitutumy

vt folidum alter petere poffit. Idem Labeo: nam nec nouare

alium poffe, quamuis ei recte foluatur. Sic enim et his, qui.

inferit quidem. GEB. 59 Hal zs. GEB. 60 Cuiac. mauult a filio,
tefte Contio. B R. 61 Hal. effe, atque ita habere reperi Cod. $, Cruc. quam-
unis omnino Barb. "Yreuif. Bynkersh. Florentinam exhibeant. GEB. 62, Hal.
et Vulg. inferunt fibi. B R. 63 Hal. pacifcitur. G EB. 64. Hal. lib. L11I.
GE B. 65 Hal haec a fideiu[Jore petatur, non habet, approbante Noodtio
loco ad L. 17. laudato. Sed Flor. confirmant Graeci. Eft nempe in Bafilicis
vt duntaxat a veo mon petatur, fed a fideiuffore. BR. 66 Hal habet mom.
GEB. 67 Hal. iis. GER. 68 Hal. ljb. IV. GEB. . 69 Hal. Et, lo-
co Sed. "Vulg. Sed et. BR. 7o Hal. fpoponderit. GEB. 71 Hal. fcri-
pfit. GEB. 72 Hal. efl, GER. 73 Vide Noodtium c. vit. de Padis.
BR. Et Io. Stekiunm in VZnudic. Leg. Auticrit. c. 3. Ludouic. Vitalem I. Par.
Led. $. et lac. Gothofr. Zuimadu. Iur. Ciu. c. 3. GEB. — 74 Vulg. inferit
et. BR 75 Hal. et Vulg. addunt aiunt. BR — 76 Vulgo addunt pote/?. 5 .
77 Mal. proderit. GEB. 78 Ap. Hal. fua, abeft. GEs. 79 Hal. quod.
GEB., $o Vulg. «on tam. BR. 81 Hal. videtur, et probat Cuiacius no-

DIGESTORVM LIB. II TIT. XIV.

Z/wvj, € K n rï(g /ma f /Z:A aDemf-

l4 " ) d 4 *
K—S.LC/ $ec A£TY *

s d :
in noftra poteftate funt, recte folui *5, quod crediderint, licet J
nouare non poffjht: quod eft verum. Idembiue[in duobusreis ^
ftipalandi dicendumjéft $. r. 5i cum reo ad certum tempus
pactio facta fit, vltra neque reo, neque fideiuffori prodeft *?,
Quod fi fine perfona,/füa *5 reus pepigerit, ne a fideiufore , ,
petatur, nihil id/brodétig/fideiuffori quidam putant, quamquam "77* L &
id rei interfit: quia *? |ea/demum competere ei debeat exce- /J
ptio, quae etreo. Ego didici prodefle fideiuffori exceptionem:
nonfic 9? enim illi per liberam perfonam adquiri, quam ipfi,
[qui/ pactus fit, confuli videmum 31: quo iure vtimur. $. 2. LJ $M.
Pactus, ne peteret, poftea conuenit, vt peteret: prius pactumtf
per .:giïälus .ehdet.ur: non quidem ipfo iure, f.ïcut .tollitur fü-
pulatio per ftipulationem,fi hoc actum eft: quia * in * ?? fti-J4ea,
pulationibus ius continetur, in pactis factum verfatur ??: et
ideo replicatione exceptio elidetur. Eadem ratione contingit, :
neïäïüdeiufforibugf prius pactum profit $.5 Sed fi pactum-€ bt öf;
conuentum tale fuit, quod actionem quoque tolleret, velutjin- «5 -
iuriarum, non poterit poftea pacifcendo,|vt agere poffit,[age- j - Joeft. :
rej $5: quia et prima actio fublata eft, e£ pofterius pactum à j
actionem parandam $7 inefficax eft: non enim ex pacto iniu-
riarum actio nafcitur, fed ex contumelia. Tdem dicemus **,
et in bonae fidei contractibus, fi pactum cOnuentum totam
obligationem fuftulérit, veluti empti: non enim ex nouo pacto
prior obligatio refüfcitatur, fed proficiet *? pactum ad noz |
uum contractum. //Quod fi non vt/totum contractunytollerqtjf ;ggg*z,u

$ ,
ue Q O o

fJt.

rius pactum poteft renouare/priftium Vcontgg/gcum.
fpeciedotis actionis procedere poteft:^puta pactam. mulierem,^
vt praefenti ?! die dos redderetur, deinde pacifci, vt tempo-
re ei legibus dato, dos reddàtur: incipiet dos redire ad ius 44
füuum: nec dicendum eft deteriorem condicionem dotis fieri
per pactum: quotiens enim ad ius, quod lex naturae eius ?*
atribuit, de dote actio regit, non fit caufa dotis deterior, fed for- ;
Haec et Scgeuolae noftro placuerunt.

"u raówr

mae fuae redditur. |
$. 3. Illud nulla pactione effidi poteft, ne dolus»22; praefte-
tur: quamuis fi quis pacifcatur, ne depofiti agat, i &ï) ipfa id'en, s rasera
pactu$ videatur, ne de dolo agat: '
$. 4. Pacta, quae turpem caufam Cohtinent, non funt obfer-
uanda: veluti fi pacifcar, ne furti agam, vel iniuriarum, fi fe-
ceris: expedit enim timere ?? furti, vel iniuriarum poenam.
Sed poft admifla haec, pacifci polfumus. — Item, ne experiarin-
terdicto vnde vi, quatenus publicam caufam contingit, pacifci
non poffumus. Et in fumma fi pactum 'conuentum a re ?9.
priuata remotum fit, non eft feruandum. — Ante omniaenim ?* x
animaduertendum eft, ne conuentib in alia re facta, aut cum $ /?
alia perfona, in alia re, aligiue perfor ?5 noceat. $. 5. Sijag jae
cum decemy,mihi|deberes, pepigero, ne a te viginti petam: in Xy.
ggüäg prodefle tibi pacti conuenti vel doli exEäFänem placet. X .

Je0 rA$:

tante Charonda. Vulg. videmus. Profe&o Florentina hic parum fana eft. E R,
82 Formae eft aliquanto recentioris hoc m. BR. 83 Conf. Noodtium de
Padlis c. $. GE B. 84 Hal inferit et. GEB. —— 85 Nodum hic latentem
