82 Taur.feT. GEB. — 54-

| que additum :^ VARVS. Vulg. VLPIANVS. BR.

XKEXIXA- TUCUHE

fi non per errorem aut ?? imperitiam deceptus fuerit: nulla
enim voluntas errantis eft, ^»«qXxt(. , |
XXI. Inew libro-trigenfimo *? fecundo ad Quintum
Mucium. Sx: in meo ** aqua £rumpat ?5, quae ex tuo fun-
do venas habeat: Ífi eas venas incideris, et ob id defierit ad
me aqua peruenire, tu non videris vi *? feciffe, fi nu]la fer-
uitus mihi eo nomine debita fuerit: nec interdicto quod vi
aut clam teneris. R AA |
.. XXII. InzMw libro,X, ex variis leCctionibus, $1 vfus-
fructus fundi legatus fuerit, aquae pluuiae arcendae actio he-
redi et cum herede eft ** , cuius ?? praedium fuerit. Quod
fi ex *? opere incommodum aliquod patitur fructuarius, pot«
erit quidem interdum vel interdiécto experiri quod vi aut clam.
Quod fieinon competet, quaerencum eft, an vtilis ei quafi do-
mino actio aquae pluuiae arcendae dari debeat: an vero etiam
contendat ius fibi effe vti frui: fed magis eft, vtilem aquae
pluuiae arcendae ei aCtionem accommodare ??, $. r. Non
aliter reftituiffe rem vidäur is, qui opus fecit, quam ft
aquam coérceat, .$.—2. Sed etfi fructuarius opus fecerit, per
quod aqua pluuia alicui noceat, erit quidem actio legitima
cum domino proprietatis: an vero etiam vtilis in fructuarium

aCtio aquae pluuiae arcendae danda fit , quaefitum eft? Et ma--

gis eft, vt detur, d Jdr.c
XXII. PaAvrvs libro XVI. ad Sabinum. |Qvor
Principis aut Senatus iuffu, aut ab his , qui primi agros con-
ftituerunt, opus factum fuerit, in hoc iudicium non venit.
$. r. Haec a&io etiam in vectigalibus agris locum habet.
$. 2. Aggeres iuxta (flumina ** in priuato/facti ??, in arbi-
trinm aquae pluuiae arcendae veniunt, etiam fi trans flumen
noceant: ita,fi memoria eorum exftet, et fi fieri non debue-
XXIV.,ArrEeNvs ** libro IV. Digeftorum a Paulo

| epitomafdrum. 95 Vicixvs loci fuperioris pratum ita ara«

bat, vt per fülcos, itemque ?* porcás ** aqua ad inferiorem
veniret. Quaefitum eft, an per. arbitrum

ci in eius agrum fpectarent ? Refpondit, non poffe eum face-:
re, quo minus agrum vicinus, quemadmodum vellet, araret,!
$r Sed i quos fulcos transuerfos aquarios faceret, per
quos in. eius agrum aqua deflueret, hosce vt ;Operiret, per
arbitrum aquae pluuiae arcendae poffe cogere ??. . $.-2. Sed
et fi foflas feciffet, ex quibus aqua pluuia ?* poffet nocere,
arbitrum, fi appareat futurum vt aqua pluuia noceret, coge-

lld e.ï? :

f(jl'u»m. "C,, a
€ , neon sufis

L

* aquae pluuiae 42575« £.

arcendae poífit cogi, vt in alteram partem araret *?, ne ful-—fïä;:«fw |

re oportere fofías eum explere: et, nifi faceret, condemna- -

re: tametfi antequam adiudicaret, ??, aqua per foflas nun-

uam fluxiffet, — Lacus ??,cum,aut crefcerent, aut de-
q jcumga

5 x
crefcerent ??, numquam neque acceílionem néque de&éffio- -

! -(1 * *2 e - '" .
nem iti eos, Vicinis facere licet ?.

La Ó

Vidit hoc nonnemo, et adfcripfit: alia littera.

va:iantis'in textum rece(Ptac.
73 Flor.erat; trigeffumo, vt in L.

G EB. 72, Rehd. inferit: per. GEB.
1é. vice[fimo. vbi error non corre&tus. — Erat et in L. ?. quiuquagen[fimo. GER.
74 Mal.inferit: fundo. GE B. — 75 Rehd. rwmpat. GEB. — 76 Hal.et Vulg.
vim.BR. 77 Hala&ioet baeredi et cum baerede eius eft , cuius. Vulg. acfio.
eft baeredi et contra baeredetm eius, cuius.B R. Rehd. vt Vulg. GER. 78 Taur.
Quius. GEB. 79 Hal.et Vulg. inferunt: eo. B R. 80 Hal. accommoda-
ri. GER. . $81 Hal et Rehd. Aggeres fi iuxta flumem. GEB. 82 Hal.
addit: fimt. Rehd. fust. GEB. 83 Hal. debuerint. 84 Flor. fubanti-
85 Rehd. 5j vici-
nus, et fuperferiptum : — al. vicimus. GEB. 86 Hal znterque. GEB.
87 Rehd. portas ,. ob infolentlam vocis: porcas. G E B. 88 Hal, erbitrium.
89 Rehd.arare, etideo antecedens: vt, pun&is confoffum eft, GEz. — Qo Hal.

deflueret eumque operiret, arbitrio aquae pluuiae avceudae cogi poffe. R.ehd. de-

fluevet feu. deperiret ,. pev arbitrium. ague pluuie arcende poffe boc ageve. GER.
91 Taur.pluBia.GEB. 92 Vulg.izdicaret. B R. 93 Wulg. inferit : euzu, & R.
Etiam Rehd. G £. 94 Hal. et Vulg. crefteret aut decrefceret. BR.. Etiara
Rehd. GE&B. — 95 Hal. namquati neque deceffionem in eo. vicinis uequefaqcef.
i aE i " 19nen

»

XXV.

ag
|! £
Mal:!ffcï pi
IIJ

Qu
"ub
p
&i
!N
Qu
fei
Ü
Qu
(5
T0n
Ven
iue
. T

-& L

fs
(
leg. 1

T Ort
Íc t
Ui Y
L
nuy.
(;
Eïiamn
Vi
( g
LY
Hal., T
Vl ;
],'03. lR,
CM
LT

hi

3 NOXAE DEDITIONE IVDICIVM DABO.

li
".
l'm "f,nmal'
[] f,w
r
i —

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. IIL IV.

XXV. Ivrrawvs libro V. ex Minucio. Is, cuius
fundo via debetur , aquae pluuiae arcendae agere poteft fundi

fui nomine: quoniam deteriore via faCta fundo nocetur ?5.

XXVlI.ScaEgvoralibroIV. Refponforum. ScAEvo-
LA refpondit ?* , folere eos, qui iuri dicundo praefunt, tue-
ri duétus aquae, quibus auctoritatem ?* vetuftas daret,
tametífi ius non probaretur, |

(DE PVBLICANIS ET VECTIGALIBVS ET
: CXOMMI.SSI»S—.) | g

VrPiaANvs libro LV. ad Edictum.

-'PRAETOR ait, QVOD PVBLICANVS, EIVS ! PvBLI-
l ét4m, A caAwi:? NOMINE,[JVI ADEMERIT, QVODVE Fa-
MILIA PVBLICANORVM: SI £P RESTITVTVM NON
ERIT,IN DVPLVM:AVT SI POST ANNVM AGETV R,
IN SIMPLVM IVDICIVM DABO. . lrTEM SI DAMNVM
INIVRIA,FVRTVMVE FACTVM ESSE DICETVR: 1V-
DICIVM DABO. S81 1D? AD QVOS EA RES PERTIN E-
BIT, NON EXHIBEBITVR: IN DOMINOf.* siNE

tulus ad publicanos pertinet, Publicani autem fünt, qui pu-

.blico fruuntur: nam inde nomen habent, fiue fifco vectigal.

* a fifco conducunt, re&e appellantur publicani. $&—e. Di-
xéfit aliquis, * quid vtique hoc Edictum propofitum eft ? qua--
Ífi nen-et-alibi Praetor prouiderit * furtis, damnis, ? vira-
ptis? Sed ,e re *? putauit, et fpecialiter aduerfus publicanos
^* Ediétum proponere. .$.—8: Quod quidem Edi&um in ali-
qua parte mitius eft: quippe cum *? in duplum datur, cum
- vi bonorum raptorum in quadruplum fit, et furti *? manife-
Ífti aeque in quadruplum. $. 4. Et reftituendi facultas publi-
cano vi abreptum datur: quod fi fecerit, omni onere exui-
tur, et poenali aCtione ex hac parte Édicti liberatur. — Vnde
quaeritur, fi quis velit cum publicano non ex hoc Edicto,
Íed ex generali vi bonorum raptorum , damni iniuriae, vel fur-
ti agere, an poffit? et placet pofle : idque * * Pomponius quo-
que fcribit: eft enim abfurdum, *meliorem effe publicanorum
caufam, quam ceterorum effectam opinari. $. 5. Familiae
nomen hic non tantum ad feruos publicanorum referemus:
verum et *? qui in numero familiarum *9 fünt publicani *7.
Siue igiturliberi fint, fiue ferui alieni, qui publicanis in eo
vectigali miniftrant, hoc Edicto continebuntur. Proinde et
fi feruus ^* publicani rapuit, non tamen in ea familia conlti-

| 4 742 yendant, vel ? tributum confequantur : et omnes, ,qui quod,

L. abense,

fiouem . faceve liceré, — Rehd. sinquam deceffionem vicinis meque . accefionem fa-
cere licet in eo. GE B. 96 Rehd. mnoceretur. GEB. 97 In Rehd. Scaeuo-
la refpoudit, abfunt, G E. 98 Vide Anon. in Opz[c, de Latin. Vet. ICt.
Pagp. 279. BR. — - * !
I Rehd, eiusue familia feu publicani nomine. — Vidétur ex- anticipatio-
neortum. GEB. 2, Gothofr. in nota: quod publicanus eius publici nomine etc.
fic enim legitur in Bafilicis: óvéuars vo? réAeve, Cuiac. Vidit idem Leuncla-
wius. Vulg. tamen: feu aliu$, Hal. fem quis publicani momine. BR. Conf, Me-
nag. AAmoen. Iuv. Cin. c. 3. et hic varia conantem . Bynkershoekium 1. Obf.
.GEB. 5 Vulg./i ii, et paulo poft exbzbebuntur. BR. [ta et Rehd. GER.
4 Hal.zn dominun. GE B. 5 Rehd.inferit: etjam. GEB. — G. Hal. et Vulg. quid.
Etiam nonnulli fcripti. alii: guicquid.B R. Habent: gwmicquid, loco: qui quod ,
Vat. T, HL 5. Cruc. L. Bynkersh. At: qui quid, Vat. W. IV. Pal. I. IT. et expuncta
cin: quicquid, Vat, V. Chriftin. S. Cruc, 1. Etiam Rehd. qui quid. GEB. — 7
| Vulg. Ad quid. BR. Etiam Rehd. GER. 8 Hal. praeuiderit. GEB.
! Hal. pracfigit: et. GE R. IO Vulg. fed bene putauit. 1mmo Flor. e deleta,
vtíit: reputauit. BR. Rehd. vt Vnlg. GEB. 11 Hal. et Vulg. inferunt:
boc. BR. Etiam Rehd. Gxz. 12 Vulg. id, Hal 4u«od, loco: cmm. BR.
Rend. vt Vulg. GEB. — 13 Taur fOrtiü GEE. 14 Hal.inferit: et. — 15
Hal. et Vulg. inferunt: ad eos. B R. 16 Hal. familiariw, quod nom repu-

praeftari non poteft, ab altero exigetur, ficut Diuus

779

tutus,

BEBVNTVR,IN DOMINÓS, ? SINE NOXAE DEDITIO-
NE IVDICIVM DABO: hoc proprium eft huius Edicti , quod
fi non exhibeantur ferui, competit iudicium fine noxae dedi-
tione , fiue ?? habeant eos in poteftate, fiue non: fiue poffint
exhibere, fiue ^* non poffint. |
.1l. Garvs ?? libro XXI, ad Edictum prouinciale 2?,
Nec liceat ^* domino abfentem defendere ?5, - ;
Ill ViPriAmNvs libro,LV, ad Edictum. Cv fi ex-
hibuiffent, noxali iudicio conuenirentur. ldcirco autem tam
duracondicio eorum effecta eft, quia debent bonos feruos ad
hoc minifterium eligere. $. r. QuodaitzN nowrx of ?5,
fic accipiendum eft, ^* in focios vectigalis, licet domini non
fint. $. 2. Anteautem actorem dicere oportet, quem, vel
quos defideret exhiberi: vt, fi non exhibeantur, hinc agatur.
Sed ?? fi dicatur^?, ex H1B Erd? OMNES, VT POSSIM Dr-

i quae publico vectigali miniftrat, hoc Edi&ctum ceffa-
bit. $. 6. Quod nouiffime Praetor ait, sx HiiNON ExXH1-

UM

NOSCERE ?* Qvi1s srT, puto audiendum. $. 3. Si plures.-

feruiid ?^ furtum vel damnum admiferint: hoc debet ferua-
ri, vt fl tantum praeítetur, quantum fi vnus liber feciífet,
abfolutio 3? fiat, . E2 : :
IV. PAvrvslibro LIL, ad Edi&ctum. Sr publicanus,
qui vi ademit, decefferit: Labeo ait, in heredem eius, quo 3*
locupletior faétus fit, dandam a&tionem. . $. r. De rebus, quas

in vfus aduehendas fibi mandant Praefides, Diuus Hadrianus

Praefidibus fcripfit 355, vt quotiens quis in vfus ?* aut eorum
?ui prouincüs exercitibusue praefunt, aut Procuratorum

fuorum, ?* víus fui caufa mittet quendam empturum: figni--

ficet libello manu-fua faübfcripto , eumque ad publicanum mit-
tat, vt fi quid amplius quam mandatum eft, transferret ?9,
id munificium ?? fit, $«-27In omnibus ve&tigalibus fere con-

fuetudo fpectari folet: idque etiam Principalibus Conftitutio-

cauetur, :

nibus :
| V. Garvs ad Edifctum Praetoris Vrbani, titulo de

Publicanis ^?, Hoc Edicto efficitur, vt ante acceptum qui-

dem iudicium reftituta re aCtio euanefcat: poft acceptum ve-
ro iudicium nihilo minus poena duret: fed tamen abfoluendus
eft etiam, qui poft acceptum iudicium reftituere paratus eft.
$. 1. Quaerentibus antem nobis, vtrum duplum totum poe-

na fit, et praeterea rei fit perfecutio: an in duplo fit et i

perfecutio, vt
duplo fit.
VI. MopEsTINvs libro IT. de Poenis.
blicani fint, qui illicite quid AKegerunt: non multiplicatur
dupli actio ^*, fed omnes partes praeftabunt: et quod 3;) aqlio
oe-
uerus

poena fimpli fit: ^* magis placuit, vt res in

diandum. 5 R. 17 Vulg. publicanorum. B R. — 18 Rehd. Proinde fi feruus
quid publicaui, GEB. 19 Hal. fi id mon exbibebitur, in dominwm. GEm.
20 Taur. fiBe. GER. 21 Taur. fiBe. GEE.
23 Flor. verba: ad Edi&£um proninciale, fappleta funt ab ordinaria manu. BR.
24 Gothofr. in nota: Nec licebit. Fal. Sed et Flor. fa&um: Jiceb;it. BR. 23
Rehd. Nec domino licebit defendere eum abfentem. GEB. — 26 Hal. im domi-
mum. GEB. . 27 Mal.praefigit: et. GEB. — 28 Rehd. inferit: et. GEP.
29 Hal. et Vulg. fed et fi dicat. B. 30 Vulg. Exbibete. n R. 31 Hal.
vt Rehd. dignofcere. GE B. — 32 In Chriftin. abeft: 4, in Vat. I. idem eft
erafum.. Vat. IIL. habet; id futurum, mendofe. Reliqui: id furtum. BR. Pu-
ta Barb. Vat. I. IV. VT. Pal. I. $. Cruc. I.. Sed et in Bynkersh. id. abeft vt
in Chriftin. n Rehd. fuit: ad faurtwm, forte anticipatione ex fequenti :
ad:mifevint, fed. fa&um: id furtum. GER. 33 Vulg. abolitio. BR. Vt et
Rehd, GER. 34 Hal.et Vulg. 44j. BR. Vt et Rehd. GEz. 35 Hal.
refcripfit. GE B. 36 Rehd. im víuseinsant eormm. GEB. — 3'7 Hal. praefigit.
aut. G E B. 38 Fior. altera r eft deleta, vnde Hal. et omnes: trausferat.
BR. 39 Vulg. manificmm effe. Probat Duker. ad Opufc. de Latin. Vet, ICt.
P. 374. n. 12. cui adftipulamur. £ R. Rehd. gaunicipum. GEB. — 40 Hanc in-

fcriptionem Hal. habet integram. GEB. — 41 Rehd. praefigit: et. GEB. — 42
Rehd. daplicatio. Error a transpofitione duarum literarum qc. G EB. — 43 Vu.lg.'.
XXXXX s ; ! diué-

22, Rehd. PAVLVS. GERB. -

S 1 multi pu--

—

X

&
t ./o
lod J* ^

6 y nüm

| |-—1 pro njfnoi:f -

/L—W,, æyvfm*

7 7-

L. réteum «

780

uerus et Ántoninus refcripferunt: nam inter criminis reos,
et fraudis participes, multumjeffe ^* conftituerunt.

VII. PapriRivs rzvsTvs ^? libro II. de Conftitu-.

tionibus. IMPERATORES Antoninus et Verus, ^* refcri-

CELWEUS dasksss Pferunt, in vectigalibusipfa praedia, non perfonas congeniri :

et ideo poffeífores etiam praeteriti temporis vettigal foluere
*debere*: eoque exemplo actionem, fi ignorauerint, habi-

turos. $. r. Item ** refcripferunt, pupillo remittere,fe, poe--

nam commiffi, fi intra diem trigenfimum ^* vectigal intuliflet.
| VIIIL. Paerx1ANvs libro XIlliRefponforum. FA v-
DA I vectigalis crimen ad heredertyeius qui fraudem contra-
xit ^?, commiffi ratione transmittitur ?9, $— .Sed.ü;.vnu.s
ex pluribus heredibus rem munem 5* caufa vectigalis fubri-

piat 5?, portiones ceteris non auferuntur. a ridadeo. «
IX. Pavrvs libro ?? V. Sententiarum. Locario

ve&tigalium , quae calore?^ licitantis vltra modum folitae con-
du&tionis ?5 inflauit , ita demum admittenda eft, fi fideiutlo-
res idoneos, et cautionem 59 is, qui licitatione vicerit ?* ,
offerre paratus fit. $. r. Ad conducendum vectigal inuitus
nemo compellitur: et ideo impleto tempore conductionis/elo-
canda 59 funt. $. 2. Reliquatores/?? vectigalium ad iteran-
dam condu&tionem, antequam füperiori conductioni/ fatisfa-
ciant, admittendi non'funt, $. 3. Debitores fifci, itemque
Reipublicae, veCtigalia conducere prohibentur, ne ex alia
cauía eorum debita onerentur: nifi forte tales fideiuffores op-
tulerint, qui debitis eorum fatisfacere parati fint. $. 4. So-

| cii 9? vectigalium, fi feparatim partes adminiftrent, alter ab
altero minus idoneo in fe portionem transferre 5* iure defi-

derat. — $—5. Quod illicite publice priuatimque ?? exactum

.eft, cum altero tanto 9? paílis iniuriam exfoluitur 9?* : per vim

vero extortum cum poena tripli $5 reftituitur: amplius 9?

3

extra ordinem plectuntur: alterum enim vtilitas priuatorum ,-

alterum vigor publicae difciplinae poftulat. -$:—76: Earum re-
rum vectigal, quarumjnumquam praeftitum eft, praeftari non
poteít. Quod fi praeftari, confüetum indiligentia publicani o-
niferat ?7, alius exercere non prohibetur. $. 7. Res exer-
citui paratas praeftationi vectigalium fübici non placuit.
Fifcus ab omnium vectigalium praeftationibus immunis eft:

. amercatores autem, qui de fundis fifcalibus mercari confue-
uerunt 5*, nullam immunitatem 9? foluendi publici vectigalis

—— À

vfurpare poffunt.

44 Gothofr, in nota: multum intereffe, Hal. Etiam Vulg.
BR. Etiam Rehd. GE&. — 43 Hal et Vulg. PAPINIANVS. gR. Et-
iam Rehd. GER. 46 Vulg. Sewerus. BR, Etiam Rehd. GER. 47
Hal. Fidem quoque. GER. 48 Hal. tricefimum. G E.
xerit. B R. 50 Rehd. transmittetur. GEB. 51 Gothofr. in nota: rem
communem. vulg. Hal. 'Taur. 1n Adnotat. rem qmunem. fic in P. quod forte fit
fünplex immunis, et aduev(ae figmificationis. im vet. rem commmnem. ^ Et hoc
pofterius reperi in codicibus fcriptis vndecim, quot contuli. BR. — Vocem ta-

diui. G EB.

men: muni$, pluribus tuetur Bynkersh. VIII. Obf. 1 1. Scripti funt. Vat. L 1.

VII. V. Pal. I. HI. Barb. Chrittin. S. Cruc. I. H. Magl. Treuif, et Bynkersh. nu-
mero tredecim, quibus quartum decimum addo, Rehd. GEB. — 52 Vulg. fur-
vipnit. BR. Rehd, fubripuit GEB. — 53 Rehd. Gaius. GE B.
in nota: quae calore licitantis inflatur. Hal. Habet ifta Hal. fed ita vt media
verba non defint, Sed et Flor. e effe additam voci: calor notat Brenkm. cui fi de-
derim hoc male fa&um eífe, idem 72 quae, in: quam, conuertendum effe ,
dabit. Neque enim hic de ve&igalibus, fed de locatione , fermonem efle,
cuncta monítrat. Habet et Rehd. 44e culore. GEB. — 55 In Rehd. fuit: con-
dationis, ex quo fadum : condi&ionis, tandem recentior manus literae ; pri-
mae füperícriplit ». GEB. — 56 Vulg. cautiones. BR. —— 57 Hal. vicit. GE R.
58 Gothofr. in nota: tempore condudionis licitatores alloquendi funt, Hal.
tempore condu&ionis ea locanda funt, zulg. — Sed et Florentiae literae primae
vocis elocznda addita a vt fit ea locanda. BR. — Etiam Hal. in margine ad vo-
cem: licitatores, habet: alias, deuuoea locenda. GEB. . 59 Gothofr. in no-
ta: Licitatores. Hal. Sed et hic Hal. in margine:; alia$, veliqaatores. Rehd.
totum locum ita exhibet: tempore conduilion:s veliquatores condnitionis adlo-
quendi funt./ Licitatores veclisalium etc. GE B. . 60 Taur.;Socl. GEB. — ÓI
Vulg. transferri. BR. Etiam Rehd. GEmB. , 62 Rehd. vel prinatim. GER.
63 Rehd. cum . altero tantuimn. füperfcriptum: tamen: al. tante. GE B. 64

49 Vulg. éontra-

54 Gothofr. :

Rehd. con[suenerunt. Forte Taur. dare debebat: confV Erant. GEB.

rit: vel conductores. GEB.- ehd.
Etiam nunc eft Flor. in fine verfus: aliqui, et in fequentis initio: id. Videtur.

.Hal. inferit: fi. GEn.

DIGESTORVM LIB. XXXIX.. TIT. IV.

X. HenMmocENi1ANVS libro V. Epitomatum. V x

CTIGALIA Íine Imperatorum praecepto, neque Praefidi,

neque curatori *?, neque curiae conftituere, nec praeceden-
tiajreformare, et his vel addere vel deminuere licet. .$—1.
Non ** folutis vectigalium penfionibus ; pellere ? conducto-
res, necdum etiam tempore conduétionis completo, vel ab
his vfuras ex mogà, ? exigere permittitur. rlv
XLI. PAvrvs libro V. Sententiarum. Co' r fer-
ro fuübigendo neceffariam ** hoftibus "? quoque venundari ,
vt ferrum, et frumentum, et fales **^, non fine periculo ca-
pitis licet, $. r. Agri publici, qui in perpetuum locantur,
a curatore ?? fine auctoritate principali reuocari non poffunt,
$—2. Dominus nauis fi illicite aliquid in naue *3, vel ipfe,
vel vectores ?? impofuerint, nauis quoque fifco vindicatur.

Quod fi abfente domino id a magiftro, vel gubernatore ??, ,
aut proreta, nautaue,aliquo id/5* faCtum fit: ipfi quidem ca- ^
pite puniuntur commiflis mercibus, nauis autem domino re-
ftituitur. $. 3. Illicitarum mercium perfecutio heredem quo- ,

queadfligit ?. $. 4. Eam rem, quae commiffo vindicata 93

eft, dominus emere non prohibetur,| vel per fe, ?* vel per j7/
$. 5. Qui maximos fructus-
.ex redemptione vectigalium confequuntur ?? , fi poftea tan-

alios, quibus hoc mandauerit,

to ?5 locari non poflunt, ipfi ea prioribus penfionibus fuüíci«
pere compelluntur. | dU ue |

XIl. Vr P1AN vslibro XXXVIIL ad Edictum. QvAx-

TAE audaciae, quantae ?* temeritatif fint *5 publicanorum,

fattiones, nemo eft qui nefciat: idcirco Praetor ad compefcen-
dam eorum audaciam hoc Edictum propofuit.
3? FAMILIA PVBLICANORVM FVRTVM FECISSE
DICETVR,IJITEM SI DAMNVM INIVRIA?? FECERIT,

ETgÀID»?*, AD QVOS EA RES PERTINET, NON EXHI-/J

BETVR ?^; IN DOMINVM SINE NOXAE DEDITIONE
IVDICIVM DABO. -$—2: Familiae autem appellatione hic
feruilem familiam contineri fciendum eft.. Sed et fi bona fi-
de publicano alienus feruus feruit, aeque continebitur: for-
taffis ?? et 2X mala fide: plerumque enim vagi ferui et fugi-
tiui in huiusmodi operis etiam a fcientibus habentur. — Ergo
et fi homo liber feruiat, hoc Edictum locum habet. $. 3.
Publicani autem dicuntur, qui publica vectigalia habent con«

6; Dafil. 7 -rs-redw,).o'üv $0se BR. — 66 Hal. in-
67 Rehd. zudulgeutia publicanus omiferit. GEB. — 68
5 69
Taur. ZmmOnitatem. GEE. — 7O Vide Bynkersh. 11. Obf. 2o. 2 R. ^ 71 Hal.
Nonudum. GE B. 72, Hal. vel repellere. Rehd. repellere. G E B. 75 Hal.
morve. G E B. 74 Rehd. fubigendam neceffaria, ícd fyllabae: dam fuperfcri-

Rehd. exfoluetur. GE B.
ferit: etiam. GEB.

ptum; a. do, alteri voci finalis s& non eft addita , quod: ea háberetur neutrum —

plurale. GE &. — 75 Bafil. zo/; Gagfágoc. BR. — 76 Rehd. falem, GEB, — 77
Hal. inferit: veipublicae. GEB. .. 78 Vulg. mauem. BR. 79 Rehd. iníe-
86 Rehd. inferit: asut condactore. GEB. — 8X

autem vel hic vel in antecedentibus id abundare. — Scriptorum codicum maior
pars ex aliqui id, fecit: aliquid. Wa fex ex vndecim. — Tres alii habent, vt
'Taur. nempe Vat, IV. Chriftin, et Barb. — Denique Vat, VI. et Pal. II. ab ali-
quo aliquid factum, & R. Mal. habet; mautaue aliquo facbum fit. Sexilli funt

. Vat. I. Pal. I. HI. S. Cruc. E. II. Magl. Rehbd. zautaue. aliqnid aut aut ab aliquo

id fathimn fit, fed illa: aut amt ab aliquo id, pun&is confofía funt, rectius
idem feruato: aliquo et antecedentia: aliquid aut ast ab , et fequens ;d deleuit-
fet. — Ceterum et hic duae le&iones in textum videntur receptae. GE B. 82
Gothofr. in nota: A. adficit. Ita nempe ipfe 'Taur, in margine, fed corre-
Gio eft recentior. B R. Hal. et Rehd. affiit. GEs. . 83 Halet Vulg. viudi-

canda. 8 R. $4 Hal. inferit: vel per fuos. GEB. 85 Taur. coufeCunn-
tur. GEB. — 86 Hal. tanti, et ita quoque Rehd, olim, fed ; in o mutata eft.
GER. $7 Hal quantaeque. GEB.. $88 Taur. temeritatiSint. GEB, — 89

91 Vulg. et ii, et
92, Gothofr.
94 Vulg.

9o Vulg. per Zuiuriam. BR.
paulo poft: wom exbibebuntmr. BR. .Jta etiam. Rehd. GE R.
in fiota: nen exhibebitur, Hal, GEz. — 93 Taur. fortaSis. GER.

2t0$

$. r Qvop.

inferit $-

:
(.»O(æa/,

pen

*

b
1 R
W at
f

l

u wa
T rwf.:f
Il«
m

.

DIGESTORVM LIB. XXXIX. XIT. IV.

- XIII. Garvs libro XIIL ad Edi&tum prouinciale. SEn
et hi qui falinas ?*?, et cretifodinas, et metalla ?5 habent,
publicanorum loco fuünt. $.-x. Praeterea et fi quis vectigal

conductum a Republica cuiusdam municipii habet ?7?, hoc-

Edictum locum habet. .$:-2: Siue autem vendidit feruum ?$,
vel manumifit, vel etiam fugit feruus: tenebitur ferui nomi-
ne, qui tam fattiofam familiam habuit. $.—3- Quid tamen,
fi feruus decefferit? videndum ?? an publicanus teneatur qua-
fi facti fui nomine: fed puto, quia facultatem non habet exhi-
bendi, nec dolus eius interceffit *??, deberef eum liberari.
S-—. Hanc aCtionem perpetuam dabimus, et heredi, cete-
risque fuccefforibus. R
XIV. Vrrriawvslibro VIITI. Difputationum. Co -
MISSA vectigalium nomine etiam ad heredem transmittun-
tur: nam quod commiffüm eft, ftatim definft eius effe , qui
crimen contraxit *: dominiumque rei vectigali ^ adquiritur:
eapropter commiffi perfecutio , ficut aduerfus quemlibet pof-

A 'an.,, feflorem , fic et ? aduerfus heredem competit.

XV. AugeNvs Vanvs libro VII. Digeftorum. CAx-

SAR, cum infulae Cretae cotorias locaret, legem ita dixerat,

*

4 c
,vaq TL «

í
Cm*

Vr N
l CAnued

L

NE QVIS PRAETER REDEMPTOREM PosT Ipvs
MARTIAS COTEM EX INSVLA CRETA FODITO, N E-
VE EXIMITO, NEVE AIVELLITO ^*: cuiusdam nauis
onufta cotibus ante [dus Martias ex portu Cretae profecta,a?
vento relata in portum erat: deinde iterum poft idus Martias
rofeCta erat. — Confulebatur, num contra legem poft Idus
gllartias ex infula Creta cotes $ exiífe viderentur ? Refpondit
7, tametfi portus quoque ?, qui infula£ ? effent, omnes eius
infulae effe viderentur *?: tamen eum, qui ante Idus Martias
profectus ex portu effet **, et relatus tempeftate in infulam
ideductus effet, fi inde exiffet, non videri contra legem fecil-
fe: praeterea, *^ quod iam initio euetCtae cotes viderentur,
cum et ex portu nauis profecta effet. u2
XVI. MAncrAmvs libro fingulari K Delatoribus.
IxTERDvM nec vendendus eft is *? feruus qui in commif-
fum cecidit **, fed pro eo aeftimatio a domino danda eft **,
Diui enim Seuerus et Antoninus reícripferunt, cum is feruus
qui actum domini geffiffe diceretur , in commiffum ceciditlet :
venire non debuiffe *9, fed pro eo viri boni arbitratu aeftima-

*

inferit: f BR. — 95 Hal.inferit: et avenarias. Vulg. et avemae , fcilicet : fodi-
*was. BR. Rehd. Sedet ii, qui baremas vel.cvetifodinas et falimas et metalla.
GEBR. 96 Vulg. inferit: conducla. B R. 97 Hal. babeat. 98 Vulg.
addit: proprium. BR. Etiam Rehd. GEz. — 99 Rehd. addit: eff. GEB. . 100
Rehd. iztevcefferit. GEB. 1 Hal.et Vulg. counnifit.BR. ^2 Hal. et Vulg.
vecigalib. BR. Etiam Rehd. GEB. — 3 Ap.Hal.et, abeft. GEB. ^ 4 Petr.
Pithoeus Aduerf. fubfec. lib. IT. c. 4. mauult: anebito. Docuit me Bynkersh. B R.
$ Hal. et Rehd. praefigunt: a, et fi foret neceffe, illud quaererem Florentiae
in litera finali anteeedentis vocis. GE B. 6 In Rehd. cotes abeít, et in fe-
quentibus videretur, loco: videremtur. GEB. — 7 Mal. et Vulg. refpondi. B R.
Etiam Rehd. GE z. 8 Ap. Hal. quoque, abeít. GEB. — 9 Scriptum Flor.
in fine verfus: 4ui in, et in fequentis initio: fzlae, at recentius mutatum :
qui in infula, quod placet. Etita fane Hal. et omnes. E R. Vat. f. et Chriftin.
qui in fula, Barb. im infulam. S. Cruc. 1. zn. infula. S. Cruc. IV. quz infula. Rehd.
qui in infula. vt S. Cruc. l. GE B. — 10 Rehd. videntur. GEB. — 11 Ap. Hal.
effet, abeft. GEB. — 12 Lege: feciffe: propterea quod cum Vulg, Nor. cete-
fis. BR. EtRehd. GER. 13 Ap.Hal. is, abeft. GEE. — 14 Hal. et Vulg. cecide-
Yit. BR. 15 Rehd. addit: zpfi emptori. GEB. — 16 Rehd. debuiffet, et in fe-
quentibus: oportuiffet. GEB. 17 Flor. eft: Idem autem. Hal. Eidem etiam. GE P.
18 Hal. probetur. GEB. — i9 Ap. Hal.et in Rehd. effe; abeft. GEg. 20 Rehd.
mifi bec quoque , et in fequentibus: zuciderint. GEB. 21 Rehd. quot, loco:
quotiens. G & B. 22 Vulg. praefigit: z. B R. 23 Adi Opwfc, de Latim.

Vet. ICt. pag. 245.et 24$. BRh. 24. Hal. et Vulg, feruierunt. BR. 2,5
Hal anno GEB. 26 Vulg. fermiergmt. BR. Etiam Rehd. GER. 27

Gothofr.in nota: fmes iugreffi. Cuiac. XIV. Obf. 3. "Tuetur commanem le-
€ionem Bynkersh. VI. Obf. 25. GEB. 28 Hal ficet, loco: ficut. GER.
29 Hal et Rehd. poteflati. Et poterat Taur. dare: poteflatE. GE B. 20
Yl. iufiruxerit. GEB. 31 Hal. conflituendum. GEkB.. 32 MHal. et Vulg.
voleuteu — Kecentiores: volentes, ct ita Flor. cft fadum. BR. — Et ita ctiam

781

tionem oportuiffe dari. $.—r. IJdem autem *? eadem epiftula
refcripferunt, fi quis inprofeffus feruus fuerit, et probabi-
tur *? in commiffum cecidiffe, et aut vxorem' corrupiífe do-
mini dicatur, aut aliud quid grauius admififfe, vt cognofcat
procurator: et i in his caufis effe *? compertus fit, aeftime-
tur, et ad poenam domino tradatur. $. 2. l/dem Diui Seue-
rus et Antoninus refcripferunt, mancipiis commiffis res pe-
culiares non effe in eadem cauía, nifi hoc, quod ?? proprio
nomine in caufam commifífi incidit. ..5 Quotiens ?* quis
mancipia inuecta profeffus non fuerit, fiue venalia, fiue vfua-

rint, non etiam veterana. Sunt autem veterana, quae anno
continuo in vrbe feruierint ^*: nouicia autem mancipia intel-
léguntur, quae annüim,25 nondum feruierint ^9. $. 4. Ser-
ui, qui in fuga funt, in commiffum non cadunt, cum fine vo-

ftitutionibus cauetur: ficut ^? Diuus quoque Pius faepiffime
refcripfit, ne, inquit, in poteftate feruorum fit, inuitis vel
ignorantibus dominis fugae fe tradendo, poteltate ?? domi-
norum fe fübtrahere. — $.—5- Licet qui$ fe ignoraffe dicat,
nihilo minus eum in poenam vectigalis incidere, Diuus Adria-
nus conftituit. $. 6. Diui quoque ;Marcus;et Commodus re-
fcripferunt, non imputari publicano, quod non inftruxit 39
tratnisgredientem : fed illud cuftodiendum 5*, nedecipiat pro-
fiteri volentis ??. $. 7. Species pertinentes ad ve(tigal 33:
cinnamomum, piper longum, piper album ?^, folium penta-
- fpherum, ??, folium barbaricum, coftum , coftamomum , nar-
di ftachys, caffia turiana, xylocaffia 39, (m$rna 7, amomum,
ingiberi, malabathrum, aroma Jndicum, ;chhlbane,
-*alchelucia 3?)5, fargogalla ??,-jonyx Arabicus, cardamo-
mum, xylocinnamomum , opus byfficum ^9, pelles Babyloni-
cae ^*, pelles Parthicae, ebur, ferrum, Indicum, carpafum
?2?, lapis vniuerfüs, margarita, fardonyx, ceraunium ,4hyá-
cinthus, fmaragdus, ,adamas, fafürinus ^?, callainus, be-
ryllus ^*, chelyniae, *hopiaf?) [ndica, vel adferta *9?, me-
taxa, veftis ferica vel fubferica, velattinCta ^7 , carbafea, ne-
ma fericum,. fpadones, Indici leones, leaenae, pardi, leo-
pardi, pantherae, purpura, *item,marocorum ^ ) lana, ;fu-
cus;*?, capilli Indici, ??. $. 8. Si propter neceffitatem ad-
| "encule, p | uerfae

Rehd. GEB. |.53 Gothofr. in nota : ad ve&tigal. puta cinnamomum. Háal. G E s.

lentem fpecies pertiuentes ad vechigal. puta etc. 34 Taur. alVm. GEB.
-35 Gothofr. in nota: Pentafphaeron. mévze edaígiz. ?xov, id eft, quinque glo-
bulos habens, Etita re&te habet Hal. pentafpbaerum. GER. 36 Lego: ca-
; fia. Tyriana xylocafia , nifi malis: cafia Suviama, a qua le&10one non videtur
. alienus Bynkersh. I7. Obf. , quem hic conferas. B R. 37 Taur. SimVrua.
38 Gothofr. in nota: Agallochum zzlg. agallochus. Hal Idem tamen Hal.
in margine: alas, alchelucia. GEBR. 39 Taur. farGogalla. GEB... Hal.
favcocolla. —— 40 "Taur. £V fficum. Gothofr. in nota: opus byffinum. Hal. G E n.
4I. Conf. Aug. Gislen. Busbequium Epiffol. "urc. PIT. p. m. 180. GEB. — 42
Gothofr. in nota : carbafum. Hal. male. Fíactenus tamen non adeo male, quod
- fides codicis Rehd. doceat, Hal. non ex ingenio ita Íícripfiffe. G EB. 43
Gothofr. in nota: fapphyrus vu/g. Hal. Nili quod Hal. fcribat: fapbirus.
GEB. 44 Gothofr. in nota: Beryllus chelidoniae. Fial. beryllus cylindrus,
vulg. Taur. veryllus. GE B. 45 Gothofr. in nota: opera indica. zz/gat. omnia
indica. Elal. Flor. fupra vocem: bopia, denuo fcriptum : opia. Videtur cor-

agnito errore videtur z2 opia inclufiffe vncis, fimul 5 in bopia, deleuiffe. p &.
Hal. hic habet in margine: qwidam leguwnt, opera. Gloflator codicis Rehd. ad
vocem: opia, notat: quae faciunt bomines dormive. GES. — 46 MHal vela Sar-
anatica. 47 Gothofr. in nota; vela tin&a. valg. Hal. Sed et Flor. prior t
eft deleta, vt fit: vela tzucla. 5 R. 48 Gothofr. in nota: a pecorum lana..
vule. item lana. Flal. Nempe ap. Hal. 75 marocorum , plane abeft..GxB. — 49
Gothofr. in nota: fuccus. vulg. fucus, purpuriflum. Ifal. in margine: guidazs
lesunt: laua fuccida. GE B. 50 Hal. addit: et caetera. . Mera monftra in

MSS. hic occurrere fatetur Drenkm. Nec meliora habet Rehd. cuius tamen locum
adícribam integrum in gratiam eorum, qui aliquid ex eo vellent eruere: fpe-
cies pertinentes ad. vecligal cinamomum pzper lengum piper album folium barbavi

CHNR

AXXXxX 2 |

*

lia: ^^ poena commiffi eft: fi tamen nouicia ?? mancipia fue-.

luntate domini fines egreffi ^" fünt: et ita Principalibus Con--

L.

«

2 It

Verum et hoc notandum erat, Hal. vno halitu legere: me decipiat profiter vo-. L

rigens credidifle hanc vocem effe omiffam, quod 5 haberet in fronte. — Mox-

) p [

lafer, L'zt'u/&xlöüük' :

* Y P t
9' Cccdoc o aay ,

- e 3 ] *
AO 71 [,(1,: 44. z. JLC

"Lab W*?Ml»ä A

£0 :
Z.,:. ffu'*ux ïu,i
— "272 moy (z./'/ï"(fr('», :
d ; / ,

j Ca&*ï;' "4 ÓCriueg

l- -—'ï'?wr*ora T.

XX DC RLT V, 0V.

dicimus, fed concedimus inter eas perfonas fieri donationem

* 782 DIGESTORVM LIB.

. merfae tempeftatis expofitum onus fuerit, non debere hoc :

commiffo 5* vindicari, Diui fratres refcripferunt. $. 9. Di- | eam, quae fub condicione foluatur. 4 : | i
- nder. uus quoque Pius refcripfit, cum quidam intra legitimam ae- II Ínew libro LX. Digeftorum. S1 cum filiusfamilias OE
tatem eH'e dicebat 52,- et VfUS 53 Cäüfa manmpl.a dülefet, e.t P?Cuniam donare Vellet, patris iUfo eim promiflt 19:' Valet :
in fola profeffione erraffet, ignofcendum effe ei. . $.—re. Di- ' donatio, perinde ac fi fideiufforem 29 dediffet. $. r. Si ve- j j
| . . ,wi quoque fratres refcripferunt, cum quidam non P95f4ffau"« ro pater donaturus Titio pecuniam, iufferit filium fuüum eam | ]mis
L./4 eà ujoms ^; dem, fed per errorem in ,caufam, commiffi .mcxdxH;eE : Vt ! promittere ?* : poterit dici, intereffe, ? debitor filius patri apel
. .. duplo ve&igali contenti publicani feruog reftituant ??. .$. 25 | fuoffuerit, necne: nam fi tantumdem filius patri debuit, quan- ä]'efon
/Set 5* Magnus ?* Antoninus -re'fc.ripi.it, fi colonus, vel ferui tum promifit: valere donatio intellégitur, perinde ac fi quem- ïü,t,
— domini praedii ferrum *? illicite in praedio fecerint ignoran- | jjbet alium debitorem pater iuffffet pecuniam promittere. "
te domino, nulla poena dominum teneri. $. I2. 5i QUIS | $. 2 Cum vero ego Titio pecuniam déyaturus, te, qui mihi T
profeífus apud publicanum fuerit, non tamen ve&xg.al.i folue- | tantundem donare volebas, iuífero 'Titio promittere: inter . imtei
rit, hoc concedente publicano, vt folefít facere: Diui 5eue- ! omnes perfonas donatio perfe&ta eft. -$.-3: Aliud iuris erit, a,l
rus et Antoninus refcripferunt, res in commiffum non cadere. | $ pecuniam, quam me tibi ?3 debere'exiftimabam, iuffü tuo fsf
Cum enim, inquiunt, profeffiones recitantur, commlffum- fpoponderim ei, cui ?* donare volebas: exceptione enim do- lo
ceffat: cum poterit fatislieri fifco ex bonis publicanorum Vel | li mali tueri me potero: et ^5 praeterea incerti condictione | accd
fideiufforum. — $. r3. Poenae ab heredibus peti non poffunt , ftipulatotem compellam, vt mihi acceptum 2* faciat flipula-
— fi non eft quaeftio mota viuo eo, qui deliquit: et hocíicut| tignem, — $& 4. Item fi ei, quem creditorem tuum putabas , MA
