QvE heredem tutoris: nam periniquum eft, eum, cui forte
poft viginti annos, vel amplius, in mentem *? venit tutelam
repofcere, etiam vfüras poftulare. |

ZLUPMJXXX. ÍIDEM []übro AA Qfg*e&UTmH/ lT vrTronris

praecipuum elt officium, ne indefenfum pupillum relinquat.
XXXI. MopnEsTiNvsf/ibrol. Excufationum 49. . D r-
vi Seuerus et Antoninus Augufti Sergio Tuliano. Forma,
qua finguli tutores, prout quisque geffit tutelam, nonnumquam
in folidum tenentur, dumtaxat intra pubertatis tempora lo-
cum habet: non etiam fi poft pübertatem adminiftrauerint.

XXXII. InEw/libro Vi- ^* Refponforum. //Sxwx ^9

herede tutor deceffit. Quaero, an curator pupillo'datus, cum

/

neque inuentaria neque alia inftrumenta a fideiuffore tu-

toris exhibeantur, poffit eundem fideiufforem conuenire ex fti-
pulatione, quanti pupilli intereft ? Modeftinus refpondit, in
id *? quod tutor conueniri potuit, fideiufforem quoque ??
conueniri poffe, $. 1//Modeftinus;/refpondit, damnum, fi quod
datum ?* accidit eo quia ?? cautiones foluti vectigalis inuen-
tae non fünt, ad tutorem, cuius nulla culpa admifía proponi-
tur, minime pertinere. $. 2. Modeftinus refpondit, tutorem
eorum redituum nomine rationem pupillae ?5 reddere debe-
re, qui ex fundo bona fide percipi potuerunt. $. 5. Item re-
fpondit, fi minus a feruo tutor percepit ?*, quam bona fide
ex fundo percipi potuit, ex eo, de quo pupillae 55 fit obftri-
€Ctus, quantum ex peculio ferui feruari poffit, eidem tutori
proficere debere: fcilicet fi non perdituro feruo adminiftratio-
nem credidit. $. 4. Interpofito curatore adulefcens fundum
Titio vendidit: poftea, adgnita fraude, in integrum reftitutus
in poffeffionem induci iuffus eft. Quaero, eïn, cum ex hac,:
venditione melior factus non eft ?^?, neque in rem fuam quic-
quam verfum probetur, pretium emptori reftituere non de-

beat? Modeftinus refpondit, pretium fundi ab adulefcente ve-:

numdati, fi rationibus eius non profuit, nec quicquam de eo
(a) ?* iudicante de in integrum reftitntione ftatutum eft,
emptorem fruftra poftulare. $. 5. Item ?? refpondit, fum-
ptibus voluptatis caufa ab emptore factis adulefcentem one-
randum non effe: qui ?? tamen ab eodem aedificio ita auferri
poffunt, vt in facie priftina, id eft, quae fuit ante venditio-
nem 5?, aedificium effe poffit, emptori auferre permitti opor-
tere. $. 6. Lucius Titius coheres et curator fororis fuae,
cum effet ex ciuitate, in qua vfitatum erat ipfos dominos prae-
; ; diorum,

eft L. Si fine. BR. — Etforte librarius Flor. confueto more fe&atus eft compendium,
vt Taurellio fcribendum fuerit: SIme. Sane vifio quatuor membrorum tam ab-
ruptam quaeftionem vix meretur. GEB. 49 Hal. inferit ;», quod non im-
probo. BR. 50 Ap. Hal. quoque, abeft. GEB. 58Y Flor. vox: datum,
fubantique vncinulis eft inclufa, et iuftiffime. — Abeft ab omnibus Ícriptis et edi-
tis. BR. Etiam ab Hal. et fcripti funt: Pal. I II. 1. IV. V. Vat. Barb. Byn-
kersh. GEB. . 52 , Vulg. quod. BR. — 53 Hal.et omnes: pupiló. BR. — 54
Hal. recepit. 55 Vulg. pupillo. B R. 56 Hal. et omnes: fit. BR. — 57
Poffet minori negocio legi: zudicanti, fed et a in fex vocalium. concurfu facile
excidere potuir. Omnes editiones habent: a udicamte. Vat. adhuc praepofi-
tione caret. E quinque aliis folum Pal. l. habet: a zudicante. Pal. HL. et HI.
ab indicante. Sed in pofteriore b eft erafa. in Pal. IV. abiudicante. in Barb.
adiudicante, fed d opportune eft expunéta. gR. In Bynkersh. fuit: adiudican-
te, et fadum: abiudicante. Etiam Hal. a iudicaute. GER. 58 Hal Idem.
G E B. 59 Hal. quae. GE B. 60 Ap. Hal. id efí, quae fuit aunte vendi-
; : tionen,

"i.
» 7 !;,1;4;:0'.4' LR

Z

d.

A&— RO

|

lt

ïu/f

haez

DIGESTORVM

num temporarium $* fuftinere, morem hunc et confuetudi-
nem femper obferuatam fecutus, et ipfe pro communi et in-
diuidua hereditate annonas praeftitit. Quaero, an in rationi-
bus dandis opponi curatori poffit, quia ^^ non recte pro par-
te fororis tales impenfas fecerat? Modeftinus refpondit, in 93
id demum curatorem adultae reputare ex ?* caufa de qua
quaeritur poffe, quod ipía, fi rem fuam adminiftraret, erogare
compelleretur. $. 7. Tutores duo, poft venditionem pupil-
Jarium rerum factam, pecuniam inter fe diuiferant: poft quam
diuiflonem alter eorum in exilium datus ?? eft, durante tu-
tela. Quaerebatur, an a€tore conftituto, contutor eius par-
tem pupillaris pecuniae petere ab eo poterit ^?^? Modeftinus
refpondit 57, fi hoc quaeritur, an, contutore ^? relegato, con-
tutor eius tutelae aCtionem exercere poffit: non potfe refpondi.
XXXIIIL. CAzZisTRATvs *?/||libro IV. de Cogni-
tionibus.||/ A -Tv roR1Bvs et curatoribus pupillorum ea-
dem diligentia exigenda eft circa adminiftrationem rerum pu-
pillarium, quam paterfamilias rebus fuis ex bona fide praebe-
re debet. $. r. Officium. tutorum curatoribus conftitutis fi-
nem accipit: ideoque omnia negotia, quae inita funt, ad fidem
curatorum pertinent. Idque etiam Diuus Marcus cum filio
fuo Commodo refcripfit. $. 2. Heredibus quoque pupillorum
ele&ctio eadem aduerfus tutores, in "? quo potiffimum confi-
ftere velint, competit, quae ipfis, quorum tutela adminiftrata
fit. $. 3. ** Principalibus conítitutionibus declaratur, fum-

ptuum, qui bona fide in tutelam, non qui in ipfos tutores

fiunt, ratio haberi folet: nifi ab eo qui eum dat, certum fola-
cium ei conftitutum eft *?. / Zuf^ —— »esp? ..
.XXXIV.jIv 1ivs 73 /A.Q-V-I-Ae libro| Refponforum re-

d

pupillorum vtilitatem admittendam *^, feruos quoque eorum
interrogari pofle. A foreppenicet Lf
XXXV P APINIAHVS/MhbrOH.'

fpondit)/ Ap TNSTRVvENDAM diligentiam iudicantis, et
upill

TOR fiue curator nomina, quae iufte putat non effe idonea,
a priore tutore vel curatore fufcipere quidem cogitur, non ta-
men exactionem periculo fuo facere.
XXXVI. 'Ln-&x/I|libro- IL.Quaeftienum.||/ Iv r ER
tutores diuifa tutela eít: aequitas, quae merum ius compen-
fationis inducit, propter officium et perfonam agentis tuto-
ris non differtur: nam diuifio tutelae, quae non iuris, fed iu-
risdictionis eftf, modum adminiftrationi * facit, et inter ipfos
locum habet , nec experiri cum pupillo volentibus obftare debet.
XXXVII. InEM //H libro XI.-Quaeftionime ||// T v ro-
REM qui tutelam gerit, Sabinus et Caffius, prout gerit, in fin-
gulas res per *? tempora, velut ex pluribus caufis, obligari
putauerunt. $. r. Secundum quam fententiam ** feruus in-
fütor dominicae mercis, vel praepofitus debitis exigendis, fi
liber factus in eodem actu perfeueret *?, quamuis tempore
feruitutis obligari non potuerit, "? praeteriti temporis nomi-
ne, aCtione negotiorum geftorum noninutiliter conuenietur 9?,
earum fcilicet rerum, quae connexam rationem cum his quae
poftea gefta funt, habuerunt: fic enim 9* et tutelae iudicium
earum quoque rerum caufa tenere placuit, quae poft puberta-
tem adminiftrantur, fi pofterior actus priori cohaereat, neque
diuifus propriam rationem habet. $. 2. Inde defcendit quae-
ftio quae volgo 9? circa filiumfamilias traCtata eft, qui tutor

"m

iziouem, abfunt. GEB. — 61 Taur. in Adnotat. tempovarium. fic in Pan. forte
veélius temporalium aut tempovaviarum. |Et (ane prius habent omnes ícripti et
editi. BR. Etiam Hal. et fcripti: Pal. I. il, Il IV. V. Barb. Bynkersh. At
Vat. vt Flor. GER. 62, Hal. q10d, et mox: fecerit. GEB. 635 Ap. Hal.
in, abeit, GER. 64 Hal. inferit:.ea, GEB. — 65 Hal. adíus. GER. — 66
Hal. poffet. GEB. 67 Ap. Hal. refpondit, abeft. G EB. 68 Hal. cum tu-

i0re. GER. — 69 Hal. PAVLV S. Sed et Graeci: KAAAIZT. BR. — 7O Hal.
cum quo. GEB. 71 Hal. praefigit: quemadmodum. G EB. 72, Hal. fit.
*73 Flor. primum erat: IV LIANVS, et ita etiamnunc Vulgati, BR« 74 Hal.

LIB. XXVL

diorum, non conducCtores, onera- annonarum et contributio- |

TIT. VII. 451

teftamento datus, poft tutelam ceftam emancipatus, in eodem
officio perfeuerauit: et fecundum Sabini et Caffii fententiam
eueniet, vt de eo quidem quod poft emancipationem geftum
eft, in folidum conueniri poffit: de praeterito autem, fiue pe-
culium non fit ademptum, fiue ademptum fit, in id quod fa-
cere poffit: quod fi füperioris temporis nomine patrem de pe-
culio pupillus conuenire maluerit, annus enim $? vtilis, ex
quo tutela agi poffe coepit *^, computabitur ?5, ne capiatur
pater, inducta totius temporis caufa, tempus, quo ?* filius-
familias tutelam geffit, comprehendendum erit.

XXXVIII. Ipnkxw //||libro XII. -Quaefionun

PLVRES tutelam non adminiftrauerint, et omnes f(!)!luendo
fint: vtrum, quia nullae partes adminiftrationis inueniuntur,
electioni locus erit? an, vt eiusdem pecuniae debitores, ex-
cipere debebunt periculi focietatem ? Quod magis ratio fua-

det. $. r. Si quidam ex his idonei non fint ?*, onerabuntur

fine dubio ceteri: nec inique, cum fingulorum contumacia
pupillo damnum in folidum dederit. $. 2. Vnde quaerendum
eft, an a&tiones pupillus ei *9, qui folus conuenitur, in alte-
rum pro parte ícilicet praeftare debeat? Sed, cum propria cu-

iusque contumacia puniatur, qua fronte poterit hoc defiderari ?

XXXIX. Ingw//||libro V. Refponforum.||/ Tv-To-
RES, qui poft finem tutelae per errorem officii 5? durantes,
rerum adminiftrationem retinuerunt, nominum paternorum
periculum, quae poft pubertatem adulefcentis idonea fuerunt,
praeftare cogendi non erunt, cum actionem inferre non po-
tuerunt. $. r. Curator a patre teftamento datus, impuberis
negotiis fe per errorem immifcuit: poftea a Praetore tutori-
bus aliis datis, periculum futuri temporis ille, qui poftea ni-
hil geffit, non praeftabit.. $. 2. Qui fe negotiis impuberis
non iure tutor datus fecundum patris voluntatem immifcuit,
errore comperto tutorem a Praetore conftitui confultius petet :
ne forte, fi rem coeptam deferuerit, fraudis vel culpae caufa
condemnetur: non idem feruatur, fi quis vltro negotium alie-
num gefferit, cum fatis abundeque fufficiat ??, vel in vna fpe-
cie per amici laborem domino confuli. $. 3. Heres inftitu-
tus, qui non habuit fubftitutum, prius quam hereditatem adi-
ret, quam impuberi reftituere debuit, vita deceffit: cum here-
ditas in Italia effet, fcriptus autem heres in prouincia vita de-
cefüffet, tutores prouincialium rerum culpae nomine con-
demnandos exiftimaui: fi caufam teftamenti non ignorantes
vtilitatem impuberis deferuerunt: nam hereditatis in prouin-
cia fideicommiffo reftituto, caufam quidem iuris expediri po-
tuiffe, rerum autem adriniftrationem ad eos recidere debuif-
fe, qui tutelam in ltalia füfcepiffent. $. 4. Aduerfaüs tuto-
rem, qui pupillum hereditate patris abftinuit, actionem dene-
gari non oportet creditori qui cum ipfo tutore contraxit:
quamuis tütor pecuniam in rem impuberis verteret *^. — $. 5..
Curatores adulefcentis mutui periculi gratia cautionem in-
uicem fibi praebuerunt, et in eam rem pignora dederunt:
cum officio depofito foluendo fuiffent, irritam cautionem effe
faCctam, et pignoris vinculum folutum, apparuit. $. 6. Tu-
tor datus aduerfus ipfam creationem prouocauit: heres eius
pcü:ealvi&us , praeteriti temporis pg*rigulum praeftabit ??:
quia non videtur leuis culpa, contra iuris auctoritatem man-
datum tutelae officium detreCtare. $. 7. Rerum prouincia-

lium tutores, in vrbe caufas ?? appellationis impuberum

agentes,

Vide Bynkersh. O5f. lib. IV. cap. «]t. BR. 75 Hal admi-
niflrationis. G E B. 76 Hal. et, loco: per. Vulg. vel. BR. 71 Hal. in-
ferit: fieut. GER. — 78 Vulgo perfeuerat. 79 Vulg. praefigit: tamem. R.
&o Hal. conuenuitur, GER. 8& Ap. Hal enuzm, abeft. G EB. 82, Taur.
1O0lgo. GER. 83 Vulgo: ej, loco: enzm. BR. 84 Hal. et. Vulg. coepe-
vit. B R. 85 Taur. computaVitur. GEB. 86 Hal. in margine: alzas,'ex
quo. GER. 87 Hal funt. 88 Ap. Hal. ei, abelt. GEB. 89 Hal.
et Vulg. m officio. BR. 9o Hal /it, loco; fafficiat. GEB. 9t
Vulg, verterit. B R. 92, Taur. praeflaVit. GEB. 93 Hal. cauffa. G E B.
Cctccia : 94

adinittendumn.

456 | DIGESTORVM LIB. XXVL TIT. VII

agentes, rerum Ttalicarum curatores, vt impuberibus confti-
tuantur, ad officium fuum reuocare debent: alioquin, fi prius
in prouinciam redierint, dolum aut culpam eorum in ea quo-
que parte recte iudex conueniet ?*^. $. 8. Patruus teftamen-
to fratris filio tuütor datus, cum in Italia domicilium haberet,
tam Italicarum rerum quam prouincialium adminiftrationem
fufcepit: atque ita pecuniam ex venditionibus Romae refe-
Ctam ?? in provinciam traiecit, etin Calendarium pupilli con-
uertit: tutor in locum eius Romae fübftitutus, adminiftratio-
nem pecuniae, quae non pertinet ad tutelam fuam, fufcipere
non cogitur. $. 9. Curatores teftamento vel tutores inutiliter
dati, neque decreto Praetoris confirmati, negotia gefïerunt 794
vice mutua periculum praeftare coguntür: cum officium fpon-
te citra iuris adminiculum iniuerint ?", et qui fuit idoneus,
decretum Praetoris curatores vel tutores conï"tituentis implo-
rare debuerit. $. 1o. Tutoribus idoneis diem functis, vice
mutua periculum ad heredes eorum non redundat, quod non
«habuit locum officio tutelae manente. $. rr. In eum, qui tu-
telam gerere noluit, poft ceteros qui gefferunt, actionem vti-
lem ?* tutelae dari placuit. Quod tamen ex tutela non per-
uenit ad eos, qui fe negotiis mifcuerunt, fed communi negle-
gentia periit ??, citra fubftitutionis ordinem aequaliter omnium
periculum fpectat. $. 12. Tutores, pubere pupillo conftitu-
to, litem appellationis inchoatam, iuffu Confulum ob notitiam
rei perfecerunt: cum iudicatum perfequi non potuerunt, pe-
riculo culpae non fübiciuntur. $. r3. Ab eo qui reftitutionts
auxilio non iuuatur '??, quaeftio culpac tutorum conuen-
tione remitti poteft: nec donatunr, fed transactum videtur.
$. 14. Neglegentiae tutorum * pericn!lo nominum, quae pa-
ter vfüuris maioribus fecit, adfcripto, pupilla ? quidem aétio-
nem Calendarii praeftare cogitur: exactas autem vfuras tute-
lae tempore, citra vllam conmipenfationem retinet. $. 15. Adu-
lefcens, tutoribus conuentis, a quibus totum feruari ? non po-
tuit, aduerfus curatores, qui tutelam ad fe neglegentia non
tranftulerunt, integram actionem retinet: neque enim tutelae
iudicio confümptum * videtur, quod alterius officii querellam
habuit. $. r6. Tutor, qui tutoris idoneum heredem conue-
nire pupilli nomine noluit, dàmni vicarius fubftituitur: vt is,
qui non idoneum tutelae tempore fufpeCtum facere fuperfe-
dit. $. r7. Tutelae iudicium ideo differri non oportet, quod
fratris et coheredis impuberis idem tutelam fuftineat. $. 18.
Quod de peculio ferui aCtoris, quem adulefcens poftquam res
fuas adminiftrare coepit manumifit, ; et ) * retinuit, aut re-
tinere potuit, in ratione reddenda, curgtorj per iudicem acce-
pto feretur. , ne€sciupL- . |
XL. InExw/||libro V& 'Refponforqm,j ]/ IxPvsBEkR1
filio centurio ? curatorem dedit: decreto Praetoris non fecu-
to, fi nihil curator datus adminiftret, periculo contumaciae vel
neglegentiae non adítringetur: nam priuilegium militum ad
alienam iniuriam porrigi non oportet: nec in aliis, circa fu-
premam voluntatem, imperitiae venia datur, quam in bonis
militum: filii vero tutela iure patriae poteftatis, non militiae
praemio mandatur.

XLL/IpEw ||libro VII. -Refponforem.||/ Qvx p»rv-

&RES tutores habuit, vnum qui foluendo non füit, rationem
aCtus fui vetuit reddere. Quoniam eius liberatio, quod ex
tutela percepit, aut dolo cóntraxit, non eft relicta, contuto-
res, qui fufpectum facere neglexerunt, ex culpa recte conue-

94In Barb. inter verfus fuper: conueniet, fcriptum : i. .e. vequiret et condemnabit.
BR. Florentinam quoque exhibent Vart. Pal. i. IIL. IV. Bynkersh. vt et Hal. G x a.
95 Vulg. coufectam. BR. 96 Vulg. fi negocia gefferint. BR. 97 Hal. in-
jeviut. Vulg. iutulerint. BR. — 98 Ap. Hal vtzem, abeft. GEB. — 99 Taur.
períit. GER. 100 Taur. zuBatur. GEB. X Hal fed trausactum — videtuv
negligeutiatutorum. Periculo. GEB. 2, Vulg. adferipta pupilla. B R. 5 Hal.
fernare. 4 MHal. confultum. GER. 5 Videtur effe vel ab antecedenti it
in ziamuift,aut a fequenti ret in; retiumit. 8R, — GElor. eft; Centyvio. G E B.

niuntur: tutor enim legatarius ex culpa, quae teftamento re-
miffa eft, non tenetur. | :
Bvs tutoribus in folidum vnum tutorem iudex condemnauit:
in rem füam iudicatus procurator datus, priuilegium pupilli
non habebit: quod nec heredi pupilli datur: non enim cau-
fae, fed perfonae fuccurritur, quae meruit praecipuum fa-
uorem.

mortem pupilli definit effe nomen idoneum, tutor periculo
eximitur. $. r. Qui * cum eflet fratris fui filiae curator, qua-

dringenta dotis nomine marito eius fe daturum promilitz

quaero an füccurrendum fit ei, cum, poftea aere alieno emer-
gente, füpra vires patrimonii eius dos promiffa fit: quoniam
in inftrumento ita fcriptum fit, ILLE PATRVVS ET CV-
RATOR STIPVLANTI SPOPONDIT? Mouet quaeftionem,
quod non vt de fuo dotem daret, fed, cum crederet rationem
pupillarem fuíficere, promifit *: praeterea et illud hic poteit
traCtari, vt, fi fciens curator non fufficere promiferit, vel do-
naffe videatur, velquoniam dolo fecit, non illi füccurratur.
Refpondi, curator cum officium füum egreffus, fponte fe obli-
gauerit ?, non puto ei a Praetore fübueniri debere, non ma-
gis, quam fi creditori puellae *? pecuniam fe daturum fpo-
ponditlet: fed is de quo tractamus, fi non donandi animo, fed
negotii gerendi caufa dotem promifit, babet mulierem obligza-
tam: et poterit dici, etiam manente matrimonio eam teneri,
quia habet dotem, ficut in collatione bonorum dicitur: vel
certe poft diuortium, fiue exacta fit dos, fiue maneat nomen,

quia poteft efficere vt ei accepto feratur. Quod Ífi mulier

fuum curatorem adimplere, id ** quod fupra vires patrimo-
nii eius in dotem dare promifit, non queat: curatorem quidem
in hoc quod füperfluum eft, per exceptionem releuari, mu-
lier ^? vero cautionem in maritum exponere debet, quod
fi quandoque locupletior conftante matrimonio facta fuerit,
dotis reliquum marito feruat '?, |
XLIV. Ipnxw/]||libro XIIT. -Que
NOMINIBVS a curatoribus prioribus fuíceptis, fiue tutori-
ous, nomina adgnouerunt, periculum in fe transferunt. $. r.
Sed ** fi pupillus poft pubertatem, rationibus a tutore acce-
ptis, reliquationem eius fecutus, vfuras acceptauerit, priuile-
gium fuum non amittit in bonis tutoris venditis: Praetor
enim priuilegium ei feruare debet. : —
XLV. Ipngw//|libro XIV.-Quaeftionum:| L/ $1IPv-
PILLVS alterum ex tutoribus poft pubertatem !5* liberaffet,
improbe alterum illius nomine conabitur interpellare. Idem-
que dicemus in duobus Magiftratibus collegis, quorum alte-
rum Respublica conuenit. Sed haecin Magiftratibus traéta-
ui **, quafi duo rei eiusdem debiti effent omnimodo *?: quod
non ita eft: nam fi vterque idoneus eft, ele&tio locum non ha-
bet. Is autem qui tempore liberatus eft, non ei fimilis eft qui
nihil habet, fed ei qui fatisfecit: habet enim quod obiciat pe-
tiCOrt.

XLVI. Inxw/||libro IX. Refponforum.|| /Lvcivs
TriTivs curator Gaii Seii, tempore curae, fundum Cornelia-
num locauit Sempronio, qui Sempronius reliqua traxit *?:
pupillus, aetate probaga,'wä*"em quondam colonum Sempro-
nium fecit procuratorem. - Quaero, an ex eo, quod ille vt pro-
curator egit, omne/debitum adulefcens agnouifle videatur:

eoque

7 Hal.et Vulg. Quidam. BR. — 8 Hal promifeit. GEmB. — 9 Mal. obligauit.
10 Hal. papillae. GE B. — Y1 Hal.eo quod. GE B. . 12, Hal. suulierem, et paulo
pott: debere; loco: debet. GER. — 15 Gothofr. in nota: A. foluat. Et ita Hal. at

in margitie: alas, fermatur. GEB. — 14 Hal.inferitet. GEB. — 15 Hal. inferit: .

autboritate cuvatoris, ied cadem verba parenthefi inclufit, et in margine addidit:
baec alias defumt. GE B. 16 Hal. quidam tra&ant, loco: tvaftaui. GER.
177 Mal, enming. ig Vide Duker. ad Ofufc. de Latim V«et,. ICte p. 425.

XLIIT. Pavrv S/(ibro Vïïuæ&wmum./ CvMw PosT.

p — ii — --—— — (eeqeed — uU o 0 o-——L00 05l

Q*

r

iv

DIGESTORVM

L .
eoque nomine curatorem fuum liberaffet *? 2/Paulus refpon-
dit, non ex eo, quod adultus eum qui praedia eius coluit, pro-
curatorem habere voluit, debitum, quod ex conductione reli-
quatus eft, adgnouiffe eum videri. $. r. Sempronii, qui ex
pollicitatione debitor patriae füae exítiterat, bona Respublica
iuffu Praefidis poffedit, quorum bonorum Magiftratus Reipu-
blicae tres curatores conftituerunt, qui apud Graecos ériue-
Ayroj ?? vocantur, qui poftea inter fe, fine confenfu Reipu-
blicae, adminiftrationem bonorum Sempronii diuiferunt: ex
quibus quidam, cum reliqua traherent, idonei in ?* ipfo tem-
pore adminiftrationis efle defierunt: poftea pupillus heres
Sempronii, qui abftentus erat, ab Imperatore impetrauit, vt
bona paterna ei reftituerentur. Quaero, an ex bonis eorum,
qui idonei funt, indemnitati pupilli profpici debeat: cum in-
diuiduum his officium curae a Magiítratibus iniunctum fit?

Paulüs refpondit, fi pupillo in curatores bonorum actiones de- |

cerni placuerit, pro eius portione, qui idoneus non fit, Magi-
ftratus conueniri oportere: alia enim caufa eft tutorum, alia
eorum, qui Reipublicae negotia adminiftrant. $. 2. 'l'utorem,
qui pecuniam pupillarem, quamuis füo nomine faenerauit, non

videri contra conftitutiones feciffe, quae prohibent pecuniam |

pupillarem in vfüs füos conuertere. $. 3. Quaefitum eft, ^an
eius pecuniae, qua tutor vfus eít, poft finitam quoque tute-
Jam in diem iudicii accepti easdem vfüuras praeftare debeat ?
Paulus refpondit, finita adminiftratione eas vfuras debere com-
putari, quae in tutelae iudicio computantur. $. 4. Paulus re-
Ípondit, propter ea, quae poft pubertatem, nulla neceffitate co-
gente, fed ex voluntate fua, tutor adminiftrauit, fideiufforem,
qui faluam rem fore cauit, non teneri ?*, . $. 5. Tutelae 1u-
dicio tutor conuentus edidit librum rationum, et fecundum
eum condemnatus foluit: poftea ( cum) ?? a debitoribus pa-

ternis, quorum nomina libro rationum non inerant, exigere |

vellet pupillus, et ^* prolatae fünt ab his apochae tutoris,
quaefitum eft, vtrum aduerfus tutorem, an aduerfus debito-
res ?? actio ei competat? Paulus refpondit, fi tempore admi-
niftrandae tutelae tuütori tutelam gerenti debitores foluiffent,
liberatos eos ipfo iure a pupillo: fed ?9 fi cum tutore atctum
effet, poffe eundem adulefcentem, propter eam cauíam, tute-
lae experiri: et aduerfus exceptionem rei iudicatae doli mali
vti replicatione. $. 6. Cum ?^* teftamento duo tutores dati
effent pupillo, et alter ex his vita defunctus fuiffet: in locum
eius, petente matre, ex Praefidis prouinciae praecepto a Ma-
giftratibus alius ^5 tutor datus eít: a quo Magiftratus fatis
exegerunt rem faluam fore: tutor teftamento datus poftea da-
tum füfpeCtum fecit. Quaefitum eíft, in quantum teneatur?
Paulus refpondit, tutorem teftamento datum pro ea parte con-

ueniri oportere, pro qua parte adminiftrauit: pro contutoris

autem portione prius eos conueniri debere, qui pro eo fe obli-
gauerunt, vel Magiftratus, qui eum dederunt: tunc fi folidum
pupillus confequi non potuerit, de officio contutoris quaeren-
dum, an fufpectum facere debuerit: praefertim cum fufpettum
quoque eum poftulaffe dicatur: alias quidem, cum Magiftra-
tus plures tutores dant, non prius ad eos reuerti pupillus

GEB.. 19 Hal. lberarit. 20 Id eft, cuvatores. — Hal. in margine: . alias,
ex ve[lisiis aut. exem. legere potevis. etiam wan.. Nempe a wAeuow, confulo,
curo. Vid. Alciat. II. Parergor. 25. alii legunt Zx3ixos, alii &xízgozo,, alii àg-
céwrM, ab édpmáze curo.BR. — 21 Ap. Hal. im,abeft. GEBR. — 22 Cod. Byn-
kersh. addit: tutelae iudicio. G E B. 253 Voculam cum habent omnes editio-
nes, etiam Hal. etiam MSS. praeter Vat. Deerat in Otob. fed fuppleta, atque
rurfus deleta. BR. — Reliqui codices, qui habent: cwm, Pal L. II III. IV. . Barb.
GEB. 24. Hal. vellet pupillus decem: prolatae.
Ga eft. BR. 2,5 kial. debitorem. GEB. 26 Hal.inferitet. GEB. — 27
Hal.inferit zm. GERB. — 28 Ap. Hal. alius, abelt. Gg B. — 29 Taur. in Ad-
not. excaffatz. fic fecimus, forte a. verbo excuffave. — In. P. excufati. Vide Duk.

ad Opufc. de Latiu, Vet. ICt. p. 343.. Nos exiftimamus 73 excuffi, quod omnes,

habent, a librariis in: exeafatz cuius hic multa mentio, effe immutatum. — Ha-
bent et Pal, L II, V. excaffi, etiam lll fed ex correCtione weW excnfati, quod

LIB. XXVL. TIT.. VIL

In Vulpg. copula et expun- ;

- 39 Hal. debent.

457

poteft, quam omnes tutores excuffati ?? fuerint. In propo-
üj:o-, cum vnus a Magx&ratlbu.s datus proponeretur, non eft
vifum, prius collegam conueniendum, qui et fufpectum fecit,

et tei*gamento dqtug eft: perindeque habendos fingulos, ac .
.fi 3? in partes dimidias tutores dati eíTent. , $. 7. 'lTutoribus

conceffum eft, a debitoribus pupilli pecuniam exigere, vt ipfo
iure liberentur: non etiam donare, vel etiam deminuendi cau-
fa cum iis ** tranfigere: et ideo eum, qui minus tutori fol-
uit, a pupillo in reliquum conueniri pofíe. |
XLVII. ScAEvorLA/]|libro 1I. -Refponformm.|| / T 1-
TriVXM et Maeuium tutores quis dedit, et cauit ??: BovAo-
uojp, xj mupxXxAO , Tüyrxe 33 ívedo] guerc Tyc Moufiev
TOU XÓsÀ(QoU uou yvauxc* xo] 35 Ódiya cuTroU TO YyivOpevoy Xuv-
gov &sw, 9? "Titius folus a debitoribus exegit: an liberati ef-
fent 9? Refpondi, fi et adminiftrationem Maeuio dediífet,

RIA AESTIMABVN'T. Quaero, an contenti effe debeant 39./
tutores arbitrio mulierum ? Refpondi, fumptum boni viri ar-'
bitrio faciendum.
menta Romae repperierunt debitorum prouincialium, vt pe-
cunia Romae, aut vbicumque petitum fuerit, foluatur. Quae-
ro, cum neque debitores in ltalia effent, neque eorum prae-
dia: an haec exactio ad ltalicae rei tutores pertineat? Re-
fpondi, fi prouincialis contractus effet, non pertinere: refpi-
cere tamen ad officium eorum, ne inftrumentorum ignorantia
contrattus eos, ad quos.adminiftratio pertineret ^9, lateret.
$. 3. À matre datus teftamento tutor, cum putaret fe tutorem
effe, diftraxit bona materna et paterna pupillorum, et deceffit
non foluendo: quaeritur, an pupillus res poffit vindicare? Re-
fpondi, fi manent res pupilli, vindicari ab eo polfe. $. 4.
Praefectus legionis ita teftamento cauit, VOLO, v'T SrT IN
ARBITRIO TVTORVM FILII MEI, SI VOLVERINT
HVIVS SVMMAE VNCIAB8 INFERRE VSVRARVM NO-
MINE; ITA, NE NVMMI DISPARGANTVR ^'g. Quae-
ro, fi apparuerit pecunia faenerata a tutoribus, iudicio tute-
lae vncias **b vfuras, an veroeas, quas ftipulati funt, praefta-
re *? debeant? Refpondi *?, fi fecundum voluntatem defun-
€&i elegiffent vfurarum praeftationem, neque pupilli nomine
in faenus dediffent: id praeftatur, quod teftator voluiífet.
$. 5. Lucius Titius mutuam pecuniam a tutore accepit, et
rem hereditariam pignori ei dedit: poft triennium iam pube-
ribus his, quorum tutela adminiftrata eft, fifco bona defuncti
adiudicata funt, quia mortem eius heres non eft vltus. . Quae-

ritur, an id nomen pupillus recufare poffit? Refpondi, fecun-

dum ea quae proponuntur, id nomen ad onus tutorum non
pertinere, — $. 6. Altero ex duobus fratribus fociis bono-
rum et negotiationis defuncto, herede filio, patruus tutor,
venditis omnibus communis negotiationis mercibus, et fibi
redemptis, negotium fuüo nomine exercuit. Quaefitum eft,
vtrum. compendium negotii, an víuras pecuniae praeftare de-
beat? Refpondi, fecundum ea, quae proponuntur, pupillo vfu-
ram, non compendium, praeftandum. $. 7. Tutor rerum Ita-
m ! | licarum

pofterius etiamnunc habent Vat. Pal. IV. Barb. adde Otob. vbi prius erat: ex-
caufati. BR. — Hal. quoque et Bynkersh. excnff. GEB. 30 Hal. inferit: za
teflamento, etiam Vulg. fed absque praepofitione.BR. — 31 Hal cum bis. — 32
Hal. et Vulg. addunt: it&. BR. — 33 Legimus cum Hal zévvs. BR. |— 34
Ap. Hal. xoj, abeft. GEB. 35 Id eft: colo et rogo, oumia fieri cum Maeuis
fratris mei confilio, et quod fine eo fiet, irritum fit. : Hal. haec Graeca vertit: J/olo
efflagitoque, vt ommia ex fententia et confilio Maenii fratris mei gerantur : quod-
que fiue ipfo seftum erit, irritum ejto. GEB. 36 Hal et Vulg. addunt: 4mae-
ritur. BR.. — 37 Ap. Hal antem, abeft. GE n. 38 Hal. Maviona. GEB.
40 Hal. et Vulg. pertiuet, quod non difplicet ob probabilem
errandi occafionem. BR. — 414 Hal. difpergantzv. — 4X P Forte: onuciales, vel:
vuciaria. Vide tamen Aut. Auguítin. Jf. Emendat. 10. BR. 42 Hal.
pracfavi. GEP. 43 Hal vwefpondit, &t infra iterum jiterumque. Glïï

$. 2. Tutores dati ad res Italicas, inftru- .

4 p

non recte folutum. $. - Qvau TvM AV TEM ?? rFriLIO "^
MEO DIVRNVM SVFFICIAT, MARINA?? gmr laNVA-.

9 n 1
T W s a^
: $

*d
AE LE T

a À
"a n i

L

*

ff;,,, -uni-m le-

A

7aïtäldW7

ner&?ï.

whf"' Sr nEs pupillaris incurfü lztronum pereat, vel argentarius,

4$
licarum conuentus a creditore prouinciali, vbi rem. pupillus
habuit, foluit. Quaefitum eft, an id tutelae iudicio reputari
poteft?' Refpondi, nihil proponi, cur non: poffit. ^
XLVIIIL. HrzgRwocExrANv s/libroL-iuris-lprtonma-
rum ^?/ Iw TER bonorum ventrisque curatorem, et inter
curatorem furiofi, itemque prodigi, pupilliue, magna eft dif-
ferentia: quippe cum illis quidem plane ^* rerum adminiftra-
tio, duobus autem fuperioribus fola cuftodia, et rerum, quae
deteriores futurae funt, venditio committitur fö.
XLIX. PaAvrvs/||ibro Il Sententiarum-]| / O
FAENVS pupillaris pecuniae per contumaciam non exerci-
tum, aut fundorum omiffam comparationem, tutor, fi non ad
damnum refarciendum idoneus eít, extra ordinem coérce-

/^^ L. Hen MoGENIANY S/libroTL. iurisEpitenmer 7/(1Z :

cui tutor pecuniam dedit, cum fuiffet^celeberrimus, folidum
eddere non poffit: nihil eo nomine tutor praeftare cogitur.
LL (VEw vrErv s/libro VE-Stipulatienems/ $1 nv o
pluresue tutores tutelam adminiftrent, in fideiufforem quidem
iu folidum per quemlibet eorum committitur ftipulatio, at ft
inter eos diuifa fit tutela regionibus, quod plerumque fit, et
alius vrbica negotia, alius peregrina adminiftraret ^?, tunc ex
fubftantia cuiusque rei, aut' committi contra fideiuflorem fii-
pulationem aut non committi dicemus: nam licet omnes tu-
tores fint, et tutelam gerant, tamen cum quis de'ea re, quae
extra fuam regionem erit, experiri vel ad iudicium vocari coe-
perit, perinde non committitur ftipulatio, atque 11 ei admini-
Ítratio tutelae permiffa non effet: quantum enim facit in to-

tum denegata, tantundem valet, fiin ea re, de qua agitur, de--

ERATIVS æibr*o L. Refponforum/A?. Cv Ra-
ion tantum dotem dare debet, fed etiam im-
pendia, quae ad nuptias facienda funt. : a E j
.' LIII. Pavrvs/ibroll. 5? Decretorum//. AgMxL1vs
DegxTEÉn, Magiftratus fui tempore datis tutoribus, ceffaue-
rat in exigenda fatisdatione: deinde w a ) ?* quibusdam ex-
cufatis, a fequentibus Magiftratibus Dexter tutor adfumptus

negata fit.
LII.

fuerat: creatus conueniebatur in folidum duplici ratione, ??
.quod,cum Magiftratus effet, et tutores dediflet, fatisdationem
. mon exegiffet: ex diuerfo dictum eft, licet fatis exactum non

eífet, tamen in diem tutelae finitae idoneos fuiile tutores, ne-
que ceffationem curatorum obeffe tutoribus debere: pronun-
tiauit.??, fi in diem finitae tutelae idonei permanfiffent tuto-
res, licet et ?^ fatis non effet exactum, curatorum efle peri-
culum: fi minus, tutorum et Magiftratuum: hoc eft ??, tunc-
eífíe periculum eius, qui fufpettum non feci(fet, aut fatis non.

, exegiflet, cum finita tütela non inuenireturidoneus fuiffe. — |
AIV. [F 'RxsxoNixvs/Ábro ]l 59 Difputationumj/
Now kxisTiMO maximis vfuris fubiciendum eum,. qui a

contutoribus füis mutuam pecuniain pupilli accepit, et cauit,
certasque vfuras promifit, quas et alii debitores pupillo de-
pendunt: quia hic fibi non confumpfit, nec clam, nec quafi
fua pecunia licenter abutitur: et nifi his vfuris a contutore
mutuum ei daretur, aliunde accepiffet. Et multum refert,

44 Vlal. lib. IV. iuris ?nvropv, GEB. . 45 Gothofr. in nota legiffe videtur cum
Vulg.. plgna, loco? plane. BR. ^ 46 Hal. et Vulg. committatur. BR..... 47 Hal. lib.
IV. iuvisémiroudv. GEB. — 48 Mal. adminiftret. G E B. 49 Hal. lib. H I inem- .
branarum. GEB. — $O Hal.lb. 1IIl. GEB. ^ 51 Haec dubio procul eft anti-
cipata z. Ex octo MSS. quinque ea carent. B. - Carent Pal. L. II. III. IV, V.
quibus adde Bynkersh. non carent Vat. Barb. Otob. carcet etiam Hal. GER.
52, Hal. inferit: et quia tutor, et. GER. 53 Vulg. pronunciaui, B R. 54
Ap. Hal. et, abeft, quod malumus, vt enatum ex literis finalibus vocis: licet, B R.
55 Hoc ipfum: Poc efl, cum fequentibus vsque ad finem ap. Hal. abfunt. GE R.
56 Hal, lib. VII. GER. 57 Hal. li. IX. GER.
düie. GEB. 59 Ap. Hal..et Titius quaedam adminiflvauit, ab(unt, G E.
60 Hal. verba: znter eos diflributa eft, parenthefi includit, et in margine addit ;

58 Hal. tertio, loco: -

norum quatuordecim, «t omnino error videtur effe Florentiae, B&

DIGESTORVM LIB. XXVITIT VII.

palam apertequé debitorem fe, vt extraneum et quemlibet' fa-

ceret pupillo, an füb adminiftratione tutelae pupillique vtili- .

tate latenter fua commoda pupilli pecunia iuuaret.

LV.Ip&nv /Jlibro XIV. ** Difputationum./ T nks tuto- / J

res pupillo datifunt: vrius tutelam geffit, et foluendo non eft:
fecundus Titio ?** gerendam mandauit, et Titius quaedam

. adminiftrauit ??: tertius nihil omnino geffit. Quaefitum eft,

quatenus quisque eorum teneatur? Et tutorum quidem peri-
