vt Diuus ^? quoque Seuerus, et Antoninus refcripferunt.
Et defuncto maieftatis reo, parato herede purgare innocen-
tiam mortui, diftra&tionem bonorum fufpendiiufferunt, Etge-
neraliter prohibuerunt rem diftrahi a procuratore, quae effet
in controuerfia, $. 1. Res autem,nexas pignori diftrahere
procuratores poffunt. ^ Sed fi ante alii res obligatae fuünt iure
pignoris, non debet procuratorius creditorum laedere. Sed
fi quidem ^^ füperfluum eft in re, permittitur procuratort ven-
dere ea ^* lege, vt in primis creditoribus praecedentibus fa-
tisfiat: et fi quid füperfluum eft, fifco inferatur, aut fi acce-
perit totum fifcus ,. foluat ipfe: vel fimpliciter, flvendid.it 4.5
procurator, iubebit ** pecuniam, quam deberi creditori pri-
uato fuerit probatum, exfolui ei: et ita Diuus ** Seuerus et
Antoninus refcripferunt. $. 2. Lites donatas fe non (ufcipere
Diuus Pius refcripfit, ^? licet bona reli&turum *? fe quis pro-
fiteatur, vel partem bonorum donatam 5* non fufcipere: et
adiecit, et illum dignum fuiffe puniri pro tam turpi, tamque

29 Taur. Idem. WVulg. et ta boc üdem diui principes. BR. — 30 'Taur. lIdem.
Hal. Item. GEB. ^ 31 Rehd.znmterropare. GEB. — 32 Vulg. "ec. BR. Et-
iam Rehd. GEB. — 33 Halinferit: et. GEB. — 34 Vulg. aliquis. BR. Etiam
Rehd. GE£. 35 More Graeco Ba(ll. Z£íav voU ioíov "rgociomov. lta etiam
omnes, etiam MSS. En. Etiam Hal. et Barb. S. Cruc. I. II. Bynkersh. vt et
Rehd. GEB. |..36 Hal. et Vulg. ommino. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 37
Hal. 4uidem. Rehd. vt Flor. GE . 38 Hal et Vulg. libro fexto. BR. Et-
jam Rehd. GE2. — 39 Hal et Rehd. CAIVS. GEB. . 40 Rehd. praefi-
git: mibi.GEB. . 41 Vulg. MARCELLVS. BR. 42 Vulg. earum. BR.
45 Hal.et Vulg. diui. BR, Etiam Rehd. GEB. —— 44 Hal. et Vulg. fi quid.
&R. Rehd. vtFlor. GEB..—— 45 aur. venderEa. GEB. — 46 Vulg. ven-
diderit. &R. ' 4 Hal. iubeat. — 48 Hal. et Vulg. diwi. BR. Etiam Rehd.
GEE. 49 Hal et Vulg. praefigunt: et. BR. . Etiam Rehd. GEB. — 50
"Taur. velicbOrum. GER. 51 Vulg. fcribit et interpungit: ve] partem bo-
morum, donatuin mon fufcipere, et fere magis placet. BR. — 52, Rehd. inferit:

contra. GEB. . 53 Hl videretur, Vulg. wideatnr, BR Rehd. vt Flor.

inuidiofo commento : et, nifi durum 57 effe videbatur 5?, in
vltro venientem poenam ítatuere. $. 3. Sicut renuntiare 5*
caufam nemo cogitur, ita liberum arbitrium ei defiftendi non
datur qui detulit: et ita Diui Seuerus et Antoninus refcripfe-
runt: et idem effe, licet alieno mandato 55 detuliffet. Plane
refcripferunt, delatorem audiendum, volentem a lite. defi-
ftere, fi fibi mandatorem fübtractum queratur. !
, XXIII. CArLisTRATVS libro II. de iure Fifci. Dx
eo delatore, qui caufam folus agere inftituerat non habita

| mentione mandatoris, fi poftea defiftat praetendens manda-

torem caufae deceffi(fe: puniendum Diui Fratres refcripferunt.
XXIV. MaRcriawvs libro fingulari de Delatoribus.
Now tantum delator punitur, fi non probauerit: fed et man-
dator, quem ?*exhibere debet delator. |
XXV. VrPraANwvslibro XIX. ad Sabinum. Esr et

3* decretum ab Imperatore Seuero, et 59 conftitutum 5?,

nullo modo. exigendum quem probare, vnde habeat, circa de-

lationes fifcales: fed delatorem probare debere, quod intendit,
1 AXVI. Ipngw libro XXXI. ad Sabinum. Cv w qui-
dam capitis reus emancipaffet filium , vt hereditatem adiret,
refcriptum eft, non videri in fraudem fifci fa&tum, quod ad-
quifitum non eft. : !

XXVIL. IngMlibro XXXIV. ad Edi&um. Cv wmor-

tem maritus vxoris necatae non defendit *^?, Diuus Seuerus

refcripfit, dotem fifco vindicandam, prout ad maritum per-

üneat.. .2 ! |
.. XXVIII. InEw libro III. Difputationum. . Sx 5*, qui
mihi obligauerat quae habet 5?, habitürusque effet 93, cum
fifco contraxerit: fciendum efít, in re poftea adquifita fifcum

potioremi effe debere, Papinianum refpondiffe: quod et con-

ftitutum eft: praeuenit enim caufam pignoris fifcus.
XXIX. [pEw libro VIII. Difputationum. Ervs, qui

delatorem corrupit 9*, ea condicio eft, vt pro victo $5 habea- -

tur: nam in fiícalibus caufis id conftitutum eft. Sed enim
haec poena magis eft, vt aduerfus ipfüm locum habeat, qui

| delatorem redemit : ceteroquin 99 aduerfus heredem eius trans-

ire rnon debet: nec enim exinde perit caufa, ex quo redempta
eft, vel actio peremitur, vel condemnatio facta videtur 9* ;

| verum oportet conftare prius, et de crimine 99 pronuntiare
|$?, Pplane *? fi forte de retraCtanda caufa agatur, quae fe-

mel iudicata eft per delatoris corruptelam: mortuus corru-
ptor non efficiet, quo minus agi poffit, atque retrattari caufa
**: hic *? enim non poenae, fed caufae reftitutio eft. . $. . 1.
Eum, qui falfum teftamentum dixit, poffe adire hereditatem
conftat: fed denegatis ei actionibus fifco locus erit: et obli-
gationes, quas adeundo confudit *35, non reftituuntur *^*.
$. 2. Nam etin eo, qui poft aditam hereditatem defuncti mor-
tem non defendit , Imperator nofter cum patre refcripfit, obli-
gationes confufas non refufcitari. — — |
XXX. Mancrianvs libro TII. Inftitutionum. .N&
procuratores Caefaris bonorum a&tores 7?, quae ad üfcumlde—
- uoiuta

GEN ^^ 54 Gothofr. in nota: nunciare. Hl. Etiam Vulg. et MSS. et Flor.
prima fyllaba deleta. s &. MSS. funt Barb. S. Cruc. I. HI. Treuif. Bynkersh.
vt et Rehd. GEE. 55 Hal. mandatu. GEB. — 56 Vulg. inferit: zpfe. B m

57 Hal et Vulg. Exffat. BR. Etiam Rehd. Extat. GEB. . 58 In Rehd.,

"et, abeít. GER. 59 Hal.addit: efj. GEB. —— 60 Hal. defenderet. — 6t

Vulg. Siis, qui.BR. lta et Rehd. GER. 62, Hal, baberet. GE. 63
Gothofr. in nota: cum fifco. Fornerius II. fele&. 24. repreheníus a. Cuiac. "
X. Obf. 22. .Nempe Fornerii le&io eft: 4quum . cum fifco.- Hal. et .cum fifco,
BR. Rehd. vt Hal. GE&. 64 Rehd. corrumpit. GE B. 65 Vulg. con- .

ido. Male. Bafil.4vr? jrrwSévro; é). BR. — 66 Hal.et Vulg. caeterum, loco:

ceteroquin. BR. . 6T Hal. dicitu. GEB. — 68 Hal. conflare prius de crimi-

me et pronunciare. , Vt Flor. ita Barb. S. Cruc. 1. Bynkersh. vt et Rehd. At

S. Cruc. IL. vel etzam de crim.pron. GEB. — 69 Vulg. pronunciari.BR. —'7O
Hal. et'Rehd. inferunt: et. GEB. — 7I Etiamnunc Flor. eít: retraclari cau-
faum. BR. — 2 Vulg. baer. BR. ta et Rehd. GE s. . 75 Rehd. confan-
dit. G E B. 44 Vulg. veflituentur.. B R. 45 Erat Flor. acoresque , forte
Nmnnnnng2 " "-- F .. non

1086 DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XIV.

uoluta funt, alienent, Tmperatores Seuerus et Antoninus re-
fcripferunt: et fi manumiífi fuerint, reuocantur 76 ad fer-
uitutem. j !
— XXXL Ipzw libro IV. Inftitutionum. Drvvs Com-
modus refcripfit, obfidum bona, ficut ** captiuorum, omni-
modo in fifcum effe cogenda.
XXXII. Inzw libro XIV. Inftitutionum, S n fi acce-
pto vfü togae Romanae, vtciues Romani femper egerint, Di-
ui Fratres procuratoribus hereditatium refcripferunt **, fine du-
bitatione ius eorum ab obfidis *? condicione feparatum efle
beneficio principali: ideoque idem ius eis feruandum 75, quod
habent 9*, fi alegitimis ciuibus Romanis heredes inítituti
fuiffent. | | |
XXXIII. Vrerawvs libro I. Refponforum. Evw,
ui debitoris fifci adiit hereditatem, priuilegiis fifci coepiffe
effe fübiectum. | !
: XXXIV. Maczn ?? libroIT. Publicorum *?. IwPERA-
TORES Seuerus et Antoninus Afclepiadi ita ?* refcripferunt.
'Tu, qui defenfione omiffa redimere fententiam maluifti, cum

tibi crimen obiceretur, non immerito quingentos folidos.

inferre fifco iuffus es: omiffa enim ipfius caufae inquifi-
tione, ipfi te huic poenae fubdidi&i 85* optinendum eft enim,
vt hi, quibus negotia fifcalia mouentur, ad defenfiones **
caufae bona fide veniant: non aduerfarios, aut iudices redi-
mere temptent. ! ! : « :
XXXV. PouroNuivs ??libro XI. Epiftularum. APvp
Tulianum fcriptum $9 eft, fi priuatus ad fe pertinere heredi-
tatem Lucii Titii dicat, altero eandem hereditatem fifco vin-
dicante: quaeritur, vtruim ius fifci ante excutiendum fit, et
füftinendae actiones ceterorum, an nihilo minus inhibendae
petitiones creditorum fingulorum, ne publicae caufae praeiu-
dicetur? idque Senatusconfultis 9? expreffum eft. ..
XXXVI. Pap1iN 1ANvs libroIII. Refponforum. PRAEx-
pIIS a fifco diftra&is, praeteriti temporis tributum ?? eo-
rundem praediorum onus ?* emptorem fpectare placuit.
XXXVII. IneMw libro X. Refponforum. Qvop ??
placuit, fifco non efíe poenam petendam, nifi creditores fuum
reciperauerint: eo pertinet, vt priuilegium in poena contra

creditores non exerceatur, non vt ius commune priuatorum -

fifcus amittat ??,
XXXVIII. InEM libro XIIL. Refponforum. Frscvs
in quaeftione falfi teftamenti non optinuit: priusquam autem
ea quaeftio decideretur, alio nuntiante bona poftea vacare con-
fütit: fructus poft primam litem abfumi non oportuiffe refpon-
di: neque enim ad Senatusconfulti beneficium fcriptum here-
dem pertinere controuerfia mota. $. r. Delatoris opera non
effe functum refpondi, qui fifti pecuniam, quam alius tene-
bat, ad fui temporis adminiftrationem pertinere, quamuis
probare non potuilfet, contendit: quoniam propriam caufam
egerat. |

XXXIX. IpEw libro XVI. Refponforum. Bowa fi-

fco citra poenam exilii perpetuam adiudicari fententia non.
oportet. $. 1. Eum qui periculum communis condemnatio--
nis diuidi poftulauit, quod participes iudicati foluendo effent, -

reuocatis alienationibus, quas fraudulenter fecerant ?^, non
videri caufam pecuniae fifco nuntiaffe ?* refpondi.

non male legeretur: a&ovesque quae. BR. — Habent vt Flor. S. Cruc. I. IT. Byn-
kersh. In Darb. erat: au&ores. Et ita quoque Rehd. litera tamen s pun&is eft
notata. GE B. — 76 Hal. rewocentur. GEB. — 77 Hal. et Vulg. ficati. Et
ita Flor. facdtum. EBR. Etita habet Rehd. GEB.. 78 Hal. baereditatem
veftripfere. GE B. — 79 Vulg. obfidum. BR. — go Rehd. addit: effe. GER.
$1 Hal. et Vulg. et plerique Ícripti: baberent, quod malim. BR. Pleriquc
funt Barb. S. Cruc. I. Bynkersh. vt et Rehd. S. Cruc. If. vt Flor. GEE. — $82
Vulg. MARTIANVS. &R. — $83 Etiam hic Flor. fuppletum: iudiciorum.
BR. $4 Ap. Hal. et in Rehd. Afclepiadi ita, ab(unt. GEB.
fub DIfi. GE n. 86 Hal. et Vulg. defenfionem. B R. . Rehd. vt Flor. GEE.
$7 Hal. VLPIANVS. GEn. 88 Rehd. vefiriptum. GEB. 89 Hal.
qued etiawm fenatusconfulto. Ita quoque Vulg. fed retento plurali, g R, Rehd.

85 Taur, |

XL. PaAvrvslibro XXI. Quaeftionutí, IT Afideihe«
redis commifit, Roco rvxpvM Tir:0 pES, p& ovo.
TE ROGAVI: Íi Titius capere non poífit, non euitabit he-
res poenam taciti fideicommilli: non enim eít palam relin-
quere, quod ex teftamento fciri non poteff, cum recitatum
eft: quemadmodum nec ille palam dat , qui ita fcribit, RoG o
VOS HEREDES, IN EO ?* QvoD A VOBIS PETII ?7,
FIDEM PRAESTETIS: immo in priore fpecie, maiorem
fraudem excogitaíffe videtur, qui non tantum legem circum-
uenire voluit, fed etiam interpretationem legis, quae circa
tacitum fideicommiffum habetur: quamuis enim fundum no-
minauerit, non tamen ?? cognofci poteft, de quo fit rogatus

heres, cum diuerfitas rerum obfícurum faciat legatum. | $. 1.

Patronus fi tacite in fidem fuam recipiat, vt ex portione fua
praeftet, ceffare fraudem dicitur: quia de fuo largitur, -
XLI IpnEgw libro XXI. Refponforum. Ev qui bo-
na vacantia a fifco comparauit, debere actionem, quae contra
defunctum competebat , excipere ??. | p r
XLIT. Varnrews 9? libro V. Fideicommifforum. An-
RIANVS Seuerus PraefeCtus aerarii *, cum eius qui tacite
rogatus fuerat non capienti fideicommiffum reddere, bona
publicata erant, pronuntiauit, nihilo minus ius deferendi ex
Conftitutione Diui Traiani habere eum cui fideicommiffum
erat reli&tum. $. 1. Quia autem nonnulli ingráti aduerfus
beneficium Diui Traiani, poft profeffionem quoque de tacito
fideicommiffo faCtam , cum poffefforibus transigunt, atquetri-
bus Edictis euocati non refpondent: placuit Senatui, tantum.
ab eoqui id feciffet, exigi, quantum apud aerarium ex ea cau-
fa, quam detulerat, remanere oporteret, fi profetfionem fuam
impleffet, et fi poffefforis quoque fraus apud Praefe&ctum con--
uicta fuiffet, ab eo quoque, quod conuictus inferre debuif-
fet, exigi. | Vi s
XLIIT. VnrrANvslibro VI. Fideicommifforum. Iw«
PERATOR nofter refcripfit, fifcum in rem habere actiones
ex tacito fideieommiffo. 2 :
XLIV. PaAvzrvslibro T. Sententiarum. Derarom

non eft, qui protegendae caufae fuae gratia aliquid ad fifcum -

nuntiat ?. ( (FeS du
. XLV. IpnEM libro V. Sententiarum. x fraudem fifci
non folum per donationeär, fed quocumque modo res aliena- -
tae reuocantur: idemque iuris eft, et fi non quaeratur: ae-

que enim in omnibus fraus punitur ?. $. r. Bonaeorum, qui -

in cuftodia, vel in vinculis, vel * compedibus decefferunt,
heredibus eorum non auferuntur, fiue teftato, fiue inteftato

decefferunt. $. 2. Eius bona, qui fibi mortem confciuit, -

non ante ad fifcum coguntur, quam prius confüiterit, cuius
criminis gratia manus fibi intulerit. Eius bona, qui fibi ob
aliquod admiffum flagitium mortem confciuit *, et manusin-
tulit, fifco vindicantur: quod fi id ? taedio vitae, aut pudore

. geris alieni, vel valetudinis alicuius inpatientia * admifit: non

inquietabuntur, fed fuüse fucceífioni ? relinquuntur. $. 3.
À debitore fifci in fraudem datas libertates fetrahi placuit. Sa-
ne ipfum ita ab alio emere mancipium, vt manumittat, non
eft prohibitum: ergo tunc et libertatem praeftare poffit ?.
$. 4. Ex his bonis, quae ad fifcum delata funt, inih'mnentai

quod fenatuscon. GEB. — 9o Vulg. tributi. BR Itaet Rehd. GEB.. — 9E
Ap. Hal. ozzs ,. abeft, Vulg. in fequentibus: ad emptorem. BR. 92 Rehd.
inferit: emzm. GEB. — 93 Gothofr. in nota: admittat. Hal, GE B. — 94 Vulg.
fecerat. & R. / Etiam Rehd. deleta lineola impofita. G £ . 95 Vulg. vendi-
caffe. 8R. Etiam Rehd. GEBR. 96 Vulg. beredes s1e0$,: quod. B R. .]ta et
Rehd. GEPZ. — 97 Taur. PETI, cum dare deberet; PETi, GEB. — 98
Vulg. inferit: eo. BR, Etiam Rehd. GE z. 99 Rehd. accipere. GEB. — 100
Hal. ec Rehd. JZABOLENV'S. GER. I Hal. aerario. GE B. . 2 Hal, et
Rehd. deuunciat. GEB, 3 Taur. pOnitur. GEB.. 4 Rehd. inferit: i. GEB.
8 Vulg. confciuerit. BR, — 6 Vulg. i. bR. . '] Vulg. hic inferit: id. BER.
8 Hal.et Vulg. fuo fucceffori. B& Rehd. vt Flor..G& B. — 9 Hal. ét Vulg.
i pot-

«d
fti

lÜ
h

LE
J
j
(je1ó
meti
tand
!it !
du
r
p
pofm
(
hii
pani
jofict
t m
gentm
pofl
tj
fitt &
Gi lu
4 me
feil t
vl ol
ciedt
uenit
diis,.
aetati

füi
tes Inf
bunt,
ftuid
tiüm|
Quod
prouis
T,.
fiimiii
C, ii
f ?
iem o
(ebet, :
fitar, (i
ftyedlo
ft amons
minifrr
Adons,
luy, p

P yy.
Häf. D ,
Bub $ Q
B5 Tar, l
IV P
feret: "
f h,
OA R
libraris:
dl inferf
mu[. GE L
b(lfl'ede;. G

W
QUA.

H
il
ht
ls
um
ers
hr
Àl«
n
1 t«
tiun
D if«

&il

]c I X'
N

ATUL
lt
m
"
ferull
vl
gt
m
ii
jisit«
ydore
: nol
o
jl, 9
i, ol
?omt /
jment
r

",
j Re'nïd.
4
j
t lu d
!
] il
zHg[, u
j (P
i
4lb

.
!

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XIV. - 1087

vel chirographa, a&a etiam ad ius priuatorum pertinentia , re-
ftitui poftulantibus conuenit. $. 5. Neque inítrumenta, ne-
que acta a quoquam aduerfus fifcum edi oportet. $. 6. Ipfe
$9 agtem fifcus actorum füorum exempla hac condicione edit,
vt (ne) ** is cui defcribendi fit *? poteftas, aduerfus fe, vel
Rempublicam his actis vtatur: de quo caüere compellitur, vt
fi vfus is contra interdiCctum fuerit, eaufa cadat, $. 7. Quo-
tiens apud fifcum agitur, aCctorum poteftas poftulanda eft, vt,
merito is *? vti liceat, eaque manu commentarienfis adno-
tanda fünt, Quod fi ea aliter proferantur, is qui ita protule-
rit, caufa cadit *^. $. 8. Quotiens iterum apud fifcum ea-
dem caufa tractatur, priorum actorum , quorum vfüs non fue-

rat poftulatus, ex officio recitatio iure pofcetur. .$. 9. Qui.
ro alio a fifco conuentus debitum exfoluit, non inique *?.

poftulat perfecutionem bonorum eius pro quo foluit **:. in
quo etiam adiuuari ** per officium ** folet, $. ro. Fifcali-

bus debitoribus petentibus ad comparandam pecuniam dilatio--

nem negari non placuit: cuius rei aeftimatio ita *? arbitrio
iudicantis conceditur, vt in maioribus fummis non plus, quam
tres menfes, in minoribus vero non plus, quam duo proro-
gentur, prolixioris autem temporis fpatium ab Ímperatore
poftulandum eft. $. rx. Siprincipalis rei bona ad fifcum de-
aoluta fint, fideiuffores liberantur: nifi forte minus idonei
fint, etin reliquum non exfolutae quantitatis accefferint. $. 12.
Si plus feruatum eft ex bonis debitoris a fifco diftractis, iure
ac merito reftitui poftulatur. $. 15. Conductor ex fundo fi-
fcali nihil transferre poteft: nec cupreifi ^? materiam vendere,
vel oliuae, non fübftitutis aliis, ceterasque arbores pomiferas
caedere: et faCta eius rei aeftimatione, in quadruplum con-
uenitur. $. I4. Minoribus viginti quinque annis neque fun-
dus, neque vectigalia locanda iunt: ne aduerfus ea beneficio
aetatis vtantur. p | A
XLVI. HggMoGENIANVS libro VlI. iuris Épitoma-
rum. AvrFERTVRei quafi indigno fucceffio, qui, cum he-
res inftitutus effet vt filius, poft mortem eius qui pater dice-
batur, fuppofitus declaratus eft.. $. r. Qui aliquid fciens in
fraudem fiíci fufcepit, non folum rem, in qua fraudis minifte-
rium fufcepit , fed alterum tantum ^* reftituere cogitur. . $. 2.
Quod a Praefide, feu procuratore, vel quolibet alio in ea
prouincia, in qua adminiftrat, licet per füppofitam ?? perfo-
nam, comparatum eft, infirmato contractu vindicatur, etae-
fiimatio eius fifco infertur: nam et nauem in eadem prouin-
cia, in qua quis adminiftrat, aedificare prohibetur. $. 3. Fi-
fcus ?? femper habet ius pignoris. $. 4. Qui compenfatio-
riem opponit fifco, intra duos menfes debitum fibi ^^ docere
debet. $G. 5. Vt debitoribus fifci, quod fifcus debet, compen-
fetur, faepe conftitutum eft: excepta caufa tributoria 25 . et
ftipendiorum, item pretio rei a fifco emptae, et quod ex cau-
fa annonaria debetur, $. 6. In reatu conftitutus bona fua ad-
miniftrare poteft: eique debitor recte bona fide foluit. " $. 7.
ACtores, qui aliquod officium gerunt in bonis, quae diftra-
hunt, procuratores venundare inconfultis Principibus prohi-

poterit, BR. — Etiam Rehd. GER. 10 Vulg. Idem. BR. 11 Ánte Taur.
Hal. $) me, fuppleuit. Vulg. vt et MSS. ó vt, in: me, conuerterunt., BR.
Barb. S. Cruc. I. Hf. Bynkersh. vt et Rehd. GEE. I2 Rehd. fit. GEBR.
13. Taur. J;. Hal. et Vulg. bis. BR. Etiam Rehd. GEB, 14 Vulg. cadat.
EpR. Etiam Rehd. GER. 15 Hal. woimunguam , loco: won inique. GEP.
16 Hal. foluerit. GEB. — V7 Taut. adinDBari, GEB. 18 Hal, et Rehd. in-
ferunt: zudicis. GE B. 19 In Rehd, ita, abcit, GER. 20 Vulg. óypref-
fi. B R. 21 Vulg. fed et alind. tantundeim, 3 R. 22, Kehd. interpofitum.
GEER. . 23 Rehd. inlerit: autem. GER. 24 Flor. erat: fuibi. Nempe
librarius: fum, fcribere coéperat. Bm. . — 25 Hal. tributaria. GER. 26
Hal. inferit: ommio. GESB. 27 Hal inferit: Zm. GEB. 28 Rehd. fi-
mul. GESB. 29 Hál. Semila. Vulg. Seuilla. BR. 30 Hal. dicebant et
baeredes. GX P. 31 Hal. et Vulp. addunt: noffer. B R& Etiam Rehd, GEB.

bentur: et fi veneant, venditio nullas ?5 vires habebit. $. $.
Seruus Caefaris, fi iuffu procuratoris adiit hereditatem , Cae-
fari volenti adquirit. $. 9. Si multi fifco fraudem fecerint,
non vt in actione furti, finguli ^* folidum, fed omnes femel
23 quadrupli poenam pro virili portione debent: fane pronon -
idoneis, qui fünt idonei, conueniuntur. !
— KXLVII. Pavrvs libro I. Decretorum. Moscurs
quaedam fiíci debitrix ex conductione vettigalis, heredes ha-
buerat: a quibus poft aditam hereditatem Faria Senilla 29, et
a.ln praedia emerant: cum conuenirentur propter Mofchidis re-
liqua, et dicebant ?? heredes Mofchidis idoneos effe, et mul-
tos alios ex isdem bonis emiffe: aequum putauit Imperator
3*, prius heredes conuenire debere: ?? in reliquum, poffef-
forem omnem: et ita pronuntiauit. $. r. Aemilius Ptole-
maeus ?? conduxerat a fifco poffeffionem ,' eamque paulatinm
?^ pluribus locauerat maiore quantitate, quam ipfe fufcepe-
rat: conueniebatur a procuratoribus Caefaris in eam quantita- .
tem quam ipfe perceperit 3* : hoc iniquum, et inutile fifco vi-
debatur, vt tamen fuo periculo ipfe eos, quibus locauerat,
conueniret: ideoque pronuntiauit, in eam folam quantitatem
eum conueniri *? debere, qua ipfe condu&tor exftiterat.
XLVIIL. Ingw libro II. Decretorum. ScrATIvS
Florus teftamento fcripto heredis fuüi Pompeii tucitae ?* fi-
dei commiferat, vt non capienti fundum et certam ?? pe-
cuniae quantitatem daret: et eo nomine cautionem a Pom-
peio exigi curauerat, fe reítituturum ea quae ei per prae-
ceptionem dederat: poftea idem Florus, fatto fecundo te-
ftamento, et eodem Pompeio et Fauftino heredibus inftitu-
tis, nullas praeceptiones Pompeio dederat: haec perfona,
quae ?? capere non poterat, fe detulerat: confulti Impera-
.tores a procuratoribus refcripferant ^9, fi non probaretur mu-
tatam voluntatem effe, praeftandum fideicommiffum: atque
ita Pompeius condemnatus defiderabat, onus effe id heredita-
tis oporterez quia praeceptiones non acceperat, nec pofle vi-
deri pro parte in prima voluntate teftatorem perfeueraffe: fed
in vniuerfo pronuntianit, nec teftamentum prius exftare, nec
fi dediffet in primo teftamento, ex pofteriore peti potuiffe,
nifi petitum effet: placuit, quia non probabat fibi datas prae-
ceptiones , ex fola fua cautione folum fideicommiffum prae- .
ftare debere, $. r. Cornelio Felici mater fcripta heres rogata
erat reftituere hereditatem poft mortem fuam: cum heres (cri-
| pta condemnata effet a fifco, et ** omnia bona . mulieris oc-
cuparentur, dicebat Felix, fe ante poenam effe: hoc enim
conftitutum eft .*?: fed fi ^?.nondum dies fideicommiffi ve-
niffet, quia poffet prius ipfe mori, veletiam *^ mater *? alias
res adquirere: repul(us eft interim *? a petitione. La
XLIX. InxM libro. fingulari de tacitis fideicommiffis,
Cv M tacitum fideicommiffum is, cui datum erat, capere fe
nihil poffe detuliffet, in quaeftionem venit, dodrantis, an to-
tius affis partem dimidiam ex beneficio Diui Traiani recipere
debeat? de qua re exftat Refcriptum ** Imperatoris Antonini
| in haec verba, Imperator Antoninus lulio Rufo. Qui taäiäam

32, Hal. conneniri ei debeve deinde in teliqunm. Vulg. conueniri debere, dein-

| de in reliquimn. — Nempe. Flor. dende inter verías adícriptum, et deinde 7 ad-.

dita, &R. Rehd. vt Vulg. GEB. — 33 Vulg. Praetolinus. BR. Habet et Rehd.
monftrum : poffulenius. G E B- 34 Particalatim. Vide Anon. im Opwufc. de
Latin. Vet. ICt. p. 333. BR- — 35 Hal. perciperet , quoniam boc. Nempe Fler.
fcriptum : percoeperit , et fa&um: perciperet, 8R. Rehd. percepit. GEB. — 36
Hal. conuenire. GEB. 47 Gothofr. in nota: tacite. Nempe olim Flor.
erat: tacite. BR. ' 538 Vulg.et Nor. certàe. £ R. Etiam Rehd. GE. 39
Vulg. quod , loco : quac. B R. Rehd. quaecum capere. GEB. — 40 Hal. etVulg.
vefcripferunt. BR. — 41 Hal. effet et fifco ommia. Vulg, effet et a fifco omnia.
BR, Rehd. vt Vulg GE E. — 42 Hal. effe. GE B. 43 Hal cum, locoz

f.GES. 44 ln Rehd. etíam, abeft. GEs. — 45 Hal. iure, loco: mater.
GES. . 46 Rehd. iterum. GEB. — 47 laur djBi. GER. — 48 Hal.et
Nnnunnnn 3 Vulg.

1088 /. DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XIV. XV.

fidem accommodauit, vt non capienti reftitueret hereditatem :
fi dedu&ta parte quarta ^? reftituit ??, nihil retinere debet:
quadrans autem, qui heredi imponitur ipfius ?^, eripiatur, et
ad fifcum transferatur: vnde dodrantis femiffem folum capit,
qui fe detulit. d Hs i :
L. Inkw libroIll, Decretorum. V ArEnrv s Patroi-
nus 5? procurator Imperatoris Flauio Stalticio ?? praedia cer-
to pretio addixerat: deinde facta licitatione idem 5talticius
recepta ea licitatione ** optinuerat, et in vacuam poffeffio-
nem ?? induétus erat: de fructibus medio tempore perceptis
56 quaerebatur. Patroinus fifci effe volebat. Plane fi inedio
tempore inter primam licitationem , et fequentem adieCtionem
57 percepti fuiffent, ad venditorem pertinere: ficut folet dici
58. cum in diem addi&tio ?? fa&ta eft, deinde melior condicio
allata eft $9; nec moueri deberemus $*, quod idem fuiffet,
cui et 5 primo addicta fuerant praedia, Sed cum vtraque ad-

dictio 9* intra tempus vindemiarum facta fuiffet , receffum eft.

ab hoc traCtatu: itaque placebat fructus emptoris effe. — Pa-
pinianus et .Meffius nouam fententiam induxerunt, quia fub

colono erant praedia, iniquum effe fructus ei auferri vniuerfos :

fed colonum quidem percipere eos debete: emptorem vero
penfionem eius anni accepturum , ne fifcus colono teneretur,

quod ei frui non licuiffet, atque fi hoc ipfum in emendo con--

ueniffet: pronuntiauit tamen fecundum illorum opinionem,

quod quidem $* domino colerentur, vniuerfos fructus habere
$5: fi vero füb colono, penfionem accipere 99; - 'Tryphonino-

$7 fuggerente,. quid putaret $? de aridis fruCtibus, qui ante
praecepti 9? in praediis fuiffent: refpondit *?,.fi nondum
dies penfionis veniffet 7^,.cum addicta funt *^, eos quoque
emptorem accepturum.; "B dOrsa Hb : |
DE CAPTIVIS, ET DE POSTLIMINIO, ET
TE REDEMPTIS AB HOSTIBVS, .

"ManczrLvs libro XXIL Digeftorum. -

von feruuseius, qui ab hoftibus captus eft, poítea fti-

/ pulatus eft, aut fi legatum fit.feruo eius, pofteaquam
ille ad hoftes peruenit: hoc habebunt heredes eius: quia etfi
captiuitatis tempore deceffiffet, adquifitum foret heredi *. -
IL. Ingw libro XXXIX. Digeftorum. NaAvr1svs lon-

gis atque onerariis propter belli vfum poftliminium eft: non pi- .

Ícatoriis , aut fi quas ?^ a&tuarias voluptatis caufa parauerunt.

$. r. Equusitem ?, aut equa freni patiens, recipitur ^ poft--

liminio: nam fine culpa equitis proripere fe potuerunt. $. 2.
Non idem in armis iuris eft: quippe nec fine flagitio amittun-

Vulg. inferunt: diui. hR. Etiam Rehd. GER, . 49 Rehd.deda&ta quarta part&

quartam veftituit. GEB.- — 50 Hal. reflitgerit. — 51 Hal. et Vulg. imponitur,
ipfi eripiatur. BR. Ita et Rehd. GEB. — 52, Gothofr. in nota: Patronus. vwlg.
Patronius. Hal. Rehd. vt Vulg. GEs. — 53 Vulg. Statilio. BR. Etiam Rehd.
GEB. 34 Kehd.inferit predia. — 55 Rehd. inferit: ita. GEB. — 56 Rehd,
receptib. GEB. — 57 Hal. et Vulg. addiclionem. B R. 58 Wulg. folet alias
videri, cum., BR. Rehd. folet videri, cum. G E B. 59 Rehd. adiectio. G E B.
60 Ap. Hal. eff, abeft. ^ 61 Hal. et Vulg. debemus. BR. Etiam Rehd. GER.
62 In Rehd. et, abeft. G. — 63 Rehd. adieflio. GER. — 64 Vulg. quod
Ji quidem a domino. BR. Etiam Rehd. GEz. 65 Vulg. baberet. GEB. — 66

Gothofr, in nota; accipiet. Fal Immo Hal, et Vulg. acciperet. B R.. Rehd.-

accepit. GEB. — 67 Vulg. Trypbouio. BR.
rem. Hal. ltaet Rehd. Gxn.. |
ria manu fa&.um. BR. Etita habet Rehd. .GEB.- 70 Hal. refpondi. G E. B.
7Y Rehd. fuiffet. Gx B. 72 WVulg. effent. B R. j |
..., X Hal. et Rehd. addunt: eigs, GEB.'— 4, Erat o
Et ita adhuc eft in Rehd. licet fequatur :
equus aut ire eut equa, ^ Primus haius
niox fe corrigens addidit: ztem, ex
Rehdigeranus 72 irem deleuit pun&is,

68 Gothofr. in nota: puta-

lim Flor. fi quis. B R.
parauerunt. GERB. 5 Rehd,
Ícripturae artifex fcripferat: — equus ant,
his fa&um: eduus autem irem. corre&or
fed eius erat reftituere 72 item , et prius :

.69 Hal. percepti, et ita Flor. ab ordina--

| praeter a. in tertia fyllaba. B R.

tur: arma enim poftliminio reuerti negatut *, quod turpiter
amittantur. . 35 | r

. IIl. Poupou1vs 5 libro XXXVIL ad QüintumMu. »

cium, ÍTEM veftis *. : | G
-* . .1V. MopEsTINvs libro III. Regularum. Eos qui

| ab hoftibus capiuntur, vel hoftibus * deduntur, iure poflli- .
minii reuerti, antiquitus placuit, |An qui hoftibus deditus re- -
uerfus, nec a nobis receptus ?, ciuis Romanus fit, interBru- .
tum et Scaeuolam varie traCtatum eft? Et confequens eft, vt -
| ciuitatem non adipifcatur. . z 3* .
V. Poueouwrvs !? libro XXXVII. ad Quintum Mu- ..
cium. PosTrLIiMiNI:Iius competit aut in bello, aut in pa- .
ce. $. r. In bello, cum hi qui nobis hoftes funt, aliquem .
| éex noftris ceperunt, et intra praefidia fua perduxerunt ** ;
| nam fi eodem bello . is reuerfus fuerit, poftliminium habet, .
id eft, perinde omnia reftituuntur ei iura, ac fi captus abho- .
ftibus non effet: antequam in praefidia perducatur *^ ho- .

ftium, manet ciuis: tunc autem reuerfus intellegitur, fi aut
ad amicos noftros perueniat, aut intra praefidia noftra effe
coepit. $. 2. In pace quoque poftliminium datum eít: . nam

fi cum gente aliqua neque amicitiam, neque hofpitium , ne--
que foedus amicitiae caufa faCctum habemus *? , hi hoftesqui- -

dem non funt: quod autem ex noftro ad eos peruenit *^*, il-

lorum fit: et liber homo nofter ab eis captus ferüus fit et *5-
eorum. ldemque eft, fi *? ab illis ad nos aliquid perueniat, -

Hoc quoque igitur cafu poftliminium datum eft. $. 3. Capti-
uus ** autem, fia nobis manumiffus fuerit, et peruenerit
ad füos, ita demum poftliminio reuerfus intellegitur, fi ma-
lit *5 eos fequi, quam in noftra ciuitate manere: et ideo in
Atilio Regulo.*?, quem Carthaginienfes Romam miferunt,
refponfum eft, non effe eum poftliminio reuerfum: quia iura-
uerat Carthaginem ?? reuerfurum, et non habuerat ** ani-
mum Romae remanendi, Et ideo in. quodam interprete ??

| Menandro, qui, pofteaquam apud nos manumiffus erat, mif-

fus eft ad fuos, non eft vifa neceffaria lex, quae lata ?? eft
deillo, vt maneret ^^ ciuis Romanus. . Nam fiue animus ei
fuiffet remanendi apud fuüos, definereteffe ciuis: fiue animus
?5 fuiffet reuertendi, maneret ciuis: et ideo effet lex ^9 fu-
permaeua ?2?;. .55 [ : *

^ VL IpnEwlibro T. ex Variisle&ionibus. MvrrEmRin |
opus falinarum ob maleficium data, et ^9 deinde a latruncu- .
| lis exterae gentis capta, et iure commercii vendita ac redem-

ptà, in caufam fuam reccidit ?^?, . Cocceio autem Firmo cen-
turioni pretium ex fifco reddendum eft. — .

VII. PRocvrvs libro VIII. Epiftularum, Nox du-
bito, quin foederati et liberi nobis externi ?? fint: non ?* in-

ter nos atque eos poftliminium effe ??: etenim quid internos.
U* : r : : | EU atque

| autem , delere þun&is.'GEA B. 4 Hal. et Vulg. recipiantur. B,R, Etiam Rehd.

GEB. . 5 Hal. et Vulg. negantur.BR, Etiam.Rehd. GEz. — 6 Hal. PAPI-

| NIANVS. GEB. * Poft hanc legem Flor. fesquiverficnlus vacat, quod , vt

extraordinarium, notandum videbatur. B R. Mihi verifimile videtur; librarium

, ad legem duarum vocum hacfiffe, et lacunae quid (ufpicantem, eidem fupplendae
| amplius fpatium relinquere voluiffe. GE B. — $8 Hal. vel ab boffibus deducum-.

tur.- Vulg. vel qui ab boffibus deducuntur. B R. Et Rehd. vt Vulg. GEE. 9.
Vulg. addit: ef. n&, — 10 Hal PAPINIANVS. GEs. ' Yr Hal dedu-
xerunt, GEB. I2, Hal. et Vulg. deducatur.. B R. 13 Hal. babebimnus.
GEB. . . 14 Hal. peraenerit. I5 Rehd. fit feruus eovum. GEB. 16
Hal.et f.. — 17 'Taur. CaptiuOs, GE B, 18 Rehd. malait. GEB. I9:
'Vulg. ideo M. Attilium: Regulum, in fequentibus zà eum , omiffo. BR. — 20
Hal. et Vulg. inferunt; fe. P R. Etiam Rehd. GEzR. —21 Hal. babuit. Vulg.
babebat. BR. Rehd. babuerit.GEE. . 22 Erat olim Flor. interpretex , in fif
ne nempe verfus, et in initio fequentis: miemandro, nec qnicquam mutatumt
4 . 23 Hal.data. GEB. —— 24 Rehd. rema-
neret. . GEB. 25.Hal. inferit: eí. — 26 ln Rehd. lex, abeit. GEB. — 27
Taur.: fuperuaQiia. GER. 28 In Rehd. et ,. abeít. GEX. 29 Hal. re-
cidit. GE B. 30. Gothofr. in nota: externi non fint. Hal. vulg. Rehd. ex-
tranei funt. GERB. 51 Hal et Rehd. weque. GEB. —— 232 Hal. fit, loco:

effe,

Di
bel
9
I
fi
f
rtis
mare
füpc
et (
eti
yi)
Cor
el

et

No
tupe
lnca
hu
45 t

pia.
fili
tio &
elUs :
infet

TEF
jbi
quib
ocut
rüm !
qi (
que
$m
n
hi k
hm
pitir
Verut
buif
DUS )
tediis

if ca
Qv |
li g
l hoi
Vif w
llifl quod
ueque u
D) tel
39 Hj :
Gothof.
Hal. t ]
Fl «t
I OE
Tertyli
o v
Dedi v
laet (in
Pu. p
Umen a

Bï"kcrsh

il (

1

nm
2
$U
a
T
g,
pl
at
Q
ferut
1 lt
A am'.
d
, Dj
4j eft
ms &
anumu
) A!'U.

j
m
fj
y il

pvl
y "i
A
itq

m Rehd.
j
"üod» i
lii
d
gdfflum'
g. !
jb i
::Jf],þimw.
14
"
M ïo
,. i
, W

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XV. .. 1089

atque eos poftliminio opus eft, cum et 3? illi apud nos et li-
bertatem füam, et doóminium rerum füarum, aeque atque
apud fe retineant: et eadem nobisapud eoscontingant? $. r.
Liber autem populus eft is, qui nullius alterius populi pote-
ftati eft (übieCtus, fiue is ** foederatus eft: item fiue aequo
foedere in amicitiam venit ?5, fiue foedere comprehenfum eft,
vt is populus alterius populi ?* maieftatem comiter ?* confer-

varet: hoc enim adicitur, vt intellegatur alterum populum.

fuperiorem effe, non vt intellegatur, alterum non effe liberum:
et quemadmodum clientes noftros intellegimus liberos effe,
etiam fi neque auctoritate, neque dignitate, neque » viri bo-
ni) nobis » praefuünt) ?? : fic ?? eos, qui maieftatem noítram
comiter *^? conferuare ^* debent, liberos effe intellegendum
eft. $. 2. At fiunt ^^ apud nos rei ex ciuitatibus foederatis,
et in eos damnatos animaduertimus. | :
VIII. Pavrvs libro III. ad legem Tuliam et Papiam.
Now vt a patre filius, ita vxor a marito iure poftliminii re-
cuperari poteft: fed tunc cum et *^? voluerit mulier, et ad-
huc alii poft conftitutum tempus nupta non eft: . quod fi vo-
luerit ** nulla caufa probabili interueniente, poenis difcidii
^5 tenebitur. h

IX. VrPrANvs ** libro IV. ad legem Iuliam et Pa-'

piam. A»vp hoftes füfceptus filius fi poftliminio redierit,
