tamen obligationem durare, Imperator n cum patre fuo As gtone X tu, "'3"""
refcripfit: cuius refcripti verba ideo retfuli£|jvt appareat ven-
digonem inter virum et vxorem bonalfide geftanf non retra- J 4554
Cari. Sitibi maritus pignora propter dotem et pecuniam cre-
ditam datajnon|donationis caufa, vendidit, quod bona fide ge-
ftum eft, manebit ratam: at fi titulus donationis *5 qugefi-
tus oftenditur *?, atque ideo vendifionem irritam effe confta-
bit, (füre publico caufam pignorum integram obtinebis. $. 7...

Sivxor retm eniit, etj/ maritus pretium pro ea numerauit: in- 21 *^ ; L. fAee, 1
;g.rfäm dicendum eft, totum a muliere repetendum, quafi lo- LE5« . !
cupletior ex ea in folidüm facta fit: vtputa fi emit quidem
rem-mulier, et d&be)ia-t, 79 pecuniam, maritus autem ^* a ven- : J/5vv;

ditore eam liberauit. Quid enim intereft, creditorí foluat, an x
venditori*(/$. 8; Vxorijíquis donauit feruum, ita vt eum .J4/7
intra annum manumitteret :j/àn, fi mulier non obtemperet vo- ] 4474 27.

*

luntati, conftitutio Diui Marci imponát ei libertatem, fi vir

peAeft — vir et vxor jgasmec inuicem fibi donauerint, et maritus feruaue- | vel viuit, Læïeï,:etiam diem füum obierit ??? Et ait Papinianus,
! . fit, vxor confumpferit, recte placuit compenfationem fieri(do- cum Sabini fit fententia recepta, qui putat, tunc fleri feruum
C 3 À. etnue: nationum: et ---þoc Dguus gdmanus 001.1&1.1:011:. 13:—3. Idem- | eius cui fionitfr TR UI -depeflt libertas imponi, ideoque m
yw.Aeer que ait, i fi vir vxori pecuniam donauerit, ipfaque ex ea prae- | nec fi velit mu ier, poft exactum tempus poffit manumittére, L ; Oä ; |
cempaeeént dium emerit F. geftimari opoftere, in quantum locupletior fa- |fire&te dici, non. äs,.,gögüäääqni locumjj nec voluntateg ma- :70 Ed
deíoca — SHtadit mulier.) Proinde et fi praedia, hodie viliffimgy ? funt, Iiti.pofle confüitution? locum Kacere, cüm proprium feruum 2* /MLWLJW o asl
W/.Jä.— & x confequenter dicemus, litis conteftatye tempore Aeftimationem /,pojifly manumittereï; lLquge fententia mihi quoque probatur, - « «b et -
C jswwi

eorum fpectandam. Plane, fi magni pretii praedia funt, fum-
ma tantum *? numerata erit reftituenda, non etiam vfurge
pretii.. $. 4. Eleganter traCtabitur **, fi mulier quindecim
praedia emerit, e& maritus non totum pretium nuümerauerit,
fed duas partes pretii, hoc eft decem, vxor de fuo quiifque,
deinde hdec prgedia valebht nunc dec&tn: maritus quantum

copnfequatur *^? Et magis eft, vt confequi debeat duas partä;
eti

decém: vt quod periit ex pretio, vtrique perierit, et marito
U« VxOrl $. 5. Si maritus Beftimationem rerum, quas in do-
tem *? accepit, dicat fe donationis caufajauxiífe: remedium
onftrauit lmperatoz nofter cum Diuo patre fuo, f"ï;'ä—fcripto,

i-*f":f' cuius verba hdec funt:, Cum donationis caufa pretium auctum
/affews — gdfBrmes, qui fuper ea. reJcogniturus erit, fi pecunife modum
Lrue xu. ": recufabis *^, ipfa praedia reftitui debere fümptuum deduGtis -

"utue[x) p ueric,
fit. BR. 95 Cognatos et adfines exteri fcriptores faepe confundunt. In
iure noftro eius rei exemplum nmon occurrit, nili forte in. hoc loco. Quid fi
adfinem mariti intelligamus? fimpliciter enim loquitur. BYNK.
ab eo velab ea. 8R. — 97 Ap. Hal. bacenus, abeit. Vulg. eatemus. B R. 98
Hal. lib. XIT. GEEB. — 99 Bafil. tATA, BR, — 100 Hal. li. XXXII. GEB.
X Hal. et Vulg. fpeclatur. BR. 2 Hal idemque. GEB. 3 Vulgo eam,
abeft. BR. 4 Ap. Hal. pecuniam, abeft. GEB. — 5 Ap. Hal. et Vulg. ea,
abeft. & R. 6 Hal Idem ait,et fi. Vulg. Ideoque et fi. BR. — 7 Hal. im-
penderit. GEB. 8 De his verbis: Idewque ait et fi vir wvxori pecumiam do-
nauerit, ipaque ex ea praedium emerit, nullum veftigium in Pand. Flor. reperi-
tur. Hanclacunam ita fupplet Vulg. Idem ait, fi vir vxori pecuniam doma-
nerit, ex eaque praedium emerit. Noricai Idemque ait, fi marvitus vxevi pecu-
miam donauevit, ipfague ex ea pecunia praedia comparauerit. Ex his Taur. fuam
le&ionem fabricatus eft. MSS. quae hic adiui, quindecim, ad vnum omnia ha-
bent: fi, loco: et fi, et hoc fere vnicum eft, in quo conueniunt. Nimirum
pro: Jdemque ait, fex ( puta Pal. II IV. V. VIIT. Barb. fextum non reperi. G E B.)
habent: Idem ait.
manifefto. In Pal. VL haec penitus defunt. Pro: virfex (puta Pal. L. VIII.
Bynkersh. Barb. quintum non reperi. GEB.) bhabent: sarítus, et in his etiam
Vat. I. fed ex fupplemento, eoque recentiori. Nam quod hic omnino velim
notari, in Vat. I. et II olim nihil horum fuit, vt hodie nihil Flor. eft. Pro:
vxori pecumiam donauerit, quinque ( puta Pal. I. VIII. Bynkersh. Barb. quin-
tum non reperi. GEB.) transpofite: pecamiami vxori domauerit..
exori donauerit pecuniam. Sed maxima in fcquentibus flu&uatio cft; ipfagae

| ex ea praedium emerit. Pro: ipfaque Chriftin. codex habet: ipfa. "Wat. IL et

96 Vulg. .

] teutum, abeft.. G& s.
Pal. L. et Bynkersh. Idemque agit, mendo, vt opinor fatis

Sextus Vat. I :

quia.venditor fiue donator non fibi vult legem imponi, ne . äï)("/;m*
pji?ä ?5, Wfed ei qui accepit; dominio igitur penes fe rema- Iu L g
nente, nequaquam effeCctum habebit conftitutio. $. 9. Manu-; 7'"'); ii Z
miífionis cauía donatio facta valet: ?9 licet non hoc agatur, lïäwä?ä*m m ii
vt ftatim ad/libertatem, fed quandoque/berducatur: proindelfi,' . 777«
Vt]poft certum tempus manumittat, vxori fudefitradidit, tunc — ^. . , P
denium eius fiet£, cum tempore impleto manumittere 'cdepe« !f« cegut
hs MPab Es L^ t eA hdu Md od
rit: quare antea ?^* manumittendo nl afit: nam et illud . 277* "^ —
íciendum eft, fi vxori quis f'l?fe donauerit, vt intra anhum ma- Ljæ;w/"väfff.&
numittat, deinde non manufniferit ea ?* intra annum, poftea - 3
manumittendo nihilfagij/^/e o«f — (amhagh o
- Jastas VTL GAv sj dibro-XL—22—ad-Ediétum . «prouinci
SY ANTEQVAM feruus manumittatur, morte aut di

ortio
folutum fuerit matrimonium, refoluitur donatio: ineffe enim

: —
1 " 3 nf : 4
w ] 49 ^. B 7
w';ä J € fi &g?: f g (ä»( ( " f " £ ss * Con—
—— $ r m , i ? :

Pal. VI. eaque. — Pal. IIL. et V. et ea, denique Pal. I. IV. VIII. Barb. et Byn- Ed ob as
kersh. et vxor. Sequitur: ex ea. His penitus carent Vat. IL. Pal. III. V. VI. :
et Chrifün. — Per contrarium Vat. I. fed fupplemento recentiori: ex pecumia do- s
nata fibi. 'Freuif. ex ea pecunia donata, et Pal. IX. ac. XI.. ex bac pecumia fibi |
donata. lnfuper pro voce: praedium Pal. L . MI. V. VIIL Barb. $. Cruc. et .
Bynkersh. fundum éxhibent, Vat. I. Pal. VI. IX. XI. et Treuif. praedia, tres re- —
liqui: praedium. Pofteemo pro: emerit, o&o ( puta Pal. I. VIIL IX. XI. Byn- -
kersh. Barb. Vat. L. o&tauum non reperi, codicem, qui toties abeft, coniicio ef-
íe S. Cruc. quem Brenkm. in nota allegat, eius adtem in. collationibus, quae ad
me peruenerunt, nullum veftigium in hoc loco apparet. G£E.) habent: cormpa-
vauerit. Yn DBaüil autem inuenitur: éZv éx v4v SwgxSévrov XQupávey dyobv dyogá-
c5, fi ex donata. pecunia praedium emerit. BR. His omnibus adde Bynkersh.
.AI. qui habet: . Si vxor ex pecumia fibi donata praedia comparauerit, oporteve exi-
fiimari, in quantwm. GER. 9 Hal. et Vulg. viliffma. B R. IO Ap. Hal.
II Taur. tractaVitur. GEB. 12, Hal. confequetur.
13 Hal. in dote. GEB. I4 Taur. recufaV;s. GEmB. Wulg. recufaueris. B R.
15 Vulg. q40d. 8R. — 16 Ap. Hal. dato, abeft. GE B. — 17 Vulg. ftripfit. B R.
18 Hal. donatioui. GEB. . 19 Hal oflendetuv. GEB. — 20 Hal.debeat. — 2X
Deficit in Nor. 73 aatem, innuente etiam Rufl. 8&. Sed hic manifeftus eft er-
ror, cumap. Hal. expreflelegatur. — 22 Hal. obit. — 23 Hal. domaretur. — 24
Hal. inferit: zpfe. GER.
imponere, nec poffunt. Fal GER.
Hal. ante. GEB.

25 Gothofr. in nota: non fibi volunt legem
26 Hal. praefisit et. GEB. 2

P

29 kial. Jib. XII. GEE.

28 Ap. Hal. ea, abeft. GE z.

A XXg

e
;-;9

416 | DIGESTORVM , LIB. XXIV. MTIT. I.v ,—LJ?(';nar(ty(uä&,/
; Tw-; | ? f*a.(' 4 ïäfy aU. ; r
caufa traderet: eägue defüncta, inuigä/ heredibus eius Titius ]

.-t: e L a » » : :
condigio donationi videtur, vt manente matrimonio manu- t: e :
marito dederit, intereft, vtrum a muliere fit interpofitug Ti-fer*-m-

LL a

habeat,

mittatur. | faywe CUen «
As IX. VLprrANVSllibroXXXEE ad-Sabinum. '"Sz £v 3? | tius, an vero a marito, cui donabatur: fia muliere interpofi-^, ,5
J f jenmem s lol d i EE ont vendiioni mbonum P tub.efi, ubbouibt irccudideuns h N uudideni:dra m ^ m
yxori donet maritus, qui eius erat condicionis, ne vmquam tuäe , Oblig t. e con dhone, i marito tradiderit: fi su-
ad libertatem perduci poffit: dicendum eft, omnino nihil agit| tem- a marito fit interpofitus, mortua muliere confeftim fun- m
ac donatione. $. 1. 5Si pecunia accepta mglier .manumiferi.t, fïus ffhicietur.ei | quem maritus mteypofggjgcts, fäla&ion em ^ æmwüwa WAW'
I*'"SäWM"& vel operas ei impofuerit ai&ïuiianus, operas quidem eam|Hi- ipfe maritus cum jeó/ habebit. $. 9. Si vxokirem, quam a ma-. 1'»'-'&;?* eccie. /ï "
täæ as cito iurefimpofituram, etitenérejobligationem: nec videri mu- | rito fuo mortis caufa acceperat, viuo eo alii tradiderit, nihil 4 i
lierem ex re viri locupletiorem fieri, cum eas libertus promit- | agitur ea traditione: quia nonante vltimum vitfe tempus mu-
E L14&.. tát. Quod fi pretiumjobyjmanumiffionem acceperit mulier, et | lieris fuit. Plane in quibus cafibus placeat ^? retro agi do- pentoms Bs
fic manumifZit, fi quidem ex peculio füo dedit ?", nummos | nationem, etiam fequens 59 traditio a muliere fatta in pen- ^^ |
Í«.) Xnariti mgnere : gff vero alius pro eo dedit, fientl BUmpnyd. "? | denti habeäïtqr. $. 1O. Si maritus vxori donauerit mortis J";""ïz
""f'f':ffw" MfM mulieris: quje Ü ntenti&refte* fe habet. $. 2. Inte.r virum et caufzst,I eaque dlu.er'cemt,. an -dlffoïaat.ur donaäp? lulianus fcri- VM | 'k ;
oefe foet, — VXOrem mortis caufa donathonlds receptge fünt: (&xjer L — |qplit"' -mfïrä:x.ïam donationem, nechþendegg,;äï&. $. 11.Idem ( , s
ER /jr'-o"äu d L /ff'aXngAþjvs -XL Hs | iciales QAVI,A ait, fi diuorfii, caufa fa&a fit donatw2 V?leredm,üw.UþMuü&l; R
ao hn w hoc tempus excurrit donationis euentus, quo vir et VXor | — — XII. Pavrvsi 1L Hro Q v 4x tamen m
| ,,wjg-; LJ effe definunt.|/ X ] fub 1pf'o. quï:tu tempore, non a?"üää ex cogitatione quandoque :
d J KLiVzPiaAxyvsüi VXTE ; i ui ISE» rxw- | futuri diuortii fiapgt ?*. j2 um " Lonrrem ) JXl "
d lareral/uuet T ER I M| res non ftatimifiunt eius, cui donatsfifunt, fed tunc XIII. VLP1ANvslibro XXXH.ad Sabinim. SrEp sr
. F** demum, cum mors infecuta eft: medio igitur tempore domi- | mors fit infecuta, non videri faCtas res mulieris: quia donatio 61 i
|L*jwnt s ém- pi ! de ildonauit. S-r-Sedquod dicitur, | in alium cafüm facta eft. : Proinde iS cat m
j »: pium remanet apud eum, |quií u S-1- q tur, ! m facta 53-.-1 roinde g()f fi mortis caufa m
L fic r Vun -^. ymortis caufa donationem inter virum et vxorem valere, ita | vxori donauerit ??, et deportationem paltüs eft, an donatio jenr
verum eft, vt non folum ea donatio valeat, fecundum Iulianum, | valeat videamus? Et alias placet, in cafüm deportationis do- Waï
L- jft qude hoc animo fit,]vt tune-?^ res fidt ?* vxoris)vel mariti, | nationem fa&am valere, quemadmodum in caufapi 59 diuortii. m
^d.-4í« cum mors infequetur.?^, fed omnis mortis caufa donatio. | Cum igitur degortatione matrimonium minime diffoluatur 5*, : J/x/
$—2 Quando itaque non retro zggäfur '.37 dgnatio, emergunt | et 58 nihil Viþqm mulieris incurrit, humanum eft, donatio- p
vitia, vt Marcellus animaluertlt in fpecie liuiusmodi ?5. Ma- | nem, quge mortis caufa ab initio facta eft, tali exilio fübfecu- UE
ritus vxori mortis caufa donatum voluit, interpofuit mulier | to confirmari, tamquam fi mortuo marito rata habeüatur 594 b&rg: :
filiumfamilias, qui a marito acciperet, eique traderet: deinde, | ita tamenc,jlt non adimatur licentia marito eam reuocare: quia |
. —. cum moritur maritus, paterfamilias inuenitur ??:; an valeat | et mors JétusJ exfpectanda eft, vt tunc pleniffimam habeft fit- | u d
L&A £, - traditio? E£ ait, confequens effe-dies traditionem valere: quia | mitatem, quando ab hac luce fuerit fübtractus, fiue reuerfus 0,;::-;?032,, o
! z - fui iuris effettus eft J£ó tempore, ad quod traditio redigitur, id | fiue adhuc in pdena-conftitutus. $. 2. Cum quis 'accepämt, o r . F
| E Z Jf eg cum,maritus moriebatur. $. 3. Idem ait, placuiffe feio | vt in fuo aedificet, condici ei id thion poteft: quia; magis dona-ä,*?ïlfïæ | f
w*' S-a'bin'icï lt Ligefasiihas vxori mafitusgäadäg&o, donationem | rr ei videtur. Quae fententia Neratii quoque fuit: ait eriim;"w/"w?m'»ä;: iä?i— n
| ^|10$£. eius cum ofhini fuo emolumento fieri, fi, viuo adhug marito, | datum ad-villam extruendam, vel agrum|ferendum 9t quod «o du . f
| L. hes — fuiiuris fuerit, effetta: quod d/ Iulianus libro Kfepti *"f 2cIn alioquin facturus ron erat is qui accepit, in fpeciem donatio-lófizm —— i (
^a. Digeftorum probat. -$—4« Proinde et fi vxor marito ** filio- | nis cadere:, ergo inter virum et vxorem Hhaederunt inter- M. g
( vmee: ce)em- ad;^ - £a rnilias j ;cradäï,"gtis-fui iuris effe&tüs fit, fine du- di&fegämaïm;ö, st fascv: . LAÁ ^ ee, TE
'*Z':ïg:f*"* bio dicemus ipfius fieri *?.) $.—5. Per contrarium quoque, fi XIV. PAvrvs thmöz,., Edicumy; Qvopn i
| s nehlates i XXOFY donauerit mortis caufa/patrifamilias mgmtäet mortis eius | fi vir vxori, cuius gedes incendio confumptje funt, ad refectio- J"Wd
| oX fPotsfamdit tempore filiusfamilias indeniatur, patri| erit nunc emolumen- | nem eárum pecuniam donauerit: valet donatio in tantum, jm "
| p — tum qugelitum. .$e-6« Confequenter Scfeuola apud Marcel- | quantum edificii extructio poftulat. v 44 d
J . dum notat, fi feruum interpofuit *? mulier, vt ei tradatur mor- |. XV. VrPIANVS LlLb-æ-XXXH——-&ä——Sabæmæm. Ex d P
u- o 0 ; ts caufa isque adhuc feruus dederit mulieri, deinde mortis | AN N vo vel menftruo, quod vxori maritus praeftat, tunc quod "us d
E: UE us tempore liber inueniatur: tantundem effe dicendum. $. 7. | fupereft reuocabitur, fi fatis immodicum-elt. 9?, id eft, füpra | 34
Idem Marcellus traétat, fi is, qui interpofitus eft, pofteaquam | vires dotis,;g[ï,g/,-;. Si maritus vxori pecuniam donauerit, ea& J2/^5, -N
: - dededit mulieri, decefferit viuo adhuc donatore, donationem | que vfütàs ex donàta pe'c:ïinia perceperit: lucrabitur 9*;- "
,.Jl QM,J, euanefcere: quia debg t ^^ aliquo momento interpofito]fi- | hdec $? ita Iulianus in marito libro octadodécimo ?? Digefto- U. $
f du erictas (et/ fic ad mulierem trapfire. Quod iþa procedit, f1ea, | rum fcribit. — ,^A Rf ^ : *
| L/:,-'*cä/w"zlï;-'- cui donabatur, eum interpofuit, non/is, qui ddn&bat: porro XVLiT&: ,,Pï;ION;f ívs 917 LE Honnm. ii
s g fi a marito/interpofitus eftfét ^9 Jgüslgfägsgmï&ig&ggüjät Qvz»n ergo, fi ex centum, qude vir vxori donauit, ,quitiqua- ,,, d.
| 1457j ^" 4 ante[mortem mariti tradiderit et deceflerit, traditio eius egit | ginta apud debitorem ÉX lhig!?? perierint,yetalia quinquaginta| ,. ;. Ut
| -doeyerinaetaf, l aliquid: vt tamen hgec Jg:jgadi;ioo. pendeat, donec mors fequa- Qülicataws' vxor habet *?? Non plus Qlliällägïmay g w/»:
E. Wa :otur 47, $.8. Si vxor[rem(Titio dederit, vtlis marito(mortis | eius donationis nomine, maritus ab ea confequetur. ,E,;Wfï; »
40 Vulg. inferit: feruum. BR. — 31 Vulg. fuo feruus dederit. BR. ^ 32, Hal. fieri | 'Treuif. et Bynkersh. habent: nibil vitium, vt eft Flor. — In Vat. L. fuper: wibil, ïZï«ïa
mumnos.GEB. — 33Hallib. XII.GEB. —34Hal.inferit: demum. GEB. | 35 | fcriptum: pro:z0n. u Treuif. vicium mutatum in: sicijj quomodo femper 4
Hal. fiant. 36 Hal. et Vulg. infequatur. B R. — 3'7 Hal. agitur. — 38 Hal. | fuit in Vat. II. et Pal. IV. Denique fingularis le&io in Pal. HE. et. V. mibil m
buiuscemodi. | 39 Hal. iuuentus. GEB. 40 Gothofr. in nota: A. tradide- | vicium qulieris iucurrit. BR. Et in hunc modum etiam Bynkersh. Hl.. At Hal.
tit. ta Hal. et V;Lï-lg- BR. — 4 Vulg. inferit fo. BR. — 42, Hal. ad verba: | et mibil vicii mulier incurvit. G EB. 59 Hal. et omnes: babeatur, et hoc mi-
dicemus ipfius fieri,in margine: alias, dominus ipfius fiet. GE B. 45 Halzn- | hi re&ius vifum. BR. — 60 Vulg. addit: fuerit. BR. 61 Hal. conferendum,
terpofuerit. — 44 Hal. debebat. GEB. — 45 Gothofr. in nota: Zl.eius fieri. Ita | GEB. 62 Hal. lib. XXXVI. GEBR. 63 Hal.fit. — 64 Yaur. lucraVitur. |
Hal.et Vulg. BR, — 46 Hal. ignorat et. — 47 Hal. confequatur. — 48 Vulg. | GEB. — 65 Vulg. Hoc. BR. 66 Hal. decimo feptimo. GE B. 67 Flor. |
anterpofuerit. BR. 49 Hal. placet. J us Hal. confequeus. GEB. — 51 Vulg. | et: TRFFONINVS.GE£. . 68 Ap.Hal. ex bis,abfunt, GE B. Immo non (
fcribit Iulianus. BR, —— 52 Gothpfr. in nota; nec eam in pendenti effe. Hl4l. | penitusabfunt, liabet enim Kal. apud debitorem perierint,etex bisalia. — 69 Vul- ;
GEB. 53 Vulg. addit: domatiouem. BR. — 54 .Hal. fiat. GEB. — 55 Hal. | govfaris, abeft. Hal.habet: provfuris. Flor. vox: vfufis non proríus abeft, vt in- h
donauit. 56 Vulg. 2u canfa. BR. 57 Hal. diffoluitur. GEB. 58 Go- | nuere videtur H. a Portain H. fed mendofe legitur ; vxoris vxor babet. BR, — '7O Hal. ij
thofr. in nota: 4l et nullum. — Ex octo MSS. quae hic adiui, Vat. L. $. Cruc. 1 , -- í

21
o
— VAU
&i »'Zl/';'ïï,ylu;i'/A '

- ï*

L' mx',U
àj jj
fia, ['Zm ;aï;

r " ;f*.r;
VHO w Mj

mget
j 1
i
T
Áyth
t
lot,
jon

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. I

XVII. VrrraANv silibro... T—ad Sabi . Drg
FRVCTIBVS quoque videamus, fi ex ; fructibus praediorum,
quje donata funt, locupldtaka fit, an injcaufaW donationis ca-

ZOPPPA WSA t? Et Iulianus fignificat **, fructus qquue,IVfï'vgul'a!? li-

11 **2 adquifit, ad eum,
a. f« I,. XVIIL. Pourowrvs dibse.

/ f lona. ;fz'fe nen.,

n T x
; JX&
ix27 maomn árs: &20 .

x

Y

itam habere donationem. $. r. Sed fi quidnferuus donatus
qui donauit, pertinebit. 4—-3«4. £.
- IIV.. ex variis-leCtionibus.

Si vim vxoris, aut vxor viri feruj$ aut veftimentis vfuüs, vel

vía fuerit, vel in gedibus eius gratis habitauerit: valet donatio. .

AXIX. VrPriANVS llibro —XXT.—ad—| S1I
-v Xon filio donauerit feruutaj qui in patris maritiffit potefta-
te, deinde is feruus ancillam acceperit *^: dominfum mulieri
quier$tur *3: nec intereffe Iulianus ait, ex cuius pecunia **
hgec *? ancilla empta fit: quia.nec ex re füa quicquam ad-

quiri poteft per eum qui donatütj ei cui donatur: hoc enim .

bon4e fidei poffefforibus conceffum eft *?: virum autem fcien-

.tem alienum 7* poífidere. $-—r. Idem quferit, fi ex re mari-

ti ea ancilla comparata fuerit, an aduerfus agentem mulierietnj
de dote maritus ?? prétiums poffit [per exceptionem [Zgtine-
re 7?? Ktdicendum eft, poffe maritum]-et. 5? exceptionem]
habere, fi dos ab eo petgtur $45 fecundum Marcelli fenten-
tiam: et, fi foluerit, fecundum Iulianum condicere poffe.

P ; M o 1 6 . - . : :
f Es jáb:XX. gj AYOLENVS ??llibro X£-Epiftularum, Sr 1s

w "wee

d ;3: u 1
,z;e/wy*e4ä«:

L ,

..L:"z" pïnn p
yaee X U.
« $ ,
x aiiuegeies
ex« /jlö—,,
'(,H- "
w

-o-jén marg:

- ^ "

Leew,

k ZT
rw— &i(. * dt

r

feruus, qui vxori)mortis caufa donatus eft, prius quam vir de-
cederet, ftipulatuseít: in pendenti puto effe caufam obligatio-
nis, donec vir aut moriatur, aut fufpicione mortis propter
quam donauit liberetur:.quidquid autem eorum inciderit,
uod donationem aut perémat, aut confirmet: id quoque cau-
am ftipulationis aut confirmabit $3, aut refoluét.
XXI. VrpraAxvslibro XXXtE hiSabinum. Sr Qvis
pro vxore fua vectigal, quodjitjitinere praeftari folet, foluif-

fet, an, quafi locupletior effet ea facta 9*, exactio fiat, an ve-
ro nulla fit-donatio? Et magis puto, nog*interdi&um uhoc :

maxime fi ipfius caufa profecta eft: namset,;Papinianus libro

güsrto Refponforum fcripfit, vdáturas vxoris et minifteriorum
eius, virum itineris fui caufa datas repetere non poffe, iter au-
tem fuiffe videtur 85 viri caufa, et cum vxor
uenit *?^:jnec intereffej an aliquid delvecturis in contrahen-
"do matrimonio conuenerit: non enim donat ?7, qui necefía-
riä—süleribus fuccurrit; ergo et fi confenfu mariti profecta eft
mulier propter fuás neceffarias]caufas, etfaliquid maritus ex-
penfarum nomine ei praeftitffit *5, hoc'reuocandum jnónj eft.
$. r. Si vxor viro dotem promiferit *?, et dotis víuras, fine

dubio dicendum eft, peti vfuras poffe: quia non eft ifta dona--

tio, cum proAoneribus matrimonii petantur. Qudd tamen, fi
maritus vxori petitionem earum remiferit ? Eadem erit quge-
ftio, an donatio fitillicita? Et Iulianus hocWiceret/ Quod ??
verum eft. Plane fi cónuenerat, vti fe mulier pa Ceref, fuos-

que homines, 4* idcirco paffus eft eam dote fua frui, vt fe |

fuosque aleret: expeditum erit: puto enim non
peti quafi donatum, quod compenfatum ?? eft.
XXII. I5 x wdibroiHl-ad Sabi Vxomnr fuge quis
mortis caufa feruum donauit, eumque ?* cum libertate here-
dem fcripfit: an valeat inftitutio, quderitur? Et puto, fi hoc
animo eum fcripfit heredem, quod donationis fe dixit paeni-
tuiffe, valere inftitutionem, et neceffarium heredem domino

potffe ab ea

ad virum per- .

-uliam-et-Papiam- |Sgp'kT sr, conftante matrimonio, res |

417

feruum fieri.. Ceterum, fi pofteaquam heredem inftituit dona-
uit, donatio praeualebit: vel fi ante donauit, non tamen adi-
mendi animo libertatem ?* JM(cripfit 95. . . A ss hr

XXIII. InEw dibro VI. ad Sabinum., PAPINIANVS

L d

reCte putabat, orationem Diui Seueri ad rerum donationem

pertinere: denique |[fi] ftipulanti fpopondiffet vxori((üfe, none /JX-
putabat conueniri poffe| heredem mariti, licet durante volun- .0 d M Aee: p
tate maritus deceflerit. 44 Z, — ) . i
XXIV. PAvrvsllibre-Vll-adSabinum. Sr iNTER
extraneos facta fit donatio, et, antequam per tempus legitimum
dominium fuerit adquifitum, coterint; vel contra, fi inter vi- o A
rum et vxorem facta fit donatio, et, ante impletum tempus fu- :
pradictum, folutum fit matrimonium: nihilo minus procedere
temporis fuffragium conftat: quia altero modo fine vitio tra- &
dita eft poffeflio: altero, quw ?? vitium, amotum ,,,

Ht E LEf EL L.— fcc, £n: Fiorem

AXV.(TxR E,.Näj;liXä! LC—L-EME—N—S-M " enm.

o Occt o ,
aliena vxori a marito donata fuerit, dicendum eft, confeftim
ad vfucapionem eius vxorem admitti: quia et fi non ?5 mor-
tis caufa don ?? ei, non impediretur vfucapio: nam ijüs &
gon&itut.unïad eas donationes pertinet, ex quibus et locuple- j»(g:-,q:g;'?'(
tior mulier, et pauperior maritus in fuis rebus fit. Itaque li-
.cet mortis cauía donatio interueniat, quafi inter extraneas per-
fonas fieri intellegend£" eft in ea re, quae, 3quiüjaliena eft, vfu-
capi poteft. v : E
285 06 4P PAVLVSM-WL——&«&—«S&W SIEVM;
qui mihi vendiderit *?9, iuü'erigägaqgrem vxori megfä dona-
tionis caufa dare, et is poffeffionem iuffu meo tradiderit, libe-
ratus erit: quia licet illa iure ciuili poffidere non intellega-

a .

tur, certe tameh venditor nkhil habet quod tradat. $. 1. Ex
quibus caufis inter virum et vxorem conceffje funt donatio-
nes, ex isdem £t jiitenfocerum, et generum nurumue concef- x fpt t
fas Neratius ait: ergo * focer genero mortis vel diuortii cau- — -
fajdonabitg|jfed ^ et/gener focero mortis Ágfe vel diuortüi |-4 7-
caufa äouu«:w:tj&y& :)*ccïj : : L-ASA yecü Qd
XXVIIL. MopnEesTIiNvs-Mgg VIL. Regularum. Ix- p
TER eos, qui matrimonio coituri funt, ante nuptias donalio z.. v -

fa&ta iure confiftit, etiam fi eodem die nuptige fuerint confe-
cutge. | v/. |

XXVIIT. Pæxvxyvswiad—sabiwr S1 rp quod |»ze4'ravito —
gänatum fit ^ perierit, vel confumptum fit ?: eius qui dedityzacser- p p

iéfü detrimentum: jmerito, quia manet res eius qui dedit,fuam- *« t
N , ""'Dc—- - . l1 * ) EE N . 5 c*mme,yäwt .»"-
que rem]pendit.,, $. 1. 5i quid in pueros ex ancillis dotalibus 47 7 4-^7€
natos maritus 1npender1tl,^aut in doctrinam, aut alimenta: non «S.L.-i N
feruatur marito: quia jipfejminifteriis eorum vtitur: fed illud -^— 59 ^ e».-
feruatur, quod nutrici datum eft ad educándum *: quia pro x4.à.
capite quideA dediflet *: quemadmodum fia praedonibus re- ' . :
demiffet feruos dotales. $.2. Si quas ferui opefasiyirü? vxo- Haärja'/' iÉ
ri praeftiterint *?, vel contra: magis placuit, nullam haben- v o»cra;,
dam]earum rationem. — Et fane non amare, nec tamquam Jin- d gt2
] . " e3 $ . ii d . EX A u
dter inffe&tos)ius prohibitye donationis traCctandum eft: fed A D5 o
inter coniunctos maximo alfeCtu **, et folam inopiam timegn-a1on — - ;/ä"'
AL t^ a e i E ^ H . d * " u
ies. W. d. NI edeecerg, donatisfibirmulier feruum emerit *?, M^ z.
(et is quitque fit, quihnque petenda effe, apud] Plautium pla- | 4 p
cuit: quemadmodum 1íi mortuus eft, nkhil peteretur *?: i Ll r paro

/ g j / . AC At i " à t $ w . & : * ä*': J
babeat. 791 Vulg. fcribit. BR. 72 Hal. accipiat. — 73 Hal quae- | Vulg. inferunt: pofiéa. B. 94 Vulgo libertatem, abeft. B R. 95 Hal.
vitur. 74 Vulg. pecuniis. BR. 75 Ap. Hal. baec, abeft. GEB. 6 | fcripfit. Vulg. fcripfit beredem. BR. — 96 Hal. et Vulg. quod fuit.BR. — 97

Hal. effe. GEB. T7: Vulg.' inferit; boma. fide mon. BR.
suavitus, abeft. GEB. — 79 Hal. retineri. GE R.
81 Flor. erat: petitur, Omnes habent: petatur. BR. Etiam Hal. GE2. — 82
Hal. IABOLENV'S lib. XI. é&xiso^dv. GEB. 83 Taur. confirmaVit. GEB.
84 Hal. locupletiore ea fatta, et in margine: alias, locupletior effet eo facto. G € B.
85 Hal. videri fuiffe. G E B. 86 Hal. perueniat. — 87 Mal won enim emm
donare. GE B. 88 Hal. praeflitit. 89 Hal. promift. 9o Hal. inferit
et. 91 LHal. pracfigit et. 92 Hal. compen[audum. GE B. 93 Hal et

i

*

38 ^p. Hal ,
80 Ap. Hal. et, abeft. GE E..

Hal fit. 98 Ap. Hal. son, abeft. GER. 99 Gothofr. in nota: donaretar.
Ita habet Taur. in margine, quod ita Flor. mutatum eft, ct nunc habent omnes,
BR. Etiam Hal. GEE. . 100 Hal.vendidit. — 1 Hal.inferit et. GER. — 2 Ap.
Hal. denabit: fed, abíunt. GEB. — 3 Hal. et Vulg. addunt: re&e donabit. B R.
4 Halef, .5 Hal eff. GER. 6 Gothofr. in nota: ad educandum. Hiul.
Etiam Vulg. BR, 7 Hal. id, Vulg. quidem. E m. — 8 Hal. dedit. — 9 Vul-
gati transponunt: vZri operas, quod placet, BR. 10 Hal vir voxori prae-
fHterit. GEB, — 11 Taur affed O. GEB. — 12 Klal. emat. — 13, Hal, petetur.
14

418
vero quindecim dignus fit, non plus gf decem poteft pe-

ti 7^: quoniam eatenus ? donator pauperior factus ,effet;
$. 4. Quod fi ex decem duos feruos emerit: et eorum alter
mortuus fit, alter decem dignus fit: folet qu4eri. Et pleri-
. .5 . que, et *?^ Pomponius intereffe putant, vtrum vno pretio ve-
L1 fi-äf s;'»ïïfz-*)nieïlïint, an diuerfis j fiivtio, tota .decem. petenda, quemadmo-
(2 1 ^X^/dum fj vna res empta deterior facta effet, vel grex, vel carru-
BEDELLLLA äygggaliqua pars indg periffet: fi diuerfis, hoc folum peten-
LLfb asl f* duff, quanti fit emptus, qui füpereft. $. 5. lulianum putafle
L u7 " Pomponius refert, fi quid per eum feruum, quem I7 ex num-
'*f**"f'*f*'*fflä"d? — misja marito donatis mulier '9, adquififfet, forte legatum,|he-
^j €.^: '"reditatem: aut '? partlus. editus effet:
L] 58 titionem faciefidam éffe. . 6. Illud, conftat, iij antequam a
viro annuumtacciperet mulier, ipfaLä,el fuo, aut etiam mutuata
impenderit:, videri tantum ?^?'iam ex annuo confumptum.

* $ "d * '*v :
! Mi ju*/ n t &jzr-

u ^ *
l .gf,ï: " (catae d ,

Awv, Vxor ftipulata fit, licet ei non debeantur, quia tamen quafi de
annuo conuenerit, peti quidem dotis iudicio non pollunt, com-
penfari autem poffunt: idem ergo dicemus in qualibet pactio-
4f At ho £t Ge annul nomine facta.

«cís corct " ;u*-,g,f,, LE P /
E eonet XXIX. Pourowurv s fbro-XIV.—I-uad Sabinum. .

|

*qres :

| a jeveefesor "! "w v Y Y & R. ex pecunia donata emptum feruum vendidiffet, et
E latoce ( I'»y;&!u'lf P f. W .(' . à .,ä & )fl uU. l' t AR s : 't' t
: criplit: quod non eft verum, licet non ex re mariti emptus
| ecm f ettcam t it. $. r. Si vir vxori lanam donaugt, et ex £ lana veftimen-
j..;xö/rn -i,..'rn*,,la.tu-" COnsro. , : 5 4 : : . .
L febleron dteme- ^ 3e08€ o GArvs.LU f& ;di€tum -preuinciale.
La Tiitn) (4e6 X aoTOr us L
erum La

*f

-s elcte CV TILEM tamen viro competere aä-ä

| ocuuenmm- € m d ndt 2c- E d * * 4 4 . t w .
ii alium emiffet: pofteriorem periculo mulieris effe Fulcinius
| de?risliam €€CEna
Lt rattow efeioseF* ta fibi confecit: vxoris effe veftimenta Labeo ait.
'l'cimï"ä

| uépu m €(j€ 9t

&O n ch-wm'u' M(-?fïl / i $v L ; : ;
.3;—.,4,4&:,3,":;:?-«»:«»' ees ) ^ XXXl.PowpronurivsdibroXIV.?* adSabinum, SED
Uud OOTLUL COA enm ! weeU C n : , ; À : ;
|menestfda-A/. st virlana fua veftimentum mulieri confecerit, quamuis Jid/
| '-7':5.:, e:i.'uc CM R, A..t)

E daC t que impedire, quod in ea revxor tamquam lanipendia 73 Iue-.
g odb p XXt, et ?^ viri negotium px:o.curareï'", Ij i. Si vxor « la-
s &.J na fua operis ancillarum viri, veftimenta| fuj fäg, nomine con-
R fecit muliebria, et veftimenta) mulieris effe,E:ltj pro operis.an-
|E 445 cilarum viro praeftar& 39 nihil, deberá: fed viri nomine ve-
l u XlEz;.. ftimenta confecta virilia, viri effej vt/is lanfe vxori praeftet.
| — 2 AU, pretium: fedtfynonv viriliajveftifnenta füo nomine ?* mulier
1] fl Lt df confecit, fed ea viro donauit, non valere donationem : cum ?* ,
EO h 7-* üllaj valeat, cum viri nomine confecit: nec vmquam operas vi-
EE « r ancilarum aeftimari conuenit. , $. 2. Si vir vxori aream do- -
E I -—eey] mnaüerit,et vxor in eäinfurlgm. [fedificauerit, ea infüla|fine du--
A^. bio mariti eft: fed eam ?? impenfam mulierem [feruaturam
x 1 7 placet: nam li maritus vindicet infulam, retentionem. impen-
E '*t?wmr,;/fde mulieuémi facturam. $. 3. Si duo mancipia. fuermt',. fin-
" Hïng::zæa&; gula quinis digna, fed vtrumque ynds .Qumgueï , donationis
"" uncr quener, caufa a viro mulieri, vel contra venierint ??: melius dicetur,
[ jmisehm IU* eommurnia é4 effe pro portione pretiiz nec tandem ?* fpe-
D. .. &andum elffe, quanti mancipia fint, fed quantum ex pretio do-

a i . . . (s ; . : . :
J2c, é-.taré, yationis caufa fit remiffum. Sine dubio jj* licet a viro vel

| WMfW:ians., VXOre minoris emere, fi non fit animus donandi,, $. 4. Si
| m ? 24 Vg.r VXOFt, xe. contra, gu.yd V;en 1 81.1 vero pletlo,-&ä* onatio-
P^ nis caufa pacifcantur, ne quid venditor ob eam rem praeftet:

14 Hal. et Vulg. petz pof[mut. BR. 15 Hal. baclenus, et in fine: eftl. — 16
Hal. et Vulg. vt, loco: et, quod Florentinae praefero. ER. 17 Hal. ir;ferit 1
emeyat. GEB. — 18 Vulg. inferit : emerit. BR. — 19 Hal. inferit: cumt. GER.
20 Vulg. tamen. BR. — 21 Hal. lib. XIII. GEB. 22 Hal. lib. XII. GEB.
23 Vulg. addit: aconem. BR. 24 Hal. PAVLVS lit. VII. GER. 25
Vide Duk. ad.Op»ufc. de Latiu. Vet. ICt. p. 407. BR. 26 Legerem vt. B R.
, 27 Hal procurarit. Et in hunc fenfum Taur. fcribere poterat: procurarEt.
| GEB. 28 Vulg. inferit ex. BR. — 29 Vulg. fuo. BR. 30 Vulg. praeflavi.
BR. 31 Hal verba: veffimenta fuo nomine, parenthefi includit, et in margi-
ne addit: alias defumt. GE B. — 32 Hal. quammuis, loco: cum. GEB. — 33 Hal.
eius, loco: eam. GE B. 34 Vulg. vmis quinis. BR. — 35 Hal. et Vulg. ve-
qierit. BR. 36 Hal. tantum, Vulg. tanien. BR. 37 Hal inferit; emim.
GER. 38 Ap. Hal. de, abeít, haud ício, annon re&te. nn. 39 Vulgo zt,

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. L

| cemus, fi donationis caufa pattyfint, ne fugitiuum, aut erro-

mihi, aut hereditatis nomine relicturus es, potes rogatus a me
eo quoque nomine pe- ,

. fpoliaretur, non quafi maliuolos, ne *? alter locupletior fieret.
Jïüff $. 7. lllud Tre&te dictum Celfüs ait, fi dotis vfuras annwas

| quémy ántea regfulimus, Imperator noíter Antoninus Augu-
. ftus ??, ante exceffum Diui Seueri patris fui, oratione in Se-

vxori contf'g&um fuerit, et vxoris cura, tamen viri elfek ne- |

cui donatde funt, et obligatio fitciuilis; et 57 de Falcidia, vbi
poffit locum habere, tractandum fit *?: cui locum ita fore opi-

défitj ^*: vtique eum pdenituille dicemus, licet dominium re- , "s

' Vide Pancirol. I1. Var. Lecion. $4. BYN K.

| t Vulg. donaauit. B B.

fle&y Qu Ée: |
videndum eft, quid de ?? ea venditione agatur: vtrum res
venierit, ietitotum negotium valeat: an vero vt ??. ea fola pa-
Cio irrita fit, quemadmodum irrita effet, fi poft contractam
emptionem nouo confilio inito id paCtgAg fuiffet actum ^* ?
Et verius eft, pattum dumtaxat irritum effe. a $. 5. |Idem di-

»

Lj&.þi;*,, ,
*(: *2
; Jlal)t A o Cem-
edilicias, et J*/*re'*veo, .

nem praeftent ^?: idzeit, integras effe[actiories

ex empto. ; g.yö.Quod vir vxori in diem deb&t, fine metu do- [7 .. ary: 4

foluere poteft: quamuis commodum tempo- s*« x/^.aX.
$. 7. Quod legaturus

nationis ..
ris retenta pecunia fentire potuerit.
vxori mefé relinquere: et non videtur *? ea effe donatio:

quia nihil ex bonis meis déminuitur: in quo maxime maiores
donanti fuccurriífe Proculnslait ^U. nejamore alteriug alter de-

5'!-; 'hcv :

$. 8. Si virvxori munus immodicum Kalendis Martiid ^9, aut
natali die dediffet, donatip eft; fed fjj impenfas, quas faceret
mulier, quo honeftius fe/£ueretur *^", contra eft. $. 9. Non
videtur locupletior fa&a effe mulier, fi aut in opfonio ^3, aut
in vnguentis, aut Zf cibariis ^? familige, donatam fibi pecu-
niam impenderit. $. ro. Quge vir cibaria vxoris familige iu-
mentisue prfeftiterit ??, quge in vfü communi erant, non con-
