rem autem domini verfum intellegitur, quidquid neceffario in

rem eius impenderit feruus: veluti fi mutuatus pecuniam cre- -
ditoribus eius foluerit, aut aedificia ruentia fulferit, aut fami- -

liae frumentum emerit, vel etiam fundum, aut quamlibet ali-
am rem neceffariam mercatus erit. Itaque fi ex decem vt pu-
ta *? aureis, quos feruus tuus a Titio mutuos ** accepit, cre-
ditori tuo quinque aureos foluerit, reliquos vero quinque quo-

libet modo confumpferit: pro quinque quidem in folidum da- -

mnari debes: pro ceteris vero quinque eatenus , quatenus in
peculio fit. Ex quo fcilicet apparet, fi toti decem aurei in

rem tuam verfi fuerint: totos decem aureos Titium confequi

pofle. Licet enim vna eft aCtio *^, qua de peculio, deque
eo, quod in rem domini verfum fit, agitur: tamen duas habet
condemnationes. ltaque iudex, apud quem de ea actione *^
agitür, ante difpicere folet, an in rem domini verfum fit: nec
aliter ad peculii aeftimationem tranfit, quam fi ?** aut nihil in
rem domini verfum effe '? intellegatur , aut non totum.
Cum autem quaeritur quantum in peculio fit: ante deducitur

quidquid feruus domino, eiue, qui in poteftate eius fit, de-

bet: et quod fupereft, id folum peculium intellegitur. Ali-
quando tamen id, quod ei debet feruus, qui in poteftatem *?
domini fit, non deducitur ex peculio: veluti, fiis in huius??
ipfius peculio fit. Quod eo pertinet, vt fi quid vicario fuo

feruus debeat: id ex peculio eius non deducatur. — $. 5. Ce-

terum dubium non eft, quin is quoque, qui iuffu domini con-
traxerit, cuique inftitoria vel exercitoria aCtio competit: de

peculio, deque eo, quod in rem domini verfum eft, agere.-

poffit. Sed erit ftultiffimus, fi omiffa aCione, qua facillime
folidum ex contractu confequi poffit: fe ad difficultatem per-
ducat probandi in rem domini verfum effe, vel habere feruum
peculium , et tantum habere, vt folidum fibi folui poffit. Is
quoque, cui tributoria actio competit, aeque de peculio et de

in rem verfo agere poteft. Sed fane huic, modo tributoria

expedit agere, modo de peculio et de in rem verfo. — Tribu-
toria ideo expedit agere, quia in ea domini condicio praecipua
non eft: id eft, quod domino debetur, non deducitur: fed e-
iusdem iuris eft dominus, cuius et ceteri creditores. . At in a-
. €tione de peculio ante deducitur, quod domino debetur: et in

10 Hal, debebitur. 11 Sicquoque vnus Charondae: in ceteris vero corruptus
eft hiclocus. Vulgata: Etideotributoria vocatur , quia ipfi domino diflributionem
Praetor permittit ; alii permittitur; alii promittitur. o 1 T 0. Hal. ita, vt vulgo legi
monet Otto, et poft permittit, inferit nam. I2, In quibusdam patietur. o T T 0.
13 Hal puta. — 14 Vulgata matuo. oT TO. Sic Hal. — 15 Aó&ioni de pe-
culio ineft actio de in rem verfo, quae dari non poteft, nifi fit aut fuerit pe-
culium : verfum enim eft pars peculii, quia hoc dominus feruo debet, aequum
autem eít, vt ficut naturalia debita minuunt ipfo iure peculium,. cum fcilicet
feruus domino debet, L. 9. $. 2. .D. de peculio, ita etiam augeant, cum do-
minus eft feruo naturaliter obligatus. Quoniam tamen deficiente aliquando a-
&ione de peculio, quae exftin&to peculio annalis eft, datur de in rem verío,
quae eft perpetua, ideo recdte in Digeftis habetur titulus fpecialis de im rem
verío. A COSTA. 16 De ea re in quibusdam Charondae. o T T 0. 17 A-
pud Hal, deeft fi. 18 Apud Hal. deeft effe. I9 Hal. in poteflate. 20 Ab

id, quod reliquum eft, creditori dominus condemnatur.
Rurfus de peculio ideo expedit agere, quod in hac actione to-
tius peculii ratio habetur: at in tributoria eius tantum., quo
negotiatur. Et poteft quisque tertia forte' parte peculii aut
quarta vel etiam minima negotiari: maiorem autem in praediis
et ^* mancipiis, aut fenebri pecunia habere. Prout ergo ex-
pedit, ita quisque vel hanc actionem , vel illam eligere de-
bet. Certe qui poteft probare, in rem domini verfum effe:: de
in rem verfo agere debet. $. 6. Quae diximus de feruo et

domino, eadem intellegamus ?* et de filio et filia, aut ?? ne- -

pote et nepte, et patreauoue, in cuius poteftate funt. $.7.11-

lud proprie feruatur in eorum perfona, quod Senatusconful- .

tum Macedonianum prohibuit mutuas pecunias dari ?* eis,
qui in parentis erunt poteftate ?5: et ei, qui crediderit, de-
negatur aCtio, tam aduerfus ipfüm filium filiamue, nepotem
neptemue, fiue adhuc in poteftate funt ^*, fiue morte paren-
tis, vel emancipatione, fuae poteftatis effe coeperint, quam

aduerfus patrem auumue: fiue eos habeat adhuc in potefttate,.

fiue emancipauerit. ' Quae ideo Senatus profpexit: quia faepe
onerati aere alieno creditarum pecuniarum, quas in luxuriam
confuümebant, vitae parentum infidiabantur. $. 8. 1llud in
fumma admonendi fumus , id quod iuffu patris dominiue con-
tractum fuerit, quodque in rem eius verfum erit, directo quo-
que pofle a patre dominoue condici, tamquam fi principaliter
cum ipfo negotium geftum effet, Eiquoque, qui vel ^" ex-

.ercitoria vel inftitoria aCtione tenetur, directo poffe condici

placet: quia huius quoque iuffu contractum intellegitur.
! dl WP i
DENOXALIBVS ACTIONIBVS. .

x maleficiis feruorum: veluti fi furtum fecerint, aut bona
rapuerint, aut damnum dedeript, aut iniuriam commife-
rint: noxales actiones proditae funt *, quibus domino damna-
to permittitur, aut litis aeftimationem fufferre, aut ? homi-
nem noxae dedere. $. r. Noxa ? autem eft * corpus,
quod nocuit, id eft feruus: noxia ipfüm maleficium: veluti
furtum , damnum, rapina, iniuria. $. 2. Summa autem
ratione permiffum eft noxae deditione defungi 5.' Namque e-
ratiniquum, nequitiam eorum vltra ipforum corporà dominis
damnofam effe.-
mine conuentus, feruum a€tori noxae dedendo liberatur: nec
minus in perpetuum eius ? dominium a domino transfertur.
Sin autem dàmnum ei, cui deditus eft, - feruus refarcierit
quaefita pecunia: auxilio Praetoris inuito domino manumitte-
tur, — $. 4. Sunt autem conftitutae noxales áCtiones, aut le-
gibus, aut edicto Praetoris, Legibus: veluti furti * lege duo-
decim tabularum , damni iniuriae ? lege Aquilia. — Edicto
Praetoris: velutiiniuriarum, etvibonorumraptorum. . $.5.
Omnis autem noxalis actio caput fequitur. Nam fi feruus tu-
us noxiam ? commiferit: quamdiu in tua poteftate fit, tecum
eft aCctio. 5i *? in.alterius poteftatem peruenerit: cum illo
incipit aCtio effe. At fi ** manumiffus fuerit: directo ipfe te-
| L MELTUT ,.

Hal. abeft bwius; — 21 Hal vel . 22 Hal intellioimus. 25 MHal

et. . 24 Haldare. ^ 25 KHalqui inpot.par.funt. —— 26 Hal. fint. 27 .

Apud Hal. deeft ve/.

I Qnuotquot lex voluit effe noxales. Notat enim Tanus a Cofta hic, effe
nonnullas ex priuatis delidis aQiones non noxales, atenimuero et -Popularc's
nonnullas effe noxales.. — 2, Vulgata ipfum bominem; in quibusdam bwnc bo-
ininem. o'T TO. Hal. zpfum b. 3 Franc. Hotmanus hanc differentiam inter
noxaim et noxiam falfam effe contendit,. et propter hunc locum Tribunianum.vocat
animal linguae Latinae imperitiffimnum. Sed bonum 'Tribunianum egregiis
prorfus exemplis defendit MARC1iLIVS. ^ 4 Hal. addit ipfum. 5 Hal.
fungi. 6 Hal. addit fera;. 7 Hal inferit ex. $ Hal.iterum inferit ex.
9 lta omnes Charondae, alii soxam. o r TOo. Sic et Hal. IO Siu autewi
omnes veteres, OT T O. Hal, Si autem. 11 Sicetiam Theoph. in omnibus au-
tem

$. 3. Dominus noxali iudicio ferui fui no--

fee—— al — P A o

m £"e—— - (

MM L . o r . mioco- MM

£, em

(2

(

- 3maioribus literis;

INSTITVTIONVM LIB.1lV. TIT. VILIX. X XL - 73

netur, et extinguitur noxae deditio. Ex diuerfo quoque di-
recta a&tio, noxalis effe incipit. Nam fi liber homo noxiam
commiferit, et is feruus tuus effe coeperit (quod quibusdam
cafibus effici primo libro tradidimus) incipit tecum effe noxalis
aCtio, quae antea ** directa *? fuiflet. $. 6. Si feruus do-
1nino noxiam commiferit: aCtio nulla nafcitur. Namque inter
dominum et eum, qui in poteftate eius eft, nulla obligatio

mafci poteft. Ideoque et fi in alienam poteftatem feruus per-

uenerit, aut manumiffus fuerit: neque cum ipfo, neque cum
eo, cuius nunc in poteftate fit, agi poteft. Vnde fi alienus
feruus noxiam tibi commiferit, et is poftea in poteftate tua ef-

fe coeperit , interdicit ** aCtio: quia in eum cafum deduéta :

fit, in quo confiftere non potuit, Ideoque licet exierit de tua
poteftate, agere non potes: quemadmodum fi dominus in fer-
uum fuum aliquid commiferit, nec.i manumiffus aut aliena-

tus fuerit feruus, vllam a&tionem contra dominum habere po- .

teft. $. 7. Sed veteres quidem haec *? et in filiisfamilias"?
maífculis et feminis admifere. . Noua autem hominum conuer-
fatio huiusmodi afperitatem recte refpuendam effe exiftimauit,
et ab vfü communi hoc penitus receffit. Quis enim patiatur
filium füum et maxime filiam in noxam '? alii dare: vt pe-
ne per *? corpus pater magis, quam filius periclitetur: cum
in filiabus etiam pudicitiae fauor hoc bene excludit *?? Et i-
deo placuit, in feruos tantummodo noxales actiones effe pro-
ponendas: cum apud veteres legum commentatores inueneri-
mus faepius dictum , ipfos filiosfamilias ^? pro fuis delictis
pofle conueniri, TeM E :
TIT- LA |

SI QV ADRVPES PAVPERIEM FECISSE DIC A-
: TVR. !
NIMALIVM nomine, quae ratione carent, fi qua * lafci-
uia, aut feruore, aut feritate pauperiem fecerint: noxa-
Jis actio lege duodecim tabularum prodita eft. : Quae animalia
fi noxae dedantur, proficiunt reo ad liberationem : quia ita
Jex duodecim tabularum fcripta eft, vt puta , fi equus cal-
citrofus calce percufferit, aut bos cornu peterefolitus * petie-
rit Haec autem actio in iis, quae contra naturam mouentur,
locum habet. Ceterum fi genitalis fit feritas, ceílat ^. — De-
nique fi vrfus fugit a domino, et fic nocuit, non poteft quon-
dam dominus conueniri: quia defiit * dominus effe, vbi fera
euafit, Pauperies autem eft damnum fine iniuria facientis da-
tum. XNec enim poteft animal iniuriam fecifle dici, quod fen-
fu caret. Haec quod ? ad noxalem pertinet actionem. $. 1.
Ceterum fciendum eít, Aedilitio ediCto prohiberi nos canem,
verrem, aprum, vrfum , leonem ibi habere, qua vulgo iter
fit Etfi aduerfus ea factum erit, et nocitum libero homini

eíle dicetur *: quod ? bonum et aequum iudici videtur, tanti.

dominus condemnetur: ceterarum rerum, quanti damnum da-

zem Char. legitur Azt fi. o T T 0. t2, Hal. ante. 13 Id eít, quaerecta diri-
gitur adueríus eum qui deliquit. Ita quoque in $. zlt. tit. praec. dire&tae actiones
opponuntur illis, quibus tenetur dominus ex contraCtibus feruorum.»A C o S T A.
14 Vulgo znterdicitur ; fed melius Char. iutercidit in quibusdam reperit, quam le-
£ionem et Theoph. firmat vertendo, a&o furti iam nata extingnatur, eamque Cu-
Jac. fequiturin notis. o T T o. Hal.znterdicitur. 15 Hal. boc. 16 Hal.filiis-
familiarim. 17 Multi 4oxiam ; fed Theoph. moxam. o'Y TO. I8 Aliiper
orpus filii; fed Accurf. pofterius vocabulum non agnofcit , nec Theoph. vt pene
jn corpus [uum. pater qui baec patitur, qagis quam filius periclitetur. o'Y T 0. Hlal.
inferit filii. 19 Hal. excludat. 20 Hal. filiosfamiliarum.
1 Siquidem omn. Char. et mox feruore, non pazore, vt vulgo. o T T 0. Sic
Hal, pauore , afterifco appofito, et hucfpe&tat notapraefationifubieda. — 2 Re-
&e illa, Si equus caleitr. etc. minoribus literis (criptafunt, quia minime funt verba
xir. tabb. Male vero Hotman. has vocestraiecit poft claufulam, Haec autem acf.
notatus a Cuiac. XIV, Obf. 1 1. cui refponditkiotm. O^f 1. 14. 0Y 1 0. Hal. fcribit
5 KHal. inferit corua. 4 Quod lex xit. Tabb, ita a Decem-
uirisfcripta, vt de eare nihil merinerit: prifca enim et antiqua vrbis frugalitas fe-
zas beftias nondum inuexerat, quae deinde magis ad voluptatem fpectaculorum com-
parabantur, quam ad vfum et neceffitatem. A CoS T A. Hal. addit aco. 5 Ali
definit.oTTo, - 6 AMii Haec funt quae : alià Haec quidem. Q UX Q. Ex fic Hal.

alieno nomine iudicium accipiebat.

nus de eadem re experiretur.

i

tum fit, dupli. Praeter has autem Aedilitias aCtiones, et de
pauperie locum habebit. Nunquam.enim actiones, praefer-
tim poenales, de eadem re concurrentes, alia aliam confumit ?.
EIL:A
DE IIS PER QVOS AGERE POSSVMVS.
N vNc admonendi fumus, agere poffe quemlibet hominem
autfuo nomine, autalieno. Alieno, veluti procurato-,-
rio, tutorio, curatorio: cum olim in vfu fuiffet, alterius no-
mine agere non poffe, nifi pro populo, pro libertate, pro tu-
tela. . Praeterea lege Hoftilia permiffum erat furti acere eo-
rum nomine, qui apud hoftes effent, aut reipublicae caufa ab-
eflent, quiue in eorum cuius tutela effent. Etquia * hoc non
minimam incommoditatem habebat, quod alieno nomine
neque agere , neque excipere actionem licebat: coepe-
runt homines per procuratores litigare. Nam et morbus, et
aetas, et neceflaria peregrinatio, itemque aliae multae caufae
faepe impedimento funt, quo minus rem fuam ? exequi pof-
fint. $. r. Procurator neque certis verbis, neque prae-
fente * aduerfario *, immo plerumque ignorante eo conftitui-
tur. Cuicumque enim permiferis rem tuam agere, aut defen-
dere: is tuus procurator intellegitur. $. 2. Tutores et cu-
ratores quemadmodum conttituantur ? prirno libro expofitum eft,
| TIL- Aboud:
DE SATISDATIONIBV S.
S ATISDATIONYM modus alius antiquitati placuit, alium
nouitas per vfum amplexa eft. Olim enim fi in rem ace-
batur *, fatisdare pofleflor compellebatur: vt fi vi&us ^ nec
rem ipfam reftitueret, nec litis aeftimationem eius ?, poteftas

effet petitori, aut cum eo agendi, aut cum fideiufforibus e-

ius: quae fatisdatio appellatur Iudicatum folui. Vnde aute m
fic appellatur *, facile eft intellegere: namque ftipulatur ?
quis, vtfoluatur fibi quod fuerit * iudicatum. . Multo magis
is, qui in rem actione conueniebatur, fatisdare cogebatur, fi
at. Ipíe autem qui iu rem
agebat,. fi fuo nomine petebat, fatisdare non cogebatur. Pro-
curator vero fi in rem agebat, fatisdare iubebatur, Ratam rem
dominum habiturum. Periculum enim erat, ne iterum domi-
Tutores * et curatores eodem
modo, quo et procuratores, fatisdare debere, verba edicti ?
faciebant: fed aliquando his agentibus fatisdatio remittebatur.
Haec ita erant, li in rem agebatur. $. 1. 5i vero in perfo-
nam: ab aCtoris quidem parte eadem obtinebant, quae dixi-
mus in aCtione, quainrem agitur. Ab eius vero parte, cum
quo agitur, fi quidem alieno nomine aliquis interueniret, o-
mnimodo ? fatisdare *?: quia nemo defenfor in aliena re fine
fatisdatione idoneus effe creditur. |Quod fi proprio nomine a-
liquis iudicium accipiebat in perfonam: ludicatum folui fatis-
dare non cogebatur **, . $. 2. Sed haec hodie aliter obfer-
: | uantur.
7 Hal. dicatur. $ Dig. Theoph. et quidam MSS. melius habent quautz. o T T 0.
9 Quod qui capiendum fit, explicat Cuiac. virt. Obf. 24. m
I Íta nonnulli codices Char. at Theoph. et Vulg. Sed quia. 0 T T o, Sic Hal.
2, Hal. inferit zpfi. 4 Hel. inferit femper. 4 Quales folemnitates olim
in Cognitoribus conftituendis requirebantur, quorum a Procuratoribus difcrimen

tradit MARCILIVS. 5 Omn. Char. conflitumntur. oYYo.
Y Speciali fcilicet in cem adione, quae diciturrei vindicatio? nam et gene-

rali, id eft, hereditatispetitione, de bereditate non minuendacauebet, L.;. D.

de ber. pet. ^ CoSTA. .. 2 MHal addit effet. 3 Es decít apud Hal.
4 Hal appelletur. 5 Hal flipulabaiur et foluevetur. 6 Vulgo fiiffet; in
quibusdam vtrumque deeft. o r r o. Hal. fuffet. 7 -Hal inferit vero. 8 Ge-
neraliter nempe fcripta. Scd benigna Prudentum interpretatione fenfim obtinuit, vt
fatisdatio agentibus plerumqueremitteretur, quafi Praetor deiistantum cogitaue-
rit, qui fe alienis negotiis fponte fua immifcent, non de iis, qui ex oflicii neceffitate
adhoc impelluntur. A CoSTA. 9 Hotman. oynino : quia nulla diftindioin
vindicationibus fuit: fed fruftra prouocat ad Theophilum, qui Cuiacio patrocina-
tur. OT T O. 1o Hal. fatisdavet. 1I Ratio eft, quod fidem eius, cum quo
contraximus, fine fideiuffore fimus fecnti: adeoquenon poflimus ex poftfa&o con-
ditionem eius facere deteriorem, At in rem actio daturin eum, qui nullo iurc no-
bis obligatus eft, de re; quam noftram dicimus ; aquo merito cautionem exigi-
: pu$;

-

-

74 ?

uantur, Siue enim quis in rem actione conuenitur, fiue in
perfonam *? fuo nomine: nullam fatisdationem pro litis aefti-
matione dare compellitur: fed pro fua tantum perfona, quod
in iudicio permaneat *? vfque ad terminum litis, vel commit-
titur fuae promiffioni cum iureiurando: quam iuratoriam cau-
tionem vocant: vel nudam promiífionem, vel fatisdationem
pro qualitate perfonae fuae dare compellitur. $. 3. 5in au-
tem per procuratorem lis vel infertur, velfufcipitur: in acto-
ris quidem perfona, fi non ** mandatum actis infinuatum eft,
vel praefens dominus litis in iudicio procuratoris fui perfonam
conüirmauerit, ratam rem dominum habiturum, fatisdationem
procurator dare compellitur: eodem ** obferuando, et fi tu-
"tor, vel curator, velaliae tales perfonae, quae alienarum re-
rum gubernationem receperunt, litem quibusdam per alium
inferunt, $. 4. Si vero aliquis conuenitur: fi quidem prae-
fens procuratorem.dare paratus eft: poteft vel ipfe in iudicium
venire, et fui procuratoris perfonam per Iudicatum folui fatis-
dationem *5 folemni ftipulatione firmare: vel extra iudicium
fatisdationem exponere, per quam ipfe fui procuratoris fide-
iuffor *7 exiftat pro omnibus ludicatum folui fatisdationis
claufulis, Vbi et de hypotheca fuarüum rerum conuenire com-
pellitur: fiue in iudicio promiferit, fiue extra iudicium caue-
rit: vt tam ipfe quam heredes eius *? obligentur: alia infuper

cautela, vel fatisdatione propter perfonam ipfius exponenda:

quod tempore fententiae recitandae in iudicio inuenietur -
vel fi non venerit, omnia dabit fideiuffor ?^? , quae ?* conde:'
mnatione continentur, nifi fuerit prouocatum. $. 5. 51
' vero reus praefto ex quacumque caufa non fuerit, etalius velit
defenfionem eius fübire: nulla differentia inter aCtiones in rem,
vel in perfonam ?? introducenda, poteft hoc facere: ita tamen
vt fatisdationem Tudicatum folui pro litis aeftimatione praeltet.
-Nemo enim fecundum veterem regulam (vt iam dictum eft) a-
lienaerei fine fatisdationedefenforidoneusintellegitur. — $.6.
Quae omnia apertius et perfeCtiffime ?* a cottidiano iudicio-
rum vfu in iplis rerum documentis apparent. — $. 7. Quam
formam non folum in hac regia vrbe , fed etiam in omnibus
noftris prouinciis, et fi propter imperitiam forte aliter cele-
brantur ^*, obtinere cenfemus : cum necefíe eft omnes pro-
uincias, caput omnium noftrarum ciuitatum, id eft, hanc re-
eiam vrbem, eiusque obferuantiam fequi. —— |
: ART. XIE
DEPERPETVISET TEMPORALIBVS ACTIO-
" NIBVS, ET QVAE AD HEREDES, ET IN HE- . —
: REDES TRANSEVNT. ! *
Hoc loco admonendi füumus, eas quidem aCtiones, quae
ex Lege Senatusueconfulto, fiue ex facris Conftitutioni-
bus proficifeuntur, perpetuo folere antiquitus competere, do-
nec facrae Conftitutiones tam in rem quam in perfonam actio-
nibus certos fines dederunt: eas vero , quae ex propria
Praetoris iurisdiCGone pendent, plerumque intra annum viue-

mus, quia diffidentia caufae du&us eam deteriorem reddere poffet. A CoSTA.
12 Hal. perfonalz. 13 Quidam Char. pertzuebit, In fine $. Hotmnan. expungit
vel fatisdationem , au&toritate veterum librorum. o YT o. 14 in qmbus.dal'n
vondwm. o'Y'TO. 15 Alii eadem. o Y Y o. 16 "Theoph. legit fatisdationis
folemnes ftipulatioues, etita omnes Cont. et Char. Ipfe Cuiac. quoque in priore e-
. ditione notat, fic in quibusdam veteribus fe reperiffe, et probat, poftea vero a
Vulgata non deceffit, Intelliguntur autem tres claufulae iudicatum folui, quas mox
ita vocat, ex Vlpiano in L. 6. D. iud. folui. o'ro. 7 Sed pro fe ipfo fideiubere
nemo poteft. Quare videtur dicendum, dominum dici fideiufforem fui procuratoris,
quod procurator poft litis conteftationem dominus litis fiat. 4 C 0 T A. 18 5ui
in pluribus. o T T 0. 19 Minus recte vulgo n judicium veniet, o T T 0. Sic Hal.
20 Cuiac. in not. pr. vocem fideiuffor omnino expungendam cenfebat, quiaab-
furdum fit, vt precurator pro reo praefente caueat. Rectius autem eam retinuit
in editione pofteriore, quia Theoph. habet, et refpondet fatisdatiomi, vt fen-
fus fit: omnia vel ipfe reus, vel datus ab eo fideiuffor foluet: retinet eandem
Marcil. P. $. Hotm. mauult vel ipfe vel fideiuffor. Sed in codice Char. Dionyt.
fideiuffor decft. oTT. 21 EHal infíerit z5 22 Mal vel perfonales.
23 kHal pejfetius. 24 Vulgo celebratur. o Y TO. Sic Hal.

petunt, aut dari folent.

. 2 Hal. inferit q40d.

cunia.

INSTITVTIONVM LIB.IV. TIT. XLI. XIL XIII.

re: nam et ipfius Praetoris intra annum erat imperium. — Ali-
quando tamen et in perpetuum extenduntur, id eft, víque ad .
finem ex Conftitutionibus introduttum: quales funt eae, quas

bonorum pofleffori, ceterisque qui heredis loco funt, accom- -

modat. furti quoque manifefti aCtio, quamuis ex ipfius -

Praetoris iurisdictione proficifcatur: tamen perpetuo datur:

abfurdum enim eífe exiftimauit anno eam terminari. & I
Non omnes autem aCtiones , quae in aliquem aut ipfo iure.
competunt, aut a Praetore dantur: et in heredem aeque com-
Eft enim certiffima iuris regula , ex
maleficiis poenales aCtiones in heredem rei * non competere:
veluti ^ furti, vi bonorum raptorum , iniuriarum, damni in-
iuriae. Sed heredibus huiusmodi actiones competunt, nec
denegantur: excepta iniuriarum aCtione, et fi qua alia fimilis
inueniatur ?. Aliquando tamen etiam ex contractu actio con-
tra heredem non competit, * cum teftator dolofe verfatus fit,
et ad heredem eius nihil ex 5 dolo peruenit ?. Poenales au-
tem aCtiones , quas fupra diximus , fi ab ipfis principalibus
perfonis fuerint conteftatae : et heredibus dantur, et contra
heredes tranfeunt. $. 2. Supereft vt admoneamus, quod fi
ante rem iudicatam is, cum quo actum eft, fatisfaciat actori,
officio iudicis conuenit eum abfoluere, licet iudicii accipiendi
tempore in ea caufa fuiffet, vt damnari debeat *: et hoc eft,
quod ante vulgo dicebatur, omnia iudicia abfolutoria :effe.
TET XDL RI :
DE EXCEPTIONIBVS.
SE QviTVR vt de exceptionibus difpiciamus, . Compara-
tae autem funt exceéptiones defendendorum eorum gratia,
cum quibus agitur. Saepe enim accidit, vt licet ipfa perfecu-
tio, qua actor experitur, iufta fit: tamen iniqua fit aduerfus
eum , cum quo agitur. $. r. Verbi gratia fi metu coa-
€tus, aut dolo induétus, aut errore lapfus, ftipulanti CTitio
promififti, quod non debueras promittere *: palam eft, iure

ciuili te obligatum effe: et aCtio, qua intenditur dare te opor-

tere , efficax elt : fed iniquum eft te condemnari. 1Ideoque
datur tibi exceptio ^ metus caufa, aut doli mali, aut in fa-
€&tum ? compofita, ad impugnandam aCtionem. — : $. 2. Idem
iuris eft, fi quis quafi ^ credendi caufa pecuniam ? ftipulatus
fuerit, neque numerauerit, Nam eam pecuniam a te petere
polle eum/ certum eft: dare enim te oportet, cum ex ftipula-
tione tenearis. 'Sed quia iniquum eft. eo nomine te condem-s
nari: placet per exceptionem pecuniae non numeratae te de-
fendi debére, cuius tempora nos (fecundum quod iam fuperio-
ribus libris. fcriptum eft) Conftitutione noftra coartauimus:
$. 3. Praeterea debitor fi paétus fuerit.cum creditore, ne a fe?
peteretur: nihilominus obligatus manet: quia pacto conuento
obligationes non omnimodo * diffoluuntur: qua de caufa effi-
cax eft aduerfüs eum actio , qua * actor intendit, Si paret ?
eum dare oportere. Sed quia iniquum eft contra pactionem e-
um damnari *?: defenditur per exceptionem pacti conuenti;
I Vocula vei abeft a quibusdam Chir. et TheophoTTo,. 2 Vegti?::
nullo Char. reperitur. o T T 0. 3 Quidam ex Theoph. hicinferunt, regulae lo-
co, verfum fequentem : Ex contractibus venientes actiones beredibus et ?n beredes
dantur. Vel; Ex contractibus autem actiones proculdubio beredibus et in beredes da-
buntur. Scá Fabrotus ad Theoph. non putat eíIe Iuftiniani et re&ius abefle. o T T 04
4 kal. inferit velauti. 5 Hal. inferit eo. 6 Quod ita contra veteris iuris
regulam eife introdudum, docet 4 CoST A " Wal deberet. ; :
1 Re&ius vox promittere abeft a 'Theoph. et quibusdam Char. oTT o.
3 Quidam n factum'actio : fed Accurfius iam vidit vocem
a&io vitiofam efíe. o'r'T 0. ita di&ta haecactio, quod narratiue exponebatur, vt
docet 'Theoph. Nam fuere et exceptionum formulae certae, vt docet infcriptio L.
20. D. de except.. quas Praetor actionibus fubiiciebat, veluti quasdam conditiones,
hoc modo: condemmna Titium, fi non conuenuerit de pecunia mon pétenda, vndeia
L. 22. D. de except. exceptio conditio dicitur, A COSTA, 4 Quafi a
pluribus Char. abeft. óY70. 5. Hal. inferit a te. 6 Hial iníerit pe-
4 Sic veteres libri : vulgo ommino. o 'r T 0. Kal ommino. 8 Alii
quim. oTYo. $ic klal 9 Hal apparet, —— 349 Hal condemurri,
: É^ 11 Iin

INSTIILVIDONVMOLIB.VL. TILIXHUE XIV. XV. 7j

S. 4. Aeque fi debitor creditore deferente iurauerit nihil fe
dare oportere: adhuc obligatus permanet. Sed quia iniquum
eft de periurio queri, defenditur per exceptionem iurisiurandi.

.In iis quoque aCtionibus, quibus in rem agitur, aeque necef-

fariae funt exceptiones , veluti fi petitore deferente poffeffor
iurauerit eam rem fuam effe: et nihilominus petitor eamdem
rem vindicet: licet enim verum fit , quod intendit, id eft,
rem eius ^* effe, iniquum tamen eft potiefforem condemnari.
$. 5. Item fi iudicio tecum actum fuerit, fiue in rem, fiue in
perfonam: nihilominus obligatio *? durat: et ideo ipfo iure
de eadem re poftea aduerfus te agi poteft: fed debes per exce-
ptionem rei 1udicatae adiuuari. $. 6. Haec exempli cauía
retulifle fufficiet 1t?. — Alioquin quam ex multis variisque cau-
fis exceptiones neceffariae fint: ex latioribus Digeftorum feu
Pandectarum libris intellegi poteft. Quarum quaedam ex le-
gibus, vel ex iis, quae legis vicem obtinent, vel ex ipfius
Praetoris iurisdictione fuübftantiam capiunt, $. 7. Appel-
lantur autem exceptiones aliae perpetuae et peremtoriae, ali-
ae temporales et dilatoriae. $. 8. Perpetuae et peremptori-
ae funt, quae femper agentibus obítant, et femper rem, de
qua agitur, perimunt: qualis eft exceptio doli mali, et quod
metus caufa faCtum eft, et paCti conuenti , cum ita conuene-
rit, ne omnino pecunia peteretur, $. 9. Temporales atque

dilatoriae funt, quae ad tempus nocent, et temporis dilatio-

nem tribuunt: qualiseft paCti conuenti, cum ita conuenerit'^,

. ne intra certum tempus ageretur, veluti intra quinquennium:

nam finito eo tempore non impeditur actor rem exequi. Ergo
li, quibus intra certum tempus agere volentibus obicitur exce-
ptio, aut paCti conuenti, aut alia fimilis: differre debent a-
Cionem, et poft tempus agere. ldeo enim et dilatoriae iftae

exceptiones appellantur. ^ Alioquin fi intra tempus egerint,
Obiectaque fit exceptio: neque eo iudicio quidquam confeque-

rentur.^? propter exceptionem, neque poft tempus olim age-
re poterant, cum temere rem in iudicium deducebant, et
confumebant, qua ratione rem amittebant. Hodie autem non
ita ftri&te haec procedere volumus: fed eum, qui ante tempus
pactionis vel obligationis litem inferre aufus eit *6, Zenoni-

anae Conftitutioni fübiacere cenfemus , quam f(acratiffimus le-

gislator, de iis, qui tempore plus petierint, protulit: vt et
inducias, quas ipfe aCtor fponte ** indulferit, vel *9 natura
aCtionis continet, 7? contemferit, in duplum habeant ii, qui
talem iniuriam paífi funt: et poft eas finitas non aliter litem

fufcipiant, nifi omnes expenfas litis antea acceperint: vt acto-

res tali poena perterriti, tempora litium doceantur obferuare.
$. 1o. Praeterea etiam ex perfona dilatoriae füunt exceptiones,

quales funt procuratoriae: veluti fi per militem aut mulierem .

agere quis velit. Nam militibus nec pro petre, vel matre,

. vel vxore, nec ex facro refcripto procuratorio nomine expe-

riri conceditur: fuis vero negotiis fupereffe fine offenfa ?? dif-
ciplinae poffunt. Eas vero exceptiones, quae olim procura-
toribus propter infamiam, vel dantis, vel ipfius procuratoris,
opponebantur: cum in iudiciis frequentari nullo modo perfpe-
ximus, conquiefcere farnximus ?^*: ne dum de his altercatur,
ipfius negotii difceptatio proteletur.

YrIn nonnullis rem fuam ; quos probat Char. o t T 0. 12 Hotmano legendum
videtur a&o, quia vox obiigationis in rei vindicatione inepta eft: atCuiac. ait:
Serua, obligationem dici etiam im iudicio in rem. o'Y ro. I3 Hal. fufficiat.
14 Quidamconaemit.o TT o. — 15 Hal.conmfequebantur. . 16Hal. fit. 17
Forte in quibusd, Char. nec male. o T 1 0 I8 Hal. inferit q25. 19 Hal.in-
feritf. — 20Halinferitzulitavir. — 2X Non fancimus, vt vulgo. 0 T T 0. Sic Hal.

I Hal videtur , tamen. 2, Hal. funt. 5 Hal. etiam inferit. 4 Vul-
í . à « : H ^ é * P " $, ? 5
£o fi bonis: quod Cuiac. et Hotm. merito difplicuit : nam Theophilus ; & ei [Mf
äääg;yu » mifi bonis ceffi; atque ita libri veteres ec Bafilica ad L. 3. C. de bon.

&nd. iud. V. Quiac. Parat. ad C eod, tit. oX T Q. Hal. f bonis,

TLT, . XIV, :
DE REPLICATIONIBVS.
NTERDVM euenit, vt exceptio, quae prima facie iufta
I videatur ^, inique noceat. Quod cum accidit, alia alle-
gatione opus eft, adiuuandi aCtoris gfatia, quae replicatio vo-
catur: quia per eam replicatur, atque refoluitur ius exceptio-
nis. Veluti cum pactus eft aliquis cum debitore fuo, ne ab
eo pecuniam petat, deinde poftea in contrarium pacti funt, id
eft, vt creditori petere liceat: fi creditor agat, et excipiat de-
bitor, vt ita demum condemnetur, finon conuenerit, ne eam
pecuniam creditor petat, nocet ei exceptio: conuenit enim i1-
ta: namque nihilominus hoc verum manet, licet poftea in
contrarium pacti fint. Sed quia iniquum eft , creditorem ex-
cludi, replicatio ei dabitur ex pofteriore paCto conuento.
$. r. Rurfus interdum euenit, vt replicatio, quae prima facie
iufta eft, inique noceat, , Quod cum accidit, alia allegatione
opus eft, adiuuandireigratia, quae duplicatio vocatur, $.2.
Et fi rurfus ea prima facie iufta videatur, fed propter aliquam
caufam aCtori inique noceat, rurfus alia allegatione opus eft,
qua a€tor adiuuetur, quae dicitur triplicatio. $. 3. .Qua-
rum omnium exceptionum vfum interdum vlterius, quam di-
ximus, varietas negotiorum introduxit: quas omnes apertius
ex Digeftorum latiore volumine facile eft cognofcere. $.4.
Exceptiones autem, quibus debitor defenditur, plerumque
accommodari folent etiam fideiufforibus eius, et recte: quia
quod ab iis petitur, id ad ipfo debitore peti videtur: quia
mandati iudicio redditurus eft eis, quod ii pro eo foluerint.
Qua ratione et fi de non petenda pecunia pactus quis cum reo
fuerit, placuit perinde füccurrendum effe per exceptionem pa-

€i conuenti illis quoque , qui pro eo obligati effent ^, ac fi*

cum ipfis pactus effet, ne ab iis ea pecunia peteretur. Sane
quaedam exceptiones non folent his accommodari. Ecce enim
debitor, fi bonis fuis cefferit, et cum eo creditor experiatur,
defenditur per exceptionem, Nifi ^ bonis cefferit; Sed haec
exceptio fideiufforibus non datur: ideo fcilicet, quia qui alios
pro debitore obligat, hoc maxime profpicit, vt cum facultati-
bus lapfus fuerit debitor, poífit ab jis, quos pro eo obligauit,

fuum confequi. '
! Tll XV.

i DE INTERDICTIS *. dH
SEQ VITVR, vt difpiciamus de interdiCtis feu a&tionibus,
J quae pro his exercentur ^. Erant autem interdicta, for-
mae atque conceptiones verborum , quibus Praetor aut iube-
bat aliquid fieri, aut fieri prohibebat: quod tunc maxime fa-
ciebat ?*, cum de poffeffione, aut'quali pofleíffione inter ali-
quos contendebatur. $. r. Summa autem diuifio interdi-
Ctorum haec eft, quod aut prohibitoria funt, aut reftitutoria,
aut exhibitoria. Prohibitoria funt, quibus * vetat aliquid fie-
ri: veluti vim fine vitio poffidenti ?, vel mortuum inferenti,
quo ei ius erat inferendi: vel in facro loco aedificari , vel in
flumine publico ripaue eius aliquid fieri, quo peius nauigetur.

, Reftitutoria funt, quibus reftitui aliquid 1ubet: veluti bono-

rum pofleflori poffelfionem eorum, quae quis pro herede, aut
pro poffeffore poffidet ex ea hereditate ^: aut cum iubet ei,
x | qui

I Similiter Theoph. Sunt véro, qui ex rubricaPand. addant et actionibus,
quae pro bis competunt: quibusnon affentior ; licet a Tribuniani fint manu, o T T O.
2, Si forte iufta quaedam caufa fit reddendi interdicti, et verba folemnia interdi&i
deficiant: fine interdi&to Praetor dabat a&ionem in faQum : cuius víus tandem
praeualuit, poftquam omnia iudicia extraordinaria effe coeperunt. Sine illis interdi-
&is etfolemnibus verbis ad exemplum interdi&orum dantur aGtiones in factum, et
vt in $ vit. P. t. eft, perinde agitur fine interdi&is, ac fi vtilis a&io ex caufa interdi&ti
reddita fuiffet : id eft, agitur quafi aCtionereddita ex caufa interdi&i redditi, fe
cundum ritum et ordinem expofitum. A C 0 S T A. 3 Vulgo fiebst, fedin Cont,
quoque libris faciebat. o T T O. 4 Hal.inferit Praetor, 5 Quae verba per«
tinent ad interdictum Vti poffidetis et Vtrubi. 4 Cos T A. 6 Voces ex ea bere-
ditáte gloflema videntur Cha;. quia abíunt a plucibus MSS. era Theoph. o TT 0;
K 23 J : 7 Hal.

76
