effe, faepe referiptum eft. $. 1. Amplius Marcellus libro vi-
cefimo primo *? Digeftorum fcribit: et fi fatisdedit tutor,
mox abftinuit pupillus, fideiufforibus quoque eius debere fub-
ueniri, Sed et ** fi pupillus non abfítinuit, quemadmodum
ipfi, ita et fideiufforibus eius fübueniri: maxime, fi pro abfen-

te pupillo, vel pro infante fatisdedit **, !

HL Ipnxmw/||ibro XXXV. ad Edi&um.||/ Sx »r.v-
nES curatores dati funt, Pomponius libro fexagefimo octa-
uo *5 ad Edictum fcripfit, ratum haberi debere etiam quod
per vnum geftum eft: nam et in furiofi curatoribus, ne vtili-
tates furiofi impediantur, Praetor vni eorum curationem de-
cernet, ratumque habebit quod per eum fine dolo malo .ge-
ftum eft. . $. 1. Si pzrens vel pater qui in poteftate habet, de-
fünauerit ^* teftamento, quis tutorum tutelam gerat, illum

. debere gerere Praetor putauit: meritoque parentis ?? ftatur

voluntati, qui vtique recte filio profpexit: tantundem Praetor
facit et de his, quos parens deftinauit teftamento, ipfe au-
tem ?^ confirmauit: vt fi parens declarauit, quem velit tute-
lam adminiftrare, ille folus adminiftret. $. 2. Ceteri igitur
tutorés non adminiftrabunt: fed erunt hi, quos vulgo hono-
rarios appellamus: nec quisquam putet, ad hos periculum
nullum ?^ redundare: coníftat enim, hos quoque, excuffis
prius facultatibus eius qui gefferit ?^?, conueniri oportere:
dati funt enim, quafi obferuatores actus eius, et cuftodes: im-
putabiturque eis quandoque, cur, fi male eum conuerfari vi-
debant, fufpectum eum non fecerunt ^^. Adfidue igitur et
rationem ab eo exigere eos oportet, et follicite curare, qua-
liter conuerfetur: et fi pecunia fit quae deponi poffit, curare,
vt deponatur ?? ad praediorum comparationem : blandiuntur
enim fibi, qui putant, honorarios tutores omnino non teneri:
tenentur enim fecundum ea quae füpra oftendimus. $. 3.
Quamuis autem ei potiffimum íe tutelam commiffurum Prae-
tor dicat, cui teftator delegauit, attamen nonnumquam ab hoc
recedet ^?^: vtputa fi pater minus penfo ?? confilio hoc fecit,
j a forte
uerit.BR. . IO Hal. maxime fi ideo fe liti obtulit, quod nom poffet. GEB. — 1&
Hal. vel propter infantiam, vel proptev abfentiam, và pupili prorfas negle&o.
12, Hal. abflineat, verum idem in margine notat: alias, abftiueatur. — 13 Hal.
addit: dari. GERB. 14 Hal. acczpienda. GE B. 15 Ap. Hal. primo, abcft.
GEB.. . IG Ap. Hal. et, abeft. G Ez. 17 Hal. fatisdederit. 18 Vulg.
vigefimo nono. BR. — Y9 Hal deffinamit. 20 Hal patris. GEB. — 21 Hal.
teflamento, aut confivimauit. G E. 22 Quod Vintimillias et H. a Porta di-
cunt, hanc vocem Florentiae effe expun&tam, de eo Salazuius teftatur, eam omni-
no vncis recentiori manu adpofitis effe inclufam. GEB. — 23 Hal. geffit. 24
Hal. fufpectum non feceriut. GE R. 25 Hal. deponat. GEB. 26 Hal. ve-

WT.

i UE EE

DIGESTORVM

forte minor viginti quinque annis: vel eo tempore fecit, quo
ifte tutor bonae vitae vel frugi videbatur: deinde poftea idem
coepit male conuerfari ignorante teftatore, vel fi contempla-
tione facultatium eius res ei commiffa eft, quibus poftea ex-
utus eft. $. 4. Nam et fi vnum pater dederit tutorem, non-
numquam ei adiunguntur curatores: nam Imperator nofter
cum patre refcripfit, cum duos quis libertos fuos tutores de-

. diffet, vnum rerum Italicarum, alium rerüm Africanarum, cura-

tores eis adiungendos: nec patris fecuti fünt voluntatem.
$. 5. Quod in tutoribus fcriptum ?? eft, et in curatoribus
erit obferuandum, quos pater teftamento deftinauit, a Praeto-
re confirmandos. $. 6. Apparet igitur Praetori curae fuifle,
ne tutela per plures adminiftretur: quippe etíi pater non
deftinauerit quis gerere debeat, attamen id agit, vt per
vnum adminiftretur: fane enim facilius vnus tutor et actio-
nes exercet et excipit: ne per multos tutela fpargatur. $. 7.
Si non erit a teftatore electus tutor, aut gerere nollet: tum

às gerat ?? cui maior pars tutorum tutelam decreuerit. Prae-

tor igitur iubebit eos conuocari: aut fi non coibunt ??, aut
coacti non decernent, caufa cognita ipfe ftatuet, quis tutelam
geret. $. 8. Plane fi non confentiant tutores Praetori, fed
vélint omnes gerere, quia fidem non habeant electo, nec pa-

tiuntur fuccedanei efle ?* alieni periculi, dicendum eft, Prae-.

torem permittere eis omnibus gerere. $. 9. Item fi diuidi
inter fe tutelam velint tutores, audiendi fuünt: vt diftribuatur
inter eos adminiftratio. — d
EV. IDEM//iibr(mþz. V Er IN partes,
vel in regiones: et, fi ita fuerit diuifa, vnusquisque exceptione
fummouebitur pro ea parte, vel regione, quam non adminiftrat.
V. IpnEM /AHibro XXXV. ad Edictum. ||/ IrA Av-
'TEM depofitioni pecuniarum locus eft, fi ea fumma corradi,
id eft, colligi ?3 poffit, vt ?* comparari ager poffit: fi enim
tam exiguam effe tutelam facile ?* probatur ?^, vt ex nummo
refeCto praedium puero comparari non poffit, depofitio ceffat.
Quae ergo tutelae quantitas depofitionem inducat, videamus.
Et cum caufa depofitionis exprimatur, ?7 vt praedia pupillis
comparentur, manifeftum eft, vt ad minimas fummas non vi-
deatur pertinere: quibus modus ?? praefiniri generaliter non
poteft: cum facilius caufa cognita per fingulos poffit. exami-
nari. Nec tamen auferenda facultas eít, etiam minores fum-
3mas interdum deponi poftulare, fi fufpeCti tutores effe videan-
tur. $. r. Geffifíe autem videtur tutor, qui quid omnino pu-
pillare attigit, etiam fi modicum: ceffantque partes eorum, qui
folent ceflantes cogere adminiftrare. $. 2. Quod fi poftea-
quam geffit, tunc fe geftu abftinuit: etiam fufpeCti poftulatio
füccedit. $. 3. Quod fi quis tutelam mandauerit gerendam,
geftaque fuerit ab eo cui mandatum eít: locus erit tutelae
aCtioni: videtur enim geffiffe, qui per alium gefüt. — Quod fi
non acceíffit is cui mandatum eft, vtili aCctione conuenitur.
$.. 4: Debitor patris, qui tutelam. adminiftrauit filii, tutelae
judicio tenebitur etiam ob id quod patri debuit.
tor pupillum füuum puberem faétum non admonuerit, vt fibi
curatores peteret, facris enim conftitutionibus hoc facere iu-

YH. Barb. Bynkersh. At Vat. et Otob. vt Flor. GEB. — 28 Hal. et Vulg.
veftcriptum. BR. — 29 Hal. tuuc is geret. GEB. — 30 Vulg. coierzmt. BR. . 3I
Hal. vt fuccedaneifiut. GEB. — .32, Hal. hanc legem 4. fuperiori iungit, omni
infcriptione omifía. GE B. 33 Ap. Hal. id efl colligi, abfunt. GER. 34
Hal. inferit: ;nde. G E. 55 Ap. Hal. facile, abeft. GEB. — 36 Hal. pro-
babituv. GEB. — 237 Vulg. praefigit: fcilicet. BR...— 38 Vulg. modis.BR. . 39
'Taur. in Adnot. etamfi deefl fi in P. oportet effe etiamfi, aut, et fi iam.. Mal.
et Vulg. etiamfi iam a&bum fit. — MSS. quod attinet, in Vat, habetur vt eft Flor.
deficiente nempe itidem fi. In fex aliis Vulg. inuenitur. In Barb. eft: et fi
tamen, fuppletum támen poft copulam ad, marginem : f iam atclum efl. B R. Omi-
fit Nofter et in hoc loco et fupra in nonnullis, et in fequentibus fignare nume-
10 iftumi codicem Vaticanum, Non dubito effe primum, qui et alias faepe Flo-
rentinam feruat. — Reliqui fex funt: Pal. I. I III. IV.. V. Otob. quibus adde
Bynkersh. GEB. ^ 40 Ap. Hal. que, abeft. GEB. . 41 Gothoífr. in nota:
avexAoyísovs, Flal. Referunt: auologiffos ex VIII, MSS. Pal M. et UI. — Habet

LIB,

debuit enim confeftim officio fuo fungi.
$. 5. Si tu--

fed nec moratoria cunctatione.

AXWML:. - TIT. - VIE 411

betur, qui t.utelanigadminiürauït: an tutelae iudicio teneatur?
Et magis puto, .fufficere tutelae iudicium, quafi connexum fit
hoc tutelae officio, quamuis poft pubertatem admittatur. $.6.
POQ completum vicefimum quintum annum aetatis, fi nondum
rationes redditae funt, nec ad caufam inftrumenta pertinentia,
fidel ac verecundiae curatorum conuenit, vt confilio fuo coe-
ptam litem perficiant. , Si igitur ceffent in his cuae conftitu-
ta funt faciendis, magis puto fufficere negotiorum geftorum
iudicium, etiam fi aCctum eft ??: fi tamen huius rei ratio red-
dita non eft. gi'zj Tulianus libro jvicefimo primo;Digeftorum
; -Wpeciem-proponit; Quidam decedens filiis fuis de-
derat tutores, etadiecerat, osQv E *? ANECLOGISTOS ^*
ESSE VOLO: et ait Iulianus, tutores, nifi bonam fidem in
adminiftratione praeftiterint, damnari debere: quamuis tefta-
mentó comprehenfum fit, vt aneclogifti *^ effent. ^*5 Nec eo
nomine ex caufa fideicommiffi quicquam confequi debebunt, vt
ait Iulianus: et eft vera ifta fententia: nemo enim ius publi-
cum remittere poteft huiusmodi cautionibus, nec ^* mutare
formam antiquitus conftitutam: damnum vero, quodcumque
ex tutela quis fenferit, et legari, et per fideicommiffum ei re-
linqui poteft. $. 8. Papinianus libro quinto Refpen£arum, ita
fcribit: pater tutelam filiorum confilio matris geri mandauit,
et eo nomine tutores liberauit. Non idcirco minus officium
tutorum integrum erit, fed viris bonis conueniet, falubre con-
filium mafris admittere: tametíi neque liberatio tutoris, ne-
que voluntas patris, aut interceffio matris tutoris officium in-
fringat. . $. 9. Vsque adeo autem licet tutoribus patris prae-
ceptum neglegere, vt fi pater caueret ^?, ne quid rei fuae
diftraheretur, vel, ne mancipia diftrahantur, vel *9 .ne veftis,
vel ne domus, vel ne aliae res periculo fubiectae, liceat eis
contemnere hanc patris voluntatem. $. ro. Ex quo innotuit
tutor **, fe tutorem eífe: fcire debet periculum tutelae ad
eum pertinere. Innotefcere autem qualiterqualiter ** fuffi-
cit, non vtique teftato eum conueniri: nam etíi citra teftatio-
nem, ícilicet vndecumque cognouit *?, nulla dubitatio eft,
quin debeat periculum ad ipfum refpicere — $..
VI. Inrx/|| liboo XXXVI. ad Edictum. |/ Hoc
AYTEM, quod cognouit ?? tutor, pupillus probare debebit ? *.
VIL InzM/||libro XXXV. ad Ediétum. |/ Tvron,
qui repertorium non fecit, quod vulgo inuentarium ?? appel-
latur, dolo 53 feciffe videtur: niíi forte aliqua neceffaria et
iuftiffima caufa allegari poífit, cur.id fatctum non fit. Si
quis igitur dolo inuentarium non fecerit, in ea condicione eft,
vt teneatur in id quod pupilli intereft: quod ex iureiurando
in litem aeftimatur. Nihil itaque gerere ante inuentarium fa-
&um eum oportet: nifi id quod dilationem nec modicam ex-
fpe&tare pofít. $. r. Si tutor ceffauerit in diftractione ea-
fum rerum quae tempore depereunt, füuum periculum facit :
Quid ?* fi contu-
tores exfpectabat ?? vel 5* differentes, vel etiam volentes fe
excufare, an ei ignofcatur? Et non facile ignofcetur: debuit
enim partibus fuis fungi, non quidem praecipiti feftinatione,.
$. 2. Competet ?* aduerfus
; tutores
Pal. V. anelosiflos; MHiabebat ita Otob. fed corre&us eft. Pal, IV. refert: aneo-
loegiflas, Pal. L. et Barb. analogiflas. Solus, vt oportebat,, Vat. BR. Palatinis
J et lll adde Dynkersh. GE P. 42 Gothofr. in nota: évexAéyaeor, Hal.
Hal. hanc vocem Graecam vertit: rationibus reddendis foluti. GEB. — 45 Hal.
praefigit Sed. GEB. — 44 Hal amt, loco: nec. GEB. — 45 KHal. cauerit. G EB.
46 Ap. Hal. diftrabantur, vel, atque idem vel bis repetitum abíunt, GEB. — 47
Gothofr. in nota: al tutori. Nempe ita: tutori Hal.et omnes. Florentinam
tuetur Sc. Gentilis £. Parerg. 6. . Vide tamen Duker. ad Opnfc. de Latin. Vet.
ICt..p. 347. BR. Sed et MSS. habent: tutori, Pal L. Hl. W. IV. V. Barb.
Otob. Bynkersh. At Vat. pro: tutor fe, habetz tutores. GEB. 48 Vulg.
qualitercuuque. BR. 49 Hal. cognouerit. GEB.

Hal. et Vulg. debet. BR. V
ICt. p. 441. BR. 53 Vulg. inferit: w«alo. B R. 54 Wulg. Quod. B'h.

55 Mal. exfpectauit, 56 Ap. Hal. eel, abett. 57 Nulg. Competit. BR.
Gece- j55 458

*

50 Hal. cognotrerit. $í:
52 Vide Duker. ad Opufc. de Latin.. Vet. -

xX li.

,.
—
s

452 DIGESTORVM LIB. XXVL TIT. VIL

tutores tntelae actio, fi male contraxerint 55: hoc eft 5?, fi.
praedia comparauerint non idonea, per fordes, aut gratiam..

Quid ergo, fi neque fordide, neque grat.iofe, /['edl non bonam
condicionem elegerint? Reéte quis dixerit, folam latam negle-
gentiam 9? eos praeftare in hac. parte debere. $. 3. Si poft

depofitionem pecuniae comparare praedia tutores neglexe- , eas demu ] f :
| adminiftrationis cogitur *?. . &. 15. Sciendum eft, tutorem et

runt, incipient in vfuras conueniri. Quamquam ?* enim a
Praetore eogi eos oportet ad comparandum, tamen, fi ceffent,
etiam vfuris ple&tendi funt tarditatis gratia: nifi fi ? per eos

- factum non eft, quo minus compararent. $. 4. Pecuniae,

quam in vfus faos conuerterunt ?? tutores, legitimas vfuras
praeftant: fed hoc ita demum, fi euidenter doceantur pecu-

niam in vfus fuos conuertiffe. Ceterum non vtique qui non
faenerauit, vel non depofuit 9*, in fuos víus vertit: etita Di- -

uus Seuerus decreuit. Doceri igitur debet, in vfüs fuos pe-
cuniam vertiffe. $. 5. Vertiffe in fuos vfus non accipimus
eum, qui debitor patris pupilli fuit, deinde ipfe fibi non fol-
uit: hic enim eas vfíüras praeftabit, quas patri promiferat.
$. 6. Si tutor pecuniam pupillarem fuo nomine faenerauit, ita
demum covetur vfuras quas percepit praeftare, fi fufcipiat pu-
pillus ceterorum nominum periculum. $. 7. Si deponi opor-
tet ^* pecunias ad praediorum comparationem, fi quidem fa-

&um eft, vfüurae non current: fin vero faCctum non eit, fi qui-.

dem nec praeceptum eft vt deponantur, pupillares praeftabun-
tur: fi praeceptum eft, et negleCtum: de modo vfurarum vi-
dendum eft. Et folent Praetores comminari, vt, fi non fiat
depofitio, vel quanto $9 tardius fiat, legitimae vfurae prae-
ftentur: fi igitur comminatio interceffit, iudex qui quando-

. que cognofcet, decretum Praetoris fequetur. $. 8. Idem fo-

lent facere Praetores etiam circa eos tutores, qui negant ha-
bere ?* ad alendos pupillos penes fe aliquid: vt quidquid

conftiterit penes eos effe, eius grauiffima vfüra pendatur: et

hoc perfequi oportere iudicem palam eft, cum etalia $* poe-
nae adieCtione. $. 9. Refiduarum autem fümmarum pupilla-
res vfuras pendi oportet. $. ro. Quae autem funt 9? pupil-
lares vfurae videndum eft. Et appatet hanc effe formam vfu-
rarum, vt eius quidem pecuniae, quam quis in vfus fuos con-
uertit, legitimam vfuram praeftet. Sed et fi negauit apud fe
effe pecuniam, et Praetor pronuntiauit contra eum, legiti-
mas *? íoluere. debebit: vel fi moram depofitioni fecit, et
Praetor irrogauit ei legitimas. — Sed et fi, dum negat aliquam
quantitatem penes fe efle, pupillis ad onera fua expedienda
impofuit neceffitatem mutuam pecuniam ** legitimis vfuris
accipiendi, tenebitur in legitimis. Item fi a debitoribus legi-

timas exegit. Ex ceteris caufis fecundum morem prouinciae
praeftabit vfuras, aut quincunces, aut trientes, aut fi quae aliae

leuiores in prouincia frequentantur. $. ir. Víurae a tutori-
bus non ftatim exiguntur, fed interieCto tempore, ad exigen-

dum, et ad *? collocandum, duum menfuüm ??: idque in iu-

dicio tutelae feruari folet. Quod fpatium feu laxamentum
temporis tribui non oportet his, qui nummos impuberum, vel

adulefcentium, in fuos vfus conuerterunt. $. 12. Si vfuras-

exactas tutor vel eurator vífibus fuis retinuerint **, earum vfu-
ras agnofcere eos ?? oportet: fane enim parui refert, vtrum
fortem pupillarem, an vfüras in vfus fuos conuerterint *5.
$. 13. Pecuniae, quae ir. arca fuit, etiam heredes curatoris ??
tamdiu vfüras praeftabunt, quamdiu non interpellauerint, vt

*$8 Hal. coutraxerunt, et mox: comparauermmt. — 59 Ap. Hal. boceft, abfunt, G B.

60 'Taur. eClegentiam. GEB. 61 Vulg. Quamnuis, et mox : oporteat. GEB. -

62, Ap. Hal. fi, abeft. GEB. — 63 Hal. verterant, et paulo poft: vertzffe. G E B.
64 Hal. foenerauerit, vel non depofuerit. 65 Hal. oporteat. 66 Hal. ali-
quanto. GEB. — 67 Hal. baberi. GEB. — 68 Hal. cum alia etiam. GEB. 69
Hal. fiut. GER. "o Hal. legitimam, GEB. 7* Vulg. inferit: fub. BR.
72, Vulgo: ad, abeft. B n. 75 Rede dici menfum, pro: menfium, obíeruaui
libro fmgulari ad L. Leca c. g. BYNK. — Hal. duorum menfium. — 74 Hal. re-
tiuwerit, — 75 Hal emm. — 76 Hal.conaerterit, GER, —— 77 Hal. tutoris, et

ftituit.

loco defunécti curator * confüituatur. $. 14. Si tutor pro
contutore condemnetuft, an etiam in vfutas condemnandus fit,

| quaeritur? Et placet, vt multis refcriptis continetur, et .Pa-

pinianus libro duodecimo Quaeftionum ait, etiam in vfuras

| eum condemnandum, fi fufpe&tum facere fuperfedit. Et qui-

dem eas demum vfuras cogendum praeftare, quas etiam fuae
poft officium finitum vfüras debere in diem, quo tutelam re-
VIIL. Inxx/||libro XXIII. ad-Edictemr.||/ Sx T v T -

LAE agatis cuius tutela adminiítrata eft, dicendum eft, non-
numquam diem creditae pecuniae exfpeCtandam: [i forte tu-

tor pecunias crediderit pupilli nomine, quarum exigendarum -
dies nondum venit: fane, quod ad pecunias attinet, ita de-

mum verum ?? eit, fi potuit et debuit credere: ceterum, fi
non debet ?* credere, non exfpectabitur 87, | ;
IX. Ing w//]]|libro XXXVI. ad Edi&um.||/ Qvor-
ENS tutor pecuniam pupillarem faenori dat, füpulatio hoc
ordine facienda eft: füpulari enim debet aut pupillus, aut fer-

uus pupilli. Quod fi neque pupillus eius aetatis erit, vt fti-

pulari poffit, neque feruum habebit: tuncipfe tutor 95, quiue
in eius poteftate erit: quo cafu lulianus faepiffime fcripfit,
vtilem actionem pupillo dandam. — Sed et fi.abfens fit pupillus,

oportere tutorem fuo nomine ftipulari, nequaquam ambigen- -

dumeft. $. r. Si paterfamilias eum, pro quo fideiuffit, tuto-
rem dederit filio fuo: officio tutoris conuenit 5*, vt, cum
dies pecuniae praeterierit, creditori debitum foluat: et ideo
ceffante eo, fi pupillus fuae tutelae factus foluerit ex caufa
fideiufforia, non folum mandati, fed etiam tutelae agere pote-
rit: hoc enim ei ?? imputatur, cur pro fe non foluerit.
Quod fi in diem debitor fuit ifte tutor, quibusdam videtur,
non venire in tutelae iudicium: fi modo is dies poft tutelam
finitam fuperuenit. Quod fi dies adhuc durante tutela venit,
putant omnimodo deuolui in tutelae iudicium. Ego et hoc,
et füperius ita verum puto, fi facultatibus labi tutor coepitz
ceterum, fi idoneus tutor fuit *9, nihil venire in tuütelae iu-
dicio ?*, |Nec quisquam putet, nullum effectum hoc habere:
namque fi quis dixerit, in tutelae iudicium deuolui, et priui-
legio locus eft, et fideiuffores tenebuntur, fi rem faluam fore
cautum eft. $. 2. Item fi temporali actione fuit obligatus tu-
tor, dicendum eft, locum effe *?. tutelae iudicio, vt perpetua
aCtio fit. $. 3. Et generaliter, quod aduerfus alium praefta-
re debuit pupillo fuo, id aduerfus fe quoque praeftare debet:
fortaffis e£ plus: aduerfus alios enim exferiri fine aCtione non
potuit, aduerfus fe potuit, $. 4. Sed fi füb vfuris grauiori-
bus patri pupilli pecuniam debuit, quam fint pupillares, vi-
dendum eft, an ei aliquid imputetur? Et fi quidem foluit, ni-
hil eft, quod ei imputetur, potuit enim foluere, nec onerare
fe vfüris: fi vero non foluit, vfüras cogendus eft agnofcere,
quas a fe exigere debuit. $. 5. Sicut autem foluere tutor
quod debet, ita et *? exigere quod fibi debetur ?? poteft, fi
creditor fuit patris pupilli: nam et fibi foluete poteft, fi mo-
do fuit pecunia, vnde foluat: etíi vfürae fuerunt grauiores,,

quae ei debebantur, releuabitur ?* eis pupillus, quia tutor fe

potuit liberare: ficut aliis quoque foluere et potuit et de-
buit. $. 6. Nec vtique neceffe habet, fi conuenlatur, per iu-

dicem foluere: idcircoque ?? fi mala caufa pupillaris eft, de-

nuntiare

in margine: alias, curatoris. GEB. 78 Hal. in margine: alias, tutor. GER.
"19 Hal. quas ex fua etiam adminiflratione cogevetur. GEB. — 80 Ap. Hal. ve-
vum, &beft. GEB. 8r. Hal. debuit, 82 Taur. exfpectaVitur. GEB. — 83
Vulg. addit: flipuletur. BR. 84 Hal. couuenire, loco: connemit. Nempe
Idem fupra interpungit: flipulavi, Nequaquam ambigeudum eft, fi paterfamilias
etc. GEB.- 85 Vulg. tutori, loco: ez. BR. 86 Hal. fuerit. 87 Hal.
et omnes: 4udiciwm.BR. — 88 Hal inferit:im. GE B. — 89 Ap. Hal. et, abeft.
GEB. go Gothofr. in nota: Subaudi:a pupillo. Hoc ipfum fupplent Hal.
ct omnes. BR 9I Taur, relenaVitur. GX B. — 92 Hal. et Oomnes: per iu-
d | | : dicem

EESTSNMMR A sf4 . —Sq LE - Wi -

P
ezÍlj.

? i
,U

DIGESTORVM LIB.

nuntiare ?5 fibi verum debet. Denique Imperator Antoni-
nus cum patre ?^, etiam honoraria eos imputare pupillo pro-
hibuit, fi füperuacaneam litem inítituiffent, cum conueniren-
tur a vero creditore: nec enim prohibentur tutores bonam
fidem agnofcere. $. 7. Non tantum autem fibi foluere tutor,
verumetiam fibi creditam pecuniam fcribere poteft ??, vt
Marcellus libro octauo Digeftorum fcripfit ^* : feque mutua
pecunia poterit obligare, fibi mutuam profcribendo ??. $. 8.
Conftat eum, qui ad augmentum ?? datur, vtputa ad bona
materna quae poftea acceflerunt, vel ad quid aliud ?^? augmen-
tum *99, adminiftrare bona priftina non folere. $Si autem fu-
Ípetftum facere priorem tutorem füuperfedit, vel fatis ab eo ex-
igere, plectetur. $. 9. Per contrarium autem, qui datus eft
fimpliciter tutor pupillo vel curator, fi quid poftea augmenti
accelferit, periculo tenetur: quamuis foleat ^ ad augmentum
dari curator: quae res non facit, vt ipfa augmenta non perti-
neant ad curam priorum ?, ad quos omnis vtilitas pupillo-
rum debet pertinere. Siue igitur datus eft, communicatur
periculum cum prioribus, fiue datus non eft, tenetur admini-
Ítrationis neceífitate is quiantea erat datus. |
X. Ingw/||libro XLIX. ad-Edictunt: ||/ GENER A-
ZITER, quotienscumque non fit nomine pupilli quod quiuis
paterfamilias idoneus facit ?, non videtur defendi: fiue igi-

tur folutionem, fiue iudicium, fiue ftipulationem detreCtat,

defendi non videtur. | 41 ER
XI. InEM/||libro XXXIIL ad Edictum. | |/ C1xncA

pupillum, cuius tutor feruus erat pronuntiatus, Diuus Pius

refcripfit, in rebus, quas-ex pecunia pupilli feruus compara-

uerat, dominum non poffe vti praerogatiua deduCtionis. Quod
et in curatore obferuandum eft.
J XIL Pavrvs/||libro XXXVIII. ad-Edictum.||/ Cv «
PLVRES tutelam gerunt, nulli eorum in contutorem actio

pupilli nomine datur. $. r. Quae bona fide a tutore gefta

funt, rata habentur etiam ex reícriptis 'Traiani et Hadriani:
et ideo pupillus rem a tutore legitime diftractam vindicare
non poteft: nam et inutile eft pupillis, fi adminiftratio eorum
non feruatur *, nemine fcilicet emente. — Nec intereft, tutor

' foluendo fuerit, nec ne: cum fi bona fide res gefta fit ?, fer-

uanda fit: fi mala fide, alienatio non valet 9. $. 2. Nimium
eít, licere tutori refpettu exiftimationis pupilli erogare ex bo-
nis eius, quod ex fuis non honeftiffime fuiffet * erogaturus.
$. 3. Cum tutor non rebus dumtaxat, fed etiam moribus pu-
pilli praeponatur: in primis mercedes praeceptoribus, non
quas minimas poterit, fed pro facultate patrimonii, pro digni-
tate natalium conftitüet: alimenta feruis, libertisque, non-
numquam etiam exteris ?, fi hoc pupillo expediet, praeftabit:
follemnia munera parentibus cognatisque mittet: fed non da-
bit dotem forori ? alio patre natae, etiamíi aliter ea nubere
non potuit: nam etfi honeíte, ex liberalitate tamen fit, quae
feruanda arbitrio pupilli eft. $. 4. Si tutor pecuniam pupil-

dicem femper folueve. tueri enim debet caufam pupilli, fi iufla eft. ldcirco quo-
quefi. BR. — 93 Hal. denumnciari. GEB. 94 Vulg. addit: fuo. BR. — 95
Ap. Hal potefl, abeft. GE B. 96 Taur. feriBfit. GEB. Vulg. fcribit. BR.
97 Malumus: perfcribeudo, atque ita Stepa. Hal. praeftribendo, cui le&ioni va-
ria MSS. adftipulantur. Eg. — Nempe Pal. V. ex correctione, Barb. per compen-
dium fcripturae, Otob. Sed Bynkersh. vt ett Flor. GER. 98 Hal. anguinen-
ium. GEB. 99 Hal. ad alind quod. Vulg. ad aliquod aliud. Malumus:
ad quod aliud. 8R. — YO0 Hal. augumenutum, atque mox: augumenti, ct mox
rurfus ita bis, GEB. 1 Hal. folet. 2, Vulg. addit:tutorum.RR. — 3 Hal.
faceret. GEB. — 4 Hal. feraetur. 5 Hal. £oua fide gefla eff, và ves, omiflo.
GEB.. 6 Hal valeat. GEs. — 7 Vulg. effet. BR. ^ 8 Hal extraneis. G EB.
9 Hzl.et Vulg. inferunt: papill. BR. — 10 Hal. CAIVS lib. XHI. GEB. — 1l
Vulg. addit: collocari. BR. 12, Hal. praefigit: Sed. GERB. 13 Hal. àd-
dit: debet. GEB. 14 Ex hoc perperam infertur, fratrem iam maiorem te-
neri fororem alere, — Tutor non adminiftrat fumptu, quanto poflit, minimo, fed
pro facultate patrimonii et pro dignitate natalium. L. :2. $. 3. b. t. feruabit
itaque regulas honelti et decori, vt veriimile eft ipfum pupillum, fj maior eflet,

mine ^? credidiífet, -

IW' XVIIL &LL—LJT&S M libro XXI. Dieett

ARVESIIL. VIL1: 453

larem credere non potuit, quod non erat cui crederet: pupillo
vacabit. ! x
XIIL. GArvs/libro XII. *? . ad.Edi&tum-prouineiale./
TvToR fecundum dignitatem facultatesque pupilli modum
feruorum aeftimare debet, qui circa eum futuri funt. $. r.
Non eft audiendus tutor, cum dicat, ideo ceílaffe pupillärem
pecüniam ^*, quod idonea nomina non inueniret, fi arguatur
eo tempore fuam pecuniam bene collocaffe. $. 2. In foluen-
dis legatis et fideicommiffis attendere debet tutor, ne cui non
debitum foluat: * nec nuptiale munus matri pupilli, vel fo-
rori mittere ^?. — Aliud eft **, fi matri forte, aut forori pu-
pilli tutor ea quae ad victum neceffaria funt, praeftiterit, cum
femetipfa fuftünere non poffit *^: nam ratum id habendum
eft. Nec enim eadem caufa eft eius quod in eam rem impen-
ditur, et quod muneris legatorumue nomine erogatur.
.XIV.PAvrLv s//H libro VII. Brzeuium. | !/ EÉTrIAM con-
tutoris faCctum imputatur collegae, fi potuit et debuit fufpe-
Ctum facere: interdum et fi debuit fatis petere: nam fi ido-
neus fubito lapfus eft *9, nihil collegae imputari poteft.
. XV. Ipnxw//||libro 1I. -Sententiarmm:||7 Sr Tvvon
confhtptus, quos inuenerit debitores, non conuenerit, ac pär-
hoc minus idonei efficiantur: vel intra fex primos menfes pu-
pillares pecunias non collocauerit: ipfe in debitam pecuniam,
egt in vfuras eius pecuniae, quam non faenerauit, conue-
nitur.
XVL Ipxw '*/||ibro VI. ad Sabinum. l7 Cv
QVAERITVR '? iudicio tutelae, quae nomina a tutore facta
agnofcere pupillus debeat *?: Marcellus putabat, fi tutor, pe-
cuniam pupilli mutuam dediffet, et fno nomine ftipulatus ef-
fet, poffe dici, nomina integra pupillo falua ?? effe, deperdita
et male contracta ad tutorem pertinere: fed verius fe puta-

l Ll . * * *
re ^*, poffe tutorem eam condicionem adulefcenti deferre, vt

id, quod getfiffet tutor in contrahendis nominibus, aut in to-«
tum agnofc?r.e as auta toto recedere: ita vt perinde eífet,
ac fi tutor fibi negotium geffiffet. lIdem eft et fi pupilli no-
XVITI. PouPowxriv s-älhbrotXV.g [ ad Sabinum.||/Q v x
rvssvs eftab eo qui ius iubendi habet, tutelam gerere: fi
ceffaffet ^^, ex quo iuflus eft, indemnem pupillum praeftare
debebit, non ex quo tutor effe coepit.
o m.||/ Qvx

TVTOR negotia pupilli geflit, quamuis in nulla re auctor pu-
pillo fuerit, quin tutelae iudicio teneatur, dubitari non opor-

.tet: quid enim prohibet, ita patrimonium pupilli compofitum

effe, vt nihil gerere neceffe fit, in quo tutoris auctoritas in-
terponi debeat? $. r. Ex duobus tutoribus, fi cum altero
a€tum fuerit, alter non liberabitur a |

XIX. VrnPIANV Sfibro I. ?9-Refpentforume /A cTvSs
fui rationem concuratori ^* reddere non effe compellendum:
fed,

fa&urum. — Sed pupillus, vbi adoleuerit, ipfe reget patrimonium pro lubitu fuo,
fiue honefte; fiue minus, modo legem non offendat. BYNK. Sed num liceret
tutori, liberalem effe de alieno, nifi oporteret pupillum, vbi adoleuit, idem fa-
cere de fuo? Facultas patrimonii et dignitas natalium fecundum L. :53. $. 3.
a tutore infpicienda manifefte pertinent ad ea, quae in püpilli períonam: ero-
ganda funt. At in dotanda forore, licet res effet honefta, cum liberalitas ta-
men fit, eam arbitrio pupilli fernandam effe, ibidem clare traditur. Alimenta
itaque forori praeftanda funt, non quod honefta, fed quod neceffaria funt, ab
ipfo tutore, adeoque multo magis a pupillo. Adde L. 20.fupra Soluto matrz-
1H0nio. G ER. 15 Hal. cum femet ipfas fuffinere non poffent. GE R. 16
Hal. lapfus fit. 17 Graeci hic HATA. BR. 18 Hal. guaereretur. G E B.
19 Hal. deberet. — 20 Emendant hunc locum Herald. Osf. et Emendat. c. 1.
et Salmaf. iu Obf. ad fus. Attic, et. Rom. c. 12. vterque male. BYN K. 21
Hal. fed verius ejfe putarim. GEB. 22 Refcribo cum aliis: agmofceret, et
mox: recederet. BR. [ta etiam Hal. GER. 23 Vulg. inferit: aeque^ BR.
24 Hal. ceffat. — 25 Yaur. liberaVitur. GEB. 26 Hal lib Il. GEB.. " 27

Gothofr. in nota: contutori, Hig Integra Hal, lectio e&: Adus fui rationem
Ccce 3 ' tsia-

€o 4
. 4 ,potett.

454 | DIGESTORVM LIB. XXVI TIT. VII
XXVIII. MAncELrvs/libro VIII. Digetorumz/ T v-'

fed, nifi cum eo adminiftrationem communicet, aut fi non ??

ex fide curam geràt, füfpectum poftnulari pofle. |
XX. Inxw/||libro V. de Officio Proconfatis l|/ T v-
TOom vel curator, cuius iniufta appellatio pronuntiata erit ??,
cuiusue excufatio recepta non fit, ex quo accedere ad admi-
niftrationem debuit, erit obligatus.
| XXI. MAncErLrv s/libro fingulari Refpenforum: J L v-
civs Trrrivs Gaium Seium filiumfamilias teftamento filio
fuo tutorem dedit: Gaius Seius fciente et confentiente patre,
tutelam. adminiftrauit. Qnmuaero, an defuntcto Gaio Seio aCtio
tutelae aduerfus patrem eius, et in quantum competat? Mar-
cellus refpondit, fecundum ea quae propofita eflent, actione
de peculio, etdein rem verfo patrem teneri: nec multum videriin
hoc cafu facere patris fcientiam et confenfum ad obligandum eum
infolidum: nififorte contutore vel alio quo volente eum face-
re fufpe&tum, interceffit ??, et quafi in fe periculum recepit.
— XXII. Pavrvs/||libro-Hd-ad-Ediétum.|| / Tv roR
ad vtilitatem pupilli et nouare et rem in iudicium deducere
potett. Donationes autem ab eo factae pupillo non nocent.
XXIII. VreiANvs/|libroIX. ad Edictum.|| /V vr.ao
obíermatür, ne tutor caueat, ratam rem pupillum habiturum,
quia 3* reminiudicium deducit. Quid tamen, fi dubitetur an tu-
tor fit, vel an durettutor, vel an geftusilli commiffusfit ? Ae-
quum eft, aduerfarium non decipi. ldem et in curatore eft, vt
lulianus fcripfit ??.
XXIV PAvrvs/|libro IX.-ad-Edictum: ||/ DecR &-
v 0 Praetoris actor conftitui periculo tutoris folet, quotiens-
que ?? aut diffafa negotia fint ?*, aut dignitas, vel aetas, aut
valetudo tutoris id poftulet 35: fi tamen nondum fari pupil-
lus poteft, vt procuratorem facere poffit, aut abfens fit, tunc
a&or neceffario conftituendus eft. $. r. Si duobus fimul tu-
tela gerenda permifía eft vel a parente, vel a contutoribus, vel
a magiftratibus: benigne accipiendum eft, etiam vni agere
permiffum: quia duo fimul agere non poffunt.
XXV.Vrriawvs/|lbro XIII ad Edictum.|/ Sx wi-
NoRIS ?? actum fuerit cum tutoribus, adfiftentibus eurato-
ribus, et pupillus ob hoc egerit cum curatoribus, et ei fint
condemnati in id quod fua intererat, minoris tutores culpa eo-
rum condemnatos non effe: an reftitutio aduerfus tutores cef-
fet? Et Papinianus refponforum libro fecundo ?* ait, nihilo
minus poffe reftitui: et idcirco curatores, fi nondum iudica-
tum fecerunt 33, poffe prouocantes per exceptionem doli
confequi, vt eis mandentur aduerfüs tutores aCtiones. Quid
tamen fi iam fecerunt iudicatum curatores? Proderit hoc tu-
toribus, quoniam nihil minori abeft, qui de praeda magis,
quam de damno follicitus eft: nifi forte mandare actiones pa-
ratus fit curatoribus. : : |
XXVI.PAvrLvs z( libro XXIV.-ad Edi&tuml | C v w) ??

curatore et protutore ^?, etiam manente adminiftratione, agi

XXVIL. Inzw/f|libro VH£ ad Plautium.|/ Tv ron
qui tutelam gerit, quantum ad prouidentiam pupillarem, do-
mini loco haberi debet. - |

tutorem contutori veddere. GEB. ^ 28 Ap.Hal fi nom, abfunt. GER.
Hal. fuerit. GEB. 30 Hal. interceffifet, et mox: recepiffet. GE B.
Hal. cum, loco: quia..G EB. 32, Hal. fcribit. 433 Hal 4uoties. "Vulg.
quotiescumque. BR. 34 Hal. fant. GEB. 45 Hal. pofislat. GEB. —— 36
Hal. in margine: alias additur, nomine. ta habet Vulg. BR. 37 Vulg.
Papinianus lib. II.'quaeflionwm . ait. BR. 58 Hal. fecerznt. 39 Haec di-
&io adiedta abeft adhuc a Vat. in ceteris fcriptis et editis reperitur. BR. . Etiam
ap. Hal. et in Pal. L II. III. IV. Barb. GEE. — 40 Hal. pro tatore, alii. et pro-
curatore, et ita pleraque MSS. vt Pal. V. qui re&e habebat, ita mutatus fit. Pal.
HL cum tutore et protutore. BR. — Reliqua MSS. funt: Pal.I II IV. Darb. GE B.
41 Hal. zutra. GE B. 42 Explicat hunc $. Faber m Error. Pragmat. Dec,
XXII. Err. j. BYNK. 43 Vide Noodt. JII. de foenor. et vfur. 15. BR.
44 Hal..lib. X. GER. 45 Hal in margine: alias, mom vemit. Sed tunc
poft effet mutanduüm in: per, vt vidit Ant. Auguftin. . Emend, 3. BR. 46
Hal. ljb. VII. «avóexra», GEB. 47 Hal. lib, III. GER. 48 In Vulg..

29
41

TOR pro pupillo in iudicium vocatus, follemniter cauit: fi
inter ^* moras puer ad pubertatem peruenit, non eft cogen-
dus accipere iudicium. . $. 1. Tutor, ^? qui poft pubertätem
pupilli negotiorum eius adminiftratione abftinuit, vfuras prae-
ftare non debet, ex quo optulit pecuniam. . Quinetiam iuftius
mihi videtur, eum, per quem non ftetit, quo minus conuentus
reftitueret tutelam, .ad praeftationem vfurarum non compelli.
Vlpianus notat ^?, non fuffcit optuliffe, nifi et depofuit ob-
fignatam tuto in loco: | | |
