ceterum fi et quafi patrem, et de peculio erit liberandus.

iabeo V. la xbp LENVS ?? libro VL-Epiftulartum, Posr

et Vulg. fcribit. BR. 12 Hal. et Vulg. fit. BR.
tii. GEB. I4 Hal fcripfit. I5 Hal etiam fi.
B R. 17 Hal. defeufum iri. GER. I8 Hal. libevtatem. GER. 19
Hal. praefigit: et. 20 Hal. et Vulg. alioqguim. BR.. 21 In Vulg. et,
abeft. Eadem mox: fcribit, loco: ftripfit. B. 22 Hal. habet: fcripfit,
loco: reus. Vulg. addit: fuit. BR. — 23 Mal. et Vulg. repetere. B R. 24
25 Hal. bic. GX B. 26 Vulg. fcribit: BR. 27 Vulg. inferit: wom quafi
patrem. BR. — 28 Hal ILABOLENVS. GEB. — 29 Hal.etet fliw. — 30

I3 Hal. mea gra-
IG Vulg. zuterefl.

DIGESTORVM LIB XXXIV. TIT. Ill.-

emancipationem vero filii eatenus pater aCtionem habebit,

quatenus aliquid ex peculio, aut in rem verfo praeftaturus

eft: id enim legatorum nomine ad patrem pertinebit, quod
eius intererit. $. 1. lilud quaeri poteft, an eo quoque no-
mine pater ex teftamento agere poffit, vt etiam ?? filius aCtio-

.ne liberetur? Quibusdam eousque extendi actionem placebat:

quia patris intereffe Vide/tur 39, fi peculium filio poft eman-
cipationem conceffiffet, integrum ius eius permanere. Ego
contra fentio: nihil quicquam amplius patri praeftandum ex
eiusmodi fcriptura teftamenti puto ?*: quam vt nihil ex eo,
quod praeftaturus heredi fuerit, praeftet.

| VII. Vrperawvslibro XXIHI.ad-Sabinum- Now fo-
lum autem, quod debetur, remitti poteft: verum ?? etiam
pars eius, vel pars obligationis: vt eft apud Tulianum tracta-
tum libro trigefimo tertio ?? Digeftorum. $.-rs Si is, qui
3^ ftipulatus Stichum, aut décem, damnauerit heredem Sti-
chum non petere: legatum valere conftat: fed quid contineat
videamus. . Et Iulianus fcribit, aCctionem ex teftamento in
hoc efle videri, vt debitor accepto liberetur, quae res vtique
debitorem et in decem liberabit ?5, quia acceptilatio folutio-
ni comparatur: et quemadmodum fi Stichum foluiffet debi-
tor, liberaretur, ita et acceptilatione Stichi liberari. — $. 2.
Sed 3* fi debitorem decem ?* damnatus fit heres viginti li-
berare: idem Tulianus fcripfit ?5 libro tri effräq':fertia af

nihilo minus eífe liberandum decem: nam et fi. ei vi$inti ac-

cepto ferantur, ^? in décem liberabitur. $. 3. Sed ^* fi duo-
bus heredibus inftitutis, alterum ex his damnauerit credito-

ri foluere, valet legatum propter Icoheredem :;eumque ex te-/ !

ftamento acturum, vt creditori foluatur. $. 4. Liberatio au-
tem debitori legata *ita * demum effeCtum habet, fi non fue-
rit exactum id a debitore, dum viuat teftator: ceterum, fi ex-
aCctum eft, euanefcit legatum. — $. 5. Vnde quaerit Iulianus,
fi ab impuberis fubftituto fit liberatie reli&ta, deinde impubes

exegerit, quod debetur: an euanefcat lepatum ? Et cum con- .

(4

ftet pupillum in his, quae a fübftituto relinquuntur, perfo-! !

nam fuftinere eius, a quo fub condicione legatur; confequens
eft, fubftitutum aCtione ex teftamento teneri, fi pupillus a
debitore exegerit.

yt remittat aCtionem. . $. 7. Nam et fi debitori liberatio fub
condicione legata fuiffet, et vel lis fuiffet conteftata, vel et-
. [ : . l5 $5 .
iam exaCtüm/| pendente condicione: ex teftamento aCtio ma-
nere/ , liberatione relicta. |

VIII. PowroNr v4s libro Vh&&abi-n-am-.- No N fo-

lum noftrum debitorem, fed et *? heredis, et cuiuslibet al- .
terius, vt liberetur, legare poffumus. .$.—r Poteft ïnerqg5 :

damnari, vt ** ad certum tempus non petat a debitore 45:
fed fine dubio nec liberare eum intraid tempus debebit ^* :
et fi debitor decefferit, ab herede eius intra id tempus peti
non poterit. .$.-2» lllud videndum eít, an eius temporis,
intra quod petere heres vetitus fit, vel vfuras, vel poenas
petere poffit? et Prifcus Neratius exiftimabat, committere
eum aduerfus teftamentum , fi petiffet, quod verum eft. .$..9.
Talelegatum HgnEs MEvS A soro Lvcszo TiTi0,Xk
PETITO, ad heredem Lucii Titii non tranfit, fi nihil viuo
ueie-Titio aduerfus teftamentum ab herede, eo quod ab eo
" ! R. J exige-
Hal. oideretur. GER. 31 Hal. et Vulg. putans, B R.
co: verum. — 33 Kal tricefnmo fecundo. GEB. / 34 Hal inferit: eff.
GEB. . $95 Taur. liberaBit. GEBR. 36 Hal.et Vulg. inferunt: et. ER
37 Vulg. m decem: et paulo poft: ;« cviginti. BR.
GEB. 39 Vulgo: Hbro tvigefimo tertio, abíunt. BR.
Vulg. praefigunt: et. BR. ^^ 41 MHal inferit: et. GER.
Vulg. inferunt; emim. BR. —— 43 Hal. et Vulg. etiam. BR.
rit: et, GEB. 45 Vulg. addit: fuo. 8 R.

32 Hal. fed lo-

40 Hal. et
42 Hal. et
44 Hal. infe-
46 Vulg. cogitur. Hal. prae-
: ! ! fügit:

58 Taur. fcri Bfit,

?;

À

$. 6. Idemque eft, etíi pupillus non ex- J'e,
egerit, fed folummodo litem ,fit,conteftatus:. teneri ^^ 'eum,vu*jdi,/

-

| U)(L.fffä
| u

$-—4——

N
P ag
- nbl P d

L

DIGESTORVM LIB.

exigere debitum temptauit *7, fit commiffum : quotiens enim
cohaeret perfonae id, quod legatur, velnti perfonalis ferui-
tus, ad heredem eius ^? non tranfit: fi non cohaeret, tran-
fit ^?. $. 4. Si verba liberationis in rem fint collata, pro eo
eft, quafi heres ab eo debitore heredeque eius petere vetitus
fit: vt adiettio heredis perinde nihil valeat, atque non effet
valitura, ipfius debitoris perfona non comprehenfa. — $. s.
Is, qui reddere rationesjiuífus fitj??, non videtur fatisfacere,
fi reliquum reddat, non editis rationibus. $.—6: Si heres veti-
tus fit agere cum eo, qui negotia defuncCti geffgfit 5*,. non
videtur obligatio ei praelegata, quae dolo, vel ex 5? fraude

lp €.
LA "a (Jut. ,

eius, gui negotia gefferit *5 , commilffa fit: et teftator id vi-
' detur ?^ fenfiffe, ?? ideo fi heres negotiorum geftorum egif-

| . . fet, agens procurator ex.teftamento incerti, doli mali exce- |
; 4 .

ptione excludi poteft. .$.—7: Et ei liberatio recte legatur,

apud quem depo(üero, vel cui commodauero, pignoriuelde-

dero, vel ei, quem ex furtiua caufa mihi 59 dare oportet.
IX. VrPriaAwvs libro-XXIV. ad-Sabinum. — Sr
ja,| quis rationes exigere vetetur, vt eft faepiffime refcriptum,
^ ! | non impeditur reliquas exigere, quas ?* quig fe 5* reliquauit,
et fi quid dolo fecit, qui rationes geffit.
- vwelit remittere, ita debet lepare: pAMNAS ESTO HERES
] MEVS, QVIDQVID AB EO EXEGERIT ILLA VEL IL-
l LA ACTIONE ??, ID EI RESTITVERE, VEL ACTIO-
; NEM EI REMITTERE. . ,
X. IvnrxAwvs libro XXXIHE-Digefterus, — Sx da-
mnatus heres fuerit, a fideiuffore quidem non petere: quod
autem reus debet, Titio dare: paciíci debet, ne a fideiutfore
petat, et aduerfus reum attiones fuas praeftare legatario:
: quemadmodum damnatus heres ne a reo petat, et damnatus
] dare quod fideiuffor debet, et reo acceptum facere, et lega-
tario litis aeftimationem fufferre cogatur.
XL-IpEgw libro XXx igeit S : debitor
- fideiufforem fuüum ab herede fuo liberari iufferit, an fideiuf-
for liberari debeat? jRefpondit *?, debere. — Item quaefitum
eft, an, quia mandati actione heredes tenerentur, inutile le-
gatum ?* eft, quod debitor creditori fuo legat?,Refpondit,
quotiens debitor creditori fuo legaret, ita inutile effe lega-
. tum, Íi nihil intereffet creditoris, ex teftamento potius age-
:f ag re, quam ex priftina obligatione: nam et fi Titius mandaue-
rit Maeuio, vt pecuniam promitteret, deinde liberari eum
iufferit a ftipulatore, manifeftum eft, quantum interfit pro-
mifforis liberari potius, quam praeftare ex ftipulatu, deinde
mandati agere. !
XII. InEMw libro XX 1g lLseros.Li-
tius, cum Erotem actorem haberet , codicillis ita cauit, E & o-
TEM LIBERVM ESSE VOLO: QVEM RATIONES
REDDERE VOLO ?? k1ivS TEMPORIS, QVOD ERIT
POST NOVISSIMAM MEAM SVBSCRIPTIONEM: po-
ftea viuus Erotem manumifit, 9? in eodem actu habuft, ra-
tionesque ?* fubfcripfit vsque in eum diem, qui fuit ante pau-

figit: fed, ante: et fi. BR.
" E rit: 2d quod legatur. BR. |—.
G E B. 50 ial. eff. GE B.
) eft. BR. — 53 Hal.geffit. — 54 Hal. vt et teflator videatur id feufiffe. GEB.
55 Hal.et Vulg. praefigunt: et. BR. $56 Hal. mibil,loco: mübi, fed errore
typorum vt H. a Porta et Brenkm. agnofcunt. GEB. — 57 Hal. reliqua exige-
yO, quae. GEB. 58 Gothofr. in nota: quis ipfe reliquauit. Fgj. Ex o&o
Ícriptis folus Vat. habet, vt eft Flor. reliqui: per fe veliguerit. n Pal. V.
praepofitio eft fuppleta. Valde fpeciofa eft le&io Haloandri. Putamus tamen
etiam commode ícribi poffe: queis h. e. quibus quis fe veliquamit. De voce:
yeliquari vide Duker. ad Opufc. de Latiu. Wet. ICtor. p. 425. BR. Reliqua

47 Hal. teutauit. GEB. 48 Vulg. infe-
9 Ap. Hal, fi wo" cobaeret, tranfit, abíunt.
.51 Hal. geffit. GEB. 52 Vulgo ex , ab-

liquit. Magl. vt eft Flor. GEB. — 59 Hal. vatione. GE B. 60 Hal. refpon-
di, et in fequentibus iterum. GEB. . (Ór1 Vulg. inferit: effet, quemadmo-
dum inutile legatum eft , quod. Hlal. legatum effet, quemadmodum quod etc. B R.
62 Vulg. z0]o, quae le&tio videtur verior. BR — 63 Hal. et Vulg. praefigunt :

Y

Quod fi quis et haec-

MSS. funt. Pal. I. Hi. HI. IV. Barb. Bynkersh. At Otob. habet: 4445 qui fe ve--

XXKXIV. TIT. III. 635

ciffimos dies, quam moreretur: heredes Lucii Titii dicunt,
quasdam fümmas et feruum adhuc Érotem et poftea liberum
?5 accepiffe, neque in eas rationes, quae a Lucio Titio füb-
fcriptae funt, intuliffe. Quaero, an heredes ab Erote nihil
exigere debent ** eius temporis, quo Lucius Titius fubícri-

pfit? Refpondi, Erotem ex ea caufa, quae proponerétur,li- ; ^

berationem
fum eft 9*,

. XIIL Ipngw libro LXXXE-Bigefterum | S1 creditor.
debitori, qui fe exceptione perpetua tueri poterat, legau"erät,

quod 93 fibi deberet: nullius momenti legatum erit. At fi

petere non poífe: nifi et hoc fpecialiter ei remif-

idem debitor creditori legauerit, intellegendum erit, exce-

ptionem efjm remitti 9? creditori voluiffe.
XIV. VrPraANvs libro L. Fideicommifforum. IpEw
eft, et fi in diem debitor fuit *?, vel fuüb condicione. :
XV. Ingw libro LXIV.-ad-Edi&tum, ' Sr quis in te-
ftamento damnatus eft, ne a Titio debitore exigat: neque
ipfum, neque heredem eius poteft conuenire, nam neque he- .
redis heres agere, neque ab heredis herede poteft peti. He-
redis autem heres poteft damnari, ne exigat debitorem.
XVI. PAvrvs libro IX.-adPlaeutiamz' * E r, cui fun-
dum in quinquennium locaueram , legaui quidquid eum mihi ^!7«-
dare facere oportet, oportg:lfy*tue *2, vt fineret heres fibi ha-

bere. Nerua *?, Atilicinus, fi heres prohiberet eum frui, 1 . 6e .

ex conducto: fi iure locationis quid retineref, ex teftamen-
to fore obligatum aiunt: quia nihil intereffet, petéfetur **,
an retineret : totam enim locationem legatàm videri.
(&a o XVIL «lay ongxys *? libro IL—Labeonis-Pofterie«
ruüume RxrrzovaAquoque n iudicio locationis venire. — -
XVIII. PAvzrvs libro IX.-ad-Blantimm. Cassrvsz
etiamfi habitatio eo modo legata efífet, gratuitam habitatio-
nem heres praeftare deberet ?5, et praeterea placuit, agere
poffe colonum cum herede ex teftamento, vt liberetur con-
ductione *?, quod rectiffime dicitur.
XIX. MopresrTriNvs libro IX.-Regularume Cvw
ita teftemur ", HERES MEVS DAMNAS ESTO LIBE-
RARE ILLVM, QVOD "? i8 NEGOTIA MEA GESSITz
ET SI QVID EVM MIHI DARE FACERE OPORTET,

.AB EO NON EXIGERE, damnatur ?? heres, nec creditas

ab eo quoque pecunias exiget: in fimili autem legato vix eft,
vt de eo quoque legando paterfamilias fenferit, quod feruis.
eius peculii nomine debetur.
XX. IpnEgM libro X.-Refponformum ^ AÁvmnErL:IO
SEMPRONIO FRATRI MEO. NEMINEM MOLES T A-
RI VOLO NOMINE DEBITI, NEQVE ?* EXIGERE

ALIQVID AB EO, QVAMDIV VIVERET ??, NEQVE

J ; e. | ' 'e
DE SORTE AVT ?? VSVRJA,NOMINE DEBITI ?*: KT

| ABSOLVO EI ?? ET LIBERO EX PIGNORIBVS EIVS

DOMVM ET POSESSIONEM CAERLATAM $?. Mo- .
deftinus refpondit, ipfum debitorem, fi conueniatur, exce- , ^^.
ptione tutum effe: diuerfum in perfona heredis eius.

gw I. À

| Gaius
et. BR. 64 Hal. babsit rationes, qmas fubjcripftt. GEm. 65 Hal i-
bertum. GEB. GÓ Hal. et Vulg. debeaut. BR. — 67 Hal.effet. 68 Hal.
quoad. GE B. 69 Hal. vemittere. GEB. — 'TO Hal.fuevit. 41 Hal. et

Vulg. praefigunt: Si.BR. 72 Taur.oporteVitue. GES. — 73 Hal. et Volg.
inferunt: et. B R. 44 Gothofr. in nota: Al. peteret. — Ita Hal. et Vulg, 8 &.
75 Hal. LABEO. GEB. — '16 Hal. debet. Ggs. — "77 Hal. conditione. GE B.
78 Hal. teflamur. *49 Gothofr. in. nota: quoad is, Ela], n quo fallitur.
Hal. habet: illum, qmod egotia, oimiffa vocula: is. GEB. 80 Hal et
Vulg. damnuatus. BR. — 81 Hal mec. — 82 Gothofr. im nota: /A]. viuet, Ita
Ha!. et Vulg. 8 R. 85 Vulg. weque de vfura. BR. $4 Flor. quondam
erat: autz[uraenominedebebiti. — Poffet itaque legi: ast wv[urae momine ,.
corrupto veluti loco ex praecedenti: momime debiti. ^ Corre&um tamend
eft in Pand. vt habet Taur. BR. Et ita quoque Hal. GEg. — 85 Àp.
Hal. eí, abeít. GERB. 86 Gothofr. in nota: caufa perlata. Hial.
Caperlatam , quam Core
Ceterum Hl ita diftinguit: poj*eäaægm,
$ -

Taur. caperlatbazm, at liteta b deleta, Flor. eít:
re&ionem "Taur. neglexit. BR.

H Neecmos .. f

L^]

1 Á *

V fiagraA o7 (ja Ubri

j

XX fX. EXXX.

H - J
Q4^A7vo0€6 ^oc con linced -

fl 24 ]
"T r *
y j h g""D?:f'M ! i t/r
T fvï K ,
w

mute

L - ;äiæ*z«m'l

,heres praeoccupauerit, ete

/
/
|

/tabulas apertas fuerit folutum, ad caufam fideicommiffi non :

/ /wrn«yzz,]w

LAaut,

|fuerit exattum, dolo proximum erit, ideoque repeti

636

Gaius Seius cum adoleuiffet, accepit curatores Publium Mae- !

uium, et Lucium Sempronium: fed enim ** idem Gaius Se-
ius intra legitimam aetatem conftitutus, cum in fatum condte
deret 99, teftamento fuo de curatoribus fuis ita cauit: Qv A E-
STIONEM CYRATORIBVS MEIS NEMO FACIAT ??:
REM ENIM IPSE TRACTAVI./| Quaero, an rationem ??
curae heredes adulti a curatoribus petere poffint: cum defun-
&us, vt ex verbis teftamenti apparet,,confeffus fitj fe omnem
fem füam adminiftraffe2 Modeftinus ;refpondit, fi quid dolo .
curatores fecerunt, aut fi quae res teftatoris penes eos funt,

eo nomine conueniri eos pofíe. .
ENSI?* libro XII. ad-1e-

| | am. Srid, quod mihi KKdeberes, vel tibi
vel alii legauero, idque mihi») ?? folueris, vel qualibet alia
ratione liberatus a me fueris: exítinguitur legatum. $—
Vnde Iuliano placuit ??, etfi debitori heres exftiterit credi-
tor, pofteaque ipfe creditor deceffþfl.t, legatum exftingui : -
et hoc verum eft: quia confufione perinde exftinguitur obli-
gatio, ac folutione. .$.—2« Sed fi fub condicione dato legato
rerit debitum : aliud dici opor- -
tet, quia in arbitrio heredis effe non debet, vt, quandoque
condicione exiftente, neque ipfi legatario debeatur legatum,
fi tum viuat et capere poffit, neque ei, ad quem hoc commo-
dum peruefüt ?^, fi legatarius capere non poffit. — — .
— [XXIl. PaPrw1ANvslibro XIX-Quaeftionum./Q v oD
MIHISEMPRONIVS DEBE/T, PETI NOLO: non tan-
tum exceptionem habere debitorem, fed et fideicommiffum,
vt liberetur, petere poffe, refponfum eft. Per4 .. !
XXIII. In w libro VIL-Refponforum-. PRocvm -
TOR, a quo rationem heres exigere prolübitus, eoque no-
mine procuratorem liberare damnatus eft, pecuniam ab ar-
gentario debitam ex contractu, quem vt procurator fecit, iu-
re mandati cogetur reftituere, vel actiones praeftare.
XXIV. IpnEM libro VIIT. Refponforum. C v w heres ro-
gatur debitorem füum liberare, de eo tantum cggita'ttim *
videtur, quod in obligatione manferit ?9?, itaquefi quid ante

pertinebit: quod autem poft tabulas apertas ante aditam he-
reditatem, ab eo, qui voluntatem defuncti non ignorauitä?,
i poteft.
XXV. PAvrvs libro X. Quaeftionum. LgGAvr Ti-
tio quod mihi debetur, vel adieCta certa quantitate, fiue fpe-
cie, vel non adieCta: aut ex contrario , aeque cum diftinCtione:
veluti T'rr10, E;:vog EI DEBEO: velita, Trrrio)ckemw-
TvM??, QvAE EI DEBEO. . Quaero, an per omnia re-
quirendum putes, an debitum fit: et plenius rogo, quae ad
haec fpectant, attingas, cottidiana enim funt. Refpondi,

N

fiis, cui Titius debebat, debitum ei remittere voluit ??, ni- |

hil intereft, heredem fuüum iuffit *??, vt eum liberaret,
an prohibeat eum exigere: vtroque enim modo liberandus eft /
debitor, et vtroque cafu competit vltro,ad liberandum debi-
tori aCtio. Quod fi etiam centum aureorum, vel fundi debiti
mentionem fecit *: fi quidem debitor fuiffe probetur, libe-
randus eft: quod fi nihil debeat, poterit ^ dici, quafi falía de-
qnonftratione adieCta, etiam peti, quod comprehenfum eft,

)

Caufa perlata Modeflinus / vefpondit. GEB. $7 Vulgo fed emim, ab-
funt. BR. 88 Gothofr. in nota: Al. concederet. Ita nempe ipfe Taur. in
margine. Ità quoque Hal.in textu. GEB. . $9 Hal.faciet. GEB. — 9o Vulg.
vatione$. BR. 91 Hal.et Vulg. NERATIVS. BR. . 92 Videtur hic in-
teger verfus excidifle, fa&o a priori mibi, ad fequens faltu. Omnes tamen
Editores ita fuppleuerunt, vt Taur. fed et in MSS. paffim fuppleta funt, folus
Vat. Florentinam religiofe fequítur. In MSS. etiam pro: Si id, quod eft: fi
quod et in Pal. L. fj quid. B R. Supplementum habent Pal. L II. IHI. V. Barb.
Bynkersh. fed abeft.. a Magl. Habet et Vat. f; quod, et ex corre&ione Otob. .
Supplementum habet et Hal. GER. 93 Hal. et Vulg. placet. BR. 94.

exiftimauerit.

| tut.

. $. XXVII. Tuxz

Vulg. peruenerit. BR. — 95 Vulg. inferit: effe, BR. — 96 Hal. manfit. GE B.

LÀ

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IIL

poffe. Sed poterit hoc dici, fi ita legauit ?, CcENTVM AV-
REOS, QVOS MIHI ^ DEBET: Vel, STICHVM, QVEM
DEBET, HERES MEVS DAMNAS ESTO NON PETE- ,,,
REÉ. Quod fi fic dixit *^, HERES MEVS CENTVM AV-»17?^ --
REOS, OvOS MIHI T1T1vS * DEBET, DAMNAS ESTO
EIDARE: etiam illud temptari * poterit, vt petere poffit,
quafi, falfa demonítratione adiecta, quod mihi nequaquam
placet: cum dandi verbum ? ad debitum referre fe teftator
Contra autem, fi debitor creditorileget, nul-
lam vtilitatem video, fi fine quantitate leget ?. Sed et fi id
demonftret *?, quod debere fe confitetur: nulla vtilitas eft ,
nifi in his fpeciebus, in quibus emolumentum debiti amplia- ,
Quod fi centum aureos, quos fe debereylixit, legauitz).
fi quidem debet, inutile eft legatum: quod fi non fuit debi-

|tor, placuit vtile effe legatum: certa enim nummorum quan-

titas fimilis eft Stiglio legato cum demonftratione falfa : idque;
et Diuus Pius refcripfit, certa pecunia dotis acceptae nomi-
ne legata. | | | x
XXVI. ScaEgvoraA libro IV. Refponforum. Tvvron ,
decedens aliis heredibus fcriptis, pupillo;fuo, cuius tute- . /4&
lam geffit, tertiam partem bonorum dari voluit, fi heredibus

/ T

'füis tatelae caufa controuerfiam non fecerit, fed eo nomine

omnes liberauerit: pupillus legatum praetulit **, et poftea
nihilo minus petit ** quidquid ex diftraCtione aliaue caufa ad
tutorem fuum ex tutela peruenerit. Quaero, an verbis tefta- .
menti ab his exattionibus excludatur? fRefpondit *?, fi, prius LJQX
quam condicioni pareret, fideicommiffum percepiffet, et

* N . * "-
mali exceptionem obftaturam : nifi paratus effet, quodex cau- — "^"

.fa fideicommiffi percepiffet, reddere: quod ei aetatis benefi-

ció indulgeüdntm eft. ,X ^ u
460 N 1 v s libro VIHE-Difputa ,
VipEAMVS,; fiei, cum quo de peculio actio erit, libera-
tio teftamento legata fit: an fi die, quo legata cedere folent,
nihil in peculio fit: legatarii loco habetur *^? atquif nondum 1 :,
debitor fuit: nec procedit, vt emolumentum aliquid *^? ex le-
gato ad eum perueniat, nifi propter fpem futuri peculii : num-

quid ergo in pendenti fit, an legatarius' fuerit, perinde at-

que fi. qua alia caufa fpem legati dubiam faceret? *^?
XXVIII. ScAEvora libro XVE-Digeftorem | A v«
RELIVS Symphorus ** fideiufferat pro tutore quodam, et
decedens eigdem *? pupilljs legauitin haec verba: ARELEZrIO
t?LaATINO,ET ÁARELEÉIOLFELICISINGVLIS QVINA,
CVM QVIS EORVM QVAT;*VORLQ?IEQLM.ANNORVM
FVERIT: AD QVOD TEMPVS PRAESTARI EIS VO-
LO, SINGYLIS ALIJMEN TORYM NOMINE MENSTRVe

, OS DENARIOS SENOS, ETXVESTIARII NOMINE AN^*

NVOS DENARIOS VIGINTIÍ OVINQVE: QVO LEGA-
TO CONTENTI ESSE DEBETIS, QVANDO ?? TV TE-
LA VESTRA NON MINIMO DAMNO RATIONEM ME-

AM ADFLIIÍXERIT: A VORIS AV TEM HEREDES MEI mit/üfüfj',—

PETO, NE QVID EX RATIONE TVTELAE AB HIS £"
EXIGERE,V VEL AB HOC LEGATO ?* goORVM RETI-
NERE VELITIS. Quaefitum eft, fi heres eius ex caufa fi-

deiuffionis aliquid praeftiterit: an 7^ herede filiorum eius,

la. D

97 Vulg. ignovanerit. B R. 98 Confer Aueran. 7. Interpr. Tur. 24. GE B.
Hal. volzerit. 100 Hal. et Vulg. iufferit. BR. 1 Vulg. feciffet. B R.
? Wulg. poteff. BR. — 3 Hal. legauerit. — 4 WVulg. inferit: Titiws. BR. —5
Hal. dixerit. 6 Ap. Hal. Titius, abeft. GER. 7 Hal. tentari. GE
8 Hal. verba. GEB. 9 Hal legauit. GEB. 10 Vulg. demonflraret. B R.
11 Hal pertulit. GE B. — Y2 Hal petüt. 15 Hal. refpondi. GEB. 14
Hal. babeatur. Vulg. baberetur. BR.' 15 Kal aliquod. GEs. 16 Vulg.
addit: quod magis efl. BR. 17 Vulg. Symphorimus. BR. — 18 Hal. eims.
GEB. 19 Hal. Rellio. Vulg. Awrelio, hic et in fequentibus. BR. 20
Vulg. queniam. BR. —— 21X Hal vel ob boc legata. GEB..—— 22 Excidit; ab,
vt

$

| pergeret petere id, in quo contra condicionem faceret, doliicwira»ci.

YP

CM

puse Q [ —— [ --———

u
t
üfïwä
U' -hin,
j

q
1L

j
u

lp

ts

] l&dem ..

L.

L...-';: veter.,

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IIL

pro quo fideiufferat , repetere poffit ? Refpondit, verbis, quae
proponerentur, id folum videri heredum fidei commiffum, ne
exigerent, quod ex ratione tutelae, quam ipfe Symphorus ad-
miniftrauerat, ab "'.elliis fibi deberetur. $. r. Teftamento

" facto, debitoribus liberationem reliquerat, poft incifo lino,

et recognito teftamento, aliud teftamentum fecit, in quo re-
petyt ?? legatum his verbis: Ovis vsoQvE ?^ LEGATA
IN EO TESTAMENTO, QVOD INCIDERAM, |DEDI,
OMNIAj RATA ESSE, ET QVAEQVAE ?? SCRIPTA
SYNT, VOLO. Quaefitum eft, adita ex fequenté, teftamen-
tó, hereditate, am debitores, quibus priori teftamento libera-
tio relicta erat, confequi poífint, vt etiam eius qüantitatis
nomine, quam poft prius teftamentum debere coeperáht, li-
berarentur: et fi ab his heredes petere,coeperint, . an. doli
mali exceptione fummouerentur? Refpóndit, non liberari.
$. 2. Titius Seio debitori fuo ita legauit, po reeo SE1o
DENARIOS Qfggm "UlTEM DoNO S?* iLtLx QV1ID-

QVID SORTIS ET VSVRARVM NOMINE MIHI DE-

BEBAT: praeterea generaliter damnauit heredes, fideique
eorum commifit, vti dardnt, reftituerent ^" vnicuique quid-

quid ei legaffet: poftea Seius aliam praeterea/pecuniam a Ti--

tio mutuatus eft. Quaero, an haec quoque pecunia, quae
poft teftamentum factum data effet ?9 Seio, legatáj intellegi-
tur ??? Refpondit, cum in praeteritum tempus verba colla-
ta prjponerentur: non eífe poíterius credendum legatum.
$. 3. Titius teftamento facto, et filiis heredibus inftitutis,
de patre tutore fuo quondam facto ita locutus eft: SE-
IVM PATREM MEVM LIBERATVM ESSE VOLO A2
ACTIONE TVTELAE, Quaero, haec verba ?? quatenus
accipi debent ?* , jid efj, an pecunias, quas'wel ex venditio-
nibus rerum fattis, aut ex nominibus exaclás in füos víus
conuertit, velnomine fuo faenerauit, ,filiis, et heredi-
bus teftatoris,c1?? nepotibus fuis debeat reddere? ;Refpon-
dit, eum, cuius notio eft, aeftimaturum: praefumptio e-
nim propter, naturalem affettum facit , omnia patri videri con-
cefía: nifi aliud fenfiffe teftatorem ab heredibus eius approbe-
tur3?3, $. 4. Maeuia teftamento fuüo alterum ex heredibus
3^ fuis a€tione tutelae voluit liberari ?? his verbis, RA T10-
NEM TVTELAE, QVAM EGIT IvrnrauNvs?9?PaAvrvs
CVM ÁNTISTIO CICERONE, POSCI AB EO NOLO,
EOQVE NOMINECAVSA OMNIÓ' LIBERATVM ESSE
VOLO. Quaero, an fi qua pecunia ex tutela apud eum re-
manfit, peti ab eo poffit ? |Refpondit, nihil proponi, cur pecu-

nia, quae pupillae eft *?, et apud tutorem pofita manffet, .

legata videretur. — $. 5. Teftamento ita fcripferat, Ti1T1io
ADFINI MEO QVIDQVID MIHI;,QVACVMQVE EX
CAVSA DEBEPBAT, REMITTI VOLO, EOQVE AM-
PLIVS DECEM DO: codicillis ita fcripht, Trrro uoc
AMPLIVS ADFINI ET DEBITORI MEO VSVRAM P E-
CVNIAE, QVAM MIHI DEBEBAT ??, AB HEREDE
MEO DONEC XpvivET ^?, Qvopsr EXIGERE VL-
TRA ** voOLVNTATEM MEAM PVTAVERIT, EIVS
SORTIS VSVRAM ^? EIDEM TriTIO AB HEREDIBVS
MEIS,DONEC VIVIT ^^, PRAESTARI VOLO. Quae-
fitum eft, cum augendi potius, quam minuendi teftator vo-
luntatem habuerit: an heredes ex caufa fideicommiffi Titio

vt habent omnes fcripti, editi. Bm.
Otob. GEE. — 23 Taur. repetit. GEB. 24 Hal. et Vulg. qaibuscunque.
BR. . 25 Hal.et Vulg. quaecunque. BR. — 26 Hal. do, loco: dono. G EB.
2/] Vulg. reffituerentque. BR. 28 Hal. efl. GE B. 29 Hal. intelligatar.
GEIR. 230 Taur. Berba. GEB. — 31 Hal. et Vulg. debeant. BR. — 32, Vulg.
praefigit: et. BR. — 35 Taur. aProbetur. GEB. Hal. adprobaretur. 54.
Hal. et Vulg. tutoribus. le tamen in margine: alias, baeredibus. R R. — 35
Hal. liberare.. GEB. 46 Gothofr. in nota; Aj. lulius. Et ita ipfe Taur.
in margine, et Hal. in textu. GEB.
Vulg. a cura o1mHito. BR. 38 Hal. fzifet, G EB.

37 Hal omnino, 7à camía, omiffo.
29 Hal. debet. G R.

1

Etiam Hal. Scriptos reperi Pal. I. "n

| fpondit. GE R.

637

teneantur, vt eum omni debito liberent? &e,fämü, fecun-
dum ea quae proponerentur, videri minutum legatum, quod
primo dederat. .$.—6— Legatum eft teftamento hoc modo,
S EIO CONCEDI VOLO, QVIDQVID MIHI AB EO DE-
BITVM EST, VEL FIDEM MEAM PRO EO OBLIGAVI
Quaero, vtrum id folum, qugd teftamenti faeti tempore de-
bebatur, legatum fit: an etiam, fi quid ex ea (umma vfürarum
nomine poftea acceffit , legato cedat? «Refpondit, videri omnem
obligationem eius debiti per fideicommiffum folui voluiffe.
$. 7. Sticho teftamento manumiffo fundum inftru&um et ^^

alialegauit, et haec verba adiecit: jQv &M;, RATIONEM .

REDDERE VETO, QVIAÓ INSTRVMENTA/PENES SE
HABET *5, Quaefitum eft, an Stichus reliqua, quae ex

"i

:
z

/

;i;iminifcratione aCtus debuerat, reddere debuerit? jiRefpondi "/')æ :

^*, Stichum eo nomine non teneri. Claudius: nemo enim

exferuitutis actu poft libertatem tenetur, et confultatio ad

ius debiti relata fuerát **: retineri ergo reliqua poffunt cum
peculio, aut ex eo deduci, fi legatum eft. $. 8. CExTyw,
^? QVAE APVD ÁPRONIANVM DEPOSITA HABEO,
APVD IPSVM ESSE jVOLO, DONEC FILIVS MEVS AD
ANNOS VIGINTI PERVENERIT: EIVSQVE PECV-
NIAE VSVRAM EXIGI VETO. Quaefitum eft, an'ex

caufa fideicommiffi Apronianbgs confequi poffit, necanteitem- ; 1 a«
pus a teftatore praefcriptum ea fümma ab eo exigatur? jRe- ;«7.

fpondit

t, fecundum ea quae proponerentur, confequi poffe. . -

$. 9. Filias heredes fcripferat, quarum fidei commifit in haec
verba: NE A GAiOo Ski0 RATIONES ACTVS REI
MEAE, QVAE PER MENSAM EIVS ??, SIVE EXTRA
MENSAM ?', IN DIEX MORTIS MEAE GESTA EST,
EXIGATIS: EOQVE NOMINE EVM LIBERETIS.
Quaefitum eft, cum vniuerfas rationes in diem mortis ifte
adminiftrauerit, et per menfam füam, et quae extra admini-
ftrabantur ??: an ad rationes reddendas heredibus teneatur?

^

4

(Refpondit, liberationem quidem fecundum ea quae propone- ; /^

rentur, legatam effe: fed quatenus praeftanda fit, ex qualita-
te difceptationis iudicem aeftimaturum. $. e: Eum, qui tu-
telam ipfius adminiftrauerat, et fratrem fuum, et alios quos-
dam ?? fcripfit ?* heredes: et tutori legauit, quae impende-
ratin fe, et fratrem ipfius, decem. — Quaefitum eft, an vtile

effet in perfona eius fideicommitfum ? jRefpondit, fi id dede- / d

rit per fideicommiffum, quod debebatur: peti non poffe.
$.—x. Idem quaefiit, fi in tutoris perfona inutile effet, an
in perfona fratris vtile|videretur ??, quoniam illi proficeret,
cuius et ipfius tutelam adminiftraffet? jRefpondit, fratri vti-
liter effe legatum: cum fuo debito liberetur. $. r2. Idem
quaeüiä: fi tutor ample&teretur fideicommiífum, ita vt 5*
quibusdam ftari vellet ?* verbis teftamenti, in ** quibusdam
autem recedat, quod minorem quantitatem fümptuum dicat
fideicommiffo contineri, quam ipfe erogauerat, an audiri de-

/

»

beret? ,Refpondit, non impediri eum fcriptüfà, teftamenti, /' ^

quo minus omne, quod fibi deberi probaífef, petere pofíet.
$. 1r3. Quidam ita legauit, SEMPRONIAE VXORI MEAE
REDDI IVBEO AB HEREDIBVS MEIS QVINQVAGIN-

TA ?? KA QVAE MVTVA ACCEPERAM |CHYROGRA-; ;*

e€

PHO PARTICVLATIM IN NEGOTIA MEA. Quaefitum
eft, an,,fi vere,vxoris debitor fuerit ;j fideicommiffum confti-
* feeue. - : Ea terit?
40 Vulg. oiuet. BR. — 41 Vulg. coutra. BR.. — 42 Vulg. víuras. BR. — 43
Hal. et Vulg. viget. B R. 44. Vulg. inferit: denuo. BR. 45 Hal. quan-
quam, etin margine: alia$, qwia. GEB. — 46 Hal babest. — 47 Hal.ve-
48 Hal. et Vulg. fuit. BR. — 49 Vide Aueran. £. Interpv.
50 Ap. Hal. eius, &beft. GEB. — $1 Ap. Hal. men[am , ab-
eft. GEB. $2 Hal. et per men(am fuam et extra men(am: an ad vationes.
G EB. 53 Ap. Hal. quosdam. abeft. GE 54. Hal. fcripferat. GEB.
55 Vulg. videatur. BR. — 56 Hal. et Vulg. inferunt: im. BR. , 57 Hal ve-
li, GEB. — 58 Hal, a, loco; i. GEB. — 59 Vide Aáeran. d. Iuterpr.
^ Cceceec 3 : lur.

lur. 24., GE B.

^

L:

*

,K

)

A ^*
P A r o
] rA d

.,/

^.

II

F
lüun mar:

Pa

638

terit? Refpondit, fi debita 9? fuiffet, nullum effe /fideicom-
miffum. $. 14. Idem quaefüt, an $* fi hanc pecuniam vt
debitam apud iudicem petierit, et victa fuerit: an fideicom-

miffum peti poffit ? /Refpondit, fecundum ea, quae propo-

nuntur 9?, poffe ex caufa fideicommiffi peti, quod apparuif-

fet *? non fuiffe ex alia caufa debitum.

XXIX. Pavrvs libro VI..ad, :
$1 is, qui duos reos promittendl.habet, damnauerit heredem ,
vt vtrosque liberet: fi alter ex his capere non polfit, nec fo-
cii fint, delegari debebit is , qui nihil capit, et, cui hóc com-
modum lege competit: cuius petltlong,xvtrumque acqult g
vt et hoc commodum ad eum perueniat, et is, qui capit,
liberetur. Quod fi fociifint, propter eum, qui capax eft, et
1 pit per confequentias
ïllänc? Plä ïnifb eugniret, etiamfi folum 99 capacem liberare
iuífus effet. a pacem

XXX. IngM libro X.-Quaeftionum. PETITOR vc.el
poffeffor damnauit heredem fuüum, nec centumuijale iudi-
cium exerceat, de
ita demum vtile videri legatum effe, fi malam caufam aduer-
farius teftatoris habüit 995, vt litigante herede vinci debue-
rit, tunc enim non tantum litis emolumentum, fed etiam
fumptus heres legatario praeftare cogitur: nam in bona caufa
nihil videtur.effe in legato 9?, nec propter fumptus: quod
quidam exiftimauerunt.

XXXI. ScAEVOLA librolII.-Refponforum. CnED1-

TOR debitori legauit ita: GArO SkI1O0 QvIDQVID MIHI
$VB PIGNORE HORTORVM SVORVM DEBVIT, AB
HEREDIBVS MEIS DARI VOLO.- Quaero, cum teftator
viuus á Seió aliquid recepit, an id ex caufa legati peti pof-
fit 2 Refpondit, fecundum ea quae proponerentur, non pof-
fe. Idem/repetiit, et ait, item "? teftatorem ante fattos co-
dicillos, quibus legauit, paene omnem pecuniam fortis et
vfurarum recepiffä ita Vtwmodicum fortis et ** vfürarum de-
beatur: et quaefiit, an ei;petitio "? competeret, propter ver-
ba ad praeteritum relata QYIDQvID MIHI DEBviIT? [Re-
fpondit, prius quidem fecundum ea, quae proponerentur,
re&te refponfum eft *?: verum pofterius, propter ea quae 1n

$5. liberato illo per acceptilatio--

effe&u legati quaeritur? Et dictum4P*, -

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. IIL IV.

tutorem remaneret, legata videretur. $. 3. Item quaeritur, .
liberari. — $. 4. Gaxo Sg10 oPTIME MERITO HOC
AMPLIVS LEGO, CONCEDIQVE VOLO, NEQVE AB
«£O PETI,NEQVE AB HEREDIBVS EIVS, QVIDQVID
MIHI AVT ?* |OLHIROGRAPHIS AVT RATIONIBVS /
DEBITOR EST, VEL QVIDQVID A ME MVTVVM AC-
CEPIT, VEL FIDEM MEAM PRO EO OBLIGAVI.
Quaero, vtrum id folum, quod eo tempore, quo teftamen-
tum fiebat, debebatur, legatum fit: an et fi quid ex ea fum- ,

an contutor liberatus videretur? , Refpondit, contutorem non | ».

ma vfurarum nomine poftea acceflit, legato cedát? /Refpon- | ^"*

dit, fecundum ea quae proponerentur, videri omnem obliga-
tionem Seio eius debiti per fideicommiífum folui voluifie.
$—5 Item quaeritur, fi poftea nouatione facta, et ampliata
fümma , coeperit debere: an id, quod ex veteré contractu de-
bebatur ??, nihilo minus in caufa legati duret, et an vero no-
uatione facta, quafi nouus debitor ampliatae fümmae poffit

conueniri ? ;Refpondit, id dumtaxat legatum videri, quod tunc ; —

debuiffet: fitamen, manfit in ea voluntate teftator, quae tunc
fuiffet 93, : :

toed 2 hM IT RUT :
DE ADIMENDISa.wVEL TRANSFERENDIS

LEGATIS VEL,FIDEICOMMISSIS.

P;AVH V 8 libro HL-ad- Sabiuem.—

Qv: actu Je'äato iter;adimat *, nihil adimit: quia num-

quam a&tus fine itinere effe poteft.

]Ll. PowPonrvs libro V-ad-Sabinum.

r VND o lega-

.to adimi ita poteft, FVNDVM ILLI PRAETER VSVM-
FRVCTVM NEQVE DO NEQVE LEGO, vt vfusfruCtus in

. S. 1. Sed et frutctus adimi poteft, vt

legato relinquatur.
$. 2. Item pars fundi legati adimi

proprietas relinquatur
poteft, |
. THII. Vrrrawvs libro XXIV,-ad Sabinum. S: quis
italegauerit, Trrro rvNDvM DO LEGO: Sx Trrivs
DECESSERIT, SEIO 2HERES MEVS DARE DAMNAS
EsTO, recte translatumjlegatum videtur: fed etfi iam mor-
tuo eo, cui legatum erat, easdem res transtulerit, Sempro-

p P "—— — a L P d Sulbis i

nio debetur. $. r. Si quis Titio legauerit fic, T1vro Da-

tempore adderentur, ita aP iudice aeftimandum, vt infpice-
TO, AVT SI TirivS ANTE ? DECESSERIT, QVAM r

ret, obliuione;7^ pecuniae folutae, aut quod eo jinfcio nu-

( L. l'éjposTt

" Mu *

E&cir Pvsuivs Makvivs cvM Lvcro Tair10, g -
POSCIAB EO NOLO. Quaeritur, an fi qua pecunia apud
