15 Contius owc&e lecfis. BR. I6 Hic et mox in &yyetyg a uasévov archety-
pum regulas Grammatices feruat. BR. 17 Male Auguftin. hanc vocem in
duas partitur é&c $egà». Nec videtur error typographicus, quia « finale eft, non c.
Ceterum Hotom. smeríto recufavunt, ne leges vilas ex ipfis im boc.opus in[ere-
vent. Contius zllationem ex bis iu boc opere faüciendam optimo amimo ve[pue-
vant. BR. — Potuit tàmen et hoc a typothetae vel corre&toris effe fapientia. Ce-

-

et nemini forte mortalium mnota, et propterea . facile la-
tentià. — $. 1r7. Cum tot autem fuerint olim fcripti libri,
e pauciffimis iuris conditoribus, et libris iudicabantur res
iudiciales, partim quoniam librorum copiam non habe-
bant, partim quoniam non fufficiebant laboribus plurimis, vt

Nunc autem in hac compofitione collectus eft copiofus legum
obtinentium numerus e libris raris, et qui vix reperiebantur,
quorum neque titulos multi etiam ex iis, qui peritia iuris valde
celebrabantur, cognofcebant, quorum profecto materiam nobis
vberrimam memoratus gloriofiffimus 'Tribonianus praebuit,
multorumque librorum neque numeratu facilium exhibens co-
piam, quibus omnibüs fufficienter perle&tis colle&a funt prae-
fentia volumina. Enimuero, qui a nobis ad hoc congregati
fuerunt, in plurimos et aliosinciderunt libros, in quibus nihil in-
uenientesidoneumaut nouum praeter ea, quae prius colleCta fue-
rant, ex iis merito improbauerunt, vt ex ipfis in hoe opus infe-
rerentur. $. 18. Si qua autem in pofterum controuerfia orta
effet, dequa nihil in his legibus fcriptum appareret (multaenim
noua producit natura) profeCto imperium Deus propterea de-
mifit ad homines, vt indigentibus femper aliquid conftituens,
humanae naturae incertum (et fluctuans) adimpleat, et certis
circumícribat legibus et finibus. Et non hoc ipfi folum dici-
mus, verum iampridem etiam omnium, qui inter iurisconful-
tos floruerunt, doCtitfimus Iulianus id ipfum- apparet dixiffe, et
ab imperio fuper exortis controuerfiis implorans fupplemen-
tum, et infuper Hadrianus piae memoriae, quique Praetorum
annua edicta in breuem quendam coegit tra&tatum, optimum Iu-
lianum ad hoc affumens, in oratione, quam in publico recita-
uit in veteri Roma, hoc ipfum aflerit, vt fi quid prae-
ter id, quod conftitutum eft, emerferit, confentaneum eft, qui
,in magiftratu funt, id conari dirimere, et remedium adhibere
fecundum eorum, quae iam difpolita funt, confequentiam.
$. rg. Haec igitur omnes, vos autem compellamus, amplis-
fime Senatus, et reliqui omnes noftri imperii ciues, agnofcen-
tes, gratias profitemini Deo, qui noftris temporibus tantum
boni referuauit: vtimini vero noftris legibus, eorum, quae in

que comparantes ea cum 1iis, quae nunc pofita funt, propter-
. ea quod etiam fi videantur quaedam quodammodo inter fe
minime confonare attamen prius nobis tanquam inutile di-
fpliceret, nunc autem hoc obüinere vifum fit, — Etenim prohi-
i bemus

terum placet verfio Hotomanni. GER. 18 Conft. T«nta $. Sed quia, BR.
19 Contius Si vero poflea aliquid moui controuertetur. BR. 20 Lotom.
noua ferre confueuit. Contius mouare mouit. BR. 21 Hotom. diuiuitus ad
bomines perlatum efl. Contius Deus impofmit bominibus, B. 22, Hotom.
vt fi quando aliquid deeffe videretur, de eo femper legem flatuems. — Contius
vt emergentia et legis egemtia lege defmiat, BR. 25 Proprie ni barbarum
foret, ndefinitatem íeu imdefimitudinem. — Mürtus re&e Hlotom. qeod. bumanae
uaturae dee[fet. BR. 24 . Contius et regulit. BR. —— 25 .Malim wertere
luvis couditores. G E B. 26, Malim znploraffe. G EB. 27 Contius qui
et ab imperiali auctoritate implorat fieri legum. vepletionem u emergentibus am-
bizuitatibus et quaeflionibus. BR. 28 Proprie fortis. BR. 29 in Cod.
Flor. eft «e«iráguv. ad finem tamen Conftitutionis occurrit cum duplici «. B R.
30 Aug. cwijyev. male. BR, 41 Hotom. acciderit, quod languidum nec vim
Graecae didionis exprimit, quae ad amuffim refpondet và. emergere, quod. vel
per fe elegans verbum eft, et 1in hac materia energiae fingularis. BR, 32, Ma-
lim officium eft eorum qui etc. GEB. . , 33 Sccundum communem loquendi
formam, fed archetypum et Auguftin. dxoAov?eiav.. B R. 44. Conft, Taruta $.
Haec igitur ommia. BR. . - 35 Magne, ífed proprium Senatui titulum malui-
mus. Hotom. Patres Con(cripti, etita Contiusin marginc. 8 R. 36 Prefüus pau-

. lo, vt Brenkm. alibi folet: et 4uisquis fuevit mofiri imperiüi bomo. G EE. 37

Olim Flor. fuit 7eso)zo, — Aliquanto recentius v inter verficulos adieca. — Prius
communius — Alterum infcriptionum eft, et magis antiquum. R. 58 Mem-
brana Flor. et Auguftin. xe£z92;.. — Debet autem effe xeze3e. — Nimirum vt alibi
in Pand. et in MSS. Graecis paffim & et & permutantur. Lmmo videtur fuiffe
x95s3«. fed antiquiffime e in &: mutatum effe. &R. 39 Hic Taur. exbibens
iyyéyesupí)uv cum Aug. confpirat contra Archetypum Flor. quod bic rurfum
diferte v habet ivysygauuévav. B R. 40 Contius vt imperfechum difplicuit, BR

41 Male Auguíl, Zragécuvo. — Videtur autem latens in plica » eum feiellifle. 2 .
: | AL

inuenirent multa eorum, quae vfui effe 6äoffent, non obtinentia. .

veteribus libris fcripta funt, animum nulli attendentes, ne-

j
"T
A.

7s

t
TÓ
(ti
d
w
yio
4

UR
tür
Cod
malt
pera
Quae
g
«t
éilitg
(
t )
Q
uX
ävrs:g[;
tm f
Q
Ciey
fnit
by; ;
Certi
GE?
Tau
Tau
6 :
Aug
t
34 ]
p
od
&in
i
ICU

lt
| iihri,
lr fis
ld.
Mentu
ln
tf
rdlde
| ofis
U
T$ (0.
Tenu]
f i
: Ctrj
1 dic.
onfi.
ile, d
emp
Aofmm

,
(

eopéuopsy éxelyoig TO Aormov «pxocdoi: rRuTO. db dy we] uóvx vo-

Auréusc Joa T6, u0t] wporelv ovyy,epoUuéy Te, uotj J'eam[qouv, g Oye
&mixeipdy £xw TOV Lwmpocdsy DBAlwy, t ovux $x "ovrev 0X rv
QJo BiBAIv uovev, uotj uv duwrdZsuwv TOv Txp uV cvvridepé-
ywuy 3? g ysvouévmwV, ypsodol Ti vOuoic, 7) ]ovrouc &v Omosq-
ploig cyoryiweloxei, 7 Srye dinxqoi, "ourwv Um. xvrQ demvuuévov
&véxsodoi *9, qpxmTOVjoewG EvosocSeoi, xx] duuooimy xóiux-
TUY XpiJeig TO T7]C T0 (

àyAov, g Umosyosroi ^^. &. 20. ^5 Koj ]o)ro Ó& Xoisov éiwou

- Wolvovreg, TO cmpodsivei r0u TOv Digefton *9 j9/8A[ou, woj ToUc

Éwmpoc3sv vouoderov **, wwj v ]ovrwv fDiBALa, uo] oJev s cvA-
Aoyx ruvvOy sUlv cJoowrJéyroV éyévero votuv, ]oUvro r& yevécdou
srpoceraExusy, u) d») o yéyovev, xo) Gu ye v pl ]ovrev Umors-
Juvoa 906 vj J'eim 59* uv dwrcZer mTeosusAsvauedo, Omtwc &V
&maciy 2 Quvspov, rÍ.uiy vo T]c mporÉoxc creiplag, T& MOj copi-
eíxg ^? qv,Tl d& TO arup «v é£supguévovy. Nouodérag ?9 08 i,
vo. 9* yóuucy éguatvsurOc, Éuelvouc s d polaapev, e mapo moiy 9?
ósÓoxipo u évor xadésaciv, x0) ToUc Buwmpoadey toécayTeg 9? wurO-
wpoTopuc, tto) T3c T. Exelvav ]uscóvrec byxuge ?*.. E't yxo mig ??
TU Ovl Tolg XÀwiolg Yopodéroug: 99 vyyepiQouévwy. ésiv, . ']ov-
v ?* jb ryc Tp0c ToUTO TO [DMiBAlov uerovaíug 99 xamwyopévca-
psy. ll£cív y& tv rolc éyraüJa neiuévoig uíxv TXZIV T& xotj X£l-
ay Ósüuxauev, oudsvi 9? qusldovog kudsvrixg apx TOV Érepov Qu-

Aoriuxdeiog; $9. E ycp ']oic wxp aurOv vyeypuuuévoig cmraci -

D 4 J » * P 09 5 ; s Q t 3
faciluxdy dierotEewy dedeiuuuev laxiv, rí &y &v ovroic éiqov ric,
3 SAxT]ov &x;ew douobg 9*. S. 21. 9? E'xslvo ye wwjv éuJuc T&
TÓV vouod&ciay xJooicdovo ]xuTqw PéyxsAsuvóusvor 99, voy. dà 9^
Id $ N u el , £ M
eQJic, tuTV DsfBcioDvrsc, Xmxciv Opolug xmoryopsvousv, TO uo£-
ya Jajcoh woT& TUV VUv OVTQV, WjTE TOV Usspoy écopuévyav, "]ov-
TwV Ü TOV VÓjwy Urropyy uoroc ypxQerv, m Àov ei u) BouAoideley 95
? 3 . t5 3 44 " P . 6 ao k m
£ig ey Tyy ElAAxvwv yXorT]lay «vrx ueruaAsiv, uovy dà TJ)
u ? 6T . * L "9 , : t CIBE Ed
2T 0 wf;ääcs , u)ounévg Xpyaæa&oq TGY VOpuuy z-;p;cïyuef'qc, xoj ei
TÀ MAT TQV TQYy Ovouucouévwy TpuTÍTÀwy, w ÉmOg, Tpoc-
ypxxvo BovAxdeisy wpslav, Érepoy Ü& qxvrmXCiV waÓorioUy 9?

T&pi XuTO TroXT ]etv, pajó& &udic doUvou eiosoic , xo) v Quo Burd-.

c&we, xc vrxjdoue ol vottoig o opuv. *9, "JoUro, omeo x«] mpóc-
Jey £ml Tjc TOU .H'diwrov yéyovsv vouodécíxc **, des woj ol
ysourw jBpx»UTxTOV UTO xuJesO0g, ÉX Tjc TOV ToÀey Umo-
pyqwxrwy üuxQopc eig ayxolQugroy éiuruJ3voj TÀQ39oc. — E
yXo Ti (Quvém vuxov cuQuyrounsvoyv 3 Tolg TV -
X ocywviswig, ? Toig TOU Mpívely aooxuJwuévoig ^ , ToUTO

foaci-

42 Vterque compofitie. . Male; fic enim coincidit eum fequenti, fa&tis, "Vide- |

tur autem hic Imperator diferte refpicere ad aliorum Imper.. Conftitutiones in
Codicem relatas et iura, quae ipfe de nouo conítituit. BR. Sed ipfe Br. hic

smale notat Hotomannum et Contium quibus componere hic eft ordimare, vt Ym-

peratori in $. 1. Prooem. Inftit. legibus tam a "obis promulgatis, ( ysvouévoi,
quae enim recens fiunt, promulgandae funt) quam compofitis (suvri3euévoi) G EB.
43 Contius legere, vel fi quis iudicauerit ex bis, apud fc eas vecitavi paffus. B R.
44 Hotom. poenam nulla alia cognitione adbibita eo ipfo loco cevto ac fine «lla
dubitationc fubibit. Contius et poenam addittas, nempe erit, quod etfi non . di-
ceremus, vel ex boc ipfo manifeflum effet. 8 R. 43 Conftit. Tauta $. Ne an-
tem. BR. 46 Hoc denuo Graecis literis Auguftin. contra Archetypum. BR.
47 Archetypum et Auguftinus, vt nempe neceffario fcribendum erat, habent ve-
po3Síruc. BR. 48 Contius diuinae. BR. 49 Peítime heic loci Hotom.
&regíay vettit infcientiam, nec multo melius Contius. znexperientiam. Ynfolen-
tem facit vterque Iuftinianum et ingratum aduerfus antiquos, quos multum ha-
Cenus laudauerat. Eft quidem Zze:oíz infcientia, imperitia fÍed tunc a vs?ga do-
cumentum, experientia venit, non vt hic a 7ée«e finis termznus, vnde £msi9os im-
fimitus. Quin ipfa voce Ciceronis hic vti potuiflet Hotomannus, vt qui de fin-
bus ait: Infmitio ipfa quam &mweigíav vocant. Alterum vero wterque vertit zn-
certitudinem. BR. . Locus Ciceronis eft de Fznib. bon. et mal. lib. L. c. 6. infin.
GE B. 50 Hotom. Iurisprudentes. — Contius Legislatores. BR. 51 Et hic
'"Taurell. peccat. Refcribendum Y7o; vt re&e Auguft. BR. 52, Sic vterque
"Taurell. et Auguft. Poteft tamen commode et magis empbatice legi 740 &za-
esv. fic infra yeyeauuévoi mrasiw, et paffim. BR. — 53 Ita etiam Archetypum.
Auguftinus 2e£szvrae, quemadmodum paulo poft zvxóvrec mutat in zvxóvrac, Prius
tamen melius: verum quia non eft adeo víitatum, Auguftino tenebras offudit. B R.
54 Et hic in transferendo parum felix Hotom. dum habet gratia apud Princi-
pem valuiffemt, et celebritatem per eos comfecmti effent. Xioc enim de viliffimis
peflimisque aulicis dici poffet. BR, ——Non in hoc latet vitium verfionis: facile
enim conftat lecori, de iis hic effe fermonem, qui ob iuris eximicsi fcientiam

gratia apud Imperatores valuere. In eo laborat verfio, quod videatur innuere

ICtos, qui vivi vivis placuerint Imperatoribus, cum vel maxime etiam ad eos

, & uo] ux Aéyoiusv, x xuTOdsV "wpO-

emendauit Àuguft. & yáe mi. BR.

bemus illis in pofterum vti: haec autem fola in republi-
ca vigere et obtinere concedimus et fancimus. Nam qui
aggredietur ex prioribus libris, non autem ex hifce duobus
voluminibus folis, et Conftitutionibus a nobis collectis vel
faCctis, vti quibusdam legibus, et hafce in iudiciis recitare,
vel, fi iudicet, eas fub íe allegari fuüftinere, falfi reus erit
et publicorum criminum damnatus poenam, etiam fi non
dicamus, attamen per fe manifeftum eft, illam fubiturum.
$. 20. Et hoc ipfum optimum effe iudicantes, praeponere Di-
geftorum libro et veteres iurisauctores, et horum libros, et vn-
de collectio modo colle&Ctarum legum facta fuit, id fieri man-
dauimus et faétum fuit, fimulque illa fubiici huic facrae no-
ftrae Conftitutioni praecepimus, vt omnibus perfpicuum fit,
quid prioris infinitudinis et immenfitatis fuerit, et quid a no-
bis adinuentum. luris autem auctores fiue legum interpretes
illos collegimus, qui apud omnes probati forent, ét prioribus
placuiffent Imperatoribus, et ab illis memorari meruerunt.
Si quis enim veteribus luris conditoribus minime notus eft,
illi huius voluminis participatione interdiximus. — Omnibus
autem hic pofitis vnum ordinem vnamque dignitatem dedimus,
nemini maiori auCtoritate prae altero indulta. Si enim vniuer-
fis eorum fcriptis Imperatoriarum Conftitutionum tribuimus
vim, quidnam in his maius quis aut minus habere exiftimet 2

$. 2r. Cum autem ftatim corpus legum hoc colligi iuffe-

rimus, nunc rurfus ipfuüm. confirmantes, omnibus pariter

prohibemus, vt nemo audeat, neque eorum, qui nunc funt, ne-

que eorum, qui poftea futuri, harum legum commentarios

fcribere, praeterquam fi velint in Graecorum linguam conuer-

tere, fola vero, quae xerx «óóx (id eft ad calcem) vocant, vti

interpretatione, et fi quid ad vfum eorum, quae Paratitla nun-

cupantur, vt conueniens eft, adícribere velit, aliud vero nihil

omnino circaea facere, neque rurfus dare anfam diffidii et con-
.trouerfiae, et multitudinis legibus, quodet ipfum antea in Edi-
.€i accidit expofitione, quapropter, breuiffimum ipfum cum
fuerit, ex variorum commentariorum diuerfitate in infinitam
extenfum eft molem, $1 quid enim extiterit forte dubium, vel

caufarum difceptatoribus, vel iis, qui iniudicando praefident, id
| Impe-

*

LA

pertineat, qui poft fata ab Imperatore meruerunt memorari, et quorum adeo
fententiae placuerunt. GEB. 5$5 Archetypum quoque ita|habet, fed bene
. 56 Malim Legislatoribus hoc eít, Im.
peratoribus, de quibus fermonem effe exiftimo, ne hos cum ICtis, qui ctiam
luris conditores appellantur, quis confundat. GE R. 57 Sic olim, at recenti
manu fcriptum eft o fupra «. quam correctionem re&te fequitur Aug. exhibens
voUro. BR. lta nempe Nofter ad Graecum Textum Taurellianum notarat. Vi«
detur ab hoc cum Graeca ordinaret, diíceffiffe, quod in verfione habet Si quis

enim - - - motus efi, illi exc. me fane adftipulante. Neque enim de fen*

tentiis minus celebrium ICtorum, fed de ipfis eorumque voluminibus hic agi
videtur. GEB. 58 Contius et bwic iuterdiximus buius volumiuis commu-
nicationem, hoc eft, vt vertit Hotom. «e quicquam cum boc libro comimunuc ba-
beret. B R. 59 Archetypum $v3eve. fed male. B R. Go Contius maipre
data praevogatiua. BR. 61 Hotom. quoríum eorum aliquis maiores vel mi-
"ores partes babere vidéretur ?. Contius. quid efl, quod. iu. bis amplius quodque
minus bábere debeat 2 BR. 625 Confüt. Tanta $. FHloc autem. BR. 63
Hic vterque rurfas orthographiae quam Codici Flor. fidelior eft, vbi diferte:
PyneMeuópsvos, — Klotom. Quod autein, vt primum bae fanctiones coactaé et conge-
flae funt, praecepimms, idem muuc quoque coufirmantes, deuno vetamus, ne quis etc.
At Contius Jliud autem, quod flatim cum bauc compofitionem. legum. congvega-
vi mandaremus, infimus, iterum et munc faucimus. illud coufirmando, ommibus fr-
militer interdicimus, ne quis etc. BR. Mallem [ilud certe, vt flatim, cum bauc
legislationein colligi im vuum primum iuberemus, ita uunc vrurfus, eandem coufir-
mantes, omnibus funiliter interdicimus. G £B. 64 Archet. et Aug. vvre. B R.
65 Hoc nihili eft. Archetypum et Aug. fovA9s7ev. BR. 66 Eadem ip[a.
Abefta Brenkm.verfione. G ER. 67 Verfio ad calcem, vt Br. habet, mihi 1ila
videtur, quae textui fubiungitur. Malim, fi verfione opus eft, »a7à zó3z dice-
re eam, 44ae fingulormim verborum -vefligia premit. GEB, 68 Malm fe-
cundum víum etc. GER. 69 Pro u45' iri2» vt habet Auguftin. Adiicit
Contius me tantilum quidem. R, 7o Contius wec ravíum. dare feditionis

et dubitationis aut infiwitae multitudinzs legibus occafiomem. R. 71 Ma-
lim /Jegislatioze. GES. 72 Hotun. iuter litigatores aHt indicej. B &.
: 43

s

".

, D e " : d ?
fhaaikeUe éouqvesoet wxAge, omep curQ uóvg "? mupx TOV VOV

&Qsirw. w Oys Qapogy aapc TxUTUV $uy Tyy vouodscixy ün"o:-
pj Ti worrocYéo 0 wotTot O05 Ts 'ïiþLSTäpch n,e/'ï&u'aew,g o Ào
TEp0J ,7 4: 0UTOG i'c;fv vols Tijc Tupxmonjceuc a';usäg;asuoq VÓpoie, TOU
TrxQ UTÓU o*vwsäeurogsæ(pgcgwicgo;cösuou,,noq u ?tæj&&stgo;ug-
you Tgórow. S. 22. Avrolg *^ aurgc émmeiuévye vije Tro1-
v3c, «0] uxrx TOV cxuétic "7 mioiy év 77 ypepn xpwuevwy, Cmep
clyyhxg uaÀoUcis, u] 0i Xurdv cuvrxoxr]ew v9» yoxdav äWLXCï-
pouvriy, LAAx u di Àov *9 moUc T& xpid uoUc, TÀTS o',uä(uocïæ TY
a coQuiy 7? mjv T& 0sv vopodecixy 99 youQóvrav. Vswcav
b «c] oi PiBMov otra yeypxpuévoy w ]oiusvor, wc, evóvirrov E£ou-
eiw T5 ovrou x]gciw ocvó& yco Oídousv Xdewv Tolc 70:007*qu
i Moig &y ol Qixexploig moluredegdua, xo] wpureiv 57. udy
& cup ol 9?, và [BuBAloy $m iurüv rüv uépove, ovmep Eyonyiiia -
xeroi, wojóey Exrery ]orUro cuelov, À. éy érépup. oupüoyroTE av-
TOU uípet, wZv & mrpoc rE i ]oUro yevóuevoy. &qe wUTÜG piw TO
fhBAlov Xvri uxób yeygaputvou rawrTsAgs E£ei, 0 0à TÜUTO *Eypu-
Quec, x dyvooUvri T X yoouevw doUe, OrmAaoixy umgcö*:ye'e; TC
ToUroV Queriuoaemc 99 TU eBAuuudvm Tv mocórgTX, OUOEY ?jT |oV

conodQoUcye w T36 éyuloporiugc xxT xvrov Toiw4jc 9?*. Vooro.

yxp d xo] Txlg &AAouc ÓyrroEeniv, rxig agl ]oUrwv redeicouc £ve-
/ D D , ( D z M« p ,
vyocVxuev: rxlc v& 72 P'oualevarposAXovccg Qovj- vj re TOVE/AA
, e n x I ,
yty yAwr]g 9?5, $v mp0g oUc TOV votev x ygric 99 eyreypa-

Apxusy, $. 23. 9? 'Ya)orx dà 09 vX [ABA(a, rà v& vGwv lnfhitu-
ton 9? vcX rs r9y Digefton 99 (auiv, éx r0v mépxroc Ts Tpl-
vuc ÉurVxoUc duv vrcrixc npuréiv 9? Jesmidousv, ]ovrésiv 0.
TüsrpO TQu3V xuxÀxsdcv lavovxpízy 99. r26 Txpovoqe OwosuTIG

; e b 7 X ^
&Tiy&QOjGENC Éig TOV . AO/TOV DerOTO MoxTOUVTO oovov, MOj TUiG
j 2 Ti« J r
fxciAmxig cuwmoÀmsuvOóMwsym duxriEsciW, oj s oxy EyxovTe ?7,
t2 f f X ?
£rí TE TV Üsspov cuufdygopuévwy, éml ve vioy &v Omoswploig wory-
m x AE vx , * öxa H s. )A :;» 92 erx.l M
pévev* Eri xo| QuAoug w mxoxóstouévuy cmxAÀaycug ^^. l0 yxo
[/4 * * : $.. ^i
E,TpocJey Go 7) 080ixo uévov, q ovuBeBaauévoy ?9, ayxmyely 9^
guu xyswóusdx. Hv d roiruy Vaxrixy dulv ovouasortrav ?? dé-
Qux&y 0 Ococ, Urye &r curze 9rs mpOc lléoeug Apyvg ro Béfiouov

L r [l m 7 es $9
Éoxsv,TóT& ]o:Uro TY vopuov aynrédere 99 . iBAlov, omso ouds-.

yi TQy Éwmpocder é£sUQgrou, uo] moóc ys 9* ]oíry TZc Omovuévae
poipx, Tuv oÀxv ANifvgy Qauéy, Tólc zuerépoiz oocTÉJerroy cux-
7 ]pois. &TX Möfocnän TOU ,c(ceyo:'lou(*?eäu, xoj ctT7006 749v Yy-
gou XpisoU 0px Tj6 loírqgc vxerixe qgulw ósdouéva. $. 24. ?*
A'mxvT&c "]owuv 0i énAsésuTo: T3c zusrépuc molirslug Gosovres,
* , MLA d o , : ? Q "
TY 3'8&(662/:];»660:/ ']æw;ayu ö*sxef(aeugz äzæ;rCfE:v X;oz;cö'oq "]mgl 7'Q0e107-
pévoiz sv vonoic, &xuxsog &y TO w] &xmuTOV "rxpxoxsuxcet dixa-

explo 99. mpo3ocei d& durjv &y v ueyleg ue] aciMói ]xvrg aró-
N5 r -7 2 e $ ^
Aei ?? xj o ]asrqgc éydoE£OruToc *99 Dmxowoc. uslycet Óà TO 78

UrspQuesdiriy aoj &uxesstirig jpuoy puy[spg, voYz vs &ydo£ordiroic
aox] maveuQuuoi ^ VTüpxus TOV iepwy quOv Tpwwplwv, molc
7& ?Tp0c 9»Ai07 xylayroyro, rolc Ts &i Ti)c V AAvpldoc, ol r& &rl fi-
foyc, dux mpooraEewv ? oluslw» Xmaciv Toic U énurOUg 3 T&-
qxyuévog raUTO Tromjcoy weroavy mo0g Tiv &rXyTWV TOV Tneré-
Quv Umyuómy cmropxAOyisoy vyydciy ^. !

Data XVII. Kalendas Tanuarias Domino noftro Iuftiniano
perpetuo Augufto IIl. Contule. -

413 Hotom. z quiipfelexefl.. Nempe 2v7à uóve videtur confudiffe cum: Zvrà vóus,
aut faltim codice víus, qui ita haberet. Bm. "74 Hotom. fi quis contra, quam
bac noftra conflitutione [fancitum efl, commentarium aliquod coufcribere alia, quam
qua permifimus forma, non dubitauerit etc. — Contius vero . quisquis au(us fuevit
&d banc nofivam leginn compofitionem commentarium aliquod. adiiceve, alitev. at-
que nofivae. buius iuffionis forma praefcribit etc. Bm. 75 Conft "Tauta $.
Eadem autem. 5 R. 76 In Tuíco exemplari: dvrZe vaíT4g. Et fic Contius
et Gothofr. BR. 7'"] Contius notis (feu fignis), BR. 78 Hotom. znte-
gre ac perfecfe. — Contius per totam confeguentiam literarum. 8 . 79 ld ett,
Murisperitorum, vt apud Gell. No&. Attic. lib. IV. c. 1. Pradentum habet. Con-
tius. BR. 80 Contius fota;n legwm pofitionem. BR. . 8X Contius per-
peram ot; et aliquid agere. B R. 82 "aurellus verba && evpfgaí4 diftinguere
neglexit. B R. 83 Contius ezws aeffimatiomis. BR. 84 Hotom et Con-
tius poeng. BR. 85 Id eft, fermone. B R. 86 Hotom. Legwm f[ludiofis,
quod plane contrarium. Contius ad Jegmm Profcffores. 8 R. 87 Conít. Tan-
ta $. Leges autem moflras. BR. 88 Haec rurfum Graecis typis Auguítin.
$ R. 89 Hotom. valere, Contius fuum vobur obtineve. BR. 90 Con-
tius ente tertiim. Kalendavim . Iamuaviavum. BR. 91 Erat olim in Codice
Hetrufco zxev ficut et evumeaezevópevov, verum fubantique tam hoe quam illud

rum tribunali fe accingat.
'Xima et imperatoria ciuitate et hnius gloriofifmus Prae-

Imperator reCte interpretabitur, quod quidetn ipfi foli a legibus

permittitur. .Atqueadeo quisquis aufus fueritpraeterhancno-

ftram Turis compofitionem commentarium aliquod condere, fe-
cundum formam a iuffionenoftra alieniorem, nouerit hic fe falfi
legibusobnoxium fore, erepto, quod ab ipfo compofitum fuit, et
omnibus modis corrupto. $. 22. Eadem impofita poena etiam
aduerfus eos qui notis quibusdam in fcribendo vtuntur, quas fin-
las vocant, et per eas contuürbare fcripturam aggrediuntur, non

autem per totum tum numeros tum nomina veterum S$a-

pientum tum vniuerfum luris corpus defcribunt. Sciant
etiam librorum ita fcriptorum pofleflores, inutilem fe eius-
modi pofleffionem habituros: neque enim facultatem con-
cedimus huiusmodi libris iniudiciis verfari etobtinere: etiamíi
contingat, librum in ea parte, in qua recitatur, nullam huius-
modi notam habere, fed in alia qualibet fui parte, quamuis vna
vice tantum hoc admiffüum fit, Ttaque ipfe librum pro non
fcripto prorfus habebit. Qui vero eumcripferit, et ignaro em-
tori tradiderit, duplam perfoluet illius pretiilaefo quantitatem,
nihilominus competente adhuc criminali aduerfus ipfum fup-
plicio. Id enim profeéto etiam in aliis Conftitutionibus fuper
his editis fcripfimus, tum iis, qüae Latinorum procefferunt vo-
ce, tum Graecorum lingua, qua ad Legum doctores refcripfimus.

$. 23. Hos porro libros Inftituta et Digefta inquimus, a fine
tertii felicis noftri confulatus obtinere fancimus, hoc eft;
a tertio Kalendas Tanuarias. praefentis duodecimae indictionis
in reliquum omne valituros aeuum, et cum Ímperialibus Con-
ftitutionibus vigorem etlocum habituros, tum in iis, quae po-
ftea acciderint, tum quae in iudiciis pendent, quae necdum ami-
cabilibus tradita funt transaCtionibus. Quodcunque enim ha-

| €tenus vel iudicatum vel transactum, mouere minime patimur.
. Quem quidem tertium confulatum nobis florentiffimum dedit
Deus, fiquidem. in ipfo pax cum Perfis conftabilita eft,

et huiusmodi legum dedicatum eft volumen, quod ne-
mini antea excogitatum, et infüper tertia orbis terra-
rum pars, vniuerfam Aíricam dicimus, noftris adiecCta eft
fceptris, —— Haec omnia a magno Deo, et Seruatore no-
ftro Iefu Chrifto dona tertii Confulatus nobis concefía.
$. 24. Vniuerfi igitur laudatiffimi noftri imperi Magi-
firatus facram hanc noftram accipientes Confütutionem, vc
vtantur praedictis noftris legibus, vnusquisque in fui ipfo-
Proponet autem ipfam in ma-

fectus. |Curae autem erit excellentiffimo, et laudatiffimo no-
ftro Magiftro, gloriofiffimisque et celeberrimis Praefectis facro-
rum noftrorum praetoriorum, tum iis, qui ad orientem folem,
tum quiin Illyrico, quique in Africa per fua ediCta vniuerfis
fibi fubie&is haec palam facere ad omnium noftrarum fubdi-
torum inexcufabilem cognitionem.

in pluralem numerum conderfum eft. & n. 92 Proprie conciliationibus. B R.
93 Contius legendum cenfet: evufifasgévov, refpiciens procul dubio ad prae-

| iens evufugátouui. — Sed forte praeteritum eft euufzéfmeiuus et inde cvufgeflacué-

7». BR. 94 Hotom. et Contus verra&ari. BR. 95 Ad verbum: momina-
tiffanwm, Ífed nimis barbarum videtur. n latina Conftitutione inuenies felzcis-
fimm, quod ipfe Contius adiicit. B R. Sed iíta vox adceo barbara non cít, vt
Brenkm, vult, fi nempe pro celebratiffimo accipiatur. Sane Prifcianus de Metris
Comicis apud Hel. Putích. col 1 32/7 habet nzominuatiffü)os Grwaeciae audtorcs.

| GER. : 96 Hoc eft, publicatum, íed cum folennitate, vt in dedicando íolet.

Male Hotom. et Contius compofitum et vepofitum. BR. 97 Conit Tanta
$. Omnes itaque. BR. 98 Contius vnuusquisque in fuo procurabit indicio.

B R. 99 Mialim m regia bac «rbe. ta enim ipfe imperator $. fmr. 1. de

f?ttis'dat. GE B. IOO £Excelfss, in latina Conftitutione. BR. i Contius
beatzffimis, credo, quia éQuuígew pro ;w;zecg;gm fere dicimus. BR. 2, An-
&oritates in latina Confiitut. et ita Contius. BR. 3 Erat autem in MS,
Flor. ó$ é£avr&v. mutatum autermn fubantique in 2$ £avroóe vt hic cum Auguít,
et Taurell exhibemus, |Sed melius feciffet corre&or, fi in $ iavroi; mutaf-

fet. BR. 4 Contius wetitiam. .X &,

L

l]

—
p

(0l-
i
U.

S VOR

? Qn
Q en-
ïï'&ï'öm,
li m

m

i fine
x di
s on-
)d
n h-

.mJu

[em«
hd
1io-
,
ligi-
, Y
iplo-
Pne-
0 00
ficto
l-

'. í
jh

2
g
d
Mars
u;?;;'f.f.
foht.
at
"m.
ontius
, lr
ys,
"
uitzlf'

v
Xxi

EZ : OXON APXAION ? KAI TON YH ATTON TENOMENQN BIBAIQN ZTFKEITAI TO
IAPON TÀN DIGESTON HTOI TOY IIANAEKTOT EYTXZEBEZTATOT BAXIAE£LE
IOTZTINIANOY ZYNTATIMA *.

oxus t 0 louMxvoo 4
DIGES.TON iB syevyuovra 9
Ad Minicium ,Bi&us e£ 9 —
Ad Vrfeium fi8Aix 7&coxox *
De ambiguitatibus /8/6/.ov &)
Papinianu
Quaeftionon 9? i& rpinuovTx &T]«
Refponfon fi6Aiwe Óexa svyew
Definiton //i&Aux dvo
De adulteriis fi6Aix cvo
De adulteriis //i6Aioy ev ?
Asvwvojixog *9 — BibAtov. &v
Quintu Muciu Scaeuolu *!
Opwv fBiGAioy &v
| AAÀdQrov
Digefton fi6Aux Teccexpxxoyra T?
Sabinu
Iurisciuilion 2i8Iux rpix. *?
YlooxovAov
EmisoAov Di6Aus owrw *^
Aafswvoz.
Ile/avw» i&um owrw *?
Pofteriorum . BiGAis dexx
Nepariou |
Regularion *9 /8/62« Oeuwmrevre |

Y Tufferat Tuftinianus Conftitutione, quae Graece et Latine fcripta eft,
$. rorzürz, Tanta vt a quo ICto fingula accepta effent, fignificaretur: vno au-
tem loco omnium librorum, e quibus Digefta confcripta fuerunt, Index. fcribe-
xetur. Vtrumque praeclarus ille Codex Flor. folus habet, quamuis Indicem
Norici quoque libri habent e Politiani Epiftola quadam, vt arbitror, confe&tum.
Nam qui Florentiae eft, Graecus eft, et locis aliquot diuerfus, Sic fere Au-
guft, L Emend. 4.lmmo iam ante Haloandrum Stephanus eiusmodi Indicem
confecerat, in quo ille Politianum preffius fecutus eft, dum plane eandem in
recenfendo feriem feruat. Infcriptionem a Stephaao fic infcriptam habemus:
CATALOGVS IVRISCONSVLTORVM | LIBRORVMQVE . EX
QVIBVS PANDECTAE CONFECTAE. Apud Hal. ita legitur: Nomi-
na prudentium, eorumque. Libri, ex quibus Digeflorim opus coupofitum. eff et con-
ciunátum. Ef autem illa Politiani Epiftola, vltima Libri V. BR. 2, Bu-
daeus et Polit. in L. 1. de Inff. et Iur. enumerant triginta et feptem. Turiscon-
fultos, ex quorum libris PandeQCae contextae funt. Sed fuerunt plures. Hic
enumerantur triginta quatuor, Defunt autem "Terentius Clemens, de quo in
L. 1 6. de probat. Cerbidius Scaeuola, L. 12. de Vfur. P, Furius Anthianus, L. zit.
de Pa&dis, Aelius Gallus, L. 257. de V. S. Claudius Tryphoninus, L. 67. de Ritu
«upt. et Árifto, de quo in L. 20. de Iure dot. Ex Aníelmo B R. Miror, Brenk-
mannum hic tam facile fidem habuiffe Anfelmo, cum in hoc Indice Authentico
numerus ad octo et triginta afcendat, et inter eos legantur "Terentius Clemens,
Cerbidius Scaenola, P. Furius Anthianns, Claudius Triphoninus. Abeft in Indice
Aclius Gallus, quod dudum vidit Híal. qui eum Indici fuo in fine adtexuit, loco
tricefimo nono. Ariftonem autem male Anfelmus inter Fragmentorum Au&o-
res refert, quod allegata L. 20. de Iur. dot. Pauli eft, licet Ariftonis ibi mentio
fiat. Conf. fi lubet, Gronou. hit in fine. GER. 3 HaecLatine ita redden-
da Ex quot veteribus et per ipfos conditis libvis componitur praefeus : Digefto-
vum fiue Paudectarum piiffni Inperatoris Inffiniani opus. BR. Ap. Haloandrum
huius Indicis titulus ita fe habet Nomzua Prudentium, eorumque libri, ex qui-
us Digeftorum opus compofitum eft. et concinmatum, GEB. — 4 Hal in mer-

Mepufoavov Bi6Aix emro -
Refponfon ?* 6X Tpix
* Tauclenu *$
Ex Caffio i&ux óeuomrevre
Epiftolon /&i&jux deuereccaps :
Ad Plautium fiGAix Tsvrs *
Celfu
Digefton *? £i&A rptæuoum BVVEX
Tlowroviou
Ad OQOnuintum Mucium lectionum /6Aix rpiotoyra gyvex 99
Ad Sabinum /i6Aux roixxovTX mevre ^* |
EwmisoAwv fji6Àie emoct
Variarum lectionum ?? 86212 ?5 Qeuwmevre
Ad Plautium fi&ux e ]«
Tideicommiflon ?^* /Ji6Aix arevre
Senatusconfultüm ?^5 J6Aux zsvre
Regularion ^9 Jfi&A:y sv
Eyxeiidiou Bi&Aux duo . 7*
BoAsvroc
Fideicommiffon ^* BiBAux sz]x
MounioyoU
fideicommiffon ??' BiBAie deuxeZ
Publicon ?? figXux dexarescapo !
Mavontiavou

gine Zu bunc motas fcripferunt. Mavcellus et. Paulus. 6E8. $ Ap. Hal eít
Digeftorum lib. nonaginta nouem. Conf. fi lubet Gronou, GER. 6 Ap. Hal.
Ad Minutium Natalem lib. fex. GEB. — 7 Ap. Hal Ad Frfeium Ferocem
lib. quatuor. GEB. $ Hal. in margine 7» quaeflioues Vlpiauus, ?m re[pon-
fa finul et quaefliomes Paulus motas [cripfit. GEB, 9 Hal hiz habet L.
fingulares de adulterzis. G EB, IO Hal. 4cvvepaxdv. G E B. I1 Primocrat
Scaeuola poftfa&us Genitiuus Graecus. BR. — Confer, Gronou. qui cxiftimat
v» SCAEV OLA effe genitiuum Doricum. GEE. 12 Hal in margine Hz-
ius libros Paulus iu Epitomam vedegit. G ER. I3 Hal hic habet laris ci-
vilislib. tres. GEB. Nulla ex his libris Refponfa 1n Pandedtis reperiuntar. Ex
Ruffard. 8 &. 14 Reperiuntur tamen Refponía ex Iib. XI. Epittolarum, nifi
mendofae fintinfcriptiones. — Et L. 1 6. detritic. vin. ol. leg. fumta eft ex Procu-
li lib. IIT. ex pofterioribus Labeonis, Ex Ruffardo. B. I5 Hal in mar-
gine fm libros vei3aviv . Paulus motas feripfit. — Pofferiorum. Iaboleuus epitoiem
fecit. GEB. . 16 Hdl Regularwm. GEE. 17 Hal Refpouformm. GEB.
18 Omiffus fuerat Iauolenus et collocato hic figno ad finem paginae repofitus,
atque ita, vbicunque hic afterifii reperiuntur. BR. 19 Hal. Dzgejormm.
GE B. 20 MHal. lib quindecimo. GERB. 21 Sumta eft tamen ex L^.
XXXVI. ad Sabiwsm L. 20. de captim. et pofliu. vem. nii forte error eft
ininfcriptione. Ex Ruffardo. B R. 22 Hal in margine i Hbri alicubi
adducumtur: ad edidum ex vaviüs lefhiomibus. — Ttem : variavum quaefHowum.
GER. Defcripta etiam L. 1$. de Recept. avbitr. ex . lib. XV1I. Epiftolarum et
Variarum Lecionum. Ex. Ruffardo. BR. 23 ln Archetypo eft: BB. et fic

infra faepius. B R. 24 Hal. Pideicommifforum. GE R. 25 Hal Senatus-
confultorum. G E B. 26 Hal Regalavum. Sed et hunc et fequentem titu-
lum commutat, vt hic fit prior, ille pofterior, quod et alibi fi.. GE B. 27

Gronou. putat addendum effe : Zyxesgiófou GigMov?v. — Ob L. 2. D. de I.et I. L. z.
D. de O. I. etL. 239. de V. S. qui funt. ex lib. fingulari Enchiridii, G E.

28 Hal Fideicommifforum. GERB. 29 Hal. Fideicommifforum, et in margine
adduc. etiam quacflionum de fideicemmiflis. GE2 — 530 Hlal. Pablicerum. G E a.
3i.
Pa

ER a uF

« »æ*f

"Tepevriou nAgusvrog
Ad leges £iAux. emosi
Apinavou
Quaeftionon ?* /,BAux svvex
MxpoueAAou ??
Digefton ?? £,82ix rgixuovr ey **
Ad leges figx s£ — -
Refponfon ?? J,8Aiov sv
KeofSidiou ZucuBoAov
Digefton 59 8i8Jux recaapxxovra
Quaeftionoh 37 BuBAwe emosci
Refponfon ?? £i8Ax s£
Regularion ?? 8,BÀi Tecexox
^9 De quaeftione familiae £9/8Auoy ev **
Quäefcionum publice tractatarum /9/8A10v &y.
| QAuwpsvriyou

Inftituton ^? JBAux dexadvo
T'oiov
Ad edi&ctum prouinciale £iBAux À - 6 - ^*
Ad leges fiBAus dexwmrevre x
Ad Edictum vrbicum Ts &ovx supsÜsvrx füAium dexe *^
Aureon fiBAix em]a ^5 |
AoósuxdeXrou ifAue e£ 49
Inftituton f/j8Aix Tscoxpx **
De verborum * obligationibus 8/8Aix ; "-
De manumiffionibus.£/8Aux Tpi«
Fideicommiffon 59 /g/ux dvo
De cafibus fiA:ov &v
Regularion /iBAiov &v
Dotalicion /9/8A1ov sv
"Tarobuopixc [BifMduov &v
BevouAetoo M
Stipulationon /8Aix óeux svyex **

31 Hal, Quaeflionum. G E B. 32 Hal. in margine Iu bnmc notas. fecvipfit
Martianus, quemadmodum in. Scaeuolam Claudius "Triphoninus et Paulus. G ER.
33 Hal Digeflorum. GEB. 34 Deícripta eft quoque £L, z. de captím. et
pofilim. veu. ex lb. XXXIX. Digeftorum. Marcelli. — Ex Ruffard. BR. — Quid
fi itaque coniicias legendum efle Tgiéxovra ivvéu? GER. "
forum. GEB. 36 Hal JDigeflorum. GEB. 37 Hal. Quaefliouum et in
margine adduc. et variarum quaeflionum. G E B. 38 Hal. Refponforum. G € B.
39 Hal Regulavum. GEB. 40 Hal. Lib. fiugulaves: de quaefliome. familiae,
Quaeflionum publice tractatarim. GEB. — ,4X Nullae leges ex eo libro fumtae
funt. Ex Contio BR..qui praeterea obferuauit Flor. effe BB. ac fi de pluribus
libi:s ageretur. 42, Hal. InfÉtutionum. GEB. 43 ln Archet. A. B. BR.
44 Male Polit. in laudata epift. et qui eum fecuti Steph. Hal. et a Por. in Il.
ad edi&um publicum. —Adiicit tamen Hal. alias vrbicum. Praeterea abftinuit
ab alio Politiani mendo. — Habet ille et cum eo Steph. pro 'decem libris, quin-
decim. Sunt libri ad edi&um vrbicuin hi, qui ad edictum Praetoris vrbani fuüb
variis titulis infcribuntur monente Coutio. B R, - Nempe habet Hal. ad edidhum
publicum qui baberi potuerumt lib. decem, et in margine alias, vrbicum. — Ant.
Auguft. Eb. L. cap. . fcripfit: Iuflimiani tempore duodecim extabamt, quod illo
librorum indice confiat. Ad haec Gronou. Fata bominmm! percucurri ommes
Paudectas et nusquam liber vndecinus aut duodecimus aut vltra ad. edithum vr-
bicum: citatur tautum. Gaii liber primus, fecundus et tertius ad edittum Prae-

35 Hal Refpon- |

