Al. intexueris. l1ta nempe Hal. Vulg. omnes. Et recte eft enim, non a tege-
ve, fed a texere. MSS. etiam ita, nifi quod vnus Otob. habeat, vt eft Flor,
2»R. Reliqui funt: Barb. Treuif. Bynkersh. GER. 58 Ap. Hal. et, abeft.
GEDB. 59 Vulg. poffea antem. . kal. fed, omittit. BR. 60 Hal. fcribit.
Vulg. fubiungit. 8 R. 61 Vulgo rem, abeft. BR. 62 Hal. couteflaretur
et quo fieret. GEB. 63 Hal inferit etam. GEB. — 64 Vulg. poffideret. BR.
65 Hal. Nam et fj. Bafil. vt Flor. & yae.n g, G6 Hal. inferit smalo. G E B. 67a
Hal. et Vulg. decidit. Flor.etiam corre&um recidit, fed vecenter. BR. — 67b
Flor.zmunif]. GEB. ^ 68 Hal.patereris. Vulg.patiavis. BR. — 69 Hal. tenereris.
GEB. . 7O Ad haec verba: «t smibi tertio quoque die legendae glaudis facul-
tas effet, ftellulis inclufa addit Hal. in margine: baec alias defunt. — Adfünt ta-
men in Bafil. B R. 71 Bafil. 342e0c 73v vreQi vo9 2 DAipod deQáAciev, dans de -
aon laedendo cautionem. & R. . 72, Hal. inferit et. GEB. — 75 Hal, zbi, omit- .
tit, Vulg, mutat in zta. B R. 74 Ap. klal. malo, abeft. GEB. |— 75 Hal. zn-
tevimit. Vulg. iuterüni. BR. . — '76 Haec verba: Marcellus ftribit, feperiori-

J DIGESTORVM LIB. X. TIT. IV.

haberi poffit, ad exlibendum tenebitur: quifäj'dölo 96 fecit,
quo minus poffideret. Proinde et fi vinum, vel oleum, vel
«quid.aliud effuderit, vel confregerit, ad exhibendum tenebi-
tur. $. r. Glans/ex arbore tua in fundüm meum dfcidit 975,5»2e.
eam ego immiffo pecore depaíco: quaattione poffüm teneri ?
Pomponius fcribit, competere ,aftionem ad exAibendum, fi do-
lopecus immifi ^*b, vt glandamyjcomederet. Nam et fi glans ex-
taret,nec)patieris *? me tollere, ad exlibendum teneberis 9? :
quemadmodum Ífi materiam meam delatam in agrum fuum
quis auferre non pateretur. Et placet nobis Pomponii fenten-
tia, fiue glans extet, fiue confumpta fit. Sed fi,extet, etiam
interdi&cto de glande legend&, vt mihi ,tertió qtfoque, die le-
gendae/glandis facultas effet *?, vti potero, fi damni infeCti
cauero 7^. $. 2. Si quis rem ffecit ad alium Iperuenire; vide- ; 7-«
tur dolo feciffe, quo' minus poffideat: fi modo hoc dolofe fe- ! /jr£«ce,
cerit. , $. 3. Sed *? fi quis rem deteriorem exhibuerit, deque
ad ex ibendum eum teneri, Sabinus ait. Sed hoc $bi-.73 ,vti-
que;verum eft, fi dolo malo ?*,in aliud corpus res fi£ tràns- .
lata: veluti fiex i';täfpho. maffa facta fit.. Quamquam enim maf- fipho
fam exlfibeat, ad exyibendum tenebitur: nam mutata forma
prope intergmif 7* fubftantiam rei.. $:g Marcellus fcribit XP.6.
fi tibi décem nomifmata fint fub condicione legata, et mihi *?
detcém vfusfru&tus pure, deinde heres pendente condicione,
non exafta cautione, decem fruc&tuario foluerit, [ad exWfiben-14.: .
dum eum a&ione[þää&;rjïä] quafi dolo fecerit, quo niinus pos- *9):«^ 5X L3
fideret: dolus autem in eo eft, quod cautionem exigerefuper- Z 7""*:
fedit a früctuario: effectumque, |Vt) legatim; tuümvieuanefce- pedonuss eua-
ret*?, cum iam nummos vindicare non poíffi£j Ita demumí^t*ee ——
autem locum habebit ad ex]tibendum a£tio, fi condicio extite- ^ tK o

L - £ n u

—
7

rit legati. Potuifti tamen tibi profpicere ftiDpülationc a l. J du Joce m
i a i /getorie p proipicere fipulatione legato i NY
rum: et ??, fi profpexifti, non erit tibi neceffaria ad exliben-'? 't**ïl' iib

dum actio. S5i tamen ignarus legati tui, a fructuario fatis non
exegit, dicit Marcellus, ceflare ad exltibendum: fcilicet quia
nullus ** dolus eft. Succurrendum tamen legatario, in fa-
€&tum aduerfus fructuarium atione, ait. $. 5. Quantum Jau-
tem/ ?^ ad hanc a&tionem attinet, ex)ibere eft, in eadem cau-

rÁ À
*»

fa praeftare, in qua fuit, cum iudicium acciperetur: vt quis
copiam rei habens'poffit exfequi, aCtionegqüám . ?5 deftinauit,
in nullo cafu *^, quam intendit, |gefa: quamuis mon de re-
fituendo, fed deTexhibendg 35 agatur. $. 6. Proinde fi poft
litem conteftatam vfuücaptum exfibeat, non videtur exhibuiífe z
cum petitor intentionem fuam perdiderit: etideo abfolui eum.
non oportere 9?9, nifi paratus fit, repetita die, intentionem fu- J & Z
fecipere: ita vt fructus fecundum legem :ï*e?-ä)mentur. ] o
Quia tamen/caufa petitori in hac a&tione refütuitur, Sabinus * —
putauit, partum quoque reftituendum: fiue praegnàs fuerit .
mulier ?*, fiue poftea conceperit: quam fententiam éet Pom-
: ponius

Vulg. inferit eorumi. 8R, — 78 Vulgares hicfupplent: qui decem frutluario foluerit.
Hal. actione, qui detem folerit, temeri. A porta ad oram If. decem, inquit, m hátc n J norbo
Pand. Flor. fic clanfum *vt pro. deleto babeatur. . "Sed huius fupplemienti in arche- ^f L 3 $&
typo neque volam neque veftigium deprehendimus. B R. 79 Vulg. enainefce-.
ve putenus. BR, 80 Áp. Hal. et, abeft. GEB. . 81 Hal, inferit bic. GEB.
82 Ap. Hal. autem, abeft. GEn. 83 Vulg. poffit exequi actioue quod defli-
mauit. lal poffit atlionem exequi, quam deflinawit. MSS.variant. acliome, re-
tinent quinque e feptem, — Pro gzagi, fübftituunt duo 440d, Vat. L. et Bynkersh.
L Horum quinque duo exhibent: bac actiome, In folo Barb. aclionen, reperi.
Haloandrina videtur poffe recipi faluo ordine fcripturae. Sed et Florentina
. defendi poffe videtur, fi ad verbum exeqni, repetas e praecedentibus 72 zudicium,
quod acceptum proponitur, hoc eft inchoatum. — Nam exezai, eft ad finem per-
ducere. BR. In ipfis Collationibus reperio alionem habere. Cod.. S. Cruc.; at
bac actioue, eftin Otob. et'Treuif. . Cum Flor. videtur facere Barb| G E s. 84
Gothofr. in nota: : Hazl. zlla cauffa,, . Hoc pofterius etiam agnofcit Brenkman-
nus, qui addit in laudaris feptem MSS. reperiri caf4. — Hal. autem omnino habet:
?nnulle caufJa. Septem MSS. funt: Barb. Otob. Vat. L. S. Cruc. Treuif. Byn-
kersh. GE . 85 Hal. in margine: alias,.ad. exbibendum, quae !varietas ex
archetypo fubnata, vbi initio fcriptum erat: . feddeadexbibendoagatur, poftea prae-
pofitio pofterior eft expuncla. — Poffet adeo reftituendum videri: Sed de ad exe
bibendsm agatur, fcilicet aQione. BR, 86 Hal. oportet. G ER. $87 Bafil.

Tk

bus adiiciunt omnes. — Hal. ne&endi caufa habet: vt Marcellus fcribit. BR. — 77

M

x 990A4,

* ;(/(.W

T

y.u.wl)'r;?«a/(
/

NUA

M

L.x'ä;ülf';:;?i- vtilitas, inquiï;g interdum Íminoris .
JI/

t

--
Ll

FIBW
!.LM
MT
" : (Lä"(:
lh
J("*«'LW-:/NW
" Ut

T

-
A o*
——
z5

j il

ro fl
] WWH&J
(iod

-DIGESTORVM:-.LIB.. X. TIT.

,. ponius probat. $9. P.r;le!;erea vtilitates, fi quae amiffae funt
IA*'ve, *^.d*5sd8 P :d.,89 :
: , ob hoc, quod non exhibdtur ?3, vel^fàárdius quide4? exhibe-
jü E yreibut tur, ä1mandae aiudice funt. Et ideo Neratius ait, vtilita-
. tem a&toris venin&in ,zfefnmationegfl, non quanti res fit: quae
?? erit, quam res efft1?2*,
* X. PaAvrvs.libroXXVE-ad-Edictum. Sxr omTro-
».N E intra certum tempus[data, iudicium inid tempusJextractum
eft, quo fruftra exhibekur ??, vtilitas petitoris conferuetur.
A&v ;3 Quod fi per heredem non ftetit, quo minus exhibereto?j3 tem-
, ""* pore iudicii accipiendi, abfoluendu? eft heres. *
.XIL. VLPIANYS üæbi*O*E?GgF.—a&—Edæ&um. SED|ET|
fi hereditas amiífa fit ob hoc, quod feruus non exhibeatur,
* (* ; o$ C V É o Éa- * 7 OE p " .
aequiffimum eft aeftimári 'officio iudicis damnum hereditatis.
$. r. Quo autem loco exhiberi rem oporteat, vel cuius fum-

L. x m
;cm..»t)(w.cab

s RBEUEOncOME

'réüidàrn,|perducendamue eo loci, vbi actum fit.. Hafcere
L 1344 plane 'feruum, veftire, curare, poffefforem oportere ait. Ego
autem arbitror interdum etiam haec aCtorei agnofcere opo
, tere: fi forte ipfe feruus ex operis, vel artificio, fuo foIäbatLäi
tT . exhibere, nunc vero cogitur vacare. —Proindefetjfi apud offi-
x cium fuerit depofitus exhibendus, cibaria ?9([debebit adgno-
I d d $. :H
xieYi M fcere, qui exhiberi defiderauit, fi non folebat poffeffor feruum
pafcere: nam fi folebat, ficuti pafcif, ita et cibaria] poteft non
recufare. Interdum. tamen eo loci exhibeä ?* debet fuis
fümptibus: fi forte proponas *?, data opera eum m locum
/^a:wi«- abditum res contuliffe, vt aCtonijincommodior effet exhibitio:
"" mamin hunc cafum, fuis fumptibus et periculo,4debebit exhi-
bere.in eum locum, vbi agátur ??: ne ei calliditas fua profit.
$. 2. Si de pluribus rebus quis conueniatur, et litis contefta-
Iic«ääffätae tempore omnes pofiedit *?9, licet vpo&ea]quasdam defie-
' rit, quamuis fine dolo malo *, poífidere, damhnandum nifi ex-

« 4
d

hibeat eas, quas poteft. XX ÁÁ n
jut XIL PavrvsilbrolJXXVL-ad-Edi&um. D €Oo

fb a) €exhibendo, quem quis in libertatem vindicare velit, huic actio-
ek —^ ni locus effe poteft. $. 1. Et filiusfamilias ea actione tene-
. tur, fi facultatem rei exhibendde habet ?. $. 2. Sgepius ad

Nefe s oo SXfibendum agenti, fi ex eadem caufa agat, obftaturam exce-

H . L r Qu . -T
Jécbas 0K - ptionem, 1'q11az1qs ait. Nquam autemagaufam' interuenire, fi
-Cny is, qui vmdmam.h gratia egiffet, Pofc Lagcäpïiumg iudicium eam
l um n ab aliquo accepit: etideo exceptionem ei non officere. Ttem,
fi ei, qui furti aCturus, ad exhlbg ] "(älm egiffeg;iterum furtum
Cïf"ïfffmfa&um fit. Denique, fi quis ópkandi gratia ad exhnibendum
fmy; egiffetfet)poít litem conteftatam, alterius teftamento ? -wotötio
s. " data fit, adkexJflibendum agere poteft. $. 3. Si quis ex ivuis

L'uuu«f, Yneis muftum fecerit, vel ex oliuis oleum, vel ex lana * ve-

fümenta, cum. fciret haec aliena effe, vtriusque hómine ad
exhifendum actione tenebitur: quia quod ex re noftra fit, no-
ftrum effe verius eft. — $. 4. Si pott iudicium acceptum homo
anortuus fit, quamuis fine dolo malo, et culpa polfefforis, tà-

ugsLwam

5 39cóA4, ancilla. BR. — 88 Hal. exbiberetur, et mox iterum. GEB. — 89 Vulg.
quidem,ap.Hal. quid,plane abeft. B. 90 Cun&i praeter Hal, habent: sa-
ioris. Sed Bafil. firmant Flor, $ze Z77ov éc; v0U meáypavoz. PR. — 9t Ap. Hal. erit,
abeft. GEB. — 92 Hal. exbibeatur. Vulg.exbiberetur. BR. — 93 Vulg. exbiberetar.
BR. 94Hal exbibendam. GEB. 95aHal inferit autem. GE B. 95b Taur. ZN-
peudiis.GEB. . 96 Taur.ciParia,ezpaulo poftiterum. GEB. — 97 Taur. in mar-
'gine exbibere. - Mutatio eft recentior pailo. : Habent tamen omnes, excepto Bau-
doza. BR. Etiam Hal. GER. 98 Hal propouatur. GERB.
agetur. GER. 100 Hal et Vulg. poffedevit. BR. I Ap. Hal. 1«—
lo, abeft. GER., 2 Hal. babeat. GEB. 3 Gothofr. in nota: Notarbwi
vitio, huius vocis loco, teflzmouio apud aliquos legi notat Petr, Faber I. Semeft.
144. Sed quis dicet, optiones deferri teftimoniis. — Vide Bynkersh. J1I. Obf.
219. BR. abet tamen etiam Hal, teffimonio. GERB.
GEB. 5 Hal. interfuit. Gx B. 6 Hal acciperet. lnfpexi quinque MSS.
fed nihil differunt ab archetypo. BR. Barb. Otob. Treuif. S. Cruc. Bynkersh.
"GE B. 4 Hal. inferit jd. GE B. $ Vulg. inferit z70/0.. B.R« 9 Hal. in-

.| dolo ? defun&ti danda eft in heredem haec a&iog.ü locuple-

H * * 24 * . 4. ! L *
» . ptibus videamus. Et Labeo ämlg, ij exhib ![45 V.þ'l ?eägïy
! cunyg cohteítaretur, pem'ü O äïä' ä inpendis iCLOr1s
Lo o perter

99 Hal.

4 Hal aut ex lamis.

IV.

Corc-9 €7n470- Ms a.g;f
men interdum tantiidamnandus/e&, quanti aftoris interfuerit 5 Tewn A
per eum non effectum, quo minus tunc, cum jiudicitiny acci- LJ o )*

A2OI

perétur ?, homo exhiberetur. "lanto * magis, fi apparebit, 1:J4,
€o. cafu mortuum effe, qui non incidiffet, fi tum exhibitus fuif- s - t
fet. $. 5. 5i iufta ex caufa ftatim exhiberi res non poffit, iuf- .
fu iudicis caueré debebit, ife illoj die exhibiturum. $. 6. He-
res, non quáfi heres, fed fuo nomine hac a€tione vti poteft.
Item. heres poflefforis füo nomine tenetur. Ieitur non pro-
cedit quderere, an heredi et in heredem danda fit. Plane, ex

L3 1*6:*'(3,,

tior hereditas eo nomine faCta fit: veluti quod pretium rei
confebutus íit. 2«e4« ]jj

XIIL Garvs ilibro 77 .ad Edi&um . Praetoris Vrbani,
titulo de-liberali caufa, ['51' TisEÉR homo detineri ab aliquo] & mae:xil. iv
| dicatur, interdictum aduerfüs eum, qui detinere dicitur, de
exhibendo eo. poteft quis habere: nam ad exhibendum actio
in eam.rem [imutilis videtur: quia haec actio ei creditur com-
petere, cuius pecujjariter * m.iggggggc. LL ] Lg,,—; L—4 fæ(ræj:fïw" | |
XIV. PourowivsiuibroXIV.-ad-Sabinum. Sr v 1n| £. jero. eDielurm..
nummos ab vxore fibi donatos fciens fuos factos non effe, pro « ,,,5
re empta dederit, dólo malo fecit, quo minus poffideat: et ,. ^ ,. ,-
ideo ad exlüibendum a&tione tenetur. ! Ln'æ);m

XV. Iprw ílibro XVHE-ad-Sabimum- TuksAv-
nvs ^^ meus in tuo fundo eft, necjeumjpateris me effodere:
cum eum locó/non moueris, furti quidem,(aut/ *^ ad exhiben-
dum, eo nomine agere recte non poffe me, Labeo ait: quia
neque poffidéres *5 eum, neque dolo feceris, quo minus pos-
fideres: vtpóte,cum fieri poffit, vt nefcias eum *^ thefaurum
in tuo fundo effe. Non effe autem iniquum *5, iuranti mihi
non calumhiae caufa id poftulare, vel interdictum, |vel iudi-'exhzéutco»er. .
cium|] * ita dari, vt *7 fi per me non ftetif *?, quo minus " * 46 i,
damni infeCti tibi operis nomine-caueatur, ne vim facias mihi,
quo minus.eu-ngthefaumm effodiam, tollam, exportem. . Quod
fietiam *? fuüfttiuus ifté thefaurtus eft, etiam furti agl poteft.

XVI. PAvrvs hbro-X.—ad Sabinum. ^ Cvw skR- . m
vvs tenet aliquid, dominus ad exhibendum fuo nomine tene-
tur: fi autem feruus, citrajfcientiam/[dotftiniy dolo fedit, quo
minus habeat, vel furti a€tio ??, veljtedolo malo noxalis fer-
ui 1omine danda eft: ad exhibendum autem vtilis nulla con-

XVIL VrerANvS llibrojTX.|deomnibus Tribunalibus.
Srovris hominem debilitatum exhibeat, vel elufcatum, ad
exhibendum ?^* quidem abfíolui debet: exhibuit enim, et ni-
chil impedit directam a&tionem tális exhibitio: poterititamen|^*
agere actor ex lege |Alquilia de hoc daníno. L5« LHN ;

aL uXV II»I.;--:ID;E M libro-VE.-Obinionum. SorvTrowE
&hirographo inani faCto, et pignoribus liberatis, nihilo minus tes. —
creditor ??, vt inftrumenta ad eum contractum pertinentia(^ $27 z. ..
jab alio, quam |debitore ?* exMibeantur, agere poteft.

n o mguo lvt XIX.

ferit T. GER. Io Gothofr.in nota: Pecumiariter. Ytaomnes praeter Haf,
BR. qui cum Florentina habet peculiariter. G E B. II Flor. in hac lege vbi-
que legitur tbenfaurus et tbenfaurum. GEB. 12 Hal. et Vulg. et, loco azt.
B R. 13 Hal et Vulg. poffideas. BR. I4 Ap. Hal. ewm, abeft. GE 2.
15 Taur.zmiCuum. GEB. — 16 Vulg. exbibitionem. BR. — 1'7 Vulgo «t, abeft.
BR. I8 Hal. et Vulg, feterit. BR. 19 Hoc etiam, videri poteft abun-
dare tanquam mnatum e fequenti etiam. — Scripferat videlicet librarius: 4u0d fi
etiai furti agi potefl, et 1n margine fuppletum : etzam furtiuus ifle tben[auvus
efl. Codices fcripti et editi vtrobique iftam particulamïretinent, nifi quod Vul-/'r(&(?MR)
eares pofteriorem in et, conuertant. BR. — Retinet quoque Hal. Scripti funti|. ^ — —
Barb. Otob. S..Cruc. 'Treuif. Bynkersh. In Orob. eft: etae furtiuus fit ifle|
tbefaurus etiam etc. GEB. — 20 Hal. aclione, forte per errorem typorum. GEE. '*xï !
21 Hal. iníerit a&/oue. Etiam Vulg. poft quidem. BR. 22 Vulg. aatem. H
B R, 23 Gothofr, in nota Debitor. Cuiac. IX. Obf. 7. MHabent tamen et OM
Batüil. à 3aveic?ic. BR. 24 Hal. et Vulg. inferunt tam, BR. 25 Gothofr. J N F x

$

s a j at L
[ 4 606, C»n : O1ayn ,

u

* 4 £,
M t g,

&x CX '-;:ne »

Éu i "

se , od

3
LJ

eha

in nota: Creditore Cuiac. ibid. Sed Bafil hic Flor. 'coni?rmant;'xm-æ;.;ä,mæ &

*

202 DIGESTORVM - LIB. X. TIT. IV, LIB. XL TIT. L

Pv XIX. PAvrvs librofV. Epitomarum Alfeni.25. Ap
EXHIBENDVM poflunt agere omnes, quorum intereft, .Sed
educto — quidam confuluit, an poffit| efficere (hacé/actio; ?7, vt rationes
" ^eduetor .. aduerfarii fibi exlliberentur, quascexhibeni ?? ,magni/eius in-
] Lt2 tereffet ? «Refpondi£ non oportere ius ciuile calumniari, neque
- verbajcaptari ?^?: fed, qua mente gyíid diceretur, anignaduerte— |
re coLuenire ??, Nam illa ratione etiam ftudiofurn alicuius |

ficex "Ym £in

E IY g x 6v : :
'-ïï]?f(,("(,(:- l ATa ; Xf, di»

)

| . TET .
/4) DE INTERROGATIONIBVS IN IVRE FA-

CIENDIS, ET;*J:NTERROGATORIIS

J
ACTIONIBVS * /ï; |
y CA L/yISTRATVSLlibPe-NH. -Ediéti-monitorii

OTIENS heres iniure ? interrogandus eft, qua ex par-
te heres fit, quotiens aduerfus eum actio inftituitur,
et dubitat actor, qua ex parte is, cum quo agere velit,
heres fit.^*Eft autem interrogatio tunc neceffaria, cum in per-
fonam fit actio, et ita, fi certum petetur: ne dum ignoret actor,-
qua ex parte aduerfarins defun&o [héfes/ exítiterit, interdum
plus petendo aliquid, danfni fentiat. $. r. Interrogatoriis au-
.tem actionibus hodie * non vtimur: quia nemo cogitur ante
iudicium de fuo iure aliquid. refpondere:. ideoque * minus
frequentantur, et in defuetudinem/abierunt: fed ? tantummo-
do ad probationes litigatoribus fufficiunt ea, quae j3b; aduerfa
parte expreffa fuerint apud iudices, foäþ ? in hereditatibus, vel
in aliis rebus, quae in caufis vertuntur. |
Il. VrrrANvsllbro XXIE-ad-Edictum. EpbricTrvw
de interrogationibus ideo Praetor propofuit, quia fciebat dif-
L. ficile éffe & ", qui heredem, bonorumue polfefforem conuerut,
s. .. probarealiquem effe heredem, bonorumue poffefforem. — ..
LLAVM. —X )U/[[, IH.PavrvslübrolXVIL -9-ad-Edictum. QvraA ple-
P trumque difficiis probatioaditae ? hereditatis eft. —
Jui IV. VnerANVvS dibro XXlII.ad-Edictum. Vorvim
^ Praetor adfiringere eum, qui conuenitur, ex fua in iudicio re-
' 24 5 : jänüone, vt vel confitendo vel mentiendo fefeioneret: fimul
p - ff'qg,"ütmï etam poftionis *9, pro qua quisque heres extifft **, ex in-

f ójarà . terrogatione certioretur. .. $. 1. QuodaitPraetor, Q vx 1N 1 v-
Eorwe ] s /Zg ^RE INTERROGATVS BEspoigp;äärT **?; fic accipien-
| éaue. L1^* idum eft, apud Magiftratus popult Romani, vel Praefides pro-

U —^ finciarum, ve) ajios i ?ces: ips enjsireum folum locum effe,
'ï EM / vbi iuffä"*äi.gb di 'f?,*ï määc?ffïfiïgäþ äü&at: velfi domi,
n ^ *wel|*4*|j1tinere]hoc/ agat. w - 5 r 1 d cu d

e;; ;t.æäic &5 'V- E AIV waIOHI- Hd*Em&UHPPFW Q Vi IN-

vap frégou mjv voU voencSoU, quae po[fidentur ab alio quam a debitore, BR. — 26
Hal. ezvroddiv, Alfeni Diseflorum. G E g.j;, 2/7 Hal. et Baudoza boc didto. MS.
,S. Cruc. baec ediclio. Bynkersh. Lz ä&ö fine pronominck.ïää)b. et Bynkersh.
IL. edido, itidem fine boc. Barb, ét Treuif. baec acfio, vt Flor. 8&R. — 28 Vulg.
Anferit fibi. BR. 29 Hal. verba eiuws captare. G EB. 30 Ap. Hal. comue-
wire, abeft. GEB. —— 31 Hal. in margine: alias, illos aut. alios. G E B. 22,
Gothofr. in nota: Al iudicandos. Vulg. ad indicandos conícios fuos, quam me-
rito Contius laudat, cum eidem quoque oMime conueniat cum Baül, dum ver-
tunt: djeze?& ToU6 suvísoguc. Eandem Vulgatam fex aut feptem MSS. compro-
batàm inueni, quorum tamen tres ex correctione habent. iudicandos, habent
alii quatuor Ícripti. Denique in Pal. l. tota haec lex"Wefideratur. — Porro pro
confcios fuos, € tredecim codicibus tres. habent : confocios [uoy.——Otob. con[cios
feruos. Hal. omnia vt Flor. nifi quod 73 (uos, omittat. B R. MSS. "Vulgatam
comprobantia : Tl Pal. Iil. $. Cruc. Magl. Bynkersh. Et in Barb. et Vat.

&
agl. et Bynkersh. |G E B.

FZU : * : 1 Hal. De znterrogationibus in iuve faciendis et. de Interrogatorüis aclio-
r & nibus fablatis; Wulg. De Interrogatoviis ahionibus. Vltima vox ap. Hal. re-

CX /')Z&*uük b dine :D*;L'/& /;lfmms. Áctes- X . 2e é|cccen « VI.

Juesutexoddefo L T B E R Y NTE:

Y. ita factum;ad 7feicondos habent Otob. Vat. III. et IV.: confoïös fuosj habent/| e
nE | i BAR a.

do&rinae poffeidicere, fua intereffe, illos aut ä 31 hbros

fibi exhiberi: iquia, fu effent exhibiti, cum eos lägäiüät, do&tior 74 ? ol
[ n AC u

et melior futurus effet. "
. XX. VrPi1ANVSlibroll-Regularum. QvXrzsTrio-
N1Ss,hdbendae caufa ad exhibendum agitur ek delictis/feruo-
rum ad vindicandos ?^ confrios.fuos. XefAüw: 00
vt

1^o, re2 D7

N *

——— —

terrogatur, an heres, vel quota ex parte fit, vel an in pote-
ftate habeat eum, cuius nomine noxali iudicio agitur, ad del fa.
feffus ^? fuerit, incommodo adficitur *9.íe, — —
| VL VrPrANvsiibroXXIL adEdictum. ET QvrA .
hoc defünctorum intereft,|vt. habeant/ fücceffores, intereft et —^«
viuentium, ne praecipitentur; qifámdiu iufte de]ibäa"rïw $. I. m setcyjy
Interdum intemrogatus quis, an heres fit, non cogitur refpon- 4 *"f'" :
dere: vtputa fi controverfiam hereditatisab alio !7 patigtur:
* * *2 v * . .
et ita Diuus Hadrianus conftituit, ne aut negando fe ** he-
redem, praeiüdicet fibi, autgiqendo "? heredem, ijlligeturletiam
ablata fibi hereditate. A. 6 r Xb g, la. "n
VIL. Inx wjlibrotXVIIT. ad Edi&um. .Sr Qvzxs in|XVIll
lure interrogatus, an quadrupes,iquae pauperiem fecit, eius fit, — —
refponderit) tenetur ?9, Zz&re,, jf ] .
VIIL. PavrysbHibro XXIL-ad Edictum. Srovis , — .
interrogatus de feruo, qui]damnum dedit, irefpóndit; ?*, füum ] 0.52 *«:
effe feruum, tenebitur lege Aquilia, quafi dominus: et fi cum
eo aCtum fit, qui refpondit, dominus ea attione liberatur 22. v£ime
IX. VrerANvsllibro XXH. ad Edictum. Sx srwE
interrogatione quis refpondgrit fe.heredem ??, pro interro-? rj'o*'
gato habetur. $.1. Interrogatum non folum a Praetore ac- - "
cipere debemus, fed gggb aduerfario, $. 2. Sed]fi feruus in« Lnt, od
terrogetur, nulla erit interrogatio: noi magis,[quam Íi fer- L'j4 «t5«
uus interroget. $.53. Alius pro alio non debet refpondere co- $f^.
gi, an heresífit: de fe enim debetquis in judicio interrogariz — , -
hoc eft, cum ipfe conuen'gur 25, - .$--4-]|Celfus yibro-quinto LLr7*
Digeftorum-feribit, fi defenfor ?* in iudicio interrogatus, ——
. ; d E ; f ? ev Af g : ; : 't'
an is, quem defendit, heres[fgfel quota eX parte (fit, falfo re« —
fponderit, ipfe quidem defenfor aduerfario tenebitur: ipfi au- j & /.

| liberandum tempus impetrare debdt: quia, fi perperam con- ; »4...

tem, quem defendit, nullum facit praeiudicium. —Veram ita-

que ?* elfe Celüi fententiam dubium non eft. An ergo nom .
videgkur defendere, fi non refpondgrit, videnduril? LQuod)vti2-94 -^
que (er) ^* confequens erit dicere: quia non plene defendit.
$. 5. Quiinterrogatus, heredem fe refponderit, rec adiecerit,
ex qua parte, ex afie refpondifle dicendum ?? eft: niüi forte
'Fä]interroggturw, an ex dumidia parte heres üit, et refpon-
Md du derit,

kersh. T. recenter füppletum fit; bodie fublatis. Yn Pal L. praeterea defunt: ef ||
de Interrogatoriüs ahionibus. BR. Cum Flor. pef omnia faciunt Otob. Vat. L. -
i. IV. Pal, Hl. GER. 2 AÁp. Hal zn inrve, abtunt. GEs. 5 Calliitrato |
integram legem vindicare annititur Pagan. Gaudentius JJ. Iurid. Expofit. 3. GEB&-
4 Flor. quondam erat adeoque, quod etipfum ferri potuiffet. BR, — 5 Hal. et, locor
fed. GEB. . 6 Vulg. vt, locovel. BR. . 7 Hal. eis, et in Íequentibus conazeuzrent.
GEE. &Hal.Jib. VII. GER. 9 Ap. Hal. aditae,abeft. G&B. — 1o Hal. figsul vt
de portione. GEB. . Y1 Hal. exfliterit. GER. 12, Hal. et Vulg. vefpondit. GEB&: .
15 Hal.dicundi. GEB. — 14 Hal.et Vulg. inferunt zm. — Forte excidit. Habent $7/-
enim MSS. quae vidi,praeter Otob. BR, Vidit Barb. S. Cruc, Treuif. byn-
kersh. GEB. — I5 Taur. coMfeffuM. GEB. — 16 Hal. adficietur. GEB. — 17 *
Vulg. aiiquo. B R. I8 Ap. Hal. fe, abeft, GE B. 19 Hal. et Vulg. iníee ,
idutfe. BR. . 20 Vulg. refpondere tenetur. BR. — 21 Hal. refponuderit. GEB.
22, Vulg. ea vatione liberabitur. B R. 23 Vulg. addit ejje, B R. 2,4. Hal.
* Vulg. conueniatuv. BR, 25 In Vulg. eft L. Si defeufor, tefte Contio. BR.
6 Bynkersh. V. Orf. 25. mauult vtigue. GEB. . :27 Flor. deletum eft hoc
et, idque non adeo recenter. Probo tamen, quod 'laur. illud reünuerit, cum
orationi vim addere videatur. Ob iftam tamen correiiónem abeft a Nor. Vulg.

, Jf TO V^ c k? älï Flor. Abck ctiam a MSS. quae hic plura contuli nifi quod in Byn- |
DT MLC - |
C U ïu,' U. : ; : :

omnibus. BR. . 28 Hal. diceudws. GE B. | 29 Kal interrogetur. GERB. :
; ; ^ WE L $4 ]
T /'f*'? Aec ctayclie/zlwrï, Á i hm c /767;!1*' a
L

M

/luïft!m

d ,f'ïf

Ea
qui p

A.
, :
(
5
"M
j

DIGESTORVM .LLIB. XL
C ] o o fe: a
no non refpondiffe[videatur, 59 qni ad interrogatum non ,

E. Il R O - as
derit, 59, heres fum: hjc enim/magis
rogatum refpondiffe.

.f?e. 4 OEU Uf
ieum3 T putoe-ad inter-

$. 6. Illud quzeritur, an quis cogatur

^.

Laf Jize refpondere, vtrum ex teftamento heres fit, iet j Vtrum [i;w? no-
ü

a :"nflr * L » * . e
« uarzsoeant . foribus. $. 7- Denique Iulianus fcribit, eum quoque, cui eft
Liert jb h ereditas reftituta, debere in iure interrogatum refpondere, an

" H

mine ei quzefita fit hereditas, an.32, per $os,
q o p

quos füo,turi
l9x fubiectos habet, vel per eum, cui heres extitit ? Summatim

igitur Praetor cognofcere debebit, cum qugeratur 33, an quis
refpondere debeat, ,guo iure heres fit: vt, f1 valde interetfe
compererit, plenius,refponderi ?* iubeat: quae optinere de-

z W Anv * 14 . » A
bentifion; folum in heredibus, fed etiam in honorariis fuccef-

. i hereditas fi£ reftituta. $. 8. ?? Si de peculio agatur, non

ne«c ^ oportere refpondemeja' patre, vel $ domino, an in poteftate

13f
LM

"

habeat filiüm, vel feruum : quiajhoc folum qugeritur ?7?, an
peculium apud eum, cum quo agitur, eft. t
X. PaAvrvs Aibre-XLVHE 33-ad—Edi£ctum. Now
ALIENVM eft,eum, a quo darräïi infecti ftipulari velimus,
interrogare ?? in iure, an jedes eius vel locus fit, ex quo da-
num timeatur: et pro qua Pparte: vt, 'fïauneget fuum prae-
dium effe, nec ?? uæääïqn' Pgew ffä*?f : 'äLLfäüä
ftendum putaueritZqu&f; doto verfatüs, tradére caäïzäï tur.
Xl. VzPIÁNVS LE i Drg ET ^-
TE quoque *jntérdum(* ^** interrogatus refpondere debe-
bit. G. r. Si quis, cum heres non effet, interrogatus refpon-

L f fe, derit,eex parte[heredem effe ^?, fic conuenietur, atque fi ex

U/£.

L tb h onderit
36 n goona- uenietur.

ea parte heres efet: fides enim ei contrajfejhabebitur. $. 2.
Qui ex quadrante heresj vef omnino cum heres|[nón|effet, re-
fe heredem ex affe, in affeyí(ünftituta»actione con-
$. 3.Eai cum effet quis ex femiffe heres, dixerit fe

dfÁen) fu. €X quadrante, mendacit; hanc pfenam feret, quod in folidum

L

Lt O.

ler

fj

'RESPONDISfE,g)&erjores

lex parte fe baeredem, và effe omiffo. Gx B.

'Hal. et Vulg. adfeuerabat. B R.
BR.

conuenitur|^? : non enim debuit mentiri, dum fe minoris por- -

tionis lieredem adfeuerat ^^. Interdum tamen iufta ratione
oteft opä?ffäffi effe ^* heredem ex minore parte. Quid enim,
fi nefcitMibi/ partem adcreuiffe, vel ex incerta parte fuit infti-
tutus? cur ei refponfum nocedt? $. 4. Qui tacuit quoque ^?
apud Praetorem, injéajcaufa eft, vt inftituta aCtione in foli-
dum conueniatur, ^* quafi negauit *? fe heredem effe *?:
nam qui omnino non refpondit ??, contumax eft: contuma-
cije autem pgenam hanc ferre debet, vt in folidum conuenia-
tur, quemadmodum fi negaffet: quia Praetorem conténdnere
vidctur. $. 5. Quod autem ait Praetor, OMNINO NON
osslic exceperunt ??, vt omni-

MU E frr : $mae — ——
CO : , Ls
30 Flor. olim erat refponderet, de qua mutatione vehementer dubito. BR. — 31
Ap. Hal. eum, abeft. GE g. 32, Hal. inferit vero. GEB. 33 Hal quae-
vetur. Vulg. quaeritur. BR. 34 Hal.et Vulg. vefpondere. BR. — 35 Hal.
praefigit Et. GER. 36 Vulg. inferit &. BR. 37 Hal qnuaeratur, et in
fine fit. GEB. 58 Hal. bt. XLVII. GER. 39 Vulg. interrogari. BR.
40 Nor. hic pro zec, habet »e. Omnes: cazeat, collocant poft damni infech.

Omnes duo pun&a ponunt ante: aut cedere, — Denique pergunt omnes : ant fi ve- .

fiflendum putauerit. Ego e Flor. hunc fenfum elicio : vt fi neget fuum prae-
dium effe, nec caucat damni infe&i, aut cedere fe debere putauerit, aut reíiften-
dum fibi effe, atque adeo folum tergiuerfari et moras ne&tere, ficque aduerfarium
eludere voluerit, vt eo cafu quafi dolo h. e, dolofe verfatus praedium tradere
compellatur. BR. — Flor. habent Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB.
41 Vulg. Norica, omnes: de aetate quogue interrogatus, interdum ve[pondere de-
bebit. Et fane poteft in Flor. adeffe error, cum 43. iuterdum, vt afterifci indi-
cant, fit a manu fupplente. In Otob. z2 znterdum, plane non habetur. R.
Habent tamen Barb. $. Cruc. Bynkersh. in loco, vbi eft Flor. GER. — 42 Hal.
43 Hal. conaenietur. GEB. — 44
43 Hal. loco effe, habet fe. Vulg. fe effe.
46 Ap. Hal. et Vulg. q404ue, abeft. BR. — 47 Hal. praefigit quia.
48 Ita Taur. uegauit, fed Flor. eft aperte uegauerit. Et ita Vulg. et
Hal. vt Taur. GEE. 49 Ap. Hal. effe, abeft. G E B.
51 Hal. inferit ozmzes. GEB. —52 Hal et Vulg.

GE R.
H. a Porta in II. B R.
50 Hal. refbondet. GER.
acceperunt. BR. 53 Hal. praefigit et. GER.
Z«oc, id eft, ad verbum. — Hal, in Graecis vertit: ad dicfum, et addit: ast po-
tius, ( vt oflendunt vevba z'm-*z'sconfulti)- ad interrogatum. — Vnde et prouer[aiqm:
buXtv crgie Vmoc, de inepte vefpondentibus. — Neque enim fonat, mibil ad ver[um,
vt quidam veddant. Nempe ii, quos Gothofr. hic eft fecutus. Neque enim du-

54 Gothofr. in nota: z2

jX VN C 203

refpondit, [id eft, mpóc ?* Zrocgj $. 6. SY interrogatu$ quis,
an ex affe heres effet, refþd'hcï'erig&e:( arte 55: fi ex dimidia
effet, nihil ei nocere jrefponfumj * quae fi m
$. 7. Nihil intereft, neget quis, an taceat interrogatïs; an ob-
fcure refpondeat, vt incertum dïæï*;ää interrogatorem. $. g.
Ex caufa fuccurri ei, qui interrogatus refpondit, non' dubita-
mus: nam etíi quis interrogatus, an patri heres effet, refpon-
derit]595, jmox probato)?* tefítamento, inuentus fit exhereda-
tus, gequiffimum eft fuccurri ei. Etita Celfus fcribit. "[Hic 58
quidem et alia ratione ??, guod ea, quae poftea emergunt,
auxilio indigent. Quid enim, fi occultde tabulde, et remotze,
poftea prolatae funt? cur noceat ei,,qui id|refponderit 59,
quod in praefentiarum videbatur? Idem dico et fi, quij|9* he-
redem fe refponderit, 9? mox falfum, velinofficiofum, velir-
ritum teftamentum ?? fuerit pronuntiatum: non enim im-
probe ref'poncïit, fed fcriptura duCtus. $. 9. Qui interroga-
tus[refponderit, fic ten&ur, quafi ex contrattu 9^ obligatus,
pro quo puifabitur *?, dum ab adueríario interrogatur 95.
Sed e& ?? fi a Praetore fuerit interrogatus, nihil facit Prae-

E.

fi
toris auctoritas: fed ipfius refponfum, fiue méndacinm. $. ro.
Qui iufto errore[duétus negauerit fe heredem, venia dignus
eft. $. rr. Sed et fi quis fine dolo malo, culpa tamen re-
fponderit ?5, dicendum erit, abfolui euin debere: nifi culpa
dolo proxima fit. $. r2. Celfus 934 fcribit, licere;refponfi *?

penitere, fi nulla captio ex eius pgenitentia "* fit a&oris 7?.

Quod veriffimum mihi videtur: maxime fi quis poftea plenius
inftruétus quid faciat, inftrumentis, vel epiftülis amicorum iu-
ris füi edgCtus *9. rcwrez. 6 0
XIl. PAvrvsilbro/XVII, ad Editum. Sr rrLrvs,
qui abfinuit fe paterna hereditate, in iure interrogatus re-
fpogleräääre fä"f tenebitur: nam ita refponden-
do;; jfo" e g éWide r.Mutem filius, qui fe ab-
ftinuit, interrogatus tacuerit, fuccurrendum eft ei: quia hunc,
qui abftinuit, Praetor non habet heredisloco. $. r. Exceptio-
nibus, quae inftitutis in iudicio contra reos actionibus oppo-
nuntur, etiam is vti poteft, qui]ex fua refponfione conueni-
tur: veluti pacti conuenti, rei iudicatae, et ceteris.
— XIII. IngMUibro Il ad Plantium. CowxrFEessroNr-
svs falfis refpondentes, ita obligantur, fi eius nomine, de
quo quis interrogatus fit *?, cum aliquo fit aCtio x.quia quae
cum alio aCtio ellet, fi dominus effet, in nofmet *5 confes-
Éem: p &—: . Íione
bito, 72 verfum, in boc Haloandri loco vitiofe legi pro verósm, culpa typothe-
tae. GEB, 55 Hal refpondevit: fe ex parte baeredem: fi ex dimidia etc.
Vulg. vefponderit: fe ex parte baeredem effe. BR. 56 Libri Vulg. et H. a

Porta in vtraque : refpouderit fe baeredem effe. — Vat. I. Otob:ret Bynkersh. fine
gloff. nihil horum agnofcunt." In $. Cruc. fupra vefponderit, fcriptum reperi z

[cil. fe baeredem. — Inde tandem Barb. et Bynkersh. 1. refpondit fe baeredem effe.|
Ipfe fola prope geminatione reftituo: a* patré beres effet, e(fe refponderit. BR.|.
Sed et/hoc eft Florentiae. Taur.'

57 Gothofr. in nota: Ita Flor. alias prolato.
enim in margine: prolato, quamuis haec mutatio non fit valde antiqua, proba-
bilis tamen, cum et Graeci habeant: &àe yàg éAévSavev 9 Quu34x«. BR, — Habet
etiam Hal. prolato, G B. 58 Vulg. Jd. BR. 59 Vulg. Zgit contingit.
BR. . Ó60 Hal i refpoudit. GER. : J AI

( 61 Gotbhofr. in nota:/Al. quis. . lta
. Hal. et ita videtur legendum, neque aliter MSS. 5R. Batb. Otof;. Vat. I.

Bynkersh. Immo in $. Cruc. ita factum. GER. 62|Hal. et Vulg. praefi-
gunt et. BR. 63 Bafil. évgs35 erAus) j üxugoc, 9) Qià vT3e x«] Aurüe uéuipsuc
&xuguS7, inuemiatur falfum teflameutum vel zrritum, vel pev quevelam. adaerfus
ilud irritum fiat. BR. 64 Hal. inferit eus. GEB. — , 65 Hal. et Vulg. pzl-
fabatur. BR. 66 Hal. et H. a Porta znterrogetur. BR. 67 Ap. Hal. et
Vulg. et, abeft. 2 R. 68 Hal. refpoudit. GER. 69 Hal. inferit ;taque.
GEB. . 7Oo Hal et Vulg. rofpondenti, Euam Bafill Z£es và &wexQwawéve
ueruuéAec9ui — Nihil tamen mutandum, BR. 71 Hal. praefentia. Sed iam
Ruffardo error librariorum vifus. BR. 72 Hal. aori. GEB. 75 Flor.,
fuit olim edichzs, quod recentius paulo in edocfus, mutatum. — Hal. de zwre fuo
edoclus, re&e tamen noftro iudicio Taur. MSS. fruftra confulyi. BR/Í Habent
