tum fecerit, ita praeftari debebit, vt ob hoc delictum iquafiy li-

tis,deftimatio a legatario fufferatur *^9 heredi.
LXXI. Vrrrawvs libro LI. ade4odiétmm. S1 po-
Mvs alicui ün;!pliciter fitlegata, neque adiectum ^?, quae do-

mus ??: cogefitur herþles, quam vellet ?^*, domum ex his,
quas teftatord&ebebas, legatario dare, quod fi nullas aedes re-
liquerit: magis deriforium eft quam vtile legatum. $. r. De
euictione an cauere debeat is, qui feruum praeftat ex caufa Te-
gati, videamus, et regulariter dicendum,eft, quofiens fine iu-
dicio praeftita res legata euincitur, poíle eam ex teftamento

^
14 :

-fj :

La tzibw, ;

peti : ,ceterum fi iudicio petita eft, officio iudicis cautio necef-, /spro ter-

faria eft, vt fit ex ftipulatu a€tio.. $. 2. In pecunia legata . -Z4^

confitenti heredi modicum tempus ad folutionem dandum eft :

tempus ex bono et aequo Praetorem obferuare oportebit. 3.

res legata fit, negetque dominum eam vendere, vel immenfum
pretium eius rei petereadfirmet: autfi feruum hereditarium ne-
get fe debere praeftare, forte pat;em fuum, vel matrem, vel fra-
tres naturales: aequiffimum eft enim, concedi ei ex hac caufa ??

aefti-
parenthefi includit, additque in marginez alias defunt. Defunt omnino Elor. vt
et illa fequentia: $i fundus, qui legatus eff, quae ideo 'Taur. parenthefi inclufit,
omnes tamen agnoícunt. RR. Etiam Hal. non equidem Magl. bene tamen Pal.
I li. HT. Vat. Barb. Otob. Bynkersh. qui vltimus etiam illa: zudotatam mon
effe habet. GEs. 41 Hal. inferit fe. GER. 42 Hal. effet. GEB. . 43
Taur. tVi. GER. 44 Hal. fecerat. GE . 45 Hal. et Vulg. débet. BR.
46 Hal. mandatu. 47 Hal quia et ipfi, loco: qui ommes. GEB. 48
Vide Duker. ad Opwfz. de Latim. Vet. ICt, p. 359. BR. 49 Hal.
addit fit. GEs. 50 Vulg. addit: cwwr de certa domo teflatov feferit,
"0n tamenm apparet, dé qua. BR. 51 Puta: legatarius, heredes enim co-

geutur. BYNK. — Sed et fi de voluntate heredum fermo effet, legideberet : quam
velleut. . Et in eum modum habet Hal. cogentur baeredes, quam domwn «volent,
53 Hal. concedi ex bac eum canffa.
; G ERB.

ex bi. GEBR. — 52 Hal. vrgendgs. GER.

$ET

A. " N ; ( ,
nec vrggendum ?? ad fufcipiend ; : -Qt M ao2 qucdo
n S p um iudicium sf quod quidem olïmiuhwm
: . : . : est daciz
Qui confitetur fe quidem debere, iuftam.autem caufam adfert, '«it, j s

cur vtique praeftare non poffit, audiendus eft: vtputa fi aliena «s5*

Ll-a ;

T.
]
^

(. d
" w )

DIGESTORVM LIB. XXX.

aeftimationem officio iudicis praeftare. $. 4. Cum 5*^ alicui
poculum legatum effet, velletque 5* heres aeftimationem
praeftare, quia iniquum effe aiebat ?9, id feparari a fe: non
,. ,, Ampetraujt ?* id a Praetore, alia enim cofidicio éft hominum,
| L4 onié*/alia ceterarum rerum : in /hominibus enim benigna ratione 55
13 receptum efít, quod füpra probauimus ??. $. 5. Si fundus
municipum vectigalis ipfis municipibus fit legatus, an lega-
tum confiftat, petique poffit, videamus? Et Iulianus libro;tri-
: genfimó octauy *? Digeftorum fcribit, quamuis fundus ve-
d Cigalis municipum fit, af£amen, quia aliquod ius in eo is,

h, qui !egauit, habet, valere $* legatum. .$—6:- Sed etífi non
j municipibus, fed alii fundum vectigalem legauerit, non vide-

ri proprietatem rei legatam, fed idius, quod 1n vectigalibus 9?
fundis habemus. .
! aem- — Si

QVIS legïueri; fundum Cornelianum, exceptis vineis, quae
mortis eius tempore erunt: fi nullae vineae erunt, legato ni-
hil decedit 5?. ^ * ho c'Lege a« ..
». LXXIILiGArv s; libro IIT.-de-degatis-ad-Edi
J."wrï;.,,*te&si S1 uknEs iuffus fit facere, vt Lucius

- '

)
céntum,habea:,

J ego habeam .cefitum, nifi mihi dederit.
inde licere capere atque ciuitatibus,

ftri fignificatur. |

$. r. Vicis legata per-
rgggript'o Imperatoris no-

LXXIV. Vrrriamvs libro IV.-Difputationume- Lr-
cET lmperator nofter cum patre refcripferit ?^, videri|vo-
luntat&/teftatoris repetita/a fübftituto, quae ab inftituto fue-
rayt relicta: tamen hoc ita erit accipiendum, fi non fuit eui-
dens diuerfa voluntas, quae ex multis colligetur, an quis ab
herede legatum vel fideicommiffum relictum noluerit a fubfti-
tuto deberi $?.
ftituto ei fideicommiffario vellegatario, quam ab inftituto non
, reliquerat ?* ? Vel quid fi certa caufa fuit, cur ab inftituto
24« .f[dpelingüerat 5*, quae ,;fyggbfa uto)céfíaret2 Vel quid, fi fub-
Lal ol ftituit ex parte fideicommiffarium, cui ab inftituto reliquerat
fideicommiffum? In obfcura igitur voluntate locum habere re-
fcriptum, dicendum eft. k |
| LXXV. Ipn&w libro V.Difputationumes S1 src lega-

tum vel fideicommiffum fit relictum, sr ,AESTIMAVERIT ?
; HERES, SI COMPROBAVERIT /?, sy IVSTVM PVTA-
| vERIT: et legatum et fideicommiffum debebitur: quoniam
| quafi viro potius bono ei commiffum eft, non in meram volun-
) | tatem heredis collatum. | $. r. Simihi, quod Titius debet, fue-
gt rit legatum, neque Titius debeat: (ciendum eft, nullum effe
d legatum, et quidem, fi quantitas non fit adiecta, euidenti ra-
gt* tum, nam et fi quád "* ego Titio debeo, ei legauero, quanti-
tate non adiecta, conftat nullum effe legatum: iQum fi decem,
quae Titio debeo *?, legauero, nec quicquam "Titio debeam,
falfa demonttratio non peremit *? legatum, vt in legáto do-
tis Iulianus refpondit. .$—2« Quod fi addiderit, pkckw,
QVAÉ MIHI TirTiVvS DEBET, LEGO: fine dubio nihil
erit in legato: nam inter falfam demonftrationem et falfam

! il/we"

[ dX

, GEB. $4 Hal. inferit: vero. GEB. 55 Kal. efl, velitque. GEB. 56
Hal. aiat. GE B. 57 Hal zmpetrabit. GES. — 58 Dafl. QiAzyáSus. BR.
59 Taur. probaDimus. GE B. — 6O Hal. tricefimo tertzio. Vulg. XXIX.BR. — 6I
j 'Taur. Balere. GE B. — 62 Taur. Bechigalibus. GE B. — 63 Hal. decedet. — 64 Hal.
vefcripfit. — 65 Hal.ifta omnia: am quis ab berede deberi, parenthefi
( includit, et in margine addit: baec alias defumt. GER. —— 66 Hal. reliquit. GEB.
j . 67 Hal. reliquerat. GEB. 68 Hal. relinqueret. GEB.-
" exiflimauerit. BR. 7o Taur. COMPROBAPERIT. GEB. 71 Hal. et
omnes, etiam MSS. quod, ni(i quod Pal. V. vtrumque feruauerit: fi quid quod
ego. BR. Reliqua funt: Pal. L. IIl Barb. Otob. vt et Pal. IL. et Bynkersh. qui
: : duo habent: fiego, quod Ticio. GEB. 72, Hal. debeam. 73 Taur. fÍcri-
| , bere debebat: perEmit. BR. Hal. perimat. GER. 74 Hal. exegiffet. GE B.
: 25 Hal. debeatüir. GE B. 76 Hal. et Vulg. fcribit. BR. 77 Yaur. arVi-
' - tria. GER. — 78 Hal. Si pecumia apud . aliquem . depofita, eius fidei. commiffum

[ ssnzs Nl

| cogendus eft heres cetitum dare : quia nemo facere potelt, vt

Quid enim, jfi aliam/rem relifquit ?^ a fub--

tione nihiljdebebitur: quia non apparet quantum fuerit lega-

69 Hal. et Vulg. .

E

condicionem, fiue caufam, multum intereft:] proinde, et fi Ti-
tio decem, quae mihi Seius debet, legauero, nullum erit le-
gatum: effe enim debitor debet: nam et fi viuus exegiffem **,
exftingueretur legatum, et, fi debitor maneret, actiones ad-
uerfuüs eum heres meus dumtaxat praeftare cogeretur. $. 3.
$i quis ita ftipulatus, STIcCHvM, AVT DECEM, VTRVM
EGO VELIM, legauerit quod ei debeBatur ?5: tenebitur he-
res eius, vt praeftet legatario aCtionem, eleCtionem habituro,
vtrum Stichum, an,.decem, perfequi malit. $. 4. Proinde fi
Stichum legauerit, cum ille ei Stichum, aut ,decemy debéret,
incerti actio legatario aduerfus heredem competit, vt fcripfit **
Iuligsus libro t;iggüM&g;Lg Digeftorum: per quam actio-
nem compellat heredem experiri: et fi Stichum confecutus
fuerit, praeftabit ei: fi décem,, nihil confequätur, fecundum -
quod etit in arbitrio ** debitoris, an fit legatarius is, cui Sti-
chus legatus eft. . 2 Bu o 517
LXXVLIvrrAwvslibro xmgji//.

)X Jï.a'lþrn Qu , n

46 PA
Q'éCec ,
*

: X X .Qvonp
fi quis Stichum aut Pamphilum ftipulatus, Sempronio Stichum
legaffet, Maeuio Pamphilum: oneratus heres intellegitur, vt -

necefle habcat alteri aCtionem fuam, alteri aeftimationem Sti-

2
4
, d
.

chi aut Pamphili dare. U AUE
. LXXVII. VrrriaAwvs libro V. *Bifpgutationume S1r-
PECVNIA fuit depofita apud aliquem, ,eiusque; fideicommif- 4 5*
füm/73j vt eam pecuniam praeftet, fideicommiffutn ex refcri- & . 3 X o
pto Diui Pii debebitur: quafi videftur heres rogatus remitte- J/2e6e6«£ ,
re id debitori "*?, nam Ífi conueniatur debitor ab herede, doli
exceptione vti poteft: quae res vtile fideicommiffum facit.
Quod cum ita fe habet 9?, ab omni debitore fideicommiffum
relinqui potelít.] ' d [ |
LXXVIIL Inex libro VIIL;Difpntati Fipxr-
COMMISSVM, quod a legatario relinquitur, ita demum ab
eo debetur, fi ad legatarium legatum peruenetit. $.
22 o LXXIX, IvriKpvs liboo V.jDBigeflorum!97. Sr
Qvis teftamento 4we- *^, Titio et Seio dari iufferit,
nullit háéc verba recipiunt ambiguitatem: vt dena dixitle vi- 4 |
deatur, qui Ld,g'äe,m, dixit. .Lj"a/(,iä'f,, 4 XXX Misc)) / [ Sueei m A agem $42 $. ia 47
LXXXJ/A P v D/ ÍIvu.iAN VM libro XX Xl "Bigefto- $6 i i m gua
-rum-Marcellus notat. ^ Ts, "ovi fola ttigimnta reli&querat 53,
Titio triginta, legauit, Seio viginti, Maeuio décem: Maffu-
rius ** Sabinus probat, Titium qy,;gd&:iïm, Seium gpjäg':m,
Maeuium quihque confecuturos:,ita tameny vt ex his pro ra-
ta portionis Falcidiae fatisfiat.
| Jeltm, LXXXI. IvurKyvs libro XXXIL D SI
FvNDvM. füb condicione legatum heres pendente condicione — ,.
fub alia condicione alii legaffet, et poft exiftentem condicio-?;ä;ägæ,ï**a'äkï-

L-4 OQ€4

E J eletan C &
.;Q'dr:uw, va. 4 n m Ti aL^ ?
j P
UE AL .f—)!:,';!;tæ(u Zangaa
-mu'tm «.:cZïv J &i )-: »;nd.
laM Faj ye volautyel-
4 0.0"' a $, WE Mu A-;;-zuïc;t "

G;T- äaï"äf:

à e«
L (:u .m.w.,;;,z-»f

UX X Xl .5 :

1

nem, quae priore teftamento praepofita ?? fuiffet, tunc ea —— ——
condicio, fub qua heres legauerat, exítüitiffet: dominium a
priore legatario non difcedit $9. $. 1r. Si feruo communi
res legata fuiffet, poteft alter dominus agnofcere legatum, al-
ter repellere: nam in hanc caufam ?? feruus communis quafi
duo ferui funt. $. 2. Srxcuvw SEMPRONIO DO, LE-

GO. Si SEMPRONIVS STICHVM INTRA ANNVM
NON MANYMISERIT, EVNDEM STicHvM Tairio
: | | TP váacau
ÉO u^ CIYOr €
fuerit. GEP. — 79 Taur. deVztori. GER. 8o Hal. babeat. | 81 Hal. IV- — ó

LIANV'S lib. XXXII. digeftorum, iun&is huic legi duabus fequentibus ean- //^^7 7 ?Kx,l l. ^. -
dem infcriptionem habentibus. Sed et in MSS. hae duae leges 79 et 80 con« o la a, m
funduntur, et Vat. quidem pro: Apud Iuliauum, habet; Amwplius Iul. Coniun- ,. ,z]', A vl nenxe -
&ioni huic non folum forma infcriptionis infolentior, fed et hoc inprimis pa-
trocinatur, quod nonnifi 72 Julianum in Pand. minio fcriptum fuit, poftea de-
mum atramento praepofitum eft: apaud, cum tamen in L. 3 6. de Legat. 3. ZApud
Scaeuolam, vtrumque minio fcriptum fit. — Aliter fe res habet cum tertia lege,
quam Hal. iunxit, improbante etiam Auguftino J/L. Emend. :. BR. MSS.
quae leges confundunt, reperi: Pal. L IL. IIl Otob. Magl Videtur ta-
men Flor. fequi Bynkersh. GER. 82 Ap. Hal et Vulg. fwo, abeft,
fed et Flor. antique eft vncis inclufum, et poft infuper expunctum. BR. 83
Hal. reliquerat. GEB. 84 Hal. AMafarius. GERB. $5 Hal. et Vulg.
propofita. B R. $6 Hal. difcedet. $7 Hal et Vulg. im bac cauffa. B.

V. cc Z*V( 4

88

P PTR

L1A.

A

"

í À d
j J ejt l& uneéuas,

* ';ma/
/

ET 275

4 1 1
JQorvm.

$14

n0o, LEGO. Quaefitum eft, quidiuris effet ? Refpondi; Sem-
pronium interim totum habiturum: et, fi quidem intra annum
manumififfet, liberum éüm effecturum, fin autem 9? hoc non
feciffet, totum ad '"Titiufn pertinere. $. 3. Qui fundum ex-

cepto aedificio legat, appellatione aedificii aut. fuperficiem fi-

gnificat, aut folum quoque, cui aedificium fuperpofitum.e&:
fi de folii $? füperficie exceperit, nihilo minus iure legati to-
tus fundus vindicabitur: fed exceptione doli maligg ofita ??,
confequetur heres id ?*, vt fibi habitare in villa liceat: in quo
inerit, vt iter quoque et actum in ea habeat. 9l vero fglum
quoque exceptum fuerit, fundus, excepta villa, vindicari de-
bebit: et feruitus ipfo iure villae debebitur, non jfecus ac fi
duorum fundorum dominus alterum legauerit, ita vt alteri
feruiret: fed inclinandum eft, teftatorem etiam de folo cogi-
taffe, fine quo aedificium ftare non poteft. $. 4. Silibertus
patronum exjfeptunce/heredem fcripferit, alios ex ceteris, et
ita legauerit, QvrsQvts MIHI ALIVS EX SVPRASCRI-

^ PTIS CVM PATRONO MEO HERES ERIT, 97;.£s-ER-

VOS ILLVM ET ILLVM T1TIOJLEGO, QVOS ,AESTI-
MO SINGVLOS VICENIS AVREIS: intellegendum erit
a ;coherede patroni dumtaxat legatum datum, et ideo Titium
non amplius quincuncefá ?? in feruis vindicare poffe: adie-

&io autem illa, Qvos jA&KSTIMO SINGVLOS VICENIS

AVREIS, non mutat legati condicionem, fi legis Falcidiae
rationem habere oporteat: nihilo minus enim verum pretium
feruorum in aeftimationem deducetur. $. 5. TriTrro rvsm-
DVM DO,,LEGO, SI HEREDI MEO DECEM DEDE-
RIT: fidecenvy heres Titio debuiffet, et ea Titius accepta ei
feciffet, fundum vindicare poteft. $. 6. Si Titius, cui Stichus
legatus fuerat, antequam fciret ad fe legatum pertinere, de-
cefferit, et eundem Seio legauerit, et heres Titii legatum non
repudiauerit: Stichum Seius vindicabit ?*. $. 7. Si paterfa-
milias, ab impubere filio, Titio fundüm legauerit, et a fub-
ftituto eundem eidem Titio, et pupillus patri heres exftitérit:
fiue vindicauerit Titius legatum, fiue repudiauerit, quamuis
filius impubes decefferit, «e fubftituto vindicare non poterit,
hoc enim quod rurfu&;a fubftituto legatur, perinde haben-
dum eft, ac fi repetita-legata effent ??. ^ Quare, ;et fi pure a
filio, fub condicione a fubftituto legatum fuerit, perinde omnia
feruabuntur, ac fi tantum a filio legatumt fuiffet: contra au-
tem, fi a filio fub eondicione, a fubftituto pure legatum fue-
rit, et pupillus pendente condicione decefferit, ex fubftitutio-
ne fola legatum valebit. $. 8. His verbis, Lvcxo EkT'Ti-
TIO, EORVMVE CVI FVNDVM DO, LEGO, vtiliter le-
gatur: etíivtrique vixerint ?9, vtrique: Ífi alter, alteri * to-
tum * debebitur. $. g. Cum ftatuliber füb condicione lega-
tus eft, et, pendente condicione legati, condicio ftatutae li-
bertatis deficit: legatum vtile fit: nam ficut ftatuta libertas
tunc ?7 perémit ?5 legatum, cum vires accipit, ita legatum
quoque non ante penémi poteít, quam dies cefferit éius ??.
$. 10. À filfo impubere legatus, et a fubftituto liber effe iuf-
fus, fi quidem pupillus ad pubertatem peruenerit, ab eo, cui
legatus fuerat *??, vindicabitur *: mortuo jVéro/ pupillo, li-
bertas competit ?^. Longe magis hoc feruari conueniet, fi

Adem feruus füb condicioneab impubere legatus fuerit, et pen-

dente cóndicione fililis intra pubertatem
LXXXII. IpEM dibro—XXXHE— fezum — Now
QvocvMQvE ? modo fi ^ legatarii res facta fuerit, die ce-

decefferit.

L u^

$8Hal.fjautem. — 89Gothofr. innota: Al. fola. Nempe ipfe Taur. itain margine,
quod placuit omnibus. BR. Etiam Hal. GER.. 9c Vulg.oppofita. BR. — 9t Ap.
Hal.;d,abeft. GEB. — 92 Hal. praefigit: ab ec. GEB — 93 Hal. et Vulg. quin-
cunce. BR. 94 Taur, vindicaVit. GEB. — 93 Hal. repetitum legatum effet.
GEB. 96 Hal. et Vulg. vterque vixerit. BR. 97 Vulg.. twm demum. B.
98 Hal. perimit. 'Taur. erat fcribere: perEmit. GEB. — 99 Flor. ita eft. trans-
pofitum: 4uam. dies eius cefferit, et ita omnes. BR, Etiam Hal. GEE. — 1cO
Vulg. fuerit. BR. I Taur. vindicoVitw, GEB. — 2 Halcompetet. — 5Flor.

DIGESTORVM LIB. XXX. .

fierim, et ea, antequam euinceretur, mihi legata fit ?, deinde

dente, obligatio legati exftinguitur: fed ita, fi eo modo fuerit
eius, quo auelli non poffit. Ponamus rem, quae mihi püre
legata fit, accipere me per traditionem die legati cedente, ab |
eo herede, a quo eadem fuüb condicione alii legata, fuerit: nem- |
peagam ex teftamento: quia is ftatus eft eius, vt exiftente
condicione difceffurum fit a me dominium, , nam et fi ex fci-
pulatione mihi Stichus debeatur, etlis, ;cüm, füb condicione
alii legatus effet, faCctus fuerit meus ex caufa lucratiua, nihilo
minus exfiftente condicione, ex ftipulatu agere potero. $. r.
Si ex bonis eius, qui Reipublicae caufa aberat, rem v(u adqui-

poftea euincatur: recte ex teftamento petam, eam mihi dari
oportere. &. 2. Fundus ? mihi legatus eft: proprietatem
eius fundi redemi, detracto vfufruCtu: poftea venditor capi-
te minutus eft, et vfusfruCtus ad me pertinere coepit: fi ex
teftamento egero, iudex tanti litemjaeflimare debebit, quan-, 12* t,
tum mihi aberit. $. 3. Marcellus: idem erit, et fi partem re-
demero, pars mihi legata eft, aut donata " : partem enim dum-

taxat petere debeo. .$.—4. Iuliffus : quod fi legatum rüihi eft — —
quod ex Pamphila natum erit, * ego Pamphilam mercatus -
fum, et ea apud me peperit: non poffum videri partum ex
caufa lucratiua habere: quia matrem eius mercatus fum: ar- . lol ^l re
2v5 f- ACy* 7: 7 j « 4 0447 Du 2
cumentum fei éft,j quod eulffto eo áCtio ex empto competit. Pt
$. 5. Qui Gaium et Lucium eiusdem pecuniae reos habebat, :
fi ita legauerit, Qvop wmiHi Gaivs DEBET, ID HE-
RESMEVSOEMPRONIO DAMNAS ESTO DARE: QVOD
MIHI LvCIVS DEBET, ID HERES MEVS MaEevrio
DAMNAS ESTO DARE: eam condicionem heredis fui ?
29£32t£ï-9 .vt is neceffe habeat alteri aCtiones fuas, alteri litis
aeftimationem praeftare. Si tamen viuus teftator Gaio acce-
ptum fecit, neceffe eft, vt Sempronii et Maeuii legatum inu-
tilefit. $.. 6. Cum mihi Stichus aut Pamphilus legati fuif-
fent duorum teftamentis, et Stichum ex altero !9 teftamento
confecutus . fuiffem , ex altero Pamphilum petere poffüum:
quia et fi vno teftamento Stichus aut Pamphilus legati fuif-
fent, et Stichus ex caufa lucratiua meus faétüs füiffet, nihilo |
minus Pamphilum petere poffem. - : , : - *b i
LXXXIII. MARcC ; v s libee-XUT. Dteeftornm b
TIVS Stichi partem tibi légauit, eiusdem Stichi
ius tibi legauit: ex vtriusque teftamento confequeris, /
LXXXIV. IvrriÉKyvs libro XXXIIL—BDigef

Hvrivswopz legatum, Sz 'TiT1vs HEREDI MEO CA
ceteycucnm

partem Se- fiasurie Ti a. |

m uX To. 64 ..

LOX UTL

VERIT, CENT VM MAæEcV(IO SE DATVRVM, ET HÉ- - Z

RES MEVS Tririo cENTVM Daro, vtile legatum **
eft: quemadmodum quod alicui legatum, ex 7? caufa fidei-
commiffi reftituatur. $. r. Eadem ratione hoc quoque lega-
tum vtile fit *?: sx Tairivs HEREDI MEO CAVERIT,
SE IN MVNICIPIO EX CENTVM AVREIS OPVS FA-
CTVRVM, TVM.^" EI CENTVM AVREOS HERES
MEVS DARE DAMNAS ESTO. $. 2. Si Sempronius Ti-

tium heredem inftituerit, et abjeo/poft biennium fundum da- L15no,
ri *5 iufferit Maeuio, E itius deinde ab herede fuo egndem F Joerent

fundum Maeuio]praefenti die'legauerit, et Ma&uius pretium
fütidi ab herede Titii acceperit: fi ex teftamento Sempronii
fundum petere velit, exceptione repelli poterit, fi pretio fun-
di contentus non erit. $. 3. Si cui homo legatus fuiffet, fet

. perlegatarium ftetiffet, quo tinus Stichum, ,cuny heres tra- : 17«6»»[,

dere volebat, acciperet:, mortuo Sticho, exceptio doli mali
: | | d | heredi ;
erat fcriptum: 2t2::5 quoque 1n0do, confufo manifefte z mom, cum: mm, ita vt.—
imul 7à cum. exciderit, fed antique corre&um eft. B n. 4 Ap. Hal. fi, abeft.
GEB. $ Hal.fuerit. GEB. 6 Hunc et fequentem $. contra Ant. Fabrum
lib. VI. Coniettur. c. $. explicat Van de N/ater I1I. Obf. 10. GEB. 7 Hal.
vedimero et pars mibilegata aut domata fit. GEE. — $ Hal. et Vulg. praefigunt et.
BR. 9Hal.baeredifuo. GEB. — 10 Ap. Hal.altero, abeft. GEB. — 11 Ap. Hal.
legatum,abeft. G E n.
legatum eft, vt ex canfJa. G E B.

12 Gothofr.innota: Al vtexcauía, NempeHal. habet:
15 Hal.
dave,

13 Hal. efi. — 14 Hal. tqnc, GEBR. -

U"Vïu'tm
[ Tàu

tNU

.vnm)fllf' W:J T
Tl MW qi
fïmwü? 7

L l /bnav

: jäum

DIGESTORVM LIB. XXx.

-heredi proderit. $. 4. Aedes, quibus heredis aedes feruie-
bant, legatae funt tráditae *$flegatario non impofita ferui-
tute: dixi, poffe legatarium ex ** teftamento agere, quia non
plenum legatum accepiflet: nàmi et eum, qui debilitatum ab
herede feruum acceperit *5,' reCte ex teftamento agere. $. 5.
. Qui feruum *? teftamento fibi ?? legatum, ignorans eumjfibij
legatum, ab herede emit: fi cogng'to legato, ex teftamento
egerit, et feruum acceperit, aCctione/ex vendito abfolui debet:
quia hoc iudicium fidei bonae eft, et continet in fe doli mali
exceptionepá ^*. Quod fi. pretio foluto, ex teftamento agere
Liscyre infütueri&, hominem confequi debebit: ?? actione ex empto
«t o« pretium reqiperabit ?^?, quemadmodum rediperaret, fi homo
JL Qebtee eui&gg fuiffet. Quod fi iudicio ex empto actum fuerit,//et
forin. hummineo, CU actor compererit legatum fibi ?^ hominem effe, et agat
x futrat ad. eX teftamento: non aliter abfolui heredem oportebit, quam fi
-hue, pretium reftituerit et hominem actoris fecerit. $. 6. Cum pa-
ter pro filia fua, dotis nomine, eentuige promififfet, deinde ei-
dem ceritum eàdem legaffet: doli mali.exceptione heres tutus
erit, fi et gener ex promiffione, et puella ex teftamento age-
re inftituerit ?? : conuenire enim inter eos oportet, vt alter-
utra attione contenti fint. $. 7. Si ita cui legatum effet, s1
TABVLAS CÉIROGRAPHI MEI HEREDI MEO RED-
DIDERIT, HERES MEVS EI,DÉCEM DATO: huiusmo-
! . di condicio hanc vim. habet, fi heredem meum debito libera-
t1956* uerit. Quare et fi tabulae exftabunt, non intellegetur condi-
- . cioni fatisfecifle creditor, nifi acceptum heredi fecerit: « fi
tabulae in rerum natura non fuerint, ex]fcimabitur inpleffe
condicionem, fi heredem liberauerit. |Nec ad rem pertinebit,
iam tunc, cum teftamentum fiebat, tabulae interciderint, an
poítea, vel mortuo teftatore. $. 8. Si Titio et Maeuio lega-
tus fuerit Stichus, qui Titii erat, debebiftür pdrs Stichi Ma&-
uio: nam Titius, quamuis ad legatum non admittatur, par-
tem faciet. — $. g.i5TiCHvM AvT PaMrPHiLVM,
VTRVM HERES MEVS VOLET, TriT10 DATO: Íi dixe-
rit heres, Stichum fe' vellé ddte, Sticho mortuo, liberabitur:
cum autem femel dixerit heres, vtrum dare velit, mutare fen-
tentiam non poterit. $. r1o. Legatum eft ita, FvNDvM
CoRNELIANVM ET MANCIPIA, QVAE IN EO FVN-
DO, CVM ?? MORIAR, MEA ERVNT, HERES MEVS
Trirro DATO: ancilla quae in eo fundo effe confueuerat,
mortis tempore, cum in fuga effet, enixa eft. Quaero, an

f

vel ipía vel partus eius legato cedat? Refpon(ügancilla quam-

uis in fuga fit, legata videtur: et licet fugitiua erat, perinde
habetur, ac fi in eo fundo fuiffet moriente patrefamilias, huic
confequens eft, vt partus quoque matrem fequatur, et perin-
de legato cedat, ac fi in fundo editus fuiffet. $. rr. Si Ti-
tio Stichus aut Pamphilus, vtrum eorum md]et ?^*, legatus
eft ?^9, deinde Pamphilum teftator Titio donauit: Stichus in
obligatione jrgmanet ??. $. 12. Quibus ita legatum fuerit,
ITirro r MAEviIiO SINGVLOS SERVOS DO LEGO,
conftat eos ?? non concurfuros in eundem feruum: ficuti
U"ju'mn,,non concurrunt, cum ita legatur, T'irio |sERvY VM ngï,k
, ,LEGO: MaAEvIO ALTERVM SERVVM DO, LEG9O)
L -]«"'W"TS, I3. Siis, cui legatum fuerat, antequam conftituerét, qua
| actione vti vellet, deceffit duobus heredibus relictis: legatum
accipere fimu] venientes, nifi confenferint, non polfunt ?*,
quare quamdiu alter rem vindicare vult, alter in perfonam

dave. GEB. — 16 Hal. legatae funt, et traditae. — 17 Ap. Hal. ex, abeft. GE.
18 Hal. accepiffet. . 19 Hal. et Vulg. inferunt ex. BR. — 20 Taur. fiV7. GE B.
21 Conf. Aueran. I. Interpret. Iur. 14. GEB. 22, Hal. et Vulg. praefigunt
et. B R. 23 Taur. reciperaVit. GEB. — Hal. recupevabit, et mox: recapera-
vet. 24, Taur. fiVi. GER. 25 Hal. iufütuerint. GEB. — 26 Hal. dum.
GE R. 27 Hal. malit. Vulg. mallet. Et forte erat Taur. dare, aut: salEt,
aut: maLet. GEB. — 28 Hal. fit, et mox: donanerit. 29 Hal. et Vulg. ma-
Zet. BR. 30 Ap. Hal. eos, abeft. GEB. 31 Vulg. poterumt. BR. — 32
Taur. videVitur. GEB. — 23 Hal et Vulg. inteligitur. GEB. — 34 Hal.

U

^0 C Mneuef Mecmenr. gt n

*

, " AC
W MP SGPY A. /7æ2$ n cevétirm m5 cay debtun v j.e orfuo M/

| heredis effet: is quidem, cuius fundus eífet, non amplius

$55-

agere non poteft, fed fi confenferint, rem communiter habe-
bunt: confentire autem, vel fua fponte debent, vel iudice im-

minente, * x M -

*

LXXXV. PaAvrvs libro -Xl-ad-Plautium.. . D(romgs

coniunctim fundus erat legatus: alter ex his partis Beflima- / ; cx£.
tionem per actionem perfonalem abftulit: alter i fundum .te-
Awnf vindicare velit, exceptione doli pro parte dimidia repelli-
. — . . . : AA
tur: quia defuntàug femel ad eos legatuni peruenire voluit. — . .. ul
TIBI homo, quem pignori idederag, legatus ab alio fuerit: )

actionem ex teftamento habebis aduerfus heredem, vt pignus.
luatur. $. r. Si teftamento Stichus ab vno herede legatus
fuerit Maeuio, et eidem codicillis idem Stichus ab omnibus
heredibus, et antequam codicilli ;aperirentur, Maeuius: litis
aeftimationem confecutus fuerit: ipfo iure vindicari ex codi-
cillis non poteft: quia teftator femel legátiim ád eüm perue-
nire voluit. $. 2. Cum feruus legatur, et ipfius ferui ítatüs,

C t

L'es,

et omnium, quae perfonam eius attingunt, in fufpenffo| eftz 1075 «6 ormo;

nam fi legatarius reppfulerit a fe legatum, numquam eius fuiffe

videbitur *?: fi non rep[ulerit, ex die aditae hereditatis eius
intellégétur *?: fecundum hanc regulám, et de iure eorum,
quae per traditionem feruus acceperit, aut ftipulatus fuerit,
dequey; his quae legata ei vel jdonata-fueruntj? *,[ftatuetur: vt
vel heredis vel legatarii]æ feruus fingula geffiffe exiftimetur.
$. 3. Si fundus ab omnibus heredibus legatus-fit, 'ql,üfi ',vniuä

Á h t 'ffz:ynä 4
1« et de,

quam partem füám práeftabit, ceteri in reliquas partes tene-
buntur. $. 4. Valetlegatum, fi fuperficies legata fit ei, cu-
ius in folo fuerit: licet is dominus foli fit: nam confequetur,
vt hac feruitute liberetur, et fuperficiem lucrifaciat. ;
Juéss; LKXXVIL;PaAPriNIANVS libro 3X Quaeftionum. ;/. 4 f /

Frirro pater, quem in poteftate retinuit, heredi ?5 pro par- ' !

te inftituto, legatum quoque relifquit ?*: duriffima fenten-
tia eft exiftimantium, denegandam ei legati petitionem, fi pa-
tris abftinuerit hereditate: non nimjimpugnatur iudicium ab
eo, qui iuftis rationibus noluit *9 negotiis hereditariis im-
jicari. z | :
SED sr non alias voluit pater habere eum legatum, nifi he-
reditatem retineat ??, tunc neque aduerfüs coheredem dan-
dam ei legati ^? petitionem, fecundum Ariftonis fententiam,
conftat: cum ipfi filio non videretur effe foluendb? hereditas z

$5 1

Ef

lexiffe tamer. manifeftiffime adprobetur. . . £ ..
LXXXIX. Ivrrdxvs libro XXXVE'Digeftorum *7.
Naw wEc emancipatus, hereditate omiffa, legatum ab here-
de petere prohibetur: Praetor enim permittendo his, qui im
poteftate fuerint, abftinere fe hereditate paterna, manifeftum
facit, ius fe in perfona eorum tribuere,/quod futurum effet, fi
liberum arbitrium adeundae hereditatis habuiffent.
XCiPAPiNIANVSlibro XV-Mh Quaeftionum. Qvrp ;
ergo, fi italegauerit, HoCc AMPLIVS FILIO MEO? non , -
dubie *5 voluntatis quidem quaeftio erit: fed non abümilis : .
eft **^ prioris cafus circa filii prouidentiam, nifi euidens vo-
luntas contraria patris probetur. 4$err. Plane fi pluribus filiis
inftitutis *5 ratione legatorum aCtio denegabitur ei, qui no
agnouerit *? hereditatem. !

'. .* f . MM a " 3 P
et hoc ita eft, licet non condicionaliter expreiWE ^t, intel- « ,x/)n;ycll !

«
4 & N P ]
€, 'f;-.f * T. T
j p

et Vulg. fuerzut, GE B. — 55 Hal vel baeredi vel legatario. GEB. — 36 Hal.
baerede. GE B. .37 Hal. et omnes: reliquit. BR. 38 Gothofr. in nota?
voluit. £al. Anton. Auguftin. IV. Emend. 17. credidit, non effe Haloaundri,
fed librarii errorem. BR. 539 Hal. retimeret. GE B. |— 40 Hal. ad legata,
loco: legatz'. GEB. 41 Hal exprefft. GEB. Sic Flor. mutauit corre&tor. B R.
42 Hal. infcriptionem habet integram, mutato libri numero: JVLIANFVS
lib. XXXII. digeflorum. GER. 43 Hal et Vulg, mou dubiae. BR. 44
Ap. Hal. ofj, abeft. GER. 45 Hal. zuflitutis, iuter eos verbis legatorum . bo-
"a dimiferit: voluntatis vatiome legatoram. etc. 46 Hal. agnuouit. GEB.

Qqqq | d 47

m

" f.;æ—.rc'a[«w,,

) 4 Alonafaa ,

L fectcet cect,

//

n ,.s(( 7 niereor av
l€a2 ao vruhn bona 3 -
XCI. Cec$ C ^A^. uHíiu 7.:142&»;1'"

w I* xu1
: iif (xeton CUH Mu

68 .

.. utiliter-pure legabitur **.

li

]&æm« BUA« PT
XCL]IvrrKwvs libro.XXXVIE. Digefttoram. QvAE-
sirvM eft, fi filiusfamilias, qui filium habebat, heres infti-
tutus fuiffet, cum effet vterque in poteftate aliena: an ab eo,

filio eius legari poffit? :Refpondi, cum poffit a filio patri lega- .

ri, confequens eft, vt vel fratri ipfius, vel filio, vel etiam fer-
uo patris füi legetur. $. r. Praefenti quidém die data liber-
tate, feruo legari vel pure, vel fub condicione poterit. Cum
vero libertas fub cofidicione data fuerit, alias vtiliter, alias in-
Nam fi ea condicio libertatis fue-
rit, vt patrefamilias ftatim mortuo poffit ante aditam heredi-
tatem exfiftere condicio, veluti JLL STICHVS, SI j:DÉCEM,
Tirio pEDERIiT, vel 4 cAPITOLIVM ASCENDE-
RIT, LIBER ESTO, vtile legatum eít: huiusmodi autem
condiciones, ST HEREDI DECEM DEDERIT: SI POST
ADITAM HEREDITATEM CAPITOLIVM ASCEND E-
RiT *?: inutile legatum efficient. //Neceffario autem ex afle
herede fcripto, etiam Hàe condiciones, quae ante aditam he-
feditatem impleri poffunt, inutile legatum efficient ??. $. 2.

, t 4 c;*?:j'f' i e ^C 2 . . . , 9 r e j .
[eget 46 o^* ^* 7 obus heredibus inftitutis, alteri Stichum legauerat, et ei-

j

Qu WAn z

—^morr pertinebit.

7

»b)cejl fï*:x(n&.!

(o 4

90 Áuc €[|£ 710 DoUt. 2
Ut se C 17? tem perueniflet

dem Sticho deCem; cum Stichus, viuo, teftatore, ad liberta-
, totum legatum ei debebitur 5^: nam in
folidum conftitiffe caufam legati in eius perfona, hoc quoque
argumento eft, quod fi heres, cui legatus fuerat, hereditatem
non adiffet, folidum ab altero herede confequi poffit ^?. — $. 3.
Seruo legato legatum datüm eft: fi alienatus a teftatore fuil-
fet **, legatum ad emptorem pertinebit. $. 4. Cum feruus
'Titio, et eidem feruo aliquid legatur, fideicommitti ?* poteft,
vt aut feruum alicui reftituat, vel ea, quae feruo legata funt:
hoc amplius, etiam ipfi feruo, cum liber erit, fideicommiflum
a Titio dari poteft. $. 5. Si quis Stichum legauerit, et eun-

dem alienauerit, vel manumiferit, deinde codicillisy eidem le-.

gatum dederit: legatum vel manumiffo vel emptori debebi-

tur. $. 6. Si mihi feruus a te herede legatus fuerit, et ei- |

dem feruo aliqui$ legauerit, et viuo eo qui mihi feruum lega-
ueràt 5?, dies legati feruo dati cefferit: confeítim id legatum
hereditati adquiritur: et ideo, quamuis poftea moritur ?* is,
qui feruum mihi legauerat, ad me id, quod feruo legatum eft,
$. 7. Cum homo ex teftamento petitus eft,
caufa eius temporis, quo lis conteftabátur, repraefentari de-
bet aCtori: et ficut partus ancillarum, ficut fructus fundorum
interim percepti in hoc iudicium deducuntur, ita quod feruo
degatorum, vel hereditatis nomine interim obuenerit, praeftan-
dum eft petitori | |
: A lZ E m S 1

RA :f fideicommiffum) relictum vnus ex heredibus,
excuífo pretio fecundum réditum eius fundi, mercatus fit pro-
pter aes alienum hereditarium, praefente et adfignante eo,
cui fideicommiffum/debebatur: placet, non fundum, fed pre-
tium eius reftitui deberi *?. — Marcellus notat, fi fundum re-
ftituere malit heres, audiendum exiftimo. $. 1.?Iuli;21us: fi

58 1li

. Titio $9 pecunia legata fuerit, et eius fidei commiílum vt

alienum feruum manumitteret, nec dominüs eum vendere
velit: nihilo minus legatum capiet: quia per eum non ftat,

47 Taur. legaVitur. GEB. — 48 Flor. hic et paulo poft antiqua manu: zu, ad-
Ícriptum eft, quod Taurellio merito fufpe&um vifum, cum in L. 103. $. 3. b. t,
fit: Capitolium afcenderit, vt hic in prima Ícriptura absque. additamento, forte
huc ex L. 1. et 3. de Legat. 2. acceríito. BR. — Etiam apud Hal. hic praepofi-
tio abeft. De pofteriore n fuo loco. GE B. 49 Hal. buiusmodi autem con-
ditiones poft aditam baereditatem, inutile legatum efficient, vt adeo reliqua omnia
in medio pofita, plane abfint. GEB. — .50 Haec integra periodus; MNeceffa-
rio autem — —— legatum efficient, ap Hal. plane, abeft. GEB. — Nefcio
hercle, quo modo fummam alioquin diligentiam folertiflimi viri. effugere potue-
rit tota illa periodus, vtique apud Hal. extans, leui quamuis verborum traie-
&ione ab initio : Neceffario autem . baerede fcripto ex affe etc. 51 Hal. per-
uenerit. GEB. .. 52, Taur. debeVitur. GEB. — 53 Hal. potuiffet. GEB. ' 54
Hal. fuerit. GEB. 55 Vulg. fidez Titii committi. BR. 56 Flor. etiam-
nunc eft : legauerit. Sed re&e Taur. fubftituit: legaserat, vti paulo poft rur-
(us haec locutio occurrit, Etiam in. L. 204. $. 1. inuenitur; decefferit, absque

l

fideicommiffum fuerit *7.,

efl, abeft. G E.

. DIGESTORVM LIB. XXX.

quo minus fideicommiffum praeftet: nam et fi mortuus fuif-

fet feruus, a legato non fummoueretur. $. 2. Sicutj conce-
ditur vnicuique ab eo, ad quem legitima eius hereditas, vel
bonorum pofífeffio peruentura eft, fideicommiffum dare: ita
et ab eo, ad quem impuberis filii legitimathereditas vel bono-
rum poffeffio peruentura eft, fideicommiffa recte dabuntur.
XCIII. V.PrANvs libr Ideicommi ^ Qvonp
fideicommiffum hactenus, quatenus Agípubes decedat, valebit:
ceterum, fi pubes factus decefferit, euanefcit ** fideicom-
