fueram, Seius mihi füb condicione promiferit, et is pendente
condicione poft moram Titii decefferit: confeftim ?* cum Ti-
tio agere potero: nec Seius ;ex'i&ente .95 condicione oblige-
tur: at fi Titio acceptum feciflem , Seius exiftente condicione
obligari poteft.. Idcirco haec tam varie, quod homine mor-
Rehd.vt Flor. GEg. — 80 Vulg. snanenti. Hal. addit: eo. BR. Rehd. vt
Hal.GEB. . gr Vulg. zec. BR.. 82 Rehd. qui foli filio dar4,GE&. — 83 -
Hal. inferit: fuo. GE E. ^. 84 Hal. et Vulg. dare. BR. Etiam Rehd. GE&
85 Rehd. beredes eius peteremt. GEB. - 86 Hgl-. qui talendas vs$que dari.
Vulg. qui calesidis Ian'uariis dari.B8R. Rehd. qui vsque ad calendas Tanuavias
dari. GE B. — $7 Mal. et Vulg. fubmouebitur. BR. Etiam Rehd. GER. 88
Hal.et Vulg. dare. BR. Etiam Rehd. GER. 89 Hal. inferit: fibi. GE B.
9o Hal. et Vulg. fiipuler. BR. Etiam Rehd. GER. :91 Taür. libera Vef-'is.
GER. . 9Q2 Tlaur. fundi vfufru&wm. Nempe fícriptum erat in fine verfuss
fundi vfumfructum, ex. in altero verfu: fundum. flipulatus, falta nempe facto a:
fundi v(umfru&um , ad: vfufruclu fundum: contufisque adeo: vfufrnéta , et:
vfumfruum. — Etfi autem ab eadem ordinaria mánu, à quo ea, quae excide-
rant, ad marginem tepofita funt, altera etiam ;& àd vocem: vfufrachum , fu-

perfcripta fit, vt res ipfa flagitabat, Taur. tamen illam, nefcimus qua de cau-

fa, recipere noluit. BR. — 93 Hal. et Vulg. petam. BR. Rehd. vt Flor. GE B.
94 Taur. coMfefiim. GER. 95 Gothofr. in nota: nec Seius pendente con-
Ssssss 3 di-

944 DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. I

tuo definit effe res, in quam Seius obligaretur ?5: accepti-

latione interpofita, fupereft homo, quem Seius promiferat. .

LVH. IpnEw libro LIIL. Digeftorum. Sz quis, fi Ti-
tius Conful factus erit, decem dari fpoponderit: quamuis
pendente condicione promiffor moriatur, relinquet ?* here-
dem obligatum. as |

LVIIE Ipxw ?* libro LIV. ?? þDig.ePcorun.x.. Qvt
vfümfructum fundi ftipulatur, deinde fundum , fimilis eft ei,

qui partem fundi ftipulatur, deinde.*?? totum: quia fundus

dari non intellegitur, fi vfusfru&tus detrahatur ". Et^ e?
contrario qui fundum ftipulatus eft, deinde vfumfructum:

fimilis eft ei qui totum ftipulatur, deinde partem. — Sed qui

actum ftipulatur, deinde iter, pofteriore ftipulatione nihil a-
git: ficuti* qui decem , deinde quinque ftipulatur , nihil agit.
Item fiquis fructum 5, deinde vfum ftipulatus fuerit, nihil
agit, nifi in omnibus nouandi animo hoc facere fpeciali-
ter expreíferit: tunc enim priore obligatione exípirante, ex
fecunda introducitur petitio: et tam iter, quam vfus, nec
non quinque exigi poffunt. : p :
LIX. IpEeM libro LXXXVIIL Digeftorum. . Qvo-
TIENSin diem, vel füb condicione oleum quis ftipulatur,
eius aeftimationem eo tempore fpeCtari * oportet, quo dies
obligationis verit: tunc enim ab eo peti poteft: alioquin alias
? rei captio erit. ' * d. o u :
LX. VrrraAwNvs ? libro XX. ad Edictum, [Iprw
erit, et fi' Capuae certum olei pondo ? dari quis ftipulatus fit:
nam eius temporis fit aeftimatio , cum peti poteít: peti aüu-
tem poteft, quo *? primum in ** locum perueniri potuit *?,
p LXI. IvrraNvs libro Il. ad Vrfeium Ferocem. ST1-
$VLATIO hoc modo concepta, St HEREDEM ME NON
FECERIS, TANTVM DARE SPONDES? inutilis ** eft;

quia contra bonos mores eft haec ftipulatio *^. ";

LXILI. InEM libro II. ex Minicio. SknRvvs vetante
domino fi pecuniam ab alio ** ftipulatus fit, nihilo minus
obligat domino promifforem. ^ . — | |
"* —LXIIL ArnRricaAwvslibro VI. Quaeftionum, . Sr ita
quis fipuletur, srv E NAv1S EX ÁSIA VENERIT, SIVE

CTirivs Cowsvr FACTVS FVERIT: vtra prius condicio -

-exftitiffet *9, ftipulatio committetur **, etamplius committi
non poteft: fed enim cum ex duabus disiunctiuis condicioni-
bus altera defecerit, neceffe eft, vt ea quae exftiterit, ** fti-
pulationem committat. : dU L du
LXIV. Ib libro VIT. Quaeftionum. Hv1vsMopt
ftipulatio interpofita eft, s1 TirTivs Coxsvr FAcTVS
FVERIT, TVM 'I") EX HAC DIE IN ANNOS SINGV-

ditione mihi obligatur. Hal, Sed et Vulgata 3 smibi, inferit, BR. Etiam Rehd.
mec Seius conditione mibi exiflente oblisatav , ita tamen vt 73 exiflente fuperfcri-
ptum fit: al. pendeute, vt habet Hal. GEB. . 96 Hal. obligetur. GEB. — 97
Vulg. relinquit. BR. Rehd. veliguit. GE&&. — 98 Hal. PAVLVS. GER. — 99
Eft Fior. quinquagenfmo digefformn quarto: librarius 73 quarto fno loco omife-

rat. Sunt tamen lineolae transpofitionum adiectae. 2 R. IcO Rehd. inferit:

fundum. GEB. — X Hal. detrabitur. 2, Ap. Hal. et Vulg. Et, abeft. B.
Vtétin Rehd. GEn. — 5 Hal et Rehd. ex. GEB. — 4 Hal. inferit : er.
GEBR. . 5 Vulg. vfumfrudlum. BR. Etiam Rehd. GEE. —6 Hal. fpecta-
rTe. GEB. 77 Ap. Hal. et in Rehd. alias, abeft. GEz. — $ Hal. et Vulg.
IDEM. R. Etiam Rehd. GEB. — '9 Hal. et Vulg. pondus. et ita Flor. fa-
, &um. Etíane: certa olei poudo, ícribendum erat. Quid filegamus: cen-
tum olei pondo. &R. — Ingeniofe. nihil tamen cogit, cum pondo fit vtriusque nu-
meri. Vide Liuum 77.20,aut, fi mauis, dicas cum Gronou. de Pecun. Vet.
- 27. ablatiuum. certum olei, eft eius quantitas, pondo, id eft, ad pondus dan-
da. Habent etiam MSS. pondus , Barb. Vat. I. Chriftin. Bynkersh. vt et Rehd.
G E B. IO Flor.olim erat: 4ai primum. Vulg. cum primum. MSS. omnia,
quae vidi: qwo primum, Ícil. tempore, vt fa&um eft Flor. & R. MSS. funt Batb.
Vat. L. Chriftin. S, Cruc. I. IL. Bynkersh. vt et Rehd, GER. It Hal. in-
ferit: enm. GEB. 12 Hal. poterit. Vulg. potuerit. BR. I3 Fuit olim
Flor. inutile. B R. !

ab alio quo, — Vulg. ab aliquo. 8&.. Rehd, vt Vulg. Gx s. 16 Hal. exfüite-

. fiat, ftipulemur ** poenam, fic recte concipiemus, sx IT A

I4 Ap. Hal. baec flipulatio, abfunt. G EB.- 15 Hal. |

BR. Etita habet Rebd, dzz. — 41 Hal. et Vulg. flipulamur. 3R. — Rehd.

LOS DENA DARI ?? sPoNDES? poft triennium condicio
exftitit: an huius temporis nomine agi poffit, non immerito
dubitabitur ?^* ? Refpondit ??, eam ftipulationem vtilem effe,
ita vt in ea eorum quoque annorum, qui ante impletam con-
dicionem intercefferint, praeftatio in-id ?? tempus collata in-
tellegatur: vt fententia eius fit talis: tunc, cum Titius Con-
ful factus fuerit, in annos fingulos, etiam praeteriti tempo-
ris habita ratione, dena praeftentur. FM u- W
LXV. FroRENT1iNVvS ?^ libro VIIT. Infütutionum,
Qvaxextrinfecus, et nihil ad praefentem aCtum pertinentia,
adieceris ftipulationi, pro fuperuacuis habebuntur, üec vitia-
bunt obligationem: veluti fi dicas ARMA VYIRVMQVE CÁ-
NO, SPONDEO: nihilo minus valét. $. r. Sed et fi in rei,
quae promittitur, aut perfonae appellatione varietur, non
Obeffe placet: nam ftipulanti denarios, eiusdem quantitatis
aureos fpondendo, obligaberis ?5: et feruo ftipulanti Lucio
domino fuo, fi Titio, qui idem fit, daturum te fpondeas,
obligaberis. : 4 v pes4 d ov
—— LXVI. PaAvrvs libro lII. ad legem Aeliam Sentiam,
S1 minor viginti annis a debitore fuo ftipuletur feruum ma-
numiffurum: non eft exfecutio ftipulationis danda. Sed fi
ipforum ?* viginti annorum eric, nonimpedietur manumiffio,
quia de minore lex loquitur. T Qu L
LXVIL VreraAwvs ?^* libro IT. ad Edictum, IrrA

fipulatio, pECEM MILIA ^* SALVA FORE PROMIT- -

Tis? valet, $. r Eum, qui decem dari fibi curari ftipula-
tus fit, non poffe décem petere, quoniam poffit promiffor
reum locupletem dando liberari, Labeo ait: idque:et Celfus
2? libro fexto Digeftorum refert ?9, — — |
LXVIIL Pavrvslibroll. ad Edictum. $S1 poenam

ftipulatus. fuero, fi mihi pecuniam non credidiffes 3*, certa —

eft et vtilis ftipulatio, Quod fi ita fipulatus fuero, eecv-
NIAM TE MIHi CREDITVRVM SPONDES? incerta eft
ftipulatio, quia id venit in ftipulationem, quod mea intereft,
! LXIX. Vrriawvs ??libroVII. ?? ad Edictum. Sx

"homo mortuus fifti ?* non poteft, nec poena rei impoffibilis

committetur: quemadmodum fi quis Stichum mortuum dare
35 ftipulatus, ?* fi datus non effet, poenam ftipuletur ?7.
— LXX. Ip»EM libro XI. ad Edictum. MvyvrremR, quae
dotem dederat populari meo Glabrioni??Tfidoro , fecerat eum
promittere dotem, Ífi in matrimonio deceffiffet, infanti: et
decefferat conftante matrimonio :. placebat ?? ex ftipulatu actio-
nem non effe: quoniam qui fari non poterat, ftipulari non
DUSEMC C p T r r du ib u

LXXIL Ingalibro XIIL ad Edi&tum. Cv w quid vt

F A*

18 Hal. et Vulg. praefigunt ;

17 Hal. comiittitur. GEB. ——
I9 Rehd. tuuc. GER. 20 Hal.

buiusmodi. BR. Btiam Rehd, GER.
et Vulg. dave, BR. Etiam Rend. GzR. — 21 Rehd. dubitatur. GER. 22«
Vulg. refpondi. BR. Etiam Rehd. GER. 23 Rehd. inferit: q40q4e. GEB.
24 Hal. IVLIANV'S. Vulg. VLPIANVS. 8R. Rehd. vt Vulg. GEB.— 25
Taur. obligaV Eris, et mox iterum. GEB. — 26 Gothofr. in. nota: fed fi ipfe.
vulgat. EXtam Rehd.GEs. — 27 Hal et Vulg. IVLIANVS. B&. Rehd.
vt Flor. GEB. 28 Erat Flor. deocummilia. milia autem funt, vt alias, vncis
inclufa, quod tamen pro inflituto fuo tuetur Taur. licet in: deocum coirecto-
rem fequatur, Melius noftra fententia Hal. decem falua fore. Vulg. habet: rem
faluam fore. Neque aliter MSS. e feptem fex eo modo: amplius Cod. Chriftin.

vem pupilli faluam fore. B R. Sex ia funt Barb. Vat, L. VIIE. S. Cruc. I II..—

Treuif. Magl. habet: decem fala fore, vt Hial. et Bynkersh. 44 vem faluam
fore. Rehd. vt Vulg. et plerique, GE. 29 Vulg. idemque et Mavcellus.
BR. Jtaet Rehd. nifi quod habeat: idque. GE B. 30 Hal. fcribit. GEB.
31 Rehd. dediffes, GE &. — 32 Hal. PAPINIANVS.GEs. — 33 Gothofr.
in nota: AL.fexto. ta'nempe Taur. in margine, GEB. ^ 34 Erat Flor. fi zo-
mo ortuus fit mon poteff.. BR. 35 Vulg. dari fibi flipulatws. BR. Etiam
Rehd. GE B. 36 Hal. et Rehd. praefigunt: et. GE B. 37 Hal. et Vulg.
Jüipsularetur. 8 R. Etiam Rehd. GEs. ^ 38 Vulg. Glabeoni.BR. Etiam Rehd.
G E B. 39 Rehd. placet. GER, 40 Flor. poterat, mutatum in: potef?.

vt

4l
$r

"i
gt
"
p
fiile
fis
fofel
fsf
f
fiqu
p
QU4Y
km?
w h
ts *
p
fl t
TLbf
hi i
tr: d
|
Dry
qià
n f
Tatini
cn d
enn (
Wi
tilim:
qui d
quil
fitenjo:
t à
|
(]p ?
Qn i
piret, (
fudug
(.cet
L
EU
B
Inii
lt p
uj

A
l
m
Ti

lt
Ondeg

bnham
In m
vl f
Inifo

lk
WTO
TUl«
xuilot
lus

us
, tità
TM
d
yeef
M
ofíiits
m at
?
h u
n et
fni:
VEV
lr 000

qufd u
I1TÀ
p

iiguti
?0 fd,
& À
n. 1
p
i
h RChd.
jp, n
i od
At n
C 1&1!1.
"0L
fa!um
Maræm
jt "
h.j
Enam
, Tlge
nRehd-
ute/f
fxchd
q

fuo: báüs. GEB.

DIGESTORYM LïB XLXSCTITSO uH — 945

FACTVM NON ERIT. CumquxdneüaL, fic: ST. ADYER-

SVS ID FACTVM SIT. ..
" .;LXXIL Ipxw libro: XX. ad de&um.

QTIPVLA-

TIONES non diuidüntur eatutg rerum , -quae diuifionem non

remplunt veluti viae;: itineris; a&us, aquaedu&us, cete-
rarumque feruitutium. . Idem puto, et.fi quis faciendum ali-

quid ftipulatus itz vtputa: fundum tradi, vel foffam fodi-

ti ^*, ;vel infulam fabricari, . vel: operas,. vel quid. his 43
ümlle horum enim diuifio corrumpit: ftipulationem *^*. .. Cel-

fus tamen libro trigenfimo octauo Digeftorum refert; "Tube-

ronem: ex1&1maffe, vbi quid fieri ftipulemur, *5 fi non fuerit
factum , pecuniam dari oportere: ideoque etiam in. hoc..ge-
nere diuidi ftipulationem: fecunduni quem'*? Celtus ait poffe
dici, iufta aeftimatione facti dandam effe petitionem. . . $. : z.
Si quis'ita ftipulatus it, sr Aw T& KArkNDAS MARTIAS
PRIMAS OPVS:;PRERFECTVM NON'ERIT, TVM ^*7

QVANTI ID/OPVS ERIT,TANTAM- PECVXIAM DARI?:

diem ;promiffionis cedere, non ex quo locatum eft opus, fed

- poft KKalendas Martias :: quia nec conueniri ante Kalendas Mar- |

tias reus promittendi poterat.. $.. 2.- Plane fi 1N8Y LAM
FVLCIRIQuiIs fhpulatus 'Óit; non eft exfpe&:andum , vt in-
fula ruat, ** fic deindeagi poífit: nec *? zxNSvrL AM FLERUE
vt tantum temporis praetereat, quanto.infula fabricari poffit :

fed vbi iam coepit; 39. mora faciendae mfulae herl,, tunc ages ;

tür: diesque obhgatxom SE:cedit.?2;.
-LXXIIL Pavrvslibro XXlV adEdlä:?:um. INTE R-

FDVM pura ftipulatio ex re ipfa dilationem capit: veluti fiid,

quod in vtero fit ?? , aut fru&tus futuros, ant domum aedifi-
cari ftipulatus fit: tunc enim mcxpl,t aCtio, cum ea per rerum

maturam praeftari poteft. |Sic qui Carthagini dari ftipulatur,

cum Rorae fit, tacite tempus compleöh. videtur,. quo pet-
ueniri. Calthagmem poteft. .. Item:fi operas. a. liberto. quis fti-

pulatus fit,;'non ante:dies earum.cedit,quam indictae fuerint, :

nec fint. prae(htae. ( $. 1-:Si feruus: hereditarius ftipulatus fit,

nullam vim habitura fit ?* ftipulatio , nifi adita hereditàs fit :

quafi condicionem habeat.. . Idem eft et in: feruo.eius, quüi
apud hoftes eft. . $. 2. ?? Stichi promiffor, poft moram of-

ferendo purgat moram ::certe enim :39-doli mali exceptxo no—,

cebit ei,.qui pecumam oblatam accipere: nolnit. ...-.;
| LXXW Gaivs:57* libro Vlll. ad. Edictum proum-
ciale ?5.. STiPvLATIONvM quaedam certae funt, quae-
dam incertae. Certum .eft, /quód ex ipfa pronuntiatione ap-
paret, quid, quale, quantumque. ?? fit? vt ecce, aurei decem,
fundus Tufculanus ,. homo Stichus; tritici Africi-optimi mo-
du centum , 'vini Campanioptimi amphurae centum..

LXXV. VrPraNvs libro-XXIL. ad Edictum. , VBI
autem non apparet , quid,. quale ; quantumque eft 99in.fti| —
| pulatus. fuerim illud, aut illud, .quod ego voluero: haec ele-
€tio perfonahs eft: et ideo feruo vel filio talis ele&tio. $? coi

pulatione: incertam effe ftipulationem :dicendum eft. — $. r.
Ergo fi qui ^* fundum. fine propria appellatione, : vel homi-

nem generaliter fine proprio nomine, aut.vinum, frumen- |

tumue fine qualitate dari fibi ftipulatur: incertum deduc1t in
obhgatlonem. 5 2. Vsque adeo, vt, fi qws ita fhpulatus fit,

st Flor. GEB. 42 Gothofr in nota: f'odl wula' Etxam Rehd GEB. 43
Flor. erat: -quidiffimile. fotte : | quid àis- fimile..B.R. . .Etfane Rehd. habet more
44 Rehád. flipulationes. GE3..; .45.Rehd. praefigit: et.
GEB. | 46 Hal. et Vulg. |fecundum: quae. B R. Etiam Rehd. GEB. ,& 47
Rehd. tuuc. GEB.. 48 Hal.et Vulg. praefigunt: vt.BR. Rehd.,vt Flor.
GE B. 49.Hal. et Vulg. inferunt: fi.BR. Rehd. vt Flor. GERB....;,50
Hal. et Vulg. coeperit. &R. Etiam Rehd. GgB. ...51 Vulg. oblzgatzoms BR.
52, Hal. cedet, GER. — .153 Kal eff. GEB. :«...54 Gothofr. in nota: habi-
tura eft. Hal. GEB. . 55 Hal. praefigit: Si. GEB.. 56 Ap. Hal. et. Vulg.
euim, abeft. B&. n Rehd. adeft. Gr s. .57 Hal. et Vulg. PAVLVS. R.
Enam Kehd. G E£2. 58 Flor. vox:: prouinciale, po&ea adfu:pta eft ,^ adeo-
que atterifcis notari poterat. BR. 59 Hal. gaantum. 6o Vulg. ft B R.
61 Gothofr. in- nota: fi quis fundum. vulg. Hal. Etiam-Rehd..GEB. . . 62
Hal qma Vulg tamien et MSS. quinque Florentinam Íequantur. B R. Bazb Vat. i

| ESSE IVBES

| tum ülpulatur. !
| cumque , certum :et. incertum. ftipulatus *?; videtur: et tot

| facere oportet, id, quod plaefentx die dumtaxat ** debetur,

$. CIUC. L Il Chn&m vt etRehd Sed Bynkersh. Ha.oandunam exhibet. G É E.

63 . Rehd. Jlipularetur.. G E B.
.65.Hal, et.Vulg. ex ea anczlla, fupprefío nomine proprio. BR.. lta et Rehd.

-Flor. füit: orreo. fed. et .b adpofita. B R.

TRITICI^ÁFRICI BONI MODIOS CENTVM. VvINIÍ.

|CAMPANIBONI AMPHORAS CEN TV M? incertüm videa«.

tur ftipulari: quia bono melius inueniri poteft: quo fit, vt
boni appellatio non fit certae; rei fignificatiua: cum id, , quod:-
bono melius fit, ipfum quoque. bonum fit;- -Atcum optlmum.'
quisque ?? ftipulatur.9*,, id ftipulari intellegitur,. cuius .bos
nitas principalem gradum bonitatis habet: quae res: efficit, yt.
ea appellatio certi ?*.fignificatiua fit. $. 3. Fundi certi fi
quis vfümfructum ihpulatus fuerit, incertum 'intellegitur .in.
obligationem deduxiffe: hoc enim magis iure vtimur. $. 4«
Illud dubitationem recipit, fi quis. 1d quod ex Arethufa $*
ancilla natum erit, aut fructus, qui in fundo Tufculano nati
erunt ,. dari fibi Papulatus fit, an certum ?^ ftipulatus videg-
&ur ? Sed ipfa natura: manifeftiffimum eft, incerti ** effe hanc
füpulationem.: $. 5. Sed qui virium, aut oleum , vel tritiz
cum, quodin horreo eft. ftipulatur, certum füipulari intel2
levcrltul. $. 6. Qui vero aTltlo ita ftipulatur, QVOD'MIHI $8
SEIVS' DEBET, DARE SPONDESZ?. et qui ita ftipnlatur,
QVOD EX TESTAMENTO MIHI DEBES, DARE SPON-T
DES? incertum in obhgatmnem deducit, licet Seins certum

| debeat, vel ex teftámento certum debeatur. quamuis iftae
| fpecies vix. faparam poffint ab ea, quam propufwmus de vmo,

vel oleo, vel tritico, quod in horreo 9? repofitum eft:
adhuc 1o occurrit , quod fideiuffores certum videntur ** pro
mlttere, fi modo et is, pro quo obhgentur *2 "certum de-
beat: cum ahoqum 7* ita interrogentur **', /rb FYDE TVA.
$. 7. Qui id, quod in- facxendo aut *? non fa«
ciendo * 5. Ptlpulatur, mtertum Papuhrl vidétur :-in faciendoy
veluti foffam fodiri **, " domüm . aedificari ,' vacuam. poffef:
fionem tradi: in non fucxendo, veluti per te non' fieri, quo ..
minus mihi per füundum tuüm ire agere liceat:" per te nom
fieri, quo minus mihi hominem Erotem habere liceat. $. 8.
Qui illud aut illud ftipulatur, veluti-decem, vel 'hominem
Stichum, vtrum certum, àn incertum dedutatin obligationem,
món imrnerito quaerltur' *nam et fes certae deügnantur, et
vtra earum potius praeftanda fit, in incerto eft, .Sed vtcums
que4s, qui *?. fibi eleCtionem conftituit adieCtis his verbis,
VTRVM EGO VELIM, poteftvideri certum;ftipulatus: cum
ei liceat vel hominem tantum, vel decem tantum intendere fibi
dari oportere: qui vero fibi electionem non conftituit, incerz
S. 9. Qui fortem &1pulatur, et vfuras quasz

ftipulationes fünt, quot res funt ??. $. 1o. Haec Püpulatlo, |

FVNDVM TVSCVLANVM DARI? oftendit fe certi ! effez

contmetque, vt, dominium ommmodo efücmtur ftipulatoris

.quoquo modo.

LXXVI. PAVLVS libro- XVIII ad de&um. S1 fti-

haeret: in heredes tamen tranfit obligatio, et ante ele&ionem
mortuo füpulatore. $. r. Cum ftipulamür, quidquid te dare.

in

64 Vulg. certae vei. BR. Etiam Rehd. G.

GER; 66 -Hal. et Vulg. am . zncertum. BR. Etiam Rehd. G EB, 67 Vulg.
incertam. BR; Etiam Rehd GEB. . :68 Ap. Hal ibi, abeft. GE s. — 69
7o Vulg. ad bec. BR. — 71 Hal.
..2 Nulg. obligantur. BR. , Etiam Rchd. GE -
73 Hal.et Vulg. inferunt: et. BR. Etiam Rehd. G s. 74 ,Rehd. znter-
rosetur. GEB. | ,/75 Vulg. inferit: im. BR. Etiam Kehd. GEB. 76, Hal.
et VulU addunt:-confiflit. BR. Etiam Rehd. GE . 77 Rehd. fodi. GE B.

et Rehd. videautuv. GEB.

. 78 Ap Hal.42i;;abeft. Vulg. argute: fed et cuw: quis fibi. b R. Rehd. vt

Vulg. GEB. ,...79 Rehd. flipulari. GEB. 80 Ap. Hal. funt, abeft, G E B.
! 81 Rehd. certum, loco; fecerti. GEB... 82 Hal. inferit: zom. Habet et
Rehd. ncvatnenem fcd linea transuerfim du&a eft delcta GER. $3 Hal.

id

946 / DIGESTORVM LIB. XLV..TIT. L

in ftipulationem deducitur: non, vtin,iudiciis, etiam futu-
rum: et ideo in ?^ ftipulatione adicitur *? verbum oPOR-
TEBIT?9, velitàa, PRAESENS IN DIEMVE;Q- hoc 1deo
fit *, quiaqui ?? ftipulatur quidquid te dare "" -oportet, .
demonítrat eam pecuniam, quae iam debetur : Iqqodw fi totam
demonítrarevult, dicit ?? oPORTEBITVE:'' Jtaà, PRAE-
$ENS IN DIEMVE. : | !
LXXVIL Ipxwlibro LVIIT. ad Edictum. .Ap diem
füb poena pecunia promiffa, et ante diem mortuo promií- |
fore, committetur poena, licet non fit hereditas eius adita.

LXXVIII. Ipnxw libro LXII. ad Edictum. SI filius-
familias fub condicione ftipulatus emancipatus fuerit, deinde.
exítiterit condicio, patri aCtio competit : quia in ftipulationi-
bus id tempus fpe&tatur, quo contrahimus. $. r. Cum fun-
dum ftipulatus fum, non veniunt ?? fructus, qui ftipulatio-
nis tempore fuerint ??. 63 ! |
| JLXXIX. Vrrrawvs libbo LXX. ad Edictum. — Sr1
procuratori praefentis fuerit cautum, ex ftipulatu aCctionem
vtilem doniino competere nemo ambigit. —— | &
—— LXXX. Ipxw libo LXXIV. ad Edidüm. Qvo-
TIENS in ftipulationibus ambigua*qrqtio ;,eifc:, commodiffi-
inum eft id accipi, quo res, qua de agitur, in tuto fit.
. .LXXXI. Inkw libro LXXVIL. ad Edi&tum. Qvo-
TIENS q'uis alium fifti ** promittit, nec adicit poenam, puta,
vel feruum fuum, vel hominem liberum, quaeritur, an come- |
mittatur ftipulatio? Et Celfüusait, etfi non eft huic ftipula--
tioni additum ,. nifi fteterit, poenam dari: in ?? id , quanti
96 intereft fifti, contineri: et verum eft quod Celfus ait: nam
qui alium fifti promittit, hoc promittit, id ?* fe acturum,
vt ftet, $. 1. Si procurator fifti aliquem fine poena ftipula-
tus fit, poteft defendi, non fuam, .fe-d eius, cuius negotium
geffit, vtilitatem 1n ea re ?3 deduxiffe: idque fortius dicen-
dum, ?? fi QVANTI EA RES SiT '??, ftipulatio propo-
natur procuratoris. REU | ,4 m
- LXXXIL Inxw libro LXXVIII. ad Editum, Ngwo-
rem füam vtiliter ftipulatur, fed pretium rei fuae non .inutlg
liter: fane rem meam mihi reftitui recte ftipulari. v1deog.
$. 1. Si poft moram promifforis homo decefferit, tenetur ni- .
- hilo minus, proinde * ac fi homo viueret: et hic moram vi-
detur feciffe, qui litigare maluit ^, quam reftituere.
: LXXXIIL PAvrvs? libro LXXII ad Edictum. Yx-
TER ftipulantem et promittentem negotium contrahitur: ita-
. .que alius pro alio, promittens daturum fatcturumue eum, non
- obligatur: nam de fe quemque promittere oportet: et qui
'fpondet dolum malum abeffe, afuturumque * effe, non fim-
plex abnutiuum ? fpondet: fed curaturum fe, vt dolus ma-
lus abfit. . Idemque in illis &iEulationibus, HABERE LI-
CERE: lilem, NEQVE PER TE, NEQVE PER HER E-

id duntaxat, quod praefenti die debetur. GE B. — 84 Rehd. inferit: ommi. GE 9.
$3 Vulg. inferit: etimm. BR. Rehd.et. GEB. — 86 Vulg. oportebitue. B R.
87 Vulg. fic, loco: fit. BR. 88 Hal. et Vulg. inferunt: fie. BR. — Etiam
Rehd. qui praeterea habet: fiipulatws, loco: flipulatuy. G E B. 89 Hal. et
Vulg. inferunt: facere. BR. Etiam Rehd. GEB. — 9o Hal. et Vulg. praefi-
gunt: oportet. BR. Etiam Rehd. GE s. 9t Hal, et Vulg. praefigunt: vel.
.BR. Etiam Rehd. GER. 92 Rehd. veuient. GEB. . 93 Hal. et Vulg.
fuerunt. B R. Rehd. vt Flor. GE B. 94 Hal. fibi, an vitio typorum? .. 95
Ap. Hal. et Vulg. & , abeft. BR. Etiam in Rehd. GER. 96 Rehd. 44od,
loco: quanti. GEB. —— 97 Vulg. id, abeft. pR. — 98 Hal. et Vulg. iu eam
yem. BR. Etiam Rehd. GER. 99 Hal. praefigit: et, at Rehd. và dicen-
dum, addit: efl. GEB. IoO Hal. et Vulg. efí. BR. 'Etiam Rehd. GER.
1 Hal. et Vulg. periude. BR. Etiam Rehd. GEB. . 2 Hal et Rehd. ma-
luerit. GEB.' . 3 Vulg. IDEM. ER. 4 Hal. abfuturumue. 5 Con-
fer Daker. ad Opufc. de Latim. Vet. ICt. p. 333. n. 9. BR. ^ ^6 Hal

] VIGINTI DARI

| quod minus eft, fponderi videtur, $. 4.
| res ftipuler, Stichum, puta, et Pamphilum: licet vnum fpo-
.ponderis, teneris: videris enim ad vnam. ex- duabus ftipula-
tionibus refpondiffe *?, $. 5. Sacram,. vel religiofam rem.
t , velvfibus publicis in perpetuum relictam, vt forum, aut -
bafilicam , aut bominem liberum, inutiliter ftipulor: quam-:

.DEM.|TVVM FIERI, QVOO MINVS FIAT, $. r. Si Sti«
. chum ftipulatus de alio fentiam, tu dealio, nihi] aCtum erit:

quod et in iudiciis Arifto exiftimauit: fed hic magis eft, vt

| is petitus videatur, de quo aétor fenfit *: nam Ítipulatio ex

vtriusque confenfu valet: iudicium autem etiam * in inui«

femper negabit * reus fe confenfifle, $. 2. Si ftipulante me
Stichum aut Pamphilum, tu vnum daturum te fpoponderis,
conftat non tenerite, nec ad ; interrogatum eífe refponfum.
$. 3. Diuerfa caufa eft fummarum: .veluti, npEkcegM Av T
? SPONDES? hic enim, etfi decem fpo-
ponderis, reCte refponfum eft: quia femper in fummis id,
Ftem fi ego plures

uis *? facra profana fieri, et *? vfibus publicis relicta in pris
uatos vfus reuerti, et ex libero feruus fieri. poteft **; ^ Nam

| et cüm quis rem profanam, aut Stichum dari ** promifit,

liberatur , fi fine fatto eius res facra effe coeperit, aut Stichus

fi rurfus.lege aliqua et res facra profana effe coeperit, etSti-
chus ex libero feruus effectus fit: quoniam ** vna atque: ea-
dem caufa et liberandi et obligandi effet, *5 quod aut dari
non poffit, aut dari poffit.. Nam et fi nauem, quam *? fpo-
pondit ??, dominus diffoluit ?*,. et isdem tabulis compe-
gerit, quia eadem nauis effet, inciperet ?? obligari. Pro
quo et illud dici poffe Pedius fcribit, fi ftipulatus fuero ex
fundo centum amphoras vini: exfpectare debeo ?* , donec na-
fcatur:.et fi natum, fine culpa promifforis confumptum fit,
rurfüm exfpectare debeam , donec iterum nafcatur,. et dari ?^
poffit : et per has vices autceffaturam, aut valituram ftipulatios
nem ??, Sed haec diífimilia funt: adeo enim cum liber homo
promiffus eft, feruitutis tempus fpeCtandum ?* non effe ?7, vt
ne haec quidem ftipulatio de homine libero probanda fit, rr-
LVM, CVM SERVVS ESSE COEPERIT, DARE SPON-
DES? itetn, EVM LOCVM, CVM EX SACRO RELIGIO-
SOVE PROFANVS ESSE COEPERIT, DARI??? quia nec
praefentis temporis obligationem recipere poteft : et ea dumta-
xat, quae natura fui poffibilia funt, deducuntur in obligatio-
nem: vini autem non fpecies, fed ^? genus ftipulari videmur,
et tacite in ea tempus continetur : homo liber certa fpecie con-
tinetur: et cafum aduerfamque fortunam fpe&tari ?? hominis
liberi, neque ciuile, neque naturale eft: nam de his rebug
negotium recte geremus ?*, quae fubici vfibus, dominioque
noftro ftatim poflunt: et nauis fi hac mente refoluta eft, vt
in alium vfum tabulae deftinarentur, licet mutato . confilio

cenda

G E B. 8 Taur. negzaV;t. GER. 9 Hal.et Vulg. dare. 8&, Etiam Rehd.
GEBR. . IO Rehd. fpopoudiffe. GEm. II In Rehd. vem, abeít. GER.
.12 Hal et Vulg. inferunt: es, et ita Flor eft fuppletum. BR. ^ Etita ha-
bet Rehd. GEE. 13 Vulg. aut, loco: et. EBR. 14 Hal. poffit. GEB.
15 Hal et Vulg. dare. BR. — Etiam Rehd. GER. 16 Hal. veuocatur.
GE B. 17 Vulg. inferit: quidem.BR. Etiam Rehd. GEB. — 18 Hal. ob-
ligandi:fit, et quod. GE B. ^. 19 Rehd. inferit: quis. GEB.. . 20 Vulg.
fpopouderit. 3 R. 21 Hal diffoluiffet, et mox: compegiffet. Vulg. diffolue-
rit. €t mox vt Flor. compegerit. BR. Rehd. vt Vulg. GE B. 22 Rehd. zn-
cipiet. G E B. 23 Hal. debeam. GEB. — 24 Vulg. dariue, loco: et darz.
ERR. . lta quoque Rehd. GE B. 25 Conf. Aueran. II. Interpret. Iur. 27.
GERB.. ..26 Vulg. exfpeclandiin. 8 R. 27 Hal.et Vulg. eff. B R. 28
Hal. dare fpondes. Rehd. dare, non aeque: fpondes. GEB. 29 Hal. et Vulg.
|fpeciem , fed genus. Sed et Flor. m deficiens íuppleta. Taur. tamen pro fua
religione habet veterem fcripturam: fpecieSed geuus. BR. Rehd. vt Hal. et

et Vulg. fenferit. BR. — Etiam Rehd. GEz. 7 In Rehd. etíam, abelt.

2*

Vulg. GE». . 30 Vulg. exfpedari. RR, — 91 Hal. et Vulg. gerimnus. 8 R.

tum redditur, etideo actori potius credendum eft, alioquin .

ad libertatem peruenerit, Nec reuocatur *? in obligationem, -

perficiatur,tamen et perempta prior nauis, et haec alia di- -

Etiam

terdun
fanui p
uüm "

- fhi, n

d. i
fs
tioe

ln M
0 :
3 b
meFC t
f'ani,
Hiet v
lr
OL .
Eriam M
( tj G
tb i
aïOnem. :
Ti fe i
"L
FWWM
UP
h&üm
ffcutiaz:sm ;
i Dnler
"ii u
mihtm 'm

d
h
v
u
inui,-
qe
erig
im,
YT
L
lii
p
i
LU
I a
Th, dul
u
!t
An
iil
du
Emen,
Ti
[Ie &

ODRC D

hn -

d ^
lat
t homo
^ t
Ts
X
iL 1GU
fs
1üintie
ilgti
videmut,
x COl
! fomits
js reD08
jtioque
l, V
eonfllt
T
cad

i MP

d. 61

Ed
Pg[[gf, 1
| at
j B
j uj
MP
j qin.
, n
i ?
j4 ff
" Pf[] (Ua
(b v
LA *DTR'
E

remanferit ^?, petitio infirmabitur.

j4 . "^ . DÍGESTORVM .LIB. 'XLNcTIT, E.

cenda eíft: fed fi 9? reficiendae nauis caufa omnes tabulae re-
fixae fint, nondum intercidiffe nauis videtur: et compofitis

rurfus ?? eadem ?^ effe incipit: ficuti de aedibus depofita |

tigna ea mente, vt reponantur, aedium funt, fed fi vsque

ad aream .depofita fit ?^, licet eadem materia reftituatur, alia -

erit. Hic traCtatus etiam ad Praetorias ftipulationes pertinet:

quibus de re feftituenda cauetur, et *an* eadem res l;
quaeritur.

$. 6. . Si rem, quam ex caufa lucratiua ftipula-
tus fum, nactus fuero ex caufa lucratiua, euanefícit ftipu-
latio: fed 39 fi heres exftitero, dominio ?* extinguitur fti-
pulatio.. .Si vero a me herede defun&us eam legauit ?*,
poteft agi ex ftipulatu. — Idemque effe ??, et fi füb condi-
cione legata fit, quia et fi ipfe debitor rem fub condicionele-
gatam dediffet, non liberaretur: fed fi condicione deficiente.
$. 7. Stichum, qui de-
ceffit ^!, fi ftipuler: fi quidem condici etiam mortuus potuit
42. vt furi, vtiliter me ftipulatum Sabinus ait: fi vero ex
aliis caufis, inutiliter: quia, etfi deberetur, morte promiffor .
liberetur *?. Idem ergo diceret ^*, et fi mora fatta defun-
C&um ftipularer. $. 8. Si quis ancillam fiftere fe in aliquo
loco promiferit, quae praegnas erat, etfi fine partu eam fi-
ftat, in eadem cauía eam fiftere intellegitur. |

LXXXIV. InzgMlibro LXXIV. ad Edi&um. . S1 in-

fulam fieri ftipulatus fim ^5. et tranfierit tempus , quo,po- |
£ueris ^9 facere: quamdiu litem conteftatus non fim, poffe

te facientem ^* liberari placet: quod fi iam litem conteftatus
fim, nihil tibi prodeffe ^?, fi aedifices. 2l
| LXXXV. Ipnz w libro LXXV.ad Edictum. Iw exfecu-
tione obligationis fciendum eft quatuor caufas effe: nam in-
terdum eft aliquid quod.a fingulis heredibus diuifum ^? con-
fequi poffumus: aliud, quod totum peti neceffe eft, nec di-

uifum 5? praeftari poteft: aliud quod pro parte petitur, fed | .
| cui fundum in quinqüennium *? locaueram, poft tres annos

folui, nifi totum , non poteft: aliud quod folidum petendum

eft, licet in folutionem admittat fecutionem, ?*.. $.. r.. Prima | :
oPOoRTET? nonemplius in ftipulationem deducitur, quam

Ípecies pertinet ad promiflorem pecuniae certae: nam et pe-
titio et folutioad portiones hereditarias (pe&tat *?. | $. 2. 5e-
cunda ad opus, quod teftator fieri iufferit: nam finguli here-

des in folidum tenentur: quia opeiis effeCtus in partes fcin- |
di non poteft. $. 3. Quodíi ftipulatus fuero, PER TE HE- | ' |
. Jati fumus pro. vfüris legitimis poenam in fingulos menfes, fi

REDEMVE TVVM NON FIERI, QVO MINVS EAM

AGAM: 9? S1 ADVERSVS EA FACTVM SIT, TANTVM|

DAR1? et vnus ex pluribus heredibus promifforis me prohi-

beat : verior eft fententia exiffimantium, vnius facto omneste- |

neri: quoniam, licet ab vno prohibeor **, non tamenin par-
tem prohibeor, fed ceteri ?? familiae hercifcundae iudicio

L

Etiam Rehd. GEB. 32 Hal. et ff. 35 Rehd. rurfum tabulis eadem.
GEB. — 34 Hal. et Vulg. varfus tabulis eadem mamis . effe. B R. 35 Hal.
et Vulg. fint. BR. Kehd. vt Flor. GE. 36 Hal. et Vulg. inferunt: et.
ARR. Etam Rehd. G E B. 537 Hal et Vulg. exflitera domino, exflinguitur.
Nempe et Flor. i in domznio, eít deleta. BR. — Rehd. exflitero domino vei , ex- /
fünguitur. GEB. — 38 Hal. et Vulg. legauerit. BR. Etiam Rehd. GEB. . 39
Hal.et Vulg. eff. BR. 40 Vulg. addit: penes me. BR. Etiam Rehd. GEB,
41 Hal. decefferit. GEB. — 42 Hal. et Vulg. poteff. BR. — 43 Hal. et Rehd.
liberaretur. GEB. — 44 Hal. dicetur. Vulg. Idem dicitur. BR. Rehd. vt Vulg,
GEB. 45 Vulg. effem. B R. Etiam Rehd. GEB... . 46 Vulg. potuiftz. BR.
Etiam Rehd. G Ez. 47 KRehd. te faciente. G E B. 48 Rehd. wibil prod-
efl tibí. GEB. .. 49. Gothofr. in nota: diuifim. vzlg. Hal. GE B. 50 Hal.
et Vulg. diuifim. BR. Etiam Rehd. GERB. 81 Gothofr. in nota: Zl. fe-
&ionem. Hal, admittat partis exfecutionem. — Sed et Taur. in Adnotar. fecutio-
nem fic in P. pro exfecutionem an a. feco quafi. fe&kionem. G E B. MSS. variant:
Vat. l. VIIL Barb. S. Cruc. E. et Treuif, exhibent: m folutionem admittat ex-
Jecutionem. |1n Treuif. tamen m in: folutzonem , eft expuncta. Chriftin. et S.
Cruc. IL u folutioue admittat fetliouem. 1n Vet. . additum: alias fectionem.
ln S. Cruc. IHI. fupra: fecliouem, Ícriptum : i. diuifiomem. ln Barb. fupra: ev
fecutionem adnotatum :. dinifionem , et ferius z. liberationem. & R. Magl. vt Flor.
At Bynkersh. in folutione admittat partis executionem. — Rehd. nunc habet, vt
Chriliin. et S. Cruc. II. videtur autem habuiffe, vt Flor. Nam et fuper vlti-

Ina litera in: folutioue, veltigium fupereft lineolae z indicantis, et tres priores |

947

farcient 59 damnum. $. 4. Pro parte autem 57 peti, folui
autem nifi totum non poteft *?: veluti cum ftipulatus fum
hominem incertum: nam petitio eius fcinditur, folui vero ??
nifi folidus 59 non poteft : alioquin in diuerfis hominibus recte
partes foluentur ?*: quod non potuit defunétus facere, ne,
quod ftipulatus fum, $? confequar. Idem iuris eft, et fi
quis decem milia 53 aut hominem 9* promiferit. . $. 5. In
folidum vero agi oportet, et partis folutio adfert liberatio-
nem,'cum ex caufa euictionis intendimus: nam auctoris he--
redes in folidura denuntiandi fünt, omnesque debent fubfi-
ftere, et quolibet defugiente omnes tenebuntur: fed' vnicui-
que pro parte hereditaria praeftatio iniungitur. $. 6. Item fi
ita ftipulatio faCta fit, st FvNpvs TiriAwvs pnATVS
NON ERIT, CENTVM DARI? nifi totus detur, poena
committitur 99 centum: nec prodeft partes fundi tradere 95,
ceffante vno, quemadmodum non prodeft ad pignus liberan-
dum 57 partem creditori foluere. . $. 7. Quicumque fub con-
*dicione obligatus curauerit 9*, ne condicio exfifteret, nihilo -

minusobligetur 9?, — |

| LXXXVI. VrrriAwvs libo LXXIX. ad Edifctum.
Qv o n dicitur, tot ftipulationes effe, quot res: ibi locum ha-
bet, vbi res exprimuntur ftipulationi *?: ceterumfi non fue-
rint expreffae, vna eft füipulatio, -go g

— LXXXVII. Pavrvs ?* libro LXXV. ad Edictum.

