o nxvoausópwy dv xuerépwv fAnciAsiuy. T9, nojUmrwY, Xyopoc&vre
] modrrewÉvrs d 6qropsveiv, Svrs]o9 ]oUe vóuovc yoxiew £udoxi-
moüvroc, ]|ovàs ?? querépuv &wmpoadsv ?* ovóév ]i9euévouvoocrá-
£emwv,uo] ]v xoj va éuro ^? o moXyuoq ulv énmrovgooévav, ]ovrésiw
Kovsavrlvov ]s ]oU ueyaAorperescrou uopyroc v Jeiov ^5. Axo-
vyirióvey xoj avriypxpéwe ]ov.-Jeiou oupwlov, gvrs Seimv A8sA-
Avv xo] ]v Baciundy divyvaosev, xoueyv éxurov dó£xv ulv &v
&mociy mrxpacoropévou, xo] mrooays OeoQiAov ]oU ueyxAorpsmsstrou
pxyleoou xot] vópouc. &ri 3 fxoiAldoc "]xorqg6 móAsoe o&suvoc ]s
xo] xypUTVwc w] ]9c ÓidmouoImEe EmiTQÓÉvcEwc wLleg ?? u-
dxoxovroc, xx] Awpodé£ou oU pueyxAoTQsTEskroU xUXiswplou ^
xo] didaucucAou iy ]j ]v vóuov xvmósdevyuévg ?7 móÀen, (Qa-
piy di jv diduuóv T& 79 no) wspiQxvy ]v Byovriov wzrpomoAw,
Ov ?j "rspl dluroD xpusn dóEx ?? mj eig guc syyoysv uou "]v ma-
góvrav peroayéiy qpovrpéxruro aróvov, uot] A'virroMou ]s ]0v u-
a Xorperescrou waylspou, 6c d) xotj xuróg crapx Bypurío ]X &x
yóuuwv TrxideUet XxÀdc 39, ayyp x ]pryoviug ceuvyc ]ovg 5* ma-
px OobaLu w vóusw didxcuéAoUg 37* marufbuvww* xvwwpépet
qoüv ?? elc Nsóvrióy ve uot] E'vdéZiov, &yÓpag &ri vónoic uero mra-
epbuoy 0v jz $uxA£ovg wvxwe wucuswpioy xo] évrajydopx 3^,
u) Asóvrioy ?? "]oy mxvéuQuuoy caro Vrpscev, Varcrmv, no] Tlo-

Jehuov, ov &ureD zaiduc ?9 * ues Jauuacusv ) ?* "gv ov

peyoAorpemesirou xx] coQurxroU nópguToc 39 gv Jeiwv Ampyi-
j ; N^ 3 N ? * 3 * L] D] ?
"iovtov, vóguvre 39 woj xurog cyad6c é£wyuyrye £ml ]5e Bacii-
doc ]Xurzc ielv mOAswc, u) mpoc ]ovrowc 2orsQvov, Myva, Yooc-

- doxlou , EvroAuiou, 'lipoSéov, &vvídou, fNsovrlou, NAcTQyoc,

T'oxudBov, Kwvsavrivou, Ywxvvou, 9v coQwrorwav, ovrep ívrsc
(iropsc ^? plv eiciy ]v évdo£orxruv Vmpx,wv dv ispov duv
arpourtplwy, dózay d& arapo aioiy ov &xi coQptz Qmolg Exovrec,

* I , $* D ; n M AE n 7
eixórag mxp udy énpldqauy &zior xa-desxyon ]ou ooovrou perc-

OXeiv
-veur) j«, v priori voci tamen antiquiffime adícripta, nm, I5 Contius ad
proprium principium. BR. '
feu barmoniam. BR. 17 Coníft. Tauta $. Quae ommia. BR. 18 Glorio-
fiffimo, aut, fi mauis zlluflvifieuo. BR. . Ig Minus recte Contius zofirorum
palatiorum. Nam flaciAcíz, uv, Graecis palatium notat perinde ac Latinis aedes,
iym, templum. BR. 20 In membraána Etrufca eft zZvrs. Manifefte melius
et ita Auguftinus quoque. B R. 2X Simihter et Auguítinus communi more.
At in archetypo eft £vzgos9sv, vt vulgo in lapidibus et monumentis antiquis.
Poftea iterum iterumque occurrit Zuzgoc3sv. B R. 22 ln Libro Florent. eft
d- àwro: fed bene Taurell. « in o conuertit, vt vitium manifeftum. — Porro
proxime antecedens xz) olim aberat. Perperam vero Auguftin. x4 Tv xaT
&uTí DrO xa) Àv xui - uT, conuéertendo xa - in x«r et retinendo w.
Quare neífcio, quid fibi velit Contii nota. — Fzdetur, inquit, feribendum &vrà
Ceterum poffet videri abundare totum illud a? adiedtitium, quafi ad maiorem

emphafin adícriptum. BR. — Sed idem Brenkm. vertit fu^ ipfo et in notulis, quas

Graecorum verfionibus fubiecit, ita habet Parmm beue Hotom. cum ipío mam
T'ribonianus operi praepofitus erat, quae, qui cum ifta priori notula, quam Tau-
relliano exemplari adícripfit, conciliari nequeant non video. Proba itaque eft
le&io Florentina, et fi ibi exftaret zvzo, excidiffe v in fine vocis 4vzov exifti-
maífem. GE B. 23 Hic rurfus diuinarwm wertendum erat vel diualium.
Nempe 72 diuiuum in hifce nimium vifum Latinis. BR. z4 Proprie fcribae.
Contius vertit Autigrapbarium (feu Magifirum.) BR. 25 Hotom. quique
leges snagna veneratione et diligentia, atque ddeo vt profefforiae dignitati couue-
*Ht. Contius vero et leges feu iura —— lamdabilitev et cum fummis vigilüs et
vt magi[leria fedulztate diguum eft. B. 26 Male vterque vertit Quaeflore.
'Tum enim Kvziságov deberet effe, non vt eft xuziswofov, — Eft autem quaefforius,
idem quod Ex4uaeflor. Qnuin ipfe Hotomann. mox reddit re&e Qonaefforium.
E R. 277 Debet effe 4vaàs3eryuévovs, — Sic et Contius legendum elíe ceníuit.
BR. Non aduerfor, malim tamen conffituto, pro creato. GEB. 28 Augult.
disíàx4Aóvre, a Porta in edit, anni 135 1. Ziouuóvre, et in margine di4weve forte
lezatur melius. Sicibi. At in exemplari Florent. legitur, &efjiuóvre, et recta
eft Ícriptura. — Contius tamen vertit vereudam: nempe legifle videtur, vt a Por-
ta habet in margine. BR. 29 Poffet et transferri, fama. BR. 39 Au-
guitin. eAcc. — Sed clare « conípicitur ante Awe, licet cetera cum multis, quae
Íequuntur, lacera detrita et exefa fint. Sed et magis e feníu eft «aAZe, BR.

41 Auguftin, voU mag2 Qoíufo» TÀw víuw» QigTxeAÍac, De vov aut vovs hihil |

bodie iudicari poteft, abraío initio verfuum, in quo haec fuerunt. — $i articulus

16 Idem ad totius confummationis perfedlionem.

initium, quinquagefimus vero (fi) adtotum compoütïonis Con-

centum (referas). S. 9. Quaequidem omnia compofita fünt et
elaborata pulchreet pro iuffionis noftraedienitate tum a Tribo-
niano gloriofiffimo et fapientiffimo Magiftro et Exquaeftore no-
ftri palatii et Exconfule, viro et in agendo et in dicendo et in
legibus fcribendis celebrato, qui nihil mandatis noftris anti-
quius habuit, tum ab iis, qui fub ipfo rem nobis confecerunt:
videlicet; Conftantino magnificentiffimo Comite facrarum largi-
tionum et Magiftro ^* íacri fcrinii et facrorum libellorum et
imperialium cognitionum, qui nobis bonam fui exiftimationem
in omnibus praebuit, et infuper (2) Theophilo magnificentiffi-
mo Magiftro et leges in Imperatoria hac ciuitate grauiter et vi-
gilanter et pro magiftralis inftituti dignitate docente, et Doro-
theo magniücentifümo Quaeftorio et Doétore in legum ciuita-
te creato (intelligimus autem celebrem et confpicuam Bery-

tienfium metropolin) quem eius bona exiftifnatio etiam ad

nos deduxit, et vt praefentium laborum participem faceremus,ad-
duxit, etab Anatolio, magnificentiffimo magiftro, qui fane et ipfa
apud Berytienfes iura docet praeclare, vir ex venerabili trina
generatione iuris doCtorum apud Phoenices defcendens, Re-
fertnamque genus ad Leontium et Eudoxium viros in legibus
poftPatricium gloriofae memoriae Quaeftorium et anteceflorem
et Leontium celebratiffimum expraefectum et exconfulem et
Patricium eius filios in admiratione habitos et a Cratino ma-

gnificentiffimo et fapientiffimo Comite facrarum largitionum,

legum quoqueet ipfe bonus Interpres eft in imperatoria hac ci-
uitate, et praeterea a'Stephano Mena, Profdocio, Eutolmio, Ti-
motheo, Leonida, Leontio, Platone, lacobo, Conttantino,
Ioanne dottiffimis viris qui quidem omnes oratores fünt. glo-
riofiffimorum PraefeCtorum facrorum noftrorum Praetorio-
rum, famam autem apud omnes fapientiae merito pofliden-
tes, iure a nobis iudicati funt digni, qui fierent tanti laboris
! par-

adfuit, debuit effe 72« praefertim fi. Auguftini 3i32sxaAÍíae recipiamus, Verum
collatione latitudinis literarum fa&ta in abrafis non videtur tantum fpatii fu-
iffe, vt caperet articulum trium, nedum quatuor literarum, vna cum zagZ, cu-
ius vltimi tantum duc&tus apparent. Praeterea non tanta hic articuli. neceffi-
tas. Certe Auguftini zov et Taurellianum zovc non quadrant, uifi retineas
àidacX4Aev; de quo mox. R. 22 Auguft. àBaexazA(ze, vt diximus et hoc
rectius videtur ob fequentem Iuftiniani declarationem, dum Leontius et Eudo-
xius pater et avus Anatolii deíignantur, ficque efficitur tertia generatio, —Sal-
tim Vicorii feu Taurellii 3iózexAovs fubfiftere non poteft, nifi ponamus praepofi-
tionem é excidiffe vt effet & 7o26 7Zv v6uv 99ueuáAoUe xaTafdafvav, ad magiflros le-
gum defcendens. Praeterea poffet quis fufpicari fuiffe ro0 —— 3i3as4ZAov vel ài-
woxxAeíos, nfuper a Porta ad oram edit. de À. 1551. habet Sic fortaffie
reflituendus locus : 7Àv wugà qoívijs vÀv vóuuv Qi0uékÁAwv, — Verum Auguftini
le&io magis ad fenfum facit. In eo tamen idem minus re&e, quod z$v — —
Biecxuiue repraefentat. Tpía fcriptura hodie non difcernitur. B R. 53
Tévec addendum puto, ita eftap. Hug. a Porta. BR. et in verfione Brenkm, babet
hanc voculam genas, quam adeo, parenthefi fignare debebat. GE B. 34 Au-
guítin. &vri«4roQa. Et hic, vt am monitum, erofa omnia aut difparentia, ta-
men » perfpicue videtur apparere. Sicque etiam Theophjlus et omnes Graeci,
Contius vertit Autzcenforem, tamquam nomenproprium foret, contra vero pa*
tricium bis ícripfit ceu nomen appellatiuum. BR, 35 Auum credo prioris
Leontii,abauum Anatoli. BR. ^^ 36 Re&te Auguftin. vàw Zvro? -«i0m, vt eX
tenuibus fcripturae vefligiis detegitur. Alias quoque neceflario fcribendum
fuerat 7o)0e, BR. 47 Male iunxit Taurell. z« particulae óc, cum ad fequens
verbum pertineat zs3avugecg, — Non recte item fcribit Auguftin. wee ré3uvpacudé-
vove, cum liquido non nifi vnum 7s reperiatur. Immo diferte annotatur ín
laudata edit. H. a Porta ALocus corruptus, qui fic fortaffe veflitui poffet: às ve-
Savpacuévoue, quanquam ne fic quidem eft integer. . Haec ibi: nempe rcliqua ver-
ficuli portio poft e3avuacuev et fequens integer intercidit, ita nibilominus vt
ex erófis literarum ductibus eliciatur initio proximi verficuli fuiffe 77» me?, wt
Taurell. non vt Auguft. xa? 7e?, qui et ipfe afteriíco interpofito oftendir, fefe
addubitaffe. ^ Contius hic vertit fpmmae admirationis viros additque in margi-
ne fic puto fapplenda Graeca boc loco mamca et mendo[u. BR. 38 Ita Co-
dex Flor. Auguftin. vero cum bic ; tum fupra, vbi eodem modo fcriptum in
exemplari archetypo, »óurros exhibet, atque ita quoque paffim in MSS. ac edi-
tis legitur. 8R. — 39 Membrana Flor. et Auguftin. véuev oPet recte. BR. — 40
Pivegeg hic funt adaecati, nam apud Praefe£tum Praetozio Illyrici Aduocatos 50
: : : : | - fuijfe
O 3 E

exéiv dyDvoc ^*. "'DXorx piy obv wwlv mépl ]yy ov Dige-
fton ^? Zéeremóvqros cvyyoxyv diux gv eoriwe quiv. eipyu£vav
iyjóÉwv r& xoj couv xvpmv **, Io. ** 'Tosaura 0i ulv
eidwg üjc pygxioTqTOG YÉyoVEY, c«s 0UOà ouérpoa. "]oe mpooyoploe
"dv &rgocSev vouo3erdv vmrsueivagey, iM )uv ixdsov 700'7;[,01/
o?e vóuong ^5 é£meypXspxuev amrpocwyoplov. oä,ueiw,bow,rgc ,u?u eiri-
7rep Eocery sjv oux opJic &doxet, uépy Ó5 ]6 u&v ?cäfekgwsg:, ]«
0i Tood)évves, &X w*obö.c?'z/ TE TO mäöguou ä)-.o;;:teuoz, ïzæ/;þ;u io;;y:/ & x-
civ mxpxcoovrsc |e &Eovclac loxUv ^^, GE mXv, 0wep Eyyéypa-
a lo 7!3&3) f& to, "]oDvo sjuerápot yevéddoa yvesu, pajdevo ]e Jabbciv
ecxpxriJ£vo ^* d ysvousvx vüv ]ole É;mpocOsv, £wetón moAAx
aoj ovd3 doiOpapdijvou Gdidix *9, uerwredeinupsv ^? eic ]o upéir-

^ [2 ] P / ,
Tov, «d» éiri Bu ]i ]v areAouorépwv curoxoorópewv GixTO-.

£eip0c Gol 9? éipyro a»xux 9T* "]x f:,zäu yco 6z/o';aïcroc :Ioïg
Éwrpoodev &QuAdExuev, ]jv àà ]v végav ocknäaoclu 52777(u87830w(
£momodquedu, omsp u) éri 99 sucixcóueyoy Exeivoic av, T0A ÀX
à? ]2 ]omÜrx críxerro 9^, oUro Owfpwroi "]e o memépoa o sv
eic axQi] mepiéeyue TÉAoc Exgoyro vóuoy "^. — S. II. ?5 Emesy
db ixpyv woí w perplav eicwywyyv ?* mroujcacJon Tp06 ]ovc

&orivontoy dar]ouévouc 99 oj Tjv neig u QubuauxMas ov ngepoUv-

az 5?, óvài ]oUro ]5c xuerípue tEw uirsAlmouev mpovavsc. o;ï)u-
A& "leigeviavé 9. &vdo£ordr 9 xj v ]5e. 0Ac yo(axoäsaz.«xg
Umovoyla» imirergoguquésp 99 «o] OeolAg vyeujv 9* xoj Ampo-
3 "]oie ueyoAomoensscroic uuj coQuwrotroic cyruaoIycopoi Eyue-
Asugciusvon 9? dierxEdqueSo, mpocyxeiv. éx 9v ]oig cpy,ong £v
eiocymy&ig cvyueiu£vav ]o wxipirxroé 99 "& xoj sporoUvro xct
órócn 9^ To?g v)v «olirsvouévog cuuQépoeron mpxyuaciy : 9?,
]&urx &Éskév, uj dXpolow, u) eic zXc eyeyeiv, ueuviodoa Ó5
act) "]v 3juerépuv QuerdEemy, &c eic émavóodwciw "]Bv &umpocdev
cemTobjusedx, 99, xox] üurw cuvJéiver fB[GAouc TéÉoGxpuc, TpuTO
soryéie 9* J3c eiawywy)e écouévac, &c 0j uaAcv Initituta vevo-
guovxn Koj ày xo] raUTX» TüV vopodeciny 99 cuyJévrec mpooy-
yayov dXulv, xw] vuéic Xmaoay nxwrucuevXusvor wwj Owxplyav-
T&; 9?, xxÀdOc T& bye w] wxrx TOV wuéTsooV Explvapsy voUy
xoj xuérspoy éivoi xo roUTO TO [iGAÍov xoEQQgvxusdo, wo] TOY&
Tjv TV xuerépuy Querd£swy loxv Ey;ew auro, mx) xuTQV, GV &v
pooiloic oD AiBAloU dieAéy dyusv, Gmuciw — EOwAcaxusv. 9.
&. 12. ** Oéw rolvuy rjv P'uuduv vouoXeclay *? cxEZxyrec
xoj íy Tpicly Tolc 0Àoi *3 (BiGA[oic T& mj Évixvxolc mQXyua ro-
coUroy éwm&TOYoXÓTEC, ÜcEp "J uv |wv cpxyv vmip &xrxomvy éAmÍ-
Qu, vX dà dy vsÀsurXum 7^ peJ Omsp weig furov 7? éivos TO
| d 4277

fuiffe conftat Z. 17. C. de Adu. dinerf. iudic vt et apud Praefe&um / Orientis
150. L. 3. L. 11. C. eod. et apud Praefid. Syriae 30. L. . Cod. eod, etapud Prae-

fedum vrbi 8o. L. 7. C. eod. GoTHoFR. Monuerat iam Contias patromos vo-

cari in latina Conftitutione. BR. 41 Contius certaminis, quod hic admo-
dum improprium eft. ER. 42 lta clare eftin archetypo. Áuguftin, tamen

habet Ayésuv. BR. 43 Hotom. zlluflres et prudentes bomines. BR. 44

Conítt. T'auta $. fed cum profpeximnus. 8R. 45 Vocem hanc Brenkm. in fua ver-
fione neglexit, non ftudio, vt reor, fed per incuriam : verum vniuscuiusque eorum
legibus infcripfimus nomen. GER. 46 Contius et nam (atque pavem) omwui-
éus praebentes poteflatis vim (em vobur. infuper in margine azcoritatem. R.

4'7 Hoc elft, vt vertit Contius, comparare ea quae nunc facta funt, cui bis, qae
prins erant. BR. 48 Cum minutiffima fectari foleat Drenkm. obferuandum hic .

erat, xal o)22 giSpuOivan bà3is, non effe et. zmnmmera, ed mecumneratn facilia,
quae omnino diuerfa funt, nifi malis dicere, noftrum Drenkmannum 2nuuimera
hic eo fignificatu pofuiffe, quo ipfe Imperator in Prooem. InfHt. $. 1. dixit
znnumeras prowincias etim $. 12. I. de Aliou. achiomes zunumevabiles, appellat.
GER. 49 Augufítin. kezare3/xauev. — Sed in hoc vt in aliis magis Gramma-
ticorum regulas quam MS, Flor, fidem fequitur. BR. — , 50 Ita quoque ar-
€hetypum. Auguftin. vero vie xaAAo: ov edidit. — Voluit fcribere «4AA:v, quod
non ita male effet, fi fcriptura ferret. B R. Quod ego non capio: cum id, qnod
immutatur, €0, quod recens fa&tum eít, non poffit, faltim ab emendante, dici
xÁAMOV. GE B. 51 Contius fi-quid impeviali aliqua. antiquorum Dmperato-
vum con[litutione in aliam di&um fuerat formam. 8 &. Quae Contii reQiora, fal-
tim clariora videntur iis, quae dedir Brenkmannus. Ego redderem in hunc mo-
dum etizm, Si aliquid imperiali quadam vetro principum. couflititione i alium
didum fuiffet modum. GEB. 52 KHoc eít, auGoritatem, quod habet Ho-
tom. BR. 533 Auguft, e/rie easiuZóusvov, Sed Taurell. etiam hic. re&e ar-
chetypum refert. BR. — Ego nullus dubito, hunc efle operarum errorem. -GEB.
54 Contius ibi erant repofita ad verbum quidem fed nimis barbare, BR. — 55

participes, — Haec itaque nobis circa digeftorum confcriptionem
elaborata funt, per eos, quos modo diximus inclytos et doCtos vi-
ros. $. 1o. Tanta autem nobis reuerentia fuit antiquitatis, vt
neque mutàre nomina veterum iurisprudentium paffi fimus, ve-
rum vniuscuiusque eorum infcripfimus nomen, mutantes qui-
dem fi quid fe habere nobis non recte videbatur, partim tollen-
tes, partim addentes atque e multis melius eligentes, et aequum

omnibus praebentes auctoritatis robur, vt omne quod in libro

fcriptum eft, noftra fit mens (fiue fententia) et nemo audeat
quae nunc fiunt antiquis comparare, poftquam multa et innu-
mera in melius tranftulimus, etiam fi quid imperatoriae ali-
cui veterum principum Conftitutioni alia dictum eft forma.
Nomina enim antiquis feruauimus, legum autem veritatem
noftram fecimus, quemadmodum etiam fiquid diffidens iis
inerat (plurima vero eiusmodi extabant) id diftintctum eft,
et definitum, et ad clarum abfolutumque ius eft redaCtum,

$. rr. Quoniam vero oportebat etiam quandam mediocrem
ifagogen condere ingratiam eorum, qui recens leges attigerant,
nec maiorem do&trinam capiunt, neque hoc extra noftram reli-

quimus prouidentiam, fed Triboniano gloriofiffimo,cui vniuerfae

iurisprudentiae minifterium commitfum fuit et Theophilo quo-
que ac Dorotheo magnificentiffimis et doctiffimis Anteceffo-
ribus mandantes conftituimus, conuenire ex iis, quae ab anti-
quis in Ifagogis compofita fuerunt, opportuniffima et obtinen-
tia et quaecunque cum iis quae nunc in. vfu concurrunt-haec
excerpere colligereque et ad nos perducere, meminifle quoque
noftrarum Conftitutionum, quas ad corectionem antecedentium
condidimus, atque ita componere librosquatuor prima elemen-
ta ifagoges (id eft introductionis) futuros quas fane Inftituta

vocare vifum eft. Enimuero hac lurisprudentiae parte con-

cinnata attulerunt nobis et nos vniuerfam confiderantes et exa-
minantes, recte fe habere et fecundum noftram iudicauimus
mentem, et noftrum quoque effe hunc librum pronunciauimus,
et hoc quoque noftrarum Conftitutionum vim habere, ex iis,
quae in prooemiis libri difleruimus, omnibus declarauimus.

$. 12. Ad hunc modum igitur Romanorum lTurispruden-
tia ordinata et tribus integris voluminibus atque annis tan-
to negocio confeCto, quod fane initio fupra omnem fpem
erat, et ad extremum poftquam nos rem fuperabilem efíe

InOoll«

Male hic idem n per[picuum fiuem deducla eff. quaeque lex, Perperam. nempe
và, czdi ad véAec refert, fed tunc e«Qis cfle deberet: quare referenda illa vox
ad vóuov. BR. 56 Conftit. T'auta $. Sed cum profpeximus. B. 57 Hoc
eft zatroducionem, vt vertit Hotom. BR. 58 Sic ex praefcripto archetypi,
prorfus erronea eft Auguftini ícriptura émwayewévove, BR. — Malim tamen 73
&r]ouévovs reddere attingunt. GEB. 39 Auguftin. fed iterun perperam.
bux, ógeüvruc. B R. 60 Contius quz et ad totius opevis legitimi gubernatio-
nem ele&us eftl. BR, — Sed quis cum Brenkmanno vopo3ecízv. dixerit urispradeu-
tiaqm? et ha&enus reGrius ipfe Contius, Malim eu ommis buius iuris condcnu-

di (aut fi. malis ordznandi) miniflerium concreditum e[l. G E B. 61 Tam Ax-
guftin. quam 'T aurell. hic errarunt coniungendo particulas ye u5v non coniungen-
das, B R. 62, Contius vertit accerfitis ac Íi effet x«Ascéusvoi, — Elotom, pror-

fus non babet, BR. 63 Male Auguftin. xvgióraTe. BR. 64 MS. Flor.

oracz, Íed male. BR, —— 65 Hotom. quae maxime commoda et vfitata ac prae-
fenti réip. flatui vtilia effemt. Contius quae effeut aptiffnna et im ipfis verumt
argumentis obtinentia. BR. Ego malim et quaecumque megociis nuuc im repu-
blica occurrentibus confentanea (unt. GEB. 66 Cont. guas pro emeudatione
veteri$ iuvis promulgamimms. BR. 67 Auguft. «es« neque hoc reGte, alte-

rum enim elementa notat, vt hic alterum verficulos. BmR. 68 Malim Ewuzm
. s : Y . . * " N
vero et bac iuvis comditi vel ovdinati parte compofita eandem. attulermt. mobis.

GE B. 69 Malim explorantes et dindicautes. GEB. 7o Malim more
Brenkmanni paulo prefíius et bumc quoque ip[um moftrarum. Conflitutionum. vo-
bur babevre, iis, quae im imitüs libri dixzmus, ommibus Tianifeflauimus. GEB..
71 Conft Tanta $. Qmme igitur. BR. 72 Malm Romana legislatione.
GER. 73 Videtur vert debere haec tribus m vniuerfum libris, vt nempe

Inftitutis et Digceítis etiam Codex annumeretur, cum tres anni, quod

Imp. addit, Codicis confe&ionem non includant. GE E. 74 Malim q4uod
quidem initio — ad extretuum wero, GEB. — ^5 Contius peuetrabilem. BR.

76

i

M

LY

yv
s
Qu
I
ro

(
Tul,
fell«

a
ICfidg

eli.
iDj-
Det-
t

ToRYyun idciiausv, 0UO5 eic OéuxToy Érogc 0Àov euvreSsveu mooado- 1
P y: [ 77 öq i

xzJ2y», Ó MOVwy TQu)OV ÉVIXUTOV oZvrorNs).ämng ]&xoc* xe] vQ
deomóra Osq uoj Tovrov kyxdéyrec TOV XJAÀov TQ xoj eipyvav &ysiv,
act] aroAéuouc navropdoUv, wot] vortoXerzaoimTXVTI TO T& T 6 2110 À
T& 6Q oudv, r T& 63 1256 x pOv depuooéyo, Olucuov qiidwwusv,
&maciM cyJpuvmoig oWjcxi: Qxvepxy TyV qusTÉoxv Umbo duTÜV
ooudyv ve, mo) mpOvoxv 19, Omwe &v T7e &uwmrpoodey omraAAoy£y-
TE5 ]roox;c T& 77 wet] avyy Ua eme, xoj mépoc Eyodaqe oudày vooSs-
cixg 18, x pxamvros vouoig opJolc v& wj GUVTOMOIG, N] TXO1y qrpo-
* 8l poic,xct) rv TtV Olv cuyToMay x ouévoig * ?, xotd T poueuué-
yoig ye 99 Gmaciw Tolc fouAouévoie QxdÍwc eic wry)oiy ovt ETL TOA GV
Osouévoic * pirtov, Vva TO Tv c»pjswy &xeivuv. BiBMy dXooi-
ceiev qÀJoc, XM &m oÀlyg Tiga]uxT) TOlE T& TrÀoUTOUCIy OuOLoG,

Tolc & é£ éAxr ]ovoc 0puopévoig ovaiac, &Óeixy T7c * ÉxvrQvimup- -
£

syouévog xrzgcseg. . $. 13. ?^ I,*Tz dÉ ri, J oug 93 üvroc
cou xo] vüv qdpoiguévou, uj £x TocOUTUV MupiXÓwy GUAAEyfvTOG,
dó£eisy Eyery óuóuog 9* roUro db olX camriviov EgsoSyou, asv
gÀAX rolc vacluvdpwmivqge £coxruatévoic Quaeuc 95, óux E£m 0i-
xouxc omroAoylauc 99 ovd& roUTo dOZeisv eivou. — TO yxo dix mravrtv
dyéuJuvoy 9*, Xeiug&v En uóvqe, oJR. ovn avydpwmrlvgg lasrdog 99,
ao w] Tolg 00 xuGy Éipurout mv tsw, Umx ?? oj vjv TOV
Giolmy axpsdeEdueda JÉcI, ) TOV Uronetuévay mpoyudruy ToUTO
crxumoUvrwy, TO dciv ?? mxvrO mÀslociw &Qxpuocdgvo vomOIG, 3)
q0v cuvavoueu l don Tiy) Zévg 9. T0 ÜouoUy Otoroy Tj wpdo9ey 9?

, " N 5 ) e
«o] duaxpirov curdv Tiv Owxipeoiv eivou, 3j wot] TO TroAAduic QuAIY- -

Swos 70 72 0lxc Jewploc ?* cvuvex;be, wa] w Owxmxodvon mOV

voUy ?* q3 vv q0» yeypoutu£vaov coipécet pudrey 95. — mjv

xo] voUro éirou mc] Txpeiloymmron du Tv TOV TO yjuxTOG Xydbys]V,
À. E«v Bporqu, uj oudeulay &xurüu coredov mxpe»ousvoy 99 d-
cJqcw. — $.. X4. Yavro 0& roUro w] &rl Tv dày vevoyoSernué-
ywv éy vxig fBmciluumig OwvrxEsciy ÉQuAuEaUsv, TX voip $ueivouc
eipyuéya, xa«ro ToUTO T&5v YO fDl AÍov ov CUVES' t 010 USV, r
ocoy ?* £xco0 | zgeg "^. Tpe OuoloTyToc ci]iQy. 'S. 15.
99 E/yxyriec Ób colcAAog txovrí Tivx vouov v Em] TOU
fiBAlov roUrou neipéymv, oUt. &v Ti Éupoi bxdíwg, eiye dix arv-
TV TY T3c ÉVayTIOTUTOG OptV OigkeAd6iv amsUceigy" 199 x Zaw
vl r d QQopav, 0 mrpoc x QdEy XAXowrépxy lawc qxpo Qorepov arois?
Tjy TOU vououJégi ^. $. 16. ^ E'idkuaj vi rvx iv arapeiroi vv
veJelyxi ? deóyruv, eimog vyop xoj vi TowÜUro cuuBdvoi * dux
Tjv T3e Cydoemvue ciadévetxy Quasmwe, &ÀAO i arayr) udAAMoy 5

&y éiy Toig uV Umpuooig, qroXAqu cmAMdordoy woxdy, TOU xxTX-

Amrsiv 9 jowc oÀiya vivx TOV ÓoxoUvTwV EmWTNÓeiev, pupikciy

c2cedoy xyupelpojroig éywoTopwpUyQRévux * T 9, uo] wmoMeiusvo,

. 46 Hotom. benenolentiam tanquam effet Zuvoizy. 8 R. 77 Contius priori foluti per-

zurbatione. B R. quodíaneplacet. GEB. . 78 Contius et nallum finem babente in-
yis pofitione. BR. Malim, vt fupra faepius: wec metas vllas babente legisla-
x*ione, GEB. 79 Contius et ltium compendium adfeventibus. BR. Ego
malim et lLtum breuitatem amantibus. GEB. 80 Male Auguftin. ze pro
yt. BR. 81 Et hic idem male o5 £avvóv. BR. 82 Conft. Tauta $. Si
quid autem. 8 R. 83 Contius S; quid antem ex multitudiue en, quac muuc
congefla eft. BR, — 84 Contius videbitur effe fimile (vel geminatum) BR. — 85
Contius bumanae naturae imbecillitatem confiderantibus. mR. &6 Hoc eit
excufationemt — Contius apologiam. BR. 87 Proprie zunoximm. Mlotom. vi-
ti0 vacat. BR. $8 Hotom. bmanarum virimn. |Contius sortalis couftanu-
iiae (feu voborig?) BR. ^ 89 Hotom. et Contius v/i. BR. 9o Contius vt
oporteret idem pluribus applicavi titulis. BR. 9I Proprie cwm aliquo peve-
&rino. Contius igitur vel quia cum extraneo loco effet commnixtum id, quod fi-
gnile fuperiori videbatur. BR. 92 Si coniecturae locus foret, legerem: 7 7
euvAVAILEMÍ us Ti Efve Tb QoxoUy UjoioV TÀ TrQÓóG3EV wX OUczQvrOy RuTOV TV Oi-
Qecw tivas Ct verterem aut quod commixtum [it extero cuipiam id quod videtur
fimile antecedenuti, fitque iflorum. discvetio fepavatu diffiilis. . Effe vOv: w et ov
confufionem facilem, docent ea, quae fupra $. 9. notata funt, vbi inuería ratio-
ne erat, 2va3eoevyuévo loco &va3e0evyuévov. G E B. 93 Vifionis. Go'TH. quod
valde placet, cum Sewgía fit a Ss&opss, vt vifio a videre. GEB. 94 Hotom.
2uens legislatoris. — Contius suens et intelledhus ( legentium). Ymmo vero mens
et fententia ipfius legis. Nam verbum 2izemac35»2; non congruit cum illis in-
rerpretationibus, quod animaduertens Hotom. coufundi, reddidit. Contius fe-
pavari (aut. dinelli ). B R. 95 Brenkmannus faepe praeter rem, nimis preffe
fequitur verborum in Graecis ordinem. — Malo ze difirabatur ens detrachone
verbovam (alibi) iam foriptorym. G EB — 96 Fa etin archetypo fuljle vide-

i

monftrauimus, cum minime compófitam iri neque totis decem
annis fperaretur, trium duntaxat annorum celeritate abfoluen-

tes, et Domino Deo hunc dedicantes laborem, qui et pacemagere,

et bella profpere gerere, et iura condere, omni tum anteattae
tum noftrae, tum fequenti aetati largitus eft, iuftum exiftimaui-
mus, vniuerfis hominibus teftatum facere noftrum pro eis ftudium
et prouidentiam, vt priori liberati tumultu, et confu(ione, et ter-
minum habente nullum iuris fcientia, vtantur legibus rectis at-
que concifis et ad manum omnibus et caufarum compendium
amplectentibus, et omnibus volentibus in medio pofitis et pa-
ratu facilibus, qui non amplius multa indigeant pecunia, vt
inutilium illorum voluminum ingentem vim congregent, fed
paruo pretio diuitibus pariter ec iis, qui ex tenuibus pro-
cedunt fortunis facultatem fe comparandi praebentibus.
$. 13. Si quid autem, cum multafint etiam ea, quae nune
congregata, et ex tot myriadibus colleCta, videatur fimiliter fe
habere, id autem rarum fore exiftimamus, attamen humanam
naturam cogitantibus, non extra iuftam defenfionem id elífe
videbitur. Eíe enim per ommnia irreprehenfibilem, diuinae
fuerit folius non autem hurmanae virtutis, quemadmodum et
maioribus noftris dictum eft. - Veruntamen eft quatenus etiam
fimilium admifimus pofitionem, vel fübiectis rebus id poftu-
lantibus oportere idem pluribus accommodari locis, aut quod
commixtum fit cum aliqua noua re id, quod videtur fimile
priori, et difficilis eorum diiudieatio et diftinCtio fit, aut vt (ae-
pe feruetur totius infpeCtionis continuatio, neque diuellatur

fententia eorum, quae iam fcripta fuerant, fübtractione verbo-

rum, nifi fi et hoc alicubi affümtum ett ob rei neceffitatem,
verumid exiguum eft, et nullum fui ipfius fere praebens fenfum.
$. 14. Id ipfum et in iis quae iam fancita erant in Imperatoriis
Conftitutionibus feruauimus, quae enim in illis dicta erant in
hoc libro collocari non permifimus, praeterquam quod ex
"x fimilitudinis caufis. $. 15. Legum autem
vllàm earum, quae in hoc libro pofitae funt, aliis contrariam
non facile quis inuenerit, fiquidem per omnes contrarietatis
fines discurrere ftuduerit: fed eft quaedam differentia, quae af-
fumta diueríam forte in alteram partem facit legis pofitionem.
$. 16. Si autem aliquid fortaffe praetermittitur eorum, quae
poni oportet, confentan.eum eft et quid huiusmodi contin-
gere propter humanae imbecillitatem naturae, certe omnino

| praeftantius. fuerit fübieCtis noftris, multis liberari inutilibus,

quam relinquere pauca quaedam eorum, quae videntur vti-
lia, myriadibus propemodum innumeris defofí et condita

et
tür, Probe tamen difcerni non poteft, cum tota pagina propemodum extrite
fit, Perperam fane Auguftinus zagexéns3u, quod hic nullius vfus eft. n R. 97
Auguftin. d«« fed dubius locus eft et mutilus etiam apud eundem. R. 98

Ita perfpicue in membrana Flor. cuius auerfa pagina cum illo ee incipit, refi-
duo videlicet alicuius futurij aut nománis v. c. 4icSzest, voi5oe: aut fimilis voca-
buli. Auguftin. hoc ss« vt defperatum quid omifit, Apud Contium haec ita
.expleta funt: 9sov && v0u 9 Tiv bmaVíue "vrsQueáote Tüc DpouóTwTOS ATiOv, et im
Verfione: mifi ob aliqnam interdum circumflantiam . fimilitudinis aliqua caufa ve-
lida efl. Motom. uifi quae propter fimnilitudimem caufarum. BR. 99
Coníft. T'anta. $. Contravinm, B R. 100 Hotom. /fi modo vuiuerfas coutraviorune
definitiomes percurrat. . Contius fi anodo ad ommes contravietatis fmes animume
intendeve fe[limet. Bm. 1 Hotom. diweríam fortaffis iu altero facit legig
fentemtiam. — Contius alterius gemeris forte bauc et illam legis pofitionem appa-
vere faciat. B R. 2 Conít. Taonta $. Et fi quid. B. 3 MS. Flor. et cum
€o Auguftin. vs32v& BR. Verterem quae pofaiffe oportuerat. GEB. 4
Contius ( forte enim et aliquid tale c.o7.zt'zgzt) BR. et quidem reGe, nifi malis
verifimile enim eff et tale quid. contigifle. GE B. 5 Motom. ztiliss. Con-
tius selins. B R. quod pofterius placet. GEB. 6 Contius dwm prinautur
forte paucis quibusdam, quae -wdcban.tur idoued. BR. 7 Exempiar. archety-
pum habet £vx«rogugvypéva. Auguftin. vero £v xavegopvyuéva. Videlicet 'Tau-
rell. ad canonem orthographicum Flor. reducere voluit, cum tamen et in nu-
mis inueniatur H CTNKAHTOC et alia id genus. Auguftin. autem fcripturae hic
tenacior feparare maluit particulam per íe nihil denotantem, quam in gramma-
ticorum indignationem incurrere. Praeterea manifefto errore yel Apgu[*tini vel
'Typographi o cum « commutatum eft. BR. — $8 Eterofum hic loci eft arcþe:
typum, et ruga ihfuper implicatum. — Explanata tamen ruga apparet, Auguftini
repiéefentationem bene habere. — Ef enim, wt et ícnfus poftulat z« s. zx;' R.
9 ie

uj óvÀsv) corsdóv vGw TTV ? wvydpuux, roUToU T& Évexsy Olx-
AxJóvra Qgüiwc. — $. Y7. "? TocoUrwv dà Ovrwv rv twmpoc-
Ssv veypuuuéyuy [iBAov, £. &Anselewv vouoderdy v& xj B-
falwv énplvero vx vv Éw dixaswploig dysivov, vv piy, £mei)
uBlv syrópouv, vd)» àà, Érelmep Ovn ipxovv mróvoic mAeloau, £v-
psiv TÀ qoÀÀd rdw xpyoluuoy oux ioyjuóvrty TT* y)y dà wa TV
cUvra£i ** dOpowoi viUT/ ToÀUg vduuwy wparoUvrtwy doiduoc,
&x. Buv omrnvleov, xet] uólag £eupguéviv, uc] v ovOE T T00-
ayopímg 0i 0AÀol uc] TV cpodpx ävc?ommv'wwuxäwi-völcw;gyz/äy!-
yuoxov: ov d vxv UAqy jlv iQyovorirqy 0 (i3eic ? ,äz/d*o:;,om-
z0c "Voifiovixyóg qupéay,ero, moAAY T& [Almv, u?q óuóà dpid-
a elvoa *^ budiuv axpuay,ipevoc mMjJoc, V cmavrwy Óupucc
cvxywscSéyruy *9, dq990.03:7 vX mapóvra [DiBMa. K volc vye oi
qup 344v p0c ToUro cuycdpoigdÉvrec aroAA.olc 05j icotj éréptig EVE-
vuxcov [Bifilowc, àv oic Gudày $ugóvrec amouódeiov, 0UdE wxiv8v "u-
Q À mpocJsy wJpocuéve, rjv éE xvrGV ÉmoTwe ceredonl a
cxy dy TÀe v ovyypíupuri 79 — TGv yoguy &oQopky **.
$. r8. *9 E', dÀ wej ri r Aorrov Zs Drqoehy *?, uoj w] To)c

vánois roíroig Eyyeypoquiévoy Quavsly* qroAAe qap àx méQuasv xou- —
[ / É M N m A 7
youpysiy ?9 $ Qoig" dAÀx Bncisiav 0 Osog duX ToUTO 2063 3]-

xsy ?* eig dyOpwmoUc, ÜTUwC &y Tolg Osouévoig xel Ti Oi ]ov-
cx ??, vjv Tijc uVJpumlXqc Qucewc dopisiuy 23 ayempol T&
«oj pyroic mepmAslor vouorg TS æcgc,?cfg'pozg v ao 0UX ouéTSQOy Yy&
coUr0 Aéyouev,uóvoy* X q05 uoj 0 TXyTUV TU éy vouogéroug ?
éudoxipamórwy aopuroTOG lovAivog &vrO ToUTO (Qoiveroci Àéymv,
aoj s &n vijc [BxciAelug &mi rode kyatuouévouc «fayz:;y'a'eaw ETI-
! Aotuevoc- 79 dyazjojotosiy ^7, no] mpóc ye A dgiavoc 0 17 éuce-
fhotc Ad£swc ?9, 0ürg p TO wyawafpwu 29 »waT is'*?'o; Exosoy
yonoJsróuusye, iy poxe? Tui cuviys ?9 )uBAlw, TOV xperisoV
T'ovuxvóv qrpàg roUro mxpaAe a, woTO TOV AÓyov, 0v ÉV vtOlVg OisE-
3A9sv ixl5e wpscBuréguc P'uipue, turo d) roUro Quoiv, dic éiri
mX TO Qixreroyuévoy ctyuuvNpeiev. 3*, mpoosixóy ? ésw TOUC &V
cpocic roUro vreipiadou dyoupely, wtot] X'epoméveiy TO. mov éx TOV
4à duxrerwyuévuv cuoloudixy 9?. . $. 19. ?* "Taora vovwv
Groyrec, Quuby db Up&c v&, & ueydÀs] ?? fBouky, uaj 0 Aorrog &-
Ug Tj x)ueréong qroAiTS[uG Gd purroc 36, givdOxOVTEG, S,CpIV M&v
óuoAoysire Omg, Tij voig zj4eTÉQoig x;póvoig obyoJOv vocoUroy 37
QuAXExVTV »epzade 39 dàrolc guerépons vottoi, TOV roic mriÀo Br-
foMoic éyyeypequévuy 9? mpoéxoyrsc Ovdsyi, oud& xvre£sroic ovrec
uT Tp6c vX vOy wslueyo, dio 0, uV &i Qoxon] iv mv &AMAOIC
Qj cuuQ3éyyscdon, o obv v0 pi» mQorepoy ulv wc cÀvoiTE-
Aàíg *9 daapéssiro **, vvv dà ]ovro Q0Zou ugoréiv. Xj vyXp ooma-
' qopéuou&v
9 Nemini prope ommium per Pleonafmum. — Hotom. fimpliciter meque euiquam.
Quae fequuntur et propterea facile lateutia, non habet Contius ob prauam Tau-
relii diitindtionem. BR. Nempe hic poft yvágiuz. pofita. diftindione maxima,
reliqua usque ad yocem (£Aézv .absque omni difün&tione transmifit, cum ta-
men oportuerat poft yvágguz comma, poft jbaoíag punctum collocari. — Forte
'TYaurellio obfuit, quod legerit 3sévrov loco 92 tvzov, quod ipfum acute obferua^
uit Brenkmannus, ideoque in exemplari rypis deftinato 72 32 ab 6wrav lineola
tenuiffima diuifit. G E B. IO Conít. Tanta $. Mirabze. BR. II Contius
Hanc euim ob caufam tot libris (quos antea fcribi oporvtebat) deflituta iudices,
facilius ex. pauciffimis Puris auttoribus et libris ad fimem. litium . peraeniebant et
iudicia decidebant vel propter iuopiam librorum, vel quia ctc. & R. — Fuit et Con-
tio fraudi Taurellii praua diftindio. Licet agnofcere zévrev 3é fvexev, bauc
enim ob cau[am, 9iaAuSóvrm deflituti, be3íes facilius, quae omnia ad fuperiora
noh ad haec inferiora pertinent. Sed etex: 3sóvruv TV VpgorSev yetygauuité-
yu» (hfAíuv Occafione cuius fupra memini erroris, Contio Oedipo, enatum;
quos antea fcvibi eportebat. GEB. — 11 Hotom. ctilia quidem illa fed tameu
vfum mon obtinentia. B R. qui tamen hic, a Hotomanno deceptus, non minus
Oedipum agit, quam fupra Contius. . Diftin&tiones collocandae, vt a me facdtum
eft, et fenfusfua fponte fluit: bis equidem, quod libvis caverent, ilis autem, quod
laboribus pluribus (quos nempe libris, fi forent ad manus, evolvendis impendere,
erat neceffum) «on faufficerent, iuuenire multa: eorum, quae v[mi effe poterant,
v0n Zaleutibus. GEB. - — Y2, Contius Jz praefeuti' autem. confummatione, R.
13 Male Auguftu. 2Q4361, BR. I4 Auguítin, gi$usSives et re&te BR.
