quis *? vtroque tempore teftamenti fattionem habu(fflt, me-
dio tempore non habufit: bonorum poffeffio fecundum tabu-

las peti poterit. ^ $—* Si quis autem teftamentum fecerit ,.

deinde amiferit teftamenti fattionem, vel furore, vel quod ei
bonis interdictum eít: poteft eius peti bonorum poffeífio,
quia iure teftamentum eius valet: et hoc generaliter de omni-

bus huiusmodi dicitur, qui amittànt ** mortis tempore teíta- -
menti factionem : fed ante factum eorum teftamentum valet.

$. ro. Si linum, quo ligatae *? funt tabulae, incifum fit, fi

| quidem alius contra voluntatem. teftatoris inciderit, bonorum

[ juee £b of ocdami

L. 41 444l i Qa-

| cim«ecen ATU ,,,

poffeffio peti poteft : quod fi ipfe teftator id fecerit, non vi-
dentur fignatae, et ideo bonorum pofleffio peti non potett.

$. 11. Si rofae fint a muribus tabulae, vel linum aliter ruptum, |
vel vetuftatejputrefactum ,' vel fitu] vel cafu *?: et fic viden- !

tur/tabulae fignatae, maxime fi proponas, vel vnum linum
tenere. Si tef forte vel quater lihum eflet ^* cireumductum,
dicendum eft, fignatas tabulas.etss- extare, quamuis * vel in-
cifa*, vel rofa fit pars|vni/^ ". j tona Tasten,

IL IpEgw libro XLI. ad Ediéttum. AxovtrzssriMvM
ordinem Praetor fecutus eft. Voluit enim primo ad liberos
bonorum poffeffionem contra tabulas pertinere, mox, fi inde
non *? fit occupata, iudicium defuncti fequendum. — Exfpe-

étandi igitur liberi erant, quamdiu bonorum poffeffionem pe-

tere poffunt: quod ?? fi tempus fuerit finitum, aut a»te de-
cefferifít, vel repudiaueriyft, vel ius petendae bonorum pofief-

fionis amiferint: tunc reuertetur bonorum poffeffio ad fcriptos .

21 . r. Si füb condicione heres inftitutus filius fit, Iulia-

nus peraeque putauit, fecundum tabulas competere ei, quafi-
fcripto, bonorum poffeffionem,, , qualis qualis condicio fit, et-.

iam fi haec, s1i NAVIS EX ÁSIA VENERIT, et quamuis
defecerit condicio, /Praetor tamen/ filium, qui admüferit ??

fecundura tabulas, tueri debebit, ac fi contra tabulas acce-
perit: quae tuitio ei, qui emancipates eft, neceflaria eft.

$. 2. Pro qua quisque parte heres fcriptus eft, pro ea acci--
piet bonorum pofleffionem: fic tàffhen, vt, fi non fit qui ei

concurrat, hábeat folüs bonorum ?? poffeffionem, quamdiu
tamen éX hefédibus vnus deliberat, vtrum adrmittat bonorum
poffeffionem, -aucmesm: portio bonorum polfeffionis eius co-
heredi non defertur. $. 3. Si primus quidem ita fubftitutus
fit, fi intra decém, fecundus, íi poft decem, intra quattuor-
decim annos) ?*: fi quidem intra decermi decefferit, primus
folus heres erit, et accipiet bonorum poffeffionem: fi vero poft

deCem intra quattüordecim , fecundus folus heres erit, et ac-
. €ipiet bonorum poffeffionem: nec fibi iunguntur ?? , cum ad
$. 4. Defertur bonorum -

fuam quisque caufam fubftitutus fit. $. 4
poffeffio fecundum tabulas primo gradu fcriptis heredibus:
mox, illis non petentibus, ?^* fequentibus non folum fubfti-
tutis, verum fübftituti quoque fubfüitutis: et per feriem fub-
ftitutos admittimus. Primo grádu autem fcriptos accipere debe-
mus omnes, qui primo loco fcripti funt: nam ficuti ad adeun-
dum ?* hereditatem proximi fünt, ita et ad bonorum poffef-
fionem admittendam. — $. 5. Si quis ita fcripferit, P R1Mvs

$

IZ VidCtlïf"CXCidifTCQ vox : tàbalas. Sed et potuit l,ibrarius . F)Cundum, per erro--

rem addidiffe. Hoc fecutus Hal. omifit 72 fecunduwm. Supplet: tabwlas Vulga-
ti, praeeuntibus MSS. BR. Barb. Otob. Bynkersh. Sed Magl. vt Flor. GER.
13 HalSedet fi vtroque. GEB. — 14 Hal, amittuut, GEB. — 15 Faur. |Egatae.
GEB. 16 Hal. vel limum : aut aliter vuptum , vetuftate puta vel fitu, vel cafu
putrefatbum : Qt fic. GEB. — V'7 Hal. fit. GEB. — 18 Hal. pars liui. Vid. Duker.
ad Opwu(c. de Lat. Vet. ICt. pag. 369. BR. — 19 Ap. Hal. mon, abeít. GER.
20 Hal. et, loco: quod. BR. . 21 Vide Aueran. L. fnterpr. Fur. 11. m. 26.
GEB. 22 Haladmifit, GEB. — 23 Ap. Hal. bonorum, abeft. G&B.— 24

c

"

jiure vtimur.

| fraudatus, quod ex teftamento petita

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. XI.

EX ^5 pARTE HERES ESTO: SI PRIMVS HERES

NON ERIT, SECVNDVS HERES E-s'ro:*,TgR..Txvs EX

ALIA PARTE DIMIDIA HERES ESTO:[s: ?? NON L..1 2ecaat

ERIT, QVARTVS HERES ESTO] fprimus et tertius prio-
res ad bonorum poffeffionem inuitantur. $. 6. Si quis ita in-

ftituerit heredes, vTER EX FRATRIBVS MEIS SkEIAM

VXOREM DVXERIT, EX DODRANTE MIHI HERES
ESTO: VTÉKE NON DVXERIT, EX QVADRANTE HE--
RES ESTO: Íi quidem mortua fuerit Seia, aequas partes ha-
bituros heredes conítat: quod fi ab altero vxor ducta fuerit,
dodrantem et quadrantem eis competere, bonorum autem

e

poffeffionem, antequam exiftat condicio, neutrum peterel??, ) 44 £ ,

$. 7. Si confulto fit inductum nomen heredis, indubitanter
probátur , bonorum poffeffionem petere ?* eum'non pofle:
quemadmodum. non ?? poteft qui heres fcriptus eft, non con-
fulto teftatore: nam pro non fctipto eft, quem fcribi noluit.
$. 8. $i duo fint heredes inftitüti, Primus et Secundus, ??
Secundo Tertius fubftitutus, omittente Secundo bonorum
poffefionem, "Tertius fuccedit: quod fi Tertius noluerit he-
reditatem adire, vel bonorum pofleffionem accipere, recfidit
bonorum poffeffio ad Primum, nec erit ei ?**. neceffe petere

: bonorum poffeffionem , fed ipfo iureei adcrefcet: heredi enim

fcripto, ficut portio hereditatis, ita et bonorum poffeffio ad-
crefcit, $. g. Si feruus heres fcriptus fit, ei ?* domino de-
fertur bonorum poffeffio, ad quem hereditas pertinebit: am-
bulat enim cum dominio ?5 bonorum poffeffio: quare fi mor-
tis tempore Stichus heres ?* inftitutus fuit feruus Sempronii,
nec Sempronius eum iuffit adire, fed vel decefhit,. vel etiam
eum alienauit, et coepit effe Septicii: euenit, vt fi Septicius

eim,iufferit, Septiciof deferatur bonorum poffeffio: ad hufic ] oum.,

enim hereditas pertinet: vnde fi per multos dominos tranfie-
rit feruus, tres ?9 vel plures: nouiífimo dabimus bonorum
poffeffonem. — | NURE :
HIL PAvrvslibro XLL ad Edictum. VEnvweft,
omnem poftumum, qui moriente teftatore in vtero fuerit,
fi natus,fitj bonorum poffeffionem petere poffe. |;/ /z2«t ,

IV. VrPerzaANvs libro XLII. ad Edictum. . C V AR-

TAE appellatio et ad nouam cWartam refertur, et ad deleti- — —
ciam, proinde et fi iin| fpifthographo ?? quisteftatus fit, hinc L(!/ngo)?o
: Tn.

peti poteft bonorum poffeffio. , ,5 .

N. ;LDLEM libro, $ Difputationum. S 1 fub condicio-
ne heres qüis inftifütus fit, et accepta bonorum poffeffione
fecundum tabulas, condicio defecerit: interdum euenit, vt
res poffeffori concedenda fit: vtputa fi filius Aff emancipatus

*? fub condicione heres/inftitutus: nam ** fi defecerit con- | [;£,

dicio, attafner, fecundum tabulas bonorum poffeffionem eum
accipere lulianus fcribit. Sed A fi is fuerit, qui ab inteftato
bonorum poffeffor futurus effet: tuendum elfe fcripfit, et hoc
( $. r. Videndum, an legata ab eis debeantur?
et filius quidem, quafi contra tabulas bonorum pofteffione ac-
cepta, rem habere videtur, ceteri vero quafi ab inteftato: et

ideo filius liberis parentibusque legata reliéta folis praeftare

cogetur, ceteris non. 'Plane ei, cui ab inteftato fideicommif-
fum relictum eft, erit praeftandum: ?uaü videatur hoc ipfo
it bonorum pofiefiio,

d VI.

Hal.intra decimum quartum ammum. GEB. 25 Kal iuugeutur. GER. 726
Hal. praefigit: et. GER. 27 Hal.et Vulg. adeundam. BR. — 28 Vulg. in-
ferit: prima. BR. 29 Vulg. inferit: tertius baeres. BR. — 30 Vulg. nem-
tey petet. B R. 31 Hal.expetere. GEB. — 32 Hal. wec. GEB. — 533 Hal.
et Vulg. praefigunt: ef, BR. 534. Ap. Hal. ej, abeft. GEB. . 35 Vulg.
eius. B R. 36 Hal. et Vulg. domino. BR. 37 Vulg. inferit: fic. BR.
38 Hal. inferit: forte. GEB. — 39 Hal.opiflograpbe. G EB. — 40 Transpono
cum Hal. et Vulg. emancipatus fit. BR. 41 Hal.ect Vulg. inferunt; et. BR.

.

fb
du
pem

D
ä]tüfl

folte
( €
frffc
Qà C
nean

fit $
E
iX :
$10:
(hi
d
qu
(s
aue
&and Rb
BÉ
rE
fv
ïuee
r
redit
i
toris.
s pet
Quumi
Vil
— h
ael
fepu
pari

füm.
Quiti
de t

tondic
tipere
:
IX L
J TR |
deftnf
Adnitie
,. Qhnis,

^* fii,

hOïïibm
DUs, à

4 Gotl
exhibere
8 Vilg
lic infer
Cpjot.
[tito f
hr d
.I' Interp
! g Ui

M

bX
QY [,: dul
010-

MM

TMM
m
-*bïhiL.

A
elt,
ent,
,
TV2
lelet
U
y eum
vt
a hat
j ïf?
of 4
ap: &
st
Cgmmlf'

Lu
"
Moi
?1»5"*0'

;53.1 :
. Vwir, If
l.
E
T w[g.
,^ BR.

i

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. XL XII.

H . j

MOHE Difputationum.

a.

VL fpxmw libro H r demum

.. fub condicione heredes inítituti bonorum poffeffionem fecun-

dum tabulas, etiam pendente condicione, necdum impleta,
petere poffunt, qui vtiliter funt infüituti: quod fi inutiliter
?ïuis fit inffitutus, nec ad bonorum poffeffionem inutilis in-
ftitutio proficit. — x : |

VII. IvrrAwvs libroXXXIII. Digeftorum. Cvw ta-
bulae teftamenti plurium fignis fignatae effent *^, et quae-

* " J
dam ex his non parent ^?, feblém tamen figna maneant *^:-

fufficit ad bonorum poffeffionem dandam, fjgg-täj;, teftium fi-
gna comparare: licet non omnium , qui fignauerint **ef ma-
neant figna. D.
» Wil Inxnlibro XXIV. Digeftorum. Sr ita fcriptum
fin SEMPRONIVSEXPARTE DIMIDIA HERES ESTO:

*

ii'b!:,mïï,ïgmï MPSLNAVIS EX ÁSIA|VENERIT, EX PAR-

TE TERTIA HERES ESTO: IDEM lIiTIVS,SX NAVIS

nort
EX ÁSIAjJVENERIT, EX PARTE SEXTA HERES E-

sTOo: Titius non ex duabus partibus heres fcriptus, fed ipfe
fibi fübftitutus intellegi debet: ideoque non ex maiore parte,

*quam** tertia fcriptus videtur: fecundum hanc ratiónem, -

cum fextans vacuus relinquatur, bonorum poffeffionem Ti-
tius accipiet non folum tertiae partis, fed eius quoque quae
ex fextante edem adcrefcit. $. r. Qui filio impuberi fubfti-

, fuent. tuiturita, s FILIVS MEVS MORIATVR, PRIVSQVAM

&

(

&

IN SVAM ** TVTELAM VENIAT, TVNC Tirivs Mi-
HI HERES ESTO: ficut heredicatem vindicat, perinde ac

' f& verbum hoc w1z1 adiectum non effet, ita bonorum quo-

que eius poffeffionem accipere poteft. $. 2. Sed Af cum in
? praenomine, ^9? cognomine, erratum eft, is ad quem he-
veditas pertinet, etiam bonofüm pofleffiónem accipit **.
: Is autem, cuius nomen in teftamento voluntate tefta-
toris perductum' *? eft, ficut ad adeundam hereditatem, ita
&d petendam bonorum poffeffionem fcriptus non intellegitur,
quamuis eiu$ nomen legatur. $. 4. Quidam teftamentum in
£abulis fibi fecit, filio autem impuberi per nuncupationem fuüb-
ftituit. ;Refpondi , fententiam Praetoris in danda bonorum pof-

feffione eam eíle, vt feparatim patris, feparatim filii heredes

aeftimari debeant, nam quemadmodum fcripto filii heredi ?^
feparatim ab heredibus patris, ita nuncupato poteft videri fe-
paratim * a* fcriptis patris heredibus bonorum poffeffio dari.
mwufwsalX. PomPoNrvs libro II. ad |:Sabinum? V T bono-
rum poffeffio fecundum pupillares tabulas admitti poffit, re-
äuiritur, an ?? patris teftamentum fignatum fit, licet fecun-
dae tabulae refignatae proferaptur. 44454.«
X. Pavrvs libro Vliifjad.Plautium.
condicione-heres inftitutus fit, an bonorum poffeffionem ac-
eipere poteft, dubitatur: et Scaeuola nofter probat, poffe. ..
XL PaAprNrANVvS libo XHI. Quaeftionum. — Qvrz
EX LIBERIS MEIS IMPVBES SVPREMV S?? MORIE-

LÁd, tvR, Eu TiTivs ugRES ESTO: duobus 5* peregre

defunétis, fi fübftitutus ignoret, vter nouiffimus deceflerit,
admittenda eft [uliani fententia, qui propter incertum condi-
cionis, etiam prioris, poíle peti pofleffioriem bofforum , jre-
fpondit, $. r. Filius heres inítitutus , poft mortem patris. ab
hoftibus rediit: bonorum poffeffic nem accipiet, et anni tem-
pus, 2 quo rediit, ei computabi. r. — $. 2. Teftamento fa-

42 Gothofr.in nota: A. ífunt. Ita Hal. G EZ. 43 Hal. comparent. 'Taur.

exhibere potuiffet: paREmt. BR. — 44 Hal.ct Vulg.mament. BR. — 45 Hal. :
et Vulg. figiastevunt. B R. 46 Ap. Hal. fuam , abeft. GE B. 47 Vulg.
hic inferit : *Momine. B R. 48 Hal.er Vulg. pracfigunt: et. BR. — 49 Hal.

50 Vulg. zuducum. BR. 51 Hal. fcripto baerede filio. Vulg.
52, Gothofr. in nota; vt patris. Hal. GEB. — 53
54 Hal ambobus. GEB. — 55 Confer. Aueran.
26 Quafi voluiffet librarius fcribere :

accipiet.
fcvipto filio baeredi. B R.
Flor. eit: f(uppremus. G E B.
J. Interpret. Iur. 11. ". 27. GEB.

- du adrogationem , quae etiam vera fcriptura efle potcit, fine corrupto ex ante-

res fcriptus.

S1 feruus füb.

7M

&o, Titiusadrogandum fe praebuit, ac poftea fui iuris effe-
&us, vita deceffit: fcriptus heres, fi pofleffionem petat, ex-
ceptione doli mali füummouebitur 5*: quia dando fe in adro-
gandum *5 teftator, cum capite fortunas quoque fuas in fami-
liam et domum alienam transferat ?*. Plane fi fui iuris ef-
fectus , codicillää , aut aliis litteris eodem teftamento fe mori
xelle . declarauerit: voluntas, qüae defecerat, iudicio recenti
rediffe intellegetur 5?: non fecus, ac fi quis aliud teftamen-

tum feciffet, ac füpremas ?? tabulas incidiflet, & prioreg fü- , ,*f oppes

ipremas relinqueket: nec putauerit quisquam , nuda voluntate

confiitui teftamentum: non enim de iure teftamentifmaxi- r- —

me quaeriturj fed 9? viribus exceptionis, quae in hoc iudicio,
quamquam aftori opponatur, ex perfona taxiety eius, qui op-
ponit, aeftimatur. L i t
XIl. Pavrvslibro VIL Quaeftionum. --« ** fcri-
ptus heres adgnofcere poffit bonorum pofleffionem , exigen-
dum puto, vtet demonftratus fit propria demonftratione, et

portio adícripta ei inueniri poffit: licet fine parte[inftitutus — ] Áhecs.

fit: nam qui fine parte heres inítitutus eft, vacantem portio-
nem, vel alium afibiä'gccupat. Quod fi ita heres fcriptus fit,
vt interdum 9? excludatur 4 9? teftamento, eo quod non in-.
uenitur portio, ex qua inftitutus eft: nec bonorum poffeffio-

nem petere pqtgft: jidjeuenit, fi quis ita heredem in(tituat, : («dom.

TiTivs'QVA;NTA EX PARTE PRIORE TESTAMENTO
EVM HEREDEM SCRIPTVM HABEO, HERES ESTOZ
vel, QX;AQ,I;TA EX PARTE CODICILLIS SCRIPTVM
EVM HABEO, HERES ESTO: fif ** fcriptus non inuenia-
tur. Quod fiita fcripfero, Tirivs, sr: EV M PRIORE
TESTAMENTO EX SEMISSE SCRIPTVM HEREDEM
HABEO, Vel, SI EVM CODICILLIS EX SEMISSE HE-
REDEM SCRIPSERO, EX SEMISSE HERES ESTO-
tunc accipiet bonorum pofleffionem, quafi fub condicione he-

TIT. XH. N .

Derant | : ;
S1 Á PARENTE] QVIS. MANVMISSVS

VrPrANVS libro JXLV ad Edictum.A^ ':

: .
l** MANCIPATVS a parente in ea caufa eft, vt in contra

tabulas bonorum poffeffione liberti patiatur exitum: quod
aequiffimum Praetori vifüm eft, qu& |
habuit bonorum quaerendorum: quippe , jfij filiusfamilias ef-
fet, quodcumque fibi adquireret, eius emolumentum patri
quaereret ?: et ideo itum eft in hoc, vt parens exemplo pa-
troniad contra tabulas bonorum poffeffionem admittatur. $. 1.
Enumerantur igitur Edi&to perfonae manumiflorum fic, 1 w
EO, QVI A PATRE, AVOVE PATERNO, PROAVOVE
PATERNI AVIPATRE. S&eA Neposabauo manuinilflus ,

| dedit fe adrogandum patri fuo: fiue manens in poteftate patris

decefferit, fiue manumiffus diem fuum obeat, folus admitte-
tur auus ad eius fucceífionem ex interpretatione Edicti, quia
perinde. defért Praüetor bonorum poffeflionem , atque fi ex fer-
uitute manumiffus effet: porro fi hoc eflet, aut non effet ad-
rogatus, quia adrogatio liberti admittenda non eft: aut fi ob-
od | repferit

cedenti voce:.dando. — Saltim praepofitio hic demenda, vt fecerunt Steph,

Hal H.aPorta, Bandoza. B R. 57 Hal.et Vulg. trausfert. BR.. — 58 Vulg.
intelligitur. BR. — $9 Flor. eft: fuppremas,ct mox iterun. GE E. — 60 Vulg.
inferit: de. B R. 61 Vulg. Au, loco: Vt.BmR. | 62 Gothofr, in nota;
| juterim. $ta Vulg. hR. 63 Ap. Hal. et Vulg. 4, abeft. pR&. . 64 'Hal.

et Vulg. fi fcriptus. Quid filegas: fi fic fcriptus. B R.
relliano: SIc feriptus. G E B. :
r Hal. fuerit. | 4 Gothofr. in nota: Al. quvia. ^Nempe ita ipfe Taur.
in margine. Taurelli 42/a habet Hal, GE B. — 3 Hal.et Vvlg. adquireret. B R-

Nempe more Tat-

Qoooo 2 : 4

LP V.

? a parente beneficium -L*«.

F.

] 4 "Aorcanes,

726

repferit ^, patron-iJaïx?gg;—nihilo minus ius integrum maneret.
Se5. Si parens vel accepit pecuniam, vt emanciparet, AVCI
poftea viuus in eum filius, quantum fatis eft, contulit, ne
iudicia eius inquietet ?: :
Kítetalius cafus, quo bonorum poffeffionem contra tabulas
parens non accipit: fi forte filius militare coeperit: nam Di-
uus Pius refcripfit, patrem ad contra tabulas bonorum poffe(-
fionem venire non poffe. .$—$. Liberos autem manumilloris
non venire ad contra tabulas bonorum poffeffionem * filii,
conftat: quamnis * patroni veniant. .$—6. Patrem autem
accepta contra tabulas bonorum pofleffione, et tus antiquum,
quod et fine manumiffione habebat, pofie fibi defe.ndere, Iu-
lianus fcripfit: nec enim ei nocere debet ", quod iura patro-
natus habebat, cum fit et pater. !
- . 1L Garvs libro XV. ad Edictum Prouinciale. Now

vsque adeo exaequandus eft patrono parens, vtffiam Fauiana

aut Caluifiana actio ei detur; quia iniquum eft, ingenuis ho-

minibus non effe liberam rerum fuarum alienationem. .

IIl. PAvrvs libro VIII. ad Pl.aä,tium. pPACONIVS
9 ait, fi turpes perfonas, veluti meretricem, a parente eman-
cipatus et *? manumiffus heredes feciffet, totorum bonorum

- contra tabulas poffeffio parenti datur, aut conítitutae partis,

Íi non turpis heres effet inftitutus. — $. I. Si filius emanci-
patus teftamento füo patrem füum praeterierit, üiue heredem
inftituerit: fideicommiffa non cogetur pater praeftare ex fua
parte, quae ei debetur **, etiam fi adierit hereditatem. Sed
et fi filia vel neptis manumifla fit, et pater vel auus praeter-

itus petat,bonorum poffeffionem:,eadem, quae in filio dicen-

da funt. | COU :
IV. ManRcELLVvs libro IX. Digeftorum. PaATR1,
ui filium emancipauit, de his quae libertatis caufa impofita
?uerint :2. Praetor nihil edicit: et ideo fruftra pater operas
ftipulabitur de filio. XXl. d
1V.(PAPiNIANVS libro,XI, Quaeftionum.) Divvs
Traianus/filium , quem pater male contra pietatem adficiebat,
co&égit emancipare: quo poftea defuncto, pater, vt manumií-
for, bonorum pofleífionem fibi competere dicebat: fed con-
filio Neratii Prifci et Ariftonis ei propter neceffitatem foluen-
dae pietatis denegata eft. |

TIT.- XIL | d
POSSESSIONE EX TESTA-

MENTO MILIT/;IS.

*
VrPIANVS librofXL VA ad Edictum. |
*Tow dubium eft, quin debeant ratae voluntates effe eo-
iX rum, qui in hofticolo * fuprema iudicia fua. quoquo
modo ordinaffent, ibidemque diem füum obiffent: quamquam
enim diftet condicio militum ab his perfonis, quas Conftitu-
tiones Principales feparent ^, tamen quiin procinctu verfan-
tur, cum eadem pericula experiafitur, lura quoque eadem me-
rito fibi vindicant. Omnes igitur omnino , qui eius funt con-
dicionis, vt iure militari teftari non poffint, fi in hofticolo ?.
deprehendantür, et illic decedánt *, quomodo velint, et quo-
modo polfint, teftabuntur: fiue Praefes quis fit Prouinciae,

DE BONORVM

5 Hal iuquietaret. GE B. —— 6 Vulg. inferit:
8 Vulg. debebit. BR. — 9 Vulg.
IO Ap. Hal. et Vulg, eman-
I1 Hal de-

4 Hal. obrepfiffet. GER.
emancipati. BR. — "] Yaur. quambBis. BR.
Pantonius. Conf: Bynkersh. III. Obf. 7. BR.
cipatus et, abíunt. reftituo: emancipatus feu mamnumniffus. 3 R.
bet. GEB. 12 Hal. znterpofita fuerant. GEB.
1 Taur. in Adnotat. boflicolo. fic in Pam. bis eedem modo bic. Addi-
mus , corre&torem vtrobique co fuperfcripfiffe, vt fieret: boflico loco, ita vt in
pofteriori loco recentem correctionem digito deleuerit; immo eandem in prio-
re loco fcalpello tentafle videtur. Vulg. habent: zm boffliloco. Etita quoque
MSS. quae vidi. Solus Barb. habet in priore loco: zz boffiloco. Hal. habet :
in boflico, quod et Cuiacius probat, et Magius Mifceil. I4I. 12. Vide Bynkersh.

exceptione doli repelletur. $— -

DIGESTORVM LIB; XXXVILUTIT XDILOXHLGXIV.-

fiue Legatus, fiuequis alius, qui iure militari teftari non pot- -

eft. $. r. Item nauarcfos et trierarclíos claffium, iure mi« —

litari poffe teftari nulla dubitatio eft. — In claffibus omnes re-
miges, et nautae milites funt. *Item vigiles, milites funt *,
et iure militari eos teftari poffe nulla dubitatio eft, $.—2. Si
quis militum ex alio numero translatus fit in alium, quam-
uis et hinc fit exemptus, et illo nondum peruenerit, tamen
poterit iure militari teftari: eft enim miles, quamuis in nu-
meris non fit. D j

TIT. XIV.
DE IVRE PATRONATYV S.

f

VrrrANVvs libro IX, de Officio Proconfulis f,

ATRONORVM querellas aduerfus libertos Praefides au-

dire, et non translaticieiexfequi debent : .cum, fi ingratus L.:&glui

libertus fit, non impune ferre eum oporte Sed fi quidem
inofficiofus patrono, patronae, liberisue eorum fit: tantum-
modo caftigari eum füb comminatione aliqua feueritatis non
defuturae, fi rürfüm caufagf querellae praebuerit, et dimitti
oportet. Enimuero fi contumeliam fecit, aut conuicium eis
dixit, etiam in exilium temporahj dari debebit. Quod fi ma-
nus intulit, in metallum dandus erit.

quam caufam aduerfus eos temptauit.
Il. InEw libro T.j Opinionum.
5 negotiatione licita prohiberi a patronis non debent. à
Iil. MARcrIANvs libro II.,Inft

—

1 ..,5-3,',

tor datus, cum fibi legata effet ancilla, et rogatus eam manu-
mittere, manumiferit, agegnito legato, et $ tutela pupilli fe
excufauerit: Didij Seuerus et Antoninus refcripferunt, hunc
effe quidem patronum, fed ,omnij commodo patronatus ca-
pere, ^05 $ 0omam , 3 ;
IV. InEw libro V. Inftitutionum. IvRAlibertorum pa-
tronorum ^ liberis, cum pater eorum erat perduellionis da-
mnatus, falua effe Diui Seuerus et Antoninus benigniffime
refcripferunt: ficut ex alia cauía|punitorum liberis iura liber-
-torum- falua funt. V WHeeenior: 2 Ubertoram.,
| V. Inxw librojXIII, Inftitutionum. Drv v s Claudius
libertum , qui probatus fuerit * patrono delatores fummifiífe ,
qui de ftatu eius facerent ei quaeftionem, feruum patroni effe

iuffit eum libertum ?. . $-& Imperatoris noftri refcripto ca-

uetur, vt, fi patronus libertum fuum non aluerit, ius patro-
ni perdat. | E m od , ob ,
VI. PAvrvs libro IL. ad legem 4AÀ
ApriGtEmnkiureiurando, ne nubat liberta, vel liberfos tollat,
intellegitur etiam is, qui libertlym iurare patitur. Sed fi igno-
rante eo fuus filius adegerit, ftipulatusue? fuerit , nihil ei no-
cebit: certe fi iuffu patroniis, qui in pote&atetcïä; idem fe-
cerit, dicendum eft, eum hac lege teneri. $. r.Zt i Stipula-
tus eft centum operas, aut in fingulás aureos quinos dari:
non videtur contralegem fipulatus, quia in: poteftate liberti
eft, operas dare. $.—2« Quamuis nulla perfona lege excipia-
tur, tamen intellegendum eft, de his legem fentire, qui li-
: beros

IV. Obf. 12.etNoodt. I7. Probab. 4. B R. Magl. n boflico loco. Otob. et Byn-
kersh. zn boflili loco, nifi quod in illo afpiratio abfit. GER. — 2 Hal. et Vulg.
feparant. B R. 3 Hal. etiam hic: zu boflico. Etiam hic Barb. vt Otob. et
Bynkersh. zn boflili loco. Magl. in boflico loco. GE B. 4 Hal. et Vulg. dece-
dant, fed et Flor. ita factum, Bn.
1 Hancinfcriptionem Hal. habet integram. GE.
et fi. GER. 3 Hal. fubordinauit. GEB. — 4 Hal. Libertimi, loco: Libertz.
GEB. 5 Vulg. Libertzomnes. — 6 Klal. et Vulg. inferunt: a. BR. — 7 Hal.
et Vulg. paternowma. BR. — $ Hal. et Vulg. fuerat.
correctionem Florentinam in: fuit. quam et Taur. re&te fpreuit. B R.
Hal. egin libertym ,abíunt. GE B. — rO. Hal. et Vulg. fEipulatusue. BR.

9 Àp.
11 Hal.
et

LingnT:1^,;homines,

eliam; Sentiam, -

2, Hal. Idem erit, j

Omnes adeo 'fpreuerunt

$

Idem ?], et fi calu- J erd.
mniam aliquam eis inftruxit, vel delatorem fübornauit 5, vel.- ;

)5 ^M
itutionum, Srquis tu-i"fefsa »)

iy
g
T
Pa
d
T
Eufe
fj
7

^fimi

s [item

vàp| man

j Qs

^ V liee

-

ub

b ov

Ton

$ii -

wl Wf

m

L

M ]
wA MC

fhri
epit
^ lum
Qu
Cit

du pe
775 M

1j

[

Pro

Is a
üm (

Sins
Ttum |
lm
tüm
Üre:

fem
ul tei

tris,

$i

et Vu]
15 Ha
heret, (
DR
U ul
12 B
Cel'bidiz
othof;
- Ut

DIGESTORVM LIB.

beros tollere poffunt: itaque fi caftratum libertum iureluran-

E do quis adegerit, dicendum eft, non puniri patronum hac
" D lege. -$—3« Si patronus libertam iureiurando adegerit, vt fi-
& bi nuberet: fiquidem duCturus eam adegit, nihil contra le-
M gem feciffe videbitur: fi vero non ducturus, propter hoc fo-
: lgm ade it, ne. alii nuberet, fraudem lggL. fa&.am Iuh?mus
à ait, et perinde patronum teneri, acíi coégiffet iurare liber-
. tam non nupturam. -$—4 Lege lulia de maritandis ordini-
bus permittitur *? iusiurandum, quod liberto in hoc impofi-
tum !3 efít, ne vxorem duxerit: libertae **, ne nuberet: fi
modo nuptias contrahere reCte velint. « o
VIL MoprzsmiNvs libro fingülari de Manumiffioni-
yWs. DivvsVefpafianusdecreuit , vt fi qua hac lege venie-
j rit, ne proftitueretur, et fi proftituta effet, vt effet libera:
E. fi poftea ab emptore alii fine *? condicione venift *9, ex le-
* ge venditionis liberam effe,-e& libertam prioris venditoris.
MU - $. r. Mandatis Imperatorum cauetur, vt etiam in prouinciis
I C Praefides, de querellis patronorum ius dicentes, fecundum
U delictum admiflum libertis poenas -irtegent, Jnterdum illae
m poenae aliberto ingrato exiguntur, vel pars bonorum eius
init aufertur, et patrono datur: vel fuftibus caeditur, et ita ab-
1 d . foluitur. dEHME r
[ / . WH IpxMwlibro VI,Regülarumg SeRvvw a filio-
t« ]i | / amilias milite manumiffum, Diuus Hadrianus refcripfit, mi-
N "enotl! litem libertum fuum facere, non patris. $. r. Seruus non
íCdee rea f 9 manumiffus libertatem confequitur , *? is qui ea lege diftra-
I lj XVI. . €&us eft, vt manumittatur intra tempus, quod füperueniens,
souio ?éjre^- N licet non manumittatur, faciet ** tamen libertum emptoris.
: m.wxä du 71 IX. InxMlibroIX.Regularum. Frirr1 hereditate pa-
4 —^ ^. terna fe abftinentesJ/ ius, quOd in libertis habent paternis,
]i f ^" . mon amittunt. Idem et '? in emancipato. in bonis
lunt 'L;W*",/' -liberti locum quidam ?? non habffent ?*, lege excipiuntur,
ü U wun rel capitalis damnatus, fi reftitutus nop eft: fi ildex cuius
flagitii fit, fueritue, vel maior annis vigm'ïlquin—qug cum effet,
n " .. «apitis accufauerit libertum paternum. V,
d. Vlirantesr ao C X. ( hE RENTIYS CrEMENS librojIDXi ad legem Iu-
jme ,[UY, Mam et Papiam. E v w, patropum , qui capitis libertum ac-
j 1 .. eufaffet, excludi a bonorum poffeffione contra tabulas, pla-
cuit. Labeo e.&lfcimabat capitis accufationem eam effe, cuius
li "z poena mors, aut exilium eflet. , Qui, nomen detulit, accufaffe
jb D — —— intellegenduS eft: nifi abolitionem petit ?^?^. Idque etiam
T Proculo placuiffe Seruilius ?? refert.
bt Xl. VrPriANvs libro X. ad legem Iuliam et Papjäm.
u Is autem nec ad.legitimam hereditatem, quae ex lege diíode-
u cim tabularum defertur , admittitur. |
m —| z2, XIl. MopnEsT1INvs libroi. Refponforum. GAIVS
li, Seius decedens teftamento ordinato, inter filios fuos ?* Iu-
gl , lium libertum fuum, quafi et ipfum filium, ex parte heredem
m ^ nominauit, Quaero, an huiusqul fcriptura p.oiüt liberto fta-
jf tum condicionis mutare? Modeftinus refpondit, ftatum mu- -
x B tare non poffe. — — ! !
àri: XIII. Ingwlibrose PandeCtarum. Fiz1vsrAMILIAS
[beri feruum peculiarem manumittere non poteft:/iuffu tamen pa-
o L.2 262 tris manumittere poteftl qui manumiffus, libertus fit ?* pa-
kï..",os ! XIV. Vrrriaxyvs libro Vlj; ad leyemTuliam et Papiam.
J UE S1 iurauero me patronum effe, dicendum eft, non effe me,
E |
Qd — . et Vulg. praefigunt: Owi,BR. t2 Gothofr, in nota: remittitur. Hal. GER.
p* — [ 13 Hal. oppofitum. GEB. 14 Hal. se vxorem duceret, libertaeue , me ma-
beret. G E B. 15 Vulg. inferit: bac. BR. — 16 Hal. veniet. Vulg. venierit.
"L B R. 17 Vulg. praefigit: fcilicet. B R. 18 Hal. facit. ^ 19 Ap. Hal.
[j et Vulg. et, abeft. BR. 20 Hal. quidem. GEE. — 21 MHal. babeaut. GE E.
yHüL, ' 22 Hal. petat. — 23 Hal. et Vulg. Serazus. Bynkersh. VII. Obf. 23. mauultz
s Cerbidius. G EE. 24. Hal. inferit: ét. GER. 25 Hal fit. GER. 26
j Gothofr. in nota: A4J. fententiae. Ita Hal. et Vulg. BR. — 2/7 Hal. et Vulg.
j I - jnferunt: Z4$. BR. 28 Lial. fecit. GEB. 29 Hal. hic: Fauinianam. vt
: :

OXXXVUES IT XIV.. —O7MI

"

quantum ad fucceffionem, patronum, quia lusiurandum pa-
tronum non facit: aliter atque fi patronum efle pronuntiatum
fit, tunc enim fententia ?? ftabitur. |
XV. Pavrvs libro VHHiad legem Iuliam et Papiam. * ltol
Q v x contra legem jAeliam,Sentiam ad ?f iurandum libertum — —^
adegit, nihil iuris habet nec ipfe, nec liberi eius. » 24 . :
XVI. VrPriANVSlibro X. ad legem Iuliam et Papiam. C* 6 44 A
S1 libertus minorem fe centenario in fraudem legis fecerit ?3:
ipfo iure non valebit id, quod factum eft, et ideo, quafi in
centenarii liberti bonis locum habebit patronus: quidquid igi- -
tur quaqua ratione alienauit, ea alienatio nullius momenti
eft. Plane fi qua alienauerit in fraudem patroni, adhuc «a-
-mem poft alienationem maior centenario remaneat: alienatio
quidem vires habebit, verumtamen per Fauianam ?? et Cal-
uifianam aCtionem reuocabuntur ea, quae per fraudem funt
alienata: et ita Iulianus faepiffime fcribit ??, eoque iure vti-
mur. Diuerfitatis autem ea ratio eft; 3* quotiens in fraudem :
legis fit alienatio, non valet, quodjaCctum ?? eft. In fraudem
autem fit, cum quis fe minorem centenario facit ad hoc, vt
legis praeceptum euertat: at cum alienatione faéta nihilo mi-
nus centenarius eft, non videtur in fraudem legis factum,
fed tantum in fraudem patroni: idcirco Fauiano (vel 9? Calui-
fiano iudicio reuocabitur id, quod alienatum eft.. $.—r. Si
quis plures res fimul alienando, minorem fe centenario fecerit,
quarum vna reuocata, vel omnium partibus ?* maior cen-
tenario;éfficitur: vtrum reuocamus omnes , an pro rata ex fin-
gulis, vt ?? centenarium eum faciamus? Magisque eft, vt
omnium rerum alienatio facta nullius momenti fit. —$—2. Si
quis plane non femel 35 alienauerit,fed quasdamres ante, quas- — —
dam poftea: alienatio earum rerum, quae poftea alienatae fintj &: Jont.
37, ipfo iure non reuocabitur, fed priorum ?? : in pofteriori- — '
bus Fauianae ?? locus erit. lhic Derheso. lx L^Al legefiun.
.. XVIL IpEwlibro XI. ad legem Tuliam et Papiam. D -
vt fratres in haec verba refcripferunt. Comperimus a peritio-
ribus dubitatum aliquando, an nepos contra tabulas auiti li-
berti bonorum pofleffionem petere poffit, fi eum libertum pa-
ter patris, cum annorum vigintiQuinque effet, capitis accufaf-
fet? Et Proculum fane non leuem iuris auctorem in hac opi-
nione fuiffe, vt nepotiin huiusmodi caufa non putaret dan-
dam bonorum poffeffionem , cuius fententiam nos quoque fe-
cuti füumus, cum reícriberemus ad libellum Caefidiae *9 Lon-
ginae: fed et Volufius Maecianus, amicus nofter, vt et iuris
ciuilis praeter veterem et bene fundatam peritiam anxie dili-

gens, religione refcripti noftri ductus, jficug coram nobis ad- uyþï 4t,
firmauit ^^, non arbitratum fe aliter,refpondere'debere, fed, ,^ ,.,... .5

cum etipfo Mdéogiano, et aliis amicis noftris, iurisperitis, adhi- ,. ,. :;;*ZW
bitis plenius traCtaremus: magis vifum eft, nepotem neque /'freäbm*,iï,,
verbis, neque fententia Legis, aut Edicti Praetoris, ex per- — —
fona vel nota patris fui excludi a bonis auiti liberti: plurium
etiam iuris auctorum, fed et Saluii ^^ TIuliani amici noftri cla-
riffimi viri hanc fententiam fuiffe. -$—t£- Item quaefitum eft,
fi patroni filius capitis accufauerit libertum , an hoc noceat li-
beris ipfius ?, Et,Proculus quidem in hac fuit opinione, notam
adfperíamipatroni filio, liberis eius nocere: [ulianus autem
negauit: fed hic idem, quod Iulianus, erit dicendum.
XVIII. ScAE&vora libro IV. Refponforum. QvaAx-
RO, an libertus prohiberi poteít *^? a patrono, in eadem co-
' lonia,

Q o*

L—1 »Jet,,

36 Hal. et Vulg. fcripfit. BR.

Qpinor,' per mendum. BR.
32, Hal. factum. GE B.

Vulg. praefigunt: quia. B R.
et, loco: vel. BR.
GE E. 35 Hal. au pro vata, vt ex fiugulis centenavium. G EB.
thofr. in nota : «on. funul. Yta Flal. et Vulg. B R.
quoque Flor. fa&um. BR, 38 Hal fed prior.
runt: et Caluifianae. BR. 40 Hal. Cepidiae. GER.
vt coram nobis adfirmauerit. G EB.
Qoooo 3

31 Hal et
33 Hal. et Vulg.

34 Hal. quarum vna. omuium partium veuocata maior.
36 Go-
237 Hal et Vulg. funt, et ita
39 Hal. cet Vulg. infe-
4X Hal. ducfus eft,
43 Hal. pof-
fft.

42 Taur. Salasl, GER.

Lm,t/

728 DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. XIV, XV.-

lonia, in qua ipfe negotiatur, idem genus negotii exercere:
Scaeuola refpondit, non poffe prohiberi.

C Aerrriwt.?

PU — : : 7
XIX. Pavrvs librol Sententiarum, IwGRATVS

** [ibertus eft, qui patrono obfequium non praeftat, vel res |

eius, filiorumue tutelam adminiftrare detraétat ^?.

XX. Ip£M libro III. Sententiarum. Srcvm, tefta-
mento facto, decedente liberto, jpoteftas jdatur patrono, vel
libertatis caufa impofit& petere, vel partis.bonorum poffeffio-
nem: ita et um inteftato decefferit, earum rerum electio ei
tanet,

XXL HenwocENiANVvS *$ libro IIT. Iuris Epitoma-

aíics
u

rum, Srivk patronus fiue libertus *7 deportetirt , et- poft re-

ftituatur, amiffum ^49 patroriatus etf petendae contra tabulas

bonorum poffeffionis ius recipitur: quod ius feruatur, et fi in
metallum patronus vel libertus damnatus reftituatur. &
Excluditur contra tabulas bonorum poffeffioné/patronus, etfi

'ex vncia heres inftituatur, et id quod deeft ad fupplendam de-

