T'init. c. 21. et 22. BYNK. 37 Hal, effl. GER.
39 Bynkersh. mauult: perinde, V. Obf. 25. GER.
41 Hal. li. LXXIV. GE&.

38 Hal. babebat. GE B.
40 Hal. pertzneut. GEB.
42 Taur. coTidianum. GEB. 43 Hal.
44 Hal et Vulg. 4uo ad eas. BR. 45 Vide Noodt. 7.
Obf. 7. GER. 46 Hal, obligauit. GEB. , 47 Taur. ita V Trique. GEB.
48 Hal. melior ef conditio. GEE. — 49 Vulg. addit: im folidum. B. 50
51 Hal. addit: zw confeffo efl. GEB. — 52
Id eft: wautuus pignuovis vfus pro credito. Hal. in margine: alias, ZvSvzox, et
in Graecis latine verfis habet primo iftam vocis dvríxeueie verfionem, quam fu-
pra dedimus, deinde addit: aut (fi malueris)) £v8vmoxà pro credito mutua pi-
gnoris detentio et poffeffio. GER. 535 Poteft ferri, malim tamen: padia fit,
743144€, BR. — 54 Vide Noodt. 1I. Obf. 9. nn. 55 Ap. Hal. poft haec:
et fcribit Pap. — — vefpou[orum demum illa proxime antecedentia leguntur:
fiue dominus — — «fumfructum babet, tuendum etc. GEB. 56 Hal. in
margine ad hanc vocem: pignori, notat: alias deefl, GER. 57 Hal. conne-
"ii potefl. GEB. Séd ab hoc loquendi genere: mom comuemire poffunt, pro :
non conueniri potefl, non abhorrent optimi fcriptores. Vide Gronou. ad
Liw. XXVIL 15. DVK. 58 Hal. lib. LXXIV. GER.
ritfí GEB. ^ 60 Ap. Hal et Vulg. vt, abeft. gzR.— 61 Hal. babet. GE6B.
" Z

äc;u; | j é
eas resj quas eo.tempore, quo pacifcebatur, -
$. r. Quod emptio-

"Ptf je od m —
n
5 E
]f9:7, l
n qeateto lf yid
t nb ppuat,
fa. f* antian -
l, eet: e;ïa)eæbm
L2
x : ]A -^
L. ] n .-nïþ?; Lïz.:f
49 :
j 'udinn

25

59 Hal. infe- .

N | DIGESTORVM LIB. XX. TIT.

, ,, €uanefcat pignus.. $. 2. Cum pignori rem pigneratam accipi
J-74/: ^ poffe placuerit, quatenus vtraque pecunia debetur, pignus fe-
cundo creditori tenetur, et tam exceptio, quam actio vtilis ei
, danda eft. Quod fi dominus foluerit pecuniam, pignus quo-
^ €,5uque perimitur ?2?, Sed poteft dubitari, numquid creditori,

nummorum folütorum nomine, vtilis aCctio danda fit, an non:

7 A 6 W: . . : * i j
DMRT iqutd' enim, fi res foluta fuerit? |Et|verum eft, quod Pompo-
H Llzebt , '2-5-nius libro feptimo ad Edittum fcribit: fi quidem pecuniamJde-

V m : €, 7: * e . * . COR "
" gpeoU E betis)culus nomen pignori datum eft, jexactz editorem

ccum penfaturumi?? : fi vero corpus is debuerit, et foluerit,
"f 4o t2 2 74« plgnoris loco futurum apud fecundum creditorem. $. 3. Et

l 1 - . *e bu', * * ]
Ms fe esuqun àn füperficiarii& legitime confiftere creditor poteft aduerfus
Y eï:ff**** ^ "quemlibet poffefforem: fiue tantum paCtum conuentum de

LL exsen. 20* y potheca interuenerit,/fiue etiam pofleffio tradita fuerit 9^,
quiere-fe- c'ïv;*-mfl'*f**'deinde amiffafit. $. 4. Etiam fi creditor iudicatum - debito-
.^ eitfianen «t-, rem: fecerit, Iþypothecaf manet obligata, quia fuas; condiciones;
KE Lä;g*uthabeäwypothecaria actio : [id. eft, Ti foluta eft pecunia, aut fa-
—7" tisfaCtum eft 55 : quibus ceffantibus, tenet: .e&- * 551 cum de-

z fixo^t fenfore in perfonaní egero, licet is/ mihi fatisdederit, et da-

u
A mj

od sst t** ygnatus fit, deque Kypotheca manet obligata: multo magis
',MW x ergo fi in perfonam aCtum fit, fiue cum reo, ,üue. cum fïd/yemf,
T fore, fiue cum vtrisque pro parte, licet damfiati fint, Kypo-
' theca manet obligata. Nec ?* per hoc videtur fatisfattum
4*«»»«« " creditori, quod habet iudicati aCtionem. — $. 5. Si fub condi-

) Cione debiti nomine; obligata fit Jfypotheca, dicendum eft,

P : ante conditionem non recte agi, cum nkhil interim debeatur:
fed, fi fub condicione debiti condiéio venerit 99, rurfus age-
U.* ye poterit. Sed fi praefens fitj debitum, Mypotheca vero íüb
condicione, et agatur ante condicionem| hypothecariaj verum

L PA dape : : L r dsas d
4 *JJZQ& quidem eft, pecuniam folutam non effe, fed auferri Kypothe-
LTnni f?ï;&zzw,y/ cam iniquum eft: ideoque arbitrio iugwis cautiones interpo-

nendde lunt, st coNDrzcro EXg[TIlTERIT, NEC PECV-
A ^. N1A SOLVATVR, RESTITVI MYPOTHECAM, SI IN
RERVM NATVRA SIT. $. 6. Propter vfuras quoque fi
obligata fit Mypotheca, vfurae folui debent. Idem et Lärælïs p?e-

naà dicemus. , Fapttung i,
u | XIV. VrrrANvslibroLXXlIlL.adEdi&um. Qv Xx-
1 [ SYTVM eft, i nondum dies penfionis venit, an et medio tem-

pore perfequi pignora permittendum fit? Et puto, dandam pi-
u 'urttm, - gnoris períecutionem: quia intereft mea: et Jita| Celfus ícri-
2 ss ucut; d obit, $. r. Ex quibus calibus ?? naturalis obligatio confittit,
/Qafi,l&'*-'a;o ^inier, — pignus perfeuerare conftitit 79. /z/t ^joy, —»ret,,
"o EU uaL?;' XV.YXGArv sili : i.deform : caria- *,
4 LEU* €mT ovakr nondum funt, futura tamen fünt, Kypothecge dari
É poífunt: "^ vt fructus pendentes, partus ancillae, fetus pe-
! corum, et ea quae nafcuntur, fint Kypothecae obligata. ld-
, que feruandum eft, fiue dominus fündi *? conuenerit aut de
, vfufruCtu, aut de his, quae nafcuntur: fiuehis, qui vfumfru-
€tum habet, ficut ?^ Tulianus fcribit. $. r. Quod dicitur, cre-
ditorem probare debere, cum conueniebat, rem in bonis debi-
| toris fuiife: ad eam conuentionem pertinet, quae fpecialiter
3 : faCta eft, non ad illam, quae cotidie inferi folet cau]äiogibuïs,
| I ^4.vtifpecialiter rebus Kypothecae nomine datis, cetera etiam bo-
[ na teneantur debitoris, quae nunc habet, et quae poftea ad-

62 Flor. eft: peremitur, quare et hic Taur. potuiffet dare perEmitar. GE B.
Hal. et Vulg. exaclam a creditore fe compen[aturum, haud inarguta mutatione, B R.
64 Ap. Hal. fuerit, abeft, idem tamen in fequentibus habet : fuerit, loco: fit. GE B.
j 65 Ap. Hal. ef?, abeft. GEz. — 66 Vulgo et, abeft, Hal. fubftituit: wam.
B R. 67 Hal. inferit enim. GERB. 68 Hal. euenerit. GE B. 66 Vulg.
h caufis. B R. 70 Hal. et Vulg. conflat. BR. 71 Hal. ad. formulam . bypo-
tbecariam. GEB. "72 Hal.praefigit: puta. GEB. — '75 Àp. Hal. fundi, abeft.
i G E B. 74 Vulg. ficuti. GEB. — 75 Ap. Hal. fi, abeít. GER. 76 Hal.
i obligauerunt. GEB. 77 Hal. eandem vrem. GEBR. 78 Ap. Hal. «t fit —
j pluris efl, abfunt, — Etiam in Bafil. atque apnd Ruffardum. — Accurfius videtur
Ü legifle: boc efl, vt fit etc. BR. 79 Hal et Vulg. inferunt ir. BR. —— 80
[ ] Hal. videatur. GEB. 81 Taur. adb Oc. GEBR. 82 Taur. alluDione. GEB.
lt 83 Ap. Hal. effP abeft. GEz. —— $84 Vulg. currere, 8R.— Lin. H 45.. vetro,

| gnori -þ(ypothec;iääg; id, quod pluris eft 7$,

-hecariam.| Sr Fv N p vs Mypothecae datus fit, d

.poteft: et fi exceptio obi&ietura poüfiïo1*e Eäi!iudicätaei M P. 1. Auesonicuilp,
plicdt, s1 sECVNDVM ME IVDICATVM NON EST. :

63»

L 349

quiüeljï't,- perinde atque fi *5 fpecialiter hae res füiffent obli-
gatae. $. 2. Qui res fuas iàm obligauerint *6. et alii fécun ;; hn r
d.o obþ*gant. creditori, vt effugiant pericEI—Jm, quod folentpa- 7««
ti, quiffdepius easdem res ** obligant, prdedicere folent, alii :I Mo9
nulli rem obligatam effe, quam forte Lucioj Tifio, vt ir; idy 1427 |
quod excedit priorem obligationem, res fit ob'»ligäta, vt fit pI: 3
. feue . aut *? folidum,
cum primo debito liberata res fuerit. De quo videndum eft, :5 5. c..
vtrum hog ita fe habeat, fiet conueniat: an et fi ümplicite; [ ,/;1-
conuenerit de eo, .q.ugg excedit, vt fi£ )vfypothecgfäïg Et folida :
rqs; ineffe conuentioni;videtur 59, cum a primo creditore fue- ,^ & & ,
rit liberata. An adhuc 9* pars? fed illud magis eít, quod. : m
prius diximus. ! YovTe Cosf
s* XVI. MaRcrAxvs ) —

4

. - . Jatus einde alJu-.
uione *^ maior factus eft *?, totus obligabitur, $. 1. Si ne-
fciente domino, [res eius MKypothecfe data fitJ /deinde poftea , 424« &i z
dominus ratum habuerit] dicendum eft, hoc ipfum, qUod. ra«/ ?«« r rl
tum habet, voluiffe eum retro recurrere ?* ratihabitionem $5 47 *
ad illud tempus, quo conuenit: voluntas autem feréjeorum. -
dääum feruabitur *?, qui etïfjgnori ?7 dare poffunt. $. 2.
Si res )fypothec;(e data, poftea mutata fuerit,deque Kypothe-. 11495
caria actio competit: veluti dg domo data Kypothecge, et Jíor-
to facta ?*. ]Ttem 9? (i dejlocojconuenit, -et domus fa&ta fit.. (— ?. 4cv. - b
dtem de loco/dato, deinde ?? vineis in eo pofitis. $. 3. In L.«2 o J
vindicatione pignoris qugeritur, an rem, de qua a&um ^*5« 7*
eft, poffideat is, cum quo acum eft. Nam fi non poffi-
deat ?*, [nec dolo fecerit, quo minus poffidept, Jabfolui debet. L.^ 1.
Si vero poffideat, et aut pecuniam foluat, aut rem reftituat,.
yeque abfoluendus eft. $i vero neutrum (lorum faciat, con--
demfhatio fequátur.. Sed fi velit ?^ reftituere, nec poffit, for-
te quod ?? res abeftj et longe eft, vel42*' in prouinciis, folet E
2 ?? fe reftituturum, th?/?'vwä"*

J Ü a lr [V

cautionibus res explicari: nam, fi caueret
abfolujtur. Sin ?9 vero dolö*quidäinegdïfïit poffidere, fümma, E** . |
autem opejnifus non polfit rem ipfam reftituere, tanti conde- — ^^ «
abitur ?*, quanti aCtor in litem iurauerit, ficut in ceteris " "^ 9^**€. -
[fnjtem aCtionibus: nam fi tanti condemfatus effet, quantum. |
deberetur, iquid! proderát ?* jn rem actio, cum et ?? in per-
fonam agendo idem confequeretur? $. 4. Interdgm etiam de
fructibus arbitrari debet iudex; vt ex quo lis inchoata ?? fit,
'ex eo tempore etiám-32fructibus condemhet. Quid enim, fi
minoris fit praedium, quam ?^ debetur? nam de antecedenti-
bus fructibus nihil poteft pronuntiare, nifi ? exftent, etres
inon fufficit| $. 5 Creditor Kypothecam fibi per fententiam
adiudicatam quemadmodum habiturus fit, quderitur: nam;do-
minium eius vindicare non poteft. Sed Jypothecarig agere 23e67^.

W

$. 6. Si pluris condemnatus fit debitor non reftituendo pi- ^ -
gnus, quam computatio fortis et vfurarum faciebat, an fi tan-

tum foluerit, quantum debeyat, exoneretur hypotheca? Quod :
ego, quantum quidem àd fuptilitatem legis et apCtoritatem -«« à4 [— e
fententiae, non probo: femel enim caufía tranfire videtur ad — - ?f aL-4—e.

codg v——265

QJC*Jü*(I.'
*

vnde venerant, Sciatbum vepetunt. Ydem XXII. 6. vetro vada. aegerrime vepe-
tebant. Phaedrus 1I. i. vetulit retro. pedem. — Virgil. I1.. Aeneid. 373. retro-
que pedem cum voce vepreffit. DVK, — 85 Ap. Hal. vatibabitionem, abeft. GE B.
86 Taur. feruaVitur. GEB. — 87 Hal. piguora. GEB. — 898 Gothofr. innota:
et horreo fa&to. Haloand. Ydem tamen in margine; alias, borto. GEB. — 8g
Hal. Jdem. GER. 90 Ap. Hal. deinde, abeft. GER. 91 Hal. poffidet,
et mox: fecit. GEB. — 92 Hal. inferit rem. GE2. — 95 Hal. quia, loco quod.
G E B. 94 Hal. velut. GER. 95 Hal. et Vulg. cauerit. E.R. 96 Hal.
fi. GEB. — 97 Taur. condemnaVitur. GEB. . 98 Hal. prodeffet. GEB. — 99
Ap. Hal, et, abeft. GE B. Ico Hal. zncobata fuit. GE B. 1 Hal. inferit
de. . Vulg. zu. B R. 2, Hal. et Vulg. inferunt qwod.. I1lle tamen in margine z
alias, quaim. debetur. BR. 3 Hal. et Vulg. inferunt: res. quae fequuntur: ef
ves "01 fufficit, ibidem abfunt. BR. 4 laur. reIudicatae. lal vt fi exce-

Nnn2a ptio

3f9

condemhnationem, et inde.5 pecunia deberi.öï*Se& humanius
2uam.,"eft, non amplius eum, quam quod/ ? re vera debet, dando, lfy-:
[ pothecam liberare. $. 7. Áliena res vtiliter poteft obligari
füb condicione,rfi; debitoris fa&ta fuerit. $. 8. 5i duo pariter
de Kypotheca. pacifcantur, in quantum quisque obligatam Hy-
11/f. pothecam habeat, vtrum pro quantitate |debitij an pro parti-
bus dimidiis, quderitur? Et magis eft, vt pro quantitate de-
LJ- 5** biti pignus habedyt obligatum. |Sed vterque, jfYcum poffef-
( . .. L* fore agat, quemadmodum? vtrum de parte quisque, an de to-
EPT to, quafi vtrique in folidum res obligata fit]* ? |Quod/ erit di-
E 4 13*:9 m cendum, fi eodem die pignus vtrique datum eiljfepa.raümn: fed
jl — fi fimulilli et illi, fi hoc acum eft, vterque recte in folidum
| J,"c;y(/t,, aget: fi minus,|? vnusquisque pro parte. $. 9. Poteft ita
T44,, 9* feriipignoris [datipj Kypothecgeue, vt, fiä intra certum tempus
| ämf - . mon fit foluta pecunia, iure emptoris ? potfideat rem, iufto
L1ss5We- eL— . pretio tu?cgaeüimandäm: hoc enim cafu videtur quodammo-
| — Le'4". do condicionalis effe venditio.- Et ita DiuusjSeuerus et An-
* toninus refcripferunt. | :
XVIL VrPraxvs4ibro XV. ad Edictum, Priaxo-
RIS !? perfecutio in rem parit aCtionem creditori.
: XVIIL Pavrvs libroXIX.ad Edictum. Sr AB Eo,
- LE qui Publidíana vti potuit, quia dominium non habuit, pignori
LUg d pe 69 Sccepit, fic tuetur me per Seruianam Praetor, quemadmodum

b

$4
»

UJf. debitorem per Publidianam. ^ ,,4,,:
j XIX. Vnrianxvstlibro XXI ad-Edictum, Qvr Pr-
rcl»/wo '7,í — €NORI plures res accepit, non cogitur vnam liberare, nifi ac-
cepto vniuerfo, quantum debetur. 42 AOX XIJ,.

fe/xuyyä'rw' APE XX. Ipnxw lli JH.-ad-Edictt Cv M coNvE-
L^A A — NIT,UWths, qui ad gefeGtiopiéfh) aedifi&ii credidit, de penfio-
L22 f. nibus /iure; pignoris ipfe creditum recipiat, etiam actiones vti-
- les aduerfus inquilinos accipiet, cautionis exemplo, quam de-
. bitor creditori pignori dedit. -
mb . ^—3XXL IpgMtlibro EXXH&-ad-Edictum Sr 1N TxR
2 colonum et procuratorem meum conuenerit de pignore, vel
ratam ** habente me conuentionem, vel mandante: quafi in-
ter me et colonum meum conueniífe videatur '?. $. r. Si
: , M debitor feruum, quem[*änon domino bona fide emerat (etj pi-
[ d r ial gnerauit *?, teneat, Seruiande locus eft, et fi aduerfus eum
;*Zc/.æä'exwyfï — agat creditor, doli replicatione exceptionem elidet: gäffïggg
j mf; |;4, Yulianusait: et habét rationem. $. 2. Q 'u1d pignori com-
.«L;ï,, u modi,fiue incommodi fortuito ** accefít, id ad debitorem
pE " pertinet. $. 3. Si res pignerata non reftituatur, lis aduerfus
poffefforem erit aeftimanda : fed vtiquealiter aduerfus ipfum *
debitorem, aliter aduerfus quemuis poffefforem : nam aduer-
fus debitorem .non pluris, quam quanti *? debet,[quia.

E Jieaes Xl iuod. 19 amplius debito confecutus creditor fuerit, reftituer
49* aT. debet)debitori pigneraticia a&äionäj dR m - e

LT
f 1

" XXII. MopxESTINVS äbro:W*Brfeænþ;amm I5 1j
ar't '$ant, p j : : ne creditori fuo pienori
Es ü Me:f: ':u(: T ITIO, .qulll 9rem meam 1gnoranteææg üi?gt to.(T u lä .gn&g :
CO. slsf Obligauerit ^?, heres exftitero, jex pofüfatto pignus directo

LU

ditori.
L $. al hi qudde. 2 £s u Mafelaraa al ctomat Dota ao a pf as
IHl n /mu,rti?- 71109&"7!&«! dabido condecudis N&)Lfvy-W rfWï&(:&t M us ;
ptio obüciatur a poffeffore, iudicati veplicet. GER. 5 Hal. mibi, loco: inde.
GEB. ^ 6 Hal. ad voculam: 440d, in margine: alias deefl. G E. 7 Hal.
fuerit. GEB. . 8 Hal.praefigit: aget. GEB. — 9 Hal. et Vulg. emptionis. GE B.
10 Vide quemadmodum Cuiacius h. l. emendet in. Paratitl. ad tit. C. de. Alie-
zat. iud. mut, cauf. et quemadmodum eius emendationem damnet Giphan. zz
Cominent. ad. d. tít. Petr. .Faber quoque hic criticum agit Semefhr. II 25.
BYNK. II Hal ratum. GEB. — 12 Hal. et Vulg. videtur. BR. . 13 Hal.
piguoranevat. GEB. I4 Ap. Hal et, abeft. GEs. — 15 Hal. fortuitu. GEB.
16 Ap. Hal. ipfum, abeft. GEB. — 17 Vulg. quautum. — Ap. Hal. quanti, pla-
ne abeft. GEB. 18 Hal. pluris, quia quod amplius. "Vulg. pluris intereft,
quia quod amplius. BR. 19 Hal..obligauerat. GEB. — 20 Hal. potuit. GE R.

| Septicio creditoreficMfiroeraphum perfcribatet fua manu filiüs

DIGESTORVM LIB. XX. TIT. L

XXII. Iprw Aibro III.-Regularum. CnxDiITOR
praedia fibi obligata ex ddüfa pignoris, lo.carï recte poterit ?9,
$. r. Pignoris obligatio etiam inter abfenteS recte ex contra-
ctu obligatur ?*. m
XXIV. Ipnrw libro V. Regularum- Iw QvoRvVM. N
finibus emere quis prohibetur, Eignus accipere non prohibeturJ ^ 'ij:abï:

XXV. InEMilibreVHI.Regularum. Cv vrtriosE
vel inutiliter contractus pignoris intercedat, retentioni/ locuis ^ ^
non eft: nec fi bona creditoris ad fifcum pertineant. :

]A XXVI. Inew V.-Refp FripE:rvsSOR
impetrauit a poteftate,|IVL/g antequam folueret, pignora ipfe 5j
poífideat, quafi fatisfacturus creditoribus, nec fatisfecit: mo- LZ
do heres|debitoris paratus eft foluere creditoribus. Qufero, l 4 s
ani pignora fideiuffor reftituere cogendus fit? Modeftinus re-"7.
fpondit, cogendum effe. $. 1. Pater] Sei& ^? emancipato fi- M/z;a'jawïæ e,
L l'facere

lioifacilg]perfuafit, vt, quia mutuam quantitatem acciperet a |.óe
vb 23 : E. i 'aL ax*!)([',,
| eius ??, quod ipfe impeéditus effet fcribere, fub-commemora-

LA 2eb- fecere,
tione domus ad filium pertinentis pignori dandfe, Qudereba-
tur, an Seius inter cetera bona etiam hanc domum iure opti- J^.
mo ppífidere poffit, cum patris]fe hereditate abftinuerit, nec ,Lää'äg "
netuig^^* ex hoc folo, quod fnandante pstre manu fua pér- /Z, "DN
fcripfit inftrumentum cfKrograpfii, cum neque :ccnfenfumü..) i
fuum accommodauerg patrij aut figno fuo, aut alia fcri- &€sseisve,
ptura? Modeftinus,réfpondit, cum fua manu pignori domum

asl

fuam, futuram Seius fcripferat ^9, confenfum ei obligationi
dedifíel manifeftum eft. $. 2. Lucius Titius praedia et man-. —
cipia, quae in praediis erant, obligauit: heredes eiuslpraediis — ^^
inter/fe diuifis, illis. mancipiis /defunCtis, alia fuübftitueruntz dftes2ouce:
creditor poftea praedia cum mancipiis]diftraxit. Qugeritur, an
ipfa mancipia, quae funt modo in praediis conftituta, hoc eft ??
in Kypothecis, emptor vindicare re&te poffit? Modeftinusjre-
fpondit fi neque pignerata funt ipfa mancipia)neque ex pigne-, 1* tat um
ratis ancillis nata, /minime creditoribus obligata eífe. '"'Pz,?äf' A.
Ü XXXI;.zMAï'ä*äï? libro V.-Di "4?, SxR-
vvM, quem quis pignori dederat, ex leuiffima offenfa vinxit,
mox foluit: et quia debitonnon fatisfaciebat ^?, creditor mi-

) 8j
s l

f €x U. ee

8 óm:

onftituenda fit, quia crediti ipfius atio non fufficit ad id, quod
ft perfequendum ? Quid fi eum interfeciffet, aut elufcaffet?
Vbi quidem interfeciffet, ad exhibendum tenetur: vbi autem
elufcaffet, quafi danihi iniuriaeydabimüs: a&ctiohiem ad ?? quan-
tum intereft, quod, 3* debilitando aut vinciendo, perfecutio-
nem pignoris exinani(fitj Fingamus nullam crediti nomine

non.
pluris interfeft (aduerfus ceteros|polffeffores etiam pluriïgä gnam rem anima

quidem non conuälefcitg fed- vtilis pigneraticia dabitur cre- |

21 lanc losutionem : pignoris obligatio obligatur, defendit Voffius. Vide de |

aCtionem effe, qx?h forte?caufa] ceciderat: non exiftimo indi- US*?-JM:W
uerfionegegauxilio Praetoris. Vlpianus no- 3ero4. ?.
2 tenebitur:(Ífijmerentem, 2 *** .
— oya6'2, L) ex

tat: fi vt creditori noceret, vinxit,
non tenebitur.)eef vàó)ferciranes dDyort o

A fq XXVIIT. PAvrvsüibrolII.Quaeftionum, S1: nkca-

T;) condiäionalis 3P relicti filiofamilias, päter ab herede rem 3 $4^xemine, -

propriam eius pignori accepit, et mortuo patre, vel emancipa- AU .
to filio, condiciolegati exftiterit: incipit filio legatum deberi, p* f;—fï'f*.
et neque pater poteíft pignus vindicare, neque filius, qui nunc ^7: 4—4".
. habere |

Lat. Vet. ICt. p. 331. DVk. 22 Hal. Seii, GEB. . 23 Ap. Hal. eiss,
abeft. GEB. — 24 Vide Duk. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 346. BR. De-
bueram hic dicere: -habet de hoc genere loquendi nonnulla Scaliger ad Catail.
carin, X X X, v. 4. et Lambin. ad. Cic. II. Verr. 17. Dv K; — Hal. nec. snetuere. de-
beat.GEB. — 25 Hal. accommodauerit. GEB. — 26 Hal. fcvipferit. GEB. — 273
Hal. confiituta, baec in bypotbecis emptor, omiffo nempe commate poft: bypo-
tbecis. GEB. 28 Hal. PAPINIANV'S lib. V. quaeflionum. G E B. 29
Hal. fatisfiebat. — Vulg. quia debitor non fatisfaciebat. B R. 30 Gothofr. in
nota: ad id quantum. Fal — Immo Vulg. ad id, quantum. B R. Et Hal. ad id,
quanti, GEB. — 31 Vulg. inferit fi. BR. 32, Hal. et ceteri: conditionalis
nomine. . Florentiae Graecifmum effe vulr Ant, Auguftin. I1.. Emend. 1. Bk.

33

noris feruum vendidit: an aliqua attiojcreditori in debitorem .L 2»/?»^o,

Ó — G RUPR RRR

R .
(S ix »

;W"*"'

u

N

n-
jrt j
ts
U
"u
»
Lä 'u l (14
fu /M/' v
JMI
Pb
]4,

n
K u

be ht

pore poteft quicquam iuris habere in pignore, ficut in fide-
iE iuffore dicitur. —— à ! 727
Lä,fæ.,a..aïfm .XXIX. db w libre-V. Refponforam. PAvrvsire-
j fpondit, generalem quidem conuentionem fufficere ad obliga-
tionem pignorum: fed ea, quae ex bonis defunCti non fue-
RE runt, fed poftea ab herede eius ex alia caufa adquifita funt,
w wc-cort» vindicari ?? non poffe a creditoreteftatoris. $. 1. Si mancipia

f« 'vén —"'" jn caufam pignoris ceciderunt, ea quoque, quae ex hi& nata funt,

f&"/'"";/äe"&" eodem iure habendalfunt : quod tamen diximus etiam adgnata ?*
teneri, fiue fpecialiter dehis conuenerit, fiue non, ita procedit, fi
. dominium eorum ad eum peruenit, qui obligauit, vel heredem
^v/ $A. eius. Ceterum, (f)?* apud alium dominum pepererint, non -

eruntobligata, $.92. Domus pignori data exufta eft, eamque are-
am emit LuciusTitius, et exftruxit. Qudefitum eft deiure pigno-
ris? Paulus refj i& pignoris perfecutionem perfeuerare:
et ideo ius foli fuperfi&ciem fecutam videri,-sd-eft, cum iure pi-

n

gnoris ?3: fed bon£ fide(3? poffeffores non aliter, cogendos

creditoribus dediüäium reftituere, quam. 43[7fumptusïä exftru-
Gione ^* erogatos, quatenus pretiofior res fatta eft ^?, reci-
perent. $. 3. Si fciente et confentiente domino feruus, vt
omnia bona domini pignori obligata effent, conuenit, ipfum
quoque, qui cauit, obligatum effe pignoris iure. -

.XXX. IpEw llibre forüumm PeRICcvLVM

UVWL&/ ;,'4' þ. e * *,9 e
Ü —— (iceK y-jï,&«;plgnotgm nominis venditi ad empto&m pertinere, Ífi tamen

j Q'Vroö'nb";,

hat

v
i

!
:

l

lj

(prob&ur eas res obligatas fuiffe.

defumnar XXXI. SCJEVOLAHibrW Lrgx v£-
: CTIGALI fundo dicta erat, vt, fi poft certüm tem OFjs ve-
. - éhigalfolutum non effet, is fundus ad dominum räat 43
/7 poftea is fundus a pofleffore pignori datus eft..- Qu£efitum eft,

an re&te pignori datus eft ^*? i:Refpondit *5, fi pecunia inter-
ceffit ^9, pignus effe. Item quaefiüti^* , fi cum in exfolutio-

ea pronuntiatum eífe£; fundum fecundum legem domini effe,
L& Qs cüius pgiior caufa eífet? l(—R;ä'BQP(?it ^*, fi, vt proponeretur,
-«f 44f.- veCtigali non foluto, iure fuo dominus vfus effet, etiam pigno-
"^^ ris ius euanuifte. | m

XXXII. IngwMllibre-V.—Refpenferum. | DeBx TOR

pa&us eft, vt quaecumque in praedia pignori data, inducta, in-
ue&g, impg)rtata, ibi nata, parataue *? effent, pignori effent:
A ,eorüm praediorum pars fine colonis fuit, eaque actori fuo co-
Le- m;fä*ä lenda débitor ita ?? tradidit, adfignatis Jetu&x jferuis culturge
pl ,í4 meceffariis: qugeritur, an et SticKus vilicus, et ceteri ferui ad

"vill.eut. l&- cultgram miffi, et Sticlfi vicarii obligati effent ? |Refpondit, ??,
23* eos dumtaxat, qui hoc animo a domino inducti eflent, vvt ibi
L.- B u perpetuo effent( non temporis caufa ?*5 accommodareniftur,
mawq22?. obligatos, 1—P* oUa ao a , r ! gt
! 0000 fnyie XXXHI-FREPHONI&VSXE& : t ,
| TIs, ovr promifit tibi aut Titio, folutum quidem Titio repe-

tere non poteft, fed pignus ei datum, et ante folutionem re-

33 Hal.coepit. GEB. —— 34 Hal. praefigit fed. GE.
puto typi vitium effe. &R. — 36 Hal. zata.
jure. B R.
men olim a Vat. L. Ap. Hal. etiam abeít, vt et fequens: pepererint. BR. — 38
Hal. verba: id eff cum iure pignoris, parenthefi includit, et in margine addit:
baec alias defunt. GEB. 39 Hal. et Vulg. bonae fidei. BR. 40 Vulg.
inferit fi. B R. 41 Hal. et Vulg. exfiruclionem. BR. 42 Hal. effet. GE.
45 Hal. rediret. GEBR. 44 Hal. effet. GER.
et ita quoque Flor. attamen fubantique fuperfcripta litera f. BR. 46
Hal. zntevceffiffet. G E. 47 Hal. et Vulg. quaefitum efl. 8R. — 48 Hal. et
Vulg. refpondi. BR. 49 Hal. ortaue, et in margine: alias, partaue, quae eft
Vulg. BR. 50 Ap. Hal. ita, abeft. GER. 51 Vulg. affignatis ei feruis.

/ ; OTUACS
: Q.

Hal. adfiguatis ei etiam feruis. BR. 52 Hal. refpondi. GEB. 53 Bafil.
g moocxaíQue, non ad tempus. BR. 54 Hal. lij. XXXILI. GEB. — 55 Ap.

Hal. Cum, abeft. GEB. 56 Hal. dederat. GEB. 57 Vulg. obligatae vi-
deantur, BR. 58 Hal, refpondi. GEB. — 59 Hal. mortis debitoris tempore.
GE B. 60 Hal. his: ddeim quaefüt - - emiffa fit, omiffis, a Graecis

—— —

ne vectigalis tam debjtor, quam. creditor ceffaffent, et propter-

45 Hal. vindicare,
Ita quoque Vulg. additis: eodem-
37 Ita omnes, etiam fcripti, quorum plures infpexi. — Aberat ta- |

45 Hal. et Vulg. vefpondz,.

" DIGESTORVM LIB. XX. TIT. L II

habere céepiffet 33 a&tiónem, 3^ neZ; ex prdecedente tem-.

/?IN QVIBVS CA

|

XXXIV. Sc/zvor A flibra —5 Diceftermm.
Cvv ?? tabernam debitor creditori pignori dederit " qüa(e: ii iro du m
fitum eft, vtrum eo faCto nihil egerit, an tabernae appellatio- «« EL |
ne merces, quae in ea erant, .obligaää idedtur 5*?9 et fleas /sc f - o —
merces per temgpra diftraxerit, wt alias comparauerit easque pX5 - aaag;.,a,,
in eaimjtabernagyintulerit, et decefferit, an omnia, quz;e ibi de- J:dc j |
prehendüntur, creditor þfypobhecaga actione petere poffit cuni dU
epmercium fpecies mutatde üït, estaliae illatae?'Qe,fgoi;- L&
dit ?^*, ea, quae mortis tempore debitoris 59 in taberna in-
uenta fünt, pignori obligata effe videntur. q. r. Idem quge-
fut,'cum epiftula talis emiffa fit öo:äæyswoäyeyog 'n'bcpoä'o'ov
d* votpus TSyTXMOGIX, T'XpEMGAEGW G&, M BeBoitoTdV, dX vrodj- À u-
xqyv Txp éuo0 AcfBelv* oidmg yxp &xpiBde, Ori: uo] 9* y TXBÉp- — 1 QM—!(,M :
vx, woj 0i doUAoÍ wou OudevI woTÉxoVTOJ, 3) coi* x0j Qe äuggaly'uow — rcmr,;ä
G« p ) äm:c;sv;ocg]fz : 9499o an pignus contrz&um fit, a3 ve- C Y besc
ro|gaf ^* epiftula nullius momenti fit, cum fine die et confüle VA desf| Eu
fit? (Refpondit;^^, cum conueniffe de pignoribus videtur 99,1 7v
non idcirco obligationem pignorum ceffare, quod dies et con--
fules additi, vel tabulde fignatfe non fint. ' $. 2. Creditor pi- £Á
gnori accepit a debitore quidquid in bonis habet 9*, habitu-
rusue effet: qudefitum eft, an corpora pecuniae, quam idem
debitor ab alio mutuam accepit 99, cum in bonis eius fa&ta
lint, obligata creditori, pignorif ?. effe cOeperint? Refpon-
(dit| *9, cdepiffe. , /*:^, Sapton C u- |
.XXXV. LABEO li i !
4mstorum. SI INSVLA, quam tibi ex paCto conuentolicuit -
yendere, combufta eft, deinde a debitore fuo ?? reftituta, idem
in noua infula iuris hahies. |7:«44/: 6 GAf ,

VSIS PIGNVS, VEL

»
**
*

o

JÉN]PO- £E us u-
THECA TACITE CONTRAHITVR. , ff Jac T odf
ÜSL p P p r rb
| PaPrNIANVS Áfferas ul m f n ol

S ENATVSCONSVLTD, quod fub Marco Imperatore factum $CC k L0« b
,.e&, plgnusjltnfulae creditori datumffqui pecuniam ob refti- L^*/£57e c» .
tutionem aedificii ^ £Xftruendi/? mutüam dedit, ad eum quo- /7 COT E.
que pertinebit, qui redemptori, domino mandante, nummos mi- | 42 —

LÀ
F0 OT

P

niftrauit ?. //,»..
p II.lgIARCI'ANV | -f um
cariam. PoMw»roxrvs libro quadrágefimo *, variarum le-
Cionum fcribit, non folum pro penfionibus 5, fed et fi deterio-
rem habitationem fecerit culpa fua inquilinus, quo nomine ex
locato cum eo erit a&tio, inue&ta et illata pignori erunt obligata.
III. VrerANvsllibre-EX2 i S1I-HOR-
REVM fuit * conductum, vel diuerforium ?, vel area: taci-
tam conuentionecm de inuectis illatis, etiam in his locum ha-
bere, putat Neratius. Quod jverius eft. L.^ A ver, ,
IV. NEzRATIvs dibro-L-Membranarum- Eo rvm&
vtimur, vtjquae in praedia vrbana inducta, illata funt, pignori
b s E efie
nouam legem orditur, . hac infcriptione praefixa: IDEM lib. I. quaeflionum. -
GEB. . 6t Ap. Hal. »o; abeft. GER. 62 Id eft: Mnutuatus abs te quin-
gentos denarios, rogaui, ne fpon[orem, fed pignus a me acciperes: exadie emim,

et pro certo moffi, nemini alii tabernam, feruosque meos, quam tibi effe obligatos,
et quod tanquam bonefto viro fidem babuevis. Hal. reddidit Graeca, vt hic le-

H »
:æ/w:bawvþpeam,,

guntur, nifi quod hoc in loco habeat: et quod boneflo et grami viro. GE &.

63 Hal. praefigit: Qaaeritur. GE B.
Hal. refpondi. GER.
68 Hal. mautuauit. GEB.
71 Hal. se3aváv. GER.

64 Ap. Hal. ez, abeft. GE&.
66 Hal. videatur. GER. 67 Hal. baberet. GEB.
69 Hal. pigmori. GEB. — 7O Hal. refpondi. GE .
"2 Gothofr. in nota: A[. tuo. ita Hal. et Vulg. B R.

65

J Secus eft fi in. nauem reftituendam fuerit creditum.
H.. Interpy. Iur. 13. GEB.. — 2, Vulg. infiruendi. B. 3 Hal. et Vulg.
adminiflrauit. BR. — 4 Hal. lióro decimo tertio. GEsB. — 5 Vulg. penfione. B R.
6 Hal. fuerit. GEB. —— 7 Flor. dubio procul eft deuorforium, quod ita habet
Taurellius, a quo dandum erat: dEauOrforium, et forteidem in textu dare vo- -
luit Gothofredus, adnotata hic Haloandring. GE &. — Vide Mercer. ad Nom. p.

Nnn 3 éo.

Vid. Aueran.

" iun sf t€ libertati huiusmodi pignus non officit: idque a* et
ARER. , 960 AC : * lt Es E " E :
f sn, — ponius probat: aitiénlmy p*xianmïnfüom non officere ob habi-
EH tationem obligatum.mascoeum « Xf«
lóku)é us ^^ VL Powmpourivs : : ;
Minde «t hi IN rRAEDirIS rufticis fructus, qui ibi nafcuntur, tacite in-
RRE AE EDI. MM : . p .
telleguntur pignori effe domino fundi locati, etiam fi nomina-
tim id non conuenerit. ,$., 1. Videndum eft, ne non omnia.
L)ff. ilata, vel inducta, fedjea/fola, quae, vt ibi fint *9, illata fue-
"- smint *?, pignori fint. Quod magiseft. . (;
; VIIL PAvrLvs libre-H-Sententiarum. Cvmw DEBr-
TOR gratuita ?? pecunia vtatur, poteft creditor de fru&tibus
| rei fibi pignératde ad modum legitimum vfuras retinere.
. rie feeilum IX. Inxw li ' cio] i Vigilum./
*' EsT DIFFERENTIA Oobligatorum propter penfionem, et
] Jusdov.:am"ri, eorum, quae ex conuentione manifeftapr] ^* pignoris nomine
a labus "—K , tenéitur: quod manumittere mancipia obligata pignori non
mläjfff/muff* poffumus xrinhabitantes autém) manumittimus: ícilicet ante-
sit äwwm./ quam penfionis nomine percludamyääz: tunc enim pignoris

Ill

]futeneabtur inuecta et iflata, ac fi fpecialiter conueniffet : fïgger—

. Otob habet: percludanur. B R.

3532

effe credantur, quafi id tacite conuenerit: in rufticis praediis
contra obferuatur. $. 1. Stabula, quáe non funt in continen-
tibus"kaedifïäiis, quorum praediorum ea numero habenda fint 9,
dubitari poteft? Et quidem vrbanorum fine dubio non funt,
cum a ceteris aedificiis feparata fint. Quod ad caufam tamen
4alis-? taciti pignoris pertinet, non multum ab vrbanis prae-

düS differ unt. ; "9 !J.J't-v;!,ru / aF AX
Vi V, MAnciANvS libro-f ftormuiam-Atype
thecariam, Pomw»owrvs libro tertió decimo . variarum le-

&ionum fcribit, fi *9 gratuitam habitationem conduéttor mihi
praeftiterit, inue&ta a, me domino infulfe pignori non efle.
$. 1. Item illud, inqui£ videndum eft, ** voluntate domini
induci pignus ita poffe *?, vt in partem debiti fit obligatum.
$. 2. Si quis fideiubeat, cum res illius a debitore, pro quo fi-

deiuffit, pignori data fit, belliffime *? intellégitur, hoc ipfo

b $ " : 3. r r* . *
quod fideiubeat **, quodammodo mandare rés fuas effé obli-

catas. Sanefi pofteafint eiis rés Hypothecge datge, non erunt

d VI. VLPIANVS wää«wuädätlm. LickT

in praediis vrbanis tacite folet conuentum accipi, vt perinde

om-

nomine retenta mancipia non liberapimus ??: et derifus E
Nerua Iurisconfultus, qui per feneftram ?? monftrauerat fer-
uos detentos ob penfionem liberari poffe.

X. ScKgvora l ! . Tvronris
heres cum herede pupilli transactione facta, cum ex ea maio-
rem partem foluiffet, in refiduam quantitatem pignus obliga-
uit: quaefitum eft, an in veterem ?^ contraCctum iure res.
obligatà effét ? «Refpondit ^7, fecundum ea, quae proponeren-
tur, obligatatm| effe. . | *'

Lf

6o. Salmaf. ed. Capitol. Ver. c. 4. — Graeuium et alios ad. Cicer. IT. Pbilipp. |

27. DVK. $8 Hal. fumt. GER. 9 Ap. Hal. et Vulg. talis, abeft. G s.
10 Vulg. Pomponius fcvibit, fi, reliquis omiffis, E.R. 11 Hal. et Vulg. prae-
figunt as BR. — 12 Hal. et Vulg. poffit. BR. — 13 Vulg. verifimilé. BR. — 14
Hal. fideiubet. GER. 15 Hal, et Vulg. praefigunt: tamen. BR. ta vt hic,
praccedexltibtls»: et fi, fi non, forfitan, optimi Ícriptores: Cicero XFI. ad. Att.
7. pro. Ligar. 12. Liuius XXVII. 6. et 40. Phaedrus V. j. DVK. — 16 Hal.
idemque et. GEE. — , 17 Hal. inferit: ad. ediium. GEB. 18 Bafil. $ zà
&v dvrÀ SuexOc siyms, BR. 19 Hal. fuerunt. GEB. 20 Confer Noodt.
de foen. et vfur. II. 9. Bafil. manifefte Xroxov xQéoc. BR. 21 Vulg. qmani-
fefla. BR. . Hal. mamifeflavia. 'Yaur. mauifeflarl. GEB. 22, Nor. praeclu-
damur. Vulg. praecludantur. — Scripti percludautur, vel praecludattur. — Solus
Reliqui fcripti Pal. I. II. IV. VIL. VIII. IX.
Chriftin. Barb. Vat. L. $. Cruc. Bynkersh. L et II. qui omnes habent; perclu-
dantur,. At praecludautur "Yreuif, et per compendia fcripturae Vat. II. III.
IV. Pal. IIJ. V. VI. XI. In Vat. I. ex pcluduntur fa&tum peludantur. GEB. Non
dubito praeferre praecludamnr. — Vid. Graeuium ad Suetom. Ner. c. 32. DVK,
25 'Yaur. liberaV inus. GEB. — 24 Hal.addit off. GEB, — 25 Hal. feneflras.

DIGESTORVM LIB.

AX CTIT 3L YUL

/;QVAE RES PIGNORI, VEL ;;&ZPOTHECAE
lfA;&d.,MTäBl?BLIGARI NON * PossvNr. 64
: : t ^ É 2. . ts C

MARCIANVS aculari-:
. pothecariam,

PVPILLVS fine tutoris au&oritate Kypothecam 'dare non
poteft. $. r.[Si/ filiusfamilias pro alió rém peculiarem
obligauerit, vel ferüus,' dicendum eft, eam non teneri, licet
liberam peculii füi adminiftrationem habeant: ficut nec do-

Eamgrem, quam quis emere non poteft, quia commercium eius
non'eft ?, iure pignoris accipere non poteft, vt Diuus Pius
Claudio Saturnino refcripfit. Quid ergo fi praedium quis li-
tigiofum pignori acceperit? an exceptione fummouendus fit2
