minutus. GEB. 25 Hal. et Vulg. inferunt pecunia. B R. 26 'Taur. &Ol-

go. GEB. 27 Hal. ljb. II. GER. 28 Taur. dammaVitur. GE. 29
Ap. Hal. et Vulg. fis, abeft. B R. 30 Hal. credam. GEB. 31 Hal. et

Vulg. addit coufulti. BR, — 32 Vulgo swwmeratione, abeft. BR. — 33 Hal. lib.

XXVIII.GEB. — 34 Hal inferit et. GEB. — 35 Vulg. inferit »om. BR. — 36
Hal, fubueniatur. GEB. — 87 Ap. Hal. et, abeft. GE B. — 23 Hal. inferit gai-
Bbb dem.

260

Q i
feratáe pecunide, verum omnium, quae mutuá ?? dari pot-
ä&f funt, än äccipefe debeamus, videndgnl/]? Sed [yzgrïïæ videntur
mihi ad numeratam pecuniam referri: aitenim Senatus, w v-
TVAM PECVNIAM DEDISSE7: fed [fi/ fraus fit Senatus-
confulto adhibita, puta frumento, vel vino, vel oleo mutuo
£n . . * . Á . .
dato, vt|his|diftractis fruCtibus vteygtur pecunia, fübuenien-
1b Oii, dum elt filiofamilias. $. 4. Si filiusjin alterius. erat potefta-
£ — . EE CUM mutuazääretur, nunc ^? in alterius, $; mmeris; Sena-
JM—J., tusconfulti/non ceffat : dabitur *? itaque exäeptio. A —5. Sed
llo-. et fipatri ^9 eius non mors, fed alia caufa inciderit, quo mi-
dne tf , nus fitin ciuitate, dicendum Senatusconfulto locum e'fie. $. 6.
! 7:60/1»& ^ lodb Non folum qui mutuam[dediffeu fed df fuccefloribus eius,

el
L. lisengi a deneganda!ää aCtio. $. 7. Proinde et fi alius ^* mutuam de-
tio, licet

J— , 44 t'/(;fï"ï 4

dN du dit, alius ftipulatus eft, dabitur aduerfus eum exyept .
Hs ARA hic non dederit. Sed et fi alteruter eorum ignoraugt in patris
L"feJ at d. €ffe poteftate[fe **, verius ^* dicendum eft, vtrique ^* no-
TE cere. m eft et ^? in duobus reis ftipulandi *?. $. 8.

Item, fi duos filiosfamilias accepero reos, fed alterum putaui
$1* *, . : * . 50 '
F J ftesiiraec: patregägædgs, intererit, ad quem pecunia peruenit, ?^. |vt fi
. . , eumfcuy filiumfagilias, ad quem peruenit/pecunia, exiceptio-
pE geJ"it. ve farimouear: [ïl ad eum, quem ignorem, non fummouear.
$. 9. Siue autem Tub vfurisrmutua datajfunt, ** fiue fine vfu-

2 L ; f!/ ris, ad Senatusconfultum fpeCtat. $. 1ro. Quamquam autem
T non declaret Senatüs;cüi exCeptionem det, tamen fciendum
4AMsn. — eft, ft[heredem filii, f paterfamilias deceflerit, let patrem eius,

[ d- f füliusfamilias decefferit)Jexceptione vti poffe. $. rr. Inter-
dum tamen, etfi Senatusconfulto locus fit, tamen in alium da-
tur aCtio: vt puta, filiusfamilias inftitor mutuam pecuniam ac-
]u cepit 52: fcribit enim I;älianus libro ;giþgg:gfgglmg, ipfum qui-
dem infiitorem exþeptioüg' Senatusconfulti vfurum, ü& conue-
L i ! ^. miatur: fed inftitoriam aCtionem aduerfus eum, qui puáepofuit,
competere. Quamquam, 1nqp1f, fi ipfe pater eum praepofuif-
fet merci fuae, vel 5?a peculiarem,exercere paffus effet, ceffa-
ref Senatusconfultum: quoniam, patris voluntate contractum
videretur: nam fiícit eum negotiari, etiam hoc permififfe ??5
EU videtur, fi non nominatim prohibuit merces ?* accipere. $. 12.
: Proinde fi acceperit 59 pecuniam, et 1n rem patälsjyertit, cef-
: fat Senatusconfultum: patri enim, nonüübi. acdipit 59. Sed
-2 oagsc 9 f ab initio non ficfaccepit, verum pofteain rem patris ver-
,(,E,ä/]c:-;uj ^ t5 teflare Senatusconfulturhwïïïïä?O duo jä,cælä. ;O.Dlgefï.orumjäi
^ fthó Yimeeait: intellegendumqueab initio ficjaccepifle, vt in rem ?*
verteret. : . z m pe
- . piam acceptam patri in proprium debitum foluit: et ideo, fi
L Dgeootete bgis pater ignorauit, iadhuc Senatusconfulto locus erit. $. r3.

Quod dicitur, ineo, qui ftudiorum caufa abfens mutuum ac- k

ceperat, ceffare Senatusconfultum, ita locum habet, fi proba-
bilem modum in mutu& *? non exceffit: certe|9$) eam quan-
. . üitatem, quam pater folebat fubminiftrare. $. 14. Si filius ac-
"— f"z'"" cepit ^* mutuamipécuniam, vt eum liberaret, qui, f peteret,
: ex[äbptï.one non furnmouefétur, Senatusconfulti ceffaþgitlexþe—

1 Jfa3,

f "L(/,Z;; : p
ZZ «.« pto. $. r5. Hoc amplius ceffabit Senatusconfultum, 11 pater:
12.0- foluere cgepit, quod filiusfamilias mutuum fumpferit ^^: quafi
r ratum habuerit. $. 16. Si paterfamilias factus foluerit paf-

tem debiti, ceffabit Senatusconfultem: nec «fol?;?m repetere
poteft. : s | :
dem. GEB. : 39 Hal.swutuo. GE B. — 40 Hal. inferit item. GEB. — 41 Vulg.
" addit eff. BR. 42 Hal. et Vulg. inferunt ei. BR. 3 Hal. patris. BR.
Male. Cic. V. ep. 17. multis optimis viristales cafus incidi[fe. Idem. I. de Orat.
7. vt nibil poflea incidiffet ciuitati mali. D V K. 44 Hal. inferit pecunzam.
G E B. 45 Vulgo fe, abeft. B R. 46 Sunt qui legere malunt fewerius. BR.
47 Hal. et Vulg. inferunt: aiterius fcientiom. BR. — 48 Ap. Hal. et, abeft. G E .
49 Taur. reiStipulaudi.G EB, — 50 Hal. perueneritpecumia. GEB. — 51 Hal.et

Vulg. fit, et durior eft Florentinalocutio. BR. — 52 Hal. acceperit. GEB. — 534 Hal.
inferitzmercem. Vulg.rem.BR. . 53b Flor.permifüffe. GEB. — 54 Hal, mutuumn,
locoerces.GEB. 55 Halaccepit. GEB. — 56 Hal. accepit. GEB. — 57 Hal.

58 Taur. videVitur. GER. — 59 Gothofr. innota: Zj. in
Ita Vulg. Hal. n mutuando non excefferit.
61 Hal.acceperit. GEB. — 62

inferit patris. G E B.
mutua pecunia non exceffit maxime eam,
BR. (6oLlll nempeeam. Vulg.certe ad eam. B R.

DIGESTORVM LIB. XIV. TIT. VI

Non tamen vertiffe videbitur ?9, fi mmutuam pecu--

VIII. Pavrvsllibro XXX..ad Edictum. CywJTa-

MEN accuratore per ignorantiam folutum fit, repeti t 93. AE ib
IX. VnperANvSiibro XXIX. ** ad Ediétum. Sp 9*/2t.
fi paterfamilias fa&ctus rem pignori dederit, dicendum-erit, Se-
natusconfulti ex?eptio)gerg eidenegandam ysque ad pignoris
quantitatem. . $. 1. 5i ab alio donatam, ä pecuniam filius
creditori folufit, an pater,vindicare jvel; repetere poffit 59 ?
Et ait Tulianus, fi quidem üac condidione ef dorata fit pecu- — -
nia, vt creditori foluat, videri a donaþo&e&gg&&æþ protinus rä*äf";Wm,
ad creditorem, etfieri nummos accipientis: fi vero fimpliciter — ^
ei donauit, alieffátionem éorum filium non habuiffe, et ideo, fi
foluerit, condifftionem. patri ex omni euentu *? competere. L/5x
$. 2. Hoc Senatusconfultum et 9* ad filias quoque familia-
rum pertinet. Nec ad rem pertinet, fi adfirmetur, grnamenta
ex ea pecunia comparaffe: nam et ?? ei quoque, iqui filiofa-
milias credidit, decreto ampliffimi ordinis aCtio denegatur:
nec intereft ?? confümpti fint nummi, an exftent in pecu-
lio. Multo igitur magis, fdueritate Senatu$confulti, eiüs
contractus improbabitur 7?, qui filiaefamilias mutuum dedit.
$.. 3. Non folum filiofamilias et patri eius fuccurritur, verum
fldeiägori quoque, et mandatori eius, qui 7* et ipfi mandati
habefit regreffum: nifi forte donandi animo intercefferunt:
tunc enim, cum nullum regreffum habe;fïgt, Senatusconfultum |
locum non habeWit. Sed et *^ fi non donandi animo, patris p 3 & mes,
tamen voluntate, intercefferunt,(totus contraétus a patre vi- s«e *»ay:
debitur *? comprobatus. $. 4. Et Kf tamen, qui pro filiofa-
milias fine voluntate patris eius intercefferunt)] foluendo non
repetant; —Hoc enim et Diuus Hádrianus conftituit, et poteft
dici, non repetituros. Atquin 7^ perpetua ejceptione tuti
funt: fed. et ipfe filius/Z5, je£ tamery non repetit: quia hicde- x
. mum folutum non repetunt, qui ob pgenam creditorum actio-. ;
ne liberantur, non quoniam exþnära eos lex voluit. $. 5. J** . .
Quamquam autem foluendo. non repetant *9, |
X. PAvLvsllibro-XXX. ad-Edictum.
lis obligatio manet: — — -- !
| XI. VrprriaAmwvsiibro.XXIX. 77-ad-Edictum. — T a-
MEX, fi non *? oppofita bxläeptiüne condeminati funt, vten-

) te.

Qvza natura-

tur Senatusconfulti exceptione. Etita Iulianus fcrifiit in ipfo
filiofamilias, exemplo mulieris intercedentis. FieprotuiUem, Mi
' XIL Pavrvsibro-XXX.-ad-Edictum. Sr|TAN- " —

ïVM)79 fciente patre, créditum fit filio, dicendum eft, ceffa-
re Senatusconfultum. —Sedifijiufferit pater filio credi, deinde Ll5 fe«e?

ignorante creditore mutauerit voluntatem, locus Senatuscon-^f: 557 , ^

fulto non erit: quoniam initium contractus fpectandum eft. R r J
Ls XILAG A 1y slibroIX. 59-ad Edi&um prouineiale. — $1777 /-jfo

Qvonp alii mutuum dedimus, a filiofamilias nouandi caufa fti-
pulemur, non effe impedimento Senatusconfultum, lulianus —
fcribig 9*. f^. £. m o À audud,, Uoni L l omced l
J XIV.OEvriANvsiibro-XILDigeftorume FirnivM
habeo, fetjex eo népotem: nepoti meo creditum eft iuffu pa-
tris eims: qujefitum eft, an contra Senatusconfultum fieret ?
Dixi, etiam.i $? verbis Senatusconfulti filii continffentur, ta-
men etjin perfona nepotis idem feruari debere. luilum autem
huius patris non &fficere, quo imifiüs/contra Senatusconfultum

i 4/ "
M/W//OI/ n GW/FF: /(i(&/(-(xf, l,(lf"- . Nfre- A

w

A^

Hal. fumpferat. GEB. — 63 Hal. repetere poteft. Vulg. repeti potefli. BR. — 64
Hal. lb. XXVIII. GEB. — 65 Vulg. inferit et. BR. 66 Vulg, addit -
dendum. BR. 67 Bafil. vavri vQÓmre, omuz modo. BR. — 68 Ap. Hal. et,
. abeít. GER. 69 Hal. fj, loco et. GER. 7o Taur. zmprobaVitur. GER.
*1 Hal. quia. non difplicet emendatio, licet Florentinam protinus damnare non
audeam. BR. 72 Ap. Hal. et abeft. GER. 73 Yaur. videVitur. GEE.
74 Vulg. alioquin. 5 R. 75 Hal. addit familias. G E R. 76 'Taur. habet
repetant, verum litera aiam olim in « eft mutata, quam emendationem recipien-
dam cenfemus. B R. Etiam Hal. repetunt. GE R. 71 Hal. lib. XXVIII.
GER. 78 Hal Tumen et fi oppofita, omiffa negatione. Improbat Ant. Au-
guítin. IV. Emend, 7. BR. 79 Hal et Vulg. tamen, loco tantum, BR.
8o Hal. lib. XXIII. GER. 81 Hal. fcripfit. GX B. 82 Hal. etfi. GE B.
! 83

J'*IC/ZM"A

L

/

BPT
vy

M -

ij 1. fo.
/

DIGESTORVM LUR XIVS.TIT. WO LIB. KV. TIEÉ E

crediäpm.ex)/fcïmaretur, cum ipfe in ea caufa effet, vt pecuniam
mutuàm inuito patre fuo accipere non poffit 9?. /£e, £»:fz€,
Va* XV. MARCIANYSlibro XIV.Inftitutionum. N xurr

NU m po-amuH

- intereft, qui$ filiofamilias crediderit: vtrum priuatus, an ciui-

.. fa$: namjin ciuitate quoque Senatusconfultum locum haberej;
fæ/ä:.:(æf , Diuij Seuerus et Antoninus refcripferunt. Dede LOI
woau^ u XVI PAvLvs libro IV. Refponforum. "*. Sr rr-
^ LIVSFAMILIAS, abfente patre, quafi ex mandato eius pe-
cuniam acceperit, cauiffet 95, C ad' patrerh litteras emifit, vt
eam pecuniam ,in prouinciayh »£3- folueret, debet pater, fi
a&um $7 filii fui 98 ifpprobat, continuo teftationem interpo-
nere contraride/voluntatis. — -L5eiem mv n m — 07 P*
XVII. InEw libro-IT.-Sententiarum. FrnivsFAMI-
LIAS Íi ?? in id acceperit mutuam pecuniam, vt eaä pro fo-
rore fua in dotem daret, pater eius de in rem verfo actione te-
nebitur: ipfilenim, mortua in matrimonio puella, repetitio do-

Q

us at

tis datur., Jf);x/pfïaïi lió : X :

Keg! LIBER QVI

^ r RPECVLIOJZ— ..
v«cefen.o vll .
VriPIANYS llibrotä-*(;X—-I—X.waä-»--Edi&-um. 3

RDINARIVM Praetor arbitratus eft, prius eos contra-
&us exponere eorum,,qui alienae poteftati fubié&ti
— funt, qui in folidum tribuunt aCtionem; fic deinde ad-
fic, s ^4ec, hüc * peruenire, vbi de peculio datur aCtio. $.r. Eftautem
triplex hoc Edi&um: aut enim de peculio, aut de in rem ver-
fo, aut quod iuffu, hinc oritur a&io. $. 2. Verba autem Edi-
&i talia funt: QvOD CVM EO,,QVI IN ALTERIVS ?
. fOTESTATE ESSET, NEGOTIVM GESTVM ERIT.
La AecS. 3.)De-eo loquitur, non de ea: fed tamen, et ob ea;h, quae
eft feminini fexus, dabitur ex hoc Edicto actio. $. 4. $i cum
impuberé filiofamilias, vel feruo contractum fit, ita dabitur ?

qum.

l JÉn, indominum vel patrem de peculiof*, fi locupletius eorum pe-
I däat'gää culium factum eft ?. $. 5. Poteftatis verbumycommuniter ac-

cipientum eft, tam in filio, quam in feruo. — $. 6. Nec magis
dominium, * feruorum effe ^ fpe&tandum, quam facultatem ?
habendi eos: non enim folum feruorum propriorum nomine
conueniemur, item communium, verum eórum quoque, qui
« ; L " . 9 ; ass 2 7 x
bona fide nobis feruiunt, fiue liberi fint ?, fiue ferui alieni.

IL Powrourvslüibre-V.-i?—ad-Sebinum. Ex EA
LJJW, aupu C AUfa, ex qua foléfet feruusfructuarius, vel vfuariusjadquirere,
A/in eum, cuiüs vfusfructus, vel vfus fit, actio dumtaxat de pe-
culio, ceteraeque honorariae dantur: ex reliquis, in domi-
num proprietatis. | |
HIL VrsrAxvsiibro-XXPX.-ad-Edictum. | LrckT
tamen ** Praetor, fi cum eo; qui in poteftate, ütä?geïïämj&t k
polliceatur aCtionem, tamen fciendum eft, (et/fi in nullius fit
pote&ätefdari de peculio a&ionem: vtputa, fi cum feruo he-

)

84 Hal. ljb. XXX. ad edictum. GE B, 85 Hal. cum quafi
anandata eius acciperet, cauit. G EP. 86 Gothofr. in nota: 4l. in proutincta.
Ita Hal. et omnes. — Sed et Florentiae s fubantique deleta. BR. 87 Vulg.
fatium. BR. 88 Ap. Hal. filii fui, abfunt. GEB. 89 Hal, et V.u!g. Si
filiusfamilias in id. BR. go Taur. accEpere. GER. 91 Vulg. accipzt. BR.
92, Hal. li. V. GER. 95 Hal. et Vulg, inferunt ej. BR. 94 Hal. lzb.
IV. GER. 95 Hal. expromiferit. GE B.

. 83Hal. poffet. GE B.

i Nullum dubium eft, legendum effe ad bunc, putacontra&um. — Et ita
re&e legitur in Treuif. et Bynkersh. L. Immo idem in Vat. L. erat, corredum
tamen in ad boc, vti habent quatuor alii codices et editiones. 8R. Etiam Hal.
Illi quatuor codices funt: Barb. Otob. Vat. III, $. Cruc. quibus addas Bynkersh.

|

ssts ce: E RRE

NTVSDECIMVS, 4 f paedecuriri

-Hal. tantum, loco tamem.

261
: XVHIL. VEN vzlivs(ibrolI. Stipulationum. Cnxz-

DITOREM fliifamilias, mortuo eo, fideiufforem accipere ??
non po.H'e, Iulianus f(.lt'lblt.: quia nulla obligatio zf ciuilis au&
naturalis füperfit] cui fideiuffor :

accedat. Plane a patre, eius 1. aàe€7*—;

aCtionis nomine, quie de peculio aduerfus eum competat, fi- 777* J..,wv//?æ,
deiufforem recte accipit? *, | du o fgan fl
! LKC-J- ,L-,-j&571t.1fg ?
XIX. Pouroxrvs libroMVIL ?^ ex-variisLe&tieni- ..

bus. IvrnrANvs fcribit, exäeptlonem Senatusconfulti Ma- if'?"'fï/d'*
cedonianji nulli obftare£inifi)?3 quiffciret, aut feire. potuiffet, ;eex A
filiumfamilias effe eum, cui credebat. CNES
. XX. IpEM llibroV.—7 Senatusconfultorum.- Sr xs
cui, dum in poteftate patris effet, mutua pecunia data fuerat, ^
paterfamilias factus, . per ignorantiam facti, nouatione [fä&a:
eam pecuniam expromifit ??, fi petatur ex ea ftipulatione, d
faCctum excipiendum erit./' /2.e£ -jnian ei d |

teditario contractum fit ante aditam hereditatem,. -S.—r. Vn-
de Labeo fcribit, et fi fecundo tertioue gradu fubftirutus fit [—»/t.
feruus, et deliberantibus primis heredibus cum eo contractum
fit, mox repudiartibus eis ipfe liber heresque exftiterit, pofle , — ,
dici, ide peculio eüm conuenirij et de in rem verfo. $. 2. Par- z. 2er peeoaa
ui autem reäcrt, feruus quis mafculi an mulieris fuerit: nam &* co« —
de peculio(ét/mnlier/conueniétur. .$.-5 Pedius etfyfh impu- '
beres domin$s *3 depeculio obligari ait: non enim cum ipfis
impuberibus contrahitur, vt tutoris auctoritatem fpectes *^.
Idem adicit, pupillum non poffe feruo peculium conftituere,
nec tutoris auctoritate. .$.-4- In furiofi quoque curatorefg di-
oimus dandam de peculio actionem : nam et huius feruus pe-
culium habere poteft: non fi fuerit conceffum, vt habeft: íed
fi non fuerit prohibitum, ine habegt. $. 5. Si filiusfamilias,
vel feruus pro aliquo fideiufferigt, vel alias interuenerifft, vel
mandauerift, tractatum eft, an fit de peculio aCtio ? Et eft ve- :
rius, in feruo caufam fideiubendi vel mandandi fpectandam z
quam fententiam et Celfus libro(fexto;probat in feruo fideiuf-
fore. 9.Si igitur quafi interceffor feruus interuenerit, non rem
peculiarem agens, non obligabitur dominus depeculio. $.6. .. .
Iulianus quoque libro difódecimo Digeftorum fcribit, fi feruus //—//£
mandau;!;lit, NU creditori meo 75 folueretur, referre ait, quam N
caufam mandandi habuerit: fi pro creditore fuo folui manda- 4* A. m
uit, effe obligatum dominum de peculio: quod fi interceffo-L^- , —
ris officio functus fit, non obligati dominum de peculio. $. 7- L^« &* L. e..
Cui congruit, quod idem Iulianus fcribit:éfi a filio meo fide- L.
iufforem accepero, quidquid a fideiuffore accepero, id me nom
de in rem verfo, fed de peculio actionejmandati praeftaturum.
Idem accipias et in ferui fideiuffore. Idemque, fi alius miht
pro filio meo debitore foluiffet. Quod fi filius meus debitor
non fuiffet, exceptione| doli fideiufforem vfurum: 'et, fi fo!-
uiffet;/condi&turum fcribit. $. 8. 5i feraus, cum fe prï) li-
ero

LU M.

Hu /: '

IL GER. Poteft tamen dubitari, an Flor. adbnc fit fcriptum pro ad boc, nota
permutatione literarum 2 et 0, de qua videndi indices inícriptionum, Gud. ad
Pbaedr. L. 26. Lambin. ad Cicer. HJ. Pbiipp.4. DVK. — 2 Vulg. aliena. E R.
3 Hal. datur. GEB. — 4 Hal. addit a&;o. GEB. — 5 Hal. fit. GEBR. - 6 Flo-
rentiae eft domznumn. Sed re&e Taur. Etiam e fex MSS. duo tantum habent
dominum. BR. Nempe Otob. et Bynkersh. I. Reliqui Barb. Vat. IIT. S. Cruc.
Treuif. et Bynkersh. Il. GEB. 7 Ap. Hal. effe abcf'c.T(?EB. 8 Hal fa- /
cultasj. GEB. — . 9 Ap. Hal. fimt, abeft. Ge&. — 10 Hal. Eb. III. GEB. . 11
Vulgo tamem, abeft. Bm. — Etfi oftendi exemplis
tamen etiam dici pro tantum, tamen quia vox eadem mox fequitur, pro- /
12 Hal. fit, negocium gefiwm
15 Ap.
KHal.

poteft, i .
bo eorum fententiam, qui legunt tantum. DVK.

erit.GEB. — 13 Hal.et Vulg. deminas. BR. 14 Hal. fpectemus. G E.B.

Bbb2

L rn'cöæq(ö/«-

L J

)7 :
J —
DAT N
-'711'[ €/X'c',. b i
I L- *;'ll tm ^
E i- '-)f'—— j

le,- foya. CX
ELTIA.7 ^

^A * /
11 /enec wot-

i
L1l um

r |
rgjïmfw um

262

bero gererct, æïääiþromiferit T6, qujeritur, an de peculio actio
ex pgena compromiffi, quafi ex negotio gefto, danda fit, ficuti
traiecticiae pecuniae datur? Sed hoc et Nerpjfe filio et mihi
videtur verius, ex compromiffo ferui non dandam de peculio
aCtionem : quia-née, fi iudi&io condemnetur feruus, datur in
eum attio. $. 9. Sed fi filius fideiuffor, vel quafi interuentor
acceptus fit, an de peculio pátrem/obligat *7, quferitur? Et

.eft verá/Sabini et Caffii fententiarexiftimantium, femper obli-

gari patrem de peculio: et diftare in hoc a feruo. $. ro.
Quare df *5 ex compromiffo pater tenebitur. Et ita Papinia-
nus quoque libro zlóbo Qugeftionum fcribit: nec intereffe *?
ait, ex qua caufa -compron.nfemg : vtrum ex ea caufa, ex qua
potuit cum patre de peculio agére ??: an vero ex ea, ^* qua

non potuit, cum ex f'ipulatu pater conueniatur.gg. 1. Idem

fcribit, iudicati quoque patrem de peculio aCtione teneri.
Quod let ?? Marcellus putat, etiam eius 3&101115 nomine, ex
qua non potuit pater de peculio a&iot.lexä.patg: nam ficut in 2
ftipulatione contrahitur ^* cum filiof£ita iudicio contrahi:
proinde non originem iudicii fpeCtandam, fed ipfam iudicati
velu&obligationem. — Quare et[fijquafi defenfor condemnatus
dfit, idem putat. $. 12. Ex furtiua caufa ^? filio quidem fa-
milias condici poffe conftat: an vero in patrem, vel in domi-
num de peculio danda eft |?5)' quaeritur? Eteft verius, in quan-
tum locupletior dominus factus effet ^?, ex furto fatto actio-

nem de 'peäiliä clafidarg. Idem Labeo probat: quia iniquiffi-
mum eft, £f éx furto ferüi domihum locupletariimpune. Nam

et mïïa rerum amotarum a&ionem? '-li'.efami-lj«ag ï.lomine, in
id, quod ad patrem peruenit, competit a&m'zde peguho. $. 13.
Si filiusfamilias Duumuir PP//BIHO rem faluàim fore caueri non
curauit,ffPapinianus ilibro-ànórg-^*- Qugeftionum, de peculio
actionem competere ait. Nec quicquam |mutare arbitror, an
voluntate patris Decurio factusfit: quoniam rempublicam fal-
uam fore paterjobftrictus eft. &////. : !
IV. PourowxivsüibroiVII ?? adSabinum. Pxcyvy-
LII.? eft, non id, cuius feruus feorfüm a domino ráti närgï
habüerit 25, fed quod dominus ipfe feparaugfit, fàsasaa 32 fer-
ui rationeyf difcernens: nam cum ferui peculium totum. adi-
mere, vel augere, veljminuere dominus poffit, animaduerten-
dum eft, non qufd feruus, fed qufd dominus, conftituendi[fer-
uilis ;peculii!gratia fecerit. $. r. Sed hoc ita verum puto, fi
debitjo/feruum liberare voluit dominus: vt etiam ífi nuda vo-
luntate remiferit dominus quod debuerit ??, definat feruus
debitor effe: fi vero nomina/ita fecerit dominus, vt quafi de-
d Tom (
Hal qeo, abeft. GER. I6 Hal compromifit. GER.
GEB. 18 Vulgo et, abeft. B &.

17 Hal. obliget.
I9 Hal. nec interefl ait. GEB. — 20 Hal.
et Vulg. agz. BR. —— 21 Hal. et Vulg. praefigunt ex. Huic emendationi non
valde refifto. BR. ——Non ftatim admitto emendationem. — Nam non multum dis-
fimilis eft locutio ex eo tempore, quo ap. Catullum Carm. 36. DVK. — 22 Ap.
Hal. et, abeft. GEB. 23 Ap. Hal. is, abeft. GEB. — 24 Hal. contrabatur.
GEBR. 25 Hal et Vulg. inferunt a. £R. — 26 Vulg. addit a&io. BR. — Hal.
vt Flor. nifi quod loco eff.habeat fit. GER. 27 Hal.eff. GEB. — 28 Vulg.
libvo octauo, n R. 29 Hal. li. 1X. GER. 30 Vulg. Peculmum. BR. — 31
Hal, babuit. GER. 32. Taur. in Adnot. fumma ferui vationem . difcerneus.
fic n P. z veteri codi. (uum a ferui vatione difceruens. Eagdem ]eGtionem de-
prehendi in S. Cruc. fed ex correcione. — Bynkersh.: a ferui vatio-
"e difernens. — Quinque alii: fuam fubflantiam a ferui vatioue di[cernens,
quod a Vulg. admiifum. ^Otob. vocabulum fummia prorfus omifit. — Vat, L.
fummam . ferui vatione . difternens; fed poftea fuppletum faam, inferta infuper
raepofitione, vt fit : fammam fuam. ferui avatione difcermens. — Hal. feparauit iu
nbflantiam [eruo, [uum a ferui ratione diftermens. Ynclino in fententiam Tau-
rellii, p R. Hiti quinque fant: Barb. Vat, II. III. Treuif. Tadrin. IIL. GEB. 33
Hal, debuit. GEB. 54 Ap. Hal. et Vulg. rezera, abeft. BR. 35 Hal. et
Vulg. 420d, et mox iterum quod volente, BR. Hoc in loco quid, poni videtur
pro quod, vt Phaedrus IV. 19. Libitina ue quid detuo faciat lucrum, vbi Sciop-
pius hanc lectionem au&toritate Plauti tuetur, Dv&. /— 36 Hal. babuit, peculium
effe. GEB. 57 Hal. de, loco ex. GEB. 38 Hal quod. GEB. . 39 Go-
thofr. in nota: 4 peculiari. Nempe etiam Flor. vltima a. eft deleta fed re-
centius. inde tamen ita habent omnes editiones,
kersh. 1. Obf. «it.
B R.

Adde Dnk. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 372. n. 8.
Etiam Hal. peculiavi. G ER. 40 Hal. inferit et, GEB, — 41 Hal pe-

DIGESTORVM LIB. XV. TIT. I

Florentinam defendit Byn-.

bitoreäy [gffegxäoüfaceret, icum-ire-yera) 3485debitor non -effet,
contra puto: re(enim, non ge.rbis, peculium augendum eft.
-2 Ex his apparet, non 3? feruus ignorante domino s« 4522
habuerit, peculii effe ?9, fed quïgl volente: alioquin et quod « -
fubripuit feruus domino, ifietpeculii :
$—3:-Sed faepe fit, vt ignorante domino, incipiat minui ferui(fe 9t
peculium: velutf cum ggägfï;um domino dat feruus, aut furtum
facit. $. 4. Si opem ferente fergo,móo, furtum mihi feceris,
id ex ?* peculio deduc umä quo ?? minus ob rem füb-
: p fU OX ; : ^ ; P
reptam confequi poffjra. ^ ^$. 5. Si Jere alieno dominico exlfau-
riatur peculium ferui, res tamen in cauía peculiarja 3? ma- of
neft: nam ^4? fi aut feruo donaffet debitum dominus, aut;no-
mine ferui alius domino intuliffet, peculium füpplétur, nec]eft J 44 ene.
mous conceffione domini opus. $. 6. Non folum id in pecu- !
lip ^* vicariorum ponendum eft, cuius rei a domino, fed etiam
id, cuius ab eo, cuius in peculio fint *?, feorfuüm rationem
habe;fnt. ( d
V. VrPriANvs libro XXIX.-ad-Edictum.. D&gr»osr-
TI nomine, pater vel dominus dumtaxat de peculio conueni-
untur, et f quid.2? dolo malo eorum captus fum. $. 1. Sed
etfi precarib res filiofamilias vel feruo data fit, dumtaxat de
peculio patef/dominusee obligaytu£ ^*]| q. 2. Si filitisfazai- rzex'. i
lias.iusiurandum detulerit, et iuratum fit, de peculio (dandzeft )ngfu(mg
aCtio, quafi contractum fit. Sedin feruo diuerfum eft. $ 3 17
Peculium diétum eft, quafi pufilla pecunia, fiue patrimonium — . —
pufillum. $. 4. Peculium autem (l'uberouidem ficidefinit^5, »44£
vt Celfus libro fexto/Digeftorum jrefert quod feruus domini r52
permiffu; feparatum a rationibus dominicis habet, deductolin- /2//^i
de)fi quid|dorhino/ debetur. 7, £35ee. — . ,., —— J ov
Wercclt VI. |CELS v sibro]Vf. Digeftorum. DzfFrN1Ti10 49 .
peculii, quam (Tubero) e&pofuit, vt Labeo ait, ad vicariorum /—^ 9^*
peculia non pertinet. Quod falfüm eft: nam eo ipfo, quod

L&m.

dominus feruo peculium conftituit, 'ey/dni' vicario ^7? confti-

tuilfe exfftimandus eft. :
. VII. VzeriAwNvstlibro-XXIX.-ad-EdiCctum.. Qvaw
Tuberonis fententiam et ipfe Celfus probat. .$.-r. Et adicit,
pupillum vel furiofum conftituere quidem peculium feruo non
pofle: verum ante conftitutum, id eft ^* ante furorem, vel a
patre pupilli, non adimetur *? ex his caufis. Quae fententia
vera eft, et congruit cum eo, quod Marcellus apud lulianum — — —
notans g?-ci(, poffe fieri, vt'éx/dominis feruus peculium ha- ] (tdueéus,
begt apud alterum ^?, |; alterum]non: vt puta fi alter ex/ ) ó*-
fdominis furiofus fit, veI pupillus : i, vt quidamy. jgggïïpptant,
5 L-JJWJMQLR f& , o : /Zm/f/» (^i»—?4u6p.t —Ppeculum
culium. GEB. 42 Hal. funt, et in fine babent. GER. 43 Hal. quis, et
paulo poft captus fit. GEB. — Forte fj quid hic exponi poffet, fi qua inve. . Vlaut.
Mofleil. 1. 3. 30. quin mone quaefo, fi quid erro. — Adde IHI. 3. 19. et L. 56.
b. t. et L. 1. $. 42. iufra Depofiti. DVk. 44 Hal. obligatar. G EB. 45
Hal. definiuit. GER. 46 Hal, Defiuitionem, omifío fequenti vt, et in fine:
pertinere, loco pertiuet. G E. 47 Hal «arüs. GEB. 48 Hal. inferit
vel. GER. 49 Hal. uo» adimi. GEE, 50 Flor. erat fcriptum initio: vt
ex dominis apud. alterum non, et figno poft : dominis, pofito, in margine fupple-
tum eft: feruug peculium babéat, nihil praeterea. — Ergo apzud alterum, quod íequi-
tur, et recte a Taur. infertum eft, parenthefi omnino includendum erat, vt con-
ftaret, ea Florentiae non adeíffe. — Idet etiam in Adnot. peculium babeat apud alte-
vHi, apud alterum mon. fic quidem vecte in vetevibus snauufcriptis. | Im Pandedlis
autem [emeltantum illae dicliones apud alterin.. Miror Taurell. fuo more maiufculis /
literis non effe víum indicandae geminationis caufa. — Hal. transpofitione vtitur : [ |
vt apud alterum ex dominis feruus peculium babeat, apud. alterum "on. — Supple-|'
mentum cilhud/ I re gb initio Barb. et Bynkersh. L4ex fuppletione tres alii,
In Otot abeft vnum: apzd alterum. — 1n 'Treuif. in hunc modum re-
dundat : 'apud alterum feruus peculium habeat, apud alterum. apud. alterum. nou.
BR. 'Fres/illi Vat. I. II. et S. Cruc. ,qui De cetero ego
Taurelliutn in exprimenda geminatione confueta figna hic non . vfüurpaffe, neuti-
quam pfiror: miror potius Brenkmannum non animaduertiffe, Taurellio non
fuiffe integrum, voces: apad alterum, priores, parenthefi, fupplementi apud eum
indigi, includere, et fimul maioribus literis, voces iítas poíteriores geminandas
effé, indicare. Si fuppleas iftas voces, nihil geminandum cít: fin geminandas
efle credis, fupplemento nihil opus eft. — Et forte haec ipfa dubitatio Taurcllio,
t ab vtroque abftineret, perfuafit. — Sed et alias habuifle potuit Vir fummae in-

duftriae

quod non eft verum. | J« a,

] £ 8^ W L.

j

l

m

fio
: a/;'.fï, 2
peculium feruus; habere non poteft **, nifi concedente domi-

L ORE a Ego autem puto, non effe opus concedi peculium|a do-
FR ^* "^* syino feruumy habere, ,fed non adimi, vt habeft. €. Alia caufa
l P. : . LE LJ * * . : o " . ;
i . eft peculii liberae adminiftrationss: nam hàec ?? fpecialiter

. concedendá;jeft.

MO AE .2. Scire autem non vtique fingulag/res
» ,,:f Z(Z/,W: debet 5?, fed 'ää?:" &sgooy) ^^. Et in hälcqfententïamäþ/om—
vmaP ioate "^. ponius inclinat. $. 3. Pupillum autem, tàt filium, quam fer-
"O — jayum, peculium habere poffe,, Pedius libro quintodécimo fcri-
nax6 7 P. V:c- cum i& 55 hoc, inquif, totum ex domini conftituti
Eu 5 M : ; inquit, j onititutione
j P pendeat. Ergo et fi furere cdeperit feruus, vel filiusfretine-
buntpeculium. — $. 4. In peculió/autem res effe poffunt omnes,
iétimobiles, -et-felt: vicarios quoque in peculium poteft |habe-
L. 3/^. rejet vicariorum peculium: hoc amplius, et nomina debito-
rum. $. 5. Sed et fi quid furti aCtione [feruo deberetur *9,
r 9s Vel alia actionejin peculium computabitur 27 : hereditas quo-
que et legatum, vt Labeo ait.(j1S. 6) Sed jet/id quod dominus
fibi *5 debet, in peculium habebit: fi forte in domini ratio-
nem ?? impendit, et dominus eij'debitor manere voluit: aut

fi debitorem eius dominus conuenit: quare fi forte ex ferui .

m $p , i. emptione euictionis nomine, duplum dominus exegit, in pe-
culium ferui erit conuerfum: nifi forte dominusfeo propofito
fuit, vt nollet hoc effein peculiüm ferui. $. 7. Sed et fi quid
. . 945 4c . «s . :
lei conferuus,debet, yeriti peculii, fi modo ille habe;w 99 pecu-
.. lium, velprout,9* habebit. 7! [- -| //teede . m of p
p VIII. PAvrvsii R3 inum.. |NJON STA-
L.9 ^^ TIM,quod dominus voluit ex re,fua peculii effe, peculium
fecit: fed (i tradidit, aut cum apud eum effef, pro tradito ha-
buit: defiderat enim res naturalem dationem 9?., Contra au-

tem, fimul atque noluit peculium ferui, definit péculium

effe. . ,
IX. VrrraANvstlibro-XXIX.-ad-Edictum- SrEp sri

J4c/ damnum feruo| dominus dederit, in peculium 9* hoc;Hón,im-

Mi- H
li
Ls
ul

d

Jf

putabitur *?, non magis, quam fi fuübripuerit. |$. 1. Plane fi -

L J2ewiconferuus dedit 9* damfium, vel fubiæp it] in peculium vide-
L'j:,ïu tur habqri. Et ita Pomponiuslibro Yndécimo. ?* fcribit: nam
et fi qqld dominus ab eo, qui rem pge&l—æa-feæ fuþrl uäg,- cgä
confecutus eft, vel confequi poteft, in peculium efle im-
putandum, Neratius ilibro-fecündo- Refponforum fcribit. $.2.
Pep'uliumä? autem deducto, quod domino debetur, compu-
4 tgpdum Taitz] /70, quia praeueniffe dominus, et!cujt'üï feruo fuoj.
[an egiffe creditur. $. 3. Huic definitioni Seruius adiecit, et fi
'!t * E " " v CCOPTR . 69V i
L quid his dlebeatur,/ qui funt in eius pote&ate:Lä'ucnlargj hoc
quoque dorüino déberi nemo ambigit. $. 4. Prgeterea id etiam
deducetur, quod his perfonis debetur, qude funt in tutela vel
cura domini, vel patris: vel quorum negotia adminiftrafít :
dummodo dolo careant, quoniam et fi per dolum peculium vel
iademerint vel Afíminuerint "*, tenentur: nam ]'2£fi femper
bc»:eu---—-——- T -t

duftriae et fagacitatis rationes, ob quas hunc locum neutro figno onerare pla-
cuit, Forte a parenthefi ideo abftinuit, quod ifta verba: apad alterum, priora,
non fuppleuerit ipfe, fed fuppletas dudum in veteribus manufícriptis repererit,
ideoque fatius fuerit eidem vifum, idem in Adnotatis monere. — Sed et, pa-
renthefi plane neglecta, maioribus literis vti, et,' geminandum effe 72: apud al-
terum, Flor. fcriptum ita affeuerare, plura forte vetuere. — Geminationes reliquae,
fi non omnes, pleraeque tamen ita funt comparatae, vt inconcinnitas lectionis
. repetitionem literarum íyllabarumque quafi imperet. Duarum vocum integra-
rum geminandarum exemplum fimile me obferuaffe non memini. Forte et Tau-
rellio in mentem venit, nihil hic negle&u geminationis, fed ofcitantia defcri-
bentium effe peccatum. — Facile enim fieri potuit, vt in Codice, quem delcripfit
librarius Florentinus, prius illud: a4 alterum, verfum finierit, librarius autem
Florentinus, cum in altero veríu reperiret: apud alterum mon, priora duo verba
fe iam fcripfiffe exiftimans, a'tertia voce ; 09 fcriptionem fuam inceperit; fane
illi, qui in margine ifta: feruus peculium babeat, non aeque reliqua: apud alte-
vuii, fappleuit, fimile quid accidiffe videtur. Forte etiam Taurellio vifum, ha-
bere tamen Florentinam literam, vocibus: apud alterum, nec fuppletis, nec ge-
minatis, fenfum minus commodum, non tamen plane nullum: fi ex dominis fer-
us peculium babeat, (puta vnum apud vnum,) apad alterum Cex dominis, repe-
tendo 473 vo? xow?v) mow. GEB. — 51 Hal. Sunt quidam, inquit, qui putaut, pecu-
ium ferumn. babere mou. poffe. et in margine: alias, fi vt quidatm (imquit) p. pec- |

DIGESTORVM. LIB.;3V. FIIL L

hitur.

| quod mihi debetur.

263
VLOQNPMECET :
praeuenire dominus et agere videtur, cur non dicatur etiam
hoc nomine eum fecum egifie, quo nomine ?? vel tutelge, vel
negotiorum geftorum, vel vtili actionetenebitur ? Nam, vt ele-
ganter Pedius ait, ideo hoc minus in peculio eft, quod domi-
no vel patri debetur, quoniam non eft verifimile, dominum id
concedere feruo in peculium habere, quod fibi debetur. Sane
cum ex ceteris caufis ipfüm a femetipfo exegiffejdicimus; qui 47 -)
negotia vel tutelam gerät 7* cur non etiam in fpeöi? pecu- , ;
liari exegerit, quodjexigi debuit? Defendendum 7 ieitur| £ 7* . -
erit, quafi fibi eum foluere] cum quis agere de peculio cona- .| 46 Z
$. 5. Sed.e& creditor ferui, qui heres exjtitit domino
eius, deducit de peculio, quod fibi debetur, fi cótjueniatur 79: z ex ec«a , £.
fiue libertatem feruus acceperit, fiue non. 1Ídemque et fi le-
gatus fit[püre/feruus : nam quafi praáeuenerit, et ipfe fecum ??
egerit, fic deducet, quod fibi debetur|7: licet/hullo momen-] , //. L cen o
to dominium in manumiffo, vel legato pure habuerit, Etita ljecem
Iulianus libro duodé&imo fcribit. Certe fi fub condi&ione fer-
uus libertatem acceperit, minus dubitahtet Tulianus ZXeodem pe Dd i
loco fcribit, heredem deducere: dominus enim fa&tus eft. — Ad, Z« 9e
defenfionem fententiae fuae Tulianus etiaji illud adfert,| quod 2 £ $s emim
fi ei, qui poft mortem ferui, vel filii intra annum potuit con- J C o.)
