tacus placet Bynkershoekio. — Vtriusque le&ionis exempla in MSS. occurrunt.
BR. ln Collat. reperi $. Cruc. et Treuif, habere ta&cusT Adde Marqu. Fre-
herum VFerifinil. lib. II. c. 1. GE R. 78 Hal zuflru&us. GEB. 79 Flo-
rentiae clare adeft duplex /, vt et fupra $. 42. . Idem dicas ad $. 4y. vbi legi-
tur Cafcellius. BR. 80 Hal. Cerciunae. Vulg. Circinae. Eft Corcyra, Gr.
x&gxuga. B R. 81 Recte, ni fallor, hic et retinuit Taurellius, etfi. Floren-
tiae deletum fit. Eft enim litura recens; Hal. pro et laodieque,- repofuit et
Hofliae, improbante Bynkershoekio. BR. 82, Hal. compluria. GEB. 83
Vulg. ocosinta. BR. 84 Vulg. profluxerunt. B R. 85 Gothofr. in nota:
Delendum nomen Gazus, alioquin. 11. effent, non 10..— Sed iam Hal. id animad-

Lt d
*

J honorem teítamento Publium Mucium nepotem eius T

iauit] &.
Deredem: fuit autem quaeftorius, nec vltra proficere voluitW
22 Em0n L

V. Bynkersh. in Praeterm. b. n n,
. 94 Hal. wuam et de legibus. Vicenfimae ct de invisdictione primus confcripfit. G E B.

" herum Ferifim. lib. I. c. 3.

uertit et ideo. dedit. Gaius Anulus Oflius. GEB. 86 Hal. Titius Caefins.

II

Ex his auditoribus ?* plurimum aüctoritatis habuit Alfenns
Varüs, et Aulus Ofilius, ex quibus Varus et Conful fuit: Ofi- ;
lius in equeftri ordine perfeuerauit, Is fuit Caefari familiaris-»z Jeimes
fimus: et libros de iure ciuili plürimos, et qui omnem partem — .
operis fundarent ??, reliquit: nam de legibus Vicenfimae ptis c4
mus confcribit ??, de iurisdictione ?*^: idem edictum Prae- V

toris primus diligenter compofuit, nam ante eum Seruius du- * . en,

.os libros ad Brutum perquam ?* breuiffimos ad edictum fub- ^"

fcriptos reliquit. $. 45. Fuit eodem tempore| E /Trebatius,
qui idem Corneli Maximi ?* auditor: fuit Aul
Qui tus98/ïz' lucius, Volufii ?? 5 auditor: den

el

!

JU OAV Qu s ; y * 2f a
cum illh etiàm Auguftus confulatum offerret, Ex his Trebafa*ä.,

du ]

.

tius peritiorCafcelio, Cafcelius 'Trebatio eloquentior fuiffe di- 449*

Mi m ss dl

citur, Ofilius vtroque doéctior *.

* 1 MO H 1 D J : Á
[ ius Cafcelii fcripta non exüantï;ïyeljeü H
nifi,vnus liber ;

enedictorum ?: 'frebatii complures: fed mi4

| K " Ya v 9 u m,
nus frequentatür ?. /$. 46./ Poft hoé * quoque Tubero,fuit, M;
qui Ofilio operam dedit: fuit autem patricius, et tt*anjïïä ? 8 fs

* E : * a i h at ; T IUTN Zs du ; " poLee--
caufis agendis ad ius ciuile: maxime poftquam Quintum Liga- becs- - "

rium accufauit, nec obtinuit apud Gaium Cdefarem. P Is eft
Quintus Ligarius, qui, cum Africde oram teneret, in
Tuberonem applicare non permifit, nec aquam haurire ?: quo
nomine eum accufauit, et Cicero defendit. Exitat eius oratio -
fatis " pulcherrima, quae infcribikur, pro Quinto Ligario. 425
Tubero do&tiffimus quidem habitus eft iuris publici, et priuati:
et complures vtriusqueoperislibros reliquit. Sermoneetiam ?
antiquo vfus ? affectauit fcribere: et ideo parum libri eius
grati habentur. /$. 47.| Poft hunc maximáe auctoritatis fue-
runt Ateius Capito, qui Ofilium fecutus eft: et Antiftius La- 27
beo, qui omnes hos audiuit: inftitutus eft autem a Trebatio. M&/
Ex his Ateius Conful fuit: Labeonoluit, cum offerretur ei abAu- ïf |
gufto confulatus, quo fuffectus * Vfieret, & et ) honorem fufci- "

irmuin

pere5*^: fed plurimum *? ftudiis operam dedit: et totum an-jä,/-'g'; DIX

; | nutt escudl:
Vulg. T. Celfus, B R. 87 Hal Tuca. GER. 88 Taur. PacuBius. GEB. ï:öz
Vulg. Proculus. BR. 89 Vulg. Publius Caecilius. B. 90 Vulg. decem
et ocfo libros. — Coniun&ionem recte. Zafius iam fuftulit. In MS. tamen Bya-
kersh. fine gloffis ex bis XVIIIlibros. BR. — Ita error. errorem parit. Ex 4e-
cem libros octo fa&um decem od libros, ex hoc decem et oclo libros. GE B.
91 NempeSeruii Sulpicii. — Alii malunt au&toribus. — V. Bynkersh. in. Praeterz,
b. BR. 92, Hoc cft, qui nullam 1uris ciuilis. partem reliquerunt intadtam,
93 Fuit fortaffe primitus confcri Bfit. BR.

95 Hal quew breniffmos. .Ego non magis mutarim hoc loco Ícripturam,
quam mox $. 46. fatis pulcberrima et fapra Conft. Tamta $. 19. tam faluber-
vimum.BBR. ldem duobus idoneis locis Curtii et Apuleii firmat. Corift. Landus
in. Exercit. libello "Yhef. Iur. Ciu. Tom. IIL col 1394. GEB. 97 Hal in
margine al maximus, GEB. —— 96 Hal. Caftellius, et ita ctiam Flor. vt fupra
notatum, Vulg, Caffellins vel Caffelius. |.Ap. Valer. et Ammian. . Caefellias, ob-
feruante Dynkersh. Bn. 982 lac. Curtius habet Q. Mntii Scaenolae. Baiduinus
Q. Mutii et Volcatii. V.Bynkershoekium Flor, lc&ionem afferentem in Praeterm. b
BR. 985 TYaur. FolOfz. GER. 99 Hal. qui deiude, loco denique. GEB. | 100
Hal. »ec vltra voluit procedeve. GE g. I Peritior, (uzeigóregec, quafi dicas ma-
gis praéticus, do&ior eedéregec,qui artem íiue fcientiam magis callet, et adiu.
menta do&rinae ex aliis difciplinis in promtu babet, adeoque theoreticus ma-
gis, eloquentior, ob Copiam et ornatum dicendi. B R. 2 Cont Marqu. Fre-
Sc. Gentilem. Parerg. lib. 1. c. $9. Bynkersh. ia
Praeterm. b. GEP. 3 Hal. freguentautur. G E B. 2u 4 Hal Pofl bos. Eo-
dem modo Pal. IHI. Barb. Treuif. Dynkersh. IL. — Vidcelicet. Graecorum Sigma;
quod in exemplari Florentino aliisque monumentis antiquioribus formam habet
cum C. Romanorum communem, hic loco S videtur polita, quae obteruatio fae-
pius vfu venit. b R. Barb.pofW bosque. 'Yreuif. pofl bos quoque, $. Cruc. vt
Flor. GE s. 5 WVaur. traun(It. GEB. 6 Taur. aurire, .De ipfa re, quae
hic narratur, v. Bynkersh. in Praeterm. b. GEB. 7 Ap. Hal. fatis, abcít.
G E B. 8 Hal. tamen, loco etiem. G. 9 Budacus mutauit in verfus.
Bynkersh. mallet antgui v(us. & R. IO Taur. fOffecius. G E. II Iial.
[wftiperet. — Gouean. 1. Var. Ledl. 2 j. ad fin. legit ezm bouorem fufcipere. | Scd
7) et manifefta eft repetitio vltimarum literarum in proximo fieret. lmmo pun-
&um deletionis pofitum eft fupra e omiffo altero fupra .f. ERR. Habet tamen
illud etiam Barb.,fed deeft in S. Crac. Grs. 12 , Vulg. plurimam. Bk.
( : 13

x
— T

R—

X o—-———

m N —

DIGESTORVM LIB: L TIT:; IH. II ;

num ita diuiferat, vt Romfe *? fex.merægu;m?& um ftudio-
* coe * . .
W &Näg[ fis eüetäex menübus.fegederet,, et con crrlben Is ibris| ope-
* i ram|daret. ltaque reliquitquadringenta *? volumina: exqui-
££?5 bus plurima inter manus verfantur, |Hi duo primum veluti di-
uerfas fe&tas fecerunt: nam Ateius Capito in his, quae ei tra-
! dita fuerant, perfeuerabat: Labeo ingenii qualitate *9, et fidu-
: cia doctrinae, qui et ceteris operis fapientiqe) *" operam dede-
u) oOCrat, plurima innouare inftituit, et ita Áteio Capitoni Maffuri-
us *9 Sabinus fucceffit, Labeoni Nerua:|*? adhuc eas diffen-

ls ex €,

*

Jgf&äf fiones aüxerunt. $ Hic etiam 2P. Nerua Caefari?^?*. familiariffi-
ärä&mus fuit. "Maffurius'Sabinus in equeftri'ordine fuit, et publi-
U ec QU primus fcripfit ^^, pofteaque hoc coepit beneficium dari a
! " ! Tiberio ^? Caefíare, hoc tamen illi conceffum erat.« Et vt
obiter fciamus, ante tempora Augufti publice refpondendi ius
non a Principibus dabatur: fed qui fiduciam ftudiorum fuorum
| fug*d habebant, confulentibus refpondebant. Neque refponía vtique
"b lignata dabant: fed plerumique iudicibus ipfi ^* fcribebant,
Lf"g'wwä; aut teftabantur, qui illos confulebant ??. Primus diuus Au-
st guftus, vt maior iuris auCtoritas ^* haberetur, conftituit, vtex
au&toritate eius refponderent, et ex illo tempore peti hoc pro
beneficio qOepit: et ideo optimus Princeps/Mhdrianus, cum ab
eo viri praetorii peterent, vt fibi liceret refpondere, refcripfit
eis, hoc non peti, fed praeftari folere wet ideo fi quis fiduciam
fui haberet, deleCtari fe: populo ad refpondendum fe praepara-
ret. IrgoSabino conceflum eft a Tiberio Caefare, vt populo

u M

refponderet: qui in equeftri ordine ^* iam grandis natu, et

fere annorum quinquaginta receptus eft: huic nec amplae fa-
.cultates fuerunt, fed plurimum a fuis auditoribus fuftentatus
: tAt .eft. Huic fucceffit Gaius Caffius Longinus, natus ex filia Tu-
M(þ*beronis, quae fuit neptis Seruii Sulpicii: et ideo proauum fu-
um Seruium Sulpiciumappellat. 'Hic ** Conful fuitcumQuar-

3é^ ino ??, temporibüs|Tiberii: fed ?? plurimum in ciuitate au-
A-&4|^^ (Loritatis habuit, eousque ?* donec eum Caefar ciuitate pelle-
244 ret 3?: expulfüs ab eo in Sardiniam, reuocatus abVefpatiano,
! 13 Taur. Romai, qui tamen hoc facit inuita corre&ione. Nam ; coaeue deletum
3 eit, fubftituto e. — Eft nimirum confufio Latinae diphthongi cum Graeca, quae

. cafü procul dubio contigit: ita certe et alibi in his libris, vbi cam non. reprae-
fentat Taur. BR. 14 Hal menfes. GEB. 15 Hal. quadraginta. GEB.
16 Muretus acritate. — Flor. tuetur Bynkersh. in Praeterm. b. BR. 17 Hal.
"doftrinae fretus, quod prae ceteris fapientiae. — Vulg. doclrinae qui et prae ceteris
operis fapientiae. Pal 1. et Bynkersh. IL. exhibent 4ui et ceteris operis
$ientiae op. d. Similiter Trcuif.,praeterquam quod pro addititio et habet
Vat. Il. 42ia fiftit pro; 2ui etjjet fapieutia pro fapientiae;pofterius etiami Pal.
IHiL.|praeterea in Taurin. IV. legituriqui et ceterzs oper;;nä;apiemiac dederat. ln

Barb. qui prae ceteris operzs fapientiae op. d. — Vat. Y. J* Pal. IV, S. Cruc. et
c&äagliab. Florentinam exhibent[ Ex tot variantibus, fi conflanda emendatior le-
io, fcriberem : 4uia et prae ceteris fapientiae op. d. BR. I8 Hal. Mafna-
I9 Hal. 4si adbuc, neque fere aliter in MSS. BR. In Barb. pu-
ta et Treuif,*attamen S. Cruc. vt Flor. GER. 20 Ap Hal Hic etiam, ab-
fant. GEB. ' . 21 Hal. Caefaris familiaviffimus.. G E B. 22 'Tlaur. in mar-
gine refpondit. — Videlicet hoc aliquanto poft in margine eft adie&tum, vncinu-
lis ad 72 fcripfit ab eadem manu vtrinque adpofitis, quibus pro more exempla-
ris Florentini id verbum a reliqua fcriptura excluditur, hoc eft, deletur, feu prae-
termittendum effe iudicatur. — Vulg. fere habet fcripfit, et defendit Bynkersh.
in Praeteri. b. BR. 23 Hal. pofiquam boc beneficium cepit a. "'ybevio Cae-
fare. GEB. 24 Hal. zpfis. Gx B.
MS. Bynkersh. vt maioris autoritatis baberetur. BR. 27 MHal refponderet,
cuim in equeflvem ordinem, et in fequentibus receptus effet. G EB. 28 Hal.
appellawit. Is et con[ul. GEB. 29 Valde follicitatur hoc nomen emenda-
; tionibus, fed fruftra. "Vide Bynkersh. in Praeterm. P. BR. 30 Hal. et lo-
I co fed. GER. 31 Ap. Hal eousque, abeit. GEB. —— 32 Hal expelleret.
- Fecit hoc Nero Caefar. Ant. Auguftin. de Nom. propr, Pand. col. 236. GER.
35 Hal eov. GE B. 34 Hal. et ipfe, loco etiam, GEB. ^ 35 Mal Proca-
liami. GEB. 36 "Yaur. hicet paulo poft habet Vefpafffaui. Sed et fupra ha-
bet Vefpa(fiano, vbi Brenkm. in exemplo typis deftinato alterum 5 deleuit. G E z.
37 Hal et Vulg. Ja£oleuus, et Taur. JaVolenus. GEB. 38 Hal. Celfus pa-
ter: patri Celfo. G EB. 39 Hal. Celfo quidem et item Iaboleno. GEB. — 40
Hal Aburnins. Vulg. Ebuvuius. V. Bynkersh. in Praeterm. b. BR. 41
Et hoc nomen varie follicitatur. —Vide Bynkersh. in. Praeterm. b. BR. — Vt et
in- Obferuationibus luris om. lib. VII, Obf. 6. in fine. GEB. Rs

W.ää;fa E

vrius. GE B.

: f * g L ; * Je * x :
Proculi au&toritas maior fuit, nam etiam 34 plurimum potuit,

25 Hal confulueraut. GEB. 26 .

diem fuum obiit. Ngtu;ä(e fücceffit Proculus. .Fuit eodem 33 z4-
tempore et Nerua filius: fuit et alius Longinus ex equeftri
quidem ordine: qui poftea ad Praeturam usque pernenit, Sed

appellatique funt partim Caffiani, partim Proculeiani 35: quge (&;'am' 1
origo a Cgpitoncï, et Labeone cóeperat. Caffio C(/elius äabi-x*"*""**( -
nus fücceffit, qui plurimum temporibus Vefpafiani 39 potuit: — .
Proculo Pegafus, qui temporibus Vefpafiani Praefectus Vrbi nebdee.

fuit: Caelio Sabino Prifcus I3jolenus ?7: Pegafo, Celfus 38, 4527
patri Celfo, Celfus filius, et Prifcus Neratius: qui vtriqueCon- . zZ4/^.

fules fu.ertllgt: Celfus quidem, etiterum: lauoleno 3? Prifcto 4 7
Aburnus ^? Valens, et Tufcianus **, item Saluius Tulianus,

DE LEGIBVS, SENATVSVE/. LTIS : Jf ,

ET LONGA CONSVETVDIN
: €» /l EC

PariNriANvs libro.I ,Definitionum. &R ,
g EX EST commune praeceptum: virorum prudentíüm con. 3?£44 :

fultum: delictorum, quge|[fponte vel ignorantia contrahunä-fjäää(iw*i&s
2 E C mb

2

; A "m 2, 5 w od * 1
tuür,4coércitio; ^: comiünunis reipüblicae fponfio. iab r
Il, MancrAwvs libro I. Inftitutionum. NaMw Em j2 7f
DemoftWfenes orator fic definit ?^: '"Tovro. 2e; VóMoc, ( TyTO - oT o CT*] 'ï
M SENEE RA Ro * 6 ,'

ïiuäp/cävrou/g ? qrpoc?jxei Treídsoou dii mroAÀX, Xo| txÀIsx OT| TXG WOA (s R p
ési voutoc Eupyux ^. wey uo) Qupov Oso) 5, dóyuo.dà cyJpaimuvy Qpo- [7514'7«4?72.";—'*

víutoy, &rxvopsupuedà TV xouciuy. * u íuovclwy du TYLUÉTIVs
T0Aswg * d& cvv9 4 0170 Oï?, ]V d agl $ mpochxetQv Tolg ày
Tj TóÀe ?. Sed f—:? IW Mnj e *? Stoicse fl'apientiä/e
Chryfippus fic incipit libro **, quem fecit 7pl vopovy, * (y »U.O'ä//nHPHO J-(Tö |
uog TXyTwV écl DailsUg Deiwv ve, uwj] cyJpumivev 13 mqowyud- — 0C gc cere,
TUV, Aei d& aUTGV TposcTqV T& 15 eiyej rv unÀgvua] rOy. *9 dl« f u^ 2
Xpov xj to)QäWw uo] jysuóva. wot] uxro. ToUTO wxvóyx T& 19 Qyxp- - R.
Gov ao oc,d*[mïgz uo| TV (þüo*ezxwo):zr;ncïy .(rw'wu,, TO0SUMTIXOV
M8V cV Tommréoy t', cmuyopsUTIMOV d& WV OU monyTÉOy 19, — —
IIT.

m
a

I Vulg. coer&o. In Bafilicis, vbi hic tit. fub rubrica de Iuftitia et
Iure continetur, eft ézis9eQ3, — Florentinam tuetur Bynkersh. III. Obf. I9. BR.
De cetero hanc legis particulam illuftrat P. Burgius in. Ele&, c.. . integram

. Conftant. Landus pecul. euarrat. in Thef, L. C. R. Tom. IIl col. 1369. Ad-

de, fi lubet, Iac, Le&ium ad Modeftinum de Poenis pr. GE B. 2 Vulg. defi-
"iuit. BR. MHaec Demofthenis et Chryfippi definitio non vera eft, fed, vt Grae-
ci appellant, xarà £zaivov, fecundum laudem, au&ore Ifidor. lib. 1I. Orig. c. 2 g.
v. Noodt. b. GER. 3 Ap. Hal. 2v3eázovc, abeft. GER. 4 Minime re-
cens manus deleta » repofuit e, vt effet £veeuz, analogiam forte fecuta, ac fi ab

évgéu eflet, éupéso, inde profe&to fvesci. B R. Sedpleraque alia deriuata ab &v-

efexu ita formantur : éugerie, évgeric, &ugergov, et ipfum *vgeuu apud Veteres oc-
currit, quorum loca vide in H. Steph. Tbef. Liugu. Graec. GER. 5 Hal.
Se&v, ex ipfo nempe Demofthene, et fuit apud ipfum forte Marcianum, fed ali-
ter hic Tribonianus. BR. 6 Conf. Rad. Fornerius Rerum Quotid. lib. V.
6p uLK 7 Hal -vóaec. GEB. 8 Hal. zZcei. GEB. 9 Vulgata
verfio : Lex efl, cui otmmes obtemperare conuenit : tum ob alia multa, tum vel qma-
xzuneeo, quod ommis lex inueutum et munus Dei efl: decretum vevo prudentum
bominum, coercitio eorum, quae fpoute vel inuoluntarie delinquuntur : commuuis
fponfio ciuitatis, ad. cuius praefcriptum ommes, qui in ea vepublica fumt, vitam
inflituere debent. — Hal. in Graecis paucis mutatis ita habet: Lex efl, cui orimes
obtemperare comuenit, cum ob alia multa, tum vero axime eo, quod ommis lex
inuentum etmumus deorum efl, com[ultum prudentium bominum, coercitio eorum,
quae vel fponte vel iguorantia delinquumtur, commumis [poufio ciuitatis: ad cu-
in$ praefcriptum ommes, qui in ea vepublica funt, vitam iuflituere pav eft. GEB.
IO Gothofr. in nota: A. fummus, vel dic fummae, quia inter fe&as philofopho-
rum eft praecipua. — Sed in Scholiis Bafil. legitur diferte: Xeócemmos 6 QiAósoQos
&xpoTáT4c Uv coQíae vrugà Tois ZTOIoi, BR. Vt adeo fuerit Stoica fapientia in
Chryfippo fumma, non, vt volebat Goth. ipía Stoica fe&ta inter reliquas, fum-
ma. Vt Florent. ita habent Barb. S. Cruc. Treuif. GEB. II Hal. librum.
GE B. 12 Id eft, de Lege. Hal. veg? vésuv, de Legibus. GER. 13 Hal.
év3gumeíusv. GEB. . 14 Ap. Hal veabeft. GE R. 15 Ap. Hal. 7v abeft.
G E B. IG Hal z. GEB. — 17 Vulg.zois7ésv, et trnox àv vom7éuv. BR. — Ce-
terum ad h. ]. commentatus eft Muretus in Zbef. Iur. Ciu. Tom. IV. col. 183.
Vltima Chryfippi illuftrat $c. Gentilis J. Parerg. 29. GEB. — 18 Vulgata ver-
fio: Lex efl omnium diuinavum. et bumanarum. verum. vegiua. — Oportet. autem
3 eam

Énclon. ol

Gsscperraro eueniunt.

; — VL Pavrvs libo XVII. ad Plautium. ?*.. /TO TAP!

^ äg:ou

([7) fed fufficit[e

L certe iurisdictione fuppleri.
l'(.,, ,

$ |DIGESTORVM LIB. L

II. Pouproxrvs libro XXV, :? adSabinum. IvRa^
conftitui oportet, vt dixit Theqphirattus, in his q &ri T0 « Àci-
soy ?? accidunt, non ?* quae x mupaAóyoy] ?2. ^ ——
— 1V. CEzsvs libro V. Digeftorum.- E x urzs, quae for-
te yno ?? aliquo cafü accidere poflunt, iura non conftituuntur.
* V.lozgM libro IXVIL ?^* Digeftorum. |NAM AD ea
potius debet aptari ius, quae et frequenter, et facile, quam qude

j AOM x 9 ? Ro —À Ü
än*gfz Mgiäigg]",uwegphg&*gg, [mxpsBaivouciy oi yon od é-
| —7 7N - " ä-i—ä*&j : X*

7VII. MopesTiNvs libro I. Regularum. Lxazs vir-
tus haec ?? eft: imperare, * vetare * 2? permittere, punire Vi
VIIL .VnriAxvs libroilll/ ad Sabinum. ivmA non
in fingulas perfonas, fed generaliter conftituuntur.
IX. ÍInxMiliboo XVI!?* ad Edictum. — Now ambi-
Senatum ius facere poffe. | 7577*

X. IvLIANUs libro/LIX. Digeftorum

Q & æ

- m ??, NreovE
leges, neque fenatusconfulta * ita * ícribi poffunt, vt omnes
* cafus * 35, qui quandoque inciderint, comprehendantur:
34 ea, quae plerumque accidunt, contineri.
. XI. Inex libro!XC, Digeftorum, ET rpEOo de his,
quà&e primo conftituuntur: aut interpretatione, aut conftitutio-
ne optimi Principis certius ftatuendum eft. — jcire«s
XII. Ingx libro XV. Digeftorum. NoN PossvNT
omnes articuli fingillatim 35 aut legibus, aut fenatusconful-
-tis coniprehendi: fed cum in aliqua caufa, ?? fententia eorum
manifäïa 37 eft, is, qui iurisdiözioni pr)älbeü:, ad fimilia ??
procedere, atque ita ius dicere debet.

; XIHI. VrrrAxvs libro L. ad Edictum /Aledili.um * cu-

rflium * 2?,., N Aw, v r ait - Pedius, quotiens lege aliquid,

p AC OX "an, Em . ' '
"1 du vnum vel altentim introductum eft, bona occafio eft 49 cetera,

' quàe tendunt ad eandem vtilitatem,

I .
XIV. PAvrvs libro /LIV. ad Edictum. Qvonp'vero
contra rationem iuris receptum eft, non eft producendum ad
confequentias *7. j |
! XV. IvriAwNvs libro XXVII. Digeftorum. Iw urs,
quae contra rationem iuris conftituta funt, non poffumus fe-
qui regulatm iuris.
XVIL Pavrvs libro fingulari de iure fingulari. Ivs
SINGVLARE eft, quod contra tenorem rationis propter ali-
quam vtilitatem auctoritate conftituentium introductum eft.
XVIL CrErsvs libo XXVI. Digeftorum, ScrmE
| Xl

eam e[fe pracfidem. et bouis et malis, et principem et dacem. effe: et fecumdum boc
vegulam effe inflorum, et ininflorum, et corum, quae matura ciuilia fumt, auimam-
tiwm, praeceptricem. quidem. faciendorum, probibitricem autem. mon. faciendorum.
Hal. in Graecis ita vertit: Lextam diniuarum quam bumanavum verimn omnimn ve-
gina efl, quo magis comuenit, vt wom folum vebus boueftis turpibusque. pracfideat,
fed etiam principatum et ducatum teneat, et per boc vegulam praefcribat inflüis fi-
mul et iuinflis: vtpote quae animantibus matura ad colendam cimitatem idoneis
faciunda iubeat, probibeatque nou facienda. G EB. 19 Flor. vicenfimo quinto.
G E B. 20 ld eft vtplurinmum. 2Y Vulg. inferit u Zs. BR. 22, Id cít
ex inopinato. Hal. hic habet: im bis, quae i« maguAóyov émi Tb mrAeisoy accidaumt,
vtrumque vertit, in Graecis, vt Vulgata. Miror haec placaiiï'e Haloandro, cum
iam Budaeus in Pand. Flor. fe aliud vidiffe teftatus fit. BR. 253 Si Bafilica
audiamus, legendum vni, habent enim $vài &2 TÀy Ouymuévav EY cuu(ogvat. B R.
24 Hal.lib. XV. GEB. — 25 Perperam hanc legem fuperiori anne&it Vulg. omif-
fa infcriptione. BR. — 26 Id eft quod enim femel aut bis exiflit. Mal. quod enzm
femel tantum aut. iterumexfHitit. GEB. — 277 Id eft Praetereunt legislatores. Kial.
id legum latores practereunt. Scntentia multis veterum celebrata.v. Fabrotum Exercit.
ILextr.GEB. 28 Ap.Hal. baec, abeft. GEB. — 29 Hoc fupplementum adeo anti-
quum eft, vt coaeuum videri poffit. BR. — 50 Ad h. l. commentatus cít Conft.
Landus in Thef. Iur. Ciu. T. HIL. ccl. 1376. GEs. — 31 Hal. l;b. XIII. GE B.
32 Hal.ad Edicim. GEB. — 33 Etiam hoc fupplementum antiquum et apprime
neceffarium. BR. 34 Ap. Hal. et, abeft, quin et Graecorum translatio in
Schol, Bafil. eo caret. BR. 45 Hal. fiugulatim. GEB. 36 Vulg. u ali-
quo cafu. BR. — 3 Yaur. eernMamifefla. GEB.

vel interpretatione, vel

92.«:&494/ X,XI. NenATz1vs libro VI. Membranarum. ET 1pEo

38 Vide Io. Mercer. J.

TULC^AH. qe
7- )

leges non hoc ^ eft, verba earum tenere, fed vim ac *? po-
teftatem. | ( WegusUne nomo !
4 XVIII. InEw libro XXIX, ^^ Digeftorum. Bzxr-
GNinVS leges interpretand/a[e funt, quo voluntas earum con-
feruetur.
XIX. IpEM libro XXXIII. Digeftorum. ,IN AMBr1-
GvA voce legis ea potius accipienda eft ügnifxcaïio, quge vi-
tio ^5 caret: práefertim cum etiam voluntas legis ex hoc col-

ligi poffit. | V
XX. IvrraAwvslibro;LVj ^* Digeftorum. Now ^*
omnium, quge a maioribus conftituta funt, ratio reddi poteft.
rationes eorum, quae conftituuntur, inquiri non oportet: alio-
quin multa ex his, quae certa funt, fübuertuntur & R.
XXH. VrPráxvs libo XXXV. ^? ad Edictum.
Cv w 5? lex in praeteritum quid indulget, in futurum vetat.
ä 'n"-, XXIII. Pavrvs libro fïï ad Plautium, MriNiIiME
fünt fnutanda, quáe interpretationem certam femper habuerunt.
XXIV. Czzrsvs libro IX, Digeftorum. IxcivirE
eft, nifi totalege perfpecta JB*, vna aliqua particula([eius pro- p
pofita, iudicare, vel refpondere. - ,
| XXV. MoprksTiNvs libro VIII. 52 Refponforum.
NvrrLaA iutis fatio, aut 3equitatis benignitas patitur, vt quige
falubriter cFro vtilitate hominum introducuntur, ea nos duriore
interpretàtione contra ipforum commodum producamus 75 nd
feueritatem. ( germee , Doindt. a n tman iA
XXVI. PAvrvs libro IV. Quþ/e&ionum. Now EST
nouum, vt priores leges ad pofteriores trahantur.
XXVIL TrnTYiLiANvs ?^ libro L. Qufeftionum.
InEo, quia antiquiores leges ad pofteriores trahi, vfitatum
eft: * et * femperquafi hoc legibus inefe credi oportet, vt ad eas
quoque perfonas, et ad eas res pertinerent ?^, quae quando-
ue fimiles erunt. |
XXVIIL PAvrvslibro V. ad Legem Tuliam et Papiam,

Sxpn xT pofteriores leges ad priores pertinent: nifi contra-

rWe fint: idque multis argumentis probatur ?9. & m
XXIX. IpnEw jlibro* fingulari,ad legem Citíciam
CowTRA legem facit, quijid facit, quod lex/prohibet:
fraudem vero 59, qui faluis verbis legis, fententiam eius cir-
cumuenit. . ! s j

XXX. VrnrriANVS libro IV. ad Edictum.

50
L

in 7:»0»?1«*,' !?X

"

FRAVS

. enim legi fit, vbi ??, quod/fieri noluit, fieri autem non vetuit, ..J'N:«:Kro'yue,,
c&m-.

id fit: et quod diftat purov omo dixvolxc 99, hoc diftat fraus ab :
" i M ;
€o, quodäääa.jlegcm fit.. PT OP L AIAMOÍAC
Opin. j. GEB. — 39 Etiam hoc ab eodem antiquiffimo corre&ore, cuius me-
minimus in L. 7. et 10. inter verficulos adícriptum. BR. 40 Hal. praefigit
et. GER. 41 Vulg. coufequentiam. BR. 42 Ap. Hal. boc, abeft. GEP.
43 Hal. et. GEB. 44 Olim erat Flor. XXUII, poft duae vnitates intrufae
funt. BR. 45 Flor. erat fcriptum citlo, fed ftatim indu£ta eft litera £ vt vi-
deri poffit legendum effe quae vi caret. — Nam; illa litera t deleta, ] et o per fe
videbantur corruere, — Vi autem carere fignificatio videtur, quae non eft con-
torta, fed fimplex, pura, re&a, Bafilica tamen habent dvezíavrm]ov éusvefav. BR
Habent etiam Barb. S. Cruc. Treuif. quae vitio caret. Atque ita quoque Hal.
quae vicio caret. GEB. 46 Florent. eft quinqnagenfmo quimto. GEB. — 47
Vide Forfter. de Iur. Interpret. lib I. c. 1. $. 6. et Noodt. I. Obf. z. GEz.
A8 Vulg. fubuerterentur. BR. — 49 Flor. trigemfimo quimto0. GEB. — 50 Vide
Bynkersh. VIII. Obf. 25. GEB. — 51 Flor. erat initio fcriptum perfecta, quod
forte defendi poffet, vt idem fit, ac tota lege in partes feQa, et fingulis parti-
bus probe examinatis et perpenfis iudicare. Nec abludere videtur locus Cice-
ronis IV. Acad. Quaefl. 39. Ecquid nos codem modo rerum naturas perfeca-
re, aperire, diuidere poffumus, vt videamus, etc. Et tamen correctio membrae
nae Florentinae antiqua eft. BR. — Illuftrat hanc legem Rad. Fornerius Rer. Quo-
HELONE IIL cij OE 52 Hal l. VII. GEs. ^ 53 Etiam hedie
Flor. legitur producemus, necício, cur hic magis veritus fit Taurellius indicati-
uum admittere praecedente particula caufali, quam tot aliis in locis. BR. 54
Hal TERTVLLIANVS. GER. 55 Hal pertigeaut. GEB. — 56 Mal,
probetur. GEB. 27 Hal Ciunim. GEnB. — 58 Hal addit legis. GEB.
$9 Hal. fequentia id fit, huc transfert. G£s. — 6Q Id eft dicium a. ententia.

; , i kïaï»

hs. w.'"UO J — —— 9 x d

ä/f . Xl

» ;wt "

D

um

!

UW A v 9

—
—— **

, ; 3 3807 Aj ,)a,'w)e | : IK
2 Yij ;*,f?&ä—w' DIGESTORVM LIB.

XXXI. Ingw Bbro XIIT. $* ad legem Iuliam et Pa-
. , . pim. PnriwcE»s legibus ?? folutus eft: Augufta autem
femo COU licet legibus foluta non eft ??, Principes tamen eadem illi pri-
Qs &/^^, uilegia tribüunt) quae «* ipfihabent. Lf* Ui l
,,J)QSXU)(.DW')&XK ,llvrraAmwvs libro XCIV, $5 Digeftorum. Ijïl;:
6; QVIBVS cáutly (criptis legibus non vtimur, id cuftodiri opor-
//XXXlill, tet, quod moribus et confuetudine indutctum 99 * eft *: et
| fi quain re hoc deficeret, tunc ?* quod proximum et confe-
quens ei eft: fi nec 9* id quidem apphreat, tunc ius, quo vrbs
Roma $? vtitur, feruari oportet. /$. r.) Inueterata |confuetu-
L fA59. do pro lege non immerito cuftoditur, et hoc eft ius, quod di-
"Citur moribus conftitutum. Nam cum ipfíde leges nulla alia
ex caufa nos teneant, quam quodiudicio populi receptáe funt:
merito et ea, quae fine vllo fcripto populus probauit, tenebunt
omnes: nam quid intereft, fuffragio populus voluntatem fuam
declaret, an rebus ipfis et faCctis? Quare rectiffime etiam illud
receptum eft, vt leges non folum *? fuffragio legislatoris, fed
etiam tacito confenfu omnium per defuetudinem abrogentur.
XXXIII. Vuprrawvs ** libro I. de officio Proconfu-
lias DrvrvnNwaA confuetudo pro iure et lege in his, quóe
non ex fcripto defcendunt, obferuari folet. |
"5 XXXIV. IpnEw librotIV, de officio Proconfulis. Cv w
de confüetudine ciuitatis, vel prouinciae corfüddere quis vide-
, tur, primum quídem illud explorandum arbitror, an etiam con-
i;ï:,wi) &: tradicto "^* aliquando iudicio confuetudo |firmata fit.
v s XXXV.-.HegnwocGENrANvs libro L. Iuris Epitoma-
germouanttima SEDM(G&, quáe longa confuetudine comprobata funt,
. . 2€ per annos plurimos obferuata, velut tacita eiuium conuen-
—n£ tio.2?, non minus, quam ea, qu&e fcripta funt iura, feruantur.
XXXVI. PAvrvs libro VII. ad Sabinum,. Iwmwo **
magnhl auctoritatis hoc ius habetur: quod in tantum probatum
eft, vt non fuerit neceffe fcripto| id|*5 cofüprehendere. Z
ZXXXVIL Ipngw libro I. Quieftionum. Sx p inter-
N pretagone legis qu/akrgtur:. * in primis * infpiciendum eft,
24 —rt'quo iure ciuitas retro in eiusmodi cafibus vfa *9 fuiflet **:
optima enim eft legum interpres confuetudo.-
Li CL 944 — XXXVIIL jCa rnisrRATvs libro L Quéeftionum.
Ü Naw $5 Imperator nofter Seuerus refcripfit, in ambiguitati-
bus, quAe ex legibus proficifcuntur, confuetudinem, aut rerum
perpetuo fimiliter
tinere debere, — . j
AXXIX. CELsvs libroQXXHI.' Digeftorum. Qvo»n
non ratione introductum 36, féd errore primum, deinde con-
fuetudine optentum eft: in aliis fimilibus non optinet.
XL. MopEsTiNvs libro l. Regularum. EgGo omne

*
A0

Y

Hal vertit verbis expreffum ab agitatioue mentis et feutentia. GEB.
Hal. Lb.. XIIII. GEB. 62 Conferantur Noodt. u Differtat. de
Iure fummi Luperii et L. Regia Tom. L. Op. col. 26. et Heinecc. ad. L. Ial.
et Pap. Popp. lib. IIT. c. $. GEB. 63 Vulg. fit. BR. Nempe vt coniun-
&ionis licet, iufta fit cum . verbo fubiunctiuo conftru&io. Alia ratione mederi
voluit huic loco Sam. Petitus zm Commentario ad Leges Atticas p. 25 1. vt fcili-
cet interpungatur : Zugzfla autem licet, legibus foluta mom efl, id eft, quamquam
Augufta fit, legibus foluta non eft. . Sed hoc commento, duriore, cum etiain
vox Augufla, fit fupplenda, nihil opus, quod G. L Voffius zu Artis Grammatz-

cae lib. VII. c. 67. dudum obferuauit, Licet, indicatiuo iungi a ICtis, Vlpiano

in L. $. $. vlt. D. de Transadl. Modeftino in L. 20. D. de Accufat, — lulia-
no in £. z. $. z. D. de Iure Codicil. GE B. 64 Hal. inferit et. — Vulg. quae
et ipfe babet, ráutata nempe praecedenti voce, priucipes, in princeps. GEB. — 65
Flor. fcriptum erat, LXXXIIIL. fed mox quartus denarius inter L. et primum fu-
perne adieQus eft. gBR.— Hal. bj. LXXXIIII, GER. 66 Hal. zutrodactum.
GEB. — Ó7 Taur. deficereTunc. GEB. — 68 Hal me. GEB. — 69 Vulg.
Romana, BR. —— '7O Vulg. folo. BR. 71 Flor. ita olim fuit: verum corre-
&or zà Vlpianus deleuit, repofito Idem. — Sed non reperiuntur libri Iuliani de
officio Proconfulis, bene autem Vlpiani, quin et codices omnes omnino, quos
adiui, cam mutationem duxerunt effe contemnendamu J&W.;eæz Bafil. otArt,
- BK. Codices reperi in Collat. S. Cruc. et Treuif. AG ER. ii Veriorem le-
&ionem contradicta aliquando iudicio Leunclau, 14. TNotat. $. ex Bafüicis: $7«

Ü AA ;
: " d

iudicatarum auctoritatem, 'vim le is('*'9 Op-

ó1

dÀ r r a n marthat: o t RE
, fwf/ezx esse Cvn/fa/t fmm M/LT?. 47154/2321 (ID,,JI 2 WIW/-X ,

tl

.titulos, vt res patitur, dicemus. « : . ;

:&(uþwüw&sïw $y fäzxæ?weïcp &Qefaiódu, eruit. GE B.

GEB.

|

*

D' DT SHL IV V. 9

ius aut confenfus fecit, aut neceffitas conftituit, aut firmauit
confuetudo.
LT. VrPrANwvs libro IT. Inftitutionum. . TovvMw
autem/ius conftitit ** aut in adquirendo, aut in conferuando, WW
autin minuendo: aut enim hoc agitur, quemadmodum quid
cuiusque fiat, aut quemadmodum quis remlvel ius fuum con-
feruet, aut quomodo alienet, aut amittat, |

| v o ARER—IV
&DE CONSTITVTIONIBVS PRINCIPVM. /gg

VrrriANvS libro I. Inftitutionum, :
von Principi placuit, legis habet vigorem: vtpote * cum
äege regia, quae de ign'ïperio eius lata eft, populus ei et in
eum ? omne füum imperium et poteftatem conkerat 3.- G..
Quodcumque igitur Ifnperator per epiftülam et fübfcriptionem
ftatuit, vel cognofcens decreuit, vel de plano interlocutus eit, ,
vel edi&cto praecepit: legem effe conftat: haec * funt, quas /
vülgo ? conüituäones appellamus, $. 2. Plane ex his quä;
dam funt perfonales ?, nec ad exemplum trahuntur: nàm
quae 7 princeps alicui * ob merita indulfit, vel fi quam poe-
nam irrogauit, vel ficui fine exemplo fubuenit: perfonam non
egreditur, 23.57. / .
II. VrrrAmwvs libro IV. Fideicommifforum. Ix nx-
nvs nouis ? conítituendis euidens effe vtilitas debet, vt re-
cedatur ab eo ipre, quod *? diu&equum. vifum eft.
IIl. TAv orexwvs ** libro:XIll! Epiftülarum *?, B-
NEFICIVM Itperatoris, quod a diuina fcilicet eius indulgen-
tia profici(citur, quam pleniffime interpretari debemus. 4 1 xM.
IV. MopEsmiNvs libro II. Excufationum. AI ME-
TATENEZTEPAI diwrd£eic icyupbrepoa vv p6 aUrüv Golv * 3,

Quos ^

A.ü*mfw»],:/jlme. ?7:4—7440»1 Tescep* j eros qead ^ jet; AISMPATENEC TENAAM d MTATICAC x T -P oTEP

. [TIT. Vj . HwNNPOR V GuN ELCIN.
DE STATV HOMINVM. /4
Jaeíat (Garvsshlibro L. Infttutionum.-
MNE ius, quo vtimur, vel ad perfonas pertinet, vel ad
res, vel ad actiones. TE |

£* ]L HEeRMOGENIANVS libro L. iuris Epitomarum. ?* »7»: ey7o -
Cvv rG1TVvR hominum caufa omne iusconftitutum fit: pri- " — 7 &

mo de perfonarum ítatu, ac poít de ceteris, ordinem Edicti
perpetui fecuti, et his proximos atque coniuffétos applicantes
III, Gazxvs libro I. Inftitutionum.

SVMMA ? itaque //e

- de iure perfonarum diuifio haec eft: quod omnes homines aut

liberi funt, aut ferui,

IV.

75 Vulg. contentioue. BR.
75 Ap. Hal. id, abeft. GER. 76 'Taur. cafib V Sa.
78 Confer. Em. Merillii Comment. ad lib. 1.
Quaeflionum . Callifir. ad b. l, mit. GER. 79 Hal.legum. GEB. $0 Hal.
addit ef?, eadem vocula in fequentibus omiffa. G £ B. 81 Flor. librarius voci
conftitit, imprudenter adie&a proxima litera a. effecerat conffitita, et hoc ipfum
poftea commutauit in conmfiituta, — Ceterum conflitit pro coufiflit, tralatitium eft

74 Hal. Imo. GER.
71 Hal. fuit. GER.

in Pand. Flor. BR. Hal, habet confifiit, et ita quoque Barb.'S . Cruc. ,Treuiil

G E B. ,
: I Flor. olim erat otputate, videlicet loco ztpote, librarius fcripferat ot-
puta, feque ipfüm correxit in continenti. BR. 2 Quo fenfu haec a ICto
fcripta funt, vide ap. Noodtium de Zur. fummi Imper. et L. Reg. Verba illa,
ei et i eum, funt loquentis fortius et plenius, fere vt Iulianus in £, 2. $. 3. u-

fra de Codicill. et Velleius li?. 1I. de Planco n omnia et in oummnibus veuali. 'Ad-

de Noodt. I Obf. 3. quamuis aliter videatur Forftero de fÍnterpr. ib. 1, c. 2. &.
3?. GER. 3 Vulg. contulit. B R. 4 Vulg. bae. BR. 5 Taur. vOlso.
G E E. 6 Hal praefigit quae. GEB. "7 Hal. quod. GER. 8 Taur.
aliQiii. GEB. Taur. "oBis. GER. IO Hal. inferit zas. GEB. II
Taur. JaVolemus. Hal IABOLENVS. GERB. 12 Hal £m GEB.
15 Id eft Conflitutioues tempore pofleriores, potiores funt bis, quae ip[as praeces-
ferunt, Etita quoque Hal. GER. EPT
: Noodt.

2, Hal. lib. L. kyvresv. GEB.

Jy /Mma & 7( 7uam Plyceeereme Lnfæf)/rzyfan'äï; c/e ',

^ 14
iJ&. jaerm,,

Cf

€&, jmmeo t
A

4&,,

H
j

A£vl
^E iïï; j j
«

Ll d

w L Msonn Vi

* fn

u mWf—W]Ni-

; D C W

funt, qui ex iufta feruitute manumiffi fünt

.eamos deducit. . Aliis aliaplacent.

d/:*Vc)J'ILLfft'cL « ewsz.ü'o non ext ea 71-&4"170!4?"'-' 7*";'
/

'Xo

