" -I*WSLVWQEQ&NMXE CIANVS 9? exlegeRhodiaJj9?. «2« f«
Azíoziz /(9 Evóaluovog Nixowgóéwe mpoc A'vrovivoy Bacikéx. *
Vpi& BxciAeU A'vrwvive, yxu(ppxyioy ** monjaxyrsc éy 77 lra-
Aix *?, duypmyuusv UmO TOV Ónwociwy 7T3 -yy rXc KuxAxOxc
vícouc oluoívruy. A'vravivoc Évrsy EuUdwiuow 75. — E^y giv
róu xócuoU nuUpiog *?, 0 0i vóuoc Tijc JaAXcoyc. T vopp TOv
P'odíev mpivéddwo TÀ vauriQ, iv obg ij Tig TOV wjuerépwy durO
vóuoc ivxyrioüru]. . 'Loüro Óà aUTO mo] 0 Jewrwrog Ajyovsoc

'änsowezg 76 [ Lt | X.

GEB. 54. Hal. lib. IV. iuris imezopZv. GEB. $5 Hal. et Vulg. inferunt
ex. BR. 56 Hal. buiusmodi. GER. 57 Hal refpoundi. GEB. — 58 Hal.
bunc euim fumptum, et in fine fa&tum effe. GEB. , — 59 Hal. imiropav, GEB.
60 Hal. id 44od quisque ex eo. GEB. 61 Hal. Minutio." GE B. 62, Hal.
proüciant. G E B. 63 Hal. babere. GEB. . 64 Vulg. ablaturi. BR. 65
Hal.(imt. GEB. — 66 Hal fit. GEB. — 61 Gothofr. in nota; Al vnam vem.
Ita Hal. et in margine: alia$, z via. GEB. 68 Flor. etiamnunc eft Mecia-
uus. Hal. Maetiauus. BR. 69 Flor. eft Rodia, vt fupra notatum. Hal.
ad L. Rbodiam. GERB. 70 Poít Iac. Gothofredum in mouvauer: ad h. ]. pe-
71 Hal. vavá-
yiv., GEB. 72, Dubium, quod in Italia naufragium, vt in ficco, fieri non
poffe videatur, nec ibidem publicani Cycladas inhabitantes quicquam diripere
potuerint, multis emendationibus occafionem dedit. Sam. Petitus vult: iv 75
T4Aía (eft Telus infuüla vna ex Sporadibus) Salmafius: Zv 77 vagaAía, — Inn. Ci-
Iac. Gothofredus, Grotius et Holftenius: £v 75 I«aeía,
quod multis placuit. Sed tu vide Bynkersh. ad P. l. c. 3. et 4. Si quid inu-
tandum, legendum : 2v 7; As9«A/« (( Aethalia Infula Cycladibus proxima) Ita
et Noodtius J. Obf. 13. BR. — 73Salmafius et Grotius malunt: 3sgorievav. BR.
74 Ap. Hal. Eviéseovi, abeft. GER. — 75 Miror Brenkmannum in exemplo
'Taurelliano typis deftinato geminum mendum non obferuaffe, nec correxiffe:
hic xómioc pro xógre, et paulo poft: swmivéc3e, pro xQuéc3u. GEB. Z6 ld
efl; Deprecatio Eudaemonis Nicomedienfis ad Antoninum Imperatorem. — Do*
iine Imperator Autonine, naufragium in Italia facientes, direpti [umus a Pm-
blicanis Cyclades Infalas babitantibus. Refpondit Antoninus Eudaemoni: Ego
quidem mundi Dominus, lex autem maris, lege id Rbodia, quae de vebus nanti-
cis praefcripta eff, iudicetur, quateuus nulla noflvarum. legum aduerfatur. — Hoc
idem Diuus quoque. Augufhus iudicauit. KWal. ita vertit : Libellus Eudaemonis
Nicomedienfis fupplicatorius ad. Autoninum Imperatorem. — Domne Imperator
Antonine, facto in Italia naufragio, fpoliati dz'repä'quc fumus a fermis publicis,

: : ui
;f/f/ t [4 äfþf /^ üf/( l/*'*/cg bn/þþ,ü(k/ /,,,.m;,g M'-'f*")'? uLJ(gn'm/ ü*i[üü;;'/*w*v (?n«:f;o/.t: itsy« /df . .7"//:,[4. - ;(4, f(rf
? /meante, &rf/»'l u aeGcEror. verfias m /;wcn/lya /'æf:fll x OVA , Ee a d iA aUM uvb Moc C pisedpr u- /(,,1 Qecroef

J& l»/ 7,?4((4

H

raa las fateterido u Fendin. Dereil. [umud!

P ^ ; : ; 1 * €) . z ( . / ;
A "Uet4. Cocladet iejukas i&;þdw,/lm;, AM : 91,,6,(-; £udcimniene - 4 ;?vaem, — 2 (Damn.æu Íex. tAt oA d- (571; K DAVA lu tet, ARU ((u«l

r raruma t . idunefilm, ha ul o ag eocqoefteer f
,v* e .

e : i : :
Vf &47"7'4"-137/4"[" yterora , d fecot rl Pner UA Peate. VECEA r "LO CO (v ,

4

a OE ia

DIGES

onihe. i QS LAnEo llibro-E|!Pithanoniía Paulo-77 Epitomate--
21.9133 . 9X VEHENDA mancipia conduxifti, pro eo manci-
pio, quod in naue mortuum eít, vectura tibi non, debetur.
Paulus: immo, quaeritur, quid aCtum eft: vtrum vt [?? pro
his, quiizipofiti, an pro his, qui deportati effent, merces da-
retur: quod fi hoc ajfparere non potferit $9, fatis erit pro
nauta,Íi probauerit impofitum effe mancipium. $. r. Si ea
condicione nauem conduxifti, vt7ea merces tuae portarentur,
easque merces nulla nauta neceffitate coactus, in nauem de-
teriorem, cuæwlg gglr te fieri nolle,tran&u]g:f"ïet merces tuae
cum ea naue perierunt, in qua nouiffime vectie fünt, habes
j &ax,€x conduCtojlocato ?* um priore nauta aCfionem. Pau-
lus: immo contra, fi modo^ea nauigatione vtraque nauis
& periit: cum id fine dolo et culpa nautarum fattum ef-
Íet. lIdem iuris erit, fi prior nauta publice retentus, na-
uigare cum tuis mercibus ,prohibitus fuerit. — Idem, iuris
— erat erit, 8?cum ea condicione,a te conduxiifet, vt cex;tarhw e-
riceplen»pam tibi praeftdfet, nifi ante. conftitütum diém merces tuás

. ." . : . -
J ox o 60 loci expofuiffet, in quem deuehendas ?? eas merces locaf-

TORVM.

LLIB.
AA à

A naecc/faoo, fet ^; nec per eum ftaret, quo minus|remiffa ?5 fibi ea $9
lvo ekgujocje. péena4fpeCtaret. Idem iuris in eodem genere cóbyt EE
gmem,æ.?;fïgfwf- obferuabimus, fi probatum fuerit, nautam morbo impeditum,
éa m T . , mauigare non potuiffe." Idem dicemus, fi nauis eius vitium fe-

. €€4, i0ca45 H : , h
! .»»ferf cerit fine dolo -male- **, et culpa eius.

M $. 2. Si conduxifti

Afj« Lfyauem amphorarum duo,milium 9?, etibi afhiphoras portafti,
pro duobus milibus athfhorarum pretium debes. Paulus: im-
mo gäerüone nauis conducta eft, pro duobus milibus débe-
, . tur merces: fi pro numero iripofitarum amphorarum merces
W/W/äuü conftituta.eft, contra fe habét: nam pro tot a:nïfixor;&s pretium
' debes, quot portafiü.
: LE

/?)2 DE INSTITORIAX ACTIONE. /þ

p ER FotmPÍ^ LP ANVS libro XXVHL. 1. ad. Ediétum.

A 7' V y * " L * » »
ULTAT EOVvVvM Praetori ly-üfum eft, ficut 7commodaf genmmus ex
lat iaCtu. ^ inftiforum, ita etiam obligari nos/ex contraCtibus

«

fic £. ipforum, et conueniri. Sed non idem facit circa eum, qui in-

qui Cycladas Infulas inbabitant. — Refpoudit Antoninus. —Ego quidem mundi do-
. minus, lex vero maris, lege id Rbodia, quae de vebus nanticis perfcripta ejt, difce-
ptetur: quatenus mulla ei noflfrarum. legum aduer(atur. — FHloc idem D. quoque
Auguftus iudicauit. Ad verba: feruis publicis habet in. margine: ali; Publica-
i. GEB. 77 Yaur. PaulV. GEB. 78 Hal. lib. I. ze3aviv a. Paulo in
epitomen redaclorum. G EB. 79 Ap. Hal. vt, abeft. GER. 80 Flor. erat
potuerit, vt habet Taur. fed & deleta ab ordinaria manu, vt fit poterit, vti habent
omnes. BR. Etiam Hal. GER. 81 Ap. Hal. locato, &beft. — Vulg. inferit
et. E codicibus feptem Vat. III. vt Flor. Idem habebat S. Cruc. fed vel, poftea
interie&um. fätäio habuit Barb. — T'res alii; ex comduéto vel ex locato.
Otob. ex coudaclo et locato. BR. "Tres illi Pal. I. Treuif. Bynkersh. GEB. — 82
l Hal. fi cum . ea conditione, Sed 7? cum, valere videtur 75 quum, hoc eft, fi. B.
83 Hal. vebendas. GEB. 84 Gothofr. in nota: locaffes. Cuzac. Ita dudum
" Hal Tuvide Bynkersh. III. Obf. 12. Sex ícripti codices habent vt Flor.
BR. Barb. Otob. Vat. III. $. Cruc. Treuif. Dynkersh.]GE s. 851 Gothofr.
in nota: remiffam fibi eam poenam. Caac. |ta etiam /codices nonnulli. Alii:
vemi[[am fibà eam poenam,fperaret. Bynkershoekius pro fpectaret vult ve&aret,
. quod eius codex habeatafportaret. — Gloflam illam, de qua Bynkersh. aJleg. 11I.
Obf. 12. in nouem codicibus e duodecim reperi. /Vatic. I. HI. et S. Cruc. ea
carent, In Vat. L. ex fpecfaret, fa&um exfpectaret, quod ab initio fuit in Vat.
' JL vno ex illis nouem. — Pal. III. pro 440, 7nfs habet fi modo. ER. Reliqui
codices funt Barb. Otob. Vat. II IV. Pal. L AI. Treuif.. Adde van de Water
JII. Obf. s. GEB. 86 Ap. Hal. ea, abeft. GEB. 87 Gothofr. in nota:
cognitionis. Caiac. ta dudum Hal. Efcriptis libris quataor habebant: cogni-
cionis, totidem cogitatzenis, vt Flor. BR,/ Nullus Codicum adeo habet: condi-
tionis, quod vult Ant. Faber z5 Ratiomal. ad b.l. VWid. Bynkersh. 7II. Obf.
12. vbi hoc genus locutionis ICtis familiaæ oftendit. Codices, qui habent

cogitationis, Otob. Vat. . Treuif. bynkers l lu cognitionis, Barb. Vat. IIL. $.
Cruc. Bynkersh:ffGzB. — 88 A. Hal. malo, abeft. GEB. — 89 Hal. etalii:
duovrum muillium. — Poffes Taurelliano more fcribere: du OMilium. |Sed 73 duo
anilium, bene eft et ex víu Latititatis. Vide Bynkersh. alleg. loco.
que habent 4uo. — Vnus e quisque Otob. duorum, idque demum ex corre&ione :
etita etiumnunc Bynkersh. À. 8&. — Reliqui codices: Barb. S, Cruc. /];x.mlg,

//M s

,.Jw[&fi €xl

m Ut Mf
T le * du &5 4 n / ä&a/—

pautos —— fut,

| Sed et.£? muliones quis proprie inftitores appellét. $. 6.

Codices quo- .

FH

AIVCTER GL HH,

fitorem praepofuit, vt experiri poffit: fed fi quidem feruum
pggprlïm mi;g rem ha*bmtz poteft effe fecurus, adquifitis fibE£ -
?ib ;?äl'xln ufäh äïuïmf yeg. ahseïlu.mf feruum, vel etiam hominem
) ;à £ deficiétif ?: ipfum tamen inflitorem, vel do- ..7...
mläum eius conuenire potemg: xïel mandati, V.el negoLiorum ^;v cca ecori o
geitorum. Marcellus autem ^ ait, debere dari a&ionem ei, p
qui m&ä;orem praepofuit, in eos, qui cum eo contraxenint 5:
ld - d 6 ,. . L]
Il. KaA1- s libre- —&€ um-prouinciadle, Eo
NOMINE, quod mü;ïor conframt, íi modo aliter rem fuam
feruare non poteft. |. /A&«se — (X X, |
IIl. VnerANvs

lh.bmpgggäi-ü«——ï ad Edictum. Iw-
STITOR appellatus eft ex eo, quod negotio gerendo inftet 5:

nec multum facit, tabernae fit pl/'äepofitus, an cuilibet alii
negotiafioni: | | |
IV. Pavrvslibro-XXX.-ad-Edi&um ?. (Cwvw rw-
TERDVM etiam ad homines honeftos adferant merces, et ibi
Vendant. Nec mutbt caufam actionis locus vendendi, em;:n liue -
cum vtroque modo verum ffit] inftitorem emiffe, Büt|vendillilfe. TU As
V. VrPrawvs[libroXXVHL-19 adXdiGum, (Qvis/c . rv d
CVMQVE 7* igitur negotio praepofitus ffitj inftitor re&te ap- us
$. r. Nam et Seruius libro |prifàó ad Brutum -

23

peliabitur *?, r
ait, fi quid cum infulario *3 geftum ifit vel £*. eo, quem quis !
jedificio praepofuit, vel frumento éqémendo, in folidum eum ! -
teneri. $. 2. Labeo quoque fcripfit *5, fi quis pecuniis fze- |
nerandis, agris colendis, mercaturis, redempturisque faciendis
praepofuerit, in folidum eum teneri. $. 3. Sed etfi in men- j
fa *5 habuit !7 quis ferüum praepofitum, nomine eius tene-
bitur. $. 4. Sed etiam eó$ inftitores dicendos placuit, qui-
bus veftiarii, vel lintearii, dant veftem circumferendam et
diftrahendam: quos vulgo *? circitores *? appellamus. $. s.

Item fullonum et farcinatorum ?* praepofitus: ?? ftabularii 23,.- jeto. fépularee , €...
quoque loco inftitorum habendi funt. $.7. Sed etfi taberna- 3- :
rius ?* feruum fuum peregre mitteret ad merces comparandas,
et fibi mittendas, loco inftitoris, habendum Labeo /fcripfit 25. ,^
$. 8. Idem ait, fi libitinarius 25, |quos Graece vexgo3om ]ug ?7, 7—7/ e7eceno k,aoe.

tuwuu*,,/,(w (wl'fuuanïæf,, N-—O*C-?:ng L xXavad M'
; Hal]i. XXIX. GEB. 2 Hal ex coutra&bw. GE B. — 3 Hal ació )45,, ,.5 r
deficiet. GEB. — 4 Hal. etiam, loco autem. GEB. — 5 Hal. contraxerunt. GE B. £. .
6 Hal. Cazus lib. VIII. GER. 4 Hal. ljj. XXIX. GER. 8 Hal.infflat. 943* AA . rerwor:
Vide Menag. zu Amoenu. Iur. Ciu. c. 39. GEB. 9 Hal. ad Sabiuum. GEB. p ao /A ( 5l .
10 Hal. ij. XXIX. GER. II Hal. Quicunque. GEB. I2 Taur. appel- ! , o o ) a £,
laVitur. GEB. 13 Bafil. évos«oAéyov vocant coemaculaviam exercentem, quafi
qui curam habet exigendarum penfionum. BR. Vide etiam Reinefium Claffe [.
Infcript. 138. — Graeuium et alios ad. Iuftin. XXXII. 2. Gloffae Graeco - Lat.
iyoioAbyoc, infularius, villücus: quod villicum vertunt, de eo habet nonnihil
'Torrentius ad Horat. J. Ep. 14. 1. DvK. — 14 Hal. inferit cuys. GEB. — 15
Hal. fcribit. GEB. I6 Hal.et Vulg. seníae, loco im men(a. BR. 17
Hal. babuerit. GEB. I8 Taur. 2Olgo. GER. I9 Hal. circuitores. GEB.
Ap. Veget. III. $. circitores funt, qui circumeunt vigilias in caftris. Dicuntur
ibidem et circuitores, et in MS. czrcatores, quod probat Brockhuf. ad Propert.
IV. 9. 35. ab antiquo czrcare. — Circitor in Priap. carm. 16. eft cuftos, qui hor-
tum frequenter obit, ne fures intrent. Vid. ibid. Scaligerum i» wot. ad Cata-
lect..Virg. p. 129. 200. DVE. — 20 Hal. pro et habet etam. GEB. — 21 lun-
git hos homines et Plautus Aulul. III. j. 41. item L. 25. $. vlt. infra Lotati,
L. $. fapra. Naut. caup. flabul, L. 1. $. 1. infra de Tribut. adl. L. $2. iufra
de Furtis. BR. 22, Hal. Sed et flabularii quoque. GEB. 23 Stabularius
Bafil.zav3exeüc. BR. — 24 Bafilicis égyacwoiaxic, ab égyestesov, taberna. BR. — 25
Hal. fcribit. GEB. 26 Conferatur Kirchmannus de funeribus P. g. et Ynter-
pretes ad. Sueton. Nevon. 39. et ad Phaedrum IV. fab. 19. Dvk. 27 Va-
riis conie&uris indulferunt viri docti, cum Graeca vulgo in MSS. deficiant, quid
hic loci reponendum fit, donec Ant. Auguftin. JV. Émend. 16. indicauit, Flo-
rentiae effe: vexgoS4zrac, id eft, mortuorum fepultores, De eo autem quod idem
ait Florentiae effe, 4uem Graeci vexge34mrac vocant, legendumque monet ve«ge-
Sárr4v, ia habe; Scriptum erat: Idem ait, fi libitinavius feruum pollinctorem
babuerit, et verba: quos Graeci vexgoS4mrae vocaut, exciderant in deícribendo.
Sed eadem tamen ordinaria corrigentis manu ad marginem repofita funt. Quis-
piam minime recens hoc incongruum ferre non potuit, lbitinariws, quos, €t "
in o rotundauit. Cum autem porro deprehenderet Jibitimnario — — — fer-
uum pollinctorem babuerit, nihilo felicius procedere, produ&is pedibus rotunda-
tac 4 eam literam in priftinum excellentioremque ftatum reftituit, fimul corre-

Aaa2 Gionem

y» J [ aC o gt Á
F eoígc. "s . J f ag o gt

Wï-f— DA a "

fm;
£

IT

—

va-AV. 0.

T

m
*

£«
r

ff&w-
E
o

254

CEtLUu

/Js,a. Vocant, feruum pollinCtorem ?9 habuerit] isque mortuum |

fpolianerit, dandam in eum quafi inftitoriam aCtionem: quam-
uis et furti et iniuriarum actio competeret. . $. 9. Idem La-
beo ait, fi quis piftor feruum faum folitüs fuit in certum lo-
cum mittere ad panem vendendum, deinde is pecunia accepta
vl r exfiraeido) raefenti, vt per. dies fingulos exgjlw panem praeftaret, ngn-
n . turbaugyit 59, düubitariJnon oportet ?*, &gulng fipermifit ei ita
— dari fummas, teneri debeat. $. ro. Sed et cum fullo peregre
L..| f pr? '7Z"* vet^

Lff? yácLetem

oer

4

'proficifcens rogaffet ??, vt difcipulis fuis, quibus tabernam
inftructam tradiderat, imperaret, poft cuius profectionem ve-
ftimenta difcipulus accepiffet, et fugiffet, fullonem non tene-
ri, fi quafi procurator fuit ?? reli&ctus: fif vero quafi inftitor,
teneri eum: plane fi adfirmauerit mihi, ré&te me credere ope-
rariis fuis, non inftitoria, fed ex locato tenebitur. $. rr. Non

gáe 6 TC o

LA ft,'f*;""'h'?]'*f"'atamen omne, quod (CU fD inftitore |geritur] obligat eum, q

LÀ

l
f * . * . - . $
radpofuit: fedita, fi eius rei grati 34

m
z() Ezymg w "ontractum eft&id eft, dumtaxat la
— DI ] : P Xait. $.-x2: Proinde fi praepofui/

ao nagsadiés Tenebor nomine eius ex empto actione. tem fi forte ad emen-
dum eum 3* praepofuero, tenebor dumtaxatjex vendito. Sed
neque, fi ad emendum, et ille vendiderit, neque, fi ad venden-
dum, et ille emerit, debebit ?7 teneri. ldque Caffius pro-
— Lat bat33. Q. 13. Sed ?? fi pecuniam quis crediderit inftitori,
2od ferer at ^^. hd emendas merces praepofito, locus eft inftigoride] Idemque,
: vt *? fijad penfionem pro t?äerna exfoluendam : quod ita ve-
rum puto, nifi prohibitus füit mutuari, $. r4. Siei, quem
ad vendendum emendumue oleüm praepofuif; mutuüüm oleum
datum fit, dicendum erit inftitóriam locum habere. $. 15.
]tem fi inftigor, cum oleum vendidiffet, anulum arrde nomine
accepefit, neque eum reddat, dominum inftitoria teneri: nam
eius rei]^^, in quam, praepofitus eft, contratctum eft: nifi for-
te mandatum ei flfg:;g)—praefenti pecunia vende.t'ggf;. Quare fi for-
te pignus inftitor o pretium .accepe.rit,. irbafþj;:o-mafgjægus. er:ït.
$. 16. Idem fideiuflori d. qui pro]inftitore interuenerit 1n-
At« o ftitoria competit: eius enim rei fequelaleft. $. 17. Si abalio 4
inftitor fit praepofitus, is tamen decefferit, quy praepofuit, et
heres eifextiterit, qui eodem inftitore vtatur, fine dubio tene-
ri eum oportebit: nec non, fi ante aditam hereditatem cum
eo contractum eft, Zequum eft ** ignoranti dari inftitoriam
aCtionem. $. 18. Sed et fi procurator meus, tutor, curator,
inftitorem praepofurit, dicendum erit, veluti a me praepofi-
to, dandam inftitoriam a€tionem.
4. VL Pavrvsllibro-XXX.-ad -Ediéctum ^*. Sep xrm
anjipfum procuratorem, fi omnium rerum procurator eft, dari
debgbit inftitoriamg2»^ — — X X /f. |
VII. V.PrANvsllibroiXXVIIL ^*-adEdictum. Sxepn

&T fi quis meam rem gerens praepofuerit, et ratum habuero,

'»pofitys fne

£

Li ht

&ionem in fequens pronomen 4o0s, conuertit, et deletis os, fuperícripfit em và
vexgoSézTac intacto relidto. Ita verum eft, quod Auguftinus fcripfit: fed et re-
&ius fecit Taur. primigeniam fcripturam exhibens. lmmo non fine elegantia
dici videtur: libitzuarins (quos, id eft, quales Graeci vexgo3émrac vocant) addita
parenthefi. R; Hal. quem Graecz w]egsssv vocant, et fuum x7egsesv vertit: fune-
vum curatorem. | Sed etidem hichabet in margine: quidam bic vreponunt: TaQéa.
GEB, 28 Taur. in Adnotat. polliuclorem. pollicitorem in P. et in vet. Mau-
tatum tamen eft Flor. in pollin&torem et quidem, vt videtur, ab ordinario corre-
&ore. " Sunt tamen codices, in quibus eft pollicitorem. —Plerique habent: follici-
tatorem, Bynkersh. proz feruum pollincorem, habet : verum pollicitatorem. Idem
in praecedentibus: Libidinarius flabularius. Sed et Vat. III. þabet: cum veram
pollicitatorem, &R. Habent pollicitorem Otob, et ex corre&tione Vat. IL; pol-
licitatorem Barb. Vat. Y ÍVfS. Cruc. Treuif. GE R. 29 Hal. cai, loco eis.
E B. 30 Appofite gloffar. Petron. conturbare, decoquere, fermi, qui domi-
Mrum pecunias znteruertunt, contuvbare dicuntur. BYNK. 31 Hal. oportere,
GEB. 232 Hal addit queg, GEB.. 33 Hal fwerit. GEB. * 34 Hal.
ropofitus fuerat. GER. 35! Reponendum videtur: ad id, ad quod, quod ad,
Vaäb antecedens id facile excidere potuit. lta etiam editiones omnes praeter Hal.
: id efl, duutaxat ad. id, ad quod eum praepofuit, abíunt.
37 Hal. debebo. GEB. 58 Hal.
40 Ap. Hal. hoc
Vid. Ant. Auguftin,

apud quem illa omnia :
36 Ap. Hal. eum, abeft. GEB.

w M. : dl
W idemque Caffius fcribit. GEB. — 39 Hal. inferit et. GEB.

et, abeft. GEB. — 41 Hal. et Vulg. addunt canfa, male.

DIGESTORVM LIB. XIV. TIT.

! fra de Accufat. dicit: Hiteras meftive. BR,

H ; |
Suyse s bl n ega: pl
idem erit dicendum. $. r. Parui autem refert, quis fit infti-
£or: mafculus, ànfémina: liber, an feruus: proprius, vel alie-
nus. Item, quisquis *7 praepofuit: nam et fi mulier praepo-l 7^
füit, competet inftitoria *?, exemplo exercitoriae attionis: et
fi mulier fit praepofita, tenebitur etiam ipfa. Sed & fi filia-
ffamilias jü't, vel ancilla praepofita, competit inftitoria actio.
$. 2. Pupillus *? autem 59 inftitor obligat eum, qui eum prae-
pofuit, infüitoria aCtione: quoniam fibi!imputare debet, qui
eum praepofuit 5*. Bov
VIHI. GaArv sllibroIX. 57 ad Edictum prouinciale. NAw
et plerique pueroszpuellasque tabernis praeponunt. — .
IX. VneraANwvs /lbro-XXVIIH[j??-ad Edictum. "V x-
& v fi ipfe pupillus praepofugfit, fi quidégi tutoris auCtori-
.tatej obligabitur: fi minus, non. 1 4f P
faulus, X. (GA1vsHibroIX.^ad Edictum prouinciale. EA-
TENVS tamen dabitur in eum a&io, quatenus ex ea re lo-
Cupletiór ^^ ^eft; ia P.
— KXL. VrPraAwvslibro XXVIII[j9 ad Edié&tum. S x p.3£
.sr pupillus heres extiterit ei, qui praepofuerat ??, gequiffü-
mum erit, pupillum £eneri, quamdiu praepofitus manet: re-
mouendus enim fuif"a tutoribus, fi, nollesit opera eius vti.
$. 1. Sed et fi minor WV annis erit, qui praepo- X X Z
fuit, auxilio detatis vtetur ?? non 9? fine cauffe cognitione.
$. 2. De quo palam profcriptum fuerit, ne cum 'éf contraha-
tur,hs praepofiti loco non habétur ?*: non enim permitten-
dum erit 9?/jCüm inftitore contrahere: fed//fi quis nolit con- 1
trahi, prohibeat: ceterum, qui pragpofuit, tenelitur ipfa práe-
pofitione. $. 3. Profcribere palam, fic accipimus, claris 9?
litteris, vnde ?^ gde"plano re&te legi poffit *?: ante tabernàm
fcilicet, vel ante eum Jocum, in quo negotiatio exercetur: non
in loco remoto, fed in etiidenti. Litteris; vtrum Gr4ecis,
an Latinis ?f Puto fecundum loci condi&ionem: ne quis caufa- ——
J?pofütigngrantiam litterarum. Certe fjquis dicat, ignoraffe 59 7265 -
Lejlitteras,u;zgh non obferuaffe, quod propofitum erat,[cum mul- 7 75
ti legerent, cumque palam elffet propofitumJ non audiétur. *« x« 3€
$. 4. Proferiptum autem perpetuo effe oportet. Ceterum fi
per ?* id tempotis, quo propofitum non erat, vel obfcurata
profcriptione, contraétum fit, inftitoria locum habebit. — Proin-
de fi dominus quidem mercis profcripfiffdt, alius autem fuftu-J ?^,
lit 59, aut vetuftate vel pluuia, vel quo fimili contin it, [ne « oxnegs &
profcriptum 9? effet, vel nom/pareret ( (.iicendumdää eum, :
qui propofuit *?, teneri. Sed fi ipfe infitor decipiendi mei - $
caüfa déraxit, dolus ipfius proponenti *? nocere debet: nifi 7^ ?^
pagticeps doli fuerit, qui contraxit. $. 5. Condicio autem
praepofitionis feruanda eft: quid enim, fi certa lege, velinter-
uentu cuiusdam perfonae, vel fub pignore voluit cum eo con-
trahi, vel ad certam rem? /Aequiiïimum erit, id feruari **,
| a in
42, Hal. addit quoque. GEB. — 43 Ap. Hal. ab alio,
abfunt. GE B. 44 Hal. inferit vel. GER. 45 Hal ad Sabinum. GER.
46 Hal. üb. XXIX. GEB. — 47 Vulg. quis quaeue. BR. 48 Hal. addit
acfio. GEB. 49 Taur. pupillOs. GEB. — 50 Hal. etiam, loco autem, G B.
51 Hal. praepofuerit. GEB. — 52 Hal, ljb. VIII. GEB. — 53 Hal. jp. XXIX.
54 Hal. li. VIII. GEB. — 55 Vulg. inferit fadus. BR. — 56 Hal.lib. XXIX.

E. a

II. Emendat. 1. BR,

GEB. 57Hal.et Vulg. inferunt ez. BR. — 58 Hal. propofuerat. GEB. — 59
Bafil. £roxaSícsaTas, veflituitur. BR. — 60 Hal. nec, loco wou. GEB. — 61 Hal.
babebitur. GEB. 62, Hal. inferit cum eo quafi cuim etc. GEB. 63 Bafil. -

yeáuuas. To?; £v v TÓm» cuxvátovs, litteris, quae eo locà frequentantur. BR.
64 Hal. et Vulg. vt, loco vnde. BR. 65 Hal, pofint. GEB. Solennis fuit
haec formula, eorum quae publice proponebantur. Gemina inferta S&o Mar-
ciano de Bacchanalibus: iubet enim legem eam figier, vbei facilime gnofcier po-
tis fit. BYNK. 66 Ignoraffe eft non potuiffe legere. Paulus L. 5. $. 2. zn-
67 Ap. Hal per, abcít. GER.
68 Hal. (ufiulifft, et mox contzgzffet, GEEB. 69 Taur, in Adnot. profcri-
ptum.ypraé(criptum im P. Etiamnunc. Idém vidi in $, CrucfOtob. et Vat. III.. ,
EK ^ 40 Pro pareret, habet Barb. et S. Crudïlgattagäf ämtgxlgo apparet. 'Ete[,".t—
ita etiam editiones. BR. . Hal, vt Flor. Eanderm fequuntur Otob. et Vart. IlI.
At appareret habent Treuif && Bynkersh. GE . 71 Hal, addit eff. GER&.
72 Hal praepofuit, GEB. ^ 73 Hl praeponenti. GEB. — 74 Hal. id obfer-

Hari,

|uii

1 ] (/»M

jf&)w'itdzu

Zu-: []
—

^
J2
D
Juit

1 ri*/«?:,ä
Josdd

tll
T

DIGESTORVM LIB. XIV. TIT. IIL

æ*:fu[ 2(;7
$ : j 75 ; r . " s. » j
- in QUOI praequltus eft. Ttem .5.75 p.lures habuit inftito- X XVI: PaAvrvslíibroXXIX. ad Edictum. Sr cvw«
" res, V? cum ogï.mþus Qmul contrahi voluit, VealL cum vno folo: | vilico zïhcmus contrattum fit, non datur ?? in dominum actio: |
fed-et 1 denuntiauit cui, ne cum eo contrahféfot, non debet quía Vq&gus propter fructus percipiendos, non propter quje- sccex o, £...
inftitoria teneri: nam et certam perfonam poffumus prohibe- | ftum praeponitur. Sitamen vilicum diftrahendis quoque mer-
re cggtrahe.re, vel certum genus hominum, vel negotiatorum: | cibus ptägpoütum habuero, non erit iniquum, exemplo infti-
YT vel ** certis hominibus permittere. Sed fi alias cum alio con- | toriae, aéctionem in me competere. :
n.(*(/ä)a.m:utrahl Vetp1t, continua variatione, idanda| eft on;lmbus aduerfus . "B :
é-. eum a.&loz neque enim decipi debdti£ contràhentes. $—62 : X.VH' .IDEML.her XXæ" w»-----ad-Ed.æ&um.s Sf QV IS :
Sed fi in totum prohibuit cum eo contrahi, práepofiti loco non | Imancipiis, vel iumentis, pecoribüsue emendis, vendendisque ??
habetur: cum magis lic cuftodis fit loco, quam infüitoris. Er- prz.tepoütus fïta non fqlum mfggma.[ï:ompent .aduerfus eum, J/ . 6ed Joce;
yp go nec vendere merceni ic poterit, nec modiqum quid ex ta- | Q'! praepofuit, fed etiam redMibitoria,]vel ex ftipulatu duplae :
""'berna. $. 7. Si inftitoria récte aCtüm eft,/tributória ipfo iure ifïml? eue1n thde aCctio danda eft. $q. I. 9i feruum £1f;u, L ao E Jmeude,,
locum non habet: neque enim poteft habere lócum tribütoria mft,ï rem þabuer 18, *fel tecum ex hoc Edicto, vel cum Tifio o
Adeíde, in mmerce]dominica: quod fi non fuit ** inftitor dofinicde | €X inferioribus Edlr&?ïï agere potero. Sed fi tu cum eo con-
a Á'm -coda f eiS; tributontà fupereft a&io. $. 8. Sia ferug tuo operas tþahl vetu1.&1, cum F 1£19 dumtaxat agi p.otegt. 5 2. 5l im-
vicarii eius conduxero, et eum merci meáe inftipórem fecero, | Pübes patne habeptl inftitores, heres exftiterit, deinde cum his -
isque tibi mercem vendiderit, emptio eft: nam, cum dominus contraétum fuerit, dicendum |elt,|in pupillum/ dart aCctionem, 4445
LJf*. a feruo emit, éft/ emiptio, licet non fit dominus obligatus??, | Propter thhti:ltæ promifcui ufüs: quemadmodum sbi. poft
.L»ctf, vsque adeo, vt etiam pro emptore et |poffidere et|vfücapere | mortem tu.toms,älgcgusguät?.mtate inftitor praepofitus eft, cum
^ dominus poffit. | ' - r eo contrahitur ?9.54$7735 Eius contractus certé nomine, qui
| ' ; ; ante aditam hereditatem interceífit, etiam fi furiofus heres ex-
XII. Ivrriawvs /libro—EL-Diseftorum. T IDEO : dimisicqiphc Ts /
p t o i j QG L EE ao iftat ?^, dandam effe ?5 em etiam- ;oni ipfit ab-Z
W vtilis inftitoria actió, aduerfus mé tibi competet $ mihi vero f x d : Raö?tlonïmfïe.t Pomponius feripfit ab
IN eriede dndMost ide Wints difpenfütoris: fics CRyT M non enim imputandum elft el, qui fciens dominum deceffiffe,
adueríus te, veljde peculio) difpenfatoris, fi ex conducto agere 2 7,
EM ; u Mi cum inftitore exércente«mercem contrahat. $. 4. Proculus
nsjet-velim: velde peculio vicarii, quod ei mercem vendendam man- | . f s g s Aeacv:
Wa : P u N L. | . j ait, li denuntiauero tibi, ne feruo a me praepofito crederées,
r dauerim: pretiumque *?, quo emifti, in rem tuam verfum vi ; dand TT queps
m t : : EC F. 8 8r . .| exceptionem dandam, SI IILLE/ ILLI NON DENVN-
| deri poterit, eo quod debitor ferui tui factus effes , sem EE Ü ; rl |
TIRM s . TIAVERET, NE ILLI SERVO CREDERET. Sed fi ex
. XIIL. V.e1ANvsHibro-XXVIIT ?? ad Edictum.. Iä À" | eo contractu peculium habeat ?*, aut in rem meam verfum
-lea]hth BEBAT quis feruurp mer(;y.(?ïeal"lïæ.Pme.POfïtUm Arelatfe 7^ : | fit, nec velim, quo locupletior fim, foluere, replicari de dolo
, €undem ** etmutuis pecuniis accipiendis: acceperatimutuamj| ma]o 98 oportet: nam viderinie dolum malum-facere, qui ex
J44t, pecuniam : putans creditor ad merces eum accepiífej egit prE- | aliena ia&tura lucrum qujeram. $. 5. Ex hac caufa etiam con-
TOSSNDCOS P-(;Tüta lz!&"uone É fprobarig !xflïonölgcptmt, merclï. grïgzäg eum acc.ï— dici poffe verum eft. effe - j ;
y o reddd. ej Hicet confumpta elit actio, nec amplius/agere poteri : ^ ; NSSONDOTPHR i
jl JEedd,; pitlej 5 p ; M HENAK dAer o ABPOLUR H Ore D , . Inkw llibro fingularide Variisletionil ER
y . quafi pecuniis quoque mütuis acc1p1e'ndls effet praepofitus, ta- du ä(lyïg ä,c hläi tabihh äe loïl;)däe aäïïïäïïüäeh dï*ïl
, - o zi 60 Iulianus vtilem Jétiactionem competere ait. $. r. Memi- dumä:; sde onit,ug neecum üriä ldco ä fucedon! a&ïlm m
u tmiffe autem oportebit, inftiEoria dominum ita demum teneri, fi ine prgep dere dul TP *
d . . " f. j e ( ,/äh pomturü e«'/f-//fxm;mub f&te: A9 r .
non nouauerit quis e&inj obligationem, vel ab inftitore, vellàb]| 5 " ^ | m -—
alio nouandi animo, ftipulando. $.2. Si duo pluresue taber- | "7^ XIX.,PA ?f.NiQ.EX,SJ.thO*Hïg —9?-Refponforum. IN.
yh, nam exerceant, et feruum, guem ex difparibus partibus habe- | £v M, qui mutuis accipiendis pecuniis procuratorem praepo-
"a bant, inftitórem praepofuerint 95, vtrum|prG dominicis par- | fuit, vtilis ad exemplum inftiforiae dabitur aCtio: quod geque
EM tibus teneantur, an pro Jequalibus: an pro portione mercis, | faciendum efl.t;— et fi procurator foluendo fit, qui ftipulanti pe-
an vero in folidum, Iulianus quderit? Et verius effei&$4ait, | cuniam promiüit. $. r. Sg fioml.nüs, qui ferupm inftitorem
3 s exemplo exercitorum, et de peculio actionis, in folidum vnum- apud menf'at'n' pecuniis accipiendis h.abmt, poft ï.lbel' tatem q:0- :
E quemque conueniri poffe: et quidquid is praeftiterit, qui con- | que datam, idem per libertum negotium exercuit, varietate fta- 5....
uentus efít, focietatis iudicio, vel communi diuidundo confe- | &us DOHJNm.Utablth Pemcuh caufa. $. 2. rlab?mae prggpoütus : -
quetur ??: quam fententiam et füpra probauimus. && &tv a patre fïh.usf mercium caufa) mutuam pecuniam accepit: pro J4&C »m, s pro C hm
XIV. Pavrvs llibro IV. ad Pïa&tium« Inzgxedr ] 99 paler fideiuffit: etiam inftitoria ab eo, petetur, cum fagce- L. .14.
? . . m D ) ^ * , * L J. . LJ "
et fi alienus feruus communi merci praepofitus fit: nam ad- ptde] pecuniae fpeciem fideiubendo negotio tabernae mifcue
| : : PERPE UET ! 4l rit. $. 3. Seruus pecuniis tantum fgenerandis praepofitus, |
uerfus vtrumque in folidum àcttio dari debet, (égquod quisque E | Z ; C MLERy t
at vbb o : 522 per interceffionem Aes alienum fufcipiens, vt infüitorem| *, -
teox & praeftiterit, eius partem focietatis, vel. communi diuidgndo : . ; . E OR Qd E )d
B ; : u P A toratic wol dominum in folidum iure Praetorio non adítringit: quod au-
. [iüdicio confequetur: certe vbicumque &Cto focietatis vel com- x us . ( dl WP 74
L 3- qEUPRRON. IU emana prgcuarte [ux condembuti tem pro eo, qui pecuniam faenerauit, per Lglega lonem alu — —7.
fise; X(p, ao FOU CanEEQ MC Cquemque p ao i x prcmifit, a domino recte petetur: cui pecunide creditae con-
oportere conftat: veluti fi is, cuius feruo creditum eft, duobus erà aibinol deleoduit, adiio tudelits en
! heredibus inftitutis, ei feruo libertatém dederit: nam here- t Bu - k
&mespet15 dum iquisque pro füa parte conueniendi funt ?*, quia cellat P XX. ScfxvorallibroV.Digeftorum.- Lvcervs Ti- , PA UP
^355 ' jnter eos communi diuidundo iudicium. »« ex ^o. . tius menfae nummulariae, quam exercebat, habuit libertum ^^* ^^* /
XV. VrPiANvsllibro XXVIII. 9? ad Ediétum;. N o- praepofitum: is Gaio Seio cauit in haec V.eäba;hO&.al.nus -
vrIiSsIME.Íciendum eft, äxs aCtiones perpetuo dari, etin he- | Terminalis, rem agens,Octauii Felicis, prmäg '| Felici falu-
redem, ä:ilïxeredlbus. L de^nC, 11 emene, j Mfä?'
" ". *
aari. GEBR. 75 Vulg. in quod. &n. 76 Hal. inferit cym. GEB, — 77 | 89 Hal. ljj, XXIX. GEP. 90 Hal. dabitur. GEB. — 91 Hal. lib. IIJ. GER.
. Hal. et, locovel. G E B. 78 Hal. fuerit. GEB. — 79 Hal. et Vulg. addunt: | 92 Hal. vendendisue. GEB. . 93 Hal. coutrabatur. GERB. 94 Hal. et fi
| iure ciuili. BR. $0 Hal. precium quoque, quo. GEB. 81 Hal. es, loco | furzof. baer. exfliterit. GER. 95 Ap. Hal. e[fe., abeft. GEB. 96 Vulgo
J effes. G E B. 82, Hal. /ib. XXIX. GEB. 83 Gothofr. in nota: Arelati. | zon, abeft. BR. 97 Hal. babea.m.. G EE. 98 Ap. Hal. "'20!0,. ft -mïox
J, Hlalo. Debet effe Arelate. Neque enim rectus cafus eft. Arelata. — Ptolemaeus | maalwm. abeft. GEB. 99 ï-;!al. inferit £, GEB. IOO Ha.l. lib. IV. GER.
habet: AesAZrev, vnde Haloandri lectio. — ZArelate eft. Zi2u7ov. B R. 84 Hal. | 1 Gothofr. in nota: vt uqxfï.xtor. -Hal. Vt Hal habet, videtur .lf.:gemqiun-ï.
eundemque et. G EB. 85 Hal.propofuerint. GER. &6 Vülg. inferit: La- | BR. 2 Vulg. hic inferit: Jibertus. BR. 3 Hal. Demicio. ie:
beo. BR — $7 Hal confequi. GEE. — 88 Hal. et Vulg. conueniendus eft. BR. Aaas3 4 Hal

DIGESTORVM LIB.

tem. Habes penes menfam patroni mei denarios mille, quos 1
denarios vobis numerare debepo pridie Kalendas Maiás; Qufe-
fitum eft, Lu£io Titio defuncto fine herede, bonis eius ven-
ditis, an ex epiftüla ture conueniri Terminalis poffit ? Refpon-
|/5€c . dit, nec iure his verbis obligatum, nec fequitatem/conuenien-
— jsi26x u- di eum füpereffe: cumyid,* inftitoris oHïcjoä.d fidem meníae
^"' — proteftandam 5g.fcripü BM ( AA fendtar
B CFUEU TM F ia
/32 DE TRIBVTORIA * ACTIONE.
1 y&t VrPeIrANVS libro XXIX. ad Edictum.
nagoa W

256

vivs quoque Edicti non minima,Pjvtilitas eft: vt do-

o mag minus, quifalióquifiin ferui contraCtibus priuilegium ha-
LOMéame, —bet, quippe cum de peculio dumtaxat teneatur, cuius peculii

ex? eftimatio, jdeduCto, quod domino debetur, ffitj tamen, fi fcierit

I (54. fä.ï " . i 2 y 1
fld ) fi ff feruum P peculiari merce negotiari, velut extraneus creditor,
1] àeleurs ex hoc Edi&to in tributum vocatur ^. $. 1. Licetjtmercis ag-

: pellatio anguftior fit, vt neque 7, ad feruos fullones, vel far-
»— cinatores, vél textoóres, vel venaliciários pertineat, tamen Pe- -
jipre fcrós E -- dius libro quintó.decimo fcribit, ad omnes negotiationes por-
jeex'0, i« rigendum Edictum. $. 2. Peculiarem autem mercem, non
ficuti peculium accipimus: quippe. peculium (?e'du&o,. quod
),-U,W"ona,a,,u.: domino debetur, accipitur: gmerx)p ecuhgms, etiam fi mj,pl fit
in peculio, dominum tributgria obligat: ita demum, fi fciente
eo negotiabitur. $. 3. Scientiam hic eam accipimus, quae ha-
bet et voluntatem. . Sed L*ffä ego puto, non voluntatem, f;g
fientiam: non enim velle He£et dominus, fed ol nollef fiigi- -
