46 Gothofr in nota: non eft mariti, et impenfa
eft ei praeftanda.

Ant. Faber £. Coniecluvar. $. Hac emendatione nihil eft

opus. BR. — 47 Háal. et Vulg. talij. BR. — 48 Hal. quales in Gallia funt et
in Afia. ^ 49 Hal. praefigit vel. 50 Hal. retinebit. 51 Hal. et Vulg.
totWi. BR. — 52 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. BR. — 53 Vulg. impendia. BR.

54 Hal. nou repetuutur. GEB. 55 Hal.et Vulg. totius. BR. 56 Taur.
in Adnot. quia. in Pau. qua. non inepte. quod valde probat Ant. Auguftin. II.
Emend. 2. BR. 57 Hal. reflituit. — 58 Hal. pafimum, et in margine, alias
pi[ciuam. — Eft autem paffima ?uflituere terram. altius egerere ad plantandas vi-
tes vel arbores. BR. 59 Hal. inferit zw. GEB. —— 60 Tota haec infcriptio
vncis fubantique inclufa eft, ac fi haec lex effet pars antecedentis fragmenti,
atque ita habent Pal. IT. III. IV. Bng. Etiam Bynkersh. II. quem in fequenti-
bus absque numerali allegabimus, quia Bynkersh. L hic de(init. GE B. 6I

Halfit. GEF. —62 Hal ifruüns. — 62 Ap. Hal fi, abeft, — 64 Hal.xlz;;.

que exportatum, eft ^* mariti, et impenfa non eft ei prae- -

exftruxit, vel veterem totam fine culpa fua conlapfam reftitue- .'

AvLvS.]libro VII. ad Sabinumjäo. $r rvx4-

426 DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. III.

MORA per mulierem fuit, quo minus dotem reciperet, dolum
malum dumtaxat in ea re, non etiam culpam maritus praefta-
re debet: ne fatcto mulieris in perpetuum agrum eius colere
cogatur: fructus tamen, qui perueniffent ad virum, redduntur.
| X. InEw /libro -XX
bus capta filia, quae nupta erat, et dotem a patre profectam
habebat, ibi decefferit 9: puto dicendum, perinde obferuan-
da omnia, ac fi nupta deceffiffet: vt, etiam fi in poteftate noh
fuerit patris, dos ab eo profecta reuerti ad eum debeat. — $. 1.
Si vir vxorem fuam occiderit, dotis aCctionem heredibus vxoris
dandam effe Proculus ait, et reCte: non enim aequum eft, vi-
rum ob facinus füuum dotem fperare 97 lucrifacere. ldem-
que et e contrario ftatuendum eft. ;
XI. Ingw/libro XVf. adSabinum/6?. Sx ALIENAM
rem fciens mulier in dotem dederit, reddenda ei eft, quafi fuam
dediffet: et fruCtus ** quoque * pro portione anni, quo diuor-
tium factum eft. X XÀdA.
XII. VnrrANvslibro/XXXVE 9? ad Sabinum) M a-
RIiTVM in id quod facere poteft, condemnari, exploratum ??
eft; fed hoc heredi ** non effe *? praeftandum: |
XIIL. Pavrvs/libro/VIL/ -ad-Sabinum.| Qvra tale
beneficium perfonale eft, et cum perfona exftinguitur.
XIV. VnseraNvs[libro XXXVE *3 ad Sabinum.] Ar.1A
caufa eft defenforis: quem placet fufficienter videri defendif-
fe, fi tantum vxori praeftet, quantum confequeretur, fi ipfum
tmaritum conueniffet, $. r. Eleganter quaerit Pomponius ]li-
bro quintodecimo ex Sabino, fi pacifcatur maritus, ne in id
quod facere pofüt condemnetur, fed in folidum, an hoc pa-
Ctum feruandum fit? Et negat feruari oportere. Quod qui-
dem et mihi videtur verum: namque contra bonos mores id
. pactum effe, melius eft dicere: quippe cum contra receptam
/reuerentiam, quae maritis exhibenda eft, id efíe apparet *^.

XV. PaAvrvs/lbro VIÉ ad SabinumJ REkr rzvpr-
CATAE tempus fpeCtatur, quatenus maritus facere poteft,
$. r. Heredi mariti, licet in folidum condemnetur, compenfa-
tiones tamen, quae ad pecuniariam caufam refpiciunt, prode-
runt, vt hoc minus fit obligatus: veluti ob res donatas, et
amotas, et impenfas: morum *? vero coércitionem non habet.
$. 2. Socero quoque, cum quo nurus de dote agit, idem ho-
nor habetur, ( vt ) ** in id damnetur quod facere poteft:
XVI. PouPoxzv s/libro XVI. ** adSabinum.] Qv1A
parentis locum focer optinet. - . |
XVII. PAvrvs[lbro VIIL ad Sabinum.] Ex pn1vEem-
so fi focer ex promiffione a marito conueniatur, folet quaeri,
an idem ei honor habendus fit? Neratius libris membrana-

.rum et Proculus fcribunt, hoc iuftum effe. $. r. Item fi mu- -

lier ex promiffione conueniatur, magis placuit *?, defenden-
dam eam per exceptionem. . Idem et Proculus ait: ficuti ??,
cum focia fuit, dabitur.ei exceptio: quamuis iure ciuili fit
obligata. $. 2. Si in iudicio dotis iudex, ignorantia iuris la-
pfus condemnauerit maritum in folidum, Neratius, ?9 Sabi-
nus, doli exceptione eum ?* vti oportere, aiunt: eaque tu-
tum fore. | |

XV. GER. 65 Cum 73 decimo in Pand. Flor. ad marginem additum fit, in-
dicandum videbatur. (Nempe vt Brenkm. in exemplo typis deftinato fecit :
libro quinto * decimo* ) Hal. habet: ljb. XVII. BR. — 66 Erat Flor. ibidedece[-
ferit, forte pro: ibidem decefferit, nifi malis effe fimplicem geminationem prio-
rum literarum in: decefferit. BR. Hal. deceffit. 67 Ap. Hal fperare, abeft.
GEER. 68 Hal Iib. III. ad Q. Mutium. GEB. — 69 Hal. lib. XXXV.G6ER
70 Hal. explorati iuris. GE R. "71 Gothofr. in nota: haeredi extraneo. Hal.
GEB. . T2 Vulg.efí. BR. — 73 Hal lib XXXV. GE&B. 74 Hal. appa-
veüt. — "75 Vide L. :. C. Tbeod. de dotibus, et ibilac. Gothofr. BYN K. — 76

In his monofyllabis facilis aberratio eft. Adeft etiam in. omnibus codicibus,:

quos vidi, tam Ícriptis, quam editis. 2R. Etiam ap. Hal. et potuit 73 zr, 7à
vt, abforpfiffe. MSS. inleo differunt, quod Pal. HII. IV. V. Barb. habeant: vt
in id damnetur, quod. — Val. lIl. et Bynkersh. vt im id damuetnur, iu qu0. G E.

L $5 ad Sabinum.| Sx AsB hofü- | p

XVIIL Powroxrvs (/libro XVI. 9? ad Sabinum. J

| ErrAM filios mulieris, qui patri heredes exftiterunt, in id

quod facere poffünt, condemnandos Labeo ait. $. 1. Licet

in dotalibus rebus non folum dolum, fed et culpam maritus-

raeftet: cum tamen quaeritur in iudicio de dote, an facere
poffit, dolus dumtaxat compraehenditur: quia in rerum ipfius
adminiftratione non erat ab eo culpa exigenda,. Quamquam
eum dumtaxat dolum ei nocere putem, fi facere non poffit,
quem propter vxorem adhibuit, ne ei folidum folueret: non
propter quemlibet alium. Ofilius autem 33 aiebat, fi dolo
mariti res dotalis interiffet ?*, et alioquin foluendo non effet
quamuis nihil dolo feciffet, quo minus foluendo effet, perin:
de tamen eum damnandum eius rei dotalis nomine, in qua do-
lum feciffet, atque fi dolo eius factum effet, quo minus face-
re poffit. Cetergm, fi circa interitum rei dotalis dolus ma-
lus et culpa mariti abfit, aCtiones folas 95, quas eo nomine
quafi maritus habet 99, praeftandas mulieri: veluti furti, vel
damni iniuriae. :

XIX. VibexAxvs[libro XXXVI. 5* ad Sabinum] Sx

MV LIER diuerterit, ei iudicio de dote conteftato reuerfa fue-

rit in matrimonium: redintegrato matrimonio exfpirat iudi-

cium, et omnia in ftatu priftino manent.

XX. Pavrvsilibro-VIE.-ad-Sabimm;)) Qvauvis

mulier non in hoc accipiat conftante matrimonio dotem, vt
aes alienum foluat, aut praedia idonea emat: fed 99 vt libe-
ris ex alio viro egentibus, aut fratribus, aut parentibizs COn-
fuleret 5?, vel vt eos ex hoftibus redimeret: quia iufta et ho-
nefta caufa eft, non videtur male accipere: et ideo reCte ei
foluitur: idque et in filiafamilias obferuatur. |

.XXl. VLPIANVYV s[ libro-TI. Difputatiohum—ys' ?. Sxp

ET fiideo maritus ex dote expendit, vt a latronibus redime-
ret neceffarias mulieri perfonas, vel vt mulier ?* vinculis vin-
dicet de neceffariis fuis aliquem ??, reputatur ei id quod ex-
penfum eft: fiue pars dotis fit, pro ea parte, fiue tota dos fit,
aCtio dotis euanefcit. Et multo magis idem dicendum eft, fi
focer agat de dote, debere rationem haberi eius quod in ipfüm
impenfum eft: fiue ipfe maritus hoc fecit, fiue filiae vt fa-
ciat ?? dedit: fed et fi non pater experiretur, fed poft mor-
tem eius filia fola de dote ageret, idem erit dicendum: cum
enim doli exceptio infit de dote aCtioni, vt in ?^ ceteris bo-
nae fidei iudiciis, poteft dici, vt et Celfo videtur, ineffe hunc
füumptum actioni de dote: maxime, ífi ex voluntate filiae fa-
Ctus fit. -

XXII. InxM/libro-XXXIII ad-Edi&tum|P5. Sx cvw
dotem daret pater vel extraneus pro muliere in vnum cafum
pepigit, vel in diuortium, vel in mortem: dicendum eft, in

eum cafum, in quem non pepigit, effe mulieriactionem. $. 1.-

51 poft folutum matrimonium filiafamilias citra patris volun-

tatem exactam communem dotem confumat: patri et viua ea -

et mortua, actio fupereft, vt dos ipfi foluatur. ^Quod ita ve-

| rum eft, fi perditurae foluatur ?9: ceterum, fi non perdi-

turae,
77 Hal lb. XV. GEsz. . 78 Vulg. placet. B. 79 Hal. ficuti enim cum
focia fuerit, fic dabitur. — 8o Hal. inferitet. — 81 Ap. Hal ewm,abeft. $82
Hal. Jib. XV. GER. 83 Hal. tamen, loco: astem. — 84 Hal. et Vulg. res
dotales interüffent. BR. 85 Hal. folum. GER. 86 Hal. baberet. GEB.
87 Hal, i. XXXV. Ggs. — 8& Hal. tamen, loco: fed. GES. — 89 Hal. con-
fulat, et mox: redimat. GEB. — 90 Hal.lib. XXXIV. ad edidlum. GEB. — 9I
Taur. mOlier. GE R. 92, Hal. vinculis aliquem de meceffariis fuis viudicaret.
GER. . 93 Hal. faceret. GEB. — 94 Ap. Hal. in, abeft. GEB. — 95 Hal.
IDEM, reliqua plane defunt. GER. 96 Verba: quod ita verum efl, fi per-
diturae foluatur, Florentiae vncis maioribus inclufa funt; rationem non affequi-
mur, vt et Taur. qui ideo has notas neglexit. Adde $. z0. qui totus cadem
ratione profcriptus eft, Interea inde fa&um, vt in Pal. I. et II ea ex poftfacto
fuppleta fint, vtque etiam num abfint a Pal, HI, IV. V. et Barb. 8&. — Vteta
* 1 : | Bynkersh.

hi

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT.

turae ?* , etex iuftis caufis folüta fit, non fupererit a&io : fed
mortuo patre, nec etiam heredes agent, nec muliéer. $. 2. Si
mulier foluto matrimonio egentem reum dotis per nouatio-
nem decepta accipiat: nihilo minus aCtio dotis ei manebit.
$. 3. Si pater filia abfente de dote egerit , etfi omilla fit de ra-
to fatisdatio, filiae denegari debet actio: fiue patri heres ex-
ftiterit, fiue in legato tantum acceperit, quantum dotis ?* fa-
tis effet, — Et ita ?? Tulianus !?? pluribus locis fcribit ",
compenfandum ei in dotem, quod a patre datur: lucroque eius
cedit ?, fi tantum ab eo confecuta fit, quantum ei dotis no-
mine debeatur ? a marito, qui patri foluit. $. 4. 5i patri,
propter condemnationem, Romae , vbi dos petatur, effe non li-
ceat ^, filiae fatis dotis fieri oportet: ita tamen , vt caueat ra-
tam rem patrem habiturum.

fentire filiam patri oportet, quo lis conteftatur. Secundum

haec ?, fi filia dicat fe patri confentire, etante litis contefta- .
tionem mutauerit voluntatem , vel etiam emancipata fit, fruftra
pateraget. $. 6. Necnon illud quoque probamus, quod La-

beo probat: nonnumquam patri denegandam actionem, fi tam
turpis perfona patris fit, vt verendum fit, ne acceptam dotem

confümat: ideoque officium indicis interponendum elt, qua- |

tenus et filiae et patri competenter confuletur ?. Sed fi lati-
tet filia, ne tali patri confentire cogatur, puto dari quidem
patri aCctionem , fed caufa cognita. Quid enim, fi filia vere-
cunde per abfentiam patri condicat "? cur non dicamus, pa-
tri non effe dandam actionem ? Quod fi is pater fit, cui omni-
4nodo confentire filiam decet ?, hoc eft, vitae probatae ? : ü-
lia leuis mulier, vel admodum iuuenis, vel nimia circa mari-
tum non merentem: dicendum eíft, patri potius adquiefcere
Praetorem oportere, dareque ei aCtionem. .. $. 7. 5i maritus
vel vxor coüítante matrimonio furere coeperint *?, quid fa-
ciendum fit, tractamus **: et *? illud quidem dubio Procul
obferuatur, eam perfonam, quae furore detenta eft , quia fen-
füm non habet, nuntium mittere *? non poffe. .An autem il-
la repudianda eft **, confiderandum eft. Et, fi quidem inter-

uallum furor habeat *5, vel perpetuus quidem morbus eft,

tamen ferendus his *5, qui circa eam funt, tunc nullo modo
oportet dirimi matrimonium: fciente ea perfona, quae cum
compos mentis eflet ** , p et) '? ita furenti, quemadmodum
diximus, nuntium miferit, culpa fua nuptias effe diremptas.

Quid enim tam humanum eft, quam vt !? fortuitis calibus

mulieris maritum , vel vxorem viri participem effe? Sin autem
tantus furor ?? eft, ita ferox, ita perniciofus, vt fanitatis nul-
la fpes fuperfit , ^* circa miniftros terribilis : et forfitan altera
períona ?? vel propter faeuitiam furoris, vel quia liberos non

Bynkersh. GEB. 97 DBafil. ii 5vey &róro. BR. 98 Hal. doti , valde pro-
babiliter. BR. . .99 Hal. Sedet, loco: Et ita. GEB. — 100 Vulg. inferit : zn.
BR. Etiam Hal. I Taur. lociScribit. GE B. — 2, Hal. cedere. 3 Hal.
et Vulg. debebatur. BR. — 4 Hal.licet. — 5 Vulg. boc. BR. 6 Hal.et Vulg.
confulatuv. B R. 7 Gothofr. in nota: contradicat. Hal. Etita etiam Taur.
in margine , quod Flor. ita mutatum , et habent etiam Dafil. àvriAéysi. BR. — 8
Hal. deceat. G E B. 9 Taur. proV'atae. GE B. 10 Hal. et Vulg. coeperit.
zR. II Haltrademus GEB. — 12 Hal. Sed, loco: Et. GEB. . 135 Hal.
remittere. GE B. — 14 Hal.fit. — 15 Hal.babet. 16 Vulg. qui tamen feren-
dus efl ii$, qui. BR. v7 Hal.efl, fequenti etiam et negle&o. G E B. 18
Hoc et , et a finalibus literis antecedentis vocis, et ab initialibus fequentis facile
generari potuit. B R. 19 Ap. Hal.et Vulg. vt, abeft. BR. — 20 Taur. fO-
vOr. GE B. 21 Hal. praefigit: ;ta. GEE. z.ziHal. u.lfent: veit. GEB.
23 Hal. 72 eff negle&o addit: dirimere. De latinitate huius loci vide Duk.
ad Opufc. de Latiu. Vet, ICt. p. 421. BR. Adde Bynkersh. VII.I: Obf Lf^
GEB. 24 Ap. Hal. ei,abeft. 25 Hal. manifeftim. yulg. manifefliffimum.
Confer et hic Duk, pag. 347. BR. Immo et Hal. manifefliffimum , habet. — 26
"Hal. et Vulg. dote, B R. 2/7 Hal. et Vulg. imalieri. B R. 28 Gothofr. in
nota: et medicima ei fuccurrere. Yta. Hal. GE E. 29 Erat olim Flor.. prae-
terinitte , cui re potius addendum, quam e in iconuertenda. Sane praetermittere,

habent omnes editi, E fex fcriptis duo folum habent: praetermitti , Pal. V. et
Barb. pz. Reliqui funt: Pal, L. II. III, IV.. quibus adde Bynkersh. et inter

editos Hal. G EB.

$. s. Eo autem tempore con-

, ettum haec quoque phrafis eft £Auuvixuváre.

; fü?lt.

30 Gothofr. in nota: nihil praetermitti, quorum mari- |

11I. 427

habet, procreandae fübolis cupidine tenta eft ?? : licentia erit
compoti mentis perfonae, furenti nuntium mittere : vt nullius
cülpa.videatur effe matrimonium diffolutum, neque in da-
mnum alterutra pars incidat. $. 8. Sin autem, in faeuiffimo
furore muliere conftituta, maritus dirimere quidem matrimo-
nium .calliditate non vult, fpernit autem infelicitatem vxoris,
et non ad eam flectitur, nullamque ei ^* competentem curam.
inferre manifeitiffimus ?* eft: fed abutitur dotem ?* : tunc
licentiam habeat vel curator furiofae, vel cognati, adire iudi-
cem competentem: quatenus neceffitas imponatur marito,
omnem talem mulieris ^* füftentationem fufferre, et alimenta
praeftare, et medicinae eius ?? fuccurrere, et nihil prae-
termitti ?? quae 39 maritum vxori adferre decet, fecundum
dotis quantitatem. Sin vero dotem ita diffipaturus, ita mani-
feftus eft 5*, vt non hominem frugi oportet, tunc dotem fe-
queftrari ??, quatenus ex ea mulier competens habeat fola-
cium vna cum fua familia: pactis videlicet dotalibus , quae in-
ter eos ab initio. nuptiarum inita fuerint ??, in fuo ftatu du-
rantibus, et alterius exfpe&tantibus fanitatem, et ?* mortis
euentum. $. 9. ?? [tem pater furiofae vtiliter intendere, fibi
filiaeue fuae reddi dotem, poteft: quamuis enim furiofa nun-
tium mittere non poffit, patrem tamen eius poffe certum eft.
$. ro. Si foluto matrimonio pater furiofus fit, curator eius,
voluntate filiae, dotem petere poterit: aut, fi curatoris cu-
pia ?* non fit, agere filiae 357 permittendum erit: cauerique
oportebit de rato. $. rr. Item ?? decernendum ?? eft, et
fi ab hoftibus captus fit pater, puellae dandam actionem de
dote repetenda, $. 12. Transgrediamur nunc ad hunc arti- -
culum, vt quaeramus aduerfüs quos competit de dote actio ?
Et aduerfus ipfüum maritum competere, palam eft: fiue ipfi
dos data fit, fiue alii ex voluntate mariti, vel fubiecto iuri eius,
vel non fübiecto. Sed fi filiusfamilias fit maritus, et dos fo-
cero data fit, adueríus foceruin agetur. Plane fi filio data fit,
fi quidem iuffu foceri, adhuc abfolute focer tenebitur. |Quod
fi filio data fit non iuffu patris, Sabinus et Caffius refponde-
runt, nihilo minus cum patre agi oportere: videmi enim ad
eum perueniffe dotem , penes quem eft peculium: fufficit au-
tem ad id damnandum ^4?, quod eft in peculio, vel fi quid ^*
in rem patris verfum eft. Sin autem focero dotem dederit,
cum marito non poterit experiri, nifi patri heres exftiterit,
$. 13. Si mulier in condicione mariti errauerit, putaueritque
effe liberum , cum ^^ feruus effet, concedi oportet quafi pri-
uilegium in bonis viri mulieri: videlicet vt, fi fint et alii cre-
ditores, haec praeferatur circa de peculio a&tionem, et ^" 4
forte domino aliquid debeat feruus , non praeferatur mulierf,
i nili
w

tum. Hal. Sed etiam Flor. ab ordinario corrigente quae in quorum conuerfum

| eft, quae phrafis pure Graeca: àu3iy maqaAefme , & iv ZyoQm 7j ywvew maQé.

xcew 3e. Vulg. tamen legit : quod maritwm. E fex MSS. Pal, lI, et V. ha-
bent: 440d, ceteri quorum. BR. Nempe Pal. L IL. IV. et Barb. — Ap.
Hal. tamen non eft praetermitti , fcd praetermittere, vtiam monitum. GEB, — 51
Clara eft fcriptüra Florentiae. — Neceffario tamen refcribendum: dotem ita dif-

| fipaturum 1ta mauifeflus efl, aut potius alterum zta fimpliciter delendum, vt fit :

dotem ita diffipaturus manifeflus efl, vel: dotem diffipaturus ita manifeftus eft,
Vulg. ;ta diffipavre ammauifeftum
efl. Norica infuper: iia eum diffipare manifeflumefl, E fex laudatis MSS. Pal.

| Y. habet vt Vulg. II et IJI. vt Norica.. IV. diffipare ita imauifefliffimum efl.. V.

ita diffipaturum manifeflus eft. Denique Barb. diffipare manifeflus efl , «t tamen ;
ita, ante, diffipare, fuppletum fit. Obferua omnes fcriptos et editos in eo con-

. fentire alterum ita tollendum effe. BR. Bynkersh. ita diffpare eum manifefhwm

efl. GEB. — 32 Hal. vt bominem mon frugi: oportet dotem. tuuc. fequeftvari.
GEB. 233 Hal. faevunt. — 34 Lego: aut, cum Hal. et omnibus,. BR. . 35
Hunc integrum $. Hal. parenthefi includit, et addit ia margine: Haec alias de-
Vide notata fupra ad $. 1. BR. 36 Gothofr. in nota : ita Flor. pro
copia. quod etiam Taur. fatis indicauit dando: cPpia. GER. — 37 Hal. filiam.
GE B. 28 Taur. /Dem. GEB. 39 Hal. et Vulg. dicendum.BR. . | — 40
Hal. fufficit autem ad id emn damnavi. GEB. — 41 Hal vel quod, loco: vel
fi quid. äE s. 42 Hal 4ui, loco: ewm. GE R. 43 Hal wt tamen fi, lo-
22 ; cos .

428 DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. IIL.

nifi in his tantum tebus, quae vel in dote *^ datae funt, vel
ex dote comparatae: quafi et hae dotales fint.
XXII. Pavrvs(libro XXXVE. ad *"Edi*&qm.))*s. ET
s1 quid in eam dotem impenfum eft, nec a muliere reddetur
4653, per doli mali exceptionem feruabitur ^^/. |
XXIV. VrnPrANWvY /*XXTH':"ää*Ed*i&üTl:ryf'ï. $1,
CONSTANTE matrimonio, propter inopiam mariti mulier
agere volet, vnde exattionem dotis initium accipere pona-
mus ^?? Et confítat, exinde dotis exaCtionem competere, ex
quo euidentiffime apparuerit *? mariti facultates ad dotis ex-
actionem non fufficere. $. r. Si, exheredato marito, mulier
agat 59, magis eft, vt ex die aditae patris hereditatis incipiat
ei dotis exaétio. $. 2. Quotiens mulieri fatisdandum eft de
folutione dotis poft certum tempus, fi maritus fatisdare non
poffit, tunc deducto commodo ?* temporis, condemnatio re-

fidui repraefentatur: fed fi, cum maritus fatisdare poffet, nol- |

let, in folidum eum condemnandum Mela ait, non habita ra-
tione comniódi temporis. udicis igitur officio conuenit, vt

uere oportet: quod fi dolo malo fecerit, quo minus reftituere
poffit, damnandum eum, quanti mulier in litem iurauerit : quia
inuitis nobis 9? , res noftras alius retinere non debeat. $. 2.
Si poft diuortium res dotales deteriores factae fint, et vir in
reddenda dote moram fecerit: omnimodo detrimentum ipfe
praeftabit. $. 3. Si qui dotalium feruorum in fuga erunt,
cauere debebit maritus, fé eos viri boni arbitratu perfecutu-
rum et reftitaturum. $. 4. Si vir in quinquennio 99 loca-
uerit fundum, et poft primum forte annum diuortium inter-
uenerit: Sabinus ait, non alias fundum mulieri reddi oporte-
re, quam fi ?* cauerit, fi quid praeter vnius anni locationem
maritus damnatus fit, id fe praeftatum iri ?* : fed et mulieri

| cauendum , quidquid praeter primum annum ex locatione vir

confecutus fuerit, fe ei reftituturum.
äääþgw: XXVL Ipxw[libro XXXVIL. 99-ad- Edictum))Se wxer
mora facta, fi feruum dotalem poftea offerente marito mulier
accipere noluerit, et ita is decefferit: non debebit pretium
eius maritus, vel heres eius: ne damnum fentiat, quod poft-

| ea offerente eo mulier accipere noluit, |

" WOX T DN P pE dub - É n o d s ais p p—

aut fatisdatione interpofita abfoluat maritum, aut habita ra- - |
tione compenfationis ** eum condemnet: quod quidem ho- l/24/5 XXVIEJG A1v s[libro-XI.ad 9 Edi&tum prouinciale.]S x
die magis vfürpatur: nec ferenda eft mulier, fi dicat, magisfe | Po s diuortiüm mortua muliere, heres eius cum viro pa- -

velle dilationem pati, quam in repraefentatione deductionem. :

G. 3. Siue autem mariti , fiue vxoris periculo dos fuit, nihilo
minus legitimo tempore debet foluere maritus. $. 4. ?? Si
vir voluntate mulieris feruos dotales manumiferit, fi quidem
donare ei mulier voluit, nec de libertatis caufa impofitis ei
. praeftandis tenebitur: quod fi negotium inter eos ?* geftum
eft, vtique tenebitur, vt officio iudicis caueat, reftituturum fe
mulieri quidquid ad eum ex bonis liberti, vel ex obligatione
perueniffet. $. 5. Si maritus faeuus in feruos dotales fuit,
videndum, an de hoc poífit conueniri? Et, fi quidem tantum
in feruos vxoris faeuus fuit, conítat eum teneri hoc nomine:
fi vero et in fuos eft natura talis *^, adhuc dicendum eft, im-
moderatam eius faeuitiam hoc iudicio coércendam: quamuis
enim diligentiam vxor eam demum ab eo exigat ??, quam
rebus faüis exiget 5*, nec plus poffit, attamen faeuitia, quae
in propriis culpanda eft, in alienis coércenda eft, hoc eft, in
dotalibus 58. $. 6. Si vxor viri rem commodauerit, eaque
perierit: videndum *??, an compenfationem hoc nomine pati
poíffit? Et puto, fi quidem prohibuit eam maritus commo- .
dare, ftatim deduCGtionem fieri: fi vero non prohibuit eam
commodare, arbitrio iudicis modicum tempus ei indulgeri
cautionem praebenti 99, $. 7. Si bona mulieris pro parte
fint publicata, fupereft mulieri reliquae partis dotis exactio:
plus puto, et fi poft litem conteftatam publicata fit pro parte
dos, fufficiet arbitrium iudicis ad partis condemnationem fa-
ciendam. Quod fi tota dos publicata fit, ex(pirabit iudicium.
XXV. Pavrvs [libro-XXXVI.-ad-Edi&um]9*. S1
FILIOFAMILIAS dos data fit iniuffu patris, de peculio qui-
dem agetur: fed fiue propterimpenfas a filiofamilias faCtas 9^,
fiue propter res donatas a filio ??, vel amotas ab vxore res
peculiares, hoc ipfo, quod habet atctionem pater ex perfona
filii, maius peculium fit, et fic totum eft praeftandum mulieri
quod eft in peculio: quia adhuc ?* fit, quod vxori debeatur.
$. r. Maritum, in reddenda dote, de dolo malo et culpa ca-

co: et fi. GEB. . 44 Hal. et Vulg. m dotem.nn. 45 Hal.lib. VII. ad Sabinum,
GEBR. 46aHal, et Vulg. veddatur.x R. — 46b 'Taur. feruaVitur. . 47 Hlal. lib.
XXXVF.ad Sabinum. GEB. — 48 Hal. pouemus. 49 Hal. apparuit. 50 Vulg,
addit: de dote. BR. —— 51 Vulg. inferit: medi.BR. . $2 Gothofr. in nota:

repraefentationis. Hal. Hlal. tamen habet etiam in margine: alias, compenfa- |

tionis. G E R. 53 Etiam hic $, in Norica parenthefi eft inclufus, et additum
in margine: baec alias defunt, quod, vnde fit, ignoro. BR. — 54 Hal. ab eo,
loco: iautev eos. GE B. 55 Vulg.zm fuos efl naturalis. Bb &, — Flal. Si vero et
in fuos, licet natura. — 56 Hal. exipit. 57 Videtur natum ex antecedenti :
exigat, et omnino legendum: exbibet, vt Hal. et omnes. B R. 58 Ap. Hal.
boc eft , in dotalibus, abfunt. GE B. — 59 Hal. et Vulg. addunt efl. BR. — 6o
Hal. praebendi, et in margine: alias, praebenti. GEB. — 61 Hal, lj&. VII.ad

renteue eius agat: eadem videntur de reftituenda dote inter-
uenire, quae ipfa muliere agente obferuari folent.
— XXVIII. VrPiamNvs/libroL Infitutionum/"*, F A-
CERE poffe maritus etiam id videtur, quod a muliere confe-
qui poteft : fcilicet fi iam ei aliquid abfit, quod pro muliere ali-
quid *?^ expendit, vel mandato 7?? eius praeftitit: ceterum,

fi nondum ei abeft, vtputa *^ fub condicione eft obligatus, .

nondum videtur facere poffe. .. — | !
XXIX. Inxuí(libroHI. 75/Difputationnm. J/ Q v o Tr-
ENS pater dotem dat, et ftipulatur, ita demum in fuam per-
fonam de dote a&tionem transfert, fi ex continenti ftipuleturs
ceterum , fi interpofito tempore ftipulari velit, non nifi con-
fentiente filia poterit, quamuis in poteftate fit: quia deterio-
rem condicionem in dote filiae facere non poteft, nifi confen-
tiat **: plane fi ante nuptias dotem dederit, poterit ex inter-
uallo, ante nuptias tamen, et citra voluntatem quoque ** fi-
liae ftipulari;, $. x. Siquis pro muliere dotem dederit, con-

ueneritque, vt, quoquo modo dirempto matrimonio, ipfi fol-.

ueretur: poítea maritus vxori dotem foluerit *9: reCtiffime
dicetur, exaCtionem nihilo minus ei, qui dedit, contra ma-
ritum competere. | — . MR
4l XXX.jlvrraNvsilibro XVI.Digeftorum.] NvPrA
non impeditür, quo minüs cum priore marito. de dote expe-
riatur, $. 1. Quotiens culpa viri accidit, ne dos a focero,
aut a quolibet alio, qui mulieris nomine promiferat, exigere-
tur,fi autin matrimonio filia decefferit, aut materfamilias fa-
&a eum, qui dotem repromiferat, heredem inftituerit: fatis
conftat, nihil amplius virum praeftare debere, quam vt eos
obligatione liberet, , :
XXXI. Inz wlibro XVIII. ?? Digeftorum.] Sx wAnr-
TO publico iudicio damnato pars aliqua boenorum eius publi-

| cetur, fifcus creditoribus eius fatisfacere necefle habet , inter

quos vxor quoque eft. . $. 1. Si pater, cum ducenta filiae faae
nomine dotis gratia *? promififfet, paCtus fuerit, neamplius
" | i quam
Sabiuum. GEB. — €2 Vulg. addit: agetur. BR.. — 63 Hal. fiofamilias. GE B.
64 Gothofr. in nota: modo adhuc. Flal. G E B. 65 Taur. noVis. GER.
66 Hal. et omnes: quinquennium, etiam omnes fcripti. BR. Pal. I. et V. GE B.

| G7 Ap. Hal. Si, abeít. GE B. — 68 Gothofr. in nota:id fe praeftaturam effe.

Hal. Florentiae litera 77 eft expunc&ta.. Steph. et nonnulli recentiores habentz
afe, etita legerem. BR. . 69 Hal. ljj. XXXV. GEs. "70 Gothofr. in nota:
Pomponius lib. XV. ad Sabinum. FHl GERE. 71 Hal. praeter nomen ICti.
nihil habet. BR. . '72, Hal. omiffo : alzguid , inferit: vel. GE B. . 73 Hal. man-
datu. GEB. . 74 Hal. et Vulg. inferunt: fi. B R. 75 Hal. lib. VIT. GERB.
76 Vulg. addit: filia. BR. — 77 Ap. Hal. quoque, abeft. GER. — 78 Hal.
dederit. GE B. — 79 Hal.lib. XVII. GEB. — 8O Flor. elt: cum ducenta filiae
Jtae nomine detis gratia promiffiffet. 'Yaur. và momiue conftruxit cum fcquenti
' vOcé

$49 ——

; M EE

t XXXIII. ä&ffr RICANVYS /libro -VIL--85-

— . - Qvak dotis nomine certam pecuniam promiferat, quosdam

DIGESTORVM LIB. XXIV. TIT. IIL. V - nbme

quam centum a fe peterentur, et foluto matrimonio egerit 9* :
centum, de quibus conuenit, ne peterentur, nec intelleeuntur

. dotis effe. Quod fi, mortuo patre, cum herede eius maritus

agere coeperit, ifta quoque pecunia in dote 9? erit. $.2..Si
voluntate filiae procurator a patre datus, litem de'dote con-

teftatus fuerit, et re fecundum eum iudicata pater decefferit: :

iudicati actionem filiae potius, quam heredibus patris, dari
oportebit. $. 3. Cum patri dos data effet 9?, et ei filius ex
aliqua parte heres füb condicione inftitutus fuerit, et, penden-
te condicione, coheredes eius dotem pro fua portione mulieri
foluerint: hoc. minus filius ex dote praeftare debebit, quo-
niam nullam actionem eius pecuniae reciperandae gratia ad-
uerfus coheredes habet. $. 4. Si fundum dotalem recepiffet
mulier, non habita ratione fructuum pro portione anni quo
nupta non fuiffet, nihilo minus de dote agere poteft: quia
minorem dotem recepiffet: hoc enim ad dotis augmentum
pertinet: quemadmodum fi partum ancillarum non recepiffet,
aut legata, vel hereditares quae poft diuortium per feruos do-
talis ?* adquifitae marito fuiffent. .
XXXII. Inxw /libro-ILZad-Vrfeium- Ferocem/55, . S1
PRIOR maritus pofteriori dotis nomine tamquam debitor mu-
lieris dotem promiferit, non plus, quam id, quod 99 facere
pollit, dotis futurum effe 87,

[ ] ^

*hbo:

adhibuerat, qui ftipularentur partem dotis diftracto matrimo-
nio fibi folui: ea nulla data dote obierat, eodem marito fuo
herede relicto: is damnofam hereditatem eius adierat: nihilo
minus ftipulatoribus tenebitur $?: quoniam adeundo heredi-
tatem debitricis ??, intellegeretur fecum penfaffe ?*: nec ad
rem pertinere, quod foluendo non effet hereditas, quando ce-
teris etiam creditoribus teneatur. -

XXXIV. Inkw/libro ViiT.-22—Quaeftionum: // T 1714
diuortium a Seio fecit: hanc Titius infua poteftate effe dicit,
et dotem fibi reddi poftulat: ipfa fe matremfamilias dicit, et
de dote agere vult. Quaefitum eft, quae partes iudicis fint ?

Refpondi, patri, nifi probet filiam non folum in fua poteftate.
,. 4j ., elle, fed etiam confentire fibi, denegandam aCtionem: ficuti
|-.477-. denegaretur, etiam fi conftaret eam in poteftate effe.

iarhsut XXXV.[MARCITANYSP? libroX-Infitutionum./ Lr-

BERTA, quae votuntate patroni difceffit, de dote cum eo age-
re poteft, quam ei dedit. |
.. XXXVI. PAvrv s/libro-IL-deadulteriis-| Sr wARr-
Tvs minus facere poteft, et dos publicata fit: in id, quod fa-
cere poteft, ?^ fi(co maritus condemnandus eft: ne in perni-
ciem mariti mulier pünita fit. . ; |
XXXVIL Vrrriauv s(libro -H.—Refponforum.) D o-
TEM voluntate filiae videri patrem recepiffe, cum caufas con-
tradicendi ei filia non haberet: maxime cum ab eo poftea am-

|pliore fumma dotata fit..

voce, et 72 gratia neglexit, fed idem poftea inter errata typographica referri cu-
rauit. BR. . Ap. Hal. eft: doti promififfet, non: dotis permififfet, vt Gothofr. ha-
betin nota. GEB. — 81 Vulg. exegevit. BR. — 82 Hal. zn dotem. GEB. . 83
Hal. effl. GE&. 84 Gothofr, innota: Per feruos dotales. Hal. 85 Hal,
lib. Il. ex Minutio. GEE. —— 86 Ap. Hal. id quod, abfunt. GE n. $87 Hal,
fo»turum eftl. GEB. 88 Hal. ljb. IV. GEB.- 89 Hal. teneri, GEPR. 9o
(qaur. deVitvicis. GEB. 91 Hal. fe compenfaffe. GEB. — 92 Hal. Eb. V1I.
GE B. 93 Gothofr. in nota: Papinianus. flaloand. Et praeterea nihil, et
ita quoque in duabus fequentibus legibus praeter nomen ICti nihil ap. Hal. ha-
betur. GE B. 94 Hal. praefigit et. 95 Flor. olim hic erat: MARCIA-
NVS. BR. 96 Hal. et Vulg. cum eadem, neício annon redtius. B R. 97
Hal. denuo, loco: deimde. GEB. — 98 Hal. ageret. GEB. — 99 Vulg. refpon-
di. BR. 100 Hal. lib. 11I. GEB. I Vulg. compenu[atioue tolhuntur. BR.
2, Hal. lib. VIII. GEB. 3 Gothofr. in nota: pater fine filiae. . Cuiac. 6. ad
African. et ita m Bafilicis. Ego vocem: fiiae geminandam puto, ita nempe:
flipulatus eff pater filiae, filiae voluutate. . Vt Graecilegunt, et Cuiac. emenda-

XXXVIIT. .MARCÉELLY ä95//libro fingulari Refponfo:
rum.J Lvcivs TiTrivS, cum effet filiusfamilias, volunta-
te patris vxorem Maeuiam duxit, et dotem pater accepit: Mae-
uia Titio repudium mifit: poftea pater repudiati, abfente filio,
fponfalia cum ea de ?^ nomine filii fui fecit: Maeuia dein-
de ?7 repudium fponfalibus mifit, atque itaalii nupfit. Quae-
ro, fi Maeuia aget ?? cum Lucio Titio quondam marito et a
patre herede relicto de dote, et probetur culpa mulieris ma-
trimonium diffolutum, an poffit maritus propter culpam mu-
lieris dotem retinere? Marcellus refpondit ??, etiam fi vt he-
res inftitutus a patre Titius conueniretur, tamen, fi fponfali-
bus non confenfiffet, culpam mulieris multandam effe.
.XXXIX. PaprNIANVS/libro XE-199Quaeftionum. /
Vrno atque vxore mores inuicem accufantibus, caufam repu-
dii dediffe vtrumque pronuntiatum eft. Id ita accipi debet, vt
ea lege, quam ambo contempferunt, neuter vindicetur: paria
enim delicta mutua penfatione diffoluuntur *. :

XL. Ipxw /libro XXVHE—2. Quaefti

& ( B

um./ PosT
dotem datam, et nuptias contractas, ftipulatus eft pater ? fi-
liae voluntate, diuortio faCto dotem dari: fi condicio ftipula- :
tionis impleatur, et poftea filia fine liberis decefferit, non erit
impediendus pater, quo minus ex ftipulatu agat: viua autem
filia fi agere vult, exceptione fummouendus erit. -
XLIL Ipxkw/libro XXXVIE-Quaeftionum- ^/. Sr »a-

TER ignorans filiam diuortiffe, dotem ex caufa promiffionis

numerauit ?: non per indebiti condictionem, fed de dote actio-

ne pecunia petetur. - : | &
* XLII. IpE M//libroW:*H*Q?Refp-onm// IN INSVLAM
patre deportato, qui dotem pro filia dedit, actio dotis ad filiam
pertinet. Poft diuortium quoque patre damnato, qui idem ? -
confentiente filia non petierat, aeque dotis actio mulieris eft.
$. r. Fructus ex praediis, quae in dotem data 9 videbantur,
bona fide perceptos, et ? mulieris oneribus ante caufam libe-
ralem abfumptos, quamuis feruam fuiffe poftea conftiterit, pe-

.ti non pofle placuit. Sumptus vero neceffarios et vtiles in

praedia, quae dotalia videbantur, factos, compenfatis fructibus
perceptis, ad finem fuperflui feruari conuenit. $. 2. Vfuras *?
