Cuiacii editio habet fol;, pro quo Otto hic dedit fol;s, quod et apud Hal. le-
gitur. 4 Ratio diuerfitatis haec fuit, quia mulier facilius confentit obliga-
tioni fundi dotalis, quam alienationi, propterea quod obligatio non mutet do-
miniumrei Sic SCtum Velleianum opitulatur mulieri obligatae pro alio, non
opitulatur donanti, L. 4. D. ad. SC. Vellei. A COS TA.- 5 Hah v& — .0
Hal, conzertatur. 7 Hal. viderentur. $ Hal. abande. 9 Hal vindi-
cari uumi, et mox exffaut 10 Minor pro pupillus : r&125.06 Theoph. o T T 0.
11 Accuríius bona fide vetulit ad accepit a Contio rnotatus. O T TO. I2 ReGe
cum hac eandem putat Gothofredus L. 25. C. de admiu. tut. ad Ioannem Prac-
fe&um Orientis et Illyrici. Solebant enim faepe Imperátores interrogati ab Ad-
uocatis Refcripta feu Conftitutiones ad. Magiftratus , qui his locis praeerant,
dirigere, vt docet A COSTA. 13 Hal Tiibeuian. 14 implicata haec

/.4 Acute Hotmanus foli, fuftragante-

|

&

quia temere, fine tutoris auCtoritate, et non fecundum no-
ftram difpofitionem foluerit. Sed ex diuerfo pupilli vel pupil-
lae foluere fine tutoris auctoritate non poflunt: quia id—, quod
foluunt, .non fit accipientis: cum fcilicet nullius rei alienatio
eis fine tutoris auctoritate concefla eft *?, |

FIT--IX.

PER QVAS PERSONAS NOBIS * ADOVIRITVR.

AD QVIRITVR nobis ^ non folum per nosmetipfos, fed et-
4 À iam per eos, quos in poteítate habemus: item per fernos
in quibus vfüumfructum habemus : item per homines liberos ,
et ? feruos alienos, quos bona fide poffidemus , de quibus fi n:
gulis diligentius difpiciamus. $. r. Igitur liberi nottri vtri-

usque fexus, quos in poteftate habemus , olim quidem quid-

quid ad eos peruenerat (exceptis videlicet caftrenfibus peculiis)
hoc parentibus fuis adquirebant fine vlfa diftinétione. Ethoc
ita parentum fiebat, vt ^ effet eis licentia, quod per vnum vel
vnam eorum adquifitum eft ?, alii filio, vel extraneo donare
vel vendere , vel quocumque modo voluerant, adplicare.
Quod nobis inhumanum vifum eít: et generali Conftitutione
emiffa, etliberis pepercimus, et patribus debitum 5 referuati-
mus. Sancitum etenim a nobis eft, vt fi quid ex re patris ei

obueniat, hoc fecundum antiquam obferuationem totum pa-

renti adquirat ^. Quae enim inuidia eft, quod ex patris occa-
fione profe&tum eft, hoc ad eum reuerti? Quod autem ex alia
caufa fibifiliusfamiliasadquifiuit: huius vfumfructum patri qui-
demadquirat, dominium autem apud eumremaneat: nequod ei
fuis laboribus, vel profpera fortuna acceffit , hoc ad alium
perueniens luétuofum ei procedat. ^ $.2. Hoc quoque a no-

bis difpofitum eft, et in ea fpecie, vbi parens emancipando li-
9 ^ ; du " ag ia , 4 .
"berum ? ex rebus, quae adquifitionem effugiunt *?, fibi terti-

am partem retinere, fi voluerat, licentiam ex anterioribus
Conftitutionibus habebat, quafi pro pretio ** quodammodo e-
mancipationis: et inhumanum quiddam accidebat, vt filius re-
rum füuarum, ex hac emancipatione , dominio pro parte ter-
tia *? defrudetur *? : etquod honoris ei ex emancipatione ad-
ditum eft **, quod fui iuris effectus eft *?, hoc per rerum de-
minutionem decréfcat. Ideoque ftatuimus, vt parens pro ter-
tia eorum bonorum * parte dominii, quam retinere poterat,
dimidiam, non dominii rerum, fed vfusfructus retineat. 1ta
etenim res intaCtae apud filium remanebunt, et pater ampliore
füumma fruatur **, pro tertia dimidia potiturus. $. 3. Item
nobis adquiritur, quod ferui noftri ex traditione nancifcuntur,
fiue quid ftipulentur *5, vel ex qualibet alia caufa adquirant.

Hoc

locutio Graecifmum redolere videbatur Hotmano Ij£. x. Off. c. 7. Ideoque folue-

ve explicat, per accipiendo liberare; quin etiam, dicis caufa, vinculum ali-
quod in folutionibus folutum effe putat: ficut legatarius heredem íoluere dicitur,
apud Cic. Jib. 1. de LL. et debitor foluitur L. 67. e£ $1. D. de folut. At ma-
gnum alioquin commentatorem Contius hic ait fommiaffe: fenfus enim eft: it&
permitti, vt debitor foluat tutori, Quam multiplex fit verbum foluendi, docuit
Cuilac. Parat. in D. lib. XLVI. tit. 3. O TTO. 15 Apud Hal. deeft ast. 16
Hal inferit aut vi. —— 17 Hal. condemuabitar. 18 Hal. fit.

1 Hal cuique. 2, Hal. vobis, et mox vosmetipfos, item babetis: fic-
que per integrum titulum apud Hal. perfona fecunda pluraliseft, vbi hic prima.
3 Hal inferit per. 4 Hal. addit. etzam. 5 Hal effet. 6 Additur
vulgo Ponorem, fed 'Theoph. vocem illam non agnofcit, nec de honore hic quae-
ftio eft, fed de meoettuo. o T r o. Hal. habet eam vocem. 7 Hal. adquiratnr.
$ Hàl accefferit, ex mox n alium. 9 Sic quoque in fingulari liPer profilio,
omnes Charondae; inuitis quidem Grammatigis et Gellio /ib. i1. c. 13. neque
tamen id adeo nouum eíft: vid. Alciat. ad L. 148. de V. $. et Voft. lib. 1. de
Anal.c. 42. O'rTOo.. Hal liberos fmos. Io Hal. effsgiebant. 11 Chae-
rondas in omnibus , quos vidit, MSS. fic ait legi, vt alludi videatur ad preti-
um imaginariae venditionis: fed Contius magis probat praemio: vt in L. 3.
C. de bon. mat. O T T O. 12, Vocem tertia ignorant libri Charondae et The-
ophilus. o T T 0. 13 Hal. defraudaretnr. I4. Hal. erat. 15 Hal ef-
fet ex mox decrefceret. 16 Voces eorum bonuorum abíunt ab Hal. 17
Hal. fraetur. 18 Tta in vetuftiffimo Charondae: cetera vero, quae hic vul-
go legunïär, ex donatione vel legato ex glofía irrepferunt, et defünt apud Gaium
2 ; ia

28 . INSTITVTIONVM

Hoc enim nobis et ignorantibus et inuitis obuenit. Tpfe enim
feruus , qui in poteftate alterius eft, nihil fuum habere potefg.
Sed fi heres inftitutus fit, non alias, nifi noftro iuffu; heredi-

tatem adire poteft. |Et fi nobis iubentibus adierit, nobis here-:

ditas adquiritur, perinde ac fi nos ipfi heredes inftituti effe-
mus, Etconuenienter fcilicet nobis legatum per eos adquiri-

tur. Non folum autem proprietas per eos, quos in poteftate

habemus, nobis adquiritur, fed etiam poffeffio. ^ Cuiuscum-
que enim rei poffeffionem adepti fuerint; id nos poffidere vide-
mur. Vnde etiam per eos vfucapio *?, vel longi temporis pof-

feího nobisaccedit ^9. — $. 4. Deiisautem feruis, in quibus.

tantum ^* vfümfructum habemus, itaplacuit: vtquidquid ex re
moftra, vel ex operibus ?? füisadquirant, id nobis adic—latgrzs:
quod vero extra eas caufas perfecuti ^* funt, id ad dominum
proprietatis pertineat. ltaque fiis feruus heres mf*güztus fit,
legatumue quid ei, aut dor.la'tum fuerit; non yfuf;*mftuamo ;
fed domino proprietatis adquiritur. Ídem placet et de eo, qui

a nobis bona fide poffidetur, fiue is liber fit, fiue alienus fer- |

uus, Quod enim plaeuit de vfufruCtuario, idem placet et de
bonafide ?? poffeffore. Itaque quod extraiftas duas caufas ad-
quiritur, idvel ad ipfüum pertinet, fi libereft, velad dominum,
fiferuus eft. Sed bonae fidei poffeffor cum vfuceperit feruum
(quia eo modo dominus fit) ex omnibus caufis per eum fibi ad-
quirere poteft. Fructuarius vero vfucapere non poteft: pri-
mum quia'non poffidet, fed habet ius vtendi fruendi: deinde
quia fcit feruum alienum effe. Non folum autem proprietas
per eos feruos, in quibus vfümfructum habemus, vel quos bo-
nafide poffidemus, aut per liberam perfonam, quae bona fide
nobis feruit, nobis adquiritur: fed etiam poffeffio. Loquimur
autem in vtriusque perfona fecundum diffinitionem *5 ,- quam
proxime expofuimus, id eft, fi quam poffeffionem ex re no-
Íftra, vel ex fuis operibus ?7 adepti fuerint. $. 5; Ex his i-
taque apparet, perliberoshomines, quos neque noftroiuri fubie-

€tos habemus, neque bona fide poffidemus: item per alienos |

feruos, in quibus neque vfumfruttum habemus, neque poffef-
fionem iuftam , nulla ex caufa nobis àdquiri poffe. . Ethoc eft,
quod dicitur, per extraneam perfonam nihil adquiri poffe: ex-
cepto eo, quod per liberam perfonam, veluti per procurato-
rem, placet non folum fcientibus, fed et ignorantibus nobis
adquiri poffeffionem ,. fecundum Diui Seueri Conttitutionem :
et per hanc pofleffionem etiam dominium, Ífi dominus fuit ?8,
qui tradidit: vel vfücapionem, aut longi temporis praefcripti-

oném, fi dominus non fit, . $.6. Hactenus tantifper admo--

nuiffe fufficit ^* , quemadmodum fingulae res nobis adquiran-

tur: nam legatorum ius, quo et ipío iure fingulae res nobis |
adquiruntur; item fideicommifforum , vbi fingulae res no-

bis relinquuntur, opportunius inferiore loco referemus. Vi-
deamus itaque nunc, quibus modis per vuiuerfitatern res ad-

in L. 10. $. 1. D. de A. R. D. et Theophilum. o TT 0. Hal. inferit haec verba

Jfiue ex donatione, vel ex legato. 19 Contius per eorum vfucapionem vel lougi
temporis po[feffionem., fauente Galo d. L. 10., quem fequitur Hotmanus, Oifelius
ad Gaium lib. 1. tzt. 1. $. z. pro poffeffio ex fuo MS. maault praefcviptio: fed
poffeffio eft in rubr. $. 2. et 7. . £. atque ita Cl. Schulting ad Gai. d. L or-
TO. 20 HaL accidit. 21 HaL tantunodo. 22 HaL operis. 25
Cuiac. lib. 1X. Obf. c. 37. in fin. aduerfus Forner. lib 11. Sel. c. 17. vrget in
MSS. legi adguiratur: fed vfücapio eft adie&hio dominii. Vide fupra Commentar.
noftrum ad Pr. L. de vfaucap. et longi temp. poffeff. n. 4. o'T T 0. 24 Hal.
confecuti. 25 Hal. bonae fidei. 26 Hal. diftiuclionem. 27 Hal operis.
28 Hal.fuerit. ^ 29Wal. fufficiat. 30 Hal. adquirautar. 31 Hal. fitis.

I Hal. fit. Iftam vero annotationem et allufionem Iuftinianus defumfit ex Jib.
II Seruii Sulpicii de Teffamentis, vt diferte docét Gellius lib. vt Cap. 12. A CO-
S T A. 2 Lkalegit Theophilus, et nomen a procin&o milite, id eft accin-
&o, et parato ad praelium deriuat. — Fabius quoque Picor apud Gell. J;5. x. c.
1 f. et Feftus claffem procimcdlam exercitum inftru&um interpretantur. Sed Cice-
ro /jb.11 de N. D. c. 3. teftamentum £m procinélu vocat, et Feftus Endo pro-
eimédin , iu procin&is factum teltamentum explicat, quod miles pugnaturus nun-

LIBATL IITL IXSE

quiruntur??. Sicuiergo heredes faCti fumus ?*, fiue cniusbo-
norum poffeffionem petierimus, vel fi quem adrogauerimus,
vel fi cuius bona libertatur^ conferuandarum caufía nobis addi-
Cta fuerint: eius res omnes ad nos tranfeunt. Ac prius de he-
reditatibus difpiciamus, quarum duplex condicio eft: nam vel
ex teftamento, velab inteftato ad nos pertinent. Et prius eft,

Qua in re neceffarium eft initium de ordinandis teftamentis ex-

ponere, ( -
DE TESTAMENTIS ORDINANDIS.

TESTAMENTVM ex eo appellatur, quod teftatio mentis
: gT . $. r. Sed vt nihil antiquitatis penitus ignore-
tur, fciendum eft, olim quidem duo genera teftamentorum in
v(ufuiffe: quorumalteroin paceetinotiovtebantur, quodcala-
tis comitiis appellabant, altero, cum in praelium exituri ef-
fent, quod /procinctum ? dicebatur. Acceffit deinde tertium
genus teftammentorum , quod dicebatur per aes et libram: fcili»
cet quod per emancipationem ? , id eft imaginariam quandam
venditionem agebatur, quinque teftibus et libripende, ciuibus
Romanis puberibus praefentibus, et eo, qui familiae emptor
dicebatur. Sed illa quidem priora duo genera teftamentorum
ex veteribus temporibus * in defuetudinem abierunt: quod ve-
ro per aes et libram fiebat, licet diutius permanfit , attamen
partim. * et hoc in vfu effe defiit. — $. 2. Sed praediéta qui-
dem nomina teftamentorum ad ius ciuile referebantur: poíftea
vero ex edicto Praetoris forma alia faciendorum teftamentorum
introducta eft. . Ture enim honorario nulla emancipatio * defi-
derabatur: fed feptem teftium figna fufficiebant, cum iure ci-
| uili figna teftium non erant * neceffaria. .. $. 3. Sed cum
paulatim tam ex vfu hominum, quam ex Conftitutionum emen-
dationibus coepit in vnam confonantiam ius ciuile et praetori-

ius ciuile quodammodo exigebat, feptem teftibus adhibitis, et
fubícriptione ? teftium, quod ex Conftitutionibus inuentum
eft, et ex edicto Praetoris fignacula teftamentis imponeren-
tur ^?, vthoc iustripertitum efle videatur, vt ** teftes quidem
et eorum praefentia vno contextu teftamenti celebrandi gratia,
a iure ciuili defcendant: fubfcriptiones autem teftatoris et te-
ftium, ex facrarum Conftitutionum obferuatione adhibeantur ;
t lignacula autem et teftium numerus, ex edicto Praetoris,
$- 4. Sed his omnibus a noftra Conftitutione,. propter tefta-
mentorum [inceritatem, vt nulla fraus adhibeatur, hoc addi-
tum eft: vt per manum *? teftatoris, vel teftium , nomen he-
redis exprimatur, et omnia fecundum illius Conftitutionis te-
norem procedant. $. 5. Poffunt autem omnes teftes et vno
anulo fignare teftamentum. . Quid enim fi feptem anuli vna
Ículptura fuerint, fecundum quod' Pomponio !? vifum eft?

cupat, praefentibus commilitonibus ; atque ita Gloffae Lat. Graecae. Procintfus
eft bellica expeditio. Hinc metaphora Ouidii b 1. ex Ponto ep. $. v. 10,
Haec in procin&iu carmina facfa leges. Vid. Reinef. ad Daum. epifi. $ 3. et feqq.
OTTO. 3 In vetuftis Contii et omnibus Charondae eft emaucipationem ; nec
.damno: quia Veteres promifcue samcipare, et emancipare pro vendere dixe-
runt. Vide Gronou. ad Senec. ep. 45. et Cellar. ad Plin. Z;b. x, ep. 3. OT TO.
Apud Hal. eft mauczpationem, quod et apad Ottonem legitur: fed in prima

Conftitutiones obfoleuerant. "Teftis eít Vlpianus in Regal. tit. 20. $. 2. Cicero
lib. Yx. de nat. deor. et lb. 1. de oratore, A. Gellius Eb. xxvii, C 1f. MARCILIV $.
5 Hal perman[erit. Viguere enim adhuc tempore Vlpiani, quod patet ex Re-
gul. tit. eod. — 'Yribunianus autem huiufce teftamenti veftigia deleuit in D. et C.
quia tunc obfolerum genus hoc, formulis teftamentorum füblatis a Conftantino
M. L. 10. C. de Teflam. L. 1. C. Tbeod. eod. MARCILIVS. 6 Ex duabus
| partibus, mancipatione et nuncupatióne, quibus hoc teftamentum conftabat, v-
na erat retenta, nuncupatio nempe, cum folemnibus quibusdam. A COST A.
7 Hal mancipatio. 8 Hal. effent. 9 Contius putat dcefle verba teffatoris
et. OTTO. ^ IO Hal. inferit zta. II Hal. inferit et. 12, Hal. manus,
13 Ita Theoph. veteres libri Contii, ac quidam Charondae, pro Papiniaae. 0 T T o;

| : Hal.

vt de his difpiciamus, quae ex teftamento nobis obueniunt. .

um iungi: conftitutum eft, vt vno eodemque tempore , quod

Sed

Cuiacii editione eft emawucipationem. 4 In veteri iam Republica et ante -

d

Yl
e

^

:[Ia'
jl
]e
1

ynà

i

I
TO
rimi
ant
t
u

tG
tino
duf
h
fif

(
il

. Sedet alieno quoque anulo licet fignare *^.
tem adhiberi poflunt ii, cum quibus teftamenti factio eft.

. que effe, poffunt in numero *? teftium adhiberi.
cum aliquis ex teftibus teftamenti quidem faciendi tempore li-

—

.S. 6. Teftes au-

Sed neque mulier, nequeimpubes, neque feruus, neque furio-
fus, neque mutus, neque furdus, nec cui *? bonis interdi-
Cum eít, neque ii, quos leges iubent improbos inteftabiles-
$. 7. Sed

ber exiftimabatur, poftea vero feruus apparuit: tam Diuus Ha-
drianus Catonio ** Vero, quam poftea Diui Seuerus et Antoni-
nus refcripferunt , fübuenire fe ex fua liberalitate teftamento,
vtíic habeatur, atque fi vt oportet ** faétum effet: cum eo
tempore, quo teftamentum fignaretur, omnium confenfu hic
teftis liberorum *? loco fuerit, neque quisquam effet , qui fta-
tus ei quaeftionem mouiflet ??.
ui in poteftate eius eft, item duo fratres qui in eiusdem pa-
tris poteftate funt, vtrique?* teftes in vno teftamento fieri pof-
fuünt: quia nihil nocet, ex vna domo plures teítes alieno nego-
tio adhiberi,; . &. 9. In teftibus autem non debet effe ^?, qui

n poteftate teftatoris eft. Sed et ?? fi filiusfamilias de caftrenfi |.

peculio poft miffionem ?^ faciat teftamentum : hec pater eius
reCte adhibetur tefti$, nec is, qui in poteftate eiusdem patris
eft: reprobatum eft enim in ea re domefticum teftimonium.

$. 1o. Sed neque heres fcriptus, neque is, qui in poteftate e- |

ius eft, neque pater eius, qui eum habet in poteftate, neque
fratres, qui in eiusdem patris poteftate funt , teftes adhiberi
poffunt: quia hoc totum negotium, quod agitur teftamenti or-
dinandi gratia, creditur hodie inter teftatorem et heredem agi.
Licetenim?5 totum ius tale conturbatum fuerat, etveteres qui-
dem ?5 familiae emptorem, et eos, qui per poteftatem ei coa-
dunati ?^* fuerant, ?? teftimoniis repellebant : heredi ?? , et
iis, qui per poteftatem ei coniuncti fuerant, concedebant te-
fümonia in teftamentis praeftare, licet ii, qui id permittebant,
hoc iure minime abuti eos debere fuadebant: tamen nos eam-
dem obferuationem corrigentes, et quod ab illis fuafum eft, in
legis neceffitatem transferentes, ad imitationem priftini fami-

liae emptoris 39 , merito nec heredi, qui imaginem vetuftiffi-.-

mi familiae emptoris obtinet, nec aliis perfonis, quae ei, vt
dictum eft, coniunctae füunt, licentiam concedimus, fibi quo-
dammodo teftimonia praeftare: ideoque nec eiusmodi veteres
31 Conftitutiones noftro Codici inferi permifimus. .^ $. II.
Legatariis autem et fideicommillariis, quia non iuris fuccefio-

I4 Hal. addit teflamentum. —15 Hal mequeis, cui.
[7 Sic Theoph. atque. Codd. omnes Contii et Cha-

Hal. Papiniano.
I6 Hal. im numerum.

tondae: non Catomi. Vid. rubr. lib. 1. C. b. t. vbi Hadrianus À. Catomio Vero

reícribit in hanc fententiam. o T T 0. Hal. Catomi, et omittit L"evo. 18 Hal.
babeatur fivrmum, ac fi vt oportebat. I9 Hal. HEber;. 20 Hal moueret.
21 Ita in L. 17. D. de,teflib. non vtique, vt vulgo. Pro vuo teflamento, Hlot-
man. alieno. o T T 0. Hal. vtique. 22 Nial. addit zs. 23 Apud Hal, de-
eft et. 2,4 Verba poft mi(fionem fruftra a Tribuniano adiecta cenfuit Hotmanus,
uod mihi non videtur propter L.20. $. z. D.».t. orro.
26 Re&ius in omn. Charondae veteres, qui. OTTO. 2/7 Hal coniundi.
28 Hal, inferit a teffamenutariis. 29 Hal. addit astem. 50 Licet primo
ftatimtempore, quo tefítamentum per aes et libram introductum eft, idem fuerit
familiae emptor et heres, tefte Theophilo: poftea tamen coepit beres feorfim
in tabulis fcribi, et confequenter coepit alius quoque effe familiae emptor, ali-
us heres et fucceffor: alia mancipatio familiae, id éft, imaginaria teftatoris
fubftantiae venditio, alia nuncupatio teftamenti , id eft heredis inftitutio, Vlpi-
anus tit. 20. Cum itaque negotium aperte ageretur cum familiae emtore, tacite

vero cum herede, ideo admiffum fuit a-veteribus Iuris conditoribus, pofle he-

redem teftem adhiberi, quo iure tamen teftatores minime abuti debere admone-
bant. Nunc füblatis his, quorum imaginarius vfus eft, vt loquitur Conftantinus
in L. 8. C. b. t. res omnis agitur dire&o cum herede, quem adeo affimilare fas
eft vetuftiffimo familiae emptori, qui vt heres inter teítes effe non potuit. A
COSTA, :/31 In omn, Char, veterem Conflitutionem. O'TTO, 32, Hal,
eis couiuutlis. ^ 33 Hal, denegamus, 34 Hal, addit ei;, 35 Florent,
in L, 24, D. b. t, exemplis confignare:: fed et alia ei addidit, alia detraxit
'[ribunianus, O TT O, 36 Hal, omittit in, 37 Re&e omifit fufficiuut ,
quod abeft etiam ab omnibus Charondae et Theophilo, o rro, Hal, habet,

1 Hal, addit eerum, — Eandem rationem habent L. 1. D. b. t. L. j. C

$..8. Pater, nec non is,

25 Hal autem..

»INSTITVTIONVM . LIB. II.

TL XWOAE 29
res funt, et aliis perfonis, gpäzïe eis coniunctae f;unt 32 :tefii.

monium non denegauimus *?*: imo in quadam noftra Conftitu-
tione, et hoc fpecialiter ** conceffimus: et multo macis iis
quiin eorum poteftate funt, vel qui eos habent in po?te&ate,
huiusmodi licentiam damus. $. 12. Nihil autem intere&,
teftamentum in tabulis, an in chartis, membranisue, vel in a-,-
lia materia fiat. — $. 13.. Sed et vnum teftamentum pluribus

. codicibus ??.conficere quis poteft, fecundum obtinentem ta-

men pb.feruatlonem omnibus factis: quod interdum etiam ne- .
ceffarium eft: veluti fi quis nauigaturus et fecum ferre, et do-
mi relinquere iudiciorum fuorum conteftationem velit, vel pro-
pter alias innumerabiles caufas, quae humanis neceflitatibus
imminent. Sed haec quidem de teftamentis, quae in ?9 fcri-
ptis conficiuntur??, Siquisautem fineffcriptis voluerit ordina-
re iure ciuili teftamentum, feptem teftibus adhibitis, et fua
voluntate coram eis nuncupata, fciat hoc perfeétiffimum tefta-
mentum iure ciuili, firmumque conftitutum.

| TPPS X
DE MILITARI TESTAMENTO.

YPRADICTA diligens obferuatio in ordinandis teftamentis,
militibus, propter nimiam imperitiam *, Conftitutionibus
Principalibus ?.remiffa eft. Nam quamuis ii neque legitimutü
numerum teftium adhibuerint, neque aliam teftameptorum fo-
lemnitatem obferuauerint: recte nihilominus teftantur, videli-
cet cum in expeditionibus oceupati funt: quod merito noftra
Conftitutio introduxit. Quoquo enim modo voluntas eius fu-
prema inueniatur, fiue fcripta, fiue fine fcriptura ?, valet te-
itamentum ex voluntate eius. lllis autem temporibus, per
quae citra expeditionum neceffitatem in aliis locis, vel fuis ae-
dibus * degunt: minime ad vindicandum tale priuilegium adiu-
uantur. Sed,teftari quidem, etíi filiifamiliarum funt ?, pró-
pter militiam conceduntur: iure tamen communi eadem obfer- -
uatione et in eorum teftamentis adhibenda, quam et ? in tefta-
mentis paganorum proxime expofuimus. $. 1. Plane de te-
ftamentis militum Diuus Traianus Statilio * Seuero ita refcri-
pfit. Id priuilegium, quod militantibus datum eft, vt quo-
quo modo facta ab iis teftamenta rata fint: fic intellegi debet,
vt vtique prius conftare debeat, teftamentum factumi effe,
quod et fine fcriptura * a non militantibus quoque fieri poteft.
| | Is

.eod. L. fin. pr. C. de iure delib, Adde occupationes militum, per quas iis inte-

grum non eít, confulere peritos iuris. Denique nec omittendus fauor militide
ct Reipublicae, Digni fane funt, qui iam vltimum vale pro Reipublicae defen-
fione dicunt, vt aliquo Priuilegio teftandi donentur, A CoSTA. 2 VoX
principalibus abeft ab omn. Charondae et Theophilo: faepius autem ICti hunc
in modum locuti funt, apud Briffon. de V. S. voc. principalib: O T T O.
Siue "10u [tripta omnes Charondae, o T TO. 4 Locus vexatus, "Theophilus
fedibus , a&Óéroic , fedetis, ftatiuis explicat; vt in L. 14. C. de ep. aud. eam-
que le&ionem veriorem putat Contius, Marcilius, Ruffardus, Charondas, ect
lIac. Gothofred. t. 2/ C. Tb. pag. 133. Cl. Noodt Ef. 1. Obf. c. 16. hbrarios con-
iicit $ non. geminaíle, cum fcriptum inuenirenr fuiSedibus, ÀÁt Culacius ad b. $. et
Con[ult. 49. nec nonTanus a Cofta j. $. retinentaedibus ; ficutlibri veteresin L. vit.
C. de reflit. mil.ex L. vlt. C. quib. men obiicit. long. temp. praefcr. quae cum L. pen.
C. b. t. coaffandae funt, habent aedibus, oixoig Pafilica, vt idem fit quod &
penuatibus propriis, L. vlt. C. de commeatu, — Fabrotus ad Theoph. idem effe,
ait, in fuis aedibus, etin fuis fedibus, vt in L. 1. C. Tb. de domefl. L. vit.

-.C. de pofll. reu, — Et fane fedes faepe pro domicilio ponuntur, L. 20o3. D. de

V. S. L. 274$. 1. C. deoff. praef. praet. Crebro etiam. voces aedes et. feder
confundi Broukhufius ad Tibull li. 1. ejeg. 11. v. 10. et Cl. Burmann. ad
Quintil lib. Iv. mfi. c. f. ofendere. o T 0. $ Hal fimt. 6 Apud
Hal. deeft et. 7 Alias Catilio: Catilius Seuerus fuit Marci proauus matere
nus, eiusque meminit Capitolin, in Marco, c. 1. Sed Theoph. &frwr[)uag et
D. L. 24. b. t. atque.ita Anton, Auguftin. de »om. propr. D. pag. 266. — Mihi
vulgata magis placet, quia Dio, in Hadriano, eundem KxríAioy vocat. o'T-
To, Hal Catilio. $ Florent, in L. 24. D. b, t. et a nou milit. hinc Fa-
brot. ad Theoph, edit. prim. et ibi, et hic reponit, vt a "on milit. fretus ine
terprete Gallicoi aimfi cem' «il 8 CeNX , qui ue font mie cbeva/iersz, OT T O, SI;L
- j A &Gdit

bos:

30 | INSTITVTIONVM LIB. TL CTIIT.- KIc X

Is * ergo miles, de cuius bonis apud te quaeritur, fi conuoca-
tis ad hoc hominibus, vt voluntatem fuam teftaretur, ita locu-
tus eft, vt declararet, quem vellet fibi heredem effe, et cui li-
bertatem tribuete *?: poteft videri fine fcripto hoc modo effe
teftatus, et voluntas eius rata habenda eft. Ceterum fi ( vt
plerumque fermonibus fieri folet) dixit alicui, Ego te heredem
facio, aut bona mea tibi relinquo, non oportet hoc pro tefta-
mento obferuari. Necvllorum magis intereft , quam ipforum,
quibus id priuilegium datum eft, eiusmodi exemplum non ad-
mitti.- Alioquin non difficulter poft mortem alicuius militis
teftes exifterent, qui affirmarent, fe audifle dicentem aliquem,

relinquere fe bona, cui vifüm fit, et per hoc vera iudicia fub-
$. 2. Quinimmo et mutus et furdus miles te- .

uerterentur.
Átamentum Ífacere poteft. $. 3. Sed hattenus hoc illis a
Principalibus Conftitutionibus conceditur, quatenus militant
et in caftris degant. Poft miffionem vero veterani, vel extra
caftra ** , fi faciant adhuc militantes teftamentum , communi
omnium ciuium Romanorum iure *? facere debent, £Et quod
in caftris fecerint teftamentum, non communi iure, fed quo-
modo *? voluerint, poft mitffionem intra annum tantum valebit.
Quid ergo 1i intra annum *^ decefferit, condicio autem heredi
adícripta poft annum extiterit? an quafi militis teftamentum

valeat? et placet valere quafi militis. — . $. 4. Sed et fi quis -

ante militiam non iure fecit teftamentum , et miles fattus, et
in expeditione degens refignauit illud, et quaedam adiecit, fi-
ue detraxit, vel alias manifefta eft militis voluntas hoc valere
volentis: dicendum eft, valere hoc teftamentum, quafi ex no-
uamilitis voluntate. ^ $. 5. Denique et fi in adrogationem
datus fuerit miles, vel filiusfamilias emancipatus eit: tefta-
mentum eius quafi ex noua militis voluntate valet, nec vide-
tur capitis deminutione irritum fieri. $. 6. Sciendum ta-
men eít, quod *? ad exemplum caftrenfis peculii, tam anterio-
res leges, quam Principales Conftitutiones quibusdam quafi
caftrenfia dederunt *^ peculia, et quorum *? quibusdam per-
aniffum erat ^? etiam in. poteftate degentibus teftari: quod **
noftra Conftitutiolatius extendens permifit ^? omnibusin his tan-
tummodo ?* peculiis teftari quidem, féd iure communi. Cu-
ius Conftitutionis tenore perfpeCto, licentia eft nihil eorum,
quae ad praefatum ius pertinent, ignorare.

: CUT XI ,
QVIBVS NON EST PERMISSVM FACERE TE-
| STAMENTVM,

NON tamen omnibus licet facere teftamentum. Statim enim
ii, qui alieno iuri fubiecti funt, teftamenti faciendi ius
non habent: adeo quidem, vt, quamuis parentes eis permife-
rint ^, nihilo magis iure teftari poffint: exceptis iis, quos an-
tea enumerauimus, et praecipue militibus, qui in poteftate
parentum funt, quibus de eo , quod in caftris adquifierunt,
permiífum ? eft ex Conftitutionibus Principum teftamentum fa-

addit e*, moxque omittit 4z02ue. . 9 Hal. Si, quod mox omittit. IO
Hal tribueret. II Vulgata addit alZ, quod merito Charondas repudiat,
quia de folis veteranis hic agitur. o TT o. Hal additali. . 12, Hal addit id.
Y5 Quomodo.reQius in omn. Charondae. o r T o. I4 Theophilus et Codd.
Charondae addunt quidem. o T To. — Hal. quis. I5 Hal. addit cum. 16
Hal. dederant. I7 Hal. borum. 18 Hal. faerat. I9 Apud Hial. de-
eít 2uod, et poft »oflra addit i4. 20 Hal permiferit. 21 Hal. buius-
7kodi pro bis tantummodo. :

I Quia quod a lege nominatim certis perfonis defertur, id ab iisdem aliis
concedi non poteft, At patrifamilias tantum notiffima lex XII Tab. permittit
fa&ionem teftamenti; ergo filiofamilias non poteft pater fa&ionem teítamenti
concedere, — Aliud effe apparet in mortis caufa donatione, quae non proficiíci-
tur a lege vlla, neque certis tantum perfonis permiffa eft, A COSTA, 2
"lheoph, omifit verba perm. eff ex coufl. Princ. oTTo 3 Hal. inferit a.

« Hal. quidem. 5 Hal. reliquerumt. 6 Theoph. omifit wre ciuili, quod
€t Fabroto difplicet. o r T o. 7 Hal computentur. 8 Hal omittit fi.
9 Hal. addit peculium. 10 Hal teflamentum redle facium, 11 Elegantiffima

cere, Quod quidem ius initio tantum militantibus datum eft,

tam ex auctoritate Diui Augufti, quam Neruae, nec non opti- .

mi Imperatoris Traiani: poftea vero fubfcriptione Diui Hadria-
ni, etiam dimiffis ? militia, id eft veteranis , conceffum eft.
Itaque fi quod ^ fecerint de caftrenfi peculio teftamentum,
pertinebit hoc ad eum , quem heredem relinquerint 5. Si ve-
ro inteftati decefferint, nullis liberis vel fratribus fuperftitibus,
ad parentes eorum iure communi pertinebit. Ex hoc intelle-

gere poffumus , quod in caftris adquifierit miles, qui in pote-

ftate patris eft, neque ipfum patrem adimere poffe, neque pa-
tris creditores id vendere vel aliter inquietare, neque patre
mortuo cum fratribus commune effe: fed fcilicet proprium eius
effe, qui id incaftrisadquifierit : quamquamiure ciuili * omni-
um, qui in poteftate parentum funt, peculia perinde in bonis
parentum computantur *, ac fi * fernorum peculia in bonis do-
minorum numerantur: exceptis videlicet iis,' quae ex facris
Conftitutionibus, et praecipue noftris, propter diuerfas caufas
non adquiruntur. Praeter hos igitur, qui caftrenfe ? vel quati

caftrenfe habent, fi quis alius filiusfamilias teftamentum fece--

rit, inutile eft, licet fuae poteftatis factus decefferit. $. 1.
Praeterea teftamentum facere non poffunt impuberes: quia
nullum eorum animi iudicium eft. Item furiofi: quia mente
carent.. Nec ad rem pertinet, fi impubes, poftea pubes: aut
furiofus, poftea compos mentis factus fuerit, et decefferit.
Furiofi autem fi per id tempus fecerint teftamentum, quo furor
eorum intermiflus eft, iure teftati effe videntur, certe eo,
quod ante furorem fecerint, teftamento valente. Nam neque
teftamenta recte facta ^?, nequevllum aliud negotium recte ge-
Ítum, poftea furor interueniens perimit. $. 2. Item pro-
digus, cui bonorum fuorum adminiftratio interdiCta eft **, te2
ftamentum facere non poteft: fed id, quod ante fecerit, quam
interdictio füorum bonorum eifiat, ratum eft, $. 3. Item
furdus et mutus *? non femper teftamentum facere pofíunt.
Vtique autem de eo fürdo loquimur, qui omnino non exaudit,
non qui tarde exaudit. Nam et mutusis intellegitur, qui lo-
qui ** nihil poteft, non qui tarde loquitur. Saepe autem **
etiam literati et eruditi homines variis caufis *? etaudiendi etlo-
quendi facultatem amittunt. Vnde noftra Conftitutio etiam his
fubuenit, vt certis cafibus et modis fecundum normam eius
poffünt teftari, aliaque facere, quae eis permiffa funt. Sed fi
quis poft teftamentum fattum, aduerfa valetudine, aut quoli-
bet alio cafu mutus aut fürdus effe coeperit: ratum nihilomi-

nus eius permanet *? teftamentum. — $. 4. Caecus autem non ..

poteit facere teftamentum, nifi per obferuationem, quam lex
Diui Iuftini patris mei ** introduxit. ^ $. 5. Eius, quiapud
hoftes eft, teftamentum, quod ibi fecit, non valet, quamuis
redierit: fed quod, dum in ciuitate fuerat, fecit: Ífiue redie-
rit, valet iure poftliminii: fiue illic decefíerit, valet ex lege
Cornelia, : : |

TIT. XIII,

autem eftratio Iani a Cofta, cur olim per aes et libram teftari nequierit prodigus,
quod commercio ei ifta formula nominatim interdictum erat, adeoque etillo, quod
in teftamentt fa&one fit mapcipatione. Sed quod nec fublata mancipatione tefta-
ri poffit, videtur effe ratio, quod in hac furiofis magis quam minoribus affimi .
letur L..:. D. de curat. furiofo. | X2 Surdus aut mutus non potuit olim tefta-
ri per aes et libram, quod hic verba nuncupationis loqui non poffet, ille vero
hon poflfet audire verba folemnia familiae emtoris Vlp. tit. 20. $. 13.. Nec po-
tuit mutus aut furdus teftari iure Praetorio vel mixto, quia ille accire non poteít

teftes, hic vero non audire potelft teftes teftimonium fibi perhibentes. Paul. lib. .

U. tit. 4, 'Tentauit tamen luuentius Celfus furdum poffe teftari ex ratione L. 1 0.
C. qui teflast. fac. poff. — Mutum, fi literas fcribat, admittebant nonnulli ICtiz
fatius tamen erat tollendae omnis diflicultatis cauía a principe impetrare remiffi-
onem folemnium, quae generaliter omnibus militibus remittuntur fine expreífa
venia, $. z. J. de milit. teflam. Tandem omnia Iuftinianus in. Conftitutione hic
allegata, Legenempe 10. C. guiteflar:, facere po[f. ordinauit, A CO S T A. 13
Hal. eloqui, 14 Hal enin, 15 Hl cafibus. IG lal sanet,
17 Hal woffri, Ms

Q — —— u 004 — c—— — CM2 — PEVASVYINE

— uÀ 0

——v —— b Bd B- . 0

.
Yis,
|e.
Xt«
; P'a.
Ditre
eluj
li«
QU
d«
ii
"W
qui
fett«
n
Quia
ente
üut
erif,
)rot
60,
]ue
8«

INSTITVTIONVM LIB.IIL TIT. XIII. T.

TIT. ATIL
DE EXHEREDATIONE LIBERORVM "..

oN tamen vt omnimodo ? valeat teftamentum, . fufficit
haec obferuatio, quam fupra expofuimus: fed qui filium
in poteftate habet, curare debet, vt eum heredem inftituat,
vel exheredem eum nominatim faciat. Alioquin fi eum filen-
tio praeterierit, inutiliter teftabitur: adeo quidem vt et fi ? vi-
uo patre filius mortuus fit, nemo heres ex eo teftamento exi-
ftere poffit, quia fcilicet ab initio non conftiterit teftamentum,

' Sed non ita de filiabus, vel aliis per virilem fexum defcenden-

tibus liberis vtriusque fexus * antiquitati ? fuerat obferuatum :
fed fi non fuerant fcripti heredes fcriptaeue, vel exheredati ex-
heredataeue, teftamentum quidem non infirmabatur, 1us au-
tem ? adcrefcendi eis ad certam portionem praeftabatur. Sed

nec nominatim eas perfonas exheredare parentibus neceffe erat, '

fed licebat inter ceteros hoc facere. Nominatim autem quis
exheredari videtur, fiue ita exheredetur, Titius filius meus

