agi poffit, depofito officio, et ^" alio fumpto. $. 7. Idem ?8
erit quaerendum, et ?? fi proponas aliquem defiffe effe tuto-

rem, et rurfum coepiffe: vtputa vsque ad tempus, vel ad con-

dicionem erat datus, deinde iterum, vel füperueniente con-
dicione teftamentaria, vel etiam a Praetore poftea datus eft 3?,
an fufpectus poftular* poffit? Et quia duae tutelae funt, fi eft,
qui eum tutelae iudicio conueniat, aequiffimum erit dicere,

, ceffare crimen füfpecti. $. 8. Si autem ipfe tutor eft folus,

numquid, quia tutelae ceffat, remouendus fit ab hac. admini-
ftratione, quafi in hac ?* fufpectus ex eo, quod in aliam ma-
le ?* verfatus fit? Ergo et in eo, qui curator folus poft fini-
tam tutelam confirmatus eft, idem dici poteft. $. 9. Quod fi
quis ita tutor datusfit, QvoAD 1N lTALIA ERIT, Tv-
TOR.ESTO: Vel QVOAD TRANS MARE NON IERIT??:

. an poffit fufpeCtus poftulari ex eo äefcq, quem adminiftrauit
antequam trans mare abeffet ?^ ? F

| t magis eft, vt poftular
poffit: quafi vna tutela fit, habens interualla. $. ro. Si quis
afuturus Reipublicae caufa defiderauit ?** inlocum fuum con-
fitui alium tutorem, an reuerfüs ex ante gefto fufpeCtus po«
ftulari poffit? Et quia poteft ex priore geftu vtili atlt)ione COn-
ueniri, ceffabit ?^ poftulatio, $. rr. Si curator ventri bonis--
que ?* datus fraudulenter verfatus fit, deinde tutor datus, an
poftulari füfpectus propter fraudes in cura admiffas poffit, du-
bitari poteft? Et fi quidem habet contutores, non poterit po«
ftulari, quia conueniri poteft: fi non habet, amoueri poteft 39,,
$. 12. 51 tutor inimicus pupillo parentibusue eius fit, et ge«
neraliter, fi qua iufta caufa Praetorem mouerit, cur non de-
beatin ea tutela verfari, reicere eum debebit. $. r3. Seue-
rus et Antoninus refcripferunt Epicurio, tutores, qui res ve--
| : pE titag'
GEB. 17 Vulg. produdhae. BR. — 18 Hal. fuflimere. GEB. — 19 Hal. vrbi,

vtetin lege fegu. GER. — 20 Hal. inféritet. GEB. — 21 Vulg. adminiftra-
tionem gerat. BR. 22, Vulg. inferit: twtores. BR. 23 Hal. inferit 4uod,

] et paulo pof habet:. egérit, et mox: interceperit, vt et paulo ante fit, loco eff.
GEB. 24 Áp. Hal. admifit, abeft. GEB. — 25 Ap. Hal. crimine, abel, GEB. -

26 Vulg. centutovibus, B R. 27 Hal. vel, loco: et. GEz. — 28 Hal. Item.
GEB.... 29 Ap. Hal. et, abeft. GEz.

Ap. Hal. iu bac, abfunt. G E. 32, Putamus reponendum: alia male. — Wlud!

vocabulum ab hoc m traxit. . Et ita emendate habent omnes codices Ícripti et
editi. BR, Neutiqnam Hal. qui Florentinam, licet ducta tantum lineola fuper
a.finalem im alia, refert.. Quod ad MSS. attinet, Florentinam feruare videntur
Vat. Barb. Qtob, — Habet omuiino Pal. L. iz alia, et Pal. V. vt feiun&tis vocibug
33 Hal.in margine: alias, erit.
GER. 34 Hal. abiffet, et in. margine: alias, abeffet. GEB. 35 Hal. de-
fderauetit, —— 26 Yeun cefaVit, GER, — 37 Hal Ponüue, — 38 Hal. po-
: ? | terit.

.—— * e ' la 3 D E. ——

? -

30 Ap. Hal. efj, abeft. GEz. — 3r.

—

4 —— -- TJ—— —

. dat. GEB.

DIGESTORVM LIB. XXVI. TIT. X

— titas fine decreto diftraxerunt, nihil quidem egiffe: verum, fi

per fraudem id fecerunt, remoueri eos oportere. $. r4. Tu-
tor, qui ad alimenta pupiilo praeftanda copiam fui non faciat ??,
fufpeCtus eft, poteritque remoueri. $. r5. Sed fi non lati-
tet ^?, fed praefens nihil poffe decerni contendit **, quafi in-
opibus ^?, fi datis pupillo aduocatis in mendacio reuinca-

tur ^?, ad PraefeCtum vrbis *^ remittendus eft: neque enim "

intereft, id agere quemquam, vt corrupta fide inquifitionis tu-
tor conítituatur, an bona fide conftitutum, velut praedonem
bonis alienis incumbere: hic ergo non quafi fufpectus remo-
uebitur, fed remittetur puniendus ea poena, qua folent adfi-
ci, qui tutelam corruptis minifteriis Praetoris redemerunt.
$. 16. Qui pecuniam ad praediorum emptionem conferre, ne-

'que pecuniam ^* deponere peruicaciter perftant, quoad em-

ptionis occafio inueniatur, vinculis publicis iubentur contine-
ri, et infuper pro fufpectis habentur: fed fciendum eft, non
omnes hac feueritate debere traCtari, fed vtique humiliores:

ceterum eos,.qui fünt in aliqua dignitate pofiti, non opinor

vinculis publicis contineri oportere. $. 17. Is tutor, qui in-
confideranter *9 pupillum vel dolo abítinuit hereditate, poteft
fufpeCtus poftulari. $. 18. Qui ob ** fegnitiam **, vel ru-
füicitatem , inertiam, fimplicitatem *?,'vel ineptiam remotus
fit ??, in hac caufa eít, vt integra exiftimatione tutela vel cu-
ra abeat. Sed et fi quis ?* ob fraudem non remouebit ?? ali-
quem, fed 55 ei adiunxerit, non erit famofus: quia non eft
abire tutela iuffus. s

| dibus.||]/ HAx
g NIM caufae ?* faciunt, vt integra exiftimation f:]ul(ela vel
cüra quis abeat.. $. r. Decreto igitur debebit caufa remo-
nendi fignificari, vt appareat de exiftimatione. $. 2. Quid er-
go, fi non fignificauerit caufam rémotionis decreto'fuo ?. Pa-
pinianus ait, debuiffe ?? dici, hunc integrae effe famae: et eft
verutmi, $. 3. Si Praetor fententia fua non remouerit ?? tu-

IV. Inxw/||libro T. deomnibus-tribunslibu

tela, fed gerere prohibuit, dicendum eft, magis effe, vt et hic |

definat tutor effe. $. 4. Qui nihil gefferunt, non poffunt fu-
fpe&i poftulari: verum ob ignauiam, vel neglegentiam vel
dolum, fi dolo fecerunt, poffunt remoueri. - |

M IDEM/Hlibï'o-a—iiïptt-äaæiammïl(/ SvspPECTVS
fieri is quoque qui fatis dederit, vel ?* nunc offerat, poteft :
expedit enim pupillo, rem füam faluam fore, quam tabulas
rem faluam fore 59 cautionis hàbere: nec ferendus eft con-
tutor, qui ideo collegam fuum fufpectum non fecit, quoniam
cautum erat pupillo. . RE BEU su X5 M

Uxadb WL CL 11 S'TrRATVS // || libro IV.-de-Cognitioni-
-«»bus. | l// QviA

fatisdatio propofitum tutoris maleudl

terit. GEB. 39 Hal. faciet. —— 40 Vulg.latitat. BR; — 41 Hal conten-
42 Hal et Vulg. imopi. BR. —— 43 Taur. in Adnotat. rewinca-
tuy.. fic veclius. in. Pan. veuindicatur. . Y&o modo dudum Háal. Vulg. res iudica-

- *ur. — Vat. ve vindicatur. — Pal. L, ves vindicatur. Yl. res reuocatur, ct inter ver-

fus 4 al. iudicatur. V.. iudicatur. YV. Batb. et Otob. ves iudicatur, vt in, Vulg.
Pal. V. reprendatur. BR. 44 Hal et Vulg. vrbi Bk. — 45 Hal Tntores,
qui vepertorium non fecerunt : vel pecuniam, neque ad praediorum comparationem
eonferre, neque deponere etc.
ferit; amimi. BR. 48 Hal.e: Vulg. feguitiem. BR. — 49 Hal. vel ihertiam,
vel. fimplicitatem. 50 Hal fuit GEB. . 51 Ap. Hal. quis, abeft. GEE.
52 Hal. remouerit. GEB. —— 53 Hal, infetit: alium. GEB. —— 54 Hal Qwo-
miam bae cauffae. GEB. 55 Hal. debere. GE.; 56 Vulg inferit a BR.

57 kal. inferit: etiam. GEB. 58 Ap. Hal. et Vulg. rem falnat fore, abfunt.-

ERR. . 59 Hal papillari. G EB.

60 Vulg. inferit; twtores. BR. . 61 Ap.
kial. ex, abcít, GE z.

62 Hal.»infcrit et«. GEBR 62 GOthOfl'a ín nota:

46 Hal iuconfiderate, GEB. — 47 Vulg. in- |

]
/
4

463

non mutat, fed diutius graffandi in re familiari 59 faculta-
tem praeftat. |

VII. VnPr1iANVS ä] libro T.-de omnibus-tribunalibus.||/

ImPvBERIBVS quidem non permittitur ?? fufpectos face-
re: adulefcentibus plane volentibus füfpettos facere curatores

fuos permittitur, dummodo ex ?* confilio neceffariorumr id-

faciant, $. r. Si fraus non fit admiffa, fed lata neglegentia,
quia ifta prope fraudem accedit, remoueri 9? hunc quafi fü-
fpeCtum oportet. $. 2. Praeterea accefferunt quaedam fpe-
cies ex Epiftula Imperatoris noftri, et Diui Seueri ad Atriun-
culonium 9?: nam aduerfüs eos, qui ne alimenta decernan-
tur fui copiam perfeuerant non facere, vt fuis rebus careant,
praecipitur: reique feruandae caufa pupillus in poffeffionem
mittatur 9^ eius, qui fufpeCtus fententia fua factus eft, quae-
que mora deteriora futura fünt 9?, curatore dato diftrahi iu-
bentur. $.3. Item fi quis tutor datus non compareat, folet
Ediétis euocari, nouiffimeque, fi copiam fui non fecerit, vt
fufpe&tus remoueri, ob hoc ipfum quod copiam fui non fecit.

eft,

/VIII. Ipzw /| libro-LXI.—ad-Ediéte

cTVM tutorem eum putamus 55, qui m

oribus talis eft, vt

fufpectus fit: enimuero tutor, ^" quamuis iPauper eft, fidelis
AL

tamen et diligens, remouendus non eft qua

IX. MopEsTINVS /,(ihbw—ämgwlan de Eüre

Sr: TvTOR aliquo vinculo neceíffitudinis vel adfinitati

fufpectus.

"1

o

S

rit 55, et quis eorum a 9? tutela remouendus videatur, opti-
mum faCtum *? eft, cüratorem ei potius adiungi, quam eun-
dem cum ** notata fide et exiftimatione remoueri.
! QOMOQ : '
— X. PAPINIANV Mlhbm XIL. Quaeftionum. || / D -
CRETO Praetoris vt fufpeCtus remotus, periculum futuri
temporis non timet: iniquum enim videtur, remoueri qui-

| dem a ** tutela vel cura, in futurum autem non effe fecu-

foluitur. -

iiL proponi, Cur praefcribere curator poffit in cognitione fu-
fpe&ti, quo minus religio Praetoris a pupillari feruo detegente
fraudes inftruatur *?, —— J

LIBER

Atrio Cloniui. Yta nempe "aur. la margine, et ita corre&or Flor. vocem
diuifit, et re&e. Vide Gruteri Znftript; p. 365« t 7. et pag: 1091.0. j»— Vulg.
Atrium colomum. — klal, Atrimm Colomwm. Et ita ex o&to MSS. Pal. III. etBarb.
Sed Pal, IL. et IV.. Zrrium . Colonwm, — Vat. et Otob, Ztrium Golonium. Re-
liqua duo habent monftra. &z. — Monftra illa funt in Pal. L. Atrium . Coleminut
in Pal, V. Attrium Coloniwm. Bynkersh. facit cum Pal V. et IV. GE 2 64
Hal. qittitur. GEB. 65 Hal. fint; GEB. 66 Hal Sufpecum etiam tz-
torem effe putamus. 67 Vulg. inferit; fi quis. BR. — 68 Hal. gerat. 69
Ap. Hal. « abeft.. — 40 Gothofr. in nota: optivium fachum ejf. ita locutus. Ci-

- cero, Saluft. Plautus. Cuiac, XZI. Obf. 32, Hal. tamen et aliit optimmm facti.

B R. 71 Ap. Hal.cum, abeft. GE g. — 72 Hal. remoueri quem tatela. G E R.
23 Hal. coepta. GE. 74 Hal. IVLIANV'S lib. V. ad Minstimm.. Sed
et Flos. olim fuit: I/LIAWNVS. RR, 5 Perperam huic legi fubiicieb&tur
in Vulgatis $. vit. £. 15, infra tit. prox. vefte Contio. BT«

Dd dd 3 EAC dka

Quod et perraro et diligenti habita inquifitione faciendum .
|/ SvsPxE-

s.

pillo coniunétus fit, vel fi patronus pupilli liberti tutelam äe— |

Ipg) forum.||/ Pos' finitanx
tutelam, cognitio fufpe&ti tutoris, quamuis pridem recepta **,

ibro Refponfo 4—, Nr-

7Wï

m I MopESsTINVS Uïkbro -H - Excufationue

rÉNNIoS Modes?: ;/oyg, Tyva-
TÍo Aéfrpg. ïvyypoc'-
xl/ocg rruyypoc,moc, &c ul

d"oyez, A 0910 1 T T 0Y, ovreg T-

exirqciv äm-*'povm:, m»; æzovpoc-
Toplxc wvotxooa, TOUTO goi TÉ-
ToUx.
s. . Houyaovcoq dà, wg y
ofóc TS G), TOV wefu frovfrwy 0i-
3ow'mc/hxz/ aææw æ&nyouyeuog,
TU uovmw Tj vuy ÉAANvwy æw-
2/77, &i xoj. ozd^aa ä*uo*(þsooc—m euoq
owm ; Vouic óueva ? p0c TX6 TOI-
aUrxc geTuDoAXc.
$. 2. Ilooc3yow äï, T TY
lsyo,zäz/wu d"my;;o'et ocum 'ræ
'rw./ VOU py;wræ, [7517 mq
TOUTOU d"en?emv, iyo 'rm/ T& TUV
Aem'ewv, noq 'rm/ TU owocww-
&éuy Xpï;mu bX 0VTEC6, 70 o)to-
Aknpov Tolg Osou£Voi, xo] TV
a QéAeixy wægagcw(usfm.&

D 2 Aem'aou TOÍyUV TQ- .

Toy, Tfuocg ov dci xe:po*roz/ezcücq

$. 4. AwsAevS'spmoze, op-
æowozg äuyemt ov d"wo*oua'w OL
&pxovT&G svm*povroug 3 mvpoc-
TOpX6, WA?;/ et m; wæurs?&vyg
cmropía. noc*roc TOV TÜTOYV QT ekeu-

JÉpsy Ésiy' r g. 803&917:0:; yoo
aweksväägov uovoug déiv dí-

60090:4 voUc &x. TOU RUTOD TOTOU
OyrXG, JeloU Mægmov osox'mu/,'

Ashévet Euv di 30377, 0 Jeira-
TOG Zs/ä:;pog TÜV. ææyyhmcw

pouoouvcez/og, uweuäwou ocm'o./
eivd T2 ä-;rwpmz'n,' iXv wj &u-

wyo&soy.cwg Jmouo)toyæyow;roq E
eyréypaNvev.
$. 5. Oux eäsgw muyæra-
peUeiv: pygszox uvysyc., Go W
auyMr*rog Aéyei* »eiporovudeic
d& 0 Tol0UTOG CUTOÀUJGETOJ.

IT. InE w /libro..IL.-
amrpom]g WO. s
uoupoc-rogwcg aoj oi epäo;muwm-;
TY wswlnpw,coreg. UepBgDan-.

A,be'ENTAI

vut óà 0& ? cT& s/j'öomyuoum

Ery, &V &nezuw Ti xpovw, DA

2 H a Porta. ad oram pof'ceuorxs edltxoms

anhos: compleuerunt. -

DIGESTORVM- LIB. XXVII
VICESIMVSSEPTIMVS

464
LIBER
D5 EXCVSATIONIBVSrdæMmh
». » Latorum et. : -

B ERENNIV sïModefh-

nus, Ignatio Dextro ?
- 7 9. Confcribens librum,
vt mihi Vldetur, vtiliffimum,
quem. excufationem 5 tutelae

.€t curatoriae vocaui, hunc ti-

bi mifi. —
$. r.. Faciam autem, quoad
pofüibile erit, de his doCtrinam
manifeftam, enarrans legalia
Graecorum . voce, et fi cogno-
uero, inepta ea ad transferen-
dum effe. ——

$..2. Apponam. dicendo-
rum narrationi etiam. 1pfa2 le-
gcum verba, fi neceífe erit,. vt

dicendorum fimul,. et legen-

dorum vfum habentes inte-

.gritatem indigentibus, .et vti-

htatem praebeamus. : z

| S 3 D1cendum 10*1tur prl-
mum.eft, quos. cream non

oporteat

N d slebertmls pupllhs

folos oportere dari, qui ex eo-

dem loco ünt, Qratw Diui ;
Si auteém dabi- |

Marcæ iubet. -

tum ? effe tutelae, . nifi iufte

Uratlones reddlderxt refcrlpht.

$. 5 Non poteft curator
effe fponfae fponfus, vt Sena-
tus dicit:
lis, abfoluetur 9.
»ufation |
dEXc6vsANTVR.a2. tutela
et €uratoria :qüi . feptuagmta

.Excet-
fiffe 'autem " oportet: feptua-

f.gmta annos tempore illo, quo

In P. Flor. Iazc tztulus fcrz-

ptus efj: DE EXCEPTIONIBV'S. Quid fibi haec velint, nefcio.: In, Pand.
Flor. profe&o, quorum.mihi fa&a eft copia, literis. folito gxandlouþus, minio-

que pro more fcriptis inueni:^DE EXCVSATIONIBVS. BR.
; Eft. enim .et.hic«locus inter dubia in- Íche-

Nofter: de hoc loco. dubitaffe.

dula a me reperta: et. Saluinius in ea. ad marginem refpondit ;
2, Forte: xowigóueyg, BR.

tzombus, BR.

Vaidetur tamen

P. F.;de excufa-
Herua». et alu' wmre)ws- BR.
Ó

E

creatus autem ta- |

| Hal, mfm. GEB. .

xeipo'roz/afroq, j év T$ nAaypa:
| z/o,uloc mooo-spxs'roq Tig, * ÉV Q

?| i o&0ic, 7) ]2 iaf 7rpowpoc-
G)ezmx wew)t.ypw'roq, 0UX ÉvTOG
TUV *p0vuy TC TX poTiiaeoc.
$. r. H 02 qnín deiuvo-

*

TOj 77 &x mxidoypapigy. *9, 3

é£ & a*repwu om'od"aäew/ z/o(m,uwu.-

S 2; A«Onyo'w evrn*povmg,
oj XoUpxToplauc MOj wokuwm-
0Íx.
$..5.. Nom,cwvg 3:: wætäæg
eivoj. déi TXVTAXG, MV m; äo*w
éy. é£ovcíx.

g. 4-. Ad L ezuæ/ ET TOUG-

wouäoar, o'rz-: 0i wæräpag dídoyrotJ
em*rpowo; ol yop 7plv 'rs/ïsu'ray-
GXVyTEC OU. O'U./ocptäuowroq OUTS

"rAv B ]ovoiy o; ;,æ'ro: TOU-
TO WTO ?ræuo./reg. xoj vxUTX (u-

9. Oixrei TOU 9&01&100 iXe-
Bijgov.
$. 5. "Te)ro óà Ooxéi iv
eipo3ou msgï T0U r Quj nore

doJévroc. 87rn'poa'ov' T RP
V. ucq éml mxwog eräpov. iab

S 6 Q* dà dy 7;7 W;*pï wu, |
etxoq éy wo).)to;g ;.cspemz/ TOD VO-

ángenuos tuto;*ös, vel..eurato- | ^" FUyupiveray, qolz sfüy igeys,

res Praefides. non dabunt nifi
omnimodo libertinorum . pe- |
nuria fecundum. locum illum

fit: libertinis enim libertinos | éloyro, d"zacrocäa -rou Sewmfrou-

| wy;,cs/o:g, 0LC ows &y^ 'rn "TT
povo-n (777'770'61, 0vT& &V TX À0I-:

TX wo).t'rmcu(; ).ea*rovpfyzæu;

»-,o*uwczäoe'roq T 7ro"rpl xXotj. T'oUT O

2e/fo pou.: :

ó& ro*ra, OTOTAXV TOU wærpog XU-
rwu dmpdoovyroc, Ov azætyou

TOTOV . wkx;pwo'ovaw TQ: mwww."

O"o*oz 6 ow i ayyoyoz é£ &voc
Ui0U, XVTl ÉvOg TÉMVOU ocpzä'"ow/-
TOj. TMUTOC óe uj Ex duxr-

| £ewy, tj wsp; TUV TÉAVWwV Qix-

lsyewo&;, Éely GUVxYyoyeiv* 0u-

6«6;.&01-! 'yæp gz-,e;tz/ pocchw; A BU
Qéiv s. r : qp) Viv d"mAsyefroq-
ditrxZac, dUAAO wept TÉMJWwYV* o 0 *
mrpodaryogío: xÜT uoj Emi ToUc
"u vinvss BEBOtES. XLOROIERES .. u

&Woz/oug 5:-:1'612157'0(;

Q q Oþ! ttayau 35 viol ææs-:

| G1 Sirirgomrye: d"zä*oocaw, xo] u-

tur, Diuus Seuerus 1mpube—- ;')'067'530559* x ia syyovoz a

rum curam habenb, obhga- | drd$: æaf)äyæ;y rsxfïäwsg*, 2Xie-

|vés T& Xj 377Aexoq BorjJoociy

creantur, aut quo hereditatem
adiit quis, aut quo condicio,
quae teftamerito inferipta eft,
completa eft: /non intra *3
tempora excufationis.

$. I. Aetas autem proba-
tur aut ex natiuitatis fcriptu-
ra, aut aliis demon&ratlombus

legitimis.

$.:2. Remittit a tutela Vel

curatoria et hberorum multl-

^tudo.

8.:8: Legmmos autem li-
beros effe oportet omnes, etfi

mon fint in poteftate.

$.. 4-. Oportet autem libe-
ros viuos efíe quando tutores

patres dantur: qui enim an-

tea deceflerunt, his non con-
numerantur: |neque rurfus
nocent, qui poftea moriuntur:z
Et hoc 7* ita inquit conftltu-
tio Diui Seueri;
( $. 5. Hoc autem V1detur
quidem dictam effe.de tutore

dato fecundumi teftamentum :

conuenit autem hoc :5; et 1n
omni alio. : j
$. 6. Qui autem'in ventz:e

eft, etfi in multis partlbus le-.
gum comparatur iam natis, ta- -
men neque in praefenti quae-
. ftione, neque in reliquis ciui-
libus muneribus prodeft patris
" et hoc dictum' eftin conftitu-
Ltlone Dlül Seueri.

S 7 Non folüra autem fi-
lu reiniffionem tutelae triz

" buunt, et filiae; fed etiam nez
potes ex. filiis maf'duhs nati,

maículi et'feminae; '"Auxi:
liantur autem tum ** quan-

-do:patre eoxïum movtuo illius '

locum- füpplent'auo. Quotz
cumque autem nepotes fue-
rint ex vno filio, pro vno fi-
lio numerantur. Haecautem
ex confütutionibus, quae de
liberis loquuntur, poffünt col-
ligi: nusquam enim facile eft

imuenire, vbi de.filiis: loqua-
^tur conftitutio, fed de liberiss

appellitio autemi háec et ,ad

ARU rA bt gs.

!

4 Imtxo erat Flor. ämmazayl,o-ems in. 1nd1catmo, quod mams erat ex more ICto-

rum. B R.

loco mfc;mptloms iigla S. omilfa. GE B.
- $. Hal. abfolmtur GEB.
Bo Heruag hic inferit: £vrgs, manitefto gloffema-

inferit s eau.
Bafil. wutätaygucþwïv B R.

te. B R. , Quod tamen iecutus eft: interpres, G E B.
14 Hal. baec. G & 3. ;

.5 . Ap. FHial. qui Graeca non habet, haec priora quatuor verba funt

6 Hal. eacu]atzonum .7 Hal.
.9 Heruag. aliique: xg3. BR/ — 10

IZ Heruag. £é9v. BR. ..13
16 Hal
$unc.

15; A p. Hal. boc, abeit. G & B. .

L. WE w j fs t " p ais

s - assl

$. 8. To» à& xpiyaóv TOv
vínywy TOV Wpicuévoy TaIg Oix-
cLssiy eivoy Óei &xxew TóTE,
r xeeipotovéiray, oUxi wXv -
vX TÓ *eiporovqd o yevipd3,
T0 ToU TÀ lx Tj EpÉcewC
"rxpxoréc9ej* ol yxp. uero ToUTO
geysyguévo. Ov jDoXfo)0ciw , «6
duiruiio Qw«oiw Xefoov uj
A'vrwvlvov. : j
$. 9. E'mi jjv xoj oj péic
Exovrsc émiTpoTXG ?) TQCiG M0U-
gurlovac* 1] aveuejryuévog Tpéic
xoUpxropíxg T& mo] &riTDOTXC,
aoj Eri uevoUoxc, TOUTÉSIV. UJT QU
éxAvrwy mjv qAuulxv TOv xQ-
Aluwv, ovToi: &plevray eic Terxp-
a«v ** émirpomjv 3 **a xovpax-
moplxy woXoUusvoi. — ATA wv
«Xy wovpdruwp Tig 7 pu] &Qupu-
xoc *80, XÀAAG podyopéyou, eic TOV

DIGESTORVM. LIB. XXVIL .TIT. I

. $.8. Numerum 'autem li-
berorum determinatum confti-

tutionibus effe oportet vni-

cuique, tünc cum creatur:
nam fi poft creationem gene-
rantur *?, non auxiliantur,
vt conftitutio inquit Seueri et
Antonini, .

$. 9. Amplius autem et
qui habet tres tutelas, aut tres
cuüratorias: aut commixtim ^?
tres cutatorias, et tres tute-
las,.et adhuc manentes, hoc
eft, nondum excedentibus ae-
tatem minoribus, hi excufan-
tur ^* ad tutelam vel curato-
riam vocati. Sed tamen et fi
curator quis fuerit, non im-
puberis, fed furiofi, feu pro-

vO Éxeivsc TÉÀoc TTEpiMévetv, opoy
&cóuevoy 72 TeT&oT x;eiporovia*
(pJuy v Aóya" ei yxp Tjv 77
rXLei veTXoT4/ UVmodéLerO TiG,
& 7j Ovvdue TplrqV* xdíuov
Tjc &m TQ Tpiry DwxAgroy 5
croQaySeiggc, TÉGoxoot xrpeioug
&yuaTxoredicero, mtpi: TOUG VÓ-
povdic t HN
08 . Ev murup év Tpicly
7 Qgóvriaiw 7] &rirpomy 9] xoUpa-
TOpiY, O UlOc XUTOU OUX EVOX )xj-
Suocsroj* x TroUTo oUTw 79 Qux-
véTUWTO, UTO TY JetoTUTUV 226
Bijoov uoj A'vrwviyou* roUro Oi
xoj &X ToU ÉyowTloU éeiy, g deiv
vüg T0U UibU. ET yTpoTrc, RYEGIV
vg 4'wTpl Óidóvoj , moj "rouy
cu(Qorépei; TX woiyXc, TOUTÉ-
siy wlay ToU Uio0, xo] Qio oU
TrTp0g, d eig ^"* vO EwmkAMi

465

illius finém exfpeCtare ??, ter-
minum futurum quartae crea-
tionis: reCta ratione: fi enim
ordine praepoftero ?? quar-
tam fufcipiat quis, eueniet, vt
Pofc tertiam extantem ??, in-
1ufta tertiae appellatione appa-
rente, quattuor oneribus gra-
uetur extraleges.
$. 1. Si paterin tribus fue-
rit muneribus aut tutelarum
aut curatoriarum, filius eius ?*
non vexabitur: et ita confti-
tutum eft a Diuo Seuero et
Antonino.
contrario eft, quod oportet
fili tutelas ?^ remiffionem
patri dare: et rurfus vtris-
ue ?5 communes, id eft,
vnam filii, et duas patris, aut
e conuerfo. "Tuncautem haec

Hoc autem et e-

d &oilp0y v mwougTOQIOY xxj digi ^^, in numerut : cura- "(óre 08 ruÜT& oUTwc fxci, &rét- i1ta fe habent, cum onus vni
L cüry UmoÀoyidxcers] 9 xovpt- rum et haec computabitur cu- juy vO f)cpoc Evl Onqg, oU dit- " domui, non feparatis contin-
E : vopíx. Umep Ourwc tx;ery Oiàxowet. ratoria quod fic fe habere do- | wexepispévor; dixQépei, — Voo-- git ?*. Scribit autem et Vlpia-
l. duiraiig Xefhjpou ww] A 'vrwvi- cet conítitutio Seueri et An- | €e ó& xaj OvAmTIxvOC 0 xpdrigog nus nobiliffimus haec eadem.
yov. Aéye «w] 6 xpkrisos tonini. Dicit autem haec et | ravra. u erpc A dAUE Mi a.
W OJUXmixvóc mepl T&v Tpid) Émi- nobilis ?* Vlpianus de tribus V. VLPI ANVSä:iägg,.&gga'jaäf d P D iitene i
: (55 E : tutelis. ,), T ;t-5nJ:05€ — |-telaris// 'TRrA onera in domo vna effe fufficit: proinde fi
m Jazt lx - HL Vr»r ANVSþ; ) fingulari-de Officio Praetoris | pater alicuius, vel filius, vel frater, qui eft in eiusdem pote-
" «s2555 -telariss// 'T R1 onera tutelarum dant excufationem. — Tria ftate, tria onera fuftineat, quae ad perieulum patris fui fpe-
W autem onera fic fünt accipienda, vt non numerus pupillorum &ent, quia voluntate eius adminiftrant ,. omnibus excufatio a
L . ,. plures tütelas faciat, fed patrimoniorum feparatio: et ideo, | tutela competit. 5ed fi non patris voluntate adminiftrent,
N F? Cio^ qui tribus fratribus tutor datus eft, qui indiuifum patrimo- | non prodefle faepe refcriptum eft. CM |
a älw nium,; þaber E Ve! rqqiþ"us.dam tuifpr', qmbU'Sdam CUEatOI: ïJmVL MODESTIM;&&& :o- TE -Exc Mm;&» 5$ E7 U. vtl
: 7 . vnam tuütelam füfcepiffe creditur. — -a le(fotole Es lp o w u6 d —— À d . w
ü EO o orum :iustim | I o voto hG EHCSP PL NE ENDLNI CE'XN afo txovri émwp02 — Sx pvaAs habenti tutelas ^.
Ó Q lub6a o AV. MO'*DESV.T?N;V S//(W HosExeufationmms/...—— . | mug &AAa Ó0 Opo0 ETxx0S- aliae duae fimulfuperinductae .. .. -
l- ^ !CE'eaMEN, Tpélg tyovrcs DixrMvs ttes habentes | civ, 7 72 *é£er rpíry Boydicet fuerint, quae eft.35 . ordine— - "
/4-747- Eqyrgomdc eig TeToTiy 5 xx- tutelas ad quartam non voca- xürg eip Tjv &Qsoiw vjc TeTXp- tertia,auxiliabitur ei, adremif- —
Loluc quac |Adidog. &Puri3y volvoy, éXv vic. ri. Quaefitum eft igitur, fi|Tjo wv «UTONQXTWQ 1j 9 vj» fionem quartae, etfi Impera- - »-
" . |à» óvo dv &mwpomrxig, €irx eig quis duas habens tutelas, de- | TerxpT7v ävxeipïfd'üc,mïl Ty» ToÍ: tor fuerit, qui quartam 1iniun- 4«

vyy, mTplv píyroi yvyo| T& T0U xerit, auttertiam, et antequam

" 0 7 — Mmwgorj» - Tolryy mrgoDÀyJec indead tutelam tertiam voca- | Tz», TP , : ;
| «UroxpuTopoc, (QJuset mpofAy- cognofcat Imperatoris manaa-

" m æä.;;änxal.äaïroq, N7l N*i-ffr; æ&T&ägOU -tus apgellgge-rit,» et adhuc pen- | «Uroxpoa ^JoGet TT 00/9; : pe . ;
í o£so MUnIe Ts Oiwyg Tj2 Emi ? eN- derite iudicio appellationis ad | Jeic eie &A* ,,,-o;yxäe 7 grocäzz ta promotus erit adaliam.. Si
l ljre eig rerxoryw émirpomyv quartam tutelam promouea- | A Qoiveroy ; GÀÀx éy "? Qu$ autem ordo non. apparuerit,
! $03 — PmpoBhufjt wórspov eic Tjv T&- tür, Vtrum a quarta fe excu- | 74épm tl ,d"vo xeporovíay go- fed in vna die duae creationes
Fv r yïwgwpwyu ä*t:xxcuomhoyov;usvo"g n fans mentionem faciet et ter- | TEJ M iy üwwQópoic xjXprouc, proponerenturin diuerfis char-
j "^|ajdaero wej v]c Tplrqc, j vxv- tiae, an omnino dimittet il- | ovj50 ?cezporouz;ï;w AAc 0 xe- . tis, non qui creatus eft, fed
. qumhciy TxpxÀei/er ?* éxelvyy* lam? Et a Diuo Seuero et | porovijoug . &mikézyroy, omoixy qui creamt,zehget, quam opor-.
, ux] ivpleus Uró TÀ/ SebTrürs» Antonino 'confütutum inue- | && aUrüy ümodéLudh;. — , teat eum fufcipere. - "
; EefMjpou w] A'vrwyivou dixre- mio, non oportere ad quar- $. r r goc;c;cofrmeoï, coQi- — $. I. Grammatici, Sophi- ——
| voyuévo», wj djv eig verioryv tam promoueri a tertia ap- | soj, &/ropec, iwrpoi, o T'6pI0 Ó EU- ftae, theæres-, Medicdiqui Te- — "
16 * mpoxeiplQedioy rüy dro Tjc rol- pellantem: fed pendente ter- | oU xkAoUUEVOL, UGTEQ TUV. Àoi- pzoäsgroq , id elt, circulato-
P; qyc ixulojToV "rEmTwOUjMÉVOY. &À- tiae creationis excufatione, ')fc?vlewo.vgoyïä?,'* QUT &i dà;xa] res ?? vo.can.tur, que.madnïo-
| . A& peT&upou oUcUc Tjc &Tl TÀ : | | émo imiTQoT)c 0 wovygaropíue dum a reliquis muneribus, ita
: | vpir3 sgeiporovia — QouoAovyfog, GYW TXUGI/ EX0UGWA etatutela et a cura requiem
d ';t—.j,?gïg:,f c,.t— a»ï"»WfTLo 55 Co nb : 3 | / '
] £muc, GEB. 17 Notat Augüftinus, fuiffe ew -& yzo vwv. Et fane qui ac- | 25 Male Heruag. »xxM;re. BR. — 26 Heruag. eUvwe. BR. — 27 Heruag.
: centus fuperimpofuit Flor. ita legit. Eft enim: C'ICTETAPTHN. 3 ov Cïf'-";æ?—w- Blg- T Q;gz'fïï:t'eïfþäiaï. :?äïl- f f:ml?z;o.o:ä?e g'g';"
4 et probabiliter tunc litera nondum in T fuit commutata. BR. — 184 Heruag. ;";"ih: jil.z'o 4 m?el avrum. GEB. . 33 Hal. vtriusue. GI.JE B,- 34 Hal. obtiu-

»oj,loco: 3. BR. I85 Taur.AeHAHKOS. I9Hal.tunccum creantur : n etfi
goft creationem generentur, antequam iura vemiffiouis praebeautur. qui enim pojt
boc geniti fuerint, non auxiliautur, quae omnino Graeco textui refpondent. G EB.
20 Hal.commuiflim. GEB. — 21Hal remittuntur. GET. — 22 Ap. Hal. feu pro-
digi, abfunt, vt et a Graeco textu. GEB. — 23 Hal optimus. GEB. — 24 Erat |
olin Flo. PBAPA A CISCIl:» fa&um inde 3A PX A CT H: 9

indicatiio nempe fubiun&iuus, quam emendationem Taur redte fpreuit. BA«

git. 35 Vocula v in Pand. Plor. fuperne adícripta .c&, fed commode, 'immo
. eleganter abeffet. — Itaque ftellulis fignandam effe rati füumus. BR. Puta in ex-
emplo Taurelliano typis deftinato. G E. 36 Hal. vel, loco: quae eff. GEB.
37 Vide Menag.: Amoen. Iur. Cin. 55. Adde Lucian, iu &moxuquT]. p. t. 49 5*
et Epicter, .ap, Atriqu, I1I. 23« pag. 326. BYNK. 38 Hal. medici qui et
j i eregiéóoon

J 4

fs

466

$. 2. E'ew d& nej«o xpiduoc
éyrópuv éy &nxey móXa ]v ']77111
eAeirougyyaíav äxowc,vv, xj ai-
géceic. iie mpogxeiusyo g
vóug. omso ÓxAoUroj é£ £mis0-
Ajc Avrwevives "oU svcs/3o0s,
yoxQeicye pày a xv ]7s
A'cíxc, mxvyri dé ]9 wocum d-
QepoUcq6, zc Éqw 8 xeQxAmiov
"]obro vmorsTxyuévovy* AL u£v
éAxr]ovc móAew dUvxvra mév-
7s imTpoUc xT&Aeic : Ex,ew, wou
]péle eoQusdc, w] vpapuari-
xoUg TOU iGQUG. 0j Óà ueiqoUc
TóÀeig £v]x ToUc SpwmEvov-
rag 39?, Jéccapxc "]oüg coudev-
ovrxg &xxrÉpxuv — quÓeixv ?.

0"; óà guéyuso 71*'6)&19(68?2&& Ía

]po)s, wej puropue mévrs . tuefj
ypouuximoUc ToUc ig0Uc. Tf/;rae
àdà ]obrov ]óv XpiJuov, oUds *
geyley molig Toiv: oiräA:aocz/ TU
géxet. Einog 0i TC uiy ueylsq
dpipuD sgpnaudey as parpo-
qóÀeng ]uv éJwv, v 08 Qsu-
]épm TXc éxoícme xyopuc Ói-
xy, TO 0à ]pivg TX6 Àormac.

X

$. 3. Tebvov ']ov xpiluov
vreoBxivew pày oU ääscïw, o2-
T& NygGíojorri BovAze, ovT& &À-

e 4
Ày dul wwpsupécew £AxT]oDv 08 -

ZPsen. Eméd»up vmrip ]v mo-

Auruuy ^ Aerrovpyioy ; Qalverag .

o ew)vo yivéusvov. .. :
^ N r $ p
sOS . Kaj u£vroi oUu. xÀAcc
q3w xAemrovoygatav ]2sT3V. wxp-
JqrcoyTt, SXV . ;mäoy,ïcm:t /J'ov:
Acc éyxxrxÀÉywmoiv ]Q cpibug

T]g cvyxexwpngn£ve, woj arepl 70

&pyow oliympuwe pa]: EX OV. :
o$ 5. Kej. QuAosóQouc . d&
emoAusdjoy . iwiTgom» llxüAog

z yoxQei oUruwc. :
ælwt-,, Philofophi, Oratores, Grammatici, qui
bus 5? profunt, excufantur a tütelis, nam ef
quarto de Officio Proconfulis ita fcrib:lg; $. 6. Sed
j ) z f. medicum pofle a Republica, quamuis femel probatus fit, Im-
| jewst, perator nofter cum ?* patre Laelio Baffo refcripfit. u o

$.. Iepl d2 ]üv QuAcda —

Qu 5 xvry Qwrx£ic ]o0 Tl/ov 5*

eUrw Aéyer — GiAocoQuy 08 cUx

w&gaääsos vocoantur. GER.

ÜncXÁAO0UG PUOLAYXOUS xod EAA54vixo0c, BR
- 44 Hal. quatermos. GER.' — 45 Hal.

Hal. fcripta. 43 Hal. praefigit et.

59 Bafil. Zzrgo?c, BR.

DIGESTORVM. LIB.: XXVII. TIT. L

.S&. 3. Eft autem et nume-
rus Rhetorum in vnaquaque
ciuitate, qui vacationem mu-
nerum habent **, et haerefes

quaedam propofitae lege: quod -

manifeftum eft ex Epiftola An-

tonini Pii, quae defcripta *?.

quidem eft communitati Afiae,
vniuerfo autem orbi conue-
niens eft, cuius capitulum hic
fubiectum eft. Minores qui-

dem ciuitates poffupt quinque

medicos immunes habere, et
tres Sophiftas, ** Grammati-
cos totidem: maiores. autem
ciuitates feptem, qui curent;

. quatuor *^, qui doceant vtram-

que doctrinam: taximae au-
tem. ciuitates decem Medicos,
et Rhetores quinque, et Gram-
maticos totidem. Suprahunc

autem numerum ne maxima
quidem ciuitas immunitatem .

praeftat. Decet autem maxi-
mo quidem numero vti Me-
tropoles gentium: fecundo
autem, quae habent vel forum
caufarum vel 1loca iudicio-
rum ^?: tertio autem, reli-
quas. — :
$. 3. Excedere quidem hunc
numerum non licet neque fen-
tentia fenatus, neque alia qua
adinuentione: minuere autem
licet: quoniam. pro ciuilibus
muneribus apparet hoc tale
fáttum :^*
$. 4. Et vtique non aliter
deimmunitate hac fructum ha-
bebunt ^7, nifi decreto *? fe-
natus infcripti fuerint numero
conceffo, et circa operationem
fe negligenter non habeant.
— $. 5. Et Philofophos quidem
liberari a tutelis *^? Paulus
fcribit ita: |
ublice iuueni-
lpianus (libro

'ed et reprobari

S. 7. De Philofophis au-
tem eadem conftitutio Diui
Pii ita dicit: Philofophorum

6 wSX w

40 Bafil. vícewQzse 3v
41 Hal. babeant. GEB. 42

quae babent fova caufarum, reliquis vsque ad : zudiciorum, omiflis. . G E B. 46

Hal. muneribus boc introduttum effe apparet. GERB.
immunitate pevfruentur. GE B.
" et. — 50 Taur. iu Benibus. GERB.

48 Hal. dogmate. G EB.
51 Vulg. inferit: dimo. BR.: — 52 Supra

47 Hal. «en aliter bac
49 Hal, inferit

et infra eft: od Eusefo)e, loco: voU tiíov, quod tamen eodem redit, nifi quod

latinum fit. B R.

53 Non intellexit vetus interpres hanc-vocem. xgiffo2o-

ytioXas "Q vàc óucímc, edt: amare de ve familiavi conteudere, vt :docet Menag.

Amoen. Iny. Ciu. c. 33. GEB.

54 Heruag. oUzuc, BR. . 5$ Flor. eft : xev4-
€*v. alias etiam Graeco more. xsev/geu Ícribi potuiffet, BR. — Graecus mos va- |

xXenj

éroy Ua ol uoc, duX ]0 emxv(ovs
éivet ]oUc QiAoco(poUvrac. ol o
dà oTi ol molrw vmrspXAAovrsg
&JéAovro, aupéouciv àg x
]9» »murwv oQsÀeixe Taic
TT olaiy* ei d& cxpi/BoAOyoiyro ??
Tspi ]éc o/Ucímc, aurOJsv 30«
Quvepol vyevicovro w (Aoco-
QoUvrss.

$. 8. E"ei» 02 uej £v val'c 700
BaciAée; Kouuódou dierx£sciv
éyyeyoxuuéyoy . xe(xAouoy . é£
&migoÀ3c A'vrwvivou "]o9 | svce-
fóoUc , év Q ówAoUro), uoj] Qu-
AocoQQoug cAeiroupysaluy Ev
cTO ÉmiTpoTOV* Esiy O& ]9 pxua-
rX ]«)orxt . O uolwz d& ToUroic
&TXcIV .0 ewTXToOg TrxT3O oU
mxosÀduy sUJUc £ml ]n» «oyuv,
Ówerkyueri ]5e vrepyovoxe ]i-
Ac, w] crsÀeixc éBsauímosv,
ypxNxe, (QiAocóove ,. üriropouc,
yoxuutorixoUc, ixrQoUg wrT&EÀCic
ÉVo "yUtagIxQN M y, cyopxyO-
MAUY,. iEguoUVOV, / EmietÜuy,
ciTuylag, éÀcuvianct uj wars
Xpivet/, paT& "mpeo/OsUew, waTe
eig spaTeixy xuTXAÉysd)o, Guoy-
]ae, wars eic &AXapy evroUg Ums-
pecíay &Jvnuv, 5 ]we XAAqv
OUY no z eo oUj

-$. g. E'r mwaxévo eidévay
or| 0 éy ]g ióig merpiti
Oi LO0V 9] J 'epotTTéU V, ]v xAer-*
]evevaoíav TavTNV. É;«* : iXv
ycp ,Kouavsuc;, dv $v Neoucuca-
pí« coQussUer, 9) Jepvmeuci, 3j
Qd zauet, pX Kouexvsüoiy cAct-
Jevevyucíxv ovx fae aoj ToUTOo
oUrto ?^ ysvouodérqTO, vmO ]uv

[4 $ : $4
| J'eroréirwy Xefoupou 99 noaj A'v-
| TQVÍVOU. j

0 & . xXo. Tove néyror . Xyxy
émisyuoyacg 99, xc]) . Umwép "]ov
giÜpov, uot] &v XÀAoTpio mcxroí-
d. T&g . uxTQiBXe. arotov M évous,
eivctj & errovpyyroug ANogAog ypo-
Qei, Aéywv vov Jeir«ros» Av-
rwvivov ov suce/9j oUrw nu&xs-

riauit. Occurrunt enim in Infcriptionibus Graecis et zesZpec et Sefügo, ct

autem non confütutus eft nu7
merus, quia rari funt, qui phi-
lofophantur. . Exiftimo au-
tem, quoniam qui diuitiis fü-
perabundant, voluntarie tri-
buent pecuniam in vtilitates
patriae ?7: fi autem proprie
loquantur* 55 de fubftantia,
inde iam manifeíti fient non
philofophantes 5?.

$. 8. Eft autem Imperato-
ris Commodi conftitutionibus
infcriptum capitulum ex epi-
ftola Antonini Pii, in qua ma-
nifeftatur, et philofophos ha-
bere immunitatem tutelarum,
sSuntautem haec verba: con-
fimiliter autem his omnibus
Diuus patef meus mox ingre-
diens principatum, conftitu-

tione exiftentes honores et-

immunitates firmauit fcribens,
Philofophos, Rhetores, Gram-
maticos, Medicos immunes ef-
fe gymnafiis facerdotii ftantes,
et neque ad frumenti, et vini,
et olei emptiones, et praepo-
fitiones *?, et neque iudica-

re, neque legatos effe 97, ne-

que in militia numerari nolern-
tes, neque ad alium famula-
tum eos cogi $7, EE
— $. 9. Amplius et illud fci-
re oportet, et eum, qui in pa-
tria propria docet,.aut medi-
catur, immunitatem hanc ha-
bere: fi enim exiftens Coma-

neus 9? in Caefarea 9* do-

ceat, aut medicetur, apnd . Co-
manenfes 9? immunitatem non:
habet, et hoc ita promulga-

tum eft a Diuo Seuero et An-.

tonino. T 2 E

$. 1o. Valde Atame.n,difci-'

plinis inftructos, et.Ífi füpra
numerum, et in aliena patria
moram faciant, effe immunes
Paulus fcribit, dicens. Diuuim
Pium Antoninum ita iuffiffe.

50 II&'

EZeovígec, . Vide Thom. Smithi Notit. VII. Afiae Ecclef. p. 25. et p« 19. et p.

24. GERB;

56 Bafil. oi vv ÉAAMyiuoI. B R.

57 Hal Exiflimo autem.eos, qui

dinitiis abuudant, voluntavie pecuniam in vtilitates patriae contvibuere debere. G X.1.

58 Hal. loqueretar. G E.E.

59 Hal. nanifeflum effet eos mon pbilofopbari..G E E..

6o Hal. zmmanes effe mou folum a praefecturis gymnafiorum et facerdotii foleve :

