. XLVI. (VArENs ?* libro V. Fideicommifforum, L r-
B.ERTA Ífi in concubitu ?? patroni effet, perinde ac fi nupta
eidem effet, operarum petitionem in eam dari non oportere,
coníftat. ! j - M
| XLVIL. IpEgxw libro V£ Fideicommifforum. | CA w-
PANVS./Ícribit, non debere Praetorem pati , donum , munus,
operas imponi ei, qui ex fideicommiffi caufa manumittatur:

78 Hal videatur. GE B. — 79 Hanc vocem: ipfe , 'Faur. parenthefi inclufiffe
debebat. Abeft enim a Pand. Flor. Sed in Otob. etiam fuppleta eft. B R. Ad-
eft eadem in Barb. et Bynkersh, vt et ap. Hal. Atin Magl. abeft. GEB. — 80
Hal. debeat. Otob. debebit. GEB. .. gI Vulg. tvahygredz'. BR. $2 Halet
Vulg. zenievint, Sed ita etiam Flor. antique eft mutatum. B. R. 85 Hal. et
Vulg. obfequio. Nempe etiam Flor. litera o eft adiecta. 84 Vulg. inferit:
haeredi, BW. . — 85 Hal licet mora fideinfforis nülla. exiflat. in bomine - autem
dlebito. Fons érroris eít, QUOd in Vulg. voces:; eflc at, in;-extat, coaluerint,

.tur ?*,

editionem pendere eex ae(timatione edentis : nam dignitati, fa-/ )
, cultatibus, confuetudini, artificio eius conuenientes edendas,
$ Non folum autem libertum, fed etiam alium quemlibet

! corporis neceflariam ?* relinquendau/. ..v

i

DIGESTORVM LIB. XXXVIIL TIT. L Il

fed fi, ,cüm, fciret poffe f id *? recufare, obligari fe.paffus
fit, non inhibendam operarum petitionem, quia donaffe vide-

XLVIIL. HenMocENI1ANVS libro IL Iuris Epito-
marüm. Sicv T patronus, ita etianY patroni filius, et ne- ,.
pos, et pronepos, qui libertae nuptiis confenfit, operarum Lt
exaCtionem amittit: nam haec, cuius matrimonio confenfit, j &t.

.in officio ,mariti;effe debetas $—n Si autem nuptiae, quibus ; .
patronus confenfit, nullas habeant vires: operas exigere pa- —^
tronus non prohibetur. '

$- Patronae,qiteng filiae, et ne- ; Zt,
pti, et pronepti patroni , quae libertae nuptiis confenfit, ope- '—7:€.

N

raruin éxactio non denegatur: quia his nec ab ea , quae nupta.
. eft, indecore praeftantur. : w s

XLIX. GA1vs libro &agulest-de Cafibas. Dvonvw
libertus poteft aliquo cafuü fingulis diuerfas operas vno tempo-
re in-folidum edere: veluti í1 librariüs fit, et alii patrono li-

brorum fcribendorum operas edat, alter vero peregre cum fuis

proficiícens operas cuftodiae domus ei indixerit: nihil enim.-
vetat, dum cultodit domum, libros fcribere: hoc ita Nera-
tius libris membranarum fcribüt, (£. — 7 170 7 n
L. NERAT1vslibro [. Refponforum. OPERARVM -

D ^
Á -

operas edentem, alendum, aut fatis temporis ad quaeítum
alimentorum relinquendum : et in omnibus tempora ad curam

L /Pavrvs libro 1. Manualium./ / IxTkRDvM

"

| operarum mmanet petitio, etiamfi ius patroni non fit: vt eue-

nit in fratribus eius, cui adígnatus eft libertus: aut nepote
alterius patr'oni, .extante alterius patroni filio. . l M

d atosdesduobex Ll o a coeip ul
DE BONIS LIBERTORVM. ^.
d EE VLPIANVS libro XLE. ad Edi&um.i DA i.
H oc EdiCtum a Praetore propofitum eft honoris, quem li«

: berti patronishabere) ägbent', moderándi gratia.
que, vt Seruius fcribit *, antea foliti fuerunt a libertis du- L;*-Pnt

| riffimas res exigere, f[cilicet ad. remunerandum ,tain) grande

beneficium , quod in libertos confertür, cum ex feruitute ad
ciuitatem Romanam perducuntur. .$.—r- Et quidem priüs *
Praetor Kutilius edixit, fe amplius non daturum patrono,
quam operarum et focietatis aCtionem: videlicet, fi hoc pepi-
giffet,' vt nifi ei obfequium praeftaret libértus, in focietatem
admitteretur patronus. |-$-—2- Pofteriores Praetores certae
partis bonorum polffeffionem pollicebantur: videlicet enim
imago focietatis induxit eiusdém partis praeftationem , vt quod
viuus ? folebat focietatis nomine praeftare, id poft mortem
praeftaret.. ( M | 'r quiw.
Ill. PouPoNivs * libro IV. ad Sabinum. Sr pa-
tronus a liberto praeteritus, bonorum poffeffionem petere po-
tüerit contra tabulas, et antequam peteret, decelierit, vel
dies ei ? bonorum pofleffionis agnofcendae praeterierit: libe4
ri eius, vel altérius patroni petere poterunt ex illa parte Edi-

€&i, qua'primis non petentibus, aut etifyà nolentibus ad fe

per-

BR. 86 Hal vefpmdi. GEB. 87 Hal. PAVLVS. GEz. — 88 Gothofr.
in nota: in concubinatu. Hl a et ceteri. immo Flor. fyllaba: wa, inter
verfus eft adícripta. BR. 89 Vulg. eg. BR. gO Hal. videatur. GEB.
91 Hal. weceffaria. GEB. . * i

I Hal. et ang.' ]Z-r-z'pjït. BR. ^ 4 Gothofr. in nota: 4l primus.
Nempe ita ipfe Taur, in margine et Hal.in textu. GER. — 3 Hal vmiws,
loco: vinus. GkB. .. 4 Hal.PAVLVS$. GE&. — 5 Hal.et Vulg. eius. bR.

4

pem
tedi

CO
fii
bert
fnife
tirue
ts (
Dem
bon
alte
s
Cend
ter f
pl
bonon
fiets n
ttonts
tefator
dyre
peuit
, tUn Tr*u,
ex h
pus f
Draet
tur f
itfti
* .
FILD
WERE

6 H&l. t
10 fl
Hal, Wf
EC Vulg
yaL La
LT

.
E
1 Lwc.

Y
2
i

m« L

L.
TP

n
teyl
,
pepi-
j
(te
fim
sluod
d

€ /,414tenon pofünt. $. 2. Si filius emancipatus nepotem in pote-

Em -

.L'??Jf.

DIGESTORVM LIB.

pertinere, fequentibus datur, atque fi priores ex eo numero
non effent. $. r. Sed fi patronus heres inflitutus, viuo li-
berto deceffiflet füper(titibus liberis: quaefitum eft, àn. illi
contra tabulas teftamenti bonorum poffeffionem petere poffint?
Et eo decurfum eft, vt mortis tempus, quo defertur bono-
rum poffeffio, fpectari debeat, an patronus non fit: vt fi fit,
ex prima parte EdiCti lliberi;eius bonorum poffeffionem pete-

ftate aui reliquiffet, bonorum poffeffionem , partis dimidiae
dandam ei filio inteftati liberti , quamuis iure ipfo legitima he-
reditas ad nepotem pertineat: qua * et contra tabulas eius li-
berti *et* filio potius bonorum pofleffio partis debitae da-
retur. ca X(..- .x«t. :
lIl. VrPxANvS libmg;ggadgaggnüxäïf rimo* ad Edi-
&um. E-rrAMw fi ius anulorum confecutus fit libertus a
Principe, aduerfus huius tabulas venit patronus, vt multis
refcriptis continetur: hic enim viuit quafi ingenuus, moritur
quafi libertus. -$.—r. Plane, fi natalibus redditus fit, cefíat
contra tabulas bonorum poffeffione $.—2- Idem et fi a Princi-
pe liberam teftamenti factionem impetrauit. .$.—9. Sed fi hac

lege emit quis, vt manumittat: ad hanc partem Edicti perti-

nebit. -$—4. * Si quis nummos accepit *, vt manumitteret:
non habet contra tabulas bonorum poffeffionem *. VE
patronus ? cofitra tabtilas boftorum poffeffioniem dccipere póf-
fit, oportet hereditatem aditam effe, aut bonorum poffeifio-
nem petitam: fufficit autem vel vnum ex heredibus adiífe he-
reditatem , bonorumue poffeffionem petiffe. $. 6. Patronus
contra ea bona liberti omnino non admittitur, quae in caftris
fünt qüaefita. $-—z. Si deportatus patronus reftitutus fit , li-
berti contra tabulas bonorum ? polfeffionem accipere poteft.
idemquejet in liberto deportato et reftituto dicendum eft.
$. 8. Si quis filiusfamilias feruum de caftrenfi peculio manu-
miferit, ex Conftitutione Diui Hadriani patronus eft, admit-
tique poterit ad contra tabulas bonorum poffeffionem, vt pa-
tronus. $. 9. 5i capitis libertum accufauerit is, cui adfigna-
tus eft, non poteft is petere contra tabulas bonorum poffeffio-
nem, fratribusque fuis non obfítabit: fed hitcontra tabulas
bonorum poffeffionem petent, quemadmodum peterent, fi ex
altero filio nepotes effent: libertus enim , qui alteri ex filiis
adfignatur, non definit alterius filislibertus effe: amplius di-

cendum eft , etiam fi omiferit frater bonorum poffeffionem, al-

ter frater, cui adfignatus ,&5 non poteft füccedere, et con-
tra tabulas bonorum poffeffionem petere. $. 1o. Totiens ad

bonorum poffeffionem contra tabulas inuitatur patronus , quo--

tiens non eft heres ex debita portioneinftitutus. $. r1. Si pa-

tronus füub condicione ** fit inftitutus, eaque condicio viuo

teftatore extitit T2* contra tabulas bonorum poffeffionem ac-
cipere non poteft. .$.—2- Quid ergo, fi mortis tempore pe-

dpendic *^, exüut tarmtéhn, antequam patrono deferatur bono-

pus fpectetur: hocenim iure vtimur.

. Hal. tantum, loco: tamen. GESR.

rum poffeffio, hoc eft ante aditam hereditatem, an inuitetur
ex hac parte Edicti ? et magis eft, vt aditae hereditatis tem-
$. 13. Si táfhen in
praeteritum collata fit condicio, vel ad praefens: non vide-
tur fub condicione inftitutus: aut enim impleta eft, et pure
inftitutus eft: aut non eft, et ** nec heres inítitutus eft.
$. 14. Silibéftus patronum faum ita heredem fcripferit, s
FILIVS MEVS ME VIVO MORIETVR, PATRONVS
HERES ESTO: non male videtur teftatus: nam fi decef-

6 Hal. et Vulg. 44/2 ; immo Flor. ita fa&um. Bgn. — * Hal. eumos acceperit.
8 Hal. inferit: autem. BR. — 9 Hal contra tabulas hberti poffeffionem. G £ B.
IO Hal et Vulg. addunt: efj, BR, . 11 Vulg. inferit: baeres, BR. 12
Hal. . exfHiterit. I3 Vulg. pendet. BR. I4 Ap. Hal. et, abeft. GER.
15 Vulg. inferit: zpfe patronus. 2 R. — 16 Hal. fatisfacium efl ei. GEB. . 17
7 . 318 Hal babeat. GEB. I9 Hal. et

Vulg. inferunt: patromi. BR. 20 kial babeatur. GE B. — 2X '"Yaut. in Ad-

XXXVHL TIT- IU 733

ferit filius , ög-tä:ittf hic exiftente condicione accipere bonorum
poffefonem. .$.—£5. Si debita patrono portio legata fit, etfi
fcriptus heres ** non fuerit, fatis ei faCctum eít *5. $. x6,

Sed et fi inftitutus fit ex parte minore, quam ei debetur, re--

fidua vero pars fuppleta eft ei legatis, fiue fideicommiffis: et
ita fatisfactum ei videtur. &-—r7. Sed et mortis caufa dona-

.tionibus poterit patrono debita portio fuppleri: nam mortis
cauía donationes vice legatorum funguntur. -$.—:8. Sed et

fi non mortis caufa donauit libertus patrono, contemplatio-
ne taffién debitae portionis donata funt, idem erit dicendum:
tunc enim, vel quafi mortis caufa imputabuntur, vel quafi
adgnita repellent patronum a contra tabulas bonorum pofíef-

fione. -$.—19- Si patrono condicionis implendae cauíd, quid-

datum fit, in portionem debitam imputari debet, fi &imen *7
de bonis fit liberti profe&cum. -$.20. Debitam autem partem
eorum, quae cum moritur,libertus habuit, patrono damus z
mortis enim tempus fpeCtamus. — Sed etíi dolo malo fecit,
quo minus haberet **: hóc quoque voluit Praetor pro eo ha-
beri, atque fi in jbonis/ effet. /Aac;., :
.IV. PAvrvs libro XLII. ad Edictum. Sz necem do-
mini detexerit feruus, Praetor ftatuere folet, vt liber fit, et
conftat eum quafi ex Senatusconfulto libertatem confecutum ,
nullius effe libertuim, $. r. Silibertus captus ab hoftibus ibi
deceflerit, quamuis liberti appellatio eum non tangat, (tdthen,

propterlegem Corneliam, quae teftamentum fic confirmat,

atque fi in ciuitate decefferit, patrono quoque bonorum pof-
feffio danda erit. $.—2: Si deportatus patronus-&t, filio eius
competit bonorum poffeffio in bonis liberti, nec impedimento
elt ei talis patronus, qui mortui loco habetur. Et diffimile
eft, fi patronus apud hoftes fit: nam propter fpem poftlimi-
nii obftat liberis fuis. $.—9. Si extraneus, sz-liberto heres in-
ftitutus, rogatus fit *? filio hereditatem reftituere, cum ex

. Senatusconfulto Trebelliano reftituta hereditate, heredis loco

filius habetur ?^?, patronus fubmouendus eft ?*.
V. Gaivs libro XV. ad Edictum prouinciale, Lsx-
BERTINVS, qui patronum, patronique liberos habet, fi pa-
tronum ex parte debità heredem inftituit, liberos eius in ean-
dem portionem fuüubftituere debet, vt licet patronus viuo li-
berto mortuus fuerit, fatisfactum videaturliberis eius. $. I.
Si patronfj filium emancipatum, et nepotesSiex eo, qui in aui

nepoti ?3 fatisfacere debebit libertus, nec ad rem pertinet,
quod ad parentis bona pariter vocantur. :
VI. VrPrAwvs libro XLIII? ad Edictum.
modica parte inftituti fjnt ?^ liberi liberti, bonorum poffeffio-
nem contra tabulas patronus petere non poteft: nam et Mar-
cellus libro ríóno Digeftorum fcripfit, quantulacumque ex par-
te. heredem inítitutum liberti filium, patronum expellere.
$. r. Cum patroni ülig-.hereg-in&ituta effet a liberto, falíum-
que teftamentum dictum effét, in quo fcripta erat, et appel-
latione interpofita et pendente diem fuum obiffet : heredibus
eius Diuus Marcus fubuenit, vt id ?? haberent, quod habe-
ret patronifilia, fi viueret. $. 2. Sifilius liberti heres ab eo
inftitutus ajftinuerit, quamuis nomine fit heres, patronus
admittitur. $—3- Sed et fi per in integrum reftitutionem is,
qui mixtus ^? eft paternae hereditati, vel qui adiit ^" here-
ditatem , abftnuerit fe: poterit quis patronum admittere.

Sc—4« Patronus, patronique liberi, fi fecundum voluntatem

mot-

notat, fabinouendus. fummouendns 2n. P. Miror in te tenwi religionem, et ma-
gis miror, cur fine caufa a Flor. hic diffenferit; — Interea et Contius et Cha-
rondas circa rem mullius momenti folliciti funt, BR. 22 Vulg. tamtum-
modo. BR. 23 klal mepotibus. GEB. — 24 Hal et Vulg. funt. BR.— 25
Erat olim Flor, vt ; et baberent, quaáre reftituendum credimus: vt idem
baberent. BR. 26 Vulg. permixtus, poterant fcribere: 4uz zmmüxtus.
BR, Et Taurellius fatere: — quI7Mixtas. GEB. 2/77 Taur. adit. GER.

PpppP2 28

ETÍfex

lws,

. familia remanfit, libertus habedt: filiojtantum ??, Ànon etiam, 154

^ A. C& *

i ,'C/n/;*'m 7

2287 überk,

/ :«

ELUt ! dox eitue,

dnmnat , XX V.

- cium defuncti, partim euertere.

,*/-äv&nïevf*äiäïgccipere r

- S—R Iulianus ait, eum, qui ab auo fuo exheredatus -eft, a

734

mortui liberti hereditatem adierint, legatumue aut fideicom-
miffum petere maluerint: ad contra tabulas bonorum poflet-
fionem non admittuntur. | !
VIL. Ga1vsibro XV. ad Edictum prouinciale. NAw
abfurdum videtur, licere eidem ?5 partim comprobare iudi-

.VIII.. VrnPraAwvs libro XLIII[jad Edictum. $1 ve-
ro non habuit ?? effe&tum petitio eius, dico non impediri,
quo minus adiuuetur. Quinimmo etifi fic aditj??, quafi ex

debita portione inftitutus, mox apparuit, eum minorem par-

tem , quam fperauit, accepiffe : aequiffimum eft, admitti eum
ad fuum auxilium, — Sed et fi teftatorcónueniffet; heredem, vt
fibi legatum folueretur, mox paenituiffet: puto eum pofle ad-
iuuari. &--r Si patronus legatum fibi relictum adgnouerit ,
idque fuerit euictum , competit ei legitimum auxilium : quia
id, quod fperauit 3* fe habiturum, non habet. Sed et fi non
totum euictum|fit, verum aliquo ?? minus habet, quam pu-
taüit: erit[ei fübueniendum. .$—2: Si feruo vel filio fuo ali-
quid relictum patronus adgnouerit, perinde a contra tabulas

bonorum poffeíffione repelletur, atque fi adgnouiffet fibi reli-
&um. .$—3. Sed et fi mortis cauía donationem adgnouerit,

dicendum eft, repelli éum a contra tabulas bonorum poffeffio-
ne: fic tamen, íi poft mortem liberti adgnoüit ??: ceterum
fi ei;viuus libertus;donauit, 32f ille accepit, non idcirco erit
repulfus a contra tabulas bonorum poffeffione: quia poteft di-
cere, fperaffe, quod in teftamento quoque gratus circa eum

fieret: remittique ?? ei debet ab eisjdgcedere 39, vel ea com- -

penfare in portionem pro rata. $. 4. Quare,jdicitur, et fi
condicionis implendae caüfa quid fuerit datum patrono poft
mortém liberti : repelli eum a contra tabulas bonorum poflef-
fionegquafi adgnoudfit iudicium. — $. 5. Si patronus minor
annis viginti quinque liberti iudicium adgnouerit, 4a-integrermm
reftitui eum oportere exiftimamus, vt pofífit contra tabulas
IX. PAvrvs libro -&ETff, ad Edictum. Qvzrin fer-
uitutem libertum patégnum petierit, nec nomine liberorum
bonorum pofleffionem accipere poteft. :
' X. VLPiANVvS libro XLIV. ad Edictum. Sr ex pa-
tronis alicüi, fatisfactum non erit, ita vt alii 39 amplius fua
portione ex bonisjliberti relinquatur: ei cui fatisfactum non
erit, ita aCtio dabitur, vt eius portio fuppleatur ex eo, quod
extraneo heredi, et quod patrono fupra fuajá portioneyh reli-
Eadem ratio et in pluribus patronis]feruabitur.

bonis libertorum eius fümmoueri, a patris vero fui libertorum

jbonis ron excludi: quod fi a patre fit' exheredatus, ab auo

non fit, non folum a libertorum paternorum jbonis, verum
etiam ab aui quoque excludi debere, gülajper patrem auites-
3? |ibertós confequitur: quod fi pater eius fit ab auo exhere-

datus, ipfe non fit: poffe nepotem auitorum libertorum con- .

tra tabulas bonorum poffeffionem petere. Idem ait, fi pater
me exheredauit, auus meus patrem meum, et prior auus de-

. cefferit, ab vtriusque libertis me repelli : fed fi ante pater de-

ceffiffet, poítea auus: dicendum erit, nihil mihi;nocereg pa-
tris exheredationem ad auitorum libertorum bona.
XLl. Iv1iaxwvs libo XXV&£ Digeftorum. Qvopnp
fi pater meus a patre fuo fit exheredatus, ego nequea patre
meo, neque ab auo: mortuo quidem patre, etaduerfus aui-
tos ^?9 et aduerfus paternos libertes- ius habebo **: viuente
patre, quamdiu in poteftate eius ero, non petam contra ta-

28 Hal. eisdem.GEB. — 29 Hal. babuevit. — 30 Hal. adiit. : 3Y "Taur. fpera-
Bit. GEB. ' 32 Hal. aliquid ,loco: aliquo. GEB. 33 Hal. agnouevit. | 34 Hal.
et Vulg. praefigunt: et: immo etiam Flor. ita fuppletum. BR. — 35 Hal. per-
jHttique. GE B. — 36 Hal diftedere. GE B. — 37 Vulg. addit: bomnorum pof-
feffionem.BR. ^ 38 Halalterí. GEB. —— 39 Hal. eui, loco: &uitus. G ER.
40 Taur.aDitos.GEB. 41Halhebew GEB. 42 Hal baeredem quoque, G E B.

DIGESTORVM LIB.

XXXVIIL TIT, 1L

bulas auitorum libertorum bonorum poffeffionem : emancïpai.
tus non fummouebor. . X oCVAM, — xatit., '
XII. Vrperiamwvs libro, XLIV. ad Edi&tum, — *S: pa-
tronus teftamento iure militari facto filium filentio exhereda-
ugäfit, 'debebit nocere ei exheredatio: verum eít enim hunc
exheredatum eífe. *$. r. Si quis gþlertum filio fuo adfigna-
uerit, eumque exheredauerit, admifti poteft ad bonorum li--
berti poffeffionem. $. 2. Si quisjnon; mala mente parentis /| J guane,
exheredatus fit, fed alia ex caufa, exheredatio ipfi non no- ! :
cet: vtputa päne furoris caufa exheredatum eum: vel ideo, .
quia impubes erat, heredemque ^? inftitutum , rogatumsei re-
ftituere hereditatem. $. 3. Siquis, cum effet exhere atüs,
pronuntiatus vel perperam fit exheredatus-Ben—effe, non re-
pellitur : rebus enim iudicatis ftandum eft. .$.—4. Sifilins pa-
troni exheredatus, in partem Eþtinuerit de inofficiofo , in par-
tem]victus fit: videamus, an noceat ei exheredatio? et no-
cere arbitror: quia teftamentum valet, a quo exheredatus
eft. $. 5. Ex teftamento autem , ex *? quo neque adita he-
reditas eft, neque petita bonorum poffeífio, liberis exhereda-
tio non nocef: abfurdum eít enim in hoc tantum valére tefta-
mentum , vt exheredatio vigeat, cum, alias non valeat. $—6;
Si patroni filius priore gradu-4&t heràs fcriptus, fecundo exhe-
redatus, huic non nocát exheredatio, éum voluntate patris
velextiterit heres, vel exiftere potu£fit: neque enim debet
videri pater indignum exiftimaffe filum bonis libertorum,
quem ad hereditatem füam primum vocaugfit. Ac ne eum
quidem exiftimandum eft fummoueri a bonis liberti , qui a ^*
primo jgràdu/ exheredatus, et idem *? fubfüitutus eft. Ergo
is, qui inftitutus fit ^* heres vel primo gradu ,/vel fequenti , 32«
vel alio quo gradu]^?, licet exheré$ fit eodem teftamento,
non eft füummouendus a liberti bonis. / $.—7. :S& patroni filius 1;4 ,,,
emancipatus noluerit adire hereditatem, vel qui in poteftate ,./. M/ïl
eft, retinere, nihilo minus liberti bonorum poffeffionem ha- seiju;,ü
bebit. | :
XIII. IvrrAwNvslibro XXVI. Digeftorum. Fxrrivs
patroni exheredatus, quamuis nepos ex eo heres fcriptus fuf-
fit, bonorum polfeffionem contra tabulas paternorum liberto-
rum accipere non poteft: licet enim neceffarius exiftat patri
fuo, non per femetipfum, fed per alium ad - hereditatem ad-
mittitur: et certe conftat , fi emancipatus filius exheredatus
fuerit, et feruus eius heres ícriptus, et fi iufferit feruo *9
hereditatem adire, etita patri fuo heres extiterit, non habe-
bit ^? contra tabulas paternorum libertorum bonorum pof-
feffionem. - . : E :
XIV. VrpraANvslibro )fLV. ad EdiCctum. Qvr, cum
maior natu effet, quam wä"g quinque annis ??, libertum
capitis accufauerit, aut in feruitutepá petierit, remouetur a
contra tabulas bonorum poffeffionem, $& —r. Si vero accufaue-
rit minor, dicendum .eft, hunc non excludi, fiue ipfe, fiue
tutor eius vel curator accufauerit. — $. 2. Sed|fi minor qui- ] f,
dem inftituerit accufationem, maior autem factus fententiam
acceperit: benigne erit dicendum, ignofci jef debere, quia.
minor coepit: neque enim imputare ei poffumus, curnon de-
feryit ** accufationem , vel cur abolitionem non petierit : cum
alterum fi feciffet 52, in Turpilfianum incidegót, alterum-
non facile impetretur. Certe fi abolitione publice data, re-
petit »—em-) ?* iam maior, dicendum eft, hunc effe remouen-
dum: maior enim factus potuit fine timore def£rére abolitam :
Jaccufationem. $3. Is demum videtur-capitts accufaffe, qui l rafuren,
tali iudicio appetit, cuius poena aut fupplicium habuit, aut
, - « exi-

43 Hal. s«, loco: ex. GER. 44 Ap. Hal a, abeft. GEzR. — 45 Hal. it-
de,loco: idem. GEE. — 46 MHal.efl. GEB. ^ 47 Hal. vel quoqno alio , lo-
co: vel alio quo gradu. G ERB. 48 Hal. feruum. Vide San&ii Minera. L. 1.
C 4. . 6 BR. 49 Hal. won babiturun. G EB. — 50 Hal. amnorum. GE .
5X Hal. deferuerit. GEB. 52 Hal faceret. GEB, — 53 Llic vnum: iam,
E alterum

X f

.
",
(üs
fen
fli
ln
f
, l
d
]i
(s

JIVER
Ls

li
f

LL

*
TT W

ilmnh; T 356
JACL.'H,u ,.'Cï'm'
i

AE

arotant
C UL

l

,
n !
,
tofm "
lMUV

T$,

31"1'( « |
a

n

I

n il

g

daph,. XV. TREXPHONI

L. ldewil fe in feruitutem non videtur,

. 65 Hal. fibus iuflitutus vel exberedatus in. feruitutem. G E.

[REJ LÀ - . L e * * d' d bd
exilium, quod fit vice deportationis, vbi ciuitas amittitur.
$. 4. Si tamen quis libertum eo crimine accufauerit,.cuius poe-
na non eít capitis *^, verumtamen iudicanti placuit augere

» poenam, non obeft hoc patronifilio: neque enim imperitia,

aut feueritas iudicantis obeffe debet patroni filio, qui crimen
leuius inportauit. .$.—5. Seddfi non accufauerit *5, fed tefti-
monium in caput liberti dixit, aut fübiecit accufatorem: pu-

to, eum a contra tabulas ?? remoueri) -$6. Si libertus ma-

leflatis ** patfóni filiüm accufauit, et patroni filius calumniae
eum capitis puniri defiderauit *9?, non debet repelli hoc Edi-
Cto: idem puto, et fi ab eo petitus, retorfit in eum crimina:
ignofcendum enim $ft éi, fi voluit fe vleifci prouocatus. —-z.

5i patris mortem defendere-neceffe habuerit, ian. dicendum,.
fit, hic quoque ei füuccurrendum, fi libertum paternum pro-.-
: W- * * * 3 2 4
Lis6 wybn, pter hoc accufaugt: medicum jforte/ patris, aut cubicularium,
. -aut quem alium,'qui circa patrem fuerat? Et puto fuccur-

rendum, fi affectione et periculo paternae fubftantiae ducen-
te neceffe habuit accufationem vel calumniofam inftituere.
$. 8. Áccufaffe autem eum dicimus, qui crimina obiecit, et

caufayh perorari vsque ad fententiam efiócit: ceterum, (i an-

te quieuit, non accufauit: et hociure vtimur. Sed ?? fiap-
pellatione interpofita defjit, benigne dicetur, non pertuliife
accufationem. Si igitur pendente appellatione decellit liber-
tus, patroni filius admittetur ad bonorum poffeflionerh : quia
fententia ?? libertus morte fübtractus eft.. -$.—9.- Si patroni
filius aduocationem accufatori liberti praeftitit, non eft repel-
lendus: neque enim aduocatus accufat. .
ftamento cauerit, vtaccufaretur libertus,'quali venenum fibi
parafllet, aut quid ali:d in fe admififfet: magisjeft, vtügno-

Ht ,-'"'ïffz/fci liberis deb;z']et' ?*, qui non fponte accufauerunt. .S.—rr.
. Sed et fi accufauerit libertum, et probauerit crimen patroni fi-

lius, pofteaque hic libertus fit reftitutus, non erit repellen-

.dus: crimen enim , quod intendit, etiam perfecit.

NiXvs libo XVl& Difpütationum.
Ipxm eít, etii crimen quidem , quod in liberto probatum. eft,

meruerat capitis poenam , benignfüs autem punitus eft liber- .

tus,€veluti tantum relegatus: de calumniatore enim fenfit
Praetor. tht ( 295 s. XXI. — —
XVI. VrPraAxvs,libro $? ;XLV. ad Edictum. Iw
feruitutem petiffe non is videtur, qui ei,: qui in pofleffione
erat feruitutis, petenti fe iu libertatem, contradixit, verum
is, qui ex libertate petit in feruitutem. .$.—t: Sed et fi quis
non totum fuum , fed pro parte, vel vfumiruttum in eo fuum
dicat, vel quid aliud, quod habere non poteft in eo, nifi fer-
uus fit: an repellatur, quafi in feruitutem petierit? quod eft
verius. -$.—2» 5i petierit in feruitutem, et optinuerit, mox
coghita veritate paílus fit inlibertate ^9? morari: non debet ei
obelle, maxime 1i habuit iuftam caufam errandi, -$-—9. Petif-
qui ante litem conteftatam/de-

ftitit.
nec id nocere debere: quia non vsque ad fententiam durauit.
$. 4. 5i patroni filius fit vel exheredatus, vel -f&9P in ferui-
tutem libertum paternum petiit, vel capitis accufauerit 9* li-
bertgm: non nocet hoc liberis eius, qui in poteftate non funt,
et hóc Diui fratres Quintilfiis 9* refcripferunt. .$.—5. Si quis

bonorum poffeffionem corítra tabulas liberti accepffit,gþægb
j : MT
alterum generauit, Sed cum vnum hoc: iam , cuipiam col're&oriþoffenüoni
eflet, deleuit i et z;, effecitque: repetita. Eo modo etiam in Magl. habetur.
BR. AÁp. Hal. alterum: £am, abeft, vt et a Darb. Otob. Bynkersh. GEB. . 54
Hal. capitalis nou eft, loco: non eft capitib. GEB. . 55 Hal. accufauit. GE B.
56 Hal. et Vulg. inferunt: bonovm poljeffione. B R. 57 Hal et Vulg. infe-
runt; crzmime. BR. —— 58 Hal. puuire defiderauerit. . 59 Hal. inferit: et.
GEE. 60 Hal. et Vulg. ante fententiam. Vid. Bynkersh. IV. Obferu. 25-
B R. 61 Hal. debeat. 62 Hal.et Vulg. IVLIANVS. BR. 63 Hal.
libertatem. G E B. 64 in Pand. Flor. fj, ab homine otiofo deletum eít. B R.
66 Hal. ac-

cufauit, lequenti; libertum plane omiffo, G E B. 67 Hal. Quintilio. De his

DIGESTORVM LIB.

» ol pater te- -

Sed et fi ^* poft litem conteftatam ) dicendum eft, |

.et Vulg. praefigunt: S;. BR.

XXXVIIL TIT. IL. 7

liberti iudicio repellitur: nec tantum fi ipfi liberto 99 heres
fuerit fcriptus , verumetiam fi ^? inpuberi filio fübftitutus: nam
et Tulianus fcripfit, fi poft petitam bonorum poffeffionem ad-
lerit impuberis filii liberti hereditatem patronus, denegari ei
debere 7? attiones. .$—6. Sed et fijquidicodicillis fuerit pà-
trono relictum, vel mortis caufa donatum: fimili modo ho-
rum quoque perfecutio denegabitur. —.$. z. Nonnumquam
plane poft petitam bonorum poffeffionem dabitur patrono le-
?ati perfecutio, fi nihil ad emolumentum eius peruenturum
1t, quia forte rogatus eftaliireftituere. .$.-8: Praeterea non

tantum, quod ipfis nominatim datum eft, jid fe;Praetor dene- -

gaturum ait, verumetiam fi quid proponas ad ipfos per alios
peruenturum, vtputa per fübieCtas perfonas: quod quidem
** funt habituri non reftiffturi. -$—9. Dabimus legati peti-
tionem patrono, fi feruo patroni dederit libertatem, pretio
eius patrono $2, praelegato. S$.—re. Ei, qui fubítitutus erit
patrono , qui contra tabulas 78 poffeffionem petierit, aCtio eius
partis, cuius patrono poffeffio data erit, non datur. $. rr.
5i patronus fit fübftitutus, et patronus viuo teftatore decef-
ferit: filium patroni petentem contra tabulas bonorum poffef-
fionem, non folius fubftituti partem occupare, verum omni-
bus heredibus pro parte aliquid auferre conftat.
XVII. InEw libroz&EVIl;ad Ecictum.

fine liberis mortuo, in primis patronus et patrona bonorum

| poffeffionem accipere poflunt, et.quidem fimul: fedet fi patro-

no et patronae ** proximi funt aliqui, fimul admitt&ántur 75,
XVIIL PAvrvs libro XLllll;ad Edi&tum. Pamao-

NAEQquidem liberi etiam]vulgo *5 quaefiti ?* accipient mater- | '€€,
ipatronyautem non nifi iure & j yvaterac,

ni liberti bonorum polffeffionem :
quaefiti. - J -
XIX. VuPriANvs ?? libro IV. Difputationum. — Sx
patronus ex minoreparte, quam legitima, heres iníftitutus fal-
*um teftamentum dixiffet, nec optinuiffet, non eft ambiguum,
contra tabulas ei non deferri bonorum poffeffionem: eo quod
faCto fuo perdidit hereditatem, cum teiere falfüm dixit.
$-t Quod fi ex debita parte fuerit inftitutus, fiue adiit, fiue
non,a contra tabulas bonorum poffeflionétepellitur, quafi "?

| debitaf fibi portionem accepffit: nec poterit contra tabulas
bonorum pofieffionem petere. , - |

XX.IvrniraAmvslibroZEXV. Digeftorum. ?? Lingn-

T VS füb condicione iurisiurandi, quam 9* Praetor remittere

folet, patronum inftituit heredem: non puto dubitandum,
quin aj bonorum pofleffione"fubmoueatur, verum eft enim,
eum heredem fatctum. $. r- Si Titio legatum fuiffet, eius-

| que fidei commiffum, vt patrono reftitueret: denegatur lega-

torum actio Titio, fi patrono pro debita parte a fcripto herede
fuerit fatisfactum. — $a. Libertus patronum et extraneum

-coniunttim ex parte dimidia heredem fcripfit: quadrans, ex

quo infüitutus erat patronus, totus ipfi impütari debebit: re-
fiduum ex debita fibi parte omnibus heredibus pro portione
cuiusque aufert 5?. $. 3- Idem feruari conuenigt. in leäato,
quod patrono coniunctim et Titio datum fuerit: vt pars lega-
ti in portionem debitam patrono imputetur: ex reliqua parte

tantum Titio|detrahatur, quantum ab herede pro rata portio-/4era &at, ,

ne. $. 4. Silibertinus *? filium emancipatum fuüb condicio-
: phen d ^ J pe

Quintiliis vide Menag. u Amoen . Inv. Ciu. c. 31. GE R. 68 Hal. liberti-
"0. GE B. 69 Ap. Hal. fj, abeft. GE&. 7O 'Yaur. deberI. GE B. 7Í
Hal. vtputa quod per fubieclas quidem pevfonas [unt. GERB. 72 Vulg. infe-
rfit: 707. B R. 73 Hal. et Vulg. inferunt: Ponorum, cum tameu in L. g. zz

LribpEesRTO :

$o —

41
L 1tà"wvt,

J*tes;

*

f. b.t. fit: contra tabulas accipere, etin L. 14. $. . fit: a contra tabulas ve-. .

1H02evi, B R. 74 Hal. et Vulg. inferunt: mortuis. BR. 75 Hal. admit-
tentur. GEB. "6 Taur. nOlgo. GEB. — 77 Graeci: aZec xa mrogvoyeveie
Üvrec. B R, 78 Hal.et Vulg. IDEM. BR. — '79 Hal. quia fi, loco: 442a-
fi, nempe pofito in fequentibus poft: acceperit, commate, GEB. — 8o Hal.
$81 Gothofr. in nota: quod Praetor. Hal.

82 Hal anuferet. GER. $3 Vide Anon. in Opaft. de La-
Ppppp 3 s : ( tin.

GEB.

'an ,

z .
.Uv fe *

(leex: a4uo, ecee

Ll d.

736

ne heredem inftituerit, et deficiente condicione fubftitutus
adierit: quaero, vtrum patrono aduerfus fubftitutum 1n par-

tem debitam Praetor, ngäemancipato filio in totam heredita-
Refpondi, cum pater filium fub con- |

tem fuccurrere debeat ? ,R« 3 kgee
dicione primo gradu heredem in&zi.tuit, fi deficiente condicio-
ne, fub qua filius herés inftitütus eft, ad fecplgdüm gradum.he-
reditas pertinet, vel adhuc pendente condgcwne- filtius decef-
ferit: patrono partis debitae bonorum polfeffionem aduerfus

fübftitutum competere. ldemque eft, £f fi filius yel 5* non
petierit bonorum poffeffionem ,tempore; exclufus, vel repu- .

diauerit. Si vero deficiente condicione hereditas ad filium
pertineat : emancipatum potius tuebitur Praetor aduerfus füb-
fütutum. Exiftimo autem, quotiens füb condicione heres fi-

lius fcribitur, alias neceffari

rit, quae in poteftate filii effet, velutijc v TE STAMEN-

TYM FECERIT: puto etiam omiffa condicione filium locum |
- fübftitutis facere: fi vero condicio non fuerit in poteftate filii,
" veluti sz Tir1ivsCowsvL FACTVS FVERIT: tunc fuüb-

fitutus non admittitur, nifi filius ab eo nominatim exhereda-
tus fu£fit. $. 5. Si libertus filium emancipatum heredem in-
ftituerit, eiusque fidei commiferit, vt totam hereditatem 5em-
pronio reftitueret: et filius, cum fufpectam fibi hereditatem

diceret, iuífu Praetoris adierit eam, et Serr.lproni.o*re&itu.erit:
. mon inique patrono bonorum pofleífio partis debitae dabitur,
- perinde ac fi non filius, fed is, cui hereditas reftituta eft, li-

berto heres exítitiffet. Item cum ?^ filius hereditatem liber-
ti patris omiferit, et coheres eius totius hereditatis onus fu-

. fcepéfit 3* : danda erit patrono bonorum pofleffio. Vtroque

enit cafu non filio, fed extraneo pars eripitur.
XXI. IpnExM libro XXVIljDigeftorum. .Ex tribus pa-
tronis vno ceffante bonorum poffeffionem petere, duo aequas
artes lhabebunt. — . ; s
: )uääï. MancriAxvs libro ILInftitutionum. S1 filius-
familias miles manumittat ; fecundum Iuliani quidem fenten-
. . - X^x L lh. g* 88 *
tiam, quam libro viceüfimo feptimo ?* Digeftorum probat,
patris libertum faciet: fed quamdiu , inquit, viuit, praefer-
tur filius in bona eius patri/: fed Diuus] Hadrianus Flaujo/A proJ
refcripfit, fuum libertum eum facere, non patris. .
XXIII. IvrrAwvslibro XXVII. Digeftorum.
bertus praeterito patrono extraneum infütuerit heredem, et
patronus, antequam contra tabulas bonorum pofleffionem pe-
tierit, in adoptionem fe dederit, deinde fcriptus omiferit he-
reditatem: patronus totorum bonorum liberti poffeffionem vt
legitimus petere poteft. -&—x. Silibertus inteftato decefferit,
relictis patroni filio, et ex altero filio duobus nepotibus , ne-
potes non admittentur, quamdiu filius effet *?: quia proxi-
mum|quemque ad hereditatem liberti vocari, manifeftum elft.
Se— Si autem ex duobus patronis alter. vnum filium, alter
duos reliquiffet: dixi viriles inter eos partes fieri.
XXIV. Inxnlibro LXV. Digeftorum. Cowwvnr li-
berto, fi ex duobus patronis alter iusiurandum exegerit ??,ne
vxorem ducat: vel?* viuo liberto decefferit is, qui extra hanc
culpam fuerit, vel fupernixerit, partis vtrique debitae bono-

rum pofleffionem folus habebit. 4 - |

