pter ege&atem eorum qu.icquam feruare püterit, cum emptore
hereditatis, vel ex ftipulatu, vel ex vendito recte experietur:
- omnem enim pecuniaä hereditario nomine datam, ;eo; mani-
, U. fefüus.eft, quod in (iddicio/ familiae hercifcunddeducitur **,
2esper quod nihil amplius Vnusquisque à cgheredibqä Íuis con-
"L àef . 'ec, fequi poteft, quam quodg tamquam heres impenderit.
XIX. IpEmM dibro .—Digeftorum. MvrTvM
. intereft;fub condicione aliqua obligatio veneat, an, cum . ipfa
E obligatio fub ?* condicione fit, pure veneat. Priore|cafu,
t .. deficiente condicione, nullam effe ** venditionem: ipofteriore|
R dfiatim vénditionemfconfiftere: nam fi Titiis tibi 'décem 72
.94&'*6?8 M:&a — VO d- ECC f&
"er, ub condicione debeat, et ego abs te nomen eius emam, con-
L Qerersefeftim ex empto ;Läe. agere potero, vt vel acceptum ei

XX. A&RICANV-&S»W&&W SinHE-
REDITATEM mihi Lucii Titii vendideris, ac poft. debitori
eiusdem.heres exiftas, aCtione ex empto teneberis. . $-& Quod

fimplicius etiam in illa propofitione procedit, cum quis ipfe

f'-'"/"?f,&* creditori füo heres exftitit *?, et hereditatem vendidit. 2ent.
f"'&"":"f | db LP XXI. PAvrvs dibr ]-r9 io1 Vzrem-
ET. — " pIiTOR ex hereditate, interpofita ftipulatione, rem heredita-
Sfäz riam perfecutus **, alii vendidit. Qugeritur, quid ex ftipula-

hls räöffä/fJfä-giqgg praeftare debeat: nam bis vtique non committitur fti-
nj ". wulatio, vt et rem et pretium debeat? quidem fi, poftea-
quam rem vendidit heres, intercelfit ftipulatio, credimus, pre-
tium, in ftipulationeyA veniffe: quod fi anteceffit ftipulatio,
deinideirem na&us eft, tunc rem debebit. Si ergo "? homi-
nem vendiderit, et is deceílerit, an pretium eiusdem ?? de-
beab? non enim deberet Stichi promiffor, fi eum vendidiffet,
. mortuo eo, fi nullaymora/proceffiffet $9: fed vbi hereditatem
J ab L, yendidi| **, et poftea rem ex ea vendidij poteft videri, vt ne-
| m gotium eius agam;22,:quam hereditatis: fed hocin re fingu-
lari non poteft cräläï 53: nam fi eundem hominem tibi vendi-

69 Taur. TveVeliamo. GEB. — 70 Hal. ALFENV'S lib. V. GE&. — 71
Gothofr. in nota: A. deducitnr, et ita vulgat. Sed fic quoque Hal. GE s.
72, Gothofr. in nota: fub conditione contra&a fit, ita. Fulgofius. Sed ita quo-
que Hal. et Vulg. ER. 73 Ap. Hal. effe, abeft. Ggn. — 74 Hal. et Vulg.
inferunt: aureos.BR, — 75 Hal. extitevit, et mox : vendiderit. GER. 16 Hal.
lib. XIII. GER. 77 Vulg. confecutus. BR. — 78 Hal.égitar. GEB. — "79
Wulg. eius.'BR. — o Hal. et Vulg. praeceffiffet, quod et ipíi praeferimus. BR.
81 Ap. Hal. vendidi, abeít. GER. 82 Hal vt tam ipfius negocium agam.
| Vulg. vt ipfius uegocium potius agam. — Sed adi Anton. Auguftin. IV. Emend.
: $. BR. Hal. quoque habet in margine: alias, vt ipfiws megotiwm potius aganm,
quae elt Vulg. GE . $3 Hal dici. GEB. 84 Hal qui,loco: quoniam.
GE B. 85 Hal. Vulg. omnes: fit, quod recipiendum putamus. BR. . 86
Malumus: praeffat. pracflet vidctur enatum e praecedenti: praeffem, nifi iftum
fubiundiuum malis interpretari: pvaeffare debet. Vulg. Nor. omnes habént:
praeflaret. .E quinque MSS. S. Cruc, etiamnunc habet: praeflet. Barb. praeftat,
in reliquis tribus ex: praeffet, fa&um eft: praeffavet. B R. — Sed et Hal. habet
in margine: alias, fructuum praeftaret bona fide vationem. — 'Yria illa funt : thb.
"Ireuif, Bynkersh. L. Sed II. vt eft Flor. GEB. — 87 Melius forte per traiectio-
j nem vocalium : imputari poffet. Hal. et ceteri: Zmputari pofit. BR. — 88 Vulg.
Quodfi. BR. — 89 Hal. et Vulg. acionem. BR. — 9o Hal. Sed fi aut. Vulg.
Sed, fi. B&. — 91 Vulg. inferit et. BR. — 92, Hlal. et Vulg, poffidere. BR. — 93

!

p ii tanipattettm,

!
j

"as o C-UE X Á VNUCCRIGE- OMv

X * ? "5 .0f
que: nam et aream tradere debet, exufto gedificio.

legatum ab emptore perciperet, te fecit heredem : recte puto

*Bt

312
R 1 sb d l oe LOe UC u
que.accepero, mortuo eo, videamus, ne nihil tibi debeam ex
empto, quoniam ** moram in tradendo non feci: pretium
enim hominis venditi, non ex re, fed propter negotiationem,
percipitur: et ficfit *?, quafialii nonvendidiffem: tibi enim
rem debebam, non actionem: atcum hereditas venit, tacite hoc
agi videtur, vt fi quid tamquam heres feci, id praeftem empto-
ri, quafi illius negotium agam: quemadmodum fundi vendi-

. E t
.* La
j,;r. 7146 ^ t«f7m. ——

Li

eCcc CX 40.& [40 *

.tor fructus praeftet * bonae fidei ratione: quamuis, fi ne-

glexiffet, vt alienum, nkhil-et imputarg/poffit ??: nifitfifculpa
eius argueretur. Q*uïd 55, fi rem, quam vendidi, alio polfi-
dente, petii, et litis(aeftimationem accepi:. vtrum pretium illi
debeo, an rem ?| Vtique rem: non enim aCtiones,??. ei, fed
rem, praeftare debeo. | Et fi ?9 vi deiéCtus, vel propter furti
aCtionem duplum abftulero, nzhil hoc ad emptorem. pertine-
bit: nam,2* fi fine culpa defiit detipere ?* venditor, actiones
fuas praeftare debebit, non rem: et fic ?? Iaeffimationem quo-

Jf[r/wo" p :
UX VEX TC

N , F Em

þg 4 L()M ( $ts Mp )

e»(lïï—— Eff)(lf( 2« , |
? s

AXIL Scxzvoralibro-IL— Refponforum. Hanz-
DITATIS venditfe pretium pro parte accepit ?*, reliquum
emptore non foluente: quéefitum eft, an corpora hereditaria
pignoris nomine teneantur?,Refpondi ?5, nibil proponi, cur
non teneantur. ifeoeddo ii EE
XXIIL HznMoaENIANYS dem-H«IHHS-Epaïäma.
rum-^?*. VwDiTOR aCtionis, quam aduerfus j 7] principa-
lem reum habet, omne ius, quod ex ea caufa et competit, tam
aduerfus ipfum reum, quam aduerfus interceffores! huius de-
biti cedere debet, ni(i aliud actum eft.. $.. 1. Nominis vendi-
tor quijquid vel compenfatione vel [g&,&igggj fuerit. confecu-
tus:).integrurn emptori reftituere compellatur ?8. (4 42
" XXIV. Lanzo Mibro-IV; i 1m-a $au '*99
i orum. HenxpiTATEM Cornelii vendidifti: deinde.
l&ttius/^??, cuia te herede Cornelius legauerat, prius, quam

/ ,-')

L MCUG. n
RC TUE

27723

p i

N ss .l/:/r: OC COA CR .
lvn. CLeM m o—TE,.

ex vendito te aCturum, vt tibi praeftetur: quia ideo * eo mi-
nus hereditas venierit, vt id legatum préeftaret emptor: nec ;
quicquam interfit, vtrum j Attig|?, qui te heredem fecerit, pe- /: /e acfto
cunia debita fit, an legatario ?. veyitsproo2; | Zecn Qu a, aL o i
XXV. IneMw übro-E4Pithzmony *5. Sr, kexckPro . 44-— 7

fundo hereditario, veniit * hereditas, deinde eius fundi nomi- ***

| ne venditer aliquid adquifiit , debet id praeftare emptori he- .. /5€ Es

reditatis. Paulus: immo femper quderitur in ea re, quid
aCtum fuerit: fi autem id non apparebit *, praeftare eam rem
debebit emptori venditor: nam idipfum ex ea hereditate ad
eum perueniffe videbitur: non fecus, ac fi eum fundum in he-
reditate vendenda non excepiffet.

p ^pton,

ATT

Hal. inferit? sec, et in margine addit: alias, deef? wegatio. GE*. — 94 Hal. ac-

cepi. GEB. — 95 Hal. refpoudit. GEB. — 96 Hal. eziiuáv, GEB. — 97 Hal.
inferiti ipfum. GEB. ^ 98 Hal. et Vulg. compellitar. Etita tria MSS.SByn-
kersh.Tcompelletur. S. Cruc, vt Flor. BR. — Tria illa Barb. Otob. "Treüif. at
Bynkérsh. . etiam vt Flor. G x 2. 99 Hal. Jaboleuo. G EB. Ico Hal.
et Vulg. Titius. BR. I Hal. q4ando eo sznus. Vulg. quo ideo minovis. B R.
2 Hal Tijtio. GEB. . 3 Habent haec difficultatem, nec conueniunt cum fpe-
cie pr'opöiïta. Dixerat, me, quamuis venditorem hereditatis poffe ab emptore
legatum petere, quod Attio legatario relicum erat, fi Attius legatarius, prius
quam legatum coníequeretur, deceffiffet, me fcripto herede. — Cum his, fi potes,
compone rationem fequentem: «ec quicquam etc. Tgitur fic emendo; Vtram
tibi, an legatario, qui te beredem fecerit, pecunia debita fit, vel ita: Vtram . At-
tió, qui te beredem fecerit, pecunia debita fit, an LEGA TAvio, hoc eft, legata
legatario. .Hoc fenfu nihil referre, vtrum Attio, vt creditori ex credito pecu-
nia debeatur, an vt legatario ex legato. Eundem fenfum habcbis, fi, quod ter-
tium propono, expungas tres pofteriores literas in Jegatario. Sic enim diceret,
nihil referre, vtrum. 4ttio, qui te beredem fecevit pecumia debita fit, am legata,
nihil nunc fuccurrit quod melius dici poffit. BY NK. .. Confer cum his, quae
idem fcripfit . Obf. 6. GEB. 4 Hal. seS3avàv. GEB. — 5 Hal. veneat.
GEB. 6 Taur. adquifIt. Klal. adgmifierit. GEBR. —— '7 Taur appareVi.
GEB.

I1133 1 Hal.

E fl(/ $4* CUML ,

) dpr; emp'iont
.—459]3*,7 /,:uvþ(v;g' /c)(yö
ea)ja*& A0v
| än)(/m-."ïi* f'fu c vf,'f'v qees

/7 ïf

F 2 ; v
| ,..;»Hl bur Umntetat r d *
j *
4 " NONUN i L
| m6vuxe Piraboe qgn ósepro
€ i'(z( Q €n ;',?17':4-105149' *

-L!,?Je)*n

m t t

A MM

-

320 |

/; DE RESCINDENDA VENDITIONE, ET

Y ;

QVANDO LICET ' AB EMPTIONE
| gnïïSICEDERE.
Powroxivs!ibroXV. adSabinum. — Pt
*ersvsifiius ?^ putabat, fi venNidilfet mihi filiusfamilias
C rem peculiarem, etiam fi 3 conueniafj vt l;,abf:at-ur ab ;c:ï
venditione, igter patrem, et filium, et me conuenire deþffre.
ne, fi cum patre folo pa&tus fim, filius non poffit liberari: et
quderatur ^, vtrumne nihil agaturex ea pa&iongzs an véro ego
quidem liberer, filius tnaneat obligatus: ficuti * fi pupillus
fine tutoris auctoritate pacifcátur, ipfe quidem liberatur, non

- etiam, qui cum eo pactus eft: nam quod Arifto dixit, polfe ita

vt vnus maneat obligatus, non eft verum : quia pro
vna parte contrahentium abiri pacto ab emptione non poffit ^,
et ideo, fi ab vna parte renouatus fit contractus, dicitur non
valere eigsmodi paCtionem, fed dicendum eft, 'patre.pamicenü;g,l
et liberato aduerfario, filium quoque obiker liberari.
IL Ípxw dibr u Sr QVAM rem
a te emi, eandemï?urfus ate * pluris minorisue emero, di-

pacifci,

AOV

AAtfteífimus a priore emptione: poteft enim, dum res integra eft,

conuentione noftra, infecta fieri emptio, atque ita confiftit po-
fterior emptio, quafi nulla praecefferit : fed non poterimus eadem
ratiorie vti poft pretium fgä;fturg[&ggtwne repetita ; cumjpoft
pretium folutuny infeöïzaiüiemptlonem facere non poffumus ?.
II. PAvrvs | : :
et venditio, ficut confenfu contrahitur, ita contrario confenfu
refoluitur, antequam fuerit regifecuta. Ideoque qudefitum eft,
fi emptor fideiufforem acceperit, vel venditor ftipulatus fuerit,
an nuda voluntate refoluatur obligatio? Iulian.u.s fcrä[giï,t, ex
empto quidem agi non pofle, quia bonfe fidei iudiéio exce-
ptiones pa&i infünt: an autem fideiuffori vtilis fit exceptio,
videndum ?? Et puto, liberato reo et fideiufforem liberari.
Item venditorem ex ftipulatu agentem, exceptione fümwfioueri
oportet. Idemque iuris effe *?, fi émptor quoque rem in fti-

pulationem d.edu)c;erit. ; t at
j m 1V:L«-ler-9 eftorum-Iultant- Paulus notat **.

CíSIEMPTIO contracta fit, togae puta, aut lancis, et pactus

fit venditor, ne ** alterutrius emptio maneat, puto refolui
obligationem huius rej nomine dumtaxat,
- ^ N.IvriaAwvs libro-XV.-Diseftorum, — Cvw £&w-
pTrom venditori, vel emptori venditor, acceptum faciat, vo-
luntas vtrinsque oftenditur id agentis, vti&inegotio difcedatur,
et perinde Wabeatur *?, ac fi conuepiffet inter eos, vt nepter
ab altero quicquam peteret : fed vtäiidentius appareat, acce-
ptilatio in hac caufa non fua natura, fed poteftate conuentio-
nis valet. $. r. Emptio nuda conuentione diffoluitur, fi res
fecuta non fudfit. / $. 2. Mortuo autem;homine, perinde ha-

" benda eft venditioy ac fi traditus fuiflet: vüpote! ^* cum ven-

] ?"J&,: ]

. X Hal quaudo.non liceat. GE B. —— 2 Steph. et ap. Ruffardum: Cel-
fus Offüius. Nempe et Flor. fciolus o ante filius fuppleuit inter verficulos. s.
3 Halet,loco: etzamfi. GEB. — 4 Hal. Sed quaeritur. GEB. — 5$ Hal. inferit:
et. GEB. . 6 Hal. potefl. GEB. — 7 Ap. Hal. a te, abífunt. GEB. — 8 Go-
thofr. in nota: poffunus. Nempe ita Hal. et Vulg. quod et ipfi praeferendum
putamus. BR. 9Hal addit:efí. GE&. — 10 Hal.efl GEB. 11 Haeclex
erronee a praecedenti feparari videtur. Erat autem in Pand. flor. tantum fpa-

tii reli&um, vt IDEM praefigi poffet: fed mox antequam fuppleretur, animad- -

uerío errorc, linea, continuationis fignum, per vacuum eft du&ta. — Eft enim hoc
fragmentum nihil aliud quam nota ad relatam Tuliani fententiam, quae ei dubio
procul annexa fuit. — Vulgares libri fimpliciter:: 1IDEM. Si emptio. Mal.
«motat. Orob. ID. Paulus uotat. ln Darb. vbierat: ID. Si emptio, quem-
'admodum ia S. Cruc. adhuc eft, và. Paulus notat, fuppletum eft. In Treuif.
fcriptum fuit: 1D. IVL. et PAVL. notaut, fed poftea. IVL. et deleta funt.
Plena infcriptione vtitur Vat. L. ID. lb. feptino Dis. Pulia. Paulus motat, fub-

| (GEB.
J

ftituto libro feptimo pro o&auo. BR. Bynkersh. II. facit cum codice S. Cruc.
12, Hal. vt, loco ue. GER. 13 Hal babetur. GEB. — 14 Taur.

DIGESTORVM .LIB. XVIII.

| deretur, ex empto [actio Jeftj vt Sabinus putat, aut proxima
liempti|f9 in fattum datur. LL emfe- ";

III.ad Edictum; EmwPTr:o

lib. VIIL.:Digeflorum Tuliani notat. Bynkersh. habet: ID Proculus «

TIT;--V.
ditorliberetur, et emptori/ homo Y5 pereat: quare, [nifiliufta
conuentio interuenerit, aCtiones lexlempto- etlve(ngiitolmane-

1 bunt. |

VI. PIAVL'vslibro--lLad,Edi&am. Sr CONVENIT,
vt res, quáe venit, fi intrajæcertum tempus difplicuiffet, red-

] .1 &« '«'-"("'.'r«[;næ, 1

r ?5.'!71).&1; n]tuæ :

i

/

í : o M.fgr..:ï ní t' ,
VIL I»Ewibro V.-Qudefiionum. Sr rp, quodpu- "7 ^*

re emi, fub condigione rurfüs emam, nihil agitur pofteriore
emptione, $. r. Si pupilliu&þerfona interueni **, qui an-
te fine tutoris auctoritate, deinde tutore auctore emit, quam-
uis venditor iam ei obligatus fuit *?, tamen, quia pupillus

non tenebatur, renouata venditio efficit, vt inuicem obligati

fint. . Quod fi ante tutoris au&toritas interüenemt *?, deinde
fine tutore auctore emit, nihil actum eft pofteriore emptione.
ijem 79 poteft qu4eri, 2* fi fine tutoris auctoritate paCtus

2 E d h . ; e€. À * a - ,
fuerit, vt difcedatur ab emptione, an prainde ?? fit, atque fi fur, m

ab initio fine tutoris auctoritate emiffet, vt fcilicet ipfe non
teneatur, fed agente eo retentiones competant? Sed nec illud

. fine ratione dicetur, quoniam ?? initio recte emptio fit con-

tra&ta, vix bonfe fidei conuenire, eo pacto ftari, quod alteri ?*

captiofüm fit: et maxime, fi iufto errore fit deceptus.

VIII. ScKxzvora m.: CTriTrivs
Seii procurator, defuncto Sdio, ab eo fcriptus heres, cum igno-
raret, fündum vendente feruo hereditario, quafi procurator fub-
fcripfit z quieütum eft, an cognito eo, prius quam emptio per-
ficeretur, a venditione difcedere poffit? ,Refpón
fi non ipfe vendidit, non idcirco aCtionibus ciuilibus teneri,
quod feruo vendente fübfcripferat ^5, gfäïijferui nomine prae-
toria aCtione teneri. s "DL !
^,, .. ÀX. InendibreIV. Digefter FyvNpvs, qui Lu-
Cii Titii ?^ erat, ob veCtigalf ?^* Reipublic&e venijt ?9:; fed.
cum LuciusTitius debitor profeffus effet, paraturm fe eífe vectigal
exfoluere folidum /^?, cum minore ?? veniffet fundus, quam

dit, Titium, z

LJ u d.
P

E

debità 3* fumma effet, Praefes prouinciae refcindik 9? ven-2e£t.
ditionem, eumque reftitui/ iufüt Lucio Titio: qugefitum eft, )24:Z,

an poft fententiam Praefigiä,janftequam & reftitueretur, in bo-
nis Lucii Titii fundusæmp
quam emptori pretium elffet illatum: vel fi pretium nondum

dsj éffet ? (Refpondit ?*, non prius / .

eifet ab emptore folutum,lin vectigal fatisfattum effet. -) 5 gaca 2 irv,, eputo

.. K. IpnE v dibr 1 :
€io Titio emit fundum lege dicta, vt fiad diem

foluiffet, res inempta fieret. Seius, parte pretii praefentle die

foluta, defuncto venditore, filiis eius pupillaris setatis et ipfe f
tutor cum aliis agatusïneque contutoribus pretium fecundum ,,, ,. *
| legem numerauit, nec rationibus tutele retfulit: qujefitum

4e

Mabastoverit "m
SEivs a LüS o

e J ,. 0
pecuniam non 1. ! K,

E
-)/ HU 4
* C ^

zZore,,

5

eft, an irritajemptio fatta effet? [Refpondit ?5, fecundum ea, J 2e/: "an.
quae proponerentur, inemptam videä. B L Emptor prae- r?*)a

diorum, cum fufpicaretur Numeriam,;et;Sémproniam 27 con-
trouerfiam moturas, pactus eft cum venditore, vt ex pre-

tio
vtpVte. GE2. Hal. et Vulg. vtputa. BR. 15 Flor. eft 000. GER, 16
Hal. et Vulg. inferunt: a&zoni BR. 17 Hal. interaeniat. G EB. 18

Hal. fuerit. GEB.
Vulg, Idein. BR.

19 Hal znteruenit. GEPR. 20 Taur. iDem. GER.
21 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. 22, Gothofr. in
nota: perinde. Tta Taur. in margine, et hoc re&te habent Hal. et reliqui. BR.
23 Hal quwm. Vulg. inferit: ab. BR. — 24 Florentiae etiamnunc eft: aliter.
Hoc caput ofcitantius rele&um eft. — Eft enim et in antecedentibus vitiofe: eos
pacto fl'ari, pro: eo pacto flari. BR. 25 Vulg. fubfcripferit. BR. — 26 Taur.
TIi. GER. 27 Hal et Vulg. ve&igal.;BR. De voce: vecfigale vide Vof-
fium J. de Analog. 35j. DVK. — 28 Hal vewit. GEBR. — 29 Vulg. folitum, n &.
30 Hal. et Vulg. sinoris. '"Tu Florentiae fubaudi: pretio. BR. — 31 Vulg. de-
biti. BR. — 32, Hic refciudit, pofitum pro vefcidit, vt Hal. habet, Sedet poteft
effe mendum, vt praetium bis hic occurrit cum diphthongo absque corre&tione.
Vulg. habet reftzudi, et ex fex MSS. quinque. Sextus Otob. vt Flor. BR.|
Quinque illi Barb. Vat. 1. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. I. fed et I, GEB. 33
Gothofr. in nota: antequam ei. flaloaud, Etiam Vulg. BR. 34 Hal. re
fpondi. GEz. — 35 Hal. lib. VI.Gxz. 36 Hal refpondi. GEE, — 37 Hal.
: et

] u

; .
du

DIGESTORVM .LIB.

J
tio aliqua fumma apud f'ek'f;naneret, donec emptori fideiuffor
daretur a venditore: poftea venditor eam legem inferuit, vt,
", fi ex die pecunia omnis foluta non effet, et venditor ea prae-
Sü:'wm?rc)dïf" dia |yeniffel nollet ?9?, inuendita effent: integea de adueríariis
^ J alteram mulierem venditor|fuüperauit, cum altera transegit,
E.. gþ-z;,ita vt fine vlla qudeftione-emp*er praedia poffideret: qugefi-
A d j ii e? ^ tum eft, cum neque fideiuffor datusieft ??, nec *? omnis pe-
"p r ., cunia fecundum legem fuis diebus foluta fit, an praedia in-
W uendita fint? .Refpohdit:/ *^*, fi conueniffet, vt non prius pe-
cunia folueretur, quamiüdeiuff()r venditi caufa daretur, nec
L,«.?g:, id faCctum jeffetj cüm per emptorem non ?? ftaret, quo minus
fieret, non poffe pofteriorem legis partem exerceri.

VENDITÁE. /2; |

VrrriANvsli evHtE |
IVINVM venditum acuerit, vel quid aliud * vitii fufti-
S nuerit, emptoris erit damhhium: quemadmodum fi vinum
effet effufum, vel vafis contufis, vel qua alia ex caufa. Sed
c fi venditor fe periculo fübiecit, in id tempus periculum fufti-
BN r nebit, quohd fe fübiecit: quod fi non delignauit tempus, ea-
ab tenus periculum fuftinere debet, quoad deguftetur vinum : vi-
delicet quafi tunc pleniffime veneat, cum fuerit deguftatum.
:zxe;cyuþ Avt igitur conuenit, quoad periculum vini| fuftineat, et eate-
K'fïä L onenan s fuftinebit. aut non conuenit, et vsque ad deguftationem
| d Qïæ fuftinebit. |Sedj ^ fi nongsé- ? funt ^ deguftata, fignata ta-
131 "47 men ab emptore vafa vel dolia, confequenter dicemus, adhuc
f2 . 7p ) periculum effe venditoris: nifi Jf aliud conuenit ?. $. r. Sed
: et cuftodiam ad diem, menfurae venditor praeftare debet:
prius quam enim admefíatur ? vinum, prope ?i quafi nondum
ini

i.

venit: poft menfuram factam, venditoris de
lum, 9 et ante menfuram periculo liberatur, fi non ad men-
furam vendidit, fed forte|amphoras, vel etiam fingula dolia.

um
jä? i ; $. 2. Si dolium fignatum fit ab emptore, 'Trebatius ait, tradi-
"E. tum id videriz Labeo, contra. Quod ef' verum eft: magis
T 4,*'/**6""&. , emmge)iuämu;e*fug ? fignari folex:e, quam vt tradere *?9 tumJ
QM videatur. $. 3. Licet autem venditori vel effundere vinum,
N fi diem ad metiendum preftituit, nec intra diem admenfum eft:
L0* 4,, — , effundere autem non ftatim poterit, prius quam teftando *'
. L,;*:* ï:gfg denuntiet emptori, vt aut tollat vinum, aut fciat futurum, vt
". vinum effunderetur, fi tamen, cum poffet *? effundere, non
: dul effuydit *?, laudandus eft potius: ea propter mercedem quo-
p que deliesum' ^ poteft exigere: fed ita demum, fi interfuit
l ^.L €us,inania effe vafa in quibus vinum fuit, veluti fi locaturus
M ea fuiífet, vel fi neceffe habuit alia conducere dolia: commo-
"L

59 Ap. Hal. ef? abeft.

etVulg.inferunt eZ; Bn. — 58 Taur. zoLet. GER.
42 Ap.

| | GEB. 40 Hal, ueque. GE z. 41 Hal.et Vulg. vefpondi. 3 R.
* - Kal »on, abeft. "Vide Ánt. Auguftin. IV. Emend. 17. BR.
) I Taur. alin T. GEB. — 2 Hal. inferit: et. GER. 5 Hal. et Vulg.
| «&0u. BR. 4 Hal fimt.GES. — 5 Hal. nifi aliud conuemiffet. GEs. — 6 Pat-
D fine, vt in L. 35. $. penult. fupra de Contrab. emtione. Adde Duk. de Lat.
j Vet. ICt. p. 3$2. BR.. 1. Ap. Hal. prope, abeft. GEB. — 8 Hal. Sed et
1 . ante pn&o poft: perzculum pofito. Hinc eft, quod và fed, apud eundem, in
i fequentibus abfit. GEB. — 9 Gothofr. in nota: fübmitteretur. Haloanud. id eft,
n fupponeretur alia pro alia amphora. Idem Hal. in margine: alias, fubuertere-
i tur. alias, fubmoneretur. — Bynkersh. VII. Obf. 25. mauult commutetur, quod
Wf fimmutetur, latinum non fit: et forte fulciri poteft haec emendatio eo, quod

a. librarii Graeci vtriusque linguae C videantur confudiffe, nifi malis, quod Byn-
v kersh. alio in loco VII. Obf. s. agnofcit, effe voces ICtorum fingulares et &ra£
lM ' Atybpsyu, GEB. IO Gothofr. in nota: tradi. lpfe Taur. ita habet in mar-
1. . gine. Nempe ita Flor. eft fa&tum, et inde enatum: traditwm, duabus vocibus
" in vnam coactis, ap Hal. aliosque. BR. IT thh()ü': in nota: Al. teflato.
gnc.f Nempe ipfe Taur. in margine habet : tefiqto, et ita etiam Hal GEE. — I2
j ; Vulg. poffit. B R. 13 Flor. hic adeo antique expun&a litera 7 vt non minus
) litarae atramentum membranam perforauerit, quam reliqua fcriptura. Sed et
f omnes MSS, habent: effudit. Et idem Norica praetulit. B. — MSS. funt;

| vt ?3 fatale damlhum,

t effe pericu- -

XVIIA['. AIT.. WV21QT

dius ** eft autem conduci vafa, nec reddi vinum, nifi, quanti
conduxerit, ab emptore reddatur: aut vendere vinum bona
fide: id eft, quantum fine ipfius incommodo fieri poteft, ope-
ram dare, vt quam minime ** detrimento fit ea res emptori.
$. 4. Si doliare vinum emeris, nec de tradendo eo !* quic-
quam conuenerit, id videri * actum, vt ante euacvuarentur,
quam ad vindemiam opera eorum futura fit neceflaria: quod
fi non fint euacuata, faciendum,quuod veteres putauerunt, per
corbem *? venditorem menfuram facere, et effundere: vete-

321

14

' res enim hoc propter ?? menfüram fuaferunt, fi quanta men-

fura effet, non appareat, videlicet vt appareret, quantum em-

tori ?^* perierit.
| P p

Il Garvs llibro-H.-Cotfidianarum reram ??, Hoc
ITA verum eft, fi is eft venditor, cui fine noua vindemia non -
fint ifta vafa neceffaria: fi vero mercator eft, qui emere vina
et vendere folet, is dies fpeCtandus eft, quo ex commodo, ven-
ditoris tolli (poffl)ft, $. 1. Cuftodiam autem ante admetiendi
diem qualem praeftare venditorem Oporteat, vtrum plgnaz
vt et diligentiam praeftet, an vero dolum dumtaxat, vidä:
mus? Et puto, eam diliglen.tiam venditorem exhibere debere,
vel vis magna, fit excufa Moa Ea Cl d.
III. Pavrvsiibro V.. d inum. älæronïj.ama
autem venditor talem praeftare debet, quam praeftant hi£qui-
bus res commodata eft: vt.2Y diligentiam praeffet exactio-
rem, quam in fuis rebus adhiberet.
IV:V .erANYslibroXXV] L Srovrs (XY/lli
vina vendiderit, et intra diem certünmi deguftanda 2* dixerit ^A
deinde per, venditorem fteterit, quo minus deau&arentur:
vtrum praeteritum dumtaxat periculum acoris e(gænïucoris ven-

ditor praeftare debdt **: an vero etiam die praeterito,vg, fi ^^

-forte corrupta fint, poftea quam dies| deguftandi praeteriit, |7 &x 'm ; 4«:

pericülum ad venditorem pertineat? an vero magis emptio fit
foluta, quafi fub condicione venierint ^9, hoc eft, i ante diem
illum fuiffent deguftata? Etintererit, quid actum fit: ego au-
tem arbitror, fi hoc in occulto fit, debere dici, emptionem ma-
nere, periculum autem ad venditorem refpicere, etiam vltra
diem deguítando praefinitum, quia per ipfum faCtum eft/ 4q. r) a
Si/anerfione ^? virum venitJfcuftodia tantum praeftanda eft: F. F deem .
ex hoc apparet, fi non ita vinum venit, vt deguftaretur 39, Jl'u£ deguetase L
neque acbrem, neque mucorem, venditorem praeftare debere, .L 7^ /.£, e7 &
fed omne periculum ad emptorem pertinere: difficile autem
eft, vt quisquam fic emat, vt ;jnd?^* deguftet: quare fi dies
deguítationi ?^ adiectus non erit, quandoque ?? deguftare
emptor poterit, et, quoad ngu&auerit, periculum acoris et|)/*.
mucoris ad venditorem pertinebit: dies enim ?^ deguftationi
praeftitutus meliorem condicionem emptoris facit ?5. .
Vino autem per auerfionem vendito, finis cuftodiae eltíaue-
| hendi 3 -«e*€.

Barb. Otob. Bynkersh. L et II.. At S. Cruc; vt Flor. fuit, "Treuif. o effude- — |
rit. GEB. I4 Flor. etiamnunc eft: doliorem, vnde forte poffet fieri: dolia-
vem. Sed vt Taur. omnes editiones, et omnia M$SS. quod íciam. gR. Barb.
Otob. S. Cruc. Bynkersh. I. et II, etiam Hal. GEB. 15 Bafil xéxwov 3? /
vtoic?, THelius, boueflins facit. BR. 16 Taur. quaMzmime. Sed Flor. mani-
fefte duae zz inueniuntur. Vulg. quam mhuinismo. n Otob. et Treuif. miuime
corre&um in zinuimo. In Barb. et Bynkersh. I. ab initio ita fcriptum eft. BR.
Bynkersh. lL. vt Florentiae. Etiam Hal. qwam münime. GEB. — 17 Àp. Hal.
€0, abeft. G EB. 18 Hal. videtur. GEB. I9 Seneca de Benef. lib. V1I.
c. 1. interpretis loco effe poteft. BYN K. — 20 Hal. propter boc. GEB. — 21
Hal. inferit vim; GEB. 22 Hal rerum quotidianarum . vel aureorum. GER.
23 Hal. hicinferit: tamem. GEB. — 24 Vulg. excsfata. — Hlal. eum excufet, Sed
et Flor. recentius paulo 73 excufatum: mutatum in excufata. BR. 25 Hal. et
vt. Vulg. vt et. BR. — 26 Taur. deCuflanda. GEE. — 2/7 Hal. debeat. GEB,
28 Hal. veuierit. GEB. 29 Vulg. iu aduerfione, — Graeci iv xóv]e, im alea.
BR. 230 Bafil. u3 óvà ysvew, "0n fub gufiu. BR. — 31 Hal. vt zegué. Vulg.
vt n0H. BR. 32 Hal. deguflatiomi$. GEB. — 33 Hal. et Vulg. gquandoctm-
que. BR. 54 Hal. autem. GEB. 35 Verba haec, quamuis piíce faniora,
varie a variis corrumpuntur. — Vinum auerfione venditum periculo emptoris eft,
neque adeo venditor acorem vel mucorem praeftabit, nifi tamen emptor pactus
fuerit, vt prius deguftet, nam fi fine die deguftationi adiecto, quandoque päterit
egu-

; Á & *'.« N
l.. ^a. du

L 4
f'G €x ollhflim,,äw:

d$: £ ï s

II

^

322

hendi ?5 tempus. Quod ita eritaccipiendum, fi adieCtum ?*

tempus eft: ceterum, fi non fit adiectum, videndum, ne infi--

nitam cuftodiam non debeat venditor? Et eft verius, fecun-
dum ea, quae fupra oftendimus, aut intereffe, quid de tempore
aCtum fit, aut denuntiare ei vt tollat vinum: certe, antequam
ad vindemiam fuerint dolia neceffaria, debet auehi)?* vi-

num. : jri ais Cam du Db
V. PaAvrLvsWMibro-V.-ad-Sabinum, Sr: PEmR empto-

rem fteterit, quo minus ad diem vinum to!leret? poftea, nifi
quod dolo malo venditoris interceptum elfet ??,,non debet
ab eo praeftari: fi, verbi gratia,. anphorae ^? icentunv ex eo
ivino, quod in cella effet, venierint, fi 4.1 afïmenfun? efc p
donec admetiatur, omne periculum venditoris eft&. nifi id per
emptorem fiat; T GLv . HVt. . |
VL PoMx?oNrvs /ibro-IX. *3—ad-Sabinum. * Sr
VINA emerim, Jexceptis acidis et mucidis, et mihi expedigtt
acida ^*^ quoque accipere, Proculus ait, quamuis id emptoris
caufa exceptum fit, tamen acida et mucida non venifle: nam
quae| *? inuitus emptor accipere non cogeretur, *? iniquum
ieffe, non permitti venditori vel alii ea vendere. P
| VIl. PAvrvs libre-V.ad-Sabinum. Ip ovop poft

emptionem fundo acceffit per alluuionem ^7*, ,vg?rperizt 48

ad emptoris commodum incommodumque pertinet: nam et ^?

fi totus ager poft emptionem flumine occupatus jeffet/5?, pe- -

& p : E ". . A . : dÉ
riculum eífét emptoris: fic/igitur et commodum eius effe de-

giepero /o,fe. bet. $. 1. Quod venditgr, in modum agri cedere debet: nifi

139 v5

: P d

k

- 53 Hal. funt. GEB.

d-5* id actum eft, ne cederet: -aggrgwd)non venit, inlmodum
cedendum, fi id ipfüm actum eft, vt cederet, veluti viae publi-
cj(e, limites, luci, qui fundum tangunt. Cum vero neutrum

. diCtum eft, cedere non deb&k ??: et ideo nominatim caueri
folet, vt luci, vide publicge, quge in fundo fint 53, totde in

modum. cedant.

VIII. Ingw libro—XXHI. ad Edictum. Necxessa-

: & " » Éeaca- :
.RIO fciendum eft 5*, quando perfeCta fitemptio: tuncjénim

fciemus, cuius periculum fit: nam perfecta emptione pericu-
lum ad emptorem refpicijt. .Et ??, fi id, quod venierit, ap-

4

- pareat, quid, quale, quantum fit, fit ?* et pretigm, et pure

venit *?;Zperfecta eft emptio. Q;llod fi fub condicione res ve-
nierit, i quidem defecerit condicio, nulla eft emptio, ficuti
nec ftipulatio: quod fi exftiterit, Proculus et O&auenyus. em-
ptoris effe periculum aiufit. Idem Pomponius libro mófto 5*
probat. Quod fivpendente,condxgcv)n.e, emptor vel ven,dltqr
decelferit , con&ä*g, fi exfïiterit COE/&IQIO,. hez;sg')?es quoque obli-
gatos effe, quali iam contraCta/emptioné7in praeteritum.
Quod fi pendente condicione res tradita fit, emptor non pote-
rit eam vfücapere pro emptore, et quod pretii folutum-eft, re-
petetur, et fructus medii temporis venditoris funt: ficuti fti-
pulationes, et legata condicionalia peremuntur, fi pspdente
condicione res exftincta fuerit ??, — Sane fi exftet.öc res, licet
deterior effecta, poteít dici, effe damfium emptoris. $. r. Si

deguftare, fi adieGto/die intra diem prae&itutun!, qui fiics c.tdie&us fncliore.m fa-
cit conditionem emptoris, ac ellet, fi auerfione hmphcn*eï vinum yemffet. BYNK.
36 Taur. a Debendi. GERB. 37 Hal. hic et mox ruríus: additum, loco: ad-
ietum. GEES. ^ 38, Taur. aDebi. GEB. 39 Hal. eff. GEE. 40 Taur.
aNpborae. GEB. — 4X Vulg. inferit: Zd. BR. 42, Hal. fi admenfum efH in-
cludit parenthefi, et in margine addit: alias, defumt. GEB. — 45 Hal. li. V IIT.

GEEB. 44 Hal et Vulg. inferunt: et sucida. BR. 45 Hal manque ficut.
GEB. 46 Hal. praefigit; zta. GEB. 47 Taur. allu Bionem. GEX. 48
'Taur. perít. GEB. 49 Hal. vt, loco et. GEB. — 50 Hal. fit. GEB. .. 51

52 Hal. et Vulg. debent, quod ipfe malim. B.
534 Àp. Hal. ej?, abeft. GEBR. 55 Háal. inferit ; qui-
dem. GEB. 56 Flor. alterum: fit fabantique vncis inclufum eft, quod jmgh-
candum ob Vulg. Nor. aliosque omnes, in quibus alterum hoc: fit deeft, E fex
MSS. quae confului, folum Vat. I. vtrumque habebat, fe.d deletum eít. . Otob.
habet: quautumque, fed et Vulg. quantumue, BR. Keliqua MSS. Barb. Tre-
uif. S. Cruc. Bynkersh. L fed ec l. GEB. — 5' . ;
enim a veueo. BR. — Quod ipfum alibi quoque dicendum erat, v. c. in L. 4. $. 1.

Ap. Hal. fi, abeit.' GEB.

s.

DIGESTORVM LIB. XVIII

. fieri non poffit, quid iuris fit? Refpoóndit, quia fine patrisfa-

57 Hic praef;rendum venlt, eft.

N

TINC. VL

itai;enierit, EKsTÓ' yunLE SERVVS EMPTVS, SIVE NA-
VIS EX ÁSIA VENERIT, SIVE NON VENERIT, [u-
lianus putat, ftatim perfeCtam effe venditionem: quoniam cer-
tum fit;éatfj conitra am.dFS. 2. Cum vfumfructum mihi ven-

dis 9?, intereft, vtrum ius vtendi fruendi, quod folum tuum

fit, vendas, an vero in ipfum 9? corpus, quod tuum fit, vfum-

fru&um(mihi[ï;]endas: nam priore cafu, etiam fi ftatim morie-I- ]9yg,. ] .

ris, nihil mihi heres tuus debebit: heredi autem meo debebi-
tur, fi tujviuis: pofteriore cafu, heredi meo nihil debebitur,
heréS;ttius debebit.]
"pXS Év diee-Jecad- Ril d

PosT infpectum praedium, antequam emptio contraheretur,

arbores;ventoj4&. ?^* deieCtde funt, an hde quoque emptori tra-

di debeant, qugeritur? 'Etggfpgiliame&, non deberi: quia eas

non emerit, cum anteqnam fundum eräärit, defierint fundi e(- 4:«:4....
fe: fed fi ignorauit etuptor deiectas efle) arbores, venditor au- äi.;m ] svel.
, necadmonuit: quanti emptoris interfuerit, rem ^

[ ml
tem fciyt 9?

fleítimandam effe, fi modo venit 5.
X. VLPIANVS (ü]i | ionum. Srrw
venditione condicionali hoc ipfum conueniffet, vt res periculo
emptoris feruaretur, puto pattum valere. $. 1. In libro .fgä:
mo ?* Digeftorum Tuliani $8 Sc/euola notat: fundi nomine
emptor agere non poteft, cum prius, quam menfura feret, in-
undatione aquarum, aut chafmate, alioue quó cafü pavs fun-

di interierit. pá | "
Xl. AnggNvs M-Ax-s-5? libro.IL.Dieeftorum. Sx
göum incendium fine culpa

VENDITA infula combufta effet,.

milias culpa fierirpoteft, neque fi feruorum neglegentia factum
tor eam diligentiam adhibuiffet in infula cuftodienda, quam
debent homines frugi et diligentes praeftare, fi quid accidif-

fet, nihil ad eum pertinebit. h ^*52 2. 4.1,
XIl. Pavrvs tlibro-HL. Alfeni— narum-—* Di-
eftorun * *?, Lxcmos emptos Kedilis, cüm in via publi-

ca pofiti effent, concidit: fi traditi effent emptori, aut ?* per piceg D ,

eum ftetiffet, quo minus traderentur, emptoris periculum effe
plaget? . A. | |

XII. IVLIANVSWW&i&mFmææ; EgM—
.QvE cum JKedili, fi id non iure feciffet, habiturum actionem

le&is Aquilie: aut certe cum venditore ex,empto agcendum
g q * * : : à .1 4 p E g ^
efieJ *?, vtis aCiones füas, quas cum Kedilé habuiffet, * ei *
praeftaret. —.J 4« 77 M ph o

XIV. PAvrvs MMW&
ftorum "?. Qvonp fi neque traditi effent, neque emptor in

mora fuiffet, quo minus traderentur, venditoris periculum
erit. $. r. Materia empta fi furto periffet, poftquam tradita
effet, emptoris effe periculo *^, g;efp—äfldig: Ífi minus, vendi-.
