ficifcatur, veluti fi poft nuptias dos promittatur. $. 4. In mu-
tui datione oportet dominum elle dantem: nec obeft, quod
filiusfamilias et feruus, dantes peculiares nummos, obligant:
id enim tale eft, quale fi voluntate jméàjtu des pecuniam: nam
mihi aCtio adquiritur, licet mei nummi non fuerint. $. s.

1 'llompu Verbis quoque credimus, quodam aétu|ad obligationem com-

parandam interpofito: veluti ftipulatione..|.| K X l..
. HI. PowPowervs libroj2 ! i CvM
ovip mutuum dederimus, etfi non cau&mus ?9?, vt Zeque bo-
num nobis redderetur ?^1, pon licet debitori deteriorem rem,
quae ex fodem genere fit, reddere: veluti, vinum nouum pro
veter£, ** : nam in contrahendo quod agitur, pro cauto haben-
dum eft : 1d, autem agi intellégitur, vt eiusdem generis, et ea-
dem bonitate foluatur, quài datum fit ??.
XXIil. IV. VzPrANv SsIB XXTV. . Sr ovrs
nec caufam, nec propofitum "f-'zgnerandi habuerit, et tu em-
| — pturus praedia, defideraueris mutuam pecuniam, nec volueris
Lj ereditd ?? nomine, antequam emiffes fufcipere, atque ita cre-
ditor, quia ?^5 necelfitatem forte proficifcendi habebat, depo;
fuerit apud te hanc eandem pecuniam, vt, fi emiffes, crediti
nomine obligatus effes, hoc depofitum periculo eft eius, qui
fuüfcepit. Nam et qui rem vendendam acceperit, vt prétio
vteretur, periculo ?? fuo rem habebit. $. r. Res pignori da-
ta, pecunia foluta condici poteft: et ?? fructus ex fitijufta. ??
cauía percepti condicendi fuünt. Nam gt fi colonus poft lu-
ftrum completum, fructu$ perceperit, condici eos conftat: ita
uu4, demum, fi non ex voluntate domini percepti funt: nam, fi ex
c du Voluntate ??, procul dubio ceflat condiitio. $. 2. Ea, quae
-« vifluminum ?* importata funt, condici poffunt. .

..LUWI

GER. . 7Hal fi loco vt. GEB.. — 8 Hal. couflant. GEB. 9 Gothofr.
in nota: Án earum? Ita tamen babet Hal. eavum. verum . datione, quod perpe-
ram fieri obferuat Bynkersh. Z. Obf. 10. BR. IO Hal. in margine: alias,
quae, et hanc fcripturam bene fe habere exiftimat Dynkersh. d. 1. Obf. 10. GEB.
Y1 Confer, fi lubet, Iof. Nerium II. Anal. 20. et Lud. Chatondam 117. rieiav.
1;. GÉB. 12, Hal, hic pofito figno, fub eo in margine habet haec: Szmile
buic Homerico: foóüxou! Py&à Aaiv cóov Üppusvmi 4 &moAMÉODw. Sic et inf. depof. L.
fi bominem et fup. de iudi. L. z.in fi.et alibi. GEB. — 13 Iungam varias MSS.
le&ion Vat. IIL a Flor. non differt, folum habet fpeciem, pro fpecie. n
Vat. Ilïgïxi etiam initio non discrepaba& fa&um: magis quam . per fpeciem. — 1n
Barb. et Otob. iam illud sagis occurrit; fed per, ante fpegi Læppläfh/dqbui:.
Vtrumque femper habuere Pal. L. Treuif. Tauxgæo&y. fed "gs;5, collocatum
ante: recipiunt. 1n Bynkersh. noua eft leGt quam im fpe-
ciet b R. I4 Scite magis, quam vere hoc eft di&tum. An vero fit ex Sicula
vode: uo?roy, vt vult Varro, an a Latina mmtave, vt vult Cuiacius, diffentiunt
Viri do&ài. Vid. Menag. iu Amoen. Iur. Ciu. c. 39. et Sc. Gentilis zn. Orzgzm.
.wóce: mutuum. GEB. — 15 Hal fi de meo tuum non fiat. GEB. 16 Hal,
4 GEB. 17 Hal.inferit etam. GEB. — 18 Hal fieut; et fi. GEB. — 19
Hal. inferit ft. GEB. — 20 Taur. caDzmus. GEB. — 21 Hal. reddatur. GER.
22, Commentatur ad hunc locum Tuffanus de la Rue zm Amoen. Inr. Obf.. De-
cade l. c. 6. GER. 23 Hal efl. GEB. ^ 24 Singulari ratione hanc vocem
interpretatur Cacf. Cofta iu Varüs Ambiguit. Inr. lib. IIL c. 15. GEB. — 25

ria ^7? hereditas refütuta eft, agere volet.

'thofr. in nota: iufta Haloand. et male.
IV. Emend, 37. B R.

EIBZ X TIT AL T
: V. PowPowNrv s libro-XXIL-ad-Sabinum. )
mihi dare oporteat 5?, fi d poftea perierit, quam er;T (t)eD fï

Ctum erit, quo minus üd)mihi dares, tuum fore id detrimen- L. coo .
tum conftat. Sed cum qugeratur 5?, an per te faCtum fit, 14 A
amma;ïuerti debepjt, non folum ?^ in poteftate tua fuerit id, Rs
necne, aut dolo malo feceris, quo minus effet vel fuerit 'nmc:
ne, fed etiam, fi aliqua iufta caufa fit, propter quam inte,lle þ'e
re deberes te dare oportere. R | m

VL Pavrvs lbre—CXVHE-—ad Edi&um. Crum.
TVM eft, cuius fpecies vel quantitas, quae in oblicatione ver-
fatur, aut nomine fuo, aut ea demonftratione, qlïae nominis
vice fungitur, qualis quantaque ?* fit, oftenditur. Nam et
Pedius libro ä-xgg de ftipulationibus nihil referre aitaþlroprïö
nomine res appelletur 35, an digito oftendatur, an x;ocabüiis
quibusdam demonftrétur: quatenus mutua vice ungantur 37
quae tantundem praeftedti x a m vef jo»yæäw

VII. Vrrramv s/ibroiXXVL-ad-Edictum,— OwNrA

etiamnu-

quae inferi ftipulationibus poffunt, eadem poffunt
merationF'pecuniae: et 39 ideo gf condiciones.
. VIII. PouPoNrvs/ibre-VE tio. PROINDE-
mutui datio interdum pendet, vt ex poftfafto confirmetur:
V.ehli.:l, fi dem tibi mutuos nummos, vt fi condicio aïiqua x
titerit, tui fiant, fisque mihi obligatus.$ Item, fi I'Eegatam PGC;I—
niam heres crediderit, deinde legataríus eam noluit 3? ad fe
peïrtl.nfzxïe: quia heredis ex die aditae hereditatis videntur num- LL £
mi fuiffe, vt credita pecunia peti poffit. Nam ^? TIulianus —
ait, et traditiones ab herede factas ad id tempus redigi,' qu;)

hereditas adita fuerit, cum repudiatum fit legatum, aut adpo-
htum **
IX. VL.P'IANVS Libro—XXVtE.-ad—Edictum. Crxn-
TI ^? condictio conpetit *5 ex omni caufa, t ex omniobli- :

gatione, ex qua certum petitur: fiue ex certo contractu peta- t 3 A.e€ Zacnkéo

tur, fiue ex incerto :]licet enim nobis ex omni contractu cer-

igjdiqp fit vel fub condi&ioneni *5 obligatio, ante diem vel - 4 5..
condi&ionem non potero agefe. $. r. Competit haec aCtio :
etiam ex legati caufa, et ex lege Aquilia: fed et ex caufa fur-
tiua ^5 per hanc actionem condicitur. .Sed et fi ex Senatus-
confulto agetur, competit haec actio: veluti fi is, cui fiducia-
$. 2. Siue autem
fuo nomine quis obligatus fit, fiue alieno, per hanc actionem
recte conuenitur ^*?. $. 3. Quoniam igitur ex omnibus con- |'€,
traCtibus haec certi *? condictio competit, fiue re fuerit con- '
traCctus factus, fiue verbis, fiue coniun&im,&referendfe funt
nobis 59 qugedam [pecies, quae dignum habent tracta-
| | tum,

26 Hal . quwi. GEB. . 2/7Vide Gregor. Lopez in Ani-
28 Hal etiam, loco et. GER. 29 Go-
Ex fententia nempe Anton. Auguftini
Habent tamen et Hal. in. margine: a/za5, iuiufla. G EB.
30 Hal. addit domini. GEB. 31 Hal. fluminis. GEB. 32, Hal. oportue-
rüt. GEB. — 33 Hal. quaeritur. GEB. — 34 Hal inferit fí. GEE. — 35 Hal.
quantaue. G E B. 36 Hal. appellentur, et mox offendantur, et demonftrentar.
G E B. 37 Hal. in margine: alias refundantur. GE B. 38 Ap. Hal. hoc
et, abeft. GEB. . 39 Hal. soluerit. GEB. — 4O Hal. inferit e. GEB. — 4I
Flor. fuiffe videtur initio admoofitum. Poft medius pes vo (Y) id eft v60 m
verfas inferiora produ&us eft, factumque: adCPofitum, quafi adquifitumn, vo-
luiffet corre&or. — Sed locus extritus et perrofus eft, vt bona oculorum acie opus
fit. E nouem codicibus fex Florentinam lectionem adpofitum cxhibent, et in
feptimo Vat. II. fa&um: W?m, etfuperfcriptum : ab berede cui |legatur. ong.?f';?wa,g
depofitum. Bynkersh. L70ppojitum. — Vulg. Steph. Hal. apfofitum. BR. De-
fendit 7à adpofitum Petr. Faber 11I. Seme!lr.-g. BYNK. Sex illi Flor. exhi-
bentes Barb. Vat. III. IV. Pal. I. S. Cruc/ Tréuif/| GEB. — 42, Hal. in margine:
alias, certe, G E B. 43 Taur. co Npetit. GEB./ 44 Hal. praefigit et. GER.
45 Videtur reponendum conditione. immo iam Florentiae m fubantique dele-
ta. BR. Er ita Hal. GEX. 46 'aur. furtiBa. G EB. 47 Hal. fideicom-
miffaria. G ER. 48 Hal. comuenietur. GEB. 49 Hal. verba : baec certt,
ftellulis includit, et in margine annotat:; alas, defunt. GEB. 50 Taur. ^o-

T CBEDS Vis.

Hal. crediti. GE.
maduevf. Iur. Ciu. c. 12. GER.

T d

2 j'&&6: ub oc) U.
tum condicere, dummodg praefens fit obligatio: ceterum ( u .

216

tum, an haec actio ad petiäionem eorum 5* fufficiat. $t
Numeraui tibi decem, et haec alii ftipulatus fuüm: nulla eft
ítipulaHio: an condicere decem per hanc a&tionem poffim,
quafi duobus contractibus interuenientibus: vno, qui re factus
eft, id eft, numeratione: alio, qui verbis, id eft ??, inutiliter:
24 $, /^. quoniam alii ftipulari non potuig Et puto, poffe. $. 5. Idem
: erit, fi a pupillo fuero fine tutoris auctoritate ftipulatus, cui
| d'wCorem ltlligl;e:&lyäe&öw credidi: nam ettunc manebit mihi con-
L Vhaterem d- $. 6. Idtm ?^ quaéri poteft, et fi,

5& difKfio ex numeratione.
mv;)wäo,w enim nulla fit ftipulatio, manebit condidtio. $. 7. sed et, fi
ei numerauero, cui poftea bonis interdictum eft, mox ab eo

pulando fibi adquirit. $. 8. Si nummos meos tuo nomine de-
dero, velut£ tuos abfente te éf ignorante, Arifto fcribit, adqui-
ri tibi condiÉtionem. ulianus quoque de hoc interrogatus
libro :décimo fcribit, veram effe Ariftonis fententiam: nec du-
bitari, quin, fi meam pecuniam tuo nomine, voluntate tua,
dedero, tibi adquiritur 59 obligatio: cum cot£idie credituri pe-
cuniam mutuam, ab alio pofcamu$) vt noftro nomine credi-
d memorét — tor *Lnläuætl) 57 futuro debitori noftro. — $. 9. Depofui
i hat ulorilala 5napgd tedecem, poftea permifi tibi vti: Nerua, Proculus, etiam
v malüs, E»^nt«ct, antequam. moueathtur, condicere quafi mutua tibi haec pofle
aiunt:-et eft verum, vt et Marcello videtur: animo enim cóe-
periculum ad eum, qui mutuam.

L .

, '£4: a - "»umef'öz,,
al pit ?? poffidere: ergo tranfit
rogauit, et poterit| ei condici. o $
X. InEM.libro Il. ad Edictum. Qvonpn fi ab initio,
cum deponerem, vti tibi, fi voles, permifero, creditam non
effe, antequam mota fit: quoniam debitum ??.iri non eft
x certum. QUE t LL |
Jurónes XX V. XI. InEew.libro - XXVI. $? .ad Edictum. RocGascmr
Deu: XKW-(XXW) me, vt tibi pecuniam crederem: ego cum non haberem, lan-

— —Ó/ 4

vtereris: fi vendideris, puto mutuam pecuniam factam. Quod
| — l 9wrc, r)vtpet: $ lancem, vel maffamjfine tua culpa Jperdideris prius quam ?*
[ [7 jJA) * -venderes, vtrum mihi, an tibi ]perierit, qugeftionis eft? Mihi
| as videtuf,Neruae diftinCtio veriffima, effftimantis, multum in-
terefíe, venalem habui hanc lancem, vel maffam, necne: vt,
fi venalem habui, mihi perierit: quemadmodum fi alii dedif-
f& incleo, Com z "wï
DI o

m

-fed haec caufa fuit vendendi, vt t vterókis, tibi eam periffe:
et maxime, fi fine vfuris credidi. $. r. Si tibi ?? dedero de-
ceim fic 9?, vt nouem debeas, Proculus ait, jetjreCte, ?^ non
amplius && ipfo iure debere, quam nouem $*. Sedjfi $9 de-
dero, vt vndecim debeas, putat Proculus, amplius, quam de-
cem condici non poffe. $. 2. Si fugitiuus feruus nummos tibi
crediderit, an condicere 97 tibi dominus poffit, quderitur? Et
quidem fi feruus meus, cui concefía eft peculii adminiftratio,
crediderit tibi, erit mutua. Fugitiuus autem, vel alius feruus,
contra voluntatem domini credendo, non facit accipientis.
Quid ergo? Vindicari nummi poffunt, fi extant ??: aut, fi

Vi GEB. 51 Hal.earwum. GEB. — 52 Hal. idque, loco id eff. GER. — 53
Facile excidere potuit haec vox ob eandem, quae eft in praecedenti voce: tatore,
terminationem, — Barb. cui tutorem credidi, vbi poft tutorem 75 effe quoque fup-

|| pletum. In Otob. ex tatorc, fa&um tatorem effe, et. fuperfcriptum : ak tatore
i auctore. Yn S. Cruc. et Bynkersh. fenægr fuit: cui tutorem effe credidi, Editio-

| nes omnes vt et Hal. habent vt 'Taur. |B R. 54 Nempe Taur. ITem, quod
CW/ ft: Idem. GEB. — 553 Taur. co Nparandum. GE B. 56 Codices et editio-
Tr/:es omnes: adguíiratur. B R. Euam Hal. líti funtBarb.et Otob. — Sed et Flo-
lizrentinam repraefentant S. Cruc. et Treuif. GEs. — 57 Taur. in Adnotat. qmeus
et. in vet. numeret. — Codices o&o etiam omnes habent swwreret, pro seus et,
qüodlinitio adfuit in S. Cruc. et Treuif.[B R. Iofeph. Nerius I. Zmalec. :4.
ex antiquae fcripturae veftigiis legendum putat imcufet. De cetero reliqui co-
9:( dices funt: Barb. Vat. II. lL. IV. Otob. Bynkersh. — Hal. vt noftro womine credi-
w UT UL eor numeret juturo debitori moffro. GE R. — 58 Hal.coepiffe. GEB. — 59 Flor. eft,
-/-—:rt alias debitu iri. Mal. 2u debitum iri. GEB. 60 Hal. 5b. XXIII. GER.
61 Hal. eute quam. GEB. 62, Vide Noodt. de Pact. et "'ransadt. c. 12. B R.
Aliter quam vulgo Puc $. explicui in Differtat. de pachis adi. c. g. BYN K.
63 Ap. Hal. fic, abeft. GE R. 64 Hal. Proculus ait, vecle non amplius. G k g.

LI

*

uod tibi numeraui, fub impoffibili condicione ftipuler: cum j

ftipuler, puto pupillo eum coffparandum ??: quoniam et fti-.

ag Qu;ie&ighäm Paï)i

pora communia fuerint. | |

maefam. cem tibi dedi, vel maffam auri, vt eam venderes, et nummis -

fem vendendam: quod fi non fuilipropofito hod, vt venderem, .

. 65 'Taur. 210Dem. GER.

OffaBo. GEB.

DIGESTORVM LIB. XIL TIT. L

dolo malo definant poffideri, ad ex)fibendum agi. Quod fi fine
dolo malo confuümpfifti *?, condidi tibi poteguht * 9. *e-
XIL. PoupPoxrivsdibre-Vl. exPlautie, 51 A rv-
RIOSO, cum|eum,compotem mentis effe putares, pecuniam
quafi mutuam acceperis, eaque in rem tuam verfa fuerit, con-
dititionem furiofo adquiri, Iulianus ait: nam ex quibus caufis
ignorantibus nobis actiones adquiruntur, ex hisdem ** etiam
furiofo adquiri. Ttem fi is, qui feruo crediderat, furere coe-

Et fijalienam pecuniam credendi caufa
?eperit, et confumpta fit ea pecu-
1 659 6m XX I
d-Ediéctum,

riofi nomine poffe.
quis dederit, deinde furere
nia, condiCtionem furiofo adquirif/
XIIL VrPrAwvslüibro? :

NAM ET

fi fur nummos tibi credendi animo dedit, accipientis non fa-

$. r. Vnde Pa-

cit: fed confumptis eis, nafcitur condictio.

- w
e e " ? * * )« * * 9 j . ,C
perit: Egemde ferüus in rem dominild"7? verterit, condici fu- fb C Um . egrs

pinianus libro octauo Qufeftionum ait, fi alienos nummos ti- ////.

bi mutuos dedi, non ante mihi teneris, quam eos confumpfe-

ris. [Quod fi per partes ** eos confumpferis,J an per partes ti- $/t«» s«:

bi condicam, quderitw£^: et ait, ** condicturum, fi admoni-

, tus alienos nummos fuiffe; ideo per partem condico 7*, quia
e 2l v 5 a :
$. 2. &i feruus 2 --
8 Jo..cc:juf'--rwïï

nondum totos [confumytos Jcompereram um
communis décem crediderit, puto, fifé adminiftratio feruo *

- P e a- KN A
conceffa eft, fiue non, et confumantur nummi, jlïu;m UuTm T* ] 0.

competere aCtionem. Nam et fi communes tibi nümimos cre-

didero centum, poffe me quinquaginta condicere, libró ta- u

nianus fcribit: etiam fi fingula cor-

XIV. IngMwdibro-XXIX-ad-Edictum. Sr rirrivs-
FAMILIAS contra Senatusconfultum mutuatus pecuniam fol-
uerit, patri nummos vIndicanti nulla exceptio obigietur: fed fi
fuerint confuümpti(& creditore nummi,, Marcellus ait, ceffare
condictionem: quoniam totiens condidfio datur, quotiens ex
ea caufa numerati funt, ex qua actio effe potuiffet, fi domi-
nium ad accipientem transiffet ?*: in propofito autem non ef-
fe! 52, BDenique per errorem folutiocontra Senatusconfultum
cfediti magis eft ceffare repetitionem. ": :
XV. Ipn&gw (llibro XXXL-—-ad Edictum SizNGvra-
RIA qugedamlrecepte 9? funt circa pecuniam creditam. Nam
fi tibi debitorem meum iufiero dare pecuniam, obligaris mihi,
quamuis meos numtnos non acceperis. Quod igitur in dua-
bus perfonis recipitur, hoc et in eadem perfona recipiendum
eftijyty cum ex caufa mandati pecuniam mihi debeas, et con-
uenerit, vt crediti nomine eam retinea:g, videatur mihi data
pecunia, et a mie ad te profeCta. Todin,
XVI. PavrvsllbroXXXIE S^-adEdictum. Sr so-
civs propriam pecuniam mutuam eedit; omnimodo creditam
pecuniam ?? facit, licetigeteri*diiïenferäït. Quod fi commu-
nem numerauit 99, non alias creditam efficit, nifi ceteri quo-
que confentiant: quia fuse partis tantum alienationem habuit.
J XVH. Vrrrawvs libroT. Difputationum. Cv rr-
LIVSFAMILIAS viaticum fuum mutuum dederit, cum ftu-
: diorum
.66 Hal. inferit decem. GER. 67 Hal. inferit
waimos. GEB. 68 Hal. exfiflaut. GEB. 69 Hal. confunpti funt. G EB.
^0 Flor. eft potero et condici, fubantique in: condicere, mutatum. — Vulg. etiam
et Hal. habent: condicere tibi potero. BR. — "71 Hic adípirationem non proba-
mus: légimus zsdem pro iisdem. BR. Etita quoque Hal. GEB. Sic et idem:
Ícribebant pro zidem, vt apud Gruter. fnfcvipt. p. 176. 2. et in vetuftis libris
Cicer. J. Pbil. 11. vbi id monet Ferrarius. Voffius tamen notat, etiam bzsdenm
pro Pbis, vel Zisdem legi in MSS. et agnofci a Charifio. Dvk. 72 Ap. Hal.
id,abeft. GEB. — 73 Vulg. per partem. & R. — '74 Hal. quaeritur. GEB. — 75,
Hal. praefigit me. GER. 76 Hal per partes condicam. G ER. 77 Hal.|
compererim, GER. 78 Hal. addit commmuni. GER. 79 Vidi quinque co- |
dices. "Lres habent: iu quimwm. Yn Otob. pro quinutit, quod prorfus omiffum
erat,-füppletum m quinque. n Treuif ex m quinum, fa&um im quima. BR.
Tres illi funt: Barb. $. Cruc. Bynkersh. Etita quoque Hal. GEg. — 80 Taur-
81 Hal tranflaliffet. GEB. $2 Hal. effe. GER. 835
Hal. praecepta. GEB. 84 Flor. eft triceufimo fecundo, non vt habet Taur.

trigeufimo fecundo. & R. 85 Ap. Hal. pecuniam, abeft. GEB. — 86 Hal. -
merauerit.

] r iM
hh
"
1
:
!
!

(!

Ül

u
ful
(0
fno
ft
m
j
s,."M' ded'
qua
que
jx

EUA
x
|
|
lu l
e

[z*-3

j
h
J
4l
E
ded
fum
fol

p

(

| . n

u fte
bis
fi
tne
D
t
00
fil
db
bor

W
lii
Hl
t
doyg,
lm
9rH
t
«
9$ H
LE
4 T
Tur.
in Hm
u1
T
tfta

1-
,
æ-,(h.',s
$ M"*?*;
[ M';ur' i
» J.«
LAU,

]

3. H
17

. DIGESTORVM LIB. XII.

diorüm caufa Romge ageret, refponfum -eft ajScáeuola, extra-
ordinario iudicio effe illi fübueniendum. :
XVIIL InEM Uibreälïïi;ïlär&mfaaæa—a—æh Sr kGo pe-
cuniam tibi quafi donaturus dedero, tu quafi mutuam accipias,
]ulianus fcribit, donaïionem non effe. , Sed an mutua fit, vi-
dendum 97, Et puto *?, nec mutuaimjeífe: magisque num-
mos accipientis non fieri, cum alia opinione acceperit. Qua-
re, fi eos confumpferit, licet condi&ütione teneatur, tamen do-.

li exceptione vti poterit: quia fecundum voluntatem dantis

. nummi fünt confumpti. $.—r.(3?4Si ego quafi deponens tibi
J;')tggggg« dedero, tu quafi mutuam]accipias, nec depofitum, nec mutuum
eft. ldem eft, et fi-tu quati mutuam pecuniam dederis, ego
quafi commodatam oftendendi ?? gratia accepi. Sed in vtro-
que cafu, confumptis nummis, condiftioni(fine doli exceptione
locus erit. : evétit- Viueeudlex — -
vRocc XIX. Lv 1N v-sfibro X.Digeftorum, Now oMNris
numeratio eum, qui accepit ?^, obligat, fed quotiens idipfum
agitur, vt confeftim obligaretur *^^. Nam et/is, qui mortis
caufa[pecuniànr doriat, numerat|?3 pecuniam: fed non aliter
obligauit ?* accipientem, quam fi exïfcitiffet cafus, in quem obli-
. gatio collata fuiffet: velutt, fi donator conualuiffet ?5, autlis,
L 4oct:'t), qui accipiebat, prior deceffiffet.| |Eticum pecunia daretur ?$,
vt aliquid fieret, quamdiu in pendenti effet ?7,-»&.id futurum
effe& ??, ceffabit obligatio. Cum vero certum effe cgepiffet ??
futurum id non effe, obligabitur '??, qui accepiffet *: veluti,
raakewas, i 'Titio decem dedero, vt Stichum intra Kalendas manulmit-
. .- . teret?, ante Kalendas nullam actionem Tabebo, poft Kalen-
U-"*zäät " . das ita demum agere potero, fi manumiffus non fuerit. $. r.
Si pupillus fine tutoris auctoritate crediderit, aut foluendi cau-
ía dederit, confümpta pecunia condictionem habet, velji li-
C beratur: non alia ratione, quam quod facto eius intellégitur
ad eum, qui acceperit ^, perueniffe: quapropter fi eandem
LA é)wtpecuniamkis, qui in creditum vel in folutum /acceperat,; alii
W/wg;?orro in creditum yel in fglutum *lde(.i"ä?—iu confumpta ea, et
ipfe pupillo obligátur, vel eum a fe liberabit ^: et eum, 'cui
dederit 9, obligatum habebit, * vel fe ab eo liberabit " *:
nam omnino qui alienam pecuniam credendi caufa dat, con-
Íumpta ea habet obligatum eum, qui acceperit ?: item qui in
folutum dederit, liberabitur ? ab eo, qui acceperit.
XX. IngwullibroXVHE. Digeftorum. S1 vciBx pecu-
niam donaffém, vt tu *? mihi eandem crederes, an credita
fieret ? Dixij in huiusmodi propofitionibus non propriis ver-
! bis nos vti: nam taleim contra&g&fy neque donationem effe,
" neque pecuniam creditam : donationem non effe, quia non ea
mente pecunia daretur, vt omnimodo penes accipientem ma-
neret: creditam non efle, quia exfoluendi caufa magis dare-
tur, quam alterius obligandi. Igitur fi is, qui pecuniam |hac
condigione accepit, vt mihi in creditum daret, acceptami dede-
rit, non fore creditam: magis enim|[mPum accepifle intellégi
debeo. Sed haec intellegenda funt propter fuptilitatem ver-
borum: benignius tamen eft, vtrumque valeret^

qmerauerit. G EB. 87 Hal. videndum eft. GE&. 88 Confer Aueran. 7,
Interpr. Iuvr. 17. GEB. 89 Hal. praefigit Et. Vulg. Nam et. BR. — 9O
Hal. oflentandi, GER. . Offeudendi re&um eft. — Nam et id fumitur pro offen-
tare, — Vid. Nic. Heinfius ad Phaedr. 1. 15. At ille ffultus, dum vult vocem offen-
dere, Et fic in Vulgatis ap, Ouid. L, Art. Amand. 627. laudatas. oflendit auis
Áunonia penmnas, vbi tamen idem Heinfius e fcriptis nonnullis edidit offentat. D V K.
91 Halaccipit GEB. — 92 Hal.obligetur. GEB. — 93 Hal. inferit quidem. G E B.
94. Hal. obligat, moxque exifiit, et denique fuit. GER. 95 Hal. comualuit,
etin fine deceffit. GE B. — 96 Hal. datur. GE B. — 97 Hal. et Vulg. eff. B.
98 Hal. et Vulg, fit. BR. 99 Hal. ceeperit. GEB. — 1OO Taur, obliga Viwmr.
1 Hal. accepit. GER. 2, Hal. manunittat. GE B. 3 Vulg. inferit fj. B R.
4 Hal. accepit. GEB. — 5 Hal. liberat. GE B. — 6 Hal. crediderit. GEB. — '7
'Yaur. liberaVit. GEB. 8 Hal. accepit. GEB. 9 Hal. dedit, liberatur, et
in fine accepit, GE B. 10 Áp. Hal. tu, abeft. GEB. — II Hal. inferit sbi,
GEB. . I2Hal offertur. GERB. 13 Hal. ex Minatio. GEB. — 14 I.Xd h.
l, vide Pancirol. Var. Le&t. lib. II. c. 30. BYNK. 15 Hal. au cuim lis con-
teflata fuiffet. GX8..— 16 Ab hoc füpplemento pendet Sabini fententia, Quid fi

quod mutuum datum erat, per iudicem petitum eft: qu7efi
p 4

TIT. L
XXL Iprgwilibro-XLVIII. Digeftorum. — OvrpnAWw

exi Vi.maueru.nt, neque eum, qui decem peteret, cogendum
quinque accipere, et reliqua. perfequi: neque eum, qui fun-
dum fuum diceret, partem dumtaxat iudicio perfequi: fed in
vtraque caufa Kümanius ** faCturus videtur Praetor, (i acto-
rem compulerit ad accipiendum id, quod offerftur *?: cum
ad officium eius pertineat, lites déminuere.

XXII. InEn dibroTV.- exiMinicio -13;

.217

tum eft, cuius temporis matio fieret: vtrum cum datum iox/€ — --

effet, an cum litem iolnte&atus *? fuiffet, an cum res iudica-
óndit, fi diCctum effet, quo te .ïore redde-
petitum effet. Interrogauif? cuius loci pretium fequi opor-
teat? Refpondit;tficonueniffet] vt certo loco redderetur, quan-
feruum, qui tibi legatus fit, quafi mihi legatum poffederim, 4 p
et vendiderim, mortuo eo, poffe te mihi pretium condicere,
Qvrs certum ftipulatus fuerit, ex fcipulätu aCtionem non lia-
bet: fed illa jcondicticia aCtionel id perfequi debet, per quam icez4c

* s
PRUISNSSEEINUE -J "4/27['(,( Cot -
*

AL 426:-2.

h

retur, quanti tunc fuiffet:
XXIII. AfF RICANVsHibroll. Qugeftionum, Sr kvw
XXIV. VrnrrANvslibr Ctarum "?. 51

retur? Sabinus refp
[Qi non, quanti tüng)) ['*^ cum ** C 3 £ ce2 feresus
ti eo locofeffet: fi dictum non effet, quanti vbi effet petitum.
lulianus ait: quafi ex re tua locupletior factus fim.

certum petitur.
. XXV. IpEM libro-fingulari-de offieio ?? Confula-
rium ^'. CneDrITOR, qui ob ?? reftitutionem aedificio-

rum crediderit ??, J pecuniam, quam credidgfit, priuilegium
exigendi habebit.

XXVI. IDEM&!&VW SI PECVNIAM

militis, procurator eius mutuafn dedit, fideiufforemque acce- s. e.
pit: exemplo eo, quo fi tutor pupilli, aut curator iuuenis ?* |
pecuniam alterutrius eorum creditam ftipulatus fuerit, actio-
nem dari militi, cuius pecunia fuerit, placuit.
XXVII. Ipxw llibro X.-ad-Edié CivrTAS,mu-
tui datione obligari poteft, fi ad vtilitatem eius pecuniaéjVer-
fae fünt: alioquin ipfi foli, qui contraxerunt, non ciuitas, te-
nebuntur. dxx. : :
J XXVIIL1GAzrv sllibroiX Xl 25- j inci
CnRxDriTOR ?$, qui non idoneum pignus accepit, non amit-
tát ?* exaCtionem eiüs, debiti 28 quantitatis, in quam pignus
non fufficit. VHl sl U. CUA . omas r r joro , fD r at o od
XXIX. PavLvs librolV-ad-Dleutum. Sr ixsTI 47 mf
TOREM Mrgeruugnädominus habuerit, poffe dici lulianus ait, |
etiam condici v |poffe: quafi iuffu eius contrahatur, a quo
praepofitus fit.
| AXX.IprEwibroV.-adPlautium. Qvx PEcvNrIAM
creditam accepturus, fpobondit creditori futuro, in poteftate
habet, ne accipiendo fe * ei * obftringat.
XXXl. Ink w ibro[XVIH.-ad-Plantium, Cv rvN- |-
pvs vel homo per condiähonem petitus effet ?^?, puto, hoc
: nos

271

legamus: Sabinus vefpondit, fi ditbum (nom) effet, quo tempore redderetur, quan-
ti tunc fuiffet, cum petitum effet. Poftum, pinguius pronunciatum tanquam orz,
b now, fagile excidere potuiffet. In S. Cruc. lacuna fuit relita, fed expleta, vt
aplaur. M i delcri in Vat.IL. et Treuif, In Barb. Otob.
et Bynkersh, ((fi mou quanti tunc effet ) j Vat. HL (fi mon quanti tuuc cum. effet
petitum effet) Vulg. editiones: fi uwo». juanti tunc fuiffet. BR. Hal. habet vt

Taur. GEB. 17 Taur, cOm. GEB. 18 Hal. fnuterrogatus, et mox re-
fpondi. GEB. I9 Hal. vavàewzóv. GERB. 20 Ap. Hal. de officio. abfunt.
GEB. 2I Legerem de officio conf(ulum vel confulis, de quo tres libros fcripfit

Vlpianus, et, cum in L. 1. znfra de re iudic. etiam tra&tet de pignoribus, de-
fumta ex lib. Ill. prope eft, vt et hic legendum arbitrer Hjro tertio, pro libro
fingulari. BR. 22, Hal. ad. GEB. 23 Hal. credidit, et ita in fequenti-
bus, GEB. 24 Taur. inBemis. GEB. — 25 Hal.lib. XX. GEB. 26 Hal.
in margine: alias, Si credi. m. . p. accepit, certum efl, teueri debitorem. ad foln-
tionem eius debitae quantitatis, zn qua p. n. f. GEB. 277 Gothofr. in nota:
Ita Flov, al. amittit, Sed ita ipfe Taur. in margine amittit. Neque difplicuit
Hal. qui habet amittit, GE B. 28 Hal. debitae. GEB. 49 Hal. petit;;s
eft.

218

nos iure vti, vt poft iudicium acceptum caufa omnis reftituen-

d ufnegtfimn 6 o E id eft, omne, quod habiturus eífet a€tor, fi litis conte-

(;,[",, " indd , g
ï,f;ïfïedäff** ftandde ?? tempore folütus füiffet. ,
"

/

- T

n /
COnM P r
M /

^ A
1/424)("( ,"b'-l/rþw. Wle«l æ'

/1

. I. Seruum tuum im-
raxeþ e€uUX 9l

prudens a fure bona fide emi:lis"ex peculió, quod ad te per-
tinebat, hominem]parauit ?*, qui mihi traditus eft. Sabinus,
.M t Caffius, poffe temihi hominem condicere: fed ??, fi quid mi-
^ Hiabeffefjex negotio, quod ás/geffiffet, inuicem me tecum
aCturum. Et hoc verum eft: nam et ?? Tulianus ait, viden-
dum, ne dominus integram ex empto actionem habeat, ven-

ditor autem condicere poffit bonae fidei emptori.s.|Quod ad

[ & (pue

n fie uf 'vaeséa /^, peculiares nummos attinet, fi exftant, vindicare eos dominus

poteft, fed a&ione de peculio tenetur venditori, vt pretium
foluat: fi confumpti fint ?*, aCtio de peculio euanefcit] $. Sed
adicere 55 debuit Iulianus, non aliter domino ferui vendito-
rem ex empto teneri, quam fi ei pretium folidum, et qu&ecum-

que, fi cum libero contraxiffet, deberentur, dominus ferui

praeftaret. Idem dici debet, fi bonae fidei poffeffori, foluif-
fem 39: fi tamen actiones, quas aduerfus eum habeagn, prae-
ftare domino paratus fim. C — 3 jieyém AE
XXXII. Cersvsilibro-V.—Digefterum. — Sz Ev
me, et Titium mutuam pecuniam rogaueris, et ego|meum de-
bitorem tibi promittere iufferim, tu ftipulatus fis, cum puta-
res eum Titii debitorem effe, an mihi obligaris? Subfifto: fi
quidem nullum negotium mecum contraxifti. Sed própius eft,
vt obligari te exiftimem: non quia pecuniam tibi credidi: hoc
enim nifi inter confentientes fieri non poteft, fed quia pecu-
nia mea,lguael ?9. ad te peruenf, eam mihi a te reddi bonum
et aequum eft. G peerefeer t
XXXIII. MopEsTINVvSilibro-X.-Pandectarum ??.
PaRiNCiPALIBVS confütutionibus cauetur, ne hiL qui pro-
uinciam|regunt, quiue circa *? eos funt, negotientur, mu
tuamue ^* pecuniam dent, fdenusue exerceant. |

37

L£t: 23 Comna,

CEens., XXXIV. PAv uvs,dibro-IlLSententiarum. Pmyx-

SIDIS prouinciae officiales, quia perpetui funt, mutuam pecu-
niam dare, et fjenebrem[exercere poffunt. . $.—5 Praefes pro-

A'daect, minciae mutuam pecuniamjfaenebrem fumere non prohibetur.
XXXV. MoprsTINvs.ibroli-Refponforum. Px-
RICVLVM nominum ad eum, cuius culpa deterius faCtum
probari poteft, pertiuet. Mpf . |
Ev X -Epiftularum ^^. Prz-

XXXVL IAäOLENVSlli-bPG-'I*.,

l E PEE ^ p $
C€VNIAM, quam mthi fine condiéione debebas, iuffu meo pro-

U A esiouie; mififti |Attio/ füb condi&ione:[cum , pendente condicionej in

eo ** ftatu fit obligatio tua aduerfu$ ^* me, tamquam fub
contrariaig condicioneN, eam mihi fpopondifti *?: fi pendente

/ o

J:IJWW ,
efl. GEB. 30 Vulg. conteflatae. BR. Yta quidem plerumque ICti. V. DBrif-
fonius. Nec tamen follicitanda fcriptura Florentina, litis conteflandae tempore

cít,- eo tempore, quo lis conteftatur,
Perizon. ad Sauctium lib. E. c. 15. u. $. DVK. Edam Hal. Htis conteflandae.
GE B. 31 Hal. parauevat. GEB. 32 Hal. et, loco fed. GEB. — 33 Hal.
fed, loco uam et. GER. 34 Hal.[»ut. GES&. —— 535 Hal. adiere. GEBR.
36 Hal. foluiffet, et paulo poft babet, et fit. GEB. — 37 Ap. Hal.et, abeft. GE s.
38 Ap. Hal. quae, abeft. G x B. 39 Hal. sev2exróv. GEB. 40 Redte Iu-
reconfultus eos, 4ui circa fant, feparat ab officialibus. .Nam illud notat, qui in
honore aliquo funt apud Praefidem, vt legati, quaeftores, tribuni, contubernales.
Vide Cafaubon.ad Szetou. Caef. 27. Gronou. ad Li«. XXI. 49. D V k. 4t
Hal. mautuam pecuuiam. GEBR. — 42 Hal IABOLENV'S lib. L. érisoAdv. GE B.
43 Hal. iu eodem. GER. 44 Hal, aduerfum. G EB. 45 Hal. tanquam, fi
Jub coutraria conditioue eam mnbi (popondiffes. GER. 46 Hal. fim. GEB.
47 Hal. Refpoudi. GER. 48 Hal. ea. GE R. 49 llud mibia (íic enim
Ícriptura eft Florentiae, pro quo Taur. lia ) vncis inclufum eft. Eft et 72 da-
ye, mutatum in davz. . Nulli dubitamus, quin legendum fit: ceutum mibi dare
fpoudes. Abeít etiam vox qilia, ab omnibus tam MSS. quam editionibus. BR.
Etiam ab Hal. et a Darb. Vat. II S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GES. — 50DBrenk-
mannus hanc vocem ftellulis includi vult, quod fit a manu fupplente, nec abfo-
Inta eius neteffitas. GEB. 51 Hal. Refpiciendum enim efll GEB. — 52, Ap.
Hal. pofit [ciri. Ant. Auguftin. II. Emendat. z. habet: poffit fciri debitu iri,
licet fit Flor. poffit fcire deditu iri. BR. 55 Hal. Eib. I. GEB. 54 Inpri-
mis conferendus Bynkersh. in fingulari traclatu ad L. Le&la. Adde Noodct. 7I7.
de Foeuor. et Vfur. 4. Waec lex Florentiae perquam accurate ícripta elt, vt

t d

DIGESTORVM LIB. XIL TIT. I

confertur.

Dico hoc páffiue exemplo iCtorum,. V..

" uacua Hal.

condicione petam, an nkhil a&urus füm 29? Refpondit *7,, ,,, — -
non dubito, quinumea ^$ pecunia, quamilpfe, fine condiäigne PUA.
ftipulatus füm, etiam fi condi&io in perfona |Attii, qui ex méa
voluntate eandem pecuniam fub condicione ftipujatus eft, non
extiterit, credita efíe permaneat: perinde eft enim, ac fi nulla

ftipulatio interuenilffet: pendente autem caufa condiCiohis,

idem petere non poffum: quoniam cum incertum fit, an ex

ea ftipulatione deberi poffit, ante tempus petere videor. L5
XXXVIL PA?isiANVSlibreLiDéfinitionum. Cv 4«,
A D praefens tempus condicio confertur, ftipulatio non fufpen-

ditur: et, fi condi£io vera fit, P(ipulaïio tenet: quamuisLtgïjE—ï
reicontrahentes condiäionem ignoää? veluti, fi rex Partjio- , — 2c; ft
rum viuit, centummilix ^? dare fpondes? Eadem funt, et cum
in praeteritum condicio confertur.
XXXVIII. ScYzvoraAiibro L. Quaefüonum. Rz- ,
sPICIENDVM enim ?? jeffe **, an, quantum in natura ho- —2
minum fit, poffit fcir& 5* eam debitum jri. 1'4«, s 9 L.
XXXIX. PapixiANvsibroLiDefinitionum. IT A- rv d4—
QvE tunc poteftatem condicionis optinet, cum 1jí futurum / ^. ;; «
MÉCPI : g ol
XL. PaAvrvsüibro-HE—?5-Quaeftionum; LecrTA
eft 5* in Auäïföf*ïäï(emilii Papiniani, Praefecti Praetótio, Iu-
risconfulti, cautio huiusmodi: Lucius Titius ?5 fcripfi me

accepiíte a Publio Mzeuio quiüdecim ?* mutua numerata mi-

hi de domo: et haec qüindecim proba rette ^* dari Kalendis
futuris ?* ftipulatus eft Mieuius Publius *?, fpqpondi ego Lu-
cius Titius: fi die ?? fuprafcripta 9* fuümma Publio Mdeuio,
eiï'ä ad quem ea res pertinebit, data, foluta, fatisue eo nomi-
ne fattum non erit, tunc eo amplius, quo poft foluam, péenje
nomine, in dies äg;g 95 ii denarios centenos, dena-
rios fingulos dari ftipulatus éft Publius Mdeuius, fpopondi
ego Lucius Titius: conuenitque inter nos, vtijpfo; 3 Mge- D«v
uio ex fümma füprafcripta menftruos refundere&fäbeam de-
narios tnécenos ** ex omni fümma ei, herediue eius.

dub

uae-
fitum eft de obligatione vfurarum: quoniam numerustän-
füm 9?, qui folutioni competebat, tranfierat ? Dicebamgsquia "--
pà&ta incontinenti fa&ta ftipulationi ineffe creduntur, perinde
effe, ac íi per fingulos menfes certam pecuniam ftipulatus, 1//.4,
uodd, 9?
pfiÁmo menfe, primae [penfionis vfuras currere: et fimiliter - .j -
poft fecundum et tertium traétum vfuras non folutde I pecu- 2
niae) 97 penfiólis crefcere: nec ante fortis non folut,ae-vfurasïgwyü""

fubiectum eft 9?, quidam dicebant 9? ad fortis folutionem
: | tantum
adeo menda, quae in ea funt, anteriori codici origines debere vidéantur. BR.
Etiam Hieron. Groslotius peculiari commentario hanc legem illuftrauit, qui ex-
