s De periculo et commodo rei venditae. !
$ De feruis exportandis, vel fi ita mancipium veneat, vt manu
mittatur, vel:contra. ^.« .. ub C ho t
Incipit ex ordine digeftorum liber nonus decimus:
. de Rebus octauus.. |

x De attionibus empti * et * venditi, —

. B. Locati conducti.

y De aeftimatoria actione. x
ó De rerum permutatione, |

| « De praefcriptis verbis, etin faCtum aCtionibus. — ^ ^

Explicit exordine digeftorum liber nonus decimus feliciter.
| * libri fingulares * ^
Incipit.ex: ordine digeftoruim liber vicenfimus: -
fingularium primus. |

^.

« De pignoribus et hypothecis, et qualiter ea contrahantur, et

de pactis eorum. 1
D In quibus caufis tacite contrahitur pignus vel hypotheca,

y Quae res pignori vel bypothecae datae obligari non poffunt,

ó Qui potiores in pignore vel hypotheca habeantur: et de his
qui in priorum creditorum locum fuccedunt. '
« De diftractione pignorum vel hypothecarum. -
s Quibus modis pignus vel hypotheca folvitur vel non,
ExplEcitus eft ex ordine liber vicenfimus:
! fingularium liber primus.
Incipit ex ordine liber vicenfimus primus:
Óingularium fecundus. |
x De aedilicio ediCto, et redhibitione (a), et quanti minoris.
P De eui&tionibus, et duplae ftipulatione. |
y De exceptione rei venditae, et traditae. (/)

hic loci repetita praepofitio. AR.

(^) Taur. habet: De exceptione re venditae et traditac per manifeftum errorem typographi. GEx.

Explicit

UC £s

RT—

P —— —— — 77 ——

n*

& De tutelis.

« Explicit ex ordine liber vicenfimus primus:
fingularium . fecundus.
Incipit ex ordine digeftorum liber vicenfimus fecundus:
fingularium tertius.
x De vfuris, et omnibus acceflionibus, et mora,
P De nautico faenore. :
y De probationibus et praefumptionibus,
. De fide inftrumentorum..
€ De teftibus.
s De iutis et facti ignorantia. : - :
Incipit ex ordine liber vicenfimus tertius:
| | fingularium liber quartus. .
& De fponfalibus. » i
B Deritu nuptiarum. -
y Deiure dotium. .
à De pactis dotalibus,
& De fundo dotali. d OE at
Explicit ex ordine liber vicenfimus tertius.
Incipit ex ordine liber vicenfimus quartus:
fingularium liber quintus.
& De donationibus inter virum et vxorem,
B De diuortls et repudiis. TE
y Soluto matrimonio dos quemadmodum petatur. |
Explicitus eft-liber ex ordine vicepfimus quartus:
fingularium liber quintus. |
Incipit ex ordine liber vicenfimus quintusz
— fingularium liber fextus.
& De impenfis in res dotales factis. :
B Dererum amotarum actione., ! x
y De agnofcendis et alendis liberis, vel parentibus, vel patronis,
vellibertis. — . | du
à De infpiciendo ventre, cuftodiendoque partu. . |
& Si ventris nomine muliere in poffeffionem miífa, eadern pos-
feffio dolo malo ad alium translata effe dicatur.. :
« Si mulier ventris nomine in pofleffionem calumniae caufa fu-
iffe dicatur. Ht z s
2 De concubinis. m
Explicitus eft liber ex ordine vicenfimus quintus:z
fingularium fextus.
Incipit ex ordineliber vicenfimus fextus:
fingularium liber feptimus.

B Deteftamentaria tutela. :
y» De confirmando tutore vel curatore.
à Delegitimis tutoribus. ts
s De tutoribus et curatoribus datis a qui ius dandi habent,
* et.qui, * et * in * quibus caufis fpecialiter dari pos-
: funt (c). ! !
« Qui petant tutores vel curatores, et vbi petantur.

4 De adminiftratione et periculo tutorum et curatorum qui

gefferunt, vel non: et de agentibus vel conueniendis
vno vel pluribus. OR N rLeer o u
x De auctoritate et confenfu tutorum et curatorum.
Ó Quando ex fatto tutoris velcuratoris * minores * agere vel
conueniri poffunt. T K : d
1 De füfpe&is tutoribus et curátoribus.
Explicitus-eft (d) ex ordine liber vicenfimus fextus:
RE fingulis liber feptimus. AT
Incipit ex ordine liber vicenfimus feptimus:
| fingulis liber octauus.
& De excufationibus.

B Vbi pupillus educari vel morari debet, et de alimähtis ei

praeftandis.

y De tutelae, et rationibus diftrahendis, et vtili curationiscau-
— fa a&tione. | | |

|

-à De contraria tutelae, et vtili a&one..

s De eo qui pro tutore, pro vel curatore negotia geffit,
v Quod falfo tutore auctore geftum effe dicatur.
2 De fideiufforibus et nominatoribus, et heredibus tutorum et
curatorum. !
; De magiftratibus conueniendis, et heredibus eorum.
4 De rebus eorum qui fub'tutela vel cura funt, fine decreto
non alienandis vel fupponendis.
| De curatoribus furiofo et aliis extra minores dandis.
Explicitus eft ex ordine liber vicenfimus feptimus:
5 fingularium o&tauus feliciter.
Incipit ex ordine liber vicenfimusoctauus:
: fingularium liber honus.
& Qui ;efcamenta facere poffunt, et quemadmodum teftamenta
1ant. :
B De liberis et poftumis heredibus inftituendis, vel exheredan-
dis, vel praeteritis.
v De iniutto, rupto, irrito fatto teftamento.
) De his quaein teftamento delentur, inducuntur, yel infcri-
buntur. d
& De heredibus inftituendis,
s De vulgari et pupillari fubftitione.
4 De condicionibus inftitutionum. .

.3 Deiüre deliberandi.

Explicit liber ex ordine vicenfimus oCauus:
fingularium liber nonus. .
. Incipit ex ordine liber vicenfimus nonus:
: fingulis (2) decimus.
« De teftamento militis.
8 De adquirenda vel amittenda hereditate.
y 'Teftamenta quemadmodum aperiantur, infpiciantur, et de-
fcribantur. .. P. |
à Si quis omiffa caufa teftamenti, ab inteftato, vel alio modo
poffideat hereditatem. |
e De fenatusconfulto Silaniano et Claudiano, quorum tefta-
" menta ne aperiantur.
« Si quis aliquem teftari prohibuerit, vel coegerit.
2 De iure codicillorum. |
Incipitliber primus * de * legatis et fideicommiffisz
; ex ordine liber trigenfimus.
« Delegatis et fideicommiffis. | t :
Incipit liber fecundus de legatis et fideicommiffis :
| ex ordine trizenfimus primus.
« De legatis et fideicommillis. | m
x Incipit liber tertius de legatis et fideicommiffis:
ex ordine trigenfimus fecundus.
« De legatis et fideicommiffis, i
Incipit liber quartus de legatis et fideicommiffis:
, ex ordine liber trigenfimus tertius.
« De annuis et menftruis legatis. . . |
B De vfü, et vfufructu et habitatione, et operis per legatum
.. .. vel fideicommiffum datis. |

| y De feruitute legata.

ó De dote, praelegata.
« De optione vel eleCtione legata.

« De tritico, vino, vel oleo legato.

? De infttu&to vel initrumento legato.
7 De peculio legato,
Ó De penu legata.
; Defupellectile legata. |
Incipitex ordine digeftorum liber trigenfimus quartus.
x De alimentis vel ciVariis legatis.
B De auro, argento, mundo, ornamentis, * unguentis, vefte
vel veftimentis, ** et ftatuis legatis.
| y De

(c) Taur. poft a inferuit cruciculam, et in margine addidit "]^ ab bis qui. Nimirum poft 4 recenter füppletum £ bisinter verficulos. Eadem mianus fequens

* et qui * ad finem verfus adiecit, Addidit praeterea praepofitionem

* im *, omnia fine dubio ex ipfo Titulo, BR.

(4) Erat folum — Explicit eft, a recenti manu fappletum zs5, quod hic faepius contigit. Pofteriori voci fingulis Taur. in margine adiecit - fimgmlarium. n
priori voce fimgulis erat tantum fimgul. Puto hos errores ex decurtato f/ugul. pro fiugularium ortos, pun&to negligentius adie&o. — Ceterum plura i hi$
occurrunt, ant mendofe exarata, aut quae recte fe habebant, nulloiudicio emendata. BR. S
. Cg) Taur. etiam hic in margine p fingularinm : ex in ipfo Codice fuit initio fingsli, qugd Brenkmanni conie&uram firmat. GkR.

y De liberatione legata.
$ De adimendis vel tranaferenüis legati& .
& De rebus dubiis..
« De his quae poenae caufa relinquuntur,
Q De regula Catoniana.
j De his quae pro non fcripto habentur, ;
0 De his quae vt indignis auferuntur. |
Incipit ex or dine liber trigenfimus quintus.
& De condicionibus et demon&rattombus, et caufis, et modis
eorum quae in teftamento fcribuntur,
Ad legem Falcidiam.

^W

y SiQui plus quam per legem F a101d1am liceret, legatum effe

dicetur.
Incipit ex ordine liber tmgenümus fextus.

,& Ad fenatusconfultum Trebellianum et Pegafianum.
B Quando dies legatorum vel fideicommifforum cedat.
y Vtlegatorum feu fideicommifforum feruandorum caufa ca-

ueatur. 5
E Vt in poffeümnem lecatorum vel üdemommti'forum cau['a

efle liceat.
Explicit de legatis et fideicommiffis liber feptimusz
ex ordine dlge&orum liber trigenfimus fextus.
Incipit * de * bonorum poffefhombus libers .
ex ordine liber trigenfimus feptimus.
& De bonorum pofíeffionibus. !
f& Si tabulae teftamenti extabunt.
y De bonorum pofleffione furiofo, mfanü, muto, furdo, cae-
| co coNpetenti.
à De bonorum pofleffione contra tabulas.
e De legatis praeftandie contra tabulas bonorum poffefïione
petita. :
e De collatione bonorum.
Q De collatione dotis.
7 De coniungendis cum emancipato hbem eius.
4 De Bentre in poffeffionem mittendo, et curatore eius.
; De Carboniano edicto.
ix De bonorum poffeffione fecundum tabulas.
18 . Sia parente quis manumiftus fit.
1y De bonorum poffeíffione ex te&amento militis.
£0 De iure patronatus.
i& De obfequis parentibus et patronis prae&andls. -
Explicit ex ordine digeftorum trigenfimus feptimus,
Incipit liber trlgenümus o€tauus:
de bonorum paüefüombus fecundus.
& De opems libertorum.
p Debonis liberti. '
v De libertis municipum et aharum vniuerfitatium, :
ó De adfignandis libertis,
& Si qmd in fraudem patroni faCtum fit.
« Si tabulae teftamenti nullae extabunt, vnde liberi,
4 Vnde legitimi. p
97 Vnde cognatx.
0 De fuccefforio edicto.
: De gradibus et adfinibus et nominibus eomm.
i& Vnde vir et vxor.
; B. De veteranorum et militum fucceH' lone,
i'y Quibus non competit bonorum poffeffio.
(à Vt ex legibus fenatusue confültis bonorum poffeffio detur.
i& Quis ordo in bonorum poffefüionibus detur.
15 De fuis et legitimis heredibus.
:é Ad fenatusconfultum Tertyllianum et Orphitianum.
prhutus eft liber ex ordine digeftorum trigen-
fimus octauus: ;
. de bonorum poffeffionibus fecundus.
Incxplt ex ordine liber trigenfimus nonus. '
« De opeu», noui nuntiatione. |
B De damno infetto, et proiectionibus, et fuggruendls.
y De aqua, et aquae pluuiae arcendae.
à De pubhcamb, et veCtigalibus, et commiffis,
& De donationibus. . |
s De mortis caufa donationibus,

Explicit liberex ordine digeftorum tri oenümus Donu
[ncipit ex ordine liber quadlagennmus.
« De manumiffionibus. :
P De manumiffis vindicta. — ,
y De manumiffionibus quae feruis ad Vmuerütatem pertmen—
tibus imponuntur,
À De manumiftfis teftamento.
& De fideicommiffariis libertatibus.
s Deademptione libertatis.
( De ftatu liberis.
7, Qui fine manumiffione ad libertatem perueniunt,
Ó Qui et a quibus manumiffi liberi nonfiunt, Ad legem Ae«
! liam Sentiam.
; Deiure aureorum anulorum,
i x De natalibus reftituendis.

| ; 8 De liberali caufa..

( Y Quibus ad libertatem proclamare non liceat.

| 10 Siingenuus effe dicatur.

(& Ne * de * ftatu defunctorum poft qumquenmumquaemtur.

1« De collufione detegenda.

Explicit liber ex : ordine digeftorum quadragenfimusg,
Incipit ex ordine liber quadragenfunus primus.
x De adquirendo rerum dominio. —
B De-adquirenda vel amittenda poffeffione,
y De vfurpationibus feu Vfucapxombu,s,
à Pro emptore. -
& Pro herede et pro poffeiï'ore,
s Pro donato.
Q Pro derelicto.
5 Pro legato, r d
- Ó Pro dote. | 4 d d
; Pro fuo.
»./x Communia de acceffionibus poiïefïïonum )
Exphcxt liberex ordine digeftorum quadragenfimus primus,
neipit ex ordine liber quadragenümus fecundus.
& De re iudicata, et de effeCtu fententiarum, et de interlocu-
tionibus.
B De confeffis, .
De ceffione bonorum. -
Quibus'ex caufis in poffefïïonem eatur.
. De rebus au&toritate iudicis pofüdendis feu Vendundls.
De feparationibus.
De curatore bonis dando.
Quae in fraudem creditorum facta fünt, vt re&ituantur.
Explicit liber ex ordine dlo*e&orum quadragen-
fimus fecundus.
Tncipit ex ordine liber quaéragenfunus tertius,.
& De interdicts..
B Quorum bonorum.
Quod legatorum. -
Ne vis fiat ei qui in poü'eiïionem mifus eritz -
.De tabulis exhibendis.
Ne quid in loco facro » vel itinere) fïat.-
De locis et itineribus publicis.
De loco publico fruendo.
; (De via publica, et & quid in ea fa&um efï'e dicatnr.)
; & De Bia publica, et itinere publico reficiendo.
; B. De fluminibus, ne quid in flumine publico ripaue eius fiat,
quo pelus nauigetur.
i y Ne quid in flumine publico äat, quo aliter aqua fluat, at-
que vt priore aeftate fluxit.
;9 Vt in flumine publico napigare liceat,
,& De ripa munienda,
;s De vi, et de vi armata. —
i$ Vti. poffidetis.

—svx;nn ( G.2

mvæ « 0. 0532

1*; De fuperficiis.

;0 De itinere aCtuque priuato,
x De aqua cottldmna et aeftiua« ! í
xx De riuis.
x5 De fonte. :

4y De. cloacis. z2 Quod

2

lo

Lt

30 Quod vi aut clam.
x& De remiftionibus.

( *s De precario.

z4 De arboribus caedendis,
x5 De glande legenda, -
x2 De homine libero exhibendo.
11 De liberis exhibendis, item ducenciJS.
À Vtrubi,
Ax De migrando. |
AB De Saluxano interdiCto.
Explicitus eftliber ex ordine digeftorum quadragenümus tertiusi:
Ineipit ex ordine liber- quadragenfimus qua:tus,
« De exceptionibus, praefcriptionibus et praeiudiciis. -
B De exceptione rei tudicatae.
y De diuerfis temporibus ( f), praefcriptionibus, et de acces-
fionibus poffeffionum.
4 De dolo malo, et metus exceptione.
& Quarum rerum actio non datur. .
s De litigiofis,
4 De obhg;aüombus et af:hombus.
Explicitus eft liber ex ordine digeftorum quadra-
genfimus quartub
: Inc1p1t ex ordine liber quadragenfimus quintus,
& De verborum obligationibus.
.f De duobis reis conttituendis.
y De ftipulatione feruorum.
Explicitus eft liber ex ordine d1ge&orum quadra«
genfimus quintus,
Inci pit ex ordine liber qmdragenümus fextus,
x De fideiufforibus et mandatoribus.
£ De noBationibus * et deleäatmmbus
y De folutionibus et liberationibus.
9 De aeceptilatione. -
s De ftipulationibus praetorns.
«s Rem pupilli vel adulefcentis faluam fore,
€ [udicatum folui;
7 Ratam rem haberi, et de rati habitione.
Explicitus eft liber ex ordine digeftorum.
quadragenfimus feptxmus,
o, De priuatis delictis.
p De furtis. ,
y Detigno iun&to.
Ó Siqui 1 teftamento liber efie iuffus fuemt poft mortem domini
: ante aditam hereditatem fübripuifTe aut corrupiffe dicetur.
e Furti aduerfus nautas, caupones, ftabularios,
s Si familia furtum feciíle dicetur. -
€ Arborum furtim cae(arum.
5j Vibonorum raptorum. |
Ó De mcendm, ruina, naufragio, rate, naue expugnata.r
t De iniuriis et famofis libellis.
ix De extraordinariis criminibus,
; B De fepulchro violato,
£y De concuffione, |
i d" De aVigeis.
s De praeuaricátione,
A r; De.receptatoribus,
idQ De furibus Valneariis. 5
A7; De effraCtoribus et expilatoribus,
40 De expilatae hereditatis,
4z De ftellionatus.
zx (De) termino moto, -
x5 De collegiis illicitis et corpombus.
2y De popularibus actionibus.
Explicitus eftliber ex ordine digeftorum quadra—
| gentimus feptimus. |
1 Incipit ex ordine liber quadragenfimus o&auus.
& Deiudiciis publicis.
f De accufationibus * et inferiptionibus *
*y De cuftodia et exhibitione reorum, .

à Ad legem Tuliam de adulterTs co&rcendis.
& Ad legem Iuliam maieftatis.
s Ad legem Iuliam de vi publica.
2 Adlegem Tuliam de vi priuata.
3 Ad h,a em Corneliam deficariis et Beneficis,
à Ad 3e(ren Pompeiam de parricidiis,
[ Le lea*e Cornelia de falfis.

1.« Ad 1e0'em Iuliam repetundarum,

B De lege Iulia de annona.
( y Ad legem fuliam peculatus, et de facrilegiis, et refiduis,
(;0 Ad legem luliam ambitus. |
( $ Delege Fauia de plagiariis.

l:« Ad 1enatusconfultum lmpElltanum, et de aVolitionibus

| criminum.
; De requirendis vel abfentibus damnandls.
i3] De quaeftionibus. (
( 0 De poenis.
z De bonis damnatorum, : :
xx (De bonis eorum, ) qui ante fententiam vel mortem fibi
confcierunt, vel accufatorem corrumperunt,
uB Deinterdictis, et de relegatis, er deportatis.
xy De fententiam paffis, et reftitutis.
xó De cadaueribus punitorum.
Explicitus eft liber ex ordine digeftorum quadra-
genfimus octauus.
Inmptt ex ordine liber quadragenfimus nonus.
x De appellationibus et relationibus.
B. .CÀ) quibus appellari non licet.
y (Quisa quo appelletur.)

| 9 Quando appellandum fit, et intra quae tempora,

s De appeïlatwmbus recxmendls, vel non,
s' De libellis dimifforiis qui apoftoli dicuntur.
2 Nihil nouati appellatione interpofita.
3 (Quae fententiae fine appellatione refeindantur.)
4 An per alium caufae appellationum reddipoffunt.
&« (Si tutor vel curator vel magiftratus creatus appellauerit.)

] ;« Eum qui appellauerit, in prouincia defendi.

(B Apud eum, a quo appellatur, aham caufam agere compel-
lendum. (
1 y Si pendente appellatxone inors mteruenent.
;,0 Deiure fifci.
; € De captiuis, et poftliminio, et redempt1s ab hoftibus.
i& De re militari. :

.4Q De caftrenfi peculio,

;3 De veteranis.
Explicitus liber ex ordine dlgeiïomm quadragen-
fimus nonus.
Incipit ex ordine liber qumquamenümus.

& Ád municipalem, et de incolis, -

8 De decurionibus etfiliis eorum,
y De albo fcribendo.
à De muneribus et honoribus,
e De vacatione et excufatione munerum.
« Deiure immunitatis,
Z De legationibus.
7 De adminiftratione rerum ad ciuitates pertinentium.
4 De decretis ab ordine faciendis,
; De operis publicis (g).
iX De nündinis.
ip De polhutatmmbus. P : :
; y De variis et extraordinariis cosrmtwmbus, et fi iudex litem
fuam feciffe dicetur,

10 De proxenlticis.

i $ De cenfibus.
;« De verborum fignificatione,
De diuerfis regulis iuris antiqui,
EX PLICITV S EST EX ORDINE DIGESTORVM
LIBER QVINOVAGENSIMVS
| FELICLIRI
M 2 PRAE-

Cf) Taur. ad mzugmem T temporalibss, Xta nempe fuper temporibus recenter adícriptym a), vt effet te,rgumhbm RR^

(g) Taur. in margine 'L J operibu;.'

PRAEFATIO GREGORII HALOANDRL.

AMPLISSIMO DECVRIONVM ORDINI REI PVBLICAE NOREMBERGENSIS -
(5 GREGO R IVS HALO ANDE R. |

! quidem exiflimo, magnuifici ac fapientiffimi viri, fi fuus vbique rectis ftadiishonos haberetur: et qui ius ciuile profi-

tentur, plus augendo bono publico, quam priuato cenfui fluderent: neque obflaret hominuminuidia, qui tanc demum
fe beatos, totoque terrarum orbe celebres fore credunt, fi peruetufta exemplaria follicite penes fe adferuent, et vfi-
bus publicis fubtrahant: iam pridem aliquos futuros fuifle, qui peruefligatione ac collatione antiquorum codicum, fumma
ope adnifi, ius ciuile interpolatum, beneque k»caf?iga'tulm nobis reliquiffent.* Quisenim neget, iam inde ab eo tempore,
quo primum Romani imperii maieflas, partim mcurfïone exterarum gentium, partim Opprefïïon-e tyrannorum labefacta-
ta, et ad inane nomen redacta eft: cum omnes bonas artes, praeclaraque fludia ingens vulnus accepiffe: tum ius ipfum.
ciuile ita miferandum in modum magna ex parte concidiffe; vt recuperandi reftituendique eius in integrum omnis pene
fpes fublata effe videatur? Nunc vero cum et bonae literae, quae paulatim fuperioribus annis caput erexerant, fine qui-
bus iuris ciuilis cognitio, tanquam firmiffimo praefidio deflituta confiftere neguït, de integro peffum eant: et iuris ftudio-
fis, conatus: his autem, qui eius generis libros detinent, publicandi voluntas lefit: neceffario res eo. decidit, vt quoniam

— jufti et ordinarii exemplaris copiam habere non datur, ne perpetuo puerorum more digitis micemus in tenebris, vicaria

interim opera vtamur. His ego rationibus adductus nihil quidquam praeter vtilitatem publicam fpectans: quo magis et
ciuilium quaeffionum modus adhibeatur, et ftudiofi praeftantiffimos humanisque actionibus vtiliflimos Jibros non offenfo
pede peragrare queant: notas Pandectarum Florentinarum, quae olim Pifanae fuerunt (antiquiffimum exemplar, et quod

ob finceritatem ac fcripturae fidem ante quadringentos annos.in fumma veneratione femper habitum eft) quarum infpici--

endarum defcribendarumque poteflatem magnus ille Politianus beneficio Laurentii Medicis excellentiffimi viri habuit, in
commune profero. Hae ipfae quot quantisque mihi laboribus, fudoribus, curis, vigiliis, lucubrationibus confliterint: ne
dicam me capitis periculum adiiffe, dum communibus fludiis opem ferre fedulo adnitor: facilius cogitatione confequi,
quam oratione explicare poflim. — Àc quo maiore cum authoritate (indigent enim tutelari quodam numine) prodeant: vo-
bis muneri offero, non folum vt deditiffimi mei erga vos animi, et fummi aduerfus rem publicam veftram amoris fpecimen
edam: fed etiam vt fludiofi bonique omnes immortales vobis gratias debeant, qui me huiusce rei ergo, et honorifice acci-
pere, et fingulari munificentia profequi, veftrisque fumptibus hocce in opere abfoluendo benigne fuflentare non dubitaueri-

tis.. Accedet ergo ad cumulum virtutum veflrarum hoc etiam, quod cum ita ab initio rem publicam veflram incredibili

prudentia adminiflraueritis, vt non modo caeteris Germaniae ciuitatibus, municipiis, coloniis, metrocomiisadmirationi, fed et.
jam vnico exemplo fueritis: nunc ciuitas veflra, fi non alumna, tamen. reparatrix legum merito ab omnibus appelletur.
Quod autem de notis a me fcriptum eft, id' ne quis de verbis meis erret, fic accipivolo: non per omnia me ilarum fi-
dem fecutum effe (quando plurima in iis contineantur, quae non folum non defendi, fed ne tolerari quidem poffint, aut
debeant) fed eatenus duntaxat, quatenus peruulgata noflra lectionis bonitate manifefle praecelluerunt, vel aloqui proba-
bilior ratio fuafit: maxime f1 antiquorum codicum confenfus, quos neque paucos, neque peffimos cum iis contuli, acce-
deret. . Nam qui exemplar illud Florentinorum dpx'érv«zov (2) Iufliniani fuiffe contendunt:' hi mihi plurimum falli vi-
dentur, contrariumque plus, quam fexcentis locis, meridiano fole clarius commonflrari potenit. Illud tamen non iue-
rim inficias, fi vspiam hoc tempore exílet exemplar, quod et vetuflate et integritate caeteris antiflet, vnde Pandectarum
iuris ciuilis 'OFES citra controuerfiam prorfus in integrüm reflitui queat: hoc ex multis fi non folum, praecipuum tamen

fore. Quo factum efl, vt fi quando in diuerfas fententias varietate lectionum raptus, iudicio meo confidere aufus non

fuerim (hominem enim me effe memini, qui vt ignor.re multa, ita et errare poffim) maluerim integrum iudicium ad
aequum lectorem transmittere, quam de fententia mea. quidpiam temere flatuere: quam rem aflerifco (vt plurimum)
notaque appofita teflatus fum: teflaborque deinceps, cum ab initio totum opus recognouero. Ex contràrio non ita ab-
iuratus et iniquus notis hifce fui, vt fi quae ratione prolata, ibique fcripta effent, facile ab iis receflerim: vt maxime ex-

fliterint, qui plurima in Pandedlis corrigendo, iuflis etiam voluminibus editis, aliter locum aliquem fcribendum reponen-

dumque putauerint. Libet eius rei in gratiam fludioforum exempli cauffa vnum de multis proferre, quo facilius de cae-
teris coniunctura. poffit fieri. In eius conflitutionis, quae in vulgatis codicibus fola praefationis inflar efl, in Pandectis
| : NT Floren-

(4) Ne vlla vel minima particula Pandellarum Noricarum, quam integram fuis in locis inferere annifus fum, queat defiderari, hic lubet adiicere, quae optimus
HALOANDER in calce totius Operis Graecis a fe Larine verfis praefatus eft: LEC'TOR IBVS. — Quoniam videbam futurmn, vt prae bis quae. f[ubin-
de Pandettarum libris Graeta adfper[a. fumt, manfeam contrabevent, qui non. vtranque linguam pevdidiciffent : magnum me operae preciwm . facere avrbitratus
fim, fi i gratiam eorum baec ipfa vtcunque ex tempore latinis verbis expre[fa, fub operis finem adiicerem : magis boc fecutns, vt bona fide latina. intelligen-
tibus fententiam vepraefentarem, quam vt fuperflitiofius verba adummerando, vel duvius, vel ob[curius lognerer. Qua in ve. tamen mon ita delicatus fui, vt fi
quis alius vel verfn, vel foluta oratione quaepiam tolerabil modo expre[fiffet, debita eum laude fraudanerim. | Qnapropter ommes etiam- atque etiam oratos volo,
vt qualecunque fattum flndiumque noftrum pro fe in optimam quisque partem accipiat. V A.LETE. Haec diligentia fefe vsque ad hanc epiftolam nuncu-
patoriam extendit, adeoque in hoc ipfo loco in Graecis Latine verfis exítat: X pycérUOV, id efl, prémarium exemplar. Reliqua,B. L, fuis in locis offendes. G x s.

tf

Florentinis fecundum locum obtinet, tum ézrypaq? (b), tum contextu, crebra mentio antecefforum fit.. Eam plerique
dictionem, vt rationé carentem et fubditiciam expungere, et vel adfeffores, vel antefeffores reftituere non dubitarunt: quafi
de :wgo?:äï goic (c) Athenienfium, vel Praefïdum 0*&953 goi; (d) hoc loco habeatur oratio, ac non potius Ícholaflicum hoc
verbum fuerit de voce graeca (licet nimis quam curiofe) expreffum. — Siquidem apud graecos verbum arponyéiSag (0)
per translationem inter caetera fignificaffe, praeeundo aliquem veluti porrecta manu in penetralia facultatis ac profeífio-
nis alicuius deducere: id vel particula 7rgomyovutvwc (f/) Alexandro Aphrodifienfi caeterisque - familiaris oftendit: vt
anteceffores ea aetate nihil aliud, quam iuris profeffores habiti fint, qui in fcholis publicis authoritate principis certis locis
jus ciuile docerent: quibus ea conítitutione Imperator quodam modo formam ac docendi rationem, quanquam a polte- -
ris peffimo exemplo neglectam, vtiliffimam tamen et commodiífimam, praefcriba. — Qua ratione et qui- iuri operam na-
uabant, generali vocabulo non tantum difcipuli, fed et fcholaftici appellatione dicebantur: id quod ex graecorum epi-
grammatis non vno in loco obferuguimus. Verumenimuero quod ad fcribendi rationem, quam Graeci 5690790'-**
qiay (g) appellant, pertinet: eam neque remotiorem ab víu atque obferuatione noftra adhibui, neque item omnino cir-
cumforaneam illam atque vulgarem: amplexus fum. — Quemadmodum enim fcriptionis infolentiam deuitans, non prae-
gnas praegnatis, non vrgueo, non pigneris, non infinita alia, quae in Florentino codice propemodum perpetua funt,
ícripfi: ita de induflria exfilium, adferuo, exflitit, cotidie, aliaque eius generis, quae legendo quis facile animaduertet,
non refugi. . Neque id imprudenter, fed doctiffimis acerrimoque in literis iudicio virisauthoribus feci: ex . quibus honoris
cauffa nominare libet Io. Baptiflam Egnatium Venetum, et D. Iulium Pflugk, vtrumque incomparabili eruditione fpecta-
taque morum integritate praeditum, quorum alter me non folum hominem Germanum confilio, fed etiam vetuflis co-
dicibus adiuuit: alter vero, praeterquam quod primus mihi author exftiterit iuris ciuilis capeffendi, et mirabiliter hoc ftu-
dii genus propter tot falebras, mendas, commentariorum barbariem, obfcuras et nonnunquam inutiles quaefliones, rixas-
que fcholafticas initio auerfantem cohortationibus ac fpe meliorum retinuerit: poíflea ne quid in me benignitatis ac libe-
ralitatis omitteret, fuo etiam fumptu in Italiam ducere ac reducere non dubitauit: vtoptimo iure fludioft, quidquid mea
opera ac labore ad ipfos vel commoditatis vel vtilitàtis peruenturum fit, huic tanquam authori primario acceptum ferre. de-
beant. De librorum nomenclatura, quam infcriptionibus capitum adieci, nihil eft, quod pollicear: cum non ex notis

- eam, fed aliis codicibus defcriptam habuerim: nec alio confilio omiffam putem, quam quod marginis anguflia non ca-

peret, quod idem in vno et item altero loco tractatus de 'Tutelis accidit, vbi verba Modeftini graeca deeffe notantur qui-
dem, fed non adfcribuntur. Qua in re tamen ne quis vel fidem vel diligentiam meam requireret: quidquid eius erat, ita
fignis diflinxi, vt fine negocio cognotci poffit, quae latine, quae rurfus graece fcripta initio fuerint: dum quae graeca effe
debent, congeminatam crucem prae fe ferunt, latina trifolium. — Potuiffem fane imitatus eórum exemplum, qui concin-
nandis adnotationibus gloriam fibi peperere, quos non multo meliores his puto, qui tantam nobis librorum molem obie-
cerunt, et manifefle in Iuftiniani edictum commiferunt: et ipfe bonum numerum librorum conficere, fi tam gloriae meae,
quam ftudioforum rationem habere voluiffem, qui hifce legendis magno temporis difpendio a cognitione iuris auocan-
tur. Sed magis mihi Zamolxidis apud Platonem confilium adlibuit, qui putabat, tum demum certae corporis parti re-
Cte medicinam accomodari poffe, fi totum prius corpus bene conflitutum fuiffet. - Confimiliter ego exiftimaui, felicius
confuli huic fludio, fi fontes ipfi rerum, qui' calamitate temporum noftraque focordia interciderunt, reparentur perpur-
genturque. Caeterum cum digeftorum opus Imperator in feptem partes diftribuit, quibus feparati rerum tractatus et di-
fputationes continerentur: recte me atque ordine facturum arbitratus fum, fi in partiendo opere plus apud me paterer -
Imperatoris authoritatem, quam imperitam vulgi, adeoque fine ratione receptam coniuetudinem valere: praefertim vero cum
iy od veaoazc (^) (quod genus conftitutiones noflri authore Bulgaro in collationes diuifas Authenticas vocant) ipfe Impera-
tor clamet, confütutione 134. d xaxóc e7rWooUpeva Ouds - uaxodi cummo'eía fisBcuouc-Sua BouAOje2a (). Qua-
propter totum opus ita partiti fumus, vt fiue in duo, fiue tria volumina redigi id ftudiofi velint, füumma commoditaté

fiat: et vna eademque opera Bulgari et Azonis faeculo natae voluminum appellationes, praeter barbariem nihil olentes,

e medio difcedant. Laurentii denique Vallae eriminationibus, caeterorumque calumniis, quibus tam iureconfultos vete-
res, quam ipfum Iuftinianum conuitiis impetunt: alio tempore, cum plus ocii nactus ero, et firmiore valetudine .fuem., .re.
fpondere conabor. lllud in praefentia non negauerim, nulla iniuria noflrorum hominum imperitiam accufari, qui ca-
put aliquod ex Digeflorum opere in teftimonium adducentes, legis verbo et gemino ff. vtuntur: cum ex monumentis an-
tiquiffimorum codicum conflet, latinos &v qo/e 7reperímAo/c fimpliciter huic 4y, vel huic 4* notae, qua operis nomen
fignificabant (vnde et fupina librariorum negligentia irrepfit, vt hodie f£. fcribantur) titulum nudun?que capitis principium
hunc in modum adieciffe : Dig. vel 4y. vel r. de act. empt. Iulianus: graecos vero frequentius operis nomen mmfiife:ltltua

(b) mftriptioue. :
(c) antefefforibus, et qui principem locum im comuentibus publicis tenebaut.
(4) adfeffovibus. E !
(e) praecedere. Quod verbum proprie eorum cfl, qui caecorum duces funt.
f ) antecefforie, fiue ex profeffo. » ss
gg) vecte fcribendi ratiouem, | :
gb) iw wouellis.
"d) Quae perperam excogitata funt, ea me longa quidem. eonfnetndine confirmari: volamit.

Y

"*lüm, caput, ac verfüm, quem Seudirior (£) i quafi nouam fadii fpeciem fiue cafum, noflri inepte paragraphum appella-

runt, per numeros tantum indicaffe hoc modo: £48. d. aur.. B. x«Q.e. Deu. 1a. (1): id quod fragmenta quaedam de

pignoribus, de fucceffione ab inteflato,

de peculio graece fcripta;, quae penes me habentur, antiquifluna teflari poffunt.

Quod reliquum eft exopto, vt aequus mihi rerum aeflimator contingat, qui magis fludium, voluntatem, atque induflriam

expendat, quam
emplum, qui rei literariae bene cupiunt: nactique m

am fi quid humani admiferim, calumniam nectat, et in peffimam partem on?ni.a rapiat.. Capiant de me ex-
eliores codices, non certando maledictis, a quibus natura fum alie-

niffimus: fed benigne in publicum confulendo, hofieftiffimum rebusque humanis perquam neceflarium fludii genus ad-
iuuent: qua re non folum a me, fed etiam bonis omnibus immortalem gratiam inibunt. |Hos igitur Jibros, ampliffimi

patres,
me fructum percepiffe putabo:

nei partem, veaodc (i) denique ipfas in publicum proferam: H |
auctius reddatur: atque ab omnibus dei et feruatoris noftri benignitas praedicetur, qui non dedignitatus fuerit per me in-

fi ea fronte et animi hilaritate acceperitis, qua vobis a me offeruntur: non folum laboris atque operae magnum
fed etiam efficietis, vt aliquando (volente deo) temporis Progr,effu bonam Codicis Iuflinia-
] quo magis facto noflro et iuris ciuilis fludium quotidie -

fimum homuncionem fuosrefpicere. —Cui laus honor et gloria in faecula faeculorum AMEN.

DIX

*

Curauïmus' praeterea (ne quid diffimilem) maioribus literarum formis deferibi, tum legum, fcïnatusco.nüiïtor.um, ediclg-
rum et quae materialiter poni a Grammaticis dicuntur, verba: tum Pupulatxonum,. exceptionum, inflitutionum, fub.-
flitutionum, legatorumque formulas : quod intelligerem ea re non folunï magnar operi lu.cen'ï accefïhr.am, fed etiam ftu-
diofos bona laboris parte leuatum iri. Eodem pacto iis confuluimus, qui graeca nefciunt, in fine operis Graecorum re-
fcriptorum, refponforum, quaeftionum, vocabulorum interpretatione adiecta. !

(E) tbematium, forma dimiuntina, propofitionem, faclum, cafum, fpeciem : nam bis omnibus vtuntur veteves confalt buius verbi loco. Inde Vlpianus dixit jþ€-
ciem proponere, ad L. Aquiliam, id quod Caius veferre cafum, de condicione iudeliti. :

(D) libro quarto, título fecundo, capite fexto, tbemate vndecino.
(Qm) monellas.

-ME

od P 4 "—— —

É EPIGRAMMA
PANDECTIS FLORENTINIS INSERTVM.

BIBAON IOVETINIANOE ANAZ 'TEXNHEATO THNAE
HN PA TRIBONIANOX METAAQI KAME IIAMBAZIAHI
OIA TIE HPAKAHI IIANAIOAON AXIHAA. TEYZAZ
HX EII MAPMAIPOTXIN ATAAMATA IIANTA OEMIZTON
ANGPROIIOI A' AXIHE TE AOPYKTHTOY TE AIBTZXHE
EYPOIHX TE IIIGONTAI OAOY ZHMANTOPI KOXMOT (*)

(*) Soluta oratione hoc Epigramma vertit Politianus Li5. XT. Epiflola «lt.
et paulo aliter in AMifcellameis cap. 41. Carmine. quoque verterunt Alciatus
