fierit, fimili modo ei adquirit: nam et operae quodammodo
ex re eius, cui feruit, habentur: quia *9? iure operas ei ex-
hibere debet, cui bona fide feruit. $. r. Tamdiu autem ad-

quirit *, quamdiu bona fide feruit: ceterum fi coeperit fcire,

efle eum alienum, vel liberum : videamus, an ei adquirit ??
Quaeftio in eo eft, vtrum initium ? fpeCtamus *, an fingula
ynomenta? et magis eít, vt fingula momenta ? ípeCtemus.

.$. 2. * Generaliter. dicendum eíft, quod ex re (ua, hoc eft
. eius, cui bona fide quis feruit, ei adquirere non poteft,. fibi

eum adquifiturum: quod autem non * ex re eius fibi adqui-
rere non poteít, ei adquifiturum, cui bona fide feruit. $. 3.
5iquis * duobus ? bona fide feruiat, vtrique adquiret, fed
feruiret. Vulg. feruit. &R. Et ita Rehd. GE R.
Tradidit. GEPR. — &6 Hal. babuerit. 87 Hal. et Rehd. tradidit.. GEB.
$8 Hal. addit: fuit fundus. GE B. 89 Hal. Nor. omnes: feraituti. forte
legas: feruitutibus. MSS. valde flu&uant. Chriftin. vt Flor. Ita habebant Var.
Y. et Darb. fed s expuncta eft. -In S. Cruc. L. vbi vt in. Vat. IV. feruituti fcri-
ptum, eft s adiecta. — Quatuor alii: wibil iuri feruitutis. In Vat. VL. mibil
jure feruituti. BR. — lfti quatuor Vat. IIL. Pal. I, IL. S. Cruc. I Ita quoque
Vat, II. nifi quod in fequentibus: fundi, abíit. Vt Flor. praeter Chriftin. ha-
bet Bynkersh. et Magl. Iu Rehd, fuit: feruituti, et fa&um: feruitutis. GE B.
9O Ap. Hal. et Vulg. 44e, abeft. pR. Etiam in Rehd. GER. 91 Vulgo
et, abeft. BR. Vt et in Rehd. GEn. 92 Taur. feruirEt, nempe proprio
marte; nam omnes codices ícripti et editi hoc modo fupplerunt: Si feraus
eneus, cum tibi bona fide feruiret, vem emiffet. BR. Habeut illud fupplemen-
tum, absque copula: Vat. L. IE. II IV. VE Chriftin. Pal. I. IT. S. Cruc. I. il
Barb. Bynkersh. vt et Rehd. et ex editis Hal. GER. — 93 Hal. et Vulg. ad-
dunt; ajt. BR. Etiam Rehd. GEz. — 94 Vulg. poffidebzm. BR.. 95 Vulg.
comparata. BR. Rehd. preparata. GEB.
jam Rehd. GEB. 97 Hal.et Vulg. inferunt: aliquam. BB.

98. Hal. et
Vulg, feruit. BR. Etiam Rehd. GER. 99 Taur. Qii. GE B.

(Xoo Rehd.

inferit: ciwili. GEB. — Y Hal et Rehd. addunt: ez. GE B. — 2, Hal. adqui-:

vat. 5$ Vulg. inferit: m eo. BR. — 4 Rehd. fpe&emus. GEB. 5 Rehd.
inferit: quantum ad iuvis augufliam , fed recentior manus antehaec verba. ad-
Íciipfit: va, et poft ea: cat, quod innuere videtur, haec verba abundare.
GEPR. . 6 Rehd. praefigit: Et. GEg. Gothofr. in nota; quod autem
ex re eius. 2ulg. Hal. Vt Hal. et Vulg. nempe quod abíit vocula: mom, etiam
Rehd. GE F. 8 Vid. Noodt IJ. Obf. 13. BR. — 9 Rehd. inferit: domi-
"is. GEB. IO Rehd. praefigit: a« vero. GEB. 11 Gothofr. in nota:
liber fit tibi, an vero ei debeat, Cuiac, IV. Qbferg, 1, — Kta vero dudum Hal.

$. I. Quotiens.

85 Rehd. erat, et "mosfc':'

- 96 Vulg. inferit: bomo. BR. Et-

fingulis ex re fua, Quod antem ex re alterius eft, vtrum
pro parte ei cui bona fide feruit, '? pro parte domino, íi
feruus fit, aut fi liber fit ^* , ei cui bona fide feruit, an ve-
ro ei debeat adquitere totum, ex cuius re eft, videamus: quam
fpeciem Scaeuola quoque tra&tat libro fecundo Quaeftionum :

ait enim, fi.alienus feruus duobus bona fide feruiat, et ex

vnius eorum, re adquirat, rationem facere, vt ei dumtaxat in.
folidum adquirat, fed *? fi adiciat eius. nomen, ex cuius re

ftipulatur: nec dubitandum effe ait, quin ei foli adquiraturz

quia et fi ex re ipfius ftipularetur *5, alteri ex dominis nomi--
natim flipulando, *folidum * ei adquiret **. Et in *5 infe-

rioribus *probat*, vt quamuis non * nominatim, nec iuffu
meo, exretamen mea ftipulatus fit, ** cum pluribus bona
fide feruiret, mihi foli adquirat: nam et illud. receptum eft,
vt *5 quotiens communis feruus omnibus adquirere non pot-
eft, ei foli eum adquirere, cui *? poteft: et hoc Iulianum
quoque fcribere, faepe rettuli: eoque ?? iure vtimur.

| XXIV. PAvrLys libro XIV. ad Sabinum. Iw omni-
bus, quae ad eandem fpeciem reuerti »non) poflunt ?*,
dicendum eft, fi materia manente ?? fpecies. dumtaxat forte-
mutata fit, veluti fi. ^* meo aere ftatuam, aut argento föy-

phum feciffes, me eorum dominum manere ?*,

|XXV. CarrisTEATVslibro II. Inftitutionum, N-

.sr voluntate domini alterius nomine id factum fit, propter
.confenfüm enim domini tota res eius fit, cuius nomine facta
eft. :

fide alicui feruiat ??, fiue feruus alienus eft, fiue homo liber |

XXVI. Pavrvslibro XIV. ad Sabinum. SED fi **5

meis tabulis nauem feciffes, tuam nauem effe: quia cupref-
füs non.maneret ??, ficuti nec lana veftimento facto: fed
cuprefleum aut laneum cbrpus fieret. $. 1. Proculus indicat,
hoc.?* iure nos vti, quod Seruio et Labeoni placniffet: in

quibus propria qualitas exfpeCtaretur ?5, fi quid additum erit,

toto cedit ??: vt ftatuae pes, aut manus, fcypho fundus,

aut.anfa, leCto fulcrum , naui tabula , aedificio cementum 3?z

.tota enim eius funt, cuius ** ante fuerant. $. 2. Arbor ra-

dicitus eruta, etin alio ?? pofita, priusquam coaluerit, prio-
ris domini eft: vbi coaluit ?*, agro cedit: etfi rurfus eruta
fit, non ad priorem dominum reuertitur: nam credibile eft,
alio terrae alimento aliam factam ?*, $. 3. Si meam lanam

.35 feceris purpuram, nihilo minus meam efle Labeo ait: quia

. nihil

adde Noodt, alleg. 1T. Obf. 1. Vulg. fi liber fit fibi vel ei cui etc. n R. Rehd.
vt Vulg. GEB. . Immo et Hal. non tzb fed fibi habet.
'et. GEB. 13 Hal. flipulatur. Vulg. flipuletur. BR.
'cisoadqueret, vbi và fo fatis innuit, vocem: folidum , abeffe. Bm.. Sed et vtra-
.que e aut faltim altera innuit, fcribendum fuiffe a Taur. adquErEt , aut ad-
" quEvet.. Rehd. folidum ei acquivet. GX B.

12, Rehd. inferit z
14 Scriptum eratz

15 Hal. et id znfervioribus. G E B.
16 Vulg. nec. BR. .. V7 Vulg. praefigit: etzam. BR. 18 Vulgo vt, ab-
eft. BR. — I9 Taur. Qij. GEB. — 20 Hal. et Vulg. et boc. B R. 21 Go-
thofr. in nota: reuerti' poffunt. Hal. et recte. Sed ita quoque ómnes fcripti
et editi. BR. ' Ábeft nempe: zo*, a Barþ. Vat. L. HI. VI. Chriftin. Pal. II
S. Cruc. I. Bynkersh. vt et a Rehd. non aeque a Magl.. G E B. 22 Rehd.
inferit: eadem. G EB. 23 Vulg.inferit: ex. BR. — Etiam Rehd. GEB.- 24
Vulg. seum dominium manere eorum. B R. Rehd. Wemn, eorum dominium ma-
nere. GE B. 25 Hal. et Vulg. inferunt: ex. BR. Etiam Rehd. GEB. 26
Rehd. maomet. GEB. — 277 Vulg. eo. BR.. Et Rehd. GEB.. 28 Gothofr.
in nota: fpe&taretur vwlg. Immo Hal. et. Vulg. qualitas vei fpe&avetur , et fic
malumus. In MSS. reperi: qmalitas fpectaretur in. Vat. II. VI. Chriftin. Pal.
IL S. Cruc. L. At in folo Vat. II qualitas vei fpedhavetur. — Sex alii: qualitas
exfpectaretur, in quorum vno Pal. I. fxxpra: exfpectaretzv , Ícriptum $.. remane-
vet. BR. . Reliqua quinque funt: Barb. Vat. 1. IV. V S. Cruc. I. quibus adde
Magl. et Bynkersh. Et ita: qualitas exfpeftaretur: etiam Rehd. GE . 29
Gothofr. in nota: toto cedere. lal Pleraque MSS. habent: toti. BR. m-
mo omnia Vat. I. III. S. Cruc. 1. Il. Bynkersh. et ex correctione Darb. Etiam
Rehd. Sed et Gothofredus male expreffit jectionem Haloandri, apud quem
eít : additum effet , toti cedere. GEB. 50 Hal. caementum. GEB. 51 Taur.
Quius. G E. 32, Hal. et alio. Vulg. m alio loco, et ita Flor. inter ver-
fus fuppletum, B R. Rehd. vt Vulg. G EB. 33 Hal. et Vulg.-coaluerit. B R.
Etiam Rehd. G x B. 24 Vulg. addit: erberem effé. &R. — 35 Gothofr. in
! g9-

Eceeee2 -

tuum totum argentum, £ , . ontra
fcyphum alieno plumbo plumbaueris, alienoue argento fer- !

938

nihil intereft ?5 inter purpuram, et eam lanam, quae in lu-

tum aut caenum ?* cecidiffet, atque ita priftinum colorem .

perhdet ^ —— ; o
XXVII. PouPouivslibro XXX. ad Sabinum. Qv rp-
QviD in fatto ?5 argento alieni argenti addideris, non effe
fatendum eft: at ?? contra fi tuum.

ruminaueris, non dubitatur ^? fcyphum tuum effe, et a te re-
&e vindicari. $. 1. Vbi fimul plura contribuuntur, ex qui-
bus vnum medicamentum fit, aüt co&tis odoribus vnguenta
facimus, nihil hic füum vere ** dicere poteft prior dominus :
quare potiffimum ^? exiftimari, cuius nomine factum fit,
eius effe. $. 2. Cum partes duorum dominorum ferrumine
43 cohaereant ^^, hae *^? cum ^* quaereretur vtri cedant *,
Caffius ait, pro portione rei aeftimandum ^*, vel pro pretio
cuiusque partis. Sed fi neutra alteri acceffioni ^? eft, videa-

- mus, ne aut vtriusque effe dicenda fit ??, ficuti malfía confu-
fa, aut eius cuius nomine ferruminata eft? Sed Proculns et

Pegafus exiftimant, fuam cüiusque rem manere. [ -
? XXVIIL IpgM libo XXXIIL ad Sabinum. $1 fu-
pra tuum parietem vicinus ?* aedificauerit, proprium eius id
quod aedificauerit fieri, Labeo et Sabinus aiunt. Sed Procu-
lus, tuum proprium, quemadmodum tuum fieret, quod in
folo tuo alius aedificaffet: quod verius eft. |

XXIX. Pavrvs libro XVI. ad Sabinum. IN/T,ERBOS,V

qui fecundum vnam ripam praedia habent, infula in flumine
nata, non proó indiuifo communis fit ?^, fed regionibus
quoque diuilis: quantum enim ante 5 cuiusque eorum ^^
ripam eft, tantum, veluti linea in direCtum per infulam trans-
duCta, quisque eorum in ea habebit certis regionibus.
) XXX. PowPonivs libroXXXIlV. adSabinum. Én-
co fiinfula nata adcreuerit.fundo meo, et inferiorem par-
tem fundi vendidero, ad cuius frontem infula non refpicit ,
nihil ex ea infula pertinebit ** ad emptorem: eadem ex cau-

faà, qua nec 5* ab initio quidem eius fieret, fi iam tunc, cum

infüla nafceretur, eiusdem partis dominus fuiffet. $. r.
Celfus filius, fi in ripa fluminis, quae fecundum agrum meum
fit ^* , arbor nata fit, meam elfe ait: quia folum ipfum meum
priuatum eft, vfus autem eius publicus intellegitur: et ideo,
cum exficcatus effet ?5 alueus, proximorum fit: quia iam po-
pulus eo non vtitur. — $. 2. Tribus modis infula in tlumine
fit: vno *?, cum agrum, qui aluei non fuit, amnis circum-
fluit: altero, cum locum qui aluei effet ,. ficcum relinquit *^,
et circumfluere coepit: tertio, cum paulatim colluendo **
locum eminentem fupra alueum fecit, et eum alluendo auxit.
Duobus pofterioribus modis priuata infula fit eius , cuius ager
propior fuerit ^, cum primum extitit: nam et natura flumi-

-nota: infe&am fcil. Ipfe Taur. in margine habet: z'nfec'evz's.ï Si MSS. confu-

las, videtur in Pal. II. fuiffe: znfeceris purpura , fed fuper finalem literam du-

. &a lineola fa&um : parpuram. | Yta certe habuerunt Barb. et $. Cruc. Il..— Sed

ibi: aut, ante: purpuram ,Íícriptum, vt femper fuit in Vat. V , hic repofitum ;
iutiuxeris aut purpuram. — Et ita Vat. I. II. HI. S. Cruc. I. Pal. I. qui verbum
collocat poft: parpurami, et'Trenif. qui: vel, habet loco: amt. -In Vat. IV.
fuit: zmtexeris pupuram , vecentius autem inter verfus pofitum: zntznxeris aut;
et tandem 75 zntexeris, expunQum. — In Vat. VI. Janam infeceris vel intexeris
purpuram. BR. Bynkersh. habet: timxeris aut purpuram, et Rehd. zutinxeris
aut purpuram. Sed et Hal. habet : infecevis purpura. GEB. — 36 Hal. imter-
ft. ^ 37 Hal. fcoenun. GER. 38 Gothofr, in nota: Quidquid infe&o
argento, valgat. quidquid fa&o argento. Flal, Kklal. in margine Vulgatam ha-

bet. Sed et MSS. eandem referunt Barb. Vat. I. II. II IV. V. Chriftin. Pal. -

I. IL. S. Cruc. I. Hl. Magl. Bynkersh. vt et Rehd. GEB. — 39 Taur. aD. GER.

40 Rehd. daubitabitur. GF B. — 41 Vulg. mibil bic borum fuum effe dicere. BR.

Etam Rehd. pro: vere, habet: effe. GEB. — 42 Hal. et Vulg. addunt: eff.
BR. Etiam Rehd. GER. 43 Vulg. ferrumiztatione. BR. Etiam Rehd. GE .
44 Hal.et Vulg. cobaereremt. B R. —— 45 Hal. baeque. Kehd. bee. i. e. eae.
GEB. 46 WVulg. et, loco: bae cum. B R. Hal. et Vulg. cederent. B R.

- 48 Vulg. exiflimandum. BR. . 49 Vulg. acceffo. BR. — Kehd. meutram alteri

acceffie. G E B. 50 Rehd, fiut. G E B. 51 Vulg.inferit: tums. 8R. — 52

i r

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. L

nis haec eft, vt curfu fuo mutato, aluei eaufam mutet: nee

quicquam interfit 5?, vtrum de aluei dumtaxat folo mutato,

an de eo quod fuperfufum folo et terrae ** fit, quaeratur?
vtrumque enim eiusdem generis eft,. Primo autem illo *5 mo-
do caufa proprietatis non.mutatur. $..3. Alluuio ** agrum
reftituit eum, quem impetus fluminis totum abftulit. Itaque
fi ager, qui inter viam publicam et flumen fuit, inundatione
fluminis occupatus effet 9*, fiue paulatim occupatus eft *5,
fiue non paulatim, fed eodem impetu receffu fluminis refti-
tutus *?, ad priftinum dominum pertinet: flumina enim cen-
fitorum *? vice funguntur, vt ex priuato in publicum addi-
cant **, et ex publico in priuatum. . Itaque ficuti hic fundus,
cum alueus fluminis factus effet, fuiffet publicus: ita nunc
priuatus eius effe debet, cuius antea fuit. $. 4. Si pilas in
mare iaCtauerim *?, et füpra *? eas inaedificauerim **, con-
tinuo aedificium meum 7? tit, ltem fi infulam ** in mari ae-«
dificauerim, continuo mea fit: quoniam id quod nullius fit **,
occupantis fit. E : d
XXXIL. Pavrvs libo XXXL ad Edictum, Nv»w-
QYAM nuda traditio transfert dominium: fed ita, fi venditio,
aut aliqua *5 iufta caufa- praecefferit, propter quam traditio
fequeretur. $. r. Thenfaurus*? eft vetus quaedam depofitio
pecuníiae, cuius non exftat memoria, vt iam dominum non

habeat: fic enim fit eius, qui inuenerit, quod non alterius fit. -

Alioquin fi quis aliquid vel lucri caufa, vel metus, vel cufto-

diae, condiderit fub terra, non eft theníaurus: cuius etiam

füurtüm Dit-^ « - | :
XXXII. Garvs 39 libro XI. ad Edictum prouinciale..

| ET1AM inuitis nobis per feruos ** adquiritur paene ex omnie

bus caufis. — |
XXXIIL VrrraAwvs ?? libro IV. Difputationum.

Iw eo quod feruo caftrenfi ante aditam hereditatem filiifamis
lias militis legatur, vel ** eo, quod ftipulatur feruus, tra-

&atur apud Marcellum libro vicenfimo **,ex cuius perfona -

vel ftipulatio vires habeat, vel legatum: et puto verius, quod
et Scaeuolae videtur, et ipfe Marcellus trattat, fi quidem ad-
eatur hereditas, omnia vt in hereditario feruo: fi ** adita non

fit, vt in proprio patris effe fpe&tanda, Et fi vfusfru&tus fue-

rit huic feruo reliéctus, modo patri videri delatum, modo he-
redi; nec a perfona in perfonam creditur tranfiffe. $. 1. Ea-
dem diftinctione quis vtetur, etiam fi res fuerit fubtrata;
aut ceffare, aut non, furti aCctionem dicet, fi ex teftaménto
adierit: quoniam hereditati furtum non fit: aut fi non adie-
rit, patri dabitur furti a&ctio: nam et condictio, $. 2. Quo-
tiens feruus hereditarius ftipulatur, vel per traditionem acci-

pit, ex perfona defuncti vires confumit *9, vt Iuliano placetz
| | cuius

Rehd. fit. GEB, — $3 Ap. Hal. anute, abeft, GER.— 54 Hal. inferit: iuxta. -

Kehd. vtramque le&ionem exhibet: amte cuiusque eorum iuxta vipam efl, GE B.

55 'Taur. pertineVit. G E B. 56 Hal. quia ne. Rehd. quia mec. GEB. 57 -

Hal.e/l. 58 Hal. exficcatus eff, alueus. $9 Vulg. addit: ;do. BR.
Etiam Rehd. GE s. 60 Hal. veliquit. — 61 Vulg. coalluendo. BR. — 62, Hal.
et Vulg. fuerat. &R. Etiam Rehd. fed fa&um : fuerit. GE B. 63 Hal. nteref?,
64 Vulg.folo veteri fit. 8R. — 65 Rehd. vel alio, loco: illo. GE R. 66 Contu-
le inprimis Noodt. 1. Probab. 1. et IT. de Vfufr. 11. BR. 67 Vulg. eff.BR,
68 Rehd. effet. GEB. — 69 Rehd. addit: efl. Gx B. 40 Hial. cenforum ,
et in margine: alia$, cemfitorum. GE B. —— '74 Rehd. addwcamt. GES. — 72
Vulg. jaclamero. BR, Rehd. vt Vulg. GER. 73 Vulg. fuper. 8 R. 74
Hal. aedificauerim. Vulg. aedificauero. 8 R. Rehd. zmaedificauero. 75 Taur.
aedificiu Meum. GER. 26 Vulg. inferit: vel villam. BR. n Rehd. fuit:
infulem, et fa&um: vilam. GEB. '77 Hal efi. '78 Mauult Bynkersh.
alia qua, vid, V. Obf. 25$. GEB. — '19 Hal. Tbefaurus. GEB. $o Vulg.
VLPIANV'S. &R. 81 Hal, et Vulg. inferunt: z0ffros. B R. Etiam Rehd.

GER. $82 Vulg. PAVLVS. &R. — $83 Hal.et Vulg. inferunt: i. BR.

In Rehd. eadem vox eft fuperfcripta. GEB. — 84 Hal. tricefimo. Vulg. XXIT.
&R. Rehd. XXV. GERE. $5 Hal er Vulg. inferunt: vero. BR. Etiam
Rehd. G E E. 86 Gothofr. in nota: ,4j. affumit, Nempe ita ipfe Taur. in
margiue, et' €ft corre&tio valde antiqua, vt et duae fequentes, g R, — Ita etiam

Hal;

enit
eie
eli
Vg

fibot

"

n COf
veto !
vdut
vt i
Nam

tü eà

B

atque

vum,
Quia 1
do pet
f a
pecuniz
ferto
wl
yobit t
fenuo t
lemus
93 hl
contit
ptopri
fordur
utto
trotis
du
ton:
fis
nb
Qua
- adqu
frof
Quod
Vtrüm
fl f
lem ac
D (ta

Bd n
Vul. t
lt ntyy,
tey f
t E[hOc
lfeit: i
ilantered
92 tl e
MT
91 Tar,
TM

[

6E
I Bd
mfcrit; ,.
Mi j
V et
H&l. V()ä
Mi [
W Qtg

,äïk: Ó

Tuin
U
hm
j it",

M
vendin,
trdito
bepolto
m n
ros f
l atf«
T

onenle,
ODDLe

BOf
]i
$, f
n
»qui
jem at«
ij not
&ns o
yoio l
dnit
y, ii
AU
g tt*
) Pl;cht ;
Qdb

E
"m
i 537
u J
: (j B
J iutm[?-
j Cotiie
p i
;m[anm:

i fit
Bynktf;h'
ph
j
[ gl
?

j Euaq!

DIGESTORVM LIB. XLL TIT. [ OR 839

cuius et valuit ** fententia, teftantis perfonam fpe&andam
effe, opinantis. u m
XXXIV. Inkew libro IV. deCenfibus. Hknxpt1TAS
enim non heredis perfonam, fed defuncti fuftinet, vt multis
argumentis iuris ciullis comprobatum eft. ——
XXXV. IpnEw libro VII. Difputationum. .St procu-
rator meus vel tutor pupilli, rem fuam, quafi meam , vel pu-
filli , alii tradiderint 9?, non receífit ab eis dominium, et nul-
a eft alienatio : quia nemo errans rem fuam emittit 9?,
^OXXXVI. Ivrriamwvs libro XIII. Digeftorum. Cv«
in corpus quidem, quod traditur, confentiamus, in caufis
vero diffentiamus : non animaduerto, cur inefficax fit traditio :
veluti fi ego credam, me ex teftamento tibi obligatum effe,
vt fundum tradam, tu exiftimes ex ftipulatu tibi eum deberi,
Nam et fi pecuniam numeratam tibi tradam donandi gratia,
tu eam quafi creditam accipias: conftat proprietatem ad te
tranfire *?, nec impedimento effe, quod circa caufam dandi
atque accipiendi diffenferimus. . . ixEr EOR L
| XXXVIIL. InEgw libro XLIV. Digeftorum. Pxn fer-
uum, qui pignori datus eft , creditori nec poffeffio adquiritur:
quia nec ftipulatione, nec mandatione ?* , nec vllo alio mo-
do per eum feruum quicquam ei adquiritur, quamuis poflef-
fio penes eum fit. $. r. Si vnus ex dominis feruo communi
pecuniam donauit, in poteftate domini eft, quemadmodunr
feruo communi pecuniam donet ?? : nam fi hoc folum egerit,
vt ea feparetur a fuis rationibus, etin peculio ferui fit: mà-

feruo conimuni donauerit, quomodo alienis feruis donare fo-
lemus: fiet fociorum communis pro portione, quam in feruo
?3 habebunt. .$. 2. Sed, vt fequens quaeftio locum habeat ,
conftituamus focium ita feruo communi pecuniam donaffe, vt

Sroprietatem fuam manere vellet: fi ex hác pecunia feruus .

fundum comparauerit, erit is füundus communis fociorum pro
portione ?* dominii. Nam et fi furtiuis nummis feruus com-
munis fundum comparauerit ?*, fociorum erit pro portione
dominii. Neque enim vt fructuarius feruus ex re fru&tuarii
non adquirit proprietario, ita et communis feruus ex re alte-
rius domini non adquirit alteri domino. Sed quemadmodum
in his, quae aliunde adquiruntur, diuerfa condicio eft fru-
€tuarii, et ferui communis: veluti cum alter fructuario non

- adquirat, alter dominis ?* adquirat: ita quod ex re quidem
fructuarii adquifitum fuerit, ad eum folum- pertinebi

t55
quod ex re alterius domini feraus communis adquifierit, ad

vtrumque dominum pertinebit. $. 3. Sicut feruus commu-

nis ftipulando nominatim alteri ex dominis, ita per traditio-
nem accipiendo, foli ei adquirit. $. 4. Quod vnius feruus,
per traditionem accipiendo, fe accipere dixerit domino et Ti-

Hal. et Rehd. GE . $7 Vulg. praenaluit,loco:et valuit. BR. — 88 Hal. et

Vulg. tradiderit. BR. Etiam Rehd. GE B.( 89 Gothofr. in nota: Al. amittit..

lta nempe Taur. in margine, et Hal et Rehd. GE2. 9o Confer Averan. J. Ia-
terpr. Invr. 17.. Rehd. hichabettranfiffe. GEB. — 91 Gothofr. in nota: traditio-
z. Ethochabet Taür. in margine, et ita Hal, etRehd. GE B. — 92 Rehd. hic
inferit: intereff , qua mrente donet. Eadem verba Vulg. tribuit Brenkm. in nota
ád antecedentia verba: m poteflate, quo qui referri poffint, non video. GEB.
93 Hal. et Vulg. inferunt : commumi.WR. Etiam Rehd. GEB. 94 Vulg. pro par-

te. BR. 95 Hal. coimmaumis feruus comparauit fandum, | 96. Hal. domino. GEB..-

97 Taur. pertineVit. Val. fequenti: quod, praefigit: et. GEB. Etiam Vulg.
B R. 98 Hal. adquirit, im partem. 99 Hal. et Rehd. praefigunt: ;4.
G E B. 100 Hal. fic. Vulgo: fi, prorfus abeft. B R. — Etiam in Rehd. GE s.
X Haladquiret. GER. — ^2 Hal. et Vulg. praefigunt: et."BR. — 3 Vulg.
inferit: vem. BR. 4 Vulg. rurfus addit: rem. BR. — 5 Vulg. Martzus. BR.
Rehd. Martinus, íed m eft pun&is fubnotatis deleta. G E B. 6 Hal. znter

viam et flumen. — Vulg, vltra vimn publicam. BR. Rehd. vt Vulg. GEB. "
Hal. voce: fluit, omiffa pergit: fhlumen paulatim primum ommem agrum.
Rehd. flumen. fluit paulatim primum owmem agrum. GEB. ^ $ Gothofr.
in nota: aboleuit. vslgst, Rehd. vt Vulg. abolewit, Klal. fequentibus prae-
figit: deinde, quod.et facit Rehd. GE», ^ 9 Vulg. abfinhfet. BR. Et-

| rum faceret, in parte alterius domini nihil agetur.

tio, partem domino adquiret, in parte ?? nihil agit. $. z. -
Frué&tuarius feruus, fi dixerit, fe domino proprietatis per tra-
ditionem accipere ex re fruCtuarii, ?? totum domino adqui-
ret: nam et fi *?? . ftipulando ex re fru&tuarii, domino pro-
prietatis adquireret *. $. 6. Si cum mihi donare velles, iuf-
ferim te feruo communi meo et Titii rem tradere , isque hac
mente acciperet, vt rem Titii faceret: nihil agetur. ^"Nam et
fi procuratori meo rem tradideris, vt meam faceres, ? is hac

mente acceperit, vt ? fuam faceret: nihil agetur. Quod fi

feruus communis hac mente acceperit *, vt duorum domino-

XXXVIIL Arrewvs Vanvs libro IV. Digeftorum

.a Paulo epitomatorum. A-'-m1vs * fundum habebat fecun- .

dum viam publicam, vltra viam * flumen erat, et ager Lucii
Titii: fluit " lumen paulatim, primum omnium agrum, qui
inter viam et flumen eifet , ambedit *, et viam fuftulit: poft-
ea rurfus minutatim receffit, et alluuione in antiquum locum
rediit. Refpondit, cum flumen agrum et viam publicam fu-
ituliffet *, eum agrum eius fa&um effe, qui trans flumen fun-
dum habuiffet: poftea cum paulatim. retro rediffet, -ademiffe

| ei *? , cuius factus effet, et addidiffe ei **, cuius trans viam **

effet, quoniam eius fundus proximus flumini effet: id autem
** quod publicum fuiffet, nemini accelfiffe **^: nec tamen im-
pedimento viam effe ait *5, quo minus ager, qui trans viam allu-.

, uioni * relictus eft *", Attii ?* fieret: nam ipfa quoque via
oecul ' . fundi effet. |
nebit eiusdem domini proprietas: fi vero eo modo pecuniam | -

- .XXXIX. Ivrrawvs *? libro III. ex Minicio. ET-

IAM vfuvr'!i:.iuus feruus bonae fidei emptori adquirit, quod ex
re eius ftipulatur, aut per traditionem accipit. - :

'"XL. ArnricaAwvs libro VIL Quaeftionum. Qvax- -
siTVM eft, fiis, cui liber homo bona fide feruiret, deceffe-

. rit: eique is heres extiterit, qui liberum eum effe fciat, an ali-

quid per eum adquirat??? Non effeait, vt hic bona fide?* pof-
fellor videatur, quando ?? fciens liberum poffidere coeperit:
quia, et fi fundum fuum quis legauerit, heres, qui eum lega-
tum effe íciat, procul dubio fructus ex eo fuos non faciet
?3: et multo magis fi teftator eum alienum bona fide emptum
poffedit ^*: et *? circa feruorum igitur operam ?* ac mi-
nifterium eandem rationem fequendam: vt fiue proprii, fiue
alieni, vel legati, vel manumiffi teftamento fuerint, nihil per
eos heredibus, qui modo eorum id non ignorarent, adqui-
ratur: etenim fimul haec ?* fere cedere ??, vt quo cafu fru-

€tus praediorum confamptos fuos faciat bona fide ?? poffeffor,

eodem per feruum ex opera et ex re ipfius ei adquiratur.
XLI. VrPrANvs libro IX. ad Edictum. SrATvAS
in ciuitate pofitas, ciuium non effe: idque ?? Trebatius ct
Pegafus ?* : dare tamen operam Praetorem oportere, vt quod
: m ea

iam Rehd. Gr?. .yo Hal.et Vulg. et ademijfet ei. BR. Etiam Rehd, GEn..
11 Hal. et addidiffet ei. Vulg. omiffo : et, habet: addidiffe ei. BR. Rehd, vt
Hal. GER. 12 Vulg. inferit: ager. BR. . 13 Hal. quidem,; loco: autem,
G E B. 14 Nor. nenminiacceffiffet. Ex vndecim MSS. quatuor eo modo ex-
hibent, fed duo horum ex correctione. — Habebat et quintus,. Vat. IV.. accef-
fiffe, verum iftic t adiecta. B R. Habent: memiui acceffiffet, Vat. l. V. Barb.
S. Cruc. II difcrimen codicum, qui ab initio et qui ex corre&ione habent,
riOn/x'gperi. -In Vat. L. fuit; memini acceffione, fed eft corredum. In Vat. II,
et VL fa&um: acceffiffe. . Habent vt Flor. zemini acceffife Chriftin, Pal. II. et
Bynkersh. quo poft nothlam fcriptam addito, funt codices duodecim. .In Vat.
IV. erat : acceffife. Rehd. vt Nor. G E 8. Immo et Taurell. zemini acceffiffet. 15
Vulgo ait,abeft. BR. — 16 Vulg. inferit: fuminis. Hal. habet : alluuione, quod
probo. pz. — 17 HaletVulg. effet.gR. 18 Rehd.Martii. GEB. — 19 Hal,
IDEM.GEB, 20 Hal et Rehd.. adquiratmr. GEB. — 21 Hal.et Rehd. £a-
uaefidei. GEB. 22 Vulg. qui, loco: quando. B R. Etiam Rehd. GEB. . 23 Hal.
et Rehd. faciat. GEB. . 24 Hal. poffederit. 25 Ap. Hal.et,àbeít. GEB.. 26
Hal. operas. GE B. 27 Hal. et Rehd. boc. GEB. 28 Vulg. recidere. BR.
Ita etRehd. fed a fere, omiffo. GEs. — 29 Hal. et Rehd. bonae fidei. GEB.
30 Hal.id et, loco: idque, GEB. — 21 Eal et Vulg. addunt: aignt. B n.
Eeeece a — . -

840

ea mente in püblico pofitum eft, ne liceret priuato auferre,
nec ei qui pofuerit: tuendi ergo ciues erunt et aduerfus * pe-
tentem exceptione, et actione aduerfus * poffidentem 1u-

andi. 2 T
A XLIL Pàvrvs libro XI. ad Edictum. SvBSTITV-
q10 quae nondum competit, extra bona noftraeft. — . ——
XLIII. Ga1vs libro VII. ad Edictum prouinciale. Srm-
vvsqui bona fide poffidetur, id quod ex re alterxu.s.efc , pot-
feffori non adquirit. — $. I. Incorporales res traditionem et
vfucapionem non recipere, manifeftum eft. $. 2. Cum feruus,
in quo alterius v et ei
ditäs fit: antequam pretium foluat 33, in pendenti H elt,
cui proprietatem adquifierit, et cum. ex peculio, .gläosd.'ad
fru&tuarium pertinet, foluerit, intellegitur fructuarii ?* ho-
mo fuille: cum vero ex eo ?* peculio, quod proprietarium
fequitur, foluerit, proprietarii ex poftfatto fuiffe videtur.
XLIV. VrPiawvslibro XIX. ad Edictum. Pomw-
pPONIVS tractat, cum paftori meo lupi porcos eriperent,
hos vicinae villae colonus cum robuftis canibus et fortibus,
quos pecoris füi gratia paícebat, confecutus, lupis eripuit,
aut canes extorferunt: et cum paftor meus peteret porcos,
quaerebatur, vtrum eius fa&ti fint porci, qui eripuit, an noftri

maneant? nam ?* genere quodam venandi id erant nancti: |

cogitabat tamen *?, quemadmodum terra marique capta, cum
iníuam naturalem laxitatem peruenerant ??, definerent eo-

rum eífe qui ceperunt. ?: ita ex bonis quoque noftris capta | vei
rat per longum tempus capio, an 9^ fructus meos faciam ?

. a beftiis marinis. et terreftribus , definant noftra effe, cum
effugerunt ^* beftiae noftram perfecutionem: quis denique
manere nofäum dicit ^?, quod auis transuolans, ex area, aut
ex agro noftro transtulit ^?? aut quod nobis ** eripuit? fi
igitur definit, fi fuerit ore beftiae liberatum, occupantis erit:
quemadmodum pifícis, vel aper, velauis, ^5 qui poteftatem no-
firam euafit ^9, fi ab alio capiatur, ipfius fit. Sed putat po--
tius, noftrum manere tamdiu, quamdiu. reciperari poffit: li-
cet inauibus, et pifcibus et feris verum fit, quod fcribit.
idem ait, et fi naufragio ^* quid amiílum fit, non ftatim
noftrum eífe definere: denique quadruplo teneri eum, qui
rapuit ^9. . Et fane melius eft dicere, et quod a lupo eripi-
tur, hoftrum manere, quamdiu recipi pollit id, quod ereptum

eft. Siigitur manet ^?, ego arbitror, etiam furti compete- |

re attionem: licet enim : non animo furandi fuerit colonus
perfecutus, quamuis et hocanimo potuerit eífe 59, fed etfi non
hoc animo perfecutus:fit, tamen cum repofcenti non reddit
51 füpprimere et intercipere videtur: quare et furti ^^, et
ad exhibendum teneri eum arbitror: et vindicari, , exhibito
53 .ab eo porcos poffe.

2oXLV..Gaivs libro VII. ad Edi&um . prouinciale,

Etiam Rehd. GE F. 22, Hal. et Vulg. emerit. BR. EtiamRehd. GER. .33
Hal.(olustwr. GEB. — 34 Etiam nunc Flor. eft zmpendenti. B R..- 35 Vulg.
wfafru&uarii. sR, 36 Ap.Hal.et Vulg. eo, abeft. &n. Vt et in . Rehd..
GEBR. ^ 37 Hal. et taien quod genere, duobus puudis poft: man&, collo-
catis, et z8 tameu, poft: cogitabat , fublato. GER. . 38 Vulg. enzm, loco:
tamen. BR. Etiam Rehd. GER. 39 Vulg. perzenzffent. Vulg. peruenivent..
BR. Rehd. persemiant. GEB. — 40 MHal. cepiffent. GEB. 4X Hal. effuge-
viut. Vulg. effuzereut. & R. . Rehd. vt Vulg. GEB... immo et Hal. habet: ef-
fugevent. — 42 Hal. dicat. Vulg. dicet. BR. Rehd. vt Flor. GEB. — 43 Hal
fubflulit. Vulg. fuftulit. p R,. Rehd. vt Vulg. 44. Hal, et. Vulg. quod a o-
bis miluus eripuit. BR. — Kta et Rehd. nifi quod a abfit. GE. 45 Hal. et
Vulg. cum , inferunt, 8R. Et Rehd. GEz. 46 Hal, et Vulg. enaferit. B R.
EKtiam Rehd. GEz. 47 Flor. eft: mauphragio. GER. 48 Vulg. vapue-
rit. 53. — 49 Vulg. addit: mofirum. BR. 50 In Rehd. effe, abeít. GE B.
51 Hal. veddiderit. &R. Et Rehd. GER. 52, Rehd. addit: aclone. G E B.
53 Scriptum erat Flor. vindicariexbibitobabeopercos, et fa&um diferte: viudica-
ri exbibitos ab eo porcos, etita re&e Hal.et Vulg. Quid Taur. fibi velit cum
fuo: exbibito, nefcimus, crederemusque typographi errorem, ni duobus com-
matibus inclufiffet. B R. Ego vero facile video, quid voluerit Taur. nempe-
hoc, vt pro fua nimia religione, feruaret antiquam Ícripturam correctionem-

DIGESTORVM LIB. XLI. TIT. L

fusfructus eft, hominem emit ?^, et ei tra- |

,

CoMmmwvszs feruus fi ex re alterius dominorum adquifierit,
nihilo minus commune id erit: fed 5^ is ex cuius re adquifi-
tum fuerit, communi dinidundo iudicio eam fummam praeci-
pere 55 poteft, ^ Nam fidei bonae conuenit , vt. vnusquisque
praecipuum habeat, quod ex re eius feruus adquifierit: fed
fi aliunde feruus communis adquiflerit, omnibus fociis pro
parte dominii hoc adquiritur. '

XLVL VrrraANvs libro LXV. ad Edictum, .KN Q'N |

eft nouuin, vt qui dominium. non habeat ?^ , alii dominium
praebeat.. Nam et creditor, pignus vendendo, caufam domi-
nii praeftat, quam ipfe non ?? habuit. — . . |
. XLVIL. Pav rvslibro L. ad Edictum. FRvcTva-
n10 hereditas adquiri non poteft, 5? quod in operis ferui he-
reditas non eft *?. |

XLVIIL In a libro Vll.ad Plautium. Bowa fi-

dei emptor non dubie percipiendo fructus etiam ex aliena

re, fuos interim facit, non tantum eos, qui diligentia et ope-

ra eius peruenerunt 5?, fed omnes: quia quod ad fructus

.attinet, loco domini paene eft. Denique etiam priusquam -

percipiat, ftatim vbi a folo feparati funt, bonae fidei empto-
ris fiunt, Nec intereft, ea res, quam bona fideemi, longo

tempore capi poffit,nec ne: veluti fi pupilli fit, aut vi poflef^ .
fa, aut Praefidi contra legem repetundarum donata, ab eo- ^
que abalienata $? fit bonae fidei emptori. $. r. In contra- -

rium quaeritur, fi eo tempore, quo mihi res traditur, putem
vendentis effe, deinde cognouero alienam effe: quia perfeue-,

Pomponius 95, verendum, ne non $* fit bonae fidei poflef-

for, quamuis capiat: hoc enim ad ius, id eft capionem **, .
illud ad factum pertinere, vt »fi) $9 quis bona aut mala fi-
.de poffideat. Nec contrarium eft, quod lohgum tempus cur-

rit: nam e contrario is, qui non poteít capere propter rei vi-
tium, fructus fuos facit, — $. 2. Et ouium fetus in fructu

fünt, et ideo ad bonae fidei emptorem pertinent, etiam fi -

praegnates venierint, vel fübreptae fint, Et fane, quin lac
faum faciat, quamuis plenis vberibus venierint, dubitari no;
poteft. Idemque in lana iuris eft. ,

"m

^XLIX. Ipzw libro IX. ad Plautium. Qvop fru- -
&uarius ex re füa donat, ex re eius eft: fed fi eo animo id fe-

cerit, vtad proprietatis dominum pertineát, dicendum eft,
illi adquiri: fi 9* autem extraneus ei donet *5 , indiítincte 9?

foli proprietario adquiritur. Eadem dicemus "? in homine

libero, qui bona fide mihi feruit: vt fi ei aliquid donauerim,
meum fit. Et ideo Pomponius fcribit, quamuis donauerim

ei operas fuas: tamen quidquid ex operis fuis adquiret ** , -

mihi adquiri *2,.

que qua licebat, effugeret, eaque fini « exhbibito voluit effe alterum ex ablati-
uis, quos Grammatici confequentiarum appellant,

57 Rehd. wou-

56 Vulg. babet. ER. R«
59 Rehd. beredi-

dum. GEB. . 58 Hal. et Rehd. praefigunt; e0. GEB. -
tas effe non poteft. G E B. 6o Vulg. prouenerunut. B R.

pio am ante. 63 Hal. et Pomponius putat. Kehd.. fimpliciter: puto, loco

Pomponius. GEB. |
Difputot. 11. BR. 65 Vulg. vfucapionem. B R. Jta et Rehd. víucapionem ,
loco: ius id efl capionem. GEB. — 66 Ap. Vulg. Nor. omnes : fi, abeft,. Ad-
eft tamen in tribus fcriptis. , Aderat etiam in Barb. Sed hodie non eft. . De-

nique femper abfuit in Var. I. S. Cruc. Í. Chriftin. Certe et nobis expüngen- -

dum videtur. BR. Sed adeft in quinque: Vat. VE Pal. II. S. Cruc, Il. Magl.
et Bynkersh. In Rehd. abeft. GE z. 67 Rehd. fiu. GER. 68 Hal. do-
mauerit. GEB. . 69 Vide Noodt. I. de V[ufr. 16. BR. — TO Rehd. inferit :

et, GER, . 21 Vulg. acquirit. 8By Euam Rehd. GX &. 42 Kal adquire-
( jj | 3 2f | MM ^

altero ex antecedentibus -
