haec omnia antique, vt adeo in contextum videantur poffe recipi. Poftea et in
fed et fi, eft deletum, fed in eo retinendo Taur. adíentimur. Vulgares exhi-
bent: am ei cui baeves extitiffem. Et fi. MHial et a Porta in vtraque: am cu£
baeres extiti. Et fi. In IV. MSS. reperi: am ez, cui beres extiti, in quinto Tre-
uif. extztiffem. B R. — Illa funt Barb. S. Cruc. Bynkersh. éuo, G E B. 7 Hal. hic
tertia vice fideicomifforia. GE B. $. Hal. et Vulg. potero. Sed et in L. 31.

in fiue infra de Reb. autlor. ind, poffid. cft poteriut. GEB. — 9 Hal. Eae. GE B.
1 Vulg.

GEB.

oxaelan 7; Al';?' Tamén rQ: - LO KOf p W"?M ïz ? l 0E «gj;wui;l huntücladom. a& Comatnadan jï**-"ïc/,

4

u

M
V

n

XX /i. et ita Pomponius libro

M

D LL ol dri lod as 0 CUT ORVM LIB.—VL -TIT.

123
: 3 Ls iE 1 N :
déPues OAUR PA ELRER 891 TVS5 - — OEHOLA Ó
DE REI VINngga äTIONE.. DEM cafu etiam communi diuidundo agi poterit. Sed et

^*

OS ;rjA CTIONES, quaä de vniuerfitate propoft E
fubicitur ^ aCtio fingularum ? rerum petitionis. $. r.
Quae fpecialis in rem actio locum habet in omnibus re-
bus mobilibus ^, tam animalibus, quam his, quae anima ca-
rent, et in his ?, quae folo continentur. $. 2. Per hanc au-
tem actionem liberae perfonae, quae funt iuris noftri, vtputa
liberi, qui funt in poteftate, non petuntur. [&Mrjö igi-
tur, aut praeiudiciis, aut interdictis, aut cognitione Praetoria :

trigenfimo feptimo *, nifi forte, in-
quit, adie&ta caufa quis víndicet. * Si quis ita petit filium
fuum vel? in poteftate, x 1vRE RowANoO, videtur mihi
et *? Pomponius confentire, recte eum egiffe: ait enim, ad-
ie&a caufa ex lege Quiritium ** vindicare poffe, $. 3. Per
hanc autem actionem non folum finguláe res vfndicabuntur,
fed poffe etiam gregem *? vindicari Pomponius libro lectio-
num 7 yiæjgfj;mp qüinto fcribit. Idem et ** de armento, et
de equitio, ceterisque, quae gregatim habentur, dicendum eft.
Sed enim *5 gregem füfficidt ipfüm noftrum effe, licet fin-
gula capita noftra non fint: grex enim, non fingula ** cor-

pora vindicabuntur. sademaprre [ 2€9 6mi XX M.
w XX. ,Il Pavrvs libo4XXL ad Edictum. SEp st par

MA

Jat** II VrnPrANvs libro XVI. ad Edictum.

Tw que feparatim vindicabitur.

-

numefis duorum intärfueräänegte.r folidum gregem, fed nec 1
partem dimidiam totius & s|vindicabit. ^ Sed fi maiorem nu-
merum alter habeat, vt dgtra&o alieno, nihilo minus gregem
vindicaturus fit, in reftitutionem *9 non veniunt aliena capita.
MaAncErL-
Lvs libro qüatto Digeftorum fcribit: Qui gregem habebat
capitum trecentorum, amiífis centum redemit totidem capita
aliena ab eo, qui dominium eorum habebat, velaliena ab eo *?,
qui bona fide ea poffidebat: et haec vtiqué gregis, inquit,
vindicatione continebuntur. Sedet fi ea fola fgperünt capita,
quae redempta funt, adhuceum. gi?ieggege;ä- xindicare. — $. 1.
Ármamenta ?? nauis fingula[erünt| vindicanda: fcapha quo-
$. 2. Pomponius fcribit, fi quid,
quod eiusdem naturae eft, ita confufüum eft atque commix-
: tum ?*, vt deduci *ä?, jetjfeparari non pofüþf ?3. mon totum,
fed pro parte effe vindicandum: æputa meum et tuum argen-
tum in maffapf redactum eft, erit nobis commune, et Q Vnus-
quisque pro rata ponderis, quod in maffamMabemus, vindica-
bimus: gt fi incertum fit, quantum quisque ponderis in mafla
habet ?*.

1 Vulg. qua$ de vninevfitate propofuit praetor, BR. 2, Hal. fubiici-
tuY. GEB. — 3 Hal, fiugalarimm. GEB. — 4 Taur. moVilibus. GEB. — 5 Hal.
in $, GEB. 6 Ap. Hal. petuntur, abeft. GER. 7 Vulg. lij. XXXVI.
fcvibit. B R. $ Hal. praefigit Vude. GEB. 9 Ap. Hal. vel, abeft. GEB.
10 Áp. Hal. et, abeft. G g. — 11 Hal. Qazritum. GEB. — 12 Taur. greCem.
GERB. 15 Vulg. addit vavzarum. BR. 14 Hal. ignorat et. GER. 15
Vulg. et, loco euim. BR. — 16 Vulg. inferit: capita vel. BR. 17 Id eft, »e
quidem. Kial. tamen et Vulg. habent wec. BR. 18 Hal zn veffitutioue ta-
cen won. GEB. I9 Ob hoc aliema in praecedentibus eandem vocem ex-
puixerunt Vulgares editores. Norica hic loci aliema ab eo, praetermifit, in
antecedentibus vero pro totidem capita aliema, fubftituit totidem alia capita:
Ipfi haec verba: aliema ab eo, temere repetita credimus. Aditipulantur Bafil.
Ao0cmUTa 'yopáon TuQk DeoTÓTOU 5 T0U XA4A5 vísss vopéuc, tot emerit a. dominuo
gel bonae fidei poffeffore, B R. 20 Id eft, inftrumenta Plin. lb. XIX. c. 1. ha-
bet nauium armamenta, et lib,. XVII. c, 21. etiam. armamenta vineavum. — Ba-
fil. à Z£agrisphe voU 7AoÍíov, B R. 21 Hal, commiflum, et ita in. fequentibus.
GEB. 22, Libri Vulgi&es, H. a Porta in L et ap. Ruffardum didaci, fed nec
aliud volunr Pande&ae, in quibus ea fcribendi ratio viget. Miror Hal. et alios
deduci, retinere. BR. — Sed ita a Taur. fcribendum erat. 4 Edaci, qui adeo-cum
( Hal. exiftimauit, deduci hic poffe admitti, et fane íenfus patitur. GEB. 23
Hl pofft. Et ita Barb. S. Cruc. Treuif| GEB. 24 kial et Vulg. Pbabeat.

VrrrzANvs libro |XVI. ad Edi&um.wg' /5, |

furti, et ad exhibendum tenebitur, qui dolo malo cofifunden-
dum id argentum/curauit ?^: ita vt in ad exhibendum aio-
ne pretii ratio haberi debeat: in vindicatione vel communi
diuidundo a(fione hoc amplius ferat, cuius argentum preïi.o-
fius fuerat ?9. N Jexto Deesouo :
V. VrPrraAwNvs libro XVI ad Edictum. Inzgw
Pomponius fcribit ?7: Si frumentum duorum, iniónyvoluntate
eorum, confufum ?? fit, competit fingulis in rem acfio in id,
m quantumj'fpgret 39 in illo aceruo fuum cui-uscþe effe.
Quod fi voluntate eorum commixta funt, tunc communicata
widebuntur, et erit communi diuidundo actio. $. xr. Idem

fcribit, fi ex melle meo,|?3Zvino tuo faCctum fit mulfum 52, -

/quosdam exiftimaffe, id quoque communicari: fed puto ve-
rius, vt et ipfe fignificat, eius potius elfe, qui fecit: quoniam
fuam ??.fpeciem priftinam non continet **. Sed fi plum-
bum cum argento mixtum fit, quia déduci 5 poffit 3*, nec
communicabitur, nec communi diuidundo agetur, quia fepa-
rari poteft ?* : agetur autem in rem actiot*. . Sed fi dedu-

^.

ci inquit, non ?? poffit, vt 39 puta, fi g&gf*äi aurüim mix-/.

tum fuerit, pro parte effe vindicandum. Ne£ quaquam **
erit dicendum, quod ig ^* mulfo diCctum eft: quia vtraque
materia, etífi confufaj manet tamen. $. 2. Idem fcribit, fi
equam meam equus tuus praegnäem *3 fecerit, non effe tuum,
fed meum, quod natum eft. $. 3. De arbore, quae in alie-
num agrum translata coaluit, et radices immifit, Varus et
Nerua vtilem i rem aé6tionem dabant: nam Ífi nondum coa-
luit, mea effe non definet ^*. $. 4. Cum in rem agatur *5,
fi de corpore conueniat, error autem fit in vocabulo, recte a-
Ctum efle videtur. $. 5. Si plures fint eiusdem nominis fer-
ui, puta plures ;rotes; nec appareat, de quo actum fit, Pom-
ponius dicit nullam fiéri condemnationem. PX o
VI. Pavrvs libro VL *? ad Edictum. Sx N REw
aliquis agat, debet defignare rem: et vtrum totam, an partem,
et quotam petat: appellatio enim rei non genus, fed fpeciem

fignificat. Octauenus ita definit, quod infectae quidem ma-

teriae pondus, fignatae vero numerum, factae autem ípeciem a^ ex / &, .

dici oportet. Sed et menfura dicenda erit, cum res menfura
continebitur. Et, fi veftimenta noftra effe, vel dari oportere
nobis petamus ^*, vtrum numerum eorum dicere debebimus,
an et colorem ? Et magis eft vt vtrumque: nam ** illud in-
humanum eft, cogi nos dicere, trita ^? fint annoua. Quam-
uis et in vafis occurrat difficultas.Zvtrum lancem, dumtaxat
dici oporteat, an etiamquadrgfäa vel rotunda ??, vel pura, an
G.

Mu

BR. . 25 Vulg. procuvanit. BR. 26 Hal erat. GEB. 27 Hal. poíita
ftellula ante Zdem habet in margine: alias defumt baec verba vsqme ad. fi fra-
qüentum. GEB. — 28 Taur. coMfu(um. GEB. . 29 Ap. Hal. zm, abeft. GER.
30 Vulg. apparet. BR. 31 Hal. inferit et ex. Vulg. tantum et. BR. Ft
ita Barb., Treuif.,S. Cruc. ,Bynkersh. GE s. 32, Bafil. &wouéx. BR. 33
Ap. Hal. fuam, abeft. G ER. 34 Sic. MSS. fic et Vulg. Hal. H. a Porta in
vtraque, et ap. Ruflard. vetuet. Bafil. $v eóferes nou ferust. BR. — MSS.
funt: Barb. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. G E. 35 Pro diduci, vt habent Vul-
gares. Vid. sot. ad. L. 3. $. 2. BR. 36 Hal.et Vulg. poteff. BR. — 37 Ap.
Hal. quia feparari potef?, abfunt. — Habent tamen Bafil. àóvevrzs yàp d Ua xa-
eítecoes pojjunt euim mateviae feparari. BR. 38 Florentiae recenrer fyllaba
4e, adiuncta. . Nil mirum igitur, Vulgares ita habere. Mirum potius, Nori-
cam hanc vocem prorfus exftinxiffe. B R. 39 Gothofred. notat: /A«ellauam
negationem expungere ex vetujlo Codice, quod perperam factum. . Nam et Baíil.
&& 9B u3 9Óvavrai xupízec3us, BR. 40 Ap. Hal. vt, abeft. GER. 4 Fio-
rentiae a manu recentiore litera c deleta cít, quam tamen correctionem Hal. et
Taur. refípuunt. BR. — 42 Vulg. de. BR. — 43 Hal. praeguautem, GE3. — 44
Hal. definit. "Vulg. defijt. BR. 45 Hal et Vulg. agitur, 8 R. 46 Hal.
lb. XXI. GEBR. 47 Hal. dicamus. GEB. . 48 Vocula nam, hic vim habet
inchoandi, et notat idem, quod ceterum, vt in L. :. $, 3. fupra de Calumuzat.
L. 2. $. 1. infr. de Vi bouor. rapt. BR.. — 49 Vwlg. attrita. BR. — 50 Taur.

v Viuuda.

A. et

TfA n f OC Go

3e.
d. ffl;/'»ïi :

A2
edes

T' L, se22ud.

I24
cääata ünkc ^ quae ipfa in peti*gion&f)üs*; quoque adicere dif-

ficile eft: nec ita coártanda res eft: licet in petendo homine
nomen eius dici debeat, et vtrum puer, an adülefcens fit: vti-
que fi plures fint: fed, fi nomen eius ignorem, demonftratio-
ne eius vtendum erit, veluti, Qv1 EX ILLA HEREDITA-
TE EST,JOVI EX ILLAJNATVS EST. ltem fundum pe-
titurus, nomen eius, et quo loci fit, dicere debebit. —
VII. Inew libro XL. ?^ ad Edictum. Sz Is,itäop—
tulit fe fundi vindicationi, damnatus eft, ni(lzilo minus a poffeí-
fore recte petitur, ficut Pedius ait. ! |
Juedecre VIII. Inew libro XII. 5? ad Edictum. Powproervs
o ALv libro trigénfimo fexto ?^ próbat: fi ex zequis partibus fun-
ARK l dum mihi tecum communem, tu et Lucius Titius pofüdegxgis,
non ab vtrisque quadrantes 5? petere me debere, fed a Titio,
qui non fit dominus, totum femiffem. Aliter atque fi certis
regionibus poffideatis eum fundum : nam tunc fine dubio et
a te et 55 a Tifio partes fundi petere . me debere. Quotiens
enim certa loca potfidebuntur, neceffario in his aliquam par-
« cobo |ast g«^; £^ 4 tem meam effe: et ideo|te quoque a&Tlüq quadrantemypetere
| debere. Quae diftinCtio neque in re mobili, neque in heredi-
E- Uond4t. tatiä petiïionïjc 57 Jocum habet: :
U ofüiGderi poteft. J&xhs Üv n |
| "(MWM"&W L,—xä IX.PVLP,I ANVS libro SVI. ad Edictum. Orrrcr-
vM autem iudicis in hac actione in ?? hoc erit, vt iudex in-
-péi fpiciat, an reus poffideat. Nec ad rem pertinebit, ex qua cau-
,., fa pofüideat: vbi enim probaui rem meam effe, neceffe habe-
))*ch:h-'pff dub t poffeffor reftituere, qui non obi&cif aliquam exceptionem.
EU JjatLu^ Quidam tamen, vt Pegafus,|leam/ folam pofleffionem putaue-
— . . runt hajíc aCtioneg 5? complecti, quae locum habet * ün- *
adelad. s. lobest iÀnterdi&to vti poffidetis, vel vtrübi. Denique ait ^?, ab eo,
F. apud quem depofita eft ^* vel commodata, vel qui conduxe-
rit, aut qui legatorum feruandorum caufa, vel dotis, ventris-

m SUN a

L*M M//

t j»;./ C nomine *? non cauefatur ^*, quia jomnes non poffi-
BP : dent, víndicari non poffe. Puto autem, ab omnibus, qui te-
nent, et habent reftituendi. facultatem, peti 9?* poffe.
X. PaAvLvs libroXXXI. ad Edictum.: $1 nEs mo-
bilis petita fit, vbi reftitui debeat, fcilicet 95 fi praefens non
fit? Et * non* 5? "malum eft, (11) "? bonae fidei poffeffor
(it is; cum quo agitur, aut ibi reftitui, vbi res fit **, aut vbi
agitur: fed fumptibus petitoris, qui extra cibaria *^ in itgy
vel nauigationeví ?? faciendi funt. :
[ Xl. VrnrraAmwvs libro XVI. aäEdi&u;n. Nrsa f]5*
malit petitor füis impenfis et periculo ibi, vbi iudicatur 75, réfn
reftitui: tuncenim de reftitutione cum fatisdatione cauebitur.
. Xll. PAvrvs libo XX ad Edictum.. . Sr veRo
malae fidei fit poffeffor, qui in alio loco eam rem naytus fit,
idem.ftatui debet. . Si vero àb eo loco, vbi lis conteftata efít,
eam. fubtractam alio tranftulerit, illic reftituere debet, vnde

fubtraxit, fumptibus fuis.

51 Hal. fit. GER. 52,
. 54 MHal tricefimo feptimo.
56 Vulg. a te quoque et a
58 Vulgo zn, abeft. 59 Vuig.

vVtunda. lal quadratam vel votumdam. GEB.
Hal h XL. GER.. : 33 Hgl. lib X. GkES:-
GEB. 55 Hal. et Vulg. quadrantem. BR.
Titio. BR. 51 Vaur. petztionl. GER.
bac actione. BR. 60 Ap. Hal. aijt, abeft. GEB. — 61 Hal. fit. GEB. — 62
Hal. vel dotis, vel ventris, vel vei-feruandae nomiue. GE B. ^ 63 Vulg. im pos-
feffionem miffus effet. B. 64 Hal.fit GEB. — 65 Ap. Hal. nomine, abeft.
GE B. 66 Hal. caueatur. G ERB. 67 Hal. in maigine: alias additur nega-
tjo. Ego talem codicem non vidi, Repugnant etiam Bafil. BR.' ^ 68 Ap.
Hal. fcilicet, abeft. GER. 69 Hoc ab antiqua manu eft. B n. 70 Hoc
fupplementum iam habet Hal. forte illa vocula latet in fequenti voce fit, vt pri-
ma Ícriptura fuerit, more tamen 'aurelliano 5onae fidei poffeffor SIt is. GEB.
71 Hal. eff. Gx z. 72 Taur. czPavia. GEB. — 73 Vulg. n itinere vel na-
nigatione. BR. 74 ^p. Hal, et Vulgo f; abeft. GEB. 75 Hal vindica-
tur, et in margine : alzas 2udicatur. GEB. — 76 Ap.Hal. vem, abeft. . GEB.
Hal. addit izbebit. GEB. —— 78 Hal praefigit eius. GEB. 79 Hal. babe-
bit. GEB. — 80 Ap. Hal. vel verberatum, abífunt. GEB. 81 Ap. Hal. fa-
&us, abeft. GE B. 82 Hal. in margine: alies, putat lege Aquilia nom ad&n-
vum. Sed et Hal. et Vulg. habent fe mon acfurum. 8BR. Nempe Hal. ftellula

numquam enim pro diuifo

uel ^^ nomine in poffeffione, 53 effet .52,, vel cui damni infe--

| effe ime pretium, Maeuio reftituere. $. r. Idem Tulianus eo-^- )/Zj;nf |

DIGESTORVM - -LIB, - VL IT E

XII. VrrrANvs libro XVI. ad Edictum. Now so-
LvM autem,rem ^ reftitui *?, verum et fi deterior res fit
faCta, *? rationem iudex habere debebit ??. Finge enim de-
bilitatym hominem, vel verberatum ?9?, vel vulneratum refti-
tui: vtique ratio per iudicem habebitur, quanto deterior fit
factus 5': quamquam £tj legis Aquiliae actione conueniri
potfeffor poiï?(f. Vnde quáeritur, an non alias iudex dejtimare
damnum debeat, quam fi remittatur aCtio legis Aquiliae? Et
Labeo putat, cauere petitorem oportere, lege Aquilia non aCtu-
rum ?^: quae fententia vera eft. —— ,.
XIV. PAvrvslibro vicenfimo * priiho * ad Edictum.
Qvop fi malit actor potius legis Aquiliae actione vti, abfol-
uendus eft poffeffor. [taque eleCtio aCtori danda eft, non vt
triplum, fed|duplum confequatur. l446 —5 Axus , !
XV. VrPiANVS libro XVL;/ad Edi&um. IrEw,
fi verberatum tradidit, Labeo ait etiam iniuriarum competere
-a€Gonem petitori 9?. $. r. Si quis rem ex' neceffitate üi-
ftraxit, fortaíffis huic officio iudicis fuccurretur, vt pretium
dumtaxat debeat reftituere. Nam ?^* et fi fructus perceptos
diftraxit, ne corrumpantur ??, aeque non amplius, quam pre-
tium praeftabit. $. 2. Item, fi forte ager fuit, qui petitus eft,
et militibus adfignatus eft, modico honoris 99 gratia poffef-srex'e ^.
fori dato, an hoc reftituere debeat? Et puto praeftaturum. z..
$. 3. $1 feruus petitus, vel animal aliud demortuum fit fine
dolo malo et culpa poffefforis, pretium non effe praeftandum s2 ex ff ex.
plerique aiunt $?. Sed eft verius, fi forte diftraCturus erat p««
petitor, fi accepiffet, moram paffo debere praeftari: nam fi ei
reftituifiet, diftraxiffet, et pretium elfet lucratus. . 7s
ls«5 XVI. Pavrvs libo XX£&.ad Edictum. V'1ovx
autem,/etiam mortuo homine, neceffaria eft fententia propter
fruCtus, et partus, et ftipulationem de euictione: .non enim
poíft litem conteftatam vtique et, fatum ?? poffeffor praeftare »ex &t
debet. .$. r. Culpa non intellégitur, fi nauem petitam tem-
pore ?? pauigationis trans mare mifit, licet ea perierit: nifi
fi ?? minus/fdoneis hominibus eam commifit ?T. $us 2e,
XVIL. V«.P1Awvs libro XVl,adEdictum. Ivrra-
Nvs libro fexto ?? Digeftorum fcribit: Si hominem, qui
Mgeuii erat, emerg.a Titio, deinde, cum -euse- Mdeuius a me
peteret, eundem vendidero, eumque emptor occiderit: dequum

dem lhbro fcribit, i moram fecerit in homine reddendo pof- K»f ;
for et homo mortuus fit, et ?2 fructuum rationem vsque ad
rei iudicatae tempus fpeCtandam effe. Idem Iulianus ait, non
folum fructus, fedjetiem omnem caufam praeftandam: et ideo
et partuf. venire in reftitutionem, et partuum fructus. Vs-
que adeo [autem et/ ^^ caufae veniunt, vt Iulianus libro f
mo fcribit ?^, fi per eum feruum polfeffor adquifiérit aétio-
nem legis Aquiliae, reftituere cogendum. — Quod fi dolo ma-
lojüpfe poffeffor defierit poffidere, et aliquis ?6 hominem in-üe»e
iuria ?* occiderit, aut pretium hominis, aut actiones fuas(t*)
! | prae-
indicauit, fe haec notare ad antecedentem vocem pztat, vt nullus dubitem, in
aliquo codice illa tria verba: cazere petitorem oportere, vna cum vocula fe, ab-
fuiffe. G ER. 83 Hal. ait petitori etiam iniuviavum competere. GEB. —— 84
Haec particula antiquitus extra contextum adiecta eft, atque ea forte carere pof--
fumus, quare afterifcos apponéndos effe credimus. Adeít tamen in omnibus
libris. BR, Etiam apud Hal. GER. 85 Hal. corrumperentur. G E B. 86
Conf. Guil. Fornerium 7. Select. 19. GER. 87 Hal. plerisque placuit. G E.
88 Ipfe Taurell. habet factzum, fed in emendatis correxit in fatwm. BR. fta
emendata feu errata Taurellii ignoro: nihil eorum ad me peruenit, nec in exem-
plo Taurelliano, quod dudum habui proprium, talia apparent, et legitur omni-
no in Taurellii editione non fatum, íed facium. — Brenkmannus tamen in íuo
exemplo typis deftinato emendauit, vt nullus dubito, ad ipfum archetypum. G E B.
89 Hal. inferit congrao. GE B. 90 Ap. Hal. et Vulg. fi, abeít. B &. 9I
Hal. et Vulg. commiferit. BR. 92, Hal. feptimo. G R. 93 Hal. etiam,
loco et. GEB. 94. Hal et Vulg. /ae, loco et. BR. 95 Taur. fcribIt, pro
Jcribat, vt vult Brenkm. — Sed hoc infolens eft, et fcrzbet, non magis quadrat, vt
adeo fit, mea fententia, manifeftum mendum librarii coniun&dionem cum aduer-
bio confundentis, GE B. — 96 Hal aliws. GEB. 97 Hal. per iniuriam.
GEBE.

at

*
d M

DIGESTOBVM.ULED. VL -TIT: TX

práeltare cogetur, vtrum eorum voluerit aCtor. Sed gä?ru-.
€tus, quos ab alio poffeffore percepit, reftituere eum oportet:
M*m lucrum enim ex eo homine, qui in Iite effe coeperit, facere
[pjga, mon debet. Sed fructus|jeius/temporis, quo tempore ?? pof-
L-5*. — feffus eft ?? ab eo, qui eujicerit, reftituere non debet. Sed
drzécett; qnod dicit de a&ïione-ägegis Aquilide, procedit, fi pott litem
conteftatam vfucepit Dolfleffor, quia plenum ius incipit habere.
Joffee — KVT. Garvs libro Vil ad Edictum prouinciale..; S 1
kebn:€k posT acceptum iudicium poffeffor vfu hominem cepffäoo,
ET debet eum tradere, eoque nomine de dolo * cauere: pericu-
lum eftJenrm, ne eum vel pignérauerit, vel manumiferit.
jJexiojeee XIX. VrPrANvs libo XVl. ad Edicum. I»si
quoque reo cauendum effe Labeo dicit, nus ?^ nuxsvs [R -
CAff crE] PRAESTARI, Íi forte fundi nomine dakmni infecti
cauit. LOW M ae- VL lA. 5
| t n z. XX Gazry s/libroIL/ad Edictum prouinciale. P g Ax-
TEREA reftituere debet poffeflor et quae poft acceptum iu-
dicium per eum, non ex re fua, adquiliuit: in quo heredjta-
LI/d. tesjgaeque legatalpue ?, quae per eum jferuumy obuenerünt,
JJ Sewiluw., continentup: nec enimfuffxcit, corpus ipfüum reftitui: fed opus
& "onuon. f-eft, vt et caufa rei reftituatur: id eft |jVt| omne habent peti-
^ — qunwilgehwtor quod habiturus foret, fi eo tempore, quo iudicium acci-
" « piebatur, reftitutus illi homo fuiffet. Itaque * partus ancil-
lde reftitui debet, quamuis poítea editus fit, quam matrem
eius, poft acceptum fcilicet iudicium, pofleffor vfüuceperit: quo
cafu etiam de partu, ficut de matre, et traditio et cautio. de
«dolo neceffaria eft. — xx, vf | | u
XXI. Pavrvs liüo-gg, Xl;ad Edictum. Sr A BONAE
fidei poffeffore fugerit feruus, requiremus, an talis fuerit, vt
et cuftodiri debuerit: nam 1i integrae opinionis videbatur,
vt non debuerit cuftodiri, abfoluendus eft poffeffor: vt tamen,
fi interea * eum vfucepergt 5, aCtionibus fuis cedat petitori,
et fructus eius temporis, quo poffedit, praeftet: quod fi non-
.. . dum eum vfücepit, abfoluendum,eum fine càutionibus, vt.ni-
7**ey-LeUni] caueat petitori de perfequenda €a re: quo minus * enim
2&t..petitor eam rem ug;zjx;fegu; potelït., quamuis intgrim,.dum i.n
TLT mwfuga it, VfüC&PäaïL hec/ iniquum id effehïPmpomus libro tri-
Jïgm' fifimo nono/? ad Edictum fcribit.
É E-'æ fuit !?, etiam ipfius nomine damnari debeJft ** : vtXamen
^ fi vfü eum non cepit *?^, actor ei acfionibus füis cedat. u-
Lf anus autem;in his *? cafibus, vbi propter fugam ferui pof-
feffor abfoluitur, et fi non cogitur ** cauere de perfequenda
- w —[jovre, tamen cauere debere pofiefíiorem *?, fi rem nzyff&us fue-
* pit, vt eam reftituat. $. Iddte; ^5 Pomponius libro trigénfimo
XXXU./ quarto *" variarum *? lectionum probat: quod verius eft.
feh s XXIL. VrnPrAwVvs libro XV£. ad Edictum. Qvon
fi dolo poffefforis fugerit, damnandum eum, quafi poffideret.
vod^ m XXlL PAvrnvslibro XXI. ad Edictum. Iw &£Mw

; J*l i
Plom

E d
c
ex
&

u
fml,

GEB. 98 Ap. Hal, tempore, abeft, GER. 99 Hal. effet. GE B.
Hal. ceperit. GEB. I Vulg. inferit salo. BR.
Hal. Zs. BR. 3 Hal. et legata. GEB. 4 Hal. inferit et. GEB. 5
- Hal. et Vulg. interim. BR. . 6 Hal et Vulg. vfuceperit. 5 R. 7 Hal. ha-
bet nibilomiuus enim petitorem eami vem pevíequi poffe. Ext libri Vulgares ha-
bent comiinus. E nouem MSS. le&ionem Flor. tuentur fex. Vat.
cominus. lu Vat. IIl fuper quo minus ícriptum alias mibilemimus. ;
pturam cum recepiffet Treuif. fubftituta deinceps eft Florentina. Bynkersh. fine
loff. eiamnum habet szblominus. Ya Barb. veluti coaeue fupra quo uMmus,
4 M*ädditum inter verficulos z. cito, poftea ibidem adiectum, vel per qnauus, videlicet
loco vv quo miuus. Vulgatam iure merito praetuhit Florentinae Cuiacius XI.
Obf. ;9. Facile cuim 44 et c permutantur, et manifefte in aliquot Pand. locis.
-:n. De hac commutátione et ledione MS. firmata vide Rad. Fornerium .
Rer. Quotid. 30. GE . 8 Vulg, Eib. XXX. 9 Ruflardus | Imponant,
qui notant bic noumn caput effe. Flor. Ymmo vero Florentiae noua lex eft ab
his verbis: Pomponius libro trigeufio nono ad edi&um . fcribit, finitis prioribus
ordinario pun&o. — Et hic error alibi quoque in fimilibus confpicitur. B R. IO
Hal. fuerit. GEB. Ii Hal. debere. G E B. 12, Hal. coepit;fed male. GESB.
13Vulg. luliauss ait: Íu üi$, BR. — 14 Hal cogatur. GEBR.

ICO
2, Bafil. esg? éfAu(QoUs.

] nium adquifiit. $. r. Loca facra, item relieiofa, quafi noftra,

| tude füae bracchium aut pedem alienum adiecerit, aut Vcypho- ft/'yh Ls

i Vero ? cuftodiendus.

. vfucapiuntur, fi ^? domus per temporis fpatium noftra fiat. )?

3 X/i. a€tio competit ei, qui aut iure gentium, aut iure ciuili domi-

I habet
Hä*rft'äï?l'ï*'*ä

125
l

in rem actione peti non poffunt. $. 2. Si quis rei fuae alie-
nam rem ita adiecerit, vt pars eius fieret: veluti, fi quis fta-

anfam *? vel fundum, vel candelabro figiliam, aut menfde ,«.
pedem, dominum eius toïius rei effici ??, vereque ftatuam
fuam dicturum, etfcyphum, plerique recte dicunt. $. 3. Sed ()ly//hm
gf id, quod in clarta mea fcribitur, aut in tabula pingitur, ''
ftatim meum fit: licet de piCturaquidam |contra/fenferigt, pro- / // UJA.
pter pretium picturae: fed rieceffe eft, e1 rei cedi ^*, quodlfi- , /24.3.
ne.iüa effe non poteft. $. 4..In ,omnibus igitur iftis,yin ?? , JA od
quibus mea res, per praeualentiam, alienam rem trahit, meam-
que efficit, fi eam rem vindicem, per exceptionem doli mali ?5
cogar pretium eius, quod accefferit ^*, dare. $. 5. ltem
quáecumque aliisziuncta, fiue adiegïa, acceffionis loco cedunt,
ea quamdiu cohaerent, dominus vindicare non poteft: fed ad
exllibendum agere poteft, vt feparentur, et tuncov;äïäicentur:
fcilicet excepto eo, quod Calfius de ff ïuminaþiäne fcribit.
Dicit enim, fi ftatuae fuae fer/uminationä ? junctum ?? brac-
chium fit, vnitate ^* maioris partis confumiil ?^* : et, quod fe- u s.
mel alienum factum ?? fit, etiam f1 inde abnjptum fit, redireüsc, 4: €
ad priorem dominum non poffe. Non idéfti ?? in eo, quod '
adplumbatum 3* fit: quia ferZuminatio ?* per eandem ma- "
teriam facit confufionem : plumbatura ?? non idem effcit.
Ideoque in omnibus his cafibus, in quibus neque ad exXiben- ; ;
dum, neque in rem locum habet, in faCtum,;aCtio necefíaria CL o oor

: P l xps E * (* af? . 2 : . ff .M
e&äg At in his corporibus, [quae ex diftantibus (ggrpofgbuä RE E C — «

effent, conftat fingulas partes retinen&fuam propriam fpeciem:

vt finguli homines£ffingulae oues: ideoque pofle me gregem
vindicare, quamuis aries tuus fit immixtus: fed ette arietem i
Quod non idem in cohaerentibus corporibus;« W:W*

E.

vindicare poffe.
euenifet'?5: nam Íi ftatuae meae bracchium alienge ftatuae
addideris, non poffe dici bracchium tuum eífe: quia tota fta-
.tua vno fpiritu continetur. $. 6. Ti$num alienum gedibus
jiunctum, n&c vindicari poteft, propter legem duodecim tabu-
larum, nec[eo nomi..g—e; ad exhiþ'endum agi, nifi aduerfus eum, 1 &,se2 ee. —
qui fciens alienumgiübxit gíedibusy? 5: fed (—egcjï.gïio antiqua de j(f4. — ^**
tignogiuncCto, quad'in duplum ex lege duodecim tabularum , 4 4
defcendit. $. 7. Item fi quis ex alienis cementis ?* in folo ,»c;-&;q;äez/ï

füo sedificauerit, domum quidem Vïndicare poterit£, cementa
autem refoluta prior(dominug/vindicabit ?5: etiamfi poft tem- 1 / /4.
pus vfücapionis diffolutum fit zedificium, poftquam ?? ha bo- z.
nae fidei emptore poffeffum fit: nec enim fingula cementa

"Sugur. XXIV. Garvs libro VII. ad Edictum prouinciale. Jegueme
Es **, ovy deftinaut ret petere, animagluertere debet, an
:aliquo interdicto poffit nancifci poffeffionem: quia longe com-
modius eft, ipfum poffidere, et aduerfarium adhonera petito-
ris compellere, quam alio poflidente petere.

C

"

poffeffor.. B R. I6 Vulg. Idem quoque. .BR. 17 Vulg. ij. XXIV. Hal.
libro decimo quavto. B R, 18 Ap. Hal. variarum, abeft. G E B. 19 Bafil.

20 Vulg. domzuum totuis rei eum effici. Hal. dom:-
Malim: dominum eum totius vei efici, voce eumn
21 Hal.cedere zd. G E B.
25 Ap. Hal. qmali, abeft.

àríow, amviculam. B R.
uum eius totius vel eum ejfici.
in eandem terminationem cum fequente feducta. B R.
22, Hal. iffis cazffis, ex quibus. — Vulg. cafibus. & R. : :
GE B. 24 Hal. accefjit. GEB. 25 Taur. ferrmmimationl. Mial. ferrams-
maiione. GE B. Bafil. và Aezavóusve. BR. 26 Hal. iniunthum. GER. ^ 2/
Hal. inferit d. G ER. 28 Taur. coMfumi. GEB. 29 Ap. Hal fa&wm,
abeft. GER. 30 Hal. inferit efj. GER. 31 Bafil. reQ? váv X ve3 peM-
fBou xsAAuu£vuv, de iis, quae per plumbum conglutinantur. BR. 32, Hic Val-
la noftros accufat, in Opzfc. de Lat. Vet. ICt. p. 238. BR- 25 Hal. et Vulg,
inferunt vero. BR. 34. Hal. At zn iis, quae ex diflautibus corporibus effeut.-—.
Vulg. At 4u iis corporibus, quae ex diflantibus capitibus effent. .8 R. 35 E:I.A
euenzet. G E B. 36 Hal. fuis aedibus iumxit. GEB. 37 BanL' gonbua-
cw, re&ea x&uE, xdouxoc, lapillus minutus, vnde Latinorum cala. Additur prae-
terea, 270« AiSoie, fiue lapidibnus. BR. 38 Taur. vindicaV?t. GEB. — 39 haï
fimpliciter qz4m, et in finc ef?, loco fit. GEB. 40 Hal. et Vulg. etft. Ipía.
Baül. xv, neque ideo Florentinam deferuerim. BR. 41 H. a Porta in Hl ad

15 Vulg. debet &

Hh 2 mar-

126

XXV. VrPIANVS hbroLXX ad Edi&um. Ts ; QV |

fe optulit rei defenfioni fine caufa, cum non poffideret, nec
dolo feciflet, quo minus poffideret, fi aCtor, ignoret, non eft
abfoluendus, vt Marcellus ait, quae fententia vera eft: fed
hoc ^^ poft litem conteftatam. $. Ceterum ante iudicium acce-

puet ptum non decipit aCtorem, qui fe negat poffidere, cum vere
non poffideret: nec videtur fe liti optuliile, qui difteffit.
| aetun)o XXVI. PAvrvs libro ]L. ad. Plautium. - NläM SI
—f me £ aCtor fcit,jtunc 1s non,ab alio, fed a fe decipitur: et ideo re-
";ä.'w ao us abfoluitur. oLcefno XX .
E . XXVIL IpEw libroiXXL ad Edictum. Srzw Av TEM,
N- m cum a Titio petere vellemjafiquis dixérit, fe poffidere, et ideo

fz*r'v»":"'*f liti fe optulit ^3, et hoc ipfuüm in re agenda teftatione ** pro-
! bauero: omnimodo condemnandus eft. $. 1. Poffidere autény
aliquis debet, vtique et litis conteftatae tempore, et quo res
judicatur. Quod fi litis conteftationis ^* tempore poffedit,
cum autem res iudicatur, fine dolo malo àmifit poffeffionem,
abfoluendus eft poífeffor. Item Ífi litis conteftatae tempore
non poffedit, quo autem ^j iudicatur poffidet, probanda eft
Proculi fententfia, vt omnimodo ^? condemhetur. Ergo et
fructuum nomine, ex quo céfepit poffidere, dandnabitur. $. 2.
Si homo petitus, dolo poffefforis deterior factus fit, deinde,
fine culpa eius, ex alia caufa mortuus fit, aeftimatio non fift
eius, quod *? deteriorem eum fecerat ^?: quia nihil intereft
R. petitoris. Sed|haec ??, quantum ad in rem actionem: legis
autem Aquiliae aCtio durat. $. 3. Sed et is,/qui ante litem
conteftatam dolo defiit ?* rem poffidere, tenétur in rem actio-
me: idque ex Senatusconfulto colligi poteft, quo cautum eft,
vtdiximus, vt dolus praeteritus in hereditatis petition
veniat: cum enim in hereditatis petitionem??, quae et ipfa
in rem eít, dolus praeteritus fertur ?^, non eft abfurdum,
per confequentiag ??, et in fpeciali in rem actionem dolum
praeteritum deduci. $. 4. Si per filium, aut. per feruum pa-
ter vel dominus polffideat, et js; fine culpa [pgtris dominiue,
rei iudicandae ?* tempore abfit: vel tempus dandum, vel ca-
uendum eft de poffeffione reftitnenda. — $; 5. In reyfí petitayfí ?*
fi poffeffor ante litem conteftatam fumptus fecit, per doli ma-
li exceptionem ratio eorum haberi debet, fi perfeueret a&tor
petere |rem]fuam, non redditis fumptibus. Idem jeitPetiam,
fi noxall iudicio feruum defendit, et damínatus praeftitit pe-
cuniam: aut in area, quae fuit petitoris, per errorem infulam
aedificauit: nifi tamen paratus fit petitor pati, tollere ?* eum
aedificium. . Quod et in area vxori donata, per iudicem, qui
de dote ?? cognofcit, faciendum dixerunt. Sed fi puerum
meum, cum polfideres, erudiffes, non $? idem obferuandum

LJ've &acev, —— Proculus exiftimat: quia neque carere feruo meo debeam, nec

W' poteft remedium idem gdhiberi; quod inÁarea diximus.
| Jgíw«s — XXVIII. Garivs libro L/lL ad Edictum pr.ouin.ciale.
W ieasitet FomTE quod pictorem aut librarium J$* docueris, dicitur
: non aliter officio iudicis &eftimationem haberi poffe: ?
| HCTHMP N TE XXIX. Powrourvs libro XXI/ad Quintum Mucium.
| f;&üw z.. Nisr fi 57 venalem eum habeas, et plus ex pretio eius 9?
confecuturus fis propter artificium.

LJ fst, -

E Iu

L«JD:WM' Gumn,,

— f t i:nargi'nem: In P. Fl incipit S; qüz's. Eandem lé&ionem Baudoza tribuit Ha-
loandro. ^ Neutrum verum eít, BR. 42 Ap. Hal. boc, abeft. GEB. 43
Hal. fefe obtulerit. GEB. 44 Vulg, atteflatione, parum latine. BR. 45

Hal. conteflatae. G E B. 46 Hal. et Vulg. inferunt tempore. BR, 47 Hal.
omnuino. GEB. . 48 Vulg. quo. BR. 49 Hal. fecit. "Vulg. fecerit. B R.
Hal defimit. GEB. 52 Hal.

54 Vulg. znfertur. MSS.
Barb. Otob. Vat. III. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER.
ä—w. 55 Vulg. confequentiam. BR. 56 Hal. et Vulg. vindicaudae. ^ Wáde L. i1.
57 Hal. et Vulg. I» ve petita. BR. 58 Bafil. megisaeiv,
quafi, ondequaque tollere. BR. — 59 Hal. in margine: alias, de re. GEB. . 60
Conf. Rad. Fornerium J. Rer. Quotid. 2:1. GER. 61 Hal. inferit effe. GE B.
62 Vulgo fi, abeft. GEB. 63 Hal. plus precii confecuturus, et in margine:
alias, ex precio eins. GEB. 64 Vulg. oppofita, B R. 65 Hal. vicefimaum.

E B. 53 Hal. petitionem.|G E B.

. H**W*Q/I M-L/Jïïtri:ääxa'üent. B R.

50 Hal boc, loco baec. GER. :"7;

fupra b. t. BR.

52.

rem arbitr

DIGESTORVM LIB. VL TIT. I.

y7.
XXX. Garzvs libro VIL ad EdiCctum prouinciale. Áv
fi ante denuntiatum fit aKtori, vt impenfam folueret, et eo
diffimulanteJpofita 9* fit doli mali exceptio. 4449 —— /4zeevP/
XXXÍI. Pavrvs lbro XXL7ad Edictum. ET E-
RvM, cum de fructibus ferui petiti qugeritur, non tan-
tum pubertas eius fpectanda eft: quia etiam impuberis ali-
quae operae effe poffunt. Improbe tamen defiderabit petitor
fruCtus aeltimari, qui ex artificio eius percipi potuerunt, quod
artificium fumptibus poffefforis didicit.
XXXIL MopxsTiNvs libro VII& Differenfiarum.

tht ss

Qvop fiartificem fecerit, poft vificeffimum 9? quintum $9 Xxz

ggïäïnää?n ä]; älgtlümjäfgïïwmä eft, 1mpenf;ie Lf ïgtæae,/
XXXIIH. PAvrvs libro XXL ad Edictum. Fmv-
cTvs non modo percepti, fed et qui percipi honefte 59 po-
tuerunt, aeftimandi funt: et ideo fi.dolo 9?, aut culpa pof-
fefloris, res petita perierit, veriorem putat Pomponius Treba-
tii opinionem, putantis eousque frucCtuum rationem haben-
dam, quousque haberetur, fi non periffet:

id eft, ad rei iudi- -

candae tempus ; quod et fuliano placet. Hac ratione, fi nu- £.

dä,m proprietatis dominus petierit, et inter moras vfusfructus
amiffus fit, ex eo tempore, quo ad proprietatem vfusfructus

» . l (*« t :
reuerfus eft, ratio fruCthünm hábetur 79. s Luireinm

XXXIV. Ivrrawvs libro VIL. Digeftorum. IpEw

eft et fi per alluuionem 7* pars fundo accefferit.

LE escrev
XXXV. PAvrvs libo XXL ad Editum. Er *2
