p s hadueorye.
v detew, iA

"od p

" jalimentorum praeftationi.

l, S"R;*ef.,

/ p tercov,

äo : r&)((;u:

!«. W;)
g RI

VM i
(f
1 .;h'v,»"f

"
Kl
l

L:;-fcaat tan

^

V n

I

M u w-——— o n c

-—

,
-'S.
i,

we

: d

lvelu

[ 3 4.a [abfente vno
4ae) d r5 malo fecerunt, quo plus ad eos perueniret,

| a P P (
ftandum fit? Refpondi, fecundum ea, quae proponerantur,
non ?? effe pr?efäarädum. E
Wa XL. i ATYS JF:i Sr Exhaffe
heres inítitutus, rogatus fit.mihi partem aliquam reftituere,
idiamJ) vtile [familiáé éfcifcundaejiudicium recte in-
ternos agetur. ^^ . o
. KXLI. PaAvrvs Libro.T.—Decretorum.- Qv XEDAM
mulier af iudice appellauerat, quod diceret, eum de *? diui-
denda héreditate inter fe et coheredein, non tantum res, fed
et 3? libertos diuififfe, et alimenta, quae dari teftator certis
lbertis iuffiffet: nullo enim iure id eum feciffe. Ex diuerfo
refpondebatur, confenfiffe eos diuifioni, et multis annis ali-

3menta fecundum diuifionem praeftitiffe. Placuit, ftandum eile

: gX etillud adiecit, nullam effe l-
bertorum diuifionem. | f/f.e2&e — i | V a62 reyi
XLII. PoxPeoxrvs librei inum. Sr ITA
legatum fuerit vni ex heredibus, QvOoD MIHI DEBE£3I
PRAECIPITO, Officio iudicis familiae ercifcundae continetur,
ne ab eo &2vcoheredes exigant: nam, et fi quód alius deberet,
praecipere ?? vnns iuffus fuerit£, officio iudicis actiones
praeftanj debebunt pro portione coheredis *^.lz. [rec
XLII. VrrrANvsllbro-XXX.-ad-Sabinum., — Am-
grTRVM ?5 familiae ^ercifcundge vel vnus petere poteft:
nam prouocare apud ?? iudicem vel vnum heredem polle, pa-
lam eft: igitur-et-praefentibus ?* ceteris et inuitis poteritivel
vnus arbitrum pofcere. J xv L!9x.
XLIV. PAvrvs|ibro -VI.38-ad-Sabinum. IwTER
coheredes etiam communi diuidundo ?? agi poteft, vt 4* egs
dumtaxat, quae eorum communes fint, et caufae ex his rebus
endentes in iudicium veniant:[de ceteris vero Megræ"
fit familiaelercifcundae iudicium. $. r. Si familiaelercifcun-
dae, vel communi diuidundo actum fit, adiudicationes Praetor
tuetur, exceptiones aut aCtiones dando. — $. 2. Si coheredes,
coherede, rern/ vendiderunt *?, et in ea re dolo
e vel familize Jerci-
fcundde iudicio praeftabunt ei, qui afuit, Vel?P&reditat*is peti-
tione. $. 3. Fructus, quos ante aditam hereditatem ex fundo
hereditario heres capit ^?, non aliter familiae/ercifcundae iu-
dicio praeftare eumAIJqlianudä ait, quam fi, cum fciret lieredi-
tarium fundum efféZceperit ^^. $. 4. Qui familiaeeercifcun-
dae, et communi diuidundo, et finium regundorum agunt, et
aCtores funt et rei: et ^? ideo iurare debent non calumniae
caufa litem intendere,;et non calumniae caufía ad ** ünfitias
ire. $. 5. Quod ex fää-ö) fuo vnus ex coheredibus ex ftipu-
íatione hereditakia] praeftat, a coherede non [rdpetet: veluti
fi a fe heredeque füo dolum malum a3futurum defun&tus fpo-
pondit: vel, neque per fe neque 'peï-iä(äregien? fuum fore, quo
minus quis[eat agat. Immo et ^? fi reliqui propter factum
vnius tetieri| cgeperint, quafi ^* condicio ftipulationis here-
ditariae exftiterit, habebunt familiaeäercïfoundje iudicium|cum

€0)*?, propter quem commiffa fit 59 ftipulatio. $. 6. Si quis-

ftipulatus fuerit, Titium heredemque eius ratum habiturum,

OL -l'aduerscur €or7. ,

3nutuavet. G EB.
Quinque MSS. habent de. BR.

28 Hal. mibil. GE R. 29 Hal. im, 'Tu fubaudi datum.
Barb. Otob. S. Cruc, Treuif. Bynkersh. — Cre-
didit aliquando Brenkm. legendum eumdem. Gxs. — 30Halet Vulg. etzam. B.
31 Vulg, debes. BR. — 32 Vulg. inferunt quid. BR. — 33 Hal. percipere. G EB.
24 Vulg. officio iudicis actionem ei praeftare debebunt pro portione cobaeredes. B R.
35 Hal. arbitrium. GEB. 36 Hal,ad. GEB. — 37 Rad. Fornerius F. Rer.
Quotid. I. mauult legere abfentibus,
Gilb. Regio EvavrioQav. lib. I. c. 16. GER.
Kal. inferit i4dicio. G E B. 40 Hal. inferit eae, G E B. 41 Hal. zntegre,
loco u imtegro. "Wulg. absque praepofitione zntegvum. BR. 42 Vulg. ven-
dideriut, ct mox fecerint. BR. 43 Hal. cepit, et fic quoque in fine periodi..
G E B. 44 Vulg. effe, eos perceperit. BR. 45 Ap. Hal. boc, et fequens et,
abfunt. GE B. . 46 Vulg. ad zmficitiones ire. — Hial. ad, omittit. BR. Non
placuit Brenkmanno hoc, quod Voffius de Analogia lib. T. c. 47. iftam praepofi-
tionem fubaudiri dicat, quam adeo

38 Hal lib. VIT. GEB. . 39

DIGESTORVM LIB. X TIT. IL

ii

| foceri diuortium fac

arg. L. 26. iufra de R. l. confentiente -

-

193

et Titius plüribus heredibus reli&is decefferit, eum folum te-
neri, qui non habuit ratum: et ?* folum ex heredibus ftipu-
latoris aCcturum, a quo fuerit ** petitum. $. z. Vífufructu

redperare poteft ?*3, quam, vt coheres foluat, eífici poífe,
"l & . E &t BN um s At
Caífius ait:.et verum eft. $. 8. Si duo coheredes damdhiti

effe iniquum Íulianus ait, familiaefercifcurdye iudicium dare 5*,
vt pars impendiorum boni viri arbitratu praeftetur.
T XLV. PowPowNrivs IHibro-Xlii—ad-Sabinum. St
iQ/v 15, *? contendis ex hereditate mihi tecum commune effe,
[ndód) ege| ex alia caufashreum proprium effe dico, [dJin fami-
liaelercifcundde 43udiciume nop venit. $. r. Dolus, quem fer-
uus heredis admifit, in iudicium familiaeÁercifcundae non ve-
nit: nifi Áf domini culpa in hoc erat, quod.?* non-ddoneum
feruum rei communi applicuerit. | !
XLVI. PAvrvs lbro-VIL-ad-Sabinum. Sr waAnr-
Tvs fub condicione a patre heres ?7 inftitutus fit, interim
vxoris de dote actionem pendere *?. Plane, fi|poft mortem
tum fit, quamuis pendente condi&ione in-
fütutionis, dicendum eft praeceptioni dotis ?? locum effe:
quia mortuo patre, qugedam filiosfääää
fant heredes: vt matrimonium, vt liberi, vt tutelge*?. Igi-
tur 9* et dotem praecipere debet,,qui 9?^/4onusj matrimonii
poft mortem patris;fuftinuit 4 et ita Scáeuolae quoque noftro
vifum eft. l:ä;mit' :
4, XLVIL, Pougourvsibro-XXL ad-Sabinum. Ix
xvDpicro familiaeKeféifcundde vel communi diuidundo, fi,
dum res in arbitrio fit *?, de iure praedii controuerfia fit, pla-
cet)omnes eos, inter quos arbiter fumptus fit 9*, et agere,|et
opus nouum nuntiare pro fua quemque parte poffe: et cum
adiudicationes|ab arbitroJfiant 95, ifi vnijadiudicetur [totus fun-

dus, caueri oportet)??, vt/quge ex his actionibus recepta fue-

fuerit, eum fequi 97 integram acCtionem, cui totus fundus ad-

$. r. Item|quae res moueri poffint $?, et in ea iudicia ve-
. niant *?9, fi interea fubreptae fint, furti agere eos, quorum
2 . ( &
itae res periculo fuerünt, poffe. !

gundorum a&tum Ífit, et vnus ex litigatoribus deceflerit plu-
ribus heredibus relictis, non poteft in partes iudicium fcindi:

curatorem, in queni)omnium nomine iudicium agatur.

XLIX. VrPIANVS dibr r tenum, |Qvrz
ERAT heres ex parte inftitutus,-&eftatorem iuffus a Pryetore
fepelire, feruum *?, cui erat teftamento data libertas, ideo di-
ítraxit, duplamque promifit, et ex ea cautione conuentus prae-
ftitit. Qujefitum eft, an jfamiliaeAercifcundae iudicio confe-
DO d fam (fantem ) addr: TA $00 of pocihe. hp o , QUATUT,
V1I. Obf. 9. qui ibidem banc legem interpolatam effe negat. GEB. . 47 p
Hal, et, abeft. GEB. 48 Hal. quia. G ER. 49 Vulg. aduerfus eum. BR.
50 Hal. coumiffa efl. GEB. 51 Hal. inferit eum. GEB. 52, Hal. fuerat.
.GER. 53 Hal. recuperari, omiffo potefj. GEB. — 54 Hal. dari.GEB. — 53
Vulg. fi id quod c. e. b. 11. c. €. ex alia caufa ego propiium memn effe dico. B R.
56 Hal. qui, ct mox adplicuerat. GEB. — 577 Ap. Hal. beres, abeft. GEB. — 58
Hal. interim de vxoris dote aclio pendet. GEB. — 59 Ap. Hal. dotzs, abeft. GE B.
60 Hal. vt tstelae. G EB. 61 Vulg. Ergo. BR. — 62 Vulg. quia.BR. — 63
Hal. eff. GEB. 64 Hal. fuit. GEB. 65 Hal. fiunt. GER. 66 Hal.
oportere.. G E B. 67 Hal confegui. GEB. 68 Ap. Hal. adiudicatws fue-
rit, abfunt. GEB. 69 Hal. et Vulg. poffunt. BR. *7o Hal. et Vulg. ve-
miuut. GEB. — 71 Hal. lij. VII. GER. 72 Hal. Qwi erat baeres ex. parte
inflitutus a teflatore, iuffus a praetore diflrabere feruum, et in margine: alias,
inftitutus, teflatorem in[jus a praetore fepelire feruum exc, — Sed et Baül. habent:

addi nihil vetet, Eadem mens eft Bynkersh. |

PU ATS 124417/«. - u

Sdoun

rint, reddantur: aut quae in eas impenfae factae fuerint, prae-
ftentur: et fi, cum res in iudicio effef, dd nomine aCctum non

fed.2üt;omnes heredes accipere id debent, aut dare vnum pro- ;.4

C aucex 2«o ,

vxori legato, dfmec el dos iolüzgtur, per arbitrum familiaeler- L at
cifcundde tam id, quod gdheredis nomine ex dote folutum fit,

^. f
Íce exc /L...äef'jæa.wwï
/ érn J

s : f* * 3 P p
fint ftatuamjponere, et altero.ceffante, :lter eam fecerit, non feez ( f /

LJäefm&'fg
w&h: *

gæ

3

a *
L. uD Eusn ;
4

r, etiam antequam .

F £
L 44 confertorra .

L 4 dom roee XHhon/ X
L f5 eo): raec:

iudicatus fuþfit 98* aut pro quacumque parte adiudicatus erit., - 04 ,

LIU.-,

XLVIIH. PAvrvsilibroXILl..*t.adSabinum. Sr ra-

| MILI;CE'Zercifcundie, vel communi diuidundo, vel finium re-

L';am-ïþïü;

L !
» j w PA
J? .IINC'J e4 &,1( «t CM,,'»

L..L v.' Bd/"tl:— h

&

5 4
u^ EK en

194

quatur, quod ex duplae ftipulatione abeftf? Primo videamus,
an hic debuerit duplam cauere *?? Kt mihi vidétur non de-
: buiffe. Hitenim demum ad duplde cautionem compelluntur,
qui fponte fua diftrahunt: ceterum fi officio diftrahentis fun-
gitur, non debet *^ agfítringi: non magis, quam Ííi quis ad
exfequendam fententiam a Praetore idatus, diftrahat: nam et
hic in ed;jCondifione eft, ne cogatur implere, quod Coguntur
hij qui füo arbitrio diftrahunt: nam inter officium fufcipien-
tis, et voluntatem diftrahentis *^, multum intereft. Qua-
propter re quidem integra ftipulationem duplae interponere
non debuit. Sed decernere Praetor debet, effe "* jaCtorij ad-
uerfus heredem exiftentem actióhem eX empto, fi res diftracta.
.fuiffet euicta: fi autem heres errauit, et cauit, et feruus per-
ueniat *7? ad libertatem, ftipulatio committetur: quà&fi fuerit
commiffa, fequum erit, vtilem actionem ei aduerfus cohere-
dem dari, defeCto "? iudicio Eamilïäe ercifcund?e,kme in da-
o moretur: nam vt famili&elercifcundge iudició agere &9

$^

J g C qüis poffit, non tantum heredem effe qpbrtet, verum ex ea caü-
A.zfmaqu — ( 4à 8geEe, Vel conueniri ??, quam geffit, quogque ** admifit,
fyæærc' fgt.-m.- pofteaquameheres effectus fit: ceterum ceffat' familiae erci:-
. f .. i

X/. 017.- ecd X incumdus

h:-nr(n:v:til, P

K« ex

/

' Keae-

I *

x [ 44 bm petere vellemftu mecum familia

*
a
C 4
P hd

Ícundae a&tio: et ideo fi, antequam quis fciret fe heredem e
feain',,he?editatq»!aiiqüid geffyrit, familige lercifcundáe iüdicio
nón efitlócus: quia non animo heredis geífiffe videtur. Qua-
re, quiaante aditam hereditatem quid geffit 5?, veluti fi tefta-
torem fepeliuit, familigelercifcundde iudicium non habet. Sed
i poft aditam hereditatem id fecit, Jconfequenter dicemus, fa-
miliaehercifcund;(e iudicio confequi eum poffe fumptum, quem
fecit in funus. b E |

Csl n

L. Inewilibro-VE—Opibionum, Qvf pater filio
emancipato ftudiorum caufa peregre agenti fubminifirauit, fi
non credendi animo pater mififfe $? fueritfcomprobatus, fed
pietate débita dfiCtus, in rationenf portionis, quae ex defun&ti
bonis ad eundem filium pertinuit, computari dequitas non

, BAH Ulnianes Vilii. | A :
LI. TvrraAwvs 9*llibro VIIE. Digeftormm. Fvx-
DVvSs, qui dotis nomine focero traditus fuerit, cum focer filium
—ex aliqua parte heredem inftituerit *5, perarbitrum $9 familiae
Aercifcundae gtïä'gcipi ita debet, vtjea caufa filii fitjie-quac?* futu-
. raeffet, fi dos peripradceptionem 9? legata fuiffet: quare fructus
4 poft litem conteftatam percepti ad eum'redigäldi funt, habita ra-
tioneimpenfarum.|Qui vero ante litem conteftatam percepti füe-
rint, aequaliter ad omnes heredes pertinebunt: 9?/et impenfa-
rum ratio haberi debet: quia nullus cafus interuenir?ääüïi
. hoc genus deduttionis impediat. $. r, Si ego a te heredita-
e'yärcifcundae;æaaagere,

at r t

ex cauía vtrique noftrum mos gerendus eft: nam fi ego totam
* ^ hereditatem poffideo, et te ex parte dimidia heredem effe con-
* fiteor ?* fed a communione difcedere volo, impetrare debeo

b 2« 49 » e T*2 . "I * . L & . a $
( X 'O, c»; familiaefercifcundae iudicigm: quia aliter diuidi ifiter rigs h-

reditas non poteft. 9. Item fi tu iuftam caufam habes ??, pro-
pter quam per hereditatis petitioneiw potius, quam ?? fami-
liae ercifcundae iudicium, negotium diftrahere velis, tibi quo-

*
KO 9g d

Sáus Tóv 3iaSéuevov, fepelive teflatorem. 9. 73 Hal et Vulg. de dupla ca-
xere. Sed duplam cauere, eft etiam in L. 2 1. $. 20. infr de Aedilit. Editio. BR.
74 Hal. diffrabentis funguntur, non debeat. GESB. 45 Hal. znter officium
fufcipienteis et voluntate diffrahenteis. GEB.- — '76 Gothofr. in nota emptori,
atque ita Taur. in margine ezptori: nempe fuübantique ac deletae, et emp, repo-
fitae. BR, Ftiam Hlal. emptori. GE B. — 77 Hal. peruenit. GE B. — 78 Taur.
in Adnot. defecfo. fic aptatuwm autiquitus in/ P. priut evat devecto. facilis lapfus
ob fimilitudinem formae v. et f. quibus vtitur fcriptor Pandecdlarum. |Omnes.
tamen priftinam fcripturam fequuntur. BR. — Etiam Hal. diredfo iudicio familiae
ercifcundae cejJante, ad quam. poftremam vocem Hal. in margine: alzas deeft,
tunc autem in antecedentibus videtur legi debere defecfo, vt in P. eft aptatum,
et vt habet Taur. qui alias dare debuiffet dEre&fo. G E g. 79 Vulg. inferit
*elcouueniri. BR.' — 80 Ap Kal wel comueniri, abfunt. GEB. 81 Hal.

-DIGESTORVM LIB. X. TIT. Il

. Bafil. OTAIIIANOT. BR.

que permittendum erit hereditatem petere: nam qufedam[ve-
niunt in hereditatis petitionem, quae in familiae ercifcundae
iudició/?* non deducuntur, veluti fi ego debitor hereditarius , ..
fim,j iudicio familiaefercifcundge non confequgfig id, quod de- Lab
! r hereditatis petitionei co ig ^T 0
db p n us
LIL InEwdibrodL.-ad VrfeiumTerocem. M / EVIVS .
qui -Egïgeredesþ fecitg. rem communem habuit cum A:Attio ?9; y773
(fi cum Attio communi diuidundo egiffemus, et nobis ea res
adiudicata effet, venturam eam in familiae ercifcundae iudi-
cio ?? Proculusait. $. 1. Seruus liber et heres effe iuffus, id,
quod ex rationibus, quas patrifamilias geffiffet, et ?*9 penes fe re-
tineret, iudicio familiae ercifcundae, coheredibus fuis praeftabit, «t«
$. 2. Arbiter familiaelercifcundae inter me et te füumptus, quge-
dam mihi, quaedam tibiadiudicare volebat: pro his rebus alte-
rum alteri condemnandog ??- effe intellégebat: qu$efitum eft,re, £. wwm.
an pofüämägjong &t,vltro citroque condemnationis facta *, fm "
eum folum, cuius fumma excederet, eius dumtaxat fummae, *-* ?uct;
quae ita excederet;jdgmhare? Et placuit, poffe id arbitgum fa- ) «./«.
cere. $. 3. Cum familiae/ercifcundae, vel communi diuidun- ^
do ? agitur, Vniuerfp(e res (äe/&imari debent, non fingularum
rerum partes. Lg;u/( : |

LII. VrrraAwvs libro-H.—Refponforum. Pxcy-
NIAM, quam filius emancipatus ita credidit, -v£- patri folue-
retur, ita demum in hereditatem patris numerari, fi patri ad-
uerfus filium eiusdem quantitatis nomine aCtio competebat, -

*
UM ,

LIV. NkRATIvs[libro-IH.-Membranatum. Ex nz-
REDITATE Lucii Titii, quae mihi et tibi communis erat
fqlggi partem meam alienaui: deinde familiaefercifcundae iu-
diciumfinter nos acceptum eft: neque ea pars, quie mea fuit ?,
in iudicio veniet, cum alienata de hereditate exierit, neque
tua : |quiy etiam fi reman&jin priftino iure, hereditariaque eft,
tamen alienatione meae partis exit de communione. Vtrum
autem vnus heres partem fuam non alienauerit, an plures, nihil «
intereft: fi modo aliqua portio alienata ab aliquo ex heredi-
bus, hereditaria effe defiit. ( pl 17

LV. VrPrawvs|lbro-IL ad Edictum. Sr rAwr-
LrAEAhercifeundae, vel communi diuidundo iudicium ^* aga-
tur, et diuifio tam difficilis fit, vt p$ene inpoffibilis| 5 effe videa-| ;; jre't
tur, poteft iudex in vnius perfonam totam condemhationem 4 "

t

Vm.

| conferre, et adiudicare omnes res 9.

LVL PaAvrvs [|lbro4XXIHl——-ad-Edi&um. ^ Now
b4 &Tno' E i aà r 8 , e3e » j
SOLVM in finium regundorum, fed gt 9? familiaeAercifcun-
dae iudicio, praeteriti quoque temporis fru&tus veniunt.

LVII. PAeiNrAxNvs,lbro-IL-Refponforum. |An-
BITRO quoque accepto, fratres communem hereditatem con-
fenfu diuidentes, pietatis officio funguntur: quam reuocari |
non oportet, licet arbiter fententiam iurgio perempto non di- -
xéfit, fi non intercedat aetatis auxilitim) E. T

LA veex 'O,, g;l : | ;

83 Flor. mifife. GEB. ^84
85 Hal. znfütuit. GEB. — 86 Hal. arbitrium. G E B.
87 Hal. filz fit, quae futura effet, fi dos. Ego leuiffima traie&ione fic reftituo:
fiii fit,zm qua futura dos effet, fi per etc. BR. 88 Vulg, inferit filio. B R.
89 Hal praefigit fed. GE s. — go Vulg, inferit iudicio. BR. — 91 "Yaur. coM-
fiteov. GEB, 92, Hal. babeas. GER. 93 Hal, et hic inferit per. GER.
94 Hal. et Vulg, iudicium. BR. 95 Bafil. évx &wavre?ras 9ik oU Ousigotvros
vv wAlgov, GAAR 9ià dvrawroUvTOG TÓW xASQov Duwmewoíos, BR. - 96 Vulg. Titio.
B R. 97 Vulg. iudiciwm. BR. 98 Ap. Hal. et, abeít. GER. 99 Hal.
et Vulg. condemnandum. B. IOO Vulg. cempen[atione. BR. I Hal. et
Vulg. vitro citroque fatla condemmatione. BR. 2, Vulg. inferit zudicio. BR.
3 Vulg. fuerit. BR. — 4 Vulg. iudicio. BR. —— 4 Taur. iNpoffibilis. GEB.
6 Vulg. additej, BR. — 7 Hol. ljb. XX. GEX.

quamque. GEB. $82 Vulg. sefferit. BR.

$ Hal. in, loco et. GEBR.
| y Vulg.

L 1/el szsw';:

294 "nb
[

ul
l"gf.

L'lctn

(i!üx [;;.'m

3 n rg'lfwn'
TE

,&u:.-tm-.

In
(ofle
Ya

j i

Ü di£ao.uidundo iedieio. Cum focietate res communis efyveluti
2

L-/-S $s LAL" eï ;

li'i/(;[ur.'l,A s . « r 1
*ij::;i//" iinpenfdel me feruaturum effe. ens Jecomo

L4

&

/gL t|COMMVNI DIVIDVNDO. /'ä[
Pavrnvs jlibo—XXHE- -ad Ediétum. ^ —
V C OMMv NI diuidundo iudicium ideo neceffarium fuit, quod
J pro focio actio magis ad perfonales ? inuicem praeftatio-
nes pertinet, quam ad communium rerum diuifionem. De-
nique ceffat communi diuidundo iudicium,[fi res communis
non fit] & «etn
k»? g».t-»luä' H.ü!G AIVS QLMHW&E&Q& |
Lf* ewtem intereft, ícum focietate, (an f

efí quos communis fit: Ínam vtroque cafu locus eft communi di-
1 3

^f* 3nter eos, qui pariter eandem rem emerunt: fine focietate com-
munis eft, veluti inter eos, quibus eadem res teftamento le-
gata eft. $. r. In tribus ^ duplicibus iudiciis, familiaelerci-
Ícundae, communi diuidundo, finium regundorum, quferitur,
* quis aCtor intellegatur? quia par caufa omnium videtur. Sed
magis placuit, eum videri aCtorem, qui ad iudicium prouocaflet.
! ÍIl. VrprANvs(libro-XXX-ad-Sabinum. Iw cow-
Mvw1i diuidundo iudicio n&hil peruenit ? vltradiuifionem re-,
rum ipfarum, quae communes fifit: et *-fi quid in his damny/
datum factumue eft, fiue ?^ quid eo nomine aut abef alicui
fociorum, aut ad eum peruenit ex re communi. $. I. Si quid ,
ipfi fine dolo malo inter fe pepigerünt, id in primis etqfami-
liaetercifeundae et communi diuidundo iudex feruare debet.
iX. IV. EIngmw libro XIX. ad Edictum. Pem noc iudi-
cium corporalium rerum fit diuifio, quarum rerum dominium
habemus: non etiam hereditatis.(j/$. 1) De puteo quderitur,
ati'communi diuidundo iudicio agi poffit? Et ait Mela, ita de-
mum poffe, fi folum eius commune fit.' *&. 22 Hoc iudicium
bonde fidei eft: quare, * fi vna res indiuifa reliCcta fit, vale-
bit ? vtique et.ï?h.geterarum diuifio, et poterit iterum com-
muni diuidundójagi de ea, quae indiuifa manfit **. $. 3. Sicut
autem ipfius rei diuifio venit in communi diuidundo iudi-
. i* ita etiam praeftationes veniunt: et ideo fi quis impenfas
fecerit, confequatur *?. Sed Téfíi non cum ipfo fo&o agat,
fed cum herede focii, Labeo recte exiftimat, impenfas et fru-
&6 a& defun&o perceptos venire. Plane, fructus ante per-
o e.cepti, quam res communis effet, vel fumptus anteafatü, in |
Lff'4s communi diuidundo iudicium non veniunt. $. 4,, Eaf ^ pro-
[us pter fcribit Tulianus, fi miffi in poffeffionerk damni infeCti fi-
-f amus *5, et, antequam pofüidere iub&Kemur *9, ego infulam
L« cor5- fglfero, fümptum iftum'ycommuni diuidundo iudieio. confequi
-me non pofie. V COW
V. IvrnrAwvslibrosiradVrfeium-Ferocem. SED s1
tes non defenderetur, et ideo iuffi fümus a Praetore eas aedes
ffidere, et ex ** hoc dominiuni éarüm 7? nancifceremu:
« po ; ! ü nancifceremur,
"fe. *« yefpondit Proculus, communi diuidundo iudicio partem eius

o VrnsiANVvSiibro-XEX-ad-Edictum.- $Sx Qvis
: putans [fibijcum Titio fundum communem effe, fruCctus perce-
perit, vel fümptum fecerit, cum effet cum alio communis, agi
poterit vtili *? communi diuidundo iudicio. $. r. Quare et
1i fundum Titius alienauerit, licet hic communi diuidundo iu-

1 Vulc. praefigit DE. ER. —2 Flor. perfoua'is, — "Tamr. non male de-
diffet perfonolis. GEB. — 3 Ap. Hal veluti, abeft, et mox iterum. GEB. . 4

| vt lucretur folus, magis effe oportet, vt et/ damhum ad ipfum

Musocba . DIGESTORVM 1J9. dep II MA — 19

dicio locus.non fit,,quia a communione difceffum eft, vtili ta-
men locuffi futurufi 297, quod datur de praeftationibus, quo- :
tiens ?* communis effe defiüit. $. 2. Siue autem locando fun-
dum communem, fiue colendó; de fundo communi quid focius
confecutus fit, comimuni diuidundo iudicio tenebitur: et fi
quidem communi nomine id fecit, neque lucrum neque da-
um fentire eum[oportet 6 vero non communi nomine, fed. / ..
refpiciat. Hoc autem ideo praeftat communi diuidundo iudi- — ..
cio, quia videtur partem fuàm non potuifle expedite locare. G Ro
Ceterum, non aligs compmuri, giuidgndp iudicio Jgcgs Jerit, vt zie exc n r
et-Papinianus fcribit ^^j glfï id demum þ';-ä'ïitof&*; ^ine quo par- 4/2/,,47 7 — — —
tem fuam reCte adminiftrare nor potuit: (alioquid, fi potuit a4; WAW
habet negotiorum geftorum aCtionem, eaque tenetur. $. 3. . /a ! ïj,;—.ïl :
Si quid, poft acceptum commuüni diuidundo iudicium, fuerit - ^" "1[7/4/
impenfum, Nerua recte exiftüimat, etiam hoc venire. Jfk $ —4 Vr d
Sed et partum ivemie, Sabinus et Atilicinus refponderunt. ( .
$—5 Sed et acceffionem et deceffionem hoc iudiciurii"ägcïpere
ddem,^* exiftimauerunt. $. 6. Si quis in communem locum
imortnuum. intulerit, an religiofum fecerit, videndum (eft/ 2X Liec
Sane, ius jguidem/inferendi in. fepulchrum ynicuique in fnbetr lodl
dum,competit: locum autem purumjafter non poteft facerejg. ,. /86»: —
ireligiofum] ^ Trebatius autem et Labeo quamquam HDBDE. ia d
non effe locum religiofum fattum, tamen putant in fa&um 227
agendum. $. 7. Si damni infe&ti in folidum praedibus ?* ca-j/7j MU
ueris, Labeo ait, communi diuidundo iudicium tibi non effe :-ï?äzl&w?lg
cum neceffe tibi non fuerit in folidum cauere: fed fufficere4?" 7- 22 d
pro parte tua. Quae fententia vera eft., , $. g. 5i fundus E U.
communis nobis fit, (fed/pignori 'datusjä"ääf venit quidem in g LAes
communi diuidundo ?9/j fed ius pignoris creditori manebit,- f/ es , cCcÓ
etiam fi adiudicatus fuerit: nam et fi pars focio tradita fuiffet, ^ ——
integrum mangfet. Arbitzum autem communi diuidundo
]hoc ?? minoris partem aeftimare debere, quod ex pacto vende- exfn ....... ;
re eam rem creditor poteft, lulianus ait. $. 9. Idem Iulia- |
nus 99 fcribit, fiis, cum. quo feruum communem habebam,
partem fuam mihi pignori dederit, et"communi diuidundo 3
agere coeperit, pigneraticia exceptione eum fummoueri debe- 424« "c:yoa;,,æ;
re: fed, fi exceptione vfus non fuero, officium iudicis erit, ivt, 4 g ,
cum debitori totum homiaem adiudicauerit, partis gettimatio- t
nés?* leumJcondemnet: manere enim integrum 1us pignoris:
Quod fi adiudicauerit iudex mihi, tanti dumtaxat me conde-
mnet, quantó, pluris pignus fit, quam pecuniancreditaewet de-
| bitorem a me iübeat liberari. $. 10. Officio iudicis etiam ta-. z
lis adiudicatio fieri poteft, vt alteri fundum, alteri vfumfru- Ee
Cum adiudicet. W&qt&y eadem funt, quàe in familife |. d

e

Áercifcundde iudicio tra£tauimus. $. r2. "Vrfeius, ait, cum, in ,5 ,

*

*
-

communi dedificiF ?^ vicinus nuntiauit, ne quid opéris fieret, |
fi vnus ex fociis ex hac caufa daminatus fuiffet,polfe eam pge- 1 ez
nam a focio pro parteferuare. lulianus autem recte notat, ita
demum hoc verum effe, f interfuit yedium hoc fieri. : "
— VII. Inxx libroXX--ad Edictum- **. CowMvVNI L.X
dinidundo iudicium locum habetet'in vectigali agro. 34 Ve-
Gigalis ager an regionibus diuidi poffit, videndum ?/ Magis]au- .. Sfje. sed dez.
tem debetjiudex abfünere äfA,huiusmodi diuifione: aloquin | c4.7,/
tage. AW prae- — i

: fane. -Etita habet Hal. Vulg. autem : videndum efl et fame. BR. 26 Go*

thofr, in not. Pro aedibus. Hialoaemd. At Taur. in margine: pro aedibus. Erat

Xulg. inferit 2/fs. R R. 5 Vulg. venit. BR. 6 Hal. funt: quam fiquid. | autem Flor. praedus, cuius loco corre&tor fubítituit pro aedibus. Xtaque Taur.
Grr. , 7 Hal ved. GEz. , 8 Hal inferit et. GEB. 9 Taur. valeVit. praedibus, ex ingenio Ícriy-t. B R. 27 Hal. [uffecerit. G E. 28 Flor.
GEB. IO Ap. Hal. et, abefL GEmR. 11 Vulg. remanfit. BR. 15 Hal | a manu antiquiori hic: iudicio, adie&tum, quod receperunt Hal et Vulg. Sal-
et Vulg. coufequetur. BR. I3 Hal et Vulg. inferunt ef. BR. 14 Vulg.- tim inter afterifcos reciplendum arbitramur. BR. — 29 Vulg. ob boc. BR. . 30
Eaque. BR. 15 Hal. fumws. GEB. 16 Vulg, isbearmr. BR. 17 COA Ap. Hal. Iuliauns, abeit. GEB. — 31 Vulg. u partis ae]iimatimem...a R. 3X
Henr. a Suerin n Repetzt. Lect. Iur. c. 7. GEB. 18 Hal. eorum, forte per 'Yaur. in Adnot. Sic in. P. z'n vet. aedificio. 'Sed et véicimas aedifica potefl in- (ul ,"a , g W
€rrorem typorum. GEB. 19 Ap. Hal. vtilj, ebeft. GEB. — 20 Vulg. locus | teHigi. — in fexto tamen cafu habent editi et fcripi omnes.| B R. arb. ('Dtob, l / L/f/t
eft futurus. BR. 21 Vulg. inferit ves. BR. — Hal. qnotzes commumio. GERB. | Vat. l 'reuif. Bynkersh. vt et Hal, GEB. — 33 Hal. Iz5. XXX ad Sabiunm. ||
22, Hal. fcripfit. GEB. — 23 Hal. addit al;quts. GEB. 24 Taur. 4dem. GEB. | GRB. 34 Hal. praefigit S$ed. GXE. 35 Hal inferit ab. GER.|
2 ; )

2,5 Flor.litera 5 in 6ff, fabantique deleta, adeoque legendum foret: videndum. et

] f;.ll' "1* i *
Lhabtti h]i rrnOt imponere,

i . . * E "LL "nliev $€ [ í-3
(^4*t) muni diuidundo iudicium,poffuntjexercere. $. 3. Ex quibus-

^ x '-'J','f ()0[, . d. w* . 4 ' n ? "
A: Qwïbä*"? .. clandeftina polieffione competére interdittum inquit..
'/'un/'f duo fint *', qui rem pignori acceperunt, aequitfimum |effe,.
^ vwtile communi dieidundo iudicium dari. $. 7. Sed gf fi de |
vfufructuffit inter duos controuerfia, dari debet. $.9. Item -

" E 4

I96
i nJï'L*€X"L.,,2,;;u; ,
praeftatio veCtigalis confundetur 39,/46. r, Neratius fcribit,
L55 arbitrum, fi regionibus funidum|non vectigalemjdiuifum duo-
bus adiudicauerit, poffe quafi in duobus. fundis feruitutem
$- 2. Qui in tem Publicianam lhabent, etiam com-

,J,.,-(/,,(,"okw('- dam autem caufis ?* y—i.nd.ica.ti(.)-cefi-'a't;in fi tamen iufta caufa eft
0 poffidendi, vtile communi. diuidundo/cOmipetit: vtputa fi ex
caufa indebiti foluti res poffideatur. $. 4. Inter praedones au-
: tem hoc iudicium locum non habet : Jnec, fi precario poffidegyt, -
J?ï.wgyx'?dmu*: locum Mabebitl nec, filiEuiclam: quia iniufra eft |polfeffio iftay
Yi a,,,f)l (precaria vero iu&z?gäuideqþ f 'd quaé inoni P;ergat ad ïiïcïïäïïe Iyi-
-| ]lleut. , gorem. E E. .Iuhaï:lus fcribit, fi ailwter ,pqüe.ügr prouoget, jal-
lC 244 fä,&u-ter dicat eum V.x.'püiïïderg non de.bqr;g"hcc iudicium dar.þ,( nec d
27 4 ., poft annum quidem: quià. placuit, etiam poft ,annumhlülweggl,x
E« ;w'»-&*üf*"*j* qui vi deiecit] interdiCtum reddi: et fi precario, inqui&, dicát
lL 2 eui polfidere, adliuc ceffabit hoc iudicium: Jquia[et de preca-
MUA o rio interdictum datur. Sed et fi clam dicatur|poffidefe qefïi
fie X D'oulas, | :

. prouocat, dicendum effe ait, ceffare lioc iudicium: narmn 4? "de

$.6.Si

(f fiduoaPraetore mifliffitin polfeffionem legatorum: eftenim
AE iufta caufa poffidendi, cuftodiae[gratia. "Ergo, et fi duo ven-
tres, idem erit dicendum. — Quod hbabet rationem. — $. 9. Pla-
-xe, fi iam *? datdni infecti miffus iuffus fit poffidere, non erit
"huic vtili iudicio locus, cum vindicationem habere poffit.
- (4$. 10J Cum de vfüfructu communi diuidundo iudicium *? agi-
— tur, iudex officium fuum ita diriget, vt vel regionibus eis vti
'frui permit&At, vel locet vfumfructum vni ex illis *^, vel ter-

|. , . tiae perfonae, vt hitpenfiones fine vlla controuerfia percipiant: .
- L/ juf,, vel, fi res mobiles fint, etàmà fic poterit, vti1ter eos coriue-

niat«*?, caueajtque, per tempora fe vfüros et ** fruituros:
hoc eft, vt apud fingulos mutua vice certo tempore.fit vfus-
4 fruCctus. $. r1. Neque colonis, neque eis ^7,. qui [depofitum

—qudmr& füfceperunt, hoc iudicium competit, quamuis naturaliter pos-

"d Jevedide v ,

19955 . fideant. $. r2. Inter eos, qui pignori acceperunt, talis diuifio
d , fieri debet, vt non'ïfäro pretio,aefimetur pars, ifedjin tantum
oxtc - dumtaxat, quantum pro ea parte debetur, etf*? adfignetur
Lsj znus vni éx treditoribus, licenti
geturjdebitori debitum offerre **, et pignus 'fuurg luere.
Ídemque dicitur et fi potteffor pïgnm*ä "v litï's feüin?a—tiö-

L1/f nemjpigneraticiam ?*,in rem agenti offerat. $.
bitor communis pr;ledm partem, pignori dedit 5?, et 535 a do-

LL gïi»'bt» mino alterius partis prouocatug creditor eius,[aut ab alio cre-
ma-razwxu." xl/!-æ

"^ditore alterius debitoris, licendo 5* füperauit ??, et debitor

A N ; d . » t . . " - : l ilbtor
? Skereodort emä,]&ujfes fuit adiudicata, velitspartem fuam praedii recjpe-

! J'c't [2 ll.l[örn/:,*n-(

| d r :

rare ??, foluto eo quod ipfe debuit, eleganter dicitut, non effe
audiendum, nifi-et-eam partem paratus fit recägerare, Qquam
creditor per adiudicationem emit. Nami et fi. partem vehdi-
. .. . deris rei, et prius quam traderes-?^' emptori, communi diui-
st« dundo iudicio prouocatus füeris, aliàdüe 59 pars tibi adiudi-
fu&rl£ catajfit, confequenter dicitur, ex empto agi non poffe: nifi
| totam rem füfcipere fuerit paratus: quia haec pars beneficio ??
Um:

36 Vulg, confusdevetur. BR. .. 37 Mal. .De quibus etiam cauffit. GEB. — .38
Vulg, inferit vi aut, et poft clam, ita pergit: quia imiufla canfa eflü: precavia ve-
vo infla quidem eft, fed quae mon. persat ad. bsius iudiciü vigorem. BR. 39
Vulg.-e. BR. — 40 Hal et Vulg. inferunt et. BR. 41 Hal funt. GER.
42 Vulg..caufa,loco iam. BR. .. 43 Hal et Vulg. i4dicio. BR. — 44 Ap.
Hal. ex zllis, abífunt. GEB. 45 Hal. zuter fe . conueniant. GEB. 46 Ap.
Hal. et, abeft. GE B. 47 Hal. zs. GEB. 48 Hal. et Vulg. inferunt fi.
, BR. 49 Taur. offeRe. GE B. 50 Vulg. piemorum. BR. 51 Gothofr.
in nota 4l pignoratitia, Ita nempe Hal, Vulg, omnes, et e,feptem MsS.
quinque. Vat. L. et S. Cruc. exhibent pzgneratitiem, fed in Allp tima litera
deleta, Communem praeferimus. — Intelligit autem ICtus hypothecariam, et in
- Dàrb. fupra vocem pignervatitia, fcriptum i. bypotbecaria. BR.
,- Otob. 'Treuif. Bynkersh. GEB. 52, Hal. et Vulg. dederit. BR.
'' — ámferit vel. GEB. — 54 Hal. licitando. B n.

53 Hal.
55 Hal. et Vulg. fuperauerit. B R.

DIGESTORVM LIB. X

noxae nomine plus praeftiterit 5^, aeftimabitur feruus, et eius ex i

quidem pignus vni éx creditoribus, licentia tamen ríon dene-.

. rem emendabit 75 ;
: od * 1 . * : -i-*) c-., " .. d :j([exma&";
videatur aiter, qui mercedem accepit, non..vti: qu.afi plub fa- ^
ciat, qui *? videtur fruüi: quia hoc propter neceffitatem fit,
. $. 2. In communi diuidundo iudicio, iuífto pretio rem aeftima- »x.
| re debebit iudex: et de euictione quoque cauendum erit 99. .

Reliqua MSSF

TIT. *"HE

L4 ^
alterius venditori acceffit. Quinimmo etiam $? ex vendito
poffe conuenirijemptorem, vtrecipiattotum. Solümyllud/fpe- i Xt.
Ctandum erit, num forte fraus aliqua venditoris interuenit.
Sed eti&I fi, diftraCta parte, cefferit viCtus licitatione vendi. ..
tor, aeque, pretium vt reftituat, ex empto tenebitur. Haec
eadem et in mandato, ceterisque huius generis iudiciis fernan-
tur * : | d
VII. Pavrvslibro-XXHE.ad-Edictum. ET sr non
omnes, qui rem communem habent, fed certi ex hi& diuidere/4»/
defiderant, hoc iudicium|inté? eos/accipi poteft. $. r. Si in-
certum fit, an lex Faleidia locum habegt, inter legatarium et44
heredem communi diuidundo agi poteft, aut incertae partis
vindicatio datur. Similiter fit, et fi peculium legatum fit;
quia, in quantum res peculiares dáminuit 93, id quod domino
debetur,incertum eft. $.2. Venit in communi diuidundo iu-
dicium, etiam fi quis rem communem deteriorem fecerit: for-
te feruum vülnerando;, aut animum eius corrumpendo, aut ar-
bores ex fundo excidendo. 1

»Uff—;;u?a
* ? » * 33 LL f
5' 3'[ SlïC;Qlllmgms ferui graïx,a,/,,-;e;,-f

partem confequetur. $—24. |[tettjfi vnus in folidum de pecu-
lio conuentus, et daninatus fit, eft cum focio communi diui-
dundo a€tio, vt partem peculii cäequäur. $u judu: |
,— IX. AyRicANVSÜibrojVÍlQuaeftionum. Sxkp 55
poftquam focius, ferui communis nomine, de peculio in foli-
dum damnatus effet ^*, fi apud focium res peculiares inter- ejt
cidant, nfhilo minus vtile erit *7? iudicium communi diuidun-
do, ad redjperandam 9? partem pecuniae: alioquin iniquum
fore, iij ^? tota ea res ad damnum eius, qui itüidicium accepe—iæfï)Sï;"vï,,
rit, pertineat, cum vtriusque *? domini pf;'fïggqu.—m in rebus ^£
