fum ludiciorum. Vr quo magis aut minus quid *? ex of-
ficio fuo faceret **. | !
V. MacER ?? libro I. Publicorum *?.
quoque iudicum ex hac lege iudicium datur.
^. WI. *VENvLEIVS SATvRSNINVSlibro III. publi-
corumTudiciorum) !^. EAnprwlegetenentur, qui ob denun-
tiandum , vel non denuntiandum teftimonium, pecuniam ac-
ceperint, $. r. Haclege damnatus, teftimonium publice di-
cere, aut iudex effe, poftulareue prohibetur. $. 2. Legelu-
lia repetundarum cauetur, ne quis ob militem legendum mit-

ÍN comites

X4 Vulg. quae veva probave mom poffunt. BR. ta etiam Rehd, nifi quod fit:
probavi, loco: probare. GE B. 15 Hal. at fi plus eos. Et Flor, 79 eos, ad-
Ícriptum. — Vulg. idem agnofcit. BR. Etiam Rhed. G £. 16 Rehd. cor-
vuperunt. G EB. 17 Hal. et Vulg. duplo. Nempe Flor. librarius in fine
verfus fcripferat: duplico, coepta fcilicet fequenti voce. Atin fequenti veríu
integram vocem fícripfit: condemmatur. Yndein: daplico, deletae ic, cum co
deleri deberent, vt re&te vidit Taur. GER. — 18 In Rehd. ei, abeft. GEB.

1 Hal et Vulg. AD LEGEM IVLIAM. gR. Etiam Rehd. GEB.
2, Vulg. MARCELLV'S. R. 4 Flor. eft: proprioreue. BR. Et ita quo-
que Rehd. G £ B. 4 Vulg. vxoreue. B R. 5 Flor. ? quarto , poftea ad-
ditum , quod appofitis ftellulis fignificandum duximus. E R. Nempe in exemplo
'Taurell. typis deftinato. GzB. — 6 Hal. MARTIANVS, Vulg. MARCEL-
LVS. In Bafil. quoque eft MAPK. n R. Rehd. vt Flor. GER. 7 Flor. eft
fuppletum: iudiciorum. B. ,
tenetur et qui. GEB. 9 Flor. eft fuppletum: ve] mom, iudicandum , et &
Hal,et Vulg. Etiam Dafil. éz? vZ 92máeos 3 vuoísussas, ? Wà WVubícncSus, pau-
lo re&ius: ob iudicandum vel decernendan vel. mon decernendum. Aberant ver-
ba: vel nou iudicandum, a Barb. et S. Cruc, l. BR. Ab initio adfuerunt in
$. Cruc. II. et Bynkersh. vt et in Rehd. GE R. — 10 Rehd. quís. GEE.. . UJ

8 Hal. tenentur, babevent, acceperint. Rehd..

frumentimue. G EP.

1053

tendumue aes accipiat: neue quis ob fententiam in Senatu
confilioue publico dicendam, pecuniam accipiat, vel ob ac-
cufandum, vel non accufandum: vtque vrbani magiftratus ab
omni forde fe abftineant, neque plus'doni muneris *? inanno
acciplant, quam quod fit aureorum centurm.
VII. Maczen '* libro T. Iudiciorum publicorum. Lxx
Iulia de repetundis praecipit, ne quis ob iudicem, arbitrum-
ue dandum, mutandum, iubendumue, vtiudicet, neue ob
non dandum, non mutandum, non iubendum, vt iudicet z
neue ob hominem in vincula publica coiciendum *?, vin-
ciendum , vinciriue iubendum, exue *? vinculis dimittendum:
neue quis ob.hominem condemnandum, abfoluendumue: ne-
ue ob litem aeftimandam, iudiciumue capitis pecuniaeue fa-

permittit, ab his autem, qui hoc capite enumerantur, anullo,
neque ^? vllam quantitatem capere permittit, $. 2. Illud
quoque cauetur, ne in acceptum feratur opus publicum fa-
ciendum ?^^, frumentum ?? publice dandum , praebendum,
adpraehendendum, farta teCta tuenda, antequam perfecta, pro-
bata, praeftita lege erunt. $. 3. Hodie ex lege repetunda-
rum extra ordinem puniuntur, et plerumque vel exilio puni-
untur, veletiam durius, prout admiferint. . Quid enim, fi
ob hominem necandum pecuniam acceperint? vel licet non
acceperint, *calore tamen inducti interfecerint * ?3 vel inno-
centem, vel quem punire non debuerant? capite plecti de-
bent, vel certe in infulam deportari, vt plerique puniti funt.,
. MH PAvrvs libro LIV. ad Edictum. Qvop con-
tra legem repetundarum Proconfuli vel Praetori donatum eft,
non poterit vfücapi. $. r. Eadem lex venditiones, ?* loca-
tiones eius rei caufa pluris minorisue faCtas, irritas facitz
impeditque vfücapionem, prius quam in poteftatem ?5 eius,
a quo profecta ?? res fit, heredisue eius veniat.
IX. PaPiNIANvs libro XV. Refponforum. Qvr
munus publice mandatum accepta pecunia rumperunt ?7, cri-

"

mine repetundarum poftulantur.

| TIT. XJT :
DE LEGE IVLIA DE * ANNON A.
MAncrANVS ? libro II Inftitutionum.

C ONSTITITinter feruum et dominum iudicium, fi anno-
nam publicam fraudaffe dicat dominum.
IIl. VrPrANvs libro IX. de Ofticio Proconfulis. Lr-
G E Iulia de annona poena ftatuitur aduerfus eum, qui con-
tra annonam fecerit, focietatemue coierit, quo annona carior

fiat.

Hal. facerent. GEB.. — 12, Hal. MARTIANVS. Vulg. MARCELLV'S. 8 R.
Rehd. «t Flor. GEB. I3 Hic quoque Flor. eft adie&um: ;udiciorum. B R.
14 Nempe haec tota infcriptio Flor. in margine eft appofita. BR. — Sed et Hal.
hanc infcriptionem habet integram. GER. 15 Gothofr. in nota: doni
munerisue. vulg. Hal. "Vt Vulg. et Hal. ita et Barb. Treuif. S. Cruc. L, vt et
Rehd. At S. Cruc. II. plus doni minusue. Bynkersh. me plus doni semunerisue.

GEE. I6 Hal, et Vulg. MARCELLV'S. Etiam Dafil. MAPK, & R. Rehd. vt

Flor. GER.. — 17 Taur. colciendum. -ehd. conicieudum. GEB. 18 Hal.
I9 Hal. et Vulg.accipiat. GEB. . 20 Hal. mec. GEB. — 21 Rehd.
22, Gothofr. in nota: adprobandum. Hial. Vulgat. .
Hal. tamen in margine: alis, adpraebéndendum. GEB. 23 Eft proba-
bifis caufa, cur haec exciderint, et ab ordinaria manu funt fuppleta, nec ca-
rere iis poffumus, vt valde obfcurum fit, cur Taur. afterifcos appofuerit. p g.
24. Hal. inferit: item. Vulg. ommes. BR. Rehd. vt Flor. GE&. 25 Kehd.
poteflate. G E B. 26 Etiamnunc Flor. eft: perfedia. n R. 27 Gothofr. in
nota: ruperunt, Hal. Etiam Vulg. B&. Etiam Rehd. GE &.

.. 3 Flor. DE exciderat. BR. Rehd. ad legem iuliam anonam. Verifimi-
liter et hic in codice, quem librarius defcripfit: 4e exciderat , indeque và azt00-
"a in accufando cafa appofitum. GE B. 2 Rehd. PAPINIANV S. GEB.

......

liiiiil 2 3

10$4.

fiat, S. r. Eadem lege continetur, ne quis nauem, nau-
tamue retineat, aut dolo malo faciat, quo magis detineatur.

$. 2. Et poena viginti aureorum ftatuitur. du i
IL PaperiRrivs IvsTvsS ? libro T. de Conftitutioni-

bus. IumPERATORES Ántoninus et Verus, Augufti ^, in
haec verba refcripferunt. Minime aequum eft, decuriones ci-
uibus fuis frumentum vilius, quam annona exigit, vendere.
G..I. Item fcripferunt, ius non effe ?* ordini cuiusque ciuita-
tis pretium grani, quod inuehitur ^, ftatuere. $. 2. Item
in haec verba refcripferunt. Etfi non folent hoc genus nun-
tiatiohis mulieres exercere, tamen quia demonftraturam te f
quae ad vtilitatem annonae pertinent, polliceris , Praefectum

annonae docere potes. |
: TIT UXf :
»AD LEGEM IVLIAM PECVLATVS, ET DE *

' SACRILEGIS, ET DE ^ RESIDVIS.

* VLPIANVSlibro XLIV. ad Sabinum. ..

l EG E Tulia peculatus cauetur, ne quis ex pecunia facra,

religiofa, publicaue auferat, neue intercipiat, neue ?in
rem füam vertat: neue faciat, quo quis auferat, intercipiat,
velin rem füam vertat *^, nifi cui vtique lege licebit: neue
. quis in aurum, argentum, 5 aes publicum quïd indet ?, ne-
ue immifceat, neue, quod quid indatur, immifceatur, faciat
fciens dolo malo, quo id peius fiat. —^ |
' '^ TL Pavrvs libro XL ad Sabinum. "Lrecx Iulia de
refiduis tenetur, qui publicam pecuniam delegatam in vfum
àaliquem retinuit, neque in eum confumpfit. -
" ] Vrerrzaxvs libro L. de Adulteris. PEcvra-
T VS poena aquae et ignis interdictionem, in quam hodie fuc-
ceffit deportatio, continet. Porro qui in eum ftatum dedu-
citur, ficut omnia priftina iura, ita et bona amittit.
— 1V. Manciasxvs libro XIV. Inftitutionum. Lxeak

.[ulia peculatus tenetur, qui pecuniam facram, religiofam

abftulerit, * interceperit. $. r. Sed etfi * donatum Deo im-
mortali abftulerit, peculatus poena tenetur. $. 2. Mandatis
autem cauetur de facrilegiis ?, vt Praefides facrilegos, latro-
nes, plagiarios conquirant, et vt '? prout ** quisque deli-
querit, in eum animaduertant. Etfic Conftitutionibus caue-
tur, vt facrilegi extra ordinem digna poena puniantur. $. 3.
12 Lege Iulia de refiduis tenetur is, apud quem ex locatione,

5 Vulg. PAPINIANV'S. Nempeita olim Flor. legebatur. T IV.$TI/S, atra--

mento eít adícriptum, non minio. B R. Rehd. PAPIRIVSomiffo: IVSTV'S.
GEB. 4 Flor. cít, vt et Taur. dedit: Lmperatorii Antouznus et Verus An-
gufli. Sed omnes fubftituunt: Imperatores. Hial. habet: 4uguflus, Sedet Pau-
lus in L. 2 1. $. 6 zufra ad Municipal. et Scaeuola L. 24. eod. habent: Impera-
tores Seuevus et Autoniuns Augufli. Cur autem MSS. et cum his Blaubl. Hal.
Baudoza Seuerum fubftituant, et Antonino praeponant, neício. BR. MSS. funt
Barb. S. Cruc. F. IL, vt et Rehd.. At Bynkersh. videtur Florentinam exhibere,
nifi quod habeat vt reliqui: Dupevatores. Quid fi dicas, illas II effe veftigia
literae M, legasque: fmperator M. Antoninus et Verus Augufli. GEB. — $
Hal. et Vulg. refcripferunt, vt iws mou effet. BR. — 1ta quoque Rehd. GER.

6 Taur. in Adnotat, znuebitur. im P. inuenitur. Sed ifto modo dudum Hal.:

MSS. tamen Florentinam exhibent Barb. S. Cruc. I. II. Treuif. Bynkersh. vt et
Rehd. GE B. 7 Hal.addit: ea. |
I In Rehd. DE, abeíft, GER. 2, Ap. Hal. et in Rehd. DE, ab-
eft. GEB. 3 Hal. vel, loco: weue. GE R. 4 Ap. Hal. intercipiat vel
in vem. fuam vertat , ab(unt. G E. 5 Hal. praefigit: aut. . 6 Hal. in-
dat. et ita Treuil. vt et Rehd, At S. Cruc. L. 4uis vendat. Bynkersh, quid la-
dat. Barb. Florentinam exhibet. GEB. — ^ Hal. et Rehd. praefigunt: vel,
GEB. 8 Hal. Sed et qui. GEB. — 9 Ap. Hal. de facvilegiis, abfunt, Rehd.
de facrilegis. GEB. — 10 Vulgo: vt, abe&. BR. Etiam in Rehd. GEB. — II
Ap. Hal. prout, abeft. GEB. 12 Flor. olim hic lex incipiebat: IDEM
libro decimo quarto , non addito tra&atu. B R. , 13 Vulg. acceperit. BR. — I4
Vulg. inferit: ex. BR. 15 Vulg. iu vfuim aliquem. BR.. in Rehd. pablicam

' Gothofr. in nota: in furcas. vslg, Hal. GEB.

^ . . pIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. XIL XIIL

emptione, alimentaria ratione, ex pecunia, quam accepit !3,
aliaue qua *^ caufa, pecunia publica refedit, $. 4. Sed et
qui publicam pecuniam in vfu aliquo *? acceptam retinuerit,
nec erogauerit, haclege tenetur. $. 5. Qualege damnatus,
amplius tertia parte, quam debet, punitur. $. 6. Non fit

locus religiofus, vbi thenfaurus inuenitur: nam etfi in mo-
numento inuentus fuerit, non quafi religiofus tollitur: quod -

enim fepelire quis prohibetur, id religiofum facere non pot-

eft: at pecunia fepeliri ** non poteft, vt et mandatis Princi-

palibus cauetur. $. 7. Sed ** , et fi de re ciuitatis aliquid

18 fübripiat T? , Conftitutionibus Principum Diuorum 'Traiani
.2? et Hadriani cauetur, peculatus ^* crimen committi, ethoc
iure vtimur, | |

V. IneMw libro V. Regularum; Divz ?^ Seuerus et

. Antoninus Caffio Fefto ?? refcripferunt ?^, res priuatorum, .

fi in aedem facram depofitae, fubreptae fuerint: furti aCtio-

nem, non facrilegii effe. I^TA LL |
VI. Vreriamwvslibro VII. de Officio Proconfulis. S A-

CRILEGIIpoenam debebit Proconful pro qualitate perfonae, -

proque rei condicione, et temporis; et ?5 aetatis, et fexus,
vel feuerius vel clementius ftatuere: et fcio multos et ad be-
ftiass damnaffe facrilegos, nonnullos etiam ?5 viuos exuffiffe,
alios vero in furca ?* fufpendiffe. Sed moderanda poena eft
vsque ad beftiarum ?? damnationem eorum, qui manu ?? fa-

&ta templum effugerunt ??, et dona Dei noctu ?* tuleruntz

ceterum , fi qui ?? interdiu modicum ?? aliquid de ?* templo
tulit, poena metalli coércendus eft, aut fi honeftiore loco na-

tus fit, deportandus??in infulam eft. $. r. ?5 Qui, cumin-

moneta publica operarentur, extrinfecus fibi ?? fignant pecu-
niam forma publica, vel fignatam furantur, hi non videntur
adulterinam monetam exercuiffe: fed furtum publicae mone-

tae feciffe, quod ad peculatus crimen accedit. . $.. 2. Si quis -

ex metallis Caefarianis aurum , argentumue furatus fuerit, ex
Edicto Diui Pii, exilio vel metallo, prout dignitas perfonae
38, punitur. [s autem , qui furanti finum ?? praebuit ^?,

perinde habetur, atque fi manifefti furti condemnatus effet,.

et famofus effücitur. Qui autem aurum ex metallo habuerit
^: jillicite, et conflauerit, in quadruplum condemnatur.

VIL. VENvrLEIVS SATVvRNINVS libro IL. Iudicio- :

rum publicorum. PkcvraATvs crimen ante quinquennium
admiífum obici non oportet *?, | iT
VIII. Ingw ex libro IIT. ITudiciorum publicorum. Qvz
tabulam aeream legis *? , formamue agrorum , .aut quid aliud
s | ;( COn-

k

pecuniam in vfu aliquo, abfunt. GE B. — 16 Vu—lg. pecuniiam [epelire quis. & R.
Itaet Rehd. GEn. 17 Confíüle Bynkersh. I1I. Obf. 3. B R. I8 Rehd,
aliquis, loco: aliqmid. GEB. — 19 Hal. et Vulg. fubrvipiatur. BR. S. Cruc.

1. et. Treuif. ante: furripiat, inferunt: 42is. Sed S. Cruc. I. Darb. et Byn-

kersh. habent vt eft Flor. GEB. — 20 Flor. eít: Trabiami. GEB. — 21 Con-
fer Bynkersh. IV. Obf. 3. GE&. 22 Rehd. Diuus. GEB. . 23 Hal. Sex-
to. G EB. 24 Vide Bynkersh. J. Obf. $. GEB. 25 Hoc: et, poftea
eft additum, et abeíle poterat: quare afteriícis inclufimus. BR. Puta in
exemplo Taurell. typis deftinato. GEB. |
28 Taur. Vefliarum. G E B.
29 Vulg. mannfacla templa. B&. — Sed Rehd. manu fatfa. templa. G E B. 30
Gothofr. in nota: effregerunt. lta Hal. et Vulg. et ipfe Taur. in margi-
ne. Et quis de veritate emendationis dubitare poteft? BR. Etiam Rehd.
emendate. GEB. — 31 Rehd. wocte. GE . 42 Hal. et Vulg. fi quis, et-
iam fcripti. BR. — Barb. S. Cruc. L II Bynkersh. vt et Rehd. GER. 33
Vide Bynkersh. J. Oóf. $. BR. 34 Hal. et Vulg. ex. BR. — Rehd. vt
Flor. GE R. 35 Vulg. inferit: i5. BR. 36 Ante haec erat Flor. dem
libro eodem , fed in media fcriptura, nec ab initio verfus, nec v2 Idem mi-
nio aut maiuículis erat fcriptum. BR. 37 Taun fiVi. GEB. 58 Hal.
pro dignitate per(onae. Vulg. prout dignitas períomae patitur. BR. Rehd. vt
Vulg. GEB. — 39 Gothofr. in nota: fignum. vulgat. Hal. et male. Vulgatam ;
fignum praebere, defendit Van de W'ater J. Obf. $. Rehd. faranti al. finum
al fignum prebuit, duplici veluti variante in textum recepta. GEB. 40
Vulg. praebuerit. BR. — 41 Hal. babuit. 42 Kehd. oportebit. GEB. 43:11 Gtg-
; OLf

26 Hal. et, loco: etiam. 27 —

Ü

(
"
sHl
gii
U à
ran
rür
o
hi
f
fl
(ricit
pecuni
fulr
preet
dirm
petun
fit, l
fiorun
abiret
tetit
yrii
e]
T
&A
tl

Bac]
tim,
t qi
hus q
hum
Qu p
il
Uictun

perfora
Aüone
]
IATYS
tit, q
tetüpit
dbir.

thüff. in n
45 F. t

Hl juee
Mi 0,t
tur Ql0üq ll
6t
Vr
WV Drian
9"0?18 h
3 qua
: um, t
li hd
'Watum e
TY
BïCam' 61
* t r

MT

hi.
Tri
t

trüS d
torun,

Lao.

l J
eton,
tfen,
T47
tf
«
".
jetuth
[
lo
TM
D pette
videntul
e mone
V us
, 0f
eonte
mït 40,
y elid
pboett
i
ul
g

) t
(üde

317
& C
T?
y Q
pj
h Pom
B
"
um.GEB.
jt m
" Rghd.
j t*

)
hd. «
, It
[j
p r

: ürcam. GEB.
'et ita Flor. fa&um. BR. Et ita Rehd. GE B.

DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. XIIL- XIV. XV. s

continentem refixerit, vel quid inde immutauerit , lege Tulia . |
peculatus tenetur. $. r. Eadem lege tenetur, qui quid in |

tabulis pablicis deleuerit, velinduxerit. -

| IX. PAvrvs librofingulari de Iudiciis publicis. Sa-
CRILEGI *capite* puniuntur. $. z. Sunt autem facrilegi, .

qui publica facra compilauerunt: at qui priuata facra, vel *^

aediculas incuftoditas temptauerunt *?, amplius quam fures, .
minus quam facrilegi merentur. Quare quod facrum, quod- -
ue admiffum, in facrilegii crimen cadat,. diligenter confide- :
randum eft. $. 2. Labeo libro trigenfimo oCtauo pofterio-
rum, peculatum definit, pecuniae publicae aut facrae furtum -

non ab eo faCtum, cuius periculo fuit: et ideo aedituum ^^

in his, quae ei tradita fünt, peculatum non admittere. . $. 5. .
Eodem capite inferius fcribit, -non folum pecuniam publicam, :
fed etiam priuatam crimen peculatus facere, ** fi quis, quod -
fifco debetur, fimulans fe fifci creditorem, accepit, quamuis

priuatam pecuniamabtulerit^?. $. 4. Isautem, qui pecuniam

traiciendam fufcepit, vel quilibet alius, ad cuius periculum-
pecunia pertinet, peculatum non committit. $. 5. Senatus.
iuffit, lege peculatus teneri eos, qui iniuffu eius, qui ei rei-
praeerit *?, tabularum publicarum infpiciendarum defcriben-
darumque poteftatem fecerint. $. 6. Eum *quoque* qui
pecuniam publicam in vfus aliquos retinuerit, nec erogaue- :
rat, hac lege teneri, Labeo libro trigenfimo octauo 39 pofte-
riorum fcripfit. 5* Cum eo autem, qui, cum próuincia $2
abiret, pecuniam, quae penes fe effet, ad aerarium profeffus.
retinuerit, non eífe refiduae pecuniae aCtionem: quia eam .
priuatus fifco debeat 53 : et ideo inter debitores eum ferri ?*^: [

eamque ab eo is, qui hocimperio vtitur, exigeret 55 , ideft,

56 pignus capiendo,, corpus retinendo, multam dicendo: fed

eam quoque lex Tulia refiduorum poft annum refiduam efíe
X. Mancrawvs libro I. Iudiciorum publicorum.

Hac lege tenetur, qui in tabulis publicis minorem pecu-

niam, quam quid venierit aut locauerit ?7, fcripferit; aliud-
ue quid fimile commiferit. $. r. Diuus Seuerus et. Àntoni-

nus quendam clariffimum iuuenem, cum inuentus effet arcu- .
]lam in templum 59 ponere 5?, ibique hominem includere,

qui poft clufum *9 templum, de arca exiret, et de templo

multa fubtraheret, et fe in. arculam 9* iterum referret, con--

uictum in infulam deportauerunt.

XL VrPriawvs libro LXVIII. ad Edictum. . .Qvil

perforauerit muros, vel inde aliquid abítulerit, peculatus
aCtione tenetur, * .

XII. MancErLrLvs libro XXV. Digeftorum. Pecv--
LATYVS nequaquam committitur??, fi exigam ab 6o pecu-.
niam, qui et mihi et fifco debet: non enim pecunia fifci in--

tercipitur, quae debitori eius auzertur, fcilicet qui ? manet
debitor fifci nihilo minus. MTR WT sH

i

thofr. in nota: Leges. v«lg. Rehd. vt Vulg. BR. — 44 Häl.xineri.t: qui. GER. .
45 Hal. tentauevint. — 46 Rehd. gloflam addit: id eft, qui aedes tuetur. GEB.

47 Vulg. praefigit: vt. BR. — 48 Ita Flor. abtulerit, Hal. abflulerit. — 49

- Hal praeetat. GEB. — 50 Vulg. lib. XXXVI. BR. . 51 In Vulg. eft L. 10.

Qu eo , tefte Contio. &R. . In Rehd. lex haec finitur: bac lege teneri. Sequi-
tur noua lex: Labeo. Cum eo. Adícripfit nonnemo voci: Labeo, 75 fcribit.
GEB. 52, Hal. et Vulg. in proninciam. Florentiae quoque: in, inter verfus
adícriptum , neque z fequenti voci eft addita. Etiam. Bafil. £ziàv. & émegxíav.
BR. Etiam Rehd. z prouinciam. GEB. 53 Hal. et Vulg. debebat, et ita
quoque facum Flor. BR. Et ita Rehd. GER. 54 Hal. referri. Vulg. et

MS$. quae vidi, omnia: fieri BR. Vidit Barb. S. Cruc. L. et II vbi ita fa- .

&um, et Byukersh. quibus adde Rehd. G EB. 55 Vulg. exiget. BR. Et-
iam Rehd. GEB. — 56 Hal. exigere fcilicet pignus capiemdo. GE B. — 57 Hal.
locatum erit. GEB. 58 Hal. et Vulg. m templo. BR. 59 Vulg. depo-
weve. BR. Etiam Rehd. GER. 60 Rehd. claufum. GER.
62 Taur. commiTitur. GEB. — 63 Hal et Vulg. quia;

61 Rehd. ,

XIII. '.M ODESTINVS libroII, dePoenis. Is, qui prae-
dam ab hoftibus captam fubripuit, lege peculatus tenetur, et
in quadruplum damnatur.- | a
XIV. PaPrNiANYs libo XXXVI. Quaeftionum.
PvnL1cA iudicia peculatus, et de refiduis, et repetunda-
rum, :[im.lliter aduerfus heredem exercentur, nec immerito: .
cum in his quaeftio principalis ablatae pecuniae moueatur. -

DE.* LEGE IVLIA AMBITVS

. ,,, MoDESTINVS libro II. de Poenis. -
HAEC.leX in vrbe hodie ceffat: quia ad curam Principis
J magiftratuum creatio pertinet, non ad populi fauorem.,
$. r. Quod fi in municipio contra hanc legem magiftratum
aut facerdotium quis petierit: per Senatusconfultum centurm
aureis ? cum infamia punitur. '$. 2. * Qua lege damnatus
fi alium conuicerit, in integrutn reftituitur: non tamen pe-,-
cuniam recipit. : $. 3. Item is, qui nouum veétigal inftitue-
rit, ex Senatusconfülto hac poena pleCtitur *. $. 4. ? Et fi
qui * reus, velaccufator, domum iudicis ingrediatur, per
legem Iuliam iudiciariam in legem ambitus committit, id eft
aureorum * centum fifco inferre iubetur. —— — , ;

DE LEGE FABIA * DE PLAGIARIIS.
— VMrrianvslibro T. Regularum. -

SI liberum hominem emptor fciens emerit, cap-itale crimen
aduerfus eum ex lege Fauia de plagio nafcitur: quo ? ven-
ditor quoque fit obnoxius, fi fciens liberum effe vendiderit.
Il. IpeM libro IX. de officio Proconfulis; Scregw-
pv w eft, legem Fauiam ad eos non pertinere, qui, cum ab-
fentes ferüos haberent, eos vendiderunt: aliud eft enim ab-
effe, aliud in. fuga effe. $. r. Item non pertinere ad eum,
qui mandauit feruum fugitiuum perfequendum et ? diftrahen-

.dum: nec enim fugam vendidit. $. 2. * Amplius dicendum

eft, et ? fi quis Titio mandauerit ? feruum fugitiuum adpre-
hendendum *, vt, fi * adprehendiffet , eum emptum haberet:
ceffare Senatusconfultum. $. 3. Hoc autem ? Senatuscon-
fülto domini quoque *? continentur, qui fugam feruorum fuo-
rum vendiderünt. :
IIIL. MaRcrANvs libro T. Iudiciorum publicorum.
Lgazs Fauiae crimine fuppreffi mancipii bona fide poffeffor
non tenetur: id eft, qui ignorabat feruum alienum, et qui
voluntate domini putabat id ** eum agere, et ita de bonafi-
de *? poffeffore ipía lex fcripta *eft*: nam adicitur, s1 scr-
ENS
1 Gothofr. in nota: 4D LEGEM IVLIAM. vulgat. Hal. Etiam
Rehd. vt ifti, GEB. 2 Vulg. n ceutum aureos. BR. / . 3 Rehd. praefigit :
Ex. GE B. 4 Vulg. ple&etur. B R. — 5 Hal. Sed fi, omiffo: et. GEB. — 6
Hal. et Rehd. quis. GEB, — "7 Hal. committit et aureos centam. Etiam Rehd.
habet: aureos centum. G EB.

I Gothofr. in nota: FAVIA. Hal. Sed et Flor. factum: Fasia. B R.
Et Rehd. plane vt Hal. ad legem Fauism. et in fequentibus: fauia, fauie, fa-
uiam. GEB. 2, Forte fa&um ex: Qiii. omnes tamen ita habent, fcripti,
editi. B R. Etiam Hal. et ícripti Barb. S. Cruc. L. HI. Bynkersh. In Rehd.
fuit: q4od, fed fa&um: 4quo. GEB. — 3 In Rehd. et, abeft. GEB. — 4 Hal.
et Vulg. praefigunt: £oc. Sed et ita fuppletum Flor. BR. Ita et Rehd. GEB.
5 Vulg. et, abeft. BR. — 6 Hal. smandauit. — 7 Hal. et Rehd. deprebenden-
dum. GE B. 8 Vulg. inferit: esm. BR. 9 Hal. etenim. GEBR. Te]
Ap. Hal. 4404ue, abeft, GE B. II In Rehd. i4, abeft. GE&. 12 Ter

haec verba occurrunt in hac lege. Supra érat in fine verfus: bono, et in fequen-

ti: rum fide poffeffor. Hic ex: bona fide poffeffores, factum : bona fide po[Jef-

QQQQQQ

liiiiii 3 | for.

od ^" DIGESTORVM LIB. XLVIIL TIT. XV. XVL -

ENS DOLO MALO HOC FECERIT: et faepiilïsme a Prin-
cipibus Seuero et Antonino conftitutum eft, ne ïgnae fidep:
poffeffores hac lege ** teneantur ^^. $. 1. Illud ** non e
omittendum, quod exemplo legis Aquiliae, fi is, propter
quem quis in Fauiam commifit ; decefferit : adhuc accufatio et
poena legis Fauiae fupereft, vt et Diuus Seuerus et AÁntoni-
nus reícripferunt. d. P Ril

IV. Garvs !* libro XXIL ad Edi&um prouinciale.-
Lxcx Fauia tenetur, qui fciens liberum hominem donauerit,

vel in dotem dederit, Item qui ex earum qua caufa, fciens
liberum effe, acceperit, in eadem caufà haberi debeat **, qua
venditor et emptor habetur *?. Idem et ^? fi pro eo res per-
inutata fuerit. . | !

"^ —NX.MopnrsrINvslibro XVII. Refponforum refpon-
dit?*, Evmw, qui fugitiuum alienum fufcepiffe et celaffe
doceatur, ex eo, quod proprietatis quaeftionem referret, cri-
smen, fi probetur, euitare minime polle.

VL CarrisTRATvslibro VI. ^* de Cognitionibus.
Now ftatim plagiarium effe, qui furti crimine ob feruos alie-
nos interceptos tenetur, Diuus Hadrianus in haec veyba re-
fcripfit. Seruos alienos qui follicitanerit aut interceperit, cri-
mine plagii, quod illi intenditur, teneatur, necne, facitquae-
flionem ??: et ideo non me confuli de ea re oportet: fed
quod veriffimum in re praefenti cognofcitur, fequi iudicem
oportet. .Plane autem ícire debet, poffe aliquem furti cri-
mine ob feruos alienos interceptos teneri, nec idcitco tamen
ftatim plagiarium effe exiftimari. $. r. Idem Princeps de ea-
dem re in haec verba refcripfit. Apud quem vnus aut alter
fuerit fugitiuus inuentus, qui operas fuas locauerint, vt pa-
fÍcerentur ^*, et vtique fi iidem ?5 antea apud alios opus fe-

cerint, hunc fupprefforem non iure quis dixerit. $. 2. Le- !

ge Fauia cauetur, vt liber, qui hominem ingenuum, vel li-
bertinum inuitum celauerit, inuinctum ?9 habuerit, emerit
fciens dolo malo, quiue in earum qua re focius erit, quique
feruo alieno, feruaeue perfüaferit, vt à domino dominaue fu-
giat, vel eum, eamue inuito, velinfciente domino, domina-
ue celauerit, inuin&ctum habuerit, * emerit * fciens dolo malo,
quiue in ea re focius erit: eius poena teneatur.

VII. HeaMocGENr1ANvS ?7 libro VI. ?9 Turis Epi-
tomarum. Porwa pecuniaria ftatuta lege Fauia, in vfu effe
defiit: nam in hoc crimine deteCti, prodeli&ti modo coércen-
tur: et plerumque in metallum damnantur. — -

for. Hic ex: bona fide poffeffores , fa&um: Lbonae fide poffeffores. Ynfra erat : bo-
«ae fide poffeffores, et fa&um: bomae fidei poffeflores. 'Taur. non nifi vltimam
correctionem eft fecutüs. Hal. et Vulg. habent fupra: Pona fide, hic et infra:
bonae fidei. BR. Et ita plane Rehd. GE s. 13 Vulg. vt, loco: me. BR.
In Rehd. ze, plane abeft. GE5. — 14 Vulg. hic inferit: mon. BR.. Vt et Rehd.
G ER. 15 Hal. tenerentur. GEB. 16 Hal. inferit: autem. GEB. — 1
Hal. etVulg. VLPIANVS. &a. Rehd. Paulus. GE B. 18 Hal. baberi de-
bet. Vulg. effe debet. B R. Rehd. vt Vulg. nifi quod habeat: debeant. GEB.
19 Vulg. tenetur. BR. 20 Vulg. ldem eff etiam fi. BR. Kehd. idew eft et
f. GEBE. 21 Hal. MODESTINV'S libro refponforum vefpondit. GEB. — 22
Flor. fcriptum fuit: librofextodecimognitionibus , vbi v decimo , manifefte natum
ex: deco.BR. Nempe librarius fe correxit ipfum. GEB. 25 Vulg. fact
quaeflio efl. RB. Vtet Rehd. GER. Z4 Hal. et Vulg. locauerit, vt pa-
fceretur. BR. ltaet Rehd. GEg. — 25 Taur. Idem. Hal. idem, et mox:
fecerit, Et ita quoque Rehd. Grs. 26 Sed. Flor. hic et infra diferte eft:
inuidhum. quid fi legamus:, iu vilum babuerit. Hal. hic et infraz im vinculis
babuerit. MSS. vin&wum, exhibent, nifi quod S. Cruc. YI. vidium, repraefen-
tet. BR. Reliqua MSS. funt Barb. S. Cruc. L, Treuif. Hynkersh.- In Rehd.
vtroque in loco fuit fcriptum: zuuinéhum , fed in hoc literae primae: in, pun-
&is funt confoffae, infra eaedem in:. vel, commutatae. GEB. 27 Hl
VENVLEIVS5. GE&. —— 28 Gothofr. in nota: AJ, quinto. Nempe ita ipfe

nec male. B&. Rehd, commiferit.. GER.

5 OE x V ii
AD SENATVSCONSVLTVM TVRPILLIA.

NVM, ET DE ABOLITIONIBVS
CRIMINVM.

ManciANVS * libro fingulari ad Senatusconfultum
— Turpillianum ?. i
ACCVSATORVM 3 temeritas tribus modis detesitur, et
tribus poenis fübicitur: aut enim calumniantur, aut prae-
uaricantur, aut tergiuerfantur *. $. r. Calumniari , eft. falía
crimina intendere. |Praeuaricari ?, vera crimina abfcondere:
tergiuerfari, in vniuerfum ab accufatione defiftere 9. $. 2.
Calumniatoribus poena lege Remmia * irrogatur. $. 3. Sed
non vtique, qui non probat, quod intendit, protinus calu-

mniari videtur: nam eius rei inquifitio arbitrio cognofcentis

committitur, qui, reo abfoluto, de accufatoris incipit confi-
lio quaerere, qua mente ductus ad accufationem proceffit: et
fi quidem iuftum eius errorem reppererit, abíoluit eum: fi
vero in euidenti calumnia eum deprehenderit *, legitimam
poenam eiirrogat. $. 4. Quorum alterutrum ipfis verbis pro-
nuntiationis manifeftatur. Nam fi quidem ita pronuntiauerit,
NON PROBASTI, pepercit ei. 5in autem pronuntiauerit
?, CALVMNIATVS EST !?,condemnauit eum, |.Ét quam-

uis nihil de poena fübiecerit, tamen legis poteftas aduerfus.
eum exercebitur. Nam, vt Papinianus refpondit, facti qui- .

dem quaeftio in arbitrio eft iudicantis: poenae vero perfecu-
tio non eius voluntati mandatur, fed legis ** auctoritati re-
feruatur, $. 5. Quaeri poffit *?, fi ita fuerit interlocutus,

Lvcxvs Tivrirvs TEMERE ACCVSASSE VIDETVR,

an calumniatorem pronuntiaffe videatur? et Papinianus, te-

meritatem facilitatis veniam eontinere, et inconfultum calo-

rem calumniae vitio *? carere: et ob id hunc nullam poenam
fübire oportere *^, $. 6. Praeuaricatorem *? eum effe often-
dimus , qui colludit cum reo, et translaticie munere ^* ac-

cufandi defungitur: eoquod proprias quidem probationes dií- -

fimularet, falífas vero rei *7? excufationes admitteret, $. 7.
Si quis autem ab accufatione citra abolitionem deftiterit, pu-
nitur. $. 8. Abolitio priuatim a Praefidibus *5 poftulari ac
impetrarifolet. TItem protribunali, non de plano. Nec prae-
fens *? hanc cognitionem alteri demandare poteft. $. 9. Si

plura crimina idem eidem intulit ??, fingulorum debet aboli-

tionem petere: alioquin, prout quid admiferit ^*, eius nomine
Senatusconfulti poenam patietur. $. 1o. Accufationem is
22 jntulit, qui praefcriptione fummoueri poterat, vt quilibet
adulterii mafculo poft quinque annos continuos ex die cogä:
| : miífi

habet Taur. in margine. Flor. non tantum: fexto, mutatum in: quinto, fed
etiam ; iuvi;, additum. BR. ; :
I Vulg; MARCELLV'S. BR. 2 Hal. hanc infcriptionem habet
integram, G E B. 3 Vide Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. t72. fequ. BR..— 4
Taur. praeBavicantur au Tergiuev(antur. GEE. 5 Vulg. addit: vero eff.
B R. 6 Taur. dlififlere. GER. 7 Gothofr. in nota; Rhemnia vwiy.
Hal. Immo Hal. habet: Rbemmia. Vulg. Rbemia. Vide noftrum Tr. ad le-
gem Remmiam. c. 3. BR, Rehd. remia. GER. 8 Hal. d.epyaehemh't: k
Hal. pronunciatiit. 10 Hal. et Vulg. nec non MSS. fere omnia: es.
Etiam Bafil. éevxedévr4eue, BR. MSS. íunt Darb. S. Cruc. IL.. Bynkersh.

vbi litera t eft expuncta, et denique S. Cruc. I. qui habet, vt eft Flor. Rehd. -

ab initiio habuit: es. GEB. II Rehd,egum. GEB. — 12 Mal poteff.
GEB. . I3 Rehd. iudicio. fed fuperfcriptum : al, vitio. GEB. —— 14 Vulg.
addit: refpondit. ER. I5 Vide Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 167. fequ.
B R. 16 Etiamnunc Flor. eft: translatitiaemuneriaccufandi. Prius fui arbi-
trii voluit effe Taur. nos etiam pofterius, vt Hal.et Vulg. B&. Etiam Rehd.
translatitie gumeve. G EB. 17 In Rehd. rei, abeft. GER. 18 Hal. «
praefide, G E B. 19 Gothofr. in nota: Al, praefes. Ita Hal. et Vulg. quod
probo. BR. [ta et Rehd. GE R. — 20 Hal. et Vulg. ?utulerit. BR. — Etiam
Rehd. GE. 21 Hal. omiferit, et ita faQum Flor. a confueta manu,
22, Hlál. fi accufationem mmtulit.

GEB.-

yti
ni'
p
t
ol
pete:
fiuse
inci
li
quoä |
tet,
f
fnl
titt
m
p
ilurur
Átgin
fetmyo!
[ «t
aol
fncida
icud
tenue
findi
"
d.
dun:
petie
feti
d e
&
TR
ts
W
Ü x
lo
]oci
l,
d at
h
Douet
Tetlto

Oi
v D
hf
Bynkih
5 u
yt i
Mtftg,
6tj
Metop.
qu
qUue
Stnaqtus(
t ;
HOC 110f
füs, hbl
Vteg
n
4 Ll
O
M

QOtf-
du
am; i
Tma
s r
n
Xl
k
j
loctts
Ti
n
; n a
jnes d
xular 4
p
1 :-om'me
um i
7 )

ii M

ys o
317 4
TT
yia iM
T d
TP 9
n o
j
cr "
j n

DIGESTORVM LIB.

miffi adulterii, vel feminae poft fex menfes vtiles ex die di-
uortii: an, fi deftiterit ^?, hoc Senatusconfulto pletti . debet
25 , belle ?5 dubitatur ? Mouit ?*, quod paene nulla erit ?*
accufatio , quam temporis fpatium, aut perfonae vitium omni-
modo remoueret ?* , reoque fecuritatem timoris ac periculi
promitteret, Contra ^? mouet, quod qualiscumque accufa-
tio illata, cognofcentis auctoritate, non accu(antis voluntate
aboleri debet: maioreque odio dignus exiftimaretur, qui te-
mere ad tam improbam accufationem proceffiffet. Ergo ve-
rius eft, eum quoque, de quo loquimur, in Senatuscon(ultum
incidere oportere. Atquin ?? Papinianus refpondit ?* , mu-
lierem, quae idcirco ad falfi accufationem non admitteretur,
quod füam , füorumue iniuriam non perfequeretur, defiften--
tem, Senatusconfülto Turpilliano non plecti. Num ergo, et
in ceteris idem refponfurus fit? quid enim intereít, propter
fexus infirmitatem, àn propter ftatusturpitudinem, temporis-
ue finem ad accufationem aliquam non admittatur? multoque
magis excludendi funt, quod mulieris quidem accufatio vel
propter proprium eius dolorem effeCtum habere potuit ??::
illorum vero accufatio voce dumtaxat tenus ?? interuenit ?*.
Atquin ?? idem alias fcribit, non poffe aliquem duos eodem

tempore adulterii accufare, marem et feminam: et tamen,

fi vtrique ?* fimul denuntiauerit, in vtriusque perfona 3*.
abolitionem eum petere debere, ne in hoc Senatusconfulto ??
incidat. Quid porro refert, propter caufas fuprafcriptas ?? .
accuíatio non valuerit, an propter numerum perfonarum non
tenuerit? an haec interfint *?, plenam habuerit aliquis accu-
fandi facultatem, fed propter perfonarum coniunctionem ab
*t accufatione füummoueatur: an vero ftricta ratione quibus-
dam accufandi facultas non competat? Merito itaque dicen-
dum eft, omnes, excepta muliere et minore, nifiabolitionem
petierint , in hoc Senatusconfuülto *? incidere. $. i1r. Su-
ÍpeCti tutoris accufatio pro tribunali tantum examinari pot-
eft: et nullus alius de huiusmodi ^? quaeítione, quam Prae-
fes ^^, pronuntiare poteft: et tamen, qui ab ea deftitit, Se-
natusconfulto non tenetur. :$. 12. Ítem, (i dicat *? aliquis
in Senatusconfultum incidiffe Turpillianum, Praefidis eft fu-
per ea re notio: et tamen contra defertorem Senatusconful-

ti non interuenit coércitio: qui autem ^** dicit, quem in

hoc Senatusconfulto ^* incidiffe, accufator non eft. $. r3.
Incidit in hoc Senatusconfulto ^* , et qui accufatorem fummit-
tit, aut *? inftigat, autqui ?? mandat alicui, et inftruit eum
ad accufationem capitalem, dando probationes, allegando ac-
cufationes ?* : et merito: nam difüidendo ?? crimini, quod
mouet, et eximendo fe periculo calumniae, vel defertionis,
merito calumniantis et defiftentis poena fübdici ?? debuit,

GES. 25 Flor. eft: defifferit , «t etiam habet 'Taur. Forte pro: defifleret.
$ed Hal.et Vulg. et S. Cruc. I. vt hic. Sunt alia hic, . quae in manifefto

