b,er(';g""/ï9 fe gefferint, grauius coércert folent. ol u
III. VL P1ANvs libro VH.-deofficio Proconfulis, D r-
vvs Pius|réfcripfit, eum, qui fugitiuum vult requirere in
praediis alienis, poffe adire Praefidem, literas ei daturum: et,

207

ftituere, quiinquiri ?? non permiferit ?*. .Sed et Diuus Mar- L g ene,
cus Oratione, quam in Senatunrecitauit, facultatem dedit in-
grediendi tam ?&£ Caefaris, quam';fenatorum, et paganorum A :
praedia volentibus fugitiuos inquirere: fcrutarique ?? cubilia s
atque. Ve&ïä occultantium. — |4*ex'u——me»ta , ex: ". Lj 5c,

4

j /.
CHAE)j et ftationarii fugitiuos depraehenfos recte in cufto- jne & ex" Georcas.

diam ^* retinent. j|^? Magiftratus municipales ad officium 1/,,,4 cz-

Praefidis prouinciae vel Proconfulis conpraehenfos 25 fugitiuos "
recte transmittunt. . o
R$PHONIRAVS ^ilibrolT. Difputationu E RO
1N Jfarenam fügitiuus feruus fe dederit, ne[ifto quidem)peri-[./t5, — 4«
culo difcriminis vifaeltantum ?5 fibi irrogatd,]poteftatem do- r. 4 ,,, f at at
minijguitare poterit: nam Diuus Pius refcriplit, omnimodo 9»ujfu ao ol
eos dominis fuis reddere ??, jfiuejarite pugnam ad beftias ?*, i gouxec
fiue polt pugnam ??: quoniam interdum, |aut( pecunia inter- ,,, (egpncn
uerfa, aut commiffo aliguo maiore maleficio, ad fugiendam in-
quifitionem, vel iuftitiam animaduerfionis, in Karenam fe dare
mallent/ Reddi ergo eos oportet. , ,,,5
J('C/ Ó : o .

/& DE * ALEATORIBVS ?. /4 - E
Lv 1V LPIANVS llibro XXII.- ad Edi&um. - p
fP,.R.AFïT..—O.&QEJ SI QVIS EVM, APVD QVEM J/ALEA v

LVSVM ESSE DICETVR, VERHBE : x RB EU w
? ! WERBERAVERIT, DA- £. néoses Vaoryoit;
MNVMVE ;?f;f DEDERIT, SIVE QVID EO TEMPORE :

g-
.6',

2^' * & x z

7t'aLuar omo ,
DABO: IN EVM, QVI ALEAE LVDENDAE CAVSA l^v ireer;
VIM INTVLEÍRIT, yg;,,&ämqffg'ö RES ERIT, ANIM- «LGs qae.
ADVERTAM. $. I. Si rapinas ?^ fecerint inter fe collu-
fores, vi bonorum raptorum/non denegabitur aCtio: füfcepto- [ 1« - 22
rem enimJ/üumtaxat prohibuit vindicari ?, non et collufores, Jf?ä?:,"-þq Éni:
quamuis ethiindignivideantur. $. 2. Item notandum, quod ?z , , 5«
fufceptorem verberatum quidem, et damnum paffüm, vbicum-
que et quandocumque, non vindicat: verum furtum factum
domi, Zäa eo tempore, quo alea ludebatur, licet 1?01* non fue-
rit, quiquid eorum][fecerit,inpune ?5 fit. Domütm autém pro - 2e&tccez: l,
habitationé&jet domicilio nos accipere debere, certum eft. — $. 3. ldkee.
Quod autem Praetor negat, f& furti aCtionem daturum, videa-
mus, vtrum ad pgenalem attionem folam pertineatj;,anjet]fi J4.
ad exlibendum velit agere, vel vindicare, vel condifcl':äre ib :
Et eft relatum apudE)omponium, folummodo p;zfenalem actio-
| nem

26 Taur. co Npraebenfos. GEB, 2/7Hal. TRIPHONINV'S. GE&. 28Hal. vitae
quod fibi irrogauit. Vulg. quod tautum fibi irrogauit. BR. — 29 Hal. omnino. G E B.
30 Gothoft. in nota reddendos. Et ita habet Hal. reddendos. — Probabilius fub-
ftituas reddi debere, ita vt illius vocis vltima, huius priora exciderint. — Nifi ma-
lis 7à refcripfit, accipere refcribendo zuffit. Y1n feptem MSS. vt et in Vulgatis:

In Barb. Orob. Vat. III. S. Cruc. Treuif; Byn- . ultre L 4
|

kersh. |GEB. — 31 Taur. Feflias. GEB. — 32 Ap. Hal. pugnam, abeft. GEB.
I Vulg. inferit ALEAE LVSV ET. BR. 2 Ad fingulas huius
Tituli leges prolixe commentatus eft Petr. Pantoia de Ayala, quem vide in T»ef.Inr.
Rom. T.IV.p.914. GEB. — 3 Hal et Vulg.inferunt zv. BR. — 4 Hal. domo,
et etiam Bafil. 2£ Zvro9 xA&pac, id eft: ex eus, fÍcil. domo. BR. — Quod manifeftum
eft mendum, ita vt et praepofitio fimul periiffe videatur, nifi fcribere malis: temi-
porE domo, id cft, tempere edomo. GEB. 5 Hal.erit. GEB. — 6 Hal. vtique quae,
eodemquemodo infra. GE B. 7 Hal. rapinam. GEm. 8Bafil. uóvoc yàg & jmo2o-
x&ic dvexDémros uéves, fufceptor namque folus inultus zamet. BR. — 9 a al. inferit
praetor. GEB. 9b Taur. iNpane,quemadmodum mox coNpulit. GEB. 1O Baül;ba-
| epe

Ss3

208
E v :
nem denegatam '*: quod non *? puto verum: Praetor enim
fünphciter eib- $E VID SYWERAUTVM RSUIT, PVIM-
' ; civM NONIDABO. $. 4. Iu Evw, inqui, Qv1 ALEAE
244 QVE RES ERIT, ANIMADVERTAM. Haec claufula per-
' "duï ! tinet Lä;æ'animaduerüon&m eius,,qui conpuþt -lpder'e, vt z.qg:—
E. Ideeotnant- nox multa multetur, aut in utuniäxg 13," ïjfl —i-n:/ Eïuiwbhca
l:läm»fb'«d»r thu-uäcm ducatur *^. | j5 lagebuun wma:;d.) n fe ts d
| xj fs madtéó — 1] PAvrvSibroXIX:ad Edictum | SorENT enim
[ w foU Ll quidam et cogere ad lufum, vel ab initio, iveli Vl.äþ, dum reti-
! L C« st)punca pent. — S. T. Senatusconfultum vetuit in. pecunia lqdere (
Kafta *9, vel pilo,iaciendo, vel 7^

1 fuf;mdtäf Praeterquam fi (ui cert "t : : , 2
E u ']*axto'rfwl.g-: currendo, faliendo, luctando Lp'u gnando : quDbd Vlri;l;tlwsl 2
* 9799 f*u!*MDh .üat. fe egaä&gdtca/(a«»lbo gr-;: LOL( : « c*/""' Vir a i .)f ;
E Vae* YI. MARCIANVS larum, JLw ovi-

ZE duj L^ er: mys ** irebusjexllege (Titizd etiPublicia ** && Cornelia etiam
E uu klw;bäü"i fponfionem

facere licet. Sedex aliis, vbiipro virtute certamen
; | | ( U -

«Lta &L coveo — non fit, [niónilicet. : nf
Ls I,V. PAVLVSMMX:'&&W- m. Qvón in con-

| ZAM: & cïwa(ït)m äïgïg "m vexfïeïü:cji Eääfgy onitur, in eafgnï rem f:agniliaïzo lu.de-
E. re permittitur. $. . Vi ferpus, Ve.l.hhusfamül.as victus fue-
füe, D f'um., rit,|patri vel doming, competit repetitio. Item fi feruus acce-
(-onfA. pent $t pecuniam,) dabitur in dominum]de peculio attio,Treu.

(* £. noxalis ; quia ex negotio geíto agitur. Sed non amplius co-
7^ JR gendüs eft ggäcggg quanï[ä;l 2?, quod ex ea re in peculio ü.t.
4 rlo ox ul n $S. 24 Aduerfus parentes et'patronos repetitio eius, quod in

d- ^ alea Jufuümjeft, vtilis ex hoc Édicto danda eft.

j d. -
: /54 SI MENSOR FALSVM)| MODIYV MJ

wachpDIXERIT.

: VriPIANVYStLibro XXIV. ad-Edictum. :
AD vERsvs megforem agrorum Praetor in faCtum actio-
nem propofuit, a quo falli nos non oportet: nam intermeft

nibus contentio fit, vel emptor fcire velit vel venditor, cuius-
modi ageftveneat. Ideo autem hanccaCtionem,propofuit, quia
non crediderunt veteres, inter taquif; perfonam * locationem
"rE et conductionem ? effe: fed magis operaimjbeneficii loco prae-
beri,fgï[id, quod datur, ei ad remunerandum dari, et inde hq-
nomfum ? appellari :4fi autem ex locato|conduéto * fuerit
aCctgm, dicendum erit, nec tenere intentionem. $. r. Haec
aCctio dolum malum dumtaxat exigif: vifum eft enim, fatis
abundeque cotrceri mejiforem, fi dolus malus * £folhüs]* con-
ueniatur ? eius hominis, qui ciuiliter obligatus non eft: pfó-
inde, fi imperite verfatus eft, gb1 imputare debet, qui|eumJad-
hibuit: fed e£&fi neglegenter, Zeque megfor fecurus erit. La-
ta culpa plane dolo comparabitur. Sed et fi mercedem acce-
pit, non omnem jculpam eum praeftare, propter verba Edicti:
vtique enim ifcit Praetor, e£ mercede,eos interuenire ?. $. 3.

Li, '
/

EL W&
L :&cw'o,,äm

beve aclionem vàv &mavroüray 79 wAumty, vepetentem. furtiuum. BR. — Y1 Hal.
megatam. Wulg. demegandam. B. I2 Negatiuam tollit Hal. fed habent
Baíil BR. 13 Hal latumias. GEB. 14 Hal. detur. GER. I3 Hal.
4 difro, ex in margine: alias, bafla. GER. 16 Ap. Hal. vel, abeft. GEE.
17 Vulg. Quibus ex vebus. BR. — Y8 Ap. Hal. et Publicia, abfunt. GEB. — 19
'Jaur. com Bi Bio, forte re&tius coMBiBio. G EB. 20 Vulg. familiam. Ke-
centiores familiae. Sed dubium eft, quid Praetori rei fit cum familia, id eft,
feruis, quae proríus in poteftate domini; vnde funt, qui malint 7m eam rem alea
ludere permittitur. Ypíe, fi quid mutandum, malim zm alea. BR. 21 Hal.
accipit. GEB. 22, Vulg. cogendus efl, quam in id, quod. BR.

1 Hal. Vulg. omnes: tales pevfonas. Ydem reperi in quinque e feptem
MSS. 5&. Quinque funt Barb. Vat. L. Treuif, Bynkersh. Reliqui duo: Otob.
et S. Cruc. qui habent, vt eft Flor. GEZ. 2 Ap. Hal. et conductionem, ab-
funt. GEE. 4 Vide Sc. Gentilem zn Origin. voce bonorarium. GE B.
Ap. Hal. conduclo, abeft. GER. 5 Vulg. paniatur. BR. 6 Hal. et ser-

DIGESTORVM LIB. Xl

noftra, ne fallamur in modi renuntiatione: fi forte-vel de B

Vat. HII. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. — Hal.

Is autem tenetur hac a€tione , ; ä renuntiauit: fed| renun-
tiaffe [etjeum accipere debemus, qui per alium renuntiauit.
IL. PavrvsibroXXV.- ad Edictum. Vr »zR lit-
teras. $. r. Sed fi ego tibi, cum effes menfor, mandauerim,
vt menfuram agri ageres, et tu id Titio delegaueris, et ille do-
lo malo 9(quid in ea re/fecerit, tu teneberis: jqu1d dolo malo
verfatus es, qui tali homilïä&&;ä(,],ï,difïi- n
IITL. VuPrANvSsdibro XXIV.-ad-Edictum. Sr pvo-
Bvs mandauero, et ambo dolofe fecerint, aduerfus fingulos, .
in folidum agi potemit ? : fedaltero conuento, fi fatisfecerit *9, " !
in alteritü actionem denepari oporgä;iu $. r. Competit ** o se n:
autem haec attio ei, cuius interfuit falfüm modum renuntia-/«ón: ex
tum non effe: hoc eft, vel emptori, vel venditori, cui renun-imwä:
tiatio offuit../$. 2.) Pomponius tamen fcribit, fi emptor plus^ '
dederit venditori propter renuntiationem, quia condicere poteft
quod plus dedit *?, agi cum mefifore non pofle: nihil jefiiin]
emptoris intereffe *?, cum poffit condicere, nifi foluendo ven-
ditor non fuit: tunc enim menfor tenebitur. $.—3. Sed fi ven-
ditor,maiorem modum tradiderit fraudatus a menfore, confe-

.... ia — uitcsnSeot pl o od

JUuec ex: e 32, . *
quenter dicit,Pomponius, non effe a&tionem aduerfus meyfo-

L] j J- 7 * . : L .
rem: quia L'g[fï ex vendito aCtio aduerfüs emptorem : nifi et hic

emptor foluendo non fit. $. 4.,Idem ** Pomponius fcribit,

fi propter iudicium adhibitus menfor fraudauerit me in renun-

tiatione, teneri eum, fi ob hocjdej(iudicio minus tuliZ; Planel) 9
fia *5 iudice adhibitus *?, contra me renuntiauerit dolo ma-
lo, dubitat, an teneri mihi debeat. Quod magis aäïnïttit. E
Hajic aCtionem heredi, fimilibusque perfonis dandam, Pompo-
nius fcribit. Sed in heredeih, fimilesque perforias denegan-
dam *7, ait. $. 6. Serui autem nomine magis noxalel"5,] ££. m
quam de peculio, competere ait: quamuis ciuilis aCtio de pe- ,L»,
culio competat. ! | :

(IV. PAvrvslibro-XXVzad Edi&tum. Haxc attio f tzts lx

: [ z - í Jï ? $ ATA —— .'*-71119 ^ m,—':
perpetua.eft: quia initium rdi; nO aycircumicriptionej??, fed A Uhcissst:

— À

a ( C * 1 4 " p d , 6v
,alfufcsecö(tg negotio ogmginem acceplt.) 4.ex XXZud vl Im: —6 oU

V. VLPIAN E thrg- iXXIV.—^9-—ad Edictum. Sr
MENSOR non falfum, modum"'fénuntiauerit, fed j,traxerj(t re- ] erarnstii,
nuntiationem, et'ób hoc euenerit, vt venditor libenétür ?*,

| quia?? adfignaturum fe modum intra certum diem prómifit,

haec aCtio locum non habet. Sed nec dari ,Xä,ilew debere,
* 7* 2« . .
Pomponius ait. Erit ergo ad actionem de dolo;decurrendum.
$. r. Si, cum falfus modus renuntiatus effet, emptor cum
venditore ex empto egiffet, agere poterit etiam ?? cum metd- .
fore. |Sed, fi nihil eius intereft, condenfnari mejiforem] ron J 15
oportet. Quod fi non de toto modo, qui deerat, cum vendi- - '-
toréfegerit ^*, fed de minor£, confequenter fcribit Pompo-
nius, de refiduo cum mepfore agi poffe. $. 2. Hoc iudicium
latius Praetor porrexit: jnam, et fi cuius 23 alterius rei men-

furam falfam renuntiauiffe ?^* diceäm;, haec actio competit. C—]äj*'& |

Proinde, fi ?? in aedificii menfura feägüi;, vel in ?^* frumen-

ti, vel ifí vini:

cedem interuemire, Vulg. ob suercedem eos. interuenire. BR. ? Hal. bac va-
tione. GEB. 8 Ap. Hal. salo, abeft. GE B. 9 Hal agi poteff. Vulg.
potero agere. BR. 1O Hal. fatisfathum erit. GER. II Taur. cVmpetit.
GER. 12, Hal. dederit. GEB. 13 Vulg. zuterefl. BR. — 14 Hal. Item.
GE B. 15 Hal.ab. GEB. — 16 Vulgo addunt senfor. Bn. 17 Hal. ad
verba: fcribit f. . b. f. p. deuegandam , ftellulis inclufa adnotat in margine:
Haec in nonnullhs defunt. Habent tamen Bafil. BR. — 18 Hal. Vulg. omnes:
uoxalem. — 'Tu fubaudi zudicium. ER. I9 Hal. ad circum(criptionem. GER.
20 Hal. ljj. XXV. GEB. - 21 Gothofr. in nota ; laederetur. — Zoannetus
et ex Bafilicis Cuiacius 7. Obf. 23. . Placet haec le&io etiam Bynkershoekio
III. Obf. 15. Sed miror felicitatem Charondae, qui ait hoc in MSS. legi.
Sex, quae ego contuli, habent conüanteer R. Nempe Barb. Otob.
iEf vt Florentiae: Jiberetur. G E B.
23 Hal. et, loco etiam. GEB. 24 Vulg. evit. BRJ -
Tu vide L. 7. fegquentem. BR. 26 'Yaur. renuncia Biffe.
21 Hal. fiue, loco fi. GE E. 28 Ap. Hal. zz, hic et mox iterum
abett.

22, Hal. quia. GEB.
255 Hal. cuiusuis.
G E B.

j
l

uN
n

jm-wï ]

nfïc

DIGESTORVM LIB.
VI. Pavrvs ]

ibro- XXIV.422 aä,g : r
O mis itineris latitudine, ;;gü.eä'g erüi?u&e 1! g'gid:en i.
E que ?? qujeratur, fine aream, vel tignum, vel lapidem
tiendo me)ititus fuerit: u(ï o IHl , |
X VII. VrPrzAwNvs libro-XXIV.—ad—-Ediétum. | Vr
qotdiltevrvs 3t alterius rei: tenebitur. $. r. Et fi mifor ma-
ü*'ï('m"f""' chinarius Jfefellerit, haec actio dabitur ??. $. 2. Nec non il-

mer

| Li4&. lud quoque Pomponius dicit, etiam in eum, qui mefxfor non
fuit, fefellit tamen iri modo, competere|hancjaCtionem. . $.-3--
Hoc exemplo etiam aduerfus architeCtumyjactio ?? dari debet,
E3 &t qu; fefellit: nam et Diuus Seuerus, aduerfus architeCtum et
A redemptorem]actiones dandas, decreuit. $. 4. Ego etiam ad-

E uerfüs tabularium puto actiones dandas, qui(in computationa

ï /& pE RELIGIOSIS *-£& SVMPTIBVS FVNE-
RVM,LET-V-F-E-V-N-YS—D'YCERE LIOEAT-^. /^,

VLiPIANVS libre-X.-ad-Edictum.prounecahs ,
K Nv1 PRoPTER fuüunusaliquid impendit, cum defun&o con-
c Q trahere creditur, non cum herede. . .
t, IL. IneMwilibroXXV.-ad-Edictum. Locvw, in quo
: feruus fepultus eft, religiofum effe, Arifto ait. $. r. Qui

[3e3e mortuum in ocum alienum intulit, vseg,-,ï,'.,,,i,jierre curauit, te-
: /:*^^ nebitur in faCctum actione. In locum jalteriussaccipere debe-
;. mus, fiue in agro, fiue in gedificio,Sed hic fermo domino
- 0 Hicéy gno Pi'äihäulæm, nonjbonae fidei poffeflorii:/ nam . icüimy dicat, [1tij
, L o rem. locum alterius, apparet de domino eum fentire, id eft, eo, cu-
ATE é»* ius locus fe&. Sed et fr'.u&uamus mferegdo tenebitur .dognno
1 proprietatis. Án et focius teneatur, fi ignorante fogio intu-
lerit, tractari poteft? Efttamen verius, familiae 4ercifcundae,
NT vel communi diuidundo, conueniri eum poffe. $. 2. Praetor
g m ait, STVE 2 HOMO MORTVVS, OSSAVE HOMINIS
Pa MORTVI, IN LOCVM PVRVM ALTERIVS, AVT IN
u LíKww:D? SEPVLCHRVM, IN QVO IVS|NON FVERIT,
f&« ]i ILLATA ESSE DICENTVRB: QGV I HOC FECIT, IN
j FACTVM ACTIONE TEl;ïETVR É ORT ngEN;A,j.PE.CV-
li^ . NIARIA SVBICIETVR '. $. 3. De ea autem illatione
h. .. j/t Praetor fenfit, quae fepulturde caufa fit. . $. 4, Purus, autem
dÉ EC 1 À.uz locus dicitur, quifneque facer, neque fan&pg)äg&'s, nequelre-
» $«* *^' lfigiofus: hifedï ab omnibus huiusmodi nominibus vacare vide-
d t3 3 a BU jaS.. 5) Sepulchrum egc, .ybl corpus»[äffau? hommls,con-
OP u "" dita Tünt. Celfus autem * ait, nontotus, qui fepulturae de-
'FS r ftinatus eft, locus/religiofus fit, fed quatenus *? corpüg] Bu
2 fCc7,6.matum eft. $. 6. Monumentum .eft, . quod memoriae ** fer-
Jl uandae gratidjexiftat *?. — $. 7. Si víüihtruttufh quis habejt *?,
ou religiofum locum non facit. 9. Sed et i alius proprietatem, alius
P rlja vfurnfructum habuüit ** non faciet *5 locum religiofum: nec
eä , proprietarius: nili forte ipfum, qui vfumfructum legau;äfüt p
net |
V abeft. G E R. 29 Hal. lij. XXV. GER. 30 Hal, fiue. feruitutum immit-
teudi proiiciendique. n quinque MSS. nihil a Flor. difcrepans inueni. BR. In
hi t Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. — 531 Vulg. cuiusuis.BR. 32
Tur Hal. datur. GEB. 33 Ap. Hal. acfo, abeft. G EB.
wl UM
fïæm. I Varia loca huius et fequentis tituli illuftrat Marqu. Freherus £. Pa-
jj d verg. f. Verifim. 23. GEB. 2 Vulgo et vt funus ducere liceat, abfunt. BR.
gt 3 Hanc voculam Brenkmannus in fua editione ftellulis fignare voluit, licet an-
gt tiqua manu fuperfcripta fit, cum ICti 4sóvàerz ament. GERB. — 4 Vulg. Si. BR.
m 5 Ap. Hal. id, abeft, GE2. —— 6 Hal. temebitur. GEB. 7 Hal. et Vulg.
gt poenae pecuniaviae fubiicietur. BR. 8 Ap. Hal. efl, abeft. GER. 9 Hal.
m vt autem. Celfas 'ait. GEB. 10 Confer Pagan. Gaudentium £. Iurid. Expo-
; I fit. 15. GEB. II Vocabulunl. Monumentum a monendo, fiucitur, quod. et
, nb r| Varro facit L. IIT. de L. L. Vide Menag. u Amoen. Iur. Cin. c. 39.. Aliter
NT vifum Hadnano.lmp. in L. 37. zfr. b. t. GER. 12, Poteít defendi, luben-
m tius tamen legerim exflat, vel exzflit, ethoc modo habet Hal,— MSS. tamen con-
Af
jrerm
d.

;IEQ E
"a j 4K
roicien 11—?

Xl TIT. VL VIL

intulerit: cüm in alium locum inferri tam oportune uïgm pof-
fet. ita Iulianus fcribit **. . Alias autem inuito fruétua- & ex"
rio, locus religiofus non fiet: fed fi confentiat fru&tuarius,; ,
magis eft, vt locus religiofus fiat. $. 8. Locum, qui feruit,m"
nemo religiofum facit: nifi confentiat is, cui feruitus debese- -- i.
tur *$/féSed[fijnon minus commode per alium locum ferui- ; 1/*. :
tute vti poteft, non videtur feruitutis impediendfe caufajid j m n r
fieri ; et ideo religiofus fit. Et fane habet hoc rationem. $. 9. 6enY lat
Is, qui pignori dedit agrum, fi in eum ifuorumy !? mortuum Á pd ia ass
intulerit, rehggfum eum facit: fed|et fi) ipfe inferatur, idem SMISUCREN MOR
eft: ceterum alii concedere non poteft. d x m J

IIl. Pavrvs AMQ--X«XWm. Ex comw- [[.5.
SENSV tamen ommum,.vtlhusigj dicere, religiofum poffe fie-
ri: idque Pomponius fcribit.

IV. VurrANvsllibroXXV-adEdi&um. ScnrPTvSs
heres prius, quam hereditatem adeat, patremfamilias mortuum
inferendo, locum facit religiofum. ^ Nec quis[putet, hoc ipfo -
pro herede eum gerere: finge enim, adhuc eum deliberare de $i protugérne.. i.
adeunda ,.,hered1£ggg] Ego, etiam|fi ^" non heres eum intule- E^ « a5
r1t,qfe.d*quuus alius, herede vel ceffante,]vel abfente, vekfye- eoyfi acn
renfq?* ne pro herede gerere yidehtur, tamen locum reli- d szze |
giofum facere puto: pleg&mque'ïenglmdefun&i jatite fepdlitin- T $4 vecónqnerandr: .
tur, quam quis heres *jeisj* exiftet ?^?. Sed tunc locus fit T. o Atavo: pro Mb
1. -f j df &.fs. : i -« És« : /,N/ RE
reiigiolus, cum defunet fuit : naturaliter enim videtur ad mor- «c4cus v n

209

PBL
,

£Wl3 * . . e * P * -
tiüm pertinere locüs, in quem infertur :*praefertimdfyin eum . C 925« ,
: . ; . 3 - * 43* " : £ /
locum inferatur, in ?? jquenv ipfe deftinauit. Vsque adeo,(vt, . ,IZ.; "-

ngu L] L JU*. . d .
.etlamüm legatumjlocum fit illatusiab herede, inlatione tamen «« & ox alifndp. , — |
te&atox;qxgs;;fit religiofus: fi modo in alium locum tam oportu- z m;.,g,,,ï,'?***ä*"f»
ne inferri non potuit. r fetodrim:

V. Garvs/libro XIX. ad Edictum pronineiale.| FAMwI- 6a
LIARIA fepulchra dicuntur, quie quis fibi, familiaeque fuae .^ —^
conftituit/Z/Hereditaria autem, quae quis fibi, heredibusque g«a.
fuis conftituit: HC Ex r equia m L —

j4. VLl VrrrANvs,lbro|XXV.—ad Edi&um. VEL L decmo
jjvop|?^ paterfamilias iure hereditario adquifüt. Sed|inty'w, 44
vtroque, heredibus ,quidem;, ceterisque füccefforibus, quales- j;2ej ——
cumque fuerint, licet fepdlinj^?, et mortuum inferre: etiam
fi ex minima parte heredes ex teftamento vel ab inteftato fint :
licet non confentiant alii. Liberis autem cuiuscumque fexus, L. 57£,
vel gradus, etiam ?* filiisfamilias, etlemancipatis, idem ius "
conceffum eft: fiue extiterint heredes, fiue fefe abftineant.
Exheredatis; autem, nifi fpecialiter teftator iuftofodio commo-
tus eos vetuerit, humanitatis gratia tantum fepelirl, non etiam
alios prget&r fuam pofteritatem inferre, licet//jLiberti autem -
nec fepeliri, nec alios inferre poterunt, nifi hefedes extiter(gt Lt
patrono: quamuis quidam infcripferint, monumentum fibi|li- L[/A.
bertisque fuis feciffe ?^": etita Papinianus ?^? refpondit: et ,'e»J6ctm ,

L d

faepiffime idem ionftitutugs eft. $. r. Si adhuc monumen- «« & ex j -
tum purum eft, poterit quis hoc et vendere et donare.] Si | 577

Ce-

ftanter archetypum feruant. 8 R. — Nempe Barb. O?;)b. S. Cruc. Treuif. Bynkersh.
GE B. 13 Hal. babet, et mox faciet. GEB. — 14 Hal. et Vulg. babeat. BR.
I5 Hal. »on facit. GEB. 16 Hal.legawit. GEB. — 17 Taur. fcriVit. GER.
15 Hal. debeatur. GEB. — 19 Gothofr. in nota: A. fuum. Et ita Hal. Vulg.
omnes. Subaudi aliquem fuorum. BR. 20 Hal. Hoc ego etiam puto, fi. G ER.
21 Vulg. vel abfente, vel igmorante, vel vetante, me. BR. 22, Hal. exiflat. -gt
Quinque MSS. e feptem habent exffet. — S. Cruc. exifleret, Otob. baeres exifiens,
/,?BR. In Collationibus reperi Barb. habere efiflat. Vat. IIL. Treuif. Byn-
ersh.::exiflat. GEB.. — 23 Ap. Hal. im, abeít. GEB. — 24 Hal. et Vulg. Vel
quae. Ego quod accipio, pro id quod. 9 R. 25 Gothofr. in nota: Aj fe-
pelire. Ego quoque cum Vulg. et Nor. ita malim. — Ita Florentiae etiam paulo
pott fepeliri, Ícriptum, fed hoc correctum eft. 8R. Habent fepelire, etiam Barb.
S. Cruc. Treuif. Bynkersh.4at Otob. Flor. exhibet. G EB. 26 Hal. et, loco
etiam. GEB. 2/ Hal. ad verbum feciffe, notat in margine : alzas, deefl, alias-
F. C, quae literae in antiquis infcriptionibus notant: faciendwm cuvaumit. Sed

Tffäïïjg - Pal

p

| omnes, quibus vtimur, archetypum feruant,. &R. — 2$ Kal in margine: alias,
' us Poupo-

2lIO

! Bo ,f:;um,, Cenog;äphlum fit ??, poffe ?? hoc venir& dicendum eft: nec
Eu e,,.df:jmwf . enim effe|hoc religiofum, Diui Fratres refcripferunt p
l L heram. VII. GAr1vs ibro—FX.-ad- incial I Ts,
| ovi intulit mortuum in alienum locum, aut tollere id, quod
de rchoc,JÉ- — intulit,jaut/loci iprétium) praeftare cogitur per in fa&tum actio-
jic r hoc,, intulit,/aut/loci jprétium) praeftare cogitur p

nem, quae tam heredi, quam in heredeg competit, et perpe-
tua eft. $. r. Aduerfíüs eum, qui in alterius argam lapideam,
in qua adhuc mortuus non ettit 32 conditus, mortuum intu-
lerit, vtilem aCctionem in factum Proconful dat: quiaà non pro-
prie vel in fepulchrum, vel in locum alterius, intuliffe dici
POteR. eicHfemo MA C at |
VIIL. VrserAwvsilbro-XXV. ad-Edictum. | OssA,
máta quae ab alio illata funt, vel corpus, an liceat domino loci eff:o-
* dere vel eruere fine decreto Pontificum, feu iuffu Principis,
Jee du x pro —, qujeftionis eft? Et ait Labeo, exfpectandum Sél, permiffum
De[.-"j., Pontificalo]?3, feu iuffionem Principis: alioquin iniuriarum
ficex; fime fore actiondmijaduerfus eum, qui etecit. .S. r. Si locus reli-
| a* DÓ giofus pro puro veniffe dicetur, Praetor in fatctum actionem
Edy "Ls xut. in eum dat ei, ad quem ea res pertinet: quae actio et in he-
| 2 redem competit, cum quafi ex empto actionem conttneat.
$. 2. Si in locum publicis vfibus deftinatum intulerit quis
mortuum, Pr/etor in eum iudicium dat, fi dolo fecerit: -et-*^
érit éxtra óidinem pleCtendus, modica tamen coércitione : fed,
fi fine dolo, abfoluendus eft. $. 3. In hdc autem aCtionex??,
^ - loci puri appellatio) & ad aedificium producenda j* eft. $.4.
d. "n. Nec folum domino haec aCtio competit, verum ei quoque, qui
| quia ius prohibendi etiam hi habéht.,, $. s. Ei, (qui prohibi-
| fieextucy l, tus eft inferre in eum locum, quo;ei ius inferendi e
| LJecex /'?ao?)-«c«:'-. "
: ao 2t, hibitus fit, fed procurator eius: quia intellectujliquo ipfe pro-
hibitus ?? videtur. : i D
IX. GaArv stlibre XIX--ad-Edi prouinciale. L:1-
BERVvM eft ei, qui prohibetur, rgortuumL[gggg*ewW9
inferre, aut ftatim interdicto vti, qug prohibetur ei vis fieri,
aut alio inferre, et poftea in faCtum agere: per quam confe-
quitur *^? actor, quanti eius interfuerit ^', prohibitum non

—-,-* * /;, z Á
f n flc.)l". qc/ b* * p

/ [ 5 , -—
fic €x. d 7) P

T d :

d. n "Af effe"»':*?in' quam ngöfrïgääutation:em .cadit loci empti preti.um,.»jgut T
J u conducti mercesféitem füi loci pretium,iquem quis nifi coa-
| d orafum €usfe(td]^?, religiofugm fatturus non effetj$ Vnde miror, qua-
L. sce pro f. h: re dcf)n&a?e'z' Vlde.atur, neque hex;gm., neque in þeg*edem dandam
LifA. hafit actióhem: nam *^*, vt ápparet, pecuniarige quantitatils
l'ofet ratio in eam deducitur: certe, perpetuo jeà/infer ipfos com-

X. VLPIANVS XV.—-ad-Edictum. Sr vEm-
niTORm fundi exceperit locum fepulchri ad hoc, vt ipfe, po-
fterique eius illo infemïagtur ^5. fivia vti prohibeatur, vt mor-

petit.

Pompouinss. GER. 29 Hal et Vulg. fit. Bx.. — 30 Puto effe inferendum
et. B R. 31 Vide Bynkersh. J. Obf. y. BR. 32, Vulg. erat. B R. 33
Hal. feu peraniffum. poutificalem, nec aliter quoad vocem vltimam MSS. quae vi-

1 ^
! [ * -'7L j,BR. Otob. S. Cruc. 'TYreuif, Bynkersh. — Vidit tamen et Bárb. in quo vox
[ AWU Wj/ 0 ontificale, prorfus abeft. GEs. ^ 34 Ap. Hal et, abeft. GEx. 35 Hal.

W/&)("L Inbanc autem. achionem. GEB. 36 Vulg. perducenda. BR. 37 Hal. et
d5 [ interdum etiam GEB. 38 Hal. probibitus et ipfe videturv. GEB. — 39 Ap.
| . Hal offaue mortui, abfunt. G B. 40 Hal. coufequetur. GE B. 41 Hal.
interfuit. GER. 42 Hal inferit fj conduxerit. GER. 43 Ap. Hal. eff,
abeft. GE B. 44 Hal, hic inferit cuig. GEB..— 45 Taur. zufeRentur. GERB.
Vulg. iuferantur. BR. —— 46 Wulg. liceat. BR. 47 Vulg. ne im emm infe-
vatuy, quo fibi ius efl. — lal. imferautur. MSS. confului XIV.., Septem habent
inferamitur, et in o€tauo Treuif. ita corre&um. — Ex znferantur, in. Vat. M. fa-

| &um Znferatur, et ita habent alii quatuor.— Nullus autem zuferrentur. Septem
E . . habent: 440 fibi ius efl, vt Vulgati. "Tres: quos ibi ius efl, — Pagl. WLl. quo ib us
ïmoawüw pfi. .In S. .Cr.gc. ex: quo fibi iu$ eff, fa&tum : quos fibi ius eff. zBäïb ic figlis
| JJ-W; | Stitur, et videtur habere: 4g2fie1 .. Omnes igitur conuéniunt, in fupplgn—
l Nihil itaque hic,

do fibi, vel ibi, praeter Vat. IV. qui hic a Flor. non difcedit.
ob quod deferenda Flor. quae tamen nec ipfa nobis valde probatur. Praeftaret
opinor: mem eun inferentur, nifi quos ius eft inferre. BR. , Septem, qtg«þa. nt:
inferantur Tat'.PV. Pal. I. II Taurin. Il. Magl. Trcuif.bsPal. IIL, qur tamen
- — m -—Y d — od /

€^ Wt

s *

DIGESTORVM LIB. XL TIT. VII.

eiusdem loci habet víumfruCtum, vel aliquam feruitutem :

ffe£f in fa-.

&tum actio competit, etinterdittum: ?* etiam fi non ipfe pro- |

tuum fuum inferret, agere poteft: videtur enim etiam hoc ex-

ceptum inter ementem et vendentem, vt ei per fundum fe-
pultur/e caufa ire liceret ^9. Loefono . 1 X ETA
XI. Pavrvsibro-IXXVII.-ad-Edictum. Qvonp fi
locus monumenti [ljac lege venierit, ne in eum inferrentur,
iquosziusieft inferri ^7, paCctum quidem ad hoc non fufficit:.
fed ftipulatione id caueri oportet. — !—' «/ié, $& 5
A XI. VLPrANVSlibro XXV. ad Edictum.
fepulchrum habeat, viam autem ad fepulchtum non habeat,
etiZ|vicino,25,ire prohibeatur, Imperator Antoninus cum pa- £ ex:parfe,
tre refcripfit, iter ad fepulchtum pety precatio, et concedi)fo- , 4547
lere: vt quotiens non debetur, impetretur ab eo, qui fündum ^ — *
adiunctum habeat. Non tamen hoc refcriptum,, quod impe- |
trandi dat facultatem, etiam actionem ciuilem inducit: fed ex-
tra ordinem interpelletur ^?. — Praefes Lgïiäï;/cempellere de-
bet, iufto pretio iter ei pryeftari: ita tamen, vt iudex etiam
de óportunitate loci profpiciat, . ne viciüüs magnum patiatur
detrimentum. $. r. Senatusconfulto cauetur, ne vfus fepul-4f«. 14
chrorum permutationibus polluatur: id geft, ne fepulchrum, ,j .
aliae ?? conuerfationis vfum| accipiat. $. 2. Praetor ait, Wem,
ïQVOJþ' FVNERIS CAVSA SVM s FAcTvs 5bl44epet
ERIT, EIVS RECIPERANDI ?^ NOMINE, IN EVM,
AD QVEM EA RES PERTINET, 1VDICIVM DABO. . ,
$. 3. Hoc Edictum iufta ex caufa propofitum eft: vt qui fu-L/ 9 7^*
^ N . H Ml . H " ^ 4
nerauit, perfequatur id, quod impendit/ Sic enim fieri 53, |
ne infepulta corpora iacerent: neue quis de alieno funeretur.
; ", CLODAOTm. í . 4.
$. 4. Funus autem eum /facéte oportet, /quemy decédens elé- .. .
git;?^: fed, fi non ille fecit, nullam effe huius rei póenam 55 Lef iep. :
| nifi aliquid ** pro hoc emolumentum ei relictum eft :$tunc $48 . T
enim, fi non paruerit voluntati defuncti, ab hoc repellitur. 1 3e(^n..
l/Sin autem de hac re defünt&tus non cauit, nec,vlli delegatum |
id munus eft, fcriptos heredes ea res contingit: fi nemo fcri-
ptus eft, legitimos, vel cognatos, quosque fuo ordine, quo
füccedunt. $. s. Sumptus funeris arbitrantur pro facultati-
bus, vel dignitate defuncti.. $. 6. Praetor, vel Magiftratus -
municipals ad funus fumptug ?* decernere deb:
" . AE . 4 . .
eft pecunia;in héreditate; ex pecunia: fi non eft, diftrahere
debet ea, quae tempore peritura funt, quorumeretetitiokone-
rat hereditatem: fi minus 2*, fi quid auri, argentique fue-
rit, diftrai, aut |pignerari| iubebiti*? , |vt pecunia expedia-
tug 60. ;-äyw gl)-;lbv;ïüiäl;ä*ä - .L..Qæ[;—f Pþnmäaa um -

M aulos XIIL (GAzrv silibroXIX-adEdiétumprouineidle, (V kn.] t
—n&; f ET 6r
SI/qu
factum, fi quidi * impediat, quo minus ei res venditfe tradan- !ïl)-&"-*?f., |
tur. $. r. Si colonus, vel inquilinus fithis, qui mortuus eft, $7 ó».

a debitoribus, i facile exigi poffit. :
ü1s;impediat eum, qui e&nggt, quo, minus ei res tradantur,
nec fit, vnde funeretur, ex inueCtis illatis eum funerandum

,QMV. Vr?rAmwvs llibro —XWV.-ad- Edictum.
Praetorem interuenire oportére 9?, tuégique huiusmodi 93

! Pompo-
.ui&::u-rhaw zuferentur, Quatuor, qui habgnt infevatur, Bäb- OLQb. Vm-.æ ]"7'11 7:44;.,4[.
II. Bynkersh. Septem, qui habent: 44 fibi zus eft, Vat. 1. J&' Pal, IT2 1 25 o1aur
Magl. S. Cruc. Bynkersh. —TPres, qui habent: 440s ibiius efb: Pal. T. Taurin. II. Jï""' t d)
Trglif.rGE'B. 48 Taur. Bicino. GER. 49 Gothofr. in nota: interpelle- ï*"f 1
tur Praefes et is. — Nifi malisanadiplofin: zmterpelletur Praefes. — Praefes etiam. ?*27:, ['
r L .

BR. $0 Gothofr. in nota: Al. alienae, al.alius. Nempe Vulg. habet . alterzus.
Hal. aliemae. — MSS. vidi feptem: Vat. III. et Barb. habent alterius, alii duo in
hunc xgæum corredi. Bynkersh. vterque alenae, Otob.- alisé, fed in margine
notatufg/quosdam haberefaliemae. $1 quid mutandum, malim cum Hal. aletiae.
BR. Illi duo fufit: S. Cruc. et Treuif. GER. 51 Hic reponimus fa&um.
Ex fallaci terminatione antecedentis vocis faumtus, enatum 2 factus. .Et ita etiam
recte Hal. Sed Vulg. qui funeris caufa fumtus faclus erit. — Inter MSS. tria ha- t, :
bent qui, totiden vt Flor.; Bynkersh. fine gloff1/i quis funeris caufa fumtus fece- A. /
vit. BR. Nllla tria Fax'B.—OïäEWmä*gth tria Vat. HL S. Cruc. ( (A A. *
Treuí. GEB. . 52 Hal recuperandi. GEB. 53 Hal. fiet, ne infepulta ia-
ceant corpora. GEB. 54. Hal. elegerit, et in fequentibus fecerit. GEB. — 55 d
Hal. addit couftat. GEB. 56 Hal. aliquod. GEB. 57 Hal. et Vulg. fum-
tum. BR. 58 Hal. addit eff. GER. 59 Vulg. zwbetur. BR. . 6O In
Vulg. vt pecunia expediatur, abfunt. BR. —— 61 Gothofr. in nota: Al At. lIta
Hal At.GEB. — 62 Haloportet. G&B. — 63 Vulg. eiusmodi. BR. — 64 Vulg.

|

u

£Á

Wyb A. i
Pj

Qb

fi quis,.

SIQVIS uiliif-;no ruü'h

r

DIGEST

Pomponius fcribit: et, fi quid fuperfluum remanferit, hoc pro
r&exH&f,debita penfjone teneri-*/Sed et fi res legatae fint a. teftatore,
£: de cuius funere agitur, nec fit, vnde funeretur, ad eas quo-
(c , ,quemanufb mittere ?? oportet. jSatius ?* eft enim, de fuo te-
fi , u Jamecli- . à - ? DN
/" -«5 ftatorem funerari, quam aliquos ?* legata confequj.J&.Sed/ fi
adita fuerit poftea hereditas, res emptori auferenda non eft : quia
bon4e fidei poffeffor eft, et dominium habet, qui auétore iudi-
ce comparauit. Legatarium tamen legato carere non oportet,
fi poteft inden/nis ab herede praeftari: quod fi non poteft, me-
lius eft legatarium non lucrari, quam emptorem danino a£fici.
$. 2. Si cui funeris.fui curam teftator mandauerit, et ille, ac-
cepta pecunia, funtis;non duxerit, de dolo aCtionem in. eum
dandam Mela fcripfit. Credo tamen, et extra ordinem |a
Praetore compeilendum funus ducere. $. 3. Funeris caufa
L aijifümptus fa&us videtur is demum, qui ideo fMit 59, vt fu-

, a

^ mus ducatur, 9? finequo funus duci non|poffit: vtputa fi quid
Usz« £&4mpenfum eftin delationem ?? mortui. Sed et fi quid in lo-
[ ff'co cum fuerit erogatum, in quem rp,ortuusjnfegätur ** funeris
,;j4 caufa videriimpenfum Labeo fcribit: quia neceffario locugfpa-
b ratur, in quo corpus conditur. -$—7: lmpenía peregre tmor-
tui, quae facta eft, vt corpus perferretur *?, funeriS;eft, licet
nondum homo funereturp"&/demque et ?5 fi quid ad corpus
cuftodiendum, vel etiam commendandum 7^ factum fit, vel fi
quid in marmor, vel veftem collocandam *?.z$. 5., Non au-
tem oportet ornamenta cum corporibus ** condi: nec quid
: aliud huiusmodi, quod homines fimpliciores faciunt. . $. 6.
, Haec actio, quae funeraria dicitur, ex bono et Zequo oritur:
"continet autem funeris caufa tantum impenfayf, non etiam ce-
. , í : BR O UE 7 g A .
terorum füumptuum Zfiq. ) /ïequum au(g:;m accipitur/ ex dignita-
te eius, qui funeratus eft ex caufa,,éx, tempore, et ex bona
fide: vt neque plus imputetur fumptus nomine, quam factum
—.,. elt: neque tantum, quantum factum eft,[fi immodice factum
J^/"Y efti deberet "? enim haberi ratïï)ïfacultatgäw eius, in quem
C J4.et

.faCtum eft: et ipfius rei, quae vltra:modum fine caufa confu-
Jurer: rate: [mitur. Quid ergo, fi ex v untatää teftatoris. 97 impenfum

- ib m
*z'dffi,
AC
H

f qAXadiA . COL ,
*/Miþ p 7 :
j J*! jsf

etrs

i. (ntieft? Sciendum eft, nec voluntatem fequendam, fi res egredia-
