| fed et, frumenti et vini et. olei emptionis ( et áus praepofitionis) et in margine
ad haec poíttema: jaec alias defunt. GEB.

61 Mal. ueque legatos effe, pa-

renthefi includit, et in margine addit: alios, i/la quoque de[unt. GEmB. —— 62»

GER. . 63 Hal Cuymanas. GY.

. Hal. uumerari inuitos, neque ad aliquod munus gentile fiue. familiarum eos cogi:

64 MHal. Caefavia. GEB. 65 Hai,

Cumnawoy

!

$*oar)cUR — u — - 200 vy—-—V —

E

imlp.

Y

" d

K,

v

mt QM' $. I3. leianus 68 /libr
, "tutelarisda ibitz] Athletae

$. rt. Tov é» P'óug co-
QUissvovra x oxAxplg. 3) no] xto-
glg axÀcplou, &scix Exetv ve-
vouodéryTO UTO TOV JetroóTy
Zefhjpou uoj A'vrwvívou, obTwc
Qoxvei &ruy;sy &y idix morploi
didkouwy. — Aig vouodsciouc óU-
yaroj| Tig $uéiVoy arpocoyoyév
jov Aóyov, ori xoiwTg obcwe TE
«0] vowiQouévyc mwwrpidog T76
fó«ciAeuoUowc, cinórwG v, 06

éy idig marplÓi, xoxcipsoy éxu-

"ov mwapxagev, eAerrovpyuaiay
p OT OU. ;
$. 12. Nóuev d& 0Oixcua-
Ào 69 iy émnpylg didxanovr&c,
&sciw oUx EÉZouciv. iv P

$& Oidoauovrec, cQíeyrotp. --

&

€ n W"WVW 3 b»g;;«g ï:;,ärau 7^
,2 -4&:"'3;*)'?— T^ v tac PL E EL

DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. L

$. rr.» Romae philofo-

phantem cum falario vel fine-

falario, remiffionem . habere
promulgatum eft.a Diuo Se-
uero et Antonino, ita ac fi in
propria patria doceret. Qui-
bus promulgationibus poteft
quis illam rationem adducere,
quoniam in regia vrbe, quae
et habetur et eft communis
patria, decenter vtique. vtilem
feipfum praebens, non minus,

quam in. propria patria, im-.

munitate fruetur.

$. 12. Legum vero doCto--

res in aliquo praefidatu do-
centes, remiíffionem non ha-
bebunt. Romae autem docen-
tes, ?* a tutela et cura remit-
tuntur. D

tel

habent 9? a tu

nem, fed qui *? facris certaminibus coronati fünt.

$. 14. E'"3vovc iegocuvy **,

$. 1r4. Gentium praeüda-

excufatio-

veioy A'cixpylo, Bi3vyixoxclx 7^, tus, puta Afiae, Bithyniae,Cap--

Konmradonxoyíx, mxo£y;e: cÀet- padociae, tribuit immunitatem
Jeveyueíav cmo émrooxsv, ]ov- atutelis **, hoc eft, quoad in

TÉgly EU XVy ääpx:;y 13

praefidatu funt.

$. 15. Tutela ** non eft Reipublicae munus, nec quod
ad impenfam pertinet 79, fed ciuile: nec prouinciale videtur

tutelam adminiftrare **.

$. 16. A'Qlevray ämrpom";';

xo)] xoupaTópíug epxTqyoi ]v
q'OÀUY. !
008 17. Aldwoeiw &Qeciw. &mi-

Tpomig w] wsQoaAnm fx6gu TO

weiporovJévri yevouévy Tp0c
]e» -arépx ]v opQaveov, éx-
q0; €i p xxrX ÓwJyxxc Qa-
vei3 dodeig 0 &rírpomoc, mÀxv ei
uUj, perà TO yoxQivoy ov u-
Suwgv, wusQaAmOg cywv xUTOIG
vp0c xAÀAXAoUg cuvésy, 3 €i w

TpscBuTÉox uév ésiy ]9ye Oixoy]-

xxc 9» txÜüpx' du roUTO Ó5 Go-

xd Óídodo *9 é&mírpomoc, ivm-
vmofAx92 $voy2 xoc] Tpxyux-.

€iv, xoj ToUro éb émis0ATC 2:6-
fugov BaxciAéwg deinvuroy.

$. 18. E^v &moXvero £mi--

]pomrc, oómorx» cjQu stv
7u ]9 opQavo Tsp) ]j wero-
excogwe xiv), Quíivero] d& ]oUro

Cumanos. GER.
Hl praefigit et. GEE.
ferit: quidem. GER.

$. 16. Remittuntur a tu-

tela et cura 59 Magiftratus **-

ciuitatum. i
$. rz. Dat remiffionem
tutelae et capitalis inimicitia
a creato 97 fa€ta aduerfus pa-
trem pupillorum, nifi fecun-
dum teftamentum apparuerit
datus. tutor:
fcriptum eft teftamentum, ca-
pitale certamen eis ad ?? in-
uicem conititit: vel nifi an-

tiquior quidem eft teftamento.
jinimicitia: propter hoc autem

videtur ?^ effe datus tutor,
vt füpponatur debito, et ne-
gotiis: et boc ex epiftula Im-
peratoris Seueri oftenditur. |
. $. 18. Amplius autem ab-
foluitur a tutela, cum quae-
ftionem quis pupillo de ftatu
mouet, cum videtur hoc non

66 Bafil. oi vágous 8£wyoüpevor, leges enarrautes. BR. — 67
68 Hal. inferit: 4u0que. GEB.
Zo Hal. fi, loco: qui. GER.

. 69 Hal. in-
. 41 Literae in Ex-

emplati Florentino in his multum exefae obliterataeque: vnde de vera le-
&ione contra Heruagium et antiquum interpretem.hic differit Ant. Augu-
ftin. ad Modefl. de Excufat. V. etiam ad L. $. imit, Difficultatem vero le-
&ionis ipfe etiam Heruag. agnofcit, dum ad latus fcripfit : Obfoletmm im Pan-

declis. BR.

72, Deberet eífe: Bi3vvagxíu, vt mox: Kaemmadonuoxím., Sed tu

vide Auguftin. ad /. l. licet Heruagius omnino habeat: Biàvvegxíu. BR. — 73
Pro hoc non re&e Heruag. £ec iv dgx;. notante etiam Augultino. BR. — 74

Hal. a tutela. GEB.
impen[am, fed . cinile. G EB.
Vide Zoanett. Refüt. c. 10.

75 Hal. inférit: emzm. GERB.
71 Hal videtur in tutela admiuiffrari. G EB.
nulla tamen emendatione opus eft. Miror Cuiac.

76 Hal. wec quoad

in mot. ad pr. I. de Excufat. tut, totum hunc $. 1j. vt fpurium profcripfiffe.

nifi poftquam-

u) cvxoQayría mouiv, oA éu

xxÁ7S vÍsemg" uo] ]oUro ol Jejo-
ero: Mapxog-uo] Bygoc *? &vo-
MoJgéracav. p
$. 19. Ilsol "]v cyoolucv,
xj e» Temeéwov,. xj ]ev
o»ypxuudray vodde IlxüAog o0-
QO. '

467

caluthnia facere, fed bona fi-
de: et hoc Diui Marcus et Se-
uerus *? promulgauerunt.

$. 19. De rufticis autem,
et humilibus, et illiteratis, fcri-
bit Paulus ita:

. Mediocritas et rufticitas interdum excufationem prae-
bent, fecundum epiftulas Diuorum Hadriani et Antonini.

Eius, qui fe neget litteras fcire

, excufatio accipi non debet, fi

modo non fit expers negotiorum. — «-«v 014p: d- écp z
: | 17 : $ & : :ew : FÉae4
VII. VLPIAstM ro-fingulari.excufationumZ PA v-

PERTAS fane dat excufationem "E qhis
poíffit probare: idque Diuorum fratrum refcripto

iniunécto
continetur. .

imparem fe oneri

— VHL MoprzsTINVv s/flbwïHä—finamfatmnm.äf

UI IIAAAI S'POCTMUTOC/,

oi &mwTÍQU TANowcavreg lov

7e spereixG »cpóvov, &scuw
ÉxroUcIV ÉTITQOTUV TQ0G "rXyTOG
joUg idieTxc. — llpog O& ]oUc
cvxióxg. ]e» ]yc «vr7c^ ]x£swc
xexoiymyiuoTQy, xu) 99 quvrwy
qrÀo] epxTIUTOY, ÉVTOG EV ÉVi-
euroU oU cmospxrsucud)o -
Qeoiv Syovciv, peToo d& BVIXUTOV
oux trr o p ioóriuov ]55

| spxreiug iwupoórepov . évopuíady

]2e ]9v "XAo4 epwruorOv. mp0-
voploc, &xv u &px kÀÀoe Exu-
ciy óluoux Tpog TupaiTyciy £ri-
vpomic, oiov doiluoy érQv, 7) ]i
oioDro, ooiov xctj oie idusrouc
qpog &mavrue cuyxipsddoy éiu-
Sev. "Taür« ÓàT6ph Vigv, ov-
E [ .. 89 45 ?
xà vepi éwyovay ;]wu wæ);)og
SQXTHUT(V* OL vop Exyovoi
vOy mXÀo spxTiwTOV £v ]2 xU-
vj xwor ])v Aormdu iduorGv
eivoj arissud»|goyrot,

N

G. 1. Oi uévroi drípuoc cmro-
epaTEUGouEVOL, Ol ole u-
0à sparsucwMÉVoig voplcovrtl,
xo] du ]oUro oUT& «vTo! ExoU-

]. cuv argovouíav, oUre ']oic. "]óvzcwv

qoicly 9* mÀo sporicro &rí-
eoxo: ÓoJévreg, weTxajsdcov-

BYNK,.

vatoria, GEB.
G E B,
Hal. Diuus Marcus et Verus. GER.
AAAA xod eQaTioTAA. BK, ..
uag. BR.

uag. Vwyovos yág, vt articulus plane defit. BR.

78 Heruag. et alii: 3£9059ui, BR.
prima fyllaba expun&ta eft, obíeruante etiam Auguflino. B R.
. 81 Hal. duces. GEB.
83 Ap. Hal. ad;.abeft. GE B.

88 H. a Porta ct Baudoza 9 vévrov.
89 H.a Portaet Baudoza éyyóvov, et mox: £yyovor. B R.

SED xTm milites, qui ho-
nefte compleuerunt militiae

tempus, remiffionem. habent

tutelarum aduerfus omnes ho-
die ?^ priuatos. . Aduerfus
autem filios eorum, qui eidem
ordini communicauerunt, et
eorum ?? qui olim milites
fuerunt, intra ?* annum qui-
dem dimiffionis remiffionem
habent, poit annum autem
nonhabent: coaequalitas enim
honoris militiae. fortior vide-
tur olim militum priuilegio ?? :
nifi fortaffis alias habuerint ??
iuftas . tutelae excufationes,
vtputa numerum annorum, vel
aliquid tale, quale et priuatos
aduerfüs omnes excufare con-
fueuit. Haec autem de filiis,
non de-nepotibus eorum, qui
olim milites fuerunt. Nepo-
tes enim eorum, qui olim mi- .
lites fuerunt, in eodem loco.
cum reliquis priuatis efle cre-
duntur. |

0. E Qui. nimirum ?*

ignominiofe dimiffi funt, fimi-

les his qui nequaquam mili-
tauerunt, exiftimantur ?? ; et
propter hoc neque ipfi habent
priuilegium , neque filiis eo-

rum ??, qui olim fuerunt mi-

lites, tutores dati obligabun-
tur. - 8«

"9 Flor. olim: Z«fgoc, fed
8o Hal. ca-
82, Hal. znimicitiae contentio facta.
84 .Hal videaturv. GEB. .. 85
86 Hal. lib. II. GEs. — 87 Heruag.
Re&ius Her-
90 Her-
91 Pun&um hic /habet Taur.

vt olim Accurfius, fed iam Bulgarus id expunxit, et reliqui recentiores. B R.

92 Ap. Hal. Podie, abeft. G E B.
infra. GEB.

93 Hal. omuium, loco : eorum. GE B.
95 Hal. videtur primilegio, quod olim inter milites babuerunt.

94 Hal.

GER. 96 Hal babüerit. GEB. — 97 Hal. Qai vero, loco: Qui mimirum.
GER. 98 Hal Jiiles bis babentur, qui numquam wilitanerunt. — 99 Hal.
^s Meeg meque

458
$. 2. Ec3' ore 08 ov o Yxpot-

cí Tiweg TOV Tijc epureixg *060-.

yov, xo] Optwc fxjouci sciy
émirpordv xxrí TX UTX ]oic
mÀxpucuciy* tyip eiwosoy troc
Tijc spxreixg Um&p[)xc, Opoloc
éivoy TisÉusTM) Ti) T)xpicxyTi
T0v TjG epxTeixG o 06Vov.

G. 3. O' 4à évroc "ovtwv
TX írOy ( Qs3eic, oux Ex;ei ànj-
yexij Tv Eml Twig EÉmITQoTUic
cetroupyyolay, XAAx T06c »,p0-
yov'woTsg xoj TOV Àowraw stoli-
viMdy Aerroupyiiy. &Qeciv Ex,er
ó uy yap £yroc mévre erOv vj5
€pxTeiXxG - cvoAuJeig, oudsuíav
ixvrQ £udmwjce: xAerroupy)a lav*
ó Óà uerX mévTS, ÉvOc ÉvixUTOU
Lei xAewoupyyolay* 0 0à ueTX
üuTÀ, iereixc 0 ÓB erX
dudeuc, ]piereiac" 0 0& uera de-
xxi£, ]erpxeTeimg' 0.0E uevx éi-
x001, & Trpocimousy 199, Ónve-
qug x moAv336sTof.

G. 4. O' d& &v olg vouro-
QüAxZiv volc év P'uua3 eporsv-
cXusvoc, évixUTOD qOvoU Eoe
üfiH) — 3 790763 :
O& s. Obroi 0E OqAaíy éxv
"iyriuwc — cwmoÀUSuciV, oD
mpoeipyro), 7 Oi vócov moÀou-
/qévgy uxvooaplay. &Qsesiy AaBo-
ciy* Éeiv ycp xo) xUrTY EvTiMoc*
9 ydp cr(uou TUX V opécsuc,
QUX EX,€1 ZX UOV |

$. 6. XuvBerspavoc d& éivay

qisÍUETO] OU MOVOV O ASyswyX-

pioc *, xAÀX mo) mg muvyrOG
ToU- OmoUoUy 7 spxTEUGAÉVOU,
£miTÍuwG ÓB WOj GuTOU CXT0ÀU-
Sévroc 3* woj yXp Asyswvupioc
ToU éy Toic VUxTOQUAxEIw epa-
T&UGxuÉvou "maídmy ^ £míirgomoc
yiverj. -
$. 7. H'à« 0& uej epwrwuo-
qou oyAmog xovporwp Üod33cs-
TO Ó TXÀO spuTiUTNc, OxAcd
éxy 0 xT)p WUTOU oO

9N APE o COP 3 M ?
éxy O& wwj OUTOL OO ^cetQog T 0-

Avu3aoi, ouolme.

meque filzi-eorun, Qui. GER.
&vreue, alil: Gomso VvroMEV. BR.

DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. L

$. 2. Quandoque autem
non complent quidam militiae

tempus, et tamen habent re- |

miffionem tutelarum, fed non
eandem cum iis ? qui comple-
uerunt: qui enim vigefimum ?
annum militiae exceffit, fimi-
lis effe creditur ei, qui com-
pleuit tempus militiae.

$.3. Qui autem intra T

hos.annos dimiffus eít, non
habet continuam tutelarum

immunitatem, fed ad tempus :

quemadmodum et reliquorum
ciuilium -munerum remitfio-
nem habet: qui enim intra
quinque annos ? militia folu-
tus eft, nullam fibi vindicabit

immunitatem: qui autem poft

quinque annos, vnius anni ha-
bet immunitatem: qui autem
poft octo, biennii: qui autem
poft duodecim, triennii: qui
autem poít fexdecim ?, qua-
driennii: qui autem poft vi-
ginti, ficut fupra diximus, con-
tinuo *? abfoluetur. -
$. 4. Qui autem inter no-
Cturnos cuftodes, qui funt Ro-
mae, militauerit, anni folius
habet remiffionem. |
$. 5. Ita autem, fi honefte
fcilicet abfoluti fuerint **, fi-

cut dictum eft, vel propter ae--

gritudinem caufatiuam *? re-
miffionem acceperint: eft enim
et haec honefta: qui enim
ignominiofa potitur remiffio-
ne, non habet vacationem.
$..6. Veteranus autem 73
effe creditur, non folum legio-

narius, fed et omnis, qui qua-

litercumque militauit, etfi **
honefte eft et ipfe folutus *5:

filiorum tamen tutor creabi- -
tur: etenim legionarius eius,

qui inter nocturnos cuftodes

' militauit, filiorum tutor fit.

$. 7. lam vero et militi
impuberi curator dabitur, qui
olim miles fuerit, fcilicet fi
pater buius mortuus fuerit,
fiue etiam hic emancipatus
fuerit fimiliter. 5

XoO Erat olim in membrana' Florentina: vec-
U H. a Porta et Daudoza: Aeyivágioe,

B R. 2, Bafil. cvvavrosgersuvSévvsc Aéyovras xoj of 0v äækcþäewg, xeytügi TAWQá-

vayrte, nempe sQarteíavy, BR.

3 Hic locus vulgo vitiofus habetur, cum non

fit fubftantiuum , «cui refpondeat 72 sc, Ant, Auguflinus vertit, tanquam
eflet: cZge oU ó70voUv sQavtugcdqutvos, imVTÍUG xo1 dvcTic &7m0XUS6i6, 'quod vti-
que nimium recedit a fcriptura. Alii exhibent: eZg «avrbs TQÓmoU spuTsusm|se-
yov, Et fic alius p()'ïfct legere: ^üc wévrwc ToU ómeuoUv SQaTsucuMuÉ/o0U. BR.
4 Heruag. v« oc. BR. 5 Hal vemiffionem tutelavum , perinde vt bi,

qui. GE B.
hic et paulo poft. G E B.

6 Vide Pancirol. Var. Lecfion. M. $6. BYNK.
8 Hal. inferit a. G E.
11 Hial abfolutus fuerit. GEB. — X2 Hal. canf-

9 Hal. quindecim. GEB.

7 Hal znfra,.

$. 8. Ke] Tovro XmTwciw
óier&Eeic uoprupoUaiy.
$. 9. PTexQei 0à xoj OvA-

TiXVOG; OUTÜMG,.

: Sed ignominia miffi ab vrbicis plane tutelis excufabun- -
tur: quia ingredi eis vrbem non licet.

.. $. 8. Et ** de vniuerfis,
his conftitutiones teftantur. -

$. 9. Scribit autem et VI-/ :

pianus ita: |

Plane, fi quis in co-

hortibus vrbanis permilitauit *7, licetante viginti annos mit-
titur, tamen perpetuam habet a tutelis excufationem. -

$. 10. E'C»yrg34 08 mo0Ts-
pov uixv ma] *9 ama£ EmiTpo-
mv kyxdéxyoyra ob m'xÀc, epu-
TiOTO), 3] Évi moupg OU ÀÉOV
ToU &rab, mxvouéywc *? OE v?c
TpiT3c ÉTiITQOTTG mTXÀV xyxÀX-
Nyovrot, 6 clamrep émivsv iówu-
TOy, o)meucipeva óu Boyd-
coUciy TOlG éo/4001, 0UO2 eic TX
Jeéig WbwplQevrog. oUrwe oj

éml TV mÀ0) epaTiUTUV, OUM.

wsAei To yeysvaddoy ToUTO Ó&
xc] éml TOV wovupwropiQv ew
yevopuoderyuévoy, d d«Aoi deix
ÓuraELG Za/Bwou Waj A vrwu[—-
VOU, *

$. 1r. Kaj évóiv QuiQfgei,
TüGc Óefjcovre oi mwuiósc ToU
aziwäpomcöfozi, äm'rpöz'ro?, j x0U-
péTopoc, 0TEQOy TO wxEtpoc
wToÀUJÉvTEg, ) TOU Tr&Tp0c ( 0-
Jjuvovrog. —
$. 12. IHonurioio: éx. d-
vk£swy ocilmmv apxTuciV
&xoUciV TOV Aovruy EmITQOTQV'
wpiumiAcglou O& vioy émiTQo-
méucouciV. . llonwmiAxpior 08
- oUTO! VoUÍc oVTOJ, 0i CixyUGOYTEG
TO mpuiimiAov, — E/xy 3 urj dia-
yucac UTOJXV7, TOUTOU TO Trx-
Ówy TpiumIÀpiog OUX ÉTiTpoO-
T'ÉUGEl, v N
cr RE RR VLPIANVS/Iibro
tutelaris-75.

$. ro.. Quaefitum .eft aüï,ï
tem, vtrum vnam et femel tu- !

telam recipiunt ?9, qui olim -

fuerunt milites, vel vno tem-

pore non amplius quam femel: -

quiefcente autem prima tute-
la, rurfus priuilegium . reci-
piant: aliter atque ?^* in pri-

uatis, qui quieuerunt: non

enim ^^ auxiliantur his, qui
habuerunt, neque inter tres
adnumerantur, ita et in his,

qui olim fuerunt milites, non ..
prodeft creatum effe. Hoc

autem et in curiis eft promul-

gatum, vt oftendit Diui Seue- .

ri et Antonini conftitutio.

$. rr. Et nihil differt, qua- -

liter indigent ^3 filii commi-
litonis tutore vel curatore,
vtrum emancipati, vel patre
mortuo,-- -- um

$. 12. Primipilarii ex con-

fütutionibus imperialibus ex-

cufationem habent reliquarum
tutelarum : primipilarii autem

filiorum tutores erunt. Primi-
plarii autem hi exiftimantur,

quiexercentprimum pilum ?^.
Si ?? autem non exercens mor-
tuus fuerit, huius filiorum pri-
mipilarius tutor non erit.

fingulari-de-Officio -Praetoris--
SI TRIBVNVS in cohortibus Praetoriis 27

permiliteuerit, etiam collegarum filiorum tutela excufabitur,
beneficio Diui Seueri et Imperatoris noftri, . : |

X. MopEesTINVS /ïibm d ss -?a;;s-;;»n]äwufa*einnm;j/ (

Qv MóNoN 6É ol vÀg c0
xxAlyoc ?? spwreixc, moaj T
Aorrig roiumIAMoi) spuTEUG-
u&y0L, GÀX x 0i OmwcODY x oei-
&c oxnooiac 39 Oxuou P'puelwv
Éyexx cmoUwwicxyTsg, ivixUTOÜ
EX0UCI/ XVOUTXUGIV UET TO ÉT
. V6ÀJ€iv, '

NOoN SOLvM autem, qui
ad caligatas militias, et reli-
quas primipilarii militauerunt,

fed et qui qualitereumque ne--

ceffitatis publicae plebis Ro-
manorum ?* gratia abfentes

fuerunt, anni h'abent vacatio-

nem poft reuerfionem.

"fariam (vt vocant) vemiffionem acceperit. — Y3 Hlal. Si autem veteranus. GER.

14 Hal. licet. GER.
et. GEB.
x«$' Éwa£ forfan non ita male. BR.

tra literam 'Tufci codicis: avou£vorz, BR.
.| Hal. fed ficuti, oco: aliter atque. G E.
25 Hal. indigeant. GER.

Hal. inferit: qus. GE B.

uag. &b xaAíyae, BR.

15 Hal. abfolutus. GEB.
17 Hal militauit. GEB.

: 26 Fial. lib. fiugulavi excufatiouuri. G E B.
Pancirocl. Far. Le&ion, IT. $6. BYNK.

I6 Hal. fuerit. Similiter
18 MHeruag. et H. a Porta: uíav
I9 Ita eft Florent. Sed Taur. con-
20 Hal. accipiant. GER. 2I
22, Hal. quieuerunt, non auxilian-
24 Hal. primipium. GEB.: 28
2/7 Vid.

28 Hal. Eb. 1Il. GEB, 29 Her-

30 Hoc: 3wuosíze a manu fuppleute eft, et quidem .e

codice opinamur, vbi id gloffema: z8 34uov Pepafov. iam irrepferat, Itaque

Taur. aíteriícos apponere debuerat, BR.

31 Hal popwli Romaui, GER.
32

R— - o — s A

LL MU

a.
l-

ii

tf

$. t. O' u£vroi évixvTOc có-

' TOc 0U Qóvoy Tolg aÀwpdcauciy

TOV GUYZ- TÀc spxreikg xxipoy
éy rxig Aorroie, óyuooícig xroci-
euc üídoro, &ÀÀx xc] Tolg OT0-

, doUV TxUcXMÉVOIG TC Óyuoclac

[4 ^ ^2
«oexc ?*, aoj émxvsÀÓoUciV,
^ , ? l P
xxy &Aor]ovx x;póvov duxrplipu-
GV TOU OlxTETOyMÉVOU,

[a] : :
,. $. 2. Ac uévroi rpórepoy ?3
eixov EmriTpomXc, Óux dà ]oUTo
? ; ef e
curéj&vro, 0T. ówuoclou &vexw
T'QXYyuoTOg oTSÓQMOUY, TOXUTOXG
bTaVeldo p
íémTxysAXovTeg mxpxuTÀ ^ éma-
yoAjNovrog, oudàv wwTolg Doy-
XoUvrog 3? oU évixvTOU* O ycp
éyixUTOQ T'p0g TÀG guEAÀAoUGXG
0736 Qd 132 514
T í(dorej, oU ?* qpoc
TX xyaAQdvo opei.ovoag 9.

$. 3. Evixvróc 08 evvguu£-
ywy 3? wuspgy éfermd)wWosroy*
é£óroU Tic ÜTXVÜAJsv, &uÜeianv
ódoy iuÜvvav, * QOiv3JUvetvye
oQeiAuy *9, oUxl Tiv ém mEpió-

'OUy.

$. 4.. Koj ol uor€ QixOoiuac
OoJéyrec éxírpomo! artxpowriooy-
TO wüTOX VOuOUG TOV Jeipicj0y
TY Éy &A repoclue óvrov wruy-
püTWV* we ÓxÀob $« vmor&Ta-
qyuévy ToU JeirXrou 2s[W5oov
OixTaEiI.

Diui Seuerus et Antoninus Augufti Valerio. 'Tefta-

DIGESTORVM LIB. XXVIL TIT. 1

$. r. Annus denique hic
non folum his qui compleue-
runt confuetum militiae tem-
pus, in reliquis publicis ne-
ceffitatibus datur, fed et his,
qui qualitercumque . quieue-
rünt a publica neceffitate, et
reuerfi füunt, et fi minus tem-
pus eo *', quod conftitutum
eft, confummauerunt.
. .. $. 2. Quas denique prius
habebant tutelas, propter hoc
autem depofuerunt, quoniam
publici negotii gratia abibant,
has, quum reueríi fuerint, con-
feftim recipient, nihil eis au-
xiliante anno: annus enim ad
futuras nouasque *? datur, non
ad eas, quae refumi debent.

$.5. Annus autem copu-
latorum *5 dierum fcrutabi-
tur ex quo quis reuerfus eft:
reCtam viam dirigeris, vel di-
rigere debens, non eam, quae
eft ex circuitibus.
$. 4. Et qui in teftamento
dati funt tutores, renuent fe-
cundum leges, adminiftratio-
nem earum, quae in alia pro-
uincia funt poffeffionum, quod
oftendit fubiecta Diui Seueri
conftitutio. : :

mento tutor datus, ante pràefinitum diem adire ** debuitti,
et poftulare, vt ab adminiftratione ^* rerum, quae in alia pro-

uincia erant, liberareris.
$. 5. O' mpiulziAoy dixvd-
cXc, EXv ériTpomt1y Oszogueyog *9
évog mxidlou, mv eig TÀg goa-
uermce xpeie xvxAxQ02, caro-
Awcero vjv Qpovríóm vjz Émi-
TpoT7c. '
$. 6. O'uolee w eig TOv
qÓT0J £xeivoU TOU fmTITQOTOU, OV
perx aürx cvyxdysjoov &xvTQ
TiG OrYyoyev, dog»fosrog xoupd-
TU00, Qc Qyoiv dikraZic ToU Jei-
qérov ZeB3gov. 7» op33c &Qao-
póQwy m&oi TOl Opoloig xea-
Aaíoic , xoUpiTopo. 3:'6,00905/ pci
€ig TOJ TÜTOV T(Uy *p0voU -
7TXUcI À«ufavovrwy.,

$. 5. Qui primum pilum 5?
expleuit, fi cum tutelam fufce-
piffet vnius filii ?*, rurfus in
militares necefhtates affum-
ptus erit, deponet folicitudi-
nem tutelae. |
$. 6. Similiter et ?? inlo-
cum illius tutoris, quem poft-
ea fibi collegam quis ?? ad-
duxerit, dabitur curator, vt ait
conftitutio Diui Seueri: quam
reCte adaptans ?* omnibus
fimilibus capitulis, curatorem
dari ?? licet in locum eorum,
qui temporis vacationem re-
cipiunt. |

32, Sic emendandum effehunc locum ait Ant. Auguftin. qui vna litera erat man-

cus in archetypo. Cont. Heruag. 7075 94uosímie xQeíaw. BR.

£v TOi 790 TOU £1y0V. B R.

BR. 25 Heruag. (ou3évroc. B R.

33 Heruag. àc

34 Forfan v«gavríxz, ita fane Heruag. et alii.
36 Heruag. véuc. BR.

37 ia '"Taur.

$v z9oc, Sed Flor. clare eft: ov mQoc.. Attice pro: ov. BR. . 38 Heruag. $Qe-

AóUscuc. BR.
continuue. BR.

5 extra poétas reperiatur.

39 Bafil. yují£era, 9B 6 uuvrügs avuvaem]4c. aunus computatur
40 Flor. quondam erat s3ev3vveiye, poltea fuperadditum iota.
forte melius: sv9vvevw 49' svSvvew ye. :
nem notat ad maiorem emphafin, vt latinum per.
Sed vel tota illa adieGtio:

Nihil enim hic 3i£ praeter fucceffio-
Rurfum vix eft, vt »3& pro
4 OieUSuyeiwys ojeiAuy

$. 7. Ev WmeA£vSepoc do-
0j cQuuE vmOó mrpwvog **
émírpomoc']ofg Téwvoig vroUD, ij
xoj Ér&poc obog Oxmors iAdc]ov
.TOV éitoci TÉvTS ÉVIEMUTOV Émc
giy CQuAD , óvx PvoqAx35-
ceTO|. ÉV ]osoUTQ d& ÉT&poc eic
]ómovw &vro) xeiporovq970&Tc
xxÓeuuy. Ouoi0c *9 ésiv "oUrc
wOj O ójipog émÍTQoTOGg, &iv
c AEv ]uxaq* xj yap ao eic
TOv TóTOV oUrou wzjeucvw £v
T T&wg ÓoJXcsTtu.
$. 8. E'xv rig OUTC6 vooj-
|03, Ug Óciy xurOV Mu weyrtmau-
oiy & Qed3vo, &rirpomas, eig TOV
ÓTOV cUrOU xoUporwo Óidoroj.
Qaícuc O& qra)uv. ooroc &yoANvs-
TO5v ÉmiTpoTXV. €i Óà xoj TiG
eic uxv[ay Éumréoz, Optióg £gi ^?

]evrw* Gurw xoj 0 OvUXmiavO;
voxQet. |

debent.

469

$. 7. Si libertus impubes
dabitur a patrono tutor 5*
filiis füis, vel alius quicum-
que minor vigintiquinque an-
nis: donec quidem impubes
fuemt, non ?* moleftabitur:
interim autem alter in locum
eius creabitur curator. Simi-
lis eft huic et legitimus tutor,
fi impuberem 55 effe contige-
rit: etenim ?? in locum éius
curator interim dabitur.

$. 8. Si quis 9? ita aegro-
tus fuerit, vt oporteat eum
non omnino dimitti a tutela,
in locum eius curator interim
dabitur: fanatus autem hic
rurfus recipiet tutelam.. Si
quis autem ?* in infaniam in-
ciderit, fimilis eft huic: et it
Vlpianus fcribit: o s

Aduerfa quoque valetudo excufat, fed ea quae impedi-
mento eft, quo minus quis fuis rebus füperefle poffit, vt Im-
perator nofter cum patre refcripfit. ssts

«»ul *g: fïï "? - € J't u (6A. OnrIc22 ,
AL TA 7! LVS //hbwäæWtwne tutorum;/

E woxw tantum, ne incipiant, fed et a coepta 9^ excufari

XII. MopEsTINvVSs/

: ; 9H -Exceufationum;Z- ID k w
Vlpianus fcribit./ Sed in hoc refcripto ad

*

..... ie
vel ad tempus vel in perpetuum excufari, prout valetudo 9^,

&tum eft, folere 5*

vt curator interim detur.

.S. r. Eiciv uj XAAÀot oi,
AXv 905 cciy Ém[Tgom0: 2j woVpd-
TOpEG, Opvexqc Aormoy omroAvoy-
TO TZc (Qpovr(loc* oiov oi TyV
ésíxy xÀA«x,00 gquxrxdévoj u-
x0vrec é£ avrvypa(Qye DBaciAéuc
,eidorog wa&y ourOVy ÉmITQOTÉUEIV,
ro 0E ueroimsoo] Qyrc kuTQ Qi-
AorioUuévou, x ovrwy &u-
T&90V Ó4ÀoUvrog TOlg Yypgaumux-
"g. j

;

$..«
XIIT. 3 I

EiafNA: p5 0r: 0078 Oi
M
yeporovydévrec émíroomoN oUTE
6 E o ; um ?
ol xXxTO QY ww Qodéyrsg £uuo-

ferit: eavum. 46 Erat in Pand. a
vQUvov. BR.
5o Hal. primipilum. GEB. .
Ap. Hal. et, abeft. GEB.

genius, et antiqua interpretatio feruauit. B R.
48 Heruag. et alii: ógoíac. BR.
.51 Hal. fuftepiffet, et ouius filium. GEB. ..52
53 Ap. Hal. quis, abeft. G E E.
adoptaudo recte. Nemo non videt mendum typographi 73 adoptaudo, 73 adaptan-

qua adficitur. Furor autem non in totum excufat, fed efficit, .

$. 1.. Sunt. et- alii,. qni,
etfi 9? iam [int tutores vel
curatores, continuo tamen 99
de reliquo abfoluuntur a foli-
citudine: puta qui ?? domi-
cilium alio tranftulerunt, ex
refcripto lmperatoris fcientis
quidem tutorem effe eum,
transmigrare autem expreffim
ei concedentis, et horum al-
terutrum literis fignifican-
tis.

ScinE oportet, quoniam
neque dati tutores, neque te-
ftamentarii prouocare neceffe

tiunorum. GER. 44 Hal inferit: praefidem prouiuciae. GE B. — 45 Háad. in-
&*

evoc Tuàiov, quod íane patitur linguae
47 ieruag. et aliii $m2 va-
9 Flor. eít: ecw. 3 m.

54 Hal. quatm

nobis fufpe&a eft. Nota, Heruag. et alios hic habere: 5 &v3óvewye bQeíAuv. BR.
41 Hal.minas eotempore, GEB. — 42 Ap.Hal.que,abcit. GE p — 45 Hal, con-

*.

do, fubftituentis, GEE. .55 Hal. dave. — 56 Hal. curator. GEB. — 57 Hal.
"ec. G. EB. 58 Hal puberem. GET. 59 Hal. wau et. GEB. , 60 Hl
inferit; etimm. GEB. . 61 Hal Sed etfi quis. GEB. 62 Hal. Jed. ab ac-
ceptaetiau. GEB. — 63Hal. inferit;eos. GEB. — 64 Hal..add:t efi. GEB. |..65
Hal. fi, fimpliciterloco: etfj. GE&a. — 66 Hal. famen coutiune. GR B. 67 Hal.
EÉeee 2 quia,

.,g

479

Aéicda &yxywyy. Eyovueiw 8€, d
duAo? dikra£ig TOV JewrxTUV
Xefhjoov uaj A'vrevivou, . 'Too-
To 0à qmxpxQuAXT]ew dei ucj
&l T xeiporovo dévrwv xouga-
]ópm»: &v oAyoig. ycp vv
QixAAxT]ovciv oj xoUpotropsc cvro
TV ÉTITQOTUV. MTO ÉVTOI TOV
Noydpwy vv éxBaAAoUowy us
T S£xXovoxTloyxe; &deixy &Zov-
&iv "ExuxAciooy.
$. r. HMoAAx 0à mxpxQu-
AXr]etw -mpocxet ivo £miTQU-
quwciy 9? émirpomo) 3] wouporo-
gec TO Óluxiue qupororéodct st
Tjc C(QécEwg. Aci yxp muroUG
éumpoléc,uc TpocsAJeiv TQ Ci-
uxsj. eicly Óà oj TgoJsouiol
&urw. .O uiv yxp £v xurj TY
qüAet Qy, ÓTOU x&x,eiporoviTot,
3j ivrüg &uxrosoU wiAloU T36 T-
Aswc, &yrOg T&VTNMoyTX — Q8-
pOv q'xpaimiaerat, 7) perà o9ro
oU cvywwpygd/eera, o E£s-
aj 736 QpovriàQ-. £v ]ovrwv
Ti Q] Tonjc4, tew| EV T RUT
miríg, £y :5 $v &», ei cmreQy d
TQ idlg mu/duvg durov OAvyu-
Qeiv, Trp0c TO uxde noroeimeodot
eurQ ve ódov mpoc mugmiTi-
ciy. . Q' dà vmio &xuxrOv ulAux
Ti mÓASwC VarodqtuV, Citogs pl-
Jux E£ei dpiltoUueva, kv nx0'
éudeqy qu£pxy, « 3g Xv vvo*
dé óà xvrQ pwqvudivo| vmo ]ov
& oyTQY, ] wXTX TpOTU'TOV, 3j
iri ]yc olxíac, nuj] tEwJsv Tov-
qe» &AÀxc "pitxovr — "u£oxc
Zywetp0g OntuioAoylav*
óà duxQépe: **-xo] volg TX
dixOxxg dodeicw, éxv ve &mí-
TQoTroi 55,0'11/, àxy T& MoUpiTOpsc,
o)c xovparopoc [Be/DoaoD d o J Q*
vzo ]oU xyovuéyov.

$.2. E'mspov ó& éuéwo sU-
ploxousy éx ]9e Maouou vouo-
Jscixc, Qomioewc &£iov* TQ yup
£y jur Tj mOÀerOvri, &v ) we-
»x;etporoviytoj, 3j &VOE exoTOV wi-
Alwv, meyTQMOVTE XUspOy &iuw-
X67 0 VouodérT»«c TrooJEc MAV. TU
d& UmEp &uxrOV ulAix Qixrpl/Boy-
Ti xuxÜ &xsNv yuépxy Óely xpil-
peiddoy éimogi iAim — EuéAsv-
06), Xj SEbwJSV TOUTWY XÀAXG
TQixoVTX Tuépxug TpocÉQuNEV
eic diucuoAoylxy. ofsv cuual-

quia. GEB.
7 46iV. BR.
7"0YO. BR.

Seuéyzic, B R.

'Tooro .

-68 Heruag. ceteri: Zxsw. BR.
^Jo Bafil. zàe magavrhotie moe A AAAEcDoI, 1d . eft, excufationes propo-
7Y Awófges pro: pertinet, nouo more, etlatinizans. BR. — 772
'Taur. articulum omifit, eft enim in archetypo: ej«c w yvuuu. BR.
ita, fed contra fidem codicis Flor. vbi: z«aifjoAue, B R.

DBIGESTORVM:* LIB, XXVIL^ TIT.. I.

habent *5,. vt oftendit confti-
tutio Diui Veri ** et Anto-
nini. Hoc autem obferuari
oportet, et in datis curatori-
bus: in pauciffimis enim 7?*?
diftant curatores a tutoribus.
Adverfus denique fententias
auferentes eis excufationes li-
centiam habebunt appellandi.

$. r. Multa vero obferua-
ri ^? oportet, vt conceda-
tur ??, tutores vel curatores
caufas remiffionis tribuere 5t.
Oportet enim, eos ?? confti-
tuto legibus tempore ad iu-
dicem. accedere: funt autem
conftituta tempora haec. Qui
enim in ipfa ciuitate eft, vbi
creatur, vel intra centefimum
lapidem 93 a ciuitate, intra 5*
quinquaginta dies excufabitur,
joftea autem non admittetur,
fed tenebitur ad folicitudinem,
et fi horum quid non fecerit,
erit in eadem cauífa, in qua
effet, fi apparuiff&t $*5 pro-

prio periculo ipfum 99 negli-

cere, neque vlla ei via relicta
eritadexcufationem. . Qui au-

tem fupra centum, milliaria a
ciuitate abeít, viginti milliaria |
in vnam-

habebit numerata
quamque diem a quo ?* co-
gnouerit, oportet autem ei
manifeftari a Praefidibus vel
in faciem, vel ad domum, et
extra hos, alios triginta dies
habebit ad excufationem. Hoc

autem conuenitetiis 99, qui 59

teftamento dati funt, fiue tu-
tores fuerint, fiue curatores,
quos confirmari a Magiftrati-
bus confuetum eft.
$. 2. Aliud etiam inueni-
mus in Diui Marci promulga-
tione, inquifitione dignum:
etenim ?? ei, quiin ipfà ci-
uitate eft;in qua creatus eft,
vel intra centum milliaria,
quinquaginta dierum fpatium
legislator dedit: ei vero, qui
vitra centum milliaria habitat,
in vnamquamque diem nume-
rari viginti milliaria iuífit, et
extra hos alios triginta dies
adiecit ad excufationem, vnde

75 Yaur.
44 Heruag. vgozi

415 Sequentia vsque ad alterum: vgoSecuíay, ab antiquo emen-

datore in Tufco libro funt addita, vt etiam Anton. Auguítinus notat, fibi-

que fufpe&ta effe ait. BR.

: 76 Hal. Scire etiam oportet, neque . datos tutoves,
neque teflamantarios prouocare meceffe babere, GEB.

69 Heruag. ceteri: émirgó--

74 Gothofr. in nota: |

& N w $7 7À * « ?
yet, &xy 5| Tic (T0 ExxTOV GEw-
xoyTO. ulv ]Xc dwrpios m01-
oUnsv(G^, ]ovrw eivoj "po3s-
culxy Owrto wo] ouwmovrx sus-
gUv* OuT& uày TOV ÉxaTOV éEW-
xoyro puAlwv , wg xxÓ éuxsuy
Xuépay énoci quAlev cgiduou-
uévwv. "owuovra d& TXG "p0c
]o» émeouoAovies. Wsj oUv £V
x;eipovi ]x£ei 0 aróppwev dixrpí-
fv ']o0 évrog éuerOv wiAÍwv
0yTO-, 7 év &T2 77 m0Àe éiyg
JoUroig uàv. &ei mevrquovra qué-

aj m podeapíoc eicly, &xeivoig

óà éAcrT]ovc, E. ei xoj uotAien
T6 QTOv oO vopov ]aUTqV c70-
A-JN M 6 / ; D -2'2 !
]eAé ]yv dixvownv. ov ?? yvai-
ux ]o9 vouedérou XÀÀo fovAs-
sj * * ,
TO. oUrwc vyco oj KeofiowO"
ZusfoAxg *3, xoj] llavA(Qf xj
Aoniri(G- OvAmIvVOg, oi xopU-
Qxior ]py voeuuxcy wyoxQovciw
Qcuovrsc, oUTwc déiv» ]aUrA
DÀ , [ 4 ,
Txox(uAxr]ew. - wyjoémoré
]ivi £T ]e dídod9oy vv m&vT:-
xoyTO yspUy mpoJscQxy. |oTS
4 0004 t ,
óà uoxporépuy, OTOTAV 3) Oixpl-
Juujoig TQy &ml vj oÓQ xuspuv
mpooTidsuévy ** "laie ]pixuovra
e e' , &
"uépxig, Xg T05 OiouoAoylav o
vouQO- dídwesiv ,. UrepDxlvei "]xc
q&yTYWOVTO uépuct oioy ÉXV TI-
yx Quuev cmo ]ergauocíoy eo-
cxpuuoyra — uAÍley — dieTpi Beiv*

eUToc 'yXp T7c piy odoU &£ei

2pépxc €ioci Óvo, mrpOc diwouo-
Àoylay óà &AÀAxg ]picaovra.

o u Hapæ&u).oääoumy. ób

]&uragv Tuv "wopoJsculxuy mxvT&G
ol émwGoUy TxpxITOUMEVOL ÉTi-
rpomiv 7 woUpxTopluv, 5j uép C
y& TXUTIC.
$. 4. AxoAovJov i. i«

TisÉUelV, 071 €i 404 TIVi Kides ao

TQOSwGc 42 Tig wpwuswOr, oux

&ÀAwg cxovocdoceroj, ÉXv w Qu-
Àa£a4 ov mgoJeculuy* *5 ei
w &pa T36 Éréoxc moAsUG ToÀÍ-
TX £cly. u |
$. 5. OvUrwc 0à &mavoryué
ésiy QuÀxT ]eiv T9». TpoJsoav
0ri WXv OmuoAoyyoxusw(GQ- x-
(5 , wj éAeuJepoUo)oy xUTOV,
oi.Jeioreroi Zego(O- xo] A'v-
TwViQ- d5Ao0cis &v CiwrXEet,
X&-

AL Seueri. Ita Hal. GER.
79 Hal. obferuare, G E.
ponere. GER.
lapidem. GE B.
Hal. zpfam. GEB. -
inferit zm. G ER.
duntaxat. GE B.
GER. 94AÀp.Hal et, abeft.
abeft, GE .

contingit, vt, fi cuius habita-
tio centum fexaginta milliari-
bus abfit, is octo et triginta
dierum fpatium ?* habeat,octo
quidem centum fexaginta mil-
liariorum :nomine in vnam-
quamque diem, viginti millia-
riis numeratis, triginta vero,
eo, quod ad excufationem fa-
ciunt: eritigiturin deteriori??
ordine, qui longius habitat,
eo qui intra centum milliaria
eft, vel in ipfa ciuitate, fi vti-
que his quidem [íemper ?3
quinquaginta dies fpatii funt,
ilis vero pauciores: fed etfi
maxime verba legis hunc ha-
beantintelleCtum, tamen mens
legislatoris aliud vult: ita
enim et ?* Cerbidius ?* Scae-
uola, etIulius ?9 Paulus, etDo-
mitius Vlpianus, coryphaei ?*
legum prudentum fcribunt, di-
centes ita oportere hoc ob-
feruari, vt nunquam alicui mi-
nus detur quinquaginta die-
rum fpatio: tunc autem lon-
gius, cum annumeratio die-
rum, qui in viam computati-
tur, adieCtis triginta diebus,
quos ad excufationem lex dat,
excedit quinquaginta dies:;
vtputa fi dixerimus, aliquem a
quadringentis quadraginta mil-
liariis habitare: hic enim viae
quidem habebit dies viginti
duos, ad excufationem autem
alios triginta,

$. 3. Obferuabunt autem
hoc temporis fpatium omnes,
qui qualitercumque excufan-
tur a tutela, vel cura, vel par-
te eius. |

$. 4. Confequens autem .

eft credere, quod fi aliqua fpe-
cie excufationis fuerit quis
vfus, non aliter audietur, quam
fi obferuauerit conftitutum
tempus: nifi forte alterius ali-
cuius ciuitatis eft ciuis.
$. 5. Ita vero neceffe eft

cuftodiri ?* conftitutum tem-

pus, vt et fi excufatus fuerit

dimiffus, non liberari eum Di-

uus Verus ?? et Antoninus
oftendant in confütutione, iu-
bentes

48 Hal n paucis emim valde diflamt. GER.
! 80 Hal, vt permittantur. GER.
82 Hal, inferit: etiam. GER.
84 Hal. infra. G x s.
87 Hal. a qua. GER.
9o Hal. fj enim, loco: etenim. GER.
92, Hal. deteriore, loco: im deteriovi. GE R.
95 Hal. Sevbidius. G E B.
97 Hal. vertices;, GEB. -

81 Hal. ex-
83 Hal wiliarium, loco;
85 Hal. videretur. GEE. 86
88 Hal. bis. GE B. 89 Hal.
91 Hal. inferit:
93 Hal. fuper.
96 Ap. Hal. Iulius,
98 Hal. cuflodire, GE .
| : Seuerus.

99 Hal.

*

Wa d -— "— - — Ó ndins

"— "A m """A—— 9 — - — "——

-- . o u

L N

«"* . - » o t

/Qa
Qu
V.
Uig

Qu

- o a.

e$,
i«
"

xsÀéucxyTEc poj wbxTeiDay TOV
eic TÓT 0V XUTOU * eiporoVud £VT0,
Q oux, é£óv Oedouévoy eic vümoy
óvr(O- émiTQOTOU.
$. 6. A moxp; dà, &vroc 7s
qpodecuíong &vrUwxdiv uovoy. &xvy
y&p guerà eüro w &wwy cro-
Aept *t9?, ovx 5coy mxpuypx-
apiuóc ** dimep &iv ciosiwosue
p povoy. ÉVrUX , w émi Mi
y5j ó& uerx "a)rw T2 ÓmoxioAo-
yíz, wero TQV "mooJscuixy UTo0-
T&tCéiTO T5 "TxpoypxQ xj
Aéyei ]oUT; dixrxEig TOV xÜTo-
xoxrópwv Zefoyoou mxo] A'wrw-
MÍvou. 2 s
0$. 7. Elv v mic duX vo-
€0y7, 7 Ó| &AÀAÀqv cyoywyy, oiov
JuAdcoqc 35 uv 3 &Qo-
dou Àgsuv 3 Tiv éTÉpxy TrxpX-
mÀyoixy , éwmpodécumc ?^ u

dUvgraq ivTUxEV, GCUYYVOMJS -

]vyx;kvety*: o0 Tiv Tísw 3ipnet
cusjc0, w] iE xuToU TOU (Qucet
dixaovU* arAxy xAÀc u) QureZíc
ésiy TOV &UTOnpxTOQuV Zefhupou
xo] A'vrwvívou ]x)rx Aéyoucx.
$. 8. Ej0évoy 0& 0éi 0ri oux
emr0x oX TO TpocsAdéiv T Onuc-
Qovri 3, dÀX déi kvrOV uoj qe-
Ql ]o9 eidoug ]5]c «Qéoswe uxp-
"épsc9og* xoj ei woÀÀx.Exet
706 &psoiy Ófuouo, mkyTX OVo-
p&coj* ei 0& u, Ouoi0g ési ^ T
pj E ov dosgv mooceAgyAvdori,
