hic 59 vtiqüe et ?' hereditaria eft, et pretium non veniét,
quod
39 Vulg. ei, loco aut. BR. — 60 Hal. et hic addit etc. GE.
bere,abeft. GE B. — 62 Ap. Hal.et Vulgo Sed,abe. GEB. — 63 Hal. fcive. GE R.
64a Bafil. 2v &95eei Profqcev. B R. Hal. certiorauit. G E. 64 b Hal. fit. GE B.
65 Vulg. Eloc. . Sed nonnulli demto pun&o haec cum fuperioribus coniungunt z
nocebit boc a. b. f poffeffores. — INamita. &R. — 66a Hal. et Vulg, inferunt zu. BR.
66 b Hal. exiffzma[feut. GE B. — G7a Fal et Vulg. effent. BR. — G7b Hial. eff,
iterumque móx exZ//zmaffent. G E B. 68 Hal.inferitznffosn. GE 8, — 69 Ap. HaL
vel alios poffeffores iuflos, abfunt. — Habenttamen eadem Graeci. — Vide Leunclau.
IIl. Notat. 33. GEB. — 7oln Vulg. eft L. Sipoffeffor, tete Contio. 82 — 7I
Vulg. fiiam exacta eft. BR, — "724 Vulg. Quod. BR. — "72 b Hal. veniunt. GE B.
73 a Hal. At fi, moxque fueriut. GEB. — 73b Hal. pariturae. — Flor. confirmant
Graeci, qui habent 2u$34gvwv, BR. — 74 a Hal. et eae diflvactae fint. GEgS. — "74b
Ap. Hal. vero pretio, abfunt. — Bafil. tamen habent : 7Zv zQa3évzuv 9remío Tiphpss,
BR. 754 Halinferitege. GEB. — 755 KHal. fufficiteum actionem. GE B. 76
Vulg. poffet. BR. — 77Hal. perueniffe. Gt.8. 78 Ap. Hal. et, abeít, Gx B.
79 Hal. et Vulg. inferunf et. BR. — 8O Vulg.baet. BR, — 81 Ap. Hal et, abeft.
E €G E B.

61 Ap. Hal. de-

OA

TP

./uæ'u,,

f&'» €Xx :'Wü&t;

" 4
^ "ETI H. .!'
J ä.ä- of ——
-.,- LE » 2

MA x eEen
.Ldäf.-"ä;ä,,
p )

ant LrwÜ
hu |

p

L1X2

LPX

I16

quod refufuüm eft. $. 20. Sed ??a et fi ob venditionem ob-
ftri&tus fit emptori poffeflor hereditatis, dicendum erit, pro-
A. fpici eijcautionem| $. 21. Reftituere autem pretia debefft pof-
feffor, et i deperditge fünt res, vel deminutae. Sed vtrum
ita demum reftituat *?5, fi bonae fidei pofleffor eft, an etfi malae
f&;äu:fï*fldei? Et, fi quidem res apud emptorem extent, nec deperdi-
tae, nec deminutae funt, fine dubio ipf: sj7res debet praeftare
malae fidei poffeffor: aut fi recipere eas ab emptore nullo mo-
5) l'ujgiido poffit,tantum, quantum in litem effet ^*a iuratum. vbi
* deperditae funt, et $?5 deminutae, vérüm pretium debet prae-
ftari: quia, fi petitor rem confecutus effet, diftraxiffet, et ve-
rum pretium rei non perderet.
XXI. Garvs libro Vll/ad Edictum prouinciale. D -
PERDITVM intellégitur, quod. in rerum natura effe defiit :
déminutum vero, quod yfucaptumjeffet ?*, et ob id de here-
ditate exiit. ;veex:exe A. p
q XXIL PaAvrvs libro XX. ad Edi£ctum. S: z r,rem,
L/97* et pretium liábeatbónae fidei polfeifor, puta quod 350 eqäþem
L. v::þma;.: aafl Irem/emerit *^5, an audiendus fit, fi velit rem (dare non pre-
$. ag gue«fee — tium ? lIn praedone dicimusg electionem effe debére actoris:
adaie uru:nruie an fic ?* magis pofleffor audiendus fit, fi velit remtradere,
; licet deteriorem factam, non petitor, fi pretium defideret,
uod inuerecundum fit taledefiderium: an vero, quia ?* ex
ré heredifaria locupletior fit, et id, quod amplius habet, ex
. pretio reftituere debeat: videndum. Nam et in Oratione Diui
J5 P^ — Hadriani ita eft: Dijfpicite, Patres confcripti, numquid fit 4e-
p "eïwjj;?e;ncïn.- quius 5*g, poffefforem non facere lucrum, &t pretium, quod
d. ex aliena re percepéfit, reddere: quia poteft exiftimari, in lo-
cum hereditariae rei venditae, pretium eius[fuccelfiffe, et quo-
l'ren, 4 ^; dammodo ipfum hereditarium faCctum. Oportet igitur pof-

] lais

d

: fefforem et rem reftituere petitori, et quod ex venditione eius

rei lucratus eft.
XXIIIL. VrrrAmwvs libro XV. ad/Edictum. VrRvM
autem omne pretium reftituere debebit bonge fidei pofí&ffor,
an vero ita demum, fi factus fit locupletior, videndum: finge
pretium acceptum vel perdidiffe, vel confumpfiffe, vel donaffe.
Et verbum quidem PERvENISSE ambiguum eft, folumne
u 9271 hoc contingfetj? 55, quod prima rationefuerit, an vero etid, quod
"n 2';5'**"L*.*'&urat: et puto, fequentem *?g claufulam Senatusconfulti, gü
: haec fit ambigua, vt ita demum computetj fi factus fit locu-
J.$fw pletior. $. r. Proinde,fi non folum pretium, fed etiam poena
tardius pretio foluto peruenerit *?5, poterit dici, quia locüple-
tior in totum factus eft, debere venire: licet de pretio folum-
modo Senatus fit locutus.

XXIV. Pavrvs libro XX. ad Edictum. Av vsr

LI£/f. vi deieCtusifuit] non debefi ?? reftituere pdenam ex eo com-
Jebebese xiffam, quod ?* eam atctor habere non poteft. Sic|nec pde-
f4)avette lu) ma reftitui ?^ debet, quam aduerfarius ei promifit, fi ad iudi-
( deedrfem r f ^m- cjum non venerit. *
: (ZWF) XXV. VrPrAmxvs libro XV. ?? ad Edictum. Se»
E o &T fi lege commifforia vendidit, idem erit dicendum, lucrum,
-u ex.d- quod fenfit lege commilforia, praeftaturum. $. r. Item, fi

: GEB. 824 Àp.Hal. Sed, abeft. GE B. 82b Hal.veflitnet. GEB. | 83aHal. eff.
GER. 835Halast. Baül 9. BR. — 84HaleflGEkBR. 85aHal qwuia,loco
quod. GEB. . $55 Gothofr. in nota: Al. redemerit. Sed et Taur. habet in mar-
gine: redemerit pro rem eimerit. Etita iam pridem mutatumfuit, Vulg. rem vede-
qerit. BR. Hal. eandem redemerit, omiffo và,vem, GERB. . 86 Hal. autem, loco
bi.GEB. 87HaletVulg.4uod.8m. $88aHal.mnunquidaequumfitt.GEB. $88b
. Hal. contineat, et mox fuit. GEB. — 89 a Hal. fegnentem claufulam fenatus confulti
fequendam, et fietc. — Vulg. fequentemclaufulam fenatus confaulti f(equendam eje, fi
baecetc,. Addamus MSS. Edecem qugtuor habent ; feguentem claufulam fenatus
confulti feguendam. S. Cruc, eo ampliís (]äzä-zïw(ngæ Duo alii hic fuppleti Vat.
I. adie&o fequendamy at.1l.addige : fequendam effe. WKuríus in Treuif, et Bynkersh.
fine gloff. feguendam fequentefn. claufulam fenatusconfulti.

-

Magliab. Florentinam

fitit. R. Iíti primi quatuó6r Codices funt : Barb.Vart. IIT. Tamynkcrsh. cum
gloff. Conf. fi lubet, Val. Gu. Forfterum de Iuris Interpret. lib. IT. c. 3.m. 9. GEB.
89 b Hal. peruenit. GE B.
do. GEB.
Hal. et Vulg. inferunt et. B R.

90 Hal. debebit. Vulg.debere. BR. — 91 Hal. quan-
92, Hal. ficut poenam reflituere. GEB. — 93 Hal. lib. XX;V. GEB. 94
95 Vulg.eatenus. BR. — 96 Vulg. utantum. BR.

DIGESTORVM -LIBR- 'V.

lien f Ào

IE.

TIT. :

rem |diftraxit ét ex pretio aliam rem| comparauit, veniét pre-

tium in petitionegf hereditatis,, non res, quam in patrimoni- ä

um fuum conuertit. Sed ?^[fi/res minoris valet, quam com-
parata eft, kaCtenus ?5 locupletior fa€tus videbitur, quatenus
res valet : q.uemaïïinod.um, fi confumpfiffet, in totum ?^ lo-Ju5 fm:tam. ;
cupletior fattus jnón/videbitur ^^ -,, $. 2. Quod ait Senatus, 3
EOS, QVI BONA INVASISSENT, QVAE SCIRENT AD
SE NON PERTINERE, ETIAM SI ANTE LITEM COQN-
TESTATAM FECERINT, QVO MINVS POSSIDERENT,;
PERINDE CONDEMNANDOS, QVASI POSSIDEREN T,
ita intellegendum eft, vt et dolus praeteritus in petitioneyf
hereditatis deduceretur ?? : fed et culpa: et ideo ab eo, qui
ab alio non exégit, vel a femetipfo, fi tempore effet libera- 1—/ :
tus, peti hereditatem poffefZ2;,hoc vtique li exigere potuit.
9. 3. Quod autem ait Senatus, kos, QvVI BONA INVA- ' uf

SISSENT, loquitur de praedonibus: id eft, de; his, qui cum Val
fcirent ad fe non pertinere hereditatem;, inuaferünt bona: fci- sicex:Z
licet cum nullam caufam haberent poffidendi. $. 4. Sed etszecam — | ij
: € t ./

fru&us, non qups perceperfnt *??, inquit ", fed qus per-i-seexges — 7)
cipere debuerunt, eos praeftaturos. $. 5. De eo autem lo- "
quitur,Senatus, qui ab initio mente praedonis res heredita-

rias afdprehendit. Quod fi ab initio quidem iuftam caufam ,. ^ W
habuit dpifcendae ^ poffeffonis, poftea vero confcius ad, fe x M. .
nihilehereditateyf pgrtinere, lpïxägggnf'y n ä&f verfarilcoe- L.æ/"arm&a.
pit, ^ nihil Senatus 5^loqui| videtur^ 977 Patejtamen,|etjad ^i ^enom, — U

eum mentem Senatusconfulti "g pertinere: parui etenim re- 6»:p— & ]
fert, ab initio quis dolofe in hereditatemfit verfatus, an poftea ^t—^wre |
hoc facere coepit "b. $.6. Scire ? ad feinónjpertinere, vtrum 7** 2"*
his tantummodo Vidäur, qui faCtum fcit, an etlis, qui in iure ^— —
errauit ? putauitïfenim ? re&te fattum teftamentum, cum inu- E

l
tile erat: vel, cum eum *? aliüs |Draecederet adenatus, fibi ?:7? s | w
potius deferri. Et non puto hunc effe praedonem, qui dolo /7."'-
caret, quamuis if iure lerretA* ". $. 7- 9Y ANTE LITEM rj kd
CONTESTATAM,inquit, FEcERIN/T "^g. Hoc ideo ad-"2.? ^ li
iectum '?5, quoniam poft litem conteftatam omnes incipiunt ma- 5,;.,3—rïätmw't,, lul
lae fidei poffeffores effe: quinimmo, poft controuerfiam mo- (v»,,,, |
tam. Quamquam enim litis conteftatae mentio fiat in Sena- 424
tusconfulto, tamen et * PoSsT MOTAM CONTROVÉR- T
SIAM OMNES POSSESSORES PARES FIVNT, ET B
QVASI PRAEDONES TENENTVR, Et hoc iure hódie
vtimur: cgepit enim ícire rem ad fe non pertinentem poffidere
fe ** is, qui interpellatur: quivero praedo eft, et ante litem
conteftatam doli *5 nomine tenefitur *5g: hic eft enim *5 ;
dolus praeteritus. — $. 8. PERINDE, inqui, coxprE- e
M'NANDOS, QVASI POSSIDERENT. Merito: nam '* ufï(?M
Bu

is, qui dolo fecit, quo minus poffideret, vt pofleffor conde-
"d D äme dolo defierit poffidere, fiue dolo pof- 1 .55 ^ee

mnatur :(/accipiés,
feffionem noluerit admittere. Siue autem ab alio res poffi-

deatur, fiue in totum non extet, locum| habebit haec. claufula. ) 24 *«
Vnde fi fit alius poffeffor, ab vtroque hereditas peti poffit ** : préft
et fi per multos ambulauerit poffeffio, omnes teneffntur *?. —
$. 9. [Sedi??a vtrum is folus, qui poffidet, fructus praeftabit,
dulJt, se2 rigne $. infarlo hÓa v doay- an
97 Hal. videretur. GEB ...98 Hal. deducatur. GEB. . 99 Hal. baereditas po-
terit. GEB. . 100 Vulg. perceperint. BR. — I Hal imquam. GEB. — Hal.
et Vulg. adipifcemdae. BR. 3 Hal.»t Xulg. habent praedomis more, etiam
M$SS. nifi quod Barb. infipide habntæiugaez Qnis amore et fuperfícriptum: al. bono-
ve, al. otere, Et hoc pofterius habet vterque Bynkersh. BR. Reliqua MSS,
funt ??:'?täälc. et Treuif. quae habent praedomis morve. n Vat. L fa&um, vt
Flor. eft. GEB. — 4 Hal.pracfigit quamuis. GEB. — 5 Hal.inferit de eo. GE B.
6 Etiam Vulg. quamuis nibil Senatus deeolocutusefl. BR. — 7a Vulg.ad eam men-
tem fenatus confultum. BR. — 7 b Hal.coeperit. GEB. 8 Hal. et Vulg. inferunt au-
tem.BR. Q9Hal.pataueritforte. GEB. — 10 Àp. Hal. eum,abeft. GEE..— 11 Hal.
errauit. Vulg. evrauerit. Sequentibus Hal.praefixit Etzam.BR. — 12 Vulg.fecerit.
BR. I2/5bHaladditeff. GEB. — 13 Hocet, antiquitus expundum fnit. Placetta-
men Taurellii iudicium. Habent etiam omneslibri, quos confului, B&. Etiam Hal,
GEZR. I4Hal.poffideriis.GEB. 15Halinferitmali; GEB. 16aHal. tenetur.
GEB. IÓ65Hal etenzm. GEB. 17Hal.et Vulg. inferuntet. BR. — 18 Hal. pote-
rit.Vulg.potefl, BR. 19 Vulg.tenentur. BR. — 20a Ap.Hal. et Vulg. Sed, abeit. B R.
2X

'xx //

DIGESTORVM LIB. V. JIIT

anetiamis 295, qui dolo fecit, quo minus poffideret? et dicen-
d : * «confulti 2I : 22
dum erit, poft Senatusconfultum, ambos ?* teneri ^^. $. ro.
&::n/m'f: JE& Haec verbá Senatusconfulti etiam aduerfus eum, qui non pos-
fé^4—9. fidet, iusiurandum inducunt: tam,enim;?? aduerfus eum, qui

"& — 114 :2) b dolo fecit, quo minus poffideat, quam aduerfus poffidentem,
—É»: inlitem iuratur. $. rr. Confuluit Senatus bonae fidei pol-
. fefíoribus, ne«in totum darhino —fxciäqtur 2^0, fedinid dum-
taxat teneantur, in quo locupletiores facti funt^^b. — Quemcum-
que.igiär fümptum fecerint ??4 ex hereditate, fi gu.yd dilapida-
uerünt;jperdiderünt ?^55, dum, ?? re fua ÍÉ abuti putant, non
prae&abtunt: nec fi donauerint, locupletiores faéti videbun-
L tur: quamuis ad remunerandum fibi aliquem naturaliter obli-
d ?W»' apeda gauerffnt. Planefi ä-ïg?gïz"gggg 27 gcceperunt, dicendum eft ea-
éxa—i- * tenus locupletiores factos quatenus acceperunt : ^*Lvelutgenus
1fKz quoddam ?? hoc effet permutationis. $. 12. Si quis re fua
00 w aexef lafftius ?? vfus fit contemplatione delatae fibi hereditatisy
"L - | , [Marcellus libro quinto ?* Digeftorum putat, nihil eum ex he-
"4 — — £ ; reditate dedutturum, fi eam non attingit 9* . ri5. Simili
M al o ïþmo—do et fi mutuam.pecuniam accepit, quafi diuese?d'g ü£cepe-
rit 33. . r4. Si tamen pignori res hereditarias dedit, viden-
dum, an vel fic attingatur hereditas? quod eft difficile, cum
ii L&,Jü)d:ipfe fjt obligatus. $. 15. Adeo autem qui locupletior factus
d 1)3e&4, non eft, non tenckur, vt fi quis putans fe ex afle heredem,
^i ' partem dimidiam, hereditatis fine dolo malo confumpferit,
UM CC t x [Marcellus libro gtàrt Digeftorum tractat, num nen ?^a te-
La aepzsi^ 9. vnestur, quafiid, quod erogauerit ?^b, ex eo fuerit, quod ad eum
"«-E^u D merr pertinebat, fed ad coheredes: namjet/fiis, qui heres 34
V x ÓJí, h0m erat, totum quidquid apud fe ïfgi&"b, confumpfiffdt) fine
:ïff ( —j49**^ aubio non tenetur, quafi locupletior[nón/faCtus. 5ed in pro-
$ L d $, pofita qudeftione tribus£yifionibus ** relatis, vna prima ?*a,-
p Y deinde alia, pofle dici t quod füpereft ??/, reftituere eum
ä debere, quafi fuam partem confümplgfit: tertia ytrique, quod
'c;s(t':-;a jeicom. confumptum .ePc, d.g.öedere: ait vtique 'nonmï:ul re&gtuen-
Jbï;t Aucum dum: ?? deillo dubitat, vtrum totum, an partem ïefutuneg..
ii L'ud, ye) dam dicat. Puto tamen rgüduumþntegrum non éÍífe refti-
m 4d: . tuendum, fed partem eius dimidiam. $. 16. Quod autem quis
Qd ex hereditate erogauit, vtrum totum decedat, an vero pro
6 t:ex£. rata patrimonii eius? vtputa penum hereditarium ebipit: vtrum
totum hereditati expenfum feratur, an aliqvid et; 39 patrimo-
nio eius? vt in id fa&us locupletior videatur, quod folebat
ipfe erogare ante delatam hereditatem ? vt ^^ fi quid laytti-
/ us ^* contemplatione hereditatis impendit, in hoc non videg-
Jexaest2! tur fattus locupletior: (in ftatutis vero fuis ^?g fumptibus vi-
Den. foie: "^f» deatus factus locupletior;|vtique enim, et fi non tam,laute
t* iyrG. crogallet, aliquid t i vi&um cotfidi: cbgaff
| erogallet, aliquid tamen ad victum co fidianum erogallet.
: L ff "Nam et ^?b Diuus Marausin caufajiPythodori, qui rogatus erat,
^ 20b Ap. Hal, is deeft. GE B. 21 Hal ambos. Sane Florentiae etiam s ad-
Ll ie&a,recenter tamen. Taur.corre&o merito fufpecta vifa. Nempe vt Graeci
pr;j'ï Giuo in accufatiuo dicunt et 22&. lta et Virgij. .lz'b. XTL Aenejd,. Si duo prae-
: : zevea tales Idaea tuliffet terra viros. Et hanc ícripturam confirmat L. 6. $. vit.
infra ad L. Iul. de Adulter. vbi dwuo veos facere. l1tem L. 37. pr. imfra de
| . Oper. libert. vbi : duo in poteflate babuerit. Necnon L. 16. fupra de flatu Hom. —
| " — wbi: Arefcufa primo dao pepererat. immo vero et cum aliis catibus duo tanquam

*' iadeclinabile iungitur in
' . wum,€etin L. $0. infra pro Socio, vbi : ex duo millefimis partibus. BR. 2,2,
ül ! Vulg. poffe feuatus confulto ambos teuert. BR. — 25 Vulg. et tam aduev[us, BR.
" 244 a Flor. fa&um adficiantur, at manu recentiore. Índe profe&o omnes in fub-
J iun&diuo. Ac vel alibi ue, occurrit fequente indicatiuo. B R. Hal. vt omnes.
ij GEE. 24bHal[int.GEB. — 254 Hal .fecerunt. GEP. — 25 b Hal. fiue quid
ï' dilapidaueramt fiue perdiderunt. Vulg. fi quid dilapidauerint vel perdidevint. B R.
í 26 Wulg. cum. BR. 2/] Xd ett, vemunerationes, et ita quoque Hal. G ER.
| 28 Hal. et Vulg. praefigunt et, et mox habent effe, loco effeut. BR. — 29 Taur.
quoDam. GER. 30 Vulgata habet latiss, at infra $. 16. iterum occurrit
lautius, et in Dafil eft: 3aduAésegov. BR. 31 Hal. quarto, nempe ex feqn.
$. 15, BR. 32, Gothofr. in nota: attigit, fed et Taur, in margine attigit.
Litera 2 enim antiquitus deleta cft : correctionem fequitur Hal. at Vulg. habet
; attingat. BR. 33 Hal. et Vulg. diues effe coeperit. BR. Florentinam tue-
. tur $c, Gentilis 1. Parerg. 6. GEB. 340 Ap. Hal. et Vulgo non, abcft. B R.

| 41 Vulgata et hic habet latzus, et paulo poft late, loco laute. BR.-
L. $9. $. 1. iufra de Legat. 2. vbi: duo milium aureo- :

iL

117

quod fibi fuperfuiffet ex hereditate reddere, decreuit, ea, quae L
alienata erant, non minuendi fideicommiffi ?gi,öjgnec pretium in J N«u/a
corpus patrimonii Byth-e&m*igäïjiï&) *^g, -et-ex proprio Py- Bs
thodori patrimonio, et ex **b hereditatekliecedere,non tantum ex 4ees-:cept m
hereditate.] i Et nunc igitur ftatuti fumptus vtrum ex heredi-
tate decedent ^* exemplo reféripti Diui Màrceij an ex folo pa-
trimoniodvidendum erit. Et verius eft, vt ex füo ** patri-
monio decedant.ea, quae et fiinón/heres fuiffet, erogaífet. | .. 1 E
$. 17. Item fi rerm **a diftraxit bonaefidei poffeffor, nec,pre- FuorA
tio faCtus fit ^"5 locupletior, an fingulas res, fi nondum vfuca- d- |
ptde fint, vindicare petitor ab emptore poffit ? et fi vindicet, Kb faren r a o
an exceptione non gepellatur, QvoD PRAEXVDICIVM 1 SflS'Bee,za»a,,
HEREDITATI [(NON/ FIAT INTER ACTOREM, ET LJff)rfdwïth)än
EVM, QVI VENVM DEDIT ^?: quia jnOni|videtur venire |
in petitionem hereditfatis pretium efärum, vuamguam.^? vi- p Cgr ) re2 ..
€i emptores reuerfuri funt ad eum, qui diftraxit ?? ? Et pu- *üïzwä r
to poíle res vindicari ?*, nifi ?^ emptores regréffum ägLLbe«- C -JA.
nae-fidei pófleflorafarhabeht 53. Quid tamenfiis, qui Ven- — — " —
didit, paratus fit ita defendere hereditatem, vt perinde, atque
fi poffideret, conueniatur? Incipit exceptio locum habere ex
perfona emptorum. L(feäujü Ífi minori pretio res venierint,
et pretium quodcumque illud ?? a&or (fit] confecutus, multo
magis poterit dici, exceptione eum fummoueri, Nam ?* et
fi id, quod a debitoribus exegit poffeflor, petitori hereditatis
foluit, liberari debitores Iulianus libro qtarto Digeftorum fcri-

(A3AL

bit, fiue 5'; bonae fidei poffeffor, fiue praedo ülig.,ïs, qui de- -
bitum ab'"ihis exegerat 5?: et 9?5 ipfo iure jeosi Jiberari.

$. 18. Petitio hereditatis, et ii inrem a€tio fit ??5, habét tamen ;
praeftationes quasdam perforales, vtputa eorum, quae a de- L fie n Ti G
bitoribus funt exa&ta 9*: item/prei$orum. $. 19. Hoc 5e- käx;*L)mal*"
natusconfultum. ad petitionem hereditatis factum, etiam in
familiae hercifcundaeliudieie $? locum habere placct: ne res |
abfurda fit, vt quae peti poffjnt 9?, diuidi non poflnt . s óomece.
$. 20. Augent hereditatem gregum et pecorum partus. cex;iQm. -
XXVI. PAvrvs libo XX. ad Edictum. Qvonp fi dome
oues natae funt, deinde ex hi& aliae, hae quoque, quafi ^*
augmentum reftitui debent. u E
XXVIL VrPraxvs libro XV. ad Edictum. Awxw-
CILLARVM etiam partus, et partuum partus, quamquam
fructus effe non exiftimantur, quia non temere ancillae eius
rei caufa comparalitur, vt pariant, au.-gänt Ltä&qghereditatem: Une
quippe cüm ea omnia fiunt ** hereditaria, dubium mon eft, s* ex4 es;
quin ea poffeffor, fi 99 aut poffideat, aut poft petitem here- Ljfwlt,
ditatem dolo malo fecit **, quo minus pollideret, debeat re-
ftituere. ,& x: Sed et penfiones, quae ex locationibus prae-
diorum vrbanorum perceptae fünt, venient, licet a lupanario |
| [ per- !

35 Hal. an ficut is, qui cum baeres. GER. — 355
36 Qua de cauía a Gothofredo ia no-
Sane ille pro vifienibus, non diwifio-.

54. b Hal. rogauit. GER.
Hal. fuerit, et mox teueatur. GE B.
ta Haloandri mentio fa&a fit, me latet.
nibnus, vt illeait, fed decifionibus habet. GE B. — 374 Hal. prima. GER. — 37b
Hal. faperfit. G E B. 38 Hal. praefigit Sed. GE B. 39 Vulg. ex, male íe-
quens patrimonio, regitura verbo feratur. BR. — 4O Hal. et quiden, loco, vt. GE B.
42, a Hial. eius, .
43 Hal. fideicemmiffi 1
Sed eft Graecum dicendi ; !
44aHal. et

locofuis. GEB. . 425 Hal. Plaue pro INam et. GEB.
gratia, cum wec, — Vulg. fideicommiffi caufa, cum mec.
genus, Auguftin. J/. Emend, 1. vbi faepe fvexa omittitur. BR.
Vulg. rediiffet, deletofequenti et. R. — 442 Halignoratex. GEBR. — 45 Hal
quoque decedant. G EB. 46 Hal. folo, loco fuo. GEB. — 474 Hal.res. GER.
47b Hal.efl GEB. . 48Vulg. vendidit, melius MSS. quatuor habent veuundedit.
BR, Lluuae-eneam Bynkersh. dAeDarb. et Treuif. venum dedit. S, Cruc. zenum de-
derit. GEB. 49 Vulg. quoniam. BR. 50 Vulg. diflfrawerit. BR. — 51 Hal.
vindicare. G E B. 52 Hal. in margine: aHas, liet. GEB. — 53 Hal Dabeant.

GER. 54Vulgo Certe abeft. BR, — 55 Vulg.inferit fit. B. 56 Hal Sed,
loco Nam. GEB. 57 Halinferit etiam. GE2. — 58 Vulg.fwerit. B&. — 59
Vulg.exegerit. BR. — 604 Ap. Hal. et abeit. GEE. 6ob HalefGEzs 41

62 Ap. Hal indicio abeft. GER. 63 Hal poffuut,
alias, quoad angwientamt,
67 Vulg. fe-

.Hal. exacfa. GEB.
64 Hal. eae quoque quafi, et in margine:
65 Vulg. fiaut. BR.

G E B.

GEB, 66 Hal iníerit eü. GEB.

£evut,

Gg2

^ D M
]imt

lI 31
perceptae fint: nam et ?* in multorum honeftorum virorum
praediis lupanaria exercentur.
XXVII. PAvrvs libro MïX ad Edictum. — PosT
Senatusconfultum enim, omne lucrum auferendutm effe tam
l f&. bonae fidei poffeffori] quam praedoni, dicendum eft.
XXIX. VrPrzAwNvs libtoo XV. ad Edictum. Mrem-
cEDESs plane a colonis acceptae loco funt fructuum. — Ope-
á^.i rae quoque feruorum in.eadem erunt caufa, qua funt penfio-
f,. mes. ltem veCturde nauium, et iumentorum.
vcdéms XXX. Pavrvs libro XX. ad Edictum. IvrrzaAwvs
fic ey aucl.. s fcribit, aCtorem ?? eligere debere, vtrum fortem tantum, an
&« — et vfuras velit cum periculo nominum agnofícere. Atquin

r

E. W*'*j fecundum hoc non obferuabimus,75, quod Senatus voluit,
bonae fidei poffefforem teneri, quatenus locupletior fit: |quid
LC enim) fi pecuniam eligat a&tor, quae feruari non poteft? Di-

' cendum itaque eft in bonae fidei polffefloré,;/hdéc tantummo-
Jl52 -- do eum praeftare debere: id eft, vel fortem, et vfuras eius, fi
et ** easpercepit, vel nomina cum eorum ceffione in id facien-
(ic 1 . da, quod ex his adhuc debefétur *?: periculo fcilicet petitoris.
: D«l XXXL VurraNvs lbro.XV. ad Edictum. . S1
ovrip poffeffor foluit creditoribus, reputabit, quamquam ipfo
iure non liberauerit petitorem hereditatis: nam quod quis ??
fuo nomine foluit, non debitoris, debitorem nonlibera& Et
ideo lulianus libro fe&to Digeftorum fcribit, ita id imputatu-
rum poffefforem, fi cauerit, fe petitorem defenfum iri *^.
f^. Sed anjet[bonae fidei poffeffor debeat 4?s defendendum caue-

u ff re, videndum erit: quia in eo, 'quod foluit,/non vidétur lo-
/ cupletioäfa&us, nifi forte habeat condiftiondm : et hoc nomi-
f À. ne videtur * 50, locupletior, quia pbteftürepetere: finge enim ??
, eum, dum fe heredem putat, foluiffe fuo nomine: et videtur
6 n m mihi Tulianus de folo praedone,|vtjcaueat, /fenfiffe: non etiam
y £ E. de bonáe fidei poffeffore: condidtionem tamen praäfcaredebe—
bit. Sedet petitor fi a creditoribus conueniatur4 exceptione
dgt — vwti debebit. $. 1. Sed [[^5 fi ipfialiquid praedoni debe-þ:ätur,
A A.2Meé. hocdeducere non debebit: maxime fi id fuit debitum, quod
" gmatura debebatur. Quid tamen, fi expediebat petitori,jid de-
La2 f ^Á. bitum effe diffolutum propter póenam vel aliam caufam? poteft

dici, ipfum ff vel foluiffe, vel' debuiffe foluere. $. 2. luftus
. autem péffeffor dübio pr'o"cul debebitdeducere, quod fibi debe-
E v Lo;tjï $. 3. Sicut autem fümptum, quem fecit, deducit, ita fi
facere debuit, nec fecit, cülpae hujus reddat "" rationem, nifi
bonae fidei poffeffor eft: tunc enim, quia quafi fuam rem ne-
fglexit,- nulli querellae fübiectus eft ante petitam hereditatem :
poftea vero, et ipfe praedo eft. /$. 4. Illud plane praedoni im-
putari non poteft, cur paffuseft /*? debitores liberari, et paupe-
J /f»:&y /mufaw'r rioresfieri "?a, etnon eosconuenit *?5: cumj*? aCtionem non
fga' t - Phabuent. $. 5.dQuod :;mäzn;'fïü'eü'orfiidfolutïpü'e&,fan refti-
( s I d.. 14 tuerejidebeat, videamus * tj Tiebonáe fidei poffeffor fuit, fiue
p — nonl;gäebere reftituere placet : etiqu?därh, ü'geftituerit, vt Cas-
Ls E. L t ff fius fcribit, et Iulianus libro féXto, liberari ipfo iure debitores.
D AR XXXIL Pavrvs/ibro XXJhd Edictum. Pxkm sEn-
9L posft puidern, Dl adquifitae res heredi reftituendae fuünt: quód) procedit

aL m iolen Y^ t An hereditate liberti 5*, ét cum ämnoæciofo agitur, cum in-
E|p ow— terim in bonis effet heredis : -l * LAr AC fä&ü äzyz .
4 u:luf/u'nw " XIIIl. Vr»rANVS libro XV. ad Edictum./ Nrsrz
! ex|re)heredis fcripti füipulatusfit. $. 1. Iulianus fcribit, fi ho-

69 Hal. in margine a//as, per-
71 Ap.Hal, et, abeft. G E g.
73 Hal. quisque. GEB. 74 MHal defenfurum.
Vulg. defenfum ire. Legerem aut deleto fe, aut huic praefixo a. BR. — 734
Hal.inferit ad. GEE. — 75 » Hal, videatar, et deinde poterit. GEB. — 764 Hal.
etenim. GEB. "76b Vulg.inferit et. BR. — 77 Hal. culpae eius reddet. GE B.
78 Hal.fit. GEz&. — 79a Hal.effic. GEB. — 795 Hal. conuenerit. GEB.. — 80
Hal. quando, et mox babuit. G E B. 81 Hal. ad vocem l/berti, in margine: Iu
aliis deefl. Flor.tuentur Bafil. 23 752 xAsgovouíus ToU Z«sAsuSÉQow. BR. 824 Ap.
Hal. ej, abeít. GEB. — 825 Hal. babeat. GEB. — 83 Ap. Hal. et, abeft. GrR.

terit, BR. 68 Ap. Hal. et, abeft. GEs.
acforem. GEB. 40 Hal. feruabimus. GEB.
72 Vulg. debetur. BR'

DBIGESTORVM EH W TIT. IH

r

D712^377.
minem poffeffor diftraxerit, fi quidem non neceffarium heredi-
tati, petitione hereditatis pretium praeftaturum: imputaretur Z.
enim ei ??a, fi non diftraxiffet: quodifineceflarium hereditati, u S&-
fi'quidem viüit, ipfuüt praeftandum: fi decefferit, fortaffis nec
pretium: fed non paffürum iudicem, qui cognofcit, poffefforem
pretium lucrari, fcribit: et verius eft. :

|»XXXIV. Pavrvs libro XX. ad Edictum. . Frrrr-

FAMILIAS (militis) puto !;getif poffe hereditatem ex teftamen- VJ*M

to nobis obuenientem. $. r. Si feruus vel filiusfamilias |?és
hereditariasteneft, a patre, dominoue petihereditaspoteft, fifa- — .
cultatem reftituendarum rerum habä $2b. Certe fi pretium re- —
rum hereditariarum venditarum in peculio ferui habeat, et 83 J u bat(ht)
fulianus exiftimat poffe a domino, quafi a iuris poífeffore, he-

reditatem peti. -
XXXV. Garivs libro VL ad Edictum prouinciale.
IpnEw Iulianus ait, etiamfi **5 nondum pretia rerum confecu-
tus fit feruus, poffe a domino, quafi a iuris poffeffore, heredi-
-2 U M 1 aA ; . :
tatem peti : qui&/habát "^b aCtionem, qua eam pecuniam confe-
quatur: quae quidem actio etiam ignoranti aglquireretur 95.
, XXXVIL Pavrvs libro XX. adEdittum. Sr,A n0- «uvfeo
« 2-4 9. 4 d * z ï .
MINO, vela patre, qui pretia poffidet, hereditas petïtur, an
fhlio vel feruo mOrtuo, Vel feruo ; manumiffo, . vel (&mancipato
filio, intraannumagidebeat? etandebitumfibidominus, velpa- — ,
ter deducere poteft 555? Tulianus verius effe|it, quod ?5 Pro- J ^
culus quoque refpondit, perpetuo aCtionem dandam: nec de-
duci oportere id, quod ipfi debetur ?*: quia non d& peculio
agátur 9?, fedhereditas petütur. Haec recte, fi pretia habeat

£

feruus, vel filiusfamilias. Quod fi propterea hereditas peta-

tur a domino, quäïj/ feruus debifor füit, perinde haberi debe-
bit, atque fi de peculio ageretur. . Idem dicendum Mauricia-
nus, $?. ait, etiamfi pecuniam;ex'pretio/pegceptam feruus, vel
filius/confumpferit: fed ?? alias ex peculio eius folui poteft.
$. 1. Sed et a filiofamilias peti hereditatem poffe, non eft du- -
bium: quia reftituendi facultatem habet, ficut ad exHibendum.
Multo magis dicimus, pofle peti hereditatem a filiofamilias,
qui cum . paterfamilias effet, et poffideret hereditatem/3adro- —— —
gandum fe praeftanit ?T. $. 2. Sijpoffeffor hereditarium fer-J*f^*-
uum occiderit, id quoque in hereditatis petitione ?? veniet. Ls
Sed Pomponius ait, aftgrem ?3 debere eligere, vtrum velit fi-I'. j2 $M
bi eum condemnari, vtjcaueat fe non a&cturumlege Aquilia, an -
malit integram fibi-e&e aCtionem legis Aquiliae, omiffa jeius &«
rei áeftimatione a iudice. Quae eleétio locum habét, fi ante äxä"ww
aditam hereditatem occifus fit feruus: nam Ífi poftea, ipfius ( 9»ec
actio propria effecta eft, nec venift in hereditatis petitionem ?^. f« &x h—
$. 3. Si praedo dolo defiffet ?54 poífidere, res autem eo Ino- Hf«»
do interierit, quo,effet interitura, et fi eadem cauía pofleffionis 7* ,^*
od , : p é ? )ao—- es
manfiffet, quantum:ad verba Senatusconfulti, melior eit caufa Mf sie t
praedonis, quam bonde fidei poflefforis: quia praedo, fi dolo . /
defierit poflidere, ita condenfäatüi ätque fi poffideret, nec ad-
ieCctum effet, s1 RES 1mNTERIERIT. Sed non eít dubium,
quin non debeat melioris effe condicionis, quam bon£e fidei
poffeffor. Itaque et fi pluris venierit res, elettio debebit effe
a&toris, vt pretium confequatur: alioquin luciétur ?*5 aliqui
praedo. $.4. Quo tempore locupletior efíe debeat bonae fidel
poffeffor, dubitatur? Sed magis eft, rei iudicatxe tempus fpe-
Ctandum effe. $. 5. Fructus intelléguntur deductis impenfis,
! quae

J U. 22f

844 Hal etf. GEB. — 845 Hal. babeat. GEB. — 854 Vulg. acquircetur. BR.
855 Hal. pofft. GER. 86 Hal. et id, loco id quod. GER. 87 Hal. de-
deberetur. GE B. 88 Vulg. agituv, et mox petitur, BR. 89 Hal. et Vulg.
Marciauus. BR. 9o Hal. inferit fí. GEB. 9I Taur. praeflaBit. ial
fe praebuit. MSS. vtplurimum habent pmejlzzuz'tT In nullo praebzit, inuenitur.

Barb. fupra praeffanit habígt ícriptum : al. praeffitit. al. praeflauerit. Poflet .
Sed haec praeteriti anomalia etiam in aliis.
Confuluit praeter Barb. etiam S. Cruc. Treuif. Bynkersh.
93 Hal. inmargine: alias, praetorem. GE .
95 b Hal. lucraretur. G E B.

96

leui immutatione legi praeffabat.
Pand. locis occurrit. B R.
GEB. 92 Vulg. petitionem. BR.
94 Hal. petitione. GEB. — 95 Hal. defierit. GEB.

|
r

j
]

DIGESIORVM. LIB, . V. TIL

| qu;(e qugierendorum', cogendorum ?^, Édüferuandorumque ?* .
i eorum gratia fiunt, Quod rióly folum in bonde fidei poffeffo-
ribus naturalis ratio expoftulat, verum etiam in praedonibus:
. fieut|Sabirio; quoque placuit. — 54 jieeabo fD t TO J
gl ) XXXVII. VrPriawvs libro XV. adjEdicttum. Qvopn
L.fabmores, i fumpturi ?*a quidem fecit, nihil autem fructuum percepe-
rit ?95, zequiffimum erit, rationem ihborum quoque in bonde fi-
J dei poffefforibus haberi. n n
XXXVIIL PAvrLvslibroXX. ??g ad Edictum. . P r 4-
XE in ceteris neceffa-iis, et vtilibus impenfis poffe ??5 feparari,
vt bonae fidei quidem polfeffores has quoque imputent, prae-

sl .——4 do autem de fe queri debeat, qui fciens in rem alienam im-
gdm pendit. Sed benignius eft, in huius quogue '?? períona ha-
i ï)- beri rationem impenfarum: non enim debet petitor ex aliena
, laCtura lucrum facere: et idipfum officio iudicis continebitur:
ä:ff'æ nam * nec exceptio doli mali defideratur. Plane K poteft in
" w.Lf | eo differentia effe vt bonae fidei quidem poffeffor omnimo-
/«.1 dp Aifimpenfas deducet ^, licet res non exftet, in quarn fe-
^ o faa m&æ». cit, ficut tutor, vel curator confequuntur : praedo autem non.
M aliter, quam fires melior fit ?. — 4 6Xx.
: XXXIX. i(GaArv$ libro-VI..ad Edictum prouinciale)
L'vef&&. — M T1rnESs autem, necelfarideque funt, ye üti quae; fiunt [refi--
* n'-;ä--.'i* duciendorum kaediüc;gru.m gratia, aut in nouelleta/ *, aut cüm -

je neurüo, lervorum gratia Jitis , [ääimationfpæäug T,qælgegd vtilius. fit,
£xc.nsualt. quam ipfos dedicj)Denique alias?icomplures eiusdem generis
0 äIWL,-,,eüb impenfas, maniteítum eft. $. r. Videamus tamen, ne
U reuce et 2,ad picturarum)quoque et marmorum, et ceterarum vo-
fie al luptgriarum rérum impenfas aeque proficiat nobis doli exce-
ptio ?a fi , modo bon£e fidei poffeffores ffleus ?b: nam praedoni
Msó.2 probe dicgtur *?s, non debuiffe in alienàm rem fuperuacuas
7 ' iómpenfas facere: vt tamen poteftas ei fieret *?j tollendorum
eorum, quae fine detrimento ipfius rei tolli poffunt **.
XL. Bavrvs Hbro XX. ** ad Bdiclum, Irnrvb
quoque *?, quod in Oratione Diui Hadriani eft: vt poft ac-
ceptum iudicium id actori praeftetur, quod habiturus efífet, fi

2j -ig( €o tempore, quo petit '^, reírituta eflet hereditas, interdum
sj durum eft: quid enim, fi poff litem conteftatam mancipia, aut
j )ec:25;;3umenta, aut pecora deperiegt ? damnari debebit fecundum
u* Á verba orationis, quia potuit petitor, reftituta hereditate, di-
f ftraxiffe ea. Et hoc iuítum effe in fpecialibusfpetitionibus .
ä»; "Qe£ .et Proculo placet *5. Caffius, contra fenfit. In praedonis perfo-

xb — peuxant DÀ Proculus reCe exiftima£ *^: in bonae fidei poffefforibus
j ; 4 Caffius. Nec enim debet poffeffor aut mortalitatem praeftare
g 5*.»:&1' ; ia P p g
d aut propter metum huius periculi temere indefenfum ius fuum
4 relinquere. $. r. Praedo fructus fuos non facit, fed au-
n gent hereditatem: ideoque eorum quoque fru&tus praefta-
ä,m;, Aj bit In,bonae fidei autem polfeffore hibtantum veniunt
" L.fg, ln refttutione *7, quafi augmenta *? hereditatis, per quos
locupletior faCctus eft. $. 2. A&tiones, fi quas poffeffor nag-
&us eft, euicta hereditate reftituere debet: veluti fi *? inter-

96 Vulg. colligendorum. BR. — 97 Ap.Hal.que, abeft. GE . — 98 Vulg. fun-
tus.BR. Hal fwmtum quidemfecevit. GEB. — 98 b Hal.percepit. GEB. — 992
Florentiae eft vicefimo, íecus ac alias vicenfimo. GEB. — 99 b Hal. poffunt. GEB.
100 Vulg. buiusmodi quidem. BR. — Y Ap. Hal. nam abeft. GEB. — 2 Hal. et
Vulg. inferunt fic. B R. 3 Hal. omnino. GEB. 4 Yaur. deducEt. GEB.
Hal. et Vulg. deducat. BR.- — 5 Vulg. addit facfa. BR. — 6 Scripti et editi
omnes habent zozale, et Hal. in margine: alzas, mouellas, alas, totum boc com-
ma abefl. . Vide Opufc. de Lat. Vet. ICt. p. 92. in fiue, et Duker. ". 6. — Ba-
