larum, et virginum, Pomponius libro yicenfimo fecundo ad
Sabinum recte fcribit: mulieres enim omnes dici, quaecum-
que fexus feminini funt. $. ro. Ornamenta muliebria funt,
quibus mulier ornatur, veluti inaures, armillae, viriolae,
anuli, praeter fignatoriós, et omnia, quae ad aliam rem nul- .
lam parantur, nifi corporis ornandi caufa: quo ex numero
etiam haec funt, aurum, gemmae, lapilli, quif ^? aliam -

nullam in fe vtilitatem habent. (Mundus mulieris/*? eft, quo J— m«-

mulier mundior fit. Contineftur eo fpeculás matulae , .vn- ^* 4rc&
guenta, vafa vnguentaria, et fi qua fimilia dici poffunt: ve- »
luti lauatio ?*, rifcus/ 5?, Ornamentorum haec 5?:

" ^ . UA . . C
mitrae, femimitraej calautica ?^, acus cum margarita quam j2 ^^.
mulieres habere folent: reticula, crogufantia 5?, Sicut?9eg .. ,.

mulier poteft effe munda, non ,tamen; ornata: vt folet con- ; //a54...

tingere in his, quae fe emundauerint 5* lotaf in balneo 55,
neque fe ornauerint: et contra eft ?? aliqua ex fomno ftatim ,

ornata, non tamen commundata ??, $..44« Margarita, fi non 1 ïf"ï CU
foluta funt, vel qui alii lapides, fi quidem exemptiles/fint, di- / Jeevig

cendum eft ornamentorum loco haberi. Sed etfi in hoc fint :
refoluti, vt componantur **, ornamentorum loco ifunt. Quod ; r«

á l- f: 11* : * *
fi adhuc fint tádes; lapilli, vel margaritae, vel gemmae, or-

namentorum loco non erunt: nifi alia mens fuit teftantis ,
qui haec quoque , quae ad ornamenta parauerat, ornamento-
rum loco, et appellatione comprehendi voluit 9?. $. 12.
Vnguenta, quibus valetudinis caufa vnguimur, mundo non
continentur. .

. XXVI. Pavrvs libzo-XIL-ed-Sabinum. Qvanxvrs

quaedam ex yefte magis ornatus gratia, quam quo corpus te-
igant/ $? , jcómparentur: tamen, quod eo nomine fint reperta ^; ^
$4 ,, potius habenda effe veftis numero, quam ornamentorum. ]^ 775 —
Similiter ornamentorum effe conftat, quibus vti mulieres ve- —^ — .
nuftatis et ornatus caufa coeperunt: neque referre, fi quae-
dam eorum alium quoque vfüm praebeant, ficuti mitrae, et
anddémata: quamuis-enime-corpus tegant, tamen ornamento-
rum, non veltis effe, : :
XXVII.

habent: odontm. Pal. YV. odonmium. domum , fuit initio in Pal. H. — Similiter
in Otob. ab initio fcriptum: donzm, fed mutatum in: odonium, atque rur-
fus adiectae literae funt delerae, vt nunc denuo fit: dowum. ridicule in Pal. V.
alia caufa eft oratiouum. n Barb. interpretationis caufa fupra. 73 odomum pofi-
tum: £ cqmelovum. BR. Non confifus eft prorfus huic fuae affertioni Nofter
Brenkmannus: in Pand. etiam nunc effe: donum, et ideo in fchedula a. me re-
perta Saluinium in hunc modum confulit: Florentiae haberi: odomum, afferit
a Porta, nos vero: domum. cui hic refpondit in margine: Alia caufa efl do-
num. videtur minintum et euanidum 0 inter literas T et D fuiffe intrufum, fed
in textu appavet: domum , et clare legitur: domum. ^ Ceterum de his vdonibus
etiam agit Seldenus in loco paulo ante allegato, de Vxore Hoebraic. lib. 1. c. 14.
et Dion. Gothofredi emendationem: sec akia. eff caufa odouwm , quam in nota
antecedente attulit, merito improbat. Habent: odonuum Pal. I Hl. Vat. GEE,
46 Hal. calceamentorum. GEB. 47 Hal.babzerit. 48 Gothofr. in no-
ta: culcitrae. Hal. GEB, 49 Hal. qui, loco: quia. GEB. 50 Hal.
muliebvis, quod reQius. B R. 51 Taur.laBatio, GEB. — 52 Valde hic lo-
cus exercuit viros doctos. Cum iidem ad MSS. prouocent, addamus, quae
ipfi contulimus. In Vat. Jabitioris efl. n Pal. II. labicioriufus. in L. et IV.
labitori vfus. — Yn V. labitiomipcus et in Barb. labitomscus, quae verba funt pe-
neipfo tremenda fono. — Sufpicor effe legendum: veluti lauationis vifcus, arca
feu capfula, qua mulieres vtebantur, quando lauabantur, vt nempe in ea lin-
teola et reliquum dpparatum conditum haberent. Bn. 53 Hal. addit: funt.
GEB. . 54 Gothofr. in nota: calantica. Hal. GEE 55 Gothofr. in no-
ta: Crocohyphanta. Hal. coryphantium eft, quod 3à xoóxwc jQéwerai, — Scri-
bendum itaqueeft crocypbantia. BR. 56 Hal. Sed,loco: Sicut. GE B. 57 Hal.
commundanerint. GEB. — 58 Flor. fubantique inferta litera i, vt fit: balineo. B R.
59 Vulg.effe. BR. — 60 Hal.et Vulg.emundata. BR, — 61 Kal foluti vt ve-
componantur. GER. — 62 Vulg. voluerit. BR, $3 Hal tegatsr. GEB. — 64 Hal.
| k m patata.

*,, ] f ;g,' : »
vittae ,J mf'mh A /f

|

A ]A:[ m
ufwxf
)i-tni' "
MLA
E ;
il Em; ;
04

J Í
) w
l
|

i |
U NUM Y

UM

Qui

81

M
&
C

h.
Tl

»
- nü.
AT,
(.
Jliem|
h d

L ,

l f(tnïü |

- RRM

$

Hpr: ubl

—

XXVII. VrPrANvslib

"
J

Trvs Maucius libro fecühdo iuris ciuilis ita deütinit, argentum
faCtum, vas argenteum videri effe. $. r. An cui argentum
-emmelegatum eft, ei nummi quoque legati effe videantur,
quaeritur? Et ego puto, non contineri: non facile enim quis-
quam argenti numero nummos computat. Ttem argento fa-
&o legato, puto, nifi euidenter contra fenfiífe teftatorem ap-
L4 fema». pareat, nummos non contineri. $. 2. Argento,;omni,legato,
jebices d quod fuum"effet: fine dubio non debetur id, quod in credito
tey i, ,,, €ellet **: hocideo, quia non videtur füum effe, quod vindica-
[5 sieea2e ri non[poffito $. 3. |Cui/$5 aurum vel argentum factum lega-
Z*gï&wï[? tum £, fi fractum, gäïïg, 97 collifüm fit, non continetur.
» ^":Seruius enim eXfftimat, aurum vel argentum fattumjd vide-
— rP if quo ,commode'vti poffumus: argentum autem fractumet

/*0??/ : 3390111-ülm non incidere in eam /definitionem , fed infé&to
L contineri. $. 4. Cuilegatum eft aurum omne, quod

3. fAüdx-elfef?? , cum moreretur, vindicare potuit: füum giï'üglf Sed
p ; ^pfiqua diftributio eius rei faCta eft, tunc intereft, quomodo
sJ comed, C legatum. — Si factum aurum legatum eft, omne ad eum
W*f "* . pertinet, cui legatum eft , ex quo auro aliquid eft effectum:
t da« iueid fuae, fiue alterius vfionis caufa paratum effet: veluti
ï»ue/t vafa aurea, emblemata, figna, aurum muliebre, et cetera,
quae his rebus funt fimilia. Sed fi infectum legatum ett,
quod eiusita factum eft, vt eo, quod ad rem ?? compara-
tum eft, non poffis. ** vti fine refectione, quodque ab eo pa-
trefamilias infeCiij numero fuerat , id videtur legatum effe.$.Si
autem aurum vel argentum fignatum legatum 'eft, id paterfa-
milias videtur teftamento legaíffe , quod eius aliqua forma eft
expreffum: veluti , quae Philippi[?^ funt, itemque nómifma-
ta, et fimilia "?«. $. 5. Argento legato, non puto ventris caufa
L1 s n« v€- habitajfcaphia/*?^ contineri : quia argenti numero non haben-

ce yro "^^ tur, $. 6. Argentum factum re&te quis itaidefinierit, quod
Aw» F25 meque in maffa, neque in lamna ** neque in fignatoi, neque
L-44, . infupelleGili *5, neque in mundo, neque in ornamentis af-
( 16 | | :

XXVIIL ,Az Ee x 7 s Vaessan libro-VII. -Digeftoruss

n;—/,.,;'z*?(ïm". Cv w injteftamento alicui argentum, quod vfus fui caufa
| £.

L h'c)orv"a *b

paratum eífet, legaretur, itemque veftis, aut füpellex: quae-

fitum eft, quid cuiusque vfus caufa videretur paratum effe:
vtrumne id argentum, quod victus fui caufa paratum paterfa-
w32 . N fL* j* 78 . D N 79
milias $d cóttidianum "9 vfum paraffet: an et fi eas *? men-

« . fas argenteas, et eius generis argentum haberet, quo ipfe non

Li&G.2er, temere vteretur, fed commodare jad ludos, et ad ceteras ap-
e 5 .,40: parátiones folffet? et magis placet, quod victus fui caufa pa-
ratum eft *?, tantum contineri. - i
. irolav., XXIX.,.FronEgNTINVSlibro XL—Iafitutionum. Sr
— — -quando alterius generis materia aurgy argentióue jinieCta/ fit:
Uä&dæ—w&um;aurumï[yel&rgentum legetur, et id, quod jiiniectum
-ta. eít, debetur. $. r. Vtra autem vtrius materiae fit acceífio ,

LZ'ue, vifaatque vfu rei, ** confüetudinis patrisfamilias aeftiman- |

2

ft,, dm/eft. Cf« -
Z;iä u*"/ XXX. Pavrvslbro-Gagulari-de-adfrenatior

Xüt. SI quis ita!lfägauerif,öVXORI,MEAE MVNDVM,
ORNAMENTA,SEV QVAE/EIVS CAVSA PARAVI,;, DO

parata. GE B. — 65 Hal. efl. — 66 Vulg. Cum. 8R. — 67 Hal. vel collifum.
68 Hal. aut, loco: et. 69 Gothofr. in nota: quod fuum effct. Hal.
. qui fequentiaita habet, et interpungit: quod fuwm elfet , cum movervetur ; eius
emme aurum fict, quod tuuc páterfamilias, cum morevetur , vindicare potuit
fuum effee GEB. — '7O Gothofr. in nota: vt eo ad rem, ad quam comparatum
eft. Hal. GEB. — 71 Hal. pofft. GEB. — 72 Flor. eft: Pilippi. GE2. 734
Conf. Noodt. J. Obf. j. BR. 735 Flor. eft: fcafia. 74 Gothofr. in nota: lami-
Fuit olim Flor. zuzllamaa.
75 Yaur. etiam hic alteram p de fuo addidit, vtalias. BR. — 76 Hal. et
7] Hal.ALFENV'S praetereaque nihil, 78 Taur.
79 Hal. qua$, loco: eas- GE B. 80 Hal. compara-
$1 Hal inferit: et, Ego: vf rei, confuetudine patrisfa-
| 82 Ap. Hal. emnia de-

na. Hal. Sed etita habet Vulg. et ita ipfe legerim.
BR. -
Vulg. fit, loco : znfit. B R.
co Tidianum. GEB.
tum effet. GEB.
Sed et Hial. habet confuetudine. GEB.

milas. BR.

uum]

631

LEGO: placet omnia deberi. Sicuti cum ita legatur, T r-
TIO VINA,QVAE IN VRBE HABEO, SEV IN PORTY,
DO LEGO: omnia deberi *?. Hoc enim verbum 9? sg v am-
pliandi legati gratia pofitum eft. |
XXXI. LaAnBEo libro—L..Pofterieram. 5* Taboleno-
| ; Qvr lancem maximam, minorem, minimam
relinquebat, ita legauerat, LANCEM MINOREM ILLI $5
LEGO: mediae magnitudinis videri legatam lancem refpon-
füm eft, fi non appateret, quam lancem ex his paterfamilias
demonftrare voluiflet. ^2456, :
86XXXII. Pavrvs libee-lL-ad-Vitelium, Prapricv-
LIS "" argenteis adiuncta figilla aenea, ceteraque omnia,
quae ad eandem fimilitudinem redigi poffunt, argento facto ce-
dunt. $. r. Auro facto adnumerantur gemmae anulis inclu-
fae: iquippe' anulorum funt. Csimbia argentea cruftis aureis
illigata: margaritae, quae ita ornamentis muliebribus contex-
tae funt, vt ànjhis afpeCtus auri potentior fit, auro facto ad-
numerantur. Aurea emblemata, quae in lapidibus, apfidibus
?* argenteis effent, et replumbari 99 poffónt, deberi Gallus
ait: fed Labeo improbat. "lubero autem, quod,teftator; au-
ri numero habuiffet, legatum deberi *? ait: alioquin aurata
et inclufa vafa alterius materiae, auri numero non habenda..

. $. 2. Argento potorio vel efcario legato, in his, quae dubi-

um eft cuius generis fint, confuetudinem patrisfamilias fpe-
Ctandam: non etiam in his, quae certum eft eius generis non

| effe. $. 3. Quidam primipilaris/vxori füae argentum efcarium

legauerat. Quaefitum eft, cum paterfamilias in argento fuo
vafa habuemík, quibus et potabat et edébat: an legato haec.

quoque vafa continerentur? Scaeuola irefpondit, contineri.

$.. 4. ildem/??, cum quaereretur de tali legato, HOocC AM-

PLIVS FILIA MEA DVLCISSIMA E MEDIO SVMI/T O,
TIBIQVE HABETO ORNAMENTVM OMNE MEVM
MVLIEBRE CVM AVRO ?71, ET SI QVA ALIA MVLIE-
BRIA APPARVERIJ/T ??: cum teftatrix/negotiatrix fuerit,
an non folum argentum, quod in domo, vel intra horreum

.Vfibus eius fuit, legato cedit ??: fed etiam quod in Bafilica

fuit;i?* muliebre: ;refpondit ?5, fi teftatrix habuit proprium
legatum,

*

argentum ad vfum füum paratum, non videri id.
quod negotiandi caufa venale proponi foleret: nifi de eoquo-
que fenfiffe5;jis, qui petat ?5, probet. $. s. Neratius Pro-
culum refert ita refpondiffe, vafis eleCtrinis legatis, nihilin-
terpífe, quantiimy ea vafa, de quibus quaeritur, argenti aut
electri habebant ??, Sed vtrum argentum electro, an ele-
&rumjargento cedat? jIdj?* ex afpectu vaforum facilius intel-

legi poffe: quod fi in obfcuro fit, infpiciendum eft ??, in ivtro;.

numero ea vafa is, qui teftamentum fecit, habuerit. — $. 6..
Labeo teftamento fuo Neratiae vxori füae nominatim legauit,
VESTEM, MVNDVM MVLIEBREM OMNEM,
MENTAQVE MVLIEBRIA OMNIA, LANAM, LINVM,
PVRPVRAM, VERSICOLORIA !9??, FACTA INFE-
CTAQVE OMNIA, etcetera: fed non mutat * fuübítantiam
rerum non neceífaria verborum multiplicatio, quia * Labeo
teftamento lanam, ac deinde verficoloria fcripfit, quafi defit *
lana

beri, abfunt. GEB./ 85 'Hal, et Vpig. inferunt: fezlicet. B R. 84 Vulg.
inferit: a. B R. 85 Hal. et Vulg. inferunt: do. BR. $6 Vide Bynkersh.-
IV. Obf. 23. E R. $7 Hal. apfidibusque. Vulg. paropfidibuiqne. Ceterum

ff K j ;j" £é ; "?m ^
! 4

testaofo

/ &

fet

L e N
l1 Qeod,

1 kï*:

;

i!., (;.'!:.ä(, W/ï' fy

j 2
L Cfle

f(
L r 7€ M)fkaæ

ORNA-

7à lapidibus , omnino delendum , quod librarius pro: abfidibus: Ícripferat, imox -

hoc corrigendi caufa fubftituit. B R. 88 Taur. veplumVaüri. GEB. 89
Vulg. videri. BR. 90 Sed Taur. habet; JDem, quod eft: Item, et ita
Hal. et omnes. &&. — 9I Valde fufpicor, hic vocem : argeuto, excidiffe. B R.

92 Hal. et Vulg. apparserimt. BR. 93 Hal et Vulg. cedat. BR. 94
Vulg. fuervit. B R. 95 Hal. refpondi. GEB. 96 Vulg. petit. BR. — 9^
Hal.et Vulg. babegnt. B R. 98 Hal. idgue. GEB., — 99 Haleffe. 100
Vide Op»zfc. de Latin. Vet. ICt. p. 197. et fequent. et p 20j. BR. — X Hal.
mutauit. G E B. 2 Hal. quaqpWis , loces quig. GE B. —— $ Refcribo: gqaafi
Bbbbb 3 20 d

632

Jana tin&a, lana effe: detrattoque verbo v eRstcorLoRIO
^. nihilo minus etienr verficoloria debebuntur, fi non appareat,
aliam defunéti voluntatem fuiffe. $. 7. Titia mundum mu-
liebrem Septiciae legauit: ea putabat, fibi legata et ornamen-
ta, et monilia, in quibus gemmae et margaritae 11:r;fu,n;/ ,et
anulos, et veftem tam coloriam ?, quam verficoloriam. Quae-
fitum eft, an haec omnia mundo continentur ? ?2 Scaeuola re-
fpondit, ex his, quae proponerentur, dumtaxat argurmen-
tum 5 balneaie ? mundo.muliebri contineri, $. 8. Item cum
inaures, in quibus duae margaritae elenchij, et fmaragdi duo,
legaffet, et poftea elenchos eisdem detraxiffet: et quaerere-
tur, an nihilo minus detrattis eleyfchis inaur$ós m.debe/fntu.r E
irefpondit, deberi, fi maneant inaures, quamuis margarix
jels detraCctáfinp **. .$.-9« De alio idem?fefpondit, cum quae-
dam ornamentum ** mamillatum * 3 ex cylindris triginta quat-
iuor,et tmpánis Z* margaritisftriginta quattuor, legaffet, et
f oA poftea quäfþggr ex;cylindris, etiam I5 fex dg tmargaritis de-
*53& traxiífet. ; LJex: AAE
DOPET — XXXIII. Ponqlfonïlvshþ-rofIV.«-»-ad:«Q. um-n :
1 traxil// *! Xv x m g g veftem 19 virilem et veftimenta virilia nihil intereft:
fed difficultatem facit mens legantis, fi/ et ipfe folitus fuerit
vti quadam vefte, quae etiam mulieribus conuen.itens eft, ita-
que ante omnia dicendum-eft, eaf legata? effe';'/de qua fen-
ferit teftator: non quae reuera aut muliebris, aut virilis fit :
nam et Quintus * (Titius/) ** ait, fcire fe quendam Senato-
rem muliebribus icaenatoriis *? vti folitum : qui, fi legaret mu-
liebrem veftem, non videretur de ea fenfifle; qua ipfe quafi
virili vtebatur. : 7'5575. M T |
XXXIV.;Ip w libro IX.-ad-Quimtem-Mucium. Scnt1-
4À g al amm, U0L- quén -B YT IQuintus Mucius; fi aurum fuum omne paterfamilias vxo-
| ri füae legaffet, id aurum, quod aurifici facijndum dediffet,

"4

r

t,

$ ?4. ,).,

]
L.] UlL.,

'] ^
j
)

. ?,ï aut quod ei deberetur, fijab; aurifice ei repenfum non effet,,
mulieri non debetur *?. — Pomponius: hoc ex parte verum
elt /lex parte falfum. . Nam de eo , quod debetur, fine dubio,
i'auk.. vtputa fl auri libras ftipulatus fuerit, hoc;jaurumv, quod ei

la debe;!þtur ex Pgi,pulg'tuzg on pertinet ad vxorem: cum illius fa-
l 44 fw?nt * &um adhtic nón fit:,idenim/ quod fuum effet, jnón,quod in

na^tdcli, [hxattione haberet, legauit. In aurifice falfum eft, fi aurum de-
j derit, ita vt ex eo auro aliquid fibi faceret: nam tunc, licet
| u6 , apud aurificem fit aurum, dominium tamen,non mutabit ?? :
TO. manetltamenf-l;helus, qui ded.it,.et tantum videtur merce-
Lb s 'dem praeftaturus pro opera aurifici ;/ per quod eo perducimur,
noc vt nihilo minus vxori debeatur. Quod fi aurum dedit aurifici,
ii ln vt non tamen ?? ex eo auro fieret fibi aliquod corpufculum,
fed ?? ex alio: tunc quaténus dominium tranfit eiusm'ä(rij ad
: aurificem , quippe quafi permutationem feciffe videatur, et
H ** J hoc aurum non tranfibitad vxorem. $. r. Item fcribit Quin-.

tus Mucius, fi maritus vxori, cum haberet quiü/qgg pondïöff'f

auri, legaffet ita, aurum, quodcumque vxoris caufa paratum
effet ?^*, vti heres vxori daret, etiam fi libra. auri inde venif-

4 Cum Hal. et Vulg. fcribo: verficolovia,
B R. 53 Hal.zneffent. GES. 6 Vid. Duker. a. Opsfc. de Latin. Vet.
ICt. p. 36$. BR. 7 Hal. continerentur. 8 Gothofr. in nota: ita Flo-
rentiac. a]. argentum. Sed et Flor. literae um antiquiffime funt deletae, et ipfe
'Taur. in margine habet: argentum. / Sed et Bafil. habent: 5 vv Aevrg2v Zpyv-
Qoc, et in continenti adiicitur: s Sejar. B'. TOU y.'. xtQaAmíou TOU vagóyroc Ti-
7Àov , (uAwénv Kgyvgoc, BR. — Etim Hal. argentum. GEBE,
GE B. 1O Flor. hic eft: znaureis. Hal. etiam hic et mox iterum : znazreis.
GEB. 11 Hal, et Vulg. smargaritae bis detractae fumt. BR. 12, Hal.
ornamenta. GERB. 13 Gothofr. in nota: ornamenta mamillarum. — Hl.
Martialis 14. mamillare vocat. — Locus Martialis eft Epigr. 66. libri XIV.
vix tamen ad ornamenta mamillarum pertinet. GE B. 14 Gothofr. in no-
ta: tympaniis Hal. 'Taur. habet: tVmpanis. GEB. I5 Hal. et Vulg. et,
loco; etigm. BR. — 16 Vide ad h. l. Bynkersh. IJ. Obf. :9. BR. — 17 Ap.
Hal. Titius, abeft. Conf. Menag. Amoen. Inv. Ciu. c. 31. M$S. habent: Quin-
tus Mutius Pal. L. 1. IIL. Otob. vbi tamen eft: Quintus M. Magl. Bynkersh.
G E B.
At in Pal, L. HT, IV. fcriptum: quliebribus fenateris, et in horum priore fa-

defiit. Hal. quafi defierit. BR.

)

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. I

9 Taur. Valueave. :

.MIL. IV. Vat. Darb. Otob. Bynkersh. GER.

18 Blaüblomm. Senatofis, et ita quoque Pal. . V. Barb. et Otob. -

/hlt,
fet, et mortis tempore amplius quam quattuor librae non de-
prehengäfltur 25, in totis quinque libr.is heredem effe obliga-
tum :j quoniam articulus sT praefentis temporis demonftra- ] */£,
tionem in fe continens ??. Quod jpfum, quantum ad ipfam . j..-?jä J
27 iuris obligationem pertineat ??, reCte dicétur, id eft, vt
ipfo iure heres fit obligatus: verum fciendum, fi in hoc alie-
nauerit teftator inde libram , /quod; deminuere vellet ex lega-//272» ,
to vxorif füae, tunc mutata voluntas defuncti locum faciet 7

doli mali exceptioni, vt, fi perfeuerauerit^? mulier in petendis ; ^ ,Je-io-wna

quilique libris, exceptione doli mali fubmoueatur ?? : fed fi
ex neceffitate aliqua compulfus teftàtor, non quod vellet dé-
minuere ex legato, tunc mulieri ipfo iure qüinque librae auri
debebuntur, nec doli mali exceptio nocebit aduerfus peten-
tem. $. 2. Quod fiita legaffet vxori, Av Rv M, QVOD EIVS
CAVSA PARATVM ERIT: tunc rectiffime fcribit Quintus
Mucius, vt haec fcriptura habeat in fe Zf demonftrationem le--
gati, et argumentum: ideoque ipfo iure, alienata libra auri,
amplius quattuor pondo noi remanebunt in obligatione //nec

- | erit ivtendum, diftinCtione ? *, qua ex caufa alienaueritteftator. 752
: n L,lu nonowAm, |

XXXV. PaAvrvs Jibro—XIV.,—Refponforum

TIAE AMICAE MEAE; CVM QVA SINE MENDACIO
VIXI, AVRI PONDO QVINQVE DARI VOL O. Quaero,
an heredes ad praeftationem integra& materiae auri, an ad
pre&ium, et quantum praeftandum compellendi fint? Paulus
refpondit, aut aurum ei, de qüzjz quaeritur, praeftari opor-
tere: aut pretium auri, quantj/ comparari ?? poteft. .$.—E.
]tem quaero, fi lite conteftata Praetor ita pronuntiauit ?*, . .
vt materia praeftetur: an tutores audiendijfint, ab hac fenten- z.,,"jwntt
tia pupillum, aduerfus quem pronuntiatum eft, apud fuccef-
forefnjeiusin integrum reftituere volentes? Paulus ggfp&idi;,
Praetorem , qui auro legato certi ponderis materiam praefta-
ri iuffit, recte pronuntiaffe videri. — -
. XXXVI. Sca&gvora Jibro-HL-Refponforum. Sr-
IÁE DVLCISSIMAE POCVLVM AVREVM, QVOD ELE- , ..
(GERIT, FIDEI HEREDVM COMMITTO, VT DARENT L.,jvl**""
35 . Quaero, cum in hereditate non fint nifi tru£llae ?9, fcy- —
phi, modioli, phialae: an Seiaf de his fpeciebus ?* eligere — ,
poffit ? Refpondit ?**, cum omnia potui parata , pocula dicun- i.
tur ??, poífe eam ex his eligere. - A
XXXVIL PaAvrvslibro-XXL Refponfortm. Onw a-
MENTORVM appellatione veftem muliebrem non contineri,
nec errorem|heredis àus. mutaffe irefpondi. 9. 1 «, | Pv
XXXVIHI. ScaEvora libro.IL-Refponforum, — T1-
TIA teftamento, item codicillis multas fpecies tam argenti
quam veftis fpecialiter per fideicommiffum reliquit. Quaero,
an non aliae fpecies legato cedant, quam quae in hereditate
inuentae effent? ,Refpondit, eas cedere, quae inuentae effent '/^..,
^'. de ceteris cauendnm , vt fi inuentae effent, praeftentur. ——

i , —»e : i
$9. r- Seu PRoNIAE"? PrA& HoOC AMPLIVS COOPERÓ

TORIA *? TABIANA, AdaTVNICAS TRES CVM PAL-
C * LIO-
G&um: fenatoris. BR. Hal vt Flor. coematoriüis. GEB. I9 Hal. deberi.
G E B. 20 'Taur. fcribere poterat: zzstaBit. ^ ta omnes: utauit. BR.
Etiam Hal. GEZ. 21 Hal.etVulg. emim. BR. ' 22 Vulg. tamtum, loco::
tamen.BR. 23 Vulg. inferit: et. BR. : 24 Hal. eff, loco: effet, et mox:
det; loco: daret. GEB. : 25 Hal. depraebenderentur. GERB. 26 Hal.
cóntineret. Vulg. comtinet. Poífet et antecedens efé geminari: quomzam av-
ticulus EST efl p.t. d. in fe continens. BR. 274 Ap. Hal. ipfam; abeft.
GEB. 28 Hal.pertiuet. GEB. — .29 Hal. perfemeret. GEB. — 50 Taur.
fubmoBeatur. GEB. — 31 Taur. diflinchionl. GEB. — 32, Hal, de quo. GEB-
33 Vulg. quantum computari..B R. 34 Hal pronunciauerit. 35 Hal .
et Vulg. dent. £ R. 36 Taur. in Adnotar. traellae fic in P. pro trullae. fa-
pra eod. l. XVIII. $. g. tryllae. a trua potuit fieri truella, quod contradum
eft trulla. trullae habent. omnes editi et fcripti. BR. — Etiam Hal. et Pal. Y. II.
37 'Taur. biSpeciebus. GEB.
38 Hal refpondi. GEB. — 39 Hal. dicamtur. GEB. 40 Hal. refpondit.
GEB. — 41 Taur. inuentaÉf[fent , hic et paulo poft iterum. GER. — 42 Vi-
de Bynkersh. ZV. Obf. 24.8R. —— 423 Elor. eft: copertorig. — Sed coopertoria ,
.omnes

/ |

TU b(
L MP
I
.^
[1h.. &
ul t

ont
i
«
Got
Q
if
dj
Cty,
itj, '
SZIG(
& le ,
Vulg?
n
L

Wid !
'mlm

DIGESTORVM LIB.
LIOLIS,QVAE ELEGERIT, DARI VOLO.
ex vniuerfa vefte, id eft, an ex '4*;ffïnt efi (jtunicas fingulas,
et ^? palliola(Sempronia eligere poffit? |
nicae fingulares ** cum palliolis reliCtae, ex his dumtaxat eli-
, gi poffe: ,quod fi non /eft, ** , heredemy vel tunicas, ;et pallio-
hj**, ;"Eäj*? ex fyntlfefi, praeftaturum, vel veram aeftima-
tionem earum. :

FACIAM: SIN ?? AV'TEM, AB HEREDIBVS MEIS

m M r p n

p

"..
| 7

OR

^ ponendum. * m :
ï *'4 ?JQ i XXXIX à gl A;—z OL EN vs 5 E'Jibge-ïï. ex P . B : ïg;:irbgs

^ — 4abeenis./ S1 vxori mundus muliebris legatus effet, ea tan- -
|*/y., tummodo deberi, Ofilius ?7, Labeo ;refponderunt, quae ex ,

lt hisjtradita v eaufe vxorijviro ?? fuiffent: aliter enim in-
-caL, terpretantibus, fummam. fore captionem, Íi vafcularius aut

faber argentarius vxori ita legaffet. $. x. Cum ita legatum.

: L: mmeiï*et 5?9, ARGENTVM; QVOD (|DOMO 9? MEAE/ ERIT,
Cjemo, CVM MORIAR: Ofilius, nec quod depofitum ?* a fe, nec
quod commodatum reliquiffet, argentum legatum videri,
L*/iy xrefpondit. Idem Caffellius de commodato. Labeo, quod
| depofitum eífet, ita deberi, fi praefentis *7 cuftodiae cau-
Ía, non perpetuae, veluti thefauro 9?, depofitum ?* effet:
quiailla verba ovo D DoMo $5 wEAf EnrTÍc accipi de-
Liryri, bere» ESSE sOLEB Ajr: et hocjprobo. $. 2- Atteius (*?
A u Seruium irefpondifle Ícribit, cui argentum , quod in Tufcula-
LE antequam morereturj ex vrbe in Tufculanum iuffu teftatoris
[ 7de- translatum effe/., deberi: contra foxje, 'iiyä/iuïïu $* transla-

-5"*1. tum effet, 2 E
XL. ScAEV OL A -ibi '
i comnult;c 0 uo contubernali e£ communiwm . expeditionum comiti in-
ter cetera italegauerat: ARGEN'TVM VIATORIVM ME-
vM DARÍ VOLO. Quaefitum eft, cum paterfamilias f di-
uerfis temporibus reipublicae , caufa sfuerat, 59?, quod viato-

L

— Refpondit, quod habuiffet argentum viatorium eo tempore,
cum teftamentum faciebat, deberi. $. z. Vxori fuae tefta-

mento ita legatum eft, Sk&wPRONIAE DOMINAE MEAE-

HOCAMPLIVS ARGENTVM BALNEARE. Quaefitum
eft, an etiam id argentum, quoddiebus feftis in balfneo "?
vti confueuit, ** legato cedat? ;Refpondit, omne legatum
videri, $. 2. Mulier decedens ornamenta legauerat ita, S e-
IAE AMICAE MEAE ORNAMENTA VNIVERSA DARI
VOLO: eodem *;e&am"fento ita fcripferat, FvNERARIME

ARBITRIO VIRI MEI VOLO, ET INFERRI MIHI,

omnes fcripti et editi. pg, — Etiam Hal. et'Taurelii erat date: CoPERTORIA. |
Scripti funt, Pal I IT. IIL, V. Barb. qui tamen habet: coopertorinm tabiana; -

vt Flor. eft Vat. et Otob. GEB. . 44 Ap. Hal. an ex, abfunt. GEB. — 45
Gothofr. in nota: an et palliola. Fl4j. GEs&. —— 46 Gothofr. in nota: tuni-
caefingulae. Hal. GEB. —— 47 Gothofr. in notà: ol. effent. Sed ita: effent ,
ipfe Taur. habet in margine, et ita etiam habet Hal. non vt Goth. in praece-
denti notula ait: quodfi nom effet. GEB. — 48 Eal tuhicam et palliolum.
GEB. 49 Taur. se T. Ap. Hal. fed, abeft. GEB. — 50 Hal. fin minns an-
tem. Tuvide Ant, Auguítin. £4. Emend.:. BR. — 51 Halinferit: cum. GE B.
52, Gothofr. in nota: Pato legendum: aut aerea, aut aurea, aut argentea , vt
ex fequentibus poteft colligi. Male quidem , quod vel vocula: tautum, docet,
Vulp. habet: auréa, loco: aerea. BR. —— 53 Hal vtram ex áwro a argento.
GEB. ^ 54 Vulg. fint. B& 55 Hal. hoc in loco: refpondi. GEB. 56
Hal L[ABOLENVS, GEB. —54 Vulg inferit: et; BR

Quaero, an -

, Refpondit, fi effent tu- -

FIERI VOLO: IVBEOQVE SIGNVM DEIAE X LIBRIS
CENTVM IN ILLA SACRA,AEDE ET IN PATRIA ]
STATVIP'|SVWBSCRIPTIOINE NOMINIS MEI. Quaefi-
tum eít, cum in eo templo non nifi aut aerea ?? aut argen--
tea tantum fint dona: heredes Seiae vtrum ex argento an ex
. auro ?? fignum ponere compellendi funt ?*, an aereum?,Re- -
f. fpondit ?*?, fecundum ea, quae proponerentur, argentéum |

no fundo, cum moreretur,]habuiffet, legatum effet, et quod, :
- fi conualuiffet, fibi redderet: deinde Titius, defuntto dona-

| exceptionem habet $.
Mgnpr-

rium argentum hoc legato comprehenfum eífe videtur 9*? .

58 Gothofr. in .

XXXIV. TIT. Il IIL 633

QVAECVMQVE SEPVLTVRAE MEAE CAVSA FERANM
EX ORNAMENTIS, LINEAS DVAS EX MARGARI-
TIS, ET VIRIOLAS EX SMARAGDIS: fed neque here-
dés, neque maritus, cum humi corpus daret, ea ornamenta,
quae corpori iuffus erat adici *^, dederunt. Quaefitum eft,

Qu * M L. A RD 'e *
1, prae L : | vtrum/ad eam , cui ornamenta vniuerfa reliquerat, pertineant,
$. 2. Seia teftamento ita cauit, s1 MriHIE.
PER CONDICIONEM HVMANAXM CONTIGERIT,IPSA

an ad heredes? Refpondit, non ad heredes, fed ad lepatariam / a
pertinere,
Vrrrawvsjibro XXL ad-Sabinumd — x X £ d,

( Y« NiBvs debitoribus * ea, quae debent, rectelegantu: ^ -
licet domini eorum fint. $. r. lulianus fcripfit, &icee / 66

m

pignori data legetur debitoria creditore, valere lepatum, jhs- 4 754

bereque eum aCtionem, vt pignus recipiat, prius quam pc-
cuniam foluat: fic autem loquitur lulianus, quafi debitui
nen debeab lucrari: fed fi alia teftantis voluntas fuit, et ad

/ *

(

hoc peruenietur exemplo luitionis. L'locuconetuas.,

fap; ll.Powroxivslibro VI.ad Sabinum. Hgmkpkxw
damnatum a fideiuffore non petere;/a * reo petere polffe: fec
a reo petere vetitum, fifa fideiuffore petat: reo ex teftamen- |
tó teneri Celfus putat. S.— - Idem Celfus ait, nullam dubi- /
tationem habere, quin, herede petere a debitore vetito, nec! -

L

heres heredis petere poffit. ,
IIl VLerANvS libroXXlIl.adSabinume LrinkRnA-
TIONEM debitori poffe legari, iam certum eít, $.—r. Sed
etfi 5 ichirographum quis decedens debitori fuo dederit, ex« ( ^7-
ceptionem ei competere puto, quafi pro fideicommiffo * hu- — '
iusmodi idatione valitura. / $. 2. lulianus etiammlibx:o.-quädnæ
genfimo Digeftorum- fcripfit 5, fi quis decedens, chirogra-
phum Sei Titio dederit, vt poft mortem fuam Seio det, aut,

tore, Seio dedgfit, et heres eius petat debitum:. Selus do!:
$. 5. Nunc deeffe&u legati videamu: :
et fi quidem mihi liberatio fit relicta, cum folus fim debito:,
fiue a me petatur, exceptione vti poffum: fiue non petatur,
poffim " agere, vtliberer per acceptilationem. — Sed etfi cui
alio fim 9 debitor, puta duo rei fuimus promittendi, et mi-

hi foli teftator confultum voluit, agendo confequar,|non vt J -£.4.

accepto liberqt, ne etiam conreus ? meus liberetuf contra
teftatoris voluntatem: fed pa&to liberabor. Sed quid fi focii
fuimus? videamus mnecper acceptilationem debeam liberari: -
alioquin, dum,a conreo meo petitur, ego inquietor. Et ita'/ame reo,
Iulianus libro tgagenümäïäc'þgdg Digeftorum *? fcripfit **:
fi quidem focii non fimus, paCto me debere liberari: fi fo- | * /Lius,
cii, per acceptilationem. .S$.4» Confequenter quaeritur, an
et ille focius pro legatario habeatur, cuius nomen in teftamen-
to fcriptum non eft: licet commodum ex teftamento ad vtrum-
que pertineat, fi focii funt? Et eft verum, non folum eum,
cuius nomen in teftamento fcriptum eít, legatarium haben-
: dum:

nota: al a viro. Omnes nempe ita habent, et videtur omnino a excidiffe,
BR. Etiam Hal. à viro. GE B. 59 Hal.efl. GEB. — 60 Gothofr, in no-
ta: 4. domi. Ita Hal. G ER. 61 Hal inferit: effet. Ceterum vide Aue-
ram. IL. Interpr. Dur. 29. GER. — 62 Vulg. inferit: tautum.BR. — 65 Flor.
eft: thenfauro. GE B. 64. Hal. veluti depofitnum tbefauri effet. GE. 65
Gothofr. in nota: Aj domi. Ita ethic Hal. GE . 66 Hal. Ateims. GER.
67 Hal fifimeiw[a. GEBR. — 68 Hal. abfuerit. GEB. — 69 Hal. et Vulg.
videàatur. B R. *7o Hal. et Vulg. bahueo. BR. — "I Taur. confueBit. GE .
72 Hal adiceré. Sed poterat minori iolimine fieri: z&ffum eyat adici. B f«
i Hal inferit: etiam. GEB. 4 Taür. àP/, vt adeo Florentiae fit:
ab veo. GEB. — 5 Halfelfi — 4 Hal quafi per fideicommifum. GEB. — 5
Hal. et Vulg.fcribit. &R. — 6 Hal. Seium d.e.bábere. GE 5, — 7 Hlal. et Vulg.
poffum, quod málim. BR. $8 Hal. fu. 9 Hal. torreas , et paulo p'bïh €of-
?e0, GEB. FO Vulgo: trigeufuno fecnnide Digeflórum, abfunt. B R. — 11 Hal.
| " et

P i ia

i.

!
1

,

L4 51 Jdlæ

ta*groU « 6

h d
tïïl *

FT. L25 292
I^ m '"U'C,' - EE LAD i
| j |

634

dum: verum eum quoque, qui non eft fcriptus, fi et eius
contemplatione liberatio reli&ta effet *?. $. 5. Vtrique au-
tem legatarii habentur et in hoc cafu: nam et fi quod ego de-
beo Titio , fit ei legatum mei *? gratia, vt ego liberer, ne-

.mo me negabit legatarium , vt et Iulianus eodem libro fcri-

ibit **, et Marcellus notat, vtriusque legatum effe,. tam meum,
quam creditoris mei, et fi ** foluendo fuero: intereffe ^^
enim creditoris, duos reos habere. Ws
IV. PowPouzivs libro Vll.-ex-Plautio. Qvrp er-
go eft, cum agere poterit creditor ex teftamento? non aliter
heres condemnari debebit, quam fi caueatur ei aduerfüs de-
bitorem defenfujiri **. . Item agente debitore, nihil amplius
heres praeftare deb&t, quam vt eum aduerfus creditorem de-
fendat. ! |

V. VrrriANvs libro XXllh-ad—Sabinum. — Sr quis
reum habeat et fideiufforem, et reo liberationem ** leget:
[ulianus ibidem fcripfit, *? reum per acceptilationem liberan-
dum: alioquin, fi fideiufforem coeperit conuenire, alia ra-
tione reus conuenitur. Quid jtamen, fi'donationis caufa fi-

1 deiuffor interuenit, nec habet aduerfüs reum regreffum? vel

quid, fi ad fideiufforem pecunia peruenerit, et ipfereum de-
derit vice fua, ipfeque fideiufléfit ? paCto eft reus liberandus.
Atquin ?? folemus dicere, pacti exceptionem fideiuffori dan-
dam, quae reo competit : fed cum alia fit mens legaqtls, ?l1a
pacifcentis, nequaquam hoc dicimus. $..2 Quod fi fideiuf-
fori fit liberatio legata, fine dubio, vt et ?^* Iulianus fcripfit,
pacto erit fideiuffor liberandus: fed et hic puto interdum ac-
ceptilatione liberandum, fi vel reus ipfe vere fuit, aut in eam
rem focius reus??. . $-2« Idem Iulianus eodem libro fcripfit,

fi filiusfamilias debitor fuerit, et patri eius fuerit liberatio re-

li&ta: patrem pacto liberandum effe, ne etiam filius libere-
tur: et parui, inquit, refert, fi fit aliquid in peculio die le-
gati cedente, nec ne: fecuritatem enim pater per hoc lega-
tum confequitur: maxime, inquit, cum re: iudicandae, tem-
pus circa peculium fpectetur. Huic patri fimilem facit Iulia-
nus maritum , cui vxor poft diuortium liberationem dotis le-
gauit. — Nam et hunc, licet die legati cedente foluendo non
fit, -«legatarium effe: et vtrumque, ait, folutum repetere non
poffe. Sed eft ver'us, quod Marcellus notat, patremjpetere
?3 poffe: nondum enim erat debitor, cum folueret: mari-
tum non poffe, quod debitum foluit ^* : patrem enim etíi quis
debitorem exiftimauerit, attamen loco eífe condicionalis de-
bitoris, quem folutum repetere poffe non ambigitur. $. 3.
Sedfü damnatus fit heres filium liberare, non adicit Iulianus,
vtrum accepéilatione filius, an pacto fit liberandus? Sed vide-
tur hoc ?? fentire, quafi acceptilatione debeat liberari: quae
res patri quoque proderit: quod optinendum eft, nifi euiden-
ter approbetur, contrarium fenfiffe teftatorem, id eft ne fi-
lus inquietetur, non, ne pater: tunc enim acceptilatione
eum non liberanduüm, fed pacto. $.—4. Idem Iulianus fcripfit
?*, fi pro filio pater fideiufferit, eique liberatio fit legata,
jeum patto liberandum, quafi fideiufforem, non quafi patrem:
et ideo de peculio poffe conueniri: hoc ita demum putat, fi
dumtaxat quafi fideiufforem ^* eum voluit teftator liberari:
