$- 4. Si quis poft emancipationem quaefitum fibi filium, patri

fuo in adoptionem dederit in locum filii: aequiffimum eft,

ei praeftari quod cuiuis adrogato filio: : idcircoque patri fuo
iungendus *? eft: fed ?? fi emancipatus hic nepos poftjad-
optionem proponatur, aequiffimum erit eutn abftinere: reci-
pit enim locum füum , nec debet pátri füo ivngi. $. z. Si
emancipatus filius, vxore non ex voluntate patris ducta, fi-

] ls b hia .

lium fuerit fortitus, deinihepos, patre iam mortuo, ad bono-

rum- poffeifionem aui velit venire, admittendus eft ad eam:
non enim per refciffionem ?* is, qui filius iuftus eft, efficie-
tur ?? non filius: cum refciffio, quo magis admittaytur ??,
non quo minus, adhibeatur: nam etfi tam ignominiofam du-
xerit vxorem filius, vtededecori fit tam ipfi, quam patri,
mulierem talem habere: dicemus, et ex ea natum ad bono-
rum poffeffionem áüi adfnitti: cum poffit auus iure fuo vti,

eumque exheredare: nec enim minus in hoc nepote is, quif

de inofficiofo cogniturus eft, merita nepotis, quam patris
eius delicta perpendet. $. 6. Si emancipatus filius praeteri-
tus, ante petitam bonorum poffeffionem adrogandum fe dede-
rit, amittit contra tabulas bonorum poffeffionem. — $. 7. Si
quis filio fuo emancipato népotem, quem ex eo retinuerat,
dederit in adoptionem: nepos ifte ad contra tabulas bonorum
poffeffionem aui fui admittitur, patre eius ante defuncto: quia

in eius eft familia, iquiaj/ ^^ et ipfe admitti potuit ad bonorumï

poffeffionem contra tabulas. $8* Idemque eft, et fi eman--

cipatus filium, quem poft emancipationetn quaefierat, patri

fuo in adoptionem dederit, et decefferit: nam et hic nepos

ite ad bonQrum poffeffionem patris füi adrnitti debet, quafi
.nþn fit in alia ^? familia. $. 9. Si pater alicuius peruenerit
inadoptiuam familiam, filius non: an patris fui in adoptiua

familia mortui bonorum poffeffionem accipere poffit? Et ar-

b'gtxXor, humaniorem effe hanc fententiam, vt filius hic, quam-
uis &ron- fit in eadem familia in-^? qua pater, ad bonorum
poff&ffionem .taten, eius admittatur. .$. 1ro. Liberi, qui in-
ftitui heredes iure non poffunt, nec contra tabulas bonorum
poffefionem petere poffunt. Haecautem verba, 1zNsT:iTvEI
NONPOSSVN T, ad mortis tempus referuntur. $. rr. Si
uis eX liberis heres fcriptus fit, ad contra tabulas bonorum
poffeffiunem vocari non debet: cum enim poffit fecundum ta-
quod?? bonum eft ei contra
ri? Plane, fi alius committat Edictum , etipf&ad con-
tra

tabulas

GE B. Ij Haec lex omiffa infcriptione continuata erat cum antecedenti
fecunda, vt '*tiam fexta cum quinta. B R. 15 Vulg. addit: efj.BR. — 16
Taur. amY'o. *W;B. 17 Hal. admittentur. GEB. — xX8 Flcr. eft litera i infer-
ta, vnde Hal. & omnes: quia. BR. " 19 Hal. et Vulg. adiungeudus. BR.. 20
Hal. inferit: eà GEB. 2X Taur. refcifionem. Sic etiam in Pand. Flor. fed
aut legendum: tecifionem , et tunc; $ abundat, aut: vefciffionem , et tunc ea-
dem litera defic& pofterius malo, nam mox fequitur: refciffio, et Taur. fa-
cillime smederi poyuiffet: refciSionem. BR- — lta fane etiam Hal. et Darb. Vat.
Otob. Magl. GEÀ 22, Vulg. efficitur. B R. 23 Ap. Hal. admittantur ,
/ 24 ilal.et Vulg. qui. BR. — 25 Hal. et Vulg.
26 A). Hal. et Vulg. u, abeft. Bg. — 2/7 Flor. voci: poffeffionem,
28 Gothofr, in neta; quod bonum
: eft,

aüliena.B R.

^

TE GÉ

] ——
(s

[ 349

k5

DIGESTORVM LIB.

tra tabulas bonorum poffeflionem admittetur. $. r2. Sedjfi
fuüb condicione fcriptus fit, bonorum poffeffionem contra ta-
bulas accipere non poteft: et ita Iulianus quoque libro vicen-

"06

fimo téttio Digeftorum fcripfit. Quid ergo, fi defecerit con--

dicio? verum eít, eum contra tabulas accipere bonorum pof-
feffionem. $. 13. Si fub ea condicione filius emancipatus he-
res fit inftitutus, quae in ipfius poteftate non eft: quia fcri-
ptus hefes éft, bonorum poffeffionem fecundum tabulas acci-
pere poteft, et debet: nec contra tabulas poteft, et fi forte de-
fecerit . condicio, tuendus erit a Praetore 1n tantum, quan-
tum ferret ??, fi contra tabulas bonorum poffeffionem acce-
piffet. $. 14. Sed etíüi nepos fub huiusmodi condicione fcri-.
ptus fit heres, idem erit dicendum. $. 15. 51 quis ex libe-
ris non fit fcriptus heres, fed feruus eius fcriptus fit, eum-
que iufferit adire hereditatem: denegari ei debet bonorum
offeffio contra tabulas. $. 16. Idemque ef.ï, et üt,legatum re-
?i&um fibi vel fzrïl'o fü'ö, elegerit: nam et hic dioémus ??, bó-
norum poffeffiohém contra tabülas debere denegari.-
IV. Pavrvs libro XLI. ad Edictum. -Irrv p notan-
dum eft, quod bonorum poffeffio contra tabulas, quae liberis
promittitur, locum habet, &iue quis heres exftiterit, fm.e..nor.n
et hoc eft, quod dicimus, contra ipfum teftamentum liberis
competere bonorum pofleffionem: quod in patrono contra
eft. $. r. Si quis filium, quem in poteftate habuit, infti-

tuerit heredem, vel exheredauerit, et ex eo nepotem omife-

rit: bonorum pofleffioni locus non eft: quia non effet nepos

fuus heres futurus. Eadem funt et in fequentibus gradibus.

$. 2. Ad teftamenta feminarum Edittum contra tabulas bo-
norum poffeffionis non pertinet: quia fuos heredes non ha-
bent. $. 3. Si quis eum, qui in vtero eft, praetermiferit:
etiam nondum nato ?* eo, alius, qui heres inftitutus eff: ; —bo—
norum poffeffionem contra tabulas admittere poteft: quia ini-
quum eft, neque quafi fcriptum poíle petere bonorum pof-
feffionem, quamdiu contra tabulas peti poteft: nec contra ta-

bulas, quamdiu non nafcitur praeteritus: vt, et fi ante mo- |

riatur, bonorum poiïefïionis beneficium ad heredem transmit-
tat, quod maxime neceflarium eít in filio emancipato Ícripto

. (herede: quianec hereditatem interim adire poteft.

Á5.. V. IvriAmNvs libroXXXIV; Digefterum, Sxcp et fi
decefferint , antequam peterent ?^ bonorum pofleffionem , non
eft iniquum, Praetorem decernere, heredibus eorum faluuri
fore commodum bonorum poffeffionis fecuhdum tabulas, vel
contra tabulas. X« Al - - od .
^ VL *PavrvslibroXLI, ad Edictum*. 355 $1 eman-
cipatus filius nepotem procreauerit, et ita deceiï'er;t, deinde
auus eius: nepos ad aui bonorum poffeffionem venire poteft.
S.—t. Quod fi et ?^ filium et nepotem emancipauerit, viaen-
te quidem filio , nepos non veniet: poft mortem autem elus ,
ad bonorum polleffionem aui veniét. S$.—4« Nepote quoque
folo emancipato, et auo mortuo, deinde patre eius, nepos
praeteritus accipiet patris bonorum polleffionem: qua Ífuus
heres effet futurus patrij fi ?? poteftate aui non exiffef.

$. 3. Filio emancipato ,. f1 nepos retentus fit, et vtrique gäae- :

teriti; vtrique accipient bonorum .goü'emonem. $ 4
lius emancipatus, in adoptiua familia nepotem fuftulerit, nec
nepos quidem ad bonorum pofleflfionem aui naturalis veniet.

elt. Hal. Neque aliter MSS. quae contuli. "Nihil tamen follictandum. Vide -

Duker. ad. Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 399. BR. — Habent: q:0d, Barb. Vat.
Otob. Sed Magl. vteft Flor. R. 29 Hal. fieret, GEB. — 50 Erat Flor, dicea-
snu$ , deletis literis : ea, repofita z. Forte librarius hic feipfum correxit, vt adeo
fola e fuiffet delenda legendumque: dicamus. Yta in leg. fequ. & 1. Ícriptum : pof-
feffiouei, prot poffeffioni. Habent tamen omnes ex ifta corre&ine: dicimus. BR.
"Etiam Hal. G E B. 31 Taur. in Adnotat. »ato. dato in P. minus vecte. Iftud
habent: Barb. Vat. Otob. Bynkersh. vt et Hal. Hoc: Magl. GER.
Hal. et Vulg. decefferit, antequam peteret, ícd tunc non cuadrat , quod fequi-

22 .

XAXVILA TIIE. IW,

fe dederit, vt eum filii fequantur: idem erit, —Plane fi is,
qui apud adoptiuum auum procreatus eft, emancipatus fit:
veniet 5$ ad bonorum poffeffionem aui naturalis, — Adoptio
37 tamdiu nocet, quamdiu quis in familia aliena fit ?9. Cete-
rum emancipatus ad bonorum pofíeffionem parentïu*m natura-

mortem eorum *?: hoc enim verius eft, poít mortem eorum
emancipatum non admitti. ( *é3prousrt. : !
VII. GAr1vs libro XIV. ad Edictum prouinciale, Sr
retentus fuerit in poteftate nepos filio emancipato, admitti-
tur nepos, viuo auo, ad patris bonorum poffeffionem.

tauit Praetor exheredatione notatos et remotos ad contra ta-
bulas bonorum poffeffionem admittendos: ficuti nec iure ci-
uili teftamenta parentfum turbant: fane fi velint inofficiofi que-
rellam infütuere, eft inipforum arbitrio. $. z. Aliqua parte
tabulàrum exheredem fcribi non fufficit: fed eo gradu , con-
tra quem petitur bonorum poffeffio: vnde fi a primo gradu
exheredatusfit filius, a fecundo praeteritus, et primo gradu
fcripti non petierint bonorum pofleffionem: poterit contra ta«
bulas accipere bonorum poffeffionem. $. 2. —Non quaeuis
exheredatio fummouet filium a contra tabulas bonorum pof-

| feffione, fed quae rite facta eft. $. 3. Si ab vno ex heredi--

busfit filius exheredatus, Marcellus libro 5ótio Digeftorum

| fcribit, ,fiium non .videri exheredatum: idcirco contra tabu-l / féefen ,
las bonorum polfleffionem peti poffe contra vtrumque heredem. "*f

$. 4. Si exheredatus ^* fit filius, et inftitutus, optinente eo
gradu, in quo inftitutus eft, puto, commiffo Edi&to ab alio
filio, contra tabulas eutà botorum poffeffiótiem petere poffe.
$. 5. À primo gradu praeteritus e£ filius, a fecundo exhere-
datus: fi in ^? primo gradu fcripti non fint in rebus humanis,
mortis tempore teftatoris, dicendum eft, contra tabulas bo-
norum pofleffionem praeteritum petere non poffe: hereditas
enim in fecundo gradu verfatur, non in primo, ex quo ne-
que adiri hereditas, neque bonorum poffeffio peti poteft. Sed
1 poft mortem teftatoris decefferint heredes fcripti, idem Mar-
cellus putat, contra tabulas bonorum poffeffionem femel na-
tam competere,
huc tantundem dicit, praeteritum ab eo gradu filium contra
tabulas bonorum poffeffionem petiturum. Idem fícribit, etfi

contra tabulas bonorum poffeffionem competere filio, Marcel-
lus ait, $. 6. Si quis füa manu*fe exheredem fcrigäf |
contra tabulas bonorum polífeffionem poffit accipere, videa-
mus? Et Marcellus libro nóno Digeftorum, nocere ei hanc

facit, quod contra eum ^? eft. $. 7. Si quis emancipatum
filium exhei;ägauifit, eumque poítea adrogauerit: Papinia-
eo praeualere: idcirco exheredationem nocere. S.-8. Sed
in extraneo ^7 Marcelli fententiam probat, vt exheredatio
ei adrogato pofítea non noceat. -
reuerfo filio,, dicendum eft exheredationem ante factam no-

cere. $. 1o. Si fllium in adoptiua familia conftitutum pater
naturalis exheredauerit, deinde fit filius emancipatus: noce-

tür; éorum. BR. 33 Etiam hac infcriptione omiffa Flor. haec lex cum an-
tecedenti cobaerebat, vt fupra ad L. 3. dictum. B R.
et, abefl. BR. .. 35 Hal. et f de poteflate. GEB. 36 Taur. Beniet. GEB.
37 Hal. et Vulg. inferunt; emzm. BR. — 38 Kal efl. GEs. 39 Vulg. ve-
niet. BR. 40 Ap. Hal. eorum, abeft.
deleta b, repolitae: et, wtíit: fi et exberedatus fit filius, et inflitutus, forían
non male. BR. ; 42 Ap. Hal. zz, abeft. GER. 43 Mal. feripferit, — 44
Vulg. fenatusconfultum. BR. 45 KHal in margine:
GEBR, 46 Hal. libro fecunudo. G x B.

48

Sed etfi emancipatus filius procreatis nepotibusin adoptioniem -

lium venit ??: fed emancipatus viuis eis, non etiam poft Lj sicex

VIIl. VreraxvslbroiXL. ad Edidtum, Nox pu- ) ^ -

Sed etfi defecerit condicio inftitutionis, ad- -

ipoftumus, qui inftitutus fuit, non fuerit natus: nam adhuc./pe[Lu.

43 :
, aB
w5 i 1* . : : . 4 D .
jlexheredationem ait: quia Senatus ^* hoc pro non fcripto non-
nus libro düodecimo ** Quaeftionum ait, iura naturalia in

$. 9. Poftliminio autem -

34 Ap. Hal. et Vulg.
4X Erat. Flor, sibexberedatus, |

alia$ comivachum.
4 kal inferiti adoptato. GEB.-

Wt
gon
ul
j t
i
"i
ii
jos,
"u
lamus
—— dul
t
QU
t al
jt, 00
el nou
teiibus

"

p
p
&
Pïatï«
13
Qui
x
qui i
m p
& Qu

|
Vrav;
tit i
!
lntel
dotorug
fciytis
w S
ts fi.
el, vt
pmus,
Jjding
B.
Ü COQt
t *
lenitm.
QU cont
l p d
fauere, x
efedati
48 T'AUI. !
MHOCeMÍE et
9I Flor £
tbell, c E
U itew
TUBy,
l. N
othofr. ;
T DR.
F. o
dftm'. GE

lm
h,
R
Dtio
elg.

ütà.
mm ^^

M
"T
t d.
lfe (
Y que
1 ff
iq COB-

orum
m d
It &
Y
Dj
l£t
j
h«
i
fit-
Sed
Vat«
| T«
*
tontrà
l edi

"

Yored-
ïH, aM
, Vile
ei hat
pto nol
diptn
Papili
ynalia
. 9d
,eredati()
) autem
Tam D*
m pä[el'
; *

bit

j em o
1]. u Vü[g'«
i GE
Vulg. t
:;Jfïfj;:;ff'
m
ïr/zt.
: Mw((l Itl
"T EB&
j

.. tranei :
tra tabulas bonorum poffeffionem: íed ipfi foli. non commit--

;Ji&c';l,adquifiw poffit.

. fuv item et. B R.

*

DIGESTORVM LIB.

bit ^5jeij^? exheredatio, $. rr. In adoptionem datos filios
non fummoueri Praetor voluit ,?;E-Jmodo heredes inftituti fint:
et hoc iuftiffime eum feciffe Labéo ait: nec enim in totum ex-
t: ergo fi fuer&nt 5* heredes fcripti, accipient can-

tent Edictum, nifi fuerit alius praeteritus ex liberis, qui fo-
lent committere Edictum. . Sed fi ipfe fcriptus non fit, fed
alius, qui ei *?^ adquirere hereditatem poteft: non eft in ea
caufa, vt eüm ad bonorum poffeffionem contra tabulas admit-
tamus. $. I2. Vt autem admittantur ad bonorum poffteffio-

L/9im && mem , ex liberis jefle eos/oportet: ceterum fi adoptiuum filium-

dedi in adoptionem, et heredem fcripfi: commiffo per alios
Edicto, bonorum polífeffio contra tabulas ei non dabitur.
$. 13. Datur autem ei ??, qui in adoptiua familia eft; con-
tra tabulas *bonorum* poffeffio, fi eo gradu heres fcrintus
fit, contra quem peti poteft bonorum poffeffio. $. 14. Non
eit nonum, vt emancipatus praeteritus plus iuris fcriptis he-
redibus fratribus fuis ?* tribuat, quam habituri effent, fifo-
li fgiffc;nt: quippe ?? fi filius, qui in poteftate patris eft, ex

5 . Xt . * E * " *
4j düodecima parte heses fcribatur, emancipato praeterito, di-
^" midiam partem beneficio emancipati occupat: qui, fi eman-

à . Z l i .
cipatum fratrem non haberet, duodécimam partem habiturus

Li dam.,, eflet. 1)Sed/*9 fi ex parte minima Í[it heres inftitutus, non

proea parte, qua inítitutus eft, tuendus eft commilfo Edi-
€to: fed amplius per bonorum pofífeffionem habere poteft.
Praetori ?* enim propofitum eft , cum contra tabulas bonorum
poffeffionem dat, jeas; partes vnicuique liberorum tribuere,
quas, inteftato patre mortuo, in hereditate habiturus effet, fi
in poteftate ?* manfiffet, etideo fiüe emancipatus, fiue is,
qui in poteftate manfit, fiue in adoptionem datus, ex mini-
ma parte heres fcriptus fit: non redigitur ad eam portionem,
ex qua inftitutus eft, fed virilem accipit. - | |
: IX. Garvs libro XIV. ad Edi&um prouinciale.
VTRv autem-pa*ee adoptiuus viuit *?, an defunctus eft,

wihil intereft: nam hóc folum quaeritur, an in adoptiua fa-

milia fit.

X. VrPrawNvslibro XL. ad Edictum. . S1 poft mor-.

tem teftatoris heres inftitutus filiusin adoptionem fe dederit,

bonorum pofleffionem contra tabulas accipere poteít: quia

Ícriptis heredibus inftitutij*? non folet nocere adoptio. ,$. r.
$* Si filius in adoptionem datus auo materno, héres inítitu-
tus fit'a patre naturali: commiffo per alium Edicto, magis
eft, vt bonorum pofleffionem accipere polfit: nec enim exi-
gimus, vt adeat hereditatem : fed fufficit, vt ei delata fit,

iullu patris adoptiui hereditatem adiit: emancipatus fuerit: pot-
eft contra tabulas bonorum polffeffionem accipere, heredita-
tem *que* ipfe potius habebit, quam pater adoptiuus. -—9-
illud notandum eft, quod, et fi adierit hereditatem in ado-

ptonem datus, contra tabulas ei datur ??:alias autem fi quis.-

legatum, fi quis ? portionem fibi datam adgnouerit: icon-
tra tabulas bonorum poffeffione repellendus eít. $. 4. Libert,
qui contra tabulas habere non poífunt, nec partem faciunt,
fi per alios committatur Edictum: quo 9* enim bonum eft eis
fauere, vt partem faciant, nihil habituris ?? . $. 5. Ex-

heredati liberi quemadmodum -Ediétem- nor committunt, ita-

48 Taur. noceV;t. GER. 49 Taur. in Adnotat. woceuit ei. fic vecte. in P.
moceuit et. G EB. 50 Flor. fa&um: fi modo, inde ita Hal. et omnes. BR.
51 Flor. fa&um: fuerint , ergo Hal. ita et omnes. BR. .52 AÀp. Hal. e,
abeít. GEB. .. 53 Flor. erat: daturnoneitemei , quod corrigendum erat: da-
54 Vulg. patris fai, Yoco: fratribus fuis. BR. — 55 Taur.
q OEppe. Flor. tamen eft corre&um in: quippe. B R. 56 Gothofr. in nota:
Al. Nam. íta ipfe Taur. in margine. Hal. et Vulg. Nam et fi. B R. 57
Gothofr. in nota: Praetoris. Hal. GEB. 58 Flor. etiamnunc eft: poteffa-
ton. BR. 59 Hal. et Vulg. viuat , et mox: fit. BR.. — 60 Lego cum Vulg.
Hal. omnibus; inflitutis. BR. . 61 Hal. praefigit: Sed et. GEB. — 62 Hal.
detur. G EB. 63 Hal. fiwe, loco: fi quis. G E R. 64 Hal. 440d. GEB.

las Xll. /GA1vs 9? libro XIV. ad Ctum
. $1 duobus filiis , et ex altero filio dnobus nepotibus bonorum

$. 2. Si in adoptionem datus, pofteaquam .

legit:

XXXVIL TIT. IV,

nec commiffo per alios Edicto , cum illis Venïänt $6 ad bo-
norum poffeffionem: vnaque eis querella fupereft, fi de inof-

707

ficiofo dicant. $. 6. Hi **, qui propter alios contra tabulas
bonorum poffeffionem petunt, non exfpeCtant vt praeteriti
* bonorum * poffeffionem accipiant, verum ipfi quoque bono-
rum poffeffionem petere contra tabulas poffunt, cum enim
* femel* beneficio aliorum ad id beneficium fuerint admil-
fi, iam non curant, petant illi, nec ne, bonorum poffef-
fionem. : : ! us
| XI. PAyrvs libro XLL ad Edictum. Srinadoptio-
nem datus, füb condicione fcriptus fit heres a naturali patre,
alio committente contra tabulas EdiCctum, et ipfe veniet: fed

| i defecerit condicio, repellitur ab ea poffeffione. Idem puto

et in eo, qui pure quidem , fed 59 non iure fcriptus fit heres,
$. r. Exemplo iuris legitimi, et bonorum poffeffio contra ta-
bulas diftribuitur.
tem habebunt. X f

V ad

") )OA C ,,
Edictum prouinciale.
poffeffio competat, et alter ex negtotïbus non petat: pars eius
fratri adcrefcit. Si vero ex filiis alter non petat, tam fratri,

-quam nepotibus, id prodeft: namque tunc duo femiffes fiunt,

ex quibus alterum filius, alterum nepotes confequuntur.
$. r. 5i prius teframentum exfítet iure factum, quo filius ex-

heredatus eft: fequens inperfeCctum, in quo praeteritus fit fi-
lius: pofteriore teftamento praeteritus recte petet bonorum

pofleffionem *?, fi remoto quoque filio potiores funt ** in
ea ? hereditate pofteriore teftamento feripti heredes: et ita
ius habet, vt cum is, contra quem filius petit 7* bonorum

. poffeffionem , amoto filio poffit optinere hereditatem, filius

quoque[fecte videatur petere bonorum poffeffionem: fi vero
ille non poffit optinere hereditatem, filius quoquejexcludatur.
Alll. IvrrAwvs,libro XXII& Digeftorum.
emancipatus bonorum päü'eüïonem cofitra tàbulas accipit,
fcriptus heres ei hereditatem petenti cogendus eft et praedia

.et feruos hereditarios praefiare: omne enim ius transferri

aequum eft, quod per caufam hereditariam fcriptus heres
nancifcitur, ad eum quem Praetor heredis loco conftituit 7^.
$. r. Qui duos filios, et ex altero eorum nepotem habebat;
eum in adoptionem dedit , et heredem inftituit praeterito alté-
rofilio: quaeritur, quidin his feruari debeat: vtrum in par-
tem patris fui admittatur, an virilem portionem habeat ? /Re-
fpondi, in adoptionem datus nepos, et heres fcriptus, quam-
diu pater eius autin poteftate, aut emancipatus eft, non pot-

patereius, antequam bonorum pofíeffionem acciperet, decef-
ferit,|Ànon admittitur nepos ad bonorum polfeffionem. $. 2.
Si patér emancipato filio praeterito, heredes duos fcripferit,
filium , quem in poteftate habebat, et alterum, quem in ad-
n *5 dederat, ex quo duos nepotes in familia reli-
ui et ipfi teftamento praeteriti fint: bonorum poffef-
onem jro parte tertia emancipatus *?, pro parte tertia is,
qui in poteftate remanfit, pro parte tertia, qui in adoptionem
datus eft| et filii eius fimul habebunt, ita vt fextans patri,
fextans neþotibus cedat, $. 3. Si pater ex duobus filiis alte-
[ - | - rum
65 Hal.et V uï&. babituri. BR. — 66 Hal. et Vulg. vemiuut. BR. — 67 Erat
Flor. eq4i, et lq&um: biquequi. Alterum in correQione tantum Taur. pla-
cuit. Poterat et ieri: J qmi. BR. 68 Hal. licet, loco: fed. Gg B. 69 Hal.
IDEM, quafi häcaput fit Pauli. 7O Gothofr. in nota: poffeffionem fi

remoto. Hal. Ninpe pun&to poft: poffeffonem, et poft: beredes, in fequen-
tibus duobus puncis collocatis. 1ta etiam Vulg. B. 7Y Hal. fint. 7
Flor. erat fcriptumà zw. ea zm bereditate. Mlalumus retinere pofterius: n, vt
correctionem priorisi B R. 73 lal petat. GER. 74 Hal. transponendo
o:mne eniüm s,. quod per cauffam baereditariawi fcriptus baeves man-

cifcitur , ad eum trakferri aequum. efl , quem praetov baeredis loco conflituit.
"46 Hal, i5, 4ni emancipatus efl. GERB.

Tl

73 Hal w adoptiont GERB.

Mmmnm t mxx

*Ieitur* nepotes ex Vüo filio vnam par-

P d

eít contra tabulas bonorum potfeffionem accipere: fed etfi

Cvmw *

, potum, fed extraneus adoptatus effet.

708
hereoem * ;
rum.,habentem.filios emancipauerit, et vnum ex nfepotlbus.,
quem ante emancipauerat, in locum filii adoptauerit, prae-
terito deinde emancipato decefferit: aequius erit, nepoti, qui
in locum filii venerit, fuccurri, et in tres partes hereditatem
díduci "7: vt vnam habeat, qui in poteftate remanferit , al-
teram nepos adoptatus in locum fili, tertiam egïancipa'tg's
cum filio fuo, quijnepotis Iocgrfuerit. Sed etfi mórtuo filio,
alter ex nepotibus in locum filii adoptatus fuerit, tres partes
in bonis flent: cum fit aequius, eum qui in locum filii ad-
optatus eft, non minus habere, quam fi non ex numero ne-
XIV. ArR1CaNvs libro IV. Quaeftionum. ,53,78
duobus filiis emancipatis, alter heres inftitutus fit 79 " alter

praeteritus: fi inftitutfjs adierit, quamuis verbis *? Edicti pa-

f
i

/7

—

l

| Lifepro fue o

. éione, quam fpreuit Taur. B R.

rum expreffum fit, tamery, non poffe eum petere bonorum
poffeffionem , |refpondit : iguiariudicium patris fecutus fit: nec
enim emancipatum, fi legatum acceperit, admitti ad bono-
rum pofleffionem , fiue ab heredibus inftitutis, fiue ab his qui
contra tabulas petierint, acceperit. Sed illud obferuandum * !,
vt Praetor eum, qui héres inftitütus adierit, in eam partem,
qua fcriptus fit, tueri debeat, dum [táfien; non ampliorem ,
quam habiturus effet, i bonorum poffeffionem accepiffet: vt
hactenus deteriorem caufam fuam fecerit: quod fi ex minore
parte fit inftitutus, eam dumtaxat retinere poffit, et quod ex-

traneis quoque legata praeftare cogatur. Quod fi is, qui in.

poteftate eft, héfes inftitutus fit, quoniam neceffarius heres
fit 52, rion aliud dici poffe, quam et ipfum petere poffe bono-
rum polfeffionem, fi modo hereditati fe non inmifcuerit :
tunc enim, quia iudicium patris comprobaffe videtur, in ??
eodem loco, quo emancipatum, haberi debere. $. r. Filius
in adoptiua familia, vxore du&a, filium fuftulit, eumque poft
mortem patris adoptiui emancipauit : hunc nepotem contra ta-
bulas aui naturalis decreto poffe petere bonorum poffeffionem,
irefpondit. Item fi filius emancipatus , füblato filio et eman-
cipato, adrogandum fe dederit, et mortuo adoptiuo patre de-
ceíferit: et contra patris et contra aui tabulas ex decreto hunc
admitti, minime dubitari debere: necalioquin ab omnium ?^
bonis excluderetur $?. |
XV.Mancriaewvs libro V. Regularum. Sr praeteri-
tus filius emancipatus exceptionem doli mali agenti heredi
patris oppofuerit de eo quod patri debuit, non poffe eum
contra tabulas bonorum poffeífióiem petere exiftimo: nam
ihoa ipfo quafi repudiauit bonorum poffeffionem: quod ita in-
tellependum eft, fi heredem petentem debitum noluerit filius
repellere illa exceptione, SY NON CONTRA TABVLAS
BONORVM POSSESSIO FILIO DARI POTEST 99. led.
magis doli exceptione vfus eft. — ///

XVI. PouProxrvslibroIV. ad Sabinum. Sr eman-

.cipatus filius nepoti in poteftate aui relicto ab extraneo here-

de fideicommiffam 97 hereditatem, fi liberatus aui poteftate
fuiffet, reliquiffet: fi fufpectus auus fit, quafi confumpturus
bona nepotis, non effe ei dandam bonorum poffeffionem. — .
XVII. Vnrrawvs libro XXXV. ad Sabinum. 51 pa-
ter fe dederit in adoptionem, nec fequatur eum filius, eman-
cipatus ab eo antea factus: quia in alia familia fit pater, in
aiia filius, bonorum poffeffionem contra tabulas 10n poteft

7 Hal. deduci. H. a Portain IL. ait, Flor. ita effe, quod verum, fed ex corre-
78 Flor. Si eft deletum , reyofito: ex. Nobis
videtur vtrumque retinendum: Si ex duobus. Hal. corre&iorem fequitur. ER.
"79 Hal. efl. GE&. 80 Taur, BerVis. GE B. &1 Hal addit: ait. G£s.
$2 Gothofr.in nota: Ita legendum: fit non: fit. Hal. tam«n et Vulg. habent:
fit. B R. 83 Hal. videatur , eodem loco, quo. 84 Hal omnibus. GE R.
$5 Hal.et Vulg.excludatur. B R. — 86 Hal. potuit. GEB. — 87 Hal. et Vulg.
fideicommiffariam. 9 R. 88 Hal. dederit. 89 Taur aD. Hal. fed. GE z.
go Ap. Hal. et Vulg. Sed, abcft. 91 Hal. et Vulg. accepevit. E R. 92
KHal. et Vulg. femetipfum. BR. — 93 'Taur. 4Olgo. GE . — 94 Hal. et Vulg.

DIGESTORVM LIB.

venale beneficium fcripti heredis extranei: vt, cum ipfe iure

poteftate relictum, praeftetque affem emancipato filio iure -

XXXVIIL TIT. IV..

E N

filius eius habere: et ita Iulianus fcripfit. Marcellus autem j
ait, iniquum fibi videri, excludi eos a bonorum poffeffione , ;
cum pater fe dedit $* in adoptionem: vbi enim filiüis n'ón da- b
tur in adoptionem ,//at; *? pater fe dat: nullum patrem filio 1
adfignat: quae fententia non eft fine ratione. uv p
| XVIIIL. HERMOoGENIANYVS libro IHIMä ?tiöm'a;,—u um fe- n
rum. $-- ?? füb condicione exheredatus, contra tabulas —6 "
bonorum poffeffionem petet: licet füb condicione heres infi- — L
tutus a contra tabulas bonorum poffetfionexexcludatur: certo "
enim iudicio liberi a parentfum fücceffione remouendi funt. ie
$. r. Ei, qui contra tabulas bonorum poffeffionem accepit ? *, W
tam legati, quam fideicommiffi exaCtio, fed et mortis caufa -
donationis retentio denegatur: nec intereft, per femetipfos ?7, i
an per alium quaeratur. . | 2 m W
: r du ; . " qe
XIX. Ta v Pf gyg;ïgj,g libro XV. Difputationum. Qvop |
vulgo ?? dicitur, liberis datam bonorum poffeffionem contra . , ben'
zlignugygf"'e[ï'e : fic intellegendum ett, vt fafficiat exftitiffe tabu-^ ' [?jfm4 .dm.
las mortis tempore patris, ex quibus vel adiri hereditas, vel — | d
fecundum eas bonorum pofleifio peti potuit ?5: quamuis neu- B
trum «eram poftea fecutum fit, vel fequi potuit ?9*: nam fi | t
vel omnes inftituti fubftitutique| ante teftatorem decefferint, L/ 7*0/73 "
vel *is* fcriptus héres fuit ?^, cum quo teftamenti fattio : :
non fuit: peti contra tabulas ?? inane eft, quae fine effeCtu i
XX. IpgMw libro XIX. Difpeutationum, — FiLivMw, izh-;
quem in poteftate habebat, ,eexheredauit: emancipatum prae- m P
teriit. Quaefitum eft, quaténus emancipatus bonorum poffef- | Wf,. gä
fionem habiturus fit? Dixi, fi feripti heredes extránei adie- r :
rint hereditatem : repellendum effe (ilium qui manfit in pote-- g^ mm,
ftate: quod fi hitrepudiauerint hereditatem, quod fíacile I?H
funt facturi, nihil laturi ex-hereditate propter eum , qui con- *
tra tabulas accepit bonorum poffeffionem: filius ab inteftato i
patris ?? ;ifüus heres deprehendetur '??: emancipatus au-«L/fius
tem petens contra tabulas bonorum poffeffionem, folus habe- " — . «
bit bonorum poffeffionem. Sed cum exheredatio non adita "
hereditate ex teftamento, nullius fit momenti, ideoque non U "
obftare eam, nec quo minus contra tabulas libertorum * pa-., - &eïï
tris accipiat bonorum pofleffionem, Iulifffus recte|jrefpondit Z,Lpf ; äü
: j

ne teftamentum per omnia irritum ad notam exheredationis . . !
folam profeciffe videatur: ,reditjres ad inteftati exitum, vt^re3d.,, dteff-;
aduerfus filium fuum ? ex affe heredem, ab inteftato patre . ln

emancipatum Praetor in parte dimidia * tueatur. Eigt ergo pe
: tU m

W
61
contra tabulas bonorum pofleffionis: fi autem omiferit here- i f
ditatem, in portionem bonorum ? exheredatum effectum ad- B
mittät iure factum folum fuum heredem. Sed quemadmo- nit i
dum Praetor emancipatum tueatur, fi adita non fuerit here- T
ditas: ita nec filius, qui in' poteftate remanfit, aditione ad- U t
hibita in totum expellendus erit: fed ad hereditatis petitio- i
nem ? admittendus eíft ex caufa inofficiofi. querellae contra
emancipatum ,mouendae. $. z. Videamus äriïän, ifto ca- -
fu, quo vtrique ad bona patris veniunt, an ei conferre de-
beat emancipatus? |nam neque|* ex hac parte Edicti verbis
| ncw'n?y nec id

hereditatis nihil fit confecuturus, adeundo repellat filium in — .

contra legem. BR. — 95 Hal. poffit. GEB, 96 Hal. et Vulg. potuerit. BR, — Yi j
97 Hal. fuerit. GER. 98 Hal. inferit: poffeffionem , Vulg. bonorum poffef- "
fionem. — Sed re&e Florentiae. Ita in L, $. in fine infra de Bonis Libert. ex apud
Graecos: 7Àv xavà Tüg Oiu37x46.. BiR. 99 Hal. et Vulg. patri, quod malu-
mus. Sed et Florentiae pro: beres, erat: bere. BR. — 100 Hal. et Vulg,
deprebenditur. B R. 1 Ap. Hal. libertorum , abeft. GER. 2, Hal. refpon--
devit. — 3 Ap. Hal. fuum. abeft. GEB. — 4 Hal. im partem dinüdiam. GE B. ll g
5 V.ulg. in bonorum poffeffionem , loco: im portionem bonormn. BR. — 6 Vulg. -
portionem. B R,

7 Hl am hi conferre debeant, Emancipatus namque mec ex
m bac

Qi«
E n
NEN hi

jf

"

100

lwl
1dulv
!
TEU
? ,LOH'

all
&idQ
]d)Ce
QU

? Don

inihi

.....

: 1!0,:0'
"u
u 59
!

| 7
E NIl
"T. Nl
j ' 5

; n
Jj U7
".
A
"TL
4;:1 j 1

n

1207

. ; CDIGESTORVE LiB- xxxvib TE H5 V2 00 : g

id facere coïgitur, vnde contra tabulas acoépit bonorum pof-
feffionem, quae inter eos, quibus ita bonorum poffeffio da-
bitur, caueri de collatione,ab emancipato iubet: ifte enim,
qui manfit in poteftate, 4quod; exheredatus nominatim fuit,
non eít vocatus ad bonorum poffeffionem contra tabulas, ne-
que ex illa parte Edi&i, qua ?, inteftato patre mortuo, eman-
cipatus ad bonorum poffeffionem admiffus, ad collationem

' compellitur: quia et fi frater ab inteftato heres fit, emanci-

patus tátffen non inde accepit ? bonorum poffeffionem. Et

vereor, ne hactenus filio (uo profuerit fa&tum heredis fcripti

non adeuntis, vt eum ad portionem admitteret bonorum pa-
ternorum: non etiam eorum, quae emancipatus proprif ha-
buit *?. Et hocíit confequens illi, quod , cum ex minore

parte fcriptus a patre heres reli&tus in poteftate. admiffo fra-

tre emancipato ad contra tabulas bonorum poffeffionem , eius
beneficio plus confequatur: quamuis Ediéti verbis collatio in-

ducatur, ex mente Praetoris denegandam eam ** refponde-

tur: multo magis autem huic *?^ conferri non oportet, quia

Li'e&, jetj ** a patre exheredatus, a Praetore ad bonorum polfeffio-

1 v* f
nem contra tabulas non vocatus I:Jgpccaüone omitfae here-

. ditatis a fcripto herede nihil habitüfo propter delatam eman-

cipato a Praetore contra tabulas bonorum poffeffionem, nomen
fui heredis adeptus eft *5, . $,—2.- Legafa iaifiety ex. parte fua

ifte emancipatus liberis et parentibus praeftare cogetur: non-

folida, fed deminuta in dimidium , quod relinquitur manenti
in poteitate.. Sed nec aduerfus eum conftituendae acCtionis

Sed ?ui)" accópit contra trabulas bonorum poffeffionem, et-

1am Ít non fuerit adita hereditas a fcripto, praeftat legata ea

parte teftamenti data, contra quam bonorum poffeffio accepta |

eft. Erit ergo melior hoc cafü .condicio in familia relicti fi-
li, quam foret, fi exheredatus non effet. -
. . XXL MopEsmINvs libro VI. Pande&arum. *S:i*
is, qui filium, et ex eo nepotem in poteftatem *9 habebat,
filium in adoptionem dedit, nepote retento in poteftate: po-

. ftea üilius emancipatus a patre adoptiuo deceffit extraneis he-

redibus inftitutis: filius huius '?, qui in poteftate aui reman-
fit, contra tabulas patris fui bonorum poffeffionem petere po-
terit, quamuis numquam in poteftate huiüs fuerit: ideo nec
debuiffe in poteftate eífe videtur: nam: fi aliter obferuatur,

nec fi emancipatns filius fuerit, nepos ex eo, qui in poteftate |

aui remanfit, bonorum poffeffionem contra tabulas petere po-
terit. $.—t. Idemque iuris eft, fi emancipato filio, nepos ex

eo in poteftate aui remanferit ?9, et poftea patri fuo in ado- -

4

Liudg, ptionem datus fuerit: id eft]?* , contra tabulas aui bonorum
poffeffionem ?? petere potérit: quia per adoptionem ?3jaliena
L/'5n aLia, familia non fuerit.

$. 2. Sed fi emancipatus filius meus ad-
optauerit extraneum filium, is, qui adoptatus eft filius, con-
tra tabulas meas bonorum poffeífionem petere non poterit:
quia numquam nepotis loco apud me fuit,

bac pavte. BR.— $8 Hug.a Porta in IL. ait, in P. Flor. 2&i2, nempe ex cor-
recione, quam cum Taur. fpernimus. BR. — 9 Hal. et Vulg. accipit. BR. — 1O
Vulg. babuerit. B R. I1 Ap. Hal. eam , abeit. Vulg. (ubftituit: effe. B R.
12 Hal. ej. GER. I3 Hal. qui a patre. GEB. I4 Hal. vocatur. GE B.
15 Ap. Hal. efl, abeí(t. GEn. 16 Gothofr. in nota: A4/. mero. Nempe
ita ipfe Taur. in margine. Hal. quia miero iure. B R. 17 Vulg. Si quis. B R.
18 Vulg. potef/ate, quod malumus. B R. 19 Hal buwiusmodi. GEB. ^ 20
Hal. remanfit. GE a. 21 Vulg. idem , loco: id efl. BR. 22, Hal. .mfef
rit: auj. GEB. 253 Hal. et Vulg. inferunt: zz, et ante s. facile excidere

potuit. Attamen in Otob. quoque olim ;z abfuit. BR. — Adeft autem etiam in
Barb. et Bynkersh. G x p. ' :
