X. PowPourvs libro fingulari Regularum. Ex no-

ta Marcelli conftat, nec patribus aliquid ex caftrenfibus bonis .
filiorum deberi. - !

XI.

GEBR. . I5 In Rehd. qui$, abeft. Gz B. | 14 Hal hicinferit: etigm. — Et-
iam Vulg. poft: exprefferit. BR. — Rehd. loco: donauerit quid vel legauerit ,
habet: domauerit vel quid legauerit: de cetero vt Flor. G ER. 15 Gothofr.

" innota? am vera. lta Hal. Rehd. vere, fed ex correctione, vt mihi videtur,

16 Rehd. cafivenfis peculii notitia vel affedione fuit.

Florentinae. G EB. :
I8 Ap. Hal. et, abeft, GEn.

GERBR. . 17 Ap. Hal. patre, abeft. GE .

| 19 Hal. addit: effe. Rehd. defunclus eft, loco: diei fuuctus eff. GEB. — 20 -

Vulg. addit: defunci. p R. Rehd. pariter. G. — 21 Hal. feripfiffet. — 22
Vulg. dixerit, loco: decermit. BR. Etiam Rehd. GEB. — 23 Kehd. patri,
loco: patris bonis. GEB. 24 Rehd. potcefi. GER. 25 Hal. effe. GE&B.
26 Gothofr. in nota: vegredi eft reuerti. Inde Vulg, veuerteretur. BR. — Vt ct

'Rehd. GEB. — 27 Hal. babebit. GEB. — 28 Elal.credetur. — 29 Hal. in-

ferit: familias. Rehd. habet: füinsfa. ita quefát. GEz. — 30 Hal wom. GE B.

Mi VT ---—— — EL

9 u3 i^ -

T

qu
ii
fii

3
Itig
yit,
lR,
td
(;
ol

; femr

pote
hi
$C
6u

;

"a
cu
,

ij
E
|Qg*«
Y [«

5 DIGESTORVM .LIB.

E
".. XLl. Macezn ?* libro II. de re militari; CaoAsTREN-
$ € peculium eft, quod a parentibus vel cognatis in militia
agenti ?? dcnatum eft: vel quod ipfe filiusfamilias in militia
adquifit, quod, nifi militaret, adquifiturus non fuiffet : nam
quod erat et fine militia adquifiturus, id peculium eius ca-
ftrenfe non eft. . MEES g Ea vt
XIL. PaAerNrANvSs libro XIV. Quaeftionum. . P-a-
TER Qui dat in adoptionem filium militem, peculium ei au-

33 nec in familia retento poteft auferre. : ! |
AIIL.IpEmw libro XVI. Quaeftionum. Drvvs Ha-

drianus refcripfit in eo, quem militantem vxor heredem in-

fütuerat, filium extitiffe heredem, : et ab eo . feruos heredita-
rios manumiffos, proprios eius libertos fieri.

XIV. IpnEM libro XXVII. Quaeftionum. . FILIM s-

FAMILIAS miles fi captus apud hoftes vita fengatur, lex

. Cornelia fuübueniet fcriptis:3* heredibus: quibus ceffantibus,

iure priftino peculium pater habebit. $. 1. Proxima fpecies
videtur, vt ícriptis heredibus deliberantibus, quod feruus in-
terim ftipulatus eft, vel ab alio fibitraditum accepit, quod qui-
dem ad patris perfonam attinet, fi forte peculium apud eum
refederit: nullius momenti videatur, cum in ?? illo tempore
non fuerit feruus patris: quod autem ad fcriptos heredes, in
fuüfpenfo fuiífe traditio itemque ftipulatio intellegatur: vt enim

hereditarius fuiffe credatur, poft aditam fit hereditatem : fed

paterna verecundia nos mouet, quatenus et inilla fpecie, vbi
iure priftino apud patrem peculium remanet, etiam adquifi-
tio füpulationis, vel rei traditae per feruum fiat, $. 2. Le-
gatüm, quod ei feruo reli£tum eft, quamuis tunc propter in-
certum nulli fit adquifitum, omiffo teftamento, patri tuünc
primum per feruum adquiretur 3^: cum, Ífi fuiffet exemplo
hereditatis peculio adquifitum, ius patris hodie non confide-
raretur. : AUR

XV. InzMlibro XXXV. Quaeftionum. PATER mi- |

lite ?? filio ?? reuerfo, quod donat, caftrenfis peculii non
facit: fed. alterius peculii, perinde ac fi filius numquam mi-
litaffet, $. r. Si ftipulanti filio fpondeat, fi quidem ex cau(a
peculii caftrenfis, tenebit ftipulatio : ceterum ex qualibet alia
caufa non tenebit. $. 2. Si pater a filio ftipulatur, eadem
diftinctio feruabitur. $. 3. ?? Seruus peculii, quod ad filium
fpectat, ab extero fi ftipuletur, aut per traditionem accipiat:
fine diftinCtione caufarum res ad filium pertinebit: non enim
vt filius duplex ius fuftinet, ^? patris et filiifamilias: ita fer-
uus, qui peculii caftrenfis eft, quique nullo iure, quamdiu
filius viuit, patri fubieCtus eft, aliquid adquirere fimpliciter
ftüipulando, vel accipiendo patri poteft. Quae ratio fuadet,
vt, fi ab ipfo patre fernus, qui ad filium pertinet, ftipuletur

- ex quacumque caufa, vel traditum accipiat: fic adquiratur fi-

'Jio res et ftipulatio, quemadmodum fi exter ** promififlet:
quoniam ?? perfona ftipulantis et accipientis ea eft, vt fine
differentia cau(arum , quod ** rerum agitur, emolumentum
filii fpectet. $. 4. Siferui pater vfumtructum amiferit, cu-

41 Hal.et Vulg. ZDEM. B. Etiam Rehd. GEx. 52, Vulg. degenti. B R.
Etiam Rehd. GEZ. 43 Hal quia. GEB. 34 Erat Flor. fubueniet. fcri-
pft. et fa&um: fubuenit et fcriptis. "Taur. ex parte correctionem eít fccutps.
BR. Secuti funt integram Hal. et Rehd. GEB. — 35 Ap. Hal. et Vulg. zu,
abeft. B R. Rehd. vt Flor. GEB. 36 Vulg. acquirituy. BR. Etiam Rehd.
GES. 37 Vulg. militi. BR. Etiam Rehd. GER. — 38 Gothofr. in nota:
filiofamilias reuerfo. Flal. GE B. —— 39 Hal. et Vulg. fequens: fi, huc trans-
^ferunt. BR. Etiam Rehd. GEB. 40 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. Et
poteft illud latere in antecedenti: fzJEn ET. Rehd. tamen vt Florentinam ex-
hibet Taur. GER. — 41 Hal.et Vulg. extéro. BR. Et ita quoque fcripti. Barb.
S, Cruc. . Il vt et Rehd. At Bynkersh. extranmeo. GEB. 42 Hal. quia.
GEB. 43 Gothofr. in nota: quid per eam agitur. vulg. Hal. Sed Vulg. et
Hal.habent: 4ued per ewm.agitur. Etita quoque Taur. in margine. P R. Ft

IXEBX TIT. CXNIBOR: J 3097

jus proprietatem in caftrenfi peculio filius habebat: plenám
proprietatem habebit- filius. : OR
XVI. InEMlibro XIX. Refponforum. Do T& w filio-
familias datam vel promiffam, in peculio caftrenfi non eífe
refpondi. Nec ea res contraria videbitur ei, quod Diui Ha-

| driani temporibus filiumfamilias militem vxori heredem exti-
tiffe placuit, et hereditatem in caftrenfe peculium habuiffez
- ilit : . . nam hereditas aduenticio iure quaeritur: dos autem, matti-
ferre non poteft, quod femel iure militiae filius tenuit: .qua | :

ratione nec emancipando filium, peculium ei aufert, quod |

monio cohaerens , oneribus eius, acliberis communibus , qui
funt in aui familia, confertur. $. r. Hereditatem caftrenfi
peculio non videri quaefitam refpondi, quam frater patruelis
in alia prouincia ftipendia merens, fratri patrueli, cum quo
numquam militauit , reliquit : fanguinis etenim ratio, non mi-

| litiae caufa meritum hereditatis accipiendae praebuerat.

XVII. InEw libro IL. Definitionum. PaA'rER, qui
caftrenfe peculium inteftati filii retinebit, aes alienum , intra

modum eius, et annum vtilem, iure Praetorio foluere cogi-.
. tur.. Idem, fi teftamento fcriptus heres extiterit, perpetuo
.eiuiliter, vt heres, conuenietur. $. r. Pater a filio milite,

vel qui militauit ^*, heres inítitutus, teftamenti caufam omi-

fit, et caftrenfe peculium poffidet *^ ; legitimi heredis exem- -

plo cogetur ad finem peculii perpetuo legata praeftare: quod
fi filius poft annum, quam militare defierat , iure communi te-
Ítamento facto, vita deceíht: ratione Falcidiae retinebitur

quarta: ceterum fi teftamenti caufam pater omifit, cum pe- .

culium creditoribus foluendo non eífet; nihil dolo videbitur
feciffe, quamuis temporis incurrat compendium. — —
- XVIIL.. MAECrANVvs ^** libro L. Fideicommifforum.,
Ex caftrenfi peculio feruus a patre heres inftitui ^* poteft,
et filium neceffarium heredem patri facit. $.. 1. Et in fumma

. ea *5 res, hi a&tus. patris, qui ad praefens *? alienationem

alicuius iuris de caftrenfi peculio praeftant, impediuntur; hi
vero, qui non ftatim quidem, fed poftea efficere folent, eo

| tempore animaduertentur, quo habere effectum confuerunt
59: vt, fifit ?* filius *?, cui auferatur, nihil agatur, fiante
. decefferit, actus patris non impediatur. S. 2. ltaque nega-

bimus.patrem, filio faluo, commurni diuidundo agentem, pro-
prietatem alienaturum, exemplo dotalis praedii. .Sed nec, fi
focius vltro cum eo agat, quicquam agetur: veluti fi cum eo
ageret??, cui bonis interdiCtum eít. $. 3. Seruos ex eo pe-
culio vfufructu, item praedid, tam vfufructu, quam ceteris
feruitutibus pater liberare poterit: fed et feruitutes his adqui-
rere ?* ; id enim et eum, cui bonis interdictum eft, verum
eft confequi poffe. Neque autem feruis ex eo oeculio, ne-
que praediis, vfumfructum vel feruitutemimponere pater pot-
eft. $. 4. Si quando ex eo peculio filius ?? rem alienam bo-
na fide tenebit, an pater eius in rem, vel ad exhibendum
aCtionem pati debeat, vt ceterorum * filiorum* nomine,. quae-
ritur: fed verius eft, cum hoc peculium a patris bonis fepa-
retur, defenfionis neceffitatem patri non inponendam. $. 5.
Sed nec cogendus eft pater, ?? aes alienum, quod filius pe-
culii nomine , quod in caftris adquifiit, feciffe "7 dicetur, de

. peculio a&ionem pati. Etfifponte patiatur, vt quilibet de-

fenfor

ita quoque Rehd. G. 44 Hal militazerat. 45 Hal, poffedit. GE s.

46 Hal. et Vulg. MARTIANVS.RR. Etiam Rehd. GEB. — 47 Hal.et ,

Vulg, inferunt: mosm. BR. Etiam Rehd. GE s. 48 Gothofr. iu nota: fum-
ma eius rei a&us. vulg. ea re hi actus. Hal. Ne quid ambiguum fit, et Vulg.
et Hal. habent : et in fumma: in reliquis diffident, vt hic notatum. Rehd. et u

fninma eius vei et abus , fed nonnemo pofterius : et , pun&is notauit, quo dele- .

to comuenit cum Vulg. GEB. — 49 Hal. et Rehd. inferunt: rej; GEB. — 50

Hal. et Vulg. confueuermmt. BR. Etiam Rehd. GEE. — 51 Hal. fuperfit. GE B. |

$2, Gothofr. in nota: filiusfamilias. la Vulg. BR. Etiam Rehd. GEB. — 53
Vulg. agetur. BR. — Kehd. agatur. GER. 54 Vulg. iisdem acquireve poteff,

BR. 55 Vulg. addit:, familias. hR. Etiam Rehd. GEE. 56 Vulg. in- .

ferit: propter. BR. Sed Hal. pater, cum: propter, commntat. Rehd. vt Vulg.
GEB. 51 Hal. cenfecife. WVulg. contraxiffe. & R.. Rehd. vt Vulg. GE E.
! | 58

((((((

1098

- fenfor fatisdato filium in folidum, non peculio tenüs defen-

dere debeat 59. Sed et eius filii nomine non aliter n;(äu.ere
a&tiones poteft, quam fi fatisdederit, eum ratam rem ha-

biturum. x, lt
XIX. TavPenonuiNvs libro XVIII. Difputationum ^^.

D x 9* hereditate ab adgnato commilitone data Scaeuola no-

íter dubitabat $*: quia potuit, et ante notus , et amicus da-

re, potuit et non dare, nifi commilitium caritatem auxiffet: |

nobis ita ?? videtur, fi ante commilitium factum üt« teftamen-
tum, non effe peculii caftrenfis eam hereditatem: fi poftea,

fit heres fcriptus, iuffu militis adire debebit hereditatem , ea-
que fiet bonorum caftrenfis peculii. $. 2. Filiusfamilias pa-
ganus de peculio caftrenfi fecit teftamentum, et dum igno-
rat, patri fe füuum heredem extitifle, deceffit: non potelt vi-
deri pro caftrenfibus bonis teftatus, pro paternis inteftatus
deceíliffe , quamuis id in milite etiam nunc ** refcriptum fit:
quia tiles-ab initio pro parte teftatus, 95 pro parte. lnþtcj&a-
tus potuerat mori: quod ius ifte non habuerit ?6686 non ma-
gis, quam ?* fine obferuatione legum facere .^ teftamen-
tum: neceffario ergo caftrenfis peculii heres fcriptus vniuerfa
bona habebit, perinde ac fi pauperrimus facto teftamento de-
ceffiffet, ignorans fe locupletatum per feruos alio loco agen-
tes. $. 3. Pater peculii caftrenfis filii feruum teftamento li-
berum effe iuffit: inteftato defuncto filiofamilias, mox patre;
quaeritur, an libertas feruo competat? occurrebat enim , non
poffe *? dominium apud duos pro folido fuiffe 7: denique
filium poffe manumittere talis peculii feruum, Hadrianus con-
ftituit. Et fi teftamento tam filii quam patris idem feruus ac-
cepiffet libertatem , et vtrique pariter deceffiflent : non dubi-
taretur, ex teftamento filii liberum eum effe. . Sed 7* in fu-
periore cafü pro libertate a. patre data illa dici Pofï'unt: num-
quid, quod ad *^ vtatur iure conceflo filius in caftrenfi pe-

culio, eoüsque ius patris ceffauerit: quod fi inteftatus de- |

cefferit filius, poftliminii cuiusdam fimilitudine pater an-
tiquo iure habeat peculium , retroque videatur habuille re-
rum dominia. $. 4. Non tamen, (€fíi) vt heres viuo filio
vindi&ctam feruo impofuit, dicatur, eum polt mortem intelftati
filii ex illa manumiffioneliberum fattum effe, $. 5. Quid au-
tem, fi teftamentum fecerit filius, et non fit eius adita here-
ditas? non tam facile eft dicere, continuatum patti poft mor-
tem filii rerum peculii dominium: cum medium tempus , quo
deliberant ??* inftituti heredes, imaginem fucceffioni *^ prae-
ftiterit: alioquin, etíi adita fit ab inftituto hereditas filii, di-
cetur, a patre ad eum transiffe proprietatem: quod abfurdum
eft, fi *^ in pendenti, vt in aliis, et in hac fpecie habeamus
dominia, vt ex *9 facto retro fuiffe, aut non fuiffe patriscre-
damus. Secundum quod difficile erit expedire, fi, dum de-
liberant heredes ?** , dies ceílerit legati feruo dati iflius pe-

!

68 Hel. debebit; ^ ^ 59 Rehd. ratam loco: vatam vem, GERB. 6o Hal.
hanc infcriptionem habet integram, nifi quod fubitituat; l;b. IX. GER. 6I
Vulgo: De, abcít. BR Etiam in Rehd. GE s. 62, Rehd. dubitat. GEE.
63 Hal. itaque. GEB. 64 Rehd. z militem etiam tunc. GEB. — 63 Hal.
praefigit: et. 66 Hal baóuit. 67 Gothofr. in nota: quam fi fine. Hal.
Etiam Vulg. B R. Etiam Rehd. GERB. 68 Gothofr, in nota: faceret. lta
et Hal. et Vulg. BR. Etiam Rehd. GE g. 69 Hal. potwiffe. G E. 7o
Hal. ejfe. GER. 71 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. — Etiam Rehd. GER.
*2 Hal. et Vulg. q40ad. 8R. Etiam Rehd. GE R. 73 Vulg. deliberabant.
BR. 74 Gothofr. in nota: fucceffori. Hal. fucceffionis. vulg. Rehd. vt Hal.
GEB. 25 Gothofr. in nota: nili, vs/g. .Hal. Etiam Rehd. GE . 76
Hal. et Rehd. inferunt; poff..G E B. 71 Vulg. deliberat beres. & R. — Etiam

DIGESTORVM LIB. XLIX, TIT. XVIL XVIII.

4 ; * ?
culii, 7** teftamento eius, ex quo patef nihil capere potuif-
fet: an id ad ipfum pertineat, cum vtique ad heredem filii
pertineret ??: facilior tamen de libertate ferui deliberatio eft

| in fpecie, in qua inteftatus filius deceffiffe proponitur: non

eft ergo ratio refpondendi, competere libertatem eo tempore
datam, quo non fuit in dominio patris. PFauorabilem tamen
fententiam contrariam in *? vtroque cafu non negamus.
XX. Pavrvs libro fingulari ad Regulam Catonianam.,
SED i ponas ?*, filium teftamentum fecifle, et patrem he-
redem inftituiffe, cum vtique pater teftamento fuo feruo fili

contra, $. r. Sed fi feruus peculii caftrenfis a; quocumque [ libertatem dediffet, qui ad eum ex .te&amento. filii pertinel:e
! coeperit: videndum eft, numquid ei comparari debeat, qui,
cum manumitteretur ??, alienus erat, deinde poftea adquifi-
. tus eit: fed fauorabile ?? eft, libertatem a patre reliCtam ad-
mittere: etab initio patris effe eum videri, ex hoc, quod

poftea contigit 9*, oftenditur.

L IT KUL
uPDEVETERANLS.

—^ ' AnRRIVS MENANDER libro III. de re militari. -

TETERANORVN priuilegium inter cetera etiam in deli-
..X . Ctis habet praerogatiuam, vt feparentura ceterisin poee -

nis: nec ad beftias * itaque * veteranus datur, nec fuftibus
caeditur. CUM I " dulertas p
—— ."]L Vrrerzawvs libro HT. Opinionum. HowEsTE
facramento folutis data immunitas, etiam in eis ciuitatibus,

| apud quas incolae funt, valet. Nec labefactatur, fi quis eo-

rum voluntate fua honorem aut munus fufceperit. :$. r. Ve-

&igalia, et patrimoniorum $? onera follemnia, omnes fuíti-

nere oportet. TM ,
lIl. MARcrANvs libro II. Regularum. VgrTERA-
NIS et liberis veteranorum idem honor habetur, qui et de«
curionibus. Igitur nec in metallum damnabuntur, nec in
opus publicum, vel ad beftias, nec fuftibus caeduntur.
| IV. VrPrzaANvs libro IV. de officio Proconfulis.
VrAE fternendae immunitatem veteranos non habere, lulio
Soffiano * veterano refcriptum eft. Nam nec ab intributio-
nibus 5, quae * poffeffionibus fiunt, veteranos efle excufatos,
palam eft. $.. 1. Sed et naues eorum augariari poffe, Aelio
l'irmo * et Ántonino Claro veteranis refcriptum eit.
V. Pavrvs libro fingulari de Cognitionibus. .V &«
TERANOSs, Diuus Magnus Ántoninus cum patre fuo refcri-
pfit, a nauium fabrica excufari. $. r. Sed et ab exactione
tributorüm habent immunitatem , hoc eft, ne exactores tri-
butorum conftituantur. $. 2. Sed veterarii, qui paífi fünt *
in ordinem legi, muneribus fungi coguntur.

LI.

Rehd. GEz. — 478 Hal praefigit: i. GEB. — 79 Hal. pertineat. . 80
Vulgo: i, abeft. BR. — . 81 Vulg. proponas. B R. 82 Taur. cuManumit-
teretur. G EB. 83 Hal. et Vulg. famorabilius. BR. Etiam Rehd. GE B.
84 Ita Taur. fed Flor. clare eft: contingit, vti et Hal. habet, et: Vulg. BR..
Rehd. contingit, fed videtur nonnemo literam u mediam pun&ulo confodiffe.
GEE, :
I Taur. Pefliat; GE B. —— 2 Gothofr. in nota: vtique. Hal. GEB,
3 Vide Briflon. m Selet. Anutiquit. L. HHI. c. 11. GE B. 4 Vulg. Gofiatto.
Ícribendum; Sofiauo. B R. Rehd. vt Vulg. GEB. 5 Vulg. contributionibus.
BR. Etiam Rehd. a conutributiouibus. G E B. 6 Hal. et Rehd. inferunt : z.
G E B. 4 Wulg. Roffino.:8 R. 8 Hal. et Vulg. inferunt: fe, fed et Flor.

idem inter verfus et adícriptum. BR. . Et ita quoque Rehd. GEB. |

h

f
(t
P
fa
h
gio'e
gins
at
lem
fii
matt
P
Lenti
vulpo
aliam
quit

-Ohmi

bus,
quai
Datil
Yib

- fideiof

WO
p

QUi0s
Gd e
$a
obftri
Yel m
fienm
latio
fes f
?* tel
?5 fl
item
$ 6 ls
hE
I
fllosin

l
( M
l. i f

- MC tt aj

W noo:
Teltinà oy,
L N
bi!am. T
B. lN
& H n
H&L t V
abEü. GEP

Wg. liíer

d

X

u

y
10

[of
1
t
cn

fs -

fuo
Jl«
1005

lo

n
elifi
Q
u

J

j V

n

ciuitatium parentibus orerentur *9.

« DIGESTORVM
Qs ho I LBERR. OVIN
| THTOLO 840 |
AD MVNICIPALEM * ET DE INCOLIS.
; VrPIANVS libro II. ad Edictum.

VNICIPEM aut natiuitas facit, aut manumiffio, aut
adoptio. $. r. Et proprie quidem municipes ap-
pellantur muneris participes , recepti in ciuitate ^, vt
munera nobiscum facerent: fed nunc abufiue municipes di-
cemus ?, fuae * cuiusque ? ciuitatis ciues: vtputa Campanos,
Puteolanos. $. 2. Qui ex duobus igitur Campanis parentibus
patus eft, Campanus eft. Sed 9 fi ex patré Campano, matre
Puteolana, aeque municeps Campanus eft: nifi forte priuile-
gio aliquo materna origo cenfeatur: tunc enim maternae ori-
ginis erit municeps. 'Vtputa llienfibus conceffum eft, vtqui
matre llienfi eft, fit eorum municeps. Etiam Delphis hoc
idem tributum et conferuatum eft. Celfus etiam refert, Pon-
ticis ex beneficio Pompeii Magni competere, vt qui Pontica

matre natus effet, ? Ponticus effet: quod beneficium ad vul-

o 5 quaefitos folos pertinere quidam - putant: quorum fen-
tentiam Celfus non probat: neque enim debuiffe caueri, vt
vulgo quaefitus matris condicionem fequeretur: quam enim
aliam originem hic habet?-fed ? ad eos, qui ex diuerfarum

IL Inkw libro L Difputationum. QvorzExs filius-

familias voluntate patris decurio creatur, vniuerfis muneri- -
bus, quae decurioni filio iniunguntur, obftriCctus eft pater, '
Confeníiffe autem pater decurio-

quafi fideiuffor pro filio.
natui filii videtur, fi práefens nominationi ** non contradi-
xit, Proinde, quidquid in Republica filius geffit, pater, vt
fideiuffor, praeftabit. $. 1. Geftum autem in Republica *?

accipere debemus, pecuniam publicam *? traCtare, fiue ero--

gandam decernere. $. 2. Sed et fi curatores operum, vel
cuius alterius ** rei publicae ** creavit *?: tenebitur. $. 3.

Sed et i füccefforem fibi nominauit **, patrem obftringit **. |

$. 4. Sed etfi ve&tigalia publica '? locauit ??, pater erit
obftri&ctus. $. 5. Sed ?* fifilius tutores dare non curauerit,
vel minus idoneos elegerit, nec ?? fatis exegerit, vel nonido-
neum acceperit: ipfe quidem quin fit obftrictus, nulla dubi-

tatio efít: pater vero ita demum obligatur, fi et ?? fideiuífo- -

res folent hoc nomine obligari : fed non folent, hoc enim et
2* relatum et refcriptum eít: quia fideiuffores Rempublicam
25 (aluam fore promittunt: Reipublicae autem nihil, quod

adrem pecuniariam attinet, intereft, pupillis tutores dari.

$. 6. Is, qui vltra commeatum abeft, vel vltra formam com-

meatui datam, ad muünera vocari ?? poteft.
III. Ingw libro XXV. ad Sabinum.

PrAcET etiam,
filiosfamilias ^? domicilium habere poffe. :

I Rehd, ad mumicipales. GE B. — £, Gothofr. in nota: A. in ciuita-
tem. Ita Hal.et Vulg. BR. Rehd. vt Flor. GE. 3 Hal. dicimus. Sed et
Flor. ita fa&um, nec male. Natm et ftatim fcquitur: ciuitatis ciues. BR. Etiam
Rehd. vt Hal. GEB. — 4 Rehd. fwi. GEB- — 5 Hal. fuos cuiuscunque. GE B.
6 Hal.inferit: et. 7 Hal.et Rehd. praefigunt: et. Gz B. 8 Taur. 2Olgo,
hic et paulo poft, GE z. — 9 Hal.et Rehd. inferunt: et. GEB. — 10 Gothotr.

* $n nota: onerentur. oslgat. fed. Vulg. habet: orirentur. Taur. et Hal. ex Flo-

ventina orerentur. BR. Rehd. vt Vulg. G EB. — 1F Rehd. inferit filz. G E B.
12 Rehd. inferit: fic. B R. Etiam Rehd.GEB. — 13 Vulg.inferit: babere, de-
bitam. R R. Rehd. pecuniam babere, traclare. GEB. 14 Vulg. inferit: ze-
gocii BR. Etiam Rehd. G&2.. 15 Legendum: rei publicae, vt recte Taur.
et Hal. & R. 16 Vulg. creauerit. B R. 17 Vulg. nominauerit. BR. — 18
Hal. et Vulg. obflringet. BR. 1lta et Rehd. GER. I9 Ap. Hal. publica,
abeít. G E £. 20 Vulg. locauerit. BR. 21 Vulg.inferit: et. B R. 22,

Xulg. inferit; pupilli rem Jalnam fore. BR. 23 Hal. ficut et. Vulg. ficut,

LIB. L. TIT. 1
QVAGESIMVSÓ

1099

T IV.b Inrxw libro XXXIX.. ad Edictum. Now vtique
PU 92;!. 1 pateþ habmt, fed vbicumque ipfe domicilium con-
,Q * Pavrvslibro XLV. ad Edi&um. . Lasxo indi-
cat "", eum, qui pluribus locis ex aequo negotietur, nus-
quam domicilium habere: quosdam autem dicere refert, plu-
ribus locis eum incolam effe, aut domicilium habere'», It)lod
verius eft. d-
. ,..VI. VrrrAwvslibro IL Opinionum.| ApsvwrpTro
originis, quae non eft, veritatem naturae. non pe,remit.:q er-
rore enim veritas originis non amittitur: nec mendacio di-
centis, feï effe, vnde non fit, deponitur: neque recufando
quis patriam, ex qua oriundus eft, neque mentiendo de ea
quam non habet, veritatem mutare poteft. $. r. Filius ci-
uitatem, ex qua pater eius naturalem originem ducit, non
domlcdfum fequitur. $. 2. Viris prudentibus ?* placuit, duo-
bu..s Iocxs.poffe aliquem habere domicilium, fi vtrubique ita
fe in(truxit,. vt non ideo minus apüd alteros fe collocaíffe vi-
deatur. $. 3. Libertini originem patronorum, vel dotnicilium
fequuntur: item qui ex his nafcuntur. : !
VII..IpEw libro V. de Officio Proconfulis, S1 quis
a gluribus manumiffus fit, omnium patronorum originem fe-
quitur. ! A
VHL. MancrANvs libroI. deTudiciis publicis, Now
debere cogi decuriones, vilius. ?? praeftare frumentum ciui-
bus fuis, quam annona exigit ??, Diui Fratres refcripfe-
runt, et aliis ?^ quoque Conftitutionibus . Principalibus id
cautum eft. : -
.. IX. NeRA TI Vs libro III. Membranarnm. — Ervs,
qui iuftum patrem non habet, prima origo a matre, eoque 5*
die, quo ex ea editus eft, numerari 39 debet, :
X. MaRcrAxNvs libro fingulari de Delatoribus, Szi-
MILE priuilegium fifco nulla ciuitas habet in bonis debitori-s,' :
nifi nominatim id a Principe datum fit. - x | u
Xl. PaAPrN1ANvS??libro II. Quaeftionum, Iwrpr-
RA TOR Titus ?* Antoninus Lentulo Vero ?? refcripfit, Ma-
. giftratuum officium indiuiduum , ac ^? periculum effe com-
mune: quod fic intellegi oportet, vt ita demum collegae pe-
riculum adfcribatur, fi nequeab ipfo, qui geffit, neque abhis
qui pro eo interuenerunt, res feruari poffit: et foluendo non
fuit, honore depofito: alioquin fi perfona ^* , vel cautio fit
idonea, vel foluendo fuit ^*, quo tempore conueniri potuit:
vnusquisque in id, quod ** adminiftrzuit, tenebitur. $. 1.
Quod fi forteis, qui periculo fuo nominauit ^* Magiftratum,
foluendo fit: vtrum in eum prius actio reddi, quali ^* fide-
iufforem debeat: an vero non alias, quam fi res a collegafer-
uari non. potuerit ^9? Sed placuit fideiufforis exemplo prio-
rem conueniendum, qui nominauit: quoniam collega quidem
ne-

omiífo: et, BpR. Rehd. vt Vulg. GER. 25 Vulg. boc etenim relatum. B R.
25 Vulg. rem pupili. & R. Flor. exhibent fcripti Barb. S. Cruc. L, et If. Byn-

' 27 Hal. et Vulg. filiumfamilias. BR.

kersh. At Rehd. vt Vulg. GEBR. 26 Hal. euocari. Rehd. renocari. G E B.
Etiam fehd. GERB. 28 In Rehd.
ibi, abelt, G E z. 29 Hal. et Vulg. couflituerit, B R. Rehd. vt Flor. GE B.

30 Vulg. iadicat. BR. 31 Vulg. furisprudentibus. B R. 32 Bafil. £zrc-

voc Tip^uaTos. BR, —— 23 Hal.exigat. — 34 Rehd. alis9. GEB. — 35 Vulg.
exque eo. BR. — 36 Gothofr. in nota: enumerari, Hal. GEB. — 37 Gothofr.
in nota: Paulus, Hal. Etiam Vulg. BR. , Etiam Rehd. G&£&, 38 Vulg.

Impevatores Titius et Antominus, et mox: veftripferunt. Mlal. Lmperatov Ti-
tins Autoninus. BR. — Rehd. vt Flor. GEE. 39 Vulg. Varo. BR. Etiam
Rehd. GEB. — 40 Vulg. at. BR. 41 Hal. et Vulg. addunt: eorum. B R.
Etiam Rehd. GE B. 42 Hal. fzerit. 43 Hal. in bis, quae. Vulg. im
$, quae. BR. Rehd. vt Hal, GEP. — 44 Taur. uomiuaBit. GEB. — 45 Hal.

inferit: ;m. Vulg. quam in , loco: quafi.BR. Rehd. vt Flor. G E & 46 Hal.

Ppppppp : et

IIOO

neglegentiae ac poenae caufa, qui vero nominauit, fidei ra-
tione conuenitur *7. ib " Ti It
XIL IpEm libro L. Refponforum. Em ei ** contra
nominati collegam actionem vtilem dari non oportet,
XIIL InEgM libro Il. Quaeftionum. Qv1p ergo , f
alter ex magiftratibus toto anno ^? afuerit, aut forte prae-
fens per contumaciam ,. fiue ignauiam ,. x:el. aegram 5? vale-
. tudinem, Reipüblicae negotia non geflerit, et omnia col-
lega folus adminiftrauerit: nec tamen tota res ab eo feruart
poífit? talis ordo dabitur, vt in primis, qui Reipublicae ne-
gotia geffit, et qui pro eo cauerunt 7142 folidum conue-
niantur: mox, peractis omnibus periculum, adgnofcat, qui
'non idoneum nominauit 5?: poftremo alter ex magiftratibus
53. qui Reipublicae negotiis fe non immifcuit. Nec iufte,
qui nominauit, vniuerfi 5* periculum recufauit 55: cum fcire
deberet 59 , eum, qui nominaretur , indiuiduum officium , et
commune periculum fufcepturum : nam et cum duo geflerunt,
et ab altero feruari, quod debetur 5* , non poteft: qui colle-
gam nominauit, in vniuerfo *5 conuenitur. p'e
XIV. IneM libro XV. Quaeftionum. MvNr1ctiPEs
intelleguntur fcire, quod fciant hi, quibus fumma Reipubli-
cae commiffa ? eft. É oniue. DCPI .
XV. IpEM libro I. Refponforum. Onnrwkx decurio-
num ad tempus motus, et in ordinem regreffus, ad honorem
$9 exemplo relegati tanto tempore non admittitur, quanto
dignitate caruit: fed in vtroque placuit examinari, quo crimine

damnati fententiam eiusmodi meruerunt: durioribus etenim -

poenis affe&tos, ignominia, velut transafto negotio, poftea
liberari: minoribus vero, quam leges permittunt, fübiectos
nihilo minus inter infames haberi: cum facti quidem quae-
ftio fit in poteftate iudicantium, iuris autem auéttoritas non
fit. $. r. In eum, qui füccefforem fuo periculo nominauit

91, fj finito Magiftratu fucceflor idoneus fuit: actionem dari

non oportet. $. 2. In fraudem ciuilium munerum per taci-

tam fidem praedia translata, fifco vindicantur: tantumque al-.

terum interdictae rei minifter de fuis bonis cogitur foluere.

$. 3. lus originis in honoribus obeundis ??, ac muneribus fü- |

Ícipiendis, adoptione non mutatur: fed nouis quoque mune-
ribus filius per adoptiuum patrem adítringitur. — .
| XVI. HeRMoGENrANVs libro I. Turis Epitomarum.
Sxp fi emancipatur ?? ab adoptiuo patre non tantum filius,
fed etiam ciuis eius 9^ ciuitatis, cuius per adoptionem fue-
rat factus, effe definit. : | Y 014
XVII. PAP1iNrANVvS 9? libro T. Refponforum. Li-
BERTVS propter patronum a ciuilibus muneribus non excu-
fatur : nec ad rem pertinet, an operas patrono, vel miniíte-
rium capto luminibus ** exhibeat. $. r. Liberti vero Senato-

rum, qui negotia patronorum gerunt , a tutela decreto patrum |

excufantur. $.2. Filium pater decurionem effe voluit: ante
filium ex perfona fua Respublica debet conuenire, quam pa-
trem 57 ex perfona filii: nec ad rem pertinebit, an fHius ca-
ftrenfe peculium tantum poffideat, cum ante militallet, vel

et Vulg. pofit. BR. Rehd. poterit. GER.. — 4'7 Hal, conuwemistuv. — 48
Hal. Et ei coutva collegauia. nominati. Vulg. Et ei, qui nominauit, contra colle-
gam. BR. RKehd. — Et ei, qui collegem mominauerit, vtilem a&ionem dari. GE B.
49 Rehd. to» aunis. GEP. .. 50 In Rehd. aegram , abeft. GEB. — 51 Rehd.
cauit, et mox: conaemiatur. GEB. — 52 Hal. mowünauerit. | 53 Vulg. ad-
dit: vel adimiuiflratoribus. BR. . Etiam Rehd. fed nonnemo haec ipfa vocibus:
al.va cat, inclufi. GEB. — 54 Hal. et Vulg. enzuerfum. BR.. Etiam Rehd.
GEB. 55 Hal. recufauerit. Rehd. recufabit. GEr. — 56 Hal. debeat. — 57
Vulg. deberet. BR. / — 58 Hal, et Vulg, u eniuerfimm. Et ita Flor. eft fa&um,
et praeferimus. B R. Et ita quoque Rehd. GE z. 59 Taur. commiSa. GE B.
60 Hal. et Vulg. bonores, et ita fa&um Flor. BR. Etiam Rehd. ita habet.
GEB. . 61 Hal mominauerit. 62 Vulg. fubeundis. BR. Etiam Rehd.
GEB. 63 Flor. fa&um: Sed fi is emancipetur. Et ita omnes nifi quod Hal.

Li

.gm* Rehd. vt Flor. GEE.

DIGESTORVM LIB. L. TIT. L .

poftea. $. 5. Praefcriptio temporum, quae in honoribus re-

petundis $9, vel 9? aliis füfcipiendis data eft, apud eosdem
feruatur, non apud alios. $. 4. Sed eodem tempore non
funt honores in duabus ciüitatibus ab eodeim gerendi: cum
fimul igitur vtrubique deferuntur, potior eft originis càufa.

| $. 5. Sola ratio poffeffionis ciuilibus poffeffori muneribus in-

iungendis, citra priuilegium fpecialiter ciuitati datum , ido-
nea non eft. ' $. 6. Poftliminio regreffi "? patriae muneribus
obtemperare coguntur, quamuis in alienae ciuitatis finibus
confiftant, $. 7. Exigendi tributi munus inter fordida mu-
nera.non habetur: et ideo decurionibus quoque mandatur,
$.. 8. Ex cauía fideicommiffi manumiffus, in muneribus ci-
uilibus manumifforis originem fequitur, non eius, qui liber-
tatem relinquit, $. 9. In adoptiua familia fufceptum , exem-
plo dati, muneribus ciuilibus apud originem aui quoque na-
turalis refpondere, Diuo Pio placuit: quamuis in ifto fraudis

nec ** fufpicio quidem interueniret ?^. $. 1o. Error eius,

qui, fe municipem aut colonum exiftimans, munera ciuilia
füfcepturum promifit, defenfionem iuris non excludit. $. rr.
Patris domicilium filium' aliorum incolam ciuilibus. muneri-
bus alienae ciuitatis non adftringit: cum in patris quoque
perfona domicilii ratio temporaria fit. $. 12. In quaeftioni-
bus nominatos capitalium criminum, ad nouos honores ante
caufam finitam admitti non oportet: ceterum priftinam inte-

rim dignitatem retinent. $. 13. Sola domus pofleffio, quae

in aliena ciuitate comparatur, domicilium non facit. $. I4»
Nominati fuccefforis periculum fideiufforem . *? nominantis
non tenet. $. i5. Fideiuffores, qui faluam Rempublicam
fore refponderunt **, et qui Magiftratus fuo periculo nomi-

nant, poenalibus a&tionibus non adftringuntur, in quas inci- -

derunt hi, pro quibus interuenerunt: eos enim damnum Rei-
publicae praeftare fatis eft, quod promitti videtur 7?. |
XVIIL Pavrvs libro I. Quaeftionum. Dxvvs Se«
uerus refcripfit **, interualla temporum in continuandis one-
ribus *7?, inuitis, non etiam volentibus concefía, dum ne
quis continuet honorem **. : |
XIX. ScAEvoOLA libro I. Quaeftionum. |.Qvopnp

maior.pars curiae effecit *?, pro eo habetur, ac fi omnes.

éverint, .. t
: XX. PaAvrvslibro XXIV. Quaeftionum. Domrcr-
LIVM re, et fa&to transfertur, non nuda conteftatione: fic-
ut 9? in his exigitur, qui negant fe pofíe ad munera, vt in-
colas, vocari. - jà : |
. XXLI. Ipxw libro I. Refponforum. Lvcrivs Titius
cum effet in patris poteftate, a Magiftratibus inter ceteros
fruménto comparando, inuito patre, curator conftitutus eft:
cui rei Lucius Titius neque confenfit, neque pecuniam. acce-
pit, neque in eam ?* cauit, aut fe comparationibus cum ce-
teris mifcuit: et poft mortem patris in reliqua collegarum in-

terpellari coepit. Quaeritur, an ex ea caufa teneri poffit 2.

Paulus refpondit, eum, qui iniunctum munus a magiftrati-
bus füfcipere füperfedit, poffe conueniri eo nomine propter
damnum

habeat: Sed et fi.BR. Etiam Rehd, vt Flor. eft fa&um. BR. — 64 Ap. Hal.
eius, abeft, G ER. 65 Vulg. PAVLVS. 8R. . 66 Hal. patrono capto lu-
minibus, vel miniflerium. 67 S. L. in nota: Ita Haloand. Florentina há-
bet: pater. Vt Hal. ita er Vulg. 2R. Vt et Rehd. GEB. — 68 Vulg. et MSS.
vepetendis. BR. Barb. vbi ita fa&um, et S. Cruc. T. Vt et Rehd. GEB. — 69
Rehd. inferit: z. GER. 7o Vulg. venerfi. B R.
.. 42 Hal. interuenerit. GEB. —— 73 Hal. fide-
infforis. Wulg. fideiuffoves. BR. — Rehd. vt Vulg. GE R. 74 Vulg. fpopon-
derunt. B R. Etiam Rehd. GEB. 75 Vulg. prowittere videmtur. E R. Et-
iam Rehd. GE&. — 76 Hal. Dinas Seuerus et Autoninus vefcripferant. GE B.
77 Hal. et Vulg. bonoribus. BR. Etiam Rehd. GEz. . 78 Gothofr. in no-
ta: honore. Hal. Immo Hal. et Vulg. bonores. B R. Etiam Rehd. GEB. — 79
Hal.et Vulg. efficit. B R. Etiam Rehd. GEs. '80 Hal. ficuti. 81 Puta:

pecis

71 Hal. et Vulg. ue. -

l;
f
(ef
ei
qua
Aen
fi
(if
pri
fett
t
flc

tor
for
]ie
fon
bus
0 l.
quod
qu 1
n
beä
ni
Dato
Ddb
flio,
üigti
eli, i

pona
Mi, s
t in
ü Vug
GEE,
[
t Vul
Mlh I
Vi j
Em R
Wireine
Mi G
95 Gotl
dri porr
0rtt, R
fOT[e PT(
Dore nat
( quge
mptes,
ne' x fik
eximum

Bunt; j

DIGESTORVM LIB. L. TIT. [

damnum Reipublicae: quamuis eo tempore, quo creatus eft, in
aliena fuerit poteftate. $. x. ?? Paulus refpondit, eos ?? qui
proaliis, non ex contra&tu, fed ex officio, quod adminiftraue-
