Stellionatum ? autem obici poffe his qui dolo quid fecerunt,
fciendum eft: fcilicet ^ fi aliud crimen non fit, quod obicia-

| tur: quod enim in priuatis iudiciis eft de dolo actio, hoc in
criminibus ftellionatus perfecutio. "Vbicumque igitur titulus -

criminis deficit, illic ftellionatus ?* obiciemus *. — Maxime au-
tem in his locum habet, fi quis forterem alii obligatam, dif-
fimulata obligatione, per calliditatem alii diftraxerit, vel per-

mutauerit, vei in folutum dederit: nam hae omnes fpecies .

ítellionatum continent, Sed et fi quis merces. fuppofuerit,

' vel obligatas auerterit, vel fi * corruperit, aeque ftellionatus

reus erit. Item ? fi quisimpofturam fecerit, vel collufionem
in necem ? alterius, ftellionatus poterit poftulari. Et, vt
generaliter dixerim, deficiente titulo criminis hoc crimen lo-
cum habet, nec eft opus fpecies énumerare. $. 2. Poenaau-
tem ftellionatus nulla legitima eft, cum nec legitimum cri-
men

quod Vulgo prorfus abeft. pR. Rehd. vt Vulg. G£R. 5 Hal. praefigit:
fcilicet. 'G £ B. 6 Hal. nam i boc cafu. Wulg. mam boc cafu. Bm. Rehd.
vt Hal. GEE. 7 Hal. agi pojfit , fj qui. et in marginet alias: agere poffe eum ,
qui. quae ett Vulg. &&. Rehd. vt Vulg. G&2. 8 Vulg. Praefidem. RR. Rehd.
vrbis velaput prefidem. GEB. 9 Exciderat vox: tertio. quare inclufimus afteri-
fcis. BR. Puta inexemplo Taurelliano typis deftinato. GE B. — 10 Rehd. obiecit.
GER. I1 Hahl PAPINIANVS.GEB. 12 MHal. Si baereditaviam vem. Kehd.
Hereditariam vem,absque:fi.GEB. 13 Hal.refpondi. GEB. — 14 Hoc fup-
plementum habent omnes fcripti et editi, gR.. Etiam Hal. Scripti funt: Barb. Chrt-
ftin. S. Cruc. L. H. Bynkersh. vt et Rehd. GgB. — 15 Gothofr. in nota; domi-
.no. oulg. Hal. Et recte Bafil. 43eemórov. B R. Euam Rehd. fime domino. G E B.
I6 Taur. fzbripVentis. Xloc nouum, nec folet Taur. V pro ladmittere. B R. Tta
tamen Flor. fcriptum effe opinor, quod fane indicandum erata Taurellio, GE B.
1 Vulg. habet vt in Codice: DE CRIMINE STELLIONATV S.
BR. [ta et Rehd. GEB. 2 Confer Menag. Amoen. Iur. Ciu. c. 39. GERB,
5 Rehd. Stellionatus. G. 4 Hal. inferit; et. GER. $ Hal. Stellio-
matum. GEB. 6 Et Flor. obieWemmus, wti e contrario in L. 35. tit. fegu.
eft: eicerint.. GE R. 7 Ap. Hal, et Vulg. fji, abeft. BR. . Vt et in Rehd,
GEB, 8 Hal. Jdem. GE B. 9 Bafil. &« gAéf»v. Vide Duker. ad Opufc.
Fffffíf 2 | de

1030

men fit: folent autem ex hoc *? extra ordinem ple&i, dum-
modo non debeat opus metalli haec poena in plebeis ^" egre-
di: in his autem qui fünt in aliquo honore pofiti, ad tempus
relegatio, vel ab ordine motio rerpit.tenda eft. S 5. Qui mer-
ces füppreffit, fpecialiter hoc crimine poftulari poteft. ——
IV. MopEesT:INvs libro IIT. de Poenis. D periu-

rio, fi fua pignora effe quis in *^ inftrumento iurauit, cri-

men ftellionatus fit: et ideo ad tempus exulat.-

TIT. XXI.
DE TERMINO MOTO.
Monprsm:iwvs libro VIIL, Regularum.
T'ER MINORYM auulforum non multa pecuniaria eft, fed

* L] *6 e,9 I
pro condicione admittentium coércitione tranfigendum *.

IIL. CaznrsTRATVvs libroIII. de Cognitionibus. D r1-
v v s Hadrianus in haec verba refcripfit: quin peffimum fa&urzn
fit eorum qui terminos finium caufa pofitos propulerunt *,
dubitari non poteft: de poena tamen ? modus ex condicione

perfonae, et mente facientis, magis ftatui poteft: nam fifplen- |

didiores perfonae fünt, quae conuincuntur, non 'dubise t oC-
cupandorum alienorum finium caufa id adsmxferunt :et
poffunt in * tempus, vt cuiusque patiatur " aetas, relïgl;tarl:
id eft ?, fi iuuenior *?, in longius: fifenior, recifius *^: fi
vero alii negotium gefferunt *^, et minifterio fun&i (ünt, ca-
ftigari, et ad opus biennio dari: quod fi per ignorantiam, aut
fortuito *3 lapides furati funt, fufficiet eos verberibus de-
cidere. : : |
IIT. IngMlibro V. deCognitionibus. LEGE AGRARIA
*^, quam Gaius Caefar tulit aduerfüs eos, qui terminos fta-

tutos extra füuum gradum *? finesue mouerint ** dolo malo, |

pecuniaria poena conftituta eft: nam in terminos fingulos,
quos eiecerint ** locoue mouerint, quinquaginta aureos in pu-
blico *? dari *? iubet ?? : et eius aCtionem , petitionem ?*,
ei qui volet, effe iubet. $. 1. Alia quoquelege agraria, quam
Diuus Nerua tulit, cauetur vt fi feruus feruaue, infciente do-

inino, dolo malo fecerit,, ei capital ?? effe ??, nifi dominus.

dominaue multam fufferre maluerit. $. 2. Hi quoque qui fi-
nalium quaeftionum obfcurandarum ?^* caufa faciem locorum
conuertunt, vt ?5 ex arbore arbuftum, aut ex filua ^9 no-
uale, aut aliquid eiusmodi faciunt: poena plectendi funt pro
perfona, et condicione, et faCtorum violentia, ;

de Latin. Vet. IGt. pag. 431. B R. IO Vulg. inferit: crimime, BR. —— YI
Hal. plebezis. GEB. — 12 In Rehd. in, abeft. GEz.

I Hal. et Vulg. addunt: eff. Ba. Neutiquam Rehd. GEB. — 2, Go-
thofr. in nota: protulerunt. Hal. Etiam Vulg. protulerint. BR. Rehd. vt Hal.
GEPR. . 3 Hal aatem. Vulg. autem eorum. BR. Rehd. tamen eormu. GER.
4 Gothofr. in nota : non dubie, fi id occupandorum. . Haloend. Sed et Vulg.
inferit: fi. BR. . In Rehd. eadem vocula inter veríus eft adícripta. G E B. 5
Vulg. admiferint. Ap. Hal. id, hic merito abeft. B&. . 6 Gothofr. in nota:
Haec particula deeft in. Vulgata, et apud Haloandrum. Vt et in Rehd. GER.
* Hal. et Vulg. ad, B R. Rehd. vt Flor. GEB. — 8 Hal. patietur. GEB. — 9
Hal. et, loco: id efl. GE B. IO Gothofr. in nota: iuuenior dgx«ixde. iu-
nior. vulgat. Haloand. Yta quoque MSS. nifi quod Darb. initio habuerit: iuue-
«ior. B R. MSS. ab initio. habentia: zwmiov: Chriflin. S. Cruc. I. IL. Bynkersh.
quibus adde Rehd. GER. — 11 Vide Anon, de Latin. Vet. ICt. p. 42 1. ibique
Duker. s. 2. B R. Habet et Rehd. recifips. GEB. — 12; Hal. gefferimt , et mox
fint.. 13 Hal.fortuwitu. GEB. — 14 Hal et Vulg. Agraria lege, BR. Etian
Rebd.GrEnB. 15 Vulg.agram.BR. 16 Hal.qmouerant, 17 Flor. ezcerint. B R.
18 Gothofr. in nota: in publicum. vu/e. Hal. GEB. 19 Vulg. dare. B R. Etiam
Rehd.GEs. 20 Ap. Hal. zubet, abeft. Vulg. inbentaur. BR.. Rehd. vt Vulg.
GEE. 21 Ap. Hal. petitzonem , abeft. Vulg. aclionis petitiomem. BR. — 22
Gothofr. in nota: capitale. vz/g. Hal. Etiam Rehd. capitale. GEB. — 23 Hal.
fit. GEB. 24 Gothofr. in nota : obftruendarum. Haloaend. G E B. 25
Hal cvtputa. GEBR. 26 Vulg. inferit: caedua. RR. Etiam Rehd. G E s.

DIGESTORVM LIBR. XLVIL TIT. XX. XXI. XXII.

CU XX s |
DE COLLEGIIS ET CORPORIBVS *
ManczANvs libro III. Inftitutionum. !

MANDA,TIS Principalibus praecipitur Praefidibus prouin-
ciarum, ne patiantur effe collegia ^fodalicia, neue mi-
lites collegia in caftris habeant: fed permittitur tenuioribus
ftipem menftruam conferre, dum tamen ? femel in menfe co&-
ant, ne fub praetextu huiusmodi ^ illicitum collegium co&at
* quod non tantum in vrbe, fed et in Italia, et in prouin-
ciis, locum habere, Diuus quoque Seuerus refcripfit. $. r.
Sed religionis * caufa coire non prohibentur: dum tamen per
hoc non fiat contra * Senatusconfultum, quo illicita collegia
arcentur ?. Non licet ? autem amplius quam vnum collegium
licitum habere, vt eíft conftitutum et *? a Diuls fratribus: et

| fi quis in duobus 7^ fuerit, refcriptum eft, eligere eum opor-

tere, in quo magis effe velit: accepturum ex eo collegio, a
quo recedit, id quod ei competit ex ratione quae communis
hut "* hr
IIL. Vrrrawvs libro VL de Officio Proconfulis,
Qvrsovrs *? illicitum collegium vfurpauerit, ea poena te-
netur, qua tenentur ** qui hominibus armatis loca publica vel
templa occupafífe iudicati funt *5, .. . |

III. ManRcraxvs libro IT. Tudiciorum publicorum.
CorrEGtrA fiqua fuerint illicita, mandatis et conftitutioni-
bus, et Senatusconíultis, diffoluuntur. Sed permittitur eis,
cum diffoluuntur, pecunias communes, fi quas habent,. diui-
dere, pecuniamque inter fe partiri. $. z. [n fumma autem,
nifi ex Senatusconfulti auctoritate, .vel Caefaris, collegium,
vel quodcumque tale corpus coierit, contra Senatusconfultum

T9, et mandata, et conftitutiones collegium celebrat *7,

$. 2. Seruos quoque licet in collegio *? tenuiorum recipi *?,
volentibus ?? dominis: vt curatores ?^*-horum corporum fci-
ant, ne ^^ inuito aut ignorante domino in collegium tenuio-
rum reciperent ?? ; et in füturum poenateneantur, in fingu-
los homines aureorum centum. -

IV. Garvslibro IV. ad legem XII. Tabularum. So-
DALES Íunt, qui eiusdem collegii funt: quam QGraeci éraj-
p/«v vocant. — His autem poteftatem facit lex, pactionem,
quam velint, fibi ferre: dum ne quid ex publica lege corrum-
pant. Sed haec lex videtur ex lege Solonis translata effe;
nam inluc ?^ ita eft: E'av dà ?* óz4oc, 2 Qdropsc, 3 ïepfu
; , ]

I In Rehd. fuit: de collegiis illicitisque corporibus, et faüum : de col-
legiis illicitis et corpovibus. GEB. 2 Ap. Hal. collegia, abeft, Gx &. 3
Hal. tàutum. G EB. 4 Hal baius. GER. 5 Hal, et Vulg. cocant. BR.
Etiam Rehd. GE z. 6 Confer Leunclau. I7. Notat. 106. GE B. 7 Con-
fer Bynkersh. in Opufc. de Relig. peregr. p. 25 . RB. . 8 Hal. et Vulg. co-
ercentur. B R. Rehd. arceantur.. GEB. 9 Rehd. licent. GEE. 10 Hal.

. vt eff etiam conflitutum a Diuis. Sed et Vulg. mutat, et, in: etiam. B R. Rehd.

et eff conflitutum etiam a diwis. GEY. — 11 Vulg. inferit: collegizs.B R. '' 12
Hal. et Vulg. fuerit. BR. I3 Vulg. Qui illicitum. 8 R.
bi. GEB. . 15 Confer Leunclau. Z, Nctat. 67. GEB.
confuita. G E B. I7 Hal. et Vulg. celebratar. MSS.. pleraque, vt Flor. In
Barb. celebratur, eft repofitum. — In S. Cruc. I. eft: celebrant. BR. — Habent, vt
Flor. eft, Chriftin. et S. Cruc. Il. In Bynkersh. eft: celebrant. In Rehd. cele-
bratur. GE B. . 18 Hal. et Vulg. in collegium.' B R. Rehd, vt Flor. GEB. I9
Hal. recipere. GEB. 20 Rehd. inferit: tameu. GEB. — 21 Vide Burgium
in Elecs c. 3. GEB. 22, Hal. fi, loco: «e. GEB. 23 Hal. recipiant.
GE B. 24 Gotbofr. in nota: ilic. Hal. wam et illic. 'Taur. Nluc. Forte
debebat dare: NV. vide L. 6. fupra Expilat. beredit. in fiue. GE B. Debe-
bat effe: zllic. At fcriptum in fine verfus: im, et in proximo : [nc ;ta efl. Sed
et alia hic vitiofa funt, vt: corrmpant, et, traulata. Vt Hal. ita et Vulg. etiam
MSS. nifi quod in plerisque: illic ita, in vnam vocemt: illicita, confiuxerit.
In Chriftin. S. Cruc. I. et H. legitur: zam illicita efl: eandem , errore orto ex
fequente: «zv?s. B R. MSS, quae habent : illic ita, funt Barb. et Bynkersh. Rehd.
nam illicita eff eadei. Ymmo ipfeHal. poft: ef?, habet; eadem. GEB. — 25 Hal.
| infe-

14 Hal. addit: -
I6 Hal. Senatus-.

l6
aöi'
Ü
n

f
run

tb (
vig
10

ET
ticidi
Yi pri
fündar
]
gurco.
entaa
elt, o
Ts ex)
tehmi
tür |
pus d
|
CA àtt
[
DYMeg

stone |

lib j
"i H [
uwïm, "
GE |
0011
d p
tl T
aäirantfs;»
at u
Gfïfos Yert
LT
f]!!e dl'fm'w
ii
f?l?m aPHd /
&itiri
"6 Vertits
LE
li. Olim 4
PWQ. u lg-

M
Tn d

Eenün
Ánge

M
(
Jonet)
d

i, 3
1r
Vg t
D F.
; M
& À
j äddiïi

fr 11
jpit, n
ji a
j 1
fuun
,j
. hi

j
müxmh
at
.Mb
yie

ecOrxi, 3| &ml Àlxy 39 olyóusvoi, $ eig &umopixy:

inferit: $. GEB.

. GER.

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. XXIIL LIB. XLVIIL TIT. L

5 L IN m EY t W e f *
&6 joy[ny *1, 3 vatürei, 9] cuvoiroi 29, 3 ouoraQoi ?? , 3 3-
0 TI
* ? [l «N 9^ *« ; * LE s L
Gy ToUTOy ÓixJOyroL mpoc caAove, xüpiov Sivos, &xy p u-

; TT CXXIIL .

DE POPVLARIDVS ACTIONIBVS.
— . Pavrvslibro VIIL * ad Edi&um. |
EAM ? popularem actionem dicimus, quae fuum 3 ius po-

puli tuetur, .
^ Il *InEM libro I. ad Edictum*. . Sr plures fimul
agant populari aCtione, Praetor eligat idoniorem ^. — —
Ill VrprrANvs libro I. ad Edictum. SEp fi ex ea-
dem cauía faepius agatur, cum idem fattum fit, exceptio
vulgaris rei iudicatae opponitur.' $. I. In popularibus actio--
nibus is, cuius intereft, praefertur. :

LIBER
| AUE
DE PUBLTCIS' IVBLCITS

MaActrn * libro T. de publicis Iudiciis.

QVADRAG

ON omnia iudicia, in quibus crimen vertitur, et pu-
blica funt, fed ea tantum, quae ex legibus iudicio-
.. rum publicorum veniunt: vt lulia maieftatis, Tulia de
adulteriis ^, Cornelia de ficariis et veneficiis , Pompeia par-
ricidii *, lulia peculatus, Cornelia de teftamentis, Iulia de
vi priuata, Tulia de vi ? publica *, Iulia ambitus, Iulia repe-

Il. Pavrvs libro XV. ad Edictum Praetoris. Pv-
BLICORVMiUüdiciorum quaedam capitalia funt, quaedam non

. tundarum, [ulia de annona.

capitalia. Capitalia funt, ex quibus poena mors, aut exilium ! .

eít, hoc eft aquae et ignis * interdictio: per has enim poe-
mas eximitur caput de ciuitate: nam cetera, non exilia, fed
relegationes * proprie dicuntur: tunc enim ? ciuitas retine-

tur. Non capitalia funt, ex quibus pecuniaria, aut in cor- |

pus aliqua coércitio , poena eft. |
IIIL. VxPrAxvslibro XXXV. ad Sabinum. Pvsrr-
C A accufatio reo vel rea ante defunttis permittitur *?.
IV. PAvrvslibro XXXVII. ad Edictum. INxT&£&-
pnvMeuenit, vt praeiudicium iudicio publico fiat: ficut in
aCtione legis Aquiliae, et furti, et vi bonorum raptorum, et

26 Gothofr. in nota: 5 íege; 3gysíuv. Klal. Delet
7À 9, et: Qoárogec iegiv 0gyíov iungit Bynkersh. I. Obf. 16. GEB. — 2/7 Go-
thofr. in nota: Aeíazv. Hal. Dionyf. Heraldus Obferu. et. Emendat. c. 42. loco:
pwórzi, vult: uószu GEB. — 28 Hal. eóesiros. Prateius in Iur. Vet, evecíqios.
G E B. 29 Dionyf. Heraldus alleg, loco, mauult: $góxemo: diue $póxamMor,
3O Asz» klal asíav Zoxóueves etc. Cuiac. VII. Obf. $0.
3 óTií)v ToUruV. GEB. 32 Hal. inferit: à. GER. 33 Id eft: Si aw-
tem plebs , vel fratves , vel facrovum facramentales, vel nautae, vel confrumen-
tales, vel qui im eodem fepulcbro fepeliuntuv , vel fodales, qui et multum fimül
babitantes [unt: enimuero ad megotiatiomem , aut quid aliud: quidquid bi di-
fponent ad inuicem , firrmum fit, mifi boc publicae leges. probibuerint. Hal. in-

.. Graecis vertit: Quod fi populus vel eiusdem,veligionis cultores , vel orgiorum fa-

crificuli, vel mautae, vel fodales , vel commzume fepulcbrum babentes , vel-T publi-
cani, velim focietatem co&mendorum pecorum , aut nepociatiomis, aut cuiuscum-
que alterius vei coPuntes, pacifcantur inter fe: vatum eflo, quatenus publica.
id mowumenta nom probibeant. Ydem in margine ad crucis fignum addit: /ta
enim apud Arviflotelem appellatur Suxsóres li. 2. Oeconomicou. Puta in Operibus
editionis Du- Vallianae T'om. II. p. 502. vbi tamen Ioach. Camerarius: 3:264-
7as vertit : fodalitates , et Suusurix&, ea quae fodalitates poffidebaut. GEB.
1 Hal. Jl/b. 1. reliqua vt Flor. GEB. 2 Vulgo: Eam, abeít. Sed
Flor. olim aberat. BR. Abeft etiam in Rehd. GEz. — 3 Gothofr. in nota:

31 Hal.|

:

populo. vulg. Hal. GEB. — 4 Gothoír. in nota: idoneiorem. vwlg. Hal. Con-

quam fuerit excufatus.

IOAI

: IV. PavrvslibroIIladEdictum. PoprvrAnisafio
integrae perfonae permittitur: hoc eft, cui per Edictum po-

; ftulare licet.

V. InEw libro VIII. ad Edictum. Qvr populari actio-
ne conuenietur, ad defendendum ? procuratorem dare poteft z
1S autem , qui eam mouet, procuratorem dare non poteft.
VI. VrPrawvs libro XXV. ad Edictum. MvzrrEmnr
et pupillo populares actiones non dantur, nifi'cum ad eos res
? pertineat ?,
.. VIl Pavrvslibro XLT. ad Editum. Porvramzrs
a&mneg non transeunt ad eum, cui reftituta eft hereditas ex
Trebelliano Senatusconfulto. '$. r. Item qui habet hasactio-
nes, non intellegitur effe locupletior. u
VIIL. VrPrAmxvslibro [. ad Edi&tum. Owwxs po-
pulares a&tiones neque in heredes dantur, neque füpra an-
num extenduntur, | '

ESIMVSOCTAVVYS.
äntegdi&o vnde vi, et de tabulis teftamenti exhibendis: nam
in his de re familiari agitur. -

V. Vrriamvs libro VIIT. Difputationum. Srz X* qui
reus factus eft, purgare fe debet: necante poteft accufare *2,
E1 : Conftitutionibus enim obferuatur,
vt non relatione criminum, fed innocentia reus purgetur.
$. r. Hlud incertum eft, vtrum ita .demum accufare poteft
*3, fi fuerit liberatus, an etífi poenam fübierit: eft enim
conftitutum ab Imperatore noftro, et Diuo patre ** eius, poft
damnationem accufationem, quem inchoare non poífe, Sed
hoc puto ad eos demum pertinere, qui vel ciuitatem vel li-
bertatem amiferunt. $. 2. Inchoatas plane delationes ante
damnationem, implere eis et poft damnationem pérmiffum eft.

VLI. Mancriauvs libro XIV. Infitutionum. Dx-
FVNCTO eo qui reus fuit criminis, et poena extinCta *5, in
quacumque caufa criminis extincti debet is cognofcere, cuius

de pecuniaria re cognitio eft.

. VII. Mackn '$ libroIL Iudiciorum publicorum. Iw-
FAMEM non ex omni crimine fententia facit, fed ex eo quod
iudicii .ablici caufam habuit : itaque ex eo crimine, quod iu-
dicii publici non fuit, damnatum infamia non fequetur: nift
id crimen ex ea actione fuit, quae etiam in priuato iudicioin-
famiam condemnato inportat: veluti furti, vi bonorum rap-
torum,' ** iniuriarum. ! * |
| | VIII.

fer Bynkersh. I. Obf. v]t. et Duker. ad Opsfc. de Latim. Vet. ICt. p..307.
9.25. BR. — 5 Taur. defENDwm. GEB. . 6 Vulg. ves, abeít. pzR. — 7
Hal. pertiuet. GEB. x !
1 Hal et Vulg. VLPIANVS. gR. — 2 Hal. Iulia adulterii. GEB.
5 Gothofr. in nota: Al. veneficis. Taur. in textu habet: Bemeficiis, in margi-
ne: veneficis, quod etiam eít ap. Hal. 1In Rehd.eft: vemeficiis, fed potterior
i pun&o eft fnbnotata. GE B. Flor. altera 7 videtur recentius expuncta, quam 5
in v inutata. B R. 4 Rehd. de parricidiit. GE B. Hal. pavicidii. "5 Taur.
Bi. GEB. . 6 Rehd. Iulia de vi publica, fulia priuata, forte: de priuata ,
nifi malis dicere, librarium credidiffe: publica et priuata, effe nominatiuos.
GEB. ^ Rehd. aqua et igni. GER. 8 Baül $v vwegiogicgo ÀAA i£opfas.
9 Hal. et Rehd. inferunt: et. GEB. — 1O Gothofr. in nota: perimitur. z/g.
Etiam Bafil. habent: d4vaige?res. .Hal. *0m permittitur, et in margine: alia$:
perimitur. . E quatuor etiam MSS. S, Cruc. II. olim habuit: pevmittitur. B R.
Atab initio re&e habuere Barb. S. Cruc. L. Treuif. Bynkersh. etiam Rehd.
vbi tamen in fpatio, vacuo ob breuitatem illius verfus, fat antiqua manu eft addi-
tum: al. permittitur. GEB. — 11 Gothofr. in nota: Is, qui reus, vulgat. Ha-
loand. .Sed et 'Taur. in margine habet: ;s, vt et Rehd. in textu. GEB. — 12
Graeci: àvruxa]wyogs?v. B R. — 13 Hal pofft. 14 Rehd. fratre. GEE. — 15
Gothofr. in nota:; extindta, In quacunque. vu/gat. Haloaud. immo Hal. et poe-
na exflincla efl. In. quacunque.. Vulg. eff poena exfüinda. In quacumque. BR.
Rchd. vt Vulg. GEE. 16 Vulg; MARCELLVS. gR. 17 Hal.et Vuig.

Fffffff 3 lu-

1052
. Vfl Pavrvs libro fingulari de Iudiciis publicis.
Onpo exercendorum publicorum ^? Capïtahummbvi*q eüg de-
fiit, durante tamen poena legum, cum extra ordinem crimi-
na probantur. v d [ m u p u
d IX. MancrANvs '? libro L. de Iudiciis publicis.

ScrkNDvM ett, fi in capitali caufa fuum feruum reum cri- |

mine faCctum quis non defenderit, non eum pro deteli&to ha-
beri: et ideo; fi abfolutus fuetit, non liberum fieri, fed ma-
nere domini, : v u rP M uU
X. PAPIrN£ANVvslibro Il. Definitionum. IN TER ac-
cufatorem et reum cognitione fufcepta, excufatio pro abfente
iuftis rationibus admittitur: nec per triduum per fingulos dies
ter citatus reus damnetur ??, veldeaccufatoris abfentis, prae-
fente reo, calümnia pronuntietut ^*. — ^ — , :
XL Mareraexvs libroX. de Iudiciis publicis.. Sn-
vvs*etiam* per p&ocufatprem domini aeque, ac per domi-
| defendi poteft. W MU IT CMNE C
r AII. Mg prEsTINVS libroÍII. de Poenis. CvsTo-
prAs auditurum 2^ tam dclariffimos viros, quam patronos
caufarum, fi omnes in ciuitate prouinciae 23 , quam regit,
agunt, adhiberi ^* debere, et feriatis diebus cuftodias au-
diri poffe, refcriptum eft: ita vt innoxios dimittat, et nocen-
tes, qui duriorem 25 animaduerfionem indigent, diffetat.
XIIL PaA?iNrAMvs libto XV. Reíponforum. À c-
CVSATORE defuncto, res ^*ab alio, iudicarite kPraeü.dg pro«
uinciae, peragi poteft. $. r. Ád crimen iudicii publici per-
fequendum fruftra procurator interuenit: multoque magis ad
defendendum : fed excufationes abfentium ex Senatusconfuülto
iudicibus allegantur, et fi iuftam rationem habeant ?* , fen-
tentia diflettü£ d - al o M duf
XIV. InkM libro XVI. Refponforum. G ewERt fer-
uis a focero veneficii accufatis, Praefes provificiae patrem ca-
lumniam intuliffe pronuntiauerat, inter infames patrem defun-
&ae non habendum refpond!: quoniam, etfi publicum iudi-
cium inter liberos de morte filiae conftitiffet, citra periculum
pater vindicaretur ??, ,

, TIT. H »
m PTIÓNIBVS. :
Poweoxurvys libro I. ad Sabinuti,

N o N eft permiffum mulieri, publico iudicio quemquam reum
| facere?: nifi fcilicet parentium libetorumque, et patroni,
et patronae, et eorum filii, filiae *, nepotis, neptis ^ mor-
tem exequatuf,. - 453 ERN us : d u
. ]l PaAsriNrANVvSs libro I. de Adulteris; CegTIS
ex ? caufis. conceffa eft mulieribus publica accufatio: veluti
fi mortem exéquantur eorum, earumqQue, in quos ex lege te-
fimonium publicorum ^ inuitae non dicunt, idem et in lege
Cornelia teftamentaria Senatus ftatuit. Sed et de teftamento
paterni liberti vel matefni mulieribus publico iudicio dicere

inferunt: et. BR. Etian Rehd. G. — 18 Rehd.etVulg. inferunt: iudiciorum.
2R. Rehd. vtFlor. GEB, — 19 Vulg. MARCELLVS.5R. 20 Hal. damma-
tur. GEB. — 21 Hal. prouwciatur. GEB..— 22, Vulg. auditurus , et in fequen-
tibus: debet. BR. Itá et Rehd. GER;
Etiam Rehd. omniflo pofterióre: im. GEB. — 24 Legimus cufn Vulg. adbibere. B R.
]|tà et Rehd. GER. 25 Gothofr. in nota: duriore animaduerfione. vulg.
Hal. Yta et MSS. BR. Barb. S. Cruc, I. Bynkersh, vt et Rehd. GEB. — 26
Hal. reus;. GE B. 2 MHal. babent. 28 Hal. et Rehd. feztentiam dife-
runt. GEB, 29 Vulg. vindicaret. B R.
5 1 Hal. et Vulg. filiaeue. BR. Etiam Rehd. GE&. 2 Hal. et Vulg.
néptisue. B R. — In Rehd. meptis, plane excidit. GE r. 3 Hal. de, loco: ex.
GE B. 4 Gothofr. innota; AL publicorum iudiciorum. Hal. re&te transpo-
nit: ex lege publicorim teflimonium iunitae. BR. Contüanter tamen Fiorenti-
nam exhibent MSS. Darb. S. Cruc. L. vbi tamen ánte: pablicorum , fuppletum:

DIGESTORVM LIB.

25 Vulg. in ciuitate vel in prouincia. B R. -

, Idem-. GE B.

JNEVILITIT, 151L

perriffum eft. $. r. Pupillis ex confilio tntorum patris mor«
tem, item pupillae aui fui mortem exequi conceffum eft: lege
autem teftamentaria ?: nam $ de patris quidem teftamento

pupillis agere Diuus Vefpafianus permifit: fed quafi * non ex« .

hibeantur tabulae, per interdictum poffunt experiri. . -
IH. Pavrvs libro IIl. de Adulteriis. LiBerroe
RvM infcriptionis conceptio talis eft: Conínl et dies: apud
illum Praetorem,; vel Proconfulem, Lucius Titius profeífus

| eft fe * Maeuiam legelulia deadulteriis ? ream deferre, quod

dicat eam ctim Gaio Seio, in ciuitate illà, domo illius, renfe
illo, Confulibus illis, adulterium commififfe. Vtique enim et
T? locus defignandus eft, in quo adulterium commiffum eft:
et perfona, cum qua admiffum dicitur, et menfis: hoe enim
lege lulia püblicorum ** cauetur: et generaliter praecipitur
omnibus, qui reum aliquem deferunt. Neque autem dietn;
neque horam inuituscomprehendet. $. r. Quod fi libellhiin-
fcriptionum legitime ordinati non fuerint, tei nomen aboletur
*?: et ex integfto repetendi reum poteftas fiet. $. 2. Item
fubfcribere debebit is, qui dat libellos, fe profeffum effe:
vel alius pro eo, fi litteras nefciat. $. 3. Sed, et fialiud

crimen obiciat, veluti, quod domum foam praebuit, vt ftu- .

prum materfamilias pateretue : quod adültetum deprehenfum di-
miferit: quod pretium pro comperto ftupro acceperit, et fi
quid fimile, idipfum *? libellis comprehendendum erit. $. 4.
$i accufator decefferit, aliaue quae *^ caufa ei *5 impedierit,
quo minus accufare poffit, et fi quid fimile *5, nomen rei
aboletur, poftulante reo: idque et lege Iulia de vi, et Sena-
tusconfulto cautum eft; ita vt liceat alii ex integro repetere
reuti: fed intra quod tempus, videbimus: et vtique triginta
dies vtiles obferuandi funt. :

M

IV, VrPrAnvslibrolL. de Adulteriis; Is 1?, quiiudis-

cio publico damnatus eft, ius accufandi non habet, nifi liberorum

. vel patronorum fuorum mortem eo iudicio, vel rem fuam *5 exe-
Sed et calumnia notatis ius accufandi ademptum eft...

quatur.
ltem his, qui cum beftiis *? depugnandi caufa in harenam
intromiffi funt: quiue artem ludicram, vel lenocinium fece-
rint: qduiue praeuaricationis, calumniae caufa quid feciffe iu-
dicio publico pronuntiatus erit: quiue ob accufandum, ne-
gotiumue cui faceffendum ?9?, pecuniam accepiffe iudicatus
— . .X. InzM libro III. de Adulteriis.. SEnvos quoque
adulterii poffe accufari, nulla dubitatio eft. Sed qui prohi-
bentur adulterii liberos homines accufare, iidem ?* feruos quo-
que prohibebuntur, Sed ?? ex refcripto Diui Marci etiam ad-
uerfus proprium ferüum accufationem inftituere dominus pote
eft: poft hoc igitur refcriptum accufandi neceffitas incumbet
domino fernum faum:
ptione vtetur. — r ;
. VL Ipnew libro II. de officio Proconfulis. LegvtA
crimina audire et difcutere de plano Proconfulem oportet: et
?3 vel liberare eos quibus obiciuntur, vel fuftibus caftigare,
vel flagellis feruos verberare ^^.

Vi

iudiciorum , $. Crüc. YI. Bynkersh. vbi: zudiciorgm: fuppletut poft: publico-
rum. Etiam Kehd. plane vt Flor. GE g. 5 Hal, et Vulg. conceffum | ef? le-
ge teflamentavia. BR. 1lta quoque Rehd. GER. —— 6 Hal. inferit: et. GEE,
7 Hal. Sed et fi. Kehd. Sed et quafi. GER. 8 In Rehd. fe, abeft..G E E.
9 Hal. adálterii, loco: de adulteviis. G E B. 10 In Rehd. et; abeft. GE z.
ir Vulg. inferit: publicorum. BR. I2, Tàur. aVoletmr. GEB. — 13 Hal
-et ipfum. Kehd. et id ipfum. GEB. A4 Ap. Hal. quac, abeft, Vulg. quae-
dam. BR. Rehd.vt Fior. GEB. — 15 Gothofr. in nota: eum. valgat. Haloand.

Flor. eft: esmpedievit, pro quo 'Taur. ei ?mpedierit. Nos fequimur Vulg. et

Hal. immo Flor. manus antiquiffima correctionem tentauit, adícripta inter
verfus litera 2, fed rurfus exficcata. &R. Rehd. quoque vt Hal. et Vulg. GEE.
16 Hal. addit: e/f. 17 Vulgo Is, abeít. BR. — 18 Bafil. iav dXwuos.
B R. 19 Taur. Vefliii:; GEB. — 20 Rehd. faciendum. GER. 2Y Taut,
22 Hal.inferit: et

25 Ap.Rehd.et,abett. GEB. 24 Taun
Ver.

ceterum iufte mulier nupta praefcris ,

&ceif
Ttagx
Yt mu
fiipen
1
3 ]
tüye
fetint
fand
Tibert

füffic
Dati di

Dhargm
hls Qui

ften on
Quonur
Ltberi,
denior
Yelut

ttrVor
benaro,
Citeqnt.
GE
üfunt.
inftrunt(
n tj
j5 M
N T
PCf |
4t Hl
COntra P
tadit, [
(ontm, (
W

teta
diihy

X
4 f
La
tOR

j p
hum df
yrem
m ia

TA
CU D

fsqu
T i
as po
jumt
p:aefm- |

jevtà
ye d
gith

J

p p
Ti
L
jf ob
j. HilW't"

E

DIGESTORVM LIB. XLVIIL' TIT. IL — 1033

—^ VIEL. Ipex libro VII. de officio Proconfulis.. Sx cui
crimen obiciatur, praecedere debet *in* crimen ?* fubfcri-
ptio: quae res ad id inuenta eft, ne facile quis profiliat ad
accufationem, cum fciat inultam fibi accufationem non futu-
ram. $. I. Cauent ?? itaque finguli, ^* quod crimen obi-

ciant, et praeterea ?? perfeueraturos fe in crimine vsque ad

fententiam. $. 2. Hisdem ?? criminibus, quibus quis libe-
ratus eft, non debet Praefes pati eundem 39 accufari: et ita
Diuus Pius Saluio Valenti referipfit. |Sed.hoc vtrum ab eo-
dem, an nec ab alio accufari poffit, videndum eft? Et pu-
tem, quoniam res inter alios iudicatae alii ?* non praeiudi-
cant, li is, qui nunc accufator exftitit, fuüum dolorem per-
fequatur, doceatque ignoraffe fe accifationem ab alio inftitu-
tam: magna ex caufa admitti eum ad accufationem debere.
$..5. 5i tamen alio crimine poftuletur ab eodem, qui in alio
crimine eum calumniatus eft, puto, non facile admittendum
eum, qui femel calumniatus fit: quamuis filium accufatoris
admitti oportere, aliam accufationem inftituentem aduerfus

.eum, quem pater accufauerat, Diuus Pius Iulio Candido re-

Ícriplit ??. $. 4. Idem Imperator refcripfit, fetuos ibi pu-
niendos, vbi deliquiffe arguantur: dominumque eorum, fi.ve-
lit eos defendere, non poffe reuocare in prouinciam fuam:

fed ibi oportere defendere, vbi deliquerint ??. $. 5. Cum

facrilegium. admiffum, effet in aliqua. ?^ prouincia, deinde in
alia minus crimen: Diuus Pius Pontio Proculo 35 reícripfit,
poftquam cognouerit ?9 de crimine in fua prouincia admiffo,
vt reüm in eam prouinciatn remitteret, vbi facrilegium admi-
VIII. Macxn ?? libro IL. de publicis Tudiciis. Qvi
accufare poffunt, intellegemus, fi fcierimüs , quinon poffunt.
Ítaque prohibentur accuíare alii propter fexum, vel aetatem,
vt mulier, vt pupillus. Alii propter facramentum, vt qui
füpendium merent ??. Aliipropter Magiftratum, poteftatem-
ue, in qua agentes fine fraude in ius euocari non poflunt.

.Alii propter delictum proprium, vt infames. Alii propter
turpem quaeftum, vt qui duo iudicia aduerfus duos reos fub- |

fcripta habent ^?, nummosue ob accufandum, vel non accu-

libertini contra patronos. p «gieas s "8
|. IX. PAvrvs libro V. Sententiarum. : Árrr propter
fufpicionem calumniae, vt illi qui falfum teftimonium fubor-
nátidixerünGi. 4 .0 "r w
X. HgnMoGENt1IANVs libro fexto *? iuris Epito-
marum. NOoNNVLLI propter paupertatem, vt funt qui mi-
nus quam quinquaginta aureos habent. :

Xl. MAcEn ** libro II. de publicids'-'Iudiciis. H ta-

dendarum gratia, de fatto parentium patronorumue queri:

veluti fi dicant, vi fea *^ poffefüone ab his expulfos, fcilicet.

verVerave. Vulg. flagellis caefos làberave. & R. Rehd. vel flagellis cefos feruos l-
berare. G E-B. 25 Vulg. u crünine. BR. Etiam Rehd. GE B. 26 Vulg.
caueant. Sed et Graeci in fcholiis : 4edaiZéc9u odv Tuasoc. B R. Rehd. vt Vulg.
GER. 27 Hal. praefigit: praeterea. GER. 28 Ap. Hal. et praeterea,
abfunt. GEB. — 29 Rehd. HZsdem. GEs. Hal. Hisdem. . 30 Hal. et Vulg.
inferunt: zterum. BR. Etiam Rehd. G£B. | 31 Rehd. alus. GEB. 32
Hal. refcripferit. 33 Hal. deliguerunt. 24 Hal. inferit: fua. GE B.
35 Rehd. proconfuli, loco: Proculo. GER. 36 Hal. cognouiffet. 37
Hal.4dwififet. — 38 Vulg. MARCELLVS.ERR. . 39 Hal et Rehd. me-
yentur. G E B. 4O Hal. babet, et mox: accepit. Vulg. hic: acceperunt. B R.

41 Hal accepit. .. 42 Gothofr. in nota: vt filii circa parentes, libertini
contra patronos. vulg. Hal. Qui tamen leCiones variantes parum accurate
tradit. Hal. et Vulg.habent: Jberti, non: lbertiui. Maec etiam: circa , 1n:
€ontra, commutat. &R. . Florentinam habent MSS. Barb. S. Crac. I. II. Byn-
kersh. At Rehd. vt filii contra parentes, et libertini. contra gmionw. GEB.

N

tIntendere, -

! BR.. Neutiquam in Rehd. G EB.

non vt crimen vis ^* eis intendant, fed vt poffeffionem reci-
piant. Nam etfilius non quidem prohibitus eft de fatto ma-
tris queri, fi dicat, fuppofitum ab ea partum, quo magis co-

: he.redem haberet ^9?: fed ream eam lege Cornelia facere, per-
miffüm ei non eft. $. 2. Ab alio delatum alius deferre non

poteft: fed eum, qui abolitione publica , vel priuata interue-
niente, aut defiftente accufatore, de reis exemptus eft, alius

. deferre non prohibetur. |

— XIL. VgwvrEkrivs SaTcvRwiNvs *? libro II. de
Iudiciüs publicis; " Ho s accufare non licet, legatum Impera-
toris, id eft *?, Praefidem Prouinciae, ex fententia Lentuli
dicta Sulla et Trione ** Confulibus. Item legatum prouin-

. cialem eius dumtaxat criminis, quod ante commiferit 5*,. quam.
.in legationem venerit *?, Item Magiftratum populi Romani :
eumue, qui reipublicae caufa afuerit, dum non retractandae 5*

legis caufa abeft, $. t. Hoc beneficio etiam in reos recepti
vti poffunt , fi abolitione interueniente repeti fe non debere
contendant, fecundum epiftulam Diui Hadriani ad Glabrionem
Confulém feriptam. $. 2. Lege Iulia iudiciorum publicorum
cauetur, ne eodem tempore de duobus reis quis quereretur
55 , nifi fuarum iniuriarum caufa. | $. 3. Si feruus reus po- .
ftulabitur, eadem obferuanda funt, quae fi liber effet, ex Se-

natusconfulto Cotta et Meffala Confulibus. .$. 4. Omnibus

autem legibus ferui rei fiunt, excepta lege TIulia de vi priua-
ta: quia ealege damnati partis tertiae bonorum publicatione
puniuntur, quae poena in feruum non cadit. ldemque dicen-
dum eft in ceteris legibus, quibus pecuniaria poena irroga-
tur, vel etiam capitis , quae feruorum poenis non conuenit,
ficuti relegatio. : Item nec lex Pompeia parricidii: quoniam
caput primum eos adpraehendit, qui parentes, cognatosueaut
patronos occiderint, quae in feruos, quantum ?* ad verba
pertinet, non cadunt: fed cum matura eft communis ?*, fi-

. militer et in eos. animaduertetur. ltem Cornelia iniuriarum
feruum non debere recipi reum ," Cornelius Sulla-auCtor fuitz

fed durior ei poena extra ordinem imminebit. — . at
XII MancrAwNvs ?? libro I. de publicis Iudiciis.

4 P au MvrrEREM propter publicam vtilitatem ad annonam perti-
fandum acceperint **. Alii propter condicionem fuam, vt^?

nentem audiri a PraefeCto annonae deferentem, Diuus Seue-

rus ?? et Antoninus refcripferunt. Famofi quoque accufan-

tes fine vlla dubitatione admittuntur. Milites quoque quicau-
fas alienas deferre ?9 non poffunt, qui pro pace excubant,

| vel magis ** ad hanc accuíationem admittendi fünt. . Serui
.quoque deferentes audiuntur.

XIV. Pavrvslibro IL. de officio Proconfulis. S e-

NaATvscenfuüit, ne quis ob idem crimen pluribus legibus
reus fieret. - '
ien omnes, fi fuam iniuriam exequantur, mortemue propin- |
quorum defendent *?, ab accufatione non excluduntur. $. r.
Liberi, libertique non funt prohibendi, fuarum rerum defen--

XV. Vrrrawvslibro LVL ad Edi&um. Iw eum,

