in ceteris poenis, ita et in vectigalibus eft. $. I4. Si quid | iuffu tuo pecuniam, quam me tibi debere exiftimabam, pro- tina
autem indebitum per errorem foluentis publicanus accepit, | inifero: petentem doli mali excepti Offl Dounnottbi4 ob ha . Ji a
retro eum reítituere oportere , Diui 69 Seuerus et Antoninus plius incerti agendo cum ftipulatione, confequar, vt mihi ac*-"Lfmæ : emol
refcripferunt. | — | ceptum ?* faciat ftipulationem. $. 5. Si pecuniam mihi Ti- —— qoia
d / ] tius dederit absque vlla ftipulatione, ea tamen condicione, vt : fmh?
OOETT. M. tss tunc demum mea fieret, cum Seius Conful factus effet: fiue - ;imm
LOl : N | furente ^* eo, fiue mortuo Seius Confulatum adeptus fuerit, Lt
i as us D MUUE d0 Npo Y S'./ .. | mea fiet. $.—6- Sed fi quis donaturus mihi pecuniam dederit ; eut/r!p«
Ivnirawvs'libro XVII. Digeftorum. [alicui ??, vt ad me perferret, et ante mortuus ?? erit, quam - nf colig

.ad me perferat ?*: non fieri pecuniam dominii mei conftat. ileri
S. T. Ti.tiöwdeöäm donaui ea condicione, vt inde ?^ Stichum - Cidlt

M i apcan quse NEPM L E r

ONATIONES complures? fünt. Dat aliquisea mente, vt

Cod. confpirare Hal. autumet, fiquidem Norica hoc caput expreffe Pomponio
- ' ' triuat

| Li9v ftatim velit accipientis fieri, nec vllo cafuiad/fe reuerti:| fibi emeret 3$, — Quaero, cum homo antequam emeretur, fs dim
et propter nu.llam ahamhcaufam facit, quam vt.hberahtatem .mortuus fit:'an aliqua actione decem recipiam ? Refpondit , míem
et munificentiam exerceat: haec proprie donatio appellatur. | 34 — f& magis, quam iuris quaeftio eft: nam fi décem Ti- morti
Dat aliquis, vtatunc demum accipientis fiat, cum 2hqmd fe- | tio in hoc dedi, vt Stichum emeret, aliter non daturus ?5, tris YO
L.'he. cutum fuerit:]" non proprie donatio aprf]l?þLülr : fe(ï to- ! mortuo Sticho, condictione repetam: fi vero alias qu&que do- i, .
al lnv tum hoc * donatio füb condicione .ze&' ,Item cum iquis ïïa naturgs Titio décem, ?* quia interim Stichum emere propo- . :
us mente dït, vtfiïatfm quidem faf?lat't acmFlggþsd. ;i.tametï.ait ^ fuerää ?*, dixerim in hocfie 39 dare, vt Stichum emeret , ^. W )
p quid fa&tum fuerit, aut non iuerit, vellt ^ adie reuert: " | eaufa magis donationis, quam condicio dandae pecuniae, ex- n
non proprie donatio dicitur ^7: fed Igotum hoc : 4donatïo iftimari ?? debebit: et mortuo Sticho, pecunia apud Titium hi
2atüeda., — Q.efR/*, quae füb condicione/foluatur ^* , qualis eft ^^ mortis | vemanebit, — | ! i
Q x " io. $. r. Igitur cum dicimus, inter fponfum et : : : |
d fff caufa donatio. $ . Q1 . A : . : ne [in
. fponfam donationem valere, propria appellatione vtimur, et ; IH'hVI:PïOAäVS lfïbrE)bLXä(yI: acä EdI&äm' IET E . i n
*5 fattum demonftramus, quod ab eo proficifeitur, qui libe- | Dersliter hoc in ** donationibusidefiniendum eft, multum in- - Z-4 w
ralitatis gratia *5 augtuid dat, vt confeftim faciat accipientis ; feï. PocMum Onand?f i diei! i m iegeiqa 1 Pca*ï&a n Mi
nec vmquam vllo facto *? ad fe reuerti velit. Cum vero di- |. ;?,e are repetltilonem. 1 condicio, repetx.tlom ocum tore; i tl' II
cimus, fi hac mente do fponfüs fponfae, vt nuptiis non "^"f IV.,.PAvrvs*?libro XVII. ad Sabinum. ET1AM per m pf
fecutis res *? auferatur, poífe repeti: non contrarium priori | interpofitam perfonam donatio confummari poteft. ' IX
eum folium peutapborum : coflum cafleram omum. mavdi flachysz caffia timiana: | Flor. qualis et. B R. I5 Rehd. vtimur id efl donationem et voluntate. quod
naxilocaffia. fmirina indicum. galbame. lafer. amonium. gingiber. malabaftrum. | factum demonftramus. GEB. — 16 Ap. Hal. gratia, abeft. GEB. — 7 Forte trbur,
avoma. indicum : galbame: laferalcbe lufia l. fargogalla: omisrabicus. cardamo- | reGius: vilo padto, ob fimilitudinem p et fin Pand. Flor. Vicinus error et- DuiSam,
mum xiloemmamomum. opusbyficum, pelles baumeflie. pelles babilonice. ebur. fer- | iam nunc eftin L. 2. $. 3. incepti condiclione , pro: iucerti, et $. 6. pevferpet, düobs h
vum. indicum carbafum. lapfupinflus. mavgavita: fardowis. ceuraumium. iacin- | pro: pevferret. BR. — 18 Rehd.fpecies, loco:ves. GEB. — 19 Rehd. promi- tclen, y
us. fiavagdus. adamams. [apbirus. callagimus. bevyllus cbelimieopia. indica. | fevit. GE. 20 Rehd. fideiuffores. GEB. — 21 Kehd. rvepromittere. GER. :g
yuelferta. metaxa. veflis fevica: vel fubferica. wela ciuta. cavbafea memaferi- | 22, Hal. et Vulg. praefigunt : az. BR. Rehd. am vero, quod mutatum in: GER,
cum. fpadones. indici. leones. leme. leopardi pamtbere. purpuva. item. apecorum | am vere. GEB. 23 Vulg. inferit: dare. BR. — 24 Taur. Qii. GEB. — 25 CODmate
lana fucus capill. indici. GE B. 51 Kehd. commif/um. GEB. ^^ 52 Rehd. | Ap. Hal. et, abeft. Gx p. 26 Rehd. acceptam. GEB. 27 Vulg. acce- inferit; ,
dicebatur. G E. B. 53 Hal. diceretur et vfus fui cauffa. G & B. 54 Hal in- | ptam. BR. Etiam Rehd. GER. 28 Hal. et Vulg. visente. Tle tamen in : 58 In Re
cidiffent. GER. — 55 Hal. reflituerent. GEB. — 56 Kcehd. praefigit: fed. GEB. | margine: alias, furente. BR. Etiam Rehd. visente. GEB. — 29 Taur. aliQiii. Bh, Reh.
57 Hal. Sed Mavcus. Autoninus. GEB. 58 Hal. feruüs, et mox: fecerit. | GEB. — 30 Rehd. inferit: donator. G E B. 31 Hal. pevferret. GEB. 32 Rehd, 6;
GE B. 59 Hal. et Rehd. furtum. GE B. 60 Rehd, vt diuus. GEB, Ap. Hal. inde, abceft. GE g. 33 Hal emat. 24 Hal. et Vulg. refpondi. Rehd, aj
n Vulg. VLPIANV'S. £n. : 2 Rehd. quamplures. GEB. — 3 Hal. | BR. 35 Vulg. donatuvus. &'R. Etiam Rehd, GER. 36 Rehd. praefigit: git: eade«q
praefigit: ea. Vulg. baec. B R. Rehd. vt Vulg. GE R. 4 Vulg. appellatur. | fed. G E. 37 FaQum Flor. propofuevit. B R. 538 Flor. me, in: ei eft ( Iocll
B R. 5 Ap. Hal. boc, abeft. GE s. G Hal. et Vulg. ipfe, loco: quis. | conuerfum, vnde omnes ita habent. BR. Etiam Hal. et R ehd. GER. 39 frübile 0
Et ita repofitum eft Flor. B R. .7 Hal.et Vulg. fiat. BR. 8 Vulg. in- | Ha!. aeflimavi. G E B. 4O Vulg. inferit: bzs. BR. Etiam Rehd. vbi temez "0 Vu!:ü'
ferit: id.BR. Et Rehd. GEB, — 9 Hal.praefigit: ea. Vulg. baec. BR. Rehd, | antecedens: boc, a correctore punctis confoflum eft, GE&. — 41 Hal. etVulz. Vil fb'.!
boc. GE B. 10 Hal. eff donatio, loco: domatio dicitur. GEB. — 11 Ap. | fuerit. BR. 42 Gothofr.in nota: Al Pomponius. Nempe ita ipfe Taur. in mzr- P"'Cä.t'wï
Hal. boc, abeft, GEB. I2 Vulg. dicitur. E R. Etiam Réhd. GEs. Immo | gine. Hal.et Rehd. VLPIANVS. GEm. Falliur in eo Geb. quod cum Reld. : äz. V
et Hal. 13 Vulg. vefoluitmr. BR. Wehd. foluitmv. GEB.. — 14 Erat olim 1 dl et

6 76

m
itri
M.

m
*&
hihl
r
n
t
d.
qUfe
Dl
li,
pro-
d.
TA
I
ET
: fue
jerit
derit
jrm
niat,
ium
A
t ^j
nT:-
ET

: t«
0«
,
, 08
dnn

W j
j i«* Jj* ^

j flt,
fe

g
J

" quod
" Fortt
g.rmf e
f
. p
202
j iti
À
yr, t*
st
j; d
. »
jj t
n
TU
chld-
jprió
u

-uf

L,.

Ut

: DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. V.

V. Vrrrawvs *5 libro XXXII. ad Sabinum. Ar-
FECTIONIS gratia neque honeftae, neque inhoneftae dona-
tiones funt prohibitae: honeftae, erga bene merentes amicos,
vel neceffarios: inhoneltae, circa ^* meretrices.

VL IpEw libro XLIT. ad Sabinum. Qvzr faxum **

mihi eximere WÀ fuo permifit donatiotis caufa, Ratirg( , cum

lapis exemptus eft, ** meus fit: neque prohibendo me eue-
here **, efficit vt meus effe definat: quia quodammodo tra-
ditione meus,factus,eft: plane *? fi mercenarius ^? meus ex-
emit??, mihi exemit. Sed ?* fi is, qui a me emerat, fiue
52 mercede conduxerat, vt paterer eum fibi iure eximere, fi

antequam eximat, me paenituerit , meus lapis durat: fi *? poft-

ea, ipfius faCtum auocare ?* non poffum: quafi traditio enim
facta ?* videtur, cum eximitur domini voluntate. Quod in
faxo eft, idem erit etiam, fi in arbore caefa, vel ** dempta 5*
acciderit. .. . | | |
VII. IpEM« libro XLIV. ad Sabinum. FirrvsrAMr-
LIAS donare non poteft, neque fi liberam peculii adminiftra-
tionem habeat: non enim ad hocei 59 conceditur libera pecu-
lii adminiftratio, vt perdat. $.—t. Quid ergo, fi iufta ratio-
ne motus dffíet? numquid polfit dici, locum effe donationi?
quod magis probabitur. .$.—2» Item videamus, fi quis filio-
familias liberam peculii adminiftrationem concefferit, vt 5? no-
minatim adiceret, fic fe ei concedere, vt donare quoque pof-

fit: an locum habeat donatio ? Et non dubito donare quoque

eum poffe, $.-5-- Nonnumquam etiam ex perfona poterit hoc
colligi: pone enim ??, filium effe Senatotiae 5*, vel cuius
alterius dignitatis: quare non dicas, videri patrem, nifi ei fpe-
cialiter donandi facultatem ademit *?, hoc quoque conceffiffe ,
um ?? liberam dat peculii adminiftrationem? -$.-4. Pari
autem ratione, qua donare filiusfamilias prohibetur, 5* etiam
mortis caufa donare prohibebitur *5: quamuis enim ex pa-
tris voluntate mortis quoque caufa donare pofífit, attamen,

^. Cum, .Vbi 99 ceffat voluntas, inhibebitur 9? haec quoque donatio.

$—5« Sed enim meminiffe oportebit, 9* fi cui 5? donare quo-
que permiffum eft, nifi fpecialiter etiam. mortis caufa do-
nare fuerit permiffum, non poffe mortis caufa donare. -$.—6.
Haec omnia locum habebunt in paganis. — Ceterum qui ha-
bent caftrenfe peculium, vel quafi caftrenfe, in ea condicio-
ne funt, vt donare et mortis caufa, et non mortis caufa pof-
fint, cum teftamenti factionem habeant.

VIIL PAvrvs libro XV. ad Sabinum. Q V A El liber-

KXX dUL
IX. Powronrvs libro trigenfimo *tertio* ad Sabi-

num, lwaedibus alienis habitare gratis, donatio videtur:

tribuat, 43 Rehd. Pomponius. GEB. — 44 Rehd. erga. GEB. " 45 Taur.
QuiSaxum. Mlal.et Rehd. Qu [axum, pofitis in fequentibus poft: | caufa ,
duobus pun&is. GEB. 46 Flor. flatim, hic repetitur. BR. 47 Vulg.
webere. BR. Etiam Rehd. GER. 48 Hal. inferit: et. GEE. — 49 Flor.
eft : mercennarius. GEB. 50 Hal. exeimerit. 51 Hal inferit: et.
GER. 52 Hal. fiue, errore manifefto. 5 n. 53 Hal. fed, loco: fi, fed
commate poft: poflea, demto, GEB. — 54 Vulg. veuocare. B R. 5$5 Rehd.
inferit : effe. G EB. 56 Taur. Bel. GEB. —— 57 Kehd. inferit: id. GE B.
58 in Rehd. ei, abeft. GEB..— $9 Gothofr. in nota: Al et. Vulg. vt etiam.
BR. Rehd. vt et. GEB. 60 Hal. et Vulg. eum, loco: emim. BR. Etiam
Rehd. GE B. 61 Hal.et Vulg. Senatoris. BR. Etiam Rehd. GER. 62
Rehd. ademerit. GEB. —— 63 Rehd. inferit: ei. GEB. — 64 Rehd. praefi-
git: eadem vatione. GER. —65 Rehd. probibetur. GE B. — 66 Hal. et Vulg.
cum , locoz: vbi. BR. Etiam Rehd. GER. 67. Vulg. inbibetur. BR. Rehd.
probibetur. GEB. 68 Hal. praefigit: et. GER. 69 Taur. Qai. GEB.
4o Vulg. Quae flatu liberi. Florentinam firmant Bafil. $ éeasóSsgos. B R. Cum
Vulg.facit Rehd. GE ?. — 71 Hal. dationem , quod praefero. BR. — 72, Hal.
percepti. Vulg. vecepti. BR. Rehd. receptus. GEB. — 73 Vulg. n vatione, B R.
94 Hal. et Vulg. computantur. B R. 75 Vulg. fructuum. BR. Vt et Rehd.
GES. 76 Haliunfert; et;gm. GEB. — 77 Vulg. veniuut. B&..— 78 Rehd.

: ti "? impofital libertatis caufa praeftant, ea non donantur: res-
^ enim pro his interceffit, :

783
id enim ipfum capere videtur, qui habitat, quod mercedem
pro habitatione non foluit. Poteft enim et citra corporis do-
nationem 7* valere donatio: veluti fi donationis caufa cum
debitore meo pacifcar, ne ante certum tempus ab eo petam.

$. r. Ex rebus donatis fructus perceptus ?? in rationeyff 73 -

donationis non computatur *^, . Si vero non fundum, fed
fructus *? perceptionem tibi donem: fruétus 79 percepti ve-
nient ** in computationem ** donationis. $. 2. Quod filius-
familias patris iuffu aut voluntate donauit *?, perinde eft,
ac i pater ipfe donauerit: aut fi mea voluntate rem meam
tu nomine tuo Titio dones. — $. 3. Donari non poteft, nifi
quod 9? eius fit, cui donatur. : | jsun
X. PAvrvs libto XV. ad Sabinum. ^ Assxkwr,
fiue mittas, qui ** ferat, fiue, quod ipfe 37 habeat , fibi ha-
bere eum iubeas, donari re&te poteft. Sed fi nefcit rem , quae
apud fe jeft/, fibi effe donatam, vel miffam fibi non acceperit :
donatae rei dominus non fit 5*, etiam Ífi períferuum eius,
cui ?^ donabatur, miffa fuerit: nifi ea mente feruo eius data
fuerit, vt ftatim eius fiat. |
XI. Garvs libro IIT. de legatis ad Edictum Praetoris
Vrbani. Cv de modo donationis *5 quaeritur, neque par-
tus nomine, neque fructuum ;-meqwe-penfionum, neque mer-
cedum *5 vlla donatio facta effe videtur. -
XIl. VrPrANvs libroIIL Difputationum. Qvz ex
donatione fe obligauit, rex/refcripto Diui Pii, in quantum/fa-
cere poteft, conuenitur: fed enim id, quod)creditoribus de-
betur, erit detrahendum: haec vero, de quibus ex eadem
caufa quis obftrictus eft, non debebit detrahere. | |
XHI. InEw libro VII. Difputationum. Q vr mihi do-

natum volebat 957, feruo communi meo et Titii rem tradidit:

feruus *9 vel fic accepit, quafi focio ?? adquifiturus: vel
fic,[quafi mihi et focio. |
placet, quamuis feruus ?* hac mente acceperit, vt focio meo,
vel mihi et focio adquirat, mihi tamen ?? adquiri, — Nam etfi
ggocurat*ori meo hoc animo rem tradiderit, vt mihi adquirat
perfona, fed mihi adquirit. |
XIV. Ivrrawvs ?? libro XVII. Digeftorum. Qvr
alienum fundum donationis caufa excolit, nullam retentionem
propter impenfas faciet: quia domini res ab eo inieCtas ?$
continuo efficit.
| XV. Mancraxu vs libro III. Inftitutionum.
contractum capitale crimen donationes factae non ?? valent
ex Conftitutione Diuorum Seueri et Antonini, * nifi) ?9 con-
demnatio fecutafit. — . | n
XVI. VrPiANvs libro II. Refponforum. Ex hac

fcriptüra, SCIAN T HEREDES MEI ME VESTEM VNI-

VER-

o Rehd. in.
82 Vulg. inferit: apaud fe.
84 Taur. Qüj. GER.

veniunt ?u computatiome. GEB. 79 Taur. donaDit. GE B.
ferit: id. GEB. 8r Rehd. inferit: d. GER.
BR. EtiamRehd. GEB. 83 Rehd. efficitur. GEE.
85 Hal. et Vulg. de donatione. BR. Etiam Rehd. GEz.
dis. GEB. — $7 Taur. voleVat. GEB. — 88 Kehd. inferit: vero, GEB. . 89
Rehd. inferit: d. GEB. . 90 Hal. et Vulg. ágeretur. Ícriberem: ageret. lta
H. a Porta in IL, fed perperam velut ex Pand. Flor. BR. Etiam Rehd. ageres
tur. GE B. 91 'Taur. ferBus. G E B. 92 Vulg. tantum. B R. 93 Rehq.
acquiratuY. GEB. — 94 Vulg. agitur, et mox acquzvitur. BR. Ita etiam Rhd,
GEB. 95 Hal. CAIVS. Vulg. PAVLV'S. BR. 96 Rehd. rem ab eo die in-
iellam , fed 3 die gun&is deletum videtur. GER. 97 In Rehd. negatio ab-
eít. GEB. 98 " Gothofr. in nota: Íi condemnatio. Hal. 'Taur. in Ad-
notat. z!f, fic in P. putamus vnam fyllabam lapfu librarii. abuudave. f. Antoni-

Quaerebatur, quid agerei29 2 Et

, ille quafi fibi adquifiturus acceperit: nihil agit ?* in fua

86 Rehd.merce-

L4 & Jeno €4s€ , C o )

Posc

nimifi, pro: Antonini fii Nempe nihil quicquam in hac lege eft corre&um, .

cum alia duo manifefta vitia fuperfint. Annotauit autem manus recentiffima

feculi XIV. ad marginem: az credo vt indicet: Autoniui, legendum pro : oz-
tonini, quod etiam nnunc eft, et in ima ora paginae per compendia literarum,
vt eo feculo fieri folebat: fi comdewmatio fecuta mom fit. & R. — Habent: nifi ,
Vat. L. V. Barb. Chriftin. Pal. L. 11 $. Cruc. L IL. Bynkersh. In Magl. erat:
antonininfi Rehd. etiam habet: gntonini nifi, Íed ibi, vt iam di&um ptior
AXXxx 3

fic-

" C9uo-
CLdYhAAautn. , oL nnL ;
X

LA yïdn,

4

L. "a/m&,
L'j n.nï *

L^ mebc-

i F..'u.f j

794

VERSAM, AC RES CETERAS, QVASCVMQVE IN DI?JS
99 ORTIS MEAE MECVM HABVI,ILLI ET ILLIJ .
LIBERTIS ! MEIS VIVVM DONASSE, dominium 4d li-
bertos benigna interpretatione pertinere .
» . XVI. IpnEM libro LVI : . Srin i
tum iudicatum nouationis caufa deductum fit, et ftipulatio,
donationis caufa, accepto lata ?: dicendum eít, locum li-
tionem habere. .. «Xl« | d
. XVIII. Ing M libro,LXXI, ad Edictum. — Ani1sTO ait,
cum mixtum fit negotium cum donatæoine, obhgatlon.em non
contrahi eo cafu, quo donatio eft: et itaet * Pomponius eum
exiftimare 5 refert. .$.—: Denique refert, Ariftonem putare,
fi fernum tibi tradidero ad hoq, vt eum poüï. quinquennium
manumittas, non poffe ante quinquennium agt: quia donatio
aliqua ineffe videtur. — Aliter atque, 1nquit, íi ob«hoc tibi

tradidiffem, vt continuo manumittas *: hic enim * nec dona--
- tioni locum effe: et ideo effe obligationem. . Sed et 8 fupe-

riore cafü , quid,acti ? fit, infpiciendum Pomponius ait : pot-
eft 19 enim quinquennium non ad hoc effe pofitum, vt aliquid
donetur. $. 2. Idem Arifto ait, ü donationis caufa in hoc
tradatur feruus, vt|pofti quinquennium manumittatur, fit au-
tem alienus, poffe dubitari, an vfucapiatur: quia aliquid do-
nationis interueniret **,.et hoc genus quaeftionis 10 morus
caufa donationibus verfari Pomponius ait: et magis putat, vt
12 fj ita donetur, vt poft quinquennium manumittatur , poffe
dici vfucapionem fequi. —S$.-3. Labeo ait, fi quis .mlirg rem
alienam donauerit, inque eam fumpj:us magnos feceg'gm , et
(üc|I^ euincatur, nullam mihi aCtionem contra donatorem
competere: plane de dolo poffe me aduerfus eum habere
aCtionem , fi dolo fecit **. |
XIX. InEw libro LXXVI. ad Edictum.

vtimur, vt in rebus publicis, cum de donatione quaeritur,

illud folum fpectetur, vtrum ob caufam aliquam iuftam Rei--

publicae promittat quis, vel polliceatur, an non? vt Íi ob
honorem aliquem promittat, teneatur: fi minus, non. EE
Labeo ifcribit Iäf extra caufam donationum etle talium officio-

rum mercedes: vtputa, fi tibi adfuero **: fi fatis pro te de-

dero: fi qualibet in re opera vel gratia mea vfus guerig.
. 2. Non poteft liberalitas nolenti adquiri. — $. 3. Si quis
dederit pecuniam mutuam Titio, reddendam Seio, cui dona-
tum volebat, deinde Titius , mortuo donatore, Seio dediffe
proponatur: erit confequens dicete, pecuniam 5eli fieri, fiue
mortuum fciuit *5, fiue ignorauit is, qui dabat: quia pecu-
nia fuit dantis: fedfi quidem ignorauit mortuum, erit libera-
tus, fi fic mutuam pecuniam accepit foluendam Seio. $i r
autem mandeuero tibi, vt ?? pecuniam 'Titio des, cui do-
nare volebam: et tu ignorans me mortuum , hoc feceris: ha-
bebis aduerfuüs heredes meos mandati actionem: fi fciens, non
habebis. $. 4. Si quis feru0-pQgL111ia1n crediderit, deinde is
liber fattus eam expromiferit: nón étit donatio , fed,debiti fo-
lutio. Idem ?* in pupillo, qui fine tutoris auctoritate debue-
rit, dicendum eft, fi poftea tutore auctore promuttat. — $. 5.
Sed et hiàe ftipulationes, quae ob caufam hunt, non habent

negatio abeft. GE s. — 99 Rehd.m die. GEB. — 100 Rehd. zllis etillis. GE B.
Y Taur. LI4ERTIS. GEB. 2 Hal addit: dixi. GEs. . 3 Rehd. ad-
dit: fit, GE2. — 4 Vulgo: et,abeft. BR. .Etamin Rehd. GEB. — 5 Vulg.
exiflimaffe. &&. Eüam Rehd. Grg. 6 Hal. manmmittereso — ? Vulg. etenzm.
R. $ Hal. etiam, loco: et. Vulgo et, abeft. B. Rehd. zz, loco: et.
GEE. 9 Rehd. acfum. GER. 10 Hal poffe. GEB. 11 Hal. znter-
uenit. GEB. — 12 Ap. Hal. vt, abeft. 13 Hal. fecerim. ^ 14 Flor. hic
fuppletam : qmibi, quod Taur. fpreuit. Jnde tamen Hal. ficet smibi. BR. Kehd.
et fi ea. GEB. 15 Rehd. fecerit. GEE. 16 Vulg. ait. BR. Etiam Rehd.
GEE. »7 Bafil. $z« euveyógusá co. BR..— Y8 Vulg. feinérit, et in fequen-
tibus: ignorawerit, fuerit, iguovanerit. BR. Etiam Rehd. nifi quod priore in
loco fit: igmovauit. GEB. 19 Hal. Siu. * 20 Vulg. inferit: twam. BR.
21 Vulg, inferit: et. ER. Vt et Rehd. GER. 22, Hal. et Vulg. pracfi-
gunt; et. Vt Ct R.Chd- GER. '2/2 V-l],g..(þüpüll(i?ïit. B R. 2«4 Vldc DUkcr.

DIGESTORVM LIB.

Iljad Edictum. Sr in ftipula- :

Hoc iure-

amittat,

XXXDGCTIT.GY:

donationem. $. 6. Denique Pegafüs putabat, fi tibi ceghfm
fpopondero hac condicione, fi iuraffes te nomen meum latu-
rum: non effe donationem : /qui
cuta eft. LZqeatm s l'et.
XX. MancEerLvs libro fb(H. Digeftorum. . S1 pa-
tronus ex debita parte heres inftithatur, et libertus fidei eius
commifit, vt quid daret, et hoc füipulanti fideicommiflario
promiferit: non erit cogendus foluere: ne pars ex legibus

verecundiae patronali debita minuatur, $. i. De illo dubita-

ri poteff, qui, quod per Falcidiam retinere poterat, volunta-

tem teítatoris fecutus fpopondit ?? fe daturum. Sed magis J z.

eft, vt non poffit fuae confeffioni obuiare ^*, quemadmodum
enim, fi foluiffet, fidem teftatori fuo adimplefle videbatur,

.etnullá ei repetitio concefía fuerat ?? : ita et ftipulatione ?*

procedente ?? , contra fidem teftatoris, quam adgnouit, ve-
nienti ei merito occurretur. ,
XXI. Cersvs libro XXVIII Digeftorum. V T mihi do-
nares, creditori meo, delegante me, promififti: factum va-
let: ille enim fuum recepit.
tibi donationis immodicae ^* caufa promittere iuffi, an fum-
moueris ?? donationis ?? exceptione, necne, tractabitur? Et
meus quidem debitor exceptione te agentem repellere non
poteft: quia perinde fum ?* , quafi exátctam a debitore meo
fümmam tibi donauerim, et tu illam ei credideris. Sed ego,
fi quidem pecuniae 4 debitore meo nondum folutae fint ??,
habeo aduerfus debitorem -ememwr refcifloriam in id, quod fu-
pra legis ?5 modum tibi promifit: ita vt in reliquum tantum-
modo tibi maneat obligatus: fin autem pecunias ?* a debito-
re meo exegifti, in hoc ??, quod modum legis excedit, ha-
beo contra te condiftionem. — — : |
XXIL MopzesTiNvs libro VIIIL, Differentiarum.
Ev qui donationis caufz/pecuniam , vel'quid aliud promi-
fit, de mora folutionis pecuniae vfuras ?* non debere, fummae
aequitatis eft: maxime cum in bonae fidei contractibus dona-
tionis fpecies non deputetur, —— lu
XX]IL Ipnzw libro XV. Refponforum. Monpresmr-
Nvs refpóndit, creditorem futuri temporis vfuras et remit-
tere et minuere pacCto poífe: nec in ea donatione, ex fumma
quantitatis aliquid vitii incurrere. -$—. Modeftinus refpón-

[

dit, mente captum donare non poffe.-

XXIV. IAvorEwNvs ?* libro XIV. .hex 'Caffio. Fi-

DEIVSSORTI eius, qui donationis caufa pecuniam fupra mo-

dum legis ?? promifit, exceptio dari debet etiam inuito reo:
ne fi forte reus foluendo non fuerit, pecuniam fideiuflor
XXV. IpEM libro VI. Epiftularum. . Sx tibi dederim
rem, vt Titio meo nomine donares ??, et tutuo nomine eam

ei dederis: an factam eius putes? Refpondit *?, Ífi rem tibi.

dederim, vt Titio meo nomine donares, eamque tu tuo no-
mine ei dederis: quantum ad iuris fuptilitatem , accipientis

faéta non eft : et tu furti obligäris ^1: ifedi benignius 4* eu u E prome
fi agam contra eum, qui rem accepit, exceptione doli mali/7 4,,,. ,
cCO»80

me fummoueri. ! ' :

ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 399. u. 6. BR.
26 Vide Bynkersh. 717J. Obf. 16, GEB. . 2/7 Gothofr. in nota: praeceden-
te, Hal. Vt Hal. ita et Vulg. BR. Rehd. procedente, fed nonnemo poíta li-
neola fuper primae íyllabae compendio fícripturae voluit legi: praecedente.
GEB. 28 Ap.Hal. immodicae , abeft. GE B. — 29 Hal. fubmouearis. G EB.
30 Hal et Vulg. inferunt: zmmuodicae. Florentiam Balilica firmanr. BR. — Rehd.
facit cum Hal. et Vulg. et videtur huius vocis verfus effe deletus, et cum hac
voce reftitutus, G E B. 31 Vulg. eff. BR. Etiam Rehd. GER. 32 Hal. -
funt. |.33 Vulg. legitimmm. BR. Etiam Rehd. GEB. — 34 Kehd. pecunzam.
GEB. 35 Vulg. inid.BR. 36 Hal. et Rehd. inferunt; praeffáre. BR. — .37
Hal, IABOLENV S. Gr&. 38 Nomenlegis, puta Cinciae, hic non detratum
contendit Bynkersh. VII. Obf. :7. GE B. 39 Hal.dares, GEB. — 40 Kal. et
Vulg.refpondi.BR. 41 Mal.etVulg.ob/igaris.BR. EtiamRehd, GEB. — 42 Ba«
! | l.

uia ob rem facta eft, 4^ res fe- -

S$—& ,Sed /fi debitorem meum //4.

25 Rehd. faucrit. GER. :

3

"ob

M
f
hr

um

n

4 h pín

E.
"
Qu
patie

olfc
Jdeo
| i
| — p
erit:
cani

TW
| — quii
- Tw;"' eam-*r
(efen
l
Qui
(5
Cel €
f g
fiam
tuida
fl
lu
f

Y

yAT
I
&n,
ten m
tonpa
20
fine,

UT
Bi(l
Rhü(u
Fl |
finim
£K
Häl. [/
l.Cgem !
icrigtum
WUs (o
H f
Tttden
TT
) Hl
0 tl
?eJrPüïldi
Tt fj
lr
L

J : bv :

jj
"u
N
t »f m
r

W |

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. V.

XXVI. PoMprowv 1v s libro IV. ad Quintum Mucium.

Nvpa ratio non facit aliquem debitorem: vtputa quod do-

nare libero homini volumus, licet referamus in rationes no-
ftras, debere nos, tamen nulla donatio intellágitur.
— . XXVIL PariNriANvs libro XXIX. Quaeftionum.
Aovirrivs ^? Regulus iuuenis ad Nicoftratum j;Rhetorem *^
itajfcripht, QvoN1AM ET CVM PATRE MEO SEM-
PER FVISTI, ET ME ELOQVENTIA ET DILIGEN-
TIA TVA, MELIOREM REDDIDISTI, DONO ET PER-
MITTO TIBI*Ó HABITARE IN ILLO CENACVLO, EO-
QvE vT1 *?: defuncto Regulo, controuerfiam habitationis
patiebatur Nicoftratus : et cum de ea re mecum . contuliffet,

. dixi poffe defendi |*? , non meram donationem effe: verum

officium ^* magiftri quadam mercede remuneratum Regulum:
ideoque non videri donationem fequentis temporis irritam ef-
fe: quod fi expulfus Nicoftratus veniat ad iudicem, ad exem-
plum interdicti, |quod fructuario proponitur, defendendus
erit: quafi loco poffefforis conftitutus, qui vfum cenaculi ac-
cepit. | r : '
: XXVIIL IpnEew libro III. Refponforüm. . HenEpr-
TATEXM pater fibi relictam filiae fui iuris effeCtae donauit:

creditoribus hereditariis filia fatisfacere debet: vel, fi hoc mi-

nime faciat, et creditores contra [patrem veniant, cogendam

eam ?? per actionem gpraäfcriptis verbis patrem aduerfus eos

defendere. — —^ 34f j r vb x
. — XXIX. Ipnkw libro X&. Refponforum. |*DowaARI
videtur, quod nullo iure cogente conceditur*] $. r. *?
Quidam,in iure interrogatus, nihil fibi debere t,ätpris here-

des refpondit: eum actionem iure amififfe ?* refpondi ??: li-

cet enim non transactionem ??, fed donationis haec verba ef--

fe quis accipiat: attamen eum, qui in iure confeffus eft ?^,
füam confeílionem infirmare non poffe. $. 2. Donationem
quidem partis bonorum proximae cognatae viuentis nullam
fuiffe conftabat: verum ei, qui donauit , ac poftea iure Prae-
torio fucceífit, quoniam aduerfüs bonos mores etius gentium
feftinaffet, aCtiones hereditarias in totum denegandas/refpon-

XXX. MancrANvs libro üngulariägwf

NAM ei vt indigno aufertur hereditas.
XXXI. PAPIiNI1ANVS libro XII. Refponforum. D o-
NATIONES in concubinari, collatas, non poífe reuocari con-
uenit, nec fi matrimonium inter eosdem poftea fuerit contra-

€&tum , ad irritum recidere ?^, quod ante iure valuit: an au- .
tem maritalis honor et affeCo pridem praeceflerit, perfonis
comparatis, vitae ** coniunCtione confiderata, perpendendum

effe refpóndi: neque enim tabulas facere matrimonium.

Q. r. Species extra dotem a matre filiae nomine viro traditas,

filiae, quae praefens fuit, donatas, et ab &à viro traditas vi-

fÁül. xxX0cA4;. BR. — 43 Vulg. Attilius. BR. — 44 Vulg. praecepterem. Etiam

. Bafil. E&v yo&qu 7À 9i0zsxàAo uev. Scd hi liberius vertere folent. Rhetor eít in
45 Haec vox: TIBI, -
Flor. poftea eft addita. Erat tamen aliquod fpatium reli&um duarum fere lite- -
46 1n Rehd. vt , abeít. G E B.

Khetoricis praeceptor, BR. Rehd. pretorem. GEB.

rarum , vt librarius hic dubitaffe videatur. B R.
47 Kehd. dici poffe refpondi. GE . 48 Rehd. inferit: etiam. G E B.
Hal. cogenda erit. GEB.
legem inchoat. GERP. 51 Rehd. peremiffe. G EB. 32 Erat Flor. iam
fcriptum : refpondit: fed librarius in continenti t finale in /. initiale fequentis
vocis conuertit. B R. 53 Vulg. trausactionis. BR. Vt et Rehd. GE B. 54
Hal fit. GEB. — 55 Gothofr. in nota: refpondi. Hal. GEB. — 56 Flor. eft:
veccidere. Klal. et Vulg. addunt: potefj; Etiam Rehd. GE&B. — 57 Vulg. vitae-
que. BR. 58 Hal.e repetitienem. Vulg. petitionem. B R. Rehd. vt Vulg. GE B.
59 Hal. vel vecte eas res. vindicave. GERB.
61 Hal. et Vulg. diflinguatur. BR. — Etiam Rehd. GEB.
vefpondi. BR, Etiam Rehd. GE B.
ra vitio typographico addita, fed dubitare me facit Rehd. codicis le&io , qui
habet: oflenfam. -G E B. 64 In Rehd. 2ui, abeft. GEB. — 65 Vulg. vide-
tur. & R. Etiam Rehd. GEB.

49

62, Vulg. addit:

50. Hic Hal. et Rehd. repetito: IDEM , nouam .

60 Hal. praefigit: ev. GER. -

63. Hal. offenfsm. Videtur vltima lite--

66 Hal. et Vulg. nulla excepta: depofita. qmille
l

785
deri refpondi : nec matrem offenfam, repetitioneyfi 59 habere,
vel eas recte ?? vindicare, ??;quod vir, cauiffet, extra dotem
vfibus puellae fibi traditas: cum ea fignificatione non modus
donationis declaretur, nec ab vfu proprietas feparetur , fed
peculium a dote puellae diftinguefétur ** : iudicem tamen ae-
ftimaturum 97, fi mater iure contra filiam offenfa 93, eas reuo-
care velit, et verecundiae maternae congruam, bonique viri
arbitrio competentem ferre fententiam. | $. 2. Pater, qui .**
filiae, quam habuit in poteftatez: mancipia donauit, et pecu-
lium emancipatae non ademit, ex poftfacto donationem vide-
b;ïïtur 95 perfeciffe. -$,—5; Eiusmodi lege depofitajin aede/ar-
cà ?^, vt eam ipfe folus, qui depofuit, tolleret, aut poft
mortem domini /Aelius Speratus ?*, non videri celebratam
donationem r&ä&qggdj. $. 4.,Ratae19* donationes effe non

poffunt poft crimen perduellionis contractum: cum lïeredqni,l' ! Jegeec.,

$? quoque teneat, et fi nondum poftulatus "? vita decefferit.
AXXII. ScaAgvora ** lhbro V. Refponforum.
crvs Titius *^ epiftulam talem mifit: Inrix irr:1 sALv-
TEM. Hos»PiTrO 1iLLO, QVAMDIV VOLVERIS, VT A-
R1S, Ü? SVPERIORIBVS DIÁETIS/* OMNIBYS GRaA-
TVITO, IDQVE TE EX VOLVNTATE MEA FACERE,
HAC EPISTVLA NOTVM TIBÍ FACIO. Quaero, an he-
redes eius habitationem * prohibere poffunt *9? — Refpondit,

| fecundum ea, quae proponerentur, heredes eius poffe muta-

re voluntatem. |
XXXIIL. HgERMoGENrANVvS libro VI. iuris Epito-
marum. Qvfid, quod ex caufa donationis ftipulanti/fpopon-
derat, folui conftituit, actione conítitutae pecunide non in
folidum, fed in quantum facére poteft, conuenitur: caufam
enimeet originem conftitutae pecuniae, non iudicii poteftatem

praeualere placuit: fed et condemnatus. ex caufa. donationis,

in actione iudicati non fruftra -defideret; in, quantum facere
poteft, conueniri. $. r. Ea lege, donationis caufa, pecu-
nia Titio numerata, vt ftatim donatori mutuo detur, non im-

-* .:,À
"/ à

L.£mivnne. 9e,

p *
^«

Lv-

peditur dominii translatio: ac propterea,/4isdem nummis do-

natori creditis, nouum dominium in his quaeritur. $. 2.
Matus et furdus dgyare non prohibefítur. $.3. Si, cum Pri-
mus tibi donare veilet, et tu donandi Secundo; voluntatem
haberes, Primus Secundofex voluntate tua ftipulanti, promi-
ferit: perficitur donatio, et quia nihil Primus Secundo, a
quo conuenitur, donauit: ef quidem ** in folidum, non in
id, quod facere poteft, condemnatur. Idque.cuftoditur, et

p

[

f - ^ .b
( a-€ Lïux—vz:aï R. 21
a ;

fi delegante eo, qui dOnationzem erat accepturus, creditori

eius donator promiferit: et hóc énim 79 cafu creditor fuum
negotium gerit. Eu :
XXXIV. PAvrvs libro V. Sententiarum. . S1 pater
emancipati filii nomine donationis animo pecuniam faenerauit
7?, eamque filius ftipulatus 5?: etipfo iure ?* perfäätam
; ona-

de arca, ac proinde in fequentibus: ea, Si re&e fe habet nota marginalis ap.
H, a Porta in II. communis haec le&tio ipfis Pand, Florentinis originem debet:
P. Fl. inquit; depofita :inae de arca. — Sic ibi. Hoc eft, fialiter literas diui-
das: depofitam in aede arca , adeoque vna litera amplius, quam hic aji. Taur.
inuenitur. Aliter Recentiores, fed itidem non reGte: depofita im aede facra.
B R.
datae margine refpondit : depofitam in. aede arca. Rehd. vt Hal. et Vulg. depo-
fita 2nille de avcba, vt ea. GEB. 67 Rehd. elius feparatus. GEB. 68
Gothofr. in nota: perfe&tae Hal. Ita etiam Rehd. GzE5. 69 Vulg. baere-

des. B R. 7o Hal.et Vulg. inferunt: de. BR. Vt et Rehd. GEx. 7!
Taur. SCA;VOLA. GEB. — 72 'TIaur. Tlus. GER. 73 Hal. praefigit z
in. GEB. — "74 Vulg. inferit: et bis. BR. Etiam Rehd. GEn. 75 Hal

babitatione eum , et ita quoque Flor. eft fa&um, quod Taur. neglexit. GE B.
76 Hal. et Vulg. poffit, BR. Etiam Rehd. GEB. — 77 Rehd. eguidem, lo-
co: et quidem . GEB. 78 Hal. boc etemim. N ulg. etemim boc. B R. Rehd.
vt Vulg. GEE. 79 Hal. foenerauerit. 80 Hal. eamque flipulatus ef fi-

lius: et. Lego cum recentioribus: eamque filius flipulatus cfl: et. BR. — Et hoc
modoe ctiain Rehd. nifi quod copula et, abfit. Gaa. — $t Rehd. inferit: ef-

Confuluit de hoc loco Nofter Saluinimm, qui in Íchedulae faepius lau- -

Lcft Auére-lDE MORTIS .C

LA "

Lu Y m. ,

P

L

»d defwuet

.tim fiat accipienrtis.

donationem, ambigi non poteft, $. 1. Si quis aliquem a la-
trunculis ?? vel hoftibus ? eripuit, et aliquid pro eo ab ipfo
accipiat: haec donatio inreuocabilis eft: merr?* merces exi-
mii laboris appellanda eft: quod. contemplatione falutis certo

» .

modo aeftimari non placuit. d
XXXV. ScAEVOLA libro trigenfimo * primo* Dige-
frorum. Ap eum, quem manumiferat, epiftulam mifit in
haec verba: TirTivs STicÉo L1BERTO?? svo *$ s -
LVTEM, Év M TE MANVMISERIM, PECVLIVM QVO-
QVE TVVM OMNE, QVIDQVID HABES frAM IN IN[O-
MINIBVS,QVAM IN REBVS MOVENTIBVS, SIVE IN
NVMERATO, ME TIBI CONCEDERE,HAC EPISTVLA
MANV MEA SCRIPTA NOTVM TIBI FACIO: eundem
libertum teftamento ex beífe fcripfit heredem, Sempronium
ex triente, nec peculium Sticyo legauit, nec actiones prae-
ftari iuffit. — Quaefitum eft, vtrum in affem ** Stlc)(o a&þo
detur eorundem nominum, quaejin peculio habuit: an vtris-
que heredibus pro portiónibus hereditariis ? Elefpopdit , fecun-
dum ea, quae proponerentur, vtrisque heredibus pro here-
ditariis portionibusJcompetere. $. r. Lucius Titius fundum
Maeuiae 55 donauit, et ante traditionem eundem fundum poft
dies paucos Seio pignori obligauit, et intra dies trigifita Mae-
