fet. B R. 12 Hl remanferant. GER. I3 Hal. refpoznái. GEB. 14
H. a Porta in I notat, hanclegem Flor. effe paragraphum praecedentis capi-
tis. Sed minus accuraté vel ipfe, vel ille, a quo iftam obferuationem haulit,
15 Taur. FOEBVS. in fequentibus erat: PROEBVS vbi tamec
riter: FOEBVS factum, cum fatius fuiffet delere R, et reponere H. Paulo
ante occurrit FOEFVM, vbi, aliquis vitiofius FOEVVS repofuit, Cetetum Hal.
et omnes recte habent. B R. 16 Flon eít; Pecbum. GE 17 Hal. et

.kkkk 2 Vulg.

*

^s

H

L l, a.

-^ W. o

; €ra€ Tua. , Y
E 4 fexwm. fettum,

[v : - .P
LICUTOOsU6 ,

Li ul e,

4

——
1
$-

-

—

e 6'6 ('Z t,

'preevon

minore fratre, vt accepto certo praedio/ * *, hereditatem fra-
tribus concederet: et inuicem, eos, ?ulw ex '? eadem matre
erant, fi qui ?? eorum heres non fuiffet, fubftituerat: Poly-
€rati , fj intra ^* pubertatem deceffiffet] ^^ fecundast?? tabu-
las fecit, quas matri eius commendauit ?* aperiendas, fi in-
pubes obiffet: deinde petit ?? a prioribus, vt fi quis eorum
fine liberis decederet, portionem füam, exceptis bonis mater-
nis eorum, et auitis ?9, ei, vel eis, qui fupereffent, refti-
tueref. . - Heraclia;foror mortua fine liberis, fratrem 3/" Phoe-
bum|?$ heredem inftituit. Polyérates fideicommiffum petie-
rat, et optinuerat apud ?? Aurelium Proculum Proconfulem

Ach£iae : appellatione facta, cum folum ?? Phoebus? 3* egif-
fet.&ovonéedi 3? vittus eft, quia EIVEL EIS Vetba vtros-

que fratres complecterentur: atqui?? inuicem duos illos
tantum fübftituerat: fed et voluntas haec patris videbatur,
qui exceperat eorum bona materna, quia Polycrates aliam
matrem,, et quidegff fuperftitem habebat, cuius etiam fidei
commiffum erat ,?*, iveli?? legata, quae ei dederat, intefcaþä,
35.moriens Polyrati filio fuo reftitueret. :

TE
- nést DEICOMIMISSORYM CEDAT, ". |
Pavrvs libro H—ad—Sabinum,

oRTVO patre, licet viuo pupillo, dies legatorum a fub-
YA ftituto datorum cedit. | | u
Il. VzPrawvslibro XV;-ad-Sabinum. | Sx pure fit
vfusfructusdegetas ?, vel vfus, vel habitatio ?: neque eo-
rum dies ante aditam hereditatem cedit, neque petitio ad he-
redem tranfit, idem , jet/^ fi ex die fit v(usfru&tus relictus.
IIIl. InkM libro ifputation NaM cum ad hee
redem non transferatur, fruftra eft, fi ante quis diem eius
cedere dixetit. 07 XPlll, | | :
IV. InEw libro-XIX.-ad-Sabinum. $1 cum *heres*

morietur, legetur: condicionale legatum eít, denique viuo

herede defunctus legatarius ad heredem non transfert. $— -

Si vero cum ipfe legatarius morietur, legeturei: certum eft,
legatum ad heredem transmitti, - VO
V. InEM libro XX-ad Sabinum. — S: poft diem lega-
ti cedentem legatarius decefferit, ad heredem fuum transfert
legatum. $—R lItaque fi purum legatum jeftj/ 5, ex die mor-

-tis dies elus cedit.. Si vero poft diem fint legata reliCcta, fi-

mili modo, atque in puris dies cedit, nifi forte id fuit lega-

tum, quod ad heredem non tranfit: nam huius dies non an--

te cedit: vtputa fi vfusfructus fit poft annum reli&tusJ hanc
enim fententiam probamus. . -$——&. Sed fi fub condicione fit
legatum relictum, non prius dies legati cedit, quam condi-
cio fuerit impleta* ne quidem, fi ea fit condicio, quae in po-
teftate fit legatarii. — $. 3. Sed fiea condicio fuit $, quam
Praetor remittit: ftatim dies cedit, $. 4. Idemque et in im-
poíffbili condicione, quia pro puro hoc legatum habetur.

$. 5. Item|fi qua condicio fit, quae per legatarium non ftat,

Vulg. pett.BR. 18 Hal.et Vulg. precio. 8 R. 19 Ap.Hal. éx, abeft. Gx z.

.20 Malo cum Hal. et Vulg. 4uis$, quod haeclex valde mendofe fcripta. B m.

. 85 Hal. et Vulg. vt, loco: vel. RR.
Jlato- !

2i Taur. sIntra. GEB. 22 Vulg. praefigit: et. BR. 23 Hal. inferit:
etiam. GEB. 24 Gothofr. in nota: Lege: commendauit, loco condemnauit :
Sed ita: commendauit, eft Florentiae, et ita Hal. et merito Brenkm. fe nefci-
re ait, vnde illud: condemmauit , fumferit Gothofredus. GE B. 25 Hal. petiit.
26 Taur. aBitis. GE B. 27 Wulg. inferit: fuum. BR. 28 Taur. Foe-
Fum, vt didum. GEB. — 29 Taur. ap« T. GEB. — 30 Hal. et Vulg. fo-
lus. B R. 31 Taur. Foebus. G E B. 32 ld eft, altera parte abfeute.. Ne-
mo autem editorum hanc vocem Graecam agnofcit. BR. — Nec ipfe Hal. GE.
33 Taur. aD4ui. GEB. Vulg.atque. BR. — 34 Kal fidei commiferat. GER.
36 Taur. intes T.4. GE B. Hal. inte-

*

DIGESTORVM LIB.

XKXVL TIT,- d..H.

& R,

; : u
quo minus impleatur: fed, aut per heredem, aut pef eiue cädg
perfonam, in cuius perfona iuffus eft parere condicioni: * P
dies legati cedit: quoniam pro impleta habetur: vtputa fi iuf- f
fus fim.heredi décem dare, etille accipere nolit. ^ Sed et fi "
ita&ïhylegatum fit, fi Seiam vxorem duxero,. nec ea velit ! M
nubere: dicendum erit, diem legati cedere :(Hïïd;g per me cemh(
non ftat, quo minus paream condicioni, fed per alium ftat, æ
quo minus impleatur condicio. -$—6. Isdem autem diebus, ! fgri
id eft, isdem penfionibus ?, heredi praeftabitur legatum, - :g
quibus legatario ipfi *? praeftabatur. $. 7. Si cum dies lega—- .ffiekrt
ti cedere inciperet, alieni quis iuriseft: deberi his legatum **, j
quorum iuri fuit fübieCtus: etideo, fi purum legatum fue- n
rit !?, et poft diem legati cedentem libér factus eft: apud do- i
minum legatum relinquet: fed fi vfusfru&tus fuerit legatus, "
licet poft mortem teftatoris, ante aditam .táfien, *? heredita- f |
tem, fui iuris efficiatur: fibi legatum adquirit **. — — Väïäo
VL Pavzrvs libro THi:a : Qvoppureda- — . | ïtw
tum eít, fi füb condicione adimatur, iquafij fub condicione le-1J 4« f* -
gatum habetur. — Afjfiextrinfecus *5 fufpendaturlegatum, —— - ii
non ex ipfo teftamento: licet ante decedat legatarius, ad he- - . li
redem transmififfe legatum dicimus, veluti fi rem dotalem ma- gumen
ritus legauerit extero, et vxori aliquam pro dotali re pecu- "
niam: deinde deliberante vxore de elettione dotis, deceíffe- "
rit legatarius, atque legatum elegerit mulier: ad heredem . ;;0;3
tranfire legatum dictum eft, idque lät(Iulianusggfgggdit—: ma- 15* uoi'*;;
gis enim mora, quam condicio legato inieCta videtur. $. 2. QW
Eorum legatorum, quae in codicillis relicta funt, perinde xtuuqf..
dies cedit, atque teftamento relictorum. - " t:äoïï
VIL. VnPrANvslibro XX-ad-Sabinum. H gRnEDIS a fil
aditio moram legati quidfyh petitioni facit, ceffioni diei non (ipin
facit. $—£1 Proinde fiue pure inftitütus tardius adeat, fiue hu p
fub condicione ** pert condicionem impediatur: legatarius fe- ia
curus eft. . $—2« Sed et fi nondum natus fit heres inftitutus, ( 6
aut apud hoftes fit, fimiliter legatario non nocebit: eo quod us
dies legati ceffit. .$——3- Inde dicimus, et fia fubftituto lega- wl
tum fit relictum: quamdiu inftitutus deliberat, defuncto le- :
gatario non nocebit, fi poftea heres inftitutus repudiauit *?, "m Btr
nam ad heredem fuum transtuléfit *5 petitionem. $. 4. Tan- . Wtïlr
tundem /et ? fi ab impüberis fubftituto legetur: nam ad he- i*'f;*v/ï der ,
tedem fuum legatum transfert. $. 5. Tractarit&then, poteft, i tem :
fi impuberi fubftitutus damnatus fit, fi intra pubertatem fi- ugï,'(
lius decefferit, Seio,ceritum, dare: an viuo pupillo defunctus :
Seius ad heredem transferat, quafi ea condicio fit expreffa, )
quae inerat? Et magis eft, ad heredem legatarii tranfire. TM
$. 6. Interdum aditio heredis legatis moram facit: vtputa füi —— — "UP
forte ?? feruo manumilífo, vel ei, cui feruus legatus eft, et|,;. ?,,Mql; tl
idéo ^* feruo aliquid lezatum fit: nam feruo legatireli&i an«|, ; ^ —— "a
te aditam hereditatem dies non cedit. - : r | ïefmïï
VII. Inew libro XXlV-ad-Sabinum: N AM cum li- eäefäï
bertàs non prius competat, quam adita hereditate: aequiffi- Mm,
mum vifum eft, nec legati diem ante cedere, alioquin inuti- uoxiff
le fieret legatum, fi dies eius ceffiffet, antequam libertas com- od fm&h'ï
peteret: quod euenit, fi feruo pure legetur, et liber eífe fuüb |! Awml;;ä
: us | | TT ,, tll
1 Hal cedit. GEP. — & Vulg. velifljus. BR. —— 5 Vulg. hic addit: * fnftin:
legata. BR. 4 Hal idem efl, fi ex die. — 5 Halfi, 6 Hal. fit. Vulg. NI
fuerit. B R. 7 Mal. praefigit: eius. GER. & Hal. quia, loco: quod.
GrB. ( Hal.Zsdem conditionibus, loco: isdem penfiomibus. GEB. —— 10 ulb
Ap. Hal. pfi, abeft. Gx n. 11 Hal.nciperet, aliQquis fui éuvis mou effet, Z'VP-H:
debebitur legatum bis, quorum. GEBR. 12 Hal fuit. I3 Ap. Hal. ta- 3[ i
mieu, abeft. GEB. I4. Hal. adquiret. GER. 15 Flor.eft: exfiriufecus, PPW '
Ita faltim dedit Taur. nec Brenkm. quicquam correxit. GER. — 16 Hal. et Vulg. ,£"mm-RP
inferunt: 4ec. B R. I7 Hal. repudiarit. GEB. — 18 Gothofr. in notà: Al. P
transtulit. — Ira ipfe Taur. in margine. Et ita quoque Hal. Vulg.-hic inferit: À d
legati. BR. — 19 Hal.et Vulg.e, loco, et. BR. — 20 Ap. Hal. forte , &beft, fx','fl"ïä i
GER. . 2X Vox: idee Flor. expunéta eft, fed iure merito. reuocauit "Taur, N:elä.glter

lïus condicione iubeatur: et pendens condicio inueniatur, et ?*
m poft aditam hereditatem. : , P grsur-
" 000,,1X. Inen libro XXI-ad-Sabisges — 51 habitatio filio-.
v familias vel feruo legata fit, puto, non adquiri domino vel
| patri legatum, fi ante aditam hereditatem filius vel feruus de-
üme ce(lerit: nam cum perfonae cohaereat, recte dicitur, ante adi-
i tam hereditatem diem non cedere. 14 L .
l X. In E libro W Cvxw in annos-
'ïmo fingulos leg&tur, non vnum legatum effe, fed plura conftat.
b dMip.. XI. IvriANvs libro Disefterum, Nkc
J - refert, finguli aureiin annos fingulos legentur, an in annum
-ïdfäe. primum mille aurei, in fecundum homo, in tertium frumen-
W tuim, i
sU XIl. VnrrAwvs libro-XXIIL. ad Sabinu — Nkc
i femel diem eius cedere, fed per fingulos annos, $. z. Sed
vtrum ?5 initio cuiusque anni, an vero finito anno cedat,
n d . quaeftionis fuit? Et Labeo ?*, Sabinus, et Celfus, et Caffius, .
neleqa . -et Iulianus in omnibus, quae in annos fingulos relinquuntur,
um hoc probauerzunt, vtihitio cuiusque anni huius legati dies ce-
" deret. -$—2- Inde Iulianus ait, hoc legatum, fi feruo relin-
D i - quatur, deinde poft primum vel alterum annum fit liber, fibi
m eum adquirere. -$—3. Item Celfus fcribit, quod et TIulianus
s .. probat, huius legati diem ex die mortis cedere, non ex quo
" adita eft hereditas: et, fi forte poft multos annos adeatur he-
m reditas, omnium annorum legatario deberi. .$.—4. Sed et fi
a quotannis fit legatum, mihi videtur etiam in hoc initium cu-
iib Ausque anni fpettandum: nifi forte euidens fit voluntas tefta-
toris in annuas penfiones ideo diuidentis, quoniam non lega-
tario confultum, fed heredi profpe&tum voluit, ne vrgderetut
EDIS ad folutionem, $. 5. Siin habitatione ?? aliquid, vel in di-
101 fciplina legetur fic, ANNv A vel QvoTANNiIS : quibus die-
i bus penfio debetur habitationis, vel mercedis difciplinarum, is-
r dem intellegiturlegatum relictum , coniectura voluntatis facta.
18 $. 6. Nouiffime Pomrponius fcribit , nihil intereífe, vtrum in an-
nl nos fingulos, vel quotannis, an in fingulos menfes, vel quot ??
a menfibus, anin fingulos dies, vel quot diebus legetur: ipfe quo
9t que huic fententiae accedo: proinde, et fi annui legentur tot
duf L| 5««4, &urei, idem erit dicendum. . $. 7. Sijcuij?* homo' generali-
Iu E 7 ;44 ter fit legatus,/et/^5 antequam vindicet, decefferit: ad here-
ub d (M/'Wj 'dem fuum le | trai 8. Si Titio && fic ?? lega-
! - hg d n legatum transfert. $. 8. Si Titio -& fic ega
w tum, qugm ?? Seius elegerit, et Seius poft electionem de-
m l ceflerit: locus eft vindicationi femel adquifitae.
ntbs .XlIll. PowPoxrivs libro VE—ead-Sabinugm, Hvrvs-
li, MoDnDi legatum, SIVE ILLVD FACTVM FVERIT, SIVE
ii NON FVERIT ?!, 1LL1 ?? po LEGO, ad heredem non
B tranfit: nifi alteru?8 ca(us viuo legatario exftiterit: quoniam
T caufa, ex qua debeatur, praecedere femper debet: nec, quia
ian-yf'.u certum eft, alterutrum futurum , omnimodo debebitur: nam
E. tale legatum, CYv M MORIETVR, HERES DATO, certum
" eft debitum iri ?^, et Ltä&g. ad heredem legatarii non tranfit,
u B uachende deteddh, — . — — — 00 - :
i — x .XIV. Vrriaxvslibro XXEV.-ad-Sabinum: Sr vfus-
m LU juat, fru&US aut de*'f:em, vtrum legatarius voluerit, vLüg,g.dlgegata:
o li V'trum.que: fpe&andum, et rnorter'n te&at:o.ms , €et) aditionem
" .,, WUereditatis: mortem, propter decetn: aditionem propter vfum- |
LA T7, fru&um: quamuis enim electio fit legatarii, ,tamren; nóndum
T electioni locus effe poteft: cum proponatur, aut ?? nondum
a : * :
; p E R. Ap. Hal. tamen eadem abeft.G ra. — 22 Hal.et Vulg. etam, loco: et. B R.

n : 233 Vulg. inferit: in. BR. 24 kial. et Vulg. inferunt: et, mox eadem co-

TA pula ter ap. Hal. abett, 25 Hal. et Vulg. babitationem , et mox: difci-
jii t plinam. BR. — 26 Conf Duker, ad Opufc. de Latin, Vet. IGt. p. 250. 25 :
jj "pR — 27 Taur Qi. GEB. — 28 Halji,loco: et. GER. — 29 Ap. Hal.
1 Jic; abeft. GEB. — 30 Hal. et Vulg. 24od, loco: quem. BR . 31 Ap. Hal.
"T fuerit, abeft. GER. 32 Hal, et Vulg. illud, loco: illi, B &. 33 Hal. et
gt* Vulg. dlteruter, B R. 34 Ap. Hal. iri. abeft. GER. 35 Ap. Hal. aut,
d abeit, GEB, 36 Vulgo eo, abeft. B R. 347 Hal. et Vulg. transfevatuv.-
Tuf MC i

jh

DIGESTORYM LIB. XXXVI.

.LÀ NATVM ERIT, hon ante
-dies legati eius cedet, quam aliquid| ^* ex Pamphila natujm,

nonin eiusdem pe.i"f'ona?&

p d

RPE JgÉS ET
u du - T.

teftatorem deceffiffe, aut éó 39 mortuo hereditas nondum
adita. $& Inde quaerit Iulianus, fi poft mortem teftatoris

legatarius decedat, an,ad heredeln transfertur ?* decem le-
* $ x V b « L e
gatum? et libro trigentimo feptimo 39 Digeftorum fcribit,

poffe dici, décem transtuliffe: quia mortuo legathrio dies le-

-gati cedit ??: argumentum Tulianus pro fententia fa. adfert

tale: Sk&iAE DECEM, AVT SI PEPERERIT ^?, pv u-
DVM HERES MEVS DATO: fam fi, antequam pariat,

inquit, decefferit, ad heredem fuum decém transmittet ^T.

$. 2. Si.ita quis legauerit filiofamilias, vt ipfi foluatur: pot-
eft procedere legatum, nec imputari/heredi, cur non patri, fed
potius filio foluat: finge enim hoc nominatim expreffum ita,
vt filio foluat: certe fi pater. petat, exceptione erit repellen-
dus., $. 3. Si dies legati cefferit, deinde legátarius in ius
alieum peruenit *?^: ipfi potius debetur legatum, in cuius
ipfe ius petuenit ^?: transeunt enim cüm eo, quae ei debe-
bantur: fedsfíi fub condicione fuerit legatum 1, non tranfit,
fed exfpectabit ^* condicionem : eique adquiretur, cuius iu-
ris erit condicionis exiftentis tempore: quod fi fui iuris fue-
rit eo tempore, fibi potius adquiret, - : |
XV. Ip w libro ifpatatioti .S1 ita elfet li-
beris fideicommiífum relictum, fi morte patris fui iuris effent
effecti, nec mortalitate *? patris, fed emancipatione patresfa-
miliarum *5 conftituti fint: deberi eis fideicommiffum nemo

dubitauerit: diemque eius emancipatione ceffiffe, qui morte

patris cederet, TU2
XVL IvrtraNvs libro X E CvM
ita lepatum eft, Sr1icHvM, VEL QVOD EX PAMPnr-
HERES MEVS.DATO: non ante

fuerit, aut certum fuerit, nafci non poffe. -$—& Cum feruo
legato, antequam hereditas eius, qui legauerat, adiretur,
vfusfru&us ab alio legatus fuerit: et prior. hereditas eius,

L *

"

i

LA ared n

pI

qui vfumfructum legauerit *?, adita fuerit: nnUaijgtAiHngijy,kwA:"rfa/fwm/.a-;.
cur diem legati cedere exiftimemus, antequam,;ea.quoque he-

réditas, ex qua feruus legatus erat, adeatur: cum neque in
praefentia vllum emolumentum hereditati adquiratur, et, fi
interim feruus mortuus *? fuerit, legatum extinguatur: . qua-
re adita hereditate eiftimàndum eít vfumfruc&tum ad eum,

D
Con

cuius ?? feruus legatus effet 5*,;pertinere. $. 2. Quod fi /z« .-/Jemuwre* j

feruus, cui vfusfructus legatus fuerit 5*, ipfe ?? legatus non
fuerit: dicendum eft, vfumfructum ad hereditatem pertinere,
eo quod dies eius ante aditam hereditatem non ceflerit.
.. XVIL IpEw libro XXXVL-Digefterum. Cv M lega-
to feruo aliquid legatur, dies eius legati, quod feruo datur,
non mortis tempore, fed aditaf hereditatis/ 5^ cedit: et ideo
impedimento non eft regula iuris, quo minus manumilfo le-
gatum debeatur: quia etfi confeftim paterfamilias moreretur,
55 et emolumentum legati et obli-
gatio iuris concurreret ?*?, — Perinde igitur eft hoc, de quo
quaeritur, ac fi filio herede inftituto patri legatum effet, q.u.od
confiftere intellegitur eo, quod quamuis ftatim paterfam?has
moriatur, poteft emancipatus adire hereditatem, vt patri le-
gatum debeat. r j p
XVIIL. I p z « libro X3cXV3E-Bieeftorum I8, cui 5* ita
legatum eft, QvANDOQVEP* LIBEROS HABVERIT, fi
prae-

59 Hal. cedat. G E.

B R. 48 Hal. tricefmmo , omiffo: feptimo. GER.
42 Hal. et Vulg.

4O Taur. peRERIT. GEB. — 4I Vulg. trausmittit, B R.
peruenevit. BR. — .. 43 Vulg. perueuerit. B R. 5
expe&amus, Hal, GEB. —— 45 Vulg. 720rte. BR. 46 Vulg. patresfamilias,
BR. . 47 Vulg. aliqu$, &t mox: matus. BR. 48 Hal. legauit. 49
'Yaut, mortuOs, GEB, 50 Hal. et Vulg. cui,,et hoc probo. BR. 51
Hal. fit, Vulg. eff, B h. 52, Hal. fuit. 53 Ap. Hal. ipfe; abeft. GER.

54 Hal et Vulg. adita baereditate. BR.
56 Hal. concurrereut. GE B.

Kkkkk 3

58 Gothofr. in no«
tat

57 Yaun Qui. GEB.

55 Hal. et Vulg. perfoma. BR -

44 Gothofr. in nota: Sed .

l/'.Fdee f.

praefinitione annorum legatum fuerit, veluti T1T10 9? -
70 * * -^ L , '(. J " 1 -: :
NA VSQVE AD ANNOS DÉCERM: lulianus libro trigen

A ET '::M'(,

j 9.
'J:'am j

|

LL xes

| .L éa v6r /oeïc;

696

praegnate vxore relicta decefferit , intellegitur expleta condi-
cione decefliffe, et legatum valere: fi tamen poftumus natus
?? fuerit,]. xxXVl/. — Cafóm |

XIX. InEMlibro EXX-Digeftorum. Cv w/fine prae-

* x í : — À c : ; :
finitione temporis legatum ita datum fuerit, v xomrx MEAE
PENVM HERES DATO, ? sSI NON DEDERIT, CÉN-
TVM DATO: vnum legatum intellegitur ceritum ?*: et fta-

tim peti poteft, penoris autem caufa eo tantum pertinet, vt,

ante litem conteftatam tradita peno/2?, heresliberetur. -$—t.
Quod fi ita fcriptum fit,,s1 P&v v M INTRA KALENDAS
NON DEDERIT, CENTVM DATO: non effcitur, vt duo
legata fint, fed vt centtim legata fub condicione videantur:
idcirco fi vxor ante Kalendas decelferit, heredi fuo neque pe-
num relinquet, quae legata non eft: neque &àj *5 icentum,
quia dies legati ceflerit ?*. $. 2. Cum ab eo ?* mihi fidei-
commiffüm datum eft, cui füb condicione legatum eft $9,
quemadmodum fi herede inftituto fub condicione/[ pure mihi

degetur 97. $. 3. Si debitori, quod füb condicione debet,

legatum eft, praefens legatum eft: agique ex teftamento fta-
tim poteft, vt liberatio praeftetur: et, fi poft mortem tefta-
toris decefferit, ad heredem transmittit aCtionem. . $. 4. Haec
ter legatum effe proponatur.

XX. MAncrKxvsSlibro VI-Infüitutienum, Srcum

dicenda erunt, etíi non ipfi debitori, fed alii cuilibet fimili-

fimo ** Digeftorum fcribit, intereífe : et fi quidem alimento-
ruüm nomine legatum fuerit, plura effe legata, et futurorum

annorum legatum legatarium mortuum-ad heredem non trans- -

mittere: fi vero non pro alimentis legauit, fed in plures pen-
Tiones diuifit exonerandi heredis gratia, hoc cafu ait omnium
annorum vnum effe legatum, etintra decennium decedentem

fuum transmittere, quae fententia vera eft. V r
XXl. Pavrvs libro Kteluum, Sr dies adpo-
fita legato non eft, praefens debetur *?,autj?? confettim ad
eum pertinet, cui datum eft 7^, adieCta, quamuis longa fit,

—--—77 ——* Megatarium etiam futurorum annorum legatum ad heredem
/:h-l' .hn üt.'

fi certa eft *^, veluti Kalendis Ianuariis cenktefimis "9, dies .
E 4

quidem legati ftatim cedit: fed ante diem peti non poteft.
At fi incerta, quafi ** cum pubes erit,ícum in famili:
nupferit, cum.Magifltratum inierit, cum aliquid ?? demum,
quod fcribendó ?? comprehendere fit commodum, fecerit:
nifi tempus, condicioue|joptigit *", neque/res pertinerej ne-

que dies legati cedere poteft.

ta: legatum eft, fi quando liberos. Hial. Vulg. fi quandoque. & &.
et Vulg. inferunt: viuzs. BR. — 6O Hal. pracfigit: et. GEE. — 61 Ap. Hal.
et Vulg. centum, abeft. BR. — 62, Legimus: traditq pent. Vid. Dukér, ad Q-
pufc. de Latin. Vet. ICt. p. 360. Fial. tradito peuo. reliqui: tradito penore.
B R. 63 Taur. nequEa, Ap. Hal. ea, abeft. GEB... — 64 Taur. in Ádno-
tat. quia dies legati cefferit. |Sic in P. absque megatione et fufüinetur baec le-
&io. quippe mom relinquet ea centum vxor eo praetextu quia dies cefferit. Omnes
tamen editiones: ao^ cejferit, et Hal. mom cefft. Xlianc communem probant
H. a Porta et Ruffard. Florentinam Vintimil. Contius et Charond. — Cum illis

facit Elb. Leonin. IIL Emrend. 12. n. 14. Ad fcriptos quod attinet, Vat.

etiamnunc habet, vt eft Flor. Aberat olim negatio in Pal. V. et Otob. cete-
ri eandem ab initio habuerunt. — Nos affentimur archetypum defendentibus. 2 n.
Habent: won cefferit, Pal. L. II III. Barb. Bynkersh. s07 ceffit. Pal. VV. G € B.
65 Vulg. inferit: pare. B R. 66 Hal. et Vulg. legatum efl : tale eft , quem-
admodum.' 9 R. 67 Conf. Van de W'ater I1Í. Obf. 12. GEB. 68 Hal.
MARCELLVS. GE R. 69 Taur. vela TITIO. GEE. Hal. velut . Titio.
70 Con£ Aueran, l. Interpr. Iuy. 24. GE B. 71 Hal tricefimo. 72 Yaur.
deVetur. GE B. 73 Hal. et Vulg. et, loco: aewt. BR. —— 74 Hal. etVulg.
praetigunt: dies, BR. , 75. Ap. Hal, efl. abeft. — 76 Taur. cente Mfimis. G E B.
71 Hal. et Vulg. habent: veluti, locoi quafi. BR. 78 Hal. ec Vulg. ha-
bent: zm familia. reGte, — Mle addit: filia. BR. — *79 Hal. aliquod. GE P. — 8O

Gothofr. in nota: quod fcribendo. Hal. Forte: ícribenti. — Dudum Taur. in

DIGESTORVM LIB.

t&i
$. 1. $1 fub condicione, qua :

te heredem inftitui, fub ea condicione Titio legatum fit: Pom- -

59 Hal.

pere potef] , loco: ait capere. BR.

TEKXVL .TI HO

ponius putat, perinde huius Iegatï diem ceäerä, atque fi .püfg; |

relictum effet, quoniam certum eífet, herede exiftente debi-
tum iri, neque enim per condicionem heredum fieri incerta
legata: nec multum intereffe tale legatum ab hoc, sx u-
RES ERIT, DATO. d Ui :
XXII. Pou»ona1vslibro V—-ad-Quintum.Mucium. Sx
Titio, cum is 9? annorum uzz'äixþrdecim effet fact l
5 : 4qua orcecim, tus, iega
tum fuerit, et is ante quartumdeciftiumi annum decefferit, ve-
rum,*? ad heredem eius legatum non tranfire: quoniam rion
folum diém $^, fed £f condicionem hoc legatum in fe conti-
net?5, ff 95 effeCtus -effe& annorum quattuordecim : qui au-
tem in rerum natura non effet 7?, annorum quátlüordecim
non effe non intellegeretur ^^.

Nec intereft, vtrum fcriba-
tur,9* ANNORVM QVATTVORDECIM FACTVS ERIT,
an itaz-eum- ?? priore criptura per condiciónem tempus de-'
monftratur ?9, fequenti ?* per tempus condicio: vtrfbique
taimen ?^ eadem condicio eft, $. r. Quaedam autem condi-
ciones etiam fuperuacuae ?? funt: veluti fi ita fcribat, T r-
TIVS HERES ESTO: SI TryTivS HEREDITATEM
MEAM ADIERIT, MA&vV10 DECEM DATO: nam pro non
ícripto ?* ea condicio erit, vt omnimodo ad heredem Maeuii
legatum tranfeat, etiam,fi Maeuius ante aditam hereditatem
decefferit. Et idérn ff ita fuerit fcriptum, s Trrivs u-
REDITATEM MEAM ADIERIT, INTRA DIES CEN-
TvM Magvio nÉckN; DnATO: nam hoc legatum in diem
erit, non füb condicione: quia definitio Labeonis probanda:
eft, dicentis, id demum legatum ad heredem legatarii trans-
ire, quod certum fit debitum iri, fijadeaturj hereditas.
Si tamen ?? duos heredes inftituam, etíi alter ex his adeat

hereditatem, alicui legem ab omnibus heredibus: non erit ,
? */prol fuperuacugr ea:condicio, fed in portionem ?? quidem ! J., ccii.
coheredis valebit, in ipfius autemäcuius perfona i« condi- cer« ui'ïtm,,

L4 *
rnrnmj a, M

ciotw, ?? comprehenfa eft, fuperuacua *??'erit, perinde at-^
que fi folo coherede inftituto, eo modo legatum effet.
XXIII. VrriANvs libro £v zerm—uliai
piaem-. Cvmwin annos fingulos legatum relinquitur *, fine
dubio per annos fingulos, infpecta condicione legatarii, ait
capere ^: et fi plurium feruus fit, fingulorum dominorum
erunt perfonae fpectandae. b M
^ XXIV. Pavrvslibro V ! lam..e ietm.
$1 penum heres dare damnatus fit, vel fundum, et fi non de-

diffet, decem: ego accepi et penum legatam, et translatam ef- -

fe in decém, fi noluerit penum heres dare: et tunc pecuniam
deberi, cum interpellatus fundufnti non dediiï'etä 3: et f1 inter-
ea decellerit ^ legatarius, tunc heredi eius non nifi fundum
: ? deberi :

Adnotat, feribendo. in P. fcribendi forte pro fcvibenti d pro t. / Neque aliter
ac Flor. eft, habent MSS. nifi quod ex octo babeant quatuor: confcribendi.
Barb. olim videtur habuiffe: fcvibenti, quod ego probo, R. — Quatuor illi
funt: Pal. IIL.. V, Vat. Otob. fcribendi praeter Darb, habent Pal. 1. 1i. IV. Sed
et Bynkersh. babet: fcribenti. GE B. — 81 Mlak mifi temporis conditio obtingit.
GE B. 82 Ap. Hal.zs, abeft. GER. 85 Hal. et Vulg. addit: eff. BR.
Ita etiam Pal. I. II. liI, Otob. Bynketsh. At Magl. vt eft Flor. GER. 84
Vulg. non tempaus folum. B R. 85 Hal. contineat. GEB. $6 Vulg. infe-
nE; DAH . 87 Hal.fit. GER. 88 Gothofr. in nota: fi non intelligi.
Hal. Quid haec de Haloandro di&a fibi velint, non intelligo. — Haber ille,
vt omnes: 7:5 effe intelligitur, neque aliter vllus MS. codex, quos ego in-
fpexi, nifi quod Pal. I habeat: zntelligatur, reliqui: Zmtelligetur. Negatio
gemina forte feruari poffet ex Graeco more. BR Habent: zntelligetur , Pal.
1. IH. IV. V. Vat. Otob. Bynkersh. At Magl. omninovt Flor. GEB. . 89 Ap.
Hal. ita : cum, abfunt. GER. 9o Hal. demonflretur, GE B. 91 Hal. fe-
quente. G EB. 92 Hal ctrobique enim. G EB. 953 Taur. fuperuaQiiae.
GEB. 94 Vulg. fcripta. BR. — 95 Hal. tantum ,loco: tamem. GEBR. — 96

Hal. et Vulg. inferunt: 4sidem, haec étiam habet: fupernacua, loco: pro fu-
98 Vulg. praefigit:
ICO Taur, fuperua Qua.
2 Hal. et Vulg. ca-
4 Hal. ceffe-

ï'itg

peruacuo. B R. 97 Hal. et Vulg. u portioue. BR.
in. BR. 99 Vulgo : zn condicione, abfünt. B R.
GE B. ] Hal. veliqguitur, errore typorum. GER.
3 Hal. dederit. GE z.

$. 2. 1 Javerat,

. nd'm;n'.rg 1
0.

joet:
yvM p
55pP^
demyti
uquli
gpelit
j f
tun lt
^ iiimus
)

EFCVMH
- (isiond
aliud !
füb coni
rit elet
(ebitur.
g SEr
rite tU
at
i P
TE COU
TJMM?muix
La oD
[ dethal
feentut
putant
Vena
tionem
bitur,
J
LI0D
7À EX
'wa.ANNJU
"ww Til
109 meltg
'— um
7 fe,-
Viüs:

Q*

foríém

Lfansmi
Ceram ;
fe fidei
detomm
Qnram (
LT
EUY

fit GBl
110 1t tj
Tar if
Dm hr
hgt
,
jttt i
Tk
i Tif
Áf
j .mg' n
US reten
3A Etun
QU plenis
NU t Pï
T 64
ï- Ed
UOUS; ,
] )b;:i
fu. "d

DIGESTORVM LIB.

ia * "1 "'L'td u- d
deberi: namque cum di&tum eft, . AT. Pvaricrvs ? FvN-

" ?
N DVM DATO, perfe&um eft legatum: et cum dicit, s1 Now
"h : DEDERIT,(CENTVM DATO, füb condicione fundi legatum
R : Uäwz,gq ademptum videri eo cafu , quó.cetitum.deberi coeperidt: quo-
|

rum quia condicio viuo legatario non extiterit, forte quia in-
: - terpellatus heres non fit, euenerit *, vt ademptio nihil ege-
SI L " ; Cn 2
rit, fundique legatum duyauerit *. $. r. Plage fi fic lega-

1
ïe E yx, UCm fit, SI PENVM NON DEDERIT, DECEM DATOz
" ' dicimus non effe penum legatfgm 9. » X V/lll,
Q M. UR lL . 9
" /udat, XXV. PAPINIANYS libro XVIIL,-Quaeftionum. ?.
i ]er Cvw illud, aut illud legetur 1?, enumeratio plurium ferum.

" disiunctiuo modo comprehenía, pluralegata non facit. Nec
ä i aliud probari poterit, f pure * * fundum alterum, vel alterum
n fub condicione legauerit: nam, pendente condicione, non e-

"fm'- tit electio: nec fi moriatur, ad heredem trarififfe legatum vi-
puf.de' debitur. $. r. HERES MEvS l1T10 DATO QVOD Mri-
QDXQAUF HiSErivs !^ penBE : fiSeius pupillus fine tutoris aucto-
"IN ritate nummos accepiffet, Cmee. '? ) locupletior factus effet,
d -ek- petitor ad praefens debitum verba rettulit *^: quia nihil
TEX eius *? debet, nullius momenti legatum erit: quod fi verbo
DN Tesr debiti naturalem obligationem lt futuram/folutionem cogita-
ltei ""Tuit: interini-nihil p* !5 'Titius petét, quaíi tacite condi--
m . cio inferta fit: non fecus ac fi ita dixiflet, TTiT10 DATO
d Lig«gQVOD PVPILLYVS SOLVERIT: [vel/ fi legaffet quod ex.
M S (.— Arethufa ** natum erit, vel fructus, qui in illo fundo na-
um — | fcentur *$, Contrarium non eft, quod fi medio tempore le-
u E gatarius moriatur, et poftea partus edatur, ^? fruttus per-
we — [ ueniant ??, pecuniam pupillus exfoluat: heres legatarii peti-
N tionem habet: namque dies legati, cui condicio non adfcri-
idat bitur, quamuis extrinfecus exfpectanda fit, cedit.
T XXVI. Ingw libro &X-kRefponfoeram. FinMIOJx-
idem ! Jueni LIODORO FRATRI MEO DAR1 VOLO QVINQVAGIN-
Xj d u TA EX REDITV PRAEDIORVM MEORVM FVTVRI

F'0 na^ foluendae pecuniae prolatum videri, refpondi: fructibus fini ?*

i / '))a)f 531*3 relictae pecuniae non perceptis ?*, vbertatem effe necefla-
B k .. .4riam anni fecundi ??, $. 1. Cum ab heredibüs alumno cen-
, l "Gn- ,.4,^:,4, tüm dari voluiffet teftator, eam 2* pecuniam ,ad alium trans-
omm ,,-,,.'/7 ferri, vt in ?? annum vicénfimum ^^ quintum trientes |
4^^ . wfuras eius füummae percipere ilþxmnus ,ac poít eas, aetatem
pett fortem ipfam: intra xjgenüäumciuingw annum eo,defuncto,
y de transmiffum ad heredem pueri fideicommiffum , ,refpondi : nam
nd- certam aetatem forti ^* foluendae praeftitutam videri, non pu-
jium re fideicommiffo relicto condicionem infertam: eum autem fi-
j deicommiffum ab eo peti non poflet, penes quem voluit pe-
hm cuniam collocari, propter haec verba, zeAMQV E ALVMNO
T MEO POST AETATEM SVPRASCRIPTAM CVRABIS
REDDERE, fideicommiífum ab heredibus petendum, qui pe- |
atet i t E x ! :
ia yit. GEB. 5 Hal Publius. GER. 6 Erat olim in P. Flor. etienerit,
yr il pro: egezerit, vt habent Taur. et Hal. malim cum Blaubl. ezemit, terminas-
y, Sd tio in vicinia faepe occurrens, erit, fufpicioni erroris locum facit, BR.
jting! Taur. dOrauerit. GEB. 8 Vulg. legatam. BR. 9 Hal. hanc inícriptio-
j nem habet integram, nifi quod numerum mutet: jb. XVII. GEB. — 10 Hal.
m ' legatur. II Ap.Hal. pure, abeft. GEB. — 12 Hal. et Vulg. hic inferunt:
T ' pupillus. B R. 13 Flor. ícriptum erat: accepiffec , errore librarii pro accepif- .
al fet nec - inde deleta c eft t repofita. BR. Habent: mec, Pal. L. II. III. Otob.
"m DBynkersh. At Magl. habet: zo2. Etiam Hal. vt Taur. accepiffet,mec. GEB. — 14
" Hal. re'tulz'jfet. 15 Hal.ei. GER. — 16 Ap. Hal. f abeft. GEB. 17 Hal.
vt Arefcufa. GEB. IB8 Hal.waftereutur. 19 Vulg. praefïgi.t:et. BR. 20 Hal.
j H et Vulg. proueniant, quibus adítipulor. z R. — 21 Infolentia phrafeos fecit, vt
m quis recentior 72 fmz Flor. in: fzndi mutauerit vnde hoc verbi habent omnes..
" 5 R. Enam MSS. Pal. L. H. III. Otob. Magl. Bynkersh. Etiam Hal. vt mox dice-
/iit. tur plenius. GEB. 22 Hal. videri refpondi: et ex fructibus fundi velicla pe-
d eunia mom percepta, vbertatem. GEB. ^ 25 Conf. Aueran. IL Interpr. lur.
"T 11. GE B. 24 Hal. et omnes: eamque quod probo. .de.e Elb Leonin.
jji: V. Emend. 11. n. 4. BR. 25 Vulg. intra. BR. — 26 Hal. hic et in fequen-
(f tibus: vicefimmum. GE B. 27 kHal.fortiv. GEB. . . 28 Flor. etiamnunc eft:
lg Ü aunuo, habent tamen omnes: az7z4a. BR. Etiam Hal. GEB. — 29 Flor ett:

quam, vt dubium fit, annon legendum: 4sem. Confpirant tamen omnes inz

ANNI:(poítea nonivideri condicionem, additam, fed tempus -

. omnibus.

XXXVL TIT. If 697

cuniam dari ftipulari debuerunt: fed fideiuffores ab eo non ,. .
petendos, cuius fidem fequi defunCtus maluit. $. 2.(Pater ,Mlater ammao, 1
annua;?? tot ex fru&ctubonorum, quae ?? vxori legauit, ac-
ceffura,filii patrimonio praeter exhibitionem, quam aeque ma- / 1 /»x ,
tri mandauit, adannum aetatis eius vicenfitnum quintum vxo- —

reywí praeftare *? voluit: non plura, fed vnum effe fideicom-

miffum certis penfionibus diuifum apparuit: et ideo filio intra
aetatem füprafcriptam diem funtto, refiduittemporis ad here-
dem fideicofrimi(lum éius 3* transmitti: fed non|initio cuius-
que anni peti pecuniam oportere, quod ex fruCctibus vxori 5* — —
datis pater filio praeberi voluit: ceterum fi pecuniam annufm (5 - — . $,
33 . ; E * ? . a 34 . 'f «n mueegz €Xx €4
pater alimentis filii deftinaffet, &mete3 ?^ dubie, perfona de« | »»ccofruom
ficiente, caufa praeftandi viddtur ?5 extinctà. —— Jl'&.

AXVII. ScaAEvora libro tH--Refgonforum; Frirr-

Yun.

——ÁÁÀ

,/]3- //Aï -T

.VMFAMILIAS ex parte pere inftituit heredem, eique fidei- g

commiffum dedit, et eodem teftamento itacauit: Qvop ao
Lvcervw TirTivM HEREDEM INSTITVI, ITA EVM
ADIRE HEREDITATEM VOLO, SI IS PATRIA PO-
TESTATE LIBERATVS FVERIT. Quaefitum eft, anf co- |
heredibus eius adita hereditate, legati filiofamilias dati dies (
cefferit ? (Refpondit, fi pure fit datum, a coherede filii pro gi&/gf., |
hereditaria parte fideicommiffum peti poffe. $. r. Menftruos
denarios denos manumiffis legauit: quaefitum eft, cum ab-
fentibus heredibus ex Senatusconfulto libertatem funt *5 con- -
fecuti, ex quo tempore eis cibaria ?* debeantur? Refpondit, *
395 fecundum ea, quae proponerentur, ex eo tempore his ci« — —
baria debentur ?? , quo liberi elle coeperint ^49.
XXVIII. Ipgw libro IV. Refaenforum. Sr fundus
inftructus relictus erit, quaeritur, quemadmodum dari debeat:
vtrum ficut inftruCtus fuit mortis tempore, an eo tempore ,
quo facti funt codicilli, an quo peti coepit **? Refpondif, a
^2 quibus inftructus fit fundus, cum dies legati cedat, de-
beri. Caen t 2, L a. Ls n
X AXIX. .VAL ]

