liberis perfonis, aduerfus veterem iuris regulam, non poffe nobis per alias per-
fonas adquiri, ftipulandi pro quolibet ciue et ei adquirendi poteftatem dede-
runt. MVRETVS. I2, Putalegitimis adrogati heredibus et fubftitutis, L.
4. D. de pupill. et vulg. fubflit., qui adeo mortuo adrogato adrogatorem con-
ueniebant, dire&a equidem aQione, fi cautio et ftipulatio nominatim effet in-
terpofita, vtili antem, fi ératomifla, L. 79. D. b. t. 4 COST A I5 Hal.

INSTITVTIONVM LIB. T.

$.'3. Cum autem impubes pef |
Principale refcriptum adrogatur, caufa cognita adrogatio per-

, minica poteftas foluitur. o T TO.

tem quidem íÍoluat, fed capite non minuat. A COSTA.

TLL LXLC XIE

et filius confentire debet, ne ei inuito fuus heres adenafcatur,
Sed ex contrario fi auus ex filio nepotem det in adoptionem z
non eft neceffe, filiüm confentire, $. .8. In plurimis ?^*
autem caufis adfimilatur is, qui adoptatus vel adrogatus eft,
ei, qui ex legitimo matrimonio natus eft. Et ideo fi quis per
Imperatorem , fiue apud Praetorem , vel apud Praefidem ??
prouinciae non extraneum adoptauerit : poteft eumdem alii in
adoptionem dare. $. 9. Sed et illud vtriusque adoptionis
commune eft, quod et i, qui generare ?? non poffunt, qua-
les funt fpadones , adoptare poffunt ?*: caftrati autem non
poffunt. . $. ro. Feminae quoque adoptare non poffunt,
quia nec naturales liberos in fua poteftate habent: fed ex in-
dulgentia Principis ad folatium liberorüm amifforum adoptare
poflunt. . $. rr. lllud proprium eft adoptionis illius, quae
per facrum oraculum fit: quod is, qui liberos in poteftate ha«
bet, fi fe adrogandum dederit, non folum ipfe poteftati adro«
gatoris fubicitur, fed etiam liberi eius in eiusdem fiunt pote«
ftate, tamquam nepotes, Sic enim et diuus Auguftus non
ante "Tiberium adoptauit , quam i$ Germanicum adoptauit z
vt protinus adoptione faCta, incipiat ?? Germanicus Áugufti
nepos effe. $- 12. Apud Catonem bene fcriptum referf
antiquitas , feruos, fi a domino adoptati fint, ex hocipfo
poffe liberari. "Vnde et noseruditi in noftra Conftitutione et-
iam eum feruum, quem dominus atis interuenientibus filium,
fuum nominauerit ^?, liberum effe conftituimus, licet hoc ad
ius filii accipiendum non fufficiat.
TLI. M

QVIBVS MODIS IVS POTESTATIS * SOL-
VITVR.

IDEAMVS nunc , quibus modis ii , qui alieno iuri funt
Y. fubietti, eo iure liberantur ?^. Etquidem ferui quemad-
modum poteftate Hhberantur ?, ex iisintellegere polfumus ,
quae de feruis manumittendis fuperius expofuimus. ^Hi vero,
qui in poteftate parentium * fuünt , mortuo eo fui iuris fiunt.
Sed hoc diftinctionem recipit: nam mortuo patre fane omni«
modo filii filiaeue fui iuris efficiuntur. . Mortuo vero auo, non
omnimodo nepotes neptesque fui iuris fiunt : fed ita, fi poft
mortem aui in poteftatem patris fui recafuri non funt ^. — Ita-
que fi moriente auo pater eorum viuit, et in poteftate patria
fui eft: tunc poft obitum aui in poteftate patris fui fiunt. . Si
vero is, quo tempore auus moritur, aut etiam * mortuus eft,
: : aut

aliter. I4 Apud Hal decft ewm. I5 Quod effe veriffium, contra
eos, qui hanc quartam D. Pii cum quarta legitima confundunt pluribus diffe-
rentiis allatis , probant hic A Cofta et Muretus. 16 In omn. Char.
"199 pojfe maiorem , quod orationem magis reddit dilucidam ; fenfüs vero iderm
eft. o'r'To. 17 Perperam Petitus ad LL. Att. p. 142. et lib. 11. Obf. c. 6.
verba $. pofteriora a Iuftiniano et hic et alibi veteribus adie&ta putat, in L. 40
$. 1. D. b. t. ; neque enim addere potuit Paulo Jb. 1. fent. t. 4. $. 2. o Y T 6
18 Vocem de?uceps abfurde hic legi aàit Hotmán. o T TO. 19 Hotman. de
ífuo hic fuzin inferit. o'r To. 20 Abeít áb Hal. eo. 21 in nonnullis ad-
eo non adfimilantur, vt fi cui legatum fit in tempus liberorum, L. 5:. $. :. D.
de legat. 2. Nec profunt in vacatione munerum, £. 76. D. de excnf. et vacat«
Wun. MVRETVS. 22, Hal. vel apud Praetorem vel Praefidem. 23 Sam«
Petitus Jib. 1. Obf. c. 6. mauult generare munc non poffunt , quafi olim fcriptum.
fuerit sc. ». ; fed^res eodem redit, et Cl. Schultingius vulgatam, ex Vlpiano
tit. $. $. 6. tuetur ad D. h. t. $. £, orTO. — 24 Cont. monet pofteriora haeo
de fuo addidiffeIuftinianum ,' nec male, quia fimiliter Vlpian. diftifiguit in £. 5 9.
$. 1. D. de iumr. dot. Àn L. 2. D. b. t. autem in quibusdam libris ex b. $4
addita videntur, o TT o. 25 Hal. znciperet. 26 Hal mominanmerat.

I Deeit patriae in omnibus Contii, Pacii, Hotmani, et quibusdam Cha«
rondae, nec rubrica D. lib. . tit. 7. neque "Theophilus et Julianus Anteceffor
Con[Ht. 75. eam agnoícit. — Vtique in pr. hic digito tangit modos, quibus do-
Hal. habet patríae. 2 Hal Hberentur.
3 Hal Et quidem quemadm. liberentur ferui a. pot. dominorum. — 4 al pa-
rentis. 5 in quam et nepos recidit, fi pater propter dignitatem aliquam fui
iuris fa&us fit, cuius ratio redditur Nos. $:., quod dignitas patriam potefta-
6 Hal iam.
7 Reüe

F d

M ANSTITVTIONVM

aut * exiit de poteftate patris: tunc ii, quia * in poteftatem
eius cadere non poflunt, fíui iuris fiunt. $. r. Cum au-
tem is, qui ob aliquod maleficium in infulam déportatur , ci-
uitatem amittit; fequitur, vt qui eo modo ex nümero ciuium
Romanorum tollitur , perinde ac fi ? eo mortuo, definant li-
beri in poteftate eius effe. Pari ratione et fi is , qui in pote-
ftate parentis fit, in infulam deportatus fuerit, delinit in po-
tefítate parentis effe. Sed fi ex indulgentia Principali *? refti-
tuti fuerint * , per omnia priftinum ftatam recipiunt. —— $. 2.
Relegati autem patres in infulam , in poteftate füa *^ liberos
retinent. Et ex contrario liberi relegati in poteftate parenti-
um remanent, ^ $. 3. Poenae feruus effectus ,. filios in po-
teftate habere definit. Serui autem poenae *? efficiuntur,
quiin metallum ** damnantur, et qui beftiis fubiciuntur ^?.
&. 4. Filiusfamilias fi militaueri£, vel fi Senator,' vel Conful
fuerit factus , manet ** in poteftate patris. Militia enim, vel
confularis dignitas ** poteítate patris filium non liberat 7*.

Sed ex Conftitutione noftra fümma Patriciatus dignitas , ilico

Imperialibus codicillis praeftitis, filium a patria poteftate libe-
rat. Quis enim patiatur, patrem quidem pofle per emancipa-
tionis modum fuae poteftatis nexibus filium relaxare *?, Im-
peratoriam autem Celfitudinem non valere eutn, quem fibi pa-
trem elegit, ab aliena eximere poteftate ??? $. 5. $i ab
hoftibus captus füerit parens , quamuis ?* hoftium fiat, ta-
men pendet ius liberorum , propterius poftliminii : quia hi,
qui ab hoftibus capti funt, fi reuerfi fuerint, omnia ?? prifti-
na iura recipiunt. Idcirco reuerfüs etiam liberos habebit in
poteftate, quia poftliminium fingiteum, quicaptuseít, femper
in ciuitate fuiffe. . Si vero ibi decefferit, exinde, ex quo cap-
tus eft pater, filius fui iuris fuiffe videtur. Tpfe quoque fili-
us, neposue, fi ab hoftibus captus fuerit; fimiliter dicimus ,
propter ius poftlliminii ius quoque poteftatis parentis in fu-
fpenfo effe. . Dictum eft autem poftliminium a limine, et poft.

Vnde eum, qui ab hoftibus captus in fines noftros poftea per-

uenit, poftliminio reuerfum recte dicimus. Nam limina ficut
in domibus ?^? finem quemdam faciunt: fic et imperii finem li-
men effe veteres voluerunt. |Hinc et limes ?* dictus eft, qua-
fi finis quidam et terminus; ab eo poftliminium dictum, quia
eodem limine reuertebatur, quo amiflus fuerat ??. Sed et
qui captus victis hoftibus recuperatur, poftliminiorediifle exi-
ftimatur. $. 6. Praeterea emancipatione quoque definunt
liberi in poteftate parentium effe. Sed emancipatio antea qui-
dem vel per antiquam legis obferuationem procedebat , quae
per imaginarias venditiones et intercedentes manumiffiones ce-

Rede hic omittuntur verba Vulgatae, per emancipationem, quae nec Theo-
philus habet, nec libri veteres Contii, Hotmani, Charondae: atque ita Vlpi-
an. tjt. 10. $. 2. Mirum ergo eft, qua fronte Marcilius vrgeatantiqua manu-
Ícripta: nam etin aliis modis idem fuit, ante INow. $?. c. 2. tunc nondum
latam. o TTo. Hal inferit per eimancipationem. 8 Hal 4z. 9 Hal.
quafí. 10 Hal principis. II Cl Voet. ad tit. D. de fent. paff. t. 2.
pag. 1114. .. 2. fin. comma ponit poft ommia, ne alias refragetur L. 6. et 2.
C. de interd. et releg. o T TO. . . 12, Apud Hal. deeft fza. I3 Fuerunt o-
lim, qui in metallum damnabantur et be£tiis fubiiciebantur. Sed poítea id eft
abrogatum, inprimis poena ludi gladiatorii, feu damnationis ad gladium, et
poena ludi venatorii, fiue damnationis ad beftias, Conttitutione Valentiniani ,
L. $. C. Th. de poeuis. Et denique omnis poenae feruitus fublata eft No».
Iufl 22. cap. $. & COS T A. 14. Daninabantur vel in metallum, vel in opus
Tmetalli ; haec poena ill grauior, L. $. $. 6. D. de poenis. MVRET V S.
I5 Sed hociam Valentinianus mutauerat L. 3. C. Tbeod. de poemis; reQus
^adeo Tribunianus haec verba omififfet, vt in L. 17. C. de poemis hoc ab eo
fa&um, vbi legem Conftantini, quae eft L. j. C. Tbeod. eod. ex ifta Valenti-
nlani correxit. MARCILIYS. IÓ Hal. remanet. 17 Hal. inferit de.
18 Iure nouiffimo obtinuit, vt omnes dignitates, quae a coa&ione curiali libe-
rabant, patria quoque poteftate liberarent, Nos. $:. et. L. fm. C. de Decur.
A COSTA. 19 Hal liberare. 20 Priuati homines filium fibi e-
ligere, id eft, adoptare poffunt: Princeps vero etiam patrem. — Hi adeo lmpe-
ratorum patres, vnde indignatio, Eunuchos fuiffe Pátricios, apud Suidam in
TxTolui0g, Sozomen. Ecc. bif vim. 7. Niceph. xur. :. Vide do&e haec
difputantem Marcilium et Hotomani errores notantem Muretum, 21 Hal.

LIBX . TIESOKIHL-XILH.

're tenentur.
tione funt.

inferit fersus.

13

lebrabatur, vel ex Imperiali refcripto. Noftra autem proui-
dentia et hoc in melius per Conftitutionem reformauit , vt fi-
Cione priftina explofa , re&cta via ad competentes Iudices vel
Magiftratus, parentes intrent: etfic ** filios fuos , vel filias,
vel negotes , vel neptes, ac deinceps ^*, fua manu ditmitte-
rent?^?, Ettunc ex edicto Praetoris in huius filii, vel filiae,
vel nepotis, vel neptis bonis, qui, velquae ?? a parente ma-
numiflus, vel manumifía fuerit, eadem. iura praeftantur pa-
renti, quae tribuuntur patrono in bonisliberti. Et praeterea
li impubes fit filius, vel filia, vel ceteri, ipfe parens ex ma-
nuümiffiloone tutelam eius nancifcitur. - $. 7. Admonendi
autem fumus, liberum arbitrium effe ei, qui filium, et ex eo

nepotem, vel neptem in poteftate habebit', filium quidem ??

Ete

poteftate dimittere, nepotem vero vel neptem retinere.

.conuerfo filium quidem in poteftate retinere, nepotem vero

vel neptem manumittere, vel omnesfui iuris efficere. Eadem
et de pronepote et pronepte dicta effe intellegantur. —— $. 8.
Sed etíi pater filium, quem in poteftate habet, auo vel proa-

, uo naturali, fecundum noftras Conftitutiones fuper his habitas,
jn adoptionem dederit: id eft, fi hoc ipfum a&tis interuenien-
tibus apud competentem Iudicem manifeftauerit, praefente

eo, qui adoptatur, et non contradicente, nec non eo praefen-
te, qui adoptat, foluitur ?* ius poteftatis patris naturalis z
tranfit autem in huiusmodi parentem adoptiuum , - in' cuius
perfona et adoptionem eífe pleniffimam antea diximus.
$. 9. Illud autem fcire oportet, quod fi nurus tua ex filio
tuo conceperit, etfilium poftea emancipaueris, vel in ado-
ptionem dederis , praegnante nuru tua : nihilominus quod. ex

.ea nafcitur, in poteftate tua nafcitur. . Quod fi poft emancipa-

tionem, vel adoptionem conceptus fuerit, patris fui emanci-
pati, vel aui adoptiui poteftati fübicitur. — Et quod ??^ neque
naturales liberi, neque adoptiui vllo pene ?? modo poflunt
cogere parentes, de poteftate fua eos dimittere. |

TTI. XTIL
DE TVTELIS.

'RANSEAMVS nunc ad aliam diuifionem perfonarum.
À Nam exhis perfonis, quae in poteftate non funt ^, quae-
dam vel in tutela funt,.vel in curatione, quaedam neutro iu-
Videamus ergo de his, qui in tutela,. vel cura-
Ita enim intellegemus ceteras perfonas, quae neu-
tro iure tenentur. Àc prius difpiciamus de his, quae in tute-
la fant. $. r. Eft autem tutela ( vt Seruius definiuit) vis *
ac poteftas * in capite libero, ad tuendum eum, qui propter
a | aeta-
22 Hotman per ommia, et ita in quibusdam Charondaez
fic etiam fupra locutus eft $. 1. et in L. 1. D. de Jegat. 1. o T TO. 253 Hal.
domo. 24 Alias liuen; werum limes eft in duobus Hotmani et omnibus
Charondae, eamque leGionem, praeter Feftum et Siculum Flaccum, Virgil,
firmat lib. xit. Aeneid. v. $98. Limes agro pofitus, litem vt difcerneret avuis,
oTTOo. Hal limen didlum. 25 Ita et Theoph. Hotm. Cont. et Charondae

omnes. OT TO. Hal. 4quia ad idem limen reuertebatur , quod amiferat. ; — 26
Ab Hal. abeft fic. 2/7 Hal inferit a. 28 HaL (.iz'mz'ttz.mt. 29
Hal. qui quaeue. 50 Hl inferit de. 31 Hal inferit qmwidem. 32

: . , É l 9- D Ee PO
Et quod eff legendum , 1nquit Cuiacius, et oU0 xoiys intel-

Hal. et quidem.
53 Male Theoph. omifit pene;

ligendum : et illud fcire oportet , quod ,. etc.
licet abfit in L. 31. D. de adopt. o'r 0.

I Id eft, íui iuris , quales adeo et illi, qui fub tutela funt, aut cura,
Hos non effe fuae poteftatis vel iuris füi, contendit Cuiacius lib. xxi.. Obf. 23.
etlib. Xxv. Obf. 2$., cui refpondet A Cofta. — Adde Marcilium. 2, 'Theoph.
et Harmenop. d/zxioy reddentes , legiffe videntur ius ac poteffa$, idque magis
placet Contio. Sic etiam in vno libro Charondae, et alibi crebro duo illa
iunguntur L. 1. $. 1. D. ad L. Falc. L. $9. de R. L Sed vera leQio eftvis,
vt ex $. 2. infra conftat, et ita Gloffae Bafil. dUvauy vertere. Ccterum quod
Paulus in L. :. pr. D. b. t. in fine huius definitionis addit, aetatem fuam. fpon-
te, neque hic inferendum. cum Hotmano, neque ibi mutandum videtur. o T«
TO. 3 Ita et M. Tullius Twfc. s. Vis oumis ac poteftlas Deorum , et in L.
1. D. de moxal. A&ion. Vis ac poteflas barum a&ionum haec efí. & COSTA.

Cetetum omagm hanc definiionem Tutelae peguliari Progrmmeie illu£raui ,e 6;:

14

$. 2. Tutores autem fünt, qui eam vim ac poteftatem ha-
bent, exque ^ ipfa re-nomen ceperunt ?.. Itaque appellantur
tutores, quafi tuitores átque defenfores : Qflcut aeditui dicun-
tur, qui aedes tuentur. .. $. 3. Permiffum eftt itaque paren-

tibus liberis impuberibus, quos in poteftate habent, tefta-

mentotutores dare. Et hoc in filios filiasque procedit omhi-
-modo. Nepotibus tamen neptibusque ita demum parentes pof-
fünt-teftamento tutores dare, fi poft mortem eorum in patris.
fui poteftatem non funt recafuri. .,
tuae tempore in poteftate tua fit, nepotes ex eo non poterunt
.teftamento tuo tutorem habere, quamuis in poteftate tua
— fuerint: fcilicet quia-mortuo te, in poteftatem patris fui reca-
poftumi pro iam natis habentür *, et in liac caufa placuit non
minus poftumis, quam iam natis te&amento tutores dari poffe:
fi modo in ea caufa fint, vt fi. viuis parentibus nafcerentur,.
fui$, etin poteftate eorum fierent, $559 Sed ?. fi eman-.
cipato *? filio tutor a patre teftamento datus.fuerit,; confir-
mandus eft ex fententia Praefidis omnimodo ,' id eft, line in-
quifitione ^^. mb n H A m s us |
QVITESTAMENTOTVTORESDARIPOSSVNT.
[ XAnrautem poteft tutor teftamento non folum paterfami-
7^ Bas , fed etiam filiusfamilias, .. $. 1. Sed et feruus pro-
prius téftamento cüm libertate reCte tutor dari poteft.' Sed
Íciendum eft, eum fine Jibertate tutorem datum, tacite liber-
tatem direCtam * accepiffe videri, et per hoc reCte tutorem ef-
fe. . Plane fi.per errorem quafi liber tutor datus fit, aliud di-
cendum-eft. .. Seruus autem alienus pure inutiliter teftamento.
datur tutor.^: fed ita, cum. liber erit , wtiliter datur.. Pro-
prius autem feruus inutiliter eo modo tutor datur. . -$. 2..
Furiofus, vel minorvigintiquinque annis tutorteftamento datus,
tutor erit?, cum compos mentis, aut maior vigintiquinque
annis faCtus fuerit. ^ $. 3. Ad certum tempus, feu * ex

&i ^

reie e habere oftendi; cum A. .1738. lo. Guft. Silberrad , Noribergenfi,
ítmos in Arte noftra honores cohferrem.
dae^ex qua re.ipfi. O TTO. .5 ilal acceperunt. : 6 Hal. inferit . ex..
?2 Hal. babeantur. $ Aluüjuiberedes. Hlotman delet et ; poteflate. .O T-
*o. .Hal,addit beredes. .. 9. Hal addit ei. . ,1o "Tutela enim datur:
iure patria'e' poteü'atis, L. 40.. D. de admin. tut. Idem eft, 58 naturali filio
dedenrit pater tutorem, i. e. ex concubina nato, cui fi niliil reliquit , confirma-
r poteft tutor, fíed cum inquifitione, L. 7. D. de confirm. tut. A COSTA,
Ll.Sed et fi mater vel etiám extraneus, L. 32. D. de excu[at. tut. , 'et patro-
nüs, L.4. D. de coufirm. tut.-is, ,quos heredes inftituerunt, dedere tutores,

confirmandi funt, fed cum inquifitione. À COSTA,
X lus hoc olim füit contróuerfum.. Alii dire&am voluere competere , vt
Paulus,in L. .32. $. 2. de teflam. tnt., alii fideiconimiffariani, opem ferente
SCto Dafumiano L. 9. C. de fideicommiff. libert. L. 24. $. 2. D. de fideicom-
mij[. Éibert... Sed tandem Iufünianus fecutus eft fententiam. eorum , qui. vole-
bant dire&am competere, L. pen. C. de neceff. feru. inuita Iurisprudentia veteri;
vt plaribus probat Cuiacius . xvu. Qbf..j;. A COSTA.
tebit conciliantem iftas leges. .contuliffe Marcilium. 2. .Videtur. obftare:
L. 10. $. vit. D. de teffam. tut. et. L. g. C. de fideicommaff. libevt. ; fed. fcias,
quod in hoc $. dicitur, feruum alienum pure ;nutiliter tutorem dari, id diftin-
gui d. L. 10. €t d. L. 9., nempe vtiliter dari, et tàcite ineffe conditionem il-
lam: cum liber evit, nifi conftet ex verbo aliquo teftamenti, patrem feruum fa-
um dare voluiffe , non alienum , aut pure dare voluiffe, non füb conditione,
et ita aperte d. L. 10. fi, inquit, volantas apertiffrme nou vefragetur, et d. L.
9. INifi aliud euidenter defunctum [enfiffe appareat. M &R C1L1v s. 3 In vno
Charondae: twnc tutor "10n evit, fed cum. o T 0.* Hali tutor tunc erit.
Hal. vel. 5 Aft datio tutoris eft a&us legitimus, qui refpuit diem et con-
ditionem, L. 77. D. de Reg. Inr. Refpondeo, quod hoc verum fit in tutela
datiua ,L./6. $. ?. D. de tutelis, non in teftamentaria , de qua hic fermo, et-
quae.non eft a&us legitimus. 4 CoS TA. 6 Poteít tamen dari tutor rei Sy-
riacae vel Africanae, L. :5. D. de teftam. tutela. ,Ya enim per regiones et
prouincias licuit diuidere tutelam teftatori vel magiftvatibus, ..L 26. D. de ad-
virw. quior. L. a. C. de diuid. tut., non autem tutoribus ipfis, d. L. 2. — Haec

lii

| que dati videantur, fi modo liberos dixit *9.
Itaque fi filius tuus mortis -
'Plane fi poftumis ** dederit, tam filii

$. 4.. Cum avtem ip compluribus -aliis. caufis-

4 Ità in D. fed omnes Charon-

Ceterum nec poeni-.

uml

INSTITVTIONVM . LIB. L TIT. XIIL. XIV. XV.

aétatem-fe. defendere nequit, iure ciuili data ac permiffa

certo tempore, velfüb condicioné 5, vel ante hetedis inftitu«
tionem , poffe.dari tutorem; non dubitatur. $.4. Certae
autem rei?.vel caufae tutor dari non poteft, quia perfonae;
non caufae,'vel rei * datur. $.5. Siquis filiabus fuis, vel
filiis tutores dederit, etiam poftumae, vel poftumo dediffe
videtur: quia filii, vel filiae appellatione, poftumus, vel po-
ftuma continetur ?. Quod fi nepotes fint, an appellatione fi-
liorum et ipfis tutores dati fint ? dicendum eft,' vt ? ipfisquo-
Ceterum fi filios,
noncontinebuntur: aliter enimfilii, aliter nepotesappellantur.
poftumi , .quam ceteri -
liberi continebuntur. - : . j
.DE LEGITIMA ADGNATORVM TVTELA.

(( WvxBvs autem teftamento tutor datus non fit *, his ex.

VW. lege duodecim tabularum adgnati fünt tutores, qui vo-
cantür legitimi. $. r. Sunt autem adgnati, cognati ^ per

virilis fexus .cognationem ?. coniuncti, quafi a patre cognatis
veluti frater eodem patre natus, fratris filius, neposue ex eoz:

item patruus et patrui filius, neposue ex eo. ' Àt qui per fe-

minini fexus perfonas cognatione iunguntur, non funt adgna-

ti, fed alias naturali iure cognati, . Itaque amitae. tuae filius,
non efttibi adgnatus , fed cognatus: et inuicem fcilicet tu illi
eodem iureconiungeris: quia qui * nafcuntur, patris, non matris
familiam fequuntur. . $. 2. Quod autem lex * ab inteftato
vocat ad tütelam adgnàátos, nom * hanc liabet fignificationem,
fi omnino non fecerit teftamentum is, qui poterat tutores da-
re: fed fi, quantum ad tutelam pertinet, inteftatus decefferit.
Quod tunc quoque accidere intellegitur, cuim. is, qui datus
efttutor; viuo teftatore decefferit. $.. 3. Sed adgnationis

quidem ius omnibus modis capitis deminutione plerumque *
perimitur. :Nam adgnatio iuris * eft nomen: cognationis ve- -
TO ius non omnibus modis commutatur : quia ciuilis ratio ciui-
liaquidem iura corrumpere poteft, naturalia vero non vtique ?.

OOT X VL

& COSTA, cui adde Marcilium. Eandem difficultatem continet L. I* MS
D. de tutor. dat. . Optime dices; hic tradi iuris regulam, a qua in d. L. 27.
víu et vtilitate exigente receffum eft, monente Noodtio Probab. Iur. lib. 1. c. 2:
7 Hal inferit tutor. 8 Hal et pofiumus et poftima comtinentur.. 9
Hal, inferit . et. 1o. Hal. dixerit. . ; 11 Haloander poflevis: contra Dige-
Íta Pifana, libros Contii, Hotmani, Charondae, nec non Theophilun. — Alci-
at. b. virt.. Paverg. c. 13. fcribit: Aduevfu$ banc Haloandri leciomem flat o-
mruiwim antiquorum. codicum fides, quos ego viderim. — Yanus a Cofta ad $.. 4. tit.
praeced. ait: ffultos effe, quilegunt pofteris, et tamen, Baro,:Gothofr. et Lu- -
douici id retineri pofle exiftimarunt,. Grammaticus hic notet ügäpo)uow'æu "
ficut in pr. de bered. infl. $. 3. ad L. Aquil- Frequentia eius exémpla Cuiac.
Hl Obf.c. f. Forner. lib. x. Rer. qmot. c. 10. et Petr. Faber. lib. 1. ^ Sem. c. 23.
Charond. ad L. 7. $. $. de pact. collegerunt : :quod femel indicaffe fufficiat. o -
TO. Egregie hunc' $. et varietatem tutorum dationis teftamentariae in filijs,.
nepotibus , filiabus , pofiumis , poflumabus , et liberis explicat Marciltus. *

.X Hal ef. . 2 Cognatio alia eft legitima, eorum nempe, qui agnato-:
rum ius habent, 'alia naturalis eorum, qui per feminini fexus perfonas iungun-
tur. A COST A. 3. In omnibus Charondae et quibusdam Contü per virilis
fexus perfonas cogmatione, atque ita Gaius in L. 7. D. b. t. Sic etiam Theo-
phil. et infra $. 1. de legit. agnat. fucc.' Deferenda ergo Cuiacii ifta leGtio, . et
L. 7. tamquam fons buius $.in ora laudanda erat, quia Gáii eft Jib. x. Iaffit.
Idem Gaius alibi aliter. V. Briffon. d. V. S. voc. agnati. o'Y T o. .. 4 Hal in-
ferit ex ea. 5 in quibusdam lex xit. Tabb., quod gloflema eft. o TTo.
Hal. addit dwodecim tabularum. —— 6 'Yheophil. re&e fupplet, 8 Móvov, mon
banc [olum. . Similia eius fignificationis exempla Fabrotus 74 zot. plura Ant.;
Auguftin, ljb T. Ezeud. c. 1. et Goedd. ad L. 4:. de V.. S. dederant. o r 0.
7 Conf. $. vlt. J. de grad. cognat., L. 4. C. de leeit. tutor., L. $.. . de curat.
furiofi,; L. 11. C. de legit. bered. CV1^ C1vs. & Hal addit ciuilis. 9
"Theophil. z TAXVTUG , (iuod eft non vtigue, non omnimodo ,. fecundum Gloffas
Graeco Latinas, vt Fabrotus edit. 2. Hotmanus ante. /. $. locat $. 7. tit. feq-
eamque inepte diuulfam, et flultiffime in finem infequentis tradatus veiectam pue
tat. Plaudit ei Cl. Ludouici in annot, Fapaulat Tribanianus. - Dolemns qHi-

| dem, fed ex wwerito vapnlat. o'tT0.

INSTITVTIONVM LIB. I

TIT. XVE
DE CAPITIS DEMINVTIONE.

E'S'r autem capitis deminutio, prioris ftatus commutatio *,
& 4 eaque tribus ?^ modis accidit. Nam aut maxima eft capi-
tis deminutio, aut minor, quam quidam mediam vocant, aut
minima., — $. r. Maxima capitis deminutio eft, cum aliquis
fimul et ciuitatem et libertatem amittit: quod accidit in his,
qui ferui poenae efficiuntur atrocitate fententiae: vel]libertis ?,
vt ingratis erga patronos condemnatis *: vel ? qui fe àd pre-
tium participandum venundari paffi funt. $. 2. Minor fiue
1nedia capitis deminutio eft, cum ciuitas quidem amittitur,
libertas vero retinetur: quod accidit ei, cui aqua et igni inter-
dictum fuerit, vel ei, qui in infulam deportatus eft . $.3.
Minima capitis deminutio eft, cum et * ciuitas et libertas re-
tinetur, fed ftatus hominis commutatur, Quod accidit in his,

qui cum fui iuris fuerunt, coeperunt alieno iuri fübiecti effe,.

vel contra ?. $. 4. Seruus autem manumifífus, capite non
minuitur: quia nullum caput habuit, ^ $. 5. Quibus autem
dignitas magis, quam ftatus ?. permutatur, capite non minu-
untur: et ideo Senatu motum *? capite non minui conftat.
$. 6. Quod autem dictum eft, manere cognationis ius et poft
capitis deminutionem, hoc ita eft, fi minima capitis deminu-
. tio interueniat; manet enim coghatio. Nam fi maxima capi-
tis deminutic currat **, ius quoque cognationis perit; vt puta
feruitute alicuius cognati: et ne *^ quidem, fi manumiflus fa-
erit, recipit cognationem. 5ed etfi in infuülam quis deportatus
fit, cognatio foluitur. $. 7. Cum autem ad adgnatos,tu-
tela pertineat: non fimulad omnes pertinet, fed ad eos tan-
tum , qui proximiore *? gradu funt: velfi plures eiusdem
gradus funt, ad omnes **, veluti fi plures fratres funt, qui v-
num gradum obtinent: ideoque *? pariter ad tutelam vocantur.

.DE LEGITIMA PATRONORVM TVTELA.

! i i: x eadem lege duodecim tabularum, libertorum et liberta-
AL rum tutela ad patronos liberosque eorum pertinet, quae

I Ea etContius In omnibus Charondae:. flatus. prioris permutatio. .In
L. 1. D. b. t. flatus permutatio. / inaliis flatusmautatio.o'TY0. Apud Hal. füa-
tus mutatio, omiffa yoce, prioris. Gaii haec definitio L. 1. D. de Cap. min. ,
fi eam feuere exigas, non eft vera. Nam qui morte patris fit fui iuris, . mutat
ftatum, et tamen capite non minuitur; nihil enim amittit, L. j. in f. D. de
SCto Maced., neque is, qui Patriciatu aut alia dignitate ornatur, Nom. $1.
2, Sed cadem duobus etiam modis accidere dicipoteft, cum ftatus fit duplex,
publicus et priuatus. Primus dicitur proprie ftatus; ita Vlpianus ait L. :, $.
$. D. ad SCt. Tertyll. minorem capitis deminutionem contingere faluo ftatu.
Et hic ftatus a. Calliftrato in L. pen. $. vlt. D. de extraord. cognit. libertas vo-
catur. Eft adeo et capitis deminutio duplex, magna et minor, illa, vbi li-

bertas amittitur, faltim ciuilis, ftatusque publicus , hacc vbi, libertate omni- |

modo falua, ftatus priuatus familiae mutatur. Sed non ineleganter magna illa
capitis deminutio in duas fcinditur, maximam , libertate etiam naturali amiffa,
et mediam, libertate faltim ciuili amiffa, naturali retenta, diuifioque bimem-
bris fit trimembris, quod faepe fieri docet Cuiacius X V. OPf. ;33. A COSTA.
24 Hotman. cum Accurfio Zwgrati. O T'Y O. 4 Haecretratio in feruitutem ab
Timp. Claudío eftintroducta primum , vt indicio eft Sueton. in Claud. c. 2 f.
diffimile Ius Átticum apud Valerium 1r. 6., Plutarch. w Solone, 'Yerent. in
Andria. MAR CILIVS. 5 Hal inferit bis. ^ 6 Fuit olim aqua et igni
interdictio, in cuius adeo locum Augufti temporibus fucceffit deportatio, nar-
zante Dione ljb. LVI. et cenfente Vlpiano L. 21. $. 1. D. de Poenis, L. 3. D. ad
LLeg. Iul. de peculatu, et Calliftrato in L. pem. $. 3. D. de extraord. coguit.
. ;Cui accedit La&tantius Firm. lib. 1. c. 1 0. et Iuftinianus INNos. 22.c. 13. Manfit
interea aliquamdiu nomen interdi&ionis priftinum, vt apud Vlp. tit. 20. et Ta-
citum A4nnal. lib. XVI. — Quae vero in legibus occurrunt de aqua et igni interdi-
&ionis víu poft deportátionem inuentam fuperíftite, vt in L. 1. $. 2. D. de le-
gat. 3., in L. $. $. 2. de Teffam. etc., 'Yribunianeae ignorationi funt adfícri-
äenda, ita cenfente MARCILIO. 7 Apud Hal. deeft et. 8 In quibus-
dam adiicitur: veluti fi filiusfam. a patre emancipatus fuerit, eft capite demiun-
tu$: Íed a duobus vetuftiflimis Charondae ea abíunt, nec Theophilus habet.
orTOo. Apud Hal. illa leguntur. 9 Poflet hic aliquid dubii moueri ex £.
pen. $. 1. D. de extraord. cogu., vbi exiflfimatio dicitur dignitatis imlaefae fla-
í»;, ad quod diligenter reípendet Marcilius, 1o Hal a fenata motos.

| nis eft emolumentum , ibi et tutelae onus effe debet,

Nec.

$

TIT. XVL XVII. XVIII. XIX. 1$

et ipfa legitima tutela vocatur: non quia nominatim in ea lege
de hac tutela caueatur, fed quia perinde accepta eft per inter-
pretationem, atque fi verbis legis introdu&a effet, Eo enim
ipfo, quodhereditates libertorum libertarumque, fiinteftati de-
ceffiffent, iufferat lex ad patronos liberosue eorum pertinere
crediderunt veteres, voluiffelegem , etiam tutelas ad eos þer:
tinere: cum et adgnatos, quos ad hereditatem lex vocat, e.
osdem et tutores effe iuffit *: quia plerumque, vbi fücceffio-
m | Ideo
autem diximus, plerumque; quiafi a femina impubes manus
mittatur, ipfa ad hereditatem vocatur, cum alius fit tutor,

TIT XVIE
DE LEGITIMA PARENTIVM TVTELA.

EXEMPL O patronorurm recepta eft et alia tutela, quae et 1.
4 pfalegitima * vocatur. Nam fi quis filium aut filiam ;
nepotem aut neptem ex filio, et deinceps impuberes emanci-
pauerit, legitimus eorum tutor erit,

n TIT. XIX
DE FIDVCIARIA TVTELA.

EST etalia tutela , quae fiduciaria * appellatur: nam fi pa-
rens ? filium, velfiliam, nepotem, vel neptem, vel de-
inceps, impuberes manumiferit, legitimam nancifcitur eorum
tutelam. .Quo defuncto fi liberi ? virilis fexus ei extant, fidu- -
ciarii tutores filiorumi fuorum ^, vel fratris, vel fororis , et
ceterorum efficiuntur. Atqui patrono legitimo tutore mortuo,
liberi quoque eius legitimi funt tutores ?; quoniam filius qui-
dem defuncti, fi non effet a viuo patre emancipatus, poft obi-
tum eius fui iuris efficeretur, necin fratrum poteftatem reci-
deret: ideoque nec in tutelam. — Libertus autem ; fiferuus
manfiffet, vtique eodem iure apud liberos domini poft mor-
tem eius futurus eflet ^. [ta tamen hi ad tutelam vocantur,
fi perfeCtae aetatisfunt?: quod noftra Conftitutio ceneraliter in
omnibus tutelis et curationibus obferuari praecepit.

IIT.OUE

II Hol intermeniat. I2 Indignum .facinus hic exclamat Auguftinus Da-
thus, Senenfis; quod inter «e et 2uidem nihil hic intetponitur, ficut in $.. 7.
de exc. tut. et $. 0. de iuut. flip. . Haereant circa has minutias, quibus lubet,
V. Chiflet. pro zur. vtr. archit. c. 3. m. 3. oO T TO. 15 Hal proximiores.
14 Tota haec extrema claufula videtur alicuius interpretis effe; et merito abeft
a libris vetuftioribus Cuiacii et duobus Charondae. o TT Oo. Hal. poft omnes
inferit pertinet. — 15 Apud Hal. deeit i4eo4ue.

1 Hal jwferit.

I Fiduciariam vocat Vlpianus z Fragm. tit. 11. $. g. fcilicet ex contrafta
fiducia cum imaginario emtore, et re&e quidem. — Neque enim haec tutela de.
Ícendit ex verbis legis XII. Tabularum, quae de agnatis loquitur, nec ex fen-
tentia eiusdem , cum filii emancipati hereditatem patti non deferat, vt liberti
hereditatem patrono. Sed poftquam admiffum eft, hereditatem filii emancipa«-
ti ad patrem pertinere exemplo patroni, L. 1. D. fi a par. quis manum. , mori
bus receptum eft, vtlegitimus tutor diceretur, L. 3. $. fm. D. de legit. tut.
adde L. . C. de dolo 1alo. ^ COSTA.

I Sicdi&a, quod Parens emancipator, a quo haec tutela in liberos per-
fe&tae aetatis defcendit, fuerit ipfe fiduciarius, vi contra&ae inter ipfum et em-
torem fiduciae. Poftquam vero Pater aliqua ratione tutor legitimus effe&us eft
ad fimilitudinem Patroni tutoris legitimi , haec ipfa fimilitudo non potuit vltra
procedere, et manfit in liberis vetus nomen Zidauciaviae. A CO S T A. 2, Hal..
pater. 3 Hal inferit eius, et mox omittit ej. 4 Haloander filio-
vum (uorum, nec non et ceterorum expunxit, quia abfunt a Digeftis; fed in

' omnibus veteribus Contii et Charondae pariter, ac apud Theophilum, qui po-

fteriora fimul explicat, reperiuntur, et multa hic addita vel detra&a funt Legi
3. $. f. L. 4. D. de legit. tut. o T TO. 5 Hotmanus aliquid hoc loco omif-
ífum putat, non Tribuniani, fed fcriptoris negligentia; delet etiam ideoque nec
in tutelam. o T T O. 6 Quae ratio vt fuo modo vera cft in fratre tutore fi-
duciario ,. ita in patribus tutoribus fiduciariis manifefte claudicat, obíeruantibus
praeftantiffimis viris Cuiacio et À Cofta, | Sed et adde Excurfum meum v. Or-
dini Infit. fübie&tum, in quo totum hoc capst vn. de Fiduciavia tutela explice-
tum dedi. 7 Hal fint aetatis.

r

16

VPEES XX.

DE ATILIANO TVTORE, ET EO, QVI EX LE-
| J GE IVLIA ET TITIA DABATVR. '

&^1r cui nullus omnino tutor fuerat, ei dabatur in vrbe qui-
|O dem Roma;*.a Praetore vrbano, et maiore parte Tribu-
norum plebis tutor ex lege Atilia; ! !
dibus prouinciarum ex lege fulia et Titia. ^ $. 1. Sed et fi *
teftamento tutor füb condicione, aut die certo datus fuerat,

quamdiu condicio aut dies pendebat, ex hisdem legibus * tu-

tordari poterat. Ttem fi pure datus fuerat: quamdiu ex tefta-
mento nemo heres exiftat ^, tamdiu ex hisdem legibus tutor
petendus erat, qui definebat efle tutor, fi condicio exifteret ?:
aut dies veniret, aut heres exifteret, $.. 2. Ab hoftibus
quoque tutore capto, ex his legibus tutor petebatur: qui deli-

nebat effe tutor; fiis, qui captus erat, in ciuitatem reuerfus .

fuüerat. Nam reuerfuüs recipiebat tutelam -iure poftliminii.
. 3. Sed ex his legibus tutores pupillis defierunt dari, poftea-
quam primo Confules'? pupillis vtriusque fexus tutores ex in-
