: pure inftitutus effet. $. 2. Hereditas plerurpque diuiditur in
, 9«5f:. duodecim vncias, quae aífis appellatione continentur ^. — Ha-

bent autem et r . .
affem, puta ?^ haec: $? fextans, quadrans, triens,/quincunx,

femis, feptunx, ibes| dodrans, dextans, deunx, as ?^.-

4 -
'Lmu.'n. CO nxf

pI .^ f cXluum o "

LI "dex » vilart LI M ARCIANVS || libro ILL-Regulareme| | TAL EM
T inftitutionem quidam valere non putabant, Sr1cHvs rr-
i , BER ESTO: ET SI LIBER ERIT, HERES ESTO. Sed
Diuus Marcus refcripfit, hanc inftitutionem valere perinde
| ,,, &tque fj ** non erat adie&tum, sz LIBER ERIT. [$ 5i
C 2007* * guis/ita fctipferit, STicHvs, sy MEVS ERIT CVM MO--
jp&tium Ae57^- Ro 65, LIBER. ET HERES ESTO: alienatus non po-
62 1 taed terit iuffu emptoris adire hereditatem: quamuis, etfi non erat
i sdove, .hoc expreffum, non alias liber et heres fieri poterat, quam fi
manfiffet eius. Sed Ífi viuus -eusma- manumiferit, Celfus libro
153 ^« V. 1gu?n.t0d,.€932-9/67 Digeftorum fcribit, fieri /hunc heredem : non
d as enim hunc/cafum teftatorem voluiffe excludere, palam eft: ne-

Y^in: que verba 9* lomnino. repugnant: nam quamuis feruus eius
( rgie pro"tdev, m pon. eft, at 9?. certe libejus eft. . |
7 LIL PaAxrvs ||lbro IL -Regulzrmm4| SeRvvs
T. hereditarius heres inftitui poteft: fi.modo teftamenti factio
fuit cum defuncto: licet cum herede inftituto non fit.
poro Ware, LIIL Mamgcernvs ||lbro fingulari Refponforumy]]
Lvorvs Taxvivs, Seio -et Sempronio ex femiffibus, here-
dibus inftitutis, et ceteris exheredatis, inuicem heredamy fub-
ftituit: deinde legata etlibertates dedit: poftea ita fubiecit:
CoRNELIVSET
PARTIBVS HEREDES SVNTO: QVOS INVICEM SV B-
sTiTVO. Quaero, |quantum vel priores duo ex femiffibus
inftituti, vel pofteriores habere debeant *?? Marcellusjrefpon-
dit, in obícuro effe, Cornelium et Saluftium et Varonem *?
primo, an fecundo, vel tertio gradu heredes inftituere volue-
rit: fed fecundum fcripturam teftamenti, quaeLponeretur uf
alterum aflem datum eis videri. ;
LIV. NegAT1vs ||libroI-Membremrmm||| PATER
filio impuberi fernum heredem fübttituit, liberumque;effe iuf-
fit: eum pupillus vendidit Titio: Titiusjeum, iam)primo te-
| ftamento facto, in fecundo teftamento liberuriThJeredemqae-

i 4
L"FTO'H
[ €4*;I/tu

d

eile iuffit: fuperius teftamentum Titii raptum eft: quia is fer- -

uus et ?? heres poteft efíe: et vt füperius teftamentum rum-
patur, fufficit, ita pofterius faCtum effe, vt aliquo cafu potye-
rit ex eo heres exiftere. — Quodjad vimjautem eius infüitutio-
nis pertinet, ita fe res habet, vt, quamdiu pupillo ex ea fubfüi-
tutione here&/ poteft effe, ex 'T'itii teftamento libertateN here-
ditatemque confequi non poffit: fi ** pupillus in fuam tute-
lam peruenerit, perinde ex Titii teftamento liber heresque fit,
ac fi pupillo fubftitutus non fuiffet: ** fi pupilló; heres exti-
tit, propiusdb&,;Täö qu&que, fi velit, heres effe pofíit,

y.dw,

GEB. 57 Yaur. berESse. GER. 58 Hal. fuerit. 59 Ap. Hal. tem-
pore, abeft. G. 60 Vulg. inferit Zm. BR. 61 Hal. continetur. GEB.
62 , Ap. Hal. puta, abeft. GEB. — 63 Vulg. inferit: fefcunx..- Sed nec hoc eít
latinum,, nec de dimidiatis vnciis hic fermo. alias etiam.femunciae erat mentio
facienda. BR. 64 Ap. Hal. as, abeft. GE . 65 Hal. ac fi. 66 Hal.
et. Vulg. moriar. BR. — 67 Hal. decimo fexto. GEB. — 68 Taur. verVa. GEB.
69 Vulg. attamen. B R. — 7O Vulg. Salluflius, BR. — 71 Hal. et Vulg. Varro.
BR. Et Taur. erat dare: SeLauflius, VaRo. GEB. — *72, Taur. deVeanut. GE R.
75 Hal. et Vulg. iterum: Salluflium et Varronem. 8 R. 74 Gothofr. in no-
ta: Al. proponeretur. Atque ita ipfe Taur. in margine, quod Hal. et' omnes

DIGESTORVM LIB. XXVIIL .TIT. V.

e partes propria homina ab vncia vsque ad

lL.VSTIVs 79 gr VARO ' AEOVIS.

"w3 9

LV. Pavrvs j|libro I. ad legem..Aeliam-Sentiam:||
Sr rs qui foluendo non. eft, primo loco Stichum, fecundo
eum, cui ex fideicommiffi caufa libertatem debet, liberum et
heredem inftituerit: Neratius fecundo loco hefédem féri- "
ptum 73 fore ait: quia non videtur *? creditorum fraudan-
dorum caufa manumiffus. ; (
! : vll

PomzsT quis ita heredem infütuere, 1 TX TRA ANNVM, , ,5

x *
SE&*)'(I' VAGENSIMVM|DECESSERO, ÍILLE,MIHI ZHE-
RES ESTO: non enim pro parte teftatus intellégi debet, fed
füb condicione inftituiffe. V^ * 1.

LVIL Ipx» ||libroILVIT, ad Edi&um.|| $: s qui m
foluendo non eft, ferüum cum libertate heredem inftituerit, H
et liberum fubftituerit: anff incipiendum erit a fübftituto: a .
lex enim Aelia Selitia ita demum ei, qui in frandey/ credito- ., , —— ]"/
rum heres [inftitutus eft, jconferuat libertatem, fi nemo alius4// ^^ — ]"
.ex eo teftamento heres effe poteft. | , Lf um 12
LVII. In.w ||libro IV.-ad.Viteliium.|| ^mNEkwo - n

dubitat, reCte ita heredem nuncupari poffe, [Gu1c M1Hx mg-L.]oeunt . |
RES,ESTOFE cum fit coram qui oftenditur. $. r. |Qui frater]| ^Q55, — .
non eft, ft fraterna caritate diligitur, re£te cum nomine fuo EF ISUE
füb appellatione fratris heres inítituitur. - . AWU
LIX. CEgrsvs ||libro XVI. -Digefterum.||,$:,59 Lr-
BER homo, cum tibi feruiret, heres inftitutus, iuffu tüo adiit, , — .^. -
'Trebatius, effejeum heredem/: Labeo, tunc non effe heredem, ^J here2it,
neceffitate id fecerit *^, non quod alioquin vellet obligari. ^ .
$..z. Si quis ita heredem inftituerit, lT'irrivs QvamjEx,
-PAGGaE MIHISOCIVSESTIN VECTIGALI SALINA-
RVM, PRO EA PARTE MIHI HERES ESTO: quidam , , .
putant, fi affe defcripto id |diCtum ?? fit, vt maxime fociustf?þWä*a
fuerit Titius 5?, non effe heredem: fed fi qua pars vacua re- E
li&ta fuerit, ex ea heredem ?^ effe. Quod totum et ineptum
et vitiofum eít: quid enim vetat, affe defcripto vtiliter 'Ti-
tium, ex parte forte|guarta *5, ex qua focius erat, heredem
infütutum effe? $.. 2. TrTr1xvs ugRES ESTO: SE1vs
ET MAEVIVS HEREDES SVNTTO: verum eft, quod . Pro-
culo placet, duos femiffes effe, quorum alter coniunétigf duo- — ,,,
bus datur. $. .53. /Cum quis ex inftitutis] qui non ?* cum ali-1/ 4(7A"Li
quo coniunctimd inftitutus fit, heres non eft: pars'eius omni- **
bus pro portionibus hereditakiis adcrefcit: neque refert, pri-, £,
mo lo quis inftitutus, an alicui fubftitutus heres)fit] $. 4.1,4"2&9
Si heres inftitutus fcribendi teftamenti tempore |ciuis Roma-4c«
nus fuit, deindewi aqua et igni interdictum eft: heres fit, fi
intra illud tempus quo teftator deceffit, redierit: aut, " fub .., .
condicione heres inftitutus'*&, quo tempore condicio exfi-| '^*^*
füit **. Idem et in legatis, etin bonorum poffeffionibus. . $.5.-
'Ürrivs EX SEMISSEJHERES ESTO: S$EIVS EX QVA- -
DRANTE HERES EsSsTO: Trirvivs, SI IN CAPITO-
LIVM ASCENDERIT, EX ALIO QVADRANTE HERES .
ESTO: antequam Capitolium afcendat, fi pro herede gerat,
ex femiffe heres erit ?9: fi Capitolium afcenderit ??, et ex — —
quadrante heres erit: nec erit ei meaedie- pro heréde gerere, ——
quippe iam heredi. $. 6. Si ita fcriptum fuerit, Tivrivs —
EX PARTE TERTIA, — P-A-RAE- TIAC
HEREDES SVNTO: TiTivS, SI INTRA TERTIAS
KALENDAS NAVIS EX ÁSIA VENERIT, EX RELI-

» ,.'

:

fequuntur. BR. — 75 Hal. ei, loco: et. Vulg. liber et baeres. BR.. — 76Hal. —
inferit: vero. GEB. 77 Hal. praefigit fed. GEB. 78 Traüce vt in ar- -
chetypo lineis. fupra fcriptis fa&um eft: fecundo loco feriptum beredem fore. BR..—
79 Hal. videatur. G EB. — 80 Hal. praefigit Sj. GEs. — 81 Hal. fecit. — 82 —
Taur. in Ádnotat. id. diciwm. aut fic aut id additum. im P. emim idadedicbum. —
MSS. cum Contii tum noftra o&o habent: d adie&wm. lle tamen motat in —
vnolegi: idaddicdhum, non male. B R. Etiam Hal. vt MSS.Pal. L. J HIL. IV. V..
Vat, Barb. Otob. Bynkersh. GEB. — 83 Hal. fuevit, Titiummon effe etc. G E B.
84 Hal. et Vulg. inferunt: ewm. BR. — 85 Hal.quartae, — 86 Ap. Hal. "0n, äb.,cïiï.;.

£E - — — —

—

—5

—— C»

GER. 87Halexflitit. | 88 Ap. Hal. bereserit, abfunt..GE2n. . 89 Hal. afceu-

DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. V.

, e
t.] .,ïa? -*f;'f--f Co wee Yolco : L voeto . Éd wf s 7
QVA PARTE HERES ESTO: -videamus, ne Titius ftatim|| fe, Labeo frequenter ftribit. Idque verum effe manifefto ar- : g
ex femiffe heres fit: nam duo heredes inftituti funt: fed TTi- | gumentojcomprobat ?, quia feruus hereditarius, prius quam. eoonatal a
—Pà€ EPRAMDUN, E / z

tius aut ex femiffe, aut ex beffe: ita ?? fextans vtique erit in

r

adeatur hereditas, inftitui heres poteft: quamuis jisi$ tefta- |^"^.
menti facti tempore nullius fit. D
LXV. Ipxex ||libro SpHtulariO|| HanEDr-
TAS ad 5tagum Primum nullo iure pertinet, cum inftitutus
heres non fit, nec quicquam ei prodeft, quod ab eo alibquid

*

97 pendenti : jet fi condicio exftiterit, ex beffe heres erit: fi non

exítiterit, ille fextans Maeuio adcrefcet :[:Eed fi decefferit Ti-
tius, antequam condicio exfiftat, deinde condicio exítiterit,
tamen ?! ille fextans non Titii hered—i]fed Maeuio adcrefcet :

r3ó&.

E - ïam, H?ïm??tþuc'älgïääz .efiet, Tlïlïïar.l yïleul.Oä.stfextgnsüdaï legatum eit, aut libertus ei defuncti teftamento commi&nda- : *
gmjgg B us eilet, i1tlus pult. MeS um SReNUER. OR BI s qg; tus eft ?,| ex quo, fi manumiffus non eft, feruus eftà 4 05 04 fewttuFué OKT hs
[- unt, tempore dandi in rerum natura non)fuit. $. 7. Si Atius Z IXUL Boxpos Soeco luml w p runndia odb x
'litium et Maeuium et Seium aequis partibus heredes infti- | /O*mH "IN m häæä J &'F rit wa?i VE in m aie: 1501 0 d
tuit, ?? Titius interim folus adiit hereditatem, et Seium he- -EST.O voxres qET M c9 OEU E U TTTVS v s ferm;yex.gm.»...»,-.jly
L'altici, redem inftituit: poterit Seius Titii adire hereditatem : |Attii | ,. i. " As A LE NOC FA ROA t t m
] adi ] omi : fed Atiti t d lomittat | PV5 HERÉPES SvNTO: quamuts lE2 fyllaba coniunCtio- , ,* -b ne.,.
vel adire, vel omittere: ied Atitio, antequam adeat vel omittat.,, fuctabo W o : o P W.
. . il nv as : :«)| nem 1iaciat: ii quis tamen ex his decedat, non alteri foli pars
| eius hereditatem, ex femiffe)heres erit: fi adierit Jeius Attu dérefeit fed r x . 25 PT Laf a a
ET L.Iw.cwjfa« . E V ul ERE adcreícit, fed *e& ^* omnibus coheredibus *?^ pro hereditàriis E
l^ 7 um P. hereditatem, Titius ex triente dumtaxat heres emtäL et per portionibus, quia non tam coniunxilfe " lcrispi d E
Lim, hereditatem Titii triens dumtaxat ad Seium perueni&t: alte- | v ao 18 ïa s x , quam celeris dixifíe
, .. rum trientem ex fua inftitutione habebit. Quid ergo, fi ]ab. LXV.II Ip£u H u :
* s -La&to Attio| Titius et Seius heredes inftituti funt "v IFitius trom ?ENS || libro;IT.;ad *ï*ï wwwww m-Mucium.|| Sr d*
W'v" | adierit hereditatem , Titio Seiü9 heres exítiterit? . Poteftne s d g d. uerit,|[xruasvs '^ sr rN CaPrTO- : uI
L R Attii hereditatem omittere? an neceffariowiex affe heres eft?2 | FIVM ASCENDERIT, HERES ESTO:|TirHASvs uz- ' o n

[
f

quippe cum alius nemo heres inftitutus eft, quam is ipfe,
qui ?? ex aliqua parte iam heres eft: perinde w&& quafi vnus
heres per Titium ?* inftitutus fit. ^x Xl .

RES ESTOF fecunda fcriptura potior erit: plenior eft enim
quam prior. ! : ^Y

L- l*ö«.f:næ/.

LXVIII. Inx |llibro VIL-adQuintumMucium.]| Sz-

'N"W AE LX. CErsvs ||libro [XXIX. -Digeftemm.|| Qv:1 QVIS Sempronium heredem inítituerit füb hac condicione, .
E ' SOLVENDO non erat, feruum primo loco, et alterum fer- | S1 [ ITIVS IN C APITOLIVM ASCENDERIT: quamuis "
x: : , uum fecundo loco -herþgfes fcripüt: folus is, qui primo loco | non alias heres effe poffit Sempronius, nifi Titius afcendiffet — .- .
K fcriptus eft, hereditatem capit: nam lege Aelia Sentia ita ca- | i .Capltohum, et hocipfuüm in poteftate fit repofitum -Tigis , (a»écem,
, uetur, vt fi duo pluresue ex eadem caufa her fes fcripti ä?xt, quia [tamen. fC.I'lPtUl'a non eft expreffa voluntas Titii, erit vti- —— |
u,,dw vti quisque primus ggljæ;us&", heres fit. . s ea infütutio. Atquin fi quis ita fcripferit, sx Trvivs eà
g LXL Mo D&?S TiNvs |libro VIIL :Refpenforum.|| | VOL V ER1T; SEMP RONIVS ÁHERES ESTO: non valet |
" vi VOLEBAT filliam exheredare, fic teftamento comprae- | inftitutio. Quaedam enim 3&. teftaimentis fi" exprimantur, ef-
1 r j93uwt hendif (fE AVTEM FILIA ? 9$, IDEO EXHEREDAVI) fectum npllm*q habent: quando '5, fi verbis tegantur, 1$ eon-
K* QVONIAM CONTENTAM "M& ESSE -P-9-8L. BY OLYt dem ügïï-lfïFatlonem habeanlt, quam haberent exprefía: et mo-
D u* . Quaero, an efficaciter exheredati fit? Modeftinus jfefpondit, | rmentum ahqupd habebuxgt 7T. Sic enim filii exheredatibcum. . .. Z
! nihil proponi, cur non effet voluntate teftatoris exheredata. | €O valet, fi quis heres exiftat: et tamen nemo dubitat, *quif 0 B MEESAE
: LXII. IpEw H libro IL.- Paa «,' IN TEM- | it2 Lahqmg/ fihunl exheredauemt, TITI'X.T'S HERES ESTO,]! 4 "aium ^
A Pvs capiendae hereditatis inftitui heredem pofle, beneuolen- *gr*JyMI HERES ERIT TrrrvsS) FILIVS EXHE-) cowhíuce,
;H'Wr Liff.tigd 199 eft: veluti, Lvcrvs V-rrrwer cvM CAPERE| RES ESTO: nullius momenti eífe exheredationegf **,
; Mm'ä POTfrxRIT, HERES ESTO. Idem etfAlegato. $. 1. Quo- LXIX. PRocvrvs |l|libro II. Épifreiarom.]| Con-
k ïf* ti tiens non apparet, quis heres inftitutus fit, infiitutio non va- | Nguzvs &T MAEVIVS, VTER EORVM VOLET, HE-

let: quippe * euenire poteft, fi teftator complures amicos|[eo-

RES ESTO: Vterque vult: Trebatius,*?, neutrum fore he-

Mi .ï',cd'g'.ö dem nomine habeat, et ad defignationem nominis fingulari | redem : Cartilius ??, vtrumque: tucuiàdfentiaris ^*52 Pro- l
E j* ^- momine yvtatur: nifi ex aliis apertiffimis probationibus ^ fue- | culus: Cartilio adfentio ?*b, etillam adieCtionem, v TER E o-
) Wï . . - rit,reuelatum,) pro,? qua perfona teftator fenterit.. | RVM VOLET, fuperuacuam puto: id enim, etiam ea non
MU LIsS) m Aabe, LXIIL davorgNvs * ||libro Liex-Caffio.]| Hznr- | adie&a, futurum fuit ?^, vt, vter vellet, heres effet, ?? vter l ^et.
. — "yelwualan, nESs fine partibus vtrum coniun&iyy atjj feparatiyà fcribantur, | nollet, heres non effetz quod fi hi ex numero neceffariorum
00 B&X hoc intereft, quod, fi quis ex coniunfä: deceffit ?^, hoc ?* non heredim effent, tum id non fruftra adiectum effeff* : 'e&;non
- Q€£, adomnes, fed[ad reliquos, qui coniun&ti erant, pertinet : fin | folum figuram, fed vim quoque condicionis continere: dice-
T ' autem ex feparatis, ad omnes, qui teftámento eodém ícripti | rem tamen, fi vterque heres effe vellet, vtrumque heredem
hE funt heredes, portio eius pertinet. jX l.. | effe. uT |
( ä; LAI.: eupl - XV- In&w | |libro VII? Epiftulfarum.|| -E-ex-s fer- LXX. Parrwriawvs ||lbro VI. eníforum. |!
. uumlüïui poft mortem meam natus lerit heredem inftitui po- | CAPrATOR1IASs ?? iníütutiones non eas Senatus i;älpro-»
n | | L'Te, bauit,
'*Wrä ' ] J./t- ^ - zH . ^
A dast, negle&o íequenti; et. GEB. go Vulg. itaque. BR. 9I Hal.| occupaffet: i TEflamenti. GER. —— 9 Vulg. addit: feruusue, BR. — YO Scri-

tun, loco: tamen. GER. 92 Vulg. Attilicinus hic et in fequentibus.

ptum erat Flor. Pomponius libro Quintum: Mucium, itaque libri numerum aíte-

P A B R, 93 Hal. praefigit et. 94 Hal. fint. 95 Hal. quoniam et ipfe | ri(cis conclufimus: libro* primo* ad. Bw. — Putain Taureiliana typisdeftinata, fed
À ex aüliqua parte, GER. 96 Gothofr. in nota: per Attium. Cmiac. fed iam | fi re&tefefe habent priora, Brenkmannus fcribere debebat: Ebro* primo ad* Quin-
,B | ante Cuiacium ita exhibuit Haloander.. .97 Hal eft. 98 Hal et | tumm Mucium. GEB. 11 Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. BR, — 12 Hal. bae-
m Vulg. fiiam. BR. 99 Gothofr. in nota: A. dote. Ita Hal. et omnes. | vedióus. GEB, — 13 Hal. videtzr. — Y4 Vulg. Titiws et Tytbafus. BR. — 14
4 E. BR. Sed et Taur. dare poterat: dot]. GEB. — Yoo Flor. eft: Veneiuolentiae, | Vulg. q2ae, locot quando. &R. I6 Hal. praefigit: ljcet. GEB. — Y7 Hal
K' 4 et ita expreffit "Taur. Haelit librarius, an: veneauolemtiae, an: veniuolentiae, proxime antecedenti, et, deleto, habet : zomentum tatmen aliquod babeant. G 9.
b fcribere deberet. "Taur. debebat eligere alterum, et certe e quafi deleta anti- | 18 Hal, fit exbaeredatio. GEB. — 19 Taur. TveVatius. GESB. — 20 Hal. Cav-

que videtur. £ R. 1 Hal. 4uod plaue, loco: quippe. GEB. 2 laur, pro-
Vationibus. GEB. 4 Hal. de, loco: pro. GE2. 4 Hal. IABOLENV 'S.
GEB. 5Hal. decefferit. . 6 Flor. haec vox: boc, vncis eft inclufa. BR.— 7
Hal, et Vulg. cemprobatgr. BR.— 8 kial, ifle, loco is, ac fi "Taurellii inuentum

|

filius, etmox: Carfilio. GE B. — 21a Hal.adfeutzris. GE — 215 Hal. adfentior.
22Hal erat. GER. — 23Hal.etVulg.praefigunt ét. R. — 24 Vulg. effet. B.
25 De hac voce vide Duker, ad Opusfc. de Latin. Vet. ICt. p. 439. B F. Et de
ipfa re Chrift. Thomafium in Differtatione et Corn. van Bynkersh. im Opufc. de
kk Captatoris

.' g. f - L 6,

/

^
L .

5

b" g

€4 Inac£ vnZT

fenor leqit jeque
247 P
fa;x,(mldfwf Pt
gmäfü?& *g Wji

"*a i / 72*?&1 l:i AJ j

: il I/here.& jtötj,

gproam 6s d a,

$0$
bauit ?5, quae mutuis affe&ionibus iudicia prouocauerunt:
fed quarum condicio confertur ad fecretum alienae voluntatis.

LXXI. Pavrvs |llibroXadlegemdtutamet

Irrak autem inftitutiones captatoriae non funt: veluti fi ità'|

herédem quis inftitunt ^7, [oVA EX PARTE Trrrvs ME
HEREDEM INSTITVITf EX EA PARTE Marevrivs
: iÁ in praeteritum, non in futurum infti-

HERES ESTO: quif 1 .
tutio collata eft. .$—&R Sedl illud quaeri poteft, an idem fer-
uandum fit, quod Senatus cenfuit, etiam fi in alizt, perfona

qcaptionem ^direxerit ?2 veluti fi ita feripferit, 'Trxrrvs,si
MaEvIVM TABVLIS TESTAMENTI SVI HEREDEM
A(SE SCRIPTVM OSTENDERIT, PROBAV ERITQVE,
HSERES EsTO. Quod in fententiam Senatusconfulti incide-
re, non eft dubium. ' d d i
LXXII. [T &xex T1vs || CnEMEs]libro IV. d-e-
-Iuliam-et"Papiem;|| 5r Qvis 1io idum a lege capere
non poffit, et ex aile fit inftitutus ab eo, qui foluendo non eft:

refpondit: legi enim lo-
Töllä : :

Tulianus, ex affe eum heredem jeffe 1 it
cum non effe in ea hereditate, quae foluendo non eft. .
LXXIII. G Azv s. ||libro XIIIIj ?? ad-legem-Iuhiem-et

.Sva cowDIiCiOoNE herede inftituto, fi. fübfti-

ium elle tuamus: nifi eandem condicionem repetemus, pure eum he-
Lw ; ' ", .l . CW29 :
*. , redem fubftituere intellegimus,"7". —— " d
La H LXXIV-[Ligzgwivs 5 RveIxYS || libro TI.-Re-
E7 34 "P Jf eularum]| Gx xTAJquis heres inftitutus fuerit, excEPTO
g P FVNDO,-E€EPXQ VSVFRVCTV HERES ESTO: per-

^" . inde erit iure ciuili, atque &fine ea re heres inftitutus effet,

" idque au&toritate Galli Aquilii facttum eft) ^
| LXXV. [PAp1NiAxvs ||libro XII -

S: riLivs fübftituatur ei a quo praeteritus eft: non vt in-

^"* teftati patris, fedjex teftamento habebit hereditatem : quoniam

et quolibet alio fubftituto, fijfuiffeg ab eo exheredatus, inde
teftamentum inciperet, vbi filius effet exheredatus. 2
' LXXVI. Ipgw ||libro fþ/ Quaeftionmm;|| Sxn-
vvs vxori a marito mortis caufa donatus, mariti manet, vt
et ?* Tuliano quoque videtur. Idem 32, fi accipiat liberta-
tem fimul et hereditatem, viro neceffarius heres erit, nec fine
libertate aliquid ei leganir poteft. - KE |
; LXXVIL Ip&y, l|libro XVII. Quaeftionums|| Assk
&oto non diftributo, i&rferiptum eft, QvEM HEREDEM CO-
HERES EsTO. Citiutn códicillis

DICILLIS FECERO,
/L1^7&r*, fheredem inftituit: Jeius quidem inftitutio valet, ideo, quod ??
TC U codicillis dari hereditas non poffit, tamen jHner x 54
L "?*. . teftamento data videtur ??: fed hoc ?? tantum ex hereditate

habebit, quantum ex affe refiduum manfit. : ..
LXXVIIH. Ipkw ||libro VI. -Refpenfortütn:||
Nox.militabat, bonorum maternorum, quae in Pannonia pof-
fidebát, libertum heredem inftituit: paternorum, quae habe-
bat in Syria, Titium: iure femiffjs ambos habere conttitit:
fed arbitgim diuidendae hereditatis füupremam voluntatem,
; fa&is adiudicationibus, et interpofitis propter jaCtiones cautio-
nibus, fequi.jfalua] 57 Falcidia: fcilicet vt quod vice mutua
praeftarent ??, doli ratione quadrantfj?? retinendo compen-
fetur. $. r. |Lucio? Titio ex duabus partibus, Publio Maeuio
ex quadrante, fcriptis heredibus, affem in dodrantepK effe di-
ujifum mefpondi: modum enim duarum partium ex quadrante
declarari: quod veteres nummis Titiolegatis, nummorum fpe-

46 Taur GuproVauit. GE B. — 2/2 Vulg. infli-

Captatoriüs Inflitut. GES.
Sed ita ipfe Taur. in

tuerit. BR. 28 Gothofr. in notà: Al, duodecimo.
margine, GEB. —— 29 Hal. intelligemur. GER. 530 Hal Licimius. GEB.
31 Ap. Hal. et abeft. 32 Hal. Pnde,loco: Idem. GERB. 33 Vulg, zn-
flitutio inre valet, ideoque licet. B R. 34 Ap. Hal. ex, abeft. GEB. — 35
Hal. videatur. 46 Hal. et Vulg. bic, quod práefero. nam et Bafil. «o4 6
TOI0UTOE Auu[avei, BR. 37 Hal. foluta. GEB. 38 Hal. praeflatur.
Vulg. praeffaretur. BR. 39 Vulg, quadrantem. BR. 40 Hal. inferit ex.
Vulg. pro. BR. — 41 Hal. potuit. Steph. poffet, quod malo. BR. — 42 Taur.
habeVit. GEB. 43 Hal. Titius, quautum Maenius. Adde Van de Water

—

.duum accepiffe videatur.

71

Qvrs ita heres inftituátur, g LEG1TIMVS HERES VIN-

moritur ?? foluendo non fuit, duobus pluribushe| libertatem , /2,..

DIGESTORVM LIB. XXVIIIL TIT. V.

cie non demonftrata, ceterorum legatorum contemplatione re-
ceperunt. $. 2. Filiis heredibus ^? aequis partibus infütu- — . ».
tis, ac-peftea. fratris filiopfo/duabus vnciis: vnum affem in- l747* ^** .
ter omnes videri factum placuit, et ex eo,decém, vncias filios -^ 7 ^m
accepiffe: tunc-emime ex altero affé/portionem intellegi reli-
&am, cum, affé/hominatim dato, vel dyägifecim vnciis diftribu- , .,
tis, refidua portio non inuernitur: nihil autem intereft, quo [2ei ,
loco fine portione quis heres inftituatur, quo magis affis refi-
$. 3. Seius Maeuium ex parte, quam
per legé$ capere poffit ^*, heredem inftituit, ex reliqua Ti-
tium: fi Maeuius folidum capere poterit, Titius adieCtus, aut
fubftitutus, heres non erit. - ?ä x
LXXIX. IpnEM ||libro T. Définitiomm4| Qvo»n fi
non fit reliqui fatcta mentio, tantundem in altero affe habe-
bit *^ Maeuius, quantum Titius *? in primo. |
LXXX./InEM |l|libro V£ -Re w|| Qvonp.;:/í.
fi Maeuius nullius capax fit, in totum fubftitutus admitti- —— .
: LXXXLLEïfffZ*v s ||libro IX. Quaeftionum|] Cr.&-
MENS patronus teftamento cauerat, vt fi fibi filius natus fuif-
fet, heres eíffet: fi duo filii, ex aequis partibus heredes ef-
fent: ** fi duae filiae, fimiliter: fi filius et filia, filio duas
partes, filiae tertiam dederat: düobus filiis et filia natis, quae- ,
rebatur quemadmodum in propofita fpecie partes faciéy I ban,
mus ^5: cum filii debeant pares effe, velfetiam finguli duplo [- 15,,,,:4
plus quam foror accipere: quinque/igitur partes fieri opor-
tet, vt éx his binas mafculi, vnam femina accipiat. — $. I.
Si ita fcripferit teftator, QYANTA EX PARTE MEZJA Tri1-
T10 Í€ HEREDEM INSTITVTVM RECITASSEJ **,
EX EA PARTE SEMPRONIVS MIHI HERES ESTO: | [
non eft captatoria ^* inftitutio: plane, nullo recitato tefta- a
mento ab ipfo teftatore, inanis videbitur *? inftitutio, 59 re- ï?WL
mota füfpicione captatoriae inftitutionis. : :
LXXXIL ScaEvora ||libro XV.Quaeflionum;|| S1 äg/g

Áov;

Jv

DICARE NOLIT HEREDITATEM MEAM:

. R1 ( puto deficere
condiciohem teftamenti, illo vindicante. :

LXXXII. Ipgw [|libro XVIII. Qua «ionum; | 5Sí
-NON lex Aelia Sentia, fed alia lex, vel Senatusconfultum, aut ^ * UJM

etiam conftitutio ferui libertatem ** impediat: is neceffariiis
fieri non poteft, etiam fi non fitfoluendo teftator. $. 1. 'l'em-
poribus Diui Hadriani Senatus cenfuit, fi teftator, qui, cum43) E
dederit, eisque hereditatem reftitui iufferit, et inftitutus heres
fufpectamfrbi hereditatem dixerit: vt adire eam cogatur: et
ad libertatem perueniat, qui priore loco fcriptus fuerit, eique
hereditas reftituatur. Idem feruandum $3* in his, quibus"per.
fideicommiffum libertas data fuerit 5*. lgitur, fi primo loco
fcriptus defideraret ** adire hereditatem, nulla difficultas erit:
nam fi pofteriores quoque liberos fe effe diceht, et reftitui he- ) 5ít^re.
reditatem defiderent, an foluendo fit hereditas, et omnibus li- L
beris factis reftitui deberet 59, aþ)( Praetoredí quaereretur 5?:- :
| d - g .
abfente autem primo, fequens deliderans ?* adig, ?? heredi-
tatem, non eft audiendus: quia fi primus velit fibi reftitui hé--
reditatem, praeferendus eft: et hic feruus futuruse$9t] -
LXXXIV. PaAvrvs libo XXIIL Qusaeftionum, Sr

SERVO -fideicommiífa -date fit libertas igä&fg/ heres hunc
eundem

45 Vulg. faciamus. BR. 46
47 Hal. recitaffim. G. 48 Vide Ant. Au-
/ 49 Taur. videVitur. GEB. — 50 Hal. et omnes
praefigunt et. BR. 51 Taur. lVertatem..GEB. — 52, Hal. moreretur. GEB.
55 Hal. inferit et. Vulg, eff. B R. 54 Hal. fuit. GEB. — 55 Hal. defideret. | |
56 Hal. debeat. GEB. 57 Hal. quaeretur;, GEB. — 58 Vulg. fi fequens de- |
fideret. BR. 59 Hal. et omnes: adire, praeter Blaublomm. BR. Poterat 1 |
Taur. dare: adirl. GEB. — 6O Hal. et Vulg. addunt efj. pR. — 61 Hal. fidei- , !
commilfaria libertas data effet. GER. 62 Hal praefigit: deiude, GER. |

I. Obf. 7. GER. 44 Hal. praefigit et.
Vulg. a me Titium, BR.

guftin. ZV. Emend. 1. BR.

( d
l

SELSLS ]
U ul
f"

L'I'ba.n'fö
[ ]ouwi

!]
L v. '/,rfy
l ^iv

IVDIGESTORVN: "LIB. XoxvImm -T. :V.:3

eundem feruum cum libertate heredem. reliquiffet. | Quaefi-

tum eft, an neceffarius fiat heres? Et humanius eft et magis :

aequitatis ratione, fübnixum, non fieri neceffarium : qui enim,
etiam ineste- defuncto, poterat libertatem extorquere, is liber
-te-iuffus, non magnum videtur beneficium. a defüncto con-
fequi: immo nihil commodi fen(iffe, fed magis debitam fibi
accepiíTe libertatem. -&—r. Idem probandum erit et in illo fer-
uo, quem tefc,( or ea lege emerat, vt manumitteret, fi heres
fuerit inftitutus: nam et hic fepofito beneficio teftatoris, pro-

prio iure poterit ad libertatem peruenire ex conftitutione Diui -

Marci. -$&—e» ldem etin eo, qui, propria fua data pecunia,
emptus-e&-ab aliquo: nam et hic poterit ab ipfo teftatore li-
bertatem extorquere. LA at meceueme. 0
LXXXV.ScaAxvora ||libro[II] Refponforemv|| Lv-
civs TiTrivs, qui fratrem habebat, teftamento ita cauit:
TiTivS FRATER:| MEVS EX ASSE. MIHI HERES
| . 2ept, ESTO: |S1 MIHI Tirvivs HERESJ.ESSE NOLVERIT,
AVT, QVOD ABOMINOR, PRIVS MORIETVR,]QVAM
MEAM HEREDITATEM ADIERIT, AVT FILIVM FI-
LIAMVE EX SE NATVM NATAMÉÉ NON HABE-
BrT , rvvwNc STcicHuvs ET PaAMPHILVS SERVI
MEI, LIBERI ET HEREDES MIHI AEQVIS PARTI-
BVS SVNTO. Qmuaero, cum Titius-hereditatem adierit, et
liberos aditae hereditatis tempore non habuerit: ;9( Stichus
et Pamphilus ex fubftitutione liberi et heredes etle poffint ?
Item quaero, fi ex fubftitutione neque liben, heque heredes
! eífe poffint, an in partem hereditatis videant/fJff adiecti ? JRe--
l 'D?L« fpondit 9*, apparet quidem non eam mentem teftatoris fuifle,
vt quemquam heredem adhiberet 9? fratri, quem aperte ex
l'a3d36t, aífe heredefm'im"tituiffet: igitur fi frater [adiit, Stichus .e*ccEarxg-
ct"f: A. philus heredes non erunt: quos eoj 95 amplius noluit her£-
4

r 116 O 9- b 6v

á

gles effe, fi frater prius quam hereditatem adiret, deceffiffet li- -

* beris relictis: nam prudens confilium teftantis animaduerti-
L.I &v j9t- tur:. non esése fratrem Jfolum/ heredem

-uaL,, $00 f-k fed et 5* eius liberos., auz vIlasecédlas

ij forum.|| |lAw pvBiTARI non poteft, fuos quoque here-
* des fuüb hac condicione inftitui pofle, vt fi voluillent, heredes
L.J"fwnïö., reffentg *äü heredes non effent, alium, quem vifum erit, -exe-
fubftituere *?: negatumque hoc cafu neceffe effe, fub contra-
ria condicione filium exheredare.. Primum 7*, quia tunc tan-.
],1? tum id eMigeretur, cum in poteftate eius non eflet, an heres

patri exifteret, ex-fpeötayftis ?? extrinfecus pofitae condicionis
euentum *?. Deinde, qued- etfi quacumque pofita condicio-.
-ne debf/fet filius fub contraria condicione exheredari,.in pro-
pofito ne/poffibilis quidem repperiri pollet: certe fi verbis *^g

exprimeretur, inepta fieret: huic enim condicioni, SI v o-
LET, HERES ESTO, quaealiaverbacontraria concipi poffunt,
quam hfgc, S1I NOLLET ^^b HERES ESSES$/EXHERES
. EsTO? quod quam fit ridiculum, nulli non patet. $. r. Non
,habere,autem fhoc-loco velut exceílus hic fubiungetur, fuis ita

.63 Hal. babuerit. : : 64 Hal. et Vulg. vefpondi, BR.... 65 Taur. adbiVeret. GEB.
66 Codices fcripti et editi: qwos eo. Sed et Flor. s in: eos deleta. | Hal. quod
eos amplius moluerit. BR. — Scripti funt Pal. I, HI. Vat. Otob. Bynkersh. Sed
Pal. L habet: quos ei eo amplius. GEP. 67 Hal. etiam, loco: et. . — 68
Hal. MARCELLVS. GEB. 69 Vulg. praefigit et. B R. 7o Hal. quem
vifum . effet, eis fubflituereut. GEB. 7i Hal. et omnes: Przmo quidem. BR.
592 Hak. exfpeclando. GEB. — 73 Vulg. exfpettato e. p. c. euentu, rectiffime. B R,
744 Taur. verVis. GEB. — 74b Hal. uolet. . 75Hal. verba: fivoluerint beredes
effe, parenthefi includit, et in margine addit: aliasdefunt. GEB. — 76 Hal. ex-
füterint. GEB. — 77 Taur. parlant. GEB. — 78 Hal. vt etiamfi feruus. G E.B.
79 Hal. exiflat, praeterea tamen alius. GEB. 80 Ap. Hal. zta, abeft. GEB.
$1 Flor. clare eft: TR&4PHONINTVS. g&R. Hal. more folito: T'RIPHO-
- , AININFVS. GERB. 82 Vulg. addit: Pbaereditatem. B R. 83 Hal. inferit:
éenim. GEB. . 84 Gothofr, in nota: Al. calumniae. Nempe ita Nor. et Vulg.
quod et mihi placet. B R. 85 Àp. Hal. libro; abeft. GE. 86 Hal. Ta-

raetulit fubftitutis,

LXXXVL. Ma & crAxvs $9 ||libro VII. Fideicommif-

$9092

heredibus inftitutis, fi voluerint heredes effe *5, non permit-
tendum amplius abftinere fe hereditate: -e&m. ea condicione
inftituti, iam non vt neceffarii, fed fua fponte herédes extite- L .
kunt *5: fed e&- ceteris condicionibus, quae in ipforum funt ; ?«£— -
gïe&ate , fifui pareant **, ius abítindhdi adfequi non de- 3 ^re.
ent. ;
LXXXVII. HERMOGEN//;&VS |libro TIT. iumigAEpi- E
-Gemerüms|| Ex /vNwcrrs/fex primo herede inftituto, fecun- ; 57 s
do ex /oCto, fi tertius ex refidua parte, yel nulla portionis fa- ; / 1j
€ta mentione, heres inftituatur, jquinque/ vncias hereditatis :
tertius habebit: in jvigintiquattuor etemimr[partes hereditate ; ^ *"/.
diftributa, tertió; rátio calculi,&yöluti ex [decem partibus infti- 4*».
tuto, quidqque vncias adfignanit. — '^' / &
LXXXVIIL Gazrvs [llibrofingulardeCafibus|| Er,,; 7-x4 fb
Qv1 foluendo non eft, aliquo cafü euenitjvt etg?* feruuscum , 44
libertate heres exfiftat, et praeterea ?? alius heres adiciatur: : //t
veluti fi feruo cum libertate herede inftituto, ita 59 adiectum
fit st wMiH1 SrrcHvs HeRES ERIT, TVNC TiTc:vs
QVOQVE HERES ESTO: nam Titius, antequam Stichus
ex teftamento heres exftiterit, heres effe non poteft: cum au-
tem femel heres exftiterit feruus, non poteft adieCtus effice-
re, vt qui femel heres exftitit, definat heres effe. . ss
LXXXIX. PAvrvs ||libro IL-Memrabum.|| Sr so-
crvs heres inftitutus fit ex affe, et feruo communi legetur
pure finelibertate: hoclegatum non conftitit. Planefuübcon- ,
dicione ei vtiliter etlfing libertate legabitur: quoniam et pro- ii 3276:»
prio feruo ab herede recte füb condicione legatur. Quare — .
etiam &eres inftitui[fine/libertate, vt alienus, focio-hberede fcri- ; )75-4,
pto poterit: quia et proprius cum domino heres inftitui po-

terit. "r ! xxXxM.
XC. TavPHowNiÉvs ?* ||libro XX'Q;*Düþutatio-;
"num,| TxsTAMENTÓO -demiatferuus füb condicione cum

libertate heres inftitutus, pendente adhuc condicione necem
domini detexit: eumque Praetor mereri libertatem decreuit: .
etfi poftea condicio teftamenti extiterit, faliunde liber,eft, id /44« x &^
elt ex/praemio, non ex teftamento: igitur non eft neceffarius ; "próno,,
domino heres: licet/autem eiJvolenti adire $?, , ) Maníeà..
XCI. PAvrvs ||libro V.*S&emtentiarum.|| IwPrna- Licor
TOREM Jlitis caufa heredem inftitui, inuidiofum eft: nec 983L— EN
calumnia ?^ facultatem exJprincipali maigfïate capi oportet. / -")zr»'nci/m's,
XCII. InEw Imperialiumfententiàrim-in-eognitionibus, ^ : / ((5 .

;

cundo. P^crvmwEtTvs ?* Androfthenes Pattumtiam Ma- 47545 2
gnam filiam Pactumeii Magni 57 ex affe heredem inftituerat: nen d u
eique patrem eius fubftituerat. PacCtumeio Magno occifo, et EV.

fatione, QVIA HEREDES, QVOS VOLVI HABERE MI- -Sim,
?? ajNovivs Rvzys :

licauit Imperatores — )*46«5,

mentum,,Nouiumque ?? Rufum| heredem inítituit, hac prae- / J"nmw,m75 ror.

HI, CONTINERE
HERES ESTO: Pactumeia Magna fu

noftgós ??: et cognitione fufceptaj licet modus inftitutionis?*, , /;)a.[d

conti-

Gumeius, mox: Taclumeiam, et ita porro. GEB. — 87 De Pa&tumcio Magno
dixi /i. J. Obf. c. 7. et plura Pancirol. Var. Lect. II. 62. BYNK. — 88 Steph.
Nonium íed tu vide Spartian. m Seuero c. 13. ER. 89 Gothofr. in nota:
Al. contingere. Immo ipfe Taur. habet ita in margine. Scriptum nempe Flor.
eft conti in fine verfus, poft: mere, quod ex mala diuifione fyllabarum ortum
videtur. Quod autem magis firmat, hic locum habere debere 7? contingere, fe-
quebatur: mom putaui, quod et ipfum a Taur. indicandum fuerat. Cum autem
putaui,non quadraret cum. verbo : contzmere, mutatum eft in: potuj, quod in
textu confpicitur. Vulg. quos volui mibi babere, non potui contingere. Sat Ícite
Norica: quos volui mibi comtingere, babere nom potui. Ex octo MSS. íeptem
habent: potmit, et ex his folus Pal. L. o putuit contimgere. . Otob. autem, qui
