occupatus ,effet, et intra tempus, quod ad amittendam feruitu-

tem fufficit, alluüione facta, reftitutus eft, feruitus quoque in
priftinum ftatum reftituitur. Quod fi id tempus praeterierit,
-vt feruitus amittatur, renouare jetim)cogendus eft. . $. r. Cum
via püblica vel 53 fluminis impetu vel ruina amiffa eft, vici-
nus proximus viam prdeftare debet. ; |
XV. InEM|[libro-IE-Epiftularum. 55, Sr, cvw fer-
uitus mihi per plures fundos deberetur, medium fundum ad-
quifiui, manere feryjitutem puto: quia totiens, feruitus con-
funditur, quotiens Vti éà is, ad; quem pertineat, non poteft:
medio autem fundo adquifito, poteft confiftere, vt per pri-
mum, et vltimum, iter debeatur. ,,, Ea -
XVI. PROocvrvs libre-E—Ept AQVAM,;,
qude oriebatur in fundo vicini, plures per eundem riuum iu-
re ducere foliti funt,iitaq"vt;fuo quisque die a capite duceret:
primo per eundem riuum, euräque communem: deinde, vt
quisque|inferior erat, fuo quisquelproprio riuo: et 55 vnus
*'I.ï:a"tüg,tïgþtempgyc, quo feruitus amittitur, non i[duxit: exiftimo
eunm ids duce 'dz(e aquae amififfe 5*: nec per ceteros, qüi du-
xerünt, eiis ius vfurpatum effe:|proprium enim cuiusque eo-
rum ius fuit: neque per alium vfürpari/potuit. Quod fi plu-
rium fundo iter aquae debitum effet, per vnum eorum omni-
bus his 7, inter quos is fundus icommunis fuiflet, vfurpari
potuiffet. Item fi quis eorum, quibus aquaeduttus feruitus
debebatur, et per eundem riuum aquam ducebant, ius aquae
ducendae non ducendo eam, amifit 59, nihil iuris eo nomine
ceteris, qui riuo vtebantur, adcreuit: idque commodum eius
eft, per cuius fundum id iter aquae ??, quod, non vtendo,
pro parte vnius amiffum eft: libertate enim [huius. partis -fez-

*

*

-uitutis- fruitur. 99.
XVIL Powproxuzrivs |libro-XE-ex-Variisleétionibus.
Lanxro ait, fi is, qui Jíauftum habet, per teffipus, quo ferui-
tus amittitur,|9euerit ad fontem, nec aquam )(auferit, iter
quoque eum amififfe. -
XVIIL.PAvrvsj|lbre-XV.-ad-Sabinum. Sr ovrs
[alia aqua vfus fuerit, quam de qua in] feruitute imponenda
actum eft, feruitus amittitur. $. r. Tempus, quo non eft
vfus praecedens fundi dominüs, 92, qim-

cui feruitus debetur 9?,
putatur jeij qui in $3 eius loco 9^* fucceffit. $. 2. Si cum
ius haberes immittendi, ] vi

um

infex MSS. In Vat. YV. fupra qualiter, fcriptum inueni: z. qualitercunque. Et
fic in contextu fuit ab initio in feptimo Bynkersh. fine gloff. Amplecor Ha-
loandrinam. Librarii folent in geminis di&ionibus, alteram, vt per errorem re-
petitam, omittere, Adde Duker. ad Opufc. de Latiu. Vet. ICt. p. 322. m. 7.
BR. Reliqua MSS. funt; Barb. Otob[S. Cruc. Bynkersh. cum gloff.
uif. fa&um qualitercemque. GEB. — 47 Vulg. fi ita u fuo.. . Ap. Hal. ita,
E fex gcgicibus modo memoratis folus Barb. fi ita, etin Otob. fi( ante ita fup-
pletuni:T 5 R. 48 Vulg. inferit eus. BR. 49 Vulg. vec. BR. — 50 Hal.
in margine: alias, nec me re poffit, qui. GER. . 51 Hal et Vulg, placet. .Et'
Flor. etiam fubantique ita fa&um. — Tamen et nobis haec corre&tio fufpe&a vifa.
53 Ap. Hal. vel, abeft. GE B.

ER. 32 Hal. MJABOLENV $. GE B. 54.
Hal. hic etin fequenti rubro àmoAAy. GEB. 55 Ap. Hal. et, abeft. G E B. 56
Flor. amiffiffe, ct ita infine L. :7, b. t. GEB. — 57 Haliis5. GEB. — 58 Halami-

59 Vulg. additef£. Hal. omittitfequens quod. BR. 60 Vulg. eius
61 Hal. praefigit nou. Vid. Ant. Auguft. I
62, Hal. debébatur. GE B. — 63 Ap: Hal. iu, abeft. GEB
65 Gothofr. in nota: potgerij. lta Hal et Vuig. po
tueris

fevit. G E B.
partis feruitus fruetur. BR.
Emendat. 17. B R.
64 Vulg. locum. BR.

Nn3

B " "- [ * J L * e * Al z
adquififfet, habiturus eft feruitutem, Jqüam|vicinus debuiflet. 4..

non habuerit, ideoque nec !täþz ilimittere poteris ?^, non[ideo | '

magis c

EM T

af

^

Á ^
,

LA 43
vicinus ftatuto tempore aedificatum ;vv 4 a eav«o

VO

LA Gace6at,
ebs Conftcduto,
1 .lute

) ^
$
,

J L
L - orheone ,

In TR'C-T U"þ.'z -)—

abeít. ZM C4-€

X

D. cad: KMtoeÁA XU
COLG C . 1

LE

M Tæffm

168 DIGESTORBVM .LIB. VHL gI$ VL HB X TT É

D
|rnr*0e

VRM
p —l K.rm'/ïf*'

AuauLxie magis feruitutefn amittes : quia norg poteft videri vfücepiffe XX. ScÁEvorAdibro-l.-Regularum. Vsv reti-
pov vicinus tuus libertatem aedium füarum, qui ius tuum non in- | netur feruitus, Cum ipfe, cui debetur, vtitur, quiue in poffes-
terpellaüit. I Ev fionetw ?? eius]7* eft, aut mercerlarius 7?, aut hofpes, laïlï;)lw
XIX. PouPourvsilibro|IXXXIL-99-adSabinum.- Sr| medicus, quiy?e 796 ad vifitandum dominum venit, vel colo- 7?^*? iif
PARTEM füundi vendendo, lege cauerim, vtj 97. per Cam par- | nus, aut *? fruCtuarius. : i
tem in reliquum fundum meum aquam ducerem, et ftatutum XXL Pavrvsibre-V.Sententiarum, FavcTvA-
asb cauem. tempus intercefferit, ante'*g;uam riuum facerem, nihil iuris amit- | Rzvs *5, licet fuo nomine. um - .
5 . .to, quia nullum iter aquae fuerit ??: fed manet mihi ius in- /aemngXH. SCXEVOLAibre-E-Regularum. Demw1iovE
L/—MJM tegrum: qüod 1i feciflemjter, neque ^? vfus efflem,Jamittam. quicümque quafi debita via vfus fuerit. Á ) | ii
merà $r M. $. r. Si per fundum meum viam tibi Tagg;a.uero, et adit.a mea XXIII. PAvrvs libro-V.—Sententiatum, Srvx ad").;. nieeu 3 "
(*?7 j hereditate, per conftitutum tempus adämttendam feruitutem | füundum noftrum &fïg vel ex fundo. j | ( hao D (
. dgnoraueris eam tibi legatam efle, amittes viam f"ï non vten-| — — XXRQ SCAEVOLA libret, Reeulatum. Lrckm ma-- ^5 P fs
"ie«X )4"» do: quod fi intra idem ** tempus, antequam /9!('011'89 TA DI lie fidei poffeffor fit, retinebiturTeruitug. : 115 Ofb "
AE legatam feruitutem, tuum fundum vendideris, ad emptorem Liujäm XXV.iPAvrLvs|lbro V.Sententiarüm. SEmvITV-
Ure 0*4 ^ via pertinebit, fi reliquo tempore daj vfus fuerit: quiai-dfgiji.g&t Tk vius non vidétur, nifi is, qui fuo iure vti fe credidjï: ideo-
L 2 f prr eeurdoru 3f Ea of cgeperat: vt iam nec ius repudiandi 1egatumäfiþjmpc$s— que fi quis pro via publica vel pro alterius feruitute víus fit,
. . fit contingere, cum ad ägfuhdug non pertineat. / ^£ J*X |necinterdi&ctum, nec atlio |vtiliter/ *? competit. (( fec,
FE 44 hio preno crvfnzfue cmementuo t Atj P. — ecgeflerarm. jeee )amderlaewer. expttevt [vGer []. dxplcet., Qs at Je r eetuh M
Fefudirern i. Ubreo DX « prepafelerum. -Zut LIBER (NON V S)//fM.(Ip) eidetaà .po. U s
u9 va "erct " . : f
z p m ^ "'."7" LE L : tra naturam fera mota pauperiem dedit. Tdeoquefi équus do-
g! SI OVADRVPES PAVPERIEM lore ?^ concitatus calce Qpe:tieïrit, ceffare iftam aCtionem: fed E
L^ . zvcissE p M ii quux M Rs al P R ME j
Ir43 /w.eus u MT ; ^ "o EL M E : agis, . j eri: vtique 1deo, quia non i1ple L14
['"] M D tetudd. D feri a, [VLPIANVS w ad-Edictum | fuo corpore daränuquedä AP A;Bii? cum Ecïugm permu;läf- £, ! xut.väw
SLI, I QvADRvPEÉSs pauperiem feciffe dicetur ?, a€tio ex | fet ^^ quis, vel palpatus eft, & et ) ?? calce eum percuíffe- - L
Xll. ,W lege , egum tabularum ? defcendit: quáe lex voluit, ! rit ?5, äg'it aCtioni locus. $. 8. Et, ;fbaliä;quadrupes aliatn r du Kü t
rrende aütdari id, * quod nocuit, id eft, 3 animal, quod noxiam | concitauit ?*, vt damnum daret, [äiusïqïïïe concitauit, nomi-ïmänqaö& 7
| cey&.. commifit: aut Zeftimationem noxiae offerre 5. —— Noxia * -nfjagendum erit. $. 9. Siue autem corpore fuo pauperiem , Z:fmm |

autem 7 eft ipfum delictum. —$.-2-- Quae actio ad omnes qua- | quadrüpes dedit, fiue per aliam rem, quam tetigit iquadrupes, — -
deHäUeS pertinet. $.3. Ait Praetor *, PAvPERIEM rE-| haec actio locum habejit: y£puta, fi pldüftro ?5 bos obtriujt J^
cissr. Pauperies eft damnum fine iniuria facientis datum: | aliquem, veljàlia re deieta! $. ro. In beftiis ?? autem Pïl'ä '
nec enim poteft ? animal iniuria»t? feciffejquod fenfu caret. | pter naturalem feritatem, haec aCtio locum non habet: et ideo,
$—4-1taque, vt Seruius fcribit, tunc haec aCtio locum habet, * fi vrfus fugit, et fic nocuit, non poteft quóndam dorfiinus con- ^ u
cum commota feritate ^* nocuit quadrupes: puta fi équus | ueniri: quia definit dóminus éffe, vbi fera euafit: et]ideo, & L. s
calcitrofus calce percufferit *?^,/aut bos cornu petere folitus, | fi éusnjoccidi]??, meum corpus eft. $. rr. Cum arietes vel ":
petierit, aut mulae propter nimiam ferocidüi ?. , Quod fi | boues commififfent ?7, et alter alterum occidit ??, Quintus
propter loci iniquitatem **, aut propter culpam mulionis, | Mucius]diftinxit, vt)fi quidem d$ periffet,, qui adgreffus erat,L J
àut fi plus iuftohonerata quadrupes in aliquem lonus euerte- | ceffaret actio: fi is, qui non prouocauemát, competeret aCtio:

-t rit, haec actio celfabit, damnique iniuriae agetur. $. 5. Sed | quamobrem eum ffibi/ ? aut noxam ?^ farcire, aut in 3 559* Lje. d | u
,24«c*"! & fi canis, cum duceretur ab jalig quo1*?, afperitate fua eua- ; xam dedere oportere, . $. 12. Et, cum etiam in quadrüpedi- —«« E
37 ] » Ld * . . * [j 4 2 : 3 . a v P ü n
í^ derit, et alicui damnum dederit, fi contineri firmius ab alio po- | busl noxa caput fequ&tur, aduerfus dominum haec actio datur, — Bad

f,g*zrit 16 velfi.I? per eum locum induci *8 non debuit,' haec | non cuius fuerit quadrupes, cum noceret, fed cuius nunc eft.
actio ceffabit: et tenebitur qui canem tenebat. (/4$. 6) Sed et | $. 13. Plane fi ante litem|conteftatam decefferit animal, extin-
/».- fi inftigatu alterius fera damnum dtgderit r9 ceffa&ä)t haecactio. | €a erit aCtio. $. 14. Noxae autem dedere, eft, animal trade-
. $.7. Et generaliter ^? haec actioilocum habet, quotiens con- | re viuum. Demum f*älöä)ü commune plurium fit animal, ad-

tueris. BR. . .66 Hal.lb. XXXIIL GEm. — 67 Hal vt. GER. — 68 Hal. | BR. 11 Bafil. 73 ov &ygiórwms xivu32v, animae feritate commotum. BR. — 12 |

fwit. GEB. -- 69 Hal. uec. GEB. 7o Hal. illam,loco viam. GEB. . 74 | Flor. eft percnferit, et videtur Taur. maiufculam literam neglexiffe. BR. iX.
Ap. Hal. zdem, abeft. ^ Vulg, habet id. BR. 72 Hal. quami mefcires, et in | Hal. fevocitatem. GER. 14 Confer, fi lubet, Nic. Catharin. in Obf. lib.. in
margine: alias, amtequam [cires$. GEB. 73 Hal. et Vulg. poffeffione. B&, | Tbef. Iur. Ciu. T. l. col. 492. GEB. I5 Gothofr. in nota: alig40, et ità
4 Vulg. inferit s0mine. BR. 75 Flor. mercennarius. GER. 76 Norica: | Taur. in margine alguo, et ita iam dudum corre&um eft. BR. — Et ita quoque
ant amicns vel medicus, qui ad vifitaudum. — Amici mentionem videtur Hal. fe- | Hal. G s. 16 Hal. et Vulg. potuit. BR. 17 Ap.;.Hal. fi, abeft. GER. |
ciffe ob L. 41. znfr. de Acquir. poffeff. iun&. L. 1. $. 7. infr. de Ttin. actuqu. priu, | 18 Vulg. duci. BR. I9 Hal. dedit. GE. 20 Vulg. inferit toties. B R. | :
j| && 77 Hal vel,loco aut. GERB, 78 Hoc vocabulo carent Hal.et H. | 21 Gothofr. in nota doloue. Florentinam manifefte contirmant Bafil à yàg |
|| 2 Porta in vtraque. Sed adeft cum in Vulg. tum in MS$S. quinque. Sed et no- | 43 vávov (ex dolore) Ta-oc A«xvícsi. Etiam Hal. dolere. G En. 22, Yaur. !
bis fruftra videtur repetitum, et profe&o mirum elft, Taurell. nónappofuiffe no- | percaferit. — V. fupra $. 4. BR. .. 23 Hal. dederit, GEB. —— 24 Hal per- (
tam fufpectae fidei, quare ipfi eam de noftro adícripfimus, B. pe in ex- | suulfit. GEB. 25 Lege noftro periculo: palpatus effet, calee. Et omnes qui : l
" emplo Taurelliano typis deftinato in hunc modum: & Fructuarius ) NCodices | dem editi et illud fimpliciter expunxerunz, non item ícripti codices, quos Flor. d
funt Barb. Otob. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GER. 79 Hal. et Vulg. vti- | ad amuffim referredidici. BR. — Hal. et expunxit, vt ceteri.. Codices funt Barb.
lis, BR. : vbi tamen . fa&um palpauerit, Otob. 'Treuif. Bynkersh. Conie&uram noftri : T
; | : -« , Brenkmanni occupauit Sc. Gentilis Parergor. c. 20. GER. 26 'laur. tertium d
1 Hal dicetur, et ita Otob. — Vt T yn - et Barb. fed neug;mn percuferit. GEB. — 2/7 laur.concitaBit. GEB. — 28 Hal plofiro. GEB. — 29 ! i
faciendum fuerat. ER. — Videtur adeo Flor. effe dz'citur(? E B. 2 Vulg/ di- | Taur. Veflii. GEB. — 50 Hal. eum vríum occidero. GES. — 31 Flor. counniffis- | h
caturïk. 3 Hal. ex duodecin tabulis. GEs. 4 Àp. Hal. id, abeft. GEz. | fent,etita L. 2. b. t.immiffiffet. GEB. — 32 Hal.occidiffet. GEB. — 33 Hal ib fed — E y
Mu 5 Vulg. offerri. BR. 6 Vide Opnfc. de Latin. Vet, ICt. c. 36. ibique Du- | omnesediti etfcripti feruant fibz. B R. Hifunt Barb, Otob. S.Cruc. Bynkersh. G E B.

tor omiflo. GE B. 9 Hal. infert dici. GEB, IQ Hal. et Vulg. iniuriam. | 35 Ap. Hal. in abeft. GER. 36 Hal. tradere viuum demum. — Si commume. || | E

/M-z—&(!. - : | | : j GE B, |

//[ I/W 0/ "ker. p. 15. fequ. BR. 7 Hal enim. GEB. $8 Hal. inferit autem và' Prae- | 34 Hal. et Vulg. noxiam. BR. [ta quoque Bynkersh. hic et paulo poft. GEB.

k&l?unfilw
LT
"

L^

« uNESy

m n -

DIGESTORVM .LIB.

uerfus fingulos erit in folidam noxalis aCtio, ficuti ?* in ho-
mine. $. r5. Interdum autem dominus in hoc non conuenié-
tur ??, vt noxie dedat, fed etiam in folidum: vtputa, fi in
iure interrogatus, an fua quadrupes effet, refp nderit ??, non

r A.« effe fuam: nam fijconttiterit effe eius, inyfolidu'm condetnna-
m KisXubitur, $. r6. Si poft litem conteüatam,ggj alio fit animal/oc-

cifum, quia domino legis Aquiliae actio competit, ratio in iu-
dicio habebiturlegis Aquiliae *?: quia ** dominus nox£e de-
dendge *? facultatem amiferit. — Ergo exXiudicio propofito

» . P " a po] d U LP
C dfta»itis aeftimationem [offeret, nifi paratus ,fuert actionemj man-

f"*" * dare aduerfus eum, qui occidit.

00 AA faact KUvl

XIF- Éw ;

i

$. rz, Hajfit aCtionefty nemo
dubitauerit, heredi ddfi cetérisque füccefforibus: item. aduer-
fus heredes, ceterosque ^?, noniure fucceffionis, ifed 69393'3,
domini fint *^, competit. . MT |
Il. PAvrvsilibre-XXTE-ad-Edictum. . HArc actio
non folum domino, fed etiam ei, cuius intereft, -coïäggjcjy: vel-
uti ei, cui res commodata eft, item fulloni: quia *5. eo, quod
teneiitur, daninum videwtur ^9 pati. $. r. Si.quis aliqué&im,
euitans, Magiftratum forte, in taberna *7 proxifa ^* fe im-
mififfet, ibique' a cane feroce lzefus effet, non poffe agi canis
nomine, quidam putant: at, Ít folutus ^*? fuiffet, contra.
: THI. GAþI-«VS dibre-XAT- | uineiale. Ex

HAc lege, ddfhi non dubitatur, etiam liberarum perfonarum

—EÉ. nomine agi poffe: foste fi patremfamilias aut filiumfamilias

L] A. mec:

vulnerauerit[quadrupes: fcilicet, vt non deformitatis ratio ha-
beatur, cum liberum corpus ;(qfïiniaïionem non récipiat: fed
impenfarum]in curationem faCctarum: etoperarum amiflfarum,
quasque amiffurus quis effet, inutilis factus. i
IV. Pavrvs,h . 1 -Edi . Harsc ao
vtilis cc*ipetit, et fi non quadrupes, fed aliud animal paupe-

fiem fecit ?P5 : !
V.JALFENYS isefterum- AGAso cum
in tabernam . 5? "éÉquum gdéduceret, mulam équus olfecit : mula
calcem reiecit, et cru$ Agafoni 53 fregit. Confulebatur, pof-
fetne.cum. domino mulae agi, quod| ea pauperiem feciflet ?

Befþ& meekagoc — Ques]

di, poffe. .
(s AD LEGEM QUQIVILIAMI./& |

5 E ,1; i€

VLPIANVS ) ;

"; EX AQVILIA omnibus legibus, quae ante fe de damno

quaup fari

l

4 s. * . : LU './, " W
iniuria locutae funt, derogguxt. fiue düdecim tabulisj

£üue 7 alia quaf) fuit ?: quas degés; ^ nunc:referre non eft
neceffe. .$.—r; Quae ? lex Aquilia plebifcitum 9. eft: cum
eatit) Aquilius Tribunus plebis a plebe *.rogauerit.

Il. Gaxzvs di ] — LeaGg
GEB. 37 Hal. feut efl. GEB. 38 Hal. couuenitur. GEB. 39 Hal.
vefponderet. GEB. 40 Ap. Hal.legis Aquiliae, abfunt. GER. 41 Hal.

quod. GEB. 42 Vulg. dedendi. BR. 43 Hal addit fucceffores. G E B.
44 Hal. funt. GER. 45 Hal. qui. GER. 46 Editores verbum habent in
fingulari: tenetar, videtur, vel tenevetur, videretur. ^Sed haec ad. commodata-
rium aeque ac ad fullonem pertinent, et etiam. Graeci habent in plurali. B R.
Etiam Hal, habet fingularem, collocato poft commodata eff, puncto. GEB. — 47
Taur. taVerua. GEB. 48 Hal. et Vulg. zn taberuam proximam. BR. — 49
Conf. fi lubet, Chriftoph. Colerum Parerg. c. 16. GEB. So Vulg. fecerit.
B R. 51 Bafil. o Zvrov, at praecedit Paulus. Bm. 532 Yaur. taVernam.
G EB. 53 Et Hal. et Taur. et recentiores hanc vocem Ícribunt initiali ma-
juícula, tanquam nomen proprium. Bafil, habent : xo4 xAésg via, et fregzt ali-
quem. BR. *
t Singulari libro ad hanc Legem commentatus eft Noodtius Operum
Tomo L. p. 132. f4q. BR. 2, 'Yaur. tabuliSiue. GEB. 3 Hal. fime duo-
decim tabularum fiue aliae quae fueramt. — Vulg. fiue lex duodecim tabularum fiue
alia quaecumque fuevit. BR. 4 Ap. Hal. leges, abeft. GER. 5 Hal Cer-
te, loco Quae. GE B. G Taur. pleVifcitum. GE B. 7 Taur. pleVis a ple-
Ve. GEB. 8 Hoc ct, ex receptiffima formula cauetur, vt enatum eífe vide-
tur. Interim tamen in quinque MSS. hanc particulam reperi, et horum Otob.
infuper vt 44i5, habet. BR. Reliqua funt Barb. $. Cruc. Treuif, Bynkersh.
Ap. Hal. haec particula at// abeft. GE R. 9 Haec particula hic pofita pro

ADEM' VEE
| QVANTI ID IN EO ANNO PLVRIMI FVjJ;T TANTVM
« * 7:
^AES DARE DOMINO DAMNAS ESTO.

| tit fe defendere. . &. r. Lex-

-quadrupes damnum dederit, Eäq'iïïlia éeffap "93

- IV. Obf. 18. et de Reb. mancipi c.. 6.

f

. íe

TIT.

Aquilia capite primo cauetur: » vt ) S;LMQVI ÍsERYVM

IX. L 169

SERVAMVE, ALÍENVM ALIENAMVE,
? . PECVDEM INIVRIA

QVADRV?PE-
OCCIDERIT,

, $. r. Et infra
deinde cáàuetur, vt aduerfus infitiantem in duplumJaCtio ef-
fet &9, |
quadrupedes, quje p/gcudurg numero funt,
-tur: veluti oues, capfae, boies, equi, rähli, atini. Sed,an '3
fues. pecudum appellagione continentur **, quderitur? Et re-
ïgä—Labeoni placet, contineri: fed canis inter pecudes non
Longe magis beftiae in eo numero non funt, veluti vrfi,

et gregatim haben-

eft.

-.leones, pantherae:Aelefanti *? autápe, && cameli, quafi mixti *9

funt: nam e& iumentorum operam praeftant, et natura eorum
fera eft: et ** ideo primo capite contineri eas !5 oportet.
IIT. VrPrANvs l . ;-ad-Ediétu $- sER-
vvs feruaue, iniuria occifus occifaue fuerit, lex Aquilia lo-
cum habet. :
enim fufficit occifim, fed oportet iniuria id efíó faCtum.
IV. Garvs llibro |VIE-ad-Edi inciale. TITaA-
QvE, fi feruum tuum latronem infidiantem mihi occidero,
fecurus ero: nam aduerfus periculum naturalis ratio permit-
düdecim tabularum furem no-
€tu deprehenfum ?* occidere permittit: vt tamen id ipfum
cum clamore teftificetur ^*^: interdiu autem deprehenfum ita
permittit occidere, fi is fe telo defendat: vt tamen aeque cum
clamore teftificetur. |
5 V. VrPrzANVS llbre ad-Ediétum. SxEp EkT

Iijquemcumque alium ferro )fef petentem quis occiderit, non

videPitur iniuria occidiffe: et, fi metu quis mortis furem oc-

ciderit, non dubitalfitur, quin lege Aquilia non teneatur. $i
autem,;oum poffet adprehendere, maluit occidere, magis eft,
vt iniurianfeciffe videatur: ergo et Cornelia ?? tenebitur.
$. r. Iniuriam autem hic accipere nos oportet, non quemad-
modum circa iniuriarum actionem contumeliam quandam : fed
quod non iure factum eft, hoc eft, contra ius, id eft, fi cul-
pa ^* quis occiderit, et ideo interdum vtraque actio concur-
rit, et legis ?^* Aquilize, et iniuriarum: ifedjduae erunt ácíti-
mationes ??, alia damni, alia contumeliae. Igitur ininriam
hic damnum accipiemus culpa datum, etiam ab eo, qui nocere
noluit.;/$. 25 Et ideo qu&erimus, fi furiofüs damnum dederit,
anlegis Aquilide actio fit? Et Pegafus negauit: quge enim
in eo culpa fit, cum ?* faae mentis non fit? et hoc eft ve-
riffimum: ceffabit igitur Aquiliat?^? afctjo: quemadmodum fi
! | aut i tegula
ceciderit ??, . Sed et fr infans damnum dederit,Jidem erit di-
( cendum.

id efl. Yta Contius poft Accurfium. Hotman. VIIL Obf :2. emendat gua-
drupedemue pecudem. — Probat hoc Noodt, c. IT. ad L. Aquil. improbat Bynkersh.
Bafil 9 vevQáémo9ov ZytAwoDv iS3vvÓwevov,
vel quadrupedem gregatim dire&ham, id eft, acfam. BR. ^ — 10 Hal. fit. GE.
II Ap. Hal. zofivis, abeft. GE 8. I2 Vulg. exaequantur. BR. — .13 Vulg.
inferit et. BR. I4 Vulg. contineantur. 4 R. 15 Hal. elepbanti. GX 5.
16 Hal. quoniam mifli fumt. GE B. — YT Ap. Hal. et abeft. GEB. — 18 Hal.
eo$. GEB. — . 19 Ap. Hal. occifim effe, abfunt. GEB. 20 Hal adücitur.
G E B. 21 Hal. in margine : alias, nociuruum occid. GER. 22, Hunc ta-
men clamorem non a XII. tabulis effe requifitum, fed potius Gaii habendum in-
uentum, exiftimat Noodt, 7. Obf. 12. GER. 25 Hanc vocem feftinanti VI-
piano excidiffe putat Noodt. Z. Probab. Iur. 9. et ad L. Aquil. c. j. — Sed vide
Schulting. ad tzt. 7. Collat. LL. Mofaic. fragm. 3. n. 14. BR. 'Sed et van de
Nater J. Obf. 1. hanc lectionem non eflefollicitandam contendit. GEP. — 24
Hal. bec efl, fi coutra zus et culpa. GEB. 25 Hal zuterdum concurrit actio
legis. GEB. 26 Bafil. xo4 3ío yívovrod xarabuo, et duo fiunt condemnatio-
"0$. B R. 277 Hal. 4ui, loco cum, et mox efl, loco fit, GEn. 28 |Ita ha-
bet Taur. Aqrmilia, íed contra expreffam et manifeftam fcripturam. Codicis Flor.

Iniuria occifum effe *? merito adicitur ??: non.

$. 2. Vt igitur apparet, feruis noítris ** exzequat '7 s. -

6,:71:1*&&4* XIH-ML/XH/, 1

j "
L o* Jnf,*-th

) Xvl

o

aers

(ycits dj of

Qu maeg: ca s ao d

vbi eft: Aquiliae, forte quod vox Aquilia mox bis terue fequatur, vbi tamen fub- -

intelligitur non aétio fed lex. — Habet tamen et Hal. A4auilia aclio, fed praeter
eum nemo. BR. 29 Ap. Hal. Aquilia ceffat, et mox fi, defunt. GE . 30
Hal.in margine: aji55, occiderit. Sed et Graeci habent: 3 «eqaghs mesousa. B R,

$í

P i
W efe€mnlem ,
/ ^

[ - $ -! 54
us L d TO C OU n u

170

cendum. Quod fi impubes ?* id fecerit, Labeo ait, quia fur-
ti tenetur,|teneri/et Aquilia eum: et hóc puto^verum, fi fit
jam iniuriae capax. $. 3. Si magifter jn difciplina vulnera-
uerit feruum, vel occiderit, an Aquilia.teneatur, iquafi; da-
mnum iniuria dederit? Et Iulianus|fcribit, Aquilia teneri
eum, qui elufcauerat ?? difcipulum in difeiplina. Multo ma-
gis igiturjily 7occ1f0(,( idem erit Ehceqdum. Pr.opom.tu.r autem
"apud eum fpecies talis : futor, inquit, puero difcenti, ingenuo,
filiofamilias, parum bene facientijiquod demonftrauerit ?3, for-
ma calcei ceruicem ?^ percuffit, vt oculus puero perfundere-
tur ??: dicit igitur Iulianus, iniuriarum quidem a&igpe.m'non
competere: quia non faciendag iniuriae caufa i percuflerit; fed

Iu

rf

monendi et docendi caufa: an ex locato, dubitat: quia leuis

dumtaxat caftigatio conceffa eft docenti. Sed lege Aquilia
poffe agi non dubito. (dph 010* 8f
* J VI. PAvrvs dibro—XXIE «
PTOniS|enim nimia feuitia ?5 culpde a
9ei1. . VII. VnPIANVS dibre42cV H ad—Ediétum-
aCtione patrem confecutürum ait, quod ?? minus ex operis ??
filii füi propter vitiatum oculum fit habiturus: etYimpendia,
quae pro eius curafione fecerit. $. r. Occifüm lautem) acci-.

pere debemus, fiue gladio, fiue;etiam fufte, ung&z.x,.IiQf telo, vel |
manibusïff forte ftrangulauit eum, vel calcefpetiit, vel capi-

te, vel iqualiter qualiteggä-äfa, .$. 2. Sed ?? fi quis plus iufto
honeratus, deiecerit4onus, jet/feruum £cciderit, Aquilia locum
Atpro'5m, habet: fuit enim in ipfius arbitrio,(ifájfe nononerare. Nam
et fi lapfus aliquis feruum alienum/onere.prefferit, Pegafus ait,
lege Aquilia eum teneri: ita demum, jfi .ve] plu.s iufto fe/one-
ranerit, vel neglegentius per lubricum ?* tranfierit./5$. 3. Pro-
inde fi quis alterius in ulüäff?' damnum. dederit, ,Proculus.
fcribit, neque eum, qui igïptlþt. teneri, quia non occidit: ne-
que eum, qui impulfüs eft, quia damnum iniuria non- cjedi:*
(4, fecundum/ quod in factum a&tio erit danda in eum, qui impu-
- . fit. $. 4. Siquis *? incolluctatione ^*, vel in pancratio, vel
pugiles dum inter fe exercentur, alius alium occiderit, fi qui-
dem in publico certamine alius alium occiderit *?, ceffat Aqui-
lia: quia gloriae caufa et virtutis, non iniuriae gratia videtur
dafnum datum. Hoc autem in feruo non procedit: quoniam
ingenui folent certare **^: in filiofamilias vulnerato procedit.
Plane, fi cedentem vulnerauerit ^?,, erit Aquiliae locus: aut
finonin certamine ^* feruum occidyt : nifi & *? domino com-
mittente hoc factum fit: tunc enim Aquilia ceffat. $. 5.
Sed 5? fi quis feruum gegrotum leuiter percufferit, et is obie-
rit, recte Labeo dicitj lege Aquilia eum teneri: quia aliud alii
mortiferum effe folet ?*. $. 6. Celfus autem multum inter-
effe dicit "?, occiderit, an mortis caufam praeftitéfit: |vt, qui.
mortis caufam praeftiGit) non Aquilia, fed in factum aCtione te-
neatuür. Vnde adtert *? eum, qui venenum pro medicamen-
31 Taur. sZNpubes. GE B. 42 Vulg. elwfcauerit. "Wti etiam recentius cor-
rectum eft Flor. Hal. elufcauit. BR. 33 Gothofr. in nota Al. demonftrauc-
rat.. Et ita paulo recentius Flor. fa&um demonfhrauervat, quod non difplicet.
Hal. demonflvatum erat. BR. — 34 Hal. inferit ita. GER. 35 Gothofr. in
nota Al. effoderetur. vide L. 15. infra Locati. Vulg. perfoderetuy. — Rad. For-
nerius JIT. Rer. Quotid. i11. vult effoderetur. Yn laudata a Gothofr. L. :5.
$. 4. mfr. Locati legitur. effunderetur. — Euer. Otto in praefat. ad Tom. II.
Tbef. Iur. Ci. p. 19. vult offunderetur. Ad MSS. quod attinet, ex nouem
quinque archetypum fideliter referunt, quamuis borum codicim vitusj corruptus
Wejit in perfoderetur, vt quatuor alii ab initio habuerunt. l1mmo .et decimum
T , Magl. vidi, in quo eft profunderetur. 8 R. Corruptus ille eft Treuif. reliqui qua-
WM /(tuor, qui Flor. habent, Otob. Vat. L. S. Cruc. Taurin. II. Sed Barb. Vat. 1II.
DBynkersh. ab initio habuere perfoderetur. Kal vt Florentiae perfunderetur. G E B.
37 Hal.quo. GEB.. 38
40 Hal et Vulg.

/

?'l 't

3. rate X X

36 Bafil. soAA2 reaxóruc, magnua afperitas. BR.
Hal, opera. GEE. 39 Vulg. qmualitercunque, BR.-
inferunt et. BR,
et damnum injerems. BR, 42, laur. zNpul(íu. GEB. 43 Ap. Hal. 4uis,
abeít. G ER. 44.Hal. conluctatione. GEB. — 43 Ap. Hal. alius alium occide-
vit, abfunt. GEB. . 46 Hal. cowcertare. GEB. — 4/7 Bafil. & u3 Zgu gerz Tb
£i£ol, üc sT]496vra TQaueTices, Tifi. cum. pofleaquam ceffit, quafi vittus, mibilo-
ininus eum vuluevanerit..E R. 48 Hal. vt fi iu certamiue ferumm . occiderit.

N W. ^ * ^ N £, A^P
41 Bafil. 3i£ 7469 TXQROV XO4 GHUAGV, per lutum tmnþem*-

J DIGESTORVM AB. TX TIT,- 1E.

j *co & ecd A. L Ircr i ere Loco ctonden d "., /
l'to dedit: gt[giïä 5^, caufam mortis praefüitiffe: quemadmodum
eum ??, qui furenti gladium porrexit: nam nec ?9 hunc le-
ge Aquilia teneri, fed in fattum. $. 7. Sed fi quis de ponte
aliquem praecipitauit, Celfus ait, fiue ipfo iCtu perierit, aut
continuo (fübimerfus eft, aut laffatus vi fluminis vittus perierit,
lege Aquilia teneri: quemadmodum, fi quis puerum faxo i
ïglïfä 9$. 8) Proculus ait, fi medicus feruum imperite fecue-
rit ?*, vel ex locato vel ex lege Aquilia competere actionem.
Cegm VIIT. G A1 v s; libro-VHlad Ediétum iBeiale.. Ip EM
iuris eft, fi medicamento perperam 53(.vfus fugftit. Sed et
qui bene fecuerit 5?, et dereliquit curationem, fecurus non
erit: fed culpde reus intellegitur. $. r. Mulionem quoque,
fi per. ,iäpggtiwgm impetum mularum retinere non potuerit, .
fi $9 /gàe alienum hominem obtriuerint, volgo ** dicitur cul-
paejnomitieteneri. Idem dicitur 9? et|fif propter infirmita-
tem fuftinere mularum impetum non potuerit. Nec videtur
iniquum, fi infirmitas culpáe adnumeretur, cum affectare quis-
que/37non debeat, in quo vel intellegit, vel intellegere debet,
infirmitatem füam alii periculofamt|futuram. Idem iuris eft
in perfona eius, qui impetum equi, quo vehebatur, propter
imperitiam, vel infirmitatem, retinere non poterit 9^. AE
IX. VrrrANvs|libre/XVIHH.—ad-Edi£tem. Ickw f0
obftetrix *? medicamentum dederit, et inde mulier perierit,
Labeo difünguit, vt, fi quidem fuis manibus fuppofuit, videa-
tur occidiffe: fin 95 vero dedit, vt fibi 9?. muülier offerret, in
factum actionem dandam. Quae fententia vera eít: magis
enim caufam mortis praeftitit, quam occidit. - $. 1. Si quis per ^
vim vel ?* fuafum, medicamentum alicui infündit 5?, vel ore
vel qriftere "?, vel fi eum. vnxit malo veneno, lege Aquilia
eum teneri **: quemadmodum, obftetrix fuäponens tenetur.
$. 2. Si quis hominem fame necauerit, in fattum aCtionetfte427,
neri Neratius ait. $. 3. Si feruum meum $quitantem, conci-
tato equo effeceris in fluméfi praecipitari, atqueideo homo ** . -
perierit, in fattum effe dandam actionem inlius fcribit :Qquem-L-f""äC
admodum fi feruus meus ab alio in infidias deductus, ab alio
effet occifus. $. 4. Sed fi per lufümyiaculantibus *3 feruus
fuerit occifus, Aquiliae locus eft. Sedfi, cum alii in campo
lacularentur, feruus per eum locum tranfierit, Aquilia ceffat: -
quia non debuit per canmipum iaculatorfüm iter intempeftiue &-
facere: qui tamen data opera in eum 1iaculatus eft, vtique
Aquilia tenebitur: gicex f o |

X.PAvrvsüibre-XXdH-adEdictum. |NiAM luäns g
quoque noxius *? in culpa eft. £. / X/Wl,
Xl.VriPriANVvsilbre : ' ITEÉM Me- £«.

la fcribit, fi, cum pila quidam luderent, vehementius quis pi-
la percufía, in tonforis ** manus eam ^77. deiecerit, et fic
ferui, quem tonfor (habebat ** , gula fit praecifa tágie-
: 00 F m yadebat,, 4&,. Cto

49 Ap. Hal. et Vulg. fi, abeft. 8R. : — $0 Hal. inferit ct. GEs.
52 Ap. Hal. dicit, abeft. GE ?. . 523 Hal. afferit,
loco adfert. GEB. 54 Ap. Hal. et ait, defunt. GE s. 55 Ap. Hal. et,
loco emm. GERB. 56 Hal. neque. GEB. 57 Hal. fecuit. GEB. — 58 Ba-
fil. vgomerác, temere, inconfiderate, praecipitanter, BR. — $9 Hal. fecuit. GEB.
.6o Hal. et eae. Vulg. fi bae. BR. 61 Taur. 4 Olgo. GER. 62, Hal. di-
cetur. GEB. — 63 Hal. quis. Vulg. qmisquam. BR. — 64 Hal. potuerit. G E..
65 Bafil. 4 idrgziwva, quafi medicatricem, dicas. B R. 66 Hal fí. GEB. . 67
Hal. 2lli, loco fibi. GE R. 68 Hal. inferit per. GE B. 69 Defendi poteft
iufundit. Malim tamen zufudit, faepe in Pand. relimquerit, veliuquiffc, pro re-
lquerit, veliquiffe. |Et v infu, cum lineola fuperindu&ta eft in fine verfus. | Hal.
etiam Znfadit, et Vulg. imfauderit. BR. 7Oo Ipfe Taur. habet in margine: cla-
Jflere. — Sic pridem mutatum fuit, fed y pro w fcribenda erat, wt effer clyflere,
quod habent Hal. et recentiores. Ex fuperfcüptis literis ] et 2, priorem. dein-
ceps maligna manus erafit. —Crifler, neque apud Latinos neque apud Graecos
quicquam notat, vt hic Taurell religionem mirer. BR. 71 Ap. Hal ewnm
teneri, abíunt, GE B. — 72 Vulgo bomo,abeft. B&. — 73 Hal. Sed et fi a iaculan-
tibus per lufumm fevuus. GER. 74 Vulg. ludus. BR. 75 Bafil iA«
vafyvwov, damnofum ludicrum. R, 76 De tonforum confuetudine fellam im -

(M'J ?

GE B.
5t Hal. folest. GEB.

publico ponendi vide Marqu. Freherum 1. Parerg. f. Verifmul. $. GEB. 77
'78 Steph. Hal. H. a Porta in vtraque et Recentiores : a«
| debat.

Hal. eandem. G E B.

j Kl

1
m
m

Ü

"
Jf

L]

7f

n

f-//cb MJ/I'FIOL habent,

DIGESTORVM LIB. IX. TIT. IL

&o ?? cultello : in quocumque eorum culpa fit, eum lege Á--
?Lülia teneri. Proculus ?? in tonforezeffe culpam. Et fane,
1 ibi tondebat, vbi ex confuetudine ludebatur, vel vbi tran-
A«* fitus frequens ?* erat, eít quod ei imputetur: quamuis nec
ilud 9? male dicatur, fi in loco periculofo fellam habenti ton-
.^ Íori fe quis commiferit, ipfum de fe queri debere. $. r. $i
alius tlenuitff—alius interemit,his, qui tenuit, quafi caufam mor-
tis práebuit, in faCctum actione tenetur. $. 2. Sed fi plures
E feruum percufferint, vtrum [omnes, quafi occiderint, tenean-
feifaucXLtur, videamus ? et fi quidem apparet, cuius iCtu perierit, ille,
«XI. quafi occiderit, tenetur: quod fi non aplpärö:þ, omnes, quafi
occiderint, teneri lulianus ait:]et, fi cum vno agatur, ceteri
non liberantur:,nam ex lege Aquilia quod alius praeftitit,
alium non reledat 93, cum fit pgena. $- 3- Celfus Ícribit$.fi
alius mortifero vulnere percuflerit, alius poftea exanimauerit,
r-pa s. /prior(?m quidem nopf'ge11eri, quafi occiderit, fed quafi vulne-
Seeeen. rauerit: quia ex alio vulnere periit: *5/pofteriorem teneri,
xtvaxulbst quia occidit *5 : quod et Marcello videtur, et eft probabd?ugs.s 6
Lfien. ; $. 4. Si plures trabem deiecerint, et hominem . oppretlerint,
Zcum eo, qui canem irritauerát, et effecerát, vt aliquem morde--
4 fet, quamuis eum non tenuit ?*, Proculus /.I'Efpääiïiï, Aqui-
liae aCtionemieffe. Sed lIulianus eum demum Aquilia ?? te-
neri ait ??, qui tenuit, et effecit, vt aliquem morderet: ce-
C 134 terum, fi non tenuit, ip, fattum, agendum. $. 6.|Legis au-
5**;&*;;*" tem Aquilia&e' aCtio hero 23: competit, hoc eft, domirglgï.
'O $& 7. Si iniéorhomine, quem tibi redhibiturus effem, damnum
iniuria datum effet, Iulianus ait, legis |AquiliaejaCtionem mi-
hi competere, méque. cum cgepero redhibere, tibi ?? reftitu-
turum. $. S. Sed ?$7fi feruus bona fide alieui feruiat, an ei
* -9 . E ) Davez Dct- - : Ze v AU s
competit Aquiliae aCtio?' "et magis in fattum actio ?^* erit
danda. $. 9. Eum, cui veftimenta commodata funt, non pof-
fe, fi fcifía fuerint, lege Aquilia agere, Tulianus ait: fed do-
mino eam competere, $. ro. An fruc&tuarius vel vfuarius le-.
gis Aquiliae aCtionem haberet, Iulianus tractat *?: et ego
puto mekus, v&le iudicium ex hac caufa dandum.
- aL PAvrvsüibroX.adSabinum. (Sgp ET fi pro-
A prietatis dominus' vulnerauerit feruum, vel occiderit, in quo

"f" wfuüsfruCtus meus eft, danda eft mihi,ad exemplum legis Aquilide, -

