teretur in priftinum ftatum eam,redigere 9^, |$.-9: Praeter- /»e?ucere,

ea fi in confinio foffa fit *55, neque purgari vicinus patiatur

eam partem, quae tibi accedat 59, poíle te magis ** aquae «s

pluuiae arcendae, Labeo ait. $. 3. Caífius autem fcribit, fi!

qua opera aquae mittendae caufa publica auctoritate fata fint $
in aquae pluuiae arcendae a&tionem non venire : in eadem;gd;(
358 caufa effe ea, quorum memoriam vetuftas excedit 9?,

$. 4. ApudjAteium ?? vero relatum eft, eam foffam, ex qua .

! atevuuccom ,. i : ad

continentia. Ytahabet Hal. idem tamen haec verba parenthefi includit, et

5 GBRHALHEN

in margine addit: alias defunt. "Wulg. iutra coutinentia aedificia. BR. Rehd. -

intra continentia j. edificia, vt ibidem loco: bec efl, legendum fit: id eff.
GEB. 64 Halet Vulg. pofit. BR. — 65 Vulg. fecit. BR. — 66 Taur. La«
Veo, etin fequ. $. iterum. GER. 67 Rehd. fundum, loco: agrum. GEBe.
68 Hal excipzant: quae plaue fi proptev id opus fublatum . vebementius profluat.
GE B. 69 Vulg. derinetur. BR. Rehd. decorrimetur. —Librarius videtur fe
ipfe correxiffe , fed corrector non duas priores literas, fed tres proximas pun-

&is cconfodit, amplexus nempe non Florenünam fed Vulgatam. GEB. — 70

71 Vulg. inferit: zm. B R. Etiam
Nempe Taur. qui habet ia
73 R«ehd. ia
J Quid
hoc: querensíibi velit, ego non perfpicio. GE E. — 74 Vulg. pimguedo. Vid.
Duker. ad Opsfc. de Latin. Vet. ICt. p. 370. . 4, BR, Rehd. vt Vulg. GEB.
75 Hal. decurrat./| 76 Rehd, deflueret. GE B. 71 Ap. Hal et Vulg. et, abeft.
BR. "78 Hal quamdiw.GEm. '79 Flor.loco:ex, repofitum: vt. Inde Hal. et
omnes: velut iwe,nm. Etiam Rchd. GEs, — $0 Rehd. propter. GEB..— 8I
Rehd. foffa vetus efl. locus ficcandorum agrovum caufa. G E B. $2 Hal. effet.
G.EB. 83 Vulg. vel, et mox iterum loco: aut. BR. a et Rehd. GEB.
$4 Vulg. reducere, 8R, Etiam Rehd. Ggz. — $5 Rehd, addit: pofita. 86
. 87 Hal. et Vulg. inferunt: agere. BR. — Etiam Rehd.

Vulg. praefigit: de, BR, Vt et Rehd. GEB,
Rehd. GEB, — 72 Gothofr, in nota; Al. atque.
textu; aD, et addit in margine; aDque. Hal. atque. GE B.

GE B.
Hal. et Vulg. excedat. BR. Etiam Rehd. Gxz.

/

4

Etam

eli

)e:

jt.

C0f
elli
T tj

Jffe lr
perx(
fi:
Eu

J

n. WOl

4 yul I

&
gerr
i
Cil
Joc
tite
fUl
«(o
tf
u
Qu
, &l
l 7& fci
" 7 T
52 etia
m
dQf
hr

Dram ]
Hïl. e:;rj
p y
ET
Nüg ;
Qtety,
5 W
f4men
Mi ;
10 Ni
GE
&Xttt, j
fiat f
fun jj
n T
käienc j;]

Wt (o
Ntit l
WMitittey

-----

DIGESTORVM LIB.

ad inferiorem fundum aqua defcendit ?*, cogendum effe vici-

. pum purgare, fiue extet foffae memoria, fiue non extet: quod

LJ(m—ff

et ipfe puto probandum. . $. 5. Item Varus ait, aggerem,
qui in fundo vicini erat, vis aquae deiecit: per quod effe-
€tum eft, vt aqua pluuia mihi noceret. Varus ait, fi natu-
ralis agger fuit, non pofle me vicinum cogere aquae pluuiae
arcendaé aCione, vteum reponat, velreponi finat.. Idemque.
putat, et fi manu factus fuit ?*, neque memoria eius exíta-
ret ?5 : quod fi exftet, putat aquiae pluuiae avcendae aCtione
eum teneri. Labeo ?^ autem ?? , fi manu fa(tus fit agger,
etiam fi memoria eius non exftat ^?, agi poffe, vt reponatur:
nam hac actione neminem cogi poffe, vt vicino profit, fed
ne noceat, aut interpellet ?? facientem quod ?? iure facere pot-
fitt Quamquam tamen deficiat aquae pluuiae arcendae actio
39 , attamen opinor vtilem aCtionem vel interdictum mihi
competere aduerfus vicinum, fi velim aggerem reftituerein agro
eius, qui fattus *?? mihi quidem prodeffe poteft, ipfi vere-
* nihil nociturus ? eft: haec ? aequitas fuggerit, etíi * iure
* deficiamur ^. — $. 6. Apud Namufam relatum eft, fi aqua
fluens iter füum ftercoreobftruxerit, et ex|reftagnatione * fu-
periori agro noceat, pofle cum inferiore agi, vt finat purga-
ri: hanc ehim actiónem non tantum de operibus effe vtilem.
3anu faCtis, verumetiam in omnibus, quae non fecundum
voluntatey fint ?. Labeo ? contra,Namufam probat : /aity e-
nim naturam agri *? ipfam a fe mutari pofle: et ideo, cum
per fe natura agri fuerit mutata, aequo animo vnumquemque
ferre debere, fiue melior, fiue deterior eius condicio facta fit:
idcirco, et fi terrae tnotu, aut tempeftatis magnitudine, foli
caufa mutata fit: neminem cogi poífe, vt finat in priftinam
loci condicionem redigi, fed nos etiam in hunc cafutm aequi-
tatem admifimus. $. 7. Idem Labeo ait, fi in agro tuo aqua-
rum concurfüs locum excauauit **, aquae pluuiae arcendae
aCtione *? agi non poffe tecum a vicinis. Plane fi foffam iu-
re faCtam, aut '? cuius memoria non exftat, agi tecum pof-
fe aquae pluuiae arcendae, vt reficias. $. 8. [dem Labeo ait,
cum quaeritur an memoria exfítet ** facto opere, non diem
et Confulem ad liquidum exquirendum, fed fufficere fi quis
fciat *5 factum 16 : hoc eft, fi faftum efle non ambigatur **:
nec vtique neceffeeeffei* , fupereífe qui* meminerint, verum-
etiam fi *? qui audierint eos, qui * memoria ?? tenuerint.
$. 9. Idem Labeo ait, fi vicinus flumen, ?* torrentem ??
auerterit, ne aqua ad eum perueniat, et hoc modo fit effe-
€tum, vtvicino noceatur, agi cum eo aquae pluuiae arcen-
^

Etiam Rehd. GER. 91 Hal. defcendat.

92 Rehd. fuerit. GE . 93
Hal. exflat. Vulg. exflet. BR.

94 Taur. LaVeo. GE8. —— 95 Vulg. addit:
putat. BR,. Etiam Rehd. GER. 96 Hal. exflet. . 97 Hal. et Vulg. infe-
runt: id. BR. — 98 Rehd. quj. GEB. — 99 Vulg. addit: dire&ta. B. ICO
Vulg. quod fattum. BR. Ita Rehd. GEB. 1 Flor. veroeft deletum. Hal. et Vulg.
autem. BR. EtamRehd. G EB. — 2, Vulg. nociturum. & R. Etiam Rehd. G£ B.
5 Vulg.boc. BR. — 4 Hal etiam fi. — $ Hal. inferit: firidfó. Etiam Rehd. vbi
tamen à quodam pun&a fübnotata funt. GE g. — 6 Rehd. deficiamus. GEB. 4
Rehd. praeflagnatione. GEB. — 8 Rehd. fiuut. GEB. . 9 Taur. LaVeo. GEE.
IO Rehd. inferit: et. GEB. — 11 Hal. excawarit. 12 Àp. Hal. actione , abeft.
GEZ. 13 Vulg. fi foffaiuve facfa fit , cuius. BR. . X4 Hal. exflat. Rehd. poft:
extet, inferit: ex, GEB. — 15 Taur. quiSciat. GEB. —— I6 Taur. in Adnotat.
fciat factum. in. Pan. ftiat faclum efl. im. vet. effe. nos vtrumque tauquam fuper- .
fluum veiecimus. Ducem habuit Haloandrum. reliqui omnes: factum effe. BR,
Rehd. fi quis fciat factum effe a. edificatum mon. ambigatur , variante fcilicet
ledione in textum recepta, cui forte occafionem dedit 73 boc ef? ideo negle-

Qum. GEB. I7 Vulg. ambigitur. B R. 18 Vulg. eff. BR. — Etiam Rehd.
GEB. 19 Vulgo fi, abeft. 8&. 20 Rehd. memoriam. GEB. 21 Vulg.

inferit: vel. B R. 22, Hal. flusnen. tovrens. G E B. 253 Vulg. boc efl. E n.
Etiam Rebd, GEB. : 24 Hal. fecerit. — 25 Hal. et Vulg. fi tameu mon. B R.
Etiam Rehd. GE&. 26 'laur. Quius. GE B. 272 Kehd. oriatur. GERB.

28 Nulli dubitamus v? vicini, ab anticipatione effe. Omnes Editores in eius

necem confentiunt, MSS. etiam omittunt, vt Vat. I. attamen fequens: viciui,
varie collocant. In S. Cruc. II. legitur, vtin Vulgatis: aquam zu vicimi fundum

.40 Hal. citer. GE R.

immittere. Vat. 1I. IV. VI. Chriftin. et Barb. aquam vicini im fuudum viciuum

XYXXDC ODBIS GE EE ra:

dae non poffe: aquam enim arcere, hoc effe ?3, curare ne
influat: quae fententia verior eft: fi modo non hoc animo fe-
cit ^^, vt tibi noceat, fed ne fibi noceat. $. ro. Illud etiam
verum puto, quod Ofilius fcribit, fi fundus tuus vicino fer-
uiat, et propterea aquam recipiat, ceffare aquae pluuiae ar-
cendae actionem: fic tamen, fi ?5 non vltra modum noceat.
Cui confequens eft quod Lábeo putat, fi quis vicino cefferit,
ius ei efle aquam immittere, aquae pluuiae arcendae eum
agere non poffe, ^' . T RED , : | :
| HI. VrriAwvs libro LIIT. ad Edi&um. A»vbp
Trebatium relatum eft, eum, in cuius 9 fundo aqua oritur
?* , jfullonicas circa fontem inftituiffe, et ex his aquam »- vici-.
ni )** in fundum vieint immittere ^? coepiffe: ait ergo, non
teneri eum aquae pluuiae arcendae attionej fi tamen aquam
conriuat ??, vel ff'fpurcam ?* quis immittat ?? : poffe eum
impediri plerisque placuit. -$.-r. Idem Trebatius putat/?? ,

eum, cui ?* aquae fluentes calidae noceant, aquae pluuiaear- -

cendae ?? cum vicino agere 39 poffe: quod. verum non elft:
neque enim aquae calidaeaquae pluuiae fünt. $. 2. Sivicinus,
quijaruum ?? folebat certo tempore anni rigare,?? , pratum

illic fecerit, coeperitque adfidua irrigatione vicino nocere:

ait Ofilius, neque damni infe&i, neque aquae pluuiae arcen-
dae aCtione eum teneri, nifi locum complanauit ??: eoque
fa&to cifftior *9 aqua ad vicinum peruenire coepit **. $. 3.
Aquae pluuiae arcendae non nifi eum teneri, qui in fuo opus
faciat, receptum eft: eoque iure vtimur. Quare fi quis in
publico of')'us faciat ^2. haec actio ceffat, fibique imputare
debet is, qui damni infe&i cautione fibi non profpexit ^?: fi
tamen in priuato opus fa&tum fit, et publicum interueniat,

de toto agi pofle aquae pluuiae arcendae p Labeo ait. .$.—4-

Neque fru&uarius, neque cum eo aquae pluuiae arcendae

agi poteft. - VIÜl.-

IV. InEw libro LIII. QvaAwovaw autem cum do-
mino operis tantum aquae pluuiae arcendae actio fit, tamen
^* Labeo fcribit, fi quis fepulchrum aedificauerit ^*, ex quo
aqua noceat, etiam fi operis dominus effe defierit loco facto
religiofo, attamen magis probandum eft **, inquit, aquae
pluuiae arcendae eum teneri: fuit enim dominus, cum opus
£aceret: et fi iuffu iudicis compulfus opus ** reftituerit, non
effe fepulchri violati aCctionem. — $. r. lulianus quoque fcribit,
fi poft iudicium aquae pluuiae arcendae fufceptum fundum
alienauerit ^* is, cum quo actum effet ^? de praeterito da-
mno, et de opere reftituendo, id ftatuere iudicem debere,

^H

i 7(/(.-(4,

! COrTUGATMC ,

"7171 c— £.

L-

"iitns.

quod

immittere, Yn Barb. iam olim expun&um eft z2 viciui. In Treuif. qui et ipfe
fundum vicinum habet, ea di&io fuppleta. Denique in Vat. Iif. V. PaLT. etS. Cruc.
I. eft, et femper fuit: aquam in fundum viciuum immittere. B R. Bynkersh. facit
cum S. Cruc. II. Rehd. aquam viciui in fandum vicinum immittere. Sed illud : vi-

Cini, pun&tis confoffum eft. — Ap. Hal. quoque 73 cicimi priori in loco abett.

GEB, 29 Taur. vicinIuunittere. GEB. 30 Rehd. aqua convinatur. Sed
corre&tum in: aquam conviuat. GEB, — 3I Flor. erat in fine' verfus: conriua-
tu, etih initio fequentis: ellipurcam correCtum : comrimat vel fpurcam. at no-

.ua corrc&tione: fi, additum. Hal. corriuet vel fpurcam. quis. BR. — Verifimile

eft ex illo: conriuatu Florentinae praecedentem le&ionem Rehd. codicis effe
enatam, — Sed et hic exemplum efít literarum perperani diuifarum : — vlti-

ma vocalis in corriuatu debebat iungi duabus primis literis fequentis verfíus,

vt fieret vel. lj abiit in fi, et parcam praefixo fibilo in [purcam vertum.
GEB. 32 'Taur. iMittat. GER. . 33 Rehd. ait. GER. 34 Taur.
Qi. GPR. 35 Rehd. interit: ac'*ïiaïzef G E B. 36 Rehd. agi, fed
male ob fuperius: ewm. GEB. 27 Gothofr. in nota: hortum. Vlg. Et ita
quoque Flor. eít fa&um.. B R. Rehd: qui avidum ortum. GE B. 38 Hal. et
Vulg. irrigare. B R. — Etiam Reha. fi neceffe foret, fcriberemus more Taurell.
annlRigare. GER. 39 Rehd. complanamerit. GE B. Quocum facit Hal.
41 Hal. et Rehd. venire coeperit. GEB. — 42, Hal. et
Vulg. fecerit. B R. Etiam Rehd. GER. 45 Hal. et Vulg. profpexerit. BR.
Vt et Rehd. GEE, .44 Taur. fiTamen. GEB. — 45 KRehd. edificauit. GE B.
46 Hal. et Vulg. effe. GER, 47 Hal. inferit: quis fepulcbri, vt et Kehd.
fepuleri quis opus. GER. 48 Hal aleuaffet. GES. — 49 Vulg. eft, lo-
! Vvvvv3 N :

€0; .

j
P4

^.

4

T d i7u£m v

776

uod iudicaret, 59 fi nulla alienatio fa&ta effet: nam et fun-
do alienato nihilo minus iudicium manere, et damni rationem
venire, etiam eius , quod alienationem 5* contingit ??. $.
idem lulianus fcribit, aquae pluuiae arcendae actionem non
nifi cum domino eífe. Jdcircoque ?? fi colonus ignoran-
te domino opus fecerit, dominum 74 fundi5 nihil amplius
uam patientiam praeftare debere: colonum '5 autem inter-
di&o quod vi aut clam impenfam quoque reftituendi operis ,
et damnum, fi quod ex eo datum fuerit, praeftare cogendum
56 fi tamen dominus defideret caueri fibi damni infe&ti Exjgwegg
ex cuius praedio ?* nocet 5*, aequiffimum erit, cauerL]'
oportere,. $. 3. Item fi non ego, fed procurator meus tale
opus fecerit, vt aqua pluuia noceat vicino: aduerfus me ha-
&enus erit actio, quatánus aduerfus colonum: ipfe autem
procurator interdicto quod vi aut clam conueniri poterit, fe-
cundum Iuliani fententiam , etiam poft opus reftitutum.
V. Pavrvslibro XLIX. ad Edi&tum. | $1 colonus in-
fciente domino opus fecerit, ex quo aqua vicino noceat: La-
beo refpondit, colonum interdi&o quod vi aut clam tenert:
dominum vero fundi aquae pluuiae arcendae actione, quia 1s

folus reftituere opus poteft 9? : fed patientiam dumtaxat eum.

praeftare debere ** , fi ei damni infe&ti füipulatione caueatur,
et fi quam impenfam in reftitutione ?? operis fecerit, confe-
cuturum a colono locati aCtione: nifi ff quis ideo non putet ,
quoniam non fuerit neceffe ipfum reftituere. Sed fi iuífu do-
mini feciffet, etiam interdicto dominum tenert. |
VI. Vreiaxvs libro LIII. ad Edictum. Sr tertius
vicinus opus fecerit, vnde decurrens aqua per fundum primi
vicini mei mihi noceat: Sabinus ait, poffe me, vel cum pri-
mo, vel cum tertio,, omiffo, $3 fprimo,üagere: quae fententia
vera eft. $. r. Si ex plurium fundo decurrens aqua noceat,
vel fi plurium fundo noceatur: placuit, eoque iure vtimur,
| vt fiue plurium fundus fit, finguli in partem ^* experiantur, et
condemnatio in partem $5* fiat: fiue cum pluribus agatur,

finguli in partem conueniantur, et in partem fiat condemna-.

tio. $.—2- Inde quaeritur, fi communi agro meo et proprio
agro tuo 95 aqua noceat: an agi poffit aquae pluuiae arcen-
dae? Et putem 97 agendum: fic tamen vt pars damni praefte-
tur. $.-8. Verfía quoque vice, fi communis ager fit , qui no-
cet proprio: poterit aquae pluuiae arcendae agi, vt quis da-
mnum confequatur, ;fed;in partem. — $..4. Si quis, prius
quam aquae pluuiae arcendae agat, dominium ad;alium. 9R
transtulerit fundi , definit habereaquae pluuiae arcendae atio-
nem, eaque ad eum transibit, cuius ?? agereffe coepit *?:

/

co: effet, Ita et fuit in Rehd. inferta fimul vocala: et, fed 75 eff, corre&um
poítea in: effet. GEB. 50 Rehd. praefigit: ac. GE B. 51 Taur. in Ad-
notat. q40d alieuatiouem. fic iu Panu. in vet. quod aute alienationem. n alio vet.
quod pofl alienationem, — Omnes codices, quos mihi videri contigit, et inter
iftos fcripti nouem , conftanter referunt: poff alienationem. . Quid fi legamus:
alienatione? BR. li codices fcripti funt Vat, I II. HI. V. Barb. Chriftin. S.
Cruc. I. Pal. IT. nonum non reperi. | Supereft equidem Magl. et Bynkersh. Sed
ille habet, .vt eft Flor. et hic fingulariter: ews, 4quod proptev eius aliematio-
Wem contigevit. At Rehd. vt et Hal. poff alieuationem. GETB. . 52 Hal. con-
tigit. Vulg. contigerit. Vat. L contingat. BR. Habuit: comtzgzt, vt klal. Pal.
JL fed fa&um: contzgevit. G E B. 53 Hal. ldcirce quod, loco: ldcmeoque.
GER. 54. Hal. dominus, et in fequentibus: deseat. GEB, — 55 Kal. co-
louus, GER. 56 Hal. cogeudus fit. G EB. 57 Vulg. inferit; aqua. BR.
58 Hal. mocetur. GE B. — 59 Hal. et Vulg. inferunt: ez. Sed idem et Flor.
adiectum atramento recentiori. BR. Eft eadem vocula in Rehd, GEB. 6o
Hal.pofft. GEB. — 61 Vulg. oportere. B R.
tiomem. bR...— 63 Kehd. vemiffo. GEB. 64 Rehd. partes. GEB. 65
Rehd. parte. GEB. .. 66 Hal. Vulg. ceteri praeter Baudozam: commzumi agro
700 et tuo ex proprio agro tuo. H. a Porta in II. In P. Flor. expuncta funt haec
verbà: tuo ex.- Sed eius rei nihil nobis conftat, nec tamen dubito, quin con-
ftaret, fi ita Florentiae haberetur. g, Rectiffime. |Cum cnim in faepius alle-
gata fchedula Brenkmannus tamen confuluerit Saluiuium de hac re, verbis ipfius
H. a Porta additis, ille in margine adfcripfit: fi commnni agro mco et pvoprio
ágro tuo, quae ipfiffima eft le&io Taurellii. — Ceterum. Rehd. prorfus ita vt

62 Hal. et Vulg. zn veffitu-:

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. III

Md i x

cum enim damnum 7* futurum, contineat, ad eum, qui do- -
minus erit, incipiet aCtio pertinere: quamuis, cum alterius -

dominium effet, opusa vicino factum fit. $. 5. Aquae plu-

uiae arcendae aCtionem, fciendum eft, rionin rem, fed per- -

fonalem *? effe. $.-6: Officium autem iudicis hoc erit, vt,.
fi quidem. a vicino opus fattum fit, eum iubeat reftituere,
damnumque farcire, fi quid *? poft litem conteftatam conti-
git **: quod fi antelitem conteftatam damnum contigit *5,
tantum opus reftituere debebit, damnum non farciet *$,
$. 7. Celfus feribit, fi quid ipfe feci, quo ** tibi aqua pluuia-

78 noceat, mea impenía tollere me cogendum: fi ;quid; *? ; 7"7

alius, qui ad me non pertinet ??, fufficere vtpatiar te tollere.
Sed fi feruus meus fecerit ?*, aut is, cui ?^ heres füm, hoc

fedit 5?: feruum quidem noxae ,dedere debeo: quod autem !*e.
9^ is, cui heres fum, fecit, perinde eft, atque ? fi ipfe fe- /ecbere .

ciffem. $. 8. Aeftimationem autem iudex faciet ex rei verita-
te, hoc eft, eius damni quod apparuerit *9 datum. J
VII. Pavrvslibro XVIIL ad Edictum. Is, cum quo
aquae pluuiae arcendae agitur, quod opus fecit ?7, licet ce-
dere loco paratus fit, cogitur accipere iudicium, quoniam et
$8 fuo nomine conuenitur, vt opus tollat. $.—r Aliud eft
in bonae fidei emptore: hic enim tantum patientiam praeftat.

VIII. VrerANvs libro ,LIIL ad Edictum. Iw con--
cedendo iure aquae ducendae non tantum eorum, in quorum

loco aqua oritur 9?: verum eorum *etiam * ??, ad quos eius -

aquae vfus pertinet, voluntas exquiritur, id eft ?* eorum,
quibus feruitus aquae debebatur: nec immerito: cum enim

minuitur ?? ius eorum, confequens fuit ?? exquiri, an con-

fentiant. Et generaliter, fiue in corpore, fiue in iure loci,
vbi aquaoritur, vel in ipfa aqua habeat quis ius, voluntatem
eius elfe fpeCtandam placet. s : |
IX. Pavrvslibro XLIX. ad Edictum. Iw diem ad-
diCco praedio, et emptoris -et-venditeris- voluntas exquirenda
eft: vt fiue remanferit ?* penes emptorem, fiue recefferit,
certum fit, voluntate domini factam aquae ceffionem. $. r.
Ideo autem voluntas exigitur, ne dominus ignorans iniuriam
accipiat: nullam enim poteft videri iniuriam accipere, quife-

; mel voluit ?*, — $-& Non autem folius eius, ad quem ius

aquae pertinebit, voluntas exigitur ?* in aquae ceffione ; fed
etiam domini locorum, etfi dominus vti ea aqua non poffit:

.quia recidere ?? ius ?* folidum ad eum poteft.

67 Hal. et Vulg. puto. BR. — 68 Vulg. aliqnem. B R.
Etiam Rehd. GE s. 69 Taur. Quius. GEB. Zo Rehd. coeperit. GEB.
71 Hal. inferit: datum. GEB. — 72 La etiam Hal. At ceteri: n perfonant
effe. Le&io inde nata, quod in archetypo hodieque legatur in fine verfus:

non in vem fed perfonam (xel accuratius; perfonà addita nempe a finali li
neola transuerfa, fubiectoque punctulo, quae iftic z defignant ) in initio au-
tem fequentis: leme(fe. BR. Forte illud pun&ulum notat lineolam literae a im.
pofitam delendam effe, poftqnam nempe corre&or animaduertit fequi: lemt,
effeque legendum: perfoualem. ^ lnterea tamen et Rehd. u perfonam. GER.
73 Scilicet: dawmi. Hal. tamen et Vulg. fiquod. Bm. Rehd. fed quod, vide-
tur tamen 7à fed, ex correctione oU fi, enatum, G E B. 74 Rehd. contin-
git. GEB. — 75 Rehd. coutigerit. GEB. — "76 Hal. farcire. GEB. — 77 Rehd.
quod. GEB. . 78 Taur. pluBia. GEB. | 79 Hal. et Vulg. fi quis. BR. Etiam
Rehd. GEB. 80 Hal. pertzneat. GE B. 81 Ap. Hal. et Vulg. fecer;t, ab-
eft. BR. . 82 Vulg. cuius. BR. 83 Hal. et Vulg. fecerit. B R. Vt et Rehd.
G E B. 84 Rehd. vero. GÉB. . — 85 Hial. perinde efl , exflatque quafi ipfe.
Vulg. perinde eff quafi ego ipfe. BR. — 86 Taur, aParuerit. GEB. — 87 Hal.
et Vulg. fecerit. BR. 88 Hal. et Rehd. ex, loco: et. GER. 89 Rehd.
oriatur. GEB. ^. 9O Haec vox recentioris manus . eft. ER. 91 Hial. pracfi- -
git: et. GEB.. 92 Hal et Vulg. minuatsr. BR. — 93 Hal fit. GE B. 94
Hal. et Vulg. manfevit. BR. Vt et Rehd. GEE. .. 95 Vulg. voluerit. BR.
Etiam Rehd. GE z. — 96 Hal. exigetur. GE s. — 97 Flor. eft: reccidere. GER.

Hal. et Vulg. GE B.

98 Vulg. inferit; m-B R. Habet im etiam Rehd. fed corre&or illud pun&is

5 . Ccone

[Igitur fi et fundo cedat, audiendus eft: plus enim praeftat) uf hase.
7 - V. ; ,

L

p
YC
;wW f

NT
hii

fin :
tiete

[ei f

] i. opot

Qon i
i

NU
jerur,
li en
i hi
dl
* Hl
WMüisgy
6t
Cip,
(lofr
Vil i
15 Hl
CER
! fa.
j g;
Goïhüfr,
2'3 VU,U
A N
UL

-
d
3

lnl

]l«
m
A
m,
m
t«
yi,

XUtli. :
^ X. Vrnrrawvs libro ;LIIL, ad. Edictum. Sx autem
plures fint eiusdem loci domini, vnde ?? aqua ducitur, omnium
voluntatem eíle fequendam non ambigitur: iniquum enim vi-
LJ';)a/rübaAl,,fum eft, voluntatem vnius ex modica forte,portiuncula *9?? do-

mini * praeiudicium £oerrs. facere. .$.—r- ÁAn tamen fubfequi.
voluntas poffit, videamus ? Et placet nihil intereffe, vtrum -

praecedat voluntas ^ aquae ductionem ?, an fubfequatur :
quia et pofteriorem voluntatem * Praetor tueri debet. $. 2.
, , $iflumen nauigabile ? fit, non oportere Praetorem concede-

L1 $"^ . re. duCtionem ? ex eo fieri, Labeo ait, quae; * flumen minus

nauigabile efficiat 9. Idemque eít, et fi per hoc aliud flu-
mén ilat nauigabile, - . .. "ab :
Xl.PAvrvslibro XLIX. ad Edictum. Sv»n a iter
alienum arcus aquae ducendae caufa non iure fiet. Nec is,
L,".iu,a,, -fæi-iter, ? attus debetur, . pontem :95 gyg,pofüt ix:e agere.,
iure extruet. At fi fpecus ^*, non cuniculum fub riuo aget,
; "Hff aqua corrumpetur: quia fuffoffo eo aqua manabit, et riuus
| ficcatur *?, : $. r.- Caffius ait, (iueex communi fundo, fiue *?
communi aqua noceat."^, vel vnum cum vno agere poffe,
3 a2- vel vnum feparatim cüm fingulis, |vel feparatim fingulos cum]

-jwnt. vno, velfingulos cum fingulis: li vnus egerit, et reftitutigf

operis, litisque aeftimatio faCta fit, ceterorum aCtionem euane-
.. fcere: item i cum vno actum fit, et fi *? praeftiterit, ceteros
L. liberari: idque. quod fociorum nomine datum fit, per arbi-
trum !^ communi diuidundo reciperari poffe, et ex fociis **

non vtique cum eo agendum, qui opus: fecerit *5:; nec minus :
euni quoque damnum reftituere debere, qui *? auctor operis.

fuit. $. 2. Apud Ferocem Proculus ait,.ti cum.vno domino-
rum actum fit, qui opus.non fecerit, debere eum opus refti-
tuere fua impenfa: quia communi diuidundo a&tionem habet:
fed fibi magis placere, patientiam dumtaxat eum praeftare
44£2r. oportere: quia fua culpa a&tor id ?? patiatur, qui nonjagit ?*
Le4db. cum eo,a quo opus fatctum fit: et eft iniquum, eum, qui

non fecit, id reftituere oportere, quoniam communi diuidun-

do agere poteft: quid enim fiet, fi focius eius foluendo ??
non fuerit? .$.—5. Officium autem iudicis inter duos accepti
quale futurum fit, dubitare fe Tulianus ait: ?? fi forte vnius

X 95f* fundus fuerit, cui ^* aqua noceat: fi vero ?5 in quo opus fa-.

:'Zze ,,:,,:.Ctum , fit plurium, et cum vno eorum agatur, vtrum et eius
] i'*, damninomine, quod poft litem conteftatam datum fit, et o-
peris non reítituti'in folidum condemnatio fieri debeat: quem-
admodum, cum ferui communis nomine noxali iudicio cum
vno agitur, condemnatio in;folidum fift ?*, quoniam quod
praeftiterit, poteft a focio recipere ^*: an vero is, cum quo
agitur, pro parte fua, et damni dati et operis non reftituti no-
mine damnandus [it: vt in attione damni infecti fiat ^9, cum
eius praedii, ex quo damnum metuatur ??, plures domini fint,
L di: ^. et cum|vno eorum agatur: licet opus , ex quo.damnum futu-
rum fit, indiuiduum fit, et ipfae aedes, folumque earum non

.* confodit. GER. 99 Tlaur. v Mde. GER. 100 Vt in L. 15. S. 13 tit. fa-
perior. Vulg. particula. B k. — Etiam Rehd. Sed Hal. vt Florentiae. GEE. — 1
Hic certe Taur. dominl repracíentare debuiffet. Habent tamen omnes: domini.
BR. Eriam Hal. GEB, — 2 ln Rehd. voluntas, abeft. GE B. — 3 Vulg. aquae-
duchionem , vna voce, vt: aquaeduétus.. Sed mox in $. 2, fequitur: dachionem.
BR. Hal.vt Vulgata. GEB. — 4 Hal. pofleriores voluntate$. GE B. — 5 Taur.
nauigaVile. G E. 6 Hal inferit: aquae. GEB. . . 7 Hal.etRehd. qzia.
GEB. . 8 Rehd. effieretur.. G.EB. 9 Vulg. inferit: zel.'BR. Etiam Rehd.
GEB. — 10 Hal. hic in margine: alias, faciet: fed pontem. GEmB. 11 Go-
thofr. in nota: at fi fpecum. Hal. GEB. — 12, Hal. ficcabitur. G E B. 13
Vulg. inferit: ex,. BR. Vt et Rehd. GEB. I4. Hal. et Vulg. «oceatur. B R.
15 Hal etVulg. $, loco: fi. BR. Vt et Rehd. GEB. — 16/Hal. arbitrium.
G E B. 17 Hal. recuperari poffe ex. [ociis. non vtique. Vulg. vecuperari poffe
a fociis.BR. Rehd. recupevari pojfe et a fociis. nom vtique. GE B. 18 Hal.
fecit. GEB. — 19 Rehd. quia. GE B&. — 20 Rehd. zam,loco: id. GEB. — 21
.ï : Gothofr. in nota: qui non agat. Hal. G E B. 22 Taur. eiuSolueudo. G E B.
23 Vulg. praefigit: vt. BR .. 24 Taur. Qui. GER. — 25 Hal. fi forte * ius
àn fundo cnius aqua noceat , fiue in quo, et in margine: alias * vuius fundus.

49 In Rehd. et, abeft, GEx. 40 Loco: wicefimo, wel vwicenfimo. GER.

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. IIl » 777

poteft ?? pro parte dumtaxat damnum dare, nihilo minus eum,
cum quo agitur, pro fua parte condemnari: magisque exifti-
mat, id feruandum in aquae pluuiae arcendae actione, quod
in aCtione damni infeCti: quia Vträbique *t,non. de prae-

terito , fed de futuro damno agitur. -$. 4; Quod fi is fun- -

dus, cui aqua pluuia nocet, plurium fit, agere. quidem
vel fingulos pofle: fed damni, quod poft litem contefta-
tam datum fit, non amplius parte fua confecuturum 3?: item
fi opus reftitutum non fuerit, non amplius, quam qued- pro
parte eorum interfuerit ?? opus reftitui, condemnationem
fieri oportere. $. 5. Si ex priuato agro in agrum commu-
nem aqua immittatur ?^, Ofilius ait, focium cum eo agere
pofle. -$:—6: "lrebatius exiftimat ?5, fi de eo opere .aga:tur,
quod manu factum fit, omnimodo reftituendum id effe ab
eo, cum quo agitur: fi vero vi fluminis ager deletus fit, aut
glarea iniecta, aut fofía Jlimor?? repleta, tunc patientiam dum-
taxat praeftandam. | : : E^ g
.XILl. InkMw libro XVI.:ad Sabinum. Emw»ron, nifi
fimulata venditio. eft ?*, ceterique fucceffores 39, vel refti-
tuere, fi velint *?, opus fa&tum, 'vel patientiam praeftare.

debent: nam actori moram fuam nocere debere manifeftum , .

eft. In eadem caufa eft etiam focius eius, qui opus fecit *?,
fi ipfe au&tor non fuit ^*. Idemque in donato fundo, legato-
ue eft.- '
.XIII. Garv äLad Edictum Praetoris Vrbani, titulo de
aquae pluuiae arcendae ^^. S p venditoraut donator inter-
dicto quod vi aut clam, de damno et impenfis ab actore factis
tenebitur. ! * X5 ,
XIV. Pavrvs libro,XLIX, ad Edictum. ANT,./ E-
vs *? ait, fi is, qui opus fecerit, potentiori vendiderit prae-
dium: quaténus defierit dominus effe, agendum cum eo quod

vi aut clam ^*: quod Íi annus praeterierit, de dolo iudicium .

dandum ^?. $. 1. Cum agitur aquae pluuiae arcendae, de
*5 fatto quod nocet, quaeritur. ldeoque [fi vitio loci pars
aliqua foli fubfedit **, quamuis per eam caufam aqua pluuia
inferiori noceat, nulla ** competit actio. . Idem fortafle dici-

tur, fi in agro manu factum aliquid fübfederit. $. 2. In hoc.-

iudicium , ficut in damni infeCti, futurum damnum venit:
cum reliquis fere omnibus iudiciis praeteritum praeftetur.
$3* De eo, quod ante datum eft, quod vi aut clam azendum
eft, de eo, quod poft fententiam;iudicis futurum eít, damni
infe&ti caueri oportet: vel ita opus reftituendum eft, vt nul-
lum periculum damni fuperfit. —.$..4— De eo opere, quod
poft litem conteftatam factum eft, nouo iudicio agendum eft.
XV. Ipgw libro XVl. ad Sabinum. $p interdum

opus, et *? quod poft litem conteítatam factum eft, tolle- .

tur: fi id quod anteceffit, tolli fine eo non poteft. — —
XVl. PouPoxrvs libro yiceffimo;?? ad Sabinum.

PosT venditionem et.traditionem- quod nocitum fit ei fundo,
t ' de

Rehd. fixe iu quo. GEB. — 26 Hal. et Vulg. fit. 8R. 27 Kehd. accipere,
G E B. 28 Hal,et Vulg. fit. &&. Rehd. fiat. fed litera a pun&o eft notata.
GEB. 29 Lal metaitur. GEB, — 30 Hal, et Vulg. pofjt. BR. — 31 Rehd.
vbique, GEB. . 32, Hal. confecuturos. G EB. 33 Hal. interfuit. 34
Taur. zmmiTatuüv. G E B. 55 Rehd. ait. GEB. 36 Rehd. bumo. GE R.
37 Kehd. venditione, omiffo: efj. Sed et mox perperam: ceterisque. Orta
varia ledio ex compendiis fcripturae. — Litera e' cum lineola fuper impofita, f
feparatim collocetur, fignificat: efj, fi in aliqua voce occurrit, denotat: me.
GEB. . 38 Rehd. inferit; vej. GEB. — 39 In Rehd. fi velint, abíunt, GE n.
40 Hal.et Vulg. fecevit. B R. 41 Rehd. fuerit. GEB. — 42 Rehd. prae-
ter folitum hanc infcriptionem habet integram, nifi quod vocula: de, abfit.
GEB. lImmo etapud Hal. integra, prout fiic-exhibetur, exftat infcriptio.
43 Gothofr. in nota: Atteius. Vuig. Immo et Hal. habet: Atezus, quod pro-

bo.BR. Habetr et Rehd. GER. 44 Vulg. addit: intra aunum vtilem. bu. —

45 Vulg. addit: e/f. B R. Etiam Rehd. G & E. 46 Hal. et Vulg. inferunt :
e0. BR. Etiam Rehd. GERB. 47 Rehd. fubfederit. GEB. Quocum fa-
cit et Hal. 48.Hal. et Vulg. inferunt: tamem. BR. Exam. Rehd. G.

51

( fclywv "Qa£ , cus;

w E AC OE
er -
à L(,L(l(*( C4 ('J

/F
j
7 A QUE
: x Ll*(i.[)blü« zi

/

- Vulg. GEB.

775

de quo ante iudicium acceptum fit ** aquae pluuiae arcendae,

nihilo minus eo iudicio venditorem poífe confequi: non quia
venditori| fed 5* quod rei damnum datum fit: idque eum em-

ptori ** reftituere debere. Sed fi antequam noceatur P^. H
cum quo aCtum fit, vendat; ftatim agendum ?* cum etmpto-
re: vel intra annum cum eo qui vendiderit, fi iudicii euitan-
di caufa id. *9.fecerit. : |
XVIL Pavrvslibro XV. ad Plautium. $ prius no-
&urnae aquae feruitus mihi/ceffa * fuerit, deinde poftea alia
ceffione diurnae quoque ductus aquae concefíus mihi fuerit,
et pér 59 conftitutum tempus nocturna dumtaxat aqua vfus
fuerim, ámitto feruitutem aquae diurnae, quia hoc cafu plu-
res funt feruitutes diuerfarum caufarum,. — $. r. Retto,?? pla-
cuit, non alias per lapidem aquam duci poffe, nifi hoc in fer-
uitute conftituenda comprehenfum fit, non enim confuetudi-
nis eft, vt qui aquam habeat, per lapidem /ftatum $9 ducat:
illa autem, quae fere in confüetudine effe folent, vt per fiftu-
las aqua ducatur, etiam fi nihil fit comprehenfum in feruitu-
te conftituenda, fieri poffunt: ita;tamen, vt nullum damnum
domino fundi ex his detur. $. 2. Via publica intercedente
6I hauftus feruitutem conftitui poffe placuit: et eft verum :
fed non folum fi via publica interueniat, fed et (i flumen pu-
blicum: eodem ?? cafu, quo interueniente flumine publico 9?,
viae, itineris, aCtus feruitus imponi poteft, id eft, ** fi non
fit impedimento transeunti magnitudo fluminis. $. 3. iSic et
fi $5 non/ proximo meo praedio feruitutem. vicinus debeat,
fed vlteriori, agere potero, ius effe mihi ire agere ad illum
fundum fuüperiorem, quamuis feruitutem ipfe per fundum
meum non habeam: ficut interueniente via publica, vel flu-

' gnine, quod vado 95 transiri poteft. Sed loco faero vel reli- |

giofo, vel fan&o interueniente, quo fas non fit jvti, nulla,
eorum $7 feroitus imponi poferit. $.—4. Sed fi fundus me-
dius alterius inter me et te intercedit ?9, hauftus feruitutem
fundo tuo imponere potero, fi mihi medius dominus iter ad
transeundum cefferit: quemadmodum fi ex flumine publico
perenni hauftu veline vti, cui flumini ager tuus proximus fit,
iter mihi ad flumen cedi potett. |
XVIII. IAvorewvs 9? libro X. ex Caffio. Sz in pu-
blico opus factum eft, ,qua, ?? aqua pluuia noceret, agi non
poteft: interueniente loco publico, agi poterit : caufa eius
rei haec eft, quod ea aCtione non tenetur, nifi dominus fo-
lus. $. r. Sine permiffu Principis aqua per viam publicam
duci non poteft. i |
| XIX. Pourouivs libro XIV. ad Quintum Mucium.

Lasroait, i patiente ^* vicino opus faciam, ex quo ei

aqua pluuia noceat: non teneri me aCtione aquae pluuiae ar-

cendae. |
XX. ÍpEeMw libro XXXIV.ad Sabinum. Sxp hocita,

51 Hal. et Vulg. eff. BR. Etiam Rehd. GE s.
Rehd. idque ei emptori. ^ Corre&or vltimam i in: emptori, deleuit pun&o ,
cum eandem literam in: ei, in s»:;, conuertere debuiífet. G E B. 54 Hal.
et Vulg. noceat, BR. Vt et Rehd, GEB. — 55 Rehd. inferit: eff. GE B. 56
In Rehd.id, abcft, Gzs. — 57 Hal.et Vulg. comce(fa. BR. — 58 Hal. poft,
loco: per. GEB. 59 Hal et Vulg. caufavum faciae. Placmit, Male. Sed
Flor. reponendum erat: Re&e.Bm. Vt Hal. et Vulg. etiam Rehd. GEE. — 60
Gothofr. in nota: Al. ftratum. — Nempe ita ipfe Taur. in margine. Et etiam
ita Hal. in textu. BR. 61 Rehd. bic: via publica intevueniente auflus et
mon aqtíe du&tus feruitutem feruitutem conflitui iutercedeute poffe placuit. Prae-
ter repetitiones ct transpofitiones etiam varia lectio recepta videtur. GE B. — 62
Hal.inferit: fczlicet. GEB. — 65 Kal publicae. GE B. — 64 Hal. poteft. Idem,
f GER. 65 Flor. ex : Sicet, fa&um: Licet. Inde Vulg. Licet wom pro-
ximo. Mal. Si wom proximo, et in margine: alias, licet fi mon. B R. Kehd. vt
66 Vulg, inferit: vel ponte. B R. 67 Hal. et Vulg. earum.

68 Hal. iutercedat. — 69 Hal. ITABOLENV S. GER. — 70 Go-

G EB.

thofr. in nota: quo. Hal. Ita ipfe Taur. in margine. Vt et Rehd. GEB. — 71
In Rehd. eft: i patiente alias fapiente . vicino, egregium. exemplum le&tionis

DIGESTORVM LIB.

