quo. BR. 84 Gothofr. in nota: A. miffo. Hal. awt etimm mijfo. Malim
vel: mffo, vel: zmmniffo. Vulg. addit: aduevfario. Sed hoc abeft a libro Chri-
ftin. Barb. et $. Cruc. In Vat. II eft fuppletum. 72 smffo, habent omnes fcri-
pti. BR.— Forte Taur. fcribere debebat: EMiffo, vt E fit pro I et M gemi-
nanda. Reliqui Ícripti funt Vat. I. III. IV. V, S. Cruc. IL. qui habet: adzer-
fario, et Bynkersh. Rehd. denique habet: vel miffo aduev(avio im poffeffionem.
G E B. 85 Vulg. morato. B R. Etiam Rehd. GER. 86 Hal. abfit. GER.
$7 Rehd. nec modo dabitavi. G E B. 88 Rehd. deiciendus evit de poffeffione.
GEBR. . $89 Vulg. aedibus, abeft. BR. — Etiam in Rehd, Gx p. 9c Rehd.
inferit: 445. GE B. Immo et Hal. qui habet: capere 2nispo[fideudo. 91 Rehd.
addit: efl a praetore. GEB. 92 Gothofr. in nota: iure fit. . Fal. GEB.
93 Gothofr. in nota: Forte legendum: wrancipes. — Nempe vt dudum docuit

" Alciatus 1. Difpuud. 10. BR. — 94 Kchd.inferit: bec. GEB. — 95 Rchd;

75 Hal. cef-

farciri poffit? etimilfo quidem ceffabit: Praetor táfhen decerne-

XXXIX; UTIT.:-1I. 262
funt, qüi put&nt ?5: egàmque ?* culpam praeftare exemplo
-eme, qui pignori ?? accepit: fed alio iure vtimur: cum enim
ob hoc tantum, miffus fit ?9, vt vice cautionis in poffeffionem: ]
77 fit, nihil ei imputari, fi non refecerit. $. 3:. Item vi-
deamus, fiei cautio offeratur, pofteaquam miílus eft 199: -
an non prius * decedere debeat, quam fi ei caueatur etiam de
eo damno, quod congäit * pofteaquam miffus eft in poffef-
fionem ? quod quideni inagis probatur ? : repetita igitur die
promittendum * erit: hoc amplius de impenfis quoque, fi
quas fecgfit, érit ei cáuendum ?. $. 32. lllud quaeritur, ex
quo tempore damni * ratio habeatur: vtrum ex quo * in pof-
fefionem ventum eft: an vero ex quo Praetor decreuit $, vt
eatur in poffeffionem? Labeo ?: ex quo decretum eft. Sabi-
nus: ex quo ventum eft in poffeffionem. Ego puto, caufa
cognita modo hanc, modo illam fententiam probandam: ple-
rumque enim fübuenitur etiam ei, qui miffus in polfeffionem,
aliqua ex caufa aut non venit, aut tardius venit in poffeífio-
nem. .$.-93- Pofteaquam autem *? quis poffidere iure domi-
nii a Praetore iuffüs eft, nequaquam locus erit cautionis ob-
lationi: etita ** Labeo. Ceterum nullus, inquit, finis rei
inuenietur, Et efthoc veriífimum, fepofito eo, quod quibus-
dam, vel aetate, vel qua alia iufta caufa fubuenitur. .$—34.
Si iam ruerunt !* aedes, an in Poiïeiïionem ruinae velireae;
mittendus fit nihilo minus is, cui cautum non eft, videamus?
Et magis eft, vt mitti debeat, et ita Labeo *?: fed adicit, fi
pofteaquam decreuerit ** Praetor, eum in poffeffionem **
mittendum, tunc aedes deciderint, et püto Labeonis fenten-
tiam veram. Proinde et fi refecit *5 aliquid, erit probandum ,.
non prius eum difceffürum '7, quam fi ei farciatur, et de
praeterito *? caueatur. ^ Poteft autem et in faCtum a&ione
reciperare ^* hoc quod impendit: fed non ampliusiquany quod
boni viri arbitratu faCtum fit. Idem eft, et fi alius iuffu ro-
gatuue meo eorum quid fine dolo malo fecerit, et eo nomine
condemnatus fim, aut dederim fine dolo malo. $. 35. Si
quis metu ruinae decefferit ?? poffeffione, fi quidem, ;cum,
adiuuare rem non polffet, id fecit, Labeo fcribit, integrum
ius eum habere, perinde ac fi in poffeffione perfeueraffet:z
quod fi, cum poflet füccurrere, maluit ?^* relinquere, ami-
fiffe ^* eum Praetoris beneficium: neque, fi poftea fuccurri
fibi velit, audiendum eum..Caffius autem ait, fi metu ruinae
recefferit, non hoc animo, vt aedjfi—cia-de/tlinqueret, refti-
tuendum ?? in poffeffionem, eum tamen, qui miffus in pof-.
feffionem non accefferit, fijaedificia ruerint, ?^*, beneficiam
Praetoris amififfe feribit: hoc itaaccipiendum erit, fi venire
in poffeffionem neglexit ?*: non fi, dum venit, ruerunt.
$. 36. Si quis ex hoc Edicto a Praetore in poffeffionem mif-
fus non eft admiffus: in factum aCtione vti poterit, vt tan-
n * | tum

) 3 T z —äull

Ljäam',

putant. G E B. 96 Hal. ewm quoque. Stephan. eumme, quod malim. P.
Rehd. vt Hal. GEE. — 97 Kehd. pignora fed fuperfcriptum : al. i. GEB. — 98
Rehd. ef?, GE 5. 99 Hal. poffeffionem..GEB. . 10O Vulg. addit: Zu pojffef-
fiouem. 3 R.' I In Rehd. prius, abeft. GEB. . 2, Vulg. contigevit. GEB.
3 Taur. proV'atur. GEB. 4 Vulg. repromittendum. BR., . 5 Hal. fi quas
fecit, caueudum evit. G € B. 6 Hal. interit: znfecti. GEB. 7 R:e.hd,. ex
quo tempore , forte per repetitionem ex prioribus. Sane anticipa,ti.o-n1s**cxem-
plum in propinquo eft, in huius $. initio: — I/Ind queritur ex quo in. poffe(fio-
mem tewipore. Sed haee: zm poffeffiouem, corre&or pun&is confodit, G EB,.-
8 Taur. decreBit. Rehd. decreuerit. GEB. — 9 Vulg. addit: ait. BR.- Etiam
Rehd. GER. Io Rehd. Po/lea autem quam quis. G EB. ta et Hal. — Xk
Vulg. ita ait Labeo. BR. Rehd. ita Labeo ait. GER. I2 Rehd. raerint.
GEB. I3 Vulg. addit: a?t. BR. I4 Taur. decreBevit. Hal.. decreuit.
GER. 15 Rehd.inferit: effe. GEB. — 16 Hal. refecerit, — V7 Rehd. deceffu-
vHH. GERB. 18 Vulg. inferit: pretio. BR.. Etiam Rehd. GE z. 19 Hal. veci-
pere. GEB. — 20 Hal.etVulg difceffevit de poffeffiome, B R. — 21 Ha'l. maluervit
eam velinquere. Rehd. etiam inferit: eagi. GE B., 22 Flor. eft: amiffiffe , et in
fequentibus iterum. GEB, .. 23 Hal. erVulg. inferunt: ewm. BR. — 24 Vulg.
aedificium vuerit.. BR. .. 25 Kehd. meglexerít. GEg. Et ita Klal. ateglexerit

TtEt I65 : | ac

-N g e RI :
. €d«fccaecerif "

768
tum praeftetur ?5 ei, quantum praeftari ei oporteret, fi de
ea re cautum fuifTet jextenditur emie aCtio in id tempus , quo |

damnum committitur, x Vil« ;
XVL. PAvzLvs librofexagenfimo?" ad Edictum. Ax-

TEQVAM damnum detur, 1mEunitum eít factum eius, qui
neque promifit, neque admifit in poffeffionem: fi tamen ante
damnum datum, vel cauit, vel poffeffione ?? ceffit. :
XVIL VrPrANvslibrojLIIL, ad Edictum. $1 quis
miffum in poffeffionem , cum effet in aliena po:tei:cate, non a;i-
miferit ??: plerique putant, noxalem a&tionem o nomine * ?
competere. .$.—r. Quid deinde 3*, fi procurator prohibue-
rit2 vtrum in ipfum, an in dominum d.abxmus? Sed Jé&verius
eít, in ipfum dandam. . $. 2. Sed et in actore municipum,

133 tutore, ceterisque qui pro aliis interueniunt 34, idem erit

,J.'/)eryvni—f v

L/[ 4 ctmrnnium 1://-(4 pLo -
4 : A ntll

/ 7 »
L 216TOn s

dicendum. $. 3. A&io ifta, quae in factum e&f"p.erpetuo
35 dabitur, et heredi, et in heredem, ceterasque 36, itemque
ceteris perfonis. $. 4. [udex, quijde damno infetto cogno-

íÍcit, etiam alienate praedio ab eo, cum quo aCtum ?* fuerit,

damnum aeftimare folet omne, quodcumque ante iudicium
ontigit. -
: "ngVIII.'PAVLvs libro XLVIII. ad Edictum. DAwwtr
infeGi ftipulatio competit non tantum ei, cuius in bonis res
eft: fed etiam 33 cuius periculo res eft. $.—t. *Sed*,quod
opere facto confecutus fit; dominii capione;j?? promiflor, non
teneri eum eo nomine, Pomponius ait: quia nec loci nec o-
peris vitio, fed publico iure id confecutus fit. $. 2. Ei, cu-
ius vfusfructus aedium eít, de vitio *^? earundem aedium ca-
ueri non oportet, (etfi ** alias vicinas habeat: quia reficien-
di habet facultatém : nam qui viri boni arbitratu vti deberet
^2 . reficiendi quoque poteftatem confequitur. Ergo nec pro-
prietarius audiri debet, fi velit fibi caueri a fructuario aedium
nomine, quas vicinas fructuario^? habeat: quia habetcum fru-
&uario actionem, vt viri ** boni arbitratu J£ ^? fruatur. $.-3--
Sed inquilino meo, fi vicinas aedes habéat, cauere debebo
damni infeCti propter eas aedes.
folo fuperficiem impofuit, dominus foli, quod vitio foli da-
mnum futurum fit, cauere non debebit, nec foli domino fu-
perficiarius : quia inuicem ex conducto etlocato;habent, actio-
nes, in quas tamen actiones vltra culpam nihil venit: plus
autem in ftipulationem ^ venit damni infecti, quod quidem
vitium eius effe dicitur. $. 5. Siis qui vnas ** aedes habe-
bat, ftipulatus fuerit, deinde vicinas comparauerit: anjearumy
quoque nomine, quas poft interpofitam ftipulationem com-

paraffet, promifforem obligaret, quaefitum eft? Tulianus fcri-
bit, videndum, ne earum dumtaxat nomine cautum habeat, .
de quibus inter eum et promifforem ** initio aCctum fuerit.-

Cui confequens videri poffe *?, vt etcum aedium communium
nomine duo focii ftipulentur, de eo duintaxat damno caueri

videatur, quod in parte ?? aedium cuique focio datum fuerit, .

ac mox: vauerint. — 26 Rehd. praeffet. GEB. — 2/7 Gothofr. in. nota 4l.
quadragefimo o&tauo. Ita nempe ipíe Taur, in margine: quadragenfimo octauo
GE B. 28 Vulg. vel ei poffeffionem. BR. 29 kal. admifit. GE B. 30
Hal. nomine eius. Kehd. ezus noimine. GE B. 31 Vulg. Quid enim fi. BR.
32 Rehd. inferit: boc. GEB. 33 Hal. inferit: et. 34 Rehd. znterue-
nerunt. GE B. Hal. interuenerimt. — 35 Hal. iu perpetuum. Et fane Flor. ante:
perpetuo, inter verfus m adícriptum eft, BR. Etiam Rehd. vt Hal. GEB. — 56
Vulg. ceterosque. BR. Vt et Rehd. GEB, . 37 Rehd. factum. G E B.
inferit; ei. GEB. 39 Gothofr. in nota: vfíucapione. valg. capione Hal.
Vulg. habet: dominium v[ucapione. BR. Ita etiam Rehd. GEB. — 40 Taur.
Bitio.GEB. 41 Hal.in margine: clias, fed fi. Kehd. fed etfi. GEB. — 42
Gothofr. in nota: debet. Hal. GEB. — 43 Gothofr. in nota: /Al. fructuarius.
Nempe ita ipfe Taur. in margine, et Hal. et Rehd. GEB. — 44 Taur. Bir;.
GEB. 45 Hal. bis, et itafa&um Flor. wR. — 46 Hal. et Vulg. ffipulatione.
H R. 47 KRehd. viciuas. G E ?. 48 Rehd. inferit: zu. GEE. — 49 Go-
thofr. in nota: poffe putamus.. Hal, G s. 50 Vulg. pavtem. BR. 51
Rehd. aliam. GEB. 52 al et Rehd. adiadicatae fuerint. G E. 53

$. 4. Ei, qui in conducto ;

. margine: alias, im domo. GEB.

38 Kehd. |

. Hal, et Vulg. poffit. BR.

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. Il

fiue ergo redemerit alteram ?* partem quis ex his, fiue adiu- -

dicatà,fuerit 5*: non augeri promiffionis obligationem. Pom-
ponius, relata luliani fcriptura ?5?, dicit non fe improbare.
$—6. Si autem res aliquas poft ftipulationem interpofitam in
domo 5* habere coeperit ftipulator, quae ex ruina vicinarum
aedium perierint 5*, agere ex ftipulatu poteft: licet 5* tunc,
cum ftipularetur, hZe res ?" non fuerifft.
praedii, fi ante traditionem ftipulatus fit, cautum habebit de
eo damno, quod poft traditionem fattum erit. $.-8: Vendi-
torem autem aedium, prius quam poffeffionem tradat, ftipu-
lari oportet: quia huius quoque rei culpam praeftat. .$.-9:
Sed quid fiet, fi venditor fine culpa ftipulari non potuerit, et
ob hoc emptor füpulatus fuerit, nonne damnum ?* patitur?
an hoc 5? damnum in aliena re acciderit, reuoluitur autem
ad emptorem , quia aCtionegf ex empto non habet? Sed ni-
hil in hac caufa proficit ftipulatio, nifi in id, quod poft tradi-
tionem accidit 9?: quia dum 9* venditoris cuftodia eft, is
ftipulari debet, omnemque diligentiam emptorf praeftare: et

quod alia actione $? quaeri poteft, id in ftipulationem ?* da- -

mni infe&ti omnino non deducitur. -$—tro- Sed fi venditor
interpofuerit ftipulationem, etiam id damnum continebit "
quod poft traditionem emptori contigerit: quod effe iniquiffi-
mum Ariíto ait: quoniam ** fi emptor quoque damni infecti
ftipulatus effet, duobus promiffor eiusdem nomine obligare-

tur, nifi forte id contra fe habeat, quia in hoc fit ftipulatio, -

quanti ea res erit: vt poffit videri, nihil intereffe iam vendi-
toris ftipulatione ** damni infeCti interpofita. $. r1. Sabini
fententia vera eft, exiftimantis, vt, fi dum aedificatur, intra
diem ftipulationi ** comprehenfum fupra parietem meum do-
mus deciderit, eumque vitiauerit, licet poft diem füipulatio-

; . L] . d- od ^ ; LÀ
nis paries decidet $?, poffim agere: quia damnum iam -eme-

acceperim, cum paries vitiofus faCtus fit: nec quicquam ob-

ftare, quo minus etiam-antequam decidat, agi poffit: et fi ita , ..
concuffus fit paries, vt nulla rationefrecipir ?? poffit, ideo-4/ rejeec ,

que deponendus eft *?, non minoris litem aeftimandam , quam

| fi decidiffet. $. 12. Si vicinas aedes habeamus, et inuicem de-

fideremus damni infecti caueri: nihil obftabit, quo minus et
ego in tuarum aedium poffeffionem mittar,se"* tu in mearum.
$. 13. Si pupillus prohibuit iri in poffeffionem damni infecti
?2, placet, in eum non jffiufte competere hanc in factum
aCtionem. $. 14. Si mandagtj ^* meo alius prohibuerit, in
me haec aCtio competit. $. 15. Non folum autem eum pu-

nit Praetor , qui in poffeffione 7* efe£',fed etiam eum, qui pof- -

fidere paffus non fuerit: cum alioquin, fiis qui iuflu Praeto-
ris coeperat pofífidere, et poffidendo dominium capere, aut
non admiffus, aut eieCtus ^? inde fuerit, vtile interdictum
vnde vi, vel Publicianam a&tionem habere poteft 79, Sed fi
in faCtum a&ione egerit, his actionibus experiri non potelt ,
cum Praetor id agat, ne damnum]faciat ** actor, non vt in
4 fmt*"' | : lucro
Hal. et Rehd. relatam Inliani fcripturam. GEB. — $4 Hal. im. dominio, at in
55 Hal. et Rehd. vuerint. GER. 56
57 Hal. inferit; illjus. Kehd. bec ves eius "on
fuerit. G E B. 58 Hal wum dammum mon patitur. GEB. — 59 Hal. bic.
Rehd. ax et quod dampnum. GEs. . 60 Vulg. acciderit. BR. 61 Hal. in-
ferit: im. GEB. . 62 Rehd. ratione. GEB. — 63 Hal. füpulatione. GEB.
64 Kehd. continebitur. G E B. 65 Rehd. quia. GEB. — 66 Taur. vendito-
viStipulatione. Hal. et Rehd. flipulationem , et mox: zuterpofitam. G EB. 67
Hal. et Vulg. fipulatione, B R. — . 68 Hal. et Vulg. decidat , et ita Flor. eft fa&um.
BR. ltaetiam Rehd. GEg. — 69 Hal.et Vulg. refici, quod malo. BR. Praeiue-
runt MSS. Var. L. II. S. Cruc. I. et H. Barb. Chriftin. Bynkersh. vt et Rehd.. At
Magl vteit Flor. GE &. 7o Hal.fit. GEs. 71 Ap.Hal.et, abeft, GEP. — 72
Vulg. addit: womine. BR. — 73 Vulg. mandato. BR, Etiam Rehd. GEB. . 74
Hal. iu poffeffionem eft. Rehd. zm poífeffione ejfet, at fuperfcriptum : al. eff.
G É B. 75 Hal. et Vulg. aut veiecius. B R. Rehd. vel deieddlus. GEB. ^ 76

71 Hal. in margine: alias , patiatur. ignoratio-
: : ne

Hal. inferit: et. GEB.

*

$. 7. Emptor

J

N
u
fiUs
fis,
pri
Pra

frü
loc
ho
qu

tef

i f

jwt, tami
f

ylia
pole
M
Tare
l
lius
quia
in p

(e du
fet, al
ditem
letty
vli,
ytp
f
L
Ilabïz
e l
donit
MINY
m e
lnpetr

Y NQyY
DI
7 Ri
« GE
M
fite d
83 Mi ;
0kf, qbelt
hibe, Qu
Vil jj
Jitud,
39 Hl e
Árnt; g
RChd. GE
TIttj, GEB,
U. GER
Modt, li
! digyid,
Wt in À

]
l.

m
n
lr
of
(
i.

;lpu-

lsl
( fs

li
d
M ö&-
T
i*
nuf.
nfedi
"
htio,
enii-
m
r
m d
D
m
ideo-UT?jï"..
qum
müe
n &
ganim,
dul
hia
gri i

Priett

jo, 1
jitum
$d d
)otefï j

v
j

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. II

lucro verfetut. $. 16. Si procurator meus damni infe&i ftipu-

- latus fit, caufa cognita. *5 mihi ex ea ftipulatione actio com-

. petit.

J de-
.gmt

XIX. Garvs/ad Edi&tum Praetoris Vrbani, titulo
de damno infecto. EomnvM, qui bona fide abfunt, in fti-
pulatione damni infecti iusnon corrumpitur, fi reuerfis ?? ca-
uendi ex bono et aequo poteítas datur: fiue domini fint, fiue

aliquid 5? in ea reius habeant: qualis eft creditor, et fructua--

rius, et fuperficiarius. $. r. Siue aedium vitio 5*, fiue ope-
ris, quod vel in aedibus, vel in loco vrbano, aut ruftico,
priuato, publicoue fiat, damni aliquid futurum fit: curat
Praetor, vt timenti damnum caueatur. |
» . €X. IpEw libro XIX. ad Edictum prouinciale. IN TER
fructuarium, et dominum próprietatis, ita damni infeCti cautio
locum habet, fi fructuarius quidem de foli vitio * caueri fibi
defideret 5?: dominus vero proprietatis de operis vitio, 9* fi
quid fru&tuarius aedificet, nam de ruina aedium neuter ab al-
tero cautionem defiderare poteít: fru&uarius ideo, quia re-

fectio[aedium ad eius ** ipfius onus non 95 pertinet: proprie-

tarius ideo, quia]vfitata ftipulatio, qua de*ww reítituenda 9*
fructuarius cauet, ad hunc quoque cafum porrigitur. —
XXl. PAvrvs libro VIII. ad Plautium. S1 filiusfa-
milias inquilinus fit, videamus, an damni infetti nomine in
poffeffionem aedium vicinarum mittendus fit? Quaeritur enim
35 an filiusfamilias non videtur *? damnum pati, fi res pecu-

liares fint, et ?? pater poffit ftipulari, fi quid ei damni fiat?

Et placet, vtrumque eorum in poffeffionem mitti, niíi fic fi-
lius conduxerat ?*, vt eius periculo aedes effent: tunc enim,
quia folus tenetur ex locato, reéte dicetur,
in poffeffionem, nifi ei caueatur. |
XXII. InEMw libro X. ad Plautium. . S 1 proprietarius
de damno infecto repromififfet ??5 vel forte aliquid praeftitif-
fet, aut contra fructuarius aliquid[praeftitit ?5 : iniquum eft
alterum tine damno vti aedibus, autaedes habere: et fi optu-
lerit proprietarius aliquid, non eít fructuario permittendum
vti, nifi contulerit: idemque fractuario praeftandum eft, vt
proprietarius cogatur ei conferre. — Ergo et folum retinebit
fructuarius, fi aedes ceciderint, donec praeftetur ei damnum:
vt quod haberet vicinus miffus in poffeffionem , id fru&tuarius
habeat, qui ?* damnum vicino farciit ?. — Eadem erunt ?$,
et fi minimum.damnum detur. : $. r. Plautiüs: fi ab eo, quem
dominum eíle negarem, vellem fub hac exceptione, sr no-
MINVS NON ESSET, fatisdari: ab eo vero, quem domi-
num efle dicerem, pure repromitti, conftitit non debere me
impetrare, fed debere me eligere, a quo velim mihi caueri.

XXIIL. VLnPiAwNvslibro LXIII. ad Edictum. Iw fti-

ne nempe probae latinitatis. — Vid. Daker. ad. Opujc. de Latin. Vet. ICt. p.
73. ". 10. BR. Vt Hal. habet in margine, ita Rehd. exhibet in textu. GE B.

"8 Kehd. Si procurator meus caufa cognita dampni infetti flipulatus fit: michi

etc. GEB. 779 Hal. fed renerfus. forte ex parte errore typorum pro: fed re-
uerfi. lta enim et Rehd. fet reuerfis, GER. 80 Hal. fiue alioqui. Vulg.

fiwe aliquod. BR. — 81 In Rehd. vitio, abeft. GEB. — 82 Taur. Bitio. GE B.
$83 Rehd. defiderat. G E B. 84 Rehd. praefigit: fed. GEB. . 85 In Rehd.
eiu$, abeft, GEB. 86 Gothofr.in nota: Hanc negationem Haloander non
habet. Quod faifum. Habet enim Hal. ad. eum non ipfius ouns pertinet. )Scd
Vulg. ad ipfius onus pertinet. BR.. Ita et Rehd. GER. $7 Yaur. de RE-
flituenda. Kal de veflituenda ve. GE s. 88 In Rehd. ezzm, abeft. G E B.
89 Hal. et Vulg. videatur. BR. Etiam Rehd. GE g. 9o Hal. et Vulg. in-
ferunt: a, BR; Vt et Rehd. GEB.
Rehd. GEF. 92 Flor. eft: repromi[fiffet. GEB. 93 Hal. praefliterit.
Vulg. praeflitiffet. B R. 94 Hal. inferit; id: Poffet et Flor. legi: 441Da-
qmi.GEB. . 95 Hal. farciat. Rehd. vicio farciat. GEB. — 96 Hal. addit:
ergo. GEB. — 97 Hal. mittet. GEE. 98 Hoc eft: publica au&oritate.

Noodt. IV. Probab. 1. et ad. D. tit. de Rer. Diuif. Oper. T. II. p. 355. GEB..

99 Hal. praefigit: et. GEB. — 100 In MS. S. Cruc. fuper: mibil, fcriptum :
3. alíquid. Vid. Duker. ad Opu[c. de Latin. Vet. ICt. p. 365. n. 43. BR. E
'Taur. in Adnotat, faciente. in P. fauente , mninus reile. Nempe ci in w coaluit,

ipfum mittendum .

91 Hal. et Vulg.condaxerit. BR. Etiam.

769
notmine interponitur,
! ?* in poffeffionem.
XXIV. Ingw libro,LXXXL, ad Edi&um. F LVMI-
NVM publicorum communis eft vfus, ficuti viarum publica-
rum, etlitorum. In his igitur publice ?3 licet cuilibet aedifi-
care, et defiruere: dum.tamen hoc fine incommodo cuius-
quam flat. Propter quod operis dumtaxat nomine cum fatis-
datione cauetur, de vitio loci nihil cauetur: ?? hoc eft, opä-
ris,, quod quis facit: ceterum fi ex loci vitio damnum timea-
tur, minime dicendum eft, damni infecti ftipulationegf inter-
poni oportere: quis enim dubitat, neminem eífe, a quo fti-
puletur, cum nemine ??? nihil faciente * locus ipfe publicus
damnum inferat fui natura? Ad ea igitur opera ftipulatio per-
tinet, quaecumque priuatim fiant.' Quid ergo, fi publice ?

pulatione damni infeCi, quae aedium
nifi in folidum fuerit cautum, mittetur

opus fiat? de vitio ? eius quid faciemus ? Et plane, vel prin-

ceps adeundus eft, vel, fi in Prouincia fiat, Praefes Pronin-
ciae, Sed quod di&tum eft, ^ operis vitio, fic accipiendum
eft, etiam fi proponas non tantum * tempore quo opus fit,
fed etiam fi poftea contingat: quid enim, $i ideo, quia male
aedificatum erat,,corruit ? $. x. Adicitur * in hac ftipu-
latione et heredum nonien ?, vel fuccefforum , eorumque, ad
quos ea res pertinet: fucceffores autem non folum qui in ?
vniuerfa bona fuccedunt, fed et hi, qui in rei tantum domi-
nium fuccefferint, his verbis continentur, Q. 2. Sed vt ne 19
jquid aedium, loci, operisue vitio, damnum factum Te -
pulatio interponitur de eo fine fatisdatione: quae non folum
ad totas aedes, fed etiam ad partem ** aedium pertinet. — Vi-

tium autem aedium, et loci effe Labeo ait, quod accidens !* -

extrinfecus infirmiores eas facit: denique nemo dixit, ,palus
ftris loci vel harenofi nomine, quafi vitiofi, committi ftipu-
lationem: quia naturale vitium eít: et ideo nec ea 73 ftipu-
latio interponitur, neque *^ interpofita committetur 15,
$. 3. Haec ftipulatio vtrum id folum damnum continjat, quod
iniuria fit: an vero omne damnum, quod extrinfecus contin-
gat? Et Labeo quidem fcribit, de damno dato non poffe agi,
íi quid forte terrae motu, aut vi fluminis, alioue quo cafu
fortuito acciderit. . 4. Seruiff quoque putat *9, fi ex;ae-
dibus; promitforis vento tegulae deieCtae damnum vicino de-
derint, ita eum teneri, fi aedificii vitio id acciderit, non fi
violentia ventorum, vel qua alia ratione, quae vim habet **
diuinam. Labeo et rationem adicit: quos;? fi hoc non ad-
mittatur, iniquum erit !? : qugienim tam firmum aedificium

j VH

d

2 U i
rfu, une()unn'

P

h

P

HFeebuas., o

eft, vt fluminis, aut maris, aut tempeftatis, aut ruinae, 29 -

incendii, aut terrae motus vim fuftinere poffit? $. 5. Idem
þerufug putat, fi controuerfia aquae infulam fubuerterit, de-
inde ftipulatoris aedificia ceciderint, nihil eum ex ftipulatu
| ! | con«-

vt in Z. 18. $. 22. fupra b. t. fcriptum : oiunas, pro: vicinas, BR. — Habent
etiam. MSS. faciente , Vat. L Barb. Chriftin. Pal, L. S. Cruc. I. II. Byuükersh.,
Rehd. Sed. Magl. vt eft Flor. GER. 2 Vulg. i& publico. BR. Etiam Rehd.
GEB. 5 Taur. Bitjo. GEB. — 4 Hal inferit: de, GEB. — 5 Rehd. taz-
t0, et mox: fit, loco; fit. GEB.
7 M et in Rehd. pro: odiicitur. G EB.
quIn. GER.
mnum etc. FIa]. Nempe Flor. aliquis 72 quid, hic pro: quod, pofitum, dele-

.8 Rehd.uomiue. GEB. — 9 Taur.

uit, et: Zu, repofuit. Vulg. vt ue operis loci aediumme vitio id damuum fa- .

( fit. BR. 1n Rehd. hic locus ita fe habet: Sed vt me opevis loci ediumue
vitio id dampnum fathum flipulatio fit interponitur : de eo fme fatisdatione: Et
his vltimis fuperícriptum: 4/. fine deeft. m. forte quod haec litera vocem : men-
dofe, aut: sale, iudicet. GE B. II Hal. et Vulg, partes. B R. 12, . Hal.
accedens. G E B. 13 Ap. Hal. ez, abeft. Gzn. 14 Hal. nec ea, loco:
neque. GEB. — 15 Hal. et Vulg. committitur. BR. — 16 Taur. pOtat. GER.
17 Hal. et Vulg. babeat. B R. I8 Hal. et Vulg. guod, hic et in fequenti-

bus. Et ita quoque MSS. Pal. L. tamen tantum priore in loco. p R. In vtro-
que Vat. IV. Chriftin. S. Cruc. L Hl..— At Vat. L. Barb. Bynkersh. compendiis
Ícripturae dubiis vtuntur; quale non eft illud , quo Rehd. vtroque in loco vti-
19 Vulg.
29 Hal.et Vulg. inferunt: ast. 8 R. Rehd. hic vbique habet vel,
; loco;

tur. ldem in praecedenti voce cum Flor. vt alias:; adicit. GEB.
eft. G E B.

1O Gothofr. in nota: ne in operis, loci, aediumue vitio da- -

6 Rehd. addit: vel corrumpitur. GEB. *

j*

v
d.

L

P

/[b(d 4

j2 E

779

confecuturum : quia id nec operis nec loci vitio faCtum eft ?*.
Si autem aqua vitiet fundamenta ??, et fic aedificium ruiffet,
committi ?5 ftipulationem ait: multum enim interefle, quod
erat alioquin firmum, vi fluminis lapfum fit protinug: an ve-
ro antejfit vitiatum, deinde fic fiecidemt AA pLto? ita Labeo
probat: etenim multum intereffe ^?, quod ad Aquiliam per-
tinet, fanum quis hominem occidat, an vero factum imbe-
cilliorem 2?. $. 6. Quamquam autéfh ftipulatio committitur
23. cum vitio operis damnum fattam fit: tamen, fi opus fa-

&um eft ab eo, quem promiffor prohibere non potuit, ftipu--

latio non committgtur ??. .Plane, fi prohibere potuit, com-

mittetur. Sed fi quis promifforis nomine fecerit, vel eius pro-

quo promiffum eíft , autalius qui prohiberä ?? potuerit: ftipu-
latio ifta 3* committetur. .S$—z. Praeterea fi furni nomine
damni infe&i fuerit cautum, deinde furnarii culpa damnum
datum fuerit: non venire in hanc ftipulationem, plerisque
videtur. $. 8. Caffius quoque fcribit, ,quod, contra ea da-
mnum datum eft, cui ?? nulla ope occurri poterit ??, ftipu-
lationem non tenere. $. 9. Item apud Viuianum relatum eft,

" ,-;(/,,-a"i,,&..-.ü ex agro vicini arborées vi tempeftatis confractae, in meum

LJLJJPaleba
...L"lu'nü-f,,

a, ^ . a
F äafkräwünu'fuä)w(
j

LA m ,

LE Liä(aqheïïv

x XPM.

agrum deciderint ?* , eoque ,facto, vitibus meis|vel fegetibus
nocent ?5, vel aedificia,demoliunt,?*: füpulationem iftam,
in qua haec?" comprehenduntur, s1 QVID ARBORVM LO-
ce1vE ViTIO ?? AcCIDERIT, non effe vtilem ??: quia

J vualaucoxt non arborum vitio, fed vi ventorum ^? damnum mihi datum.
Plane fi vetuftate arborum hoc fiebat, potfumus di-

elt **.
cere, vitio arborum damnum mihi dari. $. 1o. Idem ait, fi
damni infecti aedium mearum nomine tibi promifero, deinde
kie aedes vi tempeftatis in tua aedificia ceciderint, eaque di-
füerint, nihil ex ea ftipulatione praeftari: quia nullum da-
mnum vitio mearum aedium ,tibi, *^ contingit *?: nifi forte
ita vitiofae meae aedes fuerint, vt qualibet vel minima tem-
jeftate ruerint.. Haec omnia vera funt, $. r1r. Sed et quod
ïabeo putat, verum eft, referre , vtrum impulfu fluminis ruit
^* aedificium, an deterius ante faCtum poftea ceciderit. $. 12.
Ttem videamus, quando damnum ** dari videatur: ftipulatio
nimi hoc *9,continet, quod vitio aedium, loci, operis, da-

mnum fit **, vtputa in domo mea puteum aperio, quo aperto.
venae putei *9 praecifae funt: an téneqg? Ait Trebatius, non.

teneri me damni infeCi: neque enim *? exiftimari, operis
mei vitio damnum tibi dari in ea re, in qua iure meo ?? vfus
fum ?*. .Si tamen tam alte fodiam in meo, vt paries tuus
ftare 5* non poffit, damni infecti ftipulatio committetur.
. XXV. PAvLvslibro LXXVIIL ad Edictum. 'Tax-
BATIVSait, etiam eum accipere damnum, cuius aedium lu-
minibus officiatur. ( j

"oo"eisTixVS 9* Bbro LXXXL. ad Edictum.

PRocvLvs ait, cum quis iure quid ?* in füo faceret, quam--

loco: ast; eadem tamen disiunctiua ante vocem : Zucendii, pariter abeft. GE B.

- 22, Hal. vitiaffet fundamentum. GEB. — 25 Kehd. ali-
quaudo. GES, — 24 Vulg. ceciderit. BR. Vt et Rehd, GEE. — 25 Hal. in-
lerit: id. GEB. ^ 26 Hal et Vulg. imterefl. BR.— 2/7 Taur. inuecilliorem.
Sed maiuícula V opus erat.BR. . 28 Rehd. tunc comuittiatur. GER.. 29 Rehd.
committitur, et mox iterum, GEB. — 30 Hal. et Rehd. quem probibere. G E B.
31 In Rehd. ;fja, abef. GEB. — 32 Taur. Qij. GERB. . 33 Hal. poterat.
Vulg. potefj. BR. Vt Vulg. ita Rehd. GEE. 34 Rehd. ceciderint. GER.
45 Rehd. mocerent. GER. 36 Gothofr. in nota: 4l. demoliantur. Nempe
MHal. moceant, v. ac. demoliantur. Vulg. nocueviut, v. de. demolierzmt. BR. Et-
iam Rehd. demolierint. GEB. — 2* Vulg. inferit: ommia. Bh. Et Rhed. GE.
38 Taur. DITIO. GE . 59 Rehd. addit: a&onem. GE.B, 40 Rehd.
inferit: modo. GE B. — 41 Hal.fit. GEB. — 42 Taur. in Adnotat. tibi. fic ve-
élius quam mibi, vt babetur in Pam, Neque aliter. vllus codex fcriptus quam
editus. B R. Ita quoque Hal. et MSS. Vat. I. Barb. Chriftin. Pal. I. S. Cruc. I.
Bynkersh. Rehd. At Magl, vt eft Flor. GE s. 43 Hal. et Vulg. contigerit.
BR. 4 Hal. riat. 45 Taur. damnOm. G E8. 46 Hal. baec. G En.
47 Hal. fit. Vulg. datwm fit. 8 &. Rehd. fit datum. GEB.-
tui. GEB. . 49 Rehd. inferit: potefl. GER.

21 Hal. fit. GEE.

50-In Rehd. ?eo, abeft.

6kEB. 51 Hal. fim. GEB. 52 Taur.tmuStare. GE B. 553 Hal. IDEM, GE .

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. II.

. le adicit, fieuti hic exigit Caíffius, vt fi 7 iuftus metus mi-

in alieno faciat *5,

" Rehd, ea, loco: bac. GER.

| fententiam veram effe. GEB.

48 KRehd. inferit: |

M gt

uis promififfet *5 damni infeCti vicino, nofftamen eum tene-
ri ea?9 ftipulatione: veluti fi iuxta mea aedificia habeas aedi-
ficia, eaque iure tuo altius tollas: aut fi in vicino tuo agro-
cuniculo vel fofía aquam meam auoces 5?: quamuis-enim et

hic aquam mihi gbducas, et illic luminibus officias, tamen /. «A,

ex ea ftipulatione.aCtionem mihi non competere: . fcilicet quia

non debeat ?? videri is damnum facere, qui eo ;velutijlucro ,/ ;7,742 t

quo adhuc vtebatur, prohibetur: multumque intereffe, vtrum
damnum quis faciat, an lucro, quod adhuc faciebat, vti pro-
hibeatur: mihi videtur vera effe 5? Proculi fententia, — —
XXVIL PaAvrvs *?? libro,LXXVIIL ad Edictum,
PrvnEs earumdem aedium 5* domini, finguli ftipulari de-
bentfine adiectione partis: quia de füo quisque damno fti-

2017

pulatur ?^: quin immo pars adiecta partis partem,faciet, Con-'/«tere ,

tra fi plureg domini fint vitiofarum aedium, pro füa quisque
parte promittere debet: ne finguli in folidum obligentur,

XXVIIL VrrraxwvslibroLXXXI. adEdictum, Iw -Jfil *

hac ftipulatione ?? venit, quanti ea res erit, Et ideo Caffius -

fcribit, eum, qui damni infeCti ftipulatus eft, fi propter me«
tum ruinae ea aedificia, quorum nomine fibi cauit, Fulflt 844
impenías eius rei ex ftipulatu confequi poffe£, Idemque iuris
effe, cum propter vitium communis parietis, qui cauit fibi

damni infecti ^* onerum eorum,releuandorum gratia, quaei'[ewl-f-—m,,

in parietem incumbunt, aedificia fuafulfit, 95 In eadem cau-
fa efiidetrimentum quoque propter emigrationem inquilino--
rum, quodex iufto metu factum eft, Arifto autem non ma-«
grantij-" caufam praebuerit: ita in eius perfonay 9?, qui
ulfit, eaden' Caffiugn, dicere debuiffefg?, fi iufto ** metu
ruinae fulcire coactus eft. | h
« XXIX. Garvs libro XXVIII. ad Edictum Prouinciale,
SED Jf li conducere hofpitium nemo velit propter vitium ae«
dium, idem erit dicendum. 277 PT |
XXX. VrrPriamxvS librojIDXXXI, ad Edictum. . D a-
MNI infeCti ftipulatio pertinet, etiam fi quid eius operis,
quod ?? in fundo meo *? aquae ducendae caufa 7*, vitio da-
mnum mihi contigerit: folet enim opus in alieno fieri, cum
iure feruitutis , quam quis habet alieno agro impofitam, opus
$. 1. Vtrum autem de hoc opere pro-

s d

m

mittere, an fatisdare debeat, videamus? Mouet, quod in alie-;.-
no facit *5: qui autem de alieno cauet, fatisdare debet: quïwtu

de füo, repromittere. Vnde Labeo putabat **, eum, qui
modulorum aut riui faciendi caufa opus faceret, etiam fatis-

dare debere, (qua *? et/in alieno folo faceret; fed cum deope- 1 $««a.

re[faciet *?, exigatur ftipulatio, confequens erit dicere, fuf- |./,

ficere repromiffionem: quodammodo enim 5? dere fua cauet.
$—« Quod dictum eft aquae ducendae caufa, exempli gratia **
E Ícriptum
$4 Rehd. quidem, loco: quid. GE R. 55 Flor. promiffiffet. GE B, 56
| 57 Hal. euoces. Rehd. aduoces. Habet fenfum ,.
fed tamen errauit librarius hic dormitans, vt monftrant fequentia: qua emim
vis adquam qibi adducas. GE 5. — 58 Hal, debebat. GE &. 59 Haec voxz
effe, Flor. non adeo recenter vncis eft inclufa. gg. Rehd. z5 videtur Procalz
60 Hal. IDEM. GE&. 61 Rehd. inferit:
.62, 'Taur. flipulat Or. G E B. 63 Hal. et Vulg. zu bauc
flipulationem. BR. ^ 64 Vulg. caueri curanit, fulferit. BR. 65 Vulg. in-
ferit; momine. Bm. Vt et Rehd. GEB. — 66 Rehd. pracfigit: Et. GEE.
67 Ap. Hal. fi, abeft. GER. 68 'Taur. migran Ti. malo : migranti.
B R, 69 Hal. et Vulg. pevfoma. B R. 7o Vulg. Caffius dicere debviffet.
BR. — ^71 TTaur. sIuflo. GE R. 72 Vulg. inferit: fit. BR. —— 73 Rehd.
inferit: eff. GEB. ^4 Hal. hicaddit: fit, probabiliter ob fequens : vitio. BR.
75 Kehd, ggam quis im alieno dgro babet impofitam. in aliemo'faciat operis.

"0mine. GEB.

G E B. 76 Rehd. faciat. GEB. " 77 Vulg. putat. BR. Etiam Rehd.
GEB. "75 Gothofr. in nota: Zl quia. Scriptum erat Flor. quaetinalaeno.

facdum autem : quig im alieno, expun&o : et, quod Taur, retinuit. 73
quia (Taur. habet in margine. 8 R. Hal. er. Rehd. vt Flor. eft corredum. GEB.
79 Rehd. faceret. GEz. $o Rehd. quodam enim T0de. GBB, — 8* la
Mu t ! QUNCNNMEM | Rehd.-

L z

.";[mf etf

l
"i
$r
["MWLW
'I (
f
2
L*uï*w"'ü.'
- (
06
fet
aug'
yel
!
fe
t
&

Q
C

,',vvefhn Á
h, Qu

fün
teni

rieij
amwd, f

]sl

qu

Ín
M bet,
" ,
. ltra
J hj
Cori
lemol

! f?fil

Mi
dorri
a f
Cf
(
CEJ,
ftt. ;
fierg,
ii G
IOCO E
99VW
LE
Mi
n fs
Ts Gpy
H&l. [
fi h 1]
fane hübt
o
N UT

» l urwf*fa fi projpraeterita penfione ?? fatisfacere paratus fuit ??, alio-

g
D]

|

s

i,u" ceret ,

E

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. II

fcriptum eft: ceterum ad omnia opera ftipulatio accommoda-
Mtdr * ! TaC XX M. :
XXXI. PaAvrvslibro LXXVIII. ad Edictum. Qvr
. vias publicas muniunt, fine damno vicinorum id facere debent.
$. r. Si controuerfia fit, dominus fit nec ne, 9? is a quo cau-
tio exigitur, fub ?* exceptione fatisdare iubetur.
Vhele, XXXIL,GArzvslibro XXVIII. ad Edictum preuineiale,
! S r aedibus meis proximae fint aedes meae et tuae: quaeritur,
L Ticernt, an, fi lge vitium mihi,;faciant ??,-eewere mihi debeas pro

damno propriarum mearum aedium: fcilicet pro qua parte do--

minus exiftes *?? Et hoc plerisque placet: fed mouet me,
m A. s "E , 3 . .
