Ti arbitratu vfurum fruiturum: fed et fi plures fint, a quibus
vfusfructus relictus eft, fingulis fatisdari oportet ?9. $. r.

men.BR. —"71Vulgoquid,abeft.BR. 72 Vulg.Pompomius. BR. — *73 Ap. Hal.
et Vulg. potef?, abeft. BR. — 74 Hal. collie poffe dicit. Vulg. collig poffe didici. Re-
centiores colligzt poffe dici. Ego malim collegi poffe dici,B R. Nempe Taurelliano
more collIgi, poffe dici, qua tamen ratione et Vulgatae fuccurri polflet colligi pof-
fe DIci. GER. 75 Vulg. praefigit az. BR. 76 Flor. fübantique 73 alio
in eo, reformatum elt, vnde omnesita. ER. Etiam Hal. GEE. . 77 Ap. Hal.
fit. abeft. GEs. 48 Ap. Hal. effe, abeft. GE B. "9 Ap. Hal. Digejflo-
THW, abeít. GEB. 80 In Vulg. eft L. fj fur, tefte Contio. BR. — 8t Hal.
fi, loco licet, et in fequentibus feparentur. GEB. — 82 Vulg. a terra. BR. — 83
Gothofr. in nota: feparentur. ltanempe Taur. in margine, et eftcorredtio fub-
antiqua. BR. 84 Vulg. fiaut. BR. 85 Hal. fiaut. GEB. 86 Hal. a4-

praebenfi. GEB. 87 Hal. efficiantur. GER. 88 Hal. foetu. GE B. 89
Hal,. magis quam. 'Yuentur Florentinam, Ruffard. et Contius, — Adftipulantur
Bafil. his verbis: pendet igitur rei conditdlio et dominium. BR.. — go Ap. Hal.

debet, abeft. GER. — 91 Hal. Hoc. GEB. — 92 Hal. tricefimo quinto. Vulg.
fimpliciter Zulanus probat. BR. 93 In Vulg, eft L. Ffusfructus, tefte Con-
tio. BR. 94 Hal. uec prius, praecedentibus: fi vfusfrucus legatus fit, plane
omiffis. GEB. 95 Hal. oportere, G E. 96 Paíliue aut imperfonaliter.
Auctor de Latin. Vet. ICt. p. 333. BR, 97 Vulg. quod bomum fuit, fci-
licet ex erronea Pand. Flor. corre&ione. tem Hal. qui infuper fuit, in fit, mu-
tauit, Sed recius H. a Porta in IL. vt olim erat Florentiae. BR. — Hal. ctiam

& ? ,f7;5ó Qquiripotell ^*. Perquod colligi.tpoffe idicij ^^, ne quidem fi-
f Y n "fä poffideatur.ab alio, amitti vfümfructum, fi modo mihi aliquid

forte

habet in margine alias, quo bono. GER. 98 Hal. competat ex lege Aqnilia ?
refpondit. GER. 99 Hal. praefigit ;n. GEB. — 100 Hal. praefigit et. GER,
Y Hal. ctatur fruatur. — Quia qui. GEB. 2 Vulg. agros. BR. 3 Taur.
coNvumpi. GE B. 4 Hal tricefimo quiuto. Vulg. lib. XXX. BR. 5 In

DIGESTORVM LIB. VIL TIT. L

Cum igitur de vfufructu agitur, non folum quod factum eft,
arbitratur ?9?, fed etiam-in futurum (äuemadmodum vti frui
debet. $. 5». De pr4deteritis autem dainis früctuarius etiam
lege Aquilia tenetur, et interdicto, quod; vi aut clam, vt Tulia-
nus ait: nam fructuarium quóque £eneri )his aCtionibus, nec-
non furti, certum eft: ficut quemlibetjalium, qui in aliena re
tale quid commiferit. — Denique confultus, qüg2?7? bonum
fuit, aCtionem polliceri Practorem, cum competat legis Aqui-
liae acfio ?*2 refpondi&, quia fünt cafüs, 9? quibu$ ceffat

Aqgä'liae' actio, JA?, ideo iudicem dari, vt eius arbitratu vta-
turzgnam ^ qui agrüm ) ? non profcindit, qui vites non fub-

feri item aquarum ductus corrump?/ patitur, lege Aquilia
non tenetur. Eadem.etin vfuario dicenda funt. $. 3. Sedfi
inter duos fructuarios fit controuerfiadf[Talianus Wibro trigen-
limo o&tauo.* Digeftorum fcribit, aequiffimum 5 effe, quafi
communi diuidundo $ iudicium dari: vel ftipulatione inter fe

ad arma et rixam procedere patiatur Praetor, quos poteít iu-
risdictione füa componere? :Quam fententiam Celfus quoque
libro vi&éMfimo 9 Digeftorum probat: et ego puto veram.
$. 4. Fructuarius caufam proprietatis deteriorem facere non
debet: meliorem facere poteft. .Et aut ? fundi eft] vfusfru-
ctus legatus, et non debet, [gg"ätg-e arbores frugiferas excidee
re,[nequé villam diruere, neg»quicquam facere in perniciem
proprietatis. . Et fi forte volu *? fuit praedium virjfi&-
ria ** vel geftationes vel deambulationesfirboribus infructuo-

fis opacas atqueJaumoenas '^ habens, non debebit deiicere *3,

vt forte Mortos olitgrios t^ faciat, vel aliud. quid, quod ad
reditum fpectat. $. 5. Inde eft qudefitum, an lapidicinas, vel
creüifodinas, vel Marenifodinas *5* ipfe inftituere poffit? .Et-
ego *^ puto etiam ipfum inftituere poffe, fi non agri partem
neceffariam huic rei occupaturus eft **, Proinde venas u-
que- ** lapidicinarüm, et huiusmodi *? metallorum inquirere
poterit: ergo etauri, et argenti, et fulphuris ?^?, et deris,
et ferri, et ceterorum fodinas, vel quas paäerfamilias inftituit,
exercere poterit, vel ipfe inftituere, a:gL nihil agriculturae no-
cebit. .Et fi forte ^* in hoc, quod anftituit, plus reditus fit,
quam in vineis, vel arbuftis, vel oliuetis, quae fuerunt, forfi-
tan etiam hggc deiicere ?^ poterit: fiquidem ei permittitur

paratum £at defideraturaj opifiquin/forte, velilegulorum; ?3,

q«:— Tuuc ex '.fl'o-/u'(omm(kä ao j * quae
GEB. 4 Taur. znquiD. GER. 8 Hal. oclauo decimo. — Vulg. li. XXX.
B R. 9 Hal. Jta fi fundi, deleto fequenti et, quia non fequitur awt, quod
ifti refpondeat. "Vulgata ideo hic multa inferit: Et aut fumdi efW v[usfructus
legatus, aut alterius vei. Et fi quidem fundi vfusfrattus legatus eff, non debet etc.
B R. IO Legimus voluptati fuit. Flor. recentior manus voluptnarium, fecit.
Sed hoc merito neglexit Taur. . Inde tamen Hal. et Vulg, voluptarium, ícri-
píere. Atque ita etiam pleraque MSS. quinque nimirum e feptem. Male
Otob. et 'Treuif. volwntarium, at ij poftfemo mutatum eft, in voluptarium.
Ruflardus addit: forte voluptare, et hoc funt amplexi luft. Lipfus et Gerh.
Noodt. 7. de V[ufr. g. extremo. | Bafil. vertunt :v «93c végUs, quae ad oblecta-
tionem fiue ad. voluptatem, BR. — Qüinque illa funt Barb. Vat. Y. S.. Cruc. Byn- .
kersh. — Praeire poterat Brenkmanno Taurellius fcribendo voluptatE, GEsB.
1! Vulg. Vridaria. BR. Hal. viridiavia. Et Florentiae eft virdiavia, vt dedit
Taur. quod neglexi, vt manifefte erroneum. GEB. — 12 Hal. amaenas, et fic
infequentibus. GEB. — 13 Taur. deiEcere, GEB. — 14 Hal. bolitorios. G E B.
15 Vulg. cretae fodiuas vel arenae fodiuas. wR.. — Y6 Ap. Hal, ego, abeft. GE R.
17 Hal. occupet. GER. I8 Hal. Proinde fi venas lapidicinavum, v& quoque
ad finem periodi reiecto. G E. I9 Ap. Hal. buzusmodi, abeft. GEB. — 20
Flor. eft fulpuris, et ita Taur. dedit, quod etiam neglexi. Hal. fulfuris. GER.
21 Vide Noodt. 1. de Vfufr. 6. verfus finem, vbi hunc verfum a verbis: et fi
vsque ad dezicere poterit, (fequentia enim figuidem etc. ruríus
Vlpiani effe exiftimat) vt gloffema veteris Interpretis, reiiciendum effe afferit.
Extant tamen ifta apud Graecos et in editis et MSS. libris. B& R. Etiam alpälal
Hal. GER. 22 'Taur. deiEcere. GEB. 23 Vulg. figulorum. — Sisdlitet' €
fex MSS. tres habere deprehendi. Otob. qui fimgulorum, habebat, vti etiam-

Aa-TÀ

Vulg. hic eft L. Aequiffinum, tefte Contio. B R. 6 Hal hic inferit 2u4ício.

Jaeec u T X[l.

num habet Treui(, correGtus eft ad Ie&ionem praecedentem. — Barb. denique opi-
f ,—-N'
! ficum

eos cauere, qualiter fruantur. QCur enim, inquit ? Iulianus,

meligfäg.þ proprietatem. $. 6. Si tamen,. iquag inftituit Vfggyufk&x'ïïm,
fructuarius, aut cíelum corrumpast agri, aut magnum ap-- f

Ó Ó ——nÍ—

Ls

Y 2e VE

L Ia Cnem,

gbl |

b um

lg.
MC«CZJ,—.

VA
—
"

T
"

Ui

|- legg
g.A/" ;7?4

; "

1an t

WU
/ A

"

| mf
274

-en Cäuw

$

|— x — —R "MM , E L n EEE

t

—

B EE
peuum

OUU D R ia a N

lu e4miua , WNeruay eu

*

IT abl n fundo nife aebertbuninfoe f rt^ DYTGESTORVM
gasi/qp) a fu. t ihridum ts us
quae ?^* pon poteft ?3 fuüftinere proprietarius, ng;gövidqütun
viri boni arbitratu frni. Sed nec ^? aedificium uidem" [on-
tütüum)in fundej nifi quod/ ad fractum percipiendum necefía-

Cï,]? s ;79 »
.. 72 — gium fitg $. 7. Sed, fi aedium vfugfructus legatus fit, Nerua
Lghv,;-—'m" filius, et lumina immittere eum poffe, ait: fed et colores, et

m* pieturas, et marmora, pogerit, et figilla, et fi quid ad domus
3 fp«&t ornatum]^ *. Sed;nequedifetas ?5 transformare,, vel coniun-
ere, dft feparare-er permittétur ??: veladitusl, pof*ticasä
Léke- Kertere 39 vel refugia aperire, vel atriumfnutare, vel vir
Xooi-dpria ?* ad alium modum conuertere:

excolere enim quod
t, poteft, qualitate aedium non immutata

jnueni 8231- ]Jüém ?

m, cui aedium vfusfructus legatus fit, altius tollere

T€,

&x-"eme, vwon pofle ?^, quamuis lumina fioti obfcurentur ??: quia te-
L s ec f Ea mar magis turbatur: quod Labeo| etiam in. proprietatis do-
A«« qmino fcribit. 3Idem Nerua, nec obftruere eum polfe., $. 8.

* : ] A 5 ed1e* — 4
lé^ 1tem fi domus vfusfrüctus legatus fit, nieritoria ?9 illic fa-
cere früctuariusnon debet: nec per cenacula diuidere domum:

agogïiin locare poteft: fed oportebit quafi domum locare: nec

balineum 3* ibi faciendum eft. Quod autem dicit *^, me-
ritoriay móhi facturum, 1ta accipesequae volgo diuerfo-

Éiueria *^*, velfüllonica appellant[*?. |EPp quidem ?7, et fi ba-

E. i j ? ? L] L [] * » J E e —9"^77
l'^s»- Mneum fitin domo vfibus dominicis folitum jvacáre/in anti-
L« ma ** parte domus, vel inter diaetas amoenas, non recte
&i C a ï.:— E E ds jde Y^ : E 45
Ts $p negzex boni yviriy arbitratu facturum, ;fiád- locare cdeperit 35,
Ro« ^" vt'publice laget ^*: non magis, quam

»

inus ^* iumentis et carruchis vàcans, pil ino locauerit.

AO N fe«x? XIV. Pavrvs]lbrollf?ad Sabium Lice-m mul-
iet f 4 L,t0 minus ex eare fructum, ^* percipiat. d
f«ulos 46 II[. fi quid finaedificauerit, poftea eum ,neque/ tollere hoc, neque |

& R
Mancipiorum quoque Vihffru&uf legato ?? non debet abuti,
à .. fed fecundum condicionem eorum vti, Nam fi librarium rus
tl &i E-mittgt, et qualum et caleem portare cogat,uJP Miftrionem,
-YeréM. — balifatorem ?^ faciat, vel de i;x':fïïphonia,gfg jatrienfemy, vel
L.; eoafb]o.de pal&eftra ftercorandis 5* latrinis praeponat, abuti videyitur.
-Z, ée,e)proprietate. $. 2. Sulfficienter autem alere, et veftire debet4t
fecundum ordinem et dignitatem mancipiorumi. $. 3. Et ge-
neraliter Labeo ait, in omnibus rebus mobilibus ?^ modum
eum tenere debere, ne fua feritate vel f;feuifia ea corrumpat:
alioquin etiam lege Aquilia eum conueniri. $. 4. Et, fi ve-

ftimentorum Vfä&flflïäu& legatus fit,([non ficut "5 quantitatis

;&4.-9:-.*0 i£efigére/ "9 poffe: refixa plane 5&)1'1'9 5: vfndicare.

— -L""rv(usfructus leg
. utatur: nectanien locaturum, quia vir bonus ità non vtgye-
Lrztür « s. Proinde, et fi fcaenicae veftis vfusfructus legetur,

ficu/fiigulovim, omiffis reiiquis. Accurfius tamen iam agnouit legulos, et te-
m

cund&m Martinum exponit, qui legunt, hoc eft, colligunt margaritas im arena.
En. lítitres videntur effe $. Cruc. et-duo Bynkersh. — Hal. vt Florentiae Jegu-
lovrwm. GESB. 24 Hal qwem. GEB. 25 Hal pofit. GEB. — 26 Hal me,
loco wec. GEB. — 2/7 Hal. et Vulg. addunt pertmet. bm. — 28 Confer Noodt.
l. de Vfufr. 11. BR. 29 Hal permittitur. GEB. 30 Vulg. emertere, et
ita recentior aliquis fecit Florentiae quod merito neglexit Taur. praeeunte. Ha-
loandro. BR. 31 Flor. virdiaria. Mlal. viridiaria. GEB. 32, Hal. q-
lata. GEB. 33 Hal Inde, loco ftem. GERB. 34 Hal. adiicit ajt. GER.
35 Hal. obfiruentur. GEP. 36 Balil. 4xgaromóMe. BR. 37 Taur. hic et
in fequentibus Falzmewm. GEB. 38 Hal. dicitur. GER. |..39 Ap. Hal. ta,

abeft. GEn. 40 Taur. 4 Olgo. GE R. 41 Taur. dEuerforia. GEB.. — 42
Hal. et Vulg. appellantur. BR. 43 Hal. Ergo, omiffo quidem. GER. 44.
Hal, oltima. GEB. 45 Hal. coepit. GER. 46 Pro lauetur. A&u&or de

Lat. Vet. 4Ct. p. 333. vel per ellipfin, vt publice fe lauet. populus, vt exponit
Duker ad iffum locum, nifi quis cum Bynkershoekio malit Jazent. n Bafil. eft :
àpiorb Aoóciw Owuocía. BR. Etiam Hal. lauet. GEB. 47 Hal domi GER.
48 Hal. fructuum, et Y dut. poterat fcribere fract V. GESB. — 49 Hal. et Vulg.
Sed et fi. BR. 50 Vulg. refriugere. . Bafil. legerunt reficere. Klabent enim
hic: àveveotv, renouare. B R. 51 Hal, inferit eum. GEB. . 52 Hal. vfa-
frndau legato. GEB. 53 Hal praemittit vel. GE B. 54 Yaur. balnlato-
vem. GEB. 55 Mal. fympboniaco. GEA. 56 Hal. extergendis, et in mar-

LIB.

|tineri, . $. 7. Sed ^* nec feruitutem imponere 99. fufido poteft
proprietarius, nec aymittere feruitutem. — Adquirere plane

Quibus confequenter, fructuarius quidem adquirere füundo-

* * * aV - : z : *
| Proprietatisidominus nélquidem 9? confentiente fructuario —Á r t T a E.
feruitütem imponere. poteft. , . 2/*6 d $

dgätgrior fructuarii condicio non fiat, veluti fi talem feruitutem
lx od . * | vicino conceflerit, ius fibi non effe altius tollere.
fi domuim. ad ftatio- | us | |
nem iumentorum locauerit: aut fi Pcab,uäum, quod erat do- |

cv w autem religiofum facere poteft, confentiente vfufructu- Vr C,
ario. Et hoc verum eitt 7!] fauore religionis. Sed interdum! 4 /89 :

. et folus proprietatis dominus locum religiofüm facere poteft:

urJ dicendum eft, ita vti eum debere, ne ab- |

"Freuif. et Bynkersh. I

4 E
|OUrauc Awrz xxTaMWÉXQMTEL, i& Volíat.uc.V. B R.

VILOJGITS E 135
O d, Qs n
vel (au!aei/ 5?, vel alterius apparatus, alibi, quam iin)) fcaena,
non vtetur. Sed an et locare poffit, videndum .eft? Et puto
lgcaturum: et licet teftator commodare, non locare fuerit fo-
litus, tamen ipfum fructuarium locaturum, tam fcaenicam,
quam funebrem 9? veftem. .$. 6. Proprietatis dominus non
debeþf,ï?;l"/;impedire fructuarium ita 9? vtentem, ne deterio-
rem eiüs$ condicionem faciat. De quibusdam plane dubitatur,
fi eum vti prohibeat, an iure id faciat: vtphta dolii ??, f for- |
te fundi vfusfructus fit legatns.. "Et putant quidam, et fi de:
foffafint, vti prohibendum. Idem et]in feriis, et in- 9^ cup- 1f£,rc)äd
pis, et in *9 cadis et amphoris putant. Idem et in ffpeculari- --u.y, r2 £a
bus 95, fi domus vfusfructus legetur. Sed ego puto, nifi fi£ p t
contraria voluntas,Jetiam inftrumentum fundi vel domus con- X /: fofazons,

—

Guf

uitutem

eum poffe; etiam inuito fructuario, lulianus fcrïä ïïï&vï.ä 2 wa fs

f T— nekz
uitutem non pote&'?! retinere autem poteft :| et fi. farte fuer&t&u-; r
non vtente/fructuario, amillae, hoc quoque nomine tenebitur. "70/;1?&....

XVlL PaAvrvs !libm-ïïäjcl:*sabinum. N ISI qua *? fegpeum-

XVII. VrPraNvs llibro- XVHL--ad Sabinum.

finge enim, eum teftatorem inferre, cum non e:fet tam opor-
tune vbi fepeliretur... $. r.4Ex eo, nef deteriorem condicio-
nem früctuarii faciat proprietarius, folet quáeri, an feruum
dominus cogrcere pofhit ?. Et Arifto apud *^ Caffium notat 75,
pleniffimam eum cóercitfonem habere, .fi modo fine dolo ma-
lo faciat: quamuis vfufructuarius,jnec 7* contrariis | quidem
minifteriis, aut- inufitatis, artificium. eius corrumpere poffit ;
nec feruum cicatrigibus deformare. $. 92. Proprietarius au-
tem et feruum noxde dedere poterit, fi hoc|finej dolo malo fa-
ciat: quoniam noxae deditio iufe non pérémit vfumfructum :
non magis, quam víücapio proprietatis, quae poft confütu-
tum vfumfructum contingit. Debebit plane denegari vfüs-
fructus perfecutio, fi ei, qzlii nóxae. accepit, litis jg&imatio €
non offeratur a fruCtuario. $. 3. Si quis feruum . occiderit,
vtilem actionem exemplo Aquilia?&m&uario dandam, num- .
quam dubitaui 7*5. n ts

XVIIL Pavivslüibro-Hi ad-Ssbimum. AR

/ädnf;

DeaftLI
L456X .

E [ A
fl(/ äv-:nm 95

r viu-
fructu

gine : Wenï;ndis. . Forte diflercorandis, aut vt Steph. habet exffercorau-
dis. BR. . 57 Taur.moVilibus, GES. — 58 Hal. non quemadmodum fi. Noodt.
dupliciter emendat. — Vide lb. L. de Vfufr. c. 21. et IL.. Obf. 16. — Forte fola
feparatione et mutatione vnius literae, quod pofterius ctiam 1n Vulgvet priore
H, a Porta fit, fenfus reftitui poffet: wou fic, vt quautitatis vfusfrucus, legdtur,
immo vero ita iam pridem Blaublomm. edidit. — Et €o quoque modo diferte ! 77-c^-
Praeterea in Otob. eft «om ficut ji.l]' Etiam Bafil $v T..
Adde Noodt. 17. Probab. iuv. 4.
Vulg. vel anuli aurei. B R. 60 Bafil év-
62, Ayp. Hal. zta, abeft. GEB.
63 Taur. dolE2. GEB. 64 Ap. Hal. im, abeít. GEB. 65 Ap. Hal, et
Vulg. in, abeft. BR. 66 Conf. Noodt. . de Vfufr. 10. BR. 67 Vulg.
inferit et. BR. 68 De imponenda feruitute egerunt Bynkersh. f. Obf. :1:. ,
et Noodt. J. de Vfufr. 15. BR. 69 Corn. van Eck in JDffertat. Vitrai. . :
1697. babita legi vult equzdem, loco *negquideæïiret probat Bynkersh. J. Obf. 2J; &W/ ; W ,

GEB.
S«uev, lugubrem, BR.

59 Hal. velaut aulae:.
61 Vulg. debet. B R.

At Noodtius le&ionem communem tuetur. Et fane nec in nouem MSS. difcri-
men eít. Perfpicua etiam Bafil fcriptura; $óve EmiBeivan xày tvvmive? Ó T?
xeuem Zxuv. BR. Conf, fi lubet Stekium zn Vindic. Leg. Auticriticiy €. g«
MSS. fant: Barb. Otob. Treuif.. In Vat. II, III. Magl. Bynkersh. eftz.mec qui-
dein, et ita fa&um 1n S. Cruc. et Vat. L. GER. 7o Vulg. INifi per quam. B R.
71 Ap. Hal. efl, abeft. — Vulg. et boc eft. veram, fed. BR. 72 Yaur. apu T.-
G EB, 73 Hal. probat. GEB. 74 Hal, ne. GE R. 45 Taur. dnbitaBi.
g qw : : 1 5

126 —— DIGESTORVM QDX VIE TIT.: L
! ? 6 j : i | :
fructu legato, in locüm/demortuarum arborum aliae fubíti- | - fi quid. ?? ftipuletur fibi aut Sticho feruo fructuarip) *o9, -
tuendae funt: et priores, ad fru&tuarium pertinent. . | donandi caufa, dum vult fructuario praeftjfüm ", dicendum Ll "
//m'tï XIX. PowPoxurvs, llibro V.-ad Sabinum. Pnocv-|fi ei foluatur, fructuario adquiri. $. r. Interdum tamen in j

á $ V d d . M . . ApS . » * " e
Lvs putat infulam poffe ita 7 legari, vt ei feruitus impo- | pendenti 3 eít, cui adquirat ifte fruCtuarius feruus, vtputa
natur, quae alteri infülde hereditariae debeatur, hoc modo: ||üi|^ feruum emit, etper traditionem agggpi;t, nec dum pretium 54.
SI! ILLE HEREDI MEO PROMISERIT, PER SE |NÓÓN/| numerauit, fed tantummodo pro eo fecit fatis: interim cuius

FORE, QVO ALTIVS EA AEDIFICIA /* TOLLAN-|fit, quderitur? Etlulianus libro trigenfimo iquinto Digefto- Xxx. jen]
TVR, TVM EI '? x ÓRYM AEDIFICIORVM VSVM-|rum fcriBüt,' in pendenti effe dominium eius, et nux;qerajo- L'/W)&;
FRVCTVM DO, LEGO: vel üf!: AEDIVM ILLARVM, |nem pretii declaraturam, cuius fitZ /Nam iij ex re &&3;9 g
QVO AD-.ALTIVS, QVAM VTI "? NVNC SVNT, AE- iä; ? fruCtuarii.fuiffeé Idemque eft * et fi forte ftipula- - m
e

DIFICATAE NON ERYNT, ILLI VSVMFRVCTVM|tus fit feruüs, nufmeraturus/T eginiam : nam numeratio decla- D
1 * $:UV e ? L 4 * . á * 74 * ? L] * l (1
DO, LEGO. $. r. Si arbores$ vento deiectas dominus non | rabit ?, cui fi&adquifità ftipulatio. Ergo oftendimus, in pen- J
tollat, per quod incompfodior.is. 59 fit vfusfruCtus, vel iter: | denti effe dominium, donec prefium numeretur. . Quid ergo, ,;'rg:,uoï W

fuis actionibus vfufruttuario cum eo expel;igmdumäïf,[ä-,ff&tg;*ü amifío vfufructu, tunc. pretium numeretur? jïulianu
LXVII, XX. VrnPrAwvs]ibrojVill.adSabinum 51 ovrs |.dem/$-libro "tri& ainto—Digeftorum-feripfis, 5dhuc 447 " | ii
— italegauerit : rRvcTvs ANxNVOS FVNDI Conwr- intereffe, vride fi£ pretium numeratum. Marcellus vero, et OM
L Jiééy"nsaXosin- LXANI GA104M KEv10 poj, nEGo, perinde accipi de- | Mauricianus ?, amiifo vfüfructu, iam. putayt dominium ad- - !
. bet hic fermo, ac 11 vfüsfruétus fundi elfet legatus. - | quifitum proprietatis domino. Sed Iuliani fententia huma- |
[d a2 XXL Ipnxwflibro-XVILb[Sabinum 9?. — Sr sEmRvz | nior eft. Quod 1fi ex re vtriusque pre&um fuerit folutum, ad: | 4

* 2ud ïy vfusfructus fit legatus, Wex ?? opera fua adquirit, | vtrumque gom'i" m pértinerej fulianus feripfit *?: [cilicet 4
f 'U vel ex re fruäuaru, ad eum pertinet, fiue ftipuletur, fiue ei | pro rataf[pretii fófuti. Quid Itamen, fi forte fimul foluerit ex gerciexe
pofleffio fuerit tradita. Si vero heres inftitutus fit, vel lega- | re vtriusque? vt puta decem milia ** pretii nomine debebat,
tum acceperit: Labeo difünguit, cuius gratia vel heres iníti- | et defiajfoluit ex ré fingulorum : cui magis feruus adquirat V? |
tuitur, vel legatum acceperit 9^. — Si numeratione foluit, intererit, cuius priores nummos foluat z |

XXII. Inew fibro XVIII-ad Sabinum. , Sep x fi | nam, quos poftea folugfit, aut windicabit *?, aut fi fuerint "-
quid don&tur feruo, in quo vfüsfructus alterius eft: qugeritur, | nummi confümpti;tad condictionern jpertinent: Ti vero. fimul 154
quid fieri oporteat? Et in omnibus iftiszlïi quidem contem- | in facculo /foluit, nihil fecit accipientis: et ideo nondum ad-/^; "9?*
- platione fructuarii aliquid ei reli&tüm 95 vel donatum eft, ipfi | quififfe diffsquam .* dominium videtur: quia, cum plus pre-
L def! adquiret 95: fif vero proprietarii,|proprietario|: [fi ipfius fer- | tumy "? foluit feruus, non faciet nummos accipientis. $. 2.
" ,ü*lm- 111,-Ladqumätur cjomm.o ^.87. Nep dx&ængmmqs, vhde cogni- | Si operas .fua.s -1&9* feruus locauerit .IG,EE;'QJ annos .fmgucl.os. i
T *'Zï'm,-(uwv . tum eum, et cuius merito .habmt, qui donauit, vel reliquit. certum aliquid ftipuletur, eorum quidem annorum . ftipulatio, i
p : * Sed et fi condicionis implendae caufa quid ggru.us fructuarius | quibus vfusfructus manfit, adquiretur fructuario : fequentium, - X
p confequatur, et conftiterit,.contémpla iongjfruCtuarii eam con- | vero ftipulatio ad proprietarium tranfit *?, femel adquifita VTE
L'norfo cteda 1v dicionem adfcriptam , dicendum eft, ipfijadquiri: nam- et|in | fru&tuario : quamuis non foleat ftipulátio femel cui4i5uqude- uh
| f&/æä,, J£0 ?. mortis caufa donatione idem dicendum eft. ^^ — . fita, ad alium tranfire, nifi ad heredem, velyf2,jadrogatorem. . ^
| lhj Wf XXIIL InEwllibro-JXVILE-ad-Sabinum. 59. " Sgp59/| Proinde, fi forte vfügfructus in annos fingulos fuerit ^? lega-
.1f4&& ficuti fipulando fructuario adquirit, ita etjftyh pacifcendo eum | tus, et ifte feruus Qperas fuas locaugt, et ftipulatus .eft, vt fu- |
L. dÉ adquirere|exceptionenfifructuario, Iulianus hbro(t"rlgeäggg ?? | pra fcriptum eft, [proüt capitisüminutione ?^ amiffus fuerit ?* J.4tet
( rroataie oafoprceri o Digeftorum, fcribit& ^Tdemque ?*, et ?? fi acceptum rogaue- vfugfrüctus, mox refgttïlä ambulabit ?^* ftipulatio: profe- mbmju
| 5 ( xXXul.j ritfliberationem ei parere. $. 1. Quoniam aq&emudgimus,' Ctaque ad heredem, rédibit ad fruCtuarium. — $. 3. Qugeftio- L
| d 44 or9I quod ex operis [adquiritur/'ad fru&tuaridim pertihiere; fcien- | nis eft, an id, quod adquiri fructuario non poteft, proprietario - ia
| peerima. 1e)m)93 dum eft, etiffgi cogendum eum operari: etenim modicam quo- | adquiratur ?* 2 Ex Iulianus quidem libro itrig enfimo quiato 79 p X ^f
| awtapuré C u que caftigatiónem fructuario competere Sabinus refpondit, | Digeftorum fcripfit 29, quod fru&tuario adguiri non poteft, ,,, UUM
| uf n 24« et Caffius libro Q&ä*. ?3 juris ciuilis fcripfit, vi ?* neque | proprietario qugeri. Denique,fcribit, eum, qui ex re fru&tua- | 2 ,
— ii ixeu al torqueat, neque 'Fiageihs cdedat., [7, d u . | rii ftipuletur nominatim proprietario, vel iuffü eius, ipfi ad- n » '
E M. : XXIV. PAvrvsilbro(X4- ad-Sabinum. — Sx Qvrs | quirere. Contra autem nihil agit ?^7, fi non ex re fructua- -8 ^
[ t p Vs derie donaturus )&fm&uarlo. ?*, fpoponderit feruo, in quem ?* | rii, nec-ex operis'fuis fruCtuario ftipuletur. $. 4. Seruus fru- !
. m h vfumfructum . habet, ftipul nti, ipfi/ vfufructuàrio obligabi- | Cuarius, fi vfumfruétum in fe dari ftipuletur, aut fine nomi- :
E feat'uio g, . tür ?*, quia, vt ei feruus talis ftipulari poífit, vfitatum eft. ne ?8, aut nominatim [æpmetamyW) T m Sti» í
x p u9 h SSAAAV. M ILPIANVS : N »&m. SrED | quirit exemplo ferui communis, qui ftipulando rem alteri ex. l
tjf&- £x //WW 6u Éu 7 | | | ( dominis,. i
^. G E B. *46 Ap. Hal. ita, abeft. GER. 77 Yaur EaEDIFICIA. . Olim | ita vel in proximo $. vbi Graeci eum vocant: vv À« xoicw Uvra OoUAov. BR. À
. Flor. erat altiusueaedificia, deleta u poft altzus, forte et e deleri debuiffet. Et | 1 Vulg. praeffari. BR. 2 Hal. et Vulg. addunt eff; BR. . 3 De hac q
tamen hic omnes pronomen agnofcunt. BR. Etiam Hal. GEB. — 78 Àp. Hal. | phrafi z pendenti eft, confule Duker. ad Opufc. de Lat. Vet. ICt. p. 3$9. BR. (
ei, abeft. GER. "I9 Ap. Hal. vtz, abeft. GE s. 80 Ap. Hal. et Vulg. is, | 4 Ap. Hal. fi, abeft. GEB.: 5 Vulg. rede, BR. — 6 Ap. Hal. eff, sbeft. GEB. l
abeft. BR. 81 Hal legamit, GEB. — 82, Hal. ad ediclum. GE2. — 83 Ap. | 7 Taur. declaraVit. GEB. $ Hal. Juliauusque. . Vulg. hic incipit nouam L. : (
Hal. zs ex, abíunt. GE &. 84 Hal. accipit. GER. 85 Hal. fi quid cou- | Adbuc tefte Contio, nR. 9 Hal. et Vulg. Martianus. BR. — Yo Hal,et : /
templatione frucuarii ei velidólum. G E. 86 Vulg, adquiretur. BR, 87 | Vulg. fcribit. BR. — 11 Hal. v smilia expungit. Sed Vulg. dena milia foluit. (
Hal. fin vero proprietavii vel ipfius ferui adquivitur domino. GE B. 88 Hal. | Verüm et nobis haec vox fufpeGa eft, vt in pluribus aliis locis. — Profe&to Dafil. (
ad edicium.. GE E. 89 Hal. et Vulg. inferunt et. B R. 9o Hal. tricefimo | fimpliciter habent 3éxz vepícpare, BR. — 12Kal adquiret. GEB. — 13 Taur. (
quinto. GEB. — 9I Hal et Vulg. Jtemue. Sed et in Vulg. hic incipit L. | vindicaVit. GER. 14 Flor. ita Ícriptum fuit. Sed fubantique mutatum in li
ftemque, tefte Contio. BR.. — 92, Ap. Hal. et, abeft. GER. 93 Vulg. lib. | ewiquam. — Sicigitur Vulg. Nor. omnes. — Non improbo Taur. iudicium, debuiffet | "
VII. BR. 94 Hal. et Vulg.vt, loco vj In Bafil. quoque vis nulla mentio. | tamen addere ad marginem correQtam fcripturam. £R. — 15 Hal. et Vulg. pre- Ü
BR. 95 Taur. donatur V Sufrntiuario. Flor. tertio loco z eft expundta, vt | to. BR. 16 Hal. locauit. GE B. 17 Hal. inferit vel. GE x. I8 Vulg.cui- — G
maneat donaturus fracuario. Sequentia tamen Taurellianum fupplementum | 4uam. BR. I9 Vulg. inferit ad. GEE. — 20 Hal fuit. GEB, . 21 Hal. f
commendant.. Sed et Norica edidit. vfufraucluario. | At Vulg. fru&uav:o. BR. | et Vulg. deminutione. BR. 22, Ap. Hal. fuerit, abeft. GE z. 23 Hal. d
96 Hal. i» quo. GEB. — 97 Hal. obligatur. GE8. — 98 Hal. lib. XVI. GEz. | et Vulg. veffituitur et ambulabit. BR. - 24 Hal. quaeratur. GEE. — 25 Vulg. ]
99 Hal: et Vulg. quis. BR. 100 Hal. fractuarii. Sed feruus fructuarius eft, | lib. XXV. R. 26 Hal. fcribit. GE B. 27 Hal. agz. GER. 28 Ba» "
in quem quis viumfructum hábet, quod totidem verbis exprimunt Bafil. atque | fil. ? &vgocévree, ant imper[onaliter. 8 R. 29 Àp. Hal. ipfi proprietario, ab- f
* , , fnn&. . ]
Mu w K u

la
22 hd
j«
0«
o
Ji-
i.

]*

'un;-

Lnàmm exTan f o rigm 52 pertinent; $. I.

DIGESTORVM LIB. VIL TIT. L

47

dominis, cuius res eft, nihil zgäg";ïþ, quoniam rem fuam fti-
puland,o quis, nihil agit: alteri ftipulando, adquirit foli-
- ( dum. S.—5:((Idem Iulianus eodem librotfcripfit : UOi*
fructuarius operas eiuslocauerft ?*, nihil agit 32:.nam, et
fi ex re meainquit, a me ftipulatus fit, nihil agit: non ma-
gis, quam feruus alienus bona fide mihi feruiens, idem hgen-
L. ,1;&;&.».')0 em fi rem meam ngäfru&uario conducat, me non obliga-
Wa* |
L Jf do, [mihi adquirit, id a me füpulandof nihil adeft: mnifi forte,
inquit, nominatim Gomino fuüo ftipuletur a me, vel conducat.
WW uus fit ftipulatus, quderitur, vtrum totum, aM pro. parte, qua»
(ruétum, éi qugeratur: nam et in duobus bonjte
Lf;fggj, fidei poffefforibus liqc idem e! . l
bro fecühdo Quaefüonum. .Et ait, vólgo 36 creditum, ra-
du üïäx re alterius ftipuletur,
partem ei dumtaxat qujeri |
nominatim fit ftipulatus, nec dubjtari debere, quin adiecto
ldemque ait, et fi iuffü eius
ftipuletur: quoniam iuffüum pro nomu
in fruCtuariis erit dicendum : vt[quo cafu)non totum adqui-
quoniam ex re fructuarii qugeri J poffe oftendimus. ,. 7.
Quod autem diximus, ex re fructuarii, vel ex *? operis pot-
gati víugtructus fit conftitutus, an et fi per .
ftipulationem, vel.alium quemcunque ^2 modum, videndum?j
€t vera eft Pegafi fententia, quam ch?j?ïulianus libro ffexto de-
QO u tee XXVL. Pavrvsihb -ad Sabinum. S: oPE-
| s RAS fuas locauerit feruus fructuarius, et imperfecto ^? tem-
um prietarium pertinebit.
£. propter,ogeras,certas ^6 ftipülatus fuerit, capite dáminuto
XXVII. Vrn?erANvs jibrof , nd Sabinum, S1
pEeNDENTES ^? fructus iam maturos relijuiffet ^? tefta-
"* àentes deprehendiffet ??:| nam ^ntesj?* fructus adffru-
1 dominus folitus fuit ?? ta-

: i. t -
$i ferüp,^
4 .
& ; BX : * 7] . vc : LO 45 LE y » "
«À faciondo 33. domino quigifuam adquirit. Simili modo, ait, ngqui-
uit 3^. Et regulariter deünjjt: quod ; quis, ab alio ftipulan-
Ls $. 6. Si duos fructuarios proponas, et 35 ex alteriusizei fer-
"aí»5, habet vfu |
eft apud ScXeuolam agitatum n
tionemque hoc facere, vt
38 partem domino: quod fi
nomine, folidum ei quferatur.
nomine accipimus. ldem et
zekur ?? fructuario, proprietatis domino erit quaelfitum:
fe adquirere ^ t vtrumjeeee locum habeat, quotiens 1ure le-
nl*/;m('(;f cimá/^? fecutus /ft, omnia ** fruéctuario adquirijere XHt.
: T à
ore locátioniis, vfusfruétus interierit, quod fupereft, ad pro-
eo, idem dicendum eít. "Lasve) ém v X p
fcex:fax-tor, fructuarius eos fergt, fi, die legati cedente, adhu"cJ äen—

P af bernis ad merces füas vti, vel ad negotiationem, vtique per-
Wæ-qäg,;nittetur fruttuario locare eas, et 5^ ad aliaBi merces : et. il-
Z'&Jud 95 folum obferuandum, ne vel abutatur vfu£ruCtuarius ? ,
vel contumeliofe iniuriofeue vtatur vfufructu. $. 2. Si ferui
víusfructus legatus eft, cuius teftator quafi minifterio vacuo
vtebatur, fi eum difciplinis, vel arte inftituerit vfüfructuarius,

*
$
G-

n

feruo, tefte Contio. B R. 51 Vulg.
32 Hal agi. GE B. — 33 Vulg. id faciendo. BR. — 54 Vulg.
35 Hal. ponas, vt. GEB. 36 Taur. z Olgo. GERE. 51
38 Flor. quondam erat dumtaxatquiri,
quod noftro iudicio longe probabilius correctum fuiffet in dumtaxat adquivi.
Omnes tamen iftam. corre&tionem habent, BR. Etiam Hal. dwntaxat quaeri.
Immo nulla corre&ione opus erat, fed Taurellii compendio dumtaxATquiri.
GEBR. 39 Hal et Vulg. adquiritur, et in fequencibus fit,loco erit. BR. — 4O
Ap. Hal. ex, abeft. GE . 41 Hal poffe adquiri. G E B. 42 Hal alium
quem inodum. — Flor. olim fuit quocumque, vt videri poffet, legendum efle alio
quocmmque modo. &R, Vta vt Flor. eesse 2 in quemcun-
que, habent Barb. Otob. Vat. IIL. S. Cruc. Treuif. Bynkersh. GEB. — 43 Vulg.
lib. XVII. BR. 44 Gothofr. in nota: omm fruiluario, vt in Bafilicis 7«v-
) B xoisw Vxwri, Cuiac. XI. Obf. 36. Sed Guil. Beft putat legendum | ouei
a frudbuario, laudante Noodt. J. de V[ufr. 16. BR. 45 Taur. iNperfetto.
GE B. 46 Hal. ignorat certas. GEBR. — 47 Hal. sminuto, GE B. 48 Ba.
fil. izáuevos, flantes. B R. 49 Hal. veliquerit. GE B. &o Hal. depraeben-
derit. G EB. 5X Hal. uam exflantes. Sed cum Florentina Graeci, vt fupra.
B R. $2, Hal. vfufructuarimm. G E B. 55 Hal. fuerit. GEB. 54 Hal
zel, loco et. GEB. 55 Hal. ifiud. GER. 56 Hal vocem vfufruciu, e
fequentibus huc transfert prorfus. và. vfufruttuarius omiffo. GEB. 57 Conf.

funt. GE R. 30 In Vulg.. eft L. 57
locauerit. BR.
obligabit. ER.

Ap. Hal.et Vulg. ct, abeft, BnR.

Sed et fi feruus füb poena emptus fit, interdictis certis qui-

traditionem, vel.

Sed -e&-Íi ab initio certaxg fummam .

137

]artg eius/vel peritia vtetur. $. 3. Si quid cloacarii 5* nomi-
ne de ettur, vel fi quid ob formam aquzeduttus, quée S8 er
agrum tranfit, pendatur, ad onus fructuarii pertinebit. Sed
et fi quid ad collationem viae, puto hoc quoque fructuarium
fübiturum. . Ergo et quod ,ob transitum exercitus confertur
ex fructibus: fed et fi quidjfnunicipio ?? , nam folent poffet-
fores certam partem fructuum municipio, viliori preïio' addi- ,
cere, foleyít etjififco fufiones $9 praeftare: -haee. onera ad-
fructuarium pértinebunt. $. 4. Si qua feruitus impofita elft

| fundo neceffe habebit fructuarius fuftinere: vnde et fi per fü-

$ : E w » : .
ulafionem. $* feruitus debeatur, idem puto dicendum. .$-5-

obferuare haec

busdam, an, fi vfusfructus eius fuerit legatus,
alioquin

fructuarius debeat ? Et puto debere eum obferuare,
non boni $? viri arbitratu vtitur et 9? fruitur.

XXVIIL.(Powponivsllibro V. "dd Sabinum.

L32en. ,
. A. *
MISMATVM aurforum vel argenteorum veterum, quibus
pro gemmis ?^ vti folent, jvfustructus| ? 5 legari poteft.

et eft verius. fereio
XXX. PavrvslibrollladSasbinum. Sz rs, quibi-
nas aedes habeat, aliarum 9? vfupüfrüctum legauerit, polle here-
dem, Marcellus fcribit, alteras altius tollendo, obfcurare lumini-
bus 7?: quoniam habitari poteft, e&iem obfcuratis aedibus, QvoX
vsque adeo temperandum eit, vt non in totum aedes obfcuren-
tur, fed modicum lumen, quod]hpbitantibus fufficit, habeant.
XXXI. IpnEw tlibre-X.-**-ad-Sabinum, Ex RE fru-
ctuarii etiam id ", intellégitur, quod ei fructuarius. donaue-
rit, iconcefleriug| vel ex adminiftratione rerum eius com-
pendii feruus fecerit. " n N
-- XXXIL. PowurowrvsllibeoXXXHE ad Sabinum. 51
ovis vnas *? Éedes, quas folas habet, vel fundum tradit, ex-
cipere poteft id, quod perfonae, non praedii eft, veluti vfum,
et víumfructum ^^. Sed et fi excipiat, vt pafcere fibi vel in- .
habitare liceat, valét exceptio: cum ex multis faltibus paftio-
nenfructus (perciper 75. 'Ethabitationis exceptione, fiue

y "

temporali|**, fiue vsque ad mortem eius, qui excepit, vfus 1 ,

£ L]

here-
dem relinquetur, et id Neratius quoque fefpondit. $. r.

Vfumfructum in quibusdäïn |cafibus, [nonlpartis *? effectum
* puesate 0 opti-

29 Hal. et Vulg. addit debetur. BR. 6o MSS. habent funciones. /

fit, et viuo teftatore Titius decedat, nihil apud. fcriptum

*

B R.

Sed vide Noodt. Z. de Vfufr. s. BR. Etiam Hal. habet fun&iones,in margine

