" fámoía, veluti furti: dicendum erit, infamem non effe: quia

et ?5 folus fuftium ictus grauior eft, quam pecuniaris'^5 da-
mnatio. - |

XI. MancriaAxNvs libro II. de publicis Tudiciis. Prn-
SPrcIENDVM ?* eft iudicanti, ne quid aut durius aut re-
miffius conftituatur, quam caufa depofcit: nec enim aut fe-
ueritatis, aut clementiae gloria ?* affettanda eft: fed perpenfo
iudicio, prout quaeque res expoftulat ?^?, ftatuendum eft.
Plane in leuioribus caufis proniores ad lenitatem iudices effe
debent: in grauioribus poenis feueritatem leeum cum aliquo
temperamento benignitatis fübfequi. $. r. Furta domeftica,
fi viliora ?? fünt, publice vindicanda ?* non funt: nec ad-
mittenda eft huiusmodi accufatio, cum feruus a domino, vel

libertus a patrono, in cuius domo moratur, vel mercenarius.

32 ab eo, cui operas füas locauerat *?, offeratur quaeftioni:
nam domeftica furta vocantur, quae feruijdominis , vel liber-
ti patronis, vel mercenarii, apud quos degunt, fuLripiun*.
$. 2. Delinquitur ?^ autem aut propofito, aut impetu, aut
cafu. Propofito delinquunt latrones, qui factionem habent.
Impetu autem , cum per ebrietatem ad manus, aut ad ferrum
venitur. Cafu vero, cum in venando telum in feram miffum,
hominem interfecit ?*, — $. 3. Capitis poena eft; ** beftiis
Obici, vel alias fimiles poenas pati, vel animaduerti ?*7.
; XII. MackEn ?? libro II. de Officio Praefidiss Qvop
ad ftatum damnatorum pertinet, nihil intereft, iudicium pu-
blicum fuerit: necne: nam fola fententia, non genus crimi-
nis fpe&tatur: itaque hi, in quos animaduerti iubetur, quiue
ad beítias ?? dantur, confeftim poenae ferui fiunt,
XIIL. VrPrANvs]librol. de Appellationibus. .H o-
DIElicet ei, qui extra ordinem de crimine cognofcit, quam

delitlis; BR. — 18 Hal. addit: a domino. GE B.
20 Hal. damnati. G E B.

I9 Rehd. iubemus. GEB.
21 Hal. et Rehd. deliquerunt. GEB. Fortaffis de-
liquerint, nam ita Hal. —— 22, Hal. debent. GE . 23 Hal In perfonas.
GEB. . 24 Halefl 25 Vulgo:et, abeft. BR.— 26 Hal. et Vulg. pe-
caniavia. BR. lta.et Rehd. GEE. —— 27 Hal et Vulg. Refpicienduim. B R.
Etiám Rehd. GEs. — 28 Hal. et Rehd. gratia. GER. 29 Hal,. poflulat.
GES. . 230 Hal et Vulg. leusiova. BRR. Etiam Rehd. GEs. 31 Rehd.
iudicanda. GEB. — $2 Flor. eft: mercennavius, et mox: mercennavrii. GEB.
35 Hal. locauerit.
35 Hal. interíicit. — 36 Vulg. praefigit: vel. BR.— 37 Ap. Hal. vel animad-
verti, abfunt. Et fane aliquid excidiffe videtur. Habent tamen omnes reliqui

editi et fcripti, In S. Cruc. I. additum: cum gladio. BR. Reliqua MSS. funt !

Darb. S. Cruc. II. Treuif. et Bynkersh. quibus adde Rehd. G s. 38 Vulg.
MARCELLV'S. &R. Etiam Rehd. 3EB. 39 Taur. Pefliasg; GEB. — 40
Flor. erat: intvoquemodo , fed et fa&um : modi, litura tamen iterum eft exfic-

" cata. Hal. et Vulg. vt hic. . Quid fi legamus: im vtroque moderationem. Sane

et Bafil. habent: evuusrQízv, quod Fabrotus vertit: 7modevatiomem. BR. Vt

hic eft, habent etiam MSS. Barb. S. Cruc. L. II. Bynkersh. vt et Rehd. GEE. -

41 Vulg. MARCELLV'S. BR. Etiam Rehd. GER. 42 Hal. gramiorem:
ita tamen vt fi, et in fine legis: fcribat. GE B. 43 Hal. paffus fit. 44
Ap. Hal. etin Rehd. SATVRNINV'S cum reliquisabfunt, Ggs. — 45 Vulg.
46 Hal.4ui;, et mox: occi-
difet. GEB. . 47 Vulg. paveutes. BR. Etiam Rehd. GER. 48 Conf.
Bynkersh. 7II. Obf. 10. B. 49 Gothofr. in nota: illata. Fal. Sed haec
5o Hal, quidquam.

34 Hal. «t Vulg. Delinqwnt. BR. Etiam Rehd. GEP..

XLVIIL TIT. XIX 166

vult fenteptiam ferre, vel grauiorem, velleuiorem: ita ta-
men, vt in vtroque modo *? rationem non excedat.
XI'V. MAcER ^' libro II. de Re militari. Qwvar-
DAM delicta pagano aut nullam aut leuiorem poenam irro-
gant: militi vero, grauiorem: nam *? fi miles artein ludi-
cram fecerit, velin feruitutem fe venire paffus eft ^?, capite

puniendum Menander fcribit.

: V. VENvrLEIVS SaATvnNrINVS *^libroI. de Of-
fusno Proconfulis. Drivvs Hadrigu.lus eos, qui in numero
decurionum effent, capite puniri prohibuit, nifi fi qui 4$
parentem ^* occidiffent: verum poenalegis Corneliae punien-
dos, mandatis pleniffime cautum eft. -
. XVI. Cravpnivs SaTvnNINvs libro fingulari de
Poenis paganorum. Av facta puniuntur, vt furta, caedes-
que: aut dicta, vt connicia, et infidae aduocationes: aut fcri-
pta, vt falfa, et famofi libelli: aut confilia *9?, vt coniura-
tiones, et latronum conícientia: quosque alios fuadendo iu-
uiffe, fceleris eft inftar, $. r. Sed haec quattuor genera
COnüderanQa funt feptem modis: caufa, perfona, loco, tem-
pore, qualitate, quantitate, euentu. $. 2. Caufa, vt in ver-
beribus: quae impunita fünta magiftro allata ^?, vel pa-
rente, quoniam emendationis,- non iniuriae gratia videntur
adhiberi: puniuntur, cum quis per iram ab extraneo pulfatus
eft. $. 3. Perfona dupliciter fpe&atur: eius qui fecit, et
eius qui paffus eft: aliter enim puniuntur ex isdem facinori-
bus ferui, quam liberi: et aliter qui quid ?? in dominum paren-
temue aufus eft, quam qui in extraneum, in magiftrum 57,
velin priuatum, n eius ?* rei confideratione aetatis quo-

. que ratio habeatur 9?. $. 4. Locus 5* facit, vt idem vel

furtum vel facrilegium fit, et capite luendum, vel minore fup-
plicio. $. 5. Tempus difcernit emanforem5 a fugitiuo: et ef-
fractorem , vel furem diurnum a no&turno. $. 6. Qualitate,
cum faftum, vel atrocius, vel leuius eft: vt furta manifefta
& nec manifeftis difcerni folent, rixae a graffaturis, expila-
tionesa furtis, petulántia a violentia. Qua de re maximus
apud Graecos Orator Demofthenes fic ait: Ov yXp j cAxyy
mxpésqosy 99 vyy Ufpiv 9* , xAX w cripix: oUb TO TUTTEOSOL
Toig éÀeuJépoig ésly 99 demwóov, uwiwsp Ov dewóow* jÀAd vO iQ
UBpsi* oÀÀx vycp &v "renjceisv Ó TUTTUV, ) &vdpsc A'Jyvaio,
&v O TxÜuy Éyix 9? óud' dy corovyysiÀoun duvouro 99 érdpm , oxpj-

| uxri 9*, v9 BAÉumami, T2 Quvj' Or&v wc VBplQuv, órxv

&c É JpOc UmXpowv, ürxy wovÓUAen, Orxv &vl wopiuc" rkÜTG
wiyel, rxUTX &Elsyaiy XyJpavrovuc kurdy 9? owÜsig Ovruc voU "o
myAuxicg du 9?, $. 7. Quantitas difcernit furem ab abigeo:
; : ' nam

GE B. 81 Taur. in Adnotat. emagiftrum fic in. P. inue. magiflratum. — Sed
hoc modo omnes editi, E tribus MSS. Barb. habet, vt Flor. Vulg.loco: vel,
habet: quam. BR. Etiam Hal. magiflratum, et reliqua duo MSS. S. Cruc.
I. et II. quibus adde Bynkersh. vt et Rehd. GE B. 52 Rehd. buius. GE k.
53 Vulg. babetur. BR. Etiam Rehd. GER. 54 Conf, Bynkersh. 1. Obf.
$. BR. 55 Vide Duker. ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 426. BR. — 56
Hal. wgéeucs. G E B. 57 Hal. igyiv, et ita quoque Demofthenes in Ora-
tioue aduerfus Midiam, vnde haec petita funt. — 58 Hal. é&. — 59 Hal. óv
Yv Ó culey. 60 Hal. 3óv«i$ , GE B. 61 Hal. 72 exiuari, nec aliter
Demofth. Flor. legitur: evzsgas exupaTsi, Tws (DAeugxTi, T Quvyws, 62
Ap. Hal. &vróv, abeft. GER. 63 Hal. wgamwuAaxízec3e:, manifefto erro-
re typorum, cum debeat. effe: «gomwAaxíze63«: B R. Vulgata verfio Grae-
corum ita fe habet: wow emim plaga vepraefentat coutumeliam, fed dede-
coratio: meque wverberavi liberis eft malum, quamuis ef malum, fi in. contu-
meliam: multa enim vtiqhe facit, qui verlerat, o viri Atbenienfos, quorum

qui patitur , quaedam meque anmnunciare poterit alii, fcbemate, afpectu, voce,

cum verberat , vt contumeliam inferens, cum vt inimicus exiflens, cum verbe-
vat fuflibus, cum. in pupila: baec moment, baec extra fe conflitunnt bomines
eoruum n0on a[fuetos exiflentes , vt conuiciarentur. Mal. in Graecis haec eadem
ita vertit: Non emim plaga iram concitauit, fed ipfa fadli indignitas: meque
tam ingenyis graue efl caedi ( quanquam graue fit) quam per contumeliam cae-
di. fiquidem multa is, qui aliwm caedit, admitteve potefl, quorum magnam
partem is, qui verbevibus adfeclus efl, babitm corporis, vultm, vociferdtione,
"unc vt centumeliam inferens, nuuc vt iumicum fe gereus , nunc pugnum du-
cens

DIGESTORVM LIB.

nam qui vnum fuem fubripuerit, vt fur coércebitur: qui gre-
gem, vt abigeus, $. 8. Euentus 9^ fpectetur 9? , vta cle-
mentiffimo ?* quoquo 97 facta: quamquam lex non minus
eum qui occidendi hominis caufa cum telo fuerit 59*, quam

1066

eum qui occiderit ?, puniat: et ideo apud Graecos exilio vo-

luntario fortuiti "? cafusluebantur, vt apud praecipuum Poé-
tarum ícriptum eft. - : E
Euor iuà rvrJ0v dóvrm Mevórioc **a ££ "Omrósvroc
"Hyeysv vuérspoy Ó &vógouraciqyc Vmo Àvyp?e,
"Hueri 7!5 zQ, 0T& Txide wxTÉuaTavOV AppudxuxvTog —
Nwmic, 0UX &JéAwv, cuQ' aspeydAuci 77 xoAwJég 3.
$. 9. Euenit, vt eadem fcelera in quibusdam prouinciis gra-
uius pleCtantur, vt in Africa meffium incenfores **, in My-
fia *? vitium, vbi metalla fünt, adulteratores monetae.
$. ro. Nonnumquam euenit, vtaliquorum maleficiorum füp-
plicia exacerbentur, quotiens nimium multis ** perfonis graf-
fantibus exemplo opus fit. — k |
XVII. Manciauvs libro T. Inftitutionum. SvwT
77 quidam ferui poenae, vtfüntin metallum dati, et in opus
metalli: et fi quid eis teftamento datum fuerit, pro non (cri-
ptis *5 eft, quafi non Caefaris feruo datum, fed poenae.
$. r. Item quidam ZzzoAideg *? funt, hoc eft, fine ciuitate
39: vt funt in opus publicum perpetuo dati, et in infulam
deportati:. vt ea quidem, quae iuris ciuilis funt, non habeant :
quae vero iuris gentium funt, habeant. — — —
XVIII. VrPrANvs libro III. ad Edicttum. Cocazr -
TIONISÜ! poenam nemo patitur 9?. — | E
XIX. IpnEw libro LVII. ad Edictum. Sr non defen-
dantur ferui a dominis, non vtique ftatim ad fuüpplicium de-
ducuntur ?? , fed permittetur ?* eis *5 defendi, velabalio:
et qui cognofcit, debebit de innocentia eorum quaerere. —
XX. PAvrvslibro XVIIL ad Plautium. 'S1x poena
alicui irrogatur, receptum eít commenticio ** iure, ne ad he-
redes ?* transeat: cuius rei illa ratio videtur, quod ?? poena
conftituitur in emendationem hominum: quae mortuo eo, in
quem conítitui videtur, definit. . x déoes
: XXI. CErsvs libro XXXVIIL Digeftorum. VrTi-
Mv M fupplicium effe ?? mortem folam interpretamur.
XXIIL. MopEsTiINvs libro I. Differentiarum. Ix
metallum damnati, fi valetudine, aut aetatis infirmitate in-.
vtiles operi faciundo deprehendantur, ex refcripto Diui Pii

a Praefide dimitti poterunt, qui aeftimabit ?? de his demitten-.-

dis ?*: fi modo vel cognatos, veladfines habeant ?? , et non
minus decem annis poenae fuae ?5 functi fuerint.

XXIIL. Ingw libro VIIL. Regularum, Szixk praefi-

cens, mumc n malain caedeus , alteri venunciare ac vepraefeutave uequit. baec ipfa
mouent. haec de flatu mentis deturbant bomines propudii ac fuggillationis non
affuetos, GEB.: — 64 Vide Bynkersh. III. Obf. 10. BR. 65 Gothofr. in
nota: l. fpe&atur. Ita Rehd. GEz.
vulg. Hal.. Sed Hal. cum Flor. habet : clementiffjo. GEB.
quoque. B R. In Rehd. q04u0, plane abeít. G E. 68 Hal. ferit, et in mar-
gine: alas, fuerit. GER. 69 Hal. occidit. . '7o Flor. initio fuit: for-
tuita. BR, 71a Yta eft Flor, Mevórwe, fed debet effe Mevoízioc, B R. "t
Flor. zw;.
deberet eífe: ésezydAom:. B R. Quod pofterius hábet Hal.
fio ita fe habet: :
Quando 1e paruulum exiftentem. Menoetius ex Opunto .
Duxit ad veffrem domum parricidium ob trifle :
Die ill, cum filium occidi Ampbidamantis
; Inprudens, inmitus, circa talos ivatus.
Sed Hal. in Graecis metrice ita vertit:
Quo puerum me tempore veflras duxit ad aedes
Ex Opo?nte pater, dira pro caede patrata.
OP talos nempe ira percitus , Ampbidamantis
E lngn' gnatum imprudeus jimul(inuitusque peremi. GE B. . |
74 Gothoir. in nota: incifores. Faloand. ^ Sed Vl i 2
éumQurps TÀ? AWiav. BR. Etiam Rehd. vt Flor, Gogï;:tmamjf rï']::rt. ï;gkaï

67 Hal. et Vulg.

713 Vulgata ver-

66 Gotþofr. in notá: dementiffimo. 1

"2, Eodem, qui fupra aderat, errore Flor. eít &sQuy&^uwsi, cum |

d $. BR.

poena.BR. Rehd. vt Flor. GE B.

6 Ap. Hal. adiecfa, abeft. GEB.

XLVIIL TIT. XIX..

nito tempore in metallum dato, imperitia dantis, decennii
tempora praefinita ?* videntur. — UM 4 |
. XXIV. Inxn libro XI. Pandectarum. Eonvw, qui
relegati vel deportati funt ex cau(a maieftatis, ftatuas detra-
hendas fcire debemus. E | ; il
XXV. IpEMlibro XII. Pande&tarum. S 1 diutino tem-
pore aliquis in reatu fuerit, aliquatenus poena eius fuble-
uanda erit: fic etiam conftitutut eft, non eo modo punien-
dos eo$, qui longo tempore in reatu agunt, quam ?* eos,
qui in recenti fententiam excipiunt, $. 1. Non poteft quisfic
damnari, vt de faxo praecipitetur. Bo
XXVLI. CarrisTRATvs libro T. de Cognitionibus,
CRIMEN, vel poena paterna nullam maculam filio infligere
poteft. Namque ?? vnusquisque ex fuo admiífo forti fübici-
tur, nec alieni criminis fücceflor conftituitur: idque ?? Diui
Fratres Hierapolitanis ?9? refcripferunt. — ^ ^ ^ ,
. AXVII. InEw libro V. de Cognitionibus. Dzrvz Fra-
tres Harruntio Siloni ?? refcripferunt, non folere Praefides

prouinciarum ea, quae pronuntiauerunt, ipfos refcindere. .

Vetinae quoque Italicenfi refcripferunt, füam mutare fenten-
tiam neminem poffe: idque infolitum effe fieri, Si tamen de
fe quis mentitus fuerit, vel, cum non haberet probationum
inftrumenta, quae poftea reppererit, poena adflictus fit: non-
nulla exftant Principalia refcripta, quibus vel poena eorum-
minuta *9? eft, vel in intégrum reftitutio conceffa: fed * id
dumtaxat a Principibusfieri poteft. $. r. De decurionibus et
principalibus ciuitatium , qui capitale ? admiferunt, mandatis
cauetur, vt?, fi quis id * admififfe * videatur, propter quod
relegandus extra prouinciam in infulam fit: Imperatori fcri-
baturadieCta ? fententia a Praefide. $. 2. Alio quoque ca-
pite mandatorum in haec verba cauetur. Si qui ex principali-
bus alicuius ciuitatis latrocinium fecerint, aliudue quod faci-
nus, vt capitalem poenam meruiffe videantur, commiferint:

vinCtos eos cuftodies, et mihi fcribes, etadicies; quid * quis-

que commiferit. | | | Á
— XXVIII. Ingxw libro VI. deCognitionibus. CAPrTA-
LrvM ? poenarum fere ifti gradus funt. Summum fuppli-

cium effe videtur ad furcam damnatio, item viui crematio ?: .

quod quamquam fümmi fupplicii appellatione merito contine- -
retur ^^, tamen eo quod poftea id genus poenae adinueri-
tum eft, pofterius primo vifum eft: item capitis amputatio.
Deinde proxima morti poena metalli ** coércitio. Poft.*? de-
inde in infulam deportatio. $. x. Ceterae poenae ad exifti-

| mationem, non ad capitis periculum pertinent, veluti rele-

gatio ad tempus, velin perpetuum, velin infulam: vel cum .
WY in

Etiam Rehd. wiufia, GE B. Hal. Mifia. | 76 lMluftrat haec Van de Water I.

Obf. 13. GEB. 77 Hal.et Vulg. Quidam (unt. RR. |ta et Rehd. GER,
78. Gothofr. in nota: ícripto. vslgat. Haloand. GEm. ^ '79 Hal. vertit: ex-
torres cinitate. G EB. — 8O Àp. Hal. boc eft fiue ciuitate, abfunt. GEE. — 81
Vide Bynkersh. 7I7. Obf. 10. BR. $2 Flor. fa&um: patiatar. BR. .. 83
Hal. deducentur. 84 Rehd. permittitur. GERBR. 85 Hal. et Vulg. eos.
BR.. Rehd. vt Flor, BR. 86 Si audias Bynkersh. V. Obf. 16, commenti-
tium iuseft, quod prudentes contra regulas iuris, aequitatis ergo commenti funt.
GEB. . $7 Rehd. beredem. GEB. $8 Hal. et Vulg. videtur effe: 4uia
89 In Rehd. effe, abeft. GER. 90
. 91 Hal, et Rehd. dimittendis. GEB. 92 Hal..
et Rehd. babuerint. GEB. — 93 Hal. et Rehd. poeua fua. GE&B. — 94 Rehd.
prefiniri. GX B. 95 Hal. q4o, loco: quam, GEB. — 96 Rehd. mam.GE .
97 Vulg. inferit: etam. BR. [tact Rehd. GER. 98 Vulg, Hiüeropolita-
99 Legendum: Arantio Cioui. Hal Armnutbio Silomi. Vulg. A-
vantio Silomi.BR. ^ 100 Vulg. imumimwta.BR. Vtet Rehd. GEg. — 1 Rehd.
inferit: et. GEB. — 2, Gothofr. in nota: capitale crimen. B R. Rehd. vt Vulg.-
G ER. 3 Vide Noodt. II. Obf. :6. BR. — 4 Ap. Hal. id, abeft. Vulg.
quis eormn quid. BR, Rehd. vt Hal. GEB. — 5 Flor. eft: admiffiffe. G E B.
Fa 7 Vulg. quod. B R. 8 Vulg. inferit:
quoque. BR. Etiam Rehd, GER. — 9 Vulg. concrematio. BR. 10 Hal.
continetWr, — XX Rehd. iaferit: guoqme, GEB. — 12, Ap. Hal. et Vulg. poff,

Taur. aeflimaVit. G E B.

N

J
jct
t
ffi
d
"i
hu
B
gonn
jotel
tür,
fai

4l
!

famé
fent
g fï
al
Qu
bus f
D
ten]
di
gutat
üe
(it,
fitnt
j ini
bos h
et,
41
eul
Usm.
Nea
Qenfü
yud
yii.

: patre

tudi
Yen
(
frie
(ün,
r
tet 1
Tri c
tit j

ii
I
h f
CED,
Ones.
lic d
l I
tpti
hum $
Cum )
Tl «
Wg. |
to Tl
Qlis v
à It (
Hlody]i
TT
Q
it D
fa&um ;

u
.

P
l.

m
A

1
p
|bict

Diu

Ln.
tl
o
Df
n d
m
n
n
i
d
fibs
m
d
P (
t«
| i
n
Qu

T
il«
"n
n P: f').

ia

j
ililg

!
|
|

DIGESTORVM LIB. XLVIIIL TIT. XIX.

in opus quis publicum datur *?, vel cum fuftium iétu ** fub--
icitur. $. 2. Non omnes fuftibus caedi folent: fed hi dum-
taxat, qui liberi funt, et quidem tenuiores homines, hone-
ftiores vero fuftibus non fubiciuntur: idque *5 principalibus
refcriptis fpecialiter exprimitur. $. 3. Solent quidam, qui
vulgo *? fe iunenes appellant, in quibusdam ciuitatibus tur-
bulentibus ** fe adclamationibus popularium accommodare:
qui fi amplius nihil admiferint, nec ante fint a Praefide ad-
moniti: fuftibus caefi dimittuntur, aut etiam fpectaculis eis
interdicitur: quod fi ita correcti *9, in eisdem deprehendan-
tur, exilio puniendi fint *?: nonnumquam capite plectendi :
fcilicet cum faepius feditiofe et turbulente ?? fe gefferunt
2! ,.et aliquotiens adprehenfi, tractati clementius, in eadem
temeritate propofiti perfeuerauerint. . $. 4. Serui caefi fo-
lent.dominis reddi. $. 5. Ét, vt generaliter dixerim, omnes,
qui fuftibus caedi prohibentur,: eandem habere honoris reue-
rentiam debent, quam ?? decuriones habent, Eft enim in-
conftans dicere, eum, quem principales Conftitutiones fufti-
bus fubici prohibuerunt, in metallum .dari ?3 poffe. $. 6.
Diuvs Hadrianus in haecverba refcripfit. In opus metalli. ad
tempus nemo damnari debet : fed qui ad ^* tempus damnatus
eít, etiam fi faciet ?^* metallicum opus, non in metallum da-
mnatus effe intellegi debet: huius enim libertas manet: quam-
diu etiam hi ?5, qui €non) ^* in perpetuum opus damnan-
tur. Proinde et ?^? mulieres hoc modo damnatae liberos pa-
riunt. $. 7. Ad ftatuas confugere, vel imagines Prirncipum,
in iniuriat alterius, prohibitum eft. Cum enim leges omni-
bus hominibus aequaliter fecuritatem tribuant, merito vifum
eít, in iniuriam potius alterius, quam fui defenfionis gratia,
ad ftatuas vel imagines Principum confugere: nifi fi ^* quis
ex vinculis, vel cuftodia, detentus a potentioribus, ad hu-

iusmodi praefidium confagerit: his enim venia tribuenda. eft. |

Ne autem ad ftatuas, vel imagines quis confugiat, Senatus
cenfüit: eumque qui imaginem Caefaris in inuidiam alterius
praetuliffet, in vincula publica coérceri, Dinus Pius rgfcm-
püt. $. 8. Omnia admiffa in patronum, patroniue filium,
patrem, propinquum, maritum, vxorem, ceterasque neceffi-
tudines, grauius vindicanda füunt, quam in extraneos. $. 9.
Venenarii ?? capite puniendi fünt: aut, fi dignitatis refpe-
Gum ?* agi oportuerit, deportandi. $. 1o. Graffatores, qui
praedae caufa id faciunt, proximi latronibus habentur: et Íi

cum ferro adgredi, et fpoliare inftituerunt, capite puniun- |.

tur: vtique fi faepius, atque in itineribus hoc admiferunt: ce-
teri in metallum dantur, vel in infulas relegantur. — $. rr.
Igni cremantur plerumque ferui, qui faluti dominorum fuo-

rum infidiauerint ?*, nonnumquam etiam liberi plebeii, et |

abeft. BR In Rehd. adeft. GER. I3 Hal. et Vulg; addunt: ad tempus.
2R. Neutiquam Rehd. GEE. — 14 Hal. et Vulg. i&ui. Et ita Flor. eft factum.
BR. Etita Rehd. GEn. I5 Rehd. idemque. GE B. I6 Taur. 4Olgo.
GEB. . 17 Gothofr. in nota: turbulentis, valgat, Haloand. — Etiam fctipti
omnes. Error natus ex antecedenti et fequenti terminatione. Sic in $. 2. ad-
huc dum elt: fuflis caedi foletz, pro: fuflibus. BR. Scripti funt Barb. S. Cruc.
l. II. Bynkersh. vt et Rehd, qui omnes: tuvbulenti. GEB. —— 18 Vulg. cor-
vepti. BR. 19 Lego cum Vulg. Nor. MSS. funt, BR, Solo nempe Barb.
nam S. Cruc. L et Bynkersh. habet ambiguum fcripturae compendium; ff.
Cum Barb. tamen manifeite fzcit Rehd. GE z. 20 Hal. tuvbulenter. 21
Hal. et Vulg. gefferint, etita Flor. eft fa&um. BR. Etiam Rehd. GEE. — 22
Vulg. inferit: et. BR. « 23 Rehd. dampmari. GEB. — 24 Scriptum erat ini-
tio Flor. fed ad tempus. ordinaria manus: 4mi, poft: fed, addidit, praeterea

. quis recentior, deleto: ad, repofuit: i. Hinc Vulg. fed qui in tempus. BR.

Et ita quoque Rehd. GE, 25 Rehd. faciat. GEB. 2,6 Hal. qqgmad-
3nodum.etiam bis. GEB. 27 Flor. fcriptum | erat: quamdiuttiambiquimper-
petuumnomupus.. Sed necdum fe re&e habet locus, quamuis negationem admit-
tamus. Conf. Cuiac. Obferu. VI. 2g. et XV. 22. BR. Negario eft fuppleta
in Barb. et $. Cruc. l. ab initio adfuit in S. Cruc. I. Treuif, et Bynkersh.
Rehd. quaimdiu et bii qui non in perpetuum opus dampnatur. GEB. — 28 Flor.
fadum; etigm. BR. 29 In Rehd. fi, abeft, GE2. 50 Confer Duker.

1067

hutiles perfonae. $. ro. Incendiarii ?? capite puniuntur,
qui ob inimicitias, vel praedae caufa incenderint intra oppi-
dum: et plerumque viui exuruntur. Qui vero cafam aut vil--
lam, aliquo lenius **, . Nam fortuita incendia, fi, cum vi-
tari "^ poffent, per neglegentiam eorum, apud quos orta
funt, damno vicinis fuerunt, ciuiliter exercentur: vt qui ia-
Ctura adfeCtus eft, damni difceptet, vel modice vindicaretur
39. $. 13. In exulibus ?? gradus poenarum conftituti Edi-
&o ** Diui Hadriani 3?: vt qui ad tempus relegatus eft ^?,
fi redeat , in infulam relegetur: qui relegatus in infulam, ex-
cefferit, in infülam deportetur: qui deportatus euaferit, ca-

| pite puniatur. $. r4. Ita ** et in cuftodiis gradum feruan-

dum effe, idem Princeps refcripfit: id eft, vt qui in tempus
damnati erant ^*, in perpetuum damnarentur: qui in perpe-
tuum damnati erant, in metallum damnarentur: quiin metal-

lum damnati id admiferint *?, fümmo füpplicio adficerentur.

$. 15. Famofos latrones in his locis, vbi graffati funt, furca:
^* figendos , compluribus *? placuit: vt et:confpectu deter-
reantur ^? alii ab isdem facinoribus, et folacio fit cognatiset
adfinibus interemptorum, eodem loco poena reddita, in ^* quo: -
latrones lhomicidia feciffent : nonnulli etiam ad beftias hos da-
mnauerunt. $. r6. Maiores noftri in *? omni fupplicio fe-
uerius feruos, quain liberos, famofos, quam integrae famae
homines, punierunt. . - 3 '
XXIX.. Garzvs ^? libro I. ad Legem Iuliam et Papiam.
Q vz vltimo fupplicio damnantur, ftatim et ciuitatem et li-
bertatem perdunt: itaque praeoccupat hic cafus tmortem, et
nonnumquam longum tempus occupat: quod accidit in perfo-
nis eorum qui ad beftias *? damnantur: faepe etiam ideo fer-
uari folent poft damnatjonem, vt ex his in alios quaeftio ha-
beatur. * |
XXX. MopzxsTINVS?!librolI. dePoenis. Sr: quis
aliquid fecerit, quo leues hominum animi fuüperftitione nu-
minis terrerentur ?^, Diuus Marcus huiusmodi homines in in-
fülam relegari refcripfit. ( d

XXXI. InEew libroIII. dePoenis. A»n be&iäs damna-

| tos, fauore populi Praefes ?? dimittere non debet: fed fi eius

roboris vel artificii fint, vt digne populo Romano exhiberi pof-
fint, Principem confulere debet. $. r. Ex prouincia autem
in prouinciam transduci damnatos fine permiftu Principis non
licere, Diuus Seuerus et Antoninus refcripferunt, |
XXXII. VnPrANvs libro VI. ad Edictum. . S1 Prae-
fes veliudex ita interlocutus fit, vrw rEcisT:: fi quidem

exinterdicto, non erit notatus, nec poena legis Iuliae feque-

tur: fi vero ex crimine, aliud eft. Quid ?^, fi non diftinxe-.
rit Praefes, vtrum Iulia publicorum , an [ulia priuatorum?
: j tunc

ad Opufc. de Latin. Vet. ICt. p..426. BR. — 531 Hal. et Vulg. refpectu. & R.
Rehd. vtFlor, GEP. — 32, Gothofr. in nota: infidiati erunt. Ha], Vide Duker.
ad Opuft. de Latin. Vet. ICt. p. 328. BR. — 35 Rehd. inferit: qwoque. GE B.
34 Vulg. leuius. BR. 35 Hal et Vulg. euitavi. BR. Etiam Rehd. GE B.

36 Hal. et Vulg. eindicetur. B R. Rehd. literae: ar in: vimdicaretav , pun&is

funt fubnotatae. G EB. 37 Vide d ;. $. Van de W/ater III. Obf. 7. GEB.
38 Hal. et Vulg. conffituit edichwm. B R. Etiam Rth. G E B. 39 Hal.
et Rehd. Traiani. in hoc fcriptam: Tvabiami, vt in Florentino codice eít
paffim. GEB. 40 Hal./fit. . 41 In Rehd, Ita, abe. GEB. — 42 Rehd.
effent. GEB.. — 43 Hal. admiferaut. Vulg. admiferant. B R. Rehd. vt Vulg.
GEB. ^ 44 Conf. Noodt. IV. Probab. 7. . 1. B R. 45 Hal. quampluri-
buj. GEB. 46 Flor. eft: deterrautur, et Taur. feruauit. Redius MSS.
Barb. et S. Cruc. L. in quibus fa&um: detereautur, Bynkersh. et Kehd. vbi
ab initio : deterreantur. GEB. 47 Vulgo in, abeft. GE B. — 48 In Rehd.
in, abeít. GER. 49 Hal et Vulg. PAVLVS. RR. Etiam Kehd. GES.
50 Taur. Vefüias. GE B. 51 Flor. nomeniCti eft abrafum, vt fola initialis
M, confpiciatur, et fpatium quadrat. Repofitum tamen: 1DEM. s&. ita
et Hal. et Rehd. GE . 52 Taur. terREntur. Hal. et Vulg. terrezutur.
BR. [taet Rehd. De occafione legis vide Bynkersh. VI. Obf. $. GEB..— 53
Hal. praefides, et mox: debent, et rurfus: confulere debeut. dta et Rehd.
nifi quod loco tertio fit: confulere debere. GEB. — 54 Kal. et Vulg. quod. B.

M : us

DIGESTORVM LIB.

tunc ex crimine erit aeftimandum. —.Sed fi vtriusquelegis cri-
mina obiecta fünt 55, mitior lex, id eft priuatorum, erit fe-
quenda. . : n M
XXXIIL PaApPiNtrANVvSlibro II. Quaeftionum. F R A-
TRES Imperatores refcripferunt, feruos in temporaria vincu-
ja damnatos,.libertatem et ?9 hereditatem, fiue legatum,
poftquam tempus expleuerint, confequi: quia temporaria co-
ércitio, quae defcendit ex fententia, poenae eft abolitio. $Si
autem beneficium libertatis in vinculis veniat ?*, ratio iuris
et verba confítitutionis , libertati refragantur. Plane fi tefta-
mento libertas data fit, et eo tempore, quo aditur hereditas,
tempus vinculorum folutum fit: reCte manumiffus intelle-
getur 5?: non fecus ac fi pignori datum feruum debitor
manumififfet, eiusque poft liberatum pignus adita fuiffet he-
reditas.. : ' f | d g
XXXIV. IpnEM libro XVI. Refponforum. SxEnvvs

1068

in opus publicum perpetuum, ac multo magis temporarium

non datur. Cum igitur per errorem in opus temporarium
fuiffet datus, expleto tempore, domino feruum,effe redden-
dum, refpondi. $. r. Eos quoque poena delatoris ex fen-
tentia Senatusconfulti teneri refpondi, qui per fuppofitam per-
fonam delatori 5? caufam dederunt. 8T T

£XXV. CarLisTRATVS libro L. Quaeftionum. MAx-

pnATIS principalibus, quae Praefidibus dantur, cauetur, ne
quis perpetuis vinculis damnetur: idque etiam Diuus Hadria-
nus refcripfit.. Busmon : ; !
XXXVI. Hz& MoGENIANVvsS libroT. Epitomarum $?.
Iw metallum, fed 9* et in minifterium metallicorum $? da-
mnati, ferui efüciuntur, fed 9? poenae. j g
XXXVIL. Pavzuvslibro l Sententiarum. Iw darda-
narios, propter falfum menfurarum modum, ob vtilitatem
popularis annonae, pro modo admiffi extra ordinem vindicari
placuit. | J ddr
. XXXVIII. Tn w libro V. Sententiarum. . Sz quis ali-
quid ex metallo Principis, vel ex moneta facra furatus fit:
poena metalli et 9^ exilii pünitur, $. r. Transfugae ad ho-

ftes, vel confiliorum noftrorum renuntiatores, aut viui ex- |

uruntur ??, aut furcae ?? fufpenduntur. $. 3. A&ores 9*
feditionis et tumultus, populo concitato, pro qualitate di-
gnitatis, aut in furcam tolluntur, aut beftiis ?? obiciuntur,
aut in infulam $? deportantur 7?. $. 5. Qui nondum viri-
potentes virgines corfumpunt, humiliores in metallum da-

mnantur, honeitiores in infulam relegantur, aut in exilium

mittantur. $. 4. Qui fe fuis nummis redemptum non pro-
bauerit, libertatem petere non poteft: amplius eidem domino
fub poena vinculorum redditur: vel, fi ipfe dominus malit,
.in metallum damnatur. $. 5. Qui abortionis, aut amato-
rium poculum dant, etfi dolo non faciant **, tamen, quia
mali exempli res eft, humiliores in metallum ?2, honeftiores

Etiam Rehd. GEs. $5 Hal. fiut. 56 Ap. Hal. haec copula exulat.
57 Hal. et Vulg. m vinculis eos inuemiat, et ita Flor. eft fa&um. Bm. |ta
quoque Rehd. GEs. 58 MHal. iutelligitur. 59 E quinque MSS. vnus
Barb. habet: delutíomi. BR. Reliqua: delatori, S. Cruc. l. 1I. Treuif. Byn-
kersh. etiam Rehd. GEz. — 6O Flor. fübantique: iuris, adícriptum. B. 61
Ap. Hal. fed, abeft. GE B. 62, Flor. erat in fine verfus: setalli, et in ini-
tio fequentis : orzr. . Deletis ibi in fine: J;, et adpofita | ante: orum , nunc eft:
metallorum , vt Yial. habet et alii. B R. Etiam Rehd. GER, 63 Hal. fcili-
cet, loco: fed. GERB. 64 Flor.et, eft expun&um. — Inde Vulg. fubftituit:
vel, Hal. aut. Sed et Bafil. habent: 3. BR. Etiam Rehd. vt Vulg. GE g. 65
Vulg. exarantur, et mox; fufpendantur. BR; Rehd. exurentur, fed poftea :
Jufpeuduntur. GEB. — 66 Hal. et Vulg. furca. B R. Etiam Rehd. fed ex cor-
re&tione: furce. GE B. 67 Gothofr. in nota: auores. Ita quoque Vulg.
et MSS. BR, Barb. et S, Cruc. II. ab initio, S. Cruc. L. ex correctione. Iítis
adde Bynkersh. Rehd. fautores; at Hal. autbores. GE B. 68 Taur. Vefliis.
GEB. 69 Taur IN[ulam. GEB. *O Flor. etiamnunc eft: ant infulam
^ deportatur. BR.. . . "71 Vulg. faciumt. BR. Etiam Rehd, GEB. 7» Hal.

. Barb. S. Cruc. 1. TI. Bynkersh. vt et Rehd. GER.

AXULVHL O TIT. XIX-

in infuülam , amiffa parte bonorum relegantur: quod fi *3 eg

mulier, aut homo perierit, fummo fupplicio adficiuntur, ' $. 6.
Teftamentum , quod nullo iure valet , impune fuüpprimitur ?^:
nihil eft enim, quod ex eo aut petatur, aut confiftere poffit,

$. 7. Qui viui teftamentum aperuerit, recitauerit, refigna-
wuerit, poena ?? Corneliae tenetur: et plerumque huniiliores

aut *? in metallum damnantur, aut honeftiores in infulam
deportantur. $. 8. Si quis inftrumentum litis fuae.a procu-
ratore aduerfario proditum effe conuicerit, procurator, fi hu-
milior fit, in metallum damnatur: íi honeftior, adempta par-
te bonorum dimidia, in perpetuumrelegatur. $. g. Inftru-

| menta *? penes fe depolita quicumque alteri altero abfente
reddiderit, vel aduerfario prodiderit: prout perfonae .condi-

cio eft, autin metallum damnatur, aut in infnlam deporta-

tur. $. 1o. Íudices pedanei *?, fi pecünia corrupti dican- -

tur, plerumque a Praefide, aut curia *? füummouentur, aut
in exilium mittuntur, aut ?? tempus relegantur. $. ir. Mi-
les, qui ex carcere, dato gladio, erupit, poena cápitis pu-
nitur. Eadem poena tenetur, et qui cum eo ?* , quem cu-
ftodiebat, deferuit. $. 1i2. Miles ??, qui fibi manus intulit,
necfactum peregit, nifi inpatientia doloris, aut morbi $3,
luctusue alicuids, velalia 9^ caufa fecerit, capite puniendus
eft: alias cum-ignominia mittendus eft.
XXXIX. Tnavenuouwiwvs libro X. Difputationum.
CrcEno in oratione pro Cluentio Auito ** fcripfit, Milefiam
quandam mulierem, cum effet in Afia, quod ab heredibus fe-
cundis accepta pecunia partum fibi medicamentis ipfa abegif-
fet, rei capitalis effe damnatam. — Sed et fi qua vifceribus fuis
poft diuortium , quod praegnas füit *95, vim intulerit, ne
iam inimico marito filium procrearet: vt ?7 temporali exi-
lio coérceatur, ab optimis Imperatoribus noftris 99 refcri-
ptum eft. - :

XL. Pavrvs libro IIL. Decretorum. MeTRopo-

RVM, cum hoftem fugientem fciens füfceperit, in infulam.

*

deportari: Philo&teten, quod occultari eum non ignorans, diu.

diffimulauerit, in infulam relegari placet. |
ALI. PaperNrANVS libro II. Definitionum. . SA w-
cT1iOlegum, quae nouiffime certam poenam *? irrogat iis
?9, qui praeceptis legis non obtemperauerint, ad eas ípecies
pertinere non videtur, quibus ipfalege poena fpecialiter ad-
dita eft: nec ambigitur, in cetero omni iure fpeciem generi

derogare: nec fane verifimile eft, delictum vnum eadem lege

variis aeftimationibus coérceri, u
ALII. HERMoGEN1ANVS ?' libro I. Epitomarum.
IxTERPRETATIONE legum poenae molliendae funt po-
tius, quam afperandae ??. " MP :
XLIH. Pavrvslibro T. Refponforum. IMPERATOR
Antoninus Aurelio Atiliano refcripfit. Praefes vltra admini-
ftrationis fuaé tempus interdicere alicui arte fua vti non pot-
puie pl eft.

et Vulg. addunt: dammantur.BR. —— *5 Vulg. inferit: ex. BR, — 74 Taur.
fuPrimitur. GEB. — ^5 Vulg.inferit: legis. BR. Etiam Rehd. GEB. — 76
Vulg. aut bumiliores, quod malim. pR. MSS. tamen cum Hal. Flor. habent :
77 Wulg. inferit: daorum.
B R. "78 Gothofr. in nota: pedamei. Qui dubio procul ad. Florentinam a
Taur. exhibitem refpexit, vbi eft: paedauei. Ego nullus dubito, librarium ,
poftquam fcripfiffet perperam pa, fe correxiffe. GE B. . 79 Flor. eft: cwriae,
et feruauit Taur. Confer ad b. J. Bynkersh. IV. Obf. 1:..BR. Flor. exhibent

Barb. et S. Cruc. L. at fa&tum: curia, in S. Cruc. II. et Bynkersh. vt et in :

Rehd,. Etiam Hal. curia, GEB. —— 80 Lego cum Hal.et Vulg, aut ad temptus ,
nec vllus codex MS. aliter. BR.- T) aut , abforpfit: at vel ad. — Codices funt
Barb. $: Cruc. I. Bynkersh, vt et Rehd. GE n. 81 Hal, et Vulg. qui eum ,
quem. BR. Etiam Rehd. GER, 82 Confule Bynkersh. Obf. lib. et cap. 4.
83 Taur. sovrVi. GE B.. . 84 Hal. inferit: de. GEB. — 85 Gothofr. in nota:
Habito. Hal. G B. — 86 Rehd, quia pregnans fuiffet. GEB. — 87 Rehd. in-
ferit:im. GER, — $8 In Rehd. noflris , abeft. GER. $9 Vulg.inferit: gene-
valiter. BR, — go Taur. J Gk&B. 91 Hal. VENVLEIVS. GEB. 92 Hal.

et-

df
W
i
pui
yn
tot

10 (
lic
TOil
tati
Yeti
Cüm
affec
tür ec
Mu
lusl
tem
trim
Data

H

t Vug
] AT
htrey,
|
j
pli d
quwö
3 lii
Hal. «
D
hn
!l Às,

OM in

TU r
hoc d
]
Bd

Hidoy i
AlCiamn

Jf
Dd
DOf
d.
.
L. Jl
ij J*
