ingat ; . Es
4 impofiticifint. .$.—r2: Quid ergo in ftatuis dicendum? Si

quidem inhaerent parietibus, non licebit: fi vgo alias exfiftant,

DIGESTORVM LIB. XXX.

Si idem feruus et legatus,et liber effe iuffus fit, interdum pro-
cedere folum legatum poterit: vtputa, fi in fraudem credi-

* . - « u "ER Pt ! :
dubitari poteiiï.. .Verur(n meris -S-encgtus Em mus.acczpænda toris datajerit/libertas, vel fi is fit feruus, qui in perpetuam ! » c/yalf
eít: vt fi qua ibi fuegünt perpetue I2, quafi portio aedium, | feruitutem venierit, idem erit, vel fi feruus fit forte pignori :
diftrahi *? non poffint. $. r3. Proinde dicendum eft, nec | datus. $. 8. Si ftatuliberum heres legauerit, expediet hgredi |
tabulas *^ adfixas et parietibus adiunctas, vel fingula figilla | ipfum ftatuliberum praeftare magis, quam &aeftimationem : «ee- £4 éxc.
* adaequata, legari polfe. $. X4. Sed Ííi parauit ** quae- | enim -ae&timatiomeam. veram prae&abit $3. &ïþ['um vero fi dede-
ld. dam teftator quafi translaturus in aliam domum, et haec lega- | rit, exfiftente condicione, nullum fentiet damnum: iam enim
uit, dubitari poterit, an valeat. Et puto valere. $. 15. Sed | aeftimatio poftea non petitur ab eo hominis liberi ?^. $. g.
: fi ea, quae legauli:t, z'xedibugï'.i—unmt, extinCctum -ezi£ legatum. | Si duos fundos habens teftator, alterius mihi vfüumtroctum,
)auf $. 16.- Sed fi herés gä iunmt,. puto non ?xfïingui,. alterum 'Titio leget: aditum mihi legatarius non debebit, fed . .
- XLII. In g « libroll. Fideicommifforum. Srvt fcit'5, | heres cogitur ?? redimere aditum, et praeftare. "P

fiue ignorauit.
XLIIL IpEeM libro XXTI. $d-5abinzm, |SENATVS
enim ea, quae fünt aedium, legari (aee) ^* permifit : haec
aütem mortis tempore aedium non fuerunt:.heres ergo aefti-
mationem praeftabit. Sed fli detraxerit, wtpraeftiterit *?,
oenis erit locus: quamuis, vt nón véndgt '?, detraxit ??, fed

XLV. PowPowivs libro VI. -e-iba Hu- DSIA
svaBsTiTVvTO paüpilli ancillas tibi legaflemy easque tu a pu-
pillo emiffes, et, antequam fcires tibi legatas efie, alienaue-

ris ^: vtile legatum effe, Neratius, et Arifto, et Ofilius pro-

: $ L,c v ,O
bant. $. r. Heres $* generaliter dáte damnatus, fanum eum
effe promittere non debet: fedjfurtis et noxiis folutum effe

« A
5? lC Ya ,

vü'äïïoluat. $. r. Marcellus etiam feribit, fi maritus diaetam promittere debebit: quia ita dare debet, vt eum habere liceat,
in vxoris hortis, quos in dotem acceperat, f;ecgrit: poffe eum fanitas: autemr- ferui ad proprietatem eius mihilj?* pertinet. ^"»:;
haec detrahere, quae vfui eius futura fint, fipemulieris tamer,| Sed ob id quod furtum fecit feraus, aut noxam nocuit, eue-
damno: necad hoc * ei * ?* Senatusconfultum futurum im- | nit quo minus eum habere dofnino licéat: ficuti ob id, quod
pedimento. Ergo fi non eft « obfuturum, quo minus detra- | obligatus eft fundus, acdidere poffit, vt eum. habere domino .
hat, dici oportebit, poffe eum haec legare, quae detrahere | non liceat. p .

$-—2- Si vero certus homo legatus eft, talis dari

.. poteft. $. 2. Legatum in aliena ivoluntate/ poni poteft: in | debet, qualis (eï,) EM enRus
U , ,.F-'; üf IZ gg heredis non poteft. . $. 3. Qui ab hoftibus redemptus eft ??, —XENE x libroX,//Eptftulamum: . Qv de lega- ^ « €- 5 v
m m legari fibi ?5 poterit, et proficiet legatum ad liberationem | to dicta funt, eadem transferre licebit ad eum, qui vel Sti- du s
| vinculi pignoris, quod in eo habuit qui redemit. cKum vel hominem dari ??. promiferit. sb T
XLIV. IpgM libro XXII.adebebimesm, SERvvM fi- XLVIL Vrpsrriawvs libro XXIL -ad-Sebinam. Cvmw
lii fui, caftrenfis peculii, legare pater poteft: et, fi viuo patre | RES legata eft, fi quidem propria fuit teftatoris, et copiam
- Smortuus fit filius, etapud patrem peculium remanfit ^^, con- eius habet heres: moram facere non debet, fed eam praefta- —
fiitit legatum: cum enim filius iure fuo uon vtitur, retro cre- ! re ol Sed fi res alibi fit, quam yvbi/ petitur, primum quidem F dua. svf crceoni o
þilc'ætïr Wiint'pater. dominium i-n N pecu'liaï'ï h abuïü-e-' $. 1..Si confgat, 1Ib1 effe praei.ïva.ndam,. vbi re'.li.&a eft: nifi alibi teftator «««« f e&omnem
d . quis rem fibi legatam ignorans adhuc legauerit, qutea co-. voluit 4. : nam fi alibi voluit s äþ1 p?ae&anda efly vbi tefta- «ulateor j--ægyi—:mm
T0P enouerit, et voluerit ad fe pertinere: legatum vaTLg;blt: quia, | tor voluit, Vfal vbi Veflümlïe efc euim voluiffe: et ita Iulianus 107«5 at ^
mm vbi legatarius non repudiauit ?^?, retro ipfius fuiffejyidetur;'?, fcripfit tam in propriis, quam in alienis legatis, Sed fi alibi ] - tet.
| éx quo hereditas adita eft: fi vero repudiauerit, retro vidétur relicta eft, alibi *? autem ab herede translata eft ** dolo ma-

lo eius *?, nifi ibi praeftetur, vbi petitur, heres condemnabi-
tur doli fui nomine: ceterum fi fine dolo, ibi praeftabitur,
quo tranftulit. $. 1. Sed fi id petatur, quod pondere, nume-

aée — ré$ ^" repudiata fuiffe heredis. $. 2. Si pocula quis lega-
j uit ?9, et maffa facta eft, vel contra, item fi lana, legetur, et
doxm, veftimentumjex ea fiat: lulianus libro trigefimo Tecundo * Di-

Md iil geítorum * jfcripfit, legatum 1n omnibus fuprafcriptis conli- | ro, mehfura ** continetur: fi quidem certum corpus lega-
" erobat. " ftere, et deberi quod exftat. uam fententiam puto veram, | tum eft, veluti frumentum.ex illo horreo, vel vinum ex apo--

theca illa, ibi praeftabitur, vbi relictum eft, nifi alia mens
fuit *" tefrantis: fif vero non fuit certa fpecies, ibi erit prae-
ftandum, vbi petitur. $. 2. Itaque fi Stichus fit legatus, et

&cmi«:ä*a*i ;tjfi modo non miutauerit tefta£on voluntatem.j. $. 3. Sed -eefi
7 . 'lancem legauit, et mafíam fecit, mox poculum, debebitur po--

u o v : FAUA F Í
LA55p^' P* eulum, durante fcilicet voluntate. $. 4. Si areae legatae do-

jult A. mus impofita fit: debebitur legatario, nifi teftator mutauit ?* culpa heredis non pareat *?, debebit aeftimationem eius prae-
M?&ï»tztyvohmtatem. $..5. Eum, qui cfirogtæäphum ,Lg;sï;'g;:g. debitum | ftare: fed fi culpa *? nulla interuenit 39, cauere heres de- ——
. 0. .. Méguré; ^ hon folum tabulas, argumento eft venditio: nam, bet *^ de x:efhtutmne f'e.rul, non Beftimationem pt:aeïïrare Jz...fexl« " N
p cum/ ?? ichirographa veneunt, nomen ?* veniffe videtur. $. 6. | Sed et fi alienus feruus in fuga fitfing culpa heredis, idem di- ( « "/7^ non ,
L-2*9/6, 'Sed etfi nomen legetur, benignej/igj quod debetur accipien- | ci poteft: nam et 1n alieno culpa admitti poteít: cauebit au- x

», C T [ !
LJtzt«m. dum eft: vt/aCionesaduerfüs debitorem cedantur *?. . $. 7.

. mus et Hal. absque afpiratione fcribunt, et e fcriptis Pal. T. Hal. loco: at fi
qui cantbari, habetz etcantari. E Vat. monítrofe: aut fi quid cbatari BR.
ir Verum enim vero mens fenatuscoufulti. Vulg. Veruntamen feutentia et mens
feuatus. BR...— 12, Hal. fi quae ibi. fuerint perpetuo. Sed et Flor fa&um: per-
getao, licet þaulo recentius. BR. 13 Steph. H. a Porta et Paudoza: detrabi,

tem fic, f/, fi füerit adpraehenfus, *aut ipfe, aut aeftimatio
praeftetur.

Hal. et Vulg. matauerit.BR. — 3C Hal. et Vulg, fi, loco: cmm.BR. — 31 Vulg.
inferit: velcorpus,BR. — 32 Hal credantur,errore/vt reor, typorum. GEB. — 33
[ Taur. praeflaVit. GEB. — 34 Hal. tranfponit : zam enuzim aeftimatio liberi bominis
ab eo pofteamon petitur. — 35 Hal. et Vulg. cogetur. BR. — 36 Hal. alienaffes. G E B.
.37 Hal inferit: ferwmm. GEB. —— 38 Hal. et Vulg. s08. BR. 39 Hal. et
quod praefero. BR: *Hal. vt Taur. diflrabi. G E B. 14 Hal. et Vulg. infe- | Vulg. dare. BR. 40 Gothofr.vxp, nota: praeflare absque mova. Haloand. gua
runt: gediwm. BR, — 15 Taur. paraBét. GEB. — 16 Hal. fciuit. GE B. 17 | intercedente, v[uras, et omnem vtilitatem pvae/i-aüdaw*z- Sabinns ait. Sed fi etc.
Hanc negationem etiam MSS. agnoícunt . Pal. 3. 1I. Ill. Vat. Barb. Otob. Byn- Ita Vulgata habet. Sed ap. Hal. non tantum illà priora: absque mora, ied . et
kersh. Abeíttamen a Magl. Agnofcit etiam Hal..G E B. 18 Legimus cum Vulg. | reliqua, quae dfzxxade .Vulga.tae adfqrxbn Gpthofredus, .leggmuxj. Idem tamen
et praeffiterit, nec aliter MSS. quot vidi, nifi quod Pal. I. habet: cum praeffiterit, ifta pareuthefi mcludxt, et in margine addxt; .Haec alias defunt. GEB. | 4t
Hal. vt praeflet. bR. . MSS. quae habent vt Vulg. Pal. II. HII. IV. V. Vat. Barb. | Hal. et Vulg. volerzt. BR. 42 Yaur. Boluit. -.GE B. — 43 Hal. et Xf'ulg.
Otob. Bynkersh. At Magl. vt eft Flor. GEB. 19 Tranfpono cum Vulg. et | a4lo. BR. . 44 Ap. Hal. eff, abeft. GEE. 45 Ap. Hal. eius, abeft, G E B.
Nor. non vt veudat. BR. — 20 Hug. a Port. et Baudoza: detraxerit. BR. — 21 | 46 Vulg. men[urane. BR. 47 Hal. hic et paulo pott: fzerit. : 48 Hal.
Hal. «eque boc eí. GEE. — 22 Hal.erit GEB. 23 Taur. fiVi, GEB. . 24 | *"o" compaveat. ynlg. H0n appareat. -B R. ?9 Haïl et Vulä. l-nfexlunt: ezïfs'.
Hal.vemanferit. — 25 Taur. repudiaBit. GE B. 26 Hal. hic addit ves. GEB. | BR. 50 Hal. iuteruenertt. 51 Hal. debebit. GEB. 52, Hal. et Vuly.

9/7 Ap. Hal. res, hic abeft, GE R. 28 Hal. leganerit, et mox : fadia f;t. 29

hic addunt: Idem et n aliis in rem achionibus Inliauus putat. llle tamen eadem

| Pppp2

peren-

*

| J endl «
&'

dhe B

A RUTUAL,

« r
[ 7;(&11,

J del"celtno,

: X Xum,

d nm.

,garenthefi includit, et in margine addit: alias defumt. B R.

$10 |
praeftetur. Quod et in feruo 5? ab hoftibus capto conftat.
$. 3. Sed fi Stichus aut Pamphilus legetur, et alter ex his vel

in fuga fit, vel apud hoftes: dicendum erit praefentem prae-
ftari, aut abfentis|aeflimationem: totiens enim electio eft þe-
redi committenda, quotiens moram non eft faCturus legatario.
Qua ratione placuit, et fi alter decefferit, altérum omnimodo
praeftandum: fortaífis vel mortui pretium. . Sed fi ambo fint
in fuga, non ita cauendum, vt fi in poteftaté/ambo redirent 2
fedifi vel alter, et vel ipfum, vel abfentis;aeftimationem prae-
ftandam. $. 4. láem-fi res aliena vel hereditaria ;fine culpa
heredis perierit, vel non compareat: nihil amplius quam ca-
uere eum oportebit, fed|fi culpa heredis res perit **, ftatim
damnandus eft. $. 5. Culpa autem qualiter fit (aeftfimanda, vi-
deamus: an non folum ea quae dolo proxima fit ??, verum
etiam quae leuis eft: an ?* numquid et diligentia quoque
exigenda eft ab herede: quod verius eft. $. 6. Item fi fun-
dus cKfafmate periqrit, Labeo ait, vtique aeftimationem non
deberi : iquod| ita verum eft, fi non poft moram factam id eue-
nerit: potuit enim eum acceptum legatarius vendere.
: XLVIII. PowProurvs libro VI.adSasbinum, Str nE-
REDIS feruus rem legatam, ignorante domino, fubtraxiffet
et vendidiffet: 59 Atilicinus, in fattum dandam aéctionem:
vt vel noxae feruum defférét dominus, vel ex peculio prae-
ftaref, quod ex venditione eius rei haberet. $. t. Si vnus ex
heredibus feruum legatum occidiffet, omnino mihi non pla-
cet coheredem teneri, cuius culpa factum non fit ??, ne res
in rerum natura fit. — " : !
— XLIX. VrriANVvs libro XXIIT. 8bSebiaumz. Sx cvi
legetur, cum quaftuordecim annorum erit.:j certo iure vtimur,
vt tunc fit quattuordecim annorum, cum impleuerit: et ita

Imperatorem decreuiffe Marcellus 9? fcripfit, $. 1. Ergo cum |

effet fic relictum *5", cvw AD QVARTVM iDECTM V M; A N-
NVM PERVENISSET 8^, ANNVA, BIMA, TRIMA DIE,
et decem et feptem annorum mortis tempore inueniatur, prae-
fens legatum erit: proinde, fi quiüdecim anporum, confequen-

ter dicemus poft biennium deberi : fi,fedéCim, poft annum de-

-bebitur $3: Ííi menfes defjüt ad feptimumdecimum annum,

refiduis menfibus debetur, haec ita, fi putans minorem effe

quattuordecim/ annorum, cum iam excelfiffet, fic legauit: fi

vero fcit, triennium ad legati praeftationem ex die teftamenti
fatti numerabimus 9^. $. 2. Hoc autem legatum et condi-

cionale eft, etin diem: condicionale 95 tamdiu, quamdiu,di t
tusdecimus, annus fit completus, poftea in diem. $. 3. Et|

ideo, fi quidem ante quartumdecimum, annum deceflerit, ad
heredem nihiltranfit: certe 99 poftea ad heredc'e'rp transfert 9*,
Quod fi teftamenti facti tempore minor ;guhäftmdrdecirxþ annis
filius inueniatur, puto, tempus ANNVA, BIMA, TRIMA
DIE praeftationis ex dre completi quartidecimi anni ftatim
cedere nifi euidens-alt memsfprobaretur teftatoris aliud fen-
5 AA . - .
$. 4. Si Titio decém, quae ego debeo, legauero, et

tientis.

rogauero eadem creditori praeftare: fideicommiffum quidem

in creditoris perfona non valet, quia nihil eius intereft, heres
vero poteft cum legatario agere, quia ipfius intereft creditori
folui,ne eum conueniat: ergo propter hoc valebit legatum.

53 Taur. ferBo.
BR. 54 Hal. et Vulg. in poteflatem ambo vedierint. BR. — 5$5 Hal. et Vulg.
perierit. BR. — 56 Ap. Hal. fit, abeft. GEB. — 57 Hal. aut, loco: an. GEE.
58 Hal. et Vulg, praefigunt: ait. BR. — 59 Hal. efl. GEB. — 60 Hal. Mar-
tianus. GEB. 61 Hal. Ergo et cum fic velicdlum efl. GER. 62, Hal. ad
quatuordecim amnos perueuerit. GEB. — 63 Ap. Hal. debebitur, et paulo poft:
debetur, abfunt. GEB. —— 64 Taur. numeraVimus. GEB. —— 65 Hal. et Vulg.
inferunt eff. BR. 66 Hal. caeterum, loco: certe. G ER. T
fertur, Vulg. transferetur. Sed et ille in antecedentibus iuxta: po/fea, duo pun-
&a ponit. BR. 68 Hal. inferit et. — 69 Vulg. praefigit: potius. BR. — 7O
Flor. fuppletum eft 72 trigefimo, in margine exemplaris, BR.
nu$ qnaerit, fi etc. GEB. 42 Ap. Hal. *5 boc folum, abeft. Et fane cum
infra haec verba in proximo verfu alterum : boc folum, occurrat, ex hoc iftud

!

'tum mandati actionem intendere : nec,iäf;

locum habet.

67 Hal. tranus- .

71 Hal. Iulia- | loco: vel. BR.

DIGESTORVM LIB. XXX.

$. 5. Sed 5* fi teftatoridecem; mihi fub fideinffore/ debult,

fideicommiffi petitio non folum heredi, fed et fideiuffori com-

* * * . L n J /.. [ J nE $
petit: intereft enim eius, $? folui rnihi, quani;ipfum conuen-
lx;efc, foluendo fit,

NXX :
nOno Bi"»'fif OTT

nec ne. $. 6Jj TulifWus libro trigefimo"
fcribit **, fi
legatum valeret? et ait, creditoris quidem nihil intereffe, ve-
rum debitorem habere ex teftamento aCtionem: intereft enim
ipfius liberari: quippe conueniri a fideiufforis herede non po-

terit. S-—z. Quod fi idem fideiuffor Titio leget, et fidei eius.
commiferit, vt creditori foluat: et debitor et fideiufforis he-

res agere cum Titio ex caufa fideicommiffi poterunt: quia
vtriusque intereft legatarium foluere. $. 8. Meminiffe au-
tem oportet, eum, qui damnatur hoc;folum 7?, fundum ven-
dere, non gratis damnari hoc facere, fed hoc *? folüm, vt
vendat vero pretio. $. 9. Quod fi certo pretio fit damnatus
facere, necefle habebit tanti vendere, quanti damnatus eft.
L. InEew libroXXIV.: inum. Sr sEkRvvs plu-
rium fit, pro dominit portione legatum ei relictum adquiret.
$. r. Si hereditatis iudex contra heredem pronuntiauerit non
agentem caufam, vel luforie *^ agentem: nihil hoc nocebit
legatariis. Quid ergo, fi per iniuriam fuerit pronuntiatum,
non tamen prouocabit 75? Iniuria ei fa(ta non nocebit lega-

eiuffor creditori legaffet, quod ei debéfet, an -

tariis, vt Éf Sabinus fignificat. Si tamen fecundum fubftitu- 1 ;55

tum pronuntiet, an ille legatariis teneatur, videamus: et cum
ius facit haec pronuntiatio, quod attinet ad ipfius perfonam,
numquid legatariis tenegtur: nec emim-tem. improbe caufari
poteft, fecundum fe iudicatum per gratiam : refpondebit igi-
turet legatariis, vt creditoribus. $. 2. Si quis ante quae-

ftionem de familia habitam, adierit hereditatem, vel necem;te-.

ftatoris non defenderit, legatorum perfecutio aduerfus fifcum
Quid tamen fi fifcus bona non adgnofcat? Ex
neceffitate redundabit onus legatorum ad heredem. Sed fi
fübiecit delatorem fibi, vt ei hereditas abiudicetur 79, et one-
ribus careret, vel minus plene defenä caufam, non fe exone-

rat: exemplo eius, qui colluforie de hereditate litigauit. $. 3.

Si numerus nufimorum legatus fit neque apparet, quales
fünt *? legati: ante omnia ipfius patrisfamilias confuetudo,
deinde regionis, in,qua verfatus eft, exquirenda eft: fed et
mens patriffamiliae, "?, et legatarii dignitas, vel *? caritas, et
neceffitudo: item earum, quae praecedunt, vel quae fequun-
tur, fummarum fcripta funt fpectanda. y—3 'xMi, , (
Ll. PaP1iN1ANvs librofIV."Quaeftionum] SEep,;sr
certos nummos, veluti quos in arca habet 9?, aut certam lan-
cem legauit 5*: non numerata pecunia, fed ipfa corpora num-
morum, vel rei legatae continentur: neque permutationem

4^n&€ e,ï,

" 5
d gwn,e,,

recipiunt, et exemplo cuiuslibet corporis Jaeftimanda funtt 6/umarioo eft,

LII. PAvrvs libro IV.*adsSabipum. 951 cvr ferui
omnes cum peculio legati ffit, etiam hicferui debentur, qui
nullum peculium habent. $. r. Sia filio inpubere fub con-
dicione legatum fit, et filius heres exftitit *?^, deinde mor-
tuus elt ?*?: poteft dici patremfamilias, qui a filio füb condi-
cione legauit, a fubftituto pure repetita*f, ftatim voluiffe a
fubftituto dari, fi filius pendente condicione deceffiffet.
| LIIT.

enatum videtur. BR, Habent tamen vt Flor, eft Pal. 1. II. IIL. Otob. Bynkersh.
G E B. 73 Ap. Hal. boc, abeft. GER. 74 Steph. H. a Porta, Baudoza:
colluforie, BR. Miror, Haloandrum non dediffe idem. Mihi íane ita legen-
dum effe videtur, quod in hac ipfa lege $. 2. fit: qui colluforie de bereditate
litigauit, et vocula vel, primam vocis colluforie fyllabam facillime abforbere po-
tuerit.— Neque fane /adere eft, fed colludere, fi in necem legatariorum, commo-
dumque poflefforis ita litigat heres agitue, vt vincatür. GEB. 75 Hal pro-
uocauerit, et fane fcribendum, non: promotabit, vt habet Taur. fed prouoca Bit,
B R. 76 Hal. vt eius baereditas adiudicaretur. GER. 77 Hal. appareat,
quales fint. 418 Hal. et Vulg. patrisfamilias. BR. 79 Hal. et Vulg. et,
80 Hal. babeo, vt fit formula legantis. GER. 81 Hal.
legauerit. 82 Hal. exfliterit. GEB. . 83 Hal. fit. — 84 Gothofr. in nota:
Hal. repeti, Sed Hal. habet: legamit, et a. fubflituto pure vepetiit. — Copulam
,^. Mtam

l

Mrm

i d

i

!

Vl .
|

3
4 ia»lmg

/nm)ï,

Szcn/l,,

j

nie Pf,

L

( 29
| LILI". Vrrpramxvs libroÉ XV.ádSebiaum, .. Ov1p er- |
go, fi maiorem quantitatem a/fübftituto reliquit? quod exce-

dit, hoc erit quod a fubftituto relictum eft: quod vero con-
currit cum fumma füperioribus tabulis infcripta, inde- debebi-

tur. $.E Sed $* fi repetierit legatum cum alioj'forte fuh-

dum fhihi legauerat ab impubere, ?5 repetiit hunc ab impu-
beris herede mihi et Seio: repetitio haec ?" efficiet, vt pars
mihi debeatur. $. 2. Si quis duos heredes fcripferit, et da-
mnauerit vnumquemque folidam rem legatario praeftare: idem
: y* U. n5. 6
eft, atque fi duobus teftamentis, legatum effet: nam et fi mi-
hi ét filió, Vel ferüo ni&o e(ïgltä]eddem teftamento legaütum, fine
dubio, valeret legatum vtriusque, vt £f Marcellus apud Iuli&-
num adicit ??. $. 3. Si heres hominem legatum occidit ob
facinus, hoc eft, merentem ??: fine dubio dicendum erit, eum
ex teftamento non teneri. 4« Sed fi noxae dedit ?9, an
teneatur, quia poteít redimere? et puto teneri. S$..5w Sed fi
animal legatum occiderit, puto teneri, non vt ,carnem, prae-
ftet, vel cetera jAetpxom 9T fed vt pr'ä'ä&et pretium, quanti ef-
fet, fi viueret. $. 6. Item fi aedes legatas ob damnum infe-
&tum poffideri paffüs eft: puto eum teneri: debuit enim re-

promittere. $7* Sed fi mortuum intulit, fecitque religio-

fum locum legatum: fi quidem patremfamilias intulit, cum
alio inferre non polfet, vel tam oportune non haberet, ex te-
ftamento non tenef/tur. An vero teneatur, vt pretium loci
praeftet? Et fi quidem ipfe paterfamilias illo inferri voluit, ex
teftamento non tenebitur: quod fi heres intulit fuo arbitrio,
debebit praeftare, fi fit in hereditate, vnde pretium praefüe-
tur: teftator enim, quitlegauit, vel alio inférri voluit, vel pre-
tium loci legatario offerri. $. 8. Item fi feruum non ipfe oc-
cidit, fed compulit ad maleficium, vt ab alio occideretur, vel
fuüpplicio adficeretur: aequiffimum erit, pretium eum praefta-
re, quod fi fua mala mente ad hoc proceífit, ceflabit ?^ aefti-
matio. $. 9. Seruus legatus, fi ab hoftibus captus fit fine do-
lo heredis, non praeftabitur: fi dolo, praeftabitur.
LIV. Pouprourvs libro VIIliggdSabinu

legata, quae denotandi ?? magis legatarii gratia fcribuntur,
odio fcribentis pro non fcriptis habentur. $. r. Si Titiae le-
gatum relictum eft ?^, fi arbitratu Seii nupfiffet, et viuo te-
ftatore Seius deceffiffet, et ea nupfiffet: legatum f£/ deberi ?5.

( 27 . 2. Sed et fi ferüi mors impediffet manumiffioneyi, cum ti-
a s proL^» bi legatum effet, fi eum manumififíeg; ?9: nihilo minus debe-

tur tibi legatum: quia per te non ftetit, quo minus perue-
niat ad libertatem. — $. 3. Si pars heredum nominata fit in le-
cando, viriles ?* partes heredes debent: fi vero omnes, he-
reditarias. | ! |
LV. Ipew libro IX. inum. Nrmwo ?? poteft
in teftamento fuo cauere, neleges in fuo teftamento locum
habeant ??: quia nec tempore, aut loco, aüticondicione fini-
ti obligatio heredis legatorum nomine poteft. i
LVI. InEw libroXIV.-adSabinum....S1 rEGATr fer-

ui nomine ftipuletur legatarius, fugitiuum eum non eftfe prae-

iftam e nouem MSS. tantum habent tria, Pal. IT. IV. Barb. et in priore eft re-
centér adie&a, n Otob. pro: vepetit, eft fa&um: repetüt. Pal V. eft (in-
gularis; habet enim legatum, loco; legauit. BR. Abeít copula porro a Pal. I.
Vat. Otob. Magl. Bynkersh. GEg. — $5 Hal.et Vulg. inferunt et. BR. — 86
Hal. praefigitet. GEB. — 87 Hal. boc. — 88 Hal. adiicit. Vulg. adiecit. BR.
$9 Ap. Hal. boé eff merentem, abfunt. GEB. So Hal. dederit. 91 Ap.
Hal. Aefjava, abeft. Id e&t: religuias. GEB. — 92 Taur. ceffaVit. GEB. — 93
Vide Bynkersh. /. Obf. 3. BR. 94. Hal. effet. G EB. 95 Hal. debebitur.
96 Taur. manumnlSses. G EB. 97 Taur. Biriles. GE B. 98 Vide Conna-
num Commentar. lur. Ciu. IV. $. 10. BYNK. 99 Bafil 4 xgarsiv. BR.
1co Hal. eflj. GER. I Hal, et Vulg. zntelligitur. BR.
Matthaei emendationem hanc legem tuetur Van de Water II. Obf. 13. GER.
3 Vulg. voluerit. BR. - 4 Gothofr, in nota: Al. hypothecaria. Ita ipfe Taur.
in margine. Et hoc fequuntur Editores, et ipfe eo propendeó. BR. Sequitur
et Hal. GER. 5 Hal. in margine : alias, quantitatibus exflantibus aefHima-
ti. Quodin ipfo textu fequitur: examimatis pro: examinatis, manifeftus eft

DIGESTORVM

ceptionem, a creditoribus, qui Kypothecariagá

&io ei competef,

2 Aduerífus Ant.

LIB. XXxX. $$1

ftari: nihil veniet in eam ftipulationem, quia qualis fit *99,

talis e€' teftainento pfáeftari dgb'gjf.: nec vllum in legato da-

mnum facere intellegeretur *.
LVII. VrPrANvs libro XXXIILI ad-Ssbimum, S1:^7

RES obligata per fideicommiffum fuerit relicta, fi

quidem fcit .

eam Keftator obligatam, ab herede luenda eft, nifi ff animo alió | /c/^«-».

fuerit: fi nefciat, a fideicommiffario, nifi fi vel hanc, velaliam

effe fuperfluum exfoluto aere alieno. — Quod fi teftator eo ani-

&
*

rem relicturus fuiffet, fi fciffet obligatam, vel poteft aliquid] ^ 7 dBonass

t — ( pÓ

a.
&Aþm
]
s |

Ài R s

"

mo fuit, vt quamquam liberandorum praediorum onus ad he- j5
redes fuos pertinere noluerit ?, non tatüen iaperte; vtique de L4 'agerct.

his liberandis fenferit: poterit fideicommiffarius per doli ex-
, : ; ^ fecum age-
rent, confequi, vt actiones fibi exhiberentur, quod quamquam

fuo tempore non fecerit, itamen/ per iurisdi&ctionem Praefidis (.. »as.

prouinciae id ei praeftabitur. -

! LVIII. PaPrNIANVS libro IX;"WDO-
MvS hereditarias exuftas, et heredis nummis exftru as, ex

cz.mf'a .f.ideicommifü poft mortem heredis reftituendas, ,viri, bo-
ni arbitratu. füumptuum rationibus deductis, et aedificiorum

aetatibus ? examinatis, refpondi, $.
Jdén LIX. V L PrANVSs/libro )ö(XI[I. ad 1ce Ae- SI MO-
po nulla culpa eius incendium contigiffet. hs
LX. Ivriawmvs? libroXXXIX. i Qvopnp

fi nulla Zétentione/ * facta

; domum tradidiffet, incerti condi-

quafi plus debito ? foluerit.
LXL PAPriNrIANVs libro IX. -Re£e
PTVS auteer in reficienda domu neceffari

- l
;5 t:gk.-v-.- (]

^*

Md * , -
Joeoro tLUOmt .
4 ^

M onirmang: a koc vtv
f*

Cuipm aDéc. CVTLOVG. ,.

Ctos, petenti ei legatum, cuius poftea condicio exftitit, non ef- £ r T. a a a

fe reputandos exiftimaui. —— xnu..
LXII. PAvrLvs libro.,XLIï -Bdáet: ,
LA cum liberis legata fit: et aücilla fola, fi non fint liberi, et

liberi foli, fi non fit ancilla, debentur.

LXIII. CErsvs libro XYIL Dieeforume. Sx AN-,;

r legaue- 1 ^ »nen&,

CILLAS Omnes, et quod ex his hatum erit, teftakto

-

.nec ver-
bis, nec voluntati defuncti accommodata haéc feritentia !*
e&. ./,(1(,1.((4.)- :
LXIV. jGarvs, libro. XV. -ad--Ediét

CaPTATORIAE fcripturae fimili modo neque in hereditati-

Ab ( : v
S I ANCIÍL- 40 a«Üem "crcpmgC

» -
»

7 Al,,

rit: vna mortua, Seruius;partum eius negat deberi: quia ac- —* irrer
-ceffionis loco legatus fit, quod falfum puto, et 7? : |

r2

bus, neque in legatis valent. : L ]
LXV.Iprw librojl.;delepatis-ad-Edict m]ï?raetorjg)".z welrris vAebams ,
Sr rTA legatum fit, SEt BUTERTYVOSDECTM D O, PRAE- ! —— Ó^
TER EOS,DEÉCEM, QVOS Tirro rEGAvr: fi quidem
decem tantum/inueniantur in hereditate, inutile eft legatum, . 4

fi vero ampliores, poft eos quos Titius elegit, in ceteris va-
let legatum, fed jnoty f ampliores, quam decem, qui legati
funt, quod fi minus funt *?, in tantos, quanti ** inuenian-
tür. ; 4 I.[T,LLI, SI VOLET, STICÉVM DO, condicio-
nale eft legatum : et non aliter ad hefedem tranfit, quam fi
' legatarius

operarum error. GEB. — Val. Forfterus lib. III. de Succeff. ab imteft. c. 20. m.
24. trefcribit: flatibus, quod ne quidem latinum eft. ReGe aetatez: tribui aedi-
ficiis, etiam probat luretus ad, Symmacb. lib. [. Ep. 4. 1ta aetates tabulavum
dixit Petronius c. 44. BYNK. 6 Hal. hanc legem fequenti iungit in hunc
modum: refpondi Vlpiauo: fi modo exc. GEB — ] Hal. VLPIANV'S. GER.
8 Supra hanc vocem: retentiome, in Tufco exemplari iam olim adfcriptum:
atioue, vt fiat: mulla ratione facla. Sed cum in voce: retentione, nihil deletum
fit, ex conie&ura hoc profe&um videtur. lta tamen habent Blaubl. et Hal.
O&o MSS. habent conítanterz retentione, fed ex iis quatuor Pal. L. II III. IV.
habent: «aulla amuonae vetentioue facta, ex vox: ammonae, in folo Pal. II. recen-
ter deleta eft. gR, — His, qui habent: amnuonae, adde Bynkersh. Reliqua funt :
Pal. V. Vat, Barb. Otob. De cetero illud: a»20uae ex: vatiome, mihi enatum
videtur. GEB. . 9 Taur. deVito. GEB, — 10 Hal. zam, loco: et. GEB. — II
Taur. f/EN Tia. GEB. 12, Flor. ab ordinaria manu additum: vrbani, quae
vox alterifcis a Taur. includi poterat. BR. 13 Ap. Hal. funt, abeft. 14
Vide Ant. Auguftin. 4I. Emeud. 1. et inpr. Duker, ad Op»fc. de Latin. Vet.

—sas. ]

A m
] Hicuo

L1 0fC

L XVilll,

4

] H ^" (m.
']

j fïig, :

$ m
4 77 i, d-ä(.-f*'v

L -(

352

egatarius voluerit, quamuis alias, quod ** fine adieCtione,
$1 vorET, legatum fit, ad' heredem legatarii transmitti-
tur *5: aliud eft enim iuris, fi quid tacite continetur, aliud fl
verbis exprimátur.] $. 2. Si domus fuerit legata, licet parti-
cülatim ita refecta fit, vt nihil ex priftina materia fuperfit:
tamen dicemus, vtile manere legatum, at fi, ea domu ** de-
firucta, aliam eodem 4e«e. teftator aedificauerit, dicemus in-
terire legatum: nifi aliud teftatorem fenfifle fuerit adproba-
tum. ^ X LA as $.

n
j-79

ET sIi aequo pretio emere v?ï""'ï*?ïderejufï'er:it heredem fu.um
teftator: adhuc vtile legatum g&. Quid jenim, fi legatarius,
a quo emere fundum heres iuffus eft, cum ex neceffitate eum
fundum venderet, nullum inueniret emptorem ? vel ex diuer-
fo, quid, fi legatariimagni *? intereffet, eum fundum emere,
nec aliter heres venditurus effet, quam fi teftator iuffiffet?
JLXVI. InEe wv libro(L; *?^ -de-tesmtis- liCEurm -- Drae-
SERvvs vni ex lieredibus legatus, fi quid im heredi-
tate malitiofe feciffe dicatur, forte rationes interleuiffe, non:
aliter adiudicandus eft,quam ?? ex eo, volentibus coheredi-
bus, quaeftig habeatur. Idem eft et fi extraneo fuerit lega-
tus. $. r..Si ex pluribus heredibus, ?^* ex difparibus parti-
bus inftitutis, duobus eadem res legata fit: heredes non pro
hereditaria portione, fed pro virili id legatum habere de-
bent ??. | , :
LXVIII. Ipgw libro XVIIIL. ad-Edtétem-prouiaci
Si rosT mortem patris filio legetur, dubium ?? non
quin mortuo patre ad filium pertineatlegatum: nec interfig ^*,
an patri heres exftiterit, nec ne. $s. Sed fiferuo poft mor-
tem domini relictum legatum,eft, fi quidem in ea caufa du-
rabit ?^^, ad heredemi domini pertineft ?^9: vsque ?* adeo,
vtidem iüris eft ^9?, et fi teftamento domini liber effe iuffus
fuerit, ante enim cedit dies legati, quam aliquis heres domi-
no exfiftat: quo fit, vt hereditati adquifitum legatum, poftea
herede aliquo exfiftente, ad eum pertineat: praeterquam fi
fuus heres aliquis, -&e& neceffarius. domino ex eo teftamento
factus erit, tunc enim quia in vnum concurrit ??, vt -ei- 5?
heres exfiftat, et dies legati cedat, probabilius dicitur, ad ipfum
potius cui relictum eft, pertinere legatum, quam ad heredem
eius, a quo ?* libertatem confequitur. $. 2. Si pure legatus
feruus, füb condicione liber effe iuífus fuerit, fuüb contraria
condicione vàlet legatum: et ideo exfiftente condicione le-
gatum per&mitur.37?, deficiente, ad legatarium pertinebit:
et ideo fi pendente condicione libertatis ?? legatarius decef-
ferit, pofteaque defecerit condicio libertatis ?*, ad heredem
legatarii non pertinet legatum. $-9« Quod fi idem pure le-
catus fit, et ex die liber effe iuffus erit 35*5: omnimodo inutile
legatum eft, tquia diemiventuram certum eft: $9 ita Iulianus
quoque fenfit. . Vnde ait, fi feruus, Titio legatus fit, et idem

iX 1
* mem feraceue m P Rn m u5

| poft mortem Titii liber effe iuffus fuerit: inutile legatum eft,

^ *

m ;j) /' j

quia moriturum Tifium certum eft.
LXIX. Ipgw libroII. de G
SERVO legato legari poffe receptum eft: ;quod . adita, here-
ditate ftatim feruus adquiritur ?? legatario, deinde fequéur ??

WE

HOD«bs-Ad LOlCcLlllli PuSHEDe :

ICt. pag. 35 9. BR. 15 Hal. fi, loco: quod.
tvansmittatuy. 5 h. 17 Hal. domo. GEB. :
Etiamnunc Flor. ett: Hbromo, loco: libro primo. BR. 20 Wulg. inferit vt.
p R. 21-Hal. praefigit et. GEB. 22 Hal. poffunt, loco: debent. GEB.
'9,3 Taur. duVium..GE B. 24 Vü!g. ?nterefl. BR. 25 Vulg. daranuevit. B R.
26 Hal. pertinet. GEB. 27 Hal. idque, loco: vsque. GEB. — 28 Gothoft.
in nota: Aj.fit. 1ta Hal. GER. 29 Vulg. concurrunt. BR.. — 30 Ap. Hal.
et, abeíft. 31 Hal. inferit: fcilicet. GE B. 32 Hal. et Vulg. perimetur.
Et forte Taurellii erat dare: perEmItur, maxime quod proxime fequatur perti-
nebit. GEB. 33 Ap. Hal. libertatis, abeft. GE . 34 Ap. Hal. liberta
tis, iterum abeft. GE B. 35 Hal. fuerit. 36 Hal. et Vulg. praefigunt et.
BR. 37 Hal. adquiratur. GEB. — 38 Hal. fequatur.
40 Hal. et Vulg. hic ita continuant: iudetatam mom effe. Sed ille haec ipfa

GEB. 16 Hal et Vulg.
18 Hal. magis. GE R. 19

LXVI. IpEw libro .&ïü -ad Edictum prouincialez

39 Hal. dare. GERB. -

DIGESTORVM LIB. XXX.

legatum. $. 1. Siferuum fub condicione leggtum heres alie-
nauerit, deinde condicio exftiterit: poteft nihilo minus a ]e-
gatario vindicari, nec extinguitur legatug — $. 2. Si teftakor
quosdam ex heredibus iuflerit aes alienum foluere, non cre-
ditores habebunt aduerfus eos actionem, fed coheredes, quo-
rum intereít.hoc fieri. . Nec folum hoc cafu alius habet actio-
nem, quam cui teftator dari iuffit: fed alio quoque: veluti fi
filiae nomine genero, aut fponfo dotem dari *? iufferit, non
enim gener, ant fponfus, fed filia habet aCtionem, cuius ma-
xime intereftj^?.
debeat impofitam: qualis eft, dari debet. Quod fi ita lega-
tüs fit, vTI OPTIMV SMAXIMVSQVE: liber praeftandus
eft. $. 4. Seruus, qui in' negotio fugfit, lesatus, non ante
tradi debet, quam rationes explicet: et fi ad iudicium itum
fit, iudicis eaedem partes effe debent. $. 5. Si res, quae le-
gata eft, an in rerum natura fit dubitetur, forte fi dubium fit
an homo legatus viuat: placuit,agi quidem ex teftamento pof-
fe, fed officio iudicis contineri, vt cautio interponeretur, qua
heres caueret, eam(ïe; rem perfecuturum, et, fi nactus fit 4Ef
legatario reftituturum. :
LXX. IpEw libro XVIIT. ad

sERVVS Titii furtum mihi fecerit,

deinde 'Titius herede me

inftituto feruum tibi ** legauerit: non eft iniquum, talem

feruum tibi tradi, qualis apud Titium fuit, id eft, vt me in-

demnem praeftes ;furty nomine, quod jisfecerit ^* apud Ti-l-;
&^

tium. $. r. Nam et fi fundus, qui meo fundo feruiebat, tibi
legatus fuerit, non aliter a me tibi praeftari debeat ^*, quam
vt priftüinam feruitutem recipiam. $.—e- Nec diffimile eft

»"€ n[O P^

P. S
l —-m e» 100

$. 3. 5i funduä»ilgllmegatus eft, feruitntem J/i»oolslam. ov
of aer,

] 7 iusoo,, 462
7M :

v

ei, qui mandato ^* alicuius ferüum emit, vel ei, qui fer-
uum redhibet: qui omnes *7 non aliter reftituere feraum co- -

guntur, quam vt ratio habeatur furti, quod ab eo feruo faCtum
fuerit, vel antequam negotium contraheretur, vel poftea. —&es.
Quare et fi poft aditam hereditatem feruus legatus heredj, fur-
