- feftituere, ex Trebelliano Senatusconfulto reftituet heredita-

tem, nec multum facit, fi fundus pignori datus eft: neque
enim aeris alieni perfonalis actio fundum fequitur, fed eum,
cui hereditas ex 'Trebelliano Senatusconfulto reftituta eft: fed
cauendum eft heredi a fideicommiflario, vt fi forte fundus fue-
rit ?5 euictus a creditore, habeat heres ?9 cautum: Iuligffus
autern cauendum non putat, fed aeftimandum ?7? , quanti va-
let ?? fine hac cautione, hoc eft, quanti ?? vendere poteft
39 fine cautione: et Íi poteft tanti vendere non interpofita
cautione, quantum facit quarta pars bonorum, ex Trebellia-
no tranfituras aCtiones: li minoris, retento eo, quod deelt,
fimiliter ex 'Trebelliano reftitutionem fieri: quae fententia
multas quaeftiones dirimit. $. 17./Si(is& qui quadrigenta
in bonis habeat ?* , th;,äätglegauerit, et deductis ducentis
rogauerit heredem Seio reíftituere hereditatem: an tfécento-
rum onus fideicommiffarius fubeat, an vero haCtenus, qua-
tenus ad eum ex hereditate peruenit? Iulianus ait, compete-
re quidem aduerfüs eum.t£écentorum petitionem : non autem
amplius quam in ducentis, ?? attionem aduerfus fideicommif-
farium daturum: in heredem autem céüitum: et mihi videtur
vera eífe Iuliani fententia: ne damnum fideicommiffarius fen-
tiat vltra, quam ad eum ex hereditate quid peruenit ??; ne-

147 Hal. et Vulg. poterunt, quod malim. BR. 18 Hal. qui. 19 Hal.
fint. 20. Ap. Hal. ef?, abeft. GER. 21 Hal. poffit. 22, Hal. infe-
xit: curatovis. GEB. 23 Halipf. GEB. 24 Hal.percepto. GEB. — 25
Vulg. eríit. BR,^ — 26 Ap.Hal. beres , abcft. GEB. 27 Mal.et Vulg. ad-
dunt: fundum. BR. 28 Hal. valeat. GEB.
230 Hal. poffit, iterumque mox. — 31 Hal. et Vulg. babebat, B R. 22, Hal.
daucenta. GEB. —— 33 Vulg. peruenerit. BR. — 34 Hal. oportet. GEB. — 35
Hal. rogato et ipfo alii veflitueve , veflituat. GE B. 36 Ap.Hal. Sed, abeft.
GEB.
tür. BR. !
ei. Taur. hoc neglexit, licet alibi recepiffe videatur: forte quia idem: qma-
drigenta ,cft fapra $. 17. absque vlla mutatione, Item in L« fequ. Lege autem

4

interim vniuerfam hereditatem reftitui, Senatus |

29 Hal. quantmi. GEB.-

37 Hal. et Vulg. inferunt: a, quae vocula ommino excidiffe vide-
38 Hal.et Vulg. quadringenta , et etiam Flor. fuperne w adícripta |

r.—

Praetoris adiit et reftitnit.

COX UITETOE b

minem * enim * oportere ?^ plus lepati nomine praeftare, quämf

ad eum ex hereditate peruenit, quamuis Falcidia ceffet, vt
referipto Diui Pii continetur. $. rg. Denique nec iex; militis
teftamento plus legatorum nomine praeftatur , quam quanti-
tas eft hereditatis, aere alieno. dedu&o: necitáfüen: quartam
retinere fideicommiffario permittitur. $-9 (Inde; Neratius
fcribit, fi heres rogatus reftituer&;totam hereditatem, non
deducta Falcidia, rogato etipíig vtalii ?? reftituat: nozï vti-
que debere eum detrahere fideicommiffario fecundo quartam $
nifi 'lnibera]it'atem tantum ad priorem fideicommiffarium heres
voluit pertinere. -$.—2e. Sed ?5 fi quadrifígenta habens , din-

centaj legauerit Titio, et partem dimidiam hereditatis Sem- :*

pronio reftituere rogauerit: ex Trebelliano reftitutionem fa-
ciendam Iulianus ait, et legatorum petitionem ícindi: fic vt
gggft.—qæ quidem petantur ab herede,. centum vero alia legata-
rius *5 fideicommiffario petat: quod idcirco dicit Iulianus,
quoniam fecundum hanc rationem integram. quartam habet,
id eft centum integra,
qui quadrigenta ?* in bonis habeat, £fécéhtalegaffet: et de-
du&ïtls centuüin rogaífet heredem , vt bereditatem Sempronio
reftituat ??: debere dici, dedu&tisicefitum: refituta heredita-
te, legatorum aCtionem ^? in fideicommiffarium dari.c- ]
. ll Czersvs libro/XXL-Di

: n n
Lw'l 'ï*(? ,7'ï3 ,xïgj & 4 9,(:

-
d

$. 21. Idem lulianus fcribit, fi is, -

Ln.

genta 45 reliäl'lit, Titio trécénta legauit, heredis fidei com-
mifit, vt tibi hereditatem reftitueret: isque fufpectam iuffu
adi Quaerebatur, quid legatario dare
deberes? Dicendum eft, quia praefümptum eft, voluiffe te-
ügäqggn, cum ,óhéré& legatorum fideicommiffum reftitui, tota
trecenta te dare Titio debere. ^ Nam heres hoc *? rogatus
intellegi debet, vt te fuo loco conftituat, et quod heres per-
funttus ^? omnibus hereditariis muneribus, id «&&- ^* poft
legatorum dationem reliquum habiturus foret, fi non effet ro--
gatus et tibi reftitueret ^5 hereditatem: id tibi reftituat.
Quantum ergo haberet? nempe cefitum: haec vt ^5 tibi daret
rogatus eft. — Itaque fic ineunda ** eft legis Falcidiae ratio ,

gX A E C(.C' .*,9 * *
quaf heres trecenta Titio dare damnatus, tibi-cememm-dare

damnatus fit: quo euenit, vt, fi hereditatem fua fponte adif-

fet, daret Titio duéénta ïïäätïïgqu;æ, tibi feptuaginta-
quinque. Non ergo plus Titio debetur, quam 1i iniuffu
Praetoris adita hereditas foret, x
TII. VrPrAnvs libro/l : J Man-
CELLV S autem apüd Iulianum in hac fpecie ita fcribit: fi ad
heredis onus effe teftator legata dixerit, et heres fponte adüt
hereditatem: ita debere computationem Falcidiae 1niri, ac f£
quadringenta per fideicommiílum effent relicta, trécenta ve-
ro legata: vtin fe
quattuor partes fideicommiffarius, tres partes legatarius.
Quod fi fufpeCta wa, fit hereditas, et non fponte heres adiit
et reftituit ^* : .cefitum,quidem de quadringentis quae habitu-
rus effet ^? hereä , refident ?? apud fideicommiffarium ; in re-
liquis autem trecentis eadem diftributio fiet, vt ex his quat-
tuor partes habeat fideicommiflarius , reliquas tres legatarius z
nam iniquiffimum eft, plus ferre legatarium ideo quia fufpeöäa
: ia : dicta

3. eft clare: quadringenta: at mox iterum: de quadringentis. BR..—.59 Hal.
reflitueret. 40 Vulg. a&ones. BR. lmmo et Hal. 41 Hal. quadrim-
genuta, Et ita etiam inLegis fuperioris. $. 17. GEz. 42 Hal Lbic.GEB.
43 Hal,. et Vulg. perfuuclis.B R. — 44 Hl praefigit: et. GER. A5 Li-
bri Vulgares: vogatus tibi refiituere , atque ita tres Scripti, ex octo, quot con-
tuli. . Item Hal. qui 73 et, retinet. KT. a Porta in vtraque: vt tibi veffitueret ,
ita ex o&to laudatis habent quatuor. Octauus habet: z5 vt refiituat, quamx
maxime probabilem lix.uius loci reftitutionem effe reor. BR.O Hic OGauus eft
Pal. L, Quatuor medii Pal, V. Vat. Barb. Otob. "Tres primt: Pal. H. HL iV.
quibus adde DBynkersh. GEB. 46 Hal in margine: ala$, quae vt,
GE B. 47 laut. ineuMda. GER. ; 48 Hal adierit vel veflituerit. GE R.
49 Hal. eft. so Teur. beRESideut. Xial bacres , refidebumt. GEB.
Hhhhh | 51

Ín partes trécénta diuidantéf, etferat.

.676

dicta eft heredïtas; quam laturus effet, fi fponte adita fuiffet,-

— $1. Quod autem in fufpe&ta hereditate dictum eft, hoc idem

dici poteft in his teftamentis, in quibus lex Falcidia locum
sen habet, in militis 5* dico, et fi qui funt alii. $. 2. Item
Pomponius fcribit, fi deductis legatis reftituere quis heredi-

tatemrogatur: quaefitum eft5?,vtrum folidalegata praeftan- '

da fint, et quartam ex folo fideicommiffo detrahere poffit ?? :
an vero et ex legatis, et ex fideicommiffo ?* quartam detra-

here poffit? Etrefert, Ariftonem refpondiffe, ex omnibus

tapper

5i — 4L14—7

4

detrahendam, hoc eft, ex legatis, et * ex * fideicommiffo 5*.
$. 3. Res, quae ab herede alienatae fünt, in quartam impu-
tantur heredi. $. 4. Quidam liberis fuis ex difparibus parti-
bus inftitutis, datis praeceptionibus, vt d ipfe(mayximam par-
tem patrimonii inter liberos ita diuififfet ?*, rogauit eum,
qui fine liberis decederet, portionem fuam fratribus reftituere.
Ímperator nofter refcripfit, praeceptiones quoque fideicommif-
fo contineri: quia non portionem hereditartam teftator com-
3memorauit 5?, fed fimpliciter portionem: in portionem au-
tem et praeceptiones videri cecidiffe. . $. 5. Siis, qui roga-
tus fuerit ?? hereditatem reftituere, ante quaeftionem de fa-
milia habitam vel tabulas aperuerit, vel hereditatem adierit,
vel quid/éorum, quag Senatusconfulto prohibentur, fecerit,
ac per hoc publicata fuerit hereditas: fifcus cum fuis oneri-
bus hereditatem adquirit, quare commodum quartae, quod

erat habiturus heres inftitutus, id ad fifcum pertinet: et ex-

"'[rebelliano actiones transeunt, fed etfi ?? prohibuerit tefta-
mentarium introducere, vel teftes conuenire, vel mortem te-
ftatoris non defendit **, velex alia caufa hereditas fifco vin-
dicata eft, aeque quartae quidem commodum ad fifcum perti-
nebit: dodrans vero fideicommiffario reftitueretur 9?,
IV. InEgw libro IV. $? Fideieommifferum. — QvrA
poterat fieri, vt heres inftitutus nolit adire hereditatem, ve-
ritus ne damno adficeretur, profpectum eft, vt-f& fideicom-
miffarius diceret fuo periculo adire 9*, et reftitui fibi velle,
cogatur heres inftitutus a Praetore adire, et reftituere heredi-
tatem : quod fi fuerit factum, transeunt aCtiones ex Trebel-
liano, nec quartae . commodo heres jin 'reftitutione) vtetur.
Nam cum alieno periculo adierit hereditatem, merito omni
commodo arcebitur, nec intereft , foluendó,fit hereditas , nec
ne: fufficit enim recufari ab herede inftituto, neque illud in-
quiritur, foluendo fit hereditas, an non fit: opinio enim,
vel metus, vel color eius, qui noluit adire hereditatem, in-
fpicitur, non fubftantia hereditatis, nec immerito: non enim

, praefcribi heredi inftituto debet, cur metuat hereditatem adire,

w)" (*7,:,,;?:. : i *? " /

el cur nolit: cum variae fint hominum voluntates, quo-
rundam negotia timentium , quorundam vexationem, quo-
rundam aeris alieni cumulum , tametfi locupleS videatur here-
ditas, quorundam offenfas, vel inuidiam, quorundam grati-
ficari volentium his, quibus hereditas relicta eft, fine|jonere,
tamenfuo, , T |
[ V. MAEGIANVS 'l'i'bg/(/xVL-Fideieemmi-fi-bw-m. // SED
51 Gothofr.in nota: in multis dico, £a]. Immo vero ita Heruagiana, Hal. ha-
bet, vteft Flor. BR. — 52 Hal.rogetur : quaefitum effe.. 53 Ap. Hal. poffit abett.
54 Hal. et fideicommi[fis, praepofitione omiffa. G ER. 55 MHal. et ex fidei-
commifiao GEB. ^ 56 Gothofr. in nota: ficut ipfe. Hal. Immo: fic, vt ipfe.
GEB. 5'7 Yaur. diulSfet. Erat initio in archetypo: dimifet. Inde altera s
£ít adícripta, et nihil praeterea. Taur. accepit pro: diwififfet. — Nos rettituen-
dum credimus : diuifit ^ Omnes tamen habent: diuififfet. BR. ^ Etiam Hal.

Ex Brenkmanni fenténtia fcribendum foret: diuifEt. GER. 58 Hal com-
uemoraffet. G E B. 59 Hal. et Vulg. fuerat. B R. 60 Hal. inferit: quia.

G E B. 61 Hal. et Vulg. defenderit. 8 R. 62, Hal. et Vulg. refftuetur.
B R. 63 Eratinitio in Pand. Flor. HLbrores quarto. WVidetur librarius: l;-
bro vefponforum Ícribere voluiffe. BR. — — 64 Hal. adiri. GEB. — 65 Hal.
fecit. 66 Hal. qui recufant. G E B.' 67 Vulg. ad quod. BR. 68 Go-

thofr. in.nota: A/. ad inteítatos. Nempe ipfe Taur. in Adnot. a« inteflato,
in P. ad inteflatos, nimirum a fequenti: ad znteflatos. Vulg. nihilominus et
hic eam fcripturam retinet.. Eo amplius etiam MSS. quae Contius infpexit,
emnia. Neque vero aliter, quae mihi adire contigit. Hal. am . n inteflatis.

"

. Barb. Otob. Vat. quibus adde Magl. et Bynkersh. G E B.
Alexandriam. B R.

DIGESTORVM LIB. XXXVL TIT. L

et, qui magna praeditus eft dignitate vel au&toritate, hare-
nari , veleius mulieris, quae corpore quaeftum fecerit 95,
hereditatem refüituere cogetur. — . LEM p
| VI. VnPriamwvs libroJV.-Fideicommifforum. Rc v-
t1 : ul
SARE autem non itáfitüfn;praefentes, fed etiam abfentés, vel
per epiftulam poffunt, nam etiam aduerfus abfentes poftula-
tur decretum: fiue certior fit eorum voluntas, recufantium
?^ adire et reftituere hereditatem , fiue incerta: adeo 57 prae-
fentia eorum non eft neceffaria. $. 1. Meminiífe autem opor-
tebit, de herede inftituto Senatum loqui: ideoque traCtatum
eft apud Tulianum, afi
rius, eoque iure vtimur, vt hoc Senatusconfültum ad intefta-
tos|quoque pertineat: fiue legitimi, fiue honorarii fint fuc-
ceffores. .$.2. Sed et ad filium 5?, qui in poteftate eft, hoc
7? Senatusconfultum locum habet, et in ceteris | neceffariis , |

| äf"a Praetore compellantur mifcere ** fe hereditati, fic dein-

de reftituere: quod fi fecerint, transtuliffe videbuntur actio-
nes.. $. 3. Si fifco vacantia bona deferantur, nec velit bona
adgnofcere, et fideicommiffario *^ reftituere: aequiffimum
erit, quafi vindicauerit, fic fifcum reftitutionem facere. . —4.
Item fi municipes hereditatem fufpeCtam dicant heredes in-
ftituti, dicendum erit, cogi eos adgnofcere hereditatem , et
reftituere. Idemque *? erit et in collegio dicendum. $. 5.
Titius heres inftitutus, Sempronio fubítituto, rogatus eft ipfi
sempronio hereditatem reftituere: inftitutus fufpectam dice-
bat hereditatem. ^ Quaeritur, an cogendus eft *^ adire et
reftituere hereditatem: et deliberari poteft, — Sed verius eft,
cogendum eum: quia intereffe Sempronii poteft, ex ,inftitu-
tione, quam ex füubftitutione hereditatem habere, vel ** le-

Es

inteftato/ 98 [locum habeat: fed eft ve- F ;« maey: |
DI P

^

7*"-07'5 4

gatis vel libertatibus onerata fubftitutione, |Nam etfi legiti- -

mus heres fuerit is, cui fideicommiffaria hereditas reliéta eft:
idem dicitur *^, $—6 Siquis alio loco reftituere heredita-.
tem iuffus fit, et füfpeCtam eam dicat: lulianus fcribit, co-.
gendum eum effe: fimilemque ** ei, qui in diem rogatus eft
reftituere. — ov o u |
VIL ,MX&kcrANYVS Jibro/TV, Fideicommifferum. Sk p
fciendum eft, inpendiorum quoque, quae ad iter explicandum
neceffaria effént, rationem haberi debere: nam fiita inftitu-
tus effet 79 , cfi) Titio dééém dediffet : non aliter cogeretur
7?, quam fi ei pecunia offeratur. Sed et falutis ac dignitatis
ratio habenda erit: : quid enim, fi morbo adplicitus *?, Ale-
xandriae 9* iuffus fuit ?? adire? vel nomen vifpellionis *? te-
ftatoris ferre ? : Pa

VIII. Paulus libro;

JI; Edeieommifforam. / D. aetate

quoque ,et iure, id eft;, liceat ?* I(f eo ire, necne, aeftimabitur, L.J"Llülä—a

| IX. VrnPrrANVS librq? W&m*&b*m?/ 5EknD
et fi alio loco iuffus eft ?5 adire, et Reipublicae caufa abfit:

aeque cogendum adire hereditatem et reftituere, Tulianus ait, -

vbi abeft. .$.—r; Plane fi quis petierit ad deliberationem 9?
tempus, et impetrauerit, deinde poft tempus deliberationis ad-

jerit,

Nobis fere magis placet: am ab inteflato. BR. — Adiit Pal. I. IT. III. Otob..
Bynkersh. GEZ. 69 Hal. Sed et im filio. GER. 4o Nos aliter inter-.
pungimus: fint fucceffores , fed et ad filium , qui in poteflate eft. — Foc fenatus-
con[ultum etc. B R. 71 Hal zmmifcere. G E B.
GEB. 73 Hal. Idem quoque. GEB. — 'J4 Hal.fit. GEB. — 75 Hal. forte,
loco: vel. GEB. 76 Hal et Vulg. dicetur. BR. . 'T7 Hal. cogendum eum,
fimilemque effe ei. GEB. 78 Hal. eff. 79 Hal. et Vulg. cogetur. B R.
80 Steph. H. a Porta in vtraque et Baudoza: zmplicitus, et ita inucni in Pal.
L malim: adflitus, pro quo aliquis librarius poterat fcripüiffe: adplicius, pro-
na vtrinsque elementi confufione, ex qua deinde enatum illud: adplicitus. Se-
ptem tamen alii codices MSS. cum Hal. habent, vt eit Flor. applicitus. lmmo
Pal. V. habet: sorbo applicatus. BR. — Habent: applicitus Pal. IL. HHJ. 1V.
$1 Hal.et Vulg.
82 Hal.fit. GE B. — 83 Hal. et Vulg. Vefpillouzs. Vide
Et fi placet, Aueran. 1I. Interpr. Iur. 24. GEB,

$5 Hal. iuffus fit. 86 Vulg. ad deliberandum. .
: ' BR

L. 31. fupra de Euiclion. B R.
84 Hal. liceatue. GEB.

72 Hal. fideicommiffum. .

pulo, a
titui

fiitms
fl t
fl ;
tütem d
télqu
foruuit
(üm jp
el ag[
(U0 ade
lum (
17 fte m
?5 flne f
Tiülem a
nire, VC ar
(s reli
ü ?
d tigerit,p
t fl héje
^^ Ws
N
COtpulit

". p
F. f
3. Fa
Tur. [j
l

J
K

'if"

tig.

PAVLV& :

lt ;
: (dem

' DIGESTORVM LIB

lerit, et reftituerit hereditatem : non videtur coa&us hoc fe- |
! ts ciffe, nec enim fufpeCtam coattus adit: fed fponte poft deli-
— berationem. .$.—2e Quod Af fufpeCtam dicit, profiteri debet,

( non fibi expedire adife hereditatem: neque hoc dici oportere,
U non efle foluendo: fed profiteri eum oportet;; quod non pu-
1l tat fibi expedire hereditatem adire. $. 3. Si quis fub condi-
m L'e», cione fujt heres fcriptus, pendente condicione nihil agit, tam- -
v : etfi paratus fit reftituere hereditatem. : !
ü ; M'N"L A. X.Gaaiyslibro/L, Fideieosmmállorum./S x p etfi ante
a. nb diem vel ante condicionem reftituta fit hereditas, non trans-
b usl — ^5. E rüntur aCtiones : quia non ita reftituitur hereditas, vt tefta-
d. ii tor rogauit: plane pofteaquam exftiterit condicio, vel 97 dies
t venerit, fi ratam habeat reftitutionem her?d"itatis: benignius
j eft, intellegi tunc translatas v;ä"e'ri $8 a(tiones.
dri . um XL. Vrrramvs libro/IV. Eideicommifforum/ À Pv |
s — ! fulianum relatum eft, fi legatum fuüjit ?? heredi inftituto reli-
[ Tuspeetat JWd€um, fi heres wmea erit, et ob hoc,fufpettam dicat) heredita-
üm — ^ ' c, — tem, ne perdat legatum: offerri ei oportere qnantäatem le-
li .gati a fideicommiflario: deinde cogendum: nec illud affmittit
i iulianus, vt quafi hereditatem non adi(fet, fic legatum a co-
l$ ] herede petat: adiit enim: fed magis arbitratur, a fideicom- |
n, d miffario ei praeftandum. ;Sed et fi quid aliud fua intereffe di- |
És cet, non cogitur ?? adire, nifi ei damnum vel lucrum ?* fidei- |
pl commiífario ?? farciatur, vel a Praetore onus remittatur,
d. L/8.,23, quod recufat. .$.-x.|Idem/Tulianüs ait, fi duo fuerint ?3à
üre t patre inftituti cum filio eius impubere, et fidem ?* fubftituti
y di, filio: fufficere ei, qui fideicommiffum in fecundis tabulis ac- -
fiit- F35 susSepit ?*, vnum ex heredibus inftitutis cogere adire patris[he-
Ti l, ,/&.7 reditatem : hoc enim facto, confirmatisque patris tabulis , pot-
li erunt ex fubftitutione ambo cogi adire, et reftituere)heredita-
"r tem. $. 2. Vtrum autem praefenti, an etiam abfenti refti-
vl tui poffit, procuratore adeunte Praetorem, videndum eft. Ego
4 puto, abfenti ?* quoque fideicommillario cogi polfe heredem
d inftitutum adire, et re(tituere: nec vegeri heredem oportere,
neforte in damno moretur: poteft enim ei per Praetorem
Spp fuccurri 97.., fi-ue cautum ei üat., fiue non, et ..98 ante deczeiïerit
n fideicommiffarius, quarm ei reftituatur hereditas: eft enim hu-
m ius rei exemplum capere ex refcripto Diui Pii in fpeflp( huius-
o modi. Aptl&la' decet.ïens T1firu—m here.dem mft;tm.t' . et fl.tl:)ser—
n tatem dedit Albinae dire&aïn , eique fihgm per üdexcomm;ff um
m re11qu3t, rogauitque, vt.fih.am manumitteret: fed et .Tltxum
is'g, b fogauit, vt manumiffae Albinae filiae reftitueret hereditatem :
cum igitur Titius fupeCtam diceret hereditatem, refcriptum
a eft a Diuo Pio, compellendum eum adire hereditatem:
z. | quo adeunte, Albinae competituram libertatem, eique fi-
E liam. tradendam, et ab ea manumittendam, tutoremque
SFD -um)e7; fülae manumiffaeidandum : quo au&tore reftituatur hereditas
ii Oméfufe., . filiae ftatim , quatmuis fic fuiffet ei rogatus reftituere, cum
» æää nübilem aetatem compleffet. Cum autem poffit, inquit, eue-
q mire, vt ante decedat ea, cui fideicommiffaria libertas f here-
n ditas relicta eft: nec oporteat damno adfici eum, qui rogatus
i adit ?? hereditatem: remedium dedit, vt fi quid horum con-
, Lime, tigerit, perinde permittatur venumdari. *?? bona Antiftiae,
" Qtfeff ac íi héres &i non extitifiet. — Cum igitur demonftrauerit Di-
Fl,l,tï,:jw- l'i, wus Pius, fuïpüïi'"xäg heredi inftituto, qui compulfus adik: dici
w poteft , etiam in ceteris cauüg e;).cemplunq h.oc fequ.c::-nduuæ", LIL(L-
g frr^ L.I fedt eue - ubi veneriti f, reüituaþur il.delcoxnm;iï.arla hereditas ei, qui
s "O. compulit adire, et reftituere fibi hereditatem. - : |
r P : ;
:ä:nvilti'nh' $R. 87 Vulg. et, loco: vel. BR. $8 Vulg. inferit: zm emm. BR. 89
i D* Hal. fuerit. 9o Hal.et Vulg. copetur. BR. 91 Vulg. inferit: z. BR.
i;:iffff- ! 92 Hal. fideicommiffi, loco: fideicomimiffario. GEB. — 93 Hal. fuerumt... 94
,; 107 "Taur. Idem. GEB. 95 Taur. aCepit. GEB. 96 Hal. et Vulg. abfente.
; I BR. 97 Taur. fuccu Ri. GEB. 98 Vulg. inferit: fi. BR. 99 Hal.
T adit. 100- Hal. pevmittantur venundare. G EB. ! Hal. vt ficubi ene-
" vt Mevit. Et íane etiam Flor. litera e inter verficulos eft ad.fcnpta. 2p1| 55 Hal.
400 PAVLVS. GER. 3 Vulg. Pius. ER. 4 Taur. inBandum. GEB. — 5

j m Wulg. quideu BB. — 6 kial inferiti a praetore. GEB. — "1 Ap. Hal, et Vulg.
,33.

: XXCEMID: TLT

| tra&tetur? haec quaeftio ? praetermittenda non erit: fed quid,

XIT. PA PINIAN vs 7 libro/XX..Qaaeftionum, Sxn

cum ab herede proy parte inftituto fideicommiffa hereditas füb
condicione relicta effet, Imperator Titus ? Antoninus refcri-
pfit, non effe locum Conftitutioni fuae, neque pupillum ex-
tra ordinem iuuandum ^*: praefertim, fi nouum beneficium
cum alterius iniuria poftularetur. - '
. XIII. VrprraNvs libro(V. Fideieommifforum, Ir. L E,
a quo fub condicione fideicommiffum relictum eft,| caufari
quid * non poterit, ne condicio deficiat, ethaereat actioni- -
bus: cum nullum damnum Í[it futurum fecundum ea quae.
oftendimus. $—£.,Iam, igitur non defideratur heredis prae-
fentia. $. 2. Sijdqteftamento aliquid quaeratur, heres non
debqt audiri, fi füfpectam fibi hereditatem dicat, nam et ft.
maxime dicatur, vel ius teftandi non habuiffe eum, qui tefta-
tus eft, vel de viribus teftamenti, velde fua condicione: non
erit audiendus. $. 3. Quid ergo, fi de viribus fideicommiffi

L4 u:l,&";)( 2

p »refav.
fi qui 7 fideicommiffarius dicat, adeat prius, et fic de hoc / r
quaeratur? Credo, interdum audiendum fideicommiffarium,
Í1 cognitio prolixiorem tractatum habeat: finge enim, verba.
fideicommiffi de longinquo petenda, et XMam deliberationem
de quantitate fideicommiffi incidere, dicendum erit, compel-.
lendum eum adire, ne priusjheres;decedens fideicommiffarium
decipiat. $. 4. Tempeftiuum eftrequirere, per quem quis co-
gatur adire et reftituere hereditatem: veluti fi Praetor aut
Conful füerit heres inftitutus, fufpeCctamque hereditatem di-
cat: an cogi poffit adire, et reftituere? et dicendum -eft, !
Praetorem * quidemjinjPraetorem;* , vel/Confulenjjin Confu- /ipi4ít .
lem nullum imperium habere: fed fi iurisdictioni fe fübiciant, ^- 3- ^ , Á
folet Praetor in eos ius dicere: fed et fi ipfe Praetor herés in- ^ * t
ftitutus fufpectam dicat, ipfe fe cogere non poterit: quia tripli-
ci officio fungi non poteft, Af ? fufpe&tam dicentis, et coacti,
cogentis. Sed in his omnibus cafibus atque fimilibus prin- :
cipale auxilium implorandum/eft. $. 5. Si quis filiusfamilias L ./j5, 7e2 ica
fit,| et magiftratum gerat: patrem fuum, in cuius eft potee i« foior pf a
Íftate, cogere poterit, fufpeCtam dicentem hereditatem adire, , h
et reftituere, od Mi : 5b ia ]. oj |
XIV. HgnMoGENI1ANVS libro/IV. Fideieoemenilo- ^«freAcisitar,
—rum./ NAM quod ad ius publicum|attinet, non fequitur ? |3,/7,,,7
ius poteftatis, $. r. Sed et qui repudiauit hereditatem, co- ^ — / ^"
getur adire, et reftituere ipfam hereditatem , fi iuftae caufae. ER
allegentur. $— Plane fi bona jvenierint, non oportet praee-;Ucoznat ,, '
f torem '?, ne quidem pupillum reftituere, nifi ex caufa, | vceieuet 77
vtDiuus Pius refcripfit. $. 3. Si quis compulfus adierit he-
reditatem ex teftamento, quod fecundas tabulas habebat:
quaefitum eft, an per aditionem et tabulae fecundae firmaren-
tur: quod ** videbantur *?4 c;t/xanuiük,non,adita patris here-
ditate? Et Tulianus Hb&q, qüinto decimo fcribit, et]fequentes .l ^.
tabulas confirmari *?^, quae fententia veriffima, eft: nemo e-. ('vesa ,
nim dubitat, etiam legata praeftari, et libertates competere, et
cetera, quaecumque fint !? in teftamento, perinde valere,
ac fi fua. fponte heres hereditatem ad.lü'et." $. 4. Qui com-
pulfüs adiit hereditatem, ficuti ceteris commodis caret, ita
hoc quoque cafu careat **, ne poffit paenitendo quartam re-
tinere, et itainuenio ab Imperatore noftro , et Diuo patre eius
refcriptum. $. 5. Non omnis autem fufpectam hereditatem
repudiatione amifíam cogere poteft adiri, et fibireftitui: fed 1s
* : demum ,

LA* /w(wï,

L]
434 Lt

$ Ap. Hal. et Vulg. et, abeft. 82..— 9 Bynkersh. 7. Obf.

qui abeft. BR. — t .
1O Gothofr. in nota: Praetorem. Hal. Etiam

1. vult: uon. fequimur.

MSS. habent: Praetorem, in nonnullis tamen Flor. le&io adfuit , et. in. Vat.
etiam nune fupereft. B R. Bynkershoekius mauult minore motu: Téceptorems
hoc eft, fideicommiffarium, qui hereditatem recepit, 77 .O!;J»"; 22, [Ínter MS-S-,
-Pal, V. et Otob. habuerunt, vt eft Flor. (ed corre&ta funt in: Praetorem, quod
ab initio habuerunt Pal. I. II. Ill. Barb. GER.
Hal. videautur. GEB. 12b Yaur.coMfirmari. 13 Hal.jfumt.

11 Vulg. q4ae. BR. . 124
14. Hal. cáret»
15

| — Hhhhh3

678

demum, ad quem a&tiones transire poffunt, neque enim aequum |

- eft, ad hoc quem compelli adise-hereditatem, vt emolumentum
uidem hereditatis refundat, ipfe vero oneribus hereditatis
obítri&ctus relinquatur. $—6« Quare fi fideicommiflum pecu-
niarium *? alicui fuerit relictum, ceffat compulfio, tametfi in-
demnitatis cautio offeratur.. $.-7. Proinde qui hereditatem

rogatur reftituere, is demum compellitur reftituere. $. 8.

Sed etíi quis bona rogatus fit, vei familiam, vel pecuniam
Togetur *^, vel vniueríam rem meam ^*: —— , -
. XV. Pavrvs libro E L-.Il Kideicommifforum./ Vxr
omnia fua: . ^. ! |
— — XVI. Vreraxv s libro]IV. Fideicommifforum, Co-
[. —9em a, poterit. Hocidem, et fi patrimonium fuerit rogafus , t
.. fi facultates: et fi quidquid habeo, et fi cenfüum meum, t fi
' fortunas meas, et fi fübftantiam meam, etíi peculium meum
teftátor dixerit, quia plerique iUouopisixici ?, patrimonium
fuum, peculium dicunt, cogendus erit: de fucceffione enim
fua et *? hic rogauit. Nec ignoro in quibusdam ex his Mae-
cianum dubitare, et voluntatis effe dicere quacftionem , vtrum
de pecunia tantum, an et de fucceffione teftator fenfit ??: in
ambiguo táfenmagis de fucéeffioneifenfum dico , ne intercidat
fideicommiffum. $. r. Sed et fi quis ita rogauerit, Qv1inp-
QvID AÉ TE EX HEREDITATE BONISVE ?^* MEIS
PERVENERIT,ROGO RESTITVAS: Cogi poterit adire, et

quam PERVENIRE proprie dicatur , quod deductis oneribus
. . ad aliquem peruenit. — $—2. Et ^? generaliter eutem poteft
s5* .* dici, ita demum quem non poffe cogi adire, et reftituere he-
reditatem , fi de re, vel ?? quantitate fuerit rogatus: cete-

Lj laíaló?, rum fide vniuerfitate fenfiffeiteftatorem appareat, nulla quae--

ftio eft, jquin , fiue fufpectam ?* dicat, cogi poffit: fiue fpon-

i

ritur, fi quis heréditatem rofatus fit reftituere, dedu&to ae-

re alieno, vel dedu£tis legatis: an fufpectam dicens cogi pof-

"n. . Ífit adire, et reftituere hereditatem: quia|vii ?^ ipfa magis id
quod fupereft ex hereditate, quam ipfam hereditatem, refti-
tuere fit rogatus? Et funt, qui putent, vt Máegianus , inuti-
. lem ?? hanc deductionem: nec enim poffe ex iure ^9 deduci

quantitatem, non magis quam /f fundum quis deducto aere

]
L.l
Í »

l'ïz-srz

alieno, vel dedu&tis legatis reftituere fit rogatus: neque enim .

recipit fundus aeris alieni, vel legati minutionem. Sed Iulia-
num exiftimare refert, Trebelliano Senatusconfulto locum ef-
Ífe: et ?? ne dupliciter fideicommiflarius jOffgretur, et ??
cum heres aes alienum vel legatum deducit, et cum conueni-
tur a creditoribus et legatariis, reftituta fibi ex Trebelliano
hereditate, debere aut deduCtionem eum non pati ab herede,
aut cauere illi heredem, defenfum (iri eum aduerfus legata-
rios, ceterosque. $. 4. Si quis heres inftitutus, rogatus fue-
rit hereditatem non totam, fed partem reftituere: velfi duo-
bus reftituere fit rogatus, et alter ex his velit fibi reftitui he-
reditatem, alter recufet: Senatus cenfuit, vtroque cafu ex-
onerari eum, qui füfpeCtam hereditatem dicit, totamque he-
v reditatem tranfire ad eum, qui adire cogit. $. 5. Sed etfi
La ficex lomae, quis non. hereditatis fuaej partem dimidiam ?* rogauit here-

15 Hal pecuniavum. GER.
Hal. qmeam , abeft. GEB. I8 Id eft: diminutiue, Hal. vertit: forma demi-
"utiud. GEB. 19 Hal. etiam. 20 Hal et Vulg. femfevit. BR. 21
Taur. 4ONISVE. GE R. 22, Puto hoc: Et, effe propaginem praeceden-
tium literarum : it. lnter codices autem MSS. folus Otob. iftam. copulam
praetermittit. BR. —Seruant autem Pal. I. II. IIf. Bynkersh. vt et Hal. GER.
23 MHal. inferit: de. GEB. 24. Flor. erat : fufceptam. — Xmmo etiamnunc in
$. 10. eft: fufpicere, pro: fufcipere. BR. : 25 Hal.etVulg. adijt. BR. — 26
Hal. i», loco: vi. GEB. 2/7 Hal. et Vulg. inferunt: effe, et ita quoque
Flor. eft fuppletum. BR. . 28 Hal. exinde, loco: ex iure. GEB. 29 Ap.
Hal. et, a&beft, quod probo. 5 n. 30 Ap. Hal et hic: et, abeft. GrEs.
31 Vulg. duntaxat, loco: demidiam. BR. 32, Hal. et Vulg. inferunt; et,
quod probo. &R. .. 33 Gothofr. in nota; ex certa re. Fler. Hal. Et hoc

reftituere hereditatem ex Ttebelliano Senatusconfulto: quam-

te adit??, ex Trebelliano transeant actiones. $. 3. Inde quae--

I6 Ap.Hal. vogetur, abeft. GEP..— 17 Ap..

z

regione habet, reftitu
. eànt ?^ actiones:

DIGESTORVM LIB. XXXVIL TIT. L

dem fuum reftituere, fed ?? hereditatem Seiae, quae ad eum
peruenerat, vel totam, vel partem eius, heresque inftitu-
tus fufpeCtam dicat: cum placeat illud, quod Papinianus ait,
ex Trebelliano tranfire aCtiones, dici poterit, fi fufpecta di-
catur hereditas, cogendum heredem inftitutum adire, et re-
ftituere hereditatem , totamque hereditatem ad eum, cui re-
ftituitur, pertinere. $. 6. Sed etíi miles rogauerit quem
res ltalicas reftituere, vel res prouinciales: dicendum eft,
fufpettam dicentem cogi adire, et reftituere: nam, vt ele- .
ganter Mafüianus libro fexto fideicommifforum ait, qua ratio-
ne excebta re ?? miles heredem inftituere poteft, attiones-
que ei dabuntur: pari ratione etiam ex Trebelliano transibunt
aCtiones: et quamuis placeat ?*, cum quis hereditatem bo-
naque, quae fibi ab aliquo obuenerunt, vel quae in aliqua
ere rogat ?5, ex 'Trebelliano non trans- .
tafüen contra refponderidilzuin umilitis 'te-l'älolrw&
ftamento ait. Nam ficutf ?* conceffum eft, inquit, militi- 1 22«
bus circa inftitutionem feparare fpecies bonorum : ita et fi per |
fideicommiffum ab inftitutis heredibus id fecerit, admittere-
tur ?? 'Trebellianum Senatusconfultum. $. 7. Cum quidam
duos heredes inftituerit, eosque inuicem fuübfítituerit, et ab
his petierit, fiue vterque, fiuealter heres effet ,, vt hereditas
fua ex parte dimidia reftitueretur alicui poft. quinquennium:
et *9.feripti fuij?e&am/ fibi hereditatem dicant, fideicommif-
farius autem defideret, fuo periculo adiri ^* hereditatem: cen-
fuit Senatus, ambos heredes alterumue cogi adire heredita- ^ . .
tem, et fideicommiflario eam reftituere: ita vt fideicommiffa-

$

rio J et aduerfus eum aCtiones competant , quafi ex Trä:bellia—-LWfü"tW |

no reftituta hereditate. $. 8. Maégianus ícribit, cum quis *;;,-t;;*'g""-
ex fideicommiflariis abeffet *?, et praefentes defiderent ^3 *
füo periculo adire ^^ hereditatem, translatisque *? in foli-
dum actionibus in eum,.qui co&git, abfentes, fi velint fidei-
commiflum füfcipere, a praefente petent **: confequenter
ait **, nec quartam eufn retenturum aduerfus fideicommiffa--
rios fuos: quia nec heres potuit. $. 9. HgggMgätgianus quae- £ J
rit, anis, qul duobus, vel pluribus rogatus eft reftituere
hereditatem , cogente aliquo adire poffit: et in horum, quilid
non defiderauerunt ^?, portionibus Falcidiae beneficio vti: fi-
ue ipfi quoque-defidesese-fibi reftitui, fiue alius *? in locum -
eorum fuccefferit, Et cum hodie hoc iure vtimur :39. vt tor
tum transeat ad eum qui coé&git: confequens erit dicere, quar-
tae retentionem amififfe ** eum, qui coactus eft: quia in fo- .
lidum a€tiones transierint in eum qui coégit. Plane fi pro-
ponas, fideicommiffarium non ita co&giffe, vt tota hereditas
in fe trapsferatur: cum coeperint ceteri defiderare, fibi refii-
tui hereditatem , dicendum ?^7, Falcidia éüm vti poffe. Recte
igitur Maecianus ait, multum intereffe, vtrum totam reftitui
hereditatem fibi fideicommiffarius defiderauerit, an fuam tan- -
tummodo partem , nam fifola pars transfemtur ??, in refiduo

2

Falcidiae eritlocus: fitota hereditas translata fit, ceffat ** hu-
ius legis beneficium. $. 1o. Si feruo duorum rogatus quisifit
reftituere hereditatem, et alter cogere velit fufpectam dicen-
tem, alter reftituere ?? fibi recufet: hoc erit dicendum, quod.
in

modo: ex certa re, etiam Taur. edidit: quid Flor. legatur, in Adnotat. in-
dicauit: his verbis: ex certa. im P.excepta. — Praeiuere Taurellio omnes libri
fcripti et editi. Contius tamen mauult Florentinam. BR. Praciuere Pal I.
II. III. Otob. vt et Hal. GEx. 34 Hal. placet. 35 Vulg. rogatur. BR.

36 Hal. tranfire. GEB. — 377 Hal. contravium vefpondevi debere. GEB. — 38
Vulg. ficut in amilitia. B R. 39 Hal. et Vulg. i id admittetur. B R. 4o
Hal, inferit: fí. GEB. — 41 Hal adire. GEB. — 42 Hal. abfit. GEB. — 43
Vulg. cum quidam ex fideicommiffariis abeffeut , et praefeus defideret, BR. — 44

45 Vulgo que ,. abeft. GER. 46 Hal et Vulg.
48 Hal. et Vulg. defidera-
50 Hal.

Hal. adiri. GEBR.
petant. BR. 47 Ap. Hal. ait. abeft. GER.
auerint. BR. 49 Hal. et Vulg. alii, et mox: fauccefferint. B R.
vtamur. GEB. $I Taur.amifiSe. GE B.
transferetur. GE W. .. 54. Hal, ceffabit. GE B.

52, Vulg. addit: efl. BR. : 53 Hal,
55 Hal.et Vulg. reffitui. P R6.
5

4

ji

]

|

]

| fi/m m

j
fol.
t
Qu
i
ädeic
