nis infula tua habeat: interdictum hoc competit. $. 15. Idem
ait, fi in publico aedificem, deinde hoc aedificium ei ?* ob-
ftet, qtiod tu ^* in publico aedificaueras: ceffare hoc inter-
dictum , cum tuü quoque illicite aedificaueris: nifi forte tu ?*
iure tibi conceífo aedificaueras. us :
fimpliciter impetrauerit, vt in publico loco aedificet: non eft
credendus ?? fic aedificare, vt cum incommodo alicuius id fiat :
neque ficconceditur , nifi forte quishoc impetrauerit. $. r7.
Si quis nemine prohibente in publico aedificauerit, non effe
eum cogendum tollere, ne ruinis vrbs deformetur : et quis "
prohibitorium -eft interdictum, non reftitutorium: Ífi tamen

- Obftet id aedificium publico vfui, vtique is, qui operibus pu-

blicis procurat, debebit id deporiere: aót fi non obftet, fola-
rium ei imponere: vectigal enim hoc fic ?* appellatur, fola-
rium, ex eo quod profolo pendatur. $. 18. Si tamen adhuc

ueatur non fleri, et ?^ ea omnia etiam in perfona heredum
ceterorumque füccefforum erunt cauenda. $. 19. Locorum
facrorum diuería caufa eft: in loco enim facro non folum fa-
cere vetamur, fed et faCctum reftituere iubemur: hoc propter

claram fcripturam. BR.: — 9 Hal.fieret. GEB, — 10 Hal. et Rehd. znter-
dicevet. B R. II Gothofr. in nota: Al. quod. al. quo. Hal. et Vulg. quod.
BR. Etiam Rehd. GE B. 12, Hal. competit. GEB. (
qmittas. GE B. I4 Hal mferit: 3. G EÉ: — 153 Wulg. velit. BR; ^ . 16
Gothoft. in nota: 4l. huic. Ita Hal. et Vulg. BR. Etiam Rehd. GER. 17
'Taur. babeVit. GEB.
"[aur. laBave.. GEB. 20 Erat Flor. quotiensquae. deleta a adícriptae cmm.
Inde Vulg. quotieseuuque. .Mal. habet-qHoties. BR. Rehd. quotiescumque, vt
Flor. corre&um. GE A. 21 Hal, et Vulg, cuiusque. BR. Etiam Rehd. G E g.
22, Hal. et Vulg. aliquid, et ita Flor. factum ab ordinaria manu. BR. Et ita
Rehd. G E E. 23 Hal. qualecunque. G E B. 24 Vulg..vel, loco: fi cuz.
BR.. .25 Vulg. vel, loco. aut. kR. — 2,6 Hal. deimde boc ei aedificio obflet.
GEP. . 27 lÓn Rehd. tu, abeft. GE B. — 28 Rehd. iu, loco: tg. GEE. — 29
Hal. concedendum. G E B. 30 Hal.et quanquam. GEB. . $91 Videtur vel:

fic, abundare, vel: folarium, quod tamen Taur. ingeniofl.ffïme interpunctione -
molliuit. Blaublomm. Poc fic appellatur folarium ex eo, et ita Chrift, et S.
Cruc. l. Stephan. boc fic appellatuv. . Solariwm ex eo, et ita Vat. I. et IT. Pal.
II et Barb. nifi quod tertius amplius habet: Solarium emim ex eo. n S.
Cruc. II. reperi: boc appellatur folavium ex eo. Klal. folavium. omifit. Sed. nec
defunt MSS. qui eo legunt modo et difpungunt, vt Taur. puta Vat. V. Tau-
rin. VI. Magl. In quibusdum MSS. vitiofe elt falarium. 2 R. Bynkersh. $tepnani

^

^NE QVID IN.PVBLICO.
IMMiTTASÜ?, QVA EX RE LVMINIBVS GaAi11 Skr:1.
OFFICIAS. $ 7. Siquis **, quod in publico loco. pofitum -

$. 16. Si quis a Principe- er cloacam . :
| Labeo fcribit: immiliffe *? enim eum videri. $. 27. Proinde
. et fi. foffam quis in fundo füo ?? fecerit, vt ibi aqua collecta .

13 Hal zn publicum |

: 20l i$.GEB.
18 Vulg. balneo. BR. Etiam Rcehd. GE B. I9 |
; Hal. fit.

fed mon vrecipit. GE B.

religionem. $. 20. Ait Praetor, IN VIA PVBLICA ITI-
NEREVE ?? PVBLICO FACERE, IMMITTERE QV ID;

| QVO EA VIA IDVE ITER DETERIVS SIT, FIAT, V E-

TO. G$.21. Viam publicam eam dicimus, cuius etiam folum
püblicum eft: non enim, ficuti in priuata via, ita et inpublica

accipimus: viae ?^ priuatae folum alienum eft, ius tantum

35. eundi et ?5 agendi nobis ?* competit: viae autem publi-

1 cae folum publicum eft, relictum ad ?? directum certis fini-

bus latitudinis ab eo, qui iuspublicandi habuit, vt ea publice
iretur, commearetur. $. 22 Viarum quaedam publicae funt,
-quaedam priuatae, quaedem vicinales, |Publicas vias dicimus,
quas Giraeci /jaciug ??, noftri.praetorias, alii confulares
vias appellant. Priuatae funt, qnas agrarias quidam dicunt.
Vicinales funt.viae, quae in vicis funt, vel quae in vicos du-
cunt: has quoque-puüblicas effe quidam dicunt: quod ita verum
eft, fi non ex collatione priuatorum hoc iter conttitutum eft ^?z

aliter, atque fi ex collatione priuatorum reficiatur: nam fi ex

collatione priuatorum reficiatur, non vtique priuata eft: re-
fictio ^* enim idcirco de commuüni fit, quia vfum vtilitatem-

que communem habet. $. 23. Priuatae viae dupliciter accipi

poffunt: vel hae *?, quae funt in agris, quibus impofita eft
feruitus, vt ad agrum alterius ducant: vel hae, quae ad agros
ducunt, per quas omnibus permeare *? liceat, in quas exitur

de vià, confulari: et fic poft illam excipit via, vel iter, vel

actus ad villam ducens: hàs ergo, quae poft confuülarem ex-
cipiunt ^^ in villas, velin alias colonias ducentes, putemet-
iam ipfas *9 publicas effe. $. 24. Hoc interdictum tantum
^9 ad vias ruíticas pertinet, ad vrbicasvero non: harum enim
cura pertinet ad magiftratus. $. 25. Si viae publicae ** ex-
emptus commeatus fit, vel.via coartata : interueniunt magiftra-
tus. $. 26. Si quis cloacam in viam publicam immitteret, ex-
que ea re minus habilis via per cloacam fiat ^*, teneri eum

in viam decurrat, .hóc interdicto tenebitur: immiffum . enim
habere etiam hunc videri. $. 28. Idem ?* Labeo fcribit, fi
quis in füo ita aedificauerit, vt aqua in via ?^ collecta refta-
gnet, non teneri eum interdicto: quia non immittat ?? aquam,
fed non recipit 5*. .Nerua autem melius (cribit, vtrumque te-
neri, Plane fi fundus viam publicam contingat, et ex eoaqua
deriuata deteriorem viam faciat, quae tamen aqua ex vicini
fundo in tuum veniat: fi quidem.neceffe habeas eam aquam
recipere, interdictum locum habebit aduerfus vicinum tuum:

fi autem neceffe non fit, non teneri vicinum tuum,. te tamen

55 teneri: eum enim videri factum habere, qui vfüm eius
aquae habeat. Idem 59 Neruafcribit, fi tecum interdicto aga-
tur, nihil vltra te facere cogendum, quam vt arbitratu eius,

habet le&ionom. Rehd. 5oc fic :appellatm*: folarimm. Nempe pleriqne codices

non nifi in interpun&tionibus difcrepant. G EB. — 32 Rehd.inferit: ad.G E B.
33 Rehd. vel itineve. G'EB. 34 Rehd. inferit: emzm. GEB. 35 Vulg.
tamen. BR. Etiam Rehd. GE B. 536 Ap.Hal. et, abeft. GEB. 37 Taur.
48 Rehd. ac, loco: ad. GERE. 39 Id eft, vegias. ta
et Hal.in Graecis. habet tamen in makrgine textus fui: alia$, &m3uuíaug. 40
41 Gothofr. in nota: refe&tio. Hal. Sed et Flor. fa&um: refectio.
BR. Et ita Rehd. GEB. — 42 Rehd. bee i. eae, ét ita quoque paulo poft.
GER. . 43 Gothofr. in nota: 4]. commeare. Nempe ita ipfe" Taur. in mar-
gine, et Hal. et Rehd. GEz. : — 44 Rehd. excipiuutur. GEB. 45 Ap. Hal.
ipfas, abeft. GEa. ^ . 46 1n Rehd. tautum,-abeft. GEB. — 47 Hal. et fiue
publice, loco: fi vide publicae, et Rehd. fi vie publice, at prioribus duabus vo-
cibus eft fuperfcriptum : al fiue. GE B.. 48 Hal fieret. GX B. 49 Flor.
eft: ammiffffe. G*mn. 50 1n Rehd. fzo, abeft. GEE. 51 Hal. ldeo.
GEB. 52 Gothofr. in nota: publicaíc. Et Rehd. hicinferit: paublica. GE B.
53 Rehd. immittit. GEB. — 54 Blaublomm. fed mec recipit, et ita duo e
decem , Pal. D. et Barb. Hfal. fed »on vetipiat, Peffime in Chriftinae negatio
expuncta. B R. Reliqua MSS, funt Vat. L. HL IV. V. S. Cruc. F. IL. Bynkersh.
Sed. Vat. VI. vt Taur. vt ego quidem exiftimo, quod habear : zmmittat, non immit-
tit, vt reliqui omnes, et; vt iam monitum, etiam Kehd. qui in fequentibus $
535 R«ehd. tantum, loco: temen. GEB. — 56 Hal.
Item.

/

DIGESTORVM

qui ?* tecum experitur, cum vicino experiaris: ceterum ali-
ter obferuantibus futurum ?* , vt tenearis, etiam Ífi iam 5?
bona fide cum vicino egeris, neque per te ftet, quo minus
arbitratu aCtoris cum vicino experiaris. $. 29. Idem ait, fi
odore folo locus peftilentiofus 5? fiat, non effe ab ** re, de ea in-
terdicto vti. $. 30. Hoc interdictum etiam ad ea, quae pa-
fcuntur in via publica,: itinereue publico, et 5? deteriorem fa-

.ciant $? viam, locum habet. $. 51. Deinde ait praetor, Q v'o

EA VIA, IDQVE ITER DETERIVS SIT, à^ F1AT: hoc
**, fiue ftatim deterior via fit, fiue poftea: ad hoc enim per-
tinent haec verba, s1T, F1AT: etenim quaedam funt talia,
vt ftatim faCto füo noceant: quaedam taliaj vt in praefentiarum
9* quidem nihil noceant, in futurüm autem nocere debeant.
$. 32. Deteriorem autem viam fieri, fic accipiendum eft, fi
vfus eius ad commeandum corrumpatur: hoc eft, ad eundum
vel agendum: vt cum plane 97 fuerit, cliuofa fiat, vel ex
molli afpera, aut'angufítior ex latiore, aut paluftris ex ficca.
$. 33- Scio traCtatum ??, an permittendum fit 9? fpecus et
pontem per viam publicam facere? et plerique probant *?,
interdiécto eum teneri: non enim oportere eüm dete-
riorem viam facere.

sTIiTVAS. $. 36. Hoc interdictum ex eadem caufa profi-

cifcitur, ex qua et fuperius: et tantum intereft, quod hoc

reftitutorium, illud prohibitorium eft. $. 37. Hoc interdi-
Cto non is tenetur, qui in via publica aliquid ** fecit, fed
is, qui fatctum habet: proinde fi alius fecit, alius factum

habet, is tenetur, qui factum habet: et eít hoc vtilius:.

quia is *^ poteft reftituere, qui factum immiffüm *? ha-
bet. $. 38. Habere eum dicimus, qui vtitur, et iure pof-
feffionis fruitur: fiue ipfe opus fecit, fiue ex caufa emptionis
vel conduCtionis, vel legato, vel hereditate, vel quo alio
modo adquifiüit **, $. 39. Vnde Ofilius putat eum, qui pro
derelicto reliquit id opus, quod fecit; fi viam publicam cor-
rupit, et reliquit, non teneri hoc interdicto: non enim ha-
bet **, quod fecit. Sed an in eum attio debeat dari, vide-
bimus *^? et puto vtile interdictum competere: vt quod in
via publicá aedificauit, reftituat. $. 40- Si ex fundo tuo ar-

bor in via publica fic ceciderit, vt itineri fit impedimento,

eamque pro derelicto habeas, non teneri *? Labeo fcribit: fi

. tatnen, inquit, actor fua impenfa arborem tollere paratus fue-
rit *95, recte tecum acturum interdiéto de via publica reficien- -

da. Sed fi pro derelicto non habeas, recte tecum agi hoc

Item. GE 8. 57 Yaur. Cui. GE B. 58 Vulg. addit: erit. p R. Etiam
Rehd. GE &. 59 Ap. Hal. iam, abeft. GEB. 60 Gothofr. in /nota:
odore foli. vulsat. Hal. Etredecim MSS. feptem habent: fi im vicimo folo, in
vno tamen ex his adícriptum : al. fi odore foli, vt'habetur in Vat. l. V. et S.
Cruc. IH, vtque corre&um in $, Cruc, l, In Chriftin. eft: odove folis, In Vat.
VI. qui etiam eft inter illos feptem : fuperfcriptum eft: al. fi viciofo folo. BR.
Ad illos feptem referas Barb. Vat. Wil. IV. Pal. L. 1. et addas Bynkersh. Vt
Vat. L ita et Treuif. Illis feptem addas et Rehd. qui omnino habet: zm vicimo
folo. G E . 61 Taur. ingeniofez ab RE de ea. Sed ego «b abredeea, cor-
ruptum réor ex verbis fequentis verfus, quae iftis fubieGta: etiam ad ea, atque
s? de ea effe expungendum. Hal. ab ve de ea ve. BR. Et hoc modo vt Hal. ha-
bent pleraque MSS. Barb. Vat. E. Pal. I. $. Cruc. Il. Bynkersh. vt et Kehd.
Non habent alterum: ve, Vat. V. et Treuif. ab re .de eo, Vat. VI. et $.
Cruc. l. abs-ve de ea ve Chriftin. GEB. — 62 Vulg. »e, loco: et. BR. Rehd.
et ne. GEE. — 63 Hal. faciunt. GEB.
Vulg, addit: efl. BR. Etiam Rehd. GER. 66 Hal. im praefentia. Vulg.
impraefentiarum. BR, 67 Gothofr. in nota: plana. v«lgat. Hal. MSS. quae
vidi, omnia habent: plama. BR. Barb. Vat. I. V. Chriftin. Pal. H. S. Cruc. I.
II. Bynkersh. quibus adde Rehd. GE E,
tra&atum. BR. Et ita Rehd. GERE. 69 Rehd. inferit: intevditlo. GEB.
"?O Vulg. inferit: boc, BR. Etiam Rehd. GER. 71 Taur. aliqui T. GER.
"2 inRehd. ;5, abeft. GEB. — 73 Vulg. immiffumue. BR. Etiam Rehd. GE E.

$. 34. Hoc interdictum perpetuum et |
populare eft: condemnatioque ex eo facienda eft , quanti acto- |
ris interfit. $. 35. Praetor ait, Qv oD IN VI1A PVBLICA |
ITINEREVE PVBLICO FACTVM,IMMISSVM HABES; -
QVO EA VIA, IDVE ITER DETERIVS SIT, FIAT, RE- |

64 Rehd. inferit: vel. GE2. — 65 ]

68 Vulg. tractatum. eft, loco: ftio |

i Flor. a/ioqui. & R.

LIB. XLIIB VH VILIL : 889

interdiCto. $. 4r. Idem Labeo fcribit, fi vicinus meus viam

opere corruperit, quamuis opus , quod fecit, tam mihi, quam
ipfi *? vtile fit, tamen fiis vicinus fundi fui caufa id fe
me tamen ?? non poffe hoc interdicto conueniri :

cerit,

ter l r r 2d fi antem
communiter hoc opus fieri curauerimus $T, vtrumque noftrum

teneri. $. 42. Hoc interdictum locum habet ?? etiam aduer-

| fus eum, qui dolo malo fecit, quo minus poffideret, vel ha-

beret: etenim parem effe condicionem oportet ?3 eius qui quid
poffideat, vel habeat, atque eius cuius dolo malo factum fit,

quo minus poffideret, vel haberet: et mihi videtur vera La-
-beonis fententia.

! $. 43. ?^ RgsTiTVAs 95 inquit: re-
füituere videtur, qui in priftinum ftatum reducit, quod fit:
fiue quis tollit ^^ id, quod faCtum eft, vel 37 reponat quozi
fublatum eft: et ?9 interdüm fuo fumptu: nam fi ipfe, quo»
qui *? interdixit,?? fecerit, vel iuffu eius alius, aut ratu,m ha-
bitum fit quod fecit, ipfe fuis fumptibus debet reftituere: fi
vero nihil horum interuenit, fed habet faCtum , tunc dicemus;
patientiam folam eum praeftare debere ?', 4$..44. Interdi:
um hoc non effe temporarium, fciendum eft: pertinet enim
ad publicam-vtiïitatem:.condemnatioque ex €o facienda elft;
quanti aCtoris interfit tolli quod factum eft. S. 452 -P?'rae-,- |
tor ait, QVO MINVS ILLI VIA PYBLICA ITINEREVE
7^ PVBLICO IRE AGERE LICEAT,VIM FIERI VETO.
.. ML Ckrsvs libro XXXIX. Digeftorum. LiroRma,
in quae populus Romarus imperium habet, populi Romahi
effe arbitror. — $. 1. Maris ?* communem vfüt omnibus ho-
minibus, vt aéris: iaCtasque in id pilas, eius effe, qui iece«
rit:.fed id concedendum non efífe, fi deterior litoris marisue
vfüs eo ?^ modo futurus fit. Ed |
IV. Scagvora libro ?5 V. Refponforum refpondi't;
Iw litore iure gentium aedificare licere, nifi ?9 vfüs publicus
impediret ?*7, a CeXeg
" . M. Pavrvslibro XVI. ad Sabinum, Si per publi-

cum locum riuus aquaeductus priuato nocebit, erit actio pri-

.uato ?? ex lege duodecim tabularum, vt ?? noxa 199 domino

caueatur. . E t !
.Vl. Ivrrawvs libro XLIII. Digeftorum. Er, qui
hoc * interdicto experitur, ne quid in loco publico fiat, quo
damnum priuato detur: quamnuis de loco publico interdicat,

| nihilo minus procuratoris dandi facultas eft.

VII..Ipgw ? libro XLVIIT. Digeftorum.. Srzcv is,
qui nullo prohibente in loco publico aedificauerat, cogendus
non eft demolire *, ne ruinis vrbs deformetur: ita qui ad-
uerfus Edictum Praetoris aedificauerit, tollere aedificium de-

bet, alioquin * inane et luforium ? Praetoris imperium erit $.

TIT.

74 Vulg. acquifiuit.BR. Vtet Rehd. GEE, — 75 Hal, babere. GEB. . 76
Vulg. videamus. BR. — 77 Hal et Vulg. inferunt: te. BR. Etiam Rehd. fed
forte latet in:; T'Emeri. GEB. — 78 Vulg. fit. BR. Etiam Rehd. GEB..- 79
Hal. tam ipfi , quam mibi. GEB. 80 Ap. Hal. tamen, abeft. GER. £tf
Hal. curauinus. 82 Hal. babere. GER. 83 Ap. Hal. oportet, abeít.
GEB. - $84 Rehd.pracfigit: vt. GER. 85 Hal.praefigit: praetor. G p.
86 Hal, et Vulg. tollat. BR. Rehd. vt Flor. GEz. — 87 Hal. five loco: vel.
88 Hal. inferit: zd. GE B. 89 Vulg. cum quo quis interdixerit, et itaMSS.
quae vidi, decem. Hal. 45o cum interdixit. Prope malim: cui quis "iterdáxit,
fi forte in exemplo, ex quo Florentinum defcriptum, - fuerit; Qiii quis; BR.
Decem illa Barb. Vat. I. V. VE 'Chriftin. Pal. I. II. S. Cruc. I. Il.. Treuif. qui-
bus addas Bynkersh. vt et Rehd.. Magl. vt Flor. GEk. '90 Kehd. praefi-
git: vel. GEE. . 9t Taur. deVere. GEB. — 92 Taur. ITeENEREVE. GER.
93. Hal. et Rehd. inferunt: effe..G E E. 94 Hal. quo: eo. snodo. Vulg.. quo-
quo modo. B R. Rehd. vt Vulg. GEB. 95 Hal. Hb. 11, qui de reliquo hanc .
infcriptionem hábet integram. G E. 96 Hal. et Vulg. mifi fí. BR. Rehd.
vt Flor. GEB. . 97 Hal. et Vulg. impediretur. et ita olim fuit Flor. g R.
Et ita Rehd. GEB. — 98 In Rehd. prizato, abeft. G B. 99 Hal. et Vulg.
inferunt: deéé BR. — 100 Gothofr. in nota: Al. noxae. Rehd. ct noxia. GE B.
I Ap. Hal. boc, abeft. GER. 2Hal PAVLVS, GER. 3 Gotliofr.
in nota: Zl|. demoliri. Ita Hal. et Vulg. E R. Etiam Rehd. GER. 4 Erat
5 Rehd. eluforimn. GE . 6 Hal. fuerit. GEE. -

*b

290 DIGESTORVM LIB.

T ETO 45
"pE LOCO PVBLICO FRVENDO.
Vrriawvs libo LXVIII. ad Edictum.

PRAETORait, QVO MINVS LOCO PVBLICO, QVEM

IS, CVI LOCANDI IVS FVERIT, FRVENDVM

ALICVI'LOCAVIT: EI, QVI CONDVXIT ?^, SOCIO-
vE EIVS E ? LEGE LOCATIONIS ^ FRVI LICEAT,
vIM FIERI VETO. $. r. Ínterdictum hoc publicae vtili-
tatis caufa proponi palam eft, tuetur enim vettigalia publica,

dum prohibetur quis vim facere ei, qui id ? fruendum con--

duxit. $. 2. Sed fi fimul veniant * ad interdictum mouen-
dum ipfe, qui conduxerit ?, et focius eius: magis eft, vt
ipfe condu€tor praeferatur.. $. 3. Ait praetor, (;'V'O.MIN/VS
ELEGELOCATIONIS FRVI LICEAT: merito at E L E-
GE LOCATIONIS: Vltra legem enim, vel contra legem, non
debet audiri, qui frui defiderat. « — . b
: Il. Pavrvs libro V. Sententiarum. CoNxcxpit folet,
vt imagines et ftatuae, quae ornamenta ? Reipublicae funt ?
futurae, in publicum *9 ponantur. . ( v

pE VIA PVBLICA, ET SI QVID IN EA.

FACTVM ESSE DICATVR .

Exlibro fingulari PAP1NrAa-
. N1 deofficio Aedilium ?7.
A'E,DILES 23 (tudeant, vt
À quae fecundum ciuitates
funt viae, ^* adaequentur , et
effluxiones nonnoceant domi-
bus, et pontes fiant ?5 , vbi-

*Ex «00 dsUvoumoU ^ wovopi-
— Bkov? roo llatriN 1 ANOT.

e()1: asuvopaxol ..5 - EripeAel-
: cJucay, * Q^ rX TyV.
P. eN N el &otte ^
ztóÀiy 00QV, Omtoc Xv OAl 3-
cw 9, uxl rX óeuuora. u) DÀx-
z2 * i omlo o yéQupou" -

giy , 09 Xv 0£y. S. 1. EoriueAel-
eSwoav ? d& omug * ? oi1dioi 0i-

* "m » ^ & x, X
e;01, 3] TOV X ÀWV, 2 TOV TTeQE TU .

*

.cunque oportet. $. r. Stu-

deant etiam, ne eorum aut
aliorum parietes, . etiam do-

éilug , & * àerzw ód0» Qpoi, morum, qui ad viam ducunt,

2, Hal. et Vulg. conduxerit. BR. . Etiam Hal.
GER. . 3 Olim Flor. e aberat, fed re&te fuppletum. n R. 4 Rehd. focioue
ex lege locationis eius. G E B. 5 Hal ad, loco: ;d. GER. 6 Rehd. ve-
nient. GEB. 4 Mal. conduxit. 8 Hal. et Vulg. ornamento. BR. — Etiam
Rehd. GER. 9 Hal. er Vulg. fiut. BR. IO Hal z« pablico. —
m 1 Hal. hunc titulum et fequentem in vnum contraxit ; quod et alii fa-
ciunt, et rubricam hoc modo ampliauit: De via publica et fi quid n ea factum
dicatur, et de ea ex edi&to aedilium. cuvulium a. fmgulis veficienda. Lex vnica
huius tituli in locum tertium relata, et quidem Graece. Conf. Anton. Augu-
ftinum Emend. lib. III. c. 1. 8R..— 2, Flor. olimr erat : &ovou fj4Aov. E R.

1 Hal. ali. GEB.

Scriptum erat Flor. éevopuxov;, et.» pofterior deinde expuncta eft, vt ideo

perluadear legendum effe asuvouos, corrupta voce ab wsvvoyixov in. rubrica, cui
librarius errore animaduerfo : adícripfit, feipfum corrigendo. E R. Probabilior
foret fententia haec, filegeretur: svvowsxovo:, nifi exiftimes, librarium vo-

luiffe, vt feruato o pofteriore in «svvoyixowr, tres illae « x v delerentur. GEB.

5 Ap.Hal. v4v, abeft. G E B. 6 Hal. iuz2ic3óei,
GEB. 7 Hal. £A£v ]6 GEB. 8 Hal. yé$vez. GEE. '9 Hal. érige-
AcírTucuy, G EB. 10 Hal &av, loco: f$-44. GEB, II ,Eïi'c debebat o«
non «, vti mox edzAego; pro. eaAegu, quod praecedat.o; TOuX0. — Atqui ita
Hal. H. a Porta in:vtraque et Baudoza. Forte ICtus in. mente habuit 7& veix»,
quod idem notat. B R. 12, Hal. H.a Porta in vtraque et Baudoza: qegóuevoi
eQaAsgnh Gow. Taur. hic habet male interpungendo: eQzAegs , s. Sed in erra-
tis correxit: eQaAegz 5 Sed amplius iota adfcribere .debuiffet: »& , vt mani-
feíte Flor. hic et infra: «goxemevov s. BR, 13 Hal Ów» GEB. . 14
Hal Av GEB. . I5 Hal inferit; xzx. GEB. 16 Hoc: zàe - Taur, habet
in margine, fed etiam nunc Flor. eft 74c, fed re&ta eft Taur. in margine col-
locata emiendatio. B R. Et ita: vàe, etiam Hal. GEB. — 17 Erat olim Elor.
euyrou, et hoc reponendum putamus, vt longe melius. BR. — 18. Ap. Hal.
epuiay abeít. GEB. I9 Quondam erat ezixsvazeiy ,. quod etiam . defendi
poterat. B R. , 20 Hal. e'mus)»'s.f-r.wo'.av. GEB. : . 21 Flor, eft: euxriz, fed
male. legendum omnino ««rie, — Similiter in praccedentibus etiamnunc eft émi-

4 Hal. évzipeAcfcvucov.

XLIUL TIT. - IX X.

? 1 A^
gaj oQaAspo 3 *7, Tyo uic 021 , -
Jopwaoiv 0. ÓgcmÓTOL TV OIMIQ V
25 ):4 ^ '"Exv
, xxl émIOMEUXQUOM,
T^ $i uj uaSaipeci, woE Erri-
i* p6 ,
OXEUQwGIV QuWioUTUGXy . U-
TOUc, Ewc Gy &o(uAg Tonpow-
ciw, . $. 2. 'EmipsAsl3wony 08
T5, QmwG jujüslg OpUco TXC
e X ; T
0düUc, uxÓi «wvyuum , myjos wTi-
? N €N N E E
05 &gTéc 0doUc pyóiv. . Ea 08
$ OP & la
M. 0 uày ÓoUAog UTO TOU ÉV-
/ " j " ,
TU oyTOc MxsryoUG i, 0 Q& SA&U-
Jepoc. évoeimvuoduw Toic xsUVO-

Moig* 01 Óà xsvyüpo QuuoUTu- .

OXJ MXTU TOV VOMOY, XX TO vy&-
yovog xaTxAuírQGxy. $. 3. E-
TiGX&UXQ i Óà TX 0OdoUg TC
19 jyuocíxc uxro Tv curoU **
oixy Éuxsov, wxl Txg vÓpop-
Qooic éxxac X ol oery mocc £X TOU UTrXu-
J'píou* al émwoxSUE sV OUTUG,
Q Xy ux) uwÀUg kpax£xy *9 émi-
elvai* 0coi dà picOywosqueyor Oi-
XoÜciy , égyv uj émioxeuxog ^*
0 deozróTsc cuT 0i ériGWeUOxYTSG
VmroÀoyiQécJuwcay O VX Acpux
xxTo TOV puoJOV. -S. 4. Emi-
usAsiaSuwoay ^9. 0à, wal Omwc
Trpo iv épgyatewplmv wojéév mpoxei-
ueyov 2, agv &xy uvodpeuc lua-
TiX * Nyoyg , ] uT wV Tp0x,0Uc
S£w T37. riJécQwoxy Ób al oU-
T0, 688 q2] xwAUsiV, GEX [Da-
diduv. $. 5. Mj dxrucay di
pajda p eg-dou &y T 0dolc, u-
dà xómwpoy éxaAAsw, uojdà ve-
xpx, ujds dépuora. QUmTEI.

- et-conftruant.

hiculum ire.

fint caduci: fed ?5 vt oportet,
emundent domini domorum;
Si autem non
emundauerint, neque. con-
ftruxerint, multent eos , quo-
usque firmos. effecerint ?7,
$. 2. Curent autem. ??, vt
nullus effodiat vias, neque fub«
ruat, neque conftruat in viis

. aliquid. S$i autem feruus qui-

dem fuerit, ab obuiante fuftia
getür: fi liber, demonftretur
Aedilibus: Aediles autem mul«
tent fecundum legem ??, et
quod factum eft, diífoluant,
$..3. Conftruat autem vias pu-
blicas vnusquisque . fecundum
propriam domum, et aquae-
düctus purget, qui füb dio
funt, id eft, coelo libero ?9,

et conftruat ita, vt non pto-

hibeatur. vehiculum . transire,
Quicumque ?* autem: merce-
de habitant, fi non. conftruat
dominus, ipfi. conftrüentes
computent difpendium in mer-

cedem. $. 4. Studeantautem,

vt ante officinas ?* nihil pro-
iectum fit,

ta ficcet, aut faber currus ?3
exterius ponat. Ponant autem
et hi, vt non prohibeant ve-
. $. s. Non per-

mittant autem rixari in viis,

neque ftercora proiicere, ne-
que morticina, neque pelles
?^ lacere ?5.-

vel propofitum, -
praeterquam fi fullo veftimen- .

usMrbueuy , antea veros ezuAeiiorav , tandem tertia vice recte habetur: ézi-
usAcislacay. . Praeterea in Pand. hic loci, praeter ea, quaecorrecta funt, men-
dofe leguntur e3si6 ,. evBiuvucm , eicxvmDiw , swxabugew et egyasepiv. — Cum au-

| tem haec errata ex confuía vitiofaque recentiorum Graecorum pronunciatione
proueniant, non eft mirum, in relegendo eadem non fuiffe animaduerfa. - ,

lud magis miror, Taur. cum cetera emendaffet, hoc vnum exhibere voluiffe. 8 R;
22, Huius infcriptionis veftigia quaedam exhibet Rekhd. in hunc modum: .Ex-

| edilimm. Ediles exc. ita vt prioris vocis prima litera coerulo colore niteat, vt
alias prima litera in nomine ICti, pofterioris vocis autem litera prima minio

rubeat, vtalias primá vox ipfius legis. GEB.. . 23 Rehd. addit: curales.

GEB. 24 Kehd. fiudeant eas, quae fecundum cinitates viae funt, vt vtique

adequentur. GE.B. 25 Kehd. pontem faciant. 26 Rchd. f/udeant autem
vt proprii parietes et aliorum aliquid domos que ad,viam ducunt mon labilia funt
quatemus vt oportet etc. paflim mengdofe. GE B.
quoad. illabilia faciunt. G E B. 28 Rehd. curam autem babeant. G E B. 29
Rehd. dampnificent fecundum leges. G E B. 30 ln Rehd. gai fub dio. funt, id

efl, coelo libero, abfunt. G E B. 31 Rehd. Qualicunque. GEB. 52, Rehd.
ante ergaflevia. 33 Rehd. aut recfor trocbos z. votas. GE B. 34 Rehd.

coria. G E. B. 35 'Hal. ita vertit: Ex libro fiugulari Papiniani de officio aedi-
liuym. Aediles cuvam gerant pev vrbem publicorum itinerum , vt complanentur :
neue flumina, dasmium dent aedibus: et vt ponticuli fiut , quocumque loco opu$
fuerit. / Curae item babeant, vt, fi priuati pavietes , cum alii, tum domef[lici,
qui in publicam viam feruntur , vuinazn minentur: aedium domini eos , vtopor-
tet, demoliantuv ac veparent. — Quod fi vel nou, demoliantur ; velnon reparent :
multam in eo$ dicant ,| quousque vitium. emendauerint. — Procurent etiam , . ne

quis publica itineva pevfodiat , aut aggevibus congeflis obruat , neue quid n u-
blico itineve exaedificet. fim minus factum evit: feruus quidem flagellis a quocun-
que, qui eum depraebenderit , caedatur: liber vero aedilibus indicetur. | aediles
autem. lege in eum animaduertant , et quod fattum efl opus , deftruant.. praeterea
vt ante fuas quisque. aedes publicas.vias veparet , repurgetque aquagia, quae fub
! dio fuut ( fcilicet curent) ità quidem , vt ne quid impedümeuto. fit , quo aniuus
: | eatur

24 Kehd. wmltent eo$, -

fl
J
&hi

bl

tit
f
]nit!
fQui

)

AT

utur
LT
Trtir

LE
Vr
dem, [
Hor. fa
G
At
E
lib
(nttyi
tj
NY
H&[. ]
WH', ;
]

Tu,

W
,ïxm'
N
(f«

Qu
"H

"u
füb-'
Ts
Q
;) r
Juuj
i&spn.
d
Qu
b d
9À
] pro.
1sife
f(«
tit
[ifeg
of«
qm,
1pf-
lh
IT£
j J
m
Y
4
V,
(
xl

"

;DIGESTORVM LIB. XLIIL TIT. XL XIL —— $or

DE VIA PVBLICA. ET ITINERE PVBLICO

| REFICIENDO , |
"VrPraxvslibro LXVIII. ad Edi&um.

"'PR"A'ET"OR aiü, QVO MINVS ILLI V1AM PVBLICAM,;

A ITERVE PVBLICVM APERIRE, REFICERE LI-
CEAT, DVM NE EA' VIA, IDVE ITER DETERIVS

FIAT: VIM FIERT VETO. $. r. Viam aperire eft, ad ve- -

terem altitudinem latitudinémque reftituere. .Sed et purgáre

refectionis ^ portio eft. -Pürgari ? aütem proprie dicitur ad -

libramentum proprium redigere, füblato eo quod füper eam
eflet ^. Reficit enim, et qui aperit et qui purgat, et oinnes
omnino, qui in- priftinum ftatum reducunt. * $.. 2. Si quis
in fpecie ? refictionis *' deteriorem viam facit, impune vim

patietur:;fpropterquöd neque latiorem, neque longiorem,

neque altiorem, neque humiliorem viam, füb nomiine refi-

Cionis is, qui interdicit, poteft' facere, vel.in viam terre-

nam glaream inicere ", aut fterneré viam lapide, quae ter-

rena fit, vel contra, lápide ftratam ? terrenam facére. '$. 3..
Interdictum hoc ? perpetuó dabitur, et omnibus, et in omnes: -
et habet condemnationém in'id, quod àétoris intererit "9.
"" IL PAvorgwvs 'tlibro X. ex Cáffio, .« Vraw pu- |

blicam populus non vtendo amittere *non* poteft.. ^ « ^
" *-HL Pavrvs libro T. Sententiarüm. ^ Sx in agrum
vicini viam püblicam quis reiecerit, tantum '? in eum' viae

réceptae *? actio dabitur, quanti eiüs intereft, cuius fundo
iniuria irrogata eft. $. r. Qui viam publicam exarauerit, àd -

munitionem eius folus compellitur, .

Y E

PVBLICO ^,RIPAVE EIVS FFfAT; QVO PEIVS

4 q'l T Praetor; NE Qv1b IN FLVMIÍNE PVBLICO RI-
PAVE EIVS FACIAS, NE QVID IN FLVMINE PV-
BLICO NEVE IN RIPA'EIVS IMMITTAS, QVO STA-

Pa *
lKa H

eatuv agatur. — Quodfi qui im condudis aedibus babitamt, quod aedium domi-
wH$ eas n0n reparet, ipfi repavauerint: eum fumptums im penfionem veputabunt.
Procureüit infuper ; me quid ante officimas: propofitumn. fit : praeterquain fi fullo ve-

flimenta ab - excoclione ad-auram:vecreet, vel faber votas expouat? vt tamen ita.
€ollocentt , ne impedimento fint dncendo vebiculo. " Sed négue rixari in itineribus, -

meque flercora proiicere, meque'morticima, aut pelles jatlare pevmittant.

I In Rehd. haec rubrica legitür. "Vide notata ad rubricam anteceden-
2, Taur: pzrga REfectionis , eft tàmen : veab ordinaria manu -

tis tituli, G E B.
additum. 8R; ^ 3 Hal ét Vülg. pergare, quod fere malim. gm. Rehd. vt
Flor. GEB. ^ .4 Flor. quod fuper eam effe. "Addenda erat t, vt 'Taur. fecit,
fed corre&um : fupereffet ,' réliquis deletis. Inde ita Vülg. Hal. quod.faupra
eam effet.BR. Rehd. quod [uper efi. GEB. - 5 Hal. fub fpecie. Scripta ex-
emplaria vt Flor. nifi quod e feptem duo Pal. II. et Chriftin. habeant: m fpe-
ciem, non male. Bafil. etiam cum Flor. faciunt: ivexAuzri àvaveüceuc B R. Cum

Flor. faciunt Vat. I. V. Barb. S. Cruc. L II quibus adde Bynkersh. et Rehd. -
GEBP. 6 Gothofr. in nota: refedtionis. Hal. Sed et Elor. eft corre&um. |
BR. Et Rehd. habet: refeclionis, hic et paulo poft. GEB. : 7 Etiam nunc-

Flor. legitur: glaream znire. Sed re&e 'Taur. et ante eum Hal. et. ceteri qui
habent; imiicere.BR. EtiamRéhd. zmicere. GEB, . $8 Flor. in fine verfus elt:
contra, et in initio fequéntis: pideflratam. — Ynde recentior corrector fecit: de
firata terrenam..— Sed re&e fuppleuit 'Taur. Japide firatam, et ante eum Hal.
BR. Erante hos Rehd. GEE. — 9 Rehd. astem, loco: boc. GEE. —— 10
Hal. intererat. GEB. — 11 Hal. IABOLENV'S. GER. — 12 InRehd.tan-
twm, abeft. GE B. —— 153 Hal reie&fae, et in margine : alias, veceptde. Rehd.
veic(le, vt Hal. GEB. ; : db -
: t Vulg. praefigit: et. BR. 2 Ap. Hal. publico, abeft. GEB. — 3
Tau. NAMUIGETVR. GEB. — 4 Vulg. nauigii. BR. Etiam Rehd. GE .

: recte diffmietur. G E B.

emm, licet: flumen, receperit. G EB.

| de WaterI. Obf. 5. GEB. — 25 Ap. Hal. efl, abeft, GER.

. iam Rehd. absque fupplemento. GEB. -

TIO ITERVE NAVIGIO ^ DETERIOR *5 SIT, FIA'
$. r. Flumen a riuo magnitudine difcernendum eft, aut exi-
ftimatione circumcolentium. : $. 2. Item fluminum quaedam
funtgerfzïmla,. quaedam tprrgrätla: perenne eít, quod femper
Hluat. aévy)xoc * :torrens, 96 * ewdbéovc?. Si tamen ali-

| qua aeftate *? exaruerit **, quod alioquin perenne fluebat:
mon ideo minus perenne eft. . $. 3. Flüminum quaedam. pu-

blica funt, quaedam non. : Publicum flumen effe Caffius. de-

finit, quod perennefit. : Haec fententia Caffii, quam et *? Cel-

füs'probat, videtur eífe probabilis. $. 4. Hoc interdictum
ad flumina publica pertinet: fi autem flumen priuatum fit,
ceflabit *? interdi&tum: nihil enim differt a ceteris locis pri-

watis lumen priuatum. | $. 5. Ripa autem ita recte definie-

tur *^, id, quod flumen continet, naturalem rigorem cur-
fus fui tenens. " Ceterum fi quando vel imbribus, vel mari,

'vel quà alia ratione ad tempus excreuit: ripas non mutat;

Nemo denique dixit, Nilum, qui incremento fuo Aegyptum
operit **, ripas fuas mutare, vel ampliare. Nam cum ad per-
petuam fui *5 menfüram redierit, ripae aluei eius muniendae
funt. $Si tamen ** naturaliter creuerit !5 ,. vt perpetuum-in-
crementum napctus *? fit vel alio flumine admixto, vel quà
alia ratione: dubio procul dicendum eft, ripas quoque eum ??
mutaffe: quemadmodum (i alueo:mutato alia ^* coepit cur-
rere ??, . $. 6. Si infula in publico flumine 'fuerit nata, in-

| que ea aliquid fiat,' non videtur in publico fieri ?3, Illa enim

infula aut occupantis eft, fi limitati agri fuerunt:. aut eius
cuius ripath' contingit ^*: aut fi in medio alueo nata eft, eo-
ruti eft ?^?, qui prope vtrasque ripas ^9 poffident. $. 7. Si-
mili modo et fi flumen alueum fuum reliquit ?? , et alia flu-
ere ?^?' coeperit, quidquid in veteri alueo faCtum eft , ad hoc
interdictüm rnon pertinet : non enim in flumine publico factum
erit, quod eft vtriusque vicini: aut *?, fi limitatus eft ager,

| occupantis alueus fiet: certe ?? definit effe publicus. '[lle

DE FLVMINIBVS, *'NE QVID IN-FLVMINE.

etiam alueus, quem fibi flumen fecit, etíi priuatus ante fuit,

]incipit tamen efle publicus: quia impoffibile eft,' vt: alueus

flaminis püblici non-fit publicus. $. 8. Si foffa manu fatta

fit, per quam fluit püblicuin flumen, nihilo minus publicà

fit: et ideo, fi quid ibi fiat; in flumine publico factum vide-
tur. $. 9- Aliter, atque fi flumen aliquam terram inunda-
uerit, non alueum fibi fecerit: tunc enim non fit publicum,
quod aqua opértum ?* eft. ' $. 1o. Item fi anminis aliquid cir- -
5 Hal. et Vulg. deterius. Sane hic plura mendofa. p R. Etiam Rehd., deterizs.
G E B. 6 Hal. et Vulg. fluit. ille addit: ;4 eff. B R. Rehd. vt Vulg. G.
4 Erat Flor; evauclorrens ; confufis vtriusque linguae characteribus, fed. factum :
«t»xece, omiffa altera v,. vt adeo legendum: fit: 4evwe, non vt Taur. cum
Hal. £éwzoc. B R. Idem Hal. hanc vocem vertit: perenmis. GERB. 8 Hal.
poft: torrens, inferit: boc eflü, v2 $ omiffo. GEB. 9 Id eft byeme fluens.
Vulg. loco vocis Graecae habet: torrens ofh, quod femper byente fluit.B R. Rehd,
omiffis Graecis : perbeune eft , quod femper fluit. torvens eff quod ex. yeme. Hal.
vocem graecam vertit: torreus quafi dicas byeme fiuens. GE B. . — YO Flor. et-
iamnunc eft: aliguaeflate , quod Taur. fuo more (aliquAeffate) indicare negle-
xit; B R. 1I Hal exarut. — 12 Ap. Halet, abcít. GE z. I3 Rehd;
inferit: bot. GEB. : ^ 14 Hal.;et Vulg. defiuitur. BR. Rehd. vipa autew ejus
15 Hal. cooperit. GEB. 16 Hal fuam. GERB.
17 Flor. eft fuperfcriptum : f/men , quod adeo receperunt Hal. et Vulg. 5 R.
Et Rehd. GE £. 18 Hal. crexit. I9 Hal. et Vulg. «a&un. Flor. ' cor-
re&or nihil mutauit, nifi quod » expunxerit. BR. Etiam in Rehd. eít: nactum.
GEB. X 20 Vulg. ipfum , et ita re&te, ob receptum: flinnen, quod Hal. non
obferuauit. 5 R. Forte fecutus religiofe ccdicem , qualis Rehd; qui ét ipfe haber;
21 Kehd. alias. GEE. 22 Hal:
coepiffet fluere.'G EB. - 23 Gothofr. in neta: quid hinc fequitut? huic in-
terdi&o in hac fpecie locum non effe. Et ita diferte Bafil. ivz &ouiQt TD m«
