erit, ille beres, parenthefi includenda duximus (puta in exemplo Taurelliano ty-
pis deítinato) quod tanto magis miramur, negle&um efle a Taur, quoniam in

^

15 Flor. fuppreimus. GEB.-
ita omnes, excepto Hal. G E B.

Qvt

COMPLVRES ? heredes ex gþdifparibspartibus inftituerat, ^.

[
I* yar (cy.

jQuod fynon folum 'Titium, fed etiam alios adieciffet heredes: £^«^ &i« 4l g

/*a, € 9H ,
ENECPPTPEVID

L Áhabcad

F

[
079 MESETONES,

um2 LA A)— |

Z "L x/zonorc?f[av,,

" r

jputa ^5, sz 111 E HERES NON ERIT, ILLE HERES 751 wf.

]

/

L al ('L*Urnch'uä "

Bo /afera«ï/;
L — -
ïin »u.w?:* at Laa j

[

pri KXX ffi, r(efise

P $
Crtierén . um K KU
AL ha, lt iteevr

d W

^H 23

'iuel

' "
1. teos5,

$14

vel feruum neceffarium heredem inftituat. $.—r.—Et vel plu-
res in vnius locum poffunt fübftitui, vel vnus—li.n. pltgrium, vel
ünä'ulis finï»juli, vel inuicem ipfi qui heredes inftituti funt.
XXXVII. FronExTINVS ||libro X. Inftitutionum.||
Vr sINGVLIS liberis, (xel) ?^* qui eorum nouiífimus mo-
rietur, heres fübítitui poteft: fingulis, fi neminem eorum in-
teftato decedere velit: nouiffimo, fi ius legitimarum heredi-
tatlum integrum inter eos cuftodiri velit. . ;
XXXVIILP Av 1. vs| libro fingulari-defeeundistabubs: ||
Qvi1 PLVRES liberos habet, poteft quibusdam fuübftituere:
neque vtique neceffe habet, omnibus: ficuti. poteft nulli fub-
ftituere. $.I. Ergo et ad breue tempus aetatis fubftituere pot-
eft: vtputa SI FILIVS MEVS INTRA ANNVM DECI-
MYM DECESSERIT, lrTivs EI HERES ESTO. S$.2.
Itaque et fi diuerfos fübftituat poft finem aetatis, admitten-
dum erit: veluti Sz - 3N TRA DECIMVM ANNVM DECES-
skERIT, Tirrvs ?? HERES ESTO: SI POST DECI-
MVM, INTRA QïAälPVMDE&IMjM, Marevivs HE-
RES ESTO. $3. ?? Si a patre inftitutus, rogatusque he-
reditatem reftituere, coatctus ex fideicommiffario ?? adierit:
quamuis cetera, quae in eodem teftamento relicta funt, per
eam aditionem confirmentur, vt legata et libertates: fecundas
tamen tabulas non oportere refüfcitari deftituto iam iure ci-
uili teftamento, Quintus ?* jCeruidius, ?? Scaeuola nofter di-
cebat; fed plerique in diuerfa fünt opinione: quia et pupilla-
res tabulae pars funt,prioris teftamenti: quo 1ure vtimur.,,..
XXXIX. IAE'OLEl;&Vs 33 ||libro I. éx pofterioribus,
Labeonis.|| Cvw xx filio quis duos nepotes impuberes ha-
bebat 3^, fed alterum eorum in poteftate, alterum non, et
vellet vtrumque ex aequis partibus heredem habere, et, fi quis
ex his impubes deceffiífet, ad alterum partem eius transferre:
ex confilio Labeonis, Ofilii, Cafcellii, Trebatii, eum, quels in
poteftate habekat, folum heredem fecit: et ab eo alteri dimi-
diam partem hereditatis, cum in fuam tutelam veniffet, lega-
uit: quod fi is, qui in poteftate füa effet, impubes deceffiffet,
alterum heredem ei fubftituit. $. r. Filio impuberi in fin-
gulas caWfas aliumjetj?* alium heredem fubftituere potfumus:
veluti vt alius, fi fibi nullus filius fuerit, et alius, fi filius fue-
rit, et impubes mortuus fuerit, heres fit. $. 2. Quidam quat-
tuor heredes fecerat, et omnibus heredibus praeter vnum fub-
fütuerat: vnus 4Ma,?9, cui non erat quisquam fubftitutus, et
ex ceteris alter viuo patrefamilias decefferat: partem ?7, cui
nemo erat fubftitutus, ad fubítitutum quoque pertinere, Ofi-

lius, ?5 Cafcellius refponderunt: quorum fententia vera eft.
XL. PariNiANvs lllibro [XXIX; -Quaeftionum
/CAvsA cognita impubes adrogatus deceflerat ??. Quem-

admodum legitimis heredibus auctoritate principali profpici-
tur vinculo cautionis: ita fi forte fuübfítituit |naturalis. .|pater
impuberi, füccurrendum erit fubftituto: nam et legitimis he-
redibus «futuris non aliae, quam vtiles aCtiones praeftari
poffunt. — 2205 j —*
XLI. InEeWw [|libro VI. -Refponformes|| Conrncr-
pI fuübítitutus, prius quam hereditatem adiret, aut . condicio
fubftitutionis exifteret, vita deceífit: ad fubftitutum eius, fiue
ante fubftitutionem, fiue poftea fubftitutus fit, vtraque por-
tio pertinebit: nec intererit, prior fubftitutus poft inftitutum,
an antepjdecedat. $. r. Ex * his * verbis, kosQv E INvr-
CEM SVBSTITVJO, Don adeuntis portio fcriptis heredibus

L. fequ. * vel, notauit parenthefi, abeffe. KEioc autem fupplementum omnes
admiferunt. — Hal. tamen et H. a Porta in II. habent: fi ille beres monu . erit, ille
eflo. BR. Scripti funt: Pal. I. II. III. Vat, Barb. Otob. Bynkersh. GEB. .. 27
Hal. liberis, vel ei. 28 Hal. inferit: ej; ^ 29 Hal. et Vulg. praefigunt Et.
B R. 30 Gothofr. in nota: A. fideicommiffo. Ita habent Blaubl. et Bau-
doza. Hal a fideicommiffario. Florentinam feruant Vat. Barb. et Otob. ex
fideicominiffo, Pal, . II, IV. et V. a fideiconmniffarie, folus Pal, l. B&, — Byn-

DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. VI

&

| reditatem, vt ab impubere fideicominiffo poft mortem eius

| MEOS INVICEM SVBSTITVO: COoniunctos primo loco vi-

tionem. $. 6. Coheres impuberi filio datus, eidemque fub-

cundas) feciffet, et impubes filia, fuperftite forore pubere, vita
deceffiffet, irritam effe faCctam fubftitutionem placuit: in per-

MEVS, SI, QVOD ABOMINOR, INTRA PVBERTATIS

NVS. GER. . 34 Hal et Vulg. baberet. BR. — 35 Vulg. atque. BR. — 36
Vulg. vnus ex illis. R. 37 Hal et Vulg. inferunt: eius. BR. 38. Hal.
. inferit et. 39 Vulg. deceffit. BR. 40 Taur. fiVi. GER. 41 Hal. et

pro modo fibi ^? vel alii quaefitae portionis defertur. $. 2.
Cum filiae vel nepoti, qui locum filii tenuit, aut poft teftamen-
tum coepit tenere, parens fubftituit: fi quis ex his mortis
quoque tempore non fuit in familia, faübftitutio pupillaris fit
irrita. .$-s. Quod fi heredem filium pater rogauerit, fi im- .
pubes diem füum obierit, Titio hereditatem fuam reftituerez
legitimum heredem filii, falua Falcidia, cogendum patris he-

dato, reftituere placuit. Nec aliud feruandum, cum fubftitu-
tionis condicio puberem aetatem verbis precariis egreditur,
Quae ita locum habebunt, fi patris teftamentum iure valuit:
alioquin fi non valuit, ea fcriptura, quam teftamentum elle
voluit, codicillos non faciet, nifi hoc expreffum eft. Nec fi-
deicommiífo propriae facultates fihi tenebuntur, et ideo fi
pater filium exheredauerit, et ei nihil reliquerit, nullum fidei-
commiífüum erit. Alioquin fi legata vel fideicommiffa filius
acceperit, intra modum eorum, fideicommiffum hereditatis a. ,,
filio datum, citra Falcidiae rationem debebitur. $. 4. Quijdi- th
fcretas portiones coniunctis plüribus feparatim dedit, ac poft
omnem. inftitutionis ordinem ita fcripfit, Qvos HEREDES

ce mutua fübftituere videtur: quibus inftitutiongimypartiésmon. J'cam.,
agnofcentibus, ceteros omnes coheredes admitti. $. 5. Qui
patrem et filium pro parte heredes inftituerat, et inuicem füb4 ^ f** o
ftituerat, reliquis coheredibus datis, poft completum affem ita
fcripfit, Hros owwEs 1wvicEM svasTiTVO. Volun-
tatis fit ^* quaeftio, ^^ commemoratione omnium, patrem et. —
filium fubftitutioni coheredum mifcuiffet *5, an eam fcriptu-/ ^^
ram ad ceteros omnes ^^ tranftuliffet? Quod magis verifimi-
le videtur, propter fpecialem inter patrem et filium fubftitu-

ftitutus, legata e fecundis tabulis relicta perinde praeftabit, ac

fi purej;partem, et fub condicione partem alteram accepiffet. L..!*'**/"/;"ff'"",,ï

Non idem feruabitur ^5 alio fubftituto: nam ille Falcidiae ra-
tionem induperet, quafi plane füb condicione primis tabulis; cezt,
heres inftitutus: tamretíi maxime coheres filio datus quadran-
tem integrum optineret. Nam et cum legatum primis tabu-
lis Tiäl() datur,i fecundis autem tabulis eadém rés Sempronio,
Sempronius quandoque Titio concurrit. $.7. Cum pater4em-.
puberijfiliae, quae nouiffima diem fuum obiffet, tabulasjfe- ) . 1 "duaas,

fona quidem prioris, quia -&em nouiffima deceffik: in alterius L.yfdfþ
vero, quia puberem aetatem compleuit. $.8. Non videricum -
vitio.factam fubftitutionem his verbis placuit, ru, E r1irivs

ANNOS DECESSERIT, TVNC IN LOCVM PARTEMVE |
EIVS Tirivs HkRES ESTO: nbn magis, quam fi poft ] J J
?jmon&ratam condicionem fibi heredem. effe fübftitutum iuf-
Mfet. Nam et qui certae rei heres inftituitur, coherede no
dato, bonorum omnium hereditatem optinet. d
^ XLII. IpnEw ||libro I. Definitionum.]| Qvzr pvos |
impuberes filios heredes reliquerat, ita fubtftituit, fi ambo — ,
mortui effent: deinde|pueri/ poft mortem *$atzis. fimul perie-LJ duos P"L'f"
runt: duág hereditates fubftituto deferuntur. Sed fi diuerfis - |
temporibus vita decedant, in hereditate nouiffimi pueri, eius — ,
fratris, qui ante mortuus JeftJ hereditatem fubftitutus inuenietz 1) ^€,
fed in ratione Falcidiae, pueri prioris hereditas nonjveniet:z
| fiés

a*23!

kersh. facit cum Pal. I. GE.
52, Hal. Serbidius.

31 Àp. Hal. et Vulg. Quintus, abeít. B R.
Sed in. Graeco eftz Xegfoioc. B R. 33 Hal. IABOLE- -

Vulg. fuit. BR.. . 42 Vulg. pracfigit am. BR.

453 Hal. et Vulg. zumifcuiffet.
BR. . 44 lial iantum,loco; gmmes, QXR..

43 Taur. fergaVitir. GEB. |
- Hal c :

V Wi

JMXI

[ À

Z d

h
|uh,

l*x,

( lo
IN UDRU
- j N

l.

-

" ,
Læwmwæ
(v

2'»-.-";( Iif.

»"»

LIet. V&

Lt

, no antique factum ; auferantur, vnde ita lial, et omnes. B R.

"DIGESTORVM LIB. XXVIIL TIT. VL

a ; * f€^x cenotad,
nec fübftitutus amplius quam, fefcunciam, ^9 ibre teftamenti
defiderabit: legata quoque,:. quae a fübftituto eius filii. data
funt qui prior inteftato *7 deceffit, ad irritum reccidunt.
XLUL Pavrvs ||libroIX. Quaeftionum:||
cTO quaeritur, qui filium . habebat mutum puberem, impe-
trauit a Principe, vt muto .fubftituere ei liceret, et fubtftituit
Titium: -mutus duxit vxorem poft mortem patris, et nafcitür
ei filius. .. Quaero, an rumpatur teftamentum ? (Refpondi, be-
neficia quidem principalia ipfi Principes folent: interpretari:
verum voluntatem Principis infpicientibus, poteft: dici, eate-
nus,-:id eum tribuere voluiffe, quatenus filius eius in eadem
valetudine peï'feuq:g!:,;:e&-f*g vt quemadmodum iure ciuili pu-
bertate finitur pupillare teftamentum, ita Princeps imitatus

fit ius in eo, qui propter infirmitatem :non . poteft teftari ^?.

, Nam et. fi futiofo filio fubftituiffet, diceremus ;definere/ valere
iGen

; w L] * hd *
teftamentum, cum refipiffet.??: quia iam poffet fibi teftamen-
tum facere: etenim iniquum incipit fieri beneficium Principis,

^ .« L] 'n : . .
fi adhuc d- valere dicàmus: auferret ?*. enim teftamenti fa- -

Cionem ?^ homini fanae.gpentis. Igitur etiam adgnatione
füi heredis dicendum eftjrümpi/fubftitutionem : :quia nihil in-
tereft, alium heredem inftitueret ipfe filius poftea, an iure ha-
bere coepif ?? fuum herédem: nec enim aut patrém aut Prin-
cipem de hoc eafu cogitaffe verifimile eft, vt eum, qui poftea
nafceretur, exheredaret. Nec intereft, quemadmodum bene-
ficium principale intercedat circa teftamenti fattionem, vtrum
in perfonam vnius, an complurium. $. r. Item quaero, fi
ita fatcta proponatur fubftitutio, FrL1VS MEVS SI INTRA
DECEM. ANNOS ?* pECESSERIT, TiTivs HERES
E£STO: SL,INTRA iQQvATTVÜRDECIM/ ?, MAEVIVS:
iïliusqueïäää,'annorumïäcefferit,, vtru'rr-f'äitius folus ex fub-
ftitutione ei heres erit, än[äiMaeuius : quia certum eft, etin-
tra decemyet intra [quht :
fpondi, omng'ïquidem fpatium, quod eft intra pubertatem, li-
berum eltfe patri ad fubftitnendum filio3/fed]finis huius puber-
tas ?5* eft: magis autem eft, in vtroque eorüm tempus füuum
feparatim feruanj: nifi contraria voluntas teftatoris aperte
* oftendatur. ^$. 2. Lucius Titius, cum haberet filios in po-
teftate, vxorem. heredem fcripït, et ei fubftituit filios. . Quae-

fitum eft, an inftitutio vxoris nullius momenti fit, eo quod ab
, eo gradu filii & effent exheredati?; Refpondi, eum gradum,
à quo filii praeteriti fint, nullius effe momenti: etideo, cum

ifdem' 5* fubfüituti proponantur,.ex teftamento eos heredes
exftitiffe videri: fcilicet quia non ?* totum teftamentum in-
firmant filii ??, fed tantum eum gradum, qui ab initio non
valuit: ficut refponfüm eft, fi a primo fit filids praeteritus, a
fecundo exheredatus: nihil autem intereft, qua ratione fecun-
di heredis inftitutio valeat: vtrum ;quia ab eo filius. exhere-
datus eft, an quia ipfe filius fubftitutus eft. $. 3. Iulius Lon-
ginus pater eos, quos fibi heredes infti£uerat, filios?? ita fub-
ftituit, quisquis fibi heres effet: vnus ex heredibus infüitutis,
qui tacitam fidem accommodauerat, vt non capienti partem ex
eo, quod acceperat, daret, ad fübftitutionem impuberis admif-
fus, vtrum pro ea parte, pro qua fcriptus fuit, veniat: an ve-
fO pro ea quam cepit, ita vt augeatur eius pars 5* injfefti-
tutione?,Refpondi, qui in fraudem legum fidem accomtnodat,

Hal. et Vulg, hic inferunt: iz; BR. — 46 Hal. et Vulg. fex vncias. BR. — 47
Vulg. iuteflatus. BR. — 48 Hal. et Vulg. perfeueraffet, vt. Etita etiam Flor.
fed non ita antique, eft fa&um. 5 R. 49 Vulg. tefflari non po[fit. BR. 50
Gothofr. in nota: refipsiffet. Et ita omnes praeter Hal. qui habet: refpuiffet.
B R. 51 Flor. eft: anferret, quod nulla ratione defendi poteít. BR. 52
Hal. auferretur enim teflgmenti fatio. GEB. —— 53 Hal. et Vulg. coeperit, BR,
54 Hal. et Vulg. decimum auwnum. 8 n. 55 Hal. et Vulg. decimum quavtum.
BR. 56 Hal pabertatit. GEB. — 57 Taur. Idem. GEB. — $8 Hal. et Vulg.
inferunt z. BR. — 59 Vulg. infirmat filius. &R, — 60 Hal. filius. . GEB. — 61
Vide ad hunc locum Van de Water II. Obf. 2. GER. 62, Flor. non omni-
63 Hal. efi.

$1j

| adeundo heres efficitur: nec definet heres éífe, licet res, quae

* ita * reliCtae funt, aufenüntur 9?, Vnde et ex fecundis ta-
bulis in tantum heres effe poteft, in quantum fcriptus effet 9? :
fatis enim punitus eft in eo, in quo fecitcontra lepes. — Quin

, immo, etfi defineret heres effe, jidem, dicerem : quemadmo-

dumjintellegendum eft in eo, qui, [(cum; fcriptus effet heres,
poftquam adiffet 5* hereditatem, in feruitutem redaétus eft,

et poftea libertatemj9?? donatus 99, cui permiffum eft ad fub-Lchäy bont T

Ptit.utionem venire, quae ei in teftamento fuerat relicta: licet
enim hereditatem ex inftitutione amifit, tamen ex fübftitutio-

.ne iftam portionem, quantum * amifit, percepturum.

XLIV. Inew ||libro X.Quaeftionum.|| Ex »vrrr-
LARI teftamento fuperius principale neque ex parte neque in
totum confirmari poffe, Mg?e;gäanus fcripfit.
., XLV. Ipew ||libro XII. [Refpenfor
Titius legitimum filium, et alterum natural
tuit: eosque inuicem fubftituit.

ams| Lverivs
em heredes infti-
Titianus ** legitimus filius,

quem pater anniculum reliquit, poft patris mortem impubes
, Geceffit fuperftite matre, et fratre naturali, quem etiam cohe-
. redern habebat.
: turalem fratrem ex caufa fübftitutionis pertineat, an vero ad
matrem ? jRefpondi, ad primum /cafum, non exiftentiutn here-
, dum, fübftitutionem, de qua quaeritur, pertinere: non ad fe-
quentem, fi quis eorum poftea deceffifet intra pubertatem:

Quaero an 9? hereditas eius ad Titium na-

cum in naturalis filii perfona/duplex fubftitutio locum habe-
re non poterit *?: et ideo ad matrem legitimi filii hereditas

ab inteftato pertinet *7,// $. r. Paulus refpondit, fi omnes in-J.

.. XLVI. InEM ||libro XIII.-Refgsmforum.|| PaATER-
FAMEILIAS primis tabulis poftumo herede infüituto, fecun-
dis fibi vel filio, fi intra pubertatem decefliffet, Gaium Seium
fratrem fuum fubftituit, deinde Titium Gaio Seio: et poftea

|fic dixit, Qvop sx Garvs SkIvs FRATER MEVS
PRIMO LOCO SVBSTITVTVS,
ISuv «*

HERES MIHI ES-
TVNC Tir1i0 FIDEICOMMISSVM RELIN-
QvO. Quaero, cum filius patri heres extiterit, eoque intra
pubertatem mortuo frater teftatoris ex fubítitutione heres fit,
an fideicommiffum debeatur, cum ita relictum fit, fi Gaius
Seius frater fuus fibi heres extitiffet ? |Refpondi, fratrem de-
functi, qui in vtrumque cafum inftitutus vel "? fubfütutus
eft, filio impubere defuncto, ea, quae teftator reliquit, prae-
ftare debere: nec aduerfari haec verba, Qvop sx Garvs
SEIVS MIHI HERES ERIT, TVNC DARI VOLO: cum
verum fit, eum et teftatori heredem extitiffe. — !

XLVII. ScAEvora ||libroII. Refponforum.| Qvz
HABEBAT filiumjetjfiliam impuberes, inftituto filio herede,
filiam exheredauit: et, fi filius intra pubertatem deceffiffet,
filiam eidem fübftituit: fed filiae, fi, antequam nuberet, de-
ceffiffet, vxorem fuam, item fororem füam fubfttuit. Quae-
ro, cum filia 4mpubes prior deceflerit, deinde frater eius im-
pubes, an filii hereditas ad vxorem et fororem teftatoris i.ure
: . fub-

64 Hal. adit. GES. — 65 Hal, et Vulg. lbertate. BR. — 66 Vulg. addit eff.
B R. 67 Gothofr. in nota: A. quam tum, Vulg. quam amifit BR. Hal.
quam tum amifit. 68 Hal. Titius. GEB. 69 Ap. Hal. au, abeft. GER.
7o Hal. er Vulg. poffit. & R. 71 Gothofr, in nota: pertinet aliter, fi eius-
dem aetatis liberi inftituti, inuicemque fubftituti fuiffent: tunc enimyaltero . de-
fun&o intra pubertatem, eius fucceffio non ad matrem, fed ad fubftitutum eius
deuoluitur,/ Vzlgat. quam Cuiac. XVII. Obf. 26. ita emendat: alitev fi eius-
dem conditionis et aetatis liberi, Kaec eadem etiam Hal. habet vt Vulgata, nifi

quod poft vocem: fubflitutum, inferat: fratrem. Ydem tamen ftellula ad. vo-
cem: aliter, pofita, et hac reliquisque parenthefi inclufis, in margine addit:
baec alias omuia defunt. G EK.

L11]

72 Yal erit. GEB. 43 Ap. Hal. infii-

[471 4713

',cïïlää'ïuadat,,

La «et,

ensg s 3

w

£ X

W. "
J 2e6 ,

fþll,g;ïatlijicokïafl:
ftituti heredes omnibus inuicem fubftituti effent, eius portio- ^/4 454 ^i
nem,jqui/quibusdam defunctis poftea portionem fuam repu-
. diauit, ad eum folum,/qui eo tempore fuperuixit, ex fubftitu- -

Ggp*ggdgggannos filium deceffiffe ? Blï ! tone'pertinere, — jso

Tud;ï ss Q;"'»(*ä 1447
d MP 7/7. i

[

/
"À

: 1. 3
LA C* j Fzzu»»(i,.f"ff. ;
/ |

G-

—

LA 4hh
EL $.

r z
LL n maeqg: WS 7*.'7'

h3 Ü ]

-
U — MA

il dR

j $sl Mny«,"*"cx at , |
1 m

*

J er,

$16

fubftitutionis pertineat ?. Refpondi, fecundüm h quae propo-
nerentur, non pertinere. : r
XLVIII. InEx ||libro fingulari Quaeftionum publice
tra&atarum.]|| SxmRvvw communem habemus: hic heres
fcriptus eft: et, fi heres non fit, Maeuius illi fubftitutus eft:

alterius iuffu dominorum adiit hereditatem , alterius non. -

Quaeritur, an fubftituto locus fit, an non? Et verius eft, fub-
ftituto locum effe.. $. r. Tirrivs nERES EsTO: SrmI-

cuvM MAEvriO DO LEGO: STICHYS HERES ESTO:.

m STICHVS HERES NON ERIT, STICHVS LIBER
HERESQVE ESTO. Ínhac quaeftione in primis quaeren-
dum eft, vtrum vnus gradus fit, an duo: et an caufa mutata

fit fübftitutionis, an eadem permaneat. Et quidem in pléris-

que 7^ quaeritur, an ipfe fibi fübftitui poffit? Et refponde-.

tur, caufa inftitutionis mutata fubftitui poffe. Igitur fi Titius
heres fcriptus fit, et, fi heres non fit, idem heres 27 .1qüus
fit, fubftitutio nullius momenti erit: fed fi fub condxclone.
quis heres fcriptus fit, pure aütem fubftitutus eft *?, caufa

immutatur "*, quoniam poteft ex iftitutione defici ** con-
dicio, et fuübftitutio aliquid adferre "?: fed]Ífi extiterit *?

condicio, duae purae funt, et ideo nullius momenti erit fub-

ftitutio: contra fi pure quis inftituatur,[deinde füb condicio- | - —
' inftitutus fim, fi decem dedero: etaccipere nolit, cui dare -

ne fibi fübftituatur] nihil facit ** fubftitutio condicionalis:
nec mutata intelleggtur 5?: quippe cum, et 9? fi extitegit
condicio,jduae purae,funt/?^ inftitutiones.. Secundum hggc
propofita quaeftio manifeftetur, Tirrivs HERES ESTO:
Sricuvw Maxevrio DO LEGO: STICHVS HERES
ESTO: SI STiCcHVS HERES NON ERIT, ST1CHvs
LIBER HERESQVE ESTO. Nos didicimus ??, quoniam $5

. eodem teftamento et legatus fit Stichus, et libertatem acce-

pit ?7, praeualere libertatem: et fi praeualet ?? libertas, non
deberi legatum, et ideo iuffu legatarii non poffe adire *? he-
reditatem:/ac per hoc verum effe ??, Stichüm' heredem non
effe: et ex fequentibus verbis libertatem illi competere, cum
vnus gradus videtur ?*. — Quid ergo, fi non adierit Titius?
Incipiet.2Z fübftitutione Stichus liber[et-heres! effe: porro,
quamdiu non adit iuffu legatarii, nec ex caufa legati intellegi-
turlegatarii ?? effe effeCtus: et ideo certum eft, illum hére-

dem non effe:hac per hoc ex his verbis, S1 HERES NON,

E€RIT, STICHVS LIBER HERESQVE ESTO, liber et
heres exiftet, ?^ Hoc autem, quod fentimus, Tulianus quo-
que in libris fuüis probat. $. 2. Si pupillus fübftitutum fibi
feruum alienauerit, eumque emptor liberum heredemque in-
ftituerit: numquid ifte in fübftitutionehabeat ifübftitütug ?5
vniuerfum ? Et ?9 fi quidem pupillus ad pübertatem perue-
nerit, neceffarius ex teftamento emptorif heres exftitit ?":
fin vero intra pubertatem decefferit, ex fubftitutione quidem
liber et heres fit ?*, etneceffarius patri pupilli: emptori autem
voluntarius heres exfitit. | | :

tutus vel, ab(ant. GEB.- 74. Hal. inferit: cafibus. GER. 25 Vulg. infe-
rit: effe. GER. 76 Ap. Hal. efj, abeft. GE R. 77 Wulg. mutatur. BR.
78 Hal. et omnes: deficere. BR. "79 Vulg. et fubflitutioni locum afferve. 8 R.

80 Flor. eít: exfiflerit, quod etiam habet Taur. BR. 81 Hal. factet. 82
Hal. nec mutata cauffa intellieetuv. GEB. — 83 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 84

Hal. et Vulg. fint. BR. 85 Vulg. dicimus. B R. 86 Hal. et Vulg. qzan-
do. BR. . | 8* Hal. accipzat. 88 Flor. olim erat: praeualebat, forte natum.
ex. praenaleat. BR. 89 Hal. adivi GEB. — 9o Hal efl GER. 91 Hal.
et Vulg. videatar. BR. 92 Vulg. inferit ex. BR. 93 Hai. in margine:
alias, legatarius. GER. 94 Hal. praefigit Et. GEB. — 95 Flor. erat: fub-
füitutum vniuev(um. Poftea tyllaba: fubflitu, vncis inclufae,. earumque loco fub-
antique illa vna: ffa, repofita, vt iam fit: flatwm . vnuiner[um, quod certe cum
editi vulgo, tum fcripti codices habent. Sed vtrumque fpreuit Taurell. et. ma-
luit: fubfltutus vniuerfwm. — Hal. pro: flatum, fubttituit: Jlatim. BR. Scripti
funt: Pal. L IF. HI. Vat. Barb. Otob. GER. 96 Vulg. «t, proet. BR. 97
Hal. emptori baeres exfifljt. GEB. —— 98 Hal. fit. Gx z.

DIGESTORVM LIB. XXVIII. TIT. VI. VII.

CmITGO— L.
DE CONDICIONIBVS INSTITVTIONVM.

|V nPrANVS ||libro V. adSabinum.||.J |
| S VB IMPOSSIBILI condicione: vel alio jmendo ^ factam

infüitutionem placet non vitiari, ^ ^ -^. - ä

TESTAMEN-

T ; H-äïg DEM HlibrOVL ad Sabinum.H* s

TO compraehenfum fit, x11E sEnvvs n

quatenus accipiatur M E VS, quaeritur? Et fi quidem- aliena-
uit in eo vfumfructum, nihilo minus ipfius eft: fi '"veró par-
.tem in eo alienauit, an deficiat condicio inftitutionis; quaeri-
.tur? Et verius eft, non defecifle condicionem, nifi euidentif-
; fimis probationibus ? teftatorem voluiffe apparuerit, pro hac
|condicione haec verba inferuiffe *, fi totus feruus in idoimi-
. nioreius remanferit: tunc enim parte alienata, condicio defi.
|cit. $. r. Sed fi duo ferui ita fint heredes inftituti, p m i-
,MVS ET SECVNDVS, SI MEI ERVNT, CVM MORIAR,
|LIBERI ET HEREDES SVNTO, et alter ex his fit aliena-
. tus, Celfus reCte putat, fic accipiendum, atque fi fingulos fe-
; paratim füb eadem condicione heredesinftituiffet, ^^ — ^.
c . HL Pavrvs ||libroL. ad Sabinum.]| St 1TA hetes

.iuffus füm, pro impleta condicione * habetur.
IV. VrrxANvs

REDES SVNTO: inutilem effe inftitutionem fecundum ver-
, borum fignificationem, Marcellus ait: Iulianus autem, quo-
; niam et ante habitam ? hereditatem iniri focietas poteft, iquafi
reiffuturae, valere inftitutionem: quod eft verum. $. 1. Idem
. Iulianus fcrib;t, eum, qui ità' héres inftitutus eft, fi feruüm he-
. reditarium|nonjalienauerit, cauentem//coheredi implere con-
dicienem: ceterum, fi folus heres fcriptus fit, fub impoffibili
Cän(äicicne heredem inftitutum videri: quae fententia vera
V.Pavrvs ||libro II. -ad-Sabinum-]| Sr uenEDt

. plures condidjones coniunctim datae fint, omnibus parendum

.eft: quia vnius loco habeyitur: ? fi disiunctidf fint, cuilibet *9.
VI. VrPraAxvs, ||libro IX7 ad Sabinumk|| | Sx oQvis
ita infüitutus fit, fi moniufmentum poft mortem teftatoris in tri-
duo proximo mortis -eius- feciffet: cum monumentum in tri-
.duo perfici non poffit, dicendum erit, condicionem euanefce-
re, quafi impoíffibilem. | : |
— VIL. PowPoxurvs [|libro V.adSabinum.|]| Sx ovrs
fub condicione heredes inftüituiffet **, fi inuicem cauiffent, fe
legata eo teftamento reli&cta reddituros: placet, remitti eis
condicionem ; quia ad fraudem legum refpicerent *?, quae
| vetarefít quosdam legata capere: quamquam et !? fi cautum
effet, in ipfa aCtione ** exceptione tuendus effet promiffor.
| | VIHI.

I Hal. vel alio modo. Male. Re&e enim Gothofr. in nota: Impoffibi-
lis conditio non vitiat in teftamento, mendi colore, quo non probabiliter vti
poffis in contractibus: cum enim in contra&ibus. res geratur inter duos, non .vi-
detur mendum eis excidiffe, quod nonalter animaduertere et confeftim corrigere
potuerit. L. 3. znfra de obligat. 2, Flor. erat: commorior, fadtumque haud
prorfus antique: cum moriar, nec tamen vltima o deleta, ac fi foret. in' arbitrio
legentis etiam: caum a0rior, legere; in.$. 1. tamen clare eft: cum qoriar. BR.
5 Taur. proF/ationibus. GEB. | 4 Hal.zmfevere. GEB. — 5.Hal. et Vulg. con-
ditio. BR. 6 Hal. tranfponit: Sz vma focii. Vulg. ex: vna, fecit: vniuer-
forum. &R. 7 Gothofr. in nota: Al. aditam. Et ita ipfe Taur. in margine.
Ceterum Florentiae erat: babitatem beveditàtem, ex illud : babitam, de fuo lar-
gitus eft Taur. non improbabili conie&ura, fed et 75 aditam vitium trahere po-
tuit ab initio fequentis vocis, vti reapfe traxit ex eius fine. Sane: aditam, Hal.
et omnes agnofcunt. BR. 8 Rationem huius rei indagat Van de Water [.
Obf. 4. GEB. 9 Hal. praefigit fed. GER. IC Hal. cuz libet, quod pro-
bamus. 3 R. II Hal addit/ic. GEnB. — 12 Hal. et Vulg. refpiceret, et ita
lego. BR. 13 Ap.Hal. et; abeft. GEs.— 14 Hal. n ipfa exathione. GE.

15

autlovI MEVS ERIT, CVM MORIAR ^,HERES ESTOz//

l m 090 | W

||libro VilE adSabinum.]| 'Sx ovx ,
ita fintinftituti, s sociz1 vNA|? BONORVM ,MEORYh 11ccn. )4
.PERMANSERINT VSQVE AD ANNOS SEDECIM, H,E-*-;?LW"W-—..J'.?'(;—?.'.W [2

£ ^
!jn ,W—IIJ.D Ji J.thxlmz

A0* '
p

]

d.

I 7
( LO

"$
t
tf*
[re-

VIS
3:
| el$
que
acut

1pofübi:

jur "d
qon H
Orrigffc
h h&üd
Q[bimo
jj, h
!g '6071'
o
g(ginf.
jo ht
t p»
il
«t L
pro-
t 14
jE

Á

v

; ,;DIGESTORVM LIB.

VIII. Vnerawvs ||libroL, ad Edi&umi|| Ovasz

. : —— . . .
fub condicione iurisiurandi relinquuntur, a Praetore repro-

nE . FE 774 * 4* » » r . 9 s 2 *
n Lföü*-b.antq;y: jjpromdlt enim ne is *?, qui füb iurisiurandi condi-
£ fiL, cione quid accepiit *^, aut omittendo condicionem, perderet

[ Jó*. dicioni parendfgghabezg:] $. 5. Sed (i fub iurisiurandi con- |
dicione fitjinftitutus, aut fi decem Teia .^* dederit, hoc eít,
' alternata condicione, vt aut pareat condicioni, autiuret: aliud

^.

"

—J.

[
L

[-2a.-
u-

L
;
H

hereditatem, legatumue, aut cogeretur turpiter accipiendi **
condicionem iälrare: voluit efco, eüm, cui ub iurisiurandi
condicione quid relictum eft *?, ita capere, vt capiunt hi, qui-
bus nulla talis iurisiurandi *? condicio snferitur: et recCte.
Cum enim faciles fint nonnulli hominum ad iurandum con-
temptu religionis, alii perquam timidi metu diuini numinis,
vsque ad fuperftitionem, ne vel hi vel illi aut confequéfentur
aut perderent quod relictum eft ^?, Praetor confüultiffime in-
teruenit. Etenim potuit is, qui voluit factum ?*, quod reli-
gionis condicionéy: a;ä/&ring'it 2?, fub condicione faciendi relin-
quere: ita enim ïfcmines'aut facientes admitterentur, aut non
facientes deficerentur ?? condicione. -$.—r. Hoc Edictum

etiam ad legata pertinet, non tantum ad heredum inítitutio-

nem. $-s In fideicommiffis quoque oportebit eos, qui de-

fideicommiffo cognofcunt, fubfequi Praetoris Edictum, ea pro-
pter, quia vice legatorum funguntur. -$—9.-Etin mortis cau-
fa donationibus dicendum eft Edicto ^* locum effe: fi forte

quis cauerit, nifi iuraffet fe aliquid faCcturum, reftituturum.

quod accepit ??: oportebit itaque remitti cautionem. $. 4.
Si quis fub iurisiurandi condicione, et praeterea füb alia fit
inftitutus: huic ^ videndum eft an remittatur condicio: et
magis eft, vt remitti iurisiurandi condicio debeat,[licet alii con-

quid ?* videndum, numquid remitti ei condicio non debet ?*,
quia poteft alteri condicioni parendo, effe fecurus: fed eft ve-
rius, remittendam condicionem : ne alia ratione condicio alia
eum ?? vrgueat ad iusiurandum. $. 6. Quotiens heres iu-
rare iubetur, daturum fe aliquid, vel facturum, quod non im-
probum eft, aCiones hereditarias non alias habebit, quam fi
dederit, vel fecerit id, quod erat iuífus iurare. $. 7. Mortuo

autem vel manumifío Sticho, viuo teftatore, quifita heres infti- -

tutus eft, fi iuraffet'f& Stichum. manumiffurum, non videbitur
defectus condicione heres ?* : quamuis verum fit, compellen-
dum eum mewamittere, fi viueret. Idem eít, w&fi ita heres
inftitutus ellet quis, TiTrivs HERES ESTO, ITACW-
SricuvM wANvMITTAT:[aut, TiriO cENTVM ITA
LEGO, vT STrricHvM MANVMITTAT.) Nam mortuo
Sticho, nemo dicet füummouendum eum: non videtur-eséem de-
feCtus condicione, ?^ fi parere condicioni non poffit, implen-
da eft ?? enim voluntas, fi poteft. $. 8. De hoc iureiuran-
do remittendo non 3* eít neceffe adire Praetorem: femel
enim in perpetuum a Praetore remiffum eft, nec per fingulos
remittendum. Et idcirco, ex quo dies legati ceíferit, remif-
fum videtur, etieg ignorante/fcripto herede. Ideoque in he-
rede| ?5 legatarii rette probatur ?$, vt poft diem legati ce-
dentem, fi decefferit legatarius, debeat heres eius aCtione de

15 Hal. ei, loco: "te is, fequenti autem: azt, praefigit hic omiffum : me. GE.
16 Vulg. acceperit. BR. 17 Hal. et Vulg. accipiendo. BR. — 18 Hal. effet.

G E B. 19 Hal. et Vulg. zurandi. BR. 20 Hal. effet. . 21 Vulg. addit:
effz. B R. 22, Vulg. adfirinxit. &R. — 23 Hal. in margine: alias, deficerent.
GE B. 24 Hal. et Vulg. inferunt: bwic. BR. 25 Hal. acceperit. 26

Hal. hi. GER. 27 Flor. zà milia vncis eft inclufum, re&te, vt opinamur.
Plane omnes, excepto nemine, omittunt, nec aliter MSS. nm. Pal. l. II. IIF.
JV. V. Barb. Otob. Vat. Bynkersh. nec Hal. GER. 28 Hea!. illud quidem,
loco: aliud quid. GE B. 29 Hal. et Vulg. debeat. BR. — 30 Hal. conditio
eum altera. GER. 31 Ap. Hal. beres, abelt. GE B. — 32 Vide Iof. Aueran.
4I. Interpret. Inr. 24. GEB. — 33 Taur. in Adnot. eff enim. n P. eft, efl non
euim. demp[imus mon vt fuperfluum. . Abeft etiam ab VIIL. MSS. B&. Palb
II III. IV. V. Vat, Otob. Bynkersh. et ab Haloandro, GE R. 34 Hal. nec.
GERB. 25 Hal in baeredem. GEB. 36 Taun proWatur. GEB. — 37

SAEAVIIL-TIL-VIL

$17

legato 3* vti, quafi pure legato reli&o ei, cui heres exfti-

terat *9;€ 7- x 4 fa.
IX.PAvrvs HlibFOæXLï.&-ädlEdï&;WH CoNDrcro-
NES, quae contra bonos mores inferuntur, remittendae funt,

veluti fi ab hoftibus patrem fuum non redemerit, 3? fi paren-
tibus füis patronpue ^? alimenta non praeftiterit.
X. VrrPrawvs ||lbro VIII. -Difputationum:]| Ix-
sTITvTIO talis sE CODICILLIS SEIVM HEREDEM
JSSCRIPSERO, HERES ESTO, non eft inutilis in quouis
herede inftituto, praeter filium : eft enim condicionalis infti-

He.

t FE
L0 j fïfuera.,

tutio, nec videtur hereditas codicillis data, quod interdictum -

eft : |verum,condicionalis eft haec inftitutio, quae ** teftamen- -

to data effet. Proinde et i ita fcripferit, cvrvs NowEN
CODICILLIS SCRIPSERO, ILLE MIHI HERES ESTO:
pari ratione dicendum erit inftitutioneWf valere, nullo iu-
re impediente. $. 1. Si quem ita inftitutum ponamus, 1r-
LE,|[sXY EV MlcOD1CILLIS HEREDEM ScR1PsI ^?, ng-
RES ESTO: valet inftitutio, etiam in filio, qui in poteftate
eft: cum nulla fit condicio quae in praeteritum| confertur **?,
vel quae in praefens **: veluti, sx REX PARTORVM *?
VIVIT: SI NAVIS IN PORTV STAT. : |
XI. Ivrrawvs ||llbro XXIX. -Digefterum.|| S1
Qvis ^? teftamento hoc «mede fcripferit, FIL1VS MEVS,
si TrTivM ADOPTAVERIT, HERES ESTO: SI NON

L anoe ,

erc
L. 65

/

ADOPTAVERIT, EXHERES ESTO: et filio parato ad--

optare, Titius nolit fe adrogandum dare: erit filius heres,
quafi expleta condicione. — ! p jb
XIl. HenMoGENrANvs ||libro IIT. -Iaris-Epitoma-
LET, HERES ESTO, 1n neceffario condicionem faciunt,
vt, fi nolit, heres non exiftat: nam ^* in voluntaria heredis
perfona fruftra adduntur: cum et fi non fuerint ad]it.a, inui-
tus non efficitur ^* heres. (

?

Jl XIIL Lv uramvs ||libro XXX. Digettorum.]| , Er,

QviI ita hereditatem vel legatum accepit, fi decem dederit,
netwe hereditas neque legatum aliter adquiri|poteft *?, quam
fi poft impletam condicionem id egerit fcriptus heres, vel le.
gatarius, per quod hereditas aut legatum adquiri folet.
XIV. ManciXvs ||libroIV.Inftitutionum4| Cow-
DICIONES contra edicta Imperatorum, aut contra leges, aut
quae legis|vicem optinent, fcriptae, vel ?? -quee contra bo-
nos mores, vel deriforiae ?* funt, jautghuiusmodi, quas Prae-
tores improbaueruht ??, pro non fcriptis habentur: et per-
inde, ac fi condicio hereditati fiue legato adieCta non efíet,
capitur hereditas, legatumue. : :
- J—XV.ParriNIANVs ||lbro XVI.-Quaeftionum.]] Fr-
rLrvs qui fuit in. poteftate, fuüb condicione fcriptus heres,
quam Senatus aut Princeps improbalt,??, teftamentum infir-

met 9^ patris, ac fi condicio non effet in eius poteftate: nam.

