gnatique mei adprobaffeut: vt vetle colocetur , prowidebit Pollamus, cwm
is mentem meam coguitam babeat, de aequalibus portionibus im dotem damdis,
quibus et fovorem eius collocaui. GE B. 45 Hal et Vulg.inferunt: autem.

Sed etFlor. hocinter verfus eft adícriptum. B R. Habent ctiam Pal. II. III. Vat.
Qtob. Sed non habet Bynkersh, GE g 76 Hal.praeftari. GER.

77 Hal.

"

et

Nyyy

3

&
^ d ] n* L
] fic pro Wt , em:

DIGESTORVM

tales res in dotem accepit, dotem praelegauerit, non.coge-
tür heres liberare eas, nifi aliud fpecialiter teftator dixerit.
a matre vxoris acceperat, et ftipulanti ei promiferat, te-
ftamento vxori.dotem legauit: cum quaefitum effet, an
vxor dotis fummam confequi poffet, ige»fgqnd;;. Scaf;uola,
non,videri dari vxori, quod 'neceiï'g fit matri reddl., alias fic
refpondit, non videri *5, nifi manifefte vxor docuiffet, eam
teftantis voluntatein fuiffe,. vtionerare heredes duplici prae-
ftatione dotis vellet. 4, :
XVII. ScaxvorA -libro-TEE-Refponforutr
RIitalegauit, VXOR MEA, QVIDQVID EI COMPAR A-
VI, ET QVOD MIHI DEDIT, E MEDIO SIBI SVMAT.

6o$

Quaéro, atf dós praelegata ?? videatur? ,Refpondit 99, ver-

. bis 3* quae proponerentur, videri et de dote legata ?* loqui:
nifv aliud teftatorem voluiffe probaretur. — $. r. [Ifx r1A x
VXORI MEAE,.QVANTA"/PECVNIA' |
STIPVLATION;EM, ? DOTIS EIVS NOMINE PERVE-
NIT: QVAE DOS EST DOTALIBYS DVOBVS CON-
SIGNATIS INSTRVMENTIS |CENTYM/ AVREOR V M.
Quaefitum eft, an vtramque fummam confequi poffit ?jRefpon-

dit, nihil proponi, cur non poffit. —'

DE [OBTTONE VEL| ÉLECTIONE
Uaec-s]fereLEGATAT m
/—UMLPIANVS libro "ad-5Ósbinumi, —— as
FYrvvs Pius Caecilio Proculo refcripfit, eum, cui feruo-
D rum legata fit eleCtio, trés pofle eligere. ^ ' -

*"e
As wmwWwwr

II. InEw libro//AXXX-ed-Sabinumcé/ QvotxNs fer-
ui electio vel optio datur, legatarius optabit, quem velit *.
$. 1. Sed et homine generaliter légato, arbitrium eligendi
quem acciperet *, ad legatarium pertinet. $. 2. Data igi-
tur optione, fi quis optauerit alienum feruum, vel hominem
liberum: videndum eff, an confumpferit optionem ? et puto

non confumi.- $.«3: Eum, cui centüm 'amphiorarum electio |

data fit, acetum eligentem non confumere optionem , fi id
acetum elegerit, quod ivinijnumero paterfamilias non habuit.
III. Ip w libro-XXHI. ad Sabinum? ^ ScirickeT fi
ante exhi'bitggnem , hoc eít, ante deguftationem acetum ele-
: I[V. Pavrvs libro IlI-—ed.Sabidunt; Scv»nr ele-
€ione data, fi non omnibus fcyphis exhibitis legatarius
elegiffet, integram ei optionem manere placet: nifi ex his
dumtaxat eligere voluiffet, cum fciret et alios effe.

: * "

V. ArRICANVS libro V—Qi ia eftionnef. N Ec folum
fi fraude heredis: fed ? etiam fi alia qualibet caufa id euenerit.
VL PowpPowrvs libro VI-ad-Sabinusi. MaAmNcCIr-

PronvM electio legata eft: nevenditio quandoque "f ?ligente
legatario interpelletur ?, decernere debet Praetor, nifi intra
tempus ab ipfo praefinitum elegiffet, a€tionem * legatorum
ei non competere. Quid ergo, fi die praeterito, fed 7 ante-

quam venderet heres, vindicare legatarius velit? 9 quia non

LIB.

T W ov RA« ,

| agendo, facultatem mihi eligendi praeftet.

i legatur, TiTiO STiCHVM DO LEGO, 8 :
GUMT. d. : . | rj MR
LVM NON ELEGERIT ':fimileeft , atquefi ? ita legatum 1 t4o 4
fuiffetj TiTro STrcHv M AvT PAMPHILVM, VTRVM V","Th'*&""f*
EORVM VOLET, DO LEGO. .S.1. Quaefitum eft, fi Sti- f

resíacdipit, ideoque 39 Stichum optare pofk

XXXIIL TIT. IV. V.

| eft. damnum fübiturus heres, propter quod decernere Prae-

torid folet, et quid fi die praeterito, quém finierit ? Prae--
tor, heres aliquos ex feruis, vel omnes manumiferit? nonne
Praetor eorum tuebitur libertatem? ergo totiens actio dene-
ganda non eft, fi omnia in integro fint. Idem eft, et fi pi--
gnori aliquos ex his feruis heres dederit poft diem, vel ven-
diderit. | ;
| VIIL PAvrvs libro*'*ä&*:***w IuMwo et fi
quosdam feruostdiftraxit T9, quosdam retinuit: non eft au- !
diendus legatarius, [i velit optare ex retentis ab herede,
cum iam difpofuerit familiam heres. : i

w

bi ele&tio ferui, et mihi reliqui legati fjnt *7 : decernendum
eft a Praetore, nifi intra certum tempus optaueris, petitionem
tibi non datuvxiri *?,
quas elegiffem, mihi legatae fint ** : fiue duae folae relictae fint,
Íiue ab initio duae folae fuerint, valetlegatum. Q. 2. Vnius ho-
minis mihi ettibi optio data eft: 16 cum dgojoptaffem, fi non **
mutatfem voluntatem, deinde tu eundem optaueris, vtrius-
que.noftfum feruum futurum : quod fi ante deceffiffem, vel
furiofus faCctus effem, non futurum communem: quia non
videor ** confentire, qui fentire non poffim: humanius:au-

tem erit, vt et in hoc cafü, quafi femel electiohg facta, fiat 1l ïff

communis. $. 3. $Si rerum depofitarum electio mihi reli-
&a fit: et ad exhibendum cum eo, apud quem depofitae

fiht !?, agere,potero; et cum herede agere, vt is depofitij

Ü£3
4
E.

IPAMPHI-

clius füb condicione liber effe iuffus fit ^?, et mihi optio fer-
ui data effet, vel feruus generaliter legatus effet: quid iuris
effet ? Dixi, commodius confütui, eum, qui fub condicione

libertatem Sticho det, ,gagoptionexyi 2* feruorum , non cogita-

re de Sticho: ficuti conftat non cogitare eum de eo, cui prae-

fentem libertatem dederit /fecundum quod fi Stíclüm optaue- 1.

ro vel ffegero, nihil agam: et ex ceteris nihilo minus optabo /^

mortem eius, et ?*, ante aditam hereditatem condicio ftatu-

tae libertatis ?* defecerit: legatum erit vtile: nam ficut pura

libertas, ita ftatuta ?? libertas aditae hxereditäs tempore/vi-
: S1 Pamphi-
lo feruo Luei- Titii feruus generaliter legatus fit, deinde do-
minus Pamphili, poftquam dies legati cefferit ?*, eum ma-
numififfet *?^: fiquidem Titius feruum vindicauerit, exftin-
guitur Pamphili legatum: quia non effet ?? in hereditate, qui
poffit optari: fi vero Titius legatum a fe repudiaffet , Pamphi-

. -1

A. InEM libro/ZX3 -Digete

$. r. Si ex quattuor,viriolis; *^ duae,) j2

"-- DO

$—2. In eodem cafu quaefitum eft, fi optione feruorum ** ^«*
data, antequam optarem, condicio ftatutae libertatis?9 defe-
: ciffet: an Stichum, optare poff&? Puto Mucianae fententiae
adfentiendum: quà, placet, ipfa libertate leeatum perémi, non
datione ftatutae libertatis: quare fiue viuo teftatore, fiue poft

e—9

—

T / t5 re$,

" lum n
et Vulg. vefpondi. B. 48 Gothofr. in nota: som deberi. Etiam Hal. ha- | Flor. ita fa&um. Bnm. 13 Hal. datum iri. Vulg davi. BR. I4 Vide ?
bet: «-on deberi. GEB. 9 Hal. velegata. — $0 Hal. hic et verfus finem: | Salmafium ad T'ertull. de pallio p. 305. feg. GER. 15 Hal. fznt. 16 : l
vefpondi.. G E B. 81 Hal. verba. GEB. — $82 Hal. relegata, loco: legata. Hal. fequens: fi, huc reuocat. GEB. L7. Hal- nec. GE . 18 Hal. ;
GEB. 83 Hal. ex fiipulatione, locoz inue flipulationem. GE B. videav. GER. I9 Hal. et Vulg. funt. BR. 20 Hal. IDEM. GER. hi
| 21 Vulg. inferit: et eidem Titio Pampbilum, fi. Stichum mon elegevit: fimile. yt
1 Hal. volet. GEB. 2, Hal. velit accipere. Mallem accipere vellet. | BR. 22 Ap. Hal. fj, abeft. Gxn. — 23 Ap. Hal. fit, abeft. GEB. — 24 H
B R. 3 Hal. fe, manifefto errore typorum. GE. 4 Hal. inferit: son. | Hal. zm optione, loco: et optionem, commate in fequentibus poft: ferauorum f
Vide Ánt. Auguftin. IV. Emendat. 17. BR. —— 5 Hal. znterpellatur. Fprte fublato.. GEB. 25 Tgur. qptaf/o. GEn.; 25 tll Jlatulibertatis . Ie03 hd- : j
hic latet typorum error. GEB. 6 Vulg. eleffionem. BR. 7 Hal. infe- | tutae libertatis, atque inferius iterum: datione flatulibertatis. GEB. 27 ti
rit: tamen. GEB. 8 Hal. et Vulg. praefigunt: audietur. BR. 9 Hal. | Ap. Hal. et, abeft. GER. 28 Hal. iterum: flatulibertatis. GEB. 29 : *
praefimüt. Vulg. defmuierit. BR. IO Hal. et Vulg. diffraxerit, et mox: ve- | Hal. Jflatulibertas. GER. 30 Ap. Hal. que, abeft GzEm, 51 D
tinuerit. E R. 11 Hal. et Vulg. IDEM. B R. 12 Hal fiut. Sedet | Hal.cefit. GER. — 32. Flor.maumuilfiffet. Hal. mauwmiferit.GEB, — 33 Hal. |
eíf.

/i.

DIGESTORVM LIB.

lum optare poffe legatum conftat: licet enim manumiffione
Pamphili duae perfonae conftituerentur ?*, 'Titii et Pamphili,
vnius,;tamery/rei legatum inter eas vertitur: et Titio vindican-
te, optio exftinguitur: repudiante, Pamphiliis optare poteft.

; » [] d* "
XI. Inkew/libro XX -Digeftesuf; S1,Eros . Seio

lesatus fit, etEroti fundus, deinde optio ferui Maeuio data
fuerit, isqudiEÉrotem optauerit ?5: fundus ad folum Seium per-.
tinebit: quoniam aditae hereditatis tempore is folus erit ?5, ad
37 quem pofiét legatum pertinere: nam et cum . feruo com-
muni alter ex fociis legat: idcirco ad folum focium totum . le-
gatum pertinet: quoniam die legati cedente folus eft, qui??

iud. per eum feruum poffit adquirere. :

XII. IngM librW, SERvO generaliter.

legato, verius eft, omnes heredes, fi eis electio data eft ??,
eundem dare debere: ^? finon confentiant heredes, ex te-
ftamento eos teneri. | |

1natorum. æ Árvp Aufidium li

XXXIIL. TIT.. V.

legati fint: ceffante primo in ele&ione, reliquorum appella-

609

tione omnes ad ,Maeuium pertinent.

: €4A4- t ^ À
. XVIII. , S CAEY'O L A; libro "XTHE-—

—

MINE legato, Neratius ait, nihil agi repudiato Pamphilo:
itaque eum ipfum eligi poffe. |

XIX. PAvrLvs libroTHE-Sententiarur

* ILrvpAvTea|

heredem tranjsmitti placuit.
XX.,LABE O, libro He

OMCCIIOTUID-a- rauoiene
matoett bro prifno refcriptum
cumitalegatum eft, vEsTIMENTA,QVAE VOLET, TRI-
CLINARIA ?? SVMITO, SIBIQVE HABETO: fi is di-
xiffet, quae vellet, deinde, antequam ea fumeret, alia fe
velle dixiffet: mutare voluntatem eum non poffe, vt alia fu-
meret: quia omne ius legati prima teftatione, qua fumere fe

ILLVD,VTRVMI|ELEGERIT LEGATARIVS:nuloale- ; ,.
gatario eleCto, decedente eo poft diem legati cedentem, ad

| XIIL Pavrvslib I-ad-Pleutiumt. Sr optio ferui | dixiffet, confuümpfit: quoniam ?* res continuo eius fitfimul, I6
data mihi fuerit ^* , et Sticho aliquid teftator fine libertatele- |ac fi ?? dixerit eam ?* fumere. us gu»u»(
' gaffet ^^, tunc fequens legatum confiftit, cum tota familia XXI. $ äïï?gx. r Hbore X XIL as
n ad vnum, id eft **, Stichufh recciderit : -Vt qqaü Pfïe !ega vM et vxorem heredes fcripfit: filiam exheredauit, et ei le-
to, vtiliter fit legatum. " Nec aduerfatur Catoniana ^^, fi. vo- Es Hadhe in fümil g : : s.
- sE | i irs : gatum dedit, cum in familia;jnuberet, centum, et cum in fa- , /««ooove g
. luntarius heres inftitutus fit: quia ** poteft ante aditam here- | m (erie o f. hls verbise : P*5 !
r mt: | | quia DESM- aE milia nuplerit ?^*, his verbis: INSVPER AR BITRATV:S EM- |
LE ditatem, etiam fi ftatim decefferit, familia minui. Quod fi ne- | . . : x t
p farius.h CQ B fitets ladmam-próntez-Cato PRONIAE MATRIS EIVS MANCIPIA,DÉCEM, QVAE
-e ceflarius etl:fläs lä itutus P, quïtinss Fäïbiut än Iäoi'e hss CONFESTIM POST ADITAM HEREDITATEM MEAM
'ä ä;ïtïn lr(lalilhlllznïe. VäïsI. c—u?nï'grüli u0 äo le,ata ]12111 optet : : SEMPRONIA Mcaae
s p , , u1 op 5 , MANCIPIA, CVM IN FAMILIAW-?? NVPSERIT, Da-

videndum eífe, an Praetor, vt id faciat, cogere debeat lega-

. hod * —^ |RIVOLO:ETSI, ANTEQVAM NVPSERIT ??, Arr-
j tarium , quemadmodum fi heres inftitutus id poftularet: quia ,

QvOD EX ?? wANCIPIIS DECESSERIT, TVNC IN

VOLET ELIGAT. Quaefitum eft, cum mater elegerit ) an
ea, quae ex his mancipiis ante nuptias adgnata/ ?^ funt, ad ; ;* of rea la. ,
puellam ,fuüprafnumerum decem mancipiorum pertineant? ,4,5,^ ^
;Refpondit *?, cum mancipiorum legatum in tempus nuptia- ome.

prius quam optaretur, manumifit: ad libertatem eum interim
- .mon perducit: feruum .tatfíen, quem ita manumiferit, amit-
: tit: quia is aut electus, legato cedit, aut relictus , tunc liber
: oftenditur. N R

E LJ!cn.faf,,potg&fG per heredem id/empton^* confequi: et quare nOoD| , o 6v givs ARBITRATYV SEMPRONIAE MATRIS
M,fd»"',w: " -7""1*1 ,pf)iht/, non VldeZ. p s d cird paxr volo! Bex ub u VrX R MA NER k
ICZZW .^ Mabes, XIV. lA Y orneNvs ?? libro*ILlex-Cedüé. Sr cum | RVS PERVENIAT: QVOD SI SEMPRONIA MATER : ——
'LW&,, ! . eptio ferui ex Vniuerfa familia legata effet, heres aliquem, | kKIVS NON ELEGERIT,/TVNCIPSA SIBI QvAxE 9* /. 3 od
: aoes:

- J XV. IpEgM libro/Il—Epi&ularums// SERvO fine li- | rum teftator transtulit, id, quod medio tempore ancillae eni- 6 . a
" (;ïyïuä;; bertate legaui, deinde optionem feruorum Maeuio dedi: is | xae funt, ad filiam"non pertinere. - Idem quaefiit, ante nu- ; Z
» Jïr eundem feruum optauit. Quaero, an id quoque, quod lega- | ptias, eorundem mancipiorum fruCtus et vfus an ad Sem- — .. .
m"^ . A— tum eft, ei deberetur *?? gg,gfþ.gwndi; 59, non puto legatum | proniam matrem ipertineant? Refpondit, nihil proponi, curil//e fs ee d
fi- ' — huius ferui nomine ad dominum pertinere. : ad matrem pro folido jpertineant. CA i
jje ,(/f/&æz*w XVI. TEeRENTIyS ÜrzENS Zibro-XV -ad-leger ; XXII. I D EM- libro 'igeftorus " Manirvs 77
nog H .et-Paniam. , OpPT10 wE legata placet non poffe ante | vxori fuae codicillis per fideicommi(fum dedit praedia, item
, aditam hereditatem optari, et nihil agi, fi optaretur 5*. lances, quas elegerit 9^, quatfüor. — Quaefitum eft, an ex
3ura : XVII. Inew libroXVE-ad-lesem-Iuliam-et-Paptfm. | his lapClöbsl]S, qfl;ae mortis tempore fint, eligere pofüt?;Re- ; ^4».
Ji Cv w optio duorum feruorum Titio data fit, reliqui Maeuio fpondit ^*, polie. !
EL | (sl | : b ss | | dl
-)hþ efl. GEB. .. 54 Hal. conflituantür. GEB. | 58 ALEd. optauit. — 36 Hal. | plo fuppl.eüit Taur, fed non appo'üta parentliefi, vt alias confueuit. Immoe .
(o- erat. GEB. 37 Taur. aT. GER. 38 Taur. Cuj GEE. — 39 Hal. fit. | regione fequentium in margine exemplaris Florentini iam. olim adfcripta fuit
fü« GER. 40 Hal et Vulg. praefigunt: et. BR. — 41 Hal.fit. GEB. — 42 | nota — (vj. — locum hunc mendofum effe (ita illam M. interpretamur) in-
E Hal. legawit. GER. —— 43 Ap. Hal. id ef, abfunt. GEB. —— 44 Gothotr. | dicans. BR. — Re&e Steph. et focii. — Non vidit Hal. geminum filiae reli&um

qüi in nota: vegala ícil. Quod ipfum Vulg. fupplet. BR. 45 Vulg. 4moniam. | legatum , centum, et cum im familia mup[erit, decem maucipiorum. —llud

" Y BR. . 46 Hal poffit. GEB. 47 Taur.in Adnotat, emptor. fic re&te et fic | prius fuiffe purum, indicant verba Scaeuolae: cwm manucipiorum. legatum in
) in vet. im P. tempus. Etifto modo habent omnes fcripti et editi. B. Etiam | tempus muptiarum teflator transtulit, qui adeo alterum illud eo transtuliffe non
lum Hal. fcripti funt Pal. I. II. qui tamen loco: id, habet: idem, L IV. V. Vat. | videtur. — Nec confonant ita immediate iun&a verba: centum bis vevbis, vte
j Otob. Bynkersh. GE B. 48 Hal. LABEO, hic et alibi, vt verifimile ex: | pote in quibus de legato centum nullum veftigium. — Mentio autem huius le-
(iá IAB. BR. 49 Hal. defeatuv. GE B. 50 Hal. et Vulg. refpondi. BR. | gati in ipfa vifione fit, vt conftet, quid fibi velit vocula: zufuper. GEB. — 58
1 « 51 Hal. optetur. GEB, 52 Vulg. lib. :. disefforum fcriptum. Klal. inge- Manifeftifime reponendum : familia, vti omnes habent. & R. Etiam Hal. GE z.
n niofe: libro primo vegularum fcriptum, ac fi fuerit: lib. 1. ve. vel veg. feri- | 59 Maec: dari volo, et fi, anteguam maupferit , a Taur. parenthefi erant inclu-
p ptum. quae conietura recipi poteft. BR. 53 Hal. triclimiaria. GEB. — 54 | denda, vt fupra d.läïcpm. Habent hoc fupplementum editi omnes, et fcripti
jl Hal. quin etiam. GEB. 55 Ap. Hal. fi, abeft. GEB. ^ 56 Hal. inferit: | praeter Pal. V. qui iis caret. BR. — Caret etiam Magl. fed habent illud Pal. I.
M fe. GEB. . 57 Haud dubie altera claufula abundat. Priorem: cum im fami- | 1. HI. Var. Barb. Bynkersh. Inter editos Hal. G x s. 60 Hal. inferit: zi5.
T lia nuberet, expunxit Steph, H. a Porta in ambabus, et Baudoza. Pofte- | GEB. 61 Hal. et Vulg. quem. BR. 62 Hal, et Vulg. adfignata. BR.
jj rorem: cum im familia mupfevit, Hal. Solus Blaublommius Flor. exhibet. 63 Hal. et Vulg. refpondi, hic et mox iterum. 8 R. — 64 Hal. eligeret. GER.
/ Sciendum autem contrario vitio in fequentibus etiamnunc defiderari haec verba: 65 Hal. refpondi. G &B. u5v
) DARI VOLO ET $1 ANTEQVAM NVPSERIT, quae aliorum exem- .
j | : ! | I
i. :
jf

61IO

TT OVL 5 —
DE TRITICO, /VINO/ WeE-L, *

.eUD É EO. LEGA TO.
VLPIANVS hbrofï*»aiW

1N o legato, acetum quoque continetur, qvod paterfa-
V milias vini numero habuit.
Il. PouxProurvs libro VE-a2e-oabiBB
penum, alii vinum legatum eflet ?; excepto vino, omne pe-
v . gum adíalium legatarium pertlpemt. $. r. Si centum, am-
phorae, quas velles, tibi legatáe fint: ex teftamento agendo
confequi potes, vt deguftare tibi liceat: aut quanti inter-
fuerit licere tibi deguftare , a.d exhndum agere potggf l
II. VupPrawNvS,? libro &&XHHE--ad abine. S1
cui vinum fit legatum,centum; amphorarum , cum nullum vi-
num relinquiffet ^: vinum heredem empturum et praeftatu-
rum: non acetum, quod vini numero fuit. $. r. Si vinum
legatum fit, videamus, an cum vafis 5 .debeatur? Et Celfus
inquit, vino legato, etiam fi non fit legatum cum vafis, vafa
quoque legata videri: non quia,pars funt vini vafa, quemad-
modum emblemata argenti, fcyphorumlforte, vel fpeculi *,
fed quia credibile eft, mentem teftantis eam elffe, |vt/voluerit
/ $4« , ) acceffioni effe vino " amphoras: et fic, inquit, loquimur,
/ . ' . habere nos amphoras mille, ad menfuram vini referentes.
/ . fn doliis non puto verum, vt, ,vino legato, Éf dolia debean-
(Hecx vl^, — tgr, maxime fi depreffa -in cella vinaria fuerint, aut ea fuünt
: $, quae per magnitudinem difficile mouentur ?. — Ín cuppis
autem fiuejcuppulis puto admittendum etea *? deberi: nifi
ari modo immobilesin agro, velut inftrumentum agri/erant.
ïlino legato, vtres non debebuntur: nec culleos quidem de-

beri dico. : ; :
IV. PaAvrvs libroW Cv certum

pondus olei, non adietta qualitate, legatur, non folet quae-
ri, cuius generis oleo vti folitus fuerit teftator: aut cuius ge-
neris oleum ** iftius regionis homines in vfu habeant, et ideo
liberum eft heredi, cuius vellet *^ generis oleum legatario
foluere. LA i n : :
- M. LYTLAN libro V -Bieefto Cv certus
numerus átüphorarum vini legatus eflet ex eo, quod in fundo
Semproniano natum effet, et minus natum effet: non '? am-
La ebbteks. plius ,deberi/ placuit: et quafi taxationis vicem optinere, haec
, —.4.«4.Verba QVOD NATVM ERIT. . ,
VI. P& ocvrvs libro: if

Cv M alii

"

Á

LÀ h * . : ,
DP VILULEDIM,

v j ibro V-—Epi&ularpar Cvr !* vi-
num herés dare Wrfátüs eft, quod in amphoris et cadis dif-
fufum eft, dari debet: etiamfi vaforum mentio facta non eft.
Item quamuis cum vafis *?, cadis, legatum eít: tamen id
: quoque, quod in doliis *92, legatum effe videtur. ^ Sicuti fi

feruos omnes cum peculio cuiusque eorum legaffet: etiam eos, -

L | quibus peculii nihil effet, legaffe videretur.
"I'hlf) »^)| "Meabeo, ; VilAlAvornesNvs ^'-tbro cr'eitertoribus—La-
' W. s ia | AM heredem damnauerat dare vxori fuae vi-

num, oleum, frumentüm, acetum, mella, falfamenta, l'Tre-

Y Vulg. ET, sn. 2 Hal. eff. GEX. 4 Hal.. POMPONIV'S.
G E B. 4 Hal. veliquiffet. GEB. . 5 Hal.et Vulg.vafe. BR. — 6 Conf.
Bynkersh. PT. Obf. ;. GEB. — '7 Vulg. acceffionem vinieffe. BR. — 8 Hal.
fint. — 9 Hal moueantur. GEBR. ^ Yo Hal. Iu cupis autem [iwe cupulis ( pu-
t0) admittendum eft, eas deberi. Vulg. puto admittendum effe , eadem deberi.
|BR. II Ap. Hal. oleunm, abeit. GEB. . 12 Hal. volet. GER. 13
Vide Aueran. ad h. 1. 1. Juterpr. Iur. 27. GEBR. I4 Vulg. Cum vinum ,
tefte Contio. B R. 15 Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. I6 Hal. addit:
efl. v7; Hal. JIABOLENVS. GEE. 18 Vulg. quacunque. BR. —— I9
Hal. etzam loco: et. 20 Flor. eft: doleis, vt et Taur. exhibet. /Sed ibi-

dem deleta e et repofita , fatis antique, idemque in L. 2 $. ufra b. t. quater -

Contraria ratione fupra L. j4. $. 1.de A. empti 7à. dolia, muta-
tio fa&da in: dolea , expuncta , repofita e. B R. 21 Vulg. periculo fuo. BR.
22 Hal. effundat. 23 Conf. Aueran. 1. futerpret. lur. 18. GEB. 24
Ap. Hal. hic et mox rurfus; ex, abeft, GEBR. 25 Gothofr. in nota* nec

admiffum.

acetum vini appellatione non continebitur.

DIGESTORVM LIB. XXXIII TIT. VL

l-2 04 53!1 ï*.;äïiuä / :
batius| aiebat, ex fingulis rebus non atmplius deberi, quam
quantum heres mulieri dare äv'gïuifïbt: quoniam non adie-
€&tum eífet, quantum ex quaque ** re daretur. — Ofilius,
Caffellius, Tubero, omne quantum paterfamilias reliquiffet,

legatum putant. Labeo id probat: idque verum eft. $. r.

Lvcro TiTrro TRITICI MODIOS CÉNTVM, QVI
d

SINGVLIPONDO CENTVM, PENDEANT, HERES DA-
TO. Ofilius, nihil legatum effe: quod et '*? Labeo probat:
quoniam eiusmodi triticum in rerum natura non effet: quod
verum puto. :

VIIIL. Powroxrvs libro äVF'EP&&EM $1 heres

damnatus fit dare vinum quod in doliis ?? effet, et per lega--

tarium ftefiit, quo minus accipiat : periculofe ?* heredeyft factu-
rum, fi id vinum effündet ?^?: fed legatarium petentem vinum
ab herede, doli mali exceptione placuit fummoueri, fi non prae-
ftet id, quod propter moram eius damnum paffus fit heres.
. IX. VrPriawvs libro KXHHE-ad-Sebinut, S1 quis vi-
num legauerit, omne continetur, quod ex vinea natum vi-
num permanfit. Sed.fi mulfum fitfattum, vini appellatione
non continebitur proprie: nifi forte paterfamilias etiam de hoc
fenfit; Certe zythum ??, quod in quibusdam prouinciis ex
tritico, vel ex ^^ Kordeo, vel ex pane conficitur, non con-
tnebitur.
tinebitur, nec hyydromelf ^". — Quid conditum? nec hoc pu-
: 4 » e. m .
to, nifi alia mens teftantis futt. Oenomeli ^? plane, id eft,
dulciffimum ?? vinum, continebitur. Et paffüm, nifi con-
traria fit mens, continebitur. , Defrutum/ non . continebitur,
^ Es ; sf 2. ". 30 £C . "d i
qsäod pótius conditurae loco fuit ??. — Acinaticium plane vi-
no ?* continebitur. . Cydoneum, et fi qua alia (unt quae non
ex vinea fiunt, vini appellatione non continebuntur. ltem
Haec omnia ita
demum yini nomine non continentur, fi modo vini numero a
teftatore non funt habita: alioquin Sabinus fcribit, omnia vi-
ni apþ*ellatione contineri, quae vini numero paterfamilias ha-
buit: igitur et acetum quod vini numero paterfamilias habuit,

. j[ p fxf hfä

Simili modo necí(camum ?*, nec ceruéfia ?9 con- |- exfreme ;

M rrum vesber.
Jr,u, 16- :l(l:'ur.' z
CGtt

l 4 ;ruäihu

et zythum, et camum ?^, et cetera quae pro hominum affe-, ; ^ .
Cione atque vfu vini numero habebuntur. Quod fitotum vi-.

num, quod paterfamilias habuit, coacuit ?? , non exfítingui-
turlegatum. $. 1. $Si acetum quis legauerit, non contine-
bitur legato acetum, quod vini numero teftator habuit: em-
bamma autem continebitur: quia aceti numero fuit. $. 2.
Item fi quis vinum, quod habuit , legauit, deinde4ree-?^ co-
acuit: licet poftea in aceti locum translatum fit a patrefami-
lias, vino legato continebitur: quia id quod teftamenti fa&ti.
tempore vinum fuit, demonftratum eft: et eft hóc verum, ni-
fi voluntas aduerfetur. .$--9« Vino autem paterno legato , id
demum legatum videtur, quod teftator vini numero habuit,
non quod pater. Item fi peculiare vinum legatum fit,. id con-
tünebitur, quod ferui habuerunt. ^ Cur tam diuerfe? Quod
paternum vinum iam coepit vfus ?* ipfius teftatoris effe: at
peculiare in vfu feruorum remanfit, $.—4. Item fi vinum ve-
tus fit legatum,
X.

curmi. Hal. Sed nihil mutandum. — Tulius African. in Ceftibus c. 2,. riafovec
xáuov 7ívoucs, Editus au&tor eft inter veteres Mathematicos Parifíis. Prifcus
quoque in Eclogis Hiftoriae Gothicae, vocat: potwm ex bordeo. Kiorum loco-
rum indicium mihi fecit Hadr. Relandus. Qui monítra vocum cupit, repe-
riet in Vat. cantug in Pal. L caznum in II. et Ilf. cauium etc. BR. — 26 Gothofr.
in nota: nec ceruifia. Hal. Relcribo: cersifis cum omnibus editis et fcriptis.
BR.' Taur. erat dare: cer&Efía. Conf. Gundlingium ad Tit. D. Nanut. Canp.

Stabul. iuris patrii $. 13. Scripti funt. Pal I. 1f. III. EV. V. Barb. Otob. Vat. .

Bynkersh. GEB. — 2/ Plinii locus in nota Gothofr. eft lib. XIV. c. 17. Adde
Aueran. J. futerpr. luv. 18. GEB. — 28 Confer Aueran. £. Int. Iur. 19. GE B.
29 Erat initio Flor. maulciffmmum. BR. 50 Hal.'fit. GER. 31 Vulg.
inferit: ?/07. BR. 32 Hal. hic rurfus: cuvmi. GEB. . 33 Hal. coacue-
rit. 34 Vulg. boc, abeft. BR. — 35 Hal. vfz. Vulg. cum plerisque MSS.

vt eft Flor, Pal. I exhibet: w cfas. Il er IV. im vfwm. BR. Cum Flor. fa-
ciunt -

L,-J"LW

UUTMLW

d
[
'gFW(Mm
.;'*W:.n y".[,ï
d d
D
,; I;W[k
u v
] qufwü*m ,
E . ;
/'l]t'fulzm;
»
i. B
! 7 4 T.
]
(
Qs
h

«uase« XV. PROCVLVS-ibre

DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. VL VIL

X. HenMoaGENrANvs ?? libro"TE-Iaris-Epitoma
37 Ex vfu teflatoris legatum ; aeftimabitur: id eft,

quot annorum vino pro vetere vtebatur. Quod íi non appa-
fteat *9 ,

XI. VrPrANvs libro"X3 LT
accipietur, quod non eft nouum:]jid eft
'vinuxpjappellatio-ræ veteris continebitur.

XII. E) AVLVS libro]: V.—ad.-Sa
obferuantibus, quiþ finis, aut/
meretur 4^??

XIII. VuPrANvs libroXXHAÁ..ad-Sabine Exxtxo
VINO, QVOD IN ILLO FVNDO NASCE/TVR, HERES
MEVS AMPHORAS iDÉCEM, QVOTANNIS IN ANNOS
SINGVLOS DATO: quo anno natum non fuiffet, ex fupe-
riore anno eius fundi eum numerum amphorarum heredem
daturum, Sabinus exffcimat: quae fententia, fi voluntas non
aduerfetur, mihi quoque placet.
XIV. PowPourvs libro'VE-ad-Sabinmemt — Viwo
legato, ea demum vaífa fequuntur, quae ** ita diffufa funt,

vt non ad perpetuum vfum vafa*? referuarentur: veluti am-
phorae et cadi. 4,

V&Tvs
anni prioris

320 1 LE

P

NAM. aliter

vafis legauit: negat Trebatius, quod in doliis ^? fit, deberi:
et fenfum teftatoris alium putat effe, verborum alium: cete-

rum ^*^ dolia in vafis vinariis non effent ^^. Ego,/etfi dolia

in vafis vinariis non funt, itamen: non. concederes 'Trebatio,
vinum, quod in doliis effet, id eft, quod in vafis non effet,
non effe legatum. Illud verum effe puto, cui vinum cum va-
fis legatum erit, ei amphoras, cados, in quibus vina diffufa
feruamus, legatos effe: vinum enim in amphoras et cados hac
mente diffundimus, vt in his fit, donec vfus caufa probetur:
et fcilicet id vendimus cum his amphoris et cadis: in dolia

autem alia ^* mente coniicimus.^7 , fcilicet vt ex his poftea

vel in amphoras et cados diffundámus **, vél/ fine ipfis idoliis

veneat. :
XVI. Ine w libro-THE-se erioribus La
vinum Surreftinum in vrnalibus habebat diffufum, is tibi vi-
num legauerat in amphoris: omne illud quoque vinum, quod
in vrnalibus fuiffet, legatum effe Labeo et "'rebatius jrefpon-
derunt. $. r. Cui dulcih legata effent, fi nihil aliud tefta-
mento'fignificetur, omnia haec effe legata, mulfüm, paffum,
. defrutumZ et fimiles potiones: item vuas, fiqüs *?, palmas,
caricas. $. 2. Quod fi ita effet lepatum, v iN VM AMPHO-
RARIVM, AMINAEVM, GRAECVM ??, ET DVLCIA
OMNIA: nihil inter dulcia, nifi quod potionis fuiffet, lega-

LA Al (( 9)

tum putat Labeo ex collatione vini amphorarii, quod non im-

probo.

ciunt Pal. I. V. Vat. Otob. Barb. fed cum Pal. TI. facitBynkersh. GER. 36Vulg..

ANERATIVS. BR. — 37 Flor. initio erat fcriptum: epitomatorum. BR. — 38
Hal. apparet. — 39 Hal. fiquidem, loco: id efl. GEB. 40 Hal. fumetur.
GEB. 41 Gothofr. in nota; Forte legendum : im quae vina ita diffufa,
fed haec eítipfiffima Hal. le&io: ;w quae ita diffufa [unt vina. GERB.
Ícribam: disifa, hoc eft, vafa, quae ita diftin&a et feparata funt, vt non in-
ferüiant ad perpetuum víum, Íed deftinata habeantur víui promifcuo et quoti-
diano. BYNK. 42 Ap. Hal. vaía, abeft. G EB. 43 Flor. per omnem
hanc legem fcriptum: doleis, et doleg. — Vide notata ad L. g. fupra b. t. BR.
44 Vide Noodt. 11. Obf. 14. BR. 45 Hal et Vulg. effe. 8R. — 46 Hal.
tali;, loco: alia. GEB. . 47 Flor. eft: coicimus. GEB. . 48 Flor. eft: dif-
fudaemus. GEB. | 49 Hal. ficus. GEB. 50 Hal. inferta poft vocem:
GRAECV M ftellula in margine habet: alias addituv : Wswov. forte mgáuvevov.
ldem vertit illud: szelius, hoc: Prammium, additque: vimi gemus Homero
cognitum: . Galeno, ZAtbenaeo , ceteris laudatum. — At enim vero etiam Alciatus
Difpunélionum lib. I. c. 29. teftatur; in antiquo Cedice non Amineum legi,

uod initium veteris vini fu-

.cum non inftructa legantur,

$4 ViNvMcCUm

Re-

61I
Z9 EP C CUV DC
DE 3 INSTRVCTO VEL INSTRVMENTO
| LEGATO.

Pavrvs libro/IV.- 3d-Sab

S IVE cüm inftrumento fundus legatus eft, fiue inftru&tus,
duo'legata intelleguntur. $. 1. Fundo cum inftrumento

legato et alienato, inftrumentum non vindicabitur ex fenten-
tia defuncti.- f b ur t

IL/PAP1NIANVYSlibro VIE

| , (iponiorme. Cvmw pa-
tef, pluribus filiis heredibus fcriptis, duobus praeceptionem
Donorum auiae praeter partes hereditarias dediffet, pro parti-
bus coheredum viriles habituros legatarios placuit. $. r. Do-
tes praediorum , quae Graeco vocabuloj£v37:2:1; ^ appellantur, /—/
egatario non praeftantur.

AVTHE—Refponfermem Fvwpvmw in-
ftructum libertis patronus teftamento legauit: poftea codicil-
ljs/ petit ? , vt morientes partes fuas fundi fuperftitibus retri- !
tuerefit, nec inftructi * mentionem habuit. "Talem in cau-
fam fideicommiffi deductum videri placuit, qualis fuerat le-
gatus: fed ? medii temporis augmenta fetuum et partuum,
item detrimenta fatalium, fideicommiffo contineri. — $. r.
Minor ;vigintvannis, infiru&a praedia confobrinae fuae dari
voluit, et quosdam feruos praediorum viuus manumifit: non
idcirco ferui manumiífi $ praeftabuntur, jquod/ ad libertatem
peruenire non poffunt. Idem iuris eft, cum ex quauis alia
caufa libertas non competit.-

/

.L CUP jDY€OUS €X
COX454. T '.üï&'r,'zf; :'
, T

/L ] Ce &

:L-' WR $ .A :'0 L E ^ W—:—---m--. )

; | ret J et ex alte- / A,(;.»,;riï.;n,,-,ï*r Ht L 2
ro boues, cuin opus feciffent, in alterum reuertéfentur, :
vtrumque fundum cum inftrumento legauerat: Labeo , Tre-
batius, boues ei fundo ceffuros putant, vbi opus feciffent,
non vbi manere confueuiffent;. Caffellius contra: Labeonis
fententiam probo. — ^^ " :

V. Lanzxo libroI-ILSsyy-o-Paulo-epitomaterm ?. [
5 1 cui fundum etjinftrumentum eius legare vis, nihil inter- ;
eft, quomodo leges: FVN DVM CVM INSTRVMENTO, *
aDFVNDVM ET INSTRVMENTVM *àn FVNDVM IN-
sTRVCTVM. Paulus: immo contra: nam inter ea legata o u
hoc intereft, quod fi fundo alienato mortuus fuerit, quij ita ij45doc ——
legauit, ex hac fcriptura ervNDv M CVM INSTRVMENTO TR
nihil erit legatum : ex ceteris poterit inftrumentum effejle- , -
gatumy

VI. ScaEvoraA-ibro-XME—-Digefto

legauerat, quae certa regione praedia habuerat, vtjnftructa J £.
funt, cum vino, grano, |calendario: et adiecerat haec ver-, ,«« nádasce, [ricl ) |
ba, QVIDQVID ERIT, CVM MORIAR, IN ILLA RE- |

GIO-

)jaen. ln btept 7

-a aulo-CDIiCOlnacofU

d '«.'c n ,.

cuius Vergilius et Aufonius meminerint (ífyllaba tamen in illo inemendata ,
funt et Amineae pro: funt etiam Amineae ) fed potius Graece Zuewov id eft
optimum , ideo a Io. Brodaeo Mifcellaneorum lib. F. c. 13. repreheníus, nom
male, nifi quod và Zgewov Alciati ingenio tribuere videatur, qui potius ad
antiquum Codicem prouocat, qualem etiam vidit Haloander. G Em.

I Vulg. inferit: F/NDO. 'Tu vide Ant. Auguftin. I1. Emend. 4.
B R. 2, Gothofr. in nota: iv34x«« ferramenta et inftrumenta agri cauía re-
pofita. Hlal . Vbi Hal. ifta habeat, non inuenio. BR. Nec ego. Sufpicabar,
Hal. vocem Graecam quam habet in textu, inter Graeca a fe vería ita eíle in-
terpretatum , fed nec ibi quicquam. GEB.. 3 Hal et Vulg. petzit. BR.
Taur. dare debebat: petit. GEs. 4 Hal et Vulg. zmfirementi. 'TYu vi-
de Ant. Auguitin. [4. Emend. 4. BR. 5 Gothoftr. in nota: l. fed et
medii la Hal. GEBR. —6 Vulg. inferit: cum praediis ex cawía fideicommiffi.
BR. 7 Hal IABOLENVS. GEz. $8 Vulg. inferit: et. BR. — 9 Ha-
loandri infcriptio eft: LABEQO /ij. meSaváv, nec quicquam amplius. GX B.

Azzz » , 1O

D MT U DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. VII.

| GIONE, ET !? QVIDQVID IN QVACVMQVE SPECIE | fpondiffe auditores eius referunt. lItem nonnullis vifum eft,
( q able yreii - guyT YN ILLA REGIONE, VEL ^* QVOD |MEV M E- frumentum, quod ferendi caufa fepofitum eft, inftrumento U rA "
: Lab r n* qmym: viua teftatrice vnus ex debitoribus condemnatus, viuen- | contineri: puto, quia et inftar culturae effet, etita confumi- - M**. ;
! te teftatrice fatis non fecit. Quaefitum eft, jan quod/ ex fen- | tur ^9, vt femper reponeretur: fed caufa feminis nihil a ciba- [ jn"

! L
, Ug MAPP

Á Af ) tentia iudicis debere*ur, ad nepotem pertineret? Refpondit - riis. QiH*erF. E Conferuapdi fru&us caufa , veluti granaria, &—
1 f 12, mihil proponi, . cur, non deberetur. quia in his * fructus cuftodiuntur, vrceos ^*7, capfellas, in
LL sie « anteqa m VIL. Ingw libro *&XtE-Brgeftezum« TAsnERNAM | quibus * fru&us componuntur, fed et ea, quae exportando-
j,twm-7). . X3 eum caenaculo Parzdulae manumifi, ^* teftamento legaue- | rum fructuum caufa parantur, inftrumenti effe conítat: vel- 3 [jh

rat cum mercibus et inftrumentis, et fuppellectili *^5, quae | jütijiiumenta, et vehicula, et naues ,-.et-cu]f)ae, et culei. $. 2.
ibi effet ; item horreum vinarium cum vino, et vafis, et in- | Alfenus autem, fi quosdam ex hominibusS aliis legauegit;jce- u »^.
ftrumentó, et inftitoribus, quos fecum -habere confueuerat. | tetós, qui in fundo fuerunt, non contineri inftrumento ait: ' -
