dis quoque heredi debeatur? Refpondit, deberi: nifi often- | Obk3TVM SACERDOTI, ET |HI EROPHYLACO ?, ET ; xroiba.Co,
datur alibertis, teftatorem ad heredis trigefimum — quVu.'n: LIBERTIS, QVIIN ILLO TEMPLO ERVNT, DENA-
tum/annum refpexiffe. $. 1. Sticho alumno fuo centum, et | RTA DECEM/DIE NVNDINARVM, QVAS IBI POSVI.
i^j ?""'( X. menfítruos deCemy, et annuos icentum/ dari voluit: et Sem-- Quaero, vtrum his dumtaxat, qui eo tempore, quo glegaba- | ; ^«2
A I proniam, quam heredem ex triente inftituerat, rogauit In | tur/, 1n rel;zus4 hum?ms et in eso officio fuerint, —ïdeb1tum fit,
p haec verba: FriDEI TVAE COMMITTO, DEMPRONIA| a etiam his ^, qui in locum ? eorum fuc'ce.fferl.mt? ,Refporæ-: ^^
Ut SOROR, VTI LEGATA, QVAE ALVMNIS MEIS RE-| dit, fecundum ea quae proponerentur, minifterium 6 nomi-
M LIÉQv 1 9^, kX MEDIO RECIPIAS, ET APVD TE HA- | Batorum defignatum : ceterum datum templo. Item quaero,
| BEASQVOAD VSQOVE 9? coM MENDATOS, HAB EASs| vtrumvno d.u.mtglxat anno decem hägcomyniü nomine debean-
! $6 Quaefitum eft, cum Sempronia, icüiusfidei commiffum| tur: an etiam In perpetuum idecérn, anbina praeftanda fint? ^ ! ^«
, | "a, fit, abftinuerat9" fe hereditate, antequam fecundum volun- qRefpondit, in perpetuum. tbf
h : tatem defuncti perciperet 38& pecuniam alumnis relictam, an XXI. IpEM libro:;* TX H--Dimeilorum,/ LrsERTO
m Sticho de legatis,aCtio etiam ante vicefimumquintum annum | fuo ita legauit, PRAES TABIVOLO PHILÓNI, VSQVE
competát ? .Refpondit, competere. .: "|nvM VIVET ", QVINQV AGESIMAJQÉ OMNIS REDI-
| Hp. - XIX. IneM libro/ XV4E—Di "um. // 'T1iTxA, he- | TvSs, QvjAE,S PRAEDIIS A COLONIS VEL EMPTO-
' p..|rede Seia fcriöïvfumfru&um fundi Maeuio legauit, eius- | RIBVS FRVCTVS,QEX CONSVETVDINE DOMVS MEAE
L que fidei commifit in haec verba: A TE, MAEgvi, EX RE- PRAESTANTVR *: heredes praedia vendiderunt, ex quo-
& Lt DITYV FVNDI SEERATIANI ?? PRAESTARI VOLO |rum reditu quinquagefima relicta eft. Quaefitum eft,anpre- —
AnRriO PAMPHILO, ET ÁRRIO 5TICHO ,ÉXxX,?9.p1ixg |tii vfurae, quae ex confuetudine m.pr(:)[tgmcm praeiïa[(ntur : ;
ag MORTIS MEAE ANNVOS SEXCE NTOS ?' QVOTAN- quinquagehma debea,turv? gRefpot.ldlt , red1tgï dumtaxat | .'
E. NIS QVOAD VvIVENT. Quaefitum eft, cum Maeuius. aii- quinquage.ümas legatas , licet praedia vendxta funt ^^. 51 LA
u nua alimenta praeftiterit, poft mortem autem eius fundus liberto, cui fundum legauerat ferentem annua fexaginta Zf, ä)gr
l | MUW à fidei-
vejþondz'.þBR. 4t Hal. probaretuï*. Grm. /72 HaletVulg. IABOLENV'S. legatarii Bme]zfandzæt. GEB. 95 Hïl. et (Xf.l.llg. P"a")—gwfï.af' B R. 96
&z. 73 Hal et Vulg. inferunt: et. B R. 74 Hal. et Vulg. putant. BR. Hal. con[ultationem. G EP. 97 Vulg. fm erit : q-uoa;il vinet. BR. f'f.gug
h 75 Val nafcetur. 76 Hal. culleos. GEBR. 7] Confer Aueran. IT In-. Vulg. addit: o lego. BR. 99HG10m0 riï 1;1 nota : ; uuer-et e.tH 'a'.mm.
L zevpr. Tuyv. 29. GE B. 78 Hal.effet. GEB. — 79 Hal, culleosvefpondit. GEB. | lta Hal. et Vulg. 2R. Iocl) R a ;g jïuf, E R. : iL Hb e
" &o Hal. poffiut. GEB. $r Hal et Vulg. vel, loco: et. BR. 82 Hal. Vulg. morentur. BR. 2, Ha . pet totam legem: refpon z.;Gï-B- l 3
j infra tricefinum quintum. GEB. 83 Hal tricefumum. GEB. 84 Hal. Gothofr. in nota: jegodvAzxi. Hal. GEB. 4 .Hal. 15. 5 Calfc bv
0 veliqui. GER. 85. Hal.eos, loco: vsque, GEB. .86 Hal. babes. GER. eft: loco. B R. 6 Hal. et Vlllg-. inferunt : qmdegï.. BR.I P;]lHa.g ï/'mllct;
^ $7 Hal. abfliunerit. 88 Taur. percEperet. GEB. 89 Vulg. Pacatiami. | GER. 8 QOthOh-I:ï" unota. : Al que M purvun . mrua: , ;R k
' BR. 9o Áp. Hal ex, abeft. GEB. — 9I Flor. eft: fefcentos, wt etiam | qm: pro praediis. aiem ; qulsz e, exd'qulï)l 1en;:lyum- Fior s GN B9
: habet 'Taur. Sed errore nimis manifefto. bR. — 92 Hal.et Vulg. fimt. GEB. Hal. pme,/?atuï-l RRE 10 Vulg. ïgþoï.: " , '"Ii **;; L d gEB,
í 93 Hal vefpondi, hic etinfequentibus. GER. — 94 Hal uibil ab beredibus | 11 Hial et Vu g.nþnr. R. 12 Vid, Aueran. J. [nuterpr. imr. 24. .
; | XAXXX3 13

1 Qel: mon.

600

fideicommiffum dederat Pamphilae annua dena. Quaefitum

eft, fi lex Falcidia liberto legatum minuerit ^?, an Pamphi-

lae quoque annuum fideicommiffum minutum videatur: cum
ex reditu legata fint, qui largitur, etiam fi Falcidia partem

dimidiam fundi abftulerit, annuam Pamphilae praeftationem ?

Refpondit, fecundum ea quae proponerentur, non videri mi-
nutum: nifi4 alia mens teftatoris probaretur. $. 2. Filium
ex dodrante, vxorem ex quadrante inftituit he.redes: et filii
fidei commifit, vt nouercae reftitueret hereditatem: ab ea
autem petit *^, vt infirmitatem filii commendatam haberet :
eique menftruos aureos denos praeftaret, donec ad quefïmumr
quiüt'um annum aetatis peruenerit 153 cum autem impleffet
eam aetatem , partem dimidiam, hereditatis et reftitueret: fi-
lius deduéta dodrantis parte quarta, ex qua inftitutus erat, no-
üercae hereditatem reftituit: et poftea impleuit ** vicefimum-
quinïUm annum aetatis. — Quaefitum eft, cum nouerca vni-
nerfae hereditatis haberet ** dodrantem, femunciam '? et
ficilicum, an eius partem dimidiam priuigno fuo reftitueret ?
Refpondi !'?, fecundum ea, quae proponerentur, tantum re-
ftituendum, quantum cum eo, quod Falcidiae nomine filius
deduxiffet , femiffem faceret.
firmitati filii pater confulere voluerit, fruCtus quoque medii
temporis nouerca ei reftituere deberet? ;Refpondit ?9,, fecun-
dum ea quae preponerentur, debere. $. 3. Lucius Titius
teftamento patriae fuae ciuitati ^* Sebaftenorum centüm lega-
uit, vti ?? alternisannis ex vfuris eiusdem certamina fub no-
inine ipfius celebrarentur: et adiecit haec verba: Qvonp s1
CONDICIONE SVPRASCRIPTA RECIPERE LEGA-
TAM SIBI PECVNIAM CIVITAS SEBASTENORVM
NOLVERIT, NVLLO MODO HEREDES MEOS OBLI-
GATOS EI ESSE VOLO: SED HABERE SIBI PECV-
NIAM: poftea Praefes Prouinciae ex nominibus debitorum
hereditariorum elegit idonea nomina, et in caufam legati
Reipublicae adiudicauit, |poft cuius fententiam ?3 Respu-
blica a plerisque adiudicatis ^* fibi pecunias percepit. Quae-
fitum eft, an fi Respublica condicionibus teftamento adfícri-
ptis poftea non paruerit, legatum ad filios heredes pertineat ?
(Refpondit, Rempublicam voluntati teftatoris parere compel-
lendam: ac nifi faciat, in his quidem fummis, quae per
numerationem vel nouationem folutae fünt, vtili repetitio-
ne heredes adiuuandos ??: ab his vero nominibus, quae
neque foluerunt Reipublicae, neque nouatione abfcefferunt
a priftina obligatione, non prohibendos, quo minus debi-
tum petant. .S&4e Largius Eürippianus ^* confuluit, alu-
mno certam pecuniam patronum teftamento legaffe, deque
ea re teftamento ita cauiffe, PECvNriAM QVaAM Tr-
TIO LIBERTO ET ALVMNO MEO LEGAVI, ESSE
voLo PENES PvBLIVM MakvivM[vsQvE AD A'N-
NVM VICESIMVMIQVINTVM, AETATIS EIVS, PRO-
QVE EA COMPVTARI CVM EO VSVRAS QVADRAN-
TES: QVANTVM AVTEM IN SVMPTVM EI STATYV-
ENDVM SIT, TV PvBuL1I MAEVI,CVM PATRIS AF-
FECTVM EI PRAESTARE DEBEAS, (AÉSTIMABIS.
Quaefitum eft, an heredes a Publio Maeuio fatis accipere de-

13 Vulg. mimuat. BR. — 14 Hal. petiit. I5 Hal. perueniffet. GEB.
Hal. adimplemit. GE B. — 17 Hal.babeat. GEB. — 18 Hal. femiunciam. G E B.
19 Ita Taur. fed invita Florentina, quae hic et per totam legem habet: re-
fpondit. 5 R. 20 Hal. refpondi, et ita in fequentibus. 21 Gothofr. in
nota: cimitati. mNempe habuit in textu : . ciuitatis, quae lectio eft Haloandri.
GE B. 22 Vulg. ita vt. BR. — 23 Taur. sEN Tiam. GEB. — 24 Hal.
adiudicata$ a plevisque. GER. 25 Taut. adiuBandos. GE B. 26 Hal.
Euripiamus. Vulg. Erupimus. . Menagius Amoen. Iur. Ciu. c.31. pro: — Lar-
gius, mauult: Larcius. BRh. 27 Hal. debuerunt. — . 28 Hal. et Vulg. de-
bent. BR. 29 Hal et loco; etiam. 30 Hal. erat. GEB. 31 Hal.
implenit. 32 Hal. petüit.-
/

Idem quaefiüit, an, quod in-

16 .

33 Hal. fundorum, et vt anuniuerfaria prae-

"A XXII.

J XXVAVALENS/^* libro/Ib-Kideicommillor

t

buerint ^7, foluentes eam pecuniam ? ,Refpondit, cum tefta- | -

DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. L

mento nulla exigendaé fatisdationis commemoratio fiat, fa-
tis habuiffe heredes, fecundum voluntatem defuncti Publio
Maeuio pecuniam numerare: et ideo nec Titius alumnus,
vel heredes eius audiri debegfht ?? aduerfüs heredes patroni
agentes, quod fatis non exegerunt: ex ea enim numeratio-
ne etiam ?? á Titio, ac proinde etiam ab heredibus eius, li-
beratos effe füprafcriptos heredes: nifi viuente teftatore Pu-
blius Maeuius foluendo effe defierit, tunc enim cautio ab eo
exigenda eft 3?9, $. 5. Pater duos filios aequis ex partibus
infüituit heredes, tmaiorem, et minorem, qui etiam impubes
erat: et in partem eius certa praedia reliquit, et cum gr;,;gw',-' ;
tuordecim annos impleuerit ?**, certam pecuniam ei legauit,
idque fratris eius fidei commifit, a quo petit ?? in haec ver-
ba:; A TE PETO, SEI, VT AB ANNIS DVODECIM
AETATIS AD STVDIA LIBERALIA FRATRIS TVI
INFERAS MATRI EIVS ANNVA TOT VSQV E AD AN-
NOS gVAT'FVORDECIM: EO AMPLIVS TRIBVTA
FRATRIS TVI PRO CENSV EIVS DEPENDAS, DONEC
BONA RESTITVAS: ET AD TE REDITVS PRAEDIO-
RVM ILLORVM PERTINEANT, QVOAD PERVENIAT
FRATER TVVS AD ANNOS QVATTVORDECIM. Quae-
fitum eft, defuncto maiore fratre, herede alio relicto, vtrum
omnis condicio percipiendi reditus fundorum anniuerfíaria prae-.
ftetur: 33 alia, quae praeftaturus effet fi viueret Seius, ad
heredem eius tranfierift: an vero id omne protinus ad pupil-
lum et tutores transferri debeat? j;Refpondit, fecundum ea
quae proponéfentur , intellegitur tefrator ?* quafi cum tutore ,
locutus, vt tempore, quo tutela reftituenda eft ?5, ;haec **,
quae pro annuis praeftari iuffiffet, percipiendisque fructibus,
finiantur: fed cum maior frater morte praeuentus eft ?7,
omnia, quaejrelicta, funt, ad pupillum et tutores eius confe-
ftim poft mortem fratis tranfiffe.

AjuEENvs ??* Vanvs li ? -
'Omatermm FrLrIAE MEAE, QV O TIEXNS-
IN ANNOS SINGVLOSICEN-
Quaeritur, fi filia minus an-

1

gmma D^n0
[ 2

CVMQVE VIDVA ERIT,
TVM,HERES MEVS DATO.

m 4 .. . " " " . 3
nüi temporis ?? vidua fuiffet, numquid minus ei,centüm de- , .
berentur? Refpondit, fibi videri, tametíi totus annus non- .

dum fuiffet|^?, tamen deberi. .!'cxp/etus ,

/la«£. XXHI. MARC /gfgvsfu librg E-Infitutionu
quidam Decurionibus ditifiones dari voluiffet die natalis fui :
Diui Seuerus et Antoninus refcripferunt, non effe verifimile,
teftatorem de vno anno fenfiffe, fed de perpetuo legato.

XXIV. IpEM librozw&-w ituttenum // Cymwm.erat ,
^ reipublicae Sardianorum .» (&a

tum
reliécta per quadriennium gIäertamin,is Chryfantjiani *? : Diui
Seuerus et Antoninus refcripferunt, videri perpetuam penfi-
tationem reliquiffe teftatorem per quadriennium : non in pri-
mum quadriennium.

certa pecunia, id jefty ;c

LIOFAMILIAS, qUóád in poteftate patris fit 45, in annos
jfingulos, dena dari poflunt. - [
J r 4

..........

TIT.

/

flentur, et alia. GEB. . 54 Hal. zutelligi teflatorem , et mox: locutum. GEB.
35 Hal effet. GER. 36 Hal.addit: 4404g4e. GE B 37 Hal. fit. GEB.
38 Hal. fimpliciter: Alfemus. GER. 39 Hal. aunuuo tempore. GEB. — 4O
Vulg. addit; expletus, BR. Ego malim: fmwffet, pro: fuiffet. Yta finire fu-
mitur in L. 14. $. 4. infra qui et a quib. manum, BYNK. ltaIdem F. Of.
2j. GEB. — 41 Hal et Vulg. MARCELLV . gR. : 42 Ap. Hal. id eff,
centum , abfunt. Bynkersh. JI. Obf. 7. mauult inuería ratione: centum, id ef ,
certa pecunia. E fcriptis quorum o&o confului, duo nempe Pal. III. et IV.
iftis verbis carent. B R. Pal. V. Var. Barb. habent, vt Taur. quibus adde Bynkersh.
Solam notam 7 loco: id ef?, exhibent Pal. I. Il. Otob. GER. 43 Vide Byn-
kersh. 1. Q/f, 7. GE&. — 44 Hal et Vulg. CAIVS. BR. — 45 Hal. eff.

31 In

J

MO U

J Liot

U

[ u
wM*«CQ !M"*'

BoX W As

DIGESTORVM LIB. XXXIIT. TIT. Il[.

DE V8V ET VSVFRVCTV, ET REIJ

ABITATIONE, -ET- OPERIS PER LEGATVM
j 'gg&,FIDEIC'OMMISSEMpDATIS *.

PaAvrvs libro/IH;-ad-Sabinum/
N EC VSy S ?, axee vfesfructus itineris, aCtus, viae, aquae-
du&tus * legari poteít, quia feruitus feruitutis efle non
poteít: nec erit vtile ex Senatusconfulto, quo cauetur, vt
omnium, quae in bonis fint, víusfructus legari poffit, quia
id neque ex bonis, neque extra bona fit: fed incerti actio
erit cum herede, vt legatario quamdiu vixerit, eundi, agen-
di /£ducendi facultatem praeftet: aut ? ea feruitus conftitua-
tur füb hac cautione, vt, fi decefferit legatarius, vel capite
deminutus eX magna catía fierit, reftituatur. !
Jautas . . Tl. iB A PINIANVS libro/ XVTE-Quaeti i Ho-
MINIS operae legatae, capitis deminutione vel
mon amittuntur. .Et quoniam ex operis mercedem percipere
. legatarius poteft, etiam operas eius Apfe locare
3"7unst«.11,g prohibeat heres capi, tenebitur. 'Idgm eít, et fi feruus fe
locauerit. Et quia legatarius fructuaritistmon eft, ad heredem
füum operarüm, legatum transmittit: fed feruo vfucapto lega-
tum perit. ULUA | cqudp o
IIl Pavrvs libro/HE-sd5abiaum/ Howiwrisquo-
que liberi operae legari poffunt: ficut locari , et in ftipulatio-

nem deduci. :
IV. VrrraAwvs libr ]L-adSabimum;/ Sx pure
proprietas legata erit, ea ad legatarium perueniet, quamuis
Íructuarius heres fit inftitutus. | rvip. 150
V. PAvrvslibrodihk-md- auenmmVsvMFRVCTVM,
&um moriar, inutiliter ftipulor: idem eft in legato: quia et
. . conftitutus vfüsfru&tus morte intercidere folet. : |
us VE iIPoupoxNrv sylibre-XV,-ad-Sebinum/ S1 vfusfru-
&us mihi in biennium continuum a morte teftatoris legatus
. fit,'et per heredeni fteterit, quo minus eum mihi daret: prae-
terito biennio, nihilo minus tene£ur ? : quemadmodum tenere-
L4pct T^ tur, fi reslegata in rerum natura. effe . defiffet, iquam quis

onuhm.

;
L—

N

O DTTITPU

*

D d

fit, non poffit, quia alius futurus
, fediaeftimatio eius bima dum-

-

libro /X X VILid-Ediémum,/ O P &R AE

vfusfrutCtus, qui legatus
fit, quam qui legatus fuerit *
taxat facienda fit. -
cos s MII. VrPrAvS

tit-eas legatarius, an ex quo adità hefeditas eft? Et cui per-
eant dies, quibus aeger feruus fuit *? Et puto , ex die pe-
titionis eas cedere: quage fi poft petitas aeger effe feruus coe-
perit, legatario peribunt. ,
- 5 . VIIL Gazvs libro/Htdedegatis-ad--ILdictum- 4 raesc
ze,/ Sr víusfraCtus municipibus legatus erit, quaeritur,
quousque in eo vfüfru&u tuendi fint: nam fi quis eos perpe-
.tuo tuetur ?, nulla. vtilitas . erit Cnuckäfä; proprietatis , femper
abfcedente víufructu: vnde,céhtüm, annos obfernandos elle
conítat: qui finis vitae longiffimus effet *9. . |
IX. VrPiAwvsAibro/VHE-Difputationum,
cui legatus eífet vfusfruCtus, fideicommiffum fuerit reli&um:
licet vfusfructus ad legatarium non peruenerit, heres tamen,

U Hd(,

QOCPo T

[ (;

[ El
R. UR AC C m

quod et jin; miiitis teftamento erit dicendum, fi legatarius , a

1 In Vulg;, ET REDITV', abeft. BR. ? Nulg. RELICTIS.
3 Vide Noodt II Probab. 3. BR. ^ 4 MHal aquaeneductus. GEB.
et vt, loco: aut. GEB. 6 Vulg. temebitur.- BR. 72 Hal fuit.
et Vulg. fuerit. BR. Hal. tueatar. 10 Hal. eff, 11 Vulg.
12 Hal. fimpliciter: Alfemus. GEB. — 13 Gothofr.
Immo Hal. le&io eft: demoliri mon poffe.
135 Vulg.

B R.
:5 Hal
. 8* Hal,
inferit;: 440que. BR.
in nota*? demoliri non poteft. F.
GEE, 14 Hal praefigit: et mox fequente; j5, fublato. GEB;

TV *xET

non. vtendo .

poterit. Quas .

-^ U» dqdeberet, moratusque effet in ea danda:;vt, peti quidem iam.

teftamento relictae quando cedere debeant? vtrum ex quo pe--

penes quem vfusfructus remanet, fideicommitlum praeftat, -

6oOI

quo fideicommiffum reli&tum eft, repudiauerit legatum, vel
viuo teftatore deceflerit.
X. IvrnrANvshlhbro/EXXV

7

U VXUNS
TIO fundus, et eiusdem fundi vfusfructus legatus fueritz
erit in poteftate eius, fündum', an vfumfructum vindicare ma-
lit: et, (i fundum, elegerit, neceffario plenam proprietatem
habebit, licet vfumfructum a fe reppulerit: fi vero vfümfru-
&um habere maluerit, et proprietatem fundi repfulerit, fo-
lum vfumfructum habebit. .* ^z ^ ,
XI. Ipgw libro[L-ex-Minieie/ / HABrTATIONÍS

II : 2 . " * Merecupresne £ L] *
à legatum in fingulos annos ab initio anni deberi conftat. PA
- XII. , EXYS '?/VLansws libro Es -"Digeftorum-s .f:*('ï?'?fä $
fauto-epitomatorum,, ERES in fundo, cuius vfusfructus
legatus eft, villam pofuit: eam inuito fructuario demolire **

non poteft: nihilo magis, quam fi quàm arborem pofuiffet,
1.4' ex fundojis: euellere vellet: fe& fi, antequam Vfgïru-&ua- L1 E..
rius prohibuerit, demolierit, impune facturum. | /
XIII. Pavrvs lbro/7XHE-ed-Plautium,/ Cv vfus-
fructus alternis annis legatur, non vnum, fed plura legata
funt, aliud eft in feruitute aquae et viae: viae enim ferui-
tus vna eft: jquiz '? natura fui habet in fionem.
XIV. Cgrsvs libro/XVTHE-Bie /Dvosife- , ? Q
paratim vtifrui finere damnatus heres, commuüniter vti frui m
paíffus eft.: Quaerebatur *^, an vtrique ex teftamento tene-
rdtur? Dixi teneri, fi teftator vtrumque folidum habere vo- ! 5 .
luit **: pam ipfius onus eft *?, vt folidum fingulis legatum .. ,
praeftaret: qua parte igitur.alterum vti frui fineret heres , ea
parte eum non finere;alterum vti frui, ideoque per aeftima- ! / «^
tionem vnicuique, quod deeft, replere debet *?. —
XV.MARCäIFþVSIibTO,«' ieefteraum,/D AMNAS
ESTO HERES/ liTIVM SINERE IN ILLA DOoMO . "«s
HABITARE,QVOAD VIVET: Vnum videtur effe legatum.
$. r. Qui duos ?? fundos habebat, vnum legauit, et ?* alte-
rius fundi vfumfructum alii legauit. Quaero, fi fructuarius
?2 ad fundum aliunde viam non habedt, quam per illum fun-
dum qui legatus eft: an; fructuario feruitus debeatur? jRe- ' / m
fpondit ?^5, quemadmodum fi in hereditateJeffet fundus, per( , — J cu
quem fructuario poteft ?* praeftari via, fecundum volunta- " —
tem defuncti vidétur ?? id exigere ab heretle/: i&f et ?^9 in hac ;
fpecie non aliter concedégdüm elfe legatario fündum vindica-
re, nifi prius ius transeundi vfufructuario praefteta*T z...vt
haec forma in agris feruetur, quae viuo teftatore optinugfit,
fiue donec vfüsfructus permanet, fiue dum ad fuam proprie-
tatem redierit. :
XVL MoprsrTINvs libro/LX--Refpenfenum. / L e-
GATVM ciuitati relictum eft, vt ex reditibus quotannis in ea
ciuitate memoriae conferuandae defunéti gratia fpettaculum ce-
lebretur, quod illi/ celebrari ?? non licet. Quaero, quid de
legato exiftimes ? * Modeftinus * |refpondit, cum teftator
fpe&aculum edi voluerit in ciuitate, fed tale, quod ibi cele-
brari ^? non licet, iniquum effe, hanc quantitatem, quam
ün/fpe&taculum defunctus deftinauerit ?^, lucro heredum ce-
dere: igitur adhibitis heredibus, etiprimoribus ciuitatis, di-
fpiciendum eft ?*, in quam rem conuerti debeat fideicommif-
füum, vt memoria teftatoris alio et licito genere celebretur.
XVIL. ScAEgvora lbro Tilskisipes ierum,; Qvi-
DAM praedia Reipublicae legauit, de quorum reditu quo-
tannis ludos edivoluit, etadiecit: QV AE LEGA'TA PETO

D'* st $
[ 4 4€C, PcoCm

f 4*

--
. uEUL UL TH

1 oada ;

^ ( 38 2
"

no

D kK-
quae. BR 16 Hal qmaerebst. GEB t? Hal. voluiffet. 18 Hal.
effe. G EB. I9 Hal. debere. GEBR. hó Vid. Noodt. 7Z. de Vf[ufr. $.
BR. 21 Ap. Hal. et, abeft, GER. 25 WVulg. víufrz&narius. BR.

23 Vulg. refpondi. GER. 24 Hal poffet. 25 Hal videretur. GE B.
26 Ap.Hal et abeft, 27 Hal transeuudi ius fracbuario pvacfietuv. G E.
248 Taur iliCelebrari. Hial. ii$ célebrare. GEB. 29 Hal. celebrare,
GE E. 3o Hal deflinagit, 31 Hal. et Vulg. difpiciendum effe. B R.

EL

1 j
.,f.ï bï U(L-ï Lllt T 5,

lo od

h

! »2«g: €tum[eius tibi legauero : Valet'legatum |

602

DECVRIONES, ET ROGO, NE IN ALIAM SPECIEM,
AVTïALIOS VSVS, CONVERTERE V ELITIS. Respu-
blica per quadriennium continuum ludos non edidit. Quae-
ro, an reditus, quos quadriennio Respublica percepit, here-
dibus reftituere debeat, vel compenífare in aliam fpeciem le-

bus poffeffione adprehenía, perceptos fructus reftituendos el-
fe: et non erogatüm, ?? fecundum defunéti voluntatem, in
alia, quae deberentur, comp*ehfa.m. Vs
XVII. MopEsTixNvs libro/IX--Refpeufor
plures habebat libertos, teftamento fuo dixit, fe o-
nem relinquerejiis/? *, quos codicillis defignaffet. Cum null(os. |
poffea defignauerit, quaero, an omnes admitti debeant ? .[Re:
fp.o.nsiit 36, fi patronus, qui fe defignaturum perfonas liber-

| torum pollicitus eft, nullum ?* pchea defignauit : l.egadgihu
habitationis perfectum effe non videtur ?*, non exiftente, -

ss 7 $1 alii
39 fundum, alii vfumfructum eiusdem fundi, teftator lega- :

cui datum intellegi poffit. :

XIX. Ipn EM libro hts

;

LR

" €- [ T
EW LAXULEAVIEYECE ,

uerit: fi eo propofito fecit, vt[alter; nudam proprietatem ha-

beret, errore labitur. Nam detratto vfufruCtu, proprietatem -

eum legare oportet.eo modo, TrTro FvNDVM DETRA-
CTO VSVFRVCTV LEGO, VEL ^? Sgro. EIVSDEM
FVNDI VSVMFRVCTVM HERES DATO. Quod m.ü fe-
cerit, vfusfructus inter eos communicabitur: quod ** inter-
dum plus valet fcriptura, qu.amlgera&um as
XX. PouPonivs
S1 feruum fuüb condicione liberum effe iubeam,

"m

XXI. PAvrvs libro;

(TrTro vfüsfructus Stichij aut fi nauis ex Afia venerit, «

iü.lh-—----.- *
, -^ »

decem exiftat, vel deficiat: ne poteftas heredi vtrum velit

dandi auferatur. "Weratü,
XXII. |VrPrANv s libro7XV-ad-Teg à
piam./|PATRIMONII MEI REDITVM OMNIBVS AN-
NIS VXORI MEAE DARI VOLO. Arifto i;;efp,qu,l.t , ad
heredem vxoris non tranfire: quia aut vfuifructui fimile effet ,

aut huic legato, 1N ANNOS SINGVLO .

XXIII. Ivu1vs o MA]R 'CIANVS W

[ LricrET teftatori repetere legatum
vfüsfru&tus, vt etiam poft capitis demingj:.iope(:,tp deberetur *4i
et hoc nuper Imperator Antoninus *? ad libellum refcripfit,
tunc tantum ^** effe huic conítitutioni locum, cum in annos
fingulos relegaretur **. j
XXIV. PAP1NIANVS libroV A. - Refponforum;; V x o-
n1 fructu ^* bonorum legato, faenus quoque fortium, quas
defunctus collocauit, poft impletam ex Senatusconfulto cau-
tionem, praeftabitur. — Igitur vfuras nominum in hereditate
relictorum ante cautionem interpofitam debitas, velut fortes,
in cautionem deduci necefle eft. — Non idem fet;uabitur i
nominibus ab herede faCtis: tunc enim fortes duintaxat lega-
tario dabuntur: aut ?? quod propter moram vfuras quoque
reddi placoit, fuper his non cauebitur. $. 1. ScogPva !

PT DA E

32 Vulg. vefpondi. ER. 53 Vulg. 'rogatos. BR.
Hal. nallum. BR. — 36 Hal etVuülg. vefpondi. BR.
48 Hal. videri. GE R. 39 Vide noftram Diatribam c. 9. B R. 40 Hoc
vel, probante Cuiacio, abeffe iubet P. Faber 1I. Semefir. 14. BYNK. 41
Hal. q4ia. GER. 42 Vulg. quam quod a&wm fit. BR. 43 Gothofr. in
nota: lulius Vlpianus Hal. ^ Quid haec fibi velint, nefcio. . Ap. Hal. eft:
IVLIANVS. GEB. Et ita quoque Vulg. B R. 44 Gothofr. in nota: de-
beatur. lta Hal. GER. 45 Hal. mofler, loco: JAmntoninus. GER. 46
Gothofr. in nota: tunc tamen Hal. nec tantum Cuiac. X1V. obferu. 1 7. repre-
henfus a Roberto L. anzmadu. $. defenfus ab Ant. Mercat. :. mot. 3. Vide
Noodt. I1. de V[ufr. 12. in fme. BR, — 47 rlal. relegetur, Vulg. ves legaretur.
B R. 48 Hal. et Vulg. vfufruciu. B R.

Á

34 Hal bi. ^3

gati ex eodem teftamento? iRefpondit 32, et inuitis heredi-.

'et vfumfru- | qu
Yi ^. Mellet heredis perforae: quo exftincto, folidam proprietatem. ad
cem legata funt? non pet&t vfumfruCtum, antequam condicio .

5
37 Hal. uullam. GEB.

-

DIGESTORVM LIB. XXXIIIL TIT. II

SERVVM MEVM SEMPRONIAE CONCVBINAE MEAE
SERVIRE VOLO: non videtur proprietas ferui reliCcta 5?,
fed vfüstructüus. ; .. - " J |
XXV. IpEM libro VET Refponfe næj Q v 1. fructus
praediorum vxori reliquit 5?, poft mortem eius, práedia cum
reditibus ad heredes fuos redire voluit, imperitia lapfus: nul-
lum fideicommiffum dominus 5** , neque proprietatis ; neque
Íructus, ad eos reuerti dedit 5?: etenim reditus futuri, non
praeteriti temporis demonftrati videbantur 59,
XXVI. Pavrvs libro/X.— ionumc/) SkMPRo-
Nrvs Attalus ?* ab herede füo fundum in Italiayf 59 Gaio
,ece poft decennium, dedu&to vfufru&tu, dari iuffit. Quaero,
'cum medio hoc decenniiffpatio heres vita funtus fit, an poft
tempus decennii plenus fundus ad legatarium pertineat ? Mo-
uet enim me, quod dies legatiíhuius fiue fideicommiffi ceffe- ; i fs.
rit, ac per hoc et *? ad heredem legatarii pertinere potuerit:
etideoquafi circa debitum iam legatum , mortuo herede, vfus-
fructus exítinctus fit, nec ad heredem heredis pertinere pof- ,
fit. iRefpondi, dies quidem fideicommiffi vel legati cedit fta- 2/2 P.
tim, cum poft tempus certum heres dare rogatur, fiue iube-
tur; fed víusfruéctus nondum eft heredis, nifi cum dominium
deduéto vfüfruCtu, praeftitit: et ideo capitis deminutione vel
morte perire non poteft, quod nondum habuit. " Idem eue-
uit, fi proprietas, deduéto vfaüfrüctu, fub condicione legata'
fit, et pendente condicione heres decefferit: tunc enim ab he- -
redis herede incipit vfusfruCtus, qui ex 9* perfona eius finie-
tur. Sed his cafibus de fententia teftatoris quaerendüm eft,
qui vtique de eo vfüfrué&u detrahendo fen(it, qui coniunctus

:

legatarium voluit pertinere: nec plus transmitti 92 ad fuccef- — ' /
forem füuum , qui nondum habere coepit vfümfructum, quam
li iam habere coepiffet. $. 1. .Si fundus duobus, alii vfus-
"früctus legatus fit: non trientes in vfufru&u 93, fed femif-:
fes conflituuntur. . Idemque eft ef contrario, fi duo fint fru-
Ctuarii, et alii proprietas legataeft *^. — Et 95 intet eos tan-
tum adcrefcendi ius eft. ii T0 M
AXVIL Sca&gvora librot-Refgonforum./ V x on1
maritus per fideicommiffum vfumfruCtum, etalia, et dotem

praelegauit 59: heredes vfumfruéctum ei concefferunt: poft
biennium, illicitum matrimonium fuiffe pronuntiatum eft,
Quaefitum eft, an id, quod praeterito tempore poífedit 97, .
; quod fructus nomine h.

ab ea repeti poffit? ;:Refpondit 99, id
percepiffet, repeti poffe. | | |
XXVIIL PAvrvslbro/XIIL- xeiponiorum./() v A k-
RO, fi vfusfructus fundi legatus eft, et eidem fundo indi-
Ctones temporariae indictae fint, quid iuris fit? Paulus re-
fpondit, idem iuris effe, et in his fpeciebus, quae poftea iri-
dicuntur, quod in vectigalibus dependendis refponfum eft:
ideoque hoc onus ad fruétuarium pertinet. — r
XXIX. Gaivs libro/E-Eideieosmifforem;/ S1 quis
vfumfructum legatum fibi, alii reftituere rogatus fit, eum-
que in fundum induxffit fruendi caufa: licet iure ciuili mor-
te et capitis ** deminutione ex perfona legatarii pereat vfüs-
fructus, qued *? huicipfo iure adquifitus eft; tamen Prae-
| - i ^ | tor

(rrn;

* r

commate demto. BR. — 50 Hal et, loco: ast. GEB. — 51 Gothofr. in no-
ta:|Scorpium. Hal. GEB. ^ 52 Hal. et Vulg. lezata, loco: velifla. BR. — 43
Vulg. legauit. BR. 54 Gothofr. in nota: 4j dicimus. Ita Hal. et Vulg.
loco: domimus.B R. ^55 Gothofr. in nota: A. debere. Ita Hal. et Vulg. Vide
Noodt. L. de PJufr. 3. B&..— 56 Hal. videntur. GEB. — $7 Vide Noodt. I/. de
V[ufr.12. BR. . 58 Hal etomnes: im Italia. BE. — 59 Vulg.addit: Seio.BR.
Go Ap.Hal.etVulg,et,abeft. BR. 61 Haletim, loco:ex. GE B. 62 Vulg.
transinittit. BR.—— 63 Hal zm vfumfrudum. GER. 64 Hal fit, | 65
Hal. etenim, loco: et, quod Vulgo abeft. BR. 66 Hal. relegauit. G E B.
67 Van de WV/ater I1I, Obf. 12. mauult: percepit. GE B. 68 Hal. refpondi.
GEB. — 69 Hal. capiti, typis, vt reor, manifefte errantibus. GEB.. ^7oHal.

49 Hal. et Vulg. inferunt; z»,

et

-AOnlut
|
1

l] ['uS )

h,
:

l- A
" ( m;

L.

- LISNS

4'1 €
L,,..Ju,s i

——fs; qui fundum tecum communem habebat,

Sab:

( 2400 adu
. a,

H
L. þ»,,

DIGESTORVM LIB. XXXIIL TIT. II

tor ?* iurisdiCtione,fua id agere debet, vt idem feruetur,
quod futurum teffetr, Tl ei, cui ex fideicommiffo reftitutus /ef-
fett, legati iure adquifitus fuiffet. |
LAYorzxvs-'? libro/fi—ex-Pofterioribus
Eabeemis./ Cv 1 víüusfructus legatus effet, donec ei totius do-
tis fatisfieret: cum ei heres pro fua parte fatisdediffet, quam-
uis reliqui fatis n6ón darent, tamen pro ea parte vfumfructum
definere habere mulierem , ait Labeo: idem fieri, et fi per
mulierem mora fieret, quo minus fatis acciperet. $. 1. Colo-
no fuo dominus vfümfructum fundi, quem is colebat, legaue-
rat: agat *? colonus cum herede ita, vt iudex cogat heredem
ex locationis aCtione eum liberare,

B

vfumfructum (andi vxorei *? legauerat, poft mortem ettrs-te-
cum heres arbitrum communi diuidundo petierat. Blaefus **
ait, Trebatium refpondiffe, fi arbiter certis regionibus fun-
dum diuififfet: eius partis, quae tibi optigerit **, vfumfru-
étum mulieri nulla ex parte deberi: fed eius, quod ** heredi
optigifet, totius vfumfruCtum eam habituram. Ego hoc fal-
füum puto. .Nam cum ante arbitrum *? communi diuidundo
coniunctus pro indiuifo ex parte dimidia totius fundi vfusfru-
&us mulieris fuiffet: non potuiffe arbitrum, inter alios iudi-
cando, alterius ius mutare: quod et receptum eft.
XXXII. ScAEvora libro/&WDigeftorums / GENE-
RALI capite praepofito *?, quidam in teftamento fuo ita adie-
cit: FELICI, QVEM LIBERVM ESSE IVSSI, VSVM-
rRvcTVM FVNDIVESTIGIANIÜ'LEGO:CVIVS PRO-
PRIETATEM PVTO TE ?? CONSECVTVRVM, SI NON
CONTENDERIS CVM HEREDE MEO SED POTIVS

CONCORDAVERIS: SED ET TV HERES OMNIA chj]

$3 v T AMICI SITIS: HOC ENIM VOBIS EXPEDIT.
Quaefitum eft, an viuente herede exigere poífit Felix fundi
proprietatem ? jRefpondit ?*, nihil proponi, cur Felici pro-
prietas fundi legata videfdtur. $. r. Filios ex Seio, et fi-

liam ex alio marito, heredes inftituit aequis portionibus, et.

matri ita legauerat: Ak&nLziAE DoRCADI MATRI MEAE
DARI VOLO4QVOAD VIVAT,? vsvMFRVCTVM BO-

NORVM MEORVM, ITA VT POST OBI TVM EXIVS AD

LIBEROS MEOS, AVT AD EVM, QVI EX HIS VIVET,
PERTINEAT: f[ili poft aditam hereditatem | deceffegant.
Quaefitum eft, mortua matre, fuperftite filia teftatricis, vfus-
fructus vtrum ad folam filiam, an vero pro portione heredi-
tatis pertineret *5 ?,9Refpondit, ad eos redire, apud quos pro-
prietas effet. Claudius non credidit ipfum vfumfructum in
vicem portionum hereditarigfum poít mortem auiae inter ipfos
57 datum : eo magis, quod aequis partibus heredes erant
fcripti. $. 2. Vxori vfumfructum domuum ?* et omnium

[ 'emndus rerum ,. quae in his,domibus; erant, excepto argento legaue-

í 0V j

rat: item vfumfructum fundorum, et falinarum. . Quaefitum

eft, an lanae cuiusque coloris, mercis caufa paratae, item

purpurae, quae in domibus erant, vfusfructus ei debere-
tur? jRefpondit, excepto argento, et his, quae mercis cau-

71 Hal et Vulg. inferunt; ex. BR. —— 72 Hal. I4A-
73 Hal et Vulg. aget. BR. 74 Hal et Vulg.
75 Hal vxor GEB. — 76 Vulg. Celfub. BR. — 777
78 Hal. et Vulg. quae. BR. 79 Hal. et Vulg.
avbitrium. BR. . $o Hal et Vulg. propofito. BR. — 81 Vulg. Veffiani , forte :
Vefliniani. B R. 82 Hal et Vulg. inferunt: Felicem. BR. 83 Vulg.
facito.BR. — 84 Hal per hanc totam legem: refpoudi, loco: refpondit, G E B.
$5 Hal. viuet : immo Flor. ita fa&um ab ordinario corrigente. BR. 86
Vulg. pertineat. B R. 87 Vulg. eos. B R. 88 Hal. domnus. GEB.
Vide pluribus Aueran. Z1. Interpr. Iur. 28. GEBR. 9o Hal. in aunuum vi-
cefunum quintum. GEB. —— 91 Hal et Vulg. colligendis. BR. — 92 Hal. et
Vulg.inferunt: fíi. BR. — 93 Flor. fuper finalem literam ? in: fili, et fuper
eadem in paulo poft fequenti voce: capti, eft adícripta litera o,. vt fit: fi-

et Vulg. qui. BR.
BOLENVS. GEB.
SABINV'S. BR.
Hal. obtigiffet. GEB.

lio pórtionis mente capto datae, — Nibil tamen in, vtroque loco eft deletum. I1ta

LÀ

Ípondit, heredis effe electionem, vtrum

Etiam Hal. Pal I. IL HE. IV. V. habent:

| meute capto dari, et fa&tum : filio mente capti davi. GER.

89

| quam Taur. fpreuit, recepere omnes, 8 R. Etiam Hal. GEZ.

6035

fa comparata funt *?, ceterorum omnium vfamfructum lega-
tarkim habere, $. 3. Idem quaefiit, cum in falinis, quarum
vfusfru&tus legatus effet, faljj inuentus fit non minimus mo-
dus, an ad vxorem ex caufafideicommiffi vfusfructus pertineat?
)Refpondit, de hi;Tegandis , quae venalia ibi effent, non fen-
fiffe teftatorem, — $. 4. Idem quaefiit, cum eodem teftamen-
to ita cauerit, A TE PETO, VXOR, VTI EX VSVFRV-
CTV, QVEM TIBI PRAESTARI VOLO IN ANNVM
QVINTVMDECIMVM ??, CONTENTA SIS ANNVIS
QVADRINGENTISZ,QVOD AMPLIVS , FVERIT, RA-
TIONIBVS HEREDQS, HEREDVMVE KEORVM INFE-
RATVYR: an receffum videatur a. fuperioré capite, ideoque
vxor non amplius habeat ex vfufructu, quam annuos quadrin-
gentos? Refpondit, fatis id, quod quaereretur, aperte ver-
ba, quae proponerentur, declarare. $. 5. Lucius Titius te-
ftamento fuo]|Publio Maeuio fundum Tufculanum reliquit,

eiusque fidei commifit, vtj eiusdem fundi partem dimidiam .

vfusfru&tus Titiae praeftarét: Publius Maeuius villam vetu-
ftate corruptam, cogendis ?* et conferuandis fructibus necef-
fariam aedificauit. Quaero, an fumptus partem pro portio-
ne vfusfructus Titia adgnofcere debeat? (Refpondit, fi prius,
quam víumfructum praeftaret, neceffario aedificauit: non
alias cogenduguä!ïämete , quam»?? eius fumptus ratio habea-
tur. $. 6. Duas filias et filium. mente captum heredes fcri-
pfit: filii ?? portionis mente captij datae vfumfructum lega-
uit in. haec verba, ngoc AMPLIVS PvBrLrA CLEMEN-
TIANA PRAECIPIET?* s1B1 Ó ' QVARTAE PARTIS
HEREDITATIS MEAE, EX QVA Ivzivw IvsTvM Fi-

LIVM MEVM HEREDEM INSTITVI: PETOQVE A TE,

PvgBnLiA CLEMENTIANA, VTI FRATREM TVvM Ív-
LivM IvsrTVM ALAS, TYEARIS, DEPENDAS PRO
EO, PRO QVO TIBI VSVMFRVCTVM PORTIONIS
