| patroni liberis idem ??* liberti agant, cibariaet veftiaria accipere & 4 z3íecfa ,
poffint? Modeftinus ;irefpondit, nihil proponi propter quod
petitio eorum, quae teftamento pure legata fünt, non com-
petat. |
. - M. IpnEMw libro XL Refpohforum. V EnBA teftamen-
ti?5 OMNIBVS LIBERTIS NOSTRIS /' CIBARIA
PRAESTABITISPRO ARBITRIO VESTRO: NON IGNO-
RANTES, QVojt ^ EX HIS CAROS HABVERIM: -
item alio loco: PRormuvwvw 3?, PongcHRONIVM,
Hyp,*;&'r,;)vm;" COMMENDO, VT ET VOBISCVM SINT,
ET CIBARIA PRAESTETIS PETO. Quaero, an omni- :
bus cibaria debent ?5 dari: an his ?5, quos commendauit,
etcum heredibus effe iuffit? Modeftinus,refpondit, omnibus
libertis cibaria reli&cta proponi, quorum modum ?* viri boni
arbitrio ftatuendum effe. - :

praedia , quae in Cbio infula babeo, ad boc , vt quaecumque viuente me acceperint ,
conflituantur eis cibarii et vefliarii uomine. Xlal. inter Graeca vertit: /Libertis
libertabusque qneis, quas vima. fiue im teflamento , fiue im codicillo, aut mauu-
qufi, aut etiam mamumifero: praedia, quae in Chio infula babeo , dari volo*
vt ad ea, quae a viuente me acceperunt , adiiciautur illis cibavii et vefliarii no-
mine. GEE. . | 19 Hal. babeat. GEB. — 20 Vulg. propter. BR. — 21 Taur.

| ciVaria. non.hic tantum fed et per totum hunc titulum, vbi haec vox quocun-

que in cafu occurrit, quod femel indicaffe fufficiet. n paucis locisl, vt in L.
1 . aliquoties eft: cibaria absque maiore litera, forte quod quoque Flor. ita
fcriptum fit, forte etiam ex negligentia typographi. nam in eadem lege ver-
fus finem rurfus eft: ciVaria. GEB. — 22 Hal. et Vulg. fit. GEB. . 23 Flor.
olim erat: pertzment. Hal. et Vulg. pertineat. BR. — 24 Hal. et Vulg. perti- "3
nent. BR. 25 Vulg. aut.BR. 26 Vulgo et, abeft.BR. — 2/7 Hal.et Vulg. in-
ferunt: tam. BR. 28 Hal. et Vulg. pertinet. BR. 29 Hal.fequens: fus, huc
reuocat. GER. . 304 Ap. Hal. fuis abeft. 305 Hal. zidem. Taur. Idem. 3X
Gothofr.in nota: meis. Hal. GEB. 32 Hal. et Vulg.4uos. 33 Hal. Preti-
mum.Nulg. Protbimium. BR. 34 Hal. Hippatium. GEB. 35 Hal. debeaut.
37 Hal medaus, etin fine: fla-
: ' - then-

36 Hal. et Vulg. inferunt: tantum. B.

Aaaaa 3

: : € : DN M : [] - ;:, At . Á d;( * .-(*': *
qui foluendo/effe defierint, non pertinere ad onus rehquo?l u Kectue X x

p orum ad fideicommiffarios fupe;'ihtes pertinet ?^: ér'an

d.
^
. Lin.
lt
i
lil
*ï

(f :-C Y
" fw,'-l) fiffet.

| ' mj " .
ritus téftamento, habitationem, in qua /füpellex fuit, legaffe
videtur: quare contra defun&ti voluntatem habitationeyá fibi
fnulierém vindicare, procul dubio eft.: — : »

. DIGESTORVM .LIB. XXXIIL TIT. X. LIB. XXXIV. TIT. I.

v S/ libro IIL.-de-Cognitionibus.

H—J— ;

/. DE ALIMENTIS xf,E...I: * CIBARIIS ?

| | LEÉGATIS.
^^ Nzr»trAnvS libro-V.-de-omnibus-Tribunshbus. | L.

1 alimenta fuerint legata: dici poteft, etiam aquam lega-
to ineffe, fi in ea regione fuerint legata, vbi venunda-
H ^m fUl —2 ; v v : : w
: IL iMaRcrANyvslibro VIIL Inftitutionum. S1 quis
libertis alimenta reliquerit: etfi legati fuerint ferui et rogati
legatarii manumittere, ad fideicommiffum admittuntur: vt et-
Diui quoque * Seuerus et Antoninus refcripferunt. $. r.
Et licet ad fifcum bona fuerintLäIeuoluta, ex quibus alimenta
debeíntur, praeftanda funt, fficuti f ad quemlibet fuccefforem
— , « transiffent. P "83042 o "w
legiz nol la 0tetancts [III. VrerAxwvs libro IL. de officio Confulis/ So-
£7$Mz*w: LENT iudices, ex caufa alimentorum, libertos diuidere,
LXud-^, wuotiens plures fünt heredes: ne a fingulis heredibus minu-
| ! Afbgt tatim alimenta petehtes þi&r&ntudf' : quam diuifionem per-
4'67" inde tueri * oportet, atque fi paterfamilias ipfe libertog diui-

JIMowcedézat

X

: Solent et vnum eligere, per quem alimenta praeften-
tur, aut ex voluntate defuncti, aut * arbitrio fuo, vt refcri-
,. ptafübie&ta oftendunt. ^ Exemplum libelli dati mihi a liber-
u f. fisSili * mifi vobis, fciens, ad exemplum iftam rem perti-
| Cffuc o mete : quia -Lmultg;; teftamentis fuis praeftanj? libertis iubent

u h neceffaria, quae, quia minimilaeris funtf, ad' nihilum perdu-
LA €X 5 euntur, cum plures heredes coeperunt per fücceffiones "?

exiftere, qua de caufa puto vos recte facturos, fi4 " cenuo-
catis Fauillae ** heredibus, procuratoribusue eorum, con-
ftituerifis, cui a ceteris dari debeat pecunia, ex cuius vfuris
alimenta praeftentur: debebit autem'is, qui accipiet, caue-
re eis, qui dabunt, redditurum fe, vt quisque exjlibertis
deceíferit, alioue quójmodo in ciuitate effe defierit, tantum
ex forte, quantum efficiet pro portione computatio. — Di-
uus Pius Rubrio cuidam Telefphoro refcripfit, Confules vo-
catis his, a quibus vobis alimenta deberi ex caufa fideicom-
miffi conftiterit, vel omnes ab vno, velfacta pro rata di-
fttibutione, quis '? et a quibus percipiatis , decernóánt. Fi-
fcus enim *? , g eo nomine quid'äö eo'vobis deberetur, **
exemplum fequetur.

u def/?

HE

7O Bafil và Asyére -- -- iwx Vas]mi. BR. — '7E Hal. etiam loco:
72, Hal. inferit: ad vfum. GEB.
r Vulg ET. BR. — 2 Taur. CIuARIIS. GEB. — 5 Flor. fadtum:
senumdari. bR. — 4 Ap. Hal,et Vulg. quoque , abeft. BR. — 5 Gothofr. inno-
ta: Al.diftringantur. Ita nempe ipfe Taur. in margine, et hoc Hal. et omnes
receperunt. RBR. — 6 Vulg. baberi. BR. — '7 al inferit: ex. — 8 Hal. Fafa-
li. Vulg. Fauillae. BR. 9 Hal. praeflare.. GEB. 10 Hal. facceffionem.
G E B. Ii Hal. Fafalii. GEB. 12 Hal quid,loco: quis. GE B. 13
Hal. etiam, loco: emim. GEB. I4 Hal. debebitur, id exemplum. GE B.
15 Hal. partis, forte voluit dare: partejs. GEB. I6 Ap. Hal. uv abeft.
17 Taur. in Adnotat. in Graecis: ereixesoous. fic faue in Pandectis, mifi quis

GEB.
et.

putet. Eroixeicouiillic legi. nam prima. littera mon ommino cevta illicefl. Hal.

éxuenucDus legit. quod fi tantopere variare prifcam. [cripturam licevet, potius
emendavem sri wsic9ai, — Sed manifefte eft in archetypo CroixEizeAr — Nem-
pe lineola, quales dirigendae fcripturae caufa in omnibus prope MSS..per trans-
ueríam paginam ducuntur, hic aberrante ad finem verfus librario mediam C fe-
cat, atque ita C fpeciem praebet. BR. 18 Id eft, Lipertis libertabusque meis,
quos viuens in teflamento et codicillis mauumifi , vel mauumittam , dari volo mea

(LYIBER . TRIGESIMVSQVARTVS

lam nunc fciatis, partes ** eorum, -

623

F yNDO .leggtq, n.liï:rumentum eius nom aliter legato cedit
T8. :nif fpgcxahter ld expreffum fit. Nam et ** donio lega-
ta, neque inftrumentum eius, neque fupellex aliter legato ce-
dit , quam/fi idipfum *? nominatim expreffum ateftatore fuerit.; / / 22 - .
: : .l- 2 »»t OLerc : .«:1(;"(1?ï.!7/£'£*-';(
| 2 -1?*:3 X Xilf.. . condl I l
;lu[o-'u : a4-7,t/u4:* CUA erE mdess: "
/044.;/'"'&" (*'J*'A*"- C)«j - j En«

"gl«-f-ï&l f( M

« x ib: XXX
: 9 z M. " APSPI DBPIA
non pertinere ad onus reliquo- / ,,, 7- ^'-

Xr-Re-Fpenfo- Tüfm. LT Ol T£

&mséuJegol; , Tuig T& wUTEAsUJÉpuic u0U, ÜUc Qion iy & 3 dix-
| Xuwy, Ev T& TO nwdilAJu sAsudÉouox, 4 dAsuSsodcu 30[.9'7?'2/043
Bob oj TX Éy Xfoig ov *9 xuplx* Eml T mj 6ox äa?ang uU
&Axuoxvov, &roryeiv3oi * 7 erols wiflupou uoj Besixplou üvóg i, 38
-L(gpaer.o » quam habeant 7*? fignificationem: vtrum vt ex prae-.-
diis alimenta ipfi capiant, an vero vt [praeter/ ?? praedia, et

qui foluendo/effe defierint ,
rum heredum. ^445,4.

IV. MopzgZffrfvs libro

& J &1('[(!"5 :

cibaria ^* et veftiaria ab herede percipiant? et vtrum proprie- f ov a
tas, an vfüsfructus relictus eft ??? et fi proprietas relicta
fit, aliquid tamen füperfluum inueniatur Jf reditibus, quam : (aex

eft in quantitate cibariorum et veftiariorum , an ad heredem
patronae pertinet ??? et fi mortui aliqui ex libertis fint, an
pars eorum ad fideicommiffarios fuperftites pertiret ?^: ,e:f'an
dlkey' cedente fideicommim,x morigntiïjïg jlibertormge portiones í^».
ad hef'edesgorum, an ??-teftatonis decurrant? Modéffius re- «
fpondit, vgd?ntur mihi ipfa praedia effe libertis reli&a,MVt A d
pleno dominio haec habeant, et non per folum vfümfructum:
et ideo et?*fi quid fuperfluum ?* in reditibus, quam in ciba-
riis erit, hoc ad libertos pertinegt ^?. |Sed etfi decefferit fi-
deicommiffarius ante diem fideicommiffi cedentem, pars eius :
ad ceteros fideicommiL.(Tarios pertinet : poiï diem autem ceden- |
tem fi qui mortui fint, ad fuos heredes haec transmittent.

$. r. Lucius Titius teftamento,fuo libertis libertabusque;29 . ! /«/*ov.
[cibaria et veftiaria a liberis]fuis ??^,eisdemque? heredibus [ -; Je-«í4/
| praeftari 1uffit, nulla condicione addita; Quaero, an, fi fine ; ^ ««««

patroni liberis idem ?^ liberti agant, cibariaet veftiaria accipere :
poffint? Modeftinus ;irefpondit, nihil proponi propter quod
petitio eorum, quae teftamento pure legata funt, non com-

petat.
. M. IpnEM libro XI. Refponforum. V E&nBA teftamen-
ti* OMNIBVS LIBERTIS NOSTRIS "' CIBARIA
PRAESTABITISPRO ARBITRIO VESTRO: NON IGNO-
RANTES, QVoOjt *Ó(^ EX HIS CAROS HABVERIM:
item alio loco: PRormuvwvw 33, PorLZ,HRONIVM, ;
HyPL&TLLVM?A' COMMENDO,VT ET VOBISCVM SINT,
ET CIBARIA PRAESTETIS PETO. Quaero, an omni-
bus cibaria debent ?5 dari: an his ?*, quos commendauit, T
et cum heredibus effe iuffit? Modeftinus,refpondit, omnibus ; ^^.
libertis cibaria reliécta proponi, quorum modum ?* viri boni
arbitrio ftatuendum effe.

praedia , quae in. Cbio infula babeo, ad boc , vt quaecunque viuente me acceperint ,
conflituantur eis cibarii et vefliavii uomine. Xlal. inter Graeca vertit: Libertis
libertabusque Tueis, quas vima fiwe in teflamento , fiue im codicillo, aut mauw-
mifi, aut etiam manumifero: praedia, quae im Chbio infula babeo , davi volo:
vt ad ea, quae a viuente me acceperunt , adiiciantur illis cibarii et vefliarit mo-
mine. GEE. : : 19 Hal. babeat. GEB. — 20 Vulg. propter. BR. — 21 Taur.
ciVaria. non.hic tantum fed et per totum hunc titulum, vbi haec vox quocun-
que in cafu occurrit, quod femel indicaffe fufficiet. ln paucis locis, vt in L.
15. aliquoties eft: cibaria absque maiore litera, forte quod quoque Flor. ita
fcriptum fit, forte etiam ex negligentia typographi. nam in eadem lege ver-
fus finem rurfus eft: ciVaria. GEE. — 22 Hal.et Vulg. fit. GEB. — 23 Flor.
olim erat: pertiuent. Hal. et Vulg. pertimeat. BR. — 24 Hal. et Vulg. perti- .
neüt. BR. 25 Vulg. aut. BR. 26 Vulgo et, abeft.Bm. 27 Hal.et Vulg. in-
ferunt: tam. BR. 28 Hal. et Vulg. pertinet. BR. 29 Hal. fequens : fuis, huc
reuocat. GER. . 304 Ap. Hal. fuis abeft. 305 Hal. Zidem. Taur. Idem. 3Y
Gothofr.in nota: meis. Hal. GEB. 32 Hal. et Vulg.quo:. 35 Hal. Preti-
mum.Nulg. Protbimium. BR. 34 Hal. Hippatium. GEB. 35 Hal. debeamt.
36 Hal. et Vulg. inferunt: tantgm. BR. — 27 Hal medus, etin fine: fla-
: seg - then-

4 ao«ccla ,

/7
f -.*(þ , 4

: '

Áaaaa3

fs. p
/
j

';« ^. J s ^
[ íam cem::

J Xxll.

l, "

*s

fs.

624
; M I ENVvS ?? libro IL-ex-Caffio, LEkGA TIS
alimentis, €ibaria, et veftitus, et habitatio debebitur, quia fi-
ne his ali corpus non poteft: cetera, quae ad difciplinam per-
tinent, legato non continentur. . |

VII. Pavrvs libro XIV-
teftatorem fenfiffe probetur.

m. Nrsraliud

.. VIIL PAPriNiANvs libo VIL Refponforum, Px-

CvNIAE fortem alimenüis libertorum deftinatam, vnum ex
heredibus fecundum voluntatem defuncti praecipientem , ca-
uere non effe cogendum , ex perfona deficientium partes co-
heredibus reftitui, placuit: ob eam igitur fpeciem poft mor-
tem omnium libértorum indebiti non competit ?? actio, nec
vtilis dabitur. —Diuerfa caufa eft eius, cui legatorum diuifio
mandatur: nam ea res praefentemjàcjymomentariam curam in-

jungit: alimentorum vero praebendorum necelüitas opémbus .
meníftruis atqueannuis, verecundiam quoque pulfantibus, ad-

ftringitur. m | : !
! IX. Ipnkexw libro VHE-Refponferem. Arro herede
infituto, ita fcripfit: A TE PETO, GAI SEI, QVID-
QVID EX HEREDITATE MEA REDEGERIS, ILLIS
ALVMNIS MEIS DES SINGVLIS DENOS AVREOS,
EANDEMQVEJSY MMAM PENES TE ESSE VOLO, C V-
1VS EX INCREMENTO EOS ALERE TE VOLO: RE-
LIOQVVM RESTITVES NVMERIO CONLIBERTO NO-
sTRO. Refpondi, quamuis diflrahere bona Gaius Seius
alio fcripto herede non poffit: itamen eum/. alumnis/relictam
pecuniam, vt feruet ac reftituat intra Falcidiam , recte peti-
turum: quod *? de fuperfluo probari non poteft. .—r: Ejum
quoque libertum inter eos, qu1bqs qlbana item ve;&xarm?m 4
patrona, quae viua praeftabat, reliquit, reCte fideicommiffum
petiturum exiftimaui4| qui annuos yiginti ^? aureos, etmen-
ftruum frumentum atque vinum acceptauit, -

X. Ipngx libro IX. Refponforum. Cv w vnus ex he-.

redibus certam pecuniam pyàágcipere iuffus effet, de cuius
forte libertis alimenta praeftaret: heredem quoque heredis ad
praeceptionem admitti placuit: fi tamen plures heredes heres
haberet, intentionem quidem defun&i prima facie refragari ,
fed aliud probari non oportere: quid enim, fi ceteros here-
des fuos euitauit, et quietam ac verecundam atque etiam ido-
neam, libertis confulens, domum fequi maluit? et ideo ab
omnibus heredibus heredis alimenta praefiabuntur. . G. 1.
Verbis fideicommiffi pure manumiffo,. praeteriti quoque tem-
poris alimenta reddenda f&s&, quamuis tardius libertatem re-
ciperauffit, nec heres moram libertati/fecerit: tunc enim ex-
plorari moram oportet, cum de vfuris fideicommiífi quaeri-
tur, non de ipfis fideicommiffis. .$. 2. Alimentis viri boni
arbitratu filiae reliCctis, ab herede filio ** pro modo legatae
dotis, quam folam pater exheredatae ^* filiae nubenti dari

L . LÀ e e 2 $ *
voluit, atque pro incrementis aetatis,; eam exhibendam ef-

fe(refpondi, non pro viribus hereditatis. :
Xl. PAvrvs libro -X 4 Is, cui an-
nua ** alimenta relicta fuerafít, in metallum damnatus,
indulgentia Principis reftitutus eft. /Refpondi, eum et prae-

cedentium annorum recte cepille alimenta, et fequentium de--

beri ** ei.
XIl InEw libro XIV-Refponfozmem. Lvcivs Titius

libertis fuis cibaria et veftiaria annua certorum nümmorum

tuendus fit. GEB.' — 58 Hal. IABOLENV'S. GER. 39 Hal. wec inde-
biti competet. GEB. .. 4O Hal. quando, loco: quod. GEB. .. 41 Hal ve-
fliaria. 42 Vulg. XXIV. BR. 43 Hal. et Vulg. fuo, loco: filio. B R.
44 Vulg. ex bereditate. BR. — 45 Ap. Hal. annaua, abeft. GEB. — 46 Hal.
debere, errore typorum. GE B. 47 Hal. ad fupplendum. 48 Vid. Aue-
yan. 1I. Interpr. Iur. 27. GEB. | . 49 Flor. eft addita t. BR. 50 Vulg.
dubitavetur. BR. 51 Hal. Sextae. Vulg. .Sextiliae. BR. .. 52 Vulg. ad-
dit: ita vefcripfit. BR. — 53 Hal. et Vulg. praefigunt: vobis. BR. . 54 Hal.
et Vulg. veffiaria. B R. 55 Hal.defundi. Vulg. inferit; voluataterm et. B n.

SINTÁSEMPER VOLO. Quaero , cum manumilfi ab here-/^» »«s:

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. I.

reäiquit,'tgþpo&eriore parte teftamenti ita cauit: oB L1GA-
TÜSS EIS OB CAVSAM FIDEICOMMISSI FVNDOS
MEOS, ILLVM ET ILLVM, VT EX REDITV EORV M.
ALIMENTA SVPRASCRIPTA PERCIPIANT. Quaefi-
tum eft, an fi quanto minores reditus peruenerint, quam eft
quantitas cibariorum et veftiariorum, heredes ad fupplendam
^t efi OriGrari non débeant: velfi alio anno excefferint , an
fupplendum fit, quod fuperioré anno minus perceperint? Pau-
lus;refpondit, cibaria et veftiaria libertis defun&Gti integra de-
beri, neque ex eo, quod poftea praedia þilä pigüóris iure té-
Ítator obligare voluit, vt ex reditu eorum alimenta percipe-
rent, minuifle eum, vel auxiffe ea, quae reliquerat , videri 4?.
XHUL ScaEgvora libro IV.-Refponferum. ^Garo
Seio trecentos aureos legauit, vt ex vfuris eius fummae |
lib'e]x?is cibaria et veftiaria praeftaret, quae f[tatuerat: co- | /4.
dicilis autem eandem fummam vetuit dari (Gaio;Seio , fed da- "5 .-
ri Publio Maeuio voluit. 7 Quaero, an libertis fideicommif- )9 z
fum debeat Maeuius ? QR?fiäondL ^?. Maeuium, nifi aliud, de x
quo non dgliberaretur 59 , doceat fibi a teftatore iniun&tum ,Lil & $:
videri fecundum voluntatem teftatoris recepiffe ea onera, "«»2«. d-
quae adícripta erant ei fummae quae in eum codicillis trans-
ferebatur. $. 1. Imperator Antoninus Pius libertis Sextige
'SI'Baügae ??. . Quamuis verba teftamenti ita fe habegnt, vt,
quoad ,qum Claudio Iufto morati effetisj, 53 alimenta et ve-14/ exrent,
füariumy ^^ legata fint: (táfitérithanc fuiffe defun&ae 55 cogi- 11 2»cns,
tationegá interpretór, vt et 59 poft mortem lufti eadem vo-
bis praeftari voluerit. — Refpondit 5*, eiusmodi fcrippifam. |^n, i-&,
ita accipi, vt ?* neceffitas alimentis praeftandis perpetuo ma- , , --
neat. $. 2. Itémy confultus de tali fcriptura, kv /rEc v M ^^ od

L

—
"

de cum eo ?? morati diu fint, fed ob grauiorem feruitutem. — f*
ab eo difcefferint, an alimenta his debeantur, quae mgä"ä 6O f
Braefcare, nifi vice feruitutis;iis| 9* vteretur ? ( Refpondit PT. L.l.'h'*ïo
lecundum eà quae proponerentur, deberi. | — x« . . —
.XIV. VrrrAwvs?? librolL-Fideicommifforum, M E-
LA ait, fi puero vel puellae alimenta relinquantur ,. vsque ad
pubertatem deberi: fed hoc verum non eft: tamdiu enim de-
Ibebitur/ ^*, donec teftator voluit: aut fi non'/paret, *5. quid 1 4J &ente;
fentiat, per totum tempus vitae 9^ debebuntur. $. 1. Cer-
te fi vsque ad pubertatem alimenta relinquantur, Íi quis ex-
emplum alimentorum, quae dudum pueris et puellis daban-
tur, velit fequi: fciat Hadrianum conftituiffe, vt pueri vsque
ad decinium oCtauum/$7" , puellae vsque ad Lquartuxïlä&'dimumJ
annum alantur: et hanc formam ab Hadriano datam obfer-
uandam efle, Imperator nofter refcripfit. Sed etfi generaliter -
pubertas non ficdgfinidtur 95, tamen pietatis intuitu 9? in 1/ ï/.'f.,
fola fpecie alimentorum hoc tempus aetatis eíe obferuandum,
ponJjeítjinciuile. $—2. Sed fi alimenta, quae viuus praefta- / /7, jz,.
bat, reliquerit: ea demum praeftabuntur, quae mortis tems . ^.
pore praeftare folitus erat: quare *? fi forte varie pracftite-
rit, etus tamen temporis praeftatio fpeCtabitur, quod proxi-
mum mortis *"^eiüs füit. Quid ergo, fi cum teftaretur, mi- 1 2cl r
nüs praeftabat, plus mortis tempore, velcontra? adhuc ?^ ,
erit dicendum, eam prae&ationeyh fequendamy, quae nouiiïi-L.fïJ iO
ma fuit. $. 3. Quidam libertis fuis, vt alimenta, ita aquam -:'-aaïn
quoque, per fideicommiffum reliquerat *?. — Confulebar 7* Y
de fideicommiffo: cum in ea regione Africae vel forte Aegy-
! t

56 Ap. Hal et abeft. — 57 Hal refpondi. — $8 Hal. inferit: et. 59 Hal.
quo, loco: eo. GEB. 60 Hal. negauit. GEB. 61 Flor. ab ordinaria
manu ex i5 factum bis.BR. Et bis quoque legit Hal. 62 Hal. refpondi. G & B.
63 Hal. et Vulg. MODESTINVS. BR. 64 Hal. debebuutur. GEB.- 65
Hal. pareat. . 66 Hal.vitae fuae. 67 Hal. decimum et oclauum. — 68 Vta Taur.
dejïm'atur., fed Flor. eft: definitur. B R. 69 Balil. Q«Awy4Swc, benighe. BR.
O Hal. inferit: et. GEB. . 71 Hal.et Vulg. morti, quod mallem. B R. 72
Hal.ad bet. GEB, — 73 Klal. veliguerat, et inferius; reliquerit. GEB. — 74 Vulg.
; | | con(ule-

tel

(
Tiat
— a&
4 7**4 Yeto

u

« LE ml

: [ ï&

,

N
J -20m,
: 14

ptl

f
a
£b
Ój
'üfs
h
n
lj

jue

. DIGESTORVM LIB,

t 75 res * agi * 78 proponebatur **, vbi aqua venalis eft.
Dicebam igitur, effe emolumentum fideicommiffi, fiue quis
habens cifternas id relinquerit, fiue non: vt fit in fideicom-
miffo, quanto *? quis aquam fibi effet comparaturus: nec vi-
deri inutile effe fideicommiffum, rquafij feruitute praedii non
| . poffefforivicinae poffeffionis/relicta. Nam et "- Kauftus aquae,
Li*kené. vt pecoris ad aquam adpulfus ?? , eft feruitus perfonaejta-
; men ei, qui vicinus non eft, inutiliter relinquitur. In eadem
L-j-l.,äwcaufa erunt 3 geftandi, vel.in tuo vuas ?? premendi, vel
LL ferudfafes ATeae tuae ad frumenta ceteraque legumina exprimenda vten--
Jer^^^* di: béoc enim ag fonae relinquitur ;; D
qua perfonae relinquitur. :
^XV. SCAEVOLA libro XViIl-Digeferai À rrrL 10
herede codicillis.Seiaetdecemyreliquit, et alumng, his verbis:
MaAEev10 INFANTi ALVMNO M EMD'&,V;A..SW.&E'IW
Li*v£&, 935 paRr VOLO, QVAE PETO A TE, SEIA, JSVS/CI-
P1AS, ET VSVRAS- EI ?* QVINCVNCES.IN ANNVM
vsovk àÁvicEXgsiMVM AETATIS PRAESTÉES, EVM-
QVE SVSCIPIAS, ET TVEARIS. Quaefitum eft, àn .Se-
ia, poftquam legatum fuuüm accepffit, fi nolgt ?*5 pecuniam

alumno relitþm füfcipere, vel in fufcipiæi?davea- ceffauerit,-
L.j ónera., oriüs? " alimentorum ex die mortis teftatoris compellenda fit
|;*Ad, adgnofcere? (Refpondir *?, fecundum ea quae proponerentur,
VE compellendam praeftare, cum ?? fideicommiffum fit. . Idem
p quaefiit, an heres quoque Seiae in annos viginti, alimenta
* — praeftare debeat? jRefpondit, deb $. 1. Teftator concu

ere.
binae mancipia ruftica numero ;pi/tf?öj. legauit, et his cibaria
praeftari iutfit in haec verba: kiSQVE MANCIPIIS, QVAE
SVPRA LEGAVILjCIBARII NOMINE AB HEREDIBVS
MEIS PRAESTARI VOLO QVAE ME VEiVO ACCIPIE-
. BAN T. Quaefitum eft, cum viuo teftatore femper manciegja
ruítica tempore meífium. et arearum delegata fuerint, etjeo
tempore| cibàrig/ex ratione domini fui numquam . acceperift,
excepto cuftode praediti
id eít, melífis et arearum, et ?* cibàária concubinae pro man-
Ll debent,, cipiis rufticis praeftare jdeberet ?? ? ;Refpondit, eum, cuius
|.'"A^ motio eft, aeftimaturum..-
modo, quo apud teftatorem fuenünt, et ?? apud concubinam
futura legauit, non debebántur ?^ eius temporis, de quo
quaefitum eft, cibaria : verum fi velüt in minifterium vrbanum.
ab his transferentur ?5, debebuntur. $. 2. Titia decedens

«

v

teftamento ita cauit, OMNIBVS LIBERTIS LIBERTA-
BVSQVE MEIS CIBARIA ET VESTIARIA, QVAE VI-.

VA PRAESTABAM, DARI PRAESTARIQUV-E- VOLO.
Quaefitum eft, cum tribus folis ?* eo tempore, quo ea vixit,
ficut rationibus continebatur, cibaria et veftiaria praeftiterit:
an heres eius a ceteris quoque libertis conueniri poffit: an

et veftiaria accepiffe reperiuntur? ,Refpondit, ab omnibus.

XVL. Inew libro XVIII. Digeftorum, ALIMENTA

et veftiaria libertis fuis' dedit. Quaefitum eft, an quia nomi-
natim a Moderato vno ex heredibus dari ?* iuffit teftator, fo-

confulebatur. BR. ( !
ferit, vt fiti im regiome Africae vel forte Aegypti ea ves. GEB. — 76 Vox: -
agi, a manu antiqua inter verficulos eft inferta. B R. 74 Hal. propoueretur. .
GER. 78 Hal quautam, loco: quanto. GEB. — '79 Hal. nam et fi. GEB. -
$0 Taur. aPulfus. Sed et Flor. litera d iam olim eft adfcripta, vt fit: adpzl-
fus. BR. — 81 Vulg. inferunt: feraitutes. BR. 82 Taur. vDas. BR. — 83
Vulg. quadvaginta. BR. 84 Hal. eijus, loco: ej. GER. 85 Hal. infe-
rit: ad. GEB. — 86 Hal. et Vulg. accepit, fi moluerit. BR. — 87 Hal.onmera.
GE B. 88 Hal. vefpondi, hic et in fequentibus, nifi quod in fine h. /. ha-
beat: vefpoudit. GEB. — 89 Hal. ewiloco: cuwm. GEB. — gO Vulg. praedio-
vum. BR. — 9t Ap/Hal et, abeft. GE B. — 92 Hal. debeat. — 93 Vul-
go et, abeft. BR. 94 Hal. et omnes: debebuntur, quod malim. B R. — 95
Vulg. trausferantur. BR. 96 Vulg. folum. 8 R. 97 Ap.Hal. dari, ab-

eft. GER. 98 Hal. etiam. GEB. 99 Poffet forte adiectiue accipi pro

Alimentis largis, non frugalibus, B&« — Dubitauit nempe nofter Brenkun. an re-

| miffo petere poífint? ,.

:,an heres eiü$ quoque temporis,-

Claudius: merito: nam fi eodem -

. vero tribus &antum fit obnoxius , «qui; rationibus ipfius cibaria -

*5 Hal. vocem ea, ex antecedentibus reuocatam hic in- |

XXXIV, TIT. I

lus Moderatus debeat, non etiam poft mortem Moderati he-
redes eius * Refpondit, et ?* heredes teneri. $. r. Libertis
libertabusque,,item quos, quasque teftamento codicillisue.ma-
numiferat, alimenta Commoda ?? , quae |viua/praeftabat , da-
ri iufferat: item omnibus libertis libertabusque fundos. Quae-
fitum eft, an ad ea legata admitterefur liberti paterni liber-
tus, cui fcribere folebat ita , [czvo P'ovlvye spusrépw dxsAsuSé--
gt 799: epiftula etiam emilfa ad ordinem ciuitatis, vnde o-
riunda emà£, petierat vti publice, quod medicus erat *, fala-
ria el praeftarentur, manifeftando litteris füis, eum fuum ef-
fe libertum ? JRefpondit, eum , cuius notio eft, aeftimaturum:

€a25

vt fi quidem viua ea, et ? ei praeftabat, nihilg minus ad fi- -
| deicommitfüm admitteretur: aliter vero non.

| um tt | $. 2. Bafilice
libertae ?,decém,dedit, quam apud Epictetum et Calliftunr li-
begtos effe voluit, vt, cum fuerit Bafilice[annorum ^viginti-..
quingue, cum víuris quincuncibus reftituerentur: ita vt ex
vfuris aleretur, prout aetatem ampliauertit ^. Quaefitum eft,
an ex alio capite, quo generaliter libertis libertabusque ciba-
ria et veftiaria et habitationeyf reliquit, -e&eem Bafilice debe-
retur * ? ,Refpondit, fecundum ea quae proponerentur, non
deberi, nifi hoc quoque ei datum probaretur. Claudiüs: quia
deftinauerat alimentis eius vfuras pecuniae, quas fpecialiter
el praelegauerat. — $. 3. Qui focietatem omnium bonorum
fuorum cum vxore fua per annos ampliuskggggfï'ääïntg, habujt,
teftamento eandem vxorem, et nepotem ex filio , aequis par-
tibüs heredes reliquit, et ita cauit: rrTEM L1BERTIS MEIS,
QVOS VIVVS MANVMISI, EAQVAE PRAESTABAM?,
Quaefitum eft, an et qui eo tempore, quo focietas inter eos
permanfit, manumiffi ab vtrisque, eticommunes: liberti facti
funt, ea quae a viuente percipiebant, folida " ex fideicom-
| | Refpondit, non amplius, quam quod vir
pro fua parte praeftabat, deberi. du
.. ,XVII. Inew libro XIX.-Dieeft SERVOS ad
cuftodiam templi reliquerat, ei his ab herede legauerat his ver-
bis: PETO, FIDEIQVE TVAE COMMITTO, VT DES,
PRAESTES. IN MEMORIAM MEAM PEDISEQVIS
MEIS, QVOS AD.CVRAM TEMPLI RELIQVI, SINGV-
LIS MENSTRVA CIBARIA ", ET ANNVA VESTIA-
RIA CERTA. Quaefitum eft, cum &emplem- nondum eífet
extructum: ex die mortis, an vero ex eo tempore, quo
templum explicitum fuerit, percipere(ferui debeant/legatum ?
«Refpondit,: officio iudicis heredem compellendum feruis reli-
Ca praeftare, donec templum extrueretur. — :

XVIIH. IpEgw libro XX.—Digefteram, LisEmnTIS,
quos teftamento manumiferat, alimentorum nomine menftruos
décem legauerat: deitde códicillis generaliter omnibus liber-
tis menftruos Lfeäfäg, et annuos veftiarii nomine denos lega-
uit ?. Quaefitum eft, an et ex teftamento, et *? ex codicillis,
libertis fideicommiffum heredes praeftare debeant ? Refpondit,
nihil proponi, cur non ea, quaecodicillis data proponerentur,
praeftari deberent: nam ** ab his, quae teftamento cibario-
j TM rum

&e fe habeat fententia Taurellii, qui, dum C. maiori eft vfus, eo fatis indi-
cauit, fe credere, Commodae nomen fuiffe proprium. —Mihi nullum dubium
eft, Taur. debuiffe dare: — alimentACommoda , vt foret: alimenta ac commo-
de. GEB. . 100 Id elt: Rofma prognato liberto nofiro. ltaet Hal. GEB. — K
Hal. effet. GEB. . 2 Áp. Hal. et abet. — 3 In dandi cafa a Graeco no-
minatiuo: Bafilice, Bafilices. — Corre&or et hic et in loco proximo, vbi rur-
fus eft: Bafilice, addidit: a, tandem fcripturae conftantia motus deftitit: fed
et locum fecundum, vbi Bajfilice in nominatiuo occurrit, nec vllo modo zà. Ba-
filicae ex corre&tione tolerari poteft, reltituere fuae integritati debebat, Cete-
rum omnes Editores habent: Bafilica, et Bafilicae. &R. — Etiam Hal. GEB. 4
Hal. empliaret. GEB. . 5 Malo cüm omnibus: deberentur. BR. — Etiam Hal,
ita habet. GE2, Ó Hal. etVulg. addunt : davi volo. BR. '7 Hal. folita. GE B.
8 Taur. CIG4ARIA, et fic quoque $. 29. GER. 9 Vulg. legauerat. BR.
IO Hal. quaefitum. efl, ex teflamento an ex. codicillis. GEB. 11 Hal infe-
rit:

£.

7

r *s " *

r «-.T"?'r(—*( Um ,

] jjl'äe.æ;sräum

) £.

42 bona Seii peruenerunt, militia Sticho comparari debe
— etfi placet deberi, vtrum ftatim militia comparanda fit, an .

" 5o-
u jf
ET..
. :

: ^ 1 *^
LJ celeref,

a

r 44 Awdi—(f XIJF
J QOx CULOP ,

]
v,,f b d
L.J 64

$

,j Q? U^ lf;,i .iu]

" n/;i; 'y,

626

rum nomine legata effent , receffüm eft *? propter ea, quae
codicillis relicta funt. — $. r. Manumiífis teftamento cibaria
andua, fi cum matre morabuntur, per fideicommiffum dedit:

ímater filio triennio füperuixit, neque cibaria, neque veftia-

ria ei$ praeftitit, cum in petitione fideicommiffi liberti ceffa-
rent: fed et ^2 filia, pofteaquam matri heres extitit, quoad
vixit, annis quattuordecim interpellata deþ,sQe.m us folqendls
non eft. Quaefitum eft, an poft mortem filiae a nouiffimo

herede petere poffint, et tam praeteriti temporis, quam futu- -

ri, id, quod cibariorum nom;ne et v'eiïiarii. relictum eft ? 'LR,Q-
fpondit. fi condicio extitiffet5; nihil proponi, cur non poffent;
$. 2. Ab heredibus Stichum manumitti voluit, eique, fi cum

Seio moraretur, cibaria et. veftiaria praeftari a Seio: deinde ,

haec verba adiecit: TE ",XAIy»TEM,* SEI, PETO, VT
CVM AD ANNVM VICENSIMVMQVINTVM PERVE-
NERIS, MILITIAM EI COMPARES: SI TAMEN TE
ANTE NON RELIQVERIT. Quaefitum eft, Sticho ftatim
libertatem confecuto, prius autem defun&o Seio, quam ad

annum vicefffimumquintum perueniret: an 93 his, adtqlgg?

eo tempore, quo Seius Aannum vicenfimumquintum J" exple-
turus fuiffet, fi fuperuisiffet? , Refpondit, cum placeft com-
parandam: non ante deberi !*9, quam id tempus ceiï;;geï.
$. 5. Poftumis heredibus inftitutis, jet/ patre et matre: jti^?
fubftitutione faCta, aCtores manumifit, et peculia eis lega-
uit, et annua, et ?? ,certis; liberfis fuis legata, et aliis
,exteris?plura: deinde poft teftamentum fattum nmata filia,
codicillis ita cauit, sx QVID .55 TESTAMENTO, QVOD
ANTE HOC ,TEMPVsS, FECI, LEGAVI CVI, DARI ??
VOLVI: PETO AB HIS, VTI TERTIAM PARTEM PE-
TINAE ?^? FILIAE MEAE REDDANT, fecundis autem
tabulis fa&ta pupillari fübftitutione, impuberibus libertis , qui-
bus a parentibus libertates dedit, eo amplius alterum;tantum;
quantum/in üümmo,?* , ipraeter/cibaria et veftiaria, dari vo-
juit. Quaefitum eft, cum fuperuixiffet filia teftamento aperto
et codicillis, poftea autem decefferit ?^*, et fideicommiffum
datum ei ?5 de reftituenda parte tértia ad heredes fuos trans-
miferat: an etiam cibariorum et veftiariorum tertiae partes ei
per fideicommiffum datae effe videantur ?? ?,Refpondit ??, non
videri. $. 4. Idem quaefiit, an eorum, quae codicillis per fi-
deicommiffum relicta funt, tertiae partes ad filiam pertinere
jdeberent, ?? ? ,Refpondit, non deberi. Idem quaefiit, an alte-
rum tantum a fubítitutione ?? legatum, deducta tertia parte

quantitatis legatorum teftamento datorum, computari debeat :

vt duae partes quantitatis debeantur, praeter ?* codicillos,

quibus tertiam partem codicillis ?* legatorum ad filiam fuam

pertinere voluit?,Refpondit, integrum ex tabulis fubftitutio-
nis deberi. $. 5. Cibaria et veftiaria per fideicommiffum de-

rit: et. GER. I2 Hal. effe. — 13 Vulg. inferit: ezus. BR. — 14 Etiam
hic adícripta eft b , quam Taur. neglexit, forte idco, quod in L. 22. $. 1. b. t.
Flor. mendofe fit: bis teflamento, pro: is. BR. — 15 Gothofr. in nota: Al.
a te. Nempe ita Hal. et omnes, fane hic videtur ifta praepofitio defiderari.
BR. 16 Hal. debeat. Vulg. deberet. BR.
G E R. 18 Conf. Aueran. /I. luterpr. iur. 17. GEB.
Vulg.et, abeft. BR. — 20 Vulgoet, abeft. BR. — 21 Hal et Vulg. inferunt:
in. BR. 22 Redius transponerentur: cui, id eít, alicui, legami. Sane
Hal. fequentibus iungit et habet: dare, vt apud eum fit: legai, cui dave vo-
i»i. Ex o&to MSS. tria Pal. L. Barb. et Otob. ita habent: dare, interpungunt
tamen cum aur. B R. Proríus cum Taur. faciunt Pal. II. IHI. IV. et Bynkersh.
GEB. .23 Hal. pecuniae. GEB. 24 Blaublomm. quantum in fingnlis n
mumero. Steph. quantum [ingulis im mumevato. Hal. quamtum fimgulis im nn-
210. Etíane iam pridem Flor. inter veríus eft adícriptum : m fingulis, nec
tamen quicquam deletum. — Inde Blaubl. habet geminum: im. Taur. haec pror-
fus neglexit, cui affentior. B R. 25 Hal. deceffiffet, et mox$ transmififfet.
GEB. 26. Hal. eidem, loco: ei. GEZ. 27 Wulg. tertía pars. ei per fi«
deicommmiffum data effe videatur. BR.

17 Hal. aumos viginti quinque. -
19 Ap. Hal. et :

28 Hal hic, et in fequentibus ad- -

DIGESTORVM LIB. XXXIV. TIT. I

EEE

»

ägwlgg XX. Ipw libro-HI.-Refpo:

derat, et ita adiecerat, Ovos LIBERTOS MEOS, VhI
CORPVS MEVM POSITVM FVERIT, IBI EOS MOR A-
RI IVBEO, VT PER ABSENTIAM FILIARVM MEA-
RVM AD SARCOFAGV M ?? MEVM MEMORIAM MEAM
QVOTANNIS CELEBRENT. Quaefitum eft, vni ex liber-
tis, qui a die mortis neque ad heredes accefferit , neque ad fe-
pulchrum morari voluerit, an alimenta praeftanda fint?;Re- ..
Ípondit, non praeftanda. — / ". : |

XIX. Inxw libro XXII.-Digefterüme« TESTAMEN- ,
TO|ita cautum fuit, LIBERTIS MEIS CIBARIA QVAE- l. las
QVE ALIA PRAESTABAM, AB HEREDIBVS MEIS
PRAESTARI VOLO: Vynus ex libertis, ex voluntate patro-
ni, negotii/fui/gratia, quadriennio ante diem mortis dfuit: ex
hac caufa cibaria, quae ante acceperat, mortis tempore non
accepit: cui táffen, liberto eodem teftamento patronus, ficut
et aliis, quos viuus manumiferat, legatum guiüfiu.e, dederat. 4
Quaefitum eft, an ifti quoque cibaria, et reliqua, quae cete» ^ . '
ris libertis legata füunt, debeantur? jRefpondit,?*, cur non ? / 7 /».
ponforum. STICHVS NV-
TRICIS MEAE NEPOS LIBER ESTO: CVI ,DECEM, A V-
REOS ANNVOS DARI VOLO: quideinde, interpofitis no-
minibus, eidem Sticho ** contubernalem eius et liberos ?9 ,
ïf 714093

?

legauit,|iisque ?? quae viuus praeftabat: deinde alio capite ; !
libertis omnibus , quae viuus praeftabat, dari iuffit. ^Quaero,
an Stichus, praeter fuum legatum, etalimenta percipere pof- :
fit?,Refpondit,??, fecundum ea quae proponerentur, non |
