tronorumue. £ R. Etiam Kehd. Sed ita vt fequens: vel, abfit. GEB. — 54 Ap.
Hal. fed, abeft. GER. 55 Hal et Vulg. addunt: efj. BR. Etiam Rehd.
vbi tamen ita interpungitur: fet et Daciayum cowfhitutum efl. Exwm cui etc.
GER. 56 Hal. zmfulisque eius. Vulg. infulisque illiis. &&. — Rehd, vt Flor.
GER. 57 Hal. et Vulg. fequentibus praefigunt: etiam. BR. Rehd. ef
GER. 58 Taur. SEN Tía. GEB. — Ap. Hal. non legitur. — 59 Ita Flor.

, etin MSS. Ap. Hal. re, abeft. Et videtur librarius loco: PE fcripfiffe B. g,

mox animaduerío . errore, integram vocem : petere, adieciffe. B R. MSS. quae ha-
bent: repetere, Barb. S. Crnc. I. li. Bynkersh. . At Rehd. fimpliciter: petere.
GE E. 60 Hal. vnuo bonore. GEB. 61 Rehd..sec. GEB. Etiam Hal.
62 Vulg. wifi. BR. Etiam Rehd. GER. 653 Hal.et Vulg. babuerint. £. R.

Forte et Rehd, in compendio fcripturae. GEZ. . 64 Hal. praefigit: eamt.
2 GER.

4'8 Hal. et Vülg. inucola,,e effent, -

pM

eyt
107 |

proui
&i

Qf f
tem, |
Duort
,

M
(it Q
tür D
Cipem
Priee
tetii

13
dOmQ. f
HGCC Qu
hic f
Ut Colo
Pit$ pri
du e
Md j
Mine

Qp
1 d,
qui
Due.
QDt«
T 30
"
iyhe
8 ll
g,
8 Q
Buco
,l
5 fii
o li«
entof
$
Lal
| t
D
yordus
jorts
Di«
t
t Qd
gt i

V

"Tf
il qüüd
Hal. (
i
vl
yr t
V

DIGESTORVM'!ELIBX XLVIIL 'TIT, XXII. XXIIL XXIV

VIII. MancraNys ?? libro IT. publicorum. Tudicio-
rum. Sxp honore quidem illum arceri puto, ceterum im-
pendia debere praeftare. . M
: : IX. VrP1ANVS Clibro) decimo de Officio Proconfu-

. Jiss PoT sT Praefes quendam damnare, ne 99 domo fua

procedat. ; | : !
.X. Manc.libro*. Now 9* etiam, ne vtatur necef-

fariis impenfis. ?5

Xl. VrnPrANvS libro*. IwTEsRDVvM pecuniariter
damnantur, qui relegatos füfcipiunt. |— —— :
:52 oXII. MaRc.libro*. A sv ciuitate relegatus, fi non
excedat, ad tempus a prouincia relegatur.

.. XIIL Pavrvs libo*x, Mamwvnmzssvs a relegato

. non poteft Romam accedere, quod nec patrono eius licet.

. .X]V. VrPrawvslibro*. REkrEgGATVS efltis, cul
prouincia , vel Roma, vel continentibus eius, perpetuo, vel ad
tempus interdicitur. $. r. Magna differentia eft intér depor-
tationem et relegationem, nam deportatio ciuitatem 'et bona
adimit, relegatio neutrum tollit, nifi fpecialiter bona publi-
centur.. $. 2. Relegatur quis a Principe, Senatu, Praefectis,
et Praefidibus prouinciarum, non a Confulibus. $. 3. Qui
ciuitatem amifit, et bona detinet, vtilibus actionibus tenetur.
^ .XV. Manc. libro*. . DEeromTATvs. ciuitatem a-
mittit, non libertatem, et fpeviali quidem iure ciuitatis

non fruitur, iure tamen gentium vtitur: emit enim et ven-

dit, locat, conducit, permutat, foenus exercet, et cetera
fimilia, et poftea quaefita pignori dare poteft, nifiin fraudem

fifci, qui ei mortuo fucceffurus eft, ea obliget. Priora enim .

bona, quae publicata funt,. alienare poteft. $. r. Deporta-
tus a Praefide fine Principe, et heres exiftere, et legata ex
teftamento capere poteft.

XVI. InEM libro*. Cvx leianus Damafcenus ro- |

gaffet Imperatorem, vt fibi permitteret matri relinquere ad
victum necefíaria, et mater per libertum, vt quaedam fibi li-

ceret filio deportato relinquere, Imperator Antoninus eis re-.

Ícripfit in hunc.modum. Neque hereditas, neque legatum,

neque fideicommiffum, contra mores, et ius publicum, huius- | -

$snodi perfonis relinqui poteft , nec condicio harum perfonarum
mutari debet. Quod vero pie rogaftis, liceat vobis, vltima vo-
luntate eis ad victum, et alios vfus neceffarios fufficientia re-
linquere, eisque ex hac caufa relicta capere. - |
— XVIL PowProwivs*. RELEGATVS flatuis etima-
ginibus honorari non prohibetur.
XVIII. Incew. * REerkgGATVS integrum fuum fta-
tum retinet, et dominium rerum fuarum et patriam potefta-

tem, fiue ad tempus , fiue inperpetuum relegatus fit. $. 1.

Deportatio autem ad tempus non eft.
XIX. CarrzisTRATVvVs. ReLEGATVS non poteft
Romae morari, licet hoc fententia comprehenfum non fit,

quia omnium eft patria. Sed neque in ciuitate, in qua verfa-

tur Princeps, vel per quam tranfit: eis enim dumtaxat Prin-
cipem intueri licet, qui Romam ingredi poffunt. Eit enim
Princeps pater patriae. . $. r. Cum inliberos homines eafen-
tentia fertur, quae publicat eorum bona, qualis eft in infu-

GEB. . 65 Vulg. MARCELLV'S. BR. 66 Gothofr. in nota: ne de
domo. Hal. 1ta et Vjilg. BR. Ita et Rehd. GER. 67 Gothofr. in nota :
Haec quae fequuntur, reftituta funt a Contio et Cuiacio ex Bafilicis. — Nempe
hic fimiliter, vt in tzt. de bouis dammatorum, fpatium reli&tum duarum circi-

ter columnarum, nempe dauae tertiae vnius, tum altera integra, poft tertia-

pars primae colummae folii aduerfi. — Adícriptum hic quoque aliquid, quod
aeque exoleuit. BR. Et ita etiam definunt Barb. S. Cruc. L II. Treuif. — In
Rehd. haec omnia quoque abfunt, absque tamen vacuo fpatio aut alia nota.

AAbíunt itaque apud Hal. quoque et Tanrellimn. G E B,

1073

lam deportatio: ftatim a fententia priorem condicionem mu-

tant, et fuae poenae traduntur, nifi quid maieftatisinfit, quod
poenam, exafperari flagitet.

u TIT. xXIEI
DE SENTENTIAM PASSIS ET RESTITVTIS.

VrPiaAnNvs libro XXXVIIL. ad Edi&um.

AD fücceffionem liberti patronus deportatus , et reftitutus
. admittitur. $. r. Sed * fi in metallum damnatus refti-
tuatur ^, numquid feruitus poenae extinguat ius patronatus
etiam poft reftitutionem? et magis eft, vt non extinguat fer-
uitus 1us patronatüs. |
. , ll. Ingw libró V. Opinionum. Sz deportatus reftitu-
tus ? dignitatem quidem indulgentia Principis reciperauit ^,
in fua autem omnia bona non eft reftitutus: nec a creditori-
bus, nec publico nomine conueniri poteft. Sed ? cum ei (a-
cultas oblata effet a Principe, bona quoque fua reciperandi,
maluerit ea derelinquere: * actionibus exuere fe, quibusante
fententiam fubiectus fuerat, non poterit. |
. Hl. ParzNrANwvslibro XVI. Refponforum. Iw in-
fulam deportati bona fifcus poena remiffa retinuit: creditores
ex antegefto non habere cum eo, qui debitor quondam fuit,
aCtiones, conftitit, Quod (i bona cum dignitatis reftitutione
concefía reciperauerit, vtiles aCtiones neceffariae non erunt,
cum et directae competunt *. | :
. IV. Pavrvslibro XVIT. Quaeftionum. Iw metallum
damnata mulier eum, quem prius * conceperat, edidit: deinde
a Principe reftituta eft: humanius dicetur, etiam cognatio-
nis iyra huic reftituta videri. 23*

TU WYIV.
DE CADAVERIBVS PVNIT'ORVM
VrnPiANVvslibro IX. de Officio Proconfulis.

CORPORA eorum qui capite damnantur, cognatis ipforum
neganda non funt: et id fe obferuaffe etiam Diuus Au-
guftus libro decimo de vita fua fcribit. Hodie autem eorum,
in quos animaduertitur, corpora non aliter fepeliuntur, quam
fi fuerit petitum et permiffüum: et nonnumquam non permit-
titur, maxime maieftatis caufa damnatorum. *Eorum* quo-
que corpora, qui exurendi damnantur, peti poflunt: fcilicet
vt offa et cineres collecta fepulturae tradi poffint.
II. Manciamwvs *libro II. Publicorum. Srz quis in
infülam deportatus vel relegatus fuerit, poena etiam poft mor-
tem manet: nec licet eum inde ? transferre aliubi ?, et fe-
pelire inconfulto Principe: vt faepiffime Seuerus et Antoni-
nus refcripferunt, et multis petentibus hoc ipfum indulferunt.
IIlL. Pavrvs libro l. Sententiarum. ComnronaA *
animaduerforum quibuslibet petentibus ad fepulturam dan-
da funt. | | :

.LI-

1 Hal. et Rehd. inferunt: et. GEB, 2, Rehd. reflitutus fit. GEB.
3 Taur. vef; TVs. GE B. 4 Vulg. recuperauerit. &R. Etiam Rehd. et Hal.
recuperauit. GEB. — 5 Hal, et Vulg. inferunt; fí, BR. — Rehd. vt Flor. GER.
6 Hal. praefigit: et. Rehd. in antecedentibus : et, habet adfcriptum ante: ma-
luevit. GE E. . '7 Hal. et Vulg. competant. BR. Rehd.vt Flo. GERB. — 8
Vulgo: prius, abeft. BR. Etiam Rehd. GEB.

: Vulg; MARCELLVS. sz. — 2 Hal. deinde. GEB. — 5 Hal.
et Rehd. alicsbi. GEB. 4 Rehd. inferit: enim. GEB.

1

1074

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. I

LIBER OQVADRAGESIMVSNONVS.

]

TIT h !
DE APELLATIONIBVS ET RELATIONIBVS.
VrriANVvS libro I. de Appellationibus.

PPELLANDI Víus quam fit * frequens, quamque ne-
ceffarius, nemo eft qui nefciat: quippe cum iniquita-
tem iudicantium, vel imperitiam re ^ corrigat, licet
nonnumquam bene? latas fententias in peius reformet: ne-
que enim vtique meli.s pronuntiat, qui nouiffimus fenten-
tiam laturus eft. $. r. Quaefitum eft, an aduerfus refcri-
ptum Principis prouocari poflit: forte, 1i Praefes prouinciae,
vel quis alius .confüluerit, et ad * confultatxongr.n eius fuerit
refcriptum : eft enim quaefitum, an appellandi ius fuperfit ?
Quid enim fi in confülendo mentitus eft? de qua re extat re-
fcriptum DiuiPii cpog T0 wowov rà» Opxuuv 5,,9 quo oftggd1;
tur prouocari oportere. Verba refcripti ita fe habent, Ezv
imiselAn vig i, & du À od xvrvypoQuassy jpele orioüv , Ure-
£& voig hovulonévong &mmxAsiados mpog Tiv cmOQxciw, &i yao
dibdEmusv ] Wyeuddic, $ eUx, oUrwc Gxsw TX ÉmtexAMÉVx, OU-
diy UQ' sv ? elvau Q0£x rpodieyvwcuàyoy , TOV " ä-rfäpwg X 0U-
iv Toié yge(peloiw , iyremesxAuórec: !?. $. 2. Huic !t con-
fequenter videtur refcriptum , a confultatione iudicis non effe
appellandum ,. fi quis forte interlocutus fuit ^^, Principem
fe confültaturum: cum poffit poft Refcriptum prouocare. $. 3.
Si quis in appellatione errauerit, vt *? puta cum alium ap-
pellare deberet, alium appellauerit: videndum, an error ei
nihil officit *^? et fi quidem , cum maiorem iudicem appel-
lare deberet,'ita errauit *5 vt minorem appellet *9, error ei
nocebit: fi vero maiorem iudicem prouocauit, error ei nihil
oberit: et ita multis Conftitutionibus continetur. Denique,

cum quidam iudicem ex refcripto Principis a Confulibus acce- -

piffet , et Praefe&tum vrbi *? appellaffet: errori eius fubuen-
tum eft refcripto Diuorum Fratrum, cuius verba haec funt.
'Cum per errorem faCtum ** dicas, vt ** aiudice, quem ex re-

I Vulg. inferit: vetus. BR. Immo et Hal.
gat, quod Bafil. per 2zavog3eüv reddunt. Et ita iun&tim habent Barb. et S,
Cruc. F. at in S. Cruc. !l et Treuif, re. eft erafum. — Vtitur hàc vocc Seneca
Epifl. jo. BR. Apud Hal. ve, abeít. in Bynkersh. femper abfuit. Rehd.
clare: vecorrigat. G E B. 3 Taur. Vene. GEB. . 4 Etiamnunc eft Flor. ad-
iuconfultationem , vt etiam poffit legi: u confaltationem , ac fi librarius fe cor-
rexiffet. & R. Habent tamen MSS. conftanter : ad confaltationem , Earb. S.
Cruc. L I Bynkersh. At in Rehd. fcriptum fuit vt Flor. et ad zn coufuitatio-
74em. Voluit non nemo 727z in vt conuertere, forte vt mediante tranfpofi-
tione legatur: et vt ad. fed tandemtota vocnla: zu, linea transuerfa deleta eft.
GER. 5 Id eft: ad communitatem "Tbracum. — Graeca pariter atque. verfio
ap. Hal. et Vulgo abfunt. 1n Rehd. fat eximia veftigia adfunt, hic aliquid
Graeci extarc, quod librarius exarare voluit, nec potuit. GEB. 6 Rehd.
praefigit: zm. GEB. 7 Hal. inferit: giv. GEB. 8 Taur. in Adnotat.
in Graecis: aX fic in exemplari Pandettarum. Haloander legit: Épe 92. ego po-
tiu$, fi opiniones fequüiconceffum efl , corrigerem : z1]a, Ante Hal. Vulg. quoque
legit: Zpz 9:*. Sed neque communis nobis fcriptura placet, neque Taur. con-
ie&urae. Legimus leuiffima mutatione: iis, ant tranfponimus 3iz. z, aut deni-
que nulla omnino mutatione z 3iz pro 9s « accipimus. BR. 9 Hal. ópZv.
IO Taur.in Adnotat. in Graecis: uv remeezAxoreciv, cuin ita in exemplari
legeretur, emendatum fupra evat: àvvemscuAwuóTuv, vt in mavgine mota-
mimm. Sed in Pand. Flor. reuera erat: avzssaAxoresww. quod repraefentare de-
bebat Taur. nec enim 73 avrzezesaAxorecw quicquam fignificat. Videtur autem
librarius terminationem inconfideranter cum prOxime antecedente concordafle ,
confuía infuper fyllaba 7s, quae excidit, cum affini ze. B R. Hal. &vrezeczAxó-
j»v. Addam nunc Vulgatam verfionem, quae ita fe habet: Si fcripferit quis-
quam. ad nos, et i alz'qm*zi vefcripferimus , volenti ad fententiam noflvam pro-
a«ocave pevimifJ[um erit: fi emim docnuerit, vel falfo, vel won ita fe babere quae
fcripta [unt, mibila mobis videbitur iudicatum , priusquam contva fcriptum fue-
vit, quenadmodimn aliter ves fe babeat , quam mobis infinnatum fit. kial. vero

2, Legimus: recorri-

GER. 27 Wulg. inferit: zm libellis. BR, Etiam Rehd. GER.

" CELLVS. BR.

fcripto noftro ab ampliffimis Confulibus acceperas, ad 'Iu..

. nium Rufticum ?? *amicum * noftrum Praefectum vrbi pro-

uocares, Confules ampliffimi perinde cognofcant ?*, atque
fi ad ipfos fatta effet prouocatio, 51 quis ergo vel parem, vel
maiorem iudicem appellauerit, alium tamen pro alio: in ea
caufa eft, vt error ei non noceat: fed fi minorem ?*, noce-
bit. $. 4. Libelli, qui dantur appellatorii, ita funt conci-
piendi, vt habeant fcriptum, et'a quo dati fint, hoc eft , qui
appellet, et aduerfüs quem , et a qua fententia, :
ITL. MAcxER ?? libro l. de Appellationibus, Sxbp fi
apud acta quis appellauerit ?*, fatis erit,fi dicat, APPELrLoO.
IIl VzrPraxwvs libro L de Appellationibus. Scro

'quaeütum , fi quis non addiderit in libellis, contra quem ad-

uerfarium appellet: an praefcriptioni fuübiciatur? et puto, ni-
hil oportere praefcribi. $. r. Sed illud cecidit in quaeftio-
nem, fi plures habuerit aduerfarios, et quorundam nomina ?5
libellis fint plexa, ?? quorundam non: an aeque praefcribi ei

poffit ab his, quorum nomina ?? comprehenfa non fünt, qua- -

fi aduerfüs ^9 ipfos adquieuerit fententiae? Et cum vna caufa
fit, arbitror non effe praefcribendum. $. 2. Certe ?? fi plu-
res hi *funt* aduerfus quos pronuntiatur, et quorundam no-
mina in libellis fint 59 comprehenfa, quorundam non: hifoli
appellaffe videbuntur, quorum nomina ?* libellis funt com-
prehenfa. $. 3. Quid ergo fi caufam appellandi certam di-
xerit ?-an liceat ei difcedere ab hac, et aliam caufam allegare?-
an vero ?? quafi forma quadam obfirictus fit? Puto tamen,

cum femel prouocauerit , effe ei facilitatem ??, in agendoet-

iam aliam caufam prouocationis reddere, perfequique ?* pro-
uocationem fuam quibuscumque modis potuerit, —
. IV. MaAczER ?? libro L. de Appellationibus. Anexfe-
cutore fententiae appellarenonlicet. $. 1. Sed ab eo, qui fen-
tentiam male ?5 interpretari dicitur, appellare licet: fi ta-
men is interpretandi poteftatem habuit ?*, velut Praefes pro-
uinciae, aut Procurator Caefaris, ita tamen vt in caufis ?*
appellationis reddendis *? hoc folum quaeratur, an iure in-
: - ter-
in Graecis vertit: S; guis per epiflolam "os confuluevit, fimulgue mos illi quid-
piam vefcripferimus : omnibus , qui volent, aduevfus vefcviptum pronocandi copia
erit. nam fi, quae epiflola compraebenfa funt, vel falfa, — vel aliter fe babere
docuevint: mibil per nos praeiudicii facbum effe putetur ,. qui ita vefcripferimus ,
quafi fcriptis ad nos velata aliter fe babuerint. GEB. — YX Hal.et Vulg. Hinc.
BR. In Rehd.ex: buic, ita factum. GE B. I2, Hal. et Vulg. faerit. B R.
Etiam Rehd. GEB. 15 In Rehd. vt, abeft, GEE. 14 lta Taur. fed
contra literam Florentinam , quae habet: offuit. nde Hal. et Vulg, obfuerit.
B R. Rehd. obfuiffet. GEB. 15 Vulg. errauerit. &R. Etiam Rehd. GER.
16 Vulg. minorem iudicem prouocauevit. BR. — Rehd. qminorem appellaret. GE B.
17 Vulg. hic et paulo poft: vrbis. B R. 18 Vulg. inferit: effe. BR. I9
Hal. vti. 20 Vulg. Fauflinum. B R. EKtiam Rehd. GEB. . 21 Hal. co-
gnofcent. 22 Vulg. wnor efl, loco: miuovem. BR. 23 Vulg. MAR-
CELLVS. GER. 24 Hal. quis ipfó die viua voce appellawerit. Vulg. quis
ipío die voce appellauerit. B&. Rehd. vt Vulg. GE E. 25 Hal. et Vulg. in-
ferunt; iw. BR. Neutiquam Rehd. GEZ. 26 Ab vno: quorundam, ad
alterum intermedia Flor. exciderant, fed eadem ab ordinaria manu in margine
codicis funt appofita: vomina libellis fiut plexa. quorundam., Atqui pro: plexa ,
videtur fcribendum : complexa , vti habet Hal, et hactenus Gothofr. recte anno-
tauit. fed vulgares habent: comprebenfa. B R. RKehd. quoque vt Hal. complexa.
28 Vulg.
inferit: eos. BR, Etiam Rehd. GEs. 29 Vulg. Caetermm. B R. 30 Gä—
thofr. in nota: A/. in libellis fint complexa. vslg. Hal. At ap. Hal, eft : iu I;-
belis fmut compvebemfa, fere vt Flor. GE R. Kehd. fmt complexa alia$ com-
prebenfa , variante nempe in textum recepta. G E B. 31 Hal. et Vulg. iníe-
runt: m. BR. Etiam Rehd. GER. 32 Hal. awnou, loco: am vero. G EE.
33 Hal. et Vulp. faeultatem. — Nec aliter MSS. BR. Barb. S. Cruc. I. byn-
kersh. etiam Rehd. GEB. — 34 Vulg. profequique. BR. — 35 Vulg. MAR-
36 Hal. male fententiam iam intevpretavi. GEBR. 37
Hal. babnerit. 39 Vulg. in ea cau[a. BR. Etiam Rehd. GE B. 39 Hàl.
i . et

jnd
4
dik
Ü
Yie
(is
Ti
f
litet
fa.

TY
cnta
f pi
pela
a&uo |
01
N
f
pen
nunt
pli,.
&
hs
hon
ia
auter
DI

Yoy
(itur
Guper
di&ingl
lümg
&fo el
terit
p

m

fs

MT
lj

& Yi
e VU!E
H
GE
i ang,
$ N
( G
Àdy
55 li
ELl
Wt !
VOntr ]
Qtid i,

at ^

PIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. [ : — xOTy

terpretatum fit? idque *? etiam Diuus Antoninus refcripfit.
$. 2. Alio condemnato, is cuius intereft, appellare poteft:
qualis eft, qui per procuratorem expertus, victus eít: nec
procurator fuo nomine appellet ^*, $. 3. [tem fl emptor de
proprietate victus eft *^, eo ceffante, auctor eius appellare
poterit. Aut fi auctor egerit, et victus fit, non eít dene-
ganda emptori appellandi facultas: quid enim fi venditor, qui

appellare noluit, idoneus non eft ? Quinetiam fi auctor appel- |

lauerit, deinde in caufae defenüione fufpe&tus vifus fit, per-
inde defenfio caufae emptori. committenda eft, atque fi ipfe

appellaffet. . $. 4. Idque ita conftitutum eft in perfona cre- |
ditoris, cum debitor victus appellaffet, nec ex fide caufam |

defenderet. Quae conftitutio ita accipienda eft, fi interue-
niente creditore debitor de pignore viéctus prouocauerit: nam
abfenti creditori nullum praeiudicium debitor facit, idque fta-

tutum ^? eft. $. 5. Si procurator, qui iudicio interfuit, vi-

Gus fit: an ipfe quoque per procuratorem appellare poffit,
videamus: quia conítat, procuratorem alium procuratorem
facere non poffe? Sed meminiffe oportet, quod procurator
lite conteftata dominus litis efficitur, et ideo et per procurato-
rem appellare poteft. ! p a |
.. V. MancrAnvslibro T. de Appellationibus. A sEx-
TEN TIA inter alios dicta appellari non poteft, nifi ex iufta
caufa: veluti fi quis in coheredum praeiudicium fe condemna-
ri patitur, vel fimilem:huic ^^ caufam:.quamuis et fine ap-
pellatione tutus eft coheres. Item fideiuffores pro eo, pfo
älo interuenerunt. Igitur et venditoris fideiuffor emptore vi-
Cto appellabit *?, licet emptoret venditor adquiefcant. $. r.
Si heres inftitutus victus fuerit ab eo, qui de inofficiofo te-
ftamento agebat: legatarüs, et qui libertatem acceperünt,
permittendum eft appellare, fi querantur per collufionem pro-
nuntiatum: ficut Diuus Pius reícripfit, $..2. Idem *? refcri-
pfit, legatarios caufam appellationis agere poffe. $. 3. Sed

et fi.in.fraudem fuam transaCtionem fattam ab eo, qui appel- |

laffet, dicerent: idem dicendum eft, $. 4. Sed etfine appel-

. latione fi fuerit transactum , fimiliter refcriptum eft. Siquis

lpfo die, inter aCta , voce appellauit, hoc ei fufficit: fin ^*
autem hoc non fecerit, ad libellos appellatorios dandos bi-
duum, vel triduum computandum eft. 3 |
VI. VrPraAwvs ?? libro II. de Appellationibus.
Now tantum ei, qui ad fupplicium ducitur, prouocare permit-

titur: verum alii quoque nomine eius, nontantum fi ille man--

dauerit, verum quisquis alius *? prouocare voluerit: neque
diftinguitur, vtrum neceffarius eius fit, nec ne: credo enim
humanitatis ratione omnem prouocantem 5? audiri, debere:
ergo et fi ipfe adquiefcit fententiae: nec quaerimus, cuiusin-

terüt. Quid ergo, fi refiftat, qui damnatus eft, aduerfus

prouocationem? Nec velit admitti eius appellationem, perire
feftüinans? Adhuc putem differendum fupplicium.
, VIl. Mancrawvs ?* libro L. de Appellationibus.
C v M quidam propter violentiam iudicis, non ipfi a quo appel-
lauit, dedit ?* libellos, fed publice propofuiffet: Diuus Se-

et Vulg. reddendae. BR. Etiam Rehd. GEB. — 40 Vulg.id q40d. BR. 41 Hal.
et Vulg. appellat. BR. — Rehd. appellaret. GEB.
Hal.et Vulg. conflitutum. BR. Etiam Rehd. GEB. 44 Hal. ob , loco: buic.
GEP. . 45 Taur. appellaVit. GES. — 46 Hal. Idemque. GEgB. — 47 Hal.
et Vulg. fí. BR. Rehd. vt Flor. GER. 48 Hal. et Rehd. IDEM. GE R.
49 Rehd. alium. G E B. $0 Rehd. prouocationem. GEB. 51 Hal. MA-
"CER. GER. 52 Hal, et Vulg. dediffet. BR. Kehd. vt Flor. GE. 33
Ap. Hal. ei, abeft. GEs. — 54 Hal. et Vulg. casfam. BR. Etiam Rehd. GE B.
55 Hal. MARTIANV'S. GEB. 56 Hal.a quo appellauit. 57 Vulg. MAR-
CELLVS.BR. Etiam Rehd. GEE. 58 Hal. baberet. —— 59 Gothofr. in
nota: motionem praetovis, Hotm. 4. Obf. 15. Sed re&e communem le&ionem
contra Hotmannum tuetur Bynkersh. P. Obf. 4. GER. 60 Hal. inferit:
quid dicendum efl ? et, Rehd. quid faciat iudex videndum éfl: et. GEB. — Ó1
Vulg. prolatae. BR. — 62 Kal probatarzm. GEB. — 63 In Rehd. et , ab-

42 Hal. vi&dus fit. 43 .

H

uerus veniam éi dedit, et permifit ei 55 caufas 5* appella-

tionis agere,

VIIL VrPrAxvs 55 libo IV. de Appellationibus.
Inrv»p íciendum eft, eum qui prouocauit, non debere con-

| uiciari ei a quo appellat 55: ceterum oportebit eum ple&i :
| et 1ta Diui Fratres referipferunt. - UE |

.. .ÀAX. Macren ** libroll. de Appellationibus. Irrvp
fciendum eft , neque pupillum , neque Rempublicam , cum pro
libertate iudicatur, in integrum reftitui poffe : fed appellatio-
nem effe neceffariam : idque ita refcriptum eft.
X. VrPrawvs libro VIIL. Difputationum. Sx qui
feparatim fuerint condemnati, quamuis ex eadem caufa: plu-

.ribus eis appellationibus opus eft. $. r. Si quis, cum vna
a€tione ageretur, quae plures fpecies in fe habeat 59, pluri-
. bus fummis fit condemnatus, quarum fingulae notionem Prin-
cipis ?? non faciunt, omnes autem coniunctae faciunt: . 5?

poterit ad Principem appelláre. $. 2. Sed cum aduerfus plu-

res probatae ?* effent rationes, quae-eis nocerent, fufficit eis

vna appellatio: quia vno titulo comprobatarum $? rationum
omnes conueniebantur. $. 3. Quotiensautem plures invnam
füummam condemnantur, vtrum vna fententia eft: et 93 quafi
plures in vnam fummam rei fint promittendi, vt 9^ vnusquis-
que eorum in folidum teneatur: an vero fciriditur in perfonas
?? fententia, quaeritur? et Papinianus refpondit, fcindi fen-

tentiam in perfonas, atque ideo eos qui condemnati fint, viri-

les partes debere. $. 4. Quod eft refcriptum, in communi
caufa quotiens alter appellat, alter non, alterius viCtoriam 9*
ei proficere, qui non prouocauit *7: hoc 9 ita demum pro-
bandum eft, fi vna eademque caufa fuit 5? defenfionis. Ce-

terum fi diuerfae, alia caufa eft: vt in duobus tutoribus pro-

cedit, fialter tutelam gefferat, alter non attigerat *?: et is
qui non gefferat, prouocauit **: iniquum eft enim *?, qui
idcirco adgnouerat fententiam, quoniam geffiffe fe fcit *3, pro-
pter appellationem eius, qui non gefferat, optinere. :
XL IpEw libro IIl. de omnibus tribunalibus. Cv M ex

caufa iudicati foluta effet pecunia ex neceffitate iudicis, ab eo,
| qui appellatione interpofita meruerit meliorem fententiam, re-
cipere eum pecuniam, quam foluit, oportet **.

XII. InEw libro II. Opinionum. Srconftet *5, nul-
lo a&u ex lege habito duumuirum creatum, fed tantum vo-
cibus popularium poftulatum, eisque tunc Proconfülem, quod
facere non debuit, confenfiffe: appellatio in re aperta fuper-
uacua fuit. nE |
XIIL. IngM libro II. Refponforum. AprPrerrawTtr
nihil obeffe *9, quod in libellis, a qua parte fententiae appel-
laret, non fignificauit. $. 1. Non folere improbari appellatio-
nem ** eorüum, qui vel vnam caufam appellandi probabilem
habuerunt.. |
. XIV. In&w libro XIV. ad Edictum. | $x perluforio *5
iudicio actum fit aduerfus teftamentum, an iüs faciat iudex,
videndum *?? EtDiuus Pius, cum inter coniunctas perfo-
nas diceretur per collufionem in necem legatariorum et liber-
ta-

eft. GEB. — 64 Hal. ita, loco: vt. Rehd. et, loco: vt. GER. — 65 Hal.
et Vulg. inferunt: eormm. BR. Neutiquam Rehd. GEz. — 66 Hal. et Vulg.
inferunt: etiam, et Flor. inter verfus eft adícriptum. 8 R. — Etiam Rehd. wt ifti,
GER. . 67 Vulg. pronocauerit. .E R. 68 Ap. Hal. et Vulg. boc, abeft,
et Flor. eft expunctum. BR. Abeftet in Rehd. GER. 69 Hal. fuerit.
7o Hal. gefferat. GE. 71 Hal. pronuocauevat. 72 Hal,et Vulg, ad-
dunt: egm. BR. Etiam Rehd. GER. 75 Hal. fciebat. GEB. 74 AÍ.
oportebit. — 75 Hal. et Vulg. coníiat. BR. Etiam Rehd. GE &. 76 Vulg.
obefl. B R. 77 Hal et Vulg. appellationes, et Flor. ab ordinaria manu ita
fa&dum. BR. lta quoque Rehd. GER. 78 Gothofr, in nota: proluforio.
fic vulg. .MSS. perluforio, et in S. Crucis IL. fupra fcriptum: z. colluforio. Quid
fi legamus: per-luforium iudicimm. BR. — Coniecturae huic videtur prolufiffe S.
Cruc. L vbi eft: fi perinforio iuditium. Florentinam exhibent Barb. Treuif.

Bynkersh. vt et Rehd. Sed Hal. et Vulg. proluforio. GEB. — '19 Hal. et Vulg.

Mmmmmmm ad-

yov6

- fatium *a&um *; appellare eis permifit, et hodie hoc mrä
vtimur, vt poffint.appellare: fed *? et agere caufam apu
ipfum iudicem, qui de teftamento cognofcit, fi fufpicantur
non ex fide heredem caufam agere. . $. 1. Quotiens, Xherefde
non refpondente, fecundum aduetfarium fententia datur , re-
fcriptum eft, nihil nocere neque legatis, neque l;beygatlbUg.
ethoc Dinorum Fratrum epiftula continetur ad Domitium, in
haec verba. Quod abfente poffeffore, ne ** .quoquam nomine
eius refpondente pronuntiatum elt: non habet rei iudicatae

au&oritatem , hifi aduerfus eum folum, qui adeffe neglexe-

rit: quare his, qui teftamento libertates, vel legata vel fidei-
commiffa acceperunt, faluae funt actiones, fi quas habueqmlntz
perinde ac fi nihil effet judicatum? et ideo aduerfus eum qui
icit, permittimus eis agere. M A r d
met?, XV. MARC,ELLS s $^ libro L. Digeftorum. Sxmnvtr
appellare non poffunt: fed domini eorum- ad opem feruo fe-
rendam poffunt vti auxilio appellationis: et alius domini no-
mine id facere poteft. . Sin ** vero neque dothinus, neque
alius pro domino appellauerit: ipli feruo, qui fententiam tri-
- ftem paflus eft, ** auxilium fibi implorare non denegamus.
" *XVL MopzxsTriNvslibro VI. Differentiatum. C oN-

STITYTIONES, Quae de recipiendis, nec non " 5, appella-.

tionibus loquuntur, vt nihil noui fiat, locum non habent in
eorum perfona *9, quos damnatos ftatim puniri publice in-
teréft, vt fünt infignes latrones, vel feditionum concitatores,
vel duces factionum. ao MORU (v A^
XVII. Enw libro VIII. Regularum. Cv w in vna caufa

feparatim duplex fententia diuifa 97 datur, veluti vna fortis,

alia vfurarum: duplex appellatio neceffaria eft, ne alteram ad-

gnouiffe, de altera prouocaffé intellezatur, $. r. Tutor pu-
pillo datus, fi prouocet, interim pupillo cufator dabitur. Sed
fi tutoris auctoritas fuerit neceffaria, veluti ad adeundam he-
reditatem, tutot ei neceffario dabitur, quoniam ?* curatoris
au&toritas àd hoc inutilis eft. 2 ; AU
- . XVIIl. ipkm libro XVII. Refponforum. Lvervs
Titius pro feruo füo, qui ad beftias *? datus ?? eft, prouo-
cationem interpofuit, Quaero an huiusmodi appellationis cau-
fas per procuratorem reddere poffit? Modeftinus refpondit,
offe. | HO
: XIX. IpM libro fingulari de Enucleatis cafibus, S 1
expreffim fententia contra iuris rigorem data fuerit, valere

non debet, et ideo, et fine appellatione caufa denuo induci |

poteft. Non iure profertur fententia, fi fpecialiter contrale-
ges , vel Senatusconfultum, vel Conftitutionem ?^, fuerit pro-
lata. Vnde fi quis ex hac fententia appellauerit, et praefcri-
ptione fummotus fit, minime confirmatur ex lac praefcriptio-
ne fententia: vnde poteít caufa ab initio agitari. —— .
XX. Ipn£ « libro fingulari de Praefcriptionibus. Qvrz
fufpe&um tutorém facit, et qui de non recipienda tutela ex-

80 Áp. Hal. fed, abeft, GE g. $1 Hal. et Vulg. nec
quoquam. B R, Etiam Rehd. GER. — 82 Hal. MACER. Vulg. MARTLA-
NVS.sBmR. Rehd. vt Flor. GE B. 83 Hal. et Vulg. fi, BR.. Etiam Rehd.
G E B. $4 Hal. et Vulg. fenteutiam paffus eft , tvifie aüxilimm. BR. Kta et
Rehd. GEB. 85 Scripti, editi: »ec we. BR. Inter hos Hal. ifti funt Darb.

addunt: eff. 8 R.

$. Cruc. L. I. vt et Rehd.— At Bynkersh. vt Flor. GEB. — $86 Vulg. perfo-

-as, BR. Etiam Rehd, Gxn. $7 Vulg. diuevfa. BR. . Etiam Rehd, GE E.
88 Vulg. quare. B&. — 89 Taur. Veflias. GEB. — go Rehd, damnatus. GE B.
9t Hal. et Vulg. fenatusconfulta.et conflitutiones, Rehd. fenatusconfultum et
conflitutiones. G E B. 92 Hal et Vulg. agit. BR Etiaii Rehd. GEB. — 93
. yaur. Viduum. GBB. —— 94 Rehd. feweru$ aa. GEB. —— 95 Gothofr. in no-
*tá: quae in recto. Hal. quae retro. valg. fed Hal. etiam in margine: alias ,
redia, Rehd. vetro, loco: reco, vt Vulgata. GER. 96 Vulg. ex vu0. B R.
T Rehd. inferit: ad. GEB. — 98 Hal. et Vulg. addunt: debere, et quo:
que Flor. eft adie&um. BR. Addit er Rehd. GEs. 99 Vulg. eum aefli-
maturum.BR. dtaetRehd. GER. 100 Rehd.fit. GE B. 1. H.'a Poita
ad oram edit. IL in P. Fl. populi traberentur. — dtà eft, Scriptum erat in fine

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. L.

| cufationem agitat ??, alieno nomine agere intellegendus eft
$. 1. Is vero qui in rem fuam procurator datus eft, intra bi«

duum ?? appellare debet, quia fuam caufam agit. $. 2. Mi-

litibus appellandi tempora:non remittuntur: et vi&ti fi non
| prouocauerint, et follemnia fecerint, poftea non audiuntur.

XXI. PapriRtvs IvsTvs libro I. de Conftitutioni-

bus.; IMPERATORES Antoninus et Verus ?* refcripferunt,

appellationes, quae ?* re&to ad Principem factae funt, omit-
fis his ad quos debuerunt fieri ex imo ?? 'ordine, ad Praefi-
des remitti, $. r. Idem refcripferunt, àb iudice, quem aPrae-

fide prouinciae quis ácceperat, non reCte?" Imperatorem ap-
pellatum effe: 1:deoque reuerti eum ad Praefidem debere.

$. 2. Si Magiftratus creatus appellauerit, collegam eius in-
tetim vtriusque officium füftinere ?? : fi vterque appellauerit,

. alium interim in locum eorutn creandum: et eum, qui non iu-

fte appellauerit, damnum adgniturum, fi quod Respublica

paffa fit: fi vero iuffa fit appellatio, et-hoc pronuntietur,

eos aeftimaturos ??, cui hoc adícribendum fit. n locumau-
tem curátoris, qui annonam adminiftraturus eft, alium inte-

rim adfümendum, quoadvsque appellatio pendeat. $. 3.

Idem refcripferunt ,. ä;-uamuis vfitatum non fit, poft appella-
tionem fructus agri, de quo difceptatio fit *??, deponi: tamen,

.cum populitarentur * ab aduerfario, aequum fibi videri, fru-

C&us apud fequefires * deponi. :
— XXI. PAP1NtfiANV s libro II. Refponforum.. À p Prin-
cipem 'remifía cognitio, ab eo circumdici ? poteft, qui re-
- XXIII. Ipgn libro XIX. Refponforum. Ex confenfü

litigantium circa * compromiffum a Praefide prouinciae iu-

dice dato, victus poteft prouocare. $. r. Cum Procurator
Caefaris, qui partibus Praefidis non fungebatur , in lite ? pri-
uatorüm ius dandi iudicis * non habuifiet, fruftra prouoca-
| tum ab ea fententia conftitit, quae non tenebat. $. 2. Fi-
liumfamilias, cum aduerfüs patrem eius de bonis, quae per
- jpfum poterant adquiri , pronuntiatum effet: refpondi, non nifi
patris nomine potuiffe prouocare. $. 3. Eum qui cognouit
. Edi&um peremptorium fecundum ordinis caufam * dati, pla-
' euit non re&te prouocaífe: cum in eius poteftate fuerit ; anté
| diem praeftitutum pro tribunali refpondentem, aut defenfum

t

Edicti denuntiationém rumpere. "AIT ! á
— XXIV. Sca£vora libro V. Refponforum. N&ao-
TIORVM geftor , vel tutor, vel curator, bona fide condémna-
ti appellauerunt, et diu negotium tractum * eft,' Quaefitum

- eft, appellatione eorum iniufta pronuntiata, an quia tardius

iudicatum fit, vfurae principalis pecuniae mediitemporis de-
beantur? Refpondit ?, fecundum ea, quae proponerentur,
dandam *? vtilem a&tionem. $. r. Curator iuuenis aduerfus tu-
toris heredes iudicio expertus, appellationem interpofuit: cum
impleífet autem vicenfimum quintum annum aetatis iuuenis,

ec.

Verfus: populitra, et in fequentis initio: tur. Adie&um a corre&ore in fine
prioris: beren, vt nunc fit: populi traberentur, quod nihili eft. Taur. popali-
tari: eft frequentatiuum a: popalari, quod paffine fumitur pro: dilapidarz,
Vide Daker, ad Opufc. de Latim. Vet. ICt. p. 380. — Graeci etiam videntur
mendofum codicem habuiffe. MSS. vel vt Vulg. depopularentur, vel vt Hal.
pophülaventur. 1n $. Cruc. L. erat: depoffnlareutur. hR. Ifto modo hic ipfe et

IL vt et Rehd. hoc modo Barb. Treuif. et Bynkersh. GEB. . 2 Hal. fegue- .

firem, Nulg. fequeftrum. BR. — Rehd, vt Hal. G£&. 3 Gothofr. in nota :
circumduci. vulg. Hlal. Lege potius: circwmcidi, id eft, refringi, limitari,

| Habent etiam Dafil. zsue?v. B R; — Vulg. et Hal. referunt Barb. S. Cruc. T. Tre-

uif. Bynkersh. vt et Rehd. — In S. Cruc, Il. eft, circiamcludi. GE B. 4 Go-
thofr. in nota: citra v»lg. Et redte, habent etiam Bafil. xeg éigerov. B R.
Confer Noodt. J.de duvisd. 1. MHl et Rehd, vt Flor. GE B. , 5 Hal. et
Rehd. litem. GE B. — 6 Hal. et Rehd. zudices. GE B. . '7 Gothofr. in nota:
datum. vulg. Et ita etiam Hal. et S. Cruc. L. II. et Treuif. At Barb. et Rehd.
exhibent Florentinam. Bynkersh. dari. GEB. 8 Hal. tracatum. Itaet Rehd. fed
fequenti : e£ , negle&o. GE R. — 9 Hal. et Vulg.refpondi BR, — 1O Vulg.
: in-

d
ett
rül

qr
$ent

inn
FIiliz
debel

