puta furiofus, et impubes qui doli 36 capax non eft: namqtïe.

mus.BR. — 6 Hal. praefigit: fed. Vulg. vt cum. et ita MSS. Barb. Chriftin.
$. Cruc. L. II. Bynkersh. BR. Etiam Rehd. et poteft coniici, vtramque vocem ,
priorem a literis finalibus vocis antecedentis, pofteriorem ab initialibus fequen-
tis effe abforptam. GEB. 7 in Kehd. que; abeft. GE B. — 8 Ia Rehd. a4,
abeft. GE B. ..9 Hal. attentatur. GEB. — 10 Gothofr. in nota: femet ipfum.
Et ita Rehd. GEB. . 11 Ap. Hal. et in Rehd. cui, abeft, GEz. — 12 Rehd.
per confequentiam, GEB, 13 Hal praefigit: vt. GER. 14 Ap. Hal.
in, abeft. GE B. 15 Hal. funt. GER. 16 in Rehd. forte, abctt. GER.
17 Hal. fiat. 18 Rehd. fucceffores. GE B. — 19. Hal. adlionem . babebimus.
20 Hal fitt. 21 Hal. et Vulg. inferunt: eff. BR. Rehd. vt Flor. GEB. 22
Hal. et Rehd. euius$. GEB. — 23 Hal. et Vulg. competat, et mox ruríus. B R.
Rehd. vt Flor. GEB. — 24 Hal.fit. GEE. . 25 Vvlg. fit. Bn. 26 Hal.
fit. 27 Hal. et. Vulg. actiouem. B B. Etiam Rehd. GEn. — 28 Hal. et
Vulg. adquiritur. BR. Etiam Rehd. GER. 29 Taur. aD. GEB. 30.
Taur. verV/eratus. GEB.. . 3X Hal. et Vulg. addunt: effe. BR. 22 Ap.
Hal. et Vulg. Neratzus , abeft. BR. Etiam in Rehd. GERE. 33 Hal. et
Vulg. vnius. Bk. Etam Rehd. GEB. 34 Hal aliam. Florentinam fir-

.mant Bafil. xz $v« ZvaiQs?zas Qià ToU £yüg 9 TOU bríQoV, BR. Rehd. tamen vt

Hal. GER. 35 Gothofr. in nota: A/. vxoribus. lta ipfe -Taur. in mar-
gine, et Hal. et Rehd. GEB, 36 Vulg. inferit: mali. BR. Etiam Rehd.
GEB.

1018 | . . DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. X.

hi pati iniuriam folent, non facere: cum enim iniuria ex af-
fettu facientis confiftat, confequens erit dicere, hos, fiue
pulfent, fiue conuicium dicent ?7, iniuriatm feciffe non vide-
ri. $. 2. Itaque pati quis iniuriam, etiam fi non fentiat,
poteft: facere nemo, nifi qui fcit fe iniuriam facere, etiam
38 fi nefciat cui fáciat. $. 3. Quare fi quis per iocum per-

cutiat, aut dum certat: iniuriarum non tenetur, $. 4. Si.

quis hominem liberum ceciderit *?, dum putat feruum fuum:
in ea caufa. eft, ne iniuriarum teneatur. :
IV. Pavrvs libro L. ad Edictum. .Sx cum feruo
meo pugnum ducere vellem *? , in proximo te ftantem inuitus
percufferim: iniuriarum non teneor. d.

V. VrPrANvs libro LVI. ad Edictum. Lzx Corne- |

lia de iniuriis competit ei qui iniuriarum agere volet ob eam
rem, quod fe pulfatum, verberatumue **, domumue fuam vi in-
troitam effe dicat. Qua lege cauetur, vt non iudicet qui ** ei,
gui agit ^?, gener, focer, vitricus **, priuignus, fobrinusue eft
5 propiusue ^* eorum quemquam ^* ea cognatione adfinita-
teueattinget, quiue eorum *? eius, parentisue cuius eorum
patronus erit. Lex itaque Cornelia ex tribus caufis dedit actio-
nem: quod quis pulfatus, verberatusue *?, domusue eius vi
introita (it, Apparet igitur omnem iniuriam quae manu fiat,
lege Cornelia contineri. $. r. Inter pulfationem et ,verbera-
tionem hoc intereft, vt Ofiliusfcribit: verberare ?? eft, cum

dolore caedere: pulfare, fine dolore. $. 2. Domum: accipere:

debemus, non proprietatem domus, fed domicilium. Quare
fiue in propria domu ** quis habitauerit, fiuein conducto ??,
vel gratis, fiue hofpitio receptus, haec lex locum habebit.
$. 3. Quid 5? fi quis in villa habitet, vel in hortis? Idem
erit probandum. $. 4. Et fi dominus fundum locauerit, in-

que eum impetus factus fit, colonus aget, non. dominus.

$. 5. Si tamen in fundum alienum qui domino colebatur, in-

troitum fit: Labeo negat effe aCctionem domino fundi ex 5* .

lege Cornelia: quia ** non poffit vbique domicilium habere,
hoc eft, per omnes villas fuas. Ego puto ad omnem habita-

tionem, in qua paterfamilias habitat, pertinere hanc legem:

licet ibi quis domicilium non habeat *?: ponamus enim ftu-
diorum caufa Romae agere: Romae vtique domicilium non ha-
bet: et tamen dicendum eft, fi vi domus eius introita fuerit
57*, Corneliam locum habere. "Tantum igitur ad meritoria,
,vel ftabula non pertinebit. Ceterum ad hos * pertinebit,

qui inhabitant non momenti caufa ??, licet ibi domicilium .

non habeant. $. 6. Illud quaeritur, an pater filiofamilias 9?
iniuriam paffo, ex lege Corneiia iniuriarum agere poffit ? Et
9I placuit non poffe: deque ea re $7 inter omnes conftat:
fed patri quidem Praetoria iniuriarum actio competit, filio
vero legis Corneliae. $. 7. In lege Cornelia filiusfamilias
agere poteft ex omni caufa; nec cauere debet ratam rem pa-
trem habiturum: nam nec alias agentem filiam iniuriarum ad

*

GEÉB. 37 Hal. et Vulg. 4icaut. BR. Etiam Rehd. GEB. 38 Hal.

et Vulg. et fj. BR. . Rehd. vt Flor. GE . 39 Gothofr. in nota: occiderit.

Hal. GEB. — 40 Yaur. Bellem. GEB. — 41 Taur. verVeratumue, GEB. — 42

Vulgo qui, abeft. B R. Etiam in Rehd. GEB. 43 Hal. aget. 44. Hal.
et Rehd. viétricus. GEB. 45 Vulgo: eff, abeft. BR. Etiam iu Rehd. G.
46 Vulg. propiorue. BR. Etiam Rehd. GEB. — 47 Hal. propzusue eorum quis
quenquam i ea.GEB. 48 Ap.Hal.eorum, abeft. GEB. — 49 Taur. verVera-
tusue. GE B. — 5O Taur.verVerare, 51 Hal. et Vulg. domo. BR. Etiam Rehd.
GEB. 52 Gothofr. in nota: in condu&a. owlg. Hal. Ita quoque Rehd. — 23
Vulg. Quod. 8 R. Etiam Rehd. GEB. 54 In Rehd. ex, abeft, GEB. $5 Hal..
.qui. 56 Rehd. baberet. GEB. — 57 Kehd. fi n domum eius intvoitum fue-
vit. GEB. — 58 Rehd. eos. GEz. — 59 Vulg. addit: fed perpetuo. BR. — 6O
Rehd. paterfamilias filio, 61 Hoc: Et, poftea adie&um eít, quare afteri-
fcis munire placuit. ER. — Nempe in exemplo Taurell. typis deftinato. G E z.
62 Hal deque eo ve$ znter. Vulg. eaque ves inter. BR. Rehd. eque eaves inter.
GEE. 63 Gothofr. in nota:'fecutos. zulg. Hal, Etiam Rehd. GER. 64
Hal. fcripfit, compofuit, edidit, et mox: fecit. — 65 Hal. liceat. 66 Ap.
Hal. et Vulg. etiató , abeft. BR. — Etiam in Rehd. GE . 67 ld eft : infcri-

cautionem de rato compellendum, Tulianus fcribit, $. $. Hac
lege permittitur aCtori iusiurandum deferre, vt reus iuret
iniuriam fe non feciffe: fed Sabinus in adfefforio, etiam Prae-
tores exemplum legis fecuturos 53 ait: et ita res fe habet.
$. 9. Si quis librum ad infarmiam alicuius pertinentem fcripfe-
rit, compofuerit, ediderit 5*, doloue malo fecerit, quo quid
eorum fieret: etiam fi alterius nomine ediderit, vel fine no-
mine, vti de ea re agere liceret 95: et fi condemnatus fit, qui

id fecit, inteftabilis ex lege effe inbetur. $. 1o. Eadem poe-

na ex Senatusconfulto tenetur etiam 9* is qui érrypxpiuara 9* ,
aliudue quid fine $3 fcriptura in notam aliquorum produxeritz
item qui emendum vendendumue curauerit, $. rr. Et ei
qui indicaffet, fiue liber, fiue feruus fit, pro modo fubftan-
tiae accufatae perfonae, aeftimatione iudicis, pretium 9? con-
ftituitur: feruo forfitan et libertate praeftanda: quid enim, fi
publica vtilitas ex hoc emergit? . | [

VI. Pavrvslibro LV. ad Edictum. Qvopn Senatus-
confültum neceffarium eft, cum nomen adie&üm non efteius,
in quem factum eft: tunc ei *? quia difficilis probatio eft, vo-
lnit Senatus publica quaeftione rem vindicari **. Ceterum fi
nomen adieCtum fit, et iure communi iniuriarum agi pote-
rit ^?, Nec enim prohibendus eft priuato agere iudicio, quod

73 publico iüdicio praeiudicatur **: quia ad priuatam caufam

pertinet. Plane i actum fit publico iudicio, denegandum eft
priuatum: fimiliter ex diuerío. — ' :

VIL Vrrriawvs libro LVIL ad Edictum. PnaAx-
TORedixit, QVI AGIT INIVRIARVM, CERTVM .DI»
CAT QVID INIVRIAE FACTVM SIT: quia qui famofam

aCionem intendit, non debet vagari cum difcrimine alienae.

exiftimationis, fed defignare, et certum ?5 fpecialiter dicere,
quod fe iniuriam. paffüm contendit *5,. $. 1. Si.dicatur ho-

mo iniuria occifus, numquid non debeat permittere Praetor

priuato iudicio legi Corneliae praeiudicari *7? idemque *5,
et fi ita quis agere velit, quod tu venenum dedifti hominis
occidendi caufa ? ReCtius igitur fecerit, fi huiusmodi aCtionem
non dederit. Atquin *? folemus dicere, ex quibus caufis pu-
blica funt iudicia, ex his caufis non effe nos prohibendos,

quo minus etpriuato agamus. Eft hoc?? verum: fed vbinon

* principaliter de ea re agitur, quae habet publicam exfecu-
tionem. Quid ergo de lege Aquilia dicimus *^? nam et ea
actio principaliter hoc continet, hominem occifüm non prin-
cipaliter: nam ibi principaliter de damno agitur, quod do-
mino datum eft: at $? in actione iniuüriarum de ipfa caede,
vel veneno, vt vindicetur, non vt damnum farciatur 9*.
Quid ergo , fi quis idcirco velit iniuriarüm agere, quod gla-
dio caput eius percuffum eft? Labeo ait non effe prohiben-
dum: neque enim vtique hoc, inquit ?5, intenditur, quod
publicam habet animaduerfionem: quod verum non eft: cui
enim dubium eft, etiam hunc dici poffe Cornelia. conueniri?

$. 2*

ptiones. Hal. i»íSecw , quam vocem ipfe ita vertit: mosam: mominis ad alicuius |

iniuriam impofitionem. GE B. — 68 MHal. et Vulg. fiue fcripturam. Florenti-
nam firmant Baíil: 3 eroidw émc,yoáuparau, 9 fregov ypudo» cQUc dripímw Tivog
v9edéQuy. B R. - Etiam Rehd. vt eft Flor. GEB. — 69 Gothofr. in. nota: prae-
mium. vlg. Hal. GEB. — 70 Vulg. enim, loco: ei. BR. Ita et Rehd. GER.
71 Ha.!. /et Vulg. vindicave. B R. Etiam Rehd. G E B. 72 Mal. potefl . 73
Gothofr. in nota: pmwblico. fed hoc ipfum, eft in textu, vnde coniicio, eum
forte fcribere voluifle: quo publico, vti habet Rehd. GEB. — 74 Hal. praeiudi-
cetuy. G E B. 75 Hal. et Rehd. defignare certum et fpecialiter. GE R.
Vulg. contendat. 8 R. 77 Rehd. praeiudicare. GER. — 78 Hal. IHtemque.
79 Taur. aDquin. GE B. — 80 Hal. Er eff boc. Vulg. Et boc efl. && Rehd.
vt Hal. GE B. 81 In Rehd. uon, abeit. GEE. —— $82 Vülg. dicemus. BR.
83 Taur. aD. GER. $4 Taur. in. Adnotat. farciatur. im P. fortiatur.
Sed ifto modo dudum fcripti et editi. pR. — Etiam Hal, fcripri funt Barb.
Chrittin. S. Cruc. E. Il Bynkersh. De Rehd. obferuo, ibi hoc caput inte-
grum abefle, oculis librarii a verbis: Quid ergo de' Lege Aqüilia; ad fequen-
tias Quwid ergo fi qWi$, eberrantibus. G EB. 85 Taur. inquiD. -ze:;ïS

fiis, Q
probit
prte,
uiite
Ti
trocen
ipfi i
mipilt
(is, &t
[inine
etq
]abe.
fin "

frigni
velit
|
Quaefti
Á torx
veltime
tit Iom,
riam, p
tto, vel

$6 Nd,
fput: f
fut, A
tio . n
$ Cnc [
89 Ed e
hertityeg,
T. « V
95 Flr, «
w lcgan
94 V.
96 tl T
3A Md
3X Etin
fitul, G5
fcrit: pro,
Operarum
3t, abeff
$Bd ec
P'ituris

a,

ii
ubf
M
im,l

n
CTA
d n«
mf
n
Qu
m
ind

hur
! DN
du
Alene
t üeen,
r d
Pett
que "
oniti$
tionem
yis l
jetdofy
vino
r
néü
a
j d
; atl
i ^
yi d
&i
, (
: elt
gt

T

Ti
floret«
in r
us prie
"n
j, t
pmeiudi-
j
la
ao J
T
":
j m
j gt

'555.
) r

- "NG ia

DIGESTORVM . LIB. XLVIL TIT. X,

$. 2.' Praetereaillo.99 fpe&at, dici certum de iniuria, quam

paflus quis fit: vt ex qualitate iniuriae fciamus, an in patro-
num liberto reddendum fit iniuriarum iudicium. Etenim me-
miniífe oportebit, liberto aduerfus patronum non quidem fem-
per, verum interdum iniuriarum dari iudicium , ** fi atrox

fit iniuria, quam: paffus fit, fi fua ?9, puta, fi feruilis ??:

ceterum leuem cohercitionem ?? vtique patrono aduerfus li-
bertum dabimus: nec patietur eum praetor querentem, quafi

iniuriam paffus fit, nift atrocitas eum mouerit: nec enim fer-
re Praetor debet heri feruum , hodie liberum ?* conquerentem, |

quod dominus ei conuicium dixerit, vel quod leuiter pulfaue-
rit, *vel emendauerit*. Sed fi flagris, fi verberibus, fi xl
vulnerauit non mediocria ??, aequiffimum erit, Praetorem

eifubuenire. $. 3. Sed et fi quis ex liberis, qui non funt in.

poteítate, cum parente velit experiri, non temere iniuriarum
actio danda eft, nifi atrocitas fuaferit: certe his, qui funt in

poteftate, prorfus nec ?^ competit, etiam. fi atrox fuerit.
$. 4. Quodautem Praetor ait, QVID INIVRIAE FACTVM
siT ?? ckRTVM DICAT, quemadmodum accipiendum fit

962 certum eum dicere Labeo ait, qui dicat nomen iniuriae,

neque fub alternatione, puta illud aut illud, fed illam iniu-.

riam, fe.paffum. . $..5. S1 mihi plures iniurias feceris, puta

turba.et coetu facto domum alicuius ?* introtas ??, et hoc

fa&to ?? efficiatur, et *?? fimul et conuicium patiar, et ver-

berer *::an poffim feparatim tecum experiri de fingulis iniu-
; puta?* procuratorem ??, tutorem , ceterosque, qui pro aliis fo-
ent interuenire.
ria, p]erlgug aiunt, tam me, qui mandaui, quam eum qui
fufcepit, iniuriarum teneri.
.hoc te conduxerim, vt iniuriam facias: cum vtroque noftrum

riis , quaeritur? et Marcellus fecundum Neratii fententiam hoc.
probat, cogendum iniurias, quas fimul paífus eft ^, coniun-
gere. . $. 6. Poffe hodie de omni iniuria, fed et de atroci ci-
uiliter agi, Imperator nofter refcripfit. . $.. 7. Atrocem iniu-
riam quafi contumeliofiorem,,et maioremaccipimus. . $. 8. A-
trocem autem iniuriam, aut ? perfona, aut tempore, aut re
ipíafieri, Labeo ait.. Perfona atrocior iniuria fit *^, vt cum
magiítratui, cum parenti, patrono 5 fiat. Tempore, fi ? lu-
dis, et in confpectu: nam Praetoris in * confpectu, an in fo-
Jitudine iniuria facta fit, multum intereffe ait: quia atrocior
eft, quae in confpectu fiat ". Re atrocem iniuriam haberi,
Labeo ait, vtputa fi vulnus illatum, . vel * os alicui percuf-
,VIIL Pavrvs libro LV. ad Edictum. V vrNERIS
magnitudo atrocitatem facit, t nonnumquam locus vulneris,
veluti oculo perculffo.

IX. VrprANvs libo LVIL ad Edi&um. Sxp eft

quaeftionis, quod dicimus re iniuriam atrocem fieri, vtrum
fi corpori inferatur, atrox fit? an et fi non corpori, vt puta
veftimentis fciffis, comite, abdutto, vel.conuicio dicto ? Et
ait Pomponius, etiam fine pulfatione poffe dici atrocem iniu-
riam, períona atrocitatem faciente. . $. 1. Sed et fi in thea-
tro, vel in forocaedit, et vulnerat, quamquam non atrociter,

36, Rehd. ilud, fed fuperfcriptum: al. ;Jlo. GEB. 87 Hal. et Villg. prae-
figunt: fcilicet. BR. Etiam Rehd. GEB.

tio L. Probab. 16. placuiv: fi famma. BR. Abfunt: fi fua, a Barb. Chriftin.
S. Cruc. l. Il Bynkersh. vt et a Rehd. qui in fequentibus: fi fit feruilis. G E B.
89 Hal et Vulg.addunt: eff. BR. 9o "Vulg. coer&ionem. B , ^ Kehd. co-
bertiouem. 9t Hal. et Vulg. libertum. BR. Etiam Rehd. GEB.

93 Flor. erat: amediocria , et factum : suediocriter. | Et ita Hal. et Vulg. Prope
eft vt legam: vninera tulit non mediocria. n R. Rehd, vt Hal. et Vulg. G E B.
94 Vulg. wom. BR.
96 Hal. eff. Gxs. 97 Vulg. dommm ineam. BR. 98 Vulg.-zntroieris.
&hn. Rehd. introiffes. GEB. — 99 Hal. pa&fo. GE&. — YOO Hal. et Vulg. t.
2R. Et ita Chriftin. S. Crüc. T. Il. vt et Rehd.. Sed Barb. et Bynkersh. vt et
fimul. GE B. — X Taur. verV'erer. GEB. 2 Hal. paffus fit.. — 3 Rehd. in-
ferit: pro. GEB. 4 Hal. perfoua. atrocior. iniuriam fieri, non dubito vitio

» operarum effe: atrocior, loco: atrociorem. Ap. Eundem et in Rehd. fequens:

5 Hal. et Vulg. patromoue. BR. — Rehd. vt Flor. GE R.
7 Hal. in confpeclu praetovis. nam n
9 Erat Flor. ?/Jlatumalos. li-

qt, abeft. GEB.
6 Hal. et Rcehd. inferunt: i5.. GE B.
praetoris confpeciug, GEBR. ; 8 Vulg. fit, BR.

cus fiat.

88 Ap. Hal. et Vulg. fi fua, ab- :
. funt. Abfunt etiam a MSS. et Flor. vncis funt inclufa.' Lego: i faeua. Nood-

92 Ap.

Hal cet Vulg. fi , abeft, cum commate proximo. BR. . Rehd. vt Flor. GE B. | iffimabitur. B R. — Taur. aeffimaVitur. GEB.

95 Ap. Hal. quid iniuriae faclum fit, abfunt.; GE B. .

IOI9

atrocem iniuriam facit. $. 2. Parui autem refert, vtrum pa-
trifamilias, an filiofamilias ** iniuria fa&ta fit: nam et haec
atrox aeftimabitur '?. — $. 5. Si atrocem iniuriam feruus fece-
rit, fi quidem dominus praefens fit, poteft agi de eo: quod
fi afuerit, Praefidi offerendus eft, qui eum flagris rurripiat.,
$- 4. 5i quis tam feminam, quam mafculum, fiue ingenuos ,.

ftue libertinos, impudicos facere adtemptauit *3: iniuriarum

tenebitur. Sed et fi ferui pudicitia adtemptata fit **, iniu-

'riarum !* locum habet.

| X Payrvs libro LV. ad Edi&tum. ApTEMPTA-
RI pudicitia dicitur, cum id agitur, vt ex pudico inpudi-

XIL VriPrANvs libro LVII. ad Edi&um. Now fo-

] ; t65* "89 £0vb - . * . 9 P
lum flS, iniuriarum tenetur, qui fecit iniuriam, hoc eft, qui
percuffit: verum ille quoque continetur, qui dolo fecit, vel

qui curauit ^^, vt cui ** mala pugno percuteretur. $. r.
Iniuriarum a&ïcæo ex bono et aequo eft, et diffimulatione ab-
oletur: fi quis enim iniuriam derelinquerit *? , hoc eft, fia-

tim paffüs ad animum fuum non reuocauerit: poftea ex pae-
nitentia remifíam iniuriam non poterit recolere, Secundum .
haec ?? ergo aequitas acCtionis omnem metum eius abolere vi-

detur, vbicumque contra aequum quis venit, Proinde et ft

pa&um de iniuria interceffit ^*, et fi transactum ??, et fi
23 iusiurandum exactum erit: actio iniuriarum non tenebit.

$. .2. Agere quis iniuriarum, et per fe et per alium poteft, vt-
$. 3. Simandatu meo ?* fatta fitalicui iniu-
$. 4. Proculus reCte ait, fi in

iniuriarum agi poífle, quia mea opera facta fit iniuria. $. 5.
Idemque ait, et fi filio meo mandauero, vt tibi iniuriam fa-

.ciat. $. 6. Atilicinus autem ait, et fi perfuaferim alicui alias

nolenti, vt mihi ad iniuriam faciendam obediret: poffe iniu-
riarum mecum agi. $. 7. Quamquam aduerfus patronum li-
berto iniuriarum actio non detur, verum marito libertae no-
mine cum patrono actio competit: maritus enim vxore fua in-

juriam pafía, fuo nomine iniuriarum agere videtur: quod et

Marcellus admittit. Ego autem apud eum notaui, non de
omni iniuria hoc effe dicendum, me putare: leuis enim coér-
citio ^" etiam in nuptam, vel conuicii ^* non impudici di-

. &io ?? cur patrono denegetür? Si autem conliberto ?? nupta

effet, diceremus ?* omnino iniuriarum marito aduerfüs pa-
tronum ceffare aCtionem : et ita multi fentiunt, Ex quibus
apparet, libertos noftros non tantum eas iniurias aduerfus
nos iniuriarum a&ione exequi ?? non poffe , quaecumque fiunt
ipfis: fed ne eas quidem, quae eis fiunt, quos eorum intereft
iniuriam non pati. $. 8. Plane fi forte filius liberti vel vxor
| E : velint
terae: 2], deletae, nec quicquam repofitum. Huic conuenienter Hal. habetz.
ilatum, 0s.. Sed et IV. MSS. quot infpexi. In vno horum, $. Cruc. 1. fup-
pletum ante:. 0o$; hoc modo: fit, ac. Recte tamen Taur. 72 4],. in: nel, com-
mutauit, & R. Reliqua M$S. funt Barb. Chriftin. S. Cruc.. II. vbi pariter adícri-
ptum: 5.fit. Carent etiam. vocula: vel, Bynkersh. et Rehd. GER. ET
Hal. et Vulg, addunt: fit. BR.- Ftiam Rehd. G £ £. I! Hal inferit: talis.
Etiam Vulg. poft: zniuvia. B R. Rehd. vt Hal. GEE. 12 Hal. et Vulg. ex-
' 13 Hal. attentamerit. — 14
Hal. attentata fuerit. 15 Hal. inferit: a&o. G E B. r6 Vulg. inferitz .
autem. BR. 17 Taur. curaBit, GEB. — 18 Taur. Qiii. GEB. — 19 Taur.
gereliquerít. Rehd.. vt Flor. fed & pun&is eft fubnotata. G £ B. 20 Hal. et
Vulg. boc. BR. 21 Hal. zntercefferit. — 22, Flor. additum: eff. Vulg. ad-
dit: fit. BR. Rehd. vt Vulg. GEE. 23 Hal.awt, loco: etfi. GER. — 24
Hal. et Vulg. inferunt : per. BR. Etiam Rehd. GE8. 25 Factum Flor. per
curatorem. Scd et Dafil. 3i& xovgézogog xa3 émergómov. B R. 26 Vulg. manda-
to.BR. Etiam Rehd. GEB. 21 Vulg. co?rílio, BR. . Etiam Rehd. GER.
28 Taur. cowuicl GBB. 29 Vulg.comuicium mom inpudicum , omiffo: dickio.
BR. Etita quoque Rehd. GE2. — 50 Rehd. cum liberto. GEB. — 31 Rehd.
dicemus.. G E B. 32 'Taur. adjomExequi. Vulg. adiome coufequi. Rehd,
REeeeeee : j* . «

IO20

velint iniuriarum experiri, quia patri maritoue hon datur, de-
negandum non erit: quia fuo nomine experiuntur. $. 9. Ei
qui feruus dicitur, feque adferit in libertatem, iniuriarum
aCtionem aduerfus dicentem fe dominum ?? competere, nulla
dubitatio eft: et hoc verum eft, fiue ex libertate in feruitu-
tem petatur, fiue ex feruitute in libertatem proclamet: nam
bhoc iure ?^* indiftinCte vtimur. - :
— XIL. Garvs libro XXII. ad Edi&um prouinciale. Szi
quis de libertate aliquem in feruitutem petat, quem fciat li-
berum effe, neque id propter euictionem , vt eam fibi confer-
uet, faciat: iniuriarum actione tenetur. — - | :
XIIL. VL.PrANvs libro LVII. ad Edictum. | Iwiv-
RIARVM aCtio neque heredi neque in heredem datur. .1dem.
eft, et fi in ferüuüm meum iniuria facta fit: nam nec hic he-
redi meo iniuriarum actio datur. Semel autem lite conteftata,
hanc a&ctionem ?5 etiam ad fücceffores pertinere. $. r. ls
qui iure publico vtitur, non videtur iniuriae faciendae caufa
hoc facere: idris enim executio non habet iniuriam. $. 2.
Si quis, quod décreto Praetoris non obtemperauit ?^, ductus
fit: non eft in ea caufa, vt agat iniuriarum, propter Praeto-
ris praeceptum. $. 3. Si quis per iniuriam ad tribunal ali-
cuius me interpellauerit vexandi mei cauía , potero ininriarum
experiri, $. 4. Si quis de ?* honoribus decernendis alicuius
38 paffus non fit decerni , vtpüta imaginem alicui ?? , vel quid
aliud talé: àn iniuriarum teneatur? et ait Labeo, non tene-
ri, quamuis hoc contumeliae caufa faciet ^?: etenim multum
intereft, ihquit, contumeliae caufa qpid fiat, an vero fieri
quid in honorem alicuius quis non patiatur. $. 5. ldem La-
beo ícribit, fi cum alium contingeret legatio ^*, alii lioc onus
duumuir indixerit ^?, non poffe agi iniuriarum ob laborem
iniunctum ^?: aliud enim ^* effe, laborem iniungere, aliud
iniuriam facere: idem ergo erit probandum et iri ceteris mu-
neribus atque honoribus, quae per iniuriam iniunguntu'r. Er-
go ** fiquis per iniuriam fententiam dixerit, idem erit pro-
bandum. $: 6. Quae iure poteítatis a magiftratu fiunt, ad
iniuriarutn aCctioném non pertinent. $. 7. Si quis me prohi-

beat in mari pifcari, vel euerriculum **, quod Graece exydzx.

^' dicitur, ducere: an iniuriarum iudicio poffim eum conue-
nire? Sunt qui putent ^* iniuriaraüm me poffe agere: et ita
^? Pomponius: et plerique, effe huic fimilem eum, qui in pu-
blicum lauare ??, vel in cauea publica federe, velin quo alio
loco agere, federe, conuerfari non patiatur: aut 5* fi quis
re mea vti me non permittat: nam et hic iniuriarum conueni-
ri 5* poteft. Conductori autem veteres interdictum dederunt,

. fi forte publice hoc ?? conduxit **, nam vis ei prohibenda eft, -

quo minus conductione ?? fua fruatur. Si quem tamen ante
aedes meas, vel ante Praetorium meum piícari prohibeam:

. quid dicendum eft? me iniuriarum iudicio teneri, an non? .
Et quidem mare commune omnium eft, et litora, ficuti aàr: |
g , , (

acione fequi. GEB. 53 Vulg. ferwwm, loco: domiuum. BR. 54 In
Rehd. izre, abéft. GEB. 35 Hal. baec aclio, et mox: pertinet. GEB.
36 Hal. obtemperauerit. 37 Vulg. ;1, loco: de. BR. 38 Hal. et Vulg.
alichi. BR. Rehd. vt Flor. Gx &. 39 Rehd. alicuius. GE E. 40 Hal.
fiat. Vulg. faciat. BR. Rehd. vt Vulg. — 41 Gothofr. in nota: locatio. vwlg.
Hal. Florentinam firmant Bafil. $ sgazwyhe imjzAGw Twi mwotcBeim? 3 fágoc
fregow. BR. Rehd.vtifti, GEB, — 42 Vulg. Duumüuiri iniunxerint. B R. Rehd.
duumuiri iuduxerint. G E. 45 Hal. indiclum , et mox: indicere. et: in-
dicuntur, GEBR. — 44 Wu Rehd. enim, abett. . GER. 45 Hal. inferit: et.
465 Rehd. verriculum. GE s. '
ideo poft: icitur, commia non pofuit, Hal. 2uod. Graeci eey^ww» dicimt. 48
Hal. et Vulg. patant. BR. Etiam Rehd. GEB. 49 Primum, quod noto, eít:
7b et initio non adfuiffe, quod indicandum cenfuimus. Cpüta duobus afteri-
Ícis in exemplo Taurelliano typis deftinato adpi&is) Deinde Vulg. ex 0 i,
literis transpofitis fecifle: ait. Sed recdte poft Hal. Taur. && Rehd. etiam re-
&e. GE B. 50 Taur. laBare. GEB. — 51 Hal. st, loco: aut. GE B. 52
Vulg. agi. BR. Etiam Rehd. GEB. .. 53 Vulg. publicmm bic. BR.. 54 Hal.
conduxzffet. Vulg. conduxerit. BR. Rehd. vt Flor, Gx z. 55. Hal. conditio-

47 Flor. eft: eayhvwv. perperam. BR, Taur. |

! viarum prolabentis errore. GER.

1

DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. X.

et eft faepiffime refcriptum, non poffe quem pifcari prohibe«

ri: fed nec aucupari, nifi quod ingredi quis agrum alienum
prohiberi poteft. "Vfurpatum tamen et hoc eft, tametfi nullo
lure, vt quis prohiberi poffit ante aedes meas, vel prae-
torium meum pifcari: quare fi quis prohibeatur , adhuc ?5.in-
iuriarum agi poteft. In lacu tamen , qui mei dominii eft, vti-
que pifcari aliquem prohibere poffüm. ' od
— KIV. Pavrvslibro XIIT. ad Plautium. Sawxz fi ma-

ris proprium ius ad aliquem pertineat, vti poffidetis interdi-
€um ei competit, fi prohibeatur ius fuum exercere: quoniam

ad priüatam ?* iam caufam pertinet, non ad publicam, haec
res: vtpote ** cum de iure fruendo 5? agátur, quo 99 ex
priuata caufa contingat, non ex publica: ad priuatas enim cau-

fas accommodata interdicta funt, non ad publicas. ^ ^ -

.XV. VrriANvslibroLXXVIL. ad Edictum. ITEM

apud Labeonem quaeritur, fi quis mentem alicuius medicamen- -

to, alioue quo ** alienauerit, an iniuriarum actio locum ha-
beret ?? ? et ait, iniuriarum $? aduerfus eum agi poffe, $. r.
Si quis pulfatus quidem non eft, verum manus aduerfüs eum

leuatae, et faepe territus ** quafi vapulatarus *5, non tamen
percuffit: vtili 5* iniuriarum actione tenetür. $. 3. AitPrae-

to, QVI ADVERSVS BONOS MORES CONYICIVM

CVi FECISSE, CVIVSVE OPERA ?74^ pACTYVM ESSEÉ

DICETVR, QVO ADVERSVS BONOS MORES CONVI-

.CIVM FIERET: IN EVM IVDICIVM DABO 975 $.:35.
Conuicium ?? iniuriam effe, Labeo ait. $. 4. Conuieium $?
autem *? dicitur, velaconcitatione, velaconuentu, hoc eft a

collatione vocum: cum enim in vnum complures voces con-
feruntur , conuicium appellatur *7, quafi conuocium *?, ' $. 5.
Sed quod adicituraPraetore, ADvERSYS BONOS MORKES,
oftendit, non omnem in vnur collatam vociferationem Prae-
torem notare: fed eam quae bonis moribus improbatur ??,
quaeque ad infamiam vel ** inuidiam alicuius fpectaret *5;
$. 6. ldem ait, ADvERSVS BONOS MORES fic accipieno
dum , non ** eius qui fecit, fed generaliter accipiendüm ad-
uerfus bonos mores huius ciuitatis. $. 7. Conuicium ** non
tantum praefenti, verum abfenti quoque fieri poffe, Labeo fcri-
bit. Proinde fi quis ad domum tuam venerit te abfente, con-
uicium factum effedicitur ?. — Idem, etfi ad ftationem vel ta-
bernam ventum [fit, probari oportere. $. 8. Feciífe conui-
cium non tantum is videtur, qui vociferatus eft: verum is quo
Suer qui concitauit ad vociferationem alios, vel qui fümmifit
? vt vociferentur 9?, | &. 9. C vr non fine caufa adiectum eft:
nam fi incertae perfonae conuicium fiat, nulla executio eít.
$. ro. Si curauerit quis conuicium alicui fieri, non tamen fa-
Cum fit: non tenebitur. $. rr. Ex his apparet, non otmne
maledictum conuicium effe: fed id folum, quod cum vocifera-
tione dictum eft. $. r2. 9?* Siue vnus, fiue plures dixerint,
37 quod in coetu dictum eft, conuicium eft *?: quod autem
' non
"e. GEB. 56 Hal. et Rehd. inferunt: etiam. GEB. 57 'Taur. priBa-
tum. GEB. — 58 Hal vtputa. GE B. — 59 Hal. fruendi. GEB. , 60 Hal. et
Vulg. q4o0d. Bw. Etiam Rehd. Ggz. — 6t Vulg. inferit: w04do. Etiam Dafil.
3 éréoo vQóro. BR. Etiam Rehd, vt Vulg. GER. 62, Hal. babeat. 65
In Rehd. acto locum baberet, et ait , iniuriarumn .. manifefto librarii in : znia-
64 Hal. ét Valg. addunt: eff. B&.. Vt et
Rehd. GEB. — 65 Taur. Bapulaturus. GEB. — 66 1n Rehd. vtili, abeft. G E B.
674 Hal. et Vulg. inferunt: quid. &R. Rehd. vt Flor. GE B. 676 Taur. DAzO.
68 Hal iuferit: autem, GEB. .. 69 Vide Opufc. de Latin. Vet. ICt. p. 191.
BR. . 7O Ap. Hal. autem, hic abeft. GEs. " 71 Vülgo: appellatur, ab-
eft. BR. — 72 In Vulg. hic additur: dicitur. BR. — Vide Menag. iu Armoen.
TIur. Ciu. c. 39. Kehd. addit: eff, forte pro: effet. GEB. . 73 Hal. impro-
hetur. 74 Hal. inferit : ad. Vulg. ad zniuriam vel ad. BR. — Rehd. vt Hal.
GE B. 75 Hal. fpectet. .. 76 Rehd. inferit: vtique. GEB. — 77 Vulg.
inferit: autem. BR. 78 Hal. dicit. GE B. 79 Flor. eft: fummijfit. Hal.
fubmifit. G E B. 80 Vulg. vociferarentur. BR. 'Etiam Rehd, GES. 8t
Vulg. pracfigit; et. BR — 82 Hal. hic pracfigit: et. GE2, — $3 Áp. Hal.

l, -

*

vl
gerïew
tem
qui
hr i
f q
(
(empt
fus b
Vütür
Mu
mott
Qu
Bonti
L00 Q
loc
Quis ol
r i

- Bol

etenm
fie ei
" u
N,
TAM,
Quipp
videtü!
Guim
enim (
lentur
Qud ad

*R, ibïk
OE
$ B
lueit,
V. (jj
mox: PJ*
Mi c
Hel. tf
Gothofr.
GWW "
5 (]Ul t
hllc habet
f?ö,ijn. G
19 hg f
h, lOCO:
100 T.
Vulg, GE
Vib n
tho&- In |
MT
W. U

Im
'amet
um D
f
i5
l hm
æitPrae-
CHX
ASE

hiel "
(tinie
din d
n n
yte, d

o
m
por o*
[
diyertt
ol aJtel
ii

fur, j
60 Hgl u
m
j ^
g m
TRU
[
yjtf »
, j h

*

DIGESTORVM. LIB. XLVII. TIT. X. ^. 3901

non in coetu, nec 5* vociferatione dicitur, conuicium non pro-
prie dicitur, fed infamandi caufa dictum 95. $. 13. Si quis
aftrologus, vel qui aliquam illicitam diuinationem pollicetur,
confultus aliquem furem dixiffet, qui non erat: iniuriarum cum
eo agi non poteft, fed Confüitutiones eos *5 tenent. $. 14.
Iniuriarum ?7?, quae ex conuicio nafcitur, in heredes non eft
reddenda: fed nec heredi. $. 15. Si quis virgines appellaffet,
fi tamen ancillari vefte veftitas, minus peccare videtur: mul-
to minus fi meretricia vefte feminae, non matrumfamiliarum
veftitae fuiffent. Si igitur non matronali habitu femina fue-
rit, et (äuis eam appellauit 9?, vel ei comitem abduxit: iniu-
riarum ?? tenetur. $. 16. Comitem accipere debemus eum
qui comitetur et fequatur: et, vt ait Labeo, fiue liberum, fi-
ue feruum, fiue mafculum, fiue feminam. . Et ita comitem
Labeo deünit, qui frequentandi cuiusque caufa, vt fequere-
tur deftinatus, in publico priuatoue abductus fuerit. Inter co-
mites vtique et paedagogi erunt. $. r7. Abduxiffe videtur,
vt Labeo ait, non qui abducere comitem coepit ??, fed qui
perfecit vt comes cum eo?* non eífet. $. 18. Abduxiffe au-
tem non tantum is videtur, qui per vim abduxit: verutm is
quoque, qui perfüafit comiti, vt eam defereret. $. rg. Tene-

tur hoc Ediéto non tantum qui comitem abduxit, verumetiam

fi quis ?? eorum, quem appellauiffet ?3, adfe&atusue eft.
$. 2o. Appellare eft blanda oratione alterius pudicitiam ad-
temptare? hoc enim non eft conuicium *facere*, fed aduer-
füs bonos mores adteimnptare. $. 2t. Qui turpibus *verbis *
vtitur, non temptat pudicitiam : fed iniuriarum tenetur. $. 22.
Aliud eft appellare ?^, aliud adfectari: appellat enim, qui fer-
mone pudicitiam adtemptat: adíeCtatur, qui tacitus fre-
quenter fequitur ?5: adíiduo ?9 enim frequentia quafi praebet
nonnullam infamiam. . $. 23. Meminifle autem oportebit,
non omnem qui adfeCtatus eft, nec omnem qui appellauit ,
hoc Edicto conueniri poffe: neque enim fi quis colludendi, fi
ä]is 0füäcii honefte faciendi gratia id facit ** , ftatim in Edi-
tum incidit: fed qui contra bonos mores hocfacit 9. $. 24.

Sponfum quoque ad iniuriarüum a&tionem admittendum puto:

etenim fpectat ad contumeliam eius iniuria quaecumque fpon-
fae eius fiat. $. 25. Ait Praetor, NE QVID INFAMANDI
?? CAVSA FIAT: SI QVIS ADVERSVS EA FECK-
RIT,PROVT QVAEQVE RES ERIT, ANIMADVER-
TAM. $. 26. Hoc Edi&tum fuperuacuum effe Labeo ait,
quippe cum ex generali *?? iniuriarum àgere poffumus: fed
videtur et ipüi Labeoni, et ita fe habet, Praetorem eandem
caufam fecutum , voluiífe etiam fpecialiter de ea re loqui: ea

enim quae notabiliter * fiunt, niüi fpecialiter notentur, vi-

dentur quafi neglecta ?. $. 27. Generaliter ? vetuit Praetor
quid ad infamiam alicuius fieri. Proinde quodcumque quis

efl, abet. GE B. — 84 Hal et, Vulg. cum. Em. Rehd. vt Flor. GEB. — 85
Hal. addit: effl. GE&, $6. Hal. et Vulg, ewm. BR. Rehd. vt Flor. GE.
$7 Hal. et Vulg. addunt: a&o. BR. Etiam Rehd. GE&. 88 Hal. appel-
lauerit, et mox : abdaxerit. 89 Kal et Vulg. inferunt: qom, Vide Bynkersh.
JIV. Obf. vlt. BR. Etiam Rehd. won, inferit. GEB. go Hal. coeperit , et
mox: perfecerit. 91 Hal. et Vulg. cmm ea, quod placet. BR. Ka etiam
Rehd. GER. 92 Hal. fi quem. G E B. 93 Hal. appellauit. G E B. 94
Kal attentare, loco : appellave. GEB. 95 Vulg. iufequitur. B R. 96
Gothofr, in nota: affidua enim. vzlg. Immo et Hal. Librarius, qui fcripfit :
affiduo , credidit hanc vocem ad antecedentia pertinere. — Idem fibi perfuaüt il-
lé, qui ex: enim, fecit: etemim. Batb. olim habuit: affidwo, et: emim, ad.
huchabet, vt et S. Cruc. l. BR. Chriftin. et Bynkersh. vt et Rehd. affidua
etei.n, GEB. 97 Halk fecerit. 98 In Rehd. fed qui contra bonos mo-
ves boc facit, abfunt. GE g. In Norica haec quidem non defunt, verum in fi-
ne, loco: boc facit, ibidem legitur: id fecit. — 99 Hal. inferit: eiws. GEB.
1cOo Hal. et Vulg. inferunt: claufula. ille omittit: zmuriarum. B R, Rehd. vt
Vulg. GEB. — 1 Taur. motaViliter. GE B. 2 Taur. zeClecdla. GEB. — 3
Vulg. inferit: autem. BR. 4 Hal. vt aliquem infamaret. GEB. 5 Go-
thofr. in nota: puta fi quis ad inuidiam. -vng. Hal. vtputa fi ad. Rehd. vtpa-
ta qui ad. GE B. 6 Hal.et Vulg. vtatur. GER. 7 Hal. et Vulg. alz-

quid. BR. Etiam Rehd. GE s. — $8 Gothofr. in nota: quaeque res. vw/g. Hal.

Ktita in Rehd. fa&um ex: quoque. GEB.

fecerit, vel dixerit, vt alium infamet *, erit a&tio iniuriarum.

Haec autem fere fünt, quae ad infamiam alicuius fiunt: vtpu-

ta ? ad inuidiam alicuius vefte lugubri vtitur $,. aut fqualida:

aut fi barbam demittat, vel capillos fuübmittat, aut fi carmen
confcribat, vel proponat, vel cantet aliquod *, quod pudorem
alicuius laedat. $. 28. Quod ait Praetor, s1 Qvi1s AD-
VERSVS EA FECERIT, PROVT QVAQVA ? RE ERIT,
ANIMADVERTAM, fic intellegendum eft, vt plenior effet
? Praetoris animaduerfio: id eft, et '*? quodcumque **
