Ctuario foluiffet, liberatur ??. $. 6. Cum feruus communis
Titii et Maeuii ftipulatur in hunc modum, pEckw KArtew-

DIis Tir10 DARE SPONDES? ?^* sr pECEM KALEN-

DIS TiriO NON DEDERIS, TvVNC Mak&vt10 viGIN-
Ti DARE SPONDES? duae ftipulationes effe videntur: fed

fi Kalendis decem data non fuerint, vterque dominus ex fti-

pulatu agere poterit: fed in ?? fecunda obligatione Maeuio
promiffa ^* Titius exceptione doli ^* fümmouebitur. -

Il. VrPrAwvslibro IV. adSabinum. SkgRv vs com-
munis ipfe ?? fibi ftipulari non poteft: quamuis conftaret ?5
eum fe ftipulari domino poífe: non enim fe domino adquirit, |
fed de ?* fe obligationem. . . UET
IIL. Ingw libro V. ad Sabinum. Sr feruus Reipubli-:

cae, vel Municipii, vel Coloniae ftipuletur: puto valere fti-

pulationem, — ]

munis libi et vni ex dominis ftipuletur: perinde eft, ac fi omni-

bus dominis et vni ex his ftipuletur: veluti Titio et Maeuio,

et Titio ^*: et ?? probabile eft, vt Titio dodrans, Maeuio
quadrans debeatur. : $ 6s s

: V. IpEM li.—b,rc.ij XLVIII ad Sa»lfa.zi.n'u.m, SkRvvs com-.
munis fic omnium eft, non quafi fingulorum 39 totus: fed

Vulg. Item fi quid. BR. — Rehd. Item fi quod. GE B.

duorum [evuorum. GEB. — 10 Vulg. inferit: tamen. GE B. Etiam Rehd. GE z.
Hal. nec. 11 Hal. et Vulg. praefigunt: alteram. B R. Habet et Rehd. al-
teram , fed 7à partem , omiffo. GE . 12 Vuig. quod alteri ex d. p. a. alte-

vi non potefl. GEB, — 13 Vulg. et H. a Porta in vtraque: qui adquirendi fa- |
cultatem etc. — Quod vero addit H. a Porta in IL Hal. legit: 4»i cui adquirem-:

di etc. an re&e hoc afferat dubito. Nempe in Hal, editione, quae Norember-
gae prodiit Anno MDXXIX. ad finem paginae polt vltimum verfum: qui, eít
fubiectum , quemadmodum folent in editis, vt in fequenti pagina vox ifta re-
petatur, ibi autem non: qui, aut: quicui, eft repetitum, fed : cui, ibidem legi-
tur, cum: qzi cni, fcribendum fuifiet, fi id egitlet Hal. quod a Porta vult. B R.
Res eft manifefta; vel in cuftode, quem vocant, paginae 202,?7. vel in prima
voce pag. 2028. mendum typographicum latet. Rehd. vt Flor. GEE. — 14
Hal. et Vulg. babet. BR. Etiam Rehd. GEB. I5 Vulg. vel. aR. Etiam
Rehd. vt faepe. GEB. 16 Vide Noodt. l. de vfufr. 16. B&. ^ v7 Hal

inutilem effe flipulationem. G & B. 18 Gothofr. in nota: non potuiffet. vulg. .

Hal, re&e. Et ita quoque Rehd. GEB. — 19 Gothofr.in nota: Lege: aliun-
de. ltanempe Hal.et Vulg. BR. Etiam Rehd. G&R. 20 Hal. liberart.
GEB. 21 Hal. praefigit: et. 22 Hal.et fecunda. Sed.et in Vulg. w ,
Sbef. pR Rehd. vt Vulg. GEB. — 23 Gothofr. in nota; 4l commilfa.
Nempe ita Taur. in margine, et Hal. et Rehd. G EE. 24 Rehd. m.fcm:
Wilj. GEB. ldem facit Hal. — 25 Gothofr. in nota: ipfe fe fibi. Contius et

$ Hal. etVulg. in-.
erunt: efl. BR, Etiam Rehd. GE&R. — 9 Rehd. dominormm duorum, loco:

; Vulgo illi, abeft. gR... Et in Rehd. GER.

pro partibus vtique indiuifis, vt intelle&u magis partes ha-

| beant, quam corpore. Et ideo fi quid ftipulatur, vel quaqua

?* alia ratione adquirit: omnibus adquirit pro parte qua do-
minium in eo habent. Licet autem ei, et ?* nominatim ali-

.cui ex dominis ftipulari, vel traditam rem accipere, vt ei foli
adquirat ??. — Sed fi non ?* nominatim domino ftipuletur,

fed iuffu vnius dominorum: hoc iure vtimur, . vt foli ei ad- .

quirat, cuius iuffu ftipulatus eft.

VI. PowpPourvs libro XXVI. ad Sabinum. Orr-
Livs recte dicebat, et per traditionem accipiendo, vel ?*
deponendo, commodandoque , poffe foli ei adquiri, qui iuffit
39 : quae fententia et ?* Caffii et Sabini dicitur.
VIL. VrrrANvs libro XLVIII. ad Sabinum. PRo-
INDE et fi quattuor forte dominos habuerit 33, et duorum
3? iuffu ftipulatus fit: his folis adquiret, qui iufferunt ; ma-
gisque eft, vt non aequaliter, fed pro portione dominica to-
tum eis adquiratur, ldem puto, et fi nominatim eis ftipula-
tus *? effe ** proponatur: nam etfi omnium iuffu ftipulatus
fit, vel omnibus nominatim: non dubitaremus, *? omnibus
pro dominicis eum portionibus, non pro virilibus adquirere.
$. r. Si feruus communis ab vno ex fociis ftipulatus fit, fi

quidem nominatim alteri focio, ei foli debetur: fin autem fine
vlla adiectione pure ftipulatus fit, reliquas partes is ** fer-
, uus ceteris ** fociis, praeter eam partem ex qua promif-

for dominus effet ^^, adquiret: fed fi iuffu vnius focii (ti-
pulatus eft **, idem iuris eft, quod eífet, fi eidem illi **
focio ^? notninatim dari ftipulatus'elfet. Interdum etiam fi ne-.
que iuffü neque nominatim alteri ex dominis ftipularetur, ei
tamen ^? foli adquirere eum, Tuliáno placuit: vtputa fi quid

forte ftipuletur ??, quod vtrique adquiri non poteft: veluti

.5! feruitutem ad fundum Cornelianum ftipulatus eft, quifun-
dus Sempronii erat, ?? alterius ex dominisg, ei foli adquirit.,
.VIiI. Ga1vs libro fingulari de Cafibus. ITxw fi al-
ter ex dominis vxorem ducturus fit, et huic feruo dos pro-
mittatur. ! JCp 0a |
IX. VrPriaANvs libro XLVIIT. ad Sabinum. ITrEeMw

| aisf P 'fi feruus duorum, Titii et Maeuii, hominem qui Titii erat,
IV. Ip&w libro XXI. ad Sabinum. : Srz feruus. com-

ftipulatus fuerit: ei foli adquirit 5*, cuius non fuit. Sedfi
ftipulatus fit, Stichum fibi ** r Marevrio &T Tir:ro

DARI ? spPoNDEs? totum eum Maeuio adquirit ?^: quod
enim alteri ex dominis adquirere non poteft, id ad eum, qui

ad obligationem admittitur, pertinet. $. r. ?* Si cum duos

-dominos feruus haberet, ítipulatus fuerit illi aut illi dominis

fuüis: quaefitum eft, an ?? confiftat ftipulatio? Caffius inluti-
TuW : 4 5 em

Cuiac. Atqui ita Taurellii fuiffe dare: ipSE. Conf. Van de Water IT. Obf.
14. Sed et in Rehd., fe, eft füperfcriptum. GEB. — 26 Hal. conflat. GE B.
247 Gothofr. in. nota: fed de fe. domino. Hal. GEB. — 28 Jn Rehd. et Ti-
tio, abfunt, fuperícriptum tamen: et fitio. GEB. 29 Vulg. tunc. BR.
30 Hal. inferit: eff. GEB. — 31 Hal. quaque. Vulg. qua. BR. Rehd. vt Hal.
GEB.: . 32 Ap. Hal. et abelt. 533 Rehd. ecquivatur. G E B. 34 Go-

^thofr. in nota: non vni nominatim. vz/g. Hal. Et ita qaoque Rehd. GER.

35 Vulg. et, loco: vel.BR. Etiam Rehd. GER.. '36 Hal. iuffiffet. G E B.
37 Hal etiam , loco: et. Vulgo abeft. BR. Etiam in Rehd. GE B. 38
Hal. et Vulg. babuit. BR. - Rehd. vt Flor. GEE. 39 Rehd. inferit: domi-
norum. GEB. 40 Taur. eiStipulatus, GEB. . 41 Vulgo: effe, abeft. B R.
Etiamin Rehd. GEB. . 42 Rehd. inferit: eis. GEB. 43 Ap.Hal. et in
Rehd. is, abeft. GEE. 44 Hal et Vulg. inferunt: ommibus. BR. Etiam
Rehd. GEB. - 45 Hal.efl. 46 Vulg. effet. &&. Etiam Rehd. GEB. | 47
48 Rehd. inferit: vel. GEB,
49 Vulg. flipuletur: vni tamem foli. BR. Rehd. fiipuletur: vmi tantum foli.
GE?. 50 Rehd. flipularetur. G E. 51 Hal. et Vulg. inferunt: fi. BR.
Etiam Rehd. GEB. . 52 Hal, et Vulg. praefigunt: zd efj. & R. Rehd, vt Flor.
GEB. .55 Hal. adquiret. — 54 Hal. et Vulg. Sticbum fic, antecedenti com-
mate huc reuocato. BR. ]ta et Rehd. GER. 55 Hal. et Vulg. dare. B R.
Etiam Rehd. GE R. 56 Hal. et Rchd. adquiret. GE R. 57 Wulg. prae-
figit: Sed et. BR. Etiam Rehd. GER. 58 Hal. et Vulg. inferunt: fic,

Haec etiam habet: conflet, loco: confiflat. Bm. — Rchd. vt Vulg. GER.
Vvyvvv 3 « o 9

960

lem effe 5? ftipulationem fcripfit: et Iulianus Caffii *? fenten-
tiam probat, eoque iure vtimur. o
X. Ivr1iaNvs libro LII. Digeftorum. . Sxp fi ita
ftipuletur, Tiri0 pkcEM, AvT MaAEvIO FVNDVM
DARE SPONDES? quia incertum eft, vtri eorum. ad-

quifierit aC&ionem, idcirco inutilis ftipulatio exiftimanda eft.

| XI. Vrrrawvs libro XLVIIL.-ad Sabinum. 5Egp
fi fibi, aut Primo, aut Secundo dominis fuis ftipulatus fit: ethic
tantundem erit probandum, quod Iulianus ?*, inutilem efle
ftipulationem, — Sed vtrum adieCtio inutilis eft, aut ^? tota
ftipulatio vtilis non eft? 5? Puto adieCtionem folam 'efle in-
utilem: eo enim 5* quod ait w1Hr, omni 9? adquifiit 99 ex

ftipulatu aCtionem. — An ergo in ceterorum perfona 9* folu-

tio locum habeat exemplo extraneae perfonae? Et puto, vel
folui eis poffe: quemadmodum cum ego mihi aut Titio ftipu-
ler. Cum $? ergo cum Primo aut ?? Secundo *? dominis fti-
pulatio non conftitit **, nec » aut) *? folutio eft, illa ratio
eft: quia non inuenimus, in cuius perfona ftipulatio conftitit,
33 in cnius ** folutio. | j |
XII. PAvrvs *5 libro X. Quaeftionum. NAM cum

"!

vterque obligationis capax fit *^, noninuenimus quis adiectus.

fit, quia non eft qui petere poffit. : :
XIII. VzrrawNvs libro XLVIII. ad Sabinum. Cv«
. enim ftipulatur domino aut extraneo feruus, vtrumque con-
fiftat **, et in domini períona ftipulatio, et in extranei fo-
lutio: at hic 70 /ccQov *? corrumpit ftipulationem et folu-
tionem. . ! ; : j
XIV. Ivrriawvs libro III. ad Vrfeium Ferocem. SEn-

vvsmeus, cum apud furem effet, furi dari ftipulatus eft:

negat furi deberi Sabinus: quia eo tempore, quo ftipulatus |

eit, ei non feruiret: fed nec ego ex ea ftipulatione agere po-
tero *?. . Sed fi detracta furis perfona ftipulatus eft , mihi qui-
dem adquiritur actio: fed furi nec mandati nec alia actio ad-
uerfus me dari debet. , |
! XV. FrnonREsN TINvslibro VIII. Inftitutionum. S:r-
vEÉ mihi, fiue fibi, fiue conferuo fuo, fiue inperfonaliter dari
feruus meus ftipuletur, mihi adquiret. - |

XVI. Pavrvslibro IV. Regularum. Sgnvvs he-
reditarius futuro heredi *? nominatim dari ftipulatus, nihil
agit 5*; quia ftipulationis tempore heres dominus eius non
Ej XVII. Powmrourivs libro IX. ad Sabinum. Sr com-

munis fernus, meus et tuus, viam, vel iter, vel actum . fti-.
puletur fine adieCtione nominis noftri, cum ego folus fundum.

59 In Rehd. effe, abeft. GE &. — 60 Taur. CaSii. GER.
rit: dixit. BR. Kehd. dicit. GER. 62 Hal.et Vulg. an, loco: aut, et
ita Flor. corredum. B R. ^ Xta esiam habet Rehd. GEB. 65 Hal. et Vulg.
praefigunt: et. BR Etiam Rehd. GEE. — 64 Vulg. inferit: momine. BR. Et-
iam Rehd. GEB. . 65 Gothofr. in nota: omnibus. valg. Hal ita etiam
Taur. in margine, Rehd. michi fpondes omnibus. GEB. — 66 Hal. et Rehd.
adquifiuit. GE B. 67 Hal. perfouam. GEB. 68 Gothofr. in nota: cur
ergo. valg. Flal. 1ta Taur. in margine, et Rehd. GEB. . 69 Hal. et, lo-
COo: aut. GEB. 70 Rehd. inferit: fuis. G EB. 71 Hal. confidat. — *7»
Miramur Taurellium 72 aut, retinuiffe, non tantum, quia expun&tum eft Flor.
fed vel maxime, quoniam eft fupplementum librarii adie&titium ad fupplendos
verficulos. Cum fcilicet in principio verficulorum per imprudentiam intra me-
tas praeftitutas lineasque pro more defignatas fcribere incepiffet , idque quinque
prioribus paginae verfibus ita accediffet, illa vacua poftea ineptis huiusmodi
adiectionibus funt impleta, ne exemplaris confpe&us hiantefcriptura deformare-
tur. Et harum vnum eft illud : aut, itaque eodem iure Taur. quatuor reliquas
exhibuiffet. bR. Nec Rehd. illud: aut, agnofcit. GEB. Nec Hal. qui ha-
bet: nec folutio fit. 73 Vulg. confiflat, et in. ? et, habet etiam Hal. B R.
Rehd. confiflat, iu. GEB. ., '74 Rehd. inferit: perfona. GEB, — 75 Rehd.
GAIVS. GEP. 76 1n Kehd. loco: fit, legitur: ficgue, et poft: vterque,
fcriptum: eff ; male. origo erroris in vocula: fit, in: fic, conuería. GER.

41 Hal. confifit. Vulg. coufiat. BR. Rehd. vtraque conflat. GEB. 78 Id

61 Vulg. infe-

flipulatur. BR. EFtiam Rehd, GER.

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. IIl

vicinum habeam, foli mihi eam adquirit: quod et fi tu fun-
dum Ahabeas, mihi ?^ quoque in folidum feruitus 'adqui-
ritur. a .
XVIII. PaPiurANVvS ?? libro XXVII. Quaeftionum.
S1 feruus communis Maeuii et caítrenfis peculii, defuncto
filiofamilias milite, antequam adeat inftitutus hereditatem,
ftipuletur: focio, qui folus interim dominus inuenitur, tota
ftipulatio quaeretur ?* : quoniam partem non facit hereditas
eius quae nondum eft: non enim fi quis heredem exiftere fi.
liofamilias dixerit, ftatim et hereditatem eius iam effe con-
fequens erit: cum beneficium Principalium Conftitutionum in
eo locum habet ??, vt filiusfamilias de peculio teftari poffit:
quod priuilegium ceffat, prius quam teftamentum aditione
fuerit confirmatum. $. r. Si feruus Titii et Maeuii, partem
quae Maeuiieft, fibi dari ftipuletur, nulla ftipulatio eft: cum,
fi Titio dari ftipulatus fuiffet, Titio adquireretur. Quod fi
fimpliciter concepta eft ftipulatio, veluti, PARTEM EAM
QvAE Magvii EST, DARE SPONDES? non adiecto wr-

H1: prope eft, vt, quia fine vitio concepta eft ftipulatio, fe-

quatur eius perfonam, cuius poteft. $. 2. Seruus, capto

domino ab hoftibus, domino*?* dari ftipulatus eft: quamuis -

quae fimpliciter ftipulatur 5*, velab alio accepit 99, etiam

ad heredem captiui pertinent *?; aliudque fit iuris in perfona.

filii, quia nec tunc fuit in poteftate, cum ftipularetur, nec
poftea deprehenditur, vt feruus, in hereditatem ?? : tamen in
propofito ?* poteft quaeri, num ex hac ftipulatione nihil ad-
äuiütum heredi videtur ??, quomodo fi feruus hereditarius
efuncto, aut etiam heftedi futuro ftipulatus fuiffet? Sed in

hac fpecie feruus filio exaequabitur: nam et fi filius captiui -

patri fuo-ftipulatus fuerit dari, res in pendenti ?? erit: et ff
pater apud hoftes decefferit, nullius momenti videbitur fuiffe
ftipulatio: quoniam alii, non fibi ftipulatus eft. $. 3. Cum

feruus fructuarius operas fuas locaflet ?*, et eo nomine pe-

cuniam in annos fingulos dari ftipulatus effet: finito fructu
?5, domino refidui temporis adquiri ftipulationem; lulianus.
fcriptum relinquit ?^: quae fententia mihi videtur firmiffima
ratione fubnixa: nam ?* fi in annos forte quinque locatio facta
fit ?*, quoniam incertum eft, fruCctus ?? i& quem diem du-
raturus fit, fingulorum annorum initio cuiusque anni pecunia
fructuario quaereretur *9?: fecundum quae non tranfit ad al-
terum ftipulátio, fed vnicuique tantum adquiritur, quantum
ratio iuris permittit: nam et cum idem feruus ita ftipuletur
I QVANTAM PEÉCVNIAM TIBI INTRA' ILLVM DIEM
DEDERO, TANTAM DARI ? SPONDES? in pendentieft,

quis ex ftipulatu fit habiturus aCtionem; Ífi enim ex re fru-

Ctuarii

eft: aequiualens , nec aliter Hal. Rehd. Graeca exhibet in hunc modum: toy-
cacon. G E B. 79 Hal. feraierit, loco : feruiret, reliquis: fed m. e. e. e. fl. a.
potero, plane omiffis, |
hunc modum: Sabiuus. fed nec ego ex ea flüpulatione agere potero. quia eo teme.
pore, quo flipulatus eff, mibi non fevuiret. và mibi, fupericriptum eft: al. ei.
nempe quod fuo in loco etiam eft Florentiae. GE B. 80 Vulg. inferit: X.
quod eft: decem. BR, 81 H.a Porta in II. zibil ait in P. Fl fed melius
hic. Nihil eius memini. P R. / Dubius tamen confuluit in fchedula faepius al-
legata fuum Saluinium , qui in margine refpondit: mibilagit. GEB. - 82 Vulg.
tibi quoque. BR. In Rehd. fcriptum : mibi quoque tibi in folidum. — Sed vox:
tibi, poitea quatuor lineolis vevgéyevov. repraefentantibus eft inclufum. GEB.
83 Hal. et Vulpe. POMPONIVS. zg. Etiam Rehd. GE R. 84 Rehd.
quaeritur. GER. 85 Rehd. babeat. G EB. $6 Vulg. decem , Yoco: do-
ihino. BR. 87 Hal fHpuletuv. GEB, — 88 Hal. et Vulg. acceperit. BR.
$89 Hal. pertineant. GEB. — 9O Gothofr. in nota: vt feraus in hereditate
-Hal.: Yta et Vulg. BR. Et Rehd. GEz. — gt Vulg. inferit: ca(4. BR. — 92
Hal, et Vulg. videatur. BR. Etiam Rehd. GE . 93 Flor. hic et infra ite-
rum eft: zmpendenti. GE B. 94 Rehd. locauiffet. GEB. 95 Vulg. vfa-
fructu. BR. Etiam Rehd. GER. 96 Hal. et Rehd. reliquit. GEB. — 97
-Hal. et Vulg. inferunt: et. BR. Etiam Rehd. GE R. 98 Hal. effet. GE B.
99 Rehd. vfusfrudlus. G E B. IOO Rehd. quaeretur. G E B. I Hal.et Vulg.
.4 Hal. et Vulg. dare. BR, Etiam
; : KRehd.

M

At Rehd. hic infignem transpofitionem exhibet in.

l!

qü

Qu
[b
u
jiita
! fen
(olidu
t üï

Y
operis
g
enit
faiit
Qu
fifam
at
putts
fnfante
t
pnarez
tionene
hs :
eus, t
quee
d
pretiu
1

LURU
axT
m
C dt)
j
fnitur
f &
l
& dren
lo
finitu
ll alq
X

frushe

V
[

BR
Ttty
ln (

E (

Rchd. GE
lij lt
T«yj,
Mi üm;
il )';j[ i 1(9?7
lt
10 fon
tthï. in WK
abfü. GER,
l, Qd« :
EU
CER.
l. i
ch tb

ü ,

I
il

lU.
,tem,
tofg
üg
d
u
It
.
Dttton
4 C
Qu
CEAX
Qw
tio, f
, Cl
W
, lm
p
TW
men m
lil d-
hus
Selin
Gu
jl
1r ff
; um
jne p
r
famus
mifimi
tofiu
jem d-
yecuni
n
qanrum
püett
, DIE
xöenü ek,
x fe ff
furi

lun: tf
T j;. h
xhibe i
TE
j d d
xert: X
(«j ml
figis t*
p rl
g f
n 659
lg* l
j h
hcredim&

ftipulationem Iulianus fcribit: quia non poffit in pendenti *

DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. IIl o Ub EY

&tuarii vel ? operis füis pecuniam dedero *, fructuario: fi vero
aliunde, domino ftipulatio. quaeretur ?.
XIX. ScAEvoLa libro XIII. Quaeftionum. . Sr alie-

-mus feruus duobus bonae fidei ? feruiens, ex vnius eorum re

adquirat, ratio facit, vt ei, ex cuius re adquifit *, id to-
tum ei * adquirat: fiue ei foli, fiue quafi duobus feruiat :
nam et in veris dominis, quotiens vtrique adquiritur, totiens
partes adquiri: ceterum fi alii non adquiratur, alium folidum

habiturum. gitur eadem ratio erit etin propofito, vt hic

? feruus alienus qui mihi et tibi bona fide feruit, mihi *?

folidum ex re mea adquirat: quia tibi non poteft adquiri , quia
non fit ex re tua. ! | !
| XX. PaAvrvslibro XV. Quaeftionum.. LigEn homo
IY bona fide mihi feruit *^: ftipulatur ex re mea, vel ex *?
operis fuüis Stichum , qui ipfius eft: magis eft, vt mihi ad-
quirat: quia et fi ferüus effet meus, adquireret mihi: nec
enim illud dici debet, quafi ille quoque in peculio eius effet:

fed fi exre mea Stichum *^, qui meus eft, ftipulatur, fibi ad--

quiret, $.-r. Apud Labeonem ita fcriptum eft, filium et
filiam in fua poteftate pater inteftatus relinquit *5: filia eo
animo fuit femper, vt exiftimaret nihil ad ,fe ex hereditate
patris pertinere: deinde frater eius filiam procreauit, ct eam
infantem relinquit *5: tutores *7 feruo auito eius impera-

verunt, vt ab eo, cui res aui hereditatis vendiderunt **, fti-

pularetur, quanta pecunia ad eum perueniffet: ex ea ftipula-
tionéne quid *? pupillae adquifitum fit, peto refcribas. . Pau-
lus ??: eft quidem verum, bona fide poífeffum feruum ex re
éius, cui feruit, fripulantem, poffeflori adquirere: fed fires

quae.ex hereditate aui communes fuerunt, in venditionem.

2! hereditatis venerunt ?^, non videtur ex re pupillae totum
pretium ftipulari: ideoque vtrisque ^? adquirit. -
XXL. VEgNvrLEIVvs libro I. Stipulationum. $Sz fer-
uuscommunis ita ftipuletur, KargNDpt1s lANvARIIS DE-
cEM Tirio AvT MaAEgviOo DOMINIS ^*, VTER EO-
RVM TVNC VIVET ^Z^, DARE SPONDES? inutilem ei;fg
efíe-fiipulatio: nec apparere vtri eorum fit adquiitum. —
XXIL NEgRaTivs libro II Refponforum. SEeRVVM
fructuarium ex re domini inutiliter fructuario ftipulari, do-
mino ex re fructuarii vtiliter ftipulati. — — u
XXIIL PAvrvslibro IX. ad Plautium. EAnpxwde
eo dicenda funt, cui vfus legatus eft.
XXIV. NeRarz1vs libro II. Refponforum, Em fi
duorum víusfruCtus fit, ?* quod ex operis fuis alteri eorum
ftipulatus fit, pro ea dumtaxat parte, ex qua vfusfructus eius
fit, adquiri. | ; |
- :XXV. VxwvLEIVvs libro XIL Stipulationum. S1
feruus hereditarius ftipulatus fuerit ^9, et fideiuffores acce-
perit, pofteaque adita fuerit hereditas: dubitatur vtrum ex die
interpofitae ftipulationis tempus cedat, an ex adita hereditate ?
item fi feraus eius qui apud hoftes fit, fideiuffores acceperit*
Et Caffius exiftimat ?^?, tempus ex eo computandum, ex quo

Rehd. GEB. — 5 Rehd. inferit: ex. GEB. 4 Gothofr. in nota: dederit.
Hal. Vaet Vulg. BR Et Rehd. GEB. ^. 4 Rehd. quaereretzr. GEB«.—. 6
Hal. et Vulg. boua fide. BR. Ftiam Rehd. GEB. . 7 Vulg. aliquid adquifiuit. B R.
Rehd. fimpliciter: adquifivit. GEB. — 8 Ap. Hal. ei, abeft. GEs. — 9 Kehd.
vt bic is feruus. Forte diligens librarius duas le&iones coniunxit. GERB. — IO
kial. et . Vulg. inferunt; zz. BR. Rehd. vt Flor. GEE.-
nota: homo qui bona, vulg. Hal. Et Rehd. vt Hal. et Vulg. GEB. — 12 Go-
thofr. in nota: fi ftipulatur: Hal. Rehd. vt Hal. GEB. 13 Ap. Hal. ex,
abeít. G E B. 14 Rehd. fed et fi ex mea eum s. qui... Mla litera s. idem no-
tat, quod: fcilicet. GEE. — 15 Hal. et Vulg. veliguit. BR. Etiam Rehd. GE 5.
16 Hal ecRelid. velguit. GEB. . 17 Vulg. inferit: autem. BR. Etiam Rchd».
GE E. 18 Gothofr. in nota: vendiderat. Hal. Ilmmo Hal.et Rehd. vendi-
derant. G ER. I9 Hal. ex ea ,/Zz'pulatz'one quid ne pupillae. Rehd. ex ea fli-
paulatioue wequid pupillae. TÀ ne luperícriptum: al. am. G E B. 20 Vulg.ad-
dit; refpondit. BR. Etiam Rehd. GEB. — 21t Hal. et Rehd. n veuditione.

| impendenti, wt alibi. G EB.

11 Gothofr. in |

agi cum eis potuerit: id eft, ex quo adeatur hereditas, aut
poftliminio dominus reuertatur 39, :
XXVI. Pavrvs libro I. Mantalium. VsvsrFRV-
cTvsS fine perfona effe non poteít: et ideo feruus heredita-
rius inutiliter vfamfructum ftipulatur: legari autem ei poffe
vfum.fr.u&um dicitur, quia dies eius ?* ngn cedit üatim'p &i--
pulatio autem pura fufpendi non poteft. Quid erso fi fub
cond101?ne .Rägule.tur? nec hoc cafu valeat 32 Ripuiäti(,): quia
Fäqïggeäg vires accipit ftipulatio, quamuis petitio exea
, KXVIL IngM libro I. Manualium. Sggvvs com-
munis , fiue emat, fiue ftipuletur, quamuis pecun.ia ex 3*
p.eculmdetpt:, quod alterum ex dominis fequitur, vtrique
tamen adquirit: diuerfa caufa eft fru&tuariiferui. —— — u
: - AXVIIEL, Gai1vs libro IIL, de Verborum obligätioni-
bus.. S.I. ex re domini domino aut fructuario feruus ftipu!a—-
tus fuserlt ; domino quidem adquiri obligationem Iulianus fcri-
pfit *^: folui aütem fructuario poffe, quafi quolibet 3* adie&o,
$. 1..813 feruus communis ex re vnius ftipulatus erit, magis
placuit ^* vtrique adquiri: fed eum, cuiusex re fa&ta eft ffi-

| p.ulaü;)s, cum focio communi diuidundo, aut focietatis iudi-
cium ** de parte reciperanda recte acturum : idemque effe di-

cendum, et li ex operis fuis alteri ex dominis feruus adquirit 5?.

$. 2. Si ipfi domini finguli eadem decem ferno. communi dari

fHermt &jpulati , et femel refponfum fecutum fuerit, duo rei
füpulandi erunt: «cum placeat.dominum feruo dari ftipulari
pofï'c.e. $. 3. Sicuti vni *? nominatim füpulando,' ei foli ad-
quirit: ita placet, etífi rem emat nomine vnius ex dominis,
ei foli feruum adquirere. Item ^* fi credat pecuniam, vt vni
ex dominis folueretur, vel quodlibet aliud negotium gerat z
poífe eum nominatim exprimere, vt vni ex dominis reítitua--
tur *aut foluatur*, — $. 4. Illud quaefitum eft, an heredi
futuro feruus hereditarius ftipulari poffit? Proculus negauit:
quia 1s eotempore extraneus eft. Caffus refpondit poffez
quia, qui poftea heres extiterit, videretur ex mortis tempore
defuntto fucceffiffe: quae ratio illo argumento co,mmendatü'r,
quod heredis familia ex mortis tempore funefta facta intel-
legitur ^?, licet poft aliquod tempus heres extiterit: manife-
ftum igitur eft ferui ftipulationem ei adquiri, :
. AXIX. PAvrvs libro LXXIL ad Edictum. Sr:com-
munis feruus fic ftipulatus fit, DECEM ILLI DOMINO,
EADEM DECEM ALTERI DARE SPONDES? dicemus
duos reos effe ftipulandi. :
. — XXX. lpE libro I. ad Plautium. Sxenvvs alie-
nus alii nominatim ftipulando non adquirit domino. :
XXXL IpEkw libro VIII. ad Plautium. Sz iuffu fru-
€uarii ^* aut bonae fidei poffefforis, feruus ftipuletur **:
ex quibus caufis non folet iis ** adquiri, domino adquirit
*,' Nonidem dicetur, fi nomen ipforum in ftipulatione po-
ftum fit, — "- -

s5 XXXI.

venerumt. 24 Hal vtrique. GEP. 24 Vulg. addit: mez.BR. 254
Rehd. viueret, GEB. 26 Gothofr. in nota: petenti. Hal. 'Tale nihil ha-
bet Hal. fed transponit: 4quia wom poffit effe flipulatio im peudenti. Flor. eftz
27 Hal. inferit: zd. 28 Hal. et Vulg. fit.
BR. Etiam Rehd. GEB. — 29 Hal. et Vulg. exzflimabat. BR. Etiam Rehd.
G E B. .30 Rehd. veuertetur. BR. — 31 In Rehd. eius, mbeft. GE E. 52
Hal, et Vulg. valet. ER. Etiam Rehd. GER. 33 Rehd. 4qaia ex tempore
praefenti cafu vires etc. GE E. 34 Gothofr. in nota: ex eo peculio. vzl-
gat, Ita et Rehd. GEB. 35 Hal. et Vulg. fcribit. B R. 36. Vulg. cuilii
bet. B R. 27 Vulg. placet. BR. Etiam Rehd. GER. 58'Hal. et Vulg.
iudicio. BR. Etiam Rehd. GER. 39 Hal. et Vulg. ad4uirat. BR.. Rehd,
vt Flor. GE B. 40 Hal et Vulg.inferunt: ex dominis. BR. Etiam Rehd,
GEB. 41 Hal. ita, loco: item. GEB. 42 KRehd., zutelligatur. GE B.
45 Hal.et Vulg. S; vfufruciuarii.B R. Etiam Rehd. GEs. — 44 Hal. et Vulg.
fipulatur. g & Euiam Rehd. GE2, — 43 Taur. I5, GEB. Hal. hij 46 Vulg.-
: us : P ! ^ &4€-

GEBR. . 22 klal veuirynt. Et ita Flor. eft fadum. 8&. — Rehd. vt olim : |

962 DIGESTORVM LIB. XLV. TIT. III.

XXXII IpnEwlibro IX. ad Plautium. Sx cum duo-
rum vfusfruttus effet in feruo, et *7 is feruus vni nominatim
ftipulatus fit ex ea re quae ad vtrosque pertinet : Sabinus ait,
quoniam foli obligatus effet , videndum eíffe, quemadmodum.
alter vfuarius ** partem fuam recipere poffit, quoniam inter
eos nulla communio iuris effet *^?: fed verius eft, vtile 5?
communi diuidundo iudicio inter eos agi poffe, H
XXXIII. Ip E libro XIV. ad Plautium. . S 1 liber ho-
mo vel alienus 5* qui bona fide feruit, ex re alterius iuffu
poffefforis ftipuletur: Iulianus ait liberum quidem fibi adqui-
rere, feruum vero domino: quia iuffum ?? domino cohaereat.
$. r. Si duo rei ftipulandi vfüumfructum in feruo habeant, vel
quibus bona fide feruiebat, et iuffu vnius a debitore ftipule-
tur: ei foli adquirit. | LURT
XXXIV. lAvorgwvs ?? libro II. ad Plautium. S1
feruus teftamento manumiffus, cum fe liberum effe ignoraret;
et in caufa hereditaria maneret, pecuniam heredi ?^ ftipula-
tus eft: nihil debebitur 55 heredibus 59, fi modo fcierint ?*
eum teftamento manumiffum: quia non poteft videri iuftam
feruitutem ?? feruiffe iis ?? qui illum liberum effe non igno-
. rabant. Diftat ifta caufa 99 eius, qui liber emptus bona fide
feruit: quia in eo et ipfius et emptoris exiftimatio confentit
91: ceterum is qui fcit hominem liberum eífe, quamuis ille
condicionem fuam ignoret, ne poffidere quidem eum poteft
videri. d | ( |
XXXV. MopEesTiINvs libroVII. Regularum. Sxn-

vvs hereditarius et heredi futuro, et hereditati recte fti-

N

» pulatur. | : (
^ XXXXVL IAvoreNvs $? libro XIV. Epiftularum.
Q vo p feruus ftipulatus eft, quem dominus pro derelicto habe-
bát, nullius eft momenti: quia qui pro derelicto rem habet, o-

mnimodo a fe reiecit, nec poteft eius operibus vti *?, quem eo-

. $* iure ad fe pertinere noluit $? : quod fiab alio 95 adprehen-
fus eft, ftipulatione ?* ei adquirere poterit: nam et haec ge-
nere quodam $? donatio eft. Inter hereditarium enim fer-
uum, et eum qui pro derelicto habetur, plurimum intereft :
uoniam alter hereditatis iure retinetur 9?, nec poteft reli-
€tus "? videri, qui ** vniuerfo hereditatis iure continetur:

acquiritur. BR Etiam Rehd. GE g. — 47 ÁAp. Hal. et Vulg. et , abeft. n R.
Rehd. vt Flor. GER. 48 Hal. vfufruttuarius. GEB. .. 49 Hal. fit. GER.
50 Gothofr. in nota: vtili. Hal. Etiam Vulg. B a. Etiam Rehd. et Taur. dare
poterat: vtilE. GEB. — 51 Hal. vel feruus, qui. Vulg. vel aliemus feruus,
qui.BR. Rehd. vt Vulg. GE B. 52 Vulg. 44ia ius.fuo. Malim: quia iu[f-
fum. dominio. BR. Corrector Rehd. acute ex le&ione, quam Vulg. habet: zuffuo,
fubnotato pofteriori brachio literae » pun&ulo fecit: zuffio. GEB. - — $3 Hal.
-JABOLENVS. GEB. . 54 Vulg. baeredibus. B R. Etiam Rehd. GEB. — 55
: Kal.et Vulg, debetur. BR. Rehd. deberi. GEB. 56 Hal. baeredi. GER.
57 MHal. et Vulg. fciuerunt. BR. Etiam Rehd. GEB. 58 Hal. et Vulg. iz-
fila feruitute. B R. Etiam Rehd. GEB. — 59 Hal. bi. | 60 Hic fane legen-
dum con.te'ndlmns: diflat ifla caufa ab eius, nempe caufa, qui. Omiffa forte
praepofitio, quod fcriba non videret, quo illa pertineat. Hal. diflat igitur bu-

ius caufja ab eo, qui. Vt nos fupra legi debere contendimus, habet H. a Por-.

ta in I. et S. Crac, I. fed ex corretione. Vat. I. S. Cruc. II. et Barb. difat ifla
caufa ab Fos guh Denique in Chriftin. diflat ab ea. caufa eius qui. Quid fi
fola geminatione locum reftituamus: diflat ea caufa a caufa eius, qui, et pot-
erat Taur. exhibere: diflat iA CAWVSAeius qui. BR. Rehd. habebat: diflat
ifla aeius cau[a. — Videtur idem librarius inter literas ac (cripfifíe Miteram £,
locusque ita fatis bene fe habet: diflat ifla ab eius caufa. GEB. — 61 Rehd.
eflimatio confeutit, et pofteriori voci fuperfcriptum : al. confiflit. GE B. 62
Hal. IABOLENV'S. GE B. : 63 Hal. a fe reiicit, vt uec operis eius$ vti po[f-
fit. GEB. 64 Vulg.mero iure. BR. — Etiam Rehd. qui etiam habet: quam
loco: quem, ob antecedens: rem. Gk B. — 65 Hal. quem vilo iure ad fe per,-

h

eius pertinere, a quo relictus ?? eft. j |
XXXVII. Poypronurvs libroIIT. ad Quintum Mücium.
Sr communis feruus ita ftipülaretur *?, Lvcro Txrro,
ET GaA10 Skgr0 pAn1 ** sPoNDES? quifunt domini il-
lius: pro.virilibus partibus eis ex ftipulatione *? debetur **:
fi veroita, DO M1N1S MEIS DARE SPONDES ? pro parte,
qua domini effent: fi vero ita, Lvcro T:T10, xT Garo
SEIO, DOMINIS MEIS, DARE SPONDES? dubitaretur
*?. vtrumne ** viriles partes, an pro. dominica portione eis de-
beretur *?? Etintereffet *?, quid ** cuius demonftrandi gratia
effet adiectum, et quae pars eius ftipulationis principalem
caufam haberet: fed cum ad nomina prius decurfum eft, ra-
tionabilius effe videtur pro virili parte ftipulationem eius ?? ad-
quiri, quod dominorüm vocabula pro demonftratione habe-

alter voluntate domini dereliCctus, non potePc videri ad vfum

antur 9?. j
XXXVIIL IpEw libro V. ad Quintum Mucium. Sr

feruus meus 2 liberto meo operas fibi dari ?* ftipuletur,

inutilem ftipulationem effe Celfus fcribit: aliter atque fi, non

adiecto hoc verbo s 151 ftipulatus fuerit ?5. :
XXXIX. InEwlibro XXIL ad Quintum Mucium. Cv«
feruus, in quo vfumfructum habemus, proprietatis domino

ex re fructuarii vel ex ?* operis eius nominatim ftipuletur 9*,

, adquirituc domino 99 proprietatis: fed qua a&tione fructuarius —

reciperare poffit *? a domino proprietatis, requirendum ??
eft. Item fi feruus bona fide nobis feruiat, etid quod no-
bis adquirere poterit, nominatim domino fuo ftipulatus fue-
rit: eiadquiret: fedqua a&tione id reciperare potflumus, quae-
remus ?*, Et non fitre ratione eft, quod Gäius nofter dixit,
condici id in ?? ytroque cafu poffe domino. . *
—— XL. Ipxw libro XXXIII. ad Quintum Mucium,
Qvipovap contraxit feruus, dum nobis feruit, etiam fi fti-
pulationem contulit ?? in alienationem, vel manumiffionem

| f(uam , tamen nobis id' ?^ adquifitum erit: quia poteítas eius
| tunc, cum id contraheretur ??, noftra fuit. Idque ?? eft,

?* fj filiusfamilias contrahat: namque etiam quod in eman-
cipationis fnae ?*9 tempus contulerit, nobis debebitur: fi ta-
men dolo malo id fecerit. ! :

LI-

tiwere moluevit. GE B. —— 66 Vulg. aliquo. BR. Etiam Rehd. GEEF. — 67

Hal. et flipulationem. . Tta et Vulg. fed omiffo: et. 8 R. Rehd. vt Vulg. GE»
69 Rehd.lcontinä;&g

68 Vulg. boc genere quaedam. BR. . fta et Rehd. GEB. —
tur. GEB. — 7O Rehd. dereliué. GE B. — 71 Rehd. inferit: im. GEB. — 72
Hal. et Vulg. derelidhus. B R. - Etiam Rehd, Gxz. — 73 Vulg. flipuletur. B R.
74 Vulg dare, BR. — Etiam Rehd. GEB — 75 Rehd. inferit: fud. GEB. . 76
Hal. ex flipulatione deberi. Vulg. ex flipulatione fua dari debet, BR. — 'T7 Hal.
dubitari. GEB. ^ — '78 Gothofr. in nota: vtrum per viriles partes. Haloaud.
ita et Vulg. BR. . Et Rehd. GEE. 79 Rehd. debentuv. GER. 80 Go-
thofr. in nota: Al.intereft. Hal. zntereffe. GE B.

dem. GEB. 82 In Rehd. eis, abeft. GEE. 83 Rehd. pro demonjiratio-

ne liberantur alias babeautur, infigni exemplo variantis in textum receptae,

quod ille vidit, qui iftis duabus vocibus : liberantur alias, more etiam
alias confueto, in initio: va, in fine: cat. adfcripfit. GE R. $4 Rehd. da-
re..G E B. 85 Rehd, addit: dari. GEB. — 86 Ap. Hal.ex, abeft. 87
Gothofr. in nota: fHpnlatuv. Ya Hal. et Vulg. BR. Rehd. vt Flor. GE z.
88 Hal. domino adquirit. GE B. 89 Vulg. potefl. BR. Etiam Rehd. GE.
9o Vulg. znquirendum. BR. — 9X Vulg. poffimus, quaerituv. B R. 92 Ap.
Hal. et in Rehd. ;», abeft. GEs. 93 Halet Vulg. contulerit.BR. Eriam
Rehd.GEz. 94 Vulgo: id, abeft. BR. Etiam inRehd. GE s. — 95 Hal.
et Vulg. contraberet, et Flor. quoque vltimae duae literae funt expuné&tae.
ER. Etiam Rehd, contraberet. GEB. 96 Vulg. Idemque. BR. — Rehd. Idee
que GEB. 9T Hal praefigit: et. G&&. — 98 1n Rehd. fnae, abelt. Gx5.

r

81 Rehd. et zutereffe qui-.

)

fsf
piid
d
finiia
m
nl
floneu
quia q
buit '
|
fidei
yo q
g
li

TER.
terten
derede
ttenl
a
deter
peti
fee
(iller
imy
potel
r
dete n
QOncur
f0 Dto
l!t
fj

w

Vib f
GE
de, i
hiy
fgi: a
N
ldet:
j Vulg,
, Bol
inferit; (
Et ita qu
u Rchd.
JHQL htl
I nfa:
À. Bj
h&bet; g7
ü'. I;[ efl

i
M

CvX
OiDo
TA
Atf
n 90
Ts
$
que
t üri,

Teton,
f
iutem
li
"g
éit
t

l

&

i t

p
jtr. h
. 1
" fl
fliiad
$o 6t

gf r

ma?tfffdïiü' :

: rc(fpltüh
yrc i
at d
4
TADL,
J i
j
ajfïiarïl
eïf:',ii&ae'
W [ia
T

l

.DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. L 963

LIBER
: AC PSEIT, L.
DE FIDEIVSSORIBVS ET

RIBVS. :

*

— VrriANVs libro XXXIX. ad Sabinum, -

M N1 obligationi fideiuffor accedere poteft. — :
II. PowPourivs libro XXII. ad Sabinum. Ec
commodati et depofiti fideiuffor accipi poteft: ettene-

tur, etiam fi apud feruum vel pupillum depofitum commo- |

datumue * fuerit: fed ita demum, fiaut dolo malo aut culpa
hi ? fecerunt ?, pro quibus fideiuffum eft. U
II. VrPiawvs libro XLIII. ad Sabinum. Qv fa-
