filii iura habet: habere enim eum poftliminium, nulla dubita-
tio eít poft refcriptum Imperatoris Antonini et Diui Patris

eius ad Ouinium Tertullum ^* Praefidem Prouinciae Myfiae.

inferioris **. !
X. PaPiNIANVvS libro XXIX. Quaeftionum. P 4-
T ER inftituto impuberi filio fübftituerat, et ab hoftibus captus

ibi deceffit ^?: poítea defuntto impubere legitimum admitti

quibusdam videbatur: neque tabulas fecundas in eius perfona
locum habere, qui ?? viuo patre fuiivris effeCtus fuiflet: ve-
rum huic fententiae refragatur iuris ratio: quoniam fi pater,
qui (non) ?* rediit, iam tunc 5? deceffiffe intellegitur, ex
quo captus eft, fubftitutio fuas vires neceffario tenet. $. r.
Si mortuo patre capiatur impubes inftitutus, vel exheredatus:
in promptu eft dicere, legem Corneliam, de tabulis fecundis ni-
hil locutam 53, eius dumtaxat perfonam demonftraffe, qui te-
ftamenti faCctiotiem habuiffet. Plane captiui etiam impuberis le-
gitimam hereditatem perlegem Corneliam deferri: quoniam
verum eít, ne impuberem quidem ** factionem teftamenti ha-
buiffe: et ideo non effe alienum, Praetorem fubfequi non mi-
nus patris, quam legis voluntatem, et vtiles aCtiones in he-
reditatem fubítituto dare.

XI. IngM libro XXXI. Quaeftionum. Qvopfi filius.-

effe. G E B. 53 Hal. etiam. 34. Hal. qui, loco: is. GEB. . 35 Vulg.
obuenit. Rehd. fiue equo federe amicitia obuenit. fuit tamen; amicitiam, fed
lineola z indicans eft deleta. GE B. 36 Baud, in margine: l. vt i5 popu-
lus populi Romani maieflatem. 37 Hal. communiter. 38 Hal. neque
vivibus mobis pares funt. 1V, MSS, quae contuli, Florentinam exhibent,
nifi quod. Barb. traiiciat: meqwe viri mobis bomi praefant. Quid fi legamas:
weque vt viri boni "obis praefant, id elt, vt arbitri. B R. Bynkersh. vt
Barb. teliqui fimpliciter vt Flor. S. Cruc. L IL Treuif. vt et Rehd. GEE.
39 Hal. inferit. etiam. Vulg. et. BR. . Rehd. vt Vulg. GER. 40 Go-
Gothofr.in nota: communiter. Hal. GEB. — 41 Rehd. obferuare. GEB..— 42

Hal. At fi fuerunt. GEB, — 43 Ap. Hal. et in Rehd. et, abeft, GEB. — 44-
45 Hal. et Rehd. difi-:

Hal. et Vulg. nolwerit. BR. Etiam Rehd. GEE.
dii, in hoc tamen fuper fcriptum : al. difci. GE B. — 46 Hal. et Vulg. IDEM.
BR. Etiam Rehd. GER. 47 Hal Quiutum Tertulium. Vulg. Quintum
Tertullium. B R. Rehd. ouinium tevtuliauum. GE R. 48 Poft haec Flor.
duo verfus cum dimidio vacant. BR. In Rehd. legitur: znfevioris eff grecum ,
media vocula pun&o eft fubnotata. G E E. 49 Hal. ibidem.-deceffevat. Rehd.
ibi dece[ferat. GEB. 5Oo Hal. 44od, loco: qui. GEB. . $1 Non probe
haec funt rele&a. 1ta mox: fubffitio, fylaba: tm, tamen recentius adícri-
pta. [íta negatio ab omnibus fcriptis et editis eft recepta. In MS. S. Cruc. I.
tamen aberat ab initio. BR. Reliqui fcripti Barb. S. Cruc. II. Treuif.[ At

Bynkersh. qui wifi rediit. Rehd. qui mon rediit, vt iftiet Hal. GEB. — 52-

Hal. tum. GEB, 53 Hal inferit: effe: et. Vulg. effe: fed. B R. Rehd. vt

. poffeffione. Hal. GE B.

/Rehd. vt Vulg. GEB.
dierit. fecimus. redi ERIT. pro redievit erit. Yta pro: confenferit, quod fequi-

| ante moriatur in ciuitate , nihil eft quod de fecundis tabulis tra-

&ari poffit: fiue quoniam viuo patre filiusfamilias mori intelle-
gitur, fiue quoniam non reuerfo eo, exinde fui iuris 55 videtur
fuiffe, ex quo pater hoftium potitus eft. $. r. Sed (i ambo
apud hoftes ?9, et prior pater decedat: fufficiat ?? lex Cor-
nelia fübftituto non alias **, quam fiapud hoftes patre defun-
Co poftea filius in ciuitate deceffiffet. — . — |
XII. Tavenoninwvs libro IV. Difputationum. Iw
bello ?? poftliminium eft, in pace autem 9? his, qui ** bello
capti erant, de quibus nihil in paCtis erat comprehenfum:
quod ideo placuiffe Seruius fcribit , quia fpem teuertendi ci-
uibus in virtute bellica magis, quam in pace, Romani 9? effe
voluerunt: verum 9? in pace qui peruenerunt ad alteros, fi
bellum fubito exarfiffet, eorum ferui efficiuntur, apud quos
iam hoftes fuo facto $^ deprehenduntur, quibus ius poftlimi-
nii eft tam in bello, quam in pace: nifi foedere cautum fue-
rat, ne effet his ius poftliminii, $. 1. Si quis capiatur ab
hofhbqs, hi, quos in poteftate habuit, in incerto fünt , vtrum
fuiiuris faCti, an adhuc pro filiis familiarum ** computen-
tur: nam defuncto illo apud hoftes, ex quo captus eít, pa-
tres familiarum: reuerfo, numquam non in poteftate eius
fuiffe credentur: ideo 99 et de his, quae medio tempore ad-
quirunt ftipulatione, traditione, legato, nam hereditate non
?7 poffunt, traCtatum eft, vbi non eft reuerfus, *Ííi forte *
alii vel in totum, his exheredatis *? teftamento, velin par-
tem inftituti funt heredes: vtrum id hereditate captiui , quae -

lege Cornelia inducitur, an propria ipforum fint? quod ve-

rius eft: diuerfumque in his, quae per feruos 9? adquirun-

.tur: merito: quia "? hi bonorum fuerunt **, et effe perfe-

uerant: hi fui iuris exinde, fibique ideo adquififfe intellegun-
tur. $. 2. Facti ** autem caufae infactae nulla Conítitutione
fieri poffunt: ideo *? eorum, quae víucapiebat per femet- -
ipfum poffidens, ** qui poftea nan&tus "5 eft, interrumpitur -
vfucapio: quia certum eít, eum poffidere defiffe: eorum ve-
ro, quae per fübiectas iuri fuo perfonas pollidebat, vfuque
capiebat, velfi qua poftea peculiari nomine comprehendun-
tur, lulianus fcribit, credi ** fuo tempore impleri vfücapio-
nem, remanentibus isdem perfonisin poffeffionem *?. Mar-
cellus ** nihilintereffe, ipfe poffedi(fet , an *? fübiecta ei per-
fona: fed luliani fententiam fequendum 9? eft. $. 3. Me-
dio tempore filius, quem habuitin poteítate ** captiuus, vxo-

| rem ducere poteft: quamuis confentire nuptiis pater eius non.

poffet 5?: nam vtique nec diffentire: fufceptus ergo nepos ia
reuerfi captiui poteftate ?3, vt redierit, erit 5*, fuusque he-
res ei quodammodo inuito, cum nuptiis non confenferit : non
| * | mirum

Vulg. GEB. . 54 Hal. quod non verum eft , impubeveii factionem etc. GE B.
55 Hal. inferit: mom, et in margine addit: alias deeff megatio. GE B. —— 56
Hal. addit: fint. Rehd. funt. GEB. 57 Hal fufficiet. — 58 Hal. aliter.
GER. . 59 Hanclegem explicat Bynkersh. . Obf. 19. et IV. 14. BR. — 6O
Hal. etiau, loco: autem. GEB. 61 Hal. inferit: zw. GE B. 62, Hal.
Romam, GEB. .. 63 Hal, Item, loco: verum. Ita quoque Vulg. et itaFlor.
fat antique fa&um. Bm. tà et Rehd. GEE. — 64 Gothofr. in nota; íuo pa-
&o. Hal. At Hal. habet; fzo fato. Rehd. vt Flor. fuo facto. G £ B. 65
Hal. familia. GE B. — 66 Hal.idem. GE B. — 67 Hal.et Rehd. nam bae-
reditatem an po[[jmt. G E B. 68 Hal. inferit: ;24. GEE. — 69 Hal. feruam.
GEB. . '7o Vulg. quoniam. BR. 71 Hal. fiunt. GEn. 42 Gothofr.
in nota: Facti autem caufae infe&tae, Hal. Hal. non habet: fac, íed: fa&ae.
Et ita etiam Rehd. face autem caufae imfedlae. GEB. ^ '73 Hal. et Rehd.
ideoque. G E B. 74 Vulg. praefigit: ei. BR. 75 Hal. et Vulg. captus.
BR. Rehd. vt Flor. nacus$. GEB. — 76 Vulg. baeredi. BR. . Vt et Rehd. be-
redi, vbi tamen fuperfcriptum : al. credi. GEB. — 77 Gothofr. in nota: in
: 78 Vulg. addit: fcribit. BR. Etiam Rehd. GER.
79 Rehd. inferit ; fi. GE . 80 Hal. et Vulg. fententia fequenda. E R. Et- —
iam Rehd. GE z. $1 Vulg. inferit: fza. BR. — Etiam Rehd. zn fna potefta-
te. G EB. 82 Hal. poffit. GE . 83 Hal. addit: ef/, Vulg. ita eff. B R.
$4 Taur. in Adnotat. redierit. fic in vet. in P. au-

türa

1090

mirum, quia illius temporis condicio neceffitasque faciebat,
&t publica nuptiarum vtilitas exigebat. — $. 4- Sed captiui
vxor, tametfi maxime velit, et in domo eius fit: non tamen
in matrimonio eít. $. 5. Códigilli, fi quos 1n tempore ca-
ptiuitatis fcripferit, non creduntur iure fuptili confirmari 9?
teftamento, quod in ciuitate fecerat: fed nec fidezgommxü'um
ex his peti poteft: quia non funt ab eo facti 55, qui teftamen-
ti fa&tionem habuit ??: fed quia merum principium eorum 1n

ciuitate conftituto captiuo fattum eft, id eft, in ?* teftamen-

to confirmatio codicillorum : et is poftea reuerfus eft, et poft-
itatis rationi congruum eft,

liminio ius fuum recepit, human !
eos codicillos ita füum effe&tum habere, quafi in medio nulla
captiuitas interceffiffet, $. 6. Cetera, quae 1n 1ure funt, poft-
eaquam poftliminio redit *?, pro eo habentur, ac finumquam
ifte hoftium potitus fuiffet. $. 7. Si quis feruum captum
ab hoftibus redemerit, protinus eft redimentis, quamuis fci-
- entis alienum fuiffe: fed oblato ei pretio quod dedit, poftli-
minio rediffe, aut receptus effe feruus credetur 992 8 B.

Et ?* fi ignorans captiuum, exiftimans vendentis effe, rede-

mit, an quafi vfucepiffe videatur, fcilicet^ne ?? poft legiti-
mum tempus offerendi pretii ** priori domino facultas fit, vi-
deamus? Nam occurrit, quod ?* Conftitutio, quae de redem-
tis lata eft, eum redimentis feruum facit, et quod meum
$5 iam víücapere me intellegi non poteft. Rurfum ?^ cum
Conftitutio non deteriorem caufam redimentium, fed fi quo
97 meliorem effecerit: peremi ius bonae fidei emptoris vetu-
füffimum ?9, et iniquum, et contra mentem Conftitutionis
eft: ideoque transatto tempore, quanto, nifi Conftitutio eum
proprium feciffet , vfücapi potuiffet , nihil ex Conttitutione do-
mini ?? füpereffe, reCte dicetur. $. 9. Manumittendo au-
tem vtrum definit tantum dominus eífe *??, et relictus ab
€o feruus in ius prioris domini redit: an et liberum eum fe-
cit *, ne praeftatio libertatis dominii fiat translatio? certe
apud hoftes manumiffus liberatur: et tamen fl eum nanctus
dominus ipfius vetus intra praefidia noftra fuiffet, quamuis
non fecutum ^ res noftras, fed dum ? eo confilio veniffet, vt
* dd illos reuerteretur ?, feruum retineret 5 iure poftliminii:
quod in liberis aliter erat: non enim pofiliminio reuerteba-
tur, nifi qui hoc animo ad fuos veniffet, vt eorum res feque-
retur, illosque relinqueret, a quibus abiffet: quia, vt Sabi-

tut , eft : confefferit. Vulg; vbi vedievit fuusque. ial. ( vt rec?z'erz't) fuusque. MSS.

quod attinet, in Darb, fupta vocem : beres , fcriptum: fcil. eff. In Treuif. habetur ,
vt ap. Hal. ef? , vt redievit. InS. Cruc. L. pro: vt redzerit, inuenitur correctum ;
ita erit. Denique in S. Cruc. II. legitur: eff vt redierat. Ego fere ita reftitue-
rim: vt auus vedierit, erit, vt nempe altera 4sin auus exciderit, et ex aus vedie-
vit , fa&um fit: audierit. BR. Bynkersh. poteflate itaefl , vt redierit. Et ita quo-
que Rehd. vt ex parte iam indicatum. GE . 85 Hal. confirmati. GER.
$6 Erat Flor. zon funt fatti funt. deleto pofteriori: funt, ante: facti, repo-
iï(mgn: &b eo. at hoc ftatim. recenti atramento deletum, quod tamen cafu eue-
niffe credimus. Certe omnes ediderunt, vt hic legitur. BR. — Ita quoque ha-
bent Hal. et Rehd. GEz. —— 87 Vulg. babuerit. ng. — 88 Vulg. fachum eft
et in eo teflamento. p R, — Kehd. factum efl. idem in eo teflamento. GEB. — 89
Hal. er Vulg. redüt. BR. Vt et Rehd. et poterat Taur. dare: vedlIt. GER.
90 Hal. et Vulg. creditur. B R. Etiam Rehd. GEB. — 9t Hal. At, loco:
Et. G EB. 92 Hal. nec. G E B. 95 Hal pretium. GERB. 94 Rchd.
occuvrit quidem conflitutio , fequenti em, in: cuim, commutato. GEB. — 95
Hal et Rehd. inferunt: eff, ille etiam fequenti: gm, omiffo. G E z. 96
Vulg. Rurfus.BR. . 97 Hal. fed aliquo. Vulg. fed fi quidem. &R. Rehd. vt
Vulg. GEB. 98 Ap. Hal. vetauffiffnmn, abeit. Pergit autem: et imigme.
GEB. : 99 Gothofr. in nota: Al. domino. ta Taur. in margine, et Hal.
et Rehd. GE n. 100 Hal. otrum domiui tantum effe definit. Kehd. vtrum
definit tantum. domini effe. G g. 1 Hal.et Vulg. facit. Et ita Flor. fa-
&um. ER. .Et ita habet Rehd. GE&. — '2 Hal. fecutas. Kehd. confecutum.
GEB. 3 Hal. cum. Vulg. quum. m m. Rehd. vt Hal. GEB.— 4 Flor. erat:
et. et fadum; vt. BR, .5 Etiamnuhc Flor. eft: rezertetar. 8 R. 6 Rehd.
vetinet. G E B. 7 Eratinitio Flor. fcriptum: cuaciuitaque. forían effe debc-
bat: de fua quaqme ciuitate cuigue. Wa (ane ediderunt Vulg. Nor. omnes.
Eodem modo MSS. Barb. et 3. Cruc. IL. fed illud ex correctione. — At in S.

;

] que. GE n.

GEB.

&oritate , me latet. Ita nec Florentina, nec Hal. nec Rehd. G E B.

*

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XV.

mus fcribit, de fua qua ciuitate cuique ? conftituendi facul-

tas libera eft, non de dominii iure. "Veruüm hoc ? non mul-
tum onerat praefentem infpe&tationem ? : quia in hoftiumiü-
re manumiffio *? obeffe ciui noftro domino ferui non potuit z
atis, de quo quaeritur, lege noftra quam Conftitutio fecit,
ciuem Romanum ** dóminum habuit, et anab eo poffitliber-
tatem adfequi, tra&tamus. Quid enim fi numquam ille pretium
eius offerat? Ííi nec conueniendi eius fit facultas? liber erit
feruus , qui nullo merito fno poterit a domino libertatem con-
fequi? quod eft iniquum, et contra inftitutum a maioribus li-
bertatis fauorem '?, Certe et veteri iure, fi ab hoc, qui fci-
ens alienum effe redemiífet, alius bona fide emifíet: vfu-
capere, ad libertatemque perducere potuit: et ifto quoque
modo prior dominus, qui ante captiuitatem fuerat, ius fuum
amittebat: quare *? igitur ifte non habet ius manumittendi ?
$. 1o. Si ftatuliber fuerit, antequam ab hofiibus caperetur,
redemptus pendente condicione fuam caufam retinebit. | $. 11.
Quid ergo, fi ita libertatem acceperat, fi decem milia ** de-
derit ? Quaefitum eft, vnde dare ** debebit? quoniam, et
fi conceífum eft ftatulibero de peculio dare, hoc tameu, quod
apud hunc, qui redemit, habet, numquid vice illius fit,
quod apud hoftes quaefiffet **? Vtique, fi ex re illius, aut
ex operis fuis quaefitum eft, ex alia autem caufa parto ** pe-
cülio poteft dare, ita vt condicioni benigne eum paruiffe cre-
damus. $. I2. Si pignori feruus datus fuerat ante captiuita-

tem, poft dimiffum. redemptorem, in veterem *? obligatio-

nem reuertitur: et fi creditor obtuleritei, qui redemit, quan-
to ?? redeniptus eft, habet obligationem , et in propriorem
2! debiti caufam, et in eam fummam, qua eum liberauit z
quafi ea obligatione quadam Conftitutione inducta, vt cum po-

fterior creditor priori fatisfacit confirmandi fui pignoris caufa -

22: njifi quod in hoc conuería ?? res eft, et pofterior, * qui-
apud nos effet prior ?*, * quia eum feruum, vt apud nos eflet, -

efficit ^5, ab eo qui tempore prior fuit, vt infirmiore ?? di-
mittendus eít, $. 13. Si plurium ?* feruus fuerat, et
omnium nomine ei, qui redemit, reftitutum pretium erit: in
communionem redibit ?5 : íi vnius tantum, vel quorundam,

nec omnium: ad eum, eosue, qui foluerunt, pertinebit, ita -

vt in portione fua ?? priftinum ?? ius optineant ?^, et in
parte ?? ceterorum ei, qui redemit, fuccedant u^ A m T

Cruc. I 44a, expun&um eít, vt reítet: de fua cimitate cuique. BR. — Et hoc

modo haber Bynkersh. At Rehd. vt communiter: de fua quaque ciuitate Cui-
8 In Rehd. boc, abeíft. GEB. 9 Gothofr. in nota: infpe-
&ionem. Hal. Rehd. vt Flor. GER. 11 Flor. 72 i dudum expunctum,
fed et pro: manumifjio obeffe , ibidem erat: manmumiffoobeffe. Yà iM , nec Hal,
nec Vulg. reuocarunt. Sed haec etiam 75 iure, expunxit. BR. Rehd. vt Vulg.
quia boflium maninniffio. G E B. 11 Hal et Vulg. at i5, de quo quaeritu
lege zt0flra , quem conflitutio fecit ciuem Romanum , domimum. BR. — 12 Vulg.
fauore. B R. — 'Taur. faBorei. Rehd. fauorem. GER. I3 Ap. Hal. quare,
abeft: idem tamen in margine: alias, qmare igitur. In Rehd. fequens : ;gitur ,
abeft. GE B. 14 Ap. Hal. et Vulg. wilia, abeft. Et Flor. haec vox vncis.
eft inclufa... B R.
Vulg. inferit: ea. BR. 16 Hal. et Vulg. quaefiniffet. B R. Rehd. vt Flor.
17 Gothofr. innota: parato. Híal. Xta et Vulg. BR. 18 Go-
thofr. in nota: dimiffum. ^Qui in textu dedit: demiffum, cuius COd'chs, aue
I9 Taur.

Deterem. GEB. — 20 Hal. quanti. GE&. — 21 Gothofr. in nota: propiorem.

Hal. Valg. priorem. B R. Etita quoque Rehd. GER. ; .
fii pignoris caufam. BR. — 23 Vulg. diuer(a, mirum autem non efle, qui ex :
comuerfa, fecerit: contromer(a. BR. ta Leeuwweniana editio, et aliae recen-
tiores, vbi hic fa&um: controuevfa. GEB. 24 Hal. prius, fequentibus:
quiu e. f. m. a. n. e. effecit, parenthefi inclufis.. Rehd. illud quia, in: qui,
commutat. G E B. 25 Vulg. effecit. R. — 26 Vulg. iwfiriior. BR. — Ettam
Rehd. Ggs. — 27 Vulg. compluvimm. BR. — 28 Rehd. praefigit: fed. GE B.
29 Vulg. portiónem fwam. BR. 30 Erat Flor, primmumi. fed facile literae
G] in CX degenerare potuerunt. BR..— 31 Gothofr. in nota: obrineat. Hal.
G E B. 32, Gothofr. in nota: in partes. Hil. Vulg. in partem. B R. Rehd.

.vt Vulg G&8. — 33 Hal et Vulg. fuccedgt. BR. — Rehd. 9£ im parte cete-
: | | | l TOTIIS.

$

Abeít etiam a Darb. et S. Cruc. . vt eta Rehd. GEB. 15 —

22, Vulg. coufirmat -

hi
46 d
detir
ptores
pretlo
puort,

qe

fopit
filium

du f
aliquid
o cu
m
D
prutt

. fedem
elis,
ei poli
mority
e (inei
(üod nc

X

tüt in ei

X

NIO &t

i

fürty j
Vulp. ii
$1 Vil
Vub, qnj
40 H 4
Que, abïü.
Qodice, i
Wildter g.
"t abe
d. crn.
49 Taur. (
nom: PQP!
lt rl
Metum, ]
Fetrtit
CER, :

m'

qe
iil
(ii

M

u

' eft. GEB.
49 Taur. offe Ri. GE B.

| veuertituv, G EB.

Si fideicommiffa ?^ libertas debita captiuo fuerit, redemptus
nondum eam petere poterit, nifi redemptori fatisfecerit. $. 15.

. $i deportatum ab infula hoftes ceperunt, redemptus *5, qui-

bus cafibus redit ?^, in eam caufam veniet, in qua futurus ef-
fet, fi captus non fuiffet: deportabitur igitur. $. r6. Sedfi
in captiuo feruo talis praecefferat caufa, quae eius vel ad tem-
pus vel in. ?* perpetuum libertatem impediret: nec redem-
ptione ab hoftibus mutabitur: veluti fi in legem Fauiam com-
mififfe eum conftiterat 5?: vel ita venierat ?? , ne manumit-

teretur: habebit autem interim fine poena füa *?, qui redemit. -
.$. 17. Ergo de metallo cáptus redemptus in poenam fuam

reuertetur: nec tamen, vt transfuga metalli, puniendus erit,
fed redemptor a fifco pretium recipiet: quod etiam conftitu-
tum eft ab [mperatore noftro, et Diuo Seuero. $. 18. Sina-

tum ex Pamphila legatum tibi fuerit, tuque matrem redeme- -

ris ,, et ea apud te pepererit: non videri ** te partum ex cau-
fa lucratiua habere: fed officio arbitrioque ** iudicis aetti-
mandum, conítituto pretio partus, perinde atque f1, quanto
^3 mater eft empta, fimul et partus veniffet. ^ Quod 1íi iam
natum apud hoftes ,. quod eo tempore, quo capiebastur, vtero

.** gerebat, cum matre redimatur ab eodem vno pretio : ob-

lato tanto, quantum ex pretio ^?, quod pro vtroque vnum
^* datum eft, aeftimationem contingere ** partus, et ** vi-
detur is poftliminio reuerfus. —Multo magis, fi diuerfi em-

ptores vtriusque extiterint, vel vnius. Sed fi fuo quemque.
. pretio redemerit, id offerri *? pro fingulis oportebit redem-

ptori, quod hofti pro quocälo 5? datum eft, vt feparatim quo-
que poftliminio reuerti poffint.

-.XHl. PAvrnvslibro IL. ad Sabinum. Srz me tibi ad-

rogandum dediffem, emancipato me, reueríüm ab hoftibus

filium meum loco nepotis tibi futurum conftat.
| XIV. PowPonurvs *f* libro III. ad/Sabinum. Cv
duae fpecies poftliminii fint, ?^ vt aut nos reuertamur, aut
aliquid ?? recipiamus: cum filius reuertatur ?^, duplicem in
eo caufam eífe oportet poftliminii : et quod pster eum recipe-
ret 55, et ipfe ius fuum.
vxorem maritus iure poftliminii recipit, fed con(enfu redinte-
gratur matrimonium.. ET | T
XV. VrPiaANvslibro XIL ad Sabinum. |Sr patre

*

. redempto, et ante luitionem defunéto, filius poft mortem
eius, redemptionis quantitatem offerat: dicendum eft, fuum

ei poffe *9 exiftere: etfi forte quis fuptilius dicat, hunc, dum
moritur , quafi iure pignoris finito, nanttum ?* poftliminium,
et fine obligatione debiti obiffe, vt poterit ** fuum habere:
quod non fine ratione dicetur, 1 |
. XVI. IpnEn libro XIII. ad Sabinum. RETRO credi-
tur in ciuitate fuiife, qui ab hoftibus aduenit. . -
.XVII. PAvrvs libroll. ad Sabinum. PosTriwr-
NIO carent, qui armis victi hoftibus fe dederunt ??. -
XVIII. Vrrrawvs libbo XXXV. ad Sabinum. Iw

vorum 15 , qui vedenit , fuccedat. G E B. 34 Vulg.fideicommifaria.B R. $33
Vulg. addit: i. BR. Etiam Rehd. GEB. — . 36 Hal. et Rehd. redzit. GEF.
237 Vulg. cJ. BR. 38 Flor. etiamnunc eft mendofe: conflituerat, Hlal. et
Vulg. confterit, B R. Ita et Rehd. GEz. — 39 Hal. et Rehd. zenierit. GE B.
4o Hal. addit esmm. GX n. 41. Vulg. videtur. B R. A2 Vulg, arbitrio-
que, abeft. BR. 43 Hal. et Vulg. quanti. BR. Rehd. fi quaudo, ferte ex
codice, vbi Taur. more erat legendum: fj qyan Do. GEB. — 44 Vulg. fn vte-
yo mater gerebat. B R. 45 Vulg. quantum ef pretium. BR. 46 Vulgo:
zuum, abeft. Hal. pro vtvoque * (veuum) datum efl. BR. In Rehd. venusm , ad-
47 Hal. contingeret. GEB. 48 Ap. Hal. et,, abeft. GE B.
5o0 Ha'*. et Vulg. quogque. BR. 51 Gothotr. in
nota: Papinianus. Hal. GER. 52, Rehd. praefigit: itz, GEB. — 55 De
leta pofteriore 7 in: aliguid, eftrepofita a: vt fit: aliquad, et nihil praeterea
deletum, : Inde Vulg. oiigua. BR. Rehd, aliquem. GE B. 54 Hal. et Rehd.
. $3 Hal. recipiat. GEB. 56 Vulg. inferit: baeredem.
GE B. $7 Rehd. inferit: effe. GEB. — 58 Hal.et Vulg. poffit. gR. Etiam
Rehd, GER. — 59 Hal «t Vulg. dedideruut. bR, — 60 . Vulg. vecuperandae.

DIGESTORVM .LIB. XLIX- TIT. XV.

$. r. Non, vt pater filium, ita

. Vfüi efle vel confilio, vel aliis modis poffint $?.

IOSI

omnibus partibus iuris is, qui reuerfus:non eft ab hoftibus,
quafi tunc deceffiffe videtur, cum captus eft, :
XIX. PAvrvs libro XVIL. ad Sabinum. Posrrr-
MINIVM elt ius amiffae rei recipiendae 59 .ab extraneo, et
in ftatum priftinum reftituendae, inter nos ac liberos 9* po-
pulos regesque, moribus, 97* legibus conftitutum. —Nam
quod bello amifimus 93, aut etiam citra 5* bellum, hoc fi
rurfüs recipiamus ,. dicimur 5* poftliminio recipere. ldque
?* naturali 57 aequitate introductum eft, v | iniuria
: q m €it, vt, qui per iniuriam
aþ extraneis detinebatur, is, vbi in fines fuos rediffet, 'pri-
fünum ius füum reciperet. .$. r. Indutiae funt, cum inbre-
.ue, et in praefens tempus 9* conuenit, ne-inuicem fe lacef-
fant ?: quo tempore non eft poftliminium. $. 2. À piratis
aut lagron;ibus capti , liberi permanent, $..3. Poftliminio red-
iffe videtur *?, cum in ** fines noftros intrauerit, ficut£
amittitqr, vbi .fines noftros exceffit *?,. Sed et (i 4in,ciuita-'
tem fociam amicamue, ant ad regem focium vel amicum ve-

nerit, ftatim poftliminio rediffe videtur : quia-ibi primum no-

mine publico tutus effe incipiat *?. $..4. Transfugae nul-
lum poftliminium eft: nam qui malo confilio, et proditoris
animo patriam reliquit **, hoftium numero. habendus eft.

.Sed hoc inlibero transfuga- 7** iuris eft, fiue femina, fiue

mafculus fit. $. 5. Si vero feruus transfügerit ad hoftes;
Qquoniam et cum cafü ** captus eft, dominus in eo poftlimi-
nium habet, rectiffime dicitur, etiam ei poftliminium effez

fcilicet ** vt dominus in eo priftinum ius recipiat, ne contra-

rium ius non tam ipfi iniuriofum fit, qui feruus femper pers
manet, quam domino damnofüm conftituatur. $. 6. Si fta-
tuliber transfuga reuerfus fit , exiftente condicione, poftquam
rediit *5, liber efficitur. Diuerfum eft, fi condicio extiti(-
fet, dum apud hoftes eft: in eo enim cafu neque fibi *? re-
uerti poteft, vt liber fit: neque heredi in eo ius poftliminit
eít: quia non poteft queri, cum nullum damnum patiatur, li- .
bertate iam optingente, 9? fi non impediret , quod transfuga
factus eft. . $. 7. Filius quoque familias transfüga non pot-
eft poftliminio reuerti, neque viuo patre: quia pater fic illum
amifit, quemadmodum patria, et quia difciplina caftrorum
antiquior fuit parentibus Romanis, quam caritas * liberorum.
$. 8. Transfuga autem non is folus accipiendus eft, q,tii aut

ad hoftes, aut in bello transfugit: fed et 5? qui per indutia-

rum tempus, aut 8X3 ad eos, cum quibus nulla amicitia eft,
fide fufcepta transfugit. $. 9. Siis, qui emat 9^ ab hofti-
bus, pluris alii ius pignoris, quod in redempto habet, ceffe-
rit: non eam quantitatem , fed priorem redemptus reddere
debet: et emptor habet aCtionem aduerfüs eum , qui vendi-
dit, ex empto. $. ro. Poftliminium hominibus 95 eft, cuius-
cumque fexus, condicionisue fint, nec intereft, liberi, an
ferui fint: nec enim foli poftliminio recipiuntur, qui pugnare
poffunt , fed ** omnes homines: quia *? eius naturae funt, vt

XX.

ER, ltaet Rehd. GER. 61 Rehd. inferit: ommes. GER. 65, Villg','
inferit: ac. BR. 63 Flor. eft: amiffanns , quam perminationem obferuauit
Brenkmapuus, GEB. 64 Vulg. CiTCd. BR, Etiam Kchd. G& B. 65 Kehd.
dicimus. G E B. 66 Rchd. idemque. GE B. — 067 Kehd, inferit: auétorita-
te et. GER. 68 Vulg. zu breui et im praefeuti tempove. BR. Yta et Rehd.
GER. . 69 Etiamnunc Tlor. eft: laceffeut. Hal. laceffevezt. BR. — Et hoc mo-
do Rehd. GEsg. —— 70 Vulg. addit: 4uzs. BR. — 71 Vuïgo: in, abcít. BR.
7^,. Hal. excefferit. Rehd. exceffiffet. Gx n. 753 Flot. litera penuitima eft ex-
pun&a. BR. 74 Hal. relinquit. — 73 Hal. et Rehd. inferunt: id, antece-
denti: boc, omiffo. GE B.. "76 Vulg. caufa, loco: cafu. BR. 71 Rehd,
fed, loco:. ftilicet. GEB. 8 Taur. vedit, cum dare deberet: vedit.
Etiam Kehd. ved;it. GE B. 79 Yaur. fVi. GEB ^ $o Rehd. praefigit :
et. Idem loco antecedentis: obtingente, habet: obtinente. GEn. 8E
Gothofr. in nota: charitas. Haloand. G EB. .82, Vulg. transfugerit , fed
etiaw) qui. ER. 85 Ap. Hal aut, abeft. GER. $4 Gothoír. in no-
ta: emerat. vuls. Hal. GEB. — 85 Vulg. omwibus. BR. — 86 Vulg. inferit:
et.BR. — 87 Halet Vulg.qui, BR, EamRehd.Gzg, — 88 Hal. poffant. G k g.

Oooooo00 | 89

qu

I092
XX. Powroxrvs libro XXXVIL ad Sabinum. $1

eaptiuus, de quo in pace cautum fuerat, vt rediret, füa vo-
luntate apud hoftes manfit: non eftei poftea poftliminium.
. I. Verum eft, ?? expulfis hoftibus ex agris, quos cepe-
fint: ?? dominia eorum ?* ad priores dominos redire, nec
aut publicari, aut praedae loco cedere: publicatur enim ille
ager qui ex hoftibus captus fit 295 $. .z.uRïdemptlo faculta-
tem redeundi praebet, non ius poftliminii ?3 mutdto «(
- XXL VrPrasNvslibro V. Opinionum. $1 quis tn-
genuam ab hoftibus redemptam eo animo fecum habuerit, vt
ex ea fufciperet liberos: et poftea ex fe natum fub titulo na-
turalis filii cum matre manumiferit: ignorantia mariti eius-
demque patris, neque ftatui eorum, .quos .manumiüiï'e vifus
94 e(t, officere debet, et exinde intellegi oportet remiffum
95 matri pignoris vinculum, ex quo de ea fufcipere liberos
optauerat, ideoque eam, quae poftliminio reuería erat libera
et ingenua ?9, ingenuum peperiffe conítat. . Quod fi publice
praeda virtute militum reciperata, nulli pretium matris pater
numerauerit ?7: protinus ?? poftliminio reuería, non cum
domino, fed cum marito fuiffe declaratur. $. . In ciuilibus
diffenfionibus, quamuis faepe per eas Respublica laedatur,
non tamen in exitium Reipublicae contenditur: qui in alter-
utras partes difcedent ??, vice hoftium non fünt. eorum, in-
ter.quos iura captiuitatium aut poftliminiorum fuerint: et
ideo captos, et venumdatos, pofteaque manumiffos , placuit
fuperuacuo repetere a Principe ingenuitatem, quam nulla ca-
ptiuitate amiferant. TU Mf |

XXIl. IvrrA NY S llibfo LXII. Dige&orum; BowaA

eorum , qui in hoftium poteftatem peruenerint , atque ibi de-
ceflerint, fiue teftamenti fa&tionem habuerint, flu..e.non ha-
buerint, ad eos pertinent, ad quos pertinerent, fiin pote-
ftatem. £?? hofüum non perueniffent: idemque ius in * ea-

dem caufa omnium rerum iubetur ^ effe lege Cornelia, quae ;

futura effet 3, fi hi, de quorum hereditatibus et gutelis cons
fütuebatur, in hoftium poteftate * non perueniflent. $. I.
Apparet ergo, eadem omnia pertinere ad heredem eius, quae
5 ipfe, qui hoftium potitus eft, habiturus feiï'et, hi pf)fthmlmo
reuertiffet: porro , quaecumque ferui captiuorum ftipulantur,
velaccipient *, adquiri dominis intelleguntur, cum poftlimi-
nio redierint: quare neceífe eft, etiam ad eos pertineant *,
qui ex lege Cornelia hereditatem adierint.

quoque feruis eorum praefenti die, vel füb condicione ad he-
redes pertinebunt. tem fi feruus ab extero ? heres inftitu-

tus fuerit, iuffu heredis captiui adire poterit, $. 2. Quod.
( 1? filius eius, qui in hoftium poteftate eft, accipit, aut fti--

pulatur: id **, patre prius, quam poftliminio rediret, mor-
tuo, ipfi adquifitum intellegitur: etfi viuo patre decelferit,
ad heredem patris pertinebit: nam 1ftatus hominum *?^, quo-

$9 Hal.et Vulg. won ei poftea poflliminium effe , verum eff. Expulfis. B m.. Et ita
quoque Rehd. GEB. 9o Hal.4uos cepevaut: conflitit dominia. Kehd. ni-
hil fupplet. GEB. — 91 Hal. et Vulg. inferunt: agrovum. BR. Etiam Rehd.
GE B. 92 Hal. et Rehd. efl. GEs. 93 Taur. edidit: pofflimini. Sed
Brenkm. in exemplari typis deftinato adícripfit alteram 7, vt adeo Flor. vtramque
vocalem legi exitimem. G£&. — 94 Hal et Rehd. isffus. GEB. — 95 Rehd.
inferit: et. GEB. 96 Hal. et Vulg. erat, liberam et.ingenuam. ingenumm,
BR. Etita quoque Rehd. GEB. 7 Hal w«umerauit. — 98 ln Kehd, proti-
^u$, abelt. GEB, 99 Hal diftedunt. Vulg. difceffiffent. B n. 100 Hal.
et Rehd. poteflate. GEB. . 1 Vulg. et, loco: ?m. B R. 2, Vulg. zubentuv.
BR. 5 Vuig.effent. BR. Etiam Rehd. GEB.
5 Vulg. q4em. BR. 6 Vulg. excipiunt. BR. Rehd. accipimt, GEB. s
Hal. et ad eos pertinere. GE B. 8 Hal. et Rehd. fiant. GE s. 9 Rehd.
extrameo. GE B, — YO Ap. Hal. et Vulg. fi, abeft. a R. In Kehd. adeit. Gx ».
11 In Rehd. id, abeft. Gx . I2 Vulg. omnium. Bn. Etiam Rehd, GER.
13 Hal etVulg. m pendenti efl: et veuevío. B R. . In Rehd, eft: effe, loco:
effet. G E B. I4 Vulg.addit: patre. BR. Etiam Rehd. GER. 15 Hal.
et Vulg. poteflatem. BR. — Rehd. vt Flor.

lineolam impofuit. G E 2. 16 Flor. m ef deleta. 8 n. 17 Hal. natoque,

Quod fi nemo ex
lege Cornelia heres extiterit, bona publicafient ". Legata

4 Hal. poteflatem. GERB. |

Sed poftea nonnemo vltimae vocali -

DIGESTORVM LIB. XLIX. TIT. XV.

rum patres in hoftium poteftate funt, in pendenti effet: T*
reuerfo quidem patre, exiftimatur nunquam fuae potefítatis
fuiffe: mortuo ** , tunc paterfamilias fuiffe, cum pater eius
in hoftium poteftate *5 perueniret. $. 3. Quae peculiari no-
mine ferui captiuorum.poffident, in füfpenfo funt: nam fi do-

bunt. $. 4. Si quis, cum praegnatem vxorem haberet, in

qui in ciuitate manferunt *?, hoc cafu teftamenta rumpuntur.
— XXIHI. Ip&w libroLXIX. Digeftorum. $1 quis, prae-

tis nomine, perinde capiet, ac fi *? filius natus ^? in ciui-

tate fuifet. :

ipfi Populo Romano: ceteri ^* latrunculi vel praedones appel-
cuperat.

lium in poteftate patris, quemadmodum. iure poftliminii. ??

marito natus, fpurius habebitur. ^ -

HIL intereft, quomodo captiuus reuerfus eft: vtrum dimiflus,

fatis eft corpore domum quem rediffe, fi mente alienus- eft,
Sed et qui vi&tis ho(tibus recuperentur ??, poftiiminio rediffe
exiftimantur. TOR UP UE n* RUT
— XXVII. IAvorEewvs ?? libro IX. ex Pofterioribus
Labeonis. LaATmROowErs tibi feruum eripuerant, potítea is
feruus ad Germanos peruenerat: inde in bello victis Germa-
nis , feruus venierat: negant poffe vfücapi eum ab emptore,
Labeo, Ofilius, ?* 'Trebatius: quia verum effet, eum fub-
reptum effe, nec quod hoftium fuiffet, aut poftliminio redif-
fet, ei rei impedimento efle. od |
XXVII. LABEo libro IV. Pithanon a Paulo epitoma-

poft-

GEZ. 18 Hal,et Vulg. vemanferunt. BR. Etiam Rehd. GEB. — 19 Vulg.
inferit: j5. BR. — Etiam Rehd. GE n. 20 Hal. ac fi is, cum filius najfcere-
| tur. GEE. 21 Vulg. inferit: vero. BR Etiam Rehd. GER. ^ 22 Ap.
Hal. autem, abeft. GEz. — 23 Vulgo: vt, abeít. BR. Etiam in Rehd. GER.
24 Ap. Hal.a, abeft. GEB. — 25 Hal. et Rehd. fexy. GEB. — 26 Partbis.
Ita Taur. nec Brenkm. quicquam monuit, vt adeo falfa videatur coniectura Chri-
ftian. Wagneri in Epiflola ad Magliabecb. ac fi etiam hic loci, vt in L. 10. fu*
pra de Condit. Inflitut. quam recte legi 10. D. de Cond. et Demonjivat. a
Barn. Briffonio in Parerg. allegatae fubftituit, legatur: Partis. Vide Epi-
flolas Cl. Germanor. ad Magl. Tom. L. p. 369. GEB. 27 Duo hsec
Capita 25. et 26. erant in archetypo transpofita, vt literae Graecae margini
additae notabant. Auguft, lib. I1I. c. 1. Yta Contius. Vbiuis autem ea trans-

rentino manafífe. BR. Ita Hal. et Rehd. habent. GEBR. 28 Vulg. Diuus.
ER. Etiam Rehd. GEsm. 29 Vulg. inferit; inde. B&. Etiam Rehd. GEB.
30 Rehd. inferit: fua. GER.
deleto. GE B. 32 Gothofr. ih nota: recuperantur. Hal. Rehd. vt Hal.
GEB. 33 Hal. IABOLENV' S. GER.

. Conf. Bynkersh. HII. Obf. 6. in fine. B.
: 37

mini poftliminio redierint, eorum fafta intelleguntur: fi ibi -
decefferint, per legem Corneliam ad heredes eorum . pertine--

hoftium poteftatem ** peruenerit, nato *? deinde filio et mor--
tuo, ibi decefferit : eius teftamentum nullum eft, quia eteorum, -

gnate vxore relicta, in.hoftium poteftatem peruenerit: mox.
natus filius eius, vxore ducta, filium vel filiam procreauetit, -
ac tunc poftlliminio auus reuerfus fuerit: omnia iura, nepo-,

XXIV. VLPIAN vslibroI.Infitutionum. HosTE s.
funt, quibus bellum publice Populus Romanus decreuit, vel.

lantur. Etideo, qui a latronibus captus eft, feruus latro-.
num non eft: nec póftliminium illi neceffarium eft. — Ab hofti- .
bus autem ?? captus , vt ^? puta a ?* Germanis et ?? Parthis -
| ?$, et feruus eft hoftium, et poftliminio ftatum prittinum re--
