risque deefl. GE B. 91 Ap. Hal. ea;, abeft. GEB. 92 Hal. meiSavzv.
GEB. 95Hal agatur. — 94Halpetat. — 95 Vulg. fpe. BR. — 96 Gothofr.
innota: geuerum. Nempe ita corre&tum eft Flor. et habet Taur. in margine,

l:'æä";*füar.

..fä.w
& £« OP .
: :

LE

Vvy.3 et

T 4
, ^*
f(:c*) m o

e5

]
j

$s b*

;LLW 7W, 2;n3
J5 dH "ra;;fu) Arer:

1 $ L
3.14: ) OP C

' j[- L'æm )*ffw'/fwr
u h. 16/: 56- $. ].

il "L:f?.

| f /h*v/?» c 727"1
| p df .

L fte

1 2 É *

"^ *

T tio locum non habent.

DIGESTORVM LIB.

& i

LXXXV. ScKgvoraAdibroVIILDig
nvM filife nomine pater in, dotem erat: Rulu
filide ex affe, creditoribus vrguentibus pátris, vtilius videtu

408
: ä&orum. Fvxw-

r 97

7** potius fundum qui dotalis eft ?9 diftrahere, quod minus fru-

dederat: huius heredi

Cuofus fit ??, etalios hereditarios]vberiore/iréditu/*?? reti-

nere: maritus confenfit;*, fi nulla in ea re' captio fit futura.
Qugero, an éd ^ par8 dotis, qu&ein hoc fundo eft, mulieri ma-
nente matrimonio recte foluatur ? Wï fi pretium
creditori foluatur, recte folutum. l;/..lä—:—" ,

^qo * DE PACTIS DOTALIBVS. /2
3 .;j,'&,.t-r.,,gr-g..ä: -?f : ; ; ,
C a. , TIAfYoreNwvs '-ibro1V.-ex Caffto-

Acisci poít nuptias, etiam ? Ífi nihil ante conuenerit,
. licet. $. z. Pacta * qude de reddenda dote fiunt, inter
omnes fieri oportet, qui repetere dotem ^, et a quibus repeti
poteft: ne ei, qui non interfuit, apud arbitrum/ cognofcen-
tery?, paCtum non profit. — xg;. | XXVX,
]. VnPANV swdibygggiläz»ï—ad:«--äabænmï s I CON-
NENERIT, vt quogtioy modo diffolutum fit matrimonium li-
beris interuenientibus dos apud virum remaneret: Papinianus
Tuniano Praetori refpondit, morte mariti jfinito matrimonio,
neque conueniffe videri dotem remanere 3y[et fi conueniffet,
non effe/feruandum pactum contra dotem, cum mariti morta-
litas 7^ interuenit. «« o m ;
IL PaAvrvs libreiHtj? PAcTA con-
uenta, quae in diuortii tempus collata funt, non facto diuor-
) Lflld—ff( ?ïun,,(;(;
IV. VLPIANVSLübæ-XXfþ(LaiSabinumzf Srijkcox-
vENERIT, vtfructus in dotefh conuertergur ?. an valeat
conuentio? Lt Marcellus ait libro o£ -? Digeftorum, con-
uentionem non valere: prope enim indotatam mulierem hoc
pacto fieri. Sed ita diftinguit, vt ** fi quidem fundum in
dotem dederit mulier, ita vt maritus fruétus redderet, non
efle ratum pactum: idemquejeffei *^ et fi vfümfrutctum in do-
tem hoc pacto dedit *?: quod fi conueniffet de fruüctibus red-
dendis, hocjeftj vt in dotegif* effent fru&tus, quosquos|*? per-
cepiffet *9?, et fundus vel vfusfructus in hoc traditus eft, non
vt fundus vel fructusifieret dotalis, fed vt fructus perciperet
dotis futuros, cogendum de dote atCtione fructus reddere:
erunt igitur in dote ** fructus, et fruetur ifte vfuris, Lg'üïg

Lj

s o u EX fructibus collectis et in fortem redactis percipi poffunt.

Ego vtríbique arbitror ürtereffe, qua. contemplatione dos fit
data: vt fi ob hoc ei maiorem dotem mulier dedit, quia fru-
Cus volebat effe dotis, contento marito ea pecunia qude ex
vífuris redituum colligitur, pofíe *9 dici conuentionem vale-
re: nec enim videtur fterjlis effe dos. Finge[quadragena *?
annua effe reditus ?? apud eum, qui non acciperet in dotem,

et Hal. et omnes. BR. Heraldus de Aut. ver. iudic. II. 24. legit: imluferit
genero. BYNE. — 97 Hal, videbatur. GEB. — 98 Hal. erat. GEB. — 99 Hal.
effet. GEB. 100 Vulg. vedditu. BR. I Gothofr. in nota: maritus con-
fenfit, fi nulla in ea re captio futura fit. Haloand. Etiam Vulg, habet; confen-
fit. BR. 2 Ap.Hal ea, abeít. GEB. — 3 Hal. refpondi. GER.

I Hal. IABOLENV'S. GEsB. — .2 Hal. et, loco: etiam. 5 Hal.
inferit: quidem. GERB. 4 Vulg. addit: po(funt.. B R. 5 Kal. apud arbi-
irium cognofcentis. GEP. 6 Hal. ib. XXXI. GER. 7 Wide Duk. ad
Opufc. de Latin. Vet. ICt. pag. 376. BR, — 8 Hal. ljb. IV. GE&. — 9 KHal.
conuertantur. Vulg. conuerterentur. BR. — YO Hal. libro feptimo. GEB. — 1l
Hal. fed taien diflinguit: fi quidem. GEB. 12, Ap. Hal. effe, abeft. GEz.
13 Hal. dediffet. 14 Hal. et Vulg. zu dotem. BR. 15 Vulg. fimpliciter:

quos. BR. I6 Haec verba: boceff —— percepiffet, pro gloffemate habet
Faber VI. Coniethur. vlt. Vide tamen Van de Water II. Obf. :5. GEB. — 17
Hal. et Vulg. z& dotem. 8BR. 18 Hal. colligeretur, poffit dici. GEB. 19
Hal. quadringenta, Vulg. quadraginta. BR. 20 Vulg. vedditus. 8 R. 21

23 Hal. et, loco: sti.

25

Hal. vt, loco: wifi. GEB. — 22 , Vulg. trecentis. BR.
GE B. 24 Hal. praefiglt: fi, et addit poft: confecutus, effet. GE B.

5 LI ^
C0 Fav ('*u«ha/, Lon :

.qualia hic complura contuli.

. eins. defundie. BR.

AXIEB T1], Hb IV . r :
fiöv J Lf*h*.f;"ö'&f—'f ffWïltL; vvrco bonc /*mwfu'&oly
nifi ?^* hoc conueniffet, plus trecentüi, 22* vti ?3 boni cone« 14
fuleret, ^^ tam vbe.rem dotpgm confecutug? IKtquid/didimus 35 , ]. £4.
fi paCtum tale ?9 interuenit, vt
uerteret, et muläp fe fuosque aleret, tuereturue, et vniuerfa
onera fua expediret: quare non dicas ?* conuentionem valere?
V. PaAvrvsilibro-V Sabinum. ; Inivp conue- dp -
nire ?* non poteft//ne de moribus agatur, vel plüs vel minus 25
exigatur: ne publica coércitio priuata pactione tollatur. j

Acjnddilla quidem pa&ta feruanda fónt, ne ob res donatas vel

* 4 ei 1 j

amotas ageretur ??: qui& altero pacto ad furandum mulieres: JW;MZ -41

inuitantur: altero ius ciuile impugnatur. $. 2. ?? Etfi con-

* e JÀ .
| uenerit, ne ob impenfas neceffarias ageretur, ?* pactum non

eft feruandum: quia tales impenfite dotem ipfo iure minuunt,
VI. VreriAwvsilibro-IV,2-ad Edictum. Pow»o-
NIVS ait, maritum non poffe pacifci, vt dolum folumimodo | 2l ol
in dotem praeftet: videlicet propter vtilitatem nubentium:
quamuis pacifci poffit, ne fit periculo eius nomen debitoris,
qui ei dotem-promifit: ,nam et;?3 vt fit dos periculo mulie-
ris, pacifci eum polffe probat: et per contrarium, vt ea dos,
quie periculo mulieris eft, fit periculo mariti. D
. J VMIl. PowroNurvslibro-XV. ?^ ad Sabinum. Cvw
pos filife nomine datur, optimum eft, pactum conuentum
cum vtroque gen&tum facere: quamquamj/ initio dotis dandie 54^in.,
legem quam velit, etiam citra perfonam mulieris,fis qui dat
dicere poffit. Si vero poft datam|pacifci velit, vtriusque;per« ;« »««.
fona in pacifcendo neceffaria eft: quoniam ijam adquifita mu-
lierij dos ltütnjeffet: quo cafu fi folus pater pa&tus effet fiBe o« ,
filia, fiue folus agat, fiue adiuji&a filide perfona, ei foli noce- 15v 66
bit et proderit pactum conuentum: nec fi ?5 folajfilia agét ?5,

N

neque proderit, neque nocebit elj Si vero filia fola pactajfue- 12 ifi&

rit, quo pacto melior condidio patris fiet ?7?, proderit et)pa- 5«X paeoered,
tri: quoniam [per filiamy patri adquiri poteft, per patrem filiae, ,
non poteft. $bi vero fic pacta fit filia, vt noceat, ipfi quando- -
que filide agenti nocebit pactum, patri vero nullo modo-noce-
bit, nifi adiecta quoque filide perfona experiatur. Dicendum
eft 39, pacifcendo filiam patris condicionem deteriorem face- |. $4022
re non pofle eo cafu, quo mortua ea in matrimonio dos jad/
patrem reuerfura eft. n Ptl d
VIIIL. Pavrvslüibro-VlL-ad-Sabinum. QvoTiENS
patre fürente, vel ab hoftibus capto, . filiusfamilias ducit vxo-
rem, filiaque ?? familias nubit, neceffario etiam pactjo cum
ipfis dumtaxat dotis nomine fieri potuit 49. *7, &Z»sct,

IX. Pourowrivs ilibro-XVI.-** ad Sabinum. S*rt

u ex :ïTrDJI '(('44

€sp :

2

deena.

| 1TA conueniat, vt, fi viuo focero mortua fit filia, ipfij focero z 1««f .

fi mortüoäxgilio eius: iBf filio quoque defuntto ^?, totum fuó £,
heredi reddatur: benigna interpretatione poteft defendi, vtie ài«*-
lem ftipulationem effe. ,

&us eft, cum dotem pro nepote ^^ fufcepiffet, ne a fe, neue
: *aw

Hal. dicemus. — 26 KHal. fi tale páffuin cónuentum interuenit. GEB. — 2/7 Hal.
et Vulg. dicam. BR. 28 Contius ait, hanc legem ia Vulgatis incipere: com-
&enire, Ydem H. a Porta in vtraque. — Sed ibi habetur: Conseuire mowu poteff,
nec illa quidem pa&a ferwanda funt, praetermiffis intermediis. Addo MSS.
Ratio huius rei ex ipfis Pand. Flor. eft petenda,
in quibus integra periodus: J/|ud conuemire nom poteft etc. vsque ad laudata ver-
ba vncis maioribus ab vtraque verfuum parte inclufa ac circumfepta eft. Cur
ita? Non videmus, nec vidit Hal. aut Taur. qui illud fummo iure neglexerunt.
BR. WVt Vulg. ita MSS. Pal L ]V. V. VI. VII, VIIL IX. XI. Chriftin. Vat. II. III.
Barb. Bynkersh. In Pal. L ex «e, fa&um mec. GER. 29 Hal. agatur. GE B.
30 Hal. Sed et fi conuenit. GER. 41 Hal. et Vulg. praefigunt: tale. BR.
32 Hal. lib. XXXIV.GEB. — 33Hal ignorat et, — 34 Hal. i, XVI. GER.
35 Gothofr. in nota: fedfi filia. Hal. Hal.tamen iri margine: alias, mec, GE B.
36 Hal. egerit. — 37 Hal. fiat. Vulg. fieret. BR. — 38 Hal. Dicendum euim.
Vulg. Dicendum efl enim. Bn. 39 Hal. filiaue. 40 lta Taur. potuit, fed
inuito codice Florentino, qui habet: poterit. Secutus eft Taurcllius MSS. quae
ita habent, vt et editi. B&. Etiam Hal. GEB. — 41 Hal. lif. XV. GER. — 42
Hal, fi mortuo eo, fllio: fi filio quoque defuntlo. — Nulg. fi 1nortnuo eo, filio quoque
43 Hal. lj&. XXL GE&. — 44 Hal in margine; alias,
tepte,

maritus fructus in dotem cone )€ !^2 *ï*-'f*"x?*-

DIGESTORVM

* 3* filio dos peteretur: ab alio vero, quam|filio heredej vt
dos peteretur: exceptione conuentionis filius tuendus erit:
quippe *? heredi noftro cauere conceffum eft: nec quicquam
obítat, quo, minus certfe perfonde, fi hemés(erit fibi, caueri
| | poíffit: quod non idem.et-in ceteris heredibus cauetur ^*:
Q et ita Celfus fcribit. Qp : € ,
AX6ChA XI. VrPIANYS lib IV. Ad-Edictum. Cvmw
PATER dotem pollicitus fuerit, et pacifcatur, ne *jfa fe vi-
uo petatur, neue conftante matrimonio dos petatut *?: ita
» pa&um interpretandum Diuds Seuerus conftituit, quafi **
adiectum eífet, s vrvo: hoc enim ita accipiendum effe *9
contemplatione paternfe pietatis, et contrahentium voluntatis,

du

aE 3 r EY : : , : » . "
Lj "fäiff'iþm lata videatur, ne diuerfa fententia fructuffi ?^ dotis abAo.nem-
s feyarar! bus matrimonii feparet, quodque indigniffimum|jeft "*, jindu-

dim,

,5* cat; vt non habuiffe dotem exiftimetur: quo refcripto hoc ef- |

v Ligerimactat , fe&tum eft, vt fi quidem viuo patre decefferit filia, aut fine
' culpa fua diugrterit, omnimodo ?^ dos peti non poffit: con-
Ítante autem matrimonio, mortuo patre, peti poffit. —
XIL Pavrvsuibro-XXXV. ad Ediétum. — Sx Pa-
TER dotem dederit, et pactüs fit, vt, miortua in matrimonio
filia, dos apud virum remaneret ??: puto'pactum feruanduni
etiam fi liberi non interueniant. $. r. Éx pactis conuentis,
quje ante nuptias, vel poft nuptias interponi, folent,, alia ad
" voluntatem pertinent,ivt/mulier ?? dote promiffa (ï'äala't, et
147« donec nupta fit, dos ab ea non|petatur, aut ?* certam ,fum-
| mam viro praeftet, et ab eo alatur, et his fimilia: alia ad ius
pertineä;t, veluti quando dos petatur, quemadmodum redda-
tur: in quibus non femper ?* voluntas contrahentium, fer-
.?*, wvaktur. Ceterum|fi conbenerit, ne omnino dos petatur, ï!gn—
jLeek 'f?gffiï dotata erit mulier. $. 2. Si mulier pacta fit, ne amplius,
. quam pars dimidia dotis a fe petatur, et pdenam ftipulata fit :
Mela ait, alterutrà eam contentam effe Oóportere: vel exce-
* ptione pa&ti, et ?? acceptam facere pgenggobligationem: vel,
fi ex ftüipulatu agat, denegandam wi 59 exceptionem. $. 3-
/—— efmue x SSi fundo aeftimato in dotem dato pactalfit mulier, vt, quanto.
As . pluris venierit, id in doteg£* fit: Melaait, * id * feruandum;:
/wc(//ï " cum (et[9?? jex| contrario conuenire poffit, vt, fi minoris ve-
4 ff nierit, ipfa debeat. $. 4. Si patta fit mulier, vt, fiue pluris
" Ziue minoris fundus geftimatus venierit, pretiumm, quanto 93
res venlerit, in dote»$* fit: ítari eo $? paCto lopertet: fed
fi culpa mariti minoris venierit, et ?? äpfum mulierem con-
fequi. 1 pr vij:äf. Ém: . w'i*f". ! P
£ AUA v Lrawvsiibr IL-57—Digeftorui
fi non venjerit, «eftimatio praeftari debebit.
" XIV. 5* PaAvrvslibro XX XV.-ad-Edi
reddendge dotis hoc iuris eft, vt liceat pacifci qua die redda-
tur: dum fié, mulieris deterior condiciojfiet, 99. L5* ^»ox, o t
al—/m-:;æ &E ST; vtviteriore '?-die reddatuS ^ * . o d
d XVI. PAvrvs./lbroe—XXV.-ad-Edi&um. VT Av-
W/M T EM longiore die foluatur ** dos, conuenire non poteft: ngg
x magis,quam ne omnino reddatut. ^ 2,. ! | m
[ bro- A. Iop ä D OATE

: z — XVII. PRocvrvs libro XL-Epiftalarum.
* €iNvSs Proculo fuo falutem. Cum inter virum et vxorem

Unku*cwn
£s *

. ITrEM

[ ol L

mepte. GEB. 45 Hal. inferit cum. GEB. — 46 Hal. cameatur. GEB. — 47
Hal. inferit a. GEB. 48 Ap. Hal. dos petatur, abfunt. G EB. 49 Hal.
inferit: denuo. GER. 50 Ap. Hal. effe, abeft. GEB. — : 51 Hal. inferit et.
GE B. 52 Hal. frudbus. * 53 Hal. effet. GEB. — 54 Hal. omnino. GER.
55 Hal. maneret. — 56 Vulg. inferit de. BR. — 57 Hal. iaferit vt. GEB. — 58
Gotltofr. in nota: non vtique. Hal. Idem tamen in margine: alias, wom fem- -
per. GEB, 59 Ap. Hal. et, ábeft. GEB.. . 60 Ap. Hal. ei, abeft. GEE.
61 Vulg. in dotem. BR. — 62 Ap. Hal. et, abeft. GEB, 63 Hal. et Vulg.
quanti. BR. 64 Hal. m dotem. ^ 65 Hal.ei. GE2. — 66 Vulgo et, abett.
BR. 67 Hal. lib. XVI. GER. 68 Haec et fequentes duae leges in Bafil.
àn vnam conílatae funt praefixo Pauli nomine. BR, —— 69 Hal. et omnes: fiat.

LIB. XXIIL TIT. IV.

. vt $I pofterior quoque pars conuentionis,ad vitam patris re- |

E e BM Ó m . 8 *
LIER dotis caufa promiferit certàm fummam, et pro eaj?3

. oDks- BIrfkI

| des fibi alimentorum nomine darentur: cum futurum fit, vt

409

pa&tum conuentum ante nuptias fa&um fit 7??, vt quibus die- .
bus dos dáta effetjusdem, diuortio faCto, redderetur: poft .
quinquennium, quam nuptiae factae funt, vxor viro dotem de-
dit: diuortio facto, qudero, vtrum quinquennii die vir vxori |
dotem redderet **, an ftatuto legibus tempore? Proculusgx,g-j/ii
fpondit: quod, ad diem reddend4ze dotis attinet, paCto exifti- -
mo meliorem condi'f;ionem mulieris fieri poffe, [cjeteriorem non [ U eletanf Loer. |
poffcïï) itaque fi cautum eft, vt p,x;g;ïqre 7? tempore, 'quam
legibus conftitutum eft, reddatur, ftari eo ?* debere: fi vt
longiore, nec valerejidipaCctum conuentum. Caius ** fenten- | [defF/ 52 4 &
tiae conueniens elt dicere, fi patto conuento cautum eft, vt, '
iquanto) ferius qudeque, ,ét; "9 poft nuptias data fuerit, tan- s««« 704,.;&,,.6'.,
to 7? poft diuortium reddatur: fi propiore/ 59, quam in red- ,,, |
denda dote conftitutum eft, data fit, Vaïere' pactum conuen- ...T;Jni;&-:,m;ra :
tum, fi longiore, non valere. | "
XVIIL IvrrAwNvsdibroXVHE.-57 Dieeftorum. Lr-
cET manente matrimonio,non poffit inter virum et vxorem $i
conueniie ? $ S8Redos reddatur: poft diuortium [5* ^.

e GoX .

^, vt longiorg 38« |
tamen, ft iufta caufa conuentionis fuérit, cuftodiri id pactum
debet. | '

p - 3 L d d 1

W,WJOZäLIVD eft, fi pater pro filia dotem promifit, /
vt annua, bira, trima, quadrima, quinto anno dos ?^ aMfered- (| . -

deretur, et conuenit, vt'isdem diebus dos foluto matrimonio 1.
redderetur: hoc enim pa&umlai—ä* valet, ügg;riwgäg/ heres ex- uj
/titiffet $5, etinterueniente,ea paCtum conuentüm fuerit, — - 6v«etnion, re2 |
XX. PaAvrvs./ibre-XXXV.-ad-Edictum, Osm nExS i.v..-J"fäï:f' a. 762 |
; : P E pate d H a
quoque donatas, vel amotas, vel impenfas faCtas, tunc facta
pactio valebit, id eft, poft diu rtium 95. $. 1. Si extraneus
de fuo daturus fit dotem, quidquid vult, pacifci et ignorante
muliere, ficut et ftipulari, poteft: legem enim fuge rei dicit:
poftquam vero dederit, pacifci confentiente muliere debet. K |
$. 2. Si conuenerit, ne a muliere, neue a patre dos petatur,
heres non habebit exceptionem: fed fi conue-nerit,gle manen-
te matrimonio viuo patre petatur, mortuo patre ftatim exigi-
tur: et fi non petierit maritus, tenebitur huius culpíe nomi-
ne, fi dos exigi potuerit: nifi forte ante diregiptum fit matri- |
monium, quam |facultatem petendij haberet. f?«c-r/läfw ;;eu?c',, ón ;
XXI.jLv L1ANvsllibro XVIL-57 Digeftorufs, Sz wv« 4—/ * o

Pt 'Ifu/tl ^ -:H !Mill.l'artm *

Rijre

— AX

mancipla in do,tem dederit ea condiäone, vt periculo eius ef
fent, et fi quidféx his natum effet, ad eam pertineat 9?: ftari
paéto conuento oportebit. .Nam conftat poffe inter vxorem et
virum conueniri ??, vt dos, qu;(e in pecunia numerata effet ?*,

.permutaretur, et transferaturin corpoma, cum mulieri prodeft. |
XXIL. IDEMhbïQ»lL—&d*VP—WW OviDAM ,v . ——
fundum dotis caufa ab vxore fua acceperat, interque eos con- — f Ervm.
uenerat, vt.mercedes eius fundi vir vxori annui nomine, da- — . ..
ret: deinde eum fundum vir matri/mulieris certa penfione co-. a ac, :
lendum locauerat: eaque, cuüm mercedes eius fundi deberet, E 10 N
decefferat, et filiam fuam folam heredem religuerlt, et diuor- [7 .rc'g"/:fo , i

tium factum erat: vir deinde petebat a muliere mercedes,
quas mater debuerat. Placuit exceptionem mulieri dári non

debere: ac fi inter [fe etjvirum non conueniffet, vtlfggimerce- | 1£». (4 7-

quodam-

7Oo Taur. cEteriore. GEB. — "71 Hal. reddatmr. GEB. — 72 Hal. lif.
73 Hal. fatium effet. G E B. 74 Hal. reddet. GER.
76 Hal. flavi ab eo. — Vulg, flavi ei patto. BR.
Hal. tamen et omnes: Cui. BR. 78 Ap. Hal. quae-
que et,abfunt. Vulg. quoque et. BR. — "79 Hal. et Vulg. inferunt: fevius. B R.
$0 Hal.addit: tempore. Vulg. priore tempore. BR. — 81 Hal.lib. XVI. GEB.
82 Hal. conueniri. 83 Hal et omnes inferunt: die, quod ante: dos, facile ex-
cidere potuit. BR. — 84 Ap. Hal. dos, abeft. GE z. — 85 Hal. exfliterit. GEB.

BR.
FI. yeoAU€w. GEB.
75 Hal. et Vulg. priore, BR.
47 Hoc eft: Proculz.

86 Hal. verba: id eff, poft diuortium, ftellulis iucludit, et in margine addit : alias
88 Hal et Vulg. inferunt: pe-
91 Hal.

j

defunt. G EB.
Cunia. B B.

.87 Hal. Hb. XV1I. GER.
$9 Hal. pertiueret. — 90 Hal. et Vulg. conuenire. B R.

410

quodammodo donationes inter virum et vxorem confirmen-
tur: nam iquod/annui nomine datur, fpecies eft donationis.

XXIIL ArR1cAwvslibro.VIL.?2Qudeftionnm, | P A-

| jï.g[c/'u,ä.- mé: TER, cum filie fude nomine dotem daret, pa&us eft, vt mor-
E u tua, filia, vno pluribusue liberis fuperítitibus, deducta parte
| tertia, reliqua dos fibi, aut poft mortem fuam illi aut illi] ?*

At hecL1 filiis, quos in poteftate habejat, reddatur ?^: deinde|haecy??

ita fieri ftipulatus eft: poft mortem eius mulierp[zin matrimo-
nio decefférát relictis filiis. Qtäg/eütmn eft, an ex ftipulatione
, duas partes illi petere poffint? Refpondi, ?9 poífe: etenim
| rjmie vt o Ia eius ftipalationis hanc effe, vt fi in matrimonio mortua
/, elfet, dos patri redderetur: let[perinde ?* habendum/ac fi ta-
lis füipulatio interpofita fuiffet, st NAvis EX ÁSIA VE-
NERIT, MIHI, AVT POST MORTEM MEAM Lv£rio

- ïïi;fï

leie, f-" TrTro pAm[ ?* sPoND *Ls ? nam et fi poft mortem ftipu-
: , .., . latoris nauis veniffet, lheredij?? deberi.een.
| /"':,W'/["f? XXIV. FnLonEsNTIXVvsSslü LL Tnftituti S1
l b M LpePtlam,,, INTER virum et vxorem pactum eft, vt certa pars dotis, vel

tota ob vnum vel plureg liberos interuenientes rétinextur:
E. etiam eorum liberorum nomine, qui ante nati funt quam das
p MV daretur aut ampliääln *99, conuentio rata eft: nam fufficit,
! eos ex eo matrimonio nafci, in quo dos data eft. ]b
| . XXV. VrPriANvSlibrol.Refbonfort Qvop * de
E- t d; A : £//^^^; reddenda dote, fi data fuiffet, mf.ortgaüä matrimonio filia, con-

//f[c/hv nabne:

X

nf

transmififle ?. T rer:

. e P;J'roj.
M EU XXVI. PAPINIANVSthm.-N.—-Rere&f?Pm. Iwx-
owézt. 14 12 7^ m focerum et generum conuenit, vt, fi filiaymórtua|^ fu-

$. L. ifi-gv'f verto perftitem anniculum filium habuiffet, dos ad virum pertine-

. jeeorto. - ret: quod fi viuente jnatre filius obiffet, vir dotis portionem,
2 " 2L$9€)5, * ; 4 " * * "
: vxore in matrimonio, defuncta, retineret: mulier naufragio
| quy um anniculo filio periit: quia verifimile videbatur, ante ma-
| -14 : t trem infantem periffej virum partem dotis retinere placuit.
Ev5 $. 1. Vir dotem, quam ex . patto filide nomine retinere/ po-
'J—aävf:/mwff 5 : q fürvs p ?( j z /lp

tuit, fi lapfus errore non retinuit, filiam, quae päi*crä(i 3 [9la,
T PTLLIT inajrUjpro parte heres exfiterit ?, apud arbitrum diuifionis
M. $ nonimprobe dotis perperam a patre." folutae praeceptioneyá ?
, í«.. defiderare cogjäcijly $. 2, Cum inter patrem ? et generum

| Jüc ]wvcbn : 5
EU - . coBuenit, vt inimatrimonio fine liberis defunéta filia, dos pa-
Ledeee c— Ti , i * a

(5 tn reftituatur, id a&um inter contrahentes intellfgi debatj
| vt liberis fuperftitibus filia defuntta dos retineatur: nec fepa-
rafjtur porBio dotis additamenti cau(a data !9, fi poftea ni-
'ehil aliud conueniat. $. 3. Conuenit, vt mulier viri tumptibusj.
, ]jgjuoquo iret, veheretur ]** : atque ideo muïieä]pafäïm ag lite-
] sieen Sþwe.i?m,cänf ras viri fecuta, prouinciam, in qua |Centurio fjlg]eä'ä)ät, "
( L fäjw petit: non feruata fide conuentionis, licet directa actio nulla

.;1 MO LPIP.. ^ j
| WL.)JI,'Jäjä' Guere w €t,

J ZW GW C

3. buse 2 , .competitj vtilis tamen in factum danda eft. $. 4. Filia cum
[ — : Wwprro fe dotem promitteret, pepigit, vt, &i in matrimonio fine

æMäW liberis deceffiffet, matriffuae dos foluatur **. Pa(to filife
| . . .. nmulla matri quderitur aCtio: fi tamen heres pueH?e matri pe-
; " "^ 4 Á
ja()ffl"ö efl, et mox? permutetur. 92, Hal. /ib; VIIT. GER. 93 Forfan e, poft:
E *d : ili, excidit: ; at illj e fiis. ^ Vulg. et Nor. habent: zi aut illis filüs.

Nouem illi Pal. . IV. V. VIII. IX.. Chriftin. Barb. Vat. II Bynkersh. L.
at.IL. zis anut ilis filiit. GER. 94 Hal. redderetur. 95 Hal. et Vulg.

3 Flor. eft: trausmiffiffe. G x 8. 4 Ap. Hal. mortzua, abeft. GEB. — 5 Hal.
fola patri, matri pro parte. MSS. vacillant. |.S. Cruc. et Bynkersh. I. vt eft Flor.
Pal. IX. patri fola suatris pro parte. rectius Vat. L. 1. Pal. L. V. XI. patvi fola 1na-
tri pro parte,. Itern Pal. IV. et. VIL. nifi quod transponant: féla patri, matri
pro parte, vt Hal. Vat. lL patris fola snatris pro parte. n Barb. verba: fola

zuatri, praetermiffa. BR. — Bynkersh. II.. vt Vat. L. et reliqui. GEE. 6 Hal.
exfitevat. — "] Vulg. inferit: matri.BR. — 8 Vulg.perceptionem.BR. — 9 Vulg.
inferit: puellae. BR. . 1o Vulg. quae ef data additamenti caufa. b R. — 11 Hal.

viri [umtibus, quoquo iret, quoquo veberetur, vteretur. ct in margine ftellula ad

| nio-,

uenit, idem de rion petenda quóque]videri conueniffe: ac pa- -
trem pacti conuenti exceptmnemþ-z&uxg;z ad heredem füum -

Nec aliter fcripti codices nouem, duo alii Vat. L. et S. Cruc. vt Flor. BR.-

boc. BR. 96 Hal. refpondit. GER. 97 Hal. perindeqne. 98 Hal. et
, Vulg. dare. BR. 99 Vulg. inferit davi. BR. IoO Hal. et Vulg. amplia- |
vetur. BR. 1 Vulg. Qui. BR. 2, Àp. Hal. et Vulg. wanctum, abeft.. B .

et Vulg. quaerituv. BR.
GERB.

. tur ? Refpondit.
| FONINV'S. GE,
, hac lege faepius obüio fübftituendam literae y literam : fed tunc fcribendum
erat; MarYe, MarY]un etc. GEB.

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. IV.

cuniam Ldgägf foluerit, viro contra placitg petenti dotem ob-

ftabit exceptio. $. 5. Pater, fi filia nupta mortemyi obilffet, do-
tem dari fipulatus eft: conftante matrimonio capitali crimine

damhatus eít: diuortio fecuto, vel morte viri foluto matrimo« £, . ï;*r"if*"ä*f-

ftipulationis condicio deficit: quod fi mulier in matrimo-

£ry--à 'f od

nio decefferit, ex ftipulató ** fifco dotis aCtio quáereretur ** z 4;:
poft verum autem dmorïlum renouatis nuptus, non commit- -

titur fifco ftipulatio, licet defuncta fit in matrimonio filiaz
quoniam ad primas nuptias pertinet. |J. —— ofv
XXVII. IpEw llibro-E-jBefinitionum Í
fublatis reuerfa poft iurgium per diffimulationem mulier, vel-

,5 . - . o í K
uti venali concordig '?, ne dotata fit, conueniat, conuentio ^^
4* . . e &
. fecundum ordinem rei geftae moribus improbanda eft.

XXVIIL. PAvrvs ibro V.—Qugseftionum. | Qv Á&-
RrS, fi pacta fit mulier, vel ante nuptias, vel poft nuptias,
vt ex fündi fruCtibus, quem dedit in dotem, creditor mulie-
ris dimittatur, an valeat pactum? Dico, fi ante nuptias id
conuenerit, valere pactum, eoque modo minorem dotem con-
ftitutam: poft nuptias vero, cumÁonera matrimonii fructus
releuaturi funt, iam de fuo maritus pacifcitur, vt dimittat cre-
ditorem, et erit mera donatio. .^ 7:
XXIX. ScixvoraAji

MARITVS, iqui/aeftimata praedia in dotem acceperat, manen-

—Reiïþonfomm. Cvw

SI LIBERIS

£: t»,

b ä;—v L ;

te matrimonio pattus eít circumfcribendae mulieris gratia, vt. 47 7*«

praedia infeftimata effent, vt fine *9 periculo füuo ea dete-

riora faceret: qudefitum eft, an fecundum priores dotales ta-
bulas praedia

eftimata remanerent, et pericalum eorum ad ,

maritum Dértineret ?) Refpondi *?, non idcirco * id * ?? pa-c2x.
Ctum, de quo. qugeréretur ^*, impediri, quod in matrimonio j;:-;;/ueräur,/
factum eflet, fi deterioge/loco dos non effet: nihilo minus, eo^r o L

admiífo, fi deteriora praedia faceret,! eo «
otis aCctione teneri.
dotem dedit, et ftipulatus eft in

pacto
3 odet

|€e. : - ARU *« 5 , .
uortio fecuto, non repeüigüü)te, ditus deceffit: mulier, ex : f
Qujefi- « 7

voluntate,heredigeius, redintegrauit matrimonium.

tum eft, an ex ftipulatu dotem petere ?? —POHE? Refpondi ?^, , —

heredem Titii,

M r r t

dedit, patta eft, vt, (i in matrimonio deceffiffet, fratri jeiifs red-
deretur: isque in eum cafuyá fipulatus eft: mulier decedens

poffe pa€ti exceptione fummoueri. $. 2. Mulier de dote, quam

$. r. Titius mulieris nomine )$4maortes
cafüm ynortis, et diuortii: di- j ?2

;

WW-' » L * * n i :" ^. ,
fi confenfiffet vt ea quantitas, quam ex ftipula- 57* 59re2«,
tu confequi potuerat ^*, dotis reconciliado matrimonio fieret, $ -

^ 21-4 *J

r

à

quasdam res dotales marito legauit, et aliis: 75 quosdam ex , d At

feruis dotalibus manumifit.
rum [&»nomine, quas legauit mulier, et feruorum, quos ma-
nutmifit, fratri tendfur? ?* Refpondijinthil proponi, cur non
tenereü?zp9: cum etiam heredes d,läfun&;ïe tam legatariis,
quam libertatibus obnoxii fint. — 1. 777 |
Á EXX (IR ïPH ONIXvs)?? llibzo-X.—Difputationum.
üyKrnrivs Marcellus Diétio Maryllo ?*, dotis filife' füge no-
mine, centena promiferat: et conuenerat inter eos, ne ea dos
conftante matrimonio [5* peteretur: vel, fi poft mortem
vocem: iret, pofita: alias, iret, vebevetur: atque. — Vulg. viri fumtibus vteretur
quoquo iret 3el veberetur, & R. I2 Flor. éft: Centyrio. GEB. 15 Hal.
morabatur. G EB.
ex. B R. 15 Hal. et Vulg. ffipulatu. ER.
17 Gothofr. innota: venali concordia. Hal.

- 16 Hal. et Vulg. quaeritzr. B R«
Non Hal. modo fed omnes ha-

| bent: concordia, etiam omnia MSS. quae adii. Vat. L. habebat vt Flor. fed eft

corre&us. Adde Duk, a2 Opzfc. de Latin. Vet. ICt. p. 329. BR. Reliqua
MSS. Pal. I. IIL. IV. V. VIL Barb. Bynkersh. GEZ. 18 Hal. ne, loco: vt
fme. GEB. — 19 Hal. vefpondit. GEB. — 20 Ap. Hal. id, abeft. — 21 Hal.

23 Hal. et Vulg. vepetere. BR.
Hal, poterat. 26 Vulg. praefigit: et. BR. 2/?7 Hal. et omnes inferunt:
verum. BR. Imino noninferit Hal. fed loco: eavaum ponit. — 28 Hal. tenere-
29 Hal. et Vulg. teneatur. BR. — 30 Florentiae eft: T'RF-
31 Pro: MarVlo. 8R. 'Vt exiftimo, in nomine im

24 Hal. refpondit. GE R.

32, Hal. inferit: fiue liberis. Vufld.
; . ine

14 Hal. folueretur. — Vulg. fequenti voci Pa&o, praefigit.

22, Hal. faceret, ea aclioue teneri, reliquis omiffis.
25

QuZefituml eft, an maritus ea- j,;

H

92522

2 x 59"70"1'&»;6

DIGESTORVM LIB. XXIIL TIT. IV.. V. — 411

þat:ä; in matrimonio fine liberis filia deceffiffet, vt dimidia dos -EEÉT.—V-— 7
,,, apud Margllum remaneret, dimidia fratri| mulieris reftituere- AZ DE PVNDO DOTALLI /4(1
u - 'J. tur: eaque etiamin ftipulationeji dedu&ta'erant: mortuo Mar-- — JPAvLVS ibro—XXVI. 7 ad Edictum. - ;
Mj cello, filio et filia füperftitibus, dote vniuerfa filidé prfelega- | T x TERDv M lex Iulia de fundo dotali cefíat, fi ob id, quod ' E j
"a, Ja u t* Mar;;llus nata filia diuerterdt: et mulier deceflerat, fratre . maritas damfhi infeCti non cauebat, miffus fit vicinus in Va l r ;
tf — - fuo ff filia ex partibus fequis heredibus jgcelic;ti : apud Petro- | poffeffionem dotalis praedii, deinde| iuffus fit;poffidere: hiec 4&.. .
g )j;:niug—;/MagnugyPraetoregggMar&llus ab her&dej tilio Marcelli ex | enim dominus vicinus Jjï: quia hgec alienatio non eftivoluntae LJyr: f cu a
ET "" — dotis promiffione vniueríam dotem petebat, illa,?^ conieCtu- | ria. $. r. Sedet'per vniuerfitatem tranfit praedium, fecune J« :
Juta.* ya, quafi inter duos ?* placuillet, nullo filiorum exftante mor- | dum quod poffibile eft, ad alterum: veluti ad heredem,? ma- -l 2eli nete] ao ,
^v $- tua muliere, partem dotis remanere apud maritum: pmagis 35 | riti: cum fuo tamen iure, »alienari non 'poffit. l | :
J conueniffe£ vtique, totam eius-ef&e dotem, fi filiumyfiiamue ha- lL VnPraAwNvsllbroV.deadulterie, Sr wmARITVS
Mi buiffet. 35 Ex diuerfo refpondebatur, pacti quidem vulgatis ?* | fuerit in feruitute redactus, an dominus alienare hunc fun- — .
exceptionem etidm 39 heredi proficere: fed ?? in fpecie, quae | dum non poífit? Quod puto efle verius. E Quareetfi ad /ïff]-.»-/ïi,f*fï'x(t/.
proponitur, non quafi heres mulieris ex perfona defunctde, fe | fifeum peruenerit j nihilo minus venditio fundi impediturz ; , 226 o
Jagl*m, exceptione pacti ttäbitur: fed ipfe erat 40 ille, qui et-iam vi- | quamuis fifcus femper. idoneus fuccefiorïfït,. egfoluegdo. M /&M p
J , 02 muliere, f1£ab €0,dos peteretur, potuiliet edwé ^ exceptiong ; IIl. PavrvsüibreXXXVL--ad Ediéteum. FvwpvsS — ho
p ä'*MaryHu—, quia dluorfgum faCtum erat, fummouere: eandem- | dotali ^ feruo legatus, ad legem Iuliam pertinet, 5| quafi dota- ; J 2222 6;
4« que ^^ defenfionem etiam poft mortem fororis fuge retine- | lis. $— d otiensautem non poteft alienari fundus, quotiens , 52725
7- bat ^?. Ttaque placuit, eum ab ea peti.üonegþ;fohïi, nulla ex | mulieri actio de dote competit, aut omnimodo competi- -
Adalfn, )fac fententia facta derogatione &fideicommifüt.petif,ioni, quam | tura eft. — /Z«4«; Jb " Á-o TAR d- ET ol
iure hereditario per filiam herás vxoris Maryllus in parte di- | IV. (G A1v s. !libro-XL-ed-Ediétum-prouineisde. /LEX — 0.
| ynidia habebat. ; : IvrtriA, quae de d&älyprä'eg'o profpexit, ne id marito liceat .1242/:4 ,
; | | . : obligare, aut alienare, plenï(gfä interpretanda eít: vt etiam * :
g XXXL ScKxEvoraAilibro.HI.-Quéeftionum. 'Sr rxN- | de fponfo idem iuris fit, quod de marito.
: TER virum et vxorem conuenit *^, vt extijemi anni matrimo- V. VLPIANV SWLlibeO*'**H?"OmüibUS*CFPin&S.
nii fru&us nondum percepti mulieris lucro fiant, huiusmodi ! IvrrAxwvs libro fextodecimo. Digeftorum fcripfit ", neque — XZ7.
. pactum valet. — ,. d- : | | feruitutes fundo ,debitas poffe maritum amittere ?, neque ei
h, O v . alias imponere.-4 ! "$&ercut , necteges dliitinzTeo,
.,fï'ue,.gw XXXIL IavorEewvs * MVPWPo&efææbus . VL H»pg Müïhm,&l.-de«adulæææsl SED NEC libertas
"d : XLabeonmes. Vx OR viro fundum geftimatum centum in dotem feruitutis Vrba.n.o praedio dgtah debigfe competit: ne per hoc |
P dederat: deinde cum viro pactum conuentum, fecerat, vt di- | deterior cóndicio ? praedii *? fiat. J ER Atpece u L-M AX atl
H fio faCcto, eodem pretio vxori vir fundum reftitueret, B : VII. Iv r rAN v sylibro-XVI Digefterumy "MARIe Aacé FP |
d uortio , eodem pr VX rei us [AN V SUIDEO ZX V 37 orutm w : , r [
nl poftea volente vxore, vir eum fundum ducentorum ** vendi- | rvs fundum Titii feruientem dotali praedio ** adquifierit, 1f je2 focas
man/ derat: et Qiuorgum erat fa&qm. Ncäaþeo- putr *5, viro pote- feggtu.s C"onfun(.ïitu.r. Sed üægundgæiTng reddiderit fine re- rïzzzm ;x;uïzluiïïï» |
TW ftatem fæer; debere, vtrum velit ducenta, vel fundum reddere: ^ ftàüratione feruitutis, hoc marito imputabiturf ?, et hoc cafü ^; * ng:": u-
pus neque ei paCtüm conuentum remitti oportere. ldcirco puto | maritus litis feftimationem praeftabit : quogl fi maritus foluen- Ed u A
ulb b e . hoc Labeonem . refpondiffe, quoniam voluntate mulieris fun- | do non jéritvtiles a&tiones aduerfus Titium mulieriad reftau- 7 , , 76 u
Q sJ2 dus veniit.*?: alioquin omnimodo *? fundus erat reftituen- ! randam feruitutem dantur. .$—;. * Sed * cum vxor fundum, — ,. Affömæä'**
DS;* : dus. $. 1. Si pater filife nomine certam pecuniam in dotem | cui praedia viri feruitutem debebant, in dotem dat, fundus . AE
a r promiferat, et paCtus eft, ne inuitus eam folueret: nihilfab | ad maritum/peruenit amiffa feruitute: et ideo non poteft vis .« p J e;
eo exigendum puto: quia id, quod pacto conuento, ne inui- | deriper maritüm ius fundi deterius factum. ,Quid/ergo E. if d E
fl tgs exigeretur, conuenerit 1,51, in dotis caufam ?^ effe non - Offigände the.iudchantis continebitur, vt re;lintegrq;ä'ferui- CAMDLRME »7//2*
[ i . videretur ??. | ' . | tute iubeat fundum mulieri vel heredi *^ eius reddi. E UL ALE R
nf » : ] /ijo: VH AL rEN Vs bzo DL Digeftorum-a-Paulo-Epi- — "-
m | x tomgl/&rum-r Vimg rwN fundo dotali, vxoris rog-atg[, oliue-
7 ! b ' : ; )z | /'"L.'ok g) od enelo V
fine liberis a fülia. &R..— 53 Hal. ex, loco: ila. Etiam Vulg. ex filiae com- | 6 Hal. et, loco etiem. — 7 Hal. fevibit. . 8 Florentiae olim erat: smüttere. BR. ,:;' PUA USn Pa :
