porales. $. 1. Corporales hae funt, quae fui/inatura ?
tangi poffunt: veluti fundus, homo, veftis, aurum, argen-
tum, et denique aliae res innumerabiles. $. 2. Incorpora-
les autem fünt, quae tangi non poffunt: qualia funt ea, quae
iniure confiftunt: ficut hereditas, vfusfruCtus, vfüs, obliga-
tiones quoquo modo contrattae, Nec ad rem pertinet, quod
in hereditate rés corporales continentur: nam ? et fruCtus, qui
ex fundo percipiuntur, corporales funt, et id, quod ex aliqua
obligatione nobis debetur, plerumque corporale eft: veliuti,
fundus, homo, pecunia, Nam ipfum ius hereditatis et ipfum
ius vtendi fruendi, etipfum ius obligationis, incorporale eft.

.$. 3. Eodem numero fünt iura praediorum vzbanorum et rufti»

corum, quae etiam ferüitutes vocantur.
Adixo il .
DESERVITVTIBVS & -
VSTICORVM praediorum iura fünt haec: iter, aCtus,
via, aquaeduCtus. ter eft ius eundi ambulandi homi-
nl?, non etiam iumentum agendi ?, vel vehidulum. Attus
eftius agendi, vel iumentum, vel vehiculum. Itaque * qui
habet iter, actum non habet: qui aCtum habet, et iter habet,
eoque vti poteft, etiam fine iumento. Via eft ius eundi , et
agendi, et ambulandi: nam etiter, etactum in fe continet
via. Aquaeduttus eft ius aquae ducendae per fundum alienum..
$. r. Praediorum vrbanorum feruitutes füunt ^, quae aedificiis
inhaerent: ideo vrbanorum praediorum dictae, quoniam aedi-
ficia omnia , vrbana praedia * appellamus , etfi in villa aedifi-

cata fint 5. Item vrbanorum praediorum feruitutes fuünt hae,

vt

punxit. Hotmanus pro poffeffo legit potefas. o T TO. — Apud Hal. leguntur ver-
Da éernÁBE 1oI Hal. commodaaerit, a. locauerit , a. a. t. depofuerit,
poftea aut vendiderit. 102 Ex gloffis irrepfit in Vulgata: aut dotis nomine
dederit. o'Y T 0. Habet haecHal. - 103 Hal cum. IO4 Vulgata addit z»z
numero ex gloffa. o T T 0. Exftat apud Hal. 105 Hal,.zolit. 106 Hal. inferit
eius. — XO'7 Hal. inferit fane. 108 Apud Hal. decft maris. 109 Hal, zielit.

1 Hal de rebus corporalibus et. incerporalibus. 2 Apud Hal. deeft faé
matura. 53 Hotman. lb viit. Obf. c. 4. et ad b. $. expungit mam ;
quia tergemina hic occurrit obie&io, cui tergemina refponfio fubiicitur: fed
magis elt, vtad vnam dubitandi rationem refpondeat: pofterius autem z idem
valet, quod fed, vt alibi $. 2. de codicill. $. 10. de ber. quae ab int., et € con-
trario fed faepe ponitur pro nam , enim, vti Stewech, ad Vebet. lib. 1. c. 1.
variis exemplis docuit. o T T O.

1 Hal. addit praedioram. 2, Et equitandi, *L. 2. D. de Seruit. praed.
vufl. Et fella geítatoria et lectica vehendi, L. 7. D. eod. Ambulare autem eft
fpatia facercet in fua vcítigiarefleGere, licet hoc non vtilitatem praedii, fed vo-
luptatem et fanitatem hominis refpiciat. A Co ST A. KHal, bominis, 3 Hotman,
armentum agendi , vt boues contineantur , et verfu feq. agendi armentum , mon etiam
vebiculum. o T'YO. . 4 Hal. fta. 5 Quia nihil de vehendo, quod viae
proprium eft, FHotmanus pro ewndi, legit awebendi : Connanus, Donellus,
W'efenbecius, Rittershuf. et Grotius minus abeunt, legentes vebundi, vel ve-
beudi. o'Y' YO. Aliam viam ingrediens L, a Cofta, putat, viam ita differre ab
adiu, quod in hoc quidem ire, non ambulare liceat, in illa vero et ambulate,
6 Haladdit buae, — 7 Vox praedjaabeft a quibusdam Contii, 9 TT Q, 8 Ab.

bag

E.

. prietatem reuerti.

*

24. INSTITVTIONVM .LIB.IL TIT. HIL IV. V.

vt vicinus onera vicini fuftineat: vt in parietem eius liceat vi-
cino tignum immittere: vt ftillhicidium, vel flumen recipiat
quis in aedes fuas, vel in aream, vel in cloacam; vel non re-
cipiat ?, et ne altius tollat quis aedes fuas, ne luminibus vici-
ni officiat. $. 2. In ?? rufticorum praediorum feruitutes
quidam computari reCte ** putant aquae hauftum, pecoris ad
aquam adpulfüm, ius pafcendi, calcis coquehdae, arenae fo-
diendae. $ .3. Ideo autem hae feruitutes praediorum appel-
lantur, quoniam fine praediis conftitui non poffunt. -Nemo e-
nim poteft feruitutem adquirere vrbani vel ruftici praedii, nifi
qui habet praedium; nec quisquam debere *7*, nifi qui habet
praedium *?, — '$. 4. Si quis velit vicino aliquod ius coüfti-
tuere, pactionibus atque ftipulationibus id efficere debet. Po-
teft etiam teftamento quis heredem füuum damnare , ne altius
tollat aedes fuas, ne luminibus aedium vicini officiat: vel vt
patiatur, eum tignum in parietem ** immittere, vel ftillicidi-
um habere: vel vt patiatur, eum per fundum ire, agere, a-
quamue ex eo ducere. : : !

TT LV.
DE VSVFRVCTV.

Vs VSFRVCTV S eft ius alienis rebus vtendi fruendi, falua
rerum fübftantia. Eftenim * ius in corpore: quo fubla-
to, et idipfüm ? tolli neceffeeft. — $. r. Vfustructus a pro-
rietate feparationem recipit: idque pluribus modis accidit.
tecce, fi quis vfumfructum alicui legauerit: nam heres nu--
dam habet proprietatem, legatarius ? v(umfructum. |Et con-
tra, fi fundum legauerit , deducto vfufructu : legatarius nu-
dam habet proprietatem, heres vero vfumfructum. . Item alii
vfumfructum, alii deducto eo fundum legare poteft, Sine te-
ftamento vero fi quis velit vfumfructum alii conftituere, pa-
&ionibus et ftipulationibus id efficere debet. Ne tamen in v-
niuerfum inutiles effent proprietates , femper abícedente vfu-
fructu: placuit certis modis extingui vfüamfruCtum, et ad pro-
$. 2. Conítituitur autem vfusfructus
nontantum in fundo, etaedibus, verum etiam in feruis, et
iumentis, etceteris rebus: exceptis iis, quae ipfo vfu confu-
muntur, Nam haeres neque naturali ratione, neque ciuili re-
cipiunt vfumfructum: quo ^ numero funt vinum, oleum,
frumentum , veftimenta : quibus proxima eft pecunia nume- -
rata. Namque ipfo vfa affidua permutatione quodammodo ex-
tinguitur. Sed vtilitatis cáufa Senatus cenfuit ?, pofífe etiam
earum rerum vfümfructum conftitui: vt tamen eo nomine he-
redi vtiliter caueatur. ltaque fi pecuniae vfusfructus legatus.
fit, ita datur legatario, vt eius fiat, etlegatarius fatisdet he-
redi detanta pecunia reftituenda, fi morietur, aut capite minue-
tur. ;Ceterae quoque res ita traduntur legatario, vt eius fiant:

hac communi doGrina folus recedit Neratius, qui praedia diftinguit loco,
non genere et vfu L. z. D. de feruit. vufl. praed. L. 4. $. olt. D. iu quib. cauf.
pign. vel bypothb. & COS'T A. 9 Pofteriora tria verba male ab Haloandro
detracta funt, quae in Charondae et Contii libris veteribus leguntur. o T T O.
Apud eundem deeft quoque fequens et. IO Totum P. $. Hotmanus princi-
pio huius tit. vt loco fuo motum, fubiungit. o T To. Hal. habet Zzter. II
Alii hoc re&e fieri non putabant, quod non proprie ad praedia hae feruitutes
pertinerent, L. 4. D. de feruit. vufl. praed. — Et ita veteres Grammatici, vt Ser-
uius docet, duostantum libros Virgilii dicebant Georgicos, et pertinere ad. vti-
litatem. rufticam , tertium et quartum, in quibus tra&tatur de pecoribus, apibus
et cura hortorum, nonadmitiebant. A Cos T A. 12, Itaet Theoph. In omni-
bus Charondae debet. o r r ó. 13 Apud Hal. deluntverba mec qu. d. 9. q. b.
praedium. 14 Hal addit fuum.

1 |ta ex Theoph. et L. 2. D. h. t. legendum eft pro astem, quod Cha-
rondas P. ]. et 'Galuanus confirmant de vfufr. c. 4. $. 3. inprimis Ricc. Vind.
iur.c. $. O TT O. 2, Hal. zpfum. 5 Hal addit vero. 4 Hal. inferit.
in. 5 Quod fa&um eft poit tempora Ciceronis, vt argumento funt^ Topica
eius, in quibus negat eiusmodi rerum vfumfru&tum effe, et verifimiliter tempo-
tibus Augufti, arg. L. 3. D. de vfufr. ear. rer. MARCILIVS. Quid argu-
menti fit in ea lege non video. — Nerta Pater fuüb Tiberio maxime floruit, et a-

lias conftat, Senatum non nifi fub "Fiberio coepifíe loco populi confuli.. — 6 j

" ftra ftatuit Conftitutio.

fed aeftimatis his, fatisdatur, vt, fi morietur, aut capite mi-
nuetur, tanta pecunia reftituatur, quanti hae fuerint aeftima-
tae. Ergo Senatus non fecit quidem earum rerum vfumfru-
C&um (nec enim poterat) fed per cautionem quafi vfumfru-
Ctum conftituit. $. 3. Finitur autem vfusfructus morte fru-
Cuarii $, et duabus capitis deminutionibus, maxima et me-
dia, et non vtendo per modum et tempus. .Quae omnia no-
Item finitur vfusfrutctus, fi domino
proprietatis ab vfufructuario cedatur (nam cedendo extraneo,
nihil agit ^) vel ex contrario, fi fruCtuarius ? proprietatem rei
adquifierit: quae res confolidatio appellatur. .Eo amplius con-

| ftat, fi aedes incendio confümptae fuerint, vel etiam terrae

motu, vel vitio fuo corruerint, extingui vfumfructum, et ne
areae quidem vfümfructum deberi. $..4. Cum autem fini-

tus fuerit vfusfructus , reuertitur fcilicet ad proprietatem, et.

ex eo tempore nudae proprietatis dominus incipit plenam in re
habere poteftatem, , !

. .. DE VS5V ET HABITATIONE.
ä ISDEM iflis modis, quibus vfüsfructus conftituitur, etiam

nudus vfus conftitui folet, iisdemque illis modis finitur,

q;'u,i'bus et vfüsfructus definit. .. $. 1. Minus autem fcilicet *

iuris eft in vfu, quam in vfüfruCtu: namque is, qui fundi nu-

dum.hàbet vfum, nihil vlterius habere intellegitur, quam vt
oleribus, pomis, floribus, foeno, ftramentis, et lignis ad v-
fum cottidianum vtatur: in eo quoque ^ fundo hactenus ei
morarilicet, vt neque domino fundi moleftus fit, neque iis,

. per quos opera ruftica fiunt, impedimento: nec vlli alii ius,

*

quod habet, aut locare, düt vendere, áut gratis concedere po-
teft: cum is , qui vfumfruttum habet, poteft ? haec omnia
facere. $. 2. Item is, qui aedium vfum habet, hactenus
ius habere intellegitur, vt ipfe tantüm habitet *; nec hoc ius
ad alium transferre poteft: et vix receptum effe videtur, vt
hofpitem ei recipere liceat: fed cum vxore fua liberisque fuis,
item libertis, nec non aliis liberis perfonis, quibus.non minus
quam feruis vtitur, habitandi ius habet ?. |.Et conuenienter u
ad mulierem vfus aedium pertineat, cum marito ei habitare
licet $. — $. 3. Itemis, ad quem ferui vfus pertinet, ipfe
tantummodo operis , atque miniíterio eius vti poteft: ad ali-
um vero nullo modo ius fuum transferre ei conceffum eft.
Idem fcilicet iuris eft et in iumentis ?. $. 4. Sed ? fi pe-
corum, veluti *? ouium , vfus legatus fit, neque lacte **,
neque agnis, neque lana vtetur víüarius, quia ea in fructu
füunt, Plane ad ftercorandum agrum fuum pecoribus vti po-
teft. /— $. 5. Sed fi cui habitatio legata, fiue aliquo *? modo.
conftituta fit, neque vfus videtur, neque vfusfru&tus, fed
Hal. efufrutluariz. 7 Hal agitwr. Nihil agitur fcilicet eius rei, de qua
hic fermo eft, puta, de modis finiendi vfumfru&um, ita, vt cedendo extraneo,

| quod facere poteft vfufru&tuarius, nihil agatur, quo '"víusfru&tus. definat, Ita

nodum foluit, et cedi potuifle vfumfru&um docet 1o, van de Water Obf. lib. nt,
C€. 11, .. 8 Hal. vfufrutluavius. : PO «

Y Apud Hal deelt fcilicet. 2, Hal. u eoque. 5 Hal pof[it. 4
Hal. znbabitet. 5 Hal. babeat. 6 Hal. licest. ^ ^*7 Hal. tantum opera.
8 Hal. zumento. 9 Hal. inferit et. IO Similiter Theophilus, et Cha-
rondas in quibusdam Codd. reperit; vt veluti idem fit, quod puta, in L. 12.
$. 2. D. b. t. oucs enim praecipue pecoris voce intelligebantur. Scipio autem

Gentilis ljb. 1. Parverg. c. j. pecorum wel ouium eodem modo 'hic pofita ait,

vti znorbi vitiiue in Aedilitio edi&o, XOTO T oZv'rä', in L. :. D. de Aedil.
ed. et in lege Aquilia quadrupedem vel pecndem L. 2. D. ad. L. Aquil. Dici etiam
poffet, voculam zel hicnon diftinguere, fed idem notare, quod et; ficut in $.
3. de oblig. quae ex del. L. 11. $. 1, D. de Public. in vem. L. 4. C. de V. S.
et alibi apud Cl. Noodt ad Dig. pag. 330. Porro in d. £. 12. legitur: baec e-
nim magis im frudhu effe: fed illud magis J'erindg accipitur, et omitti potuit,
oTTO. Hal. vel. 1I Modico tamen la&is vti poteft, £. 22. $. ». D. b. t.
immo hoc ius fuiffe admodum controuerfum , quosdam plus dediffe vfuario ,
quosdam minus, recte animaducrtit A COSTA, 12 Rittershuf. addit alio.

OTTO,.

dA£ UE p p uD ". p -- ————Ó

)«
T
tne
Dini-

v M

i

m
Itür,
xt!
ll
D vt
] Y-
&l
llj

"

il

n
e.
j
l

u
] o
mädo
fl
quafl
: qua
"4neoy
u
jj

t
: Qu
Ht
antetm
| üffa.
Al
eriam
[
y, 5
u u
mlif.
hh
irio»
al
1 Q

. degere , fed etiam aliis locare.

" poffetfarum, lex Iulia et Plautia.

— fcripferit folis. o Y Y O.

ANSTITVTIONVNELLIBSIESS TIT, : VE - s . 25

quafi proprium aliquod ius: quam *? habitationem habenti-
bus, propter rerum vtilitatem, fecundum Marcelli fententiam,
noftra Decifione promulgata, permifimus, non folum ** in ea
$. 6. Haec de feruitutibus,
et vfufructu, et vfu, et habitatione dixiffe fufficiat. De here-

ditate *5 autem , etobligationibus fuislocisproponemus. Ex- |

pofuimus fümmatim, quibus modis iure gentium res nobis *^

^ adquiruntur: modo videamus, quibus modis, legitimo, et ciui-

liiure adquiruntur, —
SCCUEITACVL
DE VSVCAPIONIBVS', ET LONGI TEMPO-
RIS POSSESSIONIBVS ?.

iV;RE ciuili conftitutum fuerat, vt qui bona fide ab eo,
qui dominus non erat, cum crediderit ?, eum dominum

:

l

effe, rem emerit, vel ex donatione aliaue quauis iufta caufa

acceperit: is eam rem', i mobilis erat, anno vbique ^, fi im-
mobilis, biennio tantum in Italico folo vfucapiat ?, ne rerum
dominia in incerto effent. Et cum hoc placitum erat, putan-
tibus antiquioribus, dominis fufficere ad inquirendas res fuas
praefata témpora , nobis melior fententia fedit $, ne domini
iaturius fuis rebus defrudentur, neque certo loco benefici-
um lhoc concludatur: et ideo Conftitutionem füper hoc pro-

inuleauimus, qua caütum eft, vt res quidem mobiles per tri--

ennium, immobiles vero per longi temporis poffeffionem ( id

- eft inter praefentes decennio, inter abfentes viginti annis ) v-
Et his modis non folum in ftalia, fed * in . omni.

fucapiantur.
terra, quae noftro imperio gubernatur, dominia rerum , iufta
caufa poffeffionis praecedente, adquirantur. $. r. Sed ali-
quando , etiamfi maxime quis bona fide rem poflederit, non
tamen illi vfücapio vllo tempore procedit: veluti fi quis libe-
rum hominem, vel rem facram, velreligiofam, vel fernum
fugitiuum poffideat. ^ $.2. Furtiuae quoque res, et quae vi
polleffae fünt, nec fi praedicto longo tempore bona fide poflef-
íae fuerint, vfücapi poffünt: nam furtiuarum rerum , lex duo-
decim tabularum et lex Atinia 5 inhibent vfucapionem: vi
$. 3. ? Quod autem di-
&um eft, furtiuarum, et vi poffeffarum rerum vfucapionem
per leges prohibitam effe, non eo pertinet, vt ne ipfe fur,
quiue per vim poffidet, vfucapere poffit, (nam his alia ratio-
ne vfucapio non competit, quia Ícilicet mala fide poffident)
fed ne vllus alius, quamuis ab eis bona fide emerit, vel ex a-
lia caufa acceperit, vfucapiendi ius habeat, Vnde in rebus

mobilibus non facile procedit, vt bonae fidei poffelfori ^? vfü- -

capio competat. NNam qui ** alienam rem vendit **,' vel ex
alia caufa tradit, furtum eius committit. $. 4. Sed tamen

I4 Hotman. nondubitat, quin Inftinianus
16 Apud Hal. deeft uo/is.

oTTo. I3 Hal quanquam.

15 Hal. baeredstatibus.

1 Víucapioeft ex iure cinili, legibus nempe XII Tabularum et Prudentum |

interprctatione ; quo res mobilis anno vbique vno, res immobilis intra Italiam
biennio praefcribebatur, linterea erant res tam in Ítalia, quam extra Italiam v-
fucapioni non obnoxiae, vt feruitutes poft Legem Scriboniam víucapionem fer-
uitutum tollentem , praedia vedtigalia, interual'um quinque pedum , oninia de-
nique praedia prouincialia et in Italia pracdium , quod qminor contra SCtum do-
nauerát. - In his principali beneficio introdu&ta eft praeícripiio, feu exceptio
longi temporis, qua dominum rem eiusmodi .non. vfu. captam aut non víucapi
poflibilem vindicantem bonae fidei poffeffor repellebat, quae omnia Iuftinianus
in L. vn.. C. devfacap. transform. transfudit in vnum , et eandem fere vfucapionis
et praeíceiptionis fecit naturam. A COST A. 2, Sic quoque in MSS. Conti,
Charondae, Pacii, Galuani, et apud Theoph. no:j ,:.Lompä 96962/8 &0&3*50&'8-—4
«onévwy. Vulgata habet praefcriptionibus , quam Bachou. et Vinn. fequun-

tur: fed de his toto tit. ne verbum quidem; at longi temporis poffeffionis men- .

tio fit in pr. b. t. o T'T O. Hal. praefcriptionibus. 3 Hal crederet. — , 4 Hal.
addit vmo. —— 5 Hal vfucaperet. 6 Hal. refedit. 7 Hal. inferit etam.
$ Sic Florentiae in L. 4. $. 6. et L. 5 3. D. b. t. MSS. Contii ac Charondae;
et.xapud Gell. lib. xiv. c. vit. lib. xvit, c. 7. Omnes vero 'Theophili veteres

"AríAi0g vOUog, et apud Píellum Synopf. . 649. Qóyua " AFDuev; ! Pepós

id aliquando aliter fe habet: nam fi heres rem defun&to com-
modatam, aut locatam, vel apud eum depofitam, exiftimans
hereditariam effe, bona fide accipienti vendiderit, aut donaue-
rit, aut dotis nomine dederit: quin is, qui acceperit, vfuca-
pere poffit, dubium non eft; quippe cum ea res in furti viti-
um non ceciderit: cum vtique heres, qui bona fide tamquam
füam alienauerit, furtum non committit *?, — $. 5. Item fi
is, ad quem ancillae vfusfructus pertinet, partum fuum effe
credens vendiderit, aut donauerit, furtum non committit:

furtum enim fine affectu furandi non committitur. |— $. 6.

Alis quoque modis accidere poteft, vt quis fine vitio furti ,
rem alienam ad aliquem transferat, et efficiat, vt a poffeffore
vfücapiatur. $. 7. Quod autem ad eas res, quae folo conti-
nentur, expeditius ** procedit, vt^? quisloci vacantis pofleffi-

onem, propterabfentiam, aut negligentiam domini, aut quia

fine fucceffore dece(ferit, fine vi nancifcatur : qui*^ quamuis
ipfe mala fide poffidet *7 , quia intellegit, fe alienum fundum
occupaffe, tamen fi alii bona fide accipienti tradiderit, poterit
ei longa poffeffione res adquiri, quia,neque furtiuum, neque
vi pofleffum acceperit, : Abolita eft enim quorumdam veterüm
fententia, exiftimantium etiam fundi, lociue furtum fieri, Et
éorum ** , quiresfoli poffederint *?, Principalibus Conftitutio-
nibus profpicitur, ne cuilonga et indubitata pofleffio auferri
debeat. $. 8.. Aliquando etiam furtiua, vel vi poflefía res
vfucapi potelt, veluti fi in domini poteftatem reuerfa fuerit;
tunc enim vitio rei purgato ,. procedit eius vfücapio. $. 9.
Res fifci noftri vfucapi non poteft, fed Papinianus fcripfit, bo-
nis vacantibus fifco nondum nunciatis, bona fide ?? emptorem
traditam fibi rem ex his bonis vfucapere poífe: etita Diuus
Pius, et Diui Seuerus et Antoninus refcripferunt. . $. 1o.
Nouiffime fciendum eft, rem talem effe debere, vt in fe non
habeat vitium, vt à bonae fidei emptore vfucapi polfit, vel
qui ex alia iufta caufa poffidet. $. 1r. Error autem falfae
caufae vfücapionem non parit: veluti fi quis, cum non emerit,
emiffe fe exittimans, pofflideat: velcum ei donatum non fuerit,
quafi ex donatione poffideat. — $. 12. Diutina pofleffio ?*,
quae prodelfe coeperat defunCto, et heredi et bonorum
poffeffori continuatur, licet ipfe fciat praedium alienum, ^*,
Quod fi ille initium iuftum non habuit, heredi et bonorum pof-
feffori, licet ignoranti, polfeffio non prodeft. Quod noftra
Conftitutio fimiliter et in vfucapionibus *? obferuari conftituit,
vt tempora continuentur?^. Inter venditorem quoque et em-
ptorem coniungi tempora ^* , Diui Seuerus et Antoninus re-
fcripferunt. . — $. 13. Edié&to Diui Marci cauetur, eum, quia
fifco rem alienam emit, fi poft venditionem -quinquennium
| prae-
Pancirolus Iib. 2. tbef. var. letf. c. 277. auctorem Atilium quaerit. O T T O. Hal.
Atilia. 9 Hotmanus duas $$ praecedentes cum hac olim cohaefiffe putat,
easque coniungit, OTTO, 1o Hal poffefforibus. II Hal addit fcens.
12 Hal vendiderit, et mox tradiderit. 13 Hal committat. 14 lta
quoque Aretinus, Contius et Charondas ex MSS. expeditius, quod cit.facil-ius: non
expedit ius. "Mox pro poterit ei longa poffeffione acquiri, apud Gaium in L. 58.

- D. h. t. eft. poterit is vfucapere. 0 Y T 0. Hal. expedit: ius ita proc. 15 Hal,
inferit ff. 16 Apud Hal deeit qui y7 Hal poffdeat. I8 Hal.
inferit vtilitati. 19 Hal. poffident. 20 Hal. bonae fide;. 21 Id eft,

víucapio rei immobilis, quae vulgo: praefcriptio .dï-citu.r, ad differe.ntiam vfu-ca-
pionis rei mobilis, quae paffum et proprie víucapio appellatur — vt in hoc $, in-
fra. A COSTA. 22, Hal. addit effe. 23 Ante luftinianum in perficienda
vífucapione rei mobilis non coniungebantur tempora inter defun&um et here-
dem, Ííi heres rem effe alienam Íciuiffet, quia hoc cafu heres furtum. com»
mittere videbatur: fecus in vfucapione fiue praefcriptione rei .irr.xmobihs, quia
eius rei füurtum fieri non pote&, L. 25. D. de furtis, Xuftinianus ergo 1n

L.n.. C. de transform, vfucap. voluit fcientiam heredis non impedire víuea-

pionem rei mobilis et confequenter coniungi tempora A COSTA 24
Cuiac. in wot. prior. et ad L. 14. D. b. t. hunc verficulum Quod nofira 1n
fin, $. reponendum effe cenfuit, ac citra neceffitatem. V. Ian. a Coita ad 5. $.
o TT O. 25 Si prifcum ius infpiciamus, inter emtorem et venditorem con-
iungi tempora non potuerunt, vt deprehendi poteft ex L. 13. $. 4 D. de ac-

quir. vel amitt. poffeff. Opus ergo fuit fgeciali Confütutione D, Seueri :tnAn—
, - onini,

26 INSTITVTIONVM LIB.

praeterierit, poffe dominum rei per exceptionem ?* repellere.

Conftitutio autem diuae memoriae Zenonis bene profpexit iis,

qui a fifco per venditionem , aut donationem, vel alium titu-
lum aliquid accipiunt, vtipli quidem fecuri ftatim fiant, et vi-
Ctores exiftant, fiue experiantur, fiue conueniantur. Aduer-
fus autem facratiffimum aerarium vfque ad quadriennium liceat
intendere iis, qui pro dominio vel hypotheca earum rerum ,
. quae alienatae funt, putauerint fibi quasdam competere aftio-
nes,. Noltra autem diuina Conftitutio, quam nuper promulga-
uimus, etiam de iis, qui a noftra, vel venerabilis Auguftae
domo aliquid acceperint, haec ftatuit, quae in fifcalibus alie-
nationibus praefata Zenoniana Conftitutione ?* continentur.

CTIT. VEIE :
DE DONATIONIBVS *

i"ret aliud genus adquifitionis donatio.

$. 1. Mertis caufa donatio eft, quae propter mortis fit fufpicio-
nem, cum quis ita donat, vt fi quid humanitus ei contigiffet,
haberet is, qui accipit $: fin autem fuperuixiffet is, qui do-
nauit, reciperet: vel fi eum donationis poenituiffet: aut prior
deceflerit is, cui donatum fit.
ad exeraplum legatorum redaCtae fünt per omnia. Nam cum
Prudentibus ambiguum fuerat, vtrum donationis, an legati in-
ftar eam obtinere oporteret, et vtriusque caufae quaedam habe-
bat infignia, et alii ad aliud genus eam retrahebant: a nobis
conftitutum eft, vt per omnia fere ? legatis connumeretur, et
fic procedat , quemadmodum noftra Conftitutio eam formauit.

Et in fumma mortis caufa donatio eft, cum magis fe quis velit - ! - pror üp ; 1
| folum autecedant matrimonium, fed eo etiam contracto auge-
antur et conftituantur,
.|lis adquifitionis per ius adcrefcendi, quod efttale. Si com-

habere, quam eum, cui donat: magisque eum, cui donat,
quam heredem fuum, Sic et apud Homerum Telemachus do-
nat Piraeo * : p
lleipx/, 'oU o 7 1óusv Omwc Ssoj TXÀ. fpyz,
Ejxsv éu& uvuezosc xyxvopsc iv MEyXpoL —
Aayoy wreivxyrEc amroTQuio myTO docOyTOJ,
AuroV Exovr( cs fSoUAou &xavpiusy, 3j vivx TUvOE.
E 0£ x àym ToUrowi Qóvov uo) uox Qur&Uct ,
Ay ràre uoi xjxlooyri Q £pei "roGc du um oexlomy .
$. 2. Aliae autem donationes füunt, quae fine vlla mortis cogi-
tatione fiunt, quas interviuos appellamus: quae non omnino ?
comparanturlegatis. Quae fi fuerint perfectae, temere reuo-
cari non poffunt. Perficiuntur autem, cum donator fuam vo-
luntatem fcriptis, aut fine fcriptis manifeftauerit. Et ad ex-
emplum venditionis *, noftra Conftitutio eas etiam in fe habe-
re neceffitatem traditionis voluit: vt etiamfi non tradantur,
habeant pleniffimum et perfectum robur, et traditionis necef-
fitas incumbat donatori. Et cum retro Principum Difpofitio-

nes ? infinuari eas actis interuenientibus volebant, fi maiores |

fuerant ducentorum folidorum: Conftitutio noftra eam quanti-
tatem vfque ad quingentos folidos ampliauit, quam ftare etiam
fine infinuatione ftatuit. Sed et quasdam donationes inuenit,
quae penitus infinuationem fieri minime defiderant, fed in fe
pleniffimam habent firmitatem. —.Alia infuper multa ad vberio-

tonini. A COSTA.
Conflitutiouis. ;
I Hunc tit. in vetuftiffimo exemplari ante quingentos annos manufcripto ,
in duos diftinétum , fe vidiffe refert Apellus, quorum prior de donationibus,
alter de manmmiffieuzbus infcriptus fuerit, ideoque titulum de manumiffionibus
praeponit $. 4.; cuius fententiam veram eíle, ait Charondas, et ad feriem D.
prouocat: quod mihi probabile non videtur. o r T O. 2, Hal. accepit. 3

26 gal. exceptione.

Plures tamen differentias fupereffe Do&ores tradunt, in quibus fere vna illa ve- !

ta, quod ab inteftato mortis caufa donari poffit, legari non poffit. 4 Co s T A.
4 Hal.. Pireo. 5 Veríus Homoerici exftant in quibusdam 'Theophili et vett.
Contii; ab Haloandro autem funt omiffi, ficut iidem in L. z. D. de m. c. dor.
interciderunt, quae eft ex libris Inft. Marciani: vbiuis aurem inferi debent.. oT-
TOo. Verfus Horerici, Odyff. P. 78. f44. et Graece et Latine defunt apnd Hal.
Nec apud. Cuiacium eít latina interpretatio ,, quam- Otto aliique editores, pro
fuo quisque captu, diuerfam addidere, 6 ln omnibus Hotmani, Contii et
Charondae onmmino0n: et fimiliter Theoph, Jegatis nou comparantur. V. Cont.

Donationum au- :
tem duo funt genera: mortis caufa, et non mortis caufa. |

Hae mortis caufa donationes

27 Hal $raefatae Zenomianae

| deeft et.

ILCTDL OVL VIL WIIE

rem exitum donationum inuenimus: quae omnia ex noftris
Conftitutionibus, quas fuper his expofuimus, collegenda funt.
Sciendum eft tamen, quod etfi pleniffimae fint donationes,, fi
tamen ingrati exiftant homines, in quos beneficium collatum
eft, donatoribus per noftram Conftitutionem licentiam praefta-
uimus?, certis ex caufis eas reuocare: ne 79 qui fuasresinalios
contulerunt **, ab his quandam patiantur iniuriam, vel iactu-

.ram, fecundum enumeratos in Confritntione noftra modos, -
S. 3. Eft et aliud genus inter viuos donationum *^, quod ve-
teribus quidem Prudentibus penitus erat incognitum, poftea-

autem a iunioribus Diuis Principibus introductum eft, quod

| ante nuptias vocabatur: ettacitam in fe condicionem habebat ,

vt tunc ratum. effet, cum matrimonium fuerit *3 infecutuin,
Ideoque ante nuptias appellabatur, quod ante matrimonium
efficiebatur, et numquam poft nuptias celebratas talis donatio
procedebat. Sed primus quidem Diuus TIuftinus, pater nofter,
cum augeri dotes et poft nuptias fuerat permiffüm, fi quid tale
eueniret, etiam ante nuptias augeri donationem , ** conftante
matrimonio, fua Conftitutione permifit, Sed tamen nomen
inconueniens remanebat, cum ante nuptias quidem X'ocabatur,
poft nuptias autem tale accipiebat incrementum. . Sed nos ple-
niffimo fini tradere fanctiones cupientes, et confequentia no-
mina rebus efle ftudentes, conftituimus, vt tales domnationes
non augeantur tantum, fed et conftante matrimonio initium
accipiant: et non ante nuptias, fed propter nuptias vocenturz
et dotibus in hoc exaequentur, vt quemadmodum dotes con-
ftante matrimonio non folum augentur, fed etiam fiunt, ita et
iftae donationes, quae propter nuptias introducCtae funt, non

$. 4.. Erat olim et alius modus ciui-

munem feruum habens aliquis cum Titio, folum *5 libertatem
eiimpofuit ^*?, vel vindicta, vel teftamento: eo cafu pars eius

amittebatur, et focio adcrefcebat. Sed cum peffimum fuerat

exemplo, et libertate feruum defrudari, et ex ea humaniori-

| bus quidem dominis damnum inferri, feuerioribus *? autem

dominis lucrum adcréfcere, hoc quafi inuidia plenum, pio re-
medio per noftram Confüitutionem mederi neceffarium duxi-
mus: et inuenimus viam, per quam et manumiffor, et focius
eius, et qui libertatem accepit, noftro beneficio fruantur, li-
bertate cum effectu procedente (cuius fanore et *9 antiquos
legislatores *? multa etiam contra communes regulas ftatuiffe
manifeftum eft ) et eo, qui eam ?? impofuit, fuae liberalitatis
ftabilitate gaudente, ,et focio indemni conferuato, pretiumque
ferui, fecundum partem dominii, quod nos definiuimus, acci«

piente. :
: TIm MIIL :
QVIBVS ALIENARE LICET, VEL NON.
A ccripri'T aliquando, vt qui dominus fit, alienare non pof-
. & fit: et contra, qui dominus non fit, alienandae rei pote-

ftatem habeat, Nam dotale praedium maritus inuita muliere
per

lib. 11. fubf. lei.c. 11. o'r r o. 7 Scilicet imaginariae, vno nummo fieri fo-
litae, qua accedente, donatio transfercbat: dominium de iure Quiritium, et ne-
ceffitater continebat, quia doratus nexu obligabatur. — Sublata illa imaginaria
venditione ad eius tamen exemplum donationem continere neceffitatem traditio-
nis voluit imperator. Forte inde eít, quod de donationibus inter modos acqui-
rendi dominium iure ciuili hic loci agatur. AV ER AN., Iuterpret. Inv. lib. Y. c. 2 .
8 Primus Conftantinus Imp. voluit, donationem omnem tam inter vinos quam
mortis caufa infinuari oportere, L. 25. C. b. t. 'Theodofius Imp. tantum eas,
quae excederent quantitatem ducentorum nummorum, L. vit, Cod. Tbeod. de
Spon[al. Tuftinianus primum eas, quae excederent trecentos aurcos, £. 22. C.
b. t. denique eas tantum , quae excederent quingentos eureos, L. pen. C. eod,

A COSTA. 9 Hal. praeffitimus. IO Hal. inferitzlli. 1I Hal contz-
leriut. 12, Hal. denationis. fg Hal effet. 14 Hal. inferit et. 5
Hal. folus. 16 Hal zmpo[uerit. 47 Mial. faeuiovibus. 18 Apud Hal,
I9 Hal. legumlatorez, 20 klal iníeri libertatem. 5

o w F

INSTITVTIONVM LIB.IL TIT. VIII. IX. : w

perlegem Tüliam * prohibeturalienare, quamuis ipfius fit *
dotis caufa ei datum. Quod nos legem fuliam corrigentes ,.

in meliorem ftatum deduximus. Cum enim lex in foli ? tan-

tummodo rebus locum habebat, quae Italicae fuerant: et alie-
nationes inhibebat, quae inuita muliere fiebant, hypothecas
autem earum rerum, etiam volente ea *, vtrique remedium
impofuimus , vtetin easres, quae in prouinciali folo pofitae
fünt, interdiCta fit alienatio, vel obligatio: et ? neutrum eo-
rum, neque confentientibus mulieribus procedat, ne fexus
muliebris fragilitas in perniciem fubftantiae earum. conuertere-
tur 9, ^. $. 1. Contra autem creditor pignus ex pactione,
quamuis eius ea res non fit, alienare poteft. Sed hoc forfitan
ideo videtur fieri, quod voluntate debitoris intellegitur pignus
alienari, qui ab initio contractus pattus eft, vt liceret credito-
ri pignus vendere, fi pecunia non foluatur. Sed ne creditores
ius fuum perfequi impedirentur, neque debitores temere fua-
rüm rerüm dominium amittere videantur ^, noftra Conftitutio-
4ie confültum. eft, et certus modus impofitus eít, per quem
pignorum diftra&tio poffit procedere, cuius tenore vtrique par-
ti creditorum et debitorum, fatis abundeque ? prouifum eft.
? ?. Nunc admonendi fumus, neque pupillum, neque pupil-
am, vllam rem fine tutoris auctoritate alienare poffe. Ideo-
que fi mutuam pecuniam fine tutoris auctoritate alicui dederit,
non contrahit obligationem , quia pecuniam non facit accipien-
tis. ^ Ideoque nummos vindicare ? poflunt, ficubi extent. 5ed
fi nummi, quos mutuo minor !? dederit, ab eo, qui accepit ,
bona fide * confumpti funt, condici poffunt, fi mala fide, ad
exhibendum de hii agi poteft. At ex contrario omnes res pu-
pillo et pupillae fine tutoris auctoritate reCte dari poffunt. 1-
deoque fi debitor pupillo foluat, neceffaria eft debitori tutoris
auctoritas: alioquin non liberabitur.: Sed hoc etiam euidentif-
fima ratione ftatutum eft in Conftitutione, quam ad Caefarien-
fes aduocatos *^, ex fuggeftione 'lribuniani *?, vir! eminen-
tiffgi, Quaeftoris facri Palatii noftri, promulgauimus : qua di-
fpofitum eít, ita licere tutori vel curatori debitorem pupilla-
rem foluere *^, vt prius iudicialis fententia fine omni damno
celebrata, hoc permitrat. Quo fubfecuto, fi et iudex pronun-
ciauerit, et debitor foluerit, fequatur huiusmodi folutionem
leniffima fecuritas; Sin autem aliter, quam difpofuimus, fo-
utio facta fuerit, pecuniam autem faluam habeat pupillus, aut
ex ea locupletiorfit, et adhuc eamdem pecuniae fummam pe-
tat, ger exceptionem doli mali poterit fübmouert. Quod.fi.
aut ? male confümpferit, aut furto *9 amiferit: nihil prode-
rit debitori doli mali exceptio, fed nihilominus damnabitur ^* :

»*

1 Ante L. Iuliam adeo licuit marito, res dotales inuita muliere alienare.
In Jtalia quidem modis legitimis et ciuilibus, mancipatione et in iure ceffione ;
in prouinciis autem naturali ratione , id eft corporali traditione. Ratio L. Iu-
lJiae fuit, quod dos conftante matrimonio, in vxoris dominio naturaliter per-
ganet, lieet in bonis mariti fubtilizate iuris efle cenfeatur. L. 30. C. de iure
dot. A CO ST A. 2, Dominus dotis dicitur maritus, quia emolumentum dotis
pro oneribus matrimonii percipit, et quia ei multa legibus funt concefía, quae
uon nifi domino concedi folent; veluti vt res dotales poflit vindicare, L. p. C.
de rei vind. feruos dotales manumittere, L. 3. C. de iur. dot. iisdem auctor effe
adeundae hereditatis vel repudiandae, L. ; . D. foluto satrim., poftremo re-
bus dotalibus vti, vt fuis, A CO S T A.
'heophilo : a3uv5To uOy& v'n'poä-y;,wwæ , folas ves immobiles. o'Y'T O. — Ipfa
