U Vulg. etaliguid nouum. BR. , 2 Erat olim in P. Flor, iudicio, ita-
que longe malumus : iudicigm , vti moX fequitur : iudicio, non: iudiciis. Pari

autem ,filxxgm praeteriit: deinde vterque filius acceperunt **

TT -

DE LEGAJDIS PRAESTANDIS, CONTRA TA-

BVLAS BONORVM POSSESSIONE PETI[T Aj J
VrrriANVvs libro XL. ad Edictum.

5 l l rc &itulus-aequitatem quandam habet naturalem, et ad

aliquid nouam *: vt, qui iudicia ?^ patris refcindunt per
contra tabulas bonorum poffeffionem, ex iudicio eius qui-
busdam perfonis legata et fideicommiffa praeftarent: hoc eft
liberis, et parentibus , vxori, nuruique dotis nomine legacum.
A. Generaliter * autem * parentes et liberos Praetor exce-
pit, nec gradus liberorum parentfumue enumerauit: in infi-
nitum igitur eis praeftabitur. Sed nec perfonas profecutus 3
elt, vtrum ex virili fexu, an ex feminino defcend&nt ^. Quis-
quis igitur ex liberis parentibusque fuerit, ad legati petitio-

* d *
L,mc/;mzi W
^ MM

nem admittetur: fed ita demum, fi iura cognationis (nt 5.

inter eos. .$.—2» Liberos autem etiam eos ad legatorum pe-
titionem admittimus, qui in adoptionem dati fuünt, vel etiam
»in)^adoptiui, dummodo maneant * liberi. —$—3« Poftumis
liberis légata rélicta vtique praeftabuntur.
. Il. IvrirANvs libro XXIII. Digeftorum.
praegnáte vxore filius emancipatus fuerit, et bonorum poffeflio-
nem contra tabulas acceperit, legatum nepoti praeftare debebit.
d. MI. VurxANvs? libro XL. ad Edictum. Sp erfi
mortis caufa donationes ? collatae, credo, tuendae funt: (i

| autem excepti non funt, auferendas eis puto mortis caufa do-
Lifit €y:& legatorum jratio eft, qui merjffo *9 iure inteftato heres exftitit.

nationes. $—t£ Liberis autem tantum et parentibus Praetor
profpexit, non etiam fratri et forori conferuabit *? legatum.
$—2- Hoc autem folum debetur, quod ipfis parentibus reli-
Ctum eft, et liberis: ceterum fi feruo eorum fuerit adfcri-
ptum, vel fubieCae iüri eofüm perfonae, non debetur: nec
enim quaerimus, cui adquiratur, fed cui honor habitus fit.

-&-—8-. Sed et (i coniunCtim-ei-fuerit legatum relictum cum eo,

cui non praeftatur, fua tantum portio ei conferuabitur. —$—4»
Item fi quis ex his perfonis rogatus fit reftituere extero, quod

Ífibi reliéctum eft: dicendum, non effe legatum praeftandum z
Iquia, emolumentum ad eum non refpicit.

$. 5. Sed f pro-
ponas extero legatum , rogatumque eum praeftare hoc ali-
cüi ex liberis parentibusque: confequenter dicemus, praefta-
ridebere. — $. 6. Hoc amplius, et fi extraneo relictum fit
füb hoc modo, vt alicui ex liberis praeftet: aequiffimum erit
dicere, non debere ei Praetorem denegané actionem. $. 7.
Ea autem legata fola praeftant, qui contra tabulas bonorum
p üäüionem accipiunt, quae vtiliter data funt: verum idcirco
non debentur, quod filius contra tabulas bonorum. poffeffio-

. nem accipit. |

IV. IvrrrAwvs libro XXII& Digeftorum. — Cv
propter hoc ** plerumque fcripti heredes omittant heredita-
tem, cum fcirent emancipatum aut petiffe, aut petiturum con-
tra tabulas bonorum poffeffionem. : " ;
Jdom., V (V L PX AN v sjlibro XL. ad Edictum, Frriv M quis
impuberem heredem [ícripfit, eique fubftituit: emancipatum

bonorum polífeffionem : legata funt etiam *? fubftituto impu-

! : beris
l
ratione in L. vh, praeced. tit. fuit, qui filio, pro: qni filinm, atque ita fexcen-
:tis in locis, Sed et Editores habent in fingulari. BR. Etiam Hal. GEE. — 3
Hal. fecutus. Vulg. perfecutus. BR. 4 Hal. am foemineo defcendant. GE B.
5 Hal fint. 6 Manifefta eft repetitio praecedentis: im. BR. Abeít etiam
ap. Hal. et in Baib. Otob. Bynkersh. — Habet tamen Magl. vt eft Flor. GER.
7 Hal. remaneant.G E B. 8 Hal. IVLIANV'S. GEs. 9 Hal. inferlg;
funt. Vulg. habet :collatae fint. BR. tO Gothofr. in nota: l. coqfcrua.mt.
Sed ita 1pfe Taur, hgit, habet enim 1 conferaa Bit. Et ita: conferzaait , etiam.
Hal, G z B. I1 Hal. et Vulg. inferunt: legatwm. BR. 12, Vulg. accepit.
BR. I3 Vulg. Nor. nulla excepta: a fzbflituto impuberis. Sed íia hic
fubaudiri debet , cur tam Taur. in (equentibus : fu. vero a fubflituto impubevis ,
expreflit ? forte quod iq hoc pofteriore loco etiamnunc Flor. habeatur: az fab-

Mmm mm g fita-

Erideo fi

£. - L] / « t
C«44, ( e«*, |

; é ; :
L .ædc,&?w-!,,

DIGESTORVM

beris relicta, non tantum liberis, et parentibus, verum etiam
extraneis: quaeritur, an mortuo impubere, cogatur fubftitu-
tus ea praeftare? Et fi quidem ab impubere reliéta funt, foli
liberis parentibusque pràeftanda fünt, fin vero, Qah fub-
ftituto impuberis, omnibus eum praeftare oportet, habita ra-
tione legis Falcidiae: fcilicet vt partis dimidiae , quae ad eum
ex bonis patris peruenit, quartam , 4e-eft, totius affis ifefcun-

710

IW,-".:Z;WZZ&:J ^ elamjretineat. S—2 Quod ** fi impubesdgx vncia dumtaxat

J Á 4 '

PON

.L heres,

- ";&L..'O'T* C ^

fecutionem habere.

inftitutus heres fuerit, magis eft, fezmiffexä./vsï]ue legata prae-
ftaturum, habita ratione legis Falcidiae: licet enim ex vncia
fuerit|!? impubes inftitutas, tamen, quod acceffit, augebit
legata a fübítituto reli&ta. $e2» Omnibus autem liberis prae-
ftari legata Praetor voluit, exceptis his liberis, quibus bono-
rum poffeffionem Praetor dedit ex caufis füpra fcriptis: nam
fi dedit bonorum poffeffionem, non putat legatorum eos per-
: ' Conftituere igitur apud fe debet, vtrum
contra tabulas bonorum poffeffionem petat, an vero legatum
perfequatur: fi elegerit contra tabulas, non habebit legatum :
fi legatum elegerit, eo iure vtimur, ne petat bonorum poffe(-
fionem contra tabulas. $-a« Si quis contra tabulas bonorum
poffeffionem acceperit, deinde poítea apparuerit eum ex nl
liberis non fuiffe, qui eam bonorum poffeffionem accipere
poffunt *$: ex his táfien, effe, quibus legata praeftantur D
optinuit, non effe ei denegandam petitionem legatorum: fi-
ue ordinariam bonorum pofleffionem petierit, fiue Carbonia-
nam !9?. $. 4. Non folum autem legatum denegatur e!, qui
bonorum poffeffionem accepit *?: verum etiam fi quid aliud
ex voluntate accepit. —Cui confequens eft, quod lulianus
fcripfit, Ífi fratri fuo impuber& fubftitutus fit, acceperitque
contra tabulas bonorum pofleffionem: denegari ei perfecu-
tionem hereditatis fratris ?? impuberis mortui, cui a pa-
tre fübftitutus eft. — $. 5. Si legata fuerint relicta liberis et
extraneis, licet vtrorumque praeftat'i,ct)läT alcidiae locum faceret,
legataque liberorum redideret ^^, tamien nung ob hoc, quod
extraneis non praeftantur, legata liberorum augentur. $. 6.
Sed e& ?? fi portio hereditatis fuerit adfcripta ei, qui ex libe-
ris parentibusue eft: an ei conferuanda fit, vt foleft legata?
Etlulianus faepiffime fcripfit, in portione quoque hereditatis
idem, quod in legato, probandum ?? : cuius fententia Refcri-
pto Diui Piijcomprobata eft, cum hereditates non modo ho-
nefto/titulo, fed et pleniore ^^ honore tribuantur. -$.—z- Ad
eum autem modum talibus perfonis füccurrendum eft, vt am-
liore quidem, quam virili portione herggitzitjä datg,2 ysque
ad virilem tueantur: in minorerm autem fàrenus aCtionés, his
tribuantur, quatenus fcriptae fint. Idem obferuatur et circa
legata, fideiue ?? commiffa, quae his data fuerint, et in
mortis caufa donationibus. $—8. Is autem, cui portio here-
ditatis conferuatur, vtrum omnibus, an tantum exceptis per-
fonis legata cogatur praeftare?, ÉEt magis probatur, exceptis

perfonis folis praeftanda: nec tàren.foliüs commodo id cedit:

nam filegatis onerata fit portio, tam liberorum parentium-

ffituto. B R. 14 Ap. Hal. Quod, abeft. GER. I5 Hal. inferit: baeres.
GEB. 16 Hal. poffint. GEB. 17 Hal praeflentur. GEB. — 18 Erat
Flor. Carbonianum , quod defendi poterat. B n. 19 Hal acceperáü. — 20 Hal.
et Vulg. inferunt ;fuvz'-. BR. 21 Blaubl. Hal. H.a Porta in ll. rederent, tan-
quam eífet a: caderé, cum fit a: caedere. Eft quidem Flor. reccideret pro mo-

re, quando ilud verbum eft a: cadere, quod re&e neglexit Taur. eoque

magis, quod ? rec fit in fine verfus, qua occafione error facilus irrepere po-

tuit. BR. — 22 Ap. Hal. et, abeft. GEB. — 23 Taur. proVaudum. GEB. — 24
Gothofr. in nota: pleniore onere. Hal. . Aft Idem in margine; alias bomore,
Ipfe Taurell. in Adnotat. bonore. fic.fecimus , quia in P. bonere in. vet. bonore.

.2,5 Hal. et Vulg. et fideicommiffa , loco: fideiue commi(fa.BR. 26 Hal. et Vulg.

parentibusque. Et ita etiam Flor. fa&.um. Neglexit merito Taur. Sed correQor
Flor. fecit: parentibus quae , nullo fenfu. BR. — 2/77 Legendum: Salwio Iuliamo
Ariflo falutem. — Videtur librarius Ariffoin dandi cafu intelexiffe. Sane fuliano
fuit Saluii praenomen. In fcriptis praeter Florentinam eft: Saluius Ariflo lulia-
210 fuo falutem. Et ita Vulg. Nor. ceterae, BR Cum Florentina Magl. at 72 fuo

- Arifto Iuliano.aá

cipiunt 3?: vnum elfe ex liberis parentibusquer: virilis ter-

ceperünt, quarta erit virilis: hoc idem et in legatis obferua-
| bitur. . Sed fi vnus fit ex liberis, qui accepit ?* contra tabu-

LIB. XXXVII TIT. V.

dd,quod extraneis non praeftatur,

ue, quam extraneorum,

libéris parentibusud ^* profuturum mon dubitamus. lgitur ! 4*
ita demuni, quod extraneis non praeftatur, communicatur cum
eo, qui contra tabulas petit, fi non legatariis liberis parenti-
busque dandum fit. . | ; AUMUR
g. VI. IvrxAxvs libro XXII& Digeftorum. |SAr. vtv s;

946 lalutem. Qui filium emancipatum habebat,
praeterito eo patrem füuum, et extraneum heredem inftituit,
et patri lezatum dedit: filius contra tabulas bonorum poffef-
fionem petit, Quaero, fi aut vterque hereditatem adiffet , aut

L *a t . *
alter ex his, aut neuter:,àan, et quantum legatorum nomi- 4 .

ne patri debeatur? jiRefpondit ^?, faepe animaduerti, hanc |'/.
partem Ediéti, qua emancipatus accepta contra tabulas bono-

.rum poffeffione liberis et parentibus legata praeftare iubetur,

habere nonnullas repraehenfiones ??: nam fi dodrans legatus

ifuerit/?9, plus habiturus eft *is*, cui legatum erit, quam iJ;f«ï

emancipatus: decreto itaque iíta temperari debebunt, -vt-
et hereditatis partem emancipatus praeftet ita, ne fcriptus he-
res amplius habeat, quam emancipatus: et legatorum modus
temperaretur ?*, vt nihil plus ex legatis ad aliquem perue-
niat, quam apud emancipatum bonorum pol[leffionis nomine
remanfurum eft ,33' POR C um VAX.

f5« . VIL. Tg&ïggylilg libro XVI Difputationum.

NaAu, fecundum Conftitutionem Diui Pii ad Tufcium Fufcia-
num Numidiae legatum, placuit, parentes et liberos heredes -
quoque inftitutos tueri vsque ad partem virilem exemplo le-
gatorum: ne plus haberent ex inftitutione taies períonae,
quam ad eum peruenturum effet, qui contra tabulas bono-
rum poffeífionem accepit ??. x* 4 | Gb |
VIII. VL P1ANvs libro ?* quadragenfimo ad Edictum.,

'"ViRiLIS portio quemadmodum accipienda fit, videamus.

Pone duos effe, qui contra tabulas bonorum poffeffionem ac-

F . gb : . ,
tia érit portio, fed fi tres funt *5, qui contra tabulas ?* ac-

L

las bonorum. poffeffionem, pluresíint, qui ex liberis parenti-
busque legata acceperunt ??: fic hoc accipiendum eft, vt fi-
lius praeteritus femiffem habeat,,cetetijomnes, qui fuünt ex.
liberis parentibusue, femiffem. -S$.—r. Si quis ex liberis pa-
rentibusque -et *? heres inftitutus fit, et legatum acceperit:
vtrum tantum portionem ei conferuamus , an vero et legatum,

an alterutrum, ;quodi| elegerit? et magis eft, ** vtrumque L-;/,jæj

conferuetur: fed fic, necamplius in vtroque quam virilem ha-
beat. $. 2. Si adierit hereditatem *is*, cui virilis confer- -
uatur, libertates competent ex neceffitate per aditionem : ve-

rumtamen videndum, eft an de dolo a&tione teneatur , iqui/ 24^",

adit ^? ? et magis eft, vt fi denuntiante eo, qui praeteritus
accepit contra tabulas bonorum poffeffionem, hic adiit here-
ditatem pollicente eo portionem virilem, fit quod ei impute-
tur, et de dolo ^? actione teneatur: damno enim adficit he-
*. : reditatem,
inferunt Barb. [Otob. Bynkersh. Sane in ifto plurium. codicum confenfu non
facile quicquam mutarim, Quamuis enim Iuliano fuerit Saluii pronomen , idem
tamen nihil vetat, quo minus dicas, etiam Ariftonem eo effegauifum. Maxi«
me autem mouet, quod perpetua , quod fciam , fuerit veterum confuetudo fcri-
bentis nomen principe loco collocandi, niüi malis: Ariflo Saluio Iuliamo fülw-

tem. GE B. — 28 Hal refpoudi. GER. — 29 Florentiae 4 in diphthongo eft
deleta. Taur. tamen retinuit, . quod non vbique obferuauit. BR. 3o Vulg.
fit. BR. — 31 Hal. et Vulg.«temperetur. BR. — 32 Hal. fit. GEB. — 53 Hal.

accepiffet. G E B. 24 Quia vox: libro, etiamnunc abeft Flor. eam Taur. vn-
cis includere debuiffet. pBR, — 35 Hal. accipiaut. GE B. — 36 Halfint. 37
Hal. et Vulg. inferunt: bomormum po[feffionem. — Sed et Graeci: v». xarà Tiis
QaS4xue, et vide L. g. $. 2. fupra b.t. L. 3. pr. infra de Carbon. Edid. L. $.
in fine iufra de Bon. Libert. BR, — 38 Hal. acceperit. Vulg. acceperiut.BR« — 39
Hal. et Vulg. acceperimt. BR.. 40 Vulgo et, abeft. BR. — 41 Hal.et Vulg.-

, praefigunt: vt, etita Flor. etiam cít fa&um, immo Taur. facile dare potuif-
43 Hal. et Vulg. in-
ferunt

fet: V Trumque. BR. — 42, Hal. et Vulg. adiit. BR.

uet *g ue,

Pï&
QU
T
fé
(
lgt :
Ver

|
|ta. lib
d
libe
ViLi
prad
Qu
feo
fon
ten
if

Qüe

(l5 &

t

z

f&l or
PU (
, W
fa.
bt
NY
, "
h fmzhabü
biby

-— QYA
fectm
: tis e
L]dffunï Ü
f
Vuly v
( g
Hl det;
ttHy ,
Hal- ftri
Ti GE
f Y
Wt Tv

DIGESTORVM LIB.
reditatem, dum competunt libertates. $. 3. Si quid vxori,
nuruique fuerit legatum praeter dotem , accepta contra tabu-
.las bonorum poffeffione non praeftabitur. $—4. Nurus autem
appellatione et pronurum ceterasque contineri, nulla dubita-
tio eft. .$ 5 Cum autem dotis nomine legatur **, non pu-
to, ad virilem vxorem nurumue;redigendany *?: cum mulier
ifta ad aes alienum veniat. .$.—6: Non folum autem dotem
praelegatam ** Praetor comple&titur, verum etiam fi pro do-
te aliquid fuerit relictum: vtputa fi dos in rebus fit *7, et
pro rebus ei quantitas relinquatur, vel contra: dum tattien.
hoc nominetur, quod pro dote relinquitur.

IX. Pavrvslibro XLE ad,Edictum. Sx»p etfi plus

legáto, quam in dote, dabitur illis atio.
X. VrPriaANvslibro XL. ad Edictum. Sxp etfi pro
dote ex parte aliqua eandem heredem fcripferit, tuendam effe
puto. . $—& Efie autem vxorem mortis tempore exigemus ^?.
. $i nurui dotem praelegauerit ^?, eaque mortis tempore nu-
pta fit, nullum legatum eft, quia dos nondum debgàtur: fed
cum et conítante matrimonio aduerfus heredes foe!:eri dabitur
59 aCtio, dicendum tfe, etiam praelegatae ?* dotis petitio-
nem dari debere. .S$.—9. Non omnia, quaeab omnibus gradi-
bus relicta funt, legata praeftare eum oportet , Jquijcontra ta-
bulas petit: fed ea fola, quae in eo gradu data funt, contra
quem bonorum poffeffionem accepit. -Sed nonnumquam con-
L. delcheptra alium quidem gradum petita eft bonorum poffeffioj jéx alio

! | : . QQanm, .

W W
ft in

: . — fücit 53 Z'emancipatum praeteriit: ab vtroque ,táfiten, radu
- [1 fa. libetis et parentibus legata adfcripfit/ ?* : «exe Tulianus, jff/qui-

liberis et parentibus a primo gradu data funt: fin vero nemo
viuit eorum, ea quae a fequenti: quod fi neque, ex primo

gradu, neque ex fecundo quisquam in rebus fuéfit humanis,

"
c u AT I

NI N cum teftator moritur, tunc ab inteftato magis bonorum pof-

[ j l
[ C*ï |
M

J
que .
AS
('
, 0H
ma.

nant!

feffionem praeterito filio competere, nec legata cuiquam prae-

tem inftituti decefferint, contra ipfos quidem videri petitüym
56 verumtamen ab eis relicta legáta non effe praeftanda , fed
quae a fubftitutis relicta fijnt ?7. : DOV
XL Pavrvs libro XL€ ad Edictum. A r vbyinftitu-
tus et fub&itutus"ïïri" 58. licet nemo adeat hereditatem,
u E ea itfien, legata deberi dicimus, quae ab inftituto data funt.
n 6 XIIL. VuPrAwNvslibro XL. ad Edictum. Srzvk au-
L d tem omiferint inftituti, fiue non omiferint: dicendum eft, le-
gata, quae ab ipfis relicta funt, praeftanda: quamuis fecundo
: gradu inftituti ,pæï,ïïï,t?, ntibus eis adierifit *? hereditatem.
(Tephenzer. XTIL T. ä&æþgæv ; slibros& Difputationum. IrEw
a fubítituto ï"?gäta"lfäïäfï" icimus, fi inftitutus condicione de-
feCtus effet 5?, quae in ipfius poteftate non fliïj: 9:, pam fi
eam, quae in ipfius poteftate fuit **, non impleuit, pro eo

»

j icö.»-nl'

g .
"L
ao d

"1
ratæïän

r
j n
atl
ii biturus émolumentüzzcondicioni merito non paruerit 9?.
| XIV. ViPriAwNvslibro XLlad Edictum; NoNNvw-
—— QVvAM contra tabulas bonorum[poftfeffionem quis habet iure
fecundum tabulas bonorum]poffeffionis: vtputa heres inftitu-

D 3 defunt Lf rc ex lEm li Loonorem pefe
ferunt: malo. BR. — 44 'Hal. legatum eff. GE B.
Vulg. reducendam, BR. 46 Hal. relegatam. G E B.
eft. GE&. 48 KHal. exigimus. G E B. 49 Hal. relegauerit. GE B.
Hal.detuv. GEB. — 51 Hal relegatae. GEB. — 52, Hal. et Vulg. duos. Sed
et Flor. s adícripta, re&e autem Taur, tenuit antiquam Ícripturam. 5 R. 53
Hal. fecit et emanc. GEB. — 54 Hal. praefigit: et. GEB. — 55 Hal. praeffa-
Yi. GE B. 56 Hal. petitam. G E B. 57 Hal. et Vulg. fint. B R. 58
Hal. ec Vulg. viuunt, et ita fa&tum Flor. et nefcio, annon illud iniuria fpre-
gerit 'Jaur. BR. 59 Vulg. adire poffiut. B R. 6o. Hal, fit. GE . 61

47 Ap. Hal. fit. ab-
40

&

vero legata praeftanda fuünt: vt ecce, duo$?^ gradus heredum -

dem aliquis ex primo gradu viuit, ea legata praeftabit?5, quae.

ftanda: quod fi poít mortem teftatoris, ante aditam heredita-

uf?mm,,habendus eft, qui oluit adire hereditatem : jquando! nihil ha--

tus eft emancipatusffilius, alius emancipatus ?* praeteritus:-

"'45 'Taur. rädi Ceudam. GEB. -

XXXVIL TIT. V. Ro 71I

inftitutus accepit contra tabulas bonorum poffeffionem, prae-
teritus omifit: apertiffimum eft, vt cogatur omnibus perinde
legata praeftare, atque fi commiffüm Edictum non fuiffet:
nec enim occafio emancipati praeteriti debét inftitutum lucro
adficere, cum praeteritus iüre füo 95 non vtatur. $. r. Si
ab vno ex filiis herede inftituto nominatim alicui ex liberis
parentibusque legatum datum fit, et acceperit bonorum pof-
feffionem contra tabulas cum aliis: melius eft probare, omnes,
qui contra tabulas bonorum poffeffionem acceperunt, cogen- :
dos id legatum praeftare.- ; CUP u - p
XV. PAvrvs libro XIE ad Edictum. ,Is, quljin|^-/ 9526 |
poteftate eft, praeteritus legatá; ^* non debebit praeftare, et- m
fi contra tabulas bonorum poffeffionem petierit: quia 97, et ——
non petita bonorum poffeffione inteftati hereditatem opti-
neret, nec enim exceptio doli mali huic noceat 9?: et abfur-
dum eft, eum cogi legata praeftare, quia bonorum poffeffio-
nem petierit: cum et fine hac hereditatem habiturus fit fuo .| &^ -
iure. Vnde $? ff dWfd praeteriti funt, emancipatus, et is qui
in poteftate eft: quidam nec emancipatum praeftare debere le-
gata exiftimant, quia effeCly "? fratris aufert partem dimi-
diam: cum, etfi hic 4 , füus folus rem habiturus | , ,
effet. Quid ergo eft, |vbi praeteritus fibfuus? verius eft quod jnest u
dictum eft. Vbi vero fcriptus eft, et voluntatem patris ha- —
bet, debet ** teneri legatariis, etiam Ífi omiferit bonorum
poffeffionem. — .$.—;. Sed fi vnus emancipatus heres fcriptus
fit, alter praeteritus, et vtrique contra tabulas bonorum pot- : |
feffionem acceperiylt :j et inftitutus eadem praeffat, quae prae- / v»»n«ée« 7&be -
teritus. — Sed fi folus heres inftitutus contra tabulas bo- -^*: |
norum poffeffionem acceperit, omnibus debebit legata prae- : :
| ftare, perinde /atque fijadiffet hereditatem. —[Sed fi feriptus ;; 2£95t - (
quidem adierit hereditatem) praeteritus autem bonorum pof- r- 3'4er«s£.
feffionem acceperit *^: hic quidem, qui bonoru:m poffeffio-
nem acceperit *?, certis perfonis legata debebit. De fcripto au-
tem quaeritur: et complures putant, certis perfonis et eum
praeftare debere : quod puto verius effe: nam et Praetor hac ra-
tione eum tuetur, quod ex liberis eft, qui contra tabulas pe- -
teré potüuerunt. $. 2. Ita autem tuendus eft in partem di-
midiam, fiaut ex maiore parte quam dimidia;/heres inftitu-
tus fit, aut ex femiffe: quod fi ex minore parte quam dimi-
dia *^ inftitutus fit, dicimus non ex maiore parte, quam in-
ftitutus fit, tuendum -euwm- effe: qua enim ratione maiorem G
partem habere poteft, cum nec bonorum poffeffionem| acce- ; «j
pit?5, nec ex maiore parte *5 inflitutus fit? $. 3. Ei, quae
dotem non habet, nullum legatum debebitur, licet fub prae-
textu dotis legetur. $. 4. Si extraneo herede inftituto, füb
hac condicione 'exceptae pgrfonae legatum fit, fi heredi d-
cem dederit: ita ei legatorum aétio dabitur, fi ei, qui con-
tra tabulas bonorum poffeffionem 'accepit ^*, dederit: non fi
heredi XE'nfci!:uto: quia abfürdum eft, illum commoda heredi- , j

»

tatisihabere, alium onera fuftinere in praeftando legato: fed /|.
et fi Tiuo iuffus fuerit dare, non illi, fed filio dare debet. m |
XVL Vrrramwvs librodV. Difputationumz $x duo | ^. ,,, |

proponantur effe, 4ee-in poteftate praeteritus, alius eman-
cipatus inftitutus: apparet eommliïjum efle EdiCtum per eum,
qui in poteftate eft: et fi ambo petiflent 7* contra tabulas bo-
norum poiï?iïionem, is quidem, qui in poteftateTmanfit *?, T^ye. :

cum
Hal. et Vulg. fusit. BR. — 62 Vulg. fuerit. BR.
B R. 64 Hal.et Vulg. inferunt: filius. BR.
iure vtatur. ZJal, immo: zure fuo vtatur, G E B.

653 Hal.et Vulg. paruit,
65 Gothofr. in nota: fuo
66 Hal. et Vulg. legatum.

B R. 67 Hal e Vulg. qui, B R. 68 Hal. wocebit. GEB. — 69 Hal. in-
ferit: et. GEB. — 70 Hal. affecius. GEB. 7i Hal. debeat, — '72 Hal. ac-
cepit. GE B. 753 Hal. accepit. 74 Hal quod fi mom ex maiore parte ,

quam dimidia parte bgeres inflitutus fit. GEB. 75 Hal et Vulg. accepe-

vit. BR. 76 Hial. inferit: baeres. G E B 77 Vulg. acceperit, decem de- .
Aderit, GEB. — 78 Hax petierint, &9B, — 79 klal, et Vu,lg. remanfit, GEn.

| Mmmmm g

4712 DIGESTORVM LIB.

cum rem ab inteftato habeat, non prae&abig liberis et parenti-
bus legata: emancipatus vero numquid nec ipfe praeftat, quia
ei rem auferfft 39, qui praeftaturus non erat, fi folus. efíet ?
fed verius eft, vel hunc faltem debere liberis et parentibus
praeftare legata 5*. Proinde fi contra tabulas non accepit,
dicendum eít, tuendum eum in partem, et vtique liberis [pa-
LA 9L p- e'ó, rentibusque legata praeftaturum. Sed an et omnibus , dubi-
« dast, to: tamen quia plena fruatur voluntate, plenum et 32 obfe-
77 ,. quium praeftare teftatoris iudicio pro fua *? parte debet.
XX ll XVIL. IvrrANvslibro;XXXVL Digeftorum. Sre-
— "3mancipato filio praeterito, pater extraneum heredem inftituif-
fet, et ab eo rem legaffet, eaque adita hereditate dolo fcripti
heredis periffet, aduerfüs emancipatum vtilis a&tio dari debebit :
Jei fcilicet perfonae, cui filius legata praeftare cogitur: quia -
Praetorif?* propofitum eft, fifle iniuria ceterarum perfonarum
bonor n poffeffionem contra tabulas teftamenti dari.
XVIIL. ArRicANvs libro IV. Quaeftionum. N &-
pos qui in poteftate manfit 55, et filius fuus heredes infti-
tuti füunt: nepoti legatum dedit: pater eius emancipatus petit
tenlritus la- bonorum poffeffionem: nepos legato]contentus eft. Quidam
d in eum folum, qui in poteftate effet, letati aCtiónem nepoti
dandam refponderunt: quia ei nihil auferatur ?^, et emanci-
patus partem filii fui occupet, in qua onus legatorum non
confifteret. Sed re&tius dicetur, in emancipatum folum dan-
dam $ actionem nepoti: et quidem non vltra quadrantem.
XIX. InEw libroiV, Quaeftionum. Qv14 et fi omnes
petiffent bonorum poffeffionem , femis nepotis inter eum et
patrem eius diuideretur. A. »
XX.. MARCIANVS S1 filius-

Jj "
l" !

LI é Lfd.&/m :

Ed

H

P L

;I';

libro . IV, Regularum.
emancipatus contra tabulas bonorum pofífeffionem petierit, :
tuendos quidem liberos et parentes conftat: fed fi varie dona-
; tum fuerit exceptis perfonis a teftatore mortis caufa, jpro ra-
És --J;þmöafd, ta 39 conferent ad virilem emancipato: ficut accidit in por-
: -44 tionibus hereditariis et legatis. .$.—i. Inteftato autem mor--
I nan ""* v natre, Haper. donationibus mortis caufa factis non poterit
filius quaeri: quoniam comparatio nulia legatorum occurrik.
XXI. PaPrN1ANVS libro XIIT. Quaeftionum. $1 por-
tio hereditatis, quam excepta perfona beneficio legis habere
potuit, repudietee: pro ea quoque parte filius, qui bonorum
poffeffionem accepit, non aliis, quam exceptis perfonis , le-
gata praeftabit. J J warer * -
XXIL Ipxwlibro V. &&gnforw BowonvM pof-
feffione contra tabulas teftamenti praeterito emancipato íilio
data, fcriptus heres alter filius, qui ?? poffeffionem accepit, vel
iure ciuili contentus non accepit , legata praecipua non habebit.
XXIII. HkRMoGENIANVS libro II]äIuris Epitoma-
J'yerciersr-,gum. — Hiquibus vel ?? reliétum, vel virilemj?* Diuus Pius
u'€ . conferuaniconftituit, ex feruis, qui libertatem propter bono-
rum poffeffionem contra tabulas acceptam confequi non po-
ve !:uerunt, nihil habebunt. : Xfl. 2" VUX.,
Jep. — XXIV./TaYPuHoxiXWvs,libro XVL Difputztionum.
IxTrERvEN1T illa quaeftio, quando numero liberorum effe
. debeat is, cuilegatum datum eft, vt id ferre poffit a filio con-
tra tabulas bonorum poffeffionem accipiente? Et placet fuffi-
cere , in ea neceffitudine tunc effe, quando dies legati cedit..
^". "XXV. MaRmcErLLvs,libro IX. ;Digettorum. . Qvz
filium emancipauerat, et nepotem eX éó retinuerat in pote- -

T

[ ^
ECl , d
J VVMIHAAAMY ,

8o Hal aufevt.. — 81 Vide Aueran.. L Interpr. Iur. 3. GER. 82 Hal.
plenum etiam ob[equium. 83 Hal. fui. GEB. 84 . Vulg. Praetoris. B R.
85 Hal. et Vulg. vemanfit. B R. 86 Hal. quia mibil auferat ei. GEB. — 87
Hal. inferit: effe. GEB. — 88 Hal. et Vulg. mortis caufa donata . confevent ,
praemiffis poft: teflatore duobus punGtis. BR. 89 Hal et Vulg. inferunt :
bonorum, BR. 90 Ap.Hal. et Vulg. vel, abeft. B R. 91 Hal. et Vulg.
jn virilem portionem , loco: vel vivilem. BR. 92 Ap. Hal. sm, abcit.
Édem tamen in margine: alias, nou babet, quae eft Vulg. RR. 93 Hal.et
Vulg. eff. BR.^ — 94 Hal, et Vulg. tueretur, B Re. :

poffeffionejaccepta decefferit is qui in poteftate eft, ad colla-

XXXVIL TIY. -- VI

ftate, teftamento filium exheredauit: nepotem ex aliqua par- "
te inftitüit héredem, et alium filium emancipatum pfaeteriit. í
Poteft defendi, nepotem quoque bonórtum polfeffiótiem cóntra i
tabulás petere poffe: nam pro ea parte, qua quisque inteftato ,
fuus heres effet, fi pater fuus heres non effet, bonorum pof- - Í
feffio defertur. $. 1. Is cuius filius in adoptionemerat, ne- h
potem quem filius poftea procreauerát, fcripfit heredem : eman- p
cipatum filium praeteriit: num ?^ habet nepos ex Ediéto bo- d
norum poffeffionem? tuendus ?? taihen, exemplo"parentjum | ,,M
et liberorum, quibus legata pree&ese coguntur qui bonorum Jnétr
poffeffionem contra tabulas acceperunt. $—2. Si forte ex eo- "* .
dem filio retinüerat nepotem vnum, pluresue, indubitate pro ,. M
ea parte tuendus eft, pro qua parte tuetur ?^, fi,éxfilia ne- "d
pos, aut mater defuncti heredes inftituti effent: nam his com- MUA
paratur. "o ( Mæ*e
(DE COLLATION E)Bpmere.,] jl
VrriaANvs libro XL ad Edictum. : P eu?ï
HIC titulus manifeftam häfEï:g aequitatem , cum enim Praes - uT
tor ad bonorum poffeffionem contra tabulas emancipatos ü
admittat, participesque faciat cum his, qui funt in poteftate, , P L.
bonorum paternorum: confequens effe credit ^, vt fua quo- 1 ^^*^^"^- m
que bona in medigmy conferant, qui appetant ? paterna. $. r. "^ tl
Inter eos dabitur collatio, quibus poffeffio data eft. $.2: Pla- 1
ne fi minorem vel alium, quem reftituere in integrum folet t
Praetor, reftitugfit ad bonorum poffeffionem contra tabulas w, d
petendam, quam,omiferat: vtique etiam collationis commo- p
dum *ei* reftitu£ *. $. 3. Si ex dodrante fuit imftitutus fi- LT
lius qui erat in poteftate, extraneus ex quadrante:femancipa- ]. ]« ,, CU
tuüm accipientem contra tabulas, pro quadrante]tantum bona dnm end
fua collaturum Iulianus ait: quia folum quadrantem fratri ab- Tenta
ftulit *: argumentum pro hac fententia adfert Pomponius, fiui
quod filius emancipatus nepotibus ex fe natis folis * conferre n
cogitur. $. 4. Paterfilium, quem in poteftate habebat, et D e
extraneum heredem fcripfit, emancipatum praeteriit: bono-« . dis: |
rum poffeffionem contra tabulas vterque filius accepit, poteft RR
non incommode dici, emancipatum ita demum conferre fra- confi
tri fuo debere ", fi aliquid ei * ex caufa hereditaria abftule- Lio ii

^
COntfa
toptiy
— Wüten
Qotum
NY
Qtn j
fb

(s toní

rit: nam fi minore éx paite, quam dimidia, is, qui in pote-
ftate erat, heres fcriptus fuerit, inique videbitur collationem .
poíftulare ab eo, propter quem ampliuSjhereditate paterna ha-
biturus eft. $. 5. Totiens igitur collä:ioni locus eft, quo-
tiens aliquo incommodo affectus eft is, qui in poteftate eft,
interuentu emancipáti: ceterum, fi non eft, collatio ceflabit.
$. 6. Vel maxime autem tunc emancipatum conferre non opor-
tet, fi etiam iudicium patris meruit: nec quicquam amplius
* ( MM L r -
nancifcitur, quamiyei pater dedit. $. 7. Sed et fi legatis me-
ruit femiffem, vel tantum , quantum contra tabulas bonorum , , 1
poffeffionem ? occupat;[ dicendum eft, non effe cogendum 7^* du Prlt

j : ; : : a occupéb, — :
ad collationem. | $.-g- Ibidem Iulianus ait *9?, fi bonorum "TM n
! r a

Ditt one
MT

tionem bonorum cogendum emancipatum: vt tantum heredi Q*

eius conferat, quantum conferret ipfi, fi viueret. JQuod/fi an- 1 | &«,
te acceptam bonorum poffeffionem decefferit fuus *^, here-
dem eius Praetor ita ^^ tueri debebit, inquit, pro ea parte,
| .qua

I Hal. et Vulg. addunt: BONORVM. llle tamen in margine: al/as
deefl. Mlabent etiam Bafil. zeeypuárov. BR. 2, Hal. credidit. 3 Vulg.
appetunt, quod planius, et 7? appetamt, forte natum ex: comferant. RR. — 4
Flor. erat: commodum veflituit, ct fadum : commodum ei ve[lituet. 'Taur. prius
recepit, Vulg. vtrumque. B R. Vt et Hal. GxR. 5 Hal. abfiulerit. GEB.
6 Hal. folus. G & B. 7 Yaur. deVere. GEB. 8 Ap. Hal. e;, abeft. 9
Hal. poffeffione, quam fcripturam potiorem habeo. BR. —— 1O Hanc vocem: ^ lx
ait, afterifcis inclu(imus ((puta in exemplo typis deftinato ) cum Flor. fit inter fï 3 r
verficulos adícripta, BR. — 11 Vulg. addit: filius, BR — 12 Ap. Hal, ita, ciïf-tamen
: | | abeft.. "G

abe&'m.
il T'tiie
V l, :
U d
il r;'z'gm
lt

A rl
t f

,

- . DIGESTORVM LIB.

XXXVIL TIT. VI.

redum onus hoc debitum. .

713
$& IU Lälïäab hoftibus captus,

poft mortem patris redit ?5, licet moriente patre nihil ha-
buit ^?, cum apud, hoftes fuerit ?7?, tamen et ad bonorum
poffeffionem admittétur, et conferet fcilicet ea ,quae morien-
te patre haberet, Ííi ab hoftibus captus non fuilfet: fed etfi
?5 redemptus ab hoftibus mórtis tempore patris inueniatur,
aeque collatio erit ?? facienda. $. 18. Si emancipato lega-
tum fuerit, cum pater morietur: etiam hoc conferre debet.
9- I9. Si ab ipfo patre herede inftituto, filio eius fideicom-
miffum fuerit relictam, cum morietur: an id conferendum
eft, quoniam vtile eft hoc fideicommiffum? et eueniet, vt
pro eo habeatur, atque fi poft mortem patris relictum fuiffet:
nec cog&tur hie-eenferre, quia moriente eo (eius)3? non
fuiffet. $. 20. Emancipatus filiuá, fi dotem habeat ab vxore
acceptam, hoc minus confert, etíi ante vxor decefferit,
$. 21. Si impubere adrogato fecundum Diui Pii refcripturh
quarta debátur ?*, videndum eft, an, fi patris naturalis bo-
norum pofleffionem petat, conferre quartam debeat: quaeftio
in eo eft, an heredi fuo relinquat quartae aCtionem , an non2
Et magis eft, vt ad heredem transferat: quia perfonalis actio
eft. Igitur etiám dé qüárta conferenda cauere eum oportebit,
Sed hoc ita demum, fi iam nata eft quartae petitio: ceterum
li adhuc pater adoptiuus viuat, qui eum emancipauit: dicen-
dum eft, cautionem quoque ceffare: praematura €ft ehim fpes
?? collationis, cum adhuc viuat is, cuius de bonis quarta de-
betur. $. 22. Siis, qui bona collaturus eft, habeat filium
peculium caftrenfe habentem, non cogetur vtique peculium
eius conferre :,fed fi iam tunc mortuus erat filius eius, et ca-
ftrenfe peculiutrüäabuit, cum möriur 33 ig cuiyi,i bonorum pof-
feffio petenda jefu: àn ,conferre cogatur? cum autem vindica-
ri ** id patri ?? non fit neceffe , dici oportebit, conferendum: ;
non enim gyunc adquiritur, fed non adjmitur, ?5. Ampliug. La À
dico, et fi inftitutus fuerit ?? & filio heres , (necduny ?? adiez; ; et »e7?« .. (
rit, habeatque fübftitutum, quia non magis nunc 3? quaeri- |
tur peculium, quam nunc non alienatur, conferri debére,
'$: 23. Confeftur autem, etiam fi quid eius non ^? fuerit, do-
lo malo autem factum fit, quo minus effet: (ed hoc fic acci- )

piendum eft, vt hoc demum conferatur, quodjeiusteffe defit | ,25
dolg rpaio': ceterum fi id egiit 4': ne j^? adqyn:eret. 4* ; "on leex E.
venit in ^* collationem: nam hic et ^5 fibi. infidiatus eft. 7
9- 24. Portiones collationum ita erunt faciendae: vtputa duo
funt filii in.poteftate, vnus emancipatus habens trecenta: du-
centa fratribus confert *^, fibi céntum ^7: facit enim eis par-
tem quamuis is fit, cul conferri non foleg.//;,, Quod fi duo fint z
filii emancipati habentes trecentaj ^?, et düio in poteftate: ae- ^&,

