miffum. * DOXYXMIL - s.
XCIV. Ivrrkjvs libro XXXPX- Digeftorum. Pr -
NE fi filium impuberem exheredauerit, fideicommiffum legi-
timus heres praetare cogendus non erit, nifi idem et patri ;277
heres fuerit. Z$. 1. Qui rogatus erat hereditatem, ex qua fer- Tder.
uus eius heres inftitutus erat, reftituere, Ceumr) 9? alii fer-
uum vendidiffet, quaefitum eft, an hereditatem reftituere co-
gendus eft ?? is, ad quem hereditas ex emptione ferui here-
dis feripti peruenerit **? Dixi, compellendum effe ad fidei-
commiffum reftituendum eum, quiiferuum fuunmihéredem fcri-14 « v fiam.
ptum vendidit: cum pretium hereditatis, quam reftituere ro- ]
gatus eft, habeat. Is autem, ad quem hereditas ex emptione
ferui heredis fcripti peruenerit, ex caufa cogendus erit fidei-
commiffum praeftare: id eft, fi dominus ferui heredis fcripti
foluendo non erit. $. 2. Si cui Stichus aut,.Dama legatus ef-: /Z/am-gf,..
fet, electione legatario data, et fidei eius commiffum effet, vt
Stichum alteri praeftaret: fi,Damamny vindicare maluerit, ni-/! ;"'ïïï*mm-
hilo minus Stichum ex caufa fideicommiíli praeftare debebit. ^'/4J;7'*
Siue enim pluris eft.Damaf compellendus eft *5 Stichum re- z ^
dimere: fiue minoris, aeque Stichum iufte dare cogetur 99:, ,.
cum per eum fteterit, quo minus ex teftamento haberet, quod 'A
$. 3. Qui teftamento manumitti-
tur, et neque legatum, neque hereditatem capit, fideicommif-

fum praeftare cogendusmon/eft. Ac ne is quidem, qui fer-

uum legatum rogatus fuerit manumittere, Ís enim demum

, pecuniam ex caufa fideicommiffi praeftare cogendus eft, qui ali-

quid eiusdem» generis, vel fimiliS99, ex teftamento con fequitur.
XCV. VrPriAwvs libro & Fideicommifforum. — V r-
DENDVM tameh eft, numquid, fi vice operarum rogauerit
eum aliquid ??, debeat hoc fideicommiflum valere: quod. ne-
quaquam dicendum eft: quia nec opere inponi huiusmodi li-
berto poffunt, nec impofitae exiguntur, quamuis teftator ita *?
cauerit. "t «. OR r s
& y. XCVL ivrrawvs ** libo XXXFX. Digeftorum.
Qvipam teftariéfito vel codicillis ita legaüit: AvREOS
QVADRIGENTOS "? PAMPHILAE DARI VOLO, ITA
VT INFRA SCRIPTVM EST: ABÉ Ivr10o ?? A(cTORE
AVREOS TOT: ET IN CASTRIS QVOS HABEO, TOT:.
ET IN NVMERATO QVOS HABEO, TOT: polt multos
annos;eadem voluntate manente deceffit, cum omnes fummae
in alios vfus translatae e&eme — Quaero, an debeatur fideicom-
miffum? jRefpondi, veró, fimilifs eft "**, patremfamilias de-'f)?f*.,,
monftrare potius heredibus. voluiffe *?, vnde aureos quadrij
gentos;fine, incommodo rei familiaris contrahere poffint *5,
L4* fé qU^ : quam
omni corre&ione, pro quo itidem Taur. recte decefferat. Sed etomnes hic re&te
habent. BR. Etiam Hal. GEB. — 57 Hal. et Vulg. moriatur. BR. — $8 Hal.
IDEM. praetereaque nihil. — 39 Hal. et omnes: debere. BR, — Poterat et Taur.
dare: deber]l. GEB. — 60 Hic in Vulg. eft noua lex, tefte Contio. gR. — 6t
Taur. eBanefcit. GEs. — 62, Vulg. hoc fupplementum non agnofcit, habet au-
tem; reffituere, alii feruum veudidit. Quaefitum efl etc. praeeuntibus MSS. Pal.
II fupra: vendidiffet, habet repofitum: vendidit, atque ita Pal. IV. iam in con-
textu. — Hal. cum, fuppleuit, fed loco magis probabili; habet enim: Cuni, qui
vogatu$ erat etC. BR. — Abeft, cum, etiam in Pal. 1. III. V. Vat. Barb. Bynkersh.
GEEB. . 63 Hal. effet. GER. 64 Hal, peraueniffet. GER. 65 Ap. Hal.
66 Hal. cogitur. GEB. 67 Hal. fuerat. GEB. 68
Hal. et Vulg, fimile. BR. — 69 Gothofr. in nota: aliquid dare. Hal. GEB.
7o Vulg. id, loco: ite. BR. — 71 Hal. IDEM. GER. .'72 Hal. quadringen-
tos, hic et infra adhuc bis. GEB. — 73 Hal. IV BLIO. 44 . Hal. effe. GEB.
75 Yaur. Boluiffe. GE . 76 Mal et Vulg. poffent. BR. Confer ad hunc

locum

mero,

'pif
FJ

"l

* pet-;

1 »
2!
j

lnd,

UI
m'.xïa*mml
]. fu:-fïf
'(W?Jcmnæ]

U : Ln €,

)P

*Q;ä ä*ä "

. meo Stichus legatus fuerit teftamento, i1dque
diauero, deinde prolatis codicillis apparuerit, mihi quoque eun- -

75. — CIL. Ingw libro EXXXIL ?^ Digeftorum,

-quem 55 viPinti aunis dominus feruum cauía.non probata

92 Vulg. tabulas; BR ^ . 93 Hal, ceffiffet. GX 8.

DIGESTORVM LIB. XXX.

quam condicionem fideicommiífo inieciffe, quod initio pure
datum effet: et ideo quadrigenti Pamphilae debebuntur. . $. r.
Quotiens lege Tulia bona ^* vacantia ad fifcum pertinent, et
legata et fideicommif/a praeftantur, quae praeftare cogefétur
heres, a quo reliCcta erant. $. 2. Si tibi feruus legatus fue-
rit, et petitum a te, vt Titio aliquid praeftares vsque ad pre-
tium ferui, deinde feruus decefferit: niMl fideicommiffi nemi-
Ae praeftare cogendus eris, $. 3. Si fcriptus ex parte heres

: rogatus fit pradcipere *? pecuniam, etjeis/ quibus teftamen-
to legatum erat, diftribuere: id quod fub condicione legatum -

eft, tunc[praetipere debebit, cum condicio exftiterit: interim|
aut ei, aut his *?, quibus legatum eft, fatisdari oportet.
Cui ftatuliber pecuniam dare iuffus eft, is rogari poteft, vt
eandem pecuniam alicui reftituat. Nam cum polfit teftator
codicillis pure libertatem dare, et hoc modo condicionem ex-
ftinguere, curjnon/ etiam "per. fideicommiffum eandem pecu-
niam adimendi poteftatem habeat? . 'y, |
XCVII. IpnEw libro 3e&H. Digeftorum.,

Sr MIHI

Stichus legatus effet, fideique meae commiffum, vt aut Sti-
.. chum aut Pamphilum meum feruum redderem, et in Sticho

aliquid ex legato propter legem Falcidiam perdidiffem: ne-
ceffe habe)(o 89, aut Pamphilum feruum meum totum 'Titio
dare, aut eam partem Stichi, quam legatorum nomine acce-

)efO. - duf | :
XCVIII. D& wj librm:äge&m SEnvvs !
ab hoftibus captus recte légátür: hoc enim iure poftliminii
fit; vt quemadmodum ?? heredem inftituere poffumus feruum,
qui in hoftium poteftate eft, ita legare quoque eum poflemus.
XCIX. IpEM libroH : Digeftorum) S5r DoMINO
Stichus legatus effet, et ferüó éius optio data: partem dimi-
diam Stichi dico ad dominum. pertinere: quod poffit feruus
manumiffus eundem Stichum optare. ; . s. .
C. In&Mw libro EXXVfE ?? Digeftorum. ; Sr wxzs
Sempronius a Titio herede legauerit, Titiusque mihi fub ea-
dem condicione eandem rem legauerit: exfiftente condicione,
capiam legatum.ex teftamento Sempronii. ,&* |
CL Ip&w libro EXXWVHE "Digetterum.. Sx seRvOo

legatum repu-

dem 5* Stichum legatum eífe: nihilo minus eundem vindi-
care poffum. $. r. Si ei, qui in hoftium poteftate eft, lega-
tum fuerit, et is apud hoftes decefferit: nullius momenti le-
gatum erit, quamuis'poftliminio )confirmari potuit. . ,,,,1.
S 1/MINO Rf
manumiferit, et poftea legatum ei dederit, isqugsalienatus ad
libertatem perduCtus 97 fuiffet ?9?: legatum non capit: nam
perinde nulljus eft momenti legatum, ac fi fine libertate da-

tum fuiffet. 3 ME
CIII. InEew libro E2GOXHE. Diceftorum...IN TAcrI-
*IS fideicommiífis fraus legi fieri videtur, quotiens quis ne-
que teftamento, neque codicillis rogaretur ??, fed domeftica
cautione velichirographo obligaret fe ad praeftandum fidei-
commiffum ei, qui capere non poteft. |
CIV. InEx libro I. ad Vrfefum Fereeem,, À B owNr-
Bvs heredibus legatum ita erat, QVISQVIS MIHI HERES

PE DI

locum Aueran, II. Intevpr. lur. 27. GER. 77 'Yaur. Vona. GEB. "78
Hal. et Vulg. percipere, hic et mox iterum loco: praeczpere. GEB. — '79 Hal.
interim ab eo aut eis, quibus. GEB. 8o Vulg. babeo. BR. 8t Taur. SER-
LVS. GEB. 82 Hal. negle&o antecedenti vt, hic inferit: emim, et in fine
habet: poffumus. GEB. — 83 Flor. erat: libvoagefimofeptimo, ab ordinaria ta-
men manu: feptz, appofitum. BR. 84 Vulg. iuferit: ferumm, BR. 85
Klor. hicet in rubro fequentis eft? o&agefimo. GE B. 86 Ap. Hal. quam,
abeít. G E B. 87 Hal, profectus, forte: prouecius. GEB. 88 Hal, fuerit.
89 Hal. rogatur, et mox : obligat. GEB. 9o Hal. vtrum illius tota. centum
deberent, và illius in fequentibus negletto. GEB. — 91 Hal. inferit: dave. G E B.
94 Hal. tabellae. G E R.

QvaEk Lvorvs TaxTrivs.MmiHr DEBET, EA '?

- affentiri debet Taur. et dare: darI. GE B.

. abeft, G E B.

337

ERIT, DAMNAS ESTO T1TIO DARE CENTVM: dein-
de infra conpraehenfum jeraty ne vnus ex heredibus ei daret.
Quaeritur, reliqui heredes vtrum tota centum dare ?? debe-
fent, an dedutcta vnius illius hereditaria portione ? jRefpon-
dit, verius effe reliquos heredes tota centum ?* debere: cum
et fignificatio verborum non repugnet huic fententiae, et vo-
luntas teftatoris congruat, $. 1. In teftamento fic erat fcri-
ptum, Lvcro Tav10, S1 18 HEREDI MEO TABEL-
LAS ??, Qvi1BVS EI PECVNIAM EXPROMISERAM,

DEDERIT: CENTVM DATO.. litius deinde, antequam .

tabellas heredi redderet, decefferát. Quaefitum eft, an here-
di eius legatum deberetur? Caflius refpondit, fi tabulae fuit-
fent, non deberi: quia non redditis his dies legati non cef-
fit ?^*. Iuliffus notat, fi teftamenti faciendi tempore tabu-
lae ?* nullae fuerunt ?5, vna ?* ratione dici poteft, legatum
Titio deberi: quodjzdvv«rocgj ?* condicio pro non fcripta ha-
betur ?9?. $. 3. Etiam rem hoftium poffe legari, Sabinus ait,
fi aliquo cafu emi poffit. $. 3. Si Atfio ?? italegatum fue-

ritX, QVISQVIS MIHI HERES ERIT, DAMNAS ESTO .-

ATTIO HEREDI DECEM DARE: deducta fua parte,' At-
tius decem petet, $.-4. Item fi iuffus fuiflet heres decem
dare, et fundum fibi habere, deducta fua parte decem dabit.
$. 5. Denique conttitit *??, cum ita legatum fuiffet, o v1s-
QVIS MIHI HERES ERIT, DAMNAS ESTO HEREDI
MEO DECEM DARE, exaequari omnium heredum partes z

.eo quod vnusquisque et fibi et coheredi fuojdarir* damnatus

videtur ?. $. 6. Cum quidam heredem iníüiituit ?, quando-

| que ^ mater eius deceffitfet, deinde fecundus heres fcriptus ?

fuiffet, et ab eo legata ei, qui fub condicione heres infiitutus
fuiffet, relicta effent ?, isque viua matre QegvefWet; poftquam
dies legati cefferit ": quaefitum eft, an heredi eius legata de-
berentur? Verius eft, legatum heredi deberi, fiue pure a fub-
ftituto $ legatum datum eft primo heredi, fiue füb hac conci-
cione, SI HERES NON FVERIT: quia moriente eo condi-
cio impletur. $. 7. Si focero a genero fuo herede inítituto

qpats;hereditatis alii legata fuiffet: dedutta dote, eum debi- .
turum effe partem hereditatis legatam, Sabinus (refpondit z

quemadmodum, fi pecuniaféx crediti caufa focero debita fuif-
fet, 9. ea dedu&ta parteri hereditatis daturus fuiffet.
CV. Ip&w libro-E*ex-Mimeto. LEkGATVM ita erat,
H E-
RES MEVS CORNELIO DARE DAMNAS ESTO, hihil
amplius ex hoc legato/ quam aCtiones fuüas heres praeftare
debet. [47262127 7 997 ii ! ó.
CVL AzEERYS Vanjvs)'* libro-H. Digefterumy a
aulo Epitoiuaterum. — $1 1N teftamento fcriptum effet,
HERES MEVS AVREOS CENTVM, LICINIO DAMNAS
ESTO, neque adfcripfiffet pARE: deberi *^a legatum con-
ftat. Y .

.CVIL. ArnricAwvs libro H- Qüaefiemmm-- SrA
pluribus heredibus legata fint, edque "^5 vnus ex his praecipe-
re 13 jubeatur, et praeftare: in poteftate eorum, quibus fit
legatum, debere effe ait, vtrumne a fingulis heredibus petere
velint, n ab eo, quii[prascipere fit iuffus: itaque eum, qui
ipraecipere iuffus eft, cauere debere coheredibus, indemnes eos
praeftari. $. r. Si quis feruum, :
' gauerit

95 Vide Aueran, b. ]. cum L. 22. $. 7. fapra b. t. conciliantem 1J. Interpr.
Iur. 24. GEE. 96 Hal. et Vulg. vera, loco: vma. BR. — 97 Id eft: zm-
poffibili. GE E. 98 Hal. babeatar. 99 Vulg. Tztio, et fic deinceps. B R.
IOO Vulg. couflat. BR. I Hal et Vulg. dare, quibus affentior. BR. Et
.2, Hal. videretuv. GEB. — 3 Hal.
infltziffet. GEB. — 4 Gothofr. in nota: quandocunque. Hal, GEs. —5 Hal.
inflitutus, loco : fcriptus. G E B. 6 Hal. baeres fcriptus evat, velicta fuiffent. G E B.
7Halcefférat. GE B, — 8 Hak ab nfiituto, et in margine : alia5, a. [ubflituto. G E B.
9 Hal. praefigit: namz et. GEB. I1O Vulgo: eg,abeft. GE8. — 11 Ap. Hal.Varus,
124 Hal.et Vulg. inferunt ej, &&, — 120 Hal.eg quae — 13 Vulg.

Qqqq 2 percipere,

14 darc,

)u

; Á
L../ con :

cui aliquid fine libertate le-

L,,—J ' J &'. " , P "^
JUC, CT : Íj2€
gj 7 l-!, *

E Q';HA d f* u ,

UoQa. $. 1. Si id, quod ex teftamento[mihi debes,

$53

gauerit, cum morietur ipfe feruus, leget, minir.n.e dubitandum,
iquin. vtilelegatum futurum fit: propterea fcilicet gu.od mo-
riente feruo, id quod ipfi legatufn erit, ad eum, cui ipfe le-
gatus fuerit, peruenturum fit. .
CVIII. Ine « libro V-Quaefttonum;— $1 SERVVS le-
gatus, viuo teftatore fugiffe dicatur, et impenfa et periculo
eius, cui legatus fit **, reddi debet: quoniam rem legatam
eo loco praeftare heres debeat ^?, in quo a teftatore fit re.eh-
quilibet alius
feruo meo donauerit: smíanebit adhuc mihi ex te&ament?a&io:
et maxime fi ignorem meam factam effe: alioquin contequens
erit, vt etiam fi tu ipfe feruo meo eam donaueris, indito me
libereris: quod nullo modo recipiendum &: quando ne folu-
tioné.quidem- inuito me facta libereris. $. 2. Cum homo ?(1)-
tio legatuseffet, quaefitum eft, vtrum arbitrium heredis eft *^,
quem velit dandi, an potius legatarii? Refpondi, veriüs dici,
ele&ionem eius effe, cui poteftas fit, qua actione vti velit, id
eft, legatariii *7. $. 3. Huiusmodi legatum, rLLI, Av T IL-
LI, VTER EORVM PRIOR CAPITOLIVM ASCENDE-
R1T, Vvtile effe euidenti argumento probari ait: quod con-

. ftet vfüumfructum libertis legatum, et **, qui/eorum fuperui-
""Xerit, proprietatem, vtiliter legari.

Idque/et|de herede in-
ftituendo dicendum exiftimauit. $. 4. Stichum, quem de te
ftipulatus eram, Titius a te herede mibi legauit: fi quidem
non ex lucratiua caufa ftipulatio interceffit, vtile legatum effe;
placebat: fin ex^? duabus, tunc magis placet ?9, jnutile effe
legatum: quia nec ablit quicquam, néc bis eadem res praefta-
ri poffit. .$«e Sed fi cum mihi ex/teftamento Titi: Stichum
deberes, eundem a te herede Sempronius mihi legauerit, fi-
deique meae commiferit, vt-eumr alicui reftituam, legatum vti-
le erit: quia non fum habiturus. Idem ?* iuris erit, «e& fi
pecuniam a me legauerit. Multo magisfi in priore teftamen-
to fideicommilfum fit. Item fi in priore teftamento Falcidiae

^. ]locus fit, quod inde abfcidit ^^ ratione Falcidiae, jex fequenti!

teftamento confequar. -$6- Item fi domino heres exfítitero,
qui non effet foluendo, cuius fandum tu mihi dare iuffus et-
fes, manebit tua obligatio, ficut maneret, fi eum fundum emif-
fem. $. 7. Si ita fcriptum erit, AwPrLivs QvaMw Tzi-

^CTIO LEGAVI, HERES MEVS SEIO DECEM DATO:

'"uégqufwe mu.rcot4

dübitandum non erit, quitr"ét 'itio*füüm legatum maneat, et
Seio nihil vltra decem debeatur:. nam et vfitatum fere eft fic
legare, E*v-e-o TiTriO TOT, ET HOC AMPLIVS V XO-
RIET LIBERIS EIVS TOT. $.8. ?? Si ei, cui nihil le-
gatum eft, cum hac adiectione Hoc AMPrryvs aliquid lege-
tur: minime dubitandum ?* ett; quin id, quod ita legauerit ?5,
debeatur: imultoque minus dubitandum, Ífi ab eo, qui. ni-
hil.mihi debet, ita ftipulatus fuero, AMPLIVS QVAM MI-
HI DEBES, DECEM DARE SPONDES? quin decem de-
beantur. $. 9. Si feruus alienus liber effe iuffus, et legatus

fit, peti eum ex legàto pofle ait: nam cum libertas nullius-

momenti fit, abfurdum effe ^?, per eam legatum infirmari,
quod alioquin yaleret, et fi folum datum fuiffet. $. ro. Qui
quinque in arcà habebat, ita legauit, vel ftipulanti promifit,
DECEM QVÁE IN ARCA HABEO: et legatum, et ftipula-
tio valebit: ita tamen, vt fola quinque vel ex ftipulatione, vel
ex teftamento debeantur: vt vero quinque quae deerunt, ex
teftamento peti poffint, vix ratio patietur ??: nam quodam-
modo certum corpus, quod in rerum natura non fit, legatum

pevcipere. BR. 14 Hal. fuit. GER. 15 Hal. debet. GER. 16 Hal.
fit. 17 Ap. Hal. id efl, lesatarii, abífunt. GER.. 18 Hal ofufrauctu
libertis legato, ei qui. GEB. — 19 Hal. ex. — 20 Ap. Hal. placet, abeft. GER.
21 Hal, Idem4ue. — 22 Hal. decedit. GE B. — 25 Hal. praefigit: Sed et. G ER.
24 'Yaur. duVitandum. GEB. 25 Hal. legatum erit. G&B. — 26 Vulg. ad-
dit: aijt. BR. 277 Hal. et Vulg. patitur. BR. 28 Hal. et Vulg. fuerit.
BR. . 29 Hal. et Vulg. aliquid. Bh. — 30 Bafil. xeigove yevóusvow. BR. — 31
Hal, fideique. G E&.

32 Hal et Vulg. fíj, BR. — 33 Vulg. margaritam, hic

. vtile totum effe. :

! Ap. Hal. et hoc: et, et fequeus: atque, abfunt. G EB.

DIGESTORVM .LIB. XXX.

videtur, Quod fi mortis tempore plena fümma fuerat 2*, et —
poftea aliquod ?? ex jea deperieriti: fine dubio foli héredi de»i-iff!-ä:ïj' - pern

perit. $. rr. Si feraus legatus fit, et moram heres fecerit:

periculo eius et viuit, et deterior fit: vt fi debilem 39 forte

tradat, nihilo minus teneatur. $. 12. Cum quid tibi lega-
tum, fideiue ** tuae commiffum fit, vt mihi reftituas, fi qui-
dem nihil praeterea ex teftamento capias, dolum malum dum-
taxat in exigendo eo legato, alioquin etiam culpam te mihi
praeftare debere, exiftimauif: ficut in contra&tibus fidei bo-
nae feruatur, vt fi quidem vtriusque contrahentis commodum
verfetur, etiam culpa, fij 32 vynius folius, dolus malus tan-
tummodo praeftetur. $. r3. Qui margaritgf 2* Titio pignori
dederat, filium heredem inftituit, et filiam exheredauit: dein-
deitacauit; rE Trrr RoGo, FIDEJOVE TVAE COM-
MITTO, VTI MARGARITA, QVAÉ| TIBI PIGNORI
DEDI,VENDAS:ET DEDVCTO OMNIDEBITO TVO,
QVOD AMPLIVS ERIT, ID OMNE FILIAE MEAE
RESTITVAS: exea fcriptura filiam a fratre fideicommiffum

4j

petere poffe, vt is aCtiones fuas aduerfus debitoremi ei prae- "occo74^-

Íftaret: hoc enim cafu eum, qui creditor fuiffet, debitorem in-
tellegendum, eius fcilicet, quod ?* pretium pignoris fummam
debiti excedat. $.-rpm Non autem mirandum, fi cum ?5 alius

Irogatus fit, alius| fideicommiffo obftringatur: nam et cum in L: J 26f

teftamento ita fcribatur *^, rTk, Trr:, RoGO, vT ACCE-
PTIS CENTVM ILLVM SERVVM MANVMITTAS, VEL
SEMPRONIO QVID PRAESTES: parum quidem japtej
fcribi, verum/aeque intellegendum ?? heredis fidei commif-
fum, vt pecuniam Titio praeftet: ideoque etipfüm Titium cum
herede acturum, et libertatem feruo, vel Sempronio, quod roga-
tus fit, praeftare cogendum. . $. 15. Auidius filii fui fidei com-

37^"a th /:'l,æerü J

mifit ??, vt certam pecuniam quatfuor]libertis fuis mutuam da- ! /);

ret, et vfuras leuiores taxauerat: placuit,

CIX. IpEeMw lbro-V&- eftionum, . Sr QvANDO
quis vxort iuae ea, quae viuus donaueg, volgari *? modo
leget, non de aliis donationibus videri eum fentire ait, quam
de his,-quae iure valiturae non funt. ^Alioquin et ^* fru-
ftra ^^ legatutus fit: atque fi ita exprimat, QvAE vxo-

RI * IVRE,DONAVERO T5, yvel itaj QYAE YXOREX .
MANVMISSZIÓNIS CAVSA DONAVERO,' EA EI LE- *

Go: nam inutile legatum futurum eft. $. 1. Heres, cuius

hoc fideicommiffum (j»fl Lxs,,

fideicommiffum|/erat, vt mihi fundum aut centum daret, fun- | ,

dum Titio vggd,ädit: cum electio ei relinquitur *5, vtrum ma-
lit; dandi, vt tàmen alterum folidum praeftet, Praetoris offi-

cio conuenire exiftimo, vt fi pecuniam Titius ** offerat, in-

hibeat fundi perfecutionem: ita enim ** eadem caufa confti-
tueretur ^?, quae futura effet, fi alienatus fundus non fuif-

fet: quando etiam aduerfus ipfüm heredem officium Praeto-

ris, fiuearbitri tale effe deberet, vt fi fundus non praeftaretur,

neque pluris, neque minoris, quam centum peftimaretur. | x

CX. IpnEM libro.VIlL.—Quaeftiottmm.. 51 uxrkRES
generaliter feruum, quem ipfe voluerit, dare iuffus, fciens fu-
rem dederit, isygyiþ furtum legatario fecerit: de dolo malo ^4?
agi poffe ait. Sed quoniam illud verum eft *^?, heredem in hoc

teneri, vt non pelífimum det, ad hoc tenetur ?*, vt & alium -
p , : |

52 relinquat. / M»læfa

hominem praeftet,.e& hunc pro noxae idedito
Kfas CXl. MancrAxvs libroIL Inftitutionum. Er1AM
fi partis bonorum fe excufauerit tutor, puta Italicarum, vel
v H rkf«sz»ä&ä Ues | prouin-

etpaünlopoft. BR. — 34 Hal.etVulg. quo. BR. — 35 Ap. Hal. cum, abeft. GER.
36 Hal. fcribitur. ^— 37 Vulg. aperte fed perperaim. BR. — 38 Vulg.additeff. B R.
59 Hal. Aufidius filio fuo fideicommifit. GEB. — 40 Taur. uOlgari, GEB. — 4K
42, Hal. inferit:: ez.
44 Hal. verba in fequentibus: ea ei lego, huc trans-
fert. GER. 45 Hal. relinquatuv, GEB. — 46 Ap. Hal. Titius, abeft. GER.
47 Hal. etenzm, loco; euim. GEB. 48 Hal. conflituetuv. G E B. 49 Ap.
Hal, ;z4alo. GE R. 50 Hal. fit. 51 Hal teneri. GEB. 52 Gothofr.
| ' in

43 Hal. inferit:; meae.

d
H

a& ,

ais

;Jt

TR

Uytf*

DIGESTORVM LIB. XXX. - $59

prouïgcïalium. rerum, totum, quod teftamento datum eft, "ei,
aufenetur, et ita Diui Seuerus et Antoninus refcripferunt.
CXII. InEew libro-Vl-Ilnfitutienum. Sr ovis ??

inquilinos fine praediis, quibus adhaerent, legauerit: inutile

L1 6E eft legatum : fed an peftimatio debeatur, ex voluntate defun-

&i ftatuendum effe, Diui Marcus et Commodus refcripferunt.
$. r. Cum feruum fuum heres damnatus dare, eum manumi-
ferit, tenetur in eiusä,äfïmationem: nec intgre&, 5* fcierit,
an ignorauerit legatum. — Sed et fi donauerit feruum heres,

: . . »t . .
et eum is cui donatus, eft, manumiferit, tenetur heres, quam-

uis ignorauerit, a fe eum legatum effe. $. 2. Siita legatum
fuerit, Tiri0 cvw SEgr0 po rEkGo: vtrisque legatum
eít: ficut vtrumque legatum eft, cum 55 fundus cum domo
Formiana legatus eft *9. $. 3. Si quis fcripferit teftamento
fieri, quod contra ius eft, vel bonos mores: non valet: veluti
Ai-quie (cripferit contra legem aliquid, wek contra edictum Prae-
toris, vel etiam turpe aliquid. -$dg Diui Seuerus et Anto-
ninus refcripferunt ??, iusiurandum contra vim legum et au-
Coritatem iuris in teftamento fcriptum, nullius effe momenti.

| CXIIL InEw libroVH-zInftitutionum. SEmnRvo-alie--
no ita legari poteft, quoad feruiat ??, velfi feruus forte Ti-

tii erit, vt et Marcellus ait. $. I. Si quis poft tempus liber-
tatem fessesfue dederit, et interea rogauerit heredem, donec
ad libertatem perueniat ??, cibaria ei dare: teftatoris volun-
tati obtemperandum effe, Diui Seuerus et Antoninus refícri-
pferunt. $. 2. Si quis a primo herede centum legauerit ali-
cui, et eidem a fecundo ducenta, pofteaque generaliter repe-
tierit legatüg &xeaente 9? videtur repetiffe. $. 3. Sed fi pa-

LV 'alfébdster impuberi filio fubftituerit, et & fubftituto/legata repetierit,

fi pupillus heres exftiterit, et intra pubertatem decefferit, re-

petitio non valet, quia voluntas defuncti haec eft, vt femel de--

beayítur **. $. 4. .Si ab impubere legatum fuerit füb condi-
cione, SY AD PVBERTATEM PERVENERIT, et a fubfti-

tuto repetitum fuerit: legatum debetur et a fübftituto: nec

$.. 5. In-

videtur repetita condicio, quae inutile legatum facit.

eptas voluntates defunétorum circa fepulturam, veluti ??. ve- -

ftes, aut fi qua ?? alia füperuacua ?* vt /? in funus impen-
dantur, non valere, Papinianus libro te
fcribit. o N
CXIV. IpnEw libro VHE.-Inftitationam. Frirrvsra-
MILIAS miles vel veteranus, licet fine teftamento decedat,
poteft fideicommittere a patre: quia etiam teftamentum face-
re poteft. $. r. Si libertus ab inteftato decefferit, a. patrono
poteft, vsque ad partem debitam, . fideicommiffum relinquere:
quia, fi teftamentum faceret, licebit 97. ei partem debitam fo-
lam relinquere. $. 2. Qui inteftato decedit, et fcit bona fua
ad fifcum peruentura vacantia :.8, fidei fifci committere poteft.
$. 3. Apud Marcellum libroiduodecimo Digeftorum talis quae-
ftio agitatur. Quidam ab eo, cui fundum legauerat, fideicom-
miferat 9?, aw& eum fundum. poft mortem íuam reftitueret
Sempronio: eiusdem legatarii fidei commiferat, vt Titio da-
ret centum: quaeritur, quid iuris fit? Etait Marcellus, fi Ti-

tio teftator centüm ex fruCtibus, quos viüüs legátarius per-
ceperit, reliquerit *?, et l.eg.ätgrius poft tantum temporis de- -
celfiflet, vt ex fruCtibus centüm fierent, Titium ceritum acce- .

in nota: Flor. dedito. . Habuit itaque tunc in fuo textu: detitione, quod ap.

Hai. et Vulg. legitur. BR. | 53 Ap. Hal. 4uis, abeft. GEB. — 54 Hal. prae-
figit fi. GEB. 55 Hal. ficut fi. fundus, illis nempe: vtramque legatum. eft,
cum, omiffis. G EB. 56 Hal. effet. 57 Yaur. refcriBferunt. GEB. — 58
Hal. feruiet. GEB. 59 Taur. perDeuiat. GEB. — 6O H. a Porta in II. no-
tat: In P. Flor. trecentuim. Etita eft, fed ex temeraria cuiuspiam correctione,
quam Taur. merito contemfit. BR. 61 Hal. debeatur. GEB. — 62 Hal. in-
ferit vt. GEB. 63 Hal. quae, loco: fi qua. GEB. — 64 Taur. fuperua Qiia.
65 Hal. ei, loco: vt. 66 Ap. Hal. refponforum, abeft. GER. 67 Hal.
licebat. GER. 68 Taur. Bacantia. GEB, 69 Flor. hic et mox iterum:
fideicommifferat. GE?. — o Hal. perciperet, velipuifet. GEB. | 7k Ap. Hal.
quantum, abcit. GEs, — 72 Hal effet. . 73 Hal. effet. GEB. Z4 Hal.

/4 P :
Fto. refponforum, ?* |.
: | fialiquis ex his antedecefferit, non omnibus.

pturum : fi poft acceptum legatum confeftirn. deceffiffet lega-
tarius, Titii fideicommiffum extingui: quia placet, non plus
poffe rogari qué&m reftituere, quam quantum ** ei relictum
eft *?. $— Sed fi Titii fideicommiffum non eft *? in tem-
ipus mortis legatarii collatum, ait Marcellus, .confefemm fidei-
commiffum ! Titio dandum, fed cautione exacCta, quanto am-

plius ceperit,jreddi; quam cautionem ita committi, fi *prius ,
legatarius decefferit, quam ex fructibus ccentüum. perciperet:-

fed vix eft, vt legatariumy ex reditibus voluit "* ante dare,
quam fructus legatarius ** percepilfet. Certe erit legatarius
audiendus, fi velit totum fuündum praeftare, |fi de reftituendo
cauetur ^5: abfurdum enim. eft, de fuo eum praeftarej cén-
tum: maxime Ífi fundus cefitum, vel non multo pluris eft:
quo iure vtimur.. $. 5. Si quid alicui licite fuerit relictum,
velius aliud *?, quod ipfe quidem propter corporis fui vi-
tium, vel propter qualitatem relicti, vel aliam quamcumque
probabilem 75 caufam habere non potuit, alius tatrieri hoc ?
habere potuit: quanti folet comparari, tantam aeftimationem
accipiet. $. 6. Vt quis heredem inftituat aliquem, rogari
non poteft: plane Senatus cenfuit perinde habendum, atque
fi rogaffet hereditatem reftitui. $. 7. Quid ergo, fi heres
poft mortem fuam rogatus fuerit hereditatis füae partem quar-
tam reftituere? Verius effe exiftimo, quod et Scaeuola no-
tat, et,Papirius/ Fronto fcribit, valere ?? fideicommiffum, at-
que fi :de; hereditate fua. reftituenda/rogatus eíffet: et eate-
nus reftituenda eft **, quatenus hereditas teftatoris patitur. ??,

Bfecundum vulgarem *? formam iuris, -$e-8e-Bett fi liberos

fuos emancipare rogatus fuerit *^, non cogitur hoc facere: -

poteftas enim patria inaeftimabilis eft. .$.—9- Aedes deftruen-
dae neque legari, neque per fideicommiffum relinqui pofiunt :
et ita Senatus cenfuit. $. 1o. Si fideicommiffum .relictum-
fuerit.feruo alieno fine libertate, et ad libertatem peruenerit:
dicendum eft, poffe eum admitti ad capiendum. $. rr. Diui
Seuerus et Antoninus refcripferunt, eum qui.rogatus eft **
fub condicione fratris füi filiis reftituere, ante diem fideicom-
miffi cedentem necquidem ex voluntate eorum poffe reftitue-

re his in poteftate patris agentibus: cum polfit, die fideicom--

tniffi cedente, fui iuris conftitutis ipfis debere ** reftitui: vel
$. 12. Ijdem ?*
Principes refcripferunt, filiis ante diem fideicommifli venien-
tem reftitui hereditatem maternam neceffe non effé:, fed prae-
ftare heredem poffe vulgarem $? cautionem, aut fi praeftare
eam non poterit, mitti liberos in poffeffionem fideicommitfi
feruandi caufa: vt pro pignore, non vt pro dominis poffi-
ideant, vel ?? alienandi ius, fed vt pignus hábeant: vt filius
per patrem fru&tus confequatur, et feruus per dominum. $. 13.
Cum ?? erit rogatus, fi fine liberis decefferit, per fideicom-
miffum reftituere: condicio defeciffe videbitur ?*, fi patri
fuperuixerint liberi: nec quaeritur ?2 an heredesiexftiterint/
,'?. 14. Diui Seuerus et Antonifus refcripferunt, eos ??, qui
fteftamento vetant quid alienari , tiéc caufam exprimunt, pro-
pter quam id fieri velint: nifi inuenitur ?** ;perfona, cuius re-
fpe&tu hoc a teftatore difpofitum eft *?, nullius effe momen-
ti fcripturam, quafi nudum praeceptum religquerint ?^; quia
talem legeni;teftamento non poflunt *" dicere. Quod fi li-

: beris,
et omnes : volgerit. BR. 75 Ap. Hal. legatarius, abeft. Gx B. 76 Hal.
caueatar. 77 Ap. Hal. vel ius aliud, abiunt. GE. 78 Taur. probaVi-
lem. GEB. . 79 Ap. Hal. boc, abeft. GE B. — 80 Taur. Balere. GEB. . 81

Hal. et eatenus reflituendam. 82 Hal. pateretur, loco: patitur, et poft hanc
vocem punátum collocat, et periodum claudit. Reliqua autem ad fequentem
refert, 7Z fed in: et commutato. GEE. 83 Taur. &Olgarem. GEB. — Conf.
Noodt. £1, de Iuvisd. 4. BR. 84 Hal. addit 44s. GEE.
86 Ap. Hal. debere, abeft.. — 87 Taur. Idem. GER. 88 Taur. 4 Olgarem. G E. B.
. 89 Hal. vec vt, loco: vel. GEB. — go Hal. et Vulg. inferunt 4wis.BR. — 91 Taur.
videVitur. GEB. — 92 Hal.quaeretur. GER. — 93 Hal. eormm. Tu vide Duker.
ad Opuft. de Latin. Vet. ICt. p. 348. BR. — 94 Hal. et Vulg. inueniatur. BR.
95Hal.fit, loco: eff. GEzR. — 96 Hal. veliquerint. Gk&. — 97 Hal. poffint. G E B.

Qqqq3 — . 98

85 Hal. effet. :

- W

A. ÍCaXcenm .,

. S*N;L ä : iï fs

[ 4 , e.'f«fïjlgäï 4nid

. 30??.»
! F

k:
j ;(æ»(-.gf;/?l
L. deabom.

) beatur

Y 4 F 4 : .X

IUL

Eejs

ï *

||

]
d

?a'—(., £ ;

CMMMALOTÉE ;

| n e4«24 du dam ,
; d

;

perzese """'5 a. £ ,

. "]
L/ 1 LC CAVUAA

* d
b m ljl.
—anÜ " d

*

! J nám,

)5

p

l

&
w
Ed

uLO

$60

beris, aut pofteris, aut libertis, aut heredibus, aut aliis qui-
busdam perfonis confulentes, eiusmodi voluntatem fignifica-
rent: eam feruandam effe: fed haec neque creditoribus, ne-
que fifco fraudi effe: nam íi heredis, propter ?? teftatoris
creditores, bona venierunt, fortunam communem .üdelcom—
miffarii quoque fequuntur. $. 15. Cum pater, filio herede
inftituto, ex quo tres habueràát nepotes, fideicommifit ??, ne
fundum alienaret, et vt in familia relinqueret: et filius dece-
dens, duos heredes inftituit, tertium exheredauit, eum *??
fundum extraneo legauit *: Diui Seuerus et Antonijfus re-
fcripferunt, verum effe, non parüiffe voluntati defuncti filium.
$. 16. Sed, et ^. i cum duos exheredauit ?, vnum heredem
inftituit, fundum ^ extraneo legauit, vt ? putat Marcellus,
poffe exheredatos petere fideicommiffum. — Quod 7 euenit, et
fi viuus filiós emancipaffet, et poftea fundum alienaffet. $17
Sed fi omnes filii heredes inftituti /fint, ex. difparibus partibus,,
nofi poffunt petere fideicotumiffum exjminorg parte fcripti, vt
viriles, non hereditarias partes in eo habeant: verum eft enim
in familia reliquiffe, licet vni reliquiffet. $—18. Item fi vnum
heredem inftituiffet, inec quicquamy legaffet, exheredati nihil
interim, quamdiu in familia res, eft, petere poflunt. $. rg.
Interdüm etiam cum luero heredpsy moritur feruus legatus, vel
per fideicommiflum reliétus: veluti ü'ali?nus, vel Jieet pro-
prius, pluribus táfen feparatim ^ ita relictus, vt vnusquis-

que in folidum capiat: fcilicet y $ fine culpa heredis mor-
tuus fit. : | |
janm, CXV. Vr»iAxvs libro ugämm E T4-Mw
4dee modo, cvPI1O DES, OPTO,DES ?, CREDO TE DA-
""rvRVvM, fideicommiffum eft. |
CXVI. FronEN T1iNvs libro"XI-Infüitutionum. Le-
GATVM eft delibatio hereditatis, qua teftator ex eo, quod
vniuerfum heredis foret, alicui quid collatum/velit. && He-
redi a femetipfo jlegatum dari non poteft, a'&e-*? coherede
poteft. Ttaque fi fundus legatus fit ei, qui ex parte dimidia
heres inftitutus eft, et duobus extraneis, ad heredem, cui le-
gatus eft, fexta,pars.fundi-pertinet: quia. fe vindicare non
poteft,'aà Coherede vero femifíario, düobus extraneis concur-
rentibus, Inon/ amplius tertia parte: extraneifautem et ab ipfo
herede, cui legatum eft, femiffem, et àb alio herede trientem

vindicabunt. $. 2. Alienus feruus heres inítitutus legariipfe

4 fe nec totus, nec pro parte poteft. $-9« Seruo heredita-
rio recte legatur, licetea- ** adita non fit:, quia hereditas per-
fonab defunéti, qui eam reliquit, vicefüngitur. $. 4. Fundus
legatus talis dari debet, qualis relictus eft itaque fiue ipfe fün-
do heredis ferüitutem debuit, fiue ei fundus heredis, licet
confufione dominii feruitus exítinéta fit, priftinum ius refti-
tuendum eft: et nifi legatarius imponi feruitutem patiatur,
petenti ei legatum exceptio doli mali opponetur: fi vero fun-
do legato feruitus non reftituetur, actio ex teftamento fupereft.
CXVII. MancraAwvs '? libro XIII. Tnfeitationu
Sr ovrpjrelictum fit ciuitatibus, omne valet: fiue in diftri-
butionem relinquatur, fine in opus, jfiuejám- alimenta, vel 13
in eruditionem puerorum, fiue ** quid aliud.

CXVII. NERAT1Ivs libro X. Reguleram.. ET xo

98 Gothofr. in nota: nam fi propter heredis. Hal. Integra le&io ap. Hal. eft:
nam fi propter baeredis creditoves teflatoris bona venierimt, GEB. 99 Hal.
fideicommififfet, et in fequentibus: znffitwzffet, et: exbaevedaffet. GEB.- 100
ial. eumque. GER. I Hal. legaffet. 2, Vulgo et, abeft. Bm. 3 Hak
yurfus: exbaeredaffet, iuflituiffet, legaffet. G E B. 4 Hal. fundumque. G E.
5 Ap.Hal. et Vulg. vt, abeft. n&.— 6 Vulg. Idem,loco: Quod.BR. 7 Hal.
vel proprius, fi tamen pluribus feparatim effita velidus. GERB. 8 Ap. Hal.
fcilicet fi, abfunt, antecedentibus: Si tamem feparatim —— — — — im (olidum ca-
piat, parenthefi inclufis, G ER. 9 Hal cwpio, vt des, opto, vt des. GER.
10 Pronomen hoc videtur expungendum, ortum nempe a continua: fcriptara.
