ageret ?7, qui eum fe fecille procuratorem libello Principi

dato profeffus eft, prodeft. Quod fi iudicatum folui fatis, ab
eo procuratore poítuletur, neceffe eft ?* , vt iuri manifefto
pareatur. : | | dul

XXIL IvrrAwvs 5? libro LV. Digeftorum., ^ $x

.fine iudice non debitam ?? pecuniam exegerit procurator, et
'dominus ratam folutionem non habuerit, fed eandem pecu-
niam petere inftituerit: fideiuffores tenentur, et condictio, .

qua procurator teneretur fi ftipulatio interpofita non fuiflet
*, peremitur: quotiens enim procuratori pecunia foluitur,
et dominus eam folutionem ratam non habet: exiftimo id agi
?2. vt condictio perematur, et fola actio ei, qui indebitum.
?3 foluit, aduerfus procuratorem ex ftipulatu competat. Hoc

amplius praeftant fideiuffores impenfas, quae in iudicium fa-
&ae fuiffent ?*. Quod fi dominus ratam habuiffet ??, fi-

deiuffores quidem liberantur, fed ab ipfo domino eadem pe-
cunia per condictionem peti poteft. $. 1. Quod fi procura-
tor debitam domino pecuniam fine iudice exegiffet, idem iu-

ris eft: hoc fecus, quod fi dominusratam rem habuiffet, nulla -

eius pecuniae repetitio futura eft. $. 2. Quod fi procurator
per iudicem non debitam pecuniam exegiffet, dici poteft, fiue
ratum dominus habuiffet, fine non habuiffet , fideiuffores non
teneri: velquia nulla res effet, quam dominus ratam habere

poffit: vel quia nihil ftipulatoris intereft ?*, ratum haberi: ad-

ficietur ergo iniuria is, .qui procuratori foluit: magis tamen
eft, vt, fi dominus ratum non habuerit, fideiuffores tenean-
tur. $. 3. Quod fi debitam pecuniam procurator per iudi-
cem, cui nihil mandatum fuerit, ?? petierit: magis eft, vt
in folidum fideiuffores teneantur, fi dominus ratum non ha-

buerit. $. 4. Cum autem procurator recte petit, dominus per-
peram, non debet procurator praeftare, neiniuria iudicis do« .
minus aliquid confequatur: numquam enim propter ?* iniu- .

riam iudicis fideiuffores obligantur: verius tamen eft, hoc
cafu fideiuffores non nifi in ?? impenfas *?? litisteneri. $. 5.
Marcellus 7: fi dominus ratam rem non habuerit, fed lite

mota remr amiferit, nihil praeter impendia in ftipulatione ^ -
ratam rem ? deducitur. . $. 6. lulianus *; fi procuratori eius
| ' qui

[ i

et Vulg. fipulationes. BR. Etiam Rehd. G. $5 Hal. fed etiam fi. — 86
Vulg. addit: 4uoque. BR. Etiam Rehd. inbiis quoque. G E.B. 87 Gothofr.
in nota: agente. Hal. Immo Hal. ageutur. GER. — 88 Taur. meceffEst. GEB.
$9 Rehd. VLPIANVS. GEB. . g9o Hal indebitam, loco: mom debrtam.
GE B. 91 Vulg. fuerit. B R. 92 Hal. exiflimo agendum. Vulg. exiffimo
ea acfione cum eo agi. BR. Rehd. exiffimo acfioue bac alias ea id agi. inligne
exemplum fupplemcnti duplicis in textum recäpti. Sed et recentior manus po-
ferius: alias ea, voci: va catiuclufit. GE B. — 93 Hal. indebitam. Vulg. zm-
debitam pecuniam. BR. Kehd.,vt Vulg. GEZ. 94. Hal. fuut. Rehd. quas
in iudicium feci[fet. G & B. 95 Hal. babuerit. GEB. .. 96 Rehd. inteve[fet.
G E B. 97 Ordinatius Hal. Procarator , cui nibil mandatum fuerat , per in-
dicem petierit. BR. . 98 Vulg. per.BR. Etiam Rehd. vbi tamen fuperícri-
ptum: alias propter. GEB. 99 Vulg. ad, loco: im. B R. 100 Rehd.
anpeu[am. GEB. — 1 Vulg. addit: ait. BbR. Rehd. refpoudit. GEB. — 2 Hal.
et Vulg. flipulationem. 8R. Rehd, vt Flor. GEg. — 3 Hal. et Vulg. inferunt :
baberi.BR. Etiam Rehd. Gzx. . 4 Ap. Hal. et Vulg. Iulianus, abeft. n R.
: ! 3

[

habe
p
dtni
busl
pit
hia
pulii
fa.
dene
hm
hia
füm à
prelen
(emm,
Cedete
duna

eum r
dicinn
dem p
peleret

IV
0
fie
ot tene,
Qortet ,
&
ltem U
tem j

5 Kdi
GEN :
0ntjttend
WIeny, Df
Em R
fijeorgt.
Iiit: g
GEB, l(
IN C
"LO Rrendo
W fä&um; :
W Gry
WWQ&
M. 20
L

.ï"*;m

l

m
i.
fet«
li«

Wmi
W le

hi
Dle&m
ribt
lis, d
Difelh

"N

, dl
D -
hii
ffet
J

Yr)

p
ul
i. li
ore m
bt
yti: d
qu
s tehet
J

la

' «n
THUIN W
ug..)l 'f

"^
1

00
d n
( i
ye'
i o

st ]
i -mMS CO* :

J Julianus. G E B.

DIGESTORVM .LIB. XLVL TIT. VIIL. LIB. XLVIL TIT. L

qui mortuus erat, fine iudice foluta fuerint legata, ftipu-.

latio committetur, nifi heres ratum habuerit: vtique ? fi de-
bita fuerint tunc enim non dubie intereft ftipulatoris, ra-
tam folutionem ab herede haberi, ne bis eadem praeitet. $. 7.
Si in ftipulationem 9 ratam rem haberi hactenus. comprehen-
fum fuerit, Lvcivw TrTivw RATVM HABITVRVM?
cum id aperte ageretur, vt heredis, ceterorumque perfonae, ad
quos.ea res pertineret *, omitterentur, difficile eft exiftimari,
doli *.claufulam committi. Sane cum per imprudentiam hae
perfonae omittantur?, actio ex doli claufula competit. $. g.
Si procurator iudicium de hereditate ediderit, deinde domi-
nus fundum ex ea hereditate petierit, ftipulatio ratam rem
haberi committetur: quia,Ífi verus procurator fuiífet, exce-
ptio rei iudicatae dominum fümmoueret. Plerumque autem
Ítipulatio ratam rem haberi his cafibus committetur *?, qui-.

bus fi verus procurator egiffet, domino aut ipfo iure aut pro-

pter ** exceptionem actio inutilis effet. $. 9. Qui patris;no-
mine, iniuriarum agit ob eam rem, quod filius éius verberatus
pulfatusue fit, in ftipulatione cogendus eft filii quoque perfo-
nam.comprehendere : praefertim cum fieri poffit, vt paterante.
decedat, quam fciret ** procüratorem fuum egifle, et ita iniu-.
riarum actio redeat ad filium. . $. 10. Sed et fi nepoti iniuria
faCta fuerit, et procurator aui propter hanc caufam iniuria-
rum.aget: non folum filü, fed etiam nepotis perfona com-
prehendenda erit in ftipulatione: quid enim prohibet, et pa-
trem,.et filium, antequam fcirent procuratorem egiíle, de-

cedere? quo cafu iniquum eft fideiuffores non teneri, nepote

iniuriarum acente. 2 | i :
XXIII. Ingw libro V. ex Minicio.. PRocvRATOR
cum peteret pecuniam , fatisdedit amplius non peti: poftiu-.
dicium acceptum extitit qui et ipfe procuratorio nomine ean-

dem pecuniam peteret *?: quaefitum eft, cum is qui poftea

peteret, procurator non effet, et ** propter hoc exceptioni- 1

CL CUIAPBER. LQIAATDRAG
| TP , p asE r r
DE PRIVATTIS DELICTISUA
^XMrPrANvs libro XLL. ad Sabinüm.

IViLis^conftitutio eft, poenalibus actionibus heredes
non teneri, nec ceteros quidem fucceflores. Idcirco
nec furti conueniri poffunt. Sed quamuis furti actione

.mon teneantur, attamen ? ad exhibendum actione teneri eos

oportet, fi poffideant, aut dolo * fecerint quo minus poffi-
deant. Sed enim et vindicatione tenebuntur, re exhibita.
Ytem.condictio aduerfüs eos competit. $. r. Heredem ? au-
tem furti agere poffe, aeque conftat ; exfecutio enim quorun-

6 Hal. et Vulg. flipulatiomes. BR.. Etiam. Rehd.-
GERB. 7 Rehd. pertimet. GEB. — 8 Rehd. inferit: mali. GE B. , 9 Hal.
onittentur. 10 Vulg. committitur. GEB. — Y1 Hal. et Vulg. per exceptzo-
nem. Bafil. d 2uü Xuuaío 9 D mmQuygedic. ipfo iure aut per exceptionem. B R.
Etiam Rehd. per exceptionem. GEB. . 12 Vulg. füierit. — 13 Hal. et Rehd.
vepetevet, et mox iterum. GEB. — 14 In Rehd. et, abeft. GEE. — 15 'Vulg.
poffit : me fideimffores. BR. Rehd. procuvatoviis excludi po[fit, me jïdezu][oves,
GEB, 16 Hal. poffet, fideiufforesne. GEB. — 17 Hal. vefpondi, fed omiílo :
18 Vulg. is5.BR. 19 Vulg.oportet. BR. — 20 Flor. mani-
fefto mendo eft: ratam , quod ipfe agnouit Taur. p R. . In Rehd. fuit; ratam,

5 Rehd. jtaque. GER.

et factum: vatum. GEB. 21 Hal vatam baberi mou poffe. G EB. 22 ln
Rehd. qui petiffet, ab(unt. GE B. —— 23 Hal. coepiffet. GEB. 24. Hal. ba-

26 Hal. er Vulg. inferunt: et..BR.
29 Hal mentram earum cauf-
32, Rehd.

25 Hal babet. GEB.'*
— 28 Hal. dicetur.
31 In Rehd. ct, abeft. GER.

bere, GER.
24 Vulg. addit: eff. B n.
farum. , 30 Hal. petit. GE B.
vatam. G E B.

33 Hal.etiam fi. 34 Wal addit; effe. Rehd.. eff. G EB.

fit abfürdum..

:

995.

bus procuratoriis excludi poffet, num *^ fideiuffores *5 prio-.
ris procuratoris tenerentur. . fulianus refpondit. **, verius
eft non obligari fideiuffores: nam in ftipulatione cauetur,
non petiturum eum, cuius de,ea re actio, petitio, perfecutio
gig, et ratum habituros omnes, ad quos' ea res pertinebit: hic
autem qui procurator non eft, nec actionem, nec petitionem
habere intellegendus eft, - "s :
XXIV. Arn1cANvs libro V. Quaeftionum.. Bowo-
RvM poffeffionem ab alio adgnitam, ratam haberi oportere
** eo tempore , quo adhuc in ea caufa fit, vt peti poffit. Ita-
que poft centenfimum diem rata ?? haberi non poteft? ! $. 1.
Àn autem et fi mortuus'fuiffet qui petiffet ?2, vel furere coe-.
perit ^*, ratum haberi ?* poffit, videamus: nam Íi in. vni-
uerfum perinde haberi debet, ac fi tunc, cum ratum habeat
7?, per eum bonorum poffeffionem petat: fruftra his calibus
ratum. habetur: fed ?9 illud confequens futurum ?* , etiam
fi paeniteatillum petiffe, ratum haberi non poffe: quod vtique
Rectius itaque dicitur ^5, neutram eorumcau-
fam ?? impedire ratihabitionem. | |
XXV. IpEM libro VI. Quaeftionum. PaATER dotem
a fe datam abfente filia petit 39 , et 3* ratam rem habituram
eam cauit; ea prius quam ratum ?? haberet, mortua eft. . Ne-
gauit committi ftipulationem: quia, et fi ?3 verum fit ratum
eam non habuiffe, nihil tamen mariti interfit, dotem reftitui,
cum patri, etiam mortua filia, falua effe dos debeat. $. r. Pro-
curator cum ab eo aes alienum exegerat, qui tempore libera-

retur, tatam rem dominum habiturum cauit: deinde poft tem-

pus liberato iam debitore, dominus ratam rem habet. Poffe
debitorem agere cum procuratore exiftimauit, cum iam debi-
tor liberatus fit: argumentum rei ?^ , quod fi nulla ftipulatio

interpofita fit, condictio locum aduerfus procuratorem habi-
tura fit: inlocum autem condiCtionis interponi ftipulationem.

(

ESIMVSSEPTIMVYS.

dam delictorum heredibus dataeft. Tta et legis Aquiliae actio-
nem heres habet. Sed iniuriarum actio heredi non competit.:
$. 2. Non tantum in füurti, verum in ceteris quoque actioni-
bus, quae ex delictis oriuntur, fiue ciuiles füunt, fiue hono-
rariae, id ? placet, vt noxa caput fequatur. :
.. — T. Inzn libro XLIII. ad Sabinum. NvwovaAw plura -
deliCcta concurrentiafaciunt, vt vllius impunitas detur: neque
enim delictum ob aliud delictum minuit poenam. $. r. Qui
igitur ^ hominem fübripuit, et occidit: quia fübripuit, furti?,
quia occidit, Aquilia tenetur: neque altera harum actionum al-
teram confumit. $.2. Idem dicendum ?, fi rapuit et occidit:
nam et vi bonorum raptorum, et Aquilia tenebitur. $. 3.
*? Quaefitum eít, fi condictus ** fuerit ex caufa furtiua *^,
! an

1 Gothofr. in nota: deli&is vulg. Hal. " Varians haec le&io Taurcl-
lium refpicit, qui habet: DDELeCTIS, quod idem eft ac: delidis. In hunc
modum infinitam variantium leCionum copiam ex commutationibus literarum ,
maxime vocalium , quas librarii vfurparunt, coaceruare potuiffet Gothofredus ,

, quas et ego diligenter annotaui,/non vt inter variantes connumerentur, fed vt

ne le&oribus talium . vel imperitis vel incuriofis in ipfo textu offendiculo fint.
GE B. 2 In Rehd. liber ita incipit: Ciwilis. —Quedam conflitutio ef?, pri-
ihae etiam vocis litera prima coerulo colore, prima fecundae vocis minio eft
infignis , ac fi lex foret ICti.cuiusdam, ,cui nomen: Ciuili. Mirus error, fed
ex non fatis intelle&a voce 1lla: ciuilis, exortus. GEB. . 3 Taur. aDtamen.
G E B, 4 Rehd. inferit: malo. GE B. 5 Rehd. beredes. GEF. 6 Ap.
Hal. id, abeft. Vulg. mutat in:.boc. BR. Rehd. vt Vulg. GEz. 7 Kehd.
ergo. GEB. . 8 Hal. et Rehd. addunt: tenetur. GER. 9 Vulg. addit *
efl, &R. Etiam. Rehd. GEB. — 10 Hal. et Vulg. $. Item fi quid 4. huc trans-
ferunt, eteidem hunc $. f. praefixo: . Jtezm , conneQunt. B R. Et ita quoque
habet Rehd. GE B. . 11 Hal.cendidum. GEB. — 12 Taur. furtiBa. GE B.

Bbbbbbb. .. «V | 13

996

an nihilo minus *3 lege Aquilia agi poffit. Et fgrxpüt Pom-
ponius, agi poffe: quia alterius aeftimationis eft ; äegls Aqui-
liae actio, alterius condiCtio ex caufa furtiua ": namque
Aquilia eam aeftimationem complectitur , quanti eo anno plu-
— pimi fuit 1^: condi&io autem ex caufa furtiua pon egreditur
retrorfüm iudicii accipiendi tempus. Sed fi feruus fit, qui
haec !7 admifit, *5 quacumque aCtione noxae fuerit ded1tqs,
perempta eft altera a&tio. — $. 4. Item fi quis fübreptum fla-.
gello ceciderit, duabus a&ionibus tenetur: furti, et iniuria-
rum: et fi forte hunc eundem occæderlt, Eflbüs a&mplþps -]t[g-
nebitur. $. 5. Item fi quis ancillam alienam fubmvpmt.: ;
et flagitauerit^?, vtraque actione tenebitur: nam et ferui cor-
rupti agi poterit, et furti. $. 6. Item fi quis feruum vulne-
.rauit, quem fubripuerat ^* , aeque duae aCtiones locum habe-

iliae, et furti. EC
E ä&uIDE,M libro IL. de officio Proconfulis. Sr quis
a&ionem ?7, quae ex maleficiis oritur, velit exfequi: fi qui-
dem pecuniatiter ?? agere velit, ad ius ordinarjum remitten-
dus erit, nec cogendus erit in crimen fubfcribere: enim vero
fi extra ordinem eius rei poenam exerceri ^* velit, tunc fub-

fcribere eum in crimen oportgbit;
| TITO The
DE BAERITLS-].-
PavLivslibo XXXIX. ad Edium. .

—'vgTvM a furuo, id eft, * nigro, di&tum Labeo ait, quod
F clam et obfcuro ? fiat, et? plerumque nocte: vel a frau-
de, vt Sabinus ait: vel a ferendo, et * auferendo: vel a Grae-
co fermone, qui ? Qp«c appellant fures: immo et Graeci
dxà 78 9 Qépei» * Qüpoc dixerunt. ' $. 1. Inde $ fola? cogita-
tio furti faciendi non facitfurem. $. 2. Sicis, qui depolitum
abnegat, non ftatim etiam furti tenetur: fed ita, fi *? inter-
cipiendi caufaoccultauerit. $. 3. Furtum eft coqtre&atlo. rei
II fraudulofa, lucri faciendi gratia, vel ipfius rei, vel. etiam
vfus eius, poffeffionisue *^: quod lege naturali prohibitum
eft admittere. ' | du
]L Garvs libro XIIL. ad Edictum. FvRTORYM ge-
nera duo fünt: manifeftum , et nec manifeftum. n
IlI. VuerANvslibro XLL ad Sabinum, Fvn eft mani-
feftus, quem Graeci ér' «/roQópy *5 appellant, hoc eft, eura
:^ qui deprehenditur cum furto. $. r. Et parui refert, a
quo deprehendatur, vtrum ab eo, cuius res fuit, an ab. alio.
$. 2. Sed vtrum ita demum fur fit manifeftus, fi in faciendo
15 deprehendatur: an vero et fi alicui ** fuerit deprehenfus ?

Et magis eft, vt et ** Iulianus fcripfit *9, etfi non ibi depre-

153 Hal et Rehd. inferunt: ex. GER. 14 Hal. fit. GER. I5 Taur.
furtiBa. GEB. — 16 Hal. et Vulg. fuerit. BR. — 17 Hal. et Vulg. boc. BR.
18 Hal.et Vulg. praefigunt: ex. BR. Etiam Rehd. GER. 19 Vulg. fur-
vipuerit. B R.
21 Vulg. valuerauerit , quem.furvipuerit. BR, — 22, Vulg. acfiones , et mox:
oriuntur. BR, — Etiam Rehd. GER. 253 Gothofr. in nota: pecuniariae. Hal.
dubio procul, quoad dipthongum , errore typorum, cum ap. Hal. fit: pecunia-
yie. GEB. 24 Hal.et Vulg. exercere. B R. Etiam Rehd. GERz. :
I Rehd.repetit: a. GEB. — 2 Hal. obfcure. Et ita IV. MSS. quae
contuli. s .. Barb. Chriftin, S, Cruc. L. II. quibus adde Bynkersh. et Rehd. G E E.
4 In Rehd. et, abeft. GER. 4 Gothofr. in nota: a ferendo, id eft, au-
ferendo. Hal. Etita quoque Rehd. GEB.. — 5 Hal. quod. Vide Ant. Augu-
ftin. IV. Emend. 4, BR. 6 Vulg. vagà 72. BR. 4 ld eit, a ferendo.
Hal. hic. Graeci a ferendo $Gezc. GEB. — 8 Ap. Hal. et Vulg. Inde, ab-
eit. ER. - In Rehd.fuit: Non, loco: fude, quod tamen recentior manus in
hánc vocem conuertere eft annifa. GE E. —— 9 Hal. inferit: tamem. GEB. . IO
Hal. et Vulg. inferunt: id. idemque Flor. eft fuperfcriptum. B R. Ita quoque Rehd.
GEB. 11 Ap. Hal. rei, abeít. GER. 12 Rehd. vel poffeffiomis. GE P.

15 Hal. vertit; zw ipfo furto admiffo fcilicet deprebenfum. Rehd. Gráeca habet,
14 Ap. Hal. eum , abcít, GEB. 15 |

in hunc modum: apaatoforo. G E B.

PU

20 Gothofr. in nota: flagellauerit. lg. Rehd. vt Vulg. GE, .

SDIGESTORVM. LIB.UXLVIL ZTIE; L ^I40 305 40 8

hendatur, vbi füurtum fecit: attamen ? effe furem manife-

ftum, fi cum re furtiua fuerit adprehenfus ?? , prius quam eo
loci rem pertulerit, quo deftinauerat. . . ^ . ^ -
IV. Pavrvs libro IX. ad Sabinum. Qvo deftina-
uerit quis auferre ^*, fic accipiendum eft: quo deftinauerit

eo die manere cum eo furto,

. V. VuriANVS libro XLI ad Sabinum. Srvz igi-
turin publico, fiue in priuato deprehendatur, antequam ad
locum deftinatum rem perferret ??^: in ea caufa eft, vt fur

tametfi deprehendatur cum re fürtiua, non ?* eft manife-
. "VI. Pavzrvs libroIX. ad Sabinum. QOvamwvrs enim
faepe ?^* furtum contrectando fiat ?^9 ; tamen ?? initio, id eft,

nec ne fur effet. - | |
VII. VrPrAwvslibro XLL ad Sabinum. Sr quis in

fur manifeftus fit, videamus: et ait Pomponius libro nono de-
cimo ex Sabino ??, non poffe eum manifefti conueniri: quia
origo furti in feruitutefaCtinon fuit manifefti. q. r. [bidem
?* Pomponius eleganter fcripfit ??, deprehenfione fieri manife-
ftum furen: ceterum fi, cüm tibi furtum facerem de domo

| tua, abfcondifii te, ne te occidam, etiam fi.vidifti furtum

fieri, attamen non eft manifeftum. $. 2. Sed Celfus depre-
henfioni hoc etiam adicit, fi, cum vidiffes eum fübripientem,
et ad comprehendendum eum accurriffes ?? , abieCto fürto ef-
fugit ?^: furem manifeftum effe. $. 3. Paruique referre pu-

- VIIL. Ga1vs libro XIIL ad Edictum prouinciale. N ec

manifeftum furtum quid ?5 fit, apparet: nam quod manife-
ftum non eft, hoc fcilicet nec manifeftum eft. — ^ "- -
IX. PowPouzvs libro Vl. ad Sabinum. Er qui ?*
furti aCtionem habet, adfidua contrectatione furis non ma-
gis furti actio nafci poteft: ne in id-quidem in quod creuiffet
?5 poftea res fübrepta. $. 1. Sed fi eam a fure vindicaffem,
condictio mihi manebit: fed poteft dici, officio iudicis, qui
de proprietate cognofcit, contineri, vt non aliter iubeat ??
reftitui ^?, quam fi condictionem petitor remitteret ^* : quod
fi ex gondi&ione ante damnatus reus, litis aeftimationem fu-
ftulerit, vt aut omnimodo ^? abfoluat reum, aut, quod ma-
gis placet, Ífi paratus effet petitor aeftimationem reftituere,
nec reftituetur ^? ei homo: quanti in litem iuraffet, damna-
retur ei poffeffor, — . | DN | '
.X. VriPIANVsSlibro XXIX. ad Sabinum. Cvivs in-
terfuit non fuübripi, is aCtionem furti habet, —— . |
! | XI.

Hal. et Valg. inferunt: fzrto, quod et Flor, fuppletum. BR. Et habet quoque
Rehd. GEs. 16 Gothofr. in nota: aliubi. Hal. Et ita videtur reponen-
dum. Erat olim Flor. alicui.BR. Rehd. alicubi. GE B. 17 Vulgo: et , ab-
eft. BR. . Etiam in Rehd. GEs. 18 Vulg. fcribit. BR. : — 19 Taur. aD-
tamen.- GE B. z0 Vulg. deprebenfus. BR. Etiam Rehd. GEB. — 21 Vulg.
perferre. BR. Etiam Rehd..GEB. .22 Vulg. perferat. BR. —— 23 Rehd.
furtum manifeflum. GEB. — 24 Hal. etVulg. fcribit. BR. Etiam Rehd. GE£.
23 Hal.'et Vulg. pertulerit. BR. Rehd. Sed et fi pertulerit. GEB. — 26 Hal.
et Vulg. inferunt: tagem.B R. . '2/7 Gothofr. in nota: immo femper. ita hic
legendnm monet Petr. Pithoeus in motis ad 7. collat. Legwm Mofaic. Sed et
Bahil. habent: seAAZxie. B R. Ita et Rehd. et Florentinam defendit Van de Wa-
ter JII. Obf. 4. Gxn.. . 28 Hal fit. 29 Rehd. inferit: im. GEB.
30 Kehd. lib. XVIII. ad Sabinum. GEB. . 31 Hal. Idem. GEB. — 32 Hal.
et Rehd. fcribit. GEB. — 33 Gothofr. in nota: occurriffes. Hal. Yta ec Rehd.
GEB. . 34 Hal fugit. GER. 35 Hal vicimus quilibet, omiflo: am.
G EB. 36 Vulg. quod. BR. ^. 37 Vide ad hoc pr. Van de Water III.
Obf. 4. GEB. 38. Gothofr. in nota: adcreuiffet. Hal, in margine: alias,
in quod decveuiffet. Rehd. im quo decremiffet. GEB. 39 Hal. inferit: ei.
GE R. 40 Rehd. addit: rem. GER. 4I Hal remittat. . 42 Vulg.
Qnino. B R. 43 Hal et Vulg. veffitueretur. BR. — Rehd. vt Flor. Gx 8.

44

manifeftus ?* fit, fi cum re furtiua deprehendatur: et ita
Caffius fcripfit ^^. $. z. Sed fi pertulit ?* quo deftinauit,

faciendi fürti tempore, conftituere vifum eít, manifeftus,

feruitute furtum fecerit, et manumiffus deprehendatur, an

tat, dominus an vicinus, an ?* quilibet tranfiens adprehendat.,. -

&l
(uo
yeri
ts |

btot
com

ii
?ed a
dire
dicic
fit C0
tentia
tl
d
Cone
fübri
t
lus (
fübri
pecu
perin
a(Lion
füm,
ujb
terto
s j
ha
n

4 :
4 H
41 H
Nj
gzwd d
Wterfe
iNn]
0. R.
Àp t
Rehd.p
Hal. «
IY peri
I:th, 1
Tif
LUPT
Wi a N

N M
d
DN

1
!

$
idd,
itefty

!Qj
hr w
O00 d
1: (uà
Tidem
ii
: àm
m
j d
n
ia
"eoenti
IT
D t
Creni
dicoden,
jis, qi
deit "
ib
g n

nmrd

N
"rf 1
N

u u
r o

yp

j Tat. il
y V
ii P
- r i
f ? Std á

|LEMPPI
a

; à

. DIGESTORVM LIB. XLVIL TIT. II

— XL Pavrvs libro IX. ad Sabinum. Tvwis ^^ cu-
lus intereft, ** furti habet aCtiónem , fi ** honefta ** caufa
intereft. . | N
XIL VrrraANvs libo XXIX. ad Sabinum. ITa-
Q v E fullo, qui curanda , polienda ^? veftimenta accepit, fem-
per agit: praeftare enim ^? cuftodiam debet: fi autem fol-
uendo non eft, ad dominum aéctio redit: nam qui non habet
quod perdat *?, eius periculo nihil eft. $. r. Sed furti actio
malae fidei poffeffori non datur, quamuis intereft 5* eius,

rem non fübripi, quippe cum ?? res periculo eius fit: fed

nemo de improbitate ?? fua confequitur aCtionem: et ideo

. foli bonae fidei poffeffori, non etiam malae fidei, furti actio

datur. $. 2. Sed et ?^ fi res pignori data fit, creditori quo-
que damus furti aCtionem, quamuis in bonis eius res non fit.
Quinimmo non folum adüerfus extraneum ?* dabimus ?5, ve-
rum et ?* contra ipfum quoque dominum, furti a&tionem 55 ;
et ita Iulianus fcripfit ?. Necnon etipfi domino dari placet:
etíic fit, vt non 9? teneatur furti, et agat. Ideo autem da-
tur vtrique, quia vtriusque intereft. Sed vtrum femper cre-.

ditoris intereft, an ita demum, fi debitor foluendo non eft?
et putat Pomponius, femper eius intereffe pignus habere:

quod et Papinianus libro duodecimo Quaeftionum probat: et

verius eft, vbique videri creditoris intereffe: et ita Q&EI Iulia-.

nus faepiffime ícripfit. | uU
XIIL. Pavrvslibro V. ad Sabinum. Is cui ex füpu-
latu res debetur, furti aCtionem non habet , fi ea fubrepta fit,

"cum per debitorem ftetiffet, quo minus eam daret..
! XIV. VrPramwvs libro XXIX. ad Sabinum. Evw.
?ui- emit, fi non tradita eít ei res, furti aCctionem non habere,

fed adhuc venditoris effe hanc aCtionem, Celfusfcripfit, Man-

dare eum plane oportebit 9? emptori furti aCtionem, et con--

dictionem, et vindicationem : et fi quid ex his aCtionibus fue-
rit confecutus, id praeftare eum emptori oportebit: quaefen-
tentia vera eft: etita et ?5 [ulianus ?*. Etfane periculum
rei ad emptorem pertinet: dummodo cuftodiam venditor ante

traditionem praeftet. $. r. Adeo autem emptor ante tradi-

tionem furti non habet aCtionem , vt fit quaefitum , an ipfe

' fubripiendo rem emptor furti teneatur? Et Tulianus libro vi-

cenfimo tertio 9* Digeftorum fcribit, fi emptor rem, cu-

ius cuftodiam venditorem praeftare oportebat, foluto pretio |

fübripuerit, furti aCctione non tenetur 55?: plane fi, antequam
pecuniam folueret 9* , rem fubtraxerit: furti aCtione teneri,
perinde ac fi pignus fubtraxiffet, $. 2. Praeterea habent furti
aCtionem coloni, quamuis domini non fint: quia intereft eo-

rum. $. 3. Is autem apud quem res depofita eft, videamus |

an habet 9? furti aCionem? Et cum dolum dumtaxat praeftet,
gmerito placet non habere eum furti actionem: quid enim *?
eius intereft, fi dolo careat? quod fi dolo fecit, iam quidem
periculum ipfius eft: fed non debet ex dolo fuo furti quaerere

aCionem. $. 4. lulianus quoque libro vicenfimo fecundo *? .

44 Hal. Quin immo, loco: Twm is. Yn Rehd. Twm, fimpliciterabeft. Gr.2.
45 Hal.praefigit: ita. GE&. — 46 Vulg. inferit: ex. BR. Etiam Rehd. G E.
47 Hal. hic inferit: de. GE B. — 48 Hal. poliendaque. Vulg. poliendane. 5 R.
Rehd. vt Vulg. GE. 49 Hal. et Vulg. inferunt: femper. B R. 50 Hal.
quod det. Vulg. quod veddat. & zR. Rehd. vt Vulg. GE2. . 51 Hal. et Vulg.
intevfit. BR. Etiam Rehd. GEs. — 52 Rehd. inferit: ez. GEB. — 53 Taur.
iNproVitate. GE B. 54 Ap.Hal et, abeft. GEB. ' — 55 Vulg.inferit :
ei.BR. Etiam Rehd. GER. 56 Ap. Hal. dabnnus,. abeit. GE B. 57
Ap. Hal. et, abeft. Vulg. etiam. B R. 58 Hal. addit: damus. GBB. — 59
Rehd. fcribit. GEB. . 60 Vide Van de Water 111. Obf. 4. GE2. . 61 Ap.
Hal. et Vulg. et, abeft. pR. Ftiam in Rehd. GER. 62, Hal. hic et in fi-
ne periodi: oportere. GEB.. — 63 Ap. Hal, et Vulg. et, abeft. p&, — Etiam Áin
Rehd. GEz. — 64 Vulg.addit: ait. BR. Etiam Rehd. GEB. — 65 Hal.
vicefimo fecundo, GEB. . 66 Hal. emm won teneri. Ktiam Vulg. fed omiffo :
eum,BR. Conf. Noodt. 11I. Probab. 4. GEB. 67 Fuit initio, Flor. folue-
*üt. BR. — 69 Klal. babest, — 69 1n Rehd. enim, abeft. GEB. — 7Oo Vulg.

i

89 Hal. manudatu. GEB.

997
Digeftorüm fcribit, quia in omnium furum perfona confiitu-
tum eft, ne eius rei nomine furti agere poffint, cuius ipfi fu-
res funt ** , non habebit furti aCtionem is, apud quem resde-
pofita eft: .quamuis periculo eius effe res coeperit, qui "? eam
contrectauit. ) $. 5. Papinianus traCtat, fi duos feruos ob de-
cem aureos pignori acceperim , et alterfubripiatur, cum alter
quoque qui .ht retentus , non minoris decem valeret: vtrum
vsque ad quinque *? tantum habeam furti actionem , quia in
alio habeo faluos quinque **: anvero, quiamori poteft, dici
debeat in decem fore actionem, etiamfi magni pretii fit is 75
qui retinetur? Etita *5 putat: non enim refpicere debemus
pignus quod fübreptum non eft, fed id, quod fübtra&um eft.
$. 6. Idem fcribit, fi, cum mihi decem deberentur, feruus
pignori datus fubtraCtus fit, fi "* actione furti confecutus
fuerf) fiecem, non competere mihi furti aCctionem, fiiternm -
fübripiatur: quia defiit ** mea intereffe, cum femel fim con-
fecutus: hoc ita, fi fine culpa mea fubripiatur: nam fi culpa -
mea, quia intereft *?, eo quod teneor pigneraticia aCtione,
agere potero: quod fi culpa abeft, fine dubio domino compe-
tere actio videtur , quae creditori non competit: quam fenten-
tiam Pomponius quoque libro decimo ad Sabinum 39 probat.
$. 7. Idem ?* dicunt ??, et *5 fi duo ferui fübrepti fint fimul,
competere vtriusque nominefurti a&ctionem creditori: fed non
in totum , fed pro qua parte in fingulos diuifo eo, quod ei
54 debetur, eius intereit : feparatim autem duobus fübreptis,
fi vnius nomine folidum confecutus *fit*, alterius 55 nihil
cgnfequetur. $. 8. Item ** Pomponius libro decimo ex Sa-
bino *7 fcripfit 55, fi is cui commodaui, dolo fecerit circa
rem commodatam: agere eum furti non poffe. $. 9. Idem
Pomponius probat et ineo, qui rem mandato ?? alicuius acce-
pit ?? pérferendam. — $. ro. An pater, cuius filio commo-
data res eft, furti aCtionem habeat, quaeritur? Et Iulianus
alt, patrem hoc nomine agere non poffe, quia cuftodiam prae-
ftare non debeat. Sicut, inquit ?*, is ?? qui pro eo, cui
commodata res eft, fideiuffit, non habetfurti aCctionem. — Ne-
que'enim, inquit, is, ?? cuiuscumque intererit rem non per-
ire, habet furti aCtionem: fed qui ob eam rem tenetur, quod

.eares culpa eius perierit: quam fententiam Celfüs quoque li-

bro dpogecimo Digeftorum probat. $. rr. Is, qui precario
feruo ?? rogaüerat, fübrepto eo poteft quaeri, an habeat furti

aCctionem ? Kt cum non eft contra eum ciuilis a&io, quiafi- -
mile donato precarium eft , ideoque et interdictum neceflarium

vifum eft, non habebit furti aCctionem. — Plane poft interdi-
Cum redditum puto eum etiam culpam praeftare: et ideo et
?5 furti agere poffe. $. 12. Quod fi conduxerit quis, habe-
bit furti actionem , fi modo culpa eius ?* fubrepta fit res ?9.
$. 15. Si filiusfamilias ?? fubreptus fit, patrem habere furti
aCtionem , palam eft. $. 14. Si res commodata eft, etiscui
commodata eft, decefferit: quamuis hereditati furtum fieri

non poffit, et ideo nec heres eius, cuicommodata eft, poffit .

* £. agete,

í

71 Vulg. fuerint. Hal. fiut. BR.
73 Vulg. inferit: aureos. B R.

XXV.sR, Etita quoque Rehd. GE R.
72, Gothofr. in &ota; quia. vzlg. Hal. GEBR.
Etiam Rehd. GE &. 74 Kehd. rurfus addit: aureos, GE B. 75 In Rehd.
i$, abeft. GER. 46 Vulg.:inferit: Pomponiws. BR. Etiam Rehd. GEn,
77 Hal. et Vulg. et, loco: fi. B&.. Etiam Rehd. GE g. 78 Hal. defierit.
79 Vulg. addit: smea. BR. 8o Hal.ex Sabino. GEB. | $814 Hal. lidem.
GEBR. $2 Vulg.dicit. BR. Etiam Rehd. GEB. — 83 Hal. etiam, G E B. 84
Hal. et Vulg. eis. BR. 85 Hal. et Vulg. inferunt: momiue. BR. Rehd.
vt Flor. GEB. 86 Hal. et Vulg. Jdem. BR. Rehd. vt Flor. GE E. 87
Vulg. ad Sabinum. BR. ^ 88 Hal. et Vulg. fcribit. BR. Etiam Rehd. GER.
go Hal. ceperit. 9I Taur. inquiD, et mox
iterum. GEB. — 92 Hal.ile. GEB. — 93 Ap. Hal. is, abeft. GEB. — 94
Vulg. lib. XXII. &&R. | Rehd. lib. XX. GERB. 95 Gothofr, in nota: fer-
uum. vulg. Hal. Etcum his lego. BR. Et cum Rehd. GEs. 96 Vulgo:
et , abeít. B R. 97 Vulg. fua. BR. — 98 Hal. ves fubrepta efl. GEB. — 99
Gothofr. in nota: Graeci ita legunt: fi filiofamilias fit [ubreptum. — Habent

Bbbbbbb 2 Bafil,

998 .
i agere. Idemque et
in re pignerata vel in re locata: licet enim hereditati , furti

aCtio non adquiratur, tamen alii, cuius intereft, adquiritur.
$. 15. Non folum autem in re commodata competit el, cui

agere, tamen commodator poterit furt

commodata eít, fürti aCtio: fed etiam in ea quae ex ea ad- '

gnata *9? eft: quia et huius * cuftodia ad eum pertinet. Nam
et fi feruum tibi commodauero, et * veftis eius nomine furti

ages: quamuis veftem, quam ? veftitus eft, tibi non commo- .

dauerim, Item fi iumenta tibi commodauero, . quorum fe-
quella erat eculeus ^, puto competere furti actionem etiam
eius nomine, quamuis ipfe nonfit commodatus. $. 16. Qua-
lis ergo furti actio detur ei cui res commodata eft, quae-
fitum eft? Et puto omnibus, quorum periculo res alienae
funt, veluti commodati, item locati, pignorisue accepti
5, üihae fübreptae fint $, omnibus furti a&ionesf com-
petere: condictio autem ei demum competit, qui domi-
nium habet. $. r7. Si epiftula, quam ego tibi mifi, interce-
pta fit: quis furti a&tionem habeat? Et primum quaerendum
eft, cuius fit epiftula: vtrum eius qui mitit, an eius ad quem
miffa eft ? Et fi quidem dedi feruo eius, ítatim ipfi quaefita
eft, cui mifi : fi vero procuratori, aeque, quia per liberam per-
fonam pofleffio quaeri poteft, ipfius faéta eft: maxime fi eius

interfuit eam habere: quod fi ita mifi epiftulam, vt mihi re- -
mittatur: dominium meum manet: quia eius nolui amittere, .

vel transferre dominium. - Quis ergo furti aget? is cuius in-
" terfuit eam non fübripi: id eft, ad cuius vtilitatem pertine-
bant ea quae fcripta funt, . Et ideo quaeri poteft, an etiam1s,

cui data eft perferenda, furti agere poffit? Et fi cuftodia eius .

ad eum pertineat 5, póteft. Sed et fi interfuit ? eius epiftu-
lam reddere, furti habebit actionem: finge *? eam epiftulam

fuiffe, quae continebat vt ei quid redderetur, fieretue : poteft

habere furti aCtionem: vel fi. ** cuftodiam eius rei 1? rece-
pit, vel miercedem perferendae accipit *5:.et erit in hunc
cafum *^. fimilis caufa eius, et cauponis, aut magiftri nauis:
nam his damus furti aCtionem , fi fint foluendo : quoniam pe-
riculum rerum ad eos pertinet. - j LOH

XV. PAvrLvs libro V. ad Sabinum. C;R'E)DITORI s.

cuius.** pignus fübreptum eft, non credito tenus. intereft,

fed omnimodo ** in folidum furti agere poteft: fed et pigne- |

raticia aCtione id quod debitum excedit, debitori praeftabit.
$. 1. Dominus qui rem fubripuit *?, in quavfusfructus alie-
nus eft, furti vfufructnario tenetur. $. 2. Sed eum.qui tibi

commodauerit, fi eam rem fübripiat, non teneri fuürti, pla- |

. cuiffe, Pomponius fcripfit **: quoniam nihil tua intereffet *? :
vtpote ?? cum nec commodati tenearis : ergo fi ob aliquas impen-
fas quas in rem commodatam feciíti , retentionem eius habue-

ris, etiam cum ipfo domino, fi eam fübripiat, habebis furti
aCtionem : quia eo cafu quafi pignoris loco ?* ea res fuit ??, |

JBafül. éà» $ ómeoóe:og xAomiv $mosz. . Nec aliter legendum cenfeo. Fabro-
tus tamen transtulit: — Si filiusfamilias fuvvipiatur. B R. — Florentinam exhi-
bent et Hal. et Rehd. Gx&. 100 Vulg. «»ata. BR. Rehd. vt Flor. GER.
XY Hal. buiusmodi. G E B. 2 Nl et Vulg. etzam. BR. 3 Hal, qua. Et
ita Barb. Chriftin. S. Cruc. L. vtet Rehd. GEB. — 4 Gothofr. in nota: equu-
leus. Vulg. Hal. Sed et Vule. hic inferit: vel pullus: mibi et tibi. BR. Rehd.
equaulus. tibi puto. GER, 5 Hal. et Vulg. velutz commodatae , ztem locatae
pignorisue momine acceptae. BR. KRehd. ante: accepti, inferit: womine. GEB.
ó Vulg. futt. BR. Etiam Rehd. G E&. 7 Xíal et Vulg. aGonem, BR.
Etiam Rehd. G & B. 8 Hal. pertinuebat. GE R. 9 Vulg. zntevfuerit. B R.
Etiam Rehd. GEZ, IO Hal. et Vulg. inferant: enzm. BR. Rehd. vt Flor,
G EB. 11 Halet fi vel. GER. 12 Vulgo: re;, abeft. BR. — : 13 Hal.
ccepit. Vulg. acceperit. R. — Kehd. vt Hal. et fane Taur. re&e dediffet: accI-
pit. GER. I4 Hal. u boc cafu. GEB. — 15 Hal. et Vulg. cui. BR. . Ha-
bet et Kehd. Creditoris cuius. Sed, primae vocis faperfcriptum: al. tor is. quod
commodiffimum habet fenfum , fi cum eodem Kehd. pott fequens : aon , inferas :
quod. G E . 16 Rehd, omnino. GE B. 17 Vulg. farripuevit. BR. 18
Vulg. fcribt. BR. . 19 Hal. interfit. 20 Flor.etiamnunc eft: otpatote;
Librarius primum voluit fcribere: vtpata, ante vltimam literam fe correxit ipfum,
addito: ote, R. . 21 Vulg. inferit: commodatario. BR. Etiam Achd, G.

:loco: an. GEB.

DIGESTORVM LIB, XLVIL TIT. lL

XVI. Ipw libro VIL, ad Sabinum. N z cum filiofami-

lias pater furti agere poffit, non iuris conftitutio, fed natura

rei impedimento eft: quod non magis cum bis quos in pote-
