Taur. funt te&a quae. fic in Pam. ve&ius tamen videbatur, que. GEB. . 48
Taur. adiuBaudos. GERB. 9 Ap. Hal. vel, abeft. G s. 5o Hal. lib.
XXXVII.GER. 51 Hal lb Il. GEB. — 52 Vulg. inferit vel. BR. .. 53
Taur. in Adnot, decretum. dicretum. mam dicretum u Pan. GEB. 54

Hal. potefi. GE B. — 55 Per libellum, id eft, nuda libelli porrecti fubtcriptione.
Ita Franc. Zoanettus in Reffitut. ad Dig. c. 15$. GEB. — 56 Taur. circAduocatos.
GEB. 57 Hal ide. GEB. 58 « lac. Conftantinaeus F. Subtil. Enodat. 28.
ait, Duarenum et Charondam malle concionatores. lpíelegit coutznuatores. G ER.

58 b 'Yaur. habet depraebendat. GEB, —|.99 Halajos quoque. GEB. 60 Confer
Iac. Curtium IIll, Eo«c. 41, GEB. 61 HalZztemque. | Sed cum Flor. faci-
unt Barb. ,S. Cruc. Treui, GEB. 62, Vulg. pofiulantiwm. BR. 63 Hal.

inferit,Jocus. GEB. — 64 'laur. zmproVitati. GEB. 65; Treuif,; concedi- A AK J
tur. Sed Flor. feruánt Barb..et S. Cruc. GER. 66 Vulg. qwia. .Vt et feïï'g-:
MSS. 5R.,Puta. Barb, S. Crnc.,Trcuif.föi 3. — 67 Kal plurimumque. G E Bo Éabut p

'XïWJam
N g

4.0/7 | y a a.. 7'c

tis non funt, fi quis eis petat: vel fi nemo fit quikpetat, vltro
eis dare debebit, Sed fi quij ?? per potentiam aduerfarii non
inuenire fe Aduocatum dicat, ;fezgge oportebit ei Aduocatum
H * 69 o / $ic & "ä*ï a^ 2.'. * o $. e :
dare, Ceterum oprimi 9? aliquem per aduerfarii fui poten-

| .,tiam "? non oportet: hoc enim ** jetiam| ad inuidiam. s
lus Vr R NEENSE 2 , fs Ea - 2 d : 13 (a
m qui prouinciae praeeft, fpectat: fi quis tam 1mpotenter e
: " 4gerat, vt omnes metuant aduerfus eum aduocationem fufcipe-
E ftprdoe Ye. . —$;-6. Quae etiam ]
3""'-["0'3,,- et *? debent fab his obferuari,

omnium Praefidum communia funt:

X. Ip f& libro X. de officio Proconfuliss MEmMrNzrs-
sE oportebit, vsque ad 7* aduentum fuccefforis omnia debere
Proconfulem agere, cum fit vnus proconfulatus, et vtilitas pro-

Muinïi-ae exigat effe aliquem, per quem negotia fga prouincia-

* . 2 * r * 4 5 o ---
les explicent: ergo in aduentum fuccefloris debét "^ 1us di-

fj..cere. $. I. Legatum fuum ne ante fe de

!((I'?x.(l,/ju, -)
li
m fLC,&:uel'
t s
, (
!
u

: : 7j
És *
:

J&BP;M.M.Pr,ööönfuli*ä:uääg QVID erit,
- "exigat: reicere ** Legatus$:
Li szjeUnr*, enim animaduertendi, cg'*erce T
^ habet. $)

Läþrnium Rufium 79 Proconfulem|Achaiae admonetur.

p XLiVsxvrErvs Bzczscmaerxeves libro IL. de officio

maiorem animaduerfionem
" Proconfulemi debet: neque
vel atrociter verberandi ius

: proyincia dimittat,
. et lege Iulia repetundarum, &t Refcripto Diu???adriani ad Cal-

VeCSA.
BD b Ib ad Editum. |LBeATVS

| LVW"M mandata fibi iurisdictione, iudicis dandijus[habet 79.[fe«téus
f

JauP, XIII. PowPoxrivs libo X. ad Quintum Mutium.

"tÀ, LgGAT:I Proconfulis nihil proprium habent, nifi a Proconfu-

-u
JM&&

^

d ;"" t J.ä. ts

ir1^f4Í
CV , EY

. le eis mandata fuerit *? iurisdiCtionz

XIV. VrrrAwNvs libro XJ€. ad legem Iuliam et Pa-

r E 4 VI' .
piam. PmnocowsvLEs non 'amplius, quam fex fafcibus
XV. LicxXWfvs Rvrixyvs libro Iïf. Regularum.

ET LxcaAr: Proconfulum 9? tutores dare poffunt.
XVI. VnLPrawvs libroXI] ad Edictum. PRocox-

SvL portam Romae ingreffus, deponit imperium.

"DE OFFICIO PRAEFECTI AVGVSTALIS./
QX £. [Vrrrawvs libo(XV. * ad Edictum.]) —
PR EFECTVS Kegypti non prius deponit praefecturam et
imperium, quód ad fimilitudinem Proconfulis, lege ^ fuüb

. Augufto ei datum eft, quam Alexandriam ingrel/us fit fucceffor

eius: licet in prouinciam venerit, et ita mandatis eius conti-
hetur.

od
a E aees

^uUntuc,

fl/zäl DE OFFICÍO PRAESIDIS. / |

ACER ; libro I. [de officio Praeüdiä K^ o

ftc&y g, P RAESIDIS Domengenerale eft: eoque ?^ et Proconfules,

et Legati Cdefaris, et omnes prouincias regentes, licet Se-

68 Hal. Sedetfiquis. GEB. —— 69 Tta eft in membrana Flor. verum dubio pro-
cul culpa librarii, qui hic eo facilius peccavit quod P. et R. afüinis formae fint in eo
.codice. BR, Immo librarius hocfecit fciens prudensque, omittens more fuo ge-
minationem literae et 'Taurellii erat dare, oPrimi. G E B. 7o Vulg. zmpotea-
tinm, quod in archetypo legi perperam fibi perfuafit Blaublommius, et in Bafil.
eít, 34 73v Bwvaceiay rv Avribínuv, propter potentiam admev[ariorum. BR. . 'TY
Ap. Hal. enim, abcít. GER. 72, Graeci dicerent &xgarac, incontinenter, in-
temperauter.. SALVIN Videlicet prae faftu, arrogantia et libidine. dta m-
lgobe et impotenter, iunguntur a Quintiliano ljb. L. c. j. et Seneca perappotite
Zpiflol. 41. magna potentia impotenter vti. E R. 73 Ap. Hal. et, in priore
nempe hoc loco, abeft. G x z. 74 Hal. iu. GER. 75 Hal. debebit. —An-
tiquiflimis literis Flor. inter verficulos adfcripta eft fyllaba £, vt fieret debebit,
necfortaffe adeo' male, Taurellius potuiffet iftam corre&ionem recipere. B a.

Z6 Hal. Calpurniwm Rufinum. Vulgo Calpburnimn. Ruffum. 9. ^ WIah ;
vemitterc. Et ita eft in. Barb. et Treuif.',Flor. habet S. Cruc. GEB. 78 Ve-

teres legerunt us 20n babet. Primus negationem fuftulit Ang. Politian. 2

fcell. c. 79. — Legitur etiam affirmatiue in Bafi, MSS.,quae ego vidi, feptem ne- -

Sunt reliqua. MS. Barb.
79 Hal. fit.

gationem habent, immo in Pal. I. eft fuppleta. BR.
'Ireuif. "Taurin, IV.'$. Cruc Meptunum non rcperi, GEB.

: : /Zl;.,yfc*vc Potnda " od aanphcy Lt ia n-kyc'/'þuää;u ca)m Fa lr g eZ u cn Mu 67175/»1«;)*:1 :

DIGESTORVM LIB. L TIT. XVL XVIL XVIIIL

PA
natores tünt *, Praefides appellantur *: Proconfulis appella-
tio fpecialis eft. X 0 V. Jed peineee . x ?CMM !
wl VuPrANVS ;1lbæäggggy;. ad Sabinum. Pma/- SXXXH.
SES 2j apud fe adoptare poteft, quemadmodum letlemancipare .ec*
filium,jet manumittere feruüm &.oesf al Y juont | ER
: LH —gf.XVLVS hbr.otX . ad Sabinum. PnaxkskS mxä
prouinciae " in fuae prouinciae homines tantum imperium ha- i |
bet, et -3)100,, dum in prouincia eft: nam fi excefferit, priuatus Lepre f m "t
eft. Habet interdum imperium et aduerfus extraneos homi- Vrf a g :
nes,figguid " manulcommiferint; nam et in mandatis Prin- L244£ pafuo — É
cipum eft, vt curetis, qui prouinciae prdeeft, malis hominibus
prouinciam purgare: nec diftinguitur, vnde fint. zf
IV. VrerANvs libro XAXIX, ad EdiCctum. $; P 79/1«:..
SES prouinciae maius imperium if -ef' prGuincia liabet omni-

. bus poft Principem.

.. M. IpEw libro L. de Omnibus Tribunalibus. PmXx- |
SES, prouinciae non magis tutorem, quam fpecialem iudicemg P
ipfe ]Eg]-dare poteft, l(b . — "m
VI. Inxwlibro L. Opinionum ?. I£rrcrmAsJjexi i.
aCtiones, et violentia fatas, et extortas metu venditiones, e£' a«
cautiones, vel fine pretii numeratione prohibeat Praefes Ms -
uinüci£e. Item,fne quis iniquum lucrum. aut damnfnum fentiat,
Praefes prouinCiae prouideat. $. r. Veritas rerum erroribus |
geiï;ïrum "? pon vitiatur: et ideo Praefes prouinciae tidi fe- 5« At 'o, LLsue r m
quatur, quod ** conuenit eum ex fide eorum, quiáe probabun- db
tur 5*. $ 2.]lNe poäggjtiores viri humilioreS iniuriis ]äi&:i—" "L5 r-
ant, neue Defenfores eorum calunihüiofis criminibus infeCten- m
tur innocentes, ad religionem Praefidis prouinciae pertinet. ^ :
$. 3. Illicita minifteria fub praetextu adiuuantium militares vi- JPWWZZ*::"
ros ad concutiendos homines fprocecflenti.:a.- prohibere, et depre- —— R
henía cóercere Praefes prouintiae curet: et fübj fpecie tributo- |J;ie. U - ] 99t..
rum illicitas exactiones fieri prohibeat. $. 4. Neque *5 liei- . , V
ta negotiatione aliquos prohiberi, neque prohibitalexerceri, ne- 2* J .
que innocentibus poenasfitrogari, ad follicitudinem fuam Prae- RSC — | |
fes prouinciae reuocet. $. 5. *^ Ne ténuis *5 vitae homi- s«&»v e/ee &
nes füb praetextu aduentus officiorum' *9 vel militum, lumi- Es IY |
ne vnico **, vel bretüi fuppelle&ili lad/aliorum vfus translatis, /1$. |
iniuriis vexentur, Praefes prouinciaé prouidebit, $. 6. Ne ;L'g:cm(,)ew('æ&fu
quid fub (nomine militum, quod ad vtilitates eorum in com- TR DO
mune non pertinet, a quibusdam própria fibi. commoda inique dübm m i
vindicantibus committatur, Praefes prouinciae prouideat **.
$. 7. Sicuti Medico Q;fp»fu,tgri eüentus mortalitatis non debet,
ita quod per imperitiam commifit, imputari ei debet: prae-
textu *? humanae fragilitatis deliCctum decipientis in periculo :
homines ?? innoxium effenon([debet. $. 8. Qui vniuerfas pro- 157 « cocrc£ .
uincias regunt, ius gladii habent: etün metallumidandi ^* po- * tarula M. , m :
teftas eis permiífa eft, $. 9. Praefes prouinfiae, fi multam, pzc L LE
quam ifrogauit, ex praefentibus facultatibus eorum, quibus
eam.

2, Vulg. inferit fadfa. B R.
I Vulg. Martzauus. BR. —2 Kal eo quod. GEB. 5 Hal jfit,
Et ita habet Barb. et S. Cruc. GER. 4 Hal appelleutmr. G EB. 5 Vul ^
go inferunt prouinciae. BR. 6 Ap. Hal, proniuciae, abeft. GE . 7 Hal.
inierit 29 alzmmm. GEB. 8 Hal. in margine Faec dzo capita i& monnullis 20
babentur. G B. 9 Marqu. Freherus 414. Parers. XI. putat, hauc et fequen-
tem legem effe ex libris Vlpiani de officio Proconfulis, errore ex notis QO. P.
fubnato. G E B. 1Oo Hal. geflorum. | Vide tamen Perennon. IL Auimaduer[f.
9. GEB. Ir Vulgo hic inferunt fequz, B R. 12 Hal probautar fequi.
GE B. 15 Hal. wec. vti et ia fequent, Vulg. neque a. B R. I4, Hal. prac-
figit Et. GE B. I5 Flor. olim fuit temu; vitae, ac fi legendum eílet zeun£
vitd. BR I6 Id eft, officialimm. — Bynkersh. 11J. Obf. tq. 8 &. 17 "ire-
uif, exhibet Lzmine. 'Yuctur Flor. Bynkersh. J. O£f. 4. Sed et de angufto
coenacnlo, quod vnum lamen, vnam feneftram habet, cum Fornerio et Briilonio
accipit Otto in praef. ad T'om, IV. "Tbef. Iur. Cin. p. 2z. BR. Vide omnino
Rad. Fornerium £. Rer. Ouotid. 19. et Zoanettum Refütutionzm c. 21. quo-
rum vterque ad Codicem, /zmiue habentem, prouocat. Ke *æi ,ta,j?cn in Col-
lat. Brenkmanni Darb. $, Cruc. |Magl, exhibere lmm";?z';.g(äïig. UVA 8 Hal. pro-
4idebit. GE B. 19 kial iníerit emim. GER. 20 al bomünis GEB. 21 ial

SZ in

i Hal kb, IT. GER.

(X
eam dixit 2?, rediei non poffe deprehenderit ?3: neceffita-

Aei 7 . teJ?* folutionis moderetur, repraehenfa ?5 ,9xaCtorum illicita
—— aüaritia. Remifía propter inopiam multa (à) prouincias regen-
tibus exigi non debet. AE '
2 e ! le » —— /
. VIL Ipxw libro Ill /Opinionum. — PaXresrs pro-
es uinciae, infpectis ffedificiis, dominos eorum, caufa cognita, re-
J;M-.'j, : ficere eajcompellat: et aduerfus detractantem ?^*, competenti
-alv . | remedio deformitati auxilium ferat.

VIII. IvrrAwvs libro L. Digeftorum. SXxrx au-
diui Caefarem noftrum dicentem, hác refcriptione: Eum, qui
prouinciae praeeft , akiire poteïä 21—m5on imponi neceffitatem
Proconfuli, vel Legato eius, vel Praefidiiprouinciae, fufcipien-
| U,&/,,,"f,;ä. jr-ej)ä-,igäe[Eo.gnitionis-: fed eum(aeftimare ?? debere, ig'fe cognofce-
[ re, jan iudicem dagg debeat. a$ bn.
,/ 'dit. T AX. g*ALLILSlILTlsRA,TXä libro I. de Cognitionibus ??.
14 -Gx NERALi'Fïä";:"qtïQüþ:æ' Princeps ad Praefides prouincia-
| yga, . T0m remittit negotia per refcriptiones : yeluti, eum, qui pro-
! uinciae praeeft, adire poteris: vel, cum äg adxe&wne, is defti-
7 *jc&t, mabit ?? quid(fit partium füarum: non imponitur neceffitas
^ . Proconfuli, vel Legato fufcipiendae cognitionis, quamuis
ifíón) 3* fir. adieCtum, is feftimabit, quid fit partium fuarum:

;L&)Mmïæ"debet, vtrum ipfe cognofcat, an iudicem dare
] d 2 PUR

J &(ïäu/r

L2X.|
et ,vev Btmj:

. d 4
M 1.0 e : "t
mbqïäg 7 lebeat : ; '?Uf .£p d.
u i &J. X. HERMoGENIANVS libroIl. iuris«Epitomarum. ?*
fäm?*'/*ïfd |o wf Ex ** owNiBys caulis, de quibus vel Praefectus Vrbi, vel
: |

g ^ PraefeCtus praetorio, itemque Confules, et Praetores, ceteri-
WM'"Z& v5 que Rom: gnofcunt, Corre& 35 et Praefid -
püswre iemwf! eio, 0 9^ que Iomae cognolcunt, Correctorum et Praeiidum pro
| : uinciarum eft notio. A.
XI. MaRGiANvs libroilL
enim prouincialia defideria, quae Romae varios iudices habent,
ad officiüm Praefidum pertinent] — Z , I Me
! s j XIL ;PROocvrLvs libro IV. Epiftplarum. | SED rr-
d a4aele5, — egq is qui prouinciae praeeft, omnium Romae magiftratuum
! ( [ ,í,;. Vice et officio fungi debeat, non t'am;gry 39 fpeCtandum eft
| ,:d.."ä'*ïznz:g bäzwm quid Romae factum eft,|quam quid fieri debeat. .
Ur. i. .. XIII. VrPrANvs libro |VIL ?* de officio Proconfu-
uml n liss CowanRvzir ?* bono etääz raui Praefidi curare, vt pacata
pr du fiare "congrass 8 tque quieta prouincia fit, quam regit:- quod non .d1f.f101le ob-
cl dl t —2 — tinebit, fi follicite agat, vt malis hominibus prouincia careat,
F. eosque conquirat: nam et facrilegos, latrones, plagiarios, fu-
m Mad res conquirere debet: et prout quisque deliquerit, in eum ani-
inaduertere: receptoresque ?? eorum coércere, fine quibus
latro diutius latere non poteft, $. 1. Furiofis ^?, fi non pos-
0 0 nlb D t l

in margine aliag, dammamdi. GER. 22, Vulg. zudixit. B R.
hic habet depraebenderit, contra quam eft in Pand. Flor. quia nempe $. 5. eít
depraeben[a, et hoc ifpfo $. repraebenfa, quafi vero non et alibi haec varient. B R.
24 Hal. neceffitatem. — Quid fi refcribimus? weceffitati. BR. — Quod . placet, mi-
fcuerunt enim librarii has literas e et z, vt fupra L. 9. $. 1. de Offic.. Proconf. in
dicretum etin L. 2. iufr. Quod quisque iur. in. offecere, — Haloandrinam tamen
le&ionem refert Barb. et in S. Crucis ita factum.TG ER. 2,5 Florentinae fuf-
TJ j( (W .(R-jfcdfmgantur decem Codices, quos infpexi. BR. — Ad quos referas Barb. Vat L II
ET III. Pal. L. S. Cruc. Treuif. Taurin. IV. FG E B. 26 Hal. detrectautem. G EB.
. ,/(A 2'7 Hal. potes. Et ita $. Cruc. Treuif. et Bynkersh. In Barb. tamen eft, vt
'mffæ *72 Flor. BR. ln S. Cruc. pro adíre erat audire, manifefto. errore ex antecedenti
Q55 MM audiui. G E B. 28 Hal. exiflimave. G E B. 29 Hal. cognationibus, vt reor,
: errore typorum v. L. 19. infr. b. et L. 3. tit. feq. GEB. 30 Hal. exzflima-
bit h. et paulo poft, atque iterum exzflimare. G EB. 31 Vulgo eiiciunt «on.
BR. 32 Hal. debear, manifefto fphalmate. GE R. 33 Hal. zuris &miro-
pav, GE B. 34 Hal De. QCum Flor.faciunt MSS. BR. Puta Darb. S. Cruc.
Treuif, GEB. 35 Hal. in margine alas, Correptorum. GEB. — 36 Hal. tam.
Vulg. tamteu tam. — Sed Florentinam Graecifmis annumerat Ant.. Auguftin. I7.
Emend. $. BR. — Commode tamen legi poffe -»ou 1'AMen coniicit Rad. For-
nerius I1. Rer. Quotid. 2. GE E. 37 Hal. li. VI. GER. 38 Hal con-
eruct. GE B. 29 Vulg. receptatoresque. BR. — 40 Hal. furiofi absque com-
mate, quod Florentinae re&eadfcripfit Taurell. 5R. — 41 Hal. o£uiandum. GE B.
42 Hal. paricidium. GE B. 43 Hal inferit cum. GEBR. 44 In hac voce
nihil mutandum cffe, ftatuit Menag. Z4moen. Iny. Ciu. c. 31. GEB. — 45 Hal.
Tertylio, Vulg. Tertullio. GEB. — 46 Vulg. inferit eo. B R. 47 Hal. ant.

22 | DIGESTORVM LIB.

Inftitutionum. OmwwNrA |

425 Taur.:

LIGIT. / XVENL
fint per neceffarios contineri, eo remedio per Praefidem ob- — .
uiam eundum ^* eft, fcilicet, vt carcere contineantur: et ita ! 'f'""
Diuus Pius refcripfit. Sane excutiehdum Diui Fratres putaues ] & ioc,
runt|in perfona eius, qui parricidium ::n admiféfat; vtrum fi- «c«'a, &n:
mufati) fürore facinus admififfet, an vero ^? re vera Jcompos 2m4—t,
mentis non effet: vt fi ünflulaffet, ple&cïretur: fi fureret, in -** ^
carcerecontinereturf MM — , C mf p
XIV..MaAczn, libro /IL/de Iudiciis Püblicis Drvvs 4
Marcus et Commodus ** Scapulae Tertyllo *5 refcripferunt
in haec verba: Sitibi liquido compertum eft, Aelium Prifcum ^Lz,,
in eo furore effe, vt continua mentis alienatione omni intelle- J4 £.
Ctu careat, nec fubeft vlla fufpiäio, matrem ab eo fimulatione :
dementiae occifam: ,potesl de modo poenae eius diffitfiflare, lul Z,
cum fatis furore ipfo puniatur, et tamen ** diligentius cufto2

diendus erit, ac **, fi putabi$, etiam vinculo cótrcendus:
quoniam *? tam ad poenam, quam ad tutelam eius, et fecuri
tatem proximorum pertinebit. $Si vero, Xäggägrumque *;üele't',g
interuallis quibusdam fenfu faniore, non ^?"fórte eo momen- st tmxum.,
to fcelus admiferif, nec morbo eius danda eft venia, diligenter , — ä
explorabis? et fi quid 5? talefcompereris, confules nos, vt 24 754
aeftimemus, an per ifmanitatem 5*7facinoris, fi cum poffet
videri fentire, commiferit, fupplicio ádficiendus fit. Cum au-
tem ex litteris tuis cognouerimus, tal! eum loco atque ordiné ,
effe, vt a fuis, vel etiam in propria villa cuftodiatur: recté fa- rect«s
&urus nobis videris, fi eos, a quibus illo tempore obferuatus
effet 5?, vocaueris, et caufam tantae neä,lnggen.tiae excufferis,
etàm ^ 5? vnumquemque eorum, prout tibi leuari velfonerari
cülpa eius videbitur, conftitueris: nam cuftodes furiofis non r tes.
ad hoc folum adhibgþffur, ne quid perni&iofius ipfi in fe moli- -
antur, fed ne aliis, quoque exitiodfint: quod fi committatur 5^,
non immerito|ctlpàe| eorutti adfctibendum €ft,' qui neglégen- /.1 9A
tiores in officio fuo fuerint, 77., M r

9s ; ^ : um E EE E
XV. ManCriANvs librol. 59 de Iudiciis Publicis. &«2 x

Irnrvp obferuandum eft, [ne quijprouinciam regit, fines eius 1-"4*//*'7"'*
excedat, nifi voti foguendi caufa;: dum tamen äbnjätare ei non J f
liceat. Thlaweu. :.f?f?*?g!ä!?:?—æ:äï&w)v ; |
T? XVI. ;MAcEn|libro L. de officio. Praefidis. SkxA-
TVSCONSVLTO cauetur, vt de hi&, "qude prouincias regen-
tes, comites ?^, aut libertini *9? eorum, antequam in prouin-
ciam venerint ??, contraxerunt, parciffime ius dicatur: ita vt
attiones, quae ob Jeam]| caufam inítitutae non effent $9, poiïä?uïaff Wztü"
quam quis eorum ea prouincia ?* excefferit, reftitugptur 9*. ^

| r v 7 E
GEB. 48 Hal. inferit sow. Et ita fupplerunt omnes editores, quos adi- f

uimus. Vulg. infuper quoniam, conuertit in 420d, vel potius ex vna particula
quoniamifecit duas quod nom. lpíe negatiuam orationem praefero, Codicum
tamen, quos vidi, nullus negantem admittit. BR. — Vidit aytem hic Barb. S. Cruc.
Treuif. ;fimul annotauit,in Barb, effe fuperícriptum alias, quod non tam. GER.
49 Hal.et quos vidi fenfu [amior efl, mum forte, , Etiam MSS. nonnulla, in ^. -
quibus Barb. et Bynkersh.,nom in vwm mutarunt. | Neque tamen, fi m reci- 4 t éree. "æy
pimus, aut proxime antecedentia mutanda funt, aut in fequentibus cum Hal. :
Ícribendum danda fit. Nam tranfitus ille modorum frequens eft apud Noftros.
BR. Voculae «m etiam patrocinantur Graeci: u vore £v T& xeiQ TOV . &yasu-
xv dQéveuse vt induciarum (morbi puta) tempore occiderit, tefte Leunclau.
11. Notat. ad Dig. 7. GE&. 50 Taur. qui T. GE B. 51 Vulg. pro im-
manitate. GEB. — 52, Hal. obfernatus eft. Vulg. obfernandus. effet. B R. 58
Ap. Hal. i, abeft, fed non video, qui poffit abeffe, quare typi culpam effe ar-
bitror, quamuis eandem exprefferit Heruag. et Vintimill. et referat ad oram
prioris H. a Porta. BR. 54 Vulg. omittatur. Sig e quatuor, quos infpexi ,.
folus Barb. BR. Duos reperi cum Flor. facientes: S. Cruc. et Treuif GES. |
55 Monogramma poftremarum trium literarum, quod Flor. in hac vltima voce
et fine verfus confpicitur, magis ad indicatiuum fuerumt, vergit. BR. 56 Hal.
lib. IT. GEB. 57 Hal. comitesue. — Et ita habere Barb. reperi in. Collat., at
S. Cruc. i comitesque/T G E B. 58 Hal. lberti. GEB. — 59 Hal wemirent. T g(ff' A.

GEB, 60 Hal. et vt a&iones amiffae ob eam caufam, quod inflitutae mom s 249
fint. GER. 61 Vulg. eam prouincimin. BR. 62 Antiquitus et prope co- ^ ——

acue, vt videtur, a deleta, repofitae ere, vnde hodie legitur reflituerentur. — At
foli eo modo libri vulgati, indicante eam ícgripturam Kleruag. ia fuis le&tioni-
bus.

" W

// : Ltf /-mïua aeim 3 reesmputurs at Y o

(/5/-'49»-444-«/ Ju. /4,; - ad b ;'7 Dekcne., | |
"IGESIORVM LIB L TIT, XVIIHL, XIX. ; XX XXL

23

: "E N LA SSSSONENS aMupe, J.oninas
r $i quid tan((xäy,gglt—g äcld-lte;:s? veluti fi iniuriam, aut furtugn adirg| hereditatem poteft: et fi Cy/efar heres inftituatur, mi-
" ] L aflus eft, háctenus ?* jeil . ius dlcfendum eft, vt litem -.G fcendo fe opulenFä;; þfereditati ? Procurator heredem Cáefa-
'ux""w-ï wa COUFER?Qäz re ablata.exhi.lbeatur, äjdepqngtug,; aut fifti, | rem facit. c fb MII . "fos, t
MQ-?»: : exhiberitid fatisdato/promittatur. P ] ce, n aleo,, Il. Pavrvs lïbeyäSgI,l.tentiafqm. SÜvop st ea bs.
C o XESE XVH.;(;?:LSVS libro III. Digeftorum. — Sx ron TE | na, ex quibus Imperator heres inftitutus eft, foluendo non
B ULuosk. ^Praefes prouinciae ,manumderlnt i .veI' tutorem dederit, prius- | fint ?: re perfpecta, confulitur Imperatort? : heredis enim in- ; A:Wu—ä
igj[ quam cognouerit4uüccefforem/aduéniffe : erünt S* haec rata. ftituti, in adeundis, velarepudiandis * huiusmodi hereditati- /Z;C"'"'fw—-:xf
l u- ddun XVIIIL. MopEsTiNvs libroV. ^* Regularum, Prr- | bus, voluntas exploranda elt. /»,,/,, DINES J Q iA E
' BISCiTO continetur, vt ?? ne quis Praefidum |munüsJ do-- JA«.—1Il. CaALÉIsTRATVS|libro VI. Kä; Cogïwitionibus hn :
" -L-e€. num ?. caperet: nifi efculentum, potulentumue, quod intra |lCvnaTonEs Cdelaris ? ius deportandi non. habenmz; [ roccenerer,
l, ; dies proximos prodigatur. "4* X«&- — 77 s CT. (;zd,.,".än-; huius *? poenae confüituendae ius non habent. $ r. Si ta- ïï*oäc-.«ae,,
XIX. 'CALäïs TRATVS librog L. de Cognitionibus) | men, (quafitumultuofum, vel iniuriofum aduerfusicolonos Cde-. *, od

"" JÁcj^ OnskRvANDYVM elt ius reddentij (vt]in adeundo quidem fa-
g H cilem fe praebeatjj fed conteníni non patiatur: vnde mandatis
" *772 adicitur, ne Praefides prouin&iarum in vlteriorem "* familia-
ritatem prouin&iales admittant: nam ex conuerfatione aequali
| ' U zj* i«contempítio dignitatis nafcitur. $. x: Sed et in cognofcendo

faris prohibuerint ** in Prffdia Cáefariama !7 accedere, abfti--722 — 1- "75
peäe debébit: idque Diuus Pius lulio refcripfit. $. 3. *3 De- 1 tec, * :
inde, neque redire cuiquam permittere poffunt: idque Impera- "o«2 geaeton,/ 55 **')
tores * nofiri * ^^ Seuerus et Antoninus ad libellum 34231'*- [OCPET P ES
miae reícripferunt. : um

li, i neque excandeícere aduerfus eos, quos malos putat, neque pre- W
— . ré*klalun, cibus calamitoforum inlacrimari oportet: id enim non eft con- - 4 XX |
us ' — ftantis et reéti iudicis, cuius animi motum vultus detegit. Et DE OFFICIO IVRIDICI *.
n füummatim ita ius reddi "^ debet, vt auctoritatem dignitatis *3 VrrriANvs lib XXVL ad Sabinum. XXXK

ingenio fuo augeat. prmo — f
: .XX. PApriNrANvs librol. Refponforum. — LeGA--
m þ;rl-äïe,«:dem Tvs Cdefaris,id eft ** Praefes, vel (Corrector *? prouinciae,
,,-W"?,,,,?(&*Jy: abdicando fe, non anïttit imperium. $. |
$. XXl. PAvrLVs libro fingulari de officio Adfefforum.
t ** de feruo corrupto, vel ancilla

legis actio. Mïï« | | |
; TE ID.E M hþro AXXIX, ad Sabinum. . Ivniprco, s. "*?*'&ï*;:ïu*
qui Algxandrme agit, datio tutoris Conftitutione Diui Marci 'ö",fryï;ïe,/ww* ^
conceíía eft, | : Iuenkui ais s
rv ad ia Qf?/i ()..&/g,ï&f f w-Sj"c..

ADOPTARE quis apud luridicum poteft: quia data eft'&i,

&
^

/fIT./ XXI.

sss

L
v Ül

Fup, PnaaEsES cum cognofca
^"* deuirginata 77;. vel feruo iäïpfato , fi aCtor rerum agentis cor-
| L*:?;P ruptus effe|dicetur, vel]giusmodil homo., vt non ** folzïxm ja-
Z &urayfí adue,rfus. fubftantiam, fed ad totius domus euerfionem
d j VL pertineat: feueriffime debet animaduertere. fiz-/feränu);e(

DE OFFICIO PROCVRATORIS (CAESARIS,
VEL RATIONALIS. ——

UV VrsrAmvs libro|XVI. ad Edictum. X [/['[ i

P VAE ACTA geftaque * funt a Procuratore Caefaris, fic
vb 0 ; jab eo; comprobantur, atque fi a Cgefare geíta funt *
o r0 K BRECAI xem Cdefaris Procurator eius quafi rem propriam tra-
fæ/&:*ädf, dat, non puto eum dominium transferre: tunc enim transfert,
cum negotium Caefaris gerens, confenfu ipfius tradit: deni-
U s«« que fi vgnditionis, vel dö(ïm"'?iojfsf' vel transactionis ? caufa
quid agat, nrhil agit: non enim alienare ei rem Caefaris, fed

TT z .
q?&gdihgenter gerere : $—2. Eft hoc praecipuum

corminiflum eft.
in Procuratorke gy'efaris uodä ^ eius iuffu feruusJCáefaris

63 Vulg. acciderit. BR. — 64 Vulg. eatemus. BR. . 65 Ap. Hal.
et Vulgo e, abeít, BR. 66 Hal Es. GER. 67 Hal. inferit et. GEB.
68 Hal. kb. VI. GER. 69 Vulgo vt, abeft. 2 &. 7o Hal donummue.
GEP, 71 Vide Bynkersh. V. Obf. 14. GEB. 72, Nal. reddere, GEB.
25 Hal. diguitati. GEB. 74 Hal vel, loco id efl. GER. 75 Hal. in
margine alias, Correptor. GEB. 76 Xlal cognofcit. G E B. 77 De voce
deuirginata, vid. Bynkersh. J. Obfers. 25. GEB. 78 Gothofr in not. putat
legendum vt »u ad folam iadluram. — Hal. et Vulg. vt mom folum iatbnra, Et
fic prope omnia MSS. Cum Gothofredi le&ione confpirànt Graeci: 4se &
mrobc uóvuv Cupíav, &AAA wal mQUe xaTacQoQüv GAoU 7ÀU GixoU Tb 0QZ .A dépes3ai. BR.
MSS. fant: Barb. Vat, III. Pal. L. Magl. Taurin. IV. Etiam in. Vat. Í. et Tre-
vif. ita fa&um. At S, Cruc. vt Flor. GEE.
1 Ap. Hal. 4ne. abeft. G E s. 2 Hal. effeut. Wulg. fint. BR. 3
Hal, vend:tionis, transattionis, vel donationis cauffa. G EB. 4 Ap. Hal et,
abeft. GEB. — 4 Sunt qui fimpliciter fine fpeciali mandato poffe Procurato-

bus. B R.

rem Caefaris adire hereditatem dicant, cum tamen in hereditate, quae non eít -

foluendo, Caefar confulendus fit. L. 2. zufr. b. tunc vero et non opulentam,
accedente fpeciali mandato poteft adire, quod pariter eft praecipuum, cum per
alium procuratorem hereditas plane adiri nequeat. — L. 0. infr. de acquir. vel.
omitt. beredit, Procurator enim Caefaris non eft fimplex procurator, fed ma-
giftratus iurisdi&ione confpicuus. Aueran. Juterpr. fur. lib. l c. t2. m. 41.
GER. GHalfust.Gxkm. 7 HaletVulg mperateri BR. — 8 Àp. Hal. vel

/4DE OFFICIO EIVS, CVI MANDATA EST

IVRISDICTIO. /

PAPINIANVS libro ll| Quaeftionum. — /7 7: W fä"* 3' W*) PA Pt
QV ECVMQVE fpecialiter * lege|vel/fenatusconfulto, vel T &W
conftitutione Principum tribuuntur, mandata iurisdictio- E |
ne /non|transferuntur: quae vero iure Magiftratus competunt, L $f. l

mandari poflunt. . Et ideo videntur errare Magiftratus, qui cum
publici iudicii habeant exercitionem ?^ lege vel fenatuscon-
fulto delegatam ?, veluti legis Iuliae * de adulteriis, et fi
quae funt aliae fimiles, iurisdiCtionem füam mandant. Huius
rei fortiffimum argumentum uod lege Iulia de vi nominatim
cauetur, vt is cuä optigerit * exercitio *, poffit eam fi pro-
ficifcatur mandare. Non aliter itaque mandare poterit, quam
fi abeffe coeperit: cum ali lurisdictiojetietfra praefente man-
detur.
tionem Praetor, quam et fenatusconfulto habet, mandare non

A Lal

us i S*!J-n»(m,;;-;(atl(

P ..

Et, fi a familia dominus occifus effe dicgtur, cogni- þjr

ex .

poterit, $. r. Qui mandatam iurisdictionem fufcepit propri4esá UC 6 |
fuec

elus, qui mandauit, iurisdictione

um nihil habet: fed]et|?
us m vtitur.

p

repudiandis, abeft. G K B. 9 Id eft, Procuratores Caefaris. — D. 10. pr, et L.
11. $. 1. infr. de. Public. et Vetlig. Bynkersh. II. Obf. 20. GE. 10 Áp.
Hal. buius, abeft. V. Bynkersh. alleg. I7. Obf. 20. Crediderim in exemplo,
ex quo Pand. Flor. funt defcriptae extitiffe quia bi iu$ poenae confütuendae in$
non babent, et redundans alterutro in loco vocabulum, vt debebat, non effe de-
letum, quemadmodum in ipfa membrana Florentina interdum acciditä Barb.-
buiusmodi poemae. 8&. — Cum Flor. faciunt Pal. L.,S. Cruc.,Treuif.& Adde fi lu-
bet, Iof. Fern. de Retes ad Tit. D. de Interd. et Releg. lib. 1. c.2. GEB. — Y
Hal. probibuerunt. G EB. 12, Vulg. Caefaris. BR. 13 Hal. pracfigit Sed.
GE B. 14 Si Taurellius hic examuffim repraefentare voluit fcripturam ar-
chetypi, etiam $ finalis in PBwuperatores intra aíterifcos exhibenda erat: aeque
enim excidit, confufa videlicet cum 5 initiali in Seuerus$ quod vel ipfum mofire
fecum traxit. Erat quippe zmperatoreseuerus. BR.
1 Vulg. addit Alexaudrzni, nempe ex b 34
L. 1. BR.
; I Vide ad b. l. paraphrafin Noodtii de Iurisd. lib. 1I. c. 4. et ad & 1.
b. l. Aucran. Interpret. Dur. lib. I. c. 3. et 4. Ad totum tit. commentatus cít
Muretus in Thef. Iur. Ciu. Tom. IV. col. 211. GER. 2 Vulg. exercitatio-
nem. BR. 3 Hal. delatam. GEB. 4 Hal. et Vulg. lege Iulia, perperam.
7) legis Iuliae a vocibus, publici iudicii, regitur. BR. 5 Taur. QZi. GEB.
6 Hal. obtigit. GE B. 7 Wulg. exercitatio, BR. 8 Ap. Hal et deeft.

Sed tuetur Florentinam

Miror, quod Taurellius hoc et fine vlla nota ediderit, nec Ícripferit fed * et )

y

24 DIGESTORYM -LIB. E TIT-

Bu X f5 ,
vtitur. Verius efgc eg;m, more maiorum iurisdiCtionem qui-
dem transferri, fed merum imperium, quod lege datur, non
poffe:traufire. Quare nemo dicit, animaduerfionem Legatum
Proconfulis habere mandata iurisdiCctione. X Paulus notat: et ?
$ imperium, quod iurisdictioni cohgeret, mandata iurisdictione
| tranfre *? verius eft. | v
IL. VnsrriaANvs libro III. de Omnibus Tribunalibus.
MaxpaTA iurisdictione a Praefide, confilium non poteft ex-
ercere is, cul mandatur. (55/ ( ** Situtores vel curatores ve-
lint praedia vendere, caufa cognita id Praetor vel Praefes per-

L

E- 71 duraot mittat *?^: quod fi mandauerit Iurisdictionem, nequaquam po-
| fgks»t terit[mandata iurisdictiondleam]quzeftionem transferre.
LJhelaN , J4Am, —^ — M. IvrLiAmNvs libro X. Digeftorum. E-Ts:i PnRAx-

TOR fit is, qui alienam iurisdictionem exféquitur, non tamen
seey preie. — pro füo imperio agit, fed pro eo cuius mandattüi *? ius dicit,
quotiens partibus eius füngitur. — — :
-7 Maasitl IV. iMAcER libro ; de officio Praefidis. Coaxr-
qüachasap. ( 10 ** defufpettis tutoribus mandari poteft : immo etiam ex *?
mandata generali iurisdiCtione, propter vtilitatem pupillorum,
eam contingere conftitutum eft, in haec verba: lmperatores
Seuerus et Àntoninus Braduae ** Proconfuli Africge. Cum
propriam iurisdiCctionem Legatis tuis dederis, confequens eft,
| vt etiam de fufpectis tutoribus poffint cognofcere, $. i. Vt **
; ) poffeffio bonorum detur: vel, fi cui *? daniïni infeCü,non !?
caueatur, vtis poffidere iubeatur: aut ventris nomine ii1 olTef-
fionem ^? mulier, vel is, cui legatum eft, legatorum feruando-
, 4, rum caufa iïï'"g"äïgïqggæ mittatur, mandari poteft ?'.
X Vlll . V. Pavrvs libro äy-l-ïj!g ad MPlautium. - A?DA.—-
/ NO * * 4 Jepur « 2 4 " Qv Urv- a t 04.d.
masidafc T AM fibi iurisdictionem mandare, äl—egi-non . potfe ma-
nifeftum eft. $. 1. Mandatg iurisdictione priuato, etiam im-
; perium, quod ?^ non eft mertum, videtur mandari:
dictio fine modica ccfïs&ione 25 gulla eft.
r du

] "EY qT. quosit us
IpE IVRISDICTIONE/I.D
VrPiaAwvs libro primo Regularum.

'VS DICENTIS officium latiffimum eft: nam et bonorum
poífeffionem dare poteft, et in poffeffionem mittere, pupil-
lis non habentibus tutores conftituere, iudices litigantibus
dare, - !

eiu$. Mihi fuperfluum videtur, quafi natum ex intempeftiua repetitione oU ed
in fed. BR. Hal. zm-o, loco et, GE B. — 10 Vulg. inferit 2uod. BR.
It Hal praefigit Et. — Noodt. lib. IT. de Iurisd. c. 10. mauult vt. GEB. — I2
Hal. permittet. G E B. 13 Vulg. sandato. 3 R.
Il. Pavadox. 1. BR. 15 Ap. Hal. et Vulgo ex, abeft. "Vulg. praeterea 7ó
etiótu, 1n et conuertit. B R. I6 Hal. in margine alas, Dlandnae. GX B, 17
Hal. inferit ab áis. GEB. — 18 Taur. Qii,etpaulopoftiterum. GEB. — 19 Vulg.
-omiue. BR. 20 Ap. Hal m poffeffiouem, abfunt. GEB. 21 Ap.Hal. mandari
potefh, delunt. GE B. — 22 Vulg. mandari. BR. — 23 Hlal. nemznem, loco nom.
GEE. , 24 Vide Noodt de Iurisd. lib. 11. c. 2. 8m..— 25 Vulg. coercliome. BR.
I Hal Adfefforib. GE B. — 2 Hal. Adfejforum. G E 2. 3 Vulg. quo
viri fludiofi. BR. 4 Hal. lege. GER. 5 Ap. Hal. 44e3ue, abeft. GEm.
6 Videtur adeo ignoraffe Marcianus h. conftitutionem. Bynkersh. 7. Obf. s.

BR. ^7Hal Mifa.GEB. $ Halovidebitu.GEB. — 9 Hal lib. XXXI.
[ 7/ f'& G E B. IO De Adfeíforibus eorumque falariis egit Petr. Burgius Eled.c. g.
: T—G &UUM G E B. 11 Àp. Hal. « abeft| GE s. I2 Quondam legebatur praefitum,

et conftanter occurrit in MSS. Sed Budaeus reGte repofuit praeflitutum. BR.
Reperi S. Cruc. et Treuif. habere praeffitum. GEB. 15 Vulg. fi, abeft. n 5.
14 Lal et Vulg. Confiliarás, adeoque mox affident, et in fine probibeutur, et
fic quoque MSS$. . Sed Flor. defendit, et Confiliarium di&um fuiffe Confilia-
vem, putat Bynkersh. J. Obf. vit. Poffet etiam videri Confiliario reponendum,
veluti confafa litera terminante cum proximo eo. BR. — MSS., quae habent Coz-
; filiariis, iunt Barb, S. Cruc. Treuif GEB.

hass
—

quia iuris- .

TVXLIBER SECVADVR) ..

I4 Vide ad h. l. Alciat.

du a. t Rs * 62 : Aisdienitte, !7 MA A PL inoii M.
J' DP PT POT r t r tl luur - u ^ e2,2. a;)tïïw &.m d M . T « ,j] "w 4 " :
^ 22&*/5» m Mu . »J/C-m 67/11/';';7&/ )a-/z.üi BWA»ZW ;i)jn.r? ?&ï C?""Mfime. 76(46 CUHIATE O

cencgut ateagTr. ,

AAL AXIL "LIB.-IL THM. L

| /;(' DE OFFICIO AQSESSORVM 1-456.

d 1 1 1 . 6 *u&m (5
Jduoln, P AV LVS libro mgulargdä ?Ofï.l(fm Adfefforum. — I redicm at

u E
MN 3j officium À fefforäsäz Z,f gggw ftudiofi partibus « — o7o».
fuis funguntur, 1n his fere caufis conftat: in cognitioni- L^
bus, poftulationibus, libellis, ediéctis, decretis, epiftilis. 6'7??5 a 9f
Wa IL.ManóraANvs libro primo de Iudiciis Puflicis.
LIBER)TIwaäüdeïe poffunt. Infames autem licet non prohi- Es
beantur legibus ^ agdfidere: attamen arbitror, vt aliquo lgtie- sc «aans f
[gï?e] 5 decreto Principali referturj ? conftitutum, non poüää**ü'"**
ficio ag-feübrismi æggi. | "o Va ä :
VVaze, T. (Mra G Em (libro T. de officioPraefidi.. Sr &apEw , , ,
prouin£ia, poftea diuifa, fub duobus Praefidibus conftituta eft, "mf
