tamen fuperfcriptum: alies, Celfum. GEB. 11 Taur.tVi. GE&. — 12, Hal.
et Vulg. faceret. BR. Etiam Rehd. GEg. I3 Ap.Hal. Lboc, abeft. GEz.
I4 Rehd. controuerfiam. GEBR. 15 In Rehd. a, abeít, Idem mox: receffee
riut. GEB. 16 Rehd. arboremue, GE B. — 17 Vulg. vineamue. BR. |.1g
Rehd. bec, fed et fuperfcriptum: alias boc. GEB. 19 Rehd.. reficiat..
G E B. 20 Rehd. poffmus. GE B. 21 Rehd. quis faciat. GEB. . 22
Rehd. faciet. GE B. 23 Gothofr, in nota: Jl videamus, Ita Hal, et
Vulg. Flor. erat; ""quidemwms. — Sed aut ifto modo legendum, aut: ostuac
videbimnus. BR. Etiam Rehd. videamus. GEEB. — 24 Vulg. inferit: baec.
BR. Vtet Rehd. GEE. 25 Flor.et hic eft: aligmid, vt etiam habet Taur. B K,
26 Hal.inferit: etiam. GER. 27 Kehd. ed vipa, GE&, 28 Vulg. pro-
nuncdantur. BR. Ita ct Rehd. GEB. — 29 Hal.et Vulg,. zi BER. Vt et Rehd,
GEB, 30 Rehd. inferit: et. GERB. 91 Yeur fiVi. GEBR. — 32 Taur.
9sS583 j : | ! €021-

l

j

f05 w6 ag. 6;';3(;
- ä Ó p , - w * j

r 4

t d.

:

j A ..L? ?uo-ä,

4 gque 7 .
I'lg/

4 '71-1.4 ;Laan[tw*,,

in fuo non aedificet, iure tamen gentium fuum facit, Si -

260 DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. L
autem-opus nouum nuntiare fuo nomine non poteft: fed pro- | 57 fa&tam fic, vt domino poffit renuntiari, $. 4. Si quis for- fïf
curatorio nomine nuntiare poterit, aut vindicare vfümfructum | tein foro domino opus nouum nuntiat, hanc nuntiationem — '' "
ab eo, qui opus nouum faciat: quae vindicatio praeftabit ei, | nullius effe momenti, exploratiffimum eft: in re enim prae- s -
o tll daaff t quod eius interfuit, opus nouum faCtum non effe. — fenti, et; dixerim-, 25 ipfo opere, hoc eft, in re ipía vl à
M ento wb - IL. Lvriamvs libro XLIX. Digeftorum. Sr autem | nuntiatio facienda eft: quod idcirco receptum eít, vt confe- Em
: domino praedii nuntiauerit, inutilis erit nuntiatio: neque e- | ftim per nuntiationem ab opere difcedatur: ceterum fi alibi EC
nim,æ flcu.,t »aduuerfusbyicinum, ita aduerfus dominum agere poteft, fiat nuntiatio, illud incommodi fequitur, quod dum venitur fue.
ius éi nón éífe inüito fe altius aedificare: fed, fi hoc faéto | ad opus, fi quid fuerit ?? operis per ienorantiam factum, eue- m?
: vfusfructus deterior fi&t ??, petere *^ vfumfruétum debebit. | nit, vt contra Edictum Praetoris fit fa&tum. $. 5. Si plu- | É
4 x*l lIl VrrriaNvs librojLIL, ad Edictum. Iw prouin- | rium res fit, in qua opus nouum fiat, et $9 vpi nuntietur? |
: ciali etiam praedio fi quid fiat, operis noui nuntiatio locum | ?* recte faéta nuntiatio eft, omnibusque dominis videtur de - E.
E d douua. hàbebit.| ^ $. 1. Si in loco communi 35 quid fiat, nuntiatio | nuntiatum. Sed fi vnus aedificauerit poft operis noui nuntia- t
BA s locum 39 habebit]aduerfus vicinum. Plane fi vnus noftrum | tionem, alii, qui non aedificauerint, non tenebuntur: neque | R.
:n comimuni loco faciat, non poffum ego focius opus nouum | enim debet nocere faGtum alterius ei, qui nihil fecit. $. 6. ] *
"ei nuntiare: fed eum prohibebo communi diuidundo iudicio, | Si plurium dominorura rei opus $7 noceat, vtrum fufficiet 9? r mb
vel per Praetorem. ^ $.. 2. Quod fi focius meus;in;communi | vnius ex fociis nuntiatio, an vero omnes nuntiare debeant ? Vbl.l'
infula opus nouum faciat, et ego propriam habeam, cui no- | Et eft verius, vnius nuntiationem omnibus non fufficere: fed W
cetur 3^, an opus nouum nuntiare ei ipoffim? Et putat La- |jeffeifingulis nuntiare neceffe: quia et fieri poteft $*, vt nun..u"gft n
beo, non poffe nuntiare: quia poffum ?* eum alia ratione pro- | tiatorum alter habeat, alter non habeat ius prohibendi. E | u
hibere aedificare, hoc eft, vel ?? per Praetorem, vel per arbi- | Si quis ipfi Praetori velit opus nouum nuntiáre, debet ^?, vt jmlw
trum communi diuidundo 4?: quae fententia vera eft, $.—. | interim teftetur, non poffejfenuntiare: et fi nuntiauit ^? pc,)Pc-'-- Li W. N
Si ego fuperficiarius fim, et opus nouumjfiat a ** vicinoj, an « ea, et quod retro aedificatum erit, deftruendum erit, Qu —— — ".
poffim nuntiare ? ^? mouet, quod quafi inquilinus fum. Sed | repetito * die nuntiatione faCta. $. 8. Sed et fi in aedes no- 00 J
Praetor mihi vtilem in rem actionem dat, et 43 ideo et fernitu- | ftras quis immittit *5, aut in loco noftro aedificet $9: aequum Mfw ln
J p

um ^* caufa actio mihi dabitur *5, et operis noui nuntiatio | eft, nos operis noui nuntiatione ius noftrüm nobis conferua- | 3 s
' 5 ulb. . hm

. debeft ^* mihi concedi. $. 4. Si in publico aliquid fiat, | re. $—9. |Et belle/ ? Sextus Pedius définilt **, triplicem ! o m
omnes ciues opus nouum nuntiare poffunt. ., eífe caufam operis noui nuntiationis: aut naturalem, aut pu- ".
JV. PAv Lvs libro XLVIIL ad Edi&um. Naw Rei- | blicam, aut impofiticiam. Naturalem, cum in noftras aedes Qf't-*:;"f*',vmä

intereft, quamplurimos ad;defendendam,fuam caüfam | quid immittitur, aut aedificatur in noftro.? Publicam caufam ,

L. j *dejucun2om^ " publicae :
: [ * XVf. . quotiens leges, aut Senatusconfulta, Conftitutionesque Prin-

m & Tal0,

admittere ^*. |
. V. VrriANVS libro)LII ad Edictum. Dx pupillo | cipum per operis noui nuntiationem tuemur *?. Impofiticiam, x Wv
i quaefitum eft? Et Iulianus libro duodécimo Digeftorum fcri- | cum quis, lïo&eaquam ius fuum deminuit, alterius auxit, hoc r , E
X pfit, pupillo non effe operis noui nuntiationis executionem | ^3 eft, pofteaquam feruitutem aedibus fuis impofuit, icontra 1 1eec ex: 7 B
dandam, nifi ad ipfius priuatum commodum res pertineat: | feruitutem fecit. —$. IO. Meminiffe autem oportebit, q'uko.' ao iE NI L.
veluti fi luminibus eius officiatur, aut profpectui obfit ^*. tieyls quis in noftro aedificare, vel in noftrum inmittere, vel | d
u P Non aliter autem pupilli rata habebitur nuntiatio, [quam in- | proicere ^^ vult: melius effe, eum per Praetorem , vel per | d
L. oswn- tercedente tutore auCctore] $. 1. Seruo autem ^? opus no- | manum, jid efty *5 lapilli ictum ** prohibere, quam/;operis Lt p E.
uum nuntiari poteft. — Ipfe vero nuntiare non poteft, neque noui nuntiatione ** ; [ceterum, operis noui nuntiatióng po(ï[' jJiset 1 ii
nuntiatio vllum effe&tum habet. $. 2. Nuntiationem autem feflorem eum faciemus *?, cui *? nuntiauerimus. At 9? fi EM
in re praefenti faciendam, meminifle oportebit, id eft, eo lo- | in fuo quid faciat, quod nobis noceat: tunc operis noui d- lt
ci, vbi opus fiat, fiue quis aedificet, fiue inchoet aedificare. | nuntiatio 51 erit neceffaria. Etíi fortein noftro aliquid fa- -
$—5. Nuntiari 5? autem non vtique domino oportet: fufficit | cere quis perfeuerat *^, aequiffimum erit, Interdicto aduer- TeQi
l ^ne, — enim in re praefenti nuntiatij ?* ei, qui in re 52 praefenti|fue- | fus eum quod vi aut clam : -aut vti poffidetis *?, vti. S IT : j -^ u
' rit 53 , vsque adeo vt etiam fabris vel opificibus, qui eo loci | Si quis riuos ?* vel cloaces 9* velit reficere, vel purgare: ope- . I 3
E bt z EPEF?HQUF, opus nouum nuntiari[poffit. — Et generaliter] ei | ris noui nuntiatio|merito ?? prohibetur, cum publicae faluis — ! w. lii
p nuntiari opus nouum poteft), qui in re ^ praefenti fuit do- | et fecuritatis interfit, et cloaces et riuos purgari. $. I2. .. um
mini operisue nomine. Neque *^ refert quis && ifte, vel cu- | Praeterea generaliter Praetor cetera quoque opera excepit,
ius condicionis, qui in re praefenti fuit ?^. Nam et fi feruo | quorum mora periculum aliquod allatufà, eft : nam in his quo-
nuntietur , vel mulieri, vel puero, vel puellae, tenet nun- | que contemnendam putauit $7 operis noui nuntiationem. Quis — | u
tiatio : fufficit enim, in re praefenti operis noui nuntiationem | enim dubitat, multo melius effe, omitti 59 operis noui nun- -52 m
| | | | | | uU tiatio- : frbtü-(
gonfeyBandi. GEB. 33 Hal et Vulg. fiat. BR. Vtet Rehd. GEB. — 34 Rehd. | ns"ciave. BR. 66 Rehd. fed et fi nunciauerit. GEB. — 67 Vule. ,-epetitt,;, ? G?;'!
inferit: totum. GEB. — 35 Taur. loCOmmmut, G E B. 36 Rehd. inferit: 4ui- | BR. 68 Hal quid immittitur. Vulg. immittat. B R. : 69. Hal. ïedi]icatur. B 'ü
dem. GEs. 37 Hal.et Vulg. woceatur, ER. Etiam Rehd. GEB. — 38 Hal,.pof- | GER. 7o Taur. Veille. GEB. Hal. et. Vulg. conferuare velle. Sextus. BR. — 1 Ti
fun.. 39 Ap.Hal. vel,abeft. GE B. 40 Rehd. addit:zuditio. GEB. 41 Ap. Hoc modo etRehd. GEs. — 71 Rehd.diffinit. GE E. Hal. z'le]ïnit' 72 Vulg | 'e
Hal. a, abeü.. Vulg. faciat vicimo. B R. Rehd. faciat vicinus. G E B. 42 | tuentur. B R. lta et Rhed. GEB. 73 Vulg, id. B R. 74 I.—lal. proiicere.' ' RCI']dB;
Rehd. praefigit: et. GER. — 45 Hal. «t, loco: et. GEB. — 44 Hal.ferui- | GEB. . 75 Hal. et Vulg. praefigunt: per. BR. ltem Rehd. GE 5. 76 ye-:'.
tutum. GEB. — 45 Hal.datur. GEB. — 46 Hal. debet, Rehd. densnciatio de- | Vulg. jactum. BR. 71 Flor. eft m, adiecta, BR. 78 Rehd. facimus, et — P;iom
bet. GEB. — 47 Hal. admi:ti. GE B. 48 Vulg. vel profpe£ni obfletur. BR. | mox cum Hal waunciauimus. GEB. . 'T9 laur. Qii. GE &. — 8O Hal. A; fi ä]ä
49 Hal. etiam, loco: autem. GEB. — 50 Vulg. nanciare, BR. fta et Rehd, | et fane 4 in; aut, etiam Flor. eft deleta. B R. — Etiam Rhed. at fi, et mox: abwä
GEB. 54 Hal et Vulg. nunciare. BR. — 52 Vulgo re ,abeft. BR. In Rehd. | quis loco: quid. GE B. — 81 Vulg. munciatio. BR. Etiam Rehd. C ER 82; ia
ea.dem vox abeft hic et paulo ante, vbi et reliquae voces: zn praefenti , pun- Hal. perfeueret quis. G E B. 83aRchd. addit: imterdidlo. GE B. 8. H . 27"'&
od &is confoffae funt. GEE. — 53 Hal.fuwit. GEB. . $4 Vulg. re, abeft. GE B. | in margine: alas, ripas. GEB. — 85 Erat Flor. vel cloces. duplex a adlfcl:'ri fa. ;flcm;
55 Hal. zec. À 5.6 Hgl. fuerit. 57 Rehd. inferit: effe. GEB. — 58 Rehd. | quarum pofteriorem fpreuit Taur. quod rurfus fequatur: cloaces. Sed'et hpic; o.rzm
vt plane praedixerim et in ipfo. Sed et Hal. immo tefte Brenkm. Vulg. , repetit, | deleta, et a adpofita. — Plures tamen in hoc tra&u temerariae corre&tiones oc- Mm', ü
G EB. 59 Hal. fuit. 60 .Re'hfl. fi, loco: et. GEB. 61 Rehd. praefi- | currunt. — Ceterum. omnes. vno fenfu habent: cloacas$. BR. Etiam Hatl et | uPe'ï,zo"'l4
git: et. GER. 62 Rehd. inferit: monum. GE B. 63 Hal. et Vulg. fuff- | Rehd. vtroque in loco. GEB - 86 Hal. won immerito. Rhed. numiat;'one | "i
Pat.BR. Etiam Rehd. Gkz. — 64 Halpofit. GkB. — 65 Vulg. addit: fic | serito nov. GR z. — $7 Rehd. gatawerit. GE R. — 88 Hal. obmitti. GEB. - lx?äz* :

* 89 E

i
W
3
i
Xl
ii
D«
m

í|..lr
4

:emU"Wl i
l
edej
àn,
n
ii
M
r
M. |
eng lP
&)Oï'[lemvï
if
T
It
u
)
t
Sïllü.'
QUs
yüte
jiti«
Qe!itd.
ijic'.xftlfo
1
Til
n

"

j
1, 8
Atfo
: uY
T
| 4 31.
ïtriplh
[ hi"
5v
"
mti(m
d.

a

DIGESTORVM LIB. XXXIX, TIT. I

tiationem ,/ quam impediri operis neceffarii vrgfientem extru-
&ionem? Totiens autem haec parslocum habet, quotiens di-
latio periculum allatura eft. g $. 13. Proindeífi quis, cum o-
pus hoc mora periculum allaturum effet] nuntiauerit opus no-
üum, vel *? fi in cloacis, vel ripa ?? reficiendis aliquid fie-
ret: dicemus, apud iudicem quaeri debere, an talia opera

fuerint, vt contemni nuntiatio deberet? nam fi apparuerit vel -

incloaca, riuoue, eoue, cuius mora periculum allatura ef-
fet: dicendum eft, non effe verendum, ne haec ?* nuntiatio
noceret. $. I4. Quiopus nouum nuntiat , iurare debet, non
calumniae caufa opus nouum nuntiare. Hoc iusiurandum au-
Ctore Praetore defertur: idcirco non exigitur, vt iuret f an-
te, qui iusiurandum exigat ??. $. 15. Qui nuntiat, necef-
fe habeft ?? demonftrare, in quo loco opus nouum nuntiet,
fcituro eo, cui ?* nuntiatum elt, vbi poffit aedificare, ?*
vbi interim abftinendum eft ?9.9. (Totiens, autem demonftratio
facienda eft, quotiens in partem fit nuntiatio: ceterum, fi in
totum opus fiat, non elt neceffe demonftrare ?*: fed hoc ipfum
dicere. .$.—:6. Si in pluribus locis opus fiat, vtrum vna nun-
2 fa. tiatio fufficiat, an yero plures fint neceffariae? Et ait,Tulia-
15, 44 t Rus, libro vgg—gdgggegimg A—n—oknpjlc)lgeüorqum, quia in re prae-
f&[z?mw fenti ütununtlamqï pluresdnuntxatmnes effe n.e:ceüarlgs, et con-
kazc &afe.5x fequenter. plures ?? remiffiones. .$.—E7. Siis, cui renuntia-
t,m .:?';/5. tum ?*rerit. "9? , ex operis/noui nuntiatione fai:lsded.em.tz re-
* promiferitue, aut per eum non fiet, quo minus boni viri ar-

L3 [ &
2 0. finL.

IL J sac: t quo-

j -iums, at

Íocccafir.
j &t ";! bitratu fatisdet, repromittatue ': perinde eft, ac fi operis
LL unoui nuntiatio omifía effet. — Habet ^ autem hoc remedium
ce^«scionts. wtilitatem: nam remittit vexationem ad| Praetorem veniendi,
gf;"*::ow et defiderandi, vt miffa? fieret nuntiatio. $.—18- Qui procu-

"$ äol,)oaz.ratorio nomine nuntiauerit *, fi non fatisdabit , eam rem do--

" ( * Z.« *, I' . L) L] * .
st '. minum ratam habiturum: nuntiatio omni modo remittitur,
l:*u—:c;»:eïnäc"f"' d — : : 12 13
U — etiamfi verus fit procurator. - - 19. Qui remiflionem abfen-
Uéyre* tis nomine defiderat,,fiue ad priuatum, fiue ad publicum ius
I6 earemillio pertinet, fatisdare cogitur: füftinet enim partes
— n —Y. P 4 $& ? " : " 3 . *e,9
defenforis: fed,haec fatisdatio non pertinet ad ratihabitionem,
fed ad operis noui nuntiationem. . $. 20. Si procurator au-

tem ? opus nouum mihi nuntiauerit, et fatis acceperit, dein-

minus aedificem : ex interdi&to eum oportet iudicatum folui
fatisdare: quijpartes fuftinet defenforis. |
— VI. Ivriamvs *libro XLI. Digeftorum. .E ideo
neque exceptiones procuratoriae opponi ei debent, nec fatis-
—« dare cogendus eft, ratam rem doi ingpgï&þiiumm. |
VIL VrPrAxNvs libro iquinquagenfimo fecundo/ * ad

d -t k-—m "
-f;gc:;dce,
fæut . . . * » * .
ab executione operis noui: et actiones, quas domini/nomine;
ïkü dinest o L. |
89 Hal. et Vulg. veluti, loco: vel. &&. Etiam Rehd. GEg. — 9o Vulg. ripis.
Hal. in margine: al/a$ , viuif. BR, Rehd. vt Vulg. GEB. — 91 Ap. Hal. baec,

abeít. GEB. — 92 Hal. exigit. GEB. — 93 Hal. et Rehd. babet. GEB. — 94
(Taur. Qii. GEB. 95 Hal. et Vulg. praefigunt: et. BR. 96 Hal. fit.
GER. 97 Rehd. addit: partem. GE B. '98 Rehd. inferit:effe. GEB. — 99

Hal. et Vulg. zsnuciatum, et etiam Flor. prima fyllaba eft deleta. - Et ipfe
Taur. alio in loco: in L. 16. znfra b. t. deletionem earundem literarum agno-
uit, BR. Etiam Rehd. wuntiatwm. GEB. — 100 Vulg. fuerit. BR. Etiam
Rehd. qui etiam. fequens: ex, omittit, GE B. 1 Hal. et Rehd. fatisdetur
vepromittaturue. G E B. 2 Taur. HaVet. GER. 3 Rehd. remiffa. G E.
Hal. nunciauit. 5 Vulg. aute. BR. — 6 Vulg. me vis mibifiat. BR. | 4
Hal. PAVLVS. GES. 8 Etiamnunc Flor. eft:: quinquadragenfimo fecando ,
aberrante, vt opinamur, librarii oculo ad infcriptionem praecedentem. 5 R.
9 Vulg. et tutori et curatori 0. m. v. nunciatur. Kal et tutori *( vel actori )
vel curatori w. 0. v. nunciatur , et in marginet * alias defunt. B R. Rehd. T-
tori et attori vel curatori 0. m. v. nuntiatur. fupericriptum tamen vo?s tutori,
acdori, curatori, 7à tor, nec non và muntiatuv: alias, at. GEB. — Yo Hal.
fuperiori facienti nouum . opus munciare potero. Vulg. fupevioribus facientibus
manciare nouum opus potero. BR. Et hoc modo etiam Rehd. GER. 1l Rehc.i.
inferit: zoui. GEB. 12 Gothofr. in nota: Id eít, repromittere. Ita legit
ilg 13 Gothofr. in nota: Zl. eft. Nempe Hal. et Vulg.
15 Rehd. repromiffio.

Vulg. BR. Et Rehd. GES.
BR, Et Rehd. Gz 3.

14 Hal. pracfigit: eum, GEB.

Edictum. E , fi fatisdationem non dabit, fümmouendus;erit/.

ui nühtiatio: idque ex eo apparet, quod in ftipulatione,

u
. tenet,l
de interdicto aduerfus eum vtar, ne vim mihi faciat 5, quo | d .
| nuntiatione Íi caueatur, tanti ftipulatio committitur,

/
761
intendit, debentei denegari. $, r. Ettutor et curator opus
nouum recte nuntiant ?.
VIlII. Pavrvs libro XLVIIT. ad Edictum. Now fo-
lum proximo vicino, fed etiam ;/füperiori opus faciffiti nun-
tiare opus nouum potero *?: nam et feruitutes quaedam , in-
teruenientibus mediis locis vel publicis vel priuatis, effe pof-
funt. $. r. Qui opus nouum nuntiat, fi quid operis ** iam
a€tuim erit, in teftationem referre debet, vt appareat, quid-
poftea faCctum fit, $. 2. Si, cum 4poffeffy te»iure prohibere,
nuntiauero tibijopus nouum: non aliás aedificandi ius habe-
bis, quam fifatisdederi& .$.—3.. Quod fi nuntiauero tibíj ne
quid contra leges in loco publico facias, promittere.!? debe-
bis: quoniam de eo opere, alieno iure contendo, non meo:
et tamquamalieni iuris petitor, repromiffione contentus effe
debeo. $. 4. Sciendum ffit1*?, fata operis noui nuntiatione,
** cui nuntiatum eft, abftinere oportere, donec caueat, vel
donec remiílio *5 nuntiationis fiat; tunc enim, /fi ius.aedifi- ,
candi habet , reCte aedificabit. $. 5.- Sed vt probari *9 poffit,
quid poftea aedificatum fit, modulos fümere debet is, qui
nuntiat: qui vt fümantur, conferanturque, Praetor decerne-
refolet. $. 6. Morte eius, qui nuntiauit, extinguitur nun-
tiatio, ficut alienatione: quia;his modis/finitur ius prohiben-
di. -$——7. Quod.fi is, cui ** opus nouum nuntiatum ergt !5,
deceflerit, veliaedes' alienauerit; non extinguitur operis to-

4 fOCU oO AT. PngepI,,

NÀ Rcalot Mestém j fes d
[,f-f&*'ekä" gm 1 (i(r.

p "
LL( J JCC IOCGCE- O E crnd

Cosdilid,
f2 LR R

La^e

w

- !/ .'&/.iï;')[f—ifc.'(»((l(*f i

»
' 1 NY
J —lj fecec eces Pt oMOOC,

414 *ee o n
quae ex hac caufa interponitur, etiam heredis mentio fit 1927 77 ,. /o J
IX. Garvs ad Edictum Vrbicum, titulo de Operis no- eer zi fuger i r
ui nuntiatione ??, Ca E n1TORz, cui pignoris nomine prae- . . s.
dium tenetur, permittendum eft, deiese, id eít, de (eruitu- ;-—4— '
te, opus nouum nuntiare: nam ei vindicatio feruitutis datur.
X. VrLPrANvs libro XLV. ad Sabinum. - Opbknis
noui nuntiatio in rem fit, non in perfonam. Et ideo furio-
fo ££ infanti fieri poteft, nec ?* tutorisauttoritas in ea nun-
tiatione exigitur. EAU
Al.Pavrvslibro XI. ad Sabinum. CvririnkT eninïgf—l ä—leïf*"lmf**

. $ 25 . V. AC .. . : * A
intellegenti, velüti fabro, nuhtiatum ; infántem ét furlgfum Q t Ake

XIL InEwlibro XIIE ad Sabinum. Ex operis noui ,
quantiï :
iudicatum fit. |

XIII. Ivrramwvs ?? libro XLI. Digeftorum. Cv

procurator opus nouum nuntiat, et ?? fatisdat rem ratam do-

minum habiturum: et remiífio in domini perfonam confertur.
$r Si dominus opus noüüm nintiauerit intra diem, quae
ftipulatione ex| operis noui nuntiatione interpofita compre- / !
henfa effet ^*, committitur ftipulatio: ^5 fi praeterita -ea—gie M
omi-

?,,(Jüfri—m, SU. ]

JW(I 9cO €d2er
AZys o lo

GEB. I6 Taur. proVari. GEB. 17 Taur. OWi.GEB. — 18 Rehd. effet. GEs.
19 Hal. et Rehd. fiat. GeB. — 20 Rehd. hic praeter folitum habet infcriptio-
nem legis in hunc modum: Gazus. Ad praetoris vrbani titulo de moui operis
nuntiatione , cum alias non nifi ICtorum nomina in fronte legum occurrant.
Sed et hoc non videtur negligendum , et inícriptionem haac et integram legem,
vsque ad penultimam vocem. feraitutis, quae quartum verfum finit, paulo mi-
noribus literis, et atramento nigriore, pluribus etiam fcripturae compendiis
vfurpatis, fat eleganter tamen, et coerulo rubroque colore primas literas et
nominis ICti et Infcriptionis reliquae , et ipfius legis exornantibus, effe infcri-
pta fpatio, in quo eadem lex, fed absque libri, ex quo defumta eft, mentio-
ne, ante deletionem exftitit. — IHuius deletionis indicia funt, et color illius
fpatii mutatus, et Ícabrities. Hanc autem ipfam legem , fed vt verifimile eft,

| absque libri mentione, hoc fpatium antea occupaffe, aperte monftrat, vltima

vox: datur, quam librarius in prima fcriptura in finem verfus fequentis reiecit,
et nihilominus fequentis legis initium in eodem verfíu fcribere coepit, et ne
vox illa: datur ad praecedentem legem et verfum pertinens legentibus fraudi
fit, eandem tenuibus lineolis inclufit. Eft adeo in illo verfu: VIp. Operis no-
ui nuntiatio | datur | etin proximo pergitur: m remfit etc. GEB. — 21 Rehd.
neque. G EB. 22 Hal. et Vulg. IDEM. BR. Etiam Rehd. GEB. . 23
Rehd. uuntiaret: fatisdat: fed voci primae in medio fuperícriptum: at. GE B.
24 Hal et Vulg. ef. BR. — 25 Kehd. pracfigit: fed. GEB. — 26 Hal. fed c?.
i

DIGESTORVM LIB. XXXIX. TIT. I

Nam et ?? ipfi
non permittitur iterum
is noui nuntiatione tene-
te eius, qui opus nouum
rocurator interueniat: id agere Praetorem|
abfenti noceat: cum fit indi-
beneficium Praetoris amitti.
Digeftorum, Qvi viam ha-
iduerfus eum, quijin viap?
ruitutem vindicare non prohibetur.
libro IX. Quaeftionum. S r, prius-
retur, ius vicino non effeíaedes
defenderetur: partes iudicis non
cum quo ageretur,
dificaturum , quam vltro egif-
Idemque e contrario , fi ??
uito aduerfario 39 altius
, inquit, officio iudicis
, nec opus no-

twrü.f,'" . E
dominus nuntiaret;^*, non committitur.
domino, cum femel nuntiaueri

nuntiare, quamdiu ftipulatio ex oper

ret?^9. A&
nüntiauenát ?*, p
ne falfus procurator
et interueniente
XlV. Ipnkw libro XLIX./
um nuntiauerit a

/Lt e x'wl/ CVYv2A /7 fa. J*LL//m:

bet, fi opus nou
nihil agit, fed fe
XV. AFRICANVS
uam aedificatum elfet, age
altius tollere, nec res ab eo
alias futuras fuiffe ?? ait, quat
cauere iuberet, non prius fe ae
fet, ius fibi effe
cum quis agere vellet
tollere, eo non defendente,
vt cauere aduerfarium iubere
nec aedificanti vim fatcturum ?*. Eaque
non defenderet ?? , punietur,
ffe haberet ^? : id enim -effe-*?,

34 altius tollere.
, ius fibi effe in

continebitur,
uum fe nuntiaturum ,
ratione haétenus is, qui rem
vt 49 iure füo probare ^" nece
toris partes fuftinere.
— XVI. VrPriaANVvS libro
nouum Praetor iufferit nuntiari,
re fénuntiatione ^* agi non pote
eius factum fit. u
XVILI. PAvrvsli
tor opus nouum fac
quod vi aut cla

XIIT. ad Edi&um.* S1 opus
deinde prohibuit ^^
ft, quali aduerfusjdi&um ^*

brojLVII. ad Edictum. — S 1 procura-
ientem prohibuerit, domino competit
m interdictum.
APINIANVS libro III. Quaeftionum. ;A -
fiel-opus ** nouum nuntiatio vni fiat, fi
luntate omnium opus fiat , omnes nuntiatio te-
n folidum obligabitur qui.
S$—tf. Necad rem pertinet
fiat: fedjquid eius foli pof-

j he ire debisA., communibus,
| quidem ex vo
nebit: fi vero qu
. contra Edictum Praetoris fecerit.
[4j*8, cuius folum fit, in quo opus
L feffor inueniatur, modo fi eius nomine opus fiat.
XIX. PAvrvslibro Quaeftionum.
denegata exfecutione operi
timas aCtiones manere: fic
quibus ab initio operi

idam ignorent, i

ScieNDVM eft,
s noui, nihilo minus integras legi-
ut in his quoque caufis manefit, in
s noui denuntiationem ^*? Praetor de-

X. VrriaANvs libro LXXI. ad Edictum. PRAx-
TOR aií£, QVEM IN LOCVM NVNTIATVM EST, NE
QV1D OPERIS NOVI ? FIERET, QVA DE RE AGI-
O LOCO, ANTEQVAM NVNTIATIO
: AVT IN EA CAVSA ESSET
VT REMITTI DEBERETA FACTVM EST: ID RESTI-
TVAS. $. r. Interdictum hoc proponitur ex huiusmodi cau-
fis 53 : Edicto 5* expreffum eft, ne poft operis noui nuntia-

TYR: QVOD IN E
MISSA FIERET

2/7 Gothofr. in nota : A. nunciauerit, Nempe ita
Quid fi legas: sumtiarit. BR. Etiam
28 In Rehd. et, abeit. GEE.
40 Hal.et Vulg. temet. BR.. Etita Rehd. GEE.
32 Rehd. zu viam. GER.
34 Rehd, inferit : in-
26 Ap. Hal. inaito
38 Rehd. nautiaturum
39 Hal. defendet. GE B.
de, quod et mihi videtur. &z, Rehd. ot iwre de fuo. GER.
42 Hal. babeat. GEB.
45 Gothofr. in nota: /4l. nunciatione. Ita Taur. in
46 Gothofr. in nota; Edictum.
47 TVaur. opOs. GE B.
Sic H. a Porta in II. nempe Flor. is ineptiffime inter
49 Hal. et Vulg.. sauciationem. B R.

fi praeterita die. GEB. —
ipfe Taur. in margine. Hal.
Rehd. »uantiauerit. GEB.
31 Rehd. naua-
tiauerit. GE B. Hal qwumciauit.
ferit: Caffins. BR. Rehd. futnras effe iul. ait. G E B.
35 Ap. Hal. fi, abeft. GER.
37 Hal.zubeat. GEB.

uito aduer(ario. GEB.
aduev(ario , abfunt. G E B.
per vim mec aedifici
ct Vulg. inferunt:
41 Taur. proVare.. GE B.
44. Hal. probibuerit.
margine , et Hal. in textn et Rehd. GERB.
Hal. Etiam Taur. in margine, et Rehd. GE a.
P. Fl. pertintet 15, cuius,
verfus eft adfcriptum. B R.

a facturum. GE R.

43 Hal. eff. GE B.

tionem quicquam operis ?* fiat, antequam vel nuntiatio mif-
fa 5* fiat 57, vel vice nuntiationis miffae 59 fatisdatio de ope-
rejreftituendo fuerit interpofita, Qui igitur 5? facit, etfi ius
faciendi habuit, tamen contra interdictum 9? Praetoris facere
videtur: et ideo hoc deftruere cogitur, $.2. Siue autem va-
cuus locus fit, vbi nuntiatum eft, tine aedificatus, heque hoc]S/ ! c£ o« hz
interdicto locus erit, $. 3. Ait Praetor, QvoD FACTVM A
EST RESTITYAS: quod fattum eft, iubetreftitui: nequein- -
| tereft, iure faCtum fit , an non: fiue *? iure fattum eft, fiue non
iure f«&um eft 534 interdictum locum habebit. $. 4. Quidquid
.autem ante remiffionem fit, vel illud , quod loco remiffionis
habetur, pro eo habendum eft, atque fi nullo iure fa&ctum ef-
fet. $. 5. Si quis paratus fuerit fatisdare, deinde actor fti-
pulari nolit 5^, in ea caufa eft, vt remitti debeat:[nam cum [; j
per aCtorem fiet 5^, apparet, in ea caufa effe,. vt remitti de- * exut.
beat.) $. 6. Hoc interdictum perpetuo datur. Et heredi, ce-
terisque fuccefforibus competit, $.—7. Aduerfus ipfüm quo-
que, qui opus fecit, vel factum ratum habuit, interdicto lo-.
cus erit. 4$—8. Plane fi quaeratur, an in heredem eius, qui
opus fecit, interdi£tum hoc competat: fciendum eft, Labeo-
nem exiftimaffe, inid quod ad eum peruenit, dumtaxat dari
oportere: velfi quid dolo malo ipfius faCctum fit,.quo minus
perueniret.4. Nonnulli putanti$2, in faCtum effe dandam L quam J ecfenem ,
interdictum : quod verum eft. $. 9. Deinde ait Praetor, :
QVEM IN LOCVM NVNTIATVM EST, NE QVID OPE-
RIS NOVI FIERET: QVA DE RE AGITVR, SI DE EX
RE SATISDATVM EST: QVOD EIVS ?? caAvTv w 99
SIT, AVT PER TE STAT *?,[QvO MINVS SATISDE-[ :f
TvR "?:09vo umiNvshrLiIN EO LOCOOPVS FACE- :
RE LICEAT,.VIM FIERI VETO. $. 1o. Hoc interdi-
&um prohibitorium eft, ne quis prohibeat facere volentem.
eum, qui fatisdedit: etenim pertinet ad-decus vrbium, aedi-.
ficia non derelinqui, .$.—rr. Necquicquam intereft, iure quis.
aedificet, an non iure aedificet **: cum fit fecurus is, qui.
opus nouum nuntiauit, pofteaquam ei cautum elt. -$:-12:
Hoc. autem ïnterdiä"tum competit ei, qui fatisdedit. $.-:3. Adi-
citur ^?et illud, AvT/PER TE STAT *?, QvO MINVS.
SATISDETVR: proinde fi fatis datum non eft, fed repro-
miffum, interdi&to huic locus non erit: neque enim permit-
tendum fuit, in publico aedificare, prius quam appareat, quo.
iure quis aedificet. -$.—r4 Et fi fatisdatum fit, cautum ta-.
men non perfeueret, interdictum ceffat. $. 15. Si aliquande.
ftetit per nuntiatorem, quo minus fatisdetur, nunc non ftat,
interdiéctum ceffat. $. 16. Hoc interdittum etiam ** poft an- E.
| num , -e£ heredi , ceterisque fuccefforibus competit. // ufv /.zafray Vi
Up.Lut; XXL. E & libro LXXX/ad Ediétum. — ST1PVLA- 42
TIO de operis noui nuntiatione interponi folet, quotiens vi- 72 - i. ,lf:-n
cinus dicit, ius fibi effe, prohibere vicinüim, opus nouum J764»4
inuito fe facere. .$.—k: Si quis antem vult poft opus nouum ;bïm;f,ï
nuntiatum impune aedificare, offerre debet fatis nuntiatori: /Z::Mr:ib;fuzn |
l : 2v
— 5 ; | quod /7414 gl r ;:?;,, |
basc [zc?fc cvitaita
ne quod opus nouwmm. GEB. — 5Y Vulg. vemi[fa fuevit.B R. Yta et Rehd. G E. f'/', Wi*"**?rf*ma
52 Rehd. erat. GEB, 53 Vulg. cazfa. BR. — 54 Vulg. inferit: enin. BR.-(,;?.'C' CA BN
Etiam Rehd. GE B. 55 In Rehd. operis, abeft. GEB. — 56 Rehd. reiif- anioqus penda
fa. GES. — 57 Vulg. vemiffa fit. B R. 58 Gothofr, in nota: remiffae. lta ss
Hal. et Rehd. fed hic fuperfcriptum: alias omiffe. GEB. — 59 Hal. ergo,locoz
igitur. GEB. — 60 Gothofr, in nota; Edithum. Cuiac. Àta Rehd. GE R. — 6I
Hal. et Vulg. buic. BR. Etiam Rehd. GER. 62 Hal. inferit: enim. Vulg.
igitur. BR. —— 63 In Rehd. verba: fachwm efl, pun&is funt counfoffa. GE R,
64 Rehd. nolauevit. GE B. 65 MHal. fiat. Vulg. flet. B R. Rehd. fieret. GE B.
66 Hal. inferit: tam. VWulg. tawm achionem. BR. Cum Vulg. facit Rehd. GE B.
67 Wulg. inferit: momine. BR, — 68 Rehd. quod eius momine athinn. fit. G E B.
69 Hal. aut fi per te flet. GER. — 70 In Rehd. quo minus fatisdetar , abíunt.
GEB. 7I Ap. Hal.et Vulg. aedificet, abeft. nm. — Videtur etiam in Rehd.
olim abfuiffe, cum verba: mon inre aedificet cum, minutioribus ar&tioribusque
literis et nigriori atramento fcripta fint. GE B. — 72 Ita et Rehd. adicitar,
pro: adücitur. GES. — 73 Malant fi perte fet. — "14 Vulg. ceffat , loco:
j | .£atH..

PA s ^5 AL UDRUA " MRU RUR OOU 7 2 UNGUPRURPERUUR Q E MMDU:SQpi u l MM . - C L — . . EU. n« ( Qfagn

p*

qu
N
(
"-
m o
i,
H«

LA
68

D

Y c,s*zmzf ^

ul I
i
Htl«
" -
l«
Qu

qui
[
ts
Y$
QïO-
Til*
q
] ia
ht,
» /(/ 'öw
totlnh E
L D f!»";:"ïflv
; dx';ri*f"f
[7 9A

P.
j amïz*,:m'& nj

[ ïgm«m.ïW*"»; .
|
L d ?
N |
j
D

iib

(b

- condicionem,

on perfonae fit : -e£'is; demum obligatus eft

dubitatuy. GER.

: DIGESTORVM LIB.

quod fi fecerit, vtriqué confultum eft, tam ei, qui nmtiauit,
-quoniam cautum habet de opere reltituendo: quam ei, cui

nuntiatum eft, quia molitio eius non impeditur: antequam
enim *? caueat, quidquid aedificanerit, interdi&to reftituto-
rio deftruere compellitur. $——2 Habet àutem ifta ftipulatio
vtita demum committatur, fi iudicatum fuerit,
fiue ante rem iudicatam caufa quae acciderit, neque res de-
fendatur , et de dolo inalo fübicitur *5 claufula. $. 3. Opus
autem *7? faCctum ?? accipimus, non fi vnum vel alterum ce-
mentum ?? füftimpofitum 8?: fed fi proponatur inftar quod-
dam operis ?*, et quafi facies quaedam facta 5? Ooperis. $. 4.
Siue autem res iudicetur, fiue res non defendatur: füipula-
tio in id committitur, vt res viri boni arbitratu 9? reftitua-

tur. Quodíi ita reftitutum non erit, quanti ea res erit, tan-

tam pecuniam dabit **,fi hoc petitori placuerit. $. 5. Quae-

fitum eft, fi plures domini aedificent, an omnes cauere de-

beant? Etait Labeo, vnum cauere ?? debere: quia reftitukio
operis fieri pro parte non poffit. -&—6. Idem ait , etfi plures
nuntient, curandum effe, vti vni caueatur, fi inter eos con-

: "EX QMWM. M : ? .
ueniat. [Plane fi nón conueniat) et ?5 fingulis erit. cauen-

dum. -$—7. Idem dicit, adiciendum efífe in ftipulatione, vt
tantum praeftetur, quanti vniuscuiusque interfit, fi hoc ma-
luerift: ceterum fi ita fuerit, inquit, cautum, QVANTI
EA RES ERI T:(|dubitabitur 97, vtrum ad totius corporis 58
aeftimationem haec.verba referuntur 9?, an vero ad ?? quod
eius intereft ?*, qui ftipulatur? Ego puto, et fi fic fuerit
vni caütum, QVANTI EA RES ERIT] defendi poffe, ftipula-
tionem fufficere: ad operis enim quantitatem ea refertur.

. .. .KXII. MAncELLvs libro XV. Digeftorum. Cvr
opus nouum nuntiatum eft, jï??lante remiffam nuntiationem.
opere facto deceffit: debet heres eius patientiam deftruendi
operis aduerfario praeftare: nam et in reftituendo huiusmodi
?* opere, eius, qui contra Edictum fecit, poena verfatur:
porro autem in poenam heres non fuccedit. p

XXII. IaAvorewvs ?^* libro VII. Epiftularum. ?5
Is, cv 1 opus noüum nuntiatum erat, vendidit praedium,
emptor aedificauit: emptorem, an venditorem teneri putas ?5,
quod aduerfüs Edi&um fa&tüm fit? iRefpondit ?*, cum ope-
ris noui nuntiatio facta eft, fi quid aedificatum eft, emptor,
id eft, dominus praediorum tenetur: quia nuntiatio operis,
; qui eum locüm
poffidét, in quem opus nouum nuntiatum eft. :

- .

75 Rehd. ante. enim. quam. GER.
7 Rehd. inferit: mouum. GEB.

etiai. b R. Et ita quoque Rehd. GE z.
76 ita et Rehd. pro: fubücitur. GEn.
78 Halinferit: fi. GE T. — "79 Hal. caementum. GEB.' — 8O Vulg. pofitum..
BR. Vt et Rehd. GEs. — Hal. fit impofitum. 81 Ap. Hal.operis, abeft.
GEE. 82 Vulg. facti, quod malim. B&. fta et Rehd. GEz. — 85 Rehd.
vt vtique boni viri avbitvatu ves veflituatur. GE B. 84 Kehd. dabit bis. Sed
litera b. duobus pun&is confoffa eft.. GE s. — $5 Taur. in Adnotat. emam. fic
i" P. in vet. omnes. in. alio vet. vnumquemque. putamus vnum, id efl vnam
cuutionem pro ommibus. Confpirant in: vmumquemque MSS. Vat. L. IL. IIT.
IV. V. VL Chrif. Pal. L. S. Cruc. IL. Bynkersh. Sed expun&o: vnumm, fa-
&um : vnumquemque in-Barb. et S./Cruc. I..— Habet. tamen Magl. vt-eft Flor.
at Rehd. vt ifti plures. GE s. 86 Hal. et Vulg. etiam. BR. 87 Rehd.
88 Vulg.operis. BR. — 89 Hal. et Vulg. veferantur. BR.-
9Oo Hal. inferit: boc. Vulg. zd, quod probo. nm. ta quoque Rehd. GER.
91 Vulg. inter(it. BR.' — 92 Hal. et Vulg. praefigunt: fi. BR. Vt et Rehd.
GEB. 93 Ap. Hal. bwiusmodi abeft. — 94 Hal. et Rehd. IABOLENV'S.
GEHB. . 95 Rcehd. praefigit; Si. G&m. — 96 Vulg. putes. BR. — 97 Hal. et
Vulg. . refpondi. TOf b ts " , i^ n

feffionem: cetera fuae iurisdi&tioni referuauit,

fr. in nota: 4J. vel. Ita nempe Taur. in margine, et Hal. in textu. GER.

XXXIX. TIT. L II
TIT.-H. Es
FECTO ET DE SVGRVN.

, ET ^ PROTECTIONInBVS )

763

E)E DAMNO IN
| Dis .*
Vr?riaNvs libro l ad Edictum,

€-Hæ res damni infe&i celeritatem defiderat, et periculofa
dilatio Praetori videtur, fi * ex hac caufa fibi iürisdictio-

nem refenuaret;?: 9 Magiftratibus municipalibus delegandum .

? hoc recte putabit $.. — X^
II. Garvs libro;XXVIII, ad Edictum prouinciale.
Dawxuvw infecum eft, damnum nondum factum, ? quod
futurum veremur. : " :

IIT. Pavzvslibro XLVII. ad Edictum. DAwNvM

, ;(eþ./f J La r EC a

et damnatio ab ademptione *?, et quafi déminutione ** patri- -

monii dicta funt.
