exceffiffent. GEB. — 15 Taur. obtriBerat. GEB. 16 Ap.Hal.fe,abeft. GEB. 17
Hal.poffent. GEB. 18 Hal. etVulg. praefiguntfed. BR. — 19Hal.dzmitteret. GE B.
26 Ap. Hal. id, abeft. GEB. — 214 Hal.24od. GEB. 21b Flor. zmmiffiffet. G x B.
22, Vulg. dari. BR. 253 Hal. Sed fi quia mulae, lequente et expuncto. GE B.
24, Yta Flor. eft conzterentur, quod antiquus corrector, quod verbum non cape-
- fet, aut in fuo exemplari aliud inueniret, mutauit in continerentur. Sic Hal.
et Vulg. fubftituunt conaventur. BR. "Taur itaque dare debebat coNiterentur.
G E B. 25 Vulg. et H. a Porta in vtraque: atque id couner[umn fuiffet et ouus
fuftinere mequiffent. — al. et, quod. conuer(mm fuiffet, onus. [uflinere nequiffent.
Sed 4u0, mihi videtur pofle accipi pro verfus quam partem. BR. — 26 KHal. fefe.
G E B. 27 Yaur. Voues, et infra iterum. GEB. 28 Nempe venditorem.
Hal, tamen pracflari. BR. 29 Hal. tamen culpa. Wulg. tquc fi culpa. B.

i

DIGESTORVM -LEIB. IX- TIT., 1L

fi vitio bouis, debere. $. 4. Cum pila complures ?* luderent,
quidam ex his feruulum, cum pilam percipere ?? conaretur,Z«:
impulit, feruus cecidit, et crus fregit. Quaerebatur, an domi-
nus feruuli lege Aquilia cum eo, cuius impulfu ceciderat, age-
re poteft ?? ? LRefpändiJ non poffe: cum cafuü magis, quam
culpa, videretur faétum. | !
LII. NgRAT:v s librol. Meä*brmmm.;j?tBOVEs
alienosjin anguftum locum coégifti, eoque effe&tum eft, vtide- ) $& Jab
ficerentur ?? : datur in te, ad exemplum legis Aquiliae, in

faä—tum aäti*o, ]l 4 eteercut 562'5,, eX ;';;f f ;Z,ra: A. aob vtl udo ao

LIV. PAPIN:1ANVSlibro:XXXVIFE. i

Lrz-
ais Aquiliae *5

debitori competit a€tio, cum reus ftipulan-
di ante moram promiffum animal vulnerauit. ldem eft, ef fi ] r
occiderit animal. Quod fi poft moram promifforis,^qui ftipu-
latus fuerát, occidit, debitor quidem liberatur, lege autem A-
quilia, hoc cafu non recte experietur ?* : namicreditor ipfe fi-
bi potius, quam alii, iniuriam feciffe videtur.] . /ev:euc x t z

LV. Pavrvs llibro-XXH.-Quaeftionum- STïäg/ïä 45

ut, Pa äääræ.m:ü Titio: cum Sticfus effet ggcf ini-L-1. al
Väu&äg g:P pmálus ä'g*[: j, füipulator]Sticltum atite-moram TM

occidit. Qugefitum eft de actione legis Aquiliae? Refpondiy^.
cum viliorem occidiffe proponitur ??, in hunc tractatum ni-
chilum ^? differ »-&WI credi - Quanti jigitur fiet iaé-
ftimatio? thu;ä" ecé ääiguä&ä '*üähW' kifus:
| ,quanti/füit occifüs: an .
quanti eft, quem neceffe Jiabeo dare, id eft, quanti mea inter-
eft? Et quid dicemus, fi et-*^? Pamphilus decefferit fine mo-
ra? [am *? pretium Sticlli minuetur, quoniam liberatus eft
promiffor: et fuffïc/ig—:-t fuiffe pluris, cum occideretur, vel intra -
annum. Hac quidém ratione, etiam fi poft mortem Pamphili
intra annum occidatur, plgävideþjtur fuiffe. o . )
LVL IpEw llibro1L— tiarum, MvrriEeR, f —
in rem viri dampum dederit, pro tenore legis Aquiliae con-
uenitur. d d u ich 2eti "x portercra Me o ( Sou
LVII. laAvorEwv s;^^ llibro VI.lex-PefterioribusiLa- ^ ^^ .^
beonis; Eovvw tibicommodaui: in eo tu cum Squitares ^ -
-t vha cüim plures *? equitarent, vnus ex his ifiruit in,
Cquum, teque deiecit, et &^ cafu crura equi fraCta funt. . La- hecoó a.
beo negat, tecum vllam actionem effe: fed fi equitis culpa fa-
Ctum effet, cum equitejfane, non cum equi domino, agi poffe
verum puto. ^ ia | |

W r

30 Ap. Hal. pracflari, abeft. GEB. 31 Vulg. plures. BR. 32 Vulg. re-
cipere. H. a Porta ad oram 1I. addit: in quibusdam vet. exemplar. legi prae-
cipere. Hanc leQonem veriffimam arbitror, vtpote harpafto feu pilae ludo ap-
prime conuenientem. — Eft enim praeciperc, praeoccupare, ante capere, et ita
Graecis. ágzátei, rapere feu praeripere, — Cui Florentinam tenere conftitutum;,
percipere accipiat pro: totum capere et penitus occupare. BR. 35 Hal. poffet.
GE B. 34 Vulg. praefigit Sz. BR. 35 Taur. dezEcerentur. GEB. Hal.
habet ezicereut, at in margine: alias, deZiceremtur. — Bafil. ixguuvíc9wenv, BR.
36 Hal. inferitactio et, vel potius fequentem didionem: a&ohuc reuocat. G E B.
37 Hal. experitur. GEB. . 38 ? milium, quod hic legitur, vt et, quod fe-
quitur in medio huius legis iam olim uncis deleticiis inclufum fuit. Quare
Taurelliana figna appofuimus (puta in exemplo a Brenkm. typis deftinato) in
hunc modum $- milium ) cum nobis videatur zagéaxew id quod et Hal. et H7
a Porta vifum. In Vulg, poft viginti, repetitur vox milium, et multo magis in-

fra. MSS.adii feptem. In S. Crucis abeft quod miror 9. smilium. zij nulo 7- , ,
tamen alio. Iqäaï *?*D gïPäth Bynkersh. II. etiam poft vigint '(æpentur? vt TTWM
vel in Barb. ibidetty i Reliqui funt: Vat IIL Treuif, Byn-

m

etüm elt, B&.

kersh. I. GEB. u39 al proponatur. GEB. ^ 4O Hal. wibil GEB. — 4K
Ap. Hal. et hic milium, abeft. G E. 42 Ap. Hal. et, abeft. GER. 43
Hal. «uum, loco iam. GERB. 44 Hal. IABOLENV'S. GER. 45 Le-

gendum arbitramur complaures, ficut et Flor. litera z recentius in o rotundata eft,
Idem animaduerti in duobus codicibus efeptem, Vat. III. et 'Treuif. forte etia
legi poflet tecum plures, maxime quod antecedit: in eo tz cum equitares. BRJ|
Dudum complures dedit Hal. et Taur. dare. debebat cWmplures, Keliqui codi-

ces unt: Barb. Otob. S. Cruc Bynkersyüïü/—f £
à Hal,

La n P um W )kæ 71917 df ffr- 90 .

ld- - u 5 L o p E

à

ul
A ul

i XM.
'.V'A*

!

^ "
loMMl'
j«
;

DIGESTORVM

/Q DE )f(IiS, QVI ÉÉFVDERINT, VEL
| DEIECERINT '*. /A *
VLPIANVS libro—XHE.-ad-Edictum.

PRAETOR ä:i"; de his, qui deiecerint, vel effuderint, v w-
DE IN EVM LOCVM, QVO VJQLGOJ;'ITER FIETJ),
VELIN QVO CONS y1E
FVSVM QVID ERIT EX RA
P-DAEXM FACTVMVE ERIT, IN[EV M/[OV I 1BI HABI]
TAVERITI*, YX|DVPLVM IVDICIVM DABO. 5I EO
ICTV HOMO LIBER PERISSE DICETVR, QVINQV A-
LfÁ. GINTA AVREORVM IVDICIVM DABO. SIj? VIVET,
" -NO0CITYMQVE EI ESSE DICETVR, QVANTVM " OB
EAM REM KEQVVM IVDICI VIDEBITVR, EVM,
CVM|QVOIAGETYVR, CONDEMNARI, TANTI IVDI-
CIVM DABO. SrSERVVS INSCIENTE DOMINO FE-
CISSE DICETVR, IN IVDICIO ADICIAM *, AVT NO-
XAM DEDERE ?. $. I. Summa cum vtilitate id Praetorem

mrmo ii
p
)a:,uzwt-

LE R.
Cs Kut x
KU^74X: vnetn et periculo per itinera commeari, $. 2- Parui autem
Li/f. intereffe debet;]vtrüm publicus |locus| fit, an vero priuatus:
dummodo per'euífi Volgo ? iter fiat: quia iter facientibus
profpicitur, non publicis viis ftudetur: femper enim ea loca,
lacZstNperi quae v9lgo iter)folet fieri, eandem fecuritatem debent ha-
^ "ere. Ceterum fi aliquando vulgus in illa via non commea-
bat, et tunc deiectum quid **, vel effufum,]cum adhuc fecre-

—LG?'?& ta loca effent, *? umódorcgepit commeari, non debet hoc Edi-
€&o teneri. $. 3. Quod cum füfpenderetur, decidit, magis **
deieftum videri **: fed et quod fufpenfüm decidit, pro deie-
&o habéri mágis eft. Proindeet fi quid pendens effufum fit,
. quamuis nemo hoc effuderit, Ediétum tamen locum habere
£«: dicendum eft. $.5 Haec in faCtum actio in eum datur, qui

inhabitat *?, cum quid deifceretur *?, vel effunderetur, non
4« in dominum aedium: culpa enim penes eum eft. Nec adici-
tur culpde mentio, vel infitiationis, vt in duplum detur actio,
&zé:À, quamuis damni iniurige vtrumque exigót *7. $. s. Sed cum
vt * homo liber periit, damni ye&imatio non fit in duplum: quia
in homine libero nulla c/:gnr;ägoris imatio fieri poteft: fed
quinquaginta aureorum con enfnatio fit. ( 6. Haec autem
verba, Ssr VIVET, NOCITYMQVEJ|EI) ESSE DICE-
T vR, non pertinent ad damna, quae in rem hominis , liberi
facta funt, fi forte veftimenta eius, vel quid aliud fciffum,
corruptumue eft: fed.&2Lea, quae in corpus eius admittun-
tur. $. 7. $1 filiusfamilias cenaculum conductum habuit, et

inde deieCtum, vel effutum quid fit, de peculio in patreäï]non

. Y Hal. et Vulg. libri haec transponunt, et hi quidem indicatiuo vtun-
tur: de bis, qui deiecerumt vel effuderunt. BR. — z,'Taur. VoLGO. GER. . 3
Vulg. fieret, et mox confifleretur. BR. 4 Hal babitauit. GEBR. 5 Vulg.
inferit vero. BR. 6 Vulg. quanti, BR. 7 Hal. adiiciam. Wulg. addi-
ceam. Addendus hic locus aliis ap. Anton. Auguftin. II. Emendat. 3. BR.
$ Blaublomm. eut woxae dedere. ^ Steph. Hi. a Porta in vtraque et Baudoza azt
zoxae dedere iubebo. — Hal. vt uoxam dedere liceat. Ego nihil mutarim. — Adde
Defenf. Lat. Vet. ICt. p. 19. et 21. BR. 9 Hal. in margine: alias, n01 eff
quod negetur. GEB. 1C Taur. z Olgo, et mox iterum. GEB. — II Hal. fit,
loco quid. GE B. I2 Hal. et Vulg. praefigunt et. BR. 15 Ap. Hal. sa-
gis,abeft. GEE. — I4 Vulg. videtur. BR. — 13 Hal. inbabitauit. GEB. — 16
'l'aur. deiEceretur. GEB. —— 17 Hal et Vulg. exigat BR. . 18 Hal. etVulg.
inferunt ad. BR. — 19 Vulgo addunt acfio. BR. 20 Vulg. tenetur. BR.
21 Hal 4ui ibi mon babitat. Wulg. quia ibi mom inbabitat. E R. 222 Hal.
paulifper. GE B. 23 Hal. dedit. GEB. 24.Hal. Tautum,loco Multum.
GE E. 25 Xlal. ljv. VII. GER. 26 Vulg. diflribuat. B R. 27 Mide
Dauker. ad Op»fc. de Latin. Vet. ICt. p. 395. ". 12. BR. 28 Hal. babcat.
GEER. 29 Ad hunc locum pene defperatum primo notandum e voce Pofpita-
£uli, recens factum bofpitiola. Vulgares libri vt Blaublomm. Steph. et Baudoza :
Sed et fi quis bofpitalia babeat folus ipfe. aeque tenebitur, confiata videlicet vtra-
que periodo. Ita etiam Hal. et H. aPorta in II. nifi quod ille 72 zpfe omittat.
' MSS.hic quindecim contuli, — Hojpitiola, exhibent fex codices, Pal, L. H. Tau

Jo) d us oU . "
ij- JaMä L
La as a. n n d
faf L5

LL

Mb U ATEUCIP N E B A
: E AA
pat W. 2 f Wæ&w æ:ït m?l

adsiaa É :

ISTEA VRs AD.H/1LbZ M EL»^IEF-
,/Q N ; D A M N VM

edixiffe, nemo eft qui neget ?: publice enim. vtile eft, fine-

LIB.

2 f

* L p E N 0,! ^
eft, in quemuis haec actio dabitur :

.

UL - TPSS HE 179

datur *?: quia non ex contraCtu venit:.in ipfuüm itaque fi-
lium haec a€tio competit. $. 8. Cum feruus habitator eft,
vtrum noxalis actio danda fit, quia non eft ex negotio gefto:
an de peculio, quia non ex delicto ferui venit? ïïe—que enim
recte ferui dicitur noxa, cum feruus nkhil nocuerit, Sed ego
puto, impunitum feruum effe non oportere: fed extra ordi-
nem officio iudicis corrigendum. $. 9. Habitare autem dici- Xv.;
mus, vel infuo, vel in conduéto, vel gratuito.^syHofpes pï;-
ne non ten?älur 7?, quia non ibi habitat ^*, fed tantifper ??
hofpitatur: fedhis tenetur, qui hofpitium dederit 3. Mul-
tum ?^* autem intereft inter habitaääï&m, et hofpitem: quan-
tum &ntere£ inter domicilium habentem, et peregrinantem.
$. ro. Si plures in eodem cenaculo habitent, vnde deiectum

. M. Garvs llibro.VI. ^* ad- Edictum-preuineiale, Cv
fane impoflibile eft fcire, quis deieciffet, vel effudiffet: Cev LA XX VL
Ill VrerAwvs lbbrofXXIHi ad-Edictum] Ejf, Qv1- W proccnecaLo.
pEM in folidum. . Sed, fi cum vno fuerit actum, ceteri libe- ^ — — :
rabuntur, :
.* ]V. PavrL.vs lübroXEX-adEdictum. PEncEPTIO-
NE, non litis conteftatione: praeftaturi partem damni, focieta-
tis iudicio vel vtili actionZ/ei, qui foluit. J9exet. :
V. VrPIANVSJibro-XXIIL-ad Edictum. Sr vx-
RO plures, diuifo inter fe cenaculo, habitent, aCctio in eum
folum datur, qui inhabit4Vat eam partem, vnde effufum eft.
$. r. Si quis gratuitas habitationes dederit libertis, et clien- ^eex tc,
tibus, vel (uis, vel vxorib, ipfum eorum nomine teneri Treba- J46..
tius ait: quod verum eft.g,Idem erit, dicendum, et; fi quis kyx
amicis fuis modica hofpitig/a diftribugzit ?9. Nam et fi quis &« a, .
cenaculariam exercens ??, ipfe maximam partem cenaculi ha- :

befat 29, folus tenebitur. Sed et fi hofpitàcülu ^? (habddt) €a4« ( 4d.

etþw 2 à EY L] L] &
olusjtenebitur: »-jHed f ATE
Jlusi *'.&TE quis cengcuh, ipfe folus aeque tene- 44 z 3 Jowi
itur Sed Q h quis cenaculariam exercens, modicum fibi

hófpifium retinuerit, refiduum locauerit pluribus, omnes tene- «
buntur, quafi in hoc cenaculo habitantes ?*, unde deiectum
effufumue eft. $. 2. Interdum tamen, quod ?? fihe captione
aCtoris fiat, oportebjt Praetorem, aequitate motum, in eutt 6axt
potius dare actionem, ex cuius cubiculo vel exedra ?? deie-
Cum eft, licet plures in eodem cenaculo habitent: quod fi
ex mediano cenacul]j ?* quid deie&tum fit, verius eft, omnes
teneri, $. 3. Si horrearius aliquid deiecerit, vel effuderit, aut
conductor apothecZe ?5, vel qui in hoc dumtaxat conductum

locum habebat, vt ibi opus faciat, vel doceat, in factum actio- /
ni locus eft: etiam fi quis operantiuWO' cery, Wguplluge 54 J4
rit: velífi quis ?* difcentium. $. 4. W üefngäggup ; fæ/ '
liae E&hone 37 propter hoc quis condendatus eft, merito ei, ,,,
—— | rr-'c*,&mc)m«m»)uæ ui

ia

d.

rin. IT. Barb. Treuif, et Bynkersh. L. fecuti corre&ionem archetypi, et horum
quidem Barb. olim aliter habuit, — Hofpztalia totidem habent Vat. I. H. IIL. IV.
Pal. IHI. et Magl. Singulares funt $. Cruc, Otob. et Eynkersh. IL. quorum pri-
mus et poftremus bofpitacula, ícribunt, medius : bofpitacilia. Nefcio an addere
debeam, quod Vat. IV. pro Sed et fj, habet: Sed fi, item pro babeat, Magl. ba-
bet, S. Cruc, babebat, Bynkersh. L. babebit. Verba illa: Sed fi quis cemaculz,
ipfe folus aeque tenebitur, i non omnia, pleraque tamen efle fpuria, et ex erro-
nea eorum, quae praecedunt, repetitione effe fubnata, nullus diffimnlat codex.
Ita Barb. poft Pabeat, nihil habet quam ipfe folus, recilis ceieris omnibus, ita vt
nec tenetur, ad(üt. Hoctamen verbum adiicit Vat. L. reliqui tredecim : ipfe fo-
lu$ teuebitur. Nos rogati hanc le&ionem amplectimur: Sed et fi bofpitia ba-
beat, ipfe folus tenebitur. — Hofpitia autem accipimus de repentinis, in quae via-
tores ad pancos forte dies diuortebant arg. L. 6. $. 3. fupra INautae caup. fla-
bul. BR. Hal hic habet: maxzmam pertem coenaculi babeat: folus temebitur.
Sed et fi quis bofpitalia babeat, aeque folus tenebitur. — Sed et [fi quis coemacula-
viam exerceu$ etc, GEB. 30 Vulg. inferit et. BR. 31 Hal. qui zm boc
coenaculo babitaut. GERB. 32 Hal. 44e. GEE. 35 Hal. exbedra, GER.
34 Vulg. coenacnulo. BR. 25 Hal.in margine, ad verba: vel condu&or apo-
tbécae, habet: Hlaec verba in nounullis defunt. Sed adfunt in omnibus. libris,
quos confulimus, et in Bafil. babetur : £wre &mo3«ápwc. BR. 36 Ap. Hal. i
quis,abfunt. GE B. — 37 Hal. in margine: alias, bac aciome. Noodt. F. Pro-
bab. 10. mauult: cum aatem in faclum adione, Bynkersh. J. O£f. :5. Flor. tue-
tur

—— 180

qui ob hoc, quod hofpes, vel quis alius de cenaculo deiecit 35,
xWW]'"Wff in faétum dandam effe Labeo dicit 3? aduerfüs deiectorem:
: uod verum ^? eft. Plane, fi locaueràt ** deiectori, etiam
cmal?äufwcff& )gäf'locatq,habebit a&iogem. $. 5. Haec autem actio, quae

:f' a&- ..,ut . ^ * L » : :
. x dkes Ccompetit de effufis et Eeleöhs, perpetua eft, et heredi com-
ferGs- petit: in heredem vero non datur. Quae autem de eo com-

petit, quod liber periffe dicetur ^?, intra annum dumtaxat
competit: neque (in heredem, fed nec heredi, fimilibusque) ^?

l ) ader, perfonis :jnam eft pdenalis ^^ et popülaris: dummodo fcia-
: mus, ex pluribus defiderantibus hanc actionem ei potiffimum
gf)fbwüt dari debere, cuius intereft: vel qui adfíinitate cognationeue
" äf:/"'vlh.f/, defunctum contingit. — Sed fi libero nocitum fit, [1pfi perpe-

; a fua erit * actio: fed ^* fi alius velit experiri, annuáJerit haec
u Pt a€ctio ^7: nec, enim héredibus iure Mhereditario competit.
. 3 * E A $t a : r 2
Quippe quod in corporejlibero damni, datur, iure hereditario

-..L. j ,*onnün,, 26-; d
du s tranfire ad fucceffores non debet, quafi non fit damnum pecu-
iu Jï,'l/;feb faeió niarium : nàm ex bono et Zequo oritur. $. 6. Praetor ait, w x

-QVIS IN.SVGCäij.QN?oA 48MPR0TECT0y—3:, 4&;IV1)R.A
defnugueud-EYM LOOCVM, QVÀA ? vOLGo rrER rizT 'ASAw-
: 7 xx-5? QvO CONSISTETVR ??, ID POSITVM HABKE-
AT, CVIVS CASVS NOCERE CVI«iZ POSSIT. Qvi
ADVERSVS EA FECERIT, IN EVM SOLIDORVM DE-
: CEM IN FACTVM IVDICIVM DABO, SI SERVVS IN-
l*fü,æxäywïü-SïEN.T'E DOMINO FECISSE DICETVEU? Av T NO-
| Ws "AE ODEDEIVBEBO. $ 7. Hoc "Edictum füperioris por-

17j U. tio eftt confequens]etenim fuit[Praetorem etiam in hur?l.g[ö—a;
L;?'/z;m?äe&/f' : - fum]profpicere: vtfi quid in his partlbps aedium pericüiofé^
l t z.. ï)-oïtuih effetf-tnon ?? pnoceret. $.8. Ait Praetor, NE Qvis
"m ' IN sVGGggviND'A ?7" pPROTECTOVE.S.Haec verba N x
EC JF. Qvis ad omnes pertine;ft, vel inquilinos, vel dominos aedi-

- n ab i. 0 fiue inhabitent,]fiue no 1abent ?? tamen aliquid expo-
ECC ^ "fitum hislocis ??. $.9. SvPRA EVM LOCVM, QvÁ 9?1:
p5 155 vGrcGo 9.iTER FIERET Ü^WÍNS& QVO CONSISTEf
| TVR $9, xp PosITVM HABEAT ?*. Accipere debemus
D . aeu. u POSITVM U ,.Íwuein habitatiogäj vel cenaculifj fiue etiam
| bt w&-&-horreäöö velicuius ?7 alterius aedificii. [ - 1o. Pofitum
| C - M?;;;wx "abere etiam is recte videtur, qui/a,ï pfe quidem nonJpofuit;|ve-
.L Gdl ID punds rum ab alio pofitum patitur. Quare, fi feruus pofuerit, do-
E , . minus auténá pofitum ppatiatur non noxali iudicio (dominus,!
7t "

[Í

*

- ( tur. Confului feptem codices, verum nihil reperi a Flor. diuerfum, nifi quod
! in Vat. III, fuper acioue, ícriptum effet vtil. &R. Reliqui funt Barb. Otob.
! "Pal. l. S.:Cruc. 'Treuif. Bynkersh. GER. 38 Hal. addit: condemmatus efl.
. 1| Nulg. habet : dejecerit: dammatus eff. — Ego malim cum Contio iíta fubintelligi.
BR. :39 Hal ait. GEE. 40 Flor. erat initio: quod veterum. efl, fortepro
quod et verum . eft, transpofitis literis. B R 41 Hal et Vulg. lotanerit. 9.R.
42 Vulg. dicitur. BR. 43 Nihil horum, quae parenthefi fuiit inclufa, eft Flo-
rentiae, manifefto indicio, haec ab ordinario corrigenté recognita non effe. Hal.
haec: meque in baeredem fed nec baeredi fnnilibusque pev(onis datur, ( quam vl-
timam vocem Flor. non reperiendam omnes fere adiiciunr] ftellulis includit, et
. in margine addit: Haec im plerisque defunt. * Attamen M8S. quae vidi, feptem
numero, omnia id fupplementum habent, et vel femper habuere, nifi quod in fo-
lo ireuif. ex poft facto adie&tum fit. Praeterea in vtroque Bynkersh. conne-
xionis ergo eft : meque enim 1n. beredem, et in pofteriore : confimilibus, pro fimilz-
bus. Commune fupplementum et Bafil. confirmant, dum tradunt : actiouen de
occifo annalem ejfe, neque beredibus ueque iu beredem dari.b R. — Keliqui codices:
funt: Darb. Otob. Vat. 1. Magl. GER. 44. Hal. nam et poenalis efl. GER.
45 Hal. et Vulg. inferunt Pbaec. BR. — 46 Hal. ipnorát fed. GEB. — 47 Ap.
Hal. baec actio, abfunt. G EB. 48 Hal. fubgranda. — Vulg. fugevunda. BR.
49 Vulg. praefigit vel. BR. 50 Hal, et Vulg. 440. BR. — 51 Vulg. fieret.
P R. 52, Vulg. vel iu quo. BR. 53 Vulg. coufifleretur. BR.. — $54 Vulg.
alicii. BR. 55 Vulgo inferunt: azt aeffimationem. dari,fed nec Bafil. de ae-
ftimatione quicquam habent. BR. — Nec Hal. haec agnofcit. G E B. 56 Hal.
746, loco 10n. GEB. 57 Hal. fubgrunda. GEB. 58 Hal babeunt. GER.
59 Hal. aliquid in üis locis expofitum. GE B. — 60 Hal. et Vulg, 4u0. BR. — 61
'aur. VoLGO. GER. 62, Hal. fiet. G E B. 63 Vulg. et zu quo confifte-
yetur. BR. 64 Hal. addidit etc. GEB. 65 Hal pofitwm babeat. GER.
66 Gothofr, in nota: Habitationibus, vel coenaculis, íiue etiam in horreis.
) Halo. Sed cum his non conuenire fequentia, et fubaudiendum effe parte,

od ALE L WE DarncecM s
W. xfoct FAefyiid, F altlat oe « Fa -

L

at

p

DIGESTORVM LIB. IX.

| fabgrunda. GERB.

TIT. IIl

fed fuo nomine tenebitur. « $. rr. Praetor ait, cv1vs ca- .
SvSs NOockERE ??* possET 9?. Ex his verbis manjfefta-

fitum eft, vgnocere' poíffit, hoc folum profpicere Praetorem,
ne poffit nócere: nec fpeCtamus, vt noceat: fed omnino, fi
nocere poffit, E:dicto locusii'ä 71. Coércetyr autem, qui po-
fitum habuit,[fiue nocuit id, quod pofitüm ue nói

cuerit, in eum cofhpetit actio, qui pofuit, non in eum, qui ha-
bitauerit *^: quafi haéc actio nom fufficiat: quia pofitum ha-
buiffe non vtique videtur, qui pofuit, nifi vel dominus fuit
edium, vel inhabitator *?. Nam et cum pictor in pergula
clipeum, vel tabulam expofitam habuiffet, eadé excidiffet, et
transeunti damni quid dediffet, Seruius jrefpondit, ad exem-Z, .
plum huius actionis, dari oportere actionem: hanc enim non
competere palam effe: quia neque in fuggtu£nda *5, neque
in proteCto tabula fuerat pofita. Idem feruandum ,refpohdit,
et fi amfhora ** ex reticulo *? fufpenía decidiffet, et da-
mni 22 dediffet, quia et legitima et honoraria actio deficit;13f37w65
$. 13. l1fta autemfactio popularis eft, et heredi ?9, fimilibus- |

que competit, in heredeg4275 autem non competit, quia pge-
nalis eft.] [^ 74 c*a/(.-?'uä,-üw.fuc*uæ. | : |

VL PAvrvs (ibro XIX. ad Edi&um. [|Hoc Epr- r2 .
cTvM non tantumjad ciuitates, et vicos, fed gf ad vias, per PT
quas volgo 22 iter fdit 5?, pertinet. $. r. Labeo ait locum
habere hoc Edictum, fi interdiu deiectum fit, non nocte: fed
quibusdam locis ejnoCte iter fit. $. 2. Habitator fuam fuo- ew£ dte«
"oeefL Wa r de: Pa .
rumgue culpam praeftare debet. $. 3.9Si de naue deiectum
fit, dabitur a€tio vtilis in eum, qui naui praepofitus fit.

VII. Gazv sdæbroä£84adädæ&umþroma-le. CvM
LIBERI hominis corpus ex eo, quod deiectum effufumue
quid erit, Ifefum fuerit, iudex computat mercedes medicis
préefütas, cfeteraque impendia, quae in curatione facta funt:
praeterea operarum ?5, quibus caruit,adt cariturus eft ob id,
quod inutilis fattus eft. Cicatricfum *9, autem aut 97 defor- .
mitatis nulla fit ;feä'timatio: quia libetum) corpus nullam reci-.
pit feitimationem. - |

?
/

(

p w

vel loco, dudum vidit Leonin; III. Emendat. 13. ". ?. 8R. Adde Scip. Gen-
tilem Parerg. lib. 1. c. 6. GEB. — 67 Vulg.cuiusuis. BR. — 68 Hal. inferit cui.
Vulg. alicuj. 8R. . 69 Hal pefft. GEB. . TO Hal 4uod. GEB. 71 Forte
melius fcripferis edAEo locus fit. BR, 72 Nulg. efí. BR. . /73 Verba haec:
fite 1031 mocuit. ^Si id quod pofitum erat, non leguntur Florentiae, fed aliunde
fuppleta funt, parentheíi ideo includenda. Sic autem editi Codices ad vnum
omnes, item quinque MSS. e feptem a nobis confultis. Reliqua duo, Otob. et
S. Cruc.1n huic modum füpplerunt: pofitum erat fiue non. — Sed id quod pofitum
erat gel deciderit. Confueta figna, vt opinor, Taur. omifit, ne multiplicando
indicia deficientis fcripturae venerationi codicis Etrufci nimium detraheret. BR.
Etiam Hal. habet fupplementum, vt reliqui editi et haec MSS. Barb. Vat. T.T
Magl. Trevif. Bynkersh.[GE s. — 74 Hal. babitamit. GEB. — 75 Conf. Henr.
a Suerin u Repetit, Lection. Iuv. c. 20. GER. 76 Taur. faGruenda. — Hal./
77 Bafil, xegéjiov, tefla. GER. 78 Gothofr, in notaz
Sed ita dudum edidit Hal;. et H. a Porta in Il. Sed a reffis
venit veflicula. BR. 79 Gothofr in nota A. damni quid.
diri illud alguid. — Hal. tamen et Vulg. dammsm dediffet. Et fic Vat. HI. Barb.. ^
ye*äamb() Bynkersh. "Verum Vat. ILI. S. Cruc, et 'Treui(, damui quid dediffet, et
ità fuppletum in Vat. I. Otob. cum archetypo hodienum confentit. BR. 80
Hal. baeredibus. GER. — 81 Non admodum recenter litera finalis s deleta eft,
repofita inter verficulos z. — Sed haec corre&tio Taur. merito vifa eft fpuria,
accommodata fcilicet ad antecedens beredi. l1nde tamen omnes Pberedem. BR.-
Etiam Hal. GEB. — 82 Taur. vOlgo. GEB. — 85 Taur. in margine fit. Haec
mutatio, quoniam antiquiffima eft, et prope coaeua, fine fcrupulo potuit in texfr
tum admitti, Sic certe omnes libri. bR. — Etiam Hal. GEB. 84 Hal. lib.
VII. GEB. 85 Subaudi aeffzmationem. —Et editi et fcripti quinque habent,
vt éft Flor. BR. Barb. Otob, $. Cruc. Treuif. Bynkersh. etiam Hal. GEB.|
86 Hal. et Vulg. cicatricum. BR, 87 Hal. et, loco aut, vt et paulo ante: ett
caviturus. GEB. —— '

Forte refliculo,

1 Con-

HL La CL n EU0O A (

tur, non omne, quidquid ?? pofitum eft,(fed quidquid fic po- J2 ecQ:sae: :

,aoeuit . $. 12. Si'dd, quod pofitum erat *?, deciderit et no- «

Satius eft fubau- m*u,?b

| Wm (

J

. 2 u tempore dominus non fuerim. $. ». Cum dominus ob fcien--
hia G A1vs libro H.-ad-Edictum prouinciale. tian? teneatur, an ferui quoque nSomine danda fit a&ig, vicägä-
OXALES actiones appellantur, quae inóty ex contra&tu, | dum eft, nifi forte Praetor vnam pdjenam a domino exiei vo-
N fed ex noxa * atque maleficio feruorum aduerfus nos | luit ^*: ergo dolus ferui impunitus erit ? quod eft iniqïmm: *
: ( a 'jnfituuntur: quarum aäionnm vis et poteftas haec eft, vtæü immo vtroque modo dominus tenebitur: vna autem pdena
r ' damnati fuerimus, liceat nobis deditione ipfius corporis,igüodi| exa&ta, quam actor elegerit, altera tollitur. $. 3. Si detra&ta 4 x€7
u deliquerit ?, uitare litis aeftimationem. noxae deditione, quafi um confcio domino a&tum fit, qui non
IL VrPrANvsVibro-XVIHI;ad-Ediétum. |.Sr sEm- | erat conícius, abfolutione facta, et finito iudicio, amplius agen-
, vvS fciente domino occidit, in Tö-fidum dominumn obligati?| do ?? cum noxae deditione, exceptione rei iudicatae fümmo-
LA £, 3pfe enim videtur dominus occidiffe: fi autem infcienteis no- | uebitur: quiäïæs in fuperius j1ádicium dedutta et finita eft. , 22e€
xalis eft ^: nec enim debuit ? ex maleficio ferui in plus te- | Donec autem prius iudicium agitatur, licentia agenti eft, fi
neri, quam vt noxae eum dedat. . $. r. Is, qui non prohibuit, | eum de fcientia domini arguenda paeniteat, tunc ad noxalem
Y fiue dominus manet, fiue defiit effe dominus, hac aCtione te- | caufam tranfire. Contra quoque, fi cum eo, qui fg;.t:rz-e'gæjf/f*-
netur: fufficit enim, fi eo tempore dominus, quo non prohi- | noxae deditione actum, fit, amplius in dominum, detracta no- 4:ex'a4.,
beat , fuit. In tantum, vt Celfuüs puteti"Ztfi fugrit alienatus,| xae deditione, dahda aCtio non eft. In ipfo autem iudicio, fi
feruus in totum, vel in. partem, vel manumiffus, noxam caput | voluerit et fcientiam domini arguere, non eft prohibendus.
! non fequi: nam fefüüin hihil deliquiffe; :424 domino iubenti ob- V. VrPriANVS flbro IlI.ad—Edi Sr: PLv-
Mi temperauit. Et fane, fi iuffit, poteft hoc dici: fiautem non | R1v w feruus deliquerit omnibus ignorantibus, noxale iudi-
i€e prohibuit, quemadmodum factum ferui excufabimus? Cel(us | cium in-quemuis dabitur. 9. Sed fi omnibus fcientibus, quiuis
tamen differentiam facit inter legem Aquiliam, et legem diO- | eorum tenebitur, detracta noxae deditione: quemadmodum fi
VCS T decim tabularum: nam in legegantiquay?/'dr ieruusifciente do- | plures deliqui(fent, nec alterolgguäu,enmalter liberabitur. é Sed,
— -"** gqmino '? furtum fecit, vel aliam noxam commifit, ferui nomi- | fi alter fcit, glger ignorayit ä*" 3 qui fcit, detracta noxae de-
g,if;ä lÍf$«. neatio eft noxalis, nec dominus fuo nomine tenetur: at in | ditione, /conüenitur: qfli" nelcit, ^* cum nox£e deditione. in/wwa?f*mæbä"
T » lege Aquilia, ingüit, dominus füo nomine tenetur, non ferui. | $. 1. Differentia autem harum actionum non folum illa .eft, !
V.;;J,.»:]f-!//e Vtriusque legis red(.ïit.: xjatione;—n: duæzägim tabularum, ggaü. quod güiþfmt,. in folidum tenetur; verum illa quoque, quod
aj ^ teadertméo., VOluerit feruos dominisin hac re non obtemperare: Aquilide, | figé alienauerit feruum, qui fcit, fiue manumiferit, fiue decef-

DEPRIMS
/9 DE NOXALIBVS ACTIONIBVS.
JÜctendo

:

. , quafi ignouerit feruo, qui domino paruit, periturus fi non fe-
Hfdcwæ giü'et. ä." Sed L-ij.—]placäjt, quodjllä].cianäs Plibro og:ägeþff[rägü
L 00«2 fexto. "? fcribit, fi feruus fürtum faxit,jmoxiamue *? nocuit,
ls. etiam ad pofteriores leges pertinere, poterit .dicæetiam fergi
^nomine cum domino agi poffe noxali iudicio: vt, quod dé-
tur ** Aquilia adverfus dominum, non feruum excufet, fed
dominumdoneret. Nos autem fecundum lulianum *? proba-
& uimus *5: quae fententia ** habet rationem, et a Marcello
apud Iulianum probatur. £2 Jécém:ypra — 8
| JH IpzgMLüibrolif-ad.Edictum. IN owNrBvs no-
xalibus actionibus, vbicumque fcientia exigitur domini, fic ac-
cipienda eft, fi, cum prohibere poffet, non prohibuit. ^Aliud
eít enim, auCctorem effe feruo delinquenti, aliud pati delin-

quere. * Zenuo X
IV. PavrvsjlibroHI. ad-Edi&tum. Iw pELIiCTIS
feruorum, Íícientia domini quemadmodum accipienda eft?
.. vtrum cum confilio, an et fi viderit tantum, quamuis prohi-
J & T rnbere róny potuerit2] Quid enim, fi ad libertatem proclamans,
L/qufe domino fciente faciat? aut .ggjgä?conïemnat dominum? vel,
cum trans flumen fit feruus, vi

DIGESTORVM LIB. IX. TIT.

1V. 181

feruus fciente me fecefit, eumque redémero, noxalis actio in
me dabitur: quia non videtur domino fciente feciffe, cum eo .

férit feruus, dominus ?? tenetur:. fed fi ipfe dominus decef-
ferit, heres eius non tenetur. ctis !
Vl. Ingx dibro-XV1Hf.-ad-Edictum.. Sxp T ?5
ipfe feruus manumiffus tenetur, eezo- P
VII. Inew dibro-IHE-ad Ediétum. Noxarrzs au-
tem ^* non alias datur, nifi apud me [fit feruus: et fi apud
mefit ?^?, Iicet eotempore non fuit, quodelinquebat,teneor,2? .
et heres meus tenetur, fi noxius viuat. ,. I. Pomponius ait,
fi emptor ferui noxali|?? conuentus fit;;venditorem, quo fci--
ente factum eft, conueniri iam non poffe.

1 u)

VIIH. Ipnzgwxjlbro;XXXVIE.—ad-Edictum. Sx sEm- ] f: X XIljl

vvs communis furtum fecerit, quiuis ex dominis in folidum
noxali iudicio tenetur: eoque iure vtimur. Sed non alias po- ^' ..
terit]is;?*, qui conuentus eft, euadere litis ;( imationem, M*
nifi in folidum noxae dederit 32 feruum: nec ferendus, etfi ?3 e
partem dedere füerit, paratus. Plane fi propter ?^ hoc, quod.
focii dedere parati non fuenyt, in folidum fuerit condemna-
tus, communi diuidundo, vel familiae ercifcundae iudicio, ad-
uerfus eos experietur. Ante noxale fane iudicium acceptum

poterit fugipartél ?? cedendo fecuritatem confequi, ne ?*9 ne- C z
ceffe habeat fufcipere ?5" iudicium: quamquam . quis poffit di-
cere euenire, vt, dum pars ei cedatur, amittat actionem: do- .&..
minus enim pro parte factus, non poteft ? cum focio noxali
| ! | experiri;
15 Hal, et Vulg. fenteutiam

nte quidem, fed inuito domi-
scexredtno, noxiam *? noceat? Rectus itaque dicitur, fcientiam eius
acfipiendam, qui prohibere poteft: et hoc in toto Edicto in-
tellegendum eft circa fcientiae verbum. — $. 1. Si ?? extraneus.

l

1 Confer Duker. ad. Opufc. de Lat. Vet. ICt. pag. $. fequ. BR. — 2, Hal. | cit, noxamue. GER. I4 Hal. datur. GE E.

LoeECEÁ-

menem I

| J o( deliquz't. GE B. 3 Vulg. addit eo. BR. 4 Vulg. addit acfie. BR. — 5 Hal. Iuliani, loco ]kcundum Iuliauum. B R. 1'6 'aur. pro VaBinus. GERB. . 17
V debet. GEB. — 6 Hal. probibebat. GEB. — '7 Vulg. praefigit et. BR. — 8 Vulg. | Hal. quia babet, media voce fenteutia, omifla. GEB. I8 Gothofr. in nota
W*,t A Nor. omnes inferunt 427, — Re&e Taur. in. interpun&tione remedium quaefiuit. Ita habet Vulg. Ftiam Nor. fed detra-
]WJU i | Si quid fupplendum, noftra fententia praeftaret f;, inferere, forte cum praece-

ideo, quod in Flor. etiam ita legitur, vt Taur. dedit cou Demhat. BR. Reliqua
MSS. Barb. Ctob, Vat. L. IIf. S. Cruc.- Bynkersh-':'fGEB. I9 Hal. «oxam.
GE E. 20 Vulg. inferit damnaum. BR. — 21 Hal voluevit. GEB. — 22 Hal.
agens. GEB. 23 Hal. iguorat. GEB. 24 Hal. et Vulg. inferunt couae-
nitur. B R. 25 Hal. inferit ezus, GER. 26 Ap. Hal. et Vulgo et, abeít.
GEB, 27 Ap. Hal. autem, abeft, GEB. — 28 Hal. addit feruus. GEB. — 29
Hal, praefigit fed. GEB. 30 Vulg. inferit udicio. BR. 31 Ap. Hal. et
Vulg. zs, abeft. BR. 32, Hal. dediderit. GER. 35 Hal. et Vulg. feren-
dus E,G, fi. BR. 34 Hal. per. B. 35 Hal. et Vulg, fuam partem. BR.
36 Hal. »ec, et mox babebit. GEB. — $7 Vulg. accipere. RR« 238 EHal. pos-

fit.
| Pp3

dente fyllaba confufum, MSS. non multum moramur porrigente illud fupple-
' |mentum ordinaria locutione. Sed nec in omnibus ita fuppletum reperi. ^ Nota-
bilis Vat. J. qui mendofe habebat: mam feruus, mibil deliquiffet, domino iubenti
|| ebtemperauit, pro quibus haec repofita ; mbil deliqaiffe videtur, qui demino etc.
|| adie&o verbo: vt 72 feruus conferuaretur. BR. — Supplerunt 497, Barb. Otob. $.
: 0((/'6/ Cruc. Treuif. Bynkersh.'r(i E B. 9 Vulg. zu lege antiqua. XIT. tabular. ex in-
T"f.'?. : m'ïerpretatione. B R. ro Vulg. quando feruus quafi fciemte domino. |Sed et
, 7LW M Bahl. fcribunt: à3ó6roc voU 9ec7órov, nulla praeeunte particula. BR. II Hic
omnia turbant libri vulgati: Sed placet, quod. Inlianus libro LXX XVI. fcribit :
fi feruus furtaum fecit, noxiamue mocuit, etiam ad pofleriores legeg pertimere po-
tut — Dicitetiam etc, BR, .^ — 12 Hal edogefumo fexto. GEB. — 33 Hal. fe-

AI. aut quid fi conemmst dominum 3 . p
Qa part?cTü'ä aut. MSS. octo vt ulg./,folum in 'Treuif. e(ï?ndemnat.'f Forte 4 , Päk:
] Te& $^ .

u

" 182

2 . c/'.,ö; 'müegcperiri: fgrtaiïïs. nec communi diæïf;jd-updo 39 agere poffit
! , f"] eius maleficii nomine, quod ante communilbnem admiffum eft.]
| Quod fi non poteft, euidenti iniuria adficietur. Sed melius
eft dicere, competere ei communi diuidundo iudicium.
^ IX. PAvrvslbroXXXIX. ^?-adEdiétum. S1 cow-
MvNrIS familia vel communis feruus furtüm fecerit, altero
ex dominis fciente, is, qui fcit, omnium nomine tenebitur : -et
conuentus, alterum quoque liberat **, nec a focio quicquam
debebit confequi: füi enim fatcti nomine pfenam meruit.
"Quod fi is, qui ignorauit, duplum praeftiterit *?, a focio fim-
plüm confequ&tur. . —— | d d :
, X. IpEw /libre-XXll-ad Edictum. SrEp Em eo no-
mine agere cum fotio poterit, quod feruum communer dete- -
riorem fecit: quemadmodum cum quolibet alio, qui rem cóifi-
