creditore, vt fi quas actiones habeat ?, eas cedat debitori: fed
iquod| *? Iulianus fcribit in pignore, idem et circa lfypothe—

] 5 issas,

uv'f f* /;sn*a

m t

U b
L./Ifte €x. d«.,,

) wf.fï-;;;'-nk

L4

ey 1 E
L — fyecuoefte. ,

2, Vulg. accipiet. BR. 5 Hal. prae-
5 Hal. lib. X. GEB. . 6 Hal.
$8 Hal. ad vocem: deb;-

1 Hal. praefigit fed. GER.
figit et. GEB. 4 Hal. vendiderit. GE.
et Vulg. confertur. BR. 7 Hal. inferit et, GE. 1
tor, in margine: alias, deefl. G ERm. 9 Hal. babet. GEB. IO Hal. quod
autei, GEB. — II Taur. infpEciendum. GEB. — 12 Hal venüt. GEB. 13
— Hal. recipiet. GE B. 14 Hal. praeterierit. GEB. —— 15 Hal. poterit. GER.
36 Ap. Hal. erit, abeft. GER. 17 Pro le&ione Florentina b. $. vide Iac.
Gothofredum Amuimadu. c. 14. BYN K. 18 Ita fuit Flor. fed ibidem vltima
iine eít mutata. Et ita omnes. Vulg. Zure venire. Et ita e nouendecim M$S.

LIB.

vndecim, reliqua: venire. In S. Cruc. v5 iwre eft fuppletum. BR. Habent:
iure genire Pal. I. II. III. V. VE. IX. XI.. Chriftin, Vat. I, II. Treuif.. Bynkersh.

a;/
cam;eft, $. r. Illud infpiciendura ** eft, an liceat debitort,
fi Kypotheca venierit, pecunia foluta eain reciperare? Et fi
quidem ita venierit *?, vt, fi intra certum tempus a debitore
pecunia foluta fuerit, emptio refcindatur, intra illud tempus |
pecunia foluta regipit ? MKfypothecam: fi vero tempus prae- , m
terijjt ^^, aut(fi non eo/patto res venierit, non poteft 15 ref/ /«ex - jne,. u
fCindi venditio, nifi minor fit annis vigintiquinque debitor, aüt 2
pupillus, aut Reipublicge caufa abfens, velin aliqua earüm caü- .
farem erit *9, ex quibus edicto füccurritur. $. 2. Qufferitur *7,
li pactum fit a creditore, ne liceat debitori Mypothecam ven- Zu»» s fa.
dere, vel pignus, quid iurisfit: et an paGtio nulla fit talis, —
quafi contra ius fit pofita: ideoque venint'? poffit? Et cer-^««re vewze
tum eft, nullam effe venditionem, vt pactioni ftetlfr *9, ;
VIIIl. MopnEsTiNvsdibro t ?9-Resularum. Cnzx- /ll.
DITORIS arbitrio permittitur, ex pignoribus fibi obligatis,
quibus velit diftraCctis, ad füuum commodum peruenire. ,
IX. PAvrvs libroHE. - QOvixksrTwM
eft, fi creditor ab,emptore pignoris pretium feruare non po-
tuiffet, an debitoäliberatus eifet? Putaui, fi nulla culpa im-
putari creditori poffit, manere debitorem obligatum: quia ex
neceffitate facta venditio non liberat debitorem, nifi pecunia
percepta. $. r. Pomponius autem leCtionum libro-fecündo
ita fcripfit ^*: quod in pignoeribus dandis adici folet, vt, quo
minus pignus veniffet, reliquum debitor redderet, fuperuacuum
eft: quia ipfo iure ita fe reS habet, etiam non adie&o eo. — . ..
A. Inxw libro VL Refponforum. E srhis, qui lege;
pignoris femit, (ob euictionem rei redire ad venditorem nonl—ï- NT
poteft: tamen non effe audiendum creditorem, qui fundum w"ä,æuïï
vendidit, fi velit eiusdem rei ex alia caufa qujeftionem mo- ,

uere.
QXl ScEvora dibro.T. forum, AnnBITER
diuidendze hereditatis, cum corpora hereditaria diuififfet, no-
mina quoque communium debitorum feparatim fingulis in fo-
lidum adfignauit. Qugefitum eft, an debitoribus ceffantibus, pro
folido pignus vendere quisque poteft? ?? Refpondi, poffe.,75.
v XIL VTR ägääïfägs/ Jibro — VHLE — Difputationum. ". N
RescnieTVvM eftabIfüperatore, libellos agente Papiniano, d ,M
creditorem a debitore pignus emere poffe: quia in dominio P
manet debitoris. $. r. Sialiena res pignori data fuerit, et.
creditor eam vendiderit, videamus, an pretium, quod perce-
pit creditor, liberet debitorem/perfonali a&fione pecuniae cre- Jf .
ditae? Quod vere refponde/þturkü, fi ea lege vendidit, ne ! |
euictionis nomine obligaretur: quia ex contraétu, ä?" lgyg;:äw.üeruug
ij qualij obligatione a debitore interpofita, certe ex ?* occa- j 775 ;
fione eius redactum ?9 id pretium dequiusiproficere/ debito-/*: o
ri, quam creditoris lucro cederdt: fed quantum quidem Bdkre- poet £, 1 77
ditorem, debitor liberatur: quantum vero ?? addominum rei,
fi necdum pignus eujctum eft, vel ad emptorem, poft euictio- !jv €, L:
nem,ipí]?? debitor vtili aCtione tenetur, nejexj aliena iactu-
rafibi lucrum adquirat: nam et fi maiores fructus ?? forte

M/! /

| Mu

l

"

petens ajpoffeffore. 9 creditor abftulit, vniuerfos in quantita-*egä???äm Mul

tem debitam accepto ferre debebit: ** et cum per iniuriam
iudicis domino rem, quje debitoris non fuiffet, abftuliffet cre-
ditor, quafi obligatam fibi, et quifereretur, an, foluto debito,
reftitui eam oporteret debitori? Scfeuola nofter reftituendam
| pro-

L fimplex: venire Otob. Pal. IV. VII. VIII. Barb. Bynkersh. II. — Haec reperi
in collationibus, licer eadem cum Notula Brenkmanni non prorfus conueniant,
Etiam Hal. ideoque venire poffit. GX B. 19 Super bhoc loco inter Bartolum
et Baldum controuerfo ille nuncium Pifasmifit, tefte Ant. Auguftino IV. Emend.
17. BR. — 20 Hal. Eb. VI. GERn. 21 Taur. fcriBfit. GEB. 22, Hal.
poffit? Refpondit. GER. 25 Hal refpondetur. GER. 24 Ap. Hal et
Vulg. et, abeft. B n. 25 Ylal. 44uod, loco ex. GEB. . 26 Hal. inferit eff. GE R.
27 Mal. inferit vel. GE B. 28 Hal. ipfe. GER. 29 'Tryphoninum fcri-
pfiffe duplos fructus, hocque mutaffe Tribonianum, exiftimat Van de Water 1I.
Obf. 4. GK&. — . 30 Hal. et Vulg. a fideinffore. 8R. .. 31 Hal. praefigit fed.
GEB.

DIGESTORVM

probauit 3?. Quod fi non ita vendidit, vt certum fit omni-
modo apud eum pretium remanfürum, verum obligatus eft ad
id reftituendum, arbitfor interim quidem nfhil a debitore pe-
: ti poffe, fed in fufpenfo haberi liberationem: verum, fi actio--
BL ,,*,M"g,ccc/.ïo., ne ex empto conuentus praeftitiffet ??! creditor emptori, de-
d bitum perfequi eum a debitore poffe: quia apparuit non effe
liberatum. T Jeeelatito,, - : |
XIII. PAvrvs üib-ro.--L--Degpetgrümr CREDITOR,
. qui iure fuo pignus diftrahit, ius fuüfn cedere debet, et, fi pi-
sjv *j* enus poffidet, tradere vtique debet ?^ poffeffionem.
dolra — s XIV. Scxxvora ibro-VE—Digefterum- — Annr-

* , * L] r L] * L : 3
hu s MPMWDTRI 35 diuidnündae hereditatis, inter heredes, cum corpora

LNB. XES TITOGu WI. ; ol n M
5 jcgee dpEeCimt
buerit, an definat Seruianae locus eeffe? Et Imavis eft, ne defi-
nat: nifi ex voluntate creditoris hoc factum eft. . $. 1. Si in.
venditione pignoris confenferit creditor, vel, vt debitor hane
rem permutet, vel donet, vel in dotem det] dicendum erit, pi- ocfe , 5f .
gnus liberari: nifi falua caufa pignoris fuigggfepf;; ? [vel Ven-"ï;v:?an en'z:.—a,,f
ditioni, vel ceteris: nam folent multi falua caufa pignoris IE okbrrepam us
confentireP Sed * et * !9 fiipfe vendiderit creditor, fic ta- [ J /&&«« 4«c 947*
men venditionem fecit **, nej difcederet a pignore, nifiei fi- (de L 777*
tisfiat, dicendum erit, exceptionem ei non nocere. Sed t fi J/atve4 /m»f*
non concefferat !? pignus venunidari, fed ratam habuik| ven- |J/K 1 $.
ditionem, idem erit|probandum. -$.-2- iBelleiquáeritur *?, fi ^,??6— 7 ueta . g. Cf—z;

AA

. i2 | forte venditio rei fpecialiter obligatde non valeat, an nocere ^ . £. j4«'e—.
, ;&.,49,, hereditaria diuififfent, nomina quoque communium debitorum | háec res'creditori debeat, quod confenfit: vt puta fi qua ratio enst o —6

m 'rwua^ feparatim(liuerfa| ** üngulig'in folidum adfignauerunt. Qu£e-
K ff , fitum eít, an vnusquisque eorum,| debitore fibi addicto ce'-
. ,,, fente in folutione, pro folidg]2" pignus fub eo nomine obli-
J;g,-ï-gä' gatum vendere poffit? .Refpondit, potuifle.
QVIBVS MODIS PIGNVS, VEL £ Y-

iuris; venditionem impediat? Dicendum eft, pignus valere.
ao V. MARCIANVS dlbm,iing—ulaa*&-ïif;f&l& Bgs u^
thecariam- Sorvirvmn Mypotheca, et fi ab ea difcedatur, 47 €o. t«
aut pacifcatur creditor, ne pecuniam petat: nifi'& ** quis di-
cat, paCctum interpofitum effe, vt a perfona non petatur: et
quided? fi hoc a&um fit, cum forte alius Kypothecam pofüi- E
debit *6? Sed cum paCtum conuentum excPptionem perpe- s J/X: oat.
tuam pariat, eadem et *? in hoc cafu poflunt dici, vt et ab — 127

Zf
H rj
&

PAPINIANVS'ibro—XI. Refpor pois
EBITORIS abfentisamicus negotia gelfit, et pignora ci-
tra emptionem pecunia fua liberauit: ius priftinum do-
mino reftitutum videtur.

POTHECA SOLVITVR /

Igitur qui negotium geffit, vtilem -

Mypotheca difcedatur. $. r..Si pacifeatur creditor, ne intra

annum pecuniam petat, intellégitur de Kypotheca quoque idem.

paCtus effe. $. 2. Si conuenerit, vt pro lypotheca fideiuflor
daretur, et datus fit: fatisfactum '5? videbitur, vt Kypotheca

. Seruianam dari fibi non recte defiderabit *: fi tamen poffi- | liberetur. Aliud eft, fi ius obligationis vendiderit creditor,
M deat, exceptione doli defenditur. $. r. Cum venditor, nume- | et pecuniam acceperit: tunc enim manent omnes obligationes:
"'*'QW rata fibi parte pretii, praedium, quod venierat, pignori acce- | integrée, quia pretii loco id accipitur, non folutionis nomine.
á piffet, ac poftea refiduum pretium emptori, litteris ad eum | $. 3. SatisfaCtum effe ** .creditori/ intellégitur, et fi iusiuran- [//*t.
miffis, donaffet, eoque defunéto, donationem quibusdam mo- | dum delatum datum eft, Kypothecgelnon effe rem obligatam. -«
.. , 4is inutilem effe conftabat: iure pignoris fifcum fruftra pete- VL VrPrANVvs libroLXXIlL. ad-Edi&tum. lrE /947/7 7
J&WW [ s ve praedium, qui füccefferat in locum venditoris, apparuit: | liberatur pignus, fiue folutum eft ^? debitum, fiue eo nomi- x
Z E cuius pighoris ^ folutum. effe pactum prima voluntate dona- ng»fatisäa&um eft ^', Sed * er* fi tempore finitüm pigfhuä. L m
iionis ? conítabat, quoniam inutilem pecuniae donationem g&j!—ide&;g dicere debemus: velfi qua ?? ratione obligatio prier ia 3f
lex facit, cui non eft locus in pignore liberando. $. 2. Defen- | eius finita eft. $. 1. Qui paratus eft foluere, merito pignus.
for abfentis cautionem iudicatum folui praeftitit. In domi- | videtur liberaffe. Qui vero non foluere, fed fatisfacere para-
;[:ox'wä,, uny iudifigi poftea translato, fideiuffores ob rem iudicatam, | tus eft, in diuerfa caufa eft. Ergo fatisfeciffe prodeft ?? z.
LLi&A.z 4« quos defenfor dedit, non tenebuntur, * nec pignora, qude de- | quia fibi imputare debet creditor, qui fatisfaftionem admifit ^* $.
derunt. — ga£« | ! vice folutionis: at qui non admittit ^* fatisfatfionem, fed fo-
IL (Garvs llibro IX. 5 ad Edictum-prouinciale. S1 lutionem defiderat, culpandus non eft. $. 2. In fatisdatione *
, . ]j C€REDITO R Seruiana aCtione pignus,a poffeffore petierit, et )aü?e'm]x orf vtimfür Atilicini fententia, qui putabat, fi fatisdetur Lf stkes £,$£.
Jf Ax£e, poffeffor litis aeftimationem obtulerit,jetiab eo debitor rem vin- | alicui cert;(e paecuniae, recedere eum a pignoribus debere. 221 | 2a
: dicet, non aliter hoc facere concedétur 9, nifi prius ei debi- VII. (GAr v s i r iíad formulam -Kypotheea- | RE «/ä»'h'ü&',,. s ;M
ia tum offerat. | Fl Pt C 2 | Sr coNSENSIT venditioni creditor, liberatur Jfypo- ^ 9x &muzost, eo:
M J WL VrPriANvsHibro-VHE-Difputationum. S1x gES | theca: fed in his pupilli confenfus non debet aliter ratus ha- J'/7.
"Mtïla diftracta fuerit fic, nifi intra certum diem meliorem condiäio- berij, quam fi praefente tutore au(färe 25 confenferit, Mut LLo(. L 646 .
p ,9&[;"12,, nem inueniífdt, fueritque tradita, et forte emptor, antequam | etiam ipfe tutor :JV cglä'get? fi commodum aliquid ?7?, vel fatis .loþ/m my'wfwf
| u melior condifio offerretur ", hanc rem pignori dediflet 9, | i fieri ex eo iudex aeftimauerit 9. $. r. Videbimus ?*, fi :
p Marcellus libro g;&gg):Dige&orum ait, finiri pignus, fi melior procurator omnium bonorum confenfit ??, vel feruus ator, L. ] V: et awextr,

cui et folui poteft, et in id[pofitus ?* eft: an teneat confen- — , o

fus eorum ? Et dicendum' eft non poffe: nifi fpecialiter hoc 4
eis mandatum eft. $. 2. Sed fi cum debitoris procuratore ^ Wf*ï'ä
conuenit, ne fit res obligata 5?, dicendum eft, id debitori/ per 9A j a m
: doli

conditio fuerit allata: quamquam vbi fic ires-diftracta eft, nifi

emptori difplicuiffet, pignus finiri non putet.
j uagvez. — IV. IpnxMwli ! . | SI DEBITOR,:'
cuius res pignori obligat/äe erant, feruum, quem emerat, redfii-

* — pe eu^ deberc , o -

confenferit, fed et fequentia: vel venditiomi vel ceteris, apud eundem abfunt.
GE B. IO Ap. Hal. et, abeft. GEZ. 11 Hal. fecerit. GEB. I2, Hal.
concefferit, et mox: babuerit. GEB. — 13 Hal. et Vulg. probandmm, eum velle.
Quaeritur. Primus reftituit Anton. Auguítin, £. Emend. 9. BR. — 14 Ap. Hal..
fi, abeft. GER. I5 Vulg. quidem. BR. I6 Hal polfideat. "Vulg. poffi-

GEE. ^32 Taur. probaBit. Xial putauit. GEB. — 35 Hal, inferit pretzum.
GER. 24 Àp.Hal. debet, abeft. Ggg. — 35 Auguftin. lib. I. Emend. cap. 7.
dudum obferuauit hanc legem fruftra repeti, cum fit eadem cum lege XI. prae-
cedenti. Hal. eam omifit, vt et archite&ti Bafil. BR. 36 Vulg. diuifa. BR.
37 Ita Taur. Sed Flor. eft: pro foluendo, vt iam monuit Auguftin. J. Emend.

3. et hoc ita fe habere u peculíavi fcbedula faepius in fequentibus alleganda ex | debat. Vide Noodt. II. Probab. $. et IV. 10. et de Fa BA IT
repetita infpe&ione codicis Florentini teftatus eft, id rogante Brenkmanno, | Ap. Hal. et, abeít. GER. 18 Hal. inferit effe. GER. I9 Ap. Hal. effe,
SALVINIVS. GER. ' : abeft. GEz. .. 20 Hal. fit. GER. 21 Ap. Hal. eft, abeít. GER. 2

I Taur. defideraVit. G ER. 2, Hal. effe conflaret : frufira jïfcu?n,
qui in locum venditoris fuccefferat, peteve praedium iuve pignovis apparuit, cu1us

Vulg. inferit alza. B R.
25 Hal. adwmfit. GEB.

23 Hal. proderit. GEB. — 24 Hal. admiferit. GEB.
26 Ap. Hal. anclore, abeít, inuitis Dafil. zagóvresg

folutum effe pattum. GE B. 5 Gothofr. in nota: A4J. donatoris. [ta Hal. et | xo4 &vSsvrobvros émvrQémov. BR. 27 Hal. et Vulg. alzquod. BR. 28 Hal.
Vulg. BR. 4 Hal. praefigit fed. G E B. 5 Hal. lib. X. GEB.-. 6 Hal. | exiflimauerit. G EB. 29 Taur. VideVimus. G EB. yulg. Videamaus. BR.
conceditur. GEB. — ] laur. offeRetur. GE B. — 8 Hal. dederit. GEB. 9 Hal. | 30 Hal. gnfenfm;t. GEE. 31 Ilal et Vulg. praepofitus. 2R. — 32 V;[;ba
j 002 Hta ;

358 — *pDIGESTORVM LIB. XX. TIT. VL

doli exceptionem prodeffe, Cum autem cum feruo eius con-
uenerit.??, peripfam paéti * corüenti * excéptionem debet.
$. 3. Si conuenit ?* de parte pro indiuifo alienanda, fi cer-
ta res eft, quae venit, poteft dici, de reliqua parte ab inifio
agi ?* oportere, nec obítat exceptio ?9. $. 4. Illud tenen-
dum eft, fi quis communis rei partem pro indiuifo dederit Ky-
pothecge, diuifione faCta cum íocio, non vtique eam partem
creditori obligatam effe, quie ei obtingit, qui pignori dedit,
fed vtriusque pars pro indiuifo pro parte dimidia manebit
obligata 97. - | iE WA
Vi VHI. MARcrANvs librofingulariadformulam hypo-
thecariam). Srcv'r re corporali extin&ta, ita et vfufructu ex-
inCto, pignus Kypothecaue perit. $. r. Creditor, ne pigno-
ri Kypothecaeue fit res, pacifci poteft: et ideo fi heredi pa-
&us fuerit, ei quoque proderit pactum, cui ?? reftituit here-

debitoris in rem fuam ?? fit, non puto dubitari debere, quin
pactum noceat creditori. Item&ügi *9 fi a parte creditï.()ris
procurator in rem füam exftiterit, pacifcendo inutilem fibi fa-
ciet Kvpothecariam aCtionem: in tantum, vt putem recte di-
ci, et dominis litis hoc cafu nocere hapc exceptionem st
$. 3. Si conuenerit, ne pars dimidia pro indiuifo pignori fit,

» qu&ecumque fundi jeiüs pars a quolibet poffeffore petatur, di-

^, 9t
| -ogAs m

/
f b *s

ï'x
'Crtoerc.

Tm)|
4 €x ;n-o v

$£.

l ?/'W?a :

midia/non reéte petetur ^?. $. 4. Si plures ;*3. dederint pro

indiuifo, et cum vno creditor pacifcatur, ne Kypothecfe fit,

si^Jre A. l: deinde ab eo petat, etiam fi hic, cum quo pattus eft, folidum

fundum poffideat pro indiuifo: quia de parte conueniffet, non
repellit eum a toto.. *$. 5. An pacifci poffunt ^^ filiusfami-
lias, et feruus, ne res pignori fit, quam peculiariter hypothe-
cam *5 acceperint ^9?, et habent liberam *? aïmini&ratio-
nem, videamus: an quemadmodum donare non poffunt, ita
nec pacifci, ne pignori fit, poffint ? Sed dicendum eft, vt con-
cedere poffint: fcilicet fi pretium pro ä/a&ione 45 accipiant,
quafi vendant. $. 6. Si voluntate creditoris fundus alienatus

eft, inuerecunde applicari fibi eum creditor defiderat: fi ta-

men effectus fit fecutus venditionis: nam fi non venierit, non
eft fatis ad repellendum creditorem, quod voluit venire. $. 7.
Superuacuum eft quaerere ^?, agrum ,Ipecialiter )fypothecz(
datum, permifífu creditoris veniffe, fi ipfe debitor re/poffide-
at 5?: nifi quod poteft fieri, vt debitor permiffu creditoris
vendiderit, deinde poftea bona fide redemerit ab eodem, vel

$* Jab/ alio, ad quem per fucceffionem ea res pertinere ceepiífet:

aut fi lipfej debitor emptori heres ex iterit. Verumtamen,
cum pecunia foluta non fit, doli mali fufpicio inerit, translata
ad praefens tempus, vt poffit creditor replicationem doli mali
obicere. $. $. Illud|videamus, fi Titius debitor voluntate
creditoris füi vendiderit Mdeuio, vel ei a quo Mfeuius eme-
rit 5*, et poftea Máeuius Titio heres ex/(lliterit, et creditor
ab eo petat, quid iuris fit. Sed iniquum eft, auferri ei rem a
creditore, qui non fucceffionis iure, fed alio modo rem nactus
eft: poteft tamen dici, cum Titii dolus in re verfaretur, ne

. creditor/a)poffeffore pecuniam recipiat, iniquiffimum effe, lu-

dificari eum. $. 9. Quod fi is fundus a Md$euio alicui obli-

ifta: . me fit res obligata, veteris gloflatoris effe, putat Noodt. IV. Probab. 11. GER.
33 Hal. conuenit. GEEB. —— 34 Hal. conueniet. GEB. — 35 Vulg. inferit: pro
folido. & &. 36 Hal. oportere, mec obflare exceptionem. GEB. — 57 Hal. fed
vtriusque partem etc. manere obligatam. G EB. — 38 Hal.inferit £. GEE. — 39
Vulg. inferit: pa&us. BR. — 40 Hal. Itemque et fi. Vulg. Item fi. BR, — 41
Vide Noodt. IV. Probab. 11. GER. 42 Hal. petitur. GEB. 43 Vulg.

inferit: rem communem. BR. 44 Hal. poffint. GER. 45 Vulg. bypotbe-

cae. BR. Hal. quum pecnliaviter pignori bypotbecam. GEB. 46 kal. acce-
perunt. GEB. — 47 Vulg. inferit: peculi. BR. — 48 Vulg. acliomé. BR. — 49
Gothofr. in nota: credere, ita Vulg. BR. 50 Gothofr. in nota: rem poffi-
deat. Hal. male. — Sed ita etiam Taur. in margine: vem, quod nempe Floren-
tiae ita correctum eft. BR. — Re poffideat, elt, ve ipfa et de faclo poffideat. In
eandem fententiam Paulus dixit: ve comuemire in L. 2. pr. fupra de Pattis, vt
reCte Cuiacius ad d. L. z. BYNK. — 51 Hal. emerat. GEB. — 52, Hal. fuerit.

|

ditatem ex Senatusconfulto Trebelliano. $. 2. Si procurator

gatus poffideatur, cui nondum fatisfaétum erit 5?, tunc rur-
fus Aequum erit excipif ST NON VOLVNTATE CREDITO-
RiS|vENIT: licet enim dolus ma.lus&Etorgg]interueniat-, L 12 -g. 'ïri'/"'fz;
qui non foluit, tamen fecundus creditor, qui pignori accepit, -
potior eft. /*$. 107 Tutius tamen eft, fi debitor a creditore pe- A. ,
tat, vt ei permittat»A? pignus vendere, quo magis fatisfaciat, | .. v
afite, ?^* cautionem accipere ab eo, qui rem empturus en£, vt h
pretium rei venditde vsque ad fummam debiti creditorig f:olua- |
tur ??. $. rrz. Venditionis autem appellationeyi generaliter | u
accipere debemus, vt et fi legare permifit, valeat quod concef- |..
fit: quodJiintellégémus, vt * e£ * fi legatum repudiatum fue- ^;f
rit, conualefcat pignus. . $. 12. Si debitor vendiderit rem, nec 4
tradiderit, an non repellatur creditor, äfïä ?* adhuc res in bo- ] 1. Cos , |
nis fit debitoris, an vero, cum tenefturex'empto, pignus ex-
(üinguatur? Quod et magis eft. . Sed- quidl fi pretium vendi-
tor confecutus non fit, nec paratus fit emptor dare? TTantun- -
dem poteft dici. $. r3. Sed fi permiferit iféditor vendere,
debitor vero donauerit, an excepggne illum fummoueat? An |
fatti fit magis qugeftio, ?* numjüid/ideo veniri 59 voluit, vt JLQMMHI,
pretio accepto, ipfi quoque res)expedjat? Quo cafü non noce- —^ .
bit confenfus. Quod fi in dotem Ldggfämr,' vendidiffe in hoc ezextz- 22dt,
|cafu recte videtur, propterionera matrimonii. In contrarium, 1,337,2)';,
fi conceffit *? donare, et vendiderit debitor, repelletur credi-
tor. Nifi f 9? quisjdicat,(ideo conceffiffe donarij quod ami-/ 4| 3«««f
cus erat creditorilf *»is, cuiuid nabatur. $. r4. Quod fi con- UE
cefferit 5? décem vendere,u—,fä)q',gi;ïqjle vendiderit, dicendum . 541 jf
eft, non effe repellendum creditorem. Ín contrarium non erit j«:c—a266,
quderendum: quifirectevengit, fi pluris vendiderit, quam con- ^":*-«n*. !
ceffit creditor. $. 1 » Non videtur autem confenfifíe 93 cre-
ditor, 9^ fi iciente|€o|debitor rem vendiderit, cum ideo paf-

fus eft venire, quod fciebat vbique pignus fibi 5* durare: fed ï;[;
Ifi fübfcripferit forte in tabulis emptionis, confenfiffe 55 vide- $9.
tur: nifi manifefte appareat *7 deceptum eífe. Quod obfer- 12

uari oportet-e& fi fine fcriptis confenferit, $. r6. Si debitori /
conceffum Ífit, et Keres eius vendiderit, poteft fa&ti quaeftio
effe, qxged intellexit ?5 creditor? Sed rette veniffe dicendum
eft: «háe enim fuptilitates 5? iudicibus non admittuntur. sz, ga:ïeal,
.S- 17. Si debitor forte concefía venditione ?? defierit ** pof-
fidere, et nouus poffeffor vendiderit, an duret pignus, quafi
perfonae permiferit creditor? Quod et magis eft: nam fi no- . v B
uo poffeffori, non debitori, a quo Kypothecam accepit, concef- i 1/e», o /3
fit creditor vendere, dicendum éft,j nocere ei exceptionem. | £ 5o, , | uf
V/S. 18) Sed|fi/ intra annum, aut biennium confenferit *^ cre- j,s4. p
ditor vendere, poft hoc tempus vendendo, non aufert pignus m,.näyoftj

(&

creditori. $. 19. Si creditor Mypothecaria vfus,'a poffeffore — :
litis aeftimationem confecutus fuerit, et a debitore petat *3 xfv . m
debitum, puto doli mali exceptionem ei "^ obftaturam. . [ vT
IX. MODESTINVSEP ; um. TriTrvs L J4et ,
Sempronio fundum pignori dedit,Tet eundem fundum 75 poft- s«x!i fr:
ea Gaio Seio pignori dedit J75 : &tque ita idem Titius ** Sem-
F : fs WA p5Blir.. ;* A "
pronio et Gaio Seio fundum euhdém in affem vendidit, qui- -
bus pignorl ante dederat in folidum fingulis. Qufero, an, |!5ft.
venditione interpofita, ius pi.gnorï;jexftin&tum fit: ac per hoc
. £m ius

GE B. 53 Vulg. permittatur. BR. — 54 Vulg. aut. Hl amtegs.BR. — 58
Hal. foluat. GER. 56 Vulg. cum, loco: quafi. BR. 57 Hal. praefigit:
et, GEB. 58 Videtur et hoc pro: venire, pofitum, vt fupra in L. 7. tit. an-
teced. Sed et $. fequenti 15. buius legis, vbi fimiliter: vemiri, fed correctum
eft. In L. 14. $. 6. ?nfra de Aedil. edicfo quoque fcriptum veniebat, pro: ve-
nibat, quod tamen "Taur. non eft fecutus, atque ita paffim. BR. — Hal. venire vo-
Iuerit. G EB. 59 Hal. concefferit. G EB. 60 Ap. Hal. fi, abeft. GER.
61 Vulg. creditoris. B R, 62, Vulg. counfenferit. BR. 63 Hial. conceffiffe.
G E B. 64. Hal. praefigit et. GER. 65 Ap. Hal. fibi, abeft. GEB. — 66
Hal. conceffiffe. GE B. — 67 Hal et Vulg. inferunt: eum. BR. 68 Hal. za-
tellexerit. G E B. 69 Hal.a. GE z. — 70 Hal. et Vulg. inferunt: rem. BR.
71 Bafil. Zxréez, exciderit, nimirum: poffeffione. 5R. 72, Hal, et Vulg. con-
cefferit. BR. 73 Hal. petatur. GEB. — 74 Ap. Hal.ci, abeft. GEB. — 73
Ap. Hal. fandum. abeft. GER..— 76 Ap. Hal. pignori dedit, defunt. GER. "
Hal,

DIGESTORVM
ius folum emptionis apud ambos pecmanferit ? Modeftinus r?—
. fpondit, dominijum ad eos, de quibus qugeritur, emptionisliure

p*.
( fz-pm'WPertinere: 78 cum confenfunz; mutuo venditioni dediffe pro-

T
L ponantur, inuicem pigneraticiam aCctionem eos non habere.
M $. 1. Titius Seio pecuniam fuüb pignore fundi dederat, qui ??
TE fendes cum effet Reipublicde ante obligatus, fecundus credi-
€x, ** 7* tor pecuniam Reipublicae eam foluit ??: fed Mzeuius exftitit,
| qui dicebat, ante Rempublicam fibi fundum obligatum fuiffe:
p xu.fuerinueniebatur hutem Mzeuius, inftrumento [cautionis cum Re-
C 2 la danu publica f.a&:öj]" a Seio, interfuiffe, et fuübfcriphiffe: quo ca-
, 4 uerat Seius, fundum nulli alii effeJobligatum. — Qugero,
: fpondit, pignus, cui isj]de quo quderitur, confenfit, minime eum
/äz retinere poffe. ,..:"äual;,, l ^6 IN OCOORIM IH d
X.Pavrvslibro-HE Qufeftionum. VorvwTATE
creditoris pignus debitor vendidit: et poftea placuit intereum
et emiptorem, vt a venditione difcederent ?^: ius pignorum
faluum erit creditori: nam ficut debitori, ita et creditori pri-
fünum ius reftituitur: neque 5? omni modo creditor pignus
: *mää £ remittit ?*, fed ita demum, tii emptorjremi retineat, nec red-
-t dat venditori: et ideo fi iudicio quoque accepto venditor ab-

um folutus fit 55, vel, quïäjïl"ön tradgfat, in id quod intereft con-
| |'wi, demfhatus, faluum fore pignus creditori dicendum left; haec
EM enim accidere potuiffent, etiam fi,fion, voluntate creditoris
: vendidiffet. $. r. Creditor quoque fi pignus diftraxit *5, et
W jéx197 venditione receffum fuerit, vel homo redKibitus, domi-
"gff nium ad debitorem reuertitur. Idemque eft in omnibus *5,
;38 fie«t., qquibus *? conceffum eft rem alienam vendere: ,non enim,
L.fww- quia dominigm tx:argsfe'&ggt, ideo ab emptore ius ä*&w re-
U cipiunt, fed in priftinam caufam res redit, refoluta venditione.
; *ï;,g*»gf |Zt. Xl IpnEgwdi Lvérvs TrTivs,
n cum effet vxori fufe Gaife Seije debitor fub pignore, fiue Ky-
L'm&., . potheca praediorum, eadem praedia cum vxore fua|Seig "*
Septicife cómmunis filiae nomine, Semproniio marito eius fu-
fcex t of .
ha
7 JPRPR—E .2 m
TM /)L DE KEDILICIO EDICTO, ET! : HBITIO-
Ws D Laf JL'aefiena- M,JLET QVANTÍI MINORIS *. F
j VLPIANVS 'M ictu ili ium..
'"'WW [ ibit, EdiCctum Aedilium curulium de venditio-
; ää "T nibus rerum effe, tam earum, quae foli fant ^, quam ea-
W I [ n rum ?, quaejmobiles|aut fe mouentes *. $. P Aiunt
lu lhw. Kedies Qv1i MANCIPIA VENDVNT , CERTIORES
LW& FACIANT $ EMPTORES, QVID MORBI VITIIVE

CVIQVE SIT,QVIS FVGITIVVS ERROVE siVW,
NOXAVE SOLVTVS NON SIT: EADEMQVE:C OMNIA,
CYM EA MANCIPIA VENÍLEVNT '^, PALAM|RECTIEI

"m ; ejut* s & .

Hal. inferit et. GEB.
loco: qui GEB.
| thofr.in nota: antea fa&to. Haloand. GX B.
| / Hal. inferit; emim. GEB. . 84 Hal. remifit. GEB.
j rat fit, addidit tamen poft: coudemmatus. GEB. |
! $7 Vulg. a, loco: ex. nR. 88 Hal. addit alzs. GEB.
:' loco: quibus. BR. 90 Ap. Hal. ezus, abeft. GEB.
: Seia in P. et im vet. Seiae uon male. cuiusmodi praenomen : .
;' Seius Strabo, Seius Tubero. E nouendecim MSS. fqla fex habent: Seia, .rell—
; wa: Seiae. Neque aliter Vulg. Norica vocem prorfus omittit. BR. — Sex illa:
5 Yal IL VI. VIL. Chriftin. Vat. Il $. Croc. — Reliqua: Barb. Otob. Pal. L. IIL. IV.
3' | V. VIII IX. Vat, L HI IV. Treuif. Bynkersh. L. quibus Bynkersh. II. addas. GEB.
92 Ap.Hal.fe,abeft. GE E. — 93 Flor.videtur effe ; remiffiffe, cum Taur. id habeat,
non folum hic, fedet in L. feqz. GEB. — 94 Hal. baereditate abflinuiffet. G E.
95 Hal. in margine: alias bic incipit captit. Puta iftis: Paulus refpondit, omif-

78 Hal.et Vulg. praefigunt et. BR. — 779 Hàl. i5,
$0 Hal. pecuniam veipublicae exfoluit. GEB. 81 Go-
82 Hal, difcederetur. GEB. — 83
85 Hal. hoc loco igno-
86 Hal. difiraxerit. GEB.
89 Vulg. fi cui,
9I Taur. in Adnot.
eft apud . Tacitum.

— MM r

* — CC —— — 8

n
. a€tio aliqua in rem Mdeuio competere poteft ? Modeftinus ,ää;-

LIB. XX TTE "VE

|

Ug,/ XIIL[ERYPHoxiNvsdibroVIIL Difpatationum. Sx

JEIB. MXIL TIT. I 379

turo in dotem dedit: poftea, defun&to Lufio Titio, Septicia
filia abftinuit fe 226 hereditate paterna., , Qufero, an mater eius
Kypothecam perfequi poffit? Paulus ;refpondit, pignoris qui-
dem glgligationem praediorum Gaiam Seiam, qufe viro pro fi- Fasjtro attr. a um -
lia,jcommuni (in dotem eadem danti confenfit, cum commiunis & 2uecs o2 u
filiae nomine darentur, remififfe ?* videri, obligationem autem — «« 2—ae :
perfonalem perfeueraffe: fed aduerfus eam, qu£e patris heredi- ««ex $«e». , z..
tate fe abftinuit ?^, actiondim/non effe dandam. usl
XII. InE i Pavrvs xg;equgg-þ&w
ä 'ä N

dit, ?^* Sempronium antiquiorem creditorem confentientem,
cum debitor eandem rem (ertig ?? creditori obligaret, ius
fuüim! ?" pignoris remififfe videri, non etiam tertium in lo- ^ &'fl- E A
cumj/eius fucceffiffe: et ideo medii creditoris meliorem cau-

, -Lco,
fam effecam. Idem obferuandum eft ??, et fi Respublicater- — —
tio loco crediderit, $. r. Qui pignoris iure rem perfedüuntur,

a vindicatione rei eos remoueri folere, fi qualiscumque polfef-
for offerre vellet ??: neque enim '9?? debet quéeri de iure

At Q j 7N
* : — n s L. feon«s- UGLJ../.
poffefforis, cum ius petitoris remoueatur;;foluto pignore.

B,- E ,

DEFERENTE Cteditore lurauit debitor, fe dare non oporte- um

re, pignus liberatur: quia perinde habetur, atque fi iudicio ab- m
folutus effet: nam et fi abiudice, quamuis per iniuriam abfo-
lutus fit debitor, tamen pignus liberatur.
XIV.'LAsEo libroV.Pofteriornmalauoleno -* Epito-
r Cvw coromotibiconuenit, vtinuecta, importa- ,
ta pignori effent, donec merces tibi folutaä?utgatisfa&um ef- l'eozenme,
fet : deinde mercedis nomine fideiufforem a colonoaccepifti. Sa- :
tisfaCtum tibi videri efiftimo: etideoillata pignoril etfedefiffe. . £ j Lt«
XV. ScXEvoraAldibro VI. Digeftorum.?. PRrWwr L ddf [
creditoris, qui pignori praedia acceperat, et pofterioris, cui d r

quidam ex isdem fundis dati erant, ad eandem perfonam he-
reditas deuenerat: debitor offerebat quantum a pofteriorecre-

ditore mutuatus fuerat. Refpondit, cogendum accipere faluo &m
iure pignoris * prioris contrattus. L ficex ", La

gl 0v ep d oeg. Qaytylan;ï 67:59037444304"2' Urietn d oty- - )(.,J.:f-)- Fegutend r TT BY r lpl C p ia a I CY Á p g du

| F. Rj Uee r E IBGdER COMXLC ES;( 1&)/[( 'y SPRIM yj) du , f

^

£ LaPIppu Del: D. Ti
&;e(,.,a;w 4422 Casn. Of
Z
CÉMgOC -ne7u:/t

^

PRONYVNTIANTO!?. Qvop srY MANCIPIVM ADVER-
SVS EA VENISSET !'5, s1vE ADvERSVS Qvop 7*
DICTVM PROMISSVMVE FVERIT ?^ cvM vENI-
RET; FVISSET ^* : QyonD xivg |* PRAESTARI
OPORTERE DICETVR, EMPTORI, OMNIBVSQVE, AD
QVOS EA RES PERTINET, IVDICIVM DABIMVS,
VT ID MANCIPIVM RED IBEAT VR. S9Ei-OviD Ays
TEM POST VENDLTIONEM TRADÍTIONEMQVE DE-
TERIVS EMPTORI(SIOPERA, FAMILIAE, PROCVR A-
TORISVE EIVS FACTVM ERIT: SIVE QV,LD EX EO
POST VENDITIONEM NATVM, ADQVISITVM FVE-
RIT: ET SIQVID ALIVD'* IN VENDITIONE EI AC-
CESSERIT, SIVE QVID *? EX EA RE FRVCTVS
PER-

fii. GEB. — 96 Hal. et Vulg. T?tio. B R.
Hal. effabeft. GEB. — 99 Hal. offerre debitum velit. GEB.
deberequaeri.GES. — Y Hal. Iabeleno. G E.
B R. 3 Hal. lib. V. ve[ponforum. GER.
Suxav, BR.
I Hal quanto minoris. Wulg. quauto minovis ahiome. BR.
funt. GEB. — . 3 Ap. Hal. earum, abeft. GER.
5 Videatur Cicer. 117. de Offic. 16. et 17.
v. 28f. DVK. 6 Hal. faciunto. GERB.
fioues et canfae. BR.

97 Hal.et Vulg. fuj.BR. — 98 Ap.
100 Hal. «eque
2, Flor. etiamnunc eít: pignorzs.

4 Bafil. QvA«TTeuévav vv jwa-

2, Hal.
4 Hal. mouentes funt. G E. |
Scholiaftae Horatii ad ITI. Satyr. 3.
7 Bafil. à wá9« xa4 và Vrriz, paf- :
8 Graeci: 9 jsufós éciv, a bépufu. circumago. circummuoluo.
B R, 9 Hal. eaque. GE . 10 Hal. et Vulg. veneunt. BR. II Hal.
et Vulg. palam ac redte. Vide L. 38. iufra b. t. BR. — 12, Vulg. pronuuucian-
dó. BR. 13 Hal venierit. GEB. I4 Hal /[ie aduevfus, quam. GEBR.
15 Hal. fuit. GEB. — 16 Hal. fuerit. GEBp. — 17 Vulg. inferit: womiue. BR.
18 Hal. quid ei in venditione, & alind omiffo. G E. 19 Hal. quij. GEB.
QooS5 aQ

Lrc
r f

7j ,ïWf./;- a,L)a:w:-f-J 0E g CR C7
L hf 1 R um

»» irro ejieotbu

"Cient« .. i -
;"-'afï/"'(w OMNIA IN VENDITIONE,PRONVNTIANTO ?^?: EX
um ehs HIS ENIM CAVSIS IVDICIVM DABIMVS. Hoc Awm-

5'. P

K ;JW;) 7 idem ?? dixiflé **, ne qua dubitatio fupereffet. — $. 8. (Proin-
.;,J';a;"aætoa r de fi quid tale fuerit vitii, iue morbi *^, quod vfum minifte-
]o fs ex ?M,m riumque hominis impediat, id dabit redhbmom locum: dum-
modo meminerimus,|non vtique quodlibet quam leuiffimum

l2ge j 5*(9)4»-»62 Aul.

fuf.:sï,'ifvg-'f»".) LR Á

360
PERVENERIT AD EMPTOREM: VT EA OMNIA ??
"RESTITVAT. lTEM ?';, s1 QVAS ACCESSIONES
IPSE PRAESTITERIT, VT RECIPIAT. liTEM SI
lQVOD MANCIPIVM CAPITALEM FRAVDEM AJMI-
SERIT, MORTIS coms-msggmn/(z SIBI CAVSA
QVID FECERIT, INVE HARENAM ?? DEPVGNANDI
J.. CAVSA AD BESTIAS INTROMISSVS ?* FVERIT: EA

PLIVS,SIQVIS ADVERSVS EA SCIENS DOLO MA-
: LO VENDIDISSE DICETVR, IVDICIVM DABIMVS.
A* Mji/a, $ 2. Caufa huius Edicti proponendijeft, vt occurratur falla-
ciis vendentium, et emptoribus füccurratur, quicumque de-
cepti a venditoribus fuerint: dummodo fciamus venditorem,
.etiam fi ignorauit ea, quae Aediles praeftari iubent, tamen
teneri debere: nec eft hoc iniquum, potuit enim ea nota ?*
habere venditor: neque enim intereft emptoris, cur fallatur,
ignorantia venditoris, an calliditate. ,$. 3. Illud fciendum eít,
4Vdictum hoc non pertinere ad Vendlïionces fifcales. S$—4- 51
tamen Respublica aliqua»A faciat venditionem, Edi&pm.hoc
locum habebit. $. 5. In pupillaribus quoque venditionibus

*«-Fl ; LL od :
—f*-. ^ erit Edicto locus. $. 6.] Si intellegatur vitium, morbusue
x . mancipii, vt plerumque. fignis quibusdam folent demonttra-
f?ä*fh re ?3 viïia, poteft dici, Edictum ceffare: hoc enim tantum

ántuendum eft, ne emptor decipiatur. $. 7. Sed íciendum
eft, morbum apud Sabinum fic definitum efle: habitum cu-
iusque corporis contra naturam, qui víum eius, ad id (facyfïï
